Provocantes implorare poſiint.

J 7
— ſine principis auctoritate fibi,
qui arrogant, peccant. 14

— de interpretatione in determi-

natione ſervitiorum ruſticorum

adhibita. 162 & 163
— pactorum dubiorum. 417
Mventarium.

Inſtrumenta fundi ruſtici, die Inven-

tarien⸗Stuͤcke pro rebus im-

mobilibus non habentur. 268

Nec pars fandi funt, 269
„
Imweſtitura.
Cui conditio, ſi feudum aperiatur,
expreſſe vel tacite adjecta eſt,
vValet. 448
Inveſtituræ exſpectative de feudo
ſunt pacta ſuccefſoria. 447

Ob omiſſam inveſtituræ renovatio-
nem fendum an amittatur.

542

udäut

Do

—

ſo b.
7
tendt.

1o
1i &
4 7
k
l
.
albr
tione,
ibis,
ber.
dremn
olit
7
ſbi,
14
termi.
Nu

163
7

lnyen
8 in.

tinm,
4 ek⸗
45
feudo
vut⸗
tatur.
6

Geu

RERVM ET VERBORVM.

Judaus.

ui ad Chriſtianam religionem tran-

ſit, legitimam „ vivo patre,
petere nequit. 216

Chriſtianum in poteſtate habe-
re nequit. ibid-

Chriſtianum pro homine pro-
prio & ſervo mercenario an
habere poſſit. 4388

Jude.

Dum negotia apud ſe geſta vel ſibi

OIJu

1

—

oblata confirmat, an omnia ſi-
mul probet. 654

an ſub ſpe veniæ confeſſionem

elicere a reo poffit. 652
ſecundum acta & probata de-
bet judieare. 5
ex cerebrina æquitate a jure
ſeripto non recedat. 28
ex evidente æquitate legem,
inconſulto principe, mitigare &
interpretari poteſt. 30
ando acta ad Collegium juridi-
cum mittere debet. 55
quando ſe reddat ſuſpectum.
14
54
an poſſit reum de adulterio
acecuſatum & fere convictum,
ſed qui abolitionem a Principe
ſummo impetravit, impunitum
ſne offenſione conſcientiæ di-
mittere. 74
creditorem poteſt eompellere,
ut ſolutionem particulatim acci-
Piat. 127
quousque mulieri gravidæ par-
cere debeat 141
quousque feminæz ,„ dquæ

prægnantem ſe dicit, fidem ha-
bere debeat. 142
an extra territorium ſuum actus
volunteriæ jurisdictionis exer-
cere poſſit. vid. Actus.
inepte conceptum
ſuſtinere debeat. vid. Libellus.
actori plus, quam in libelle
petiit, adjudicare poteſt, vid.
Actor.
uſuras non petitas an adjudi-
care non poſſit. vid. Uuræ.

an libellum

an a regulis vulgaribus rece-

386
quo caſu cauſam per decretum
ſfaum celeriter finire queat.
480
in eauſis modicis advocateos &
procuratores arcere poteſt. 575
quando dattentatum non com-
mittit. 625

dere pofſfit.

Judicis officeium vid. Oſſicium.
Judici ob quam cauſam poteſt Com-

Ad

miſſarius adjungi. 59

permitti debet, ut partem ſen-
tentiæ, ſi juſtam cauſam habet,
tantisper occultet. ibid.

Judex inferior.

An poſſit pœnam relegationis in pe-

633

an reſcripts, contra jus elicita,
uctoritate propria poſſit rcjice-

cuniariam convertere.

c. 31
illum rectiffime accomme-
dan-

INDEX

dantur, quæ de ſuſpecto tutore di-
cuntur. . 280

Juramentum de calumnia.
Hid an in deſuetudinem abierit.
389
Juresonſultus.
Debet eſſe theoreticus & practicus.
12
— ſine lege loquens non erubeſ-
eit. 13

— recte ſibi vindicat tit. C. de
ſumma Trinitate & Fide Ca-
tholica ſine injuria Theologo-
rum. 20

„
— ſententiam, quam publice tue-
tur, cuntra ſe quoque debet

admittere. 304
Cti theoria in quo conſiſtat. 12
— deſcriptio ex Cicerone. so

— recte fibi vindicant jus de
civibus circa jus præcedendi
ortis reſpondendi. . 15

JCtorum munus. 363

JCtis cur non liceat ex ſui animi
ſententia legem dubiam inter-

pretari. 94
Jurisdictio.
Competit judici ex principis auctori-
tate. 55
in quo conſiſtit. ibid.
in invitum exercetur. ibid.

ſine coêrcitione nulla eſt. 289

apud Romanos nunquam ad
hæredes tranſibat. 296

1. I 1 l

Jurisdictionis voluntariæ actus qui-
dam apud judicem competen-
tem expediendi ſunt, v. Actus.

Jurisdictionem qui mandavit, an
eam ſine juſta cauſa revocare
poſſit. 282
De jurisdictione. 292

Jurisdictione omnigena a principe
conceſſa, eccleſiaſtica tamen ex-
cepta Videtur. 301

Jurisdictiones novas quando prin-
ceps concedere nequit. 295

Jurisdictio patrimonialis.
— in uxorem, matrem, & libe-
ros exerceri nequit. 30⁰⁰

Ejus origo eſt recentiſſima. 296

Jurisdictionem patrimonialem ha-
bens ſubjectos, præter volunta-
tem ſuam alterius jurisdictio-
nem ex conventione prorogan-
tes, revocare nequit. 298

Ad jurisdictionem patrimonialem
jura, quæ de jurisdictione ſta-
tuta, rgperiuntur accommodari

poſſunt. 299
Jurisprudentia.
In liberis rebusp. maximo lemper
contemtui fuit habita. 49
— adjungitur eloquentiæ. 50
— gquomodo emerlſerit. 51
Jurisprudentiæ definitio. 10
— econtemtus apud Romanos vete.
res. ibid.

