tion geſchehen, das Knopfmachen getrieben, folglich die nachge⸗
hends gegebenen Statuta und Privilegia auf ſelbige nicht zu er⸗

ſftirecken ſeynd, ſondern lediglich diejenigen, ſo nach der Zeit ſich

des Knopfmachens anmaſſen wollen, angehen; So haben wir
der Klaͤgere Suchen abgewieſen.
Declaratio tamen dubii, in lege vel privilegio occurentis ad
actus etiam pendentes vel præterites pertinet.
. 12 Accidit

68 MEDTTAT. AD PANDECT.

Accidit ſæpe, ut ipſa quidem lex vel privilegium anti-
quum fſit, ſed circa interpretationem ejus dubium oria-
fur, idque a principe decidatur. Tum vero novam hanc de-
clarationem ad actus etiam præteritos & pendentes pertine-
re non dubitamus. Vide L. 2. §. 23. C. de Vet. jur. enucl. &
Cailium lib. 2. Obſ. 9. in f. Cujus rei exemplum jam in Spe-
cimine I. de Juſtitia,; Meditat. IV. attulimus. Simile nune
memorabimus. Obtinuerat gens quædam nobilis Marchica
a rege ſuo privilegium fori, ſed verbis paulo ambiguis &
obſcuris conceptum, ut ex eo non ſatis appareret, utrum
gens illa jurisdictioni judicii provincialis exemta eſſe debe-
ret. Conveniebatur ergo apud illud judicium quidam ex
hac gente, & neglecta, quam is oppoſuerat, exceptione
fori incompetentis condemnabatur. Reus itaque regem
adit, & ab eo declarationem privilegii petit impetratque.
ua facta, ſententiam a judicio provinciali, a quo rex il-
lum per declarationem exemerat, latam tanquam nullam
impugnat. Objiciebatur quidem, novum eſſe hoc privile-
gium & ad cauſas tantum futuras, non Ppræœteritas ac pen-
dentes, pertinere. At Cti Helmſtadienſes menſe Junio
anni cic 1o ccxv, ſecundum illam litem dederunt irritamque
judicii provincialis ſententiam pronunciarunt: Weil die er⸗
folgte Koͤnigliche Declaration, welche keinesweges, wie Appel-
lat vorgiebt, ein neues privilegium, ſondern nach deren deut⸗
lichen Inhalt eine Erklaͤrung des alten, demnach auf die actus
pendentes und Ppræteritos zu ziehen iſt, ſattſam bezeuget, daß
des Appellantens exceptio fori incompetentis wohl gegruͤn⸗
det geweſen, und der von dem Quartal-Gerichte ertheilte Be⸗
ſcheid, weil er extra jurisdictionem gegeben worden, unguͤltig
ſey, folglich per querelam nullitatis umgeſtoſſen werden koͤnnez

So haben wir den ſtreitigen Beſcheid annulliret.

—

SP. VII. DE LEGIBVS. 69

VII.

Neceſarium non eſt, ſed ſalutare tamen foret, jas divinut,
forenſe in respublicas ebriſtianas reducere.

Leges divinæ judiciariæ, quas communiter jus forenſe vo-⸗
cant, de negotiis civilibus, de controverſiis privato-
rum inter ſe, de criminibus eorumque peœnis agere, unicui-
que notum eſt. Eæ hodie in nulla, quam ſciam, republica
chriſtiana ſervantur. Sed an ſervari debeant, non levis
eſt inter Ctos & Theologos quæſtio. Negant aliqui tanta
contentione, ut, teſte Bachovio ad Treutl. vol. II. diſp. 30.
§. 3. lit. G. verbis: ut fur de patibulo ſuſpendatur, fanaticos
quoque appellent, qui leges Moſis in politias chriſtianas
volunt reduci. Alii contra, chriſtianos adhuc legibus fo-
renſibus obligari, affirmant, & neceſſe putant, ut hodie
fecundum illas judicetur. Defendit hanc ſententiam olim

Sebaſtianus Caſtalio in Moſe Latino, Jo. Piſcator in Com-

ment. in Exod. in præfxa explicatione Quæſtionis de abroga-
tione legum Moſaicarum, W'ilbelmus Zepperus de Legibus
Moſaicis forenſ. lib. L. cap. S. & nuper Bodinus Hallenſis de
Obligatione forenſi juris divini. Nobis media ſententia Pla-
eet exiſtimantium, chriſtianos quidem nulla neceſſitate

conſtringi, ut jus iſtud forenſe reducant, at eos tamen, qui

reducerent, bene ſapienterque facturos, cum leges a Deo
immortali conditæ non poſſint non humanis omnibus eſſe
meliores, atque id, quod uni reipublicæ ſalutare fuit, aliis
quoque optime convenire queat. Cujus ſententiæ rationem,
cum hic ob brevitatem ſeripti nequeamus, in ipſo conflictu
reddemus.

