itaque Cti ad faſtigium, de quo ante dixi, eveherentur,
illis omnibus, quos recenſui, eruditis inferiores videri no-
lebant, atque adeo ad exemplum eorum definitione Juris-
prudentiæ ſuæ notitiam rerum omnium, imprimis autem
divinarum, complectebantur.

Differentia inter J Cum, rabulam &α legulejum

J officium duabus partibus conſtat, altera theoretica,
altera practica. IIIa in ſolida legum latarum ſcientia, hæc
in peritia easdem ad facta obvenientia applicandi conſiſtit.
Utrumque conjunctum ſit in vero [Cto, neceſſe eſt. Si
alterutrum deficiat in aliquo, is Cti nomen injuria ſibi ar-
rogabit, cum aut rabula aut legulejus tantum ſit. Legu-
lejum vero appellamus, qui verba tantum legum Perdidicit,
externoque illarum cortici modicus inhæret, ſed vim atque
rectam applicationem ignorat. Hunc Cicero aucupem ſyl-
labarum in Orat. pro Muræna vocat. Incidunt in hoc vi-
tium critici ſuperſtitioſi, qui ætatem ſvam in literis expun-
gendis rebusque minutiſſimis explicandis conſumunt; nec
non hi, qui contra E. 17. de Legibus verba legum captant,
easque, neglecta mente legislatoris, quam non percipiunt,
nec attenta æquitate, ad caſus quoscunque trahunt. Con-
tro

ica,
hæc
iſtit
8
Diar⸗
eyr.
cicit
qe
Sl.
Vi-
pun.
neec
tant,
lun

r.

SP. II. DE IVRISPRVD. ET IVRECONS. r3

tra rabula eſt, qui, poſtquam jura vix primoribus labris de-
guſtavit, crudam ſuam & imperfectam ſcientiam ſtatim in fo-
rum protrudit, & leges, quas non bene intelligit, tamen ap-
plicare conatur. Cujusmodi cantores formularum, quemad-
modum a Cicerone lepide vocantur, Caſpar. Zieglerus in Rabu-
liſtica ſive Diſſertatione de Artibus Kabulariis mirifice depinxit.

III.
Jureconſultus ſine lege loquens non erubeſcit.

Jlclalnus Imperator in Movella 18. cap. 5. conqueritur,
multos ſibi moleſtos eſſe, qui privilegia & diſpen ſatio-
nes contra jura ſcripta precibus & lacrymis efflagitent. Et
ſemper equidem, ait, olemens aliquid definimus, ſed quia non
boc cum lege agimus, erubeſcimus. Ex his verbis regulam ſibi
exſculpunt DD. JCto ſine lege loquenti erubeſcendum eſt.
Quæ quidem ſi recte explicaretur, tolerari poſſet. Non
cum lege agere, hic idem eſt Imperatori, quod contra le-
gem agere. Itaque ICto quoque contra legem quid aſſe-
rere, turpe eſt. At plerique eam regulam ſic intelligunt;
ICtum ſalvo pudore nihil dicere poſſe, niſi aut ipfiſſimis,
ut loquuntur, legum Romanarum verbis utatur, aut tamen
fubjecta legum allegatarum farragine ſententiam ſuam con-
firmet. Hoc errore inducti [Cti, priſcorum maxime ſecu-
lorum, libros ſuos vaniſſimis legum allegationibus com-
plent, tunc etiam, cum planum quid & indubium ex reéta
ratione deſumtum aſſerunt. Legi nuper, non ſine tædio,

antiqui doctoris commentarios, qui nihil, quod vulgare

non eſſet, continebant. Sed nihil ille ſine lege loqueba-
tur. Multa, quæ nemo unquam in dubium vocavit, bre-
vibus verbis proponebat, e. g. Judex juſtitiam ſervare de-
bet; furioſus neſcit, quid agat; nemini ſuum auferri debet
&c. At ſingulis ſententiis tot leges auctoresque ſubjecerat,
B 3 ut

MEDITFAT. AD PANDECT.

ut paginas integras impleret. Quis non rideat inutitem
hujusmodi ſolertiam. Rectius Surdus de Aliment. tit. I.
4. 45. n. 58. Legem, ait, quærere, ubi eſt ratio natiralis,
eſt inſirmitas intellectus. Itaque regula ex Wovella 18 ſic
potius concipienda erat: erubeſcere debet Ctus, qui con-
tra legem, non ſemper, qui ſine lege loquitur. Quapro-
pter & nobis vitio non vertetur, ſi interdum deciſionem
quæſtionis aut controverſiæ, omiſſa lege civili, ex recta
ratione deſumamus.

Ad JCtos non conſtitutio & diſpenſatio præmiorum & bono-
rum, ſed tamen cognitio de üllis pertinet.

