tionem faciat, non famen cenſetur privilegium privato cui-
dam ſpecialiter conceſſum adimere. Neque enim princeps,
dum legem generalem condit, de omnibus ſpecialibus juri-
bus & privilegiis cogitat. Igitur illis per conſtitutionem a
ſe noviter editam, niſi expreſſe hoc in illa caveatur, non

intelligitur in aliquo derogare. Vide cap. I. de Conſtitutionibus
in 6. Accedit, quod princeps temere voluntatem mutaſſe

credendus non ſit, &ñ quod deceat indulta ab illo beneficia
manſura ſive perpetua eſſe c. 16. de KRegulis juris in 6. Sie

in L. 3. C. de Silentiariis omnia decurionum & ſilentiariorum

Privilegia firmantur, non præjudicatura quacunque genera-
litate pragmatica. Et in Conſtitutione de Juſtinianeo Codice
confirmando §. 4. eæ ſanctiones, quæ in codicem receptæ
non ſunt, ſiquidem privilegium ſpeciali beneficio indulge-
ant, omni modo ratæ manere; ſi autem caput juris conti-
neant, tunc ſaltem, cum nulli codicis conſtitutioni adver-

ſantur, valere jubentur. Quodſi vero ejusmodi ſint novæ

legis verba, ut de legislatoris mente privilegia antiqua ab-
rogare volentis ſatis ex illis conſtet, dubium non eſt, quin
privilegium hujusmodi per legem ſit ſublatum. Exemplo
rem optime illuſtrabimus. Obtinuit quis Pprivilegium im-
munitatis ab oneribus civilibus. Hoc retinet utique;, etlſi
Princeps generalem conſtitutionem edat, qua omnibus ſibi

ſubjectis onera imponit. At, ſi formulam legi inſerat, nullo

obſtante privilegio, aut, qualis in L. I. C. de Immunitate ne-
mini concedenda reperitur, abolita ſpecialium immunitatum
gratia, tum privilegium ſine dubio ſublatum dicendum eſt.

COROIe.

—
Megnn
Proe.
lrk
Tte men
Wadeli.
Prinede
Ubusſor.
Utionenm
tur, Non
itutionihi
n mutal
denekie,

Nin 6.

entiarianr
gue genn
leo Cl

emn recen

0 indu
juris n
tioni A⸗

Gi ſint hon

2 Antiqn 6
on eſt,
L 1
wilegium ,

utide,

lne ſ
1 Ommnibli!
i inletih⸗
5

mmEurtNA

1 immmeit
Gicendone

(M

P. XII. DE RESCRIPTIS MORATORIIS, 123
6 ι 0σ L L ARIA.

I. Inter duo privilegia contraria antiquius prævalet.
2. Communis opinio, quod privilegia omnia non uſu de-
cennii intereant; in jure fundata non eſt.

SPECIMEN XII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. I. TIT. IVY—
S DE
R. ESCRIPTTIS
MORATORIIS
PVBLICE DEFEN SVM
LEVINO IVLIO PE VSLA R, GoOsr. SAX.
D. VII- OCTOBR. ANNI CIO I9 CKIII
4 I. S .
Debitor, qui in chirographo renunciavit exceptioni reſeripti
moratorii,; ea deinde uti nequit.

Cam non valere contendunt, ex quorum numero Mil-
liger ad Donellum lib. 22. cap. 9. lit. M. eſſe videtur.
Ajunt ſcilicet, hujusmodi renunciationem bonis moribus,
miſericordiæ nempe, caritati & humanitati adverſam eſſe,
cum reſeriptorum moratoriorum jura in æquitate maxime fun-
data ſint, cui quippe convenit, utilli, qui fine culpa fua bo-
nis lapſus eſt, induciæ indulgeantur, quibus reſpirare ſeque
& bona ſua ab interitu vindicare poſſit. Addunt deinde, nemi-

CzS nem

S⸗ JCti, qui renunciationem reſcriptis moratoriis fa-

124 MEDITAT. AD PANDECT .

nem juri ſibi adhuci incognito renunçiare poſſe L. 1 9. de moff

eſtam. 1 Deinde, Poteſtatem Pprincipis per adta privatorum
imminui non poſſe, dicunt. Iſtæ tamen rationes [Ctos
Helmſtadienſes movere non potuerunt, ut non menſe Majo

anni cIo io CceXIII. in cauſa des von Droſte zum Huͤlßhof contra

Buͤrgermeiſter und Rath der Stadt Ahlen, renunciationem hu-
lusmodi validam judicarent: es iſt nicht zu zweifeln, daß denen
reſcriptis moratoriis renunciiret werden koͤnne. Jure quidem
Romano res dubium habere non videtur, ſi modo L. 29. C.
de Pactis infpicias, in qua omnes renunciationes jurium &
privilegiorum, dummodo non contra leges, neque dolo fi-
ant, obſervari jubentur. Neque eſt, quod objicias, re-
ſcriptorum moratoriorum peculiarem eſſe æquitatem. O-
mnia enim jura & privilegia in ratione & æquitate funda-
mentum habere debent, quibus tamen ſi renuncietur, con-
tra bonos mores non peccatur. Exemplum efſt in SCto Vel-
lejano, beneficiis fide juſſoriis, foro privilegiato aliisque in-
numeris. Quod autem porro dicitur, juri incognito renun-
ciari non poſſe, huc plane non pertinet. Nam jus illud,
cujus quis mentionem expreſſam fecit, incognitum dici ne-

quit. Juri vero, quod nondum exiſtit, futurum tamen eſt,

renunciari poſſe, vel centum exemplis oſtendere facile foret.

