ſalinm ſum illum, qui in L. 62. de Legatis 3. habetur;, invertas, &
dicas, teſtatorem, qui tantum mulos habebat, mulas fuas

ent,

numm⸗ alicui legaſſe, mularum appellatione certe muli continebun-
hocdA. rur. Et in communi vita, dum grex ovium nominatur, hir-
enhen, ci quoque intelliguntur. Et in genere, quando ex liquidis
redmne, conjecturis de mente legislatoris, teſtatoris, vel contrahen-
nſe tium conſtat, a Pomponii & Modeſtini regula recedendum,
his e atque ſermonem ſexus feminini ad maſculinum extenden-
iniae dum eſſe, arbitramur.
ietete 8.2 „.
Gebt⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

V.
Mulieres bonorum & dignitatum incabaces non ſunt.

Eduidem in jure noſtro præter L. 2. pr. de Regulis juris

multæ aliæ extant leges, quibus feminæ ab honoribus
& dignitatibus arceri videntur. Quod communiter ad
odium mulierum trahunt DD. atque in eo ipſo ſexus hujus
deteriorem eſſe conditionem, quam maſculini putant. Ar
nos jus iſtud magis in favorem, quam odium feminarum, in-
troduéctum putamus. Apud Romanos enim pleraque mune-
raà & officia publica ſine omni emolumento erat, & onus ſal-
tem, non commodum, continebant. Ab his igitur liberas
volebant eſſe mulieres ſuas, non quod judicium iis ad ex-

pedienda iſtiusmodi negotia deficere crederent, hoc enim
ſatis illas præœditas affirmat Paulus in L. 12. §. 2. de Judiciis

ſed quia, ut idem Paulus in L. I. §. I. Ad &C. Vellejanum
non obſcure ſignificat, ad opera, miniſterio & periculo rei
familiaris eas immunes eſſe volebant. Quapropter ex men-
te conditorum juris noſtri non ſimpliciter ab honoribus &

dignitatibus arceri debent, ſed ab illis tantum, quæ annexum

onus vel adminiſtrationem habent. Cereras dignitates
omnes, quæ ſplendorem ſaltem ipfſis conciliant, non incom-

modum afferunt, recte ſuſcipiunt & gerunt. Neque eſt,

ut cum DD. quibusdam dicamus, eas tantum dignitatem

a maritis ſuis conſequi, ſecundum L. 13. de Digniratihui.

Nam & femina;, quæ maritum non habet, novam dignita-
tem recte acquirit. Vide L. un. C. de Malieribus, in 4u0
loco munera ſexui congruentia vel honores agnoſcant. Neque
. incognitum eſt, hodie ſæpe ab imperatoribus feminas etiam
non maritatas ach Principum, Comitum, Baronum & Nobi-
Hum dignitatem evehi.

COROE-

eti

lri
bs
1
s
X
b l.
le.

ſal.

beras
er
,enind.

idiciae

jommn
Ulo el
Y men-

gnitats
1N.
ve

nitaten
itatih

Gignir.
in /
Nece
145 etun

N NH

MM

bus &
mexa

SP. XIV. DE PRAEGNANTIBVWW. I1
COROLLARIA.

1. Jure Romano maſeuli deterioris ſunt conditionis, quam fe-
minæ, etſi L. 9. de ſfatu hominum contradicere videatur.
2. Femina judex, procuratrix ac teſtis in judicio eſſe & ma-
giſtratum gerere poteſt.

3. Femina pro alio intercedens obligatur.

4 Illuſtris nonnunquam maritus ſub jectus eſt conjugi illuſtri.

— -

SPECIMEN XIV.

MEDITATIONVM AD PANDECIAS
AD LIB. . TIT. V.

P*RAEGNANTIBVS.
PVERPERIS

PVBLICE DEEENMSYEH

FRIDERICO WII.HEL MO W OLFFHARDTO
MAGDEBVRGENSI.
D. XXI. OCTOBR. ANNI cIo Io CCXIII.

I.
Quoutque judex mulieri gravidæ parcere debeat, ditquiritur.

minum præcipitur, ut mulieris gravidæ ultimum ſuppli-
cium ac tortura tantiſper, donec partum edat, differatur.
Neque improbamus communem ſententiam DD. qui hoc
etiam ad fuſtigationem ceterasque, quæ corpus quocunque

4 equiſſimum eſt, quod in L. 3. dJe Pœnis &l. 18. de ſtatu J0.

mnodo affligunt, pœnas, nec non ad territionem extendunt, cum

8⁸ 3 &

—

142 MEDITAT. AD PANDECT.

& hæc infanti in utero exiſtenti nocere queat. An veroò mu-
lier gravida ad jurandum compelli queat, diſputatum aliquan-
do fuiſſe, recordamur. Mevius equidem P. 5. Deciſione 80.
aperte ſtatuit, nullo jure hoc proviſum, nec conſuetudine ſta-
bilitum eſſe, ut mulieres gravidæ a jurisjurandi præſtatione,
donec peperint, excuſentur. Quod utique de illis gravidis
concedimus, quæ non ita diu uterum geſtarunt. At de illis

alind dicendum eſt, quæ per aliquot jam menſes prægnan-

tes & partui viciniores ſunt. Harum rationem habere, leges

quoque noſtræ jubent. Ulpianus ce
tia in L. 2. §. 4. Si quis cautionibus feminæ gravidæ exceptio-
nem dandam eſſe, ait, ſi forſan juſſui judicis non obtemperet.
Dabitur ergo ei hæc eadem exceptio, ſi ad jurandum vocata

ſit. Etlſi enim plerumque mulieres hujusmodi ex vano quo-

dam & ſuperſtitioſo metu jurare detrectent, attamen huice
quoque metui, quiin Mulieribus præſertim delicatioribus

partui nocere poteſt, aliquid indulgeri debet.

