Vorſtand der Wieder⸗Klage und Unkoſte en halber zeder auf 10.

fl. hoch durch Buͤrgen oder Pfande zu beſtellen ſchuldig.

V.

Conductores prædiorum publicorum, quos communiter Amt⸗Leu⸗

te vocamus, a ſatisdando immunes non Junt.

KRecepto judiciorum uſu, qui etiam in L. 17. §. 2. Je teſtam
tut. fundatus eſt, viri præcipuæ exiſtimationis & hone-
ſtatis, ſeu qui ſplendidiore dignitate ornati funt, a ſatisdan-

do liberantur, teſte Schiltero Ex ad z. 7. §. 15. Ne tamen

id nimis extendatur, merito Bergerus in Oeconomia Juris
p. I025. hane immunitatem reſtringit ad eos, quibus munere
Publico ornatis ſalaria quoque Publicça conſtituta ſint. Nam
ſi beneficium hoc quibuslibet titulo quodam honcrifico in-

ſignitis tribuas, quod nonnullos facere animadvertimus,

Parum ſecuritati reorum conſules. Quamobrem cum ali-
quando Cti Vitembergenies interrogarentur, an condu-
tor prædii publici, quem princeps præfecçti eines Amtmanns

titulo ornaverat, à ſatisdando immunis eftlet, ipſi hoc ne-

garunt. Etſi enim, dignitatem Præfecti honorificam ſatis
efle, nemo negaverit, præterquam tamen, quod præfectis
hujusmodi ſalaria nulla conſtituta, ipſorum quoque bona
omnia fiſco & principi racite obligata ſunt L. 2. C. In quitus

auſis bignus, ut adeo, ſi mobilia tantum habeant, iis, qui-

bus cavere debent, wix ſatis proſpectum eſſe poſſit. Sic
igitur Cti Vitembergenies m ventb Januario anni clo 10 CCIX.
reſponderunt: Ob gleich Klaͤger vermeynet, er waͤre mit Be⸗
ſtellung des Vorſtandes pro reconventione & expenſis um des
Tom. I. V Vy Wil⸗

354 MEDITAT. AD PANDECT.

Willen zu verſchonen, weil er das Amt L. im Fuͤrſtenthum S.
auf 12. Jahr gepachtet, ſeine geſammte mobilia dahin, transfe-
riret, und einen anſehnlichen Vorſchuß gethan; und aber Maͤn⸗
ner, welche in oͤffentlichen Ehren⸗Aemtern ſitzen, oder mit ſte⸗
henden Beſoldungen verſehen ſeynd, denen Beſitzern unbewegli⸗

cher Guͤther in dieſem Stuͤck gleich geachtet werden. Alldieweil

aber die bekannte und in gantz Teutſchland eingefuͤhrte Rechts⸗
Regul: actor non poſſeſſionatus fatisder; ohne erhebliche Ur⸗
ſache nicht zu reſtringiren, und daher Klaͤgern der Titul und

Charge eines Fuͤrſtlichen Amtmanns nicht zu ſtatten kommen

mag, in Betracht, daß er dieſerhalben mit keiner ſtehenden Be⸗
ſoldung verſehen, ſondern nur fuͤr einen conductorem rerum
fiſcalium zu halten, der, weil ſein Vermoͤgen der Cammer ver⸗

pfaͤndet iſt, ſeinen andern Privat-Glaͤubigern keine ſattſame
Sicherheit verſchaffen mag; So haben wir dannenhero auf Be⸗

ſtellung dieſes Vorſtandes nicht unbillig erkannt.

VI.

Satisdatio pro veconventione & expenfis in cauſa ſpolii & reliquis
actionibus ſummariis præſtanda eſt.

△ it Sehilterus Evxerc. ad æ. 7. §. 16. ſecundum proceſſum
juris Saxonici cautionem ab omni non poſſeſſionato
actore etiam in proceſſu ſummario exigendam eſſe. Sed,
quod ille de Saxonia tantum affirmat, rectius Habnius no-
ſter ad W'eſembecium tit. Qui ſatisdare cogantur n. 4. ver-

bis: omnibus in cauſis generaliter aſſerit, & ad provineias
4*

quoque alias Germaniæ extendit. In omnibus enim cauſis

judicis officium eſt, ſecuritati rei proſpicere, ne reconven-

tio ipſi & repetitio expenſarum inanis reddatur. Iſta vero
quæſtio aliquando ſingulariter mofa fuit, an actor in actio-

ne ſpolii ſatisdare deberet, Recuſabat hoc ille atque ur-
gebat

— ——ð

—— — - —————

—. —

—

—

efe.
Mie
ſ
g⸗
de
e
l
nnitn
D
rerum
nchen
ſgkſoe
uf N.

filnh

roceſun

een

le. ,

piut N

1. 4. Ver.
rovines

imauß

ecohet.

