ſchlieſſet, beſtaͤndig ſeynd, und per reſtitutionem in integrum
nicht angefochten werden moͤgen, auch ſo gar nicht einmal in
dem Fall, da in folgender Zeit ohne jemandes Schuld dem mi⸗
nori daraus ein Schade per caſum fortuitum zuwaͤchſet, und
dem Jacob Henning aus dem von Weiſen erhandelten Leder nicht
nu

— —.2TTẽ

1

t.

i
ſe.

m.

i

1f ;

ge⸗
it:
de,
tore

IuͤI

6

d

nNH

SP. LX. DE MINORIBVS. 664

nur ſein Meiſterſtuͦck gemachet, ſondern auch ſeine Ausſteuer und uͤbri⸗
gen Anfang zu ſeiner zeitlichen Wohlfahrt hat, folglich der mit Weiſen
geſchloſſene Contract zu ſeinem Beſten angeſehen geweſen, und deſ⸗
ſen Nutzen wuͤrcklich befodert, in welchem Fall diejenigen, welche ſich
ſonſt in keine Buͤrgſchaft einlaſſen koͤnnen, daraus voͤllig obligiret
werden; So iſt Jacob Henning ſchuldig, dasjenige Leder, welches
zu Verfertigung ſeines Meiſterſtuͤcks erhandelt, und ſonſt zu ſeiner
Ausſteuer und Nutzen angewendet worden, zu bezahlen.

COX0OL LEA NI A.

1I. In computanda ætate minoris illi etiam undecim dies;
qui ſub initio hujus ſeculi calendario ſubtracti ſunt, ad-
jici debent, adeo, ut ultimo Decembri anni 169 1. natus
Calendis januarii anni 1717. pro majore nondum habe-
re poſſir. Vide L. 134. de Verb. ſignif. & L. 3. K. 3. de
Minoribus.
2. Minor, qui veniam ætatis impetravit, bona ſua immobiliæz
alienare nequit. L. 3. C. de biy, qui ven. ætat. Quodſi
tamen princeps hanc facultatem ei exprefſlſe dederit,
valebit alienatio, & reſtitutio in integrum ceſſabit arg.
L. 38. de Adopt. Rivinus in Enunciatis juris tit. 9. §. 13.
3. Minor, qui jam ſemel reſtitutionem in integrum contra
lapſum termini probatorii obtinuit, ſi denuo eum ne-
glexerit, iterum in eadem cauſa reſtitui poteſt. Nec
obſtat Lex I. C. Si ſæpius in integrum reſtit. poſtul. Vi-
de Wernbheri Obſervationes forenſes P. I. Obſ. 319.

SPECIMEN LXI.

MEDIIATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. IV. TIT. IV.

HIS, QVI AD EXEMPLVM
MINORVYM RESTITVYVNTVR, EORVM.
QVEINTERSE CONCVRSV.
I. Quan-

7

664 MEDTTAT. AD PANDECT.

Quando duo jura minorum babentes concurrunt, neuter
reſtituitur. .

Dulti ſunt, quibus ad exemplum minorum beneficium
N reſtitutionis in integrum indulgetur, eccleſiæ, ce-
V tera pia corpora, fiſcus, civitates, collegia probata,
cauſæ favorabiles, quales ſunt dotis, alimentorum, ſtipendi-
orum. Tot privilegiati itaque ut invicem collidantur, non po-
teſt non accidere frequenter. Facilis hoc caſu ex I. 11. §. pen.
de Minorilus deciſio eſt: Privilegiatus contra æque privile-
giatum non utitur privilegio, ſeu, ut alii cum Strykio de jure

privilegiati contra privilegiatum cap. 2. n. 53. id explicant, in

concurſu privilegiorum ſtandum eſt juri communi. Quare &

ICti Vitembergenſes pago cum eccleſia litiganti & reſtifuti-

onem in integrum petenti hanc denegarunt: Es iſt das bene-
ficium reſtitutionis in integrum einer Dorf⸗Gemeinde wider eine
Kirche, als que aut magis privilegiatam, nicht zu veiſtatten.
ntamen, gui magis privilegiatus eſt, veſtituitur contra minus
S bprivilegiatum.
III.
Privilegium eccleſiæ fortius non eſt privilegio minoris.
Fortius tamen eſt privilegio aliarum univerſitatum ſecularium.
(N uam in præcedente meditatione memoravimus re-
Azulam, ea exceptionem patitur tunc, cum alter ex

privilegiatis concurrentibus fortius altero privilegium ha-
bet. Sic enim minus cedit majori. Quodnam autem

fortius privilegium dicatur, certis regulis in jure com-

Pre-

— —

d
.
F
il.
Gr

lle⸗

iit

1u

n

telii
U⸗
Ne.

