tem duo noviſſima exempla, alterum ex menſe Januario anni
cIo 1o CcxvVI. ubi judicem & actorem a crimine attentati, cujus
in ſimulabantur, liberarunt: Anfaͤnglich ſuchen Beklagte aus der
von dem Pfarrer zu Alach unternommenen Occupation der ſtreiti⸗
gert Aecker ein attentatum zu machen, und bitten ſolche zu revo-
cinen, unter dem Vorwande, daß dieſelbe wehrender geſuchten Re-
1rten tion, welche ein remedium ſuſ penſivum ſey, geſchehen; All⸗
dierwen aber das Urtheil in Kraft Rechtens ergangen, und die nf
guß

us
der
it⸗
0⸗
e.
uf

SP. LVII. DE IN INTEGRVM RESTITVTIONIBVS. 627

auf ex capite inſtrumentorum noviter repertorum geſuchte re-
ſtitutio in integrum dem Richter keinesweges die Haͤnde bindet,
daß ſelbiger nicht, wenn er es billig findet, ohne Gefahr eines at-
tentati das geſprochene Urtheil zufoderſt exequiren koͤnne; So
haben wir auf die gebetene Revocation des vermeintlichen atten-
tati kein Abſehen richten moͤgen; alterum ex menſe Auguſto ejus-
dem anni, ubi ipſi cognitionem de reſtitutione petita tantiſper
diſtulimus, donec rei judicatæ eſſet ſatisfactum: Daß Beklag⸗
te die eingehobenen 462. Rthlr. wieder heraus zu geben ſchuldig,
hingegen mit der vorgeſchuͤtzten reſtitutione in integrum zum ab⸗
ſonderlichen Proceſs zu verweiſen ſeynd; additis his rationibus:
Es ſeynd die pro obtinenda reſtitutione in integrum angefuͤhr⸗
ten Gruͤnde dergeſtalt nicht beſchaffen, daß man ſolche vor hinlaͤng⸗
lich, ein rechtskraͤftiges Urtheil umzuſtoſſen, erkennen koͤnnte. Dem⸗

nach uud da dieſe geſuchte Reſtitution uͤber die Maſſen illiquid,

und einer weitern und gruͤndlicheren Ausfuͤhrung bedarf, ſo mag
ſelbige Klaͤgern an Proſequirung ſeines ex re judicata herflieſſen⸗
den klaren Rechtes nicht hinderlich ſeyn, ſondern muß allenfalls,
wenn Beklagte damit in Ruhe zu ſtehen nicht gemeynet, in ſepa-
rato qausgefuͤhret werden.

III.
Is, qui in proceſu contra lapſum fatalium reſtituitur, expenſas
adverſario reſtituit.

P aradoxon hoc videbitur nonnullis, victorem, ſeu eum, qui
reſtitutionem in integrum, contradicente adverſario, ob-
tinet, in expenſas condemnari. Sed ita tamen eſt. Scilicet
qui in integrum reſtituitur contra lapſum fatalium, vel ipſe
vel advocatus ejus negligentiam vel culpam ſaltem aliquam ad-
miſit. Quamvis igitur culpa illa ei per reſtitutionem in inte-
grum remittatur, juſtum tamen eſt, ut damnum, quod inde
Kkk k 2 Pro-

628 MEDITAT. AD PANDECT.

Proficiſcitur, in ipſum potius, quam in adverſarium redun-
det. Conſentit nobiscum KRivinus in Enunciatis juris tit. 20. n.
103. Lyncker Deciſione 969. Et ſecundum eam ſententiam
pronunciarunt Cti Vitembergenſes menſe Januario anni
clO I9 CcxII. Es bleibet, der eingewandten Supplication ungeach⸗
tet, bey dem am 11. Nov. des 17 1ten Jahres ertheilten Beſchei⸗
de billig, jedoch mit dieſer Erklaͤrung, daß Klaͤgers Principalen
Beklagten die durch die geſuchte reſtitutionem in integrum ver⸗
urſachte Unkoſten, nach vorhergehender deren Liquidation und un⸗
ſerer Ermaͤßigung, zu erſtatten ſchuldig. Similiter Helmſtadien-
ſes menſe Julio anni clo 1o cc xvVI: Daß Beklagter zwar wider
das ihm beygemeſſene Verſaͤumniß, vorkommenden Umſtaͤnden
nach, in integrum zu reſtituiren, und zu Abſchwerung des ihm de-
ferirten Eydes annoch zu laſſen, gleichwohl wegen ſeines mit unter⸗
laufenden Verſehens alle von fol. 5. an bis jetzo verurſachte Unko⸗
ſten Klaͤgern zu erſtatten ſchuldig.

L IV.
Milites ex ignorantia juris lapſi in integrum reſtituuntur.
Privilegia militibus Komanis tributa noſtris quoque competunt.
us Romanum milites ex ignorantia juris lapſos in integrum
J reſtituere, incognitum nemini eſt. Extant ea de re leges
plurimæ. Præcipuæ ſunt L. I. C. de juris & facti ignorantia &
L. 22. pr. C. de Jure deliberandi. Sed cum his nobis jam maxi-
me lis eſt, qui hoc & cetera militum Romanorum privilegia
apud nos uſum habere negant. Dicunt ſcilicet, nimium eſſe
inter Romanam noſtramque militiam diſcrimen, quam ut il-
lius jura ad hanc poſſint accommodari. Putant cum Forſtnere
ad Tacitum p. 338. Romanos exercitus aà noſtris differre, quot
navis, quæ probatis trabibus eſt compacta, ab ea, quam intem-

