2Z. fol. 2. befindlichen Worte geſtaͤndig ſeyn, oder ſonſt zur Noth⸗
durft uͤberfuͤhret wuͤrde, ſo iſt er im Fall Eure Hochfl. Durchl.
ihnt nach Anleitung der gemeinen Kayſerlichen Rechte in LE. un. C.
gquis imperatori maledixerit, gnaͤdigſt zu verzeihen nicht ge⸗
atet, willkuͤhrlich mit zeitlicher Landes⸗Verweiſung auf 2. bis 3.

Jahr zu beſtrafen, und zu Erſtattung derer aufgewendeten Unko⸗

ſten anzuhalten.

VII.

Paccant advocati Rſci, qui in revozandis domaniis alie-
natis modum eveedunt.

H eccant porro advocati fiſci, qui privatos poſſeſſionibus

ſuis ſpoliare, easque fiſco, ſeu cameræ & domanio,

Ati ti hodie loquuntur, promiſcue vindicare conantur. Poſt-

Aam enim hodie in aliquibus Germaniæ provinciis ſenten-
tia recepta eſt, bona domanialia ſeu cameralia prineipi tan-
cum quod ad uſumfructum conceſſa eſſe, adeoque alienari
nom poſſe, & , ſi alienentur, recte revocari, poſſeſſoresque

llorunmr nulla Præſcriptione, aut certe non alia, quam im

memoriali, ſecuros reddi; latiſſimus aperitur campus fiſci
advocatis, poſſeſſiones Privatôrum turbandi. Quicquid enim
fecundunr Chopinum de domanio Gallico lib. I. tit. Z. §. 12.
per decem annos a principe poſſeſſum fuiſſe oſtendi poreſt,

Goma-

H

lul

tion

i
S

te
fi

Onihs

inid

ſentet.
i
Alienn
Gtesli⸗

amnin.
6

pis i

icdetin
. Hor⸗
on⸗

1 .

SP. L. DE CAVS.ODIIERGAADV. FlSCIEORFILAG. 535

domaniale eſt. Quin imo Corbin au Code de Louis XIII.
tom. 2. Iiv. 5. poſt. tit. 10. p. 40. EX edicto reunionis Henri-
ci IV. Regis demonſtrat, principem nihil privatim habere,
ſed cuncta, quæ poſſidet ad domanium publicum perti-
nere. Etſi autem iſtas, quæ a principibus ſæpe plus juſto
liberalibus fiunt, alienationes & imminutiones regnerum at-
que provinciarum omnes non probemus, Ppræſertim, cum
illæ contra pacta cum Ordinibus provinciarum inita ſuſci-
piuntur, ſed tunc eas a ſucceſſore revocari poſſe, conce-
damus; attamen illud æquo animo ferre non poſſumus, quod
advocati fiſci eam doctrinam late nimis extendunt, quod in
iis etiam provincis, in quibus abſoluta principis nullisque
pactis reſtricta poteſtas eſt, revocationi bonorum alienato-
rum locum faciunt, quod auctores Gallos ſecuti omnia bo-
na, quorum poſſeſſionem aliquando princeps acquiſivit, ad
domanium referunt, quod omnem alienationem hujusmodi
bonorum, quæcunque ſolennia tandem adhibita fuerint,
nullam declarant, quod bona etiam exigua alienata revo-
cant, quod ei, qui illa bona fide emit, aut permutatione
acquifivit, id, quod pro iis dedit, non reſtituunt, quod
poſſeſſores præterea ad rationes fructuum diu a majoribus
eorum percçeptorum reddendas compellunt, atque hac ra-
tione etiam reliquis bonis eos exuunt-, quod nullam atque
aliqui nec immemorialem quidem præſcriptionem in his bo-
nis admittunt, quod bonum aliquod domaniale præſumi,
poſſeſſoremque contrarium probare debere iniquiſſime con-
tendunt. Hæc & ſimilia, quæ tamen vulgo ab advocatis

3

fiſci urgentur, impia ſunt, atque Jureconſulto boni & &α nn*⅓

ſtudioſo indigna.
M VII.
De ſeriptoribus rerum domanialium.

*

Non

6 MEDITAT. AD PANDECT.

.1 7. . .
Nſed libri etiam auctorum, qui de domaniis ſcripferunt,

referti ſunt. Maximus vero eſt ſeriptorum de camera & do-
maniis numerus. Res nova enim, regibusque & Principibus
nonnullis mire grata, non potuit non ſtudium plurium vi-
rorum doctorum excitare, qui & famoſum nomen ſuum red-
dere & in amicitiam principum atque Purpuratorum irrepere
ſtuderunt. Plerosque collegit & edidit Cbriſophorus Eriſius
in volumine, quod Jus domaniale inſcripſit. Accuratus ille

admodum fuit in colligendis ſcriptoribus, qui ad inſtitutum

ipfius pertinere videntur. Atque id providentiſſime cavit,
ne quem facile auctorem juribus domanialibus & camerali-
bus pauliſper adverſum inſereret. Omiſit itaque antiquiſſi-
mos de domaniis ſcriptores, Andream de Iſernia, qui primus
ex Ctis hoc argumentum pertractavit, Mattbaum de Ai-
&Gis, & reliquos, quod illi, tanquam in re nova, multa de
domaniis remiſſius, quam hodie fieri ſolet, & benignius
ſtatuant. Omiſit Gallos ſcriptores, quæ fortiter ſe Cho-

