Hc251b_qt-1

õ

AVGVSTINI LEVYVSERI
IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS
ELECTORIS SAXONIS AVLA CONSILIARII
IN ACADEMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII

ECCLESIASTICI DIRECTORIS IN TRIBVYNALIET SCABINATV
PRIMI ADSESSORIS

MEDIIAIIONES B
PANDECTAS

QvIBVS GE6Lτnα⅜

PRECIPVA IVRIS CAPITA QuiNI

EXx ANTIQVITATE EXPLICANTVR CVM JvRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

Yo&αι I.

EDITIO NOVA.

Ne e

FRANOCKENTRALVII

TYPIS LvVDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGELII.
CI9 I9 CC LXXVIII.

VMUU COPIA
Des allerhoͤchſten Kaiſerlichen
PRIVILEGII.

R J OSEPH DER ANDERE

von Gottes Gnaden Erwählter Rö-

miſcher Kayſer zu allen Zeiten Mehrer des Reichs, in
Germanien, und zu Jeruſalem König, Mitregent, und Erb-
thronfolger der Königreiche Hungarn, Böheim, Dalmatien,
Croatien und Slavonien, Erzherzog zu Oeſterreich, Herzog
zu Burgund und Lothringen, Groſs-Herzog zu Toſcana,
Groſs- Fürſt zu Siebenbürgen, Herzog zu Meyland und Bar,
gefürſteter Graf zu Habsburg, Flandern und Tyrol. &c. &c.

Brenre offentlich mit dieſem Brief, und thun kund allermânnig-
Hich, daſs Uns, Ludwig Bernhard Friederich Gegel,
Buchdrucker zu Frankenthal, unterthänigft zu vernehmen gegeben,

wie er des LEYSERS MEDITATIONES AD PAN-

DECTAS in Quarto aufzulegen, und in Druck herauszugeben ge-
ſonnen ſeye, mit gehorſamſter Bitte, daſs, weilen er durch einen
Nachdruck ſothanen Werkes in Schaden und Verluſt wegen ſeiner dar-
auf wendenden Arbeit und Köſten zu gerathen beſorge „ Wir gnäadigſ,p
geruhen wollten, Unſer Kaiſerliches Privilegium impreſforium ihme

Miex⸗

hierüber auf Zeben Jahr mildeſt zu ertheilen. Wann Wir nun gnädig-
lich angeſehen jezt angedeutete ziemliche Bitte, ſo haben Wir ihme,
Ludwig Bernhard Friederich Gegel, die Gnade gethan, und
Freyheit gegeben, thun auch ſolches hiermit wiſſentlich, in Kraft die-
ſes Briefs, alſo und dergeſtalt, daſs derſelbe vorgedachtes Werk, des
LEYSERS MEDITATIONES AD PANDECTAS

genannt, unter der behörigen Cenfur in offenen Druck auflegen, aus-

gehen, hin- und wieder ausgeben, feil haben, und verkaufen laſſen,
auch ihme ſolches niemand ohne ſeinen, oder ſeiner Erben Conſens,
Willen, und Wiſſen, innerhalb denen nächſten Zeben Jahren, von Dato
dieſes Briefs zu rechnen, im heiligen Römiſchen Reich nachdrucken,
und verkauffen laſſen ſolle. Und gebieten darauf allen und jeden Un-
ſeren und des heiligen Reichs Unterthanen und Getreuen, inſonder-
heit aber allen Buchdruckern, Buchführern und Buchhändlern, bey
Vermeydung fúnf Mark Löthigen Goldes, die ein jeder, ſo oft er fre-
ventlich hierwider thäte, Uns halb in Unſere Kayſerliche Kammer,

und den andern halben Theil vorernannten Ludwig Bernhard

Friederich Gegel, oder deſſen Erben, unnachläſslich zu bezah-
len verfallen ſeyn ſolle, hiermit ernſtlich und wollen, daſs ihr, noch
einiger aus euch ſelbſt, noch jemand von eurentwegen, obangereg-
tes Buch innerhalb den obbeſtimmten Zeben Jahren in keinerley Format
nachdrucket, noch alſo nachgedruckter diſtrahiret, feilhabet, umtra-
get, oder verkaufet, noch das andern zu thun geſtattet, in keine
Weiſe noch Wege, alles bey Vermeydung Unſerer Kayſerlichen Un-
gnade, obbeſtimmter Pön, und Verlierung deſſelben euren Drucks,
den er, Ludwig Bernhard Friederich Gegel, deſſen Erben,
oder deren Befehlshabere, mit Hülfe und Zuthun eines jeden Orts Obrig-
keit, wo fie dergleichen bey einem jeden finden werden, alſogleich
aus eigener Gewalt, ohne Verhinderung männiglichs, zu ſich neh-
men, und darmit nach ihrem Gefallen handeln und thun können, und
mögen: Jedoch ſolle er, Ge gel ſchuldig und gehalten ſeyn, die
gewöhnliche fùnf Exemplarien von dieſem Werk zu Unſerem Kayſer-
lichen

lichen Reichs-Hof- Rath gebührend einzuſenden, auch dieſes Unſer
Kayſerliches PRIVILEGIUM anderen zur Warnung voran drucken zu
laſſen. Mit Urkund dieſes Briefes, beſiegelt mit Unſerem aufgedruck-
tem Kayſerlichen Secret- Inſiegel, der geben iſt zu Wien, den achten

Februarii, Anno Siebenzehen Hundert, Neun und Siebenzig, Unſeres
Reichs im Fünfzehenden.

G O&& A.

h. gu GιεοNNSνw0.

Ad Mandatum Sacræ Cæſarea
Majeſtatis proprium.

Ignaz v. Hofmann. Mppr.