— quando æſtimari cepit. ibid.
— Prærogativa præ aliis artibus.

ibick.
Jus.
Accreſcendi in reſtitutione in inte-
grum, pluribus minoribus com-

Petente, locum non habet. 655
aggra.

296
n be.
luntt⸗
cicto⸗
oe.
Dnielenn
ne ſil.
nodarn

200.

lenper

10

s ere⸗
ibid⸗
bis.
ttibu,
idie⸗

ine⸗
con

65
n

RERVM ET VERBORVM.

—

— aggratiandi ſibi arrogantes pec-
cant. 14
— civitatis ſimplex relegatio ho-
die tollit.
— civitatis apud Romanos unum
erat. ibid.
— civitatis triplex eſt, univerſale,
provinciäale, & municipale. 676
it. 677

— eivitatis & annexa ei jura quo-

modo tolluntur. 677

— formularium legibus Romanis
ſublatum uſu nonnullorum ju-
diciorum ſervatur. 43
— formularium adhuc exercetur
a quibusdam ſummo rigore. 44

— formularium ſuum veteres Ger-
mani habuere. 45
— forenſe divinum in resp. chriſtia
nas reducere neceſſarium non
eſt. 71
Jus Gentium a jure naturæ non eſt

diverſum. 21

Juris Gentibm deſeriptio. ibid.

Jura Græcorum peregrina in rem-
publicam ſuam invexerunt Ro-

mani- 40
Jus naturæ ſine primo principio eſſe
poteſt. 25
— in bruta non cadit.- 39

Juris naturæ primum principium.

— definitio examinatur. ibid.

Jus offerendi filios judici dicturo
ſententiam, quam pater velit,
Patri competit. 180

—, primogenituræ unde eritur.
195

Tom. L.

676 & 677

— poenas mitiganti ſine auctoritate
principis injuſte quis ſibi arro-

gaat. 14
Jus Publicum unde olim hauriri de-
bebat. 31
Juris publici eum privato arctiſſima
eſt cognatio. 33
— & Naturæ diſciplina ad quem
Pertineat. 31
de Jure publieo. ibid.

Jus, de publicis liberorum delictis
cognoſcendi & ultmum ſup-
plieium irrogandi, patribus olim
competebat. – 176

Iſtius eorrectio ſtricte eſt interpre-
tanda. ibid.

†

Jus retractus quando advocatus fiſci
exercere poſſit. 552

— Saxonicum, quo Conſiſtoria
mediate citare jubentur, eft
exkorbitans, adeoque ftricte in-
terpretandum⸗- 322

— quousque in Ducat Magdeb.
eſt receptum. 611

Jus ſeriptum longe praſtantius eſt
jure non feripto. 86

— non fſcriptum in Germania no-

ſtra eſt Juſtinianeum jus. 48

Jura, liberæ diſpoſitioni patris ſub-
jacentia, in liberos adoptivos

tantum transferuntur. 20¾
Jusjurandum.
Jusjurandum quando decerni non
debet. 3350

— fuper dolo commiſio recte de.-

fertur. 6532
Juſtitia.

Juid fit. I. it, 4. it. 52 5
Cececc airi

INDEX

— attributrix & expletrix. 6
Juſtitiæ divifiones vulgares explo-
duntur, earumque uſus oſten-
ditur. ibid.
— divifiones in legibus fundatæ
non ſunt. ibid.
Interdum nocentem abfſolvit, inno-
centem vero condemnat. 5
it. 525
— vir eſſe poôteſt, qui animum
modo ſaum cuique tribuendi

conſervat, tametſi actu non
ſemper tribuar. 525
L.
Lacedæmones.
Quo jure uſi ſunt. 4²

Illis leges dedit Lycurgus vid. Li-
curgus.
Læſio.
Ultra dimidium an ſufficiens reſcin-
dendæ transactionis cauſa ſit.

473
In læſione ex abſentia quando non
reſtituitur. 604

Læſus.

Per imperitiam vel negligentiam
procuratoris, quo caſu in inte-

grum reſtituitur. 693
= gquando laudum recte elapſo
decendio impugnat. 70²
Lapidicina.
Jura Lapidicin rum an ad regalia
ſint trahenda. 552
Lapſus.
Fatalium pro cauia individua habe-
tu 672

— in quibus cauſis reſtituitur. 700

Laudum.
Quando elapſo decendio recte pu.
Znatur. 702
Legatum.

Pium & ſalarium ludimagiſtri in-
tegrum eſt conſervandum. 249

Legata pio uſui relicta in alium

meliorem uſum converti poſ-
ſunt. 248

— & donationes reſtringenda po-
tius quam extendenda ſunt.
263
Legitima.
Legitimam judæus vivo patre nequit
petere, etſi ad Chriſtianam re-

ligionem tranſit. 216
Legitimatio.
Per reſeriptum prineipis omnem
maculam abſtergit. 195

Legitimationis in natura fictiones
non attenduntur.

