ad obligationes refertur. Is tamen, qui promiſſum ita
non ſervat, aliquam exiſtimationi ſuæ maculam adſpergit
& notam perfidiæ incurrit. Sed exempla hujusmodi
pactorum videamus, quibus alteri jus agendi denega-
tur. Videlicet clauſula hæc vel tacite vel ex natura ne-
gotüi promiſſioni ineſt, vel expreſſis verbis adjicitur.
Ad

e

l

er

lontr.
Ach
blen
n E
e N.

,

lum 1
enent
Un N
4

SP. XL. DE PACIIS INVALIDISS. 409

Ad Priorem caſum Pufendorfius de Jure naturæ 5 gen-
tzium lib. 6. cap. S. §. 6. recte refert pollicitationes principum
virorumque potentum aut gratioſorum, quibus alicui non per
verba honoris, ſed ſerio ſuam commendationem, interceſſio-
nem, promotionem aut ſuffragium ſpondent; quæ tamen
haud quidquam velut jure quodam abs ſeſe volunt exigi, ſed
in ſolidum ſuæhumanitafi ac veracitati cupiunt imputari. Ta-
lis eſt illa promiſſio, quam Tiberius Sejano apud Tacitum an-
nali IV. c. 40. facit. Huc quoque pertinet, quum alicui, me

eum heredem aliquando facturum, vel in teſtamento quid ipſi

relicturum, inter familiares ſermones polliceor, ex quo fa-
men vera oblig gatio non naſcitur, nec jJus agendi alteri datur, li-
cet is, qui ſine juſta cauſa voluntatem hanc ſuam mutat, merito
reprehendatur. Qujus rei elegantiſſima exempla apud 'ale-

rium Maximum l. 7. c. 8. n. . 6. exſtant. Interdum vero hanc

declarationem promiſſioni ſuæ expreſſe addit, quo pertinet ex-

emplum in l. 8. de Obligationibus & act. allatum, item, ſi quis fa-
cultatem pœnitendi ſibi in promiſſione reſervet. Atque tunc

res minus dubii habet, quod ſcilicet promiſſor ex tali promil-

ſione, quæ ſtatum, id eſt, firmitatem ex voluntate ejus capit,

conveniri nequeat. L. 108. §. 1. de Verb. obl. Vix autem aliud il-
luſtrius hujusmodi Promiſſionis & controverſiæ ſuper ea ortæ
exemplum occurret, quam in Inſtrumento Pacis E, eſtphalicæ
art. V. S. 39. cujus hæc verba ſunt: Quod ad Comites, Barones,

nohbiles eorumque Jubditos in reliquis Sileſiæ ducatibus, qui imme-
diate ad Cameram Kegiam ſpectant, tum etiam de præſenti in

Auſtria inferiori degentes Comites, Barones & nobiles attinet,
quamvis Cæſareæ Majeſtati jus reformandi exercitium reli-
gionis non minus, quam aliis regilus C prineipibut, compe-
tat, tamen non quidem ex pacto, „ ſed ad interventionem Re-
gicæ Majeſtatis Sueciæ, & in gratiam intercedentium Augu-
lſanæ Confeſſionis Statuum permittit,; ut ejusmodi Comites,
Tom. J. Fff Baro-

410 MEDITAT. AD PANDECT.
Parones, & MWobiles illorumque ſulbditi ob profeſzonem Auguſta-

næ Confeſſionis loco aut bonis cedere aut emigrare non tenean-
zur & 6. Non parum noſtris temporibus ſuper interpretatio-
ne horum verborum diſputatum eſt inter eruditos. Silefii,
quorum cauſam etiam tuetur Henninges in Meditat. ad Inſtrum.
Pacis Spec. IV. urgent, gratiam, que publicis tabulis promit-
tatur, omnino obligatoriam fieri, nihilque inter pacta & ejus
generis gratiam re vera intereſſe; lenioribus verbis pacifica-
tores uti voluiſſe, ne videretur Cæſar a ſubjectis ad hæc coa-
Rus eſſe invitus. Contra Buckiſeb in Commentario ad eun-
dem §. aliique, gratiam Imperatoris hic implorari, non rem pa-
GRo firmari, ajunt, & Imperatori quocunque tempore faculta-
tem competere iſtam gratiam revocandi. Nobis media ſen-
tentia placet. Equidem, cum Imperator ſatis declararit, nol-
le ſe ex Pacto teneri, pactum etiam, necefſitas atque jus co-
gendi ex iis verbis exſculpi non debet. Satis enim ex hiſtoria
congreſſus Weſtphalici cognitum eſt, legatos Cæſaris null
modo promoveri potuiſſe, ut ſubjectos Cæſareos circa religio-
nem cum aliis civibus Imperii exæquarent, ſed, cum legati
Suecici fortius inſiſterent, disceſſum etiam minitatos eſſe. No-
luerunt igitur, ut hac in parte Cæfari lex præſcriberetur.
Nihilo tamen minus Sileſii ſatis ſecuri ſunt. Cum enim, ut
ſupra diximus, decori honeſtatisque leges hujusmodi pollici-
tationibus firmamentum addant, non eſt credibile, Principes
Auſtriacos, qui, teſte Kieffero de Domo Auſtriaca & ejus præro-
gativis, inter præcipua decora ſua numerant, quod nullus ex
gente ſua unquam exierit tyrannus, omnesque fidem datam
religioſiſſime ſervarint, huic conventioni eſſe contraventuros.
Atque adeo illi etiam errant, qui, conceſſam Sileſüs gratiam
quocunque tempore revocari poſſe, perhibent. Nam quod
contra bonos mores & exiſtimationem eſt, id gens Auſtriaca
ne facere quidem poſſe cenſeri debet.