Dino ceterisque domaniorum patronis oppoſuerunt, Girar-

dum de lEtat & ſucceès des affaires de France l. 3. p. 175. au-
Rorem libri, qui les Surintendents des Finances de France
appellatur, aliosque. Omiſit elegantiſſima, quæ pro de-
fenſione Patkulii & ordinis equeſtris in Livenia contra
Reductiones Suecicas prodierunt, ſcripta. Taceo ce-
tera. Hi autem, quos congeſſit, operam dant, ut jura
fiſci, cameræ & domaniorum latiſſime extendant. Recen-
tiores pleraque ſua ex antiquioribus hauriunt, ut adeo vo-
lumen iſtud pervolventi unam eandemque rem ſæœæpius rele-
gere neceſſe ſit. Neque tamen propterea poſteriores com-
mode omittere potuit. Hi enim, quamvis anteceſſores ſuos
compilent, curant tamen, ut iis, quæ a majoribus inventa funt,

ſemper quid addant atque fiſco & cameræ novum quod-
dam

on ſolum autem iſtiusmodi doctrinis fora perſtrepunt,

tun

cavit
eral
dilſ⸗
im

7

4

ignin

ñ
—

SP. LDE CAVS ODII ERGAADV.FISCIEOR.FLAG. 537

Gamn privilegium, de quo antiqui non cogitarunt, addant.
Nec dubium eſt, quin illis, qui impoſterum de domaniis
ſcribent, eadem amplificandi cura futura ſit. Quodſi igitur

poſt aliquot annos aliquis iterum hujus generis ſcriptorum

collector exiſtet, alterumque juris oznanfat⸗ volumen edet,
poſteri noſtri faſtigium, ad quod illud tunc adductum vide-
bunt, mirabuntur, atque præſentis hujus nec non præteri-
ti ſeculi, domania arctis adhuc cancellis circumſeribentis,
modeſtiam ridebunt.

Doctrina de domaniis in jure naturæ fundeta non eſt.

mnes vero iſtæ, quas recenſuimus, de domaniis do-
Grinæ, neque in jure naturali, neque Romano, neque

Germanico, neque Canonico, neque feudali fundatæ, ſed
ab Italis excogitatæ, ad Gallos & ab his porro ad nos trans-

miſſæ ſunt. Excutiemus tantum in præſens jus naturæ,

oſtendemusque, ſecundum illud principem, niſi pacto cum

Ordinibus inito aut lege Ppublica imperii prohibeatur, bona
recte alienare. Magnum eſt Grotii nomen, multæque in
diſciplina juris naturalis auétoritatis. Is quidem de jure belli
ae pacis lib. 2. cap. 6. G. II. adverſus nos ſentit, & bona prin-
Ccipi a republica data alienari Poſſe, negat. Unam affert ra-
tionem, quod ſcilicet rex aut princeps in hujusmodi bonis
majus jus fructuario non habeat. Addit etiam Pufendorſus
de ure naturæ & gentium lib. 8. Cab. 5. F. 11. quod talis alie-
natio nocear ſucceſſori. Iſta autem argumenta nos a ſen-
tentia, quam tuendam ſuſcepimus, non dimovent. Nam,
quod ad primum attinet, quo Grotius aſſerir, regem tantum
uſumfructum non dominium i in illis bonis, quæ ipfſi a repu-
blica tribuuntur, habere, illud vero cum dignitate principis
& cum veritate pugnat. Nec opus eft iſta, quam fingunt
Tvom. I. XVYyYy ali⸗

—

538 MEDTTAT. AD PANDECT

aliqui inter regnum patrimoniale & non patrimoniale, di-
ſtinctione. In omni enim regno & principatu populus ab-
dicat ſe poteſtate ſua, omnemque, niſi pacto aliquid exci-
piat, in monarchiam ſuam transfert. Dominum ergo, non

adminiſtratorem aut fructuarium tantum bonorum publico-

rum conſtituit. Quod Populus potuit in republica libera, id,
Poſtquam ad unum imperium translatum eſt, hic unus jam
Poteſt. Hoc profecto, niſi arctioribus limitibus monarchiam
quam democratiam circumſcribere deterioremque Principis
quam populi conditionem reddere velimus, negari nequit.
Potuiſſe vero populum, cum liber eſſet, bona ſua alienare,

quis unquam in dubium vocavit? Ergo cur idem non poſſit
pPrinceps, qui nunc ſi non majore, certe eadem poteſtate &

auctoritate pollet. Accedit, quod, ſecundum rectæ rationis &
juris quoque civilis regulas, penes unumquemque poſſeſſorem

plenum perfectumque dominum eſſe cenſetur, niſi, initio ad-

quiſitionis aliud diſpoſitum fuiſſe, liquido demonſtretur. Sed,

ais, per hujusmodi tamen alienationes ſucceſſori nocetur, cui
eadem, quæ deceſſor habuit, jura & bona ſervari debent. Ve-

rum enim vero non videmus, quamobrem conditio ſucceſſo-
ris per factum anteceſſoris durior aliquantulum reddi ne-
queat. Succedit ille in jura, quæ hic relinquit, non etiam illa,

quæ, nulla lege obſtante, alienavit. Si anteceſſor debita con-

trahendo & bona domanialia oppignorando ſucceſſorem ſu-

um ad ſolutionem faciendam obligat, quod utique fatentibus

id ipſum Alexandro III. Pontifice in c. 1. X. de Solutionibui,
Grotio I. 2. C. 6. F. 13. & Pufendorfo l. S. g. 10. §. S. Poteſt, nonne

ita facto ſuo nocebit ſueceſſori? Quidni ergo idem poſſet per

alienationem, ad quam oppignoratio proxima via eſt. Sed in-
ſtas denique, ipſi reipublicæ damnolas eſſe has alienationes.
Non diffitemur, reditus ejus aliquantulum per illas imminui.
At iſtam tamen rationem ad revocandum non ſufficere puta-
mus.

