ligionem utramque &ualitas omnino ſervanda ſit. Huc usque
conſultor Duſſeldorfnenſis, cui ſic reſponſum fuit: Ad pro-
Poſitam in Præfixa ſcheda quæſtionem nos Decanus, Senior
ceterique ordinis juridici in academia Julia, quæ Helmſtadii
eſt, Doctores & Profeſſores, habito diligenti conſilio & una-
nimi conſenſu, ſic reſpondemus. Quæritur ſcilicet, an
princeps Auguſtanæ confeſſioni addictus in templa, quæ
catholici in ditione ejus anno 1624. ſoli poſſederunt & ad-
huc poſſident, exercitium ſuæ religionis ſimultaneum in-
troducere poſſit. Allegabit ſine dubio pro ſe princeps
ipſe evangelicus Per introductionem coexercitii ſuæ re-
ligionis in templa a catholicis poſſeſſa nihil juris his dece-
dere, dummodo ſacra eorum haud turbentur, ſed coex-
ercitium iſtud tali tempore, quo catholici templa non fre-
quentant, inftituatur. Provocabit deinde ad ſententiam
2 Commit ſiarüs Cæſareis anno 1I65I. in cauſa Abhatis
Corveyenſis contra civitatem Hœxteram latam, quam
Kittmeyer in Vindiciis juris reformandi c. I. ſect. 2. & Au-
Sgor MWeditationum ad Inſtrumentum Pacis Spec. 4. D. 664.
exhibent; quo præjudicio facultas introducendi coexercitii
ſtabiliri atque paragraphut 31. art. 5. Pacis CQnabr. authentice
& uſualiter explicari videtur. Verum enim vero, quæ ex
Parte catholicorum afferri Pofſunt, argumenta plus fere
ponderis habent. Namque primo pro ipfis eſt dictas

§. 31, &, qui cum eo conjungi debet, §. 32. qui omnia tam
, quod

r.
.
ne.
ier.
A⸗
Dſet
rf.
Eade
pre.
enior
ſtadii
un.
5
e

J.

incept
le 1e.
ece.
(der.
wonfte.

entam
Abbans

uan
& .
1. c

exereiil
lbentet
e
lus kee
unintn
Gl

SP. XXIII. DE IVR. PRIN. IN RES SACR. ETEC. &c. 2 1

quod ad catholicos, quam proteſtantes in eodem, in quo an-

n0 1624. fuerunt, ſtatu relinqui ſimpliciter juber. Neceſſe ita-

que eſt, ut & poſſeſſio illis, qui ſoli eam habuerunt, relinqua-
tur. Deinde per introduétionem coexercitii ſeu compoſſeſſi-
onis revera turbatur poſſeſſio ejus, qui ſolus hucusque rem
tenuit, & jus ejus imminuitur, arg. ZL. 3. §. 5. Je Acquir. vel
amitt. poſſeſſ. Berger. P. I. Keſponſo 300. n. 7. Igitur dici non
pBoteſt, catholicis per eam præjudicium non inferri, cum hoe
ſatis præ judicii ſit, quod dimidium jus ſuum amittant, & præ-
terea fieri nullo modo queat, ut per coexercitium non aliqua
moleſtia afficiantur, ipſorumque cultus divinus, quem, cum
ſoli eſſent, quovis momento celebrare poterant, ſubinde
impediatur. Porro ſententia Comiſſariorum Cæſareorum in
cauſa Corveyenſi lata jus facere nullum poteſt, cum ea ab ipſis,

Dpro quibus hic allegatur, proteſtantibus tanquam nulla im-
PTO 8 4

pugnetur. Docer enim Auctor anonymus Tractatus Juris publi-
ι de Statuum Imperii Romano - Germanici jure reformandi ſeu
Eraminis Vindiciarum Rittmeyeriana rum cap. I. parte 4. po-
ſit. 3. ſententiam iſtam non ab omnibus Commiſſariis, ſed
à Moguntinis ſaltem & Fuldenſibus, neglecta Concommiſ-
ſariorum Brunſuico-Luneburgenſium & Oldenburgenſium
proteſtatione;, pronunciatam fuiſſe, atque Directores cir-
euli Saxonici inferioris per litteras ad Imperatorem datas,
quas idem Zuctor ſub littera F. p. 230. exhibet, irritam eam
declaraſſe. Et quamvis Auctor Meditationum ad Inſtrum.
pacis ex ignorantia forte harum, quas modo memoravi-

mus, circumſtantiarum decretum iſtud pro juſto & valide

venditarit, ipſe tamen doctrinam de ſimultaneo religionis
exercitio in templa ab una parte ſolum poſſeſſa introdu-
cendo vehementer improbat magnaque contentione explo-
dit in Specimine IV. p. 5§57I. Porro ipſi principes proteſtan-
tes exercitii hujus ſimultanei introdustionem tanquam KW
ribug