Legitimare legitimus.
Legitimus eſt partus poſt undeci.
mum menſem in lucem editus.
4 150
Legitimati a principe in nonnullis
loeis ſunt deterioris conditionis.
196
ibid.
Legitimantur per ſubſequens matri-
monium tantum liberi natura-
les. ibid.

Legitimatur filia illegitima, viro ho-

— an ſuccedant in feudo.

neſto in matrimonium colloea-

ta. 192
Legulejus.
Ejus definitio examinatur. 12
Leute-

ibid.

.
4

“
.
4

—

enche

a ſn

te nequit
lanam re.

olnnen
19
fdione
ibid.
.
t undee⸗

en edim.
I

DnonrIII

Ondinone.

ſ. e,

ens Mir.

eri nannt⸗

vro ho

RERVM ET VERBORVM.

Leuteratio.
Leuterationis beneſcio qui in poſ-
ſeſſorio ſummariiſſimo uſi ſunt,
non poſſunt adverſarium eodem
beneficio uti volentem arcere.
304
Leuterationem vel fupplicationem
ſuſeipere poſſunt commiſſarii
ad cauſæ deciſionem dati. 29 1

Lex.

Lex, ut in omnibus pagis vel op-
pidis affigatur, neceſſe non eſt.

62

— non eſt trahenda ad actus præ-
teritos. 67

— an poſt duos menſes primum

obliget. 72
— ſtatim atque promulgata eſt,
niſi ipſe princeps aliquod ſpa-
tium indulſerit, obſervari debet.

79
— ſtatuto ceontraria fuperveniens
an abroget ſtatutum? 86

Legem injuſtam qui eludere poteſt,

recte faeit. 73
— non tollit ſolus nen uſus. 100
Non cum Lege agere quid ſit. 13
Ex Lege nova qui agit publicatio-
nem ejus probare non debet. 62
Leges in eivitate ſalutares repertæ
ad aliam accommodari poffunt.
41
–— divinæ judiciariæ hodie in nul-
la republica chriſtiana ſervan-
tur. 71

=– fve mandata injuſta priheipis
miniſter an ſubſeribere poſſit.
74

— ſemper bonæ & æquæ ſunt
ſiquidem a juſto legislatore pro-
ficiſcuntur.

=— fictionibus auctoritatem non tri-
buunt. vid. Fictio.

Princeps, qui in apanagiis fratrum
vel agnatorum ſuorum leges
promulgat, pati non cogitur,
ut iſtorum nomen legibus præ-
ſigatur. 65

Libellus.

In quo circumſtantiæ loci, tempo-
ris &c. omittuntur pro obſcu-
ro non habetur. . 374

— inepte conceptus ſalvandus eſt.
375

Libellus, in quo actor unam ſaltem
ex duabus rebns alternative de-
bitis petit, recte a judice emen-
datur & ſuſtinetur. 377

— in quo procefſus executivus
minus provide inſtituitur, utrum
plane rejici, an vero ſuſtineri
debeat. 379

— in quo actio inſtituta falſo de-
nominata eſt a judice ex offi-
cio emendandus eſt. 381

= in quo liberi rem parentibus
debitam proprio nomine petunt,
ſuſtinetur. 384. it. 580
Libelli inepti exceptio poſt L. C.
an amplius audiatur. 375
Libellus ineptus caſu non ſuſtinetur,
376
Libellum articulis, non etiam ma-
meris diſtinguere eſt prohibi-
tum. 366
— articulatum jzudici offerre
Cccec leges

INDEX

7

leges Saxonicæ prohibent. ibid.
— articulis includendi facultas quo-
modo & quando prorſus eſt
ſablata. 367
In Libello uno actio præparatoria
& principalis recte cumulantur.

37 1
it. Actio de partu agnoſcendo cum
hereditatis petitione. 372
de Libello. 366
Libellorum artieulatorum uſus ubi
maxime manlit. 367
— maximum vitium eſt inepta
actionum cumulatio. 372
Liberi.

Ex pacto a patre cum matre ante
nativitatem in præjudicium eo-
rum inito obligantur. 160

— gquas operas patri gratis præ-
ſtare debent. 173

Liberi emancipati pro operis patri
præſtitis mercedem recte poſ-
eunt. 175
— ex legitimo matrimonio nati
in ſtatu civili cui magis obli-
gati ſunt. 183
— ſi inconfſultis parentibus ſpon-
ſalia contrahunt his ſolus con-
temtus juſta per ſe diſſenſus
cauſa eſt. 185

— ex matrimonio inceſtuoſo vel
adulterino quando legitimatione
opus habent. 197

— illegitimi per reſcriptum prin-
cipis, etiam invito patre, legi-
timari poſſunt. 198

— patrem relegatum ſequi debent.
215

— ex ſordidis parentibus nati le-
vis notæ macula notati ſunt.
574

— nomine parentum ex præſum-
to mandato actionem inſtituere

poſſunt. 581
Libertas.
Ejus definitio examinatur. 3
LEibertini.
Eorum definitio examinatur. 2£
Lis.

Litem novam advocatus ſine con-
ſenſu ejus, a quo conſtitutus

eſt, ordiri nequit. 552
Literæ.
Moratoriꝰ impediunt exactionem
non compenſationem. 132

Qui ob literas morstorias a ſuis cre-
ditoribus conveniri nequir, pot-
eſt tamen ſuos creditores con-
venire, ibid.
Litigans.

Litigantes inviti an ad tranſigendum
compelli debeant 480. it. 136

Litis conteſtatio.

Poſt L. C. exceptio libelli inepti
non auditur. 375

Litis conſort.

