re dicitur, cum id „de quo controverſiam cum altero ha-
bemus, ei damus vel ſolvimus, retento aliquo L. 38. C. de
Transattionibus. Transactionem vero rei judicatæ aucto-
ritatem habere & ſub nullo prætextu reſcindi poſſe, ex L.
20. de Transact. aſſerebat. At ICti irritum declararunt to-
tum id negotium, veramque transactionem interceſiifle, ne-
garunt. Nam transactio rem dubiam & controverſam re-
quirit, L. I. de TZransact. At nullum hic dubium, nulla

Tom. I.

4⁸2 MEDTTAT. AD PANDECT.

controverſia aderat. Sed fac etiam transactionem veram ſuh-
fuiſſe. Manifeſtus tamen, quem miniſter adhibuerat, delus ir-
ritam eam efficiebat L. 19. C. de Trantact. Igitur remiſſio iſta
XXX. thalerorum pro datione ob turpem cauſam habenda
erat, L. 2. §. I. L. 4. S. 2. de Condict. ob turpem cauſam, & re-
mittenti condiétio ob turpem cauſam competebat. Præterea
quoque reipublicæ intererat, improbam iſtam fraudem pœna
quadam coerceri. Stellionatus quippe crimen commiſerat arg.
L. 3. F. I. Stellionatus. Quapropter & extraordinaria, qualis
ſtellionibus infligi ſolet, pœna affectus eſt. Hæc fuit Cto-
rum Vitembergenſium ſententia, ut ex reſponſo ab illis men-
ſe Decembri anni c1o 1o CccvIII. dato apparebit: Hat deſſen Ge⸗
richts⸗Verwalter diejenigen 200. Rthlr. ſo der Herr ihm, um ſol⸗
che ſeinem Bruder auszuzahlen, uͤberſchicket, ſo lange verſchwiegen
und zuruͤcke behalten, bis deſſen Bruder ſich, als ob er dieſes Geld
nur von ihm vorgeſchoſſen empfinge, erklaͤren und ihm 30. Rthl.
davon uͤberlaſſen muͤſſen. Da denn derſelbe zu wiſſen begehret, ob
wegen dieſer extorquirten 30. Rthlr. der Gerichtshalter, nebſt de⸗
ren Reſtitution, ad pœnam arbitrariam zu belangen, und wie
hoch ohngefehr dergleichen poœrna arbitraria zu ſetzen ſey. Ob nun
wohl der Gerichts⸗Verwalter fuͤrgeben moͤchte, es ſey zwiſchen ihm
und des Herrn Bruder uͤber dieſe 200. Rthlr. eine ordentliche
Transaction fuͤrgegangen, dergleichen Transaction denn eben die
Auctoritaͤt, welche denen die Kraft Rechtens ergriffenen Urtheln
zukoommt, habe, und unter keinerley Vorwand angefochten oder

umgeſtoſſen werden koͤnne; Dennoch aber und dieweil zu einer

Transaction dieſes hauptſaͤchlich erfodert wird, daß die Sache,

woruͤber man tranſigiret, zweifelhaftig und ſtreitig ſey, welches

aber in gegenwaͤrtigem Fall nicht erfindlich, hiernaͤchſt niemand
eine Handlung, welche einzugehen von dem andern betruͤglicher

Weiſe bewogen worden, zu halten verbunden, der Betrug aber

allhier auf Seiten des Gerichtshalters offenbar am Tage ſegt

—
1*
I.

lte

re.
el
Enn
rg.
Uul
Cro.
nelr.

Ge⸗

H

begen
G
Nth.

/b

ſtde⸗

dNe

Dbtut
henißen
ltiche
ende

Une

SNcOe
ce.

giemnanmn

rigite

lgen
i

SP. XLVII. DE TRANSACTION IBVS IRRITIS. 483

So mag dasjenige, was zwiſchen ihm und des Herrn Bruder dies⸗

falls fuͤrgegangen, als eine Transaction nicht beſtehen, ſondern
es iſt in mehrerer.Betrachtung, daß die Zuruͤcklaſſung der 30. Rthl.

fur eine datio ob turpeni cauſam zu halten, deſſelben Bruder, be⸗

ſagte 30. Rthl. nebſt denen verurſachten Schaden und Unkoſten
vermittelſt der Condiction obturpem cauſam von dem Gerichts⸗

Verwalter wieder zu fodern, wohl berechtiget; Immaſſen auch be⸗
meldeter Gerichts⸗Verwalter, weil er dadurch, daß er des Herrn
Bruder die ihm ſchuldigen Gelder als einen Vorſchuß anzunehmen
gezwungen, einen ſtrafbaren ſtellionatum begangen, mit eine
pœna extraordinaria, welche nach Gelegenheit derer Umſtaͤnde—
etwa auf 14. Tage Gefaͤngniß oder 10. Rthl. Geld⸗Buſſe zu de⸗

terminiren, wohl belegt werden mag.

V.

