l uas. L. 3. C. de Emancipationibus, ubi imperatores: NWon nudo, in-
ale ai quiunt, conſenſu patria liberi poteſtate, ſed actu ſolemni, vel

caſu liberantur. Mec cauſaæ, quibus motus pater emancipavit
Allium, ſed actus ſolemnitas quæzritur. At jam in præcedente
Meditatione oſtendimus, iſtam legem de antiquiſſimis tem-
it. poribus, quibus emancipatio inter actus legitimos connu-
merabatur, intelligendam, poſtea vero ſublatam eſſe.
4* 8 . = D

us genel
glen —
erroris) 3 Utraque emancipatio, expreſſa && tacita, adbac in uſu eſt. .
lut⸗ .
n D d2 De

a12 MEDITAT. AD PANDECT-

tacita quidem nemo dubitat. At expreſſam multi in-
ter quos etiam eſt Habnius noſter ad Weſembecium tit.
de Adoptionibus n. 7. negant in uſu eſſe. Falluntur tamen:

Nam, quod ſublatum non eſt, cur ſtare prohibeatur? Neque
eſt, quod dicas, expreſſam emancipationem nihil utilitatis al-
laturam. Afferet enim utique. Quinimo aliquando neceſſa-
ria erit, ſi forte pater cum filiofamilias contrahere velit. Is
enim contractus invalidus erit, L. 2. pr. de Contrab. emt. niſi
emancipatio Præceſſerit. Ceterum exempla emancipationis
exprelle apud alios reperies. Imprimis Aulpiſiuin de Adob-
zionibus Cα Ema neipationibus principum commendamus . ubi
§. 8. Privatarum §. 57. illuſtrium emancipationum exempla,
in appendice autem documenta publica exhiber, quibus hi-
ſtoria emancipationis a Ludovico, Comite de Lœwenſtein,
in camera imperii anno clo 1o LxXXVII. celebratæ mirifice il-
Iuſtratur.

. IV.

PFilius bropteree, quod ahiquamdiu d proprio vixit, non Rhatim

emancipatus cenſetur.
Ad emanéipationem tacitam plena ſeparatio ab œccono-
mia paterna requiritur. Priſca enim Germanorum

jura requirunt, daß ſich die Kinder von dem Vater ſcheiden,

Spec. Sax. lib. I. art. II. Romana, ut tanquam patres vel ma-
tresfamiliarum quaſi jure emancipati vixerint L. zy. pr. de
Adoptionibus. Ubi itaque plena hujusmodi ſeparatio non
interceffit; liberi emancipati dici nequeunt, tametſi ali-

quamdiu non a patre ſuſtentati fuerint, ſed de ſuo vixerint.

Agitata fuit hæc controverſia apud Otos Vitembergenſes
menſe Martio anni cIo 1o ccxI. Duo fili;, qui ſeparatam
œconomiam jam ab aliquo retro tembpore inſtituerant,
bona ſua materna a patre cum fructibus interea perceptis
. 3 repe-

— — ⁊ ——

dD — —. —

.
it.
.
.
P
ns
o;.
Ubi.
dd,
1s h.
lein,
leel.

Cetim

Gco⸗
anvun
ſchdnn,

Vel N .

. r

tio m

getli A
vixerin.
erel

eperitun V

kuern

Peteiiß

ſehe⸗

.

SP. XXI. DE DISSOLVT. PATR. POTEST. ar3

repetebant. Judex quoque Patrem non ſolum ad bona, ſed

& ad fructus reſtituendos condemnaverat, quos pPater ex eo
tempore, quo filii ſeparatam œconomiam inſtituerant, perce-
piſſet. At fili ea ſententia contenti non erant, ſed, ſe jam
aliquot ante ſeparatam œconomiam annis emancipatos fuiſſe,

adeoque fructus bonorum maternorum longius ſibi deberi,
dicebant. Alter opificium didicerat, & Per aliquot annos

apud extraneum opificem tanquam miniſter vixerat, merce-

demque & victum ab hoc pro opera ſua, a patre vero nihil
Plane acceperat. Alter autem peregrinatus fuerat, cui pater

ab initio quidem ſumtus ſuppeditarat, poſtea vero illos de
ſuo ferre recuſaverat, atque de bonis maternis deduxerat.
Urerque igitur, ſe ab eo tempore tacite emancipatum, cre-

debat. Sed negarunt Cti Vitembergenſes. Et, quod ad Pri-

mum attinet, certum eſt per ea, quæ modo diximus, mini-
ſtrum pificis, etſi Patre tantiſper non alatur, Pro plene
ſeparato tamen & emancipato haberi non poſſe. Alter vero
ex eo non juvabatur, quod pater ſumtus itineris de ſuo fer-
re detrectaſſet. Quamvis enim pater ad alendum filium obli-

gatus fit, hæc tamen alimenta pro modo facultatum & con-

ditione perſonarum determinanda ſunt; L. 5. §. 7. c 10. de
Aognoſcendis & alend. liberig. Quodſi ergo filius lautius vivar,
& plus impendat, quam patris conditio fert, non peccat pa-
ter neque patriam poteſtatem amittit, licet ſumtus hos ferre
recuſet. Non injucundum erit, ipſa reſponſi verba afferre:
Es haben die beyden Gebruͤder G. von ihrem Vater die Ausant⸗

wortung des muͤtterlichen Vermoͤgens gefodert, auch daruͤber am

5. October 1708. ein in vielen Stuͤcken beyfaͤlliges Urthel erhal⸗
ten. Sie beſchweren ſich aber dennoch und zwar anfaͤnglich, daß
die von ihren Erb⸗Portionen bis Michaelis 1705. faͤllige Zinſen
und eingehobene Nutzungen uͤbergangen worden, da ſie doch,
waͤhrender ſolcher Zeit, thels ihr Brodt ſelber verdienet, alſo
D d 2 von