ILLVSTRISSIMO

BERNSTORFFIO.

QNuam vellem, DO MINE, ut hic,

quem Tibi nunc inſcribo, libellus
dignum aliquid præfixo titulo habe-
ret. Verum tanta eſt nominis Tui non ce-
lebritas, nam id quidem vulgare eſt, ſed
lux & immortalitas, non modo ut quari
a quopiam, ſed ne attingi quidem poſſit.
Longe infra Te ſunt, quæcunque egregia
& conſpicua a nobis habentuùr, &, ſi quid
gloria Tua non prorſus indignum Tibi of-
ferri debet, hoc a Te ipſo proficiſcatur o-
portet. Attamen inſtituti mei me non pœ-
nitet. Abſum longiſſime a confidentia illo-
rum, qui, dum ſcripta ſua viris celebribus
a 3 dedi-

—oOAE

dedicant, hoc eis pro beneſicio imputant,
G&, famam ſe illis conciliare, inepta vanitate
ſibi perſuadent. Contrarium his iter inten-
do. Nullam ſcilicet adhuc adeptus ſum lau-
dem, nullam in orbe nominis celebritatem,
metuoque homo ignotus, ne liber meus in-
ter viles aliorum ſchedas obſoleſcat. Igitur
lumen, quod per me non habeo, a Te,
DOMINE, qui eo abundas, cupio mutuari.
Volo ſcilicet, ut innoteſcat aliis, iſtas medi-

tationes meas, quum ſigillatim olim ederen-

tur, Tibi non displicuiſſe, deinde Te hor-
tante & inſtigante fuiſſe continuatas, atque

nunc tandem Tuo auſpicio conjunctim in

lucem prodire. Non poterit, quisquis hoc
intelliget, non bene de libello meo ſentire
atque ad lectionem ejus allici. Obverſa-
buntur quippe ei ante oculos ingentia meri-
ta Tua, quibus, ut nihil de vetuſtis illuſtrium
majorum imaginibus dicam, totius in Te
Europæ oculos & animos convertiſti. Ad
ſummum nempe faſtigium humanæ gloriæe
evectus Potentiſſimi Regis noſtri columen,

Germaniæ oraculum, terrarum Luneburgi-

carum decus & ſalus, Britannorum amores
&

᷑ꝝ⅝—— ff ——GUGW

— —

eo ( 2

*

& deliciæ, academiæ Juliæ preæſidium, juſti⸗

tiæ fons, bonorum omnium perfugium, Mu-
ſarum caput audis. Erit itaque mihi inſtar
omnmium labores meos Tibi, cujus ſanctum
ſemper eſt & incorruptum judicium & incre-

dibilis eruditio, probaſſe. Redundabit inde

aliquis in me & ſcriptum meum radius, cre-

dentque homines non vulgare eſſe poſſe,

quod Tibi ſatisfecerit. Sed aliam præterea
habui cauſam, quæ me, ut librum hunc Tibi
conſecrarem, permovit. Ipſe Tu, DOMINE,
illius ex parte auctor es. Recordare videli-

cet, Te ſubinde, quum olim ſingulas has me-

ditationes ad Te mitterem, humaniſlime re-
ſcripſiſſe, & nonnulla, quæ improbares, an-
notaſſe. Dici non poteſt, quantum ex mo-
nitis Tuis profecerim. Tantum erat ratio-
num Tuarum pondus, ut confeſtim in ſen-

tentiam Tuam pertraherer vel invitus. Ita-

que, quæ primo ſtatueram, mutavi aliquan-
do & ex judicio Tuo correxi. Cujus rei
luculentiſſumum documentum in Specimine
VI. quod de Reſponſis prudentum inſcribi-
tur, exſtat. Quæ quum ita ſint, facilius

nunc credo exorare, ut illuſtre nomen Tuum
6pus-

—0 —
Opusculo huic præponi patiaris. Erit id ſi-
mul monumentum obſervantiæ meæzx gra-
tæque pro innumeris, quibus me ornaſti,
beneficiis voluntatis. Innumera dico Tua
in me beneficia. Nam, ut cetera taceam,
Te potiſſimum auctore a principibus noſtris
in hanc academiam evocatus ſum, &, quum
in patriam redire juberer, Tuo conſilio, juſ-
ſu, opera retentus. Tuus ergo ſum totus,
Tua ſunt, quæcunque a me eduntur. .-
quum vero eſt, ut, quæ ad Te pertinent, in
tutelam quoque Tuam ſuſcipias, &, nomine
atque auctoritate Tua cohoneſtes. Quod
ſupereſt, DEVM veneror immortalem, ut
Te, DOMINE, per quem falva eſt respu-
blica & incolumis academia, ſalvum inco-
lumemque conſervet. Dabam Helmſtadii
VIII. Kal. Octobr. anni clo Loe ccxvlII.

TITVLI

TITVLI
SINGVLORVM

SPECIMINVM
AD LIB. I. D. TIT. I. DE JIVSTITLA
ET JVRE.
Spec. I. de Juſtitia. 1
. 2. de Jurisprudentia & Jjureconſulto. 9.
P. 3. de Jure Naturæ & Gentium. 20
ſp. 4. de Jure Publico. 31
AD LIB. I. D. TIT. II. DE ORICINE JIVRIS.
ſp. §. de Origine juris. 39
ſp. 6. de Reſponſis Prudentum. 48
AD LIB. I. D. TIT. III. DE LECGIBVS SENATVSQVE
CONSVLTIS ET LONGA CONSVETVDINE.
ſp. 7. de Legibus. 62
ſp. 8. de Statutis. 73
ſp. 9. de Conſuetudine. 86
AD LIB. I. D. TIT. VI. DE CONSTITVTIONIBVS
PRINCIPVM.
ſp. 10. de Privilegiis. 101
ſp. II. de Interitu Privilegiorum. 114
ſp. 12. de Reſcriptis moratoriis. 123

b A3

AD LIB., I. D. TIT. V. DE STATVY HOMINVM.