VIII. Lex

0

0 MEDTTAT. AD PANDECFTI.

VIII.
Lex non demum boſt duos menſes, ſed ſtatim, quam-
lata eſt, obligat.
V ideo, aliquos in ea ſententia eſſe, quod lex nova, inter-
jectis demum duobus poſt publicationem menſibus;
bligare incipiat. Provocant Potiflimum ad Novellam 66.
Cap. I. ubi imperator: Saneimus, inquit, ſi ſeripta fuerit
bujusmodi lex, banc poſt duos menſes dati ei temporis valere
&W in republica tractari, ſive in hac feliciſſzma civitate, ſive
in provinciis poſt inſinuationem, ſufficiente hoc tempore om-
nibus manifeſtam eam conſtituere. Quam dispoſitionem.
multo magis apud ſe valere putant, qui in Saxonia Electo-
rali vivunt, ob verba, quæ in Epilogo Reſolutionum grava- .
Wminum de anno 1661. reperiuntur. At veroſimilius longe
eſt, ubique legem novam ſtatim, atque promulgata eſt.

vVim obligandi accipere, neque neceſſe eſſe, ut duo demum-

menſes exſpectentur. Convenit id naturæ legum & rectæ
rationi. Atque cum jure noſtro contrarium ſtatutum non
ſit, ſervabitur etiam apud nos. Nam quod ad Movellans

66. attinet, hæc non de legibus in genere, ſed de iis tan-

tum agit, quæ circa ſolemnia teſtamentorum feruntur. Ea
ſolemnia, quia perdicere difficile eſt, duo menſes ab im-
peratore indulgentur ad ea recte cognoſeenda. Exinde ve-
r0 ad leges, ſuper aliis negotiis latas, argumentum ducere
non licet. Ipſe imperator, ſe ſpatium id ad omnes novas
conſtitutiones Pertinere nolle, ſatis manifeſte declarat in
Movella 58. qua ſacra in privatis ædibus celebrare vetat, eos
vero, qui ſacra hujusmodi privata habeant, id intra tres
menſes, ex quo lex hœæc inſinuata ſit, corrigere jubet; nec
non in Movella 116. cui ut intra triginta dies ab inſinuatione
computandos obtemperetur, præcipitur. In jure quoque
canonico Bonifacius VIII. Pontifex in c. 32. de Præbendis in

.
al⸗
E
im.
e⸗
Ncere

10NG

t in
eos
1 tres
. Ne
Nion
vocve
itin
6.

SbP. VII. DE LECIBVS. 71

6to menſem definit, intra quem legi ibi conditæ ſatisfieri
oporteat. Non video igitur rationem, qua moti DD. ſi
legem ex intervallo demum valere Voluerunt Potius ad
Novellam 66. & præceptos ibi duos menſes, quam vel ad
Novellam 58. vel 116. vel ad jus canonicum reſpexerint.
Neque legislator Saxo in Reſolutionibus gravaminum quid

de legibus in genere conſtituit, ſed eam ipſam, quam tunc

promulgat, non niſi poſt duos menſes vires accipere jubet.
Igitur ſic ſentimus: Nova lex ſtatim, atque promulgata eſt,
niſi princeps ipſe in ea aliquod ſpatium indulſerit, obſervari
debet. Nec ignorantia ejusdem excuſabit, niſi evidens
quitas aliud ſuadeat.

ILege imußta cives coguntur, ſed non obligantuk.

Acerrime diſputant inter ſe ICti & Philoſophi, quousque
* lex injuſta principis civem obliget, &, an is, qui ei
ebtemperat, delinquat. Ipfi nihil difficultatis in ea quæ-
ſtione videmus, ſed ita ſentimus: Lex injuſta civem plane
non obligat, ſed is tamen, qui ei morem gerit, non pec-
cat. Ad id ſcilicet, ut obligatio a ſuperiore inducatur,
duo neceflaria ſunt, jus nempe aliquid inferioribus impe-
randi, & poteſtas malum his, qui contraveniunt, repræ-
ſentandi. Quodſi primum deficiat, alterum vero adfit,
non obligatio naſcitur, ſed coactio eſt. Princeps autem,
qui injuſta præcipit, jus ea imperandi nullum habet, &

propterea cives quoque ad obediendum non obligat. Ar
quia malum minatur, his, qui morem non gerant, cogit.

Itaque civis, ſi eludere injuſtam hujusmodi legem atque
Ane periculo vitæ ac bonorum obiequium detrectare queat,
non

1

— .

„2 MEDTAT. AD PANDECT.

non Peccat, ſed redte facit. Ar ſi intelligat, ſe, niſi ob-
temperet, malo mulctatum iri, non peecat quoque, ſi id,
quod juſſum eſt, faciat. Cum enim ſalus ſua & incolumitas
ſecundum rectam rationem unicuique præcipua ſit, & lex
naturæ in caſu neceſſitatis, ubi ſcilicet aliter ſalvi eſſe non
poſſumus, quidlibet facere permittar, licebit utique perni-
ciem ſuam exſequendo injuſta principis ma ndata evitare, niſi
tamen tam atrox ſit factum, quod præcipitur, ut ſatius ſit,
vitam ſuam perdere, quam id perpetrare. Ex his itaque;
quæ præſtruximus, quæſtiones illæ, quæ communiter mo-
ventur, facili negotio decidentur. Porerit ſcilicet civis
ſine metu peccati principem in bello injuſto juvare; poterit
miniſter principis mandata ejus, quibus nova & injuſta one-
ra civibus impenuntur, ſubſcribere, poterit etiam exſe-
qui &c. Hæ tamen omnia non aliter, quam ſi videat, ſe
fruſtra obſtiturum, atque ſibi, ni faciat imperata, vitæ aut
bonorum periculum imminere. Fuerunt aliquando inter-
rogati Cti Vitembergenſes a judice inferiore, poſſetne ille
ſine offenſione juſtitiæ & conſcientiæ ſuæ impunitum dimit-