n
1e
ate
Ut⸗

i.
dd.
l⸗
non
ico.

h

am
hiamn
cipis
git
are,

ola .

e
nis
ſorenn
fo.

hell
1. V.

ccell.

d .
4 col.

onihun
nom

letc.

delin⸗

tones

en.

m ſu.
Atlbuu

SP. L. DE CAVSODII ERGAADV. FlSCI EORFLAG. 539

mus. Actum eſt de fide publica, actum de Pprincipis aucto-

ritate: ſi omnia ea, ex quibus manifeſta in rempublicam uti-
litas non redundat, irrita ſunt; concident pleræque Pactio-
nes & fœdera, nullæ ſervabuntur pacis conditiones. Et quis
tandem cum principe contrahat & non Potius fidem ejus
tanquam vanam adipernetur, ſi ſciat, geſta ejus vel ab ipſo,
vel a ſucceſſore, vel a regni Proceribus per inanem utilitatis
publicæ ſpeciem reſciſſum iri. Hæc ſi quis recte conſideret,
animadvertet certe, doctrinam de promiſcua domaniorum
alienatorum revocatione pernicioſam potius reipublicæ eſſe.
Intelliget, utile eſſe potius, ut permittantur hujusmodi alie-
nationes, præſertim, cum illæ in cives fiunt, adeoque i impe-
rium & jus tributorum ſervitiorumque ſalvum manet. In-
tereſt enim reipublicæ, habere principem præmia, quibus
bene meritos ornet, ceterosque ad ſimilem virtutem inflam-
met. Intereſt nonnunquam, paratam ad uſus neceffarios Pe-
cuniam habere, illamque ex alienationibus & oppignoratio-
nibus bonorum publicorum redigere. Intereſt quoque, fidem
publicam conſervari, ne alii, cum falli eam ſæœæpius & legiti-
me alienata revocari vident, a Paciſcendo & cum Principe &
republica abſterreantur.

X.

Teccent advocati fiſci, gui ad revocationem privilegiorum
ſine juſta cauſa agunt.

[ huſtur porro eſt, quod advocati fiſci ad revocationem

privilegiorum ſemel legitime a principe indultorum te-
mere agunt. Equidem ſibi perſuadent, ea; quæ gratis in-
dulta ſunt, quandocunque iterum adimi poſſe. At parum
recte. Cum enim gratuitum privilegium donationis ſpecies,
atque adeo pactum fit, in pactis vero princeps privati jure
utatur, non debet tale pactum ſine juſta cauſa reicindi
XVyy 2 XI. Pee-

540 MEDFTAT. AD PANDECTY.

XI.
Peccan advopari NRiſci, qui auſas fiſci Jemper tumultuario pro-
ceſſu tractare, nec ordinem Iudieu Jervare volunt.

d aliam progredimur communis erga advocatos fiſci odii

cauſam. Contendunt quippe, ordinem in judiciis rece-
ptum ad ſe fiſci cauſas agentes haud pertinere, ſed immunem
eſſe principem ab omnibus ſolemnitatibus jure civili introdu-
Ctis. Itaque in ſuo exiſtimant poſitum eſſe arbitrio, cum hujus
Perſonæ & bonis patrocinentur, an ſolemnia iſta ſervare ve-

lint, an non. Et quoniam ut plurimum fifci intereſt, abbre-
viari lites, quo nimirum adverſariis ſe ſuaque defendendi fa-

cultas eo magis Ppræſcindatur, hanc indiſtincte foris obtrudere
conantur ſententiam: fiſci cauſam ſemper eſſe ſummariam,
neceſſe ſibi non eſſe, ut fatalia illa & terminos, uti vocantur,
Probationis, appellationis & reliqua obſervent, non probatio-
nem ſibi, ſed qualemeunque tantum demonſtrationem imponi
Poſſe &c. Denique eo rem deducunt, ut non ſummarium, ſed
tumultuarium prorſus proceſſum efficiant. Jam id equidem
Promti largimur, extra contractum, ſeu ubi nullum principem
inter & ſubditos intercedit ſpeciale vinculum, ſolemnitatibus
eum juris civilis minime adſtri ingi, quippe quo tanquam ſum-
mus in republica ſolutus eſt. L. Princehs 31. de LL.. l. 26. C. de
donat. int. vir. & ux. At plane aliter res ſe habet, ſi pacta, ſi

conventiones principem inter & ſubditos celebratæ dijudi-

candæ occurrant. Hic enim principis ac privati æqualem eſſe
debere conditionem, ipfa ratio fuggerit. Quodſi enim
Princeps cum privato contrahit, in omne id conſenſiſſe vi-

detur, quod , guin ineſt, nee poteſtatis vim deinde

opponere poteſt, quia huic paciſcendo ſemel renunciavit.
Quæ cum ita fint, Etra omnem dubitationis aleam poſitum
exiſtimamus, lites deſuper ortas eadem quoque ratione eſſe
decidendas. Qum enim ſecundum communem normam

con.