2–

232 MEDITAT. AD PANDECT.

ribus & paci imprimis Osnabrugenſi contrariam damnant.
Ita enim Baro de Wylich in Bœzelaer, Regis Prufliæ lega-
tus, totius corporis evangelici, à quo poteſtatem hanc ac-
eeperat, nom ine apud Auctorem der voͤlligen Religions-Negotia-
tion eines ſaͤmtlichen auf dem noͤch fuͤrwaͤhrendem Reichs⸗Tage zu Re⸗
gensburg verſammleten hochloͤblichen evangeliſchen Corporiy bey Sr.
Churfuͤrſtl. Durchl. zu Pfaltz N. 22. p. 62. ſcribit: Die angemaßte
und durchgetriebene Introduction des ſimultanei catholici in al⸗
len Kirchen der Reformirten ſtreitet directo wider den §. 31. des
fuͤnften Articuls, wo es heiſſet, es ſollen die Unterthanen bleiben und
gelaſſen werden in poſſeſſione omnium dicto tempore in po-
teſtate eorundem conſtitutorum templorum cum omnibus
pertinentüs &c. uud zwar, welches aus dem immediate
vorhergehenden, in Kraft der Worte: Nec minus ma-
neant &c. zu widerholen, quatenus illa dicto anno poſie-
derunt vel in poteſtate habuerunt. Nun iſt ja gantz un⸗
leugbar, daß die Unterthanen in der Pfaltz ante motus
Bohemicos ihre Kirchen, Schulen, fundationes, hoſpi-
talia, und dergleichen, wenn von dem quatenus die Frage,
privative und allein genoſſen; ingleichen, daß ſie nach
dem Weſiphaͤliſchen Frieden in dieſelbe auf eben ſolche Weiſe
reſtituiret worden. So kan dann der lange Zeit poſt fa-
Qam reſtitutorum ſupervenirende catholiſche Landes⸗Herr
das ſimultaneum ſeiner Religion in ſothane Kirchen nicht
einfuͤhren, ſondern ſie die Unterthanen muͤſſen ſolche billig hin⸗
fuͤhro auch allein ſo lange behalten, donec de religione
chriſtiana vel univerſaliter, vel inter ſtatus & ſubditos
mutuo conſenſu erit conventum. Quam declarationem
ceterorum principum & ordinum proteſtantium legati
per literas ad legatum Pruſſicum datas, quas idem Au-
Bor der KReligions- Negotiation Num. 27. p. 100. exhibet,

non ſolum generaliter comyrobarunt, ſed ipfi in alio
ſeri⸗

α

An,
.
⸗
Ctir.
De⸗
nohe
n
1. N
urd
in po.
wüb
medlate
us m.
Pole.
nt n
otn
hoſh
Feher
ſe na,
Po Er

des mon

chen ſch

HilgH

telgon
ſubat
laratoorn
um Ngti
ilen4
.. erhen

n 1
ſ

SP. NXIII. DE VR. PRINCIP. IN RES SACR. & ECCL. 233

ſcripto, quod ibidem num. 28. p. 101. extat, repetierunt & co-
Pioſius deduxerunt. Denique camera imperi apud Deckhe-
rum in conſultat. forenſ. Iib. I. part. I. C. 38. n. 21. duabus vici-

bus mandata de non contraveniendo inſtrumento pacis adver-

ſus ſupremum territorii dominum coexercitium religionis ſuæ
noviter adſumtæ in templo, ipſi quidem ſine exceptione ſub-
jecto anno vero vigeſimo quarto uni ſeli dicato & uſurpato,
urgentem decrevit. Quapropter cum per Pacem Osnabr. art.
5. §. I. inter utriusque religionis principes & ſtatus exacta
mutuaque æqualitas ſit introducta ita, ut, quod uni parti ju-
ſtum eſt, alteri quoque ſit juſtum, non videmus, quomodoô
princeps aliquis ex Auguſtanæ confeſſioni addictis, qui huc-
usque principibus catholicis ſimultaneum religionis ſuæ ex-
ercitium in templa aà ſolis proteſtantibus poſſeſſa introducere
volentibus tantopere reſtituerunt, id, quod in aliis tanquam
juri contrarium damnavit, nunc ipſe facere, & quietam ac ſo-
litariam catholicorum poſſeſſionem turbare queat, niſi forſan
jure repreflaliarum facti ſui juſtitiam tueri velit. Huc usque
ICti Helmſtadienſes. Quod vero illi de principe evangelico
aſſerunt, in principe etiam catholico obtinet. Vide Lunigii

Europaͤiſche Staats⸗Conſilia P. 2. n. 389.

VI.
Poteſt princeps imperii templa a diverſæ religionis hominibus olim
poſſeſſa, ſed anno 1624. vacua & collapfa, occupare & vel ſuæ
religionis exercitio aſſignare, vel in uſus profanos
impendere.

Il quoque inter quæſtiones Ctis Helmſiadienſibus tunc
propoſitas erat, poſſetne princeps Auguſtanæ confeſſioni
addictus templa catholicorum anno 1624. collapſa pro exer-
citio ſuæ religionis reparare. Dubium forſan conſultor ille
ſfibi ex L. 73. pr. de Contr. emt. & §. 8. I. de Rerum diviſione
Zom. J. Gg ᷣð facie-

2 4 MEDITTAT. AD PANDECT.

faciebat, ubi locus, in quo ædes ſacræ ſunt ædificatæ, et-

iam diruto ædificio, ſacer & commercio exemftus manere
dicitur. Sed ad hoc ſic reſpondimus: Quæritur, an prin-
ceps Auguſtanæ confeſſioni addictus ea templa, quæ anne
1624. vacua fuerunt, occupare & pro exercitio ſuæ religio-
nis reparare poſſit. Et de his quidem templis certum no-
bis & indubium videtur, poſiſe ea a domino territorii pro
uſu ſuæ religionis occupari & reparari. Templa enim iſta
collapſa, quum cives alterutri religioni addicti nullum ſibi
in ea ex legibus publicis jus arrogare queant, non pro tem-
plis & rebus ſacris, ſed pro areis deſertis habentur, in qui-
bus omne jus principi ceu domino territorii competit per
claram diſpoſitionem Pacis Osnabr. art. 5F. §. 47. Poterir
ergo princeps eadem occupare & vel in uſum profanum
convertere, vel, quod magis pium eſt, religionis ſuæ ex-
ercitio, quod cives in religione diſſentientes impedire non
debent, deſtinare. Itaque putavimus, principem ex illis,
quæ ſupra memoravimus, civilibus juribus haud obligari,
cum ea per pacem Osnabrugenſem ſint ſublata. .

