qua bona ſequeſtrata, cetera vero, quæ in Flandria poſſi-
debat, etſi opima ſatis, ab Hiſpanis tamen tunc direpta
domino fructum nullum ferebant. Cui certe beneficia Pau-

perum denegari non potuerunt, vel ideo etiam, quod
prædium, quamdiu ab hofſtibus occupatum eſt, civiliter

Perüfſe cenſeatur L. 12. §. ult. de Rebus auct. jud. poſzd.
VIII.
Ruſtici ob ſolam imperitiam in integrum non reſtituuntur.
“ ſunt & magna ruſticorum privilegia, quæ Collega
N noſter AKreſſius eleganti ſcripto de Privilegiis agriculturæ
apud Germanos complexus eſt. Sed caveamus tamen, ne Pplus
juſto illis indulgeamus. Diſpiciemus nunc imprimis, utrum
reſtitutio in integrum ex clauſula generali facile iis fit indul-
genda. Implorant eam frequentiſſime, ſicubi in contractu vel
proceſſu per imperitiam vel negligentiam lapſi ſunt. Nec
negamus, ſuccurrendum illis interdum eſſe. Sed ut hoc fiat,
ſingulares æquitatis rationes concurrant, oportet. Nam fſi te-
mere homines agreſtes reſtituas, nemo, qui cum illis vel con-
trahit vel litigat, ſecurus erit, ſed ſemper reſciſſionem nego-
tii timebit. Igitur ſola ruſticitas cauſa reſtitutionis in inte-
grum non eſt, niſi errorem, quem ruſticus commiſit, adhi-
bita diligentia, qualis in iſtiusmodi homines cadit, & conſultis
peritio-

2

el

Ir.

8 A
„
oll⸗

e
epe

Pen.
god

lter

SP. LXIV. DE RESTIT. IN INT. EX CLAVS. GEN. 699

Peritioribus, vitare facile non potuiſſet. Conſentiunt nobis-
cum jurium noſtrorum conditores, ut ex L. 2. C. de in jus vo-
cando & L. I0. de Bonorum poſſeſſtionibus apparet. Conſentiunt
ICti Vitembergenſes apud Bergerum in OCeconomia juris lib. 3.
tit. 15. §. 14. u. 4. & Wernlerum P. I. Olſervat. forenſ. 52.
Quibus addemus aliud eorundem reſponſum menſe Martio
anni clo 10 CCXII. datum: Es beſtehet der Beklagten fuͤrnehmſtes
gravamen darinnen, daß ihnen als einfaͤltigen Bauersleuten,
wenn ſie auch gleich an dem Eyde verſaͤumet, die Reſtitution in
integrum zu ſtatten kommen muͤßte. Alldieweil aber die vorge⸗

ſchuͤtzte ruſticitas keine genugſame Urſache iſt, reſtitutionem in in-

tegrum zu erlangen; So haben wir voriges Urthel confirmiret.

IX.

KReſtitutio in integrum, ex juſta licet eauſa petita, velte denega-
tur, ſi aphareat, eam inatilem futuram.

☛ reſtitutio in integrum petitur atque juſta etiam cauſa,

ob quam concedi debeat, allegatur. Nec tamen a judice
confeſtim indulgenda, ſed diſpiciendum prius eſt, ſitne utilis

futura illi, qui eam implorat, Fit enim interdum, ut magis

noceat reſtitutio reſtituto, quam proſit. Fac ſcilicet, ſenten-
tiam contra Eccleſiam, abſentem, minorem vel alium privile-
latum latam, omiſſa per incuriam appellatione, in rem judica-
tam tranſüſſe, & reſtitutionem in integrum contra neglectam
appellationem peti. Adeſt læſio, adeſt & juſta reſtituendi cau-
ſa. Ergo videri poterat, non debere reſtitutionem recuſari. Ve-
rum judex præterea conſideret, neceſſe eſt, ſperandumne ſit,
ut, conceſſa appellatione, ſententia lata reſcindatur. Quodſi
enim animadvertat, iſtam illam fuiſſe, fruſtra appellatio omiſſa
reſtituetur. Hue pertinet argumentum I. 44. Ex quibus cauſis
Trt2 mæajo-

mjorei. Et fic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Ma-
jo anni c1o 10 CcxvI: Ob es wohl das Anſehen gewinnet, ob ſey
die von dem klagenden Cloſter geſuchte Reſtitution allerdinges zu⸗
laͤßig; Alldieweil aber die Appellations -Gravamina von ſo ge⸗
ringer Erheblichkeit ſeynd, daß, wenn auch Klaͤger zu Fortſetzung
dieſer Appellation gelaſten wuͤrde, dennoch nothwendig eine Con-
firmatoria des vorigen Urthels erfolgen muͤßte, dieſemnach die ge⸗
ſuchte Reſtitution dem Cloſter keinen Vortheil bringen, ſondern
vielmehr ſchaͤdlich ſeyn wuͤrde; So ſeynd wir, daß weder die von
Klaͤgern eingewandte Appellation noch geſuchte Reſtitution ſtatt
habe, zu ſprechen bewogen worden. S

COXOLELEA N IA. 1414
1. Etiam ſupina ignorantia, ſeu, ut DD. loquuntur, fatua
cauſa interdum præbet juſtam reſtituendi cauſam. Nec
obſtat L. 6. de-juriz 8z facti igh.
2. In cauſis matrinonialibus lapius reſtituitur, non ſolum
is, qui pro matrimonio, ſed &, qui contra illud labo-
rat. Berger in Electis Prox. matrim. §. 37. C 40. e
3. Cœcitas eſt juſta reſtitutionis cauſa. Diſſentit Berger
in Oeconomia juris p. 899. S

SJD. — — —

— —

—

SPECIMEN LXVyY.. “
MEDITATIONVM AD PANDECTAS DZ
AD LIB. IV. TIT. VIII.

