achten, und bey Computirung der legitimæ anzurechnen; Weil
aber obangezogene Schuldigkeit zu dienen nur von denen gemeinen
und bey der Haushaltung gewoͤhnlichen Dienſten zu verſtehen iſt,
dahingegen ein Sohn, welcher dem Vater mit ſeiner erlernten
Kunſt und Profeſſion beyſtehet, und etwas erwerben hilft, davor
der Billigkeit nach allerdings einige Belohnung fodern kan, woran
in gegenwaͤrtigem Fall um deſtoweniger zu zweiteln, da der Vaͤter
ſolches ſelbſt vor billig erkannt, und dem Sohn dieſerhalben was

gewiſſes ausgemachet; So iſt derſelbe die 400. Rthlr. welche ihm

der Vater vor ſeine bey der Handlung geleiſteten Dienſte an
Kram⸗Waaren gut gethan, mit in die gemeine Erbſchaft, li legi-
tima computetur, einzuwerfen nicht verbunden. Ceterum ea,
quæ diximus, intelligenda funt de liberis, qui in patria po-
teſtate adhuc exiſtunt. Quodſi enim emancipati ſint, aut

matri ceterisque adſcendentibus, qui jus patriæ poreſtatis
non habent, operas præſtiterint, mercedem recte poſcunt,

qualescunque etiam operæ fuerint, ſive artificiales, ſive œco-
nomicæ & officiales. Extra paternam enim poteſtatem ſpe-
Ctati liberi operas parentibus plane nullas debent. Ita certe
Tryphoninus in I. 10. de Obſequiis parentibus & patronis præ-
ſandis: Pietatem, inquit, liberi parentibus, non operas debeut.

III.

Pater flium immorigerum, non requifito judicis conſenſu,
ergaſtulo includere poteſt.

iceatne patri, filium immorigerum privata ausctoritate
ergaſtulo includere, dubitatum aliquando fuiſſe, re-
V cor⸗

176 MEDITAT. AD PANDECT.

cgordamur. Negabant aliqui, & judicis conſenſum ad hoc
requirebant, propterea maxime, quod in l. 3. C. de Patria po-
teſtate pater acriore remedio in caſtigandis liberis uſurus præ-
ſidem adire ejusque ſententiam expectare jubetur, Ergaſtu-
Jum vero acrius utique remedium & damnatio quædam ad
opus publicum eſſe, adeoque jus domeſticæ emendationis ex-
cedere videtur. Accedit, quod ſecundum Marcianum in l. 5. de

L. Pompeja de parricidiis patria poreſtas in pietate debet, non

atrocitate conſtere. Nihilominus tamen, patrem privatim
& inconſulto judice liberos in ergaſtulum detrudere poſſe,
exiſtimamus. Iſta enim, quæ objicitur, l. 3. C. de Putria pote-
ſtate tunc ſaltem præſidis ſententiam requirit, cum publica
pœna filio immorigero infligenda eſt, ar de cetero jus caſtigan-

di patribus relinquit. Ergaſtulum autem pœna publica non

eſt, ſed coërcitio privata. Neque enim per illam exemplum

aliquod publicum aliis maleficis exhibetur, cum pierumque in-

cluſio hæœc clam fieri ſoleat, ſed tantum emendatio filii improbi
intenditur. Quæ vero ad emendationem tantum pertinent,
ea omnia pater exercet arg. I. un C. de Emend. propinqu. Et Eeum
antiquo jure patribus jus etiam de publicis liberorum delictis
cognoſcendi & ultimum ſupplicium irrogandi competierit,
quemadmodum ex Zulerio Maxrimo lib. 5§. Cap. 8. apparet, Cor-
rectio iſtius juris ſtricte interpretanda eſt, ut patri tantum,
quantum ſalva æquitate & lege fieri poteſt, relictum cenſea-

tur. Inteteſt quoque ipſorum filiorum, ut patribus hujusmodi
coërcitionis jus privatim relinquatur, ne;, re publice ad ju-

dicem delata, improbitas ipſorum & contumacia manifeſte-
tur. Quapropter & iis in locis, ubi ergaſtula habentur, re-
cipi ſolent liberi immorigeri, qui a pPatribus offeruntur, nec
judicis auctoritas requiritur. De ergaſtulis certe Belgicis
hoe teſtatur Scbookius in Belgio Faderato lib. 16. c. ult. in
is

It

i

Ale
ih
tus
kam
Pra

dunt

d

den
Ver

nol
vatien
bolle,
hote.
Ablicn
kigan.
ca Nol
nplun
nein.
mprobi

tigect.

Reumn

deni

npeter

aret, 0

i taunmm
uienad
lce ſ⸗
nanike
entun 1⸗
Cntuhte
e 6
6, e
6

SP. XVII. DE PATI RIA POTESTATE. 177

1is Kiicet quædam ſecretiora conclavia reperiri ,; deſtinata
honeſtorum virorum filiis, qui, quod non omnes ad illos

promiſcue admittantur, vulgo Separaten dicantur. Con-
ſentiunt nobiſcum Cti Gryphiswaldenſes abud Mevium ad

Jus Lubec. Iib. I. tit. 3. rubr. n. II. Et licet di iſſentire videa-
tur Strykius de Cautela abundanti in contractibus „. T. . I4.

Jq. auctoritatem tamen magiſtratus ad incluſionem hujus-

modi non ſimpliciter requirit, ſed ſufficere dicit conſenſum
eorum, quibus ergaſtuli inſpectio credita eſt.