Denique principis alhctoritatem non infringimus. Saltem
Pprincipem illi, qui per ejusmodi renunciationem jus fſibi
adquiſivit, id auferri voluiſſe, non exiſtinamus, arg. L.?4.

C. de Emancipationibus. Quodſi tamen princeps in reſcripto

renunciationem expreſſe commemoret, atque ſie volunta-

tem ſuam de illa infirmaucda ſatis clare oſtendat, tunc Fabro

in Codice lib. I. tit. 9. def. 20. facile concedimus, reſeripto

moratorio „non obſtante renunciatione „ locum eſſe.

I
le
MI
eh
Hen

19

Wn
I.

l⸗

tra

I.

Nnen
iidenn

29, 0G

um 8
lo f.
le.
. 0
fondt⸗
F, Nl.
40 Ve.
Bgde i

0renid .

Ur
atnene

cile n

I

SS
n reſcni

e vON

tunc n

. releuy

ele⸗

1

Sp. XII. DE RESCRIPTIS MORATORIIS. r25

II.
Qui omnibus privilegiis, indultis & reſeriptis renunciat,
reſeriptis etiem moratoriis renunciaſſe cenſetur.

* ea, quam modo memoravi, cauſa debitor nullam quidem

reſcripti moratorii mentionem expreſſe fecerat, ſed tamen
omnibus privilegiis, indultis & reſcriptis renunciaverat.
Iſtiusmodi aatem renunciationem generalem non fſufficere
exiſtimabat, ut propterea beneficio reſcripti moratorii ex-
cluderetur. At ſecus viſum eſt ICtis Helmſtadienſibus, qui,
neglecta exceptione reſcripti moratorii, reum condemna-
runt, ſubjecta ratione: Weil Beklagte in dem aufgerichteten
Kaufe allen privilegiis, indultis und reſcriptis, durch welche
beyde letztere Worte nichts anders, als moratoria, verſtanden wer⸗
den koͤnnen, renunciiret. Et recte profecto. Etſi enim non
negemus, formulam iſtam vulgarem, qua omnibus excep-
tionibus, cujuscunque naturæ aut nominis ſint, renunciatur;
exceptionem moratoriam non excludere, quoniam renunciati-

ones ſtrictiſſime explicari & ad ea, de quibus renuncians vero-

ſimiliter non cogitavit, extendi non debent; arg. L. 19. de
Inoff. teſtam. attamen, cum manifeſte apparet, paciſcentes
de reſeripto moratorio cogitaſſe, renunciatio etiam verbis
paulo generalioribus concepta ſufficiet. At in hoc, quem
memoravi, caſu quid aliud per indulta & reſcripta intellige-
re potuerint paciſcentes, quam literas moratorias, vix vide-
mus. Inſpice modo L. 2. & 4. C. de Precibus imperatori offe-

rendis. Igitur, quin de illis cogitaverint, & renunciatio-
nem ſuam ad eas extendere voluerint, dubium non eſt.

9

Reſeriptum moratorium ontra rem judicaram, ſi princeſs ejil⸗
mentionem in reſeripto non fecit, logum non invenit.
QCC3 Onmnes

12r26 MEDIIAT. AD PANDECT.

O'nnes fere, quos inſpeximus, JCti ſimpliciter reſ elerpte
moratorio adverſus rem judicatam locum non eſſe, af-
firmant. Sed communem hanc opinionem impugnar Ber-

Sgerus in diſſ. de his, quæ circa præſeriptionem morutoriom fal⸗

To traduntur &. I4. Propterea, quod multæ ſæpe & juſtæ cau-
ſæ principem Permovere queant, ne his, qui per rem judi-

catam condemnati ſunt, auxilium ſuum deneget. Quam ſen-

tentiam nos quoque admittimus tunc, cum princeps expreſ-
ſe reſcripto ſuo inſeruit, debitorem intra ſtatum tempus nec

ex re judicata conveniri debere. At cum nihil horum dixit,
ſed inducias generalibus verbis conceſſit, tum diſpoſitioni
legum ſe conformaſſe nec illis, quibus ex re judicata jus quæ-

ſitum eſt, id auferre voluiſſe cenſetur ob L. 3. C. Sententiam

reſcindi non poſſe. Sed, ut diximus, hæc Fabri in Codice lib.

I. tit. 9. def- 4. aliorumque opinio limitanda eſt ex doctrina

Bergeri, niſi Princeps in reſcripto ſuo rei judicatæ fecerit men-
tionem. Cum enim reſtitutio in integrum aliquando ex juſtis

cauſis & æ&quitate a judice contra rem judicatam indulgeatur .

