Tarquinio, quaſi ſoluto, quod cum illo ictum fuerat, fœdere,
bellum cum Romanis gerere decrevit. Sed & hoc caſu vim
pacti manere putamus. Princeps enim, dum paciſcitur, non
tanquam privatus id facit, ſed tanquam caput reipublicæ,
quæ, murata licet imperii forma, tamen perdurat. Conſen-
tit nobiscum-Pedius in I. 7. §. 8. de Pactis, conſentit etiam
Grotius de Jure belli ac pacis lib. 2. c. 16. n. 16. à quo tamen
in eo diſſentimus, quo ille inter favorabilia & odioſa pacta
diſtinguit, atque illa realia in dubio, hæc perſonalia eſſe, pu-
tat. uam diſtinctionem ſi receperis, occaſionem omnia
Pacéta infringendi facillimam præbebis, cum is, qui ea reſcin-
dere cupit, odioſa illa dicturus ſit. Profecto in iis etiam
paétis, quæ cum onere conjuncta funt, princeps non tan-
quam privatus, ſed tanquam reétor reipubliceæ, quæ non
mori-

⸗

o⸗

ret,
Sin

lar-
Ihr.
ubi
ſech⸗
bere
gens
ulſ

dere,

1V
1ton
lee,
hnſen⸗
etiam
atmen
pulti
e,po⸗
ofnnit
cſeit⸗
etian
n tan.
M

SP. XLL DE INTERPRETAT. PACTOR- DVBIOR. 427

moritur, conſiderari debet. Igitur & hæc realia ſunt. Ca-
terum non diu eſt, quod ſuper ſimili quæſtione etiam in

Germania noſtra diſputatum fuit. Scilicet in Pace Osnabru-

genſi art. 5. §. 38. cautum fuerat: Sileſiæ prineipes, Augu-

Nanæ confeſſioni addicti in libero ſuorum ante bellum obtento-

rum jurium & privilegiorum, nec non A. C. exereitio ex

gratia Cæſarea & regia ipfis conceſſo manutenebuntur. Ex-
ſtinctis deinde principibus, negabatur a quibusdam catholi-
cis maxime, promiſſio hæc principibus facta ad terras eorum
& cives pertinere. At Sileſii, pactum illud reale eſſe, & poſt

mortem principum ſibi, etſi in poteſtatem gentis Auſtriacæ

redactis prodeſſe debere, aſſerunt.

COXOLLARIA.

I. Peccarunt contra leges juſtæ interpretationis Platæen-
ſes, qui cum homines ſe reddituros Ppromiſiſſent, ſatis-
facere ſe pacto putarunt, ſi mortuos redderent.
2. Pactum ex eo tempore, quo initum fuit, non ex futu-
ro, interpretationem ſumit. Igitur, in fœdere inter
populum Romanum & Carthaginenſem facto: Uerius-
que populi ſocii ab utroque potulo tuti ſunto; ſocii,
quos alteruter populus poſtea aſſumebat, non com-
prehendebantur. .
3. Pactum infer duas liberas gentes initum, quarum utra-

que jus Romanum in republica ſua recepit, ex jure ta-
men Romano interpretandum non eſt.

IrRh -S SPECI-

22298 MEDITAT. AD PANDECI-

SPECEMEN XLIEL
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. LIL LLTL. X LV.

PACTIS CONT ER RSIS
S E D V A I D D SRZ

PEVBLICE DEFENSVM
A B.

HENRICO ANDREA SC HI LLDEN.,
H A N. N. OV E R A. N O:

De. XXIX. IVNII ANNIL CIO IO CCXV..

K.

Pattum oum bomine ſi mplice ſine curutore initum reſeinäi
non debet.

Planditiæ & perſuaſiones, ab altero paciſeente ſine⸗mendacio
adbibitæ, bactum irritum non faciunt.

& ſtupidi, qui rationis quidem uſum habent, ſed he-
betiorem, atque adeo negotia ſua ſegnius & minore;
quam alii ſolent, prudentia obeunt. Hos Romani veteres
cor non habere dicebant. Hinc Zuvcnalis Satyra 7. V. Ti g.
de ejusmodi homine ſtupido ait:
—— lævn in parte mamillæ
Wil' ſatis Arcadio juveni - —
m jure noſtro ſimplicitas hæc appellatur ruſticitas, quemad-
modum ſupra in Specim. AXXV. Meditatione E. oſtendimus.
Ar

hominibus mente captis diſtinguendi ſünt ſimplices
4

Glet

iees
1ore,
teres

SP. XLII. DE PACTF. CON FROV. SED VAEIDIS. 42

nunc quæſtio oritur, an homo ſimplex ſine curatore va-
lide paciſci queat. Equidem Srrykiut in Cautelis Contractuum

