Zweifel in denen Worten, ſub ſolita imploratione, enthalten;
So mag der hierbey vorgegangene Fehler von dem Richter wegen
Polcher angehaͤngten Clauſul wol verbeſſert werden.
1rcbargois S pr. iee:Pali actio iu uno uelo rekfe
umulantur.

N aximum libellorum vitium eſt, inepta actionum, quæ
VIümul conlſiſtere nequeunt, cumulatio, de qua alio
A aa 2 tem-

372 MEDITAT. AD PANDECT.

tempore plura dicendi locus erit. In præſens eam tantum

quæitionem examinabimus, an præparatoria & principalis
actio ſine vitio in uno libello cumulari queant. Dubium hoc vi-
deri poterat propter L. 16,18. & 2 I. de Exceptionibus, ubi ĩs, qui
nondum diſcuſſa cauſa Præparatoria, ſtatim Pprincipaliter agit,
exceptione præjudicii removeri dicitur. Sed ſalva res eſt. In
iſtis quippe legibus nihil amplius improbatur, quam, omiſſa
prorſus actione præparatoria, principalem inſtituere. Hoc
nee ipſi licere putamus. Quin ne quidem cumulationem ea-
tenus permittimus, ut ambæ iſtæ actiones uno proceſſu per-
tractentur. Sed cumulationem tantum ſucceſſivam, quam
vocant, hic locum habere credimus;, ut ſcilicet prius cauſa
præparatoria excutiatur, deinde, hac finita, non opus ſit novo
libello, verum ex priore illo principalis etiam cauſa definiatur.
Hujusmodi cumulatio nihil abſurdi haber, atque etiam juri
noſtro in L. 13. C. de Rei vindicatione convenire videtur.
Quamobrem Cti Vitembergenſes menſe Martio anni
cID IO CCXI. I. C. K. advocato reſponderunt, actionem de Par-
tu agnoſcendo cum hereditatis & alimentorum petitione in
uno Hibello recte cumulari: Iſt Hans Hauptmanns einiger
Sohn, Gottlob Hauptmann, 10. Tage nach doͤffentlich gehalte⸗

ner Verloͤbniß mit Marien Muͤllerin verſtorben, hat ſeine Erb⸗
ſchaft auf obgemeldeten ſeinen Vater verfaͤllet. Es wird aber

dieſer anjetzo von der verlobten Muͤllerin wegen eines zu Ende
des ſiebenten Monats nach gehaltener Verloͤbniß gebohrnen Soh⸗
nes, welchen ſie von ihrem verſtorbenen Braͤutigam zu haben
vorgiebt, in Anſpruch genommen; Da denn der Herr, ob nicht
die zugleich auf Ausantwortung der Erbſchaft und Alimentation

des Kindes gerichtete Klage vor inept zu achten, und vor allen

Dingen actio præjudicialis de partu agnoſcendo angeſtellet
werden ſollen, zu wiſſen verlanget. Ob nun wol derjenige, wel⸗

cher die Erbſchaft ſeines verſtorbenen Vaters oder die Alimen-
tation

in
lis
V.
gl
igi
ic
He
mer.
lper.
guum

(Nſd

1no
Miarne
n
igern.
eper.
Gne
erin

Schene

e C
bied

1.

n 6
ue
b
entind
kor
Cliſe

i

SP. XXXVI. DE LIBELLO. 273

tation ſuchet, zuforderſt, daß er wahrhaftig des Verſtorbenen Sohn
ſey, beyzubringen ſchuldig, und wenn er, ohne ſolches vorhero dar⸗
zuthun, alſofort auf Ausantwortung der Erbſchaft oder Reichung der
Alimenten Klage erhebet, billig mit der exceptione præjudicii ab⸗
gewieſen wird; Dieweil aber dennoch derjenige, welchem zwey unter⸗
ſchiedene actiones, davon eine præparatoria der andern iſt, zuſtehen,
ſolche ganz wol in einem Libell ſucceſſive cumuliren mag, derge⸗
ſtalt, daß war zufoderſt die, ſo der andern den Weg bahnet, ausge⸗
machet, nachgehends aber auch uͤber der letzteren geſprochen werden
muß: welches denn die Klaͤgerin in gegenwaͤrtigem Fall in acht ge⸗
nommen, indem ſie nicht alſofort die Ausantwortung der Erb⸗
ſchaft oder Alimentation ſuchet, ſondern gleich Anfangs ihr Fun⸗
dament auf die Verloͤbniß und Schwaͤngerung ſetzet, alſo actio-

nem de Partu agnoſcendo deutlich anſtellet, und derſelben here-

ditatis und alimentorum pertitionem anhaͤnget; So mag die
uͤbergebene Klage als inept nicht verworfen werden.

Ut actor circuniſtantias loci, temporis & e. in cauſis civililus
exprimat, neceſſarium non eſt.
E Aaiden in cauſis criminalibus circumſtantias perſonarum,
loci & temporis exprimere, accuſatori injungitur, niſi
libellum ſuum tanquam generalem & obſcurum rejici velit
L. 3. pr. de Accuſationibus. Quin etiam in nonnullis cauſis
civilibus, quæ ſcilicet ex delicto deſcendunt & famoſæ ſunt,
ut furti, injuriarum, idem requiritur L. 7. pr. de Injuriis.
Hoc vero in iis cauſis ſingulare eſt, nec ad alias civiles,

quæ ex contractu vel æquitate proficiſcuntur, extendi debet.