A,

tarn
too.

oni

ſeh

en

SP. L. DE CAVS. ODHERGAADV. FIGCI EOR. ELAG. 541

contraxiile Partes Præſutnaätu; ad eandem pacta dein erunt

dijudicanda; nec princeps ullas ſibi in ordine proceſſus vin-
dicçare poterit prærogativas, nili quas vel expreſſe ſibi reſer-
vavit, vel quæ pro qualitate ſeu conditione actionis ei tan-
quam paciſcenti competunt. Hæc ipſius Imperatoris ſenten-
tia eſt. Ita enim ille in L. un. C. de conductoribus & Cprocurate-
ribus, ive altoribas prædiorum fiſealium domus auguſtæ: Con-
dJuctorei, ait, bominesve acguſtiſſzimæ domus noſtræ, guotiens de
cauſa ad domum regiam pertinente aliquid quaſtionis emerſerit,

non dliter, Quam ex legum ordine, gaihas ſimiliter omne hominum

genus tenetur, vel excipiant vel inferent &c‿iones. Adde l. 3. C. de
conveniendis fiſci deb. Sed hoc non ſolum in pactis, verum
etiam in perſecutione delictorum, quæ a civibus committun-
tur, verum eſt. Enimvero taceamus licet, & hic contractum,
ſeu, quaſi contractum aliquem, quippe cum lis talis ſit, inter-
venire, ex hoc unico, quod defenſio juris naturæ ſit, adeoque

nemini auferenda, capite aſſertum noſtrum evidentiſſime po-

terimus comprobare. Quid enim defenſioni magis nocere po-

teſt, quam ſi defendentes legitimis priventur remediis famam,

vitam ac bona ſiia propugnandi? Juſtiſſime ergo Rex Pruſ-
ce in reſcripto quodam de XV. Novembr. anni Cclo 1o CcVI.
Ob wir zwar unſern Fiſcum mit uͤberfluͤßigen und ſchweren Be⸗
weiß nicht wollen beladen haben; So halten wir jedennoch davor,
daß, wenn es eine wichtige Sache betrift, oder auf Ehre, Leib
oder Leben ankommt, ſo dann a parte fiſci genugſamer Beweiß,
und nicht ſchlechte Beſcheinigung beygebracht, auch die Intereſ-
ſenten mit ihrer Gegen⸗Nothdurft gehoͤret, in levioribus deli-
tis aber und caufis keine Weitlauftigkeit verſtattet, ſondern
auf bloſſes Beybringen erkangt werden ſolle. Recte etiam Gai-
Iius I. Obſerv. 21. in cauſis exemtionum ſervato juris ordine

Procedendum eſſe, aflerit, & ICti Vitembergenſes apud

PBergerunm in Sapplemestis Diſcept. For. P. 2. p. 475. actio-
XVyV 3 nem

342 MEDTAT. AD PANDEGCTLI.
nem feudi privatoriam ad ordinarias referri debere, pro-
nunciarunt.

XII.

Peceant advocati fiſci, qui novas feloniæ ſpecies excogitant, &

temere ad privationem feudi agunt.

XII.
. Hijuria levis felonia non eſt.
XIV.

omiſſam inveſtituræ renovationem feudum non amittitur,

ſiquidem non dolus, ſed eulpa vaſalli intercedebat.

Jed in feudis maxime tyrannidem exercent fiſci advocati.
Innumeras enim excogitant feloniæ ſpecies, quæ neque
in jure, neque in æquitate fundamentum habent, illasque
vaſallis & feudorum poſſeſſoribus objiciunt, ut eos prædiis
oneroſiſſimo ſæpe titulo adquiſitis exuant. Impie profecto.
Duriſſima ſcilicet eſt iſta privationis poœna. Itaque non aliis
quam graviſſimis & in ipſo jure noſtro ſtatutis de cauſis in-
fligi debebat. Nihilominus ex factis nullius ſæpe momenti
feloniam eliciunt & atrocirer urgent fiſeci advocati. Rem

exemplis oſtendemus. Relatum mihi eſt a Præſide meo,

ICtis Vitembergenſibus, cum ipſe olim eorum collegio aſ-
ſideret, exhibita fuiſſe acta, in quibus fiſci advocatus felo-
niæ crimen intentabat vaſallo, qui a comite quodam im-
perü feudum tenebat. Objiciebatur vero idem ſolum, daß
er in einem an den Grafen abgelaſſenen Schreiben die gewoͤhnli⸗
chen Ohren⸗Titel, Gnaͤdiger Herr und Eure Gnaden, auſſen⸗
gelaſſen, und denſelben nur Hochgeehrteſter Herr Graf, inglei⸗
chen hin und wieder durch Abbreviaturen benennet. Etſi au-

tem, vaſallum ob injuriam domino illatam feudo privari

poſie,

.

