nus: Quotiens, inquit, quis juſtis rationibus ductus, vel non Jju-
Ris, ſine calliditate tamen, putavit ſe liberum, & in liberiate
moratus eſt, dicendum eſt, hunc in ea cauſa eſſe, ut ſine dolo ma-
lo in libertate fuerit. Adde L. 2. §. I. Ji quis in jus vocatus.
At hanc regulam ſic ſimpliciter admittere non poſſumus, ſed
diſtinguendum putamus: Aut agitur contra contumacem
ſaltem ad ſumtus, quos judex & adverſarius Propter eman-
ſionem ejus fruſtra impendit, reſtituendos, aut gravior ipi
Pœna, qualis eſt confeſſi & convicti, recogniti, vel mulcta
etiam pecuniaria, intenditur. Priore caſu levior, ſeu, ut DD.
loquuntur, fatua cauſa ipfum a reſtitutione expenſarum non
Hberabit; cum, etſi non doli, minimum culpæ reus ſit,
unus-

336 MEDITAT. AD PANDECT.

unusquisque vero ad damnum, quod per ipfſius culpam ad-
verſarius ſentit, ſarciendum obligetur. Accedit, quod ſecun-
dum uſum judiciorum & collegiorum, qui ex clauſula gene-
rali Legis I. §. I. Ex quibus cauſis majores in integrum reſti-
tuitur, indemnem tamen adverſarium ſervare, ſumtusque,
quibus faciendis occaſionem dedit, ei reddere debeat. Sed po-
ſteriore caſu, cum non tantum reſtitutio expenſarum, ſed
gravius præ judicium contumaci inferendum eſt, tum judicem
mitiorem eſſe, atque excuſationes infirmiores ſive fatuas ad-
mittere poſſe, dummodo dolum abfuiſſe videat, exiſtimamus.
Is enim vere contumax dicitur, qui vocatus per dolum ma-
Ium & contemtum judicis non comparet. Atque contra
hunc, ut Innocentius IV. Pontifex in c. 1. de Appellationibus
in ſexto loquitur, qui jus & judicem & partem illudit, juſtum

eſt, ut jura inſurgant, atque in eum tam in expenſis quam

cauſa procedatur. Cum eo tamen, qui non per Calliditatem,
ſed per negligentiam ſui copiam non facit, lenius agendum

eſt. Quamobrem non improbamus ſententiam Beſoldi de ap-
pellat. c.6. §. 4. pag. 193. aliorumque, quos in partes vocat,

aſſerentium, audiendum & illum eſſe, qui ſe non ex contem-
tu, ſed multitudine aliorum negotiorum obrutum per obli-
vionem abfuiſſe dicit. Certe enim, ſi non ad aliud remedium,
ſaltem ad reſtitutionem in integrum confugere poterit, L. 25.
Ex quibus cauſis majores. Ex eodem fundamento JCti Vitem-
bergenſes menſe Auguſto anni c1o 1o CcCIX. pronunciaſſe, re-
cordamur. Vocatus quis erat in judicium & comparuerat
etiam per mandatarium, qui cum aliquamdiu oppertus eſſet,
tandem judicem percontatur, quousque ſibi adhuc præſtola-
ri neceſſe eſſet. Cui judex: actuarius meus, ait, peregre
abeſt, ſine quo facere nihil poſſum, & dubito, an rediturus
ſit, ob fœdiſſimam, quæ nun eſt, tempeſtatem. Quo
reſponſo accepto, mandatarius ad dominum redit; &
ei,

—
10.
ur.
en.
feli.
e,
.
Cen
uon
n
Co
ondt
utun
Gen

itrenn

ndlum
lc.
Nel,
ntelr⸗
r c
echun⸗
IL
ialeer⸗
hpenet
tus ele, D
Dreli⸗
Peng
ſecitun
C
ein
.

SP. XXXIII. DE CONTVMACIA.„,. 337

ei, quæ audiverit, renunciat. Tum uterque ſecurus, jam
officio ſuo ſe ſatisfeciſſe, putat. Interea redit actuarius,
habetur judicium, contumacia comparentis accuſatur. Quæ-
ritur deinde, an vera hoc contumacia eſſet, quæ diſpendio.
cauſæ puniri poſſet. Equidem magna incuria & domino &
mandatario ejus imputari poterat. At dolum tamen &
contemtum abfuiſſe, liquido apparebat. Igitur excuſarunt
eum Cti memorati, quorum verba hic afferemus: Beklag⸗
ter meynet zwar, es ſey die von Klaͤgern uͤber fuͤnf Wochen nach
eröͤfneten Urthel eingewandte Leuterung unzulaͤßig; und moͤge die

ſfuͤrgeſchuͤtzte Entſchuldigung, als ob er die Abſchrift des Urthels

erſt vier Wochen nach deſſen Publication empfangen, ihm nicht

zu ſtatten kommen, in Anſehen, daß, da er den Publications-

termin gewuſt, er in ſelbigem entweder erſcheinen, oder die Ab⸗

ſchrift bey Zeiten ſuchen ſollen. Alldieweil aber Klaͤger an ſei⸗

nem Fleiß es eben nicht ermangeln laſſen, ſondern einen eigenen
Bothen, um in die Publication zu willigen, und Abſchrift des
Urthels zu erhalten, abgeſchicket, dieſer aber unverrichteter Sa⸗

chen und mit einer ſolchen von dem Amtmann ſelbſt erhaltenen

Antwort zuruͤck gekommen, aus welcher Klaͤger, daß die Publi-
cation ſalbigen Tages nicht vor ſich gehen moͤchte, vermuthet;
Bey welcher Bewandniß, und da auch geringe Entſchuldigun⸗
gen in lapſu fatalium und contumacia angenommen werden, ſo
haben wir Klaͤgers Leuterung vor zulaͤßig billig erkannt.

