Priwilegium ,„ cum in ſolius concedentis detrimentum vergin,
latiſſeime eſt erplicendan

Eauidem ſuperſtitioſi non ſumus, nec omnia, quæ a ma-

joribus noſtris ſæœpe ſine ratione tradita ſunt, tuemur.
Ea tamen nobis eſt erga antiquitatem veneratio, ut pri-
ſcas juris regulas non temere deſerendas putemus. Inter
iſtas hœæc quoque nota eſt, quæ ex L. 3. de Conſtitutioni-
bus principum deſumitur: Privilegia, cum in præjudici-
um concedentis tendunt, latiſſime ſunt interpretanda,

Scimus, veritatem ejus & uſum a nonnullis, quorum do-

ctrinam & ingenium magnopere ſuſpicimus, in dubium
vocari. At, ut ingenue ſententiam noſtram dicamus,
ratio-

—
rin
n
.
tem

Ader⸗

ee

Nr ⸗
vunde
gurt,
Robe
eſte
ſchet;

Neſedn.

4

Hemmu,
ar i⸗
lotet
utioni⸗
eiulcd⸗
ctund,
um (.
Gubium
canmds,
atie

SP. X. DE PRIVILEGII ro;

rationes, quas afferunt, nos quidem hucusque, ut ad partes
illorum accederemus, non permoverunt. Sed alio fortaſſis
tempore hæc latius exſequemur. In præſens id ſaltem pol-

licemur, nos antiquam receptamque ſententiam contra op-

pugnatores ejus publice in cathedra defenſuros eſſe. Id præ-
terea addimus, collegia juridica adhuc ſecundum illam pro-
nunciare. Quod factum fuiſſe recordamur in caſu, quo
princeps cuidam prædio neceſſaria ligna ex nemoribus ſuis
vicinis conceſſerat. Id privilegium miniſtri principis ad ligna
igni alendo neceſſaria, Brenn⸗Holtz, reſtringere conabantur.

At reſponſum fuit, eodem tigna quoque, das Bau⸗Holtz,

contineri. Ex eadem ratione Cti Helmſtadienſes menſe
Februario anni CIo CCXV. doctrinam Schilteri in Exere. ad
x. 1. §. 22. Iſqj. ſecuti, reſponderunt, immunitatem, quam
princeps cuidam generaliter ab omnibus oneribus tribuerat,
ita, ut ipſe partem ejus in ſe reciperet, late explicandam eſſe,
atque ad ea quoque onera pertinere, quæ poſt privilegium
noviter excogitata & introduéta, tempore autem privilegii
conceſſi prorſus incognita fuerant. Haben Koͤnigl. Majeſt.
das Guth H. gegen Bezahlung 1600. Rthl. von allen Landes⸗Be⸗
ſchwerden befreyet, wollen aber nunmehr die Conſumtions-Acci-
ſe davon bezahlet haben. Wiewol nun die privilegia immunita-
tis ſtrictiſſime zu erflaͤren, und ad non cogitata, dergleichen all⸗
hier die 10 Jahr hernach erſt eingefuͤhrte Conſumtions-Acciſe
auch iſt, nicht zu erſtrecken ſeynd; Alldieweil aber gegenwaͤrtiges

privilegium zu keines Menſchen Beſchwerung gereichet, indem der
Concedent die onera uͤber ſich und ſeine Nachkommen nimmt,

bey welcher Bewandniß ſelbiges nicht ſtricte, ſondern latiſſime zu
erklaͤren iſt, zugeſchweigen, daß ohne deß die Worte des privilegii
alſo eingerichtet ſeynd, daß man aus ſelbigen wohl ſiehett, wie der
Concedent auch die zukuͤnftigen onera, inſonderheit die Con-
ſumtions-Acciſe, darunter verſtanden wiſſen wollen ꝛc.
Zbm. I. „ IV.

106 MEDITAT. AD PANDECT.A
IV.
Princeps, qui privilegium indulſit, poteſt tamen alii ſimile pri-
vilegium concedere, licet prior privilegiatus inde aliquod
Jentiat detrimentum.
tſi non parum ſententiæ noſtræ obeſſe videatur allata
2Lex 3. de conſtitutionibus principum, quæ beneficia impe-
ratoris pleniſſime interpretari jubet; Nihilominus affirmare
non dubitamus, permittendum eſſe principi, qui privilegium
indulſit, ut tertio ſimile privilegium, etſi id aliquo detrimen-
to priorem privilegiatum afficiat, concedat. Fac ergo, prin-
eipem civi cuidam jus vendendi vinum ac cereviſiam ex pri-
vilegio dediſſe; fac etiam, civem illum hoc jus diu ſolum in
eivitate exercuiſſe. Nihil tamen oberit, quo minus prin-
eeps beneficium ejusmodi & aliis indulgeat. Quantacunque
enim latitudine privilegia principis interpreteris, eo usque
tamen illa extendenda non ſunt, ut poteſtatem ejus ſummam
& jura regalia, ad quæ etiam jus privilegia concedendi re-
fertur, imminuant. Tunc enim, cum privilegium quoddam
majeſtati principis aut juribus regalibus nocere videtur,
quantum fieri poteſt, reſtringendum eſt. Accedit, quod ne-
mo privatus, nedum princeps, facultati ſibi competenti re-
nunciaſſe præſumatur. Princeps itaque;, qui hoc caſu jure
ſuo utitur, licet inde lucrum aliquod priori privilegiato in-
tervertatur, injuriam non facit, arg. L. 2. §. 9. de Aqua &
aquæ pluv. aré. Atque ſecundum hanc ſententiam JCti Vi-
tembergenſes eum in modum menſe Jan. an. CIo IO CCXI. re-
ſponderunt: Will E. E. auf einem nahe bey der Stadt⸗Mauer
unter der Stadt Gerichtsbarkeit belegenen Platze einen Gaſthof
anlegen, und allda die Wirthſchaft durch ſeine Leute treiben laſſen,
ſchuͤtzet auch dieſerhalben ein vom Landes⸗Fuͤrſten erhaltenes Pri-
Vilegium fuͤr. Weil aber hierdurch denen in der Stadt befindli⸗
chen Gaſtwirthen groſſer Abbruch geſchiehet, ſo verlanget ihr,

t

me.
müre

rum

imnen.