e

SP. L DE CAVS.ODIIERGAADV. FISCIEOR. FlI. AG. 543

Poſſe, non negemus 2. E. 6. && C7. atque Mevio etiam P. y. dec.
25 8. n. 4. largiamur, denegationem tituli honoris injuriam eſſe,
attamen ad feudi privationem non quælibet injuriæ ſufficiunt,
ſed graves & inhoneſtæ in 2. F. 24. §. 2. requiruntur, inter quas
omiiſio ſolitæ illius compellationis parum recte connumera-
rur. Deinde aliqui ſimpliciter ad feloniæ ſpecies referunt, ſi

vaſallus negaverit, præœædium, quod poſſidet, feudale eſſe. At

ſecundum æquitatem & diſpoſitionem Juris Feudalis Longob.
2. F. 34. C. 3. tunc demum feudo privandus eſt, ſi fraudulenter
& ſciens hoc negaverit. Excuſabitur itaque, ſi heres rem in
hereditate repertam per errorem pro allodiali venditavit. Por-
ro communirer feudo Privari Poſſe vaſallum ajunt, qui in ju-
ribus feudo debitis negligentius verſatur eaque intercidere aut
uſucapi ab aliis, vel ſervitutes feudo induci patitur. Sed neque
hoc recte. Hujusmodi enim facta domino non nocent, quippe

qui, recepto poſt vaſalli filiorumque ejus mortem feudo, ea,

quæ vaſalli negligentia interiiſſe viſa ſunt, cuncta recuperat.
2. E. S8. Igitur nec æquum eſt, vaſallum ob factum, ex quo do-
minus detrimentum non ſentit, feudo privari. Dicunt etiam
vulgo, inceſtum a vaſallo commiſſum legitimam adimendi feu-

di cauſam eſſe. Sed Ludwell. in Syn. feud,. c. I17. Horn. Jurispr.

feud. c. 23. §. 17. & W'ernher. p. I. Obſerv. 4. jam diu contrarium
oſtenderunt. Denique ob omiſſam renovationem inveſtitu-
ræ feudum amitti ſimpliciter ſtatuunt, nullumque inter do-
lum & culpam diſcrimen admittunt. Male iterum. Lotha-
rius certe Imperator 2. FE. 52. §. 3. ad feudi privationem do-
lum neceſſario requirit. Id quod æquitati etiam convenit.
Juſtior itaque ſententia eſt, ob omiſſam inveſtituram, ſiqui-
dem culpa tantum & negligentia vaſalli intervenerit, non
feudum auferri, ſed mulctam tantum imponi poſſe. Quam
ſententiam noſtram etiam Gailii 2. Obſerv. 48. n. 9. & Ber-

geri in Eleltis Diſcept. For. p. 1304. auctoritas firmat. Igi-
tur

44 MEDITAT. AD PANDECT.

tur Cti Helmſtadienſes eam menſe Majo anni c1o 15 ccxVH.
in deciſione illuſtris controverſiæ ſecuti ſunt: Es kommt le⸗
diglich darauf an, ob Beklagtens hohe Herren Principalen da⸗
durch, daß ſie die dem Lehnherrn ehemals gegebene Curalien geaͤn⸗
dert, die viele ihnen zur Lehens⸗Empfaͤngniß geſetzte Termine vorbey
ſtreichen laſſen, und die lehnherrlichen Schreiben anzunehmen ſich
geweigert, eine ſolche ſtrafbare Felonie begangen, weshalben ſie ih⸗
rer Lehn⸗Guͤter entſetzet werden koͤnten. Nun ſuchet zwar Klaͤger die

affirmativam mit Anfuͤhrung unterſchiedener textuum juris zu be⸗

haupten. Dennoch aber und dieweil die Poœrna privationis nur als⸗
denn ſtatt findet, wenn der durch Unterlaſſung der renovationis
inveſtituræ oder ſonſten begangene Lehens⸗Fehler ex dolo, nemlich
entweder aus der offenbaren Verachtung des Lehn⸗Herrn, oder aus
dem Abſehen das dominium directum zu intervertiren herflieſſet,
hingegen dergleichen contemtus, dolus und cupiditas interver-
tendi dominmium dire ctum noch zumal allhier nicht vorhanden iſt,
geſtalt Beklagtens hohe Principalen ſich allemal deutlich erklaͤret,
hen, ſondern nur die erlangte Fuͤrſtliche Wuͤrde zu erhalten, welche
ihrem Beduͤnken nach durch Beybehaltung der alten Curalien und
Titular⸗Abbruch leiden wuͤrde, worzu ferner kommt, daß ſie doch aus
dem erſten Kayſerl. Reſcript ein nicht ganz unwahrſcheinlich Argu-
ment vor ſich gehabt, und dadurch nicht wenig in ihrer Meynung,
ob muͤſſe der Lehene⸗Actus bis zu Austrag des obgedachten Streits
ausgeſetzet bleiben, beſtaͤrket worden; So glauben wir, es ſey das
hierunter etwa vorgegangene Verſehen ihnen, wenn ſie ſich diesfals
geziemend entſchuldigen, zu verzeihen, und die angeſtellte Privato-
rien⸗Klage aufzuheben. Gleichwol da obangefuͤhrter Maſſen das
Durchl. Haus Weymar nicht noͤthig hat, den Lehens⸗Actum laͤnger
anſtehen und ſich aus ſeiner Poſſeſs ſetzen zu laſſen, Beklagtens hohe
Principalen aber bey der in unſerem Urtheil angehaͤngten Er⸗
klaͤ⸗

