Fortius non eſt privilegieo minoris.
ibid

Privilegio fiſei actionibus ceſſis uten-
dum non eſt. 550
Privilegia, quæ monopolium & jus
alios prohibendi continent ,
itrictiſſime ſunt interpretanda.
. 108
— plurima mulieribus tributa unde
originem trahunt. 132

— mulierum plurima obſequio Ja⸗
ſtiniani in uxorem debentur.

. 135
— nimia fiſco tributa advocatis
odium conciliant. 528
— fiſci immodica ex iure Rom.
529

Cum ex una parte unum, ex alte-

ra duo diverſa privilegia ſtant,
hæz. reſtituitur. 666

Ad privilegiorum revocationem ſine
juſta cauſa non eſt agendum.
539
Proceſſus executivus.

Illius benefiaum pro quibus jura
introduxerunt. 379

Proceſſui executivo quando locus
eſt. ibid.

Illum inſtituere actori utile eſt. 378

Ad illum an ſufficiat inſtrumentum
guarentigionatum. ibid.

Proceſſus tumultuarius.

Proceſſu tumultuario cauſas fiſci
tractari non debent. 540⁰

Procurator.

Fiſci an documenta edere debeat,

391, it. 392
— fiſci ad quod ab initio conſtitu-

tus erat. 505
— an habeat jurisdictionem. ibid.
— ab advocato differt. 507
— judicialis an tranſigere queat.
427
— in judiciis militaribus non eſt
ſemper repellendus. 575
in

INDEX

= in cauſis criminalibus admittitur.
⸗ 578
Procurator a Prælato vel rectore
Eccleſiæ conſtitutus morte con-
ſtituentis revocatur. 586
☛ honorarium ante finitam litem
petere poteſt. ibid.
Procuratoris officium ſingulari di-
gnitate ſolvitur. ibid.
— imperitia vel negligentia eſt cau-
ſa reſtitutionis in integrum ex
elauſula generali. 93
procuratores & advocati in pleris-
que locis promiſcue accipiun-

tur. 508
De procuratorum poteſtate. 507
De procuratoribus. 574
Productio.
Sola inſtrumentorum ad eauſam
pertinentium procuratorem ple-
ne non legitimat. 577
Promiſſio.
Imperfecta quid ſit. 488
Rebus ſic ſtantibus intelligenda eſt.
411
Promifſlum quando a promiſtore
exigi nequit. ibid.

Promiſſio ex falſa cauſa non obli-

gat. 499
Promiſſor.
Quando a promiſio præſtando excu-
ſatur. 5 41²2
Proportio.
Geometrica & Arithmetica. 6

Proprius vid. Homo proprius.
Publica res. vid. Respublica.
Publicatio.
Legis an in fingulis locis debeat“

fieri. 62
— ad eſſentiam legis pertinet, 63

— legum cujus nomine fit. 65

Puerpera.

De puerperis & prægnantibus, 141

Puerperiumt.
An pro adveria valetudine ſit ha-
bendum. 144
Ad puerperium inveſtigandum in-
ſpectio recte adhibetur. vid.
Inſpe ctio.

Quadriennium.

Reſtitutionis in integrum currit a
die ſcientiæ. 657. it. 659

Quietantia.
In illis, creditor, ſi obſcurius lo-

quitur, interpretationem ſibi
contrariam pati debet, 422
R.
Rabula.
Ejus definitio examinatur. 13
KRKRatificatio. .

Requirit easdem ſolemnitates, quas

actus principalis & contractus.
462
Katio.
Rationes non ſunt facile retractan-
dæ. . 549
Rationum reddendarum fundamen-
tum. ibid.
In illis privilegium fiſei. ibid.
Keditis.

Partem redituum ececleſiaſticorum ne-
quit princeps, a diverſæ religionis
hominibus anno 1624. poſſefſo-
rum, licet ſuperfluam, auferre. 2 34

Re-

l

ſt h

lam i

N. it

Clttt 4
l di

nias lo.
kemn ſb

1, guns

Ntracteg.

44

etrückt
390
ndamen-
ibis,
ibit.

rum m.
pioni
ele2,4

VERBORVM .

215
— ſimplex tollit jus civitatis. 676
— temporalis de decennali expliea-

tur. 682
Relegationis poœna poſt mortem quem
effectum habeat, ibid.
Per relegationem tollitur jus civita-
tis provinciale. 677
it. jus civitatis municipale. ibid.
De relegatione in Saxonia. 682
Renunciatio
Reſcriptis moratorüs facta bonis mo-
ribus eſt adverſa. 123
— indubio non præſumitur II8.
lt. 475
— jurium & privilegiorum an ſit
obſervanda. 124

— ſtrictiſſime eſt interpretanda 125
— verbis paulo generalioribus facta
ſuffieit. ibid.
— quando facta cenſetur. 359
— hereditatis vid. hereditatis
renunciatio.
— ſpeciale mandatum requirit. 594

Rebrgalic.
Unde vox hæc derivatur. 306

Tom. I.

