nataler. Nam quod guidam ergumentum Jumunt ex L. 5 quis
C. de Natur. lier. obſoleta jam fortuna curiali, amplius non
obtinet. Ac licet Paulus I. Corinth. . vers. I4. dicat, maritum
infidelem ſanctificari uxori, & banc viciſſim marito, liberosque
eorum ſanctos eſe, & Hebræorum 13. vers. 4. Honorahile ſſe inter
quosvis conjugium & eubile impollutum: non tamen auſim ex eo
vatioeinari, bine veluti novum legitimandi modum procedere,
quenm a Fuſtin. & aliis Chriſtianis Imperatoribus omiſſum ſeiamus,
aliosque ertos modos ſatutos; gquibus macula illa turpitudinis
deleatur. Et poſſunt bac ſimul ſtare, ut inter conjuges Janäctum ſit
matrimonium, ecum unus illis eum omnibus ſit Deus, qui illud
inſtituit, & nibilominus maneant inter cives ordinum diſerimi-
na. Sfrykius vero in u moderno tit. de hbis qui ſui vel alieni
juris §. 20. Communio, alt; uris maritalis non extendenda ultra
legum indulgentiam, nuspiam vero per matrimonium illi perſonæ,
Qucæ vitio natalium laborat; conſuli poſſe, lege cautum. Verum
etſi ipfi non diffiteamur; argumentum ex L. 3. C. de Watura-

libus liberis & NWovella 89, c. 2Z. §. 3. ubi de filia naturali, viro

curiali nubente; aàgitur; nec non ex Sacro Codice deſumtum,
quo DD. in ſtabilienda ſententia noſtra utuntur, infirmius eſſe,
aliud tämen nobis longe fortius fſuppetit. Scilicet ex L. 8. de
Senatoribus & L. 9. C. de Incolis conſtat,; omnem dignitatem
& honorem, quo maritus gaudet; iĩ in uxorem transferri. Uxo-
res enim coruſcant rfadiis maritorum, ut in MWovella 105. c. 2.
pr. Juſtinianus loquitur, & licet plebejæ, tamen genere quo-
que, ſecundum L. 13. C. de Dignitatibus, nobilitantur. Quodſi
igitur genus, honorem, hobilitatem omni aqtue Privilegia à ma-
Titis conſequuntur, neceſſe eſt quoque, ut macula quam ille-
gitima nativitas adſperſit; Per easdem nuptias abſtergatur, cum,
ſi ea remaneret, üxores Jurium mariti Participes fieri non
poſſe ent. Accedit matrimonil favor; quem hodie longe

majorem eſſe, quam olim fuerit, ſupra jam diximus.
Jom. I. 8 b I.

194 MEDITAT. AD PANDECT.

III „
Plius, gui per ſa Jubſequens matrimonium legitimatur, tune
bprimum natus Ge cenſetur.
legans eſt, quam Ziraquellus nobis de Jure primigeniorum
qucſt. 34. ſuppeditat, quæſtio, Quidam bonorum immo-
bilium poſſeſſor, in quibus ſive per fideicommiſſum, ſive per
conſuetudinem jus primogenituræ receptumeſt, ex concubi-
na filium ſuſeipit, deinde nuptias cum alia honeſta femina ce-
Iebrat, atque ex hac liberos legitimos proçreat, ea vero de-
functa, concubinam, ex qua filium naturalem habebat, in ma-
trimonium ducit. Poſtea controverſiæ ſuper ſucceſſione in bo-
na ipſius oriuntur, filio legitimato ſibi eam ex jure Primogeni-
turæ vindicante, contradisentibus liberis legitime natis, atque
ſeſe primogenitos eſſe aſſerentibus. Jam din iſta lis Doctorum
ingenia exereuit, atque maximam opinionum diſcrepantiam
produxit. Ali, intermedium matrimonium legitimationem
filii naturalis antea nati plane impedire, exiſtimarunt. Alü,
filium per ſubſequens matrimonium legitimatum juris Primo-
genituræ capacem eſie, Prorſu us negarunt, & filios etiam, poſt
legitimationem natos, ei propoſuerunt. Alii legifimatum per
ſubſequens matrimonium filio ex intermediis nuptiis nato an-
tetulerunt, ex ea maxime ratione, quod legitimafionis tempus
per fictionem juris Romani retrotrahatur ad tempus nativitatis.
Alii denique, cum quibus & nos ſentimus, liberis ante legiti-
mationem ſuſceptis jus primogenituræ tribuerunt. Nam;, ut
de &quitate Primum naturali dicamus, hæc utique exigit, ur
ei, cui ſemel jus quæſitum eſt, illud per patris factum deinde
non auferatur. Equidem Pachovius ad YZreutlerum vol. 2.
diſp. 16. th. 2. lit. D. ubi more ſuo communem hanc ſenten-
tiam ſubtiliter impugnat, negat, liberis legitimis, cum ad-
huc ſupereſt concubina & liberi ex ea nati, jus quæſitum
gici

n

iofen
nnmn
wee
neub
umce⸗
0 Ee⸗
inm.
in bo⸗
geni⸗
8, Aq
OCtorng
Ppankin
Utionet

rspome

un,
wuumß
iS Na
hnstenpe

ütſnnmG

uekg
. Nn,
ekügh
Gumien
rn N
hane l
is, n?
geln

SP. XIX. DE LEGITIMATIONE. 195
dici poſſe, ſed pendere petius propter incertum eventum
ſecuturæ legitimationis. At cum jus primogenituræ exlege
vel eonſuerudine vel diſpoſitione majorum oriatur, non poteſt
id ex arbitrio & facto patris pendere, ſed ſtatim, cum quis naſ-
citur, ei acquiritur. Idem juri civili oonvenit; ſecundum quod
ea, quæ ſemel noſtra ſunt, ſine facto noſtro ad alium transferri
nequeunt, L. 1I. de Regulis juris. Jus quoque canonicum prio-
rem tempore potiorem jure eſſe juber e. 54. de Kegulis juris in

