fuͤr niemand ſtehen darf, gehalten werden moͤchte; Dennoch
aber und dieweil der allgemeinen Sicherheit halben, daß ein
XXXX 2 Poſt⸗

776 MEDITAT. AD PANDECT.

Poſtmeiſter oder Waͤrter vor die ihm anvertrauete Sachen zu ſte⸗

hen, und deren Werth, wenn ſie verlohren werden, zu erſetzen

gehalten, eingefuͤhret iſt, und denn der Poſtwaͤrter zu Heimers⸗
leben, ingleichen deſſen Poſtillion ſelbſt geſtehen, daß jener, wie
doch ſeine Schuldigkeit geweſen, die angekommenen Stuͤcke nicht
recht angeſehen, ſondern ſolche auf der Dehle niederlegen und
nachgehends wieder aufpacken laſſen, dieſemnach ohne Zweifel
eine Verſaͤumniß und Nachlaͤßigkeit begangen; So iſt der Poſt⸗

waͤrter zu Heimersleben denen Aufgebern des Geldbeutels den er⸗

littenen Verluſt zu erſetzen ſchuldig.

VII.
Qui res pretioſas ciſtis vel involucris concluſas in navem vel

canponam infert, vel poſtæ aut ourrui publico committit,
Pronteri easdem neceſſe non habet.

Porteatne eum, qui res pretioſas ciſtis vel involucris in-
cluſas exercitori navis, cauponæ, poſtæ vel currus pPu-

blici commitit, easdem Profiteri, non levis quæſtio eſt. Ajen-

tem ſententiam Aecurſius in E. I. G. ult. Nautæ, caupones lit. h.
tuetur, nec ſine verofimilitudine. GQuum enim res hujus-
modi ſingularem cuſtodiam requirant, isdicatio earundem
utique necefſſaria videtur, ne exercitor externo adſpectu in-
dactus ciſtam inter reliquzs Wiliores res remiſſius cuſtodiat.
Et apud Belgas quidem clara lege ſancitum eſt, ut is, qui
res pretioſas in navem infert, hoc Proſiteatur, alioquin in
aſiecuratione vel confributione, quum fſcilicet res iſtæ in
tempeſtate navis levandæ cauſa ejectæ fuerunt, eæ tanti
æſtumantur, quanti extrinſecus apparent. Vide Grotii In-
leydinge tzot de Hollaudiſehe KRegts - CGeieertheyt 3. Bock 29. Del,
ibique Gτewegenii notas zn. 13. item Huberi Prælect. ad tit.
D. ad LE. Rbodiam de jactu §. 2. Quibus tamen non obſtan-
tibus profeſſionem illam neceſſariam haud putamus, in eo-
que

17

=☛ =

na

, N

ſſt

1
beft
P⸗

n

N1

,

i in.

pu⸗
en⸗

i. ,

n.

,
le in

Iand

,

G ti.
pſtan⸗

Ill⸗

le

SP. LXVI. DE ACTIONE DF REGCEPTIS. z7.

que conſentientem habemus Ulpianum, qui in J. I. §. 8. Naa-
t&, caupones: Utram, inquit, ſi in navem res miſæ ei aßt-
gnatæ ſunt, an, etſi non ſint aſfignatæ, hoz tamen ipfo, guod in
navein ziſſce ſunt, Pecvebte videntur Er puto, omniuin enimn re-
cipere cuſtodiam, quaæ in navem illatæ Junt: atque iterum in
L. 1. §. 4. Depoſiti: Quid, ait, ſi ignoraverit is, gui depoſitunr
ſuſeipiebat, res ibi eſſe? Labeo ait, non multum facere, cum
Juſcepit depoſitum. Ego &α rerum depoſiti agi poſſe exiſtims
quamvis ſignata ciſta depoſita ſit. Sibi ſcilicet imputet exer-
citor, qui tacitus ciſtam recipit, nec, quod ei licet, quales
in illa res ſint, quærit. Generaliter enim cuſtodiam ſuſce-
piſſe videtur. Nec quidquam contra nos faciunt Belgarum
leges, quarum quippe fingularis ratio eſt, quæ ad alia nego-
tia, quam ad jactum & aſſecurationem, extendi non poreſt. Et
Accurſü auctoritati Plotum de in litem jurando §. X. n. 6. ſcjc.
& Stamm. de Serv. perſon. lIib. 2. c. 16. §. 12. opponimus. Qua-
propter ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio
anni clo 1o CCXIII: Hak George Huͤpfelt ein ihm von einer Iuden⸗
Frau anvertrautes Paͤckgen mit Silberwerk wiederum an Heinrich
Gravenhorſten nebſt einem Faſſe Wein gegeben, um beydes nach

Luͤbeck zu ſenden. Als nun unter Weges das Paͤckgen verlohren,

Huͤpfeld aber von der Juden⸗Frau zu Erſetzung des Schadens
angehalten, und von dieſem hinwiederum Gravenhorſt belanget
worden, ſo entſtehet die Frage, ob dieſer Gravenhorſt den Werth
des Paͤckgens zu bezahlen ſchuldig ſey. Nun wendet zwar derſel⸗
be vor, es waͤre das in dem Paͤckgen enthaltene Silber keine auf
einem Frachtwagen gehoͤrige Waare, und habe Klaͤger ihm ſelbſt
die Schuld beyhzumeſſen, daß er ſolches nicht mit einer ſicherern
Gelegenheit ſortgeſendet, hiernaͤchſt haͤtte er auch darinnen unrecht
gethan, daß er bey der Lieferung nicht gemeldet, was vor Koſtbar⸗
keiten in dem Paͤckgen befindlich, weil alsdenn Beklagter ſich beſ⸗
ſer in Acht genommen, und die Sachen keinem Frachtwagen an⸗
XXXX3 ver⸗

