2. Lex ſtatuto contraria ſuperveniens an abrogat ſtatutum?
Negat jus canonicum in cap. 1. de Conſtit. in bto. Ait Ro-
manum in L. 3. §. 5. de Sepulcr. viol. Multi cum jure ca-
nonico faciunf. Nos Romano aſſentimus.

SPECIMEN IX.

MEDITATIONV M AD PANDECTAS
AD LIEB. d1 TIT. III.

CONSVETVDINE

PVBLICE DEFENSVM

JIOANNE HENRIGO WERLHOFIO

D. VI. SEPTEMBR. ANNI CIO 10 CCXIII.

Juc ſeriptum longe præſtantius eſt jure non ſeripto.
audat Berneggerus iu Quæſtionibus ex TZuacito deſum-

tis n. II2. jus non ſcriptum, longeque illud juri
ſeripto præfert. Quem alii ſecuti felicitatem reipu-
blicæ, quæ tantum conſuetudinibus gubernatur, mirifice
extulerunt, eam vero, quæ legibus regitur, illi longe

poſt.

,.

Nur.
d en
reipr.
mirife⸗

longe.

pof⸗

Sp. IX. DE CONSVETVDINNM„. 3y

poſtpoſuerunt & infelieem fere exiſtimarunt. At nobis contra-
rium verius videtur. Iraque non dubitamus aſſerere, mores ſine

jure ſeripto ad bene regendam civitatem non ſufficere, &

miſeras ſemper fuiſſe respublicas, quæ tantum jure non ſerip-
to uſæ ſunt. Namque I. jus non ſcriptum ſeu conſuetndina-
rium nimis eſt incertum ac varium, cum populi, quo nihil
eſt mutabilius, conſenſu & arbitrio nitatur. Vide L. 2. §. 3. Je
Origine juris ibi: incerto magis Jure g conſuetudine, quam per

Jatam legem. Vix ullam reperies conſuetudinem firmam &

conſtantem, ut, ſi penitius pauliſper inquiras, non aliquando.
actum contrarium in eadem civitate exercitum fuiſſe inveni-
as. Quodſi vero respublica ex pluribus civitatibus aut pagis
conſtat, nullus fere locus erit, in quo non ſingularis aliqua &
a ceteris diverſa conſuetudo obſervetur. Exemplum majores
noſtri, priſci Saxones præbebunt, de quibus compilator Spe-
uli Savonici lib. 3. a. 64. der Gegend iſt auch genug binnen dem
Herzogthum und Lande zu Sachſen, die ſonderliche Rechte haben
wollen & art. 42. Laßt euch nicht wundern, daß dies Buch ſo
wenig ſagt von der Dienſtleut Recht. Denn es iſt alſo man⸗
nigfalt, daß niemand ſein zum Ende kommen kann und mag.
Dann unter jeglichen Biſchoͤffen und Aebten und Aebtiſſinn ha⸗
ben die Dienſtleute ſonderliche Rechte, und darum kann ich hie
das alles nieht entſcheiden; & art. 79 : nach ihren ſonderlichen
Dorfrecht. Ut proinde in iſtis rebuspublicis, in quibus ex
moribus judicandum eſt, diverſas ſæpe & contrarias conſue-
tudines reperias, &, quam in præſens ſequi debeas, igno-
1es. Deinde z. ex iſta varietate & incertitudine fluit difficul-
tas probandi conſuetudines, quam, qui judiciis collegiisque

ridicis afſident, quetidie experiuntur. Nos certe pPauciſ⸗

ſima reminiſcimur exempla, quibus hi, qui conſuetudinem
probandam ſuſceperunt, probationem hanc feliciter ad fi-
nem perduxerint. Tum 3. jus conſuetudinarium eſt nimis
angu-

MEDITAT. AD PANDECT.

anguſtum „ &α— cum plerumque memoria faltem koimninum
contineatur, omnes diverſas, quæ in republica eveniunt,
controverſias complecti & decidere nequit. Igitur Occaſio-
nem aperit frequentibus litigiis, diſputationibus, fraudibus;,
& iniquis ſæpe interpretationibus atque arbitriis judicum.
Contra leges ſcriptæ , ut recte ajunt Romani adoleſcentes
apud Livinan lib. 2. C. 3. Tes ſur da & inexorabilis ſunt, ne-
que;, ſi in iis ferendis neceſſaria obſerventur, affectibus fa-
cile aut iniquis explicationibus & detorſionibus locum fa-
ciunt. Porro 4. leges, ſiquidem a juſto legislatore Profi-
ciſcantur, ſemper bonæ & & u& ſunt. Inter conſuetudi-
nes vero nunquam non aliquas reperias, quæ cum æquita-
te & ratione certent. Sæpe illæ non ratione introducuntur,
ſed errore obtinentur, ut Celſus in L. 39. de Legibus ait.
Exemplum iterum præbent Germani, quorum mores dum
recenſet Tacitus, multos refert peſſimos & iniquiſſimos, e. g.
de ſervis per iracundiam impune occidendis cap. 25. de lu-
dorum licentia & jure cap. 24. de rixis cæde & vulneribus
tranſigi ſolitis cap. 22. De Saxonibus autem noſtris in ſpecie
GCloſſator ad Spec. Sax. L. 3. u. 21. . 9. der Sachſen Gewohn⸗
heit, was dieſes Stuͤck anlanget, iſt ſeinther abgelegt. Denn,
als die ſich zum Glauben bekehrten und das Land beſetzten, da
lieſſen ſie allerley boͤſe Gewohnheiten fahren, welche wider Gott
waren. Denique 5. ipſe Ferneggerus gquæſt. 113. ceterique ju-
ris non ſcripti patroni fatentur, rempublicam malis moribus
infectam, in qua ſcilicet a morum innocentia ad vitiorum de-
clivia publice diſceſſum eſt (ubi vero locorum non eſt diſceſ-
ſum? Berneggerus addit) emendari aliter non poſſe, niſi per
ſcriptas leges. Cum vero, ut jam diximus, nulla unquam
civitas fuerit, quæ cum bonis non etiam improbos mores
receperit, nulla quoque respublica legibus ſcriptis carere aut
feliciter ſne illis adminiſtrari poteft.
II. In.

