ſKit, ſi id turpe judicet. Sed dubitet, an turpe non ſit. Won vi-
detur frinmentarius ilte Rhodios celare eimtores debuiſſe. Neque
enim id eſt celare, quide juid reticeas; ſed cum, guod ta ſcias, id
ignorare emolumenti tui couſa velis eos, gquorum interſit id ſcire.
Hoc autem celundi genus gquale ſit, && cujus bominis, quis non
videt“ certe non aberti, non limplicis, non migenut, non juſti,
non viri boni: verſuti potius, oObſeuri, aftuti, fallacis, malitioſt,
callidi, veteratoris, vafri. At idem Cicero quanto remiflius
apud Cellium Noct. Att. I. 12. 6. 12. Phüoſbpharur? Igno-
vatir, ait, prudentis & vanti patrisfamtlias eſſe, qubd emere
velit, emturum ſeſe negarve propter competitores emntionis. Nem-

pe hic officium non Soni viri & aperti, fed hominis callidi,

in ſuum lucrum intenti Juſß ſtitiam actionum ſu uarum tantum
eX PræKcripte legum civifhum metientis defcribit. Atque ex
his principlis etiam mercater ille Khodius ex rutär Pofuiflet.
Nempe ſi honeftatern & humanitatem [peétes, nihil eorum,
Au& ſcire alterius intereſt, Feticeri a contrahente debet; im-
Einis revelanda ſunt ea; qux, ſi apParhille It ab initio, alter
vel plane non, vel famen aliter contractur rüs fuiſiect. Contray
f ad leges civiles reſpicias, vitia tantum & onera rei ipfi
de qua contrahitur, inhærentia indicare neceſle eſt, L. 43.
C. 2. de Contrab. emt. at reticere ea, quæ rem chrcumilaa
twantum, non attingunt, atque inde lucrum quærere, pro
folertia licita habetur. Ex quibus conſtat, quid ſentien-
dum ſit de caſu, ICris Helmſtadienſibus menſe Aprili aunj
eIS 10 CCxIII. oblato. Nuncius Hamburgum affertur, navium
Grœnlanciam verſüs ad capturam balæne miſiarum irri-
Mmmm3 8 tum

64“ MEDITAT. AD PANDECT.

tum laborem fuifle. Accepto hoc nuntio ſed callide diſſimu-
lato, mercator Hamburgenſis Bremam ad inſtitorem ſuum
confeſtim ſcribit, oleumque omne ex balænis expreſſlum
coëmi jubet. Nec mora. Adit inſtitor mercatores Bremen-
ſes, licetur oleum omne, quod habent. Hi vero ſpe navium
mox rediturum & novi, quod illæ apportaturæ ſint, olei de-
cepti, vetus & rancidum jam oleum læti modico admodum
pretio vendunt. Firmato vix contractu & ſignato inſtrumen-
to, literæ Hamburgo per tabellarium ordinarium afferuntur,
quibus venditores iſti certiores de infelici ejus anni captura
redduntur. Qua re comperta, illi renunciant ſtatim inftitori
emtiomem, atque ſe dolo inductos ex promiſſo non obligari
profitentur. Inſtitor contra cum domino negat, dolum a ſe
commiſſum, ſed, ſolertiam legibus permiſſam interceſſiſſe,
dicit. Quod & nos arbitrati ſumus contractumque illum ex
jurium civilium præſcripto validum pronunciavimus, quam-
vis forte, ſi ex decori & humanitatis regulis lis decidenda
fuiſſet, aliter pronunciaſſemus. Simile fere exemplum ex Hie-
ronymo Rhodio refert Diogenes Laërtius lib. I. de vitis philo-
Jobborum, ubi Thaletem memorat, præviſa ex aſtris inſigni
olivarum ubertate, olearius officinas cunctas conduxiſſe &
maximas ex illis pecunias redegiſſe. Quod factum etiam ab
Ariſtotele Polit. lib. I. cap. 7. relatum cur inter fabulas ponat
Heumannus in Actis Phüloſopborum introd. c. I. §. 8. cauſam
nullam videmus.

III.
Ebrietas modica irritum non reddit contractum, niſi
dolo alterius ſit elicita.

Q' de ebrietate agunt ſcriptores, prætextu ejus negotia &
Pacta inita reſcindi poſſe fatentur, ſed tunc demum, cum
illa

e

—

SP. LIN. DE DOLO. 64

illa immodica fuit & exilium mentis induxit. Recte quidem

ex noſtra ſententia. Potus enim paulo ultra conſuetum lar-

ior tantum abeſt, ut offundat ſenſibus nebulas, ut potius ess-
em diſcutiat, ingenium acuat, animum inflammet, ex homini-
bus timidis faciat confidentes, confirmet fluctuantes & anci-
pites, atque patefaciat diſſimulatorum cogitationes. Videas
igitur ſapientiſſimos graviſſimosque viros nonnunquam potu
ſe liberaliore invitare, nee per eum ſegnes & ad negotia ge-

renda inhabiles reddi. Nam, ut Horatius lib. 3. Od. 21. ait,

Narrantur & priſci Catonis
Sæpe mero caluiſe virtus.

