Remedia adverſus improbitatem advocatorum fiſci
Juppeditantur.

bido in quibusdam advocatis fiſci coerceri poſſe videtur,
remedia ſuppeditemus. Primum eſt, ur, antequam ad agen-
dum accuſândumque progrediantur, neceffitas ipfis impo-
natur;, confenſum principis adhibendi; aut tamen aliquof
ex ſenatu ejus ipfſis adjungantur, ſine quorum conſilio ni⸗
hil in cauſis maxime gravioribus ſufcipere queant. Eſt hoc
ſaluberrime ita in camera imperii proviſum, quemadmodum
ex Conſtitutione ejus P. I. tit. 16. apparet, nec non in Ordi-
natione Proceſſus per Ducatum Magdeburgicum cap. 5I. §. 2.
Sed & æqquitati id & juri communi convenit, cum nullus ad-
vocatus ſine conſenſu ejus, a quo conſtitutus eſt, litem novam
ofdiri queat. Quapropter & Cti nonnunquam, cum conſen-
ſum iſtum deficere animadvertunt, illim requirunt. Retulit
üihi Præſes, Ctos Helmſtadienſes menſe Octobri anni- cio
1 CCYII. ſic reſpondiſte in cauſa, quo advocatus fifci bonum
emphyteuticum alienatum nomi ne principis ex jure retractus
VI deminii directi vindicabat: Daß det Cammer⸗Conſulent
. das

Sopetet ut aliquot, quibus nimia agendi accuſandique li-

el
lt
0
Dn
us

—

SP. L. DE CAVS. ODII ERGA ADV. F 1801 EOR. FLAG. 553

das jus retractus vor ſich und ohne v vorgehende Erklaͤrung auch
ſpecial- Vollmacht der Fuͤrſtl. Herrſchaft zu exerciren nicht berech⸗
tiget. Secundum remedium Surdus Deciſi⸗ tone 18. & Brunneman-
nus ad L. 3. C. de advocatis RKei ſuppeditant, ut ſcilieet advocati
fiſci, eum judex id æquum eſſe animadvertit, de calumnia ju-
rare eogantur. Tertium remedium eſt, ur advocatus fiſei ali-
quando, ſi temere eum litigaſſe appareat, in expenſas conde-
mnetuür. Quod etſi parum frequentetur, juſtiſſimum tamen
eſt, corvenitque Conſtitutioni udicii Cameralis P. I. tit. 16.n.
2. Vide plura hac de re in pecimine LI. de Calumniatoribus,
Meditat. 6. Denique nen iniquum eſt, ut his, qui ab advocato
fiſei calumnioſa lite pulſati ſunt, abſolutis actio injuriarum
contra accuſatorem ſuum Permittatur, quemadmodum An-
Zonius Sola ad Deerete Sabaudica tit. de offcio Advocatorum cg
Procurortorum Wralium C1. I. agnolſcit.

SPECIME N TI.

MEDITATIONVNM AD PANDECTAS
A D LIB. zir TIT. I.

HIS, GVI AB ADvGAu1i

NE ARCENTVR

PVBEICH pekEksVN

PHILIPPO CoNRADO uvVGONE,
HANNOVERANO.

B. XIII. IUNII ANNI CIO lo cexvi.

Tom. I. A a a I. Minor

554 MEDITAT. AD PANDECT.

Miner, dummodo ſeptimum decimum annum expleverit, inter
ad vgelto; a mogiſtratu ech bpoteſt.

n minor inter advocatos recipi Poſſit, tantoperę
diſputatur inter DD. ut miremur, hanc contyo-
verſiam a Menochio ad arbitrarias judicum quæ;-
ſtiones non fuiſſe relatam. Ipfſa inter ſe jura diſſentiunt.
Nam Romanum minorem, qui modo ſeptendecim annos

complevit, ad advocationem admittit, L. I. §. 3. de Po-

Rulando. Sed canonicum jus Qquemquam, niſi major XXV.
annis fuerit, ad judicia deputari vetat, c. 5. §. 2. de Procurato-
ribus in 6. Quod vero ex iſtis duobus juribus reçeptum ſit,
ſiquidem ex fuffragiis auctorum æſtimare velis, incertus hære-

is. De antiquorum diſſenſionibus non dicemus. At ex re-
centioribus, ſi Hubero in Eunomia Rogzana p. 131I. Ttrykio in Tſn

moderno D. it. de Poſtulando §. 3. Bergero in Ceonomia juris Iib.
A. it. 8. §. 2. . 2. credimus, minoribus non in camera imperii
ſolum, ſed & in reliquis Germaniæ Pprovinciis atque apud
plerosque populos exteros aditus ad fora tanquam advocatis
pPatet. Contra ſi Carpzovio Deciſione 203. Hoppio 4§. §. I. 1. Qui
er guibusgauſis manumittere in Uju bod. &, quos Ulle ibi me-
morat, auctoribus fidem habemus, indiſtincte hodie jus cano-
nicum receptum gſt. In hac communium opinionum cum
communibus pugna nolumus a] jure canonico, cujus auctoritfas
Præcipue in forenſibus negotiis auctoritatem juris Romani
vincit, recedere, ſed minorem adhuc hodie ab advocatione
arcemus. Magiſtratibus tamen facultatem relinquimus, mino-
res hujusmodi, perſpecta eorum prudentia & exploratis rite
ſtudüs, in album advocatorum referendi, quo caſu adverſario
nec excipiendi contra advocati ætatem poteſtas competit nec
advo