*

ne.
ll⸗
1.
kok.
uch⸗
ita⸗
or;
1s di
onn
Heg.
Ge l
nenbis
hete
che
Dun
9,/
, Gont
neſo-
gorbdus
unce⸗
liſel.
ni per
Inquan
mores
rereaut

I N

1

Sp. IX. DE CONSVETVDINY., 832

. II. *
Infelieitas rerumpublicarum, quæ tantum jure non ſeripto uſæ
ſunt, exemplis oſtenditur.

III.
Aureum ſeculum, quale veteres id deſeribunt, miſerrimum
Ffuit. .
eritas eorum, quæ in præcedente §. diximus, evidentius
apparebit, ſi ex hiſtorüs exempla earum civitatum, quæ
conſuetudinario ſaltem jure uſæ ſunt, cum iis rebuspubli-
cis, quæ leges latas habuerunt, conferamus. Illas enim in-
feliciſſimas ſemper fuiſſe, neque calamitatem earum prius de-
ſiiſſe, quam jus ſcriptum reciperent, manifeſtum eſt. Si a fa-
bulis ordiri vellemus, aureum primo ſeculum producen-
dum eſſet, de quo Ovidius Metam. lib. I.
Aureu prima ſata aſt ætas, quæ vindice nulo
Sponte ſua ſine lege fidem rectumque colebat.
In quo tamen aureo ſeculo, quemadmodum a Ppoëtis deſeri-
bitur, nihil animadvertimus, quod homini cordato placere
queat. Cui enim arrideat horridum illud & agreſte vivendi
genus, quale Juvenalis Satyra 6. deſcribit:
. - - —-- cufm frigida parvas
Præberet ſpelunca domos, ignemque laremque,
Et pecus, && dominos communi elauderet umbra:
Silveſtrem montana torum cum ſterneret uxor,
Frondibus & culmo, vicinarumque ferarum
Pellibus,
potanda ferens infantibus ubera magnis
Et ſæpe borridior glandem ructante marito.
Quippe aliter tunc orbe novo, cæloque recenti
Eivebant homines: qui rupto robore nati
Compoſitive luto nullos habuere paremei.

Zom. I. M aut

90 MEDIILAT. AD PANDECT.

auft quale Cvidius Faſtorum lib. 2. depingit:
LVita feris ſimilii, nullos agitata per uſus,
Artis adbue expers, & rude vulgus erat.
Pro domibus frondes norant, pro frugibus berbas,
Nectar erat palmis hauſta duhbus aqua.
WNullus anbelabat ſub adunbo vomene tauras,
Nulla ſub imperio tetna eolentis erat.
Wullus adbuc erat uſus equi, ſe quisque ferebat,
Ibat ovis lana eorpus amicta ſua.
Sub Jove durabant, &S corpora nuda gerebant,
Docta graves imbres & tolerare notos.
Wuibus recte conſideratis, profecto non cœtus hominum in
aureo ſeculo, ſed grex boum vaccarumque ſine cuſtode per
campos rudi petulantia diſcuriſſe videtur. Scilicet ignavum
otium frequentesque comeſſationes & compotationes om-
nem iſtius ſeculi felicitatem eflecerunt. Ita enim Heſiodus
—= — iel . rα α.⁰d Pelpag, ouoboα
Tégnoer in aNXh -

Abreiol. sXolot — —
& Cvidius in Metamorph.
Mollia Necuræ beragebant otia gentet.
Iſa quoqgue immunis raſtroque intacta, nee ullir
Saucia vomeribus per ſe dabat ommia tellus.
ec non Martialis in Epigr. 62. lib. 12. ad Saturnum:
Antiqui rex magne poli, mundique prioris,
Sub quo pigra quies, nec labor ullus erat.
Qale vitæ genus tantum abeſt, ut felix exiſtimari poſſit, ut
potius, ſi cum noſtro comparetur, longe deterius fit. Sed,
miſſis fabulis, ad Romanos veniemus. Hi mirifice ſub regi-
bus floruerunt, quamdiu ſcriptis ab his legibus uſi ſunt;
Dion. Hal. Antig. Kom. J. 5. adeo, ut Brutus, qui Tarqui-
nium

n in
der
Näxü
es 0.

