etiam præcepfum eſſe ſolet, ut citationes per nuncios juraros
inſinuentur. Cujusmodi leges, quæ in camera imperii, judi-

cio aulico, Saxonia utraque, Ducatibus Brunſvicenſibus & Lu-

neburgenſibus, tribunali Vismarienſi alibique extant, longa ſe-
rie recenſet Martini in Proceſſu tit. 4. §. I. n. 291. & in Analectis
ad h. §. n. 223. Quæritur ergo, an is, qui, lege hac neglecta, alio
modoa judice citatur, ad comparendum obligatus ſit, an vero
impune obſequium detrectare poſſit. Et exiſtimamus, eum ni-
hilominus obligatum eſſe. Leges enim iſtæ ideo nuncium jura-
tum deſiderant, ut per ejus relationem, ſi forte dubium de facta
inſinuatione oriatur, fides fieri Ppoſſit. Male ergo facit judex,
qui nuncium juratum non adhibet, ſed non ſtatim nulliter
agit. Sufficit enim, ut citato certo innotefeat, ipſum ad
judicem, qui jus vocçandi habet, vocatum eſſe. Vide Clem. 3.
in ſine de Electione. Conſentiunt nobiscum Cræven P. I.
Concl. 55. & Ziegler in Proceſſu tit. 4. verbis: Den Gerichten
verpflichtete Bothen. Et Bartolus in L. 9. de in int. reſtit.
. II. lit. o, eum quoque contumacem appellat, qui àa nun-
cio inventus non fuit, aliunde tamen notitiam citationis ac-
cepit, atque nihilominus eam neglexit. In quam ſenten-
tiam Cti Vitembergenſes menſe Auguſto anni cio 1o CcX.
equitibus quibusdam interrogantibus reſponderunt: Be⸗
gehren die Herren Unterricht, ob die an ſie ergangene Cita-
Rr. 3 tion,

zr8 MEDTTAT. AD PANDECT.

tion, in Ermangelung richtiger Inſinuation, fuͤr nnkraͤftig zu achten,

auch dieſelbe, ohne die Strafe Ungehorſams zu befuͤrchten, auf den
angeſetzten Termin auſſen zu bleiben befugt ſeynd; Ob nun wol in
denen Rechten, daß die Ladungs⸗Briefe durch geſchworne Bo⸗

then inſinuirt werden ſollen, geordnet; Dieweil aber dennoch die

geſchwornen Bothen deshalben zu denen Inſinuationen erfordert
werden, damit, wenn nachgehends dieſerhalben Streit oder Zwei⸗
fel erwaͤchſet, ſolcher deſto leichter durch dergleichen verpflichteter
Leute Auſſage gehoben werden koͤnne, dahingegen die Inſinuation
ſelbſt, wenn ſelbige auch durch andere Leute richtig geſchiehet, nicht
unkraͤftig iſt, ſondern den Vorgeladenem auf den geſetzten Termin
zu erſcheinen verbindet, dieſer auch, wenn er anders, daß ihm die
Citation zu Handen kommen, uͤberfuͤhrK- werden kan, durch ſein
Auſſenbleiben in die Strafe Ungehorſams verfaͤllet; So iſt die
Citation zu Recht beſtaͤndig, und moͤgen die Herren, im Fall ſie,
daß ihnen die Inſinuation richtig geſchehen, uͤberfuͤhret wuͤrden,
ohne in die Strafe Ungehorſams zu verfallen, auf den angeſetzten
Termin nicht auſſen bleiben.

Citatio propterea vitioſa non eſt, quod relatio nuncii de us
inſinuatione actis legitime inſeripta non
veperitur.

E"dem leges, quæ citationes per tabellarios juratos inſi-
nuari jubent, præcipiunt etiam, ut horum tabellario-
rum de facta inſinuatione relationes in adtis legitime con-
ſignentur, id quod vulgo regiſtraturam appellant. Hoc
nonnulli adeo neceſſarium dicunt, ut; niſi factum fit legi-

time, citationem nullam & irritam reputent. Ita certe

Carpzovius ſentit, qui in Proceſſu tit. 2. art. I. n. 69. MWiſi,
inquit, relatio ſeripta eſt in actis, citatio babetur pro uulla,
vec,

s .
elan⸗
le .
it le
14 (ell
le

SP. XXXI. DE IN IVS VOCANDO. 319

nec, qui dicitur citatus, contumax reputalitur. Eundem in mo-
dum Hiltropius in proceſſu P. 2. tit. I. S. dJe KRelatione nuncii lo-
quitur, atque hanc relationem ejusque in actis conſignationem
actum ſubſtantialem citationis & de judicii proceſſu appellat.
Sed hæc, ſi ita ſimpliciter accipiantur, conſiſtere non poſſunt.
Regiſtratura illa & conſignatio ad acta alium in finem non fit,
quam, ut de inſinuatione citationis conſtet. Quodſi ergo illa

alio modo ſatis probari poſſit, defectus regiſtraturæ ejusmodi

Proceſfſum nullum reddere non poteſt. Neque obſtat nobis,
quod tamen leges plerorumque judioiorum iſtiusmodi conſig-
nationem pro forma requirere videntur. Non enim Ppro forma
& ſolemnitate illam deſiderant, ſed, ut de veritate certius con-

