bonorum mobilium & immobilium jura non com-
prehendunt, ſed illa tertiam bonorum a mobilibus
& immobilibus ſeparatam ſpeciem conſtituunt, quemad-
modum ex L. 79. §. I1. de Legat. 3. L. 15. §. 2. de KRe judic.
& L. 7. §. 4. de Pecul. apparet. Ex quo porro DD. col-
ligunt , donatis alicui vel etam legatis bonis omnibus, &

immobilibus nomina tamen ſeu debira non contineri, ſed

excepta videri. Quam communem ſententiam non im-
pugnabimus, ſed facilius admittemus, cum donationes &
legata, quæ merum donatarii lucrum continent, nullumque
onus conjunéctum habent, minorem favorem in jure repe-
riant, & reſtringenda porius quam extendenda fint. L. 39.

§. 6.

264 MEDITAT. AD PANDECT. “ DM

§. 6. de Legatis I. Caveant ergo, qui ampliſſimam liberalita-
tem exercere in alterum volunt, ne, dum nimis ſolieiti cuncta
exprimere & enumerare cupiunt, hujusmodi enumeratione
donatario quid adimant. Alia vero nunc ſuccedit quæſtio, an
ei, cui pignus omnium bonorum mo bilium & immobilium con-
ſtitutum eſt, nullum in nomina & cetera jura jus comhpetat.
Non deſunt, qui in oppignoratione idem, quod in donatione &
legato ſtatuunt, atque obligatis bonis mobilibus & immobi-
libus omnibus, jura obligata non cenſeri, contendunt. Itra

quidem Faber in Co d. lib. 8. tit. 6. def. 14. & Siekius in caut. 4
contractuum ſect. 2. C. 4. §. 15. exiſtimant. Rationem afferunt, 1
quod nomina, ut diximus, tertiam bonorum ſpeciem efficiant,
& generi per ſubjectas ſpecies derogetur c. 34. de Keg. jur. in 4
ſexto. At contrariam ſententiam Franzkius adtit. z. de Pignori-
bus n. 17. Brunnemannus ad L. I. de Pignoribus n. 5. & Bergerus (
in Oeconomia Juris lib. 2. tit. 5. &. 9. n. I. amplectuntur, & pig 1
nora mobilium & immobilium etiam nomina comprehendun.
Quod nobis quoque veroſimilius & æ& qquius videtur. Quum 1.
enim in pignoris conſtitutione creditor de damno vitando agat, O”YUVN
juſtum utique eſt, ut magis ejus ratio habeatur, quam donatarii, 2
qui ſaltem lucrum quærit. Accedit, quod ipſe Juſtinianus in ? k. 9
. 9. C. Quæ res pignori obligari velit, ut hic magis volunfates con. 1
trahentium inſpiciantur, quam verborum conceptio. Et quo- 1
niam plerumque non ipfſi contrahentes, ſed notarius inſtrumen. 49
tum obligationis conſcribit, locum habere debet Scævolæ ſen- iun
tentia in L. 92. de Reg. Juris propoſita, ut ſcilicet nihil no- Ao
ceat partibus, ſi librarius in transſcribendis ſtipulationis ver- lie
bis erret. Contrarium tamen in Ducatu Magdeburgico . khe
conſtitutum eſt per Ord. Polit. e. 49. §. 4. verbis: Da in der ti
Verſchreibung aller Haab und Guͤther, beweg⸗und unbeweglich. en
ſie ſeyn anzutreffen, wo ſie wollen, Meldung geſchiehet, ſollen 4
die nomina, jura & acdctiones darunter nicht verſtanden werden .

II. No-

Nerde

Aio, 1

COnIet
Dlutloneh
immch.
ndunt- I
ius in en
m Tern
em ekemm,
Ni rt
,G g.
& Mgen

rur A . .

nptöendhn

etur. Qun
Vitandout

Oamndommmh

„. . ſ
CRinianmn!

volun atesc

eptio. E

rinsinltm
6
elicet ahl

latonDE

Migcemn,

1bis: N 1

. 4
geſhicet

Cdente⸗

Sp. XXVI. DE REB. MOBII. ET IMNMOBIIL. 265
Nomina ſeu debita pro mobilibus babentur.

III.
Pignus antichreticum in prædio conſtitutum ad mobilia refertur.

terum monemus, jura omnia, atque adeo etiam nomina ſeu
debita, ſi proprie loquamur, neque mobilia neque immo-
Pilia eſſe, ſed tertiam rerum claſſem conſtituere. Accidit ta-

mmen interdum, ut neceſſe ſit, ea vel ad immobilia, vel ad mobilia

referre. Fac enim, legem alicubi, e. g. Bilefeldæ eſſe, ut op-
pignoratio rerum immobilium, niſi a judice confirmetur,
wenn ſie nicht in das Lagerbuch eingetragen wird, irrita ſit, obli-
gatio vero rerum mobilium etiam extrajudicialis valeat.
Quid juris in nominibus erit? Hæc ſine dubio jure mobi-
lium cenſebuntur. Cum enim pecunia res mobilis ſit, actio,
quæ ad illam petendam comparata eſt, mobilis quoque erit.
L. r5. de Reg. Jur. Ita ſæpius JCti Helmſtadienſes atque etiam
nuper adhuc menſe Decembri anni Clo 10 CCXIII. judicarunt:
Die auſſer⸗gerichtliche Pfand⸗Verſchreibung iſt, ſo viel des Schuld⸗
ners mobilia betrift, worunter auch deſſen ausſtehende Schulden zu
rechnen, beſtaͤndig. At majus dubium eſt, quid ſtatuendum ſit,
ſi pro debito tali bonum immobile antichretice ſit obligatum-

Agitata eſt hæc quæſtio in collegio JCtorum Vitembergen-

ſium menſe Septembri anni C1o 1o CCIX. Lex erat, ut, mortua
uxore, maritus ſuperſtes bona mobilia omnia, liberi immobi-
lia caperent. CQum ergo in hereditate defunctæ mulieris ager
reperiretur, qui eidem pro debito obligatus fuerat ea lege,
ut ipſa fructus ex illo, donec debitum ſolveretur, percipe-
ret; acriter inter ſe diſputabant maritus & liberi, ad quem
is ager pertineret. Liberi eum, tanquam rem immobi-

lem ſibi vindicabant. Neque argumenta illis ſat ſpecioſa

Tbom., J. L I deerant.

