
COKkOLELEeARIVM.

Jus naturæ in bruta non cadit, quidquid etiam Secbilterus
Exercit. I. Coroll. I. ad defenſionem Ulpiani dicat.

—

1a⸗

e

e
d
Pi.
Inn
ter-

hie

Ut .

jr.

1,,

.

SP. IV. 5 U RE PV 1I00 2

SPECIMEN IV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
BFBVRSVS A TII I TII. .

JvRE PVBLICO

PVBEICE PROPOSITVM

4
OANNE HENRICO DE VSLAR

GOSLAR. SA X.

D. V. AVG. ANNI CI9 I9 CC XIII.

* — . TI.
Monopolium juris publici ad g os non pertinet.

. onopolia uti commerciis in republica maxime no-
M cent, ſic quoque inter eruditos non minore dam:
no bonass literas afficiunt; quas tunc lætiſſime efflo-
reſcere videmus, cum, qui fidueiam ſtudiorum ſuorum ha-

bent, bonas artes tradere non prohibentur. Sed hac in re
aliquando etiam Ctos peccafle, animadvertimus. Equi-

dem juris naturalis & publici diſciplinam ad illos etiam per-
tinere, nemo hucusque extitit, qui ferio negaret. At

quod aliqui eorum eam fibi ſolis arrogant, ceterosque
oemnes ab eadem excludunt, in hoc graviter peccant.
Imprimis dici non poteſt, quantum hæc arrogantia dam-
num juri publico attulerit. Extiterunt olim, qui jus pu⸗
blicum non, niſi ex jure Juſtineaneo & legibus ſcriptis,
haurifi debere, affirmarent, omnesque acleo „ quæ inter
Principes nafcerentur, controverſias exinde deciderent;
qui, ſi quæ inter ilios de juribus & Prætenſionibus ut vo-
cant,

*

32 MEDITAT. AD PANDECT.

cant, lis oriretur, actionem finium regundorum inſtituendam
eſſe, aut eum, qui terras alterius invaſiſſet, crimen termini
moti commiſiſſe, jura electorum ex titulo de Oficio prafecti
prætorio, quo nomine Fridericus Sapiens Elector Saxo. in di-
plomate academiæ Vitembergenſi dato inſignitur, ceterorum
principum ex tirulo de Oficio prafidis deſumenda eſſe, dice-
rent. Taceo certas ineptias, quibus jus publicum adeo inqui-
narunt, ut in eo repurgando adhuc viri ſolide docti occu-
pentur. Neque Germani Cti ſoli hac in re peccarunt.
Idem exteri quoque fecere, ut in cauſis ad ſtatum publi-
cum regni ſui pertinentibus non aliud, quam ad jura
Juſtinianea, refugium haberent. Quis riſum teneat, cum in
annalibus regni gallici legit, quid a Ludovico XIII. circa an-
num CIo IO C XXXIV. factum ſit? Frater ejus, dux Aurelianen-
ſis, in diſſidio cum rege ad ducem Lotharingiæ confugerat,
atque contra voluntatem regis ſororem ducis in matrimoni-
um duxerat. Eares non parum regis Riceliique animum of-
fenderat. Igitur ambo vindictæ cupidi, ne quid tamen contra
leges feciſſe viderentur, JCtos conſulebant. Facile fuiſſet
conſilium, ſiquidem hi illud ex naturali & publico regni, cu-
jus vaſallus dux Lotharingiæ erat, jure ſumere voluifſent.
At hoc Cto indignum videbatr. Itaque actionem aliquam
ex jure Juſtinianeo circumſpiciebant, qua rex uteretur. Com-
modiorem vero reperire non potuerunt, quam accuſatio-
nem de raptu. Hanc ut publice rex non ſine ludibrio ad-
verſus ducem ſororemque ejus intentaret, effecerunt. Mi-
ror profecto, legulejos iſtos de actione utili de ſervo corru-
Ppto non cogitaſſe, quam certe arg. L. 1I4. §. I. de ſervo cor-
rupto veroſimilius, quam illam de raptu, inſtituiſſent. Sed
abſurda hæc inde proficiſcuntur, quod Cti quidam juris
publici monopolium ſibi vindicant atque id ex legibus
Juſtinianeis tantum hauriendum putant. Nos reétius
edocti

Sp. IV. DE IVRE PVBLICO. 33

in edocti, æquales in eo eſſe Cti & hiſtorici partes, ſcimus,
inm agdeo, ut neuter ſine altero quidquam i in eo præſtare poſſit.
i Itaque, quisquis jus publicum vel tradere vel conſilia exinde
d. dare vult, aut [Ctus ſit hiſtoriarum peritus, aut hiſtoricus,
fuan legum ſcientia inſtructus, oportet.
ei⸗ Furis publici eum Privato arctiſſma eſt cognatio.
un triusque juris idem ſcopus eſt, ſalus nempe reipublicæ.
dl⸗ Nam & hanc ſupremam in jure civili legem eſſe, nemo
jura unquam dubitavit. In eo aliquantulum differunt, quod jus
in Pprivatum iſtam ſalutem, ſingulis civibus bene proſpiciendo
“ SS de perſonis, bonis, juribus & delictis illorum diſponendo,
ANek promoveat; jus publicum autem illa tractet, quæ directo ad
erat, utilitatem reipublicæ tendunt; atque adminiſtrationem ejus, .
oni- jura Procerum & alia hujus generis concernunt. Interim
n Of. multa ſunt capita, in quibus ambo jura accuratiſſime con-
Onltte veniunt. De communi utriusque fine, ſalute ſcilicet pu-
ilet blica, jam diximus. Deinde ambo jura ad diſciplinam
c. unius, [Cti ſcilicet, pertinent. Tum aliquot doctrinæ; in
iſe quibus publica & privatorum ſalus æqualiter vertitur, in
un utroque jure pariter tractanfur. Sic doctrina de judiciis &-
(u. proceſſu non minus legibus civilibus;, quam publicis con-
ln. tinetur, cum ea & ad Privatorum & ad pubhlicas proccrum
. cauſas Pertineat. Ita quoque crimen de vi publica in am-