Sp. LXI. DE HIS, QVI AD EXENMPL. M N. REST. EOR. INTER SE CONC. 66

prehenfum non eſt, ſed arbitrio prudentis judicis relinqui-
tur. Frequens hic dubitatio circa Ecclefias & Pia corpora
oritur, que ex indulgentia DH. veterum, faworemn Piæ
cauſæ ad eælum usque efferentium & cum injuria aliorum
in infinitum extendentium, reliquos omnes ſibi credere de-
bere opinantur. Atque primum cum ipfſis minoribus de
joco diſputant. Impudenter profecto, cum his quodam-
modo beneficium ſuum debeant. Sed diſputant tamen, &,
ſi Redoano de Kebus Eccleſ. non alien. qu. 78. C. 2. . 13. ali-
isque credimus, vincunt etiam minorem. Sed in dubium
vocat hanc victoriam Strykius de jure privilegiati contra pri-
vilegiatum cap. 2. . 8I. Et rectiſſime quidem ex noſtra
ſententia. Eccleſia enim, ut Innocentius III. P. M in cap,
3. X. de in integrum reſtitutione loquitur, fungitur tantum
jure minoris, hoc eſt, privilegium ſuum ad exemplum tan-
tum privilegii minoribus tributi accepit, ut adeo;, ſi quis
Præferri debeat, minor potius præferendus fit ex illo vul-
gari Philoſephorum azxiomate: Propter quod aliquid eſt ta-
le, illud magis eſt tale. Alia vero ratio eſt, ſiquidem Ec-
cleſia cum univeraâtate & collegio quodam concurrat. Tunc
quippe Eccleſiam præferendam eſie putamus, ideo, quod
duplicem hoc caſu pro ſe habeat favorem. Namque pri-
mum & Eccleſia univerſitas quædam eſt, ut jam ſupra in Spe-
cimine XXII. Meditatione 2. diximus atque ante nos Paufen-
dorfzus de Habitu religionis Cbriſtianæ ad vitam civilem o-
ſtendit. Accedit præterea favox PpPietatis. Quæ duo argu-
menta ſuperant ſimplex illud, quo collegia non ſacra utun-
tur. Moti his rationibus Cti Helmſtadienſes menſe Majo
anni cIo 1o CccCxVI. monaſterio contra pagum reſtitutionem
in integrum indulſerunt: Die von Beklagten hauptſaͤchlich ur⸗
girte Rechts Regul: quod privilegiatus non utatur privilegio
ſuo contra æque privilegiatum, ſtehet dem klagenden Cloſter,
. 7 bm. I. PpPP deſſen

666 MEDTTAT. AD PANDECT.

deſſen als eines Pii corporis Privilegium großir und favorabler
iſt, bey ſeiner geſuchten Keſtitution nicht im Wege.
V.

Cum duo ægue privilegi iati de reſtitutione in integrum litigant,
is vineit, oujus privilegium eſt antiquius.

Mmorat Mornacius ad I. II. §. alt. de Minorilus, acade-
miam Pariſienſem bis, primum in lite, quæ ei cum
Andenſi, deinde in alia, quæ ei cum Avenionenſi academia
interceſſit, victoriam reportaſſe ob privilegii ſui præ harum
duarum academiarum privilegiis antiquitatem. Nec injuſte.
Convenit enim & æquitati & juri noſtro, ut, ſi quidem duo
Wι ue privilegiati in reſtitutione in integrum concurrant, is
ſuperior diſcedat, cujus Pprivilegium vetuſtius eſt. Princeps
quippe, dum poſterius Privilegium concedit, tacite annecte-
Tre cenſetur clauſulam, prioris privilegiati jure per omnia
ſalvo; ut, ſiquidem ambo privilegia collidantur, recentins
cedere debeat antiquiori, quemadmodum ſupra in Specim. X.
quod de Privilegiis inſcribitur, oſtendimus. Accedit argu-
mentum ex l. 12. §. I. in Kn. C. Qui potiores in pignore peti-
tum, ubi, duabus dotibus ab eadem fubſtantia debitis, ex
tempore prærogativa manere jubetur.

VI. .
Cum ex una parte unum, ex altera duo diverſa privilegia
Kant, bæc reſtituitur.
oc forſan ſingulare videbitur nonnullis, æquum tamen
H eſt, & juri maxime convenit. Quod ut clarius appa-
reat, exemplum præmittemus. Lis ſcilicet erat fiſco prin-
cipis cum minoribus & pia cauſa. Hi in integrum reſtitui
cupiebant. Contradicebat fiſcus, quod jura reipublicæ ſuſti-
neret ac adeo æque privilegiatus eſſet. Vicerunt tamen mi-
nores cum pia cauſa, quod ſimplici fiſci privilegio dupli-
cem

— ————

— + ——— — — —

= =— —. S .

In

ler

WN.

cun
l
TU

en

Nr.

in.

titu

ſt.

.

pl⸗

cecu

–
—

Sp. LXI. DE HIS, CVI AD EXEMPL. MIN. REST. EOR. INTERSE CONC. 667

eem ſavorem, ætatis & pietaris, opponerent. Eſt enim ju-
ris notiſſi mi, ſimplex vinculum dupliei, ſi quidem omnia
qualia ſint, cedere arg. §. 2. I. & I. pen. pr. C. de Adoptioni-
bus Auth. Itaque O. Communia de Succeſſionibus. Adde Barboſæ
Tleſaurum lib. 4. cap. 71I. ax. 4. Sic igitur reſponderunt Cti
Helmſtadienſes menſe Februario anni clo 1o ccxV: Was die
letzte Frage betrift, ob die H. W. nicht befugt ſey, reſtitutio-
nam in integrum zu ſuchen; So moͤchte zwar deshalben gezwei⸗
felt werden, weil die Koͤnigl. Cammer hierbey intereſſiret, wi⸗
der welche als eine æque privilegiatam die Reſtitution ordent⸗
lich nicht ſtatt hat; Jedoch, da in gegenwaͤrtiger Sache ſo wol
unmuͤndige Kinder als auch pia cauſa concurriren, indem das
in Anſehung der erlangten Freyheit dem Guth aufgebuͤrdete lega-