Hihe

olib Il
ſt. del⸗
ſub ten⸗

Oinn

SP. IXNX. DE CONSVETVDINE. 91

nium Superbum exegit, ſi libertaris immaturæ cupidine prio-

rum regum alicui regnum extorfſiſſet, peſſimo publico id fa-
Qurus fuiſſet Livius I. 2. c. I. Sed poſtquam, ejectis regibus,

omnes horum leges abrogarentur, populusque Romanus, ut

Pomponius in T. 2. §. 3. de Origine juris ait, per multos an-

nos incerto jure & conſuetudine regeretur, infinitæ ſeditio-

nes exortæ, & graviſſimæ injuriæ plebi a patribus atque mu-
tuo patribus a plebe illatæ ſunt, donec, apportatis ex Græ-
cia legibus publiceque in XII. tabulis propoſitis, priſtina tran-
quillitas aliquantulum reſtitueretur. Idem Germanorum fa-

tum fuit, qui, quamdiu jure ſcripto caruerunt, inconditi,

feroces, jnhuman, turbulenti & impii fuerunt. Antiquiſſimis
certe temporibus Germanos non juberi, non regi, ſed cun-
S ex libidine agere. Tutor Batavus apud Zacitum Hiſt. I.
4. c. 76. & Pomponius Mela, eos jus omne in viribus habere,

rteſtantur. Et agreſte illud vivendi genus, barbari mores,
inaudita ſævitia, ignorantia ſupina, odium bonarum litera-

rum, turpis inertia & deſidia, perpetuæ comporationes & ce-

tera vitia, quæ Tacitus in libello de moribus Germanorum de-
ſcribit, tantum cordato lectori erga iſtud ſeculum horrorem

incutiunt, ut miremur, reperiri ſuperſtitioſos antiquitatis æſti-

matores, qui hanc majorum noſtrorum, ut ajunt, limplicita-

tem ament, laudent, ætatemque eorum non ſolum noſtræ
Præferant, ſed cum aureo ſeculo componant. At opus non
eſt, ut ad illa antiquiora tempora recurramus. Conſiderabi-
mus Germaniæ ſtatum poſt Caroli Magni obitum. Innume-
ras illa calamitates, bella, diſſidationes, latrocinia, mutationes
fuſtinuit, quamdiu ſingularum provinciarum & imperii to-
tius negotia, electiones, judicia ex uſu & obſervantia, non
ex legibus ſcriptis, adminiſtrabantur. Neque mutuæ illæ
injuriæ, continuæ invaſiones & pericula ceſſarunt prius,
quæcunque etiam medicinæ a Rudolpho Habsburgico aliis-
M 2 eE

92 MEDITAT. AD PANDECT.

que ſtrenuis & prudentibus imperatoribus afferentur, quam
Carolus IV. condita Aurea Bulla modum eligendi præſcri-
beret, deinde Maximilianus I. pacis publicæ leges promul-
garet & judicium Cameræ inſtitueret, & poſt hunc Caro-
Ius V. celebrem de criminibus eorumque pœnis conſtitu-
tionem ederet. Ex iſtis demum temporibus eleétio impe-
ratoris, quæ tumultaria olim & nunquam non ſanguino-
lenta ex uſu & conſuetudine fuerat, pacifica eſſe, privati
antea continuis injuriis & prædationibus de more Expoliti
tranquillitate frui, & judicia, quæ ex arbitrio & libidine ju-
dicantium in innocentes ſæpe iniquiſſime reddebantur, ju-
ſte ſecundum leges adminiſtrari ceperunt. Tandem, ſi flo-
rentiſſimas respublicas, quæ unquam fuerunt, reſpiciamus,
hæ ſcriptis legibus compoſitæ ſunt. Ebræis Deus ipfſe le-
ges dedit, Athenienſibus Solon, Spartanis Lycurgus,
quibus rebuspublicis neſcio, an ex antiquis aut hodiernis ali-
qua æquiparari poſſit.

IV.
Inter irrationabiles conſuetudines referuntur guoque
deriſoricæ.

Conſuetudines irrationabiles, etſi lapſu temporis memo-
riam hominum excedentis ſtabilitæ, tamen non obli-
gant. Sunt vero conſuetudines irrationabiles imprimis illæ,
Jqu& juri naturæ & divino repugnant, quarum exempla
in Conſtitut. erim. art. z18. inveniuntur. Præterea huc re-
ferimus arg. L. 14. de Conditionibus inſtitut. confuetudines
deriſorias, quæ ſcilicet nullam utilitatem habent, atque ta-
men incommodo homines afficiunt. Hæ etiam, quantum-
vis antiquiſſimæ, nullius momenti ſunt. Exempla hujus-
modi deriſoriarum conſuetudinum paſſim apud ſcriptores
exſtant, & ſæpe collegüs juridicis offeruntur. Non diu
eſt,

„
flo.
us,
dlee.
urgno,

Ins Al⸗

lie

emd-
n obl⸗
is de,
exen
Muc k
etucdines
tque tr.
Wantun-
2 huf
criptores

NoN N,

elt,

8bp. IX. DE CONSVETVDINE. 93

eſt, quod a [Ctis Helmſtadienſibus ſententia expeteretur in

cauſa diu magnisque ſumtibus agitata ſuper quæſtione, vVa-

leretne conſuetudo in collegio opificum recepta, ne quis ru-

bro cæruleove pallio uteretur. Ita, ſi Zeilero de decem cir-
culis Imperii Rom. Germ. tit, y. p. 3 30. credimus, Erfordiæ
mos eſt, ne quis, cui nomen Petrus, in ſenatum admittur.
Deriſoria quoque eſt conſuetudo nec toleranda, quam Her-
mann. Kirebn. de Rep. Diſput. 14. & Marquard. de Jur. Mer-

cator. ſingul. I. 3. C. 2. n. 32. Bergæ in N orvegia vigere me-

morant, ut in mercatorum collegio nemo recipiatur, niſi
plagas, balneum, ſuſpendium, fumum, uſtulationem, & ne-
ſcio quæ præterea tormenta perpeſſus. Poſſem, ſi anti-
quitates eruere in præſens animus eſſet, abſurdiores con-
ſuetudines afferre. Sed operæ pretium non eſt, ineptüs iſtis
diutius immorari-
Obſervantiæ collegiorum juridicorum non omnis auctoritas
detrabenda eſt.