SP. LI. DEHIS, QGVI AB ADVOCAT. ARCENTVR. 555

advocato, aut principali ejus, ſiquidem læſi fuerint, reſtitutio
in integrum propter ætatem teneram indulgebitur, arg. L. r-
C. Qui G& adverfus duos. Noft tamen aliter magiſtratibus hoc
permittimus, quam, ſi novellus iſte advocatus annum ætatis ſe-
ptimum decimum, quem & leges civiles requirunt, comple-

verit. Nam rarius ante hunc ſapere i incipiunt adoleſcentuli,

&, licet aliqui ingenii ig niculi in iis eniteant, judicii tamen
maturitas deeſt, quam in advocato Præcipue deſideramus, ne
levitate & temeritate ſua cauſas ſibi ommiſſas Perdat 8 & nimio,
quùo plerumqne juvenes feruntur; fervore in injurias & convi-
cia abripiarur. Vide Plinium lib. Z. epiſt. 14. ubi, adoleſcentu-
los & pueros irreverenter ac temere in centumviralibus cauſis
àad declamandum irrumperé, Conqueritur- Non poteſt i igitur
Probari factum ſenatus Pariſienſis, qui teſte Menagioi in Amani-
latibus cahb. 2. Jaco bum Corbinum anno tertio decimo àdvoca-
tum adſumſit, & anno quarto decimo cauſam orare apud ſe
Paſſus eſt. Meritò Martinettus, ipſe quoque advocatus Pari=
ſienſio, in hanc ſenatus levitatem tali Carminée luſit:

Eiqimus attonito puerum garrire Jenatu.
Bis Pusii 5 Pueram qui nupuere ſenes. .

*II.

Inferior magißratu delictum ab advocate adverſus ſo ipfum com

miſum optime per interdictionen fori &α bræt⸗ erea aliam pe-
nam extraordinariam uleiſeitur.

Eauldem nemo ſibi ipſi jus dicere, Hec injuriam ſibi factam
vindicare poteſt. At iſtæ regulæ, ut alio tempore copio-
ſius oſtendemus; exceptionem patiuntur in magiſtratu, eui,
dum munus ſuum adiiniſtfrat, injuria facta eſt. Quia enim
tum non ipſius magis, quam reipublicæ, intereſt, exemplIu Uar
tui & pœna publice inflicta auctoritatem magiſtratzum & mi-
Ka aà 2 niſtro-

556 MEDITAT. AD PANDECT.

2*
niſtrorum publicorum adverſus violatores muniri, non tam in
ſuia quam publica cauſa judicare videtur. Imprimis autem ju-
dici hoc remedio contra advocatos obpus eſt, quorum impu-
dentifimæ audaciæ nihil ſanéctum ſœæpe, nihil invwiolabile eſt.
Ab his ut tuti præſtentur judices, remedio opus habent PpræJ
ſente & efficaci, quod homines iſti formident. Actio quippe
injuriarum, quæ privatis etiam competit, longa eſt & tædioſa,
Nihil itaque melius, quam, ur prævia brevi inquiſitione, cui
in injuriis perſonæ publicæ illatis locum eſſe infra demonſtra-
bimus, iſtiusmodi violator ſacroſanctæ auctoritatis interdictio-
ne fori aliaque extraordinaria Pœna coerceatur. Atque ſic
Ppuniri poteſt advocatus non ſolum ob injurias, ſed, quoties
aliquid agit, quo leges ſibi initio ſuſcepti officii Præſeriptas
violat L. I. §. 6. in fine de Poſtulando. Adde Manzium Je Advoca⸗
tis & Prouratoribustit. 1I. n. 25. Sic reſponderunt Cti Helmſta-
dienſes menſe Januario anni cio io ccxv. Es mag der Advocat
In deshalben, daß er wider das ihm bey Antritt ſeiner Advocatur
geſchehene Verbot gehandelt, ſeines Advocaten⸗ Amtes entſetzet, und
mit einer willkuͤhrlichen Strafe beleget werden.

III.
. . . . . — . . . .
Is, eui advocatione in aliquo udicio interdictum eſt, aby aliis ne-
gotiis forenſibus ibidem non arcetur, bene tamen is, cui
Joro ſeu praxi interdictum.
IV.
Advocatio & poſtulatio non diffenunt.
lus eſſe foro, quam advocationibus interdicere ex L. 9. §. 4,
de Pœnis diſcimns. Nam cui foro interdictum eſt, is nul=
lis negotiis forenſibus aecommodare ſe poteſt, quod tamen pot-
eſt is, cui advocationibus interdictum. Plana hæc videntur,
ſed, eum ad uſum transferenda ſunt , difficultate non carent.

Appa-

S=
=

— = à2

frrn
-=

nll

.
tur,

elll.

„

SP. LI. DE HIS, QVI ABADVOCGAT. ARCENTVR. 557

Apparebit hoc exloco Bergeri, qui in Oeconomia juris lib. 4. tit.
8. H. 2. . 8. P. 959r Nota, inquit, eum, qui Jententia judicis pro-
bibitus eſt poſtulare, nibiloſecius extræ judieium litigantibus, con-

