ge cauſis corruptæ eloquentie, qui a nonnullis Corn. Zuacito,

ab aliis M. Fab. Quintiliano tribuitur, apparet. Sic autem
in illo aucor: Magna, ait, & notabilis eloquentia, alumna
ſcientiæ, quam ſtulti libertatem vocabant, comei ſeditionum,
effrenati populi incitamentum, ſine olſequio, ſine ſervitute, con-
tumax, temeraria, arrogans, quæ in bene conſtitutis civitatt-
bus non oritur. Quem enim oratorem Lacædemonium, quem
Cretenſem accipimus, quærum civitatum ſeveriſzma diſciplinae
& ſeveriſſimæ leges traduntur * Nec Macedonum quidem, ac
Perſarum, ac ullius gentis, gquæ certo imperio contenta fue-

rit, eloquentiam novimus. Rbodii quidam, Athenienſes pluri-

mi oratores extiterunt, opud quos omnia populus, omnia impe-
riti, omnia, ut ſie dixerim, omnes poterant. Romana gquoque
civitas donec erravit, donec ſe partibus & diſſenſionibus & diſoor-
giis confecit, donec nulla fuit in ſoro pax, nulla in ſenatu con-
cordia, nulla in judiciis moderatio, nulla ſuperiorum reverentia,
nullus magiſtrutuum modus, tulit ſine dubie valentiorem elo-
Zom. I. G guen

MEDITAT. AD PANDECT.

entiam, Kicuti indomitus ager habet quasdam berbas Ilaziores.
e ed Romana imprimis respublica meretur, ut, quis in illa
fuerit jurisprudentiæ ſtatus „Penitius conſideremus. Quam-
diu hæc ſcilicet inconcuſia ſtetit, priſcamque obtinuit liber-
tatem, neglecta jacuit juris diſciplina. Arcebantur ab ho-
noribus Cti. Sic enim Cicero in Orat. pro Muræna: Ducæ,
inquit , JNunt artes, gucæ pohßſunt locare hominem in ampliſy mo
gradu dignitatis, una imiperatoris altera oratoris boni. Wul-
la vero “ in diſeiplina juris munita ad conſulatum via. Ad-
de 'alerium Maximum lib. 9. C. 3. u. 2. Porro Cicero lib. 1.
de Orat. n. 236. g Ctus, inquit, ipſe per ſe nibil eſt, niſi legu-
lejus quidam cautus &S acutus, præco actionum, cantor Fformu-
larum, auceps ſyllabarum. Quapropter, ut Cicero eodem lib.
2. 253. Memorat, diſertiſſimi homines in cauſis miniſtros ſal-
tem habebant Ctos, quorum conſilio & ſuggeſtionibus, ſi
qua opus erat, uterentur. Atque hinc jurisprudentia ab eo-
dem Cicerone ibidem n. 236. eloquenti& tanquam ancillula vel
Pediſſequa adjungitur. Sola igitur tunc regnabat ars orato-
ria, atque hi in republica multum poterant, qui ſuis verbo-
rum lenociniis, quidquid vellent, populo perſuadebant. Cum
in judiciis agendum eſſet, non ad jura legesque, ſed ad artes
& facundiam advocati reſpiciebatur. N eque enim is victor re-
cedebat, qui juſtiſſimam cauſam haberet, optimisque argu-
mentis & juri idus inſtructus veniret, ſed, qui lingua plus va-
leret, fucatisque perſuaſionibus in animis judicum vel miſeri-
cordiam erga ſe, vel odium contra adverſarios excitare noſſet.
Vide exempla apud Valerium Max. lib. 8. C. I. & 2. Cieeronem
, de Orat. lib. I. n. 228. & in Eerrem. 7. init. De Florentina quo-
que repuública, quæ majorum noſtrorum memoria in Italia mi-
rifice floruit, ſic Aneas Sylvius in Hiſzor. de Europa cap. 54:
Commendanda, ait, eſt multis in rebus Florentinorum pru-
dentia, tum maxime, quod in legendis Cancellariis non juris
ſcien-

.

u.
nu-

SP. VI. DE RESPONSIS PRVDENTVM. zr.

ſcientiam, ut pleræque eivitatei, ſed oratoriam Woctour, quæ
vogant humanitatis ſtudia. Norunt enim, recte ſoeribendi dicen-
dig gue artem non Bartolum aut Innocentium, ſed 1ullium, Quin⸗
tilianumque tradere. MWos tres ex ea urbe cognovimus, Gracis
& Latinis & conditorum operum fama illuſtres, qui cancellari-
am alius poſt alium tenuere, Leonardum & Carolum Aretinos,
& Poggium, ejusdem reipubliec civem, qui Secretarius apoſtoli-
eus tribus quondam Komanis bontißcibus dictarat itotas.