Doctrina, quod in teſtamento parentum inter liberos, ſi extranez
perſonæ, per legatum aut fideicommiſſum quid relinquatur,
Juo teſtes ſint neceſarii, per obſervantiam recepta eſt.
Pleraque collegia juridica certas habent receptas ſenten-

tias, ſecundum quas, ſi caſus eveniat, pronunciare
folent. Eas obſervantiam ſuam vocant. Quam vocem u-

ftiniani auctoritas in §. 7. I. de Satisdationibus tuetur, ut
a ICto barbara dici non debeat. Qum vero plurium col-
legiorum obſervantia in aliqua juris quæſtione convenit,

tunc praxis communiter apellatur. Eam nonnunquam ².
rannizare, conqueruntur multi, & nos ipfſi quotidie expe-
rimur. Gratulamur igitur ſeculo noſtro ſtrenuos tyran-
A4 2 nici-

94 MEDITTAT. AD PANDECT.

nicidas, qui communes iſtas obſervantias de faſtigio, quod in-
juſte occuparunt, dejicere conantur. At cavendum ſimul
eſt, ne, quemadmodum populus Romanus poſt ejectos reges
in illorum legibus aut majores noſtri Cti auctoritatis Accur-
ſianæ pertæſi in gloſtſa fecerunt, bona cum malis ejiciamus.
Improbum profecto, obſervantiam ſtabilire, quando lex ad-
verſatur. At, cum illa vel ratio ejus dubia videtur, & quæ-
ſtio indicit, quæ in utramque partem diſputatur, uti plurimæ
ſunt in jure noſtro controverſiæ, quæ magnam utrinque pro-
babilitatem habent, tum ICtos decet, non deſultoria levitate
huc illuc vagari, ſed jus illud, quo civitas aut collegium rere
in ejusmodi caſibus uſum fuit, L. 37. dc Legibus ſive rerum
Perpetuo ſimiliter judicatarum auctoritatem L. 38. eodem in-
ſpicere, id eſt obſervantiam ſequi. Sed ais, cur non Potius
ICtis ex ſui animi ſententia, neglectis majorum opinionibus ſ
& obſervantiis, legem dubiam interpretari liceat. Multæ
nos, ne hoc licere illis putemus, movent rationes. Noluit
Juſtinianus hoc illis licere, qui in L. 37. de Legibus ex Calli-
ſtraro deſumra, in interpretatione legis IN PRIMIS inſpicere
jubet, quo jure retro civitas in ejusmodi caſibus uſa fuiſſet.
Adde L. 34. de Regulis juris, ubi ICtus ante omnia morem
fegionis ſequi, &, ſi hic non appareat vel varius ſit, ex æqui-
tate & arbitrio ſuo ſtatuere jubetur. Neque confultum eſt
reipublicæ, eam licentiam Ctis indulgeri. Nihil tam inte-
gritati judiciorum nocet, quam inconſtantia frequentesque
variationes. Eæ iſtam litium inter cives multitudinem & im-
mortalitatem efficiunt. Tota jurisprudentia noſtra, ut antea
dixi, referta eſt controverſiis nondum deciſis, quæ ſumma
veroſimilitudine in utramque partem diſceptari queunt. Ple-
rique autem homines acriore paulum ingenio præditi ad diſ-
ſentiendum Ppromti ſunt, & neſcio quibus ſtimulis incitantur,
ut, cum duæ illis diverſæ ſententiæ proponuntur, eam fere
pul-

In-
l
“
cur.
mn,
1l.
Gur.
me
Pro-
ltate
retro
ru
n in.
potin⸗

nibus

Nlre
Noluit
A.
lücere
filet.
motenn
A,
lum
ni.
teslle
n & In.

At antti

fummm:
at. Dl.
add
Citantun
eun ee

Ebſchaft mit Zuruͤckbehaltung von 450. Mark an ſeine Witwe

SP. IN. DE CONSVETVDINE. 9 5

pulcriorem putent, quæ nova videtur, & a recepta majorum
ophione recedit. Eveniet igitur, ut, ſi obſervantiæ omnem

auétoritatem detrahimus, eædem controverſiæ in eodem col-
legio pro diverſitate temporum, vel numero aſſeſſorum, in

hanc vel illzm opinionem propenſorum, modo ſic modo ali-
ter decidantur. Quanta vero hinc orietur confuſio, quantus
eontemtus in aliis hominibus erga jurisprudentiam noſtram
naſeetur, quæ incertitudo Juris „ quæ fluctuatio apud hos,
quibus litigandum eſt, orietur! Præſtat igitur in cauſis du-

biis, cum ſcilicet lex nulla in contrarium eſt, & rationes ma-

gni ponderis ex utraque parte afferuntur, in ea ſententia ac-
quieſcere, quam nos ipfſi vel majores noſtri ante probarunt
& in pronunciando obſervarunt. Ut exemplo rem illuſtrem,
celebris eſt controverſia de numero teſtium in teſtamento
parentum inter libros tunc, cum extraneæ perſonæ quid le-
gatur, neceſſario. Alii cum Schiltero Exerc. 38. §. 124- nullos

requirunt; alii cum Brunnemanno ad autb. Quod ſine C. de
T'eſtamentii n. I8. quinque deſiderant; alii denique cum Carp-
zovio P. 3. C. 4. def. 20. duos eſſe neccflärios dicunt. Nulla

