ad infaniiam & levis notæ maculam obſervari debet. Infinitus
eſt eorum numerus, quos ineptum vulgus infamibus & nota-
tis aggregat. Sed ſine omni ratione. Dederunt jam ante nos
alii operam, ut exiſtimationem eorum, qui carnificibus aliisque
notatis familiariter utuntur, a voculis hominum vindicarent,
inter quos ſunt Bergerus diſſ. de Levis notæ macula §. 9. 10. 12.
& Srrykius in Uſu moderno tit. de bis qui not. inf. §. 4. Quodſi
igitur horum exiſtimatio ſalva eſt, magis adhuc ineptiunt, qui
quem ob contrectationem inſtrumentorum, aut rerum ad car-

nifices pertinentium maculatum credunt. Atque tamen ſunt,

qui ægre ſe ab hac perſuaſione abduci patiuntur. Non inju-
cundum erit, reſponſum Ctorum Vitembergenſium menſe
Septembri anni Cclo 109 cC IX. ſuper ejusmodi quæſtione exara-
tum hic annectere: Hat der Abdecker zu B. ausgeſaget, daß, als
er vor einiger Zeit von Morna nach Hauſe gefahren, der Hund wel⸗
chen er bey ſich gehabt, eine von denen in dem Morniſchen Felde
geweſenen Gaͤnſen erwuͤrget, welche er, der Abdecker, auf den Karren
geworfen, da ihm denn der Morniſche Edelmann betrunken nach⸗
gefolget, welcher mit ihm Schlaͤgerey unter freyem Himmel ange⸗
fangen, ja gar aus Trunkenheit und Bosheit den Karren vor ſeinem
Pferde bis nach ſeinem Hofe getrieben, allwo ihn der Abdecker ſte⸗
hen laſſen und davon gegangen, bis ſein Meiſter ſolchen wieder loß
gebeten. Begehret alſo der Herr Nachricht, ob der von Morna

deshalben von der uͤbrigen Nobleſſe fuͤr infam gehalten, und aus

ihrem Corpore ausgeſtoſſen werden koͤnne. Wiewol nun der von
Morna ſich allerdings etwas vergangen; Dieweil aber dennoch
deſſen factum nicht eben Pro famoſo oder turpi zu halten, geſtalt
er ſich durch Schlagung des Abdeckers und Forttreibung des Kar⸗
rens und Pferdes ſeiner Handthierung ganz nicht theilhaftig gema⸗
. Ccc c 2 chet,

572 MEDITAT. AD PANDECT.

chet, auch die bloſſe Beruͤhrung der denen Abdeckern und Scharf⸗
richtern zuſtehenden Sachen und Inſtrumenten, ja ſelbſt der Um⸗
gang mit ſolchen Leuten, niemand unehrlich machen oder be⸗
flecken kan; So iſt die Nobleſſe, wenn gleich der von Morna der
angegebenen Umſtaͤnde uͤberzeuget wuͤrde, ihn deshalben fuͤr unehr⸗
lich, oder auch pro levi macula notato zu halten, auszuſtoſſen, oder
mit einiger Strafe zu belegen nicht befugt. Ilidem Cti apud Zieg-
lerum de Jurilbus majeſtatis lib. I. cap. 29. §. 20. à levis notæ
macula liberarunt judicem, qui veneficii reum equuleo impo-
ſitum contrectarat, & tortoribus obnitentem manu repulerat.
Minus adhuc reprehendi poterat ſenator ille, qui partem ba-
culi, a judice in pronunciatione fententiæ capitalis de more

fracti, ante pedes ſuos projectam ſuſtulerat. Atque tamen

hunc reliquus ſenatus propterea ab offieio ſuſpendit, dignus
ipſe, qui ob levitatem iſtiusmodi judicii puniretur. Mireris in-
terim, Harprechtum, quem ſuper facto ſuo conſulit ſenatus,

non ſolum id non improbaſſe, ſed etiam ſenatorem illum,
quà contra gravitatem muneri ſuo annexam peccaſſet, ad

mulctam ſolvendam damnaſſe. Vide ejus Conſultationes eri-
minales & civiles conſil. I5. Sed ſolent interdum [Cti in gra-
tiam eorum, a quibus conſuluntur, reſpondere.

VIII.

Levis notæ macula notatus admittitur quidem ad teſtimonium,
Jed non eſt omni excebtione major.

IX.

Poteſt tamen judex, ſi aliæ veroſimiles cireumſtantiæ concur-
rant, bienam ei fidem babere.
SD eſtem vilem & levis notæ macula notatum aliqui prorſus
repellunt cum Oldrado de Ponte Conſil. 192. aliqui ſimplici-