Transactio ad diſſolvenda ſponſalia vel matrimonium ſine con-

ſiſtorii auctoritate inita non valet, tametfi jureju-
rando confirmata ſit.

us canonicum transactiones contra matrimonium inire
ſimpliciter prohibet C. II. X. de Transactionibus. Cujus

Prohibitionis rationem ipſe pontifex in eo ponit, quod ma-
trimonium fit ſacramentum. Quæ ratio cum inter evan-

gelicæ religioni addictos ceſſet, nonnulli, inter quos eſt Lu-

dovici in der Einleitung zum Confiſtorial - Proceſ C. 15. F. 4.

ipſam prohibitionem ceſſare putant, atque transactionem
in caufis matrimonialibus indiftinécte permittunt. Sed, quod
non ita pridem Gribnerus de bis,; qux ex jure Proteſtan-

tium matrimoniali ad reliquias ſacramenti perperam referun-

zur §. II. oſtendit, fieri poſſe, ut, quæ forte ex hypotheſi
de ſaeramento matrimonii a pontificibus conſtituta funt, ſine
illo tamen præjudicio & juſtis ex cauſis inter nos ſerventur;
“ Ppp z hoe

484 MEDITAT. AD PANDECT.

hoc quoque ad Pprobibitionem transactionis pertinet; ut adee
Gribnerus hanc ipſam inter ea, quæ ex jure noſtro matri-
moniali ad reliquias ſacramenti perperam referuntur, non
male in §. 23. numerarit. Scilicet etſi ab illa pentificiorum do-
ctrina de ſacramento matrimonii prorſus recedas, intereſt ta-
men ipfius reipublicæ, ut matrimonia promoveantur, nec fi-
Nes de iis data temere revocetur, id quod regulis etiam ho-
neſtatis convenit. Quapropter & ex hac ratione matrimoni-
um ſanctum dicitur atque arbitrio privatorum exemtum eſt.
Non eo usque tamen ſanctitatem illam extendimus, ut, quod
pontificii faciunt, omnem de matrimonio transactionem, etſi
auctoritate judicis munitam, illicitam exiſtimemus, ſed tune
valere eam arbitramur, cum judicis in cauſis matrimoniali-
bus competentis, conſiſtorii videlicet, auctoritas accedit.
Eadem ſententia eſt Carpzovii in Jurispr. Eccleſ. L. 3. def. 40.
Ex qua explicari debet definitio 233. Libri za. nec non Bergeri
in Electis Procxeſusmotrimonialis & 42. At ſine conſiſtorii con-
fenſu celebrata transactio, qua promiſſioni matrimonii re-
aunçiatur, adhuc hodie nulla eſt, teſte chapffero in Synopſi
D. tit. de FTransactionibus n. 14. Nec quidquam juvabit tran-
ſigentes jusjurandum. Quamvis enim hujus vinculum meri-
10 arctiſſimum reputetur, hoc tamen ei tribuendum non eſt,
ut negotia, quæ leges Vtilitatis publicæ cauſa geri prohibent
& privato arbitrio eximunt, corroboret. Vide C. 3. X. de
Transalt. ubi transachio contra juris prohibitionem inita

atque hinc inde fide præſtita firmata in irritum revocatur.

Atque ſic judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Novembri
anni c1o 1o Celv. Es ſchuͤtzet Beklagter gegen die wider ihn an⸗
geſtellte Ehe⸗Klage exceptionem renunciationis vor, und
will ſolche aus einem von Notario und Zeugen daruͤber verfer⸗
tigten Inſtrument erweiſen. Es ſcheinet auch, daß hierauf al⸗
lerdings das Abſehen zu richten gew. ſen „weil ſrecte⸗
Rechts⸗

— ½ —⏑ —

+ —☚ .

lee
trle

10nD

do.
tr.
ek.

don.
n
Gno

el

tune
idl.

celit.

ee

ic
üre.
egt
r tren⸗
n mei⸗
nonelt

Obect

n in
7Oeim
venmli
Lihn

3/,

enf⸗
ſſchide
Ne⸗

o.

SP. XI. VII. DF TRANSACTIONIBVS IRRTLTIS. 485

Rechts⸗Lehrer die Lransaction in Ehe⸗Sachen bey denen Evan⸗

geliſchen zulaſſen, uͤberdies der angehaͤngte Eyd einen an ſich un⸗

guͤltigen adtum nach vieler Juriſten Meynung guͤltig machen kan.
Gewinnet es dieſemnach das Anſehen, als ob auf dieſe Renun-
ciation erkannt werden ſollen. Alldiewell aber das in jure cano-
nico enthaltene Verbot, uͤber Ehe⸗Sachen nicht zu tranſigiren,
die dem Eheſtand ſchuldige Ehrerbietung zum Grunde hat, ſolg⸗
lich auch bey denen Evangeliſchen nicht voͤllig aufgehoben, noch
die Ehe⸗Sachen privatorum arbitrio anheim gegeben worden,
ſondern nur der rigor juris canonici in ſo weit gemildert iſt, daß
dergleichen transactiones contra matrimonium mit Vorwiſſen
und Bewilligung des Conſiſtorii aufgerichtet werden koͤnnen, da⸗
hingegen ein ſolcher ohne Authoritat des Conſiſtorii geſchloſſener
Vergleich auch bey denen Evangeliſchen unguͤltig iſt, und der Eyd
allein einen in denen Rechten verbothenen Vergleich nicht kraͤftig
machen kaunn; So haben wir die Renunciation vor nichtig ge⸗
halten und mit Uebergehung derſelben auf Fortſetzung des Ehe⸗
Proceſſes geſprochen.
Transuctio eſſe non poteſt, in Jae ab una ſaltem pante quid
V prœſtatur vel remittitur.

Dransactio ex utraque parte negotium oneroſum eſt, &
D requirit, ut ambo tranſigentes ſibi invicem quid præ-
ſtent vel remittant. Quod ſi ab una tantum parte fiat, ne-
gotium tanquam transactio valere nequit. Et hoc eſt, quod
imperatores in L. 38. C. de Transabtionibui ajunt: Trand-
aézfio, nullo dato, vel retento, ſeu promiſſo, minime proce-
dit. Quæ regula reperitur & exemplo illuſtratur in I.. 3. C.
de Repud. vel alſtin. hered. Et recte Cilken in Comment. ad
d. I. 38. addit, nec tunc quidem transactionem valere, ſi

quidem aliquid, ſed modicum & dicis tantum cauſa, datum

Ppp 3 ſit.