ſilio &ſeriptis, inſervire poſſe, arg. L. I. §. 2. ihi: in jure (locali-

Zer tali) de Poſtul. L. 9. §. 4. de Pen. aliud eſt poſtulatio, aliud ad-
vocatio: altera adſtricta eſt ad jus, ad'udieium, altera complecti-
Ar' omnem operam, etiam extrajudieialem, I. I. §. II. de extraord.
cogn. Vocabulo advocationis æquipollet bodiernum: bracticiren.
Cui igitur cunque a judice interdieitur praxi, zu practieiren,
is etiam extra judicium probibetur, éonſilia, eaque tanquam mer-
cenaria ſupheditare, quum alioqui fraus fiöret interdibto, ejusque
Enis, eoercitio, eluderetur. Ita viſum jfuit in E. E. M. Jaun. 1709,
Hæc vir ille fummus, cujus ego etſi ſingulas ſententias non
ſaltem, quemadmodum Cicero Euripidis verſus, ſingula teſti⸗
monia;, ſed in controverſiis juridicis ſingula oracula puto,
bie tamen ab eo diſtentire audeo. Non intelligo fſcilicet
rationem, ob quam a diſpoſitione Legis 9. §. 4. de Pænis
recedat, aàa qua, etfſi ejus pro ſtabiliendo aſſerto ſuo men-
tionem faciat, vere recedit. Ait ſeilicet, hunc, eui advo-
Catione interdictum eſt, nec extra judicium quidem conſilia
Petentibus ſuppeditare, id eſt nullum negotium, quod quo-
cunque modo forenſe ſit, expedire poſſe. Hoc vero permit-
tit ei Ulpianus in memorata lege. Nec poteft aliter. Advo-
cationem enim Præſtare in jure noſtro nihil aliud eſt, quam
deſiderium ſuum vel amici apud judicem ſeu ore ſeu ſeriptis
exponere, vel deſiderio alterius contradicere, L. I. §. 2. de Pe-
Rulando. In qua lege, quæ de poſtulatione dicuntur, & ad ad-
vocationem pertinent. Differentia quippe, quæ inter advoca-
tionem & poſtulationem fingitur, Plauti quidem & Ciceronis
tempore fuit, quo Aſconio Pediano teſte, advocati omnes dice-
bantux, quicunque amico præſentiam ſuam commodabant, at
poſtea ſublata, & juri Juſtinianeo prorſus incognita eſt, quem-
Aaàa à à 3 admo-

58 MEDITAT. AD PANDECT.

modum eX 7 6. 8. de Paſtaland apparet. OTErvavit id
Præter alios Cellarius in Antiquitatilus Romanis, & diſérimen
vetus inter advocatos & cauſidicos recentioribus temporibus
prorſus evanuiſſe oſtendit. Nec objici poreſt I. I. §. 11. de ex-
zraord. ognit. ubi advocati dicuntur omnes omnino, qui cauſis
agendis quoquè ſtudio operantur, cum cauſas agere ſeu orare
de conſiliis extrajudicialibus nullo pacto intelligi poſſit. Hle
quodue metus / quoôd ira fraus fieret inferdicto & finis ejus,
coercitio, eluderetur parum me movet, quoniam ſatis pœna
eſt, quem tanquam indignum a limine judicii arceri, & ſeripta,
quæ ab ipſo exhibeantur; rejici, etfi de cetero aliquid ipfſi
faciendum relinquatur, nec omnia vitæ ſubſidia adimantur:.

Malim igitur; eufi, cui àdvocatione ſeu poſtulatione inter-
dictum eſt, ad alia negotia forenſia »uti conſillere, admitti,

eum vero, cii foro ſeu ‚uthodie loquimur, praxi interdicitur,
fihil omnino, quod ad Jadicium quocunque modo pertineat,
facere Poſſe- Arque ex his fundamentis ti Helmſtadienſes
menſe Decembri anni cIS 1o CcCXHI. reſponderunt 1t, Poſſe judi-
éem acta àd Doctores, quibus ir ſuo judicio advocatione in-
terdictum eſt, mitfere; ur ſententia ab iis concipiatur: Es
fechten Beklagte das von Dortmund eingeholte Urthel daher an,
weil denen Dortmundiſchen Advocaten in Cleve zu advociren ver⸗
boten iſt⸗ Weilen aber das wegen des advocirens ergangene Ver⸗
bot/ als ein odioſum; ſtricte zu erklaͤren, und auf andere Faͤlle,
als conſilia und teſponſa zu ertheilen oder Urthel abzufaſſen, nicht
u erſtrecken iſt; So iſt diefer Vorwurf micht attendiret worden.

In, ifamis; Cujus guidem turpitudo niguida eſt, a pöſzulando arvcetur,
„
non, otiam is;, de cujus infamia adbus controvertitur,

VI

9

Ne⸗

e,

6

SP. LI. DE HIS, QCVI AB ADVOCAT. ARCENTVR. 559

VI.

Lii aliquando clientem Junm Fraudavit, impoſterum ad advo-
candum non debet admitti.

uæ de infami diximus, dubium adhuc habere videntur.
Equidem Juſtinianus in §. 1I. J. de Except. Eas, inquit,
erceptioner, guc olim procuratoribus bropter infamigi, vel dantis,
vel ipfius procuratoris, opponebantur, um in judiciis freguemten: .
nullo modo perſpeximus, vonguieſeere ſancimus z ne, dum de his al-
tercatur, ipſius negotii diſceptatio proteletur. Contra Ulpianus
in I. I. §. 8. de Poſtulando, infames poſtulare non debere, ait,
Quæ duo loca ut concilientur invicem, DD. communiter inter
advocatum & procuratorem diſtinguunt, atque illum non,
niſi integræ famæ ſit, admitti, hunc, cujus officium vilius ſit,
infamem quoque eſſe poſſe, credunt. At nobis iſtud diſerimen
non placet. Eadem profecto ratio, ob quam Juſtinianus pro-
curatorgs infames admittit, in advocçatis quoque locum invenit,
ne ſcilicet, dum de infamia diſputatur, lis ipſa juſtolongius pro-
feratur. Præterea differentiam inter iſta duo munera Pleris-
que in locis ſublatam atque eundem advocati & procuratoris
Partes ſuſtinere videmus. Accedit juris canonici auctoritas ,»
quod ipſam illam I. I. §. 8. de Paſalande & de Procuratoribus

