eletiin 4 Z Hh 3 bus

7

246 MEDITAT. AD PANDECUT.

bus juris ean. lib. 2. tit. 6. §. 15. lit. a. prœæeunte Engelio, docto-
re pontificio, aſſerit, cap. Ambitioſæ Extrav. comm. de reb. Ecxl.

non alien. in Germania receptum non eſſe. Cum itaque contra-

ria conſuetudo legem abroget, L. 32. J. I. de Legibus, atque iſti,
quos memoravimus, DD. hanc conſuetudinem in aulis prin-
cipum comprobatam affirment, & ipſa æquitas, quemadmo-
dum 'eſembeeius oſtendit, eam conſuetudinem commendet,
non peccabunt Cri hodie, qui eam ſecuti alienationem bo-
norum eccleſiaſticorum, ſi modo bonam fidem & præcipua
requiſita adfuiſſe animadvertunt, validam declaraverint, tam-
etſi quædam ex fubtilioribus iſtis ſolemnibus vel neglecta fu-
erint, vel, adhhibita eſſe, probari non poſſit. Sic aliquando

ICti Vitembergenſes in cauſa des Kloſters unſerer liben Frauen

zu Magdeburg contra Joann Thielen judicarunt: Weil bewehrte
DD. und beruͤhmte Rechts⸗Collegia bezeugen, daß de moribus

in Veraͤuſerung der Kirchen⸗Guͤter die ſolemnia nicht eben ſo ſtri⸗·

Ste obſerviret werden, ſo haben wir bey ſo bewandten Umſtaͤn⸗
den den poſſeſſorem zu ſchuͤtzen vor billig erachtet. Et Cti Helm-
ſtadienſes anno ſuperiore, cum prædium aliquod, quod olim
ad epiſcopatum pertinuerat, ſed alienatum fuerat, vindicare-
tur, eandem ſententiam amplexi ſunt.

. II.
Princeps, illæſa religione, templum ex uno loco in alterum
transferre poteſt.

LDuubiratum noſtra ætate accepimus, liceretne principi pro-
teſtanti, collapſum vetuſtate palatium reſtituturo ufi-
busque ſuis aptaturo, ſacellum aliquod, quod ſymmetriæ
obſtabat & liberum proſpectum impediebat, tollere & in lo-

cum ſibi commodiorem transferre. Negarunt ſuperſtitioſi

nonnulli propterea, quod religionem ipſum quoque ſolum

afficere ſacrumque indelebili quodan charactere reddere di-

cerent.

lri
u
5
H
bet
gua
ſun
fij

nn
docho.
lN
COnIr.
Gbeiki
ls Prn.
midnd.
netleh
önem bo.
DrEcu
rint ten.
glechſt
Niquenn
hen Cenne

l beee.

e Mori
hen ſoſti⸗
Umſtin
Dii Helm-
Guodhin
Vindirare.

in alretun

Prnchinn
ſtirututo .
d hmmm
lere Ell.
guode ſn
le lellete
(elnl

SP. XXIV. DE REB. ECCL. & PIOR. LOC. ALIENAN. 245

cerent. Neque defuerunt forſan illis loca ex jure civili & ca-
nonico, quibus ſententiam ſuam quomodocunque tuerentur.
Vide §. S. I. de K. D. & L. 73. pr. de Contrab. emt. Principem
certe illum ſpecioſis rationibus ſuis permoverunt, ut ſacel-
lum non ſine deformitate ædificii relinqueret. At nos, po-
Tuiſſe illum, illæſa religione, ſacellum in alium locum trans-
ferre, exiſtimamus. Etſi enim Papiniano concedamus, ip-
ſam aream, cui ædes ſacra impoſita fuit, ſacram quodammo-
do eſſe, neque profanam temere fieri debere, iſta tamen,
quæ loco & aræ inhæret, religio character indelebilis haud
eſt. Quod enim locus pro ſacro habeatur, hoc omne ex au-
oritate publica ejus, qui epiſcopi vel pontificis maximi jura
ſuſtinet, dependet. Sine hac conſecratio nulla erit. Quodſi
ergo idem is contraria auctoritate locum profanum eſſe velit,
extinguitur character iſte. Neque peccare dicendus eſt, ſi mo-
do cultui divino nihil deeedat, ſed alius æque commodus lo-
cus ad illum adhibeatur. Hæc priſcorum quoque Romano-
rum, qui religionis tenaciſſimi erant, ſententia fuit. Ap-

Pparet hoc ex Plinii lib. 10. ep. 58. 59. Cum enim Nico-

medenſes priori foro novum adjicere cœpiſſent, in hujus ve-
ro angulo vetuſtiſſima Matris magnæ æ des reperiretur, quæ
multo depreſſior novo opere eſſet. Plinius quærit, an ædes
hæc ſalva religione transferri poſſit. Tum Trajanus impera-
ror & pontifex maximus, cujus perpetuam pietatem ſingu-
lari encomio Romani in numis, quos Franciſeus Mediobar-
bus Biragus in Numismatibus imperatorum Komanorum p. I51.
2 I58. exhibet, celebrarunt, Plinio ſic reſcribit: Potes, mi
Secunde cariſſime, ſine ſolicitudine religionis, ſi loci poſitio vi-

detur hboc deſiderare, ædem matris Deum trankferre in eam,
quæ eſt aceommodatior. Neque inter doctores pontificios de-