N

486 MEDITAT. AD PAN DECT.

ſt. Gujus ſententia argumento ex L. 21. C. de Transact. du⸗
to confirmatur, bene tamen a Mantica de Tac. & ambig.
convent. Iib. 26. tit. I. n. 24. limitatur, niſi transactio pro mo-
dico ex cauſa facta ſit. Ceterum non ita diu eſt, quod ICti
Helmſtadienſes transactionem ideo, quod ex altera parte ni-
hil præſtitum eſſet, irritam declararunt. Poſſeſſor ſcilicet præ-
dii equeſtris aliquamdiu de agro quodam cum ruſfticis litiga-

verat. Pendente lite improviſa neceſſitas ſupervenit, quæ ru-

ſticos, ut mutuam pecuniam ab adverſario viro opulento fla-

gitent, cogit. Ille offert quidem pecuniam, ſed duras has
conditiones, urt ſibi fundum quendam fub retrovenditionis

pacto, præterea vero agrum iſtum Iitigioſum irrevocabiliter
Cedant, ruſticis extorquet. Conficitur ita negotium & ſpe-
cioſum ei transactionis nomen obtenditur. Poſt aliquot tem-
pus ruſtici ex anguſtiis, in quibus hæſerant, educti fundum

redimunt, ſimul vero agrum ceſſum repetunt. Contradicit

quidem eques & transactionis exceptionem objicit, ſed fru-
ſtra. Neque enim transaclio dici poterat, in qua ruſtici jure

ſuo ceſſerant, nullo contra dato vel remiffo. Suberat potius
mutuum palliatum & contradlus uſirarius, legibus imperii,

imprimis Keformat. Polit. de anno 1543. tit. 17. & Ord. Polit. de
anno 1577. tit. 17. Prohibitus. Quamobrem ſic menſe Martio
anni cIo lo CcXxv. reſpondimus: Es iſt ſonder allen Zweifel, daß
die von Beklagtens Verfahren mit Klaͤgern bey dieſer ihrer hoͤch⸗
ſten Geld⸗Beduͤrfniß eingegangene Convention, vermoͤge welcher
die Hud⸗und Weide⸗Gerechtigkeit ſammt dem Horde⸗Lager auf dem
Ahlbrock jenem wiederkaͤuflich vor 220. ſpeceie Rthlr. verſchrieben,
dabey aber als zur Zugabe die Haxthauſiſche Koppelhude nebſt
der auf einigen andern Laͤndereyen der Gemeinde zuſtehenden
Hude unwiederruflich abgetreten worden, ein mutuum pallia-
tum, und in allen Rechten, ſonderlich den Reichs⸗Geſetzen, ver⸗
hothener wucherlicher Contract ſey. Zwar fuͤhret Beklagter
an⸗

B.b-b—

——, — —

s

DNS.

iter

ſe⸗

tem.

Gumn
dictt

ſfru.

lute

Nn n
Peni -
NN

ſartio

ſicch

ate
ufnen
ite⸗
N
herde
Poli⸗
r n

Poo

Sp. NXLVII. DE TRANSACTIONIBVS IRRITIS. 487

an, es waͤre die Weyde ſchon damalen ſtreitig geweſen ‚und ſey
demnach deren Veraͤuſerung eigentlich fuͤr einen Vergleich zu achten.

Alldieweil aber die Ungerechtigkeit des Contracts am hellen Tage
lieget, auch, wenn gleich die Herren von B. mit der Gemeinde
uͤber die Weyde controvertiret haͤtten, dennoch der Vorwand ei⸗
ner Transaction allhier keine ſtatt findet, da die Gemeinde ſolche
Weyde ohne das geringſte Æaquivalent dafuͤr zu empfangen, blos
als eine Zugabe bey dem Wiederkauf weggegeben, und aber eine
Transaction, daß von beyden Seiten etwas præſtiret werde, noth⸗

wendig erfodert, ſo haben wir keine Urſach gefunden, vom vorigen Ur⸗
thel weder in der Hauptſache, noch wegen der Unkoſten abzuweichen,
vielmehr Beklagten auch in die Expenſen der Reviſions-Inſtantz

condemniret.
VII.
Sublata cauſa, propter quam transactio inita fuit, eeſſat quoque
obligatio ex transactione.
U aſſerti noſtri veritas luculentius appareat, exemplo eam

illuſtrabimus. Cajus in teſtamento liberos ſuos heredes

ſcripſerat, viduæque ſuæ 1000. legaverat, pœnam tamen ad-
jecerat, ut, ſi forte teſtamentum impugnaret, legatum per-
deret. Oritur deinde lis inter viduam & liberos, illa plus pe-

tente, his ne quidem in tantam ſummam ſe obligatos exi-
ſtimantibus. Tranſigitur tandem & ab utraque parte, pro-
miſſis viduæ mille, liti renunciatur. At poſt transactionem
vidua nihilominus teſtamentum impugnat & ſuccumbit,
Præterea atroces in defunctum teſtatorem injurias evomit.
Quæritur igitur, an adhuc ſummam in transactione promiſ-
ſam exigere poſſit. Negarunt ICti Helmſtadienſes menſe

Auguſto anni cIo 10o cCXIII. Etſi enim transaéctionis cauſa a

teſtamento ſeparata eſſe videatur, transactio tamen illud ip-
ſum jus, quod viduæ ex teſtamento comp etebat, pro fun-

damento habebat. At hoc fundamentum corruerat;, dum
vidua

488 MEDITAT. AD PANDECT.

vidua & per impugnationem teſtamenti & per atroces contza

teſtatorem prolatas injurias indignam ſe legato reddiderat Z.