tere reum, de adulterio accuſatum & fere convictum, ſed

qui abolitionem criminis a ſummo principe impetraſſet.
Nam cum divinum jus magiſtratibus præcipiat, ne delicta
impunita relinquant, videbatur judex Deo magis quam
principi obſequium præſtare, atbue adeo cœptum judi-
cium ad finem perducere debere. At ex fundamento,
quod dixi, Cti, valere abolitionem, poſſeque judicem
& debere ab inquiſitione cœpta deſiſtere, reſponderunt:
Daß die von Titio extrahirte Abolition allerdings beſtaͤn⸗
dig, und derſelben ungeachtet das Dom⸗Capitul wider Ti-
tium des beſchuldigten Ehebruchs wegen mit der Inquiſition
fortzufahren nicht berechtiget. Quæ res minus dubii ideo
habet, quia magiſtratus Jurisdictionem a principe accepit
. at⸗

Sp. VII. Dk LEGIBVS.

atque propterea illam, ſi hic nolit, exercere nequit. Qua-

Propter imperatores etiam in L. 7. C. de precibus Imperatori
offerendis præcipiunt, ut omnia reſcripta, contra jus elicita,
a judicibus refutentur, præter ea, quibus crimen ſupplican-
übus indulgertur.
4 CQCuauL 05 0LEAKXT J.
1 I. Princeps in contractibus, quos cum civibus ſuis celebrat;
. ex lege civili obligatur.
e; 2. Principis uxor & legibus & jurisdictioni mariti eſt ſubjecta.
0 3. Peregrini eorum locorum, per quæ tranſeunt, legibus:-

is Obligantur.

4. Principes imperii leges receſſibus imperii & juri com-

muni contrarias in terris ſuis recte condunt.
e SPECIMEN VIII.
in MEDITLATIONVM AbD PANDECTAS
Ntek. AD LIB. I. L IT. III.
eile D E
STATVTIS
e =ð PVBLICE DEFENSVM
Aiet. .
h FrRlIDERICO WILHELMO LEYSERO,
D HANNOVERANO.
ddi⸗ D. IX. SEPTEMB. ANNI CloO Lo CCxII.
icenn . I. S
tuot: Modus ſtatutum novum conficiendi. .
betäag Qivitates municipales & collegia non leges, ſed ſtatutd-
1r Tr ondunt, quæ etſi interdum, uti in L. 3. §. 4.
ilinn Quod vi aut clam L. 3. §. 5. de ſopuler. viol.
I dN leges appellentur, tamen in eo a lege proprie dicta dif-

ccehi. Tom. TJ. K ferxunt,
1

74 MEDITAT. AD PANDECT.

ferunt, quod non ex voluntate ſuperioris, ſed ex pacto &
conventione auctoritatem ſuam accipiunt. Sed cum variæ
circa validitatem iſtiusmodi ſtatutorum controverſiæ orian-
tur, operæ pretinm erit, requilita inveſtigare, quæ in con-
fectione illorum obſervari oportet. Quatuor ſunt illa po-
tiſſimum. Primum eſt, ut omnia iſtius collegii aut civitatis
membra eo, qui receptus ibi eſt, more convocentur. Nam
ſi vel unum omittatur, hoc diſſenſu ſuo id, quod a ceteris
coneluſum fuit, reſeindere poteſt, L. 2. C. de Decurionibui,
c. 298. X. de Electione; niſi tamen quædam membra peregre
abſint, quorum reditum expeétare opus non eſt. Deinde re-
quirimus, ut non quidem omnia membra, quæ tantum vo-
caſſe ſuſticit, ſed tamen, ne decretum per infrequentiam fiat,
duæ minimum tertiæ partes illorum compareant L. 3. de
Deeretis ab ord. fac. Tum neceſie eſt, ut ex præſentibus
illis major pars conſentiat L. 19. Ad munieipalem L. 5. C. de
Legationibus. Denique quarto communiter deſideratur, ut,
ſiquidem ſtatutum illud a jure communi recedat, principis
confirmatio accedat L. ult. de Collegiis & corporibhus. Sed
de iſta confirmationis neceſſitate plura in Meditat. III. dice-
mus. Exhibet ſuper hoc argumento reſponſum Ctorum
Bergerus in Keſponf nſis P. 2. K. 213.

II.
Civitates municipaies ſine ſinguluri privilegio Pai- condunt.

viſtimant aliqui, non omnes civitates ſtatuta condere
poſie, ſed eas tantum, quæ jus hoc ex ſingulari privi-
legio a principe acceperunt. At errant. Unaquæque civi=
tas ſtatuta recte conficit, etſi princeps hanc ei facultatem
ſingulari privilegio non indulſerit. Duæ me, ut ſic ſta-
tuam, commovent rationes. Prima eſt, quia ſtatuta talia