Pater invitus ad ſuintus ſtudiorum fii Praſtondos non
oMigarur.
V.

MMuhiudo ſeholarum, academiarum &α udioſorumn reipuglirg⸗
eſt dqamnoſa.
Paer quidam mercator fillum, quem unicum habebat, ei-
dem vitæ deſtinarat. At hic nulla ratione, ut Patris vo-
Iuntati obſequeretur, adduci poterat, ſed, neglectis com-
merciis, ſeſe ſtudiis literarum addicebat. Pater eum, ne
ſibi refragaretur, ſedulo hortabatur, at, cum hortand ni-
hil proficeret ,publice edicebat;, ne quis filium Pecunia aut
alia quavis re juvaret, ſe quippe nihil illi reſtituturum. Erant
nihilominus, qui filio ad academias invito patre eunti ſum-
tus ſuppeditarent, ſpe eosdem, ſi non prius, poſt mortem
tamen patris ex locuplete ejus hereditate recuperandi. Ar
Præter exſpectationem filius, uno alterove in academiis
anno conſumto, diem obiit. Tum creditores ejus pPatrem
adire & ſua repoſcere. Hic vero negat, ſe quippiam illis

debere. Magna itaque oritur lis, cujus omnis cardo in eo

vertitur, an pater, qui filium diverſo vitæ generi deſtinavit,
TZom. I. 7Z in-

178 MEDITAT. AD PANDECT.
invitus illi ſtudiorum ſumtus præſtare co gatur. Affirmant cre-
ditores, urgentque imprimis favorem ſtudiorum, ſummam-
que, que ex illis in rempublicam redundat, utilitatem. Publi-
co intereſſe dicunt, ne filii per patris poteſtatem ab excolendis
literis abſtrahantur. Nec quidquam patri prodeſſe putant, quod
is filio ſio ſumtus ſtudiorum credi vetuerit, cum prohibitio
ejusmodi utilitati publicæ contraria non attendatur „ſed ju-
dex &æ&qquitatem ſecutus in id, quod ex pietate creditum fuit,
nihilominus prohibentem condemnet L. 14. §. 13. de Keligioſis.
Addunt denique, quod Ulpianus in L. 50. Famtliæ berciſeundæ
ſumtus filio etiam emancipato ſtudiorum cauſa peregre agenti
ſubminiſtrare, debitam pietatem vocet. Nos tamen „exploſis ar-
gumentis his, Patrem abſolvendum eſſe, exiſtimamus. Fatemur
equidem, patrem ad alendos liberos obligari, fatemur etiam,
hic alimentorum nomine ea, quæ ad diſciplinam pertinent,
contineri L. 5. §. 12. de Agnoſcendis & alendis liberis, non ob-
ſtante, L. 6. de Alimentis vel gibar. legatis. At ſumtus ſtudio-

orum filio ſuppeditare pater nullibi jubetur. Nam vox debita
pietas, quæ in L. 50. Famil. herciſc. reperitur, non ad expen-

Ias ſtudiorum reſtringenda eſt, ſed in genere ad quamlibet
honeſtam artem & diſciplinam pertinet. Idem ad L. 7. §. 13.
D. & L. 5. C. de §. CG. Macedon. reſpondetur. Quamobrem
Meierus in Collegie Argentorat. tit. de §. C. Macxedon. §F. F.

n. 16. recte inquit: Pater non tenetur nec obligatur filium

mittere ad academias, ecum & aliæ artes ſint bonorabiles,
& pater præſumatur optime filio ſuo conſulere, proinde oredi-
tori, qui tali Eliofamilias pecuniam ſubminiſtrat, Px Ctoob-
ſat exceptio, ecum illa pecunia flium refractarium reddat.

Quæ multo magis vera ſunt, cum pater ipſe non ſtudia, ſed

aliud vitæ genus ſequitur; ubi ſufficiet, filium iſtis artibus,
quas pater exercet, imbui. Quod denique nobis de favore
ſtudiorum & emolumentis, quæ ex illis in rempublicam

1

Sbp. XVII DE PATRIA POTESTATIPDY T59

.*
. redundant, objicitur, nihil nos movet. Quin nsS potius,
DZ etſi id Paradéxum aliquibus videbitur; inſanabile illud; quod
. Germanos noſtros invaſit, ſtudendi cacoëthes & maximam,
quæ Patriam noſtram inundat & commercia atque ceterarum
Tul Bonarum artium exercitium maägnopere impedit; ſtudioſorum
bi⸗ frequentiam reipublicæ inſigniter noôcere arbitramur. Ne au-
gj. daciorês videamur, non noôſtris, ſed Auctoris Status bpræſen-
hit tis Auglici P. I. G. 20. Verbis in Lätinam linguam translatis ute-
Gn mur: Iuſtitutio tot academiarum & ſcholarum majorem ze-
ſamte lum quam Prudentiam indicat. Plerique enim eorum, qui ad
genn ilas mittuntur, v vel egeſtate vel im becillitate ingenii Vvel otio
olser. && Iuxuria, ut ſolidam eruditionem acquirere nequeant; impe-
Aemnu diuntur. Omnis igitur fructus, quem ex vita ſua academica
r etiam capiunt, in 60 conſiſtit ut; male conſumitis ſeptem aut octo
rtinent annis, jam inhabiles ad agriculturam, fabricas & commercia
nonob. exſiſtant, atque neceſſe habeant; ſervire aliis vel vilia ſeriba-
SWd. rum aliadue ejus generis munera ambire; vel cauſidicos ſe & .
X rabulas facere. Tunc paucis illis, quæ didicerunt, ad multipli-
Adeyer. candas lites fraudandumque vVulgus imperitum abutuntur. .
Gumlbe Suodfi etiam aliud vitæ genus amplectuntur vel artem ali-
1. ſ. quam diſcunt; tenuis tamen illa; quam ex ſcholis apporta-
Vanrohren runt, ſcientia ſuperbos eos; intractabiles; obtemperare
Gedot AO fieſcios, atque ſeditioni niovisque doctrinis amplectendis
Gtur in idoneos reddit. Nullum eſt profecto hôminuim genus rél-
Ponortt Publicæ pernicioſius quam hujusmodi ſemidocti, qui,
vinct N Vel nihil Plarie vel plus eruditionis acquiſiviſſent; magis ſub-
6 jecti & fideles Principi atque obedientes magiſtratui forent.
Fun Quamobrem Hiſpanorum Rex; habito cum Purpüratis de
nfuct feformandis malis regni mioribus conſilio; poſt diuturnam
D tie deliberationem, ſtatuit tandem, inter ceteros aàbuſus tollere
Ps le imprimis multitudinem ſchôlarum;, püerosque ad commer-
cia, fabricas; agriculturam & opificia applicare, Ceterum .
renn 7 2 negari