Iſta ven D

r in a⸗
ngve

get

Sp. XXXIV. DE SATISDATIONE. 355

gebat potiſſimum favorem ſpoliatorum, qui ſine omni mora
reſtituendi ſunt. Exiſtimavimus tamen, & in hac actione ſa-

tisdationem iſtam exigi poſſle. Etſi enim reſtituendus ſit ſta-

tim ſpoliatus, non aliter tamen id verum eſt, quam ſi certo de
ſpolio conſtet. At ſi cauſa adhuc illiquida & ſpolium legiti-

me probandum eſt, actor non debet ea, quæ ad ſecuritatem

rei pertinent, ſubterfugere. Diſſentit quidem a nobis Ber-
lichius P. I. Concl. 19. u. 6. ſed infirmiſſima ratione indudgus,
quam jam diu exploſit Bergerus in Electis Diſcept. For. p.
1786. ſeqq. Sic igitur reſponderunt ICti Vitembergenſes
menſe Julio anni cio 1o ccX: Ob gleich Klaͤger den von ihm ge⸗
foderten Vorſtand der Wieder⸗Klage und Unkoſten dadurch, daß
ſolcher in actione ſpolii tanquam ſummaria nicht ſtatt habe, ab⸗
zulehnen ſuchet; Alldieweil aber die Beſtellung des Vorſtandes auch
in proceſſibus ſummariis, ſonderlich in actione ſpolii vonnoͤ⸗
then iſt; ſo haben wir darauf billig erkannt.

VII.
Sarisderio pro reconventione & ex penſi. 15 etiam in proceſſi
executivo exigttur.

Mgis dubium eſt, utrum in procefſſu executivo, qui
omnium celerrime expediri debet, reus cautionem
pro reconventione & expenſis poſcere queat. Sed & hic

eam exigimus, tum quod, ut modo dictum fuit, in omni-

bus illa cauſis neceſſaria eſt, tum quod natura proceſſus exe-

cutivi eim præ ceteris requirere videtur. Quum enim pa-

ratiſſima hic ſit executio omnesque rei exgeptiones, quæ
modo aliquid dubi habent, differantur, neceſſarium utique
eſt, reo ſecuritatem præſtare, ne reconventio, qua turbi-
das exceptiones ſuas explicare & ad liquidum deducere in

poſterum vult, inanis efficiatur. Vide Martini Proceſſum
XV2 eit. 13.

356 MEDITAT. AD PANDECT.
tit. 13. n. 138. Jeq. Quapropter ſic reſponderunt [Cti

& expenſis belanget, nicht ohne, daß ſolche in allen auch exe-
cutiv-Proceſſen, ſonderlich wenn Beklagter ein ge wahrſchein⸗
liche Urſache anzufuͤhren weiß, weshalben er Sicherheit verlan⸗

zogene Gewohnheit nicht genugſam beſcheiniget.
COαX O& L L A N I A.

I. Uſufructuarius a ſatisdando immunis non eſt. L. 15. §. 1.
Qui ſatisd. cog. Qua lege tamen non obſtante, defende-
mus ſententiam Sebhilteri Ex. 7. §. 22. Viduam ſcilicet no-

non compelli.
2. Errat Carpzovius, qui lib. 2. Keſp. 80. exiſtimat, eum, cui
jam per fententiam cautio juratoria injuncta eſt, a jure-

inveniat. Quæ ſententia refellitur ex Auth. Genera-
liter C. de Epiſcopit ibi: ſe Edejuſſorem dare non poſſe.
Adde L. 9. J. 5. in Line Qut ſatisd. cog.
3. Vir potens, dummodo locuples ſit, fide juſſor idoneus eſt.

SPECIMEN XXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
ADLIB. II. T. I T. XII.

F E KRIIS
PVBLICE D EFEN SVM
4B G
HENRICO IOANNE DORGVTH HrrMSTADIENSI.
D. IX. MART- ANNI CIO IDO CCXV

Helmſtadienſes menſe Februario anni clo lD CcCXVI: Es
iſt, was die gefoderte ſatisdationem pro reconventione

get, beſtellet werden muͤſſe. Und hat Klaͤger die dagegen ange⸗

bilem, cui dotalitium conſtitutum eſt, ad ſatisdationem

jurando non liberari, etti deinde idoneam cautionem

—
Ti
6
te
her.
ſchen
ler

efenle.
lcetan.
Ationen

un.

4 une.
tionen
Teere-
1 doſe.

neusel

—

1

o

14

7

Sb. NXXNV. DE FERIIS. 357

Ada conſtitutionem feriarum erxpreſſa principis voluntas non
Jſemper requiritur, ſed ſuicit conſuetudo.

II.
Won quævis ſolemnia pro feriis haberi debent, niſi judicia
per illud tempus ſint clauſa.

Nonſtitutionem feriarum partem majeſtatis eſſe, arque
adeo ſoli principi compeftere, nemo eſt, qui ignoret.
De que clariffima extat conſtitutio in L. 4. C. de Feriis,
ubi feriæ a judice vel adminiſtratore Imperatoris inſtitutæ &

nomine feriarum & fructu carere jubentur. Adde Zieglerum

dJe Juribus majeſtatis lib. I. C. 17. §. I. At cum princeps volun-
tatem dupliciter, vel expreſſe vel tacite, declaret, feriæ etiam
tacito ejus conſenſu, Per diuturnam ſcilicet, conſuetudinem
conſtituuntur. Quæ res ideo minus dubii habet, quod & jus
civile in L. 7. pr. de Ohcio proconſulis & canonicum in . 2. pr.
X. dJe Feriis in feſtorum celebratione regionum conſuetudines
attendere jubent. Verum exinde non conſequitur, omnes
Iudos & ſolemnia, quæ ex recepto antiquo more paſſim in
civitatibus ſervantur, & ſtatis temporibus recurrunt;, ferias
eſfe. Crediderat hoc civis quidam Magdeburgenſis, cujus
cauſa menſe Majo anni Clo 10 CCX. in collegio JCtorum Vi-
tembergenſium examinabatur. Is ad audiendam ſeêntentiam

in judicium vocatus erat, ſed die, quo ex priſco more hi, qui

in campo, quem vocant, Martio alios jaculando, ſuperave-

runt, ſolemni pompa in urbem deducuntur. Igitur cum

non comparuiſſet, ſententiamt interim pronunciatam ideo,
1F . . . . . . „— .
quod dies publicationis in ferias incidiſſet, impugnabat.