. bobus juribus tractatur, quia Per id & publica & Privata ſe-
W,õ curitas læditur. Denique cum in controverſüs principum
cor. jus commune obſervari jubeatur, Ord. Cain. P. 2. tit. 4. ac-
dq cidit ſæpiſſime „ut deciſio cauſæ cujusdam Publicæ ex Pri-
vato jure deſumenda ſit. Sed & vice verſa jus publicum in-

juns
terdum ad dirimendas controverſias Privatas adhibetur.
gi
tmeud aliquot exemplis oſtendere, non pi igebir
e

egocti 8

34 MEDTTAT. AD PANDECT.

III.
Privilegia ab epiſcopis Germaniæ, qui ſtatus imperii non ſunt,
contra jus commune civibus indulta, nullius momenti Junt.

Menſe Majo anni cio 1o CccCXI. ſententia Ctorum Vitem-

bergenſium ſuper hac controverſia expetebatur. Eques
aliquis in prædio ſuo, civitati cuidam vicino, jus coquendæ
& vendendæ cereviſiæ per aliquot annos quiete exercuerat.
Ei tunc civitas iſta litem hac de re excitabat, atque funda-

mentum actionis ſuæ ponebat in jure, quod in plerisque

Germaniæ provinciis conſuetudine receptum, in Saxonia
vero, ubi lis iſta agitabatur, etiam lege publica ſtabilitum
eſt, ut pagi & villæ, non ultra unum miliare a civitatibus
diſſitæ, cereviſiam coquere & vendere nequeant, ſed emo-
lumentum hoc ſolis urbibus relinquere neceſſe habeant.
Eques contra afferebat literas inveſtituræ majoribus ſuis
a Michaele, epiſcopo Merſeburgenſi, datas, quibus ſimul
Privilegium, ut ipſis coquere & vendere cereviſiam liceret,
continebatur. Iſtud privilegium magnopere impugnabat ci-
vitas, ſed non minore contentione tuebatur eques. Lis
tota privatam tantum utilitatem reſpiciebat. Eam tamen
ex Principiis juris publici decidere oportebat. Scilicet quæ-
ſtio eo redibat, an epiſcopus Merſeburgenſis privilegium

contra jus commune indulgere potuerit. Soli principi fa-
cultatem iſtiusmodi privilegia tribuendi competere, etiam
juris Romani interpretes propter L. I. §. 2. de Conſtitutioni-
bus principum fatentur. Neque aliud jure publico Germa-

niæ conſtitutum eſt. At dubium remanet, quis ſecundum
illud princeps dicendum ſit. Nos principem hic unum-
quemque vocamus, qui legislatoria poteſtate inſtructus eft.
Itaque hoc nomine non cæſarem ſolum, ſed ceteros omnes
ordines imperii, quibus ex Inſtr. Pacis Oſnabr. art. 8. ſupe-
1IO-

ci

ſunt,
nt.
tem.
Jes
ende
lerat.
inda-
Se
Onia
tucm
s
eino⸗
eant.
ſiis
ſimul
ceret,
dat ei⸗
LS
tatmen

t e .

egium
ipi ſa-
etiam
Utioni-

erma-

Indum
unuf-
us elt.
Omhnes

8 ſipe.

110.

rioritas territorialis competit, atque inter hos etiam imme-

SP. IV. DE IVRE PVBLICO. 35

—

diatos comites, barones & prælatos, nec non civitates impe-
rii comprehendimus. Excludimus autem, qui principis qui-
dem nomen gerunt, leges autem ferre nequeunt, quales ſunt
Principis filii, etiam hereditarii, quamdiu pater vivit, item
apanagiati, & uxoles principum. Quid vero de epiſcopis & ar-
chiepiſe opis dicendum? Illis omnibus dignitatem principis
tribuunt juris canonici DD. atque ad C. 37. X. de Præbendis,
ubi epiſcopatus culmina dignitatum vocantur, provocant. At
in imperio noſtro magna eſt inter illos differentia. Alii enim
eorum ſuperioritate territoriali gaudent, ſolique imperatori
tanquam imperatori, parent. Et hi proprie principes vocan-

tur. Alii vero principibus & ordinibus imperii aliis, quod ad

terras ſuas, ſubſunt. Atque hi, tametſi communiter principes
vocentur, re veraà tamen tales non ſunt, & propterea neque
leges condere, neque privilegia indulgere poſfſunt. Catalo-
gum hujusmodi archiepiſcoporum & epiſcoporum nectere,
noſtri jam non eſt inſtiruti. Inter illos, qui archiducibus Au-
ſtriæ ſubjecti ſunt, præcipuus eſt archiepiſcopus Pragenfis,
epiſcopi Vindobonenſis, Gurcenſis, Neuſtadenſis & alii. Ar-
chiepiſcopo Salisburgenſi paret epiſcopus Chimenſis. Tres
epiſcopatus, Brandeburgenſem, Havelbergenſem & Lu-
buſſienſem Elector Brandeburgicus, teſte Conringio ad Lam-
pad. Part. 3. C. 6. §. 4. jam tum ſeculo ſexto decimo, pro-
ductis in judicio publicis documentis, ſuo marchionatui