Unius litis conſortis poſſeſſio alte-
rum à ſatisdando non liberat.

352
Litis conſortes pro una perſona ha-
bentur. ibid.

— plures pro parte ſaltem recon-
veniuntur. ibid.

Pro conſortibus litis ſuis quando
poflſeſſor reſpondere debet. ib.

Loca

ne nn.
Nlitutr

Ackionen
1
1ſois ere.
Nir, por.
es eo⸗
ibic,

ſigendum
1.

li ineni

leſſo de⸗
n lbenn.

1

erlomn N
ibi

emn recol⸗
idil
6 gernel
gebet. 0,
Li

.

RERVM ETI

.

Locare.
Locato prædio mobili locata etiam
cenſetur jarisdictio. 292
Locas.
Quod pro ſacro habeatur unde de-
pendet. 247
Lucrum.

Cui pot'us adjudicandum eſt. 656

Lucri emiſſioni ſeinper damnum

ineſt. ibid.
Lycurgus.
Lscedæmoniis dedit leges. 42
— leges ſuas prohibuit literis con-
ſignari. 43
M.
Macula.
Leves notæ macula in legibus fun-
data eſt. 568
— laborantes non admittuntur
ad collegia honeſta. 570

— per tamiliarem cum aliis notatis
conſuetudinem, contrectationem
malsfieorum aut rerum ad ex-
coriatores pertinentium haud
contrahitur. — ibid,

– notatus admittitur ad teſtimo-
nium. 572
An levis notæ macula notati ſunt

liberi ex fordidis parentibus
nati. 574
Magiſtratus.
— Jus iniquum contra cives pro-
prios retorquere poteſt. 311
— ſecularis an clericos infimi or-
dinis citare poſſit. 314
— transactioni tutoris de rebus

immebilibus confirmationem
denegare nequit. 465

— non bene facit, qui advoca-
tos recipiendos, ne contra ſe
vel membra ſua poſtulent, ju-
rejurando obſtringit. 496
— qui hominem indoctum & in-
habilem inter advocatos recipit,
ad damnum ab illo datum re-
ſareiendum actione ſubſidiaria

tenetur. 502
— quando injuriam ſibi factam
vindicare poteſt. 555

Majeſtas læſa.

Læſæ majeſtatis & perduellionis cri-
men qui temere intentant, pec-
cant. 530

— crimen quid ſit. 531
— accuſationes adhuc hodie ex
levibus cauſis frequentantur.

532
Malum futurum.

Si modo certum ſit, voluntatem
conſtringit & libertatem con-

ſenſus tollit. 634
WManeipatio.
Hæc vox quid ſignificet? 209
Mandatarius,

In mandato fraudem committens in-
famia notatur. 560

. idem ab officio removendus &
a praxi excludendus eſt. 561

Mandatum.
Præſamitur verum & a domine
litis ſubſeriptum. 581

Is, qui negat, productum adver-
ſe mandatum ab ipſo do-

E X
—

rntdkdhan

mino litis eſſte ſubſcriptum, an
ſit audiendus. ibid.
Mandatum an fit ad acta recipien-
dum. 582

Mandatum tacitum queusque exten-
dendum. 584
Ad mandatum tacitum quid requiri-
tur. 585
— ſuſſicit, quod dominus ab initio
cum procuratore comparuit.

584
Ad mandatum fſigillatum teſtes re-
quiruntur. 582
Mandata omnis & negotia quomo-
do ſint interpretanda. 284
it. 286
— Pconalia an ſine clauſula dari
poſſint. 616
Maritus.

de rebus uxoris paraphernalibus
tranſigere an poſſit. 469

Marito longe amplier poteſtas com-
petit, quam procuratori. ibid.

— Jus alienandi non competit in
bonis dotalibus vel paraphierna-
Ubus. ibid.

Masculus,

Mi jure Rom. deterioris ſunt con-
ditionis quam feeminzæ. 141

Mater.
Naturaliter plus juris an habeat in
infantem quam pater. 180

— per nuptias & pactum ſe liberos-
que mariti imperio ſubjieit.
183
Matris, quoad vivit pater, nulla
ratio in ſponſalibus habetur.

185

MWaterna bona.
Pater de jure civili liberis emanci-

patis reſtituit. 216
Matrimonium. 2
Tollit notam & maculam. 192

— ſubſequens non ſolum liberos

ſed & matrem legitimat. 190

Per illud liberi naturales rantum
legitimantur. 196

Ut matrimonia promioveantur, inter.
eſt reipublicæ. 484

Matrimonialis cauſa.
In illis procurator admittitur. 578

— lapſus reſtituitur non ſolum is,
qui pro matrimonio, ſed &,
qui contra illud laborat. 700

Melancholia, Melancholicns.
Melancholiæ gradus ſunt diſtinguen.

di. 429
Melancholicus curator eſt adhiben-
dus. ibid,
Mendacium.

Mendaciis innoxiis uti, ubi nulla ad
verum dicendum obligatio eſt,
licet. 650
— uti in judicio dolus malus eſt,
ibid.
Menſalia bona.
Solum tempore immemoriali præ-
ſeribuntur. 244
Mercator. .
Mercator in negotiatione ſua læſus
ex capite ætatis in integrum
reſtituitur. 659
Hoe jus ad opifices qnoque pertinet.
ibid.
Sed nen ad ees,qui ſubinde ne-
80

einanes
a1

19.
llen
t
tintun
106

P, inter.