RERVYVM ET
Kegale. — quousque a Friderico I permit-
— 1 . tuntur. 208
Regalia hodie ſunt res publiecæ. 256 .. .
— in translatione prædii in priva- Repreſaliarum definitio. 306
tum tacite ſemper princeps ex-. — remedio uti licet. 307
cepiſſe videtur. 261 ..
— prohibitio ad retorſiones non ex-
Regiſtratura. tendenda. 309
Et conſignatio ad acta in quem fi- In earum exercitio a quibusdam
nem fſit. 31 pertonis eſt abſtinendum. 208
— etſi poſt ſex menſes confecta, Diſcrimen inter repreſalias & retor-
nulla tamen non eſt. 320 ſiones. 310
. Illas an cives ab extraneo læſi ex-
Kelegatio. erceant. 307
Sola non tollit patriam poteſtatem. Reprefaliis qui utuntur. ibid.
— Status Imperii inter ſe nonun-
quam recte utunturs 308
lKes.
Divinæ ad quem principaliter persi-
nent. . 10

— certo uſui publico vel facro de-
ſtinara & legata an- in alium
impendi queat. 225

— eccleſiaſtica vid. Ece le fia ſt ica
r es. 6
— immobilis vid- i mmo bilis res.

Reipublicæ cauſa abſens vid. Abſens.
Rerum publicarum definitio. 254

. it. 255
— proprietas & uſus ad quem ſpe-
ctat. 254

De rebus publieis ſeu, ut in monar-
chiis vocantur, regalibus. 253

Res religioſ? ad honorem privata-
rum familiarum & memoriam
defunctorum pertinent. 219

Res repertæz omnes non ſunt tra-
hendæ ad regalia. 551

Res ſacra vid, ſacra res.,

Eee ee Res

INDKEXK.

Res ſan ga. vid. ſancta res.
Res vitioſa. vid. vitioſa res.
Res pretioſa qui eiſtis vel involucris
concluſas in navem vel caupo-

nam infert, vel poſtæ vel eur-
rui publico committit, profite-
ri easdem non debet. 716

Reſoriptum moratorium.
Curſum uſurarum non ſiſtit. 132
— contra rem judicatam locum non

invenit. 125
— contra jus impetratum an judex
inferior poſſit rejicere. 130
Illorum jura ubi fundata ſunt. 123
de Reſcriptis moratoriis. ibid.
In his, quæ obſervanda ſunt, cum
indulgentur. 130

Reſeriptum principis.
Per illud omnem aboleri maculam

dicunt jura. 196
Reſponſum.
de Reſponfis Prudentum. 48
Keſtitukio.
In integrum ex juſta cauſa petita an
recte denegetur. 699

— contra parentes denegatur. 624
Reſtitutio in integrum executionem

ſuſpendit. 626
=— cui competit. 633
=— ex capite abſentiæ quando locum
invenit. 683

— minori contra neglectionem fata-
lium in procefſu indulta, con-
ſorti litis majori non prodeſt. 670

— ecivitatibus municipalibus an com-

petat. 672
— contra ſubhaſtationem publicam
an locum habeat. ibid.

Per reſtitutionem culpa cui remitti-
tur, damnum inde proficiſcens
reſe⸗ rCiat. 627
Negant aliqui reſtitutionem in inte-
grum locum habere, cum ejus,
qui læſus eſt, culpa interceſſit.
J 633
de Reſtitutionibus in integrum. 624

In integrum qui reſtituitur. 695

Is, qui in procefſu contra lapſum

fatalium reſtituitur expenſas ad-

verſario reſtituit. 627

Reſtitutio ex clauſula generali.
In quorum gratiam eſt conſtituta.
960. it. 692
Illa an ruſticis ſit indulgenda. 698
RKetorſio urium.
de retorſione jurium. 301
Retorſiones ubi ſunt fundatz. 310

RKReverentia.
Et neceſſitas alendi unde deſcendit.

. 188
— magiſtratus quando læditur. 496
— perſonarum excludit reſtitutio-
nem. 624
de Reverentia parentibus debita. 180

Kens.
— eccleſiæ agendi documenta edere
debet. 395
— excipiendo fit actor. ibid.