vindicavit. Tres quoque iſti epiſcopatus, qui in territorio

Saxonico continentur, Miſnenfis, Merſeburgenſis & Naum-
burgenſis, tametſi inſignibus aliquot juribus & regalibus
Præ ceteris ſubjectis fruantur, tamen ſuperioritate territo-
rü, &, quæ ex hac dependet, legislatoria poteſtate præ-
diti non ſunt, ſed Electorem Saxoniæ principem ſuum ag-
noſcunt. Id quod olim jam validiſſimis argumentis Joh.
P 2 Tri-

36 MEDITAT. AD PANDECT.

Fridericus Elector contra Julium Pflugium oſtendit apud
HNortlederum de cauſis belli Germanici Tbm. I. Iib. 8. cap. II.
& Zom. II. lib. 5. cap. 18. Quapropter cum ſine jure leges
ferendi facultas quoque privilegia concedendi ſubſiſtere ne-
queat, non dubitarunt [Cti Vitembergenſes, privilegium 8
iſtud irritum declarare: Es iſt der von Biſchof Micheln anno
1560. ertheilte Lehnbrief, in welchem die Worte: allerley Bier
und Wein zu ſchenken, eingeruͤcket worden, nicht zu attendiren,
in Erwegung, daß ermeldeter Biſchof keine ſuperioritatem ter-
ritorii gehabt, alſo keine Freyheit und Privilegium wider die
Landes⸗Ordnung geben koͤnnen.

—

Falſa Fun documenta ſeculi ſexii decimi, in quibus mentio ⸗
* Churfuͤrſtlicher Durchlauchtigkeit.

Offerebantur collegio JCtorum Helmſtadienſium acta,
quibus cauſa inter privatos agitata continebatur. In
illis actor inter cetera documenta privilegium aliquod ſibi
ab Electoribus Brandenburgicis ſeculo ſexto decimo tribu-
tum afferebat, in quo Electori ſemel atque iterum titulus
der Durchlaͤuchtigkeit dabatur. Equidem principes electo-
res iſtum ſibi titulum jure optimo vindicare, ignotum no-⸗
bis non erat. Sed id etiam ex ſeriptoribus ] juris publici &
monumentis veteribus noveramus, titulum iſtum ſeculo
ſexto decimo recentiorem eſſe. Serenitatem jam Zeno im-
pPerator in L. 3. C. Ubi Senatores uſurpavit. Eandem ſe-
renitatem quoque Richardus imperator in edicto de anno
CID CCLXII. quo civitas imperialis Tigurina ab iniqua pro-
ſeriptione eximirur & imperio afleritur „ ſibi adſcribit
apud Goldaſtum Conſtit. Imper. tomo I. p. 308. At vocem
germanicam Durch läͤuchtig gkeit, inuſitatam antea, ſeculo de-
mum

eitiuft

Al,
I. I
00 ſbt
tribr.
tirulns
electo.
Dtum nO.
ublic6
n ſeend⸗

Zeno iUi -

nden ſ⸗
de Aund
iqua br.
dleil
At Weñ
ſeenlo E.

Aludd

SP. IV. DE IVRE PVBLICO. 37

mum ſeptimo decimo Bavariæ duces, ut Oldenburg. in
Limn. enucl. L. 20. C. 18. n. 8. docet, invexerunt, a quo tem-
pore electores, omiſſo vetere tirtulo Churfuͤrſtliche Gnaden,
hunc novum adhibere ceperunt. Quibus rationibus com-
moti, documentum iſtud tanquam ſpurium & ſuppoſititium
rejicere non dubitavimus. Id tamen haud inficiamus, ri⸗
tulos erleuchtet, irrlaͤuchtig, durchlaͤuchtig longe veruſtiores
& ſeculo jam quarto decimo cognitos fuiſſe. Sic in Aurecæ
Bullæ cap. 7 Electores erleuchte appellantur. Quin Schbhilte-
rus in Inſtitutionibus juris publici tom. 2. p. 312. diploma
anni cIo ccCcCCX. affert, in quo Rupertus imperator aller-
durchlaͤuchtigſt vocatur. At vocem Durchlauchtigkeit, nuſpi-
am in antiquiorum ſeculorum monumentis reperies.

R . V. . . . .
Pluralitas votorum locum non babet inter princibes plures in
communione viventes.

„

V ideamus porro exemplum;, ubi controverſia ad publi-
cum jus pertinens ex privato jure decidi debebat. Tres
principes, inter quos arctiſſima necçeſſitudo intercedebat,
provinciam quandam ſimul obtinebant atque communi con-
filio indiviſam adminiſtrabant. Sed non raro negotia ma-
Ximi momenti incidebant; in quibus illi invicem diſſentie-

bant. Imprimis vero convenire non pôterant in electione

& dimiſſione ac remôtione miniſtrorum & conſiliariorum.
Duo tamen ex illis plerumque confpirabant & compellere

tertium illum volebant, ut id, quod ſibi tanquam majori

Parti Pplacuiflet, ipfe quoque admitteret. Qui cum obſe-
qui nollet, ex Ctis V itembergenſibus quærebat, num quæ&
fibi neceflitas hac in re à duobus reliquis imponi poſſet.
Aderant quidem pacta familiæ, ſed hæc obſcuriora paulum,
ut adeo ad jus commuùne confugere neceſſè eſſet. Ex hoc
E 3 itaꝗq e