S de advocatis explicat. Sic enim Gratianus in c. 2. pr. Cau-

ſa III. 14: 7. qui canon ex tit. de Poſtulandogxcerptus eſt: Infa-
mes, ait, non poſſunt eſe procuratores vel patroni cauſarum. Igitur

diſerimen illud facile concidit. At ſic contradicere ſibi invi-
cem Ulpianus & Juſtinianus videbuntur. Sed horum Pugnam
ſuſtuleris optime, ſi cum Ummio in Proceſſu diſp. 3. n. 20. Aliis-

que inter infamiam manifeſtam & eam, quæ altioris indaginis
eſt, diſtinguas. Illa obſtabit & advocato & procuratori, hæc

neutri ob rationem a Juſtiniano in §. ult. I. de Except. memora-

.

tam

560 MEDITTAT. AD PANDECT.

tam. Et hæe ſententia uſu quoque judiciorum & collegiorum
recepta eſt. Quod exemplo nunc oſtendemus. Advoeatus
quidam ex mandatôò domini pecuniam a debitoribus ejus exe-
gerat, ſed interverterat, neque; ut redderet, compelli pote-
rat. Interrogabantur itaque menſe Octobri anni cIs 19 ccx.

ICti Vitembergenſes, eſſetne ille a poſtulando & judiciis ar-

eendus. Infamiam illum incurriffe, dubium non erat. Peſſi-
mum fcilicet eſt crimen, fallere clientem qui ſe fidei tuæ
commiſit. His non immerito Virgilius Zneid lil. 6. v. 609,
locum in tartaro inter ſeeleſtiſſimos aſſignat:
Hie, quibus inviſi fratres, dum vita manslat .
Pulſatusve parens, & fraus innexa clienti.
Et lex XII. tabularum: Patronus, inquit, ſi clienti fraudem ſe-
cerit, ſacer eſto. Adde Gellium Nocz. Attic. lib. 5. c. 13. Qua⸗
Propter & leges noſtræ non patronum ſolum, ſed quemvis
mandatarium, qui in mandato fraudem facit, infamia notant
I. 1. §. 5. de bis, gui nof. inf. l. 21. C. Mandati. Fraus vero

ſine dubio eſt, imo furtum pecuniam, cui exigendæ præpo-
ſitus es; intervertere, vel in tuos uſus impendere. L. 40. de

Furtis. Id igitur dubium adhuc fupererat, quod ex §. ault. I.
de Except., movetur. Verum hunc §. de eo loqui; qui de fa-
tο famoſo plene nondum convictus eſt; jam diximus. Qua⸗-
Propter ſupra memorati Cti advocatum ililum & à foro arcen-
dum & præterea puniendum crediderunt, ſequentemque in
modum reſponderunt: Hat ein Advorat bey dem Amte Noſ⸗
ſen, Namens I. B. T. Kraft der ihm von A. §. ettheilten Voll⸗
macht, Gelder von W. C. eingehoben, ſelbige aber, alles Erinnerns

ungeachtet ſeinem Principal bis daté nicht ausgezahlet. Wannen⸗

heto derſelbe, ob nicht L. B. T. im Fall er dieſes facki uͤberwieſen
wuͤrde, ſich an ſeinen Ehren anruͤgig getmacht, und daher von der
Praxi quszuſchlieſſen, auch uͤberdies nachdruͤcklich zu beſtrafen ſey
zu

—

SP. LI. DE HIS, QVI AB ADVOCAT. ARCENTVR. yr

zu wiſſen verlanget. Weil nun die Geſetze klare Maſſe geben, daß
ein mandatarius, ſo in der ihm aufgetragenen Sache treulos han⸗
delt, und deſſen uͤberfuͤhrt wird, vor anruͤgig gehalten werden ſolle,
und in gegenwaͤrtigem Fall nicht zu laͤugnen, daß L. B. T. indem
er das eingeholte Geld etliche Jahr lang bey ſich behalten und dem
A. S. auf ſein vielfaͤltiges Anſuchen nicht auszahlen wollen, eine
Treuloſigkeit begangen, alſo dadurch, und ſonderlich, daß er wider
den von ihm geleiſteten Advocaten⸗Eyd hierinnen gehandelt, einige
Strafe verdienet, im uͤbrigen diejenigen, ſo ſich anruͤgig gemachet,
aller Ehren und Wuͤrden zu entſetzen, auch von der praxi auszu⸗
ſchlieſſen ſeyn; So iſt L. B. T. wenn er des angegebenen facti uͤber⸗
wieſen wird, vor anruͤgig zu achten, und mag nicht allein a praxi
removirt, ſondern uͤberdiß mit einer willkuhrlichen Strafe beleget
werden. .

VII.

HMulieres Komanæ jus poſtulandi pro aliis nunquam babuerunt.