tum ftipendiorum bey Aufhebung der Freyheit gleichfalls entwe⸗

der aufgehoben oder doch verringert werden muͤßte, dieſen allen aber
die reſtitutio in integrum zuſtehet; So kann der H. W. nicht
verarget werden, wenn ſie bey Koͤnigl. Majeſt. reſtitutionem in
integrum demuͤthigſt ſuchet. Junge ea, quæ Jupra ad Medita-
tionem IV. diximus. Ceterum de eo ſolum caſu hic loqui-
mur, quo duo diverſa Pprivilegia ex una parte ſtant, nec ſuf-

ficere putamus, quod plures perſonæ contra unam reſtitui

deſiderant. Neque enim, ſi vel decem minores cum uno

Iiigent, illorum privilegium ex multitudine perſonarum

æquali hujus privilegio præferetur.
Inter duos privilegiatos, quorum alter lucrum retinere,s alter
damnum evitare vult, üjui cauſa eſt potior.
mnia, quæ huc usque diximus, non aliter vera ſunt,
quam ſi privilegiati iſti, qui eoncurrunt, ex utraque
parte de lucro captando certant. At ſi unus lucrum inten-
dat, alter damnum avertere velit, hujus cauſa & ſecundum

Aaquitatem naturalem & ſecundum leges noſtras potior eſt.

PpPPZ Vide

6 MEDFTAT. AD PANDECT.

Vide l. II. §. 6. Co l. 34. pr. de Minoribus. Nec reſpicimus
tunc, quis fortius, aut antiquius, aut duplex privilegium
habeat, ſed hos omnes, ſiquidem lucrum affectent, privile-
giato ſimplici, infirmiori & recentiori poſtponimus. Sic
Mornacius ad I. II. S. ult. de Minoribus memorat, reſtitutum
fuiſſe minorem adverſus donationem minori alteri factam.

Et Carpzovius lib. 2. Reſponſo 97. reſtitutionem univerſitati

contra minorem indultam narrat. Ubi quidem Brunneman-
nus ad I. 2. C. Si ſæpius in integrum reſtitutio poſtul. capere
ſe negat, quomodo communitas contra minorem reſtitu-

tionem potuerit petere, cum tamen minor contra minorem

non debeat reſtitui, ergo nec communitas minoris jure nixa.
Sed apparet facile, Carpzovium de caſu loqui, quo univer-
ſitas in damno hærebat. Et ſic quoque reſponderunt Cti
Helmſtadienſes menſe Februario anni Ccio 1o CcxV: Es iſt be⸗
kannten Rechtens, daß die reſtitutio auch contra æque privile-
giatum ſtatt finde, wenn ein Theil Schaden zu verhuͤten, das
andere aber Vortheil ſuchet.
VIII.
Cum uterque privilegiatus in damno bæret, reus reſtituitur.
inor minori pecuniam mutuam dederat, hic abſumſit:
Nunc ille datum repetit. Quæritur, quis ſit præfe-
rendus? Is ſine dubio, a quo petitur. Id quod & generali

juris diſpoſitione, qua per I. 125. de Reg. Jur. rei actoribus

favorabiliores habentur, convenit & expreſſe in l. I1. §. 6.
& I. 34. pr. de Minoribus conſtituitur. Vellicat quidem ha-
rum duarum legum auctores Vachovius ad lib. 4. D. tit. 4.
cap. 10. J. 4. Putatque, hoc caſu nec opus eſſe reſtitutione in
integrum, ſed denegari ſaltem actionem, quæ denegatio
actionis reſtitutio in integrum dici non debeat. Sed errat
aperte Bachovius. Jura quippe noſtra, ut ex l. I. &7 2. C.
Si adverfus oreditorem patet, creditori minoris actionem non

dene-

—- eeeeueue

— —

E

Un
le.
die
Um

nd

1l.

dele

itu.
en.

A.
er.

i
Fle.

006

i.
ndt
lee.

Neral

rid
n Nr.
t4
D
egeni
lem
l
n no
cele.

4 D

SpP. LXI. DE HIS, WIAD ENEMPL. MIN. REST. EOR. INTERSE CONC. 669

denegant, verum minori adverſus cautionem ſuam reſti-
tutionis auxilium indulgent.
Viduæ jura minorum quod ad reſtitutionem in integrum
non babent.
Aau tamen perſonæ jura minorum aſſerere ſibi conan-
tur, etſi hæc iis tributa non ſint. Viduæ hoc inpri-
mis faciunt. Animadverti ſæpe, earum advocatos, cum re-
ſtitutionem illis impetrare cupiunt, magno labore loca omnia
ex ſacro codice, jure noſtro alüsque auctoribus conquirere,
quæ ad favorem viduarum pertinere videntur. Sed fruſtra.
Non negamus equidem, viduas multum favoris in legibus
habere & juribus nonnullis gaudere, quibus minores non
fruuntur. Quod vel ex foro miſerabilium perſonarum ap-
paret, cujus participes viduæ, non étiam minores ſint. I-.
un. C. Quando Imperator inter pupillos vel viduas. At alia

ratio eſt reſtitutionis in integrum.⸗ Privilegium ea eſt, at-

que adeo ad alias perſonas, quam, quibus in jure indulgetur,
extendi non debet. Vide I. 32. pr. Ad &C. VellejJanum ubi
mulieres loco minorum circumfſcriptorum per omnia habe-
ri negantur. Atque ſic reſponderunt & Cti Vitembergen-

