Zeugen ausgeſtellet, und vermiltelſt ſelbigen ſeine ganze Erb⸗

ſchaft der Pichtin Kindern zu hinterlaſſen verſprochen, derglei⸗
chen pacta ſucceſſoria denn in ganz Teutſchland guͤltig ſeynd,

und denenjenigen, ſo ſich darinnen gruͤnden, eben das Recht,
woelches ein eingeſetzter Erbe aus dem Teſtamente hat, geben;

So mag die Beylage ſub A zwar nicht als ein vollkommenes
Teſtament, jedoch als ein pactum ſucceſſorium, beſtehen, und
in Erwegung, daß es ein inſtrumentum liquidum, denen Pich⸗
tiſchen Kindern zu Erlangung der Eibſchalt und deren Poſſelſs.
gar wol dienen.

VI.

Pacun 4 eſtatore de non ä teſtamento Juo initum valet

es tollit facultatem aliter teſtandi.
VII.

Utile eſt ejusmodi pactum in teſtamentis reciprocis, non a-
men tacite ſubintelligitur.

K k k 3 . Ju-

MEDITAT. AD PANDECT.

446

Je Romano clauſula derogatoria teſtamento adjecta, qua

videlicet teſtator facultatem ſibi adimit, factum teſtamen-

tum revocandi, plane inutilis eſt. Ambulatoriæ enim ſunt
ultimæ hominum voluntates usque ad vitæ ſupremum exitum

L. 4. de Adimendis vel transf. legat. At jure Germanico fir-
mum eſt & immutabile teſtamentum, cui hæc clauſula per

modum pacti adjecta eſt. Dicimus: per modum pacti. Sim-
Ppliciter enim a ſolo teſtatore addita effectum non habet, cum
nemo ſibi ipſi poſſit legem dicere, a qua recedere nequeat.
L. 22. pr. de Legatis 3. Neceſſe itaque eſt, ut alius concurrat,
cui per clauſulam iſtam promiſſio de non mutando fiat, qui-
que eandem Promiſſionem acceptet. Tale enim pactum, cum
nihil inhoneſti contineat, jure Germanico per ſœæpius memo-
ratam conſuetudinem;, qua omnia pacta honeſta ſuſtinentur,

utique valebit. Agnoſcit hoc nobiſcum Brunnemannus adl. 22.

de Legatis 3. n. 9. Ag noſcunt idem Strykius in Cautel. teſtamen-
torum c. 24. F. 23. & Schilterus Ex. ad D. 39. §. 58. atque con-
jugibus „ qui reciproca teſtamenta condunt, hanc utiliſ mam
eautionem pr. æſeribunt, ut invicem ſibi ſtipulentur, ſe omnia
in teſtamentis ſuis contenta irrevocabiliter ſervare velle. Qua-
lis mutua promiſſio non, ut dicti auctores exiſtimare videntur,
ſaltem coram judice & actis, ſed & extra judicium recte fit.
Expreſſe tamen adjici debet pactum de non revocando.
Neque enim tacite ſubintelligitur, ſed regulariter utrique
liberum eſt, diſpoſitionem (uam „ignorante etiam vel invita
altera parte, mutare. Diſſentit quidem YZitius ad Lauter-
bachium Obſerv. 867. atque hanc ſententiam candori Germa-
norum parum convenire, & mutandi facultatem ab impo-
ſtura, cujus ICtos noſtros merito pudere debeat, abſolvi
non poſſe exiſtimat. Verum appoſite ei reſpondet Carpzo-
vius P. 3. C. 7. def. 21. alterum ſibi imputare debere, quod
reitamentum: reciprocum elegerit, nec lege vel conditione

—— — EU0/ʒ

Sp. XLIII. DE PACTIS SVCCEFSSORIIS. 447

expreſſe ad jecta ſibi ſuisque proſpexerit, cum ſcire debuiſ-
ſet, omnes ultimas voluntates obnoxias eſſe mutationi. Im-
poſtor certe non eſt, qui jure ſibi a legibus conceſſo utitur.,

VIII.
Pacta ſucceſſoria de feudo, quæ vulgo exſpelctativæ dicuntur,
bonis moribus non repugnant.

IX.
Dominus de feudo inter duos controverſo unum licite inveſti,
licet invito vel ignorante poſſeſore, modo buic jus
ſuum reſervetur.

EKberetaren ſeu inveſtituræ de feudo nondum aperto con-
ceſſæ nihil aliud ſunt, quam pacta ſucceſſoria. Atque
heæc tamen licite fiunt. 2. F. 26. §. Majoribus. Equ'dem
non deſunt, qui exſpectativas iſtas bonis moribus repugnare
autument, inter quos omnium delicatiſſimus eſt Hierony-
mus Schurffius, qui apud Modeſtinum Piſtoris vol. I. conſ. 8.
Cum quidam, inquit, princebps ante multos annos volebat me
de feudo, per vaſallum poſſeſſo, ſub tali conditione inveſtire,
ego nolui, gquia, ocum ſcirem, me hominem miſerum & pec-
atorem eſſe, diffculter me potuiſſem continere, quod non af-
fectaſſem mortem talis vaſalli. Et ideo ditta jura;, ſeilicet 1.
FE. 27. C 2. F. 26. §. Moribus non immerito rebutantur odioſa.
Tamen, gquia iſta jura recepta ſunt, ab iis non receditur.
Pii tamen & viri bonarum conſcientiarum viæ laborant, ut
zaliter inveſtiantur in feudis nondum abertis Jub bujusmodi
omditionibus. Bonarum enim mentium eſt, timere eulpam,
ubi eulpa minime Zeperitur, ut inguit B. Gregorius. ed
paugi ſunt, dui illa curant propter nimiam avaritiam omnia
excæzantem. Verum ad hunc, quem Schurffus injicit,
ſcrupulum tollendum ea, quæ jam ſupra in fine Meditatio-
nis

