cum error committeretur. Tunc enim aut intra triduum con-

tradicere, aut ſaltem poſt ſententiam appellare eum oportuit.

Igitur quæ advocati, abſente cauſæ domino, per errorem

proponunt, ſemper revocari poſſunt. Quare cum hodie ple-
rumque ſcriptò in judiciis procedatur, ſcriptum tale, ſi quid
erronei contineat, quocunque tempore emendari poteſt. Id
verô adhuc dubium videtur, liceatne domino poſt concluſio-
nem cauſæ, ſi forte in ipſa inrotulatione errorem animadver-
tat, reſciſſionem concluſionis tempusque ad corrigendum pe-
tere. Equidem poſt concluſionem, ut vulgo dicunt, os clau-
ditur partibus. Verum & hæc regula infinitas Patitur reſtri-
Gtiones, inter quas non ultima eſt, ſi talis exceptio emergar, quæ
etiam poſt ſententiam jam latam admittitur. Hanc enim mul-
to magis poſt concluſionem in cauſa admittendam eſſe, recta
ratio docet; quod & Erunnem. ad Auth. Zulemus C. de Judi-
ciis & eſemb. Conſil. 123. u. I7. àagnoſcunt. Exceptionem ve-
rO erroris ab advocato comiſſi poſt ſententiam quoque audiri,
nemo inficiabitur, qui modo verba L. 3. C. de Errore advoca-
torum redte conſiderat. Permittitur enim ibi ob hujusmodi
errorem appellationis remedium poſt ſententiam. Cum igi-
tur judez quidam menſe Martio anni clo’lo cclx. adta, ne-
glecta proteſtatione, quam reus in ipfa inrorulatio-
ne ob animadverſum advocati ſui errorem interpoſue-
rat, ad [Ctos Vitembergenſes miſiſſet „ atque ut ſen-
tentiam conciperent, petiiſſet, hi adta remittere & reo
corrigendi erroris facultatem facere non dubitarunt:

Daß Beklagter mit ſeiner rechtlichen Notht urſt und Correction
der von ſeinem Advocaten begangenen Irrthuͤmer nochmahls bil⸗

lig zugelaſſen wird, ferner darauf zu beſchehen, was recht iſt.
Cui ſententiæ hæ ſubjectæ ſunt rationes: Ob gleich Klaͤger

fuͤrwendet „es ſey die verlangte Correction der von Beklagtens

RrFrJ 2 Ad-

500 MEDTTAT. AD PANDECT.

Advecaten in facto begangenen Irrthuͤmer ad reſciſſionem

concluſionis nicht zulaͤnglich, indem die Rechte ſolche nur bin⸗
nen drey Tagen verſtatten, dahingegen Beklagter, ungeachtet
ihm Klaͤgers Exceptions-Schriften zugeſchicket worden, und er

daraus die von ſeinem Advocaten begangenen Fehler wol erſe⸗

hen moͤgen, einige Wochen, ohne ſolche zu verbeſſern, vorbey

ſireichen laſſen, und waͤre dannenhero der felbe nunmehr mit ſei⸗
nem Guchen billig abzuweiſen geweſen; Alldieweil aber diejeni⸗
gen exceptiones, welche annoch poſt ſententiam mogen op-
Ponirt werden, vielmehr poſt concluſionem cauſæ zu admit-
tiren ſeynd „ die exceptio erroris advocati aber alſo be⸗
ſchaffen, daß ſelbige jederzeit und in quacunque judicii parte et⸗
lam poſt ſententiam per modum appellationis muß gehoͤre
werden, und ob ſchon in L. 3. de Errore advogçg. daß die Corre⸗
Lion binnen 2. Tagen geſchehe, erfodert wird, ſolches doch nur
von den Irrthuͤmern, ſo in Beyſeyn der Parthey, keinesweges

aber von denen, ſo in deren Abweſenheit entweder muͤnd⸗oder

ſchriftlich von dem Advocaten begangen werden, zu verſtehen
iſt, als welche letztere jederzeit verbeſſert werden moͤgen, wie denn
ohnedes Beklagter dieſes Fehlers nicht wol ehe innen werden koͤn⸗
nen, bevor er bey fuͤrgehabter Inrotulation die Acta und zugleich
die von ſeinem Advocaten uͤbergebene Supplication-Schrift durch⸗
geſehen; So haben wir bey ſo geſtalten Sachen, daß Beklag⸗
ter mit ſeiner Correction annoch zuzulaſſen, billig erkannt.

VII.

Error advocati, præſente cauſæ domino, commiſſus intra tri⸗
duum, quod ſtatim a momento prolati erroris compu-
tandum eſt, emendari debet.

Illu⸗

mtt.
e
e.

rle,

G

egs

cde
ſcee
eich
1 duc
Beklt
8.

tfti⸗
e.

l⸗

Sp. XLVIII. DE AbVOCAIsSs. er

Talei Bergerus in Electis Diſcept. for. tit. 16. Olſerv. I. vot.
3. ubi multa egregia more ſuo de emendatione errorum