Quare nec majorum noſtrorum inſtitutum improbamus, qui,

teſte aeito de Moribus Germanorum cab. 22. de reconciliandis

invicem inimicis, & jungendis affinitatibus, & adſciſcendis
principibus, de pace denique ac bello plerumque in conviviis
conſultarunt, tanquam nullo magis tempore aut ad ſimplices
cogitationes pateat animus, aut ad magnas incaleſcat, nec pu-
tamus peccare eos, qui hodie etiam vetus id exemplum ſe-
quuntur. Indigniſſime equidem Germanos propter hunc mo-
rem tractat Michel de Montaigne lib. 2. cap. 2. LV'yvrognerie, in-
quiens, me ſemble un vice groſſier & brutal. Auſſ la plus groſſtere
nation de celles, qui ſont aujourdbui, quo bello elogio Germanos
deſignari ipſe in margine indicat, c'eſt celle la ſeule, qui le tient
en eredit. Sed facile hoc convicium ignoſcimus homini Gallo,
ruſticitatem & elegantiam ex muliebribus & delicatulis Senis
ſuæ moribus æſtimanti. Scimus tamen, non Germanis ſolum,
ſed & exteris familiare eſſe, ut inter pocula de rebus ſeriis de-
liberent & madidi negotia maxima conficiant. Non admo-
dum diu eſt, ex quo purpuratus magni principis retulit, in-

terfuiſſe ſe concilio legatorum, de rebus ad tranquillitatem &

ſalutem totius Europæ pertinentibus conſultantium, ſed pri-

mos congreſſus folemniter de more inſtitutos, fere irritos fuiſ-

ſe, intentis omnibus in ceterorum agendi rationem & ſeſe in-
vicem mutata ſollicitudine obſervantibus, atque exiguam ab
initio ſpem felicis exitus affulſiſſe, donec tandem frequentibus
conviviis ludisque familiariores effecti & vino nonnunquam
con-

6643 MEDITAT. AD PANDECT.

Concalefacti, poſito ſupercilio, negotia publica tractare incipe-
rent, ibi rem optime ceſſiſſe, & lites, quæ in ſobriis componi
non potuerant, inter ſeyphos a ludibundis ſopitas fuiſſe. Id
tamen negari nequit, temulentos aut potius madidos hujus-
modi facillores reddi, atque perſuaſione ſæpe induci ad geren-
dum quid, quod ſicei non ſuſcepiſſent. Quæ facilitas etſi ne-
gotium An ſe non vitiet, tunc tamen, cum dolo elicita vel
captata eſt ab altero, ei, qui ita circumventus fuit, fraudi eſſe
non deber. Nam, ut Pufendorftus de Jure noturæ & gent lib. 3
ap. 6. §. 4. ait, ſi quis ebrietatem captavit, &, obſervata alterius
facilitate, promiſſum aſtute ellcuit, ne abs doli quidem fraudisque
erimine immunis erit. Cum igitur Cti Helmſtadienſes menſe
Sepftembri anni Clo 1o CCXVI. de transactione, quam eques qui-
dam cum ruſticis ſuis, liberaliore potu prius invitatis & incau-
tioribus redditis, inierat, conſulerentur, irritam eam declarare
non dubitarunt: Hat der Conſulenten Guths⸗Herr nebſt ſeinen
Vorfahren von undenklichen Zeiten her ſtatt der Dienſte ein gewiſ⸗
ſes Geld erhoben, nachgehends aber die Conſulenten durch Berau⸗
ſchung zu Errichtung eines neuen Contracts, worinnen obbeſagte
Summa uͤber die Helfte erhoͤhet worden, gebracht. Entſtehet alſo
die Frage, ob beyde beyliegende Contracte denen Rechten nach be⸗
ſtehen koͤnnen. Weil nun dem aufgerichteten neuen Vergleich der
den Confulenten beygebrachte Rauſch, welcher, wenn er auch nicht
eben ſo enorm und cum exilio mentis verknuͤpfet geweſen, gleich⸗
wol wegen des von dem Guths⸗ Herrn darzu gegebenen Anlaſſes
in Betrachtung zu ziehen iſt, im Wege ſtehet, und auf keinerley
Weiſe entſchuldiget werden mag; So halten wir dafuͤr, daß die von
denen Oonſulenten mit ihrem Guths⸗Herrn aufgerichteten Verglei⸗
che, vorkommenden Umſtaͤnden nach, zu Recht nicht beſtehen n moͤgen.
IV.
Dolus, licet a tertio adbibitus, vitiat contractum, ſi modo
decepto nulla eulpa vel negligentia imputari poteſt.

Fre-

1

S=—

SS — —

e⸗

Ne⸗

6

Pre⸗

Sbp. LNN. DE DOLODODO 3932

Ptte on eſt & in libris & in foro quæſtio de contractibus,
qjuos quis dolo non alterius contrahentis ſed tertii cujus-
dam deceptus iniit, valeantne an infirmentur. Et plerique
ſcriptores valere dicunt ac ſaltem actionem contra eum, qui
deceperit, permittunt. Sed res hæc diligentiorem conſide-
rationem meretur. Vix autem deciſio hujus litis ex legibus
civilibus deſumetur, quæ quippe obiter ſaltem eam tangunt,
ac ab ipfis interpretibus huc illucve pro more trahuntur, ut
vel ex Bargalio de Dolo lib. 2. Div. 6. & MWoodtio de Forma emen-
dandi doli mali cap. I3. && 14. apparet. Melius ergo ad rectam
rationem & æquitatem recurremus. Quamvis non ignoremus,
plerosque etiam ex juris naturæ Doctoribus eo propendere, ut