—

38 AMEDITTAT. AD PANDECT.

itaque a duobus conſentientibus principibus iſta maxime ra-
tio afferebatur, quod inter plures diſſentientes ſemper major
Pars vincat. Imprimis urgebant L. 39. de re judicata in qua
Celſus: Duo, ait, ex tribus judicibus, uno abſente, judicare non
poſſunt: quiphe omnes judicare juſſi ſunt. Sed ſi adſit, & contra
ſentiat, ſtatur duorum ſententiec. Nihilominus tamen verius
eſt, inter plures principes, in communione viventes, ad plu-
ralitatem ſuffragiorum reſpici non debere. Jus enim hoc,
quod major pars vincat, non ubivis, ſed tantum in colle-
giis & univerſitatibus, quales ſunt curia, conſeſſus judicum,
in quibus nulla ſingulorum utilitas vertitur, locum habet.
Vide L. 19. Ad municipalem. At, cum plures non in collegi-
um aliquod coivere, ſed in communionem rerum ſuarum
inciderunt, aut ſocietatem inierunt, tunc, quia ſingulorum
in ſingulis cauſis maxime intereſt, iniquum foret, uni a re-
liquis per plura ſuffragia damnum præjudiciumque afferri.
Hic igitur jura præcipiunt, ut, quod omnes tangit, ab omni-
bus quoque approbetur C. 29. de Kegulis juris in 6to, ut in re
eommuni melior ſit ratio prohibentis L. 28. Communi dividun-
do, ut plures fundi domini, uno ſolo diſſentiente, fundo ſer-
vitutem imponere nequeant L. 1I. de ſervitutibus præd. ruſtie.
Quapropter rectiſſime Hugo de Stat. region. German. C. 6. §.
17. & Itterus de Feudis Imperii cap. 13. §. 18. ſtatuunt, inter
principes, qui in communione vivunt, communionis priva-
tæ regulam obſervandam eſſe, & vel unum diſſenſum ſuo
reliquorum decreta impedire poſſe. Atque ita etiam ICti
Vitembergenſes menſe Septembri anni c1o 1o ccx. reſponde-
runt: Weil die gemeinen Rechte in re communi ganz keine
pluralitatem zulaſſen, ſondern eines jedweden Conſens noth⸗
wenig erfordern, hingegen die Regeln de obſervanda plura-
litate votorum, nur auf die Collegia zu reſtringiren ſeynd,
und aber allhier eigentlich kein Collegium, ſondern vielmehr
eine

. Sp. V. DE VRE PVBLICO 39

— aüuine Communion vorhanden; So erſcheinet dannenher, daß
8 Fuͤrſt Julius mit Auguſto in gemeinſchaftlichen Regierungs⸗Sa⸗
chhen, darunter auch die Erſetzung der erledigten Aemter, die
4 Erwehlung gewiſſer hierzu tuͤchtigen ſubjectorum, die Dimiſſion
H und Remotion derſelben zu rechnen iſt, die majora vota nicht
machen koͤnne, auch Fuͤrſt Antonius ſich nach kibigen zu richten
d, nicht verbunden ſey.
le. CO& K„ O L r A KI A.
cH I. Principes i imperii in teſtamentis ſuis ſolemnia j juris com-
et. munis ſervare debent.
gi. 2. Præſcriptio ordinaria etiam inter principes imperii lo-
iin —= cum habet. Vide . eruberi Olſerv. For. P. I. O. 65.
SPECIME N V.
rri. .
8 MLEDIIATIONVM AD PANDECTAS
aE AL Ii. I. TIT. II.
r.
er.
4 ORIGINE JVRIS
69 . PVBLICE DEFEN SVM
imer A
fdrt. LEvVINO IVLIO DE VSLAR, GOSLXR. SAX.
D. XII. AVGVSTI ANNI CIDO LO CCXIII.
1 7 .
nde. I.
i Sapienter fecerunt Romani, quod leges ſuas a Græcis petierunt.
hrr. . nimadverto, viros, quorum doctrinam & judicium
n magnopere ſuſpicio, pro inſigni jurisprudentiæ Ro-
line