1

718 MEDITAT. AD PANDECT.

vertrauet haben wuͤrde; wannenhero es das Anſehen gewinnet, al⸗
ob Beklagter von der erhobenen Klage zu entbinden ſey. Alldie⸗
weil aber einem jeden frey ſtehet, ſeine Sachen mit ſolcher Gelegen⸗
heit, als ihm beliebet, fort zu ſenden, und oͤfters auch die koſtbar⸗
ſten Waaren auf Frachtwagen aufgedungen werden, ferner nach
der bewehrteſten Rechtslehrer Meynung keinesweges erfordert wird,

daß derjenige, ſo einem andern einen Kaſten oder Paquet anver⸗

trauet, die darinnen enthaltenen Sachen inſonderheit angebe, ſon⸗
dern zu Anſtellung der Klage genug iſt, daß der andere ſolchen Ka⸗
ſten und Paquet ohne weitere Nachfrage angenommen, als wo⸗
durch er ſich vor alles, was darinn befindlich, zu ſtehen ſtillſchwei⸗
gend obligiret; So iſt Gravenhorſt den Werth des Paͤckgens zu
bezahlen allerdings gehalten. Duo tamen ſunt caſus, quibus
exercitor ob non factam profeſſionem a reſtitutione damni Hi-
beratur; primo, ſi leges provinciales necefſitatem profitendi
imponant, qualis lex in Saxonia & terris Brandenbur gicis ra-
tione poſtarum publicarum exſtat, deinde, ſi committens ab
exercitore de qualitate rerum interrogatus eam diſſimulet.

VIII.

Exercitor, etft alteri vices ſuas éommiſerit, tamen aältone
de receptis tenetur.

L eodem, quem modo memoravimus, caſu dubitabatur,
utrum exercitor currus publiei, qui onus ſibi transvehen-
dum alteri aurigæ commiſerat, teneretur, an vero hic conve-
niendus eſſet. Nos contra recipientem ipſum actionem dedi-

mus, idque arg. I. I. §. 5. de Exerc. act. ubi Ulpianus: Omnia,
ait, Jacta magiſtri delet præſtare, qui eum præpoſuit; alioquin

Ventes decipientur. Adde I. 8. §. 3. Mandati & l I. §. 2.
Nautæ, caupones. Sic itaque reſpondimus: Hat Gra⸗
ven⸗

—

t,AGH

legen
ſben
r noh.

te .

nbe⸗
er
en Ky⸗
la e⸗
Ge⸗
es
guides
nnil.
fitentl
cis rt.
15 4
let.

tlone

Abatun

veber.
cNe.
ned.
Ouin
Noyuin
t O
Pe-

—

SP. LXVI. DE ACTIONE DE RECEPTIS. 719

venhorſt die ihm anvertrauten Stuͤcke durch einen zu Flettmer woh⸗
nenden Bauer fortgeſchicket, welcher unterwegs das Packgen ver⸗
lohren. Ob nun wohl Gravenhorſt meynet/ es muͤſſe die Klage,
wenn ſolche ja ſtatt habe, nicht gegen ihn, ſondern wider den
Fshrmann zu Flettmer angeſtellet werden; Alldieweil aber derje⸗
nige, ſo ein ihm anbefohlenes Geſchaͤfte nicht ſelbſt ausgerichtet,
ſondern einen andern an ſeine Stelle ſetzet, allerdinges wegen deſ⸗
ſen, was dieſer ſein ſubſtitutus verſehen, belanget werden kan;
So iſt Gravenhorſt allerdinges gehalten.

IX.

Ioy, qui ciſtam elauſam in nave, caupona vel curru publico per-

didit; ſi de rebus in illa contentis aliunde non conſtet, recte
ſeſe offert ad jurandum in litem.

Eduidem is, qui jurat, judex quodammodo conſtituitur in
propria cauſa L. I. pr. Quarum verucn actio non datur.
Id quod facile permittendum non eſt, niſi vel adverſarius
detulerit jusjurandum, vel talia argumenta adſint, quæ ſe-
miplenam probationem conficiunt. Accedit, quod ex vul-
gi opinione oblatio ad jurandum ſuſpectum quem de per-
Jurio facit. At, his non obſtantibus, locum jurijurando in
litem dedimus. Eſt enim hoc unicum fere in talibus nego-
tüs, in quibus de re ipſa quidem, ſed non de quantitate vel
qualitate ejus conſtat, remedium. Quare & jura illud in
ſimili prorſus caſu admittunt . I. F. 40. Depoſiti & DD. id in

a dione de receptis locum habere ſtatuunt. Vide Plotum de

in litem jurando §. X. ku. 6. & Maſcardum de Probationibus

Concl. 832. n. 10. 744. Oblatio quoque ad jurandum ei, qui
juitam cauſam habet, permiſſa eſt, nec ſuſpectum illum red-
dit. Igitur in eo, quem bis jam memoravimus, caſu ſic re-
ſpondimus: Auf die dritte Frage zu kommen, ob Klaͤger nicht
vermittelſt ſeines Eydes, daß er das ſtreitige Paͤckgen ſo, wie er
es einpfangen, Gravenhorſten geliefert, erhalten koͤnne; So ent⸗
ſtehet zwar daher nicht geringer Zweifel, daß bekannten Rechten
nach derjenige, ſo da ſchwehret, gleichſam zum Richter in ſeiner
eigenen Sache beſtellet wird, welches aber nicht leichte, es ſey denn