— contra quem inquiritur, penden-

te inquiſitione, aliqua macula
notatus eſt. 569

— exantlata tortura, abſolutus ex

hec ſolo delatorem ſuum de ca-
lumnia convenire nequit. 622

fub

Il

De

Ve

—
keniti.

.HSH
1n Hyin
Penlu l.

in

Glerl,

debita.

ventl eiek

97

be

l,

r, enter
v Nelt
G
bſolunms en
uunn cect
gni, e

27

RERVMET VERBORVM

— ſub poena confeſſi & convicti ei-

tatur. 345
Rei reſponſio ultima in actis effe de-

bet. 551

1

Kunmor.

Ut indicium aliquod faciat, quid re-
quiritur. ibid.
Qui vano rumore populi ad agendum
vel aceuſandum inducuntur,

peccant. 550
Ruſticitas.
Hæc vox quid ſignificet. 359
— ecauſa reſtitutionis in integrum
non eſt. 698
Kuſticiis.

Ruſtici uni prædio addicti nequeunt
cogi, ut operas in vicino præ-

ſtent. 163
– ob ſolam imperitiam an in inte-
grum reſtituantur. 698
Illorum privilegia ubi inveniuntur.
ibid.
— §.
Sacra res.
Sacræ res quæ erunt. 219
— in cujus dominio ſunt. ibid.
— non plane ſunt extra commer-
cium. 222

— & ornamenta Eccleſiæ tempore
urgentis belli recte in uſum pu-
2532

blicum alienantur. 253
De rebus facris & eccleſiaſticis., 217

Saecrum vas.
Vaſa ſacra confracta recte ad uſum
profanum venduntur. 253
— & ornamenta unius Eccleſiæ ſu-
perflua an princeps auferre alii-
que egenæ tribuere poſſit, 224

Salarium.
Salaria miniſtrorum Eccleſiæ vel alte-
rius pii loci dividi non debent.
248
Sanétta res.
Res ſanctæ divini quodammodo juris
ſunt. 218
Satio.

Sationis tempus inter ferias non con-
numeratur. vid. feriæz.
— ſine magno diſpendio differre ne-
quit. 360
Satisdatio, ſatisdare.
Satisdatio pro reconventionc & ex-

penſis exigitur. 352.
— pro recenventione & expenfis
„ubi praſtanda eſt. 354

— pro reconventione & expenſis in
procefſu executivo exigitur. 353

Ad Satisdationem vidua nobflis, cui
dotalitium conſtisatum eſt, non
compellitur- 356
De Satisdat'one. 347
An & adousque is, cui actio ad rem
immobilem competit, a ſatisda-
tione pro reconventione libere-
tur. 350
a Satisdando qui liberantur. ibid.

— an excuſet hereditatis petitio &

actio publiciana. ibid.
— an actio realis liberet. 351
— uſufructuarius immunis non eſt.
356
Senatus.
Solus ſtatuta noh eondit. 79

Senatus conſultumt.

SCta a quo valorem acceperunt. 48
Eee ee 2 Sen-

INDEX

Sententia.
A judice lata quando nulla eſt. 54

— a Collegio Juridico concepta,

quod alteruter litigans exemit,
intra decendium impugnari de-
bet. 60. it. 701
— actis & probatis ſit conformis
384
— judicis, qua editio documenti
injungitur. 392
Sententiæ partem judex non ſup-
primere, ſed ſucceſſive publica-
re poteſt. 56

Servitium.

Servitia, quæ ruſtici de fundis ſuis
poſſefſoribus præſtant. 162

Servitus.

Indefinite concefſa quomodo ſit in-
terpretanda. 161
— vaſcendi quo tempore exerceri
Pereſt. ibid.“
Servitutem tundo plures, uno diſ-
ſentiente, aponere nequeunt.
38
Servus.

Servorum & propriorum hominum
conditio contra jus naturæ non
eſt. 170
De Servis & liberis. 161

Sexus.

Sub appellatione ſexus feminini pot-
eſt interdum maſeulus conti-

neri. 138
Sigillum.

Ab eo, qui ſeribere nequit, man-
dato appoſitum non ſufficit, ſed
ſubſeriptio ab actuario vel no-
tario publico fiat. 583

Societas.
Ab univerſitate differt. 588
— ad Syndicum conſtituendum non
compellitur. ibid.
— an procuratorem conſtituere de-
beat. ibid.
— non gaudet beneficio reſtitutio-
nis in integrum. 589

— morte unius ſocii ſolvitur, ibid.

In Societatis negotiis omnium con-
ſenſus requiritur. ibid.

Ex ſocietate ſinguli citari debent.

ibid.
In illa ſi juri defertur, a ſingulis eſt
præſtandum. ibid.