Pr.

XPp

Imm in

Pr.
CCoqne
r
Cnnmen
end k.

oten

Gvoln.

tent K.

vali ſon
giato 1
Gua 6
ſCi V.
cCXI. e.
4,⸗Mas
Geſe
n lſe
tenes
dtbef
t ift,t

Sp. X. DE PRIVILEGIS8s,. 107

ſie ſolches zu verhindern befugt, zu wiſſen; Ob nun wol der eine
von dieſen Gaſtwirthen gleichfalls ein vom Landes⸗Herrn ihm ſub
hoc onere, daß er dafuͤr jaͤhrlich 90 Reichsthaler zur Fuͤrſtl.
Cammer zahlen ſolle, ertheiltes Privilegium anfuͤhret; Dieweil

aber dennoch kein privilegium dem Landes⸗Fuͤrſten, daß er nicht

andern eben dergleichen Pprivilegia ertheilen koͤnne, die Haͤnde bin⸗
det; So iſt E. E. einen neuen Gaſthof anzulegen, und daſelbſt
die Wirthſchaft durch ſeine Leute zu verſehen wol berechtiget.
Priwilegio, licet ſub onere conceſſo, jus alios probibendi
mneſſe non praſumitur.
. VI.
Privilegium, cui jus probibendi alios annexum, ultra
S pomœria extendi non debet.
unc, cum privilegium in aliorum præjudicium tendit,

ceſſare regulam ex L. 3. de Conſtit. princ. deſumtam,
atque ſtricte illud interpretandum eſſe, DD. fere omnes faten-

tur, propter L. 2. §. 10. G 16. Me quid in loco publ. & L. 4. C. L

de Emancipat. Quam ſententiam, quippe æquiſſimam, nos
quoque amplectemur, unoque & altero exemplo illuſtrabi-
mus. Fac ergo, conceſſum alicui privilegium cauponam in
civitate exercendi a principe eſſe, ſub gravi onere ſolvendæ
annuæ penſionis. An is propterea jus prohibendi alios,
ne ipſi quoque in ea civitate cauponentur, habebit? Non
putamus. Etſi enim privilegia oneroſa DD. communiter
paulo latius, quam gratuita extendant, tamen id tunc ſal-

tem verum eſt, cum de præjudicio concedentis, non alio-

rum, quæſtio eſt. Finge porro, tribui etiam illi cauponi
jus prohibendi, ne quis alius in civitate cauponetur.

108 MEDITTAT. AD PANDECUT.

An ex hoc privilegio impedire poteſt exſtructionem novæ
cauponæ extra pomeœria in loco tamen civitati prozxime? ad-
jacente & jurisdictioni ejus etiam ſubjecto? Non parum
ea res dubii habet, cum per L. 147. & 154. de Verborum
Ffignif. civitatis appellatio etiam ædificia continentia extra

EIurum complecti videatur. At hæ LL. de ſola urbe Roma

ſecundum L. 2. pr. de Verb. lignif. intelligendæ ſunt; ceteræ
autem urbes, ut Paulus ibi ait, muris fini iuntur. Iure quo-
que Germanico, ut Scbhilterus ad z. Exerc. 3. §. 8. oſtendit,
fuburbia diverſo j jure, quam urbes ipſæ, cenſentur. Igitur,
eum regula ſupra memorata de privilegiis in odium aliorum
vergentibus ſtrictiſſime interpretandis accedat, aſſerimus,
jus iſtud prohibendi ad cauponam extra murum ædificatam

extendi non debere. Atque ſic in-cauſa, cujus mentionem

in præcedente Meditatione fecimus, ab iisdem Ctis reſpon-

ſum fuit: Daß ein obgleich ſub graviſſimo onere gegebenes

Pprivilegium keines weges ein jus prohibendi wider andere, wenn

ſolches nicht ausdruͤcklich darinnen enthalten, in ſich begreifet;

Zudem in gegenwaͤrtigem Fall das jus prohibendi, wenn es
auch gleich dem Gaſtwirthe zukaͤme, bennoch, nach Art derer zu
der uͤbrigen Leute Præjudiz gereichenden Privilegien, ſtrictiſſime
erklaͤret, und keines weges auf die auſſer der Stadt⸗Mauer gele⸗

genen Orte erſtrecket werden muͤſte.
VII. 3

Privilegia, quæ monopolium & us probibendi alios continent,

Krictiſſime interpretanda ſunt.
VIII.
Po nundinarum non Water ſolemnes, die Meſſen,
comprehendit.

IX.
JFub Aelartor prædiorum nobilium & civitatum pagi illis
Jubjecti non zoagretenkamur. pri
Pri-

V
1.
un
run
On
terc
Gvo⸗
ndit,
inn
tu
us,
MaN
onenn
ehor.
ſbbenes
,Welin
Pit;
enn 6
Deer
Ctillne

Uer e

rivth

7

r.