Urgebat illud maxime, quod ſupra diximus, ferias tacita

Xy 3 ”””́ etiam

358 MEDITAT. AD PANDECT.
etiam principis voluntate per diuturnam conſuetudinem
conſtitui. Exiſtimarunt tamen dicti Cti illum ſolemnem
inceſſum, qui ſpeciem triumphi refert, ferias non efſe.
Non enim ſolemnitas ſola ferias facit, ſed vacatie a foren-
ſibus negotiis & ceſſatio judiciorum Ia 9. de Feris. Id quod
luculentius apparet ex L. 26. §. 7. Ex quibus cauſis majores,
ubi feriæ extra ordinem ob res proſpere geſtas, vel in ho-
norem principis indicteæ, tunc demum excuſare dicuntur,
ſi magiſtratus propterea jus non dixerit. At eo, quem me-
moravimus, die aperta judicia fuerant. Quapropter ſic pro-
nunciatum fuit: Es hat Beklagter wider den am 27. May 1709.

ertheilten Beſcheid Leuterung eingewendet und vermeynet, es

koͤnne ſolcher Beſcheid, weil er gleich an dem Tage, da die
Scheiben⸗Koͤnige eingefuͤhret werden, und alſo die feriato ge⸗
geben worden, nicht beſtehen; Alldieweil aber dergleichen So⸗
lennitaten nicht alſofort fuͤr Feyertage zu halten, immaſſen dieſe
letztere von niemand anders, als dem Landes⸗Fuͤrſten, ange⸗
ordnet werden koͤnnen, dahingegen ſolches Einfuͤhren nur pri-
vata auétoritate geſchiehet; So iſt ſelbiges gravamen vor un⸗
erheblich zu achten.

III.
Excettioni feriarum expreſſe renunciari delet. Præſumtione
e conjecturæ non ſußciunt.

Diebus feriatis, qui ob neceſſitates hominum indulgentur,
non etiam iis, qui in honorem Dei inſtituti ſunt, re-
nunciare Gregorius IX. Pontifex in c. y. X. de Feriis per-
mittit. At iſtiusmodi renunciatio claris verbis vel factis de-

claranda eſt, cum ſolæ ad eam conjecturæ non ſufficiant.
Cum enim renunciationes juri contrariæ ſint, non facile

præſumuntur, ſed evidenter probari debent. Vide L. 4. §. 4.

Nlet,
1.
n
e.
Ppro.
1709,
t/ e
N N

1 %ς

n
in Di⸗
anhe
1 Pri-
N W

ſontint

lulgenn
ſun, 1

Eerit N%⅓

fus
ſüfce
non k

del4

Sp. XXXV. DE FERIIS. 359

„ duis cautionibus, Fac ergo, quem paulo ante meſſium
ferias ad judicem venire, atque, ut cauſa ſua ſine omni mora
ventiletur & brevis terminus præfigatur, er ſolle die Sache be⸗
ſchleunigen und einen kurtzen Termin anſetzen, petere. An is ex-
ceptioni feriarum renunciavit? N egarunt Cti Vitembergen-
ſes menſe Octobri anni c1o 10o ccIx. & impune illum, cum ad
diem in tempora meſſis incidentem vocatus eſſet, non com-
Paruiſſe, reſponderunt. Vide Andr. Dolnerum de Eariorum ju-
rium renunciationibus e, I. n. 5S. uſque ad fiuem, enprimnis n.
86. ubi: KRenunciatio, inquit, facta non cenſetur, niſi neceſſario
ex actu inferri poſſit, ſeu expreſſe conſtet. Et quamvis idem
Dalnerus c. 3. n. 12. aſſcrat, illum feriis renunciare, qui earum

tempore ſententiam ferri poſtulat; hæc tamen opinio, niſi

recte explicetur, admitti nequit. Nam ſi ea Dalneri mens
eſt, illum, qui feriarum tempore judicem adit, & ſententiæ
publicationem petit, feriis renunciare, fallitur profecto, iis-
que, quæ cap. I. operoſe adſtruxit, evidenter contradicit.
Neque enim inde, quod feriarum tempore hoc petiit, colligi
poteſt, illum voluiſſe, ut etiam publicatio die feriato fieret.
Itaque de eo potius caſu intelligendus eſt Dalneru?, cum quis
expreſſe, ut publicatio die feriato fieret, rogavit. Et, ſi
quidem ita ſenſit, res omni dubio caret.

IV.
Sationis tempus inter ferias non connumeratur.

V.

VoN rußticitatis non ruſticationem &* agriculturæ exercitium
Jed ſimplicitatem & ignorantiam ſignificat.