*

SpP. LII. DE INFAMIA ET LEVIS NOTE MACVLA. 573

ter admittunt cum Carpzovio P. I. C. 1I6. def. 71. Nobis vero
magis placet Farinacii de Teſtibus Quaſt. 57. n. 61. ſenten-
tia aſſerentis, vilem conditionem & maculam teſtem non
inhabilem prorſus facere, fidem tamen ejus imminuere-
Breviter: audiendus eſt, ſed, quantum ei credendum ſit,
arbitrio judicis committitur ſecundum l. 3. pr. de Teſtibus.
Atque ita Cti Vitembergenſes menſe Septembri anni CcIo
12 Ccc IX, reſponderunt: Verlanget der Herr zu wiſſen, ob der
Abdecker, Friedrich Peltzer, wider den von Morna zum Eyde
und Ausſage zuzulaſſen ſey? Ob nun wohl ein Abdecker ſeiner
Handthierung halber fuͤr infam nicht zu halten, demnach zu Ab⸗
legung eines Zeugniſſes wider einen andern billig zugelaſſen wird;
Dennoch aber und dieweil ein Abdecker gleichwol perſona le-
vis notæ macula notata iſt, dergleichen Leute Zeugniß aber,
ob zwar nicht ganz verwerflich, doch alſo beſchaffen, daß ein.
Richter bey andern darzu kommenden Umſtaͤnden von ſolchem
gar wohl abgehen mag ꝛc. Contra ICti Helmſtadienſes men-
ſe Decembri anni cIo lo cc xvVI. teſtibus levis notæ macu-
la notatis, quum verofimiles circumſtantiæ concurrerent,
plenam fidem habuerunt: Inquiſitin wird beſchuldiget, daß ſie

ihr unehliches Kind auf des Denuncianten Meyers Namen taufen
laſſen, denſelben auch hin und wieder als den Vater von ſolchem

Kinde diffamiret, und falſche Briefe, worinnen er ihr 50 Rthlr.
verſprochen haben ſoll, vorgezeiget. Ob nun wol Inquiſitin ſolches
beſtaͤndig laͤugnet, dieſemnach, und da ohne des die beyden gegen
ſie abgehoͤrten Zeugen, der Scharfrichter und deſſen Frau, nicht
eben omni exceptione majores ſeynd, es das Anſehen gewinnet, ob
waͤre Inquiſitin entweder ſchlechterdinges, oder, da ja ein indicium
wider ſie uͤbrig bliebe, nach abgelegtem Reinigungs⸗Eyd los zu
ſprechen geweſen; Alldieweil aber der Scharfrichter und Scharf⸗
richterin die Inquiſitin bey ſich im Hauſe gehabt, und ihr Freund⸗
Ccc c 3 ſchaft

574 MEDITAT. AD PANDECT.

ſchaft erwieſen, folglich, daß ſie dieſelbe faͤlſchlich beſchuldigen wol⸗
len, nicht zu vermuthen iſt, ferner der perſonarum levium Zeug⸗
niß von einigen Rechtslehrern ohne Ausnahme zugelaſſen wird, alſo
in gegenwaͤrtigem Proceß bey obangefuͤhrtem Umſtande um deſt
weniger verworfen werden mag, bey welcher Bewandniß, und ba
dieſe beyde Zeugen, daß Inquilitin Meyern zum Vater ihres Kin⸗
des angegeben, ausſagen, ſelbige dieſerwegen vor uͤberwieſen zu ach⸗
ten iſt; So haben wir dieſelbe mit einer Strafe von 8 Tagen Ge⸗
faͤngniß beleget, und zur oͤffentlichen Erklaͤrung, daß die von ihr
dem R. A. Meyer aufgebuͤrdete Bezuͤchtigungen falſch, auch zu Er⸗
ſtattung der Unkoſten condemnirt. B

COKk OE L ANANIA.

I. Princeps adultero vel alii infami, quem fciens in colle-
gium conſiliariorum cooptat, famam tacite reſtituit.
2. Ob crimen famoſum condemnatus infamis hodie fit,
tametſi judex nullam infamiæ in ſententia fecerit men-
tionem. Diſſentit &kbilter. Ex. ad ff. 10. §. 35. G 36.
3. Liberi ex ſordidis parentibus nati levis notæ macula
notati ſunt, etſi paternum vitæ genus non ſequantur.
Vide tit. C. de Murilegulis & Ord. Polit. Imperiit de anno
1577. tit. 38. Diſſentit Sechæpffer in Snopſi Juris lib. 3.
II. 2. n. 5. 4

SPECIMEN LIII.
MEDIITATIONXNM AD PANDECTAS
AD LIB. IIIL. TIT. I.

PROCVRATORIBVS

PVBLICE DEFENS VM
4

HERMANNO LVDOVICO WERLHOFIO

HELMSTADIENSI.
.
D. XXII. IVNII ANNI CID IO CCXVI.

SP. LIHI. DE PROCVATORIBVS.

In judiciis militaribus & aliis, quæ procuratores alias non ad-
mittunt, ſi quæ tamen cauſa majoris momenti ventiletur, pro-
eurator non debet repelli.

II.
In cauſis modicis quilibet judex advocatos & procuratsret
arcere poteſt.

unt quædam judicia, in quibus recepto vetuſto more li-
tigantes ipſi comparere debent, nec procuratores aut
advocati, nomine illorum verba facturi, admittantur,
optimo conſilio, ne ſcilicet cauſæ, quæ in iis judiciis bre-
viſſimo ſemper tempore expediri debebant, facundia aut po-
tius loquentia iſtorum cauſidicorum in longum extrahan-
tur, atque miſelli clientes argento, quo ad neceſſarios uſus
indigent, emungantur. In academicis judiciis hoc maxime
uſu venit. Repelluntur ibi advocati & procuratores, ac,
quibus lis eſt, cauſam ipſi Præſentes orare jubentur. Quin
imo unicuique judici licebit, in cauſis modicis arcere pro-
curateres. Nec licet ſolum, ſed incumbit etiam, ut arceant,
ſiquidem juſti & æqui ſtudioſi eſſe velint. Vide modo
Novellam 17. cap. 3. Dici enim non poteſt, quam ſæpe cauſæ
leviſſimæ, quæ vix unius horæ cognitionem merentur, amba-
gibus procuratorum in multos annos extrahantur, & litigan-
tes majoribus ſumtibus, quam rei litigioſæ æſtimatio eſt, one-
rentur. Non ita diu acta ad ICtos Helmſtadienſes mittebantur,
quibus rei vindicatio ſuper uno anſere inſtituta continebatur.
Sed hæc longis advocatorum ſcriptis, operoſo teſtium exami-
ne, variisque contra decreta judicis interpoſitis remediis ita ex-
creverant, tantosque ſumtus extorſerant, ut unus ex litiganti-
pus ſe hoc judicio ad incitas redactum quereretur. Quæ cum
ita