II. .

Quousque judex feminæ, quæ prægnantem ſe dieit, & propterea

ſuphlicum differri petit, fidem habere debeat.

nceps
ſr⸗ cum mulier, vel ad ſupplicium vel ad torturam
eondemnata, gravidam ſe eſſe ait, & executionem ſenten-
tiæ, donec pariat, differri petit. Simulant hoc interdum
improbiſſimæ mulieres, ſaltem, ut judicem eludant & ſeſe
œnis meritis ſubtrahant. Cujus rei inſigne exemplum

annales Gallici de anno clo 19 CXVII. exhibent in Ancræi

Marechalli uxore, quæ ignis ſupplicium, ad quod damnata
mulationem talem extrahere conata eſt. Itaque
fides adhiberi debet mulieribus, quæ gravidas
. ſe

erat, per ſi
non ſtatim

rte ex Labeonis ſenten-

ſæpe hæret judex, neſcitque, quid ſibi faciendum

SP. XIV. DE PRAEGNANTIBVL8., 144

.
ſe dicunt & mendacio hoc pœnam ſubterfugere quærunt.
. At illud e contrario cavendam eſt, ne nimis incredulus judex
o infantem, in utero latentem, cum matre exſtinguat, hujusque
. valamitatem partui innocenti nocere ſinat. Mediam itaque
viam, quam judiciſemper obſervandam præcipimus, hic quo-
que tenendam eſſie putamus, ut nec credat temere, nec tamen
Uls omnineo fidem non habeat, ſed remedio, quod leges præſeri-
on. prunt, utatur. Adhibendæ ſcilicet ſunt ſecundum L. I. §. 4. de .
ege Iuſpiciendo ventre obſtetrices aliæque mulieres, quæ ventrem
Atel. inſpiciant, judicique, urrum gravida ſit an non, renuncient.
btio Scimus equidem, ſic quoque errare poſie judicem atque falſa
eret⸗ mulierum & obſtetricum iſtarum renunciatione decipi. Am-
e mannus certe Irenico Numæ Pompilii cum Hippocrate p. 108.
olo⸗ feminam gravidam Pariſiis ex incauta obſtetricum & chirur-
n huu gorum relatione ſuſpendio exſtinctam fuiſſe memorat. At
oribis judex tamen, qui leges & ſolitum judiciorum ordinem ſecu-
tus fuit, extra culpam eſt. Nam quod alii, tanquam tutius
remedium, conſulunt, ut judex tantiſper, donec ex certis
&S indubiis ſignis de veritate aut falſitate Pprætenſæ gravidi-
oten. tatis conſtet, exſpectet Pœnamque differat; longum nimis D
eſt, atque mulierculis viam, qua judicium eludant & exe-
cutionem pœnæ extrahant, patefacit. Id interim non nega-
cienln mus, iſtud remedium tunc neceſſarium eſſe, cum ipſæ obſte-
tortun trices & mulieres adhibitæ diſſentiunt & diverſa renunciant.
n ſennter At cum unanimi ore gravidam eſſe negant; ſupplicium dif-
intea ferri non debet. IHIud adhuc adjicimus, ſervari debere mu-
at &e lierem prægnantem damnatam, etiamſi Prægnans in ipſo
ANempln carcere facta ſit, ut ad L. 3. Je Poænis notat Dionyſius CGodo-
. Mrt fredus. Reméte ergo fecerunt judices Andegavenſes apud
Gunnd Menagium Amænitatum Juris civilis cap. 21. qui prægnan-
4 lue tem mulierem ultimo ſupplicio damnatam ſervari juſſerunt.
DW quoad peperiſſet, poſt editum vero partum iterum gra-
e gii 4 vidam

144 MEDITAT. AD PANDECT.

vidam factam in carcere, iterum ſervari voluerunt, quoad

ſecundum partum edidiſſet.

III.
Mulieres prægnantes & puerperæ ſanæ ſunt.

Gitne graviditas & puerperium morbus, inter antiquos
ICtos dubitatum reperimus. Sed obrtinuit ſententia,
utramque & prægnantem & puerperam ſanam eſſe. De
Prægnante quidem Ulpianus in L. 2. §. 4. Si quis cautionibus,

&& L. 14. §. I. de DEdilitio edicto, de puerpera autem idem UI-
Pianus in I-. I14. §. 2. de Zdilitio edicto id afiſerit, adjicit tamen,

ſi modo nihil exirinſeeus accedit, quod orpus ejus in aliquam va-
letudinem immittat. Rectiſſime. Nam ſi morbus ſecundum
Ciceronem lib. 4. Tuſcul. quæſt. corporis corruptio eſt, vel ſe-
cundum Labeonem apud Gallium Noct. Attic. lib. 4. C. 2. &
in L. I. §. . de MRidilitio edicto habitus corporis contra natu-
ram, qui uſum ejus ad id facit dereriorem, cujus cauſa na-
tura nobis corporis ſanitatem dedit; apparet certe, non

quamlibet imbecillitarem & defectum virium, qui ſecundum

naturam accidit, morbum eſſe. Ceterum eadem quæſtio,
an puerperium pro adverſa valetudine habendum ſit, in col-
legio Ctorum Vitembergenſium menſe Julio anni clo lo CcCIX.
ventilata fuit. Ruſtici ſcilicet prædio cuidam equeſtri ſub-
jecti poſſeſſoribus ejus id ſervitium debebant, ut, ſi quis in
prædio illo ægrotaret, excubiæ ab ipſis vel uxoribus eorum
agendæ eſſent. Iſtas excubias poſſeſſor prædii in puerperis
quoque poſcebat. Detrectabant ruſtici, ſecundum quos

etiam judicatum fuit, tum quia, ut diximus, puerperæ inter

æ&grotantes referri nequeunt, tum quod ſecundum libertatem
reſpondendum eſſe, quoties dubia ejus inferpretatio eſt,