„20 MEDIT. AD PAND. SP. LXVI. DE ACT. DE REC.

daß der andere per faétam jurisjurandi delationem darein wil⸗
liget, oder ſemiplena probatio vorhanden, zu verſtatten iſt, wor⸗
zu ferner kommt, daß Klaͤger ſich freywillig zu Abſchwehrung ſol⸗

ches Eydes erbietet, und dadurch einigermaſſen verdaͤchtig machet;

Weil aber Klaͤgers Intention dadurch nicht wenig beſtaͤrket wird,
daß Beklagter bey der Kriegesbefeſtigung ein Packgen von Klaͤgern

einpfangen zu haben geſtehet, und nur dieſes in Zweifel ziehet, ob

die angegebenen Sachen wahrhaftig darinnen geweſen, in wel⸗
chem Fall denn die Rechte den Klaͤger ausdruͤcklich zum Eyde
laſſen, geſtalt ſolches auch der Billigkeit bey gegenwaͤrtigen Um⸗
ſtaͤnden, da anderer Geſtalt nicht hinter die Wahrheit zu kom⸗

men, gemaͤß iſt, und zu dem die Rechtslehrer dieſe Meynung,

daß in dergleichen Faͤllen es auf den Eyd des Klaͤgers, wenn ſel⸗
biger ein ehrlicher und unbeſcholtner Mann iſt, ankomme, pro
communi und recepta halten, endlich in Rechten nicht verbo⸗
ten, daß fich jemand ad jurandum offerire und dadurch ſeine
gerechte Sache zu behaupten ſuche; Dieſemnach iſt Klaͤger zu dem
Eyde, zu welchem er ſich erbietet, allerdinges zu laſſen.

COXNOLrLErANNIA

17. Magiſter poſtæ non obligatur ratione eorum, quæ ſeri-
bæ ejus dem Poſtſchreiber, traduntur, niſi huic ſimu!
poteſtatem res recipiendi dederir, arg. L. I. §. 2. Wau-
ι caupones.

2. Solent interdum caupones viatoribus famulos, Mieth⸗

Laquaien, commendare. Qui ſi furtum committant
vel damnum dent, caupo adtione de receptis tenetur;
arg. LE. I. §. I. Wautz, eaupones; ibi: materia daretur
cum furibus adverſus eos, uos retipiunt, obëundi. Se=
eus eſt in famulo, quem viator adduvit vel iponte
J Szamm. de Servitute perſonali lib. z. rap. 16. rubr. nau-

tis, cauponibus & ſtabulariis balneatores annumerat,

ſed minus reéte, ur videtur.

HNDEXY

lle

M

N⸗

EN
Un⸗
fo

ung,
S⸗
Dro

dd .

ſe
udet

ſeri⸗
ſumu
Me.

Neet⸗
ittant
jetar,

retu E½

i. de⸗

Ponte

. Mau⸗

mera,

IND

RERVM T VERBORVM

QW IN HOC LIBRO CONTINENTVR.

A.
Aänaso partus vid. Partus.

Abdecker.
Ille infamis non eſt habendus.
H 573
— aad teſtimonium admittendus.
ibid.
— eſt perſona levis notæ macula
notata. ibid.
Abdicatio.

Muneris publiei vid. munus.

Abſens.

Reipublicæ caufa dicitur quicunque
omcio a principe impoſito præ-
eſt. 683
— queties eitandus eſt non luffi⸗
cit, citationem ad domum ab
illo relictam aut conſortibus

infinuari. 685
—– quando publice citandus eſt.
686

— læſus, cui notab'lis ſimul negli-
gentia impatari poteſt, in inte-
grum non reſtituitur. 687
— etiam contra bonæ fidei poſ-
ſeflores reſtituitur in integrum.
690
— Collegi membrum ad electio-
nemm ftaciendam vocandum eſt.
ibid,
Tom. L.

— Hæc vocatio quando recte omit-

titur. ibid.

— negotium in abſentis præjudici-
um. vid. negotium.

Abſentis citatio ad eum locum re-

cte fit, in quo vivit. 686
Abſentes reipublicæ cauſa ſunt virgi
nes & mulieres, in aula princi-
pis conjugi ſervientes. 682

Abſentibus reipublieæ cauſa privile-
gia tributa etiam ad feminas

Pertinent. 683
de Abſentibus. 682
Ahbſentia.

Etiam ordinaria Parit aliquando re-
ſtitutionem in integrum, 689

— ordinaria quomodo vocatur.
ibid.
Ex Abſentiæ capite reſtitutio in inte-
grum. vid. Reſtittio.
Inter Abſentiam ordinariam & ex⸗
traordinariam eſt diſcrimen.
689
Ex abſentia læſio. vid. æſto.

Academia.

Multitudo ſcholarum, academiarugn
& ſtudioſorum reipublicæ eſt
damnoſa. vid. multitudo.

Academiarum frequentium inſtitutio
XVYVVY ma-

INDEX

majorem zelum quam pruden-

tiam indicat. 179
Accuſatio.
De aecuſatione de raptu. 32

Aecuſationes a privatis inſtitui poſ-
ſunt. 348
— læſæ majeſtatis. vid. majeſtas
læſa.
Accuſationibus qui operam dederunt
apud Romanos. 509

Offieium aceuſandi, quod advocatis
ſiſci competit, ubi non omnino

ceffat. 504
Cafus, quibus uſus accuſationis ſuper-
eſt. ibid.
Accuſator.