Jexto. Neque fictio illa & retrotractio ad tempus nartivitatis no-

bis obeſt. Ipſæ leges noſtræ tantam fictionibus ſuis auctorita-
tem non tribuunt, ut per eas veritas & jus tertii intervertatur.
Vide L. 23. pr. de Liberis & poſthumis ibi: ne imagine naturæ ve-

ritas adumbretur. Accedit; quod moribus Germanorum;, ut

egregie Scbhilterus Exerc. 36. §. 132. oſtendit; alia eſt natura le-
pitimationis, neque fictiones Romanæ amplius in illa attendun-
tur. Queæ etſi veriſſima ſint, aliquando tamen apud Scotos con-
trarium obſervatum fuit. Cum enim rex eorum Stuartus tres
liberos ex Eliſabetha Mora concubina & duos ex Euphemia,
legitima matrefamilias; haberet, duéta deinde in uxorem con-
cubina, comitiis Sconam indictis obtinuit, ut, Præteritis
fliis legitime natis, Joannes ex concubina primogenitus,
qui ſe poſt inaugurationem Robertum II. appellari juſſit, ſuc-
ceſſor in regno deſignarerur. Sed liberi legitimi propter
(actam ſibi, ut putarunt, injuriam tantos excitarunt tumul-
tus, ut, quemadmodum Buchananus Rerum Seoticarum li-
ro 9. memorat, numeroſam familiam prope extinxerint.

IV.
Legitimatio per veſeriptum principis omnein macu- 3
lam abſtergit.

B b 2 Per

Der ſubſequens matrimonium tantum liberi naturales, per
reſeriptum principis inceſtuoſi etiam & ſpurii, ſeu, uti
eleganter a Plauto in Ciſtellaria olt. I. ſe. I. verſu 4A2. appellan-
tur, ex patribus conventitiis nati legitimantur. Legitimatio ta-
men per reſcriptum principis ſecundum receptam Doctorum
ſententiam tantum juris, quantum ſubſequens matrimonium,
non tribuit, cum hoc liberos legitimatos in omnibus liberis le-
gitimis exæquet. At, qui a principe legitimantur, in nonnul-
lis capitibus deterioris ſunt conditionis. Nam nec in feuda ſuc-
cedunt, nec nobilitatem & inſignia patris conſequuntur, nec
cum liberis, ante legitimationem natis, ad hereditatem pa⸗
ternam admittuntur; quibus juribus tamen liberi per matri-
monium legitimati, niſi contraria lex vel conſuetudo adſit,
fruuntur. An vero propterea macula aliqua adſperſos dicemus
legitimatos per reſcriptum principis? Exiſtimat Baldus & cum
eo Mylerus ab Ehrenbach in Gamologia g. 25. §. 10.* Wec, in=
quiens, boc vegari poteſt, quod baſtardo legitimato ſemper ali-
qua turhitudinis nota adbæreat, & quod ſpurius legitimatus
ſimilis ſit bomini eurato a vulnere in facie illato, cujus cica-⸗
trix ubivis in oculis virorum illuſtrium ver ſatur. Verum
enim vero ex eo, quod legitimatus a principe non paria cum
legitime natis jura habet, non conſequitur, ipfum rurpi⸗
tudine aliqua laborare. Jura certe noſtra omnem maculam
per reſeriptum principis aboleri ducunt. Vide L. 23. §. I. C.
de MNuptiis ibi: omni macula penitus direpta, & quaſi ſuis
natalibus bujusmodi mulieribus redditis, neque vogabulum
inhoneſtum eis inbeærere volumus. L. 57. K. I, de Kitau Nu-
ptiarum ibi: perinde atque ſi legitime concepti fuiſent. Qui
contra ſentiunt, de poteſtate principis dubitare arque in eam,
ut cum legibus noſtris loquamur, ſacrilegi eſſe videntur.
Equidem non ignoramus;, plebi eam, quam ſemel de tur-
pitudine ſpuriorum imbibit, perſuaſionem nullo principis
1e⸗

.
e
uti
.
dtr⸗
tumn
lom,
fsle
auul.
Aſbe.
, nhec

IprI.

natri.
d
icem
Kcun
or 1 in.
Her gli
timnattet
Vermm

PMrnen

Uin kun

Meln

23 ll
Nueſ 1

nurelte

iſen.
e inen

ofſt

e iten⸗

SP. XIX. DE LECGITTIMAT IONE. 19

reſcripto, nullo Penarum ir metu adimi Poſſe. Scimus quo-
que id, quod apud Gallos in proverbium abit, Jamais fils de
J putain ne volut rien; & inter noſtros vulgo perhiberi, ſpurium
videlicet, quantumcunque legitimetur, nunquam tamen
frugi fieri. At vanas populi voces audiendas non eſſe,
Imperator in L. 12. J. I. C. de Pœnis ait. Et miſeros nos
profectoe, ſi, quod nonnullos facere animadvertimus, arbi⸗
trium exiſtimationis noſtræ Plebi Permittamus.