Equidem non infrequenter rei expreſſionem circumſtantia-
rum ab actore poſtulant, atque propterea exceptionem ge-
neralis & obſcuri libelli proponunt. Ajunt feilicet, deci-
ſionem totius cauſæ atque defenſionem ſuam ex circumſtan-
AQAaa 3 tiis

374 MEDITAT. AD PANDECT.

3

tiis pendere, adeoque iniquum eſſe, ut per omiſſionem illa-
rum conditio ſua deterior reddatur. Verum cum nec
actori, qui ſæpe circumſtantias facti tam accurate ſcire ne-
quit, nimium onus imponendum ſit, atque defenſio, omiſ-
ſis licet circumſtantiis, reo intercluſa non ſit, præterea ju-
ra noſtra tantum in criminalibus & famoſis cauſis circum-
ſtantias adjici jubeant, & per hanc exceptionem regulam,
quod ſciliget in aliis cauſis civilibus id neceſſarium non ſit,
firment, nos libellum hujusmodi, in quo circumſtantiæ
loci, temporis &c. omittuntur, pro generali & obſcuro
non habemus; dummodo ceteroquin, quid, quale, quan-
tumque petatur, liquido appareat. Hoc ſolum enim leges
noſtræ requirunt in L. 6. de Rei vind. & L. I. §. 40. Depoſi ti.
Conſentiunt nobiſcum Perlich. Deciſione 97. & Kiwvinus in
Enunciatis uris tit. y. n. 38. Et ſimilem in modum reſponde-
runt Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni cio 1o ccxI:
Ob gleich Beklagter, was die Einhebung der gemeinſchaftlichen
Schulden betrift, exceptionem generalis & obſcuri libelli op-
ponirt, und von wem, wenn und wie viel er gehoben, vor allen
Dingen zu wiſſen verlanget, ſo erfordern doch die Rechte nirgend,
daß in cauſis civilibus dieſe Umſtaͤnde praͤciſe ausgedruͤcket wer⸗
den, da zumal dieſelbe in gegenwaͤrtiger Sache Klaͤgern vielleicht
nicht recht bekannt ſeynd.

oοςοωνR1ι

I. Actor per exceptionem non co mperentis actionis compelli
nequit, ut nomen inſtitutæ actionis edat, etſi Grunnem.
ad L. II. de Dolo malo n. 5. in fine ita ſentiat.
2. Exceptio inepti libelli poſt litem conteſtatam amplius non
auditur. Ttaque non poſſumus afſentire Calvolo qui in
Prawxw. jud. §. 22. Coneluſ. I. n. 163. afſerit, ſententiam,
quæ pro inepto libello lata fuit, ipſo jure nullam eſſe.

3. Diſ⸗

len
uſt
nie
ut
Gan.
eges
hoſiti
ut ir
Cnde.
CCNI:
ſchen
lop⸗
tgad⸗

elece.

hmnpel
nnen.

us nn

Clin
entin
ele.
N

SP. XXXVII. DE VITIIS LIBELLI SANABII. IBVS. 3

3. Diſſentimus a Myſingero, qui Cent. 4. Olſ. y.
tunc, cum in conſillo Pprincipis ſeu judicio Wüpremol li-
tigatur, exceptionem inepti libelli non attendi.

SpECIMEN XXXVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. II. TIT. XIII.

SANABILIBVS.

A

JOANNE LVDOLPHEHO SCHFAVBE,
HALBERST ADIENSI.
D. XIII. APRILIS ANNI CIO IO CCXV.

I.

Libelus, guantamvis inepte conceptus, dummodo aliqua ratione

Jalvari taßſt, Jalvondus eſt.

queat, quam apta libelli conceptio, quæ eodem modo,
uti in opificiis certa tyrocinia ſunt, documentum artis
forenſis appellari poteſt. Cavendum enim ſedulo advoca-
tis eſt, ne in libellis ſuis vel neceſſaria ommittant, vel inuti-
lia

ulla fere res eſt, ex qua magis Peritia cauſidici elucere

376 MEDTTAT. AD PANDECLTY.

lia & nociva miſceant. Sed in utroque graviter quotidie
peccatur a rabulis, qui multitudine ſua numerum bonorum
advocatorum longiſſime ſuperant, & ceu

Denſa intereipiunt muſcarum examina ſolem,

ſic infinitis erroribus judiciorum ſplendorem obſcurant. Nos
certe, quibus, dum collegiis juridicis aſſidemus, cum nugis eo-
rum & ineptiis aſſidue, non ſine ſtomacho tamen, luctandum
eſt, bene nobiscum actum putamus, ſi ex decem libellis duo vel
tres accurate & ſecundum regulas prudentiæ artisque noſtræ
concepti offerantur. In plerisque vel deficit aliquid vel ſuper-
eſt, vel concluſio narratis non reſpondet, vel obſcuritas ubivis
regnat, vel petitio prorſus inepta eſt. Huic igitur malo tam
Pervulgato quod remedium quæremus? Optimum profecto
tolerantia erit. Nam quod aliqui ejusmodi libellos tanquam
ineptos rejiciendos putant, in eo quidem facile iis aſſentire-
mus, niſi per hanc re jectionem clientes magis & partes litigan-
tes, quibus tamen nihil imputari poteſt, punirentur, quam ra-
bulæ iſti coërcerentur. Itaque probare non poſſumus duram
nimis Ctorum quorundam ſeveritatem, qui nulli peceato in
libelli conceptione commiſſo veniam dant, ſed ſæpe ob ver-
bum perperam poſitum totum libellum damnant, atque fere
jus aliquod formularium in fora reducunt. Sed de his jam alio
loco, ſcilicet in Speecimine E. quod de Origine juris inſcribitur,
Medit. 3. conqueſti ſumus. Id ſaltem in præſens monebimus;
judicçem, ſi quidem boni viri officio fungi velit, debere libel-
lum, licet inepte obſcureye conceptum, ſuſtinere, ſi modo ullo
modo ſuſtineri poſſit. Niſi iraque tale vitium ſit, quod judicium
prorſus nullum reddat, connivendum eſt. Convenit hoc
qquitati, convenit juri civili in L. 66. Je Judiciis & L. un. C.
Vt, guc deſ unt advocatis partium, judex ſuppleat, convenit