214 MEDITAT. AD PANDECT.
von dem Vater keine alimenta empfangen, theils dasjenige, was

ſie von ihm erhalten, ſich vom Hauptſtamm abbkuͤrzen laſſen muͤſf

ſen; Alldieweil aber die Klaͤgere ſich erſt anno 1705. von dem
Vater abgeſondert und ihre eigene Haushaltung angefangen, folg⸗

lich bis dahin die Nutznuͤ ſſung ihres Vermoͤgens demſelben, gegen

Empfahung der noͤthigen Alimenten uͤberlaſſen muͤſſen, da denn,
daß der eine Sohn 2. Jahr lang bey einem Becker gedienet, alſo
des Vaters Huͤlfe nicht vonnoͤthen gehabt, ihm an ſeinem Recht

nichts benehmen kan, der andere hingegen, daß er gleichwol etwas

auf ſeiner Reiſe von ihm empfangen, ſelbſt nicht in Abrede iſt, die
allzuſchweren Koſten aber, ſo dabey aufgegangen, zu denen Alimen-
ten keineswegs gehoͤren, alſo ganz wol von dem Erbtheil gekuͤrzet
werden moͤgen; So ſeynd wir dieſes gravamen uͤbergangen.

Pater bot eſ 3 guod um jiliofamilias comtratcturus ei urato-
rem petit, illum emanecipat.

Parem & filium pro una perſona haberi, ex 1. II. C. de Iim-
puberibus && aliis ſubſtit. L. 22. §. I. C. de Apgricolis &
cenſitis §. 4. I. de Inutil. ſtipulat. Conſtat. Siiue hæc cauſa
eſt, quod contractus inter illos celebratus nullius momenti
ſit L. 2. de Contrah. emt. Sunt tamen aliqui, qui hodie o-
imnem contractum inter patrem & filium celebratum va-
lere, & patrem eo ipſo, dum contrahit, filium tacite eman-
eipare dicunt. At parum ſecura eſt hæc ſententia, neque
vel lege vel ratione ſatis valida firmari poteſt. Tunc vero
facilius id concedemus, ſi ad contractum tale patris factum

accedat, ex quo voluntas ejus de emancipando filio clarius

colligi poſſit. Exempli loco ſit, quando pater cum filio

minore contracturus eidem curatorem a magiſtratu conſtitui
petit.

cil

ten
ſhrt

ie

Pye
den
Nht
Ete.
1,N
Wen-
fdrte
N

.

del.

jeol

Ee cli
nonneni
zocliet
e einn.
ſeedl
Une ſen

8 fmn

o Cuin
Collii
Nei

Sp. XXI. DE DISSOLVT. PATR. POTEST. zry

Petit. Cum enim filiusfamilias, in patria poteſtate conſtitu-
tus, neque tutorem neque curatorem regulariter habeat. pr.
I. de Tutelis, pater utique, dum ei curatorem petiit, ſimul
Detiiſſe cenſetur, ut auctoritate magiſtratus emanciperur.
Afque ſecundum hanc ſententiam Cri Vitember genſes, diſ-

ſentientibus licet collegiis Lipfienſibus, menſe Decembri an-

ni Cclo 1o CCX. reſponderunt: Ob wol eingewendet werden moͤch⸗

te, ob koͤnnte der Beklagten nicht zu ſtatten kommen, daß ihr Va⸗

ter ihr das libellirte Guth und Pertinentien verkaufet, in mehre⸗
rer Erwegung, daß dergleichen Contracte derer Eltern und Kin⸗
der, ſo noch in vaͤterlicher Gewalt ſich befinden, vor beſtaͤndig nicht
zu achten, auch, daß Beklagte vorher emancipiret worden, ex actis
nicht zu erſehen, noch diesfals eine tacita emancipatio zu præſu-
miren; Dieweil aber dennoch die Kinder ipſo facto, indem die
Eltern mit ihnen contrahiren, tacite pro emancipatis zu halten,
welches in gegenwaͤrtigem Fall um ſo viel mehr ſtatt findet, da die
Beklagte ſich zu dieſem actu einen Curatorn conſtituiren laſſen ꝛc.

VI.
Liberi patrem relegatum ſeqt delent.

Son⸗ relegatio nec jus civitatis provincialis, nec, quæ ex

eo dependet, patriam poteſtatem tollit, L. 4. L. 7. §. 3.
de Inierdiktis && relegalis, §. 2. J. Quibus modis us patric po-
teſtatis ſolvitur. Ex quo porro conſequitur, liberos, quo-
rum pater ob delictum relegatur, non ſolum ei uſumfrudum

bonorum ſuorum relinquere, verum etiam eundem domi-
cilium ſuum alibi conſtituentem ſequi debere. Ita JCri Vi-

tembergenſes reſponderunt: Daß eines des Landes verwieſe⸗
nen Wildpret⸗Diebes in vaͤterlicher Gewalt befindliche Kinder,
wenn er nicht gar ein vagabundus wird, demſelben mit we⸗

ſentlicher Wohnung guſſer Landes zu ſetgen ſchuldig. Neque

objici

216 MEDTTAT. AD PANDECT.

objici nobis poreſt, quod iniquum fit, calamitatem patris fi-
lio nocere, & hunc pœnam, quam Pater Promeruit, fimul ſu-
ſtinere. Negamus enim, filium, qui Patrem relegatum ſequi-
tur, pœnam pati, aut ipſum pro relegato habendum eſſe,
cum in provinciam, ex qua pater releg atus eſt, reverti pro
lubitu atque ibi per aliquot tempus commorari queat.

