is eſt, non quem ſponſalia, ſed nuptiæ demonſtrant L. 5
de in jus vocando. Et præſumtio iſta pro filio in matrimo-
nio nato inde oritur, quod maritus cum uxore ſua aſſidue
moratus eſt L. 6. de bis, qui ſui vel al. juris. At ſola ſpon-
ſalia præſumtionem ejusmodi inducere nequeunt. Antici-
patus ante nuptiarum ſolennia concubitus jure noſtro deli-
Qum eſt. Delicta vero non præſumuntur. Neque officit
nobis, quod in ſacro codice ſponſ interdum uxores vo-

cantur. Hoc enim, ut recte Gregorius I. Pontifex in

UI 3 can

158 MEDFTAT. AD PANDECT.

can. 1I2. Cauſa XEII. q. 2. ait, fit, non quia uxores ſunt, ſed

quia fieri debent. Argumentum vero, quod in jure noſtro non-

nunquam a ſponſalibus ad matrimonium ducitur, perpetuum
non eſt. Denique ſuſpicia illa de deſponſatarum perſonarum
concubitu & jusjurandum purgationis, quod propter eam im-
ponitur, non ex ſolis ſponſalibus oritur, ſed ut Carpzovius
d. I. n. 20. ait, ex ratione circumſtantiarum, ſi nempe, quem-
admodum ex ſubjecto z. 22. exemplo apparet, ſponſa, in do-
mum ſponſi deducta, cum eo afſidue verfata ſit. At ſi quo-
tidiana hujusmodi confuetudo oſtendi poſſit, tum ſine ſpon-
ſalibus etiam ſuſpicio ſtupri orietur, locumque aut purgatorio
aut ſuppletorio jurijurando dabit. Quam ſententiam noſtram
mirifice confirmat reſponſum Ctorum Vitembergenſium
menſe Martio anni clo Io CcCXI. datum: Iſt Hanß H. einiger
Sohn Gottlob H. 10. Tage nach oͤffentlich gehaltener Verloͤbniß

mit Marien M. verſtorben, und hat ſeine Erbſchaft auf gemeldeten

ſeinen Vater verfaͤllet. Es wird aber dieſer anjetzo von der verlobten
M. wegen eines zu Ende des ſiebenden Monats nach gehaltener Ver⸗
loͤbniß gebohrnen Sohnes, welchen ſie von ihrem verſtorbenen Braͤu⸗

tigam zu haben vorgiebt, in Anſpruch genommen. Da denn Zweifel⸗

fuͤrfaͤllt, ob die Klaͤgerin zu Behauptung ihrer Intention mit
dem juramento ſuppletorio zuzulaſſen, oder aber mit dem or⸗
dentlichen Beweis zu belegen ſey. Ob nun wol eine ſonderbare
præſumtion pro legitimo partus militiret, welche, wenn ſie
auch nicht allein zu deſſen Beſcheinigung zulaͤnglich, wenigſtens

dem juramento ſuppletorio Platz zu machen ſcheinet; Dieweil

aber dennoch ein Klaͤger niemalen, wenn er nicht vorher ſeine
Intention zum wenigſten ſemiplene erwieſen, zu dem Erfuͤl⸗
lungs⸗Eyde gelaſſen wird, dergleichen aber noch zumal in gegenwaͤr⸗
tiger Sache nicht geſaget werden mag, immaſſen die obenan⸗

gefuͤhrhrte Præœæfumtion pro legitimitate partus nur bey denen

Kindern, ſo ex legitimo matrimonio und rechtmaͤßiger Beywoh⸗
nung

—

—
ſed
o-
Wum

TUI

Cit
nein⸗
nch.
Go.
on.
10ri0
trarmn
A
einiger
tlbni⸗
heldenn
Alobren
Var⸗
N

Zuf

tion tſt
denn en
ndetben
benn
ehigtera
Ml
le ſins
n Erft⸗
gendin
benen
ben dann

„ 2

SP. XV. DE LEGITIMA NATIVITATE. 159

nung beyder Eltern gebohren werden, keineswegs aber bey de⸗
nen auſſer der Ehe erzeugten Kindern ſtatt findet, ſonderlich
wenn, wie allhier angegeben wird, die Manns⸗Perſon immer
unpaͤßlich geweſen, auch den zehenden Tag nach der Verlovung
mit Tode abgegangen; ſo iſt die Klaͤgerin annoch zu dem Er⸗
fuͤllungs⸗Eyde nicht zu laſſen, ſondern wird zufoͤrderſt den Grund
ihrer Klage beyzubringen angehalten.

VI.

Filius ex ſolis ſponſalibus natus legitimus eſt, patrique, exeluſis

adſeendentibus & conſanguineis, ſuccedit.

uodſi vero certo conſtet, filium ex ſponſo natum eſſe,
Qan ille legitimus erit atque ad hæreditatem Paternam
admittetur. Scimus equidem, plurimos hac in parte a no-
bis diſſentire. At horum argumenta, cum hic nequeamus,
in conflictu refellemus. Certe jus canonicum a nobis non
diſſentit, ut ex cap. 12. X. Qui ſilii ſint legitimi apparet.
Conſentiunt quoque Cti Helmſtadienſes in reſponſo, quod
exhibet Philippi ad Deciſ. Elelt. Sax 49. Ohſ. I. n. 21. & Vi-

tembergenſes, qui in eadem, quam modo memoravimus,

cauſa ſic reſponderunt: Will derſelbe des Rechtens belehret
ſeyn, ob Beklagter, wenn Klaͤgerin ihre Intention ausfuͤhren