II.
Cauſa, ob quam principes J Ctos evexerint, inveſtigatur.

y idimus jurisprudentiam humilem, deſpectamque & tan-
tum non ex republica Romana ejectam. Nunc quomo-
do emerſerit tandem, & de æmulis, artibus ſcilicet oratoria
& imperatoria, triumphaverir, conſiderandum eſt. Hoc vero
tum demum accidit, cum eloquentia illam, quam ſemper
conſervaverat, dignitatem & ſplendorem amitteret. Nam
hæc quamdiu in pretio erat, jurisprudentiam caput extolle-

re non ſinebat. At, ſimul ac Romana respublica fſe liberta-

temque ſuam unius imperio ſubjiceret, actum erat de artis
oratoriæ auctoritate. Hæc enim cum libertate naſcitur, ab
illa fovetur &c. hac intercidente, exſpirat. Imperatores
quippe, cum primum rerum potirentur, adſtringebant fre-
nosque imponebant periculoſæ illi eloquentiæ, ne quippiam
amplius turbare populumque flectere aut concitare poſſet.
Jam tum Cn. Pompejus, cum in tertio conſulatu aliquid
contra rempublicam machinaretur, cancellis cirqumſepire
audebat artem oratoriam, ne impune amplius quidvis in
quemvis dicere liceret. Quintilianus in Dialogo de cauſis
corruptæ eloquentiæ cap. 38. Valerius Maximus lib. 6. C. 2.
n. 4. Sed, quod ille inchoaverat, Cæſar Auguſtusque per-
fecerunt. IIIi aliud hominum genus ſibi eligendum eſſe vi-
G 2 debant,

52 MEDITAT. AD PANDECT.

debant, cui, reliétis oratoribus , ſummas dignitates, rei-
publicæ gubernacula & amicitiam ſuam concrederent. Nulli
huic inſtituto commodiores eſſe videbantur Ctis. Præter-
quam enim quod obſequentiſſimi eſſent, atque ſecundum
leges non de legibus judiearent, opus quoque erat, ut po-
pulum, qui nondum omnem feritatem exuerat, manſuefa-
cerent & mulcerent. Ad hoc aptiſſimæ erant doctrinæ iſtæ &
regulæ, quibus omne jurisprudentiæ fundamentum nititur:
Quod principi placuit, legis vigorem habet. Lex dura quidem at-
tamen ſic ſeripta eſt. Non omniuim, gquca majorilus && printipi-
bus conſtituta ſunt, rutio reddi debet. Secundum leges, non de le-
gibus judicandum eſt & c. Hæœc neſciebant oratores, qui ſi quid
demonſtrandum eſſet, non ad beneplacitum principis conſtitu-
taque jura, ſed ad rhetoricas ſuas artes confugiebantafectus-
que hominum movebant. Iidem priſtini faſtigii, nobilitatis &
libertatis memores multa ſæpe edebant indomiti animi docu-
menta. Quapropter & Cæſares & miniſtri eorum ſecundum
Zucitum Annal. XIII. cap. 12. oderant omnes, qui vividam &
incorruptam eloquentiam tuendis civibus exercerent, neque
quieſcebant prius, quam illos falſorum ſæœpe criminum infi-
mulatos vel in exilium egiſſent, vel morte mulctaſſent, ut tan-
dem teſte Quintiliano de cauſis corruptæ eloquentiæ cap. I.
Veſpaſiani temporibus neque nomen, amplius oratorum ſu-
pereſſet, &, qui in eorum locum ſucceſſerant, cauſidici & ad-
vocati, & patroni, & quidvis potius, quam oratores, voca-
rentur. ICti vero, quos Cæœæfares evehebant, ſordidius ple-
rumque & abjectius nati erant, & notabilis eos ab initio pau-
pertas & anguſtia rerum circumſteterat, quemadmodum Pu-
blicum Alfenum Varum, qui teſte Horatio lib. I. Sat. 3. ſutor
fuerat, abjectoque inſtrumento artis & clauſa taberna, leges
didicerat, Auguſtus ad conſulatum usque extulit. Hi ita-
que cum repente ſe in dignitatem, opulentiam & amicitiam
prin-

kei⸗
I
ler⸗
Cun
o.
efr⸗
le
irur:
nar.
eipt.

guic
Kra⸗
eOns.

ttn

d⸗
undun
idamd

Reg

mn inl.
ut tar.
A l.
hrumn ſ.
icl at
e vl⸗
ie⸗
nitio en⸗

du ..

.9. ſutot
na, leget
Hüir.
Amicltin
hin

Rel.

SP. VI. DE RESPONSIS PRVDENTVM. 53

principum aſſertos viderent, firmius imperatoribus, patro-
nis ſuis, adhærebant, atque horum favorem obſequio con-

ſervare non dubitabant, miniſtrosque ſe præbebant, qui-

bus Cælares ad obtinendam ſummam poteſtatem & oppri-
mendos potentiores uterentur. Sic de obſequio Atteji Ca-

pitonis vide Tacitum Annal. III. cap. 70. & Suetonium de

illuſtr. Grammat. C. 22. Domitii Afri Dionem Niceum lib. 59.
Romani Hiſponis Zucitum Annal. I. cap. 74. &c. Notabi-
lis vero maxime eſt ars, qua Auguſtus Ctorum auétorita-
tem ſtabilivit. Cum ſcilicet antea reſponſa eorum in cauſis
dubiis reddita facile, ut Cicero pro Cæcinna & pro C. Plan-
tio aſſerit, everterentur, Auguſtus, cum ipfi per ſe nul-
lam haberent, ſuam iis auctoritatem accommodavit L. 2. §.
47. de Origine juris, voluitque, ne judicibus ab eorum re-
ſponſis recedere liceret §. 8. I. de Jure nat. geut. & civ.

III.

Nullibi mojor fuit reſponſorum juridicorum auctoritai,
quam in gente Ebræe.

