jurisdictionis locum denegant, illi primum differentiam, quæ
inter

2

P

ejel
loe

nis
ſoro

Fent.
eh
nod.
linenn
Urger
Prore
leſt.
Kiun

—
eſſee.
to
iſeit n.
ene
feſe 4 Fiec.
Earinnt
Hamtad
re,ſud
ſtione ant
lnn ſuhnkt
nuiten An
bet onnet
Dulzent
Herſtan
Nitun. A
Den vint

NE
Iren in
tione Pf⸗

jus H
cui

ec ipli i

unm⸗

Giffeen.

SP. XXINX. DE JVRISDICTIONHE. 299

inter jurisdictionem magiſtratuum Romanorum & patrimo-
nialem noſtram intercedat, oſtendunt, neque ab illa ad hane

argumentum duci poſſe, putant. Deinde magnam domino
jurisdictionis per hujusmodi prorogationem inferri in juriaam

arbitrantur, dum illi fructus, quos ex litigiis ſubjectorum ſpe-
rat, intervertuntur. Verum hæc argumenta tantum ponderis
non habent, ut a noſtra ſententia nos dimoveant. Nonigno-
ramuüs quidem, jurisdictionem patrimonialem nee antiqui ſi.
mis Germanis, nec Romanis cognitam fuiſſe, ſed recentiori-
bus demum feculis originem debere. At ex eo non conſequi-
tur, jura illa omnia, quæ de jurisdictione ſtatuta reperiuntur,
ad jurisdictionem patrimonialem accommodari non poſſe.
Graviſſimus ille Doctorum nonnullorum error eſt, exiſtiman-
tium, mores Germanicos, ſi in quadam circumſtantia a mori-
bus Romanorum recedant, totius negotii naturam adeo mu-
tare, ut jam nihil ex legibus Romanis applicari poſſit. Ma-

net profecto jurisdictio etiam patrimonialis illa, & in eo ſolo

)

a priſco jure recedit, quo hereditaria ſit & nomine Proprio
exerceatur. In ceteris vero ex communibus jurisdictionis re-

gulis dijudicari debet. Quidni ergo prorogatio quoque in illa

locum haberet, præſertim cum ea non ſolum legibus Roma-

nis introducta, ſed jure quoque canonico, cujus maximus in
foro uſus, & quod jurisdictionem patrimonialem non prorſus
ignorat, confirmata ſit. Vide modo cap. 19. X. de Foro compe-

zent. Neque credendum eſt, per jurisdictionem patrimonialem

ex hominibus liberis ſervos effici, atque glebæ quodam-

modo adſcribi. Manent certe liberi, atque poteſtatem re-
tinent, quæ jure illis conceſſa eſt. Quod autem deinde
urgetur, fructus jurisdictionis patrimonialis per hujusmodi

Prorogationes imminui, hoc vix ſalvo pudore objici po-

teſt. Non enim, quod vulgo creditur, ideo judices con-
Kituti ſunt, ut litibus privatorum ſaginentur & ex reditibus
Pp z juris-

300 MEDTTAT. AD PANDECT.

jurisdictionis ſuæ diteſcant/ fed boni publici cauſa jurisdi-
Gio ipfis data eſt, quo lites ſopiant; pro labore vero, quem
in cognoſcenda & dijudicanda cauſa inpendunt, modicas
ſportulas accipiant. At hoc illis poteſtatem non tribuit,
litigances invitos ad ſuum tribunal trahendi. Debet illis ar-
bitrium remanere, alium etiam judicem, ſi coram eo con-
troverſiam ſuam citius meliusque finiri Poſie videant, ad.
eundi. Sic tamen patrimoniali judici jus ſuum, quod in hi-
tigantes illos habet, non intervertitur, ſed in aliis caufis
ſalvum manet. Et cur non liceat hodie litigantibus alterius
jurisdictionem prorogare, cum illis ex conſenſu omnium
DD. liceat, electo arbitre privato; judicem patrimonialem
prœterire, judex vero, cujus jurisdictio prorogatur, non lon- 3
ge ab arbitro recedat. Et ipfi, qui a nobis diſſentiunt, non diff-
tentur, dari caſus, quibus adhuc hodie prorogatio, invito ju-
dice patrimoniali, fieri poſſit, ut, ſi quis alio in loco, quam ubi
domicilium habet, contrahat, vel ſoelutionem promittat,
uæ omnia evincunt, prorogationem jurisdictionis, prout
illa olim apud Romanos recepta fuit, adhue hodie locum, et-
iamſi dominus jurisdictionis patrimonialis contradicat, reperire.

Jurisdiäétio patrimonialis in uxorem, mattem & liberos exerceri
nequit. “

Pari judici nulla in liberos, nec marito in uxorem ſuam

jurisdictio competit. L. 10. de Jurisdictione. Idem, etſi .

nonnulli diſſentiant, ad jurisdictionem patrimonialem quo-
que accommodamus. Nam cum uxor & liberi dignitatem,
privilegia & forum mariti & patris conſequantur, non poſſunt
ejus jurisdictioni ſubjecti eſſe. Etſi ergo ad judicium ejus,
Volente quoque adverſario, vocentur, recte tamen exce-
ptio-

—
Cnddl.
Cen
e0 N
nr, N.
Nod nl.
is cunn
8 Atein
Clnninun
mOnINen
,Ddalr
t,nondik
h, nwthir

,QanID

Dromite
Dnis, Pro
NOode
cattepert

Heroß tullin

AOfen?
e. lden,
onialen 6
1i dignii⸗
r;, noapo⸗

micime⸗

e nl, 4
6

Sp. XXINX. DE JIVRISDICTIONE. 307

ptionem incompetentis judicis opponunt. Vide Carpzo-
ium P. 4. C. 43. def. II. Quod vero i in uxore, idem quoque in
matre, ſeu viduaà defundti domini juristlictionis obtiner, ut
ſeilicet nec illa, etli in Prædio habiter, Præſentis poſieforis
jurisdictioni ſubſit. Viduæ enim, quamdiu alteri non nu-
bunt, defuncti mariti forum retinent, L. 8. de Senatoribus
L. ult. C. de Imcolis. Id quod exemplo egregio illuſtrat
Zlegler us de Juribus majeſtatis l. I. 6. 29. §. 43.
C OKOL L ANT A.

