Quando vero aliqua eorum omittuntur, nulla eſt electio, at-
que ab iis, qui omiſſi ſunt, juſte retractatur. C. 35. diſt. 63. C. 28.
pr. X. de Electione. Nec irrita ſolum electio eſt tum, cum plu-
. ra membra in convocatione omittuntur, ſed &, cum unum
ſaltem, licet inferius, quia ſecundum Innocentium III. pon-
tificem C. 34. X. de Electione electioni plus contemtus unius,
quam contradictio multorum, obſiſtit. Quodſi vero convoca-
tiol iſta in dubium vocetur, quæritur, an tum eligentes, qui
omnia legitime peracta dicunt, hoc ipſum probare debeant.
Videtur pro hac ſententia facere, quod affirmanti probatio in-
cumbat. Sed, cum inſtrumenta præſumtionem veritatis, in-
tegritatis & ſolemnitatis pro ſe habeant, L. 14. C. de Contrab. &
6ommitt ſtip. eandem certe fidem actus toto corpore geſti & do-
cumenta deſuper confecta habebunt. Adde ea, quæ de manda-
10 procuratorio in præcedente Specimine LIII. Meditatione EII.
diximus. Nec quidquam nobis obeſt, quod negantis per re-
rum naturam probatio non fit. Is enim, qui in electione mem-
bra quædam præterita fuiſſe dicit, non negat, ſed affirmat PO-
tius. Conſentit nobiscum Lauterbachius in diſſ. de Sindicis, 5.
77. Hoc tamen tunc ſaltem verum eſt, cum inſtrumentum ſyn-
dicatus ab extraneo impugnatur. Nam ſi collega ſe vocatum
, neget, atque propterea electionem nullam dicat, huic neganti
probatio imponi nequit, ſed ceteris collegii membris neceſſi-
tas imponetur oſtendendi, electionem ipſo vocato legitime
fuiſſe peractam. Idem eſt, ſfi extraneus breve ſaltem teſtatum
unius collegæ, quo ſe neglectum conqueritur, afferat. Per
hoc enim præſumtionem, quæ pro integritate electionis eſt, ſic
elidet, ut jam neceſſe futurum ſit collegio, illam probare.
Quem in modum Cti Vitembergenſes menſe Auguſto anni
cI

SP. LIV. DE SYNDICO. 581

Ci 19 ccx. reſponderunt: Obwohl Klaͤgere ein mit dem Raths⸗
Inſiegel bedrucktes Syndicat ad acta gebracht, dergleichen Inſtru⸗

ment aber ſo lange præſumtionem veritaris und ſolemnitatis, bis

das Widerſpiel klaͤrlich dargethan, vor ſich hat, dieſemnach es das
Anſehen gewinnet, als ob Beklagter mit der exceptione illegiti-
mationis entweder abzuweiſen, oder die Unrichtigkeit beſagten Syn-
dicats beſſer darzuthun, anzuhalten ſey; Alldieweil aber zu Auf⸗
richtung eines Syndicats alle und ſede membra des collegii gela⸗
den und berufen werden muͤſſen, und aber in dem fol. 21. befindli⸗
chen Atteſtat unterſchiedene Raths⸗Verwandte, daß ſie von die⸗
ſem Syndicat gar nichts wiſſen, vorgeben, wodurch denn deſſen fi⸗

Qes ſehr zweifelhaft gemacht wird; So haben wir Klaͤgern die Be⸗
ſcheinigung ihres Vorgebens, daß nemlich alle Raths⸗membra

zugegen geweſen, auferleget.

VII.
Inſtrumentum ſyndieatus non ab omnibus univerſitatis membris,

ſed tamen a duabus tertiis partibus eorum ſubſeribi debet.

[an debent ad ſyndici electionem collegæ omnes, ſed
non comparere. Nulla enim abſentium ratio habetur.
Ne tamen electio per infrequentiam, ut Livii verbo utar, Per-
agatur, providentiſſime conſtitutum eſt, ut minimum duæ ter-
tiæ partes collegii præſentes in electione ſint L. 3. de Decretis ab
ord. fac. L. 3. Quod ecujuscunque aniverſitatis. Ex quo porro con-
ſequitur, validum eſſe inſtrumentum ſyndicatus, etſi non ab
omnibus univerſitatis membris ſubſcriptum, dummodo dua-
rum tertiarum partium nomina in eo compareant. Et ita Cti
Vitembergenſes menſe januario anni cio 1o ccx. reſponderunt:
Bey dem neuen von Klaͤgern ad acta gebrachten Syndicat findet
Beklagter ſonderlich dieſes auszuſetzen, daß ein Theil derjenigen, ſo
doch bey Aufrichtung des erſteren Syndicats gegenwaͤrtig gerweßen
ey

592 MEDITAT. AD PANDECT.

bey dem jetzigen auſſen blieben. Dieweil aber gleichwohl von denen
bey demerſteren Syndicat gegenwaͤrtig geweſenen 114¼ Perſonen an⸗
jetzo 79 und alſo uͤber zwey Drittheile ſich eingefunden; So iſt
ſolches neue Syndicat fuͤr genugſam gehalten worden.

