tra ille, qui ſuſcepir negotia, ſed deinde deſeruit, tene-
tur ad daznni reſtitutionem L. 17. §. 3. Commodati.
*½ Negotiorumgeſtor & quiliber pecuniæ alienæ adminiſtra-
tor, qui eam in proprios uſus convertit, ad centeſimas
uſuras, I12. pro Cento,, quotannis ſolvendas obligatur
L. 38. de Neg. geſtis. Quæ lex adhuc in uſu eſt, etſi Dleri-
que hoc negent.
3. Is, cujus negotia geruntur, etſi ipſe nihil faciat, præſi umi-
tur conſenrire. Errat ergo Hoppius, qui ad pr. I. de obli-
gationibus quæ quaſi ex éontractu autumat, conſe enſumet-
lam fictum & alege præſumtum facto eſſe declarandum.

SPECIMEN LVI.

CALVYMNIATORIBVS

LEONHARD PHILITPP REICHE „ ATrFELD. HILDESIENS.

De. V.: SEPT. ANNI CIO 10 CCXVII.

L. Calum

–⸗

— — —

,☛ =

=

—

SP. EVIL DE CALVMNIATORIBVS. 609

GCalamniator adbuc bodie in guadruplum poteſt convenirii
Ufus actionum pænalium Roômanarum aſeritän.
X rdua lis eſt, an actio in quadruplum contra calumnia-

A tores moribus Germanorum recepta ſit. Negat Stru-
vius Exerc. ad D. 7. §. 60. Affirmant Brunnemannus ad l. ult.

n ſin. de Calumn. & Schilterus Exerq, 19. §. 74. Struvium

tuetur Thomaſius de Uſu atctionum pænalium juris Romani in.
foris Germaniæ c. 3. §. 13. Brunnemannum vero- Bergerus de
Uſu actionum peœnalium §. 40. Reſpondit Bergero iterum
Tbomaſius in notis ad Inſtitut. titi de Actionibus p. 262: in-
primis vero ad tit. de Obligationibus, quæ ea delicto p. 238.
Iz4. Tot tamque illuſtres pugnatores totam hanc doctri-
nam ſic exhauſerunt, ut nobis nihil, quod adderemus, re-
liquum fecerint. Nolumus itaque argumenta eorum repe-
tere. Id tamen ſalva ea, quam illuſtri illuſtris Bergeri ad-
verſario, pPræceptori olim noſtro, debemus, reverentia
addimus, rationes, quas Bergerus affert, meliores nobis for-
tioresque videri. Nec obeſt Bergero quod exemplum nul-
lum inſtitutæ hujus actionis occurrat. Id enim docere ne-
ceſie non eſt. Sufficit, jus Romanum generaliter eſſe re-
ceptum. Ergo & ſingulæ leges receptæ ſunt, valentque
tam diu, donec vel nova lege tollantur, vel'contraria &
conſtanti confuetudine abrogentur. Oſtendant itaque opor-
tet, qui uſum actionis noſtræ negant, eam aliquoties in-
ſtitutam ſed a judicibus rejectam fuiſſe. At ajunt, ſolus non
uſus ſufficit ad obliterandam Iegem. Imo non ſufficit, cum
vel occaſio utendi deeſſe potuerit, vel imperitia fortaſſis & ne-
Zom. N. Hhh h- gli⸗

610 MEDITAT. AD PANDECT.
gligentia advocatorum, qui profecto jura conſiituta per-
vertere non poſiunt, cauſa ſit, Prohter quam actio noſtra
non frequentatur. Nam, ut exemplo rem illuſtremus, mul-
ta ſunt loca, quibus jurisdictio ſuperior competit, in qui-
buse"tamen per memoriam hominum fur ſuſpenſus aut ma-
leficus ad ultimum ſupplicium abſtractus non fuit. Quis
vero dicat propterea, jus capitalem ſententiam exſequen-
di magiſtratui huic non eſſle? Sed fac etiam, ſolum non
uſum ſufficere. Debent ergo hunc probare, qui per illum
abrogatam legem eſſe affirmant. Nam qui legem & actio-
nem valere ajunt, Probatione uſus onerari nequeunt, quod
generalem receptionem juris & fluentem ex illa præſumtio-
nem obſervantiæ Pro ſe habent. uomodo igitur non uſus
demonſtrabitur? Ex ſilentio ſeilicet anctorum. At hi vix de
centeſima rerum per Germaniam judicatarum parte teſtan-
tur, cum innumeræ quotidie ferantur ſententiæ, quæ in li-
bros non rediguntur, ſed tempore &oblivione obruuntur. Inter
has igifur reperientur forſan exempla iſtiusmodi actionum
Pœnalium, quorum ignorantia leges tollere nequit. Sed unum
adhuc ſupereſt diſſentientibus telum, in quo maxime confi-
dunt. Ajunt nempe, actiones pœnales juris Romani & inter
has actionem de calumnia nunquam in foris Germaniæ rece-
Ptas fuiſſe, ſed habuiſſe Germanos ante receptionem juris Ro-
mani ſuas actiones pœnales illasque poſtea etiam retinuiſſe.
Verum enim vero etſi non negemus, poruiſſe quem, qui per
dehctum alferius læſiis fuerat, apud pPriſcos etiam Germanos
delinquentem perſequi & pœnam pecuniariam ſibi applican-
dam ab eo exigere; hoc tamen remedium generale ſaltem erat,
nec quantitas pœnæ determinata, aut, ſi quibusdam cçaſibus de-
terminata, ob inſignem rei pecuniariæ mutationem uſum am-
plius non habet. Supervenit ergo jus Romanum, actiones Pro-

diverſitate delictorum diſtinxit; & pœnas incertas olim & ar-
bitra-

ler.
.
Ro.
ſe.
der
105
n.
kih

Ee

do
1r.
n.