I. Conceſla principe omnigena jurischctione , eccleſiaſtica
tamen excepta videtur.
2. IS, cui venatio ſuperior & inferior cum jurisdictione,
die Ober⸗und Nieder⸗Jagten ſamt denen Gerichten, con-
ceſſa eſt, inferiorem tantum Jurisdictionem habet.
3. Doômidus jurisdictionis ſumtus, quos in cauſas crimina-
les, cuſtodiam reorum & lites Pauperum impendit, a
ſubjectis n non repetit. .

emmm SPECIMEN XXX.
MEDITATIONVYM. AD PANDECTAS
AD 1 II. IIT. II.

R ETORSIONE JVRIVM

PUBLICE DEFENSVM
A

JOANNE CHRISTIANO WINTERO,
RATZEBVRGO-SAXONE LEOBVRGICO.

D. KxXII. SEPTEMER. ANNI clo Ia CCXIV.

P p 3 1. Uſus

302 MEDITAT. AD PANDECT.

I.
LIſus tituli Digeſtorum: Quod quisque juris in alterum ſtatuerit,

ut ipſe eodem jure utatur, oſtenditur. 2

onqueruntur interpretes, regulam illam, quam Celſus
& Paulus in L. A. 5. 6. de legibus tradunt, ut ſcilicet le-
ges de iis, quæ frequenter & facile eveniunt, non ue
perraro uno aliquo caſu accidere poſſunt, conſtiruantur,
conditoribus juris noſtri non ſemper obiervatam fuiſſe. N e
diffiteri poſſumus, occurrere ſubinde in legibus Juſtinianeis
jura tam ſingularia & tot limitibus circumſcripta, ut caſus, ad
quem illa accommodari poſſint, in ipſa veterum Romanorum
republica vix integro ſeculo exiſtere potuerit. Exemplum præ-
bet titulus Digeſtorum: Quod quisqgue juris in alteruin ſtatus-
rit, ut ipſe eodem jure utatur. Coercetur in eo potiſſimum ma-
giſtratus, iniquum quid ſtatuens. At ſi ea, quæ auctores
illarum legum requirunt, ad amuſſim obſervare velis, nun-
quam certe aut tamen rariſſime pœna illa uſum habebit.
Non enim illa ex mente compilatorum juris aliter locum
invenit, quam ſi (1) judex, non arbiter, aut Ctus, aut col-
legium juridicum, (2) dolo malo, non ex conſilio & ſug⸗
geſtione aliorum, (3) aperte contra jus vel *ια quita⸗
tem quid ſtatuerit, atque etiam (4) executus fuerit, deinde
vero (5) idem ille caſus iisdem plane eircumſtantiis iterum
eveniat, atque (é6) de eo controverſia non inter judicem il.
lum & tertium quendam, ſed eum ipfum, qui olim Per ini-
quam ſententiam læſus fuit, oriatur. Quis vero non ani-
madvertit, his omnibus obſervatis, judicem, qui iniuum
jus dixit, vix unquam ejus retorſione punitum iri, ſed Ple-
rumque malitiam ſuam impune laturum, nullumque fere hYu-
jus tituli uſum futurum eſſe. At quia ratio huj jus tituli ſimma

αqui-

— —

res
Ul⸗

SP. XXX. DE RETORSIONE IVRIVM.ʒ 303

æquitate nititur, &, quemadmodum ex L. I. §. I. Quod quis-
gue juris, apparet hanc regulam, ut, quod ipſe quis in alte-
rius perſona &&uuum eſſe eredidiſſet, id in ipfius quoque per-
ſona valere patiatur; pro fundamento haber, recte faciunt

ICti, quod ex hoc ipfo fundamento alios quoque ſimiles

caſus decidunt, atque adeo uſum hujus tituli latius aliquan-

tulum ex æquitate naturali ad jura etiam per ſe non iniqua

& privilegia extendunt. Fecerunt id jam olim Cti Ro-

mani, ut ex L. 44. in f. de Pactis & 59. in f. de Adm. & pe-

ric. tut. snec non Imperatores, ut ex L. 7. C. de Reſcind. vend.

& L. 6. C. de Fructibus & lit. expenſis patet. Ferunt idem
pontifices, quemadmodum ex c. 6. X. de Conſtitutionibus
apparet. Quos proinde recte imitantur Cti hodierni;

quemadmodum exempla, quæ mox ſubjiciemus, oſtendent.
Alia autem vide apud Szruvium de vindicta privata cap II.