VIII.
Carfania contra calumniam Mpiani defenditur.

ge, abſtergamus notam, quam Ulpianus matronæ cuidam
Romanæ in L. I. §. 5§. de Poſtulando immerito ſive per er-
rorem ſive per malitiam inufſit. Scilicet commemorat ibi edi-
ctum prætoris, quo feminæ pro aliis poſtulare prohibentur,

atque cauſam ei dediſſe ait mulierem quandam, quæ invere-

cunde poſtularit & magiſtratum inquietarit. De nomine iſtius

mulierculæ mirus eſt doctorum diſſenſus. Calphurniam ap-
Pellant vulgatæ corporis juris editiones, C. Afraniam Alciatus
Parerg. Iib.2. c. 32. motus alerii Maximi auctoriate, Carfaniam
Cujacius lib. 26. Ol ſerv. 38. fidem Florentini exemplaris ſecu-

Tom. I. Bbbb tus⸗

762 MEDITAT. AD PANLDECT.

tus, a quo nuper iterum receflit BGynkersbeækius Olſervat. Juris
KRomani lib. 4. cap. 13. & operoſe pro Afrania Pugnavit. Sed
inanis prorſus eſt lis, cum, ut deinde oſtendemus, nec
Afrania, nec Calphurnia, nec Carfania nec alia quæcun-
que femina prætori iſtud edictum extorſerit. Interim tan-
tum potuit Ulpiani auctoritas, ur propter eam adhuc hodie
male audiat Carfania, & cauſa interdictæ mulieribus advoca-
tionis vulgo perhibeatur. Ipſe adeo ſpeculi Saxonici compi⸗
lator, qui fabulas ſœpe & hiſtorialas Romanas priſcis Germa-
norum confuetudinibus ridicule infarcit, eidem Calphurniæ
originem juris Germanici, quo feminæ ab advocatione arcen-
tur, inſulſe adſeribit. Sic enim in lib. 2. art. 63: Es mag kein
Weib Vorſprach ſeyn, noch ohne Vormund klagen. Das ver⸗
wirkte ihn allen Calphurnia, die vor dem Richter mißbarte vor
Zorn, da ihr Will an Vorſprechen nicht mocht fortgehen. Lon-
ge tamen ineptius adhuc Latinus hujus articuli interpres, hanc
de Calphurnia hiſtoriam in Germania apud regem contigifle
credidit. Sed quicquid ſit, neque Carfania illa advocationem
aliis præſtitit, neque alia femina Romana id unquam fecit,
errat Ulpianus, dum cauſam edicti prætorii in Carfaniam re ji-
cit. Colligimus hoc primum ex eo, quod mulieres ab initio
ſtatim reipublicæ Romanæ ab omnibus negotiis & conventio-
nibus publicis excluſæ atque vix ad proprias cauſas agendas
admiſſæ fuerunt. Jam tum Numa Pompilius, teſte Plutareho
in Comparatione Numæ & Lycurgi, lege publica hoc ſancivit,
quæ etiam tam ſancte obſervata fuit, ut, cum aliquando mu-
lier propriam cauſam in foro dixiſſet, ſenatus Deos conſul tum
mitteret, quidnam civitati ea res portenderet. Neque in li-
bera republica ab hoc inſtituto receſſerunt Romani, ſed con-
ſtanter id retinuerunt. Cato apud Livium lib. 34. 6ap. 2. mu-
lieribus tanquam rem inauditam & impudentiæ plenam expro-
brat,

SP. LI. DE HIS, CVI AB ACVOCAT. ARCENT. 563

brat, quod illæ in negotio ad integrum ſexum ſuum pertinen-
te publice in foro comparere & ſenatores orare auſæ efſent.
Majores, inquit, noſtri nullam ne privatam quidem rem agere fe-
minas ſine auctore voluerunt: in manu eſſe parentum, fratrum,
virorum. Et, qui earum patrocinium ſuſcipir, L. Valerius ibi-
dem cap. 5y. hoc factum ſaltem ex eo capite excuſat, quod cauſa
proprie ad ipſas pertineat. Satis ergo apparet, in alienis cauſis
nunquam eas comparuiſſe. Deinde, qui antiquitates Romanas
vel primoribus labris deguſtarunt, haud ignorant, mulieres
Romanas in perpetua tutela & cura fuiſſe. Cicero pro Murena:
Müulieres, ait, omnes propter infirmitatem conſilii majores in tuto-
rum poteſtate eſſe voluerunt. Quæ ergo ipſæ aliorum ope & pa-
trocinio in ſuis cauſis opus habuerunt, non poruerunt hoc ali-
is præſtare. Porro nullum exſtat in omni hiſtoria Romana ex-
emplum mulieris, quæ pro alio poſtularit. Exſtat quidem
apud Valerium Maximum lib. 8. integrum caput 3. de mulierid
us, quæ cauſas apud magiſtratus egerunt. Nulla vero ibi me-
moratur, quæ alienam cauſam defenderit. Tres ſaltem nomi-
nantur, quæ in cauſis propriis agere apud judicem ſuſtinuerint.
Et hoc ĩipſum tamen Valerio ſingulare & inuſitatum viſum eſt.
Tum ipſa illa, quam Ulpianus in medium producit, Carfania,
aut potius C. Afrania non pro aliis, ſed pro ſe tantum verba
feciſſe apud Valerium d. cap. §. 2. dicitur. Denique Juvenalis,
acerrimus mulierum cenſor, in Satyra 6. verſu 241. ſeq. illis,
non quod pro alis poſtulent, ſed quod in propriis cauſis com-
parere audeant, objecta, nec profecto reticuiſſet, ſi quam ad-
vocati partes ſuſtinuiſſe ſciviſſet. Quamobrem credibile eſt,
Prætorio illo edicto non Carfaniæ impudentiam coêrcitam,
fed veteres ſältem leges & inſtituta confirmata fuiſſe.

Bbbb2 cokol.