4

Nam i,
ſed &
1.
nr.
kngnen.
49
hiben.
W.,

nllig d
iio ell,

lus et
ibid⸗

li w.
16

1 leſt
eprun
6⸗
ertinet
ibid,
E Ie.

1

—

RERVM ET VERBORVM.

—.—

gotiantur, in album tamen mer-
catorum vel opificum relasti
non ſunt, ibid.

— quando reipublicæ cauſa abſens

eſt. 690

— luecri cauſa peregrinans & per
abſentiam læſus reſtituitur. ibid.

Metus.
Juſtus eſt, etfi malum non in con-
tinenti immineat. 633
— quem minæ nullæ præceſſerunt
vanus eſt. ibid.
— præſens qui dicitur. ibid.
— definitur. 634
— juſtus qui dicitur. ibid.
— præſens quomodo accipiendus

eſt. ibid.

— quem nullæ minæ preces ferunt,
quando juſtus eſſe poteſt. 625

— poœnarum, quo magiſtratus con-
juges discordes ad conciliatio-
nes & transactionem ineundam

adigit, juſtus eſt. 636
— qualis conventiones irritas red-
dit. 640
— ereſcentis potentiæ an ſit juſta
belli inferendi cauſa. 642
Metum qui ſibi ipfſi infert, ei re-
ſtitutio denegatur. 634

per metum cui promiſſio extorta

eſt, eam an ſervare debeat.
35
3
de Metu. 633

Metu inductus princeps ſi paciſei-
tur, obligatur. 639

— agdactus qui quid jurato pro-
mittit, ſimulque, ſe abſolutio-
nem ab hoc jurej. non petitu-
rum pollicetur, nihilominus in
integrum reſtitui debet, 642

Minor.

Quando inter advocatos recipi po-
teſt. 554
— contra contractum, quem mino-
ri ætati proximus, conſentiente
curatore, in judicio iniit, &
a judice confirmari curavit, an
in integrum ſit reſtituendus.

653
— contra lucrum omifſſum in in-
tegrum reſtituitur. 656

— qui pro negotio in ipfius utili-
tatem geſto fidejuſſit, in inte-
grum non reſtituitur. 662
— qui veniam ætatis impetravit,
an bona ſua immobilia alienare
poſſit. 663

— qui jam ſemel reſtitutionem in
integrum contra lapſum termini
probatorii obtinuit, ſi denuo
eam neglexerit, iterum in ea-
dem cauſa reſtitui poteſt. ibid.

— contra minorem non reſtitui-
tur. 668

Minoris ætas vid. tas.

— reſtitutio in cauſa individua
prodeſt ſocio majori. 670

Minori auctoritas & confirmatio
magiſtratus obeſſe nequit 653

— reſtituto uſuræ adjudieantur.
656

jura ha-

Quando duo m

aa
Den⸗

INDEX

bentes concurrunt, neuter re-
ſtituitur. 664
De his, qui ad exemplum minorum
reſtituuntur, eorumque inter

ſe coneur ſu. 663
De minoribus. 653
Miniſter.

Eccleſiæ aut Scholæ, qui per trans-
actionem ſalarium & jura ſua
imminuit, ſucceffori ſuo non
nocet. 251I

Mobilis res.

Bonorum mobilium & immobilium
oppignoratio etiam nomina com-
plectitur. 263

Mobilium rerum oppignoratio etiam

extr ajudicialis valet. 265
De rebus mobilibus & immobili.
bus. 263
Molendinum.

Unusquisque privatus in fundo ſuo
flumini publico adjacente, non
impetrata prineipis conceſſione

poteſt exſtruere. 262
Molendina navalia funt res mobiles.
271
Monarechia.

In illa omnes reipublicæ res ad re-
galia referuntur. 255

Monaſterium.

— ab orgdine religioſo derelictam
Epiſcopus, eui id fubeſt, ſine
conſenſu Pontificis M. ſecula-
riſare poteſt. 240

Princeps Evangelicus monaſteria in
tertis fuis a Catholiecis 1624.
pofleſta, ſed poſtea vacue facta

libera Epiſeopi, cui olim ſub.
fuerunt, diſpoſitioni relinquere

debet. 236
Monaſteriorum alienatio & ſccula-
riſatio an fieri poſſit. 242
Monopolium.
Juris publici ad JCtos non pertiner.
31
— Qi ſibi vindicat. 32
— jus prohibendi alios tacite con-
tinet. 109
Monopolia commerciis nocent. 31
Monſtrum.
Illa impune oceciduntur. 160
Mor.
Mores non ſufficiunt ad civitatem
bene gerendam. 87
Mulier.

Præghans damnata ſervari debet in
carcere usque ad editionem par-

tus. 143
— ſi ferte in bannum declaretur,
impune oeciditur, ſed non im-
pune per vim ſtupratur. 682
— Reipublicæ cauſa abfens vid.
Abſens.
Mulieris gravidæ ultimum fuppliei-
um ac tortura differri debet.
141
it. fuſtigatio. ibid.
— parturientis de patre filüi fui
illegitimi affertio ſola fufficiens
ad inquirendum judicium non

eſt. 145

— parturientis teſtamentum. vid.
Teſtamentum.
Mulier parturiens falſum dixiſſe non
pra ſumitur. 145
M..

R

on

De

Ulin

leo⸗

—
in ſh.

incen

1

ſek

44

bertine,

31
1
eltecon.
1
n, 31

O

Gitem

bet in
Par.

143

larelun

non im.

. 684
1 rid.

RERVM ET VEBBORVM.