IV. Pa-

ei⸗
ler.
.
ll⸗
ne.
ltz.
ſen⸗
nl.
co.
iſtorir
nnl
lgio.
legari
N-.
eretun
in u
Pole.
rinogs
Nprr.
ullwse
1 Caun
entunds
gnnin
n N

lttuct
W

4

5

SP. XL. DE PACTIS INVALIDIS. 411
IV.
Pactum obligatorium eſſe definit, ſi facies rerum prorſus
immutetur.

Jmne pactum, omnis promiſſio „rebus ſic ſtaatibus, in-
telligenda eſt, ut Seneca lib. 4. de Beneficiis c. 35. rem

clarius explicat, omnia eſſe debent eadem, quæ fuerunt, cum pro-

mitterem, ut promittentis ſidem teneas. Quam regulam, etſi
Grotius de Jure belli ao pacis l. 2. C. 16. §. 25. eumque ſecuti
Pujfendorſius arque Zieglerus vellicent, nobis tamen nihil ini-
qui ei ineſſe videtur. Ipſi certe Grotius & Pufendorffius paſ-
ſim fatentur, non valere, quod pollicitus aut Pactus fuerim,
ſi caſus deinde emergat, ut promiſſum meum vel plane non,
vel non ſine meo alteriusve exitio ſolvere poſſim. Cur non
igitur generalem regulam conficere liceat, ceſſare obligatio-
nem, nec promiſſum a promittente exigi poſſe, ſi tanta incidat
mutatio, ut non amplius priſtina rerum facies ſuperſit, atque

promiſſor, ſi eam prævidiſſet, pacturus non fuiſſet. Huc fa-

cit locus Ciceronis Omic. Iib. I. quem ipfe alibi excitat & pro-
bat Grotius: Incidunt ſæpe tempora, ut promiſſum ſervare nox
ſit juſtum. KReferri enim decet ad fundamentæ juſtitiæ, primum,
ut ne cui noceatur; deinde, ut communi utilitati ſerviatur.

Ea cum tempora bpermutant, commutatur ekcium, & non ſem-
per eſt ilem. PEoteſt etiam accidere, ut promiſum conventum
ſit inutile vel ei, cui promiſſum fuit, vel ei, qui promiſerit.

Wam ſi, ut in fabulis eſt, Neptunus, quod Theſeo promiſerat,
non feciſſet, Theſeus filio Hippolito non eſſet orboetus. Nec pro-
miſſa igitur ſervanda ſunt en, gquæ ſint iis, guibus promiſeris,
inutilia, nec, i plus tibi noceant, quam illa proſint, cui promiſe-
rig. Itaque regulam, quam ab initio poſuimus, juri & æqui-
tati naturali optime convenire, putamus. Convenit vero &
legibus noſtris civilibus. In illis enim promiſſor a promiſſo
Fffz præ-

.

412 MEDITAT. AD PANDECT.

præſtando excufatur, ſi vis divina L. 24. §. 4. de Damno inf.
vel magna E. 2. de Peric. & comm. rei vend. vel major caſus,
cui humana imbecillitas reſiſtere non poteſt, L. I. §. 4. de Obl.
Co act. interveniat. Alia exempla ſunt in donatione, quæ ob
liberos don atori poſtea natos L. 8. C. de Revocandis donat. nee
non ob graviſſimam inimicitiam intervenientem L. 10. C. eodem
revocatur; item in locatione ad aliquot annos facta, quæ, ſi,
tempore nondum elapſo, locator ipſe re indigere incipiat, ſer-
vanda non eſt l. 3. C. de Locato. Vide vero inprimis I. 38. pr. de
Solut. & Barboſæ Ileſaurum lib. I4. cab. I. actom. 14. Quibus
rationibus commotus, cum aliquando privatim conſulerer,
an is, qui binas ædes habebat, & alteras quidem ipſo inhabita-
bat, alteras vero genero in dotem promiſerat, ad traditionem
earum obligaretur, cum poſtea ſuas incendio amilſiſſet,
atque nunc ipſe promiſſis indigeret, reſpondi, compelli
illum ad hoc non poſſe. Adde Reſponſum, quod exhi-
bet Kiebterus Deciſione 23. n. 2. Approbarunt quoque ſen-
tentiam noſtram Cti Helmſtadienſes & menſe Septem-
bri anni Cclo 1o CCXVI. ſic reſponderunt: Hat W. W. eine
Ziegel⸗Scheune auf 3 Jahr in Pacht genommen, und in der daruͤber
gefertigten Punctation verſprochen, den Wiſpel Kalk vor 2 Rthlr.
und 8 Gr. zum Veſtungsbau zu liefern, nachgehends aber von dem
Commendanten die Verwilligung, daß er in Zukunft 3 Rthlr. neh⸗
men moͤchte, erhalten. Entſtehet alſo die Frage, ob der Commen⸗
dant aus eigener Macht den im Contract determinirten Kalkpreis
auf 16 Gr. erhoͤhen koͤnnen. Weil nun der Transact und die
Erhoͤhung des Kalkpreiſes nicht aus bloſſer Gefaͤlligkeit, ſondern
aus guten und gerechten Urſachen geſchehen, alſo von Koͤnigl.
Majeſt. ſelbſt vermuthlich wuͤrde approbiret worden ſeyn, indem
die Materialien nach errichteter Punctation und zugleich der
Kalkpreis in allen andern Brennhuͤtten aufgeſchlagen, folglich
die Sache in ganz andern Stand gekommen, als ſie zur Zeit
der

ſonden
g.