SpP. LVI. DE CALVMNIATORIBVS. 6GII

bitrarias determinavit;, quemadmodum idem circa contractus
& deſcendentes ex illis actiones contigit. Igitur leges Roma-
næ hae in parte moribus Germanorum non tamen contrarian-
tur, quam perficiunt potius eas, ad certitudinem perducunt
& defectus ſupplent. Ex quo apparet, nihil ſententiæ noſtræ
officere, quod jus Romanum in ſubſidium receptum dicatur,
cum in hoc ipſo conſiſtat ſubſidium illud, ut confuſa ſeparer-
tur, incertà determinentur; omiſſa ſuppleantur. Minus hæc
res dubii habet in Ducatibus Brunſvicenſi & Magdeburgico.
De illo vide q erzogs Auguſti Canzelley⸗Grdnung §. 54. de
hoc proæmium der Magdeburgiſchen Policey⸗Ordnurg
verbis ſetzen und ordnen, daß die Sachſen⸗Rechte in unſerm Herzog⸗
thum Magdeburg weiter nicht, als ſo ferne ſie in unſerer Magde⸗
burgiſchen Kirchen⸗ Proceß⸗Policey⸗ und andern Ordnungen con-
form ſeynd, obſerviret, im uͤbrigen aber die gemeine beſchriebene Kay⸗
ſerl. Rechte, ſo weit wir denenſelben aus Churſuͤrſtlicher und Landes⸗

fuͤrſtlicher Hoͤheit und Macht nicht dérogiret haben, in proceden-

do, ſententionando, judicando beobachtet werden ſollen. Similis

fere lex in Marchia Brandenburgica lata eſt, teſte Srrykio in
Diſert prælim. Uſus moderni §. 29. Qui igitur in his terris vi-
vunt, quomodo uſum actionum pœnalium Romanarum ne-
gare queant, non videmus. Confer tamen; quæ pro conci-
liatione ſententiæ ſuæ cum iſtis juribus proponit ZTbhomaſius
de rite formando ſtatu controverſiæ: an legum juris Juſtinianei
lit frequens, an exiguus uſus practicus in Foris Germanid S. 52.
atque, an ſatisfaciant, perpende.

III.

Diſerimen inter trantaltionem & calumniam oftenditur.

IIhh h 2 IV.

612 ELDEAT. AD PANDECT.

Calumniator non eſt, qui alterum comminatione actionis non- ui-
Aem ommnino juſtæ, ſed tamen veroſimilis, ad Jolvendam ſi Rbi
pecuniam compellit.

bſervat Zhomaſius de Uſu actionum pœnalium juris. Roma-
ni in foris Germaniæ cap. 3. F. 13. difficilem & a nemi-
ne adhuc excuſſam quæſtionem eſſe, quomodo in praviz
differat calumniator, qui pecuniam, ne alteri negotium fa-⸗
ceſieret, accepit a tranſigente. Equidem Ulpianus l. I. §. 3.
de Calumniatoribus diſcrimen facit inter calumniam & trans-
actionem, in quo tamen id conſiſtat, non exponit. Nos igi-
tur expoſitionem hanc tentabimus, & ejus gratia exemplum,
quod in facto contigit, Præmittemus. Vir quidam honeſtior
ſponſalia publica celebrarat, atque jam diem ſolemnitatibus
nuptialibus præfixerat. Paratis omnibus, ſupervenit mu-
liercula, ſibi olim fidem de matrimonio datam affirmat, at-
Gle interceſſuram ſe nuptiis & feſtum craſtinum turbatu-
ram minatur. Adduxerat ſecum advocatum qui mare ſolite
terrorem verbis auget, tandem vero ſeducto paulisper
ſponſo ſpem facit litem compoſitum iri, ſiquidem mulier-
cula pecunia pro renunciatione, ſibi vero merces pro ope-
ra ſolveretur. Sponſus & ignominiam & reſciſſionem ſpon-
ſaliorum, ex quibus ingens lucrum ſperabat, metuens annuit
facillimus, &, quæ poſcuntur, ſine mora ſolvit. Sed ducta
Rxore confidentior factus judicem adit, fatetur, ſe mulierculæ
illi olim matrimonium promiſiſſe, ſed clam & inſciis parenti-
bus ſuis, igitur nullitatem ſponſaliorum illorum oſtendit, por-
ro fraude & calumniæ metu magnam pecuniæ vim ſibi exter-
tam conqueritur, atque hanc actione de calumniatoribus re-
petit. Repulit vero eum judex a limine judicii, & recte qui-
dem. Neque enim calumnia hic ſuberat, ſed vera transactio

interceſſerat. Aliud dicendum fuiſſet, ſiquidem actor prorſus,
.—·‧ ſe

nuit
t
ule
nti.
or.

1or⸗

KN.

gli⸗
ci⸗

ſS
6

..

SP. LVI. DE CALVMNIATORIBVS. 614

ſe fidem de conjugio mulierculæ dediſfe, negaſſet. Discrimen
nempe in eo conſiſtit, ut calumnia ſit, cum is, gui nego-
tium alteri exhibet aut exhibiturum minatur, omni plane
jure & fundamento deſtituitur; transactio autem, cum ve-
roſimilem & dubiam litigandi cauſam habet., tametſi illa pe-

nitius excuſſa & ſecundum leges examinata concidat. Et ſic
explicanda ſunt verba, quæ in L. 65. §. I. de Condikt. inde-
Siti occurrunt: Jicet res nulla media fuertt.