putent, ſi tertius dolum adhibuerit, non colludente eo, quo-

cum paciſcimur, negotium eſſe firmum. Verum enim vero

hoc nobis non ſatis perſuadent. Namque primum dolus ille,

ſive a contrahente, ſive a tertio adhibeatur, impedit conſen-
ſum & tollit adeo id, quod neceſſario in omni obligatione re-
quiritur. Deficiente ergo conſenſu, quomodo promiſſio ſu-
ſtineri queat, non videmus. Deinde cum quis dolo tertii ad
contrahendum inducitur, errat ſine dubio. Error autem, ſi-
quidem paciſcenti ſine culpa ejus & negligentia obrepſerit,
irritum reddit pactum. Quapropter ſic tenendum eſt. Quic-
quid alias in conventionibus per errorem initis juris eſt, id
quoque in promiſſionibus dolo tertii cujusdam elicitis obti-
nebit, ut ſcilicet tunc quidem ſubſiſtant, cum error, quem
tertius dolo ſuo objecit, non admodum difficulter, ſed ad-
hibita a decepto debita diligentia, removeri potuiſſet, tunc
vero irrita ſint, cum error iſte quodammodo invincibilis
fuit, nullaque circa eum incuria & culpa circumvento im-
putari poteſt, ſeu, quando fraus & dolus, ut Taciti biſtor.
lib. 4. cap. 24. Verbis utar, obicurus & inevitabilis fuit. Com-
ſentit nobiscum Grozius de Jure belli ac pacis ib. 2. cabp. 11.
Jbm. YJ.. „Nnn n- 25.

650 MEDITAT. AD PANDECT.

§. 6. Et hanc ſententiam juri quoque Romano convenire,
nulli dubitamus. Vide L. 6. de Juris & falti ignor. Huc
pertinet exemplum, quod Plugloſus in Hiſtoriæ Polonicæ
lib. X. p. 167. refert. Uladislaus Poloniarum rex legatos
Ciliam miſerat, formam Annæ Wilhelmi comitis filiæ ſpe-
Ctaturos. IIIi pulcram eſſe falſo renunciant. Quare rex eam
ſibi deſponſari curat. Advehitur itaque nova ſponſa Craco-

viam. uam ut rex deformem invenit, reſcindi ſponſalia

deſiderat. Et reſcindi debuiſſent utique, quod rex a mini-
ſtris deceprus ſine omni culpa ſua fuerat, & matrimonium
ſine ea fraude non contraxiſſet.
V.

Mendaciis innoxiis uti, uhbi nulla ad verum dicer dum ſpecialis
obligatio adeſt, licet.

Dolus malus eſt, mendaciis in judicio, etſi ad defenſionem
bonæ cauſæ, uti.

Verns hæc controverſia eſt, liceatne bono viro, inprimis
autem advocato vel parti bonam in judicio cauſam tu-
enti, mendaciis innoxiis callidisque ſed falſis commentis,
quæ cautelas vulgo vocant, uti. Stant ex utraque parte
non agmina, ſed juſti exercitus auctorum, tam, qui de jure,

quam de rebus theologiĩcis „ Philoſophicis & moralibus

ſcripſere. Quos committere nunc inter ſe, ſeu longa no-
minum enumeratione & argumentorum ſæpe excuſſorum re-
Petitione & refutatione gloriolam aucupari, moris noſtri
non eſt. Sufficit nobis, noſtram de ea lite ſententiam bre-
viter oſtendiſſe. Fundamenta ejus in ipſo conflictu, ſi quis
requiſiverit indicabimus. Mediam ſcilicet viam inter ſeru-
puloſam ſuperſtitionem & effrenem licentiam tenemus. Pu-
tamus,

IS

ISH

SP. LIX. DE DOLO. é5r

tamus, malum non eſſe, mentiri & ambiguum ſermonem ad-

hibere, ficubi aliquod inde in nos vel alium emolumentum,
nullum vero in quempiam damnum, redundet. Improbamus
ergo rigorem Fernardi, theologi Leidenſis, qui nuper librum
de l Excellence de la religion edidit, & in annexo eidem de
Mendacio, ſermone contraria noſtræ opinioni operoſe defen-
dit, & Joncurtii, Hagenſis theologi, qui in peculiari opu-

ſculo multis rationibus aſſerere conatus eſt, grande malefi-

cium committere, qui inviſentibus per ſervulos reſpondet,
ſe domi non eſſe. Non tamen theologorum ſolum hæc au-
ſteritas eſt. Ex ICtis etiam ante paucos annos Jo. Andr. van der
Mwvelen in Foro conſcientiæ P. I. 4. 10. & P. 2. 4. 27. docuit,
mendacia nullo tempore licita eſſe, non ob patriæ defenſionem,;
non ad vitam ſervandam, ne quidem propter Dei gloriam.
Et licet in fine fere libr. p. 720. ſeq. temperare rigorem hunc
videatur, aſſeratque, poſſe ſalutem propriam aut alterius
mendacio ſervari, addit tamen, peccatum nihilominus com-
mitti, licet minus; ut adeo opinionem priorem vere mutaſſe
dici nequeat. His profecto adduci non poſſumus, ut aſſentia-
mur. In contrariam tamen partem peccare videntur, qui ni-
mia/facilitate & indulgentia tunc etiam, cum lex verum dice-
re jubet, mentiri permittunt. Fecit hoc nuper Barthius in
Hodegeta Forenſi p. 301. ubi exiſtimat, poſſe reum, qui litem
conteſtatur, ſine peccato affirmanda negare, ſi videat, juſtam
ſfbi cauſam eſſe, ſed deficere argumenta, quibus exceptio-
nes fuas probet, ſciat autem, negatum actionis fundamen-
tum ab actore probari minime poſſe, ſeque adeo actore non
probante abſolutum iri. Hæc, inquam, nohis non perſuaden-
tur. Damnamus potius iſtam aliasque hujus generis cautio-
nes, quibus litigatores & eorum advocati contfa verita-
tem utuntur. Obligantur quippe ad verum dicendum non
hi ſolum, qui de calumnia jurarunt, ſed omnes, qui in ju-