VIII.
Ad ſyndici conſtitutionem ſußicit mondatum tacitum.

Lbkuan fuit aliquando, an ſyndicus mandato univerſita-
tis tacito conſtitui poſſet. Qui negabant, ad communem

Doctorum conſenſum provocabant, in legitimatione ſyndici
Præciſe inſtrumentum ſyndicatus requirentium, & omnia, quæ
ſine eo geruntur, nulla declarantium. Verum cum ſyndici in-
ſtar procuratorum fint, L. 6. §. 3 quod cujusc. univ. in procura-
toribus vero tacitum mandatum ſine dubio ſufficiat, L. 6. §. 2.
Mandati, Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni cio Ic ccXIII.
reſponderuut, pro ſyndico habendum eſſe, qui pro præſente
univerſitate verba fecerat, tametſi mandatum non exhibuiſſet:
Obwohl in denen actis nicht befindlich, wie die Gemeinde D. Sacern
zum Syndico beſtellet, ſo iſt doch nicht zu zweifeln, daß D. Sacer
der Gemeinde wahrhaftiger Syndicus geweſen, da er in deren Ge⸗
genwart ihre Nothdurft vorgeſtellet, alſo per præſentiam und pa-
tientiam eine ſtillſchweigende Vollmacht erhalten.

IX.

Syndicus univerſitatis ordinarius neceſſe non babet, ut ad ſingu-

las cauſas ſe legitimet , niſi adverſarius qualitatem
ejus plane in dubium vocet.

Syndicus generalis ad omnes, etiam fut uras, lites conſtitutus
videtur.

Duo

— - —

89. LIV. DE SYI NDICO. 593

Tuo hic aſſlerimus. Quod ad Primmumn, diſſentit a nobis Lau-
12 terbachius de Ouudicis 9. 86. aſſerens, ſyndicum ad omnes
etiam futuras univerſitatis cauſas uno generali mandato co
ſtitutum, debere tamen ad unam quamque cauſam Peculiare
mandatum exhibere, vel generalis mandati exemplar in ſin-
gulis cauſis producere. Quod ad alterum, negat Bartolus
ad I. 18. ö8. Si is Auit D. de Damno inf. n. 2. eum, qui ſimpli-
citer conſtitutus eſt ad cauſas, futuras cauſas, de quibus tein-
Pore conſtitutionis cogitatum non fuit, ſuſcipere poſſe. At
ICti Vitembergenſes utrumque affirmarunt, in caſu, quo
ſyndicus capituli, qui hoc officium indubie fuſtinebat, actio-
nem inſtituerat, adverſarius vero eum, ut mandatum ſpecia-
le ad hanc cauſam proferret, „urgebat. Noluerunt ſcilicet
illi hanc neceſſitatem imponere dicti JCti. Namque pri-
mum conſtabat omnibus, & ipſe etiam adverſarius fatebatur,
eum ſyndicum capituli ordinarium eſſe. Talis vero qui eſt,
non opus habet a ſingulas cauſas peculiari mandato. Ipſum
enim illud, quod fuſtinet, publicum ſyndici munus poteſta-
tem agendi & reſpondendi de omnibus cauſis compleclitur
c. 9. X. de Procuratoribus. Strykius in Uſu mod. tit. Quod
ujusc. univ. §. 7. Deinde etfi Objiceretur, eum generaliter
initio ſuſcepti muneris conſtitutum ad futuras lites, de qui-
bus tempore conſtitutionis cogitatum non fuit, datum non
intelligi; attamen contrarium verius eſt ex præſumta volun-
tate Conſiituenti jum, quos ufique, dum generaliter locuri ſunt,
& de fururis litibus cogitaſſe Verofſimiie e eſt c. 9. X. de Procu-
ratoribus arg. I. 9. C. Quæ res pignori. Quæ ſententia & uſu
recepta eſt, Reſtibus Paulo in L. 6. §. I. Quod cujusc. univerſi-
tatis, 1Veſauro Deciſione 59. Berlichio P. I. I1. Co⸗ neluſ. 14. n. 99.
Sic itaque reſponſum fuit menſe Novembri anni cl) 10 CCXI:
Es ſeynd die von Beklagten vorgeſchuͤtzte exceptiones dilatoriæ von
Tom. J. Ffff. keiner

594 MEDITAT. AD PANDECT.

keiner Erheblichkeit, geſtalt die exceptio illegitimationis dadurch,
daß Beklagter Klaͤgern ſelbſt pro ſyndico generali capituli erken⸗
net, hinwegfaͤllet, indem bekannten Rechtens, daß ein Syndicus
generalis auch futuros proceſſus univerſitatis uͤbernehmen und
vertreten kan. Aliud tamen dicendum fuerit, ſi adverſarius vel
prorſus neget, vel ſaltem in dubium vocet conſtitutionem
ſyndici. Tunc enim, etſi ſyndicus notorium hoc dicat, pro-
ductionem tamen ſyndicatus ſui detrectare non poterit. Ita
viſum fuit [Ctis Helmſtadienſibus menſe Septembri anni
CIO 1O CCxV: Vor allen Dingen iſt noͤthig, daß der Klaͤgere ange⸗
gebener Syndicus ſich gebuͤhrend legitimire. Denn da Beklagter
ſolche ſeine Qualitaͤt in Zweifel ziehet, ſo mag jenem die vorgeſchuͤtz⸗
te Notorietaͤt nicht zu ſtatten kommen, ſondern er muß glaubwuͤr⸗
dige Nachricht hiervon ad acta bringen.

XI.
Syndicus, generaliter conſtitutus, acus, ſariale mandatum aligs
requirentes, qualis eſt transactio, renut ciatio, recte expedit,
niſi aberte in detrimentum univerſitatis tendanr.