ſuchten ſich ihrer Lehen Pflicht und Schuldigkeit nicht zu entzie⸗

—

—— —

9

SP.L. DE CAVS. ODIIERGAADV. FISCI EOR. FL AG 545

klaͤrung und Vorbehaltung ihrer Rechte und Litispendenz nichts

befuͤrchten duͤrfen, wenn ſie gleich die Inveſtitur qauf der alten Art
mit den vormals gewoͤhnlichen Curialien empfangen, und bey ſol⸗
cher Bewandniß die fernere Verweigerung auf eine Verachtung
des Lehenherrn und Verkleinerung ſeiner Jurium hinauslaufen wuͤr⸗
de; So haben wir ihnen die Lehen ohne weiteren Verzug nach der
alten Form bey Verluſt der Lehen⸗Guͤter, jedoch ihrer Titulatur

und der dieſerhalb angefuͤhrten Litispendenz unbeſchabet, zu em⸗
pfangen, anbey die durch dieſen Proceß verurſachte Koſten zu er⸗

ſtatten, auferleget. Tacemus alias cauſas, quas advocati fiſei

adhuc quotidie excogitant; & ad amiſſionem feudi ſufficere

putant. Videas non raro, hanc actionem intentari; & felo-
niæ crimen objici Valallis, „ qui aliò civili judicio & in pPecu-
niaria cauſa a principe conventi non ſtatim ceſſerunt, ſed ſua
animoſe defenderunt; qui in defenſione hujusmodi 5 Ut liti-

gantium mos eſt, verbis paulo liberioribus uſi ſunt, qui a

ſententia Principis iniquiore ad ſumma tribunalia imperii pro-
vocarunt, gui mandatis principis injuttis ſæpe, ſtatitn mo-
rem non geſierunt, ſed exchſationes ſuas prius attulerunt &c.
Exempla ejus rei quisquis videre deſiderat, excutiat modo an-
nales„ qui hiſtoriam funeſtiſſimi belli per triginta annos in
Germania geſti continent, cui bello potiſſimam fere cauſam
actiones illæ privatoriæ, quæ ordinibus imperii & nobilibus
immediatis, ut ex querelis eorum appar. et᷑ „ frequentiſſime
intentabantur; dederunt.
. XV.
Peccant advocati ſiſci, qui litibus privatis cauſam fhei
intermiſeent.

Seder cum cancellos quos huic ſcripto ab initio præfinivi-

mus; nOs jam exceſſiſſe, animadvertamus, cetera, quæ
dicenda reſtant, in compendium redigemus. Ea quoque
Tom., I. 222 fes

546 MEDITTAT. AD PANDECT.

res non minimum advocatis fiſci odium conciliat, quod ſæpe
publicam fiſci cauſam privatis litibus intermiſcent. Penden-
te enim judicio inter privatos, ipſi cauſam aliquam quærunt,
ex qua fiſci nomine intervenire, alteriusque litigantis patro-

cinium oblique ſuſcipere poſſint, contra diſpoſitionem juris

in tit. C. ſiſcus vel respublica proxurationem. Id quod iis ma-
Xime in locis fir, ubi advocatis fiſei facultas data eſt „ Con-
troverſias etiam privatorum ſuſcipiendi & agendi. Videas
ibi nonnunquam, advocatum ex privata publicam cauſam fa-

cere, &, quod ſub Domitiano tyranno ſecundum Plinium

lib. 5. ép. I. frequens erat, adverſarium capitis reum conſti-
tuere, aut tamen in bonorum periculum adducere. Retu-
lit mihi Cl. Præſes, acta aliquando ad collegium, cui aſſi-
det, miſſa fuiſſe, in quo advocatus fiſci ab initio privato
clientis nomine rei vindicationem inſtituerat „ deinde, cum
contra ſe judicatum iri animadverteret, fiſci nomine inter-
venerat, remque tanquam ad fiſcum devolutam, a quo por-

ro illa in clientem ſuum derivari debebat, petierat; alio

tempore fiſci advocatum, cum etiam tanquam privatus liti-

gaſſet, atque jam de refellenda adverſarii probatione labo-

raret, ſubito fiſci nomine comparuiſſe, & falſi crimen ad-
verſario propter documentum quodammodo ſuſpectum ab
eo exhibitum objeciſſe. Hæc & ſimilia ineommoda non me-

lius evitahuntur, quam, ſi advocatis fiſci amplum ſatis ſa-

larium conſtituatur, atque illi ceterum a cauſis Privatis ab-
ſtinere jubeantur. Vide Ord. Cam. P. I. tit. 15. §. 3. Und
nach dem jetztgedachtes Kaiſerlichen Fiſcals und ſonſt eines an⸗
dern Procuratoren Amt nicht wohl bey einander beſtehen moͤgen,
ſo ordnen wir, daß hinfuͤhro der Fiſcal und ſein Adpocat allein
die fiſcaliſchen Haͤndel auswarte, und nicht andere Sachen anneh⸗
me, Idem repetitur in tit. 16. §. y.
XVI. Pec-

— — — — ——

—

— — — j. „7 —

01⸗

SP.L. DECAVS. ODIIERGA ADV. FISCIEOR. Fl. A G. 542
XvVI.

Peccant advocati fiſci, gui delinquentes potentes, aut locupletes,
aut amicos non perſequuntur. .

Taterdum vero etiam omittendo peccant fiſci advocati, dum

1accuſationes debitas adverſus palam delinquentes, ſi po-
tentiores & locupletes ſint, non inſtituunt, atque tantum in-
ferioris conditionis homines perſequuntur, dum item gratia
vel pecunia corrupti vel ab accuſatione cœpta deſiſtunt, vel
etiam cum reis colludunt, atque eos tam frigide oppugnant,
ut illi non poſſunt non abſolvi.