44 8 MkEDITAT. AD PANDECGT.

nis IV. diximus, ſufficient, ſcilicet votum illud mortis,
quod nonnunquam ex conceſſione exſpectativæ oritur, Vi⸗
tium non pacti ipſius ſed hominum eſſe. Quapropter tales
inveſtituras, quoties Jites de iis oriuntur, validas ſemper
Ppronunciamus, nec attendimus, quod vaſallus Ppoſſeſſor in
eas non conſenſerit, vel etiam aperte contradixerit; dum-
modo inveſtitura non pure facta, ſed conditio illa, ſi feu-
dum aperiatur, expreſſe vel tacite ad jecta ſit. Hornius in
Jurisprud. Feud. c. I2. §. 6. Sic Cti Helmſtadienſes mênſe
Octobri anni clo 1o9 CcxII. inveſtituram talem ſuper feudo,
de quo poſſeſſori controverſia mota erat, pendente lite fa-
Gam, ſed cui clauſula, ſalvo cujuscunque jure, ad jecta fue-
rat, validam judicarunt; 3 Hat Heliodorus de Tudeſchis die
Geſchwiſtere der de Tudeſchis wegen der von ihrem Vat.r
herruͤhrenden Lehn⸗Guͤter actione feudi revocatoria be⸗
langet, auch es unter wehrendem Proceß dahin gebracht, daß
der ſetzt regierende Herr von Libanien, Anaſtaſius, ihn wuͤrck⸗
lich mit den ſtreitigen Guͤthern belehnen laſſen; da denn die
Frage erwaͤchſet, ob dieſes Verfahren zu Recht beſtehen koͤn⸗
ne. Nun wird zwar dagegen eingewendet, daß dieſe Lehns⸗Rei⸗
chung zum Nachtheil der Geſchwiſter de Tudeſchis, welche die
ſtreitige Guͤther annoch beſitzen, angeſehen, auch ohne dieſelbe
dagegen mit ihrer Nothdurft zu hoͤren, vorgenommen ſey. Die⸗.
weil aber Fuͤrſt Anaſtaſius die Belehnung nicht anders, als,
ſalvo cujuscunque jure, vorgenommen, folglich denen Ge⸗
ſchwiſtern de Tudeſehis keinen Eintrag gethan, ſondern ihnen
ihr Recht vorbehalten, bey welcher Bewandniß dieſelbe kein jus
contradicendi haben; So moͤgen die Geſchwiſter de Tudeſchis
die von Fuͤrſt Anaſtaſio an Heliodorum de Tudeſchis, ſalvo
cujuscunque jure, geſchehene Belehnung nicht umſtoſſen.

cokol.

Sbp. XLIV. DE VARIIS PACT. SVCCES. GENER 449
„ OO ⁊rdwKA 0OIT ANIA. —

V. 1. Pactum inter Reges Magnæ Britanniæ & Galliæ nec non
les Ordines Belgii fœderati de dividendo Hiſpaniæ regno
er in fine ſeculi fuperioris initum, quod vul 30 der Parta-
n ge- Tractat vocatur, ſubſiſtere non poterat.
n. 2. 1 Feſtamentum aà patre, qui liberis ſuis promiſit, ſe nihil

ex bonis ſuis in extraneum translaturum efle, condi-
tum nullius momenti eſt.

3. Pater filium ob atrocem injuriam illatam exheredare

ſen.
tin

enle nequit, ſi ſuper i injuria iſta cum filio tranſegit.
co, 4. Diſputatur inter DD. utrum Pacta ſucceſſoria ad dona-
efl. tiones mortis cauſa, an inter vivos ſint referenda. Prius
(Ne. operoſe aſſerit Euſebe de Lauriere, qui nuper Pariſiis
de. . libellum des Inſtitutions && des Subſtitutionscontractuel-
Ne les edidit. Nos poſterius tuebimur.
9 — . 7
. SPECIMEN XLIV.
Melk⸗
1N MEDILATIONVM AD PANDECTAS
ii AD LIB. TIII. XIII.
OO

1

vARIS PAORVMMMA

4 SVCCESSORIORVM CGENERIBVS.

G „ PryryBLICE DEFENSVM
1 on L 4
=⸗ HNARTMANN SAMVEL KREBS,
gelehi HASSO - DARMSTADINO.
e . D. X. AVGVSTI ANNI CID 10 CCXV.

d. om. J. ”JMVMV I. Di.

450 MEDITAT. AD PANDECT.

IJ.

Diſtinguuntur pacta ſucceſſoria, quod alia per modum contra-
us, alia in vim ultimæ voluntatis ineantur.

I.

Pacta ſucceſſoria in vim ultimæ voluntatis condita shb uno pa-
Aſoente invito altero, lieite revocantur.

N' infrequens eſt in foro quæſtio, utrum pacta ſuc⸗

ceſſoria ab uno etiam paciſcentium, invito & igno-
rante altero, revocari mutarique queant. Neganda
ea eſſe videbatur, ſi ſimplicitatem juris naturæ, quam
jus canonicum & mores patrii ſequuntur, & qua omnia

pacta honeſta ſervari jubentur, ſpectes. Hic vero uſus

judiciorum a ſimplicitate illa receſſit, atque ſubtilitatem
aliquam ex jure Romano invexit. Diſtinguunt videlicet
DD. inter pacta ſucceſſoria, quæ per modum conventio-

nis ſeu contractus, & ea, quæ per modum ultimæ vo-

luntatis ineuntur. Illa vocant, quan do Paciſcentes verbis
obligatoriis in pactis & contractibus inter vivos adhiberi
ſolitis utuntur; hæc, quando verba in teſtamentis & aliis
ultimis voluntatibus conſueta, e. g. erben, Erbſchaft, repe-
riuntur. Qa de re vide plura in Carpzovio P. 2. C. 43. def.