L. I. ſeqq. C. Si adverfus rem judicatam, cur non niagis id prin-
eipi licere dicamus? Ceterum Cti quoque Helmſtadienſes,
tunc, cum princeps de re judicata nihil dixit, exceptionem re-
feripti moratorii actioni ex re judicata inſtitutæ objici non poſ-
ſe, reſponderunt . in ea, quam bis jam memoravimus, cauſa: Es

iſt anno 1670. ein rechtskraͤftiges Urthel, daß Beklagte die Gel⸗

der bezahlen ſolten, und an. 1672. ein decrétum execurfmunr,

alleh dergleichen nochmals an. 1686. erfolget. Worauf die Beklag
te anno 1694. ein moratorium, daß ſie bis zu ihrem und der SEiadt

beſſeren Aufkommen uͤber Reichung eines lauffenden Jahres Inter-

eſle nicht beſchweret werden ſolten, erhalten. Da hat endlich
Klaͤger ſeine Klage an. 1703. erhoben. Beklagte ſchuͤtzen darwider
fuͤrnemlich ihr erlangtes moratorium vor. Alldieweil aber kein
moratorium wider eine rem judicatam, dergleichen allhier bereits
Yok⸗

be

gi⸗

nec

oni
r.

ttom
ei

Gtinit

kihen⸗
Eults
gellt
Iprin⸗

Pedles⸗

ena.,

nole .

la: G
die
UIW;
Bekttr
deeEinl

es aec

t aſt
Detrert

.

er en
f

SP. XII. DE RESCRIPTIS MORATORIIS. T2 %
vorhanden geweſen, ſtatt findet; So haben wir Beklagte zur Reſti⸗

tution der Kauf⸗Zumme ſammt dem Intereſſe condemnirt, jedoch

die Unkoſten ſeynd wir in Anſehung, daß ſie gleichwohl aus beſagtem
moratorio eine probabilem litigandi cauſam gehabt, uͤbergangen.

Judex inferior inducias debitori obærato ex juſta cauſaæ
indulgere porteſt.

Tta jam ante nos ſentit Cucchus de Morator. præſeript. n. 36.
Cujus ſententiam, quoniam aliqui impugnant, nos in præ-
ſens defendendam ſuſcipiemus. Præcipua ſcilicet officii judicis
Pars eſt, jus ſtrictum æquitate temperare, &, quoties julſta ipſi
cauſa videtur, miſeris ſuccurrere. Porterit itaque obærato et-
lam debitori, ſi appareat, eum ſine dolo aut negligentia in eum

ſtatum deveniſſe, ut, ſi confeſtim ad ſolutionem adigatur, mi-

ſerrimus futurus ſit, ſubvenire, & creditorem compellere, ur
is exactionem de biti per aliquod tempus differat, vel etiam
ſolutionem particulatim definitis temporibus accipiat. Ipſæ le-
ges noſtræ hanc facultatem judici tribuunt, ut ex L. 45. §. 10.
de Jure fiſci lib. 33. de Uſuris L. 21. de qudiciis & imprimis ex
L. 21. de Rebus &reditis patet. Vide quoque Keceſſum imperii de
anno 1654. §. 172. Extant & in nonnullis provinciis claræ con-

ſtitutiones, quibus hæc poteſtas judici datur. Sic in Ordinati-

one Politica Ducatus Magdeburgicic. 49. §. 1I. diſponitur: Ob

gleich zu Annehmung der Particular-ſolution regulariter wider

Willen niemand anzunoͤthigen, ſo ſoll doch der Richter, befundenen

Umſtaͤnden nach, und, da er des Schuldners Untergang vor Augen

ſiehet, wenn er in einer Summa bezahlen ſolte, den Glaͤubiger durch

bewegliches Zureden zur Annehmung der particular-Zahlung an⸗

weiſen. Circa quorum verborum interpretationem vehemen-
ter aliquando diſceptatum fuiſſe recordamur, utrum iis ju-
dici permittatur, monere ſaltem creditorem, an vero invito

128 MEDTTAT. AD PANDECTYI.

etiam necefſitatem imponere differendi exactionem. Prius
ereditor affirmabat, verbaque illa bewegliches Zureden maxi⸗
mopere urgebat. At JCti. Helmſtadienſes menſe Julio anni
CIO IO CCXIII. poſteriorem ſententiam amplexi funt, non ſolum
propter verba anzunoͤthigen & anweiſen, ex quibus de mente
legislatoris ſatis aperte conſtabat, ſed ideo potiſſimum, quod
& jure communi hoc judici licet, creditorem, cum æquitas
poſcit, ad inducias debitori indulgendas compellere. Affe-
remus ipſa reſponſi verba, quibus quippe ſententia noſtra
mirifice ſtabilitur. Cauſa talis erat. Duo mercatores, qui ſa-
tis locupletes habebantur, viduam non infirmæ dignitatis, ſed
calamitatibus bellicis afflictam, & præterea oculis captam ad
ſolvendum debitum adigebant. Reſtabat illi domus non ine-

legans hortusque. At, fi his a creditoribus exueretur, ad ex-

tremas illam incitas deductum iri, apparebat. Judex igtur,
cum creditores ſponte nollent, neceſſitatem iis imponebat,
differendi exactionem & folutionem particulatim accipiendi.
Hi decretum hoc tanquam iniquum impugnabant. Sed Cti
Helmſtadienſes id confirmarunt; ſubjectis rationibus: Klaͤ⸗
gere beſchweren ſich daruͤber, daß man ſie zur Annehmung par-
ticular-ſolution zwingen wolle, da doch die Magdeburgiſche Po-
licey-Ordnung nicht von zwingen, ſondern nur von beweglichem
Zureden handele, auch auf die Beklagte, welche ein ſchoͤnes Haus

und Garten beſitze, und in ſo gar miſerablen Zuſtande nicht ſey,
zudem die ſchon oͤfters geſetzten Zahlungs⸗Termine niemals ge⸗

halten, nicht gezogen werden koͤnne; Alldieweil aber bey ge⸗
nauer Betrachtung der Magdeburgiſchen Policey -Ordnung
und des darinnen befindlichen Wortes anweiſen, des Legis-
latoris Meynung geweſen zu ſeyn ſcheinet, daß die Obrigkeit

den Glaͤubiger zu Annehmung particular-Zahlung ex officio
anhalten koͤnne, inmaſſen ſolches ohne des auch denen gemei⸗

nen Kaiſerlichen und Reichs⸗Geſetzen gemaͤß iſt; hiernaͤchſt
—Der

S

KE

nni
umn
te
Aſe.
o
uiſt⸗
ſed

n fd

ae.
MWer⸗

lgror DZ

Oneded

ipiend

dC
8:

ng D.

