apparet ex L. 2. C. de Profeſſoribus & medicis, ubi Gor-
dianus: Oratores, inquit, deereto ordinis probatos, G
non ſe utiles ſtudentibus præbeant, denuo ab eodem or-
dine reprobari poſſe, incognitum non eſt. CQlarius vero ad-
huc id elucet ex L. 5. de Decretis ab ordine faciendis,
ubi Hadrianus Nicomedenſis reſcribit, zon oportere id

6-

„*

SP. LXII. DE CAPITE MINVTIS. 681

reſcindi, quod ſemel ordo decrevit, niſi ex cauſa, id eſt, ſi ad
publicam utilitatem reſpiciat reſeiſſo prioris decreti. Nec au
ctoritas Ctorum, qui nobiscum ſentiant, deeſt. Ex anti-
quis nominabimus Hieronymum de Cævallos in Speculo Opinio-

num communium contra communes quæſt. 42 5. 2. 16. ſq4. EX re-

centioribus Schilterum Exere. ad D. 37. §. 143. ubi reſponſum
Scabinorum Lipſienſium & decretum Electoris Saxoniæ af-
fert, atque in fine addit, dimiſſionem, deficiente cauſa, nun-
quam carere ignominia.

1

X.

Is, qui dignitatem & munus publicum gerit» eodem ſe conta

voluntatem conſtituentit, abdicare nequit.

Qo vero conſtituentibus permiſſum non eſt, id miniſtris
quoque non licebit. Nec ergo poſſunt hi ſine venia
oblatum ſibi & ſuſceptum munus relinquere, aut, ut loquun-
tur, invito domino reſignare. Cum enim, ut diximus, con-
ventio inter eligentes & electum ineatur, neutri parti liberum
eſt, eam, invita altera, tollere, & obligationi, quam ſponte
ſubiüt, ſine juſta cauſa renunciare. Deinde munera publica
neceſſitatis ſunt ita, ut invitis quoque imponantur; ergo mul-
to minus pro lubitu abdicantur. Conſentiunt nobiscum jura
noſtra in I. 41. C. de Decurionibus & I. 20. de ORicio praſidis.

Plura hac de re habent Stephani de Jurisdictione lib. I. cab. 15.

n. 16. Zabn in Politia municipali lib. 2. C. I. n. 186. & Eritſebius
de Reſignationibus cap. 4. Et hunc in modum reſponderunt
Scabini Lipſienſes apud Carpzovium lib. 4. Reſponſo 75. n. 27:
Richter, Buͤrgermeiſter und Raths⸗Perſonen moͤgen, wenn ſie es
gleich begehren, ihres Amts und des Rath⸗Stuhls nicht entlaſ⸗
ſen werden.
Tom. I. Rrrr COROL-

682 MIEDITAT. AD PANDECT.

COROLLARIA. òòMGW!

1. Etſi odioſa alias ſtricte ſint interpretanda per L. 155: §. 2.
de Reg. juris, in relegatione tamen interpretatio exten-
ſiva locum habet. Hinc relegatione ſimpliciter impoſi-
ta, perpetua intelligitur L. 10. C. de peænis & vox tem-
poralis relegationis, der zeitlichen Landes⸗Verweiſung, de
decennali explicatur L. 23. de Panis, & relegationis pœ-
na etiam poſt mortem relegati hunc effectum habet, ut
in civitate, ex qua relegatus eſt, ſepeliri nequeat L. 2. de
Cadaveribus punitorum, & in Saxonia ſuperiore, qui ex
Præfectura vel civitate relegatur, ex toto electoratu re-
lIegatus cenſetur. C. Elect. Sax. 47. P. 4. Extra hos ta-
men caſus interpretatio reſtrictiva etiam in relegatione
obtinebit.
2. Privilegium civitati Francofurtanæ a Carolo IV. datum,
ut nulfus ejus civis queat proſcribi ſeu in bannum im-
perii declarari, irrationale non eſt, uti tamen exiſtimat
Ludwig ad Auream Bullam tit. I. §. 24. lit. ſ.
3. Mulier, ſi forte in bannum imperii declaretur, impune
quidem occiditur, ſed non impune per vim ſtupratur.

SPECIMEN LXIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IV. TIT. vI.

ABSENTIBVS.

I.
Virgines & mulieres, quæ prineipis vonjugi in aula ſerviunt,
reipublicæ cauſa abſentes ſunt.
Virgo nobilis, quæ per aliquot annos in aula munus

miniſtræ cubicularis, einer Kammer⸗Fraͤulein, geſ-
ferat domum reverſa reſtitutionem in integrum
con-