2866 MEDTTAT. AD PANDECT.
deerant. Jus enim hypothecæ, ajebant, quod matri noſtrz „
competüt, ex objecto æſtimandum eſt. Id objectum cum ſe
immobile fuerit, hypotheca ipſa quoque pro immobili ha.
beri debet. Urgebant præterea poſſeſſionem, quam mater
in agro illo obrtinuiſſet. At rationes longe firmiores erant, i
quibus maritus, agrum iſtum uxori ſuæ antichretice oppigno- N
ratum ſibi tanquam heredi mobiliari deberi, evincebat. Prin.
cipale enim in debito etiam hypothecario objectum eſt pecu-
nia, quæ debetur. Hujus gratia nomen contrahitur & pig- d
nora conſtituuntur. Ex ea igitur jus ipſum dijudicari opor- c
tet, non ex re illa, quæ acceſſorie ſaltem & minus principa.
liter tanquam pignus intervenit. IIla enim, quæ obligationi ui
conſtitutæ extrinſecus accedunt, naturam ejus non mutant. Dus
— Nec Doctores deſunt, qui claris verbis nomina, tametſi illis
pignus vel hypotheca rei immobilis ſit annexa, ad mobili. Qo
referant. Vide Berliebhum P. 3. Concluſione 33. n. 15. 7 „
Carpzovium P. 3. Conſtit. 23. def. 9. n. 7. Quamobrem & Cti i
Vitembergenſes in ea, quam memoravimus, lite ſecundum Nane
maritum judicarunt: Daß diejenigen 15. Rthlr. vor welche der mmg
ſtreitige Morgen Gras jure antichretico verpfaͤndet geweſen, wen nmnt
ſolche gleich erſt nach der Mutter Tode bezahlet worden, dennoch riſi
pro re mobili zu achten, dieſemnach dem Stief⸗Vater, als here- Phan
di mobiliari ſeiner Frauen, gehoͤret, und von ihm ganz wol ohne inmm
jemandes Widerſpruch eingehoben werden koͤnnen. (n
.
IV. . l
In pharmacopolio vaſa pro rebus immobilibus, merces pro no
mobilibus babentur. Unizen
(Quaantss diſſenſiones illa quæſtio, an corpus pharmaceuti- ze
cum, ein Apothecker⸗Laden, ad res mobiles an ad immobi- “ .
les referendum ſit, inter ICtos Saxonicos peperit, Bergeruu ar, n
. . 11

—
nohe
n cnn
DNh.
II
eg enn
OPponn
l. Nin
1ele
tur dn
icariont
8 Print
Oligin

on nnn

tameidi
d non

n 1

brem A
e ſecundl
r Wachen
Geweſente
Nden Anl
gter,tete,
geni

6, mnf

4 lhene

eein 1,
1

Ssp. XXVI. DE REB. MOBIIL. ET IMMOBIT. 267

in Reſolut. Laut. p. 406. && COeconomia juris p. 213. narrat. Lip-
ſienſes videlicet corpus ejusmodi una cum vaſis & inſtrumen-

ris rebus immobilibus, Vitembergenſes contra rebus mobi-

hibus annumerarunt. Nobis media ſententia placet. De
ipſo jure ſeu privilegio pharmacopolium exercendi dubium
non eſt, quin illud, ſi certis ædibus, ut ſolet, conceſſum ſit,
inter immobilia referri debeat. Eodem enim jure, quo ipſa
domus, etiam jura illi annexa, e. g. tonſtrinæ, cereviſiæ co-
quendæ, vini vendendi, pharmacopolii, cenſentur, vaſa quo-
que & inſtrumenta in uſum pharmacopoli comparata immo-
bilia eſſe debent propter l. 17. §. 7. de acttonibus emti venditi,

Qui diſſentiunt, & vaſa iſta atque inſtrumenta pro mobili-
bus habent, urgent potiſſimum, ſola deſtinatione ex re mo-

bili immobilem fieri non poſſe, ſed requiri præterea conjun-
ctionem & adnexionem. Quæ ſententia eſt Joannis Cephal.
in Conſil. 90. n. 62. & confirmari videtur in L. 17. pr. de Actio-
nibus emti & I. 62. pr. de Inſtructo vel inſtrum. leg. At falſam
hanc opinionem eſſe, & ſola deſtinatione ſine cohæſione rem
immobilem effici, ex l. 13. §. 31. l. 14. I. 17. §. 8. de Actionibus
emti l. 21. ibi: paucis exceptis de Inſtructo vel inſtrum. leg. cla-

riffime apparet. At nunc ad medicamenta ceterasque, quæ in

pharmacopolio habentur, merces veniamus. Has inter res

immobiles referunt Colerus Deciſ. 186. n. 164. Franzkius izx
Comment. ad n. de Actionibus emti n. 205. Caſtill. P. I. Controv.
Jur. quotidian. c. 38. n. 26. Mantica de Tucitie & ambiguie