juri canonico in c. 6. X„ 4 Judiciis, convenit denique
vir-

die
um

N
ge.

Nn

lo
olter
per.
bivis
U
Cketto
nquum
tire⸗
tgan.
T-
Wr
No i

0d Ve.

Gleken
rele.
odo

enit N
I, il
coNNet
lit
⸗

mt

edein.

SP. XXNVII. DE VITIIS LIBELLI SAN AEHLIBVS. 37B

virtuti iſti, quam recepta praxis & leges recentiores clauſulæ
ſalutari, quæ libellis ſubjici conſuevit, adſeribunt. Quamob-
rem conſtituimus, in hoc ſpecimine aliquort exempla libellorum
afferre, quorum vitia, etſi manifeſta ſatis ſint, tamen per
indulgentiam judicis ſanata fuerunt.

II.

Libellus, in quo actor unam ſaltem ex duabus relus, quæ alter-
native debentur, petit, recte a judice emendatur & ſuſtinetur.

APpeciem plus petitionis eſſe, cum quis ex duabus rebus, quæ
ipſi alternative debentur, unam tantum Petit, ex §. 33. J.
de Adtionibus apparet. Quoniam enim debitori ſeu reo electio-
nem;, quæ ipſi in alternativis obligationibus competit, c. 70.
de Kegulis jaris in ſexto, per ejusmodi petitionem eripit, cauſa
plus petere dicitur. Itaque hujusmodi libellus, ſi jus ſtrictum
ſpectes, rejiciendus atque actor in expenſas & damna omnia
condemnandus eſt §. 33. 1. de Actionibus, ubi quidem poœna tri-

pli ſtatuitur, ea tamen ex benigna Zenonis in l. 1. C. gde plus

Perition. interpretatione aliter locum non habet, quam fſi quis
ſciens ex avaritia, ſeu dolo malo plus petat. Sed videamus,
an non hujusmodi error, ab actore ſine omni malitia commiſ-
fus a judice ex officio emendari atque libellus ſuſtineri poſ-
ſit. Fac enim, actorem rem unam petere; ſimul vero libello
ſuo documentum adjicere, in quo alternativa promiſſio ipſi fa-
Ka eſt. Non dubitamus, quin judex per ea, qui in Medita-
tione I. diximus, ex documento adjecto ſupplere queat libel-
lum, reumque alternative condemnare. Atque itareſponde-
runt Cti Vitembergenſes menſe Martio anni clo lo ccxI. Eg
iſt Beklagte in vorigem Urthel, nach Anweiſung des fol. 2. befind,
lichen Documents, entweder den verſchriebenen Acker agbzutreten,
Tom. I. 0b PH oder

377 MEDIIAT. AD PANDECT.

oder die dafuͤr bezahlten 5o. Rthlr. nebſt denen Zinſen und Unko⸗
ſten zu erſtatten, condemnirt worden. Hierwieder beſchweret ſich
nun dieſelbe deshalben, weil die uͤbergebene Klage unfoͤrmlich zu
ſeyn ſcheinet, indem darinnen nicht der Acker, ſondern bloß die 70.
Rthlr. geſuchet worden. Alldieweil aber aus dem Documente,
daß Beklagte den Acker Klaͤgern entweder abzutreten, oder die be⸗
zahlten 50. Rthlr. zu erſtatten ſchuldig, deutlich erhellet, der auf
Seiten Klaͤgers hierbey vorgegangene Fehler aber von dem Richter

wegen der angehaͤngten clauſulæ ſalutaris verbeſſert werden koͤnnen;

So haben wir das vorige Urthel confirmirt.

III.

Judex ex proceſſu executivo inepte inſtituto ordinarium Jacere,

atque ſie libellum ſuſtinere poteſt.
IV.

Ad proceſſum executivum non ſuffcit inſtrumentum guarentigi-
onatum, niſi ex illo omnia libelli apita Probari poſſin-.

uam utile ſit actori, proceſſum executivum inſtituere, ne-
mini incognitum eſſe poteſt. At ea ipſa utilitas multos
occœat, ut, cum requiſita neceſſaria executivi proceſſus de-
ficiunt, tamen executive agant. Multos ſcilicet decipit vulga-
tum illud: ex inſtrumento guarentigionato executive agi pot-
eſt. Itaque, ſi modo documentum aliquod pro ſe habent,
ſtatim ad proceſſum executivum confugiunt, parum ſoliciti,
rectene hoc an perperam fiat. Non dicemus nunc de illis,
qui requiſita inſtrumenti guarentigionati non recte conſiderant,
ſed quamlibet ſcripturam admittunt. Horum quippe ignoran-
tia eo minus ferenda eſt, quo facilius eam ex Doctoribus tan-
tum non omnibus, qui neceſſarias inſtrumenti guarentigionati

