uni coheredi inſinuata an vali-
da ſit. 226

per notarium publicum extra

territorium citantis inſinuata,

nullius momenti eſt. 328

illi inſinuata, qui in expeditio-

ne muneris publici extra do-

mum ſuam conſtitutus, an il-

lam impune recuſet. 329

Exemplum in miniſtro eccleſiæ.

—

33⁰
quibus nocet. 685
quæ nulla eft. 334

ad plures coheredes & conſor-
tes litis directa, ſed uni fal-
tem vel aliquibus inſinuata, hos
ſolos obligat, quod ad reliquos
invalida eſt. 325

aut ſubſeripta debet efſe a ju-
dice aut iligillo judicii munita.
334
edictalis contra quem male ad-

hibetur. 331

— edictalis quando locum habet.
. ibid.
=– edictalis ſugillat quomodo exi-
ſtimationem citati illumque va-
gabundum declarat. 332

— edictalis jure in tribus caſibus

adhibetur. ibid.

— injurioſa non obligat ad com-

parendum. 333

Citationes injuriolæ quæ ita vocan-
tar. ibid.

Citatio mediata per quem inſinuan-
da eſt. 315
— vitioſa propterea non eſt, quod
relatio nuncii de ejus inſinua-
tione actis legitime inſcripta
ncon reperitur. 318
— vitioſa quousque per ſponta-
neam comparitionem convale-
ſeat. 332. it. 333
Citationis vitia citatus in termino ip-
ſo proponere & L. C. propte-
rea detrectare poteſt. 332
De citatione vitioſa. 325

Verba citationibus inſeri ſolita, zu
rechter fruͤher Tages⸗Zeit, non
mane, ſed tempeſtive ſignifi-
cant. S 313

Ciatus, citare.
Citatus poſt meridiem aut ſub ve-
ſperam venire poteſt. 314
Sed tres caſus excipiuntur. ibid.

Quando obligantur citatione. 317

= agd unam cauſam in alia reſpon-
dere non cogitur. 325

Z222 3 9d

INDEX

=— agd certum diem, quo caſu im-
pune non comparet. 346
Citare ut judex quem poſſit, neceſte
eſt, ut is jurisdictioni ejus ſubſit.

314
Eitari ſeparatim debent, qui ſepara-
tim ſunt obligati. 2256

An judicibus permiſſum ſit, eos,
quos extra jurisdictionem ſuam
habitantes ad tribunal ſuum vo-

Lare volunt, Pfr notar!
cos citare.

Qivitatis jus. vid.
Civitas Enperialis.
Illæ ſuperioritatem territorii & legum
ferendarum poteſtatem habent.
86

Civitas municipalis.

Hlæ an ſine ſingulari privilegio ſta-

tuta condant. 74. it. 760
Illarum ſtatuta in jure Romano le-
ges appellantur. 756

— bona duplieis ſunt generis. 220

Clarus.
Clariſſimi dignitas quanta ſit. 520

Clauſula.

Derogatoria. vid. derogatoria clau-
ſula
Jsde

Clauſula ſalutaris, ſeu imploratio offi-
cii judicis, libellis tantum primæ
inſtantiæ eſt ſubjicienda. 369
= nec in jure Romano nec Cano-
nico habet fundamentum. 370
= ne in libellis omittatur, leges
nonnullæ provinciales præcipi-
unt. Tbid.

— leges illæ ubi locum habent.

ibid.

— quibuscunque verbis libello ſub-

jiciatur, nihil intereſt. ibid.

— quibus verbis ſubjici & officium

judieis implorari debebat, inve-
ſtigatur. 370, it, 371

Clauſulam ſalutarem paſſim vocant

herbam betonicam, collyrium.

369
Per eam libelli vitia ſanantur. ibid.

Cericus.

Jurisdictioni ſeculari an ſit ſubjectus.

3 15

— locum conſulis tenet in eccleſia.
220
Clerici conditio propterea non muta-
tur, quod domicilium ejus in
jurisdictione ſeculari eſt conſti-
tutum. 315
Clerico in prædio jurisdictioni judicis
ſecularis ſubjecto habitanti ſine
Confiſtorii vel Epiſcopi ope ci-

tatio inſinuari poteſt. 2.16
— in quo loco citatio infinuari non
debet. 317

COlericus actione reali conventus im-
mediate ad judicium rei ſitæ

citari poteſt. 316
Clerici qui nuncupantur. 314
— quo caſu pro clexicis non haben-
tur. 316
e 2 Cecitas.
Juſta reſtitutionis cauſa eſt. 70⁰
Cogitatio.

Cogitationes malæ puniuntur. 20

Col-⸗

—

huben.

id

loſi.

. ie.
l.

VocaRt

G

ſene

315
decleſt,

22ʒ

nmun.
eiis in
conkt.
315

nti Ane
e ei.
316
i non
31

RERVM ET VERBORVM.B

Collegium.
Levitarum habuit facultatem de jure
reſpondendi apud Ebræos., 53

— an tanquam ſuſpectum recuſari

oflit. 6 11
P0

— invitum compelli nequit ali-
quem reeipere. 80

— an mulkas, in ſtatutis ſuis com-
prehenſas, a delinquentibus exi.
gere poſſit. 81
— an refractarios remediis privatis
poſſit coercere. ibid.
Collegiorum privilegia & confſuetu-
dines quomodo ſunt interpre-
tanda, vid. privilegium.