peſtive exciſæ arbores, & corrupta non penſatis vitiis ligna
com-

—

.
4
⸗

SP. LVII. DE IN INTEGRVMI RESTITVTIONIBVS. 629

componunt. Nam, ut idem Forſtnerus p. 56. modum legen-
di milites apud nos receptum deſcribit, ubi primum ſtrepit

tympanum concurrunt miſelli, ignoti inter ſe ignorantes-
quue, purgamenta urbium ſuarum, guloſi maximi, mulie-

ruen mochi, laborum fugientes, & nomina ſua in militiam
profitentur; non ſane, quod alios præda onuſtos domum
reduces viderunt, quippe maxima pars aut in illo carnis hu-
manæ macello cæditur, aut nudo corpore, detritis tegmi-
nibus, & gladio in ſcipionem mutato redit, ſed ſive fatali
vecordia, ſive ignavia eunt, non in hoſtem, ſed hoſpiti-
bus tantum metuendi;, & in ruſticorum gallinaria egregiam
pugnam edituri. Vide plura de hoc diſcrimine apud Jan.
CGruter. ad Livii lib. I. cap. 31. Quæ omnia ſenatum ſupre-
mum Pariſienſem permoverunt, ut, teſte Mornacio ad I.
40. ex quibus cauſis majores, pronuntiarit, militiæ Komanæ
privilegia militibus noſtris, nimirum u vetere illa militari di-
ſeiplina alieniſſimis, non competere. Qarmn ſententiam dein-
de multi alii ſecuti ſunt, imprimis famoſi illi legum Roma-
narum ſubverſores, qui olim jurisprudentiam apud Gallos
Belgasque turbarunt, atque novitate doctrinæ ſuæ aſſeclas
ab initio invenerunt, nunc tandem auctoritatem ſuam obſo-
leſcere non ſine ſtomacho mirantur. Hi, inquam, nihilin-
tentatum relinquunt, quo militibus noſtris & cetera juris
Romani beneficia & hanc quoque reſtitutionem in integrum
extorqueant. Non extorquebunt tamen. Supereſt adhuc
eadem ratio, quæ Romanos legumlatores olim ad tribuen-
da iſta beneficia induxit, utilitas nempe & neceſſitas reipu-
blicæ, magnitudo periculorum & multitudo moleſtiarum.
Sed, ais, in modo legendi & ſancticate diſciplinæ inſigniter

differunt. Et hoc falſum eſt, imprimis quod ad diſcipli-

nam. Errant enim, qui exercitus Romanorum veterum Ppie

ſemper, ſobrie, juſte, calſteue vixiſſe, noſtros vero furum &

k k k 32 . latrun-

MEDITAT. AD PANDECT.

latrunculorum tantum gregem eſſe, autumant. Errant in-
quam. Nullum hac in parte inter noſtros priſcosque mili-
tes diſerimen. Tota res ex diſciplina ducum militarium de-
Pendet. Nihil militibus Romanis licentiofius, nihil diſlolu-
tius, nihil ignavius, nihil libidinofius, ſi ducem talem nan-
ciſcebantur, qualis Sp. Albinus apud Salluſtium in bello Jqu-
gurth. qualis Piſo apud Zucitum Annali II. cap. 55. qualis
Vitellius apud eundem Hiſtor. lib. 2. cap. 87. erat, aut ſi dux
ſeverior morbo implicitus diſciplinam ſervare non poterat,
cujus rei exemplum Livius Iib. 28. cap. 24. habet. Contra no-
ſtri milites ducem ſanctum aſperumque paulo adepti virtute,
abſtinentia, vigilantia, integritate Romanos etiam ſupergreſſi
ſunt. Nec opus eſt ad ſuperiora ſecula recurrere. Vidit no-
ſtra ætas Saxonem militem ſub Auguſto Poloniarum rege in
Pomerania, hoſtili terra, plus quam amice vivere. Vidit ea-
dem Ludovicum Badenſem & Eugenium Sabaudum milites
ſuos arctiſfima diſciplina continentes. Sed fac etiam, Roma-
nos hac in parte nobis ſuperiores eſſe. Propterea tamen pri-
vilegia iſta non ceſſabunt, quæ non propter diſciplinam mi-
litarem, ſed, ut ſupra diximus, ob pericula & incommoda
reipublicæ cauſa ſubeunda, tributa ſunt. Conſentiunt nobis-
cum ex peregrinis & domeſticis ſcriptoribus plurimi, Oddus
de Reſtit. in int. p. I. 4. IO. n. 44. 1 rentacinq. I. 2. Keſ. I. . 49.
Zieglerus de Privilegiis militum §. 37. Carpzovius, Gudelinus,
Brunnemannus, Strykius. Agitata fuit hæc quæſtio in colle-
gio )Ctorum Helmſtadienſium menſe Januario anni clo lo cc
XV. Nempe miles quidam pacta dotalia condiderat cum uxo-
re. Impugnabantur hæc ex ſtatuto loci, quod omnia pacta
irrita declarabat, in quibus nihil in pauperum vel piorum loco-
rum favorem eſſet diſpoſitum. Ignoverat hoc ſtatutum miles,
atque nunc contra id in integrum reſtitutio ex parte mili-
tis petebatur. Quam etiam ei indulſimus ſequenti reſponſo:

Hat

630

SP. LVII. DE IN INTEGRVM RESTITVTIONIBVS. 631

Hat der Capitain Alexander mit Berenicen eine Eheſtiftung in
vim contractus aufgerichtet. Weilen aber in beſagter Eheſtiftung,
der von dem Rath ausgegangenen Verordnung zuwider, dem Way⸗
ſenhauſe und zu Beſſerung Wege und Stege nichts beſchieden wor⸗
den, ſo wird gefraget, ob nicht militair-Perſonen ſich mit der Un⸗
wiſenheit eines ſolchen ſtatuti zu ſchuͤtzen vermoͤgen. Wiewohl nun
die Rechte einem jeden, alſo auch denen Soldaten, bekannt ſeyn
ſollen, und die ignorantia juris niemanden zu ſtatten kommt; All⸗
dieweil aber ein Soldat, ſo die Rechte nicht verſtehet, und dawi⸗
der etwas verſiehet, propter ſimplicitatem armatæ militiæ, wie

Lex 1I. C. de Juris & facti ignor. redet, entſchuldiget wird, dieſes
privilegium militare auch noch heut zu Tage guͤltig iſt; So mag

eine militair-Perſon ſich wider angefuͤhrtes ſtatutum mit der Un⸗
wiſſenheit gar wohl ſchuͤtzen. UJM
VI.
Heres ex perſona defunéti in integrum reſtituitur, tametſi e
Jua perſona id benefhcium non babeat.

P. quoque quæſtio in eodem, quem modo memoravimus,

caſu ventilata eſt. Cum enim miles, de quo diximus, de-
ceſſiſſet, heredes ejus, qui milites non erant, ex capite ignoran-
tiæ juris contra omiſſam a defuncto in pactis dotalibus ſolem-

nitatem in integrum reſtitui petebant. Et dubitabatur ab ini-

tio, quod beneficium hoc perſonale ſit maxime, adeoque ad he-
redes tranſire non videatur. Sed deciſa eſt res ex L. 18. §. 5.
dJe Minoribus & I. 6. de in integr. reſtit. in qua ultima ſucceſ-
ſor militis expreſſe in integrum reſtituitur. Sic itaque eodem
tempore reſpondimus: Wiewohl die reſtitutio in integrum all⸗
hier, da der Capitain Alexander nicht mehr lebet, und deſſen Er⸗
ben keine Soldaten ſeynd, nicht ſtatt zu finden ſcheinet; Alldieweil
aber die reſtitutio in integrum ex perſona defuncti auch denen
Erben, ungeachtet ſelbige vor ihre Perſon dieſes bencfidum nicht
. egeh⸗

632 MEDITAT. AD PANDECT.

begehren koͤnten, zuſtehet; So moͤgen auch einer militair-⸗Per⸗
ſon Erben ſich wider angefuͤhrtes ſtatutum mit der Unwiſſenheit
gar wohl ſchuͤtzen.

VII.

Reſtitutio in integrum, quam quis 2 principe ſine juſta cauſa in
præjudicium tertii imbetrat, irvna eſt. .

Polſſe principem ex mera gratia in integrum reſtitaere, non
dubitamus. Aſt hæc poteſtas ejus ad cauſas tantum cri-
minales pertinet, in quibus princeps pro lubitu nocentiſſimos
a pœnis meritis abſolvit & juſte in exilium ejectis patriam &
bona ademta reddit. Non poteſt autem ſine ſumma iniquita-
te eadem facultas ad cauſas civiles proferri. Cum enim omnis
reſtitutio reſciſſionem negotii per ſe validi & juris jam adquiſi-
ti contineat, injuſtum profecto foret, hoc ſine omni cauſa ſal-
tem ex ſingulari erga alterum benevolentia facere. Huc per-
tinet Lex 4. C. de Emancipationibus, quæ in cujusquam injuri-
am beneficia tribui debere negat. Sed omnium clariſſima eſt L.
7. C. de Precibus imperatori offer. ubi imperatores: Reſcripta,
inquiunt, contra jus elicita ab omnibus judicibus refutari praci-
pimus; niſi forte ſit aliquid, quod non lædat alium & proſit
petenti, vel crimen ſupplicantibus indulgeat. Eſt vero ſine du-
bio tale reſeriptum, quo reſtitutio indulgetur, contra jus,
dum leges in iſto ipio caſu ceſſare jubentur. Ergo cum no-
ceat adverſario, refutandum eſt a magiſtratu, cui exhibetur.
Neque hoc tune ſaltem verum eſſe putamus, cum reſtitutio in
integrum contra contractum obtinetur, ſed etiam, cum in
proceſſu contra lapſum fatalium, veluti termini probatorii, im-
Petratur. Nolunt enim prin be⸗ reſcriptis ſuis juſtitiæ cur-
ſum interrumpere, atque adeo ſupplicari ſibi, cauſa pendente,

vetant. Atque ſecundum hanc ſententiam noſtram recorda-
mur illuſtre aliquod in Saxonia judicium judicaſſe & irritam de-
claraſſe reſtitutionem, quam quis, qui terminum probatori-
um per meram contumaciam elabi paſſus erat, nullamque ex-
euſationem afferre poterat, impetrarat.

cokol-

.„ Sp. LVIII. DE METV. 632
CONOLELrANRIA.