APud Strauchium in Amœn. Juris Canon. Ecloga 6. ap. 22.
reperio, Speronem Speronium della præcedenza dei Prin-
cipi exiſtimaſſe, argumentum hoc de jure præcedendi ad
ICtos plane non pertinere. Invenio quoque in elegantiſ-
ſimo Hornii de jure proëdriæ ſeu præcedentiæ libello Decade 2.
quæſt. 4. Scabinis Lipſienſibus qvæſtionem motam fuiſſe,
utrum ipfi in controverſiis circa jus præcedendi reſpondere
queant. Neque videntur omni ratione deſtitui, qui pote-
ſtatem hanc Ctis adimere conantur. Horum enim offi-
cium utique certis limitibus circumſcribendum eſt, ne in
jura, quorum exercitium ſolus ſibi princeps reſervavit, ir-
rumpant. Peccant profecto, qui in reſponſis fuis & ſen-
tentiis ſibi interpretationem authenticam, jus item aggra-
tiandi, pœnas ſtatutas mitigandi, dictatas remittendi vel
immutandi, nec non diſpenſandi & alia ſine principis aucto-
ritate arrogant. Cum itaque princeps etiam omnium di-
gnitatum fons ſit, cognitio de illis earumque jure ipfius ju-
dicio tantum reſervanda videtur, quemadmodum id quo-
que

—

—

— —☛

i⸗

Sp. II DE IVRISPRVD. ET IVRECONS. r5

que in L. S5. C. de Dignitatilus innititur. Nihilominus tamen,
JCtos rectiſſime ſibi jus de litibus circa jus præcedendi ortis
reſpondendi judiciumque ferendi vindicare, exiſtimo. II-
lud quidem concedo, conſtitutionem præmiorum atque

dignitatum ad ſolum principem pertinere, cujus imperium

non parum labefactabitur, ſi hoc ejus jus cum aliis quoque
communices. Si ergo certam dignitatis ſpeciem, quam
Cti in academiis ex ſingulari principis privilegio difpen-
ſant, excipias, nequeunt virum licet optime meritum ad

honores alios evehere aut propter virtutem illi jus reliquos

cives præcedendi tribuere. Nam quod Ulpianus in L. r.
§. 1. Je Juſtitia & jure ad JCti officium pertinere dicit, ut
bonos præmiorum exhortatione efficiat, hoc de jurispru-

dentia legislatoria, quæ apud principem eſt, intelligi opor-

tet. At cum de præmiis a principe conſtitutis ac-diſpenſa-

tis controverſia emergit, hanc Cti, quemadmodum cete-
ra privilegia, ex principiis juris, quibus ſe conformaſſe prin-

ceps cenſetur, & regulis juſtæ interpretationis decidunt. At-
que huc pertinet titulus C. Ut dignitatum ordo ſervetur, ti-
zulus D. de Albo ſeribendo & alii.

V.
Triennium, quod canonici vel alii ex Ratuto impendere debent
ſtudio juris, ecurrere incipit non a die, quo quis in albuimn
ſtudioſorum relatus eſt, ſed quo in academiam
commigravit.
Varia extant jura, quibus ii, qui juri operam navant
& ad dignitates adſpirant, certos annos huic ſtudio
impendere jubentur. Nemo ignorat, jam Juſtiniani tem-
pore eum, qui ad faſtigium JCti eniti voluit, quinquen-
nium in perdiſcendis juribus conſumere debuiſſe. Conſtit.
Omnem in Proæm. D. §. 2. Idem quinquennium in alſer
ore

———

1I6 MEDITAT. AD PANDECT.

ſore cameræ imperialis per Ordin. Cam. P. I. tit. 3. §. 2.
olim requirebatur, ſed in KReceſſu Imperii de anno 1654. §. 22.
remiſſum eſt, præceptumque, daß nicht zu ſtark auf das ſtu⸗
dium juridicum quinquennale auf teutſchen Univerfitäten,
ſondern auf die Qualitaͤten, Geſchicklichkeit und Experienz geſe⸗
hen werden ſolle. In Britania exigitur, ut is, qui baccalaurei
in jüre honorem ambit, per quinquennium, is vero, qui
doctoris dignitatem deſiderat, per aliud quinquennium præ-
lectorem juris civilis audiat. Vide Parecbolas e Corpore Sta-
tutorum Univerſitatis Oxonienſis tit. 6. ſect. 4. Atque horum
annorum tam rigidi exactores ſunt Britanni, ut populares ſu-
os, qui in peregrina academia iſtam dignitatem ſuſceperunt,
ro doctoribus non habeant, ſed de novo, ut ipſe vidi,
ad abſolvendum ſpatium Præfixum compellant. In noſtris
academiis his, qui inter canonicos recipi deſiderant, neceſ-
ſitas imponitur „triennium in una academia conſumunencdi.
Neque tamen ratio hic a quopiam exigitur, quomodo iſtud
tempus transegerit, nec in profectus, quos in ſtudiis fece-
rit, inquiritur. Sed ſufficit probare, triennium in acade-
mia fuiſſe exacum. Ceterum non infrequens eſt, ut variæ
circa hoc triennium lites exoriantur. Non injucundum fu-
turum puto, ſi quæſtionem ante biennium circiter in col-
legio ICtorum Vitembergenſium agitatam hic referam.
Obtinuerat quis canonicatum exhibito teſtimonio celebris
cujusdam academiæ, quod in illa triennium tränsegiflet.
Determinatum quoque erat in teſtimonio tempus, quo ad-
veniſſet in academiam, & quo iterum recefſiſſet. Sed
adverſarii novelli iſtius canonici, inſpecto albo ſeu ma-
tricula academiæ, cognoverant, illum aliquot menſibus
tardius, quam in teſtimonio aſſerebatur, inter ſtudioſos
relatum fuiſſe. Ipſe quoque id non diffitebatur, ſed ta-

men falſum ſubeſſe negabat, ſe enim vixiſſe ajebat in aca-
. demia

tnis
cel.
nci
tud
ece.
Ade.
Arie⸗
fu.
col.
an.
ris
et.