Nnnunz Aicio

6Sz2 MEDITAT AD PANDECT.

dicio comparent. Igitur obligantur etiam cum detrimento

aliquo ſuo peceantque, ſi ſecus faciant judicique Per ſimulati-
onem aut mendacium illudant. Plura hac de re vide in Ziegleæi
Kabuliſtica cap. 12.
VII.
Ex dolo in contractu commiſſo jus hypothecæ non oritur.
Mvarus ſum fuiſſe, qui contrariam ſententiam tuerentur.
Atque tamen Hertius de Pignore conventionali tacito §.
19. eam imputat Weguſäàntio & Manticæ. Sed utrique injuri-
am facit. Neuter ait, ex dolo in contractu commiſſo naſci hy-

Pothecam. Saltem auctore Bartolo ex E. ult. In quibus cauſis

bignur ſingularem ſpeciem pignoris taciti exſculpunt, quæ
tunc locum habeat, cum quis contra transactionem animo no-
vandi initam dolum committat. Vide Weguſantium de 3 igno-
rilus P. 2. meimbr. A. n. 164. & Manticam de Tacit. & ambig.
convent. tit. Ig4. n. ́. Ego vero nec iſto quidem caſu hypothe-

cam læſo competere puto. Tantum abeſt, ut illam ex omni

dolo in contractu commiſſo oriri credam. Nullum enim eſt
Pignus , niſi vel conventio hominum, vel lex, vel conſue-
tudo id conſtituat. At, qui decepit alterum, non conſentit in
hypothecam bonorum ſuorum. Lex quoque nulla pro ſtabili-

endo hoc pignore afferri poteſt. Conſuetudinem vero & uſum
fori auctoritas Neguſantii & Manticæ, ſi vel maxime contra

nos ſentirent, non inducit.

S 0 & 0 L L A 2 1. .
I. Homo ſimplex per blanditias ad contrahendum vel pro-

mirtendum inductus de dolo tamen queri non poteſt.

Vide ſupra Specimen XLIIII. Med. 2.
2. Super dolo commiſio recte defertur jusjurandum.
3. Judex, qui ſub ſpe veniæ, quam dare non poteſt, con-
feſſionem criminis a reo elicit, in dolo eſt. Vide Ziegleri

Dicaſticen Concl. 29. S8PE

S=

—- 7 S

ie.
he.
nnl
eſt
le⸗
tin
gll⸗

r

r0:
eſt.

SP. LX. DE MINORIBVyWBS9. 63

SPECGCIMEN LX.

MEDITATIONVNM AD PANDECTAS
AD LIB. IV. TIT. IvVv.

MINORIBVS.

Minor contra contrattum, quem majori ætati proximus conſen-
tiente curatore, in judicio iniit, & a judice confrmari curavit,
tamen, ſi læſio aphareat, in integrum reſtituitur.

etebatur nuper reſtitutio in integrum ex capite ætatis
contra alienationem Prædii. Ipſa quidem venditio per
ſe firma erat, quod in ea ſolemnia, quæ leges præſcri-
bunt in prædiorum pupillarium alienatione, obſervata eſſent.
Sed minor inſigniter læſus dicebatur. Is vero, contra quem
minor reſtitui deſiderabat tria potiſſimum objiciebat, pri-
mum, minorem iſtum tempore contractus primum & vigeſi⸗
mum annum egiſſe adeoque pene majorem fuiſſe, deinde cu-
ratorem habuiſle , tandem judicem adfuiſſe contrahentibus
& contractum confirmaſſe. At ti Helmſtadienſes, negle-
Ctis his argumentis reſtitutionem indulſerunt. Nam æ&tas
majori proxima contractum ſuſtinere non poterat, cum mi-
nor dicatur, & ex ea cauſa reſtituatur, cui vel una hora ad
tatem legitimam deeſt. L. 3. §. 3. de Minoribus. Tum præ-
ſentia & auxilium curatoris reſtitutionem in integrum non

excludit. L. 4. C. Si adverſus rem judicatam L. 47. pr. de Mino-

ribus L. 3. C. Si tutor vel curator interv. Denique, quod in-
primis urgebatur, auctoritas & confirmatio magiſtratus mi-
nori obeſſie non poterat. Judex enim, dum negotia apud
Nnan 3 ſe