ſunt, qui nobiscum ſentiant. Vide Paponium in corpore Ju-

is Francici lib. I. zit. 13. areſto 3. in Kine. I

248 MEDTTAT. AD PANDECT.

III.
Legata pio uſui relicta in alium meliorem, auctoritate principis
accedente, converti poſſunt.

x eo, quod præſtruximus, fundamento illud multo ma-

gis conſequitur, poſſe principem legata pia vel alias
quascunque penſiones, ſacro uſui deſtinatas, in alium, licet

a voluntate teſtatoris vel fundatoris pauliſper diverſum, uſum
transferre, ſi ex iis, quæ circumſtant, appareat, cultum di-
vinum aut pietatem melius ſic & commodius promoveri.
Non equidem ignoramus, maxime nobis objici poſſe, quod
epiſcopi atque adeo principis etiam potiſſimum officium ſit,
providere, ut in omnibus piis voluntatibus univerſa ſecundum de-
functi voluntatem procedant, & ſtudere, ut modis omnibus cau-
ſæ pic compleantur. Vide MWovellam 131. C. II. At, dum le-
gata hujusmodi in uſum meliorem & magis pium convertun-
tur, voluntas defuncti non infringitur, ſed potius juvatur.

Veroſimile enim eſt, teſtatorem, ſi rem recte conſideraſſet,

ipſum ſic conſtitururum fuiſſe. Confirmat ſententiam no-
ſtram egregie L. 4. de Adminiſtratione rerum ad civitates perti-
nentium. Quibus rationibus moti Cti Helmſtadienſes anno
ſuperiore reſponderunt, legatum ſcholæ cuidam hac lege re-
lictum, ut ex ejus reditibus quotannis ſtato tempore munu-

ſcula & edulia inter pueros diſcentes dividerentur, poſſe ex
conſiſtorii, quod principem repræfentat, auctoritate in ſa-

laria præceptorum, quæ alias admodum exigua erant, im-
pendi.
IV.
Salaria miniſtrorum eccleſiæ vel alterius pii loci divini
non debent.

5

Quæ

1
,
to
ut
Gan
697
bve
nok
On
juri
ätti⸗
men

. A

3–

—- Sp. XXIV. DE REB. ECCI- ET PIOR. LOC. ALIEN. 242

uæſtio hæc in collegio Crorum Helmſtadienſium menſe
rit Majo anni CIo 19 CC XIII. agitata eſt. Duo pagi commu-
nem hucusque ludimoderatorem habuerant, qui ſalarium ex
legato accipiebat, & in altero quidem pago habitabat, alte-

tom rius tamen pagi pueros, qui quotidie ad ipſum commeabant,
6l d ſimul inſtruebat. Tandem vero hujus incolæ pertæſi itineris,
m le quod liberos eorum quoridie facere oportebat, ad diviſionem
mm ü provocabant, ut ex dimidio reditu peculiarem ſibi ludimagi-
Hrumd. ſtrum conſtituerent. Contradicebant acerrime alterius pagi
Dthoen incolæ ipſeque ludimagiſter, tandemque orta lite, Cti noſtri
e, ul conſulebantur. Duo erant maxime, quæ ab his, qui diviſio-
teium n nem volebant, urgebantur. Primum, ajebant, notfiſſima eſt
dunke. juris regula, neminem invitum in communione retineri, ſed
Wihinen. quocunque tempore ad diviſionem provocare poſſe, atque
„ dunk. pactum etiam de perpetua communione initum irritum eſſe.
wem. Deinde ad c. 3. X. dJe Eccleſtis ædificandis prevocabant, in quo
S ina. caſum noſtrum in terminis, ut loquuntur, reperiri putabant.
liderecer Sic enim ibi Alexander III. Pontifex: Villa, inquit, quæ di-
obarn . citur H. tantum perhibetur ab eccleſia paræciali diſtare, us
tateifeni⸗ tempore biemali, cum pluvicæ inundant, non poſſiut parœciani ſi-
benlesinn ne magna dificultate ipſam adire: unde non valent congruo
lurkegt tempore eccleſiaſticis offciis intereſſe. Quia igitur dicta eccleſia
porenmm na dicitur reditibus abundare, quod præter ilius villæ proven-
r, l tus miniſter illius convenienter valet ſuſtentationem habere: man-
Orrnenl Adamnus, gquatenus, Zi ves ita ſe babet, eccleſiam ihi ædifices & in
elilt ea ſacerdotem inſtituas, ad uſtentationem ſuam ejusdem villæ

obventiones eccleſiaſticas percepturum. At nihilominus JCri
noſtri, legatum iſtud pium & ſalarium ludimagiſtri integrum
conſervandum eſſe, reſponderunt. Nam quod ad regulam
ſoei Cun juris, quæ ſociis ſemper ad diviſionem provocare permittit,
attinet, ea, etſi inter privatos obtineat, in proventibus fa-
men eccleſiarum & piorum locorum, maxime autem in be-
Tom. I. Ii nefi-

