extortum invito beneficium intelligas, difficultates primum

ærarii ambitioſe ac diligenter expoſuit, atque ſic liberalitatem

ſuam populo Romano quaſi exprohravit. Vide Spartianum
cap. 6. Frequenter uſus eſt illa Titi Veſpaſiani voce, e gra-
viter ferre, fi quem triſtem videret, cum tamen ipſe, ut
bene Spartianus cap. 15. & 16. adjicit, auctor eſſet, ut multi
ab eo triſtes recederent, quia petentibus amicis nihil non
negabat. Procuratoribus & præſidibus provinciarum ſponte
eum accuúſatores immiſiſſe, jam ſupra diximus, ut ſcilicet
bona illorum ærario vindicaret. Quem in finem & ſecreta
amiciſſimorum ſuorum ſecundum Spartianum cap. II. dili-
genter rimabatur, & frumentarios ubique diſpoſitos habehi

ſibi
ANi

los

el,

aA⸗

d, u

iinum
tatenn

NAe
gr.
ſe,UE
mIII 4
l N

ſpont.
ſelliet

ſectenl

1,

Aheten
l

.

SP. XLIX. DE ADVOCATIS FlISCI. zIZ

qui occulta omnia explorarent, & ſibi renunciarent, eamque

ob rem a Tertalliano Apologet. cap. S. curioſitatum omnium

explorator dicitur. Extat quoque Hadriani edictum in L.
6. Je bonis damnatorum, quo pannicularia, five jus com-
mentarienſibus miniſtrisque judicii in veſtes & ſpolia damna-
torum competens, ad res viliores reſtringit, ea vero, quæ

alicujus momenti videntur, a præſidibus ad utilitatem offi-

cii ſeivari jubet, oblique laudatis his, qui eadem ad fiſcum
transtnittaänt. Aliud avaritiæ ejus exemplum in L. 16. §. 5. de

publicanis occurrit, ubi ignorantem quoque in pœnam non

ſoluti vectigalis incidere conſtituit. Quod Divi fratres de-
inde in eadem L. 16. §. 10., temperarunt. Non dicam de cur-
ſu fiſcali, quem ſecundum Spartianum cap. 7. inſtituit, quo
ſcilicet onus provincialibus impoſuit, bona ad fiſcum perti-
nentia miniſtrosque ejus ſuis ſumtibus vehendi, equosque
& vereda ad hunc uſum in ſtatione habendi- Quantopere
adulationes & honores immodicos amarit, ex plurimis, quæ

ſibi ipſi ſecundum Spartionum C. 13. conſecravit, templis &

aris, nec non ex numis, qui adhuc cum invidioſiſſima in-
ſcriptione RESTITVTORI GALLIE,„ HISPANIA,

AFRICE, MACEDONILE, &c. item RESTILVTORI

GENERIS HVMANI & RESTITVIORI ORBIS TER-
RARVM extant, apparet. Hic eſt ergo ille Hadrianus, qui

advocatos fiſci,; quorum munus hucusque accuſatores &
delatores expleverant, primus introduxit, laudabili cetero-

quin inſtituto, niſi quod ex reliqua ejus vita apparet, ipſum

non tath-utilitatem Ppublicam, quam avaritiam ſuam ob ocu-
los habuiſſe, voluiſſeque alia via per iſtos advocatos, quid-
quid populo ante remiſerat, recuperare.

TIt 3 Xl. Poſi

518 NMMEDITAT. AD PANDECT.

Poſt Hadrianum perpetuum manſit advocatorum iſci offcium,
&ſublatæ ſunt delationes.

ortuo Hadriano, perpetuum manſit advocatorum fiſci

officium, variisque illi a ſequentibus imperatoribus

Privilegiis ornati ſunt. Quapropter etiam hoc munus ſummi

viri obierunt. Nam & Septimium Severum imperatorem
& Papinianum advocatos fiſci fuiſſe, Aelius Spartianus in

Vita Antonii Caracalli cap. 8. auctor eſt, & Opilium Ma-

crinum ex officio advocati fiſci ad ampliſſima quæque per-

veniſſe, ulius Capitolinus in vita Maecrini cap. 4. memorat.

Conſtitutis autem ſemel fiſci advocatis, deferendi poteſtas,
quæ olim unicuique competierat, ſublata prorſus eſt, ſtatu-
t& que etiam pœnæ in eos, qui ſine advocato fiſci crimen
aliquod denunciarent. L. 5. C. de delatoribus. Quo ipſo ta-
men accuſationes in uſu eſſe non deſierunt. Delator enim
ab accuſatore in eo differebat, quod hic, ſervato juris or-
dine, ille autem clam crimen ad judicem deferret, neque
probationem ſubiret. Hodie tamen, ut cuique notum eſt,
delationes & denunciationes in uſum reductæ ſunt, nullam-
que adeo titulus C. de delatoribus amplius habet utilitatem.

XII.
Delationes tamen ſub imperatoribus non benitus ceſſarunt.

Airamen Præter fiſci advocatos Cæſares aliorum quoque
hominum miniſterio utebantur, qui ſalaria accipiebant,
delicta ſecretiora inveſtigarent, denunciarentque, atque ſic
patronis fiſci occaſionem, bona delinquentium invadendi,
ſuppeditarent. De Hadriano ſupra ex Spartiano cap. I1. re-

tulimus, illum per frumentarios in domibus alienis diſper-
ſos ſecreta amicorum exploraſſe. Gallus Cæſar apud Am-
mia-

vrt

ſtal
ref
tene

letor
eſt.

d
Nid
no
mn
imn
por
1.