Qui in jus vocatus negat ſe venturum, atgue tamen venit,
contumax non eſt.

Air Fryliug in ITnrrodftione ad Praxin c. 6. §. 2. citatum
ſi dicat, ſe nolle comparere, ſtatim contumacem eſſe
auétoremque ejus ſententiæ nominat Erunnemannum in

333 MkEDILAL. AD PANDECT.

Proceſſu civili c. 4. n. 7. At nos circa vocem illam ſtatim
hæremus, mitioremque Friderici Mindani opinionem præ-
ferimus, qui lib. 2. de Mandatis cap. 17. §. 5. contra Gloflæ au-
QGoritatem, terminum præfixum exſpectandum eſſe, contendit.
Etſi enim non negemus, peccare eum, qui venturum ſe auda-
Ger negat, reumque læſæ reverentiæ judici debitæ peragi &
extra ordinem puniri poſſe, attamen non vere contumax dici,
nec ſententia ſtatim contra eum ferri poteſt, cum ſecundum
Hermogenianum in L. 53. §. 3. de Re judicata contumaces non
videantur, niſi qui, cum obedire deberent, non obſequuntur.
Etſi igitur quis diſerte profiteatur, ſe venturum non eſſe, ſi
tamen deinde conſilium mutavit & judici morem geſſit, in ver-
bis ſaltem peccavit, non re ipſa & facto. Uti autem, ubi fa-
So opus eſt, verba non ſufficiunt, ita etiam verba ſola non
ſtatim nocent, niſi factum ſequetur, & ita delictum conſum-
metur L. 52. §. 19. de Furtis. Accedit argumentum ex L. 3.
C. de Plus petitionibus deſumtum, ubi, ſi quis ſuper ampliore
pecunia, quam ipſi debebatur, cautionem exigit, & ad judi-
cium debitorem per dolum & machinationem vocavit, nullo
diſpendio prægravandus dicitur, fi quidem ante inchoatam
litem calliditatis eum poœniteat, & debiti veram quantitatem
confeſſus fuerit. Eadem itaque Ppœnitendi licentia danda quo-
que eſt ei, qui in jus vocatus ſe venturum negavit.

III.

Wemo contumax dici, nec ad expenſarum reſtitutionem damnari
poteſt, gquem judicis inſcitia vel negligentia excuſat.

trociſſimum apud priſcos Romanos crimen erat, de ha-
bilitate & eruditione judicum, quos princeps huic mu-
neri præfecerat, dubitare. Symmachus lib. 10. ep. 4* Qut

ſummi, ait, Joci judices decolorant, Jacri teſtimonii facilita-
2 tem

In
rE.

.
NAt.

le.
h
ndun
eSt
untn-

fle, 1

aer
ubil⸗
IL
nim.
TE
Ploore
udi
W
hontan
Wtuten

Na

amti
.

de 1.
huie.
G
ſurce.
4

SP. XXXIII. DE CONTVMACIA. 339

zem videntar inceſſere. Durius vero adhuc Imperatores in L. 3.

C. de Crim. ſaeril. Sacrilegii, inquiunt, inſtar eſt, dubitare, an is
dignus ſit, quem elegerit Imperator. At jamdiu Cujocius in Pa-
ratitl. C. de Crimine ſacrilegii obſervavit, iſtiusmodi dubitatio-
nes hodie ne in minimo quidem vitio poni. Quodſi itaque fi-
ne criminis metu ſcapham appellare, & judicem inhabilem,
etſi a principe datus ſit, inhabilitatis accufare licet, nos quo-
que, quibus quotidie iſtiusmodi hominum ineptias & errores
non ſine nauſea pervolutare neceſſe eſt, hanc nobis libertatem
ſumimus, aperteque profitemur, magnam eorum partem, qui
magiſtratus gerunt & judicandi munere funguntur, indignos
eſſe iſta dignitate & adminiſtrandæ juſtitiæ Prorſus incapaces.
Alios ſcilicet ingenium deſtituit, alios juris peritia, alios deni-
que debita ſedulitas. Infinita hinc in ſubjectos & litigantes
redundant damna. Ferri hæc quidem & farciri a judicibus
illis imperitis aut negligentibus debebant. Sed tantum abeſt,

ut id fiat, ut eriam hæc illis imperitia & negligentia, qua li⸗

tes augentur & excrefſcunt, plerumque lucro ſit. Igitur, quod
ſolum pofſſumus, illud faltem cavemus, ne alterutra pars ſola
iſte diſpendio prægravetur. Tquius eſt, ut utraque ferat,

quod per infcitiam aut culpam magiſtratus accidit. Exem-

plis res optime illuſtrabitur. Scilicet non comparuit quis ſta-

to die in judicio, aut non fecit id, quod debuerat. Aceuſat

igitur contumaciam ejus adverfarius, atque, ut minimum
ſibi ſumtus fruſtra facti reſtituantur, Petit. Sed accuſatus

culpam in judicis vel imperitiam vel negligentiam trans-
fert. Hic certe nihil iniquius foret, quam damnare eum,
qui judicem auctorem habet. Abſolviſſe nos aliquando ho-
minem agreſtem recordamur, qui per fententiam a colle-