eſt ex iſtis tribus ſententiis, quæ non veroſimilibus admodum
argumentis defendi queat. At in collegio Ctorum Helm-
ſtadienſum ſecundum poſtremam pronuntiatum fuiſſe, ex
volumimibhus rerum judicatarum a majoribus confectis appa-
Quapropter, etlſi Priores duæ non omni fundamento

deſtiruarir „ tamen illi, qui hodie collegio iſti aſſident ob-

ſervantiam non deſerunt, ſed adhuc menſe Auguſto anni
elo Lo CCXIII. duos teſtes neceſſarios eſſe, pronuntiarunt.
Eundem in modum ſuper fideicommiſſo univerfali in tali

teſtamento relicto menſe Decembri anni cIo Io CcCxv. re-

ſponderunt. Hat J. H. in ſeinem hinterlaſſenen Teſtament
ſeine einige Tochter zur Erbin eingeſetzet, derſelben aber, die

zu

96 MEDITAT. AD PANDECT.

zu reſhi tuiren anbefohlen. Weil nun dieſes Teſtament nur von
2. Zeugen unterſchrieben worden, ſo wird gezveifelt, ob es zu
Recht beſtehen koͤnne. Nun ſeynd zwar unterſchiedene Rechts⸗
Lehrer der Meynung . daß auch ein teſtamentum inter liberos,
wenn darinnen einer auswaͤrtigen Perſon was hinterlaſſen wird,

nothwendig 5. Zeugen erfordere. Alldieweil aber das contra-

rium, daß nemlich in ſolchem Fall 2. Zeugen genug ſeynd, de⸗
nen Rechten gemaͤſſer iſt, wie aus Gegeneinanderhaltung der
MWovellæ 107. c. I. ibi: coram teſtibus mit dem L. 12. de Teſti-
bus erhellet; So ſeynd die aͤuſſerlichen Solennitaͤten beſagten Te⸗
ſtaments richtig.

VII.
Praxis nullibi magis, quam in cauſis eriminalibus;

zyrannidem exercet.

. . . 2* — . „ 4
ncredibileseſt, quanta ſit tyrannis, quam in cauſis crimi-

nalibus praxis exercet. Nullus fere eſt in Conſtitutione

Carolina articulus, quem obſervantia, vel Carpzovii aucto-

ritate vel intempeſtiva miſericordia ſubnixa, non corrupe-
rit, in alium ſenſum detorſerit, aut etiam uſum ejus plane

ſuſtulerit. Hoc Augiæ ſtabulum ut quis purget & obſer-

vantiæ contra juris ſeripti ſacrilegam auctoritatem in juris-

Prudentia criminali exſtirpet, juſtum eſt. Sed huc usque

tyrannis illa inconcuſſa ſtat, & JCtos invitos ſæpe & reni-

tentes, ut obſequantur, compellit. Sic pœna famoſi libelli
in art. IIO. conſtituta nunquam infligitur, quia Carpzovius
de contraria obſervantia cum aliis teſtatur. Sic ultimum
ſupplicium articulo 162. in furtum tertium indiſtincte
ſtatutum fere nunquam adjudicatur, quod obſervantia

limitationes invexit, ut fur bis jam antea fuerit puni-
tus, & furtum quoque ultimum magni momenti ſit.

Porro, quidquid dicat articulus 130. pro veneficis non
haben-

d

Uum.
ginne
Aude.
rrupe⸗
pline
obler.
unk⸗
ge
Cteni.
Ilbel
Nrins
Umun
litue
erVanti
1 u.
i 6.
10
upen⸗

SP. INX. DE CONSVETVDINE. 97

habentur, nec pœnæ ibi conſtitutæ ſubjiciuntur illi, qui vene-
num propinarunt, ſi mors illud non ſequatur, ſed furor,
aut paralyſis, aut alius morbus gravis & ſonticus, ex ea ra-
tione, quod Carpzovius, verba iſtius articuli an Leib oder Le⸗
ben conjunctive contra nativam eorum ſignificationem accipi
debere, putavit. Taceo cetera, quæ obſervantia contra cla-
ras leges ex ſuperſtitioſo erga Carpzovium Doctoresque ce-
teros obſequio vel ex intempeſtiva miſericordia, quæ rebus-
Publicis longe, quam ſævitia, Pernicioſior eſt, introduxit.

VIII.
Won eſt ſemper neceſſe, ut conſuetudo ſpecifice proletur.

7

Communis eſt doctrina, conſuetudinem ſpecifice probarti,

hoc eſt, oſtendi debere, illum ipſum caſum, de quo
nunc controvertitur, eundem prorſus in modum alio tem-

Pore extitiſſe. Conſuetudo, inquiunt DD. apud Cothman-
num vol. 2. Reſp. 84. n. 25. non tantum plene eſt probanda,
ſed & in ſpecie ſpecialiſſima demonſtrari & probari debet.

Nos vero id ſemper neceflarium non putamus, ſed ſuffi-

cere credimus , ut conſuetudo in genere demonſtretur.

Rem optime exemplo declarabimus. Deceſſerat civis Mag-

deburgenſis, relictis fratrum unilateralium liberis & confoô-
brinis. Hi ſimul cum illis ad hereditatem admitti cupie-
bant, & fundamentum petitionis ſuæ in eo ponebant, quod
jus Saxonicum hoc caſu a Magdeburgenſibus receptum ſit.
Igitur hujus receptionis probatio ipſis imponebatur. Quam
ſic peragebant, ut primum generaliter per teſtes oſtende-
rent, Magdeburgi in ſucceſſionibus jus Saxonicum obſer-
vari, deinde exempla varia, inter quæ tamen id, de quo
nunc controvertebatur, non erat, rerum ſecundum jus Sa-
Xonicum judicatarum afferrent. Negabant adverſarii, acto-

TLem. 1. N’ res

. 7„

*

—.