APud Ebræos collegium Levitarum, quod Hieroſolymis
fuit, facultatem de jure reſpondendi habuit. Nec
credo, ullam aliam gentem fuiſſe, apud quam reſponſa hu-
jusmodi majorem obtinuerint auétoritatem. Apparet hoc ex
Deuteronomii cap. I7v. Quem locum quippe maxime me-
morabilem integrum hic adſcribam: &i qucæ tibi in judicis
res dubia obvenit, adſcende ad locum, quem Deus elegit,
atque ibi ſacerdotes leviticos cum ſummo judice, qui tune
erit, conſule, ut dubium iſtud interpretentur. Quamcungue
vero illi tibi ſententiam præſeripſerint, hane in omnibus ſe-
guere, & obſerva jus, quod te docuerunt, neque ab eo ul-
G 3 S=ðð Iam

53ͤlrlra4nn MEDITAT. AD PANDECT.

lam in partem recede. Si gquis autem reſponſum ſibi a ſacer-
dotibus ſummoque judice datum contemſerit, is morte mulcta-
bitur & e medio populi Iraelitici tolletur, ut omnes audiant
metuantque, nec deinde Juperbiant.

IV.

Male facit judex, & ſuſpeltum quodammodo ſe reddit, qui,
cum alteruter litigator acta ad collegium juridicum mitti
petit, ipſe Pronunciar. .

V.

Sententia tamen ſic lata nulla non eſt.

VI.
Kecenſentur olto caſus guibus ſententig talis ipſo jure
nulla eſt.

Frequens admodum eſt hæc in foro quæſtio, an judex, fi
alteruter litigans contra ipſum proteſtetur atque acta
ad collegium Ctorum mitti petat, nihilominus ſine nulli-
tatis metu ipſe pronunciare queat. Infinitæ ſunt DD. quem-
admodum in aliis rebus, ita quoque ſuper hac controverſia
diſſenſiones. Quapropter nos varias illorum opiniones
non recenſebimus, ſed ex analogia juris litem iſtam deci-
demus. Equidem non negamus, judicem male facere &
ſuſpectum ſe quodammodo reddere, qui ab una licet parte
ſaltem imploratus acta ad ICtos mittere detrectat, ſenten-
tiamque ſuam invitis obtrudit. Annuat potius vir cordatus
precibus his, atque ita ſuſpicionem omnem abs ſe amolia-
tur. Quodfi tamen quis, neglecta partis unius implora-
tione, ipſe pronunciet, major dubitatio oritur, ſitne hu-
jus-

i,

X, l
a0
null.
luen.
verhi
niones
1 deci⸗
ere &
tparte
enten⸗
rdatus
mmolir⸗
plor⸗
ur.

SP. VI. DE RESPONSIS PRVDENTVNM. 355

jusmodi ſententia ipſo jure nulla, ſic, ut, appellatione etiam
non facta, corruat. Non exiſtimamus. Compertit etiam judici

ex principis auctoritate jurisdictio, quæ non in ſimplici cogni-
tione, ſed poteſtate etiam ſententiam concipiendi & ferendi
conſiſtit. Jurisdictio autem in invitum exercetur L. 83. §. I.
de Verb. obl. Ergo, ſi princeps non ademit hanc partem juris-
dictionis, unus ex litigatoribus contradictione ſua haud efficiet,
ut, quod judex auctoritate publica fecit, prorfus in irritum
cadat. Et hucusque cum Schradero de Feudis P. I0. Tect. I15.
§& 57. conſentimus. At in caſu, ad quem ille ſententiam ex-
tendit, cum ſeilicet uterque litigator id petit, fatemur nos diſ-
ſentire. Putamus enim, judicem tunc acta neceſſario ad colle-
gium mittere debere, neque id ſine nullitate negligere poſſe.,
Id quod non ſolum arg. I. 26. de Re judicata ſed inde eriam
confirmatur, quod, utraque parte conſentiente, totius cau-

ſæ cognitio a judice ordinario avocari & ad arbitrum devolvi

poſſit. Poterit itaque magis facultas ſententiam concipien-
di ei auferri. Atque hic primus caſus eſt, quo ſententia,
ab ipſo judice ſine confilio prudentum lata, penitus cor-
ruit. Huc porro referimus z. cauſas criminales graviores,
3. fi lex clara adſit, quæ partibus petere hoc permittat,
4. ſi cauſa ipſum judicem quodammodo tangat arg. L. I0.
de Jurisd. 5. ſi judex ipſe jurium peritus non ſit, nec aſſeſ-

ſores habeat, 6. ſi pars petens cauſam juſtam, propter quam

judicem recuſet, afferat, eamque vel probare, vel jusjuran-
dum perhorreſcentiæ præſtare parata ſit, 7. ſi quis proteſta-

tioni ſuæ eventualem ad principem appellationem ſubjiciat

atque ſic judici manus liget, 8. cum judex ſemel jam in

cauſa pronunciavit, atque contra ſententiam ejus leuteratio,

ſupplicatio vel reviſio interpoſita ſit. Quia enim veroſi-
mile vix eſt, eum ſententiam ſuam retractaturum, jura ne-
ceſlitatem illi imponunt ad Ctorum conſilium in nova
in-

56 MEDTTAT. AD PANDECT.

inſtantia pronunciandi. Vide KReceſſum imperii de anno 1654.

§. 113. & Brunnemannum de Jure eccleſiaſtico lib. 3. cap. 9.