Mulierem prægnantem mortuam
qui ſepelit, non exciſo partu,

puniendus eſt. 150
Mulieres honorum & dignitatum
capaces non ſunt. 140
=— gravidæ an ad jusjurandum com-
pelli queant. . 142
— Romanæ jus poſtulandi pro aliis
nunquam habuere. 5561

Mulierculis ob ſtuprum commiſſum
infamibus an ſit eredendum., 146

Maltitudo.
Scholarum, academiarum & ſtudio-
ſorum reipublicæ eſt damnoſa.

177
MWunus.

Publicum qui gerit, eodem ſe contra

voluntatem conſtituentis abdica-
re nequit. 681
=— invito etiam imponitur. ibid.
Mutuam palliatum.
Et contractus uſurarius legibus Impe-
rii prohibetur. 486
N.
Nachkommen.

Vox hæc in privilegio poſita non quos-
libet ſuecefſores, ſed liberos tan-

tum ſignificat. 114
Nativitas.
De nativitate legitima. 150
— perfecta affertur exemplum. 155
. Wegans.
Illius nulla eſt probatio. 582
Megotium.

Propter manifeſtam æquitatem ex de-

Tom. J.

fectu ſolennitatis ipſo jure nul-
lum ſuſtineri debet. 28
— quando irritum declaratur. 29
— in præjudicium abſentis non cita-⸗
ti & indefenſi etſi judicii aucto-
ritate geſtam ipſo jure nullum
eſt. 684
Negotiorum geſtio vid. Ge ſtio.

Negotiorum geſtor. vid. Geſtor.

De negotiis geſtis. 599
. WNeſcire.
Qui neſeit, ille experiundi poteſta.
tem non habet. 658
MWobilis.
A plebejo adoptatus nobilitatem non
perdit. 207

— qui jurisdictionem criminalem ha-
bet, & ipſe juris peritus eſt, al-
teri eam comnittere nequit. 292
Nobiles qui dicebantur apud Roma-
nos. ,205. it. 494

Nobilitas.

Non niſi ſanguine & reſceripto prin-
cipis acquiritur. 205
= generis advocatis inepte tribuitur,
vid. Advo catus.

Nomen.
Nomina tertiam bonorum ſpecimen
efficiunt. 264
— pignore mobilium & immobilium
comprehenduntur. 265
Nundincæ.
Solemnes quod privilegium habent.

121
Vox nundinarum non ſemper ſolem-
nes, die Meſſen, comprchen-
Ait. 108
D dd dd . 4Ad

INDEX

Ad nundinas hebdomadales inſtituen-
das privilegio opus non eſt. 114

Obligatio.
Datur erga bruta & ceteras cratu-
turas. 27
— erga liberos vincit obligationem
erga parentes. 188
— erga principem vincit obliga-
tionem erga patrem. 189

— ex promiſſione imperfecta. 408

— ex pacto, in quo paciſcentes de
ſe tantum, non etiam de he-
redibus locuti ſunt, tamen
quoque ad heredes tranſit 418

Obſervantiau.
Collegiorum vocatur praxis. 93

Obſervantiæ Collegiorum Juridico-
rum non omnis auctoritas eſt
detrahenda ibid.
Obſervantiæ vocantur ſententiæ re-
ceptæ. ibid.

Odioſum.
Odioſa ſtricte ſunt interpretanda.
682

Odium.

Advocatorum fiſei ſæpe immeritum,
ſæpe etiam meritum eſt. 502

Oficina.

Illæ immobiles ſunt. 268

Inftrumenta ad officinam immobi.
lem deſtinata & ipſa ſunt im-
mobilia. ibid.

Oficium.
Judicis nimis arctis limitibus cir-
cumſeribere non debemus. 59
— in quo conſiſtit. 580
judicis & acktuarii ſimul uni
perſonæ poterit committi. 281
Officio judicis relinquitur editio do-

cumentorum. 386
— judicis præcipua pars. 127
Ad officium judicis quid Pertinet.
468
— Cti quid, pertineat. 1

Præter officia erga Deum, alios ho-
mines & ſe ipſum, datur quar-
ta ſpecies erga creaturas infe-

riores. . 27
Opera.
Operæ determinatæ non poffunt in
alias converti. 163
Operas artificiales filius patri non
obligatur præſtare. 174
Opiſex.

Læſus qui nondum magiſter eſt re-
nunciatus, an in integrum reſti-

tuendus. 659

— Oratoria vid. ars Oratoria.

Oppignoratio.

Bonorum mobilium & immobilium.
vid. mo biles res.

P.
Pactum.

Pactum honeſtum eſt ſervandum. 22
— quo quis operas ſuas alteri in
perpetuum pro mercede annua
addicit, irritum non eſt. 165
— cum hoſte initum princeps ſer-
vare dehet. 460
Pa-

Int⸗

Dee
U

—

..

u. 30
nbl vr

ti I

lio d
3N
1
Pertne

.¹ 1
tlor

Anr gur.

s e.

pokiunt
101
atri n

En
rum reſ
6

ratorit

J

mmoblin.

tndum.¹
Ateti in
ede Mund
ett. 1
reps ſi⸗
60
N

RERVM ET VERBORVM.

Pactum in quo nihil certi determi-

natur, naturaliter non civiliter

obligat. 4⁰⁶

— in quo paciſcentes ſe jurejur. ad
illud perpetuo ſervandum obli-
garunt, an tolli poſſit ſine me-

tu perjurii. 214
— a majore Collegarum parte cum
extraneo initum. ibid.