ſp. 13. de Reminis. 132
ſp. 14. de Prægnantibus & Puerperis. 141
ſp. 18. de Legitima Nativitate. 150
ſp. 16. de Liberis & Servis. 160

AD LIB. I. D. TIT. VI. DE HIS., QyI SVI VEI.
ALlIENI JvRIS SVNT.-.

ſp. 17. de Patria poteſtate. 171
ſp. 18. de Reverentia parentibus debita.
180
ſp. 19. de Legitimatione. 190

AD LIB. I. D. TIT. VII. DE ADOPTIONIBVS
ET EMANCIPATIONIBVS.

ſp. 20. de Adoptione. 198
ſp. 21. de Diſſolutione patriæ poteſtatis.
⸗ 209

AD LIB. I. D. TIT. VIII. DE RERVM DIVISIONE
ET QvALITATE.
ſp. 22. de Rebus ſacris & eccleſiaſticis. 217
ſp. 23. de Jure Principis in res ſacras & ec-
cleſiaſticas ſuperfluas vel vacuas. 224
ſp. 24. de rebus Eccleſie & piorum loco-
rum alienandis. 243
ſp. 25. derpublicis rebus, ſeu, ut in monar-
chiis vocantur, regalibus. 23ʒ

ſp. 26. de Rebus mobilibus Cimmobilibus.

263

AD LIB. I. D. TIT. XXI. DE OFFICIO EIVS, CVI MAN-
DATA EST JVRISD. CTIO.

ſp. 27. de Commiſlſariis. 272
1p. 28. de Limitibus commiſſionum cuſd⸗
diendis. 283

AD LB. II. D. TIT. I. DE IVRISDICTIONE.
ſp. 29. de Jurisdictione. 292

AD LIB. I. D. TIT. I. GOD QVISQVE IVYRIS IN AL-
TERVM STATVERIT,. VT IPSE ELODEM JVRE

VTATVR.
ſp. 30. de Retorſione Jjurium. 301
AD LIB. II. D. TIT. IV. DE IN IVS VOCANDO.
ſp. 31. de in jus vocando. 313
ſp. 32. de vitioſa citatione. 225

AD LIB. IH. D. TIT. V. SI QVIS IN JVVS VOCATVS NON
IERITI SIVE QVIS EVM VOCAVERIT, QVEM EX
EDICTO NON DEBVERIT.

. 33. de Contumacia. 335

AD LIB. I D TIT. VIII. OvI SATISDARE COG ANTVR,
VEL JVRATO PROMITTANT, VEL SVE PRO-
MiSsIONI COMMITTANTVR.

ſp. 34. de Satisdatione. 247

AD LIB. I. D. TI L. XII. DE FERiIS, DlI,AT. ONIBVS
ET DIVERSIS TEMPORIBVS.

ſp. 35. de Feriis. 356
AD LB. II. D. TIT. XII. DE EDENDO.
ſ. 36. de Libello. 366
bp. 37. de Vitiis libelli ſanabilibus. 275

ſp. 38. de Editione Inſtrumentorum. 385
AD LIB. I. D. TIT. XIV. DE PACTIS.

ſp. 39. de Pactis nudis. 396
ſp. 40. de Pactis invalidis. 406
ſp. 41. de Interpretatione pactorum du-
biorum. 417
ſp. 42. de Pactis controverlſis ſed Validis.
. 428
ſp. 43. de Pactis ſucceſſoriis. 433
ſp. 44. de Variis pactorum ſucceſſoriorum
generibus. 449
ſp. 45. de Lactis hereditarüs renunciativis.
458
AD LIB. II. D. TIT. XV. DE TRANSACTIONIBVS.
ſp. 46. de Transactionibus. 465
ſp. 47. de Transactionibus irritis. 480

AD LB. HI. D. TIT. I. DE POSTVI. ANDO.
ſp. 48. de Advocatis. 491

ſp.

ſp. 49. de Advocatis Fiſci. 502
ſp. 50. de Cauſis odii erga Advocatos Rſci
eobrumque flagitiis. 527
ſp. §51. de His, qui ab advocatione arcen-

tuur.— 353

AD LIB. III. D. TIT. DE HIS, QVI NOT. ANTVR
INFAMIA.

ſp. 52. de Infamia & levis notæ macula. 564

AD LIB. III. D. TIT. III. DE PROCVYRATOR AI VS
ET DEFENSORIBVS.

ſp. 33. de Procuratoribus. 574

AD LIB. II. D. TIT. IV. QOD CVIVYSCVNQVE VNI-
VERSITATIS NOMINE, VEL CONTRA E. AN

AGA T'VR.
ſp. 54. de Syndico. 587
AD LIB. I. D. TIT. V. DE NEGOTIIS GESTIS.
ſp. 55. de Negotiis geſtis. 599
D LIB. HI. D. TIT. VI. DE CALVMNIATORIBVS.
. 56. de Calumniatoribus. 6009

AL LIB. IV. D. TIT. I. DE IN INTEGRVYM
RESTITVTIONIBVS.

ſb. 57. de in integrum reſtitutionibus. 624

AD LIB. IV. D. TIT. I. WOD METVS CAVSA
GESTVYM ERIT.