VII.
MWequit princeps partem redituum eecleftaſticorum, a diverſæ re-
ligionis bominibus anno 1624. poſſeſſorum, licet ſuper-
Nuam auferre.

ergebat conſultor ille Duſſeldorpienſis: dem princenn
1) Auguſtanæ confeſoni addictus reditus eccleſiaſticos ſuc-

ceſſive diminuit & exercitio ſuæ religionis & templis repara-

tis applicat. Quare quæritur, an reditus a catholicis 1624.
brivative poſſeſſos ex parte poſſit tollere & templis illis re-
paratis in futurum conſervandis, ſicut & exercitio ſuæ reli-
gionis applicare. Sicut enim exereitium ſuæ religipnis poteſt
introducere, && conſortes ſuæ religionis facere participes
tem-

—

—

α
er.
ere
din.
Aund
lg.
N no.
pro
n
im fhi
oten.
nqi.
der
Porent
ofanun
ſur er.
Cire non
er ils,
OMigntn

lineſſet.
ier.

n Printt
Nicol

lir

olei
ir U .
z u⸗ 4
7 no

1

reſtringendum eſt, præſertim cum ipli principes proteſtan
tes ademtionem bonorum, quæ fuperffua reputantur, in

SP. XXIII. DE IVR. PRINCIP. INRESSACR. & ECCL. 23

tfemplorum a catholicis 1624. Privative poſeſſorum, modo eatho-
liei in exercitio ſuo non turbentur, ita & reditus ſuberftuos, ſeu
ad exercitium catbolicum non neceſarios, ſuc religionis exereitio
ex jure guaſt epiſcopa li applicare poteſt. Nam ſubditis pure con-
ceſſum eſt exerettium religionis 1624. habitum cum annexis ne-
ceſſariis, non vero ſuperfinis, quc ſubſunt juri quaſi ebiſeopali,
quod non competit ſubditis, ſed ſoli domino terriztoriali. Ad quæ
ſie reſpondimus: Quæritur ſecundo, an princeps Auguſtanæ
confeſſioni addictus reditus a catholicis anno 1624. privative
poſtſeſſos ex parte tollere, & templis a ſe reparatis in futurum

conſervandis nee non exercitio ſuæ religionis applicare pofſſit.

Inter ea, quæ a principe evangelico pro aſſerenda ſibi hac fa-
cultate afferri poſſunt, argumenta præcipuum eſt, quod in pa-

ce Osnabrugenſi civibus exercitium religionis, quale anno

1624, fuit, cum annexis neceflarüs, non etiam ſuperfiuis,
conceſſum, ſuperflua autem diſpoſitioni principis, qui ex do-
Gtrina proteſtantium ſimul jura epiſcopi habet, relicta viden-
tur. Accedit, quod & jus canonicum in C. 3. X. de Eccleſtis &-
dificandig tunc, cum ecclefia aliqua nimis in reditibus abundat,
aliquos ex his proventibus tollere & in alius templi exſtru-

ctionem atque miniſtrorum ejus ſuſtentationem impendere.
permittit. At vero Pax Osnabrugenſis art. 5. §. 31. non ne-

ceſſarios ſaltem, ſed omnes reditus & acceſſiones iis, qui
eos anno 1624. poſſederunt, relinqui, & in §. 46. absque
ulla exceptione ſolvi jubet. Igitur nec ſuperflua illis adimi,
ſed liberæ ipſorum diſpoſitioni concedi debenr. Et jus iſtud
epiſcopale, quod principes proteſtantes ſibi adſcribunt, ex
jegibus publicis, imprimis ex ſæpe memorato art. 5. 8. 49.
itani-

ſcriptis, qduæ ad quæſtionem primam memoravimus, impro-

bent. Igitur eundem in modum ad hanc quoque, uti ad ſupe-
Gg 2 110-

236 MEDTTAT. AD PANDECT.

riotem quæſtionem, reſpondemus: Principem evangelicum
partem redituum a catholicis anno 1624. Pprivative poſſeſſorum
de jure tollere non poſie, niſi forte idem per repreilalias faciat.