Pomponius in L. 20. de Regulis juris ait. Sed ipſa ad-
jici-

in
lel

1

Gons
tu,
De
nibus⸗
m U.

inen,

n r.
Undum
relſe.
4.2.
ta N.
ula .
e, 001
CüNdun
gnehin

ihin (d.

910N.
Ctri ſon⸗
qubin
as eolul
verhens
lumn
eree ine
Ibetdten
etatio l
d 1
“

Sp. XIV. DE PRAEGNANTIBUSL8. 145

liciam reſponſi, quod ICri illi dederunt, verba: Es verlanget
Klaͤger von ſeinen Unterthanen, daß ſelbige bey ſeines Sohnes Ehe⸗

liebſten Niederkunft und waͤhrenden 6. Wochen die Wache halten

ſollen, und fuͤhret zu ſeinem Behuf einen den 5. Merz 1691I. er⸗
theilten rechtskraͤftigen Beſcheid an, in welchem denen Untertha⸗
aen, die Wache bey Krancken auf dem Hofe zu halten, auferleget
worden; Alldieweil aber in Streitigkeiten, ſo zwiſchen denen Ge⸗

4

richts⸗Herren und⸗ Unterthanen uͤber Fron⸗oder Herren⸗Dienſte

entſtehen, bey dunckeln und zweifelhaften Faͤllen der Ausſchlag je⸗
derzeit in favorem der Freiheit auf Seiten der Unterthanen zu geben

iſt, hiernaͤchſt der angefuͤhrte Beſcheid, in Anſehung, daß ſelbiger

nur von den Wachen bey Krancken handelt, eine Sechswoͤchnerin
aber fuͤr keine Krancke zu halten, hieher gar nicht gehoͤrig; So ha⸗
ben wir Klaͤgern mit ſeinem Suchen billig abgewieſen.
IV.
Mulieris parturientis de patre filii ſui illegitimi aſſertio ſols
Juſſiciens ad inquirendum indicium non eſt.

Resula in jure noſtro fundata, unanimi Doctorum conſenſu

recepta & uſu fori ſtabilita eſt, in ſtupro vel adulterio
inculpationem correi aut correæ non præbere juſtam ſuſpi-
cionis cauſam contra alteram perſonam, quæ delictum in-
ficiatur. Ab hac vero nonnulli excipiunt caſum, niſi femi-

na in ipſis partus doloribus conſtituta patrem aliquem in-

fantis & ſtupratorem indicet, neque deinde hanc aſſertio-
nem ſuam revocet. Tunc enim ajunt maximam eſſe præ-

ſfſumtionem, mulierem hujusmodi, dum in periculo vitæ

& ſummis cruciatibus fuit, falſum non dixiſſe. At verius
eſt, neque hoc caſu quidquam adeſſe, quod, ſi alia indicia
non concurrant, virum iſtum ſatis ſuſpectum reddat, ut
inquiri in eum, ſi factum neget, queat. Nam quod mulie-
rem in vitæ diſerimine conſtitutam verum dixiſſe Præſu-
Zom. I. T munt,

146 MEDTTAT. AD PANDECT.

munt, neſcio an in mulierculas iſtius generis leves & ob ſtu-

rum commiſſum jam infames adeoque ſecundum L. 3. pr. de
Teſtilus ſubleſtæ fidei conveniat, maxime cum jura noſtra ne
quidem domino morienti ſervum criminis inſimulanti ſine
aliis argumentis fidem habeant, L. 3. §. I. Je &Cto Silaniano.

Miſera certe eſt virorum integerrimorum conditio, ſiquidem

mulierculis leviſſimis licet, eos nominatione ſua reos facere,

atque ex odio forſan vel alio animi affectu in exiſtimationis

diſerimen conjicere. Rectius ergo hic quoque in regula
manemus, quam ex L. 17. C. de Accuſationibus deducunt
DD. apud Carpzovium Quzſt. crim. 108. n. 58. Wada incul-
zatio ſocii griminis abique omni dlia præſumtione nec ad inqui-
rendum indieium facit, ſive ſponte depoſuerit, ſive ad interro-
gationem judicis keſponderit. Accedit, quod ſecundum Con-
itutionem Caroli E. art. 31. delinquentis confeſſio de ſocio
criminis etiam in tormentis facta non aliter fidem inveniat,
quam ſi is, quem indicavit, aliis ſuſpicionibus & indiciis
oneretur, daß die beſagte Perſon alſo argwoͤhnlich ſey, daß man
ſich der beſagten Miſſethat zu ihr verſehen moͤge. Quibus ratio-
nibus moti Crti Helmſtadienſes menſe ulio anni cio 1o ccCXII.
negarunt, contra civem quendam honeſtum propter confeſ-
ſionem mulierculæ hujusmodi inquiri poſſe: Es ſcheinet zwar
der gefangenen G. oͤfters und ſo gar bey der Geburt ihres uneheli⸗
chen Kindes wiederholtes Bekenntniß, und die darbey gebrauchte
heftige Betheurung V. H. ſehr zu graviren; Alldieweil aber die
bloſſe Beſchuldigung einer geſchwaͤngerten Perſon ohne anderwei⸗
tige Anzeige keinen genugſamen Verdacht zu Anſtellung der ſpecial
Inquiſition machet, da zumal gegenwaͤrtige Inquifſitin nicht al⸗
lein begangenen Diebſtals, ſondern auch nach Inhalt des beyge⸗
ſegten Bruch⸗Gerichts⸗Protocolls, mit andern getriebener Un⸗