Accuſator qui vulgo vocabatur. 509

— fſueccumbens an ferre debeat ex-
penſas. 614

— temerarius. vid. temerarius.

Aceuſatoris nomen apud priſcos Ro-
manos pro convicio habebatur.

509
Accuſatores ſub quo primum evehi
ceperunt. 5II

— ſub quo præmiis & honoribus
invitabantur. ibid.

- ſub Tito maximam perpeſſi ſunt
calamitatem. 512

— multos eflfe in civitate utile eſt,
ut metu contineatur audacia.

526
Accuſatorum facta. 512
De Aeccuſatoribus ſimile. 526
Acta.
Quando corruunt & irrita ſunt. 46

— an neceffario ad collegium ju-

ridieum mitti debeant. vid. Ju-
dex,
— Judex ad collegium juridicum,
queod alteruter litigans exemit,
mittere non debet. 60

Judex ſecundum acta & probata de-
bet judicare. vid. Judew.

Actorum transmiſſio ſine cauſa dene-

gari non debet. 56
Actis & probatis ſententia conformis
eſſe debet. 23284
Reſponſio rei ultima in actis efſe de-
bet. 551
Aätio.
Actio de calumnia poſt ſententiam
abſolutoriam inſtitui poteſt.
623

— an recepta ſit in Germania, 610

Actio non datur contra eum, qui ſe

non ex pacto, ſed ex gratia

promittere, declarat. 40⁰⁸

— quæcunque ad rem immobilem
petendam competit, a ſatisdan-
do liberat. vid. ſatisdatio.

Actiones neque bonæ neque malæ

ſine lege. 9
— fſco privatis cedendæ non ſunt.
547
Actio communi dividundo in quo
caſu inſtitui nequit. 250
Actio finium regundorum quando ſit
inſtituenda. 31. it. 32
— Injuriarium. vid. injuriarum

actio.

— Mu-

Ntentan

Dotel,

1 610

quſ
gnit

ohilen

,
llle

9

nfüt.

in o

And ſt
l,1,

grifnu

fisde.

RERVM ET VERBORVM.

— Mutui per ſe executiva non eſt.
379. it. 380

— ex pacto de permutando inſti-
tuta an valeat in foro. 40²

— de pecunia petenda eſt mobilis.

265

— de partu agnoſcendo cum here-
ditatis petitione in uno libello

recte cumulatur. 372
— de petendo filio contrà quem ſit
inſtituenda. 171
— heæee triplex eſt. ibid.

— nempe rei vindicatio, ſi adhuc
in patria poteſtate eſt, ibid.

— præjudicialis, ibid.
— interdictum de liberis exhiben-
dis. ibid.
— de Filio petendo datur contra
tertium. 171
exemplum vid. 172

— præparatoria & principalis in
uno libello recte cumulantur.
vid. libellus.

— penalis in duplum vel quadru⸗

plum adhuc hodie valet. 100

Actiones poenales juris Romani an re-
ceptæ ſint in Germania. 610⁰

— feudi privatoriæ ad ordinarias

reterri debent. 542

Kctionem ex privilegio univerfitati
concefſo ſingula ejus membra
inſtituere pofſſunt. 101

negant hoc nonnulli. ibid.

Actioni ex re judicata inſtitutæ ex-
ceptio reſeripti moratorii, ſi

princeps de re judicata nihil di-
xit, objiei non poteſt. 126

Actio de receptis contra nautas, cau-
pones adhue hodie locum habet.
. 719
— recte contra magiſtros poſtarum
& rhedarios publicos extendi-
tur. 711

— ſecuritatis & utilitatis publicæ
cauſa introducta odiofa dici ne-
quir. ibid.
— mortuo recipiente, contra here-
des ejus datur. 713

Inter actionem de receptis & actio-
nem mandati, locati & depoſiti

diſerimen oſtendirur. 718
Hane actionem, quid illi probandum
eſt, qui inſti tuit. ibid.
de Actione de receptis. ibid.

Actionem ſpolii & interdictum unde
vi adverſus parentes qui inſti⸗=
tuunt, peccant. 189
— & legem qui valere ajunt, pro-

batione uſus onerari nequeunt-
616

Actor.

In cauſis civilibus qui ſatisdare ne-
quit, carceri an ſit includendus.
349
= a ſatisdando non liberatur, etſi
conſortem litis habeat bona im-

mobilia poſſidentem. 352
— non poſleſſionatus an ſatisdet.
354
— in actione ſpolii an ſatisdare de-
beat. 355
LVyVV 2 ☛ an

INDEX

=– an circumſtantias loci, temporis

&ec. in cauſis civilibus exprime-
re debeat. 373
— per exceptionem non compe-
tentis actionis compelli nequit,
ut nomen inſtitutæ actionis edat.
374.
— compelli nequit, ut reo, ante L.
C. documenta edat. 389
— Is eſt, qui in procefſu ex L.-Dit-
famari provocatur. 343
— MIie a provocante editionem do-
cumenti petere nequit. ibid.

— a reo editionem documentorum

ad cauſam ſuam pertinentium
petere nequit. ibid.

Hæc regula an ex æquitate ſuſtineri

Ppoſſit. ibid.
— quando reo inſtrumenta edere
debet. 395

Actoris arbitrio relinquitur, quando
documenta producere vult. 390.
— à tutore vel curatore conſtituti
poteſtas morte non exfpirat.
586
Actori Judex plus, quam in libello-
Petit, adjudicare poteſt. 383

Actus.