§. 3. add. Mev. P. III. Dec. 221. n. 3. P. V. Dec. 109. .
5. 6. Optime hæc doctrina illuſtrabitur reſponſo, quod Cti
Helmſtadienſes menſe Septembri anni clo Io CCXIII. dede-
runt: Wird zu wiſſen verlanget, ob Heinrichen die von ihm auf
ſeine eigene Koſten inſtaͤndigſt verlangte transmiſſio actorum ab⸗

geſchlagen werden koͤnne. Ob nun gleich die Rechts⸗Lehrer groͤß⸗

ten Theils dafuͤr halten, es koͤnne inſonderheit ein ſolches Colle-
gium, welches im Namen des Fuͤrſten ſelbſt Recht ſpricht, und
deſſen Perſon alſo repræſentiret, wider Willen zur Transmiſ-
ſion der Acten nicht angehalten werden; Weilen aber wegen der
faſt in ganz Teutſchland eingefuͤhrten Gewohnheit denen ſtreiten⸗
den Partheyen auf ihre Unkoſten transmiſſionem actorum ad
collegium juridicum zu verlangen verſtattet wird, auch einer
Obrigkeit an ihrem Recht und Anſehen dadurch nichts abgehet,
dieſemnach ſelbige nicht wohl thut, und ſich einigermaßen ver⸗
daͤchtig machet, wenn ſie dergleichen ohne erhebliche Urſache je⸗
mand abſchlaͤget, inſonderheit, wenn, wie in gegenwaͤrtigen Fall

wider ein bereits von ſelbiger Obrigkeit geſprochenes Urthel, Leu⸗

terung oder ein anderes Remedium eingewendet wird; So iſt
Henrichen die von ihm auf ſeine eigene Koſten verlangte Trans-
miſſio actorum ohne erhebliche Urſache nicht abzuſchlagen.

VII.

Judex partem ſententiæ a collegio juridico imbetratæ non ſup
primere, ſed tamen ſucceſſive publicare poteſt.

Quod ſi vero judex, petente utraque vel alterutra
parte, acta ad collegium juridicum mittere decre-
verit, jam fſibi ipſi manus ligavit „ ut ſententiam
iſtam

Ci
4e.
f
nl⸗
Olle.
Und
muiſ-
der
Go⸗
2
Haunt
gehet,
en N
ache 17
geng
,G
Col
Tranp
e

non /5

Alterummt
e gecte⸗

menlin
ln

SP. VI. DE RESPONSIS PRVDENTVMM 5„

Iſtam, ſicut ea a collegio concepta eſt, publicare debeat,

arg. L. 75. de Regulis juris. Benind mecum Sirykius ad

Brunnein. Jtas Eecl. lib. 3. C. 4. Quaproptfer non licebif

judici, Partem ejus ſententiæ imere. Fecerat id aliquan-

do ſenatus quidam, & primam quidem ſententiæ Partem,
qua reus abſolutus fuerat, publicarat, alteram vero, qua actor
in expenſas condemnatus erat, reticuerat. Super quo facto
JCti Vitembergenſes menſe Mart. anni Cclo l1o CCX. interrogati
ſenatui iſti reſponderunt: daß freylich hierunter ein Fehler vorge⸗
gangen, daß man das aus dem Leipziger Schoͤppenſtuhl eingeholte
Urthel D. nicht ganz, ſondern nur zur Helfte publiciret, da doch der⸗
gleichen Urthel, welche in cauſis civilibus auf beider Partheyen An⸗

ſuchen, wie allhier geſchehen, ad acta geſprochen, und von andern

Orten geholet werden, nicht allein zur Information des Richters,
ſondern auch der Partheyen dienen, und ihnen dergeſtalt, wie ſie einge⸗
lauffen „ohne Zuſatz oder Abnahimme zu eroͤfnen ſ⸗ ynd; Wannenhero

D. wegen ſolches begangenen Fehlers ſich uͤber die Herren bey Koͤnigl.

Maljeſt. zu beſchweren, und, daß entweder die Sache von Ihnen
avocirt, oder wenigſtens ein anderer Juder Ihnen dabey adjungi-
ret werde, zu bitten wohl berechtiget iſt. Ne tamen judicis offi-
cium nimis arctis limitibus circumſcribamus, atque plane
mercenarium faciamus, providendum eſt. Id igitur judici
permitti debet, ut partem ſententiæ, a collegio juridico

obtentæ, ſi juſtam cauſam habeat, rantiſper occultet, atque
poſt aliquod demum tempus publicet. Regulæ quidem hic

certæ præſcribi nequeunt, cum res tota ex circumſtanriis &
prudentia judicis dependeat. Sed exemplo id, quod dixi-
mus, illuſtrabimus. Offerebantur Ctis Helmſtadienfibus
M. Decembr. anni clo To CcCXII. adta, ex quibus ackoris in-
tentionem jure fundatam eſſe apparebat, multæ tamen pro
reo rationes ex æquitate deſumtæ aderant, quæ non omnino

negligendæ videbantur. Igitur nos ſententiam; quæ qui-

Tom. J. 111 dem

—

58 MEDITAT. AD PANDECT.

dem ſecundum jura ſcripta concipienda erat, ſic tempera-
vimus: Daß vor allen Dingen die Partheyen nochmalen in Per⸗
ſon vorzuladen, und dieſelbe, inſonderheit Klaͤger, ernſtlich zu
vermahnen, ſich mit dem Beklagten in der Guͤte zu ſetzen, und
die von demſelben angebohtene Abfindung anzunehmen. Wuͤr⸗
den aber dieſe hierzu, aller geſchehenen Vorſtellung ungeachtet,
nicht zu bewegen ſeyn, ſo iſt das am 14. Jul eroͤfnete Urthel
zu beſtaͤtigen. Hic certe parum provide egiſſet judex, qui
ſententiam expetierat, ſi confeſtim integram publicaſſet;
ſed pertinebat ad prudentiam ejus, alteram partem poſt pri-
mam ſucceſſive edere.