9. §F. I. de Bis, quc uit indignis. Collapfo itaque fundamento

pactum quoque ſuperſtructum corruebat. Omnia enim, ut
Seneca de Benefciis lib. 4. 6. 35. ait, eſſe debent eadem, que fus-
runt, cum promittenem, ut promittentis Edem' tenegs. Adde L.
10. C. de Revoc. donat. Sic igitur conſulentibus reſpondebatur:

Die achte Frage betreffend, ob die Wittwe, im Fall ſie das Te⸗
ſtament anfechten, oder gegen den teſtatorem ſich allerhand Laͤſte⸗

rungen vernehmen laſſen ſolte, ſich des legati und aller Foderungen
an N. H. Verlaſſenſchaft verluſtig mache; So entſtehet zwar da⸗

her ein Zweifel, daß die Kinder ſich allbereit mit ihr verglichen, al⸗

ſo, wenn gleich nicht ex teſtamentò, dennoch ex pacto ihr die 1000.

Rthlr. zu zahlen gehalten ſeynd. Weil aber der teſtator ausdruͤck⸗

lich verordnet, daß die Wittwe, daferne ſie mit ihrem legato der

1000. Rthlr. nicht zufrieden ſeyn, ſondern auf einerley Weiſe ſei⸗
nen letzten Willen zu impugniren ſich unterſtehen wuͤrde, ihres
legat der 1000. Rthlr. verluſtig ſeyn ſolle, hiernaͤchſt die Rechte
denjenigen, welcher harte Laͤſterungen wider den Verſtorbenen
ausſtoſſet, von aller Succeſſion ausſchlieſſen, endlich die Kin⸗
der bey Aufrichtung des Vergleichs davon, daß die Wittwe das
Teſtament anfechten oder den Berſtorbenen laͤſtern wuͤrde, noch

nichts gewußt, ſondern in denen Gedanken geſtanden, daß die
Wittwe ſich des legati nicht verluſtig gemachet, alſo aus die⸗
ſem fundamento den Vergleich eingegangen, welcher nunmehr,
da das zum Fundament geſetzte Recht der Wittwen hinweg
faͤllet, gleichfalls nicht beſtehen kann, zu geſchweigen, daß die
Wittwe ſelbſt, indem ſie den letzten Willen impugniret, von
dem Vergleich abweichet; So machet dieſelbe, im Fall ſie das
Teſtament anfechten, oder gegen den teſtatorem ſich allerhand
. Laͤſterungen vernehmen lieſſe „ ſich ihrer Forderungen verluſtig.

VII.

u

e

e .

DAtt

kungen

,
1000,

4,

de
ela⸗
eden
10 N

eſeſ

,HeGH
Nechte.

Sp. XLVII. DE TRANSAGIIONIBVS IRRITIS. 489

VIII.
Transaltio per errorem e falſa cauſa inita in irritam
revola! ur.
Paterfamilias de incendio, quod familia &us in negotiis ipſius
expediendis occupaia exlitavit, reſpondere non debert.
T traque, quam jam proponimus, ſententia multum dubii
◻ habet. Nos tamen eas contra diſſentientes tuebimur;
& priorem quidem ex generalibus juris Principiis, quibus,
ne cui error ſuus noceat, neve promiſſio ex falſa cauſa fagta
obliget, continetur, imprimis autem ex L. 65. §. I. de Con-
dicttone indebiti, in qua Pauli mens hæc eſt: regulariter
transactionem ſub prætextu, quod nulla cauſa ſubfuerit, re-

tractari non poſſe, ſufficere enim, quod lis inter tranſigen-

tes interceſſerit, dubiumque aliquod adſit; ſin autem defeé-
ctus cauſæ manifeſto probari atque evidens calumnia detegi
Poflit, tunc transactionem imperfectam ſeu nullam eſte &
repetitionem locum habere. Adde Secbhilterum Exerc. ad.

D. 9. §. 4. Quod vero ad alterum aſſertum noſtrum attinet,

ſcimus, multos eſſe, qui dominum ex famulorum, ſiqui-
dem hi in expeditione negotiorum ejus occupatidelinquant,
facto obligatum putant, & imprimis hoc de incendio ab iis
excitato affirmant. Sed falluntur. Atque contrarium &
in æquitate, & in jure Romano L. II. dJe Perieculo & bomm.
rei vend. & in priſco jure Germanico Spec. Sax. lib. 2. art. 32.
fundatum eſt. Cetera, quæ in utramque partem diſputari
poſſunt, vide apud Philippi ad Dec. El. Sax. 79. Olſervat. 2.
qui tamen ad noſtras partes accedit. Nos ſolito more
utrumque afflertum reſponſo Ctorum Vitembergenſium

equiti cuidam menſe Aprili anni cio 19 CcIx. dato illuſtrabi-

mus: Iſt in M. K. Brauhauſe bey. ſeiner Abweſenheit Feuer

490 MEDFTAT. AD PANDECT.

„entſtanden, welches unterſchiedene Coſſaͤten⸗Hoͤfe verzehret und
dem Herrn an 500. Rthlr. Schaden verurſachet. Als nun der⸗
ſelbe die Erſetzung ſolches Schadens von M. K. begehret, hat dieſer
ſich mit ihm, daß er ihm dafuͤr ſeinen Erb⸗Krug abtreten wolle, ver⸗