ſher.
wegicee
es Hons
nicht

emals

r ben
Ofnn

Ne Le

Oltft
X Oln
en gn

ittn

SP. XII. DE RESCRIPTIS MORATORIIS. 129

der Beklagten Zuſtand, denen angefuͤhrten Umſtaͤnden nach, wol
nicht anders als ſchlecht ſeyn kan, auch denen Verfaſſern des letz⸗
ten Beſcheides am beſten bekannt iſt, dieſes aber, daß ſie bisher mit
der Zahlung an denen geſetzten Terminen nicht inne gehalten, durch
ihre Armuth und den vom Kriegs⸗Weſen herruͤhrenden Ruin ziem⸗
lich entſchuldiget werden mag; So haben wir den letzt ertheilten

„

Beſcheid beſtaͤttiget. Similem in modum iidem JCti ex jure

communi verſus Mindam menſe Decembri anni clo 1o CC XIV.
reſponderunt: Es beſchweret ſich Klaͤgerin, daß ihr particular
ſolutio aufgedrungen werden wolle, und fuͤhret vor ſich die gemei⸗

ne Rechte an, welche, daß ein Glaͤubiger dergleichen anzunehmen

nicht ſchuldig ſey, verordnen. Weil aber einem Richter in den
Rechten verſtattet wird, im Fall er es billig befindet, den Glaͤubi⸗
ger zu Annehmung particular Zahlung anzuhalten, die Umſtaͤnde
auch gegenwaͤrtiger Sache und die Beſchaffenheit des Beklagten

den Verfaſſern des letzten Beſcheides am beſten bekannt ſeyn muͤſ⸗

ſen, uͤberdies die Zahlungs⸗Termine nicht eben lang hinaus ge⸗
ſetzet worden; So haben wir dafuͤr gehalten, daß erhebliche Ur⸗
ſachen, ſolche particular Solution anzuordnen, vorhanden ge⸗
weſen, folglich den Beſcheid in dieſem Punct beſtaͤttiget. Re-
ſtat, ut dubia, quæ contra ſententiam noſtram moventur,
diſcutiamus. Urgetur imprimis, jus dandi moratoria re-

ſcripta ſecundum ordinationes politicas imperü de anno

1548. & 1577. tit. von verdorbenen Kaufleuten ad jura majeſta-
tis referendum eſſe, atque adeo a magiſtratibus inferiori-

pus uſurpari non poſſe. Nos vero id non negamus. Sed

multum intereſſe inter iſtas, quæ a judice debitoribus ob-
æratis indulgentur, inducias & reſcripta moratoria, quæ
a ſolo principe tribuuntur, putamus. Triplex eſt, quæ

inter ea intercedit, differentia. Primum reſeripta mora-

toria generalia ſunt, & debitorem contra quemcunque cre-
ditorem tuentur; at induciæ iſtæ illi ſaltem in ea cauſa, in
Tbm. I. R qua

130 MEDTTAT. AD PANDECT.

4

qua tributæ fuerunt, proſunt, aliis vero creditoribus non no-
cent tit. C. inter alios acta vel judizata aliis non nocere. Dein-
de induciæ hæ a judice non niſi ex julſta cauſa debitoribus
ſolo fortunæ vitio lapſis dari queunt; at principis in dandis
reſcriptis moratoriis major Poteſtas eſt, ut ea etiam ex mera
gratia debitoribus culpa nonnunquam ſua obæratis tribuere
poflit. Denique induciarum a judice conceſlarum breve
tempus eſſe debet, quemadmodum JCti in L. 4 ½. §. 10. de
Jure fiſei & L.2 1. de udiciis præœcipiunt; ſed reſcripta prin-
cipis debitoribus ſæpe moram aliquot annorum indulgent,
neque, ut Faber in Codice lib. I. tit. 9. def. 17. autumat, ad
quinquennium ſunt alligata. . =
v. .
Reſeripta moratoria, contra jus impetrata, judex inferior
rejicere nequit.
Iem c& in aliis reſeriptis juri contrariis obtinet, ut, antequat
ea rejiciantur, principis ſententia exquirenda ſit.
Nulla hodie vel pauciſſima tamen indulgentur reſcripta
moratoria, in quibus ea, quæ legibus præſcribuntur,
obſervata videas. Debebat debitor oſtendere, ſe non luxu
aut negligentia, ſed improviſo tantum caſu facultatibus la-
pſum eſſe. Ord. Polit. de anno 1577. tit. 23. §. 4. Debebat
teſtimonium ejus magiſtratus, ſub quo debitor domicilium
habet, de egeſtate illius & innocentia requiri, Ord. Polit. cit. l.
Debebat idonea cautio a debitore creditoribus præſtari L. 4.
C. de precibus imperatori offerendis. Requirunt præterea
DD. neque ſine ratione, ſi verba d. Ord. Polit. mit verſchwie⸗
gener Wahrheit recte attendas, ut in literis ſupplicibus de-
bita ipſa commemorentur, ut de eorum qualitate principi
conſtet. Sed hæc nunquam fere in reſcriptis, quæ quoti-
die emanant, obſervantur. Igitur quæſitum ſæpiſſime fuiſſe
Tecork-

7

1
en

Ne

in.
ent,

ad

ri

ti

ſcne
unrur,
Iux
bus kr
ebebet

ichkun
it eitl

i L4
reteten
cſchoi⸗
bus de⸗
Pnieß
vor
me Gule
Ttot⸗

SP. XII. DE RESCRIPTIS MORATORIIS. 131

recordamur, poſſitne judex inferior hujusmodi reſcripta, con-

tra jus elicita, auctoritate propria rejicere atque debitorem ni-
hilominus, petentibus creditoribus, ad ſolvendum compellere.

