ſuæ proſpiciet petens, nec tamen fama judicis lædetur, nee

atifſimum eſt in foro, ut alter litigantium, qui ju-

ani⸗

de

ler
don
0
ci0

fra

lut

—S

—

IN.

er.

eit

tem.

n.

eh

wuskat,

Kinin .

Aro, I
iexch
n Potun
Aum tan
Ne Ourun
ledini
differ.

eis rejch
petttacka.
Uriumr .

8 n L.
m tuie.

t, Chinm
quam i

Hec, CE

ceñ 4c/Xα⅓

rentin ek

vantunk⸗
Oveatut,
in M;
1 ſeant

ledetul, 4
*

rp XXVII. DE COMMISSARIIS. ar

animus ejus tantopere offendetur, & princeps quoque ſeu
ſuperior judex facilius petitioni huic annuet. Quapropter
ICti Vitembergenſes menſe Martio anni crio 1o ccx. ſic ſe-
natui civitatis cujusdam municipalis reſponderunt: Hat Gre-
gorius ſich bey Sr. Koͤnigl. Majeſtaͤt uͤber die Herren und deren
Stadt⸗Gerichte wegen eines ihm vermeyntlich zugefuͤgten Unrechts.
ſonderlich aber ob denegatam juſtitiam beſchweret, und um Avo-

ation der vor ihnen ſchwebenden Rechts⸗Sache gebeten. Da denn
die Hetren, ob dieſes ſein Suchen gegruͤndet, und ſie wegen deſſen,

ſo ſie gethan, einige Verantwortung auf ſich geladen, zu wiſſen ver⸗
langet. Ob nun wol in derſelben Verfahren gegen beſagten Cre⸗

gorium ein und der andere Fehler vorgegangen, und ſolcher ſich

daruͤber zu beſchweren wol Urſach hat, ſo iſt er doch weiter nicht,
als, daß bey ſeinem obſchwebenden. Rechts⸗Handel ihnen ein anderer
Iudex adjungiret werde, zu bitten berechtiget.

VII.

Poterit uni perſonæ ſimul oicium judicis G& actuariè
cotnmitti.—

LD obiradarur aliquando, utrum is, cui jurisdictio ab equite
quodam prædii nobilis poſſeſſore, commiſſa erat, ein
adelicher Gerichtshalter, ſimul actuarii vices ſuſtinere poſſet.
Qui id negabant, urgebant imprimis maximum, quod in-
fer utrumque munus intercedat, diſcrimen, cum alterum
domini, alterum miniſtri ſit, quæ ambo in una perſona
concurrere poſſe non videntur. Deinde integritatem judi-
ciorum obtendebant, ad quam conſervandam omnemque

fraudis ſuſpicionem avertendam iſta diverſa officia conſti-

ruta ſint. Vicit tamen eorum ſententia, qui, hoc ſalvo jure

& juſtitia fieri poſſe, ajebant. Neque enim in jure noſtro

Tom. I. Nn I=

282 MkäDrLAT. AD PANLDECT

infrequens eſt, uni perſonæ duplex munus eodem tempore
committi, ut vel ex L. I. de Oficio præſidis aliisque, quæ ab
Hertio in diſ. de Uno bomine plures ſuſtinente perſonas affe-

runtur, exemplis apparet. Et quamvis actuarius miniſter

judicii ſit, abſurdum tamen non eſt, partes ejus a judice ex-
pediri. Nec integritas judiciorum ſic corrumpitur, ſed
potius conſervatur, cum judex majorem fidem, quam alius
ſeriba habeat, & præter eum, aſſeſſores quoque adſint, frau-
disque ſuſpicionem avertant. Accedit conſuetudo ubivis
recepta. Et in electoratu Soxoniæ res minus dubii habet,
ubi iſta conſuetudo etiam lege confirmatur in Dec. Elect. 45.
ibi: Wenn auch einer vom Adel dem geſchwornen Actuario die
Verwaltung der Gerichte aufgetragen haͤtte. Aliud exemplum
in judicibus bellicis, qui vulgo Auditeurs appellantur occur-
rit, de quibus infra ad tit. de Judiciis plura dicemus.

tD&— % 0 L E ARNIAZ.

1. Commiſſarius etiam invitus conſtituitur.

2. Commiſſario principis, etſi in ſumma dignitate conſti-

tuto, non creditur, antequam mandatum principis ex-
hibeat.
3. Qui mandavit jurisdictionem, eam ſine juſta cauſa re-
vocare poteſt, etſi mandatarius jam aliquid gerere
cœperit.
4. Commiſſario de his, quæ apud ſe geſta ſunt, teſtimo-
nium perhibenti major fides, quam alii teſti, habetur.
Quod infra ad tit. de teſtibus pluribus oſtendemus.

SPECI-

el

luen
juri
Fit

Gar
cen
pr⸗.
e

—
re
e.
niltet
der⸗
(A
nA
hn.
Ubis
hoben
Velk g.
Caro N
emphun
r oceul⸗
K.

Ate cohli-
inehs er

1a candt
vic genn

nt, teltin
Dahen

elidennma

S

SP. XXVIII. DE LIMTT. COMMISS. CVSTOD. 283

SPECIMEN XXVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
XD LIB. I. TIT. XXI.

LIMITIBVS COMMISSIO.
NVM CVSTODIENDIS
rFVFLICE DEFEN S:VA
4
FRIDER. GVSTAV. SCHOVDER,
FRANCOHVSA - SCHWARTZBVRG.