mano nævo venditare, quod illi leges non ex ſuo

iſf: in-

48 MEDITAT. AD PANDECT.

ingenio condiderunt, ſed peregrina Græcorum jura in rem-
publicam ſuam invexerunt. Neque diffimulant, ſimilem
Germanorum imprudentiam fuiſſe,; quod Romana jura in
Patriam ſuam importarint. At ego tantum abeſt, ut pecaſ-
ſe illos putem, ut magis ſapienter feciſſe credam. Duo po-
tiſſimum ſunt, quæ reprehenduntur. Primum, quod ipſo
hoc facto imperitiam ſuam & inſufficientiam ad jus ſibi fa-
ciendum prodiderint. Sed non puto,; Romanos adeo rudes
fuiſſe, ut leges ferre pro præſente reipublicæ ſuæ ſtatu ſine
aliorum ope non potuerint. Oſtenderant jam, quid hac in re
poſſent, ſub initio imperii, cum reges adhuc imperarent.
Etſi tum vitam agreſtem recens relictam adhuc ſpirarent,
tamen condiderunt jura, quorum æquitatem & Præſtantiam
hi ipſi, qui leges XII. tabularum impugnant, fateantur ne-
ceſſe eſt. Non defuiſſent itaque, ut puto, ejectis regibus,
cum homines jam priſtinam feritatem aliquantulum exuif-
(ent, viri prudentes, qui laborem hunc egregio fucceſſu
ſuſcipere potuiffſent. Itaque non imperitia illis obſtabat,
verum diflidia inter patritios & plebem omnes à legibus
condendis arcebant. Homini plebejo negotium commirte-
, re, adverſus patritiorum dignitatem fuiſſet. Patritii Vvero
ex diffidentia plebis erga ſe ſatis prævidebant, quidquid ip-
ſi feciſſent, ſive bene, ſive male, rejectum iri. Neque ipfi
ſatis inter ſe conveniebant, cum aliqui rigidiores pro juri-
bus ſuis acerrime pugnarent, alü in mitiorem partem inchi-
narent, multumque plebi concederent. In his igitur diſſen-
Gonibus nihil conſultius erat., quam ad Græcos, quorum
tunc florentiſfima respublica erat, aliquos ablegare, & jura,
quibus hi in tantum faſtigium ſe evexerant, petere. Sed
nunc ad alterum venio, quod reprehenditur. Dicunt
ſeilicet adverſarii, ſummam fuiſſe imprudentiam, leges pe-
regrinas, quæ neque genio populi neque ſtatui ſuo con-
veni

Ene.
dus,
Wif.
ceſſu
lat,
bos
ine⸗
Vero
idip⸗
ipti
ſor
incl⸗
ilen
OruNR

ſt,

dec
lcunt
es e
) C⸗
eli.

—

Sp. V. DE ORIGINE IVRIS. 4

—

venirent, ſuſcipere. Verum nec hec in re quidquam, quod

juſte reprehendatur, video. Turbulentiſſimus tum erat Ro-
manæ reipublicæ ſtatus, frequentiſſimisque tumultibus & ſe-
ditionibus, parum aberat, quin everteretur. N equeunt id
negare, qui Livium, Diomyfium Halicarnalſeum & Florum in-
ſpexerunt. Neque videbatur iſte ſtatus emendari poſſe, niſi
remedium aliquod violentius, quo ille inverteretur, adhibi-

tum fuiſſet. Nulla vero potuiſſet excogitari medicina lenior,

quam quod a vicina & amica republica jus, quo illa feliciſſi-
me gubernabatur, acciperent. Er profecto non video, quam-
obrem leges, quæ in quadam civitate ſalutares repertæ ſunt,
ad aliam, ſi parum attemperentur, accommodari non poſſunt.
Non efſt tanta inter ſe ingeniorum humanorum pugna; ut
non iisdem inſtitutis, ſi bona ſint, adſueſcere poſſint. Arro-
antia & ſuperbia eſt, cuncta a ſe ſumere, externa vero om-
nia ſive bona ſive mala repudiare. Et fac, genium & mores
populi ab alterius moribus paululum differre. Tol-
lenda eſt iſta differentia, quantum fieri poteſt. Quærunt om-
nes unum finem, ſalutem reipublicæ ſuæ. Itaque dediſcendi
ſunt mores, qui iſti ſcopo adverſantur. Nec credat quis-
quam, tantam fuiſſe Romanorum inſipientiam, ut Græco=
rum jura cæco impetu ſuſceperint. Præcipua ſaltem exillis

retinuerunt, cetera ad genium populi & ſtatum civitatis ſuæ

attemperarunt. Sufficiet mihi unicum Dionyſti Halicarnaſſei,
quem ipfi XII. tabularum oppugnatores merito maximi fa-
ciunt, teſtimonium. Is Iib. 10. Antiquitetum Romanarvum tap.
66. Decemviri, inquit, leges tam e Græcorum Jure, tum e PäA-
7TRIIS CONSVETVDINIBVS conſeriptas in decem tabulis
propoſuerunt cuilibet cognoſcendas; feventes admoneri ſe a priva-
tis hominibus, & ſeripta ſic confirmantes, ut placerent omnibus:
diuque eum optimis quibusque in publieo onſederunt, & ſingulas

leges ad exquiſitiſſimum examen vevocarunft. Uli vero viſck ſunt

42 MEDITAT. AD PANDECT.

ſat recte habere, primum ſenatu coacto, nemine amplius de ul-
la lege conquerente, ſenatus conſultum de iis fecerunt c&. Ad-
de Livii lib. 3. cap. 34. Eædem rationes Germanos quoque
noſtros excuſabunt. Sed optima utriusque gentis defenſio
ex eventu deſumi poteſt. Certum enim eſt, & reipublicæ
Romanæ, & Germaniæ ſtatum, antea turbulentiſſimum, in-
troductis legibus peregrinis, tranquillum redditum fuiſfle.
Id quod alibi clariſſime oſtendemus.