zucht uͤberzeuget iſt, und dadurch vollends allen fidem verlieret,

wozu ferner komm, daß H. die Inquiſitin wegen Diebſtals ins
B Ge⸗

—,

SP. XIV. DE PRAEGNANTIBVS. 147

. Gefaͤngniß ſetzen laſſen, da denn gar vermuthlich, daß ſelbige
1 aus Boßheit, und um ſich zu kaͤchen, auf ihn bekennet; Dieſemnach
N haben wir dafuͤr gehalten, daß er in Ermangelung mehrern Ver⸗
i dachts mit der Inquiſition zu verſchonen ſey. Atque iterum ii-
n dem [Cti menſe Septembri anni CIo 10o CC XIII. alium civem,
Een contra quem jam inquiri ob eandem cauſam cœptum erat,
ere Ab inquiſitione & reſtitufione ſumtuum liberarunt: Inquiſit
on wird von der Coinquiſitin eines mit ihr begangenen Ehebruchs
gll beſchuldiget, und beſtehet das wider ihn vorhandene indicium
cun darinnen, daß beſagte Coinquiſitin bey ſolcher ihrer Beſchuldi⸗
nell gung beſtaͤndig, auch bey der Geburth ihres unehelichen Kindes
gi. verblieben, und ihm ſelbſt die Umſtaͤnde davon unter die Augen
er. geſagt; Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne K. bey
CN.. dergleichen Verdacht ſo ſchlechterdings nicht loßgeſprochen werden;
ſhed Alldieweil aber die bloſſe Beſchuldigung einer geſchwaͤngerten Per⸗
Venitd ſon ohne anderweite Anzeige keinen genugſamen Verdacht machen
indiss kan, da zumalen wol vermuthlich, daß die S. wider K. als ihren
nn dhemaligen Herrn, der ſie vor der Zeit aus dem Dienſt gejaget,
ran- einen Haß trage; ſo haben wir Inquiſiten ſo wol von der Inqui-
cCN1 ſition als denen Unkoſten, auſſer denenjenigen, welche er durch
conel. Fuͤhrung ſeiner Defenſion und Vorſchlagung des abgehoͤrten
int w Zeugens verurſachet, loß geſprochen.
Hehemnbte V.
be ⸗ . ðèð
andene Teſtamentum mulieris parturientis valet, in quo feminæ keſtes
r ſheil ſ adhibitæ fuerunt.
nite Coruelium van Eck, Ctum VItrajectinum, de TZeſtamen-
des a tis parturientium ſeripſiſſe, ex aliis intelligimus. Ipſum
ten ln vero ſeriptum hoc videre, nobis non contigit. Interim
n hgkrn quæſtionem ab eo ſine dubio tractatam & inter noſtros quo-
ebſtot M T2 que

6 .

148 MEDTTAT. AD PANDECT.

que [Ctos aliquando agitatam examinabimus, an teſtamen-
tum feminæ parturientis, in quo mulieres ſolum teſtes fue-
runt, ſubſiſtat. Negantem ſententiam plurimi ſequuntur, &
nos ipſi olim amplexi ſumus propterea maxime, quod forma
& ſolennia teſtamentornm non ex caſu, aut neceſſitate, aut
arbitrio teſtatoris, ſed ex legis diſpoſitione dependent, atque

adeo a teſtatore, licet vel maxime velit, negligi non poſſunt.

L. 55. §. I. de Legatis I. Sed non ita pridem, re rectius cogi-

a rigore iſto receſſimus, & omnibus iſtis caſibus, quibus

teſtator aliquid ex ſolemnibus non Per incuriam & negligen-
tiam, ſed neceſſitate preſſus omiſit, ultimam voluntatem ejus
valere debere, nunc exiſtimamus, dummodo nulla fraudis &
ſubjecti ab alio teſtamenti ſuſpicio adſit. Convenit hæc ſen-
tentia & quitati, & juri Romano. Æquitati quidem & juri
naturæ eam conſonam eſle, nemo dubitabit. Secundum hoc
enim omne fundamentum ſucceſſionis hereditariæ poſitum
eſt in voluntate teſtatoris, præſumta quidem quod ad here-
ditates, quæ ab inteſtato deferuntur, expreſſa vero, quod ad
ſucceſſiones ex teſtamento. Juſtiſſimum vero eſt, ut, cum de
voluntate expreſſa ſatis conſtat, præſumtio &, quæ ex illa de-
pendet, ſucceſſio ab inteſtato ceſſet. Quod vero ad jus Ro-
manum attinet, etſi in eo controverſia hæc claris verbis de-
ciſa non reperiatur, tamen liquidæ ſatis adſunt rationes, quæ
Ctos veteres & imperatores nobiscum ſenſiſſe evincunt.
Potiſſima ex L. 182. de regulis juris deſumitur, in qua Marcel-
Ius: Etſi nihil, ait, Jacile mutandum eſt ex ſolennibus, zamen,
ubi Gauitas evidens poſeit, Jubveniendum eſt. Et in L. 8. C. de
Judiciis Auguſti: Placuit, inquiunt, in omnilus reluc bræci-
puam eſe uſtitic αuitatisque, quam ſtricti uris, rationem.
Deinde mavimus eſt in jure noſtro neceſſitatis favor „ atque
Propter eum a lege & regula recedere, ſubinde Permittitur
L. 162. de Regulis juris l. y. de Ofkcio Proconſulis. Cur ergo
. muli-