Socialitas.
Pufendorfiana primum principium
juris naturæ eſſe nequit. 26
Solennia.
In alienationibus rerum eccleſiaſti-

carum moribus adeo ſtricte non

fervantur.

Spatium.
— probationis a die rei judicatæ
eſt computandum. 695

— probandi præfixum qui præter-
mittit, in integrum aliquando
reſtituitur, ſed tamen expenſas
refundere debet. 695. it. 696

Species.
Apud JCtos ſingula corpora ſeu in-
dividua ſignificant. 479
Specularia.

Quid per ſpecularia intelligitur. 269
Spe-

—

R
dum 8

l
tuere e⸗
bid⸗
keſtinig⸗
tur iti
ium con⸗
Eebent
i
Ngnliee
bid.

rincipnn
t.

eccleſiab⸗
ſricte nn
6

i iudete

GS

ireken

igtando
eerlas

it. b

drt len in.

ltznr. 4
8pe⸗

RERVYM ETVERBORVM.

Speculum.

Specula affixa licet ædibus, non
fiunt res immobiles, bene ta-

men feneſtræ. 269
Sponſa.
IUlæ vocantur uxores. 157
Sponſalia.

Diſſolvendi juſtam præbet cauſam
furtum etiam exiguum. 567

Spurius.

Quem princeps dignitati admovet,
hoc ipſo tacite legitimatur. 198

Stabularius, Stabulum.
Stabula erant receptacula equorum
curſui publico deſtinatorum.

711
Sub voce ſtabulariorum an aurigæ

publici & magiſtri poſtarum
comprehendantur. 71²

Stadtſchreiber v. Polygraphus.

Stationarius.

Stationarii & curioſi qui fuere. 519

Statutum.

Ne unus opifex ea, quæ ab altero
inchoata ſunt, perficiat, illici-
tum eſt. 85
— conficiendi modus.
Statuta unaquæque civitas recte con-

fieit· 74
— Sine ſingulari privilegio civitates
municipales eondunt. ibid.

ecivitatum municipalium juri com-
muni contraria ut a principe

confirmentur, nullibi requiritur.

75

— eivitatum municipalium antiqus
ſine confirmatione Principis ſu-
ſtinentur. ibid.

— recentiora contra jus commune
confecta ſolos conſentientes an
obligent. ibid.
nihil aliud ſunt quam pacta. 76
ea, quæ ſaltem præter jus com-
mune ſunt, ſine confirmatione
principis valent. 78
Solus ſenatus non condit. 79

.

ubi deficiunt, ex jure communi

ſunt ſupplenda. 20 1
— in quo differunt a legibus pro-
prie dictis. 74
De Statutis. 73

Skellionatus erimen.
Committit is, qui alterum dolo ad

tranſigendum induxit. 4³⁸³
Kipulatio.
Stipulationis requiſitum ut firmitaten
habeat. ⸗ AdAork
Stipulator.

Qui verba ſtipulationis concepit, ille
contrariam interpretationem ſi-
bi admittere neceſſe habet. 42

Stoicus.

Hli damnant aſtum & ſimulationem
omnem., 643

Stuprata.

Stupratori nubens an integram fa-
mam recipiat. 191
— per ſubſequens matrimonium le-
gitimata ex collegio ejici nequit.

191 & 192

Eecee 2% in

INDEX

— infamia quam incurrit, exiſtima-
tionem minuit, non vero caput.
6678
Adeoque ex familia ejici nequit. ibid.
Suprator.

Exiſtimationem per ſtuprum commiſ-
ſum ammittit. 190

Stupri cauſa.
In illa procurator admittendus. 579
Stuprum.
Infamiam juris irrogat. 566

Stupri inculpatio, vid. Inculpatio.

Subdelegatus.
Illum partes non temere & ſine ju-
ſta cauſa recuſare poſſunt. 286
Subbaſtatio.

Futura debitori denunciari debet. 685
— ipſo jure nulla eſt, ſi denuncia-

tio omittatur. ibid.
Subſellium.
Illa an pro ſacris rebus ſint habenda.
2 222

— an & quousque in commercio
privatorum fſint. ibid.
Subſelliorum dominium penes Ecele-

ſiam eſt. ibid-
— uſus ad privatos ſpectat. ibid.
Succeſſto.
Ab inteſtato quando ceſſat. 148

Succeſſionis hereditariæ fundamentum
poſitum eſt in voluntate teſtato-
ris. ibid.

Succeſſiones univerſales per contra-
ctus & pacta inter vivos etiam

444

relinqui pofſſunt.