ſtet. At quæ veritatis cauſa adhibenda ſunt recte omittuntur,

ſi ea alio modo haberi poſſit. Reſponderunt ſecundum
hanc ſententiam JCti Vitembergenſes menſe Martio anni
CIo Io Cccx. advocato cuidam, cujus cgliens legitime citatus

b Initio ſe ſiſtere voluerat, ſed deinde, cum in pPerluſtra-

tione actorum animadverteret, relationem nuncii illis in-
ſeriptam non eſſe, impune ſe non Parere, exiſtimarat. E-
manet itaque. At interim actuarius, lapſis jam poſt inn-
nuationem ſex menſibus, relationem nuncii in actis conſi-
gnat, & adverſarius contumaciam non comparentis accuſat.
IUlle vero contumacem ſe eſſe negat, propterea, quod de
inſinuata ſibi citatione ex actis non conſtaret. Regiſtratu-
ram enim illam, quia in continenti facta non erat, vitioſam
nullamque eſſe putabat, atque pro ſe & Ordinat. Cam. CI.

tit. 28. . 2. 5. ubi regiſtraturæ ſtatim confici ab actuariis ju-⸗

bentur, & Bergeri auctoritatem afferebat, qui in Supple-

mentorum ad Eletta Diſcept. For. P. 2. p. 1705. regiſtraturæ in
continenti minus confectæ nullam haberi rationem aſſerit.
Iſtæ tamen rationes, ut ſecundum illum pronunciaretur,
efficere non potuerunt, Cum enim de inſinuatione aliunde

EX

7

320 MHEDTTAT. AD PANDECT.

ex ipſius citati confeſſione ſatis conſtaret, relatio nuncii ut actis
inſcriberetur, plane opus non erat, per ea, quæ fupra attulimus.
Deinde regiſtratura, erſi poſt ſex menſes confecta, nulla ta-
men non erat. Jura enim & Doctores ea ſaltem, quæ in judi-

cio geruntur, Gerichtliche Handlungen, in continenti regi-

ſtrari jubent. At teſtimonium de his, quæ extra judicium facta

ſunt, quandocunque ferri & actis inſcribi poteſt. Sic ergo re-
ſponſum fuit: Hat deſſen Client, als er auf des Klaͤgers gefuͤhr⸗
ten Beweiß ad publicationem atteſtatorum gebuͤhrend vorgela⸗

den worden, hierwieder proteſtirt und ſich zum Gegen⸗Beweiſe er⸗

boten, auch nach Ablauf der geſetzten Friſt zweimal um Dilation

angehalten, und ſolche erlanget, nachgehends aber um die dritte
zu bitten deshalben angeſtanden, weil er ex actis, daß keine relatio

nuncii bey der Citation ad publicanda atteſtata zu befinden, erſe⸗
hen. Worauf Klaͤger mit ſeiner Ungehorſams⸗Beſchuldigung einge⸗

kommen, auch die uͤber ein halbes Jahr ermangelnde relatio nunci

vom Actuario ad acta gebracht worden. Wannenhero derſelbe zu
wiſſen verlanget, ob Beklagter ſich an dem Gegen⸗Beweiß verſaͤu⸗

met, auch in ſolchem Fall dem Actuario daruͤber, daß er die Regiſtra-

tur ein halb Jahr zu langſam verfertiget, den Eyd deferiren koͤnne.
Ob nun wol dem Actuario, die von denen geſchwohrnen Boten
wegen richtig inſinuirter Citationen gethane Relation mit al⸗

lem Fleiß ad acta zu regiſtriren, oblieget, auch in Ermangelung
ſolcher Regiſtratur des auſſenbleibenden Ungehorſams nicht fuͤg⸗
lich beſchuldiget werden mag; hiernaͤchſt die Regiſtraturen, wenn
ſolche nicht in continenti geſchehen, fuͤr unguͤltig zu achten, end⸗

lich einer Gerichts⸗Perſon, alſo vielmehr dem Actuario uͤber
eine falſch gemacht Regiſtrarur den Eyd zu deferiren, verſtattet

wird; Dieweil aber dennoch die Regiſtratur wegen geſchehener

1

Nl
ſee
tion
Nte
ehtio
,⸗
ae
unc
eN
detſte
egiln

ee

W
1
Gtgſn

Ei
anio k
Eeſcen

8Sb. XXXI. DE IN IVS VOCANDO. 321

Inſinuation nur alsdenn, wenn ſonſt keine andere Nachricht und
Gewißheit hiervon vorhanden, von noͤthen iſt, in gegenwaͤrtigem
Fall aber deſſen Client nicht in Abrede ſeyn kann, daß ihm die
Citation gebuͤhrend zugebracht worden, welches er auch durch die
geſchehene Proteſtation wider Eroͤfnung des Zeugnis⸗Rotuli und

Oblation zum Gegen⸗Beweis, ingleichen zweymaliger Friſt-Bitte,

deutlich zugeſtanden, bey welcher Bewandniß der Actuarius kei—
nesweges eines falſi, ſondern nur hoͤchſtens einer Langſamkeit zu
beſchuldigen iſt, welche letztere aber bey Relation des Botens, ſo
allezeit geſchehen kann, nicht attendiret wird; So erſcheinet dan⸗
nenhero ſo viel, daß Beklagter ſich allerdings an dem Gegen⸗Be⸗
weis verſaͤumet, gquch den Actuarium, welcher nichts ſtrafwuͤrdi⸗
ges begangen, weder belangen, noch ihm, da die allzuſpaͤt geſche⸗
hene Regiſtratur Beklagten nicht eutſchuldigen mag, den Eyd hier⸗

uͤber deferiren koͤnne.