no
kele
Iun
len
Ver

n.
.
r
rne
lum.
cog⸗
Uibus
igen.
ejns
i &
en.
uun hoe
voſtum
d her.
voced
CUNG
XTllace.
HinsN.
erbisc.
nes, N
Vincun
Marcel.
Talneh
.g. C
u grt
rutioteß.
I, qe
ermmitinn
Cur end
Gn

SP. XIV. DE PRAEGNANTIRVS. 149

mulieri parturienti atque feminis tantum ſtipateæ, ubi viri nec
commode haberi nec propter honeſtatem & pudorem ſexus
admitti queunt, non liceat, coram feminis iſtis ultimam ſuam
voluntatem proferre, & cur illa voluntas certa & indubia
walere non debeat, profesto non videmus. Unum fortaſſe
nobis objicitur, debuiſſe feminam iſtam ante, quam in hunc
ſtatum veniret, teſtamentum condere, &, cum id non fecerit,
ſibi imputare, quod jam voluntas ejus valida non reputetur.
At hominis non eſt, omnes, qui ſupervenire poſſunt, caſus
prævidere. Igitur imputari nemini debet, quod ea, quæ
deinde acciderunt, non däivinavit L. 29. J. 2. Mandati.

VI.
Inſpectio ad inveſtigandum præteritum bpuerperium recte
adbibetur.

1
æpe mulieres innuptæ, cum de infanticidio, adulterio, ſtu-
pro, ſimilibusque delictis accuſantur, ad illæſam pudici-

Ttiam ſuam demonſtrandam & ſuſpicionem puerperii aver-

tendam, ocularem inſpectionem expoſcunt. Quam utrum

judex vocatis obſtetricibus aliisque mulieribus recte adhibeat,
& an teſtimonio hujusmodi feminarum, quod rea puerpera

fuerit vel non, fides debeat haberi, dubitatur. Negavit
Amannus in Irenico p. 109. ſqq. At nos contrarium ſtatui-

mus, atque in eo cum Carolo V. in Conſtitutione crim. art.
3 ½. & Gregorio VIII. Pontifice in c. 4. X. de Probat. conſen-
Gmus. Etſi enim, iſtam inſpectionem aliquando fallere poſſe,
non omnino inficiemur; tamen illa remedia, quæ aliquando
fefellerunt, non omnino rejicienda ſunt, cum alias fides acto-
rum, teſtimonium duorum teſtium, tortura & cetera, quæ
quotidie a judicibus adhibentur, nullius momenti eſſe debe-
rent. At ſi non de puerperio, ſed concubitu (altem contro-
verſia eſt, tum inſpectionem ad inveſtigandam virginitatem
T 3 Pa-

150 MEDITAT. AD PANDECT.
parum recte adhiberi cum Cujacio lib. 17. Obſerv. 27. &
ICtis Vitembergenſibus apud Bayerum in Appendice Diſſert.
de Legato liberationis ab indebito n. 12. Giſtimamus, etſi
Pontfex in c. 4. X. de Probat. & Stryk. de Jure ſenſuum diſ.
I. C. I. z. 49. diſſentire videantur, atque illuſtre hujusmodi
inſpectionis evemplum apud Zoannem Cuſpinianum in vita
Henrici EII. Imperatoris & Eebmannum in Chronico Spirenſi
I. 7. c. II. OCcurraf.

C O& K OrI A K J A.
I. In inſpectione gravidarum ſolis obſtetricibus ſine medicoe
habetur fides.
2. Qui mulierem prægnantem mortuam, non exciſo partu,
epelit, puniendus eſt. .

3. Judex poſt editum partum ſtatim pœnam in puerpera ex-
ſequi poteſt, nec lapſum ſex hebdomadum exſpectare

debet.

SPECIMEN XV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. L. TII. V.

LEGFTINMA NATIVTTATE

PVBLICE DEFENSVYVM

4
I. A. MAIO, BEROLINENSI.
D. IV. NOVEMBR. ANNI CIO 10 CCXIII.

Partus etiam poſt undecimum menſem in lucent editus legi-

timus eſſe poteſt.

Diu

—
.
eiſi
8mnol.
1 vifi

elieo

Nenner
Cpecke

T

ATI

II.