EE-

it,

Unus

(00

fu

SP. XLIII. DE ABSENTIBVS. 68 ¾

contra fratres, a quibus læſam ſe in negotio quodam quere-
batur, ex cauſa abſentiæ petebat. Fratres contra, abſentiam
ejus voluntariam & indifferentem fuiſſe atque adeo reſtitu-
tionem non mereri, reſpondebant, & imprimis L. 42. Ex qui-
bus cauſis majores objiciebant. At illa ſe reipublicæ cauſa ab-
ſentem fuiſſe dictitabat. Tum fratres ridere audaciam hanc,
quod muliercula, quæ in cubiculo uxoris principis delituerat,
rempublicam obtenderet. Nihilominus ICti Helmſtadienſes
menſe Junio anni cio 10 ccxIII. ſuper hac controverſia inter-
rogeti aſſenſere puellæ, duéto potiſſimum ex L. 38. Pr. &
§. r. Ex quibus cauſis majores argumento, ubi, quisquis offi-
cio a principe impoſito præeſt, reipublicæ cauſa abeſſe dici-
tur. Nec ſexus ei quidquam nocebat. Privilegia enim ab-
ſentibus reipublicæ cauſa tributa etiam ad feminas pertinere,
ſatis apparet ex tit. C. de Uxoribus militum, & eorum, qur
reipublicæ cauſa abfunt. Igitur ſupra dicti Cti reſponderunt,
poſſe eam intra quadriennium ex eo die, quo domum depo-
ſito officio reverſa ſit, computandam reſtitutionem in inte-
grum implorare, per L. 15. §. 6. Quod vi aut eclam & L. I. C.
dJe Temp. in int. reſtit. Ob wol die vorgeſchuͤtzte Abweſenheit, da
die Fraͤulein an einem enferneten Fuͤrſtlichen Hofe als Cammer⸗
Fraͤulein gelebet, eine abſentia voluntaria und indifferens zu ſeyn
ſcheinet, welche in den Rechten ſo gar ſonderlichen favorem nicht
hat; Alldieweil aber ein Cammer⸗Fraͤulein in Fuͤrſtlichen Dienſten
ſtehet, folglich ihre Abweſenheit pro abſentia laudabili zu achten
iſt, alſo nach Verordnung der Rechte das quadriennium reſti-
tutionis in integrum ſeinen Anfang nicht eher nehmen kan, als,
bis ſie von dieſer Bedienung wiederum nach Hauſe gelanget; So
iſt die Frlulein von N. der ihr zugefuͤgten Læſion halber zu kla⸗
gen und reſtitutionem in integrum ex cauſa abſentiæ zu ſuchen
wol berechtiget.

Rrrr 2 II.

694 MEDITAT. AD PANDECT.
I..

1.

Reſtitutio in integrum ex capite abſentiæ tunc locum habet, ecum

ex cireumſtantiis veroſimile eſt, Ilæſum, etſi præſens fuiſſet,
Iafionem evitaturum non fuiſe.

ulgaris hic error eſt, ut, qui ex capite abſentiæ vel pauper-

tatis vel alterius hujusmodi ſe in integrum reſtitui pe-
tunt, abſentiam vel paupertatem fimpliciter commemorent,
nec quidquam præterea addant. Debebant autem præterea
oſtendere, illam ipſam abſentiam aut paupertatem cauſam læ-
Rioni, quam incurrerunt, dediſſe. Nos igitur, quoties animad-
vertimus, læſionem ex abſentia directo non oriri, ſed forſan
Præſenti queque obventuram fuiſſe, reſtitutionem in integrum
non admittimus. Adſtipulatur nobis Paulus in L. 44.. Ex qui-
bus cauſis majores. Huc pertinet caſus Ctis Helmſtadienſibus
menſe Novembri anni Cclo lo CCXIV. oblatus. Orto concurſu

creditorum, quidam inter chirographarios ſimplices colloca-

tus, ſe pPropter abſentiam reipublicæ cauſa arreſtum bonis de-
bitoris imponere atque jus reale conſequi non potuiſſe, que-
rebatur, atque in integrum ſe reſtitui petebat. In eodem vero
concurſu alii creditores jurium peritiſſimi & ipfius, coram
quo litigabatur, judicii aſſeſſores, etſi præſentes fuiſſent, ta-
men arreſti impoſitionem neglexerant. Probabile igitur non
erat, abſentem iſtum, ſi vel maxime adfuiſſet, iis ſolertiorem
futurum fuiſſe. Quamobrem ſic reſpondimus: Was die ex
capite abſentiæ geſuchte reſtitutionem in integrum wider den
allzuſpaͤt angelegten Arreſt betrift, ſo kan ſolche daher nicht ſtatt
haben, weil nicht zu vermuthen, daß Supplicant, wenn er auch ge⸗
genwaͤrtig geweſen ſeyn ſollte, eher, als der Regierungs⸗Rath Mon-
tigny und andere, ſo erſt poſt motum concurſum ſich gemeldet,
den Arreſt geſucht und ein beſſeres Recht erhalten haben wuͤrde, bey
welchen Umſtaͤnden reſtitutio in integrum ex capite abſentiæ

hinweg faͤllt. n

inr
5

er.
ie
lelt
ere
le.
Ned.
Mien
tun

⸗

b
urii
loer
Ee.
le.
Ferd
Cecn
1t.
ndn
rem
ſeer
den
ſott
H

ſoN .

det⸗
ben

ntick

I.

SP. LXIII. DE ABSENTIBVS. 895

. III.
WMWegotium in præjudicium abſentis non citati & indefenſi, etſi
judiciali auétoritate geſtum, ipſo jure nullum eſt, adeo, ut
nec opus ſit in integrum reſtitutione.

IV.
Wullitas illa evitari poteſt, ſi abſenti ecurator conſtituatur.

Quoties abſens eitandus eſt, non ſußicit, eitationem ad domum
ab ille relictam aut conſortibus ejus inſinuari.
MAcluslon ge remedium eſſe querelam nullitatis, quam reſti-
tutionem in integrum, etiam tirones norunt. Ibi enim
læſionem demonſtrare neceſſe non eſt, quæ in reſtitutionis pe-