—

ab advocatis Commiſſorum commentafur, hoc inter Cætera

quærit, utrum triduum illud, intra quod dominus cauſæ erro-
rem ſe præſente ab advocato admiſſum corrigere debet, com-
putandum ſit a momento commiſſi erroris, an demum a ter-
mino mox a judice ad ulterius in cauſa Pprocedendum præfixo,
atque adeo ab eo die, quo denuo potuit & debnit cauſam ſe-
cundum ſtylum judicii proſequi einbringen, verfahren „advoca-
tus. Et ipſe quidem, quid ſuper ea quæftione ſentiat, non ex-
promit, addit ſaltem, ſecundum poſteriorem ſententiam cen-
ſuiſſe ſummum Provocationum Senatum. At prior ſine dubio
convenientior eſt intentioni eorum, qui L. 3. C. de Errore ad-
voc. condiderunt. Diocletianus ſcilicet & Maximianus, qui
ejus legis auctores ſunt, voluerunt, ut error advocati a præ-

ſente domino confeſtim, nullo interjecto tridui aut etiam bre-

vioris temporis [ſpatio, corrigeretur. At triduum illud infar-

Gt demum Tribonianus. Id quod & ex voce palam, quam re-
tinuit Tribonianus, & ex Baſilicorum lib. 8. tit. I. lege 43. ubi

eadem lex 3. Omiſſa tridui mentione, habetur, apparet. Con-
(entit nobiscum Jac. Gothofr. ad L. un. Cod. Zheod. de Erre-
rihus advocat. Sed tamen & T riboniani mens fuit, triduum
illud ſtatim aQ1 momento erroris commiſſi computarę ,„id quod

vel ex voce proximo, dquam riquo adjecit, conſtat. Confir-
mat opinionem noſtram, quod in L. 18. C. de Judiciis ſimi-
liter vox illico per triduum proximum explicatur, atque ſi-

mul, ſine ulla dilatione, addituxr.
COK 0U L L A KR I A.
I. Advocatus damnum ſi quod vel per culpam leviſſmam
vel etiam per ignorantiam juris tam communis quam
ſingularis in eoforo, coram quo litigat, recepti clienti
(uo dederit, reſarcire debet. Vide L. 21. C. Mandati.
RrrSsS 2. Ad

z02 MEDITAT. AD PANDECI.

2. Advocatus ſalarium a cliente petere poreſt, tametſi in
cauſa ſuccubuerit, arg. L. 10. §. I. de Neg. geſt.
3. Magiſtratus, qui hominem indoctum & inhabilemi inter
D vocatos recepit, ad damnum ab illo datum reſar ci-
endum ackione ſubfidiaria tenetur.

SPECIMEN XLIX.

MEDITATIONVM. AD PANDEC TAS
AD LIB. . TIT. I.

ELABORATVMET PUBLICE DEFENSVM
4
FRIDERICO WILHELMO LEYSERO,
HANNOYERANO.
D. XXII. WTII ANNI CIO 1O CCXIV.
1
Odium advocatorum fiſci ſaæpe immeritum Jæpe eriam
meritum eſt.

ftorias evolvi, incidi in libri XII. cap. EII. at-
que in illis maxime verbis hæſi, quæ circa
Principium ſtatim reperiuntur: Aocuſatoriam vitam

S

vivere & ad deferendoi reos præmio duci, proxvimam
latrocinio eſt. Ur hæc vidi, recordari cœpi Popularis iſtius

odii, quo plerumque advocati filci premuntur. Eorum
enim vita quodammodo accuſatoria eſt, ipſique publico ſti-
Pendio & propoſitis præmiäs ad deferendos reos conducun-
tur.

2„

ud

Num nuper . Falii Quinriliani Inſtitutiones org-

tn
11
inn
Mi

60

ſun
n
cel
bil
4s
dor
ani
jus
fiſc
u,

Remn
D
tun

Ute

P
Riert

ue
Guen
err

. Sp. XLINX. DE ADVOCATIS FISCI. 503
n tur. Itaque dum huic officio ſuo, in quo principis auctori-
le tate conſtituti ſunt, exacte ſatisfaciunt, maximam ſubeunt
d ¹invidiam, ut ipſe imperator in l. 4. C. Ne Kſecus vel reipu-
blica procurationem fatetur, & accerrime exagitatur. Nec
—- eorum tantum offenſionem incurrunt „ qui, ipfſis aliquando

accuſantibus, condemnati cauſam qualemcunque inimicitæ
ſuæ prætendere poſſunt. Sed alii quoque ſibi male conſcii,
dooum eandem ab illis calamitatem metuunt, ſe quaſi in ante-
ceſſum ulciſcuntur & de inhumanitate eorum atque inexora-
Pili duritia ubique conqueruntur. A nonnullis diaboli re-
gis appellantur „ut patet ex Menagianis tom. I. p. 283. Iſta
. porro convitia ad vulgus imperitum ſerpunt, quod pronis

animis omnis generis calumnias aceipere, credere, &Qin ma-

jus augere conſuevit. Heæc itaque rudis plebecula, dum de
fiſcalibus, ſic enim communiter ex l. 4. C. Ne Eſeui vel res-
0, vüublie procurationem vocantur patroni fiſci, quidpiam in-

audit, non hominum ſibi, ſed peſtis cujusdam publigæ imagi-
nem effingit, atque periculum ab illis vitæ bonisque ſuisimpen-

dere, vano metu auguratur. Atque hinc eſt, quod apud imperi-
tum vulgus advocati fiſci pro tyrannis habentur, dicunturque,
ut eſt apud Martiolem Spectaculorum libro Epigramm. 4.