V.

In proceſſu inquifitorio delator calumnioſus ad reftitutionem

damnorum & expenſarum recte condemnatur.

I) Fntre a nobis videntur Bergerus & Ludoviei, quorum
ille in F. 2. Supplementorum ad Electa Jurigpr. erim. Obſ.
598. denunciantem, ſi reus abſolvatur, nullis plane ſumtibus

goërceri poſſe, affirmat, hic im Peinlichen Proceß⸗. I. §. 10.

S&&. c. 12. §. 20. idem aſſerit, & hunc ſolum caſum, de quo nec du-

bium quidem eſt, excipit, ſiquidem denunciator, ut ſuo pericu-

o, auf ſeine Gefahr und Schadloshaltung, inquireretur, petierit.

Non dubitamus tamen, quin uterque illam exceptionem, etfſi

non expreſſerit, tacite tamen ſubintellexerit, niſi manifeſta

calumnia aut etiam temeritas denunciantis appareat. Hunc
enim ad ſumtus reſtituendos obligari æquiſſimum eſt. Agno-

ſcunt hoc Carpzovius Deciſione 188.n. 14. aliique ibidem ab es

excitati auctores. Igitur ſic tenendum eſt: denunciator, ſiqui-
dem aliquam parum ſaltem probabilem denunciandi cauſam
habuerit, expenſas non reſtituit. At ſi hæc plane defecit, aut
Falſa fuit, ad eas ferendas recte condemnatur. Sic Cti Helm-
ſtadienſes menſe Julio anni cio lo Cc xvI. ſumtuum reſtitutio-

nemimpoſuerunt ei, quem odio ſaltem & inimicitia inductum

Hhh h s crimen

614 MEDITAT. AD PANDECT.

crimen aliquod judici adverſus vicinum denunciaſſe ani-
madverterant: Daß die Denunciaten von dem wider ſie ange⸗
ſtellten Proceß zu entbinden, Denunciant auch denenſelben, we⸗
gen ſeiner ungegruͤndeten und, dem Anſehen nach, aus Haß her⸗
gefloſſenen Denunciarion, alle verurſachte Schaͤden und Unko⸗
ſten zu erſtatten ſchuldig. .

VI.
Advocatus fiſci calumnioſam litem ſua ſponte movens juſte in
expenſas damnatur.

VII.
Quodſi juſſu ſuperioris id fecerit; ſumtus ex fiſco reſtituendi
Jſunt.

(ommunis doctrina eſt, advocatum fiſci, etſi ſuccumbat in
cauſa, à reſtitutione expenſarum eſſe immunem. Quæ
quidem nihil dubii habet, ſiquidem non proprio motu, Ied
juſſu judicis accuſationem intenter. Quamvis enim Conſtitu-
tione eriminali accuſator ſuccumbens expenſas ferre jubeatur,
tamen jura de proceſſu accuſatorio conſtituta ad proceſſum, in
quo advocatus fiſci juſſu judicis intervenit, minus recte accom-
modantur. Manet quippe proceſſus inquiſitorius, in quo ju-
dex ex officio procedit, & miniſterio tantum advocati fiſci
utitur. Quod ante nos jam obſervavit Bæbmerus de Expenſis
eriminalibus c. 3. §. 12. At quando advocatus fiſci ſua ſponte
ſine Principis vel magiſtratus juſſu actionem vel accuſationem
intentat, proceſſus ordinarius vel accuſatorius oritur. Igitur
hujusmodi advocatus fiſci non ſecus, ac alii litigatores, ſi per
calumniam litem moverit, in expenſas condemnatur. Conve-
nit hoc Conſtitutioni jadicii cameralis Pä. I. fit. 16. n.2. Adde Fa-
brum

ſarem provocaret, Cæſari poſcenti menſe Jan. anni cloloccxvII

SP. LVI. DE CALVMNIATORIBVS8s. 615

brum in Codice lib. 7. tit. 18. def. 33. Et profecto admodum

neceſſarium eſt, ſic coërcere fiſci advocatos, qui ſæpe vel odio
privato ducti calumnioſas lites ſuſcitant, vel amico gratifica-
turi privatis ejus controverſiis cauſam publicam vano præ-
textu immiſcent & fiſci nomine interveniunt, ut ſæpe, quem-
admodum ſub Domitiani tyrannide multis teſte Plinio lib. 5.
epiſt. I. accidit, ex civili judicio capitis rei exeant. Nec noſtra

hæc ſolum, ſed eadem & aliorum Ctorum ſententia eſt. Quod

exemplo nung confirmabimus, Quidam violentiæ in via publi-
ca commiſſæ inſimulatus & propterea in vincula conjectus in-
nocentiam ſuam tam liquido oſtenderat, ut judex dimittere
eum ex carcere jam conſtituiſſet. Sed interceſſerat advocatus
fiſci, ſeu, uti eo loco vocabatur, procurator generalis, effecerat-
que proteſtatione ſua, ut captus diutius detineretur. Qum ta-
men ille nec indicia nec argumenta nova afferret, per ſenten-
tiam ab exteris Ctis conceptam abſolutus reus & procurator
generalis in expenſas condemnatus eſt. Interponebat hic re-