Sunt qui hoc affirmant, allatis ex jure Romano L. 2. f. 6. C.

Si centra jus vel utilitaten publicam item MWovella 82. C. I 3.
Imprimis urgent Ordinationem Politicam Francofurtanam de

anno 1577. tit. 23, §. 4. & verba quæ ibi reperiuntur: Wo aber
die anderer Geſtalt und mit verſchwiegener Wahrheit ausbracht und
erlangt werden, alsdann ſollen ſie kraftlos und unfuͤrtraͤglich ſeyn/
und dafuͤr gehalten werden. At rectius judex faciet, qui tale re-

ſtriptum, etfi contra jus impetratum, non tamen rejicit, ſed
cauſam ad principem propoſitis omnibus, quæ movere illum
poterunt, argumentis referat, atque, ſi is in priore voluntate

perſiſtat, reſcripto obſequatur. Jam diu enim in Germania
noſtra hac in parte præ jure Romano jus canonicum recep-

tum eſt, quod reſcriptum, contra jus elicitum, non ipſo ju-

re nullum declarat, ſed judici neceſſitatem illi, niſi relatione
ſua flectere principem in contrariam partem poſſit obtempe-
randi imponit c. 5. X. de Reſeriptis c. 28. §. 3. X. de Whicio &α£

poteſtate judicis delegati. Præterea ICti, ut ex Ufenbachio

de Conſilio aulico c. 11. §. 9. animadvertimus, diſtinguunt in-
ter reſcripta moratoria & indulta gratiæ. IIIa fatentur, niſi

obſervatis iis, quæ memoravimus, concedi non poſſe; in

his vero ajunt eadem neceflaria non eſſe, cum ſine omm
juſta cauſa tantum per gratiam indulgeantur. Quo jure,
etſi id aliquid iniquitatis habere videatur, principes utuntur
tamen, quibus judices & ICti obſequi neceſſe habent. Nec
in reſeriptis ſaltem moratoriis hoc verum eſt, ſed in omni-
bus aliis, quæ juri contraria videntur „ut ſcilicet nequeant
ſimpliciter rejici, ſed ante omnia principis ſententiam ex-

quiri oporteat. Igitur Cti Helmſtadienſes menſe No-

vVembri anni cIo 1o CC XIV. in cauſa, qua princeps in con-
R 2z curſu

132 MEDITAT. AD PANDECT.

curſu creditorum fiſcum ſuum creditori antiquiſſimo per re-

ſcriptum contra jus præpoſuerat, ſic reſponderunt: Was der
Regierungs⸗Rath von H. wider die Accis Reſte anfuͤhret, ſcheinet
zwar nicht ohne Grund zu ſeyn. Aber es ſtehet ihm das letztere
Koͤnigl. eigenhaͤndige Reſcript im Wege, w elches, ob es gleich ſei⸗
nem Vorgeben ſub- & obreptitie erhalten waͤre, dennoch ſo ſchlech⸗

terdinges nicht verworfen werden kan, ſondern es muͤſte die Sache

zuforderſt an Koͤnigl. Majeſt. gebracht und deren Erklrung ein⸗
geholet werden.
C O 0OLLARIA.
1. Reſcriptum moratorium curſum uſurarum non ſillit arg.
K. I. de anno 1654. §. 174.
2. Literæ moratoriæ impediunt actionem, non compen-
ſationem.

2. Qui ob literas moratorias a ſuis creditoribus conveniri

nequit, Poteſt tamen convenire ſuos debitores.

SPECIMEN XIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. . TIT. V.

F E M INIS

PVBLICEZ DEFENSVM

4
JOACHIMO GEORGIO REINERDING,

GVELVERBYTANO
D. XIV. OCTOBR. ANNI CIDOD 10 CCXIII.

I.
Pjnrima in jure noßro privilegia mulieribus tributa ex 2elotypie
originem trabunt , atque adeo apud nos uſum non habent.
Pri-

Nie

h⸗

ſ

19.
M⸗

nvenuti

U

INe

rallli
Holene .