Actus judiciales ad conſuetudinem
introducendam non ſunt neceſ-
ſarii. 100
=– quidam voluntariæ jurisdictionis
apud competentem judicem ſunt
expediendi. 292

— voluntariæ jurisdictionis duo-
rum generum ſunt.

293

— voluntariæ jurisdictionis, quæz

cauſæ cognitionem requirunt,
recenſentur.

quirunt. ibid.

Inter actus voluntariæ jurisdictionis

& contentioſæ diſtintio. 292

5 X . . . 141. . . .
Actus voluntariæ jurisdictionis judex

extra territorium ſuum exereere

poteſt. 294

Ad actus præteritos neque lex, ne-

que privilegium pertinet. 67

Ach actus pendentes vel præteritos de-
claratio dubii in lege vel privi-
legio oceurrentis pertinet. 70

Adminiſtrator.

Bonorum eccleſiaſticorum de iis, ſi
modo ea non alienat, licite tran-
ſigit. 480⁰
Adminiſtratores rerum ſiſcalium ob
damnum caſu fortuito datum
conveniri non debent. 48

Adminiſtratoribus legit mis poteſtas

tranſigendi eſt data. 470
Adoptio.:
Privata non eſt 20 ⅞

Adoptionem Germani veteres &
Franci maxime in uſu habie-
runt. 198
— noſtris moribus non frequenta-
tam inveniri affirmat Voetius.

201
Per adoptienem dignitas non minui-
tur. 20o.

jure

ibid.
— quæ cauſæ cognitionem non re-

In

ae

I

4

.——
Ie.

inmn,

. N

judex
Lereere

N

1, ne.

6

tO N.

A pit
ei.

kie,
lenmn.
lon o
o Ctun
4
voteltis

4%

res G

hebee.
199
guentr⸗
Voeriut.
201
minni⸗

.

jore

d.
lone.
I

ERERVM ET VERBORVM.

— jure Romano dignitas fuit im-
minuta. idid.
De Adoptione. 198.
Adoptiones hodie rariores funt, quam
apud Romanos. 202
Adoptionum ſpecies referuntur.
198
— ſpecies ar nomen ſuſtinere poſ-
ſint. ibid.
— exempla unde hauriri péffunt-
200
— jura in Germania ab uſu non-
dum recefferunt. ibid.
— illuſtrium exemplum affertur.
202
In Adoptionibus publica auctoritas
neceſſaria eſt. 205
Adoptivus.

Adoptatus ſine principis & magiſtra-
tus auctoritate & educatus poſt
mortem educatoris nec heredi-
tatem nec alimenta aceipit. 205

Im adoptivum quale fideicommiffam
transferri nequit- 204.

Ad adoptivum quando emphyteuſis
transferri nequit- 205.
Adoptati patri adoptanti in allodia-
— libus ſuccedunt ab inteſtato.
264

– nomen adoptantis accipiunt.
ibid.

— in ejusdem familiam transeunt

omnibusque in illa conſtitutis
fiunt agnati. ibid.
— uxori patris adoptantis & cete-
ris conſanguineis non ſuccedunt.

ibid.

Adoptivi patri ab inteſtato non ſuc-
cedunt. 201

— fub appellatione liberorum non
veniunt. ibid.
Adoptivos hodie non liberorum ſed
magis alumnorum loco cenſeri
affirmat Vo-tius. 201
In adoptivos liberos ea jura, quæ li-
beræ patris diſpoſitioni ſubja-
cent, transferuntur. 203
Adoptatis & arrogatis jura, quæ libe-
ris ex juſtis nuptiis tribuuntur:

competunt. ibid.
Adſeriptitius.
Adſeriptitii qui fuerunt. 165
Adulter.

Adultero vel alii infami quando fa-
mam princeps tacite reſtituit.
574
Adulterii cauſa.
In adulterii cauſa an procurator ſit

repellendus- 579
Advocatiot
Advocatis & poſtulatio non diffe-
runt. 556

Advocationis: vocabulo æ quipollet
hodiernum practiciren. 557
Advocationem præſtare quid ſit, ex-
aminatur. ibid.
De his, qui ab advocatione areen-
tur. 553
Is, qui advocatione in judicio aliquo
interdictum eſt, ab aliis nego-
tiis forenſibus ibidem non arce-

tur. 556. & 558
Bene tamen is, cui foro ſeu praxi in-
terdictum eſt. ibid.
VYVYY 3 Aav

INDEX

Advocatus.

Si imploretur, poteſt & debet offi⸗
cium ſuum adverſus magiſtra-
tum, cui ſubeſt, præſtare.

Et quidem ſalva reverentia. ibid.
— in juſta cauſa patrocinium eivi.
bus contra magiſtratum præ-
ſtans nec jura civitatis amittit,
nec pœnam incurrit. 497

— damnum, quod eclienti ſuo per
culpam leviſſimam vel per ig-
norantiam juris dedit, reſarcire
dehet. , 50I
— ſalarium a eliente poteſt pete-

re, tametſi in cçauſa ſuccubue-
rit.

502
— quando ab officio removendus.
556

— qui aliquando clientem ſuum
fraudavit, ad advocandum non
debet admitti. 559

Advocati peritia maxime ex apta li-

belli conceptione elucet. 375
— munus eſt honeſtum & nobi.
le. 494

— munus non eſt divinum, nec
cum equeſtri dignitate conjun-
ctum. ibid.