VII.

FJudzus, qui od Chriſtianam religionem tranſit, e patris ſui po-
teſtute exit, legitimam tamen vivo patre petere nequit.

E atenus quidem ad communem docstorum ſententiam ac-
– cedimus, quod Jjudæum per ſacrum lavacrum e patris
ſui poteſtate abire, bona propria ab eo vindicare, vel, ſi nul-
la habeat, alimenta petere poſſe, fateamur. Nequit enim ju-
dæus Chriſtianum in poteſtate habere. Et Chriſtiani tamen
ejusmodi novi conditio deterior reddi non debet. Vide c. 5.
X. de Judæis. At, quod nonnulli apud Berlichium P. 3. Conel.
I4. n. 3I. hoc latius extendunt, atque filio legitimam ex bo-
nis vivi patris ſolvendam eſſe contendunt, in eo magnopere
falluntur. Quod alio tempore copiofius oſtendemus.

COAOL L ANARIA. 12

ge
I1. Pater de jure civili liberis emancipatis bona materna re-
ſtituit, nec integrum in illis uſ umfructum retinet, etſi
Carpzovius P. 2. C. I0. def. 5. n. 6. & alii diſſentiant. Po- ed

terit tamen, ſi velit, beneficio in §. 2. J. Fer quas berſo- IA
nas cuique adquiritur indulto uti. M.
D 2. Filius ad ſolum actum teſtandi emancipari poteſt. Ti
3. Filius, qui patri pro convictu pecuniam ſolvit, ideo deil

emancipatus non eſt. 6ſ

elle

n de.

NNHS

Rm.

im I.

tannen
le5.
üon

1.

a re⸗
tetmate

tinen ei

laß h⸗

elſt.
it,

i

SP. XXII. DE REB. SACR. ET ECCLES. 217
SSpECIMEN XXI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
A D LIB. I. TIT. VII.

OMMB
REBVS SACRIS
ECCLESIASTICIS
PVBLICE DEFENSVNM

. ßVs
JOANNE HENRICO DE VSLAR, GosL. SAX.

D. XVII. MART. ANNI CIO IO CCX⅜⅓

Origo diſeriminis inter res Lacras, ſanttas & religioſas.

& religioſas opiniones nulla nobis olim ingenioſior viſa

T varias de origine diſcriminis inter res ſacras, ſanctas

eſt, quam eorum conjectura, qui originem iſtam à diver-
ſis Diis veterum Romanorum deducunt. Nemo ſcilicet igno-
rat, tres fuiſſe Deorum claſſes, ſuperos, inferos & medios,

eu ſemideos, quos Plautus in Ciſtell. medioxumos appellare vi-

detur. Diis igitur ſuperis res ſacras, inferis religioſas, & ſemi-
deis ſanctas dedicatas fuiſſe, putant. Non diſpliceret nobis
ea recentiorum conjectura, ſi modo auéctoritate veterum fir-
mata eſſet. At hic defectus illam nobis ſuſpectam reddit.

Mlacrobius certe, qui Saturnaliorum lib. 3. Cap. 3. differen-
tiam inter res ſacras, ſanctas & religioſas explicat, nihil ha-

bet, quod eo trahi poſhkit. Et qui antiquitates Romanas in-
ſpiciunt, neſcire nequeunt, templa, quæ ſine dubio res

Tom. J. ELe ſacræ

28 MEDITAT. AD PANDECT.

ſacræ erant, non diis ſuperis ſolum, ſed & ſemideis, Herculi,
Romulo, Cæſari, quin & in eis, Plutoni & Proſerpinæ, dedi-
cata fuiſſe. Aræ etiam diis manibus ſacræ conſtituebantur.
Apparet hoc ex duabus, quas apud Gruterum fol. 726. & 103 5.
reperimus, inſcriptionibus, quarum prima eſt:
DIS. MAN. =
CLAVDIAE. LEPIDILLAE. .
EX. PROVINCIA. “
BELGICA. AMBIANAE.
FECERVNT. LIBERI.
EIVS. LEPIDVS. E T-.
TREBELLIVS. MATRI.
OPTIMAE.
HIC. MATRIS. CINERES.
SOLA. SACRAVIMVS. ARA.
QAE. GENVIT. TELLVS. OSSA.
TEGEI. TVMVILO.

altera:
C. MINDIVS. C. L. PACORVS.
ARAM. DIS. MANIBVS. SACRAV.