ſollte, das Kind pro legitimo erkennen, nund demſelben die Erb⸗

ſchaft ausantworten muͤſſe. Ob nun gleich das Kind, im Fall
es ſeinen noͤthigen Unterhalt erlanget, nichts mehr fodern zu

kroͤnnen ſcheinet, da zumahl daſſelbe nicht aus einer rechtmaͤßi⸗

gen Ehe, ſondern nur ex ſponſalibus gebohren worden; Den⸗
noch aber und dieweil die von zweyen oͤffentlich verlobten Per⸗
ſonen vor der prieſterlichen Copulation erzeugte Kinder als ehe⸗
liche und rechte Erben zu der Eltern Verlaſſenſchaft gelaſſen
werden, und zwiſchen ſelbigen und und denen gubrechtmaͤgiger he
gebohr⸗

N

160 MEDTTAT. AD PANDECT.

gebohrnen Kindern weiter kein Unterſchied iſt im uͤbrigen Pekannken
Rechtens, daß bey der Erbfolge die Deſcendenten denen Aſcen-
dentibus jederzeit vorgeſetzet werden; ſo iſt Hanß H. im Fall Maria
M. daß ſie ſich mit Gottlob H. rechtmaͤßig und mit Einwilligung
ſeines Vaters verſprochen, auch von ihm nachgehends beſchlaffen
und geſchwaͤngert worden, gebuͤhrend beybringet, das Kind nicht
nur pro legitimo zu erkennen, ſondern auch demſelben die vaͤterliche
Erbſchaft auszuantworten, und daferne ſolche zu deſſen Unterhaltung
nicht zureichet, uͤberdies die Alimenta zu geben, ſchuldig.
C OüU K U L L A K TIA.

I. Filius illegitimus matris nobilitate non conſequifur.
2. Monſtra i impune occiduntur.
j. Liberi ex Pacto, aà patre cum matre ante nativitatem in
Præjudicium eorum inito, obligantur.

SPECIMEN XVI

MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
⸗ 4A L. TIIL. V.

LIB ERIS ET SERVIS

PUBLICE DEFENSVM
4

GEORGIO JVLIO CöRBERO, HELMSTADIENSI.

D. XII. DECEMB. ANNI CIo IO CCXIII.

I.

1, Jubio adbue bodie inter pretatio ro Vibertate facienda ett

inquit, dubia interpretatio libertatis eſt, ſecun-
dum libertatem reſpondendum erit. Cum quo
Ju-

P omponius in L. 20. de Regulis juris: gquotiens,

e in

.

DIENI.

jende e

unpen

1, ſan.

uin I
⸗

dum libertatem pronunciandum eſſe.

—

Sp. XVI. DE LIBERIS ET SERVIs. roer

Juſtinianus in L. 14. C. de Fideicommiſſariis libertatibus con-
ſentit. Sed 'eſenbecius & plerique ceteri regularum juris
interpretes, dum iſtam L. 20. explicant: Quoniam ajunt,
inter nos ehr iſtianos ſervitus in uſu eſſe deſiit, bujus legis vel
nullus vel perexiguus bodie uſus eſt. Nos vero regulæ hujus
magnum ſupereſſe uſum, exiſtimamus, & exemplis in præ-
ſens oſtendemus. Illud quidem largimur facillime, ſervos,
quales olim inter Romanos erant, inter nos vix dari. IIIi
enim, quos ex Turcis & ceteris barbaris gentibus capimus,
& rariores ſunt, & nullæ fere circa illos controverſiæ oriun-

tur. Nihilominus tamen regula „ quam ſupra attulimus,

recte applicatur:
I. Ad homines proprios, ſive die Dienſtleute, quemadmo-
dum olim appellantur. Horum conditio, ſi pauca excipias,
Proxime ad ſervitutem priſcorum Romanorum accedit, atx-
que jam olim apud majores noſtros odioſa fuit, quemadmo-
dum ex Speculo Saxonico lib. 3. art. 42. apparet. Igitur du-
bium non eſt, quin in litibus, quæ de his hominibus pro-
Priis excitantur, interpretatio, ſiquidem res ambigua videa-
tur, pro libertaàte facienda ſit. Ipſe hoc inculcat Repkovius
in Spec. Sax. lib. 3. art. 32. atque aſſerit, paribus utrinque,
& pro libertate & contra libertatem argumentis, magis ſecun-

II. Ad ſervitutes prædiorum tam reales quam perſona-

les, in quibus dijudicandis iſtæ merito regulæ ſervantur: In

dubio prædium pro libero habendum eſt; item: Servitus
indefinite conceſſa ita eſt interpretanda „ut fundus ſerviens
minimo, quam fieri poteſt, detrimento afficiatur. Vide
modo L. 9. de Servitutibus & L. 21. 22. de Servit. ruſtic. præd.
Et recte Berlichius P. 2. Concl. 49. n. 27. cum Carpzovio
E. 2. C. 41. def. 4. ſervitutem paſcendi ſimpliciter coneeſſam

iis ſaltem temporibus quibus fruges colleclæ ſunt, zu of⸗
Zom. 1. X fenen

1

162 MEDITAT. AD PANDECT.

fenen Zeiten, exerceri poſie, affirmant. Verum ea de re in-

fra commodius agemus. .
III. Ad jura iſta ſervitutibus ſimilia, quæ in faciendo con-
ſiſtunt, quibus aliquis vel prohiberur, vel cogitur, quid
facere, quod alias jure naturæ liberum relinquitur. Huc

Pertinet jus, quo civitates villas circumjacentes compellunt,

ne cereviſiam coquant, ſed eam aſe accipiant; jus, quo ſub-
diti ad certum molendinum frumenta ſua advehere compel-
luntur: Zwang⸗Muͤhle; jus ſtapulæ, cetera. In his quoque
juribus, cum dubium obvenit, contra eum ſemper, qui il-
la ſibi vindicat, ſecundum naturalem libertatem judicatur.