SP. N. DE PRIVILEGIIS. 109

Privilegia, quibus jus prohibendi alios annexum eſt, odioſa
maxime atque propterea reſtringenda efſe oſtendimus-
Idem ergo de iſtis privilegiis dici debet, quibus monopo-
lium alicui indulgerur. N.- am monopolium quoque jus pro-
hibendi alios tacite continet. De odio autem monopolio-

rum vide tir. C. de Monopoliis. Quapropter cum collegium

opificum in civitate quadam privilegium obtinuiſſet, ut mem-
bris ſuis ſolis, in nundinis, auf denen Maͤrckten, certam mer-

cem vendere liceret, atque controverſia oriretur, an iſtud

privilegium ad nundinas ſolemnes, quæ ex conceſſione im-
peratoris quotannis in illa urbe exercebantur, pertineret, ne-
garunt ICti Helmſtadienſes, duplici ratione inducti. Prima
ex odio iſtiusmodi privilegii in detrimentum aliorum & im-
minutionem liberi commercii vergentis deſumebatur. Alte-
ra inde petebatur, quod nundinarum jus ab ipſo imperatore
civitati conceſſum omnibus quascunque merces importare &
vendere publice permitteret. Sed monopolii privilegium
princeps inferior dederat. Hoc itaque ſic explicari par erat,
ne beneficium ab imperatore indultum infringeretur. Vide
Strykium in uſu moderno Pandectarum tit. de Couſtitutionibus
principum §. II. Aliud exemplum regulæ, quod privilegium,
ſi monopolium ſapiat, & jus alios prohibendi contineat,
ſtricte interpretandum ſit, occurrit in reſponſo CtorumHelm-
ſtadienſium de menſe Martio anni clo lo ccxvVII. Obtinuerat
quis privilegium, ut ſolus in prædüs quibusdam nobilibus,
eivitatibus & monaſteriis equos & porcos caſtraret, ceteros-
que omnes ab exercitio hujus artis ibidem excluderet. Cu-
Piebat vero is hoc privilegium proferre ad pagos nobilibus
iſtis, civitatibus & monaſteriis ſubjectos. Quod tamen fieri
poſſe, negarunt Cti: Klaͤger muß ſein privilegium nicht wei⸗
ler, als die Worte und der Sinn des Porentiſſimi concedentis

gegangen, erſtrecken, ſondern vialmehr bedencken, daß alle derglei⸗

chen

110 MEDFTAT. AD PANDECT.

chen privilegia, welche das exercitium eines gewiſſen Rechtes
mit Ausſchlieſſung anderer Leute einem allein ertheilen, und alſo
ſpeciem monopolii involviren, ſtrictiſſime zu erklaͤren ſeynd.
Nun finden ſich zwar in des Klaͤgers Pprivilegio unterſchiedene
adeliche Haͤuſer benennet. Alldieweil aber derer den Beſitzern ſol⸗
cher Haͤuſer gehoͤrigen andern Doͤrfer keine Meldung geſchiehet,
auch dergleichen Doͤrfer nicht eben beſtaͤndig bey einem Hauſe
ſeynd, ſondern durch Theilung, Kauf und Tauſch veraͤuſert, und
an andere Haͤuſer gebracht werden; So ſeynd wir in dieſem Stuͤck
dem Beklagten beygefallen. Mit den Cloͤſtern und Staͤdten hat
es gleiche Bewandniß, als mit den adelichen Haͤuſern, daß nem⸗
lich unter dem Nahmen derſelben nicht ſo fort, ſonderlich in einer
materia quodammodo odioſa, die ihnen zuſtehende eigenthuͤmli⸗
che Doͤrfer verſtanden werden. Folglich hat auch dieſerhalben vor
Beklagten geſprochen werden muͤſſen. .
Privilegium a principe bereditario, qui poſtea regimen adebptus
, conceſſum & ipſum & ſucceſſores iphus obligat.
Solum principem privilegia tribuere poſſe, affirmant omnes.
Principem vero eum ſaltem intelligi, qui ſuperioritate
territorii gaudeat, ipſi ſupra in Specimine IV. Meditat. III.
faſſi ſumus. Nihilominus putamus, heredem quoque regni
vel principatus poſſe privilegia concedere, quæ, etſi tamdiu,
quamdiu privatus eſt, vim ſuam non exſerant, tunc tamen,
cum regimen adipiſcitur, valere ipſumque non ſolum con-
cedentem, ſed & ſucceſſores ejus obligare incipiant. Etſi
enim heres iſte filiusfamilias ſit, tamen & filiusfamilias, ſi hoc
patri non noceat, promittere poteſt, & ut promiſſioni huic,
ſimulac eam poteſtatem nanciſcitur, ſatisfaciat, obligatur.
Vide Gvotium de Jure belli & pacis lib. 2. c. 5. F§. 3. Subeſt
enim hic aliqua velut exſpectativæ conceſſio, quam jura na-
2 turæ

—
;R=WMU — — — — —. — — „ — — —¶ —

— —(—

—

ſees
ie

Grd.
cdebe
ſ⸗
ihe,
Hae
,U
en hot
gern⸗
einer

ſben w

Alepti
NN.