conventionibus lib. 4. tit. 15. n. 26. Ajunt enim, tabernam hu-
jusmodi mercibus pharmaceuticis inſtructam corpus aliquod
univerſale & perpetuum eſſe, ubi quotidie una res in alterius
locum ſurrogatur, quodque ideo pro re immobili reputan-
dum ſit arg. I. 76. de Judiciis. At cum merces a mercatori-
bus ideo coëmantur, ut ſtatim iterum veneant & diſtrahan-

tyor, non n poſſunt illæ perpetuo ad tabernam vel ædes deſti-

1. 12 Ratæ

a6s MEDITAT. AD PANDECTI.
natæ dici. Accedit, quod Ulpianus in L. 66. de Verborum

ſignif. mercis appellationem tantum ad res mobiles refert.

Igitur nec merces pharmaceuticæ ad aliam, quam rerum
mobilium, claſſem pertinebunt.

V.

Inſtrumenta ad oficDinam immobilem deſtinata & ipfa
immobilia ſunt.

Jfficinæ, quæ per privilegium prædio aut ædibus annexæ
ſunt, ipſæ quoque immobiles juris intellectu habentur.

Et cum officinæ ſine inſtrumentis eſſe nequeant, hæc etiam

immebilia erunt, & vendita officina ad emtorem tranſibunt.
Fundamentum hujus & ceterarum omnium, quæ circa do-
QGrinam hanc obveniunt, concluſionum politum eſt in re-
gula, quam Labeo in h. 17. §. 7. de Actionibus emti proponit:
Ea, quæ perpetui uſus cauſa in zdificis ſunt, ædificii eſſe;
quæ vero ad præſens, non eſſe ædificii. Igitur Cti Vitember-

genſes ſic reſponderunt: Daß der Stief⸗Vater ſich bey dem
von eurer Mutter hinterlaſſenen Hammerwerk vorhandenen Vor⸗

rathe, Eiſenſteinen, Kohlen, Baͤlge, Haͤmmer, Amboſſe und an⸗
derer Inſtrumenten unter dem Vorwand, daß ſolche mobilia waͤ⸗
ren, anzumaſſen nicht befugt.

VI.

Inſtrumenta fandi ruſtici, die Inventarien⸗Stuͤcke, pro relus

immobilibus non babentur.

Rsul tamen; quam in præcedente Meditatione ex Labeone

propoſuimus, exceptionem in inſtrumento fundi ruſtici,

quod vulgo die Inventarien⸗Stücke appellamus, patitur.

Hoc enim, etrſi perperuo ad fundum deſtinatum ſit, pro im-

mobili non habetur. Atque adeo neque emtor, qui fundum

Empliciter comparavit, neque is, ecui fundus ſine mentione

inſtru-

Sp. XXVI. DE REB. MOBIIL. ET IMMOBIL. 269

—
nun inſtrumentorum legatus eſt, inſtrumenta conſequuntur. Ita
Kerr. = Cti Lipſienſes apud Schilterum Exerc. ad m. 30. §. 130. & Sena-
Rerün tus Appellationum Saxonicus apud Bergerum in Electis Diſcep-
tat. Forenſ. p. IIOS. judicarunt. Eadem priſcorum Ctorum
Romanorum ſententia fuit. Ita enim Ulpianus in l. 17. pr. de
Actionibus emti, inſtrumenta partem fundi aut villæ non eſſe,
RN ait. Et Calliſtratus in I. 14. de Sappellectile legate, fundo legato
mnmnſtrumentum ejus, niſi ſpecialiter expreſſum ſit, non contine-
8annere ri, dicit. Fuere tamen & inter Ctos Romanos, qui contra-
ubennn rium exiſtimarent. Zalius Paulus certe KRecept. ſent. lib. 3. tit.
lee etinm 6. fundo legato, inſtrumentum ejus ad legatarium pertinere,
Enlbwor. dicit. Sed hæc opinio, etſi analogiæ juris magis conveniat,
otet dl⸗ a compilatoribus legum Juſtinianearum reprobata eſt.
el inn
Proponit „ VII. .
feii d Specule Afkxa luet adilus, non fiunt res immobiles, bene
tenber tamen feneſtra.
bey den L)ubium oritur ex I. 12. §. 16. de Inſtructo vel inſtrum. leg.
en D⸗ ubi ſpecularia domus pars eſſe & in emtione domus ce-
ud dn dere dicuntur. Hic aliqui non ſpecularia, ſed ſpecula legunt,
nolar atque ea, ſi affixa ſint; immobilia eſſe & domum ſequi pu-

tant. At falluntur. Specularia utique legendum eſt. Per
ſpecularia vero non ſpecula, ſed feneſtræ intelliguntur. Cla-
riſſime hoc apparet ex Martialis lib. 8. Epigr. 14. ubi, quod
e/ N n in uno verſu ſpecularia dixerat, in altero feneſtram appellat.
⸗Apparet etiam ex Senecæ Epiſtola 86. qui: Wunc blataria,
inquit, vocant balnea, qua non ita aptate ſunt, ut totius

4
eli diei ſolem feneſtris ampliſſimis recipiann. Quantæ nune ali-
fundinn qui ruſticitatis damnant Seipionem, quod non in caldarium
m, Mi ſuum latis ſpecularibus diem admiſerat. Conficiebantur vero
n ſn e ſpecularia iſta ex ſpeculari lapide, qui in Hiſpania maxime
ni rehperiebatur, ut Plinius Natur. biſtor. lib. 36. cop. 22.
ne thenn 2

?YMV L. l 3 me-

77. MEDTTAT AD PANDECGTL

memorat. Sed ſpecula, quæ ad mundum muliebrem in l. 2.
§. 10. de Auro argento mundo referuntur, etſi parieti affigan-
rur, res mobiles manent, nec emtori domus cedunt. Manife-
ſtum hoc eſt ex I. 245. pr. de Verb. ſignif. ubi ea, quæ ornatus
æ&dium cauſa parantur, etſi affigantur, immobilia tamen non
fieri dicuntur. Ex quo porro conſequitur, nec tapetia, nec
magines, quæ in ædibus ſunt, mobilia eſſe deſinere.