ſeer

e
1 N
4

SP. XIL. DE PACTIS INVALIDIs. 413

der Punckation geweſen, und W. W. wenn man ihm die Erhoͤhung

des Preiſes nicht berſtattet haͤtte, entweder ruiniret oder gezwungen
. ware, gleich ſeinen Vorfahren aus dem Pacht zu treten und

huͤtte zu verlaſſen; So mag W. W. des allerunterthaͤnig⸗

ſten Vertrauens leben, es werde Koͤnigl. Majeſt. in Erwegung dieſer

ausgefuͤhrten Umſtaͤnde und der ihnen beygepflichteten Billigkeit den
von dem Commendanten getroffenen Vergleich genehm halten.

V.

Qui ex pacto ſecum inito nihil utilitatis percepturus eſt, alterum
ad id ſervandum cogere nequit.

P utilitatis humanæ cauſa ineuntur. Quodſi itaque
nulla ex iis in alterum utilitas redundet, promittens ad
ea ſervanda non obligatur. Id quod & rectæ rationi conve-
nit, ne ſcilicet ego onus ſine cujusquam commodo ſubeam,

& legibus civilibus quoque præcipitur, quæ paéta illa, qui-

bus quis, ſe re ſua non uſurum, vel eam non venditurum,
pollicetur, improbant. Atque ex hoc fundamento recor-

damur, irritam declaratam fuiſſe promiſſionem, ab uxore
marito moribundo factam de viduitate poſt mortem ejus
ſervanda. Etſi enim jusjurandum adjeciſſet, tamen, quia
principalis obligatio non ſubfiſtebat, nec jurisjurandi adje-
Gti ratio habebatur. Vide L. 2. C. de indicta viduitate tolt.

VI.
Paltum privatorum de transferendis ex uno fundo in alterum
prædium vel perſonam oneribus publicis, quod ad ſoum,
non valet, bene tamen quod ad ipſos paciſcentei.

Neos infrequens eſt inter privatos pactum de transferendis

ex uno fundo in alterum fundum aut perſonam oneri-
Ff1 3 bus

414 MEDITAT. AD PANDECT.
bus publicis. Quod quousque valeat, magna eſt inter Ctos
contentio. In eo quidem conveniunt omnes, fiſco illud non
nocere, ſed hunc, eo non obſtante, poſſeſſorem fundi perſe-
qui & ad tributa atque onera ſolita ſolvenda compellere poſſe.
n vero quod ad ipſos pacifcentes etiam invalidum fit, atque
ab iis eorumve heredibus & ſucceſſoribus revocari poſſit, acer-
rime diſputatur. Prorſus invalidum illud eſſe, ajunt MWicolaus
de Matarellis, Cujacius, Tuldenus, KRauchbar, Meierus, Perez,
KAlock, Franzkius, Sruvius, Philiphi, Lauterlackhius, Sebhülterus
& Bergerus. At alia non minore numero, Accurſius, Odor
Jredus, Azo, Bartolus, Paldus, Jaſon, Caſtrenſis Salicetus,
Laſius, Donellus, Pacius, Antonius Faber, Chriſtinæus, Be-
Joldus, Tubor e&& Brunnemannus, walere einsmodi pactum,
quod ad ipſos paciſcentes, contendunt, adeo, ut is, qui
onera in ſe vel ſuum fundum recepit, non ſolum pactum D
illud non infringere poſſit, ſed & alteri, cum dquo pactus eſt,
id, quod hic fiſco exſolvere coactus fuit, reſtituere neceſie
habeat. Quam controverſiam ex ſolis legibus civilibus di-
rimere, impoſſibile erit. Ab utraque enim parte leges clariſ-
ſimæ afferuntur. Juſtum & ſervandum hoc pactum eſſe,
Ulpianus in I. 52. §. 2. de Pactis, atque id ſaltem, quantum
ad fiſei rationem, non valere, Papinianus in l. 42. de Pactis
ajunt. Contra Alegander Imperator in l. I1. C. Sine cenſu vel
reliquis fundum compar. non poſſe ex hujusmodi conventione,
etſi in ſtipulationem deducatur, vel contractui ad jiciatur,
a ctionem competere, negat. Equidem neutri parti reſponſio-
nes ad iſtas leges deſunt, quarum tamen nulla, ut verum fatea-
mur, nobis ſatisfacit. Itaque, veteres etiam circa iſtam quæ-
ſtionem diſſenſiſſe invicem, & contrarias eorum opiniones àa
Triboniano per imprudentiam corpori legum ſuarum inſer-
tas fuiſſe, putamus. Nos tamen amplectemur eorum, qui

paétum tale inter paciſcentes valere, atque actionem quodue

—
1108
UO
le.