D. XXV. IVLII ANNI CIO 15 CCXIV.

Commiſſario principis poteſtas ſubdelegandi competit, etſi altuns

in præſentia ſua eapedire juſſus ſit.

* is, cui a magiſtratu inferiore mandata eſt jurisdictio,

eam alteri viciſſim mandare nequeat, L. ult. pr. de Of-
hicio ejus, cui mandata eſt jurisdict. in eo tamen plenior

eſt poteſtas commiſſarii a principe conſtituti, quod is ſubſti-

tuere ſibi aliquem ſeu ſubdelegare poſſit. Id quod non ſolum
juri Romano in L. 5y. C. de Judiciis & L. un C. Qui pro ſua ju-
visd. ſed & canonico in c. 27. pr. X. de Ofic. & pokeſt. jud. de-
leg. convenit. De eo vero aliquando dubitatum fuiſſe recor-
damur, an princeps tunc facultatem ſubdelegandi adimere
cenſeatur, ſi commiſſario, ut actum in præſentia ſua expediat;

Præcipit. Qui hoc affirmabant, urgebant imprimis c. 22. AX.

de Reſeriptis, ex quo commiſſarios mandata ſibi data ad
amuſſim ſervare debere, & ſi fines in una re exceſſerint, to-
Nn 2 tum

294 MEDITAT. AD PANDECT.

tum negotium irritum eſfſe colligitur. Sed rectius tamen alii,
commiſlarium illum, qui nihilominus ſubdelegat, non pecca-

re, ſtatuebant. Formula enim iſta mandatis commiſſariorum
plerumque adjicitur, in qua mens Principis non fuiſſe vide-

tur, ut ea jura, quæ alias in commiſſariis locum habent, tollat.
Nam, ut Papinianus in L. 56. pr. Mandati & L. 81. de Regulis

juris ait, quæ dubitationis tollendæ, cauſa inſtrumentis inſe-

runrur, jus commune non lædunt. Omnia quippe mandata

& negotia ſic explicanda ſunt, ut aà juris diſpoſitione, quan-
tum fieri poteſt, minime recedatur. Sed nihil dubii ſupererit,

ſi modo c. ul. §. I. X. de Oficio & boteſt. jud. delegati inſpi-
ciatur. Quapropter ſic reſponderunt Cti Vitembergenſes
menſe Octobri anni c1o ο ceix: Haben Hochfuͤrſtl. Durchl. bey

einigen wegen Aecker und Holzung entſtandenen Irrungen einem
von Dero Beamten Commiſſion ertheilet, die Aecker und ſtreitt⸗
ges Holz in ſeiner und beyder Theile Gegenwart, ſo wol mit Zu⸗

ziehung gewiſſer darzu vereydigter Leute, zu beſichtigen, auszumeſ⸗
ſen und in Theilung zu bringen. Worauf gemeldeter Commiſſa-
rius erſteren Tages, da hierzu der Anfang gemacht, ſich mit eini⸗
gen Dorf⸗Gerichten dahin verfuͤget, und zur Ausmeſſung geſchrit⸗
ten, bey deren Fortſetzung aber, ſo noch etliche Tage gewaͤhret,
ſich nicht wieder eingefunden, ſondern ſolche lediglich denen Dorf⸗
Gerichten uͤberlaſſen. Entſtehet demnach die Frage, ob nicht ge⸗
dachte Beſichtigung, ſo von denen Dorf⸗Gerichten in Abweſen⸗
heit des Beamten vorgenommen, vor unguͤltig und nichtig zu ach⸗
ten. Weil aber ein von dem Fuͤrſten ſelbſt, oder deſſen Canzeley
und Landes⸗Regierung geordneter Commiſſarius, ſo wol nach
Inhalt der gemeinen Kayſerlichen, als Canoniſchen Rechte, einen
andern an ſeine Stelle zu ſetzen wol befugt, welche Gewalt auch
in gegenwaͤrtigem Fall dem Fuͤrſtlichen Beamten dadurch, daß
ihm die Aecker in ſeiner Gegenwart zu beſichtigen, auszumeſſen
und in Theilung zu bringen, anßefohlen worden, nicht benom⸗
men

—
ndi-
Rrr
iotun
Nde.
btolet
li
is inle
ANd
e, (n
peren
N, .
ergel
Orgl
lgin sgen.
Und ſree
l nit Nr
Gvetrnet
CGWNile-
ſich nt e
ng ſte
N geri 8
dehen N
b nihtß⸗
ſe
ihtg
ſen Ene
1
Zeht 4
Gabat
dedutk /1
nii,

itte

6

SP. NXXVIII. DE LIMIT. COMMISS. CVSTOD. 285

men zu ſeyn ſcheinet, in mehrerer Erwegung, daß dergleichen Clau-
ſulen, ſo in allen Commiſſions-Befehlen gewoͤhnlich, ſecundum
naturam negotii & fubſtratam materiam zu erklaͤren, folglich
die Macht, einen andern an ſeine Stelle zu verordnen, welche die
Geſetze dem Commiſſario zulaſſen, nicht ausſchlieſſen, da zumal
vermoͤge bekannter Rechte dasjenige, was jemand durch einen an⸗
dern verrichtet, dafuͤr, als ſey es von ihm ſelbſt und in ſeiner Ge⸗
genwart geſchehen, geachtet wird; So mag die geſchehene Be⸗
ſichtigung daher, daß der Commiſſarius derſelben nicht allezeit
beygewohnet, ſondern die Dorf⸗Gerichte an ſeine Stelle verord⸗
net, nicht angefochien⸗ werden. 8