SP. XIII. DE FEMINIs. 1832

tur, plerique reverentiæ, quam Romani erga ſexum
iſtum habuerint, abſcribunt. Nos vero Romanos &
Conſtantinopolitanos minus hac in re reverentiæ, quam af-
fectui ſuo, quo adhuc hodie maxime inflammantur, tribuiſſe
putamus. Nemo fcilicet ignorat, zelotypos illos & ſuſpi-
cioſiſſimos in pudicitiam feminarum ſuarum & olim fuiſſe &
nunc eſſe. Inde igitur magna pars privilegiorum ſexui mol-
liori tributorum profecta eſt. Rem primum exemplo, quod
in jure quidem noſtro non extat, oſtendemus. Moris erat,
ut lictores præcipuos Romanorum magiſtratus in via præ-
cederent, hominesque, qui illis forte occurrebant, ſubmove-
rent, & ut Seneca Epiſtola 94. ait, ſemita quoque dejicerent,
ne tranſeunti magiſtratui obſtarent. Nemini, ne ipſi quidem
patri sonſulis, ſi is forte filio obviam fieret, Parcebant licto-
res, ſed hunc quoque ſubmovebant, ut ex Livio lib. 24. cap.
44. & Valerio Maximo lib. 2. cap. 2. §. 4. apparet. In ſolas
mulieres non animadvertebatur. Ita enim Feſtus voce Matro-
næ: Matronæ, inquit, a magiſtratibus non ſubmovebantat, Re
pulſari contrectarive viderentur, neve gravidæ eencutetentur.
Non igitur reverentia erat, quæ mulieres tutas redderet,
ſed zelotypia, qua attentatam uxorum ſuarum pudicitiam
Romani credunt, ſi ab alio viro tantum attingatur. Sed ve-
niamus ad jura noſtra. Enorme eſt privilegium, quod femi-
nis in L. I. C. de Oficio diverſorum judicum datur, ut magi-
ſtratus, qui matremfamilias in judicium protaxerit, inter
maximos reoôs citra ullam indulgentiam capitali pœna plecta-
tur. Hoc vero jus, quod matribusfamilias ſaltem compe-
tiſſe videtur, Bonifacius VIII. Pontifex in L. 2. de Judiciis
in ſexto ad mulieres omnes exrendit, & judicem contrave-
nientem ipſo facto ſententiam excommunicationis incurrere

P'ren „ quæ ſexui ſequiori in jure noſtro concedun-
1

ra4 MEDITAT. AD PANDECT.

jubet. Juhicit etiam rationem, quia mulieres virorum cœ-
tibus immiſceri non conveniat. Simile eſt huie⸗ quod in

Wovella 134. cap. 9. conſtituitur, ut nulla mulier de qualibet
re includatur aut cuſtodiatur, ne Auidem ſi fiſco deb beat, vel

contumax ſit, vel crimen commiſerit, ſed ſaltem ob atrociſ-
ſimum delictum in monaſterium mittatur, gravi fimul pœna
ſtatuta in judices & eos, qui mandatis illorum obtemperave-
rint, atque feminam in vincula conjecerint. Additur ſimul
ratio, quæ zelotypiem & ſuſpicioſum legislatoris animum
ſatis indicat, ne per hujusmodi occaſiones feminæ circa caſti-
tätem injuria afficiantur. Ridicula porro & ex eodem fonte
derivata ratio eſt, quæ imperatores, ut fide juſſorem dotis a

marito uxori dari prohiberent, impulit, ne ſcilicet cauſa per-

fidiæ in connubio eorum generetur, quemadmodum Juſtinia-

nus in L. 2. C. We Rdejuſſores vel mandatores dotium dentur ait.

Iſta ſingularia jura omnia ex Zeloty pia Italis & ad O entem
expolſitis gentibus familiari originem trahere, quis non ani-
madvertit? At Germani noſtri, quorum tam vaga & pro-

fuſa libido non eſt, minus etiam diffidentiæ & ſuſpicionis er-
ga mulieres ſuas habent, neque, ut Ppudicitiam illarum iſtis

Pprivilegiis conſepiant, opus eſſe exiſtimant. Quamobrem ju-
ra, quæ modo recenſuimus, infſtitutis ſuis & candori contra-
ria nunquam receperunt. Imprimis de prohibitione, ne mu-

lier in judicium trahatur aut carceri includatur, DD. omnes
teſtantur, eam uſu non ſervari. Fidejuſſores quoque dotium
in Germania admitti, JCti plurimi affirmant, atque nos ipfi,

a collegio Vitembergenſium [Ctorum eos menſe Aprili anni
CID 1O CCX. admiſſos fuiſſe, recordamur. Quod in terris, in
quibus antiquum jus Saxonicum viget, minus dubii habet.
Ita enim compilator ' eichbildi Magdeburgici art. 24. Dieweil

ihr ihr Ehegelt nicht geleiſtet wird, das ihr gelobet ward, da ſie ih⸗
xren Mann nahm; darf ſe auch die Gewehr des Guths nicht raͤu⸗
men,

,⸗ʒ— - — --— „

li
el
kel

us

der

ev

ded

teſt

.
n.

4
Det

ſ
el.
en
tce.
hon
mun
cd.
fonte
Ntis 4
aer⸗
Clni. S.
ur al.
AMlein
On ani-
R⸗
oniser⸗
tum I
brenſe
1i count.
e, enl.
D. onmd
ue Cotnn
e Mhel
Appli
1tennb,
ubii hex
dN

s nin⸗

SP. XIII. DE FEMINIS. 13

men, die Erben weiſen ſie denn ab mit Recht oder mit Guͤte.

Hat ſie aber Buͤrgen dafuͤr, ſo darf ſie die Erben nicht mahnen,
weder in der Guͤte oder zu Recht, ſo ſoll ſie die Gewehr raͤumen,
und dem Geluͤbd der Buͤrgen ſolgen. Sed & extra Saxoniam
in reliquis Germaniæ provinciis ſideijuſſores dotium locum

habere arbitramur, propterea quod diffidentia illa, quæ jus
hoc primum invexit, apud nos exulet, & præterea jus ca-

nonicum jamdiu a jure Romano hac in parte receſſerit c. 7.
X. de Voharionibus inter virum c AXoOTρε.