Ginm

SP. XV. DE LECTTIMA NATIVITATE. 1 5E

iu poſt maritorum mortem interdum viduæ liberos
y Pariunt. Frequens igitur eſt quæſtio, quo menſe

interdum collegium diverſimode reſpondet. Ipſe Hippo-
erates ſibi ſatis non conſtat, ſi modo libelli, qui nomine ejus
circumferuntur, de natura pueri & Jeptimeſtri partu, eum
vere auctorem habent, de quo non ſine ratione dubitat Eg-
Prottus Exerc. I. de temp. hum. bartus p. 36. 37. In illo
enim, mulieres, quæ ultra X. menſes uterum geſtare ſibi
viſæ ſunt, falli, aſſerit; in hoc, mulieribus de pPartu fidem
habendam eſſe, quæ aſſerunt, eum ſeptimo, octavo, no-
no, decimo & undecimo menſe in lucem Prodire, affir-
mat. Ammannus in Medicina Critica caſu XXIX. reſpon-
ſum ordinis medici de anno I1631. affert, quo poſthumus
undecimo poſt mortem mariti menſe in lucem editus ille-
gitimus declaratus fuit. Aſt in Caſu XLIV. idem ordo

anno 1638. infantem integro poſt mortem mariti anno rre-

decemque diebus natum legitimum eſſe, reſpondit. Ratio-
nem quidem hujus inconſtantiæ Ammannus in Irenico Nu-
mæ Pompilii cum Hippocrate pag. 78. & 79. hanc affert,
quod poſthumus ille undecim menſium pauper, anniculus
Vero hic locuples fuerit. Sunt tamen & hodie medici, qui
rejecta Ariſtotelis lib. 7. de Hiſt. animal. c. 4. auctoritate,

homini perinde, ut ceteris animalibus, unum non multi-

plex pariendi tempus ſtatutum exiſtimant, partusque ante

vel poſt nonum menſem editos legitimos eſſe negant. Sunt

contra majore numero, qui veterem ſententiam de incer-

titudine termini in hominis nativitate defendunt. Cum

ergo medici non conveniant, quis Ctis vitio verter, quod
hi circa hanc controverſiam ancipites hæreant? Ipfi juris

Ro-

Poſt patris mortem infans legirimus naſci boſſit. In
qua decidenda mire inter ſe medici diſſentiunt, & idem

752 MEDITAT. AD PANDECT.
Romani conditores ſententiam ſubinde mutarunt. In legi-
bus primum XII. tabularum poſthumus decimo fſaltem
menſe editus legitimus declaratus eſt. Et ſecundum iſtas
leges Ulpianus in L. 3. §. II. de ſuis & legit. beredibus Poſt

decem menſes mortis natum a legitima hereditate excludit.

9
Temperavit tamen ſubinde hunc rigorem prætor. Itaque
L. Papyrius apud Plinium Natur. Biſtor. lib. . c. 5. partum,
quem mater tredecim menſibus ſe tuliſfe dicebat, ad bono-
rum poſſeſſionem admiſit. Poſtea Hadrianus apud Gellium
MWoct. Attie. Iih. 3. c. 16. cum femina bonis atque honeſtis
moribus, nen ambigua pudicitia, in undecimo menſe poſt
mariti mortem peperiſſet, requiſitis veterum philoſophorum

& medicorum ſententiis, in XI. quoque menſe partum edi

poſſe, decrevit. Tandem Juſtinianus in Wovella 39. c. 2. dam-
navit omnem partum, qui perfecto poſt mortem viri undeci-
mo menſe naſceretur. Cujus auéctoritatem ſecuti plerique ex
hodiernis Ctis infantem eum demum legitimum dicunt, qui
initio undecimi menſis editur. Aſt alii, quorum ſententiam
tanquam benigniorem nos quoque amplectimur, poſſe judi-
cem partum duodecimo etiam poſt mortem patris menſe na-
tum legitimum declarare, afſerunt, ſi ſcilicet appareat, eas
fuiſſe defuncti mariti vires, ut paulo ante mortem generare
adhuc potuerit, viduam mortuo eo ſancte ſemper & integre
vixiſſe, atque perfectionem partus merore aut adverſa vale-
tudine retardatam fuiſſe. Vide exempla apud Joannem a
Sande lib. 4. tit. 8. def. 10. & in Valentini Novellis Medico-
legalibus caſu 3. Ideo autem hanc ſententiam alteri,
quæ tamen in jure noſtro fundata eſt, Præferimus, quia in
dubio benigniora ſequenda & pro reo judicandum eſt
L. 38. de Re judicata. Medicorum iſtorum etſi celeber-
rimorum, qui unum pariendi tempus, novem ſcilicet
menſes, hominibus præfigunt;, auctoritas nos non mover;
cum

—
g
eihe
K
poſt
dt.
ge
tum,
ono.
Miun
nellis
poſt
Gro
N ed
2 Gal
Unleet⸗
igbe e
enkiatn

enſe di.
eit, eS

genetä
X integ
erli e.
Nanen!
6 Med
Aeil

ndum el
ſ celele⸗

n moret⸗
C

6*

S8P. XV. DE LEGTTIMA NATIVITATE. 153

cum & ex altera parte viri magni nominis ſtent, & non minus
ſpecioſa argumenta afferant. Scientiam ſuam multis diffcul-

tatibus & dubiis: involutam atque plurima ejus capita incerta
maxime eſſe, ipfſi Medici cordatiores fatentur. Certe Hippo-

crates ad Democritum ita de ſe ſcribit: Certe Ego, inquit, ad

4

SRnem medicinæ non perveni, etiamſi jam Jenex ſim: nec enim ip-

Kus inventor DTſeulahbius, ſed & ipſe in multis a ſe ipſo diſſenſit.

Quam magiſtrorum ſuorum modeſtiam noſtræ ætatis Medici

non deſerent, ſed nobis, ut veterem de vario in hominibus pa-

riendi tempore opinionem, quæ benignior videtur, recentiori
præferamus, permittent. Quod vero ad leges ſententiæ noſtræ

adverſas attinet, earum in re, quæ non ex voluntate legislato-
ris, ſed ex natura & ratione dependet, auctoritas nulla eſt.