10. Strykio in Cautelis contractuum JRoct. 3. 6. 8. J. 19. 19. 20.

Bergero in Reſolutionibus Lauterbachianis p. 543. IIIa ita-
que, quæ per modum conventionis inita ſunt, immutabi-
lia eſſe, ajunt, hæc autem, quæ in vim ultimæ voluntatis
conficiuntur, obligationem nullam producere, adeoque pro
lubitu mutari & revocari Poſſe, perhibent, argumento ex
L. 32. §. 3. de Donat. inter vir. & uxor. nec non l. 30. de
Donat. mortis cauſa ducto, ubi ultima hominis voluntas am-

bulatoria usque ad mortem eſſe dicitur. Quantumvis vero

bæc

—.

— — — ̃ ᷓ ——e —

— — —

— — —

e.
no.
nde
wan
ni
Ulis
Mern
elicer
ntio-
erbis
bent
A
epe.
19,.

IhI.

auntebi⸗
unnns

ue .
ent al

,,
0
is ſen
Ne

SP. XLIV. DE VARIIS PACIOR. SVCCES. GENER. 4 51

hæc diſtinctio paululum indoli juris Germanici repugnare vi-

deatur, ex jure Romano tamen defendi poteſt, quippe quod

Pacta ejusmodi, in vim ultimæ voluntatis condita, adeoque
non obligatoria;, ſed revocabilia, haud ignorat, quemadmo-

dum ex donatione mortis cauſa, qualis in omnibus pactis ſuc-

cefſoris in vim ultimæ voluntatis confectis ſabeſſe viderur,

apparet. Uſu certe fori recepta eſt illa diſtin tio non ſolum

in pactis dotalibus, ſed & in aliis pactis ſucceſſoriis. Ita certe
reſponderunt Cti Vitembergenſes menſe Aprili anni cro. 10
ccxI: Iſt euer Bruder, Chriſtian Hentze, verſtorben, und hat

euch in ſeinem aufgerichteten letzten Willen zum Erben ſeines gan⸗

zen Vermoͤgens, und darunter auch derjenigen Gelder, welche er
von euch ſelbſt wegen ſeines euch verkauften Antheils an denen vaͤ⸗

terlichen Guͤtern zu fodern gehabt, eingeſetzet. Weil aber die an⸗
dern uͤberlebende Geſchwiſter damit nicht zufrieden ſeynd, ſondern

Klage dieſer Kauf⸗Gelder halber wider euch eingeſtellet, ſo wollet
ihr, ob und wie weit dieſes ihr Suchen gegruͤndet, des Rechtens
belehret ſeyn. Ob nun wohl in dem zwiſchen euch und euern

ſaͤmmtlichen Geſchwiſter uͤber die vom Vater hinterlaſſene un⸗

bewegliche Guͤter aufgerichteten Kauf⸗Contract wegen der ruͤck⸗
ſtndigen Kauf⸗Gelder, welche ihr als Kaͤufer einem jeden von
ihnen auf gewiſſe Tage⸗Zeiten zu zahlen verſprochen, dieſes aus⸗
druͤcklich verabredet worden, daß, im Fall eines von denen
Contrahenten unverheurathet verſtuͤrbe, die uͤberlebende deſſen
Antheil zu erben haͤtten, in welchen Worten nicht undeutl ich ein
pPactum ſucceſſorium enthalten, dergleichen denn, vemoͤge der

in ganz Teutſchland eingefuͤhrten Rechte und Gewohnheiten,

ganz wohl aufgerichtet, und nachgehends von den Paciſcenten

durch anderweitige Diſpoſition nicht mag umgeſtoſſen werden,

ferner die in dem Teſtamente angefuͤhrten Urſachen alſo nicht be⸗

ſchaffen, daß wegen ſelbiger dem uͤberlebenden Geſchwiſter das

per Padum erlangte jus quæſitum entzogen werden moͤge;
LII 2 wan⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey die angeſtellte Klage
wohl gegruͤndet; Dennoch aber und dieweil bey denen Pactis ſue-

eſtoriis ein groſſer Unterſchied zu machen, ob ſolche per modum
contractus, oder aber in vim ultimæ voluntatis aufgerichtet
worden, geſtalt in dem letzteren Fall, wenn numlich die Paciſcen-
ten ſich des Wortes Erben, Erbſchaft, oder dergleichen bedie⸗

nen, denenſelben jederzeit, davon wieder abzugehen und eine ande⸗
re Diſpoſition zn machen, frey ſtehet: ben welcher Bewandniß,
und da in dem obangefuͤhrten Ppacto euer Geſchwiſter das Wort Er⸗

ben gebrauchet, der Mitpaciſcente, Chriſtian Hentze, keines We⸗
ges dadurch alſo gebunden worden, daß er nicht durch einen ander⸗
weit gefertigten letzten Willen dieſes Pactum wieder aufzuheben,

und euch zum voͤlligen Erben einzuſetzen befugt geweſen; So hat

die von eurem Geſchwiſter wider euch erhobene Klage nicht ſtatt.
Cui reſponſo cum non acquieſcerent actores, ſed inſtitutum
judicium continuarent, Scabini Lipfſienſes, actis ad ſe trans-
miſlis, menſe junio anni cio 1o ccxI. eugdem in modum, acti-
onem videlicet locum non habere, judicarunt. Sed de hoc ar-
gumento plura infra, ubi de Pacétis dotalibus agetur, dicemus.