ſecf. I. G. 2. G. LI. conſultius eſſe ait, ſtupidis & melancholicis:

curatorem adhibere, quam effectum contractus dubio even-
ui exponere. Sed ut ipſe Strykius deinde ſententiam ſuam
EX erplient, diſtinguendi ſunt ſtupiditatis & melancholicæ gra-
dus, atque tunc, cum tanfa ejus vehementia eſt, ut omnem
rationis uſum impediat, curatore ſaltem opus eſt. Quod nec
ipſi negamus. Verum hujusmodi ſtupidi, melancholici &
fatui rectius mente captis annumerantur. Nos de iis in præ-
ſens loquimur, quibus hebetius tardiusque ingenium eſt, nec
eadem, quæ aliis hominibus, in rebus gerendis ſagacitas. Plu-=
rimi eorum reperiuntur, inter ipſos ſæpe eruditos, qui, dum
acumen ſuum omne in literis conſumunt, deinde in com-
muni vita prorſus hebeſcunt. At his curatorem adhibere;
cum Paciſci volunt, ignominioſum foret. Præterea infinita
negotia ſub-hoc ſimplicitatis prætextu neſeinderentur, & fora
litihus⸗ ejusmodi quotidie perſtreperent. Exiſtimamus itaque,
Paétum ab hominine ſimplice, cui curator non fuit, initum
ſuſtinendum eſſe. Eadem mens eſt jurium noſtrorum condi-

toribus, qui in l. 2. C. de in jus vogando, ruſticitati non ſemper

veniam præbendam eſſe, dicunt. Atque hac ratione commoti
aliq uando Cri Vitembergenſes pactum a muliere, cui homo-
ſimplex tanquam curator adfuerat, initum valere pronuncia-
runt. Sed quid, ſi blanditiæ & perſuaſiones ab altera parte fue-
rint adhibitæ? Neque tune pactum cum homine tardioris in-
genii inirum reſcindendum eſt. Jura enim noſtra blanditias
& perſuaſiones adhibere Promittunt, L. 70. de Hered. inſtit. L.
ult. D. & E. 3. C. Si quis aliquem teſtari prohibuerit, atque eas
tunc demum improbant, quando cum dolo & mendaciis ſunt
conjunctæ. Atque ſecundum hanc ſententiam Cti Helmfſta-
dienſes menſe Octobri anni eio lo CcC XII. reſponderunt:

HIh h 2 Hat

„

430 MEDITTAT. AD PANDECT.

Hat Heinrich Moͤller, nachdem er ſich untuͤchtig zu Forttreibung
der Haushaltung befunden, das ihm an einem von ſeinem Vater
und Groß⸗Vater herſtammenden Kothof zuſtehende Recht an ſei⸗
nes verſtorbenen Vaters Bruder, Juͤrgen Moͤller, vor 12. Reichs⸗
thal. verkauft, nachgehends aber dieſes Geld zuruͤck gebracht, und
in beſagten Juͤrgen Moͤllers Haus geworfen, auch dabey, daß er
den getroffenen Handel zu halten nicht gemeynet, ſondern ſein
Recht an ſeine Halbſchweſter uͤberlaſſen wolle, geſaget; immaſſen
denn dieſe Halbſchweſter ſich des Gutes angemaſſet. Wodurch
Juͤrgen Moͤller, Klage wieder ſie zu erheben, bewogen worden,
und nunmehr, da beyde Partheyen bereits zum Urtheil geſchloſ⸗
ſen, zu wiſſen verlanget, ob daſſelbe vor ihn ausfallen moͤchte.
Ob nun wol Beklagte vorwendet, es ſey der von Heinrich Moͤl⸗
lern mit Klaͤgern geſchloſſene Handel unguͤltig, in Erwegung,
daß jener ein einfaͤltiger Menſch und ſich durch gute Worte und
Verheiſſungen zu Eingehung eines ſo nachtheiligen Kaufes bewe⸗
gen laſſen; Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob wuͤrde das
bevorſtehende Urthel fuͤr Beklagte ausfallen; Alldieweil aber die
vorgeſchuͤtzte Einfalt, wenn dieſelbe nicht cum exilio mentis ver⸗
knuͤpfet, einen Handel nicht unguͤltig machet, hiernaͤchſt die Hein⸗
rich Moͤller gegebene gute Worte und geſchehene Verheiſſungen,
wodurch er zu contrahiren bewogen worden, in denen Rechten
nicht verboten, ſondern vielmehr verſtattet werden, daferne nur
kein Betrug oder unwahrhafte Vorſtellungen darzu kommen, der⸗
gleichen aber Beklagte nicht einmal anzugeben wiſſen; So er⸗
ſcheinet demnach ſo viel, daß wol zu vermuthen ſey, es werde das
erwartete Urtheil fuͤr Klaͤgern ausfallen.

III.

Pactum extra judieium confec»um, ſed judici inſinuatum,
tanquam judiciale, ſubſiſtit.

IV. Mi-

en,
loß⸗
hte.
N
ng,
Und
eb⸗
5

de
Hei⸗
ngen,
echtet
e n
n, N
0 4
de du⸗

,

SP. XLII. DE PACTIS CONTROV. SED VALIDIS. 43:

IV.
Diviſionis inter pacta judicialia & extrajudicikgliza
2 I es
uſus oſtenditur.

) Geſeusni Pacta in judicialia & extrajudicialia, ſive, ut
cum lL. 2. C. de Transalct. loquamur, in ea,; quæ apud
acta, & quæ ſine actis fiunt. Et jure Romano quidem regu-
raliter judicialia pacta majorem auctoritatem firmitatemque
non habent, quam extrajudicialia. Etſi enim eſembecius
in tit. D. de Pactis n. 4. &%9. diſſentiat, atque ex pactis nudis
judicialibus olim quoque actionem datam fuiſſe, putet, is ta-
men facile refellitur ex ea, quam ſupra memoravimus, l. 28.
GC de Trantact. Dantur interim & in jure Romano caſus,
quibus, ut conventio judicialiter ineatur, neceſſarium vel
utile eſt. Huc pertinent transactio de alimentis ultima vo-
luntate relictis, I. 8 pr. de Tansact. transactio ſuper delicte
famoſo, l. 6. §. 3. de bis qui not. infam. pignoris conſtitutio;
L. 11. C. Qui pot. in pign. alienatio prædiorum Pupillarium, l. 6.
C. de Prædiis & aliis rebus min. donatio, quæ quingentos