ded
ma-
lbus
oſos
Ata-
ca.
emmia

SP. II. DE IVRISPRVD. EF IVRECONS. 17

demia per illud tempus 1 nomen vero ſuum apud Rectoren-
tardius profeſſum firiiſe Queæſtio itaque ſuſcitabatur, utrum
triennium iſtud a die adventus in academiam, an vero a die
immatriculationis , ut vocant, ſit computandum. Poſterius
affirmabant canonicireliqui, hac potiſſimum ratione utentes,
quod, qui in nümerum ſtudioſorum relatus non ſit, erſi in
academia commoretur, privilegiis tamen & juribus ſtudioſi
non fruatur, arg. L. 42. de 1bſt. milit. ubi miles, qui nondum in

numeros relatus, tametfi lectus tiro ſit, & publicis expenſis

iter faciat, neque miles eſſe neque jure militari teſtari poſſe
dicitur. Sed pervicit nihilominus prior ſententia, triennium
nempe ex die adventus in academiam incipere. Veroſimile
enim utique eſt, conditores iſtius ſtatuti non ad matriculatio-
nem, ut ſic loduar reſpexiſſe. Alias enim conſequeretur,
eum, qui inſcribi tantum nomen ſuum matriculæ curaret,
etlſi in academia prorſus non viveret, beneficii tamen capacem
eſſe. Igitur non tam voluerunt, ut civis academicus eſſet,
quam, ut in academia viveret & bonis literis operam nava-
ret. Accedit argumentum ex⸗Auth. Habita C. Ne fälius pro
tatre deſumtum, ubi ſcholaris dicitur, qui ad loca, in quibus
literarum exercentur ſtudia, venit & in eis habitat. Acce-
dit etiam auctoritas Horatii Lucii Callienſis in Appendice libel-
Ii de Privilegiis ſtudentium n. 20. ubi ſtudioſum etiam eſſe, qui

non immatriculatus ſit, acerrime propugnat, atque inter

alia hoc argumento utitur, quod in multis academiis, prout
Peruſii, nullæ habeantur matriculæ, atque adeo illæ ad eſ-
ſentiam ſtudioſi non ſint necefſlarix?. Reſpondet etiam ad
L. 42. de Teſt. mil. in militibus hoc ſingulare fuiſſe, quorum
certus numerus conſtitutus, quosque adeo ad fraudem vi-
tandam defcribi neceſie fuerit. Præterea ex L. un. §. 2. de
Bonorum poſſel- er . milit. oſtendit, relationem in nume-
rum neque in milite ſe mper tanto rigore deſideratam fuiſſe.
Tom. I. C Ce-

18 MEDITAT. AD PANDECT.

Ceterum etſi quis in matr'culam nen relatus ſtudioſus ſit
communibusque ſtucdloiſorum juribhs utatur, iis tamen privi-
egiis, quæ in academia, ubi vivit, ſtudioſis ſingulariter tri-
buta ſunt, non fruetur, nec pro cive academico habebitur.

—

VI.
Doctores Juris præcedunt Conſules eivitatum municipalium,
tametſi horum jurisditctioni ſubjecti vivant.

octores juris ab eo, quod olim obtinuerunt, dignitatis
faſtigio hodie aliquantulum decidiſſe, iis incognitum
non eſt, qui, antiquis temporibus ipſos equites ſummosque
Principum conſiliarios dignitatem doctoris ſuſcepiſſe, ſciunt.
Vide Lanſ. pro German. p. m. 24. In cauſas iſtius decre-
menti inquirere, odioſum nimis tæœdioſumque foret. Inte-
rim officii noſtri eſt, reliquias iſtius dignitatis, quæ tan-
duam ex naufragio ſuperſunt, colligere modisque omnibus
tueri. Eſt vero inter jura doctorum præcipuum fere, jus
Præcedendi reliquos omnes civici ordinis homines. Cujus
fundamentum in eo poni oportet, quod doctoribus Privi-
legia nobilium tributa ſunt. Igitur ipſi quidem nobilibus,
ad quoerum exemplum ipſorum dignitas facta eſt, cedunt.
Cedunt quoque conſiliariis principum, quorum quippe ho-
nores ipſa ſanguinis nobilitate majores ſunt. Cedunt deni-
que profeſſoribus, pari licet honore deſtitutis, cum ab his ipſis
creentur, ortumque trahant. At inter ceteros omnes emi-
nent præcipuumque ſibi locum vindicant. Neque magiſtra-
tus dignitas tanta eſt, ut doctoralem vincat. Cum enim
ſatis conſtet, olim magiſtratus doctoribus ceſſiſſe, res in
eodem ſtatu manſiſſe videtur, quamdiu mutatio non doce-
bitur. Et quia equites magiſtratibus præferuntur, æmuli
illorum, doctores, inferiore loco eſſe non debent. Inte-
riIn.