Ca

n.

Noe

eban
gdek
dend,

II. k.

lhe.

.
ur.

SP. XLIX. DE ADVOCATIS FISCI. 519

miianum Marcellinum L. IA. C. I. excogitavit, ut homines qui-
dam ignoti, vilitate ipſa parum cavendi, ad colligendos ru-
mores ubique collocarentur, relaturi, quæ audirent. Hi clan-

deſtini verſutique rumigeruli peragranter & diſſimulanter ho-
noratorum circulis aſſiſtendo pervadendoque divites domos,
egentium habitu, quidquid noſcere poterant vel audire, la-
tenter intromiſſi per poſticas in regiam nunciabant. Mentio
quoque fit in jure noſtro curioſorum & ſtationariorum. Vid.
tit. C. Je curioſis && ſtationariis. Hi videlicet homines erant, in
locis, per quæ curſus publicus dirigebatur, diſpoſiti, arque ad
id inprimis deſtinati, ut crimina, ſi quæ committerentur, ex-
plorarent, judicibusque nunciarent. L. I. C. ed. Sed & in
urbe hujusmodi ſtationari reperiebantur. Sic præfectus urbi
in L. 1. §. 12. de offcio præfecti urbi jubetur diſpoſitos milites
ſtationarios habere ad tuendam popularium quietem, & ad
referendum ſibi, quid in urbe agatur. Promiſcua tamen defe-
rendi & denunciandi facultas per ea, quæ ſupra ex tit. C. de de-
latoribus diximus, ceſſavit, atque hodie demum in fora reducta

eſt.
XIII.

Advocatorum fiſci privilegia.
raria autem fuerunt, quæ advocatis fiſci tributa ſunt, pri-
vilegia. Neque dubitamus, quin eadem adhuc poſſint
ad illos, qui hodie officium iſtud ſuſtinent, accommodari,
niſi ejusmodi ſit, quod conditioni noſtrorum temporum

non conveniat. Sed recenſebimus potiſſima. Primum o-

mnibus, quæ ceteris advocatis data erant, privilegiis atque

immunitatibus ſine dubio & ipſi gaudebant, cum ex cor-

pore advocatorum optimi ad hanc dignitatem eveherentur.
L. 10. de advocatis div. judiciorum. Ex qua eadem L. advo-

catos fiſci ceteros cauſarum patronos non gradu ſolam &
ho-

20 MEDTTAT. AD PANDECT.

honore anteceſſiſſe, ſed & veſtitu honoratiore ab i⸗ diſtin-

Ros fuiſſe, FPanzirollus de claris legum interpretibus lib. I. C. 4.

colligit. Quod & exinde apparet, quia advocati fiſci claril-
ſimis annumerantur, L. 4. §. 1. & L. 6. Pr. C. de advoc. div. u-
dicum. Clariſſimi vero dignitas quanta ſit, Gutherius de ohi-
ciis domus Auguſtæ lib. 1I. C. 4. oſtendit. Deinde advocati fiſci
in L. 8. C. de advoc. div. judiciorum & L. 2. C. de advoc. div. ju-
dicum a vilioribus muneribus etiam cum liberis quandocun-
que genitis eximuntur. Tum ædiculæ, quas inhabitant, me-
ratorum onere moleſtari prohibentur, L. 3. §. 2. C. eod.
Porro ſub anni initium defuncti univerſa tamen totius anni
ſolatia ad heredes ſuos, ſive liberi, ſive extranei, ſive ab inte-
ſtato, ſive teſtamentarii ſint, transmittunt. L. 15. §. 1. C. de ad-
voc. div. udiciorum. Filii quoque eorum, ſi quidem paternum
officium adſpirent, extraneis omnibus anteponuntur, atque
ratis & fine ſumtibus in collegia recipiuntur, L. 3. §. 5. C. de
advoc. div. udicum, cum alii omnes, ad collegium, curiam, aut
corpus aliquod admiſſi, ſociis quid largiri debeant, quæ
pecuniæ ſportulæ appellantur. L. 5. §. 17. de donat. int. vir. &&
uXτ†τ L. I02. §. 2. de Leg. 3. L. 6. §. I. de Decurionibus. Denique,

depoſito officio, advocati fiſci priſtina tamen privilegia ſua re-

tinent. L. 3. §. 6. C. de advoc. div. judicum.

XIV.
Advocati fiſci oficium apud Gothos.
S & apud alias gentes non ignotum fuit advocati fiſci
fcium. Theodoricus Gothorum rex apud Caſzodo-
rum lib. I. cap. 22. Marcello cuidam munus iſtud commit-
tit, & diligenter præcipir, ut æquitatem & moderationem
obſervet. Digna ſunt verba, ut excerpta a nobis hic ap-
ponantur. Sume,; inquit, Ziſei noſtri tuenda negotia, in

utendis ofzcii tui privilegiis deceſſorum exempla ſecuturut.