596 MEDITAT. AD PANDECT.

ita ſint, non poſſum non laudare prudentiam præfecti
cujusdam, viri antiquis moribus & integerrima fide præ-
diti. Is, ut ex filio ejus, amico meo, accepi, procura-
torem, ſi quem ruſtici curæ ejus commifſſi ad judicium
adducunt, aditu prohibet, cauſamque ſine oratore audit
breviter, atque confeſtim decidit. Fuere quidem ex ad-
vocatorum ordine, qui repulſa hac injuriam ſibi factam
rati apud Proceres Hannoveranos, quibus ille ſubjectus
eſt, de duritia ejus conquererentur. Sed evocatus in
aulam rationes inſtituti ſui ita reddidit, ut abſolutus &
collaudatus receſſerit. Quam vellem, ut exemplum
ejus imitarentur magiſtratus alii, qui contraria prorſus
ratione utuntur, & exigui, quod ex multitudine & diu-
turnitate litium ſperant, lucelli cupidine ducti procurato-
res in leviſſimis etiam cauſis admittunt, horumque ope con-
troverſiam, quæ uno die terminari poterat, in aliquot men-
ſes & annos cum emolumento ſuo producunt. Verum, uti
dixi, aliqua judicia hunc morem ſervant, ut omnes fere ab
illis advocati & procuratores excludantur, inter quæ etiam
eſt judicium militare. Equidem Romanos in cauſis militari-
bus advocatos & procuratores admiſiſſe, vel ex eo verofi-
mile eſt, quod, teſte Floro lib. 4. cap. 12. caſtra Quintilii Vari
in Germania cum exercitu cæſi etiam cauſarum patroni ſe-
cuti funt. Verum Germani noſtri eos non tolerant facile.
Unde & Ludoviei im Kriegs⸗Proceß cap. 10. §. I. judices, ait, mili-

tares iniquo animo ferre advocatos. Interim negandum non

eſt, hic ſæpe in contrariam partem peccari, dum promiſcue in
cauſis etiam gravioribus advocati & procuratores repelluntur,
atque clientes, quorum ſalus ſæpe ex iſtiusmodi lite pendet, in-
defenſi nec confiliis inſtructi in juſta quoque cauſa, quam expo-
nere ipſi ob imperitiam ſatis nequeunt, ſuccumbunt. Quam-
obrem

=☛

SP. LIII. DE PROCVRATORIBVS. 577

obrem in hujusmodi arduis negotiis debent judices acade-
mici, militares aliique admittere procuratores & advwocatos.
Atque ita reſponderunt ti Helmſtadienſes menſe Majo
anni Cio lo CCXIV. Faͤllt Zweiſel vor, ob dem Gfficier nicht frey
ſtehe, einen Rechtsgelehrten in dieſer Sache zu conſuliren. Nun
iſt zwar bekannt, daß in denen vor dem Krieges⸗Gerichte anhaͤn⸗
gigen Sachen auf das kuͤrzeſte und geſchwindeſte verfahren, und
zu Verhuͤtung aller Weitlaͤuftigkeit keine Adooraten leichtlich
zugelaſſen werden. Weil aber gegenwaͤrtige Sache eigentlich die
Krieges⸗Diſciplin nicht betrift, ſondern ein civil caſus und dar⸗
zu von groſſer Weitlaͤuftigkeit und Wichtigkeit iſt, woran des Of⸗
ficiers und der Seinigen ganze Wohlfahrt haͤnget, im uͤbrigen
auch dem groͤſten Uebelthaͤter nicht verſaget wird, ſich des Bey⸗
ſtandes eines Rechtsgelehrten zu bedienen; So erſcheinet dannen⸗
her, daß dem Afficier gleichfals frey ſtehe, in gegenwaͤrtiger
Sache einen Rechtsgelehrten zu conſulirem. =

X

Sola inſtrumentorum ad auuſam pentinentium f'roductto procu-
ratorem plene non legitimat.

2 Qoreen poſſeſſio & oblatio documentorum, in quibus
præſens cauſa fundata eſt, ad legitimationem procura-
taris ſuſficiat, acriter ſœpe in foro diſputatur. Nec ipfi DD.
conſentiunt. Aliqui cum Eauterbachio de Procuratore in rem
ſuam &. 4I. prorſüs negant, ex poſſeſſione inſtrumentorum præ-
ſumtionem mandati oriri. Alii contra cum Brunnemanno ad
L. I. C. de Procuratoribus præſumunt hocca ſu mandatum, ideo-
que poſſeſſorem inſtrumentorum, ſi modo cautionem de rato
præſtet, admittunt. Ar utraque ſententia multum dubii ha-