III.
Pacta ſucceſſoria in muneribus ecleſiaſticis ſunt illicita.

on ita diu eſt, quod in actis ex ducatu Clivenſi ad col-
4 legium noſtrum miſſis pactum aliquod de ſucceſſione

in munere eccleſiaſtico initum reperiremus. ujus validi-

tatem ut melius examinare queamus, ipſa, quibus conce-
Ptum erat, verba huc tranfcribemus: Wir nach beſchriebene
Eingepfarrte zeugen und kekennen hiermit vor uns und unſere
Näachkoinmen, daß in Anſehung der Treue und Fleiſſes, welche

ſowohl jetziger noch lebender Paſtor hieſelbſt, Herrn M. G. D. afs

deſſen in officio anteceſſor und ſelig verſtorbener Vater, Herr

ti.

.
eſſione
Velid.
COt-
hke

e

,
0

Sp. XLIV. DE VARIIS PACTOR. SVCCES. GENER. 453

A. D. in Verwaltung des ihnen anvertrauten geiſtlichen Amtes bey
hieſiger Gemeinde zu aller Zeit bewieſen, mit reifen Vorbedacht

und guten Willen uns dahin aus Dankbarkeit verpflichtet haben,

daß auf dem Fall, da nach Gottes Willen vorgedachter Paſtor D.
mit Tode abgienge oder ſonſten bey Antretung beſchwerlichen Al⸗
ters demſelben gefiele, ſich einen Amts⸗Gehuͤlfen beyfuͤgen zu laſſen,
wir einen aus deſſen Soͤhnen zum vacirenden Paſtorat oder ver⸗
langten Adjuncgtion benennen und berufen wollen, daferne an⸗
ders jemand aus denenſelben ſich zu ſothaner Function wird qua-
lificiret haben, geſtalt uͤber deſſelben noͤthise Qualification das
Urtheil dem Evangel. Lutheriſchen Miniſterio des Amts W. heim⸗
geſtellet ſeyn ſoll, welcher dann in der Maſſen, wie ſein abgelebter
Vater die Einkunft und Abfaͤlle der Paſtorat und einverleibten Vi⸗
carien S. Crucis tam in fubſtantialibus quam accidentalibus
vollenkoͤnmlich und ohne Abziehung allein zu genieſſen haben ſolle.

Da aber in caſu mortis paternæ noch keiner derſelben Soͤhne zu⸗

ſolchem Alter angewachſen waͤre, daß derſelbe ſo fort in die Amts⸗
Vetrichtung wiederum eintreten koͤnnte, ſoll der Pfarrdienſt Per

ſubſtitutum ſo lange, bis einer aus denen Soͤhnen dazu geſchickt

und beguem gemachet worden, verwaltet werden, welcher Subſti-⸗
tutus alsdenn ſeinen Unterhalt und Belohnung aus Haͤnden der
Erben D. zu empfangen haben ſoll. Wir haben ferner zu noch
mehrer Bezeugung unſers Wohlwollens gegen Paſtorem D. und
deſſen Kinder uns verbunden, auch auf dieſem Fall, da die Soͤh⸗
ne unter einander ſolten abſterben, dahin zu ſehen, und es auf
alle moͤgliche Wege dahin zu richten, daß ſein Amtsfolger eine
aus deſſelben hinterlaſſenen Toͤchtern moͤge ehelichen. Gleich⸗
wie nun vorbeſagter Paſtor D. ſothanes Erbieten der Eingepfarr⸗
ten mit behoͤrigem Dank auf und angenommen, alſo hat er
wiederum aus danknehmigen Gemuͤthe die an geſamten Kirchſpiel
W. formirte Anfoderung ad e1. Reichsthlr. fallen und ſchwin⸗
den laſſen, doch unter Vorbehalt und mit folgender Bedingung,
LII 3 . dafern

4 54 MEDTTAT. AD PANDECT.

dafern ſeiner Soͤhne keiner zum Paſtorat ſolte gelangen, oder an
der Succeſſion behindert und von andern verdrungen werden, ſo
dann auch, nach obgemeldeten Abgang der Soͤhne, der Toͤchter
keine durch Heurath bey der Pfarr bleiben wuͤrde, daß ſolchen
Falls das Kirchſpiel W. ſoll ſchuldig und gehalten ſeyn, ohne
Widerſprache, Ausflucht und Liquidation ferner an die uͤberblie⸗
bene Erben Paſtoris D. wegen dieſer Anfoderung 400. Reichsthlr.
a dato dieſes an ſammt der intereſſe aufrichtig und redlich zu be⸗
zahlen. Daß obiges mit einander alſo ergangen, zugeſagt zu hal⸗
ten, und dem ſteif nachzukommen bey chriſtlichen Treuen verſpro⸗
chen ſey, bezeugen wir mit eigenhaͤndiger Unterſchrift, haben es
auch zu mehrerer Beſtaͤrkung vom Herren Amts⸗Droſten und Rich⸗
tern beſiegeln und unterſchreiben laſſen. Unusquisque videt, pa-
ctum hoc ſucceſſorium, a parocho cum parochianis in grati-
am liberorum ſuorum initum, non gratuitum, ſed oneroſum
eſſe, atque proxime ad contractum innominatum do, ut faci-
as accedere. Quæritur autem, an juſtum ſit & obligationem
producat. Equidem, ſi jus naturæ & rectam rationem ſpeéctes,
nihil in eo iniquitatis deprehendes. Etſi enim aliqui cum ju-
ſtiniano in L. 30. C. de Pactis omnibus pactis ſucceſſoriis na-
turalem turpitudinem ineſſe credant, nobis tamen eam
perſpicere hucusque non licuit. Certe per hujusmodi pacta
neque debitus Deo honor offenditur, neque reipublicæ ſalus
detrimentum accipit, neque privato cuidam jus ſuum aufertur.
Igitur nec injuſta dici poſſunt. Deinde inter leges, quas Deus
in ſacro codice promulgavit, nulla quoque eſt, quæ pactum ta-
le interdicat. Porro jus civile packa ſuper ſucceſſione tertii
cujusdam inita, ſi tertius hic conſentiat & in conſenſu usque
ad mortem ſuam perſeveret, rata eſſe jubet, L. 3. C. de Pactis,
adeoque & illud, quod modo memoravimus, pactum ſu-