Olnes.

rioritue
tt. II
ne regt
tammdin
c tannen
urm cor.

nt. Ei

lorin Hu
oblignn
Obel
Ojvale
ule

Sp. X. DE PRIVILECGIW8. rIII

turæ & publicum permittunt. Sic reſponderunt Cti Helm-
ſtadienſes menſe F ebruar. anni cho' lo CCxV: Haben Chur⸗
fuͤrſtl. Durchl. glorwuͤrdigſten Andenckens zu der Zeit, da ſie noch

Chur⸗Printz geweſen, das Guth H. gegen Bezahlung 1600. Rthlr.

von allen Landesbeſchwehrden befreyet. Nachdem aber dieſelbe
verſtorben, weigern ſich jetzige Churfuͤrſtl. Durchl. das von Dero
Herrn Vater ertheilte privilegium zu erneuern, und wollen von

beſagtem Guthe nicht allein in Zukunft, ſondern auch von verwi⸗

chenen Zeiten, die Gefaͤlle bezahlet haben. Entſtehet alſo die Fra⸗
ge, ob angefuͤhrtes privilegium annoch beſtehe, und von jetziger
Churfuͤrſtl. Durchl. zu erneuren ſey. Wiewol nun der Conce-
dente zu ſelbiger Zeit jura ſuperioritatis territorialis nicht ge⸗

habt, ſondern nur Chur⸗Printz geweſen, alſo eigentlich keine Ppri-

vilegia, welche die Succeſſores im Churfuͤrſtenthum verbinden,

ertheilen koͤnnen; Alldieweil aber aus dem Inhalt des privilegii

deutlich erſcheinet, daß der damahlige Chur⸗Printz ſolches Pprivile-
gium nicht allein auf die Zeit, da er Chur⸗Printz ſeyn wuͤrde,
ſondern in perpetuum ertheilen, alſo ſeine Nachfolger in der

Landes⸗Regierung gleichfalls verbinden wollen, geſtalt er denn
nicht allein ſeine Nachkommen ausdruͤcklich nennet, ſondern auch
nachgehends, da das Churfuͤrſtenthum auf ihn gekommen, beſag⸗

tes privilegium dadurch, daß er den Impetrant bey dem Genuß
der gegebenen Freyheit gelaſſen, ſtillſchweigend erneuert, folglich
jetzige Churfl. Durchl. als Erbe und Succeſſor daruͤber zu halten

ſich nicht wol entbrechen moͤgen, da zumal in vielerwehntem pri-
vilegio nicht ſo wol ein ſchlechtes beneficium, als vielmehr ein

contractus oneroſus, der ſich allemal auf die Erben erſtrecket,
enthalten iſt, wie denn der Concedent das Guth bey ſolcher Frey⸗

heit zu vertreten, zu gewehren und zu ſchuͤtzen verſpricht; So hal⸗
ten wir dafuͤr, daß die dem Guth H. ertheilte Freyheit annoch be⸗
ſtehe, und von jetziger Churfuͤrſtl. Durchl. zu erneuren ſey.

XI. In

MEDTTAT. AD PANDECT.

XI.
Inter duo privilegia ſibi contraria antiquius præfertur.

Eduicdem, ſi inter duas leges pugna eſt, poſterior vincit
priorem. At aliter res ſe habet in privilegiis. Quia
enim hæc non debent vergere in perniciem & damnum alio-
rum L. 7. C. de Precibus Imp. off. L. 4. C. de Emancip. lib. L.
43. de Valg. & pup. ſubſtit, atque, ut Trentacing. I. Keſol.
tit. de Reſeript. & privileg. c. 7. n. 7. ait, clauſula, ſalvo jure
tertii, unicuique privilegio tacite ineſſe cenſetur, conſequi-

tur, Privilegium poſterius ſic explicandum eſſe, ut ſalvum

per omnia ſit prius, atque, ſfi i ambo ſimul conſiſtere neque-
ant, recentius cedat antiquiori. Atque ſic reſponderunt
ICti Helmſtadienſes menſe Martio anni c1o Io ecxvVII: Nach⸗
dem das von Klaͤgern erhaltene privilegium aͤlter, als des Be⸗
klagten ſeines iſt, ſo muß ſonder Zweifel dieſes letztere dem erſten in
den Stuͤcken, worinnen beyde zuſammen collidiren, weichen, in⸗
dem Koͤnigl. Majeſt. Meynung nicht geweſen, das, was ſe⸗ einem
bereits gegeben, einem andern zuzuwenden.

XII.

Princeps, qui ex gratiu ſæpius quid indulſit, propterea non
obligatur, ut in ſimili caſu hoc iterum indulgeat.

LeX eſt in municipio S, ne quis ſenator duo munera eo-

dem tempore gerat. At ſenatus, neglecta illa, cum
prætor in annum 1708. faciendus eſſet, ſyndico ſuo hoc
munus contulerat, &, ut a principe confirmaretur, impe-
trarat. Deinde anno 1710. eundem iterum eligit, iterum-
que principis confirmationem obtinet. Quo ſucceſſu au-
dentior factus adhuc anno 1712. eundem prætorem renun-
ciat

— — —
Se=ãs᷑ =çẽ — — —

=
=

I.

Vneit
dlo⸗
lihl.
70 jure
Nleg
lvum
neqe⸗
Weron
des e
ecni
e

echen ie

6 ſtena.

e
elt.