ſes menſe Majo anni Clo lo CcIX: Ob wohl die mit intereſſir-

te Perſon eine Wittwe, alſo vermoͤge der Rechte pro miſerabili

gehalten wird, und mit ſonderbaren privilegiis verſehen iſt, folg⸗
lich die Reſtitution derſelben zuzukommen ſcheinet; Dieweil

aber dennoch die reſtitutio in integrum niemand leicht ohne

erhebliche und in Rechten gegruͤndete Urſach zu vergoͤnnen, der⸗

gleichen aber auf Seiten der Wittwe nicht vorhanden, indem die
viduitas in den Rechten nirgend unter die cauſas reſtituendi ge⸗
rechnet, ſondern nur mit einem ſonderbaren hieher gar nicht ge⸗
hoͤrigen Privilegio fori verſehen wird; So mag die reſtitutio
in integrum der Wittwe keines Weges zu ſtatten kommen; &
PpPP 3 ICti

670 MEDITAT. AD PANDECT.

Cti Helmſtadienſes menle Novembri anni c1o 1ο ccxvVI: Ob

gleich Klaͤgerin eine Wittwe, und denn dergleichen Perſonen,
wenn ſie ſchon gutes Vermoͤgens ſeynd, dennoch pro miſerabi-
libus geachtet werden, folglich es das Anſehen gewinnet, ob

muͤſſe dieſelbe allerdinges wider den uͤber ihres verſtorbenen Man⸗

nes Verlaſſenſchaft aufgerichteten Vergleich in integrum refti⸗
tuiret werden; Alldieweil aber eine Wittwe zwar ratione fori
privilegiati pro miſerabili perſona geachtet wird, ſonſten aber
dieſerhalben kein ſonderliches privilegium und jus reititutionem
in integrum zu fodern hat, und zwar in gegenwaͤrtigem Fall um
ſo viel deſtoweniger, da Klaͤgerin mit einem Kriegiſchen Vormund,
auch ſo gar dem Beyſtand der Obrig keit ſelbſt verſehen geweſen;
So haben wir den errichteten Vergleich billig beſtaͤttiget, und
Klaͤgerin, die ſelbigen ohne genugſamen Grund angefochten, in die
Unkoſten verurtheilet.
X.
Reſtitutio in integrum, minori contra neglectionem fatalium in
proceſſu indulta, conſorti litis majori non prodeſt.

XI.
Explicatur, quænam cauſa dicatur individaa.

Mum litis peperit L. 10. pr. Quemadmodum ſervit. amitt.

L in qua major, communem cum pupillo fundum & con-
ſtitutam ei ſervitutem viœ habens, hanc viam, etſi uterque

ea per longum tempus uſus non fit, retinere ob pupillum

ſocium dicitur. Ex hac lege regulam fecere DD. Keſtitu-
tio minoris in cauſa individua prodeſt ſocio majori?; veram
quidem, ſi juſtis limitibus circumſeribatur, ſed communiter
nimia liberalitate extenſam. Proferunt eam ſcilicet ad o-
mnem præſcriptionem, nec non ad omnem neglectionem
fatalium in proceſſu. De præſcriptione alio forte tempore
dicemus. Nunc de neglectione fatalium. Contra hanc
majo-

n

lenn
In
nde

en;

d

N

1i

nif
or⸗
gve

lum

itu.
ram
niter
lo.

nem

vore
hane
aio⸗

Sp. LXI. DE HIS, GVIAD FXEMPL. MIN. REST. EOR. INTER SE CONC. 671

majorem ſimul cum minore indiſtincte reſtitui, multi aſſe-
runt, cum quibus etiam ſentit Bergerus in Reſolut. Lauterb.
p. 109. Sed ea ſententia juri & æqquitati repugnat. Certe &
recta ratio & lex vetat, beneficium ætatis minori conceſſum
majori, cujus diverſa plane ratio eſt, patrocinari. Vide modo
l. un. C. Si in communi eademque cauſa in integrum reſtit. Ex-
cipluntur quidem ab hac regula, quemadmodum fſupra dixi-

mus, cauſæ individuæ. At quænam ſunt cauſæ individuæ?

Recte hoc definit Lynckerus de Individuitate e. 5. ſect. 2. n. 26.
dum individuum vocat, quod adeo connexum eſt, ut ſalvum
jus minorum eſſe nequeat, niſi majores ſimul reſtituantur.
Cujus rei exemplum in ſervitute, I. 4. §. 4. Ni ſerv. vind. &
aliud apud Lynckerum d. I. occurrit. Sed in neglectione fata-
lium ſalvum minoris jus erit, etſi major, qui huc usque com-
muni cum eo nomine litigavit, in poſterum a lite repellatur.
Nihil oberit hoc pupillo, niſi forte dicas, intereſſe ejus, ut ha-

beat, qui partem ſumtuum ferat. Quæ utilitas tamen,

cum valde remota & indirecta ſit, prorſus non attenditur.
Accedit clara Legis 2. C. Si unus ex pluribus app. diſpoſitio, ubi
reſtitutio, minori contra omiſſam appellationem indulta, ma-
jori prodeſſe negatur. Quamobrem etiam Bergerus mutavit
deinde ſententiam atque in Electis Diſcept. For. tit. 7. Obf. 7.
„. 1. noſtram amplexus eſt, variisque rebus judicatis ſtabilivit.
Quibus nos reſponſum Ctorum Vitembergenſium menſe
Majo anni Clo ID-CCIX. exaratum annectemus; Iſt Anno 1701.
den 13. May erkannt worden, daß Beklagte dem Klaͤger entweder

die ſtreitigen Guͤther abzutreten, oder den Werth derſelben ſammt den

fructibus perceptis auf ſeine Schuldfoderung zu bezahlen ſchul⸗
dig. Welchen Abſchied Beklagte zwar geleutert, die Leuterung aber
weil ſie die Succumbenz -Gelder zu rechter Zeit nicht erleget,
deſert werden laſſen; wannenhero der Herr zu wiſſen begehret,

ob Beklagte in Anſehen, daß ſie theils minorennes kond in.
Itu⸗-

GG- MIEDTTAT. AD PANDECT.