VI.
De eitatione ad domum recte facienda.

) uplicem faciunt DD. citationem Privatam, in faciem &

ad domum. Hanc dicunt, cum citatio non ipfi cita-
to, ſed uni ex domeſticis ejus inſinuatur. Sed quinam hic
pro domeſticis habendi ſint, ex Ordinatione Cam. P. I. tit. 39.

n. 16. verbisque illis, ſeinexr Haus⸗Frauen oder einem andern

ſeiner Ehehalten „ apparet. Scilicet domeſtici hic dicuntur
lii, qui in convictu citati ſunt & ſub eo tanquam familiæ ca-
pite vivunt. Hos enim proprie Ehehalten vocamus. Ita-
que citatio recte inſinuatur uxori, liberis, miniſtris, atque
etiam, quod aliquando diſputatum fuiſſe recordamur, ſtu-
dioſo, cujus opera Paterfamilias ad inſtitutionem liberorum
ſuorum utitur. At, qui in conviéctu citati non ſunt, do-
meſticorum nomine hie non veniunt. Igitur infinuatio fra-
tri vel alii proximo conſanguineo aut affini fieri non debet.
Zom. I. 88 Nee

—

322 MEDTTAT. AD PANDECT.

Nec inquilino vel colono facta valet, prout aliquando ICti
Vitembergenſes reſponderunt.

VII.
Wi, qui ſuperioritatem territorialem habet, & ſupremis ous col-
legiis facultas immediate citandi per integrum territoriunm
ctiam in apanagiis & paragiis frotrum ſecundo-
genitorum competit.
VIII.
Camera imperii in principum territoriis immediate citat.

Jus Saxonicum, quo conſiſtoria mediate citare jubentur, exorbi-
tans eſt, adeoque ſtricte interpretandum, net ad
alia collegia extendendum.

tſiest nobis pro ſtabiliendis his concluſionibus reſpon-

ſum ICtorum Helmſtadienſium menſe Septembri anni
CIO 1o CCXVI. datum hic adjicere: Entſtehet anfaͤnglich die

Frage: Ob der Herr Primogenitus befugt, in dein Apanagio
des Herrn Secundogeniti Paſtores und Unterthanen, ſowohl
in geiſtlichen als weltlichen Sachen unmittelbar citiren und ih⸗

nen die citationes unmittelbar inſinuiren zu laſſen, auch denen

Beamten immediate zu befehlen. Nun ſeynd zwar auf Seiten

des Herrn Secundogeniti unterſchiedene ziemlich ſtarke ratio-
nes vorhanden, daß nemlich (1) die Paſtores zu Bezeugung

ihrer unterthaͤnigſten Treue und Gehorſams hochbemeldetem

Herrn Secundogenito den Handſchlag abgeſtattet, und ihm
dadurch zugleich mit unterworfen worden; (2) vermoͤge der

Chur⸗Saͤchſiſchen Rechte, welche bey dem Fuͤrſtl. Hauſe in Faͤl⸗
len, davon die daſigen Rechte nichts in ſpecie verordnen, ein⸗
gefuͤhret ſeynd, die Conſiſtoria den Adel und Staͤdte um Inſi-

nuation der an die unter ſie geſeſſene gerichteten ECirationen ſe⸗
gruͤſſen

— — — – =—

—

= KNKA0-00—

—
—

bi⸗

ſpor.

Anltl

hdie

dag
ſcf
nd ſ
Pden
S
IAo.
Gegong

nelde⸗

d
boe N

ſende
el,t

SP. XXXI. DE IN JIVS VOCANDO. 323

gruͤſſen muͤſſen, Eroͤrterung des Landes⸗Gebrechen de auno
1612. tit. Conſiſtorial-Sachen §. 6. & de anno 1661. cod. tit.

§. II. (3) der Herr Secundogenitus in der ihm zugetheilten

Grafſchaft kein bloſſer Gerichts⸗Herr, auch () wegen der ihm in
dem Vergleich zugeſtandenen Prærogativen etwas hoͤher, als ein
Apanagiatus, zu betrachten und einigermaſſen von dem jure terri-
toriali participire, per ea, quæ habet Scbhilter de Paragio &*
abanagio §. 28. (5) die Jurisdiction uͤber die Beamten dem Herrn
Secundogenito lediglich zuſtehe, aus welchen und andern Gruͤn⸗
den es das Anſehen gewinnet, ob muͤſſe der Herr Primogenitus
ſowohl in geiſtlichen als weltlichen Sachen die Paſtores und Unter⸗
thanen mit Requifition des Herrn Secundogeniti citiren laſſen,
auch auf eben dieſe Art den Beamten befehlen. Alldieweil aber (1)
die Geiſtlichen keine andere Gerichtsbarkeit erkennen, als desjenigen

dem die Jura epiſcopalia zuſtehen, folglich von ſelbigem ganz allein

ohne Requiſition des Patroni an allen Orten Teutſchlandes vorge⸗
laden werden, wowieder denn der an den Herrn Secundogeni-
tum abgeſtattete Handſchlag und Verſicherung aller unterthaͤnig⸗
ſten Treue und Gehorſams nichts thut, indem ſelbigem dadurch
keine Jurisdiction, deren er ſich vermoͤge des Vergleichs nebſt dem
Jure epiſcopali gaͤnzlich begeben, zugewachſen, ſondern lediglich
der ihm von der Geiſtlichkeit ſchuldige, und theils wegen ſeiner
Reichs⸗Fuͤrſtlichen Dignitaͤt, theils wegen der ihm in dem Ver⸗
gleich zugeſtandenen Prærogativen, theils wegen der naͤchſten
Anwartſchaft und Hofnung zur Succeſſion in der Landes⸗Regie⸗
rung weit vollkommener, als andern ſchlechten Patronis, gebuͤh⸗
rende Reſpect bezeiget worden, bey welcher Bewandniß und in
Ermangelung einer uͤber die Paſtores habenden Jurisdiction man
nicht ſiehet, unter was Vorwand der Herr Secundogenirus ihm
das Recht, ſelbigen die Citationen inſinuiren zu laſſen, welches
bekannter Maſſen ein Stuͤck der Gerichtsbarkeit iſt erg. L. 20.
de Jurisdictione, zuſchreiben koͤnne; ferner (2) die Chur⸗Saͤch⸗
85 2 ſiſchen