non

Sbp. VIII. DE STLATVTIS. 75

non tanquam leges, quæ ſuperioris auctoritate opus habe-
rent, ſed tanquam pacta & conventiones valent. Paciſci
n. vero invicem, unicuique collegio & univerfſitati licet L. 4.
1. de Collegiis. Deinde inter privilegia communia omnium
. Civitatum, quæ iis eo ipfo, quod civitates ſunt, compe-
S tunt, illud quoque eſt, ut queant Willkuͤhr und Stadt⸗Recht
m ſetzen, hoc eſt, ſtatuta condere. Valebunt ergo ſine omni
is privilegio ſtatuta ejusmodi, quibus de variis rebus ad cu-
„ ram civitatis pertinentibus diſponitur.
N . .
v.. Leges nullibi requirunt, ut ſatuta civitatum municipalium juri
N. communi contraria a principe confirmentur.
1
is IV.
Gl Ieirar in prexi etiam NRatuta munieipalia antiqua Pine vonſir-
‚è„ matione principis Ricſtinentur.
cipis V.
die Ouod ad recentiora tamen, uſu inwaluit At, gucx ontra jus
goumummune confelta ſung, ſolos vonſentientes ex pacto obligent,
rund uon etiam diſſentientes aut extraneos, niſi principis
confirmatio acceſſerit.
Anceps eſt quæſtio, an ſtatuta civitatum municipalium
Mn. opus habeant principis confirmatione. Alii eam ſine
onbere ulo discrimine deſiderant, alii tunc ſaltem neceſſariam pu-
rii tant, cum quid in ſtatuo continetur, quod juri communi
düH Gontrarium eſt. At ut verum fateamur, neutro caſu de
lan e Jure noſtro hæc confirmatio requiritur. Nam, quæ prima
4 r. ratio mea eſt, nemo ignorat Pactis privatorum, dummo-
RH do honeſtatem non lædant, juri communi, e. g. quod ad
K 2 ſucceſ-

RoH

„6 MEDITAT. AD PANDECT.
ſucceſſionem hereditariam, contractus emtionum & alios, de-
rogari poſſe. Cum vero, ut diximus, ſtatuta civitatum nihil
aliud, quam pacta, ſint, non video, cur civitates deterioris
conditionis, quam ſinguli cives, eſſe debeant. Deinde mu-
nicipiis jure Romano facultatem ſtatuta a jure communi di-
verſa condendi competüſſe, negari non poteſt. Scilicet ex
Gellii noctibhus Atticis lib. 16. c. 13. conſtat, civitatum duo ge-
nera fuiſſe, municipia & colonias, ex quibus illa ſuis mori-
bus legibusque utebantur, hæ quippe per cives Romanos no-
viter conditæ, ad jura Romana alligabantur, quamvis & ha-
rum aliquas privilegium & vetuſtum morem arbitrio ſuo rem-
publicam adminiſtrandi habuiſfſe, ex Plinii lib. 10. ep. 56. ap-
Paret. Poterant ergo municipia jus ſibi pro lubitu conficere,
etiam ſine principis conſenſu, qui ne quidem in decretis, ab
ordine decurionum factis, requirebatur, ut ex tit. z. de Deere-
zis ab ordine faciendis elucet. Atque hinc eſt, quod ſtatuta
municipiorum in jure Romano leges appellantur L. 6. pr.
Quod cujusque univerſ. nomine L. 3. §. 4. Quod vi aut clam Ee
3. de Decretis ab ord. fac. Porro ex jure canonico, videlicet cap.
1. de Conſtitutionibus in 6to colligimus, ſtatuta juri communi
contraria valere. Jure autem Germanico antiquo res iſta ne
quidem dubium habuit. Secundum illud enim unicuique civi-
tati eo ipſo, quod civitas eſt, jus comperit ſtatuta condendi,
Willkuͤhr und Weichbild zu ſetzen. Statuta vero iſta a principe
confirmari debuiſſe, nusquam invenimus. Potius ſua vi de-
rogabant juri communi, ſive, ut majores noſtri loqui ſolebant,
Geluͤbde und Willkuͤhr bricht Land⸗Recht. Vide . eichbild art.
24. Accedit, quod ad conſuetudinem in civitate introdu-
cendam expreſſus principis conſenſus non deſideretur, ſta-
tuta vero conſuetudine corroborari ſoleant. Neque nova
hæc ſententia eſt, quod civitatum municipalium ſtatuta
confirmatione principis non indigeant. Sed jam diu ante
. me

N1.
5
nun
e
.
nch,
he
de⸗
bant,
Omt.
tod⸗
ſr.
nO
ſtarur
e
e

Sp. VIII. DE STATVTIs. 7

me Zieglerus ad Auream praxin Calvoli §. Civitas Conel. I. .

298. Cc7 29. Civitas, inquit, municipalis poteſtatem habet facien-
di ſtatuta municipalia, etiam ad jurisdictionis ſeu litis decidendæ,
&y non ſaltem adminiſtrandarum rerum materiam ſpectantia, &£

gquidem etiam absue ſuperioriz conſenſu ac confirmationes; mul-
tosque excitat auctores, qui eandem ſententiam tueantur.