Qui remedio aliquo juris indebite uſus eſt, pati debet, ut adver-
farinus eodem remedio contra ſe utatur.

oti juris eſt,, contra ſententiam in judicio poſſeſſorio
ſummariiſſimo nec appellationes, nec alia remedia ſuſpen-

latum. Qua in re ſumma æquitas eſt, ut alio tempore oſtende-
mus. At interdum faciliores ſunt judices & remedia hujusmodi
indulgent. Fac ergo, quem in poſſeſſorio ſummarüſlimo
leuterationem interpoſuiſſe, judicem quoque admiſiſſe, &
poſt partium diſceptationes priorem- ſententiam immutaſſe.
Fac porro, adverſarium nunc poſteriorem ſententiam alia
leuteratione impugnare. Redtene huic exceptio inadmiſſi-
bilitatis objicietur ? Non putamus. Quodſi enim iniquum
eſt, leuterare in poſſeſſorio ſummariüiſſimo, is, qui Pnus hoc
ecit,

fiva admitti L. un.] C. ſi de momentanea poſſeſſtione fuerit appel-

NMEDITTAT. AD PANDECT.

Fecit, atque, ut admitteretur à magiſtratu, impetravit, non
mm eodem beneficio uti volentem ar-

cere. L. 3. pr. Quod guisJue juris. Conſentiunt nobiscum
JCti Helmſtadienſes, qui menſe Junio anni clo 1o CCNII. nO-
mine potentiſſimi Pruſliæ regis in cauſa des Raths der Stadt

Halle contra das Amt Giebichenſtein fic pronunciarunf: Es

wendet zwar Klaͤger exceptionem inadmiſſibilitatis wider Be⸗
klagtens Leuterung ein, und meynet, daß ſolche in gegenwaͤrti⸗
gen proceſſu Poſſeſſorio ſummaräüfſfimo nicht ſtatt habe. Es
wüuͤrde auch dieſe feine Exception von uns ſonder Zweiſel ſeyn re-
ectirt worden, daferne er ſich nicht in eben dieſer Sache gleich⸗
fals des beneficii leuterationis bedienet, und alſo die Rechts⸗
Regul: Quod quisque juris in alterum ſtatuerit, ipſe eo-
dem jure utatur; wider ſich gelten laſſen muͤßte

L III.
Wquiſſimum eſt, ut 1 Ctus ſententiam, quam publice tuetur, caſu
ita ferente, contra ſe admittere cogatur.

Ton ignoramus quidem, aſſerti hujus noſtri rationem
non in ipſo edicto prætoris, Quod quisque juris in al-
zerum ſtatuerit & o. Poſitam eſſe. Poſita tamen eſt in æqui-
tate naturali, quæ ipſa quoque fundamentum edicti prætorii
fuit, ut ex L. I. §. 1. Quod 4uisque juris apparet. Nihil enim
eſt rationi convenientius, quam, ut ei juri, quod quis
æquum credidit & in alios ſtatuturus erat, ipſe ſe ſubmittat.
Neceſfe quippe eſt, ut ſententiam (uæ contrariam inju-
ſtam efle exiſtimet. Igitur ſine injuſtitia poſtulare nequit;,
ut ſecundum eam in ſua cauſa judicetur. Non deſunt
JCti, qui ſuffragio ſuo hanc neſtram ſententiam tuentur.
Sed omnium teſtimoniorum inſtar egregium Bulgari

exemplum erit, de quo Panzirolus de Jaris legum

inter-

,

60,
.
Inj
t
ler⸗
i/
Ve
1
un

tit̃
del

r/
e,
goe

peci

6

i⸗
8
1e.
ch⸗
hte⸗

SP. XXX. DE RETORSIONE JIVRIVM. 305

interpretibus lib. 2. cap. I5. uxorem, inquit, fliamfamiliat,
communibus liberis ſuperftitibus, cum amiſiſſet, dotem inſigni
Probitatis exemplo ſocero reſtituit. Docuerat enim antea vir eru-
ditiſſimus, defuncta in maotrimonio cum liberis filia, dotem, ve-
lut peculium patris profectitium, ipfſi eſſe redendam. Martinus
vero Goſia, &uitatis ratione ſubnixus, eam, velut matris pa-
trimonium, foſteritati acquiri, tenebat, qui ex hoc facto a
Bulgari ſocero eonſultus: i mihi, reſpondit, qui contra te ſen-
tio, bic caſus contigiſſet, jure fuiſſem abſolvendus. Sed gener
tuus, qui diverſum docuit, ſua ſe jam ſententia condemnavit,
&, niſi ut falſus interpres a ine turpiter reprehendi maluerit, pe-
titam dotem reddere cogetur. Ita dimiſſus, ecum generum inter-
pellaſſet, Bulgarus, ne vel ſordidæ avaritiæ aut Jalſæ doctrinæ
notari poſſet, ad confirmandam, quam tenuerat, opinionem, re-
ituta pecunia Martinum Antiſophiſtam prudenter eluſit, ma-
gnaque cum laude conſervata exiſtimatione, patrimonii, quam
Jamæ diſtendium pati maluit. Quodſi tamen quis decori leges
transgredi atque aliquam exiſtimationis ſuæ jacturam facere
non erubeſcat, huic effugium dabimus, ut ſcilicet, mutaſſe
ſe mentem, atque ſententiam, quam olim defenderit, nunc
damnare, dicat. Sic enim neceſſitati, ut priorem opinionem
adverſus ſe admittat, non ſubjacebit. Uſus eſt hac cautione
Albericus, de quo idem Panzirolus lib. 2. cap. 22. Allerieus,
ait, præcebtorem Bulgarum babuit, quem tamen moribus corru-
Ptus vitæ integritate imitatus non eſt, ſiquidem & ſordibus
& gulæ praæter dignitatem deditus fuiſſe dicitur. Cum enim,
defuntta in matrimonio filiafamilias, relicdis liberis, dJotem
batri reſtituendam eſſe, ſecundum Bulgari ſententiam docuiſ-
Jſet, ipſe, amiſſa ſuperſtitibus liberis uxore, præceptoris, qui
dotem reddiderat, exemplum ſequi noluit, ac ſocerum datam
pecuniam repetentem eluſit, &, cum eo, quod alios docuerat,
argueretur, ſe, errore tandem agnito, ſententiam mutaſſe,
Zom. J. Qd4 facere