578 MEDITAT. AD PANDECT.

bet. IIlis enim, qui prorſus talem procuratorem repellunt,
graviter obſtat e. 34. X. de oeffcio & pot. jud. deleg. Hi autem,
qui eum admittunt ſimpliciter, ſecuritati adverſæ partis, cui
poſt longum tempus lis de novo a domino cauſæ intentari pot-
eſt, non ſatis conſulunt. Igitur perplacet mihi temperamen-
tum, quo Ordines Imperii in Conſtitutione judicii cameralis P.
1. tit. 21. §.2. utuntur. Ili ſcilicet poſſeſſorem inſtrumentorum
admirtunt quidem cum cautione rati, ſed ab initio ſaltem litis,
& ſub conditione, ut in progreſſu ejus expreſſum & legale
mandatum exhibeatur. Quæ lex in aliis quoque judiciis ſer-
vanda eſt. Et propter eam Cti Vitembergenſes reum ex in-
ſtrumento liquidiſſimo conventum noluerunt tamen Prius con-
demnare, quam procurator mandatum creditoris exhibuiſſetr.
Sic enim menſe Aprili anni clo lo ccx. nomine Ducis Megapo-
litani pronunciarunt: Wuͤrde Klaͤger ſich anderer Geſtalt und
beſſer, als geſchehen, legitimiren, immaſſen ihm vor allen Dingen
zu thun oblieget, ſo iſt Beklagter, ſeines Vorwendens ungeachtet,
demſelben die libellirten 40. ſpecie Ducaten und 39. Rthl. nebſt
dem gufgelaufenen Intereſſe und verurſachten Unkoſten zu bezahlen
ſchuldig. Cui ſententiæ has ſubjecerunt rationes: Es hat Klaͤ⸗
ger aus einem von Beklagtem ausgeſtellten Wechſel⸗Brief Klage
erhoben, und, weil Beklagter ſolchen gebuͤhrend recognoſciret,
denſelben alſofort zu condemniren gebeten. Alldieweil aber nie⸗
mand aus einer auf einen andern gerichteten Schuld⸗Verſchrei⸗
bung in deſſen Namen Klage erheben oder Zahlung fordern kan,
daferne er nicht vorhero, daß ſolches mit des Glaͤubigers Willen
und Geheiß geſchehe, ſattſam beybringet, geſtalt denn hierzu die
Producirung der in Haͤnden habenden Obligation nicht genug iſt,

ſondern eine deutliche Vollmacht erfodert wird, woran es aber all⸗ .R

hier an Seiten Klaͤgers ermangelt; So haben wir ſelbigem zufo⸗
Derſt

Sp. LIII. DE PROGVRATORIBVS. 579

derſt beſſere Legitimation quferleget, nach deren Erfolg aber

Beklagten Dlene condemniret.
In cauſis marrimonialibus procurator admittitur.
V.

i cauſa Kupri vel adulterii, ſi civiliter agatur, procu-
rator repelli nequit.

NKio, qui fiat, ut omnes fere DD. qui de proceſſu ſeripfe-

runt, uno ore, in cauſis matrimonialibus procuratorem
repelli, affirment. Nihil falſius eſſe, praxis Conſiſtoriorum
procuratores in diſceptationibus de matrimonio quotidie ad-
mittentium oſtendit. Itaque jam diu Bergerus in Electis Proceſ-
Jus matrim. S. 16. hanc doctrinam de ſolo primo termino intel-

ligendam eſſe, oſtendit. Quin imo & in primo termino pro-

curator admittetur. Primus ſcilicet terminus tentandæ trans-
a ctionis & compoſitionis cauſa indicitur, ſimul vero in caſum,
quo illa effectum non ſortiatur, partes jura ſua deducere invi-
eem, mit einander zu verfahren, jubentur. In principio igitur
termini inter ipſos litigantes tentatur conciliatio atque procu-
ratores exire coguntur, ne ſuggeſtionibus ſuis ſpem concordiæ

turbent. At poſtquam hæc ſpes evanuit, admittuntur confe-

ſtim libellum repetituri, exceptiones propoſituri & reliquum
proceſſum ad finem perducturi. Quæ cum ita ſint, minus du-
bitandum eſt, cauſas ſtupri, in quibus minus principaliter de
matrimonio agitur, nec non adulterüi, ſi quidem civiliter tra-
Gentur, per procuratores peragi poſſe. Vide c. 5. X. de Procu-
ratoribus. Dubitatum tamen de eo aliquando fuiſie recordor,
Poſſetne mulien quæ ſtupratam ſe ab alieno marito dicebat,
V Ddddz⸗ atque

580 MEDIITAT. AD PANDECT.

atque, ut adulter infantem aleret, ſibique de cetero ſatisfa-
ceret petebat, per procuratorem comparere. Quod Cci Vi-
tembergenfes ipfi indulferunt, arque ſic menſe ſanuario anni
C1ο1ποο1.. reſponderunt: Wird ein Ehemann, Namens Fied⸗
ler, von der Goͤrſin, einer Wittwe, Ehebruchs beſchuldiget, da denn
derſelbe Bericht verlanget, ob die Goͤrſin ſich in deſſen Gerichten
perſoͤnlich zu ſtellen und die Schwaͤngerung zu erweiſen angehal⸗
ten werden koͤnne; Wenn nun gleich in Ehebruchs⸗Sachen ein
Uebelthaͤter in denen Gerichten ſich zu ſtellen und muͤndlich verhoͤ⸗
ren zu laſſen ſchuldig iſt; Dennoch aber und dieweil der Klaͤger,