Unica eſt, quam nobis diſſentientes objiciunt, Lex 4. de Col-

legiis, in qua Cajus: Sodales, ait, ſunt, qui ejusdem collegit

Junt, quam Græci irwolzr vocant. His autem bpoteſtatem facit
Tex, pactionem, qaam velint ſibi ferre; dum ne quid ex publicæ
lege corrumpant. At verba illa: corrumpere aliquid ex pub-
lica lege; explicanda ſunt ex ſequentibus, nec non ex titulo
C. de Monopoliis & conventu negot iotorum illicito, vel artificis
ergolaborum, nec non halneatorum, probibitis, & pactionibus
iMicitis. Scilicet ſodalibus ibi non interdicitur pactum a jure
communi diverſum inire, ſed, tale pactum facere, quod pu-
blicæ leges expreſſe prohibent. Hæc autem diverſifſima in-
vicem eſſe, unusquisque intelligit. Et hujusmodi paécta civi=
tatibus quoque illicita ſunt. Poterit nempe civitas de ſuce-
ceſſione conjugum, de ſolemnibus contractuum & aliis ejus
generis ProO lubitu etiam contra jus commune ſtatuere. At
ſtatuta, ut delictum aliquod impune ſit, ut monopolium fru-
menti a quibusdam exerceatur, ut res furtivæ furibus erep-
Iæ inter ſenatores dividantur & ſimilia, nullius momenti
erunt, quia Pacta talia inire jus commune verat. Valent er-
90 municipalia ſtatuta, juri contraria, dummodo non prohibi-
ta, etiam ſine conſenſu principis, cui tamen illa tollere & abro-
gare ſemper liberum eſt L. 3. §. 5. de Sepulc. viol. In col-
legis quoque juridicis, cum partes litigantes ſtarurum aliquod
vetus municipale afferunt, an illud confirmatum ſit, reſpici

non ſolet. At in recentioribus conſuetudine invaluit, ut,

ſiquidem ea cum jure Fublieg. pugnent, illos ſolum cives;
qui

78 MEDILAT. AD PANDECT.

qui in eorum receptionem conſenſerunt, vi pacti obligent,
reliquos autem, qui diſſenſerunt, vel, qui- poſtea bona &
domicilium in eo loco acquiſiverunt, item advenas & ex-

traneos haud obſtringant, niſi principis confirmatio acceſſe

rit. Atque ita Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni
CLD 15 6CCXV. judicarunt: Es ſcheinet denen Klaͤgern fuͤrnemlich
der Extract aus dem Stadt⸗Receſte im Wege zu ſtehen, und
ob ſie gleich dargegen einwenden, daß dieſes ſtatutum ſie als
Fremde nicht angehe, ſo iſt doch das Widerſpiel aus denen Rech⸗
ten bekannt, daß nemlich auch Fremde ſich in ihren Contracten
nach denen ſtatutis des Orts, wo ſie contrahiren, und wo
die Guͤther, daruͤber ſie contrahiren, gelegen ſeynd, richten
muͤſſen L. 6. de Evittionibus. Alldieweil aber ein denen gemei⸗
nen Rechten zuwiderlaufendes ſtatutum anderer geſtalt nicht,
als, wenn der Landesherr ſolches beſtaͤttiget, beſtehen kann, und
denn allhier die confirmatio ſuperioris niemalen dazu gekom⸗
men, folglich beruͤhrtes ſtaturum, wenn es gleich als ein pa-
Aum unter denen Buͤrgern gelten koͤnnte, dennoch Fremde und
Auswaͤrtige nicht verbinden mag; So ſeynd wir Beklagte zu
condemniren bewogen worden.

VI.

Ea tamen fatuta, gquz ſaltem præter jus commwune ſuvt, hodie
etiam ine confirmatione principis valent.

Sed, quod diximus, ſtatuta juri communi contraria con-
firmatione indigere, de iis tantum ſtatutis intelligen-
dum eſt, quæ manifeſto cum lege publica pugnant. Eaau-
rem, quæ ſaltem præter jus commune ſunt, ſeu, quæ ſin-
gulare quid, quod in lege publica non reperitur;, diſpo-
nunt, nulla confirmatione opus habent, tametſi libertatem
naturalem civium conſtringant, vel jus privato alicui aufe-
rant,

t!

dor.
gel
1an⸗
in⸗
ih⸗
alemn
Auke:

rault,

Sp. VIII. DE STATVTIS. 7

rant, vel pœnam & coêrcitionem contineant. Res optime
exemplo illuſtrabitur. Erat Mindæ ſtatutum, nullo princi-

pis conſenſu munitum, ut creditor, qui domum ruinoſam ſibi

oppigneratam non fulciret, jure ſuo caderet. Quærebatur,
an valeret. Affirmarunt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni crio 10 ccxV: Es iſt nicht zu laͤugnen, daß Klaͤger die alte
ihm verſchriebene Hypothec vermoͤge des Mindiſchen ſtatuti, wor⸗
innen die Glaͤubiger, welche die ihnen verpfaͤndeten und baufaͤllig
gewordenen Haͤuſer nicht repariren, ihrer Foderung verluſtig er⸗
kannt werden, verlohren. Und mag Klaͤgern nicht helfen, daß
dieſes ſtatutum von dem Landesherrn nicht beſtaͤttiget worden, in⸗
dem dergleichen nicht contra, ſondern præter jus commune lau⸗
fende und zum gemeinen Beſten abzielende ſtatuta ganz wol von

einer Stadt, Kraft des allen Staͤdten zuſtehenden Rechtes, Will⸗

kuͤhr und Weichbild zu ſetzen, aufgerichtet werden koͤnnen.
YVll.

Senatus ſolus ſtatuta non condit.

Otrdo decurionum, qui in noſtris municipiis ſenatus voca-
tur, jus ſibi nonnunquam arrogat, ſtatuta conficiendi,
quibus integra civitas obligetur. At minus recte. Etſi enim
jure Romano decuriones decreta facere potuerint, ut ex tit.
D. dJe Deeretis al ordine faciendis patet, attamen ea decreta de

rebus exigui ſaltem momenti conficiebantur. Negotia vero

graviora, qualia etiam remiſſio debiti, conſtitutio ſalarii, lar-

gitio, Impoſitio onerum, conceſſio immunitatis erant, publi-

ce ab univerſis, aut majore tamen eorum parte, expediri de-

bebant L. 160. §. I. de Keg. juris. Neque major eſt hac in

re noſtrorum hodie decurionum poteſtas, ſed pariter in re-
bus arduis, cujusmodi eſt ſtatutum novum, municipum ſeu
civium confenſum adhibere neceſſe habent,
V VIII.