MEDITAT. AD PANDECT.

facere reſpondit, in quo Dionyſium Heracleotem philoſobhbum,
Zenonis Stoici auditorem, imitatus ſe videtur, qui cum præ-
ceptore, dolorem malum non eſſe , abherebat, ſed indifferenteim,
cum vero poſtea renum morbo lahoraret, & impatibili dolore
er uctaretur, ſententiam mutavit, clamans, falſa eſſe, guc a
Zenone docerentur.

306

IV.
Repreſaliæ aliguando juſtæ ſunt.

(aafan hujus tituli de repreſaliis agi ſolet, quæ vox
ab Italico ripreſa derivatur, atque adeo male per du-
plex s a quibusdam ſcribitur. Sunt vero repreſaliæ, cum
unius reipublicæ cives vel eorum bona ab altera republica
ob denegatam juſtitiam tamdiu detinentur, donec ſibi ſa-
tisfiat. Non defunt inter ICtos, qui eas prorſus damnant,
quorum nomina & argumenta longa ſerie recenſet Kophen
Deciſ. 4I. n. I. &2. & Peſchwitz de Repreſalits C. 2. n. 22. ſegc.
Cum quibus jurium quoque noſtrorum conditores ſenfiſte
videntar, quemadmodum ex E. un. C. Ut nullus ex vica-
neis, 6. un. de imjuriis & damno dato in ſexto & Rec. Impe-
rii de anno 1570. §. 84. apparet.
Gne dubio camera imperii apud Lauterb. de jurve in Cur.
mercat. uſit. §. 67. repreſalias ex jure albinagii, quo bona
Germanorum aliorumque in peregrinationibus in Gallia
morientium fiſco regis vindicantur, civibus Vormatienſibus
contra Gallos denegavit. Quin nos ipifi olim, repreſalias
juri & æ& quitati naturali repugnare, exiſtimavimus, ideo ma-
xime, quod nemo pro alterius facto vel delicto pœznam ſu-
ſtinere vel damnum pati debeat. At deinde, re rectius co-
gitata, in contra iam ſententiam conceſſimus. Fortiſſimum
ſcilicet argumentum, quo juſtitia repreſaliarum oſtenditur,

à majore ad minus deſumendum eſt. Quodſi enim principi
iceti

Atque ex hoc fundamento

li
a⸗
ſyo
Ten
Din
Cat.
ro
tunn
Pen
ſtin
la

I

10

N
-
n
ſr
nt,
Hen
ſe
t.
uhe⸗
enlo
AA.
donn
Gd
aſibi⸗
elils
e0 U⸗

lius
ſimuum
ndim
icen

Sp. XXNX. DE RETORSIONE WRIVM. 307

licet, injurias ſibi civibusque ſuis illatas bello vindicare &
adverſæ reipublicæ cives non bonis ſolum, ſed vita quoque
ſpoliare, multo magis ei licebit, mitiore longe repreſaliarum
remedio uti, atque detentis privatorum bonis vel perfonis
alium principem compellere, ut ſibi ſuisque civibus jus red-
dat. Et quamvwis paulo durius videatur, alium innocentem
pro alterius facto damnum & incommodum ſentire, hoc
tamen in cauſis, quæ ad utiliratem & ſecuritatem publicam
pertinent, infrequens non eſt. Accedit, quod, ſalvis ju-
ſtitiæ regulis, propter injuriam a republica aut rectore ejus
illatam, ultio de civibus ſumatur, ſeu, ut cum Horatio loquar,
Quidquid delirant reges, plectantur Achivi.
Nec ſententiæ noſtræ officiunt leges ab initio allatæ. Hæ
quippe de illis, qui legem civilem & ſuperiorem agnoſcunt,
agunt. Inter hos utique repreſaliæ permiſſæ non ſunt, cum
non propria auctoritate, ſed via juris & ope ejus, cui fub-
jecti ſunt, damnum ſibi illatum vindicare debeant. Vide
elegans Friderici II. Imperatoris reſcriptum, de non facien-
dis repreſaliis, ſed allegando jure Juo imperiali curia, ſi quod
habetur, quod Goldaſtus Conſtitutionum imperialium tomo II-.
inter reſcripta Friderici Z. 20. exhibet. Repreltſaliis enim
hi tantum utuntur, qui jus belli gerendi habent. Itaque
nec cives unius principis ab extraneo læſi repreſalias exer-
cent, niſi facultatem hanc prius a fuo principe impetrarint,
cujus rei elegans exemplum iterum apud Goldaſtum d. l..
z. 33. extat in reſcripte Friderici II. quod inſcribitur de con-
geqenqa licentia mercatoribus, faciendi repreſalias contra re-
belles, qui eos diſrobaverunt. Ut autem in exercitio repre-
ſaliarum non peccetur, id inprimis curare debet princeps,
ut ante omnia rempublicam, a qua læſus eſt, interpellet at=
que ſatisfieri ſibi amice perat, exemplo Friderici I. impèêra-
toris, qui apud Goldaſtum Conſtitutionum tomo I. p. 282. Lu-
Qa⸗ AQdorvi-