Colonus.
164
vid. chiro-=

Celoni qui vocabantur.

m.
Commiſſorius.
Eadem eum committente perſona
eſle ecenſetur. 273
. BRe:⸗ .
— an etiam invito detur. 273
it. 282

— a judieio aulico datus ipſum tri-

bunal repræſentat. 275
— an fſubdelegare pofſlit. 283.
it. 284

mandata ad amuſſim ſervare de-
bet. 283
–— principis, una ex partibus Uiti⸗
gantibus diffentiente, nequit ſub-
delegare. 285
quam peteſtatem habet. 290

Commiſſarii officium ad litem tranſi-
gendam & amice componendam
dati quando exſpirat. 297

Commiflario principis quando cre-
dendum eſt. 282
= de his, quæ apud ſe geſtæ iunt,
teſtimon um perhibenti major
fides, quaimn alii tefti, habetur.
ibid.

Commiſſarii ideo dantur, ut lis bre-

vior reddatur. 276
— an in media lite expeti poſ-
fant. 278

— agd amicam compofitionem in-

ter partes dati, an jurisdictie-
nem habeant- 2987
— agd decidendam litem dati ſub
pœna confeſli & convicti citare
poflunt. 288

–— ad amicabilem compoſitionem

non item. ibid.
— ſolitum ordinem judiciorum in
procedendo an ſervare jubean-
tur. 289
— aliqua, quæ in mandato com-
miſſionis non continentur, poſ-
ſunt. 290

— ad deciſionem cauſæ dati leu-
teratiohem vel ſupplicationem
poſſunt ſuſcipere. 291

–— a4 teſtes examinandos dati an
ocularem inſpectionem adhibene
poſſint. vid. Inſpectio ocularis.

ad commiſſarios jus antiquum ae⸗
commodari nequit. 272

Per illeos an princeps, invita alteru-
tra parte, pendente actione,

curſum judieii interrumpere
poſſit. 177
Ulos

IN DEX

IIIos quando magiſtratui recuſare
non licet. 178

272
Doctrina de Commiſſariis ad quem

de Commiſſariis.

tit. D. pertinet. ibid.
Commiſſiones.
Illæ in medio procefſu decerni non
debent. 276
— ſfſunt ſpecies mandati. 286
— ſtrictiſſime ſunt interpretandæ.
ibid.
De illarum limitibus cuſtodiendis.
283
Communio.
In illa nemo invitus retineri poteſt.
249
Ubi hæc regula locum non inveni.

Sententia Pufendorſſi de primæva
omnium rerum communione &
rectæ rationi, & S. Codici, &
princ. jur. Rom. convenit, 262

Communis res.

Hlarum definitio. 256
Compromiſſum.
Quando exſpirat. 709⁹
Conceſſio.
Ad beneplacitum an morte tollatur?
120
Concluſio.
Poſt eam partibus os clauditur. 490
Concubitus.

Anticipatus ante nuptiarum ſolennia
delictum eſt. 157

Connuctor.
Ceaductores prædiorum ruſticorum

a ſatisdando immunes non ſunt.

353
Confeſſio.
Delinquentis de ſocio criminis, in
tormentis facta, quomodo fidem
inveniat. 146
Confermatio.

Illis omnibus clauſula, in quantum
actus de jure valet, ineſſe vide-

tur. 41¹⁵
Coufraternitas.
Ejus pacta. vid. pacta confraternita:
tis.
Conjux.

Conjuges vitæ communionem ſine

juſta cauſa detrectantes mulcta
coercere, relegatione ad eam
compelluntur. 637

— transactionem metu judicii ini-

tam reſcindere nequennt. ibid.

Conſenſus.

Parentum in ſponſalibus & nuptiis
liberorum requiritur. 185

— quorum implorare ſupervacuum
eſt. ibid.

— matris an in nuptüs liberorum
requiratur. 184

Conſiſtorium.
Per quos eitationes clericis inferie-

ribus inſinuare poſlunt. 316
Ejus confirmatio quousque valet.
252

Conſors litis. vid. litis conſors.

Conſtituens.

Conſtituentibus quod non eſt per-
miſſum, id miniſtris quoque non
licebit. 687

Cas-

..
..

nis, i

Hdan

Aintun
le nite.

6

ſtertit .

en Ne

es
en

G
dtei in

nt, ibi. .

his
19

eltenln
idi

liberorum

1

ſin Nleio⸗

unt. dD

ge Vlet
129

N 1.

n et N

oquenot
gnog G

ℳ*

RERVM ET VERBORVM.

Conſuetudo.
An ſemper ſpeciſice ſit probanda. 97
Specifice probare quid? ibid.
Ejus definitio examinatur. 23

Ad eam introducendam principis
conſenſas expreffus non requi-
ritur. 76

Ad eam inducendam actus judicia-
les neceſſarii non fſunt. vid.
actus.

Illam teſtimonium judicis ſemiplene

probat. vid. tzeſtimonium.
Conſuetudines probandi difficultas
unde fluit. 87

— tanto facilius admittuntur, quan-
to magis in æquitate innitun-
tur. 660

De conſuetudinibus & legibus in
deciſione controverſiarum illu-

ſtrium. 426
De conſuetudinibus. 86
Conſuetudo deriſoria.
Non eſt toleranda. 93

Conſuetudo irrationabilis.

Illæ non obligant. 92
Inter illas referuntur deriſoriæ. ibid.

Illarum definitio examinatur. ibid.

Conſul.

An ille Doctori jurisdictioni ſuæ
ſubjecto cedere debet. 19

Conteſtatio litis, vid. lIitis conteſta-

tio.
Controverſia.
Ad jus publicum pertinens ex jure
privato deciditur. 37

Tom. I.