ole⸗

hee

dcek⸗

elledt

Pee,
tu
O.
leti
, de.
Cun
g
eun
luseh
necelt
us d⸗
erid
n ele

wunmn
e d
lehtl
jendon,
Gieim
elpoir.
Eunkiet

Sp. XL. DE PACTIS INVALIDIS. 415

producere dicunt, ſententiam, quippe qua & æuitati & ana-
logiæ juris noſtri magis convenit. .Æqnifas omnes conven-
tiones bona fide initas, in quantum honeſtati non repugnant,
nec tertio nocent, ſuſtinet., Jus vero noſtrum civile in omni
negotio utile ab inutili ſeparat, atque, illud per hoc vitiari,
vetat. Juvat præterea ſententiam noſtram hodierna plero-
rumque collegiorum obſervantia, quæ utique in cauſis dubiis
alicujus momenti eſſe debet. Teſtes ſunt BGrunnemannus ad
I. 42. de Pactis n. 2. & Bergerus, qui, etſi ipſe contrariam no-
ſtræ opinionem ecx jure defendat, noſtram tamen uſu colle-
giorum, quæ in Saxoniæ Electoratu florent, omnium recep-
tam eſſe, fatetur in Electis Diſcept. For. p. I4I4. Jegdg. Ipſi
quoque recordamur, Ctos Vitembergenſes menſe julio anni

cIDdO CCIX. ita reſpondiſſe: Ob ihr gleich, daß, denen gemeinen

Kayſerl. und Churfuͤrſtl. Saͤchſiſchen Rechten zuwider, die Wieſe
ganz frey von allen herrſchaftlichen Gefaͤllen verkaufet, dieſe hinge⸗

gen ſaͤmtlich auf eurem Guthe behalten worden, vorſchuͤtzet; So
iſt dennoch das Pactum und Handlung, d da Verkaͤufer die auf dem

verkauften Guth haftenden Gefaͤlle uͤbernimmt, zwar, was den Fi-
ſcum betrift, vor nichtig zu achten, und mag ſelbigem nicht praͤjudi⸗
ciren, hingegen iſt es unter denen contrahirenden Theilen beſtaͤndig,

und mag von ſelbigen oder ihren Nachfolgern nicht gefochten wer⸗
den. Similem in modum pronunciarunt Cti Helmſtadienſes

menſe Decem bri anni c1o 1ο ccxIV: Der ganze Streit kommt dar⸗
auf an, ob das dem erſteren Urthel beygemeſſene vitium nullitatis
dergeſtalt beſchaffen, daß ſolches Urthel, ungeachtet Klaͤger ſich des

in denen Rechten vorgeſchriebenen remedlü dawider nicht bedienet,
in Kraft Rechtens nicht erſchieſſen koͤnnen. Klaͤger will die
affirmativam daher behaupten, weil denen Rechten ſchnur ſtracks
zuwiderlaufe, daß der Beſitzer eines Guthes von denen darauf
haftenden oneribus befreyet ſey. Alldieweil aber ein ſolches
pactum, daß Kaͤufer von denen oneribus gaͤnzlich befreyet Ei⸗
olle⸗

416 MEDITAT. AD PANDECTI.

ſolle, zwar von dem Fiſco, keine sweges aber von denen con⸗

trahirenden ſelbſt angefochten werden kann; So haben wir in

dem angezogenen Urthel keine Nullitaͤt finden koͤnnen, und ſeynd
alſo, daſſelbige zu beſtaͤigen, bewogen worden.

VII.
Pactum invalidum, etſi in judicio initum, vel a zudice
conkrmatum lit, impugnari poteſt.

M agna eſt pacti judicialis auctoritas, majorque „ quam

ejus, quod extra judicium confectum eſt, ob maxi-
mam, quæ pro judice & geſtis coram eo negotiis pugnat,
fidei & integritatis præſumtionem, de qua vide c. 6. X. de

Renunciatione. At quod advocati nonnunquam eam aucto-

ritatem latius extendere &ñ pacta in ſe vitioſa & invalida
per eam ſanare volunt, in eo profecto peccant. JIudex enim,
dum pacta ſibi oblata confirmat, non accurate ſemper cau-
ſam cognoſcere, nec omnes circumſtantias conſiderare

poteſt. Omnibus itaque confirmationibus clauſula, in

quantum actus de jure valet, ineſle videtur. Nec deſunt
in jure noſtro exempla conventionum judicialiter inita-
rum, quæ tamen impugnare permittitur. Vide l. II. C.
de Prædiis & aliis rebus ainorum. Offerebatur aliquan-
do ICtis Helmſtadienſibus caſus, ubi mater nomine libe-
rorum impuberum, quibus nec ipſa tutrix, nec alius tu-
tor conſtitutus fuerat, pacta coram judicio erat & con-
firmationem ejus pacti impetrarat. Oppugnabant hoc pa-
Kum liberi. Adverſarius vero auctoritatem judicialem ob-
tendebat, qua tamen non obſtante, reſpondimus: Ob
gleich die Guͤltigkeit des getroffenen Vergleichs daher behaup⸗
tet werden koͤnnte, daß derſelbe gerichtlich aufgerichtet wor⸗

den,

on⸗
i
dhnd⸗

ie

IM,.
gnnt
L6
Audo.
Gvaidt
ening
1 Cal.
derare
Na i
delun
1 Un.
. Il l.
Adur.
iine Ihe.
Aid tr
.
hoek⸗
alen d-

null, aufzuheben bewogen werden.

SpP. XLI. DE IN TERPRETAT. PACTOR. DVBIOR. 417

den, alſo deſto groͤſſere Autoritaͤt habe; Alldieweil aber auch ein
gerichtlich aufgerichtetes und beſtaͤtigtes Pactum nichts deſtoweni⸗
ger ob læſionem oder aus andern wohlgegruͤndeten Urſachen an⸗
gefochten und umgeſtoſſen werden kan; So ſeynd wir beſagten
Vergleich, welcher wegen Mangel des Vormundes iplo jure

CO X O LE E A R YI A.