Jon panci tempus quoque ſationis inter ferias humanas
connumerant;, inter quos Aecaxt us in Le 1, C. de Agri-
c oli

360 MEDFTAT. AD PANDECT.

Sο1lis & cenfitis lit. b. & Ungefauer in tit. X. de Feriis n. 9. jam

ſuccurrunt. Nec rationibus deſtituuntur, quæ tamen ejus
momenti non ſunt, ut nos in eandem ſententiam perducant.
Etſi enim fateamur, ſationem non minus neceflariam efle,
quam meſſem, attamen magnum inter utramque intercedit
diſerimen. Sationis tempora certa adeo atque determinata non
ſunt, ut non differri aliquantulum ſine magno diſpendio poſ-
ſint; quod in meſſe utique ſecus eſt. Deinde meſſium labores
ampliores longe ſunt totumque diem conſumunt, & omnes,
qui ruri degunt, occupant. At ſatio minore pauciorum homi-
num labore perficitur. Nec ſola necefſitas fer as facit, cum
alias & ſtercorationem & triturationem feriis annumerari
oporteret. Quod autem ad L. I. pr, de Feriis attinet, quæ oc-
cupatos circa rem ruſticam in forum compelli vetat, ea, ut ex
primis ejus verbis luculenter apparet, de meſſium ſaltem vin-
demiarumque tempore agit. Id tamen lubenter concedemus,
judicem ruſtico, qui in jus vocatus ſed ſationis laboribus di-
ſtentus emanſit, veniam indulgere & contumaciæ pœnas re-
nittere poſſe, maxime ſi videat, tempus ſationi opportunum
fuiſſe, quod agricolæ prætermittere facile non debent. Quam
ſententiam contra Lauterbachium tuetur Schilterus Exere.
ad . 7. §. 12. & 27. in En. Congruit hoc æquitati & juris no-
ſtri diſpoſitioni in L. 1. C. de agricolis & cenſitis. Non poſ-
ſumus tamen hic, quin errorem a Sc-hiltero commiſſum co-
arguamus. Is enim, dum agricolæ circa ſàtionem occupa-
to parcendum aſſerit, fundamentum opinionis hujus in L. 2.
§. 1. Si quis in jus vocatus ponit, & Lauterbachium, qui L. 2.
C. de in jus vocatus pro ſe affert, refellit. Sed in neutra
lege quidquam reperitur, quod ad eam controverſiam
trahi queat. Namque vox ruſfticitatis in ambabus legibus
obvia nunquam in jure noſtro de ruſticatione & agri-
cul-

—

Har

I

Ne⸗

En
eſns
Acant
del
ICec
Anon
lobl
bore
Olnnes
nhom
t, cun
lmerar

.

ed, Uter
temn ril.
edemmmg
nbus d
Enas re-
Dttünh

. Qun
fus Lun

Dillounc. .

Ius il!

ntrore

K . NWXXV. DE FERIIS. 26r

Sulturæ exercitio, ſed ſemper de Gmplicitate & ignorantis

4 Iuris hominibus agreſtibus familiari . erur. eihor eO-⸗
rum fidem, qui leges iſtas curatius inſpicient, ſi hæ ip-

ſis non ſatisfaciant, atljunxerint L. I. §. 5. de h, L. 3. C.
2½Defenſoribus eivit. Nec unquam apud bonos auctores vox
ruſticitatis ruſticationem ſeu operam agriculturæ, ſed ſem-
per ſimplicitatem, & , quæ ex hac eritur, morum inconcin-
nitatem ſignificat. Seneca natur. quaſt. Iib. 4. præfat. Alius,

inquit, ex aperto palam ruſtieitate ſi m alata, uaſi ſi Omplicitas

ila, non ars ſit. Deinde Plinius lib. 35. ab. A. Agripha, ait,
vir ruſticitati propior, quam delictii. Porro Plinius; junior

lib. r. ep. 14 Brixia, inquit, multum adbuc verecundik, mul-

tum frugalitatis atgue etiam vuſtieitatis autiquæ retinet ac
ſervat. Denique Suetonius in Ceſare cap. 53,: WMWe boſpitem,
ait, aut negligentiæ aut ruſticitatis videre etur arguere. Vera
igitur eſt ebilteri ſententia, ſed quæ non ex L. 2. §. I. Ii
Quis in jus vocatus, verum ex æquitate & argumento L.- I. C-
46 Agricolis & cenſitis debuiſſet Prohari-

VI.
Debitor, eerto die as ſoluendum ſub pœna obligatus, non c*-
cuſatur, etſi dies iſte in ferias incidat.

Imtor ædium, ſe venditori pretium quarto decimo poſt
contractum perfectum die ſoluturum, promiſerat, pœ-
namque adjeoerat. „ ut, ſi præfinitum tempus elabi Patere-
fur, venditio reſeinderetur. Is dies quartus decimus forte
in primum Paſchatos feſtum incidebat. Emtor igitur &
hunc & ſequentes duos, qui etiam feriati ſunt, prætermit-
tebat, &, lapfſis demurn lis ; ſoôlutionem offerebar. Quam
eum venditor recipere nollet, & ad reſeindendam venditio-
nem ex lege commiſſoria ageret, acerrima inter utrumque
Zom. I. “ 142 diſpu-

362 NMAEDTTAT. AD PANDECT.

—

diſputatio oriebatur. Pro emtore ſanctitas feriarum, quæ ab

Omni opere vacuæ eſſe, & ſecundum L. I1I. pr. C. de Feriis nul-
lis exactionum vexationibus profanari debent. NWulla, ut im-
pPeratores in d. I. II. §. I. ajunt, guemquain urgeat admonitie,
eſpirent a controverſtis litigantet, ad ſeſe veniant adverſarii non
timentes &c. Sed fortiora longe ſunt, quæ pro venditore af-