gio juridico conçeptam probare intra certum tempus juſſus

rat, eoque nondum lapſo judicem adierat, &, quid ſibi

faciendum eſlet, fimpliciſſime rogaverat. Cui judex: tace
uZ tu

340 MEDITAT. AD PANDECT.

3
tu modo, &, donec adverſarius te urgeat, exſpecta. Mi-
ſer itaque ille tutum ſe ratus conquieſcit, diemque probatio-
ni præfixum effluere ſinit. Tum adverſarius, accuſata con-
tumacia, torpentem excitat, &, ut probatio deſerta judice-
tùr atque ſumtus litis ſibi reſtituantur, flagitat. At nos
ab utroque liberavimus hominem. Quid enim potuiſſet
amplius facere? Ruſticus erat juraque non norat. Peritio-
res igitur conſulere debuerat. Sed conſulerat, & quidem
eum, quem ipſe pro peritiſſimo habebat. Decepto igitur
imputari nihil omnino debebat, arg. L. 9. §. 3. de Juris &
facti ign. Idem eſt, ſi judex per negligentiam peccet, ut,
ſi quis ante terminum ſe tempeſtive apud judicem excuſet
idque adverſario ſignificari petat. Etſi enim judex id non
fecerit atque alter comparendo fruſtra iumtus impenderit,
hos tamen ab eo, qui ſe excuſarat, non repetit. Ita Cti
Vitembergenſes menſe Majo anni c1oο11ο ccxr reſponderunt:

Die Erſtattung der durch Auſſenbleiben der Beklagten auf den an⸗

geſetzten Terfmnin verurſachten Unkoſten mag derſelben, da ſie ſolchen
zu rechter Zeit abgekuͤndiget, und das factum judicis, der die ſchon

verfaßte Notification Klaͤgern nicht inſinuiren laſſen, nicht zu ver⸗
antworten hat, keinesweges auferleget werden.

IV.

A penis contumaciæ liberatur, qui auctoritatem judicis ſecutus

legi vel ſententiæ non paruit. 4

Gi auctoritate judicis commotus legi vel ſententiæ non
paret, excuſandus eſt, arg. L. 10. in fin. de Bonorum
poſſeſſ. L. 9. §. 3. de Juris & facti ign. Rem optime ex-
emplo illuſtrabimus. Edixit Rex Pruſliæ in notiſſima de
rebus judiciaris lege anno 1713. Promulgata, §. 40. ut ter-
minus probatorius in poſterum non a die, quo ſententia in

rem

4

— —— — --

—. —.

—
M.
.
00l.

Gie.

tW

ilſe
enti⸗
icen

IUn

ril 6
t,
Neu
1
encenn

Den oe

ſolhen

een

U

ſr ſeaun

ntiee i
Yotore
Pmee .
ticinat
40. UI ſ⸗
enlent,

In
derucek

Sb. XXXIII. DE CONTVMACIA. 341

rem judicatam tranſiit, ſed a die Publicationis currere inci-

Piat. Eam legem judices nonnulli & collegia illuſtria non
obſervant, ſed computationem veterem, a die ſcilicet factæ
rei judicatæ, retinent. Id jure an injuria fiat, nunc non
inquiremus. Quodſi tamen quis, cui onus probandi im-

poſitum, judicis ſui auctoritatem ſecutus, nova lege negle-

Ga, terminum ſibi præfixum non a die promulgationis, ſed

more veteri, computarit, Pprobationem deſeruiſſe & con-

tumax fuiſſe dici non poteſt. Sic reſponderunt Cti Helm-
ſtadienſes menſe Januario anni clo 1o CCxXVI: Es beſchweret ſich
Beklagter daruͤber, daß Klaͤgers Beweis vor zulaͤßig erkannt wor⸗
den, da doch ſelbiger nach Ertheilung des Beſcheides, welcher ihm
den Beweis auferleget, vier ganzer Wochen, ohne ſich zu melden,
vorbeyſtreichen laſſen, und die verbeſſerte Ordnung des Juſtitz⸗We⸗
ſens die Beweis⸗Artickel innerhalb 4 Wochen von Zeit der publicir⸗
ten Sentenz einzubringen befiehlet. Ob nun wol die Worte beſag⸗
ter Ordnung ziemlich deutlich, und deſſen Publication im ganzen

Lande geſchehen, folglich auch die, ſo der Magdeburgiſchen Regie⸗

rung unterworfen, verbindet, uͤberdies die zu Einfuͤhrung einer con⸗
trairen Gewohnheit noͤthige Zeit noch lange nicht verfloſſen, und es

demnach das Anſehen gewinnet, ob haͤtte der auferlegte Beweis vor

deſert erkannt werden muͤſſen; Alldieweil aber hochbeſagte Regie⸗

rung bisher pèr uſualem interpretationem den aus dem Juſtitz⸗

Reglement angefuͤhrten locum von einer in Kraft Rechtens ergan⸗
genen Sentenz erklaͤret, ſolche Erklaͤrung auch der rationi juris

und proceſſus, als nach welcher der Beweis binnen den erſten

10 Tagen nach eroͤfnetem Urthel unmoͤglich gefuͤhrt werden kann,
uͤberaus gemaͤß iſt, uͤberdies allhier es darauf gar nicht an⸗
kommt, ob die Interpretation von der Regierung recht oder
unrecht ſey, ſondern ob Klaͤger, der ſich bona fide nach ſelbi⸗
ger gerichtet, und die 4 Wochen a tempore judicati angerech⸗
net, vor ungehorſam gehalten, und mit Verluſt ſeines Bewei⸗
C[—— u è34 ſes,

MEDITAT. AD PANDECT.