=
=

Turba gravis paci, placidæque inimica quieti,
1 . Quæ ſemper miſeras ſolicitabat oper.

neris partes fideliter atdue ſedulo implent, odieſos reddi
97

hac invidia publico feripto vindicare, & refellere falſam,

nem. Poſteaquam vero iſtud confilium meum viris eruditis
aperu

Hæc cogitans indignatus ſum, viros optimos ac reipubliecg
apprime utiles & neceſiarios; eo ipſo, quod impoſiti ſibi mu-

Igitur conſtitueram ab initio, advocates fiſci ab immerita

quam homines de eorum tyrannide conceperunt, opinio-

504 MEDITAT. AD PANDECT.

aperui, atque ſuppeditata mihi ac illis ſcripta evolvi, accepi
ipſeque animadverti, multos quidem fiſci patronos in juſtas
criminationes pati, tamen nomullos improbitate ſua easdem
mereri, & efficere, ut probra, quibus ſoli digni erant, ad re-
liquos etia mn traducantur. Quapropter mutavi propoſitum,
atque mon ſolum iniquos advocatorum horum ofſores refellere,
ſed ſimul vitia & errores; quibus nonnulli ex advocatis iſtis

inimieitias hominum in ſe provocant, commonſtrare decrevi.

II.
Definitio advocati fiſei.
erfectam advocati fiſci definitionem dare, ideo diffcile
P erit, quod conditio eorum pro diverfis, in quibus vi-
vunt; provinciis eadem non eſt, ſed varia admodum. In-
ſpici tendæ ergo eſſent fingulonum locorum leges & conſue-
tudines, quæ officium advocatorum fiſeci complectuntur.
Quæ res infiniti laboris, nec tamen magnæ utilitatis foret.
Igitur brevi defcriptione Petiſſima capita, in quibus plero-
rumque locorum jura conveniunt, comprehendemus. Ad-
vocatus ſcilicet fiſci eſt perſona publica auctoritate ad hoc
conſtituta, ut ſuper juribus fiſci conſervandis vigilet, debi-
tores fiſcl excutiat, atque reos, qui publicam meruerunt

Pœnam, in judicio perſequatur. Ubi tamen, quod ad ulti⸗

mum attinet, obſervandum eſt, in Saxonia, multisque aliis
Germaniæ provinciis, in quibus, abrogatis maxima Parte
accuſationibus, inquiſitiones introductæ ſunt, accuſandi of-
ficium;, quod ddvocatis fiſci competit; non quidem omnino
ceſſare, rarius tamen locum invenire. Sunt etiam aliqui tan-

tummodo caſus, quibus uſus accuſationis ſupereſt, & advocati

fiſci officium ſuum interponunt, puta, cum proceſſus banni ad-
vVerſus abſentem & fugitivum decernitur, cum contra vaſallum

ob feloniam ad feudi privationem agitur, cum aliæ res comiſſæ

&

juri

Plid

ſee
aué
Iat
ſiine
UI.
Anlte
wer
bri⸗
ceſt
tein
OK
lice
IIS.
Cu
or
Pubi
Tete

—
—

IS V.
n .

ONe.
Aunter.

foret

Pler.

. M.

A ee
k, Eebr.

eretIe

1ad.

Sqen
Na e
fandi dA
OII.
iqitr

adhen
Pannit
VAlalumn
4

SP. XLINX. DE ADVOCATIS FISCI. 505

& fiſco debitæ poſſeſſoribus extorquentur, cum mulctæ le-

gibus ſtatutæ a delinquentibus exiguntur. Extra hos & ſi-
miles caſus judex, non exſpectato fiſci adyvocato, ex officio
in illos, qui crimen admiſere, inquirit, pœnamque ſtatuit.

III.

Procuratores fſei quinam fuerint.

tſi vero hodie procuratoris & advocati fiſci nomina pro-

milcue ſoleant adhiberi, tamen, ſi rem ab origine repe-
tas, maximum inter utrumque eſt diſcrimen, quod plerique
juris Romani interpretes non obſervant. Id vero ut recte ex-
plicemus, neceſſe erit, officium procuratoris fiſci accuratius
ſecundum diſtincta tempora conſiderare, ut loca priſcorum
auctorum, legesque, quibus modo plus, modo minus procu-
ratoribus iſtis tribuitur, melius intelligamus. Illam enim di-
ſtinctionem temporum Lipſius in Excurſ. ad Tacit. Annalem
XII. & Bachovius in Commentario ad Digeſta lib. I. tit. 19. qui
ante nos horum procuratorum officium ex antiquitatibus e-
ruere voluerunt, non ſatis attendifſe & rem propterea tene-

bris quodammodo involviſſe videntur. Illud autem in ante-

ceſſum monemus, procuratorem fiſci alio nomine procurate-
rem vel curatorem Cæſaris, item rationalem dictum fuiſſe.
Officia enim hæc eadem, non diverſa eſſe, manifeſte ſatis,
quicquid alii ſine auctoritate boni ſcriptoris dicant, colligi-
mus ex collatione loci apud Capitolinum in Maximinis cap. 14.
cum tit. ff. de offcio procuratoris Cæſaris vel rationalis. Procu-
rator itaque fiſci ad hoc ab initio conſtitutus erat, ut reditus
publicos colligeret, adminiſtraret, diſpenſaret, & in rationes
referret. Nulla tunc ipſis competebat jurisdictio. Ita Dio lib.
53. Procuratores, inquit, voçant, qui publicos reditus colligunt,
& impenſas ex præcepto faciunt. Idem Dio lib. 5y7: Capitonem,

Tom. I. 888 Ait:

05 MEDITAT. AD PANDECTI.

ait, Aſiæ procuratorem in ſenatum introduxit, oHjiciens, CgoAαο

militibus eſſet ſus, & alia quædam, perinde ac ſi imperium ha-
beret. Won enim licebat tunc his, qui principis pecunias admini-
Krabant, aliquid amplius facere, quam definitos reditus colligere,
& de controverfiis in foro inſtar privatorum diſceptare. Adde
de eadem re Zucitum Annali IV. cap. 15. His cancellis pro-
curatorum fiſci vel Cæſaris poteſtas ſub Auguſto primisque
Tiberii annis circumſcribebatur. Omnis tunc juris dicendi in
cauſis publicis privatisque poteſtas apud ſenatum, & qui ex

illo ad provincias regendas ablegabantur, erat, quorum judi-

cium ipſi procuratores ſequi neceſfſe habebant. Clariſſime hoc
ex Zuciti Annali IIV. . 6. &G 7. apparet. At poſtquam Tibe-
rius, mortuo Druſo filio, modeſtiam exuiſſet, ſenatusque au-
ctoritatem infregiſſet, procuratores ejus ſuum quoque jus la-
tius extendebant, & ea, quæ ad proconſulum & præſidum of-
ficium pertinuerant, ſibi arrogabant. Unde frequentiſſime
ipſis cum his magiſtratibus contentiones intercedebant, ut ex
TZacito in Vita Agricolæ cap. 9. patet. Primum cauſarum fi-
ſcalium cognitionem ſuſcipiebant. Inde in iis potiſſimum
provinciis, in quibus nulli præſides proconſulesque erant,
cauſas etiam criminales ceterasque majoris momenti ad ſe tra-
hebant. Id quod exempla Pontii, Petronii & Cumani, procu-
ratorum Judææ, apud Foſephum de bello Judaico oſtendunt.
Deinde vero, ut Zucitus Annali XII. cap. 60. memorat, ſub
Claudio etiam ſenatusconſultum factum, eoque jurisdictio
iſtorum Procuratorum ita ſtabilita eſt, ut res ab ipſis judicatæ
parem vim haberent, ac ſi ipſe Cæſar ſtatuiſſet. Atque ex eo
tempore inconcuſſa horum procuratorum poteſtas ſtetit, ſi
Trajani imperium excipias, qui, ut pleraque ad ſtatum, in quo
Auguſti tempore fuerant, reducere conatus eſt, ſic & procu-
ratorum auctoritatem depreſſfit irerum, ipſosque tribunali
aliorum magiſtratuum ſubmiſit. Colligimus id ex Plinii Pa-

negyrico,

5

teut

ia

10

qud

4.
Plen
ceſſ⸗

t0re

um

Inte
ſum
tant.
IIi
01

.

ficie
cete

l

dit
an
ber
Cej
e
ine
me
Dit

.

SP. XLIX. DE ADVOCATIS FISCI. 507
uel negyrico, in quo hæc habentur: Dicitur actori atque etiam
il procuratori tuo: In jus veni, ſequere ad tribunal. Alexander
niin. qucoque Severus de infringenda procuratorum horum po-
gere fentia cogitaſſe videtur. Nam teſte Lampridio in vita ejus cap.
Nee 46. rationales cito mutavit neminemque niſi annum com-
o. plere paſſus eſt, & bonos quoque odio habuit, ac malum ne-
edde ceſſarium vocavit. Sed ſub reliquis imperatoribus procura-
hdiin tores priſtinam potentiam & jurisdictio nem conſervaſſe, plu-
ui e rimæ indicant leges; ex quibus tamen apparet, difterentiam
jud. interceſſiſſe inter procuratores earum provinciarum, quibus
hoe ſimul proconſules aut præſides præerant, & earum, quæ
Ibe. tantum procuratoribus, non aliis magiſtratibus, cohlbebantur,
e W. IIIi in ſolis fiſcalibus cauſis judices erant, ceteras omnes pro-
Is. conſulibus præſidibusque relinquebant, ut ex I. 9. pr. de oficis
m ol. proconſ. I. 5. C. Uli cauſæ fiſcales conſtat. Hi vero ſimul of-
ime ficio præſidis fungebantur, adeoque & de criminibus & de
UIt ex ceteris cauſis gravioribus judicabant. L. 4. C. ad L. Fabiam
m. Qeplagiariit. Adde l. 18. C. 15. de appelhutionibus.
hmun
elant) IV. ⸗
“ Procuratores ab advocatis Kſcei ſunt diverſi.
ge. Nunc facilius percipiemus differentiam, quæ inter procu-
dut. ratores atque advocatos fiſci de jure Romano interce-

t, b dit. Procuratores, ii ſcilicet, qui vice præſidis non funge-
cicki bantur, bona fiſci Cæſarei, excepta tamen alienandi facultate,
libere adminiſtrabant, I. I. pr. & §. I. de oficio procuratorit

V 4 AQLoaſaris debitores fiſci ad ſolutionem compelle bant, I. 3. C.
etlt, de conveniendis fiſci debitoribus cauſas dubias ad fiſcum Per-
nnnr tinentes, antegreſſa cognitione legitima, ſententia ſua diri-
per. mebant I. . ubi cauſæ Fſcales. Conditio itaque eorum pro-
bun. xime accedere videtur ad dignitatem illorum, qui in no-
ir. ſtrorum principum aulis ſiſco ſen cameræ præfecti ſunt, at⸗

SSS2 H que

in

508 MEDITTAT. AD PANDECT.

que vulgo Cammer⸗Præſidenten und Raͤthe vocantur. Sed
advocati fiſci ſub his judicibus ſuis, ita enim procuratores
fiſci & præfecti ærario in L. 3. de his, quæ in teſtamento delen-
zur vocantur, actiones inſtituebant, cauſasque ſiſci Propone-
bant, vel, ſi fiſeus a privatis conveniebatur, defendebant. I.4.
C. de Advocatis fiſci. At hodie, uti jam diximus, in Plerisque
locis advocati & procuratores fiſci promiſcue accipiuntur, in
nonnullis etiam, ordine inverſo, major eſt advocatorum ſiſci,

quam procuratorum dignitas, uti patet ex Antonii Solæ Com-

mentariis in Decreta Sabaudica lib. 4. tit. 8.