ſolidos excedit l. 27. C. de Donationibus. At Germani ve-

teres in omnibus alienationibus paulo majoris momenti au-
Goritatem judicis neceſſario requirebant. De Saxonia certe
noſtra res clara eſt, uti patet ex Spec. Sax. Iib. I. art. 52. in
quo ſic compilator: Ohne der Erben Laub und ohne Gericht
mag kein Mann ſein eigen Guth noch ſeine Leut vergeben. Idem

de pactis dotalibus lIib. I, art. 21. & de pactis hereditariis lib. 2.

art. 30. conſtituitur. Atque hinc eſt, quod adhuc in terris
juris Saxonici extrajudicialis bonorum immobilium alienatio
dominium non transferat, & oppignoratio eorundem extra
judicium facta pariter eſtect careat. (in imo ex actis ad
collegium noſtrum miſſis intelleximus, jege nonnullorum
S loco-

432 MEDTTAT. AD PANDECT.

docorum alienationes hujusmodi & pacta dotalia, in quibus
judicis auctoritas non intervenit, non ſolum invalida declara-
ri, ſed & pœnam in eos, qui extra judicium talia negotia ge-
runt, conſtitutam eſſe. Frequens igitur quæſtio oritur, an ad
Pactum judiciale facta ] udici inſinuatio ſuſſiciat, an vero ipſum
in judicio & apud acta confici, & paciſcentes ibi mentem ſuam
elare & diſtincte explicare debeant. Non deſunt, qui ultimum
hoc requirunt. Provocant fcilicet ad I. 6. C. de Prædiis & aliis
rebus min. Ubi libellus per procuratorem ad judicem delatus
non ſufhcere dicitur, ſed ſolemne decretum apud acta requi-
ritur. Afferunt præterea I. 27. C. de Donationibus, quæ dona-
fiones judiciales interveniente actorum teſtificatione CON-
PICI jubet. Quibus tamen non obſtantibus, exiſtimamus;,

ipſam pactionem & conventionem in judicio fieri non debere,

Ted ſatis eſſe, ut ad illam extra judicium confectam & inſtru-
mento comprehenſam, deinde judici oblatam hujus conſen-
Tus accedat. Hoc tantum priſcæ Germanorum leges Spe.
Sax. lib. 2. art. 30. ibi: Daß das Geluͤbde vor Gericht beſtaͤtiget
ſey; hoc ſaltem jura Romana requirunt, l. 30. C. de Donatio-
nibus ibi: conſeriptæ donationes apud magiſtrum inſinuentur,
& hoc ad excludendas fraudes & circumventiones fſufficit.
Quæ vero nobis objicitur, Lex 6. C. de Prædiis & aliis rebus
miin. de alienatione rerum pupillarium agit, in qua accurata
cauſæ cognitio requiritur, adeoque tuinultuaria inſinuatie

utique non ſufficir. Altera autem Lex 27. C. de Donat. no-

bis plane non obſtat. Vox enim, conficiatur, quæ ibi occur-
rit, caprfari non debet, ſed explicanda eſt ex ſequentibus
LL. 30, 31, 32, 34, 36. ex quibus aperte conſtat, ſolam infi-
nuationem donationis jam confectæ ſufficere. Quæ ſenten-
tia etiam [Ctis Vitembergenſibus placuit, qui menſe Mar-
tio anni cIo ID CC X. ſic reſponderunt: Begehret der⸗
ſelbe weiteren Unterricht, ob dieſe Eheſtiftung als ein Padtrin
Jucdh⸗

— —

— —

— O.n — — —

SP. XLII. DE PACTIS CONTROV. SED VALID. 433

judiciale zu Recht beſtehen koͤnne. Ob nun gleich ſelbige Anfangs

uſſer Gerichte in Beyſeyn unterſchiedener Zeugen verfertiget wor⸗

36 Abſehen jederzeit auf deſſen Anfang zu richten iſt; Dieweil aber
eunoch nicht allein diejenigen Handlungen und Contracte, welche
in denen Gerichten ſelbſt, ſondern auch die, ſo auſſer Gerichte
anfaͤnglich geſchloſſen, nachgehends aber dem Richter zur Confir-
mation uͤbergeben, und von ſelbigem beſtaͤttiget worden, pro ju-
dicialibus zu halten ſeynd; So mag auch gegenwaͤrtige Eheſtif⸗
tung als eine gerichtliche Handlung wohl beſtehen.

d
d
dD

V.
Pal’tum ſimulate, tertii cujusdam decipiendi cauſa, initum,
ſervari debet, quatenus decepto huic prodeſt.

Nn ita diu eft, quod [Ctis Helmſtadienſibus iſte caſus

offerebatur. Juvenis quidam nuptias puellæ opulen-

tioris ambiebat, at non ſine metu repulſiæ, quod ipſi res

familiaris admodum tenuis eſſet. Ut igitur ſponſam paren-
tesque ejus ſibi conciliet, matri ſuæ perſuadet, ut hæc ipſi
ingentem pecuniæ ſummam ex patrimonio ſuo polliceatur.
Annuit mater. Conficiuntur ſignanturque tabulæ dotales.