Ita

h.
lit
ſi

fiſ
tum
hod
lin
tur
illi
40
Eiſe

Pre

ie

quk

r.
nigoe,
nare⸗

ti M

ot

Oinmn .

tiopen
Hic
14 6
Ier⸗

SP. XLIN. DE ADVOCATIS FlISCI. 521

Iia ergo per medium juſtitiæ tramitem moderatus incede, ut nec
calumnia innocentes graves, nec juſtis bpetitionibus retentatores
exoneres. Illa enim vera luera judicamus, gquæ integritate ſuffra-
gante percipimus. NWon ergo quoties ſuperes, ſed qauemadmodum
vincas, inquiramus. Tquitatem nobis placiturus intende. Non
guæras de poteſtate noſtra, ſed potius de jure, victorias; quando
Iaudabilius a parte fiſei perditur, cum juſtitia non habetur. Nam,
ſi dominus vincat, oppreſſonis invidia eſt; αα vονο dαàätι
ſRi ſupplicem ſuperare eontingat. Non ergo parvo perieulo cau-
ſas dicimus, quando tunc fama noſtra prohcit, cum ſe commodi-
tas injuſta ſubducit. Quapropter fit interdum auſa mala fiſci,
ut bonus princeps eſſe videatur. Majori quippe compendio perdi-
mus, quam ſi nobis indelite victoria ſußfragetur. Exſcripfimus
hæc, quod non facile ſimile exemplum occurrat hujusmodi
litterarum, quibus princeps munus advocati vel confiliarii
fiſei alicui committat, idque tam arétis limitibus circumſcribat-
NJ.
Advocati fiſci oficium apud Germanos veteres.
riſci Germani, cum ſub Carolingis, &, qui eos ſecuti ſunt,
1 Cæſaribus eſſent, ſuos etiam fiſci advocatos habuerunt,
qui actores fiſci vel dominici appellati ſunt. Nomen enim
fiſcalium & fiſcalinorum, quamvis etiam illo tempore cogni-

tum eſlet, in alia tamen longe ſignificatione, quam in qua

hodie ſumitur, accipiebatur. Erant ſcilicet fiſcales, vel fiſca-
lini, vel etiam fisgilini (quæ tres voces promiſcue adhiben-
tur) homines fiſco regio, ſeu prædäs principis addicti,
illique deſervientes, quemadmodum du Frefne in Gloſjario
ad ſeriptores mediæ & infimæ latinitatis verbo Fiſcalini &*
Fiſcales plurimis exemplis oſtendit. Fiſcani vero nomen

Præfectis fiſeo regio tribuebatur. A quibus diverſi erant

advocati ſeu actores fiſci vel dominici, quorum officium

*

522 MEDITAT. AD PANDECT.

in eo conſiſtebat, ut cauſas ad fiſcum & regem pertinentes in

judicio proſequerentur, homines fiſco addictos ſeu fiſcalinos,

adverſus injurias aliorum tuerentur, pœnasque fiſco debitas
exigerent. Memorabilis imprimis locus eſt, qui in Capitular.
Caroli M. Iib. 4. cap. 3. Occurrit: Si ſervi vel eccleſiaſtici, vel
guorumlibet liberorum hominum in fiſecum noſtrum, prædium ſci-
licet regium vel dominale, quemadmodum hodie loqui con-
ſuevimus, eonfugerint in loca fiſcalina, id eſt, civitates aut vil-
las regias, d& a dominis vel advocatis eorum repetiti fuerint,

actor fiſci noſtri intellexerit, quod eos juſte non poſſit tenere ad no-

Rrum dominum, ejiciat illos de eodem ſiſco, & recipiant illos do-
mini eorum. Et, ſi eidem actori viſum fuerit, quæ ad noſtrum
bertinere debeant dominum, expellat eos de eodem fiſco, &, poſiquam
ab iisdem repetitoribus fuerint recepti, habeat cum eis legitimam
actionem, & ſic eos, ſi poterit, ad noſtram evindicet poſſeſſtonem.
Adde quoque ex iisdem capit. lIib. 3. c. 30. & lIib. 4. c. 22. nec
non Greg. Tur. de Mirac. & Martini lib. 4. cap. 26.

XVI.
Advocati Eiſci offeium in Camera Imperii.

ecentiores Imperatores in ſummis Imperii tribunalibus

ſuos ſemper advocatos habuerunt, qui, quod pro fiſco
Cæſareo laborarent, fiſcales appellati ſunt. De officio, jure-
jurando, pœnis & ſtipendio ejus, qui in Camera Imperii
cauſas fiſci agit, vide Conſtitutionem judicii Cameralis P. I.

tit. 15. 16. 17. 45. 60. 61. Ex quibus ea, quæ maxime memo-

rabilia videntur, excerpemus. Duæ videlicet perſonæ
iſto munere funguntur. Altera fiſcalis generalis, altera ad-
vocatus ejus appellatur. Illius officium in eo potiſſi-
mum conſiſtit, ut accuſationes adverſus eos, qui delin-

quunt, & in pœnas publicis legibus conſtitutas incidunt,
inſtituat, bonaque commiſſa & fiſeo debita perſequatur, hu-

.

—
in
ina⸗
le.
le.
Col.
tvil.
,1
A.

e.

rum
guan
timon
nen.
2.

nalibu⸗
ro fl d1

d,or.
loheti
lt Pl

enem.