IV. Ad prædia, quæ emphyteutica, feudalia vel oneribus L

extraordinariis ſubjecta aſſeruntur. In dubio enim fundus
allodialis, 2. F. 26. §. I. immunis a ſervitiis, oneribus &
Penſionibus præſumitur.

V. Ad ſervitia, quas ruſtici de fundis ſuis poſſeſſoribus

Prædiorum equeſtrium præſtant. Jure quidem civili inco-
gnita ea ſunt, atque etiam ſub exilii & omnium facultatum
amittendarum pœna in L. 2. C. We ruſticani ad ullum obſe-
Juium devocentur prohibentur. At moribus totius Germa-
niæ recepta ſunt. Quia tamen libertati naturali adverſan-
tur, odio habentur, atque quantum fieri poteſt, reſtrin-
guntur. Et neſcio profecto, an non aliquando Cti odium
illud nimis extendant & jura equeſtrium prædiorum beni-
gniſſimis ſuis pro libertate interpretationibus infringant.
Sed de hoc alio tempore. Nunc exempla videbimus, qui-
bus iſta benignior interpretatio in determinatione ſervitio-
rum ruſticorum adhibita fuit. Sic, cum ruſtici alternative
vel ad operas præſtandas, vel pecunia, durch das Dienſtgeld,
redimendas obligantur, ipfis electio relinquitur. Deinde,
cum operas ad ædificandum, Baudienſte, præſtare obligati
ſunt,

—

con.
Cid
Hue
lun
ſub.
mpel.
locbe
guiil.
tur.
rds
ündus

ldus

Vribus
inco⸗

Htarun

n ⸗
Germt.
Gwerlin.
reſtrir.

ti odrrn

m ben⸗
ringin

us, gd.

ſerwiil⸗
ternutie
Hientobe
Deinee,
oblgei
n

4

Sp. XVI DE LIBERIS FT SERVIs. 163

ſunt, eas tunc ſaltem, cum domicilium ipſum, der Ritterſitz,
non etiam cum ſtabula & horrea exſtruuntur, debent. Por-
ro operæ determi 41 i imi
her eehdtEnei ii de Bi õ
kert es, converti. Ita die Beſtellung der Aecker ne⸗
quit in Fuhrdienſte mutari. Tum ruſtici uni prædio addicti
cogi nequeunt, ut operas in prædio vicino, licet unus am-
borum dominus ſit, ipſorumque fuſticorum conditio deteri-
or non reddatur, præſtent. Tandem, aucto licet præœdio eque-
ſtri per coemtionem novorum agrorum, ipſi tamen, etli in
genere ad agros ejus prædii colendos obligati ſint, coemtos
tamen agros colere neceſſe non habent. Hæc & ſimilia apud
Carpz. lib. I. Reſp. 5I. Multigque ſequentibus reperies. Sed nos
more noſtro exemplum de propria experientia afferemus.
Jam tum in Specimine XII. Meditat. III. memoravimus, poſ-
ſeſſorem quendam Pprædii equefſtris a ruſticis excubias apud
nurum ſuam in ejus puerperio poſtulaſſe ĩideo, quod puerperas
ægrotis accenſendas putaret, ſed repulſam tuliſſe. Idem
vero deinde, cum hac parte ſe nihil obtenturum videret
ex alio capite easdem excubias vindicabat. Afferebat ſci-
licet documentum, in quo ruſtici ipſi faſſi erant, ſe excubias

uxori domini ſui, ihrer Gerichtsfrau, quoties illa ex puer-

perio decumberet, debere. Cum igitur ipſe in prœæſens

uxorem non haberet, filius autem cum ipſo tanquam patre
eadem perſona eſſet, hujus con jugem idem officium exigere
poſſe, putabat. Sel hec argumenta; qiiæ in alia forſan
cauſa valuiſſent, hic non artendebantur ob regulam, quam
ex L. 20. de Regulis jur. ſupra attulimus. Itaque JCti Vi-
tembergenſes menſe Julio anni clo Io CoIx. reſponderunt:
Daß Klaͤgere Suchen nicht ſtatt habe; ſubjectis rationibus:
Es verlanget Klaͤger von ſeinen Unterthanen, daß ſelbige bey
ſeines Sohnes Eheliebſten Niederkunft und waͤhrend 6 Wochen
die Wache halten ſollen, vrundet ſich diesfals fuͤrnemlich u
2 . ihr

164 MEDTTAT. AD PANDECT.

ihr eignes gerichtliches Geſtaͤndniß fol. 10. allwo ſie, daß ſie bey der
Gerichts⸗Frau Niederkunft zu wachen ſchuldig waͤren, bekennen,
folglich, und da er anjetzo ſelbſt keine Frau habe, ſein Sohn hin⸗
gegen als zukuͤnftiger Lehn⸗Folger, und, vermoͤge der Rechte, als
eine einige Perſon mit dem Vater muͤſſe angeſehen werden, ſich
auch bey ſeiner Eheliebſten der Wache nicht entbrechen koͤnnten;
Alldieweil aber in dubio jederzeit pro libertate zu ſprechen iſt, und
denen Unterthanen uͤber die geſetzten Dienſte keine Buͤrde aufge⸗
drungen werden ſoll, demnach die interpretatio extenſiva von

einem caſu auf den andern in dergleichen uͤber Frohn⸗ oder Her⸗

ren⸗Dienſten entſtandenen Proceſſen gar nicht ſtatt findet, wie

ſolches Carpzov. I. K. 5I. ſeqqj. mit unterſchiedenen Exempeln weit⸗

laͤuftig ausfuͤhret; alſo, da Klaͤger ſelbſt nicht in Abrede iſt, daß
die Schuldigkeit zu wachen, und der Beklagten diesfals gethanes
Bekaͤnntniß eigentlich nur des Gerichtsherren Ehefrau angehet,

ſolches ſervitium auf den Sohn nicht zu erſtrecken iſt; So haben

wir Klaͤgern mit ſeinem Suchen abgewieſen.
II.