I. Negant aliqui, reftitutionem in integrum locum ha-
bere, cum ejus, qui læſus eſt, culpa interceffit. Aſt nos
hunc quoque, qui in culpa eſt, reſtitui poſſe putamus.
2. Reſtitutio gratiæ ſoli principi competit. Igitur judex in-
ferior nequit pœnam relegationis aut aliam dictatam
in mulctam pecuniariam convertere-

3. Commiliarius, cui cauſæ deciſio committitur, in inte-
grum reſtituere poteſt, etſi hoc ſigillatim ei manda-

1 tum non ſit L. 3. C. Uli & apud quem cognitio.
3
SPECIMEN LVIINI.
. MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IV. TIT. II.
DE
. 5
PVBLICE DEFENSVM
6 . 2
IOACHIMO CHRISTIANO HOFFMANN,
1 TEVERA=— FRISIO.
. P. XXXI. MART. ANNI CO 10 CCXVII.
D Metus juſtus eſt, etßi malum non in cont nent: immineat, ſed
m. = longius adbuc abſit.
ur II.
e,. Metus, guem minæ nullæ præceſerunt, vanus eſt.
d. d metum juſtum & legitimum Ulpianus in- I. 9. pr.
Ee. Quod metus cauſa requirit, ut ſit præſens. Quis
e vero præſens metus dicatur, non ſatis explicant
interpretes. Plerique propriam vocis ſignificationem
Tom. I. 1IIIL 1 ſecuti,

534 MEDITAT. AD PANDECT.

ſecuti, imminens aliquod & inſtans malum deſiderant, nec
füfficere putant tale, quod e longinquo quaſi oſtendatur.
Cum his tamen ego non ſentio, ſed metum etiam futurum,
&, qui interjecto longiore intervallo demum effectum ſit ha-
biturus, juſtum eſſe poſſe credo. Nam hoc recta ratio ſa-
tis indicat, malum futurum, ſi modo certum & inevitabile
ſit, tametſi longe adhuc abſit, voluntatem conſtringere &
libertatem conſenſus tollere. Ipſe hoc agnoſcit Ulpianus.
Quapropter in L. 1. Quod metus cauſa metum definit men-
tis trepidationem inſtantis vel futuri periculi cauſa. Vide
quoque l. 27. §. I. Locati, ubi metus juſtus dicitur, quam-
vis periculum re vera non ſubfuerit, ſed ſubeſſe ex veroſi-
milibus cauſis creditum ſit. Alia itaque Ulpiani mens eſt,
dum metum præſentem requirit. Intelligit videlicet malum
repræſentatum ſeu intentatum, eine angedrohete Gefahr, eo-
dem ſenſu, quo Curtius lib. 9. c. 7. n. 7. periculum præſens,
id eſt, quod milites minabantur, dicit. Excludit ergo a re-
ftitutione ex capite metus eos, qui nullis præcedentibus mi-
nis ob conditionem ſaltem, crudelitatem vel potentiam ejus,
cum quo negotium iis intercedit, malum aliquod futurum
ſuſpicantur. Hanc Ulpiani ſententiam eſſe, manifeſto ex ver-
bis ſequentibus d. I. 9. apparet. Sic enim Ulpianus ibi: Me-
tum, ait, præſentem accipere debemus, non ſuſpicionem inferendi
us; & ita Pomponius lib. 28. ſeribit: ait enim metum illatum ac-
cipiendum, id eſt, ſi illatus eſt timor ab aliquo. Juvat hanc expli-
cationem Paulus in I. 21. pr. Quod metus cauſa, ubi ei, qui me-
tum ſibi ipſi infert, reſtitutionem denegat. Atque ſic Cti Vi-
tembergenſes menſe Februario anni ο Iα coxI. reſponderunt:
Hat der Verwalter eines unter der Stadt Goͤrlitz Gerichtsbarkeit
gelegenen Guthes einen jungen Bauer, Namens Adam Voigten,
zu den Gerichten in Beyſeyn des Richters und der 6. andern Ge⸗
richts⸗Perſonen vereyden laſſen; da denn dieſe letztere Anfangs mit
gemel⸗

Sp. LVIII. DE METV. 63;

gemeldetem Voigten zufrieden geweſen, nunmehro aber in Betrach⸗
tung, daß er ſich ehemals durch ein begangenes ſtuprum deſſen er
ſich wegen eines mit der ſtuprata aufgerichteten Vergleiches ſelbſt
ſchuldig bekennet, anroͤgig gemacht, nicht laͤnger bey ihm ſitzen wol⸗
len. Verlangen dannenhero zu wiſſen, ob derſelbe ſeiner Gerichts⸗
Stelle wiederum koͤnne entſetzet werden ꝛc. So ſeynd die uͤbrigen
Gerichts⸗Perſonen, da ſie einmal dieſen Adam Voigten ange⸗
nommen, ihm die Haͤnde gegeben und Gluͤck gewuͤnſchet, ihn nun⸗
mehro wegen ſeiner bereits damalen bekannt geweſenen infamie zu
verwerfen und aus ihrem Mittel zu ſtoſſen nicht befugt, immaſſen
ſe ſich denn damit, daß ſie ſolches aus Furcht fuͤr dem Verwalter,
als einem hitzigen, jachzornigen Mann, der oͤfters mit Saͤbel und
Piſtolen zu drohen und ſich ſehen zu laſſen pfleget, gethan, keines⸗
weges zu entſchuldigen vermoͤgen, in Betrachtung, daß eine recht⸗
maͤßige Furcht Præſens & ab armato intentata ſeyn muß, ande⸗
rer Geſtalt aber vor unzulaͤnglich ad petendam reſtitutionem ge⸗
achtet wird.
III. .
Aliquando tamen metus, quem nullæ minæ praæceſſerunt, juſtus ſ
poteſt, ſi quidem de periculo imminente aliunde certo conſtitit.