In Advocato judicii maturfas præ-
cipue deſideratur. 555

Advocati in libellis ſuis
non omittant, nec inutilia &
nociva immiſceant. 375

— nee nimis contemnendi ſunt,
nec immeritis laudibus extol⸗
lendi. 492

496

neceſſaria

— quando foro carere jubentur.
496
— ut in ſummis Imperii tribuna-
libus, ſi quæ privatis cum illo
lis oriatür, horum cauſam con-
tra ipſum tueantur, Imperator
permittit. 496. it. 498
Idem ceteri principes Imperii & Re-
ges exteri in judiciis ſuis in-
dulgent. 496. it. 498

.
— dquæ abſente domino cauſæ pro-
Ponunt per errorem, ſemper

revocari poſſunt. 499
Advocatorum Collegio Chriſtum ad-
ſeribunt. 492

— ordinem ſentinam malorum
eſſe ſine exceptione nonnulli
affirmant. 495
— proprium. ibid.
— pigrum & improborum rabu-
larum diſerimen. ibid.

— errores. vid. error.

Advocatis nobilitas

generis inepte
tribuitur.

492
Advocatos recipiendos magiſtratus,
ne contra ſe vel membra ſua
poſtulent, jurejurando an ob-
ſtringere poſſit. 496
Inter Advocatos & cauſidicos diſeri-
men recentioribus temporibus

prorſus evanuiffe oſtenditur.
S 558
de Advocatis, 491

In Advocatis locum invenit ratio, ob
quam Juſtinianus procuratores
infames admittit. 559

Ad-

—

jubenm.
4
tribum.
cum ie
lam con
npetate

ſlis .

7

6

uſe tO.
ſemper

49

tum ad.
N

Imhlotun
Monmnl

2

gilktatus
Pra ſi
an ob⸗
4e
8 (iſeti⸗
Nponbu
kendlur.
Uatle,o
curetola

We⸗
—

RERVM ET VERBORVM.

Advocatus kfſci.

A cauſis privatis abſtinere debet.

546

— quando in expenſas condem-

nandus. 553

— calumnioſam litem ſua ſponte
movens jnſte in expenſas dam-
natur. 614

Quodſi juflu ſuperioris id fecerit,
lämtus ex fiſco ſunt reſtituendi.
ibid.

— an a reſtitutione expenſarum

ſit immunis. ibid.

— dolo in accuſatione uſus ean-
dem pœnam luere jubetur,
quam reo innocenti intentavit.
622

☛ ne quidem pecuniam, ut juſte

aliquem accuſet, accipere pot-

eſt. 623
— fuit Septimius Severus & Pa-
pinianus. 519
Advorati fiſci definitio. 504

— officium apud Gothos. 220

— officium apud Germanos vete-
res. 521

— officium in Camera Imperii.

522
— officium in quo conſiſtir. 523
— odio non ſunt perſequendi.

ibid.
— a nonnullis diaboli regis appel-
lantur. 503
— apud vulgus imperitum pro ty-
rannis habentur. ibid.

— & procuratores in plerisque lo-
cis promiſcue accipiuntur. 508

— non peccant contra juſtitiæ re-
gulas, dum ignari innocentes
accuſent. 525
=— jura invita ſæpe ad periculum
vitzæ bonisque civium facien-
dum trahunt. 533
— ut de calumnia jurent cogi poſ-
ſunt. 5853

Advocatorum fiſci odium. vid. odi-
um.
de Advocatorum fiſci origine & pri-
ma conſtitutione. 508

Advocatorum fiſci munus poſt Ha-
drianum manſit perpetuum, &
ſublatæ ſunt delationes. 518

— munus ſanctum & falutare eſt.

53527
— opera utiliſſima eſt reipublicæ.
523
— privilegia recenſentur. 519
& 520
— neceffitas & utilitas demonſtra-
tur. 524

Advocatis fiſci imputandum non eſt,
quod aliquando innocentem ae-
cuſent, dummodo innocentiam
reorum ignorent. 524

Advocatos fiſci qui primus inſtituit.
513
de Advocatis fiſci. 502

WTquitas, quum.

quitas diſtinguitur inter eviden-
tem & dubiam, ſive intrinfe-
cam & extrinſecam. 30
W
— omnes conventiones b. f.
initas, in quantum honeſtati

non

INDEX

non repugnant, nec tertio no-

cent, ſuſtinet. 415
Acr.
Communis eſt. 257
— a privatis occupari poteſt. ibid.

— quatenus occupatus non elſt,
principis dominio & diſpoſitio-
ni eſt ſubj ctus. ibid.

Propter Etatem teneram quando re-
ſtitutio in integrum non indul-
getur. 555
De -Etate Imperatorum. 510

In Ttate computanda minoris illi
etiam undecim dies, qui ſub ini-
tio hujus ſeculi calendario ſub-
tracti ſunt, debent adjici. 663

Quid hoc vocabulum ſignificet. 200

Ager
Beſtellung der Aecker nequit in
Fuhrdienſte mutari. 163
Agrorum confinium pofieſſores uni-
vVerſitas non ſunt. 5587

IIli ſyndicum conſtituere non polſ-
ſunt. ibid.

Alere, Alimentum.
Alimenta civilia parenti male merito
recte denegantur. 188
— naturalia ex reverentia parenti-
bus, impiis licet erga liberos
exiſtentibus, debentur. 187

Alere tenetur pater filium pro mo-

do facultatum & conditione.

213
Alendi neceſſitas & reverentia ex ipſa
natura defſcendit. 188

Ad alendos liberos pater obligatur.
178
Alienatio.

Alien ationes & imminutiones regno-
rum & provinciarum quando
revocari poſſant. 535

— lſucceſſori nocent. 538
— reipublicæ ſunt damnoſæ. ibid.
— ut permittantur, eſt utile, 539
— rerum eccleſiaſticarum. vid,
e.ριεſqiα 1.
In alienationibus Germani veteres
auctoritatem judicis neceſſario
requirebant. 43⁷
Allodinm.