Succeſſor.
Succefſores qui dicuntur. 115
Succeſſorium pactum.
Illa legibus Rom. prohibentur. 438
— inter Germanos valent. 442. it.

444.

— de feudo. vid. Feudum.

— utrum ad donationes mortis cau-
ſa, an inter vivos ſint referen-
da. 449
— ineuntur alia per modum contra-
ctus, alia in vim ultimæ volun-
tatis. 450
in vim ultimæ voluntatis condita
ab uno paciſcente, invito alte-
1r0, licite revocantur. ibid.
— in muneribus eccleſiaſtieis ſunt
illicita. 452. it. 455
Pacta fuper Succeſſione tertii cujus-
dam inita valent. 454

Pactorum ſuecefforiorum prohibitio-
nis cauſa apud Romanos eſt me-

tus inſidiarum. 438
De variis pactorum ſucceſſoriorum
generibus.
Pactorum ſuccefforiorum diſtinctio-
nes. 442
De Pactis ſucceſſoriis. 438

In illis quibus nulla renuneiatio con-
tinetur, jusjurandum haud eſt
neceſſarium. 464

Sumtus.

Studiorum alimentorum nomine con-
tinentur. 178
Ad illos pater filio præſtandos non
obligatur. 177
Dominus jurisdictionis ſumtus, quos
in cauſas criminales, cuſtodiam
reo-

tis e.
tteteter.
49
ON.
e volon
6 ConCGtn
ito de⸗
il
leis ſun
it

libitio⸗
e⸗
4
ororum
449
illinctio⸗
4
60
atio ⸗
lund

nine dor.
17
1dos Ron
Ij

ts, gos

ſtodn

Jeo⸗

RERVM ET VERBORVM.

reorum & litis pauperum im-
pendit, a ſubjectis non repetit.
301
Superarbhiter.
Superarbitri electio an arbitris poſſit
committi. 708. it. 709

Superintendens.

Sperintendenti nulla competit juris-

dictio. 314
Superintendentes nec magiſtratus ſe
appellare, nec eag, quæ ad ma-
giſtratus officium pertinent, ex-
ercere poſſunt. ibid.

Per Superintendentes an elericis infe-
rioribus citatio inſinuari poſſit. ib.
— ceu commiſſarii Conſiſtorii citatio-
nes clericis inferioribus poſſunt

infinuare. 315
Superioritas.
Territorialis olim jurisdictio appella-
ta eſt- 296

Hli, qui Superioritatem territorialem

habet, & ſupremis ejus collegiis
facultas immediate citandi per
integrum territorium etiam in
apanagiis & paragiis fratrum ſe-
cundogenitorum competit. 322

Suſpicio.
De deſponſatarum perſonarum con-
cubitu & jusjurandum purga-
tionis, quod propter eam im-
ponitur, ex ſolis ſpoſalibus non
oritur. —158

Suſpectus bomo.

De perjurio ad jusjurandum admitti

non poteſt. 2 349

Ille carceri usque ad finem actionis
inſtitutæ includendus eſt. ibid.
Wyndicati.
Inſtrumentum præſumtionem verita-
tis & ſolemnitatis habet, donec
probetur contrarium. 591

— inſtrumentum an ab omntbus uni-
verſitatis membris debeat ſub-

ſcribi. ibid-
De ſubſeriptione inſtrumenti ſyndica-
tus. 598

Ad inſtrumentum Syndicatus confi-
ciendum omnia collegii membra

convocari debent. 591
Gundicus.
Syndicus ab univerſitate tantum con-
ſtituitur. 587
— inſtar procuratoris eſt. 592

— univerſitatis ordinarius an ſe ad
ſingulas cauſas legitimare de-
beat. ibid.
— generalis ad omnes, etiam futuras
lites conſtitutus videtur. 592.
it. 594
— generaliter conſtitutus actus, ſpe.
ciale mandatum alias requiren-
tes, recte expedit, nifi aperte
in detrimentum univerſitatis ten-

dant. 594
— cum quo ſit comparandus. ibid.

— majorem longe fidem meretur,
quam procurator. 595

beneficie appellationis poteſt re-
— nuneiare. ibid.
civitatis conſules ſequitur. 596
Electio Syndici, ad quam unum col-
legii membrum vocatum non
fuit, nulla eſt. 589. it. 590
— legitime facta præſumitur. ibid.
Hæxe

INDEX

Hæc præſumtio quando ceflat. 589

Ad Syndici conſtitutionem ſufficit
mandatum tacitum, 592

Publicum Syndici munus poteſtatem
agendi & reſpondendi de omni-
bus cauſis complectitur. 593

Syndiei offieium morte conſtituen-
tium, dummodo ipſa univerſitas per-
duret, non exſpirat. 595

De Syndico. 587
T.