ſo aus einem delicto wider den andern buͤrgerlich und ad ſatis-

factionem privatam klaget, gar wohl durch einen Bevollmaͤch⸗

tigten erſcheinen, und den Proceß fortſetzen kan; So mag die Goͤr⸗

ſin ſich in des Herrn Gerichten perſonlich zu ſtellen nicht angehal⸗

ten, noch, da ſie in Zukunft ferner durch ihren curatorem er⸗
ſcheinen ſolte, mit ihrem Suchen abgewieſen werden.
Libellus, in quo lileri rem parentibus ſuis debitam proprio ne-
mine petunt, tanquain ex præſumto mandato ſuſtinetur.

llud quidem extra controverſiam eſt, liberos parentum

procuratores etiam ſine mandato eſſe, atque eorum no-
mine actionem vel inſtituere vel ſuſcipere poſſe, L. 352:
pr. D. & I. I2. C. d& Procurat. Sed nomine parentum id fa-
cere debent, ut alii procuratores. Igitur quæſitum aliquan-
do recordamur, ſuſtinendusne eſtet libellus, in quo liberi

fundum matri ſuæ debitum ſuo nomine petierant. Et vi-

debatur quidem ab initio manifeſte ineptus ideoque reji-
ciendus. Suſtinuimus tamen. Error quidem haud dubie

commiſſus fuerat. Sed is nec non veritas rei ex actis ſatis

apparebat. Ipfi liberi mentionem matris ſuæ in libello fe-
cerant, &, quod viveret ea, adjecerant, fundum etiam a

patre ejus, avo ſuo, profectum dixerant. Itaque facile erat,

corrigere, in quo illi ex ruſticitate ſua vel advocati portius
imperitia peccaverant, & ſupplere omifſum. OGicium quip-
Pe eſt judicis, ſi guid a litigatoribus, vel ab bii, qui negottit

aſi

4

£

SP. LIII. DE PROCVRATORIBVS. 581

aſſeſtunt, minus fuerit diétum, 6d ſupbpleve, g Proferre, 704
ſeiat legibas ey juri Publico eonvenive ſecundum L. un. C. ziz
guæ deſunt advöcatig, cum qua conjunge c. 6. X. de Judiciis

Sic ergo reſpondit Ordo Helmſtadienſis menſe funio anni

CIA 1O CCXH. Es iſt zwar das Klage⸗Schreiben ſehr unfoͤrmlich ein⸗

„

gerichtet, indem die Klaͤgere darinnen fuͤr ſich und in ihrem eige⸗

nen Namen die ihrer annoch lebenden Mutter zuſtehende, und

von deren Bater herruͤhrende 2Schwad Wieſewachs fodern, auch,
den Grund ihrer Klage zu erweiſen, obbeſagte Mutter, welche doch
bey dieſer Sache hauptſaͤchlich intereſſiret iſt, und eigentlich Klaͤ⸗

gers Stelle vertreten ſolte, zur Zeugin vorſchlagen, und ſie ad per-

petuam rei memoriam abzuhoͤren bitten. Waͤnnenhero es auch
das Anſehen gewinnet, ob ſey die übergebene Klage als inept zu
verwerſen. Alldieweil aber Kinder fur ihre Eltern ohne ausdruͤck⸗
liche Vollmacht ex Præſumto mandato erſcheinen koͤnnen, hier⸗

naͤchſt die dem Libell angehaͤngte imploratio offici judicis ſo

viel operiret, daß wir die Klage, als ob ſie im Namen und von
wegen der Mutter angeſtellet worden, wohl ſuſtiniren koͤnnen; So
ſeynd wir zwar das Suchen wegen Abhoͤrung der Mutter ubergan⸗
gen, haben aber im uͤbrigen die Klage als guͤltig paſſiren laſſen.

VI.

Mandatum præſumitur verum &5 a domino litis ub'ſeriptum.

VIII.
Ir, qui negat, mandazum adverſus e productum ab ipſo domino
litis ſubſeriptum eſſe, non auditur, niſi argumenta && Ju-
ſpiciones in medium afferat.

Nen infrequens eſt ea lis, qua ille, contra quem mandatum
in judicio producitur, ſe negat manum ejus, cujus nomen
ſubſeriptum eſt, agnofcere, petitque, ut procurator ad pro-
bandum, quod dominus vere id ſubfſcripſerit, compellatur.
Procurator autem probationem contrarii ab illo exigit. Neque
Dddd 3 res