Magnifica matris promiſſio illis inſeritur, qua illecta puella
ſe resque ſuas juveni ambienti permittere non dubitat. At

eodem, quo hæc publice fiunt, tempore ſponſus matri ſuæ,

ignara ſponſa, chirographum tradit, in eoque teſtatur, pro-

miſſionem iſtam matri fraudi non futuram, & nihil ſe ſuos-
que ab ea unquam pertituros eſſe. Poſt hæc interjectis ali-
quot annis maritus moritur, quem mox mater ſequiyur.
Vidua igitur a ſocrus ſuæ heredibus uſuras promiſſæ in ta-
bulis dotalibus pecuniæ petit. Hi chirographum defunéti
mariti obtendunt. Quæritur quid juris? Apparebat; I0-
Tom. I. V I11 tam

»*
„

14
en, und aber, einen Contract von dem andern zu unterſcheiden,

—

4³4 MEDITAT. AD PANDECT.

l

tam iſtam promiſſionem non ſerio, ſed ſimulate & dicis cauſa
factam fuiſſe. Videbatur itaque locum invenire debere Mo-
deſtini dictum, qui in L. 54. de Obl. & act. Contrattus, ait, ima-
ginarii juris vineculum non obtinent, cum ſides facti ſimulatur,
non intercedente veritate; & imperatorum conftitutio, qui in
L. 21. C. de T ransactionibus: Qucæ ſimulate, inquiunt, gerun-
tur, pro infeltis habentur. Adde L. 6. C. Si certum pet. Ve-
rum enim vero iſtæ leges omnes de ipfis paciſcentibus lo-
quuntur, ut ſcilicet quod ad hos pactum ſimulatum ſit irri-
tum, nullamque producat actionem. At quod ad tertium,
cujus decipiendi cauſa pactum initum eſt, illud utique vires
habet, & ei jus agendi tribuit. Neque enim exceptio ſimu-
lationis ſeu factæ in continenti remiſſionis ipſi opponi poteſt,
ecum hæc propriam allegantis turpitudinem contineat, adeo-
que in præ judicium tertii non admirtatur, L. 30. C. de Trans-
act. L. 4. C. de Revocç. donat. Poteris huc applicare L. 48. ℳ
Jure dotium, ubi ſocer, qui ſpecie futuræ dotis induxit gene-
rum, &, cum ſciret, ſe præſtare promiſſa non poſſe, id egit,
ut genero inſidiaretur, nihilominus, amiſſo beneficio compe-
tentiæ, in ſolidum conveniri poſſe dicitur,. Sic itaque pro-
nunciarunt Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni c1o o cc
Xv. Die vornehmſte in dieſer Sache fuͤrkommende Frage gehet da⸗
hin: ob Klaͤgerin die Zinſen der ihrem verſtorbenen Ehemann von
deſſen Mutter in der Eheſtiftung verſprochenen 1500. Rthlr. fo⸗
dern koͤnne? Bekiagter leugnet ſolches unter dem Vorwand, daß
dieſes Verſprechen der Mutter hinterliſtig abgeſchwatzet, derſel⸗
ben aber nachgehends von dem Sohn ſo wohl expreſſe durch ei⸗
nen ausgeſtellten Revers, als tacite, da er niemalen was ge⸗
fodert, erlaſſen worden; bey welcher Bewandniß es das Anſe⸗
hen gewinnet, ob haͤtte Beklagter von ſolcher Foderung los ge⸗
ſprochen werden ſollen. Alldieweil aber aus allen Umſtaͤnden
deutlich hervorſcheinet, daß die Mutter ſich nicht ſo wohl zu den
er⸗

Sp. XLII. DE PACTIS CONTROV. SED VALID. 435

Verſorechen verleiten laſſen, als vielmehr mit ihrem Sohn die
Intention gehabt, durch dergleichen ſimulirte hohe Eheſteuer
die Klaͤgerin zu Eingehung der Ehe und gleichmaͤßiger favora-

blen pactorum dotalium zu bewegen; dergleichen Simulation

aber, welche contra bonam fidem und bonos mores laufet,
nicht zu dulden iſt; So haben wir dafuͤr gehalten, daß dieſes
der Klaͤgerin Suchen wohl gegruͤndet ſey.
VI.
Combuſtio chirographi a cereditore facta eſt ſpecies pacti de
nañn petendo. .
(trdir „dum chirographum creditori ſuo reddit, vel
illud cancellat, eo ipſo pactum de non petendo init.
L. 2. §. I. de Pactis, L. 24. de Probationibus. Quæritur itaque,
an, ſi tacitus id comburat, debitum etiam remittat, adeo, ut

ſi quid deinde exigat, exceptione pacti de non petendo re-

pellatur? Affirmamus. Eadem enim combuſtionis, quæ
cancellationis, ratio eſt, dummodo utramque creditor non
caſu fortuito, ſed conſulto, fecerit. Ceterum extant in hi-
ſtoriis illuſtria hujusmodi combuſtionum exempla. Omni-

um celeberrimum eſt Hadriani imperatoris, qui teſte Aelio

Spartiano cap. 6. infinitam pecuniam fiſco debitam remiſit;
ſyngraphis debitorum in foro incenſis. Cujus munificentiæ
memoria ut conſervaretur, numi, quorum aliqui adhuc ex-
tant, percuſſi ſunt, in quibus Hadrianus ſtans & dextra fa-
cem, qua ſyngrapha adurit, tenens conſpicitur, hac in-
ſcriptione: RELIWA VETERA HS. NOVIES MILL.
ABOLITA. Quam ſummam merito infinitam vocat Spar-
tianus. Nam, ut YZilladet dans l' Hiſtoire des Empereurts
tom. 2. obſervat, des perſonnes babiles, qut ont reduit cette
remiſe d la valeur des monnoyes de notre temps, la font aller
4 22. millions 500000. ecus d'or. Mirifica Juoque liberalitas
Jii 2 fuit

