atque ad hoc inſpectione documentorum opus eſſe; præterea
litis conteſtationem certam a reo ignaro, quid in inſtrumen-
tis contineatur, fieri non poſſe. Verum ad deliberationem
iſtam non plena, quæ per documentorum productionem fit,
Probatio, ſed aliqualis informatio, ad quam exemplum libelli
Per Keceſſum Imperii noviſſimum S. 37. ſufficit, requiritur. De-
inde litis conteſtatio ſuper factis, quorum notitiam reus non
habet, etiam per verbum ueſcio recte fit. Martini in Proceſſu
Zit. 16. §. I. n. 75. Ex his itaque rationibus Cti Helmſta-
dienſes menſe januario anni lo 10 CCXII. ſic reſponderunt:
Es fodert Beklagter, ehe er ſich einlaſſen will, von Klaͤgern die
Edition unterſchiedener Documenten, unter dem Vorwand, daß
er deren, um ſich in gegenwaͤrtiger Sache zu informiren, Gend
thige

oer.
vollt
n
hk.
ſ
lie
Vrſ
i E.
PlIn
K
eus
ec Mo

Aribiue

ino l⸗
1o .
d
Onele.
enul
Nrert
runer.
ratonen
hent
nI
ur D-.
elb ni
Phlt
Helnte
Nerun
igen
Cd 4
/ n
6

SP. XXXNXVIII. DE EDITIONE INSTRVMENTOR. 3291

thiget, einige Rechts⸗Lehrer auch dem actori die Edition zu ſol⸗
chem Ende vor der Krieges⸗Befeſtigung auflegen; Alldieweil aber
nicht vermuthlich, daß Beklagter ſein eigenes factum in ſo kurzer
Zeit vergeſſen haben ſollte, dieſemnach die geforderte Edition nur
zur Verſchleifung der Sache angeſehen zu ſeyn ſcheinet, hiernaͤchſt
einem Klaͤger frey ſtehet, ſeine documenta entweder gleich anfangs,
oder bey Fuͤhrung des Beweiſes vorzulegen, welche Election ihm
dann von Beklagten nicht genommen werden mag, ferner die Rech⸗
te ſchlechterdings und ohne alle Ausnahme litem alſofort im erſten
Termin zu conteſtiren anbefehlen, da denn Beklagter in denen⸗
jenigen Dingen, worinnen er juſtam ignorantiam hat, ſein Ge⸗
wiſſen nicht beſchwehren darf, ſondern nur per neſcio antworten

kan; So haben wir voriges Urthel beſtaͤtiget.

VI.

Procurator Kſci, ſi contra privatum agat, ad edenda petenti
reo documenta obligatur.

Acerrime ſuper hac quæſtione inter procuratorem fiſei &
reum, qui ad inſtruendam defenſionem ſuam documen-

torum nonnullorum editionem petierat, diſputabatur menſe

Majo anni c1oo CCxI. Procurator, qui editionem detrectabat,
Præter Privilegia fiſci id imprimis urgebat, ſe procuratorem
tantum eſſe, nec ſibi cuſtodiam archivi commiſſam, atque adeo
editionem petitam in poteſtate ſua haud eſſe. Sed, neglectis
excuſationibus his, tamen procuratorem condemnabant JCti.
Nam quod ad privilegia fiſci attinet, nulla nobis cognita ſunt,
quæ fiſcum ab editione immunem præſtent. Quin potius ex
L. 6. C. de Edendo contrarium apparet, fiſcum videlicet ab edi-
tione ſe liberare non poſſe. Deinde non infrequens eſt, ut
is, qui ipſe inſtrumenta non poſſidet, tamen ad eorum editio-
nem condemnetur. Sic, qui ex jure ſibi ceſſo agit, damnari
poteſt,

292 MEDIAT. AD PANDECT.

poteſt, ut edat documenta, quæ in cedentis manibus ſunt, arg.
L. 3 3. §. 5. & L. 70. de Procçuratoribus. Etſi enim ipie ea non
habeat, tamen, ut bene ait Faber in Codice lib. 2. tit. I. def. 17.
facere poteſt, ut cedens, qui habet & poteſt exhibere, ob eam
cauſam in jus veniat exhibiturus, aut cauſam dicturus, cur non
debeat exhibere. Eadem ergo in procuratore fiſci ratio eſt,
ut & ille cuſtodem archivi in judicium adducat, vel exhibitu-
rum inſtrumenta vel juraturum, ie nulla habere. Conſentit
nobiscum Mevius P. 3. Dec. 392.

VII.

dententia judicis, qua alieni editio documenti injungitur, taci-
tam alternativam continet, ut ſcilicet vel edat, vel juret.

legans exſtat pergeri ſcriptum de Sententia tacite alternati-
ve, qua oſtendit, eum, qui ex diſpoſitione juris alternati-
ve obligatus eſt, ſed per ſententiam judicis ſaltem ad unum
Præſtandum condemnatur, tacite tamen facultatem accipere,
alterum, ſi malit, præſtandi. Cujus aſſerti exempla varia affert,
inter quæ §. 10O. & 24. etiam memorat ſententiam, qua ali-
cui editio inſtrumenti imponitur. Scilicet ſecundum L. 22.
C. de PFide inſtrumentorum is, a quo inſtrumentum exigitur,
liberam facultatem habet, illud vel edendi, vel jurandi, ſe
id nec habere, nee dolo malo poſſidere deſüffe. Judex igi-
tur paululum accuratus utrumque in ſententia ſua exprimit.
Recepta itaque in judiciis formula eſt, qua Cti etiam no-
ſtri menſe Junio anni cio 10 CccxiI. uſi ſunt, & fere ſem-
per utuntur: Daß Impetranten den gefoderten Vergleich zu
ediren, oder, daß ſie ſolchen nicht haben noch gefaͤhrlicher Weiſe
von Handen kommen laſſen, zu ſchwehren ſchuldig. Accedit tamen
interdum, ut judex, omiſſa jurisjurandi mentione, editionem
tantum imponat. Tum vero advocati appellationem vel alia
remedia ſuſpenſiva interponere, &, ut jurandi facultas ſibi
reſer-

g.