ſes, woran ſeine ganze Sache hanget, beſtrafet werden koͤnne,
welches denn allerdings zu negiren iſt, in Betrachtung, daß auch
ignorantia juris demjenigen, welcher prudentiorem und vielmehr

ſeiner Obrigkeit Gutachten vor ſich hat, entſchuldiget, und daß auch

eine etwas wahrſcheinliche Urſach a dolo und contumacia hefreyet;
So ſeynd wir vorigen Beſcheid zu beſtaͤtigen, die Unkoſten aber,
weil Beklagter die Worte des Juſtitz⸗Reglements vor ſich gehabt,
gegen einander aufzuheben bewogen worden. “

Aubctoritas celebris JCti a penis contumaciæ exeuſat.

X lisdem fundamentis porro aſſerimus, auctoritatem ce-
lebris [Cti, qua quis inductus præcepto judicis non pa-
ruit, a pœnis contumaciæ excuſare. Rem iterum exem-
plo illuſtrabimus. Certum eſt jure Saxonico, eum, qui
non probare, ſed demonſtrare, beſcheinigen, in ſententia
juſſus eſt, ad nullum certum tempus adſtringi, ſed, elapſo
etiam termino conſueto, articulos adhuc offerre poſſe, te-
ſte Carpzovio P. I. Conſt. 16. def. 16. Sed fac, demonſtratio-
nem, ſententia aut decreto ſimpliciter comprehenſam, de-
inde a judice per præceptum ad terminum adſtringi: Klaͤger
ſolle mit der ihm zuerkannten Beſcheinigung in Saͤchſiſcher Friſt
einkommen; num actorem ſub pœna deſertionis parere præ-

cepto judicis, atque adeo intra prædictum terminum, eum-

que a die inſinuati præcepti computandum, offerre demon-
ſtrationem oportebit? Negat Bergerus in Electis Diſcebt.
fJorenſ. tit. 20. Obſ. 1. p. 631. cujus tamen argumenta dubia
admodum ſunt & à plerisque rejiciuntur. Quamvis autem
ſententia Bergeri prorſus improbaretur, nihilominus, ſi quis
eam ſequatur & præceptum iſtiusmodi negligat, hunc a con-
tumaciæ pœnis liberandum putamus. Et ſic ICti Helmſte-
diens

J

— — —

n

⸗
ag
e;
br,

ſct

.

ein ee⸗

ne .

exenn⸗
n, l
ntenti

AlOH

. E⸗
Ctratio⸗
inn ce.

iet.

hrt

1e Nt.

e.

demor
Did

ta lii

5, ſi⸗

Ce

ſerit, dummodo id contra bonos mores non ſit. Itaque

SP. XXXIII. DE CONTVMACIA. 943

dienſes menſe Majo anni clo 1o cCXVI. reſponderunt: Es
ſcheinen zwar die Gruͤnde, womit Klaͤger den Beklagten eines be⸗
gangenen Ungehorſams uͤberfuͤhren will, von weit groͤſſerer Erheb⸗
lichkeit zu ſeyn, als dieſenigen, mit denen Beklagter ſich zu ent ſchul⸗
digen ſuchet. Einmal iſt gewiß, daß das Urthel, worinnen dieſem

die Gegen⸗Beſcheinigung verſtattet worden, in Kraft Rechtens er.

gangen. Alldieweil aber in dem Leipziger Urthel die Gegen⸗Beſchei⸗
nigung nur ſchlechtweg erkannt und Beklagter an keine gewiſſe Zeit
gebunden worden, folglich ſelbige auch nach Ablauf einer ganzen

Saͤchſiſchen Friſt noch ſtatt findet, hiernaͤchſt Bergeri Meynung

dahin gehet, daß ein Richter durch bloſſe precepta, dafuͤr die
fol. 168. befindliche auf einſeitiges Suchen des Klaͤgers gethane

Auflage zu halten iſt, die ſimpliciter erkannte Beſcheinigung an

keinen gewiſſen Termin binden koͤnne, welche des Bergeri Sen-

tenz zwar noch einigen dubiis unterworfen iſt, gleichwol wegen

ihrer Wahrſcheinlichkeit dem Beklagten zur Entſchuldigung des
ihm beygemeſſenen Ungehorſams dienen muß; So iſt bey ſolcher
Bewandniß, und da in lapſu fatalium und contumacia auch
geringe Entſchuldigungen angenommen werden, die erkannte Be⸗
ſcheinigung vor deſert nicht zu achten. 3

VI.

Contumawx eſt, qui judici etiam ſuperftua, aut ad gu& obligatus

de jure non erat, jubenti non paret.

(ui judici, ad cujus jurisdictionem ipfe pertinet, jus di-
WAcenti non obtemperat, contumax eſt, L. 53. Pr. & G. 3.
de re judicata. Itaque id potiſſimum hic intenditur, ur ma-

giſtratibus ſua auéctoritas & majeſtas ſarta tecta conſervetur.