7

582 MEDITAT. AD PANDECT.

res ſine dubio eſt. Nam pro illo adduci poteſt, quod man-
data non recipienda ſint, niſi audita altera parte, quod pri-
vata ſcriptura ſine agnitione fidem nullam habeat, & quod
negantis nulla ſit probatio. Vide L. 24. C. de Procuratoribus.
Nihilominus tamen exiſtimamus, mandato fidem habendam,
nec, qui genuinum illud negat, audiendum eſſe, niſi aſſer-
tionem ſuam argumentis aut gravibus ſuſpicionibus ſtabi-
liat. Mandati enim, quod ab initio litis ad legitimandum
procuratorem producitur, alia longe ratio eſt, quam docu-
mentorum, quæ totius cauſæ fundamentum ſunt. In his
majore circumſpectione opus, quam in illo. Igitur, etii
facile largiamur Mevio P. 3. dec. 148. mandatum recipi non
debere apud acta, niſi audita altera parte, non tamen nudæ
hujus dubitationes, quæ fundamentum non habent & ad li-
tem protelandam plerumque excogitantur, admitti debent.
Dicat oſtendatque cauſam, ob quam mandatum falſum con-
fictumque putet. Si talem non habet aut demonſtrare non
poteſt, deſinat dubitare de integritate & veritate illius, quod
vir probatæ fidei & exiſtimationis, hanc enim in procurato-
re ſupponimus, produxit. Neque efſt, quod dicat, neganti
ſibi probationem imponi non poſſe. Non negat quippe ſim-
pliciter, ſed affirmat ſimul aliquid, falſum ſcilicet, quod a
producente commiſſum ſit. Hoc probare, difficile adeo non
eſt. Deinde nec probationem exigimus, ſed demonſtratio-
nem ſaltem & aliquam & allegationem cauſarum ſuſpicionis
ſuæ. Conſentiunt nobiscum DD. quos enumerat Maſcardus
de probationibus Coneluſ. 107. n. 19. Vide eundem Concluſ.
108. n. 6. ubi diſcrimen facit inter mandatum ſigillatum ſal-
tem & ſubſcriptum. Ad illius fidem requirit teſtes, qui ſi-
gilli adpoſitionem viderint, ad hoc vero alia probatione per
teſtes aut comparationem literarum opus eſſe negat. Atque
in hanc fententiam, quod mandatum præſumatur verum & a
domino ſubſcriptum, donec adverſarius contrarium oſtende-
rit, reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni
C1o 10 CcC XII. Was die von Deoͤllnern ausgeſtellte Vollmacht be⸗
trift, ſo meynet zwar Appellant, dieſelbe ſey annoch von dem aͤl⸗
tern und bereits verſtorbenen, nicht aber von dem ſetzigen woter⸗
rie⸗ “

—, 7 — ——

JJ — — 1

Sp. LIII DE PROCGVRATORIBVöS. 383

ſchriehen. Jedoch weil er dieſerwegen nicht den geringſten Grund
anfuͤhret, klagender Anwald hingegen das contrarium behaup⸗
tet, vor dieſen auch die Præſumtion iſt, daß er kein falſum be⸗
gehen werde; So haben wir es bey ſolcher in actis be findlichen
Vollmacht gelaſſen. .

Sigillum ab eo, qui ſeribere nequit, mandato apbofitum non
ſußieit, ſed neceſe, ut ab actuario vel notario publico
ſubſeriptio fiat.
X.
Curator mulieris Saxonicæ nomine ejus mandata
Jubſeribere nequit.
bhatur menſe Octobri anni co 1o cc xVI. Ctis Helm-
ſtadienſihus mandatum nomine mulieris Saxonicæ, quæ
ſeribere non poterat, a curatore ejus ſubſcriptum & ſigillo
ipfius mulieris munitum. Quærebatur, an ſufficeret. Nega-
vimus, quoniam fſigillum ſine ſubſcriptione vel teſtium præ-
ſentia nihil probat, teſte Maſxardo de Probationibus Concluſ.

108. n. 6. & Strykio de Jure analphabetorum c. F. n. 16. J. cu-

rator vero mulieris Saxonicæ tantum inſtar conſiliarii eſt, at-
que adeo ſolus negotia ejusdem expedire nequit. Sed, ais,
quid faciendum igitur homini literas neſcienti? Facile eft
remedium, ut ſcilicet nomen ſuum vel per actuarium judicii
vel per notarium publicum mandato ſubſcribi curet. Præ-
cipiunt hoc Carpzovius in Proceſſu tit. 5. art. I. n. I01. & Stry-

kius all. loco n. 15. Igitur ſic reſponſum fuit: Es iſt die aus⸗
geſtellte Vollmacht, da Beklagte, daß ſie ſolche ſelbſt unterſchrieben,

nicht ſagen kan, all erdings mange lhaft, und mag weder durch das
beyh⸗

584 MEDITAT. AD PANDECT.

beygedruckte Petſchaft, welches ohne Unterſchrift oder Zeugen

nichts probiret, noch durch Subſeription des Quratoris, der
denen Frauen nur an ſtatt eines Conſiliarü iſt, und ohne ihnen
nichts vornehmen kan, nicht guͤltig gemachet werden, ſondern es iſt
von noͤthen, daß Beklagte entweder ſelbſt, oder, da ſie des Schrei⸗
bens unerfahren, durch einen Norarium die Unterſchrift verrichte.

XI.

3

Ad zacitum mandatum ſußzcit, gquod dominus ab initio cum
procuratore comparuit, etſi deinde mox iterum receſſerit,
& bunc ſolum in judicio agere paſſus it.

Mandutum tamen tacizum in uno termino datum ad totum pro-

ceſſum & ceteros terminos non extenditur. ðèGM

E ernhrum hoc in facto contigit. Quidam in judicium ad
expediendum actum maximi momenti ſub pœna præcluſi
vocatus comparuerat cum advocato; ſed receſſerat Confeſtim,
peſtquam ſe faltem judici ſtitifſet, ſeu, ut ſtylo conſueto utar,
nachdem er ſich angegeben hatte. Poſt diſceſſum ejus relictus
advocatus negotium ſuſceperat confeceratque. Quæſtio
deinde movebatur, valeretne, qued egiſſet. Negabat ad-
verſarius, ratus, adtum a procuratore nec mandatum exhi-
Bente nec de rato cavente geſtum nullum ipfo jure eſſe. Re-
ſpondebat procurator, ſé a præſente domino mandatum taci-

tum accepiſſe. Sed adverſarius, iſtud mandatum tam diu, quam

dominus præ ſens fuiſſe et, duralle, abitu vero ejus exſpiraſſe, affir-
mabat, urgebatque imprimis c. 12. Xe de Procuratorilus, ubi reus,
qui illicentiatus, relicto procuratore, receſſit, contumax de-
ela-