V.

Liberi ex matrimonio inceſtuoſo vel adulterino natio i unus kanr
tuim ex parentibus in juſto errore ſit, legitimatione
opur non halent.

iberi ex huptäs putative juſtis, quas ſcilicet parentes eo-
rum, ut L. 4. C. de Inceſtis & inutilibus nuptiis loqui-
tur, contga legum quidem præcepta, ſed errore acerrimo,
non affectato inſimulatove „neque ex vili cauſa decepti ce-

lebrarunt, nati an legitimatione opus habeant, diſquiritur.

Secundum jus Romanum id affirmandum videtur L. 58. §. I.
de Ritu nuptiarum ibi: confirmamus Natum lilerorum ve-
NRrorum perinde, atque ſi legitime concepti fuiſſent. At jus
canonicum, quod mores hac in parte ſequuntur, legitima-
tionem non requirit, fed infantem hujusmodi, tametlſi al-
ter Parens in dolo, alter vero in errore fuerit, legitimos
eſſe juber c. 14. X. Qui Rlii ſint legitimi. Secun adum quod

capitulunz Cri Helmitadienſes apud Habnium ad E¹ Nemb.

tit. de bis, i notantur infamia u. 2. judicarunt, eum, qui-
vivente prima uxore, aliam ignorantem duxerat, atque ex

ea filium ſulceperat „puniri quidem, tanquam binubum, ſed

. ſobolcm i illam legitimam eſſe, & ad collegia admitti debere.
B b 3 cokol.

CA R 0OLELA RIA.
1. Spurius, quem princeps dignitati admovet, hoc ipfſo ta-
cife legitimatur arg. §. 2. J. Quibus ex cauſis manumittere.
2. Liberi illegitimi per reſcriptum principis, etiam invito
patre, legitimari poſſunt.
3. Formula, quæ reſcriptis plerumque inſeritur, daß der
legitimatus des Erbgangs⸗Rechts ab inteſtaro faͤhig ge⸗
macht ſenn ſolle, jus fuccedendi non tribuit; niſi is, de
cujus hereditate quæritur, conſenſerit.

SPECIMEN XxX.
MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. I. TIT. VII.

ADOPTIONE

PVBLEICE DEFEN SV M

4
IOANNE HENRICO WERLHOFIO,
D. III. FEBRVAR. ANNI CIO IO CC XIV.
Germani veteres, & Franci maxime, adoptionem in aſu
babuerunt.

Yariæ adoptionum ſpecies apud veteres Germanos
V uſitatæ fuiſſe referuntur, ut per baptiſmum, per
arma, per comam & capillos aliasve ceremonlias.
Verum an hæ proprie ita dictæ adoptionis nomen fu-
ſtinere poſſint, vel adeo magnam cognationem cum
Romana adoptione habeant, merito dubires. Sane pa-
triam poteſtatem vel ſucceſſionem illas tribuiſſe, non

apparet, adeoque infirmum inde argumentum ad pro-

ban-

— — — —

0

Getmindt
num, N
gemols
ommen 1
lemn oun
Sane Fr
iſſe, N
14 N
.

Recundum legem Ripuariam licentiam babeat. Quæ in hoc

SP. NXX. DE ADOPTIONE. 19
bandum genuinæ adoptionis apud majores noſtros uſum duci
poterit. Neque majoris ponderis eſt ratio, quam ex jure
Saxonico Landrecht L. II. art. 30, deſumit Schilterus exercitatio-
ne ad Pandectas III. §. 16. Articulum enim iſtum de translatio-
ne hereditatis in alium ex titulo donationis vel conventio-
nis in judicio facienda loqui, extra controverſiam eſt, Ita enim
ille; wer im Erbe zuſaget nicht von Sypſchaft oder Erbe, ſondern
von Gabe oder Gidings wegen, das ſoll man halten vor Unrecht,
und nicht glauben, man moͤge dann gezeugen, daß das Geluͤbde
vor Gericht beſtaͤttiget ſey. Quæ verba ita clara ſunt. ut gloſ-
ſæ, ad adoptionem ea detorquentis, auctoritatem nihil nati-
væ eorum explicationi officere Poſſe arbitremur. Sed meliori
fundamento innituntur quæ ex jure & hiſtoria Francorum
hanc in rem adferuntux. Frequens in illorum monumentis fit
adoptionis, adfiliationis & affiliationis mentio, ut du Freſne in
gloſſario ſub his vocibus oſtendit. Exſtat deinde ſanctio Caroli
magni in L VI. capitularium ejus c. 212 editionis Baluzianæ

eademque in legibus Longoberdicis iisdem fere verbis l. II. tit.