Nec quæritur hic, quid juſſerit judex, ſed ſaltem, an juſ-

etſi

–

344 AMEDILAT. AD PANDECLTL.

etſi ſuperfluum quid, aut ad quod quis de jure non b.

ligabatur, fub pœna mandatur, is tamen, qui juſſus eſt, ni-

ſi pareat aut per appellationem aliave remedia ſententiam
judicis a viribus rei judicatæ ſuſpendat, pœnam committit,
arg. L. I. pr. & L. 20. §. I. de Operis novi nunc. Recorda-

mur, aliquando alicui editionem juratæ ſpecificationis per

varia præcepta pœnalia impoſitam fuiſſe. Nec ille tamen
paruerat. Itaque tanquam contumax ad mulctam ſolven-
dam damnabatur. Leuterabat quidem & liquido oſtende-
bat, nec ſpecificationem iſtam juratam quidquam utilitatis
habituram, nec ſe ad eam jure obligari. Nihilominus ta-

men Cti Vitembergenſes ſententiam condemnatoriam con-

Grmarunt menſe Majo anni C1o 10 CCxX. iſtis rationibus adducti:
Das Leuterungs⸗/gravamen gehet dahin, daß die von Beklagten
geforderte eidliche Specification ganz unnoͤthig geweſen, dieſem⸗
nach ſelbige weder durch Straf⸗Præcepta ihm auferleget, noch,
da er ſich an ſolche Præcepfa nicht gekehret, die Erlegung der dar⸗

innen enthaltenen Strafen ihm zuerkannt werden koͤnnen; Dieweil

aber dennoch diejenigen Urthel und Beſcheide, welche die Heraus⸗
gebung einer eidlichen Specification unter gewiſſen Strafen anbe⸗
fehlen, einmal Kraft Rechtens ergrifſen, und Beklagter, daß er
dagegen mit ſeiner Nothdurft nicht zeitiger eingekommen, ihm
ſelbſt zuzuſchreiben hat; So haben wir Beklagten bey ſo offen⸗

barem Ungehorſam die Strafe nicht voͤllig erlaſſen, ſondern ſolche
nur wegen einiger hervorſcheinenden Umſtaͤnde gelindert und auf

50. Rthlr. herunter geſetzet.
VII.

De optimo contra reum contumacem procedendi modo.

bis reus, quam actor, contumax eſt, & judicium,

quantum poteſt, ſubterfugit. Remedia igitur, quibus

hujus

—— M

— — — — —

.
Nl.
lunn

drdr.
er
Amen
ven.
ence.

litats

Is e⸗
CN.

duchi:

oten
Diſtn
toh
der de

ODra

4

Hront

n

e

3 4

SP. XXXIII. DE CONTVMACIA. 345

hujus contumacia coerceatur, potiſſimum circumſpicienda
ſunt. Sed neceſſe non eſt, ut anxie inveſtigentur. Potius
multitudine laboramus. Maximum enim eorum numerum
DD. ſuppeditant. Ex his optimum eligi debet. Quod ut re-
Ctius fiat, vulgares, quibus advocati in accuſanda rei contu-
macia utuntur, petendi formulas examinabimus. Nonnulli Pe-
tunt, ut reus denuo ſub pœna contumaciæ citetur. Sed ni-

hil vanius. Nam quæ deinde erit pœna contumaciæ? Nulla

alia, quam reſtitutio expenſarum. Atque hujus comminatio,

etſi non exprimatur, omnibus citationibus, etiam primæ .

ineſt. Ergo nihil additur, dum hæc additur. Alii reum ſub
Præjudicio iterum citari curant. Sed hic modus parum a Præ-
cedente differt. Iterum alii, ut reus ſub mulcta pPecuniaria
de novo citetur, flagitant. At ſic reum quidem, ſi copiam
ſui non faciat, malo & damno mactant, ſibi vero emolu-
mentum non procurant, cum mulécta hæc ad judicem non
actorem pertineat. Multi, ut reo non comparente lis pro
negative conteſtata habeatur, ipſique ad probationem admit-
tantur, rogant. At hæc omnium longiſſima & tædioſiſſima
via eſt, cum actor ſic probationis diticultates ſubeat, quas
forſan, ſi reus ipſe reſpondiſſet & aliqua libelli capita con-
feſſus eſſet, effugere potuiſſet. Reſtant multi alii contra con-
tumacem reum procedendi modi, captura, pignorum abla-
tio, miſſio ex primo decreto in bona contumacis, denega-
tio audientiæ, excommunicatio de jure canonico &c. Sed in
ſingulis iſtis modis eſt, quod deſideremus. Saxones denique

Ppeculiarem habent procedendi modum. Petunt ſcilicet con-
demnationem ad legitima impedimenta, de qua Pplura vide in

Ord. Proc. Elect. Sax. tit. 10. §. 4. At nemini auctores eri-
mus, ut hoc remedio utatur. Præterquam enim, quod reſti-
tutionem expenſarum ſimul petere nequit actor, tot cautio-

nibus opus eſt actori totque ſubterfugia Patent reo, ut fe-
Tom. IJ. XX re

346 MEDITAT. AD PANDECT.
re nunquam iſte accuſandi modus effectum ſortiatur. Vide
ſaltem Bergerum in Hlectis Diſe. For. p. 333. n. 5. Ipſe certe,
qui per aliquot annos ampliffimo collegio Saxonico aſſedi,
nunquam fere condemnationem iſtam ad legitima impedi-
menta feliciter petitam fuiſſe, recordor. Quapropter me-
lius faciunt tam hi, qui in Saxonia, quam qui extra eam
vivunt, ſi non comparente reo, primum, legitimum illum
citatum fuiſſe, oſtendant, deinde expenſas ſibi reſtitui pe-
tant, denique, ut nova citatio ſub pœna confeſſi & convi-
Qi decernatur, flagitent. Sic enim & ſumtus, quos fruſtra
impenderunt, recuperabunt, & efficient, ut reus ſub iſta
comminatione denuo citatus, nec comparens; cauſam to-
tam perdat, nec ulterius, etſi appellare velit, audiatur.