In

ea
Lnon
dek,
bin.
lentt

tatt.
vet.

ntt.

ernit,
unum
ipere,

Aert,

nL
gtu
Al
derig⸗
Xpr
dam I
ere en
geiht
he V
Glrtinet
ditonen
1 ei

cultak

SP. XXNXVIII. DE EDITIONEINSTRVMENTORVM 393

reſervetur, petere ſolent, ſed præter neceſſitatem, cum, ut
diximus, ſub nuda editionis mentione jurandi poteſtas taci-
te contineatur. Nam, ut recte Bergerus ait, niſi ſic ſenten-
tiam interpretemur, judex ad rem naturaliter impoſſibilem
obligaret eum, qui non poſſidet inſtrumentum. Igitur Cti
Helmſtadienſes menſe Majo anni clo 1o CcC xXv. ad leuteratio-
nem in hujusmodi caſu interpoſitam pronunciarunt: Was
die dem Beklagten auferlegte Edition der Eheſtiftung betrift, ſo
iſt zwar in dergleichen Urtheln, welche editionem documenti an⸗
befehlen, allzeit ſtillſchweigend die alternativa enthalten, daß er

entweder edire oder ſchwehre, daß er das Document weder habe,

noch gefaͤhrlicher Weiſe von Handen kommen laſſen. Wir haben
aber, um allen Zweifel zu heben, diesfals eine Erklaͤrung ange⸗
haͤnget, und dadurch Beklagtens gravamen gehoben.
VIII.

, gui in proceſſu ex L. Diffamari provocatur, actor eſt, adeo-
que a provocante editionem documenti petere non poteſt.

R’gun in L. I. & ult. C. de Edendo proponitur: actorem

areo editionem documentorum ad cauſam ſuam perti-
nentium petere non poſſe. Quæ regula ex æquitate naturali

vix ſuſtineri poteſt, quippe qua is, qui ſe alteri quid debere

ſcit, & documenta, ex quibus debitum hoc probari poteſt,
detinet, eorum occultatione juſtam creditoris ſui petitionem
eludere non debet. Sed Cti ſumus, quorum munus eſt, ſe-
ecundum leges non de legibus judicare. Itaque regulam iſtam,
etſi durior videatur, in judicando obſervamus, nec ab ea rece-
dimus facile, niſi ſingularis circumſtantiarum obvenientium ra-
tio diverſum ſuadeat, qua de re in Meditatione I. diximus. Qua-
propter ex illa ipſa regula controverſiam, quæ nobis menſe
Majo anni c1o 10 CCXIV. offerebatur, decidimus. Quidam ſcilicet
Tom. I. DddG poſſeſ-

394 MEDTTAT. AD PANDECGT.

poſſeſſor agri hunc vendere voluerat. Sed tertius, qui agru
iſtum fi undi ſui partem eſſe aſſerebat, venditioni interceſſer ,

emtorique ſolemniter, ne emeret, denunciaverat. Turn poſſeſ-

ſor intercedentem hunc in judicium provocabhat, ut ibi vel le-
gitimas contradictionis ſiiæ cauſas doceret vel fileret in poſte-
rum. Et comparebat in judicio vocatus contradictor, ſed ante
omnia editionem documentorum, de fundo confectorum, fla-
gitabat. Se enim reum & in judicium vocatum ajlebat, cui ut

actor documenta edat, legibus præcipitur L. 5. & 8. C. de Eden-

do. Ar nos pro actore Potius illum habendum eſſe, atque adeo
editionem petere non Polle, ar bitrati ſumus. Etſi enim, quod
ad ipſam provocationem, provocans quodammodo pro actore
haberi poſſit, deinde tamen provocatus, cum actionem prin-
cipalem inſtituit, &, quod ſibi deberi putat, petit, actor effici-
tur. Vide Gailium l. I. O. 9. n. 7. & Bergerum in Electis proceſſus
provocatorii & 18. Itaque ſic pronunciavimus: Was die Aus⸗

untwortung der Urkunden betrift, ſo vermeynet zwar Appellant,

ſolche koͤnne ihm, als Beklagten, nicht abgeſchlagen werden; Alldie⸗
weil aber Appellant in gegenwaͤrtiger Sack he vielmehr fuͤr den Klaͤ⸗
ger zu achten, indem Appellaten denſelben in der uͤbergebenen Kla⸗
ge nur ad agendum, und die Urſachen, warum er den Verkauf der
*Huſen gehindert, vorzuſtellen provocirt, und aber bekannten Rech⸗
tens, daß ein Kläager von Beklagtem editionem documentorum
nicht fodern koͤnne: dieſemnach haben wir guf Edition der begehrten
Urkunden nicht ſprechen moͤgen. .

. COο 0 L L A RN I. A.