VIII.
Judex acta ad collegium juridicum, quod alteruter letigans
exemit, mittere non debet.

IX.
Quodſi tamen id fecerit, ſententia intra decendium impugnari
debet, alias convaleſcit
Animadverto fubinde, judicem acta ad collegium juridi-
cum mittere & ſententiam ab eo expetere, tametlſi alter
litigantium id exemerit. Et male quidem puto facere ma-
giſtratum, qui in tanta collegiorum multitudine non aliquod
eligit, quod neutri litigantium diſplicet. Quodſi tamen
Ipſi ſecus viſum fuerit, ſententia hujusmodi intra decendium
impugnanda eſt. Quo transmiſſo, convaleſcet eadem & in
rem judicatam tranſibit. Vix enim eſt, ut talem ſententiam
pſo jure nullam dicere queas. Judex quippe, etſi male fa-
ciat, contra jus tamen expreſſum non facit. Nam hoc ipſi,
quem velit, conſulere permittit. Accedit, quod integrius
Præſumatur judicium, quod plurimorum ſententiis confir-
matur c. 21. X. de Uhic. & poteſt. jud. deleg. adeoque colle-
. gium

SP. VI. DE RESPONSIS PRVDENTVMI 59

gium tanquam ſuſpectum recuſari nequeat, niſi graviſſimis
ex cauſis Gail. I. O. 33. u. I. && 2. Eadem eſt ſententia Schæ-

pferi in Synopſi æ. tit. de Re judicata n. 13. Sed fac etiam,

ſubeſſe nullitatem. Inſanabilis tamen ea dici non porterit.
Igitur querela contra eam, niſi intra decendium moveatur,

per Keceſum Imperii de anno 1654. §. 121. amplius non ad-
mittitur. Et ſic pronunciarunt [Cti Helmſtadienſes menſe

Septembri anni c0% 15 ccxv. Wir ſetzen zum voraus, daß
das ſub No. 23, befindliche Urthel richtig und in Kraft Rech⸗
tens ergangen ſey. Denn obgleich der Obriſt⸗Lieutenant daſ⸗
ſelbe daher, wiel er bey deſſen Einholung wider die Heßiſchen
Univerfitaͤten proreſtiret, einer Nullitaͤt beſchuldigen will, ſo
iſt doch theils hierunter keine Nullitaͤt verborgen, theils, wenn
auch dergleichen verhanden, wuͤrde ſie dennoch nicht pro inſa-
nabili zu achten ſeyn, folglich haͤtte die Querela dagegen bin⸗
nen 10. Tagen eingewendet werden ſollen.

C O .ℛ O L L A K T A.

I. Errant, qui ICtos juris condendi poteſtatem habuiſſe
putant.

2. Reſponſa collegiorum juridicorum tantam hodie non ha-
bent auctoritatem, quantam reſponſa Ctorum ſub Ju-
ſtiniano.

3. Lex 38. de Re judicata ad collegia juridica non perti-
net. Sed in illis, ſi paria vota ſint, ea ſententia vincit, pro
qua præſes ſtat.

4. Neque Leæ 39. de KRe judicata ad collegia juridica pertiner,

H 2 SPE-

60 3EDITAT. AD PANDECT.
S PECIM E N. Vil.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
ALD LB. I. TTT III.

LEGIBVS.

PVBLICE DEFENSVM

4 5
FRIDERICO WILHELMO WOLFEF HARDTO
MAGDEBVRGENMSI

D⸗ TI. SEPTEMB. ANNI CI9 10 CCXIII,
1I.

Qui ex lege nova agit, publicationem ejus probare non debet,
um hæc facta præſumatur.

II.

Mon eſt neceſſe, ut lex in omnibus pagis vel oppidis affigatur

aut proclametur.

Sed de modo, quo promulgatio hæc fieri debeat,
diſſentiunt ICti. Sunt aliqui, qui neceſſe putant,
ut Publicatio hæc in ſingulis locis fiat, atque adeo ab
eo, qui in lege ſe fundat, deſiderant, ut probet, illam
ea in civitate aut pago, ubi adverſarius ipſius vivit, affix-
am aut per præconem publice proclamatam fuiſſe. Vi-
deo ita ſentire Meviuz in Conſilio 55. n. 13. ubi: Juva-

d eſſentiam legis pertinet, ut illa Promulgetur.

bitur, inquit, bacz allegatione reus, quod edicti älius ſolen
nis publicatio in iis oris, ubi reus vixit, non gonſtat,

9744

—— — — —,—

11

elut.
ebeat,
tzut,
40 45

Hlan

ſder
conſen

SP. VII. DE LEGIBVS. 61

qua ſine vis ſtatutorum &α edictorum adverſus lives atque in-
olas multa excidit. Et videtur huc trahi poſie L. 12. C. de
Juris & facti ignor. in qua imperatores? Conſtitutionei, ajunt,

principum nec ignorare quenquam, nec diſſimulare permittimus.