— in dubio præſumitur reale. 418

— a principe initum in dubio eſt
reale, atque adeo, mortuo pa-

ciſcente, obligatio perdurat. 426

— inter duas gentes liberas initum,
ex quo jure interpretandum.

427
— cum homine ſimplici ſine cura-
tore initum valet. 428

— dividitur in judiciale & extra-
judiciale. 431¹

it, in perſonale & reale. 418

— ſimulate, tertii cujusdam deci-
piendi cauſa initum, ſervari de-
bet, quatenus decepto predeſt.
433
–— non reſeinditur, ſi alter fidem
datam mihi non ſervavit. 426

Inter l'beros principes & gentes

aliud eſt ibid.

— inter Reges M. Brittanniæ &
Galliæ nec non Ordines Belgii
fœderati de dividundo regno
Hiſpaniæ. 449

Pacti taciti deſeriptio. 23

Ex pacto ſecum inito quid nihil
utilitatis pereepturus eſt, alte-

rum ad id ſervandum cogere

nequit. 4–3
Pacta confraternitatis inita valent.
HS 456
de Pactis controverſ. ſed validis.
4²⁸

Pacta dotalia vid. Dotalia pacta.
de Pactorum dubiorum interpreta-
tione 417
Pacta hereditaria renunciativa, vid.
Hereditaria pacta re⸗
nunciativa.

Pactum imperfectum quid ſit. 408
— invalidum ſemper poteſt impug-
nari. 416
de pactis invalidis. 406
Pactum judicialc an impugnari poſ-
ſit. 416
de Pacti judicialis auctoritate 431

Pactum nudum de tradendo domi-

nium non transfert. 404
— nudum omne valet. 400

Pactum de continuanda in heredes
ſocietate. 405
— in mutuo, ut debitor plus red-
dat, quam accepit, valet. 406
Pactorum nudorum definitiones va-

riæ. 396. it. 397. it. 398
— uudorum exequatio cum ſtipu-
lationibus. 40⁰
inter pacta nuda & contractus dif-
ferentia. 399
de pactls nudis. 396

Pacta contractum præparatoria,
quando actionem producunt.
402

Ddd dd a pa-

IND E X

Pactum ſuccefforium. vid. Succeſ-
ſorium pactum.

= privatorum de trausferendis ex
uno fundo in alterum prædium
vel perſonam oneribus publicis
an valeat.

Pater.

Invitus ad ſumtus ſtudiorum filio præ-
ſtandos non obligatur. 177

— Impius erga filium, an indignum
ſe reddat reverentia ex alimen-
torum præſtatione. 187

= nomine liberorum recte tranſigit.
1
im-
607
— de jure civili liberis emancipatis
bona materna reſtituit. 216

Pater filium, etiam qui volens ab
aliis detinetur, vindicat. 171

— An poſſit liberis neceſſitatem
ponere arbitros ſumendi.

Pater f‚amilias.
De incendio, quod familia ejus in
negotiis ipſius expediendis occu-
pata excitavit, reſpondere non
debet, 489
Paraphernalia bona.
Iüla maritus legitime adminiſtrat. 470

Partits.
Poſt undecimum menſem a lucem
editus legitimus eſſe poteſt. 150
— perfectus ſeptimo poſt concubi-

tum menſe naſci poteſt. 154
— an quinto vel ſexto menſe naſci
poſſit. 156
Partus abactio, 439

4 3

Patria poteſtas.
In quo conſſtat. 176
Illam poteſt quis amittere qui ſolen-
niter id non declarat. 211
— non tollit relegatio. 214
de patriæ poteſtatis diſſolutione 209
de patria poteſtate. 171
Panuhber. .
An per omnia in integrum reſtituen-
dus. 696

— contra fatalia interponendæ appel-
lationis nonnunquam in inte-
grum reſtituitur. ibid.

Ad pauperum jura quis admitti pot-
eſt, etſi ampliſfimorum prædio-

rum dominus ſit. 697
TPecunia.
Quam vaſallus de feudo tranſigens
accipit feudumn non eit. 271 0
— ex venditione prædii redacta, & /
immobilium emtioni iterum de-
ſtinata, res mobilis eſt. ihid.
— Præſidii cauſa repofita, Spaa⸗ —
Pfenning, eſt res mobilis. ibid.
Pecuniam alienam fidei ſuæ commiſ. —
am qui in proprios uſus conver- —
tit, ad uſuras centeſimas quot- “
annis ſolvendas obligatur. 609 —
Perduellio.
Crimen perduellionis & læſæ maje- —
ſtatis qui temere intentant, pec- 3
cant. 530 1

Per-

liten.
G

Ae

ine⸗
idic⸗

i r.
Mredi.

6.

ſigens
61,
uin e.
ihis,

Epaet⸗
8. i.
onnnl⸗
conre.
goe

r.

me⸗
, er⸗
5

Per⸗

RERVM ET VRERBORVM.

Perduellionis ſpecies in Magna Brit-
tania ſub Carolo I. 532
ad Perduellionis crimen verba con-
tumelioſa in principem non per-
tinent. 8333

Pharmacopolium.
Inter immobilia referri debet. 267

In illis vaſa pro immobilibus, mer-
ces autem pro mobilibus haben-

tur. 266. it. 268
Pia loca.
Quibus privilegiis gaudent. 224
Pignus.
Antichreticum in prædio conſtitutum
ad mobilia refertur. 265
Pluralitas.

Votorum ubi locum non habet. 37

Plus petitio.