WEDTTAT. AD PANDECT.

VIII.
Benignitas vollegii, oontra ſtatuta ſua aliquoties diſpenſantis,
aliis jus non tribuit.

S tatutum collegii erat, ne quis in illud cooptaretur, qui
quinque annos diſcendæ arti non impendiſiet. At exem-
pla aderant, in quibus collegium uni alterive gratiam fe-
cerat, & accepta pecunia locum in collegio, etfſi anni ali-
quot eis deficerent, conceſſerat. Cum vero vir quidam
idem beneficium expeteret, & pecuniam offerret, collegium
coônſtanter ei locum denegabat, nullisque precibus vel ar-
gu nentis, ut iterum contra ſtatuta ſua diſpenſaret, poterat
moveri. Controverſia tandem ad judicium devolvebatur;
in quo ille, qui ſe in collegium recipi petierat, repulſamque
pafſus erat, maxime urgebat, per hoc, quod collegium ali-
quoties homines, qui annos legitimos non expleverant, ad-
miſiſſet, conſuetudinem introductam, quæ fibi etiam pro-
deſſe deberet. Addebat, non paucos adhuc in collegio
eſſe, qui juſtum annorum numerum non haberent, atque
tamen ex indulgentia reliquorum in illud irrepfiſſent, qui
propterea, quod in ſe juftum exiſtimaſſent, alii denegare
non boſſent. Nihilominus tamen [Cti Helmſtadienſes,
quorum ſuper hac cauſa judicium menſe Decembri anni
CIO 10 CCXII. expetebatur, exiſtimarunt, collegium invitum,
ut hominem iſtum, qui pecuniam offerebat, reciperet, com-
pelli non poſſe. Ratio Potiſſima erat, quod benignitas ſua
alicui nocere, aut jus aliquod contra eum facere & ad con-
ſequentia trahi non debeat L. I41. pr. de Reg. jurig. Ita-
que quod ille per diſpenſationem aliquoties factam con-
ſuetudinem ſtabilitam eſſe putabat, in eo graviter erra-
bat. uod enim ex gratia aut familiaritate fit, jus nul-
lum facit. L. 41. de Adq. de vel am. pog. Neque apparet ra-
tio;

rat
wor;
Nade
1d⸗
.
o.
lego⸗

e.

, G
egene
enles,
aun
itum
cotn-
Itt.

n co.
r eint⸗
as .
Arett.
10

Sp. VIII. DE STATVTIS.

81

tio, quamobrem illi, qui ex indulgentia recepti in colle-

gium erant, idem beneficium,
quoque impertire neceſſe haberent. Addam ipfſas deciden-
di rationes quas JCrti ſententiæ ſubjecerunt: Es iſt Beklag⸗

—.

quod ipſi acceperant, aliis

tem im vorigen Urthel die Hoffnung, ſich mit denen Klaͤgern we⸗
gen der ihm an ſeiner Legitimation ermangelnden Lehr⸗Jahre

in der Güte zu ſetzen und in ihre Guͤlde aufgenommen zu werden,

abgeſchnitten worden. Hierwieder nun hat er Leuterung einge⸗
wendet, und, ob er gleich nicht voͤllig in Abrede iſt, daß ihm ei⸗

nige an denen in den Inn
ren ermangeln, ſo iſt er do

nem Stuͤck

Gewiſſen ob nicht Klaͤgere
gelernet, in ihre Guülde aufgenom

ſtehet, da

heit eingefuͤhret worden, welche gleichfalls

ungs⸗Briefen erforderten 5. Lehr⸗Jah⸗
ch erboͤthig, ſich dieſerhalben mit ei⸗

Geldes abzufinden, und ſchiebet denen Klaͤgern in das

ſelbſt dergleichen, ſo nicht voͤllig aus⸗
men, da er in denen Gedanken
ß, wenn ſie dieſes einraͤumten, dadurch eine Gewohn⸗
ihm zu ſtatten kommen

muͤßte, Klaͤgere auch dasjenige, was ſie bey ihren Leh r⸗Knaben

vor billig hielten, ebenmaͤßig
lernet, zu billigen ſchuldig waͤren;

gewinnet,

des denen Klaͤgern auferleget werden ſo
daß Beklagter die 5 in denen Innungs⸗Ar

an denen, ſo in andern Staͤdten ge⸗
Wannenhero es das Anſehen

ob haͤtte zufoͤrderſt die Abſchwerung des deferinten Ei⸗

llen; Alldieweil aber dieſes,
tikeln erforderten Lehr⸗

Jahre nicht ausgeſtanden, klar am Tage lieget, ſerner dasjenige,
was Klaͤgere aus freyem Willen einem und dem andern zu gute
gehen laſſen, keine Gewohnheit alſofort einfuͤhret, noch ad con-
ſequentia zu ziehen iſt; So haben wir das deferirte Jurament

vor uͤberfluͤßig geachtet, und vo

IX.

riges Urthel lediglich beſtaͤtiget.

Collegia multtas, in ſtatutis ſuis comprebenſas, a delinquenti

bus collegis exigere, nec non refractarios privatis

Zom. J.

remediis coercere poſunt.