Par-

—
uto⸗
ſch
ſo.
ene,
Rle
ice
Uben

furn,

Altig.
nt.

lete, de.
Smn
deſinte
Pele
egie⸗
e habn
ſlei
ncern
ignon
Pribusl⸗
Ctlolo

1

7

SP. NNXNXVII. DE VITIIS LIBEILI SANABILIBVS. 379

—

partes ad nauſeam usque inculcant, dispellere poterant. Sed
in eo peritiores etiam peccare animadvertimus, quod illam
Præcipuam regulam non ſatis conſiderant, quam Bergenus in E-
lectis proceſſus executivi §. 7. cCommendat, proceſſui executivo
non aliter locum eſſe, quam ſi omnia libelli capita e documen-
to in continenti probari poſſint. Videlicet non ſufficit inſtru-
mentum liquidiſſimum omnique ex parte perfectum, ſi una
ſaltem circumſtantia ſit, quæ ad præſentem cauſam pertineat,
& aliunde, quam ex documento, probari debeat. Nam, ut be-
ne monet Ludovici in proceſſu civili c. 3. §. 3. jura beneficium pro-
ceſſus executivi pro iis tantum introduxere, qui fundamentum

totius intentionis ſuæ judici ſtatim ab initio unoque ob-

tuitu evidenter demonſtrare poſſunt. Cum tamen hac in re,
uti diximus, ſæpe peccetur, quæritur utrum libellus, in quo
executivus proceſſus minus provide inſtituitur, re jici plane, an
vero ſuſtineri debeat? Quidquid alii ſentiant, nos iterum hic
mitiores ſumus, atque, magiſtratum id, quod deeſt advocatis
partium, ſupplere & executivum proceſſum in ordinarium con-
vertere debere, arbitramur. Placuit hæc benignior ſententia
ICtis Vitembergenſibus menſe Novembri anni clo 15 ccx: In-
ſtituerat nempe quis condictionem ex mutuo, &, quia docu-
menta aliquot in manu erant, ſecundum indelem executivi
proceſſus confeſtim recognitionem illorum, & poſt hanc exe-
cutionem petierat. Sed judex, quod requiſita proceſſus exe-

cutivi abeſſe videret, libellum rejecerat. Tum actor, inju-
riam ſibi factam, ratus, leuterabat. Duo maxime urgebat,

primum, condictionem ex mutuo ſua natura executivam eſſe,
deinde, capita libelli ſui non omnia, præcipua tamen ex in-
ſtrumentis guarentigionatis probari poſſe. Sed prior ratio in-
epta eſt & per ſe concidit, altera ex iis, quæ modo diximus,

Bb b 2 refel-

380 MEDITLAT. AD PANDECT.

refellitur. Nihilominus tamen ICti noſtri pro benignitate ſus
ſalvarunt libellum, reo Pro re cognitione petita litis conteſta-
tionem injunxerunt atque proceſſum ordinarium fecerunt,
actore expenſas, quarum impendendarum occaſionem inepta
Petitione ſua dederat, reſtituere juſſo. Eo magis vero, ut
ſie pronunciarent, movebantur, quod cauſa in Ducatu Magde-
burgico agitata eſſet, ubi lege clara ſancitum eſt, ut judex pro-
Ppter clauſulam ſalutarem libellum ineptum ſuſtineat. Vide
Ord. Proc. Magdeb. . an. 18. §. I. Id quod tamen officio judicis
etiam, ubi lex talis non extat, per ſe continetur. Sed adjicie-
mus verba ſententiæ: Nunmehr aus denen Acten und der Par⸗
theyen rechtlichen Einbringen ſo viel zu befinden, daß Beklagter nach
anderweit vorhergehender Ladung auf die erhobene Klage ſich ein⸗
zulaſſen, zu antworten, und den Krieg Rechtens zu befeſtigen ſchul⸗
dig, ferner darauf zu beſchehen, was recht iſt. Und bleibet es, ſo
viel die Erſtattung der Unkoſten betrift, der Leuterung ungeachtet,

bey dem am 23. Febr. ertheilten Beſcheide billig. Cui ſententiæ
hæ ſubjecte fuerunt rationes: Es iſt in dem fol. 67. befindli⸗
chen Beſcheide, daß die Klage, immaſſen ſie anbracht, nicht ſtatt
habe, erkannt, und dabey das Abſehen auf die inducirten docu-
menta, als welche weder alle Klage⸗ Ppuncta in ſich begriffen, noch
wegen unterſchiedener Defecte zu Anſtellung des proceſfus exe-
cutivi genugſam ſeynd, gerichtet worden. Hierwieder hat Klaͤger
Leuterung eingewendet, und vermeynet anfaͤnglich, es ſey actio mu-
tui per ſe & ſuam naturan n executiva, hiernaͤchſt, und wenn
gleich nicht alle Umſtaͤnde der Klage aus denen Documenten er wie⸗
ſe werden kbunten, ſo waͤren doch die fuͤrnehmſten, und worauf es
allhier ſonderlich ankaͤme, nemlich, daß Beklagter die Bezahlung
der Schuld uͤbernommen, aus denen beygelegten Handbrieſen in

continenti zu verificiren, muͤſſe di leſemnach der Proceſſus execu-
tIVIIS.