M

Sp. LIII. DE PROCVRATORIBVS. 585

elaratur. Quibus tamen non obſtantibus, JCti Vitembergen-

ſes menſe Majo anni cio 1o CcIN. procuratorem recte poſt dis-
ceſſum domini negotium perfeciſſe, reſponderunt. Ad man-
datum enim tacitum non requiritur, ut dominus toti actui in-

terſit, ſed ſufficit, ut ſciat, negotium ſuum geri ab aliquo, nec
contradicat, L. 6. §. 2. Mandati E. 60.de Reg. uris. Quod vero
ad c. 12. X. de Proeuratoribus attinet, in eo reus non Propfterea
contumax dicitur, quod diſceſſiſſet & procuratorem reliquiſiet,
ſed quod procurator iſte tantum ad agendum, non defenden-
dum, datus in præſenti cauſa plane intervenire non poſſet.
Ex quo c. I2. tamen id colligitur, procuratorem tacite a præ-
ſente domino in uno termino conſtitutum propterea ad totum
proceſſum gerendum datum non cenſeri, ſed, ſiquidem in aliis
terminis comparere velit, novo mandato opus habere. Sic
reſponderunt JCti Helmſtadienſes menſe Decembri anni

CcIo 159 CcxVI Oberleuteranten beſchweren ſich daruͤber, daß ihnen

der Beweis, wie ſie dem vor ſie erſchienenen Advocaten keine Voll⸗
macht ertheilet, auferleget worden. Nun haben ſie zwar ſtarke
Ppræſumtiones inſonderheit daher wider ſich, daß ſie ſelbſt mit dem⸗
ſelbigen einigemal im Gerichte erſchienen und ihn dadurch ſattſam

bevollmaͤchtiget, bey welcher Bewandniß der ihnen nachgelaſſene

Beweis nicht einmal noͤthig zu ſeyn, ſondern vielmehr, daß ſie
ſchlechterdings die facta beſagten Advocatens ratihabiren muͤſſen,
billig ſcheinet. Alldieweil aber derſenige, welcher mit einem Ad-

Vocaten vor Gerichte kommt, ſolchen zwar zu gegenwaͤrtigem Ter⸗

min, nicht aber zu der ganzen Sache, noch zu Abwartung anderer

Termine auctoriſiret, und denn aus den Actis nicht erſcheinet, daß

Oberleuteranten bey Publicirung des am 11. May 1715. gegebe⸗

nen Beſcheides mit geweſen, hiernaͤchſt die Rechte ausdruͤcklich, daß

die von einem illegitimirten Advocaten unternommene Handlun⸗
Zom. I. Ree e H gen

86 MEDITAT. AD PANDECT.

gen nichtig ſeyn ſollen, verordnen, endlich die obangezogene nega⸗
tivam zu erweiſen faſt unmoͤglich fallen moͤchte; So haben wir ec.

XIII.
Procuratorit oficium ſingulari dignitate ſolvitur.

X dos quibus officium procuratoris ſolvitur, paſſim expli-
Acant DD. Nos unum ex L. 8. §. 3. de Procuratoribus adji-
ciemus, quo munus ejus ipſo jure ſine renunciatione tollitur,
ſupervenientem ſcilicet dignitatem, & talem quidem, quæ
cum procuratorio officio ſtare commode nequit; cujus rei ex-
emplum eſt, ſi advocatus vel procurator judicii inter aſſeſſores
ejusdem recipiatur, aut in confſilium principis cooptetur. Si-
mulac enim hance dignitatem adipiſcitur, deſinit eſſe procura-
tor. Nec diſſentiunt a nobis Cravett. Conſil. 697. n. 3. & Mar-
zini iv Analectis Forenſibus tit. 3. n. 103. qui acceſſione novi ju-
ris, officii & dignitatis priorem conditionem non mutari di-
cunt. Verum eni n hoc eſt in dignitatibus, quæ ſimul conſiſte-
re queunt, non in iis, quæ contrariæ invicem ſunt, de quibus
intelligendus eſt Receſſus imperii de anno 1654. §. 100. ubi Pro-
curatoris munus æque mutatione conditionis quam morte ex-
ſpirare dicitur. Itaque quod juris eſt poſt mortem procurato-
ris, obtinebit etiam, poſtquam ad dignitatem ejusmodi, quæ
cum munere procuratoris conjuncta eſſe nequit, eſt evectus.

C O K 0O L LEAKRIA.

1. Actoris à tutore vel curatore conſtituti poteſtas morte
conſtituentis non exſpirat. Berlich. P. 2. Dec. 278.

2. Procurator a prælato vel'rectore eccleſiæ pro eccleſia

conſtitutus morte conſtituentis revocatur. Uem. A. de
Provuratoribusß.

Procurator honorarium ante finitam litem petere poteft.

SPECI

602

SP. LIV. DE SYNDICO. 587

SEepECIME N LIWV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. III. TIT. IV.

„Dr
S N D I C O
PVBLICE DEFEN SVM
4
ARNOLDO CHRISTIANO ERYTHROPEL,
HANNOVERANO.
D. XXV. JVLII ANNI CIO 1) CCXVI.

Ueiverſitas non aliter, gquam per confirmationem principis,
conſtituitzur.