98 MEDITAT. AD PANDECT.

res ſententiæ ſatisfeciſſe, quod ſpecifica probatio deficeret.
At Cti ſecundum eos litem dederunt. A toto enim ad par-
tem recte arguitur. Igitur is, qui jus, quo certæ ſpecies,
continentur, generatim receptum eſſe contendit, ad proba-
tionem ſingularum ſpecierum non obſtringitur. Vide Ber-
gerum de uſu actionum P. poſter. §. 10. Quamobrem ſic pro-
nunciatum fuit menſe Decembri anni cio 10 ccxvI: Es haben
Intervenienten beſcheinigen ſollen, daß in dem Falle, wenn des
verſtorbenen Mutter Bruders Kinder mit denen Halb⸗Geſchwiſter
Kindern bey der Erbſchaft concurriren, die Sache nach dem Sach⸗
ſen⸗Recht zu decidiren ſey. Nachdem ſie nun dieſe Beſcheinigung
gefuͤhret, ſo bemuͤhen ſich Klaͤgere, dieſelbe anzufechten, und füh⸗
ren unter anderen dawider an, daß eine Gewohnheit ſpecifice be⸗
wieſen werden muͤſſe, hingegen alle von Intervenienten beygebrach⸗
te Actus von dem gegenwaͤrtigen ganz unterſchieden, demnach zu
deſſen Behauptung nicht hinlaͤnglich waͤren; uͤberdies das Sach⸗
ſen⸗Recht, wenn es ja in alten Zeiten zu Magdeburg in Schwange
gegangen, durch die erfolgte Policey⸗Ordnung wieder aufgehoben
worden, aus welchen Urſachen es das Anſehen gewinnet, ob haͤt⸗
ten Intervenienten die ihnen auferlegte Beſcheinigung gebuͤhrend
nicht vollfuͤhret, und waͤren demnach mit ihrem Suchen gaͤnzlich
abzuweiſen. Alldieweil aber Intervenienten generaliter zu beſchei⸗
nigen uͤbernommen, daß das Sachſen⸗Recht in denen bey der Stadt
Magdeburg vorfallenden Erbgangs⸗ und andern Sachen eingefuͤh⸗
ret ſey, demnach implicite zugleich gegenwaͤrtigen caſum in denen
auf obberuͤhrte univerſalem obſervantiam gerichteten Artikeln be⸗
griffen, und ſelbigen abſonderlich beyzubringen nicht noͤthig gehabt,
hiernaͤchſt dieſe generale receptio juris Saxonici, was die alten

Zeiten betrift, aus denen Hiſtorien und Nachrichten uͤberfluͤßig be

kannt iſt, folglich die rechtliche Vermuthung, daß die Sachen im
alten Stande geblieben, und vielbeſagtes us Saxonicum in Er⸗ .
manglung einer deutlichen Abrogation noch heut zu Tage nelin

„

1dete
felne
ehetn
Meae
ſchenin
Uind

. gument.

SP. N. DE CONSVETVDINE. 99

ſey, erwaͤchſet, ferner aus ſo vielen von Intervenienten angezoge⸗
nen Urtheln, Beſcheiden, protocollis, atteſtatis actorum &c.

zur Gnuͤge erhellet, daß das Sachſen⸗Recht annoch beſtaͤndig zur

Richtſchnur in Entſcheidung der ſtreitigen Erbgangs⸗Sachen die⸗
ne, darwider denn Klaͤgere keinen einigen actum contrarium

beyzubringen vermocht, immaſſen ihnen auch die Einfuͤhrung der

Magdeburgiſchen Policey⸗Ordnung nicht zu ſtatten kommt, indem
darinnen zufoderſt auf jedes Ortes Willkuͤhr und Gewohnheiten zu
ſehen befohlen wird; So haben wir, daß Intervenienten dasje⸗
nige, was ihnen zu beſcheinigen obgelegen und ſie ſich angemaſſet,
zu Recht beſcheiniget, geſprochen.

IX.

Teſtimonium judicis conſuetudinem quidem non plene, ſed
tamen ſemiplene probat.

Tudici de conſuetudine teſtanti fidem non haberi, DD.
fere omnes dieunt, ex quibus nunc ſaltem Carpzovium
P. 2. C. 3. dej. 22. . 2. & Mevium P. 4. Mec. 2. memorabi-

mus. At temperanda eſt hæc ſententia merito, ob inſi⸗
gnem, quam judex omnis habet, fidem & integritatis opi-
nionem, de qua vide c. 6. X. de KRenunc. Scilicet non plene
creditur judici hoc in caſu, ſed tantum tamen, quantum
alii teſti. Facit itaque, ut loquuntur Cti, probationem ſe-
miplenam. Atque hæc ſententia in collegio Ctorum Helm-
ſtadienſium recepta eſt, ſecundum quam menſe Auguſto
anni cho 1o CCXIV. pronunciarunt: Klaͤgerinn vermeynet zwar,
es ſey die angegebene Obſervanz der Stadt Magdeburg noch
nicht erwieſen, indem zu ſolchem Beweis das obrigkeitliche Atte-
ſtat nicht zureiche. Wiewohl nun dieſe ſonderbare Obſervanz zu
erweiſen, das Raths⸗Atteſtat nicht hinlaͤnglich ſcheinet, ſo iſt doch
daſſelbe nicht ganz unkraͤftig und macht wenigſtens ein ſtark Ar-

N 2 X.