glichen; dagegen der Herr aus Gutwilligkeſt noch 100. Rthlr. her⸗

auszugeben verſprochen. Wie aber ermeldeter K. zur Publication ei⸗
nes hieruͤber aufgerichteten gerichtlichen Receſſus vorgeladen worden,
iſt er mit einer Proteſtation dagegen eingekommen, und ſuchet un⸗
ter dem Vorwand, daß er als ein einfaͤltiger Mann bey dem Con-
tract uͤbereilet worden, auch an der Feuersbrunſt ganz keine Schuld
trage, den getroffenen Vergleich umzuſtoſſen. Wannenhero der Herr,
ob dieſe von M. K. eingewendete Proteſtation erheblich, zu wiſſen

verlanget. Ob nun gleich derſelbe fuͤrwendet, es ſey M. K. von ihm

.

keinesweges uͤbereilet, ſondern vielmehr durch ſein Gewiſſen, wel⸗
ches ihn der an der Feuersbrunſt tragenden Schuld uͤberzeuget, zu
Eingehung des Vergleiches bewogen worden, koͤnne auch mit der
fuͤrgeſchuͤtzten Abweſenheit den Verdacht, daß die Feuersbrunſt
Durch ſeine Nachlaͤßigkeit ausgekommen, nicht abwenden, indem
zum wenigſten ſein Geſinde bey Verrichtung ſeiner des K. Arbeit
unvorſichtig mit dem Feuer umgegangen, ein Hausvater aber
fleißig und aufmerkſam Geſinde zu miethen, auch, da er ſolches
nicht gethan, und durch ihre Verwarloſung, ſonderlich in ſcei⸗
nen Geſchaͤften, andern Leuten Schaden geſchiehet, ſolchen zu
tragen ſchuldig; Alldieweil aber daher, daß die Feuersbrunſt
Durch des Hausgeſindes Verwarloſung entſtanden, M. K. ſelbſt
keine Schuld beygemeſſen werden koͤnnen, derſelbe auch, den
von ſeinem Geſinde anderen Leuten verurſachten Schaden zu er⸗
ſetzen, nach keinem Rechte verbunden geweſen, folglich der mit
dem Herrn zu Erſetzung ſolches Schadens aufgerichtete Vergleich
ex falſa cauſa hergefloſſen, und alſo, da auf Seiten M. K. gar
keine Obligation oder cauſa dubia vorhanden, an ſich ſelber
null und nichtig iſt, guch, daß er als ein einfaͤltiger Bauers⸗
mann

d⸗

ſe

Nn

e

1

dn
tung
ee
la

ſr
N.

4,4
Uitde
Nonſt
ſadenn
Nrbct
r gbe
ſoche

rebtrt
9,N

NNH

Ner
Vlte
,
Vnnte
e

e
en

Sp. XLVII. DE TRANSACTIONIBVS IRKRITIS. gor

mann durch Vorſtellung einer ſo ſoten Prætenſion und noch
darzu gedroheten Strafe uͤbereilet und zu Ueberlaſſung des Gutes
bewogen worden, ſattſame Vermuthung vorhanden, demnach
wider ſolche transaction reſtitutionem in integrum zu bitten
wol berechtiget iſt; So erſcheinet dannenheto ſo viel, daß die von
M. K. eingewendete Proteſtation genugſam erheblich; es koͤnte
und wolte denn der Herr gebuͤhrend und mit beſſern Gruͤnden, als
in dem Berichte geſchehen, ausfuͤhren, daß die in M. K. Brau⸗

hauſe entſtandene Feuersbrunſt nicht ſo wol durch ſeines Geſin⸗

des, als ſeine eigene Verwarloſung entſtanden.
C Oι XK 0L L A KNIT JA.
I. Transactio a matre cum ſtupratore ſuper quantitate
alimentorum infanti præſtandorum privatim inita va-
let, ſi mater infanti tutrix ſit conſtituta; alias non.
2. Recte Bergerus in Ceconomia juris p. 1209. aſſerit, trans-
. actionem, qua ſponſalia diſlolvuntur, coram Superin-
tendente factam non valere.

3. Procurator judicialis, etſi cum li bera datus ſit, tranſigere
nequit.

SPECIMEN XLVIII.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. H TIT. IL.

ADVQ&KEA TIS

PVBLICE DEFENSVM
A

PHILIPPO CONRADO HVGONE,
HANNOVEERANO.
D. VI. JVNII ANNI CIO 10 CCXVI-

Qaà 2 I. NWec

MEDTTAT. AD PANDECT.

Wec contemnendi Jſunt nimis advocati, nec immaritis lau-
dib'us xtollendi.