viſionem, ſed vano eventu. Nam, actis iterum ad ICtos ex-

teros miſſis, confirmabatur prior ſententia & denuo ſumtuum
reſtitutio Procuratori imponebatur. Tum vociferari ille, ſen-
tentiam juri & praxi contrariam dicere, atque rurſus reviſio-
nem interponere. At ICti Helmſtadienſes, veſtigia priorum
judicum ſecuti, ſimiliter menſe Majo anni clo 105 cc XvI. reſpon-
derunt: Daß es, der geſuchten Reviſion ungeachtet, bey dem am
13. Merz 1744. eroͤfneten Urtheil zu laſſen, und Impetrant dem
Impetraten die expenſas retardati proceſſus, nach vorhergehen⸗

der deren Liquidation und richterlichen Ermaͤßigung, zu erſtatten
ſchuldig. Auch wird demſelben, bey willkuͤhrlicher Strafe, das

beneficium reviſionis ferner zu mißbrauchen, unterſaget. Cum
tamen nec ſic adquieſceret procurator generalis, verum ad Cæ-

has

g16 MEDITAT. AD PANDECT.

has reddidimus nomine illuſtris a quo conſulti fueramus,
collegii rationes: Dem von Eurer Kayſerl. Majeſtaͤt an uns ab⸗
gelaſſenen allergnaͤdigſtem Befehl zu allerunterthaͤnigſter Folge wol⸗
len wir hiemit den ganzen Verlauf der zwiſchen dem Hochfuͤrſtl.
Oſt⸗Frieſiſchen procuratore generali und Ulrich Jacobſen ergan⸗
enen Streitſaͤche in moͤglichſter Kuͤrze vorſtellen. Es beſchwehrte
ſch nemlich Ulrich Jacobs, Einwohner zu Weſterhauſen, bey uns in
einer am 30. Aug. 1710. eingereichten Schrift, daß die Beamte
zu Emden wegen einer zwiſchen ihm und Focke Doden vorgegan⸗
genen und von dieſem letzteren ſelbſt angefangenen Schlaͤgerey, wo⸗
bey gemeldeter Focke Schaden am Bein genommen, alſofort auf
bloſſe Denunciation eines bey der Schlaͤgerey mit intereſſirten
Auskuͤndigers, und ohne Ulrichen vorher zu hoͤren, ſeine Guͤter be⸗
ſchreiben laſſen, und durch ein de incarcerando-reo gegebenes
Mandat ihn die Flucht zu nehmen, und ſeine Haushaltung zu ver⸗
laſſen gezwungen, bat demnach, ihm ein mandatum caſſatorium
zu ertheilen. Ob uns nun wol nicht wenig befremdete, daß die
Emdiſchen Beamten einen angeſeſſenen Unterthan ungehoͤret wegen⸗
einer ſchlechten Schlaͤgerey dergeſtalt tractiret, wir auch wol wuß⸗
tem, daß in ſolchen Faͤllen, da periculum in mora, und ein ar⸗
mer Mann durch dergleichen Proceduren Gefahr laufet in aͤuſerſten
Ruin wegen Verſaͤumung ſeines Hausweſens zu fallen, nach denen
Reichs⸗Geſetzen mandata poœnalia ſine clau ula ertheilet werden
koͤnnen, welches uns allhier um ſo viel deſtoweniger wuͤrde ſeyn zu
verdenken geweſen, da der verletzte Fock ganz auſſer Gefahr, folg⸗
lich Ulrich, wenn er gleich Schuld an den vorgegangenen Haͤndeln
gehabt, in eine gelinde Strafe verfallen ſeyn wuͤrde; So wolten
wir dennoch, um denen Beamten alle Urſach, ſich uͤber uns zu be⸗
ſchwehren, zu benehmen, dergeſtalt nicht verfahren. Dieſemnach
ſetzten wir zufoͤrderſt einen gewiſſen Tag zu Unterſuchung der Sa⸗
che an, und luden die Beamten peremrorie ein, entweder zu ſe⸗
hen und anzuhoͤren, daß das von ihnen abgelaſſene mandatum
wiederum caſſiret wuͤrde, oder ihre Einrede dagegen einzubringen,
und darauf der Sachem und allen Gerichts⸗Terminen bis zum end⸗
lichen Schluß und Urthel ab⸗ und auszuwarten. Nun ruͤckte der in der
itation beſtimte Tag hergn; da denn die Begmten, anſtatt, die ſane

SP. LVI. DE CALVMNIATORIBVS. 617

nachgelaſſene Einrede einzubringen, den Procuratorem genera-
lem aqufgeſprenget, welcher, ohne einen von Hochfl. Durchl. hier⸗

zu empfangenen Befehl aufzuweiſen, oder auch deſſen nur im ge⸗

ringſten zu gedenken, tanquam ex officio Reviſion wider die von
uns an die Beamte abgelaſſene Citation einwendete. Hier wuͤrde
uns kein Menſch in der Welt verdacht haben, wenn wir dieſe wi⸗
derrechtliche gegen eine bloſſe Citation gerichtete Reviſion verwor⸗
fen, und die Beamte, welche im geringſten nicht graviret waren,
ſondern Beſage der Citation mit ihrem Einreden zufoͤrderſt gehoͤ⸗
ret werden ſolten, zu Einbringung derſelben angewieſen haͤtten.
Gleichwohl haben wir auch hierinnen dem Procuratori generali
gefuͤget, die Reviſion angenommen, und den Partheyen daruͤber
zu verfahren zugelaſſen. Hierauf hat Procurator generalis ſeine
gravamina reviſionis uͤbergeben, welche Ulrich Jacobs in einer
ſo genannten refutatione gravaminum beantwortet. Selbige ha⸗
ben wir den Procuratori generali communiciret, der denn
nach Verſtreichung einiger Termine ſeine ſalvationem gravami-
num eingebracht, und zu Ende derſelben ausdruͤcklich, nunmeh⸗
ro daruͤber zu erkennen, gebeten. Allein wir funden bey Nach⸗