Unerd eo⸗
Ula, Cun
ſuo ho-
Ur, inpe.
t, jterun⸗

cceſti A.

en l

(4

mand durch dergleichen actus, ſo Gs bloſſer Guͤtigkeit verſtat⸗

SP. X. DE PRIVILECIIs 113

ciat eandemque principis facilitatem experitur. Tandem anno
1714. ter jam feliciter tentatam electionem quarta vice renovat,
principisque veniam expetit, ſed repulſam patitur. Tum vero
& ſenatus & electus ille de in juria ſibi facta queri, poſſeſſionem
aliquam obtendere & confirmationem quaſi jure ſuo exigere.
Interrogati igitur Cti Helmſtadienſes menſe Decembri anni
CIO IO CCXIX. & Februario anni cIo ο CCxv. fuerunt, haberetne
ſenatus & electus ab eo prætor jus confirmationem invito do-
mino extorquendi. Negatum hoc fuit. Namque benignitas
ſua nemini nocere;, nec jus aliquod contra eum facere, nec ad
conſequentia trahi debet L I41. pr. de Reg. juris. Et dispenſa-
tiones principis contra leges factæ, ceteræque conſtitutiones,
quibus alicui ſine exemplo ſubvenit, ad ſimiles caſus extenden-
dæ non ſunt §. 6. I. de Jure nat. gent. & civ. L. I4. de Legibus.
Et id, quod ex gratia fit, jus nullum tribuit L. 41. de Adq. vel
am. poſſeſ-. Quare & JCti communiter, principem, conceſſo
privilegio, juri ſuo non renunciare, perhibent. Vide Zieg-
lerum de Juribus mejeſtatis lib. I. cap. 12. J. 8. Sic itaque
reſponſum fuit: Wird zu wiſſen verlanget, ob der Syndicus
H. nicht ein Recht und Poſſeſſion, vermoͤge deren Fuͤrſtl.
Durchl. ihm die Confirmation zu ertheilen gehalten ſey, erlan⸗
get. Ob nun wohl derſelbe bereits zu dreyen unterſchiedenen
mahlen, als anno 1708. 1710. und 1712., da er gleichfals zum
Richter erwehlet geweſen, die Confirmation von Fuͤrſtl. Durchl.
erhalten, dieſemnach ein Recht und Poſſeſſion uͤberkommen zu
haben ſcheinet, kraft deſſen ihn Fuͤrſtl. Durchl. auch anjetzo, da
eben die vorigen Urſachen vorhanden, wiederum zu beſtaͤttigen
ſchuldig ſey; Weilen aber die Confirmation der vormals ge⸗
ſchenenen Wahlen aus bloſſer Guͤtigkeit erfolget, demnach dem
Syndico weder einiges Recht geben, noch den Landes⸗Fuͤrſten zu
abermaliger Confirmation verbinden kann, immaſſen auch nie⸗

Tom. I. tet

114 MEDTTAT. AD PANDECGIT.

tet werden, einige Poſſeſs erlangen kann, welches alles allhier
um ſo viel deſtoweniger Zweifel hat, da Fuͤrſtl, Durchl. in der
anno 1708, gegebenen Confirmation ihr ausdruͤcklich das Recht,
eine Aenderung zu treffen, vorbehalten, und anno 1710. daß
ſie es vor dieſes mahl bey der Wahl bewenden laſſen wolle, re⸗
ſcribiret; So hat der Syndicus durch die zu 3. mahlen erlangte
Confirmation kein Recht und Poſſeſſion uͤberkommen, ſondern
es ſeynd Fuͤrſtl,. Durchl. ihm die Confirmation zu verſagen be⸗
fugt.

COμR OE E A K I dA.

1. Privilegium in dubio præſumitur oneroſum.
Immunitas ab oneribus non ſolum ex privilegio, ſed
ex conſenſu reliquorum civium acquiritur.

3. Ad nundinas hebdomaclales inſtituendas Privlegio Dbus eft,

SPECIMEN XI,

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. TIT. IW.

INTERITPVPRIVIL
LEGIORVM

P VBLICE DEFENSVM
4
IOANNE HENRICO DE USLAR, Gesr. SAxX.

D. XXX., SEPIEMBR. ANNI CI9 I9 CCXIII.

I.

Vox Nachkommen in prwilegio poſita non quoslibet ſucceſſores, ſes
liberos tantum ſignifcat, adeoque privilegium, bis de-
Kcientibus, exæſpirat.

Solent

—
hie
N
ect
1 k.
kant
onden
rke

,d
Ophek⸗

1N

Glen

SP. NXI. DEINTERITV PRIVILECGIORVM. rII5

olent privilegia perſonalia interdum quoque auf die Nach⸗
S kommen privilegiati extendi. Ubi controverſia oritur,
quinam per die Nachkommen intelligantur, an liberi tan-
tum, ſeu deſcendentes, an vero heredes quilibet & ſingulares
quoque ſuceeſſores. Fac enim, rincipem civi vor ihm und ſeine
Nachkommen privilegium indulſiſſe, ſed in certis tantum ædibus

exercendum. Fac porro; has ædes tertio vendi. Poteritne

hic tertius privilegium exercere ? Ita quidem putabat ille,
duplicemque pro ſe afferebat rationem. Primum ajebat,

vocem Nachkommen latine ſucceſſores reddendam eſſe; ſuc-
ceſſores vero dici eos omnes, qui vel hereditario; vel ſin-
gulari jure rem accipiunt L. 7. & 8. de Jurejurando L. 1. §. 3.