I. Pactum venditioni adjectum, ut emtor, niſi ſtato die
pretium ſolvat, deinde duplum præſtet, invalidum
eſt. 7
2. Pactum, in quo paciſcentes ſe jurejurando ad illud per-
petuo ſervandum nec unquam reſcindendum obliga-
runt, tamen ſine metu perjurii, conſcientibus omni-
bus, tolli poteſt. Exemplum anno cio 10 crxXII. in
Hollandia contigit, ubi edictum perpetuum de nun-
quam reducenda ſummi gubernatoris dignitate revo-
catum eſt.

3. Pactum a majore collegarum parte cum extraneo initum
ceteros collegas, qui non conſenſerunt, haud obligat.

SPECIMEN XLI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. II. TI T. I.

INTERPREITATIONE
PACTORVM DVBIORVM
PVBLICE DEFENSVM
IOANNE PHILIPPO DVVE,

HELMSTADIENSI.
D. XXVI. IVNII ANNI CID 10 CCXV.

Tom. I. Ggg I. Obli-

A4 , 8 MEDITAT. AD PANDECT.

Noie ex pacto, in quo paciſcentes de ſe tKantum, non etiam
e& heredibus locuti ſunt, tamen ad heredes quoqgue trauſit.
II.
Formula in pactorum & eontractuum initio poni ſolita: pro ſe
& heredibui; plerumque eſt otioſa.
III.
In donatione mortis cauſa utile eſt, ut ea in beredes dona-
tarii dirigatur.

P'e dividuntur in perſonalia & realia. Perſonalia ad per-

ſonas paciſcentes reſtringuntur, nec ad heredes perti-
nent, L. 21. pr. de Pactis. Realia, quæ & generalia in
L. 40. pr. de Pactis dicuntur, ad heredes & omnes ſucceſſores
& fide juſſores extenduntur. Conſtat vero ex L. 13. C. de Con-
trab. & comm. ſtip. omne pactum in dubio reale præſumi tam-
etſi nulla in eo heredum mentio facta, ſed paciſcentes de ſe
tantum locuti ſint, niſi vel heredes expreſſe excipiantur, ut in
L. 17. §. 37 de Pactis, vel verba clare ad perſonas reſtringan-
tur, ut, ſi te ſolum obligari dicas, vel pactum ſaltem ad dies vi-
t& concipiatur, vel ex circumſtantiis appareat, perſonæ in-
duſtriam electam fuiſſe, vel negotium tale ſit, quod ſua na-
tura in heredes non tranſit, ut ſocietas, mandatum. Niſi
quid ex his interveniat, pactum ſemper reale præſumitur.
Atque ita ICti Vitembergenſes menſe Februario anni cio
15 Cccx. pronunciarunt: Es faͤllet in gegenwaͤrtiger Sache die
Frage vor: ob Klaͤgers Principalinnen der Vorkauf an dem
Schuſteriſchen Hauſe zuſtehe? Solche wird von Beklagten da⸗
her in Zweifel gezogen, daß George Schuſter in dem Contract,
worinnen er Klaͤgerinnen den Vorkauf einraͤumet, nur von ſei⸗
ner Perſon redet, alſo ſeine Erben zu einem gleichmaͤßigen nicht

el⸗
i⸗
Ain
dres
Con.
tam.
eſe
tin

gir

esi.
e in⸗
1n Ne-
N
mitut
i c
che de
n den
en N⸗
atralh
n ſi⸗
N

SP. XLI. DE INTERPRETAT. PACT. DVBIOR. 419

verbinden wollen. Alldieweil aber ein jedwedes Pactum auch auf
die Erben, obgleich derſelben darinnen nicht gedacht wird, zu erſtre⸗
cken: So haben wir ꝛc. Ex his, quæ diximus, id ſimul apparet,
mentionem heredum, quam tabularii more ſolito in princi-
pio inſtrumentorum, quæ ſuper pactis & contractibus con-
ficiunt, facere ſolent, ſemper fere ſuperfluam eſſe, cum
ea ſua natura omnibus conventionibus inſit. Habebit ta-
men aliquem uſum in iis negotiis, quæ alias ad heredes non
tranſeunt. Sic, ut mandatis judicialibus ad jiciatur, expreſſe

cautum eſt in Receſſu Imperii de anno 1654. F. 99. Tunc

quoque, cum dubium eſſe poterat, an perſonæ induſtria
electa ſit, tutius heredum quoque mentionem fieri, Sery-
kius de Cautelis contractuum ſect. I. C. 4. §. 15. aſſerit. An
vero in donatione mortis cauſa utile ſit, ut ea in donatarii
heredes dirigatur, de eo non conveniunt DD. E eſembecius
ad tit. D. de Mortis cauſa donat. n. 6. utiliſſimam hanc for-
mulam eſſle, & ex donatione mortis cauſa donationem in-
ter vivos efficere putat. Contra Habnius ad hb. l. verbis:
Aut mentio heredum & Stryk. in Cautelis contract. ſect. 2. C. 9.
§. II. inutilem exiſtimant, nec quidquam ad heredes tranſire,
ſi donatarius ante donantem moriatur, dicunt. At nobis

media ſententia placet. Equidem per ſolam heredum men-

tionem donatio inter vivos contra donantis voluntatem
non efficitur. Manet enim facultas pœnitendi & revocandi
donatori ſalva, manet etiam neceſſitas adhibendi quinque te-
ſtes. At in eo effectum nanciſcitur hæc formula, quod do-
natio, exſtincto licet ante donantem donatario, ad hujus
heredes tranſeat, non quidem propterea, quod donatio in-
ter vivos fiat, ſed quia, ad exemplum uſusfructus, duæ
quaſi donationes, altera in donatarium, altera in heredes
ejus, facta cenſetur, arg. L. 38. §. 12. de Verb. obl.
Cgg 2 IV. In-