1

180o MEDITAT. AD PANDECT.

S . . 4 . 4 *. 7 . „ . 5 . —
negari nequit, terram hanc nimium ſcholaſticis, & litera-

tis abundare, munera vero, quibus præficiantur omnes,
deficere. Itaque non contenti præſente conditione ſua,

novis rebus ſtudent paratique ſunt ſemper ad turbas & ſedi-
tiones. Hæc Auctor ille. Quæ quousque ad Germaniæ
noſtræ ſtatum accommodari poſſint, aliis dijudicandum re-
linquemus.

—

.Frilius patrem, licet ob delictum relegatum, ſequi debet.
Jus offerendi filios judici, dicturo ſententiam, quam pa-
ter velit, adhuc hodie patri competit.
Pater filium immorigerum abdicare poteſt. Nec obſtat
I. 6. C. de Patria poteſtate.

SPECI M E N XViII. . .

MEDITATIONVM AbD PANDECITAS
A LEIB. TTT VI.

O

20

REVERENTIA PARENII
BVS DEBITA.

PVBLICE DEFENSVMI
A

FRIDERICO ERNESTO WERNER,

D. XII. DECEMB. ANNI CI9 10 CCXXIII.

I.

Mater naturaliter plus juris in infantem habet, gquam pater, ι

pater poteſtatem ſuam ex pacto cum matre conſequitur.

convenientifſima. Ita enim ille in Cive cap. 9. n. 3.

* Driginale, inquit, in liberos dominium matris eſt.
Erf

C O A 0 L L A N I A.

obbeſii hæc ſententia eſt, rectæ rationi & juri civili

—,. —

2= — — – — — —

er
es

D
Nnie
n.

Gebet
nr

Obftat

N itnd
itu
u Ct
l),91
utey
4
7

SP. NXVIII. DE REVEREN TIA PAREN TTIB. DEBITA. 194
Et apud hominem non ininus, gquam etera animantia . par-
zus ventrem ſequitur. Diende n, 6. In ſtatu, ait, naturæ, Kiquidem
mas & femina ſocietatem contrahant, ita, ut alterius imperio non
ſubſit, nazi ex tis matris ſunt, niſi aliter pactis proviſum ſit.!

PF'actis enim mater de jure ſuo diſponere poteſt, prout velit. In ci-

vitate vero, ſi contractus ſit inter matrem & feminam ad gobabi-

fationem, liberi geniti patris ſunt; quia in omnibus ivitatibus

imperium domeſtieum viri eſt. Oſtendemus vero hanc doctrinam
& juri naturali & civili exactiſſime convenire. Quod ad jus na-
turæ attinet, duæ ſunt, quas Hobbeſius affert, rationes. Pri-
ma eſt, quod mater infantem, qui modo naſcitur, ſtatim in
Poteſtate habet, ut eum vel educçare vel exponere ſuo arbitrio
poſſit, atque adeo, dum educat, ea lege id facere videtur, ut
ſibi obediat. Altera ratio eſt, quod ſciri non poſſit, cujus patris
filius ſit, niſi indicio matris 5 ejus igitur eſſe debeat, quem
mater vult eum eſſe, & proinde matris. Sed præter hæc
duo argumenta aliud nobis longe fortius, ut putamus, ſup-
Petit. Ulpiano illud acceptum ferimus, qui in L. I. §. I. de

Inſpiciendo ventre: Partus, inquit, antequain edatur, mulie-

ris portio eſt, vel viſcerum. Quam igitur mulier in ſe &
viſcera ſua habet poteſtatem, eadem ipfſi in partem eorum,
nempe in infantem, competit. Neque illam poteſtatem