—

324 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſiſchen Rechte, Kraft deren die Conſiſtoria die uͤbrigen Untertha⸗
nen mediate citiren muͤſſen, von den Saͤchſiſchen Doctoribus ſelbſt
Xorbitant genennet werden, Berger in Electis Proceſſus matri⸗
monialis §. 14. folglich ſo viel, als moͤglich, einzuſchraͤnken, und
durchaus nicht auf andere hohe und im Namen des Landes⸗Fuͤr⸗
ſten ſprechende Collegia zu erſtrecken ſeynd, vielmehr dieſe letztere
Kraft der in ganz Teutſchland hergebrachten Obſervanz alle der
Landesherrlichkeit unterworfene ohne einige Requiſition deſſen,
der gleichfals einiges Recht uͤber ſie prætendiret, vorladen, teſte
Schiltero Exerc. ad D. 7. §. 10. welches einen apanagirten Herrn
um deſtoweniger befremden darf, da ſelbſt die voͤllig regierenden
und omnimodam ſuperioritatem territorialem habende Fuͤr⸗
ſten, daß ihre Unterthanen unmittelbar von der Reichs⸗Cammer
vorgeladen werden, zugeben muͤſſen, Cail. L. 1. Ol/. 98. n. ult.
Stryk in uſu moderno tit. de in jus vocando §. 12. (3) zwar nicht
zu leugnen, daß der Herr Secundogenitus kein bloſſer Gerichts⸗
Herr, ſondern (4) weit mehr Jura, als die Apanagiati ſonſt ge⸗
meiniglich haben, erhalten, wohin inſonderheit das Jus Cancella-
riæ gehoͤret, welches regulariter keinem Apanagiato zuſtehet, Ber-
ger de Judiciariis Cancellariarum prærogativis §. 5. gleichwohl,
da derſelbe dem Herrn Primogenito in dem Vergleich die Landes⸗
Superioritaͤt mit allen Oberherrlichkeiten, Recht und Gerechtig⸗
keiten ſowohl in ſtatu politico als eceleſiaſtico zugeſtanden, von
den zu ſolcher Superioritaͤt gehoͤrigen Juribus keine weiter, als die
er expreſſe von dieſer Regel ausgenommen und ihm vorbehalten,
prætendiren mag, endlich (5) die Beamte zwar der Gerichts⸗
barkeit des Herrn Secundogeniti, anbey aber auch der Landes⸗
Superioritaͤt des Herrn Primogeniti unterworfen ſeynd, die⸗
ſemnach in ſolchen Sachen, ſo die Landesherrlichkeit betreffen,
gleichfals unmittelbare Befehle annehmen muͤſſen; So halten
wir dafuͤr, daß zwar des Herrn Primogeniti Conſiſtorium ver⸗
moͤge der Chur⸗Saͤchſiſchen Rechte, die in der Graſſchaf ge
ſeſſene

ℳ

N
ſin
teſe
Utnn
Uden
Fe
W
1 l.
niht
lichin
ſſtge
cell.

fen
Aode

eekee

nie

eert,

GgNH
rlun .

nd,N.
lentfi

S N
Otiunm 4

ſſcee

5n. XXXI. DE IN IVS VOCANDO. 325

ſeſſene Unterthanen mediate citiren muͤſſe, ſonſten aber hochbe⸗
ſagter Herr Primogenitus, und nach Eranzkii lib. I. KReſolut.

18. n. 41. Doctrin auch deſſen obere Collegia wohl berechtiget

ſeynd, die Paſtores in geiſt⸗und weltlichen Sachen immediate zu
citiren, und denen Beamten des Herrn Secundogeniti Befehle

in ſolchen Dingen, welche die Landesherrlichkeit betreffen . un⸗

mittelbar zuzuſenden.
COROLLEARIA.

I. Sine citatione nemo condemnari poteſt, etſi delictum,
quod commiſit, manifeſtum ſit, nulloque modo excu-
ſari poſſe videatur.
2. Citatus ad unam cauſam in alia reſpondere non cogi-
tur. Carpzovius Deciſ. 214. n. 6.
3. Citatio die feriato inſinuari poteſt, Cailius L. I. Olſ.
5 3. quem male refellit Ummius.

SPECIMEN XXXII.

MEDIITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. DK TIT. IV.

VITIOSA CITATIONE

PVBLICE DEFENSVM
4
TIOH. DIET. BALHORN,
p. XXIV. NOVEMBR. ANNI CIO 1I9 CCXIV.

I.

Citatio ad plures coberedes & onſortes litis directa, ſed uni ſal-
tem vel aliquibus inſinuata, hos ſolos obligat, quod
ad reliquos autem invalida eſt.