II. 2
Lacædemonii jure ſeripto non conſuetudine uſi ſunt.

Plerique DD. ex §. 18, I. de Jure nat, gent. & civ. colligunt,
differentiam hanc inter Athenienſes & Lacedæmonios
interceſſiſſe, quod illi jure ſcripto, hi non ſcripto uſi ſint.
At falluntur. Uterque populus jus ſcriptum habuit. Ad

jus ſeriptum ſcilicet, quemadmodum ex L. 32. §. I. de legibus

apparet, non requiritur, ut in ſcripruram redigatur, ſed ſuf-
ficit, dummodo de expreſſa eorum, qui legis ferendæ pote-
ſtatem habent, voluntate conſtet. Contra jus non ſcriptum eſt,
quod conſuetudine introductum, expreſſe vero a ſuperiore
confirmatum non eſt. Sive paucis: Ad illud conſenſus le-
gislatoris expreſſus, ad hoc tacitus requiritur. Lacædemo-
nios vero jura conſtituta habuiſſle, nemo ignorabit, qui
Plutarchi Lycurgum, Xenopbhbontis Rempublicam Lacædemo-
niorum, Pauſaniæ Laconica & Polybii lib. VI. cap. 4. & 15.
perfunctorie ſaltem inſpexit. Iſti enim auctores omnes, Ly-
curgum, quem quoque legumlatorem appellant, leges La-
cædemoniis dedifſe, Lacædemonios eas conſenſu unanimi
recepiſſe & diutiſſime conſervaſſe, affirmant. Duo tamen
ſingularia circa leges iſtas Plutarchus in Lyeurgo obſervat.
Primum eſt, noluiſſe Lycurgum, ut cives ſui multitudine
leguts

A,
Mos
ſigt.

ihu
ſul.

ote⸗

riore
E.

ob. v. DE ORICINE TvVRIS. 4

1

legum laborarent. Quapropter exigua iſta, cujusmodi con-
tractus becuniarii ſunt, & cetera,; guæ teinbore &α uſu mutan-
tur, ſatius duxit, nec ſeripta nereſſitate ulla, nec moribus ci-
vium immotis oomprehendi, Jed ereſcere & decreſcere pro rerum
oportunitate ſinelat, prout conſenſus doctorum aruiir. Al-

terum memorabile in legibus Lycurgi fuit, quod illas lite-

ris conſignari prohibuit, ſed memoria civium tantum con-
tineri voluit. Ceterum catalogum iſtarum legum longum

ſatis apud Xenophontem de Republica Lacædemoniorum repe-

ries. Itaque, qui Lacædemonios conſuetudine aut jure non
ſcripto uſos fuiſſe dicunt, aut errant, aut jus ſcriptum in
alia, quam ICti debent, ſignificatione accipiunt.

III.
Jus fſormularium, legibus Komanis ſublutum, uſu nonnullo-
rum judiciorum & roltgiorum ſervatur.

Quid jus formularium fuerit, his, qui antiquitates Roma-
nas primoribus ſaltem labris deguſtarunt, incognitum
effe nequit. Præſcriptæ ſcilicet erant certæ ſolemnes for-
mulæ, quibus litigantes uti neceſſario debebant, atque ſi vel
in ſyllaba aberraſſent, cauſa cadebant. Ratio ejus juris in-
troducti a Pomponio in L. 2. §. 6. de Origine juris redditur,

ne populus actiones, prout vellet, inſtitueret, ſive, ut alii
rem explicant, ut plebs, cum jus ſuum perſequi vellet, pa-

tritios, apud ques formulæ iſtæ cuſtodiebantur, conſulere
neceſſe haberet, afque deo Illorum ſervitio magis ſubjice-
retur. Abrogata eſt tandem ina ſervitus per L. I. c7 2. C.
de Formulis & ifpetrationibus altionum ſublatis. Quarum
legum ea ſententia eſt, quod non ſolum formulæ iſtæ anti-
quæ obſervari non debeant, ſed etiam, ſi quidem de acto-

ris intentione ex verbis ejus quomodocunque conſtet, tam -

F 2 etſi

44 MEDITAT. AD PANDECT.

etii ea minus apta videantur, nihilominus petitio ejus a
judice rejicienda non ſit, ſed, quantum fieri poteſt, conſer-
vanda. Id quod clariſſime ex collatione iſtarum legum cum
tit. C. U, quæ deſunt advocatis partium, judex ſuppleat, ap-

parebit. Apparet quoque ex L. 66. de Judiciis: Si quis in-

tentione ambigua vel oratione uſus ſit, id, quod utilius ei eſt,
avcipiendum eſt. Nulli fere hac in parte æquiores ſunt Ctis
Helmſtadienſibus, qui, neglectis vanis iſtis, quæ excogita-
tæ ſunt & quotidie adhuc excogitantur, ſubtilitatibus, non
tam ad verba, quam rem attendunt, & cum voluntatem li-
tigantium perſpiciunt, in levibus erroribus, qui circa for-
mam libellorum &c. committuntur, connivent. At non ubi-
vis hanc indulgentiam ſervari, ſed jus formularium ſummo
adhue rigore a quibusdam exerceri, experientia teſtis eſt.
Multi ne quidem contenti his, quæ acceperunt, ſolemnibus,
novwis inveniendis ingenium exercent, &, ut cum Ovidio loquar,

Retiaque & laqueos, guc lumina Jallere poſſent,
Elimant, non illug opus tenuiſſima vingant 2
Stramina, nec ſummo quæ pendet aranea tigno.
Audiamus allegatum a Schiltero Nic. de Cauſa Cardin. L. 4.:
Concorq. oath. C. 35. Examinentur provineialium conſuetu-
neés, & redigantur, quantum feri poteſt, ad communes obſer-
vantias, & maxime captioſæ formæ omnino undique tollan-
tur : quoniam ſæpe ſimplices pauperes injuſtiſzme per cavit-
lationes cauſidicorum extra Formam ducuntur, & a, tota eau-
ſa cadunt; quoniam qui cadit a yllala, cadit a cauſa, uk
Jæpe vidgi per Trevirenſem diœceſin accilere. Ita quoque
Petr. de Maren L. IV. de C. S. & I. C. XX. §. ult. Quin-
gentis, alt, abhine annis converſa eſt rerum ſpecies, Cunm
ordo judiciorum, etiam ſecularium, a decretalibus epiſtolis &
gloſſatorum commentariis hauſtus ſit, adeo ſerupuloſa ſolem-
nium obſervatione „ ut ſumtibus immanibus vexatos litis
gato-

671

☛æn à

S

itr⸗
non
nli.
for⸗
bi⸗
dm
e.
ibus,
lvar

ſietl.
ohſr.
ror⸗
abl,.
ll-
2, ,
uoque
Qunn.
, E
Pole
ol N
A.