XVII.
Peccant advocati fiſci, qui nullam contra fiſcum præſeriptio-
. nem admittunt.
ſt etiam illud iniquum, quod advocati fiſei nullam contra
fiſcum admittere velint præſcriptionem, ſed lites, quæ
per centum annos & ultra ſopitæ jacuerunt, ſuſcitent iterum,
& acerrime perſequantur. Juvant illos egregie Cti illi re-
eentiores, qui præſcriptionem etiam immemorialem, quod
præſidium tamen antiqui DD. civibus ſemper reliquerunt,

contra principem locum habere negant. Sed de hac peri-

culoſiſſima ſententia jam conqueſtus eſt Præſes meus in diſ-
Jertatione de Aſſentationibus g Ctorum §. 19.
XVIII.
Peecant advocati ſiſci, gqui fiſco actiones a privatis cedi curant.
Nee illi advocati fiſci excuſari debent, qui actiones dubias
privatorum fiſco cedi curant, ac deinde ceſſas fiſci no-
mine inſtituunt, adverſariosque potentia opprimunt. In-
digne profecto & contra juris noſtri diſpoſitionem, quo pri-
Vati actiones, quas contra privatos alios habent, principi

& fiſco vel donare L. 22. §. 2. de jure Eſei, vel in ſolutum
22 2 dare

548 MEDITAT. AD PANDECT.

dare L. I. C. ne ſiſcus vel respublica procurationem, vel per
modum transactionis cedere L. 2. & 3. Q. eod. vel in teſta-

mento relinquere LZ. 91. de bered. inſtit. vel quocunque alio
modo deferre E. 2. C. ne liceat potentioribus patrocçinium liti-
gantibus præſtare vel actiones in ſe transferre prohibentur.

XIX.
Peccant ocati ſiſei „ gui temere ad reſciſſionem contractuum
a fiſco initorum agunt.

mprobum porro eſt, quod advocati fiſci ad reſeiſſionem
contractuum a principe vel adminiſtratoribus ejus legiti-
me celebratorum agunt, cum privatos inſignem ex iſtius-
modi contractu utilitatem Percipere animadvertunt. Ni-

hil frequentius in foro videas, quam eos, qui vectigalia, præ-

dia vel alias res fiſci ad certos annos conduxerunt, durante

conduétionis tempore turbari, ſiquidem induſtria ſua ex re

id effecerunt, ut majores Penſione ſua fructus conducta ca-
Piant. Quod quam ſit iniquum, jurique contrarium, unus-
quisque intelligit. Vide modo L. 3. C. de fundis patrim. .
pen. C. de omni agro deſerto. L. I. C. NWe Keus rem.

Peccant advocati fſei, qui adminiſtratores rerum Eiſcalium eb
damnum caſu fortuito datum conveniunt.

M'ena ſæpe adminiſtratoribus rerum ſiſcalium ab advoga-
tis fit in juria. Equidem non inficias ibimus, illos non
ſemper ex fide res ſibi Commiſſas adminiſtrare, ſed ſuo ma-
gis lucro intentos emolumenta fiſei negligere aut in pro-
priam utilitatem impendere. At nonnunquam viri cordati
juſtique, etſi officio ſuo, ut par eſt, fungantur, nequeunt
tamen, quia homines ſunt, caſus omnes & infortunia præ-

videre. Itaque accidit interdum, ut negotium optima fide

ab

. 2
2

—

probare delere, quod intendit.

SP. L. DECAVS. ODII ERGA ADV. FISCIEOR. FLAG. 549

ab illis ſuſceptum & geſtum fiſeo damnoſum evadat. Tum ve-

ro advocati fiſci improbiſſime poſtulant, ut damnum illud de

ſuo ſarciant adminiſtratores, atque, ut ſub ſĩ pecie juſti hoc faci-
ant, dolum, vel culpam aliquam viris innocentiſſimis affingunt.

Peceant advocati fiſci, qui rationes diu expunktas
retraltant. .
ſt quidem hoc fiſci privilegium, quod redditæ ab admini-
ſtratoribus ejus rationes, etſi ſubſcriptæ jam & expunctæ
fuerint, adverſus eum ipſum, qui adminiſtravit, intra vigin-
ti, adverſus heredes vero intra decem annos retractari que-
ant. L. 13. §. I. de diverſis temporalibus præſeriptionibus. Sed
advocati fiſci ne contenti quidem iſto jam ſatis longo ſpatio,

etiam ultra id progrediuntur, & rationes ſæpe a triginta vel

quadraginta retro annis redditas, atque expunctas retractant;
atque heredes potiſſimum, quibus difficile eſt de factis de-

functorum reſpondere, acerrime perſequuntur.

Pecsant advocati Rſci, , , adverſus quos agunt, ad
edendum poſſeſſionis titulum compellunt. H
E* hoc quoque manifeſte iniquum, quod advocati fiſci
1 poſſeſſores, cum quibus litigant, ad edendum poſſeſſio-

mnis ſuæ titulum gompellunt. Equidem communi iſti ſenten-

tiæ, quod regalium poſſeſſores ad edendum titulum obli-

gentur, contradicere in præſens nolumus; ſed id tantum
improbamus, quod ad omnes res, quæ nomine fiſci vindi-

cantur, hæc doctrina extengatur, cum tamen ſecundum UI-

pianum in L. zy5. de jure ſiſci decretum ſit & conſtiturum ab

imperatore Severo, nullo modo exigendum, gueimn probare,

ENDE HAPEAT, circa delationes fiſcales, Jed delatorem
Z 22 3 XXIII.