II.
Advocatis nobilitas generis inebte Tribuitur.

8

rus. Sed pauci ſunt, quos, cum de. dignitate advo-
cati agunt, ſine riſu legere liceat. Plerique, qui ipſi
ex ordine advocatorum fuerunt, nihil tam glorioſum &
magnificum dici poſſe putant, quod non longe infra ad-
vocatorum meritum ſit. Igitur cum in terrarum orbe nul-
lam virtuti ſuæ parem laudem reperiant, cœlum ipſum
ſtultitia petunt, nec in inferiore loco, qui ſacris geniis &
divinis heroibus datus eſt, ſubſiſtunt, ſed fupremum ſan-
Qiſſimumque ſolium iavadunt, Deum ipſum, credo, gi-

gantum more deturbaturi, niſi nomen ſuum inter advo-

catos profiteatur. Hæc certe frequens antiquorum demen-
tia fuit, ut Chriſtum & Spiritum ſanctum ordini ſuo inſe-
rerent, quamvis & inter illos, teſte Zieglero in Kabuli-
tica cap. I. §. 5. aliqui fuerint, qui errorem ceterorum agno-
ſcerent, & majeſtati divinæ iſtiusmodi munus haud con-
venire faterentur. Sed facilius ignoſcas priſco ſeculo ſu-
puperſtitioſo tenebrisque jinmerid. Noſtrum autem, quod
tam cultum tamque perſpicax videri vult, quis excuſaverit,
ſi in eo quoque homines, qui Chriſtum cauſidicorum col-
legio adſcribunt, tolerentur. Et tolerantur tamen. Nec

Germanorum ſaltem hœæc ſtoliditas eſt, ſed Gallorum quo-
que, hominum, ſi Diis placet, acutiſſimorum, & ingenio,

ut ipfi de ſe prædicant, atque judicio delicatiſſimo prædito-
rum. Ex his quidam anno cIo 1o CCXIII. Parifiis libellum edi-

dit, quem l'Eloge & les devoirs de la Profeſſion d' Advocat

in⸗

nfinitus eſt eorum, qui de advocatis ſcripfere, nume-

—

.

S8S. XLVIII. DE ADVOCATIS. 493
Iicriplit, in quo ſtylo plus quam forido, ac fere luxuriante,
2dvocatis adulatur. Nullum vero eſt inter elogia ejus puti-
dius, quam quod divinam illis originem adſcribit. Ait ſcilicet,
Chriſtum ipfum poſt lapfum primorum parentum noſtrorum
Iufcepiſe apud Deum advwocationem poſteritatis eorum, quam,
ne Chriſtus contra regulas boni cauſidici malam cauſam de-
fendere videatur, infelicem magis quam ſontem, plus malbeu-
reuſe que coupable, vocat. Ne tamen gratis illum in hone-
fticimum advocatorum cœtum retuliſſe credatur, nulla eſt
ex laudibus & virtutibus ejus divinis, quam non cum colle-
gis communicet. Ita enim ait: On ne doit pas Etre ſurpris, de
zrouver dans une profeſſon ſortie dune ſourtce divine une natule
bien faiſante, également ſage & elevée dans ſes mouvemens, Gqui
ne met en ouvre, que les lois & la raiſon. Attirer ſans cont ra-
inte, ſe faire ſuivre ſans commandement, ſe produire ſans vani-
cé, attaquer & defendre ſans berily ceder ſans honte, & triomhher
Jſans orgueil, e ſont ſes caracteres: Senriohir ſans vapine, Lab⸗
erediter ſans cabale, s'blever ſans faveur, ſe maintenir ſans baſe
ſeſe, vieillir ſans corruption, ce ſont ſes avantages; avoir
de joyes pures, une gloire ſans tache, une réputation ſans bor-
nes, une merite ſans envie, 'eſt ſon bonheur & ſa perfection.
Cum igitur hic ſcriptor advocatos ad divinum faſtigiutn
evehat, facilius ignoſcere poterimus Carpzovio errorem
ſuum, quo ille lib. 3. Reſponfſo I. . II. generis nobilita-
tem iis tribuit. Quod abſurdum prorſus eſt, nec ab ullo,
quod meminerim præter Carpzovium, affleritur. Etſi e-
nim Carbzovius Tiraquellum tanquam conſentientem ſeêecum
memorat, hic tamen de Nobilitate cab. 29. . II. officli ſaltem

nobilitatem eis vindicat, quæ a generis nobilitate longiſſime

differt. Quod vero idem Carpzovius d. I. n. 3. advocatos re-
ligioſis ac Prædicatoribus anteponit, hoc jam ante eum
Henriceus de Seguſio Cardinalis Hoſtienſis in Jumma eufea
Qd 3 procm.

494 MEDITAT. AD PANDECT.

proæm. n. 8. dixit. Huic ergo, qui ipſe Pontificius & Archiepi-
ſcopus fuit, & tamen ejus doctrinæ auctor exſtitit, non

Carpzovio, auctoritatem tanti viri ſecuto, iraſci debuiſſet

Hagemannus, monachus Benedictinus, de Omnigena hominis
nobilitate lib. 4. tit. 7. n. 10. Non tamen diſſimulabimus, nos
quoque iſtud & innumera ejus generis elogia, quibus vul-
gus advocatos onerat, pro nimiis, immeritis & invidioſis re-
putare. Honeſtum eſt advocati munus & nobile, id eſt cla-
rum & celebre, non divinum, nec illuſtre, nec cum equeſtri
dignitate conjunctum. Ein Advocat, ut cum Limnæo de jure
publico lib. 8. e. 8. n. I04. loquamur, iſt edel, aber doch kein
Edelmann. Nec obſtat nobis vox nobiliſſimi, quæ in L. 7. C.
de poſtulando reperitur. Romani enim non equites ſaltem, ſed
promiſcue omnes, qui ſive bonis ſive malis factis nomen ſuum
celebre reddiderant, nobiles appellabant. Sic Cicero nobilifſi-