ARBITRIS.

Arkitri ad arbitrium dicendum aliguando coguntur.

Equi-

ng

,

den

lo

erger

S

p. L-XV. DE ARBITRIS. 707

quidem Ulpianus in L. 3. §. I. de Keceptis, qui arbi-
trium: Neminem; inquit, prætor ogat arbitrium reci-
pere, quoniam bac Tes libera & ſoluta eſt, & extra ne-

coeſſtatem jurisdictionis poſita. Et ipſe Chriſtus Lucæ XII,
1. oblatum ſibi arbitri vel potius mediatoris munus cum

indignatione recuſat. Nec jus naturæ quempiam ad recipi-

endum arbitrium obligat. Etſi enim ad ofſicia humanitatis re-

ferendum ſit, arbitrium dicere & per illud litem finire, is
tamen, qui prævidet, odium ſibi alterutrius & periculum inde
imminere, ad onus tale ſubeundum nec ex humanitatis quidem

regulis obſtringirtur. Nemo quippe cum damno & diſeri-

mine ſuo ad benefaciendum alteri eſt obligatus. Quæ cum ita

ſint, theſis noſtra falſa, & æ quitati atque juri contraria videri
poterit. Sed non eſt. Loquimur ſcilicet de caſu, quo hi, qui
arbitrium alicui deferunt, imperium in eundem habent. Nam
quemadmodum univerfſitas membrum aliquod ſuum ad ſub-

eundas ſyndici partes compellere poteſt, ex ſententia eſem-

becii ad tit. Quod cujaszue univerſitatis n. 5. & Lauterbachii in
Collegio 1 Veor. pract. ad eund. tit. §. 18. ita tale membrum, quod
univerſitas ad ſopiendas lites ſuas eligit, munus hoc collegio
(uo ſalutare detrectare nequit, aut, ſi detrectet, iisdem poœ-
nis coërcetur, quibus illi, qui munera pPublica recuſant, ſub-
jiciuntur. Singulare ejus rei exemplum in tabulis pacis anno
ci9 10 CIIV. inter Britannos Belgasque factæ apud Londorpium
Ati. publ. contin. l. 6. occurrit. Quarum tabularum capite 28.
cautum eſt, ut ad damnum, quod Belgæ Britannis in Dania
dederant, æſtimandum arbitri ab utraque republica eligeren-
tur, hique, ſi intra 27. Junium & Kalendas Sextiles de ſenten-
tia non convenirent, nee controverſiam arbitrio ſuo dirime-
Lett 3 rent,

70² MEDITAT. AD PANDECT.

rent, ſoli in cameram concluderentur, ibique ſine cibo, potu,
igne, lumine tamdiu relinquerentur, donec conſentirent.

II.

Sententia arbitri tantum intra decendium impugnari poteſt,
poſtea non.

III.
Quodſi tamen læſus manifeſtum errorem ab arbitro commiſſum

oſtendere poſſit, laudum, elapſo etiam decendio, recte
impugnatur.

Nuæſtio gravis eſt inter DD an plane a laudo arbitri liceat
appellare. Affirmant multi propter l. 9. σ10. Qui ſa-
tisd. cog. && l. 76. Pro ſocio. Negant alii obl. I. C. de Ke-
ceptis arbitris && I. 72. §. 2. de Kecebtis, qui arbitrium. Quæ le-
ges adeo inter ſe pugnant, ut conciliationes, quæ vulgoô affe-
runtur, ad tollendam hanc pugnam vix ſufficiant, & Bartolus
adl. 77.S. Arbitrorum Pro ſocion. 22. Principis deciſionem tan-
quam in inextricabili controverſia requirat. At nobis res clara
& jam tum a uſtiniano deciſa viderur. Scilicet antiqui Cti,
quorum fragmenta Pandectis inſperſa ſunt, diſſenſerunt in-
vicem, & pars reductionem cauſæ ad arbitrium judicis permi-
ſit, pars rejecit. Ad horum ſententiam Antonius Imp. in l. I- C
de Keceptis arbitris acceſſit. Tandem Juſtinianus in I. 5. C. de
Keceptis arbitris certamen ſuſtulit, atque intra decendium qui-
dem a laudo arbitri appellationem conceſſit, eo autem lapſo,
laudum vires rei judicatæ accipere conſtituit. Quæ Juſtiniani
deciſio æqua eſt & propterea merito uſu ſervatur. Tunc
tamen cum Gailio lib. I. Obſ. 150. etiam poſt decendium
appe

Hationem & redudtionem ad arbitrium boni viri ad-
mittimus, quum erraſſe arbitros manifeſte doceri poreſt.
Quoniam cenim ipfius judicis ſententiam per manifeſltum
errorem aut ad falſam artificum relationem latarn intra
XXX. annos oppugnare licet l. r. §. I. Quc ſententid
ſine afpellatione, W'eſembecius ad tit. D. Si menſor falſum
modum dixerit n. 6. idem in laudo arbitri multo magis licehit.
Aitdue

.