VIII.
Princeps imperii evangelicus monaſteria in terris ſuis a catbolicis
anno 1624. poſſeſſa, ſed poſtea vacçue facta liberæ obi, ui
olim ſul'fuerunt, diſpoſitioni relinquere debet.
. . 2 .
Quærebat porro conſultor ſæpe dictus: KRes eo devenit cirea
certum monaſterium intercidentiæ & ruinæ totali Hortnv,:-
ut emortuis aut jorte inde emigrantibus religioſis quibusdamibi-
dem adhbuc reſiduis, Concilia jam eoncebta ſint a domino illo terri-
toriali monaſterium memoratum oceupandi. Quare quæritur (1)
an dominus iſte territorialis monæſterium memoratum caſu ſecu-
turæ intereidentiæ totalis religioſorum ibidem adbuc ſuperſtitum
poſſit occupare &α* Ser UMud diſponere, an vero proviſio bujus-
modi pertineat ad ſolum epiſcopum catholicum, ſub ecujus jurisdi-
cCtione dictum monaſterium ſemper fuit, prout videtur ſtatuere In-
ſtrumentum Pacis a. 5. §. 9. vel 26, (2) Fi vero religioſi iſti bauci
ſuperſtites omnes moriantur vel inde emigrent, & e horuim dis-
ceſſu monaſterium familia religioſa & ecoleſia oficiis divinis con-
Iuetis deſtituatur, adeoque ordo religioſus in iſto monaſterio ab
i, tio fundatus hoc modo plane intercidat, & e aliis monaſteriis
ejusdem ordinis, quorum non niſi duo vel tria in omnib us ditioni-
bus imperii reperiuntur, alii religioſi advocari & ſubſtitui non poſ-

ſint, vel ipfimet monaſterium illud deſertum ſubintrare nolint;
quæritur in his cireumſtantiis, guæ &α qualis diſpoſitio eirca hoc

monaſterium & ecleſiam ex inſtrumento pacis Rer: poſſit & debeat.
(3) Suppoſito, quod proviſiobujus monaſterii competat Nroho
an in ſub'ſtituendis religioſis ex alio ordine ad continuandum cul-
zum divinum primævitus fundatum a domino territoriali depen-
dJeat vel impediri poſpt. (4) Quid vero ſi dominus territorialis
nollet ſubſtitutionem novorum religioſorum permittere, ſed potius
vellet monaſtertum relinqui deſertum, asque dum totus ordo in
omnibus ſuis monaſteriis interciderit. Quoad (1) Sicuti monaſte-
rium, dum ordo in eo fundatus florebat, juxta obſervantiam anni
1624. erat privative ſub ſola jurisdictioné eccleſiaſtica epiſcopi, ita
em-

—
cutn
ru
Wat,

olen
beli

tciret
imnun
Aumii.
1. in.
Fiturſ
iſer.
heſitun
iſt
jlrlit
fuere
Mi jeuu
lin dir-
inis con⸗

herio d

tlinone
are nlin
toinerkt
ö.
Nbnnſt⸗
oiciiit
IerriteNN

elr Ali

eutimnitt

ONNtionie

gepiſeli,ß
Aeie 1,

SP. XXIII. DE VR. PRINCIP. INRESSACR. & ECCL. 237

ſemper poſtea ſub eadem manet, ſive ordo in ſuo flore maneat, ſive
intercidat. Inſtrum. Pacis a. 5. d. 9. vel 25. ubi terxtus babet: Nec
Auguſtanæ confeſſtioni addicti (KRatus) poſthac in habita (1624.)
poſſeſſione ullo modo turbentur, ſed ab omni perſecutione juris & fa-
&tt perpeiuo tuti ſint, doneo controverſiæ religionis compoſitæ fue-
rint. Quod §. ſequenti ſimiliter ſtatuitur pro catholicis. Ad (2) Si
ordo in monaſterio ille fundatus modo ſpecificato plane intercidat,
certum eſt, quod monaſterium illud non devolvatur ad dominum ter-
ritorialem, neg ab eodem poſſit occupari absque violatione pacis

Veſtphalicæ juxta jam dicta pro caſu intereidentiæ expreſſe inter

Ratus utriusque religionis conventa a. 5. §. 9. vel 26. ubi diſponitur,
quod in monaſteriis ſitis in territorio ſtatuum acatholicorum ma-
neant religioſi, quorum regulis primitus dicata ſunt: nec commu-
tentur in alios religioſorum ordines, niſi talium religioſorum orde
plane interciderit; tunc enim magiſiratui catholicorum liberum
eſto, ex alio in Germania ante diſſidia religionis exorta uſitato ordi-
ne novos religioſos ſubſtituere. Per hanc diſpoſitionem paciſcentes
utriusque religionis voluerunt conſenſu mutuo primo proſpicere
gloriæ Dei ſeu perpetuæ conſervationt ocultus divini, dum ſtatue-
runt, eundem per alios religioſos continuandum vel reſtituendum,
ſi per reli ioſos primaæ fonotloni Reri non poſſit; oun, volue-
runt Pro pteere religioſis primæ fundationis, quod, ſieut ſubditis
ſecularibus exercitium 1624. habitum manere debet, ita religioſis
pariter maneant monaſteria 1624. poſſeſſa, nec poſſint transferri in
aliorum religioſorum ordines quoounque prætextu, guamdiu etiam
pauci de ordine priore in monaſterio ſuperſtites ſunt, adeoque non
ſufciut intercidentia partialis, v. g. quod de 12. religioſis defece-
rint 6. vel 8. ſed requiritur totalis intereidentia omnium, ita, ui

uulli amplius ſuperſint religioſi, antequam alii de alio ordine in mo-

naſterium illud introduei & prioribus⸗defcientibus ſub'ſtitui poſſint.
Tertio proteſtantes ſoli ſibi voluerunt proſpicere a Jefuitis (con-
ſentientibus tamen in petitum ipſorum catholicis) apponendo con-
ditionem illam, quod religioſi ſubſtituendi deberent fuiſſe in Germa-
nia ante diſſidia religionis, & exeludendos Jeſuitas, quos in pro-
poſitionibus ſuis 1646., 10. Martii etiam nominatim expreſſerant,
Vide Anonymum acatholicum in Medit. ſup. Inſtrum. Pac. fol.
398. 7 401: Ji igitur juxta præmiſſa monſterium quæſtionis per-
1. 629 3 detus