308 MEDITAT. AD PANDECT.

dovicum, Francorum regem, commonet, ut vel hominem
& res detentas ſibi reſtituat, vel non gravetur, ſi damna per
negotiatores Gallicos reſarciri curet, vel novum vectigal in
mercatores illos ad reparationem damni ſui conſtituat im-

perator. Deinde modus etiam in ipfis repreſaliis ſervandus

eſt, ne læſus ultra æſtimationem damnorum ſibi illatorum
progrediatur. Laudat eapropter Wicephorus Gregoras Hi-
Roric Aom. lib. 9. &uitatem Venetorum, quod raptas re-
preſalium jure Genuenſium naves mercesque in illis pror-

ſus illæſas conſervarunt, atque, reparato damno ſuo, reſti-

tuerunt. Pari humanitate Daniæ rex apud icquefort de
' Ambhaſſadeur lib. I. ſect. I7. naves Batavorum ob injuriam

legato ſuo factam detentas, exfolutis XXX. millibus, qui-

bus injuriam æſtimaverat, dimiſfit. Et Fridericus II. in re-
ſcripto mercçatoribus dato, quod ſupra memoravimus, re-
preſalias eo usque permittit, quousque eis in valore unciarum
aurei centum & illatorum damnorum plenius ſatisfat. De-
nique in exercitio repreſaliarum a quibusdam perſonis ea-
rumque rebus abſtinendum eſt. Clericos huc referunt, nec
non legatos, imprimis vero ſtudioſos. Hos Galli ipſi, qui
tamen in repreſaliis exercendis rigoroſiſſimi ſunt, eximunt,
uti legibus & exemplis oſtendit Peſelwitz, qui de hoc ar-
gumento non impolite ſcripfit, cap. 8. n. 55: ſe4.
V.
Status imperii repreſaliis inter ſe nonnunquam
relte utuntur.
(nunuini⸗ docrina eſt, repreſalias inter principes impe-
rii illicitas eſſeé, quod hi judicia habeant, in quibus con-

troverſiæ eorum decidi poſſint. Sed iſta regula exceptio-

nem patitur, quemadmodum ex reſponſo, quod Cti
Helmſtadienſes menſe Septembri anni clo 10 CcxXv. dede-
. runt,

n
Gr
nke.

le.
9un

ed-

,nec

(
unt
e d⸗

SP. XXX. DE RETORSIONE IVRIVM. 309

runt, apparebit: Nequit princeps Auguſtanæ confeſſioni
addictus in templa, quæ catholici in ditione ejus anno 1624.
ſoli poſiederunt & adhuc poſſident, exercitium ſuæ religio-
nis ſimultaneum introducere, & quietam ac ſolitariam ca-
tholicorum poſſeſſionem turbare; niſi forſan jure repre-

ſaliarum facti ſui juſtitiam tueri velit. Afſeritur nempe in

ſcheda ad nos miſſa & reſponſo noſtro præfixa, eſſe inter
Pprincipes catholicos, qui jus iſtud introducendi ſimultanei
exercitii in templa evangelicorum ſibi arrogent & adhuc re
ipſa exerceant. Tametſi autem leges publicæ repreſalias in-
ter ordines imperii ſevere prohibeant, attamen iis caſibus,

quibus arma bellumque permittuntur, repreſaliæ non poſ-

ſunt non licere, uemnadiuodun pluribus docet Peſebwitz
de Repreſaliis ap. 2 Jam vero Pax Weſtphalica art. 17.
§. 5. & 6. in caſu, quo Pacis ejus leges a quocunque violari
contingat, præcipit, ut eſus lædentem imprimis quidem
aà via facti dehortetur, cauſa ipſa vel amicabili compoſitioni
vel juris diſceptationi ſubmiſſa; verum tamen ſi neutro ho-
rum modorum intra ſpatium trium annorum terminetur con-

troverſias, non ſolum eum, qui laceſſitus fuit, ſed omnes

& ſingulos transactionis Osnabrugenſis conſortes, junétis

cum parte læſa conſiliis viribusque, arma ſumere & injuriam
repellere jubet. Ex hoc ſola itaque ratione, quod in caſu

liciti belli repreſaliæ tanquam minus malum facilius conce-
dantur, princeps Auguſtanæ confeſſioni addictus introdu-
Rionem coexzercitii religionis ſuæ in templa catholica for-
ſan, ſi cetera paria ſint, poteſt tueri.

IV.
Probibitio vepreſaliarum ad retorſiones non eſt
extendenda:
B Q 32 VII. Mi,

z. MkEPDIIATL AD PANDECTL

VII.
i, in quorum patria feuda ſublata ſunt, a ucceſſione feudali
2 . 1,
alili etiam per retorfionem recte excluduntur.
5 agnum eſt inter repreſalias & retorſiones diſcrimen.
1 IIiæ ſunt, cum homines innocentes eorumque bona ob
delicum ab altero commiſſum occupaantur & detinentur; hæ
H,
quando jus, quo quis apud ſe erga extraneos utitur, erga ip-

fum in aliis terris exercetur. IIlæ aliquid iniqui in ſe habent,;,

atque adeo in legibus publicis C. un. de Injuriis & damno dato
in ſexto, & Receſſu Imperii de anno 1570. §. 84. damnantur;,