250 MEDITAT. AD PANDECT.

neficiis & ſalariis miniſtrorum Iocum non inveniet, quippe
quæ diviſionem plane non admittunt c. 8. X. de Præbendis &α
dignitatibus. Quod autem deinde objiciebatur c. 3. X. de Ec-
cleſiis ædifcandis, non videtur ad hunc caſum noſtrum appli-
cari poſſe. Duo erant, quæ pontificem ad permittendam di-
viſionem moverant; ſumma primum itineris difficultas, qua
villæ iſtius incolæ a cultu divino arcebantur; deinde opulen-
tia eccleſiæ primariæ, ex cujus reliquis reditibus miniſtro in-
regrum fine deminutione ſalarium præſtari poterat. At hic
omnia ſecus erant. Difficultas itineris adeo magna eſſe non
poterat, cum pueri ante motam litem per multos annos ſine
ulla querela eadem via uſi eſſent. Deinde diviſio iſta ſine de-
minutione ſalarüi, quod ante ludimagiſtro Ppræſtitum fuerat,
fieri non poterat; quæ res effeciſſet, ut, cum hucusque viri
literati & eximii hoc munus ſubiiſſent, impoſterum minus
idonei homines pro modulo ſtipendii eidem admoveri de-

buiſſent. Sic igitur reſponſum interrogantibus fuit: Hat

Stephanus ſein Bauer⸗Guth zu Kora beyden Gemeinden zu Kora

und Borna, davon die erſte mater, die andere filia iſt, zu Beſtel⸗

lung eines Schul⸗Rectoris vermachet; woruͤber denn auch beſagte

beyde Gemeinden ſich mit Auctoritaͤt der Regierung dahin vergli⸗
chen, daß der Rector zu Kora das Haus und alle Einkuͤnfte ha⸗
ben und genieſſen ſolle, wie denn auch die Borniſchen Kinder viele
Jahr lang zu ihm in die Schule gegangen. Nachdem aber endlich
dieſen ſolches wegen des weiten und uͤblen Weges beſchwerlich
fFaͤllt, ſo wird gefraget, ob die Borniſche Gemeinde nicht actio-
nem communi dividundo anſtellen koͤnne. Nun iſt zwar be⸗
kannten Rechtens, daß niemand wider ſeinen Willen in Gemein⸗

ſchaft zu bleiben angehalten werde, ſondern jederzeit ad diviſio-

nem provociren duͤrfe. Es findet aber in gegenwaͤrtigem Fall
dieſe Rechts⸗Regul um deswillen keine ſtatt, da ſelbige nur von
ſolchen Sachen und Guͤthern zu verſtehen iſt, von welchen denen
pri-

12
l
di
1n
re
ne
lis
cel

—
i
lie
dehe.
DD.
lund.
Opoe⸗
idron.
AMe
eleam
Usgefn
reri d
lit: M
AKor
AW
Goch beſe

Dehfa teg

Einkhatrke
Kindett
aberent

beſchnee

,nicht 4r.
iſ on
nner⸗
werte 4
big⸗ ſurke

SP. NXIV. DE REB. ECCL. ET PIOR. LOC. ALIEN. 251

privatis die freye Diſpoſition zukommt, dahingegen die einmal
geſetzten beneficia und ſalaria der Kirchen⸗ und Schul⸗Bedien⸗
ten gar nicht getheilet werden moͤgen, welches allhier um ſo viel
deſto mehr in Betrachtung kommt, da des Koraiſchen Schul⸗

Rectoris ſalarium ex legato herruͤhret, und zu befuͤrchten iſt,

daß, wenn etwas davon abgezogen werde, des teſtatoris In-
tention nicht erhalten, und ein gelehrter tuͤchtiger Mann nicht
beſtellet werden koͤnnte; bey welcher Bewandniß, und da uͤberdiß
die Knaben viel Jahr nach Kora in die Schule ohne Beſchweh⸗
rung gegangen, alſo die Difficultaͤt ſo gar groß nicht ſeyn kan,
auch die diſpoſitio capituli 3. X. de Eccleſiis ædif. welche ſonſt
der Borniſchen Gemeinde zu ſtatten zu kommen ſcheinet, hin⸗
weg faͤllt; So iſt dieſelbige actionem communi, dividundo an⸗
zuſtellen nicht berechtiget.

V.

Miniſter eccleſiæ aut ſebolæ, qui per transactionem conſiſtorii
auctoritate initam ſalarium & jura ſua imminuit, ſibi
ſoli, non etiam ſucceſori in oicio nocet.

ergimus in eo, quod modo memoravimus, exemplo.
Bornenſes ſcilicet, cum viderent actionem communi

dividundo locum non inventuram, alia via ſibi incedendum

rati, cum præſente ludimagiſtro tranſigunt, eamque trans-

actionem, qua partem proventuum retinere & alendo pecu-

liari ludimagiſtro impendere ipfis permittebatur, a conſiſto-
rio confirmari curant. At ICti Helmſtadienſes, cum, mor-
tuo ludimagiſtro tranſigente, ſucceſſor ejus & incolæ Ko-
renſes transactionem impugnarent, eam reſcindi oportere,
reſponderunt. Ex principiis enim juris noſtri tam natura-
lis quam civilis manifeſtum eſt, factuia anteceſſoris nec ſuc-
ceſſori in officio nec aliis, a quibus hic conſtituitur, nocere.
1i 2 Nec

AX
V

MEDITAT. AD PANDECT.

272

Nec confirmatio conſiſtorii ſucceſſori obeſſe poterat, cum

reſcripta hujusmodi & confirmationes eatenus ſaltem, quate-
nus tertii jura non infringunt, valeant L. 4. C. de Emancipat.
Et ne ſine lege loqui videamus, lectorem oramus, ut c. 21.