238 MEDITAT. AD PANDECT.

petuo manet ſub jurisdiäti one epifcopi, & ordo prior plane in eodem

iercidat, nec velit aut non poſſit ex aliis monaſteriis ſuis religio-

ſos in eodem ſubſtituere, nil upereſt, quam quod defectus ile ſubple-
atur ab cge oto, Ner magiſtratu caibolicorum, ſab'ſtituendo reli-
gioſos ex alio ordine anute diſſidia religionis in Germania uſitato.
Pro ordine priore eſt favor, quod pottus ex ſulis monaſieriis reli-
gio os poſſit ſubſtituere, non vero obligatio, ſeu onus, qJuod debeat
Iul'ſtituere. Quilibet autem favori ſibi oblato renunciare poteſt,

duod tanto magis locum babet, Zi ſine ſuo gravi ineommodo id

præſtare non valeat, vel abſolute nequeat, gquum nemo ad im-
boſſibile teneatur, nec mens paciſeentium fuerit, religioſos illos
gravare. Ad ( 3) ſuüppoſito, quod epiſeopius in aliis altibus ju-
visdicionis eleſiaſticæ oirca boc menaſierium exercitis a domi-
no territoriali non dependerit, aut impediri potuerit, etiam cir-
ca Lune actum ſubſtitutionis novorum veligioforum ab eodem de
jure non dependet, quod ſpeeialiter diſponit Inſtrumentum Pa-
cis oirea bune caſum, dicendo: Liberum eſto magiſtratui catho-
licorum, novos religioſos ſubſtituere. Si ſit liberum; ergo non
debet poſſe impediri ab altero quocunque. Ad (4) hoc eſt ab ſur-
dumz & éontra intentionem paciſcentium. Si tamen monaſteri-
um &&* ecleſia debeant relinqui deſerta tanto tempore; quæritur⸗
an ergo cetera hona frugifera pariter ſint relinquenda deſerta &
ineulta? Si læc olc⸗ ſint, gquis habebit euram colendi? Qui-
bus applicabuntur fructus aunui?“ Gc. Sicut hac conſequentia
ſunt abſurda; ita & antecedens. Wec poteſt præſumi, paciſcentes
in Inſtrumento Pacis talia abſurda cogitaſſe, minus ordinaſſe, quo-
rum intentio non fuit, catholicos prolibere a cultura & frubtibus

bonorum ſuorum, ſed tantum aſſecurare ordinem in poſſèſzone

1624. babita, niſi bie ſponte renunciet, nolit, vel non poſſt, dein-
ce proſpicere Proteſtantibus a YTeſuitis, uti jam ſupra dictum. At
hæc ita reſponderunt [Cti Heimſtadienſes: Quæritur primo,
ſecundo & tertio, quid juris futurum ſit in caſu, quo monaſte-
rium aliquod ruinæ & interitui proximum intercidat, mortuis
vel forte emigrantibus religioſis ibidem reſiduis. Clara hic eſt
Pacis I'eſtpbhulicaæ in art. 5. 5. 26. junctis §. 31. & 32. diſpoſitio
ne quid ſcilicet ex juribus, quæ catholici vel evangelici anno
14624. habuerunt, immutetur. Quodli itaque monaſtertuud
iſtu

— SP. XNIII. DE IVR. PRINCIP. IN RES SACR. & ECCL. 2359
. .
e iſtud dicto tempore eceleſiaſticæ jurisdictioni & liberæ diſj poſi-
k. tioni e Piſe Copi catholici unice ſubfuit, nihil ex hac ejus poteſta-
lörcli te diminuendum eſt. Neque per interitum monaſterii res is
ſtn, alium ſtatum devenit, ſed jus iſtud, quod epiſcopo competüt,
iuic. extinctis licet religioſis, tamen in loco & ædificiis remanet.
lillu Igitur princeps id occupare aut diſponere de eo nequit, ve-
un rum Pati debet, diſpoſitionem hanc, quatenus jura ejus terri-
agig torialia non infringet a ſolo epiſcopo fieri. Hunc autem epi-
be in ſcopum limites in pace Osnabrugenſi circa diſpoſitionem ſeu
kurj. pProviſionem vacui monaſterii accurate ſervare oportet. Qua-
Adoni. Propter providendum eſt ante omnia, ut idem religioſorum
tiamelr. ordo, qui cœnobium anno 1624. tennit, in eo conſervetur.
eolen Quodſi tamen ordinis hujus religioſi, qui duo vel tria ſaltem
un lr in omnibus imperii ferris monaſteria habere dicuntur, vel ob
S paucitatem ſupplementum in monaſterium hoc vacuum mit-
ir. tere nequeant, vel etiam recuſent, quod eos poſſe dubium
nonaſeri. non eſt, tunc ordo ille religioſorum „ quoniam monaſterium
eritur: derelinquit, civiliter intercidiſſe, arg. L. 8. in in. C. de Omni
leſeria d ugro deſerto atque caſus in §. 26. art. V. expreſſus exiſtere vide-
endi tur, ut adeo liberum tunc ſit epiſcopo, ex alio in Germania
vnſſeſuenn ante exorta religionis diſſidia uſitato ordine novos religioſos
. nr ſimi pro lubiru ſubſtituere. Et quum epiſcopus in aliis actibus .
— 3 jurisdictionis eccleſiaſticæ circa hoc monaſterium exercitis
bge à domino territoriali non dependerit nec impediri Potuerit,
mnſeſpi etiam circa hunc actum ſubſtitutionis novorum religioſorum
1NN N ab eodem neque dependet neque impediri debet. Ad quæ-
Pritu pring ſtionem vero quartam reſpondemus, principem evangeli-
Gomonk cum, ſi ſubſtitutionem novorum religioſorum usque ad inte-
n,mnn, ritum integri ordinis, qui nunc monaſterium poſſidet, im-
ni pedire vellet, contra mentem pacis Weſtphalicæ facturum
en eſſe. Etſi enim ea tunc demum novos religioſos ſubſti-
6 uitn tuere permittat, cum religioſorum ordo plane interciderit,