XII.
Brndicus magis eum tutore & curatore, guam cum
procuratore, eſt comparandus. .
Nus eſt inter omnes, quas in hoc ſpecimine propoſuimus,
Aalſertio dubia magis & controverſa, quam hæc XI. Ipſe,
antequam eam amplecterer, diu multumque hæſitavie Sed
amplexus ſum tamen. Equidem non ignoro, quam ſint mul-
ti, qui contrariam tueantur. Verum auéctoritas ſola me non
movet. Nec nego argumentum, quod a procuratore deſu-

munt, ſatis firmum videri. At, quæ contra afferuntur, longe
firmiora

Sp. LIV. DE SYNDICOO0. gH„ô

firmiora ſunt. Scilicet etſi ſyndici cum procuratoribus in mul-
tis rebus conveniant, differunt tamen etiam ab iisdem. Nem-

pe ſi rem recte excutimus, quemadmodum univerſitas jura pu-

pillorum & minorum habet, ita quoque ſyndici earundem ma-
gis tutorum & curatorum, quam procuratorum, vicem ſuſti-
nent. Tutores vero & curatores actus ſpeciale mandatum re-

quirentes vi officii ſui gerunt, I. 54. §. F. I. 56. §. 4. de Furtis
I. 35. pr. de Jurejurando, ergo & ſyndici. Deinde in L. 12. C. de
Trantactionilus transactio, quæ ſine dubio ſpeciale mandatum
requirit, ab adminiſtratoribus civitatis, quibus quodammodo
annumerari poſſunt ſyndici, inita confirmatur. Porro ex do-
Gtrina Carpzovii deciſ. 28. n. 14. ſyndici majorem longe fidem
merentur, quam procuratores. Denique non deſunt, qui no-
biscum ſentiant, ex quibus in præſens Gailium 2. O. 72. n. II.

Lohſwum de Jure univ. P. I. C. 3. . 109. & Zabnium in Politia

municipali I. 2. C. 23. n. 34. nominabimus. Quibus rationibus
moti Uti Helmſtadienſes menſe Septembri anni C1o 1o ccxXV.
poſſe ſyndicum, etſi ſpecialiter ad hoc non inſtructum, bene-
ficio appellationis renunciare, reſponderunt: Daß Beklagter
fodert, es ſolle dem Syndicat Poteſtas renunciandi appellationi
einverleibet ſeyn, ſolches haben wir nicht vor nothwendig geachtet,

indem ein in genere beſtellter Syndicus Kraft ſeines Amtes alle

actus, welche ſonſt bey einem ordentlichen procuratore eine ſpecia-

le Vollmacht erfordern, verrichten, folglich auch tranſigiren und
renunciren kan. Id tamen facile conceſſerim Zabnio loco ſupra

dicto, ſyndicum donare & liquidum debitum remittere non
poſſe, quippe quod nec tutoribus, a quibus argumentum ad
ſyndicos in plerisque capitibus trahendum eſt, licet L. 46.
§. . Je Admin. & peric. tut.
FIIf 2 XIII.

—

596 MEDITAT. AD PANDECT.

1XIII.
Syndici oficium morte conſtituentium, dummodo ipſa univer
ſitas perduret, non exſpirat.

Gecus videtur Kivino, qui in Enunciatis juris tit. . §. 3I. Se
mnadxima, inquit, univerſitatis pars vita defuncta fuit, novo

BGyndicatus inſtrumento opus eſt. Hæc ille, nulla, ut ſolet, lege,

nulla ratione, nulloque teſtimonio auctoris allato. Diu igitur
quæſivimus, cui fundamento ſingularis hæc & communi pror-
ſus contraria opinio inniti poſſet, donec tandem in Corpzoviusn
incidimus, atque hunc præiviſie & auctoritate ſua Kivinum in
Partes ſuas pertraxifſe animadvertimus. Similia enim ille in
D. I. CG. I 3. Gef. IO. habet. Argumentum, quo pro ſtabilienda
aſtertione ſua utitur, tam leve eſt, ut per ſe concidat. Ait
hempe, ideo, quod major pars univerſitatem repræſentet, ex-
ſtincta ea parte, mandatum ceſſare. Verum enim vero ſyndi-
cus non majoris partis, ſed integri collegii mandararius eſt.
Cum igitur collegium ipſum, exſtincta licet majore pParte,
Perduret tamen, perdurat etiam officium ſyndici, nec niſi
cum interitu totius univerſitatis interit. Vide L. 7. 32,
cujuse. univ. Quamobrem non ſolum, cum Esbachio ad dicium
Carpzovit locuin aliisque ab eo ibigem memoratis, Carpzo-
vio & Rivino contradicimus, ſed præterea allerimus, omnibus
licet his, qui ſyndicum conſtituerunt, exſtinctis, manere ta-
men ſyndicum, donec a ſucceſſoribus revocetur. Contirmat
hanc ſententiam noſtram Alfenus in L. 76. de Yudiciis: Pe-
Tpondi, inquiens, non modo, ſi unus, aut alter, ſed & ſe omnes
Judices mutati eſent, tamen & rem eandem, & judicium idem,
quod antea futſſet, permanere.

—

2 14

R.