— — ——

X

SL. I,XV. DE ARBITRIS. 703

Atque ſic Cti Vitembergenſes menſe Septembri anni cIo 1o

CcCIX. reſponderunt, ei, qui cum adverſario ſuo in certos taxa-

tores compromiſerat, licere, reprobata eorum taxatione quip-
pe manifeſto iniqua, ad alios ſumtu ſuo conſtituendos provoca-
re: Beklagter meynet zwar, es muͤſſe bey der bereits geſchehenen Ta-
xXation verbleiben, in Erwegung, daß ſelbige dem fol. 268. befindli⸗
chem und in Kraft Rechtens ergangenem Urthel zu Folge vorgenom⸗
men, die darzu beſtellten Perſonen auch von Klaͤgern ſelbſt zum
Theil vorgeſchlagen oder doch approbiret, und von dem Richter
gebuͤhrend vereydet worden, uͤberdies mit dem Ackerbau von Ju⸗
gend auf zu thun gehabt, ſolchen alſo wohl verſtanden, dieſemnach,
und da ſie in dieſem arbitrio einmuͤthig dahin, daß Beklagter etli⸗
che 80 Rthlr. mehr aufgewendet als eingehoben, geſchloſſen, wuͤr⸗
de Klaͤger ſich nicht entbrechen koͤnnen, ihm nicht allein dieſen Ue⸗
berſchuß, als impenſas neceſſarias, ſondern auch die auf den ganzen
vergeblich angeſtellten Proceß gewendeten Unkoſten zu erſtatten. All⸗
dieweil aber die gemeinen Kayſerl. Rechte in dem Fall, wenn ein
Schiedsmann nicht eben per ſolemne compromiſſum zu or⸗
dentlicher Unterſuchung und Entſcheidung der Sachen, ſondern nur,

wie allhier geſchehen, ſein Gutachten ex æquo & bono zu ertheilen,

beſtellet worden, denen Partheyen, von ſeiner Ermaͤßigung abzuge⸗
hen und ad arbitrium judicis zu provociren, verſtattet, welches
auch bewehrte Rechtslehrer, vermoͤge der in Teutſchland eingefuͤhr⸗
ten Geſete und Gewohnheiten, ſo gar auf die arbitros ſolemnes,
wenn eine aus deren Ausſpruch herruͤhrende Læfion klaͤrlich darge⸗
than werden mag, erſrecken, und aber bey genauer Betrachtung

der von Klaͤgern angefuͤhrten gravaminum, daß bey der erſteren

Taxation ein und das andere verſehen, erſcheinet, zu dem bey dem
damaligen guten Korn⸗Preiſe, daß die eingehobenen Nutzungen

von denen Unkoſten uͤberſtiegen worden, ganz nicht wahrſcheinlich

iſt; So haben wir Klaͤgern eine anderweitige Taxation, jedoch
auf ſeine Unkoſten, billig verſtattet.

IV.

Arbiter rem litigioſam tertio, qui in lite non eſt, adju-
dicare nequit.

V. Mul.

704 MEDITTAT. AD PANDECT.

Multo minus arbiter Tement iam ſibi ipſi utilem ferre
botelt.
Re quidem Seneca de Beneficiis lib. 3. eap. 2. Judicem, “
inquit, formula includit, & certoôs, ques non excedar, R
terminos ponit: arbitri libera & nullis adſtricta vinculis reli-
gio & detrahere aliquid poteſt, & ad jicere, & ſententiam ſuam .
non, prout lex aut juſtitia ſuadet, ſed, prout humanitas aut
miſericordia impulit, regere. Resçte, inquam, Seneca æquita- .
tem non juſtitiam, formulariam ſceilicet illam veterum Roma-
norum & legibus ſæpe durifſimis alligatam, ab arbitro obſer- 1
vari jubet. Quamvis vero laxius ſit arbitri, quam judicis offi- 5
cium, eo usque tamen illud extendi non debet, ut poreſtas 11
arbitro permittatur, rem tertie, qui in illum plane non com- 8
promiſit, adjudicandi. Fac enim, arbitrum, dum cauſa apud 0
eum diſceptatur, animadvertere, rem ad neutrum litigantium, eeeel
ſed prorſus ad tertium, qui jus forſan ſuum ignorat, pertinere. de
Poteritne ſecundum illum ſententiam ferre? Negatur, quia lu
tertii illius jus ad cognitionem ejus plane non pertinet. Ne- i
que obſtat, quod Paulus in L. 19. pr. de Receptis, qui arbitrinm de
arbitro dicere, quod ipfi videtur, permittit. Reſtringendun C
enim hoc eſt ex L. 32. F. 12. eod. dummodo ſcilicet nihil extra io
compromiſſum faciat. Clarius adhuc Innocentius III. in caß. 6. uI
X de Arhitris: Arbitri, ait; judicare non valent, niſi de his M
tantum, ſuper quibus in eos extitit compromiſſum. Poreſt A
tamen arbiter & debet tanquam bonus vir privatim admonere n
Rtigatores, ut rem ei, cui de juré debetur, reddant. Quz te
quum ita ſint, improbius longe faciet arbiter, qui ſibi ipſi rem 1
litigioſam, etſi vere ejus dominus ſit, adjudicaverit. Et fe- ðU
cerunt tamen hoc nonnulli. lpſe populus, ſeu potius plebs UWMW
. Roma-