Contrattus.

Inter patrem & filium celebratus
nullius momenti eſt. 214

In illo reticere, quod alterum ſcire
intererat, jure civili aliquando
licet. 642

Contractuum diviſio. 400

Ad reſciſſionem contractuum a fiſco
initorum temere agendum non
eſt. 214
Contractus realis.
In illis qualis eſt permutatio 402
Contumacia.
& fatua cauſa quousque excuſat. 335
– quibus remediis coereetur. 345

Contumaciæ peena eſt reſtitutio ex-

penſarum. 345
A contumaciæ poenis qui liberatun.
340⁰
— cujus auctoritas exeuſat. vid.

Auctoritas.
Contumaciam non comparentis qui
accuſat, pœnæ alicujus petitio-
nem adjiciat. 346
Contumax.

Sub poena confeſſi & convicti in jus

vocatur. 289
— qui dicitur. 317. it. 336. it.
343

— an ſit, qui in jus vocatus ne-
gat ſe venturum atque tamen
venit. 337
— non eſt, quem judicis inſcitia
vel negligentia excuſat. 338
Contra contumacem quomodo agi-
tur. 335

Aaaaa de

INDEX

— de oeptimo procedendi modo.

344
Conventio.
Ulæ ut judicialiter ineantur neeefla-
rium vel utile eſt. 415
Creditor.
An poffit compelli, ut folutionem
particulatim accipiat. 127

— qui pignus debitori reddit. 438

Creditorum concurſus.

Qarum eivitatum cives in coneurſu
. creditorum extraneis præferun-
tur, illi, concurſu aliis in lo-
cis moto, eorum locorum ci-

vibus poſtponuntur. 312
Grimen.
— ftellionatus vid. ſtellionatus.
— famoſum vid. famoſum crimen.

CGriminalis cauſa.
Mm illis circumſtantiæ perſonarum
loci & temporis exprimendæ

ſunt. 373
Cumulatio-
— fuccefſiva ubi locum habet.
372
Curator.

= mulieris Saxonicæ nomine ejus
mandata an ſubſcribere poffit.
583
— mulieris Saxonicæ inſtar conſi-
liarii eſt⸗ ibid.
Curatoris præſentia & auxilium re-
ſtitutionem an excludat. 653
Cuſtos templi.

ſeun oftiarius clericus eſt⸗ 314

— qͤuibus privilegiis utitur. ibid.

lum an fenatus municipii in ju-

dicium vocare poſſit. idid.
D.
Damnum.
Per imperitiam datum imputandum.
660
— fatale & vis major quando re-
eipientem excuſat. 715

Debitor.

— Certo die ad folvendum ſub
pozna obligatus an excuſetur,
ſi dies? ille in ferias incidat.

— obzratus hereditati fibi aliquan-
do deferendæ in præjudicium
erediterum an valide renun-

ciet. 457

. Declaratio.

Dubii in lege vel privilegio occur-
rentis ad actus pendentes vel
præteritos pertinet vid. altus.

Defenſis.
Alterius, eui commiſſs eſt, is ſpo-

liatum in continenti reſtituere

poteſt. 290
— juris naturæz eſft. 54
— nemini auferenda. idid
Deferre
Deferendi poteſtas quandoe pror-
ſus ſublata eſt. 518

Definitio.

Definitiones pleræque unde deſu.

mantur- 3

— quædam parum perſpicue pre-
pofitæ examinantur. ibid.

lundem.

Ad .

ain b

cuſetur,

incidet.

Wigaen.
ladicivn
e kenmn.

occnr.
ites vel
alltt.

18 ſ.
reſtiwere

E

lo prer.
61

ſe deſn

ne ⸗
ibil
De.

RFERVM ET VERBORVM.

Definitionum vitia in Jure Rom.

ibid.
Defunctus. 8
Per contractum heredibus præjudi-
care poteſt. 223

Dejectus.
Dejectus de pofſeſſione qualem acti-
onem infſtituere debet. 381
Delator.
Ab accuſatore in quo differt. 518
— calumnioſus in proceffu inqui-
ſitorio ad reſtitutionem expen-
ſarum condemnatur. 613
Delictum.
Omnia delicta publica infamiam
irrogant. 190. it. 566
Delinquens.
A judice ſimili delicto obnoxio an
poſſit puniri. 312

Delinquentes potentes, aut locuple-
tes, aut amici ſunt perſequen-

di, 547
Demimitio.
Maxima capitis nec hodie plane
ceſſat. 673
— quibus incognita fuit. ibid.
— maxima capitis an bannum

Fmperii ſit. 674
— capitis media quotuplex? 676

— dignitatis & dimiſſio ab officio
an ſine juſta cauſa vel volun-
tate ejus, qui dimittitur, fieri
poffit. 678

de capite minutis, 672

Denunciator.
Quando expênſas non reſtituit. 612

Deportatus.
Deportati an mediam capitis de-
minutionem paſſi ſunt. 675
Derogatoria clanſula.
Teſtamento adjecta eſt inutilis. 446

Dignitas.
Doctoris tanta non eſſe dicitur,
quanta olim fuit. 19

Dignitatis cognitio cujus judicio &
juri reſervari videtur. 14

— Deminutio vid. deminutio.

Diſpenſatio.
Diſpenſationes principis contra leges
factz ad ſimiles caſus an fint
extendendæ. 113
Diuturnitas.
Ex Diuturnitate temporis poſt aliena-
tionem lapſi debita ſolennia
legitime adhibita præſumuntur.