16, qui de adoptionibus inſcribitur, repetitur. Adoptionem,
quæ ibi memoratur, eandem fere cum antiqua illa Romana fuiſ-
ſe, eosdemque præcipuos effectus habuiſſe, apparet, ſi formu.
las adoptionum, quales l. II. formularum Marculfi e. 13. inter
Sirmondicas 6. 22. & inter Lindenbrogionas 6. 58. 87 59. inve-
niuntur, conferamus. Nam & patriam poteſtatem ad-
optanti dedit, && jus ſuccedendii in adoptatum tranſtulit. Huc
quoque pertinet legis Kipuariorum c, 48. cujus hæc ſunt
verba: ſi quis procreationem filiorum vel filiarum non ba-

buerit, omnem Jacultatem Juam in præſentia regis, ſive vir

mulieri, vel, mulier viro, ſeu ecuicunque libet de proximis vel
extraneis, adoptare in hereditatem vel in adfatimi per ſeri-
bpturam ſeriem, ſeu per traditionem, & teſtilus adbibitis,

c-

200 MEDFTAT. AD PANDECGT.

capitulo oecurrit vox adfatimi, & ab aliis medii ævi ſcripto-
ribus affatomia; affatomie, affatimus appellatur;, ſignificat
ſymbolicam traditionem rei donatæ, quæ per feſtucam in
Ginum donatarii conjectam fiebat. Denique illuſtria adoptio-
num exempla ex rerum Francicarum ſeriptoribus proferri
poſſunt. Ita Gregorius Turonenhis h. 3. 6. 2 44 memoret,
TPheodebertum a Childeberto accerfitum fuiſſe, ut pro filio
haberetur. Ne quid tamen diſſimulemus, dubium eſt, ve-
fane inter eos interceſſerit adopftio, an vero Childebertus
benevolentiam ſaltem ſfuam Theodeberto; tributo filii ne-
mine muneribusque datis, declararit. Sum alü, qui Chil-
debertum, Grimoaldi, majoris domus, filium a Sigeber-
40 III. adoptatum tradunt, quôs tamen eptime refellit
Sehurtzfleifchius de regno Auſtraſiæ c. I. F. 15. Clarius longe
exemplum legimus apud Aumonium de geſtis Franeorum
I. 3. g. 29. de Childeberto ſcilicet Aufſtraſiæ rege a Guntram-
no rege Burgundionum adopfato, quæ adoptio, difſſen-
ſione poſtmodum orta compoſita, denuo ſolemmiter con-
firmata eſt, Childebertusque regnum Guntramni jure ad-
optionis tenuit, uti exprefſe loquitur Aimonius l. 3. 6. 84.

Adoptionum jura in Germania ab uſu nondum
receſſerunt.

Malti ſunt, qui adoptiormis jura in foris Germnativ 10-
cum non habere contendunt; ſed parum firmis; ut
nobis quidem videtur, rationibus. Nam, quod obficiunt,
numquam jura iſta apud Germanos fuiſfe recepra, illud ſa-
e veritati conveniens non eſt. In Præcedente jam me-
ditatione oſtendimus, Germanes ante quoque, quam jus

Ro⸗

10⸗
A
tio⸗
err
N,
lo
N
ettis
i ne⸗
Chil⸗
Ledet⸗
relelt
Klone
MMeofuñ
Intram-
Giflen⸗
t C.
re d
te N

rinis,1

.

e unn e

vull 8

SP. XX. DE ADOPTIONE 201
Romanum reciperent, adoptionem in uſu habuiſſe. Sed fae
etiam, ipſos eam ignoraſle. Quum tamen in genere jus Ro-
manum imimperio noſtro tanquam jus commune ſive expreſ-
ſe ſive tacite receptum effe conſtet;, ita, ut in ſubſidium ex
eo deciſio peti debeat, quoties eaſus obveniens ex ſtatutis &
honeſtis conſuetudinibus aut domeſticis legibus Germaniæ
decidi nequit, etiam hac in parte receptt = Præſumetur, par-
tique adverſæ contrarium ſtatutum vel conſuetudinem vek

jus novius producere incumbet. Sunt, qui ex filentio ſtatu-

torum particularium in deſuetudinem abiſſe hæc jura de-
monſtrari poſſe putant. Verum hi ſi conſideraſſent, quod
ſtatuta, ubi deficiunt, ex jure communi ſint ſupplenda, & præ-
terea quoque variorum locorum jura ſtatutaria inſpexifſent,
forſan aliter longe judicaſſent. Nobis in præſenti indicaſſe

ſufficiat ſatuta Hamburgenſia p. 3. tit. 1. §. 38. ibi: ſo er andere

Kinder fuͤr ſeine eheliche Kinder annimmt. Wuͤrtembergiſches Land⸗
Recht p. 4. t. 22. §. Aber auf die an Kindesſtatt angenommene.

Sehutzii jus Francofurtanum ad Maænum reformatum P. E. t. r.

5§. 5. Neque magis generalem aliquam abrogationem evincet
auctoritas Ctorum maxime Belgarum Gudelini, Einnii, Groö-
newegenii, Voetü, & ſimilium, quum hes de ſolis provinciis
ſuis teſtari vel voluiſſe vel potuiſſe ſatis appareat. Equidem
Voetius ad tit. z. de Adoptionibus §. 7. adoptionem neque no-

ſtris, neque gentium aliarum moribus amplius frequentatam

inveniri; nec, ſi de facto interveniret, adoptivos hodie li-
berorum ſed magis alumnorum cenſeri loco, etiamſi no-
minatim ſic adoptati conciperentur, ut liberorum gaude-
rent jure, adeoque nec patri adoptivo ab inteſtato ſuccede-
re, nec liberorum venire appellatione, affirmat. Verum
fidem ille meretur nullam. Certe in Friſia, quam pro-
pterea Voetius per irriſionem , ut videtur, glorioſiſſimam
Romani juris cuſtodem appellat, etiamnum jura hæc ob-
JTom. Ar. Cc Ler-