I.
Commihariu⸗ principis, una ex partibus litigantibus diſentiente,
Jabdelegare nequit.

(onceſſiun eſt commiſſario principis ſubdelegare, non ta-
men aliter, quam conſentiente utraque parte. Quod
etſi jure civili neceſſarium haud fuerit, jure canonico tamen,
cujus in hac doctrina potior eſt aucétoritas, requiritur. Vide
c. 27. pr. ibi: dummodo de partium deputetur vel recipiatur
aſſenſu & §. I. ibi: provide Ratuimus, ut de partium detur
vel recipiatur aſſenſu X. de Ohcio E& poteſtate judicis dele-
gati. Igitur ante ſubdelegationem audiendæ ſunt partes li-
tigantes, quarum alterutra ſi recuſet ſubdelegatum, com-
miſiarius eum, niſi totum negotium irritum eſſe velit, dare

nequit. Ita ICti Vitembergenſes eodem, quo ſupra me-

moravimus, tempore reſponderunt: Dieweil ein Fuͤrſtlicher
Commiſſarius nicht anders, als mit Genehmhaltung beyder
Partheyen, einen andern an ſeinen Platz ſtellen mag, welches

aber allhier nicht in Acht genommen worden, indem die eine Par⸗
they ſolchem Unternehmen ſo fort contradiciret, ſo iſt die von

Nn 3 denen

286 MEDTITAT. AD PANDECT.

denen Dorf⸗Gerichten in Abweſenheit des Beamten vorgenom⸗
mene Beſichtigung vor unguͤltig und nichtig zu achten. Id tamen
addendum eſt, partes litigantes non poſſe ſubdelegatum te-
mere ac ſine juſta cauſa recuſare, ſed neceſſe habere, ut ali-
quas recuſationis ſuæ rationes indicent. Alias enim commiſ-
ſarius, ſi eandem negligat, non peccabit. Id quod clare ſatis

ex d. c. 27. §. 3. & 5. X. de Oficio & poteſt. Iud. deleg. apparet.

III.
Negotium a commiſſario geſtum nullum eſt, ſi vel in una cir-
cumſtantia fines mandati exceſſerit.
Coamumhone ſpecies mandati ſunt. Mandata vero, uti
omnes norunt, ſtrictiſſimæ interpretationis ſunt, adeo,
ut mandatarius, ſi quid extra limites ſibi præſcriptos faciat,

1

nihil agat L. 5y. pr. D. L. 12. C. Mandati. Idem itaque in

commiſſionibus etiam verum eſt. Quodſi quis commiſſa-
rius in una circumſtantia vel contra tenorem mandati fece-
rit, vel aliquid, quod ipfi præceptum fuerat, neglexerit,
negotium irritum eſt. Quæ ſententia & in c. 22. X. de Reſeri-

4

zimus, caſu inſpectionem & diviſionem a commiſſario fa-

ctam nullam declararunt, propterea, quod homines, quos ad

id negotium adhibuerat, jurejurando, uti tamen in mandato

juſſus erat, non obſtrinxiſſet: Weil ein jeder Comiſſarius der

ihm ertheilten Commiſſion allenthalben auf das genaueſte nachzu⸗

leben verbunden, dergeſtalt, daß die Handlungen, worinnen er auch

nur im geringſten davon abgehet, nichtig und unkraͤftig ſeynd; So

hat es der Fuͤrſtliche Beamte in dieſem Stuͤck verſehen, daß er
die darzu gezogene Perſonen, wie es doch in dem Commiſſoriali
anbefohlen geweſen, nicht abſonderlich vereyden laſſen. Sed
alio exemplo rem illuſtrabimus. Concefſerat princeps cui-

dam

ptis fundata, & a DD. comprobata, & in foro recepta eſt.
Quapropter ICri Vitembergenſes in eo, de quo jam bis di-

WD —C/ũ gͤh SS——ꝑ

— — — =— 22 — —

— — =

—

n d.
U d.
Ohhlnl.
e lis
Pberet

na cl.

Veto, i
nt Me
inqen
cothimi-
adati ker-
Negklent,
1 Meſer:
tecepi
NunMiro
nes, unt

S

in Mn.

dtilltruud

hnuſt ni

S

Cinnenatn

8

igſiidei

eſcher, N
Cumnſi
h laſen.

neepecr⸗
Prun 5 19

dam privilegium cereviſiæ in certis ædibus coquendæ, ſed

SP. XXVIII DE LIMIT. COMMISS. CVSTOD. 28,

illud ad perſonam poſſeſſoris præſentis liberorumque ejus re-
ſtrinxerat, ſimul tamen commiſiarios dederat, qui, cauſa co-
gnita, negotium conficerent limitesque Privilegio exercendo

Præſcriberent. At hi liberaliores inſtrumento ſuper negotio

a ſe geſto confecto inſeruerant, jus illud coquendæ cereviſiæ
ipſis ædibus inhærere debere. Quæſitum itaque fuit, an non
hoc modo privilegium iſtud reale factum eſſet, adeoque ad
extraneum poſſeſſorem transferri poſſet. Negarunt Cti Vi-
tembergenſes menſe Octobri anni cro 10 Cox. ex iisdem, quæ