Quin ‚ſi vel maxime jus Romanum ſtatuto civitatis aut provin-
ciæ confirmaretur, tamen hoc in paſſu ab eo recedi poſſe Pu-
tamus. Igitur erſi legibus municipal. Clivenſ. tit. 81. §. Ein
Vrouw mag caveatur, ut partus, quem mater poſt decem
menſes & duos dies enixa eſt, Pro legitimo non habeatur;
nihilominus, ſi in ipſa urbe Clivenſi infans poſt hoc tem-
Pus naſceretur, iſtæque „ quas ſupra memoravimus, Pro
illo conjecturæ adeſſent, is illegitimus non foret. Quem-
admodum enim inepta illa apud Anglos lex, quæ, reſte

Eduardo Chamberlein Nitit. Angl. P. I. G. 16. maritum per

aliquot annos abſentem, modo inſulam non exceſſerit „Pro-
lem interim ex uxore ſua natam agnoſcere cogit, infantem
illegitimum legitimum reddere nequit, ita viciſſim lex effi-
cere non poteſt, ut is, qui ex defuncto marito natus eſt, il-

legitimus & tanquam ex alio natus exiſtimetur. Ceterum
licet duodecimeſtrem partum admitti aliquando Poſſe pute-

mus, atque etiam cum L. Papyrio Prætore, cujus ſupra ex
Plinio fecimus mentionem, aliquot dies ſupra XII. menſes
concedamus, eorum tamen defenſionem non ſuſeipiemus,
Tom. I. U Jui

—

R

15ꝗ4 MEDITAT. AD PANDECT.

qui ulterius progrediuntur, at facilitate nimia poſthumos
quarto decimo menſe natos admittunt. Itaque Parifienſes
judices non excuſamus, qui ſecundum CGozhofredum ad No-
vellam 39. c. 2. lit. e. partum quarto decimo menſe natum
legitimum declararunt. Quamvis enim & huic ſententiæ
unus alterve patrocinetur, pauciſſimi tamen hi ſunt, argu-
mentisque infirmioribus utuntur, cum non ſit veroſimile,
naturam conſuetum ſpatium ſuum tam longe excedere.

II.
Partus perfectus ſeptimo poſt coneubitum menſe naſci poteſt.

H iterum Medici quidam: Moenſe, inquiunt, ſeptimo ne-
mo naſcitur, aut naſcetur unquam, nec natus fuit ullus ab
ineunabilis orbis; item: Ex intentione naturæ ſeptimeſtris non
dqatur, nec datus fuit unquam :dico, ex intentione naturæ, bene
tamen a conſtituto hominum, ab aliis deceptorum, vel adbuc hodie
Jeſe e præconcebtis opinionibus decipientium; porro: Dico, om-
nes partus differentias hactenus ortas eſſe & adbuc oriri vel ab er-

rore calculi mulierum, vel ab anticipatione nuptiarum a termino

Jponſaliorum aut alia quavis Venere illicita. Contra jura noſtra,
ſuffragantibus viris peritiſſimis, partum perfectum & maturum
initio etiam ſeptimi menſis, die nempe centeſimo octogeſimo
ſecundo naſci poſſe, affirmant in L. 12. de Statu hominum &
L. 3. J§. 12. de Suis & legit. bered. Nos nihil videmus, quam-
obrem a recepta in jure ſententia ſit recedendum. Con-
ſideremus paulo attentius argumenta, quibus diſſentientium
opinio ſtabilitur. Primum ajunt: Urique ſtatum tempus

pariendi babet bomo, ſecilicet finem noni & principium de-

limi, alias deterioris eſſet conditionis præ reliquis animalibus.
At nos profecto non videmus, quid incertum illud parien-

di genus dignitati & felicitati hominis detrahere poſſit.

niſi

ſen
Cpi
5
gi
ſed

cert

nds
Ann
entie
ugr.
nn,

.

no ne-

Ulue G

vit n

,lu
Loli
o, r.
Sdher.
fermun
A nolti
dturun
lopeſne
Minumn
6,ur⸗

n. (W

ntienton
1 ſhi
Hiun,
zimclir.
d Poter

SpP. XV. DE LEGITTIMA NATIVITATE. 155

niſi dicamus, propterea quoque hominem inferiorem elſle be-
ſtiis, quod non, ut pleræque ex his, conjunctionem cum di-
verſo ſexu certis temporibus appetat, quod non tam cito, ut
illæ, ad maturitatem perveniat &c. Pergunt deinde: Ouod
ipſum exempli noſtri Salvatoris Jeſu Chriſti oppido prolatur,
quippe qui, ut omnes minutias naturcæ bumanæ in aſſümenqa carne
noſtra obſervaret, naſci hoc termino voluit, ceu reliqui hominum
Klii, utquehac etiam ratione demonſtraret, ſe verum eſſe hominen.
Si enim dierum intercapedinem notaveris, quæ a feſto annunoi.
ationis uſque ad diem Jalutiferæ nativitatis interveniunt, exacte
novem conficit menſes. Sed nec hæc ratio nos movet. Nam-
que primum incertum eſt, an Chriſti mater per novem
menſes, quos homines inter duo iſta feſta intereſſe volue-
runt, uterum geſtarit. Maxima eſt inter eruditos de vero
Chriſti natali diffenſio, ut ex Petri Alix Diatrike do Juna
& menſe natali geſu Chriſti Londini 1710. edita apparet, in
cujus cap. I. auctor errorem eorum, qui Chriſtum ad 25.
Decembris natum credunt, veroſimiliter admodum refellit.
Fac autem, veram eſſe illam vulgarem computationem,
imitatus eſt Chriſtus homines in eo, non quod ſemper, ſed
quod plerumque fit. Denique exempla afferunt mulierum,
quæ in computo ducendo enormiter errarunt. Verum,
uttut aliquando erraverint, exinde tamen non conſequitur,
ſemper omnes erraſſe, cunctaque exempla, quæ a viris Pru-
dentiſſimis afferuntur & pro veris habentur, falſa eſſe, atque
Medicos omnes & Ctos, qui hucusque unanimi fere con-
ſenſu multiplex pariendi tempus in homine admiſerunt, de-