8 8 3 Non

—

326 MEDITAT. AD PANDECT.

on ita diu eſt, ex quo quæſtio hæc JCtis Helmſtadi-
enſibus propoſita fuit, an citatio ad plures coheredes
N directa, ſed uni ſaltem eique præcipuo, qui in ædi-
bus defuncti habitabat, inſinuata ceteros etiam obligaret.
Magno conatu hoc affirmabat actor, neque deſtituebatur
auctoritate DD. qui eum, cui inſinuatio facta, ad citationem
cum ceteris quoque communicandam obligatum dicunt. Nos
tamen, contrarium verius eſſe, atque citationem hanc cete-
ros coheredes non obligare, exiſtimavimus. Namque pri-

mum adtiones, quæ contra defunctum competebant, 1ipſo

jure inter coheredes diviſæ ſunt, ita, ut unusquisque eo-
rum ſaltem pro Parte, qua heres eſt, conveniri queat E.

157. §. 2. Je Reg. jur. L. 6. C. Fam. berciſc. Qui igitur ſepa-

ratim obligati ſunt, ſeparatim etiam citari debent. Et licet
jura coheredibus conſortibusque litis permittànt, pro ſe in-
vicem comparere, L. 2. C. de Conſortibus ejusdem litis, nul-
libi tamen eos ad hoc faciendum obſtringunt, nec neceſſita-
tem illis mittendi ad reliquos citationem imponunt. Deinde
heredes, qui alibi ſibi domicilium conſtituerunt, domicilium
defuncti retinuiſſe dici non poſſunt, E. 4. Ad municipalem,
adeoque nec ad domum defuncti citari queunt. Plures pro hac
ſententia noſtra rationes Mevius P. 4. Dec. 337. affert atque
caſum noſtro ſimillimum ſimiliter deciſum fuiſſe teſtatur. Sic
igitur ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni co 1o cCXIII. pro-

nunciarunt. Daß Klaͤgerin zufoderſt die uͤbrige Mit⸗Erben ge⸗

buͤhrend vorladen zu laſſen ſchuldig ſey; atque has ſubjecerunt

decidendi rationes: Der ganze Streit kommt gegenwaͤrtig

darauf an, ob Beklagte, der die auf ſie und die uͤbrigen Mit⸗
Erben gerichtete Citation allein inſinuiret worden, ſich auf die
Klage einzulaſſen ſchuldig geweſen. Klaͤgerin will ſolches daher
behaupten weil Beflagte, „ als die Haupt⸗Erbin, annoch in
dem

ͤ— , — —, „

——— —

— 2-—

einde
Gum
ipnhen
Prohe
ae

ktut. KN

Wlc
Ebent⸗

jecem

enfoen
gen N
Haft
hul
Cnnct

SP. XXXIIL DE VITIOSA CITTATIONE. 327

dem erbſchaftlichen Hauſe ſitzet, folglich mit denen uͤbrigen in Ge⸗
meinſchaft ſtehet, und daher nach unterſchiedener Rechts⸗Lehrer
Meynung denenſelben die Citation zuzuſchicken ſchuldig geweſen;
Alldieweil aber Beklagte beſtaͤndig vorgiebt, daß die anderen Mit⸗
Erben, inſonderheit die beyden aͤlteſten Stief⸗Kinder, von ihr
abgefunden und befriediget, alſo die anfaͤngliche Gemeinſchaft auf⸗
gehoben worden, welches auch deshalben gar wahrſcheinlich iſt,
da der Vater bereits vor vielen Jahren, nemlich anno 1704. mit
Tode abgegangen; hiernaͤchſt die Cirationes regulariter einem je⸗
den an dem Ort ſeines Aufenthalts inſinuirt werden muͤſſen, und
aber bekannten Rechtens, daß ein Erbe, der an einem andern Or⸗

te wohnet, des Verſtorbenen domicilium nicht behaͤlt, folglich
auch in ſelbigem nicht citiret werden mag; im uͤbrigen und wenn

gleich zugeſtanden wuͤrde, daß das Haus annoch gemeinſchaftlich
ſey, dennoch auch in ſolchem Fall die abſonderliche Citation eines
jeden Erben von Mevio vor nothwendig geachtet wird; So haben
wir dafuͤr gehalten, daß zuforderſt alle Mit⸗Erben gebuͤhrend vor⸗
geladen werden muͤſſen. Cum itaque citatio uni coheredi vel
conſorti litis inſinuata ceteros non obliget, inveſtigandum
porro eſt, an non quod ad illum ipſum, cui inſinuata fuit, inva-
lida ſit, atque is citra contumaciæ notam non comparere poſſit.
Equidem videbatur is exceptione plurium litis conſortium tu-
tus eſſe. Verum iſta exceptio regulariter conſortem non libe-
rat, quo minus pro ſua parte reſpondere debeat L. 1I. C. de Con-
Jortibus eJusdem litis, niſi vel cauſa plane ſit individua, de quo
caſu Mevius P. 8. dec. 320. agit, vel dividua quidem, ſed
unus ex conſortibus in ſolidum conveniatur. Fac tamen
exceptionem illam locum invenire, nihilominus citatus ille
ad comparendum eamque ekceptionem proponendam obli-

gatur. Generaliter enim verum eſt, citatum contumacie

notam non effugere, qui exceptionibus dilatoriis fretus non
comparet, cum comparere easque allegare & cognitioni ju-
dicis