654 MEDITAT. AD PANDECT.

ſe geſta vel ſibi oblata confirmat, non ſimpliciter omnia pro-
bat, ſed tacitam hanc conditionem adjicit, in quantum actus
de jure valet. Vide hac de re claram E. II. C. de Prædiis &α
aliis rebus min. &, quæ ſupra in Specim, XL. de Pactis inva-
lidis, Med. ult. diximus. Quapropter ſic reſponfum fuit
menſe Martio anni clo 19 ccxvII. Hat Karl Koͤrners hinterlaſſe⸗
ne Wittwe bey ihrer andern Verheurathung an Hanß Lohſen den
von ihrem erſten Mann verlaſſenen Ackerhof mit Genehmhaltung
ihrer 6 damalen und noch unmuͤndigen Kinder und der denſelben
beſtaͤtigten Vormuͤnder an den andern Mann unter gewiſſen Be⸗
dingungen gerichtlich uͤberlaſſen. Nachdem nun jetzo der Sohn er⸗
ſter Ehe, Bernd Koͤrner, ſeine muͤndige Jahre erreichet, ſo iſt er
ſolchen veraͤuſerten Ackerhof zu revociren geſinnet. Entſtehet dem⸗
nach die Frage, ob ihm die reſtitutio in integrum zu ſtatten kom⸗
men, und der mit ſeinem Stief⸗Vater getroffene Kauf dadurch
aufgehoben werden koͤnne. Ob nun wohl Bernd Koͤrner bey Schlieſ⸗
ſung des mit dem Stief⸗Vater eingegangenen Contracts bereits
21 Jahr alt, alſo dem muͤndigen Alter ſehr nahe, zudem mit einem
gerichtlich beſtaͤttigtem Curatore verſehen geweſen, uͤberdieß der
aufgerichtete Kauf in denen Gerichten abgehandelt und geſchloſſen
worden, demnach es das Anſehen gewinnet, ob falle bey dieſen
Umſtaͤnden die intendirte reſtitutio in integrum hinweg. Alldie⸗
weil aber einem minori wegen deſſen, was er vor Errichtung ſei⸗
nes vollkommenen Alters handelt, bey hervorſcheinender Verkuͤr⸗
zung, die reſtitutio in integrum binnen 4 Jahren nach erlangter
Majorennitaͤt zuſtehet, ſolche Reſtitution auch wider alle Hand⸗
lungen, ungeachtet, daß dieſelbe mit Zuziehung des Curatoris und
ſo gar vor Gerichte geſchloſſen auch daſelbſt confirmiret worden,
ſtatt findet; Dieſemnach, daferne Bernd Koͤrner, daß er bey
obangefuͤhrtem Handelt verkuͤrzet worden, und ſein Stief⸗Vater
bey genauer Zuſammenrechnung alles deſſen, was er vor den
Ackerhof zu zahlen und in andern oneribus zu uͤbernehmen r⸗
ſpro⸗

— SP. LNX. DE MINORIBVS. 65;
ſprochen, ſelbigen weit unter den wahrhaften Werth bezahlet,
deutlich beyzubringen vermag, ſo iſt er wohl berechtiget reſtitu⸗
tionem in integrum zu ſuchen.
II.

In reſtitutione in integrum pluribus minoribus competente jus

acereſcendi locum non habet, Jed quilibet tantum
pro ſua parte agit.
— jam errorem advocatorum nimium commu-
nem. Accidit ſcilicéet frequenter, ut negotium ad plu-
res minores fimul pertineat, iique omnes per illud lædan-
tur. Fac enim, quinque fratres, omnes in tenera ætate

conſtitutos, communem domum ſuam vendere & per con-
tractum hunc lædi, majores autem factos nonnullos reſti-

tutione ſibi competente uti nolle, ſed adquieſcere, unum
vero ex illis ad remedium hoc convolare & venditionem fa-
ctam impugnare. Nihil tunc frequentius, quam ut is, qui

libellum concipit, rem totam petat, tanquam, ſi jus accre-

ſcendi hic locum haberet, quemadmodum in querela inof-
ficioſi & bonorum poſſeſſionibus locum habet per L. un. C.
Quando non petentium partes petentibus acereſcant. Verum
hoc ſingulare jus in hereditatibus legatisque receptum ad a-
Qus inter vivos haud pertinet, ut copioſius oſtendit Duare-
nus de Jure accreſcendi lib. 1. cap. 15. & Carpzov. P. 3. 2. def.
16. Id quod minus dubii habet in reſtitutionibus in inte-
grum per claram L. an. C. Si in communi eademque cauſa in
integrum reſtitutio poſtuletur. Quapropter actori illi recte
objicietur exceptio vel plus petitionis vel plurium litis con-

ſortium. Atque ſic Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni

co 19 CcxvII. in ea, quam in præcedente Meditatione memo-
ravimus, cauſa reſponderunt: Es iſt Bernd Koͤrner wohl be⸗

techtiget, reſtitutionem in integrum zu ſuchen, und den mit

ſeinem

656 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeinem Stief⸗Vater geſchloſſenen Kauf, jedoch nur zu ſeinem
Antheil, es waͤre denn, daß das uͤbrige Geſchwiſter die Klage
zugleich anſtellete, oder ihm ihre Jura uͤbertruͤgen, zu revociren.

III.
Minor etiam contra lucrum omiſſum in integrum reſtituitur.

Minori reſtituto uſuræ etiam adjudicantur.
N'rrar Covarruvias lib. I. Reſol. cap. 5. §. 2. fuiſſe inter an-

tiquos Ctos, qui reſtitutionem in integrum quod ad

lucrum omiſſum minori denegarint, ſed Alexandrum Imo-

lenſem hane ſententiam ut puerilem rejeciſſe. Nec imme-

rito. Nam & naturalis ratio oſtendit, lucrum ei potius, qui
juſtam ejus petendi cauſam habet, adjudicari debere, etſi
ab eo neglectum ſit, quam alteri, qui id ſine cauſa retinet.
Deinde, ſi rem curatius conſideres omiſſioni lucri ſemper
2 „
damnum ineſt. Dum enim emolumento, quod nobis de-
betur, privamur, detrimentum ſentimus. Denique mani-
. J

feſtæ adſunt leges, quibus quid reſpondere potuerint DD.