Contra res ſanctas, inter quas & ſtatuæ principum & per-
ſonæ eorum, nec non parentum & legatorum & vallum
caſtrorum per E. 3. §. 17. de Ke militari & leges erant, ſemi-
deis conſecratas fuiſte, nullibi invenimus. Portius ex MWa-
erobii Ioco, quem ſupra memoravimus, colligitur, res ſan-
Ras, quæ proprie ſic dicebantur, ad neminem Deorum
pertinuiſſe. Juſtinianus quidem in §. 10. I. de rerum diviſ.
fanctas res divini quodammodo juris eſſe, ait. Sed hecr
ipſa vox quodammodo, ut bene Vinnius obſervat, impro- ſ“
prietatem indicat. Sic enim ille vocem iſtam explicat:
reôner vw. WNeque enim proprie divini juris ſunt, ſed ita

abbhel-

SP. XXII. DE REB. SACR. ET ECCL. 212

. ahpellantur probter ſimilitudinemnn. Itaque ſic potius de Ori-
gine iſtius diſcriminis ſentiendum eſt. Res ſacræ erant, quæ

lun Deorum omnis generis cultui inſerviebant, res ſanctæ prop-
034 ter ſolam reipublicæ utilitatem adverſus violatores gravio-
ri pœna muniti erant, res denique religioſæ neque ad Deo-
rum cultum, neque reipublicæ utilitatem, ſed ad honorem
Pprivatarum familiarum & memoriam defunctorum pertine-
bant. Hlud tamen negare non poſſumus, uſum iſtarum vo-
cum promiſcuum reperiri. Nam interdum ſepulera quo-
que res ſacræ dicebantur. Lapidi ſepulerali apud Gruterum
Jol. 809. inſcriptum legitur:
CINERIBVS. HIC. LOCVS. SACER. EST.
Interdum templa religioſa vocabantur. Sic Cicero pro Lege
Manil. fanum religioſum & Vellejus lib. 2. cap. 45: ſacra reli-
gioſiſſima dicit. In jure quoque canonico res ſacras & re-
ligioſas promiſcue ſumi, vel ex unico illo titulo Decreta-
lium de KReligioſis domibus apparet.

II.
Res ſacræ in dominio eccleſiæ ſunt.

V. Nxaura dominii & indoles rerum ſacrarum ſatis oftendit,
er⸗ res ſacras etiam in dominio eſſe. Quidquid enim ho-
V0on minibus inſervit, atque ab illis cuſtoditur, & ad cujus uſum
Nn len non omnes promiſcue admittuntur, illud dominio ſubje-
Qum erit. Neque obſtat nobis, quod res ſacræ in nullius
bonis eſſe dicuntur, L. I. pr. & L. 6. de Diviſione rerum.
Deonn Hoc quippe de ſingulis & privatis intelligendum eſt. Sed
mn ſi excutiendum nobis reſtat, in cujus bonis & dominio res ſa-
Uh . . . . . .
Selte eræ ſint. Neque Pontifici, neque noſtri DD. ſatis de e0
inter ſe conveniunt. Ali dominium hoc Deo immortali,
a⸗ alii Pontifici Romano, alii Clero, alii integro populo, alii
4 genique, inter quos [Cti proteſtantes plerique funt,; -
15 4 Ee⸗ prin-

2

8 eN M.
,leͤlih.

, in

220 MEDITAT. AD PANDECT.

principi adſcribunt. Sed ſingulæ ex iſtis opinionibus facili
negotio refelluntur. Itaque melior inveſtiganda eſt. Scili-
cet ſingulæ eccleſiæ, ut egregie Pufendorffus de Habitu reli-
gionis Obriſtianæ ad vitam civilem oſtendit, collegia, ſeu, ut
communiter vocantur, perſonæ compoſitæ ſunt, atque inſtar
civitatis cujusdam municipalis conſiderari poſſunt. Clerus

4

locum Conſulum tenent, præfecti, quos vulgo die Kirchen⸗
Vorſteher appellamus, cum Senatoribus conveniunt, reliqu
auditores cives repræſentant. Porro ut civitatum municipalium
bena duplieis generis funt, alia, quæ in ſpecie univerſitatis vo- .

cantur, quorum uſus ad omnes, qui de civitate ſunt, pertinet,
ut forum, curia, putei publici, alia in patrimonio civitatis eſſe
dicuntur, quorum reditus in conſervationem &ificiorum &
ſalaria miniſtrorum impenduntur; ita bona ad eccleſiam per-
tinentia alia ſacra ſünt, quæ cultui divino in utilitatem
omnium inſerviunt, alia eccleſiaſtica, quorum reditus in repa-
rationem ædium & fuſtentationem miniftrorum convertun-

tur. Quemadmodum denique princeps ſummus omnium ci-

vitatum & collegiorum director eſt, & inſpectionem fupre-
mam in bona eorum, bonorumque iſtorum adminiſtratores
habet, ſic princeps, cujus apud nos vicem Conſiſtorium gerit,

idem fibi jus in eccleſias, earum mimiftros, Tes ſacras & eccle-

Hiaſticas, harumque adminiſtratores vindicat. Atque eéx his,
quæ præſtruimus, principiis ea omnia, quæ deinde de rebus
ſacris & eccleſiaſticis dieemus, deſumentur-
Inſpebtio in bona eccleſiarum & adminiſtrationem eorum etiam
apud magiſtratum inferiorem eſſe poteſt.
+ReNNimus equidem;, principem, & quod ejus vicem repræ-
ſentat atque jus cirea ſacra nomine illius exercet Con-
Kütorium direstionem ſacrorum & ſupremiam in bona eccle-

ſiaſtica

—

— — —

*☚α
ili.