Petlan

Cteritt

il.
i N.

ncidun,
tu r

SP. NLIX. DE ADVOCATIS FISCI. 523

jus vero, ut fiſcali, ſiquidem ille multitudine negotiorum ob-
rutus omnia expedire nequeat, aſſiſtat, cauſasque ſibi ab eo
commiſſas ſuſcipiat, in judicio proponat, & ad finem perdu-
cat. Sed præter advocatum fiſcali quoque duo ex ipfſis aſſeſſo-
ribus adjunguntur, ſine quorum conſilio & conſenſu is cau-
ſam nullam ſuſcipere, nec Pœnam exigere poteſt, ſi ſolas fra-
Ct& pacis publicæ cauſas excipias, quas tanquam manifeſtas
ille ex propria auctoritate in judicium recte deducit. Quodſi
in aliis idem faciat, & ſuccumbat, in expenſas litis con-
demnatur, easque ex ſuis bonis exſolvit. Qin i imo in dubiis
negotiis & litibus, quæ ſuper provinciis, terris, urbibus ar-
cibusque vertuntur, ipſum Imperatorem conſulere, & juſſum
ejus exſpectare debet. Neque tranſigere aut paciſei cum ac-

cuſatis poteſt, niſi adhibito prius duorum, quos ſupra dixi-

4*

mus, aſſeſiorum conſilio & conſenſu. Stipendium, quo frui-

tur, exæquatum eſt cum illo, quod aſſeſſoribus conſtitutum eſt.

In jure jurando, quod initio ſuſcepti muneris præſtat, nihil ſin-
Wre 0, 94 PDrid P
gulare occurrit. Id tamen paulo durius eſſe videtur, quod ex-

ceptiones, Behelf, ſi quas forte reo adverſus actionem a ſe inſti-

tutam competere animadvertat, quæ ab hoc ignorentur, reti-
cere illas neceſſum habeat. Hoc inquam paulo durius eſt, accu-
ſationem contra illum peragere, quem legitimas excuſationes
habere quidem, ſed ob ignorantiam proponere non poſſe, ſcias.
XVII.
ocatoram lſci opera atiliſſt, ma eſt reipublicæ.

liigirur advocati fiſci egregiam & utilem reipublicæ ope-

ram præſtant, ſi quidem officio ſuo recte fungantur.
Peſſime itaque faciunt, qui odio illos premunt, & tanquam
peſtem generis humani averſantur. Nihil profecto illo odio
Poteſt eſſe iniquius. Neceſſitatem vero & utilitatem advo-
catorum fiſci melius demonſtrare non poſſumus, quam

Quintiliani verbis, quibus uſum accuſatorum in republica
Uuuz oſten-

524 MEDTTAT. AD PANDECTYT.

oſtendit. Ita enim ille in Inſtitutionibus oratoriis lib. 12. 6’. 7.
Defendere quidem, inquit, reos profelto, quam facçere vir bo-

nus mallet, non tamen ita nomen ipfum accuſatoris horrebit,
ut nullo neque publico, neque privato duci poſſit oficio, ut ali-

quem ad reddendam rationem vitæ vocet. Nam & leges ipſæ

nihil valent, niſi actoris idonea voce munitæ: &, ſi pœnas ſce-

lerum expetere fas non eſt, prope eſt, ut ſeelera ipſa permiſt
Eſint: G licentiam malis dari, certe contra bonos eſt. Quare
neque ſociorum querelas, nee amici vel propinqui necem, nec

erupturas in rempublicam conſpirationes inultas patietur Ora-

tor, non penæ nocentium cupidus, ſed emendandi vitia corri-
gendique mores. Wam, gui ratione traduci ad meliora uon
poſunt, ſolo metu continentur. Itague, ut accuſatoriam vi-

zam vivere & ad defendendos reos præmio duci, proximum

latrocinio eſt; ita, peſtem inteſtinam propulſare, cum propu-

ghatoribus patriæ comparandum. Ideoque principes in republi-
ca viri non detrectaverunt hane offcii partem: ereditique ſunt
etiam clari juvenes obſidem reipublieæ dare malorum civium
accuſationem, quia nee odiſſe improbos, nec ſimultates provo-
care, niſi ex fiducia bonæ mentis videbantur. Idque eum ab

Hortenſio; Lucullis, Sulpitio, Cicerone, Cæœſare, plurimis

aliie, tum ab utroque Catone factum eſt, quorum alter aptel-

latus eſt ſapiens, alter niſi ereditur fuiſſe, viv ſcio cui reli-

querit Bujus nominis locum.
XVIII.

Won imputandum eſt advocatis fiſci, quod aliquendo innocentes

aceuſent, dummodo innocentiam reorum ignorent.
quidem non inficiamur, accidere ſubinde, ut advocati fiſci,
hi etiam, quibus æquitatem & juſtitiam ſervare ani-

mus eſt, immeritos accuſent, & innocentibus periculum fa-

ciant. Sæpe falſo at conſtante de crimine quodam commiſſo
rumore ad hoc inducuntur, ſæpe juſſibus principum & magi-
ſtra⸗