ferri poſſunt. Namque primum feriæ ſecundum L. 9. de Feriis

à forenſibus tantum negotiis dant vacationem & aàa neceſſitate

comparendi in judicio liberant. Deinde licet lex divina ab ex-

trajudicialibus quoque laboribus feriari jubeat, ii tamen la-
bores omni jure eximuntur, qui ſine detrimento aut pericu-
lo differri non poſſunt. Egregie Scævola apud Macrobium Sda-
turnal. lib. I. C. 16. conſultus, quid ferüs agi liceret, reſpon-
dit, quod prætermiſſum noceret. Et hac ratione I. I. §. 4. de
Operis novi nunc. permittit, nunciationem novi operis, quia
judicem adire non oportet, & in mora periculum eſt, etiam die
feriato fieri. Et arbiter in feriis, ſi dies compromiſſi exitura eſt,
ſententiam dicere cogitur l. 13. §. 3. I. 36. de Keceptis, qui arbi-
trium. Accedit porro, quod iſtiusmodi ſolutio non magnam
corporis animive intentionem requirat, ſed brevi tempore &
exigua opera perfici poſſit. Quæ autem ita comparata ſunt,
diebus quoque feriatis impune expediuntur. Papinianus in
L. II. §. 6. ad L. Jul. de adulteriis in illos ſexaginta dies,
quibus accuſatio de adulterio inſtituenda eſt, dies etiam fe
riatos computari reſpondet, addita ratione, quoniam de
plano quoque libellus dari poteſt. Denique fac, ſolutio-
nem die feriato fieri non debuiſſe. Emtor tamen nullam
moræ ſuæ excuſationem legitimam afferre poterit. Non
ignorabat, ferias inſtare, norat, ſe intra quatuordecim dies
ad ſolvendum obligatum, ſciebat pœnam contractui adje-
Ctam. Cur itaque ultimum diem exſpectarat, cur non an-
te ſatisfecerat creditori. Quærit Ulpianus in I. 2. §. 8. J

ed
nul.
in⸗
niti
ine
te.
Eerit.
eM
dber⸗

Nen k.

dericr

,.

teſhon.
646
8,
lamct
Urael,
liorli.
agram

doree

nn lun
izuus

gair cautionibus, ſi quis, cum poſſet non incidere in tempe-
ſtatem vel in fluminis vim, ſi ante profectus eſſet, vel tem-
pore opportuno navigaſſet, ipſe ſe arctaverit, an excuſan-

dus ſit; negatque ei exceptionem profuturam. Idem igitur

noſtro quoque cafu dicendum eſt, emtorem ſcilicet ideo;
quod non ſolverit ſtatuto tempore, in moram & pœnam
ei annexam incidiſſe. Similem fere noſtro caſum Annæus
Kobertus KRerum judiecatarum lib. A. c. I5. exhibet;, ſed di-
verſimode decidit. Putamus tamen lectorem, collatis utrin-
que rationibus, facile animadverſurum, eas, quæ a nobis
allate fuerunt, rationes longe firmiores eſſe-

VII.

Diſerepantibus feriis, non e ſolum, quas Iacer, ſed &,; quas

bartes eelebrant, attendi debent.
um ſæpiffime ob diverſitatem religionum alias ferias ju-
☛ dex, alias actor, alias reus habeat, quæritur, quasnam
ex iis attendi oporteat? Plerique fere cum YZreutlero vol. I.

diſp. J. §. 9. lit. f. judicis ferias obſervandas eſie putant, du-

o ex I. 3. & 6. de Teſtibus argumento, ubi judex conſue-
tudinem ejus provinciæ, in qua judicat, reſpicere jubetur-
Sed dubitamus, an hoc ad præſentem caſum accommodari
poſſit, ubi non ſolemnitatum ſaltem, ſed conſcientiarum
quoque ratio habenda eſt. Igitur jam diu Bachovius ad
Treutl. d. I. verbis: Poſtremum exiſtimo veram eſſe; rei et-

iam & feriarum;, quas ille colit, rationem haberi debere,

monet. Sed nos, adctoris & rei paria jura eſſe debere, puta-
mus, atque adeo & judicis, & actoris & rei ferias obſervan-

das eflſe aſſerimus. Neque id ſolum, ſi Chriſtiani ſint o-

mnes, fed &, fi udæi, vel Mahumedani, vel Ethnici, com-
merciorum cauſa per terras noſtras transeuntes. Humani-
tatis enim ratio exigit, ne cujus ſacra türbemus & conſci-
— Z2 entiæ

7

2 64 MEDTTAT. AD PANDECT.

entiæ vim inferamus. Convenit hoc Legi 13. C. de Judæis,
Abi interdicitur, judæum die Sabbathi aut alio tempore,
quo cultus fui reverentiam ſervat, gonvenire.

1

L VIII.
Periæ meſzum & vindemiarum in illis lotis non ſunt ohſer-
vandaæ, in quilus nez meſſes nec vindemiæ funt.
MCu/* & vindemiarum ferias advocatis etiam & aliis,
I qui nec in meſſe nec vindemia occupantur, prodeſſe,
communis adeo atque in foro recepta ſententia eſt, ut, etſi
ea ex jure noſtro defendi vix poſſit, tamen fruſtra eam quis
oppugnaturus ſit. At, quod aliqui longius progrediuntur,
& cum Scaccia de Judieiis I. 2. 6. 5y. n. I45. 146. ällis etiam in
locis ejusmodi ferias prodeſſe dicunt, ubi nec meſſes nee
vindemiæ fiunt, hoc nobis perſuadere non poſſumus. Ra-
tio enim, ob quam feriæ iſtæ conſtitutæ ſunt, ea eſt, ne
ecupati cirea rem ruſticam in forum compellantur & a ne-
ceſſario opere abſtrahantur f. I. pr. de Feriis. At ea ratio in
egjusmodi locis, ubi nec vinum naſcitur, nec fruges colli-
guntur, ceſſat. Ceſſabunt igitur & feriæ. Nec mover
nos, quod Scaceia addit, inhabitatores tamen ejusmocki lo-
corum oecupatos eſſe, ut vinum & frumentum aliunde per-
quirant atque advehant. Hoc enim alio anni tempore eue
commode & commodius adhuc, quam in ipſa meſſe aut
vindemia, fieri poteſt. .