328 MEDTTAT. AD PANDECT.

dicis ſubmittere debeat, L. 2. pr. Si quis in jus voçatus non ierit,

L. 5. de Judiciis. Quibus rationibus commoti ICti Vitember-
enſes menſe Auguſto anni clo 1o CCX. equitibus quibusdam
eos conſulentibus ſic reſponderunt: Begehren die Herren Un⸗
terricht, ob die an ſie ergangene Citation, weil darinnen die Un⸗
terthanen als Litis conſorten ausgelaſſen worden, fuͤr unkraͤftig
zu achten, auch dieſelbe, ohne die Strafe Ungehorſams zu befuͤrch⸗
ten, auf den angeſetzten Termin auſſen zu bleiben befugt ſeynd.
Ob nun wohl in dem Fall, da mehr Litis conſorten vorhanden,
ſelbige insgeſamt, jeder abſonderlich, vorgeladen werden muͤſſen;
Dieweil aber dennoch die Auslaſſung des andern Litis conſorten
dem einem, ſo richtig geladen worden, keine Macht auſſen zu blei⸗
ben giebet, da zumal, wie in gegenwaͤrtigem Fall, die Puncéte
ganz wohl von einander zu ſepariren, auch denen Herrn excep-
tionem plurium litis conſortium in termino vorzuſchuͤtzen frey
ſtehet; So iſt die Citation zu Recht beſtaͤndig, und moͤgen die
Herren, ohne in die Strafe Ungehorſams zu verfallen, auf den
geſetzten Lermin nicht auſſen bleiben.

II.
Citatio, per notarium publiecum extra territorium citantis
inſinuata, nullius momenti eſt.
Freclenädenne eſt, ut citationes per notarios publicos
inſinuentur, quorum relatio eandem cum relatione ta-
bellariorum jurejurando obſtrictorum fidem & auctori-
tatem habet. In ipſa camera imperii notarii ſæpiſſime
ad inſinuationem adhibentur. Vide Ordinat. Cam. P. I.
tit. 39. §. 1. 7 3. Sed cameræ quidem licebit, vel nun-
cios ſuos vel notarios in omnes imperii provincias mit-
tere. Quæritur vero, an judicibus aliis permiſſum ſit

eos, quos extra jurisdictionem ſuam habitantes ad tribunal
ſuum

1

SP. XXXII. DE VITIOSA CIPATIONE. 329

ſuum vocare volunt, per notarios publicos citare. Quæſtio
hæc ventilata aliquando apud nos fuit in caſu, quo judex ali-
quem in territorio prorſus alieno viventem, ſed qui ſub ſua
jurisdictione deliquerat, ad judicium ſuum tanquam ad forum
delicti, per notarium vocaverat, &, cum copiam ſui citatus
non faceret, tanquam contumacem damnaverat. Putabat ſci-
licet, citationem per notarium publicum inſinuatam plus au-
Ctoritatis habere, quod notariorum poteſtas ab ipſo Cæſare
derivata vim ſuam per integrum imperium extendat. At nos,

citationem hujusmodi irritam eſſe & citatum impune non

Paruiſſe, exiſtimavimus. Nam judici, qui extra territorium
ſuum jus dicit, obſequium recte denegatur L. 20. de Juris-
dictione. Et una ſaltem via in jure noſtro præſcribitur, qua
citari debent hi, qui noſtræ jurisdictioni ſubjecti non vivunt,
per ſubſidium nempe magiſtratus eorum ordinarii Wovella
134. 6. y. Vide Hahnium ad . eſeib. tit. de Judiciis n. 16.

Accedit, quod notarius hujusmodi, qui vicem nuncii judicia-

lis ſuſtinet, ampliorem, quam nuncius ab eo judice miſſus,
poteſtatem non habeat, nec auctoritate, quam a Cæſare ac-
cepit, in deminutionem jurium, quæ alteri competunt, abu-
ti Poſſit. Quapropter ſic pronunciarunt ICti Helmſtadienſes
menſe Novembri anni cIo 1o CccxXII. Es ſeynd Beklagte in Er⸗
mangelung richtiger Citationen zu erſcheinen nicht verbunden ge⸗
weſen, indem dieſelbe durch den Judicem domicilii vermittelſt li-
terarum requiſitorialium vorgeladen werden ſollen, dahingegen
Die erſtere Citation nur durch einen Notarium, die letztere aber
durch den Koͤniglichen Richter, welchem Beklagte keine Gerichts⸗

barkeit uͤber ſich zugeſtehen, eingehaͤndiget worden.

21 III.
Is, gui in expeditione muneris publiei extra domum ſuam con-
ituto citatio inſinuatur, impune illam TLeculat.
Zom. I. PX NCE Cum

MEDTTAT. AD PANDECT.

5 Cam aliquando cuidam miniſtro eccleſiæ varia crimina ob-
jicerentur, inter cetera etiam de eo accuſabatur, quod
miſſam ſibi a conſiſtorio citationem atque per tabellarium
conſuetum oblatam rejeciſſet. Ille vero, eam ſibi ad ſacri mu-
neris ſui expeditionem eunti in ipſo templi veſtibulo intem-
peſtive exhibitam, atque propterea recte a ſe recuſatam fuiſ-
ſe, reſpondebat. Nec nobis hac in parte deliquiſſe aut reve-
rentiam conſiſtorio debitam læſiſſe videbatur. Jam tum le-
ges Romanæ pontificem, dum ſacra facit, aut eum, qui in
cauſa publica occupatus eſt, in jus vocari vetant L. 2. de in
jus vocando. Et licet vetus in jus vocandi modus ab hodierno
diverſus ſit, tamen eadem ratio,; ob quam olim iſtiusmodi
perſonarum vocatio prohibita fuit, adhuc perdurat, ne ſcilicet
adminiſtratio ſacrorum vel muneris publici turbetur. Quare

330

iſtam prohibitionem hodie ſublatam eſſe, non exiſtimamus.