ſlee

femn
ſe.
lebs
ne

Sp. LXV. DE ARBITRIs. 705

Romana, contradicente ſenatu, dedecus hoc admiſit. Aricini

atque Ardeates de ambiguo agro quum ſæpe bello certaſſent,

multis invicem cladibus feſſi judicem populum Romanum ce-
pere. Sed vocatæ tribus judicaverunt, agrum publicum po-
puli Bomani eſſe. Adjicit Livius L. 3. cap. 72. nec abnuitur
ita fuiſſe, ſi ad judices alios itum foret, nunc haud ſane quid-
quam bona cauſa elevatur dedecus judicii. Idem Livius lib. 4.
ap. II. infame hoc judicium vocat. Contradixere etiam acer-
rime patres atque oſtenderunt plebi, populum Romanum qua-
druplatoris & interceptoris litis alienæ perſonam laturum;
atque, quum nihilominus cupiditas plus apud plebem vale-

ret, judicium hoc non Aricinis Ardeatibusque, quam patri-

bus Romanis fœdius atque acerbius viſum eſt. Simile fere fu-
it Philippi Macedonum regis facinus, de quo ſie Juſtinus lib.
8. 6. 3. Forte evenit, ut eum fratres duo, reges Thraciæ, non
contemplatione juſtitiæ ejus, ſed invicem metuentes, ne al-
terius viribus accederet, diſceptationum ſuarum judicem eli-
gerent. Sed Philippus, more ingenii ſui, ad judicium ve-
luti ad bellum, inopinantibus fratribus, inſtructo exercitu
ſupervenit, & regno utrumque non judicis more ſed frau-
de latronis ac ſcelere ſpoliavit. Recentius ex ſeculo poſt
Chriſtum natum XII. exemplum memorat Iiinbohus in Genea-

logiis viginti illuſtrium in Hiſpania familiarum p. 126. Co-

mitis Manrici de Lara, qui, quum judex litis de oppido
Molina ab utroque Alphonſo, Arragoniæ Caſtellæque re-
gibus, conſtitutus eſſet, ita ſententiam pronunciavit a ne-
mine exſpectatam: quin, inquiens, mihi potius, quam al-
terutri veſtrum, reges, Molinam addico, eamque majora-
tum poſteris meis perpetuum conſtituo. Quo etiam arbi-
trio reges confidentiam mirati ſteterunt. De recentiſſimis,

quæ ſuppetunt, exemplis, nihil dicemus.
Tbm. I. Uuuu VI.

706 MEDITAT. AD PANDECT.

VI.

Teſtator beredibus ſuis neceſſtatem imponere poteſt, arbitres
in controverſiis ſuis aſſumendi.

VII.
Is, gui arbitrio prudentis viri controverh tam decidi jubet, arhi:
zrium proprie dictum, non arbitratorem intelligit.

Nihil infrequentius eſt in teſtamentis, quam, ut parentes li-
beris ſuis optime proſpecturi & imprimis ſumtuoſas lites
& judicia excluſuri neceſſitatem eis imponant, controverfias,
ſi quæ naſcantur, per arbitros certo & præſcripto modo com-
ponendi. Infinita extant hujusmodi diſpoſitionum exempla.
Sic ĩoannes Georgius I. Elector Saxo: Da einige Irrungen zwi⸗
ſchen Jhr. Lbd. vorfallen ſollten, ſo ſollen ſie ſich durch ihre beeder⸗
ſeits zuſammengeſetzte Raͤthe oder Vaſallen und Unterthanen glei⸗
cher Anzahl guͤtlich gegen einander vernehmen und entſcheiden laſ⸗
ſen, und ob die Guͤte entſtuͤnde, ihre Nothdurft von ihren beeder⸗
ſeits Raͤthen oder Vaſallen und Unterthanen ebenmaͤßig in gleicher
Anzahl ſchriftlichen, doch ſonder alle ſchmaͤhlige und verdruͤßliche
undienliche weitlaͤuftige Worte der Hauptſache, jeder mit dreyen
abgewechſelt⸗geſetzten Linien gewiſſer Friſt einbringen, und darauf
durch dieſelbe ihrem Gewiſſen nach erkennen, oder, da ſie ſich deſ⸗
ſen mit einander nicht vergleichen koͤnnten, einer unverdaͤchtigen Uni⸗
verſitaͤt ſich vereinigen, oder durch Loos deswegen vergleichen, und
was recht iſt, ſich belehren laſſen, und, was alſo redlich geſprochen
wird, dabey ſollen Ihr. Lbd. ohne einige Weiterung beruhen. Si-
milis fuit diſpoſitio Georgii Brunſvicenſium principis, ut ex
teſtamentoejus, quod Strykius de Cautelis Teſtamentorum in
Abppendice n. 6. exhibet, §. 25. apparet. Sed, ut fit in rebus hu-
manis, hæc providentia teſtatorum, qua lites ſopiri oporte-
bat,

itit

,Arke.

tesl
D
IfiS
CO-
npl
ntce
ede
ngl⸗

er⸗
ſichet
Degean
rtf
d⸗
lli
, U
ochen
. A.
uter
nn i

1s hu-

orte⸗
Ha

H

Sp. LXV. DE ARBITTRũS8s 207

bat, nova ſæpe dubia, novasque controverſias excitat. Po-

teramus aliquot memorare. Verum ſufficiet in præſens u-
num exemplum. Fecerat parens quidam teſtamentum, li=

berisque fuis heredibus inſtitutis præceperat, ut controver-
ſiam, ſi quæ inter illos oriretur, non in ordinario judicio,