Fre-

822 MEDITAT. AD PANDECT.

Frequens eſt, ut in ſtatutis collegiorum certæ mulctæ im-
pPonatur his, qui contra faciunt. Eæ mulctæ communi
collegii arcæ inferri debent. Hlud vero dubium eſt, an colle-
gium, ſi quidem delinquens mulctam ſolvere recuſet „ eam
eXtorquere aut etiam collegas contra ſtatuta peccantes & con-
tumaces privatim coercere queat. Equidem de iſtis modis
exſequendi, qui ſoli magiſtratui competunt, quales ſunt ma-
hus militaris, pignoris captio, caréer, non quærimus. Iis
enim collegia adverſus collegam uti non poſſe, certum eſt
arg. L. I. C. de privatis carveribus inhibendis. At cetera reme-
dia, quæ communiter in collegiis ad coercendam refractario-
rum contumaciam recepta funt, impune, ut putamus, adhi-
bentur. Pertinent huc excluſio delinquentis a conventibus,
inhibitio exercitii artis, avocatio boethorum, & alia hujus
generis, quæ recenſet Beierus in Advocato rerum opiſicialium
perito cap. 5. & 6. Sic ex actis, quæ non ita Pridem ad ordi-
nem Ctorum Helmſtadienſium mittebantur, animadverti, au-
rifabrorum collegium collegæ delinquenti & mulctam tamen
ſolitam ſolvere detrectanti denegaſſe ſignationem argenti, ſie
wolten ſein Silber nicht ſtempeln, ut ita nihil vendere poſſet.
Vehementer ille de privata iſta violentia conquerebatur, & ur-
gebat maxime, non eſſe ſingulis concedendum, quod per ma-
giſtratum publice poſſit fieri, L. 176. pr. de Reg. jur. neminem-
que ſibi ipſi jus dicere debere. Sed nihilominus Cti Helmſta-
dienſes, non peccaſſe collegium, quod iſto coercendi remedio
uſum eſſet, exiſtimarunt, atque ſic menſe Majo anni cro 10
CCXIII. judicarunt: Es iſt dieſes, daß die Innung Klaͤgern ſein
Silber nicht ſtempeln wollen, vor keine gewaltſame Extorſion, ſon⸗
dern vor ein denen Zuͤnften vergoͤnnetes remedium coercendi
zu achten. Equidem nullam collegiis tribuimus jurisdictio-
nem. At moribus Germanorum multi etiam, qui juris-
dictionem non habent, jus tamen ſuum remediis violentis
vin⸗

eſt
ne.
rio.
lni.
dus,
wos
Niun
Orll.
hn.
tunel
tl,ſ
poſer
ur⸗
er M⸗
en⸗
Dnhe.
eTed
1

ttrſin

dcn ſo
dite⸗
lend

SP. VIII. DE STATVTIS. 93
vindicare poſſunt. Sic in Spec. Sax. L. 3. aurt. 63. dem Bau⸗

meiſter, qui certe nulla jurisdictione pollet, jus mulctandi
tribuitur. Sic quoque pignorationes privatæ, die Pfaͤndun⸗

gen, jure Romano per L. 39. §. I. Ad I. Aquil. interdictæ,
in univerſa Germania receptæ ſunt. Idem dico de privatis
illis remediis coercendi & ſtatuta ſua exſequendi, quæ uti-
que univerſali Germaniæ conſuetudine, de qua citati a Beiero
d. I. DD. atque inter hos Mevius ad Jus Lub. p. 5. tit. 13. a.
3. 2. 35. teſtantur, competunt.

X.

Poteſtas tamen cognoſcendi, mulctandi & exſequendi collegiis

competens, ad negotia communem totius collegii urilitatem
ſpectantia reſtringi, nec ad cauſas & lites membro-
rum privatas extendi debet.

tſi vero mores Germanorum veteres & recentiores po-
— teſtatem aliquam cognoſcendi, mulctandi & exſequendi
collegiis opificum permittant, hæc tamen non aliter eis
competit, quam ſi privilegio vel conſuetudine eam adquiſi-
verint. Atque hæc etiam conſuetudo non late nimis ex-
tendenda, ſed arcsctioribus limitibus cireumſcribenda eſt.
Leges quippe imperii iſtam potentiam odio habent, &, quo
recentiores ſunt, magis reſtringunt. Apparet hoc ex Ordin.
Polit. de anno 1548. tit. 37. §. 2. in ſine. Cujus diſpoſitio ta-

men cum collegiis nimium favere videretur, diſplicuit de-

inde ordinibus imperii & ab iisdem in Ordin. Polit. de anno
1527. tit. 38. §. 4. immutata & fere omnis cognitio rerum
licert ad collegii utilitatem communem ſpectantium opifi-
cum cœtibus ademta eſt. Non dubitamus tamen, quin
lex hæc conſuetudines contrarias & privilegia non infirmet.
Ceterum in hodiernis adhuc comitiis ſerio agitarunt ordines
de libertate collegiorum magis etiam coercenda. Exhi-
L. 2 bet