550 MEDITAT. AD PANDECT.
XxIII.
Peccant advocati fiſci, qui in actionibus ceſſis non jure cedentis,
Jed privilegio fiſci uti volunt.
4 ccidit interdum, ut fiſcus, dum vel bona delinquentis

occupat, vel debitum aliquod ſibi cedi curat, in pri-

vati jus ſuccedat, & actionem in ſe transmiſſam inſtituat.

Tum vero male iterum advocati fiſci privilegiis ſuis utuntur,

cum tamen jure cedentis, ſeu ejus, a quo cauſam habet fi-
ſcus, uti deberent. Clare eſt juris noſtri in L. 6. pr. de jure
Vſei diſpoſitio: Fiſeus cum in privati jus Juccedit, privati jure
pro anterioribus ſuæ ſucceſſionis temporibus utitur, ceterum,
poſteaquam ſucceſſit, babebit Privilegium ſuum. Secundum
quam legem a Ctis Vitembergenſibus menſe Majo anni
cIo 1o CcIX. judicatum fuiſſe, a Præſide accepi, in caſu, quo

creditor actionem contra debitorem ſuum jam inſtitutam

fiſco ceſſerat, fiſci vero advocatus eam ad forum, in quo
cauſæ fiſcales ex privilegio tractabantur, trahere conabatur.
Tum vero reſponſum fuit, non poſſe fiſcum ſibi amplius
jus, quam quod cedens habuit, vindicare L. 5y. C. de hered.
& &. vend. atque debere adeo judicium ibi, ubi cœptum
fuerat, continuare, nec ad ſuum forum trahere: Dieweil
Arnold Heinrich, von welchem die gegen Otto Ludewigen erho⸗
bene Klage dem Fiſco uͤberlaſſen worden, nicht vor der Com-

miſſion, ſondern vor der Regierung Recht zu nehmen verbun⸗

den, ſo iſt der Fiſcalis nicht coram commiſſione, ſondern vor
der Regierung die von Arnold Heinrichen cedirte Action fortzu⸗
ſetzen ſchuldig. Neque Kulando de Commiſſariis P. 4. L. 8. C.
8. n. 8. aſſentire poſſumus, exiſtimanti, fiſcum intervenien-
tem cauſam ad ſuum judicem revocare.
Peccent advocati fiſci, qui vano populi vumore ad agendum
vel accaſandum inducuntur.
Dicen-

—

— - 1

un

ſe

am
gud
tut.
ins
fed⸗
tm
e
e

i,
1Nen

t⸗
l.

SPL. DE CAVS. ODIIERGAADV. FISCIEOR. FLAG.55r

icendum etiam eſt, ſed paucis, de his, qui non per do-
lum quidem & calumniam aliis litem ſuſcitant, ſed ta-
men leviſſimis cauſis, maxime vanis rumoribus populi ſeſe
ad accuſandum induci Patiuntur. Debebant melius obſer-
Vare Conftitutionem Caroli E. qui art. 25. ad hoc, ut rumor
indicium aliquod faciat, requirit, daß ſolcher boͤſer Leumuth nicht

von Feinden oder leichtfertigen Leuten, ſondern von unpa rtheyiſchen

redlichen Leuten komme. Egregie quoque imperatores in L. 12.
§. 1. C. de banist Vanaæ, inquiunt, voces popuii non Junt audien-
g&. Wec enim vocibus eorum credi oportet, 4t ando , innocenten
condemneri deſi derant.
XXV.
Peccant advocati kſci, qui in proceſſu lrimamn Ribi
Jemper ſorippum vindicant.
I quoque improbe & contra receptum in judieiis ordinem
advwocatiffiſci poſcunt, ut, cum accuſant, vel agunt, ipſi
Poſtremum ſeriptum, quod ne quidem cum reo communi-
cari ſemper volunt, proponant. Ita vero reo, cujus reſpon-
ſio ultima in actis eſſe debebat, magnam defenlionis partem
adimunt. Quapropter & judices æqui bonique amantes vel
ſcriptum ejusmodi poſtremo loco ab advocato fiſei exhibitum

in ſententia ferenda plane negligunt, vel, ut ante omnia cum

reo communicetur, interloquuntur. Exemplum elegans
W. ernberus in Olſervationibus Forenſibus P. 2. O. 479. exhibet.

XXVI
Teccant advocati kſci, qui omues res repertas W vik-
dicant & ad regalig trabunt.
Lenidue advocati fiſci peccant, qui omnia, quæ alicujus
momenti ſunt, & a privatis per intentionem aliisque
modis legitimis acquiruntur, fiſeo tribuunt, qui theſauros
in fundis Privatis repertos vindicant „ qui jura lapicidinarum
cal-

552 MEDITTAT. AD PANDECT.
calcis fodiendæ, carbonum foſſilium, aliaque innumera ad
regalia trahunt. De hujusmodi hominibus jam ſuo tempore
Juvenalis Satyra IV. conqueritur:
S quid Balfurio; ſi eredimus Armillato,
Quicquid conſpieuum pulerumque eſt æquore toto,
Res ſiſci ot, ubicunque natat.
& paulo ante:
Inquiſitores agerent eu-

m remige nudo,
Non dubitaturi, fugitivum dicere piſcem
Depaſtumque diu vivaria Cæſaris: inde
Elapſum veterem ad dominum debere teverti.