ſed prudentum virorum arbitrio decidi curarent. Mortuo

vix parente, intendunt fibi litem heredes. Poſcit alter ar-
bitros, alter recuſat. Movetur igitur primum quæſtio, po-
tueritne pater liberis neceſſitatem imponere arbitros ſumen-
di. Negabat alter, cui inexperto judicium placeat. Ob-
tendebat Ulpiani auctoritatem, qui in L. 3. §. I. de Keceptis,

jJui arbitrium: Haæc res, inquit, libera & ſoluta eſt, & ex-

tra neceſſitatem jurisdictionis poſita. Verum enim vero UI-
pianus hoc in loco non de litigatoribus, ſed de arbitro ip-
ſo loquitur, quem cogi ad arbitrium ſuſcipiendum poſſe,
negat. At litigatores interdum per legem & judicem, ut
arbitrio ſe ſubmittant, compelli, ex L. 5. pr. C. de Keceptis ar-
itris & E. 16. C. de Judiciis apparet. Quum iigitur teſtatori ea-
dem ferme poteſtas, quæ legislatori & judici tribuatur, com-
petet quoque ei facultas, lites heredum ſuorum arbitris per-
mittendi. Itaque quum hac parte nihil proficeret is, qui ar-
bitrium ſubterfugiebat, aliud dubium de voluntate parentis
movebat. Ajebat ſcilicet, mentem patris hanc non fuiſſe, ur

liberos ad arbitrorum ſententiam alligaret, ſed diſpoſitionem

ejus ſaltem de arbitratoribus, quos communiter mediatores
vocant, & qui litem amice tantum componunt, non judicant,
intelligendam eſſe. Nec negari poteſt, ſœpe arbitrorum no-
mine non ſolemnes illos & compromiſſarios, ſed arbitratores

faltem & mediatores hos venire, uti patet ex L. 76. Pro ſocio &

ex teſtamento ſo. Georgii Electoris Saxonis, cujus verba ſupra
recenſuimus. IEti tamen Vitembergenſes, qui ſuper lite hac
Uuuuz con

708 MEDITAT. AD PANDECT.

conſulebantur, exiſtimarunt, patrem de arbitris proprie dictis,
qui nempe controverſias, obſervato judiciorum ordine, co.
gnoſcerent & definirent, ſenſiſſe, tum, quod vocem, decidere,
entſcheiden, adhibuiſſet, tum quod hi, qui hactenus interve-
niunt, ut experiantur, an conſilio ſuo & auctoritate diſcutere
litem poſſint, arbitrium proprie ſic dictum recepiſſe non vi-
deantur. L. 13. §. 2. de KReceptis, qui arbitrium. .

VIII.
Blectio ſuperarbitri eommitti poteſt arbitris.

⸗ admodum ac fere neceſſarium eſt, tunc, quum duo
vel plures pari numero arbitri conſtituuntur, quendam
ſuperarbitrum eligere, qui, ſi illi diſſentiant, litem ſua ſen-
tentia dirimat. Germani Obmannum, Galli un ſurarbitre
appellant, teſte Mornacio ad L. 17. §. 6. de receptis, qui arbi-
zrium. Atque ſolet nonnunquam ab initio ſtatim certa per-
ſona, cui ſuperarbitrium hoc committatur, deligi. Cujus
rei illuſtre extat in tabulis Pacis Kysvicenſis art. 8. exemplum,
ubi ſic paciſcentes: De juribus, inquiunt, ſeu prætenſionibus
dominæ Duciſſæ Aurelianenſis convenit, ut res ſecundum formu-
lam compromiſſi a Sacra Cæſarea Majeſtate & Sacra Regia Ma-
Jeſtate Cbriſtianiſſima tanquam arbitris juxta leges & onſtitu-
tiones imperii decidatur, illis vero in ſententia diſcordibus, Pa-
Peæ tanquam ſuperarbitro decidenda deferatur. Et habuit etiam
illa res effectum. Nam quum imperator Friderico Bindero,
& Rex Galliarum Ulrico Obrechto arbitrium hoc delegaſſeht,
illi vero prorſus invicem diſſentirent, neceſſe fuit ad ponti-
ficem confugere, qui dicto per delegatos ſuos ſuperarbitrio
litem compoſuit. Vide lauda iſta omnia apud Franckenbergium
im Europaiſchen &ιerold F. I. p. 204. ſqq. Sed tunc quidem

res dubium non habet, quum certus ſuperarbiter ab ipfis
liti-

1H

den
daſen⸗
Arbirr
1 .
per.

Cuju

DlN

ioniku

ſonl.

i, Mr.
tr.

GN.
etiann

lnder

gilen

7

lpon.

rbirri
ergiin

guicen

4b io
Ii.

7

SP. LXV. DE ARBFTRIS. 709

litigatoribus nominatur. Quid vero ſi illi arbitris ipſis hoc
committat, ut, ſi diſſentiant, tertium adſumant. Negat tale
compromiſſum valere Ulpianus in L. 17. §. 5. de Receptis, qui
arhitrium rationemque hanc ſubjicit: nam in adſumendo poſ-
ſunt diſſentire. Addit tamen in §. q. Debet prætor cogere ar-
bitros, ſi non conſentiant, tertiam certam eligere perſonam,
cujus arbitrio ſtabitur. Igitur emendat hic Ulpianus priorem
ſententiam, probatque tale compromiſſum. Quapropter nos
etiam in incertum ſuperarbitrum ab arbitris ipſis eligendum
compromitti poſſe, exiſtimamus. Exemplum occurrit in
Cranzii Saxonia lib. 10. cap. 9: Comites Holſatiæ coram Mar-
garetha Danorum & Normannorum regina convenerunt, toti-
us Daniæ procerum voluntate, ut comites perpetuo fœdere jun-
&i maneant in fide coronæ Daniæ, nec per ullam occaſionem ad
bella quisquam proſiliat, ſed, quum aliquid invicem natum fu-
erit quæſtionis, Dani ex Holſatis & viciſſim illi ex Danis binos
eligant, qui rem in controverſia poſitam dirimant, quodſi non
poterunt, babeant facultatem quintum aſumendi, ecujus votum
alteri parti accedens rem omnem abſolvat. Sðð

COOELEARIA.