Talionis pœna.
In calumniatoribus ſtatuta non eſt

prorſus abrogata. 620
Zemerarius.
Accuſator calumniator diei nequit
623
Zemplum.

Novum res ſacra fit, interveniente
principis conſenſu, etſi conſe-
eratio ſolemnis non accedat. 224

An pofſfſit princeps illæſa religione
ex uno loco in alterum trans-
ferre. 246
Templa collapſa non pro templis &
rebus ſacris, ſed pro areis de-
ſertis habentur. 234

— a diverſæ religionis hominibus
olim poſſeſſa, ſed anno 1624.
vacua & collapſa, poteſt prin-
„ ceps Imperii occupare. 233

Templorum anno 1624. a Catholicis
poſſeſſorum, ne pars quidem
Proteſtantibus concedi poteſt.

229

Terminus probatorius.
Contra ejus lapſum quis reftituen-
dus. 691

Teſtamenutum.

Si ex ſolennibus quid omiſſum, im.

pugnatur. 28
— an valeat cum de teſtatoris vo=
luntate tam per feripturam,
quam tres teſtes conſtat. 29
— mulieris parturientis quomodo

valeat. 147
— adoptivi rumpunt ante adoptio-
nem confectum. 204

— firmum & immutabile eſt, cui
clauſala derogatoria per mo-
dum pacti adjecta eſt. 446

— a patre, qui liberis promiſſit, ſe
nihil ex bonis ſuis in extraneum
translaturum eſſe, conditum
nullius momenti eſt. 449

Teſtamenti deſeriptio.
In teſtamento princeps Imperũ an ſo-
lemnia ju is communis ſervare
debeat. vid. Princeps.
In teſtamento parentum, quo per-
ſonæ extraneæ per legatum aut
fãdeicommifſum quid relinqui=
tur, duo teſtes ſunt neceſſarii.
93
Teſtamentum recibrocum.
Ilia ſi conjuges condunt, quæ cautio

utilis illis præſeribitur. 446

In illis utile eſt pactum a teſtatore
de non mutando teſtamento.

Teſtari.
Parentibus omnem facultatem teſtan-
di adizit unio prolium. 208.

443
Te-

445

Tel

The

Fac

— .

Fad

—
4.

Kinen

4
Wi .
Pumn,
t 9
omnin
14
1opt⸗

4

elt, eul
er mo⸗
465
willt,
Nanenn
Kondinn
6
peint⸗

is e

epe⸗
„ go e
Pirtnmn i
Ielinqni.

Neceflari,

3

lu.
e Ccauii
.
teſtatot
eſtamentt
44

lein teltun.
uid. 209,
46
Te

RERVM ET VERBORVM.

Teſt ator.

Heredibus ſuis neceffitatem imponere
poteſt, arbitros in controver-
ſiis ſuis affumendi. 706
7 eſtimoninum.
Judicis conſuetudinem ſemiplene ſal-
tem probat. 99
Teſtimonio obſtetricum in inſpectio-

ne, quod puerpera rea ſit, an
fides haberi debeat. 149

Theſaurns.

Theſauri inventi pars dimidia quan-

do fiſco vindicatur. 254
Tortus.
uando actionem recte poteft inſti-
tuere. 623
Traditio.

Facta unde probanda. 405

— longæ manus actum aliquem cor-
poralem requirit. 404
Factam traditionem non probant ver-
ba, er verkaufe und uͤbergebe
hiermit. ibid.

Transactio, tranſigere.
Transactio tutoris nomine pupil' un-⸗
ta reſeindi non debet- 467
— ſpecies alienszonis eſt. 470
– uaIhilominus ſubſiſtit, etſi alteru-
ter tranſigentium ei juſto tem-
pore non ſatisfecerit. 471
Transactio quando ob læſionem ultra
dimidium reſcindi nequit. 473
*– generalibus verbis concepta an
præſumtione plenæ liberationis
pro ſe habeat. 474. it. 477
— generalis ob res poſtea repertas,
de quibus in transactione cogi⸗

Tom. I.

tatum non fuit, non reſeindi-
tur, ſed utrique tranſigenti jus
ſuum ſalvum manet. 478
— ſuper re judicata quando ſuſtine-
tur.
— dici nequit, ubi nullum dubium
& controverſia adeſt. 480.
it. 481. it. 482
— rei judicatæ habet auctoritatem.
48 1
–— ad diſſolvenda ſponſalia vel ma-
trimonium ſine Conſiſtorii au-
Goritate inita non valet. 483