XIV.
Quod ad jus proëdrig, Gudicus ivitatis conſules ¹
egu tur, veliguos autem ſenatores antecedit.

Atum aliquando fuit. Senatores
eum

rè

vor J erlagte allerdinges zuſtehe, ſolglich dieſe ihm ſolchen ohne Wi⸗

S8D. LIV. DE SXYNDICO. 92

eum fibi omnibus poſtponere conabantur, rati, communem

illum miniſtrum eſte, atque adeo non ſine ſumma im Pudentia
“ im Præ dominis & Patrohis ſibi vindicare Poſſe c. At Cti
He Rchſtatlie lienſes lirem ſecundum polygraphum dederunt, hac
Potiſſimum ratione moti, neld iͤndie ſimul partes ſuſtine-
ret, ſyndico vero, cnjus munus maxime honorificum eſt, in

omnibus fere toltati bus Præcipuus inter ſenatores locus aſſi-
gnetur. Et ſi vel maxime dicas, ſyndicum etiam quodammo-
d0 miniſtrum ſenatus eſſe ,Cconſuetudine tamen, ut recte mo-
us de Jat re proéëdric Mec. I.gqucſt. 8. induci etiam Poteſt,
iniſter ſenatus ſenatores Dr Leder⸗ Quare ſic men-
deni CcIo O CCXVI. Concepimus ſehtentiam: In Sachen
gel einem, wider J. G A. 1 ind Die uhrigen Raths⸗
zu C. Beklagte am andern Theil erkennet die Fuͤrſtliche
de Regierung “ 1Zerbſt vor Recht: Daß Kl zge n der Rang

6

„

derſpruch zu laſſen, auch ale durch gegenwaͤrtigen Proceß verur⸗
ſachte Unkoſten, nach vorhergehender deren Tiquidation und unſe⸗
rer Ermaͤßigung, zu erſtatten ſchuldig. V. R. W. Qui ſententiæ

has ſubjecimus rationes: Ob wol Beklagte zu Behauptung ih⸗

res Ranges uͤber Klaͤgern anfuͤhren, es ſey der Stadtſchreiber nur
kin d Diener des Raths, und muͤſſe folglich unter deſſen Glieder, als

ſeinen Vorgeſetzten, gehen, ſo gebe auch das Studieren niemanden ein

Bolrrecht fuͤr andere Ungelehrte, wenn dieſe eine hoͤhere E Ehrenſt tele

bekleiden, zudem ſen Klaͤgers Gelehrſamkeit nieht eben omni exce
ptione major, ferne er, da ſich g ſeliger eines Vorſitzes angemaſ⸗
evon ihnen jederzeit dagegen prote eſtiret worden, endlich ſey
nie der be rren Predi iger und des 9 ſogen annten locatoris
ls handele es von ſolchen
altern und Vorſchneidern
noth⸗

adibus, w dorinnen Kl⸗ ag

„

598 MIEDFTAT. AD PANDECT.

nothwendig eine hoͤhere Stelle eingeraͤumet werden muͤſſen; aus
welchen und andern Umſtaͤnden es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte
vor Beklagte geſprochen werden ſollen; Alldieweil aber Klaͤger,
nach dem faſt in allen kleinen Staͤdten uͤblichen Ge brauch, nebſt der
Stelle des Stadtſchreibers auch das Amt des Syndici, ob er gleich
den Namen nicht hat, vertritt, und nach der Beklagten eigenen Ge⸗
ſtaͤndniß bey oͤffentlichen Solennitaͤten das Wort fuͤhret, und de⸗
nen Caͤmmerern alsdenn unſtreitig vorgehet, hiernaͤchſt auch ein
bloſſer Stadtſchreiber durch die Gewohnheit die Præcedenz uber
die wuͤrklichen Raths⸗Glieder adquiriren kan, wie ſolches Hor-
nius de jure proëdriæ Dec. I. Quæſt. 8. ob er gleich ſonſt denen
Stadtſchreibern daſelbſt zuwider iſt, nebſt denen ICtis Vitember-
genſibus zugeſtehet, und dann Klaͤger dreyer Geiſtlichen auch eines
andern ehrlichen Mannes, der zumahl bey Location der Leute auf
Hochzeiten ꝛc. ſich gebrauchen laͤſſet, zwar unbeſchwohrnes aber we⸗
gen Anzahl und Beſchaffenheit der arteſtirenden Perſonen nicht
ganz unguͤltiges Zeugniß vor ſich hat, welches um ſo viel deſto⸗
mehr in Betrachtung gezogen werden muß, da Beklagte ſelbſt eini⸗
ge actus einraͤumen, und ſich, ſonderlich wegen des Vorganges
bey der Præſentation, nur mit einer nichtigen, und wie oben ange⸗
fuͤhret, zu Klaͤgers Vortheil gereichenden Antwort, daß er nemlich
die Reden im Namen des Raths gehalten, zu vertheidigen ſuchen,
immaſſen auch die von ihnen in der Kirche eingewendete Proteſta-
tion bey andern actibus, welche ſie der Zeugen Bericht nach ohne
Contradiction geſchehen laſſen, ihnen nicht zu ſtatten kommen mag;
Dieſeimnach und da Klaͤger ſo wol die jura poſſeſſorii als petito-
rii vor ſich hat, ſo haben wir nicht wol anders, als vor ihn, ſpre⸗
chen, auch Beklagte als temerarios litigantes zu Erſtattung der
Unkoſten condemniren koͤnnen.

2

—(LCOROI-

SP. LV. DE NEGOTIIS GESTIs. 599

1. Quod ad ſubſcriptionem inſtrumenti ſyndicatus attinet,
diſtinguendum eſt inter univerſitates, quæ jurisdictio-

nem habent, quales ſunt civitates, & eas, quæ nullum

habent, uti collegia opificum. In illis ſubſeriptio neceſ-
ſaria non eſt, dummodo ſigillum ſubjiciatur, in his vero
omnium vel ſaltem majoris partis fubſcriptio requiritur.
Kivinus in Emunciatis juris tit. 7. n. 36.
2. Seniores nomine univerfitatis juraturi mandato- opus
non habent Carpz. lib. 3. KReſp. 41.