Per editionem in lucem amittit, cum hoc beneficium jus ejus
non minuere, ſed augere debeat. Accedit, quod mater,
geſtando alendoque intra viſcera ſua infantem, plus eiz

quam pater, tribuere videatur. Eadem philoſophia priſco-
rum ICtorum noſtrorum fuit. IIIi enim infantem, extra
matrimonium natum, non patrem, ſed matrem ſequi ejusque
juris eſſe voluerunt L. 24. de Statu hominum, eum vero, qui in
matrimonio naſeitur, patri addixerunt pr. I. de Patrie bote-
ſtate, propterea ſcilicet, quod mater per nuptias ipſam ſe

quodammodo mariti poteſtati ſubjiciat atque adeo liberos

2 3 gno⸗

1823 MEDIIAT. AD PANDECT.

quoque ſuos eidem permittat, Ex eodem fundamento eſt, quod
infans ex ſervo & ancilla natus ad ancillæ dominum L. 5. §. I.
dJe Statu hominum, fœtus animaliumad dominum femellæ Per-
tineat L. 5. §. 2. de Rei vindicat. Quæ juris Romani principia,
rectα rationi maxime conforniia, cenſuram Grotii de Jure
belli ac bacis lib. 2. 6. 5: . 29. & c. S. n. 18. non merentur. Reſtat
ut Contrariam eorum;, qui jus omfie vel potiſſimum Patri in

infanitem tribuunt, ſententiam examinemus. Potiſſimum ſcili-

cet illi ex generatione argumentum deſumunt. Ita enim Ore-
ſtes apud Euripidem: Pater, inquit, plantavit me, tua autem
peperit filia» Tſemen ceu terra ab alio ſuſcipiens. Absque patre ve-

vo haudunquam eſſe queat filius. Exiſtimavi igitur, me potius
auctori generis opemn erre debuiſſe; quuam ei, quæ præbuit alimen-

zum. At illi Pſi; qui à nobis diffentiunt, parum rOboris huic
ärgumento inefſe; animadvertunt. Nam;, inquiunt, ſi ex
Cauſis naturalibus definiendum eſſet, patrine plus an matri

in generatione homo debeat; dabia atque anceps futura lis

eſſet, & forte plürimi recentiorum Phyſicorum & medico-
rum matri pofius quam Patfi faverent. Deinde fac etiam;
patrem infanti plus tribuere quam matrem, quam ſentefi⸗

tiam nos quoque longe veroſimiliorem exiſtimamus, per

illa, quæ Wicolaus Hartſæter dans la Suite des Conjectures
de Phyſique diſf. 7.: affert. Exinde tamen, ut recte Hobbe-
ſtus monet; evidens noft eſt; Patri quoque imperium in li-
beros competere. Neque enim inter ſe cohærent: ad hu-
jus generationem egoô plus contali, ergo meum eſt Aliud

eſt argumentum, ſed infirmius etiam, quo Buddeus Erer-

eitatione de Comparatione obligationum; quæ ex diverfis ho-
minum ſtatibus oriuntur &. 17. utitur. Refellit ibi Hobbe-
ſfium ex ea ſola ratione,; quod per leges divinas poſitivas
nhivérſales marit imperium in ipſam conjugem Côpétat,
AuoOdque Princeps & caput ir totius familiæ cujus adeo im-
perio

— —,,— ——,——.

ftin
Ne.
ten
Gtiugs
fene
Shu
ſi &

mAtn

1 lis

G, Per
.
in.
d hu-
Vnd
Err.
Pobte.
Onnheig/
cebi⸗

SP. XVIII. DE REVERENTIA PARENTIB DEBITA. 183

perio Præcipue parendum, & cui etiam ob easdem ratio-
nes liberi magis obſtricti ſint, quam matri. At eo loco
Buddeus more multorum obliviſcitur, ſe exercitationem
juris naturæ ſeribere, atque argumenta ex Sacro Codice
petita cum rationibus, quas recta ratio ſuppeditat, commi-

ſcere non debere. Ipſe hoc Holbeſi us ap. 9. §. 6. fatetur,

legibus Poſitivis imperium patri in liberos ex juſto matri-

monio quælſitos competere. At nos hominem extra leges

poſitivas, quateus ſolo jure naturæ regitur, cunſideramus.
Præterea jus divinum tantum de liberis ex legitima maris &
feminæ conjunckione natis agit. Nos vero de liberis ſine
matrimonio natis loquimur. Hi certe neque jure naturæ
neque divino univerfſali ad Patrem, ſed omnes ad matrem
pertinent, ut exemplis, ex ipſo Sacro Codice petitis,

oſtendere facile ſoret. Vide ſaltem 1. Regum III, 16. 1N.

In Ratu ivili liberi ex legitimo matrimonio näti magis obligon
Junt batri, quam matri.

F Ixc ſententia nGir non ſolum iis juribus, quæ ex patria

poteſtate dependent, vera eſt, ſed in illis etiam, quæ
ex reverentia naturali deſcendunt. Poſtquam enim mater

per nuptias & Pactum, quod illis continetur, ſe liberos-
que mariti imperio ſubjicit, jus ſuum, quod antea potius

erat, eo usque remittit, ut, ſi cum jure patri debito Col-

lidatur, hoc Præferendum ſit. Neque diſſentiunt a nobis
Paulus, qui in L. 6. de in jus vocando; Una, inquit, omni-
bus parentibus Jervanda reverentia; & Ulpianus qui in L. 4.
de Curatoribus furioſo: Pietas, ait, parentibus, etſi inæqua-

lis R eorum poteſtas, &uο dabelitur. Ipſa enim recta ra-

tio

184 MEDTTAT. AD PANDECT.
tio ſatis indicat, regulam hanc tunc ceſſäre, cum diverſi

Pparentes ita ſimul concurrunt, ut reverentia uno eodemque
tempore omnibus exhiberi nequeat, ſed dum alteri officium

præſtas, alter negligendus ſit. Tunc certe alterutrius jus

ſuperius eſſe debet. Atque patrem eo caſu præferre debe-
bit ſoboles; cum ei duplici vinculo obſtricta ſit, reveren-
tiæ ſcilices naturalis & juris, quod mater in eum tranſtulit.
Hue pertinet exemplum, quod Seneca lib. 7. Controv. 4. ha-
bet. Quidam relinquens uxorem & ex ea filium Peregre
profectus & a piratis captus ſcripſit de redemtioône epiſtolas
uxOri & filio. Uxor flendo oculos perdidit, filium eun-
tem ad redemtionem patris alimenta poſeit, non remanen-

tem alligari vult. Non poterat patri hic prodeſſe poteſtas .