Conditio bominum propriorum Romanis incognita non fuit.

Nonnulli juris interpretes, conditionem hominum pro-
priorum tantum Germanis cognitam fuiſſe, putant.
At, ſi jura Romana excutimus, in illis quoque medium ali-
quoôd inter liberos & fervos hominum genus reperimus,
quod in omnibus fere cum hominibus propriis Germano-
rum convenit. Coloni hi vocabantur, ſi agro colendo ad-
dicti eſſent, inquilini vero, ſi non agrum ſed domum fal-
tem poſſiderent. Vide L. un. C. de Colonis Illyricianis ibi:

Colonos inquilinosque abeundi rure, in quo eos originis agna-

tionisque merito certum eſt immorari, licentiam habere non
poſſe cenſemus. Inſerviant terris non tributario nexu, Jed

nomine && titulo colonorum, ita, at ſi abſceſſerinut, cà ad

aliun

ſin⸗
6

tn;
,und
iſhe⸗
1 10
Der⸗
hans
ehet,
heben

,juit

n Pd⸗
Puun.
dinmd:
erimmg,
erthane
endot
W 4
ianis
inis or
Huhere
Nert,

9
Nn

Sp. XVI. DE LIBERIS ET SERVIS. 165

alium tranſieriit, revocati vineulis pœnisque ſubdantur. Ex-
tant de illis variæ conſtitutiones. Huc pertinet L. un. C.
de Colonis Palæſtinis, ubi imperatores: Cam per alias, in-
quiunt, provincias lex a majoribus onſtituta olonos quodam
æternitatis jure detinegt, ita, uat illis non liceat ex his locis,
quorum fructu relevantur, abſcedere, nec ea deſerere, guæ ſe-
mel colenda ſuſceéperunt; ſaneimus, ut etiam per Palæſtinam
nullus omnino colonorum Juo jure velut vagus, ac liber exul-
Zet, ſed exemplo aliarum provinciarum ita domino fundi tene-
atur., ut ſine pena ſuſcipientis non poſſit abſcedere: oddite
eo, ut poſſeſzonis domino revocandi ejus plena tribuatur aucto-
gitas. Clarior adhuc eſt L. un. C. de Colonis Zbracenſibus, in
qua Auguſti: ne forte, ajunt, colonis tributariæ ſortis nexi-
bus abſolutis vagandi, &, quo libuerit, recedendi facultas per-
miſſa videatur, ipfi quidem originario jure teneamur: & licet
conditione videantur ingenui, ſervi tamen terræ ipfius, cui na-
ti ſunt, exiſtimentur: nec recedendi, quo velint, aut permu-

tandi loca habeant facultatem, ſed poſſeſſores eorum jure utan-

zur, & patroni ſolicitudine, & domini poteſtate. Adde L. 13.
pr. L. 15. L. 23. §. I. C. de Agricolis & cenſitis & colonis L. 2.
C In quibus cauſis coloni cenſiti. Cum his autem colonis &
inquilinis confundi non debent adſcriptitii, qui liberi plane
non erant, ſed ſervi, atque adeo, ſi quod peculium adquiſi-
viſſent, id omne ad dominum pertinebat, quod ſecus in co-
lonis L. I8. &21. C. de Agricolis. Ceterum ea, quæ in alle-
gatis LL. de nuptiis & liberis colonorum dicuntur, pote-

runt hodie, niſi diverſa conſuetudo in loco aliquo extet, ad

noſtros homines proprios accommodari.

I.
Palctum, quo quis operas ſuas alteri in perpetuum pro mercede
annua addicit, irritum non eſt. H

X 3 Con-

166 MEDTTAT. AD PANDECT.

(oncalt aliquando privatim fuimus, valeretne conventio,
qua homo liber, ſed de plebe, equeſtris dignitatis viro
pro inſigni, quod ab alio acceperat, beneficio pollicitus erat,
ſe nunquam ex miniſterio illius diſceſſurum, ſed in perpe-
tuum ei pro annua mercede ſerviturum. Interjectis vero
aliquot annis, pertæſus hujus ſervitii homo vehementer de

infirmando, quod inierat, pacto laborabat. Urgebat im-

primis, ſublatam inter chriſtianos ſervitutem ejusmodi con-
ventionibus reduci non debere, quin imo apud Romanos
quoque talia perpetuæ ſervitutis pacta ſecundum L. 10. C. de
Lilerali cauſa irrita fuiſſe. Exiſtimavimus tamen, hujus-

modi conventionem utique ſubſiſtere. Neque enim Per

illam ſervitus inducitur. Libertas quippe ſalva manet cum

juribus reliquis, quæ ex libertate pendent. Negotium enim,

quod hic contrahitur, locatio & conductio eſt, quæ in per-
Petuum recte initur L. 10. C. de locato & condlucfo. Neque