ſp. 58. de Metu. 633
AD LIB. IV. D. TIT. II. DE DOLO MALO.
ſp. 59. de Dolo. 643
b 3 AD

AD LHB. IV. D. TIT. IV. DE MINORIBVS V. GINTI
QVINQVE ANNIS.
ſp. 60. de Minoribus 653
ſp. 67. de His, qui ad exemplum minorum
reſtituuntur, eorumque inter ſe concurfi.

AD LIB. W. D. TIT. V. DE CAPITE MINVTIS.
ſp. 62. de capite minutis. 672

AD LIB. IV. D. TIT. VI. E?X QVIBVS CAVSIS MAIORES
XXV. ANNIS IN IN TEGRVYM RESTITVVNTVR.

ſp. 63. de Abſentibus. 6982
ſp. 64. de Reſtitutione in integrum ex clau-
ſula generali. 690

AD LIB. IV. D. TIT. VIII. DE RECEPTIS QVI
ARBITRIVM RECEPERVNT.

ſp. 65. de Arbitris. 700

AD LIB. IWV. D. TrT. IX. NAVTX, CAVPONES, STA-
BVLARII, VT RECEPTA RESTITLVANT.

ſp. 66. de Actione de receptis. 710

ADDEN-

ADDENDVM

A SPECIMINIS LVIII. DE METV
MEDITATIONEM V.

.
G Jimi exemplum „&, quod ex iisdem regulis eo-
dem modo decidendum eſt, habet Albertus Ar-
. gentinenſis de Bertoldi a Bucheke, Epiſcopi Argenti-
nenſis, rebus geſtis apud Urſtiſium Parte aliera p. 176.
ISs Bertoldus ſcilicet cum Ludovico Bavaro, quem pro-
9 hibente Pontifice Imperatorem agnofcere, recuſaret, diu
bellum geſſerat. Tandem, ut Albertus ait, cum hujus-
modi dura commotio diu duraſſet, nec fuißet aliqua villa

ex utraque parte, quæ non fuißet incenſa, vel cum ad-
verſariis de pecuniarum ſummis paciſci coacta, dacesque
Auſtriæ genti ſuæ, ne epiſcopo contra principenz aſſiſte-
rent, inhiberent, Argentinenſesque in immenſum damni-
ficati fuiſſent, ecce Argentinenſes inito conſilio, niſi con-

C0r-

cordaret cum principe, difidarunt. Tunc epiſcopus in
ex penſis exbauſtus & a ſuis derelictus, metuensque ſe a
ſzis oppidis excludi, propter favorem Argentinenſfium
anxius, licet paulo ante in capitulo ſuo reſpondens con-
ſulibus Argentinenſibus dixerit, potius ſe velle reverti
in ordinem ſuum Teutonicorun, quam principi boma-
⸗ gium exhibere de communi conſilio omnium ſuorum ſide-
lium Spiræ principem accedens ſibique bomagium faciens
regalium ſuorum ab eo, tanquam imperatore, inveſtitu-
ram accepit; proteſtans in principis præſentia, eo con.
Jentiente, quod non minus domino ſuo papæ vellet in
ommibus obedire, proteſtans etiam ante acceſſum in præ-
ſentia multorum comitum & baronum, quod bujusmodi

bomagium faceret non voluntarius, ſed coactus.

„ℳ*) I ( &£

SPECIMEN I.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

ET QVIDEM AD LIB. I. TIT. I.

DE
JVSTITIA
PVBLICE D EFENSVM
₰
FRIDERICO WILHELMO LEYSERO
HANNOVERANO

p. XV. IVIII ANNI cIoO Io cCc XII.

Conſlituimus „ in gratiam optimorum commi-
RE litonum, quos eruditis ſubinde colloquiis
& conflictibus exerceri utiliſſimum putamus,
ſingulis aut alternis hebdomadibus tale, qua-

Jle nunc exhibemus, ſpecimen in lucem edere, quod unus

ex illis publice e cathedra adverſus diſſentientes tuebitur.
Pertractabimus in iſtis ſpeciminibus potiſſimas doctrinas, quæ
in Pandectis obveniunt, quarum etiam ordinem ſervabimus.

Cunctailla, quæ proponemus, non ex vulgaribus commen-
tariis conquirentur, ſed, adhibita diligentia, a nobis elabo-

rabuntur, & ex ipfſis juris fontibus haurientur. Imprimis
operam dabimus, ut, quæ in rerum argumentis obtinent,
afferamus. Sæpe igitur intermiſcebimus quæſtiones juris,
Tom. J. A gquæ

2 MEDITAT. AD PANDECT.

quæ in collegiis juridicis „ quibus & ipii olim aerfuinnns
& nunc ailidemus „ traclatæ & deciſæ fuerunt. Numer
eorum, qui Opera hac noſtra uti volunt . determinatus non
eſt. Quodii ergo Miar ad ecs, qui jam nomina ſua pro-
feſſi ſunt, accedere velint, hos lubentes recipiemus, rebus-
que omnibus, quibus poterim us, juvabimus, ut certamen
iſtud, quod inexercitati formidant, conſidenter ſubire &
egregie ſuſtinere Poſſint.