Patria, quippe quam captivitate amiſerat. Itaque omnis con-
troverſia eo redibat, cui major reverentia deberetur, ubi
recte Hiſpo Romanus: Primæ, ait, partes ſunt patris, ſe-
cundaæ matris.

III.

In nuptiitliberorum, ſi peter conſentiat, matris conſenſum requi-

rere neceſſe non eſt.
Juæ in pracedenté Meditatione dicta ſunt, alio nunc ex-
emplo illuſtrabimus, fuper quo menſe Majo anni clo lo-
CccCX. GCtorum Vitembergenſium ſententiam tequiſitam
fuiſſe; recordamur. Puella ſponſalia inierat cum juvene,
adhibité conſenſu paterno, neglecto autem materno.
Deinde ecum ſponſus, ut nuptiæ celebrarentur, urgerer,
fllia & pater pœnitentia ducti & recedere cupientés ma-
tren ſuboôrnabant, ut intercederet; atque diſſenſu ſuo
conſummationem matrimonii impediret. Neque deerant
li fat ſpeciofa argümenta. Id enim certum & univer-
ſali fere inter Chriſtianos omnes conſuetudine receptum

eſt,

— — – — – — —

— —

enl
Ie
lum
E
ebe.
Aen.
D
4 .
regte
Ktoles
eulk⸗
naneen.
tek
1g cO.
r, ubl

lit, .

Vnfee⸗

une er⸗
inico-
eguititn
1 Jurene
eterno
ngetet

entes a.

ſenlu ſun
e deelil
& uunne
receyinn

—

SP. XIIN. DE REVERENTIA PARENTIBVS DEBILA. T85½

eſt, neceſſitatem conſenſum parentum in nuptiis adhibendi
non, quemadmodum apud Romanos, ex ſola patria poteſta-
te pendere, ſed effectum communis reverentiæ, omnibus
parentibus debitæ, eſſe, atque adeo ad omnes quoque aſcen-
dentes pertinere, ut Carpzoviusin urisprud. Eccleſ. Iib. 2. def.
44. Sande lib. 2. Deciſ. tit. I. def. 2. aliique oſtendunt. Cum
vero in L. 4. de Curatoribus furioſo & I.. 6. de in jus vogando una
& æqua omnibus parentibus reverentia exhiberi jubeatur,
mater juſte poſcere videtur, ut in deſponſatione liberorum
non minus ſui quam paterni conſenſus ratio habeatur. Quo-
niam igitur eum plane neglexerant filia ſponſusque ejus, nega-
bat, ſponſalia ſubſiſtere, aut ſe, ut adhuc conſentiret, compelli
poſſe. Nam ſecundum Cerbardum in loco de Conjug. §. 989. p.
163. 8 Heigium P'. I. quæſt. 22, n. 63. ſi liberi, inconſultis pa-
rentibus, pure ſine conditione & reſervatione debiti illis hono-
ris ſponſalia contraxerint, hie ſolus contemtus juſtiſfima per ſe
diſſenſus cauſa eſt, ut parentes, etſi nullam aliam habeant, nune
tamen ad conſentiendum cogi nequeant. Verum iſtæ nos ra-
tiones non movent, ut propter eas, ſponſalia hæc diſſolvi de-
buiſſe, exiſtimemus. Fatemur equidem, liberos hoc omnibus

parentibus debere, ut in ſponſalibus & nuptiis ſuis eorum

conſenſum requirant. At, ſi plures concurrant, eum ſolum
conſulere oportet, cujus jus potius eſt. Nam, cum hic au-
Goritate ſua reliquorum diſſenſum vincat, ſupervacuum
prorſus foret, eorum, qui tamen diſſentire & negotium im-
pedire nequeunt, conſenſum implorare, cum ejus tantum

ſit velle, cujus eſt nolle, L. 3. de Regulis juris. Eſſe autem

patris jus potius, ex iis, quæ antea diximus, apparet, ma-

gisque per L. 195. §. 2. de Verb. ſign. confirmatur, in qua
materfamilias ipſa poteſtati mariti ſubjicitur. Quapropter

recte Bergerus in Reſolut. Lautenb. p. 530. matris, quoad vi-

vat pater, nullam rationem haberi ait, & ICti Vitembergenſes

Tom. I. A i=

386 MEDTTAT. AD PANDECT.
in caſu modo memorato reſponderunt: daß Beklagter ſeine
Tochter an Klaͤgern zu verheyrathen ſchuldig; ſubjectis rationi⸗
Pus: Es will Klaͤger Beklagtens Tochter zur Ehe haben, und hat
wider deren Vater, welcher ſich nebſt der Mutter und Tochter dieſer
Verheyrathung widerſetzet, einen auf ſeiner Seite guten Beſcheid er⸗
halten. Dagegen Beklagter aus folgenden Urſachen Supplication
eingewendet. Fuͤrnemlich giebt er vor, ſey das von Klaͤgern mit
ſeiner Tochter eingegangene Ehe⸗Verſprechen heimlich geſchehen, in⸗
dem, wenn er ſelbſt gleich in ſolche Ehe gewilliget zu haben uͤberzeugt