titione operoſe probari debet. Deinde reſtitutionis benefi-

cium lapſu quadriennii, nullitatis querela poſt triginta annos
exſpirat. Igitur qui negotium ex capite nullitatis impugnare
poteſt, parum ſibi proſpicit, ſi reſtitutionem petat. Nulla ve-
ro ſunt illa negotia omnia, quæ in detrimentum abſentis ten-
dunt, ſiquidem abſens iſte neque vocatus legitime fuerit, ne-
que curator ei conſtitutus ſit. Fac itaque, prædium aliquod,
cujus dominium pro parte ad abſentem pertinebat, ob æs alie-
num publice ſub haſta vendi. Numquid reverſus abſens iſte
alienationem hanc impugnare & prædium venditum revocare
poterit? Equidem reſtitutio in integrum ei ſine dubio com-
petit per L. 7. §F. I. de Diſtract. pigt. At nos, illum nec opus
quidem habere reſtitutione, ſed, ſubhaſtationem ipſo jure nul-
lam eſſe, putamus. Magna quidem eſt haſtæ fiſcalis fides &
auctoritas, ſed non tanta, ut per eam abſentes inauditi & in-
defenſi bonis fuis exuantur. Ante omnia enim debitori ſub-
haſtatio futura denunciari debet. L. 4. C. de Diſtract. pignor.
uæ denunclatio ſi omittatur, nulla eſt ipſo jure ſubhaſtatio,
teſte Bergero in Electis diſcebt. for. p. II10O. Neque oberit quid-
quam abſenti, quod ille pre parte tantum dominus ſit, & ge-
. Rrrr3Z . teris

8s86 MEDFTAT. AD PANDECT.

teris ejus conſortibus denunciatio facta, aut, quod citatio ad
domum inſinuata fuerit. Citatio namque iis quidem, qui ci-
tati fuerunt, nocet, non etiam ſociis & conſortibus eorum.
Sed his jus quod ad partem ipſorum ſalvum manet. Vide
Lud. Poſt. de Subbaſtat. Inſpect. 36. u. 23. & 36. & Martini in
Proceſſu tit. 39. §. II. n. 89. Porro nec citatio ad domum facta
ſufficit, cum citatus in ea non habitat, neque familiam ſuam

ibi habet, ut jam ſupra in Specim. XXX. de in jus vocando, Me-

ditatione VI. oſtendimus, & Bergerum in Elect. Diſcept. for. pag.

2700. conſentientem habemus. Quamobrem, ut contra abſentem
recte Pprocedatur, neceſſe eſt, locum inveſtigare, in quo vivit,

& ad eum citationem mittere. Quodli is explorari nequeat,
citandus eſt publice. Si nec tunc compareat, curator ei pu-
blica auctoritate conſtituitur, hujusque conſenſus in negotiis
gerendis adhibetur. Sic reſponderunt Cti Vitembergenſes
menſe Decembri anni cho lo CCXI: Iſt waͤhrender Zeit, da Ca-
jus ſich in Krieges⸗Dienſten auſſer Landes befunden, dasjenige
Haus, deſſen Theil er von ſeinem Vater ererbet, auf Anſuchen ei⸗
nes Glaͤubigers Anfangs gerichtlich vor 5300. Rthlr. taxiret,
nachgehends oͤffentlich ſub haſta feil geboten, und an Titium, als
den meiſtbietenden, vor 3600. Rthlr. uͤberlaſſen worden. Nach⸗
dem aber Cajus aus dem Kriege zuruͤck gekommen, hat er, und
nach ſeinem kurz darauf erfolgten Abſterben deſſen Erben, daß ih⸗
nen ſolches Haus, refuſis refundendis, wieder eingeraͤumet wer⸗
den moͤchte, angeſuchet. Da denn derſelbe, ob Titius das ſuh
haſta erſtandene Haus, refuſis refundendis, wieder abzutreten
ſchuldig ſey, zu wiſſen verlanget. Ob nun wel die Aufkuͤndigung
des Capitals, welche nach Inhalt der Schuld⸗Verſchreibung ein
viertel Jahr vorher geſchehen ſollen, dem Cajo zwar nicht ſelbſt
wegen ſeiner Abweſenheit, gleichwol ad domum ejus durch Inſi-
nuation der gerichtlichen Monitoriorum, wie nicht weniger ſeiner
Schweſter, welche als Condebitricin haftete, geſchehen; bey wel⸗

chen Umſtaͤnden es das Anſehen gewinnet, ob ſey die geſchehene

Subhaſtation des Hauſes allerdinges beſtaͤndig, und Litius daſſel⸗
be vor die dafoͤr gegebene Summa wieder abzutreten nicht ſchuldig;
Dennoch aber und dieweil Cajus das halbe Eigenthum an dem

Haͤuſe

— — —, — — ——

— —

SP. LXIII. DE ABSENTIBVS. 687

Hauſe gehabt, und aber bekannten Rechtens, daß eine Subhaſta-
tion ohne vorhergehende Citation aller derjenigen, welchen das
ſubhaſtirte Guth zuſtehet, nicht beſtaͤndig ſey, oder doch wenigſtens

denen, ſo nicht citiret worden, an ihrem Antheil nicht præjudici-

ren koͤnne, fſerner dergleichen Citation nicht in des Schuldners
Haus oder Guth, im Fall er nicht weſentlich daſelbſt wohnet, ſon⸗
dern ihm ſelbſt in faciem inſinuiret, oder, daferne man den Ort
ſeines Aufenthalts nicht erfahren kan, oͤffentlich angeſchlagen, und,
wenn er auſſen bleibt, ihm von der Obrigkeit ein Curator abſen-
tis beſtellet werden muß, welches alles denn allhier nicht in acht ge⸗

nommen worden, indem die der Berthæ als Condebitricin ge⸗

ſchehene Inſinuation dem Cajo nicht ſchaden moͤgen, im uͤbrigen,
und, wenn auch gleich die Subhaſtation zu Recht beſtuͤnde, der
Cajus dennoch dagegen ex cauſa abſentiæ in militia, da zumal
die Læſion in continenti aus der von der gerichtlichen Taxa ſo
ſehr unterſchiedenen Kauf⸗Summa hervor ſcheinet, in integrum
zu reſtituiren waͤre; So iſt Titius des Caji Erben, refuſis re-

fundendis, das ſub haſta erſtandene Haus zur Helfte abzutreten
ſchuldig.