436 MEDITAT. AD PANDECT.

fuit Fuggerorum, qui Carolum V. Cæſarem Auguſtæ Vin-
delicorum apud eos divertentem lautiſſime exceperunt, &
inter ceteras delicias, Cæſare ad caminum afſidente, ignem
cinnamomo aluerunt, in eumque chirographum Imperato-
ris, quo ingentem ſe illis buniam debere faſſus erat, con-
jecerunt. Recentius adnuc ex emplum Baylius in Dictionarie
art. Hadrien. lit. H. memorat. Legati ſcilicet Venetorum,
Præſente & inſpiciente Henrico IV. Gallorum rege, chiro-
grapha aliquot ejus, quibus ſe debitorem plurium ſumma-
rum reipublicæ conſtituerat, combuſſerunt. Tum Henricus
ſubridens, ſe nunquam pulcriorem ignem vidiſſe, dixit.
Poterit hue referri, quod Plutarchus in Agide narrat, divi-
tes videlicet, & fœneratores apud Lacedæmonios tabulas;
quibus debitorum nomina continebantur, omnes in forum
comportare juſſos, hisque coacervatis deinde ignem inje-
Kum fuiſſe, Sed ita quidem debita remittebantur, verum
invitis & frendentibus ſine dubio creditoribus.

VII.

In ſtatu civili juſta pabctum rſatucnd cauſa non eft, quod alter,
cui promiſi, mihi aliquando fidein datam non ſervavit.

VIII.

Sed inter liberos principes & gentes per modam rpreſe
liarum boc licet.

Nen permittunt leges noſtræ, propterea ſidem datam fal-
lere, quod is, cum quo nunc pacti ſumus, in alio pa-
cto eam ſefellit, &, quæ ipſe tunc promiſerat, non ſerva-
vir L. 6. C. de Transactionibus, L. 14. C. de Keſc. vendit. Et
recdte quidem. Neque enim privatis licere debet, ut ſibi
ipfis jus dicant & violatam ſibi fidem alia perfidia ulciſcan-
tor⸗

k

lter

17

ſe.

io e⸗
ſerer.
.
r
ſeur⸗
er,

—
7

Sp. XLII. DE PACTIS CONTROV. SED VALD. 4327

tur, cum ad hoc judicia conſtituta & actiones proditæ ſint.
Aliud eſt in liberis gentibus, quæ cum remedium allud jus
fuum perſequendi non habeant, recte bello & repreſaliis in-
vicem utuntur, uti in Specim. XXX. Meditatione IV. oſten-
dimus. Poterit ergo princeps, cui aliquando vicinus prin-
ceps fidem non ſervavit, viciſſim pactum cum hoc initum
tamdiu non implere, donec ille vel promiſſa adhuc preæſtet,
vel, ſi prœſtare in præſens non poſſit, alio modo ſatisfaciat.
Imprimis hoc inter belligerantes frequens eſt. Etſi enim &
pacta cum hoſte inita ſervanda ſint, tamen, ſi hoſtis ea,
quæ nobis pollicitus eſt, non implevit, neque nos ad no-
ſtra promiſſa facienda obligamur. Tum enim locum habet

illud Eneæ apud Virgilium lib. 10

— = belli commercia Turnus
Suſtulit iſta prior - -—
Innumera extant ejus rei exempla. Unum afferemus, quod
noſtra ætate, anno ſcilicet c1o 10o CXCV. contigit. Galli
cum Anglis Batavisque pacti erant de captivis pro certo
pretio dimittendis, quod pactum vulgo Cartel vocatur. Sed
Cxalli, expugnatis Dixmuda & Deinſa, Præſidiarios milites,
quos ibi ceperant, reddere recuſabant. Tunc magniæ Bri-
tanniæ rex, cum, redacto in poteſtatem ejus Namurco,
Præſidium urbis & præfectus ejus Buflerius diſceſſum liberum
ſtipularetur, annuit quidem poſtulatis; aſt deinde nihilomi-

nus Buflerium magnopere indignantem retinuit, nec prius

dimiſit, quam Galli milites detentos e cuſtodia liberaſſent.
COROLLARIA.

t. Creditor, qui duo exemplaria chirographi habet, unum-

que ex his debitori reddit, alterum vero retinet, debi-
lii 3 tum

2

438 MEDITAT. AD PANDECT.

tum remiſiſſe non cenſetur, arg. L. 25. pr. de Probat.
Diſlentiunt Bachovius ad Treutl. vol. I. Diſp. 6. §. 3. lit. B.
verbis: Sin autem plura, & Lauterbach in Compendio D.
tit. de Paclis. .
2. Creditor, qui pignus debitori reddit, non videtur debi-
tum nec jus pignoris remiſifſe, ſed ſaltem ufum ejus
conceſſiſſe, arg. L. 6. §. 4. de Prelar. & L. 9. C. de Remiſſ-
bign. Diſtentit idem Lauterbach c. I.
J. Judæus chriſtianum pro homine proprio & ſervo merce
nario habere poteſt. C. 2. X. de Judæis. Nec obſtat tit.
C. We Chbriſt., manc. bæretiecus vel Judæus. =

SPECIMEN XIL.III.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. III. TITY. XIV.

D E
PACTIS SVCCESSORIIS
PVBLICE DEFENSVM
4A B
ENGELHARDO DIETERICO BENNING,
V ER D E N SI.
D. XX. IVLII ANNI CIO 10 CCXV.