*

II.

Plurima, quæ in jure Romano reperiuntur, mulierum privilegié
. —. ..ð 1 .
obſequio guſtiniani in uxorvem debentur, atque uſu
fori recte temperantur.

ILaudamus candorem Eichelii, quod in Animadverſionibus
ad Procopii Avtndyrc, licet pleraque, quæ Juſtiniano obji-
eiuntur, diluere ſtudeat, id tamen n. CXX. ingenue fateatur,
Juſtinianum non tantum ex ſuo ſuorumque conſiliariorum
ingenio, ſed etiam ex ſuggeſtione uxoris jura ſua conſtituiſſe.
Sed improbus etiam fuiſſet Eichelius, ſi hoc, quod Juſtinia-
nus ipſe non diſſimulat, in dubium revocaſſet. Nam, ut
alia teſtimonia ſilentio involvamus, unicus ille, qui in Mo-

vella 8. cap. I. habetur, locus ita clarus eſt, ut quid ad eum
reſponderi potuiſſet, non videamus. Ita autem ibi Juſtinia-
nus: Hac, inquit, omnia apud nos eogitantes, & bic quoque
participem conſilii ſvumentes ean, gquæ 4a Deo data eſt nobis,
reverendiſſimam conjugem, ad banc ſacram venimus legem.
Sed etſi hæc non dixifſet Juſtinianus, effectus tamen ſatis
teſtatur de cauſa. Illa namque enormia mulierum encomia,

lla

136 MEDITAT. AD PANDECT.

illa ſingularia jura & privilegia ipfis induita non poſſunt non
ex conſilio feminæ ſexus ſui faventiſſimæ profecta eſſe. Animus
jam non eſt, cuncta iſta encomia & privilegia paſſim diſperſa

colligere & recenſere. Sed unum alterumque exemplum affe-

remus. Maximum eſt privilegium, quod uxoribus tribuit Ju-
ſtinianus, ut in repetitione dotis cunéctis creditoribus anterio-
ribus præferantur. Multum hoc profecto iniquitatis habere
videtur, & occaſionem non exiguam præbet fraudandi credi-
tores. Igitur non male fecifſe puto Ctos, qui nimium hunc
aliis injurium feminarum favorem uſu fori reſtrinxerunt &
duritiem legis emollierunt. Mens ſcilicet imperatoris ſi L. 12.
C. Qui pot. in pign. L. 30. C. de Jure dotium, Novellam 97. .4. &
Movellam 109. c. I. accurate inſpicimus, ſine dubio fuit, mulie-
res quod ad dotem omnibus creditoribus etiam iis, qui expreſ-

ſam anteriorem hypothecam habent, præferre. At cum hæc

injuſtitia nec excuſari quidem poſſit, Cti leges iſtas ex equita-

te & uſu fori de ſolis creditoribus tacitam anteriorem hypo-

thecam habentibus interpretantur. Teſtatur hoc Faber in Co-
dice lib. . tit. 24. def. 3: Qtod Juſtiniani, inquiens, conſtitutio-
ne contra juris rationem inductum eſt dotis privilegium, ut mulier
ereditoribus omnibus etiam anterioribus, in dote præferatur,
magiſtri noſtri ſie vulgo accipiendum putant, ut iis tantum præ-
ferantur, qui tacitam hypothecam bubent, non item iis, qui ex-
preſſam. Nimirum ut iniquam legem, quam prorſus tollere &

abrogare nequeunt, boc veluti temperamento ſane juſtiſimo,

verbis licet repugnantibus, leniant. Eogue jure Senatus no-
ſter utitur. Adde Struvium Ex. ad z. 44. §. 49. Weſem-
becium ad tit. D. Qui pot. in pign. n. 3. & DD. qui de obſer-
vantia Cameræ teſtantur apud Martini in Analectis ad Pro-
ceſum tit. 43. §. I. n. 5I. Pœna quoque illa, quam Ju-
ſtinianus in Novella 134. c. 10. in adulteros adulrerasque
conſtituit, ut illi capite plectantur, hæ in monaſterium dalu.
an-

Ni

t
le⸗
Iun

lle

tis,
I

. –—

r.
elid⸗
ete
elt.
hune
unt
L. 11
14. &
cle.
erpi
um he
egin⸗
mhye
hein.
ongirut⸗
1t nullet

eferttn

ntunm tt
jih, 41i
6 tolent
utlie

Snatut⸗

. 5
SP. XIII. DE FEMINIS. 13 5
dantur, multum inæqualitatis habet. Quapropter in ple-
risque provinciis Germaniæ legibus latis differentia ſexus

fublata, & , ut par fuit, eadem pœna, quæ in adulteros,
etiam in adulteras ſtatuta eſt.

III.
Jura priſca Germanorum in mulieres juſto Junt duriora.

Tuſtiniamum nimis interdum mulieribus faviſſe, modo vidi-

) mus. Contra vero majores noſtri, Germani veteres, plus
juſto in illas duri fuerunt. Ejus rei exempla aliquot ex anti-

quis Saxonum juribus arceſſemus. Huc referimus primum
inæqualitatem illam, quæ ratione ſucceſſionis hereditariæ in-

ter mares & feminas conſtituta eſt. Scilicet iniquum eſt, quod

pPater matrem in hereditate fili, nec non agnati cognatos in
ſucceſſione collaterali excludant Spec. ax. I. I. aurf. 17. quod
nepofes ex filia, mortua matre, avo non ſuccedant, nepotes
vero ex filio ad avitam hereditatem admittantur Spec. Sawx. lib.