nec, niſi in caſu, quo bellum etiam juſte fuſcipi poſſet, Per-

mittuntur. At retorſiones in æquitate naturali, legibus civi-
libus L. I. §. 1. Quod quisque juris, jure canonico C. 6. X. de
conſtitutionibus & confuetudine totius Germaniæ, tefte Stru-
vio de Vindicta privata eap. II. fundatæ ſunt. Quamobrem
prohibitiones repreſaliarum ad retorſiones extendi non de-
bent. Sic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Februario
anni cIo 10o ccNXVII. Iſt der regierende Landes⸗Herr eines gewiſ⸗
ſen Fuͤrſtenthums auf den Entſchluß gerathen ‚ſich des ihm an al⸗
len in ſolchem Fuͤrſtenthum liegenden Lehn⸗Guͤtern zuſtehenden do⸗
minii directi zu begeben, und denſelben die Erblichkeit angedeyen
zu laſſen; Wannenhero zu wiſſen verlanget wird, ob die Fürſtli⸗
chen Lehn⸗Leute, welche die angebothene Verwandelung des Lehns

in Erbe annehmen, der Anwartungen und geſamten Hand, die

ſie an denen in benachbarten Landen gelegenen Lehn⸗Guͤtern haben,
jure retorſionis privirt werden koͤnnen. Nun ſcheinen zwar die

Retorſionen eine ſpecies der im Roͤmiſchen Reich verbotenen Re-⸗
preſalien zu ſeyn, demnach allhier keine ſtatt zu finden. Dieweikt

7

aber doch das Verboth der Repreſalien nur von dem Fall, daun⸗

fſchuldige Leute oder deren Guͤter wegen des von einem andern be⸗

gangenen Verbrechens arreſtiret werden, zu verſtehen iſt, hinge⸗
gen

U

di
n
n
ba
Ven
Oni
Uu
Eet

re
ne
ſa

1e

deo.

hGrſe
N
.
dalen
fe
r
,d.
haben
gr N
nNe⸗
Dend
Nuu⸗
dunt⸗
,⸗

SP. XNN. DE RETORSIONE IVRIVM. 3rr.

gen das jus retorſionis, wodurch jemand das Recht, deſſen er
ſich in ſeinen Landen gegen Auswaͤrtige bedienet, wiederum an an⸗

dern Orten wider ſich gelten zu laſſen gezwungen wird, der natuͤr⸗

lichen Bllligkeit, den civil und canoniſchen Rechten, und den in
ganz Teutſchland eingefuͤhrten Gewohnheiten gemaͤß iſt, und in
gegenwaͤrtigem Fall die requiſira, welche man zu Ausuͤbung des
Retorlions-Rechts erfodert, zuſammen kommen; So haben die
Fuͤrſtlichen Lehn⸗Leute, welche die angebothene Verwandeluͤng des
Lehns in Erbe annehmen, allerdings zu befuͤrchten, daß ſie der An⸗
wartung und geſammten Hand, die ſie an denen in benachbarten
Landen gelegenen Lehn⸗Guͤtern haben, ex jure retorſionis entſetzet
werden.

VIII.

Magiſtratus jus iniquum etiam contra cives proprios, quibus ex-

tranei jus ſuum ceſſerunt, retorquere poteſt.

T. oppido quodam F riſiæ occidentalis ſtatutum erat, ne quis

extraneus ad hereditatem civis admitteretur. Ejus oppidi

incolæ hereditas in Saxonia obtigerat. Sed is metuens, ne ea ſi-

bi per jus retorſionis auferretur, ceſſerat illam civi Saxonico,
cui, dum adire ceſſam hereditatem parabat, fiſcus controverſi-
am movebat bonaque omnia jure retorſionis vindicabat. Nife-
batur contra ceſſionarius, negabatque, Friſicum illud jus ad-
verſus ſe retorqueri poſſe. Præterquam enim, quod jus retorſi-
onis ex confeſſione doctorum omnium odioſiſſimum, & quan-
tum fieri poteſt, reſtringendum ſit, inauditum & indignum vi-
debatur, magiſtratum illud adverſus proprios cives exercere.
At nihilominus Cti Vitembergenſes, habere hoc caſu jus
retorſionis locum, reſponderunt. Quorum ſententiam &

nos amplectimur. Fatemur equidem, jus retorſionis parum

favoris nec contra proprios cives locum habere. At hic in

re manifeſta interpretatio reſtrictiva non poterat adhiberi,

312 MEDITAXT. AD PANDECT.

& ſub perſona atque nomine civis latebat peregrinus. In-
dubium fſcilicet erat, incolam illum Friſicum retorſionis jure
hereditatem perdidiſſe, hancque ad magiſtratum devolutam
fuiſſe. Igitur, quam ipſe amplius non habebat, alteri cede-
re non poterat. L. 54. de Reg. juris. Deinde emtor heredi-
tatis eo jure uti debet, quo venditor, cujus perſona fun-

gitur L. 5. C. de HMereditate vel act. vendita. Denique hæc

ceſſio evidenter in fraudem fiſcei facta nullo modo ſubſiſtere
poterat. Afferemus verba reſponſi menſe Januario anni
glo 10 CCX. ad civem Leisnicenſem exarati: Habt ihr B. H.
einem Fſeiſchhauer zu L. in Weſt⸗Frießland ſein unter dem Amte Lei⸗
ſonig ſtehendes Erbtheil abgekaufet, und verlanget nunmehro zu wiſ⸗

ſen, ob der fiſcus euch ex jure retorſionis bey dieſer erhandelten
Erbſchaft Eintrag thun koͤnne ꝛec. Daß der fiſcus alsdenn, wenn

der Erbe an ſolchen Orten ſeßhaft, von welchem vermoͤge eines ſta⸗

tuti keine Erbſchaft an andere Orte gefolget wird, ſich kraft des ju⸗
ris retorſionis der jenem zugefallenen Erbſchaft, in Ermangelung

anderer Erben, wohl anmaſſen kann, auch in dieſem Fall derjenige,

ſo per jus retorſionis ausgeſchloſſen wird, nicht allein fuͤr ſich nichts
Prætendiren, ſondern auch keinem andern etwas cediren mag.