VIII.
Pecunia, guæ beredi feudali a coberede pro parte ſua ex feude
promittitur, ipſa feudum non eſt.

eudum non niſi in prædio, ſeu re immobili, conſtituitur.

Aliquando tamen conſuetudine pecunia ſeu debitum ea-
tenus pro re immobili habetur, ut ex eo feudum fiat; quoò
feudum pecuniarium vocant, de quo Lynckeri quædam diſſer-
tatio extat. At quia hoc contra regulas juris feudalis eſt.
feudum tale pecuniarium non facile præſumitur. Domini

imprimis directi auéctoritas neceffaria, quippe ſine qua feu-

dum eſflſe nequit. Sed exemplo rem illuſtrabimus. Duo
fratres feudum paternum ita inter ſe diviſerant, ut alter illud
integrum retineret, alterique pro parte ſua ſummam pecu-
niæ promitteret, pro qua uſuras quotannis folveret, & præ-
dium feudale pignoris nexu obligaretur. Controverſia

deinde, mortuo fratre creditore, oriebatur, an illud debi-

tum pro feudo haberi atque ad heredes feudales tranſire de-

beret. Negant [Cti Vitembergenſes menſe Auguſto anni

cIoD 10 CCXI. ex triplici potiſſimum ratione: primum, quod

irregulare feudum nunquam præſumatur; deinde, quod do-

mini auctoritas, ſine qua feudum conſtitui non poſſe dixi-
mus, non acceſſerit; denique, quod 2. Feud. 26. §. Si Vaſallus
de beneficio pecunia, quam vaſallus de feudo tranſigens acci-

dee

ule

Ie

umer.
quol
diller.
lis eſt,
Dommint
1a ken⸗
Doo
er ülud
peel.
pre.
troverſi
ud debi
nhre de⸗
uſto ann
; Gul
uod Go
volle .
& Viſli

SP. XXVI. Di 10
P. XXVI. DE REB. MOBIL. ET IMMOBIL. 271

Pit, feudum eſſe negatu . .
Haben negatur. Sic ergo reſponderunt JCti ili
Veale gend rider in dem Erboergleich paciſcire , a .
en Georgio wegen des Guths Gargoſa neyg
n 5 514. fl.

her i
herausgeben, dieſe aber in beſagtem Guth gegen Landuͤbliche V.
ger⸗

zinſu i
algn ſechene baden ſollen, ſo, baß Wwar dem debirodi, ſelbi
ſtuͤnde, dem cre der einiarige Auf kuͤndigung abzuführen,
Entſtehet alſo die Frage: ge 2e 5 re HS ner ſon le⸗
u 2 fl. vor r Er ge
releſme anih M ſolche 125 14. fl. Ceoran, wegen ſerb⸗
ihim auch bemeldetes S habenden Antheils ausgemache 1
tzet, demnach es das A dieſerhalben zum Unterpfand ein eſ⸗
Lehn zu halten; die Ureben gewinnet, ob waͤre dieſe S
ner aus dem Lel iewell aber dennoch daeszenige Geld, wor t er
hn abgefunden wird, ungeachtet es auf demiehe,
ehn⸗

Guth ſtehen bleibet, zwar wol ein debitum feudale, keinesw
„ eges

aber ein Lehn ſelbſt iſt, inden .
m zu einem Lehn
Lehnherrn ſelbſt darzu gemacht und geſprochen morhen, nn den
/ rdert

wird, und aber in gegenwaͤrti
wird gem Fall nicht ei iſe
Bruͤdern ein deutliches pactum, Da dieſ. Erhu ee 1 ſeyn
Lehn ſeyn

ſollte, vorhanden, dergleiche
vorhanden gleichen Convention
Auheris niche wiſumet wid: So ſennd di 1 dein kehn Gnt
⸗Gut

Gargoſa ſtehende 12514. fl. vor Erbe zu halten

COROLLANIA.

tioni iterum deſtinat
ata, res mobili 3;
i „ ilis eſt. .1:
Colleg. Arg. tit. de Kerum diviſione n zDiſlencir Meier

2. Pecunia præſidii cauſe
aà repoſita, Sp
. paar⸗Pfennig, eſt re

bilis L. 79. §. I. de Legatis 3. Diſſentit. Gail. Iib. 2 Oli.r1.
1Sν. ä:⸗ 2/. I T. Z. 8.

3. Molendina navalia res mobiles ſunt. Diſſentit Esbach ad
gbach a

Carpzovium P. 3. C. 24. def. 8. n. 3

SPECI-

272 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN XXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. 1 IIT. XXI.

C O M MI IS S A RIIS

PV BLICE nEFENSVN

MARTINO SCHULTZ E,
STENDALIA PALAEO- MARCHICO.
D. XI. IVLII AN NI CIo ILo CCXIV.

I.