II. ,
Poſſeſſores confinium agrovum, etſi communi nomine agant, uni-
verſitas tamen non ſunt, nec udicum conſtituere poſſunt.

autem eſſe non poteſt, niſi a principe confirmetur L. 3.
§. 1. de Collegiis & corporibus L. I. pr. Quod w1usc. univ.
Magiſtratus inferioris conſenſus non ſufficit, prout recte mo-

Nyndicus tantum ab univerſitate conſtituitur. Univerſitas

net Bergerus in COeconomia juris lib. I. tit. I. §. 18. n. 2. Ita-

que etſi plures homines conveniant, quos communis utilitas

invicem conjungit, hi tamen, ſi communi nomine agant,

non univerſitas, ſed ſocii ſaltem & conſortes litis erunt.
Multum autem inter utrumque intereſt. Soci enim & con-

ſortes non habent ea jura, quæ univerſitatibus comperunt,

&, quæ ſtrictim in Mediatione ſequente, plenius autem in-
Eee e 2 tra

588 MEDITAT. AD PANDECT.

fra ad tit. de Collegitis & Corporibus explicabuntur. Quapro-
Ppter nec ſyndicum conſtituere, nec ad eum conſtituendum
compelli poſſunt. Ita reſponderunt Cti Vitembergenſes
menfe Decembri anni oro 1o ccx. de poſleſſoribus confinium
agrorum, qui, facta communi cauſa, contra vicinum, poſſeſ-
ſionem ipſorum turbantem, actionem inſtituerant: Es ſeynd
Klaͤgere ihrer zuſammenſtoſſenden Aecker halber fuͤr eine Innung
oder Collegium, dergleichen jederzeit abſonderlich aufgerichtet und
von der hohen Obrigkeit beſtaͤttiget werden muß, nicht zu achten/
demnach auch einen Syndicum zu beſtellen nicht ſchuldig.

III.

Diſerimen inter univerſitatem & ſocietatem explicatur.

LD) nis modo, non quamlibet ſocietatem aut corpus, licet
ex pluribus perſonis conſtet, univerſitatem eſſe, niſi prin-
cipis acceſſerit conſenſus. Videndum ergo eſt, in quo ejus-
modi ſocietas ab univerſitate differat. Plura ſunt capita. Pri-
mum egt, quod jam memoravimus, confirmatio principis, quæ
in univerſitate, non etiam ſocietate, eſt neceſſaria. Alterum,
in quo differunt, eſt conſtitutio ſyndici. Ad hanc compelli-
tur univerſitas, non etiam ſocii, qui vel ſinguli, vel unus duo-
ve nomine omnium cum cautione rati comparere poſſunt L. 2.
C. de Conſortibus ejusdem litis. Quodſi tamen magnus ſociorum
numerus, hi compelli poſſunt ad unum procuratorem conſti-
tuendum, ne actio per plures ſciſſg incommodo afficiat adver-
ſarium L. 5. &. 7. Judicatum ſolvi. Nanet vero adhuc diſcrimen
inter ſyndicum & procuratorem hujusmodi. IIlius quippe po-
teſtas amplior longe eſt, & ad ea etiam, quæ ſine ſpeciali man-
dato a procuratore peragi nequeunt, extenditur. Tertium
diſerimen in eo conſiſtit, quod univerſitas jura pupillorum &

al⸗

mni⸗

n.
1nG

S8Sbdp. IIV. DE SYNDICO. 589

minorum habeat, L. 4. C. de Jure reipublicæ, & imprimis reſti=
tutionis in integrum beneficio gaudeat, L. 22. §. 2. D. & L. 4.
C. Quibus ex caufis majores, ſocietas non item. Differunt dein-
de quarto, quod ſocietas morte vel diſceſſu etiam unius ſocii
ſolvatur, non etiam univerſitas, quæ, exſtincta licet maxima
parte, in una perſona conſervatur L. 7. 9. 2. Quod oujusc. univ.
Differunt porro quinto, quod negotia univerſitatis per majo-
ra vota conficiantur, in negotiüs ſocietatis omnium conſenſu

opus, & unius etiam prohibentis potior cauſa ſit. L. 28. Com-

muni dividundo. Tum ſexto differunt, quod, cum univerſitas
in jus vocatur, directoribus ejusdem citationem inſinuari ſuffi-
ciat, ex ſocietate autem ſinguli citari debeant, teſte Bergero in
Oecon. jur. L. I. tit. 2. §. 8. n. 13. p. 55. Tandem ſeptimo & in
eo differunt, quod jusjurandum, ſi ſocietati deferatur, a ſingu-
lis ſociis, ſi univerſitati, a ſenioribus ſaltem præſtandum ſit L.
97. de condit. & demonſtr. Addunt alii plura diſerimina, uti,
quod univerſitas arcam communem, item jus condendi ſtatu-
ta habeat. Verum idem & ſocietati licet, ut & pecuniam in
communes uſus conferre & pacta de rebus ad ſocietatem per-
tineatibus, quæ vim ſtatutorum habebunt, inire poſſit.
Electio ſyndici, ad quam unum collegii membrum vocatum
non fuit, nulla eſt.

Elefio ſyndici legitime facta praſumitur.

VI.
Ceſat præſumtio bæc & collegium ad probationem adigitur, ſi
unum ex membris neget, ſe vocatum fuiſſe.

Eee e 3 Ad

590 MEDITAT. AD PANDECT.

delectionem ſyndici rite celebrandam neceſſarium eſt, ur
A omnia collegii, quod eligit, membra fuerint eonvocata.