——

¾ —

— — ⏑ — — =

SP. XLIX. DE ADVOCATIS FISCl. 525

4 ſtracuum ad id compelluntur, quod deinde demum, peracta
accuſatione & reo abſoluto, comperiunt in juſtum fuiſſe-
. uin imo exempla vidimus, ubi innocentes hujusmodi ac-
. cuſationibus vexati & condemnati Pœnas ſuſtinuerunt, quas
non meruiſie illos, poſtea apparuit. Sed hæc omnia, etſi vera
ſe eſie ſciamus, nos non commovent, ut illa vulgi odia, quibus
ut advocatos fiſci premunt, juſta exiſtimemus, aut eliminandos
En illos e republica bene conſtituta credamus. Non peccant
ernim contra juſtitiæ regulas, dum ignari innocentes accuſant.
r Recte juſtitia apud Ulpianum in l. 10. pr. de Tuſtitia & jare
definitur conſtans & perpetua voluntas jus ſuum cuique tri-
M uendi, non tribuens, quemadmodum Græci Auctores, qui
. noru*ρ verterunt, & cum illis olim Menagius exiſtimave-
l re, qui ultimus tamen ſententiam in Amoænitatibus Juris ci-
te vilis cap. 4. mutavit. Poterit itaque vir juſtus eſſe, qui ani-
Nee mum modo ſuum cuique tribuendi conſervat, tametſi actu
ſE non ſemper tribuat, cum, quo minus hoc fiat, humani
nimn ſepe intellectus imbecillitas obſtet. Vidimus profecto judi-
Novo. ces juſtiſſimos, qui ſecundum acta & probata nocentes abſol-
n 1 verunt, & immeritos pœnis ſubjecerunt. Narravit mihi Præ-
Mummnm ſes meus ex ſententia Collegii cujusdam Juridici, cui ipſi
(. aſledit, hominem aliquem, qui furti inſimulatus multisque
. indiciis oneratus illud ex torturæ metu confeſſus erat, fuſti-
atum & exilio mulctatum fuiſſe, cujus innocentia deinde
manifeſtiſſimis argumentis comprobata eſt. Nihil tamen
orunte hæc ſententia juſtitiæ Collegii iſtius detraxit, neque laudem,
quam immortalem illud per univerſam Germaniam conſe-
ritii cutum eſt, imminuit. Quodſi ergo magiſtratibus & integris
ted Ordinibus Ctorum hanc veniam damus, iniqui profecto
luak⸗ erimus, ſi advocatis fiſei, qui etiam homines ſunt, eandem
mmn abnuamus. Accuſent illi licet aliquando innocentem, dum-
ng. modo legitimis indicüs inducti hoc faciant, dummodo non
RrLL DVDuu 3 calu-

526 MEDITAT. AD PANDECT.

calumnientur, ferendi ſunt. Reipublicæ ſalus, ne delicta im-
Punita maneant, expoſcit. Eadem igitur excuſzhit, quod
aliquando, ſed rarius tamen innocentibus periculum fiat.
Mirifice prorſus Cicero in Orat. pro Sext. Koſc. Amerino:
Accuſatores, inquit, multos eſſe in civitate, utile eſt, ut metu
contineatur audacia. Verum tamen boc ita eſt utile, ut ne
plane illudamur ab accuſatoribus. Innocens eſt quispiam. Ve-
Tum zamen, gquanquam abeſt a eculpa, Tuſpicione tamen non ca-
ret. Lametſi miſerum eſt, tamen ei, qui hunc accuſet, poſſim
aliquo modo ignoſcere. Cum enim aliquid babeat, quod poſſit
oriminoſe ac Tuſpicioſe dicere, aperte ludificare & ealummiari
ſoiens non ihazas. Quare facile omnes patimur, eſe
guam plurimos accuſatores, quod innocens, lRi accuſatus ſit,
abſolvs poteſt; nogens, niſi accuſatus fuerit, condem-
nari non poteſt. Utilius eſt autem, abſolvi innocentem,

guam nocentem cauſam non dicere. Anſeribus cibaria publice
ocantur, & canes aluntur in Capitolio, ut Lignificent, ſi fures

venerint. At fures internoſcere non poſſunt. ignifßcant tamen,

N gqui noctu in Capitolium venerint; & guia id eſt ſuſpicio-

Jum, tametſi beſtiæ ſunt, tamen in eam bartem potius peccant,
quæ eſt cautior. Quodſi luce quoque canes latrent, cum Deos
Jalutatum aliqui venerint, opinor, iis erura Jußfringantur,
guod aceres ſint etiam tum, cum Juſpicio nulla ſit. Smillima

ſt accuſatorum ratio. Alii veſtrum anſeret Junt, qui tantum-
modo clamant, nocere non poſſunt, alli canes, qui & latrare

& mordere poſſunt. Cibaria vobis præberi videmus. Vos autem
maxime debetis in eos impetum facere, qui merentur. Hoc populo

gratiſſimum eſt. Deinde ſi voletis, etiam tum, ecum veroſimile

erit, aliquem commiſiſſe, in ſuſpicione latratote. Ij glioqut
concedi poteſt. Sin autem ſic agetis, ut arguatis, aliquem pa-
Prem occidiſſe, neque dicere poſſtis, aut guare, aut quomodo,
ac tantummodo ſine ſuſpicione latrabitis, erura guidem vobis ne-

mo ſußfringet: Sed ſi ego hos bene novi, literam illam, A. in-

telligit, quæ eorum, qui per calumniam innocentem accu-
ſaverant, fronti inurebatur, eui vos usque eo inimici eſtis, ut

eriam eas omnes oderitis, ita vebementer ad caput afigent, ut

poſteg neminem alium, niſi fortunas veſtras, accuſare poſſtis.
S8PE.-

—

nut,
10:
eti

4

V.

el⸗.

In

ori
A

/
M-

em,

lle.
funa.

neh

Heer.
An

Dunl

nir,
ne
r.
ratt
Men

Alo
In .

it
1r.
o,
e.
in.
cel.

,

i

N.

—

SP. L. DE CAVS. ODII ERGA ADVOC. FISCI. S2y

SPECIMEN ILI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. III. TIT. I.

CAVSIS ODII

ADVOCATOS FISCI

EORVMGVE FLAGITIIS

ELABORATVM ET PVBLICE DEFENSVM

₰4
FRIDERICO WILHELMO LEYSERO,
HANNOVERANO.