ſuchung der Acten, daß Procurator generalis weder in ſeinen

gravaminibus noch in derſelben Salvation das geringſte, ſo
Ulrich Jacobſen haͤtte graviren moͤgen, beygebracht oder auch
nur argumenta und Zeugen, ihn dadurch zu convinciren, uns
zu Abhoͤrung und weiteren Unterſuchung an die Hand gegeben.
Das einige Fundament, worauf alle ſeine gravamina beruhe⸗
ten, beſtand darinnen, es muͤſſe Ulrich gacobs beweiſen, wie
er Focke Doden nicht aufgepaſſet, denſelben nicht uͤberfallen,
und ihm den Schaden am Beine nicht zugefuͤget. Wie nun
dieſe des Procuratoris generalis Forderung allen Rechten zuwi⸗

der lief, uͤberdieß der verletzte Focke ſelbſt hierbey ganz ſtille ſaß,

auch WD keine Vermuthung war, daß Ulrich Jacobs die beyden,
Tom. I. Iiii ſo

.
61S MEDITAT. AD PANDECT.

ſo mit ihm die Schlaͤgerey gehabt, wuͤrde uͤberfallen haben, viel⸗
mehr hieraus, und, daß nicht dieſer Focke, ſondern der andere
Arend Jacobs der eigentliche Feind des Ulrichs geweſen, eine ſtar⸗
ke Præſumtion vor Ulrichs Unſchuld erwuchs, ſo verſpuͤrten wir
augenſcheinlich, daß Procurator generalis ohne allem Grund
blos in dem Abſehen, entweder dem armen Ulrich wehe zu thun
und ihn in das Verderben zu ſtuͤrzen, oder doch denen Embdi⸗
ſchen Beamten zu Gefallen interveniret und die Aufhebung des
ausgegangenen mandati arreſtatorii zu verhindern geſuchet. Die⸗
ſemnach konnte der Spruch von uns nicht anders erfolgen, als
daß die Reviſion zu verwerfen, und der Procurator generalis
nebſt den ihm adhærirenden Beamten die Unkoſten zu erſtatten
ſchuldig waͤren. In welchem letzteren Stuͤcke, woruͤber ſich der
Procurator generalis hauptfaͤchlich beſchweret, wir dasjenige ge⸗

than, was uns die natuͤrliche Billigkeit, die allgemeinen geſchrie⸗

benen Rechte, inſonderheit Euer Kayſerl. Majeſtaͤt Qammer⸗
Gerichts⸗Ordnung FP. I. tit. 16. u. 2. und bewehrte Rechts⸗
lehrer an die Hand gegeben, als welche letztere den Advocatum
fiſci, der einen unnuͤtzen Proceß, jemand zu vexiren, anhebet,
in die Unkoſten condemniren. Faber in Codice lib. . tit. 18.
def. 33. Martini in Proceſu tit. 36. §. I. n. 54. . & qui
porro ab eo allegantur. Wider dieſen Beſcheid nun wendete
Procurator generalis eine neue Reviſion ein, welche wir denn,
weil er durch die condemnationem in expenſas ein neues gra-
vamen erhalten zu haben ſchiene, zulieſſen, auch, nachdem die
Partheyen daruͤber verfahren, uns ſelbſt des Erkaͤnntniſſes ent⸗
hielten, und die Acta an die Wittenbergiſche Juriſten⸗Facultaͤt
ſendeten, welche unſer Urthel lediglich beſtaͤtigte, und den Pro-
curatorem generalem von neuem in die Unkoſten verurtheilte, in
Betrachtung, daß derſelbe nichts erhebliches angefuͤhret, ſondern
blos das alte, ſo er in vorigen Schriften vergeblich vorgeſtellet,
wie⸗

SP. LVI. DE CALVMNIATORIBVS. 619

wiederholet, worzu noch dieſes kam, daß Ulrich Jacobs vermit⸗
telſt beygelegten extractus protocolli docirte, wie der beſchaͤ⸗
digte Focke Doden ſelbſt ſich alles Anſpruchs an ihn begeben.
Mit dieſem Urthel nun, meynten wir, wuͤrde Procurator ge-
neralis endlich zufrieden ſeyn. Aber weit gefehlet. Er ſuchte
von neuem auch dawider Reviſion. Anfangs zwar trugen wir
derſelben zu deferiren billiges Bedenken, in Erwegung, daß in
dem letzten Urthel ganz kein neues gravamen enthalten, alſo die⸗
ſes abermalige remedium eine in allen Rechten verbotene re⸗
viſio reviſionis war, weshalben wir auch in Furchten ſtehen
mußten, es wuͤrde Ulrich Jacobs, daferne wir erwehnte Revi-
ſion annaͤhmen, ſich uͤber uns de protracta juſtitia beſchweren.
Unterdeſſen, damit Procuratori generali alle Gelegenheit zu
klagen benommen wuͤrde, verſtatteten wir denen Partheyen,
nochmalen uͤber die aufgewaͤrmten gravamina mit einander zu
verfahren, und verſendeten darauf Acta an die Juriſten⸗Facul⸗
taͤt zu Helmſtaͤdt, welche denn bey obangezogenen Umſtaͤnden
unwoͤglich anders ſprechen konnten, als, daß die vorigen Ur⸗