VI.
Abſens Iæſus, cui notabilis ſimul negligentia imputari poteſt,
5 in integrum non reſtituitur.
æpe abſentes læduntur, at ita, ut non ſola abſentia læſionis
cauſa ſit, ſed aliqua ſimul negligentia abſentis. Tum vero
reſtitutio in integrum locum non habet. Clare ſatis Paulus

in L. 16. Ex gquibus caufis majores: Won negligentibus, inquit,

ſubvenitur, ſed neceſſitate rerum impeditis, totumque iſtud arbitrio
prætoris temperabitur, id eſt, ut ita demum reſtituat, ſi non negli-
gentia, ſed temporis anguſtia uon potuerunt litem conteſtari. Quæ
lex tamen temperanda eſt ex aliis, quas ſupra in Specim. XXXII.

de Contumacia, Meditat. I. memoravimus, ut ſcilicet non omnia
a

DTTAT. AD PANDECT.

ad vivum reſecentur, nec quælibet levis negligenria reſtitu.
tionem impediat. Nam, ſi accurate nimis & ſerupuloſe cun-
G exigas, pauci abſentes ab omnia culpa immunes erunt. Igi-
tur notabilis negligentia aut juris ignorantia ſit oportet, ob
quam reſtitutio abſenti denegetur. Exemplis rem illuſtrabi-

mus. Ita nempe menſe Majo anni cio 1o CcI. ICti Vitem

bergenſes reſponderunt: Hat Lucas Kuͤhne bey der Regierung
zu Halle gegen Chriſtoph Heinrich Lauterbachs Erben Klage erho⸗
ben; Da denn anno 1701. den 13. May ſoll erkannt worden
ſeyn, daß Beklagte dem Klaͤger die ſtreitigen Guͤther abzutreten
ſchuldig. Welchen Abſchied beklagte Wittwe und Erben zu Luͤne⸗

burg zwar geleutert, die Leuterung aber, weil ſie die Succumbenz-

Gelder zu rechter Zeit nicht erleget, deſert werden laſſen; wannen⸗
hero der Herr zu wiſſen begehret, ob Beklagte in Anſehen, daß ſie
wegen weit entlegenen Ortes die Zeit der Succumbenz-Gelder
leicht koͤnnen verflieſſen laſſen, reſtitutionem in integrum zu erhal⸗
ten vermoͤchten. Ob nun wol die ziemlich weite Diſtanz von Luͤne⸗
burg und Halle einige Abſentiam zu induciren, folglich ex hoc ca-
Pite die Reſtitution der Wittwe und den Erben zuzukommen ſchei⸗
net; Dieweil aber dennoch die Leuteranten von Nothwendigkeit der
zu erlegenden Succumbenz -Gelder gar wol Wiſſenſchaft gehabt
oder haben ſollen, ſolche auch, wenn ſie nicht nachlaͤßig geweſen, zu
guter Zeit gleich bey eingewendeter Leuterung uͤberſchicken koͤnnen;
So mag die reſtitutio in integrum der Wittwe keineswegs zu ſtat⸗
ten kommen. Similem in modum [Cti Helmſtadienſes menſe Ja-
nuario anni c1o 1o CCxIII. reſponderunt: Der Beklagten iſt in dem

letzt eroͤfneten Urthel die Antwort auf die Klage ſub pona confeſſi &

convicti auferleget, nachgehends hierzu eine Friſt von 14. Tagen an⸗

geſetzet, und, da ſelbige bereits verfloſſen geweſen, eine andere von 4.

Wochen verſtattet worden. Nachdem aber dieſe abermalen verſtrichen,
hat

——

r2
elt.
e Cln.

et,
lrabi.
Uen.
enee
aſe⸗
worden
hkketen
Mlte,
Gnbee

Ghr

Geſe⸗

1Ne

hoccr.
ſOtH

lider
chott
,

hGfen:

ſn .

nleſe

Ne

fell⸗

NNNr

bon

ichen
N

4

Sp. LXIII. DE ABSENTIBVS.

hat Klaͤger der Beklagten beſtaͤndigen Ungehorſam angeklaget, und ſie
pro confeſſa und convicta zu halten gebeten. Nun entſchuldiget
zwar derſelben Advocatus ſeine Principalin damit, daß ſie mit
ihrem Eheherrn auf ſeine Guͤther in Franken verreiſet, und die zur
Inſtruction in dieſer Sache gehoͤrigen documenta zu Berlin ge⸗
laſſen, alſo ihm dem Advocato den noͤthigen Unterricht nicht erthei⸗
len koͤnnen. Alldieweil aber die Abweſenheit demjenigen nicht zu
ſtatten kommt, von welchem zugleich einiges Verſehen und Nach⸗
laͤßigkeit mit untergelaufen, und denn allhier nicht gelaͤugnet wer⸗
den kan, daß Beklagte ſchon lange vor ihrer Reiſe die noͤthige
Nachricht und Documenten uͤberſenden, auch, da ſie ſchon verrei⸗
ſet, gar wohl von ihren Guͤtern aus Inſtruction ertheilen, oder
doch vor Ablauf der peremtorie geſetzten Friſt um Verlaͤngerung
derſelben anhalten koͤnnen; So haben wir, daß Beklagte nun⸗
mehr pro confeſſa und convicta zu achten, demnach die gefoder⸗
ten 1188. Rthlr. 19. Gr. ſammt denen verurſachten Unkoſten Klaͤ⸗
gern zu erſtatten ſchuldig, erkannt.