764 MEDITAT. AD PANDECT.

COX 0L I A R 1. A.

I. Inquiſitus, durante inquiſitione, ab advocatione ſuſpen-
ditur arg. L. 6. C. de Procuratoribus. Conſentiunt Eri
& Scabini Lipſ. aPud Lipf,elium von Wechſel⸗ Briefen

p. 428.

2. Ordinatio Cameræ P. I. tit. I5. §. 3. C it. 16. §. 5. quæ

advocatos fiſci a cauſis privatis Abiimere jubet, noſtros
advocatos fiſci non obligat.
.Donatarius propterea, quod contra donatorem poſtulet,
ingratus dici nequit.

SPECIMEN LII.

MEDIITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. III. TIT. II.

NIF AMIA ET LEVIS NOTA

MACVLA
PVBEICE DEFENSVM
PHILIPPO CONRADO HVGONE,
HANNOVERANO.
D. XI. IVIII. ANNI CIO I9 CCXVI.

Pæna infamiæ moribus Germanorum non repugnat, & adbuc
bodie etiam, quoad cauſas civiles, in uſu eſt.

de advocato clientem ſuum fraudante, caſus Ctis
Vitembergenſibus offerretur, illa ſimul quæſtio exci-
tabarur;, eſſetne Pona infamiæ, quam jura Romana in cauſis
Civili-

C iſte, quem in Specimine pracedente memoravimus,

3— ——

S

— ͤ N. .

SP. LII. DE INFAMIA ET LEVIS NOTX MAC. 16&

civilibus, & imprimis ex contractu mandati, depoſiti, tutelæ,
& ſocietatis deſcendentibus fraudatori infligunt, apud Ger-
manos adhuc in uſu. Inter ceteros diſſentientes Schilteri
auctoritas objiciebatur, qui doctrinam Gröônewegenii ad §. 2.
I. de Pna temere litigantium, nullum hodie civile judicium
famoſum eſſe aſſerentis, Germanis noſtris obtrudere conatur,
atque adeo pœnam infamiæ in cauſis civilibus plane ceſſare,
in criminalibus vero aliter, quam ſi in ſententia exprimatur, lo-
cum non habere affirmat in Exerc. ad f. 10. §. 35. 36. Unica
eſt ejus ratio, majores nempe Germanorum priſcos & recen-
tiores magnopere ab infamia abhorrere. At hoc ipſum eſt,
de quo vehementer dubitamus. Dum enim Germanorum
leges, annales & conſuetudines volutamus, non animadverti-
mus, Germanos majore ſtudio, quam Romanos, improborum
civium ſuorum famam & exiſtimationem conſervaſſe. Quin
imo pœnas eorum ignominioſiores Romanis fuiſſe, vel ex ſola
illa canum, item ſellarum portatione, de qua vide Dattium in
Volumine rerum German. lib. I. C. 20. n. 53. Jq. cui ſimilem Ro-
mani non habuerunt, apparet. Nec infrequens eſt infamiæ
pœena in priſcis Saxonum conſuetudinibus. Speculator Saxoni-
ecus in lib. I. art. 40. Wer treuloß beredet wird, dem vortheilt man
ſeine Ehr. Quod vero ad recentiora Germanorum jura atti-
net, poterunt ex illis quoque multa afferri, quibus infamia
ſtatuitur in eos, qui circa contractus fidem fallunt. Hambur-
genſes in Stadt⸗Recht P. 2. it. 18.- alt. 4. Wuͤrde einiger Schif⸗
fer das Schiff mit unziemlichen Boͤddemereyen beſchweren, derſel⸗
bige ſoll, wann er allhie wieder anlanget, fuͤr einen unehrlichen
Mann gehalten, auch in dieſer Stadt und derſelben Gebiete nicht
geduldet werden. Silentio præterimus leges Saxonicas;, alias-
que multas. Adde tamen Lauterbachii Concluſ. Theoretico-Pract.
Exere. 10. & 12: Quamobrem fſic reſponderunt memorati ICti
BhbbP 3 menſe

566 MEDITAT. AD PANDECT.

menſe Oktobri anni olo 1oο ccx: HOb wol unterſchiedene Nechts⸗
Lehrer in denen Gedanken ſtehen, es ſey die in denen legibus Ro-
manis oͤfters geſetzte pœrna infamiæ denen alten teutſchen Rechten
und Gewohnheiten zuwider, und habe dieſemnach in buͤrgerlichen
Sachen und Klagen gar keine „in peinlichen Faͤllen aber nur als⸗
denn ſtatt, wenn der Richter dieſer Strafe in ſeinem Urthel aus⸗
druͤcklich gedenket; Dennoch aber und dieweil die Roͤmiſchen Ge⸗
ſetze, in ſo weit ſelbige denen deutſchen Rechten und Gewohnheiten
nicht deutlich zuwider laufen, durch ganz Teutſchland angenommen
und eingefuͤhret ſeynd, ſelbige aber klare Maſſe geben, daß ein treuloſer
mandatarius fur anruͤgig gehalten werden ſolle; welche Diſpoſition
denn denen juribus patriis keinesweges zuwider iſt, geſtalt aus un⸗
terſchiedenen Orten, daß poœna infamiæ in denen alten teutſchen Ge⸗
wohnheiten gleichfals wol bekannt ſey, beygebracht werden kan; So
iſt L. B. T. fur anruͤgig zu achten. Aliud exemplum quo impro-
bo ſœneratori infamia irrogata, atque teſtamentum, in quo il-
le heres inſtitutus erat, querela inofficioſi reſciſſum fuit exhi-
bet Barthius in Hkodegeta Forenſi p. 90. Et profecto, ut Cleo-
buli, ſapientis Græci, verbis utamur, illa demum civitas opti-
me ordinata eſt, in qua infamia magis, quam lex metuitur

II.