Sp. V. DE ORICGINE IVRIIsSs. 45

gatores in pernieiem rei familioris per diuturnas & inextricabilet
amhages adduceret. Conqueritur de eodem multorum judi-
ciorum & collegiorum rigore Strykius variis in locis. Sed

quod in Notis ad Lauterb. p. 21. ait: Formulæ tandem abroga-

tveæ ſunt per titulum Cod. de Form. & impetr. alt. ſublat. Sed ne-
ſcio, an non magnam partem reductæ in Saxonia, dum ibi ſæpiſ=

AIime pronunciatur: Gaß die Klage, immaſſen ſie angebracht,

nicht ſtatt habe; hoc certe de univerſis Saxonibus dici nequit.
Vidi ego, dum collegio Crorum Vitembergenſium aſſide-

rem, viros cordatos & æ quitatis ſtudioſos, qui ad abuſum

hunc ingemiſcebant, & in verbo aut formula laplos, quan-
tum poterant, ſublevabant. Recordor etiam, collegium hoc
libellum, qui bis jam ab aliis collegiis tanquam ineptus &

sbfſeurus ex mera ſubtilitate rejectus (uerat, ſuſtinuiſſe.

IV.
Germani etiam veteres ſuum jus formularium habuerunt.

A rumadverto „priſcos Germanos in plerosque errores,
*% quos Romani veteres commiſerunt, longe etiam rudius
Prolapſos eſſe. Exemplo jus formularium erit. In eo ſer-
vando multo rigidiores fuerunt majores noſtri, quam colle-
gium pontificum, cui cuſtodia formularum a Romanis com-
iſig ſuerat. De Francis luculentum extat Friderici II. im-
eratoris in lib. II. LL. Stealar. tit. XVII. qui eſt de jure

Francorum in judiciis ſublato, teſtimonium. Ibi enim:

Cavillationes, inquit, & captiones antiquas jure Francorum,
noſcentias momenta temporum, guc inter Franeos liti-

gantes in judiciis haéctenus ſervabantur, nee non quasdam alias

ſubtiles obſervationes tam in civilibus quam eriminalibus
aufis ſubmovemus. Saxones noſtri, immane eſt, quam
abſürdas formulas & inutiles ſolemnitates litigantibus ſuis
F 4 Præ-

46 MEDITAT. AD PANDECT.

præſcripſerint. De judicio feudali vide das Saͤchſiſche

Lehn⸗Recht C. 65. & 68. nec non Berlichium P. I. Concl. 62.
& Benedictum Reinhard im kurzen Bedenken, welcher maſſen nach
Verordnung Saͤchſiſcher Lehn⸗Recht und Gebrauch dieſer Land⸗

Art ein Mannlehn⸗Gerichte mag geheget, beſtellet und gehalten

werden; qui ſumma cura iſtas judicii feudalis ſaxonici ineptas
ſolemnitates excerpfſerunt. De iis vero Sebraderus Tract.
feud. P. X. Sect. 8. n. 35. Hanc, ait, ſolemnitatem pro forma,
eſſentia, ſubſtantia, ſive pro ſolennitate formali & ſentiali judi-

cii requiri judico, in omnibus illis locis, in quibus Ius Saxonicum

viget, usque adeo, ut ſi vaſallus contra dominum, vel dominus

contra vaſallum actionem inſtituerit, hac forma atque ſolennitate
prætermißa, omnia acta Judiciaria corruant & irrita ſint. Ne-
que in judicio civili minus inepti fuere Saxones. Vide modo
ſolemnia, quæ in vindicatione equi 'eichb. art. 133. requi-
runtur: Er ſoll mit ſeinem rechien Fuß dem Pferd auf ſeinen lin⸗
ken Fuß treten, und ſoll mit der linken Hand greifen dem
Pferd an ſein recht Ohr ꝛc. Huc pertinet ritus contumaciam
non comparentis accuſandi. Spec. Sax. L. I. art. 63. Der Klaͤ⸗
ger ſoll aufſtehen, und zum Kampf biethen, und ſchlag dann
zween Schlaͤge an ſeinen Schild, und thu einen Stich gegen der
Sonnen. Damit hat er jenen uͤberwunden ſolcher Klagen ꝛc.
Atque ea ſolemnia ac formulæ, niſi quis cauſa cadere vellet,

omitti non poterant. Ita Compilator Speculi Saxonici L I.

art. 63: verſchweiget er der eins, ſo hat er den Kampf verloh⸗
ren. Quinimo tantus erat Saxonum hac in parte rigor, ur,
ſi quis etiam per errorem aut lapſum linguæ quid in judicio
dixiſſet, aut a formula aberraſſet, errorem hunc corrigere
non poſſet, ſed ex eo obligaretur. Clara ſunt verba Spec.
Sax. lIib. I. art. 60. Ohne Vorſprechen mag ein Mann wohl
klagen und antworten, ob er ſich des Schadens erwegen will,
der ihm davon kommen mag, als ob er ſich verſpreche, daß er