mum philoſophum pro clariſſimo dicit, & Iſocratem nobi-

lem rhetorem, orationem quandam ſuam nobilem, taurum

Phalaridis nobilem, facinus nobile, hominem vitiis nobilem

appellat. Et Livius lib. 39. c. 9. Feceniam, ex infima plebe
mulierculam, nobile ſcortum vocat. Igitur nec Romani du-
bitarunt, hoc titulo advocatos clariores inſignire. Qui tamen
Propterea equeſtrem dignitatem haud nanciſcebantur, niſi
princeps eos in hunc ordinem adſciſceret, quod Maſſurio
Sabino accidiſſe, Pomponius in L. 2. §. 47. de Origine juris
teſtatur. Nunc autem occurendum eſt & illis, qui nimis ab-
jecte de advocatis loquuntur, quorum profecto non exiguus
numerus eſt. Ex priſcis juris auctoribus nonnulli operam de-
derunt, ut profeſſionem advocati vilem eſſe oſtenderent, mul-

tis ad hoc legibus abuſi, ducto inprimis ex ordine Pandecta-

rum argumento, quod ibi titulus de his, qui notantur infamia,
medius eſt inter titulos de Poſtulando ſeu de advocatis & Pro-
curazoribus. Sed hæ ineptiæ reſponſionem non merentur.
Alii

on

init

le.
C.
elti

lͤn

NIn

. 6.
vſed
ſuum
Hic.
nob
nrum
llem
Debe
aüd.
tatnen

1, II

uto
n
nis
Nigun
n e
hun.
ndecke
onin
&V.
enu.

SP. XLVIII. DE ADVOCATIS. 495
Alii virulentius vitia & improbitatem quorundam rabularum
ad omnes advocatos transferunt, atque eorum ordinem ſen-
tinam malorum eſſe ſine exceptione affirmant. Jam ex ve-
teribus Plutarchus de Fenore forum drear xXagar, impiorum
regionem vocat. Inter recentiores Petrus Bleſenſis & ex
eo Jo. Streinius in Præfat. P. 3. Summæ juris can. Horum,

inquit, moribus ſi par eſt eriminantium ratio, nihil eo hbomi-

num genere vivit ſceeleratius. Proprium illis, ſi Bleſenſi cre-
gimus, jura confundere, lites ſuſecitare, transactiones reſcin-
dere, dilationes innectere, ſupprimere veritatem, fovere men-
davia, quæſtum ſequi, &uitatem vendere, inbiare actionilus,
verſutias concinnare. Nec pauci fuerunt, qui advocatos
prorſus e republica eliminandos dicerent. Inter antiquos
Columella in prafat. ſine cauſidicis, ait, olim ſatis Felices ju-
erunt futuræque ſunt urbes. Et Cato apud Plinium Natar.
hiſt. Iib. I9. c. I. forum muricibus ſternendum cenſuit. Hue
pertinet famoſa illa Reformatio Moguntina & declarationes
ejusdem, quas Goldaſtus in denen Reichs⸗Satzungen p. 166.
& Mullerus im Reichs⸗Tags⸗ Y beatro p. 58. exhibet. Rectius
vereo cordatiores non omnes promiſcue cauſidicos damnant,
ſed diſerimen inter pios advocatos & improbos rabulas fa-
ciunt, illosque meritis laudibus mactant, horum vero tur-
pitudinem, ut par eſt, revelant. Fecit id ex priſcis Am-

mianus Marcellinus lib. 30. cap. y, 6,; 7. doéte & graviter,

quem imitatus eſt Zieglerus in Rabuliſtica. Mereri quoque

aliquam laudem ſuperiori ſeculo voluit Holtermannus, Do-

Ktor Marpurgenſis, edito de Wequitia advocatorum commen-
tariolo, in quo tamen nullum nobis eruditionis, elegantiæ vel
ingenii veſtigium reperire licuit, contra quem Franciſceus
quidam Cliene Judicium Defenſivum dictum Virgæ! Virgeæ!
ſtylo magis adhuc impolite & barbaro ſcripſit; dignus uter-
que, ut monumenta eorum mox obliteret vetuſtas.

.

III.

1*

496 MEDTITAT. AD PANDECT.

Advocatus, ſi imploretur, Poreſt atque eiz debet ofoinun
Jaum adverſus in atltin, li ſubeſt,

prſtare.
IV.
Won bene facit magiſtratus, qui advocatos recipiendos jure-
jurando, ne contra ſe vel membra ſua boſtulent,
obſtringit.
A& n advocatus cauſam clientis, qui opem ejus expetit, con-
A△ tra magiſtratum ſuum tueri queat, dubitari poteſt
ideo, quod hoc quodammodo cum reverentia magiſtratui
debita pugnare videatur. Sed verius eſt, poſſe id eum ſalva
reverentia hac facere. Namque primo reverentia tunc ſal-
tem læditur, cum quid contra jus fit. At ſi quis juſtam
cauſam defendendam ſuſcipit non contra, ſed ſecundum
jus & æquitatem facit. Deinde in L. 7. C. de Poſtulando ad-
vocati, ſi cuicunque parte patrocinium denegent, foro ca-
rere jubentur. Tum iniquiſſimum foret, cives & inferio-
ris conditionis homines ope advocatorum deſtitui atque in-
juriis magiſtratuum indefenſos exponi. Porro exemplum va-
falli huc trahi poteſt, qui, etſi ſummam domino reveren-
tiam debeat, in civili tamen cauſa adverſus eum poſtulare
non prohibetur, teſte Zubore Diſputatione W'eſembectana 9.

quæſt. 6. a quo Strykius ad Lauterbachium tit. de Poſtulan-

do diflentit, ſed ſine ſufficiente ratione. Tandem ipſe
Imperator facillimus permittit, ut advocati in ſummis Im-
perii tribunalibus, fi quæ privatis cum illo lis oriatur,
horum cauſam contra ipſum tueantur. Idem & ceteri
Principes Imperi & Reges exteri in ſuis judicis in-
dulgent, quin ipſi nonnunquam præmiis afficiunt eos;
A