iſti, non apparet. Vide modo L. 7. §. 6. & L. 44. de Mi-

noribus. Quapropter minorem reſtitutum etiam uſuras ejus

pecuniæ, qua caruit, petere poſſe, etſi hæ merum lucrum
continere videantur, putamus. Conſentit nobiscum Pau-
lus in L. 17. §. 3. de Uſuris. Et Cti Helmſtadienſes menſe

Junio anni cio 1oe ccxi. reſponderunt , Poſſe filiam nobilem,

cui fratres ex feudo minorem, quam quæ legibus debeba-
tur, dotem conſtituerant, per reſtitutionem in integrum ex
cauſa ætatis non ſolum ſupplementum dotis ſed & uſuras ejus
ſupplementi legitimas Petere: Seynd Hans Adam V. N. hinter⸗
laſſenen eintzigen Tochter aus denen Lehn⸗Guͤthern nur y000. Rthlr.
pro dote qusgemachet worden, da doch beſagte Guͤther vermuthlich

. 100000.

in.
dA
mmo.
me.
i
el
tine
npen
ge.
nani.
D.

. N.

eG

rum
Din.
enſe
lem
ebe.
ejus
ſter

.

ſthe

fſO

000

SP. LX. DE MINORIBVS 657

100000. bis 120000. Rthlr. werth, alſo ihr nach der Maͤgde⸗
burgiſchen Policey⸗Ordnung 10. bis 12000. Riethlr. daraus gebuͤhret

* gee

haͤtten. Wird demnach gefraget, oh die Fraͤr llein nicht zugleich
nebſt dem dote ſupplenda die landesuͤbl iche Zinſen von ihres Va⸗
ters Abſterben an bis jetzo fodern koͤnne. So entſtehet zwar daher

einiger Zweifel, daß die Fraͤulein, wenn ſie ſolche Zinſen erhaͤlt,

nicht einem Schaden zu entgehen, ſondern vielmehr ein lucrum zu
rhalein „alſo des beneficii reſtitutionis in integrum, welches nur

denen lælis zu ſtatten kommt, nicht benoͤthiget zu ſeyn ſcheinet; Weil
nber die minores beſagtes beneficium auch alsdenn, wenn ihnen ein

lucrum entgehet, haben, uͤberdiß in der Magdeburgiſchen Policey⸗

Ordnung ausdruͤcklich anbefohlen wird, denen Toͤchtern ihr Erb⸗
theil aus dem Lehen landuͤblich zu vernſen, folglich die Fraͤulein
von N. da ihr ſolche Zinſen nicht gereichet worden, eige entlich in
damno verſiret; So iſt ſie auch ſolche landuͤbliche Zinſen von
dem Tode ihres Vaters an bis jetzo zu fodern berechtiget.

V.

7

Quad riezniatn reſtitutionis in integrum currit demum 4 die

Jeientiæ.

Nn ſatis expeditum eſt, utrum quadriennium petendæ

reſtitutioni præfixum confeſtim a die, quo minor legi-
timam ætatem adipiſcitur, an vero àa tempore, quo de Iæ-

fſione certior redditur, fir computandum. Prius affirmat

Treutlerus vol. I. diſp. II. J. 3. Iit. ., quem præter morem ſu-

um hic & ad §. 1I7. lit. a non refellit Bachovius, ſed acriter
contra vulgus DD. ut loquirur, tuetur. Vul gi igitur, ſeu,

ut convitio abſtineamus, plerorumque Ctorum ſententia

eſt, quadriennium hoc demum a tempore ſcientiæ currere.

Atque de hoc vulgo & nos ſumus, quibus quippe a rece-
ptis opinionibus, mniſi manifeitus error appareat, recedere
Tom. I. . O ο0οοϑ . religio

65 MEDITAT. AD PANDECT.

religio eſt. Movemur fſcilicet inprimis regula illa generali,
eum, qui nefſcit, experiundi poteſtatem non habere L. 6. de
Calumniatoribus. Non valenti autem agere non currit præ-
ſcriptio. Quæ regula non juri ſolum, ſed æquitati etiam con-
venit, atque in omnibus præſcriptionibus locum habet, ex-
Ceptis duntaxat his, quæ ultra decem annos extenduntur,
quoniam in his amplum ſatis ſpatium rem inveſtigandi indul-
getur adeoque ignorantia, quæ diutius durat, culpæ ſpecies

vigdetur. I. alt. C. de Præſeript. longi temp. Objicit quidem
Bachovius L. 7. C. de TZemporibus in integrum reſtit. in

Jua minoribus quadriennium ab exacto 25. anno, majoribus
autem a die ſublati impedimenti currere dicitur. Verum cum
unius poſitio non ſit alterius excluſio, atque ſupra memorata
regula in omnibus præſcriptionibus, quæ infra decem annos
Perficiuntur, locum habeat, ea quoque limitatio iſti Legi 7.
taeite ineſt. Conſentit nobiscum præter memoratos a Ba-
chovio Carpzov. I. 2. Keſp. 96. n. I12. Atque ſic etiam in cauſa,
cujus mentionem in præcedente meditat. fecimus, reſponde-

runt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 19 CCcXIII.