2. Membrum univerfitatis ad fubeundum ſyndici munus
invitum compelli poteſt, arg. L. 18. §. 13. de Muneribus.

.

SPECIMEN LVv.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IIILI. TIT. V.

NEGOTIIS GESTIS

DITE RICO ADOLPHO HECKENBERG.

D. V. AVG. ANNI CI9 I19 ccCXVI.

Pulgata Legis 22. C. de Negotiis geſtis lectio contra Byn-
keribakium defenditur.
Wegoila gerere etiam procuratores dicuntur.
onnihil dificultatis haber Lex 22. C. de Wegotiis geſtit,
in qua imperatores: NWegotium, inquiunt, gerentes alie-
num, non interveniente ſbeciali pacto, caſum fortuitum

præſtare

600 MEDITAT. AD PANDECT.

præſtare non compelluntur. Dubium hic oritur, quomodo fieri
Poſſit, ut in negotiorum geſtione, quæ ignorantiam domini
ſupponit, ſpeciale pactum interveniat. Qui imperatorem hic
de ſolo procuratore loqui cum Accurſio Putant, hi Tribonia-
num maximæ incuriæ inſimulant, quod legem hanc loco pla-
ne alieno inſeruerit. Facit id Majerus in Collegio Argentora-
Zenſi tit. de Negotiis geſtis S. 27. legem hanc fugitivam appel-
lans, quæ ad tizulum mandati ſit referenda. Magis etiam pec-
cant, qui cum Byukeribækio Obſerv. jur. Kom. Iib. I. 6.7. & Nood-
zio Comment. in D. tit. de Negotiis geſtis in mendo cubare le-
gis verba dicunt, & pro, interveniente Tpeciali pacto, legi opor-

tere, interveniente ſpeciali facto, contendunt. Sed facile refel-

luntur. Namque primum Baſilica obſiſtunt, ubi lib. 17. tit. 2.
C. 22. eadem lex refertur & vox babtum oonuoοoοoο q vertitur. Ve-
roſimile autem non eſt, illis jam temporibus, quibus Baſilica
compilata ſunt, legem corruptam fuiſſe. Deinde lectio illa,
quam ſubſtituit Bynkershœkius non interveniente ſpeciali far
to, obſcura eſt, nec juris noſtri auctoribus familiaris. Accedit
etiam, quod emendare verba legum, niſi necefſitas id exigat,

non debeamus. At, ais, quomodo ergo Triboniani negligen-

tia excuſabitur, & lex, ut in hoc titulo apte poſita videatur,

explicabatur? Res facillima eſt. Nempe vox, negottum gerere,
non ſtricte hic de ſolo negotiorum geſtore proprie ſic dicto
. . † . . „* .
intelligenda eſt, ſed, ut ſæpe in jure noſtro fit, late de omni
οAQui res alterius ſeu ſponte, ſeu ex officii neceſſitate, ut tu-

tor, ſeu præcedente mandato, ut Procurator, adminiſtrat, ac

cipitur. Ergo generalis regula hic continetur: neminem qui
in rebus & negotiis alienis verſatur, caſum fortuitum præſta-
re: quam Tribonianus titulo de Negotiis geſtis inſeruit. Neque
enim hoc infrequens ei eſt, regulam, quæ ad plures contractus
Bertinet, generalibus verbis in titulo ſpeciali referre. Cujus
rei exemplum aliud in L. 28. de Weg. geſtis occurrit. Limita-
tio autem adjecta, non interveniente ſpeciali pacto, non ad
nego-

——

— —

SP. LV. DE NEGOTIS GESTIS. 60:

negotiorum geſtorem, ſed ad alios, qui negotia aliena ex man-
dato domini gerunt, pertinet. Nihil eſt hac explicatione pla-

nius, nihil rationi convenientius. Sed hic iterum Bynkers-

hœkius, dum Gloſſæ interpretationem refellit, nobis ontradi-
cit, atque negotia gerere de procuratore dici poſſe, negat, &
ad Crjarii auctoritatem Provocat. Evolvi ergo Cujaeii loca ad
Afriean. tract. 8. in L. 17. de in rem verſo & L. 5I. de Wdilit. edi-
&zo. Ibi vero ille nihil amplius, quam, procuratoris nomine
etiam voluntarium, id eſt, geſtorem, qui ſine mandato geſlit
negotium alienum „ contineri, ait. Quod autem geſtor de
procuratore intelligi nequeat, hoc non dicit. Nec potuit di-
cere. Leges enim nimis claræ & frequentes ſunt, in quibus
negorfia gerere procurator dicitur. Omnium inſtar eſſe poteſt
L. 2. §. I. Mandati ibi: ſi tibi mandem, ut negotio mea geras 3 cui
adde E. 6. §. I. eodem. Imprimis autem explicationem meam
juvant l. 6. §. 4. D. & l. 14. C. de Weg. geſtis, in quibus nego-
tia gerere generaliter ſimul de procuratore & de negotiorum
geftore Propric dicto Prædicatur.

III.

Wegotiorum geſtor præſumitur, qui elaves conelavium eiſa
rum alienarum apud ſe ſervat-

W.

Wegoriorum geftor ad edendum inventarium ant ſpecißcationem
juratam obligatur.