æquitati & juri naturali quidquam hic adverſum videmus,

cum ſecundum illud quis etiam in veram ſervitutem ſe alteri
addicere poſſit, fatente Pufendorſio de Jqure naturæ & genti-
um L. 6. C. 3. §. 7. Et Romani quoque tales conventiones
perpetuas, ſi quidem libertas ſalva maneret, non omnino
improbabant. Poterat enim quis apud illos ſe obſtringere

ad terram alterius perpetuo colendam, quemadmodum ex
L. 23. J. I. C. de Agricolis & cenfitis apparet. Adde Potgie-

ſerum de Conditione & ſtatu ſervorum apud Germanos lib. 1.
cap. I. §. 5.
IV.
Quousque jus caſtigandi ſervum mercenarium extendatur.

tſi ſervitus ipſa, qualis apud priſcos Romanos erat, inter

nos ſublata ſit, aliqua tamen ejusdem veſtigia in famulis

mercenariis ſuperſunt; inter quæ potiſſimum eſt jus emenda-
. tio-

ho
in
ree
tio

CuI
etünn,
nper⸗
Veqe
mus,
Ateri
enti⸗
nriones
Cnnnino
kringene
dumn e

P

HNn

onur.

rat inmat

1 ſamul

io⸗

Sp. XVI. DE LIBERIS ET SERVIs. rey

tionis domeſticæ, ut in L. an. C. de Emendatione bropinquo-
rum vocatur, ſeu facultas caſtigandi & coercendi famulum
ejusmodi refractarium. At cavendum eſt, ne quis jure ſuo
abutatur & modum in caſtigando excedat. Hic enim inju-
riarum a famulo recte convenietur. Inveſtigandum autem
eſt, quousque iſtud jus emendationis domeſticæ ſe exten-
dat, & quando ob exceſſum ejus locum inveniat actio inju-
riarum. Omnia videlicet domino in ſervum mercenarium
permittuntur, carcer privatus, verba & verbera etiam,
dummodo a duobus caveat, Primum „ ne famam, deinde
ne valertudinem ſervi lædat. Fama lædi intelligitur, cum
crimen, in quod leges famæ amiſſionem conſtituerunt, ob-
jicitur. Ceteræ contumeliæ non prohibentur. Itaque apud
Mevium in Jus Lubecenſe P. 3. t. 8. a. 10. n. 16. injuriarum
recte damnata fuit materfamilias, quæ ancillam, cui nihil

turpe objicere poterat, meretricem, eine Schandhure, vo⸗

carat. Si quis autem valetudinem ſervi Per verberum atro-
citatem læſerit, injuriarum quidem conveniri nequit, actione
autem locati, ad impendia læſo reſtituenda damnumque omne
ſarciendum tenetur. L. 13. §. 4. Locati conducti.

V.

Homicidium in ſervo mereenario a domino eommiſſo interdun
capite, nonnunquam mitius punitur.

Qurſio hæc non raro in judiciis movetur, an dominus,

qui famulum mercenarium occidit, gladio, conſueta
homicidarum pœna ſit plectendus. Variæ hic ſunt, ut fere

in omnibus cöntroverſiis, Doctorum ſententiæ, in quibus

recenſendis tempus non perdemus. Deciſio litis ex recta ra-
tione & conſtitutione Conſtantini Auguſti, quæ in I- un. C. de
Emen-

168 MEDTTAT. AD PANDECI.

Ewendasione ſervorum reperitur, ſumi debet. Diſtinguen-

dum eſt ſcilicet, utrum dominus occidendi animum habue-

rit, quod ex inſtrumentis, quibus uſus eſt, facile apparebit,
an vero caſtigare ſaltem voluerit, in caſtigando vero mo-
dum exceſſerit. Illo caſu ultimum ſupplicium non effugiet,
quod lex divina cuilibet homicidæ ſine dignitatis diſcrimine

irrogat. Vide Bergerum in ſupplementis ad electa Jurispr.

criminal. P. 2. O. 105. &, quem ibi cirat, Mevium. At cum

ſaltem caſtigandi mentem habuit, ſed in emendatione hac

per imprudentiam & iram modum exceſſit & vulnus lethale
inflixit, culpæ quidem reus erit, L. 6. ad L. Aquil. & pœ-
nam extraordinariam ſuſtinebit, capite tamen non plectetur.
Neque obſtat, quod is etiam, qui animum occidendi ſaltem

indirectum habuit, gladio puniatur, ſi mors ſecuta fuerit.
Hoc enim tunc ſaltem, cum quis in actu illicito e. g. duello,

conſtitutus non interficere, ſed lædere & vulnerare voluit,
verum eſt. At, qui ſervum caſtigat, in re licita verſatur,
nec obliquum occidendi animum habuiſſe dici poteſt. Igitur,
ſi vel maxime per ſupinam negligentiam in modo caſtigandi
Peccarit, in dolo tamen non hæret, ſed culpæ tantum reus eſt.
Altque ita Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo Io CcxII. re-
ſponderunt in caſu, quo centurio militem, qui ipſius ſimul fa-
mulus erat, ſtricto enſe, quo inſtrumento duces belli in caſti-
gandis militibus plerumque utuntur, verberarat, ſed per incu-
riam vulnus ei lethale inflixerat. Afferemus autem ipſa reſpon-
ſi verba: Hat Alexander, Hauptmann bey einem Koͤnigl. D. Re⸗

gimente, einen unter ſeiner Compagnie ſtehenden, von ihm aber eine

Zeitlang zur Aufwartung gebrauchten Soldaten, Namens Pam-
Philum, wegen deſſen Nachlaͤßigkeit und Ungehorſam anfaͤnglich

mit dem Stock geſchlagen, nachgehends aber, da derſelbe die Na⸗
ſe in die Hoͤhe geworfen, und, daß er es nicht vergeſſen wolte, ge⸗
drohet, ihmm mit dem Degen einen Stich zugefuͤget, wovon er

kur⸗

A

en.
bue.
ebir
md.
giet
imine

Hicr.

tcuN
e hie
ethale
pœ.
terur.
Nem
fuerl.
Guello⸗
Foluit
rlatun
lgirun
Ggnodh
reusel
CcNlle.
lnlkr.
liinenli
lpertmt⸗

Natel .