COROLLANIA.

I. Secundum Mevium P. 3. Dec. 390. neceſſe eſt, ut, qui
contumaciam non comparentis accuſat, ſimul ponæ ali-
cujus petitionem adjiciat. Igitur generalem contuma-
ciæ accuſationem non ſufſſicere, ſed judicem hoc facto
nihil decernere debere putat. At reétius alii, judicem
hoc caſlu & accuſanti expenfſas adjudicare, & novam
contra reum ſub pœna aliqua citationem decernere poſ-
ſe dicunt. Quæ ſententia defenditur (1) ex tit. C. Ut,
qucæ deſunt advocatis partium, judex ſuppleat, (2) quia
ipfſius judicis intereſt, ne per contumaciam partium au-
oritas ejus convellatur, (3) quia judicis officium eſt,
lites coarctare L. 13. J. 1. C. de Judiciis,
2. Reus de capitali crimine accuſatus, ſub poœna confeſſi &
convicti citatus atque ob contumaciam pro confeſſo ha-
bitus & ad ultimum ſupplicium damnatus, ſi deinde
capiatur, nequit tamen ad mortem duci, niſi prius le-
gitime convincatur.
3. Citatus ad certum diem, ſi judex interim moriatur, im-
pune non comparet. S
SPECI-

—
ide
te,
ed,
edl.
.
ein
Im
dide.
c:
frukre
ub l
An
tur.

1t,
eal-
uma-

C lae

cen
noViI
deleh
.C0
)
Ptiund.
lcinmne,

orli
pleltik
11 6

Uhrir-

Panun k.

Sp. XNXXIV. DE SATFISDATIONE. 347

SPECIMEN XXXIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. II. TIT. VIII.

SATISD ATIONE

PVBLICE DEFENSVM
IOANNE AVGVSTO RVDOLFF,
D. IX. IANVAR-. ANNI CI9 10 CCXV.

Quialut Junt cautionum genera.

Noctores, qui in titulos I. de Satisdationibus & D. Qui
ſatisdare eogantur commentantur, quatuor commu-
niter conſtituunt cautionum genera, fide juſſoriam,
pignoratitiam, juratoriam & promiſſoriam. At nos quintum

genus ſuperaddimus, cautionem ſcilicet per carcerem, cui
cautionis nomen denegari nequit, ſiquidem cautio, ut ab

omnibus definitur, eſt ſatisfactio, per quam ſecurum reddi-
mus adverſarium noſtrum. Locum vero habet hæc cautio
tunc, cum quis alterum de gravi crimine, ob quod accu-
ſatus carcere detinetur, accuſat. Niſi enim accuſator hic ido-
nee de injuriæ, damni & ſumtuum reſtitutione caveat, tantiſ-
per ſimili cuſtodiæ committitur, donec vel accuſationis funda-
mentum probet, vel meliorem cautionem inveniat. L. 17. C. de
Accuſationibus ibi: cuſtodiæ ſimilitudinem. Conſt. erim. Car. E.
art. I2. G I4. Eadem cautio tunc etiam exigitur, cum quis
alteri mortem vel aliud grave malum machinatur „ Pericu-
XXN 2 lum-

348 MEDTTAT. AD PANDEC

lumque eſt, ne minas ſuas exequatur. Nam & hic, niſi ido-
nee caveat, per carcerem cavere cogitur. Conſt. erim. art. 176.
Sed de priori caſu vehementer diſputatur, an adhuc hodie in
illo accuſator cuſtodiæ committi poſſit. Negant nonnulli, in-
ter quos KRosbach in Proceſſu eriminali tit. I. cap. 3. n. 6. &, qui
omnium noviſſime in Conſtitutionem Carotinam commentatus
eſt, Beyerus ad art. 12. poſ. 4. Rarior, inquiens, eſt accuſatoris
incarceratio non modo in Saxonia, ubi cautionem juratoriam in
Jub'ſſidium admitti, monet Carpz. Quæſt, 106. n. 39. ſeqq. ſed & in
aliis locis, quod vel inde conjicere licet, quia plerique ad Conſt. Ca-
rolin. Crim. Commentatores unicum exemplum tali alicujus Belli-

gioſæ exhibere potuerunt, quod ex Ventura de Valentiis Zirizius,

ex eo Bullæus, ex Bullæo moderni fere omnes mutuantur. At
nos, iſtam accuſatoris incarcerationem ab uſu receſſiſſe aſſe-
rere non audemus. Nam per cautionem juratoriam non
ſatis ſemper accuſato conſulitur, maxime ſi accuſator homo
improbus & de perjurio ſuſpectus ſit. Equidem non diffite-
mur, exempla hujusmodi incarcerationum rariora occur-
rere. At hoc inde eſt, quod ipſe accuſatorius proceſſus
parum frequentetur, magisque inquiſitorius in uſu ſit, aut
in iis locis, ubi accuſationes vigent, eæ plerumque a magi-
ſtratu advocatis fiſci committantur, qui, cum ex officio eas
ſuſcipiant, etſi ſuccumbant, injuriarum tamen & expenſarum
nomine non obligantur atque adeo nec cavere neceſſe ha-
bent. Cum tamen accuſationes adhuc quoque a privatis

24

inſtitui poſſunt, hi, ſiquidem iis uti velint, ea, quæ leges

ipſis imponunt, ſubterfugere nequeunt. Nec forlſan, ſi cu-
ratius inquirere nunc nobis commodum eſſet, alia præter
Belligioſam iſtum exempla deficerent. Certe ſimile nos
apud Manzium in Deciſionibus Palatinis 4quæſt. 63. legiſſe
recordamur, ubi memorat, delatorem, qui ſe ad proban-
dum obtulerat, vel ob ſuſpicionem calum niæ denunciatio-
nem

—= —.
—

—
id
Il.
iein
lin.
Gni
enun

lſnnme

riuni
ſd

Nnl.r.

hl.