100 MEDITAT. AD PANDECT.

Solus uſus, niſi contradicto judicio ſirmatus, legem non tollit.
An deſuetudine ſeu non uſu lex tollatur, lis magna eſt in-
ter ipſos adeo tos veteres, ut ex L. 32. §. I. de Legibus
& L. 2. C. Quæ ſit longa conſuet. In quarum legum concilia-
tione ab innumeris DD. ante nos tentata in præſens non deſu-
dabimus: Poſſe tzmen eam optime fieri putamus, ſi dicas,
ſimplicem deſuetudinem non officere legi, ſed eam tantum,
quæ contradicto judicio firmata ſit. Vide L. 34. de Legibus.
Itaque cum quis aſſereret, legem publicam de confirmandis
Per magiſtratum tutoribus in Marchia Brandenburgenſi uſu
non ſervari, Cti tamen Helmſtadienſes, auctoritatem ejus
Propterea infirmatam eſſe, non exiſtimarunt, & ſic menſe
Martio anni clo 1o CccXIv. reſponderunt: Die Erneuerung des
Pfand⸗Rechtes auf 40 Jahr mag auf Seiten der Klaͤgere, wel⸗
che damalen unmuͤndich geweſen, nicht beſtehen, da diejenigen,
ſo ſich der Vormundſchaft angemaſſet, denen allgemeinen Reichs⸗
Geſetzen zuwider, von der Obrigkeit nicht confirmiret worden.
Und obgleich Appellanten, daß dieſes Recht in der Mark Bran⸗
denburg ſo genau nicht obſerviret werde, vorſchuͤtzen, ſo mag doch
eine ſolche non obſervantia, wenn Beklagte gleich dieſelbe, wie ih⸗
nen aber ziemlich ſchwer fallen wuͤrde, erwieſen, ein Geſetz nicht auf⸗
heben. Sic quoque in Saxonia lex eſt, ut decoctores flavum
Pileum ignominiæ cauia geſtent. Cujus legis in uſum dedu-
cGtæ exemplum, quantum ſeimus, non extat. Valeat ea ta-
men poteritque, ſi oceaſio obveniat, ea pœna infligi.

C OA O E Y A N I A.
I. Actiones pœnales, in duplum vel quadruplum jure Roma-
no conſtitutæ, in Germania receptæ ſunt, & quia nun-
quam abrogatæ, adhuc hodie valent. .
2. Ad conſuetudinem inducendam actus judiciales neceſſa-
rüi non ſunt. Nec obſtat nobis L. 34. de Legibus.
. SPECI-

n,

dis
uſun
us
le
Gd
e
en
eiche
rden.
rat⸗
ldoc
tſei⸗
Gtolß⸗
rodn
gedh
e l

Rom⸗
2 hun-

eceli⸗

PEYC.

8DP. XK. DE PRIVILEGEIIs. 101

SpECIMEN XMX
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. I. TIT. IV.

DE
PRIVILEGIILS
—1Y PVBLICE DEFENSVMrMr
4A B =
ALBERTO RIPER PALXOGEA—BRE MENSI.
pD. XXIII. SEPTEMBR. ANNI CID 10 CCXII.

I.
Ex privilegio, univerſitati conceſſo, ſingula ejus membra
actionem inſtituere poſſunt. .B
Iſt hæc controverſia in foro frequentiſfſima, an ſingula
membra ex privilegio, univerſitati ſuæ conceſſo, jus
agendi contra turbatores juris iſtius & infractores pri-
vilegii conſequantur. Non deſunt ICti magni nominis, qui
negantem ſententiam amplectuntur, neque rationes illis ve-
rofimiles deficiunt. Provocant imprimis ad L. 7. §. I. Quod

eujuseunque univerſitatis, in qua Ulpianus: Si quid, ait, uni-

verſitati debetur, ſingulis non debetur. Addunt L. 6. J. I. de Re-
rum diviſione. Quæ rationes tanti eſſe aliquando viſæ ſunf
celeberrimo cuidam collegio juridico, ut, cum civitas aliqua
jus prohibendi haberet, ne quis in ea novam cauponam in-
ſtitueret, ſingulos tamen cives jus iſtud exercere & exſtructio-
nem novæ cauponæ impedire poſſe, negaret, ſed actionem ab
illis motam repelleret. At rem accuratius conſiderantibus
verius & æquius videtur, ſingulis collegis ex privilegio, uni-
verſitati ſuæ tributo, jus agendi competere. Nam quod ad
leges iſtas, quæ nobis objiciuntur, attinet, hæ de proprie-
S N 3 tate

102 MEDTTAT. AD PANDECT.

tate rerum ad univerſitatem pertinentium agunt, quam uti-
que ſibi ſinguli vindicare non poſſunt. Pecuniam etiam colle-
gio debitam ſingula membra ejus exigere nequeunt, quia hæc
ad uſus publicos deſtinata eſt. At ſecus ſeſe res habet in iis ju-
ribus, quæ univerſitati quidem tributa ſunt ſed ex quorum
exercitio ſinguli emolumentum capiunt. Quod enim ex his
delcendit jus agendi vel prohibendi, privatis denegari non
debet. Iniquum quippe foret, alicui adimere jus perſequendi

vel tuendiid, in quo utilitas ipſius verſatur. Ne quid autem
» 4 J

ſine legum auctoritate ſtatuere videamur, tam clara eſt diſpo-
ſitio L. 2. F. 2. 4. & 5. Me quid in loco publico, ut, qui a nobis
diſſentiunt, eam ſine dubio non animadverterint. Ibi ſcilicet
Ulpianus jus prohibendi & agendi tribuit ſingulis tunc, cum

id, quod in publico fit, in privati damnum redundat. Adji.