1, In controverſia, quæ Schaffhuſanæ civitati cum gente
Auſtriaca ſuper Nellenburgicis intercedit, civis qui-
dam Schaffhuſanus Anſtriacis inſtrumenta ex Schaff-
huſano tabulario prodidit, per quæ Schaffhuſani, H-
mites

— SP. XXXVIII. DE EDITIONE INSTRVMENT. 39 5
0 . mites ſuos plus juſto extendiſſe, convinci potuerunt.
in „* Quam litm dum commemorat Giovanni in Germania
lel principe lib. I. C. 3. n. I4. quærit ſimul, an patriæ pro-
lle. ditor ſit, qui prodit veritatem. idcluid alii autu-
Oke. V ment, nos negantem ſententiam tuebimur.
Ie 2. Regulam, quod actor reo edere debeat inſtrumenta, li-
,l mitant communiter, nifi veritas aliter haberi poſſit. Sed
) ⸗

hæc limitatio inepftiflima eſt, uti docet Grunnemannus ad

un L. 6. C. de Edendo n. 6.
Ur. 3. Sententia Mevii P. 5. Dec. 318. quod reus eccleſiæ agenti
e documenta edere debeat, non quidem in lege, ſed in
G Xxquitate fundata eſt, adeoque merito uſu ſervatur. Qua-
ckor⸗ propter & ordo juridicus Helmſtadienſis menſe julio an-
Pü ni CIoloccxvVI. nomine regiminis Clivenſis in cauſa der
dln. Eſvangeliſch⸗Reformirten Gemeinde und deren Prediger zu
“ Plettenberg contra Dieterich Schulten und Joann Brinck⸗
iuſi mannen pronunciavit: Es werden Klaͤgeren zum ordentli⸗
chen Beweis 4 Wochen pro omni termino anberaumet, an⸗
lan bey Beklagte alle ihre in Haͤnden habende Quittungen ver⸗
NdNer mittelſt Eydes herauszugeben angewieſen.
nSlk 4. Reus excipiendo fit ackor L. I. de Exceptionibus adeoque,
a R . cum de exceptionibus ejus lirigatur, ad edenda docu-
P menta compellitur. d †τνo*u.vin Uſu moderno tiz. de Edendo
nfdd §. 18. Quam doctrinam ſecuti Cti Helmitadienſes men-
ne⸗ fe unio anni Clo 10 CCxXV. reiponderunt: Wird gefraget,
Ntorrn ob das ausgeſprochene Urthel nicht darinn den Rechten zuwi⸗
gien Deer laufe, daß der Guͤlde in ſelbigem zu Behuf ihrer vorge⸗
ſchuͤtzten Compenſation die Rechnungen zu produciren auf⸗
erleget wird. Nun wollen zwar die Rechte den reum mit der
Edition der zur Sache gehoͤrigen Documenten verſchonet
wiſſen. Alldieweil aber einem reo alsdenn, wenn uͤber deſſen
vorgeſchuͤtzte Exception und die dagegen von Klaͤgern einge⸗
wendete replica geſtritten wird, gar wohl editio documen-
n tent torum qguferleget werden mag; So iſt in dieſem Stuͤck eben
d nichts, welches den Rechten zuwider liefe, erkannt worden.
denl
lun Ddd 2 SPECI-

NAee

396 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN XXXINX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LTIB. II. TIT. XIV.

PACTIS NVDIS

PVBLICE D EFENSVM
AB
HARTMANN SAMVYVEL KREBS,
HASSO-=-DARMSTADINO

D. V. IVNII ANNI CI9 10 CcCxvV.

I.
Pactorum nudorum definitio inveſtigatuft.

II.
Pacta nuda diferunt a tractatibuß.

uid ſint pacta nuda, adhuc inten, Ctos diſputatur.
Plerique ſic definiunt: Pactum nudum eſt, quod
in ſimplicibus conventionum finibus ſübſiſtit. Alii
ta: Pactum nudum eſt duorum pluriumve in idem placi-
tum conventio, defſtituta & nomine & cauſa. Sed hi tan-
tum abeſt, ut lumen nobis afferant, ut potius rem ob-
ſeuram obſcuriorem reddant. Igitur de luculentiore defi-
nitione diſpiciendum eſt. Offerre eam videtur Maeſtertius
de Juſtitia Romanarum legum lib. I. dub. 33. ubi nudum pa-
ctum definit, quod ſerio & deliberato animo factum non
eſt, ſed per ſimulationem tantum, Refutantur quidem hanc

opi-

SP. XXXIN. DE PACTIS NVDIS. 297

opinionem jam diu innius de Pactis C. 5. F. 7.8. Cprianus Reg-
nerus de injuſt. leg. Rom. C. 2. & Huberus in Prælect. ad . tit.
de Pactis §. 8. Sed ante aliquot annos ſententiam novam &
aàa Maeſtertiana aliquantulum diverſam tueri ſuſcepit Bodinus
in diſfertatione, quam Eindicias pactorum juris Romani, ad
demonſtrandum, nec hodie ex nudo pacto actionem competere;
inſcripſit. Definit ibi §. 8. pactum nudum, quod ſine in-
tentione ſe obligandi initur, wenn die Partheyen nur blos
von der Sache geredet, und ihnen einerley recht und billig ge⸗
daucht, wiewohl ſie ſich einer gegen den andern nicht verbindlich
gemacht. Nemo non intelligit, Bodinum hic per nuda
* paécta traéctatus, uti in L. I. F. II. de Extr. cognit. vocantur,
ſeu præfationes contractuum & pactorum, quemadmodum
in L. 134. §. I. de Verb. Obl. appellantur, intelligere, etſi
ipſe in §. 21. illa invicem diſtinguere conetur. In qua ſigni-
ficatione ſi pacta nuda accipiantur, unusquisque, nec jure
Romano nec hodierno ea actionem producere, largietur facil-
lime: ut adeo non opus habuiſſet Bodinus in §. 3. lectorem,
cui id perſuaderet, benevolum, a præconcepta opinione ſatis
liberatum, nec ſibi ſolum placentem, aut aliorum auétoritatem
ſequentem requirere. Sed illud potiſſimum dubium eſt, an