420 MEDITAT. AD PANDECT.

IV.
Interpretatio pacti eontra eum facienda eſt, qui clarius
. loqui debutſſet.
P pactione ambigua & obſcura interpretationem contra
eum faciendam eſſe, qui clarius loqui debuiſfet; & recta
ratio,; & leges noſtræ civiles ſæpius præcipiunt. Omnium
clariſſime Celſus in L. 99. pr. de 'erb. obl. iſtam regulam pro-
ponit. Etſi vero de regula ipſa ſatis conveniant DD. in eo
tamen varie diſſentiunt, quis ſit is, qui clarius loqui debuiſ-
ſet. Alii propter L. 39. de Pactis, & l. 38. J. 18. Je Z'erb. obl.
venditorem, locatorem & ſtipulatorem nominant. Alii cum
Mantica de tacit. & ambig. convent. L. 2. tit. 4. n. 99. pactum
contra eum intelligunt, qui ex eo nititur. Alii aliter rem
explicant. Quorum omnium opiniones refutat Béhmerus
de interpretatione facienda contra eum, gui elarius loqui de-
buiſſet, ipſeque generalem regulam præicribit, ſed, quod
pace viri celeberrimi dixerimus, nec novam, nec meliorem.

Ait videlicet in §. 20: Ille in pactione ambigua & obſcura

clarius loqui debuiſſet, qui in illa voluit ſingularem & extra-
ordinariam quærere utilitatem, quando fſcilicet lis eſt de illa
utilitate, quam quærere voluit. At hoc jam ante Böhme-
rum Mantiea dixit in ſupra memorato loco, ubi ſatis de-
clarat, ſe per eum, qui ex pacto nititur, hunc intelligere,
qui ex illo commodum vult reportare. Quæ regula tamen

& obſcura eſt interdum difficillimæque applicationis, &

plerumque plane falſa. Obſcura ideo eſt, quod in conven-
tionibus, e. g. ſponſalibus, æqualis ſæpe utriusque vertitur
utilitas, nec apparet, cujus præ altero interſit. Novis ita-
que tunc regulis opus erit ad inveſtigandum, quis ſit ille,
qui ſingularem & extraordinariam quærat utilitatem. Deinde
ſæpiſſime etiam fallit ea regula. Non diffitemur equidem,
interpretationem nonnunquam fieri contra eum, cujus po-

tiſ⸗

Ura

mme.
Oe.
gee,

AInen

Wel.

titur

ig i.
ille,
eince
idenn,

15 po⸗.
il.

SP. XLI. DE INTLERPRET. PACT. DVBIOR. 421

tiſſimum intereſt. Ipſi ejus rei exemplum dedimus in Specimi-
nis XL. Meditatione JI. At non ſemper. Recta ratio interdum
interpretationem contra eum fieri jubet, cujus æqualiter,
vel minus intereſt, ut ex ſubjectis exemplis apparebit. Re-
Stius itaque & ſecundum mentem Cterum veterum regulam
ſic formabimus: IS clarius loqui debuit, atque contrariam ſi-
bi interpretationem patitur, qui verba pacti concepit, vel
concipere aut mentem ſuam explicare debuit, atque obſcure
vel ambigue locutus eſt. Atque hinc, etſi venditoris & em-

toris æqualiter interſit, interpretatio tamen ex L. 39. de TP'actis

plerumque contra venditorem fit, quod is omnes rei venditæ
qualitates indicare debet. At ſi emtor aliquid, quod contra-

Qctui per ſe non ineſt, ſuperaddidit, ſed obſcurius ſententiam

ſuam declaravit, contra ipſum fit explicatio L. 34. de Controh.
emt. Ita quoque ſtipulator, qui verba ſtipulationis concipit &
ab altero quid petit, contrariam ſibi interpretationem admit-
tere neceſſe habet L. 38. §. 18. de Verb. obl. Si quis interrogatus
dubie vel ambigue reſpondet, contra eum interpretatio fit,
arg. L. 9. §. 5. de Interrogationibus. Ita Cri Vitembergenſes
menſe Februario anni clo 1o ccx. pronunciarunt: Die andere

Frage, ſo in gegenwaͤrtiger Sache vorfaͤllt, iſt: ob der Vorkauf

an dem Schuſteriſchen Hauſe Klaͤgers Principalinnen vor 500 fl.

verſprochen worden. Selbige wird deswegen in Zweifel gezogen,
weil in dem Contract keine gewiſſe Summe bey dem Verkaufs⸗
pacto ausgedruͤcket, George Schuſter auch, nach Ausſage der Zeu⸗
gen, auf vielfaͤltiges Fragen, ob der Verkauf um die 500. fl. ge⸗
ſchehen ſolle; nur dieſes: Nach meinem Tode mag es nehmen wer
da will; geantwortet. Alldieweil aber diejenige Worte, worinnen
das paétum protimiſeos enthalten, ſich auf die vorhergehenden,
da der Klaͤgerinnen Mutter der Wiederkauf um 500 fl. eingeraͤu⸗
met wird, beziehen, ferner die Erklaͤrung der von Schuſtern auf
ſo vielfaͤltiges durch ſeine Frau, die Vormuͤnder und den Richter
Egg 3 ſelbſt