202 MEDITAT. AD PANDECL.

ſervari probat Huberus in prælectionibus ad tit. I. de adoptioni-
us:. 14. Quin maximum quoque pondus ſententiæ noſtræ
adfert conceſſio facultatis adoptandi & arrogandi, ac adop-
tiones adrogationesque confirmandi comitibus Palatinis ho-
die fieri ſolita, cujus rei teſtimonia ex diplomatibus ſibi da-
tis Joannes Philippi in uſu practico Inſtitutionum tit. de adop-
tionibus ecloga 73. 9. 5. & Serykius in uſu moderno Pandectarum
tit. de adopt. §. 3. adferunt. Quid enim ꝗuæſo hac conceſſio-
ne opus foret, ſi adoptiones earumque jura plane exoleviſ-
ſent? Dicis non adeo tam frequenter, imo rariſſime adop-
tionis materiam in praxi occurrere. Verum licet etiam con-
cederemus, rariores eſſe adoptiones hodie quam apud Ro-
manos, quid iſtud uſui legum illarum officeret? Nullæ pro-
fecto leges ante applicari uſumque ſuum exſerere poſſunt,

quam caſus in illis ſuppoſitus exiſtat. Neque tamen defice-
re exempla, vel adeo rara eſſe, celeberrimorum Jureconſul-
torum deciſiones, reſponſa & confilia e. g. Marturgenſia, Tu-

bingenſia, Argentoratenſiu, item Scharii, Coleri, Lymkeri alio-
rumque inſpicientibus patebit. Et plura quoque illuſtrium
adoptionum in Germania factarum exempla congeſſit Kul-
piſius in diſſertatione de adoptionibus & emancipationiblus

principum §. 32. Jegd. Nos unicum adferemus ex hiſtoria ſe-

culi XVI. depromtum. Ludovicus manſuetus, Elector Pa-
latinus, deceſſerat, relicto filio Philippo. Qui, quum pri-

mum ætatis menſem vix compleſſet, tutorem accepit pa-

truum Fridericum, victorioſum poſtea dictum. Hic ita-
que, ne elapſo per auream bullam ſtatuto tempore cum tu-
tela electoratus adminiſtrationem deponere cogeretur, pu-
pillum ſuum ſolemniter adrogavit, atque, ut eo magis ejus
commodis conſuluiſſe videretur, jurejurando ſe ad ſervan-
dum cœlibatum obſtrinxit. Contradicebant multi ex ce-

teris Electoribus, ob varias, quas Fridericus excitaverat,

tur⸗

— ——

n.
ſtre
bo.
bic
l⸗
Torun
Ceſſio.
Oleril.
daß
n con.
d Ro.
Nep.
Pobun.
0 Cekee⸗
econkl.
No,
ſeri alio⸗
Mwoſriun
elt
pn i
itorek⸗
Eechor
quunx
ccept

Hil

re cun

retur, 1
gse
aile⸗

multi elb⸗

loſenn
eNIN

3

„

SP. XX. DE ADOPTIONE. è 2

turbas illi infenſi, atque adrogationem iſtam aureæ bullæ,
juribusque patriis contrariam eſſe clamabant. Ipſe impera-
tor ſæpe multumque rogatus non ſolum adrogationem con-
firmare recuſabat, ſed inter cauſas etiam, ob quas Frideri-
cum in bannum declarabat, hanc primo loco ponebat:
Daß Pfalzgraf Friderich von ſeines Bruders, Churfuͤrſt Lude⸗
wigens Abſterben an, ungeachtet derſelbe einen Chur⸗ und Erb⸗

Prinzen hinterlaſſen, wider Kaiſerl. Majeſt. Willen, wider die

Guͤldene Bull und des H. Reichs alt Herkommen und Gewohn⸗
heit in die Chur⸗Wuͤrde ſich eigenmaͤchtig eingedrungen, auch ſol⸗
che, ſonder einige Lehn⸗Empfaͤngniß ſeither, dem rechtmaͤßigen Er⸗
ben Pfgr. Philipſen, der doch derſelben nun allbereits ins achte
Jahr faͤhig und vogtbar geweſen, ungeachtet aller von Kaiſerl.
Majeſtaͤt beſchehenen Abmahungen, freventlich vorenthalten, und
ihn deren entſetzt. Confer den Spiegel der Ehren des Erzhauſes
Oeſterreich lib. E. C. 22. Verum Fridericus nihilominus vi

pPatriæ poteſtatis bona filii adrogati, iſto non refragante, us-

que ad mortem retinuit. Vide plura hac de re in commenta-
riis Pit II. pontificis, quæ ſub Joannis Gobelini nomine ex-

tant p. 147. ſq. & apud Pareum biſtor. Palat. b. 226.

Quæcunque jura liberæ patris diſpoſitioni ſubjacent, ea tantum

in liberos adoptivos transferuntur.

on omnia jura, quæ liberis ex juſtis nuptiis procreatis
tribuuntur, adoptatis & adrogatis competere in con-
feſſo eſt, arg. §. 8. I. de adopt. ibi: in plurimis caufis adfimi-
latur. Sed quæ competant, quæ non, majori dubitationi
eſt obnoxium. Nos diſtinctione adhibita rem ita expediri
poſſe putamus, ut, quæcunque jura liberæ adoptantis diſ-
Poſitioni ſubſunt, illa in filios quoque plene adoptatos vel
Cc 2 adro-