253
Doctor.
IIli non obeſt, quod ſubjaceat ju-
risdictioni Conſulum. 18
Doctores Juris præcedunt Conſules.
19
— quibus cedunt. ibid.

inferiore loco efſſe non debent
quam equites. ibid.

— olim fuere Prælati. 19

I

— qualia privilegia habent. 18
Doctoribus bene meritis an noceat
dignitas iſta alicui indigno
tributa. 19
Aaa aa 2 BDo⸗-

7

INDEX

Documentum.

Ejus editionem ab altero qui petit,
an probare debeat, eum id poſ-
ſidere. 387

=— editionem ad fundum pertinen-
tis, qui a pofſeſſore fundi perit,
nulla alia probatione opus ha-
bet. 388

= editionem qui petit ſine ulla
probatione & præſumtione.
ibid.
Sententia judicis, qua alicui editio-
nem documenti injungitur, ta-
citam alternativam continet, ut
ſc. vel edat vel juret. 392

Documenta ut edat, qui damnari
poteſt. 391

=— an ante L. C. edi debeant. 389
In Documentorum editione an ad
certas regulas judex reſtringa-
tur. . 385

Ilorum editionem, licet a parte non
5 petitam, judex decernere por-

eſt. 386
Dolus.

. An vitiet transactionem. vid. Trane-
actio.

— a tertio adhibitus an contra-
ctum vitiet. 6 48

— impedit conſenſum & tollit
quod neceſſario in omni obli-
UDU gatione requiritur. 649

=— malus eſt, in judicio uti men-
daciis. 450

De deole, 643

Dolo bone ſeu ſolertia ſibi luerum
parare an permittatur. ibid
Ex dolo, in contractu commiſſo
hypothecæ jus non oritur. 651
Super dolo commiſſo an jusjüran-
dum delerendum. ibid.

Domanium

Alienabile an frt.
— dquo tempore præſcribitur.
ibid
acd Domanium publicum omnia,
quæ princeps poſſidet, perti-
nent. 535
in Domaniis alienatis revocandis

modum ezxcedentes, peccant.
534
Doctrina de domaniis an funda-
mentum habeat. 537

— de domaniis a quibus excogi.
tata. ibid.

— de promiſcua domaniorum ali-
enatorum revoeatione perniciofa
eſt reipublicæ. 539
Donatarius.
Quo caſu ingratus dici nequit. 564

Donatio

— extincto ante donantem do-
natario an ad hujus heredes

tranſeat. ibid.
Donationes & legata an fint re-
ſtringenda. 263
— mortis caufa ad heredes an
ſint dirigendæ. 418
Dos.
Acceffiorium matrimenii appellatur.
672

De.

ſoe

Fin⸗
In

In

enn
i
. G
inm

di

N

iun,

mnit

ibd

Perti.

Nandis
eccant,

funde.
5N

exeo

ibio,
m A.
tmididi

51

i

m (.
heredts
ibis,
int ke.
266
des n

4

velunt,
677
.

RERVM ET VERBORVM.

Dotalia pacta.

Inter conjuges de fucceſſione in

omnia bona ineuntur. 443
— revocari an poſſint. ibid.
— in illis an judicis auctoritas
necefſario requiratur. 431
Durchlauchtigkeit.
Voeis hujus origo. 37
E.
Ebrietas.

Modica an contractum irritum red-

dat. 646. it. 648
— immodica an pacta & negotie

inita reſcindat. ibid.
Eccleſia.
Vniverſitas eſt. 665
— fungitur jure minoris. ibid.
Fecleiiæz quomodo conſiderantur.
- 220

In his clerici locum conſulum te-
nent, prætecti die Kirchen⸗
Vorſteher cum ſenatoribus con-
veniunt, auditores cives repræ-
ſentant. ibid.

Eecleſiæ domininm.

Sine traditione an acquiratur. 224
In eccleſi?æ dominio res ſacræ an
fint. 219
Eocleſiaſtica bona.
In illa an magiſtratus inferior in-
ſpectionem habere poſſit. 220
— princeps ſibi jus vindicat. ibid.
In rerum eeccleſiaſtiearum aliena-

tionibus an ſolemnia, quæ jus
civile & canonieum exigit, ſtri-
cte ſint ſetvanda vid. ſolemnia.

Rerum eccleſiaſtiearum alienationis
requiſita. 244
In rerum eccleſiaſticarum aliena-
tione attendi debet an b. f. in-
tervenerit. 245

In res ſacras & eceleſiaſticas ſuper-
fluas vel vacuas de jure prin-
eipis. V 224
De rebus ſacris & eccleſiaſticis. 217
De rebus Eceleſiæ & piorum loco-
rum alienandis. 243
Edere, Editis.
Doctrina de Edendo ubi fundatur.
386
Editio inſtrumentorum vid. Inſtru-
mentimn.,
Electis.
Syndiei vid. G'ndicus.

— legitime facta & ab electo ac-
cepta contractus aliquis & con-
vennio eſt. 680

— quod jus electio tribuat. ib.

— an merum benefßeium gratui-
tum fit. ibid.

De electione Imperatoris olim. 92
Eloquentia.

Ars oratoria ſen Eloquentia. 49

Emancipatio.
Eft actus legitimus. 209
— Coar inter adus legitimos eſt
relata. —– 210
Aagaa 3

INDEX

— an actus legitimus manſit. ib.
— tacita Romanis cognita fuit.
ibid.
— quotuplex? ibid.