ſupra memoravimus, principiis: Ob wol die zu Einrichtung des

Werks verordnete Commiſſarii das Werk alſo befeſtiget, daß Lu⸗
dewig und ſein Weib ſamt deren beyderſeits Nachkommen ſich des
Brauens, Schenkens, Aufſchuͤttens, und was dem anhaͤngig, auf
ihrem Hauſe gleich andern Brauhoͤfen gebrauchen moͤgen, und ſol⸗
ches alles darauf haften ſolle; welches die Vermuthung, daß
die auf das Haus gebrachte Gerechtigkeit ein jus reale ſey, nicht
wenig zu beſtaͤrken ſcheinet; Dennoch aber und dieweil das Chur⸗
fuͤrſtl. Privilegium nur von Ludwigen und ſeinen Deſcendenten
redet, alſo wider des Concedenten deutlich bezeugten Willen nicht
weiter auf einen tertium poſſeſſorem zu extendiren iſt, ferner ein

Commiſſarius an dem ertheilten Commiſſoriali auf das genaue⸗

ſte gebunden iſt, und ſonder Nullitaͤt nichts mehr oder weniger
thun kann; So ſeynd die von denen Commiſſarien gebrauchte
Worte: ſolches alles darauf haften ſolle; nach dem Inhalt
des Privilegii ſelbſt zu erklaͤren.

IV.
Offcium commiſſurii ad litem tranſigendam & amice componen-
dam dati exſpirat, ſi ſuaſiones ejus effectum non habuerint.

Obe commiſſarii ad amicam ſaltem compoſitionem inter
◻ epartes tentandam dantur. Atque hic fine dubio juris-

dictio-⸗

298 NMEDTFAXT. AD PANDECT.

dictionem nullam habent. Igitur, ſi quidem tentamen eorum.
effectu caruerit, & partes transactionem recuſarint, commilſ-
ſio tota exſpirat, atque res in priſtinum ſtatum redit, arg.

6. 4. pr. X. de Whcio & vpoteſt. jud. Jeleg. Ex his manifeſtum

eſt, non poſſe alterutram partem, ſi deinde apud ordinarium

judicem conveniatur & reſpondere cogatur, exceptionem li-
tis pendentis opponere. Et ita judicarunt ICti Vitember-
genſes menſe Decembri anni cio 1o CccxI: Daß die exceptio
litis coram commiſſione pendentis anjetzo, da der geſuchte guͤt⸗
liche Vergleich, deſſenthalben die Commiffion angeordnet geweſen
fruchtlos abgelaufen, keine weitere ſtatt findet.

—

Commiſarii ad decidendam litem dati ſub pæœne tonfeſz & convicti
citare poſſunt, ad amicabilem compoſitionem onſtituti non item.

llam quoque quæſtionem in facto contigiſſe, recordamur.
Commiſſarius quidam a principe cum poteſtate cauſam

decidendi datus litigantes ad ſe legitime citarat. Ex qui-

bus cum unus non comparuiſſet, & alter contumaciam
ejus accuſaſſet, commiſſarius citationem iteraverat, & Ppœ-
nam confeſſi & convicti adjecerat. IIlo itaque in contu-

macia perſeverante, nullamque abſentiæ ſuæ cauſam affe-
rente, adverſarius petebat, ut pro confeſſo nunc & con-

victo declararetur. Dubitabatur magnopere, an hoc com-
miſſario liceret, & an non eo ipſo, quod litigantes ſub pœna
confeſſi & convicti in jus vocarat, peccarit. Rulandus, cu-
jus in hac doctrina magna eſt apud practicos auctoritas, ni-

hil de facultate ſic citandi in commentariis ſuis, quos de

commiſſariis ſcripſit, nec in capite 3. nec 2. P. I. lib. 5. ubi
de citatione & contumacia agit, habet. Ex cujus ſilentio ali-

quod pro contumace argumentum deſumi poſſe videbatur.

His

3

iII

te
X.
mil

—
r
uml.
1
telun
nstun
Onen
ltenber⸗
eKWelin

cheet.

tgenie.

1Gtani

7GnEen

ecotCimn
ltte llen
. W
ohtunnin
erat, Chr
ne in CM.
caulin
nunc d
n hoetk
otesül

ullmtin

autit
ſils, ,

P.1 1I

ujus ie⸗
pole eN

SpP. XNXVIII. DE LIMIT. COMMISS. CVSTOD. 285

His tamen non obſtantibus, putamus, comminationem illam
citationi recte additam fuiſſe, & effectum utique habere de-
bere. Quod his potiſſimum rationibus evincere conamur.
Primum commiſlarii ſolitum judiciorum ordinem in Proces

dendo ſervare jubentur. Nihil vero eſt in judiciis uſitatius,

quam ut contumaces, ſub pœna confeſſi & convicti, in jus vo-
centur. Deinde clara eſt L. 2. de Jurisdictione, in qua, data
jurisdictione, ea quoque concedi dicuntur, ſine quibus j juris-
dictio explicari non poteſt, ſeu, uti DD. hæc verba interpre-
tantur, quæ ad tuendam jurisdictionem Pertinent. Id quod
evidentius adhuc ex L. 5. §. I. de Ohicio ejus, ecui mandata eſt
Jurisdictio, apparet, ubi, mandata jurisdictione etiam impe-
rium, quod non eſt merum, mandari dicitur, quia jurisdictio
ſine coërcitione nulla ſit. At Pœnam illam confeſſi & convi-
cti eſſe remedium tuendæ jurisdictionis & coêercendi contu-
maces, atque ad mixtum imperium pertinere, nemo ignorat.