I.
Cauſa, quæ Romanos ad probhibitionem pactorum jucceſoris-
rum permovit, eſt metus inſidiarum.
II.
Weredibilis RKomanorum improbitar, qua vitæ eovum, quorum

bereditatem ſperabant, inſidiabantur & varia contra
illam remedia exeogitata rvecenſentur. .
Pacta

t.

S

or. .

N

Palt

SpP. XLIII. DE PACTIS SVCCESSORIISs. 433

P's- ſucceſſoria ſive de hereditate viventis inita legibus

Romanis prorſus fere, ſi pauciſſimos caſus excipias,
prohiberi, nemini incognitum eſt. Vide L. 4. C. de Inu-

tilibus ſtip. & L. I5. C. de Pactis. Cujus prohibitionis inter

Germanos uſum dum inveſtigare volumus, neceſſe eſt, ut ante
omnia cauſam requiramus, quæ Romanos ad illam prohibitio-
nem impulerit. Hæc unica eſt. Frequentia ſcilicet periculo-
rum, quæ ex iſtis pactis oriebantur contra vitam eorum, de
quorum hereditate ea inita erant. Et hinc eſt, quod pacta illa
in I. 20. C. Je Pactis plena triſtiſſimi & periculoſiſſimi eventus
eſſe & votum captandæ mortis inducere dicuntur. Summa
nempe erat hac in parte Romanorum improbitas, ut illi,
cui ſe ſucceſſuros certo ſciebant, non ſolum mortem opta-
rent, ſed & ferro, veneno aliisque artibus ſpem ſuam pro-
moverent. Non extranei tantum, ſed fratres fratribus, liberi
parentibus, &, quod incredibile noſtro ſeculo videbitur, Pa-
rentes liberis ob hanc cauſam inſidias ſtruebant. De matri-
bus id Juvenalis in Satyra VI. teſtatur:

Vos ego, pupilli,; moneo, quibus amplior eſt res,
Cuſtodite auimas, & nulli credite menſæ.
Livida materno fervent adipata veneno.
Mordeat ante aliquis, quidquid porrexerit illa,
LQuc peperit, eyzhiéettcebuter ocula papas.
Nos utinam vani. Sed clamat Pontia: feci,
Confiteor, puerisque meis aconita paravi,
Quæ deprenſa patent, facinus, tamen ipſa peregi.
Tune duos una ſæviſſima viperæ menſa

Tune duos ſeptem, ſi ſeptem forte fuiſſent 5

Atque hinc videmus, non vanum eſſe, quod Conſtantinus
in L. 22. C. de Adminiſtratione tutorum, matres ſecundo nu-
bentes plerumque novis maritis non ſolum res filiorum, ſed
etiam vitam addicere, affirmat. Nec matres liberis jam na-
tis

440 MEDITPAT. AD PANDECT.
tis ſaltem, verum in utero exiſtentibus etiam lucri cauſa infi-
diabantur. Refert certe ex Cicerone Tryphoninus in L. 29.
de Panit, mulierem gravidam a marito velictam partum libi,
accepta ab heredibus poſthumo fubftitutis pecunia, abegiſſe.
uæ cum matres peregerint, nemo de extraneis dubitabit.
Infinita de iis exempla afferri poterant. Seneca lib. 6. Controv.
4. in caſu, quo uxor, quæ maritum heredem ſcripferat, ve-
neno oceiſa deprehenditur: MWolite, inquit, mirari, ſi tam eficax
venenum. Heres eſt, qui dedit. Galba apud Suetonium in vita
ejus cap. 9. tutorem, quod pupillum, cui ſubſtitutus heres
erat, veneno necaſſet, in crucem ſuſtulit. Neque moris tan-
tum erat, veneno aut ferro occidere. Solebant ſecurius ali=
menta aut medicamenta ægrotantibus denegare l. 3. de his;
guæ ut indignis. Quibus frequentiffimis malis ut occurrerent
& mederentur Romani, multa ſingularia conſtituerunt. Nam-
que 1) noluerunt, ut educatio pupilli facile ei committeretur,
qui proximam habet ſuccedendi ſpem, licet ipſe pater hoc juſ-
fiſſet L. 1. F. I. D. &l. 2. C. Ubi pupill, educavi. Deinde 2) patri,
qui filio impuberi, ſi is intra pubertatem deceſiſſet, heredem
ſubſtituere volebat, permiſerunt, hanc ſubſtitutionem in infe-
rioribus tabulæ partibus ſcribere, eamque partem Proprio lino
propriaque cera conſignare, & in priore parte teſtamenti
cavere, ne pofteriores tabulæ, vivo filio & adhuc impu-
bere, aperiantur. Ita enim filius inſidias ſubſtituti, qui ſe
ſubſtitutum neſciebat, evitabat, §. 3. I. de Pupill. ſul ſtit. Tum
3) voluerunt, ut is, qui impuberem arrogabat, ne forte ſpe
potiundæ hereditatis illum necaret, eidem non ſuccederet,
ſed omne ejus patrimonium proximis agnatis reſtitueret l. 18.
19. 20. de Adopt. Denique 4) prohibuerunt, ne cui libera
teſtandi facultas adimeretur, aut pacto imminueretur, ſed uni-
cuique facultas corvos; uti a Petronio in Satyrico heredipetæ
iſti vocantur, hereditati ſuæ inhiantes eludendi relinquercr-.

ppene⸗

teiur

DJ

SP. NXLIII. DE PACTIS SVCCESSORII. 441

III.