204 MEDTTAT. AD PANDECT.
adrogatos tranſire, quæ vero iſti non ſubjacent, nec in hos
transferri dicamus. Ita (1) patri adoptanti in allodialibus
ſuccedunt ab inteſtato. §. 2. I. de hereditat. qucæ al int. L. 5. C. de
ſuis & legit. her. (2) Nomen adoptantis accipiunt. L. 63. §. 10.
ad S&. Trebell. (3) In ejusdem familiam tranſeunt, omnibus-
que in illa conſtitutis fiunt agnati L. 10. §. 5. C. de Adopt. (4)
Teſtamentum ante adoptionem confeéctum rumpunt, §. 1. I.
quib. mod. zeſt. infirm. L. 8. de injuſto, rupto, irrito facto teſtam.
poſtea vero ſine inſtitutione vel legitima exheredatione eorum
conditum ipſo jure nullum faciunt arg. §. 4. I. de exhered. lib.
Quia ſcilicet de his omnibus & ſimilibus facultas diſponendi
libera patri adoptanti competit. Aliud de iis juribus erit di-
cendum, quæ diſpoſitionem ejus non admittunt. Sic agna-
tionis jura quidem, non vere cognationis veræ, quæ per ſan-
guinem & juſtam nativitatem conftituitur, adoptio tribuit,
ac illis tantum adoptatus fit agnatus, qui in familia, id eſt, po-
teſtate patris adoptivi funt, L. 23. de adopt. L. I. §. 4. unde cog-
nati, adeoque nec uxori ejus ſuccedit; arg. L. 10. §. I. C. de ad-
ept. neque ceteris ejns conſanguineis. Porro fideicommiſſum
ſub ea conditione alicui relictum, ſi ſine liberis moriatur, ad-
optionis commento non excluditur. L.76. de condit. & demonſtr.
adde caſum L. 5I. §. I. Iegat. 2. Par ratio in fideicommiſſo fa-
miliæ non a patre quidem legitimo ſed remotiore relicto; ſi-
cuti enim iſte proximioribus fucceſſionem intervertere nequit,
ita nec in filium adoptivum fideicommiſſum tale transferre po-
terit. Primus enim fundator ſaltem ad illos reſpexiſſe vide-
tur, qui fere ex familia ſua per ſanguinis propagationem
eſſent oriundi. Idem quoque de retractu gentilitio dicen-
dum, quum ratione tantum conſanguinitatis veræ iſte con-
cedatur. Perlich P. 2. Concl. 39. n. 20. Nec in ſepulcrum
familiæ filii adoptivi jus fibi adſcribere poterunt. De feudis
quoque res manifeſta eſt per textum clariſſimum 2. E. 26.

§. ad-

nddi

SP. XX. DE ADOPTIONE. 8655

§. adoptivus. Emphyteuſis autem ſaltem eo caſu ad adopti-
wum transmitti nequit, quando pro adquirente ejusque li-
PEeris ſive deſcendentibus conceſſa eſt. Male tamen plurimi do-
Gores generaliter adoptivos a fucceſſione in ephyteuſin ex-
cludunt, quum emphyteuſis regulariter ad omnes heredes
tranſeat. De eo quoque nonnulli diſputant, an ignobilis
4 nobili adoptatus nobilitatem conſequatur. Jure atque mo-
re Romano ita fuiſſe, latius deduxit Huberus LE. 2. Digreſſ.
Juſtinian. C. 24. Verum etiamſi hoc Hubero concedere-
mus, plane tamen alia hodiernæ nobilitatis ratio idem apud
20Os obtinere vetat. Apud Romanos enim nobiles diceban-
tur, qui de magiſtratu curuli vel a ſe vel a majoribus ſuis
geſto gloriari Poterant. Noſtris vero moribus non niſi ſan-
guine & reſeripto principis nobilitas adquiritur. Adeoque
niſi nobilitandi jus cuivis tribuere velis, adoptans utique
filium legitimum nobilem efficere non poterit. Denique &
ea privilegia,; quæ in collegiorum ſtatutis filiis opificum
tribuuntur, in adoptivos non tranſeunt. Vide ebilterum

x. 3. §. 17.

—

Infans privatim ſine princeipis vel magiſtratus auctoritate adob-
tatus & educatus poſt mortem educatoris nec hereditatem
nec alimevta accipit.

I ges Romanas conſtituiſſe, ut in adoptione auctoritas
1— principis vel magiſtratus intercederet, nemo ignorat.
L. 2. pr. de Adoptionilus. Neque hodie diverſo jure utimur,
ſed adhuc nulla eſt adoptio privata, præſertim, cum priſcis
quoque Germanorum moribus, ut in rima Meditatione
oſtendimus, publica iſta auctoritas in adoptionibus neceſ-
(aria fuerit. Fac ergo, quod hodie frequenter evenit, vi-
Cc 32 ruR