Illius origo unde deducatur. ibid.

— exprecfla & tacita an adhue in
uſu ſit. 3 211
— exprefla quo caſu necefſaria
ſit. 212
Ad emancipationem tacitam quid re-
quiritur. ibid.
De emancipatione tacita leges ubi
extant. 211

Emancipatus, emancipare.

Emancipatus filius an ſit, qui patri
ro convictu pecumiam fſolvit.
216
An emancipatus filius cenſeatur,
qui sliguamadit de proprio vi-

vit. 212
Eilium emancipatum readoptare li-
cebit. 208
Emancipati dici nequennt, niſi ſe-
paratio interceflerit, 212
Pro emancipatis & plene ſeparatis
an miniftri opifices habendi
ſint. 213
Emancipari filius an Poſſit ad actum
teftandi. 216
Emendetio.

Domeftica quousque extendenda. 167

Ad emendationem quæ pertinent,

Pater omnia exercet. ibid.
Emphytenſi. 45.
Quemodo ad adoptivum transmitti
nequit. 205

De Arch

— regulariter ad omnes heredes

tanſit. ibid.
Eimtor.
Obſeurius loquens explicationem

contra ſe ipſum admittat. 421

Epiſcopus, Epiſcopatus.
epiſcopis & Epiſcopie. 35

Epiſcopatus tres in Saxoniæ ſupe-
rioris territorio legislatoria po-
teſtate præditi non ſunt. ibi.

Epiſcopale ue.
Ex legibus publicis reſtringendum
eſt. 235
Jus, quod inter epiſcopalia refertur,
an ab inferiore magiſtratu ex-

erceri poffit. 221
Eques.
Illi cni preferuntur. 18
Er gaſtulumn.
Quid ſit? 176
Illo incladere poteſt pater flium
ſine conſenin praſidis. ibid.

PErrox,
A

— ab advocato commiflus
tridnum corrigi debet.

n obliget.

— Ab advecato commiflus an omni
einpere ctnendari poſſit 599

— ab advocato praſente cauſæ
domino cammiſus intra tri
um emendandus eſt, quod ſtr.
tim a momento prolati eſt com-
putandum. 498. it. 500

Erro⸗

I

I

Ht

le

1

—
beid
d.

Mtonen
t. 4el
ie
ſupe.

hin o.
t ii

endum
3)
retertu,
krätl er

Al

40 ONn

.

l⸗
te e

ra trid⸗

Ovod ſr
eſt con .

1

Eit

RERVMzET VERBORVM.

Erroris advocati exceptio quomodo
comparata ſit. 82h00

Ex Errore quando quis obligatur.

Excoriator, vid- Abdecker.

Exercitor.

Ob non factam profeſſionem duo-
bus caſibus a rFeſtitutione libe-
ratur., 718
— ſi alteri vices ſuas commiſit an
actione de receptis teneatur. ib.

Exbheredare. .

ando exheredari nequit filius ob
atrocem injuriam patri illatam.

449
Exiſtimatio.
Ilam amittit ſtuprator per ſtuprum
commiſſum. 190
— integram quando ſtuprata re-
cipit. 191
Exſpectativa feudi. vid. Eeudum.
Factum.

Ipfum & rei veritas pure & ſim-

pliciter eſt inveſtiganda. 382

Fama.

Per Famam lædere quid intelliga-
tur. 167

Famoſum crimen.
Ob illud condemnatus fit infamis.

574
Felonia.
Non eſt injuria levis. 542
Feloniæ ſpecies novæ exeogitari non
debent, ibid,

— ſpecies. 543
Temena.

Judex procurstrix ac teſtis in judi-
cio eſſe & magiſtratum gerere

an poſſit. 141
— pro alio intercedens obliga-
tur. ibid.

— illuſtris nonnunquam maritus

ſubjectus eſt conjugi illuſtri.

ibid.
— minor an reſftituatur contra
matrimonium. J 672

Feminz maritatz ad principum,
comitum & nobilium dignita-

tenm an evehantur. 140
de Feminis. 132
Feneſtræ.

ædibus aſſixæ fiunz res immobiles.
269

Feriæ,

tacito principis conſenſu conſtituun-

tur. 357
— extra ordinem quando excuſa-
re dicuntur. 358

— meffum & vindemiarum in
quibus locis obfervandæ ſunt-
— illæ advocatis proſant. ibid.
— quo cafu fine principis juffu
recte indicantur. idic.
Feriarum renunciatio. vid, Renus-
eiatieo.
– conſtitutio cui competit. 357
— exceptioni expreffe renunciari
debet. 358
Ack

INDEX

Ad illarum conſtitutionem an ſum

ciat conſuetudo. . 357

Ferias facit vacatio a forenſibus ne-
gotiis & ceſſatio judiciorum.

3 58
Inter Ferias non connumeratur ſa-
tionis tempus. 359
de Feriiss. 366
pro feriis non quævis ſolemnia ha-
beri debent. 357

In Feriis quando arbiter ſententiam
dicere cogitur. 362

Feriis diſcrepantibus, non eæ ſolum,
quas judex, ſed & quas partes
celebrant, attendi debent. 363.

Teudum.
In quibus conſtituitur. 270
— fine domiai auctoritate conſti-
tui nequit. ibid.
— an ob omiſſam inveſtituræ re-
novationem amittatur. 542
Feudum irregulare non præſumitur.
270
it. nec pecuniarium. ibid.
Feudorum natura in mulierum odi-
um excogitata eſt. 138

Feudi actio privatoria. vid. actio.
Feuda, in quorum patria ceadem
ſublata ſunt, hic a ſueceſſione
feudali, alibi per retorſionem
recte excluduntur. 310

Teudi dominus.