Iunſidiæ bereditatis cauſa bodie rariſſime ſtruuntur, & inter

Germanos fere ſunt incognitæ.

Poücan Romana respublica florere deſüt, inſidiæ quo-
I que iſtæ frequentes eſſe deſierunt. Non tamen plane
ceſſarunt. Aliqua enim in hiſtoriis reperies exempla inſi-

diarum ab indubitatis ſucceſſoribus & heredibus ei, de cu-

jus ſucceſſione agebatur, ſtructarum. Sed rara illa ſunt &
fere omnia extra Germaniam noſtram contigerunt. Præ

ceteris populis Itali maxime, majorum ſuorum veſtigia ſe-

cuti, aliquot improbitatis ejus ſpecimina ediderunt. Ex
quibus duo ſaltem in præſens afferemus. Unum eſt Ale-
Xandri VI. Pontificis, qui cum Valentino filio ſeeundum Guie-
ciardinum biſtoriarum ſui temporis lib. 6. p. m. 550. Adriano
Corneto, Cardinali opulentiſſimo, cujus hereditati inhia-
bat, venenum in convivio inſtructo propinandum parave-

rat, pPer imprudentiam autem pocillatoris ipſe exhauſit, at-
que interüt; ſimile prorſus ei, quod Lucianus in Dialogo
Zenophontæ 87 Callidemidæ refert, exemplo. Alterum eſt

Ludovici Sfortiæ, qui, teſtibus eodem Guicciardino lib. I.
& Joviano Pontano de Prudentia l. 4. Joannem Galeatium,
fratris fillum, ducem Mediolanenſem, cui ſuccedere de-
bebat, veneno ſuſtulit. Sed hæc exempla, ut diximus, &

rara ſunt, & fere omnia externa. Inter gentes enim ad ſe-

ptentrionem poſitas inauditum fere, priſcis maxime tempo-
ribus, hoc ſcelus fuit, nec in recentioribus annalibus niſi
pauciſſima ejusdem exempla reperire licebit.

Ceſſant igitur apud Germanos remedia illa contra infidiatores

iljos inventa.

TJom. I. K k k— vyei., Zr

442 MEDFTAT. AD PANDECT.

Valent quoque inter Germanot pacta ſucceſſoria, atque ex iis in
inſt rumentum redactis ſummariter ad poſſeſſionem here-
ditatis conſequendam agi poteſt.

Cn itaque ratio, quæ Romanos ad multa ſingularia jura
conſtituenda impulit, frequentia ſcilicet periculorum ex
certa ſuccedendi ſpe oriundorum, inter Germanos ceſſet,
ceſſant etiam ipſa illa ſingularia jura & remedia, quæ contra in-
ſidias iſtas inventa ſunt. Sic prohibitio illa, quæ in L. 1. §. 1. D.
&ꝛ I. 2. C. Ubi pupillus educari fit, ne educatio pupilli proximo
ejus ſucceſtori committatur, hodie prorſus non attenditur,
ſed plerumque pupilli apud eos, qui indubiam ſuccedendi
ſpem habent, educantur. Deinde cautionis ejus, quæ in §. 3.
I. de Pup. ſubſt. præſcribitur, adhibitæ exemplum nullibi,
quod nos meminerimus, occurrit. Denique, quod potiſſimum
malitiæ hujus coercendæ gratia repertum eſt, ne quis ſcilicer
indubiam ſuccedendi ſpem haberet, ſed ut cuique plena te-
ſtandi & ꝓroximum heredem excludendi libertas relinquere-
tur, hodie non obſervatur amplius. Inauditum apud Roma-
nos erat, homini libero & puberi, ſi delictum nullum commi-
ſiſſet, teſtandi facultatem adimi, At Germanica jura eam adi-
munt nonnunquam. In iis certe terris, quæ jure Saxonico
utuntur, uxores, opulentifſimæ licet, pleræque inteſtabiles
vivunt. Cum enim Paucæ ex illis bona immobilia habeant, mo-
bilia vero omnia poſt mortem earum ad maritos devolvantur,
quibus illa auferri nequeunt, nihil ſupereſt, de quo uxor
Saxonica mortis cauſa diſponere poſlit. Imprimis vero
apud Germanos ceſſat prohibitio, ne quis ſibi per conven-
tionem teſtandi facultatem adimere, atque certam ſucce-
dendi ſpem in alterum transferre poſſit. Verum hodie o-
mnia pacta ſucceſſoria, quæ modo ex alia ratione cum le⸗
gihus =

Sbp. XIIII. DE PACTIS SVCCESSORIISS. 442

gibus non pugnant, valent. Neque opus eſt, ut cum DD.

inter pacta ſucceſſoria affirmativa & negativa;, item conſerva-
tiva, adquiſitiva, diſpoſitiva & renunciativa diſtinguamus,
cum, quemadmodum diximus, jure Germanico omnia pacta

ſucceſſoria in genere valeant. Suſtulit jam prohibitionem

illorum Leo Imperator in Wovella 19. quam quidem Serykius
in Uſu moderno tit. de Pactis §. 13. tantum ad pacta dotalia re-
ftringit, ſed minus accurate, cum Leo in genere declaret,
nolle ſe, ut pacta de hereditatibus inita reſcindantur. Sed hæc
obiter. Nolumus enim ſententiæ noſtræ præſidium ex No-
vellis Leonis petere. Alia nobis ſuppetunt argumenta, qui-
bus eam ſtabiliamus. Præcipuum eſt defectus rationis, quæ