.

bN

lar
eru
e .
n
Nn
.
tinet,
8 elle
rumd
mer
lraten
ntept
jertun.
Mumch.
1 ſoh.
ratOd
n geih
Cecck⸗
e e N
de mH

Sp. XXII. DE REB. SACR. ET ECCLES. zar

ſtaſtica & adminiſtratores eorum inſpectionem habere. Du-
bium itaque eſt, an hoc jus, quod inter epiſcopalia commu-
niter refertur, a magiſtratu inferiore exerceri poſſit. Expe-
titum aliquando fuit de iſta controverſia judicium Jureconſul-
torum Vitembergenſium. Senatus videlicet civitatis cujus-
dam municipalis ſemper hucusque adminiſtratorem bonorum
eccleſiaſticorum conſtituerat, ejusque rationes in curia exa-⸗
minaverat. Sed Conſiſtorium nomine principis intercede-
bat, ſibique illud jus vindicabat, ab eoque ſenatum prorſus
excludere conabatur. Urgebatur maxime, jura hæc epiſco-
palia, tanquam præcipua regalia, poteſtati principis adeo in-
hærere, ut ab ea ſeparari & ab inferiore magiſtratu exerceri
non poſſint; ideoque Docdtores unanimi conſenſu ſtatuere,
conceſſa licet Privato cuidam omnigena jurisdictione, eccle-
ſiaſticam tamen, cujus præcipua pars inſpectio illa eſt, excep-
tam principique reſervatam cenſeri. Verum enim vero etſi,
ſupremam in bona eceleſiaſtiea inſpeétionem & jus extremæ
de illorum adminiſtratione cognitionis ad ſolum Principem

pertinere, illamque aà magiſtratu inferiore nec per immemo-

rialem præſcriptionem adquiri poſſe, cum Brunnemanno in
Jure Eccleſ. lIib. 1I. cap. 6. membr. 12. §. 18. & Linckio de Jure
Epiſcop. &. 10. §. 36. fateremur, attamen cauſam non videmus,
quamobrem ſubordinata quædam inſpectio patronis etiam &
magiſtratibus inferioribus competere non poſſit, præſertim
eum iſti, quos modo memoravimus, auctores aliique plurimi
de uſu & obſervantia teſtentur. Sane ut principis juribus non

nocet, quod appellationem recipere magiſtratui inferiori licer,

ſalva tamen extrema ad Principem provocatione, ſic nec inſpe-
Gtio iſta ſubalterna principi oberit. Non dubitarunt itaque
ICti Vitembergenſes, ſenatum hac in cauſa adverſus princi-
pem tueri. Verba reſponſi non adjecimus, quod illa jam Ber-

gerus Reſponſorum Juorum Parti 2. n. 186. inſeruit.
E e 3 IV.

MEDTFTAT. AD PANDECT.

Res ſacræ, quæ privatis inſerviunt, ut ſubſellia eccleſiaſtiea,

1208 plane extra commereium ſunt.

um templa inter res ſacras referantur, dubium non eſt.
quin ſubſellia etiam, quæ pars eorum ſunt, pro rebus ſa-
Gris haberi debeant. Nam & illa ad cultum divinum adhiben-
tur. Igitur quæſtio frequens oritur, an & quousque ſubſel-
lia in oommercio privatorum ſint. Non ita diu eſt, quod con-
troverſia hæc collegio Ctorum Helmſtadienſium propoſita
fuit. Vendiderat mulier ſubſellia, quæ in templo habebat, al-

teri. Emtrix quoque pro mutatione hac ſolitum præfecto
ærarii eccleſiaſtici pretium ſolverat. At venditricis filia ini-

que ferebat eum contractum. Igitur negat, ſubſellia hæc,
tanquam res ſacras, in commercio eſſe, petitque, ut, irrita de-
elarata venditione, ſibi, quippe matris jam defunctæ heredi,
ſubſellia adjudicentur. Affert autoritatem Carpzovii inurispr.
Eccleſ. Iih. 2. def. 362. & Brunnemanni in qure Eceleſiaſtico lib.
2. Cap. 2. §. II. qui ambo iſtjusmodi contractum nullum decla-
rant. uin Serykius etiam ad dittum Brunnemanni locum ne-
gat, poſſeſiorem ſubſellii jus ſuum ad dies vitæ alteri vendere
poſſe. Sed etſi ſpecioſæ ſatis pro actrice rationes afferrentur,
firmiora tamen erant, quibus rea ſe tuebatur, argumenta. Po-

tiſſimum eorum deſumebatur ex L. 32. de Contrab. emt. in qua

Ulpianus: Qui tabernas, inquit, argentarias vel ceteras, guck
in ſolo publico ſunt, vendit non ſolum, ſed jus vendit; cum
iſtæ tabernæ publicæ ſint, quarum uſus ad privatos pertinet.
Scilicet ſubſelliorum quoque eccleſiaſticorum, ut cetera-
rum rerum ſacrarum, dominium penes eccleſiam eſt, uſus au-

tem ad privatos pertinet. Iſte vero uſus non, ut aliæ ſervi-

tutes perſonales, morte expirat, ſed, more per univerſam
Germaniam recepto, ad proximos heredes, qui tamen pro
ejus

on.
.

O

W.
ie,
tick.
erech
rinpt.
o lih.
dede⸗
in le
encet
Ffentor,
u do⸗
1. inc
rah al
t celelt.
litl
lie ſ
noieltn
umen
e

SP. XXII. DE REB. SACK. E I EKCCLES. 22

ejus Continuatione certum quid eccleſiæ Præſtant, tranſit.