—–

ta⸗ Priſci JCti Romani per nuda pacta intellexerint tractatus ſeu
i ſermones ejusmodi ſine animo obligandi a contracturis Pprola-
1 tos. Hoc, in quo controverſiæ cardo conſiſtit, Bodinus le-
viter nimis tangit, nec argumentis, ut par eſt, oſtendit. Nec

Ii r.
n .
e el.
niu
un .
N

poterat profecto oſtendere, cum contrarium manifeſte ex le-
gibus appareat. Pactum ſcilicet, etiam nudum ſecundum ge-
neralem L. I. §. I. & 2. de Pactis eſt duorum pluriumve in idem
placitum conſenſus. At placitum per eandem L. I. pr. de Pa-
cis idem eſt, quod promiſſio. Ubi vero promiſſio adeſt, ad-
1r erit ſine dubio animus ſe obligandi. Deinde in L. 30. de Uſu-
mhun Ddd 3 ris
.

398 MEDITAT. AD PANDECT.

ris civitatibus uſuræ nudo pacto promiſſæ ad judicantur. Quod
Profecto, ſi nuda pacta tantum tractatus eſſent, nec promiſſio-
ne & animo ſe obligandi conſtarent, iniquiſſimum foret. Ac-
cedit, quod eadem Pacta nuda per L. 7. §. 4. de Pactis exceptio-
nem producunt, quod itidem animum obligandi præſupponit.
Denique Seneca, qui certe juris Romani ignarus non erat, Iib. 5.
de Beneſiciis C. 21. negat, legem nos ad id Præſtandum, quod
alicui promiſimus, alligare. uo loco ſine dubio de Pactis
nudis loquitur. Adde Conſtantinum Harmenopulum, qui in
Promtuatio juris lib. I. tit. 9. n. II. ex Merceri interpretatione:
WNudum pactum, inquit, eſt, eum non præceſſerit datio, ſed ſolum de
dundoconventum fuerit. Ex his itaque conſtabit unicuique, nu-
da pacta male definiri per tractatus, qui ſine intentione ſe ob-
ligandi ineuntur. Aliam definitionem affert Prenneyſen de uti-
nibus bec- or—uuντâs Romani diviſionibus in foris Germaniæ C. 2.
§. 2. ubi: Quzcunque, ait, conventio in certusm nomen vontractus
non tranſit, nec ſtipulatione aut traditione rei ſirmata eſt, illa eſt
pactum nudum. Non diſpliceret hæc definitio, ſi modo auétor
ejus binas voces contractus & ſtipulatione omiſiſſet. Per prio-
rem enim pacta legitima, quæ nomen habent, ut donatio, ad
Pacta nuda referuntur. Altera vero prorſus ſuperflua eſt, &
jam prioribus verbis continetur, cum pactum, ſtipulatione ac-
cedente, nomen habere incipiat. Definitionem vero omnium
optimam Huberus adtit. I. dé Obligationibus §. 4. affert: Quæ-
cunque, inquiens, conventio neque tertum nomen halet, neque in
effectum cœpit deduei aliqua datione vel facto, hæc eſt pactum nu-
Aamm. Quæ defmitio & perſpicua & pro more [Ctorum, qui

res magis, quam verba curant, ſatis accurata, & in L. 45˙ de
Pactis fundata eſt.

III.
Pactorum nudorum differentiam al aliis conventionilus u: 5
ct üTLä ignorat.

Caven-

n

n.
e0).
lenti.
60¹
Noctt
nctor
Pro⸗
0,1
,8
onee⸗
umnm
hie
n.
, N

,

Cer

4 . 5
= —

SpP. XXXINX. DE PACTIS NVDIS. 39

enanm eſt ſedulo iis, qui ex ſcholis legum Roma-
„ narum ad juris naturalis interpretationem accedunt,
ne omnia ea, quæ a priſcis Ctis Romanis excogitata ſunt,

ad leges naturales transferant, & in illis fundamentum ha-

bere credant. Peccatum eſt ea in re ſæpius etiam a cele-
berrimis JCtis. In præſens ſaltem de pactis dicemus.
Differentia ſcilicet inter pacta nuda & contractus ſine du-

bio ex legibus & inſtitutis Romanorum tantum originem
trahit, cum recta ratio eam non ſuppeditet, ſed ex omni

promiſſione, animo ſerio & deliberato facta, æqualem ob-
ligationem producat. Inventi tamen ſunt, qui figmentum
iſtud legum Romanarum ad jus naturæ traducerent, inter
quos Franciſeus Connanus memorandus eſt, quem Grotius
de Jure belli ac pacis l. 2. c. II. n. I. & 4. optime refellit.
Sed, quod mireris, ipfe Hobbeſius, qui alias lubentius a jure