ſtitutionem in integrum zu erhalten vermoͤchten. Ob nun wol
die reſtitutio in integrum denen minorennibus ex cauſa ætatis

billig zu vergoͤnnen, ſolches benelicium auch denen uͤbrigen Litis

conſorten in cauſa individua, davor insgemein lapfſus fatalium
gehalten wird, zu ſtatten kommt: Dieweil aber dennoch das denen
minderjaͤhrigen verſtattete beneficium reſtitutionis denen mit ih⸗
nen in gleichem Proceß ſtehenden majorennibus nicht in allen
Sachen, noch bey jedweden lapſu fatalium, ſondern nur alsdenn,
wenn das objectum litis unzertrennlich, mitgetheilet wird, da⸗
hingegen, wenn die Sache ſelbſt, wie allhier, wohl getheilet wer⸗
den mag, die minderjaͤhrigen der Reſtitution ganz allein Pro rata
genieſſen; So moͤchte, geſtalten Sachen nach, die reſtitutio in

integrum nur den minderjaͤhrigen, ſo viel deren Antheil betrift,

keinesweges aber den andern zu ſtatten kommen. V
C R O L A R .£
I. Refſtitutio in integrum civitatibus etiam municipalibus
competit. Diſſentit Meier in Colleg. Argent. lib. 4. tit. 4.

IO5. qui eam tamen liberis imperii civitatibus tribuit.

2. o ſubhaſtationem publicam reſtitutio in integrum

locum non habet. Nec obſtat L. I. C. Si adverſus ven-.

ditionem pignorum. 6
2. Femina minor non reftituitur contra matrimonium, be-
ne tamen contra dotem ab initio matrimonii promilſ-
ſam. Nec obſtat e. 3. X. de Donat. inter vir. & aux. ubi
dos acceſſorium matrimonii appellatur.

SPECIMEN LXII.
MLEDITATIONVMI AD PANDECTAS
AD LIB. IV. TIT. V. .
DE M =
CAPITE MINVTIS.

I. Ma-

lbus
4.

ven.
den⸗

1
.

Me.

SP. LXII. DE CAPITE MINVTIS. 673

.

I.
Proxima capitis deminutio nec hodie plane ceſſat.
II.

Homines proprii veri ſervi ſunt.
axvima capitis deminutio, ſeu libertatis amiſſio, ſecun-
R dum plerorumque ſententiam Germanis & Priſcis

& recentioribus prorſus incognita eſt. At nobis ſe-

eus videtur. Certe homines proprii per totam olim Ger-

maniam diſperſi & adhuc in multis provinciis ſuperſtites ve-
. 7 . . . . J.
ri ſervi ſunt, ſi ſervitus vocem ex juribus & conſuetudi-
nibus Germanorum explices. Etſi enim benignius iſti ali-

quantulum apud nos tractentur, quam ſervi Romanorum
tracati fuerunt, ea tamen, quæ ad eſſentiam ſervitutis Per-

tinent, adhuc ſuperſunt. Igitur exiguum, quod forte inter
ſervos Romanos & homines proprios Germanos intercedit,

diſcrimen rem ipſam aurt nomen non tollit, niſi teſtamenta

etiam & contractus, in quibus Germani pariter a Romanorum
inſtitutis ſæpiſſime recedunt, non amplius ſupereſſe dicere
velis. Agnoverunt hoc auctores tabularum Pacis Weſtphalicæ-

in art. 5. §. 327. in fin. conditionem hominum propriorum ſer⸗

vitutem appellarunt. Agnoverunt & alii, Udendorpius, Hüu-
ſanus, Thomaſius, &, qui omnium optime rem explicat,
Potgieſerus de Conditione & Statu ſervorum apud Germanos
tam veteri quam novo lib. I. cap. 3. §. 31. Qui ultimus auctor,
quod obiter monemus, ſtatum veterem ſervorum apud Ger-
manos egregie exponit, atque adeo hac in parte lectoribus
ſuis abunde ſatisfacit, alterum vero inſtitutum ſuum, ſtatum
ſeilicet novum, ſaltem attingit, ejusque deſeriptioni vix duas,
Tom. I. Qa 9 i

„7

6714 MEDITAT. AD PANDECT

ſi ex integro libro omnia eo pertinentia colligas, pagellas im-
pendit. Sed redeamus in viam. Hominum nempe proprio-
rum conditionem veram ſervitutem eſſe, modo oſtendimus.
Ex quo porro conſequitur, ſupereſſe adhuc hodie maximam
capitis deminutionem. Nam non ſolum olim, ſed & hodie li-
bera voluntate quis homo proprius fieri poteſt: idque ex mo-
ribus Germaniæ dubium non habet, quemadmodum Stamm

de Servitute perſonali lib. 3. cap. 12. & Philippi ad inſtitut.

lib. I. Eclog. 33. oſtendunt. Deinde & invitus nonnunquam
in eam conditionem abripitur. Quod accidit in illis locis,
in quibus aër ipſe, ut loquuntur, ſervum quem efficit
vel, ubi debitores obærati creditoribus ſuis in ſervitutem
addicuntur, Qua de re vide Hertium de Hominibus propriis
ſect. 3. §. 3. Tandem Germanis quoque licebit, homines

Proprios manumiſſos, ſi inſigniter ingrati exiſtant, cauſa

cognita, in ſervitutem revocare, quod olim lege Burguz-
dionum tit. 40. permiſſum fuiſſe, Lindenbrogius teſtatur.