V.
In libera Romanorum republica nulli erant advocati Eſci, ſed
accuſationesab adoleſcentibus plerumque inſtituebantur.
Lcicendum eſt. In libera Romanorum republica nemi-

nem peculiariter iſtud munus geſſiſſe reperimus. Ne tamen
commoda publica negligerentur, nec actiones vel accuſa-

tiones, quas inſtitui reipublicæ intererat, omitterentur, pru-
dentiſſime proviſum erat. Eadem fcilicet arte „ qua in ce-

teris rebus ſuis, hic quoque utebantur Romani, ut ſola ho-
noris & laudis obtinendæ ſpe, nullo autem Præterea lucro
Propoſito, cives ad ea munera, ad quæ hodie ſtipendio con-
duétis hominibus utimur, obeunda incitarent. Adoleſcen-
tes itaque, qui eloquentiæ famam ſibi parare, atque viam
ad forum & dignitates publicas aperire cupiebant, nullam

Portam patentiorem habebant, quam Per hujusmodi actio-

nes & accuſationes. Confirmat hoc Apulejus in Apologia:
Weque gloriæ, inquiens, cauſa me accuſat, ut M. Antonius
Cn. Carbonem, C. Mutius 3. Albutium, P. Sulpitius Cn.
Norbanum, C. Farius M. Aquilium, C. Cuorio Qu. Meiel-
L . lum.

unc de origine & prima advocatorum fiſci conſtitutione

—

—

n

mu,

ud
7
lent.
Ciu

jn

bos 1
temn

N
vel
les
batun
Düs
blic
cabe
leſta
ah
daulo
BEtian
Gito
it.
ſeipil
lrit
Ulſi

dͤ

—
dedl
tores
ſelen.
one.

1

fsgle
tur in
n ll;
CAR½

Ir.

Utione
nem-
amen
cculſa⸗
lypru.
in ee⸗
olt ho-
1 lucto

0 cO .

elcen.
e Viin
mullam
aio⸗
Olooit:

ptenit

iur 0.

Man.
.

SP. XLIX. DE ADVOCATIS FISCI. 509

Ium. Quibte homines eruditiſſimi, ju venes, laudis Gratia bri-

mum bo rudimentum forenſis operæ Jubibant, ut aliquo inſigni

Judicio eivibus ſuis noſcerentur; qui mos incipientibus dole.
centulis ad illuſtrandum ingenii Forem apud antiquos conceſſus
diu ewolevit. Et Plutarkhus in Lucii Luculli vita: Uti n0s,
ait, generoſis canibus ad inſectandas feras utimur, ſic Roma-
ni juvenes ſuos ad accuſandos & agitandos homines impro-
bos inſtigarunt. Vide omnium elegantiſſime hac de re agen-
tem Ciceronem lib. 2. de PWeuis n. 47. 49. 50.

VI.

Accuſatoris nomen n abud Priſcos Romanos dr convitio
babebatur.

Nd vero ſoli juvenes accuſationibus operam dabant,
ſed plurimi etiam viri celebres & oratores exercitati,
vel privato odio, vel publici boni amore inducti accuſatio-
nes ſuſcipiebant. Id vero, ſi ſemel aut bis fieret, tolera-
batur. At ſi quis ſæpius capitis aut bonorum periculum
alis inferret, is accuſatoriam vitam vivere dicebatur, pu-
plicumque odium incurrebat. Vulgo etiam accuſator vo-
cabatur, nomine bonis omnibus maxime inviſo. Cicero id
teſtatur lib. 2. de ciciis n. 49. &&σ50. Laudabilior, inquiens,
eſt defenſio, tamen etiam accuſatio probata perſæpe eſt. Dixi
paulo ante de Craſo. Idem fecit adoleſcens M. Antonius.
Etiam P. Sulpitii Aoquentiam accuſatio iUuſtravit, cum ſe-
ditioſum & inutilem civem C. Worbanum in judicium voca-
vit. Sed boc idem non eſt ſæpe faciendum, nec unquam niſi

reipublieæ cauſa. Semel igitur, aut non ſæpe certe. Sin

erit, cui faciendum ſit ſæpius, reipublieæ tribuat boc muneris,
cujus inimicos uleiſei ſæbius, non eſt reprehendendum. Mo-
dus tamen adſit. Duri enim bominis, vel etiam vizx bomi-
§ 58 3 nis

510 MEDITAT. AD PANDECT.

nis videtur, perieulum capitis inferre multis. Iz enim cum pe-
riculoſum ipfi et, tum etiam ſordidum ad famam committare,

ut accuſator nominetur, quod contigit M. Bruto, Jummo genere
nato, iWius lio, qui juris civilis imprimis peritus fuit. De eo-
dem Bruto idem Cicero de claris oratoribus n. 130. Tisdem, ait,
temporibus M. Brutus, in quo magnum fuit, Brute, dedecus ge-
neri veſtro, qui, ecum tanto nomine eſſet, patremque optimum
virum babuißet, & juris peritiſimum, accuſationem factitave-
rit, ut Athenis Lycurgus. Is magiſtratus non betivit, ſed fuit
dccuſator vehbemens & moleſtus, ut facile cerneres naturale
guoddam ſtirpis bonum degeneraviſſe vitio depravatæ volunta-
tisg. Inter fragmenta antiquorum Rhetorum extat locus ex
oratione Calvi contra Vatinium, odium illud totius Populi
Romani, in quo eum appellat hominem noſtræ civitatis auda-
iſimum, factioſum, ſordidum, accuſatorem.