Et ut illis quoque ſafisfſaciamus, qui officium & poteſtatem

commiſſariorum magis ex canonico, quam civili, jure deſumi
debere, autumant, ade. 5. X. de Oicio & poteſtate judicis« dAe-
legati provocamus, in quo judici delegato permittitur, coge-
re contumacem, ut veniat, & damnare, ſi non veniat, etſi
id literæ commiſſionis non contineant. Sed hæc omnia, quæ
diximus, de eo ſaltem commiſſario intellecta volumus, qui
ad deciſionem cauſæ ſimul conſtitutus eſt. At ſi quis ſaltem
ad amicam compofitionem aut ſimplicem cognitionem & re-
lationem, aut actum alium judieialem expediendum datus ſit,
is eadem poteſtate non gaudebit. Nam & in L. 5. §. 1. de OAi-
cio jus cui mand. eſt jurisdict. & I. 2. de Jurisdict. requiritur,
ut ei, qui coërcere vult, jurisdictio data ſit, & ſecundum c. 5,

X. de Oficio & poteſt. jud. deleg. neceſſe eſt, ut cauſa com-

miſſario ſimpliciter! ſit delegata.

Jom. I. 0 VI. Com-

290 MEDITAT. AD PANDECT.

VI.
Commiſſarii aliqua, quæ in mandato commiſſionis non
continentur, poſſunt.

R’ce Strykius in Introductione ad Praxin. c. 2. §. II. Obſer-

vat, haud raro nimium ſuperſtitioſos eſſe, qui coram
commiſſario cauſam peragunt, ne ullo modo commiſſionis li-

mites excedantur. IIIi vero noſſe debebant, limites hos non
confeſtim excedi, cum quid agitur, quod verbis expreſſis in
reſeripto commiſſionis non continetur, dummodo id implici-
te contineatur. Nam, ut bene ait Linckerus in Anal. ad Deſ-

ſelii Erotemata l. I. tit. 29. qu. 6. Commiſſarius non ea ſolum
poteſt, quæ diſerte in formula habentur, ſed etiam, quæ

ex natura rei fluunt; quippe quæ mandato ne quidem in-
ſeri, ſed prudentiæ & dexteritati mandatarii committi ſo-
lent. Eadem Alexandri III. pontificis ſententia eſt, qui in
r. 5. X. de Ohkcio & poteſtate judicis delegati: Ex eo, inquit,

quod cauſa ſibi committitur, ſuper omnibus, quæ ad cauſam

ipſam ſpectere noſecuntur, plenariam recipit poteſtatem. Vix
igitur nimiam fuperſtitionis notam effugient hi, qui, cum
commiſſario ſimplex cauſæ cognitio, die Sache zu unterſu⸗
chen, demandata eſſet, dubitarunt, an illi poteſtas vocandi
& examinandi teſtes, quia ea verbis non comprehendebatur,
competeret. Competebat enim ſine dubio, cum cauſa, par-
tibus ſibi contradicentibus, cognoſci nequeat, niſi teſtes vel
alia probationis genera adhibeantur.

VII.

Ir, eui defenſio alterius commiſſa eſt, ſpoliatum in continenni

reſtituere poteſt.
Pſt aliqua ſpecies commiſſariorum, qui conſervatores in c. I.
de Oficio & poteſtate judicis deleg. in ſexto vocantur, qui-

bus

—

— —

ni

on

l.er.
conn
Chonst.
hos m
Preſi 1
h ad
Nen ſn
tiam,
Glicden in
mmunn
K, Gun
1, inqun
l colſon
Enan. N
i, n, n
n
ſtas voel
Shendebin
n Caul
nili telet

vOcantun⸗ .

SP. XXVIII. DE LIMIT. COMMISS. CVSTOLD. 291

bus nimirum a judice defenſio alicujus, qui turbationem ab al-
tero metuit, committitur. Quod genus commiſlionis non

infrequens hodie eſſie, illi, qui in foro verſantur, norunt.

uæritur vero, an conſervatores iſti poteſtatem habeant, eos,
quos tuendos ſaſceperunt, quoque reſtituendi, ſi forte ab ad-
verſario de poſſeſſione jam dejecti ſint. Dubium exinde oritur,

quod horum quoque poteſtas iisdem, quibus ceterorum com-

miſſariorum officium circumſcriptum ſit, & quod Innocentius
IV. pontifex in d. cap. I. expreſſe illos ad alia, quæ judicialem
indaginem exigunt, poteſtatem ſuam extendere vetat. Nihil-

ominus tamen exiſtimavimus, recte feciſſe præfectum, qui a

principe poſſeſſorem agri litigioſi adverſus quemlibet turban-
tem tueri juſſus erat, quod illi opem quoque ſuam ad recupe-
randas fruges, quas adverſarius abſente præfecto ex agro ave-
Xerat, accommodaſſet. Equidem in mandato commiſſionis
nihil de reſtitutione ſpoliati continebatur. At ex juris noſtri

principiis notum eſt, hoc etiam ad defenſionem pertinere, ur

ſpoliator in continenti iterum dejiciatur atque res ablata ſine
mora recuperetur Z. 3. §. 9. L. 17. de Ei & vi armata.
VIII.
Conmagani ad deciſionem cauſæ dati leuterationem vel ſuppli-
oationem ſuſcipere poſſunt.
Poditne leuteratio vel ſupplicatio apud commiſſarium, qui
ſententiam pronunciavit, interponi, quæſitum eſt. Ne-
gant nonnulli. At nos ajentem ſententiam tuebimur, his

rationibus permoti, primo, quod ſecundum c. 21. 9. 2. X. de

Qhicio & poteſtate judicis deleg. explorati juris ex iſtit, ut de-
legatis jndigibus, quibus Principale committitur, & acceſ-
(orium committatur, deinde, quia cauſa deciſa dici non po-

teſt, niſi & leuteratio vel ſi upplicatio, qua ſententia com-

miſſarii à viribus rei judicatæ ſuſpenditur, ſit deciſa, tan-
Oo 2 dem,

MEDITAT. AD PANDECT.
dem, quoniam in c. 9. X. eod. officium commiſſarüi non ſta-
tim poſt ſententiam latam, ſed poſt executionem demum
exſpirare dicitur- V