Etemm „quod nunc narrabimus, in facto contigit. Mor-
tuo patrefamilias, cognati ejus ſpemringentis hereditatis
potiundæ conceperant, ſed, cum præter pancos numos nihil
reperiflent, ſpes inanes , ur cum poëta loquamur fe Paviſſe
Tom. I.. Sggg ani.

602 MEDITAT. AD PANDECT.

animadvertebant. Suſpicabantur tamen, mulierem, in cujus
ædibus defunctus vixerat, & cujus cuſtodiæ conclavium & ci-
ſtarum ſuarum claves, quas illa etiam poſt mortem demum
ejus reddiderat, commiſerat, plerasque res vel ipſam vel per
alios ſubtraxiſſe. Quærebant igitur ex Ctis Vitembergenſi-
bus, poſſentne illam ad jusjurandum iis de rebus Præſtandum
adigere. Res difficultate non carebat. Jusjurandum enim
Purgatorium de furto imponi ei non poterat, quippe quod
non, niſi veroſimilia argumenta & indicia adſint, locum habet,
teſte Carpzovio Quæſt. erim. 116. n. 62. At hic præter ſuſpi-
cionem heredum nihil aderat. Igitur alia via incedendum rati
ad jusjurandum manifeſtationis ſeu juratam ſpecificationem ad-
igi illam poſſe, exiſtimavimus. Equidem prævidebamus facile,
eam reſponſuram, iſti jurijurando tantum in herede locum
eſſe, ad ſe autem hereditatem non pertinere. Verum & nego-
tiorum geſtor ad id obligatus eſt. Cum enim ſine dubio ra-
tiones reddere debeat, I. 19. §. I. de Negotiis geſtis, rationum
autem reddendarum fundamentum ex confeſſione Ctorum
omnium ſit inventarium, aut, hoc deficiente, jurata ſpecifica-
tio, ab hujus editione liberare ſe nullo modo poteſt. Vide
Carpzovium P. 3. C. 33. def. 7. Illud itaque dubium nunc ſaltem
ſuperat, an contra mulierem hanc, quæ bona defuncti publice
non adminiſtrarat, negotiorum geſtorum actio locum inveni-
ret. Sed hoc etiam affirmavimus. Conceſſio enim clavium
non alia mente a defuncto facta eſſe poterat, quam, ut res in
ciſtis reconditas curæ ejus committeret. Nec, niſi & ipſa
hanc mentem habuiſſet, claves vel accepiſſet, vel poſt mortem
retinuiſſet. Hæc recta ratio indicat, ut nec opus ſit lege.
Quamvis & illa in promtu foret. Vide modo L. 77. §. 21. ge
Legatis 2. ubi paterfamilias uni ex liberis ſuis claves tradens
cuſto-

E =SSE 1

= 7 E1

S=

l

e.

16

8P. LV. DE NEGOTIIS GESTISZS. 60 3

euſtodiæ eum & negotiis gerendis præœfeciſſe cenſetur. Adde
Zieglerum de Jure clavium d9. 21. Sic itaque menſe Aprili anni
cio lo ccx. reſpondimus: Verlanget Ihr Unterricht, ob Hans
Olners Eheweib, welche die Schluͤſſel zu Paul Olners Behaͤlkniſ⸗
ſen bis nach deſſen Tode gehabt, eydlich zu erhalten verbunden ſey/
daß ſie von des Verſtorbenen Baarſchaft in deſſen Krankheit nichts
ſelbſt oder durch andere entwendet habe. Wenn nun gleich das
purgatorium niemand leicht ohne erhebliche Vermuthung und An⸗
zeigungen aufgebuͤrdet werden mag, imgleichen derjenige, ſo nicht
Erbe worden, noch der Erbſchaft ſich angemaſſet, eine eydliche Spe-
cification auszuſtellen nicht gehalten iſt; Dennoch aber und die⸗
weil Hans Olners Eheweib dadurch, daß ſie die Schluͤſſel zu Paul
Olners Behaͤltniſſen ſo wol bey deſſen Leben als nach ſeinem Tode
gefuͤhret, ſich einer Adminiſtration angemaſſet, ein jeder Verwal⸗
ter aber eine eydliche Specification der bey ſich gehabten Guͤter her⸗
aus zu geben ſchuldig iſt; So mag Hans Olners Eheweib zu der
gleichen Eyd wol angehalten werden.

V.
Qui probibentis negotia gerit, caſum Jortuitum præſtat.
VI.

Exeuſatur tamen, probet, rem, etiamfi ipſe non interveniſſet,
perituram fuiſſe.

ecenſentur paſſim a DD. caſus, quibus negotiorum geſtor
R periculum ſuſtinere debet. Sed plerique omittunt eum,
quando quis inviti & prohibentis negotia gerit. Hunc quo-
que omne damnum, ſi quod, licet ſine culpa ejus, in re acci-

dat, reſarcire debere, & æquitas ſuadet, & jura jubent. De

æquitate dubium non erit. Nam quid æquius, quam utis,

Gggg z qui

SoA4 MEDITAT. AD PANDECT.