6.DN
ncbrt
gensben.
onft

ſedeNe.

Weſte
, wrnt

SP. XVI. DE LIBERIS ET SERVIS. 169

kurtze Zeit darnach verſtorben. Da denn zu wiſſen verlanget wird,
ob nicht dieſer Todtſchlag mehr pro caſuali, oder doch nur cul-
poſo, als doloſo zu halten, demnach arbitrarie zu ahnden ſey.
Ob nun wol von bewehrten Rechtslehrern dafuͤr gehalten wird,
daß in zweifelhaften Faͤllen ein Todtſchlag, wenn derſelbe zumal
mit dem Degen oder andern moͤrderlichen Gewehr geſchiehet, viel
eher aus Vorſatz und doloſe, als aus bloſſen Zufall oder Verſehen
begangen worden, hiernaͤchſt auch derjemge vor einen Todtſchlaͤger
zu halten, und mit der ordentlichen Strafe zu belegen iſt, welcher
nicht eben directo den andern umzubringen geſinnet geweſen, ſon⸗

dern nur animum vulnerandi gehabt, und aus Unvorſichtigkeit

und wider ſeine Intention ihm eine toͤdtliche Wunde zugefuͤget,

ferner des Entleibten geringer Stand, und, daß er in des Haupt⸗
manns Dienſten geſtanden, dieſem keinesweges zu ſtatten kommen

mag, indem denen gemeinen Rechten nach auch die an leibeigenen
Leuten begangene Mordthaten mit der Tobesſtrafe beleget werden,
uͤberdies oftgemeldeter Hauptmann nicht geringen Verdacht, daß
er animum occidendi oder wenigſtens vulherandi gehabt, da⸗
durch auf ſich geladen, daß er den Stock, mit welchem er anfaͤng⸗
lich den Entleibten geſchlagen, von ſich gegeben, und den Degen
wider ihn entbloͤſſet; bey welchen Umſtaͤnden denn es das Anſehen
gewinnet, ob ſey die von dem Hauptmann Alexander an Pam-
phülum begangene Entleibung allerdings fuͤr einen fuͤrſetzlichen
Todtſchlag zu halten, und mit der ordentlichen Strafe zu belegen;
Alldieweil aber der entleibte Pamphilus jederzeit murriſch und wi⸗

derſpenſtig geweſen, auch dazumal durch ſeinen Ungehorſam, trotzi⸗

ge Minen und bedrohliche Worte verurſachet, daß der Haupt⸗
mann ihn Anfangs mit dem Stocke gezuͤchtiget, nachgehends aber,

und da er den Stock bereits von ſich gegeben, dieſer aber mit ſeinen

ungebuͤhrlichen Bezeigungen fortgefahren, den noch an der Seite

gehabten Degen, mit welchem bekanter maſſen die Krieges⸗ Oſh-

cire gemeiniglich ihre untergebene Soldaten zu ſchlagen pflegen,
Tom. J. X gegen

nwo MEDITAT. AD PANDECT.

gegen ihn entbloͤſſet; in welchem allen denn bemeldter Hauptmann
nichts unrechtes begangen, ſondern in re licita verfirt, folglich die
oben angezogene præſumtio doli, ingleichen des animi occidendi
und vulnerandi, hinweg faͤllt, welche nur alsdenn, wenn jemand
ſich eines ungewoͤhnlichen und ungebuͤhrlichen Inſtruments, den
andern zu beleidigen bedienet, ſtatt findet, und ſolches um ſo viel⸗
mehr, da der Entleibte in des Thaͤters Dienſten geſtanden, aus wel⸗
chem Umſtande animus caſtigandi, nicht aber occidendi vermu⸗
thet wird, wobey ferner dieſes nicht auſſer Augen zu ſetzen, daß Ale-
xander den gantzen Tag uͤber ſtarck getruncken, alſo wohl zu ver⸗
muthen iſt, daß er mit dem Degen nicht allzu vorſichtig umgegan⸗
gen, und Pamphilo nicht aus Vorſatz, ſondern aus Verſehen und
Unvorſichtigkeit den toͤdtlichen Stich zugefuͤget, immaſſen auch der
dabey geweſene eine Zeuge ausſaget: es wuͤrde, wenn Pamphilus
nicht geruͤcket, keine Noth gehabt haben; endlich die uͤbrigen vor⸗
handenen indicia gar wohl durch den Reinigungs⸗Eid, welcher
ohne das bey der probatione animi non occidendi das ſicherſte
und gewoͤhnlichſte Mittel iſt, teſte Maſcardo de Probationibus
Fol. I. Concl. 67. n. 28. abgelehnet werden koͤnnen; So erſcheinet
aus denen angezogenen Umſtaͤnden und Rechtsgruͤnden ſo viel, daß
dieſe von dem Hauptmann Alexander an Pamphilum begangene
Entleibung zwar nicht pro caſuali, wohl aber culpoſa zu achten,
dieſemnach nur auſſerordentlich zu ahnden, auch beſagter Haupt⸗
mann zu dem Reinigungs⸗Eyde zu laſſen ſey.