1. Quæritur, ſi ex tribus arbitris unus quindecim, alius de-
cem, tertius quinque condemnent, cui ſententiæ ſte-
rur ?* Et Julianus in L. 27. §. 3. de Reſeriptis, qui arbi-
trium ſeribit, quinque debere præitari. Sed rectius
Grotius in Florum Sparſione ad h. l. ait in decem, quia
in hanc ſummam major pars conſentit. Juliani tamen
ſententiam probat Bonifacius, in C. 1I. de Arlitris in ſexto.
2. Si in compromiſſo certus dies arbitrio dicendo ſit præfi-
nitus, ſententia arbitri alio die dicta nulla eſt, L. 25. Pr.
de Receptis, qui arbitrium. Idem eſt, ſi compromittentes
certum locum deligant, & arbiter laudum alio l0c0 pro-
ferat. Vide Cranzii Saxoniam lib. 10. cap. 38.
Uuuuz 3. Quum

„10 MEDTTAT. AD PANDECT.

3 Quum plures arbitri conſtituuntur, unusque ex illis mo-
ritur, compromiſſum exſpirat, C. 42. X. de Ofkc. & po-

teſt. jud. del.

SPECIMEN LXVI.
MEDITATIONVM ADPANDECTAS
AD LIB. IV. TIT. IX.

ACTIONE DE RECEPTIS.

I.
Diſerimen inter actionem de receptis & actionem mandati, lo-
cati & depoſiti oſtenditur.

II.
Actio de receptis contra nautas, caupones d ſtabularios
adbuc bodie loecum habet.

ctionis de recepris ſingularis natura eſt & ab actionibus
A depoſiti, mandati, locati ſimilibusque longe recedit.
Has enim qui inſtituit, oſtendere debet, dolum vel cul-
Pam ejus, quem convenit, interceſſiſſe. At qui de receptis
agit, id ſolum probat, ſe rem in navem, cauponam vel ſtabu-
lum, ſciente exercitore aut ſubſtituto ejus, intuliſſe, atque
eam vel periiſſe ibi, vel deteriorem factam fuiſſe, nec de au-
ctore damni dati ſolicitus eſt. Præterea in reliquis actionibus
Paterfamilias factum familiæ ſe ervorumque non præſtat, quod
tamen nauta & caupo præſtare debent. Prima igitur oritur
quæſtio, ſitne hæc actio apud nos in uſu. N egant multi, inter
exteros Grœnewegius, Gudelinus, Vinnius, Simon van Leeuven,
ex noſtris Scabini Lipſienſes apud Carpzovium P. 2. C. 26. def.
10. n. I0. Sehiſterus Exerc. I2. §. 25. Beyer adit. D. Wautæ, cau-
. bones;

——— -æ ——

nibus

Cedit
eleul.
eptis
abn.
ue
e d.
nibrs

Lr

ritur
inter
lven,
Cor.
NNNh

SP. LXVI. DE ACTIONE DE RECEPTIS. 71r

pones, Thomaſius in Uſu hodierno eusdem tit. qui omnes, culpam
nautæ vel cauponis probandam eſſe, contendunt. At nos pro
ufu hujus actionis pugnabimus, primum, quia ea nihil iniqui-
tatis habet, ſed ſecuritatem & utilitatem publicam intendit, de-
inde, quia jus Romanum & actiones ejusdem in Germania ſunt
recepta, cum quod ceteri DD. fere omnes & ipſi adeo Scabini
Lipfienſes teſte Schiltero uſum actionis aſſerunt & actorem ab
onere probandi liberant, denique quoniam rationem Bey eri
Thomafiique, qui minorem hodie eſſe naturam & cauponum
improbitatem dicunt, experientia quotidiana refellit.

III.

Uſus fori actionem de receptis recte contra magiſtros poſtarum
& rhedarios publicos extendit.“

progrediamur longius, atque, utrum hæc actio de rece-
ptis ad magiſtros poſtarum & rhedarios publicos extendi
poſſit, videamus. Negat operoſe Lauterbachius in Traäctatione
Synoptica de Nautis, cauponibus &ſtabulariis §. 34. q. cujus ra-
tiones omnes eo redeunt, edictum hoc contra nautas, caupones
& ſtabularios propoſitum ſingulare, exorbitans & odioſum eſ-
ſe, atque adeo ad conſequentias trahi non debere. At nobis
extenſio hæc juſtiſſima videtur. Primum enim hæc actio,
quemadmodum jam monuimus, ſecuritatis & utilitatis publi-
Cæ cauſa per L. I. §. 1. Wautæ, cauponeis, introducta odioſa di-
ci nequit, ſed maximum potius favorem meretur. Deinde ea-
dem prorſus, ſi non validior, ratio in aurigis & magiſtris po-
ſtarum adeſt, quæ in nautis & cauponibus. N eceſſe ſcilicet eſt
peregrinantibus & merces ſuas transpottantibus, fidem ho-
rum hominum ſequi, nulla præſtita cautione. Porro inutilia
aut tamen difficillima reddetur rerum aurigæ vel magiſtro po-
ſtæ commiſſarum perſecutio, ſi quidem onus probandi dolum
vel culpam repetenti imponas. Quomodo enim probare hoc
po-