At ego nihilominus ad eorum ſententiam accedo, qui hujus-
modi probationem actori aut reo, legem etiam recentiorem

alleganti, imponi debere negant. Non dicam de difficultati-

bus, quibus iſta probatio involveretur, maxime ſi is, cui illaz

imponitur, peregrinus ſit, aut ſi lex jam paulo antiquior;

nemoque amplius vivat, qui publicationem ejus reminiſcatur.
Quid tum faciet is, qui Pprobare publicationem debuit. Exci-

det profecto jure ſuo, quod tamen in lege fundatum eſt, quia

ejus publicationem ſpecialem oſtendere impoſſibile erit. Igi=

tur longe juſtius & æquius hac probatione allegantem levamus.
Duæ ſunt potiſſimum rationes, quæ nos, ut ſic ſentiamus, im-

pellunt. Primam ex contractibus & inſtrumentis privatorum
deſumemus. Quodſi enim hæc ſecundum L. 14. C. de contra-
benda ſtipulatione præſumtionem ſolennitatis pro ſe habent,
adeo, ut omnia, ſine quibus contractus aut inſtrumentum vale-

re nequit, adhibita cenſeantur, tametſi nulla eorum in inſtru-

mento ipſo facta ſit mentio, quanto magis ita pro lege prin-
cipis præſumere decet, eam ſcilicet legitime & obſervatis
omnibus, quæ ad inducendam obligationem neceſſaria ſunt,
latam fuiſſe, atque publicationem, quæ ad eſſentiam legis
pertinet, rite acceſſiſſe. Deinde etiam, quæ altera ratio
noſtra eſt, neceſſarium non exiſtimamus, legem in omni-
bus villis locisque ſolenniter proclamari vel Affigi. Scrupu-
loſam iſtiusmodi? diligentiam jura noſtra non deſiderant.

Præcipiunt quidem publicationem legis, at non ita, ut ſin-
gulis hominibus fiat, quod infiniti laboris eflet, ſed eo mo-

do ut unusquisque civis paulo ſolertior eam cognoſcere
commode queat. Sufficit itaque legem ſolenniter in urbe,

6ᷓ2 MEDFTAT. AD PANDECT.

in qua princeps degit, publicari, typis quoque exprimi &
exempla ejus huc inde diſpergi & paſſim in provincias mitti:
Sufficere hoc in legibus imperii, ex Ordinat. Cameræ P. 2.
tit. 30. apparet: Dieweil ſich die Partheyen zum oftermahls Un⸗
wiſſenheit der Cammer⸗Gerichts⸗Ordnung beklagen, und aber ſol⸗
che Ordnung auf hiebevor, auch in dem 48. Jahre, allhier zu Augs⸗
burg gehaltenen Reichstag, gemeinen Gebrauch nach, vor Churfuͤr⸗
ſt en, Fuͤrſten und Staͤnden oͤffentlich verleſen, darzu ins Reich publi⸗
cirt, und auf jetzigem Reichstag wiederum erſehen, und von neuem
in Druck zu geben befohlen, alſo, daß ſich niemand derhalben Un⸗
wiſſenheit zu entſchuldigen hat. Neque legibus Romanis aliud
ſtaturum eſt, quippe quibus provinciæ & civitates reliquæ ad
ea jura, quæ in capite omnium civitatum, ſcilicet in regia urbe
obſervantur, reſpicere jubentur §. 7. I. de Satisdationibus. Vi-
de etiam L. 3. §. 5. de ſepulero violato ibi: Generalia Jſunt reſorip-
ta, & oportet imperialia ſtatuta ſuam vim obtinere, & in omni
o co valere. Placet annectere reſponſum JCtorum Vitember-
genſium, quod illi ſuper hoc argumento menſe Auguſto anni
CLD LO CCIX. dederunt: Klaͤgeks Fundamet, aus welchem er die
von ſeinem Vorfahren veraͤuſerte Rotwieſe wieder an ſein Guth zu
bringen ſuchet, iſt das Edictum Philippinum de anno 1666.
in welchem die ohne Vorwiſſen und Verordnung der Canzelley
geſchloſſene Verkaͤuffe der Rottlaͤndereyen annullirt werden.
Wogegen zwar Beklagter einwendet, es muͤßte Klaͤger vor allen
Dingen, daß beſagtes Edict im Amte Hagenburg gebuͤhrend
Publicirt worden, beybringen, immaſſen die Publication das
Effential-Stuͤck eines Geſetzes ſey, ohne welche ſolches keinen
Unterthan verbinden koͤnne: Alldieweil aber die Rechte zu Publi-
cirung eines Geſetzes nicht eben, wie Beklagter vermeynet, daß
ſelbiges an allen und jeden Orten angeſchlagen oder von der Can⸗
el verkuͤndiget werde, erfodern; ſondern dießfalls, bewehrter
Rechtslehrer Meynung nach, welche Per Ord. Cam. P. 2. 30.
. LIIE=

nn

bel⸗

An

d
h

%ς

N
den.
len

des
einen
ubl..
Ctr

t.

Ut⸗

lend

SP. VII. DE LEGIBVSB. 63

§. Ult. beſlaͤrcket wird, genug iſt, wenn der Landes⸗Herr an

dem Orte ſeines Aufenthalts die gemachten Verordnungen ver⸗
leſen, anſchlagen, durch den Druck oder copeyliche Abſchriften
hin und wieder bekannt machen laͤßt; geſtalt dann Beklagter,
daß dergleichen general Publication des obangefuͤhrten Edicts
ergangen, nicht in Zweifel ziehet; bey welcher Bewandniß, und
da die Landesherrlichen Befehle alle und jede Orte, alle und jede

Unterthanen, keinen ausgeſchloſſen, angehen, L. 3. §. 5. de
Sepaler. viol. L. I0O. C. de Legibus Klaͤgern der Beweiß, daß

das Edict de anno 1666. im Amte Hagenburg recipirt und im
Schwange ſey, nicht aufgebuͤrdet werden mag, ſondern Beklag⸗
ten vielmehr das Gegentheil beyzubringen oblieget.