X. de Præbendis & dignitatihus evolvat, in quo fimilis plane

caſus eodem modo, quo [Cti noſtri judicarunt, ab Inno-
centio III. Pontifice deciſus reperitur. Sed afferemus ipfa
reſponſi verba: Hat ferner die Gemeinde zu Borna aund 1703.
mit dem damaligen Recgtore einen anderweiten Vergleich, daß
ſie einen abſonderlichen Schulmeiſter halten, und dieſer 6. und
. 2. viertel Morgen von dem bisher zum Koraiſchen Rectorat ge⸗
hoͤrigen Acker nutzen ſolle, aufgerichtet. Weil aber die Ge⸗
meinde zu Kora dieſes nicht genehm halten will, ſo entſtehet die
Frage: Ob nicht der Gemeinde zu Borna Suchen in angefuͤhr⸗

tem Vergleich wol gegruͤndet ſey? Wiewol nun die Regierung

und Conſiſtorium denſelben beſtaͤtiget, der darinn benennte
Acker auch in der Borniſchen Feld⸗Mark gelegen, und der

neue Schul⸗Rector, da er die Borniſchen Kinder nicht mehr zu

informiren hat, die voͤlligen Einkuͤnfte ſeiner Vorfahren mit
Unrecht zu prætendiren ſcheinet; Alldieweik aber ein jedes Fuͤrſtl.
reſcriptum und Obrigkeitliche Confirmation nur in ſo weit,
als dadurch eines dritten Gerechtigkeit nicht gekraͤnket wird,
guͤltig iſt; hiernaͤchſt die ſtreitigen Morgen, ungeachtet ſie in
der Borniſchen Feld⸗Marke liegen, dennoch nicht von der Ge⸗
meine, ſondern von Stephano, herruͤhren, endlich der neue Ko-
raiſche Rector ſonder Zweifel die Borniſchen Kinder annoch zu
informiren erboͤtig iſt, und deshalben, daß die Gemeinde frey⸗

willig von ihm abtritt, ſeine Beſoldung nicht darf ſchmaͤhlern

laſſen. So erſcheinet dannenhero, daß der Borniſchen Ge⸗
meinde Suchen in dem aufgerichteten Vergleich nicht gegruͤn⸗
det ſey.

cokol

—

— SP. XXV. DE PVBL. RER. SEV VT IN MONARCH. VOC. REGAL. 2 5 %

Cn49 C O & 0O L L A K I A-.

wai. 1. Diſpoſitio Legis 5. C. de Paganis, qua res per errorem &
iſt ſuperſtifionem ſacris deputatæ fiſco vindicantur, male a
k.l. quibusdam ad res a pontificiis olim conſecratas extendi-
lne tur. Vide c. 20. de Conſecratione diſt. I. ibi: ſi tamen Edem
n ſanctæ trinitatis tenuerint, qui eum conſecraverunt.
d d 2. Res ſacræ & ornamenta eccleſiæ tempore urgentis belli
e d recte in uſum publicum auferuntur &c alienantur. Kec.
Imp. de anno 1742. §. 65. & de anno 1544. §. 44.
9/W 2. Recte W'eſembeeius Conſil. 59. n. 4. ſtatuit, vaſa ſacra con-
6. 1i fracta laicis ad uſum profanum vendi poſſe.
orat e, 4, Prædium eccleſiaſticum cum alio ejusdem æſtimationis
Die G permutatum nequit revocari. Quod infra ad tit. de per-
ickete mutatione pluribus oſtendemus & rebus judicatis con-
Del in . . 4
de firmabimus.
gi F. Ex diuturnitate temporis poſt alienationem lapſi debita
Mn ſolemnia legitime adhibita præſumuntur. Qua de re
0 enunnt. prlura dicentur infra ad tit. de Ufſucapionibus.
d d
nehe SPECIMEN XXVv.„
ſcrn nt MEDILTAXATIONVM AD PANDECTAS
ſds AbD LIB. I. TIT. VIIE.
, DE
ſket nn 1 ERB L
n PVBLICIS REBVS.

r neelt VT IN MONARCHIIS VOCANTVR

att REGALIBVS.
en PFPVBLICE DEFENSVM
f ſcheniea. —4
enichent⸗ IOANNE CHRISTIANO WINTERO,
gicht RATZEBVRGO-SANONE LEOBVRGICO.
J„D. II. IVNII ANNI CIO 19 CCXIV.
col Ii 3 JI. Pa-

2 5 4 MEDITAT. AD PANDECT.

I.

Publicarum rerum definitio, guæ i in jure Romano traditur,
ſtatui populari, non monarchbico, convenit.

ublicæ res ex ſententia Ctor rum Romanorum vocan-
tur, quarum proprietas & uſus ad integrum populum
ſpectat. Quæ definitio ſtatui democratico, qualis ante
Anguſtum Romæ fuit, optime convenit. At, poſtquam ſum-
mum imperium ad unum delatum & monarchia exorta eſt,

circa publicas res idem, quod in alis plerisque contingit, ut

ſcilicet verba priſtina retinerentur, effectus mutaretur. Prin-
cipes enim, etſi abſolutiſſime imperarent, tamen ob memo-
riam antiquæ libertatis hoc publice præ ſe non ferebant, ſed,
ipſos cum Claudio apud Zacitum Annali XII. cap. y. unum

civium eſſe & juſſis populi ac auctoritati ſenatus cedere ne-

ceſſum habere, profitebantur. (*) Itaque, ut Publicæ res to-
tius populi dicerentur, non prohibebant, re ipfa illarum ſibi
dominium liberrimamque de iis diſpoſitionem vindicabant.
De jure piſcandi, quod publicis rebus in §. 2. I. de Kerum

diviſi one annumeratur, Palfurius Sura & Armillatus, magni

atque conſulares viri, apud Juvenal. Satyra IV. verſu 54.
55. ſic loquuntur:
Quidquid vonſpicuum puleærumque eſt cguore. toto,
Kes Eiſci eſt, ubicunque natat.
Porro princeps ex loco publico per auctoritatem ſuam ſine
populi conſenſu, qui tamen in rebus populi neceſſarius fuiſ-

ſet, ſacrum facere poterat L. 9. §. I. de Rerum diviſ. Theſauri,

ſive in loco Cæſaris proprio ſive in publico inveniretur, di-
midia pars fiſco Cæſaris tanquam domini, vindicabatur.
L. 3. F. 10. de Jure fiſei. Princeps, ut quis in loco publico
etiam cum damno aliorum ædificaret, libere permittebat

L.. I. §. 16. WMWe quid in loco publico. Solus princeps ex ca-
Rello

— ——— —— —

lin

tur,

Vdeil⸗
Ophhum
D e
n un.
Ortu d,
ingih
Ur. Dyr.
bmemo.

bent ſec.