thel und Beſcheide zu beſtaͤtigen, Impetrant nochmalen die Un⸗

koſten zu erſtatten ſchuldig, und ſich ferneren Misbrauchs des
beneficii reviſionis bey willkuͤhrlicher Strafe zu enthalten haͤt⸗
te. Dieſes nun, Allergnaͤdigſter Kayſer und Herr, iſt dasje⸗
nige Urthel, wovon Procurator generalis an Eure Majeſtaͤt
zu appelliren ſich unterſtehet. Es kann aber ſolche Appella-
tion unmoͤglich ſtatt finden, da bereits res judicata vorhanden,
immaſſen Procurator generalis dreymal hinter einander Revi-
ſion eingewendet, da denn wenigſtens die letzte unzulaͤßig ge⸗
weſen, und die Rechts⸗Kraft des geſprochenen Urthels nicht
verhindern moͤgen. Wir koͤnnen uns bey ſolchen Umſtaͤnden
auch nicht einbilden, daß Se. Hochfuͤrſtl. Durchl. deren hohen
Nahmen und Willen Procurator generalis vorſchuͤtzet von
dieſer denen Landes⸗Rechten und denen von Sr. Durchl. Hochſel.
Tiii 2. Vor⸗

620 MEDITAT. AD PANDECT.

Vorfahren erworbenen privilegiis zuwiderlaufenden Appellation
Wiſſenſchaft habe. Dieſemnach leben wir der allerunterthaͤnig⸗
ſten Zuverſicht, Eure Kayſerl. Majeſtaͤt werden vielbeſagte gegen
ein wohlgegruͤndetes und ſo wol von uns, als zweyen unparthey⸗
iſchen Juriſten⸗Facultaͤten approbirtes auch bereits rechtskraͤftiges
Urthel eingewendete Appellation bey ſo klaren dawider ſtreitenden
Rechten verwerfen und uns mit hoher Kayſerl. Gnade ferner zuge⸗
than verbleiben, die wir in Unterthaͤnigkeit verharren ꝛc. Hæc
ita, ſi ſua ſponte advocatus litem moveat. At quid ſi juſſu
ſuperioris, non principis, in quem ſuſpicio calumniæ non
cadit, ſed magiſtratus, qui jus vel adminiſtrationem fiſci ha-
bet, actionem vel accuſationem culumnioſam omnique fun-
damento deſtitutam intentarit? Fiſcus ipſe hoc caſu in ex-
Penſas damnabitur. Nullum enim hac in parte fiſco privi-
legium tributum eſt, igitur jure communi utitur L. 25. de
Pignoribus. Conſentiunt nobiscum Martini in Proceſſu tit.
36. §. 1. u. y5. aliique ab eo memorati audtores. Atque ſic
quoque reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
c1ο ο cCc XIV: Wird gefraget, ob nicht der fiſeus die erkannten
Koſten zu bezahlen ſchuldig ſey. Wiewohl nun des fiſci privile-
gia von einigen dahin erſtrecket werden, daß ſelbiger mit Erſtat⸗
tung der Unkoſten jederzeit zu verſchonen ſey; Dieweil aber den⸗
noch einmal res judicata wegen Bezahlung ſolcher Koſten vorhan⸗
den iſt, ſolche aber dem Fiſcali, welcher den Proceß auf Befehl
ſeiner Obern gefuͤhret, nicht zugemuthet werden kann, hiernaͤchſt
in denen Rechten kein dergleichen privilegium fiſci zu finden iſt,
andere bewehrte Rechtslehrer auch, daß der fiſcus hierinnen nichts
beſonders habe, vermeynen; So muͤſſen die erkannten Koſten von

dem fiſco bezahlet werden.

VIII.

Peænaæ talionis in calumniatores ſtatuta non eſt prorſus
abrogata.

Ut

— —

— —

6

==

.

Sp. LVI. DE CALVMNIATORIBVS.

t calumniator eodem, quod alteri innocenti intentavit,
ſupplicio afficiatur, æquiſſimum eſt. Nec pœnam hanc
talionis calumniatoribus infligi æquitas tantum ſuadet, ſed
& jus divinum jubet Deuteronom. XIX, 19. Jus divinum ſe-
quuntur Romanæ leges in L. 10. C. de Decurionibus L.7. C. ad
L. Juliam de vi publica. Idem Carolus V. in Conſt. crim. art.
68. & 107. ſanxit. Accedit Caroli M. conſenſus, qui apud
Lindenbrogium lib. 5. Capitularium tit. 198. Si quip, ait, con-
tra caput alterius falſa ſuggeſſerit, vel pro quacunque invidia
aut injuſta accuſatione aliquem commoverit, ipſe pœnam vel

dJamnum, quod alteri intulit, excipiat. Tot jurium tamen con-

ſenſus impedire non potuit, ne doctores communi fere vo-
ce, hodie pœnam talionis eſſe abrogatam, & calumniantes at-
que falſum teſtimonium dicentes arbitrarie puniri, aſſerant.
Vide Claſenium ad art. 68. Conſtit. erim. Neque nos huic tor-
renti opponemus, nec judicibus aut Ctis neceſſitatem ſecun-
dum iſtas leges judicandi imponemus. Monemus tamen,
iſtam abrogationem tam univerſalem non eſſe, ut non exem-
Pla ſubinde exercitæ in calumniatores talionis occurrant. Me-
morabimus aliqua. Non dicemus vero de illo caſu, quo ca-
lumnia plenum effectum ſortita eſt, & falſo accuſatus pœnam
ſuſtinuit. Tunc etiam ad eandem pœnam abſtrahi debere ca-