SP. XXNVII. DE VITIIS LIBELLI SANABILIBVS. 382

—
ſl . ⸗ . . „ .
D tivus allhier nothwendig ſtalt finden. Alldieweil aber die Meynung⸗
rü . daß actio mutui, wenn ſie gleich nicht durchgehends mit Docu-
unn menten unterſtutzet, per ſe executiva ſey, falſch und irrig, ferner—
depr die Documente ſub C. D. E. in welchen es ſo wohl an einem rich⸗
Oe tigen quanto, als einer cauſa debendi ermangelt, Pro guarenti-
“ gionatis nicht zu achten, folglich zu Anſtellung einer executiviſchen
n Klage nicht ſufficient ſeynd, immaſſen auch darinnen dieſes haupt⸗
D ſuͤchliche und zum Grunde der Klage geſetzte factum, daß Beklagter
i die Bezahlung der ganzen libellirten Poſt uͤbernommen, gar nicht
S zu befinden; So hat bey ſolchen Umſtaͤnden unmoͤglich auf den
lieie. proceſſum executivum erkannt werden moͤgen. Gleichwol in An⸗
n ſehung, daß die Magdeburgiſche Proceß⸗Ordnung auch einen in
rch ſe ineptum libellum vi clauſulæ ſalutaris zu fuſtiniren, und nicht
ſecundum petitum, ſondern ſecundum narrata zu erkennen anbe⸗
ſti fiehlet, ſo haben wir proceſſum ordinarium veranlaſſet, und die
3 Recognition der Pproducirten Documente bis zu Fuͤhrung des
et Beweiſes ausgeſetzet, wegen der Unkoſten aber, weil doch Klaͤger
ſolche durch ſein unſoͤrmliches Libell und petitum verurſachet, es
eſnh bey dem Beſcheide gelaſſen.
ſchtſ y.
Coer.
n Liellus, in quo actio inſtituta falſo denominatæ eſt, e judice
lis e ex ohcio emendari debet.
e VI.
te Dejectus de pofſeſſione non interdictum uti poſſidetis, ſeu poſſeſo=

rium ſummariiſimum, ſed unde vi inſtituere debet.

tinert⸗

enen fere præcedenti errorem nunc narrabimus. Con- .
querebatur actor aliquis, ſe de poſſeſſione agri ab adverſa-
rio vi dejectum ea jam per biennium caruiſſe, & Prædonem il-
B b b 32 lum

382 MEDITAT. AD PANDECT.

—

lum toto hoc tempore fructus percepiſſe, nec, ut redderet,
moveri poſſe; ſe itaque officium judicis implorare, atque pro
recuperando agro interdictum uti poſidetis, quod practici
communiter poſſeſſorium ſummariiſſimum appellant, inſti-
tuere. Manifeſtus hic error erat, cum interdicto unde vi
agendum fuiſſet, non interdicto uti boſſidetis, quippe quod
poſſeſſori, poſſeſſioni ſuæ adhuc inhærenti, ſed tantum tur-
bato, non autem dejecto, datur arg. L. I. §. 1. Uti boſſidetig.
uamvis enim non ignoremus eſſe, qui cum Menochio de Re-
tinenda poſſeſione remed. 3. n. 35. interdictum uti poſſidetis etiam
dejecto tribuant, contraria tamen ſententia juri noſtro con-
venientior magisque recepta eſt, &, quæ a diſſentientibus
afferuntur, argumenta optime exploduntur a Lauterbachio
in Collegio Theoretico - Practico lib. 43. tit. 17. §. 6. & Bergero
in KReſolutionibus legum obſtantium tit. Uti boſſzdetis qu. 2. De-
liberatur itaque, an non libellus ille tanquam ineptus rejicien-
dus eſſet. Verum pervicit ſententia benignior eorum, quj
illum ſalvandum atque ſummariiſſimum illud in poſſeſſorium
ordinarium convertendum putabant. Cu jus deciſionis hæ po-
tiſſimum rationes erant: I. illud, quod ſæpe memoravimus,
officium judicis fundatum in l. un. C. Ui quæ deſunt advocatis
partium, judex ſuppleat. 2. quia durum videbatur, libellum tan-
quam ineptum prorſus rejicere, qui tamen ſecundum doctri-
nam plurimorum Ctorum non incelebrium eſſet confectus,
3. quod plane neceſlarium non fuerat actori, nomen actionis
ſuæ exprimere, atque adeo id, quod ex ſuperfluo fecerat,
nocere ei non debebat, denique 4. ob c. 6. X. de Judiciis, in
quo Alexander III. Pontifex: Provideatis, inquit, attentius,
ne ita ſubtiliter, ſicut a multis fieri ſolet, &ujusmodi alctio inten-
teter, inquiratis, ſed ſimpliciter & pure factum ipſum & rei
veritatem inveſtigare curetis.

VII

—
tet,
Dro
e
it.
er
N
n r.
cheti.
e .
etian
cON.
ntibe⸗
orte

Nen

2 De.
lcien.
Oriomn
beho.
wümne;
orot
umten.
1ochi
Ilechi
Ckioni
fecert
iciih,
tniti
io intt⸗

G
II

SP. XXXNVII. DE VITIIS LIBELLISANABILIBVS 383

VII.