Romanos, ut pacta ſucceſſoria interdicerent, impulir. Alte-

rum conſtans Germanorum & ante & poſt receptionem juris
Romani conſuetudo de hereditatibus paciſcendi. Qualem con-
ſuetudinem ante Romani juris introductionem fuiſſe, nec ipſe
Strykius de Succeſſione ab inteſtato diſſ 8. c. I. §. §. diffitetur,
etſi is de cetero a nobis diſſentiat, dum, pacta ſucceſſoria ge-
neraliter valere, negat. Recentiorem vero conſuetudinem ne-
moô in dubium vocare poteſt; qui modo parum in foris Ger-
maniæ verſatus eſt. Quis enim ignorat, unionem prolium
tale pactum eſſe, quo parentes ſibi teſtandi facultatem adimunt?
Sehilter. Ex. ad M. 4. oroll. I. Pacta etiam dotalia quotidie in-
ter conjuges de ſucceſſione in omnia bona ineuntur, quorum
revocatio tamen non permittitur. Nec eſt, quod dicas,
ſingulare hoc in unione prolium & pactis dotalibus eſſe,
quod ad alia pacta extendi non debeat. Nullum quippe vi-
demus diſcrimen. Eadem, quæ in unione prolium & pactis

dotalibus verſatur, ratio alibi quoque valet, quod videlicèet

æquum ſit, promiſſum & fidem datam, ſi cum bonis mori-
bus non pugnet, ſervare. Nec deeſt nobis conſenſus ſum-
morum Ctorum, qui pacta ſucceſſoria univerſali Germa-
K k k 2 niæ
₰

444 MEDITAT. AD PANDECT.

niæ conſuetudine ſuſtineri, aſſerunt, aſſertumque ſuum rerum
judicatarum auctoritate confirmant, ex quibus in præſens
Struvium Exerc. 18, §. 47. Schilterum Exerc. 8. §40. & Berge-
Tum in Oeconomia juris lib. 2. tit 4. H. 48. n. p. 4982. memorabi-

mus, Aliarum quoque gentium mores cum noſtris hac in parte

conſpirare, Gronewegius de Legibus abrogatis ad L. 15. C.
de Pactis &, quos ille longa ſerie nominat, DD. teſtantur.
Unum videtur reſtare contrariæ opinionis patronis præſidium.
Ajunt nempe, pacta illa eatenus adhuc hodie contra bonos
mores eſie, quod efficiant, ut is, cui alterius hereditas pro-

miſſa eſt, mortem promittentis exſpectet, optetque improbo

certe voto. Verum enim vero hoc vitium eſt non pacti, ſed
hominum, quod tamen ad improbanda Penitus pacta iſta non
ſufficit. Nam ſi ſuſſicerer, tota quoque doctrina de ſucceſſi-
one ab inteſtato, item de legitima, ex qua etiam non raro
improba ejusmodi vota oriuntur, tollenda eſſet. Recte
igitur ICti Vitembergenſes verſus Halberſtadium menſe
Martio anni clo 1o ccx. reſponderunt: daß nach denen heutigen
durch ganz Teutſchland eingefuͤhrten Rechten die ſucceſſiones uni-
verſales nicht allein durch Teſtamente, Codicille und Schenkungen
auf den Todesfall, ſondern auch per contractus und Pacta inter
vivos hinterlaſſen werden koͤnnen. Eundem in modum [Cti
Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 19 ccxVI. reſponde-
runt: Wird zu wiſſen verlanget, ob die Beylage ſub A. vor ein
wahrhaftes Teſtament zu achten und vermoͤge deſſelben denen
Pichtiſchen Kindern die Poſſeſſion ex L. ult. C. de Ediét. D.
Hadr. toll. zu adjudiciren ſey. Nun ſtehet zwar dem ange⸗
fuͤhrten Aufſatz unterſchiedenes im Wege, weshalben ſelbiger vor
kein wahrhaftes Teſtament geachtet werden mag, immaſſen es
nicht allein darinnen an einer rechten Erbeinſetzung, welche doch
das Hauptſtuͤck eines Teſtaments iſt, ingleichen an der noth⸗
wendigen Einladung und Certioration der Zeugen, daß ſie zu

Ver⸗

6

ns
bi.
te
.
tur.
n.

1100

o.

bo
ſed
non
elli.
rer
ecte
nle

n

un⸗

ngen

inter

EeH

Dnde⸗
r
denen
nnn
er

n4

DNh

1
O

SP. XLIII. DE PACTIS SVCCESSORlIIS. 445

Verfertigung eines Teſtaments zuſammen berufen worden, er⸗

mangelt, ſondern auch gantz andere und fremde Handlungen und
Contracte, welche ſonſt ein an ſich guͤltiges Teſtament vernich⸗
ten und unkraͤftig machen, L. 21. §. 3. Qui teſtam. facere poſſ.
eingemiſchet worden; Wannenhero beſagter Aufſatz unmoͤglich

als ein Teſtament beſtehen, noch denen Pichtiſchen Kindern das
remedium L. ult. C. de edict. D. Hadr. toll. daraus zukom⸗

men kan. Alldieweil aber in vielberuͤhrtem inſtrumento eigent⸗
lich ein pactum ſucceſſorium enthalten iſt, worinnen Nicolaus
Picht gegen Catharinen Pichtin wegen des von ihr erhaltenen

Hauſes ſich verreverſiret, ſolchen Revers auch nicht abſonder⸗

lich, ſondern, wie es aus allen Umſtaͤnden erſcheinet, Kraft
gegenwaͤrtigen Inſtruments in Beyſeyn der unterſchriebenen