Sub Cæſare & Auguſto res in eodem ſtatu manſit.

. enimus ad ætatem imperatorum. Sub Cæſare quidem

res omnes in priſtino ſtatu manſere. Nec ſub Auguſto
multum immutatæ ſunt, niſi quod ſub indulgentiſſimo prin-
cipe carenter accuſationes fierent, &, ſi forte inſtituerentur,

abſolutio ſæpius, quam condemnatio ſequeretur. Z. aeitus,
aut ſi quis alius eſt Dialogi de cauſis corruptæ eloquentiæ au-

ctor c. 39. Divi, ait, Auguſti temporibus longa temporum
guies & continuum populi otium & aßidua ſenatus tranquil-
litas, && maximi principit diſciplina ipſam quoque eloquen-
iam, Zicut omnia alia, pacaverat. Vixit fub illo quidem
Caſſius Severus accuſator, cui accuſandi voluptatem Quin-
tilianus Inſtit. Orat. Ilib. II2cap. I. adicribit, quippe ſecundum
Senecam præf. lib. 3. Controv. etſi quotidie fere cauſas oraret,
reum tamen nunquam, niſi ſe ipſum, defendit. Is autem

parum

— ð

u
mit
ir.
irri,
lene
luor
n
Luci
man
luci
elu
hern
lipt
lonte
CA
quen
beb⸗
36. 1
leder
tero
4 p. .

—

itten,
genen

De ehN.

enn din
eutg..
nmun
itave.

ſed fut

Atura⸗

Alunte.
eus er
Nopuli

3 auda⸗

qice
Augti
mmo l⸗
nerenmn

Tucit

entie 1
einlorn

trli
Aollee
uiten

en
Vecundn
38 Otne

E Aen

„

SP. XLIN. DE ADVOCATIS FISCI. Srr

parum accuſando proficiebat, adeo, ut mirificum etiam infe-

licibus accuſationibus ſuis ab Auguſto jocum elicerer. Nam, ut

Macrobius in Saturnalibus lib. 2. Cap. 4. narrat, cum multi, Se-

vero Caſſio accuſunte, abſolverentur, & architectus fori Augufti

exſpectationem operis diu traberet, ita jocatus eft: Vellem Caſſus
& menm forum accuſet.

VIII.
Sub Tiberio accuſatofes primum evebi cœperunt.

t ſub Tiberio tandem liber accuſatoribus campus apertus
eſt, adeo, ut Præmiis quoque & honoribus invitarentur.
Tucitus Ant ali Il. cap. 30. Actum, inquit, in ſenatu de præ-
miis accuſe torum abolendit, ibaturque in eHam ſententiam, ni du-
rius contraque morem ſuum palam pro accuſatoribus Cæſar,
irritas leges, rempublicam in bræcipiti,; conqueſtus eſſet; ſub-
verterent potius jura, quam cuſtodes eorum amoverent. Sie de-
latores, genus hominum publico exitio repertum, & pœnis gqui-
dem nunquam ſatis coercitum, per præmia eliciebantur. Idem
Tacitus Annali I. cap. 74. de Romano Hiſpone: V, ait, for-
mam vitæ iniit, quam poſtea celebrem miſeriæ temporum, au-
daciæ bominum fecerunt. Wam egent, ignotus, inquies, dum
occultis libellis ſævitiæ Principis adrepit, mox clariſſimo cuique
periculum faceſit, potentiam apud unum, odium apud omnes
adeptus, dedit exemplum, quod ſecuti ex pauperibus divites, ex
contemtis metuendi perniciem aliis, ac poſtremum fibi invenere.
Calumniatorum pœna rariſſime, nunquam vero iis, qui fre-
quentibus accuſationibus gratiam principis meruerant, infli-
gebatur. Wam, ut ſæpe memoratus Zacitus Annali II. cap.
36. inquit, ut quis diſtrictior aceuſator, velut ſaceroſanctus erat:
leves, ignobiles pœnis aficiebantur. Tunc itaque nemo ab al-
tero tutus. Anxia & pavens civitas, ut Tuciti in Annali II.
Gap. 69. verbis utamur; congreſſus, colloquia, notæ igno-
&H&

—

512 MEDTFAT. AD PANDECT.

taghue aures vitari, etiam muta atque inanima, tetzaum g† parie
zes circumſpectabantur. Non ſenes, non feminæ ab accuiato-
ribus liberæ. Conjuges a conjugibus, amici ab amicis, con-
ſanguinei a neceſſariis, denique parentes a liberis accuſaban-
tur, cujus rei fœdiſſimum exemplum apud Zacitum, locupletiſ-
ſimum iſtius calamitatis teſtem, Annali Il. Cap. 28. reperitur.

Fata accuſatorum ſub ſequentibus Imperatoribus.
Qui Tiberium ſecuti ſunt Cæſares, prour vel boni vel
mali fuerunt, ſic quoque accuſatoribus indulſerunt.
Sub Caligula, Claudio, Nerone multum potuerunt. Sub Fl.