STruprum infamiam juris irrogat.

.4

III.
Ob Ruprum recfe quis ex opiftcio ejicitur.

S hoc delictum plerisque videtur, & vix dignum, quod
Pœna aliqua afficiatur. Sed aliter longe jurium noſtro-
rum conditores ſentiunt. Hi ſtuprum inter delicta publica re-
ferunt §. 4. I. de Publ. judic. delictorum vero publicorum reos
infa-

*

—

SP. LII. DE INFAMIA ET LEVS NOTA MAC. 567

infames eſſie jubent IL. 7. de Publ. judic. Adde L. 25. C. Ad. L.
Jul. de ddult. Quapropter nec nos mitiores eſſe, nec eos ad
honores & collegia admittere poſſumus. Nullum fere eſt per
totam Germaniam noſtram collegium in recipiendis membris
fſuis circumſpectius, quam camera imperii. Natales, doctrina,
mores accuratiſſime examinantur. Si quod in vita ante acta
delictum occurrat, repellitur candidatus, nec immerito, cum
Conſtitutio Cameræ P. I. tit. 3. n. 2. in recipiendis aſſeſſoribus
primo loco honeſtatem, ein erbar Weſen und Wandel, requirat.
Eyxſtant itaque exempla, quibus repulſam tulere nonnulli ca-
meræ oblati, propterea, quod ſtupro ſe olim polluerant. Et
Carpzovius Deciſione I. ſenatorem ob ſtuprum ordine motum
fuiſſe, memorat. Quin imo Bergerus in Lpr. Crim. p. 351. aſſe-
rit, fenatori ob ſtuprum condemnato ne quidem a judice in-
feriore aut collegio juridico famam & ordinem reſervari poſ-
ſe, ſed principem adeundum, ab eeque, ut ſtupratorem famæ
reſtituat, & in ordine retineat, petendum eſfſe. Quæſtionem
aliquando motam fuiſſe recordamur, an vidua ſtuprum paſſa e
collegio opificum, in quo poſt obitum mariti remanſerat, eji-
cienda eſſet. Affirmat Carpzovius lIib. 6. Keſponſo 100. ubi ta-
men n. 9. non juris, ſed facti ſaltem infamiam ei irrogari, putat.
At nos ſupra infamiam quoque juris illam incurrere oſtendi-
mus, adeoque quæſtionem iſtam affirmare minus dubitamus.
Conſentiunt nobiscum Cti Vitembergenſes, qui menfe Majo
anni Clo lo CCX. ſic reſponderunt: Hat Erdmann Toͤpfers, eines
Fleiſchers Witwe, 4. Jahr nach ihres Mannes Tode das Handwerk
fortgeſetzet, nachgehends aber ſich von ihrem Knecht ſchwaͤngern laſ⸗
ſen; Da ihr denn, ob dieſelbe ſich der Fleiſcher Innung verluſtig ge⸗
machet, und aus ſolcher geſtoſſen werden koͤnne, zu wiſſen verlanget.
Nun ſeynd alle diejenigen, ſo ein delictum publicum, dergleichen
auch die Hurerey iſt, begehen, fuͤr infam oder anruͤgig zu halten, folg⸗

lich von allen Ehren⸗Aemtern und Handwerkern ans zuſthlie er⸗ c.
V. NI=

568 MEDITAT. AD PANDECT.
IV.

Exiguum etiam furtum infamiam irrogat, Ppræbetque juſtam,
diſolvendi ſponſalia cauſam.
ontra Carpzovium nunc diſputamus, qui in Jurisprudentiæ
Eccleſiaſticæ lib. 2. def. 178. negat, ob furtum a ſponſo
commiſſum, quod extraordinariam duntaxat meretur pœnam,
ſponſalia diſſolvi poſſe, præcipuamque rationem in eo ponit,
quod cauſa repudi, ultimum ſcilicet ſupplicium & infamia
ſ Ponſi, ceſſet. Sed quod ad infamiam attinet, fallitur Carpzo-
vius. Equidem / eſembecii & Piſtoris auctoritate ſe tuetur, aſſe-
rentium, judicem, qui in delictis levioribus arbitrariam & ex-
traordinariam decernit pœnam, cenſeri infamiam remittere.
At nihil horum auctoritas contra manifeſtas leges poreſt. Cla-
rius hæ loquuntur, quam, ut dubium reſtare poſſit. Namque
Severus & Antonius in L. 8. C. ex quibus cauſis infamia: Si fur-
ti, inquiunt, condemnata es, eitra verbera uoque fa Fuſtium, famæ
damnuim ſubiiſti. Et Macer in L.63. de Furtis: Non boterit, ait,
præſes provinciæ eicere, ut furti dJamnatum non ſequatur infamia.
Cum igitur ſponſum, de levi etiam furto extra ordinem puni-
tum, infamia ſequatur, deinde non magnitudo & pretium rei
ablatæ, ſed animus furem faciat, & ſponſæ merito horrorem
incutiat, non dubitaremus, ſponſam hoc caſu, etiamſi ſponſus
hulla pœna affectus fuiſſet, a promiſſione matrimonii abſolve-
re, præſertim hodie, ubi, omiſſo anteceſſorum ſuorum rigore,
Oti, ſi modo paulum veroſimiles videant afferri rationes, faci-
lius diſſolutionem ſponſaliorum indulgere ſolent, qua de re
vide Sehilterum in Inſtitut. Juris can. lIib. 2. tit. 10. J§. 52.
. V. 5
Levis notæ macula non eſt inventum recentius Jockorum, Jed i in
legibus KRomanis fundamentum babet.
Junt nonnulli, qui levis notæ maculam a doctoribus in-
ventam, & præter mentem legislatorum Romanorum
. ex