C OXK O E EA NIA.

Xonici id exiſtimet.

reduceretur. .
3. Homo proprius per literarum ſtudia non liberatur.

I. Conditio ſervorum & hominum propriorum contra jus
naturæ & divinum non eſt, etſi compilator Speculi Sa-

2. Utile reipublicæ noſtræ eſſet, ut ſervitus priſtina in uſum

SPE

—

ngen
ſcde
dendl
tnd
3 de
t
gen⸗
Uerrt⸗
s M.
te⸗

negen.

en und
dch d
nphün
then tor
weche
Ne ſcee

Dhationk

Peſtint .

ſ biſ N
dbegenen
1 ochen

er Hen

cOIN

Speoll

na inun

ratur.

N

SP. XVII. DE PATRIA POTESTATE. 171

SPECIMEN XvVII.

MEDIIAIIO NVM AD PANDECTAS
AAh LIB. I. IIT. VI.

PATRIA POTESTATE

PVBLICE SEENSNAN

JOACHMO SIGISAMVNDO SCHARF
HOIENSI.

D. IX. DECEMBR. ANNI c1O 10o CcXIII.
.

Pater klium, etiam qui volens ab aliis detinetur, vindicat.

K n pater filium, qui ſponte apud alterum eſt, vindicare
A* poſſit, dubium redditur ex L. S5. de Liberis exhibendis,
in qua Venulejus: Si flius, inquit, ſua Nonte apuid
aliquem eſt, inutile boc interdictum erit: quia klius magis apud
ſe, quam apud eum eſt, in quem interdicetur, eum liberam fa-
cultatem abeundi vel vemanendi haberet. Nihilominus tamen
filium etiam ſponte abſentem peti poſſe, putamus, ita tamen,
ut actio tunc non contra detentorem, quod ſaltem in L. 5.
negatur, ſed ipſum filium inſtituenda ſit L. 1. C. de liberis
exhibendis. Triplex autem, ut ex L. I. §. 2. de Kei vindica-
tione apparet, actio dabitur ad petendum filium, rei vindica-
tio, ſi adhuc in patria poteſtate conſtitutus ſit, actio præju-
dicialis, quæ ex ſtatu perſonarum proficiſcitur, & interdi-

kum de liberis exhibendis. Quin imo tunc etiam contra

tertium reéte agetur, cum is volentem quidem, ſed callidis
perſuaſionibus ſolicitatum, circumventum & ſeductum deri-
X 2 net

17722 MEDITAT. AD PANDECT.

net arg. I. 3. §. 5. de Homine likero exhib. Adde L. I. §. 3. de

Servo corrupto. Ejus rei exemplum elegantiffimum Petrus
Aerodius, Ctus olim apud Gallos celeberrimus, & eruditiffi-
mi operis, quod Pandectas rerum ab omni antiquitate judicata-

rum inſcribit, auctor ſuppeditabit. Ejus filius natu major a

eſuitis ſibi Perſuaderi patitur, ut in ſocietatem illorum, reli-
Ga domo patria, tranſiret. Quod Aeredius ægre ferens, fili-

um repetit. At is detrectat obſequium & inter ſodales deli-

teſcit. Contra hos itaque, & inprimis adverſus rectorem &
membra collegii Claromontani adctionem inſtituit Aerodius.

Hi negant, ſe quidquam de filio ejus ſcire. Aerodius multas
ſuſpicionis cauſas affert. Redditur itaque decretum a Sena-

tu: Quod Petrus Aerodius, Quæſitor Andegavenſis, queſtus eſt
de Renato adoleſcente, ilio ſuo, quem Jeſuitæ ſolicitaſſent, ſub-
repfiſſent; KRectore ac Primario Collegii Claromontani propterea

introductis; ad rogationem Taii, Advocati RKegii, D. E. A. I.

C Placere, Aerodio dari inquiſitionem plagii; interea Senatum

prohibere, ne quid in præjudieium flat, neve illum adoleſcentem
Feſuitæ ſocietati admiſceant ſuæ, futurum alioqui fraudi. Id

ne neſciant collegæ, jubere per Claromontanos dici, reſeribi fuis.
In Curia XX. Maji anno DLXXXVI. Sed hæc omnia

fruſtra. Pergit ergo Aerodius querelas ſuas ad ipſos Galliæ

totius ordines Bleſis congregatos deferre, obtinetque, ut illi

pro ipſo intercedant apud Henricum III. Regem, qui rem
porro ſummo pontifici renunciari jubet. At Jeſuitæ interim,

iſtos conatus omnes eluſuri, adoleſcentem extra Galliam ab-
legarant, ut ipſe jam Aerodius, quo in loco filius detineretur,

neſciret. Quamobrem, alia via ſibi incedendum ratus, li-

bellum componit doctiſſimum & elegantiſſimum, de Patrio
jure, quo argumentis ſtudioſiſſime ex jure naturæ, ſacro co-

dice, Riſtoria antiqua, teſtimoniis auctorum, jure juſtinianeo,
decretis pontificum, legibus recentioribus conquifitis filio

pPer-

ra

br
el
rem 8
ocdin

mult

Sena-

ut .

in ſil

L.AI.
Gvoun
ſertene

Huli. .