In repentinis ealamitatibus fFeriæ pro deprecande Dei ira etiam
ſine principis juſſu recte indicuntur.

Nos

eis
Nle,

e.
Dis

elle
b eti

1 nS

ror,
lamin
s Nee
. M.
, n
1ne⸗
coll.

MMOVYH

oci h

ce e.

ke elte
elle a

-ι⅓⅝

SP. NNNV. DE FERIs. 335
os equidem illi non ſumus, qui principis jura imminue-
re aut in dubium vocare audeamus. Hoc tamen prin-
cipi nociturum non putamus, quod aſſerimus, poſſe etimn
magiſtratum inferiorem, vocato in conſilium clero, in re-
Pentinis calamitatibus jejunia & fupplicationes indicere ad
inplorandam Dei miſericordiam, ſeu, ur Anuæus Rober-
Zus Kerum jadicatarum lil. 4. c. I5. Paulo profanius loqui-
tur, ad avertendum divini numinis furorem. Et talis ſuppli-
catio pro feſto habebitur. Etſi enim Lex 4. C. de Feriii

ferias, quas judex edixit, & nomine & fructu feriarum ca-

rere jubeat, tamen, ut in omnibus legibus, necefſitatis ca-
ſus & hic merito eximendus eſt. Sed ne quid ſine auctori-
tate & exempho ftatuere videamus, Cellins Mobtium Attica-
rum lib. 2. 6. 28 Romanos veterés, ait, ubi terram mo-
viſſe ſenſerant nunciatumve erat, ferias ejus rei edicto im-
Peraſſe, quos polluere nemini licuerit. At edicta a magi-

ſtratibus etiam municipiorum propoſita fuiſte, quis ignorat?

Adde Macrobium lib. I. Saturn. c. 16. Clarior adhuc conſti-
tutio in Caroli Magui & Ludovici Pii Capitularibus lib. I.
. II2. extat, cujus hæc verba ſunt: Si evenerit fames, cla-
dey, peſtilentia, & inæqualitas abris, vel alia qualiscunque
tribulatio, ut non exſpectetur edictum noſtrum, ſed ſtatim de-
precetur Dei miſericordia.

e$σιt, 1RIA.

I. Renunciatio feriarum, a procuratore ſine ſpeciali man-
dato facta, principali non nocet. .

2. Solus princeps ferias conſtituit. Magiſtratus tamen in-

ferior in violatores earum certam pœnam ſtatuere poreſt.
2. Appellatio die feriata judici inſinuari poteſt, arg. L. II.
§ 6. Ad L. Juliam de adulteriit.

22 3 SPE-

366 MEDTTXT. AD PANDECT.

SPECIMEN XXNVV.
MEDITATIONVM AD PANDECITAS
AD LIB. II. TIT. XIII.

EL I B E L L O'!
PVBLICE DEFENSVM
2.

D. VI. APRIL. ANNI CI5D 15 CCXIV-

I.

Cauſa, ob quam libellorum artieulatorum uſus probibizus
fuerit, inveſtigatur.

II.
Lilellum artieulis, non etiam numeris diſtinguere;,
brobibitum eſt.

ibellum articulatum judici offerre, leges Saxonicæ pro-

huiuibent in Ord. Proc. Sax. tit. 5. pr. & P. I. Conſtitut. 2.

Cujus prohibitionis rationem, quantacunque diligen-

tia inveſtigaverim, nullam tamen, quæ ſatisfaceret, reperire po-
tui, præter generalem illam, quam Julianus in L. Won omniun
20. de Legibus affert. Equidem non ignoro, doctores more ſuo
cauſäas ſat multas conquirere, ob quas prohibitionem iſtam
factam exiſtimant. Sed leckorum judicium erit, an ulla ex
üis ſufficiat, Aliqui cum Carpzovio P. I. C. 2. def. I. ideo li-

bellum

— —

cr In

Pits!
diliggen

erireN

1ontnin
morefn
en iln
n Iliel
igent
Delue

Sp. XXNXVI. DE LIBELLO. 36

bellum articulatum rejici putant, quod magis involvatur, ſeu
Obſcurior reddatur cauſæ ſtatus, quando per poſitiones fruſtu-
latim dilacerantur ea, quæ continua oratione proponi pote-
runt. At ego nullam video, quæ ex articulis proveniat, ob-

ſeuritatem. Quin potius per illos brevius clariusque mens

actoris proponi poteſt. Quia etiam articuli brevitati & perſpi-
Cuitati inſerviunt, fapienter a majoribus noſtris conſtitutum
eſt, ut probatio iis includatur. Cum igitur hæc Carpzoviz ra-
tio non ſufficiat, alam Mariini in Proceſſu tit. 5, S. I. n. I4. af-
fert. Iniquum, ait, videtur, quemquam cogi de jure ſuo re-
ſpondere ante judicium, & reum propria magis confeſſione,

guam actoris probationibus condemnari, ut actores hac ratio-

ne faciliores & promtiores ad litem intenfandam fient. Sed &
hujus rationis aut nullum omnino acumen eſt, aut tam ſubti-
le, uta me non perſpiciatur. Quæ enim, quæſo, iniquitas,
reum non ante, ſed in judicio, ſeu in ipſa litis conteſtatione,