' atta- H

*

240 MEDILAT. AD PANDECILI. ”
attamen jam ſupra oſtendimus, ordinem illum eo ipſo, quod
monaſterium derelinquit, civiliter interüſſe, & pro extincto
haberi. S=S

IX.
Monaſterium ab ordine religioſo derelictum epiſcopus, eui id ſab-
eſt, ſine conſenſu pontificis maximi ſeculariſare poteſt.
Suhpereſt ultima, quæ tunc propoſita fuit, quæſtio. Eam
ſic conceperat conſultor ille: Quæritaur an eveniente ali-
quando caſu intercidentiæ plenariæ illius primi ordinis in dicto
monaſterio, ordo ille non valeat vel non velit religioſos ex
aliis ſuis monaſteriis in monaſterio illo ſic evacuato deſerto

ſubſtituere, epiſcopus teneatur in eodem ſubſtituere religioſos ex

alio ordine? an vero poſſit domino illi territoriali ad redimen-
dam vexam eccleſiam & monaſterium cum annexis per trans-
agctionem cedere pro exercitio confeſſionis Auguſtanæ, vel er-
iam alteri ſeculari vendere & omnino ſeculariſare?“ Haæc omnia
epiſcopo per Inſtrumentum Pacis non probhibentur, quia dicitur:
Liberum eſto magiſtrautui catholicorum novos religioſos ex alio
ordine ſubſtituere. Si ſit liberum, ergo non eſt obligatorium,
quod debeat alios religioſos ſubſtituere, Jed, ſieut generaliter ele-
Rores, principes & ſtatus religionis utriusque bona ecleſia-
ſtica 1624. poſeſu retinere poſſunt, non vero retinere tenentur,
ſed poſſunt cum ſatibus religionis alterius circa illa tranſigere,
eaque permutare, vendere, cedere pro exercitio alterius religio-
nis, vel etiam ſeculariſare, absque eo; quod ſtatus religionis
alterius ſe talibus diſpofitionibus immiſcere aut eaidem impe-
dire poſſint, prout clare diſponit transactio Paſſavienſis §. Es

ſollen auch die jetzige Kriegs⸗Uebungen ꝛc. Pax religioſa §. 16. Dero⸗

wegen ſollen die Staͤnde ꝛc. §. 27. Nachdem aber ꝛc. Wec Inſtru-
mentum Pacis contradicit. Sic pariter in hoc actu ſpecifcoma-
net libertas epiſcopo circa monaſterium & eccleſiam illam pro lu-
bitu diſponendi, vel cedendo eandem pro exercitio religionis
al-

e
Juod
tinco

iila.
.
d. En
ienfe d.
mn di
gioſon en
6 beſen
igicſaren
redim.
Per nmu.
e, A .
Mar onni
iaduitur:
ſon ex gi
ligntoriun
heraliter d
one etelhir.
ere tepennn,
e aſenn
Heriur filg
Atus nlpn
otden ii⸗
wienſi 6

.. Ne Nr.

uſpevifttß-
rl⸗
m illen nn
iti⸗ ilgen

1.
N

SP. XXIII. DE IVR. PRINCIP. IN RES SACR. & ECCL. 241

alterius, vel etiam Jeculariſando. Pro clariore h rum intelligen-
tia notandum, quod inſtrumentum pacis boc loco concedat tres
Jfavores: primum epiſcopo, concedendo eidem libertatem diſpo-
nendi de monaſterio & eccleſia in talibus eireumſtantiis vaçcante
& deſerto. Secundus favor eſt pro religioſis primi ordinis ſeu
Jfundationis, quod monaſterium & eccleſia 1624. pofeſſa ipſis ma-
nere debeat, ſi erdo poſſit vel velit ex aliis monaſteriis ordinis ſui
religioſos in eodem collocare. Tertius favor eſi pro Proteſtanti-

hbus; quod ipfis invitis non poſſint in talia monaſteria introduci

religioſi novi, quorum ordo ante diſſidia religionis in Germania

von fuerit. Epiſcopus in favore ſuo ſeu libertate diſponendi non

poteſt impediri a Proteſtantibus. Religioſi & Proteſtantes favo-
re ſuo privari non debhent, eidem tamen libere renunciare per in-
ſRrumentum pacis non probibentur. Ad hanc conſultationem ſie
reſponderunt Cti noſtri: Quæritur, utrum in memorato
caſu, quo religioſi in dicto monaſterio degentes prorſus ex-
tinguuntur, & ordo ipſe illud deſerit, epiſcopus neceſſario
religioſos ex alio ordine ſubſtituere debeat, an vero tem-
plum & monaſterium cum annexis domino territorii per
transactionem pro exercitio religionis evangelicæ cedere,
vel etiam alteri ſeculari vendere & omnino feculariſare poſ-
ſit. Equidem his epiſcopi conatibus vehementer ſeſe non