Atis
um
gue
Unt.
Cre-
nte-
tan-

SP. II. DE IVRISPRVD. EF VRECONS. 19
rim cum adhuc collegio Ctorum Vitembergenſium aſſide-
rem, quæſtionem àa ſenatu civitatis cujusdam non ignobilis
menſe januario anni cho occxII. propoſitam recordor, an con-
ſules doctori jurisdictioni ſuæ ſubjecto cedere neceſſe habe-
rent. Urgebat maxime ſenatus, æquiſlimum eſſe, ut civis
ſuo magiſtratui cederet, aſſerebat præterea, quosdam docto-
res id olim jam feciſſe, unum etiam reſcripto principis ad id
eoactum fuiſie, denique addebat, dignitatem doctoris hodie,
poſtquam frequentior facta & ſubinde immeritis parumque
doétis tribuatur, tantam non eſſe, quanta olim fuerit. Qui-
bus tamen non obſtantibus, pro doctore reſponſum fuit, daß
beſagter Doctor denen Burgermeiſtern den Rang zu geben nicht
ſchuldig. Potiflimæ rationes decidendi ſunt (1) Privilegia no-
bilitatis, quæ doctoribus non ſolum ex conſenſu interpretum,

ſed ex legum publicarum, imprimis Ordinationis Politieæ de

anno 1530. tit. 15. & de auno 1548. tit. 12., competunt, (2) mos
antiquus, quo doctores indubie ceteris omnibus fuerunt Præ-
lati, quique, niſi mutatio clare doceatur, adhuc vigere Præ-
fumitur, (3) conſuetudo hodierna plerarumque civitatum.
Neque oberat quidquam doctori, quod is ſe jurisdictioni
cenſulum ſubjeciſſet, cum neque abſurdum, neque infrequens
ſit, ut civis magiſtratum ſuum honore & dignitate antece-
dat. Recte Ulpianus in L. 1I4. de jurisdictione: Eſt, inquit,
receptum, eoque jure utimur, ut, ſi quis major vel &qualis
Juljiciat ſe uridictioni alteriur» poſſt ei adverſus eum jus
dici. Deinde, quod quidam ante eum ſponte fecerant, ne-
que conſulibus jus adverlus alios tribuere, neque doctori
jus ſuum adimere potuit, propter L. 74. de Regulis Juris.
Tum refcriptum principis, cum non generale, ſed adver-
ſus unum ſaltem elicitum eſſet, contra ſimiles perſonas ex-
tendi non debebat L. 14. de Legibus. Denique fac etiam,
indignos interdum honoribus docstoris ornari. Liberalitas
2 hæc

—

20⁰ MEDII'AT. AD PANEECT.

hæc eorum, quorum arbitrie iſta dig nite 8 s aili enſätur;, no-
cere non debet viris bene merxitis & do⸗ is, qui eam legiti-
me impetrarunt. Quemadmodum c conſul libus fraudi eſſe non
poteſt, quod interdum homines ex plebe & rudes ad graviſ-
ſimum iſtud munus admoveantur.
Poſtquam hæc ſcripſeram, objurgatus fui, quod genera-
liter locutus non exemerim terras Brunſuicenſes, in quibus
diverſum jus obtinere Perhibetur. Ego, qua ſum facilitate,
JIubenter errorem fatebor, veniamque petam, at ea lege, ut
ignoſcatur etiam Divo Auguſto, Brunſuicenſium principi,
qui jus iſtud mecum ignoravit, atque in conſtitutione de
ſponſalium, nuptiarum, baptiſmi & funerum ſolennibus
omnes ſibi ſubjectos in tres ordines diviſit, & in pri

imo do-
cCtores cum licentiatis, in ſecundo conſules aliquoties collo-
cavit. Non negabo tamen, poſſe per conſvetudinem in ci-
vitate quadam introduci ut conſules doctoribus anteferan-
.Cujus rei exemplum vide apud Hornium de Jure proëdriæ
De ad 2. gucſt. I. J. 2.
5. Cνͦ 1ι L 1hIA.

I. Titulum codicis de ſumma trinitate & fide catholica
Cti ſibi ſine in juria theologorum recte vindicant.

2. Cogitationes malæ punjiuntur , ſi quis eas habuiſſe con-
vinci poſſit.

SPECIMEN III.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
ADHVC AD LIB. I. TIT. I.

DE
JIVRE NATVRÆ ET GENTIVM
PVBLICE DEFENSVM
4A B
ALBERTO RIPER PALEOGEA - BREMENSI-
D. KXINX. IVILII ANNI CIo IO CC XIII.

7

I. Wul-

.
le,
t
Pi,

nci-

an-

M.

SP. III. DE JIVRE NATVR. ET GENTIVM. 21
Wullum eſt jus gentium, a jure naturæ diverſum

Venenorum in bello aſus jure gentium non probibetur, ſed ex
jure naturæ ſaltem diſſuadetur.

revior ero in hac lite decidenda, cum eam a multis aliis
5 excuſſam animadvertam. Nullum eſt jus gentium, quod
H à jure naturæ vere diverſum ſit. Eadem Juſtiniani no-
ſtri ſententia eſt, qui, etſi in titulo I. de Jure naturæ, genti-
um &* civili jus naturæ a gentium jure diſtinguat, deinde ta-

men jus-gentium deſcribit, quod naturalis ratio inter omnes

pomines conſtituit, adeoque ſuum nobiscum conſenſum aper-
te declarat. Vide etiam §. 41. JI. de Rerum div. ibi: jure gen-
zium, id eſt, jure naturali. Sed cum Juſtiniani auctoritate hæc
res evinci nequeat, alüs argumentis opus eſt. Videlicet uni-