Hat gemeldte Tochter, welche bey Aufrichtung des Erb⸗Vergleichs

6. bis 7. Jahr alt geweſen, bis jetzo, da ſie bereits das 29. Jahr er⸗
reichet, ſtille geſchwiegen; nachdem ſie aber endlich die ihr zugefuͤgte
Læ ſion erkennet, ſo wird zu wiſſen verlanget, ob und durch was vor
ein remedium juris ſie gebuͤhrende Satisfaction ſuchen koͤnne. Ob
nun wol die Fraͤulein von N. bereits im 21. Jahre ihres Alters die Ma-
jorennitaͤt nach dem in ihrem Vaterlande eingefuͤhrten Saͤchſiſchen
Rechte erlanget, alſo das denen Minderjaͤhrigen verſtattete qua⸗
driennium reſtitutionis in integrum nunmehr ſchon zweymal ab⸗
gelaufen, und aber unterſchiedene Rechtslehrer in den Gedancken
ſtehen, daß ſolches quadriennium auch denenjenigen, welche
nichts von der ihnen zugefuͤgten Læſion wiſſen, zu laufen an⸗
fange; worzu ferner kommt, daß die angegebene Unwiſſenheit

auf

1

N.

Dus
Nu

er
der
re

Un
NOrata⸗
ann

Lin

14 R.
Cauſa,
onde-
CCNII

lte ue.

nela

coctn
N

ſen

ſſtiht

Sp. LX. DE MINORIBVS. 679

auf eine ignorantiam juris mit hinaus laufet, die bekannten Rechten
nach niemanden zu ſtatten kommt; wannenhero es das Anſehen ge⸗
winnet, ob muͤſſe beſagte Fraͤulein ſich mit den ihr zugetheilten 5000.
Rthl. vergnuͤgen, und koͤnne ein mehreres nicht fodern; Alldieweil

aber die Meynung derer, welche dafuͤr halten, daß das quadrien-

nium reſtitutionis in integrum erſtlich a die ſeientiæ zu laufen
anfange, der Billigkeit und der analogiæ juris viel gemaͤſſer iſt,
auch von den Doctoribus insgemein und ſo gar von Bachovio ſel⸗
ber pro ſententia communi & recepta angegeben wird, hier⸗
naͤchſt der Fraͤulein vorgeſchuͤtzte Unwiſſenheit eine ignorantia facti
zu ſehn ſcheinet, indem ſie vermuthlich den rechten Werth der Lehen⸗
Guͤther nicht gewußt; So erſcheinet dannenhero ſo viel, daß die Fraͤu⸗
lein von N. der ihr zugefuͤgten Læſion halber zu klagen wol berechtiget,
und reſtitutionem in integrum ex cauſa ætatis ſuchen koͤnne.
Mercator in negotiatione ſua læſus ex capite ætatis in inte
grum non reſtituitur.
ðð
HMoc jus etiam ad opifhces pertinet.
VIII.

won, zamen ad eor, gqui ſubinde quidem negotiantur, in Wun

tzamen mercatorum vel opifeum relati non ſunt.
In mercatura reſtitutionem in integrum ex capite æratis
1 excludat, non infrequens quæſtio eſt. Si ex ſolis legi-

Bus lis decidenda ſit, ajentem ſententiam difficulter tueberis.

Nam, quod ex Z. 6. C. de Muneribus patrimoniorum L. I.
C. de his, qui ven. ætat. impetr. L. 3. C. Si minor ſe majorem
deduèunt argumentum DD. parum evincit. Quare & Lau-
verbachius de jure in curia mereatorum uſitato §. 46. his, qui
reſtitutlonem mercatori denegant, in puncto juris, ut lo-
QO ο 0ο0ο°2 guitur,

660 MEDITAT. AD PANDECT.

quitur, contradicit. Conſuetudine tamen aliud introdu-
ctum efſe, non negat, id quod & Mevius ad Jus Lubec. P. 3.
tit 6. art. 21. n. 26. fatetur. Quam conſuetudinem tanto fa-
cilius admittimus, quanto magis ea in æquitate innititur.

Nam qui artem publice profitétur, & jus exercendi eam ob-

tinuit, ſi quod per imperitiam ſuam damnum ſentiat, ſibi
id imputare debet, nec reſtitutionem, ſalvo pudore, petere
Poteſt. Eadem prorſus ratio cum inlopificibus quoque, quod ad
negoria artem ſuam ſy Pecgtantia, obtineat, his etiam reſtitutio-
nem in illis merito denegamus. Interim non Poſſumus non pro-
bare obfervationem Straclæ de Mercatura P. 3. n. 26. qui jus

hoc in iis tantum, qui in al Bumn mercatorum vel opificum re-

cepti ſunt, obtinere dieit. Igitur ſi vel maxime quis nonnun-
quam negotietur, per hoc tamen reſtitutionis beneficium haud
perdit, uti nec opifex, qui nondum magiſter legitime renun-
ciatus eſt. Atque ita reſponderunt [Crti He elmſtadienſes

menſe Aprili anni clio 1o ccxvII: Haben Claus Henning, ein

Schuſter, und deſſen Sohn, Ja cob Henning, bey George Weiſen
vor 1100, Rthlr. Leder erkaufet, auch ſich nebſt vielen andern muͤnd⸗

lichen Betheurungen, die Gelder ohne einige Exception zu bezahlen,

einer fuͤr beyde und beyde fuͤr einen unterſchrieben. Nachdem nun der
Vater bonis cediret, und es mit ihm zum Concurs gekommen, hat
. Weiſe den Sohn wegen dieſer 1100. Rthlr. gerichtlich belanget,
welcher ſich darwider mit ſeiner Minderjaͤhrigkeit und der daraus ieſ⸗
ſenden reſtitutione in integrum ſchuͤtzet. Entſtehet alſo die Frage,

ob nicht, derſelben ungeacht⸗ t, Jacob Henning ſchuldig, die 1100.