. unum
dedere de.
cr lesl⸗
rum
icabant.
de Nerun
1s,1 gn
denſt

8 toto,

ellurimti⸗
Thedn
enitennn
Vindhcken
bed üi
Permini
inceſe

— SP. XXV. DE PVBL. REB. SEV VT IN MONARCHI. VOC. KEGAL. 255

ſtello ſeu reeeptaculo aquarum publico aquam ducere conce-
α☚☛ d. . 4 di. 1 1 1
debat, L. I. §. 41. &42. de aqua quotidiana. Viæ quoque publi-
cæ diſpoſitioni principis ſubjacebant L. 18. §. I. J Azua *
dquc- pluvic. Igitur ſi publicæ res ſecundum ſtatum monar-

chicum, qui Romæ ſub Auguſto cepit, & hodie in plerisque

Germaniæ provinciis obtinet, definiendæ ſunt, dici debent
illæ, quarum proprietas liberaque de iis diſpoſitio ad Prin-
cipem pertinet, uſus vero ad eos omnes, quibus Princeps
illum ſive expreſſe, ſive tacite conceſſit.

(²) Neſcivit has artes & ſimulationes primorum Princi-
pum Lipſius. Quapropter locum iſtum Taciti vitiatum exi-
ſtimat: Quod ego, inquiens, non probem, nec certe brinceps
unus e vulgo civium eſt: non; eumque emendare conatur.
At non opus eſt medicina, dummodo cogites, Principes in
verbis facillimos fuiſſe, re ipſa contentos. Infinita ejus fa-
cilitatis exempla paſſim in jure noſtro, paſſim apud veteres

auctores extant. Unum memorabimus. Translata in Cæſa-

res ſumma poteſtate, etfi ipſi ſoli ex arbitrio ſuo jus face-
rent, nec unquam populo eam facultatem permitterent, ina-
ni tamen ludibrio, leges a toto populo ferri, ſuas vero con-
ſtitutiones tanquam legis vigorem habere, Profitebantur.
Aliud exemplum in Specimine E. quod de COrigine Juris in-
ſcribitur, Meditatione E. dedimus.
S
II.
Iun Monarchiis omnes publicæ res ad regalia referuntur.

Primum in Monarchiüis principium eſt; populum majeſta-
tem, ſeu ſummum imperium, & cum eo omne jus,
quod ante habuit, in principem transtuliſſe, niſi quid ex-
preſſe ſibi reſervaverit. Si hæc regula certa eſt, uti pro-
fecto eſt, porro conſequitur, omnes publicas res, quas ſibi
. . 150

256 MEDITAT. AD PANDECT.

in ſtatu populari populus vindicavit, jam ad principem per-
tinere, ſive, ut voce inter Ctros noſtros frequentiſſima utar,
regalia eſſe. Itaque cuncta illa, quæ a JCris Romanis ſubti-
liter de publicis rebus diſputantur, hodie ex doctrina de re-
galibus dicenda ſunt. Non nova hæc doctrina eſt, ſed vetu-
ſtiſſima, & jam Friderico imperatori cognita, qui in conſti-

tutione, quæ 2. F. 56. Extat, inter regalia enumerat vias pu-

blicas, flumina navigabilia, & ex quibus fiunt navigabilia,
portus, argentarias, palatia in civitatibus, piſcationum & ſa-
linarum reditus; quæ omnia olim ad populum pertinuiſſe,
& quorum uſum unicuique liberum fuiſſe, nemo ignorat.

III.

Res omnes, quæ a J. tis Romanis ad communes referuntur,
bodie publicæ ſeu regalia ſunt.

Res communes a ICtis Romanis vocantur, quarum pro-
prietas & uſus non ad certum populum, ſed ad integrum
genus humanum pertinet. An unquam in hac ſignificatione
res communes fuerint, merito dubites. Ipſi certe priſci
ICti Romani, ut egregie Schilterus Exerei ad z. 4. §. 15.
q. oſtendit, res communes non ſatis a publicis diſtin-
guunt, ſed ſæpe his vocibus promiſcue utuntur, quem-
admodum imprimis ex L. 45. pr. de Uſurpationibus, maxime
autem ex L. 3. We quid in loco publico apparet, ubi litora ma-

ris, quæ tam in L. 2. de KRerum div. ad res communes refe-

runtur, populi Romani atque adeo publica eſſe dicun-
tur. Sed in præſens de noſtro ſaltim ſtatu ſoliciti erimus,
oſtendemusque, iſtas res omnes, quæ olim communes
vocabantur, hodie publicas, ſeu, quia in rebuspublicis
noſtris jura populi ad unum translata ſunt, principis
eſſe. In catalogo rerum communium, qui in L. I. §. I.