D. XXII. NOVEMER. ANNI CIO IO CCXIII.

Cauſæ inveſtigantur, quæ advocatos fiſei ad improbitatem
impellunt.
NàN uod advocatos fiſci communiter odio haberi vide-
. mus, hoc non ipſi muneri, quod profecto ſanctum
△W & ſalutare eſt, adſcribi debet; ſed impietati pau-
corum quorundam, qui poteſtate ſibi conceſſa ad perniciem ci-
vium abutuntur. Variæ admodum cauſæ ſunt, quæ illos, ut hoc
faciant, inducunt. Ipſi interdum imperantes, dum nimium fiſco
ſuo ſtudent, efficiunt, ut homines, qui omnem viam illis placen-

di quærunt, hanc quoque occaſionem in amicitiam eorum ſeſe

inſinuandi arripiant. Jam eo tempore, quo officium hoc certæ
perſonæ commiſſum nondum erat, extitere plurimi, qui ſe-

24g MEDITLAT. AD PANDECT. .
vitiis principum, ut cum Zucito Annali I. cap. 74. loquamur,
Palam & occulte adreperent, ſive, ut Plinii verbis ex Panegg-

vico cap. 41. utamur, nunquam principibus defuerunt;, qui

fronte gravi & triſti ſuperci Ilio utilitatibus fiſci contumaciter

adeſſent. Quid ergo tunc non fiat, ubi certæ etiam perſonæ
deliguntur, quæ tanquam patroni commoda fiſci tueantur.
Hæc certe, ſi avarum & ſuorum magis, quam publicorum
eommodorum, ſtudioſum Principem naneiſcantur, nihil eo-
rum omittent, quibus fiſcum ejus locupletare &gratiam ſibi
apud illum acquirere poterunt. Sed & fub bono juſtoque prin-
eipe ſœpe cauſæ non deſunt, quæ advocatos fiſci ad male & in-
juſte agendum impellant. Quærenda ſcilicet & conſervanda
eſt amicitia Purpuratorum, qui interdum Principi ſuo diſſimi-
les malitiis fiſco utilibus delectantur. Paranda laus viri ſoler-
tis & vigilantis. Deinde, ſi hæc omnia removeas, privatum
ipſorum commodum cum fiſci commodis conjunctum, dum
ipſis pars quædam mulctarum, vel bonorum, quæ fiſcus

delinquentibus eripit, tribuitur, fortifſimus ſtimulus eſt.

Nullæ potuerunt excogitari illecebræ, quibus advocati fiſci

magis ad inveſtigandos accuſandosque reos invitarentur,

quam iſta ſpes potiundi parte bonorum, quibus miſeri exuun-
tur. Hæc ars Profecto callidiſſimo conſilio inventa videtur,
ut homines, qui certo ante ſtipendio conducçti mitius age-
bant, non præmio ſolum, ſed neceſſitate etiam compelleren-
tur ad reos inſectandos, dum ex horum condemnatione vitæ
ſubſidia & inſfigne patrimonli augmentum conſequuntur.
Hæe illos ſpes excitat plerumque, ut bonis malisque artibus
viam ſibi ad divitias parent, atque innocentes ſæpe fictis cri-
minibus opprimant.

II.

of interdum Principesy dum nimia fiſco privilegia mibuun 2
advovatis vatunm commune conciliant:

Exch-

— —

—

— — — ——

—

e

nn

lini.
ſoler.
Aun
un
lens
elt.
enrur,
RZ
bern,
⸗
elerer⸗
neytt
nun
aArlb

ics

iun

er.

SP. L. DE CAVS. ODII ERGA ADV. FISCI EOR. FLAG. 529

Eeutiamnus vero potiſflimas illas fraudes, quibus aliquot
ex fiſci advocatis utuntur, & quibus odia hominum in

ſe provocant. Ad quas tamen antequam accedamus, ne-

ceſſe eſt, ut cauſam aliquam odii iſtius, quæ apud ipſos le-
gumlatores reſidet, aperiamus. Illi enim ſæpenumero ni-

mia & duriora, quam par eſt, fiſco ſuo privilegia tribuunt,

advocatosque, ut illa exerceant & exequantur, compellunt.
Nolumus ex recentiore hiſtoria exempla hujusmodi legum
duriorum in fiſci utilitatem ſtatutarum expromere, ne auda-
ciores nonnullis videamur. Juſtinianum tantum miniſtrum-

que ejus Tribonianum in medium producemus, quos Pro-

copius in Anedotis tanquam lucri appetentiores non pror-
ſus injuſte deſcribit. Nam ut de aliis avaritiæ eorum argu-
entis ſileamus, immenſa iſta, quibus fiſcum exornarunt,

privilegia illam ſatis abunde oſtendunt. Scimus equidem,

laudari vulgo moderationem Juſtiniani, quod in . 10. de
Jure fiſci Modeſtini ſententiam retulit, in dubiis quæſtioni-
bus contra fiſcum reſpondendum eſſe, exiſtimantis. At
dum leges ab aliis Imperatoribus latas, quibus fiſci jura re-

ſtringuntur, & inprimis iſtam Conſtantini in ZL. 2. h. de ad-
vocato fiſci, qua potiorem apud ſe privatorum cauſam, quam

fiſei tutelam profitetur, a Juſtiniano omiſſas cogitamus, dum
cetera jura, in quibus longiſſime ab iſta regula receffit, per-
pPendimus, adducimur, ut credamus, iſtud Modeſtini dictum
imprudenti Triboniano obrepfiſſe.