qui noluit rem ſuam ulli periculo committere, ab his, qui
contra voluntatem ipſius eam periculo expoſuerunt, indemnis
ſervetur? Quod autem ad jura attinet, habemus verba L. g.
§. 3. de Wegotiis geſtis, ubi Ulpianus: Is, ait, qui prohiluit, ex
unulla parte aliguid damui ſeutiat, & argumentum I. II. eodem, ubi
is, qui negotia, quæ dominus facere ſolitus non erat, gerit,
damnum omne ferre jubetur. Quibus rationibus moti Cti
Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo 15 ccxv. reſponderunt,
eum, qui equum ægrum contra voluntatem domini curandum
ſuſeepit, mortuo, duranfe cura, equo æſtimationem ejus Præ-
ſtare debere. Beklagter wird beſchuldiget, daß er des Klaͤgers
Pferd in die Cur genommen daſſelbe aber verwahrloſet, und ihm
durch Steckung der Chriſtwurzel den kalten Brand, folgends auch
gar den Tod verurſachet. Nun hat er zwar ſeine Defenſion durch
Vorſtellung unterſchiedener Zeugen gefuͤhret. Aber vier derſelben
ſagen nicht das geringſte, ſo Beklagtem zu ſtatten kommen moͤchte,
aus, ſondern graviren ihn noch vielmehr; wie denn einer von ihnen
ſo gar vorgiebt, es habe Beklagter wider Klaͤgers ausdruͤckliches
Verboth die Cur des Pferdes uͤbernommen, welches Beklagten zu
condemniren allein genug iſt. Supereſt tamen negotiorum ge-
ſtori hoc caſu unum remedium, ut oſtendat ſcilicet, rem,
etiamſ operam non adhibuiſſet, interituram fuiſſe. Nam ſi
hoe liquido demonſtraverit, abſolvendus eſt.
VII.
Wegotiorum geſtor ad ſpecificationem fruéctuum a ſe perceptorum
Jurato confirmandum compelli poreſt.
VIII.
Sußicit hoc caſu jusjurandum de credulitate.
Jegotiorum geſtorem in omne id condemnari, quod exre
Qdomini conſecutus eſt, ex I. 2. de Meg. geſtis conſtat. De
bet itaque ante omnia fructuum perceptorum rationem redde-
re, eamque, ſi adverſarius id exigat, jure jurando confimae.
qui

ſ

.

SP. LV. DE NEGOTIIS GESTIsSs. coz

Equidem non ignoramus, Meviam P. 4. Meciſ. 92. n. A. Ro bis
contradicere. Air enim, honeſti viri, qui bona aliena admi-
niſtravit, rationibus tamdiu ſtari, donec ſuſpectæ reddantur,

nec juramentum fine cauſis aut judiciis veroſimilibus deferri

poſle. Sed fallitur Mevius. Ipiſe P. 9. Mec iſtone 78. fatetur, de-
ferri poſſe jusjurandum a parte parti pro exploranda veritate,
etſi nihil dum probatum ſit, quando deferens ignarus eſt ne-
gotü & ideo ad probationes devenire nequit. unam ſen-
rfentiam non æquitas ſolum commendat, ſed & lex confirmat.
Iuſtinianus quippe in I. 22. §. 10. C. de Jure delib. licentiam
dat creditoribus, legatariis vel fideicommiſſariis, ſi majorem
putaverint eſſe ſubſtantiam a defuncto relictam, quam heres in
inventario ſcripſit, per ſacramentum heredis, ſi aliæ probotio-
ues defecerint, ſuperfluum approbare. Quodfi ergo ſuper ſo-
lemni inventario jurisjurandi delatio ſine probatione permiſta
eſt, facilius utique permittetur ſuper ſimplici ſpecificatione,
cujus minor longe fides eſt. At allud dubium hic ſuboritur,
quid faciendum fit, ſi negotiorum geſtor ob antiquitatem tem-
Poris vel ob alias cauſas, forte, quod fructus prædiorum ad-
miniſtratorum non ſeparatim collegit, ſed cum ſuis commi-
ſcuit, quantitatem fruétuum perceptorum ſcire & indicare he-
queat. An jurijurando in litem tunc locus erit? Non
putamus. Quodli enim geſtor ipſe quantitatem fructuum ne-
iciat, dominum eam melius indicaturum, veroſimile non eſt.
Ergo jurijurando credulitatis hic locum facimus. Equidem
Carpzovius in Proceſſu tit. 1I. art. I. n. 154. ceterique Docstores
negant, in factis propriis de credulitate jurari poſſe. At jura
noſtra ignorantiam & oblivionem facti proprii, maxime ſi diu-
turnum tempus vel alia juſta cauſa concurrat, aliquando excu-
ſant lI. 22. pr. lI. 32. §. I. Je Condict. indeb. Sic igitur reſponde-
runt Gti Helmſtadienſes menſe Octobri anni cio 105 ccxy: Es

iſt auſſer Zweifel, daß durch das fol. 38. befindliche Urthel Beklag⸗
tem die Edition einer eydlichen Specifieation auferleget worden.
Nichts deſtoweniger unterſtehet ſich dieſer, ſolchem rechts⸗kraͤftigem
Urthel zuwider, die ihm ad edendum geſetzte 3 woͤchentliche Friſt
vorbey ſtreichen zu laſſen und denen Klaͤgern das jusjurandum in
Eggags3 litem