Judex actori plus, quam in libello petiit, adjudicare poteſt.

lare quidem javolenus in L. 18. Communi dividundo: Ultra
id, inquit, quod in judicium deductum eſt, excedere boteſtas

Judicis non poteſt. Quid ad hanc legem reſpondeant inter Pretes,

anxie disquirunt. Sed nobis Coriciliationes eorum non ſatis-
faciunt. Itaque alia via incedemus. Lex fcilicet illa irtter re-

liquias juris priſci formularii referenda eſt, quod judicis offi-

cium adeo verbis contrahentium & agentium alligabat, ut nul-
Ius fere æquitati locus relinqueretur. At cum poſtea neceſſi-
tas illa tolleretur, majorque libertas magiſtratui concederetur,
regula quoque iſta Javoleni ſublata eſt. Et ne quid dubii ſu-

pPereſſet, Zeno imperator etiam conſtitutionem edidit „qua ju-

dici permittit, ut, ſi minus intentione ſua complexus fuerit
actor, quam ad eum Pertineat, in reliquum nihilominus adver-
ſarium in eodem judicio ei condemnet. §. 34. J. de Actionibus
L. 1. in Rin. Le. 2. §. I. C. de plus petitionibus. De qua conſtitutio-
ne forſan non cogitavit Tribonianus, dum jus illud antiqua-

tum Pandectis inſeruit. Nos tamen, cum caſus obvenit, ur

actor per errorem minus petat, in condemnatione hoc ex of-
ficio ſupplemus atque ita non ſecundum Javoleni doctrinam
ſed Zenonis conſtitutionem pronunciamus indiſtincte, ſive er-
rorem ipſe actor correxerit, ſive non, dummodo errorem fuiſ-
ſe manifefto appareaf. Etita Cti Vitembergenſes menſe No-
vembri anni cio 10o CccIX. reſponderunt in caſu, quo, quis, dum

annuos reditus peteret, ac, ut vocant, liquidaret, aliquot an-

nos per incuriam omiſerat: Entſtehet die Frage, von welcher
Zeit an die wiederkaͤuflichen Zinſen zu rechnen, und dem Haugwi⸗
ziſchen ceſſionario zu paſſiren ſynd; Ob nun wol der ceſſiona-
rius

384 MEDIFAT. AD PANDECT.

rius niemahls mehr, als von 1669. an, liquidiret, ja der Haug⸗
wizin Curator ſelbſt nur ſo viel gefodert; dennoch aber und die⸗
weil die gsemeinen Rechte, welche demjenigen, ſo weniger, als ihm
zukommt, fodert, auch den Ueberreſt zu ſuchen nachlaſſen „und dem
Richter im Fall er deſſen prætenſiones wol gegruͤndet befindet, ihm
ſolche in eben dem Proceß zuzuerkennen, auferlegen, dem ceſſiona-
rio zu ſtatten kommen muͤſſen; So iſt der Haugwiziſche ceſtio⸗
narius die wiederkaͤuflichen Zinſen nicht nur von dem 166ten,
ſondern auch denen vorhergehenden Jahren, ſo viel durch richtige
Quitungen nicht gemindert werden mag, zu fodern berechtget.

C OKkOII ANRITA.

1. Recte Mevius P. 6. Dec. 323. aſſerit, pœnam tripli in
Plus petentes ſtatutam adhuc in Germania locum in-
venire, etſi plurimi eam fublatam exiſtiment apud

Hoppium in §. 33. I. de Actionibus.

Ut ſententia libello conformis ſit, neceſſe non eſt, dum-
modo ſit conformis actis & probatis.

3. Uſuras non petitas judex adjudicare nequit.

4. Libellus, in quo liberi rem, parentibus ſuis debitam,
proprio nomine petunt, poterit ſuſtineri,. Vide infia

Specimen ElII. de Procuraroribus, Meditar. 6.

——

—
⸗
8d
Nih
Pn
Won.
(ehr
pſ
G.

Unli
unh

t I

. Car

eblen
dei
6,

M..

Sb. NxV III. DE EDIIIONE. INSTRVMENTOR. 38 5
SPECIMEN XXXVIII.

MEDITATIONVM. AD PANDECTAS

AD LIB. II. TIT XIII.

EDITIONE IHNSTRVMEN.
TLTLO RVM

PVBLICE DEFENSVM
4
JIOH. GVILIELM. WILLMANN,
WVERNIGERODA - CHERVSC.
D. I. IVNII. ANNI CI9 I5 CCXV.

I.

Judex in decernenda editione documentorum ad certas regulas
adſtringendus non eſt, ſed tota hæc res ex &uitate &£
arbitrio ejus dependet.

Waximæ ſunt circa doctrinam de editione documento-
N rum difficultates. Innumeris eam circumſcripſere
DD. regulis, atque his iterum tot ampliationes &
limitationes ſubjecerunt, ut ex illis vix extricare ſe poſſit ju-
dex. Sed non fuit ea mens priſcis juris noſtri conditoribus,
officium jûdicis in decernenda editione adeo illigare; quin
potius ſummam ei hac in parte libertatem permittere volue-
runt. Apparet hoc ex L. I. C. de Edendo, ubi Antonius impe-
rator actori, editionem documentorum a reo petenti, reſcribit,
hoc ex cauſa ad judicis officium pertinere. Ad quam L. recte