24 MEDTTAT. AD PANDECT.

pet conſilia eorum, placita & concluſa Henniges ad Inſtr. Pa-
cis p. 1403. ſeqq. c I510. ſeq. Quæ omnia ſatis indicant,
ſtrictifſime explicanda eſſe iſtiusmodi privilegia & conſuetudi-
nes collegiorum. Rem exemplo il luſtrabimus. Mindæ octo
collegia coierunt, unumque corpus conſtituerunt. Quod cor-
Pus EX Trecepto antiquo more lites in ſingulis CO1 legiis circa
electionem antiſtitum ortas cognoſcebat, dirime bat & peccan-
tes mulctabat. Accidebat forte, ut in uno ex his collegiis
controverſia circa electionem miniſtrorum oriretur. Hujus
quoque deciſionem ſibi arrogabat totum corpus. Sed minus
recte. Namque jus hoc ſtricte interpretandum ad ſimiles ca-
ſus extendi non debebat. Et cum electio miniſtrorum non
ad communem corporis ſed privatam collegii utilitatem per-
tineret, corporis quoque poteſtas in eo negotio ceſſabat.
Itaque ſic pronunciarunt Cti Helmſtadienſes menſe Martio
anni cIo IO CCXVII. Daß Beklagte zwar bey dem Erkenntniß⸗
Straf⸗ und Pfaͤndungs⸗Recht in Vorſteher⸗Wahlen zu ſchuͤtzen,
hingegen ſich deſſelben bey Erwehlung der Deputirten auch uͤbri⸗
gen das Kram⸗Amt und deſſen Statuta und Gerechtſame abſonder⸗
lich betreffenden Angelegenheiten zu enthalten ſchuldig. Cui ſen-
tentiæ hæ fubjecla fuerunt rationes: Es erhellet aus denen
Amts⸗Buͤchern, dem Atteſtato des Raths und denen Ausſagen
der Zeugen, daß denen 8. Aemtern prima cognitio, auch das
Straf⸗ und Pfandungs⸗Recht in denen die Vorſteher⸗Wahl betref⸗
ſenden Sachen zuſtehe. Dieſemnach und da ohne des, ſo wohl de⸗
nen alten als neuen teutſchen Gewohnheiten nach, einem Collegio
und Corpori, dergleichen allhier die 8 Aemter zuſammen ausma⸗
chen, die Gewalt ihre Statuta zu exequiren, zu ſtrafen und zu
pfaͤnden vergoͤnnert wird, ſo gewinnet es das Anſehen, ob waͤren
Beklagte deſſen, was ſie in Adam Meyers Hauſe veruͤbet, wohl
berechtiget geweſen, folglich von der gegen ſie angeſtellten Klage
gaͤnzlich loszuſprechen. Alldieweil aber obberuͤhrte den Coliegis

is
s
ius
.
on
er⸗
Wat.

irti⸗

tig

t⸗
tde⸗
diſer.
daun
lͤſere
chW
bentf

ollege⸗

Gllsntcr
uld
b togten

, t

egi⸗

6

v. VIII Dr. STATVTIs. 8

zuſtehende Macht von den Reichs⸗Geſetzen ziemlich odiœs geach⸗

tet und in ſehr enge Schranken eingeſehloſſen wird, auch wenig⸗
ſtens in gegenwaͤrtigem Fall nur auf die Sachen, welche das ge⸗
meine Intereſſe der 8 Aemter angehen, oder ſonſt durch alte Ge⸗

wohnheit ad cognitionem derſelben gezogen worden ſeynd, zu re⸗
ſtringiren iſt, und denn die Wahl der Deputirten ein das Kram e⸗

Amt lediglich betreffender Privat-Handel iſt, Beklagte auch kein
Exyeinpel anzufuͤhren vermoͤgen, daß ſie oder ihre Vorfahren bey
dergleichen Deputirten⸗Wahl das jus cognoſcendi, mulctandt
und pignorandi ruhig exerciret, ſo ſeynd wir, als in unſerm

Urthel enthalten, zu ſprechen bewogen worden⸗

Sratutum, ne unus opifex ea, duc ab altero incboata ſuntl,
perficiat, ilicitum eſt.

Frequentiſſimum eſt in collegiis ſtatutum vel pactum, ne

opifex, quæ ab altero opifice inchoata ſunt, perficiat,
Atque dici non poteſt, quanta incommoda peſſimus iſte
mos iis, qui opera illorum hominum utuntur; afferat. Si

quem enim ſemel elegiſti, cui opus tuum committas „hujus

moroſitatem & impudentiam feras, atque omnibus, quæ
deſiderat, ſatisfacias neeeſſe eſt, niſi negotium tuum deferi
ab eo atque deinde aliorum opem fruſtra implorare velis.
Iſtud tamen ſtatutum reipublieæ pernicioſiſſimum leges no-
ſtræ interdicunt. Ita enim Zeno imperator in L. un. C. de
Monopoliis: Mdifciorum, inquit, artifces, vel ergolabi
aliorumque diverſorum operum profeſſores cz balneatores pe-
hitus arceantur pacta inter ſe componere, ut ne quis, quod
alteri ecommiſſum ſit, opus impleat, aut injunctam alteri Jſo-
lieitudinem alter intercibiat: dJata licentia unieuique, ab al-
tere ineboatun & derelictum opus per alteram ſine aliquas
L 3 ſixien

36 MEDITAT. AD PANDECT.

zimore diſpendii implere, omniaque bujusmodi facinora denun-

ciandi ſine ulla formidine, & ſine judiciariis ſumtibus. Adde
L. benult. §. ult. C. de difietis privatis.

C O& KA O L A K Y A.

1. Errat Anichen de Jure territorii C. I. aſſerens, civita-
tes imperiales ſuperioritatem territorii & annexam illi
legum ferendarum poteſtatem non habere.