Vliins
r. A
Wed.
lam mn
or hom
iſhr.
ccul.
rOcen
1,6
le mn.
Olhcio
Wenlum
necelel⸗

S

Orlanle⸗
Dia Me
ſinde
40 S
dennneyn

1

SP. XXXIV. DE SATISDATIONKE.„, 349

nem ſuam proſequi juſſus erat, durante proceſſu ad petitionem
delati arreſtatum fuiſſe, atque liberationem a carcere vix, ob-
latis cautionis loco omnibus bonis ſuis, impetrare potuiſſe.

II.
In cauſis civilibus actor, qui ſatisidare nequit, carceri tamen
includi non debet, ſed, etſi integræ vitæ non ſit, ad
juratoriam cautionem admittitur.

æpius quæritur, an homo infamis vel vitæ minus proba-
tæ, ſi contra alterum civiliter agat, & ob paupertatem
idonee cavere nequeat, ad juratoriam cautionem ſit admit-
tendus. Negant multi, & inter hos eſembecius tit. n.
Qui ſatisdare cogantur n. I0, cujus ſententiam Habnius, dum
non refellit, probare videtur. Ajunt ſcilicet, hominem

ejusmodi de perjurio ſuſpectum a judice pio & æquo ad jus-

jurandum admitti non poſſe. Quapropter illum vel plane
aà judicio repellendum, vel usque ad finem inſtitutæ actionis
carceri includendum eſſe putant. Alii tamen longe beni-
gnius cum Brunnemanno ad Auth. Generaliter C. de Epiſcopis
&W CUer. n. 8. & Mevio P. 9. Deciſ. 94. actorem, etſi integræ
vitæ non ſit, tamen ad cautionem juratoriam admittunt.
Convenit hoc & Authent. Generaliter C. de Epiſe. & eler. quæ
actorem egenum jure jurando cavere ſimpliciter jubet, & æ-
quitati, quæ in jure maxime ſpectanda eſt L. 90. de reg. jur.
Quid enim foret durius, quam, hominem pauperem, qui

forſan juſtam cauſam habet, vel a jure ſuo perſequendo pla-
ne repellere vel ſqualoribus carceris per tot annos, quot

actio civilis durare ſolet, conficere. Neque objici nobis

poteſt, quod tamen hanc viam in cauſis criminalibus non

improbemus. Alia quippe cauſarum criminalium ratio eſt,
quæ & citius finiuntur, & gravius periculum accuſato in-
XX 3 ten-.

/
350 MEDTTAT. AD PANDECT.
tentant, & in quibus uterque ſimilem cuſtodiam ſubit. Nec
porro nobis obeſt, quod metus perjurii in homine improbo
adſir, quod omni modo avertere judicem oportet. Nam
runc ſaltem judex jusjurandum decernere non debet, cum
manifeſtæ adſunt conjecturæ, quem pejeraturum. At quæ-
libet levis ſuſpicio non ſufficit, ut quis beneficiis, quæ le-
ges indulgent, arceatur. —
III.
An && quousq;ue is, eui actio ud rem immobilem petendam compe-
tit, a ſatisdatione pro reconventione & expenſis liberetur.

Pelloze rerum immobilium a ſatisdatione pro reconven-
tione & expenſis, ad quam præſtandam actores obligantur,
immunes ſunt. An vero pro poſſeſſore rei immobilis habendus
fit, cui actio ſaltem ad eam petendam competit, non convenit
inter Ctos, qui in quatuor diverſas opiniones hic ſecedunt.
Alii cum Carpzovio P. I. C. 5. def. 17. quamcunque actionem,

quæ ad rem immobilem petendam competit, ſive illa realis, ſi-
ve perſonalis ſit, a ſatisdando liberare dicunt. Alii e diametro

contrarii cum Schiltero Exerc. ad. 7. §. 23. neutram ſufficere

putant. Iterum alii cum Brunnemanno in Proceſſu civili C. 8. .

9. ſolas actiones reales admittunt. Denique alii cum Lauterba-
chio in Collegio tit. Qui ſatisdare cogantur §. 17. eos ſolos a fatis-
dando liberant, qui rei immobilis vindicationem habent.
Quam poſtremam ſententiam cum plerique ſequantur & uſu
receptam teſtentur, nos etiam amplectimur, ita tamen, ut
pariter hereditatis petitionem & adtionem publicianam; fſi
ratione rei immobilis detur, a ſatisdando excuſare putemus.
Nam perſonalem quidem actionem non ſufficere, nec ex
realibus hypothecariam nec confeſſoriam, clare ſatis ex E.
15. §. I. 2. 4. Qui ſatisdare cogantur, apparet, ut adeo Carp-
zovii & Brunnemanni generalis opinio nequeat defendi. At
frei

d
R
el
n

n eunr.
etl,.