præcedente meditatione regulam ſtabilivi. Nunc exceptio-
nem afferam. Suggerit hanc Ulpianus in L. 3. Ex quibus
cauſis majores ubi, quis fit juſtus merus, ex affectu metuentis
intelligi debere, dicit, additque tandem: ſed bujus rei disquiſi-
tio judicis eſft. Quod igitur leges ipſæ arbitrio judicis relin-
quunt, eidem non adimendum, ſed libertas illi danda eſt, ta-
lem quoque terrorem legitimum pronunciandi, quem quis,

etſi nullæ præceſſerint minæ, circumſtantiis & veroſimilibus

argumentis inductus ſponte concepit, atque ſibi ipfi quo-
dammodo intulir. Exemplis ſententiam hanc confirmabo.
Unum ex Martialis lib. XI. epig. 59. Peétam:

LIII 2 Quid

636 MEDITAT. AD PANDECT.

Qid⸗ 6 me tonſor, cum ſtricta novacula ſupra eſt,
nc libertatem divitiasque roget?
Promuttam, nec enim rogat iIIo tempore tonſor,
Latro rogat, res eſt imperioſa timor.
Sed fuerit curva cum futa novacula theca.
Frangam tonſori crura manusque ſimul.

Nullæ hic minæ. Tonſor, din officium ſuum facit, dum
barbam radit, & novaculam ejus rei cauſa jugulo admovet,
dona ingentia flagitat. Is, qui raditur, metum mortis conci-
Pit, & daturum ſe Pollicetur. Putaverim, hunc in integrum
reſtituendum. Juſtiſfimam enim caulſam habuit timendi,
fore, ut tonſor repulſam exitio recuſantis vindicaret. Ad-
dam aliud exemplum, de quo ipſe privatim aliquando con-
ſultus fui. Condemnatus quis a ſupremo potentis principis
judicio fuerat. Provocare igitur ad ſuprema imperii tribu-
nalia debuiſſet. Sed noverat, omnes, qui appellationem
olim tentarant, male mulctatos & in vincula conjectos. No-
tarii quoque, quos implorabat, eodem periculo territi no-
lebant operam impertire. Inter hos metus & cunctationes
effluit tempus appellationibus faciendis Præfixum. Obfſtare
quoque illi videbantur I. I. & 2. C. de hir, qut per metum
judicis non appellarunt. Credidi tamen, in integrum reſti-
tuendum eſſe, quod, etſi nemo illi quidquam minatus eſſet,
exemplis tamen, quæ ante contigerant, fatis de certitudine
Periculi ſibi imminentis convincebatur.

IWV.

Metus penarum, gquo magiſtratus conjuges diſcordes ad concilia-
tionem &transakctionem ineundam adigit, Juſtus eſt.

quidem nondum obliti fumus eorum, quæ in Specum. XLLI.
de Transactionibus Coroll. 2. diximus, litigantes invitos a
judice ad tranſigendum compelli non debere. Excipiendam
tamen putamus conciliationem conjugum diſcordium. Hanc
ſæpe

4n

,.

Sp. LVIII. DE METIWy. 637

ſæpe detrectat alterutra Pars, quæ offenſam ſe dicit, omnes-
que pacis conditiones & a judice propoſitas & ab altera parte

oblatas præfracte reſpuit atque ſeparationem conjugii perti-

naciter urget. Faciunt hoc imprimis uxores, cum ſævitiam

maritorum accuſant. Videas hic ſæpe maritos culpam fateri,

precari veniam, reditum conjugis orare, cautionem de non
offendendo offerre. Nihil his movetur uxor, ridet pre-
ces, ſpernit judicis monita; &, ur cum poëta loquar,

IIla velut rupes, vaſtumque Prodit in æquor,
Obvia ventorum furiis expoſiaque ponto,
Vim cunctam atque minas perfert cœlique marisque,
Ipſa immota manens.

Quid faciendum hic putas judici? Communiter quidem DD.
cum Martini in Proceſſu tit. 1. . 2. . 78. transactionem ten-
tanti magiſtratui perſuaſiones & incitamenta non etiam com-
minationem pœnarum permittunt. At hoc caſu permitti illa
debet. Cum enim conjuges vitæ communionem ſine juſta
cauſa detrectantes mulcta, Carcere, relegatione ad eam com-
pelli queant: teſtibus Carpzovio in Jurisprud. Eccl. lib. 2. def.
207. & 208. & Grunnemannoin Jure Ercl. Iib.2. 6.17. . 3I. Multo
magis comminari hujusmodi pœnas ad inducendam transactio-
nem licebit. Quodſi ergo minis his ad tranſigendum compulſi
ſunt conjuges, transactionem eam tanquam metu initam re-
ſcindere non poſſunt. Neque enim reſtitutio indulgetur con-
tra vim a magiſtratu recte illatam l. 3. §. 1. Quod metus gauſa.
Atque ſic reſponderunt. Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto
anni clo o cc xvI: Ob wol Beklagte durch die abgehoͤrte Zeugen
beygebracht, daß Klaͤger ſie ziemlich grob und hart mit Worten
und Werken kractiret, hiernaͤchſt wider den mit ihm eingegangenen
Vergleich einwendet, ſie ſey zu ſelbigen durch die Furcht der gedro⸗
LI1 1. 3 S heten