206 MEDIFTAT. AD PANDECT.

rum quendam improlem puerum vel puellam in domum ad-
ſeiſcere, educare, loco filü habere, hoc quoque nomine
compellare, & ei hereditatem ſuam palam deſtinare, deinde
vero, non condito teſtamento, mortem obire. Poteritne
ſibi iſte alumnus hereditatem educatoris vel partem ſaltem
ex illa vindicare? Non putamus. Atque eatenus Cti Fran-
cofurtani apud Hoppium in pr. I. de Adoptionibus voce:
Adoptamus, nobiſcum conſentiunt. Hllud vero plus dubii
habet „ utrum alimenta alumno iſti ex hereditate debean-
tur. Nos nec illa deberi exiſtimamus. Quantuscunque
enim ſit alimentorum favor; heres tamen eorum præſta-
tione onerandus non eſt;, niſi,; defunctum hoc voluiſſe, ma-
nifeſto appareat. Objici quidem nobis poterit L. 9. §. 1.
Je Alimentis vel cibariis legatis, in qua liberto alimenta &
penſiones annuæ, quæ vivus teſtator præſtitit, poſt mortem
etiam hujus, etfſi nihil ea de re in teſtamento dixerit, con-
tinuari jubentur. At recte legem ifſtam inſpicientibus pate-
bit, voluntatem teſtatoris de continuandis poſt mortem
ſuam alimentis non ex eo conjici, quod illa vivus præſtitit,
ſed quod ceteris libertis, qui eadem cum ipſo acceperunt,
in teſtamento ea reliquit, adeoque & illum inter eos nomi-
nare voluiſſe cenſetur. Alias autem alimenta a vivo præ-
ſtari ſolita non debebuntur, niſi expreſſe relicta arg. L. I4.
§. 2, de Alimentis vel cibariis legatis.

Ahſumtio in locum fratris eum translatione juris ſuccedendi

Keri poteſt.

Negant imperatores in L. 7. C. de beredibus inſtituendis,
poſſe quem ſibi fratrem per adoptionem facere. Ne-

gant quoque, hereditatem illi, erſi ranquam frater heres
inſti⸗

be
eſta⸗

Ind-
N.
r
ten
col.

Pale.

tem
elnn,
erun
honm-
Dre.
1. 14

edni

e, N

r en

SP. XX. DE ADOPTONE. 200

inſticutus ſit, deberxi. Neque nos id in dubium vocamus.

Viam tamen, qua (umtio hujusmodi in locum fratris va-

lide fieri queat & ſucceſſionem quoque ftribuat, oſtende-
mus. Opus ſcilicet erit reſcripto & confirmatione princi-
pis. Cum enim princeps omnem non jure factam adoptio-
nem confirmatione ſua validam reddat, L. 38. de Adoptioni-
bus, cauſam non videmus, quamobrem aſſumtionem in locum
fratris corroborare non poſſit:

VI.
Wobilis a plebejo adoptatus nobilitatem non perdit.

Per adoptionem, qua voce & arrogatio continetur, di-

gnitatem non minui, Paulus in L. 35. de adoptionibus
ait, & exemplo in L. 6. §. I. de Senatoribus declarat. Quæ
juris Romani diſpoſitio ſingularis & mira admodum eſt, quia
plebejus a ſenatore adoptatus ſenatoriam dignitatem conſe-
quebatur „ L. S. de Senatoribus, correlatorum autem eadem
ratio eſſe debebat. Sed ita Placuit Ctis recentioribus. Di-
cimus recentioribus. Jure enim antiquiſſimo Romano rem
aliter ſeſe habuiſſe, atque dignitatem per adoptionem im-
minutam fuiſſe, certum eſt. Patet hoce clariſſime ex Cice-
ronis oratione pro domo ſua ad Pontifices, in qua, P. Clodi-
um, virum patricium, ſed a plebejo arrogatum, inferio-
rem factum & e patriciis exiiſſe, dicit. Ceterum hodiernis

moribus jus recentius obtinet, & adoptati ab inferiore n no⸗

Pilitatem ſuam atque dignitatem Conſervant.

VII
* „
Unio prolium adimit parentibus, hondi facultatem.

Moribus in locum adoptionis unionem prolium ſueceſ-
ſiſle communiter perhibent. Sed etfi ipſi quoque,
inionem prolium moribus noſtris originem debere, non
infi-

208 NMEDITAT. AD PANDECT-.

inficiemur, attamen in locum adoptionis, apud Romanos
uaſitatæ, vefut per furrogationemn aliquam, introductam
eſſe, cum Aulpiſio de adoptionibas &σ emaneipationibus prit-
Gipum n. 2. negamus, curm ufrumdue jus tale fit, quod
optime ſimul confiſtere queat. Romanos autem veteres
unionem prolium prorſus ignoraſſe, vel ex eo ſolo intelli-
gimus, quod umo prolium parentibus unientibus omnem
adimit teſtandi facultatem „ quod ſecus erat in adoptioni-
bus & arrogationibus, in quibus, dum liberis adoptatis le-
gitima relinqueretur, de ceteris bonis arrogator liberrime
diſponebat. At in unione prolium parentes, æqualiter ſe
Pona ſua inter liberos unftos diviſaros, pollicentur, & ne-
queunt adeo iſti pacto contravenire. Ex quo porro conſe-
quitur, odioſam maxime effe hanc unionem prolium, &
proprerea, ſi quod in interpretatione facti hujusmodi du-
bium occurrat, reſtringi eam magis, quam extendi debere.

Co0OULELARIA.

1. Unio prolium, non inter vivos, ſed per teſtamentum
mutuum parentur conſtituta, nullius momenti eſt.
2. Senior à juniore, interveniente Pprincipis auctoritate;
arrogari poteſt.
3. Filium emancipatum readoptare licebit.
4. Quod Palavicinus in Hiforia Coneilii T riqentini lIib. 1I7.
cap. 7. n. 4. Occaſione adoptionis a ulho HL. pontifice ma-
Limo factæ dicit, filios adoptivos, veluri judicii pro-
lem, pluris a parentibus quam corporis ſobolem, ſti⸗
mari; nobis non eſt veroſimile-

id.

bere.

rAt

ritne,

ih. II.
ce M⸗
i po⸗
,A

SP. XXIL DE DISSOLVT PATR. POTESL. 10:
SPECIMEN XXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. I. TII. VII.