Veſpaſiano non exſtirpati omnino ſunt, ſed tamen aliquot eo-

rum pœnas dederunt, ut Zucitus Hiſtor. Iib. 4. cap. 40. 41. 42.

.

43. 44. memorat. At ſub Tito, optimo principe, maximam
Perpeſſi ſunt calamitatem. Qua de re Suetonius in Tito cap.
8. Inter adverſa, inquit, temporum & delatores mandatoresque,
qui ſcilicet illos ſubornabant, erant ex licentia veteri. Hos

aſſidue in foro flagellis ac fuſtibus cæſos, ac noviſſime tradubtor

per ampbhitheatri arenam, partim Jubjici in ſervos, ac venire
imperavit, partim in aſterrimas inſularum avehi. Elegans de
hoc Titi facto exſtat apud Martialem in ſpectaculorum libro
n. 4. epigramma, ex quo ſimul, quantus fuerit iſtorum homi-
num numerus, apparet:
Turba gravis paci, placidægue inimica quieti,
Quæ ſemper miſeras ſolicitabat opes:
Traducta eſt titulis, nec cepit arena nocentes,
Et delator babet, quod dabat exilium.
Exwulat Auſonia profugus delator ab arbe.
Impenſis vitam principis aunumeres.
Idem Domitianus ſub initium principatus ſui fecit. Sic
enim de eo Suezonius in Domitiano cap. 9. KReos, ait, qui
ante

tun

S

met
acdhi

gn⸗

101

reſt
Vic
luc

onl vel

„

dub Fl.

Got eh.

l.

Wmun.

Tnod.

orele

. N

faduci

e Veni
gns 6
I ,

lerunt.

SP. XLIN. DE ADVOCATIS FISCI. 13

„2

inte quinquennium proximum apud ærarium pependiſſent,

univerſos diſerimine liberavit: nec repeti, niſi intra annum,

eaque conditione permiſit, ut accuſatori, qui cauſam non tene-

ret, exilium pœna eſſet. Eiſcales cglumnias magna calumnian-

zium pœna repreſſit, ferebaturque vox ejus: Princeps, gqus

delatores non caſtigat, irritat. Sed non diu, ut Suetonius ad-
dit, in iſto clementiæ & abſtinentiæ tenore permanſit. Mox
enim tantam ſævitiam exercuit, ut etiam, Dione Wicæo teſte,
accuſatoribus Præſens afſiſteret, confingeretque & commi-
niſceretur omnia, quæ dici ab iis oporteret. Quare effecit,
ut omnia accuſatorum & delatorum plena eſſent, atque adeo
ſervi ſurdi, quod horum delationes a dominis non timeren-
tur, majore pretio venirent. vigde Martialem lib. 11. epigr.
39. Succeſſor ejus, Nerva, ſi eidem Dioni Nicæo fidem habe-
mus, multos quidem priſcorum delatorum morti adjudicavit,
ſed, quod accuſationem eorum promiſcue indulgeret, maxi-
mas turbas excitavit. Trajanus vero, qui ſecundum ſæpe

memoratum Dionem nullam unquam calumniatoribus fidem
adhibuit, exiguum quoque accuſatoribus locum reliquit.

Hadrianus, princeps omnibus vitiis bollutus, advocatos Kſei
primus inſtituit.
eolm ue nunc ad Hadrianum, qui teſte Zlio Spartiano in
vita ejus C. 20. primus advocatos fiſci inſtituit, eorum-
que munus adeo neceſſarium fecit, ut fiſcum in cauſis, quæ
non interveniente advocato hoc deciſæ eſſent, in integrum
reſtitueret. L. 3. §. 9. de jure ſci. Operæ pretium itaque eſſe
vicetur, ingenium ejus & mores accuratius cognoſcere, ut
luculentius appareat, qua mente munus iſtud antea incogni-
tum introduxerit. Multi, qui de hoc imperatore ſeripſe-
Tom. I. Ttt runt,

514 MEDITAT. AD PANDFCT.

runt, illum tanquam humaniſſimum & optimum depingunt,
tantum ex nimia ſuſpicione eum ſubinde in crudelitatem pro-
lapſum eſſe, fatentur. Plerique tamen, inter quos ipſe Sparti-
anus C. IA. negant, quidquam certo de vitiis vel virtutibus ejus
ſtatui poſſe, adeo illum ſemper in omnibus varium & ſimula-
torem fuiſſe, modo ſeverum, modo lætum; modo comem, mo-
do gravem; modo laſcivum, modo cunctatorem; modo tena-
cem, modo liberalem; modo ſævum, modo clementem. At
iſtud nobis judicium non ſatisfacit, cum neceſſe ſit, unum-
quemque vel vere virtutibus deditum, vel vitioſum eſſe, atque

tantum virtutem ſimulare. Nam quod quis æque in utramque

Partem propendeat, veroſimile non eſt. Omnium ergo optime
Marius Maximus apud Spartianum C. 20. Hadrianum, ait, na-
tura erudelem fuiſſe, & idcirco multa pie feciſſe, quod timeret,
ne ſibi idem, quod Domitiano accidit, eveniret. Sed quod ille de