de Rerum diviſione proponitur, primum aéèr occurrit;
quod

l
gel
Vid

ln
reß
Tun
Omm
VOe
tian
ciez

—
ber.
Utar
ſobti⸗
EeN.
Avern.
COl⸗
Vias r.
gabii
m Kl
diawie
guortt

erunur,

munmn pr
inn egrun
ifkfir
In
4 6
blcs
tur, In
Hup miil
bi lhtorat
Dinuhese
1 ele ie
loi ein
ne

rehngi

SF. XXV. PDE PVEL. REB. SEV VT IN MONARCH. VOC. REGAL. 2 57

quod quidem non de vago illo, qui aliquot milliaribus ab hac
terra diſtat, adeoque, quia uſum non præſtat, res juridica dici
nequit, ſed de eo, qui propius terram hanc ambit, capiendum
eſſe, unusquisque intelligit. Is vero aër & a privatis occupari
poteſt, quemadmodum ex L. 22. §. 4. Quod vi aut clam, & L.
I. pr. de Servit. præd. urb. apparet, &, quatenus occupatus non
fuit, principis dominio & diſpoſitioni ſubjectus eſt. Clarum
hoc exinde, quod in quam Plurimis locis leges a principibas la-
tas videmus, quibus privatis interdicitur, ne ædes ſulas ult a
certam menſuram in aérem extollant, ne aves nobiliores capi-
ant aut trajiciant. Quod utique prohiberi non poſſet, ſi aêr res
communis eſſet. Deinde aquam profluentem inter res commu-
nes refert Ctus. Equidem curſum ejus princeps ſiſtere facile
non poteſt. Quia tamen aqua hæc profluens fluminis pars eſt,
tamdiu, quam in principis terris fluit, ejusdem juris erit,
cujus ipſum flumen, ſcilicet ad principem pertinebit, qui
divertere aut avertere curſum aquæ, uſum ejus in piſcando
& navigando reſtringere, aut civibus ſuis prorſus interdi-
cere poteſt. Tum mare ſuccedit, ubi ſunt, qui cum CGro-
tio de mari libero, illud plane dominio ſubjici poſſe, negant.
At horum argumenta Seldenus de mari clauſo aliique plurimi
exploſerunt. Neque ipfſi Cti Romani ea de re, quod vi-
delicet maris dominium occupari poſſit, dubitaſſe videntur.
Vide modo L. I4. de Wmjuriis & Movellan Leonis 56. Adde
L. 9. de L. Rhodia Je Jactu, in qua lex domina maris appel-
latur. Nulla vero re Grotius atque aſſeclæ ejus efficacius
refutantur, quam praxi plerorumque principum & populo-
rum. Britannis dominium maris ſui & ceteræ gentes fere
omnes & Batavi ipfſi, qui id olim acerrime in dubium re-
vocarunt, concedunt, atque iis, quam exigunt, reveren-
tiam exhibent. Veneti dominium maris Adriatici ſibi vin-

dicant, & hucusque defenderunt. Idem Rex Daniæ in mari
Tom. I. K k: terras

2 58 MEDTTAT. AD PANDECT.

terras ſuas alluente, maxime autem in freto Oreſundico facit.
Alia exempla non afferemus, cum ex his, quæ diximus, ſa-
tis conſtet, maria, quatenus terræ propria ſunt, res publicas
eſſe, & ad eum, qui ſummum in iſta terra imperium obtinet,
pertinere. De litoribus maris res dubio caret, & jam apud priſ-

cos Romanos caruit, ut ex L. 3. We quid in loco publico mani-

feſtum eſt. Igitur illa quoque, uti olim populi Romani fuerunt,
hodie principum ſunt, atque uſus eorum, qui olim unicui-
que patebat, L. 4. pr. de Kerum diviſ. hodie ex voluntate
Principis reſtringitur. Itaque in plerisque provinciis vide-
mus, lapillos, gemmas, ceteraque, quæ in litore inveniun-
rur, non amplius, ut olim per L. 3. de Rerum diviſ. invento-
ribus relinqui, ſed fiſco principum vindicari.

IV.
Inſulæ, quæ in flumine naſcuntur, bodie publicæ ſunt, ſeu ad
principem pertinent.
Priſci ICti Romani inſulas in flumine publico natas ac-

colis privatis aſſignant, L. 7. §. 3. de Adquir. rer. domin.

contra rationem & analogiam juris, ut ipſe Labeo in L. 64.
§. 4. de Adquir. rer. domin. fatetur: St id, inquiens, quod in
publico innatum aut ædificatum eſt, publiecum eſt, inſula quo-
que, quæ in fumine publico nata ℳ, publica eſſe debet.
Nulla apparet paulo ſolidior ratio, ob quam hi, qui agros
fluvio vicinos poſſident, inſulam ab agris ſuis ſeparatam nec

ullo modo ad eos pertinentem ſibi attribuere pofſint. Sed

ita tamen Imperatoribus & Gtis Romanis placuit. Videa-

mus ſaltem, an inter Germanos quoque noſtros illæ de in-

ſulis leges locum habeant. Ineptiſſimus Speculi Saxonici

compilator, cujus centonibus merito omnem auctoritatem

in terris fuis abrogarunt principes Brunſuicenſes, etfſi in
multis a juris Romani æquiſſimis conſtitutionibus recedat,