Cothofredus lit. a: Cauſæ, inquit, ex æqαο &α bono petuntur

Zom. I. Cc c . 2 ju-

386 MEDTTAT. AD PANDECT.

a judice. Editionem cauſæ in æqguitate fundantur. Adde Me-
nochium de arbitrar. jud. quæſt. Iib. 2. caſu 175. n. 5. Poterit
itaque judex, ſi æquitas & circumſtantiæ hoc ſuadeant, ali-
quando a regulis vulgaribus recedere, & editionem præci-
Pere illi, qui jure ſtricto ad eam obligatus non videbatur.
Fecerunt id menſe Majo anni c1o 1o ccCxII. ICti Helmſtadien-
ſes. Confirmarunt enim in inſtantia leuterationis ſententiam,
qua præfectus reo contra communem doctrinam, ſumma
quitate motus, editionem documentorum injunxerat, atque
has ſubjecere deciſionis ſuæ rationes: Daß dem Beklagten
editio documentorum auferleget worden, daran hat der Judex
nicht unrecht gehandelt, als deſſen officio dieſes lediglich anheim
geſtellet wird, wie denn ohnedes die ganze Doctrin de edendo
nicht ſo wol in jure ſtricto, als vielmehr in der Billigkeit, und
folglich in des Richters Gutbeſinden beruhet, zugeſchweigen, daß
auch die allhier befindliche und von Klaͤgern angefuͤhrte Urſachen
den Richter zu ſolchem Erkaͤnntniß zu bewegen ſchon genugſam
eynd.

II.

Judex editionem inſtrumentorum, licet a barte non petitam,
decernere poteſt.

Recens hæc controverſia eſt agitata menſe Aprili anni
& Cio 1o cCxXV. Scilicet in lite, quæ ſuper decimis orta erat,
difficili admodum & intricata, judex, cum aliud remedium
commode eam ſopiendi non videret, actori editionem docu-
mentorum veterum injunxerat. Quam ſententiam tanquam
nullam actor ex eo potiſſimum capite impugnabat, quod ne-
gabat, eam petitis adverſarii conformem eſſe. At JCti Helm-
ſtadienſes, quibus judex ille nihil iniqui decreviſie viſus eſt,
con-

6S6Sb. XXXVIII. DE EDITIONE INSTRVMENTOR. 387
erit
A.
NA.

confirmarunt illud decretum atque ita reſponderunt: Daß
die materia editionis lediglich auf die .Æquitaͤt ankomme, und
von dem Richter, der ſich diesfalls an keine gewiſſe Regeln bindet,
ex officio auferleget werden mag. Convenit ſcilicet hoc ei,

gquam in præcedente Meditatione memoravimus, Legi I. C. de
n. Edendo. Accedit, quod judex, qui ſecundum c. 10. de ſide In-
Eh Erumentorum uſque ad prolationem ſententiæ univerſa rimari
um debet, etiam poſt concluſionem cauſæ a partibus factam, ſi
I quidem quid deficere animadvertat, ex quo cauſæ deciſio
hn pendet, pronunciare poſſit, nt id ſuppleatur & actis inſera-
det tur, teſte Cailio lib. I. Obſ. 107. n. 5.
Hei B
an. III.
N J5, qui 2à. altero editionem documenti betit, non Probare debet,
ſhe eum id bPoſſdere, Jed ſuficit, ut ſaltem aliquam leviorem
gſen bpræſumtionem afferat, vel eriam ſine omni præſum-
tione jusurandum ei deferat.
I.
Deferens tamen juijurandum adbuc bodie de calumnis
um jurare debet.
I eo quidem conſentiunt omnes, non poſſe quem ab altero
ai editionem documenti petere, niſi ſimul oſtendat, exſtare
1enn tale documentum, & ab hoc, qui edere debet, poſſideri. Sed
edin oſtendere tantum debet, non probare. Igitur judex decerne-
D re poteſt editionem, ſi modo petens aliquam non improbabi-
un lem rationem attulit, ex qua levior ſuſpicio oriatur, alterum
NA.. poſſidere. Quod eleganter explicat Ruland de Commiſſariis P.2.
Hln. lib. 5. . 21. n. 3. ſimulque communem errorem advocatorum,
BS4 operoſam probationem a petente exigentium, refellit. At-

. U
r Cc c 2 que

388 MEDITAT. AD PANDECT.

que in hanc ſententiam Cti Helmſtadienſes menſe Junio an-

ni C1o 1o CeXII. reſponderunt: Klaͤgere ſagen, es mangele allhier
an genugſamen Beweiſe, daß der gefoderte Vergleich jemahlen,
und inſonderheit bey ihnen vorhanden geweſen; immaſſen der pro-
ducirte Zedel als eine von Beklagter Vorfahren verfertigte Schrift,
dieſen nicht zu ſtatten kommen koͤnne, uͤberdies nicht wahrſcheinlich
ſey, daß, wenn dergleichen Vergleich jemahlen getroffen worden,
keine Nachricht davon entweder bey Beklagten ſelbſt oder in denen
Gerichts⸗Buͤchern zu finden waͤre. Wannenhero Klaͤgere, ſie mit
der geſuchten Edition zn verſchonen, bitten. Alldieweil aber der⸗
jenige, welcher die Edition ſuchet, nicht eben weitlaͤuftig und plene
zu beweiſen, ſondern nur einiger Maſſen zu beſcheinigen und Ver⸗
muthung beyzubringen ſchuldig iſt, daß ein ſolches Document bey
dem andern befindlich, dergleichen Vermuthung denn aus der von
Beklagten producirten ſcriptura ihres Vorfahren wohl genom⸗
men werden mag; So haben wir Klaͤgern die Herausgebung des