Romano in iis etiam capitibus, in quibus id retinere poterat,

ſeceſſionem facit, hanc Ctorum diviſionem inter pacta & con-
tractus retinet, &, diverſimode tamen, explicat cap. 2. de Cive
§. 9. Reſpondit autem eidem Pufendorffius de Jure naturæ &
gentium E. 5. c. 2. F. I. qui tamen & ipſe § 4. nec non de Oicio
bominis & civis I. I. C. I5. F. I. diviſionem inter pacta & con-
tractus retinet, atque ſaltem aliter interpretatur. Verum nec
hæc interpretatio in jure naturæ fundamentum habet, nec, ut
Pufendorffus ipſe in fine utriusque loci fatetur, uſu recepta eſt.
Verius itaque eſt, pacta & contractus naturaliter haud differre,
& ſubdiviſiones quoque pactorum in nuda & non nuda ad ju-
risprudentiam naturalem haud pertinere. Conſentit nobiscum
Gribnerus in Principiis jurisprudentiæ naturalis l. I. c. 7. §. 4.
Quod opuſculum elegans eſt & accuratum, mereturque, ut au-

&or ſuum, quod in aliis ſcriptis conſumit, otium illi plenius

elaborando & controverſiis, quas indeciſas relinquit, dirimen-
dis

4ñꝛ MEDITLAT. AD PANDECT.

dis impendat. Unum eſt, quod neſcimus, an ſatis conſidera-
rit Gribnerus. Grotio ſcilicet imputat, quod & ille naturale
diſerimen inter pacta & contraétus quærat. Memorat autem
ejus lib. 2. C. 12. §. I. At nihil ibi de differentia pactorum &
contractuum Grotius. Contractus ſaltem in ſimplices & com-
poſitos dividit, eamque diviſionem deinde in § 4 & 5. ita ex-
Plicat, ut ea rectæ rationi & juri naturæ optime conveniat.
Igitur Grotio nunquam in mentem veniſſe putamus, pacta
& contractus naturaliter diſtinguere, niſi forte huc trahas
§& 7. ubi, actus mere beneficos contractus appellari, negat.
At præterquam, quod nec tamen illos ad pacëcta referat, ſed
ſaltem adtus beneficos vocet, ſatis jam in præcedente c. II.
§. I1. oftendit, nullum ſe inter pacta & contractus naturale
diſcrimen agnoſcere, ſed ex omni promiſſione qualem ob⸗
ligationem deducere.

IV.
. .0% X .
Hodie omnia pacta nuda valent, eandemque vim, quam ſtipula-
tiones in jure Romano, babent.

V.

Exæquatio pactorum nudoram cum Kipulationilbus non demudh
Jjure canonico, ſed jam jure civili recentiore facta eſt.

mnia hodie pacta, quæ modo honeſta ſunt nec legibus
interdicuntur, valere, & obligationem actionemque pro-
ducere, nemo fere erit, qui inficietur. Nec Bodinum excipimus-
Etſi enim is in diſſertatione, quam ſupra in Meditatione I. me-
moravimus, nec hodie ex nudo pacto actionem competere,
aſſerat, tamen ille quod ad verba ſoluma nobis diſſentit, dum per
pacta nuda non veras conventiones, ſed tractatus & deliberatio-
nes ante concluſionem fieri ſolitas intelligit. Unde vero pacta
nuda hodie vim obligandi accipiant, de eo non una ICtorum
ſen-

dle
ten
m
con.
tler
enint

Dudn

trchu
gegt
t,ſ
II.

Kurd

ud⸗

le.

N

SP. XXXINX. DE PACTIS NVDIS. 401

ſententia eſt. Alii eam ex jure naturæ derivant, atque rem
hanc ad ſimplicitatem naturalem reductam dicunt. Alii ad jus
canonicum provocant, quod in C. I. & 3. A. de Pactis omnia,
quæ promittuntur, compleri jubet. Alii denique mores ve-
teres Germanicos, quibus omnes pactiones validæ ſunt Spec.
Sax. L. I. art. 7. manſiſſe perpetuum, nec juris Romani re-
ceptione hac in Parte interruptos fuiſſe perhibent. Sed Da-
rum intereſt, utrum ſubtilitäatem juris Romani hac in parte
jure naturali, an Germanico antiquo, an canonico vinci di-
cas. Victa certe eſt, & omnia hodie pacta conſenſu perfecta
vim eandem habent, quam ſtipulationes. Negat id Coccejus
de Uſu & differentia hodierna pactorum & ſtipulationum. At ra-
tiones, quas affert, nos a ſententia noſtra non dimovent.
Nam quod in ſectione I. dicit: pacta dari, ex quibus ne jure
quidem hodierno actio oriatur; ex ſequentibus apparet, cum
de pactis imperfectis, in quibus animus ſe obligandi defecit,
loqui. At hæc Pacta non ſunt, arg. L. I. pr. & §. I1. de Pactis.
Quæ deinde in ſectione II. de cautione, duæ ſtipulationi inſit,
Pacto non inſit, diſſerit, facile concidunt, ſi conſideres, Jure
canonico & moribus omni promiſſioni perfectæ ejusmodi

inculum & firmamentum, quod ille cautionemn vocat, acceſ-

ſiſſe. Reliquæ tredecim differentiæ, quas in ſectione III. enu-
merat, eadem facilitate negari poſſunt, qua ab illo aſſeruntur.
Noſtram ſententiam ipſi imperatores in L. 10. C. de Contrab.
Kip. & §. I. I. de verb. obl. tuentur, ubi ad hoc, ut actus aliquis
ſtipulationis firmitatem habeat, conſenſum ſaltem contra-
hentium, ſeu ſenſum & conſonantem intellectum ab utraque
Parte deſiderant. Quibus legibus, cum nec Præſentia par-

tium, nec verba ore prolata requirantur, adducimur, ut o-

mnem differentiam, quæ inter pacta & ſtipulationes in-
terceſſit, non demum jure canonico, ſed ipſo jure Ro-
mano recentiore ſublatam, & leges, in quibus vis obli-
Tom. I. Eee gandi