ſtinere videtur. Verum enim vero jus canonicum non

ſolum generalirer! in C. 8. X. de Pactis pactiones omnes &
con-

eiln
et
ns
ertur.
Deus
mte.
teri
nslle
Paci
mn .
1 No

nes G

cl:

Sp. XLIV. DE VARIIS PACT. SVCCES. GENER. 455

conventiones, pro ſpiritualibus ſeu beneficiis eccleſiaſti-
cis obtinendis factas, nullius momenti eſſe jubet, ſed
& in ſpecie iſtiusmodi pacta ſucceſſoria interdicit, &, ſiqui-
dem ineantur, nulla declarat in c. 2. & 13. X. de Conceſſio-
ne præbendæ. Quod deinde Bonifacius VIII. in c. 2. de
Conceſſione præbendæ in 6. eatenus extendit, ut nec illa
quidem pacta valere velit, quæ generaliter, cum facultas
beneficium eccleſiaſticum conferendi ſe obtulerit, concipi-
untur. Et rationes, ut hoc conſtituerent, ſatis gravis ha-
buerunt Pontifices, quas ipſe Bonifacius paucis verbis
complexus eſt: Per bromiſſi. ones, inquiens, bujusmodi,
quæ per importunitatem nimiam, per quam non concedenda
multoties conceduntur, & per ambitionem improbatam ut
plurimum extorquentur, mortis alienæ votum ingeritur,
Eecleſtis ag Prælatis & Perſonis eccleſiaſticis gravamina plu-
rima inferuntur. Quem locum mirifice illuſtrat, & ſin-
gula mala, quæ ex pactis his ſucceſſoriis ſeu exſpectati-
vis cccleſiaſticis oriuntur, recenſet ex explicat Hornius de
Exſpectativaea Ececleſiaſtica §. II. W 12. Unum litaque
videtur dubium ſupereſſe, an prohibitio illa juris cano-
nici Proteſtantes etiam obliget. Quod nos affirmare
non dubitamus. Etſi enim Pontificis Romani nulla apud
nos ſit auctoritas, nec leges ejus ullum pondus habeant,
jus tamen canonicum non ex Pontificis, ſed Imperato-
ris & Ordinum Imperii, qui illud receperunt & in coô-
mitiis Wurtzburgenlibus anno clo 10 CXLI. habitis publica
lege apud Lebmannum in Chronico Spirenſi lib. §. c. 108.
confirmarunt, voluntate valet. Cum iſto itaque jure re-
cepta etiam eſt prohibitio pactorum ſucceſſoriorum eccle-
ſiaſticorum, & adhuc uſu ſervatur, quemadmodum Fin-
ckelthaus de Jure patronatus c. 2. u. 37. Carpzovius H I1.
uris-

7

456 MEDITAT. AD PANDECI.

Jurisprud. Eccleſ. def. 16. &e Hornius de Erſpectativa Eecle-
ſiaſtica & I8. teſtantur.

IV.

Pacta ronfrarernikatis ntiquitus inter principes inita valent
OQ eſfectum bodie ſortiuntur, etſt Imberator ea in
ſpecie non conkrmarit.
Piana ſucceſſoriorum claſſem præcipuam Dacta confra-
ternitatis inter principes iniri ſolita conſtituunt. Ad
quæ ut conſenſus Imperatoris accedat, neceſie eſt, ſi qui-
dem de ſucceſſione in feudum Imperii diſponatur. Nam ſi
Pacta iſta ſuper allodio ineantur, tum conſenſu hoc non
opus erit. Cum autem antiquiflimis temporibus Principes
Imperii nonnunquam fœdera talia & pacta confraternitatis

inconſulto Cæſare fecerint, non infrequens hodie quæſtio

eſt, poſſintne illa effectum ſortiri. Negant multi memo-
rantque exemplum Principum Anhaltinorum, quos repul-
ſam olim tuliſſe perhibent, quum Margaretham Branden-
burgenſem, exſtincto ſine liberis Waldemaro Electore, pe-
terent ex pacto, quod Cæſar non Probarat. Vide Itterum
de feudis Imperii cap. I7. n. 10. &, quos ibi longa ſerie me-
morat, auctores. Et Rudolphus II. Imp. confraternitatem,

quam Saxo, Brandenburgenſis & Haſſus olim initam anno

cO IO XXCVII. renovarant, ſibi oblatam probare diſtulit, do-
nec diploma Friderici III. Imp. quem ab initio pactum iſtud
confirmaſſe dicebant, exhiberetur, quemadmodum Limnaæus

in addit. ad Jus publ. tom. 2. Iib. A. c. 8. n. 166. refert. Nos

vero etſi hodie talia pacta, ſine Cæſaris confirmatione inita,
invalida eſſe fateamur, ea tamen, quæ antiquis temporibus ce-
lebrata fuerunt, ſubſiſtere & effectum ſortiri Putamus, quoniam
ad illa generalis Imperatoris confirmatio in Capitulat. Leop. art.