422 MEDITAT. AD PANDECT.

ſelbſt beſchehenes Fragen gethanen dunkeln und zweifelhaften Ant⸗
wort nunmehr wider ihn ſelbſt, als der da deutlicher reden ſollen,
zu machen; So haben wir ꝛc. Eundem in modum Cti Helm-
ſtadienſes menſe Novembri anni cio 1o ccxIII. ſuper pacto li-
beratorio ſeu apochis a creditore conceptis pronunciarunt.
Etſi enim in pacto ejusmodi liberatorio major debitoris uti⸗
litas verſetur, creditor tamen, qui verba ejus concipit, ſi

obſcurius loquatur, interpretationem fibi contrariam pati
debet arg. L. 21. de Contrab. emt. Es iſt zwar nicht zu leugnen,
daß Beklagter in der ſeiner Unterſchrift angehaͤngten Proteſtation
ſich ziemlich dunkler und zweydeutiger Worte bedienet, woraus
anjetzo einiger Zweifel erwaͤchſet, ob er auch Klaͤgern wegen ſeiner
gefuͤhrten Adminiſtration wuͤrklich quittiret. Alldieweil aber die
Worte: Auf Anhaltung Herrn Johann „olzmann ſein
bittliches Anſuchung haben wir Conſorten den Contract ſo
weit quit iret und unterſchrieben; item: quittire ich die an⸗
dere Conſorten alle zuſammen, daß ich mein Kefuſie von
Thomas Wilcken bekommen thue; des Beklagten Intenti-
on ziemlich deutlich an den Tag legen, und daferne ja noch einige
Dunkelheit uͤbrig bleibet, Beklagter ihm ſelbſt beyzumeſſen hat,
daß er ſeine Meynung nicht klaͤrer ausgedruͤcket, und dadurch,
daß nunmehro die Auslegung wider ihn ſelbſt gemachet werden
muß, verurſachet; So haben wir bey dieſen Umſtaͤnden voriges
Urtheil, worinnen Beklagter condemnirt worden, beſtattiget.
De cetero deciſio controverſiarum, quæ circa hanc regu-
lam oriri poterunt, ex circumſtantiis, æquitate & arbitrio
judicis pendebit.

V. De

l⸗
on

N

SP. NXLI. DE INTERPRETAT. PACTOR. DVBIOR. 423

Deciſio Jubiorum in pactis, quaæ Principes Imperii invicem ineunt,
oocurentium ex jure communi, id eſt Canonico, Komans

&W Longobardico deſumenda eſt.

egulam unanimi ſummorum Ctorum conſenſu ſta-
bilitam & longo uſu firmatam, quod controverſiæ
Principum Imperii ex jure communi, Canonico ſci-
licet, Romano & Longobardico decidendæ ſint, oppugna-
vit nuper Gribnerus de Præjudicio principum ex abuſu Ju-
ris uſzinianei cap. 2. At nos non videmus, quamobrem
priſca opinio relinquenda ſit, cujus fundamenta, tantum
abeſt, ut ſubverterit Gribnerus, ut præcipua nec attigerit
quidem. Recenſebimus autem potiſlima. Primo ſcilicet
indubium eſt, principes Imperii ſpectatos invicem priva-
torum jure cenſeri, &, tanquam ſingulos optimates in
Ariſtocratiis, Legibus communibus in Imperio receptis
ſubjectos eſſe. Deinde 2. Principes Imperü judiciariam
utriusque ſummi tribunalis, Cameræ ſcilicet & judicii au-
lici, poteſtatem agnoſcunt. At eorum tribunalium aſſeſ-
ſores non ex arbitrio ſuo & cerebrina &αquitate, ſed ex
juribus communibus, judicare jubentur. Ita clariſſime
conſtitutum eſt in Ord. Cam. P. I. tit. 13. & KReceſſu Im-
perii de anno 1654. §. 105. ubi per jura communia, quæ ſta-
tutis, conſuetudinibus & legibus Imperii publicis opponun-
tur, non poſſunt alia, quam Canonica, Romana & Longo-
bardica, intelligi. Adde Conſtitutionem judicii Aulici Fer-
dinandinam tit. I. §. I5. ubi aſſeſſores ſummi hujus judicii in
cauſis, quæ ad ipſum Cæſarem pertinent, jura illa commu-
nia obſervare jubentur. Nec quidquam in hoc loco deſide-
rarunt Ordines Iinperii Evangelici, qui tamen plurima mo-
nita contra Conſtitutionem iſtam in Comitiis anno clo loc-
LXIV