N

—

SP. LII. DEINFAMIA ET LEVIS NOTE MACVLA. 569

ex verbis L. 27. C. de inof. teſtam. exſculptam perhibent. Quod
tamen nobis non perſuadent. Neque enim aliæ deficiunt leges,
quæ homines ſordidum vitæ genus exercentes turpitudine
quadam notant, & ob eam ipſam turpitudinem a conſortio ho-
neſtorum hominum ſegregant, atque ab honoribus & collegiis
excludunt. Vide longum eorum indicem in tit. C. de Murilegu-
lis. Adde L. 25. C. Ad L. Jul. de adulter. ubi diſcrimen inter
gravatam opinionem & infamiam memoratur, & L. 2. C. de Di-
gnitatibus, ubi famoſi & notati, nec non hi, quos ſcelus & quos
vitæ turpitudo inquinat, ab invicem diſtinguuntur. Atque his
ipfſis nulla appellatio melius convenit, quam notæ, quippe quæ
ex indole Latini ſermonis contemtum & diſtinétionem vilis
perſonæ ſignificat. Sic Plinius lib. 2. ep. 6. ubi coœnam divitis
cujusdam, ſibi & potioribus amicis opima, inferioribus vilia
& minuta apponentis, deſeribit, hos non ad cœnam, fed ad
NOTAM vocatos dicit.

VI.

Reus, contra quem inquiritur, pendente inquiſitione, aliqua ma-
cula notatus, ideoque ab oficio eſt ſuſpendendus, nec ad
novos honores admittendus.

6

suide grave videtur, reum nondum confeſſum vel con-
vicum, cujus forſan innocentia in fine proceſſus appare-
bit, non exſpectata ſententia, damnare quaſi & ab officio
ſuſpendere. Quoniam tamen uſus fori hoc ita ſervat, non
iniquum eum eſſe, nunc oſtendemus. Scilicet etſi facile largia-
mur, inquiſito, quamdiu pendet cognitio, haud irrogari infa-
miam: nihilominus macula quædam exiſtimationi ejus apud
bonos viros adſpergitur. Agnoſcunt hoc Menochius de Præ-
ſumt. lib. I. qu. 88. n. 9. & Carpzovius Quæſt. crim. 108. u. 62. &
recte quidem, cum nemo ad inquiſitionem trahatur, niſi indi-
Tom. I. Cccc Cciis

570 MEDITAT. AD PANDECT.

ciis & ſuſpicionibus gravibus oneratus, quæ vix aliter, quam
dolo vel culpa ejus interveniente, accumulari potuerunt. De-
inde neceſſe eſt, ut & communis fama eum auctorem crimi-
nis deſignet, & ut vita ejus anteacta fuſpicionibus locum fa-
ciat, quemadmodum ex Conſtit. crim. art. 25. apparet. Quodſi
igitur hæc duo concurrant, adeſt jam ante inquiſitionem ma-
cula aliqua, quam ipſe culpa ſua incurrit. Conſentit porro
& jus civile arg. I. 6. C. de Procuratoribus, & canonicum in
6. 10. X. de Purgatione canonica, & Strykius de ſuſpenſione alb Oi-
cio cap. 3. cum aliis, & uſus fori, quem ſequens Ctorum Vi-
temhbergenſium reſponſum menſe Julio anni cio 1o cc XI. da-
tum comprobat: Iſt Titio die Inquiſition wegen einiger wider
ihn angegebenen Geleits⸗Verbrechen zuerkannt worden. Weil er
nun jetzo das Stadt⸗Regiment als Buͤrgermeiſter bald wiederuͤber⸗
kommen ſoll, gleichwol beſorget, es werde von denen uͤbrigen Colle⸗
gen im Raths⸗Stuhl ſeine ſuſpenfio ab officio geſuchet werden,
ſo entſtehet die Frage, ob er bey kuͤnftiger Raths⸗ Wechſelung von
dem Regiment ausgeſchloſſen werden koͤnne. Nun wird einem wuͤrk⸗
lichen Inquiſiten einige infamia, wo nicht juris, dennoch fasti, oder
wenigſtens eine levis notæ macula zugezogen, da denn bekannt, daß
die Perſonen, ſo infamia juris vel facti laboriren, weder ad honeſta
collegia, noch zu andern Ehren⸗Stellen gelaſſen werden, welches
auch auf diejenigen, ſo nur levis notæ macula behaftet ſeynd, er⸗
ſtrecket wird, ꝛc. Pariter Scabini Lipfienſes apud Sruvium in
Deciſionibus juris opifteiarii Dec. 20. opificem ab exercitio opi-
ficii propter inquiſitionem contra eum inſtitutam juſte fuſpen-
di, reſponderunt.

VII.
Levis notæ macula per familiarem eum aliis notatis tonſäerudi.
vem, contrectationem malehcorum, alut rerum adexcoriato-
res pertinentiuum haud contrahitur.
Quod

——ꝑ

SP. LH. DE INFAMIA ET LEVIS NOTE MAC. 571

HH imperatores in I. 12. §. I. C. de Peœnis Præcipiunt, Va-
X

nas populi voces non eſſe audiendas, hoc imprimis quo-