Quod legatorum. Deinde ex C. 16. de Kegulis jur. in ſextoô
urgebat, beneficia principis ſic interpretanda eſle, ut per-
petua ſint, atque adeo ad quemlibet rei poſicſſorem trans-
eant. Nihilominus tamen contra emtorem iſtum ludica-
tum fuit, exercitium ſcilicet privilegii ad ipſum non perti-

nere. Nam quod ad vocem Nachkommen attinet, male illa

cceſſores vertitur,; cum ſucceſſores porius Nachfolger di-
cantur. Sed per Nachkommen intelliguntur poſteri. At po-
ſterorum appellatione liberos tantummodo contineri, ne-
quaquam incertum eſt, ur Modeſtinus in L. 83. §. I1. de Le-
gatis 3. inquit. Itaque interpretationi benigniori hic locus
non eſt, cum princeps, qui privilegium conceſſit; mentem
ſuam ſatis clare expreſſerit. Accedit, quod;, ſi interpre-
tatio hic locum reperiret; ea magis facienda eſſet contra
emtorem; cum privilegium iſtud in reliquorum civium de-
trimentum vergat adeoque ſtrictiſſime explicandum ſit per
notiſſimam L. 2. §. 10. 16. Me quid in loco puüblico. Ad-
jiciemus verba reſponſi a ICtis Vitembergenſibus ſuper hac
quæſtione menſe Octobri anni clo Io CcCXI. redditi: Haben
P 2 K. H. H.

—

116 MEDTTAT. AD PANDECT.

K. H. H. und ſein Eheweib von Ehurfbel Joann George dem an⸗
dern, glorwuͤrdigſten Andenckens, d ie Begnadigung, daß ſie nebſt
ihren beyder ſeits Nochkommen ſich des Brauens, Schenckens und

Aufſchuͤttens auf ihrem in L. liegenden Hauſe gebrauchen moͤchten,

erhalten, nachgehends ſolchen Brau⸗Hof an ihre Tochter A. E. D.

dieſe aber hinwiederum an W. C. I. mit allen Gerechtigkeiten und

Freyheiten uͤberlaſſen. Worauf derſelbe die Brau⸗Nahrung in die
12. Jahr geruhig fortgeſetzet, bis an. 1707. die Gemeinde, Vorſte⸗
her und Aelteſten zu L. dieſerhalben wider ihn Klage erhoben, auch
ein Urthel, daß er ſich des Brauens, Schenckens und Aufſchuͤttens
auch anderer denen vorigen Beſitzern ſeines Hauſes durch das anno
1699. exrtheilte privilegium geſtatteten buͤrgerlichen Nahrung zu
enthalten ſchuldig, erhalten. Dawieder W. C. I. Leuterung einge⸗
wendet, und nunmehr, ob er eine correctoriam zu hoffen, des
Rechtens belehret ſeyn will. Ob nun wohl die angefuͤhrte Begna⸗
digung nicht quf K. H. H. und ſeines Eheweibes Perſon reſtringiret,
ſondern zualetch auf ihre Nachkommen erſtrecket worden, alſo mehr
ein privilegium reale gꝗls perſonale zu ſeyn ſcheinet, und ſolches
uun ſo viel deſtomehr, d da die Urſach beygefuͤget wird, weil das pri⸗
egirte Haus denen ordindi- und extraordinairen Anlagen
Anterworfen, alſo daſſelbe hingegen nach Moͤglichkeit zu nutzen
nicht unbillig, im uͤbtigen des H. Tochter viel beſagtes Haus
mit allen Gerechtigkeiten und einem Brau⸗Hofe ſonſt zuſtehen⸗
den Freyheiten an W. C. I. verkaufet; Dennoch aber und die⸗
weil unter dem Worte Nachkommen, welches in dem Churfuͤrſtl.

Privilegio enthalten iſt, nicht jedwede ſucceſſores, ſondern le⸗

diglich die Deſcendenten verſtanden werden, dieſemnach erwehn⸗
te Begnadigung, welche ohne des nach Art aller einem tertio
zum Præjudiz gereichenden Privilegien ſtrictiſſime zu erklaͤren

iſt, unmoͤglich auf einen fremden und von H. oder ſeinem Weibe “
nicht herſtammenden Beſitzer des Hauſes erſtrecket werden mag,

hiernaͤchſt die dem Privilegio eingeruͤckte cauſa movens, nem⸗

lich

an
elſ
und
htn,
.D.
inde⸗
Vorfe⸗
,Cc
ttens
anIn
ing

Gee

n, N
Boonn
ringi
ſſon
ſos
es P-
Wlaget
nke
ſſtthen
d dee
urfhnf
rdeln

1

Sb. XI. DE INLERTITV PRIVILEGIORVM. TIIZ
lich die auf dem Hauſe haftenden Anlagen theils ziemlich general
und faſt alle Guͤther zu appliciren, theils das privilegium ſelbſt
oder des Concedenten deutlich bezeigten Willen nicht weiter ex⸗

tengdiren kan, endlich die H. Tochter dem I. ein mehreres, als
deſſen ſie vermoͤge des Privilegi befugt geweſen, bey dem Kaufe

nicht uͤberlaſſen moͤgen; So hat W. C. L. ſich keiner correcto-
ricæ quf ſeine eingewandte Leuterung zu getroͤſten.

II.

Privilegium porſonale ad certum prædium reſtrictun alienatione

ißius prædii non prorſus exſtinguitur, ſed gquieſcit.
Sepe privilegia perſonalia, eodem modo ut ſervitutes per-
ſonales L. 4. de Servit. præd. ruſt. L. 6. de Servitute legata,

ad certum aliquod prædium reſtringuntur, cujusmodi exemp-

lum in præcedente Meditatione attulimus, Nova vero hic lis
oritur, an per alienationem ejus prædii in extraneos Privilegi-
um plane exſtinguatur, adeo, ut, etſi ad priorem, qui illud
impetravit, redeat, tamen non reviviſcat. Ventilata fuit hæc
quæſtio in eodem, quem ante recenſuimus, caſu. Cum enim
emtor ædium privilegiatarum cerneret, ſibi uſum Privilegii
non permiſſum iri, revendidit illas venditori ſuo, uni ex libe-