—

712 MEDITAT. AD PANDECT.

poterunt, qui præſentes, quum damnum daretur, non fue-

runt? Tum ipfi Cti veteres interpretatione extenſiva in hoc

edicto utuntur in L. I. §. 4. Wautæ, caupones. Accedit, quod ſta-
bula, a quibus ſtabularii dicti ſunt, nihil aliud erant, quam re-

ceptacula equorum curſui publico, ſeu, ut hodie loquimur, po-

ſtis deſtinatorum. Patet hoc ex L. 7. C. de Curſu publico & cla-
rius adhuc ex L. 35. C. b. de Operibus publicis. Ut adeo veroſi-
mile ſit admodum, ſub ſtabulariorum voce aurigas publicos
& magiſtros poſtarum comprehendi. Denique major eſt longe
eorum numerus, qui extenſionem noſtram probant, & de uſu

ejus teſtantur. Ipſe adeo, quod mireris, Schilterus Exerc. 12.

§. 25. etſi uſum actionis de receptis quod ad caupones in du-
bium vocet, addit tamen, ea, quæ de nautis, cauponibus &
ſtabulariis diſpoſita ſunt, merito ad curſum publicum & po-
ſtas pertinere. Sed apertius & uberius doctrinam hanc tu-
entur Stryk de Actionibus inveſtigandis ſect. 1. membr. 9. §. 35.

Jeqq. MWencke Jur. controv. decad. 7. Controv. 6. Ricbter De-

c1. I41. n. I5. 16. Berger in Ceconomia juris p. 731. & 732.
Quin imo in plerisque locis leges de curſu publico latæ &
actio hæc de receptis contra magiſtros poſtarum ſtabilita eſt.
Igitur Cti Helmſtadienſes non dubitarunt menſe Martio
anni cio 195 cc XIV. ſic reſpondere: Hat ein Kaufmann Na⸗
mens Winckler, dem von dem verſtorbenen Coͤthenſchen Poſtmei⸗
ſter, Chriſtian Illingen, uͤber ſeine zwiſchen Leipzig und Coͤthen
angelegte Land⸗Kutſche in Leipzig verordnetem Schaffner, Abra⸗
ham Klangen, ein Paͤckgen mit guͤldenen Platten, Baillons
und baarem Gelde anvertrauet, welches dieſer auch in dem Kuf⸗
fer verſchloſſen. Nachdem aber ſolcher Kuffer unter Weges in
dem Wirtshauſe zu Quetze abgeſchnitten und aufgebrochen, auch
das Paͤckgen daraus geſtohlen worden, ſo ſtellen jetzo beſe gter
Winckler und Boͤnicke wider die Illingiſche Wittwe und Erben
actionem de receptis ex edicto nautæ, caupones & ſtabularii
an, da denn zu wiſſen verlanget wird, ob ſolche actio allhier ſtatt
haben koͤnne oder nicht. Nun erwaͤchſet zwar daher nicht geringer

Zweifel, das angeregtes wider die nautas, ca upones und ſtabula-

rios gerichtete Edict ein jus exorbitans und in odium dieſer

Leute

— —,.,. —— ——

rr —

sp. LxVI DE ACGTIONE DE RECEPTIS. 7rg

keute eingefuͤhret worden, dergleichen jura fingularia aber auf an⸗
dere Faͤlle und Perſonen nicht zu erſtrecken ſeynd wie denn einige
Rechtslehrer vorhanden, welche dieſer Action wider die Poſtmei⸗
ſter und oͤffentliche Land⸗Kutſcher keine ſtatt geben; Wannenhero
es das Anſehen gewinnet, ob ſey die actio de receptis allhier wie⸗

derrechtlich angeſtellt worden. Alldieweil aber dieſe Action zum

allgemeinen Beſten und Sicherheit eingefuͤhret, folglich nicht Ppro
odioſa zu achten iſt, hiernaͤchſt ſattſam ex L. rI. §. 4. Wautæ, cau-
pones erhellet, daß bey dieſem Edicto die interpretatio extenfi-
va ob identitatem rationis ſtatt finde, ferner dem Publico hoͤchſt
daran gelegen, daß diejenigen, welche ihre Sachen der Poſt und
den Land⸗Kutſchen hingeben, voͤllige Sicherheit haben, und, da⸗
ſerne ihnen etwas hinweg kommt, mit dem onere probandi do-
Ium vel culpam aurigæ & magiſtri nicht beſchweret werden;
weil ihnen, da ſie ſelbſt nicht gegenwaͤrtig, ſolches faſt unmoͤglich
fallen wuͤrde, uͤberdies derjenigen Rechtslehrer, welche dieſe Action
wider die Poſtmeiſter und Land⸗Kutſcher extendiren, eine viel groͤſ⸗
ſere Anzahl iſt; So halten wir dafuͤr, daß die actio de receptis
ex edicto nautæ, caupones & ſtabularii wider die Illingiſche
Wittwe und Erben mit gutem Recht angeſtellet worden.