COROLLEARIA.
1. Commiſſarii ad teſtes examinandos dati nequeunt ocula-
rem inſpectionem adhibere, erſi per illam lis melius
decidi poſſe videatur-
2. Locato Pprædio nobili, locata etiam cenſetur jurisdictio.
3. Nobilis, qui jurisdictionem criminalem habet & ipſe ju-
ris peritus eſt, alteri eam committere non poteſt.

SPECIMEN XXIX.
MEDIFTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IEI TIT. I.

IVRISDICTIONE

292

PVBLICE DEFENSVM

4
JOH. AUGUSTO RUDOLFF, HALLENSI.

P. XXII. AVGVST. ANNI CIoO ILD CcC CcCXxV.

I.
Quidam altus voluntariæ jurisdictionis apud competentem
judicem expediendi ſunt.
Potiſſima eſt inter actus voluntarig & contentioſæ
jurisdictionis diſtinctio, cujus ſedes in L. 2. pr.
Jde Oicio Proconſulis reperitur. IIIi ſunt, qui utra-
dque parte conſentiente, hi, qui altera contrfadicente ex-
pediuntur. Quod vero vulgo dicunt, actus voluntariæ

urisdictionis apud quemcunque judicem celebrari pale⸗

= .

1lu.
u

Cc.
eknns

Scin⸗
ile ſ⸗
ſt

C1N

N.

E.

SP. XXINX. DE IVRISDICTIONE. 293

ſimpliciter admittendum non eſt. Duerum enim generum

ſunt adtus voluntariæ jurisdictionis. Alii cauſa cognitionem

requiruut, alii non. Quis cauſæ cognitionem requirunt, ne-
ceſſario apud judicem competentem fieri debent. Huc pPer-
tinet decreti in alienatione bonorum pupillarium interpoſi-
tio, L. 5. §. 12. de KRebus eorum, qui ſüb tutelg, confirmatio
transactionis de alimentis initæ, L. 8. pr. &σ% §. 8. de Transact.
unio prolium, inſinuatio hypothecæ in bonis immobilibus
conſtitutæ, quæ apud Saxones aliosque ideo neceſſaria eſt, ne
res una pluribus oblig etur, & creditores fraudentur, Philippi
ad Deciſ. Elector. Saxon. 38. O. I. n. S. 9. atque aliquam Propte-
rea cauſæ cognitionem requirit. Contra actus voluntariæ ju-
risdictionis, in quibus nulla cauſæ cognitio requiritur, ut
adoptio, inſinuatio teſtamentorum, codicillorum & donatio-
num, apud quemcunque judicem recte expediunfur. Et
quamvis Imperator in §. 6. J. Luibus modis jus patr. pot. ſolv.
emancipationem apud competentes judices fieri jubeat, inter-
pretes tamen vocem competentes ex L. 5. C. de Emancipationi-
bus de illis magiſtratibus, quibus more Romano jus confirman-
di emancipationes per privilegium conceſſum erat, explicant,
non vero, ut judex in perſonas quoque jurisdictionem habeat,
requirunt. Sed quid de tutoris & curatoris conſtitutione di-
cendum eſt, quæ, licet aliquando coacte fiat, plerumque ta-
men conſenſu utriusque partis peragitur, adeoque voluntariæ
jurisdictionis actus eſt. Diſtinguendum hic putamus, utrum
tutor vel curator pupillo minorive generaliter, an vero ad
certum actum, e. g. dividendam hereditatem, ineundum con-
tractum, detur. IIo caſu, quia inquiſitio aliqua ſive cauſæ
cognitio requiritur, judex competens eſſe, ſeu in pupilli
perſonam jurisdictionem habere debet L. I. §. 2. de Tuto-
ribus & euratoribus datis. Ord. Polit. de A. 1577. tit. 32.
§. I. At quando curator ad certum actum datur, quia tune
Oo 3 ex-

294 MEDITAT. AD PANDECT.

exacta cauſæ cognitio non requiritur, nec neceſſarium eſt,
judicem competentem adire, ſed ſufſicit cujuscunque magi-
ſtratus, ſub quo negotium geritur, opem implorare. Qui-
bus rationibus moti Cti Vitembergenſes ſenatui oppidano
interroganti, an ſibi liberis miniſtrorum eccleſiæ tutores cu-
ratoresque dare liceret, ſic reſponderunt: Es ſeynd dieſelben
die confirmationes der tutorum und curatorum generalium
der geiſtlichen Kinder, ob ſie gleich Haͤuſer und Gruͤnde unter ih⸗
rer Jurisdiction haben, vor ſich zu ziehen nicht befugt. Jedoch
iſt ihnen, wenn die conſtitutio curatoris ad actum ſpecialem,
als bey Vertraͤgen, Schenkungen und dergleichen, von ihnen ver⸗
langet wird, ſolche zu verrichten, unbenommen.

II.

udex extra territorium ſuum abtus voluntarik jurisdictionit
1

egercere poteſt.