Co O E A I A.

I. Sententia Carpzovii P. 3. C. 38. def. I. n. 17. quod reſcri-
ptum moratorium contra impetrantem a debitoribus
ejus retorqueri poſſit, vera non eſt, ſi quis illud juſte
obtinuerit.
2. Delinquens a judice, licet is fimili delicto obnoxius ſit,
puniri poteſt, ſecus ac Grotius de jure belli & pacis lib.
2. Cap. 20. I. 3. Putat.

3. Quarum civitatum cives in concurſu creditorum ex-

traneis prœferuntur, illi, concurſu aliis in locis moto,
eorum locorum civibus poſtponuntur.

SPE-

60

Gl

er

viſ
en
ene

r

jr.
lung
ſihe,
ſchis
N

lrelei⸗
torik
1

Del
Hnei

g.

G

SpP. NXXNI. DE IN JVS VOCANDO. 313

SPECIMEN XXXI.

MEDITATIONVM. AD PANDECTAS
AD LIB. TIT IW.

IN JVS vOCANDO

PVBLICE DEFENSVM

4

FRIDERICO ERNESTO WERNER,
D. XVII. NOVEMBR. ANNI CID 10 CCXIV.

I.

Verba citationibus inſeri ſolita, zu rechter fruͤher Tages⸗ Zeit,
non mane, ſed tempeſtive ſignißcant.

ter fruͤher Tages⸗Zeit in judicio adeſſe jubeatur.
Quæ verba quid ſignificent, non una vice quæſi-

tum fuiſie, recordamur. Aliqui ea de matutino tempore
interpretantur. Quam interpretationem procul dubio ſe-
cutus eſt is, quem Hornius de contumace non appellante §.
21. memorat eo modo citatum hora quinta matutina, qua
conſeſſus nondum habetur, ad fores judicii venifle, &,
ecum eas clauſas reperiret, ſtatim recefliſſe, nec deinde
eopiam ſui feciſſe, ratum, officio ſuo ſatisfactum eſſe.
Sed benignior longe & melior ſententia eſt, verba illa

Pra citationes ſic concipiuntur, ut citatus zu rech⸗

non matutinum ſed juſtum tempus indicare, idemque,

quod tempeſtive, ſignificare, arg. Movellæ 82. c. 3. &
L. 8. quis cautionibus. Quam interpretationem judi-
ciorum uſu receptam eſſe, Carpzovius Deciſione 43. & Ber-

gerus in Electis PAephzationuanm Forenſi um tit. 4. Ol'ſ. 6. n. 2.

Zom. I. Rr teſtan-

314 MEDITAT. AD PANDECT.

teſtantur. Quapropter, etſi is, qui eo modo vocatus eſt, poſt
meridiem aut ſub veſperam etiam veniat, contumax dici nequit.
At excipiendi tamen ſunt tres caſus. Primus eſt, cum negotium
tale expediri debet, quod matutino tempore gerendum eſt, &
ad quod quis poſt meridiem admitti non ſolet, ut ſi quis ad jus-
jurandum præſtandum vocçetur. Deinde, quando hora ipſa in
citatione expreſſa eſt, ea ſine contumacia negligi nequit. Tan-
dem cum de more in judicio iſto recepto conſeſſus mane tan-
tum habetur;, ſi quis Poſt meridiem compareat, nihil agit.

W

. , II.
Magiſtratus ſecularis lericos, etſi infimi ordinis ſint, & ſub ja-
risdictione ejus habitent, ramen nec immediate necd
per Superintendentem citare poteſt.

Vt judex quem citare poſſit, neceſſe eſt, ut is jurisdictio-
Vni ejus ſubſit. Alias emim citatio à citato impune
contemnitur. Qerebatur aliquandeo, utrum ſenatus mu-
nicipii cuſtodem templi ex ſua auctoritate in judicium voca-
re poſſet, aut qua alia ratione illum cſtari oporteret. Ne-
garunt JOi Vitembergenſes in reſponſo ſenatui Jutrebo-
cenſi dato, ſenatui hoc licere. Etſi enim cuſtos templi ſeu

oſtiarius infimi ordinis ſit, clericus tamen eſt, omnibusque

privilegiis clero tributis fruitur. Ita Iſidorus in can. I. pr.

diſt. 21: Generaliter, ait, Aerici nuneupantur omnes qui in

eccleſia Chriſti deſerviunt, quorum gradus & nomina ſunt
bæc: Oſtiarius, Pſalmiſta, quem nos cantorem vocamnis, c.
Idem Iſidorus in ſequenti §. 19. oſtiariorum munus deſeribit:
Oſtiarii, Linquiens, & janitores in veteri teſtamento electi

ſunt ad cuſtodiam templi, ut non ingrederetur in iſlud im-

munqus in omni re. Dicti autem oſtiarii, quod præſint oſti-
is templi. Ipli enim tenentes clavem omnia intus extrague

cuſto-

—— — — — — „

SP. XXXI. DE IN IVS VOGANDO.R. 315

euſtodiunt, atque inter bonos &C malos babentes judicium deles
recipiunt & reſpuunt infideles. Ex quibus verbis aPpParet qui-
dem, poteſtatem ofſtiariorum veterum ampliorem aliquantu-
lum fuiſſe. Sed erſi noſtris judicium illud inter bonos & malos

ademtum ſit; manent tamen clerici, quia eccleſiæ deſerviunt.