l.
Multa ſunt vitia dehnitionum, qucæ in jure KRomane
occurrunt.
Ctos Romanos, ex quorum voluminibus jus noſtrum civi-
le, imprimis autem digeſta collecta ſunt, Stoice philoſo-
Phix addictos fuiſſe 5 plerique olim arbitrail ſunt. Quam ta-
men communem opinionem, nuper extitit, qui impugnaret.
Eam vero in præſens accuratius examinare noſtri non eſt inſti-
tuti. Sed ex quacunque ſchola philoſophorum illi prodie-
rint, id certum eſt, Peripateticos eos non fuiſſe, nec Ariſto-
telis doctrinam unquam aſſumſiſſe. Poteram id innumeris
argumentis oſtendere. At ſufficiet mihi jam unicum. Præci-
puus Peripateticorum labor eſt, rem, de qua agere conſtitue-
runt, accurate definire, ut lectori ſtatim in definitione bre-
ve totius tractationis compendium exhibeatur. Neque im-
probo hanc ſolicitudinem, ſed utiliſſimam exiſtimo. Ab hac
autem longe recedunt Romani ICti, quorum propterea de-
finitiones vitioſiſſimæ ſunt, adeo, ut pleræque ex illis ne qui-
dem qualiumcunque deſcriptionum vicem ſuſtinere queant.
Enumerabo autem aliquot ex iſtis. Primum eſt, quod anguſti-
ores ſæpe ſunt ſuo definito. Sic libertini in L. 6. de ſtatu homi-
num definiuntur, qui ex juſta ſervitute manumiſſi ſunt. Ita ve-
ro ſub illis non comprehendentur hi, de quibus integer in . ti-
tulus

SP. I. DE JVSTITIA. 3

tulus extat: Qui ſine manumiſſione ad libertatem perveniant. Se-
eundum, quod in definitionibus noſtris obſervavi, vitium eſt,
quod illæ ſæpe latius pateant definito ſuo. Exemplum in L. I.
Qui teſt. facere poſſunt occurrit: Teſtamentum eſt voluntatis
noſtræ juſta ſententia de eo, quod quis poſt mortem ſuam fieri
vult. At quis non videt, hanc definitionem commodiſſime ad
codicillos, & donationem mortis cauſa trahi poſſe. Tertium vi-
tium eſt, quod plurimæ definitiones tanta incuria compoſitæ
ſunt, ut ſub iisdem contrarium ejus, quod deſinitum fuit, com-
prehendatur. Sic Florentinus in L. 4. pr. de ſtatu Hominumn li-
bertatem deſcribit naturalem facultatem ejus, quod cuique fa-
cere libet, niſi ſi quid vi aut jure Prohibetur. Ita vero ſervitus
quoque ſpecies libertatis erit. Quartum vitium eſt, quod non-
nullæ definitiones parum Per ſpicue pr oponuntur, adeo, ut, qui
rem ipſam aliunde non novit, ex definitione etiam incertior red-
datur. Exemplum eſt in bonorum poſſeſſione, quæ ſecundum
L. 3. §. 2. e bonorum poſſeſſionibus eſt jus perſequendi retinendi-
que patrimonii ſive rei, quæ cujuscunque, cum moritur, fuit.
Quintum vitium eſt, quod pleræque definitiones non ex natu-
ra rei, ſed ex circumſtantia eaque leviſſima deſumantur. Rideo
interdum definitionem prati in L. 31. de Verb. ſing. Pratum eſt,
in quo ad fructum percipiendum falce duntaxat opus eſt. Itane
pratum non erit, quod pecoribus paſcendis deſtinatum eſt?
Vel nonne falces quoque in agris & vineis adhibentur? Non
melior eſt definitio morbi ſontici in L. 113. de Verb. ſignif. quod
is ſit, qui cuique rei nocet. Sextum vitium eſt, quod aliquæ

definitiones impropriis & metaphoricis verbis conceptæ ſunt.

Sic ipſe Juſtinianus Inſtitutiones ſuas in Proæm. earum §. 4.
definit prima legitimæ ſcientiæ elementa. Poſſem plura de-
finitionum legalium vitia in medium afferre, e. g. quod mul-
1 a contrario ſint deſumtæ, quod aliæ etymologiam ſaltem
A 2 eom-

4 MEDITAT. AD PANDECT.

complectantur. Sed brevitas hujus ſcripti, ut plura exempla
accumulem, non permittit. Pauca hæc, quæ attuli, non ſtu-
dioſe conquiſivi, ſed, prout memoriam meam ſtylumque ſub-

„7

pla adjicere poſſet. Ceterum ne audacior fuiſſe videar, quod
ICtos noſtros negligentiæ in definitionibus ſuis conficiendis
commiſſæ accuſem, idem ante me jam auſos fuiſſe Neldelium,
X, qui eum ſequitur, Schilterum in Praxi Artis Analyticæ in
Jurisprudentia cap. I. §. 17. Obſervo.

II.
Juſtitia recte deſfinitur voluntas ſuum cuique tribuendi,
non tribuens.

UIbianusi in L. 10. pr. dJe Juſtitia, & jure: Fuſtitia, inquit ℳ

conſtans & perpetua voluntas jus ſauum cuique tribuendi.
Hanc quidem lectionem Gothofredus & nonnuülli alii editores
Corporis juris receperunt. At in libris Bzziisaz hæc definitio

ho*νAτονααιοναν αον. In vulgatis etiam antiquiſſimis Pandeca-
rum editionibus, quibus Bartolus & ceteri primi commenta-

jus ſuum ouigue tribuens. Quam lectionem non parum confir-
mat Ciceronis auctoritas, qui itidem in libro E. de Einibus juſti-
tiam definit, quod ſit animi affectio, ſuum ecuique tribuens. Igitur
Moenagius in Amænitatibus Juris civilis cap. A4. ſe quoque olim
permotum fuiſſe dicit, ut ultimam hanc lectionem priori præ-
ferret, &, tribuens, ſcribendum- eſſe exiſtimaret. Poſtea ta-
men mutavit ſententiam, & tribuendi retineri debere, affir-

ex ea, quam Menagius affert, ratione, quod Pandectæ
quo-

ierunt, in chartam conjeci. Quodſi quis majore induſtria in
hoc argumento verſari vellet, plura is & elegantiora exem-