Rthlr. uͤber ſich zu nehmen und an George Weiſen voͤllig zu be⸗
zahlen, dagegen ſeinen Regreß an des Vaters Concurs zu ſu⸗
chen und deſſen Banquerott mit zu tragen. Nun mag zwar nach
eingefuͤhrter Gewohnheit ein minderjaͤhriger Kaufmann in Sa⸗

chen, ſo die Kaufmannſchaft angehen „wieder einen getroffenen

Handel keinebͤlwrges reſtitutionem in integrum ſuchen, welches
ex

— — —

— — —2-- ——

— — —

ſ.

r.
0b.

hl
ere
IA

10.

jus

le⸗

N

ud

nſe⸗

e
N
it,
age
1o

1

“
60

dH

Sbp. LX. DE MINORIBVS. 661

ex identitate rationis nicht unbillig auf die Handwercksleute in de⸗
nen ihr Handwerck betreffenden Handlungen erſtrecket wird, indem
dergleichen Leute, welche ſich auctoritate publica eine gewiſſe Pro⸗
feſſion zu treiben beſtellen laſſen, darinnen genugſame Erfahrenheit ha⸗
ben, und, da ihnen ſolche mangelt, es ſich ſelbſt imputiren muͤſſen.
Allein daferne Jacob Henning damalen noch nicht Meiſter geweſen,
hingegen die reſtitutio in integrum nur alsdenn hinweg faͤllt,
wenn ein ſolcher minor oͤffentliche Kaufmannſchaft treibet und zu⸗

gleich in der Kauflente Innung eingenommen iſt, folglich eben dieſes
bey einem Handwercksmann erfordert wird; So ſehen wir nicht,

wie dieſer Einwurf dem Jacob Henning im Wege ſtehen koͤnne.

IX.

Filius familias minor, facto vel vonſenſu patris interveniente,
læſus contra tertium in integrum reſtituitur.

bſtare huic ſententiæ videtur ℳ 2. C. Qui & adverſus
quos in iut. reſtit. non poſſ. quæ, ut maneat honor Pa-
rentibus illibatus atque intactus, omnem excludit reſtitutio-
nem. Quæ generalia verba moverunt nuper Bergerum de
Reſtitut, in integrum ol reverent. denegat. §F. 28. 577. ut re-
ſtitutionem contra factum Patris, tametſi cum tertio lis ſit;
minori denegaret. Sed Bergerus fibi ipſi reſpondit in com-
mentariolo, quem deinde in l. 2. C. Qui & aodverſus quos
eaicl⸗ oſtenditque legem hanc, quæ de caſu ſaltem loqui-
, quo liberi reſtitutionem adverſus ipſos parentes petunt,
ultin eum extendi non debere. Quocd & verum eſt, & aliis

legibus confGrmatur, nempe . 3. §. 5. de Minoribus & I. 2. C.

adverſus donationem, ubi liberis cum extraneo ſuper fa-
o patris litigantibus reſtitutio indulgetur. Quæ leges cum
Per ſupra memoratam I. 2. expreſſe non tollantur, adhucé
OOιοο 3 in

662 MEDITAT. AD PANDECT.

in ufu ſunt. Et ſecundum eas reſ ponderunt C ti Helmſtadien-
ſes in eadem, quam modo memoravimus, cauſa: Weiter mag
auch dieſes nicht in Betrachtung kommen, daß Jacob Henning niema⸗
len unter Vormuͤnder, ſondern, bis er Meiſter worden und geheyrathet,
unter ſeines leiblichen Vaters Pflege geweſen. Denn ob gleich einem
Sohn wider ſeinen leiblichen Vater reſtiturionem in integrum zu
ſuchen verboten wird, ſo iſt doch demſelben vergoͤnnet ſich der Reſtituti-
on gegen einen tertium wider einen in ſeiner Minderjaͤhrigkeit von dem

Vater oder mit Conſens des Vaters getroffenen Handel zu gebrauche,

X.

Minor, qui pro negotio in ipfius utilitatem ge Rdejuſſit, in

integrum non reſtituitur.

n ea, quam bis jam memoravimus, cauſa memorabat cre-
ditor, merces, quas pater filio fide jubente emerat, in
rem filii verſas fuiſſe. . hac itaque ratione Cri Helmſta-
dienſes filio reſtirutionem denegarunt. Namque cum mi-
nor ſobrie rem ſuam adminiſtrat, & utilitatem ſuam inten-
dit, ceſſat reſtitutio, tametſi poſtea circa id negotium caſu
fortuito citra cujusdam culpam lædatur l. 11. §. 4. & 5. de
Minoribus. Vide Meierum in Collegio, Argentoratenſi tit.
de Minoribus §. 63. Accedit, quod mulier quoque hoc caſu,
ſi negotium ejus utilitatem ſpectet, ex fidejuſſione oblige-
tur. L. 23. pr. C. Ad S&C. Vellej. Itaque ſic reſponſum fuit:
Weil diejenigen Geſchaͤſte und Handlungen, welche ein Minder⸗
jaͤhriger zu ſeiner Aufnahme und Beſten auch ohne Curatore