638 MEDITAT. AD PANDECT.

heten Strafe gezwungen worden, wannenhero ſie von Klaͤgern auf
Tiſch und Bette geſchieden zu werden verlanget; Alldieweil aber
in Confiſtoriis und geiſtlichen Gerichten, dafern die Sevitien
nicht ganz unertraͤglich ſeynd, nicht alſofort zum erſtenmal auf die
Scheidung von Tiſch und Bette erkannt, ſondern die Partheyen
zur Verſoͤhnung und kuͤnftigen Vertraͤglichkeit durch guͤtiges Zu⸗
reden angewieſen, und, da dieſes nicht verfangen will, durch
Strafen angehalten werden ſollen, alſo die angegebene Furcht
den aufgerichteten Vertrag nicht umſtoſſen kan, indem ſolche nicht
unrechtmaͤßig geweſen, ſondern die Drohungen von dem geiſtlichen
Gerichte nach denen Rechten und Landes⸗Geſetzen geſchehen, im
uͤbrigen aus einem und dem andern Umſtande auch ein wenig Bos⸗
heit auf Seiten der Beklagten hervorleuchtet; So iſt ſie allerdings
ſchuldig, wieder zu ihrem Mann zu kehren, und wird bey fernerer
Verweigerung durch gebuͤhrende Zwang⸗Mittel darzu angehalten.

4
V.
Ie, eui per metum legitimum promiſſio extorquetur, ſervare eÄam
debet, tametſi ante ſolemniter proteſtatus ſit, ſe nolle obligaxi.

ix ulla celebrior in hoc argumento controverſia eſt, quam
ſaper famofo illo pacto Madritiano, inter Carolum V.
COæſarem & Franciſcum I. Galliarum regem tune captivum
inito. Magnopere id oppugnant Galli tanquam metu illegiti-
mo extortum, contra noſtri non minore contentione tuentur-
Et operæ pretium foret, rem hanc penitius conſiderare, niſi
pleraque jam occupaſſet, docteque, ut ſolet, ac eleganter excuſ-
ſiſſet Gundlingius de Eſſcientia metus cap. 2. §. 19. ſegg. Unam
ille omiſit rationem, quam Galli nonnulli vehementiſſime ur-
gent, & in qua ſumma confidentia nituntur. Ajunt feilicet,
Franciſcum in Hispanica euſtodia ſœæpe antea quam pactioni

SP. LVIII. DE METV. 632.
ſubſeriberet, affirmaſſe, ſe ea, quæ polliceretur in iſto erum
ſtatu, poſtea tamen nunquam præſtiturum. Neque affirma-
vit hæc ſaltem ſimpliciter, ut Perizonius in Commentariis
rerum ab ineunte ſeculo ſexto decimo usque ad Caroli F. mor-
tem geſtarum p. 150. ſentire videtur, fed ſolemnem etiam
Proteſtationem ea de re paucis ante, quam ſignaret Pacis
tabulas, momentis interpoſuit, quæ exhibetur dans le Grand
Fecueil des Traitez de Paix imprimé a la Haye en 1700.

Tbm. II. pag. 107. Sunt equidem inter noſtros, qui de in-

tegritate ejus proteſtationis dubitant, atque illam longe poſt,
anticipato ſaltem in ſubſeriptione die, confectam credunt.
Sed fac etiam, veram & eo, quod ſubſeriptio Ppræ ſe fert
tempore interpoſitam fuiſſe. Numquid per illam Franciſcus
a promiſſione ſua liberabitur? Non putamus. Equidem nolu-
mus cum aliquibus noſtrum aſſerere, Franciſcum tum extra
omnem metum poſitum fuiſſe. Longior enim carcer, quem
Cæſar ſubſcriptionem derrectanti haud dubie minabatur;
non poterat non terrorem incutere captivo. At is terror
non iniquus erat, quemadmodum alii ante nos oſtenderunt.
Igitur quæ per illum extorquebat Carolus, valebant. Nec
poterat vim promiſſiorum clandeſtina ſua proteſtatione elu-
dere Franciſcus. Hæc enim non magis attendenda erat, quam,
ſi in contractu quodam ſponte inito interveniſſet, ubi neme
dubitat illam nullius momenti elſe.

VI.

Princeps, qui metu inductus cum ecivibus Juis paciſcitur,
obligatur. UM
Prral videtur hæc quæſtio quam & Gundlingius in

memorato de Efycientia metus libro cap.2. §.33,44 ViX tangit,
atque,

.