—– non eſt, in qua ab una ſaltem
parte quid præſtatur, vel re-
mittitur. 485
– non valer, ſi modieum quid &
dicis tantum cauſa datum ſit. ib-
— limitatur tamen. 486
— a matre cum ſtupratore ſuper
quantitate alimentorum infan-
præſtandorum privatim in'“ an
valeat. 49
— per errorem ex 1rad cauſa inita
in irritum =7οcatur. 489

— ſpecis ł mandatum requirit, 594
ransactionis reſciſſio, ob læſionem
ultra dimidium in jure funda-
mentum non habet, uſu tamen
eſt recepta. 472
— ob læſionem enormem permitti-
tur in Saxonia Electorali &
nonnullis locis- 473
— quo caſu peti nequit. ibid.
Transactioni alienatio quædam ineſt.

. 465
— zæqualitas ex utraque parte ineſſe
debet. 475

Transactionem potius ſervare, quam
fublata illa aditum ad certamen
aperire judex debet. 468

2

Ffftff vi⸗

IND

E X

— vitiat, omnis dolus. 480 it. 482
— qua ſponſalia diffolvuntur coram
ſuperintendente factum non va-

lere. 49 1
In Transactione pupilli quid requiri-
tur. 466

Transactiones a maritis de rebus
uxorum paraphernalibus initæ
valent. 470

— ſtrictiſſime ſunt interpretandæ.
474
— ad quas res ſint reſtringendæ.
. 476
de Transactionibus. 465
de Transactionibus irritis. 480⁰

In Transactionibus ſemper unus ex
tranſigentibus jus ſuum vel ſal-
. tem partem ejus remittit. 474

dubia occurentia quomodo ex-
plicantur. ibid.
Trarsßgunt recte omnes, qui alie-

Hana: facultatem habent. 465

Is, qui dolo merum ad tranſigen-
dum induxit, wandictione ob

turpem cauſam convenitur- 481
Idem in crimen & pœnam Iteuio-

natus incidit. ivid.

Tranſigendi poteſtas competit legi-
timis adminiſtratoribus. 470

Transmiſſio.

Actorum ſine cauſa denegari non
debet. vid. Acta.

ZTriennium.

Quod in Canonicis exigitur an e
die adventus in academiam, an
vero a die immatriculationis ſit
computandum. 17
Tumultuarius proceſſus. vid. Pro-
ceſſus tumultuarius.

Taor.
— nomine pupilli tranſigere poteſt
465. it. 470
— quando nomine pupilli tranſige-
re nequit. 467
Tutores vel curatores actus, ſpecia-
le mandatum requirentes, vi

officii ſui gerunt. 595
V.
Variatio.
Integritati judiciorum nocet. 94
Vaſa ſacra. vid. Sacra vafa.
. Vaſallus.

Adverſus dominum in cauſa civili po-

ſtulare non prohibetur. 496

— ob injuriam domino illatam feu-
do privari an poſſfit. 542
— ob factum, ex quo dominus de-
trimentum ſentit, feudo pri-
vandus non eſt. 443
— ob inceſtum commiſſum feudo
privari nequit-
— ſi negaverit prædium, quod poſ-
ſidet, feudale eſſe. ibid.

Venatio.

Cui ſuperior & interior concefſa eſt,
ſammt denen Gerichten. is in⸗
feriorem tantum jurisdicianem

habet. . 301
Venenum.
In bello a veneno eſt abſtinendum,
22

Gentes quæ venene uſæ ſunt. 23

Venenorum uſus in bello jure gen-

tium non prohibetur, ſed ex

jure naturæ ſaltem diffluadetur.

—

21. it. 24. it. 25.
Ve-

ribid.

Dotel
n. 470
ſte
6
ect.
i,

NN

4
VS

ivii
amn ken

inns G

6o p:.
443
1 ſede
ibie
god pol

idil,

☛n

ell el,
n. ü in⸗
lichanenn
inenaum,
2

int,. 3

re ger⸗

ſed G

Huidem.
4. 1 2,
ES

N

RERVM ET VERBORVM

Venia.
Veniæ imperatione hodie opus non
eſt, cum parentes a liberis in
jus vocantur. 189

UniverſitaKd.
per confirmationem principis conſti=
tuitur. . 587
ad ſyndicum conſtituendum com-

pellitur. 588
— jura pupillorum & minorum
habet. 589
— beneficio reſtitutionis in inte-
grum gaudet. ibid.

cum in jus vocatur, ſuflicit,
dummodo citatio ejusdem di-
rectoribus inſinuetur. ibid.
jus condendi ſtatuta habet. ibid.