III.
Promulgatio legum fit ſolum ejus nomine, qui jure ter-
. ritorii gaudet.
IV.
Princeps, qui in apanagiis fratrum vel agnatorum ſuorum legemn

promulgat, pati non cogitur, ut iſtorum quoque fratrum
vel agnatorum nomen legi præfigatur.

IIluſtrem hanc controverſiam ICti Helmſtadienſes menſe

Decembri anni co lo CCxVI. folide excuſſerunt, ut adeo
ſufficiat, verba reſponſi ab illis dati hic referre: Wird ge⸗
fraget, ob die Patenta, Mandata oder Verordnungen, welche
der Herr Primogenitus in Sachen ſo das jus territoriale und
epiſcopale betreffen, herausgiebt, nicht pPer ingroſſationem

1

64 MEDITAT. AD PANDECT.
auf folgende Art facta communicatione von der Canzel oder ſonſt
mittelbar zur Publication zu bringen, daß oben der Herr Poſtgeni-
tus durch den Druck ſeinen Unterthanen eroͤfne, wie der Landes⸗
Herr folgende Verordnung ergehen laſſen, deren Inhalt hernach
ganz einruͤke und zuletzt denen Unterthanen befehle, ſolchem in allem
willige Folge zu leiſten. Wiewohl nun der Herr Poſtgenitus die
Nothwendigkeit dieſes modi zu publiciren daher behaupten will,
daß derſelbe an vielen andern Orten, und ſo gar bey dem Fuͤrſtl. Hau⸗
ſe S. in Faͤllen, da ein Oberer mit dem Untern, der Kayſer mit ei⸗
nem Reichs⸗Stand, ein Churfuͤrſt mit ſeinem Land⸗Voigt, ein .
Fuͤrſt mit einem Grafen concurriren, eingefuͤhret ſey, alſo vielmehr
allhier ſtatt ſinde, da der Herr Secundogenitus ein Fuͤrſt gleiches
Standes und ein Bruder iſt, der aus bloſſer bruͤderlicher Liebe das
Recht der erſten Geburt agnoſcirt, ihm doch viel zur Landesfuͤrſtli⸗
chen Hoheit gehoͤrigen Stuͤcke vorbehalten, und nur von dem modo
publicandi nichts ausdruͤckliches bedungen, wozu noch dieſes
komme, daß dem Herrn Primogenito nicht der geringſte Nach⸗
theil aus dieſem Vorſchlag, der lediglich zu beſſerm Reſpect des
Herrn Secundogeniti angeſehen iſt, zuwachſe, folglich die be⸗
kannte Rechts⸗Regul: Quod tibi non nocet mihi prodeſt,
ad boc potes compelli; allhier den Ausſchlag geben muͤſſe:
Dennoch aber und dieweil die Landes Hoheit nebſt allen darzu
gehoͤrigen Stuͤcken, welche der Herr Secundogenitus nicht
ausdruͤcklich ausgenommen, dem Herrn Primogenito lediglich
zuſtehet; Conceſſio enim certorum regalium ſecundogenito
facta ad ſimilia extendi non debet, Bocer. de Regal c. A. n. 9.
unter welchen Stuͤcken denn ſonder Zweifel auch die Ppotelſtas
legislatoria, oder das Recht Patenta, Mandata und Verord⸗
nungen herauszugeben und ſelbige zu Publiciren gehoͤret, Lie-
gler. de Juribus majeſtatis lib. I. cap. 5. §. 10. hiernaͤchſt in
dem Vergleich ſelbſt mir deutlichen Worten enthalten iſt, es ſolle
der Herr Primogenitus alle Regierungs⸗Verordnungen unter
Dero

7

SP. VII. DE LEGIBVSZ. G

Dero Namen allein auslaſſen, da denn das Wort auslaſſen
nicht blos das concipiren und abfaſſen, ſondern zugleich die Pu⸗
blication, als das Haupt⸗ und eſſential-Stuͤck eines Geſetzes,
bedeutet, ferner die an ein und dem andern Orte in modo pu-
4 blicandi eingefuͤhrten Gewohnheiten bey andern Faͤllen kein Recht
mmachen, noch dem Herrn Primogenito eine Nothwendigkeit
aufbuͤrden, ſich in dieſer ſeinem arbitrio uͤberlaſſenen Sache dar⸗
1, nach zu richten, da zumal an vielen andern Orten das Wieder⸗
e ſſpaiel im Brauch iſt, und ſonderlich nach dem Zeugniß Springs⸗
an Leldii de Apanagio c. 1I. n. 270. in apanagiis ſo gar impropriis;
welche nemlich nach eben dieſes Auctoris Beſchreibung in cap. 2.
ſes m. 3. die gemeine und eingeſchraͤnkte Natur des ſchlechten⸗ Apa-
oSs nagiluͤberſteigen, die Verordnungen lediglich von dem Primo-
i⸗ genito ohne Concurrenz der Poſtgenitorum ausgehen, im
noo uͤbrigen der dem Herrn Secundogenito gebuͤhrende Reſpect
dieſe auch durch die von dem Herrn Primogenito vorgeſchlagene Art,
Poh wenn nemlich hochbeſagter Herr Secundogenitus ſchriftlich un⸗
de ter der Verordnung ſetzen laͤſſet, es ſey dieſelbe auf ſeinen ſpe⸗
e cial-Befehl publiciret und affigiret worden, erhalten wird;
aif So ſehen wir nicht, wie der Herr Secundogenitus das dem
iſ Herrn Primogenito zuſtehende Recht, Verordnungen auszu⸗
uſ: H
Hyr laſſen „ einſchraͤnken, und demſelben einen gewiſſen modunm
Publicandi vorſchreiben koͤnne.
igch V.
3 Weque lex geque privilegium ad actus præteritos
tetts . pertinet.
udtx D“ legibus quidem res certa eſt eas ad actus præteritos
Z˙. , trahendas non eſſe. Et extat de eo expreſſa L. 7. C.
c 8 de Legibus, ſecundum quam JCtos Vitembergenſes Menſe
ſtl dulio anni Cclo 10 CCIX. ſic reſpondiſſe meminimus; Verlan⸗
ante get ihr zu wiſſen, ob ihr die anno 1619. von eurem Guth veraͤu⸗