wüͤrde, ſolches doch keines Weges der Mutter, deren Conſens nach

der in ganz Teutſchland eingefuͤhrten Gewohnheit, ſowol, als des
Vaters ſeiner, vonnoͤthen iſt, ſchaden koͤnne; als welche bey dieſer
Ehe⸗Sache niemals um ihre Einwilligung angeſprochen worden,
ſolche auch weder expreſſe noch tacite ertheilet; wozu ferner kommt,
daß die Mutter nicht allein, weil man ſie bey dem Ehegeloͤbniß uͤber⸗
gangen, ſondern auch wegen Klaͤgers Armuth, als welcher die

Tochter nicht ernehren kan, juſtam diſſentiendi cauſam zu haben,

alſo, wenn gleich der Vater bey dem einmal gegebenen Conſens ver⸗

bliebe, dennoch mit ihrem legitimo diſſenſu ſolchen zu uͤberwiegen
ſcheinet; bey welcher Bewandniß es das Anſehen gewinnet, ob habe

die Obrigkeit ſattſame Urſache, Beklagte von der angeſtellten Klage
ſchlechter Dings los zu zehlen. Alldieweil aber die heutigen Rechte,

welche auſſer des Vaters auch der Mutter Einwilligung zu Verhey⸗
rathung der Kinder erfodern, nur von dem Fall, wenn der Vater

nicht mehr vorhanden, zu verſtehen ſeynd; dahingegen, wenn dieſer
annoch lebet, und als das caput familiæ, unter deſſen Bothmaͤßig⸗

keit die Mutter ſelbſt einiger maſſen ſtehet, conlideriret wird, der
Mutter Conſens zu erfodern ganz nicht vonnoͤthen iſt, uͤberdies die

Armuth des Braͤutigams von denen Rechtslehrern, darunter

Carpzovius Juristr. Conſiſt. l. 2. d. 55. vor keine genugſame Ur⸗

ſache zu diſſentiren gehalten wird; So haben wir es billig bey vo⸗
rigem Urthel gelaſſen, IV.

— — — —, —,

—

n ſ
n,e⸗
gegt
1önh
ls de
dieſer
Weden
konnntt

de Jn
enn d⸗
et woid
beedie
1, dne
emugſemt⸗
iis in

SP. XIIN. DE REVERENTIA PARENTIBVS DEBITA. T8 ¾
MVM IV. ðð
Keverentia & alimenta naturalig parentibus, impiit licet erge
liberos exiſtentibus, debentur.
Argumentum ab exhereditatione ad alimentorum denegationenz
non valet.
Ber delicta parentum non tolli reverentiam, quam illis liber?
debent, nec alimenta eis propterea denegari poſſe certum
& in jure quoque noſtro fundatum eſt. Ita enim Juſtinianus
in Wovella 12. c. 2. liberis præcipit, ut parentes, qui inceſtum
commiſere, paſcant, & alia necefſaria præbeant, additque:
licet legum contemtor & impius ſit, tamen pater eſt. Illud vere
plus dubii habet, an pater, qui impius erga filium extitit, gra-
vemque ei & exheredatione dignam injuriam intulit, indig-
num ſe propterea reverentia & alimentorum præſtatione red-
dat. Eac enim, quemadmodum apud Quintilianum Decla-
gatione 5. eſt, filium a piratis captum de redemtione ad pa-
trem ſeribere, ab eo autem non redimi: deinde ruptis vinculis
fugere, & reverſum a patre egente de alimentis interpellari.
Aut finge, quale exemplum apud Senecam lib. I. Controv. 7. re-
peritur, filium, a piratis captum, ſcribere patri de redemtione,
Patrem vero piratis epiſtolam ſeribere, ſi præcidiſſent manus,
duplum ſe daturum; illum tamen illæſum a piratis dimiſſum
patrem deinde egentem alere nolle; rectene filius, tanto-
pere a parente offenſus, alimenta ei denegabit? Pro filio
negante afferri poterit, quod ab exheredatione ad alimen-
torum præſtationem argumentum duci queat, & quod mu-
tua inter parentes liberosque obligatio, una parte in offi-
cio ſuo ceſſante, ex altera quoque parte tollatur. Nihilo-
minus tamen pro patre reſpondendum eique alimenta præ-
fanda eſſe putamus. Reverentia enim & neceſſitas alendi
AaA 2 E

188 MEDITAT. AD PANDECT.
ex ipſa natura deſcendit, atque adeo facto patris non tollitur.
Neque ab exheredatione ad alimentorum exhibitionem argu-
mentum trahere licet, etſi Bartolus ad L. S§. §. 11. idem judex
de Agnoſcendis & alendis lib. hoc faciat. Legitima enim paren-
tibus & liberis ex legis civilis diſpoſitione alimenta, quemad-
modum diximus, ex ipſa natura debentur. Ergo illa facilius,
quam hæc, adimitur. Neque in mutuis obligationibus per
unius Partis ceſſationem confeſtim alkterius quoque partis nexus
ſolvitur. Sed & recte rationi & juri quoque civili longe
convenientius eſt, tamerſi alter officium ſuum non faciat, al⸗
terum tamen obligatum manere, & eum, qui ceſſavit, ut ſa-
tisfaciat ſibi, compellere poſſe. Vide L. 14. C. de KReſcin-

Jenda venditione. Dicta tamen de alimentis ſaltem natura-

libus, quæ ſcilicet ad vitæ ſuſtentationem neceſſaria funt,
intellecta volumus. Nam alimenta civilia, quæ pro ratione
dignitatis & facultatum ultra neceſſitatem debentur, Parenti
male merito recte denegantur, arg. L. 5- H. 11. de Agnoſe.
& alendis liberir. .