ſnhifti

Ec Of

ſos Gilt

le Ui
ui mn

e inten.

liamex.
ieretnt

e Pdt

ſaco
Aſtinianen

niürs N
Fr

oneru

SP. NVII. DE PATRIA POTESTATE. 173
perſuadere conatur, ut ad officium ſuum domumque parer-
nam redeat. Inſcribit librum Filio Pſeudo Jeſuitæ, tantam-

que de hoc ſcripto ſuo concipit ſpem, ut putet, illum, ſi
modo id ad eum pervenerit, lectione ejus ſine dubio motum
iri. Quapropter ſic ſtatim ab initio alloquitur lectorem:
Quia jam, inquiens, per triennium qucæro filium menm maxi-
mam, fruſtraque id, (eſz enim inter geſuitas) quod privatimn
praæſtitiſſem, facio publice. Ago ut cum reo abſente ac fugiti-
vo, hoé eſt, annotatione & Programmate. Tiaiue, ſKi iibi vide-

bitur, o lector, me non immerito expoſtulare as conqueri, eve-
niatque fortuito, ut obviam ſit furtivus ille & ſeductus ado-
leſcens, fac, quæſo, lectitet hunc libellum. Poſtea non recuſo,
R quid ſui juris arbitriique eſt, gquin mihbi pareat aut non pa-

veat patri. Illud certe fateor, hunc libellum ita conſeriptum

eſſe, ut lectione ejus animus non poſſit non affici. uare ſi
ad oculos filii pervenitzy non dubito, quin & is ſe illo permo-
veri paſſus ſit.
H II.
Liberi patri operas offciales & oonomicas, non vere
artifieiales, gratis præſtare debent.

Niu- frequentius eſt in foro, quam ut liberi aut poſt mor-

tem Patris , aut interdum „ eo adhuc vivo, mercedem
Pro operis illi præſtitis Petant. Imprimis, cum paterna he-
reditas dividenda eſt, majores natu negant, æquum eſſe,
ut ipſi, qui diu patri ſerviverunt, remque ipfſius opera ſua
inſigniter auxerunt, æqualem cum natu minoribus Partem

accipiant. Itaque præcipuum quid ſibi mercedis nomine

poſcunt. Ipſam hanc quæſtionem in jure noſtro clare de-

eiſam non reperimus. Quapropter plus illa dubii habet.

Neque DD. ſibi invicem conſtant negantibus aliis, quid-
. X 3 . Aduam

ð

174 MEDITAT. AD PANDECT.

quam liberis deberi, aliis contra afirmantibus, aliis denique
Per varias limitationes rem magis magisque implicantibus &
obſcurantibus. Nos more noſtro, inſuper habitis variis iſtis
opinionibus, litem ex æquitate & analogia juris decidemus.

Diſtinguimus ſcilicet inter operas conſuetas ſeu œconomicas
& artificiales, quæ ex artificio, quod filius didicit, præſtantur.
Hllas liberi parenti ſuo gratis debent, improbeque faciunt, ſi
Pro earum præſtatione quidquam poſcant, cum jam pro illis

alimenta a patre acceperint. Atque id ex jure etiam noſtro

defendi poteſt. Si quid enim ex re patris filio per hujus ope-
ram obveniat, hoc totum parenti adquiritur, §. 1. Per quas

perſonas cuique adquiritur. Et ita Cti Helmſtadienſes menſe
Auguſto anni cl1ob 1o CccxXII. reſponderunt: Es liquidiren Be⸗
klagte dasjenige, was ſie durch die ihren Eltern geleiſteten Dienſte
Und in denen jetzt ſtreitigen Guͤthern angewendete Arbeit verdienet
zu haben meynen, und bitten, ihnen ſolches als ein Liedlohn zuzuer⸗
kennen. Es findet aber dieſes Suchen keine ſtatt, in Erwegung,
daß die Kinder ihrem Vater haͤußliche Dienſte zu leiſten ſchuldig
ſeynd, auch alles, was ſie verdienen, demſelbigen uͤberlaſſen muͤſſen,
dagegen nicht mehr, als den noͤthigen Unterhalt, fodern koͤnnen.
At, ſi operas artificiales, quæ ab officialibus in L. 26. §. 12.
de Condict. indeb. diſtinguuntur, patri præſtitit, atque per
has patrimonium ejus egregie auxit, æquum utique erit, ut
harum merces ipfi ex bonis paternis ſolvatur. Neque
enim ad illas patri exhibendas obligatus videtur. Quodſi
igitur exhibuit, tacita quædam locatio interveniſſe cenſetur.
Placuit hæc ſententia Ctis Helmſtadienſibus, qui ſecundum

illam menſe Auguſto anni clo 1o CcxIII. reſponderunt:

Wird gefraget, ob der aͤlteſte Sohn die 400. Rthlr. welche ihm

der Vater vor ſeine bey der Handlung geleiſtete Dienſte an Kram⸗

Waaren gut gethan, mit in gemeine Erbſchaft, ſi legitima

computetur, einwerfen muͤſſe; Nun iſt zwar ein der vatel
e

1e
8
n.
in
e.
t,ſ
l
0lro
oe.
ui
enſe
Be⸗
Nerce
tcdent

ſe.

ene,
ſlde
nüſt
fönhen.
Kn
ge e
erit, u
Nene
odl

ceblerut.

CuGduun

derun!:
ſche h
n Koan
lepitnt

ꝛ

SP. XVII. DE PATRIA POTESTATE. 175

chen Gewalt annoch unterworfener Sohn dem Vater auch um⸗
ſonſt zu dienen ſchuldig, daß es alſo ſcheinen moͤchte, ob waͤre die
ihm deshalben gegebene Belohnung pro ſimplici donatione zu