do Tcn. 1. 1 ſert

6o MEDILAT. AD PANDECTI.

ſerte und an B. L. verkaufte Wieſe von dem jetzigen Beſitzer D.
R.. wieder zu fodern berechtiget ſeyd. Wenn ihr nun gleich zu eu⸗
rem Behuf 2. Koͤnigliche Reſcripta, in welchen denen Inhabern
der Bauer⸗Guͤther die davon vereinzelten Stuͤcke wieder einzuloͤſen
vergoͤnnet wird, anfuͤhret; Dennoch aber und dierweil diſe Re⸗
ſcripta ſich lediglich auf das vom 25. April 1623. in die Churfl.
Aemter ergangene Mandat, in welchem die Bauer⸗Guͤther zu ver⸗
einzeln verboten wird, gruͤnden, die Veraͤuſerung aber der ſtreiti⸗
gen Wieſe bereits anno 1619. und alſo einige Jahr zuvor, ehe das
Verbot 1623. ergangen, geſchehen; folglich dieſes Landes Geſetz
auf ſolchen actum præteritum nicht zu erſtrecken iſt, ſo iſt D. R.
die von eurem Guth veraͤuſerte Wieſe euch abzutreten nicht ſchuldig.
At magis dubium eſt, an iſta L. 7. C. de Legibus etiam in pri-
vilegiis locum habeat. Recordamur;, acriter ſuper hac quæ-
ſtione in eo, quem nunc memorabimus, caſu diſputatum
fuiſſe. Collegium quoddam opificum noviter coierat & Pri-
vilegium a principe obtinuerat, ne quis in ea urbe præter
iſtius collegii membra artem hanc exerceret. Diu ante id Pri-
vilegium cives quidam eidem arti operam dederant, adver-
fus quos collegium jam agebat, petebatque, ut ab opificio
hoc abſtinere cives iſti juberentur. Argumenta collegii præ-
cipua erant: quod privilegii verba generaliter concepta om-
nes alios ab opificio arcerent, quod beneficia principis pleniſ-
ſime interpretari oporteat L. 3. de Conſtitutionibus Principum,
quod reipublicæ quoque interſit, opificia ab his tantum, qui
peritiam ſuam in eo collegio probarunt, exerceri. At Cti
Vitembergenſes, quorum ſententia ſuper hac cauſa Menſe
Novembri anni clo 10 CcxXI. expetebatur, non dubitarunt,
ſecundum cives contra collegium judicare. Æquitati enim
& rationi convenit, diſpoſitionem L. 7. C. de Legibus non
ad jura ſaltem univerſalia, ſed & ad conſtitutiones Perſona-
les accomimodari. Ipſi hoc videntur voluiſte imperatores,
dum

—— — —— ——

Sp. VII. DE LEGIBVS. 6„½

dum in d. L. 7. conjungunt leges &α conſtitutiones. Accedit,

quod conceſſiones & privilegia intelligi debeant, ne illi, qui

jus anterius habuit, damnum inferatur. L. 7. C. de Precibus

Inp. offer. L. 4. C. de Emanc. lib. Vide Zieglerum de Jur.

Maj. I. 2. C. I5. §. 43. ubi hanc doctrinam latius exſequitur.
Neque morem iſtum, quo opifices novelli peritiam ſuam

collegio prius probare coguntur, reipublicæ adeo ſalutarem
exiſtimamus. Tyrannidem ille & monopolium inferre ſolet⸗

ut quotidie videmus. Atque in Belgio ceterisque provin-
cis, in quibus cuique artem, quam callet, exercere licet;
opificia maxime effloreſcunt. Itaque civibus iſtis facultas re-
licta eſt, opus, quod olim fecerant, porro faciendi. Non
injucundum erit, ipſas, quas ICti Vitembergenſes ſenten-

tiiæ ſuæ ſubjecerant, rationes decidendi afferre: Der Klaͤ⸗

gere Suchen gehet dahin, daß erkannt werden moͤchte, es waͤren
Beklagte ſich des Knopfmachens gar zu enthalten ſchuldig. Ob
aun wol die von dem Knopfmacher⸗Handwerk aufgeſetzte, und
von der Stifts⸗Regierung ſede vacante approbirte Innungs⸗
Artikel deutlich, daß kein Pfuſcher ſollte geduldet werden, in ſich

begriffen; Alldieweil aber die Approbation der Innungs⸗Artikel

erſt am 20. Decembr. 1705. erfolget, Beklagtens principalen
hingegen, wie die abgehoͤrten Zeugen ausſagen, und Klaͤgere
ſelbſt nicht leugnen koͤnnen, bereits einige Jahre vorher, ehe das
Knopfmacher⸗Handwerk aufgerichtet worden und die Approba-