verſale aliquod gentium jus præter jus naturæ non dari, ap-

paret 1) ex eo, quod inter gentes nullus ſit ſuperior, ſine quo
tamen jus nullum eſſe poterit, 2) quod moratiores gentes
nullum ſibi in reliquas imperium, nullamque legislatoriam
poteſtatem aſſerere queant, 3) quod incertum maxime ſit,
quænam gentes ſint moratiores, cum ſingulæ ſibi hanc di-
gnitatem attribuant, atque veroſimile videatur, gentes
aſiaticas & americanas elegantia & honeſtate morum nec
non provida reipublicæ adminiſtratione europæas, ſi non
ſuperare, certe æqquare. Reſpondendum etiam eſt, ſed
paucis, ad eorum argumenta;, qui Particulare ſibi aliquod
gentium jus, quod non quidem ad omnes, ſed ad multas
gentes pertineat, fingunt. Fateor quidem, poſſe plures
gentes pactum aliquod inter ſe ſeu expreſſum, ſeu facitum
mire. At hoc jus non erit, ſi proprie vocem juris acci-
Pias, ſed pactum, quod ex regula iſta juris naturæ: Omnia
C 3 Pacta

22 MEDITAT. AD PANDECT.

pacta honeſta ſervanda ſunt; firmitatem ſuam accipiet. Jus
enim proprie dictum eſſe nequit, niſi inter eos, qui vinculo
aliquo continentur & in peculiarem ſocietatem ſeu colle-
gium coierunt. Sed fac tamen, poſſe plures gentes inter
ſe jus aliquod particulare facere, meceſſe profecto erit, niſi
vocem juris nimis late extendere velis, ut non duæ vel tres
in id conſenſerint, ſed magna gentium pars, veluti euro-
pææ omnes, id fibi jus conſtituerint. Sic vero exempla
deficient. Securitas legatorum, ab hoſfte etiam ad ho-
ſtem miſſorum, ex jure naturæ dependet. Idem eſt in ce-
teris, quæ vulgo afferuntur. Unum eſt, ad quod reſpon-
ſio paulo difficilior videtur; quod in bellis ſcilicet a vene-
nis abſtinendum ſit. Id certe ex jure naturæ non proficiſci-
tur, quod hoſti ſuo quovis modo nocere permittit, quem-
admodum inter theologos quoque VDanhauerus Coll. Decah
p. 714. adverſus Oſtandrum diſſentientem oftendit. Nihilo-
minus tamen in gentes plurimas conſtanti conſuetudine id
ſervarur, ut etiam, qui venenis utitur, adverſus jus genri-
um peccare dicatur. Neque ratio, quam QOſtander affert, ſuf-
ficier, quod in codice ſacro nullum ejusmodi exemplum oc-
currat. Videmus enim, gentes, etiam codicis ſacri ignaras,
uſum venenorum in bellis abominatas eſſe. De Romanis cer-
te res indubia eſt per ea, quæ Cicero L. 3. de OQhkciis, Zacitusg
Annalium Lib. II. C. 88. Gellius Eib. 3. cap. 8. habent. Ad-
de Silium Itelicum Lib. 3. v. 272. ubi Nubas ait:

Et lino munire latus, ſcelerataque ſuccis
Spicula dirigere, & ferrum infamare veneno.

chriſtianis populis multos afferre poſſem, qui ve-
nena deteſtati ſunt. Sic Veneti apud Bembum Hiſtoriæ
Venetæ Lib. 3. in fine Triſtano mortem Caroli regis hoſtis
rei-

l
llo.
e id
nti.
ut.
de⸗
ras;
cer⸗
itis

Lorie
holts
ter⸗

Oeigublicæ infenſiffimi per venenum pollicenti reſpondent:
Ejusmodi eontra boſtes inſidiis ad eum diem nanquam uſam rem-
publicam fuiſſe, eum ſæpenumero potuerit: neque nunc velle
incipere: magis Deos immortales, quam humanas opes vereri;
porro vinci ab ſuamet nequitia illos, qui per ſcelus alios vince-
ve perque nefas parant. Taceo illarum gentium teſtimonia.
Et tamen omnia me, ut venenorum uſum in bellis jure gen-
tium prohibitum exiſtimem, non adducunt. Cui enim fun-
damento innitetur illud jus? Non pacto exprefflo. De hoc
quippe nullum veſtigium extat. Ergo neceſſe eſt, ut ad ta-
citum pactum ſeu conſuetudinem confugias. Ea vero con-
ſtans & perpetua nulloque actu contrario interrupta ſit, opor-
tet, ut jus producere queat. At multas reperies gentes et-
liam ex moratioribus, quæ aliquando venenis uſæ ſunt.
Getas, de quibus Plinius XI. 53. Parthos, de quibus La-
canus VIII. 304. .thiopes, de quibus Claudianus Srilicon.
v. 351. non recenſebo, quos fortaſſe barbaros fuiſſe ali-
quis mihi objiciet. Ipſi Romani non ſemper in eadem ſen-
tentia fuerunt. Bald. Lib. 2. Conſ. 188. Vegetium, cujus

ge re militari commentarii extant, docere ait, licitum eſſe,
hoſtem veneno occidere. Iſtum tamen locum, ne quid

diſſimulem, in Vegetio non potui reperire. Sed clarius
exemplum Florus mihi ſuppeditat. Is Lib. 2. cabp. 20.
memorat, Aquilium conſulem, qui publica populi Ro-

mani auckoritate bellum in Aſia geſſit, mixtis veneno fon-

tibus quasdam urbes ad deditionem compuliſſe. Factum
vero iſtud, etſi a Floro vituperetur, a ſenatu tamen po-
puloque Romano approbatum fuit, qui Aquilio ob con-
fectum tali venificio bellum triumphum decrevit, teſte
Velle'o Patereulo Lib. 2. cap. 4. Vide Sigonii faſtos conſu-
lares p. m. 41I. De Solone, ſeculi ſui ſapientiſſimo viro,
de Amphictyonibus, de (allis & Scotis veteribus vene-
ni