III.
Immodica Kſci privilegiæ ex jure Romano vecenſentur.
S videamus aliqua ex enormibus privilegiis, quæ fiſco in
jure uſtinianeo tribuuntur. Impia eſt diſpofitio l. r. C.
de conditis in publicis horreis, qua frumenta in publicis hor-
reis condita, & vetuſtate ita corrupta, ut erogari ſine que-
Tom. J. XXX rela

52G MEDTTAT. AD PANDECT.

rela non poſſint, novo frumento miſceri jubentur, guijus
adjectione corruptio velota damnum Ii co non Paciat. Quam
legem niſi in Pandecétis Florentinis et lam contineri ſCiremus,
à veteratore quodam & dardanario ſuppoſitam exiſtimare-
mus. Deinde res vitioſas a fiſco ſine metu ædilitii edicti
vendi Poſtſe, ex E. I. H. 3. de DRdilit. ediéct. notum eſt. Nec
æqua admodum efſt conſtitutio Juſtiniani in I. 3. C. de Qua-
drienntt præferiptione, qua privilegium fiſco a Zenone tri-
butum amplifigar „ atque omnes alienationes de aula proce-
dentes ſic confirmat, ut veros rerum alienatarum dominos
dominio ſuo ſtatim intervertat, illosque ad pretium earum
a fiſco inani plerumque, quippe contra potentiorem, actione
petendum gçompellat, ſed & hoc agendi jus lapſi quadrien-

nii exſtinguat. Huc porro Pertinet, quod, qui a fiſco rem

emit, pretium cum ea pecunia, quæ ipfi à fiſeo debetur,
compenſare nequeat I. y. C. de compenſationibus, quod in-

ſtrumenta, quibus rei innogentes contra calumnioſas fiſci
actiones defendi poterant, ne a tertio quidem Poſſidente edi

& ſuppeditari poſſint l. 45. §. 5. Q7 6. de jure ſci, quod res
contra fiſcum judicatæ intra triennium retractari queant l. un.

C. de ſent. adverſ, Kſcum latis, quod fiſcus rem cum private

communem, hocg invito & ignorante, totam vendere queat.

I. 2. C. Je comm. rer. alien. Nihil dicemus de jure prælatio⸗

nis & aliis hujus generis Privilegiis, quæ Peregrinus ceteri-
que, qui de jure fiſci ſcripferunt, longa ſerie exponunt.

Pecoant advocati Rſci, gqut emer rimen Perducllionis S* æſa
majeſtatis intentant. .
Se miſſis legumlatoribus, veniamus ad ipſa advocatorum
fiſci facta, quæ injuſtitiæ accuſari poſſunt. Primum in-
ter illa eſt, quod facillime crimina perduellionis & læſæ

— — —. — —

maje-

— — — — —

——4

Ole

lem

etut

din.
ſiel
edi
Ares

e

tinatg
Gledt
ltio⸗
cell.
uan.

SD. L. DE CAVS. ODII ERGA ADV. FISCI EOR. FLAG. 5 2 1

majeſtatis confingant; ſaltem, ut ad confiſcationem bono-
rum agere queant. Non opus eſt;, ut antiqua illa tempora

evolvamus, quibus, ut Tueitus Annali III. cap- 38. ait, Maje-

ſtatis crimen omnium accuſationum complementum erat.
Sed nemo tamen ſine horrore leget, majeſtatis reos fuiſſe,
qui carmina Imperatoris aſpernatus eſſet, aut tantum negli-
gentius audüflet, Philoſtratus lib. 4. de vita Apolonii cap. 13.
qui ſervum ſuum verberaſſet, cum is drachmam principis
Tmagine fignatam teneret, Idem lib. I. cap. 2. qui principis
imaginem in ſua domo non haberet, Julius Capitolinus in
M. Antonio Philoſopho cap. 18. qui ſtatuæ principis caput dem-
fflet, ur aliud imponeret, qui circa principis ſimulacrum

ſervum cæcidillet, veſtimenta mutaſſet, qui numo vel an-

umlo effigiem impreſſam latrinæ aut lupanari intuliſſet, qui

dictum illum factumque principis exiſtimatione aliqua læſii-

fer, qui honores eodem die decerni fibi paſſus eſſet, quo
decreti & principi olim erant, Suetonius in Tiberio cap. 58.
qui matellam contigiſſet prius, quam annufum, qui expreſ-
ſam principis imaginem præ ſe ferebat, digito detraxiſſet,
Seneca lib. 3. de benefic, cap. 26. qui urinam eo loco feciſſet,

„

in quo ſtatuæ & imagines principum erant, qui coronas

imaginibus principis detraxiſlent, ut alias ponerent, Aelius
Spartianus in Antonino Caracalla cap. 5. qui ante ſtatuam
principis exuiſſet, Xiphilinus in Domitiano, qui effigiem

principis promiſcuum ad uſum argenti vertiſſet, Tucitus
Annali II. cap. 70, qui inter cultores principis, qui per o-
mnes domos in modum collegiorum habebantur, hominem
viliorem adſciviſſet, qui, venditis hortis, ſtatuam principis

ſimul mancipaſſet, qui nomen principis perjurio violaſſet,

Taritus Annali I. e. 73. qui ſtatuam altius quam Cæſarum
Gram haberet, Idem caß. 74.

XXX 2£ V. Ac-=⸗

—

532 MEDITAT. AD PANDECTLTI

V.