ſic translata eſt: Auuzuooνν 6☛ S0dnρα 2& Rnven Oα„αναι αιι α

tores uſi ſunt, legitur: Juſtitia eſt conſtans & perpetua voluntas,

mavit. Quam ſententiam & nos amplectimur non ſolum

—

—

Pl
tu.
ub.
Ain
en.
God
ncdi
um,
e in

teſ
Mi.
Des
itio
76
e.
t⸗
t
nür.
ulti.
itur
Mim
te⸗
Ata-

lum

SP. I. DE IVSIITIA. 5

quoque Florentinæ frihuendi agnoſcant, ſed ex alia etiam ·

A viro ſcilicet æquitatis & juſtitiæ ſtudioſo non requiritur,
ut is actu ſemper ſuum cuique tribuat, ſed ſufficit, dum-
modo intentionem illam ſemper habeat, jus ſuum cuique tri-
cuidam ſuum non tribuat, ſed nocentem abſolvat, innocen-
tem vero condemnet & pœna afficiat, ſine omni tamen inju-
ſtitiæ lahe. Cum enim judicem oporteat per L. 6. §. I. de Ohi-
cio Præſidis id ſequi in ferendis ſententiis, quod convenit
eum ex fide eorum, quæ probabuntur, ſive, quemadmodum
communiter effertur, ſecundum acta & probata judicare, po-
terit aliquando, ſi corrupta ſit actorum fides, in errorem in-
duci. Aſſedi ego ipſe collegio cuidam juridico, cujus aſſeſ-
ſores reliqui juſtitiæ, prudentiæ, eruditionis & æquitatis lau-
dibus per univerſum terrarum orbem celebrantur. Ab hoc
aliquando requirebatur, ut ſententiam de reo quodam ferret.
Is furti inſimulabatur graviſſimisque ſuſpicionibus premeba-
tur. Et ipſe crimen ſponte confeſſus erat, diuturnum, ut cre-
do, carceris ſqualorem & tormenta, quæ tamen nondum ad-
mota, imo nee adjudicata quidem fuerant, metuens. Cum
igitur cetera etiam convenirent, collegium iſtud non dubi-
tavit, fuſtium ictum huic homini & perpetuam relegationem
imponere. Neque puto, quenquam adeo iniquum rerum arbi-
trum futurum, qui viris graviſſimis, iſtius ſententiæ latoribus,
injuſtitiam objiciat, tametſi poſtea apparuerit, crimen hoc pla-
ne ab aliis commiſſum, hominemque illum innocentem pœnæ
ſubjectum fuiſſe. Dixerim potius, ex hoc ipſo, quod reum
tot indiciis oneratum atque de ſe ſponte confeſſum condem-
narunt, juſtitiam quam maxime obſervaſſe. Juſtitia enim, ut
ab initio diximus, voluntas eſt conſtans & perpetua jus ſuum
cuique non ſemper tribuens, ſed tribuendi.

4753 II.

5 MEDITAT. AD PANDECT.

III.

algare juſtitiæ divißiones exploduntur, uſusque earum
oſtenditur.

um ipſe primum jura addiſcerem, multum temporis & la-
boris in pernoſcendis juſtitiæ diviſionibus, quæ a vulgo
DD. circumferuntur, collocavi. Diu ſudavi, antequam varias
ICtorum de juſtitia univerſali & particulari ſententias perci-
perem. Deinde in juſtitia commutativa & diſtributiva, propor-
tione item arithmetica & geometrica hæſi. Auxit difficultatem,
quod ab aliis juſtitiam attributricem & expletricem, tanquam
lucem aliquam, ſuperaddi viderem. Tandem vero, cum iſta
omnia aſſecutus eſſem, expectavi, ut fructum aliquem ex hoc
labore caperem, & occaſio obvehiret, profundam iſtarum di-
ſtinctionum ſcientiam in uſum deducendi. Sed adhuc præſto-
lor. Video itaque, me in diviſionibus iſtis perdiſcendis rei
Prorſus otioſæ & difficilibus nugis operam dediſſe. Neque di-
viſiones hæ in legibus noſtris fundatæ ſunt, ſed a ſcholaſticis
in commentarios noſtros invectæ. Quibus ideo potiſſimum
ſubiraſcor, quod animadvertam, barbara iſta vocabula juſtitiæ
commutativæ & diſtributivæ, Proportionis geometricæ &
arithmeticæ, ad formidinem juventutis inventa, quæſtionem
continere unieam, quæ, ſi humanis verbis loquamur, captu fa-
cillima eſt. Scilicet res tota eo redit, an in adminiſtranda & ex
ercenda juſtitia rationem aliquam perſonarum haberi, & uni
Propter opulentiam vel dignitatem, plus minusve, quam alte-
ri, tribui oporteat. Atque id negandum eſt. Debet judex in
aſſignandis rerum dominiis & dijudicandis contractibus ſum-
mam æqqualitatem obſervare. Excipinmis tamen Præmia, hono-
res, in quibus diſtribuendis dignitatis ratio habetur, item one-
raà Patrimonialia, quorum majorem partem divites ſuſcipere
cogun-

me⸗
ert
VN-

SP. L DE IVSTTFA. „

coguntur, nec non onera perſonalia, a quibus præſertim ſi

ſordidiora ſint, honeſtiores excuſantur L. 4. C. de Dignitatibus.

Deinde quod ad pœnas attinet, judex quoque in his infligen-

dis, ſi determinatæ ſint a principe, legem præſcriptam ſequi
nullamque perſonarum rationem habere debet, niſi infami-
am incurrere velit L. 8. §. 2. C. Ad L. Jul. de vi publ. At ſi
lex arbitrio judicis pœnam committat, æquum eſt, ut perſo-
nam ſpectet in eodem crimine digniori mulctam aut aliam co-
ercitionem imponat, pauperem vero vel viliorem fuſtibus cæ-
dere jubeat. Vide L. 16. §. 3. de pœnis L. A. §. I. de Incendio, rui-
na. En breviter & ſine involucris totam illam de juſtitia com-
mutativa & diſtributiva, attributrice & expletrice, proportio-
ne geometrica & aritchmetica, doctrinam.