ſolum evangelici ſed & catholici opponent dicentque, pa-

cis Weſtphalicæ conditores, dum articulum ſæpe memora-
tum inſeruerunt, non tam epiſcopi, quam potius utriusque

religionis & domini territorialis commoda ante oculos ha-

buiſſe, atque adeo conſtitutionem eorundem ab epiſcopo

ad amuſſim obſervari debere, præterea decretis concilio-

rum & pontificiorum alienationem & ſeculariſationem tem-
plorum & monaſteriorum ſeveriſſime interdici, neque, et-
iamſi ex juſta cauſa ſint, aliter ratam haberi, quam, ſi pon-
tificis conſenſus accedat, C. Ambitioſæ in Ekxtrav. comm. de
Tom. I. Hh Re-

„

242 MEDITAT. AD PANDECT.

Rebus eccl. non al. Verum enim vero catholiéorum objectio-
nibus facile ſatisfiet, ſi modo ſupponimus, transactionem il-
lam, per quam monaſterium domino territorii ceditur, in uti-
litatem totius eccleſiæ vergere, ut ſcilicet ulterior, quæ for-
te metuitur, vexatio redimatur, & aliæ conditiones proſicuæ
obtineantur. Hoc quippe caſu, cum evidens eccleſiæ utili-
tas id poſcit, alienatio illicita non eſt Clement. I. de Rebus ec-
leſ. non alien. Quin imo ſufficit ſola inutilitas, quemadmodum
Gonzalez. Tellez, in C. 5. X. de Rebus eccl. non al. & Cloſſa in
ſumma quæſt. 2. cauſa XII. loquuntur, ſeu magna incommo-
ditas, ut, quando res aliqua eccleſiæ multum incommodi &
moleſtiæ affert, vel longe diſtat & modici fruétus eſt. C. 8. §.
I. X. de Rebus eccl. on al. Molina de Juſtitia & jure Diſput. 468.
Conel. 2. Incommoditas vero ſumma vel ex eo, quod ipſe ordo,
cujus regulis olim dicatum fuit, id deſerat, ſatis colligitur. Ne-
que movere debet epiſcopum ſupra memoratum caß. Ambi-
tioſæ. Namque diu jam Engel de alien. bon. Eceleſ. aliique do-
Gores catholici oſtenderunt, capitulum iſtud in Germania
uſu receptum non eſſe. Quod deinde ad Auguſtanæ con-
feſſioni addictos & imprimis dominum territorii attinet, il-
li per exceptionem tua non intereſt facile repellentur. Non
enim videmus, quid vel evangelicorum vel domini territo-
rialis interſit, monaſterium illud ſalvis juribus territoriali-
bus in ſecularem transferri. Neque facultas hæc epiſcopo
denegari poteſt. Jam tum enim Transactio Paſſavienſis §. 9.

△

ſibi ſubjectis diſpoſitionem reliquerunt eamque ab evan-
gelicis quocunque modo impediri vetuerunt. Quæ liber-
tas deinde in pace Weſtphalica neque ademtaà neque im-

minuta, ſed potius confirmata fuit. Accedit, quod in

art. EV. §. 26. liberum magiſtratui catholicorum relinqui-

tur, novos religioſos ſubſtituere. Quod autem alicujuz⸗

pote

& Pax religioſa §. 16. & 17. Catholicis liberam de bonis

—SFSb. XXII. DE VR. PRINCIP. IN RES SACR. & ECCL. 243

e Poteſtati permittitur, id juris neceſſitati non ſubjicitur L. 40.
pr. qe udiciis. Quibus rationibus inducti exiſtimamus, epi-
ſcopum in monaſterium illud deſertum religioſos ex alio ordi-
Tiar ne ſubmittere neceſſario non debere, ſed id cum annexis vel
dete domino territorii per transactionem pro exercitio religionis
EUül evangelicæ cedere, vel etiam alteri ſeculari vendere & ormnni-
hut⸗ no ſeculariſare poſſe. Atque hæc eſt ſuper propoſitis quæſtio-
r nibus ſententia noſtra, juri & æquitati conformis.
en .
dls MEDITATIONVM AD PANDECTAS
ur AD LIB. I. TIT. VIII.
ipeon „DE
itur. N.
E RKEBVS ECCLESIE
liqed . ET

cnun PIORVM LOCORVM
dun ALIENANDIS

Iinnet
nmr N PVBLICE DEFENSVM
mdn lernd.
ue ehliß p.ß XI. MAII ANNI CIlo Io CCXIV.
avienſt
de ad t Solemnia, quæ jus civile & canonicum in alienationibus rerum
e 4 eceleſiaſticarum exigit, adeo ſtricte moribus non ſervantur.
lit, C ) erum eccleſiaſticarum alienatio, etſi tam jure civili,
rum teic quam canonico permittatur, tot tamen tantisque li-
katen A . mitibus, ſeu, ut Wovella 46. pr. loquitur, ſubtilita-
. . Hh 2 J tibus