ris ejus, qui pro ſe & poſteris obtinuerat Privilegium. Is ita-

que cum jus ſuum iterum exercere vellet, contradixerunt
ceteri cives, & objecerunt inprimis æ. 6. X. de Privilegiis,, in
quo pontifex ei, qui ſemel renunciavit juri & privilegio ſuo,

deinde ad illud reditum patere, negat. Sed, etſi hæc ita ſint,

tamen verius eſt, privilegium per alienationem iſtam non pror-
ſus interiiſſe. Privilegium enim perſe onæ aut familiæ conceſ-
ſum, non niſi exſtincta perſona aut familia exſtingui, certi juris
eſt. Neque renunciatio aliqua hic intervenit. Nunquam certe

in dubio, quem juri ſuo renunciaſſe, præſumendum eſt,

P 3 6. 2.

irs MEDITAT. AD PANDECT.

6.2. X. de HFenunciatione, niſi tal's ſit actus, ex quo animus renun-
ciandi manifeſto apparet. At ejusmodi actus non fuit franslatio
ædium in tertium. Quin potius venditores mentem ſuam de
conſervando privilegio ſatis declararunt, dum voluerunt; ur
illud ab emtore porro exerccretur. Quare fic reſponderunt
Cti: Wird ferner zu wiſſen verlanget⸗ ob P. R. H. welcher von

K. H. H. und ſeinem Weibe herſtammet, im Fall W. C. I. ihm ob⸗

beſagtes zu L. liegendes Haus wieder verkaufen ſolte, ſich der Brau⸗
Nahrung von neuen anmaſſen koͤnne; Wenn es nun gleich ſcheinet,
als ob die H. Nachkommen durch die einmahl an einen Fremden ge⸗
ſchehene Veraͤuſſerung dem ihnen zuſtehenden Rechte und privile-
gio tacite renunciürfet haͤtten, alſo ſich deſſen von neuen anzumaſ⸗
ſen nicht befugt waͤren: Dieweil aber dennoch renunciationes in
dubio niemalen zu præſumiren ſeynd, dieſemnach die H. Nach⸗
kommen dadurch, daß ſie ihr Haus an I. verkaufet, ſich des ihnen
daran zuſtehenden privilegii keinesweges gaͤnzlich begeben, noch
ſolches aufgehoben; So iſt P. R. H. im Fall ihm W. C. I. das
Haus verkaufen ſolte, ſich der Brau⸗Nahrung wieder zu bedie⸗
nen wohl berechtiget.
Privilegia, ad beneplacitum indulta; morte concedentis non
ex ſpirant; niſi a ſucceſſore expreſſe revocentur
Qbtinuerat eques quidam Saxonicus aà Joanne Georgio III.
ͤ Electore beneficium; mandato comprehenſum; quo
fiſci adminiſtratores illi quotannis, bis auf weitere Verord⸗
nung, penſionem exfolvere jubebantur. Mortuo Electore
hi; qui ærario præfecti erant; penſionem promiſſaam ſolvere
continuaverant. Tandem vero, recte inſpecto privilegio,
hon ſolum inpoſterum quidquam ſolvere recuſabant, ſed
Pfeteritorum queque annorum penſiones tanquam indebi-
tas

X

—

n.
to
nde
I
Erhnt
c⸗
eſn
lwile⸗
inaß⸗
hten
n ſc⸗
C.LN
u bade

Utit
orgo I
Im, d
Duch
Delok
mn COren
tirſegt
bant; 1
D

—

SP. XI. DE INTERITV PRIVILEGIORVM. TI9

tas repetebant. Scilicet ajebant, beneficium hoc bis auf wei⸗
tere Verordnung conceſſim precarium ſive, ut jus canoni-
cum loquitur, ad beneplacitum eſt. Itsque morte coneeden-
tis ſine uila revocatione ſucceſſoris exſpirat L. 4. Locati, &. 5.
de Reſeriptisi in ſexto. Non parum hæc turbaverant equitem,
qui proinde ad Gtos confugiebat, ab iisque conſilium, quo
ſe adverſus Ppræfectos fiſci tueretur, expetebat, Res difficilis
videbatur. Nam et citatæ leges vehementer obſtabant, &
Doctores plurimi opinionem illam, quod privilegium ad
beneplacitum indultum morte indulgentis exſpiret, defende-
bant, inter quos eſt Hynckerus de Beneplacito Decg. 2. G. 4. V,
2. Sed pervicit tamen contraria ſententia, pr ivilegim videlice
hujusmodi ad beneplacitum conceſſum non interire, niſi a
ſucceſſore revocetur, ſed tacita hujus voluntate continuari.
Ita enim Ulpianus: in L. 8. §. r. de Precario: Quod a Litio,
inquit, precario quis rogavit, id etiam ab beredè ejus Pprecario
babere videtur. Ergo & a ceteris ſucceſſoribus habere quis preca-
rio videtur. Idem & Labeo probat &α adjicit, etiam 1 ignoret
gui⸗ beredem. Zuamen videamus, quale ſit, ſi a me precario roga-
veris, ego am rem alienavero, an precarium duret, re ad ali-
um translata?“ Et magis eſt, ut, ſi ille non revocet, poſſis inter-
dicere, quaſi ab illo precario babeas, non quaſi a me. Idem
ſentit Celſus in L. 12. §. 1. ge Precario. Nec obſtat nobis
ratio, quam communiter afférunt, quod is „ qui moritur,
velle deſinat. Etſi enim omnino defunctus velle dici non