VII.

Ahbſentia etiam ordinaria parit aliquando reſtitutionem in
integrum.

P Totiſſimum eſt diſerimen inter abſentiam ordinariam & ex-
1Nrtraordinariam. Ilam vocant, cum quis abeſt ab eo loco,

in quo domicilium non habet, quo modo civis Hamburgenſis
Lipiæ abefſe dicitur. Atque hanc abſentiam ordinariam ii,
qui de reſtitutione in integrum ex cauſa abſentiæ commen-
tantur, hujus loci eſſe & reſtitutionem in integrum mereri;
communiter negant. V ide Stravium iu Syntagm. Juris civ. Ex-
erc. S. §. 71. Nos vero & his abſentibus aliquando reſtitutionem
indulgendam putamus, non quidem regulariter, ſed tunc, cum
1om. I. . SSS8s clare

690 MEDITAT. AD PANDECT.

clare apparet, eos ob locorum diſtantiam ſine omni culpa ſua
quid omiſiſſe, atque in grave detrimentum incurriffe. Quam
ſententiam noſtram & æquitas commendat, & Lex 26. §. 9. in

fin. Ex quibus cauſis majores confirmat. Atque ita Cti Vitem-
7 . 4

bergenſes ſuper eodem, de quo in præcedente Meditatione dixi-
mus, caſu reſponderunt: Weii die Entlegenheit der Oerter Luͤ⸗
neburg und Halle eigentlich vor keine Abſenz zu achten; So mag

die reſtitutio in integrum der Wittwe nicht zu ſtatten kommen;

ſie koͤnte und wolte denn, daß wegen ſolcher Entlegenheit die Suc-
cumben?z⸗Gelder zu rechter Zeit zu uͤberſchicken unmoͤglich geweſen,
gebuͤhrend beybringen. Deſten genoͤſſe ſie billig.
C OA OL LA NXNIA.

1. Mercatores reipublicæ cauſa abſentes non ſunt, niſi di-
recto in utilitatem reipublicæ commercia exerceant L
5. §. 3. de Jure immunitatis. Interim aſſentimus W iſſem-
bachio, qui in Diſp. 15. ad D. §. 4. mercatorem etiam
lucri ſui cauſa peregrinantem & per abſentiam læſum
reſtitui debere affirmat.

2. Abſens etiam contra bonæ fidei poſſeſſores in integrum

reſtituitur L. T7. pr. Ex quibus cauſis majores.
3. Abſens collegii membrum ad electionem faciendam vo-
candum eſt. Quæ tamen vocatio tunc rescte omittitur,
ſi ille longe abſit & periculum ex mora metuatur e.

I18. X. de Electione.

SPECIME N LXIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IV. TI T. VI.

RESTITVTIONE IN INTE-

GRVYM EX CLAVSVLA GENERIJ.
. I. Ke-

ð

in
Uun
Nn
tenn.

N

g
ſn
A.

lc.
l.
er.
etiin
kelun

SpP. LXIV. DEREST. IN INTEGR. EXN CLAVS. GEN. 691

I.

Reſtitutio ex elauſula generali non in gratiam tantum abſentium,
ſed etiam praæſentium conſtituta eſt.

II.

Contra termini probatorii lapſum reſtituitur inqui eopiam acto-
rum ad conficiendos articulos probatorios neceſſariorum non habuit.

nter cauſas reſtitutionis in integrum præcipua eſt clauſula,
ut vocatur, generalis: Si qua alia mibi juſta cauſa
videbitur, in integrum reſtituam. Vide L. I. §. I. & L. 26.
§. 9. Ex quibus cauſis majores. Hanc clauſulam tantum ad abſen-
tiam pertinere, nec ad alios caſus extendi poſſe, putant
W'eſembecius ad tit. Ex guibus cauſis majores n. 10.
iſembachius ad æ. Diſp. 15. §. 7. & Sobhilterus Exerc. adw. II.
§. 29. Igitur hanc prætoris mentem fuiſſe ajunt: ſi qua alia mi-
hi juſta ABSEN TIE. cauſa videbitur. Rationem opinionis hu-
jus ſuæ hanc afferunt, quod exempla in L. 26. & ſoquentibus
memorata omnia de abſentibus agunt. Verum enim vero ex
hoc ipſo non conſequitur, prætorem ad ſolam abſentiam reſpe-
viſſe. Contrarium potius, &, quod prætor caſus quoque for-
tuitos & alia impedimenta atque quascunque æquitatis ratio-
nes comprehendere voluerit, apparet ex L. I. pr. Ex quibus cau-
ſis mjores ibi: tempus, quo quis reipublieæ operam dabat, vel adver-
Jocacfu laborabat; ne vel obſit, vel proſit, quod El EIVI Ldeinde ex
eadem L. I. §. I. ubi poſt varias abſentiæ ſpecies recenfitas ſub-
jicitur: ſive cui pro magiſtratu ſine dolo ipfius actio exemta eſſe dice-
zur, item ſi qua alio mibi juſta cauſa eſſe videbitur ; porro ex L. 3.
C. Quibus ex cauſis majores, ibi in contractibus, qui Vonæ fidei ſunt,
etiam majoribus oficio judicis cauſa cognita bpublicajura ſubveni-
88882 Unt;

692 MEDITAT. AD PANDECT.

unt; item ex L. 2. de in integrum reſtitutionibus, ibi: aut juſtum
errorem. Adde L. 26. 9. 4, 5, 6, 7. Ex quibus cauſis majores., Huc
Pertinent exempla, quæ in aliis titulis occurrunt. Sic in §. 5§.