lſtaque cum uſus hic per contractum inter vivos in alium

transferri nullibi prohibeatur, nos translationem eam licitam
putamus. Neque obſtat nobis argumentum ab uſufruéctu

petitum, quo DD. diſientientes utuntur. Jus enim illud

utendi amplius eſt, quam uſusfructus. Nam ad heredes quo-

que, ut modo oſtendimus, tranſit. Heredibus autem per

contractum ſuum præjudicare potuit defunctus. Quod vero
maxime urgetur, iſtiusmodi contraétus eocleſiæ ejusque æra-
riò nocere; negamus, eccleſiam quidquam damni pati, ſi
modo emtor, ut par eſt, ſolitum pro mutatione præmium
ærario ſolvit. Nec deſunt, qui nobiſeum ſentiant, inter quos
Meuius eſt, qui in Comment. in jus Lubec. Iib. I. it. 10. art. 6.
n. 75: Sedilia, ait, in eccleſiis bodie ita poſſidentur, ac ſi ſi nt in
commereio. Adde Salgado in Tehr, &redit. p. 3. 6. F. .
47. ſeqgg. & Schilterum Ex. ad w. 4. §. 7 Quapropter & Cti
Helmſtadienfes i in illa, quam memoravimus, cauſa menſe Fe-

bruario anni clo 1o CCXIV. pronunciarunt: Daß Beklagte von

der angeſtellten Klage zu entbinden und loszuzehlen ſey; ſubjectis

his rationibus: Klaͤgerin fodert die von ihrer Mutter an Beklag⸗

te hinterlaſſene Kirchenſtelle, unter dem Vorwand, daß dergleichen
Kirchenſtaͤnde, als res ſacræ, nicht in commercio, folglich der
daruber getroffene Handel unguͤltig ſey; Alldieweil aber Kirchen⸗
ſtuͤhle, Begraͤbniſſe und dergleichen zur Kirchen gehoͤrige, aber

zum Nutz und Gebrauch der Privat⸗Perſonen gewiedmete Sa⸗

chen zwar nicht quoad proprietatem, gleichwol quoad jus uten-
di von einer Perſon auf die andere transferiret werden koͤnnen;
der Kirche auch durch ſolche Translation an ihren Rechten nichts
abgehet, indem dieſelbe von der Beklagten die ſchulbigen Loͤſe⸗
und Schreib⸗Gebuͤhren empfangen; So haben wir die Klaͤgerin
gbgewieſen.

COKCIr.

MEDTITAT. AD PANDECI-
C O K O IL L. A N. I. A.

2

1. Eccleſia dominium ſine traditione acquiritur Z. 23. §. 1

C. de S§. &. Eccleſ. ibi: in rem. .
2. Res piorum locorum, ut academiarum, ſcholarum, orpha-
notrophiorum, iisdem gaudent privilegiis, quibus ec-
cleſiaſticæ. .
3. Templum novum res ſacra fit, interveniente principis con-
ſenſu, etſi conſecratio ſolemnis non accedat.

SPECIMEN XXIII.
MEDITATIONVYM AD PANDECTAS
AD LIB. I. TIT. VIII.

JVRE PRINCIPIS IN RES
SACRAS ET ECCLESIASTICAS
SVPERFLVAS VEL VACVAS.

7

I.

Poteſt princeps: vaſa ſacra & ornamenta unius ecleſiæ ſuper-
Rua, contradicente clero, auferre aliique eccleſiæ
egenæ tribuere.

n plurimorum hominum memoria verſabitur adhuc
controverſia, ahte paucos annos ſumma contentione

ventilata. Extruebatur in civitate quadam, ſumme
principi fubjecta, templum. Parochiani, qui fabricam

curabant, egeni admodum erant, atque vix ſumtibus in

extructionem faciendis ſufficiebant. Perfecto tandem

ædificio, cum vaſa ſacra ceteraque ornamenta deficerent,

Principem adeunt, de egeſtate ſua queruntur, atque d
en-

2

ee⸗

SP. NXXIII. DE JVR. PRIN. IN RES. SACR. ET. EC. &c. 225

lentiam vicinæ cujusdam eccleſiæ, cujus pars ipſi olim fuerant,

oſtendunt, ſupplicesque petunt, ut vaſa & ornamenta, quibus
eccleſia iſta abundabat, quæque ſine uſu relinquebantur, ſibi

concedantur. Annuit princeps, jubetque calices duos alia-

que ſuperflua eccleſiæ egenæ a locuplete illa dari. Tum cle-

rus & præfecti alterius ecgleiiæ vehementer contradicere &

quaſi de ſpolio queri. Negant, principi jus eſſe, divitibus

res ſuas licet ſupervacuas eripere, & pauperibus aſiignare.
Magis ergo hanc ei facultatem in rebus ſacris, quæ alienationi
non ſubjacent, denegant. Nos tamen, principem hoc caſu
rectiſſime feciſſe, exiſtimamus. Quod enim de interdicgcta re-
rum ſacrarum alienatione dicitur, huc plane non pertiner. Res
facra tunc demum alienari dicitur, cum illa, ut Ulpianus in 7.
9. §. 2. de Diviſione rerum loquitur, religione liberatur, ſeu

quando ſacra inde evocantur. At quando res iſta in uſum æque

vel etiam magis pium adhibetur, alienatio non eſt, ceſſatque
Prohibitio, eo magis etiam, quod una eceleſia adverſus alteram
privilegiis ſuis uti nequit arg. . 8. Pr. de Excuſ. tut. Quod au-
tem deinde a bonis privatorum deſumunt argumentum, ne-
gantque, principem divites compellere poſſe, ut ex ſuperfluis
fuis egenis quid ſuppeditent, id adeo certum non eſt. Quin
nos potius cum Koppenio Deciſ. 59. §. 9. & Covarruviæ in
tomo II. Keſolut. I. 3. C. I4. n. §. exiſtimamus, poſſe princi-
maxime cum neceſſitas urget, divites compellere, ut