econlen.
diumm
Ribenns
Conveti
ſecedun.
dtionem,
ketlig ſ⸗
Gmette
ocheen
ili01
Leutnk
ſlosalit
em HiN
nrur
tatmen¹

ianam,

e Poten
e, Nes
ſatgal

Adeo

etend

14

1

—

SP. XXXIV. DE SATISDATIONH. 351

rei vindicationem & ceteras, quæ illi vicinæ ſunt, actiones

à ſatisdando liberare; colligimus primum ex eo, quod in
jure noſtro æquiparetur, rem ipſam & actionem ad rem pe-
tendam habere L. 143, de Ferb. ſignif. L. 15. de Kegulis juris;
deinde, quia ſatisdatio hæc ideo ſaltem exigitur, quod ab eo,
qi bona nulla immohilia habet, periculum ſir, ne ſuccumbens
abeat, & conventioni ſeſe atque expenſarum reſtitutioni ſub-
trahat. At in eo, qui actionem ad rem immobilem peten-
dam habet, metus fugæ atque adeo neceſſitas ſatisdandi ceſ-
ſat. Accedit denique argumentum ex E. I5. § 4. æ. Qui ſa-
tisdare cogantur, ubi petitionem perſonalem habentes ſatis-

dare jubentur, deſumtum. Nam a contrario ſenſu colligimus,

excuſari eum, qui petitionem realem habet. Ad id tamen, ut
acko realis a ſatisdando liberet, due requiruntur, primum,
ut fundamentum ejus adtionis non dubium nimis & obſcu-
rum, ſed jus ejus liquidum ſit, deinde ut ſuper illo jure
non in eo ipſo proceſſu, in quo ſatisdandum eſt, litigetur.
Quodſi enim quis prædium petat, & àa reo de præſtanda ſa-
tisdatione interpelletur, audiendus non eſt, ſi propter hane
ipſam, quam nunc inſtituit & quam adverſarius in dubium vo-
cat, actionem immunis eſſe velit. Negabit enim ſine dubiereus,
illi agendi jus eſſe, atque ſic diſputatio rediret in circulum.
Monuit hoc jam ante nos Martini in Proceſſu tit. 13. §. I. 107.
Et in eandem ſententiam reſponderunt Cti Vitembergenſes

menſe Julio anni cio 10 ccix: Ob gleich Klaͤger den von ihm

geforderten Vorſtand der Wieder⸗Klage und Unkoſten dadurch,
daß ſolcher von ihm wegen der an dem libellirten Guthe haben⸗

den real Anforderung nicht koͤnne begehret werden, abzulehnen

ſuchet; Alldieweil aber die Beſtellung des Vorſtandes nur de⸗
nenienigen, welche eine r chtige real Anforderung haben, nach⸗
gelaſen wird, dahingegen die von Klaͤgern angegebene noch gar
zweifelhaft und erſt in gegenwaͤrtigem Proceß auszumachen
.⸗ So

—

MEDTTAT. AD PANDECT.

352

und Unkoſten auf 30. Rthlr. mit Buͤrgen oder Pfanden zu be⸗
ſtellen billig angehalten. Similem in modum Cti Helmſta-
dienſes menſe Junio anni clo IC CcCXII. reſponderunt: Es
ſtehet Klaͤgern die exceptio ſatisdationis allerdings im Wege/
und mag demſelben ſein vermuthliches Vorgeben, daß er nem⸗

lich actionem realem in Beklagtens Guͤthern habe, dieſemnach

a ſatisdatione befreyet ſey, nicht zu ſtatten kommen, in Erwe⸗

gung, daß, bewaͤhrter Rechts⸗Lehrer Meynung nach, eine actio
realis alsdenn, wenn in gegenwaͤrtigem Proceß daruͤber geſtrit⸗

ten wird, keineswegs a ſatisdando befreyet.
IV.

Actor a ſatisdando non liberatur, etſi conſortem litis babeat,

bona immobilia poſſidentem.

Jbe plures unam actionem inſtituunt. Ex his aliqui bo-
na immobilia poſſident, aliqui non. Cum igitur ſatis-
datio pro reconventione & expenſis exigitur, frequens quæ-
ſtio oritur, an iis, qui bona nulla habent, poſſeſſio conſor-
tium ad immunitatem a ſatisdando proſit. Porerat ajens
ſententia inde defendi, quod plures litis conſortes pro uno
quodammodo perſona habeantur. At verius eſt, poſſeſſio-
nem unius litis conſortis alterum onere ſatisdandi non le-
vare. Namque plures litis conſortes, etſi ſimul agant, non

tamen pro ſe invicem obligantur, ſed finguli pro parte ſal-

rem ſua agunt, & pro parte etiam reconveniuntur, & par-
tem etiam expenſarum tantum ferunt. Itaque etſi unus

ex illis ampliſſima bona poſſideat, ea tamen quod ad ce-
teros ſecuritatem reo præſtare non poterunt,; cum poſſeſ-

ſor pro conſortibus ſuis reſpondere non debeat, niſi pro
illis exprzeſſe fidejuſſerit L. 2. C. de Conſortibus ejusdem litit.
S Con⸗

So wird Klaͤger den geforderten Vorſtand der Wieder⸗Klage

Iuibo⸗.
r ſaii.
ce.
COnlor.

Tit 1ſen

pro un

Polelie

Ii nonk
nt,l
Par ten 1
r, Ar.
etſi un
d
m pol
iih
Wen. 1

ge.
0

SP. NXXIV. DE SATISDATFION. 353

Conſa entiunt nobiscum qui menfſe
Decembri anni cIo 1o CCX. fic reſponderunf: Daß Klaͤgere,
ſo viel deren mit unbeweglichen Guͤthern nicht angeſeſſen, den