III.
Bannus imperii maxima capitis deminutio non eſt.
IV.
Banniti noſtri conveniunt cum his, quos Senatus Komanus oliis

loſtes judicabat, vel Principes proſeribebant.

annumlimperii maximam capitis deminutionem vocat Gai-

lius de Pace publica lib. 2. c. I. n. 24. quem probat & ſequi-

tur Schulzius in Synopſi Inſtitutionum tit. Quibus modis patriæ

Ppoteſtas ſolvitur lit. A. Sed nihil eſt infirmius eorum rationibus.

Audiamus CGailium. Is, Perſpicuum, ait, eſt, annitos noſtri tem-

poris ex conſtitutione pacis publicæ non ſolum deportatis, quibus

adua & ignii interdicitur, recte comparari poſſe, ſed etiam eos de-
teriore

———

* ,—„,„— WW- èð

i
nus.
U
el⸗

IIn
din
in
h
1
en
pi
Nn
calli
u.

s

t0.
ſeui.
hmni
nib.
inn.

huike

ANtc⸗

idte

SP. LXII. DE CAPTTE MINVTIS. 87 5

teriore loco eſſe, maximamque capitis deminutionem pati, cum
not ſolum civitatem Komanam, quæ eſt communis patria totius
orbis, ut deportati, ſed etiam omnia bumanitatis ura effciorum-
que viciſſitudines & commercia amittant, ſint extra protectionem,
clientelam & Rdem imperii, & pro hoſtibus, tranifugis & rebelli-
bus habeantur, quos nemo urbe, domo; boſpitio, menſave recipere
poteſt, quibus lafas potuique negatur. Equidem facile largimur
Gaillio, bannitorum deteriorem eſſe conditionem, quam de-
portatorum & interdictorum. Sed ſoli deportati & interdicti
non patiebantur mediam capitis deminutionem apud Roma-

nos. Subibant eandem & hi, quos ſenatus hoſtes judicabat. L. 5.

§. I. Jde Capite minutis. IIli vero, quos ſenatus hoſtes judicarat,
cum bannitis per omnia fere conveniebant. Patet hoc ex Ap-
piani Alexandrini de Bellis eivil. Iib. I. ubi Sulpicium tribunum
plebis, Marium Conſulem filiumque ejus & duodecim alios
ſenatores, ut auctores ſeditionis, conſulibus rebelles, ſervo-
rumque ad pileum ſolicitatores hoſtes pouli Romani judicaros,
ſimul bona ipſorum publicata, & permiſſum cuivis, qui in eos
incidiſſet, vel impune illos occidere vel ad conſules retrahere,
memorat. Ab his, quos ſenatus hoſtes judicabat, non differe-
bant hi, quos principes proſcribebant. Formula vero proſeri-
Pptionis coincidit cum formula banni. Exhibet eam idem Ap-
pianus de bellis civ. lib. 4. quam in Latinum verſam hic appo-
nemus: Quod felix fauſtumque ſit, ex his, quorum nomina
buie ſeripto ſubjecta ſunt, nemo gquenquam recipito, neve celato,
neve ablegato, neve pecunia ab eis oorrumpitor. Quisquis autem
vel ſeroaße, vel adjuviſſe, vel conſcius fuiſſe deprebendetur, eum
nos ſine ulla H veniaque referemus in proſeriptorum nu-

merum. Cabpita vero cfde ad nos veferunto, accepturi præ-

mium. Eadem præmia ſunto & judicibus. Quæ cum ita fint,

dubium non eſt, bannum imperii, quod éxacte cum pro-

feriptione & declaratione pro hoſte convenit, ad mediam ca-

pitis deminutionem referri debere.

V.
Jus civitafis apud Germanos triplexw eſi.

Q * VE

X 4

6276 MEDITAT. AD PANDECT.

Ergo 97 media capitis deminutio eſt triplex.
VII.
Simplex etiam relegatio bodie jus civitatis tollit.

ui huc usque de capitis deminutione media ejusque uſu
hodierno ſcripſerunt, dum jura Romana ab inſtitutis
Germanorum non ſatis diſtinxerunt, immanem effecere con-
fuſionem. Miramur tamen maxime, eos, qui poſt Schilterum
hoc argumentum tractant, facem, quam ille prætulit, non ſe⸗
qui, ſed priſeis tenebris ſuis delectari. Explicat autem totam
hanc rem optime Schilterus de Jure peregrinorum §. 12. 44. &
Ex. ad D. 3. §. 7. ſqg. Nos, quæ ille copioſius explicat, Paucis
complectemur, & nonnulla, quæ omiſit, ſupplebimus. Sci-

licet jus civitatis apud Romanos unum erat, illud nempe, de

quo Lex 17. de Statu hommum agit. At inter Germanos
triplex eſt. Primum & præcipuum cum Romano fere conve-
nit, nempe univerſale ſeu imperiale, cujus participes ſunt om-
nes, quos una & eadem imperii majeſtas ſubjectos ſfibi per
omnes imperii provincias habet. Hoc tollitur vel per bannum
imperii, de quo in præcedente meditatione dictum fuit, vel
per diſceſſum ex terris imperii in regnum aliquod externum.