Doctrina de ommiſſariit pertinet ad titulum D. de Ohicio gus
cui mandata eſt jurisdictio.

judiciis noſtris eſſe Poteſt, penultimus eſt vigeſimus pri-
mus, qui de Aicio us, ecui mandata eſt jurisdictio, agit.
Cujus tituli occaſione interpretes communiter doctrinam de
commiſſionibus & commiſſariis tractant. Quorum metho-
dum & nos ſecuti ſumus. Equidem non ignoramus, multos
cum Schiltero Exerc. ad z. 5. §. 22. exiſtimare, commiſſiones
apud nos receptas forma & effectu a Romanorum jurisdictione
mandata prorſus differre, ut jus hoc antiquum plane ad com-
miſſarios noſtros accommodari nequeat. Nec ipfſi diſſimula-
mus, maximam doctrinæ de commiſſariis partem ex conſuetu-
dinibus & jure canonico, imprimis ex titulo X. de OQhicio &po-
teſtate judicis delegati defumendam eſſe. Nihilo tamen minus
in jurisdictione quoque mandata Romanorum aliqua reperies,
quæ cum commiſlionibus noſtris conveniunt. Cum enim
ipſe

TXE titulos libri primi Digeſtorum, quorum uſus aliquis in

10

ein
mil
mn
me
gia
gui

br
Gam!

ejus
Obtin

duna

dat
kom
75,

⏑ 2

is in
s N⸗
lo igr
tinaac
melne⸗
5 ImuI
miſione
Sdiction

2d re.

Gitlimmn

conſuel-

Ficos

Gatepetih

Cunn e

SP. XXVII. DE COMMISSARIIS. 223

ipſe Schilterus fateatur, commiſſariis etiam noſtris interdum
deciſionem cauſæ committi ſolere, non videmus, quam ob
rem mandata illius jurisdictio dici non poſſit. Ait quidem il-
le: Propoſitio tamen vaciliat, quod talis habeat mandatam ju-
risdictionem juris Quiritum. At licet hoc facillimi largiamur,
ex eo tamen non conſequitur, titulum de oficio jus , ui man-
data eſt jurisdictio „ ad commiſſarios non Pertinere. Etiam
rei vindicatio juris Quiritum & interdicta juris Quiritum
apud nos non obtinet. Sed tituli tamen D. de KRei vindicatio-
ne & interdictis propterea non antiquati ſunt, ſed egregium
apud nos uſum habent. Apparebit quoque ex exemplis, quæ
deinde afferemus, controverſias plurimas, quæ circa com-
miſſarios moventur, ex legibus Romanis decidi poſſe. Cete-
rum cum de commiſſariis ſatis egregii Rutgeri Rulandi com-
mentarii aliorumque lucubrationes extent, nos eorum dei.
gia hic non legemus, ſed obſervationes tantum nonnulla
quas ipſi paſſim ex rerum uſu deſumſimus, Ptoponetaus.

II.
Commiſjarius eadem cum committente perſona eſſe cenſetur.

III.
Commiſſarii etiam invito dantur.

Auhris controverſia Ctis Vitembergenſibus menſe Decem-
bri anni c1o 10 Cccx. offerebatur. Contra principem quen-
dam imperii, quem Tiberium tantiſper appellabimus, cives
ejus actionem apud judicium imperii aulicum inſtituerant;
obtinuerantque, ut commiſſarii ad eam cauſam decerneren-
tur. At Tiberus, cereroquin litem in ſummo imperii tri-

bunali ſuſcipere Paratus, commiſſarios tamen datos recuſa-

bat. Urgebat imprimis, neminem invitum ad alium, quam
competentem ſuum, judicem trahi poſtie. Deinde Privile-
1om. I. Mm W gium

274 MEDITAT. AD PANDECT.

gium jam olim majoribus ſuis datum afferebat, quo ipſi facul-
tas omne aliud judicium, præter imperatoris & cameræ impe-
rialis, defugiendi concedebatur. Denique Serykii auétorita-
tem obtendebat, qui in Introductione ad Praxin cap. 2. §. 21.
Commiſſzones, inquit, ilæ&, gqucæ a parte una extrabuntur, ad
cauſæ ognitionem vel compoſitionem, reſtectu alterius non ſunt
neceſſitatis, ſed voluntatis, cum nemo a judice ſuo ompetente ad
judicium aliquod extraordinarium ſit trabendus. Nihilo tamen
minus Cti, debere illum commiſſarios agnoſcere, reſponde-
runt. Largimur equidem facile, neminem poſſe ad alienum
judieem trahi. Nec vim memorati privilegii infringimus. At
negamus, commiſſarium alienum judicem eſſe. Una potius
eſt cum committente perſona. Nam, qui mandatam juris-
dictionem ſuſeepit, proprium nihil habet; ſed ejus, qui man-
davit, jurisdictione utitur, L. I. §. I. de Ofkcio us, cui mand.
eſt jurisd. Adde L. 3. eoq. Commiſſarius jtaque a judicio aulico
datus ipſum illud ſummum tribunal reprœſentat. Quod de-
inde ad Strykii locum attinet, is vel intelligendus eſt de cafſu,
quo alter nullam juſtam petendorum commiſſariorum cau⸗
ſam habet, vel, ſi Strykius commiſſarios etiam juſte petitos
recuſari poſſe putat, aliorum ei ICtorum auctoritatem op-
ponimus „ qui uni ex litigantibus ſine calumnia commiſſa-
rios petenti judicem eos denegare non debere, affirmant, ſi
ſeilicet appareat, hoc ad compendioſam litis deciſionem ſeu
abbreviationem pertinere. Hæc Mevii ſententia eſt, qui
P. 2. Deciſ. 164, & P. 3. Dec. 203. aſſerit, neque neceſſe, ne-
que commodum eſſe, ut in decernendis ex unius petitione
commiſſtionibus alter prius audiatur, ſed totam rem ex &αqui-
tate & arbitrio judicis pendere. Vide quoque Carpzovium