L

402 MEDITAT. AD PANDECT.

gandi pactis nudis detrahitur, ad jus antiquatum referendas
eſſe, credamus.

Pacta contratltuum præparatoria, ſi modo conſenſu perfecta
Junt, hodie altipnem producunt.

S=W VII.
Ex pacto de permutando actio recte inſtituitur.

A tractatibus ſeu præfationibus contractuum differunt
pacta præparatoria ſeu pacta de contrahendo, conſenſu
perfecta. Hæc etfi illis adhuc quid deſit, ut contractus in
ſenfu juris Romani dici nequeant, propter vim tamen pactis
omnibus additam obligant hodie actionemque producunt.

obſtant. Eauterb. p. 77. Exemplum ejusmodi Pacti præpara-
torii de vendendo a ICtis Lipfienſibus pro valido declarati

non raro moventur. Scilicet in contractibus realibus, qui
àd ſuam perfectionem rei traditionem requirunt;, qualis eſt
permutatio, jus Romanum, nullam ex nudo utriusque con-
ſenſu obligationem oriri, ſtatuit. Igitur Pactum præpara-
torium, e. g. de permutando, antequam ab une contrahen-
tium impleri cœptum ſit, actionem ſecundum leges Roma-

nas non producit L. I. §. 2. Je Kerum permut. At. jura re-

pacta honeſta ſuſtinent, pactum etiam ejusmod PræPar
torium, ſi conſenſus perfectus adſit, validum eſſe jubent.
Neque videmus rationem, quæ huic ſententiæ opponi queat,

juris Romani quod ad Pacta Præparatoria adhuc ſupereſſe

△

Negat quidem id Lauterbachius in compendio juris tit. de
Pactis, cui tamen ſatis reſpondit Bergerus in Keſolut. legum

vide apud Berlicehium Deciſ. 143. n. 6. Aliud multo frequen-
tius eſt pactum de permutando, ſuper cujus validitate lites

centiora, quæ, ut in præcedente Meditatione diximus, omnia

præter auétoritatem Carpzovii, qui P. 2. C. 33. def. 23. uſum

erun

lenll
kus i
alki
Nont.
t. N
lenn

Epart.

Cla

eguen.
e Ites
8) I
elsek
le .
Ter.
gtnher
Ron-.
junk

Coi

jben
Di en

n
jui

ipen 1
a

SP. XXXINX. DE PACTIS NVDIs. 403

contendit, imo 0 procedit, ut, permutationem ne quidem

ſecuto ab una parte implemento confirmari, ſed illum, qui ac-

cepit, nihilominus a contractu reſilire poſſe, putet. Quæ ſen-
tentia tamen regulæ, jure etiam Romano receptæ, quod ne-

mo obligationi ſemel conſtitutæ renunciare poſſit L. 5. C. de

Obl. &act. nec non LVegi 7. § 2. de puctis aperte repugnat. Sed
& uſus fori jamdiu a ſententia Carpzovii recefſit, ardue- actioni

ex pacto de permutando inftitutæ locum facit, teſte Bergero

de Uſu actionuim LPE. I. 6. 3. §. 3. 89* Srabblememorum ad Elelcta

Diſeépt. For. P. I. p. 93. Non deſunt tamen advocati, qui
obſoletam iſtam de infirmitate Pactorum præparatoriorum

opinionem ſubinde recoquunt, nullo, ſi Carpzovii auéctorita-
tem demas, fundamento, nulla ſolida ratione fubnixi. Quare

& oleum operamque perdunt, nec victoriam obtinent, à te-

meritate tamen litigandi & reſtitutione impenſarum, forſan in
Carpzovii honorem Plerumque liberantur. Sic Ctos Vitem-
bergenſes menſe Octobri anni cl 10o CcCINX. Pronunciaſſe re-
cordamur. Actor ſcilicet, reum ſecum pactum de permutan-

dis invicem domibus ſuis iniiſſe, ajebat, petebatque, ut is ad im-
plendam conventionem tradendamque domum ſuam compel-

teretur. Reus promiſſionem invicem fackam fatebatur, ſed,

rem intra fines nudi pacti præparatorii ſubſtitiſſe, nec traditio-

nem unquam, quæ tamen de eſſentia contracdtuum realium fit,
acceſſiſſe obvertebat. Secuta eſt ſententia: Daß Klaͤger dasjeni⸗
ge, ſo ihm zu erweiſen auferleget, und er ſich angemaſſet, zur Noth⸗
durft erwieſen, derowegen Beklagter den getroffenen Tauſch zu
halten, und Klaͤgern ſein vertauſchtes Haus ge gen jenes Haus und
Pertinentien, jedennoch unbeſchadet der auf Lebens⸗Zeit von
Klaͤgern ausgezogenen Stube und Kammer, einraͤumen, hier⸗
uͤber demſelben das erweißliche Intereſſe moræ zu erſtatten ſchul⸗
dig. Quæ ſententia cum a reo impugnaretur » Primum
a Ctis Lipfienüibus , deinde bis a curia ſuprema provin-
Eee 2 ciali,