( jum præfectus quidam in pagum vicinum, qui tamen non
ipſius, ſed equitis cujusdam jurisdictioni ſuberat, evoca-

tus teſtamentum moribundi incolæ ſuſcepiſſet & actis ſuis ju-

dicialibus inſeruiſſet, maxima deinde oriebatur contentio,
utrum teſtamentum hoc tanquam judiciale valeret? Qujus
controverſiæ cardo totus in hac quæſtione vertebatur, an judex
extra territorium ſuum actus voluntariæ jurisdictionis exerce-
re queat? Non deſunt, qui negantem ſententiam tueantur, ex
quibus Colerum de Proceſſibus executivis P. 2. C. I. n. 9. nomina-
re ſufficiat. Cum his ipſi olim ſenſimus, propterea maxime,
quod jura noſtra magiſtratum extra territorium ſuum pro pri⸗
vato habent, L. 20. de qurisd. L. I. F. 4. & I. 3. de Off. præf. urb-
At deinde rem rectius conſiderantibus & imprimis favorem

teſtamentorum, quæ per benignam interpretationem quovis

modo ſuſtinenda ſunt, reſpicientibus, juſtius longe viſum eſt,

cum Carpzovio in Proceſſu tit. 2. art. I. n. 49. & Peciſie tone 293,
J. II,

— ——

—

Ae⸗

— .
n e

enug,
ldknn
Oledl⸗
diſthe
erilum
ebpinrip
ſecden
Ptente

Crigkſkint

timen nd
in ero⸗
Ns s ⸗
Ollentꝗ
Atet! Cl
olzen D
Mionis e:
mntwenutmti
tRghnn
teren hin
ſounpe.
püims ins
gionenn
ongerin
Khrfe

1

SP. XXIX. DE JIVRISDICTIONE. 29 5

n. II. nec non Lynckero Reſponſo 13. n. Iy. & teſtamentum
tale & quemlibet actum voluntariæ jurisdictionis, qui cauſæ
cognitionem non requirit, coram judice etiam extra terri-
torium ſuum conſtituto expediri poſſe. Movet nos Præter
memoratum teſtamentorum favorem etiam Lex I. &σ2. pr. de
Ocio proconſulis, ubi proconſul, etſi in provinciam, quæ

ei decreta eſt, nondum pervenerit, voluntariam tamen ju-

risdictionem ſtatim, quam urbem egreditur, habere dicitur.
Adde L. 26. §. I. 4e Adoptionibus & L. 17. pr. de Manumiſſie
vindicta. Quod vero ad leges, quæ a diſſentientibus obji-
ciuntur, attinet, eæ non de actibus voluntariæ „ ſed con-
tentioſæ jurisdictionis loquuntur.

III.

Won poteſt princeps novas jurisdictiones concedere, R veteres per
illas minuantur.

quidem recordamur, nos olim in Speciminis X. Medita-
— tione II. aſſeruiſſe: principem, qui Privilegium in-
dulſit, poſſe alii ſimile privilegium concedere, licet prior
Pprivilegiatus inde aliquod ſentiat detrimentum. Ar ex iis,
quæ ſubjecimus, apparet, ſermonem nobis fuiſſe de caſu,
quo per novum ejusmodi privilegium utilitas quædam inter-
vertitur priori privilegiato, quam quidem is percepit ante,
ſic tamen, ut jus nullum in illa haberet. Aliud vero dicen-
dum foret, ſi per novum privilegium quid auferatur, quod
alteri ex antiquiore privilegio competit. Tunc enim locum

reperiet diſpoſitio I. 4. C. de Emancipationibus liberorum &

I. I. J. 10. Me quid in loco publico, quod ſcilicet beneficia in
alterius injuriam tribui non oporteat. Fac ergo, ſenatui
municipali jurisdictionem in civitatem & collegia opificum,
quæ ibi ſunt, a principe olim datam eſſe. Fac porro, prin-
cipem

2

296 MEDITAT. AD PANDECT.

cipem collegiis illis privilegium concedere, ut ipfa de deli-
cRis a membris ſuis commiſſis cognoſcere atque pœnis illa
afficere queant. Non debet id tolerare ſenatus, cum aperte
ita minuatur jurisdictio ipſi conceſſa; ſed contradicere po-
terit. Atque in eam ſententiam ſenatui cuidam reſponde-

runt Cti Vitembergenſes: Gibt euer Landesherr unterſchiede⸗

nen Handwerkern neue Innungen „ und begnadet ſie dergeſtallt,

daß ſie die Uebelthaͤter ſelbſt beſtrafen, und die Strafe in ihre

Lade nehmen moͤgen, welche Begnadigung aber euren habenden
Erbgerichten und darinn gehoͤrigen Bußen und Strafen nach⸗
theilig iſt; So ſeyd ihr hierbey zu contradiciren und deſſen Ab⸗
ſtellung zu ſuchen wol befugt.

W. =J

D

Origo jurisdiéctionis patrimonialis recentiſſima eſt.

uidquid aliqui dicant, illud certiſſimum eſt, & priſeos
Romanos, & majores noſtros, antiquiſſimos Germa-
nos jurisdictionem patrimonialem prorſus ignoraſſe. De Ro-

manis res fere dubium non habet, cum jurisdictio apud illos
nunquam ad heredes tranſiret, ſed adminiſtrationis ſemper

jure nomineque reipublicæ exerceretur, & plane extra com-
mercium conſtituta annuo plerumque ſpatio finiretur. Sed
nec Germanis priſcis illa cognita fuit. Satis ex Cæſare de

Bello Gallico lib. G. c. 23. & Tucito de Moribus Germ. c. 12. con-

ſtat, ipſos quoque principatus non patrimoniales, ſed electi-
tios fuiſſe. Et ab initio etiam, poſtquam hereditarii facti eſ-
ſent, jurisdictio tamen illis cohærebat, quam vel principes ip-
ſi, vel per adminiſtratores exercebant. Unde & ipſa illa pote-
ſtas principum, quam hodie ſuperioritatem territorialem ap-
pellamus, olim jurisdictio vocabatur, prout ex Aureæ Bullæ t.