Fundus Allodislis immunis a ſervi-

tiis, oneribus & penlionibus
Præſinmitur. 126
Animal.
Animalia cruciatibus afficere contra
jus naturzæ eſt. 27
Apanagiatus.

Eorum nomen non prafſigitur legi a
Pprincipe regente latæ. 65

Apocha vid. Quietautia.
Appellatio.
Nec Appellatio remedium ſuſpenſi-

vum cohtra ſententiam in judi-
cio poſſefſorio ſummaruüſſimo

latam admittitur. 303

ap-

Pe
4

—

ltione,

4
e un

1

ln.

1

kegno⸗

IRenca

N
id,

NNJ,

Veteres
Cllaris

l

Onihos
136

CoNtAa

1 Ei

ſpen.
in edd
iiſino

RERVM ET VERBORVM.

Appellatio die feriata judici inſinuari

potelt. 365

/

Agqua.

Proflaens fluminis pars eſt. 257
Aquæ profluentis uſum princeps ſuis
civibus prorſus interdicere pot-
eſt. 257
Arkbiter.
Rem litigioſam tertio, qui in lite
non eſt, adjudicare nequit. 703

it. 704
— Sibi ipfſi utilem ſententiam fer-
re nequit. 704
— quomodo ſententiam regere
poteſt. ibid.

—- qbuuid ei obſervandum. ibid.

— litigatores admonere debet, ut
ei rem, cui debetur de jure,

reddant. ibigd.
Arbitri munus Chriſtus cum indig-
natione recuſat. 70⁰⁰
— fſententia poſt decendium im-
pugnari nequit. 701
— officium iatius eſt, quam judi-
cis. 704
— officium quousque extendi de-
e bet. ibid.
— poteſtas. ibigd.
Arbitri ad arbitrium dicendum lali-
quando coguntur. 7⁰⁰

— plures cum conſtituuntur, unus-
que ex illis moritur, compro-

miſſum exſpirat. 70⁰
Arbitris committi poteſt electio ſu-
per arbitri. 7⁰⁸
de Arbitris. 700

— „

Si ex tribus arbitris unus quinde-

cim, alius deeem, tertius quin-
que condemnent, cui ſententiæ
ſtetur? 709

Arbittzium.

Res libera eſt & cxtra neceſſitatem
jurisdictionis poſita. 700⁰

— recipere prætor neminem co-
gat. ibid.

— dieere & per illud litem finire

ad officia humanitatis referen-

dum. 704
Is, qui arbitrio prudentis viri con-
troverſiam deeidi jubet, arbi⸗

trium proprie dictum, non ar-
bitratorem intelligit. 70⁶

ad Arbitrium dieendum ſi certus dies
in compromiſſo ſit præfinitus,
ſententia arbitri alio die dicta
nulla eſt. 709
Archiepiſcopus. vid. epiſcepus.

Arrogare.

Arrogari poteſt ſenior a juniore in-

terveniente principis auctorita-
te. 208

Arsz oratoria,

Seu eloquentia in quibus floruit.
vid. eloquentia.

Artem oratoriam Cn. Pompejus can-
cellis circumſepire audet. 5.⸗

it. 52
Aſſeſſor.

Cameræ olim in perdiſcendis juri⸗
pus quinquennium conſumere
debebat, quod hodie mutatum.
15

Z 222 Alfleſ⸗

INDEX

1

Afleflores judicii ſummi in cauſis,

quæ ad ipfum Cæſarem perti-
nent, jura communia debent

obſervare. 423
In Afſefforibus recipiendis primo lo
co honeſtas requiritur. 567
Auktoritat.

— celebris ICti a penis contuma-
. ciæ excuſat. 342

=— judicis vel celebris Cti merito

inter cauſas reſtitutionis in in-

tegrum refertur. 695
Auguſtus.
Qua arte Ctorum auctoritatem ſta-
. bilivit. 53
N. Auslaſſen.
Verbum auslaſſen quid ſignificer.
67
Auihentica.

Authenticæ in his, in quibus cum
Noveflis, fontibus ſuis non conve-
niunt, apud nos valent. 48

Baccalaurens.

Per quinquennium prælectorem juris

civilis audire debebat in Anglia.
16
Balneator.
IHle an recte nautis, cauponibus, &
ſtabulariis ännumeratur. 720

Bauniti cum quibus conveniunt.
674
Bannitorum conditio deterior eſt,
quam deportatorum & interdi-
cterum, 674

. 2
Bannum.

Imperii maxima captis deminutio

non eſt. 674
ad mediam capitis deminutionem
referri debet. 675
Bauermeiſter.
An habeat jus mulctandi. 83
Belluim.

Reſtitutionis in integrum quibus
competit. 657
— ad exemplum minorum qezibus

— lapſu quadriennii exſpirat. 685

Beneficia principis quomodo ſunt in-
terpretanda. II5

— quod in alterius injuriam tribui
non debeant, gquando locum in-
venit. 295

— oneroſa an poſſint revocari.
680
Benipgnitas.
Collegii, contra ſtatuta ſua aliquo-
ties diſpenſantis, aliis jus nonm
tribuit. 80

Blanditia.,

Et perſuafiones, ab altero paciscente

ſine mendacio adhibitæ, pactum

irritum non faciunt. 428
Blanditias & perſuaſiones adhibere
Jura permittunt. 429
Qando eas improbant. ibid.