6. Taſint. art.6. & aroli EI. art. I. acceſſit. Quod jam ante nos
agno

—

— SP. XLIV. DE VAR. PACTOR. SVCCESS. GENER. 4 o

agnovit Limnæus in eo, cujus ſupra mentionem fecimus, loco.
Ex hoc itaque fundamento potentiſſimi Brunfſvicenſium prin-
cipes, cum pactum confraternitatis a majoribus ipſorum, ma-
xime a Friderico Grubenhagenſi cum Erico IV. Lauenburgi-
co anno cio ccc xxXIX. initum ideo impugnaretur, quod Cæſa-
ris confirmatio ad id non acceſſiſſet, ſic apud Franckenbergium
im Europaͤiſchen Serold p. 515. reſponderunt: Dieſe Pacta
confraternitatis haͤtten der Kayſerl. Confirmation nach damali⸗
ger Zeiten Lauf und denen Fundamenten des teutſchen Reichs
k Rechtens nicht bedurft, und waͤren in denen Reichs⸗Lonſtitutio⸗

ni nen bewaͤhret.
non
“ C& uä 0%° 0 L L AK.
ſi⸗ 1. Queæritur, an nobiles imperii mediati pacta confrater-
emno. nitatis ſeu ſucceſſoria de feudis fuis inire queant. Ne-
pul. gat Brunnemannus ad LE. 19. C. de Pactis n. II. Nos
W affirmamus I. quia pacta ſucceſſoria moribus Germa-
niæ ſuſtinentur; 2. quia per tale pactum, ad quod do-
le⸗ mini conſenſus acceſſit, nullius jus læditur; 3. quia po-
erimn teſtas ſic paciſcendi nobilibus exteris, Gallis, Italisque,
e Nte. conceditur, teſte Gothofredo ad L. 19. C. de Pactis lit. d.
Hen, 4. quia exempla varia maxime in Saxonia exſtant, daß
ng de 2. adeliche Familien ſich einander in die geſammte Hand in
i ihren Lehn⸗Guͤthern nehmen.
“ 3. Sub voce der gemeinen Rechte, qug ſepe in conſtitutio-
An nibus imperii occurrit, jus canonicum quoque intelli-
Mhel gitur, quamvis diſſentire videatur Datt. in Volumine
N Kerum Germ. lib. A4. c. I. . 138.
inin, 32. Debitor obæratus hæreditati ſibi aliquando deferendæ
gee in præ judicium creditorum valide renunciat.
Onien
Po
tenge DM 5 n ”M
Agto Tom. I. Mm mm SPECI-

458 MEDITAT. AD PANDECT.
SpECIMEN XLV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. II. TIT XIV.

PACTIS HEREDITARIIS

RENVNCIATIVIS.
I. 2
Zalet bodie renunciatio bereditati viventis facta, non tamen
aliter, niſi intercedente Turcurauco-

Eezy' legit. bered. At fuſtinentur ea moribus Germanicis,
non antiquis ſolum, quemadmodum ex Speculo Saxonteo lib.
I. art. 13. apparet, ſed recentioribus etiam. Ita certe Cti
Vitembergenſes menſe Octobri anni cio 1o ccIx. reſponde-
runt: Dieweil Chriſtoph Z. durch die ad acta gegebene ſchriftli⸗
che Urkunden ſattſam dargethan, daß ſeine Stief⸗Kinder, ſo wohl
die Soͤhne als Toͤchter, mit Beyſtand ihrer ehelichen Vormuͤnder
mit ihm tranſigiret, ſich allen Anſpruchs an ihm, nicht allein der
vaͤterlichen, ſondern auch, nach erfolgtem Tode der damahls noch
lebenden Mutter, der mütterlichen Erbſchaft halber voͤllig bege⸗
ben, ſolchen Transact, wenn auch gleich Anfangs derſelbe wegen
des einen Sohns Minorennitat oder andern Umſtaͤnden nicht
allzurichtig geweſen, nachgehends in der Majorennitaͤt durch
Empfahung der verſprochenen Gelder und nochmaligen Renun-
ciationen mit Conſens der ehelichen und andern Vormuͤnder
ratiſicixt; So mag Chriſtoph Z. von ſeinen Stief⸗Kindern, ſo

Nacta Nicceſſoria renunciativa in jure Romano prorſus
improbantur atque invalida declarantur l. 16. de Suis

wol

m

ris

un.
s,
Ii-.
Wi
nle.
ft

ſlc
ende
oh
be,
eget
he
Uurh
ehun
giror
/9

SP. XLV. DE PACTIS HEREDIT RENVNCIAT. 45
wol derſelben vaͤterlichen als auch der muͤt tterlichen Erbſchaft hal⸗

ber nicht in Anſpruch genommen werden, ſondern kan ſich dage⸗

gen durch gruͤndliche Vorſtellung der ihm zukommenden excep-
tionis transactionis wohl ſchuͤtzen. Cum vero jus canonicum

renunciationes hujusmodi non aliter valere velit, quam, ſi

jurejurando corroberentur c. I. de Pactis in ſexto, acerrima
inter Ctos controverſia oritur, an moribus Germaniæ jus
canonicum receptum ſit & jusjurandum ad renunciationes
hereditatum neceſſario requiratur. Nonnulli, qui ſimplicita-
tem juris Germanici ſimplicter ſequuntur, ejusque inter-
Pretationem tàm extenfvam quam reſtrictivam inepfe ex ju-
ribus peregrinis deſumi, cum Schiltero Ex. ad z. 8. §. 40.
putant, jusjurandum neque in maſenlorum nedue in femi-
narum renunciationibus requirunt. Alii jus jurandum qu lidem

maſculis, de quibus Pontifex in all &. 2. non agit, F emittunt,

idem tamen a feminis renunciantibus exigunt. Alii denique
cum Hartmanno Piſtoris P. 4. d. 2. 2. 5. &* Strykio de Suce 31-