404 MEDITAT. AD PANDECT.

ciali, denique a ſummo Provocationum Senatu, qui Dres-
dæ eſt, rejecta appellatione, fuit confirmata.
VIII.
Pactum nudum de tradendo, niſi traditio realis accedat, domi-
. nium non transfert. .
i, qui poſſeſſionem in ſe translatam ſeu traditionem ſibi
Tfactam probare debent, ſæpe non leviter errant, dum
verba in pacto vel contractu comprehenſa, quibus dominus,
a quo cauſam habent, ſe rem illis tradere, er verkaufe und
uͤbergebe hiermit, teſtatur, loco probationis allegant. Putant
ſcilicet, fubeſſe hoc caſu traditionem aliquam, ſi non ve-
ram, ſaltem fictam, quæ vulgo longæ manus;, etſi datio-
nem de manu in manum non requirat, nudis tamen verbis
non perficitur, ſed actum aliquem corporalem requirit,
e. g. propoſitionem rei tradendæ in conſpectu accipientis
factam hujus juſſu L. 79. de Solut. vel cuſtodiam rei emtæ
X conceſſione venditoris appoſitam L. 51. de Adqu. vel amit.
poſſ. vel demonſtrationem rei tradendæ & conceſſionem fa-
cultatis eam occupandi L. 18. §. 2. de Adq. vel amit. poſj.
At quod verba ſola ad tradendum non ſufficiant, ſatis pa-
tret ex L. 20. C. de Pactis, ubi dominia rerum pactis nudis
non transferri dicuntur. Quo loco per pacta nuda omnes
conventiones etiam contradtus, qui cum traditione con-
juncti non ſunt, intelliguntur. Cui legi non obſtat L. I.
§. 21. de Adqu. vel am. poſj. in qua Paulus: Won eſt, inquit,
corpore & actu neceſſe abprebendere poſſetſionem. Ex ſequen-
tibus enim verbis apparet, eum non omnem actum corpo-
ralem excludere, ſed minimum oculos, hoc eſt, demon-
ſtrationem ex parte tradentis & obtufum ex parte accipien-
tis, cum affectu ſive animo occupandi conjunctum requi-
rere. Quamobrem Cri Vitembergenſes menſe Julio anni

CID 1o CCIX. reſponderunt, traditionem factam ex eo non
Pro-

ni.

i
lun
d
U
unt
Ntio⸗
erbis
bint,
lent
eimtt

e

n k.
N.
Puds
Olones
e co⸗
t l.
ingin
ecer⸗
corN
lemol-
peer
Iequ.
o a
e0 Nl

SP. XXXIX. DE PACTIS NVDIS. 40 5

probari, quod venditor emtori dixiſſet, ſe rem venditam ei
cedere, & permittere, ut, quandocunque luberet, illam aſ-

portari curaret: Hat Titius ſeine in Meiſſen gelegene Weine,
Kraft eines aufgerichteten Inſtruments, an Cajum kaͤuflich uͤber⸗
laſſen, ſelbigem auch dieſe Weine abzuholen freygeſtellet; iſt aber,
ehe und bevor die Abholung geſchehen moͤgen, von Lucio aus
einem Wechſel⸗Brief belanget und bewogen worden, die annoch

vorhandene Weine dem Lucio in ſolutum abzutreten, und deſ⸗

ſelben hierzu beſtellten mandatario wirklich zu uͤbergeben. Als
aber nachgehends ein concurſus creditorum wider Titium ent⸗
ſtanden, hat der ehemalige Kaͤufer Cajus Arreſt auf die dem
Lucio in ſolutum uͤberlaſſene Weine geſuchet. Entſtehet alſo
die Frage, welchem unter dieſen beyden letztern eigentlich die
Weine zukommen. Weil nun in dem Fall, wenn eine Sache
ihrer zweyen verkauft wird, derjenige, welchem ſolche zuerſt uͤber⸗
geben worden, dem andern, vermoͤge des erhaltenen dinglichen

Negchtes, vorzuziehen iſt, und aber allhier die Uebergabe niemals
an Cajum, wol aber an Lucium geſchehen, geſtalt dann die in

dem mit Cajo aufgerichteten Kauf⸗Contract befindlichen Worte:

es ſollten ihm die Weine cedirt ſeyn; ad translationem dominii

fuͤr genugſam nicht zu achten; So kan Cajus an denen dem Lu-

cio uͤbergebenen Weinen mit Recht nichts fodern, ſondern muß

ſich lediglich an Titium oder deſſen Vermoͤgen halten,

C Oμ KX O L LE A KI A.

I. Recte Wernherus P. I. Obſ. 167. ſtatuit, pactum de
continuanda in heredes ſocietate, quod in L. 35. c5
S. Pro ſocio improbatur, moribus Germanicis ſu-
ineri.

Eee 3 2. Be-

406 MEDITAT. AD PANDECT.

2. Bene Prunnemennus ad L. II. § 1. de rebus ereditis n. 8.
ſtatuit pactum in mutuo, ut debitor plus reddat,
quam accepit, quod jus Romanum etiam improbat,
hodie valere. Modo tamen id, quod amplius pro-
mittitur, legitinam uſurarum duantſtatem non egre.
diatur.
I. Princeps pactum cum hoſte initum ſervare debet, non

vero pactum cum amico initum, ſi is poſtea hoſtis
fiat.