VI.

Okligatio erga liberos vineit obligationem erga parentes.

quidem non deſunt rationes, quæ aſſertionem hanc du-⸗

Piatn reddant, atque obligationem erga parentes for-
riorem facere videantur. Nam præter ſanguinis vinculum
& neceffitudinem arétiſſimam ſtat quoque pro parentibus
lex gratitudinis, atque, ut immortalia eorum de hberis ſuis
mmerita obſequio, reverentia & officiis penſentur, poſcit.
Verum enim vero etſi in obligatione erga liberos hoc gra-
titudinis vinculum deficiat, illud tamen, quod ex ipſo facto
generationis deſcendit, tam forte eſt, ut cetera omnia vin-
at, nec opus fit; aliud requirere. Parentes certe, dum

— Ddr— — — — —.-..U

2

M

SP. XIIN. DE REVERENTIA PAREN TIBVSDH

—* BITA. 189
nberos Procreant, illis ſe arctiſſime non ſolum, ut Buddeus
de Comparatione obligationum, quc ex diverſis hominum ſtati-
but oriuntur §. 19. Putat, ad alimenta prœbenda, ſed ad of-
R ficia omnis generis exhibendea obligant. Accedit tenerrimus
Ie inſtinctus naturalis, cujus fere rationes reddi nequeunt,
. guo Parentes ſuam quoque vitam liberorum ſaluti poſtpo.
aunt. Itaque non dubitaverimus aſſerere, eum, qui pa-
ee trem ſuum & filium ſimul periclitari videt, & utrique ſup-
tonge petias ferre nequit, huic potius ſuccurrere debere, non ex
d ea, quam Buddeus affert, ratione, quia a filio majora com-
ſr moda exſpectare respublica & humani generis ſocietas poſ-
Heir. fit, quam à ſene, cui per naturæ conditionem jam vitæ fi-
Nande nis imminet; ſed quoniam naturalis inſtinctus & obligatio
Annn erga liberos fortior eſt, omnes fere gentes hoc agnoviſſe,
ron atque propterea in ſucceſſione hereditaria deſcendentes ad-
Durenn fſcendentibus prætuliſſe videntur. Memorabilia ſunt Pa-
A⸗ piniani in L. 7. F. I. Si tabulæ teſtamenti nullæ verba: Won
ſic parentibus liberorum, ut liberis paventum debetur heredi-
as. Parentes ad bona liberorum ratio miſerationis admutit,
ERberos natura ſimul & parentum commane votant.
nlt
CONOLELEANNIA.
ane t D
ntes ſo⸗ 1. Obligatio erga principem vincit obligationem erga
öinculun Patrem. . .
Trenti 2., Hodie, cum parentes à liberis in jus vocantur, veniæ
bersſü . impetratione opus non eſt.
r, 2. Peccant filii contra reverentiam, qui interdictum unde
vi & actionem ſpolü adverſus parentes inſtituunt. L. 7.
daſ §. 2. de Obſequiis parentibus.
oe

rfe, Cl =
erle, X
. A a 3

190 MEDTTAT. AD PANDECT-

SPECIMEN XIX.

MEDITATIONVM AD ANDECTASZS
AD LI B. L. TIT. VI.

LEGITIMATIONE

3 PVBLICE BEVENSEVN

—

HENRIGO JAGOBO SMALIAN,
MAGDEBVRGENSI.

D. XXX. DECEMBER. ANNI CIoO IO CCGXIII

I.

Subſequens motrimonium non ſolum liberos, ſed & matrem
legitimat.

I. de Publicis judiciis, publica vero delicta omnia
infamiam irrogent, L. 7. dJe Publicis Judiciis, ſtuprata certe

integram exiſtimationem conſervare nequit. IIlud vero

dubium eſt, an ſtuprata hujusmodi, ſi ſtupratori nubat,
famam ſuam recuperet. Ajunt Covarruvias, Tuſebius,
Barboſa & alii. Sed argumentum, quo utuntur Ppro

ſtabilienda ſententia ſua, infirmius videtur. Deſumunt

illud ex L. 8. de Senatoribus & L. 13. de Dignitatibus,
ubi mulieres maritorum, quibus nubunt, dignitatem &
exiſtimationem conſequi dicuntur. Sed hæc ratio, quæ
in muliere ab alio viro honeſto in matrimonium ducha
valere poterit, tunc locum non inveniet, cum ſtuprata
ſtupratori nubit. Hic enim, cum exiſtimationem per
com⸗

Tulier, quæ ſtupro ſe polluit, ſine dubio infamis fic.
Cum enim ſtuprum publicum delictum ſit, §. 4.