hic

qu
Gan
eju⸗
Ulun
mur
Aur
Phi
cola

ded

—
facl
8, ſ.
Ubles
dner
Wrl.
0 W⸗
fuerunn
Unic.
ſOlune
lis Vice.
nyeniur⸗
Wen⸗

t, ,Ad

nutas V⸗
er. onm
20 in 1.
en guc
inſult ir⸗

, qui

epetaum ms
han
cuit. Ni
105 De Er ⸗

SP. XXV. DE PVBL. REB. SEV VT IN MONARCH. VOC. REGAL. 259

hic tamen, ubi recedere debebat, illud ſequitur, atque in Lib.
2. art. 56. Si qua, ait, inſula in flumine ex arena nata fuerit,
ujus fundo vicinior ſit, ipfi eſt acquiſita. Si autem medium om-
nino tenuerit, poſſi⸗ dentium ab utroque ex æquo erit. Quem lo-
cum dum explicat Schilterus Ex. ad z. 4. §. 19. lit. h. Non eſt,
inquit, iſta mens Saxonis, ut privatis præciſe attribuat inſu-
lam, ſed domino ripæ, des Geſtades. Verum quisquis verba pau-
lo curatius conſiderat, Saxonem de privatis loqui, facileanimad-
vertit. Et abſurdior foret Saxonis mens, ſi de principe ſeu ſup-
remo domino ripæ ageret. Cur enim huic & non potius do-
mino ipſius fluminis inſulam afſignaret. Igitur veroſimilius
eſt, ipſum de Privatis accolis loqui. Scimus equidem,
eſſe nonnullos, qui pro æquitate juris Romani a compilatore
Saxone in Speculum ſuum recepti pugnent, inter quos fere
pPrimas fenet Heigius L. 2. Quaſt. 40. At rationes, quas af-
fert, tam exigui momenti ſunt, ut vix noſtra refutatione
indigeant. Omnes eo redeunt; accolas fluminum ripas
munire, & dum ſæpe vi fluminis agri eorum deminuuntur,
non levia damna ſuſtinere, æquiſſimum ergo eſſe, ut com-
moda eum ſequantur, quem ſequuntur incommoda. At,
ſi hæc ratio hic quidquam valeret, integrum potius flumen
ad accolas pertinere deberet, quod abſurdum. Habent jam

accolæ, quo damnum illud penſetur, jus ſcilicet alluvionis,

quod illis non denegamus. Sed ratione inſularum nullum
damnum patiuntur. Itaque quod ad has, recta ratio dictitat,
ejusdem juris, cujus totum eſt, partem quoque eſſe debere.
Flumen vero publicam rem, ſeu, ut in monarchiis loqui-
mur, regale eſſe, nemo ignorat, 2. PF. 56. Inſulæ ergo in
fumine natæ eodem jure cenſebuntur. Comprobat hanc
Philoſophiam noſtram totius ſere Germaniæ, quin, ſi MWi-
colao Boerio Conſ. 1I4. n. 16. credimus, etiam Galliæ uſus.
Sed in præſens ſaltem de Germania diſpiciemus. Extat an-
K k 2 tiquiſ-

260 MEDITAT. AD PAN DECT.

tiquifſina Adolphi Imperatoris de anno 1293. conſtitutio,
quam Selilterus Ex. 4. §. 19. memorat, ubi ſic diſponitur:

Quodſi inſula nata eſt in Eheno vel alio flumine in vomitatu

alicujus comitis, qui in ipſo flumine recxipit telonia &α condu-

ktus ab imperio in fumine prediékto: eadem inſula potius ſpe-

.5

btat ad imperium &α ad ipſum comitem, quam ad alium do-

minum, eujus diſtrictus protenditur ad ripam Ruminis præ-

libati. In Comitatu Palatino ad Rhenum inſulas in Rheno

natas Princeps Elector ſibi vindicat, ut Woe Meurer vom
Waſſer⸗Ree cht P. I. n. 9. aſſerit. Inſulas in Mulda natas ad fi-

ſcum pertinere, ipſe Heigius P. 2. Quæſt. 40. n. 39. fatetur.

uod ad inſulas in Albi natas, Zieglerus de Juribus Agae
ſtatis lib. 2. c. 15. §. 27. reſcriptum Electoris Saxonici affert,

quo is ſuo fiſco easdem addicit, prœfectumque ſuum incre-

Pat, quod illas ab aliis occupari paſſus ſit. Idem Lieglerus

ſulam in flſumine duorum Principum terras interfluente na-
tam communem eſſe negarunt, ſed eam illi ſoli, cujus fiu-
men eſſet, contra Romani juris diſpoſitionem, addixerunt.,

V. .
Jus in vias publicas ad privatos non tranſit.

. VI.
dA rejfeltione viarum publicarum nemo eſt immunis.

ad integrum populum pertinuerunt, deinde „ cum im-
Perium ad unum translatum eſt, princeps ſibi jus in illas ar-

§. 28. reſponſum Ctorum Vitembergenſium habet, quo in-

Vie Publicæ, quamdiu libera respublica Romana fuit,

rogavit, L. 18. J. 1. de Aquc pluvic, & Fridericus imperator

expreſſe illas inter regalia retulit, 2. F. 56. Atque heéc jure
hodie adhuc cenſentur. Igitur etſi princeps alicui fundum

cum omni in eum jurisdictione conceſſe erit, jurisdictionem
tamen

—
kirnie⸗
Clltar:
itart
chlr.
til .
linn A.
inif ft.

Nhen

Arer
taS adf.
faten
us M.
niei Aer,
mum ioen.
Zigent
quo in.
enke nl⸗
,Clſis ⸗
Addheron’

umnanit.