Contra pœnam plus petitionis quis

reſtituendus? 692
Plus petere quis dicitur. 2377
Pœnd.
— in violatores feriarum ſtatui pot-
eſt. 365
— tripli. 377

— tripli in plus petentes ſtatuta. 384
— calumniatorum vid. Calum-
niator.
— infamizæ. vid. Infamia.
— ſtellionatus. vid. Stelliona-
t u's.
— talionis. vid. Ta 11 10.
— eadem quæ in adulteros etiam in
adulteras ſtatuta eſt. 137
Poœnæ eædem in delinquentem hone-
ſtum ac vilem.

Poeta.
Poetæ univerſalem ſcientiam ſibi vin-
dicant. 11
Polygraphus.
Civitatis Conſules ſequitur. 596

Poſſeſſto.

Turbatur per compoſſeſſionis intro-

ductionem. . 231
Ad poſſeſſionis titulum edendum ne-
mo compellendus. 549
Poſſeſor.

Inſtrumentorum cum cautione rati
ad agendum admittitur. 578

Sed ab initio ſaltem litis „ ibid.
Sub qua conditiene. ibid.
Poſſeſſores regalium ad edendum ti-
tulum obligantur. 549
Poſta.

de damno in poſta publica, cujus
plures ſtationes diverſis magiſtris
reguntur, dato. 714
Poſtarum magiſter an obligetur fa-
tione eorum, quæ ſecribæ ejus
traduntur. 720
Contra poſtarum magiſtros & rheda-
rios publicos uſus fori recte actio-
nem de receptis extendit. 711

In poſtarum magiſtris & aurigis ea-
dem ratio eſt, quæ in nauntis &
cauponibus. ibid.

Poteſtas.

Cognoſcendi, mulctandi & exequen-

di collegiis com petens quousque
extendenda. 83

de patriæ poteſtatis diſſolutione. 209

Ddddd 3₰ pra.

IN D EXx

Prædium.
In dubio pro libero habetur.

161

= eccleſiaſtieum eum alio ejusdem
æſtimationis permutatum nequit
revocari. 253
Sub appellatione prædiorum nobi-
lium & civitatum pagi illis ſub-
jecti non comprehenduntur. 108

Prcſoriptio.
Ordinaria
locum habet.
— contra fiſcum eſt admittenda.
. 547
— non currit non valenti agere.

658
Pratum.

Ejus definitio examinatur 3
Praxis.
In criminalibus tyrannidem exercet.
96
Princeps.

Metu inductus cum civibus ſuis qui
paciſcitur, obligatur. 639

— IIlæſa religione templum ex uno
loco in alterum transferre pot-
eſt. 246
— quo jure uti debet in lite. 9
— privilegium cereviſiam coquendi
& vendendi ſolus dare poteſt.

— in teſtamento ſuo an ſolemnia
juris communis ſervare debeat.

— legem antiquam poteſt interpre-
tari.
qui injuſta præcipit, jus ea im-
perandi nullum habet. 73

inter principes Imperi

— in contractibus obligatur.

73
— qui ex gratia ſæpius quid indul-
ſit, propterea non obligatur,

ut in ſimili caſu hoc iterum
indulgeat. 112

— pactum cum hoſte initum ſerva-

re debet, non vero pactum
cum amico initum, ſi is poſtea
hoſtis fiat- 406
Principes imperii judiciariam utrius-
que ſummi tribunalis poteſta-

tem agnoſeunt. 4²
Principium.
Principii jur. naturæ definitio. 26

Pro principio primo juris naturæ
aſſumi poteſt ſtudium ſalutis &
felicitatis propriæ. 27

Privilegiatus.
Contra æque privilegiatum non uti-
tur privilegio ſuo. 664
Magis privilegiatus reſtituitur con.
tra minus privilegiatum. ibid.
Cum duo privilegiati de reſtitutione
in integrum litigant, quis tuns
vincit. 666
Inter duos privilegiatos, quorum
alter lucrum retinere, alter
damnum evitare vult, hujus
cauſa eſt potior. 667

Privilegium.
Non pertinet ad actus præteritos. 67

— quomodo eſt intelligendum. 69

— quomodo eſt interpretandum.
84
— perſonale alteri locari poteſt.
103

11

.

—

D

Hindn
lganr,
itennn
llt

ſ.

Dtön

pola

46

uru.

Poteſtr.
44

⁰

Nuie

Auti 8
„

Inn ⸗

4

lur con⸗

, di,

ntione

1 tune

600

GGorun

Ie
, Mi

G

io⸗

um, 69
tandunn,

4

poe.

G

RERVM ET VERBORVM.

— in concedentis detrimentum ver-
gens latiſſine eſt esplicandum.

104
= princeps an poſſit alii ſimile pri-
vilegium concedere. 106

— quod univerfſitati conceſſum eſt,
ex eo fingula ejus membra
actionem inſtituere poſſunt. 101

— eui jus prohibendi alios annexum
eſt, quousque ſit extendendum.
107
— licet ſub onere conceſſum, ei
tamen jus alios prohibendi in-
efſtſe non præſumitur. ibid.

— a principe hereditario conceffum
& ipſum & ſuccefſores ipfius
obligat. 110

— perſonale ad certum prædium
reſtrictum alienatione iſtius præ-
dii an exſtinguatur. 117
— ad beneplacitum indultum mor-
te concedentis non exſpirat.
118
— per legem contrariam ſiperve-
nientem generalem non tolli-
tur. 121

— eccleſiæ fortius eſt privilegio
aliarum univerſitatum ſecula-

rium. 664