cogi de jure ſuo reſpondere? Quæ porro injuſtitia per bre-

vius remedium veritatem confeſtim eruere, ut actor operoſa
Probatione non indigeat? Quæ denique exarticulorum ho-
rum uſu poterit agendi libido & multitudo litium oriri? Igi-
tur nec hæc ratio lectori ſatisfaciet. Nec ceteræ, quæ ab aliis

audtoribus afferuntur, meliores ſunt, ut adeo, eas colli-

gere, operæ pretium futurum non ſit. Quapropter miran-
dum non eſt, libellorum artieulatorum uſum in toto olim
imperio, maxime in camera ejus, receptum diutiſſime
manſiſſe, imo quibusdam caſibus neceſſarium quoque fuiſſe.
Vide Receſſum Imperii Spirenſem de anno 1570. §. 88. Adde
Ord. Cam. P. 2. tit. 12. §. 8. Tandem vero publica lege,
queæ in Keceſu Imperii de anno 1654. §. 34. & 64. extat, fa-
cultas libellum articulis includendi prorſus ſublata, & con-
ſtitutum eſt, ut in poſterum libelli ſimpliciter concipiantur.

Diu canſam, quæ legatos cæſaris & ordinum imperii ad
novam

368 MEDITAT. AD PANDECT.

novam hanc legem Tomdandam ſeu potius ex legibus Saxoni-
Eis deſumendam impulerit, requ Riri i, ſed fruſtra , donec tan-
dem in Auguſtini Strauchii ſchedas, quæ ad me hereditario-
jure pervenerunt, incider em. Fuit is Principis Elefctoris Sa-
vOnis comfiliarius intimus & ad bina imperii comitia legatus,
vir in Jure tam publico quam privato verfatiſſimus, ut a col-
legis ſinis ſæpiſime conſuleretur & communiter lexiconi im-
Perii in publicis eriam, que adhuc hodie extant, ſcriptis ap⸗
Pellaretur. Sed luculentiſſimum de peritia ejus toltimoni⸗
uimm inde ſumo, quod ſub finem comitiorum, quæ anno emn
109 eru cele sbrata fünt, cum more ſolito receſſus imperü;,
quem vocant, conficiendus eſſet, ipſi hoc negotium com-
muüni collegarum conſenſu commirteretur. Nec detrectavit
onus, ſed ſtylum ſuum libenter reipublicæ commodavit,
iſtamque legem conſeripſit, quæ receffus: imperii noviſſimus
appellatur; & confuſum olim camere & judiciorum Germa-
nicorum ordinem paulo ordinatiorem fecit. At qilia ipſe S Sa⸗
ο erat, legesque Saxonicas hac in Parte ſatis accuratas eſſe
norat, ex iis pleraque defumiit. Atque h ainc eſt, quod plu-

res atque integre paginæ totidem Verbis ex Jo. Ge eorgii

1
Saxonis erdinatione proceflus, illi, quem ſœpe dixi, recefiui
inſertæ leguntur. Enter cerer ca. Vero c ita hoc i ipfum quoque
de articulati libelli Pro Itione ex Jure Saxonico inſeruit,
ifſtimum H „ ut modug procedendi in imperi

hoc. Poet 1
ninus a, Saxonico diſcreparer, ſed ab initio ſta-

tim in pſͦ lus libelli formatione conveniret. Quam- legem
deinde, u Epr imum publica facta eſt, ceteri quoque prin-
cipes ien te rris ſuis receperunt. Igitur articulatum libel-

lum ! legik us quoque Brunſvico - Luneburgicis, Branden-

Magdeburgicis Meclenburgicis „Pruſſicis &
Bus Prohiberi videbis. Relicta tamen eſt in re-

H 2 libellum ſuum certis numeris

ceflu imperii actori faci

. Sp. XNXXNXVI. DE LIBEILLO. 369 S=
ni.

diſtinguendi. Quod etſi juribus Saxonico ceterisque expreſ

ſum non ſit, putamus tamen, ibi quoque licere debere, cum
M rationem, quæ hoc prohibeat, nullam videamus. [Cti certe
Vitembergenſes menſe Auguſto anni c1o 1ο ccx. cum libellus
uc talis numeris diſtinétus a reo tanquam articulatus impugna-
l retur, probare eum non dubitarunt, atque ita reſponderunt:
n Es iſt die von Seyfried Leopolden uͤbergebene Klage deshalben,
aeh weil die darinnen enthaltene unterſchiedene Puncte mit denen Zif⸗
HMW fern 1, 2, 3, 4, 5. bemerket worden, pro libello articulato kei⸗
den nesweges zu achten, in Erwegung, daß dieſe Punete nicht in Fra⸗
elun geſtuͤcken, welche eigentlich Artikel genennet werden, verfaſſet ſeynd,
d uͤberdies der Reichs⸗Abſchied, ſo doch expreſſe die articulirte Kla⸗
Auin ge⸗Schreiben verbietet, gleichwol diejenigen Libelle, welche Pun⸗
di ctenweiſe eingerichtet werden, zulaͤſſet.
ilim
Verm. III.
Nle S. Llanſula ſalutaris, ſeu imploratio offcii judicis, Iibellis tantum
eſe primæ inſtantiæ, non etiam leuterationibus, ſuphlicationi-
bus 8 abpellationibus Jubjicienda eſt.