Accedit, quod plurimi doctores, inter quos Suendendærferum
ad Fibigium n. 89. Runc ſaltem nominabimus, citationem non
alio in loco, quam in domicilio citati, ei inſinuari poſſe aſſerunt.

I.
Eitatio ad domum non recte fit, cum ipfi citando ſine difi-
cultate inſinuari poteſt.
nando ipfius citandi copia haberi poteſt, citatio ei in-
ſinuari debet. Atque tunc reliqui omnes in jus vo-
candi modi ceſſant, quippe qui in ſubſidium ſaltem, cum
citatio in faciem fieri nequit, locum habet. Fac ergo-
quem duas domos in eadem provincia poſſidere, in una ve-
ro conſtanter morari, ſed in alteram non niſi raro venire-
Tum tabellarius, qui cirandum ipſum in ædibus conſuetis
facili negotio deprehendere poterat, non recte faciet, ſi ci-
tationem in ædibus, in quibus eum non adeſſe ſcit, inſinuat;
. nec

ſer
er

vol
fnn
.
ten.
fuil.
N.
E.
gli
Kn
liem
no
lclie
Cr

Münums

6Gn

NN

ſerunt.

SP. XXXII. DE VITIOSA CITATIONE. 331

nec peccant domeſtici, qui citationem non acceptant, ſed ta-
bellarium ad ipſum dominum ablegant. Movet nos, ut ſic
ſentiamus, Ulpianus, qui in L. I. §. I. de Agnoſcendis & alen-

dis liberis tunc demum denunciationem ad domum fieri poſſe

dicit, cum denuncians nullius eorum, quibus denunciare vult,
copiam habet. Conſentit nobiscum Mevius P. 4. dec. 337.
Et reſponderunt ita ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni
CIO IO CCXIII. J

Edicalis citatio contra eum, qui extra territorium in certo
tamen loco vivit, male adbibetur.

Aſſerit CGailius l. I. O. 56. n. 7. poſſe quidem eum, qui extra
territorium vivit, per literas ad magiſtratum ejus dire-
ctas citari, optimam tamen omniumque tutiſſimam viam
eſſe edictgtem citationem. Exiſtimat itaque, edictali cita-
tioni tunc, cum ſubſidiaria adhiberi non poterat, locum eſſe.
Eandem ſententiam ab Ummio quoque ad Proceſſ. diſp. 5.
n. 62. & Reyger in not. ad Mynſing. Cent. 2. Oh'ſ. 69. defendi,
teſtatur Martini, qui tamen ipſe in Analectis ad Proceſum
tit. 4. rubr. n. 5I. illam in dubium vocat. Et recte quidem.
Jura enim, quæ edictali citationi locum faciunt, non aliter
eam admittunt, quam, ſi citandus non poſſit inveniri, c. 10.
X. de Dolo & Contumacia. Clariſſime Clemens V. Ponti-
fex in Clem. I. de Judiciis: Præfatum, inquit, modum ci-
tandi reſtringimus ad illos tantum, & in illis locum volu-
mus vinditare, qut faciunt, impediunt, vel procurant per
Je vel per alios quoquo modo, ne ad eos poſſit citatio pervenire,
vel quorum domicilia ſive loca non poſſunt tute libereve adiri.
Adde Clement. un. de Forn compet. Quapropter memini-
mus, virum quendam præcipuæ dignitatis, qui in aula prin-
cipis vivebat, ſenatui civitatis, alteri principi ſubjectæ,
T r 2 actio-

332 MEDITAT. AD PANDECT.

actionem injuriarum comminatum eſſe, quod ab illo edlicta-
liter citatus eſſet. Nec inique. Edictalis citatio enim ſugillat
quodammodo exiſtimationem citati ilumque vagabundum
declarat. Itaque is, qui in alieno territorio vivit, per ſubſi-
dium magiſtratus ſui citandus eſt. Tres tamen potifſimum

caſus ſunt, quibus citatio edictalis contra eum jure adhibetur.

Primum cum locus, in quo degit, incertus eſt, deinde cum
magiſtratus auxilium ſuum in inſinuanda citatione denegat,
denique, quando citandus magiſtratus ejus jurisdictionem
non agnoſcit. uem in modum aliquando [Cti Vitember-
genſes reſponderunt: Ob wol Beklagter noch zur Zeit in Ba⸗
reuth anzutreffen; Weil er aber doch, daß er dem foro zu Ba⸗
reuth nicht unterworfen, vorgiebt, alſo pro vagabundo wol ge⸗
achtet werden mag; So iſt mit der edictal- citation wider ihn

zu verfahren.
VI. „

Quousque per ſpontaneam comparitionem vitioſa
citatio convaleſcat.

Aerunt DD. communiter, vitia citationis per ſpontaneam
comparitionem ſanari. At hoc ita ſimpliciter verum
non eſſe, jam tum alii ante nos obſervarunt. Scilicet dan-
tur nonnulla vitia, quæ citatus, etſi comparuerit, adhuc
in termino ipſo proponere & propterea litis conteſtationem

detrectare poteſt. Sic is, cui terminus nimis anguſtus Præ-
fixus eſt, ita,; ut ſpatium deliberandi non habuerit, com-

parendo facultatem excipiendi ſibi non adimit. Martini in
Proceſſu tit. 4. §. I. n. 167. Jeq4. Idem obtinet in eo, qui
ad diem feriatum adeſſe juſſus eſt. Quin imo hic, ſi feriæ
divinæ fuerint, licet comparuerit, & omiſſa exceptione fe-
riarum reſponderit, nihilo tamen minus deinde, quod in
ferüs geſtum eſt, tanquam nullum impugnare poterit, arg-.
c. ult

Gen
der.