—

8P. XLVII. DE ADVOCATIS. 437

qui Urenuamn. civibus contra ipſos operam Præſtiterunt. Me-
morat auctor libelli Pariſiis nuper editi, qui l Eloge & les de-

voirs de la profeſſion Je Avocat inſcri bitur, Franciſcum Mon-
tholonium ad ſummas in Gallia dignitates ideo evectum fuiſſe,
quod Franciſei I regis & reginæ matris jura fortiter pro Ca-
rolo Borbonio oppugnaſſet. Quibus rationibus permoti non
ſolum ocum Carpzovio P. I. C. I. def. 21I. advocatum in cauſa
juſta patroeinium civibus contra magiſtratum præſtantem nee
Jura Civitatis amittere, nec pœnam incurrere, ſtatuimus, ſed
& cum Mevio F. I. dec. 155. n. 9. compelli illum ad hoc poſſe,
exiftimamus. Conſentiunt JCti Helmſtadienſes, negantque
bene facere magiſtratum, qui advocatos recipiendos jureju-

rando, ne contra ſe membrave ſua Poſtulent „obſtringit;
quemadmodum ex reſponſo menſe Martio anni clo lo ccxv. ab

illis dato apparebit: Wird gefraget, ob ein Senatus einen Advo-
caten zu Abſtattung eines ſolchen Eydes, daß er ſo wenig wider den
Rath, als deſſen membra in ſpecie, advocando & Patrocinando

ſich gebrauchen laſſen wolle, von Rechtswegen anhalten koͤnne. Nun iſt

Mmwar ein ſolcher von dem Rath zum Advocato ordinario beſtell⸗
ter Mann nicht allein als ein Unt rthan, ſondern auch als ein

Client anzuſehen, welcher bekannten Rechten nach ſeinen Pa⸗
tron nicht leichtlich, ſonderlich mit keiner actione famoſa, da⸗
fuͤr die Injurien⸗Klage geachtet wird, belangen ſoll: geſtalt auch

dergleichen Advociren dem obrigkeitlichen Reſpeét zuwider zu

laufen ſcheinet. Dieweil aber dennoch hoͤchſt unbillig waͤre,
wenn Buͤrger und andere Unterthanen, im Fall ſie eine recht⸗

maͤßige Klaͤge wider eine Rathe⸗Perſon haͤtten, huͤlflos gelaſſen

werden ſolten, welches doch alsdenn geſchehen wuͤrde, wenn der
Rath die ihm unterworfene Advocaten zu dergleichen Eyd an⸗
ſtrengete; hiernaͤchſt ein Advocatus ordinarius eben dazu be⸗
ſtellet wird, daß er Vornehmen und Geringen beyſtehe, auch

niemand, der eine gerechte Sache hat, bey Verluſt ſeines Am⸗
Tom. . RrrY tes

498 MEDITAT. AD PANDECT.*

tes ſeine Huͤlfe verſage, folglich dadurch, daß er denen Unter⸗
thanen wider ſeine Obrigkeit advocando bedienet iſt, nicht al⸗

lein nicht unrecht handelt, ſondern auch hierdurch vermoͤge ſeines

Amtes und Gewiſſens verbunden iſt, im uͤbrigen dergleichen

Advociren dem der Obrigkeit ſchuldigen Reſpect nicht zuwider
lauſet, in Erwegung, daß ſo wol ein Vaſall wider ſeinen Herrn,

welchem er doch die groͤſte Ehrerbietigkeit ſchuldig iſt, in civil-⸗
Sachen advociren mag, als auch Fuͤrſten nnd Herrn, ja Kay⸗

ſerliche Majeſtaͤt ſelbſt, denen bey ihren hohen Gerichten beſtell.

ten Advocaten vergoͤnnen, Proceſſe, welche ihre Unterthanen
wider ſie ſelbſt anſtellen, anzunehmen; So wuͤrde ein Senatus
nicht wohl thun, wenn er die von ihm beſtellten Advocaten ver⸗

mittelſt Eydes dahin, daß ſie weder wider den Rath ſelbſt, noch

deſſen membra advociren duͤrften, anhielte.
Errorem ab advocato in ſeriptis commiſſum dominus poſt tridu-
. um etiam revozare poteſt.
Error al advoeato commiſſus etiam poſt coneluſionem in cauſa
allegari & reſeiſſio concluſionis peti poteſt.

Commoni⸗ eſt regula, quam ex L. 3. C. de Errore advoca-

torum eliciunt DD: Error ab advocato commiſſus in-
ra triduum corrigi debet. Qua regula deceptum vulgus

exiſtimat, elapſo triduo correctioni prorſus locum non eſle,

ſed errorem illum pro veritate accipi. At, ſi rem recte
conſideres, idem hic DD. accidit, quod ſæpe illis uſu veni-

re ſolet, ut exceptionem pro regula amplectantur. Secilicet

non regula eſt, ſed exceptio a regula, quæ in iſta L. 3. ha-
betur. Regula porius in L. I. & 2. C. eod. illaque prorſus

vulgatæ iſti contraria proponitur: Error nempe ab advocato

commiſſus omni tempore emendari poteſt. A qua regula

unus

n
ts
her⸗

G.

A 4

helr⸗
1sn⸗
nlons
. elle⸗

elke

venl.
cilici!
tols
D

N .

SP. XLVIII. DE ADVOCATIsSs. 499

unus in L. 3. excipitur caſus, ſi præſens fuit dominus cauſæ,