24 MEDITAT. AD PANDECT.

ni uſum contra hofſtes probantibus agit Alberieus Gentilis de
Jure belli Lib. 2. cap. 6. Sed veniamus ad chriſtianos. De
Hiſpanis idem Albericus d. I. ex Fallopio memorat, eos ob-
ſeſſos Neapoli a Gallis nocte egreſſos veneno puteos infeci-
ſe, atque præterea piſtores Gallorum corrupiſſe, ut gypſum
pani admiſcerent. Quale quid etiam Manuelem, Conſtanti-
nopolitanum Græcorum imperatorem feciſſe, vel fieri juſhit-
ſe, ut calce farinæ immixta cibus peſtifer hoſti redderetur,
non obſcure innuit Wicetas Choniates libro I. de Kel'us geſtif
Manuelis Commeni. Vide porro de Hiſpanis toxico utentibus
Tbaanum lib. 48. Refert Aulpiſius in Collegio Grotiano Exere.
II. §. 7. Germanos Gallosque anno Cclo loCc IXXV. Argento-
rati pactum iniiſſe, ne quis in bello, quod tunc invicem ge-
rebant, venenis uteretur. Quo pacto profecto opus non fuiſ-
ſet, ſi venenorum uſus ipſo jure in bello interdiceretur. Non
deficerent exempla alia, ſi ulterius inquirere lIuberet. Sed
fufficient ea, quæ attuli, ut ſecure concludamus, uſum ve-
nenorum in bellis jure gentium neque univerſali neque Parti-
culari prohiberi. Conſentit mecum Baldus lib. 2. Conſ. 188.
Quem qui refellunt, Albericus Gentilis, Kulpiſius, aliique
parum firmis rationibus utuntur, fatenturque ipfi, fontes in-
jectis cadaveribus & aliis medicaminibus corrumpi, ſerpen-
tes item & venenatas beſtias hoſtibus ob'jici ſalvo jure gen-
tium poſſe. Quæ remedia profecto a venenis non differunt.
Interim fatendum eſt, gentes chriſtianas hodie plerumque
àa venenis abſtinere. Id vero non ex obligatione & jure
quodam, ſed ex metu mutuò deſcendit, qui belligerantes
ſæpius movet, ut incendia, direptiones villarum & civita-
tum atque alia, quæ facere jure potuiſſent, omittant. Ex eo-
dem metu a venenis quoque abſtinent, quia vident, hoſtem,
ſi ipſi adhibeant, iisdem contra ſe uſurum eſſe. Quod ne
fat, conſulto venenis non utuntur, ſalutique ſuæ ita pro-

SP. III. DE IVRE NATVRE ET GENTIVM. 25

ſpiciunt. Et hac ratione vera eſt ventgrafi in Diſj. de armm.

in bell. prohib. §. 7. ſententia aſſerentis, jus naturæ uſum ve-
nenorum non quidem legaliter Prohibere, ſed, ne fiat, ſuadere.

III.

Jus naturæ etiam ſine primo aliquo principio eſſe poteſt.

Innitæ ſunt de primo principio juris naturæ controverſiæ,
neque illæ demum ſeculo ſuperiore excitatæ fuerunt, ſed
antiquifſlimæ ſunt, atque hodie ſaltem aliis verbis , ut res
nova videatur, proponuntur. Diſputationes enim vete-
rum philoſophorum de ſummo bono nullum alium finem
habuerunt, quam, ut primum iſtud fundamentum, cui ju-
ſtitia & bonitas actionum humanarum innititur, inveſtiga .
rent. Poſtquam vero incertitudinem, quæ tot diſſenſiont.-
bus in jus naturæ introducta eſt, conſidero, ad eorum ſen-

tentiam ferme accedo, qui nullum primum juris naturæ
principium eſſe dicunt. Scilicet Deus hominibus lumen

rectæ rationis idque tam clarum & evidens indidit, ut con-
feſtim, quid bonum malumque ſit, cognoſcere', neque
Prius ad principium aliquod primum confugere neceſte ha-
beant. Accedit altera ratio, quod, ſi primum aliquod
principium eſt, oporteat illud evidentiſſimum eſſe, atque
ſtatim homini etiam ſimpliciori innoteſcere. At inter tot
diſſenſiones viri etiam doctiſſimi incerti ſint, neceſtſe eſt.
Denique dantur profecto actus, quos malos eſſe unicuique

recta ratio dictitat „ cujus malitiæ fontem tamen nemo ad-
huc inveſtigavit. Sic, niſi ſenſum humanitatis exuere ve-

lis, negare nequis, matrimonium cum matre contra rectam
rationem & jus naturæ eſſe, a quo omnes fere gentes per-
petuo abhorruere. At iſtius horroris cauſam ad certum
Principium referre, difficile erit. Igitur ſic ſentio: Jus na-
Tom. I. Dbe— turæ

26 MEDITAT. AD PANDECT.

turæ eſt dictamen rectæ rationis, unicuique ex ſuo lumine
ſtatim oſtendens, quid bonum malumve ſit.