An a vaſallo in jus vocari poſſit.
334

de Feudo inter duos controverſo
unum licite inveſtit, licet invi-

7

to vel ignorante poſſeſſore, mo-
do huic jzus ſuum fervetur.

447
Feudi exſpectativa.

Pacta ſucceſſoria de feudo bonis mo-
ribus non repugnant. 447
Feudi privatio.

Ad illam temere non eſt agendum.

542
— injuriæ graves & inhoneſtæ re-
quiruntur. 543
— dolus neceffario requiritur.
ibid.
Privationis pœæna quando locum ha-
bet. 544
Fictio.
Illis leges auctoritatem non tribu:
unt. 195

Fideicommiſſum.

Quale in adoptivum transferri ne-
quit. vid. Adoptivus.

In fideicommiſſo conventionali, que

facultas teſtandi tollitur, jusju-
randum neceſfſfarium non eſt.

464
Fidejuſſor.
Idoneus eſt vir potens, dummodo
locuples ſit. 256
Filius.

Ex ſolis ſponſalibus natus legitimus
eſt & patri ſuccedit. 159

— illegitimus matris nobilitatem
an conſequatur. 160

— patrem, licet ob delictum re-
legatum, ſequi debet. 180⁰

per

Fi

Nie
4

—

Nte, mno.
ervenn

40

Onien.

4

Lendom.
1
neltet
3
Ciritu
big,
wun hr.

6

n tribn.
SN

tti ne.

uli g
r, juir⸗
non et

dümmnte

legtim
15)
Dbitien
160

ſcum ⸗
19

RERVM ET VERBORVM.

— per fſubſequens matrimonium
legitimatus jus primogenituræ

habet. . 194
Filius quo caſu emaneipatus non
cenſetur. 212

— gnui patrem relegatum ſequitur,

pro relegato habendus non eſt.
216

— ad ſolum actum teſtandi eman-
cipari poteſt. ibid.

Tilius familias.
Minor, facto vel conſenſu patris in-
terveniente, læſus contra ter-
tium in integrum freſtituitur.
⸗ 661

Fiſcalis, Fiſcalinus, Fiogilinuy.
Fiſcalis in arduis negotiis & litibus
gquem conſulere debet. 523

— quando tranſigere aut paciſci
cum accuſatis non poteſt. ibid-

quo ſtipendio Euitur. ibid.
& ejus advocatus ſolum cau-
ſas fiſci ſuſecipiant. 546

1

— generalis officium in quo con-

ſiſtit. 522
Fiſcani nomen cui tribuebatur. 521

Ab his diverſi ſunt advocati ſeu
actores fiſci vel dominici. 522

Querum officium in quo conſiſte.

bat. ibid.
. Fiſcus.
An ab editione documentorum ſe
liberare poſſit. 391

— fbi ampliuns jus, quam quod
cedens habuit, vindicare ne-
quit. 550
Tem. I.

B b b b b

— quando in expenſas damna-
tur. . 620

— qua in parte jure communi
utitur. ibid.

Fiſci advocatus v. Advocatus fiſei.
Fiſci cauſa an ſemper fit ſumma-

ria. 540
— cauſam qui litibus privatis in-
termiſcent, peccant. 545
— procurator. vid. procuratot.
Luortud.
Animalium ad dominum femellæ
pertinet. 182
Formula.

Quæ reſcriptis principis inſeritur
vid. Reſeriptum.
— pro ſe & heredibus plerum-
que eſt otioſa. 41

Forum.
Cui foro interdictum eſt, in non-

nullis negotiis forenſibus poteſt
operam ſuam commodare. 556

Francofurtum.
Francofurtanæ civitati privilegium
Carolo IV. datum irrationale
non eſt. 682

Fundus publicus.

Errant, qui fundos publicos in
principem ſaltem quod ad uſum-
fructum translatos, proprieta-
tem vero apud populum ſeu
remp. remanere putant. 262
Fur.
Animus facit furem. 569
Furtum.
Exiguum infamiam irrogat. 5677
— ſponſalia diffolvendi cauſa eſt.
ibid,
vafre

INDEX

— vafre & ſubtiliter factum exer-

citorem a damni reſtitutione
non liberat. 714
G.
Gens.

Gentes poſſunt inter ſe jus aliquod

particulare conſtitucre. 22

— quæ veneno in bellis uſi ſunt.
23
Geſtio negotiorum.

Vulgata L. 22. C. de negotiis ge-
ſtis lectio contra Bynkershoœki-

um defenditur. 599
Gerere negotia procuratores dicun-
tur. ibid.

Gerentes negotium alienum an ca-

ſum fortuitum præſtent. ib.
Gerere negotium quomodo hæc vox
intelligenda. 600

Gerens negotium prohibentis an ca-
ſum fortuitum præſtet. 603

Negotia amici ſui abſentis gerenda
qui non fuſcipit, ſed perire
Patitur, peccat contra jus na-
turæ. 608

Contra hunc an actio detur. ibid.

Sed qui ſuſcipit & deinde deſeruit,
tenetur ad reſtitutionem damni.
ibid.
Germanns.
„Germani veteres ſuum jus formula-

rium habuerunt vid. jus for-
mularium.