At nullum clericum jurisdictioni ſeculari ſubeſſe, indubitati

juris eſt. Nec conditio clerici propterea mutatur, quod domi-
cilium ejus ſub jurisdictione ſeculari conſtitutum eſt. Nihil-
ominus enim perſona ipſius exemta eſt poteſtati magiſtratus
ejus. Quamobrem citatio illi per judicem hunc inſinuata nulla
erit. Sed porro inveſtigandum eſt, quomodo citatio ei debeat
inſinuari. Per Paſtorem certe ejusdem templi hoc fieri nequit,
quia is, etſi in ſuperiore gradu conſtitutus ſit, poteſtatem ta-
men nullam in inferiorem habet, adeoque par quodammodo
habetur. Sed an per Superintendentem? Fatemur equidem,
lege vel conſuetudine introduci poſſe, ut citatio clericis in-
ferioribus per Superintendentem inſinuari quear. At ubi
id conſtitutum non eſt, nec ciratio mediata per Superinten-
dentem recte fit. Mediata enim citatio per eum, qui ma-
giſtratus ſeu judex eſt, infinuari debet L. I. §. 2. de Kequiren-
dis vel abſentibus, Novella 134. c. y. At Superintendenti,
etſi inſpectio quædam in ea, quæ ad diſciplinam & ordinem
eccleſiaſticum pertinent, data ſit, jurisdictio tamen nulla
cômpetit, quemadmodum Carpzovius in Jurisprud. Eeclieſ.
lib. 3. def. A4. n. 12 ſeg. & Zieglerus in Superintendente b. 16.
n. 8. oſtendunt. Itaque Superintendentes nec magiſtratus
ſe ratione inferiorum clericorum appellare, nec ea, quæ ad
magiſtratus officium pertinent, inter quæ etiam citationis

inſinuatio eſt, exercere queunt. Reftar ergo, ut citatio-

nes clericis inferioribus non aliter, quam implorato con-

ſiſtorii auxilio, inſinuari poſſe dicamus. Quem in modum

JCti Vitembergenſes dicto ſenatui reſponderunt: Es ſeynd
Rrz dieſelbe

316 MEDITAT. AD PANDECT.

dieſelbe den Kuͤſter unmittelbar zu Litiren nicht befugt, ſondern
es muß ſolches zwar nicht vermittelſt des Superintendenten, je⸗
dennoch aber des geiſtlichen Confiſtorü geſchehen. Iterum ta⸗
men teſtamur, nolle nos Superintendentium poreſtati, ſi
quo in loco ampliorem acceperunt, quidquam derogatum,
Ipſa etiam conſiſtoria citationes per Superintendentes ceu
commilſlarios clericis inferioribus inſinuare poſſunt, uti fa-
tetur Carpzovius in Jurisprud Ecel. L. 3. Jef. 20. n. 2. 3. 4.

.

III,

Judex ſecularis lerieum actione reali conventum immediate
ad judicium rei ſitæ citare poteft.

Clerici, quatenus bona immobilia ſub judice ſeculari ſita
Poſſident, Pro elericis non habentur, ſed jurisdictioni
ejus magiſtratus ſubſunt, G. 7. X. de Foro competente. Du-
bitant tamen nonnulli, an judex ſecularis hoc caſu citatio-⸗
nem clerico in prædio jurisdictioni ſuæ ſubjecto habitanti
ſine conſiſtorii vel epiſcopi ope inſinuare poſſit. Nos ajen-
tem ſententiam tuebimur, quia, ut diximus, clericus ra-
tione poſſeſſionum & prædiorum ſuorum dignitatem & pri-

vilegia clerici quaſi exuit, & tanquam laicus conſideratur.
Accedit, quod ſecundum veriorem ſententiam, quam Um
mius Diſp. ad Proc. S. n. 62. & Bergerus in Electis Diſcept.

Forenſ. p. 69. defendunt, citatio in actionibus realibus a ju-
dice rei fitæ ad domum citandi, etfſi is, quod ad perſonam
ſuam, huic judici non ſubfit, ſine ope magiſtratus ordinarii
inſinuari poſſit. Quapropter JCti Vitembergenſes menſe
Decembri anni c1o CCI, clericum, rei immobilis poſſeſ-

ſorem, ad forum rei ſitæ ſub pœna confeſſi & convicti ci-

tatum nec comparentem damnare non dubitarunt. Cavere

tamen debet judex, ne clerico in loco ſuæ jurisdictioni non

ſub⸗

Vr
1
C

ti
eg
geh

us 1⸗
rſonun

rdiun

.
mene

Uole⸗

ill A

e ſ

SP. XXNXI. DE IN JVS VOCANDO. 317
ſubjecto exiſtenti citationem inſinuet. Nam ſi id fecerit,
ciratus impune non parebit. L. 20. de Jurisd.

Citatio, etiamſi per nuncium ordinarium & jzuratum non inſinue
tur, tamen citatum obligat, dummodo ad noti-
riam ejus pervenerit.

n bene conſtirutis judiciis non receptum ſaltem, ſed lege