IV.
Socialitas Pufendorfana primum principium juris naturæ
eſſe nequit. .
Si quod tamen velles primum principium admittere, ſocia-
litas profecto Pufendorfiana id non erit, in qua quippe
nullum fere ex primi principii requifitis occurrit. Primum
enim principium, neceſſe eſt, ut ſit evidens, directum ſeu ad-
& qquatum, perpetuum, univerſale & omnium ſupremum.
Nihil horum pæne ſocialitati convenit. Deficit 1) eviden-
tia, quæ tanta eſſe debebat, ut homo ſimplicior eam con-
feſtim ſine longa argumentatione cognoſcere poſſet. De-
inde 2) primum principium adæquatum & directum eſſe
debet, ex quo officia erga Deum, alios homines & ſe ip-
ſum directe & liquide proficiſcantur. At quis non videt,
longa ratiocinatione opus eſſe, ut officia erga Deum & te
ipſum ex ſocialitate deducas. Tum 3) perpetuum & uni-
verſale non eſt. Fac enim, hominem a nativitate in de-
ſerto expoſitum, qui ignoret” alios homines eſſe; is pro-
fecto rectam rationem & jus naturæ habebit, etſi ſociali-
tatem ignoret. Fac etiam, hominem, qui olim cum aliis
vixit, nunc a conſortio eorum ſegregatum vivere nullam-
que ſpem ad illud redeundi habere, is tamen propter-
ea ab obligatione juris naturæ non liberabitur. Denique
4) qued præcipuum contra Pufenderfium argumentum eſt:
Prineipium ejus non eſt primum ſeu ſupremum. Neceſfe 4
enim eſt, ut ipfe in illo demonſtrando ad fuperius aliquod
recurrat. Oſtendit ſcilicet in lilro de jure naturæ & gen-
tium lib. 7. C. I. §. I. hotini ideo ſocietatem colendam eſ-
ſe, quia ſine ea ſalvus felixque eſſe nequeat. Ergo ſtudium
Aalu⸗

.

Sp. II. DE IVRE NATVRA ET GENTIVM 27

ſalutis & felicitatis propriæ ſuperius adhuc eſt ſtudio ſociali-

tatis. Quodſi itaque quis fine primo principio juris naturæ

eſſe non poſſet, ei conſulerem potius, ut ſtudium ſalutis &
felicitatis propriæ pro principio aſſumeretr.

V.

Prater oficia erga Deum, alios homines & ſe ipſum, datur
quarta ſpecies oiciorum erga ereaturas inferiores.

Sebilter us in Manudukctione Philoſopbiæ moralis ad Juris-
prudentiam p. 34. poſtquam tres iſtas præcipuas officio-
rum claſſes recenfuit, quartam quoque, ſed quaſi dubita-
bundus, addit, ſcilicet erga naturam inferiorem brutorum.
Poſtea Menkius quidam Jenæ diſſertationem de Ohicio bo-
minis erga naturam inferiorem habuit. Utrique ego facile
aſſentio, putoque, eſſe aliquam peculiarem in homine non
ſolum erga bruta, ſed & erga ceteras creaturas obliga-
tionem, quæ tamen longe ab ea obligatione, qua quis

Deo, fibi aliisque hominibus obſtrictus eſt, ſupererur. Ex
hac- obligatione dependet, quod creaturas iſtas ignobilio-

res, etſi humano generi plane inutiles, dummodo noci-
væ non ſint, perdere non liceat, quod animalia cruciati-
bus afficere contra jus naturæ ſit, quod, qui creaturas

iſtas citra neceſſitatem vel utilitatem ad luxum ſaltem con-

ſümit, peccet, quod nimio labore fatigari non debeant.
Cujus obligationis veſtigia in jure quoque divino poſitivo
Proverb. XII, I0O. Exod. XXIII, 12. Deut. XXlI, 4. Oe-
currunt. At jure civili hæc erga creaturas inferiores ob-
ligatio incognita eft. Tametfi enim leges in plerisque pro-
vinciis de feris per nimias & intempeſtivas venationes non
exſtirpandis, de piſcinis non exhauriendis, de arboribus

& filvis modice cædendis, extent, hæc tamen jura non in

D 2 favo.

28 MEDITXT. AD PANDECT.

favorem ferarum nemorumque, ſed aliorum hominum
conftituta ſunt, quorum, ut & totiusreipublicæ ſecundum
§. 2. I. de His qui ſui vel alieni juris intereſt, ne ſua re quis
male utatur. Quodſi vero quis citra magnum aliorum de-
trimentum rebus ſuis abutatur, animalia ſua excruciet, fa-
me enecet, pœnis humanis non ſubjacebit. Quapropfer
merito ridemus rigorem Murati, Turcarum imperatoris,
qui apud Z bevenotum, in Itinerario Orientali lib. I. cap. 38.
hominem pœna affecit, quod is, dum ipſe comederet,
equum ſuum impranſum & onuſtum adſtare Paſſus eſſet.