1

244 MEDITAT. AD PANDECT.

tibus & obſervationibus circumſcribitur, ut, ſi factas olim ali-
enationes curate excutias, pauciſſimæ earum & fere nullæ ra⸗
tæ futuræ ſint. Requiritur enim I. ut vel extrema neceſſitas

vel evidentiſſima utilitas alienationem ſuaſerit, 2. ut præſul

vel antiſtes eccleſiæ eam propoſuerit, 3. ut integrum capitu-
lum ſeu omnes clericos ſuos convocaverit, 4. ut illi cauſam ac-

curate inquiſiverint, 5. ut ſingulorum ſuffragia exquiſita fue-

rint, 6. ut non ſolum majoris, ſed & per C. 5. A. de lus, quæ funt
. . . . N . . .
a prælato, ſanioris patris conſenſus acceſſérit, 7. ut clerici quo-

que inſtrumentum alienationis ſubſcripſerint C. I. AX. de his, quæ

hiunt a prælato, 8. ut pontifex Romanus ſeu apud nos princeps,

in cujus terris bona ſita ſunt, alienationem confirmaverit, 9. ut
patronorum & fundatorum eccleſiæ conſenſus ſit requiſitus,
10. ut publica ſubhaſtatio realem alienationem anteceſſerit
Auth. Hoc jus porrectum C. de Sacroſanctis Eccleſ. LI. denique
ut is, in quem poſſeſſio translata eſt, ſi forte illi controver-
ſia moveatur, liquidiſſime oſtendat; & juſtam alienandi cau-
ſam & omnes, quas enumeravimus, ſolemnitates adhibitas
fuiſſe, cum ſecundum DD. apud eſembecium Conſil. 59. n.
17. ſoli inſtrumento deſuper confecto fides non habeatur.

Tacemus cetera, quæ præterea aà Ctis ſine legum auétorita-

te requituntur, de quibus goannem Paponium in Corpore ju-
ris Francici Iib. I. tit. 13. arreſto 3. vide. Si quid horum in
alienatione rerum eccleſiaſticarum vel neglectum fuerit, vel
adhibitum quidem ſit, ſed ob lapſum temporis aut aliam
cauſam probari nequeant, totum negotium irritum eſt, &

res alienata revocatur. Quin imo Poſſeſſores nec præſcri-

ptione ſemper 40. vel plurium annorum tuti ſunt, ſi bona
alienata fuerint menſalia, ſeu, ut Linckius Comment. in
Decret. L. 3. tit. 13. §. 4. n. 5. diſtinguit, ad ſuſtentationem
prælati, abbatis;, epiſcopi, capituli vel eccleſiæ deſtinata.
Hac enim non niſi immemoriali tempore præſcribit, DD.

com-

7

SP. XXIV. DE REB. ECCL. & PIOR. LOC. ALIENAN. 245

—
nil communiter perhibent. Incredibile eſt, quantas hæc doctri-
len. na turbas excitet, quod per illam poſſeſſores prædiorum poſ-
eſie ſeſſione ſua, quam per C. & plures annos tenuerunt, exuan-
Drel tur. Ut, ſi unquam, hic certe locum habeat commune illud:
Capi Summum jus ſumma eſt injuria. Movit hæc conſideratio
Mlamer Ctos pios & εquitatis ſtudioſos, ut ſubinde de ſueto rigore
faee.⸗ quid remitterent, atque alienationes iſtiusmodi, etſi unum
e fit Alterumve ſolemne deeſſet, ſuſtinerent. Teſtatur hoc Ee-⸗
icl n ſeibecius, qui Conſil. 59. n. 23. Et bæc quidem, inquit, de ju- ”
i, u reſic ſe habent, guæ, ſi omnia ſervanda eſſent exacte, vix ulla
rincept maneret rata rerum eccleſiaſticarum alienatio. Quamobrem in re-
cri91 giis ſummisque curiis & ipſe cognovi, & ab aliis experientiſſimis
edniſim proagmaticis in ſecreto comperi, bæc non omnia ad amußim at-
Nbecelen tendi. Itaque Guid. Pap. deciſ. 594. n. 4. dicit, bic conſuetu-
l. Cenigte dinem attendi, quam non obſeure multis locis indigçat in illis cu-
ontrorer riis non tam ſerupuloſe exigere omnia. Ita puto, ireumſtantiis
andi c. bie plurimum in utramque pariem tribuendum, & tempori, ſi
lubitas quando diuturnitas intervenit forte temporis, guc voſſeſſorem
ſl. 9i. rueatur; olennitatum etiam eocleſiaſticarum bræſumtionem in-
bebenm ducat, etiam decem tantummodo annorum, & quando pa-
Raudvit⸗ tet, bonam in omnilus interveniſſe Rdem ne uidquam abtaum
in, Fraudulenter. WNWam, ut Fraudibus in eceleſiam Rrubtis obvi-
dhanmi andum I Ric eecleſta ,gquæ præcipue juſtiticg cultrix eſſè de-
Dlleint bet, injuriam aliis facere non debet, nec res bona Vide vendi-
räs ta propter minimam cauſam inemta ſieri debet. Eadem Caſpa-
6 ni ris AKlockii ſententia eſt, qui tomo I. Conſil. 35. n. 262. in
Wundd: alienationibus rerum eccleſiaſticarum iſtas juris canonici ſo-
edeee lemnitates ſemper & ubique ad amuſſim obſeivari debere,
im, I negat. Ipſi quoque doctores pontificii ſic ſentiunt, ut Z.
Cmm B. van Eſpen in Jure eccleſiaſtico univerſo P. 2. tit. 36. n. 39.
ſemminn ſeqq. oſtendit, Rebuffi, Zypæi, Tornetii, Stockmanni &
elie⸗ Eſe Maynardi ſuffragiis ſuffultus. Et Schilterus in Inſtitutioni-