I. de Heredum qualitate contra aditionem hereditatis damnoſæ

reſtituitur heres, quod poſt aditam hereditatem grande æs alie-
num, quod aditæ hereditatis tempore latebat, emerfiſſet. In

§. 33. I. de Actionibus contra pœnam plus petitionis reſtituitur,

qui totum legatum petierat, ſed ex prolatis deinde codicillis,
ademtam ſibi partem legati, intellexerat. Omnium vero cla-
riſſima eſt Lex I. §. 9. de Itinere actuque privato ubi Ulpianus:
Si quis, ait, propter inundationem uſus non ſit itinere altuque hoc
anno, ecum ſuperiore uſus ſit, poteſt, repetita die, hoc interdicto uti
per in integrum reſtitutionem ex illa parte, ſi qua mihi juſta cauſa
eſſe videbitur. Sedetſi per vim hoc ei contigerit, in integrum reſtitui
oportere, Marcellus probat. Præterea & aliis caſibus interdictum
repetita die competit, ex quibus in integrum quis reſtitutionem im-
petrare ſoleat. Quæ cum ita ſin, dubium non eſt, quin jus Roma-
num reſtitutionem in integrum ex clauſula generali ad præſen-
tes etiam variis caſibus læſos extendat. Et hoc uſu quoque ſerva-
tur. Varia ejus rei quotidie obveniunt exempla. Ita Cti Helm-

ſtadienſes menſe Tunio anni c1o 1o ccXII. in integrum reſtitue-

runt aliquem, qui terminum fibi ad probandum præfixum præ-
termiſerat, ſed pro excuſatione afferebat, quod copiam acto-
rum, ſine quibus articuli probatorii commode confici non po-
tuerant, haud habuiſtet: Der Beweis in der Wiederklage ſchei⸗
net, weil deſſen fatale von Zeit des in inſtantia appellationis er⸗
oͤfneten und in Kraft Rechtens ergangenen Urthels zu laufen an⸗
faͤngt, deſert zu ſeyn. Man hat aber ſelbigen dennoch in Anſe⸗
hung, daß die Beweis⸗Arkickel ohne Inſpection der Acten nicht
fuͤglich verfertiget werden moͤgen, und aber deren Remiſſion erſt
lange hernach, ohne daß Beklagten hierbey etwas zu imputir.n,
erfol⸗

—

lne

ellis
ch.
nns

ti

nlſe

Atn

Nn
in.
Dna-
elen.
ſerze.
Heln.
ſtirme.
npre.
al.
on o⸗

90

Oi H
fen n

n ht
von e
Ukir.,

NfO

gehalten.

—

Sbp. LXIV. DE REST. IN INTEGR. EN CLAVS. GEN. 693

erfolget, annoch ex capite reſtitutionis in integrum vor zulaͤßig
III.

Qui per imperitiam vel negligentiam procuratoris Tsſer eſt, in
imiegrum quidem reſtituitur, non tamen, niſi in ſubſidium,
S excuſſo videlicet procuratore.
lia reſtitutionis in integrum ex clauſula generali cauſa eſt
imperitia vel negligentia procuratoris. Magna vero hic
inter ipſas leges civiles pugna eſſe videtur. Aliquæ ei, qui
culpa vel fraude procuratoris læditur, etſi reipublicæ cauſa ab-
ſens fuerit, reſtitutionem in integrum denegant l. 39. Ex qui-
bus caufis majores, lI. 10. C. de Procuratoribus. Aliæ ſimpliciter il-
lam concedunt l. 26. §. 9. Ex quibus cauſis majores. Iſta jurium
pugna non potuit non magnum inter Doctores certamen ex-
citare, de quo componendo nos quidem in præſens non labo-
rabimus. Præferimus tamen noſtramque facimus illorum ſen-
tentiam, qui in integrum reſtitutionem admittunt, ſed tantum
in ſubſidium, excuſſo videlicet & non ſolvendo exiſtente pro-
curatore. Hæc ſententia media, etſi non paucis diſpliceat,
omnium tamen optime cum allatis modo legibus conciliari
poteſt, & ſecundum Gailium lib. I. Obſerv. 35. n. 9. in Camera

Imperii recepta, aliorum quoque collegiorum aflenſu compro-

bata teſtibus Ummio Diſp. ad Proceſ. 2. n. 52. & Bergero in Oeco-
nomia juris p. 897. & a Potentiſſimo Prufſſorum rege in der all⸗
gemeinen Ordnung die Verbeſſerung des Juſtiz-Weſens betreffend
§. 31I. confirmata eſt. Quapropter & Cti Helmſtadienſes eam
in pronunciando ſequuntur. Fecerunt id menſe Januario an-
ni cro 10b CcXxV: Was die Frage betrift, ob Klaͤger reſtitutio-
nem in integrum ſuchen koͤnne; ſo iſt bey den Rechtsgelehrten
ausgemachet, daß derjenige, ſo per culpam oder imperitiam ſeines
Advocaten Schaden leidet, reſtitutionem in integrum, jedoch an⸗
derer Geſtalt nicht, als, wenn er zufoderſt den Advocaten belanget,
und gebuͤhrend excutiret, ſuchen koͤnne. Nun liegt allhier am hel⸗
8533 5 3 len