VI.
Propter manifeſtam æuitatem negotium ex defectu ſolemnitatis
ipfo jure nullum fuſtineri debet.

Nihil tam judici & Ctis præſtandum eſt, quam, ne ex
4 celeberrima æquitate a jure ſcripto recedant. Ar wero 1
quoque illos providere oportet, ne ex altera parte, cum
evidens eſt æquitas, verba legum preſſius ſequendo contra
legislatoris intentionem agant. Is enim generaliter conſti-
tuit, ut in omnibus rebus præcipua εquifatis, quam ſtricti
juris, ratio habeatur. L. 8. C. de Judiciis. Nulla vero eſt
opportunior applicandæ æquitatis occafio, quam, cum de
ſolemnibus negotiorum controverſia eſt. Impugnatur ſœpe
teſtamentum aut contractus aut actus judicialis ex eo ſolo,
quod circa ſolemnia quid omiſſum ſit. De veritate autem
& ſeria diſponentium voluntate nullum dubium eſt. Magna
hic inter [Ctos lis naſcitur. Aliqui officium judicis nimis
liberaliter extendunt, alii id anguſtioribus, quam debebant,
limitibus circumſeribunt. At ipſæ LL. quid faciendum ſit
hac in re, clariſſime præœcipiunt. Sic enim Marcellus in
L. 183 de regulis juris: Etfi, inquit, nibhil facile mutandum
eſt ex ſolemnibus: tamen, ubi æquitas evidens poſcit, ſub-
venien-

tatit

ne
erdil
cun
Ontt
Onlt.
roel
n e
ſepe
. ſdo⸗
Atem
Mlagne
nimnis
bebanh⸗

Hunn

us in

unñ

Gelie.

6

SP. III. DE IVRE NATVRME FT CGENTIVM. 29

—

venienJum eſt. Regulariter ſeilicet negetium, ad quod par-
tes negligentiores debita non adhibuerunt ſolemnia, irritum
decçlazari debet. Qum vero tales obveniunt circumſtantiæ,
quæ omiſſionem iſtam excuſant, aut ex quibus manifeſta
&quitas elucet, negotium illud confirmandum eſt. Non me-
mini, me reperiſſe exemplum elegantius eo; quod apud Fa-
brum in codiee lib. 6. tit. 5. def. 2. occurrit. Detruſus in car-
ceres iniquiores ob falſam accuſationem, cum graviſſimo

morbo laboraret, & ad confitenda peccata parochum, ad ſu-

prema vero ordinanda notarium teſtesque flagitaret, utrius-

que petitionis repulſam inhumaniter paſſus a commentarienſi,

quod is nonnullorum magiſtratuum imperio prohiberi ſe di-
ceret, ne quemquam omnino, niſi impetrata prius venia,
accedere pateretur, palam heredem nuncupaverat uxorem

ſuam clariſſimam, commentarienſe ipſo præſente cum uxore

fratreque. Scripturam ea de re commentarienſis, mandante

teſtatore, confecerat, quam ſubinde teſtator propria ſubſcrip-

tione firmarat. Quærebatur inter uxorem & agnatum, an
valeret teſtamentum, cum de teſtatoris voluntate tam per ſcri-

pturam, quam per tres illos teſtes conſtaret, ne difficile tan-

tum, ſed etiam prorſus àατo fuiſſet, ut plurimum teſtium
copia haberetur. Sabaudiæ Senatus nullum id pronunciavit.
At ego, ſi unquam, hic certe Legi 183. de Kegulis Juris locum
fuiſſe exiſtimo: Etſi nibil facile mutandum eſt ex ſolemnibus;
tamen, ubi &uitas evidens poſcit, ſubveniendum eſt. Quæ
contra a Fabro in d. Jef. 2. G def. 22. ubi nec principem te-
ſtamentum hoc validum efficere potuiſſe aſſerit, argumenta
afferuntur, facili negotio diluentur. Ait, legem duram
quoque a judice attendendam eſſe L. 12. §. I. Qui & a qui-
bus manum. Id verum quidem eſt, ſed tunc ſaltem, cum
id ipſum, quod jubet lex, durius videtur, non etiam, cum
generalis legis diſpoſitio per æquam interpretationem mol-

30 MEDTTAT. AD PANDECT.

liri poteſt. Tunc enim potius ad L. 8. C. de Judiciis re-
currendum erat. Deinde, ait, principem erubeſcere, cum
alicui contra legem ſubvenit MWov. 18. C. 5ß. At Novella clare
de caſu loquitur, cum princeps citra juſtam rationem ex
mera clementia quid contra leges indulget. Denique fruſtra
urget, jus agnato jam quæſitum fuiſſe, cui quippe teſta-
mentum ex æquitatis ratione validum obſtabat.

VII.
Ewx evidente XHuitate judex legem, inconſulto etiam br. ncite
mnmiitigare & interpretari poteſt.

H'nc ſenteêntiam noſtram ex ſæpius memoratis L. 8. C. de
Judiciis & L. 183. de Regulis juris confirmamus, ubi
Ctis, æquitatis præ ſtricto jure rationem habere, præcipi-
tur. Grave dubium ev L. I. C. de legibus movetur, in qua
Conſtantinus, Inter æquitatem, ait, jusque interpoſitam inter-
pretationem nobis ſolis & oportet & licet inſpicere. Placet hic
reſponſio Ziegleri de jurilus majeſtatis lib. I. C. 6. §. 15. di-
ſtinguentis inter æquitatem evidentem & dubiam, ſive, ut
ipſe loquitur;, intrinſecam & extrinſecam. In hac nullæ ju-
dicis inferioris partes erunt, bene autem in illa.