Nuantis elogiis priſci Doctores implorationem nobilis of-
ficii judieis, quæ libellis ſubjici ſolet, efferant, nemini
grogt incognitum eſt. Herbam betonicam, collyrium, clauſulam
ſalutarem paſſim vocant, & cuncta per eam libelli vitia ſanari
dicunt. At, ſi rem penitius conſideremus, omnis virtus
quæ vulgo formulæ iſti tribuitur, per ſe jam officio judicis

n Egen ineſt, qui, ſi quid a litigatoribus vel ab his, qui negotiis aſ-
e NH ſiſtunt, minus fuerit dictum, id ſupplere, &, quod ſciat le-
m Ie. gibus & juri Publico convenire, proferre, L. un. C. Ut, gqucg
Bamg deſunt advovatis bartium, judex ſuppleat, nec non, ſi quis in-
lics tentione vel oratione ambigua uſus ſit, id, quod utilius ei
n N eſt, accipere debet L. 66. de Judiciis. Quamobrem non
hes diſſentimus a Joanne Samuele Strykio, qui in diſſert. de Clan-

370 MEDITAT. AD PANDECT.

ſula libelli ſalut. omnem illam de clauſula ſalutari doctrinam
nec in jure Romano nec canonico fundamentum habere aſſe-
rit. Verum tamen quia opinio de clauſulæ iſtius neceſſitate
a Doctoribus tantum non omnibus recepta, Keceſſu Imperii de
anno 1551. §. 32. comprobata, atque uſu fori ſtabilita eſt, ne-
mini auctores erimus, ut eam omittendo periculum iniquioris
ſententiæ ſubeat. Quin imo leges nonnullæ Provinciales, ut
Brunſvicenſes, Vismarienſes & Pomeranicæ clare præcipiunt,
ne iſta clauſula in libellis omittatur, atque jus Magdeburgicum
mulctam quinque thalerorum in eos, qui illa non utuntur, ſta-
tuit. Sed iſtæ leges tantum in libellis primæ inſtantiæ locum
habere videntur, nec ad libellos leuterationis, ſupplicationis
vel appellationis pertinent. Quippe in ſecunda inſtantia actor
reusve ea omnia, quæ in prima inſtantia propoſuerunt, repeti-
iſſe cenſentur, nec opus habent, ut id expreſſe faciant. Quam-
obrem [Cti Vitembergenſes menſe Martio anni c1o 1o CCXI.
pœnam iſtam, Magdebur gica lege ſtatutam, ad libellos leute-
rationis extendi poſſe negarunt: Wir ſeynd Klaͤgers Suchen
wegen der 5. Reichsthl. Strafe deshalben, weil die Magdeburgi⸗
ſche Proceß⸗ Ordnung die implorationem officii judieis in denen
Leuterungs⸗Schriften deutlich nicht erfordert, uͤbergangen.

IV.
Wihil intereſt, guigaten u⸗ verbis lauſula ſalutaris
libello ſabjiciatur.

Nune porro inveſtigandum eſt, quibus verbis clauſula ſa-
lutaris ſubjici & officium judicis implorari debeat. For-
mula, quam KReceſus imperii de anno 1551. §. 32. Præ ſcribit,
ſatis longa eſt: Hieruͤber gegruͤndet mit Recht und Gerechtig⸗
keit, nicht allein gebetener, ſondern auch einer jeden andern
rechtmaͤßigen Form und Geſtalt, wie das von Rechtswegen am
kraͤftigſten beſchehen ſoll oder mag, mitzutheilen. Aliæ leges
alias

—
innn
.
lltate
eid
ne.
Gviori
les
hiunn
rgienn
tur, N.
elocnn
CAtiO
Knadr

D CN

leutt.

Slchen
eheg⸗
in dee

Atori

uan, 4

at. .

Preſaid,

Gech

Dn thn

Ewpegen 6
Ale

„

SP. XXXVI. DE LIBELLO. 371
alias formulas ſuppeditant. Ipſi quoque advocati admodum
variant. Nonnulli verboſiores ſunt, atque conquiſitis blan-
ditiis animum judicis demulcere ſtudent. Vidimus, qui no-
biliſſlimum atque generoſiſſimum excellentiſſimi domini judi-
cis officium ſubmiſſime pro juſtitia omni meliore modo admi
niſtranda implorarent. Alii breviores verborumque parci ni-
hil amplius ſubjiciunt, quam, cum ſolita imploratione, vel,
deſuper implorando, vel ſaltem, deſuper & c. Ortam aliquan-
do controverſiam recordamur, an ha jusmodi verba clauſulæ
ſalutaris inſtar eſſe poſſent. Erant, qui negarent, judicemque,
niſi clarius & honorificentius compellaretur, offieium ſuum im
Pertiri non debere, exiſtimarent. At nos, ſuſſicere iſtiusmodi
verba, recktius exiſtimavimus, propterea, quod actor per illa

₰

ſatis animum ſuum declaret, & judex, quid per illa velit, non

poſſit non intelligere. Accedit argumentum a clauſula codi-
cillari petitum, ad quam operoſior illa formula, quam vulgus
Doctorum ſuppeditat, neceſſaria non eſt, ſed ſuſſicit qualis-
cunque enixæ voluntatis declaratio. L. 29. J. I. Qui teſta-
mienta fac. Sic igitur reſponderunt ICti Vitembergenſes
menſe Martio anni c1o 10 ccCXI: Ob wol Beklagter, daß die uͤber⸗
gebene Klage unfoͤrmlich, ſolche auch, da in derſelben clauſula ſa⸗
lutaris auſſen gelaſſen, von dem Richter nicht ſuppliret werden
koͤnne, vorwendet; Alldieweil aber die cauſula ſalutaris ſonder