640 MEDTTAT. AD PANDECT.

atque, ne quid diſſimulemus, fere indeciſam relinquit, ita ta-
men, ut iagacioribus facile appareat, in quam ille partem
inclinet. Nos, qui cum eo ſentimus, ſaltemi, quæ ille dubi-
tantius & timidius aſſerit, aperte eloqueniur. Princeps ſci-
licet pactiones cum civibus initas metus obtentu reſcin-
dere nequit. Nec intereſt, bello præſente & armis-petitus
quid polliceatur, an metu futuræ ſeduionis, atque tumul-
tuum inductus. Nam, quod ad prius attinet, cives, dum
arma ſimunt, etſi contra officium ſuum faciant, eo ipſo ta-
men vinculum, quo conſtringebantur, excutiunt, cives eſſe de-
ſinunt, & hoſtium perſonam induunt. Igitur, quæ in bello
cum externis hoſtibus geſto juris ſunt, hic quoque obtinent.
Nec obſtar nobis, quod ejus tamen belli initium injuſtum
ſit. Sepe enim & ea, quæ ab exteris inferuntur, bella fine
juſta cauſa ſuſcipiuntur. Atque tamen pacta in illis extorra ⸗
fervari oportet. Deinde non omnis metus irritas reddit
conventiones, ſed is-tantum, qui præſente terrore animum
turbat atque libertatem conſenſus tollit. At cum bellum
eritur, partibus longum ſatis ſpatium colligendi animum,
deliberandi, & , quid e re ſua ſit, diſpiciendi datur. Ita-
que, quæ tunc ſtatuuntur, non ſine libertate aliqua fiunnt,
nec ex trepidatione mentis profecta dici poſſunt. Unum
fortaſſis nobis objicient diſſentientes, doctrinam videlicet
hanc injuriam eſfe in principes. Secdh profecto non eſt.
Quin imo nullorum magis intereſt, quam principum, pacta
hüjusmodi ſervari, atque perſuaſionem de irrita ilorum
fide, qua cives ſæpe ad deſperationem adiguntur, ex ani-
mis evelli. Peſtilentiſſima quippe eſt illa opinio, & non pauca
regna peſſumdedit, qua crxedunt homines, his, qui ſemel bellum
contra principem ſuum occeperunt, ſpem omnem veniæ ab-
jiciendam atque in armis moriendum eſſe, ſive, ut Galli hoc
eleganter apud Bayle in Dictionario art. Furius lit. D efferunt,
qu'après avoir tiré V'épée contre ſon Prince il faut jetter le four-
reau. Quamobrem, ſi hiſtoriarum monumenta cxcutias, Pa-
Qiones itiusmodi nunquam a bonis principibus violatas
fuiſſe, animadvertes. Inter antiquos Senatum Romanum

.

SpP. LviII. DE METY 647

nominabimus, ſingulare Hlud, ſi priora poſt eje tos reges ſe⸗
cula ſpectes, juſtitiæ exemplum. Quam gravia illi Pacla plebs
per ſeceſſiones & tumiiltus ſuos extorſerat. Atque tamen
contravenire iis auſus non eſt. Pacem & fœdus, quod majo-
res noſtri cum Helvetiis, ſubjectis olim Germaniæ, poſtea re-
Dellibus, pepigerunt, adhuc hodie ſervamus. Nec Hiſpani
nec Auſtriaci turbant pactiones cum Luſitanis & Belgis, qui
manifeſte ab eorum imperio deſciverunt, initas, ſed tanquam
cum liberis populis agunt, & filias ſuas eorum regibus in ma-
rrimorium collocant. Barcinonenſes usque ad nuperum ex-
cidium ſervarunt privilegia, quæ rebelles & armati a rege ſuo
anno CIO LO CLII. impetrarunt. Nec Auguſtum noſtrum Qaro-
lum quidquam contra leges pacis cum Hungaris ſubjectis ſuis
fac tentare audimus. Equidem duo nobis objicit exempla
Gundlingius, alterum Mariæ Scoticæ, quæ regnum, quod co-
acta ejeraverat, reſumere conata eſt, & F riderici III. impera-
toris, Pactionem Maximiliani cum Brugenlſibus initam in ſo-
lemni procerum imperii conventu diſcutiendam, ac pro re na-
ta reſeindendam judicantis. Sed ea nos non movent. Nam
Maria ex cuſtodia, qua tenebatur, elapſa eſt quidem & inve-
rit etiam, ut ſolet fieri in civilibus bellis, aſſeclas, qui priva-
tis affectibus odiisque ducti ei aſſenſere. At nec melioris no-
Pilitatis conſenſum impetravit, nec regnum recuperavit, nec
Eliſabethæ Angliæ reginæ, ad quam victa confugit, & apud
quam lis hæc acriter diſceptata eſt, cauſam ſuam probavit, uti
pluribus exponit 1buanus Hiſtoriarum libro 43. Alterum Ma-
Nimiliani exemplum nobis potius favet. Nam quæ Fridericus
III. quem pacta filii utique non obſtringebant, egit, huc non
Pertinent. At Maximilianum ipſum pro Brugenfſibus apud pa-
rentem interceſſiſſe, conditionesque cum illis pactasAervare
Tom. I. Mmmm wvoluiſſe

642 MEDITAT. AD PANDECT.

voluiſſe, memorant auckores des Spiegels der Ehren des Erz⸗
hauſes Oeſterreich lib. 5. cap. 38. Quæ cum ita fint, minus ex-

cuſari poſſunt principes, qui metum futuræ ſeditionis & in-

certorum adhuc tumultuum perfidiæ ſuæ prætexunt, atque

jura ſœpius pacta ex hac inani ratione ſubvertunt. Nihil indi-

gnius eſſe poteſt, quam, quod Ludovicus Ellies du Pin in Nova

Bibliotheca ſeriptorum Eccleſiaſticorum tom. I5. p. 390. Henri-

cum IV. Galliarum regem ad edendum Nannetenſe edictum
eoactum eſſe ſcribit neceſſitate malique majoris metu, atque
ita innuit, ſublata hac neceſſitate, regis quoque obligationem
exſpiraſſe, præœæterquam enim, quod Henricum, favore magis
ꝗquam metu inductum, Hugonottis privilegia dediſſe, incogni-
tum non eſt, is ipſe etiam metus, ſi quis in regem inperterri-
tum cecidiſſet, vanus fuiſſet, nec cauſam reſcindendi pactio-
Rem dare potuiſſet. . .

C OX 0O L L A X I A.