Deciſione 220. n. 26. ſeqd. & Martini in Analectis Forenſibus

ad Proceſſum tit. I. §. 2. . 49. Sed nec opus eſt D. au-

Goritate, ubi clara lex adeſt. Extat vero illa in Ordina-
tione

00
Pr
1i
den
ſiß
ent
derni
ſſae

det

AUrt
eten

dertn

U.

tanen
onde.
leann
a. A
PN
i.
lmur.
nimmnt
0 aul
od
Ge Cl,
UN C⸗
e iſc
ratema
Comhhllt
umanl
ſonene.
l,
necele
s eiti⸗
enn ele
CArpmnis
D
NDNH

SP. XXVII. DE COMHMISGARIIS. 275

tione Judicii Aulici Ferdinandi III. tit. 2. 8. 4. & 5. ubi judicio
aulico commiſſarios ad cauſæ cognitionem decernere permit-
titur, utque nulli petenti, keiner Parthey, denegentur, præ-
cipitur. Et licet ordines imperii multa contra iſtam Ordina-
zionem monuerint, hoc tamen caput in monitis ſuis, quæ

Henniges in Meditationtlus ad Inſtrumentum pacis ſpee. 5. WMan-

tiſſa 2. exhibet, intactum reliquerunt taciteque approbarunt.
Huc quoque trahi poſſunt Kec. Imp. de anno 1654. §. 47. &GIn-
prum. Pac. Oinabr. art. 5. §. 5r. Sic ergo reſponderunt memo-
rati ]Cti: Haben einige Unterthanen ihren Landesherren, einen
vornehmen und unmittelbaren Reichsſtand, bey Kaiſerl. Majeſt.
und Ders Reichs⸗Hofrath, als Bevollmaͤchtigte des ganzen Lan⸗
des, wegen unterſchiedener Punkte, inſonder heit uͤberhaͤuften Col⸗
lecten, Dienſten und anderer Beſchwerungen verklaget, auch
commiſſionem Cæſaream qusgewuͤrket. Wannenhero zu wiſſen
verlanget wird, ob der Landesherr, wenn er ſich vor dem Reichs⸗
Hofrath, tanquam foro competente, einlaſſen und daſelbſt ſei⸗
ne Sache ausmachen will, allda zu hoͤren und mit Annehmung der
Commiſſion zu verſchonen ſey. Ob nun wohl derſelbe fuͤr ſich ein

privilegium exemtionis, kraft deſſen er vor keinem andern Ge⸗

richte, als vor Ihro Kaiſerl. Majeſt. und der Reichs⸗Cammer zu
ſtehen, und Recht zu nehmen ſchuldig/ anfuͤhret; Dieweil aber
dennoch ein Commiſſarius im Namen und von wegen desſenigen,
ſo ihn verordnet, ſeine Gerichtsbarkeit exerciret, dieſemnach ei⸗
gentlich fuͤr keinen andern und fremden Richter zu halten iſt, ſon⸗
dern ſeines committentis Perſon und Amt præſentiret, hier⸗

naͤchſt die commiſliones leichtlich niemand, der ſolche auch wi⸗

der Willen des andern Theis ſuchet, ohne wichtige Urſach zu
verweigern, wie ſolches alſo deutlich auch in F erdinandi III.

„

Reichs⸗Hofraths Ordnung verordnet und ſo gar mit dem oban⸗

gezogenen privilegio exemtionis, ſonderlich wegen der letzten

darinnen enthaltenen Worte: Aammer⸗Gerichten im Hel.

—

276 MEDITAT. AD PANDECT.
R. Reich, oder andern ihren vermog: ermeldetes unſers
Kammer⸗Gerichts publicirter Grdnung ungemittelten
RKichrtern uͤbereinkoͤnmt; So mag der angefuͤhete Landesherr vor
der Kaiſerl. Commiſſion zu ſtehen ſich nicht entbrechen.

IV.

Commiſſones in medio proceſſu decerni non debent.

(om miſlari ideo potiſſimum dantur, ut lis brevior redda-
tur, & compendiaria via expediatur. Igitur cavendum
eſt ſedulo, ne unus alterve litigantium hoc remedio magis ad
extrahendam litem utatur. Keperiuntur enim non raro, ut
verbis Carpzovii in proceſſu C. 9. art. 3. §. 86. ſeqq. utar, homi-
nes malitioſt, qui vel ex pravo affeltu, vel cauſidicorum pe-
zulantia commiſſzonis remedio abutuntur, effagitantes illud;
Jaltem quo poſt litem finitam executioni ſe ſubtrabant, vel no-
vis technis partem implicent adverſam &° proceſſum ordina-
rium jam inſtitutum remorentur. Quod ſi unus litigantium
attentaverit, altero invito, proceſſum non retardabitur, ſed
loeus datur præventioni. Cum enim per actionem jam inſti-
tutam & bona ex parte ventilatam litigantes ſibi jus ulterius
procedendi acquiſiverint, neutri eorum invito per commiſſio-
nem ab altero id inverti, nee proceſſus, ſemel cœptus contra
voluntatem litigantium turbari poterit, L. 2. §. merito 10. &
§. ſi quis a principe 16. ff. Ne quid in loco publico L. 4. C.
de Emanc. liber. Anton. Fab. in Codice lib. 6. tit. 5. defin. 2.
n. 2. Idque nee princeps commiſſionem decernendo feciſſe præ-
ſumitur, oujus intentio proecul dubio eſt, ut, parte utraque
conſentiente, commiſſio pro tractanda amicabili compoſitione
ſuſcipiatur, ne poteſtate ſua abuſus videatur, quippe cui fas

non eſt, jura ſubditorum invertere, dict. L. 2. §. ſi quis a principe

I6. ff. Ne quid in loco publ. Quibus Carpzovii rationibus,

quas .