Uuiverſitatis negotia per majora vo-
ta conficiuntur. 589
— membrum ad ſubeundum ſyndi-
ci munus invitum poteſt com-
pelli. 599
Univerſitati ſi jusjur. imponitur, a
ſenioribus ſaltem eſt præſtan-
dum. ibid.

Verbumt.

Verba contumelioſa in principem ad
erimen perduellionis non per-
ttiinent. 533

Veritas.

Illam qui prodit an proditor patriæ
ſit. 395
Via.
Viæ publicæ diſpoſitioni principis
ſubjacent. 255
A viarum publicarum refectione ne-
mo eſt immunis. 260
ut & itinerum. 262

2

in una perſona conſervatur. ib-

In vias publicas jus ad privatos non

tranſit. 260
— quando princeps ſibi jus arroga-
vit. ibid.

Vias publicas quis exprefſe inter re-
galia retulit. ibid.
Vidua.
Viduæ jura minorum quod ad reſti-

tutionem in integrum non ha-
bent. 669

— dicuntur perſonæ miſerabiles, ib.
Virgo. 7

Reipublicæ cauſa abſens. vid. Ab-
ſens.

Vitioſa res.
Illæ a fiſeo ſine metu edicti ædiliti

vendi pofſunt. 530
Vitia libelli.
de Vitiis libelli ſanabilibus. 375

Vitium.
Vitia & enera rei ipſi, de qua con-
trakitur, inhærentia indicari de-
bent. 645

Vitricus.
in alimenta privignorum
actione negotiorum

606

Sumtus
impenſos
geſtorum repetit.

–— ratione privignorum pro extra-
neo habetur. ibid.

Ultio.

Propter injuriam a republica aut
rectore ejus illatam, de civibus
ſumitur. 307
Fff ffza Unio

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Unio prolium.
Adimit parentibus teſtandi facultem.
207. it. 443
–— quo tempore eſt introducta. 208

non inter vivos ſed per teſtamen-
tum mutuum parentum conſti-
tuta nullius momenti eſt. ibid.

——

— maxime eſt odioſa, ibid.
— magis reſtringi quam extendi de-
bet. ibid.

Unione prolium, cujus intuitu vi-
tricus privignos aluit, reſeiſſa,

repetuntur alimenta. 606
Vocare in jus.
De in jus vocando. 313
Voluntas. .
Conſtans & perpetua cadit in ho-
minem.
Ultima ambulatoria eſt usque ad
mortem. 45 1

Votum, ſuffragium.
Votorum pluralitas locum non ha-
bet inter principes plures in
communione viventes. 37
Iniquum eſt per plura ſuffragia ali-

cui daimnum & præjudicium
afferre.

Uilis res.

Res non ſuperfluæ ſed neceſſariæ &
utiles eccleſiæ auferri non poſ-
ſunt, alias ſacrilegium eſt, 226

38

F. I N IS.

Utilitas.
Ex pacto ſecum inite qui nihil uti-
litatis eſt percepturus, alterum
ad id ſervandum cogere ne-

quit. . 413
UWufructuarius.
A ſatisdando eſt immunis. 356
Wure. .
Nudo pacto promiſſæ civitatibus ad-
judicantur. 397
Uſuras non petitas judex adjudicare
nequit. 384
Uus.

Solus non uſus legem non tollit. 100
Uſus actionum peœnalium Romana-
rum. 608

Vulnus.

Lethale ſi dominus ſervo per ſupi-
nam negligentiam inflixit in ca-
ſtigando, non hæret ille in dolo,
ſed culpæ tantum reus eſt. 168

Uxor.
Principis & legibus & jurisdictioni
mariti eſt fubjecta- 73
In Uxorem transtertur omnis digni-
tas & honor, quo maritus gau-
det.

193
2.
Ingabe.
Hæc vox de quibus debet intelligi.
476

3

4d.
NN
(are

3

100
ane.

609 .

ſt.

do,

166

—

TINI LEVYVSERI

DPNIARVM ET PRINCIPIS
AXONIS AVLA CONSILIARII
ERGEN SI ORDINARII CONSISTORII
TORIS IN TRIBVNALIET SCABIN ATV
MI ADSESSORIS

ATIONES
DECTAS

QvIBVS N&τ11D⁰m
A IVRIS CAPITA GI

EXPLICANTVYVR CVM IVRIBVS
ERVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
ESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
PLVSTRANTVR.

e

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

:
EE
Balance

☚
—
ſ◻
ι
.

E
E
E

9 & V & W. I.

TIO NOVA.

E

55323u3322a:

VCKAENTHALVII

3BERNHARDI FRIDERICI GEGELII.
b I9 CC LXXVIII.

9 Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwNW „ννaster, com