Accuſationes eſæ mjeſtatis adhue bodie ex levibus
cauſi is frequentantur. .

E" vero noſtrorum temporum modeſtia iſtiusmodi crude-
litates exerceri non Patlafur, attamen non deſunt advo-
cati fiſci, qui crimina vel plane nulla vel læviora ad læſam
majeſtatem trahere, & bona talium reorum, tanquam fiſco
commiſia petere non erubeſcunt. Exſtat apud Huberum in
Prælectionibuy ad Pandectas lib. A8. tit. A. exemplum, quo
majeſtatis læſæ accuſati fuerunt cives, qui de prava civita-
tis ſuæ adminiſtratione apud Generales fœderatarum Belgiji
provinciarum Ordines conqueſti erant. Sed recte adjicit
Huberus, hujusmodi querelas & flagitationes civium, ur
respublica impoſtorum, reformatis malis gubernatorum mo-⸗
ribus, melius adminiſtretur, non ſolum ad crimen læſæ ma-
jeſtatis non pertinere, ſed etiam jus civium eſſe. Qui res
in magna Britannia ſub Carolo I. geſtas legent, innumeras
perduelhonis ſpecies, quæ in inteſtino iſto tumultu ab utra-
que parte excogitatæ fuerunt, mir abuntur. Quodſi enim

quis regias partes ſecutus easdem conſilio, auxilio vel Pe-

cunia juviſlet, Regem ipſum, miniſtros vel copias ejus in
arcem vel civitatem recepiſſet, aut ſaltem juſſibus Senatus
regni, quem Parlamentum vocant, in re aliqua non obtem-
peraſſet, confeſtim perduellis declarabatur. Quin imo Rex
ipſe hujus delicti propter ea, quæ contra Senatum fecerat,

inſimulabatur. At e contra regiis partibus addicti non mo-

deratius cum adverſarüs agebant, ſed perduellionis crimen
in eosdem pari liberalitate retorquebant. Ut adeo nemo

fere iſtis temporibus in Britannia viveret, quem alterutra

Pars non ſemel aut bis perduellem feciffet.

VI. Ver-

le.
.
lun
i

n

itr
egi
Go
I
INOe
lres
erds

UIre.

le.
i
elati⸗
0Nl

cen

m.
immen
geennd

N.

SP.L. DECAVS. ODII ERGA ADV.FISCIEOR. FLAG. 133
VII
Verba contumelioſa in prineipem ad erimen perduellionis
non pentinent.

n Germina noſtra quantamcunque curam legum tam pu-
blicarum, quam privatarum conditores in circumſcri-

1

bendis criminis læœſæ majeſtatis cancellis adhibuerint, efficere

tamen non potuerunt, ut non advocati fiſci jura invita ſæpe
ad periculum vitæ bonisque civium faciendum trahant. Rem
unico exemplo declarabimus. Crimen Perduellionis & læſæ
majeſtatis olim quoque ab iis, qui verba contumelioſa in
principem evomuiſſent, commiſſum fuiſſe, non ſolum ex
Julii Pauli Recept. Sent. Iib. S. tit. 29. ſed etiam clarius ex
Suetonio in Ziberio cap. 58. & in Nerone cap. 32. 1kcito An-
nali I. cap. 7a. Dione lib. 5. apparet. At ſequentes Impe-
ratores rigorem iſtum temperarunt, & verba quidem ſedi-
tioſa aut turbulenta duriore, non tamen capitali pœna coer-
cuerunt, L. 28. §. 3. de pœnis meras autem contumelias ge-
neroſo animo contemſerunt. Exſtat de iis L. un. C. Ji quis
Imperatori maledixerit, in qua Cæſares maledictores & ob-
trectatores hujusmodi pœnæ ſubjugari a judicibus inferiori-
bus aut durum aliquid vel aſperum fuſtinere vgtant, ſed in-
tegris omnibus hæc ad ſuam fſcientiam referre jubent, ut
ipſi ex perſonis hominum dicta penſare, &, utrum præter-
mitti an exquiri debeant, cenſere poſſint. LQuoniam, in-
quiunt, i ex levitate proceſſerit, contemnendum eſt, ſi ex in-
Jania, zniſeratione digniſzmum, ſi ab injuria, vemittendum.
Nihilominus tamen, ut mihi Præſes experientia edoéctus
retulit, advocati fiſci plerumque, cum tale quid protervius
didum ad notitiam eorum pervenit, perduellionis aut læſ&
majeſtatis accuſationem intentant, & judices inferiores, ut
de illis cognoſcant, & peracta inquiſitione ſententiam de-

finitivam à collegio ICtorum requirant, Perpellunt. ℳ

834 MEDITAT. AD PANDECT.

Cti; quotiescundue Hujusmodi acta ad ipſos mittuntur, ſe-
cundum L. iſtam pronunciare ſolent, rem ad Principem re-
ferri oportere. Quodſi vero princeps ipſe crimen hujus-
modi vindicandum putet, &, ut ſententia a collegio fera-
rur, urgeat, tum, ſiquidem dictum ſeditioſum non ſit, pœ-
nam quidem aliquam, ſed mitiorem, quam quæ perduelli-
Bus & majeſtatem lædentibus infligirur, imponunt. Sic [Cri
Vitembergenſes menſe Majo arl. CIO IO CCIX. principi de pœ-
nia reo, qui mandata ejus ſtolida appellarat, infligenda ipſos
conſulenti reſponderunt: Daferne M. S: derer vol. Actorum