Alterum eſt jus civitatis provinciale, quod omnibus iis com-
petit, qui ſub eodem domino territoriali in eadem provincia

habitant. Addimus: in eadem provincia. Neque enim ſuffi-
cit definitio Schilteri, qui, Datur, inquit, jus civitatis provin-
ciale, ex jure ſuperioritatis territorialis trabens origenem, omni-

bus illis competens, qui eidem domino territoriali ſunt ſubjecti.

Poſſunt quippe aliqui unum territorii dominum habere, atque
tamen cives invicem non eſſe, nec communibus provinciæ ju-

ribus

— —

—.

–

SP. LXII. DE CAPITE MINVTIS. 677

ribus frui. Sic Luſati, etſi Principi Electori Saxoniæ ſubjecti,
in Electoratu tamen Saxonico pro peregrinis habentur adeo-
que ob bona immobilia, quæ in Luſatia poſſident, a ſatis-
dando non liberantur, teſte Nicolai in Proceſſu judiciario P. I.
c. 36. n. 7. Pariter, qui ex una provincia in aliam etſi eidem
principi ſubjectam migrant, cenſum detractus, ut vocant, ad

l quem peregrini obligantur, ſolvere debent. Vide Sebwam
in mannum de Jure detractionis cap. 5. n. 2. Hoc jus civitatis
O. provinciale & annexa eidem jura tolluntur per relegatio-
I nem ex provincia, die Landesverweiſung. Ultimum eſt jus civi-
. tatis municipale, quod iis competit, qui uni magiſtratui ſub-
n ſunt. Ex quo conſequitur, peregrinos invicem eſſe poſſe, qui
1 in uno oppido, quid? in una domo habitant. Qualia exem-
es pla in academiis, quod ad cives academicos & oppidanos, ad- –
. modum ſunt frequentia. Etſi igitur de jure Romano ſimplex
„ſc relegatio non tollebat jus civitatis, L. 7. §. 2. G 3. de Interdi-
“ &is & relegatii; ſecus tamen eſt jure noſtro, quo jus civitatis
We. municipale per ſimplicem relegationem, ſalvis juribus pro-
Cin. vincialibus, perit. —
iNeH rgere e VIII.
nmmg Infamis nullam capitis deminutionem patitur adeoque ex
d 6 familia ejici nequtt.
ts Jrubrun paſſa erat puella nobilis. Quod ægre ferentes fra-
Vinci tres agnatique uſu nominis gentilitii & inſignium eam in-
. terdicere & ab hereditatibus, ſi quæ in familia obveniebant,
rouſr. excludere conabantur, tanquam quæ indignam ſe his omnibus
In. per delictum iſtud famoſum reddidiſſet. Confugiebat miſella
le . ad Ctos & ab iis ſibi conſilium expetebat. Putabat, ſe ideo
Atle inprimis tutam eſſe, quod duo ex fratribus ſuis eodem olim
ieſt. crimine ſie commaculaſſent atrque adeo mores, quos in ſe pro- .D

tibis S= Qdd 4 3½ hpb.aſſlent

678 MEDTTAT. AD PANDECT.

baſſent, in ſorore improbare non poſſent. Sed præter hoc
aliud ei longe fortius competebat argumentum. Scilicet
infamia, quam utique incurrerat ſtuprata; exiſtimationem
quidem minuit, non vero caput, & agnatis facultatem eji-
ciendi ex familia & debitis emolumentis privandi non tri-

buit. Juſtinianus certe in §. 5. J. de Capitis deminut. negat

eum, cujus dignitas & exiſtimatio minuitur, capite minui.
Deinde Imperatores in L. un. C. de Emendatione propinquo-
rum ſenioribus propinquis tribuunt poteſtatem corrigendi

& privata animadverſione compeſcendi errata minorum, ca-

vent tamen, ne in puniendis minorum vitiis poreſtas in im-
menſum extendatur; quod profecto fieret, ſi ejectio etiam
ex familia propinquis permitteretur.

IX.

Deminutio dignitatis! && dimiſſe ab ohcio ſine juſta caaſa vel ve-
Iuntate ejus, qui dimittitur, Keri nequit.

ccaſione §. 5. I. de Capitis deminutione pauca etiam de di.
O gnitatis mutatione dicemus. Scilicet aliquot Cri magni
nominis eousque progrediuntur, ut virum in officio & digni-
tate conſtirutum, quamvis diu jam munus ſuum exercuerit, a
eonſtituentibus Pro lubitu eo munere iterum privari poſſe, pu-
tent. Hæc Mevii fſententia eſt P. 2. dec. 12. cum quo Sandelib.
5. tit. 10. def. 2. conſentire videtur. Diſtinguunt ſeilicet inter
remotionem & dimiſſionem ab officio. Alteram ajunt non
poſſe fieri ſine omcialis delicto, atque adeo cauſæ cognitionem
& ſententiam prærequirere, cum ſit ſpecies pœnæ; alteram
Hbere fieri poſſe. Uſum eſt hac diſtinctione celebre quoddam
collegium in reſponſo Senatui civitatis L. dato, quod, cum ad
illuſtrandam hanc doctrinam maxime Pertineat, nunc inſere-
mus:

7

—— ——

leer

el.
nlet
101
hemn
tam

lm
nld
ert.
a :

SP. IXII DE CAPTFTE MINVTI. ,.„

Mmus: Haben dieſelben 4a. 1697. D. I. C. S. das Stadt⸗ Phoſtcat
ihres Ortes aufgetragen und zu dem Ende eine Beſtallung ausge⸗
ſtellet, nachgehends aber, auf vorher gepflogene Deliberation, ge⸗
dachtem D. S. obige Beſtallung aufzukuͤndigen, den Schluß gefaſ⸗
ſet, ſolches auch wuͤrklich gethan, und das Stadt⸗ Phyſicat einem
andern Namens D. CG. conferiret. Worauf ſich aber ferner be⸗
geben, daß D. S. ſich an die Fuͤrſtliche Regierung gewendet, und

daſelbſt rechtliche Entſcheidung geſuchet. Wannenhero, ob deſſen

Suchen diesfalls gegruͤndet, Zweifel entſtehen will. Ob nun wol

an Seiten D. S. fuͤrnemlich vorgewendet wird, daß es allhier an

erheblichen Urſachen zu⸗ Veranlaſſung einer Veraͤnderung ermange⸗
le, ingleichen die Auf kuͤndigungs⸗Clauſul in dem ausgeſtellten Be⸗

ſtallungs⸗Briefe nicht befindlich, dieſemnach er hinwieder von de⸗

nen Herren obiges Stadt⸗ Phyſi⸗ cats nicht ſchlechterdinges entſetzet
werden koͤnne, indem die remotio ab officio unter die Strafen
mit gerechnet wird, alſo dazu ohne vorhergehendes Verbrechen „
auch, ehe und bevor ein Beamter deſſen beſtaͤndig oder zur Noth⸗
durft uͤberfuͤhret, keinesweges zu gelangen; Dennoch aber und
dieweil zwiſchen einer eigentlichen Remotion ab officio und einer
Dimiſſion ein vernuͤnftiger Unterſchied zu machen, und mit der
letzteren es eine ganz andere und zwar dieſe kundbare Bewandniß hat,
daß ſelbige auch ohne dringende Urſachen, gleichwie von den Beamten
geſuchet, alſo ebenmaͤßig von den Conſtituenten hinwieder wohl
bewerkſtelliget werden mag, geſtalt denn dasjenige, was in den
gemeinen Rechten ſonſt von einem Pacht⸗Contract und deſſen
Verbuͤndlichkeit verfaſſet, auf die AUmts⸗Beſtallungen mit Beſtar⸗
de nicht zu erſtrecken, vielmehr in denſelben jederzeit die Auf kuͤndi⸗
gungs⸗Clauſul ipſo jure enthalten; So erſcheinet dannenhero
ſo viel, daß die Herren mit Aufkuͤndigung des Stadts⸗Phyſicats
und D. I. C. S. Uimiſlion gebuͤhrend verfahren, demnach deſſen
Suchen

680 MEDTTAT. AD PANDECT.

Suchen nicht ſtatt habe. Atque hoc reſponſum convenire vi-
detur cum lI. 6. §. 6. de Exouſationibus, ubi Septimius Severus
& Baſſianus Lælio Baſſo reſcribunt: reprobari medicum poſſe a
republica, quamvis ſemel probatus ſit. Quin aliqui confilium
dant collegiis, ut, ſi miniſtro alicui munus auferre cupiant,
veteranum eum ac emeritum declarent, atque ita ſub hono-
ris ſpecie dimittant. Verum enim Vero fortiora ſunt longe
eorum argumenta, qui negant, conſtituentibus jus eſſe, ele-
Rum ſemel & rite renunciatum miniſtrum, niſi ipſe conſen-
tiat, ſine juſta cauſa dimittendi, & munere, quod gerit, pri-
vandi. Facta enim legitime & ab electo accepftata electio
contractus aliquis & conventio eſt, atque electo jus tribuit,
quod invito adimi non poteſt. Et licet aliqui ſint, qui ele-
Ctionem & collationem muneris merum beneficium dicant,
tamen, etſi hoc admiſerimus, eam temere revocare non lice-
bit, cum ſecundum veriorem ſenzentiam, quam Kauchbarl.2.

quæſt. 11. & Ziegler de Juribus mejeſtatis lib. I. cap. 12. §. 13.

tuentur, nec privilegia ex mera gratia conceſſa ſine juſta

cauſa tolli queant. Accedit, quod electio, ſi beneficium eſt,
mere gratuitum tamen non fſit, ſed oneroſum, cum electus, ſe
viciſſim quid præſtiturum, polliceatur. At beneficia oneroſa
non poſſe revocari, omnes fatentur. Quod vero ad rationes
adverſariorum attinet, illæ facili negotio refelluntur. Nam,
quod primo ajunt, ipſum electum pro lubitu ſe officio ſuo
abdicare poſſe, atque adeo idem eligentibus licere debere,
falſum eſſe in ſequenti medifatione oſtendemus. Nec quid-
quam nobis obeſt l. 6. §. 6. de Excuſationibus, &, quæ illi
conſonat, L. II. §. 3. de Muneribus. Nam poteſtas repro-
bandi electum, quæ ibi civitati & ſenatui conceditur, non
aliter competit, quam ex juſta cauſa. Satis manifeſte hoc