Actio de reecepzie, mortuo recipiente, econtra heredet
GSjus datur.
ontradicere hic fibi videntur Juſtinianus & Ulpianus,
C quorum ille in . 3. I. de Oblig. quæ quaſi ex delicto actio-
nem noſtram adverſus heredem competere negat, hic in 1.
2. §. 4. Wautæ, caupones affirmat. At non pugnant vere, ſed
de diverſis ſaltem actionibus loquuntur; quæ diſtinctæ ſunt

inwicem, a compilatoribus vero juris Juſtimianei confuſa tracta-

tione haud raro permiſcentur. Secilicet ea, de qua Juſtinianus
ZTom. I. XXXX loqui-

„14 MEDITAT. AD PANDECT.

loquitur, actio ex quaſi delicto, dolo nempe aut furto eo-
rum, quorum opera exercitor navem, cauponam aut ſtabu-.
lum exercet, deſcendit atque in duplum datur. Et hæc ſe-
cundum naturam actionum ex maleficio vel quaſi maleficio
oriundarum adverſus heredes haud competit. Ulpianus au-
tem de actione de receptis agit, quæ in ſimplum datur & lo-
cum habet, etſi nulla recipientis aut miniſtrorum ejus culpa
vel dolus arguatur. Hæc igitur ex quaſi contractu deſcen-
dit, adeoque non poteſt non contra heredes dari. Sic Helm-
ſtadienſes in eo, quem modo memoravimus, caſu reſpon-
derunt: Ob wol die Erben ex delicto oder quaſi delicto des
Verſtorbenen nicht belanget werden moͤgen; Alldieweil aber dieſe
Action eingentlich ex quaſi contractu flieſſet, alſo auch wider die
Erben ſtatt findet ꝛc.

V.
BFurtum vafre & ſubtiliter faceum exercitorem a damni reſtitu-
tione non liberat, niſi oſtendat, Ealla adbibita diligentia
id averti potuiſſé.

Quum in poſta publiea, cujus plures ſtationes a diverſis magi-
Ttris reguntur, damnum datur, mon primus recipiens, ſe
7s5, cui culpa aliqua imputari Poteſt, tenetur.

(ommilerst quis magiſtro poſtæ, qui Duderitac eſt- be⸗
cuniam ſacco concluſam Magdeburgum transferendam.
Eum ſaccum fur callidus in itinere interverterat, aliumque
plumbo refertum verſute ſubjecerat. Dolus is demum Mag-
deburgi apparuerat, incertumque erat, in qua ſtatione is fuiſ-
ſet comiſſus. Duplex igitur naſcebatur quæſtio, primum, an
actio de receptis hic plane locum haberet, deinde, contra
quem ex pluribus ſtationum diverſarum magiſtris ea inſtitu-
enda eſſet. Quod ad priorem, dubium movebatur ex I. 3. §. 1.
Nan-

—— — - d4

e0.

Au.

lci
.
Al.
n
cen.

elm.

on.

des

dieſe
d

in.

it

be⸗
dan.
ndbe
Mlg
fuil.
n
ntr

ſitu.

-

=

Sp. LXVI. DE ACTIONE DE RECEPTIS. 715

Mautæ, caupones, ubi recipiens, ſi quid damno fatali contingat,
excuſatur. Atque ſolertia illa furis damnum fatale fuiffe vi-
debatur. Verum fi dictam l. 3. conſideratius inſpicias, anim-
advertes, furta ibidem ad damna fatalia non referri, ſed po-
tius recipienti imputari. Id quod clarius ex L. I. §. I. Wau-
zæ, caupones ibi: materia darvetur, eum furibus adverſus eos-

Auos recipiunt, coëundi, patet. Itaque damnum fatale & vis

major tunc faltem excuſabit recipientem, quum is evidenter
oſtendere poteſt, talem fuiſſe calamitatem, quam neque ipfſe
neque ſui, quantamcunque adhibuiſſent diligentiam, averte-
re potuiſſent. Cujus exemplum in incendio ex fulmine auf
in ædibus vicinis orto, in naufragio, in vi prædonum occur-
rit. Supereſt igitur altera quæſtio, quis ex pluribus, qui con-
currebant, magiſtris teneretur. Omnes ſaccum licet ſucceſ-
ſive receperant. Ergo Duderſtadienſis magiſter, cui is Pri-
mum traditus fuerat, plus, quam ceteri, non obligabatur. Sed

idem hic, quod in re apud plures depoſita, obtinebit, ut ſci-

licet ſinguli in ſolidum teneantur, competatque actori ele-
Gtio, quem ex illis convenire velit, ſalva tamen, ſi quidem
unius dolus aut culpa ſingulariter arguatur, exceptione ex-
cufſionis, arg. L. I. §. 43. Depoſiti & l. 1. §. 10. ſcg. de his qui
effuderint. Quum itaque in eo, quod ſupra memoravimus,
exemplo unus præcipue magiſter res per poſtam allatas non
inſpexiſſet, ſed per aurigam ex curru in terram projici, ibi-
que incuſtoditas aliquantulum jacere paſſus eſſet, hunc ad
damni reſtitutionem condemnarunt Cti Vitembergenſes

menſe Auguſto anni c1occXI: Iſt auf der Poſt zwiſchen Du⸗

derſtadt und Magdeburg ein Beutel voll Geld verlohren, und an
deſſen ſtatt ein anderer verwechſelter, ſo mit runden Bleyſtuͤcken
angefuͤllt geweſen, gefunden worden: Da denn der Herr Hof⸗
und Poſt⸗Rath, ob und von wem die Aufgeber des Geldbeutels
die Erſetzung ihres Schadens fodern moͤgen, zu wiſſen verlanget.
Ob nun wohl aus allen Umſtaͤnden, daß die Verwechſelung des
Geldbeutels von einem in dergleichen Sachen geuͤbten Spitzbuben
geſchehen, herfuͤrgeleuchtet, ſelbige alſo pro caſu fortuito, da⸗