Vergleichs auferleget. Quales vero præſumtiones & ſuſpicio-
nes requirantur ad hanc probationem, determinari nequit.
Sufficiunt leviores, quæ aliquo modo judici fidem faciunt.
Igitur recte Carpzovius in Proceſſu tit. I4. art. 4. n. 9. rem totam
prudentis judicis arbitrio relinquit. Sic Cti Helmſtadienſes
menſe Majo anni Cc1o 1o CcxIII. exiſtimarunt, eum, qui a poſſeſ-
ſore fundi editionem documenti ad fundum pertinentis petit,
nulla alia probatione opus habere, cum veroſimillimum ſit,

tale documentum ab eo poſſideri: Es iſt nicht noͤthig geweſen,
abſonderlich zu beſcheinigen, daß Klaͤger dergleichen Briefe beſitze,

indem die Vermuthung wider ihn vorhanden iſt, daß er die docu-

menta, wodurch das Guth auf ihn oder ſeine Vorfahren transfe-
riret worden, in Haͤnden habe. Quin imo & illi, qui nullis
Plane Probationibus & præſumtionibus inſtructus editionem
docu-

i
⸗
lene
De
ͤle
dtun
hott⸗
des
icio⸗
doit
ctunn.

tOn

lienls
volſe⸗
pet,
mn ſ
weſe
beſter
Goen.
neſe⸗
nulis
ionen
goen⸗

SP. XNXXVIII. DE EDITIONE INSTRVMENT. 389

documenti petit, remedium ſupereſt, ut ſcilicet jus jurandum
illi deferat, teſte Berlichio P. I. Concl. 45. n. 79. cujus ſenten-
tiam Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni Cc1o 1o CccxXII. ſecuti
ſunt: Es ſtehet einem jeden auch ohne Beſcheinigung frey, dem
andern daruͤber, daß er dergleichen Document nicht habe, den Eyd
zu deferiren. Neceſie vero eſt hoc caſu, ut deferens ante de
calumnia juret, cum jusjurandum de calumnia inſtar probatio-

nis ſit L. 5. G. 2. & L. 9. §. 3. de Edendo. Nonnulli tamen exiſti-

mant, jusjurandum illud de calumnia in deſuetudinem in no-
ſtro foro abiiſſe. Ita certe ſtatuunt Scbilter. Ex. ad . 7. H. 36.
& eſembecius in tit. . de Edendo n. I3. qui ultimus hanc ratio-
nem affert, quod non præſumi debeat calumniæ cauſa petere,
qui petit id, quod peti lege conceditur. At hæc regula ge-
neralis eſte nequit. Nam & leges in aliis cauſis jusjurandum
alteri deferri permittunt; non tamen ex hac legis permiſſione
deferens a ſuſpicione & juramento calumniæ immunis eſt.
Itaque magis aſſentimur Grunnemanno ad L. 6. de Edendo n. 4.
& Hahnio ad ., eſemb. d. I. verbis: Certe in judiciis; qui uſum
iſtius jurisjurandi adhuc ſupereſſe contendunt. Addit quidem
Hahnius, Weſembecium forte de jure Saxonico intelligen-
dum eſſe, quo juramenti calumniæ exactio non ſit in uſu.

At jus Saxonicum quoque pro nobis contra Weſembecium

eſt, ut evidenter ex Ordinatione Proceſſus tit. 26. F. 2. apparet-
Ut merito mireris, Berlichium P. I. Concl. 45. n. 5. qui etiam
uſum jurisjurandi de calumnia impugnat, ex Ordinatione Pro-
ceſſus Saxonici ſententiam ſuam ſtabilire velle. Etſi enim in
§. 1. dicti tituli dicatur: Kan auch derenthalben keinen ſonderli⸗
chen Eyd fuͤr Gefehrde fodern; hic tamen §. de caſu loqui-
tur, quo argumenta aliqua & præſumtiones pro ſe habet

petens. Tunc autem nec jure civili jusjurandum calumniæ

locum habuiſſe arbitramur-.

Ccc 3 V.

MEDTTAT. AD PANDECT.

1

Actor compelli nequit, aut reo ante litis conteſtationem
documenta edat.

ontrariam ſententiam, quod ſcilicet actor a reo ad docu-
menta ante litis conteſtationem edenda compelli poſſit,
defendunt quam plurimi, ſed manifeſto errore. Etſi enim in
legibus Romanis nihil de tempore editionis ſtatutum ſit, le-
ges tamen imperii recentiores hac in parte adeo claræ ſunt,
ut miremur, eas a Louterbachio in Compendio juris p. 42. aliisque
obſervatas non fuiſſe. Scilicet dubium omne tollit Keceſſus
Imperii de anno 1654. §. 35. Jui actoris arbitrio relinquit, ve-
litne documenta ſtatim cum ipſo libello edere, an in Pprimo
termino offerre, an vero poſt litis conteſtationem producere.
Electionem vero hanc, quam jura actori permittunt, reus illi
auferre nequit. Deinde in eodem Keceſſu S. 37. & 40. nec non
in Recefu de anno 1570. §. 89. & 90. & in legibus peculiaribus
plerarumque provinciarum reus in primo ſtatim termino li-
tem ſine ulla dilatione conteſtari jubetur, quod profecto ob-
tentu editionis faciendæ declinari non poteſt. Sed, qui diſ-
ſentiunt a nobis, objiciunt maxime, reum ante litis conteſta-
tionem deliberare debere, utrum contendere an cedere malit,