2

Lffenn

umilt
t, 5 4
1 de
rtarn eere
lad ved
hi min
Tlſth
Unrur

DeſuomM

iguitelht ele
Pitken
gtio,
Uium l⸗

m Eond

jonenn

7

SP. XIX. DE LEGITIMATIONEI.„„ 191

commiſſum ſtuprum ipfſe amiſerit, uxori ſuæ famam, quam
non habet, dare nequit. Itaque ut verum fateamur, hæc ſen-
tentia, quod ſtuprata ſubr atori nubens integram exiſtimatio-

nem recipiat, in jure civili fundata non eſt; Gundamentum ta⸗=

men habet primo in æquitate, deinde in favore matrimonii,
qui ſecundum jus canonicum & mores ſummus eſt, denique
in uſu fori. Quapropter & nos eandem retinebimus. Re-
cordamur quoque, JCtos Vitembergenſes ſecundum illam
menſe Majo anni clo Lo ccx. reſpondiſſe. Interrogabantur
illi, an vidua opificis, quæ a miniſtro fuo ſtuprum paſſa, ſed
poſtea in matrimonium ducta erat, ab exercirio opificii arceri
deberet? Ceteri opifices, qui eam in collegio ſuo nolebant,
urgebant maxime, infamem non ſolum ſecundutn! jura com-
munia L. an. C. de Infamibus L. 2. C. de Dignitatibus ab
omnibus dignitatibus honeſtisque collegiis excludi, verum
id quoque in collegii ſui ſtatutis expreſſe juberi. Nihilomi-
nus tamen, eam relinquendam eſſe in collegio, cenſuit di-
tus Ctorum ordo; propterea, quod per ea; quæ antea

diximus, femina ſtuprata ſecuto matrimonio legitimetur, &

quaſi in integrum reſtituatur, atque adeo ea omnia, quæ per
delictum amiſit, recuperet. arg. L. I. de ſententiam paſſis, ibi:
ut autem ſeias, quid ſit in integrum reſtituere, bonoribus &&
ordini tuo & omnibus ceteris te reſtituo. Sed afferemus ipſa
reſponſi verba collegio iſti opificum dati: Hat Michgel S.
eines Fleiſchers Wittwe 4 Jahr nach ihres Mannes Tode das
Handwerk fortgeſetzet, nachgehends aber ſich von ihrem Knecht
ſchwaͤngern laſſen, ſolchen auch nunmehr zur Ehe genommen; Da
ihr denn, ob dieſelbe ſich der Fleiſcher⸗Innung verluſtig gemacht,
und aus ſelbiger geſtoſſen werden koͤnne, zu wiſſen verlanget. Ob
nun wol alle diejenige, ſo ein delictum publicum, dergleichen
auch die Hurerey iſt, begehen, vor infam oder anruͤchig zu hal⸗

ten/ fol glich von allen Ehren⸗Aemtern und Handwerkern ler

192 MEDITAT. AD PANDECT.

ſchlieſſen ſeynd, hieruͤber in euren Innungs⸗Artikeln, daß eine ihrer
Ehren geſchwaͤchte Frau nicht mehr in der Fleiſcher Verſamm⸗

lung kommen ſolle, deutlich enthalten, endlich daß beſagte Witt⸗

we vor begangenem ſtupro ihr die Ehe verſprechen laſſen, nicht zu

befinden; dieſemnach es das Anſehen gewinnet, ob waͤret ihr obbe⸗
9 %

meldete Michelſche, nunmehr an Erdmann G. verheyrathete Witt⸗
we aus dem Handwerk zu ſtoſſen wol berechtiget; Dennoch aber
und dieweil der durch das begangene Stuprum verurſachte Schand⸗

fleck durch die nachgehends erfolgte Ehe aufgehoben, und die Stu⸗
prata dadurch wieder zu Ehren gebracht worden, immaſſen be⸗

wehrte Rechtslehrer behaupten; bey welcher Bewandniß nicht
allein die Infamia, ſondern auch derſelben effectus hinweg fallen,
und die amuͤchige Perſon alle ehemals gehabte Rechte und Privi-
legia wieder empfaͤnget, und dafuͤr gehalten wird, als ob ſie nie⸗
mals dergleichen Delictum begangen; wie denn auch eure Innungs⸗

Artikel nur eine ſolche Frau, welche noch wuͤrklich an ihren Ehren

geſchwaͤchet iſt, von dem Handwerk verſtoſſen, endlich, geſtalten Sa⸗
chen nach, und da, wie obgedacht, vermittelſt der erfolgten Ehe die
vorige Macula gaͤnzlich abolirt worden, daraus, daß keine ſponſa⸗
lia vorhergegangen, etwas widriges nicht zu erzwingen; So ſeyd
ihr Erdmann G. Eheweib qus der Fleiſcher⸗Innung wegen der von
ihr ehemals begangenen Hurerey zu ſtoſſen nicht befugt,

II. .
PFilia illegitima, viro honeſto in matrimonium collocata,
legitimatur.
unc legitimandi modum iis, qui communiter ab inter-
pretibus juris afferuntur, adhuc addimus, quamvis
non ignoremus, plurimos eſſe, qui a nobis diſſentiunt,

Doctores. Sunt inter hos Heigius & Serykius, quorum

ille P. I. Quæſt. 21. n. 62. ſqq. Ambigo, inquit, an per
matrimonium nota & macula deleatur, & legitimi reddantur

— ł rf5S

S — — — —

e
n
Nt
e,
N
honde
Itl⸗
be⸗
nicht
len⸗
Drw.
ſeenie
ungs⸗
Ehren
Se
GeNe⸗
poole
Soſn
N

ult,

inte:
Gami
ſlentiun

quOrn

fallimi.

SP. XIX. DE LECGITII MATION E. 193