Nidr.
Wwenlun
magstl
raro,I
Nar, bnt
orun
nter iih
it, Ar.

n ordr—

Mionniun
ibitin,
n jem .
jut Ullnniu

er conuni⸗e.

eßtun aint
metito 101
hlicolet
it. 5. Gen:

, freiſi⸗

orle M
i ung,4

guihen
guisiln⸗
vii tuide
6

Sb. XXVII. DE COMMISSARII. 27

quas idem ille Deciſ. 220. & lib. 2. Keſponſo 51. nec non Brun-
nemannus ad L. 58. de Judiciisn. 5. copioſius exequuntur, nos
quoque moti exiſtimamus, non debere principem, inſtituta

jam & pendente actione, invita alterutra parte, per commiſ-

ſarios datos curſum judicii interrumpere, &, ſi dederit, par-
tibus exceptionem litis pendentis ſalvam manere. In qua

ſententia tanto magis confirmamur, quod animadvertimus,

ipſi quoque imperatori & ſumnis imperii tribunalibus faculta-
tem interrumpendæ per commiſſarios litis pendentis lege pu-
blica ademtam eſſe. Vide Conſtitutionem Judicii Aulici Ferdi-
nandi III. tit. 2. §. Wir befehlen auch hiermit & COrd. LCam. P. 2.
tit. 35. (Quapropter ſic reſponderunt Cti Vitembergenſes
menſe Majo anni cro 10 ccX. Wollen Arnold Heinrich, und der
Advocatus fiſci, Durandus, welcher ex ceſſione Arnold Heinrichs
klaget, ihre wider Otto Ludewigen habende Foderung vor der ange⸗
ordneten Commiſſion fortſetzen, dagegen Otto Ludewig exceptio-
nem litispendentiæ, &, quod nemo invitus ad commiſſionem
poſſit compelli, vorſchuͤtzet. Da denn zu wiſſen begehret wird, ob
Otto Ludewig wider ſeinen Willen ſich mit Arnold Heinrichen, un⸗

geachtet der angefuͤhrten Litispendenz, vor der Commiſſion einzu⸗

laſſen angehalten werden koͤnne. Ob nun wohl Arnold Heinrich

fuͤrwendet, der Landesherr koͤnne ex plenitudine Ppoteſtatis, und,

wenn er ſiehet, daß es dem gemeinen Beſten erſprießlich, oder ſonſt
noͤthig, mit Uebergehung des Judicis ordinarü, wenn ſchon vor
ſolchen die Sache bereits anhaͤngig gemacht waͤre, ſelbige ad com-

miſſiônem ziehen. Dennoch aber und dieweil der Landesherr ſei⸗

nen Unterthanen ihre Rechte und privilegia ohne ſattſame Urſach,
dergleichen allhier nicht vorhanden, zu benehmen und zu beſchnei⸗
den nicht vermag, und nicht einmal, daß er ſolches thun wollen,
zu vermuthen iſt; und aber bereits durch die von Arnold Heinrichs
Vater vor dem Regimine Ducatus Megalis erhobene Klage und
inſinuirte Citation litispendentia induciret iſt, ſo durch keine
Mm 3 ander⸗

278 MEDITAT. AD PANDECT.

anderwaͤrtige Jurisdiction, auch nicht durch ausgebrachte Com-
miſſion interrumpiret werden mag, wie denn auch Kaiſerl. Ma⸗

jeſt. ſelbſt in denen Reichs⸗Geſetzen ihr die Macht, dergleicheu Li-
tispendenz durch verordnete commiſſiones zu unterbrechen be⸗

nommen haben; So erſcheinet dannenhero ſo viel, daß Otto Lude⸗

wig ſich mit Arnold Heinrichen wider ſeinen Willen vor der Com ·

miſſion einzulaſſen nicht gezwungen werden mag.
Tune tamen & in media lite commiſſarii expeti decernique poſſunt,
cum alteruter litigantium de injuſtitia magiſtratus & damnis
libi per ltum ilatis apud prineipem econqueritur.
Dmur „ coœptam jam litem & inſtitutum judicium per
commiſfiones interrumpi non debere. Quo ipſo ta-
men principi manus ita ligare nolumus, ut is, ſi quidem
juſtum hoc ei & * guI videatur, non Poſſit ab hac regula

recedere & in media aliquando lite cognitionem ejus & de-

ciſionem aliquibus extra ordinem committere. Innumera
enim quotidie contingunt, quæ, ut cauſa ab eodem, ſub
quo inchoata fuit, judice pertractetur, impediunt. Fac
enim judicem illum ordirarium commiſſæ in juſtitiæ inſimu-
lari, fac, alterutrum litigantem de injuria ſibi ab eo facta
damnisque illatis queri. Tunc certe neceſte eſt, ut hæc
controverſia per commiſſarios inveſtigetur decidaturque, nec
licebit magiſtratui commiſſarios iſtos oppoſita exceptione
litis pendentis recuſare. Ita reſponderunt Cti Helmſtadi-

enſes menſe Februario anni c 1o CccxVII: Wird gefraget,

ob der Amtmann nicht wegen des bisherigen Verfahrens gegen
ihn ſich bey Koͤniglicher Majeſtaͤt hoͤchſten Perſon allerunterthaͤ⸗
nigſt zu beſchweren, reſtitutionem bonorum und eine unparthey⸗
iſche Commiſhion zu rechtlicher Einſehung und Ausmachung der
HNotaten zu ſuchen Urſach und zu erhalten Hofnung habe. e
wo

COROA
Mauli
chente
to
C.

lepoet
donm
.
Gicinn N
o or⸗
1 Gulk
lic tegl

l & .