Iv.

Interpretatio authentica legis dubiæ adbuc locum invenit, tametſi
lis jam apud judicem inferiorem mota, atque etiam ſen-
tentia contraria ab eo lata ſit.
A gunt in hoc titulo DD. de interpretatione. Præcipua ejus
ſpecies eſt authentica, quando nempe legislator ipſe
legem ſuam obſcuram declarat. Ad hanc tunc recurren-
dum eſt, cum verus legis ſenſus a Ctis neque ex verbis ne-
que ex ratione erui poteſt. Itaque cum per doctrinalem in-
terpretationem veritas inveſtigari poteſt, authentica opus non
erit. Illud vero dubium videtur, an partes, quæ ſemel in
caſu dubio ad judicem inferiorem provocarunt, & doctrina-.

lem ejus interpretationem expetierunt, deinde, cum illa con-

tra alterutrum litigantium facta eſt, adhuc ad principem re-
currere, ejusque interpretationem authenticam implorare poſ-
ſint. Diſputatum fuit de hac quæſtione in collegio ICtorum
Vi-

3 MEDTT. AD PANDECT.

Vitembergenſium menſe Julio anni clo ILoccxI. Lex erat in
principatu Anhaltino de ſucceſſione hereditaria. Sed ea ver-
bis adeo dubiis concepta erat, ut incertum eſſet, utrum illa
ad civitates tantum, an vero ad circumjacentes etiam pagos
& villas pertineret. Cum itaque aliquando hac de re contro-
verſia oriretur, res ad judicem ordinarium delata eſt, qui
etiam, adhibitis in conſilium Ctis exteris, Pronunciaverat,
legem ad pagos & villas non pertinere. Tum vero is, Juem
condemnaverat, ſententiam per leuterationem a viribus rei
judicatæ ſuſpendit, atque a principe interpretationem authen-
ticam, quod lex ad omnes omnino principatus Anhaltini in-
colas pertineat, obtinet. Alter autem, pro quo judex inferior
pronunciaverat, jam non amplius locum eſſe interpretationi
authenticæ obtendebat, electam ſemel interpretationem do-
Ctrinalem a partibus, hac via igitur, quam ſemel ingreſſæ ſint,
ambulandum, jus ſibi quæſitum nec a principe auferri poſſe.
Nihilominus tamen exiſtimo, rem adhuc integram, & in-
terpretationi authenticæ locum fuiſſe. Scilicet, cum inter pri-
vatos quoque ſuorum verborum quilibet optimus interpres ſit,
apparet certe, idem jus legumlatoribus multo magis com-
petere debere. Itaque nec recte quidem faciunt judices infe-
riores, qui interpretationem ſibi arrogant, cum dubia eſt ſen-
tentia legis & mens legislatoris. Debebant tunc neceſſario ad
principem recurrere, per expreſſam L. 11. C. de Legilus. Quodii
id non faciant, ſed legem ex ſua opinione explicent, legisla-
forem profecto obligare non poterunt, ut is ſibi legique ſuæ
diverſum ſenſum afſſfingi patiatur. Accedit, quod princeps
ſecundum L. 7. C. de Legibus de præterito tempore & adhuc
pendentibus negotiis novas leges condere poſſit. Poterit ita-
que multo magis legem antiquam in pendente negotio in-
rerprerali. Adde effatum Juſtiniani in L. 12. J. I. C. de Legi-

bus:

Sp. I. DE TUSTLTTIIAA. 9

. us: Defnimus, omnem imperutorum legum interpretationem,
. Rve in precibus, ſive in judiciis, ſive alio quocunque modo fac‚tam,
H ratam & indubitatam baberi. Quamobrem [Cti etiam Vitem-
0 bergenſes in caſu, quem recenſui, ſententiam a judice infe-
0. riore latam & leuteratione ſuſpenſam correxerunt, atque ſe-
i cundum interpretationem authenticam pronunciarunt, ſub-
n jectis rationibus: Dieweil die von der Fuͤrſtl. Regierung ertheil⸗
n te Declaration, welche als eine Interpretatio authentica bey ei⸗
tei nenm zweifelhaften und dunklen Geſetze allezeit ſtatt findet, die Lan⸗
1. dos⸗Ordnung auf die ſaͤmmtliche in denen Aemtern Zerbſt und Lin⸗
n- dau ſich befindende Unterthanen erſtrecket, dieſemnach nothwendig
r zur Entſcheidung dieſes jetzt ſtreitigen Falles, ungeachtet daß ſol⸗
ni cher ſich vorher zugetragen, dienen muß.
CO&K 0O&ELAN I A.
nt I. Sine lege actiones neque bonæ neque malæ, neque ju-
. ſtæ neque injuſtæ ſunt.
in⸗ 2. Conſtans & perpetua voluntas etiam in hominem cadit.
r. 3. Peccat princeps, qui in delinquentem honeſtiorem & vi-
ſin HKHorem easdem pœnas ſtatuit, niſi crimen ſit atrox.
h. 4. Princeps in lite cum civibus jure privatorum uti debet.
SPECIMEN II.