lumniatorem, ſine dubio eſt. Sed cum leges modo memora-

tæ ſolum conatum ſic puniant, de earum uſu diſpiciemus.
Duplex exemplum habet Mornacius ad Lr. de Calumniatoribus,
alterum de anno 1613. in crimine læſæ majeſtatis, alterum de
anno 1617. in veneficio. Fallitur tamen Mornacius ibi, quod
ſimile exemplum apud Fabrum in Cod. Fabr. Ad L. Jul. majeſt.
exſtare putat. Contrarium enim potius ille, non quidem in iſto
titulo, ubi nihil plane hac de re, ſed lib. 9. tit. 22. def. I. habet.
Patrum noſtrorum memoria in Dania muliercula quædam, Dina

nomine, quæ Cornificium Ulefeldium tentati in regem vene-

Iiii 3 ſicii

622 MEDTTAT. AD PANDECTLTI.. .

ficii inſimularat, deinde vero criminationem revocarat, ſe-

que à Walthero tribuno militum ad calumniandum inſtiga-
tam faſſa erat, capite plexa eſt. Recentius exemplum in Hel-
vetia ſub finem ſeculi ſuperioris contigit, quod in Tbeatre
Europæo tomo 1S. ad annum 1698. p. 45 8. recenſetur. Re-
eentiſſimum vero Romæ hoc ipſo ſeculo accidit, ubi Marchio

del Vaſto, quod Cardinalem Jenſonium de plagio & aſſaſſi-
nio tentato accuſaſſer, ſed in probatione defeciſſet, ad mor-
tem a præfeéto urbis damnatus eſt. Qua de re plura haber

auctor libri, de 'Etat du ſiécle de Rome de le commencement du
Kisele paſſé jusqu' d preſent, Coloniæ Agrippinæ anno 1707.

editi. In legibus militaribus Ruſſicis Petropoli anno 1717. au-

ctore Czaario editis p. 129. advocati fiſci dolo in accuſatio-

nibus uſi easdem peœnas luere jubentur, quas reis innocen-

tibus intentarunt. Quæ cum ita ſint, putamus, poſte adhuc
hodie talionis pœnam in calumniatores exerceri, ſi modo ca-
lumnia non intra primi conatus limites ſubſtitit, ſed vel ple-

num vel ſaltem eum effectum habuit, ut innocens tormentis
ſubjiceretur, aut tranquillitas reipublicæ inſigniter turbare-
tur; aut grave inde principi purpuratisve ejus periculum im
mineret. Conſentit nobiscum Mornacius loco ſupra memora-

2. Atque eo collimant cuncta iſta a nobis allata exempla.

Keus» exantlata tortura, abſolutus ex hoc ſolo delatorem vel
accuſatorem ſuum de calumnia convenire nequit.

F'eduens hæc in foro quæſtio eſt, utrum reus, exantlata
tortura, abſolutus de calumnia queri poſſit. Non puta-
mus, niſi novis & ſingularibus argumentis dolum & calum-
niam delatoris, quod is ſcilicet indicia adverſus ſe confinxe-
rit, vell teſtes ſubornarit, oſtendere queat. Per ſolam quippe

ſen-

„

SP. LVI. DE CALVMNIATORIBVS. 623
ſententiam abſolutoriam calumnia, quæ dolum requirit,
haud probatur. Cum enim talia indicia adfuerint, quæ ju-
dicem ad decernenda tormenta permoverunt, multo magis
excuſandus eſt delator, qui & per illa ſe ad denunciandum
crimen impelli paſſus eſt. Vide Conſtit. Crim. art. 61. ibi:
haben doch Richter und Anklaͤger keine Strafe verwuͤrkt, item L.
3. C. de Calumniatoribus ibi: non, ſi reus abſolutus eſt, ex es
ſolo etiam accuſator, qui poteſt juſtam babuiſſe veniendi ad eri-
men rationem, calumniator credendus eſt. Poterit quidem no-
bis objici Lex 9. de Calumniatoribus, in qua domino ſervi
poſt quæſtionem de illo habitam abſoluti actio de calumnia
conceditur. Sed hæc objectio facile removebitur, ſi cogites,
quæſtiones olim de ſervis ſine omni indicio ad poſtulationem
ſaltem accuſatoris habitas fuiſſe. Quod & verba dictæ legis,
ſi poſtuletur, ſatis indicant. Aliud ergo hodie, ubi poſtula-
tio non ſufficit, ſed argumenta requiruntur. Ceterum, ſi,
quemadmodum diximus, tortus dolum & calumniam accu-
ſatoris in ſpecie probare poſſit, actio hæc recte inſtituetur.
Cujus rei inſigne exemplum reperies in ZTheatro Europæo
tomo I15. ad annum 1698. p. 458.

οä= 4I A

1. Actio de calumnia poſt ſententiam abſolutoriam inſtitu
poteſt L. I. §. 3. ad §&C. urpil. Diſſentit Schapfer in
Synopſi D. tit. de Calumniatoribus n. 7.
2. Temerarius accuſator calumniator dici nequit L. 1. §. 5.
ad &C. Zurpil.
3. Advocatus fiſci ne quidem pecuniam, ut juſte aliquem
accuſet, accipere poteſt.

SPECI-

624 MEDITAT. AD PANDECT

4X

SPECIMEN LvVII.