1. Qui metu adactus quid jurato promittit, ſimulque, ſe ab-

ſoôlutionem ab hoc jurejurando non petiturum pollice-

tur, nihilominus in integrum reſtitui debet. Vide Scbil-
teri Exerc. 49. §. 8.

2. Qui injuſtum carcerem paſſus eſt, etſi dimiſſus urphe-
dam, ſeu jusjurandum de vindicta non fumenda præſti-
terit, in judicio tamen recte experitur contra eum, qui
in vincula eum conjecit. Nec opus eſt, ut prius relaxa-
tionem jurisjurandi obtineat, cum jusjurandum illud

privatam ſaltem, non publicam, vindictam excludat c.

16. X. de Jurej. Carpz. P. 2. C. 36. def. 5.

3. An metus creſcentis potentiæ juſta ſit belli inferendi
cauſa, quæritur. Ait Gundlingins in Gundlingianis Part.
7. Objſ. I. Nos contrarium tuebimur, atque monebimus,
nullum ex his, quæ ille in §. 28. pro ſtabilienda ſententiæ
ſuæ praxi affert, exemplis huc pertinere. Cuncta enim
eO

— — — — –.◻

e.

lice⸗

eli.

phe⸗
eſti

Ii

⸗
H⸗
t e⸗

endi

.

nus,

ni?

Mim
60

SP. LIN. DE DOLO. 643

eo collimant, poſſe quem principi, a præpotente adver-
ſario invaſo vel oppreſſo, ſuceurrere. Id quod nobis
extra cotroverſiam poſitum videtur.

SPECIMEN LIX.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IV. ITIT. III.

D O L O

PVBLICE DEFENSVM

4
JOACHIMO CHRISTIANO HOFFMANN,
JEVERA -FRISIO.
D. I. MAII ANNI CID 10 CCXVII.

Dolo bono ſeu ſolertia luerum ſibi parare, ex regulis æui 8
boni improbatur, legibus vero civilibus permittitur.

II.

Reticere in contrattu, quod alterum ſcire intererat, jare
civili aliquando licet.

Cti veteres, ex quorum libris Pandectæ noſtræ conſar-
J cinatæ ſunt, ſi vel maxime, ut communis fert opinio,
Stoicæ philoſophiæ ſe addixerunt, non tamen Zenonis
& ceterorum, qui ſectam illam primi ſtabiliverunt, rigorem
per omnia ſequuntur. Mitius certe de affectibus, de bonis

& malis, aliisque capitibus nonnunquam philoſophantur.

Imprimis vero de dolo, ſimulatione & aſtutia remiſſius
Mmmm 2 agunt.

644 MEDFTAT. AD PANDECT.

agunt. Damnant aftum &. ſimulationem omnem Stoici.
Conrra nofſ' diſerimen inter dolum malum & bonum Pro-
bant, atque licitum putant, per diſſimulationem deſervire
& tueri vel ſua vel aliena I.. I. §. 2. 3. de Dolo malo, at-
que in pretio emtionis & venditionis ſe circumvenire L. 16.
§. 4. de Minorilus. Sed hanc, quæ inter Ctos & philoſo-
phos intercedere viderur; pugnam, optime conciliat Cicero
lib. 3. de Ociis. n. 68 Aliter, inquiens, leget, aliter pbi-
loſophi tollunt aſtutias; leges, gquatenus tenere manu res poſ-
ſunt, philoſophi quatenus ratione && intelligentia- Scilicet non
eſt veroſimile, ICtos æ& qqui bonique ſtudioſiſſimos regulis
æ*W quitatis conveniens reputafle, aſtutia ſeu, ſi mavis, ſoler-
tia noſtra eum, cum quo contrahimus, in eprorem induce-
re, atque ex eo ipſo errore aliquod emolumentum perci-
pere. Igitur, ſi tanquam Philoſophi officium boni viri de-
finire debuiſſent, damnaffent ſine dubio folertiam hanc, &
bono viro ab eadem abſtinere & aperte atque ſimpliciter
ecum altero agere conſuluiſſenr. At tanquam J0 tos aliter
loqui oportuit. Nequeunt leges civiles ad vivum ommia
reſecare. Multa, ur Paulus in L. 44. pr- de KReg. jariz dit,
Per illas licent, quæ honeſta non ſunt. Atque in hanc clal-
ſem etiam referimus ſolertiam, qua alter contrahentium ſi-
mulando, diſſimulando, inficiando, reticendo, lucrtum con-
ſequitur, quod, ſi candide egiſſet, in alterum fuiſſet deriva-
tumr. Melius hæc inter philoſophum & ICtum differentia
exemplo Ciceronis illuſtrabitur. Is-aliter de iſtiusmodi con-
troverſiis ex regulis æqui & boni, aliter ex præſcripto le-
gum civilium judicat. Audiamus eum primum, cum philo-
ſophum agit. Sic autem in Iib. 3. c. 12. & 13. Je Ofkciise d
vir bonus, inquit, Alexundria Rbodum magnum frumenti nume-
rum advexerit in MWoctorum inopia && fame, Jummuque annonæ
.— Karitufe::

SP. LIN. DE. D010. 3

aritate: Si idem ſoian, omplures mercatores Alexandrie Jol-
viſe, naverque in eurſa frumento onuſtas, pefentes Khodum, Vi-
derit, dictarusne ſit in Khodiis, an ſilentio ſuuin gaam pluri imo
enditurus?“ Sapientem & bonum virum fingimus: de ejus de-
liberatione, con’ſultatione qukrimus, gqui celaturus Khodios non