606 MEDITAT. AD PANDECT.

litem aufzubuͤrden, unter dem Vorwand, daß ihm unmoͤglich ſey,

die eigentliche Quantitaͤt der eingehobenen Fruͤchte anzuzeigen. All⸗
dieweil aber in ſolchem Fall,, da es ihm unmoͤglich fallen ſolte, die
von ihm ſebſt eingeerndten Fruͤchte anzuzeigen, es denen Klaͤgern,
die mit der Erndte gar nichts zu thun gehabt, viel unmoͤglicher ſeyn
wuͤrde, etwas gewiſſes vermittelſt des jurisjurandi in litem zu de-
terminiren, hiernaͤchſt die vorgeſchuͤtzte Unmoͤglichkeit gar nicht zu

attendiren iſt, indem es, wenn kein richtiges Inventarium vor⸗

handen, bey der ſpecificatione jurata zugleich mit auf credulita-
tem ankommet,, demnach Beklagter nur nach ſeinem beſten Wiſ⸗
ſen und Gewiſſen anzeigen kan, wie viel er meyne, daß die von de⸗
nen 2 Hufen Landes genoſſenen Fruͤchte ausmachen; So haben
wir nicht umhin gekont, Beklagtem die Edition nochmahlen unter
einem geſchaͤrften Strafgeboth aufzuerlegen, denſelben auch wegen
ſeiner Tergiverſation in Erſtattung der Unkoſten zu verurtheilen.

IX.
Vitricus ſumtus in alimenta privignorum impenſos actione ego-
2 tiorum geſtorum repetit.
X.

Dniote prolium, cujut intuitu vitrieus privignos aluit, reſriſſa,
repetuntur alimenta.

ontradicit nobis Bachovius ad Treutl. vol. I. diſp. 10. 5. 3. Iit.
C. &, paternum affectum in vitrico, qui privignos ſuos
aluit, præſumi; atque adeo, illum repetitionem non habere,
aſſerit. Cujus auctoritate moti Scabini Lipſienſes apud Philip-
pi in Uſu Practico inſtitut. Iib. 3. Ecloga 92. vitrico repetitionem

alimentorum denegarunt. Verum cum nemo in extraneum

pietatis cauſa liberalis præſumatur, ſed præſumtio hæc proxi-

mæ neceſſitudinis vinculum ſupponat, vitricus autem ratione
privignorum pro extraneo habeatur, præterea jura noſtra odi-

um magis in vitrico, quam ſingularem affectionem præſumant

I. I.

e

5 . .

SP. LV. DE NEGGTYIIS GESTIS. 67:

L. I. C. Whi pupilli educari, vitricus profecto, ſi quid in alendos
privignos erogavit, videri non poteſt id pietatis cauſa, ſed ma-
gis repetendi animo, feciſſe. Ergo actionem negotiorum geſto-
rum habebit. Nec obſtat nobis Lex I5. C. de Negot. geſtis. Ex
ea enim aliud nihil colligi poteſt, quam, ceſſare repetitionem,
ſiquidem privigni, alimenta non animo repetendi, ſed ex pa-
terno affectu præſtita fuiſſe, probent. Adjuvat ſententiam no-
ſtram Lex 3. C. de Contrar. judic. tut. in qua liberis vitrici repe
titio conceditur eorum, quæ ille in rem privigni erogavit.
Conſentiunt nobiscum Finckelthaus Obſ. 10. & Brunneinannas
ad l. 15. de Negotiis geſtis. Huc pertinet caſus Ctis Helmſta
dienſibus nuper oblatus. Vitricus cum uxore privignorum
tutoribus unionem prolium inierat, bona eorum adminiſtrarat,
fructusque ex iis perceperat, ſed viciſſim ipſos aluerat & edu-
carat. Tandem privigni majores facti unionem tanquam nul-
lam ob omiſſa ſolemnia, quæ legibus requiruntur, impugna-
bant & bona ſua cum fructibus repetebant. Vitia unionis
manifeſta erant. Igitur non poterat non ſecundum privignos
judicari. Quod cum vitricus animadverteret, ipſe quoque
Ppræter reliquas expenſas alimenta repetebat. Obvertebant
quidem privigni paternum ejus affectum, &, quod animum re-
petendi non habuiſſet. Verum facile apparebat, alimenta eum
non donandi animo, ſed ex cauſa unionis prolium, &, quod
fructus ſe ex bonis privignorum lucraturum ſperarat, præſti-
tiſſe. Quæ cauſa cum deinde in irritum caderer, repetitio præ-
ſtitorum ei nec ex naturali æquitate nee ſecundum jura dene-
gari poterat. Vide l. 4. & 5. de Condictione ſine cauſa. Quam-
obrem ita reſpondimus menſe Julio anni cio 1o ccxyVI: Klaͤger

fodert von Beklagtem, ſeinem Stief⸗Schwieger⸗Vatter, ſeiner

Frauen vaͤterliches Erbtheil. Dieſer ſchuͤtzet zwar eine aufgerichte⸗
te unionem prolium vor, kan aber ſelbſt nicht in Abrede ſeyn, daß
ſol

60 ⁹ MEDITAT. AD PANDECT.

ſolche nicht voͤllig zu Stande gekommen, und es dabey an denen
vornehmſten in Rechten zu einer unione prolium erfoderten Stuͤ⸗
cken mangele. Alſo faͤllt dieſe unio prolium ſonder Zweifel hin⸗
weg, und haben wir nicht wol anders ſprechen koͤnnen, als, daß
Beklagter Klaͤgern die vom Vater verlaſſene Erbſchaft nebſt denen
eingehopenen Nutzungen, nach Abzug der auf die Beſtellung und
Beſſerung der Guͤther, ingleichem auf die Erziehung und Aus⸗
Kattung gewendeten Koſten, abtreten ſolle.
C Q K O L E A N TI A.
T. LS, qui negotia amici ſui abſentis gerenda non ſuſeipit .
ſed perire patitur, peccat contra ſus naturæ, ſed in foro
humano mulla actione propterea convenire poteſt. Con-