MEDITTATIONVM, AD abrias
A D L IB. IV. TIT. IJ. S

IN NTEGRVM RESTTITV-
TIONIBVS.

4
BARTHOLDO VINCENTIO STIESSER,
HELMSTADIENSI.

D. VII. OCTOBR. ANNI CIO 10 CCXVI.

I.

Lex 2. C. Qui & adverſus quos; qua reſtitutio in integrum con-
tra parentes dJenegatur, ſtricte interpretanda, nec ad pa-
rentes adoptivos aut novercam extendenda eſt.

Tr, fit in foro mentio Legis 2. C. Qui & adverſus
quos in integrum reſtitui non poſſunt, qua, nullo modo
adverſus Parentes utriusque ſexus dari reſtitutionem,
fäncitur. Edidit in hanc legem commentariolum Bergerus,
& omnia, quæ in illam dici poterant, ſic occupavit, ut ni-
hil fere nobis reliquum fecerit. Itaque, relictis quæſtionibus
aà viro illuſtri excuſſis, memorabimus aliam noſtra memo-
ria aliquando diſputatam, an ſcilicet reſtitutio in integrum
contra novercam indulgeatur. Qui id negabant, rationem
legis his verbis comprehenſam: nam perſonarum reverentia o-
nuem eis excludit reſtitutionem; item verba illa generalia: nullo
modo

0

—

SP. LVII. DE IN INTEGRVM RESTIIVTIONIEVS 6a5

modo adverſus parentes utriutque ſexus: urgebant, atque no-
vercæ etiam reverentiam quandam deberi, illamque ſecun-
dum §. 2. F. de Nuptiis matris loco eſſe, contendebant. Vicit
tamen ſententia contraria, memoratam nempe legem ad vi-
tricum & novercam non pertinere. Equidem non negamus,
aliquam illis deberi reverentiam. At minor hæc longe eſt ea,
quæ parentibus veris debetur. Sunt etiam parentum loco, ſed
non ipfſi parentes. Igitur privilegia parentibus proprie di-

Qis tributa ſibi arrogare nequeunt. Deinde L. illa 2. ad ſolos

veros parentes reſtringenda ne quidem ad adoptivos perti-

net, L. 3. §. 6. de Minoribus. Accedit, quod per Novellam

155. reſtitutio liberis contra veram matrem ſecundo nuben-
tem indulgetur. Quanto magis ergo indulgebitur contra
novercam, quæ, ut ridicule quidem ſed vere Accurſius ait,
quaſi nocens arcus vel nova arca ſine fructu dicta plerumque
privignis nocet. Quamobrem ſic reſponderunt Cti Vitem-
bergenſes menſe Majo anni clo 1o ccxI. Klaͤgere ſuchen in dem
Fall, da Beklagte ihre Stiefmutter, ſich mit einem zwiſchen ſie
und die Vormuͤnder aufgerichteten Vergleich ſehuͤtzen ſollte, da⸗

wider reſtitutionem in integrum. Beklagte wendet fuͤrnemlich

ein, daß die reſtitutio in integrum wider ſie, als Mutter, nicht
ſtatt finde. Alldieweil aber Lex 2. C. Qui & adverſus quos nur
von denen natuͤrlichen Eltern, welchen man eigentlich reverenti-
am ſchuldig iſt, keinesweges aber von andern, als parentibus
adoptivis, vielweniger von Stief⸗ Eltern, welche uns bloß mit
Schwaͤgerſchaft verbunden ſeynd, verſtanden werden muß ꝛc.

II.

Judex, qui, petita contra rem judicatam reſtitutione in integri'm,
ſententiam ſuam tamen ekxequitur, attentatuin kon comiittit.

TJom. I. “ K kk Gra-

626 NMEDITAT. AD PANDECT.

raviter nobis obſtare videtur L. un. C. In integrum reſti-
tutione poſtulata, ne quid novi fiat & L. 32. C. de Tran-
a6tonibus. Contra e noſtris partibus ſtat pontifex in C.6. X.
de in int. reſtit. Quæ jurium pugna, dici non poteſt, quan-
tam Doctorum inter ſe pugnam excitarit, aliis ſimpliciter,
reſtitutione in integrum poſtulata executionem ſuſpendi,
affirmantibus, quorum largum indicem exhibet Philippi ad
Deciſ. Elect. Sax. I15. Ohſ. I. n. A. aliis ſimpliciter negantibus,
quorum nomina recenſet Idem n. 6. aliis per varias diftinctio-
nes rem involventibus, quorum opiniones refert Carpzov
lib. 2. RKeſp. 94. n. 7. Nobis ſic videtur. Re vera jus canoni-
cum juri civili non contradicit, ſed ſaltem limitationem ad-
dit. Firma nempe manet juris Romani regula, quod reſti-
tutio in integrum executionem ſuſpendat. Repertit hanc ta-
cite pontifex, ſed adjicit, niſi præſumtio aliqua adſit, quod
reſtitutio temere ad extrahendam litem petatur, aut æ quita-
tis ratio aliud ſuadeat. Igitur res tota arbitrio judicis relin-
quitur, qui, quando caufſa petitæ reſtitutionis clara aut ad-
modum tamen veroſimilis eſt, exequi ſententiam non debet,
quando vero illa dubia & altioris indaginis videtur, executi-
onem recte peragit, ne malitiis hominum indulgeatur. Con-
ſentit nobiscum Carpzovius in proceſſu tit. 19. art. 4. n. 24. ſqd-.
Et ſic Cti Helmſtadienſes ſæpe reſponderunt. Afferemus ſal-