pem, .
ctum aliaque neceſſaria ſuppeditent. Sed fac

pauperibus v
etiam, hoc principi in re
certe ratio rerum ſacrarum erit, quæ, ne plane inutiles
contra voluntatem illorum, qui eas olim conſecrarunt, ja-
ceant, princeps Providere debet. Poteſt, interveniente

audctoritate principis, res certo uſui publico vel ſacro de-

ſtinata & legata in alium plane impendi, ſi id e re eſſe
videatur, l, 4. de Adminiſtrat. rerum aod civitat. Periznent.
Tom. I. f Idem

bus privatorum non licere, alia

226 MEDTTAT. AD PANDECT.

ge in caſn licebit. Vide cap. 3. X. de Ee-
loftis &oandis, quod ſententiam noſtram mirifice confirmat.
ſuum redigere Poilit, hoc aliis dijudicandum relinquimus.
Animadvertimus tamen, in ea
sd'tit. 2. §. I. aurec bullzælit. f. So bald ein Landes⸗Herr ſiehet, daß
der Ueberfluß der Prieſterſchaft zum gemächlichen Leben dienet und
ſelbige zur Wolluſt verleitet, ſo iſt er wol ſo gar auch im Gewiſſen ver⸗
bunden, den geiſtlichen Kindern dieſes ſpitzige Meſſer, ihres Schrey⸗
ens und Verdammens ohngeachtet, zu entziehen, und die Kirchen⸗
Schaͤtze in ſeine Rent⸗Cammer ſtellen zu laſſen. Hæc Ludwigius,
eui facilius aſſentiremus, ſi quidem bona illaa principibus
erepta in publicos uſus, & non porius, qui aularum mos eſt in
luxuriæ inſtruments & ſupellectilem, in otioſorum hominum
alimoniam & adulatorum remunerationem impenderentur.

—

II,
In rebus tamen non ſuperſinis Ned neceſſariis aut utilibus ig
facere, ſacrilegium eſt.

Quæ in præcedente Meditatione diximus, de ſuperfluis tan-
☚½ tum rebus intelligi debent. At ſi quis uni eccleſiæ
detrahat ea, quibus ipfſa opus habet, is, quamvis alteri
illa conferat, ſacrilegii crimen non effugiet. Memorabile
eſt exemplum, quod Livius lib. 42. C. 3. narrat. Q Fulvius
HElaccus cenſor ædem Fortunæ equeſtris, gquam in Hiſpanis
prætor bello Celtiberico voverat, faciebat, enixo Rndo, ne
ullum Romæ amplius aut magnificentius templum elſet. Ma-
gnum ornamentum ſe templo ratut adecurum, ſi tegulæ
marmoreæ eſſent, profeltus in Fratios, ædens Janonis La-
einiæ ad partem dimidiam detegit, id ſatis fore ratus ad te-
gendum, qusd adificaretur. Naves paratæ fuerunt, gug
Folle-

„

SP. XXIII. DE IVR. PRIN. IN RESSACR. ETEC. &c. 227

sollerent, atque aſportarent, auctoritate cenſoria ſociis deterri-
tis id ſacrilegium probibere. Poſtquam cenſor rediit, tegulæ expo-=

ſitæ de navibus ad templum portabantur. Quanquam, unde eſſent,
Eilebatur, non tamen celari potuit. Fremitus igitur in curia ortus

eſt: ex omnibus portibus poſtualabatur, ut conſules eam rem ad
ſenatum referrent. Vi vero accerſitus in curiam cenſor venit,
multo infeſtius ſinguli univerſique præſentem lacerare: templum
auguſtiſſmum religionis ejus, quod non Pyrrhus, non Annibal
violaſſent, violare paruim babuiſſe, niſi detexiſet fœde ac prope
diruiſſet. Detractum eulmen templo, nudaium tectum patere im-

bribus putrefaciendum, cenſorem moribus regendis ereatum,

cui ſarta tecta exigere ſacris publicis & loca tuenda more majo-
rum traditum eſſet, eum per ſociorum urbes diruentem templa

nudantemque teéta ædium ſacrarum vagari, quod, ſi in pri-

vatis ſociorum dificiis faceret, indignum videri poſſet, id
Deorum immortalium templa demolientem facere, & obſtrin-
gere religione pobulum Romanum ruinis zemplorum templa
&αdDiifoantem : tanquam non iidem ubigue Dii immortales ſint,
ſed ſpoliis aliorum alit colendi exornandique., Quum, brius-

quam referretur, appareret, quid ſentirent patres, relatione

Jacta , in unam omnes ſententiam ierunt, ut bc tegulaæ repor-
tanda in templam locarentur, piaculariaque Juanoni fierent.
Narrat idem factum alerius Maximus lib. 1 cap. I. n. 20.
additque, Flaccum id impune non tuliſſe, nec poſtea mente
conftitiſſe, ſed etiam per ſummam animi ægritudinem exſpi-
raſſe, quum ex duobus filiis in Illyrico militantibus alterum
deceſſſſe, alterum graviter affectum audifiet.
. III.
Princebs imperii evangelicus nequit in templa anno 1624. a eatho-
licis poſſeſa ſimultaneum ſuæ religionis exereitium, ne quiden
eo tempore, quo catholici illa templa haud fre-
qaentant, introducere.
Ff2 IV.

—

228 MEDTTAT. AD PANDECT.
IV.

Wec pars quidem illorum templorum, etſi ob amplitudinem a ca-⸗

tholicis compleri nequeent, proteſtantibus concedi poteſt.
V.
Idem nee principi eatholico in templis evangelicorum licet.