SPECIMEN XL.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. II. TTT. XIV.

PACTIS INVALIDIS

PVBLICE DEFENSVM
4
CONRADO NICOLAO CHAPPVZEAV
ZELLA—LVNEBVRGICO.
D. XIX. IVNII ANNI CIO 10 ccxv.

I.

Pactum, in quo nihil certi determinatur, obligationem qui-
dem naturalem, ſed non civilem producit.
Inter promiſſiones, quæ obligationem & actionem non pro-
Jqucunt, primum merito locum occupat ea, in qua nihil
certi determinatur. Equidem, ſi jus naturæ ſpectes, hujus-

modi promiſſio ſerio facta obligatoria eſt, cum fundamentum

△

obligationis, voluntas ſcilicet promittentis & acceptatio alte-
rius, adfit. At jura civilia, quæ ſecundum L. 6. pr. de Juſtitia
jure juri naturæ per omnia non ſerviunt, id eſt, obliga-

ton

.

np⸗
U

tenuun.

od
Dbr⸗

Sp. XL. DE PACTIS INVALIDISS. 407

tionibus naturalibus non ſemper vim & effectum in foro hu-
manô tribuunt, hic ſapientiſſima ratione a jure naturæ rece-

dunt. Nam cum hujusmodi pacta incertæ pollicitationis, ut

in L. I7. C. MWandati vocantur, frequentiſlime fiant, eorum
vero determinatio, quæ ex circumſtantiis dependet, inexpli-

cCcabilem fere difficultatem habeat, futurum erat, ut, dum ho-

mines ex pactis incertis ſe invicem convenirent, fora hujusmo-
di actionibus perſtreperent. Quamobrem Ctis melius viſum

eſt, implementum talis promiſſionis uniuscujusque pudori re-

linquere, actionem vero ex ea non dare. Id quod non ſolum
de pactis ſimplicibus, ſed & de contractibus, qui actionem
alias producunt, conſtituerunt. Claræ ſunt ea de re L. 108. §.
I. de Verb. obl. L. 56. §. 3. D. & L. 17. C. Mandati. Et licet con-
jectura aliqua de eo, quod forſan paciſcentes intellexerunt,
capi poſſit, ejus tamen, niſi evidens ſit, ratio habenda non

eſt, quia adverſus ſtipulatorem interpretatio fieri debet, quod,
is, cum clarius loqui potuiſſet & debuiſſet, obicure locutus

eſt, L. 94. L. 99. pr. de Verb. obl. Atque ita reſponderunt JCti
Vitembergenſes menſe Novembri anni co Io CCIX. in calu,
quo alter tranſigentium alteri ſolemni ſcripto promiterat, ſe

liberorum ejus aliquando rationem habiturum gratiamque Il-

lis pro accepto beneficio relaturum: Daß die bey dem zwiſchen
Sejo und Cajo getroffenen Vergleich gebrauchten Worte: es ſolle
Sejus vor Caji mit der Caja erzeugte zwey Kinder Conſideration
haben, und ihnen es wieder genieſſen laſſen; dem Cajo oder deſſen
Kindern kein jus agendi geben moͤgen, in Erwegung, daß derglei⸗
chen zweifelhafte und auf nichts gewiſſes gerichtete Verſprechen in
denen Rechten ganz keinen Effect haben, ſondern lediglich des
promiſſoris Gutachten anheim geſtellet, und von dieſem auch
mit einem ſehr wenigen und geringen koͤnnen erfuͤllet werden,
hiernaͤchſt in gegenwaͤrtigem Fall, daß die Partheyen ihr Abſe⸗
hen bey dieſen Worten auf eine gewiſſe Summa, neinlich den

408 MEDFTAT. AD PANDECT.

Ueberreſt der ehemals geſchenkten und cecdirten Schuldfoderung,
gerichtet, deutlich nicht zu befinden; und wenn gleich Cajus ſol⸗
ches darunter verſtanden, ihm doch als ſtipulatori obgelegen
haͤtte, bey dem diesfalls an Sejum gethanen Antrag ſich beſſer
herauszulaſſen, alſo, und da er dieſes nicht gethan, nunmehr
die Erklaͤrung wieder ihn zu machen iſt. Unam tamen regula
hæc noſtra exceptionem patitur in dote, cujus indetermina-

ta etiam promiſſio actionem parit, atque pro modo facul-

tatum patris & dignitate mariti determinari debet. L. 69. §.
de Jure dotium L. 3. C. de dotis promiſſione. Sed de hac ex-
ceptione alio tempore plura dicemus.
Pacétum imperfectum eſt, ex quo promiſſor alteri jus agendi
competere non vult.
III.

Aäctio non datur contra eun, qui, ſe non ex pacto, ſed ex
gratia promittere, declarat.

3

romiſſio maxime imperfecta eſt, quando quis volunta-
P tem ſuam de re aliqua gratuito alteri præſtanda clare
quidem determinat, ſed ſimul declarat, ſe ita velle obligari,
ut tamen alteri nullum jus compertere debeat, ad eam rem
exigendam. Ex cujus generis promiſſionibus ſi quæ obli-
gatio oritur, ea ſaltem ex honeſtate & decore eſt, ſed,
qui nullam neceſſitatem conjunctam habet, improprie