— habuerunt advocatos ſiſci. 521
Hi quomodo appellati ſunt.

ibid.

li⸗

— inter pocula de rebus ſeriis de-
liberant & madidi negotia
maxima conficiunt. 647

Germanorum jura priſca in mulie-

res funt juſto duriora. 137
Geſtor.
Negotiorum qui præſumitur.

ad edendum inventarium aut
ſpecificationem juratam obliga-
tur.

ad ſpecificationem fructuum a
ſe perceptorum jurato confir-
mandam an compelli poſſit.
604

in omne id condemnatur, quod

ex re domini eſt conſequutus.

ibid.
qui dicitur. 608
Grammaticus.
dicuntur hodie Critici. 12

— affectant Polyhiſtoriam. ibid.
Gratia.

Quæ publicis tabulis promittitur, ſit

obligatoria. 41¹⁰
Gratuitum.
Privilegium eſt ſpecies donationis.
. 339
— an ſine juſta cauſa tolli queat.
Grotius.
De ejus auctoritate. 537

Guarentigionatum Inſtrumentum.
Illius partes neceffariæ. 378

Ex illo executive agi poteſt. ibid.

H.

Hadrianus.

Princeps omnibus vitiis pollutus. 513

advo-

6 1

. ibid.

De
Hjus

Mon

R

4

—

eoei

69
n mole.
. 1)

.

kiuimn
n oblizr
iit

ndnum
0 cond.
i pot.
6

Ur, Indd

leguung
ibi⸗
G

1bid,

ittitur, i

40

Honetion
N
olli ger.

atus. i
40ro

RERVM ET VERBORVM.

– advocatorum fiſci munus intro-
duxit, 513. it. 517
= eur interdum virtutis ſimulacra

edidit. 514

— clementiam & liberalitatem pror-
ſus ignoravit. ibid.
— per libidinem ad imperium
pervenit. 515
–— amorem luxuriæ optime diſſi-
mulavit. ibid.
— liberalitatem ſuam populo Rom.
quaſi exprobravit. 516

— procuratoribus & præſi idibus
provinciarum accuſatores im-
miſit, ut bona illorum ærario

vindicaret. ibid.
— per quos ſecreta amicorum ex-
ploravit. 518
De ejus avaritia 515. it. 516
Ejus crudelia facta recenſentur.
514 & 516
Hereditas.

Non ſic parentibus liberorum, ut

liberis parentum debetur. 189
Hereditatis petitio.
Cum hae actio de partu agnoſcen-

do in uno libello recte cumu-
latur. 372

Hereditatis renunciatio.

Hæc quomodo valet hodie. 458
it. 459
Renunciatio injurata per ratihabi-
tionem renunciantis ex inter-
vallo facta non confirmatur.

jurandum neceflario requiratur.

4⁵9
Hæc neceſſitas jurandi an poſiit per
conventionem remitti. 460

Nobiles obtentu contrariæ conſue-
tudinis inter ſe imroductæ ſeſe
ab hoc jurejurando liberare
non poſſunt. ibid.

In hujusmodi renunciationibus neceſ-
ſe non eſt, ut expreſſa hære-
ditatis menti fiat. 463

Hereditaria pacta renunciativa.

Jure Rom. improbantur. 458

Suſtinentur autem moribus Germa-
nicis. ibid.

De Packis hereditariis renunciativis.
ibid.

Heres.

Ex perſona defuncti in integrum
reſtituitur, tametſi ex ſua per-
ſona hoc benefieium non ha-
beat. 631
Heredes, qui alibi domicilium ifibi
conſtituerunt, ad domum de-
functi citari nequeunt. 326
Heredum mentio in principio in-
ſtrumentorum ſuper pactis &
contractibus fere ſuperflua eſt.

5 419
In quibus negotiis tamen uſum ha-
bet. ibid.

Ber Heredum mentionem ſolam do-

natio inter vivos contra do-
nantis voluntatem non effici-

460 tur. ibid.
— hereditatis ad quæ bona eleze Heredibus per contractum defunctus
denda. 462 præjudicare peteſt⸗ 223
Ad renunciationes hereditatis an jus-
. . Bbbbbz . Honu.-

INDEX

Homicidiuin.
A domino in ſervo mercenario com-
miſlum, quomodo punitur.
167
— ſi quis in emendatione per im-
prudentiam & iram commiſit,
capite non plectitur. 168
. Homo proprius.
An quis libera voluntate fieri poſſit.
674

Homines proprii ſervi ſunt. 673

Hominum propriorum & ſervorum
conditio contra jus naturæz &
divinum non eſt. 170

— conditio Romanis cognita fuit.
164

— conditio proxime ad ſervitutem
priſcorum Romanorum accedit.
. 16 1

Iu litihus de hominibus propriis pro
libertate interpretatio eſt facien-

da. ibid.
Hypotheca.
Ex dolo in contractu commiſſo non
oritur. 652
Ignorantia.

Quæ diu durat culpæ ſpecies eſt.
658
— ſupina ſ. fatua cauſa an præbeat
juſtam reſtituendi cauſam. 700

hynmobilis res.

Sola deſtinatione ſine cohæfione non
efficitur. 267
Bonorum mobilium & immobili-
um oppignoratio an etiam no-

mina complectatur. 263
De rebus mobilibus & immobili-

bus. 263

. Immunitas.

Ab oneribus non folum ex privi.

legio, ſed & ex conſenſu re-
liquorum civium acquiritur.

114

Imploratio.
Officii judicis, libellis tantum pri-
mæ inſtantiæ eſt ſubjicienida.