ſich

6

he
1.
dc
ad⸗
ſen
NtaS
l
M
i.
uni
ut
te
e⸗
0d0

ui.

lie⸗
dent
ciamm
li⸗
dann
en de
en 1.
jellet,
L. I.
herloh
, h
Cicio
Ser.
toof

,

Sp. V. DE ORICGINE IVRIsSs. 47
ſich des nicht erholen darf. Qua in re longe æquiores & indul-
gentiores Romanos fuiſſe, ex L. II. H. I0. II. 12. de Interroga-
tionibus apparet. Ceterum, ut loca quoque, quibus jus for-
mularium ſtabilitur, ex Speculo Suevico excerpam, brevitas hu-
jus non permittit. Y

Senatus Romanus neque in libera republica, neque ſub principi-
bus jus condere potuit.

X

enatusconſulta communiter inter jura, quæ & in libera re-
publica, & ſub principibus condita fuerunt, referuntur.
At ſi, quod res eſt, dici oportet, neutro tempore auctori-
tatem juris communis obtinuere. Non in libera republica.
In hac enim, teſte Polybio lib. VI. cap. 5. hæc tantum ſe-
naftus poteſtas fuit, ut ærarium adminiſtraret, attrociora
flagitia per Italiam commiſſa puniret, legationes decerneret,

legatos Romam miſſos audiret & negotia quædam ab his pro-

poſita, ſed quæ minoris momenti eſſent, expediret. In re-
bus trepidis tamen, & cum longior mora periculoſa eſſet,
ſenatum amplius quid, inconfulto etiam populo, decer-
nere potuiſſe, ex Cæſare de bello civili lib. I. diſcimus. Sed
cum imperium ad principes delatum eſſet, ſenatusconſulta
quidem majoris auctoritatis eſſe ceperunt, atque etiam in-
ter ſpecies juris relata ſunt. At, ſi verum dicendum eſt,

principum placita, non ſenatusconſulta iſtam auctoritatem
acceperunt. Scilicet Principes animadvertebant, difficilius

univerſi populi conſenſum impetrari, ſenatum autem, cui

ipfi præœſidebant, facilius longe, ur aſſentiret ſibi, ecom-
pelli poſſe. Igitur demta paulatim populo leges condendi

poteſtas fuit, additaque ſenatui facultas ſenatusconſulta ju-
ris auctoritatem habentia faciendi. Qui vero Zacitum cete-

rosque rerum a principibus geſtarum ſeriptores legerunt,

ſciunt,

MEDTTAT. AD PANDECT.

ſeiunt, ſenatum nihil decernere potuiſte, niſi quod vel prin-
ceps prius oratione habita propoſuit, a quo diſſentire impu-
ne non ligebat, vel minimum deinde confirmaſſet. Senatus-
conſulta itaque illa valorem non a ſenatu, ſed a principe ac-
cipiebant, qui, ſi res grata populo futura videretur, ſuo no-
mine conſtitutionem promulgabat, at, ſi res odioſa & popu-

lo injucunda perferenda eſſet, fub ſenatus nomine latitabat.
Poteram id ihfinitis teſtimoniis, ſi opus eſſet, confirmare.

Tandem cum ſtabilita ſatis eſſet principum poteſtas, nec mi-
mo iſto amplius opus eſſe videretur, ſenatusconſulta plane
ſuſtulerunt. Extat ea de re Wovella Leonis 78. We amplius
Senatusconſulta fant. Quam qui inſpicient, ſententiatn ma-
am ex illa non parum roboris accipere, videbunt.

C O& & O& E E A & 1J -.

I1. Authenticæ in his etiam, in quibus cum Novellis, fon-
tibus ſuis, non conveniunt, apud nos valent.
2. Ius Jjuſtinianeum in Germania noſtra eſt jus non ſcriptum.
3. Inſtitutiones derogent. digeſtis, codex inſtitutionibus.

SPECIMEN VI.

MEDILATIONVM AD. PANDECTAS
Ahb LIB. r TIT. II.

RESPONSIS PRVDENTVM

PVBLICE DEFENSVM

A

OACHIMO GEORGIO REINERDING
GVELPHERBY TANO

P: XIX AVOVSTI. A NNI LI9 10 00 CXII.

⸗.

Sp. VI. DE RESPONSIS PRVDENTVM. 49

I.
In liberis rebuspublicis maximo ſemper contemtui balita fuit
jurisbrudentia.
urisprudentia noſtra monarchiæ magis & abſolutæ unius
poteſtati, quam libertati & ſtatui Populari favet. Qua-
*V propter in plerisque rebuspublicis, in quibus ſummum
imperium apud populum fuit, contemtui habita eſt. Ars
oratoria ſeu eloquentia ſola in illis fioruit, quæ juris ſcien
tiæ contradiſtinguitur in L. 2. §. 40. de Origine juris. Potuiſ
ſe autem ſummum quoque oratorem eſſe, &, licet jus civile
contemnat ejusque ſcientia nudatus ſit, tamen prudenter

cauſas defendere, Cicero lib. I. de Oratore n. 167. 171. 172.

238. variis exemplis oſtendit. Sed, quod dixi, in liberis re-
buspublicis neglectam jurisprudentiam, æſtimatamque ora-
toriam tantum artem fuiſſe, ex Dialogo de Oratoribus, ſive