Kone l5 inteſzato diſj. S. OCap. 10. §. I8. jusjurandum in omni

tenunciatione hereditatis neceſlarium dicunt. Neutra ex iſtis
tribus O obpinionibus ratione ſua deſtituitur. UItima tamen
communis fere eſt, & voluntati pontificis, auctoris memorati

cap. maxime convy enire videtúr. Voluit enim ſine dubio Pon⸗

tifex facilitati hominum proſpicere, qui ſe temere ſæpius in-
duci Patiuntur, ut luero futuro, quod longe adhuc aheſſe⸗ vi⸗=
detur, vel gratis vel pro exigua mercede renuncient. At
cum jusjurandum præſtandum eſt, tunc deliberato confilio

res geritur, atque circumſtantiæ omnes attentius conſide-
rantur. Que ratio efficit, ut hodie quoque utile ſit, renun-
ciationes hereditatum non aliter, quam ſi jurejurando con-
Urmentur, ratas haberi. Atque ſecundum eam ſententiam
Cti Vitembergenſes in illuſtri controverſia reſponderunt
apud Bergerum P. 2. Keo 249. =

460 MEDITAT. AD PANDECT.

II.

Requiritur ad renunciationem banc corporvale] jusIur andatm, nec
SaReciunt verba inſt rumento renunciationis inſerta.

III.

Paeiſe entes 5 bi neceſſitatem hanc jurandi per conventionem
remittere non poſſunt.

IV.
Nobiles obtentu contrariæ conſuetudinis inter ſe introductæ ſeje
ab boc jurejurando liberare nequeunt.
V.
Renunciatio injurata per ratibabitionem renunciantis inter-
vallo factum non confirmatur.

. Theſes has Cti Helmſtadienſes in reſponſo quodam menſe

Octobri anni clo lo ccxvI. tam lucide expoſuerunt, ux

ſufficere putemus, verba ejus reſponſi hic adjicere: Hat Ti-
tia bey ihrer Verheyrathung in einer daruͤber aufgerichteten Eheſtif⸗
tung ſich nebſt ihrem Braͤutigam Sempronio erklaͤret, keine Anſpra⸗
che auf ferneren Brautſchatz und Ausſteuer zu machen, ſondern den
Todesfall eines Bruders oder Schweſter der St. W. Familie zu
gute kommen zu laſſen, auch, da die Frau Mutter dieſes Zeitliche ge⸗
ſeegnen ſollte, mit der einmahl gehobnen Ausſteuer ſich zu befriedigen,
und auf keinerley Weiſe das W. Hauß zu demeubliren, oder auf
das darinnen befindliche Geraͤthe oder Silber einige Prætenſion zu
machen. Nachdem nun jetzo der aͤlteſte Bruder Pompeſt uis verſtor⸗
ben, und Titia nebſt Sempronio auf deſſen Erbſchaft Anſpruch ma⸗
chen, ſo wird zu wiſſen begehret, ob ihnen diesfalls die angefuͤhrte
Eheſtiftung und darinnen enthaltene Verzicht im Wege ſtehe. Nun
ſcheinen zwar bey angezogener Verzicht alle noͤthige ſo wol in denen
Rechten als von denen Rechtslehrern erforderte Stuͤcke in Acht ge⸗
nom⸗

De⸗

“

ſe
N

l.
⸗

EH

din
,
G

n

ſn

t
Nn

en.
10

go

SP. XLV. DE PACTIS HEREDIT. RENVNCIAT. 461

noemmen zu ſeyn, inmaſſen die Ausſtattung, welche unterſchiedener
DD. Meynung nach vorher gehen muß, allhier gebuͤhrend geſchehen,
hiernaͤchſt dieienigen, auf deren Erbſchaft renuncüret worden, dar⸗
innen conſentiret, welchen Conſens Cæl. Bich. Dec. 119. n. 12.
und Srrykius de Eilia nobili renunciante c. 3. n. 4. pro forma re-
nunciationis erfodert, ferner die zu Ende der Eheſtiftung befindliche
Worte: in dem Namen der Hochheiligen Dreyeinigkeit; ſtatt einer
eydlichen Beftaͤrkung dienen koͤnnen, oder, da auch ſolche hierzu nicht
vor genugſam geachtet wuͤrden, die erfolgte Ratihabition, da beyde
Theile die pacta dotalia von anno 1703. bis hieher jederzeit agno-
ſeiret, Titia auch Kraft derſelben an denen Meublen und Silber
der anno 1711. verſtorbenen Frau Mutter keine Prætenſion gema⸗
chet, auch ſonſten allemahl bey denen darinnen enthaltenen Puncten
und Clauſulen acquieſciret, den Mangel des Eydes erſetzen moͤch⸗
te; Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey vielbeſagte Re-

nunciation zu Recht beſtaͤndig, und verhindere die Titiam, ihres

Bruders Pompeji Erbſchaft zu fodern; Alldieweil aber das jus

canonicum, welches in c. 2. de Pactis in ſexto bey allen renun-

ciationibus hereditatis die wuͤrkliche Eydesleiſtung erfoderet /
nach einſtimmiger Meynung der Rechtslehrer, teſte Hartmanns
Piſtoris P. 4. Quaſt. 2. 3. 5. in Teutſchlaud eingefuͤhret, und
nach ſelbigem die renunciationes injuratæ ganz unguͤltig ſeynd,

dergeſtalt, daß nicht einmahl verba æquipollentia, an Cydes

ſtatt, bey dem Wort der ewigen Wahrheit, oder, wie allhier,
im Namen der heiligen Dreyeinigkeit, wenn kein actus corpo-
ralis darzu kommt, vor genugſam geachtet werden, Seruv.
Exerc. 17. §. 12. wogegen denn keine unter Edelleuten eingefuͤhrte

widrige Gewohnheit attendiret wird, Brunnemannus Cent. 3.