Othand D
de, Cumß
uiniut
us inhen
ge e

1 cui un

fP. XXV. DE PVBL. REB. SEV VT IN MONARCH. voc. REGAL. 26 I

tamen in viam publicam, ſeu jus cognoſcendi de criminibus

in ea commiſſis dediſſe non videtur. Non ingratum lectori

erit, controverſiam, quæ aliquando JCtis Vitembergenſibus

oblata ab iisque deciſa fuir, memorare. Princeps prædium ali-

quod ſuum equiti cuidam cum omnibus juribus, quæ ipſe huc-
usque in eo exercuiſſet, imprimis vero cum omnibns operis,
quas ruſtici ei prædio debebant, conceſlerat. Accidit vero dein-

de, ut viæ publicæ prædio vicinæ refectione indigerent. Tum

princeps inter alios etiam equiti iſti ſubjectos ruſticos excitat &
viam reparare jubet. At eques negat, hanc operam a ſuis exigi
poſie. Ait enim ſibi omnia jura principis omniaque ruſticorum
ſervitia ceſſa fuiſſe, atque adeo principem nihil, quo jus iſtud
ſuum imminuatur; facere, nec ruſticis ſervitium quodcunque
imponere poſſe. N ihilominus tamen Cti ruſticos ad refectio-

nem, quam princeps juſſerat, condemnarunt, neglecta equi-

tis contradictione. Quotiescunque enim princeps Prædiumn in

Pprivatum transfert, tacite ſemper jura majeſtatis/ ſeu regalia

excepiſſe videtur. Quodi in eo caſu minus etiam dubii habe-
bat, cum in ceſſione facta princeps expreſſe ſuperioritatem
territorialem atque jura ex illa pendentia ſibi reſervaſſet.
Vias autem publicas ad regalia pertinere, atque principi cu-
ram illarum incumbere & auſpiciis ejus eas reficiendas eſſe,
nemo facile negabit. Vide ſaltem Zieglerum de Jurius
majeſtatis lib. 2. C. 17. quod de j jure viarum publicarum infſcri-
bit. Itaque jus hoc ſibi ſoli competens in equitem ſine du-
bio non franstulerat princeps. Neque ergo ruſtici equitis

ex eo, quod operæ ipſorum equiti afſignatæ eſſent, a refe-
Qionis onere immunes erant. Eas enim operas tantum ceſ-
ſerat princeps, quæ ſibi tanquam prædii domino, non quæ
tanquam principi debebantur. Accedit maxime, quod a re-

fectione itinerum & viarum publicarum nullus omnino libe-

rare ſe queat, non eccleſiæ aut pia loca L. 7. C. de §. §. Ec-

K k 3 cle-

262 MEDITAT. AD PANDECT.

eleſtis nec prædiorum, quæ ad ipſum principem pertinent,
poſſeſſores E A. C. de Privilegiis domus auguſtæ. Adde tit.
C. Th. de itinere muniendo. Sic ita⸗ gue Cti Vitembergenſes
menſe Januario anni cIo 1o cCX. reſponderunt. Obgleich Klaͤ⸗
gern das Dorf Kneitlingen mit denen uͤblich hergebrachten Dien⸗
ſten, Unpfiichten und allen andern Nutz⸗ und Hebungen, ſo
Seine Fuͤrſtl. Durchl. bis daher daraus zu genieſen gehabt, ab⸗
getreten; So iſt doch dabey ausdruͤcklich die Landes⸗Fuͤrſtl.
Hoheit, und, was von derſelben dependiret, ausgenommen
worden; und, aber kein Zweifel, daß die Beſſerung der Wege,
von welcher ohne des niemand befreyet ſeyn ſoll, und die Macht
die Uunterthanen und Dorfſchaften darzu anzuhalten, unter die

Stuͤcke der Landes⸗uͤrſtlichen Hoheit gehoͤren; demnach nicht

abzuſehen, wie Klaͤger das ihm abgetretene Dorf von ſolchem
onere befreyen koͤnne.

COAA O& L LAKIA.
I. Sententia Pufendorffii de primæva omnium rerum com-
munione quam Zieglerus ad Grot. aliique oppugnant,
& rectæ rationi, & ſacro codici, & principiis juris
Romani optime convenit.
2. Unusquisque privatus in fundo ſuo flumini publico ad.
jacente molendinum, etiam non impetrata principis
conceſſione exſtruere Poteſt. Secus tamen eſt in terris
Brunſuicenſibus per Kecgſſum brovinciulem de anno 15 27,

§. 22. & de anno 1601. §. 13. Qua de re plura infra ad

titulum de Oberis novi nunciatione dicentur.
3. Errant, qui fundos publicos in principem ſaltem quod
ad unftu. Rum translatos, proprietatem vero apud
Populum ſeu rempublicam remanere;, putant.

SPECI-

”.
li
imn
exce
Pug
leg.
On
kian

—
Unenn
E .

enlss

eH

Dn
hget
e 6
Sefſt
geronen
de We
die hh⸗
Ute N
Gnochtite
n ſſhe

ro d

oMögnun

cis n

1 pob Honk.
tn Piniß
eſtin ien
eunno I⸗
lurdinfne

Ir. .
lalen d1
mn vero
pulan.

Sp. XXVI. DE REB. MOBIIL. ET IMMOBIL. 263

SPECIMEN XXVI.

MEDITATIO NVM AbD PANDECTAS
A D LIB. L TIT. VIII.

REBVSD MOBILIBVS

I MI M O B I LIBYS
PVBLICE DEFEN SVM
4
IOANNE DIETERICO BALHORN.
STENDALIA PALAEO - MARCHICO.
D. XXIII. IVNII ANNI CID I9 CCXIV

I.
Opbignoratio bonorum omnium mobilium & immobilium etiam
nomina complectitur.

eges quidem noſtræ regulariter ſub appellatione