poſlit, attamen nec nolle dici poteſt, cum ſit medi ium ali-

quod inter vVelle & nolle. Igitur neceſſe eſt, ut heres, qui
perfonam defuncti repræſentat, utrum velit an nolit, ex-
preſſe declaret. Sed quid reſpondebimus ad eas, quæ ſupra
nobis objectæ fuerunt, leges? quidem Legem 4. Locçati fa-
cilius removebimus, ſi eam ex E. 8. §. I. & L. 12. §. 1. de Pre-

ario ſic explicemus, ut dicamus, conceſſionem ad- benepla-

citum

120 MEDTTAT. AD PANDECUT.

citum tolli quidem morte, ſed neceflariunm eſſe, ut accedat
declaratio heredis, qua deficiente beneficium tacite conti-
nuatur. Verum c. 5. de Reſeriptis in 6. plus difficultatis ha-
bet, in quo ſolvendo multi jam laborarunt. Baro Enen-
ckelius de Privileg. Iib. 3. c. 2. n. 33. capitulum iſtud de pri-
vilegio non vero, juſto & perfecto accipit, ſed de quacuu-
que alia levi ac incerta gratia privata, non publica, quaſi
pPontifex conceſſionem iſtam reſtringere velit tanquam am-
bitioſam, ut forte ſub-& obreptitie impetratam. Sed
hanc Enenckelii reſponſionem facile refellit Hinckerus de

beneplacito Sect. 2. Oap. 4. §. 3. Aliter Scbilterus Ex., ad wm. I.

§. 31. rem explicat, dum capitulum iſtud ad pontificum Ro-
maänorum regulas, quæ cancellariæ vocantur & morte con-
ſtituentium ſemper exſpirant, reſtringit. Sed omnium opti-
ma eſt Bergeri in Ceconomia juris I. I. tit. I. §. 2 5. Concili-

atio, ex ipſis capituli verbis deſumta. Scilicet tunc, cum

Princeps vi auctoritatis & poteſtatis publicæ, quæ non mo-
ritur, alicui beneficium, adjecta iſtiusmodi formula, tri-
puit, illud morte ejus non exſpirat. At, ſi appareat, eum
P

ad ſuam tantum perſonam refpexiſſie atque adeo privatam

quaſi liberalitatem exercuifie, tum beneficium iſtud ad ſuc-
ceſſorem in imperio plane non pertinet, ſed morte cence-

dentis, etſi revocotio non acceſſit, tollitur. Sed hoc ulti-

mum non præſumendum eft facile, niſi manifeſto ex verbis
Privilegii aPpareat. Ceterum non deſunt Cti magni no-
minis, qui nobiscum ſentiunt, &, privilegium ad benepla-
citum conceſſum ad heredes quoque tranfire, affirmant.
Præter memoratos enim Enenckelium, Schilterum, Berge-
rum ſunt quoque ex parte noſtra Gailius lib. 2 Obſ. 60. . 16.
ubi de uſu cameræ imperii teſtatur, nec non Kumelinaus ad
Aaream Bullam P. 2. diſſ. 4. F. I4. allique plurimi.

IV.

1. ded
rus e

Adn.I.

m Ro.

* (ON.

n .

coneit
n nn
Ulu, m.

E, eum

Pröten

SP. XI. DE INTERITIV PRIVILEGIORVM. 121

Cochuat privilegium in eo, gui ipſe contra illud peccavit-
Præcipuum nundinarum ſolennium ab imperatore conceſ-
*ſarum, quas vulgo die Meſſen appellant, privilegium eſt,
quod perſonæ ad illas commigrantes & merces non ſolum non
ea in urbe, in qua nundinæ habentur, ſed nec in ulla im-
perii provincia, per quam iter faciunt, detineri queant,

Alockio de Contributionibus cap. 3. n. 82. teſte. Peccaverat

Contra iſtud nundinarum jus mercator aliquis, cujus Zipffel
von Wechſel⸗Briefen p. 5'74. mentionem facit, atque merces,
aàa debitoribus ſuis ad nundinas Lipfienſes miſſas, Erfurti de-
tineri curaverat. Ar illi, ut arreſtum rebus ſuis impoſitum
ſolveretur, a magiſtratu Erfurtenſi facile obtinuerant, de-
inde vero, cum mercator, qui detinuerat res, Lipfiam ipſe
ad nundinas veniret, petebant, ut in carcerem conjicere-
tur atque infracti privilegii rationes redderer & pœnam ſu-
ſtineret. Tum ille privilegium nundinarum obtendere, quod
durantibus nundinis quenquam ſive ob debitum ſive ob de-
lictum cuſtodiæ mancipare vetat. At nihil illi hec excuſa-
tio profuit, ſed carceri incluſus ad intentatam accuſationem

reſpondere coactus, nec prius dimiſſus eſt, quam mulctam

graviorem ſolveret, ſumtusque omnes in judicium factos re-
ſtitueret. Rectiſſime profecto, ſiquidem æquitati convenir,
ut regula, quæ in L. 37. §. I. de Minoribus proponitur: Non
Kr excuſatio adverſus præceptæ legum ei, qui, dum leges invo-
cat, contta eas committit, etiam ad privilegia trahatur.

8 R

Privilegia per legem contrariam generalem ſupervenientem
non tolluntur.

12 di. I. Q Pau-

X
122 MEDITAT. AD PANDECT.
Pancis ſententiam noſtram de quæſtione, an privilegium
per legem contrariam ſupervenientem tollatur, propo-
nemus. Multum videlicet intereſt, quibus verbis lex ſit
concepta. Si generaliter, etſi omnium civium forte men-