SP XXIN. DE. IVRISDICTIONN. 29 7

—
e 13. 3Pparet. At ſucceſſu temporis cum ſæpe principes pecunia
e indigerent Oοααi erigendis jurisdictionibus Patrimonialibus
. 1 data ekt. Nondum ſcilicet artes illæ, duas deinde principes
e. Germani a b Italis dccecperunt 5 atdue hodie feliciffime exer-
1. cent, cognitæ erant, ut per varia rributerum genera opes
nnſtcce civium in fiſcum ſuum derivare ſcirent. Sed cum pecunia
nf „illis opus eſſet, mutuam ab exteris aut etiam civitatibus ſuis
f opulentioribus ſumere cogebantur;, quibus vel agrum quen-
Mobeſen dam oppignorabant, vel etiam libertatem aut aliud jus prin-
ftn n eipatui ſuo ante annexum vendere cogebantur. Frequentiſſima
deſto ejus rei exempla his, qui Germanicos annales legunt, oc-
currunt. Inter cetera itaque, quæ venire poterant, juris-
dictio quoque erat. Hane igitur, ſed ab initio civilem ſaltem
& inferiorem, ſucceſſu vero temporis ſuperiorem quoque
& criminalem, epiſcopis, abbatibus, civitatibus, equitibus
44 pretium offerentibus lubenter concedebant, principatusque
. ſuos Ppræcipuo decore ſpoliabant & cives minores tyrannidi
ADnd & injuſtitiæ judicum illorum hereditariorum Objiciebant.
Cerm Originem hanc jurisdictionis patrimonialis veram, non ex
We. Dene conjectura ſaltem depromtam eſſe, Othonis Bavariæ ducis
go apulit exemplum luculenter oſtendit, de quo Adlzreiterus in Anna-
fons m lihus Bojicæ gentis P. I. lib. 25. 6. 24. Omnes, inquit, eirecum-
ne eNd n Vpicienti conficiendæ bpecunig modos occurrit jurisdictio minoris
ürenn d imperii & jus nobiliorum olbbidorum, quæ hactenus manſerant
e Ciſn! penes principatum. Hmä ergo, guc erant in facultatibus domina-
mnlE Zus, ad conquirenda ſtipendia magno æ&re diſtrabit, non ſine gran-
Hes, El di ſiſei detrimento, permittitque opulentioribus e nobilitate: con-
eitrine cedit item epiſcopis & eivitatibus ber uos euique Rnes, ea lege
8 Prrße ut, ubi pretium ex pacto repraſentaſſent, Uis fas Wer . dare mino-
illnn⸗ rum auſarum judices arbitros . * multatitium in rem
erriotnn JWuam vertere, univer ſas actiones, bræterquam bomieidii, Jurti,
eN jatrocinii, verbo, rerum capitalium, & juris, A! vocant»
4 ALom. P P gladiiz

298 MEDTFTAT. AD PANDECT.

gladii, exercere: unde comparata jura locorum, quæ bodie hof-
marchiarum nomine cenſentur. Actabac Landisbutæ, menſe Ju-
nio, exemplo parum utili, non illaudabili tamen documento, quod
diſeant principes, ſumtus metiri cum cenſibus, ne, quc ſuc fidei
habent ad ſuſtinendum principatum commiſſa, ſinant abire in ma-
nus alienas eum ingente poſterorum damno, qui in acciſis regendi
adminiculis eo ſubinde neceſſitatis adiguntur, ut vel cetera princi-
palis patrimonii conſumant, vel ſubjectis ſint juſto graviores.
Illud vero in hujusmodi venditionibus omnium calamitoſiſſi-
mum erat, quod cives minores ipſi pretium conferre, ſuaque
ecunia dominos ſibi & tyrannos emere cogerentur. Sic enim
pergit Adlzreiterus: Zotum æ&; quod ex ga venditione corra-
ſum, non provenit ex emtorum &rariis, ſed ex inopum ſudoribus,
guibus ex iſta pactione nibil acceſſit commodi, ſed multum detri-
menti, quod deinceps aliquanto avarius a tenuioribus dominis,
quam olim ab opulentis principibus; baberentur. Pauperculi
ter octavas rerum omnium etiam vilis ſuppellectilis penſitarunt
dominis, ter omni armento capitatim vectigal impoſitum. Hac
tamen proviſio Othoni uſui non fuit, fortaßſis Deo vindice.
Ungariam ingredi parantem mors oppreſſit. .

Jurisdictionem patrimonialem habens ſubjectos, præter volunta-
tem ſuam alterius jurisdictionem ex conventione proro-
gantes, revocare nequit.

N ira eſt Doctorum circa deciſionem hujus controverſiæ
diſſenſio. Quidam magni nominis ICti negant, pro-
rogationem jurisdictionis hodie, invito eo, eui prorogantes
ſubjecti ſunt, fieri poſſe. Affirmant alii, nec ipfi incelebres,

quorum ſententia nobis melior videtur. Qui prorogationi