424 MEDTTAT. AD PANDECT.

LXIV. exhibuerunt. Tum 3. in rebus Imperii plane hofpes ſit
oportet, qui ignorat, ſententiam noſtram uſu non interrupto
ſupremorum iſtorum collegiorum receptam eſſe, & maximam
relationum, quæ in controverfſiis illuſtribus fiunt, nec non ra-
tionum decidendi partem ex Romano relisquisque privatis ju-
ribus deſumi. Porro 4. firmiſſimum eſt argumentum, quod ab
uſu non quorundam, ut Gribnerus putat, nec plerorumque,
ſed omnium Principum petitur. Liberum ei reliquimus, quem-
cunque velit, Imperii Principem, qui modo unquam litem ha-
buit, nominare, atque in nos recipimus, nos duo minimum
ſcripta nomine ejus publice edita, & vel in Comitiis vel ſum-
mis tribunalibus exhibita, prolaturos, quibus ille, dum juſti-
tiam cauſæ ſuæ tuetur, ad leges Romanas provocat, atque adeo
deciſioni ex iis faciendæ ſe ſubmittit. In præſens ſaltem memo-
rabimus exemplum Principum Saxonicorum, quoniam Grib-
nerus in d. c. §. 4. lit. f. eos docuiſſe dicit, fruſtra pacta & con-
ventiones illuſtres exigi ad jus civile. Hi tamen ipfſi Principes
in ſcripto, quod de eadem cauſa Juliacenſi ſub titulo: Dedu-
Cio des Hauſes Sachſen an die erledigten Fuͤrſtenthuͤmer Juͤlich ꝛc.
Lipſiæ anno 1654. Prodiit, jura ſua-ex principiis legum Roma-
narum, & conſuetudinum Longobardicarum ampliſſime
deducunt, & adverſariorum rationes copioſe ex iisdem juri-
bus refellunt. Idem illi fecerunt in lite, quæ inter ipſos ſu-
per ſucceſſione Coburgenſi adhuc hodie agitatur. Acce-
dit 5. conſenſus Ctorum, quibus majores ſeculum noſtrum
non vidit, Srrykii de uſu & auéctoritate juris Romant in foris
Germaniæ §. 40. Hugonis de Statu Reg. Cerm. c. 6. W.' erl-
boffi noſtri in Notitia & R. Imperii enucleata lib. I. cap. I.
§. 23. 24. 25. Lynkeri & Khetzii. Quorum auctoritas, etſi
rem non conficiat, attamen egregiis, quibus ſuffulta eſt,
rationibus aliquod pondus addit. Denique 6. Gribnerus
ignorare non poteſt, illud ipſum, cui aflidet, Collegium
ſe-

Sp. XLI. DE INTERPRET. PACTOR. DVBIOR. 4a/

ſemel atque irerum ſecundum nofſtram ſententiam reſpon-
diſſe. Cujus rei exempla apud Hornium in Jurisprudentig

Feudalis Appendize II. KReſponſo 8.: W.' ernhenum in Obſerv. gFor.

P. I. Olſ. 65. & in Speciminis noſtri I. Meditatione E. exſtant.
Vidit iſtas difficultates ſine dubio vir eruditiſſimus, &, ut effu-
gium ſibi aliquod contra eas pararet, temperavit deinde ſen-
tentiam ſuam, atque in §. y. efle aliquem legum Juſtinianea-
rum in jurisprudentia Privata principum uſum, fatetur, ſes
non aliter, quam, ſi manifeſtum ſit, eas fuiſſe receptas. At ſi
hoc temperamentum admittas, facile erit, omnem juris Ro-
mani ad cauſas principum applicationem eludere. Nec ſatis
recordatus eſt adverſarius noſter amiciſſimus eorum, quæ
ipſe graviſſimo judicio de jure incerto, ex dubia degum, quibus
atimur, auétoritate oriundo S. 16. ſcripſit: Qui exr altera parte
Rſtant, omnibus titulis, imo Jegibus ngulis, Ktatus movent con-
troverſiam. Volunt neceptionem & uſum ſingularum legum pro-
bari debere. Quam ego impoſſibilem probationem exiſtimo. Nam,
ne receptio ſingularium legum probetur, non eſt metuendum.
Mihi, ſi verum fateri licet, neque bæc ſententia probatur. Mi-
mnus hi, quam par erat, tribuunt peregrino juni; tollunt jura
recepta; abrogant leges; jus omne incertum reddunt. Itnqur
, quod ipſe ſentiam, addere integrum eſt, receptionem LL.
Romanarum, eandemque univerſalem, admiſerim, ſed gquate-
nus moribus genioque Germanorum illæ congruunt, non quo-
ad inanes fubtilitates aut ea capita, quæ ex rationibus rei-
publicæ priſcæ Romanorum & proceſſu antiquo Quiritum
oriuntur. Certum in ſingulis receptionis prolationem, non
puto, alleganti eas injungi debere. Imo id admittatur, o-
mmem legum uſum in dubium vocari poſe, eredo. Veriſſi-
ma hæc ſunt non inter privatos ſolum, ſed inter principes
imperii etiam, in quorum cauſis jus Romanum generaliter
eceptum eſſe, ſupra jam ſatis oſtendimus. Id tamen facile
Zbm. J. Hh lar-

426 MEDTTAT. AD PANDECT.

largiemur, tum, cum leges vel conſuetudines per univerſam
Germaniam receptæ juri Romano adverſantur, illas in deci-
fone controverſiarum illuſtrium præferri debere.

VI.
Padtum a principe initum in dubio reale eſt, atque adeo, mor-
tuo paciſcente, obligatio perdurat.
Freqduens quæſtio in hiſtoriis occurrit, utrum pactum cum
principe initum reale ſit, ut mortuo etiam eo perduret,
an perſonale, quod, exſtincto paciſcente, exſpiret. Nos in
dubio id pro reali habemus, ut adeo Saporem, Perſarum
regem male feciſſe, credamus, qui apud Ammianum Mar-
cellinum lib. 27. cap. II. pactorum cum Joviano initorum fir-
mitatem morte ejus abolitam, exiſtimavit. Id plus dubii
habet; an Pactum tale ſervandum ſit, ſi mortuo vel ejecto
principe, qui pactus erat, principatus in aliam, forte liberæ
reipublicæ, formam redigatur. Negavit id Sabinorum gens
apud Dionyſium Halicamaſſenſem lib. y. . 39. atque, expulſo