Iumumere
Odemn, W
lont. k
Clcrrindm

d1 id ee

atürqtent
1 eCeyli

Bamt

Pird geſee

tfahten e
aletttne.
cige binete
tnccun
hebee

SP. XXVII. DE COMMISSARIIS. 275

wohl nun die Cammer ſonder Zweifel vorgeben wird, es ſey die
Sache bereits anhaͤngig gemacht, und finde alſo nunmehr, be⸗
kannten Rechten nach, die Commiſſion keine weitere ſtatt, da
nicht einmal denen hoͤchſten Reicht⸗Judiciis die Litispendenz durch
commidſiones u unterbrechen frey ſtehet; Daferne aber doch
die Cammer die Anfangs gemachten Notaten zum Nachtheil des
Amtmanns lange Zeit hinterhalten, und gar ſpaͤte communici⸗
ret, auch deſſen groͤſten Theils wohlgegruͤndete Beantwortung
in ganz keine Betrachtung gezogen, hiernaͤchſt uͤber die Defecte
des letztern Jahres ihn gar nicht gehoͤret, gleichwohl ohne ſatt⸗
ſame Unterſuchung der Sache aus beyden notatis ein liquidum
conſtituiret, und den Proceſſ faſt ab executione angefangen,
auch mit ſolcher EKxecurion uberaus ſtrenge verfahren, und dann
bey ſolcher Bewandniß beſagter Amtmann ſich uͤber die Cammer
zu beſchweren und von ihr Erſtattung ſeines Schadens zu ſuchen,
genugſame Urſache hat, die Cammer auch hierbey Ppartes rei ſi⸗
bernehmen muß, folglich die Cognition dieſer ſie ſelbſt betreffen⸗
den Sache nicht prætendiren kann, ſondern ſelbige der von Sr.
Koͤnigl. Majeſt. zu verordnenden Commiſſion, welche bey der⸗
gleichen Umſtaͤnden von einem auch wider den Willen des andern
Thei ausgebeten werden mag, zu uͤberlaſſen ſchuldig iſt; So
iſt der Amtmann wohl befugt, ſich uͤber der Cammer Verfahren
bey Koͤnigl. Majeſt. hoͤchſten Perſon allerunterthaͤnigſt zu beſchwe⸗
ren, reititumionem bonorum und eine unpartheyiſche Commiſ-
ſion zu rechtlicher Entſcheidung der ihm gezogenen Notaten zu ſu⸗
chen . und mag ſolche zu erhalten wohl hoffen.

Judeax quodamimodo ſfuſpectus non temere removeri debet, 74
adjungendus ei eſt commiſarius.

Fre-

280 MEDFTAT. AD PANDECT.

dicem vel minus fibi propitium metuit, vel jam exper-

tus eſt; exceptionem judicis ſuſpecti opponat, eumque im-

poſterum habere recuſet, cauſamque ab illo revocari petat.
At non ſemper conſulto. Debebant profecto partes chcum-
ſpectiores eſſe circa exceptionem ſuſpecti judicis, cum maxi-

ma ex illa, ſi intempeſtive proponatur, incommoda proflu-

ant. Sæpe enim per illam judex, qui adhuc ſatis æqquus fuit,
iſta offenditur, ut nunc aperte excipienti adverſetur & inimi-
cum ſeſe etiam in aliis cauſis oſtendat. Deinde non raro, in-
juriarum actionem contra hujusmodi excipientem, qui excep-
zionis ſuæ rationem juſtam afferre aut probare non potuit,
inſtitutam iuiſſe, vidimus. Tandem, cum magiſtratum tan-
quam ſuſpectum removere, cauſamque ab illo avocare durum
ſit & magiſtratui illius exiſtimationem non parum lædat, ipſe
quoque judex ſuperior, aà quo remotio iſta petitur, difficul-
er his precibus annuit, ſed, quod plerumque fit, eas rejicit,
cauſamque apud illum nunc ſine dubio iniquiorem pertractan-
dam relinquit. Igitur his, quibus judex in adverſarium pau-
l1o propenſior videtur, ut alio potius remedio utantur, ſua-
demus. Idem hoc eſt cum eo, quod Modeſtinus in L. 9. 4e

Juſpectis tutoribus proponit. Ait ille, tunc, cum tutor, cui
reverentia debetur, a tutela removendus videtur, optimum
factum eſſe, ut curator ei potius adjungatur, quam idem

cum notata fide & exiſtimatione removeatur. Hæc, quæ
de ſuſpecto tutore dicuntur, reétiſſime ad judicem accom-
Imodantur. Cum enim & huic a civibus reverentia debea-
tur, & quiſſimum utique eſt, ut famæ ejus, quantum fieri
Poteſt, parcatur. Itaque non facile, ut removeatur, pe-
tendum eſt, ſed potius, ut commiſſarius ei in iſla, quæ
nunc ventilatur, cauſa adjungatur. Sic enim & ſecuritati