Dec. 98. n. 3. immaſſen auch dieſer koͤrperliche Eyd nicht ein⸗
mahl per contrariam partium conventionem erlaſſen werden
mag, Gallerat. de renunciat. tom. 2. c. I. Kenunc. 85. n. 19.

Stryk. de Succeſione ab inteſtato diſp. 9. &.10. §. 18. Berger. P. 2.

Mm m 3 Reſpon-

462 MEDITAT. AD PANDECT.

Reſponſo 249. Bey welcher Bewandniß die erfolgte Rarihabition
gleichfalls hinweg faͤllt, da zumahl ohnedeß Rechtens iſt, daß die
Ratihabition ſolche Handlungen, welche ipſo jure nichtig ſeynd,
und worinnen es an einem eſlentiellen Stuͤck mangelt, nicht guͤl⸗
tig machen kan, C. 18. de regulis] Juris in ſexto, Zieglerus de Ka⸗-
tihabitione ejusque effeltu jaris §. 13. daferne ſie n icnt mit eben
denen Solennien geſchiehet, welche zu dem Haupt⸗Actu erfordert
werden, ratiſicatio enim requirit easdem ſolennitater, quas prin-
cipalis ack⸗ 45 &o vontraltus. Lieglerus d. I. G. 25. folgl ich gegen⸗
waͤrtige Ratification, da der E Eyd nicht dazu gekommen, ohne alle
Kraͤfte iſ iſt; So halten wir dafuͤr, daß Titia und Sempronius
der von ihnen ohne Eyd geſchehenen Renunciation und bey der
muͤtterlichen Erbſchaft erfolgten Ratihabition ungeachtet, des ver⸗
ſtorbenen Pompeji allodial Erbſchaft fordern koͤnnen.

VI.

Renunciatio bereditatis non ſolum ad illa ho, a, Out& zem por,
entenceiationis ötker vnt, pertinet, ſed & ad bereditatem,
guam 1s, oujus ucceſſioni renunciatunm fuit, poſten
a‿αaiſivit, extenditaur,

P ergunt Cti Helmſtadienſes in eodem rechanc⸗ : Wird
aͤchſt gefraget, ob angefuͤhrte Renunciation auch auf
dieſenige Erb⸗Portion, welche dem Pompe’
ten auswaͤrtig zugefallen, zu erſtrecken ſey; Ob nu n e ol
nunciationes ſucceſſionis nur von der Erbſchaft
P eſone , wele he darinnen en enbreiſe benennet ſey

nr . 0 148. n. 12. Krav. in usiipr .⸗ 2. .

welches allhier um ſo viel deſto mehr ſtatt zu ſt aden ſcheinet t, da

Pompejus das ihm angefallene Erbtheil in communione ge⸗
laſſen; Dennoch aber und dieweil kompejus die ihm zugefallene
aus⸗

Ne

SP. XLV. DE PACTIS HEREDIT. RENVNCIAT. 463

auswaͤrtige Erbſchaft, ohngeachtet er ſelbige communiter admi-
niſtriret, gleichwol voͤllig acquiriret, und mit ſeinem uͤbrigen Ver⸗
moͤgen dergeſtalt vermenget, daß ſolches Erbtheil nunmehro mit
unter die uͤbrige Verlaſſenſchaft des Pompeji gerechnet werden
muß, Pachov. ad Treutl. vol. 2. diſp. 16. §. 4. lit. C. So iſt die
von Titia und Sempronio gethane Verzicht auch auf dieſe aus⸗
waͤrtige dem Pompejo zugefallene Erbſchaft zu erſtrecken.

In renunciationibus iſtiusmodi neceſſe non eſt, ut evpreſa
bereditatis mentio ſiat.

oc etiam dubium ſic deciderunt JCi Helmſtadienſes in

memorato reſponſo: Wird endlich Bericht verlanget, ob
die in der Eheſtiftung enthaltene Renunciation nicht von der
ganzen Erbſchaft, ſondern nur von weiterem dote und Ausſtat⸗

tung zu verſtehen ſey. Kun koͤnnte zwar das letztere daher ver⸗
muthet werden, daß in denen Worten der Renunciation nur
Meldung des Brautſchatzes und der Ausſteuer, nicht aber der

Erbſchaft geſchiehet, und den bekannten Rechten nach alle re-
nunciationes ſtrictiſſime erklaͤret und auf andere darinnen deut⸗

lich nicht enthaltene Faͤlle keines Weges erſtrecket werden muͤſ⸗

ſen, Dalnerus de variorum jurium renuneiationibus cap. I.

n. 55. & quos ibi longa ſerie memorat DD. Dieweil aber als⸗

denn, wenn der Sinn und Meynung der renunciantium ex te-
nore renunciationis erhellet, keine weitere Erklaͤrung vonnoͤ⸗

then iſt, ſondern nach ſoͤlcher Intention ſchlechterdinges gegan⸗