694 MEDITAT. AD PANDECT.

len Tage, daß der Advocat dadurch, weil er den dem Klaͤger hoͤchſt

nachtheiligen Beſcheid in Kraft Rechtens erſchieſſen laſſen, und
nicht, wie er wohl geſollt, a viribus rei judicatæ ſuſpendiret,
einen gröoſſen Fehler begangen und Klaͤgern Schaden zugezogen.
Dennoch iſt Klaͤger nach der eingefuͤhrten Praxi wohl berechtiget,
wider den durch Verſehen des Advocaten rechtskraͤftig geworde⸗
nen Beſcheid Reſtitution zu ſuchen, wenn er zuſoderſt beybringet,
daß er den geweſenen Advocaten gebuͤhrend belanget, von ihm aber
wegen Mangel der Mittel keine Satisfaction erlangen koͤnnen. Si⸗
militer iidem menſe Aprili anni cio 1o ccxvII. reſponderunt:

Es hat Klaͤger den ihm auferlegten Beweis gefuͤhret, ſiehet aber nach

Publication des Rotuli deſſen Unzulaͤnglichkeit wohl, und begeh⸗

ret unter dem Vorwand, daß er ſeinem bisherigen Advocato einen

Zeugen und documenta, deren ſich ſelbiger nicht bedienet, ſuppe-
ditiret, reſtitutionem in integrum, welche ihm auch in dem letzten

Beſcheide auf den Fall, daer ſein Vorgeben eydlich erhaͤrten wuͤr⸗

de, ertheilet worden. Hieruͤber beſchwehret ſich nun Beklagter und
fuͤhret dagegen an, es ſey poſt publicationem atteſtatorum ver⸗
boten, einen neuen Beweis anzutreten, den einigen Fall ausgenom⸗
men, da ganz neue Zeugen und documenta aufgefunden wuͤrden,
welcher caſus allhier nicht vorhanden. Ob nun wohl auſſerdem
auch ex capite reſtitutionis in integrum ein neuer Beweis Poſt
didicita atteſtata verſtattet wird, arg. L. 36. de Minoribus, teſte
Martini in Proceſſu tit. 29. KRubr. n. 61. Weilen aber doch, wenn ein
Verſehen des Advocati dabey mit unterlaͤufet, die Reſtitution an⸗
derer Geſtalt nicht, als excuſſo & non ſolvendo exiſtente Pro-

euratore, verſtattet wird, welches denn der gemeinen praxi gemaͤß

iſt; So ſeynd wir den gegebenen Beſcheid, jedoch mit der angehengten
Erklaͤtung/ daß Klaͤgern vor allen Dingen gebuͤhrend beyzubringen ob⸗
liege, wie er von ſeinem bisherigen Advocaten die Erſetzung des ihm zuge⸗
fuͤgten Schadens nicht erlangen koͤnne, zu beſtaͤttigen be wogen worden.
IV. Qui,

s

õ

SP. LXIV DE REST. INEECRR EX CLAVS. CEN. 2

IV.

Lui, um falſam celebris 7Cii opinionem ſegunar, lapſas A,

umuntegrum reſtituitur.
(uctoritas judicis vel celebris Cti merito a nobis inter cau-
ſas reſtitutionis in integrum refertur. Id qud jam ſupra
in emen XXXIII, Meditatione 4. & 5. diximus, atque ar-
gumento L. 10. in ſin. de Bonorum bolſeſſion. & L. 9. §. 3. de Juris
& facti ign. ſtabilivimus. Igitur rationes noſtras iterum nunc
non proponemus, ſed novum, quod ſuccurrit, exemplum ſal-
tem memorabimus. Accidit nempe interdum, ut in ſententia
judicis alicui certum, infra quod actionem ſuam probet, ſpa-
tium definiatur, ſimul vero aliud quid expediendum præcipia-
tur, e. g. Daß Klaͤger zufoderſt den Vorſtand der Wiederklage
und Unkoſten halber zu beſtellen und den Grund ſeiner Klage binnen
4. Wochen zu erweiſen ſchuldig. Quæritur igitur, ex quo die
nenitruum hoc ſpatium currere incipiat. Nullam nos vide-
mus cauſam, cur a notiſſima juris regula, quæ ſpatium probatio-
nis a die rei judicatæ computat, ſit recedendum. Cum ratio-
ne enim quodammodo & æquitate pugnaret, computationem
aà die, quo alteri ſententiæ parti ſatisfactum ſit, inchoare. Ita
enim is, qui probare juſſus eſt, obſequium hoc diutiſſime
differre & probationem in infinitum extrahere poſſet. Perci-
peret etiam inſigne ex negligentia, culpa & mora ſua emolu-
mentum. Sed hoc jam ante nos Heroldus in Olſervationibus co-
pioſius oſtendit, & a nobis forſan i infra uberius deducetur. Re-
periuntur tamen aliqui contrariæ opinionis aſſertores, viri non
incelebres, Berlichius P. I. Conel. 38.. 28. Läudoviei in Pro-
eceſſu civili cap. I15 §. 8. A quibus etſi diſſentiant Cti Helmſtadi-
enſes, hoc tamen eorum auctoritati tribuunt, ut, ſi quis illa in-
ductus ſpatium probandi ſibi præfigum prætermittat, eum in
integrum reſtituant, ſed tamen in ex penſarum refuſionem
. con