S JCti Helmſtadienſes menſe Septembri anni c1o 1o cexxv.
verſus Duſſeldorpium reſponderunt. Cujus reſponſi la-
tino idiomate concepti verba hic adjiciemus: Sed, ut id me-
lius intelligatur, præmittendæ ſunt litteræ, quibus factum
narrabatur & quæſtio proponebatur. Illæ autem ſic erant ex-
aratæ. Inter duos ſtatus imperii, quorum alter confeſſtoni Au-
guſtunæ, alter religioni catholicæ eſt addictus, exſurgunt quæ-
dam controverſiæ, ecum quibus videtur ſimul gliſcere colliſio, quæ,
ſi erumpat in flaammam, non ſolum uſtulabit ſubditos, ſed forſan
etiam alios imperii ſtatus accendet & ardeſcere faciet. Videtur

itaque non ſolum exigere lex evangelica & cbharitatis ebriſtianæ,
ſed & paciſicaziones publicæ imperii, ut ad præcavenda ejusmodi

mala cont overſiæ illæ potius componantur per viam amicælilem,
prout per eandem compoſitio quaſi certo ſperatur, ſi a viris cor-
datis de utraque religione, in jure publico verſatis, ſolam juſti-
tiam ſine partiali affectu ad religionem propriam ſpelctantibus,
reſponſa juris conformia emanent: in quem finem quidan ter-
tius zanquam mediator reſponſa illa a diverſis nuniverſitati-
bus deſiderat. CASVS Territorium religionis mixtæ ba-
bet de facto dominum territorialem confeſſioni Auguſtana
addictum, qui exercitium publicum 1624. habitum catholicis

ſubditis quidem relivquit, in quxdam tamen templa a car-

tholicis privative poſſeſſa coexercitium ſuæ religionis fimul
introduxit, ita, ut catholici divina ſua babeant mane ab hora

Jexwimaæ

—

.

1.

W.
lg.
lme.
Rer⸗
4
aut.
it,
ſnſn
iletur
ſiane,
loniti
Cohlen
ritelr.
n i.
vutihun
dom r.
nſtct.
me lr

Lglnt

NolOd

N 4
ir l
e N

ſpn

—

Sp. XXIII. DE JTVR. PRIN. IN RESSACR. ETEC. &c. 229

Jeptima usque ad nonam, proteſtantes vero ab bora nona usque
ad undecimam. Qua de cauſa parochi, religioft & ſubditi catho-
lici implorant epiſcopum catbolicum, ſub tuus jurisdictione
eccleſiaſtica degunt, pro auxilio & protectione. Hic vi oftcii epiſ-
copalis dominum dlum territorialem ſæpius requiſtvit, ut catho-
licos tractet juxta inſtrumentum pacis I eſibhaliecæ, gquod ſi re-

nnat, epiſeopus reſolvit, uti repreſſaliis contra parochos & ſab-

Aitos ſuos acatholicos. Ex quibus omnibus ſequitur non tantum

irvjuſia vexatio ſubditorum utriusque ſtatus præfati, ſed forſan

aliorum etiam ſtatuum religionis utriusque irritatio; quare quæ-
ritur: an dominus ille territorialis in templa, a catholicis 1624.
privative poſſeſa, exercitium ſuæ religionis introducere poſſit.
Certum eſt, quod dominus territorialis ſubditos in exercitio 1624
bhabitocs annexis turbare, gravare & impedire non poſſit juxta in-

hrumentum pacis a. 5. §. 12. vel 31. ex jure tamen reformandi

in templa a catholicis 1624. bprivative frequentata videtur illis
boris exercitium illæ religionis introducere poſſe, guibus ab
eereitio religionis catholicæ vacant. Ita deciſum eſt a Com
miſſariis Cæſareis 1651. die 19., Martiüi in cauſa irea bane ma-
zeriam controverſa inter Abbatem Corveyenſem & Jſubditos
proteſtantes in oppido Höxter his formalibus; Daß ihre
Fuͤrſtliche Gnaben nicht allein befugt, ſondern auch verbunden
ſeynd den catholiſchen Unterthanen, die es begehren, nach Ih⸗
xer Fuͤrſtlichen Gnaden Belieben vorab in dem Chor des Stifts
Petri, der Sacriſtey und Kirchhof, auch denen ledig⸗ ſtehenden
und von den Hoͤxteriſchen 1624. nicht beſtellten Kirchen ein exer⸗
citium continuirlich zu verſtatten ꝛc. Hie decernitur, quod
non tantum eccleſiæ, quæ 1624. erant vacu«k, aſſignari ea-

tholicis, ſed &co chorus G ſaeriſtia & Petri, relicta navi

proteſtantibus. Extractum bujus commiſionis refert Kitt-
meyer catholicus in Vindiciis juris reformandi fol. 18.
Anonyzus acatbolicus in Medit. ſuper Inſtrum. Pacis
F f3 Fol.

236 MEDITTAT. AD PANDECT.

Fol. 564. Simile habetur in Palatinotu Rheni, ubi Electer exer-
citium catholicum introduxit, & catholicos eecleſiarum pre-
veſtantium par tieipes Fecit. Sic Heidelbergæ in eccleſia prima-
ria Spiritus Sancti borus Pro catholicis per murum a navi ee-
eleſic Jeparatus eſt. Quod igitur bi duo domini territoriales ca-
tholici de jure voluerunt contra ſubditos acatholicos, idem vales
bic dominus territorialis contra ſubditos catholicos, cum inter re-