cimus Carpzovii teſtimonium, non quod illud in re clara &
&quiſſima neceſſarium putemus, ſed, quia multos auctoritate
magis, quam ratione moveri ſcimus. Sic vero ille in Decißtone

205. n. 16. Homines, ait, qui ſunt de univerſitate, juvantur,

quo minus ſine mandato vel ſyndicatu comparentes 2 judicio repel-
lantur, eum omni remoto dubio ſint litis oiſortes. MWec enim
Reri poteſt, ut cauſa communis non etiam ſingulos concernat, eo-

rumque commodum reſpiciet, quod per exemplum, ſi forſan de

jure paſcendi vel piſcandi controvertatur in Judicio, demon-

Rrare dificile baud eſt: quodſi enim victoriam reportaverit

univerſitas, & Anguli de victoria gloriabuntur, quin & haæc
Rngulis uſui cedit. Conſentiunt nobiſcum Cti Helmſtadi-
enſes, qui menſe Aprili anni cio 1o CcCXIII. in controverſia
inter duos piſtores agitata ſic reſponderunt: Beklagter befin⸗
det ſich uͤber das Urthel, worinnen ihm den veraͤnderten Brod⸗
laden aufzuheben und wieder an vorige Stelle zu legen anbefoh⸗
len worden, inſonderheit daher beſchweret, weil in Rechten nicht
zu befinden, daß ſingula membra das einer ganzen Innung e⸗
. theilte

— — — —

— — - —

-

—
ii.
le.
lee
tun
nis
noN
endi
ten
o.
obis
liet
cutn
Nj.
ur 8
rittt
iſon
Ger,
feel.
enini
t .

ſſmd

mmen.
aurnt
9 her
aſtadh.
erſi

bef ⸗—

Dt⸗
nbeſc⸗
e nie

Ung

SP. X. DE PRIVIIL EGIIs, r03
theilte jus prohibendi exerciren koͤnnen; Alldieweil aber dasjeni⸗

ge, was in denen Innungs⸗Artikeln enthalten, daß nemlich die

Back⸗Gerechtigkeit an keinem andern Orte getrieben werden ſolle,
nicht allein der ganzen Innung, ſondern auch ſingulis membris

derſelben zum Beſten verordnet iſt; dieſemnach das jus prohiben-

di und agendi einem jeden inſonderheit daraus zuſtehet, fuͤrnem⸗
lich aber gegenwaͤrtigem Klaͤger, als welcher ſeines eignen nahe ge⸗
legenen Hauſes halber ein ſonderbares Intereſſe vor andern dabey
hat; So haben wir das letzte Urthel beſtaͤttiget.

II.
Privilegium berſonale alteri locari poteſt.

Re hæc non ſine dubio eſt. Certe, ſi indolem privile-

giorum perſonalium, quæ ſecundum dictum impera-
toris in §. 6. I. de Jure nat. gent. & civ. perſonam non trans-
grediuntur, conſideramus, ſi L. 42. de Admin. && peric. tut.
imprimis autem L. I. §. 43. de Aqua guotiqiana inſpicimus,
videtur locatio in privilegiis perſonalibus locum invenire
non debere. In ultima enim, quam citavi, lege Ulpianus:
Quod datur, inquit, perſonis, eum perſonis amittitur, ideo-
que neque ad beredem vel Q“ ALEMCVNOE POSSES

SOREM. tranſit. Nihilominus tamen contrariam ſententi-

am veriorem putamus, privilegium fſcilicet perſonale locari

Poſſe. Eſt enim hæc natura jurium perſonalium, ut quidem

omni modo in tertium transferri nequeant, uſus vero eo-
rundem temporarius per locationem ſimilesque contractus
alteri concedi queat, ipſo jure apud Ppriorem ſalvo manente
Exemplum luculentum in uſufructu occurrit L. 12. §. 2. de
Uſafructu. Quod cur ad Prnesi accommodari non de-

beat, rationem nullam videmus. Igitur jura iſta & leges,

quas fſupra attulimus, explicari oportet de ipſius juris trans-
latione.

104 MEDITAT. AD PANDECT.

latione. Quæſtionem hanc agitatam fùiſſe, recordamur in

caſu, quo quis pro ſe liberisque ſuis obtinuerat privilegium,
ut in certa domo cereviſiam coquere vendereque poſſet.
Hic cum jus illud cum ædibus alteri locaret, ceteri autem
cives contradicerent, Cti Vitembergenſes interrogati men-
ſe Octobri anni c1o 10 CCXI ſic reſponderunt: WBVerlanget der⸗
ſelbe Unterricht, ob J. F. G. das Haus ſamt der Brau⸗Nahrung
um ein gewiſſes Geld pachtweiſe entweder an den Herrn oder ei⸗
nen andern uͤberlaſſen koͤnne; wenn nun gleich beſagte Begnadi⸗
gung blos auf die Gromanniſche Nachkommen reſtringiret,
folglich an keinen tertium uͤberlaſſen werden mag; Diweil aber
dennoch demjenigen, welchem ein jus perſonale zukommt, deſſen
Genuß auch an einen Fremden pachtweiſe zu uͤberlaſſen frey ſtehet;
So iſt J. F. G. das Haus ſamt der Brau⸗Nahrung pachtweiſe an
den Herrn oder einen andern zu uͤberlaſſen wohl herechtiget⸗

III.