1. art. 5y. Deinde & illud in odium mulierum vergit, quod

vidua, mortuo marito, jura ejus & dignitatem, quæ inito
matrimonio adepta erat, perdar, Spec. Sax. I. 3. a. 45F. Tum,
quanto contemtui mulieres a Saxonibus priſcis habitæ fue-
rint, inde quoque apparet, quod hi, qui feminam lædunt aut
interficiunt, ei ejusve heredibus dimidium ſaltem iſtius pecu-
niæ, quæ in cædem maſculorum ſtatuta eſt, ſolvere jubean-
tur; ut adeo feminæ dimidio viliores æſtimentur, quam ma-

res Opecç. Sax. lib. 3. art. 45. Porro etſi mores Germano-

rum hoc in favorem mulierum introduxiffe videntur, quod
illæ in perpetua cura effe debeant, attamen cura iſta ſexus
plus dedecoris, incommoditatis & ſumtuum, quam utilita-
tis, mulieribus affert. Namque t. ignominioſum utique eſt
mulieribus, quod adeo infirmo judicio Ppræditæ exiſtiman-
ZTom. J. 8S tuxr,

138 MEDITAT. AD PANDECT.
rur, ut rebus ſuis i ipſæ ſupereſſe nequeant, ſed aliorum regi-
mine indigeant, 2. infinitæ lites circa conſtitutionem, legitima-
tionem, defectum curatorum oriuntur, quæ feminis non Pof-
ſunt non ſumtuoſæ eſſe, 3. multi a confrahendo cum muheri-
bus propter iſtas, quæ circa curatoris adhibitionem occurrunt,
difficultates arcentur. Quamobrem etiam ordines provincia-
rum Saxonicarum apud Bergerum Elect. Diſe. For. tit. 8. U. I.
n. 2. in comitiis anno cloO 1o CXCIX. inſtitutis conſilium, quod ta-
men nondum effectum habuit, inierunt de abolenda penitus
cura ſexus, ea maxime moti ratione, quod iis in locis, in quibus

neceflitas adhibendi curatorem feminis remiſia eſt, æque feli

citer atque longe commodius & brevius illarum negotia expe-
diantur, quam in Saxonia, ubi ſubtiliſſimæ ea de re leges latæ
ſunt. Denique bonorum feudalium natura in odium mulie-
rum a Francis Germanisque reliquis excogitata eſt, ut miſera
mulierculæ a rerum immobilium poſſeſſione excidderentur.
Nam omnia fere prædia olim feudalia erant, a quibus propte-
rea feminæ arcebantur. Quod igitur illeæ hodie immobilia
nonnunquam teneant, id benignitati ſequentium ſeculorum,
quæ rigorem veterum aliquantiſper temperarunt, debent,

IV.

Sol appellatione Jexur feminini poteſt interdum maſculinus
ontineri.

QGuod Julianus in E 62. de Legatis 3. ait, ſener ſexum maſ-

culinum etiam femininum fexum continere, hoc de-

inde Ulpianus in E. 195. pr. de Eerb ſignif. recte temperat,

& pronunciationem ſermonis in ſexu maſculino ad utrumque

ſexum plerumque tantum porrigi dicit. Nam multos caſus
Aleiatus ad L. I. de E'erb. ſignif. commemorat, ubi maſculis

vocatis mulieres non intelliguntur. Quemadmodum itaque

regula àa Iuliano tradita limitationes ſuass recepit, ſic neque
dubi-

*

SP. XIII. DE FEMINIS. 139

Gr QNubitamus, caſus exiſtere Poſſe, quibus contraria etiam re-
n. gula ceſſet, quam Pomponius in L. 45. pr. de Legatis 2. &
. Modeſtinus in L. 81. pr. de Legatis 3. Proponunt, quorum ille
exemplo peſſimum efſe dicit, feminino vocabulo etiam maſ-
fnd culos contineri, hic de eo, quod ſub ancillis maſculi non con-
Nr. Iineantur, neminem dubitare Putat. Equidem id plerum-
Gl. que verum eſſe, non diffiremur. Quodſi famen de alia men-
N te legislatoris, teſtatoris aut contrahentium ex probabilibus
ids conjecturis ſatis conſtet, non putamus, JCtum illum contra
lee rectam rationem aut bonos mores peccaturum, qui ſub femi-
ſil. aini ſexus appellatione aliquando maſculum comprehendi re-
ee⸗ ſpondeat. Exemplum mihi Plinias Natur. biſtor. lib. 10.
8lIne cap. 5o. ſuppeditabit. Scilicet chm modus gallinas ſaginandi;
mlz. aàa Deliacis primum excogitatus, Romanis quoque innoteſce-
nilert ret, indeque peſtis, ut Plinius loquitur, exoriretur, opimas
gentur. aves & ſuopfe corpore unctas devorandi; lege Fannia inter- „
Prche. dictum eſt, ne gallinæ altiles in cœna ponerentur. Inven-
moble tum itaque a quibusdam guloſis diverticulum eſt, ut non gal-
lorunn linas ſed gallinaceos lacte madidis cibis paſcerent, & cœnan-

tibus opponerent. Quis hic dubitat, ingenioſos iſtos in
poœnam legis Fanniæ incidiſſe, quæ profecto, dum de galli-
nis locuta eſt, gallinaceos facite comprehendit. Sic ſi ca-