8 —

696 MEDITAT. AD PANDECT.

condemnent. Et ſic menſe Decembri anni c1o 1o ccxv. reſpon-
derunt: Der ge⸗
an, ob Klaͤger ſich an dem ihnen nachgelaſſ nen Beweis verſaͤumet.
Ob nun wohl die von ihnen zur Salvirung ſolchen Beweiſes ange⸗
fuͤhrte Entſchuldigung, daß nemlich der Beweis⸗Termin eher nicht,
als bis zuvor denen uͤbrigen im Urthel enthaltenen Puncten ein Ge⸗
nuͤgen geſchehen, zu laufen anfange, von geringer Erheblichkeit iſt,
indem ſolche Excuſe der Vernunft und Billigkeit nach anderer Ge⸗
ſtalt keinen Platz findet, als, wenn nicht dem probaturo, ſondern
dem Gegentheil was zufoderſt zu Preſtiren auferlegt wird, dieſer
aber ſich hierinnen ſaͤumig erzeiget, dahingegen, wenn der probatu-
rus ſelbſt nachlaͤßig iſt, ſeine eigene culpa und mora ihm keinen

Vortheil ſchaffen, noch tanquam propria turpitudo zu Salvirung

des verſaͤumten Beweiſes angefuͤhret werden kan, und es demnach
das Anſehen gewinnet, ob haͤtte der Beweis vor deſert erkannt
werden ſollen; Alldieweil aber Klaͤgere die Meynung einiger Rechts⸗
lehrer, als des Berlichii und Ludoviei, vor ſich gehabt, und durch
dieſelbe ſich vielleicht bewegen laſſen, prorogationem termini nicht
eher zu ſuchen, und einem Richter vergoͤnnet iſt, wenn er es der
Billigkeit gemaͤß befindet, auch aus andern Urſachen, welche ex⸗
preſſe in den legibus nicht enthalten, in integrum zu reſtituiren;
So haben wir es ex capite reſtitutionis in integrum bey vorigem

Urthel gelaſſen, dabey aber Klaͤgeren die Erſtattung der ſaͤmtlichen

durch ſolche Reſtitution verurſachten Unkoſten, als welche der re-
ſtitutus jederzeit zu tragen ſchuldig iſt, auferleget.
V.
Pauper non per omnia in integrum reſtituitur, ſed quod ad illa
Jaltem negotia, in quibus pecunia opus fuit.
Contra fataliæ interponendæ appellationis pauper nonnunquam in
integrum reſtituitur.

VII. Ad

tige Streit kommt hauptſaͤchlich darauf

— — —¶ —

—
hon⸗
hunf
unt
Che
ſcht,
G

itſt,

1O

dern
diſe

atu.

ten
rng
rn
konrt
Recher
ddc
iſche
6N
e er
Uing;
tigern
t le⸗

Nd ie

onrin

IA

SP. ILXIV. DE RESTTT. IN INT. EX CLAVS. GEN. 697

Ad Jara pauperum quis admitti poteſt, etiamſi ampliſſimorum
prædiorum dominus ſit.

auperum quidem mentionem prætor expreſſam non facit.
Quin tamen ſub clauſula illa generali comprehendantur,

non dubitamus. Ipla hoc reéta ratio & æ qquitas ſuadet, ut

adeo opus non ſit, pro ſtabiliendo hoc pauperum privilegio

eum vulgo DD. obſcurum aliquod argumentum ex l. 76. de
Prociratoribus deducere. Vide tamen c. 8. X. de Abpellationi-
jus. Sed non promiſcue pauperibus hoc perfugium patet, ve-
rum tunc ſaltem, cum in negotio læſi ſunt, quod ſine impenſa
perficere non potuerunt. Sic pauper contra omiſiæ proſequen-
dir appellationis fatalia, quæ ſine ſumtu obſervare non poruiſ-
ſet, in integrum reſtituitur, teſte Mevio P. 3. Deciſ. 178. Con-
tra, ut monet Brunnemannus ad I. 26. de Procuratoribusn. 2. in
fatalibus interponendæ appellationis ,in quibus pecunia op 1s
non eſt, pauper non juvatur. Sed ab hac Brunnemanni obi-
one recedendum eſt nonnundquam. Cti certe Helmſti-
dienfes ab eà menſe Iulio anni cmo 10 CCXVI. receſſerunt, &
Panperem contra omiſlam appellationem in integrum reſti-
taerüt. Sententia ſcilicet contra eum lata fuerat. Sed copia n

us ſententiæ judex illi, quod debitas ſportulas ſolvere non

₰

.

18 1
poſſet, facere derrectarat. Lapfſum itaque erat interponendæ
appellationis tempus. Huic profecto reſtitutio in integrum

ſine injuſtitia non poterat denegari. Anfaͤnglich wird in unſe⸗
rem Urthel der Koggelin gedacht. Derſelben iſt zwar ihre Præten-
Bon in contumaciam abgeſprochen worden. Daferne ſie aber ih⸗
rem Ankuͤhren nach von ihrer Obrigkeit das Armen⸗Recht erhal⸗
zen, und ihrer Armuth halber die Decreta nicht ausloͤſen koͤnnen,
ſo mag ihr das Armen⸗Recht auch in hieſigem Judicio, und
Tom. I Tttt folg⸗

—

696G MEDITAT. AD PANDECT.

folglich die reſtitutio in integrum nicht verſaget werden. Cete-
rum ſingulare eſt, quod interdum ad pauperum jura admit-
tatur, qui indubius ampliſſimorum bonorum dominus eſt,
ſi ſcilicet per caſum & calamitatem illis frui impediatur.
Memorat Marta Meapolitanus Digeſt. noviſſ. tom. I. verb. Ex:
benſæ c. 5A. pPetiiſſe quendam jura paupertatis, cujus ali-