S

DlIS SOLVTIONE PATRILE

PO T LSTATIS
PVBLICE DEFENSVMr)M
4
ALBERTO RIPER, PALOGEA-HBRE MENSi-

D. VIII. MART. ANNI CI9 10 CCXIVv.

R L. 7
Emancipatio jure guſtinianeo attus legitimus non eſt.

mancipationem vetuſto jure Romano actum legitimum
E fuiſſe, facile concedemus. Oſtendi hoc poteſt ex L.
77. de Regulis juris, ubi quidem vox mancipationis
Poſita non emancipationem, ut recentiores quidam autu-
mant, ſignificat, ſed ſolemnem venditionem, qua res Quiri-
tium jure in emtorem, adhibitis non minus quam quinque
teſtibus cum libripende, transferebatur, atque emtor plenum
dominium conſequebatur, quod, ſi res ſimpliciter ſaltem ven-
dita eſſet, non habebat, ſed tantum uſucapiendi facultatem,
nec, ſi maxime res a tertio evinceretur, venditorem conve-
nire poterat. Clariſſime hoc ex Plauti Perſa Actu I. 1. Sc. 4.
apparet:

Me, gui tabellas affert, adduxit ſimul
Forma expetenda liberalem mulierem,
Furtivam, advectam ex Arabia benit ſi ma.

JTom. I. D d

210 AAEDILAT. AD PANDECTLTI

Eam te volo acourare, ut Nie veneat,
Ac ſuo periculo is emat, qui eam mercabitur:
MANCIPIO nezue promittet, neque guispiam dabit.

Et Horatius lib. 2. epiſt. 2. V. 158.
— 2 proprium, inquit, eſt, quod quis libræ mer catus &
&re eſt.

QOuoniam vero emancipatio olim per venditiones hujusmodi
ſolemnes & imaginarias fiebat, ut ex L. II. C. de Adoptioni-
Sus. L. 6. C. de Emancipationibus, & Suetonio in vita A. uguſti
eap. 64. diſcimus, eam tanquam ſpeciem mhanciparionis anti-
qui Romani recte inter actus legitimos & legis actiones re-
tulerunt. Vide Julium Paulum l. 2. Recçept. ſent. tit. 25. §. 4.
Sed hæc ſequentibus temporibus mutata ſunt. Et ab initio

uidem emancipatio actus legitimus eatenus manſit, ut, ſi
P 5

quis vellet vetera ſolemnia adhibere, non prohiberetur. Po-
terat tamen, ſi mallet, omiſſis omnibus ſolemnibus, etiam ab-
ſens abſentem, L. S5. C. de Emancipationibus, Poterat, quem-
admodum in ſequenti Meditatione oſtendemus, etiam nudo
conſenſu & tacite emancipare, quæ omnia, quamdiu emanci-
patio ſimpliciter actus legitimus erat, non licebant L. 2. de
Emancipationilut. Tandem vero ſub juſtiniano vana ifta ſo-
lIemnium obſervatio prorſus ſublata eſt, L. 6. C. de Emanci-
pationibus atque adeo emancipatio actus legitimus eſſe deſiit.

II.
Emaneipatio tacita etiam KRomanis cognita fuit.

P erique, qui de emancipatione ſcribunt, duo ejus genera
conſtituunt, expreſſam & tacitam. IIlius originem ex
jure Romano deducunt, hanc moribus demum Germaniæ
invectam dicunt. At quoad hanc falluntur. Et erroris hu-
jus cauſa eſt, quod; emancipationem ſemper actum legiti-
L mum

—

——

Sp. XNI DE DISSOLVT PATR POTEST. aT

mum fuiſte, exiſtimant. Quam tamen opinionem jam i in
præcedente Meditatione explolimus. Extant vero clariſſimæ
de emancipatione tacita in jure Juſtinianeo leges. Prima
reperitur in L. I. C. de Patria poteſtate. Ibi Præſes provin-

GOH ciæ æſtimare jubetur, an audire illum debeat, qui filium in
Poteſtate eſſe dicit, cujus tamen res diu paſſus eſt, ut patris-
SNld familias agi per eos, qui teſtamento matris tutores nominati
Pfioti⸗ fuerant. Si quod circa verba hujus legis dubium occurrere
I PpPoterit, hoc in voce æſtimalit latet. At facili negotio ſolvi-
8 Antr⸗ tur. Videlicet æſtimare hic eſt, diuturnitatem remporis, er
nes t.. quod Pater filium tanquam † hominem ſui juris vivere paſſus
133. elſt, inſpicere, atque judicare, ſatisne longum illud ſit, ut ex
3d iatt eeo patris voluntas de filio emancipando collgi queat. Ap-
t, ,1 Paret itaque, potuifle aliquem Patriam Poteſtatem amittere,
tut N⸗ qui ſolemniter id non declaravit, animum tamen ſuum diu-
cüunch turno ſilentio expreſſit. Sed clarior adhuc eſt L. 25. pr. ge
,en. Adoptionibus, ubi pater Poſt mortem filiæ, quæ ut materfa-
N tNn milias quaſi jure emancipata vixerat & teſtamento ſeriptis
Nenid. heredibus deceflerat, adverſus factum ſuum, quaſi non jure
1r eam nec Præſentibus teſtibus emancipaſſet, controverſiam
ni l movwvere prohibetur. Graviter quidem nobis videtur obſtare