4 MEDITATIONVM AD PANDECTAS
IFTERVM AD LIB. I. TIT. I. ,

JVRISPRVDENTIA
x„ ET IVRECONSVLTIO

ut PVBLICE DEFENSVM
ita⸗ V 4
in⸗ JIOANNE HENRICO WERLHOFIO.
gl. . D. XXII. JVIII ANNI CI9 19 cc XlIII.

t: Tom. I. B - I. Vera

MEDITAT. AD PANDECT.

I.

Vera cauſa, ob quam Cti in deſinitione Jurisprudentiæ rerum

omnium, divinarum & bumanarum, mentionem fece-
ruüunt, fuit &mulatio.

agnifica eſt definitio jurisprudentiæ, quam Ulpia-
nus in L. 10. §. 1. de Juſtitia & jure affert: Jurispru-
dentia eſt divinarum atque humanarum rerum noti-
tia, juſti atque injuſti ſcientia. Miratus ſum ſæpe, quam-
obrem [Ctus hac definitione omnes res, etiam divinas; com-
plexus ſit. Etſi enim non ignorem, res divinas etiam ad ju-
risprudentiam vulgo trahi, illud tamen omnes fateamur, ne-
ceſſe eſt, res iſtas divinas ad Ctum minus principaliter per-
tinere, præcipuam vero & excellentiorem earum partem,
cultum videlicet internum, theologorum & philoſopho-
rum propriam eſſe. Neque id neſciviſſe Ctos veteres, exi-
ſtimo. Sed veram cauſam, propter quam illi definitionem
ſcientiæ ſuæ tam late extenderint, fuiſſe puto æmulationem.
In libera ſcilicet Romanorum republica neglecta jacuerat ju-
risprudentia, ut alio tempore oſtendemus, ſolique oratores,
milites & philoſophi regnum obtinuerant. Jurisprudentia,
ut Cicero de Orat. Lib. I. loquitur, pro ancillula tantum &
pediſſequa eloquentiæ tunc habebatur. Emerſit tandem ſub
imperatoribus, & dignitate exæquata, quin imo prælata
fuit æmulis iſtis artibus, oratoriæ, militari & philoſophiæ.
Ne qua ergo in re [Cti his æmulis ſuis cederent, vanitatem

quoque eorum imitati ſunt. Affegstabant illo tempore omnes,

qui artem quamcunque profitebantur, oανιI☛οορa quan-

dam, quæ artem iſtam complexum omnium fſcientiarum

videri volebant. Imprimis rerum divinarum, tanquam
Præſtantiſſimarum, cognitionem ſibi cuncti arrogabant.
De oratoribus res certa eſt, & ex Ciceronis libris præſertim
brimo

—.C —

— — — —

—

a⸗
tl
⸗
-
ne⸗
er-

ho.
.
nem
nem.
t n.
ores,
tii⸗
n &
ſub
ata
bic.
Aem
Anes,
wvan⸗
Arumn
JGann
bant.
ertim
,1 0

Sp. II. DE JVRISPRVD. ET IVREGONS. II

primo & tertio de Oratore luculenter apparet, in quibus
Craſſus a perfecto oratore ſcientiarum omnium rerumque,
inter quas divinas expreſſe connumerat, peritiam requirit.
De philoſophis idem Cicero de Orat. Lib. I. Philoſobbi, in-
quit, qui de ſua vi ac ſapientia unus omnia pæne profitetur, eſt
tamen quædam deſeriptio, ut is, gqui ſtudeat omnium rerum di-
vinarum atque bumanarum vim, naturam cauſasque noſſe, α
omnem bene vivendi rationem tenere 6 bper ſequi nomine boc ap-
belletur. Quin imo poetæ quoque univerſalem ſibi omni-
um diſciplinarum & rerum ſcientiam vindicabant. Non di-
eam de Homero, quem ſucceſſores divinum & omnium do-
Grinarum patrem ac fontem appellarunt. Sed Horatius quo-
que in Arte ſua Poetica, ubi perfectum poetam fingit, de-
ſiderat, ut is philoſophiam, eloquentiam, reipublicæ aArca-
na, jurisprudentiam, artem militarem calleat.

Seribendi recte, ſapere eſt principium, & font
Rem tibi Socraticæ poterunt oſtendere chartæ.
Verbaque proviſam rem non invita ſequentur.
Qui didicit, patriæ quid debeat, &α guid amicis,
uo ſit amore parens, quo frater amandus & hoſpes,
Quod ſit conſeripti, quod judicis hcium, 4quc
Partes in bellum miſſi ducis.

Qua in re nec hodierni poetæ a veterum arrogantia dege-
nerant. Certe Jo. Laurentius Lucheſinus, qui Romæ anno

1708. Encyelopædian, Panegyricos & Satyras edidit, ſtatim

in prineipio libri I. aſſerit, neminem poetam numeris omni-
bus abſolutum eſſe poſſe, qui non præſtet humanis omnibus
divinisque doctrinis. .Æ quale eſt mathematicorum hodier-
norum ſupercilium, ex quibus Aubertus, Gallus, in libel-
lo, quem ſur l excellence &£ utilés des mathematiques in-

ſcribit: La mathbematique, in i , n' eſt paſt tant une ſcience
2 par-

12 MEDTTAT. AD PANDECT.

particuliere, que l' aſemblage de toutes les ſciences exactes.
Sed revertamur ad antiquos. Inter hos etiam Grammatici,
quos hodie Criticos vocamus, zroizoglar affectabant. Ex-
periundos enim ſeſe vulgo dabant & rogare ſe jubeant, (ſi
quis quid omnium rerum vellet dicere, ut ex CGellio in
Woctibus Atticis paſſim, imprimis lib. 1I6. cap. 9. diſcimus.
Quanta etiam in duce militari rerum fere omnium Peritia
deſiderata fuerit, Polybius lib. 9. cap. 5. & 7. docet. Cum