⸗ 369
Inceſtuoſus.
Per reſeriptum principis legitima-
tur. 196
Incluſio.

Ad filii incluſionem in ergaſtulo
auctoritas magiſtratus ſimplici-
ter non requiritur. 177

Inculpatio.

Correi vel correæ in ſtupro vel
adulterio non præbet juſtam ſuſpi-
cionis cauſam contra perſonam,
quæ delictum inficiatur. 145

— ſocii eriminis absque omni alia
præſumtione nec ad proceden-
dum nec ad inquirendum in-

dicium facit. 146
Individuum.
Individuum quid fiit? 6 71
Infamia.
Ejus diſtinctio. 559

Infamiæ pœna moribus Germano-
rum non repugnat, & adhuc
hodie, quoad cauſas civiles, in

uſu eſt. 564
— quando in cauſis eriminalibus
locum habet. 505
Infamniats, qui incurrit. 560

De his, qui infamia notantur., ib.
De

Er

Inl

Pro

k

AN

—

iſi

S N.

dirir

l

n bi⸗
liende,

glimr.

19,

Apin
Unphe.

n

Dro Ne
n ahe⸗
Tonam,
145
mmni d
tocecen⸗
dumn in.

14

SI

etmmunc
ace
les, i
o
ninalbus

r. d

369

— phullam capitis

RERVM ET VERBORVM.

rrrr

De Infamia & levis notæ macula.

564

Infamia juris vel facti lahorantes
non admittuntur ad collegia
honeſta. V 570

Iufamis.

Si contra alterum civiliter agat &

ob paupertatem idonee cavere
nequeat, ad juratoriam cautio-
nem an ſit admittendus. 349
— ecujus turpitudo liquida eſt,
a poſtulando arcetur, non et-
iam is, de cujus infamia adhuc
controvertitur. 558
— non poteſt effe procurator vel
patronus cauſæ. 559
niſicibus aliis-
Mliariter utitur.
571
deminutionem
patitur adeoque ex familia eji-

ci nequit. 677
Infans.

— non eſt, qui e
que notatis

Ex ſerveo & ancilla natus ad ancillæ
dominum pertinet. 182

Infantis ex ſponſa nati pater ſpon-
ſus an præſumatur. 156

Pro infante ex uxore conſtante ma-
trimonio nato pugnat præfum-
tio. ibid.
Is legitimus & ex marito natus ha-
betur. ibid.

An marito contrarium afſerenti cre-
dendum. 157

Infantes ex ſponſa legitima ante
nuptias procreati, an ex ſponſo
nati præſumantur. ibid.

.

Injuria.
Quid ſit? 333
— levis felonia non eſt. 542
— eſt omiſſid tituli. ibid.
jnjuriam ſibi factam nemo ipſe vin-
dicare poteſt. 555

Injuriarum actio.
Famulo contra eum, qui modum
caſtigandi excedit, datur. 167
— contra illum, qui exceptionem
judieis fuſpecti opponit, inſti-
tuitur. 280
— quando contra advocatum fiſci
loeum habet. 553

Injuriarum recte damnatur mater-
familias, quæ ancillam meretri-

cem vocat. 167
Innocens.
Interdum a judice juſto damnatur.
Liquilinus.
Inquilini qui vocantur. 164
Inquiſitio.

Ad illam nemo trahitur, niſi indi-
ciis & ſuſpicionibus gravibus ſit

oneratus. 569
Luquiſitus.
Durante Inquiſitione ab advocatione
ſuſpenditur. 563
Inſidiæ.
Hereditatis cauſa hodie raro ſtruun-
tur. 44
lLuſpectio.

Ad inveſtigandum præteritum puer-
perium recte adhibetur. 149

— ad inveſtigandam virginitatem
an recte adhibeatur. 150

B b b b b 3 1

INDEX

In Inſpectione gravidarum ſolis ob-
ſtetricibus habetur fides, ib.

Inſpectio ocularis.

Dlam an commiffarii dati ad teſtes
examinandos adhibere poſſint.

299
Teuſtitutiones
Inſtitutioncs derogant Digeſtis, co-
dex inſtitutionibus. 48
Illarum definitio. 3
Inſtrumenta.
Illa ad offieinam immobilem deſti-
nata immobilia ſunt. 268
— quomodo appeilantur in jure
noſtro. 478
De illorum editione. 385

Illorum editionem, licet a partc
non petitam, judex decernere
poteſt. 386

Ad illorum editionem an ille, qui
non poſſidet, condemnari poſ-

ſit. . 309
Inſula.
In Rheno nata ad quem ſpectat.
260
Inſulæ in flumine natæ hodie pu-
blicæ ſunt. 358
— in Mulda natæ ad fiſcum per-
tinent. 260
Be inſulis in Albi natis. ibid.
Inrerdictus-

Hli quam deminutionem apud Ro-

manos patiebantur. 675
Iiterdiltum.
Uti poſſidetis quomode a practicis
appelletur. X 382-⸗
— uti poſſidetis cui datur, ibid.

Iterpretatio.

Authentica legis dubiæ quando lor-

cum inveniat. 7
— in dubio pro libertate facienda.
. 160
— agdverſus ſtipulatorem fieri de-
bet. 407
— pacti contra quem facienda fit.
420. it. 421
— extenſiva ubi locum habct. 682
— reſtrictive in quibus caſibus
non obtinet in relegatione.
ibid.
Interpretationem authenticam an par-

tes ſemel ad judicem inferiorem