W
A
e ſ

Cnein
Verun
det ⸗
,A
Ationen
s
t,
Vrtii
eo; 6
Ale
“
Gdi
leiihal
6

SP. XXXII. DE VITIOSA CTTATIONE.

c. ult. X. de Feriis. Sed hoc in exceptione feriarum divina-
rum ſingulare eſt. Reliquæ vero exceptiones, quæ contra
vitioſam citationem competunt, amittuntur, ſi citatus copiam
ſui faciat nec easdem in termino opponat. Itaque ſic dicen-
dum eſt, vitia citationum ſponte comparendo debitamque
exceptionem non opponendo ſanari. Clara eſt ea de re Lex
I. §. I. de Feriis. Quapropter JCti Vitembergenſes menſe
Junio anni CcIo 1o CCIX. negarunt, ſententiam tanquam nullam
impugnari poſſe, quæ in ipſis meſſium feriis promulgata, &
ad quam audiendam quis oretenus & unico vix die interjecto
citatus fuerat, quod is comparuiſſet tamen, nec ulla iſtorum

333

vitiorum mentione facta ſententiam audiviſſet: Was des Ap-

pellantens eigentliche gravamina betrift, ſo urgiret er zwar fuͤr⸗
nemlich, daß das zum Grunde geſetzte judicatum, weil ſelbiges
am 1. Auguſt alſo waͤhrenden Erndte⸗Ferien publiciret, er auch
nur muͤndlich dazu geladen worden, und keine gewoͤhnliche Friſt,
ſondern nur einen einigen Tag Zeit gehabt, null ſey, und Kraft
Rechtens nicht ergreifen koͤnnen; Dieweil aber dennoch Appel-
lant, da er von freyen Stuͤcken erſchienen, und der Publication
des Urthels beygewohnet, denen an ſich ſelbſt ſonſt ziemlich erhebli⸗

chen exceptionibus feriarum, illegitimæ citationis und termi-

ni nimis anguſti ſtillſchweigend renunciiret; ſo haben wir Ap-

pellantens gravamina fur unerheblich gehalten, und den Beſcheid
kediglich confirmirt,

VII.
Citationes injurioſæ ad comparendum non obligant.

njurioſas etiam citationes vitioſas eſſe, & ad comparen-
dum non obligare, putamus. Vocamus autem injurio-
ſas non ſolum illas, quibus contumeliæ in citandum conti-
nentur, ſed & has, in quibus debiti eidem tituli non tribu-
TI2 untur.

untur. Nam & denegatio titulorum honoris injuria eſt,

cum injuria ſit omne id, quod in contemtum alterius ten-

dit L. 15. §. 25. & 27. de Injuriis & ſub factis in jure noſtro
etiam non facta contineantur L. 2. §. 5. de Verb. obligat.
Adde Mevium P. 5. Deciſ. 259. Injurioſarum hujusmodi ci-
tationum exempla auctor libelli, qui ſub nomine Hiſtoire
ſecrete des intrigues de la France en diverſes cours de l'Europe
Londini anno 1713. Prodiit, tom. 2. p. 76. refert. Cum enim
Guilielmo, principi tunc Arauſionenſi, lis ſuper hoc prin-
cipatu a Condæo apud ſenatum Pariſienſem, quem Parla-
mentum vocant, intentaretur, binis ad eum citationibus
miſſis, alteri quidem: Domino Wilbelmo, Comiti Naſſovic
babitanti Amſtelodami in Hollandia; alteri vero: Civi Haga
Comitum; inſeribebatur. Nec ita diu eſt, quod princeps
quidam imperii alterius principis vaſallus citationes ab
hoc miſſas, ob omiſſum ſereniſſimi titulum, accipere de-

CO L LANRIA.

Communis DD. Carpzovii, Oldendorpii & Rittershuſi
opinio, quod dominus feudi a vaſallo non, niſi impe-
trata venia, in jus vocari poſſit, falſa eſt.

Citatio aut ſubſeripta debet eſſe a judice aut ſigillo ju-

2

dicii munita. Si neutrum factum ſit, ei impune non

paretur.
3. Nulla eſt citatio, qua quis fimpliciter ad judicium vo-
catur, nec additur, quid ei in judicio faciendum fit.

SPECI-

e
him
in.
ll
ibu⸗
nie
Ul
Neh
8 1
G

1hl

ine.

ne

UNN.
ſ

le

SP. XXXIII. DE CONTVMACIA.
SPECIMEN XXXIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
. AD LIB. II. TIT. v.

DE
C ONTVYVMACIA
PVBLICE DEFENSVM
4 G
MARTINO SCHVLTZE, STENDALIA PALEO-
MARCHICO.
B. XXII. DECEMFBR. ANNI CI9 150 CCXIV.

3 35

I.
Qususque fatua cauſa a dolo & contumacia exeuſet.

Julgata eſt regula apud doctores: Fatua cauſa a dolo &
contumacia excuſat. Ad quam ſtabiliendam afferunt

communiter L. 12. J. 3. de Liberali cauſa, in qua Ulpia-