cipi ſe paſſos fuiſſe. Quæ cum ita ſint, recte faciunt col-

legia noſtra juridica, quod antiquam nec a recentioribus
quibusdam ſatis labefactatam ſententiam non defſerunt,
ſed partus ſeptem atque octo menſium admittunt. Ita
certe Cti Vitembergenſes H Jan. anni clo Io CCXII.
2 re-

13556 MEDITAT. AD PANDECT.

reſponderunt: Wiewol die Goͤrſin wegen ihres ſonſt uͤbel gefuͤhrten
Lebens in boͤſem Geſchrey iſt, zudem an der von ihr ſelbſt angegebenen
Zeit des Beyſchlafs 8. Wochen ermangeln; Dieweil aber dennoch
Fiedler, daß er das Werck der fleiſchlichen Unzucht mit ihr vollbracht
nicht in Abrede ſeyn kan, hieraus aber die ſtarcke Vermuthung, daß
er des zur Welt gebohrnen Kindes Vater ſey, erwaͤchſet, dahin⸗
gegen die an der angegebenen Zeit ermangelnden 8 Wochen ihm nicht
zu ſtatten kommen moͤgen, in Erwegung, daß nach der in Rechten

gegruͤndeten und uͤberall eingefuͤhrten Meynung ein Kind auch

im Anfang des ſiebenden Monaths nach gepflogenem Beyſchlaf

zur Welt kommen kan, ſo mag Fiedler daruͤber, daß er die

Goͤrſin nicht geſchwaͤngert, zum Eyde nicht gelaſſen werden.
Hic vero iterum nonulli, ſed pauci, longius progre-
diuntur, atque quinto etiam & ſexto menſe partum naſei
poſſe, affirmant. Collegit ſtudioſe eorum teſtimonia, at-
que ipſe ſuo ſuffragio confirmavit Fridericus Mellerus, Ar-
chiater Brandenburgicus, in libello, quem Cuſtrini de partu
173. dierum vivo edidit. Cujus tamen ſententiam non ali-

ter, quam ſi immaturitas aliqua & imperfedtio in infante
edito appareat, admittere audemus. Quodſi autem partus
vivus & omni numero abſolutus ſit, vix mater ſuſpicionem

anticipati concubitus effugiet, cum, hominem intra quin-
que & ſex menſes matureſcere poſſe, negent Phyſici pe-
ritiores.

III.
Infantis ex ſponſa nati pater ſponſus non præſumitur.

me eſt, quæ pro infante ex uxore conſtante matri-
N monio nato pugnat, præſumtio. Is enim legitimus
& ex marito natus habetur. Neque marito contrarium aſ-
ſerenti creditur, niſi liquidiſſimis argumentis oſtendere queat:
ſe

— —- — Z7Fↄ vvhf .

ſal
Pa
n

10⁰

(a

en
ocr
ct
d
Nicht
ihttn
ch
hef
die
deh.
ogte.
e
li,i.
1, A.
fom
n A.
kante
nparm
icionen
1 Ir.
Nleig

itur.

te un.
legtin
Arinmn
Arelle

7

SP. XV. DE LEGTTIMA NATIVITATE. T57

ſe infirmitate interveniente aut propter obſentiam aliquamdiu

cum uxore non concubuiſſe, aut ea veletudine eſſe, ut gene-
rare non poſſit, L. 6. de bis, qui ſui vel alieni juris. Quæritur
autem, an infantes quoque, qui ex ſponſa legitima ante nup-

tias procreantur, ex ſponſo nati præſumantur. Fac enim, ju-

venem cum virgine publica ſponſalia celebraſſe, ſed ante ma-
trimonii conſumationem decedere, ſponſam vero poſt mortem
ejus infantem parere. Habebiturne ſponſæ iſti fides, quæ ſine
alis argumentis infantem ex defuncto ſponſo natum afſerit?
Equidem ſat ſpecioſæ rationes pro illa afferri poſſunt, quarum
potiſſima eſt favor partus, qui legirimus potius, quam illegiti-
mus præſumi debet. Deinde ſponſæ interdum uxores etiam in
ſacro codice vocantur Geneſeos XXIX, 21. Deuter. XXII, 24.
Matthæi I,; 20. Et in jure noſtro plerumque, quod de nuptiis
conſtitutum eſt, ad ſponſalia quoque trahitur, L. I5. & 1I6.
de Sponſalibus. Accedit, quod DD. copulam carnalem in-
ter ſponſum & ſponſam interceſſiſſe tam fortiter præſumunt,

ut etiam poſt mortem alterutrius ſuperſtitem non aliter,

quam ſi ſe jurejurando purget, ad nuptias cum defuncti
ſponſi conſanguineo admittant. Carpzov. Juriiprud. Con-
ſiſtor. lib. 2. def. 122. Nihilominus tamen verius eſt, illam
præſumtionem, quæ pro filio durante matrimonio ex juſta
uxore nato ſtat, ad ſponſalia trahi non poſſe. Pater enim