erudelitate tantum dixit, de libidine quoque & avaritia ejus

verum eſt. Natura ſeilicet ſæviſſimus, intemperantiſſimus, &
alieni appetentiſſimus fuit. Solo metu, ne eadem cum ceteris,
qui ante eum regnavere, tyrannis mortem oppeteret, coa-
tus fuit, ut aliqua interdum ederet virtutis ſimulacra. Ve-
ram ergo clementiam & liberalitatem prorſus ignoravit.
Locupletiſſimam ejus rei teſtem habemus Sabinam uxorem
Hadriani, quæ apud Aurelium Vicorem in Epit. C. I4. dum
prope ſervilibus injuriis afficitur, ad mortem voluntariam

compulſa eſt, atque palam jactavit, quam immane ingenium

pertuliſſet, & ſe elaboraſſe, nec ex eo ad humani generis
perniciem gravidaretur. Sed non opus eſt teſtimoniis,
modo vitam ejus inſpiciamus. Sævitia undique elucet. Sta-
tim, ur adeptus eſt principatum, Dione Nicæo teſte, poten-
tiſſimos & præclariſſimos viros interfici curavit, &, cum
vulgus murmurari intelligeret, negavit, interpoſito jureju-
rando, illos juſſu ſuo occiſos fuiſſe; qua in re tamen fidem
non

adul
cont
in
lium

dus
can-

.

un.
ue
ime

N.

eftt

19
eris
0l.
Ve.
1NVt

Oren

dun
Uatun
eliun
enen⸗
onid
4. N.
Poter.

aun

e

ſcen
Nol

Sp. XLIX. DE ADVOCATIS FISCI. 5r5

non invenit. Deinde in imperio ſecundum Spartianum cap. 13.
circumiens provincias, procuratores & præſides ſupplicio af-
fecit, ita ſevere, ut accuſatores per ſe crederetur immittere.

De amicis, ut idem Spartianus C. I15. memorat, facile, quidquid
inſuſurrabatur, audivit, atque ideo prope cunctos vel amiciſſi-

mos, vel eos, quos ſummis honoribus evexit, poſtea ut hoſti-
um loco habuit. Nec tamen, ut eleganter Spartianus cap. 25. ait,
vim crudelitatis ingenitæ, dum incolumis eſſet, manifeſte pro-
didit, ſed usque eo repreſſit, donec profluvio ſanguinis pene
ad exitum veniret, atque jam mortem amplius non mertueret,
ſed ardentiſſime appeteret. Tunc innumeros vel palam, vel
per inſidias occidi curavit, quorum aliqui pietate Antonii ſuc-
ceſſoris ſervati ſunt. Tacemus cetera crudelitatis ejus monu-
menta, propter quæ inviſus omnibus ſecundum Spartianum
cap. 25. periit, parumque, ut idem cap. 27. dicit, abfuit, quin
acta ejus a ſenatu irrita declararentur. Tanta vero fuit hæc cru-
delitas, ut aliqui eam furori, quo ſub finem vitæ Ilaborare cœ-
perit, adſeribant. Vide Lampridium in Vita Heliogab. cap. 7.
Pergimus ad libidinem. Per hanc ad imperium pervenit. Plo-
tina enim, Trajani uxor, ſi Dioni Nicæo credimus, amore
ejus & conſuetudine irretita fraudibus ſuis illum ad hoc faſti-
gium evexit. Antinoum puerum, ut ex eodem Dione diſci-
mus, turpiſſime amavit, ut & in honorem mortui urbem
ædificaret, ſtatuasque ei in omnem terrarum orbem colloca-
ret. Aliorum quoque adoleſcentium amore & nuptarum

adulteriis ſic laboravit, ut & amicorum domos libidine ſua

contaminaret. Spartianus C. II. Luxuriæ amorem, dum
imperavit, ſtudioſiſſime diſſimulavit, donec ſecundum Aure-
Iium Victorem, adoptato Lucio Aelio, & permiſſa ei urbe,

in villam Tiburtinam ſecederet, omnibusque ſe voluptati-

bus ibi immergeret. Quod ad avaritiam Hadriani attinet,
cam diligentius, quam cetera vitia ſua, tegere laboravit
G TttE 2 mul-

516 MEDTTAT. AD PANDECT.

multosque liberalitatis actus exercuit, ſic tamen „ut facile
appareat, eoôs non ex vera animi magnitudine, ſed ex metu
profectos eſſe. Quod eo minus dubii habebit, ſi illa, quibus
ſordidiſſimam aviditatem ſuam prodidit, exempla conſidere-
mus. In milites, ut Spartianus ait, magnam pecuniæ vim pro-
fudit, Caligulæ, Nerenis, Domitiani, ceterorumque mon-

ſtrorum iſtorum exemplo, qui ſciebant, tyrannos publico to-

tius populi odio oneratos aliter, quam captata exercituum
benevolentia, ſalvos eſſe non poſſe. Albanorum &ũ Hibero-
rum reges, ſecundum eundem Spartianum cap. 2I. qui tamen
ad ipfum venire contemſerant, largitionibus proſecutus eſt,
non per liberalitatem, ſed inertiſſimum metum, quo etiam in-
ductus tres nobiles provincias, ut Auguſtinus de Cwit. Dei L.
4. C. 29. memorat, Armeniam, Meſopotamiam, Aſſyriam,
Perſarum imperio ſponte conceſſit, quod, ſicut Spartianus di-
cit, tenere ſe eas poſſe, deſperaret, adeoque primus omnium
Romani imperii fines coarctavit. Cum itaque populum intem-
Peſtivis his profuſionibus merito ſubiraſci, animadverteret,

hunc quoque donis mulcere neceſſe videbat. Quamobrem au-

rum coronarium, &, quæ fiſco debebantur, remifit, ſed, ut