Bons

indulgetur, recenfentur. 66 ½

Cal

lin

In

I

intt

rät G3)

II

n tribi

Nu
„0
ewedli.

680

igo⸗
ins nor

80

Leicentte
pecküſ
46
chibere
69

— qui non eſt.

RERVM ET VERBORVM.

Bona.

Civitatum municipalium dupli licis ge-
ner 1S ſunt. vid., civitas manici-
palis.
Bona eccl

eſiaſtica. vid.
bona.

immobilia. vid. immobiles 7es.

menſalia. vid. menſalia bona.

4

— materna. vid. mater da bona.

— bpaterha. vid. paterna bong.

C.

Calendaritin.

Calendarii mutatio an in computanda

Ftate minoris attendatur. 663

Crlumnnin.
Qnid ſit!? 613
— an per ſolam ſententiam abſo-
lutoriam Pprobetr ur. 22
Calumniator.

— an adhuc hodie in quadruplum
conveniri pofit. 609

— quo ſupplicio afficiendus. 620

Calumniatorum pona quibus non-

infligeb atur. 511
de Calumniatoribus- 608
Camera.
Imperii in principum territoriis, an
immediate citet. 322
In illa notarii ſæpe ad inſinuationem
adhibentur. 328
Canonicus.

Illis neceſſitas imponitur triennium in
una academia conſumendi. 16

V eccleſiaſtica

612

Carcer.

Carcerem injuſtum qui pafſſus eſt, in
judicio recte cxperitur contra
eum, qui in vine cula eum conje-

eit. 642

Contra calumniam Ulpiani defendi-
tur. 551
— Agdvocationem aliis non præſti⸗
tit, nec alia temina Romana.
562

–— pro ſe tantum verba fecit. 563

Gmnes & infortunia nequeunt ſem⸗-
per prævideri- 548

Cacſius Soverus.

ccuſator, quo tempore vixit. 510

Caupo.
Caupones ſolent int terdun n viatoribus
ftamulos commendare. Qui ſi
furtum committant vel damnum
denmt, caupo actione de receptis
tenetur. 72⁰
Secus tamen eſt in f amulo, quem vi-

ator adduzit vel ſponte aflum-
ſit. ibid.

Cauſa.
— Individua quænam dicatur. 670
— Filci. vid. ſcus.
Cauſæ deciſio & defenſio pendet ex
circumſtantiis. 374

In cauſis civilipus an actor circum-
ſtantias loci, temporis &c. Ex-⸗
primers debeat, vid. Actort.

2 2 2 2 Ex-

INDEX

Excipiuntur illæ, quæ ſc. ex delicto

deſcendunt & famoſæ ſunt, ut
furti, injuriarum. 373

Cauſidicus. vid. Advocatus.

Cautio.
Fidejuſſoria, pignoratitia, jurator'a

& per earcerem. 347
— per carcerem quando locum
habet. ibid.

— eadem exigitur tunc, cum quis
alteri mortem vel aliud grave
malum machinatur. ibid.

— ab omni non poſſeſſionato exi-

genda eſt, actore etiam in pro-
ceffu ſummario. 354

— juratoria cui per ſententiam in-
juncta eſt, an is a jurejurande
liberetur, ſi deinde cautionem
idoneam inveniat. 356

Cautionis definitio examinatur. 347

Per cautionem juratoriam non ſatis
ſemper accuſatori conſulitur.

348
Cautionum genera quinque ſunt.
. 347
Ceſſtio.
Evidenter in fraudem fiſci facta an
ſubſiſtat. 312
Cereviſia.
Cereviſiam quis coquere & vendere
poſſit. 34
Cirographum.

Dum creditor debitori ſuo reddit,
vel eancellat, eo ipſo pactum
de non petendo init, 435

Chirographi combuſtio a creditore
facta, eſt ſpecies pacti de non
petendo. . 435⁹
Cbriſturt.
— cum indignatione arbitri mu-
nus recuſat. 70⁰

Illum advocatorum collegio adſeri-
bunt. . 492
Cicero.

— ad oratorem requiri ſcientiam

erum divinarum. II
— deſeribit Ctum. 50
— pugnam inter Ctos & Philo-
ſophos coneiliat. 644
Ciceronis teſtimonium de miſero
ſtatu Jurisprudentiæ. 10
Ciſta.

Is, qui ciſtam clauſam in nave, cau-
pona, vel curru publico, per-
didit, an recte ſe efferat 4

jusjurandum in litem. 719

Citatio.
Per judicem ſecularem clerico inſi-
nuata nulla eſt. 315

— clericis inferioribus per Super.
intendentem inſinuari poteſt.
. ibid.

— elericis inferioribus quomodo

inſinuari poteſt. ibid.
— in actionibus a judice rei ſitæ
ad domum citandi, ſine ope
magiſtratus ordinarii poteſtein-
ſimuari. 316
— ad domum quando non fſum-
eit. 686
— ad demum secte facienda., 321

quan.

feciide
e Nn

6

ini m.
0O

AAle
4

tientim

I
0
Phio.
4

1 miſen
10

uye, en
o, her.

ketet dd

enio in
1l
er Aper
i port.
i.

omnode.
. ibid.

tei ie
ſine
oteſten
. 316
non ſun.

666

nda. 321

uun

—

RERVM ET VERBORVM.

quando citatum obligat. 317

per quem inſinuanda eſt. ibid.

habetur pro nulla, niſi relatio

ſeripta eſt in actis. 318.
it. 3 9
quotuplex? 321

quibus recte inſinuatur. 325

die feriato inſinuari poteſt.

ibid.
