Hc241-1

T

"

^s

"-

p

I

od

x

ao

x

d-

*s

*

VY

i

s

:j

2

D

d

As

ii

p

3

"a

x

P UM

::

"

E

$

x

A.

A

E

*

d

Es

p

".

É

i

A

[

r*

pow

P*

*

N

L.

E

E

:

Aj

g*

«

E

"

$

i

p

x

E

E

p/ 4

"

L

$

yi d

*

*

f,

"1

&

$&

*

;ï

3:

w x

$

TT

*

g

, g»

&

L

d

^

s & P r

i*

A

& v af

É

l x x

H

äi

':

:3

Z

-

;

&

;*

H

g

F.

L

?

"m

r

F

E

j

b.s

$f

LE:

"

E

F

E

F

Es

/WM

L2

:

*

?

EM

&

L

f*'

»*

d.

3

E

E * u

*

$

:

t

s

Ls

f

3j

f

P

*

AA

ls

-

:

&

E

;

T

fà

9

LY

vl

i

&

-

—

*

uj;.

v*

l

&

»

"1

g

4

"

$

(*

:?

$t

E

»

*

ä

S

F&

U

]

,

$

»

Eu af

x&ï&

j

s

[

"d

um

M.

-

E

)

je

E

Ó

L

*

*

& t

3

"

&

-

- rl

ones

4

w

*

d

$ 9

»

"

&

i

LE M

i

*

E

Á*

H

4*'*42&3

.

*

$

d

f

6

*

2

R

ul

d

E

»

:

[-

*

-

:

T al

E

w)t

*A*

)g

.

i

t

E

s

L

sb

b

"x

1

*

"

X eax

z

d

3

;

»

E

"

L

AR

Eïl

ï

:

*

-

4

-

P

*

'?P

i

.7

-

s

E

1 a

m

"w

L

-

d

"

3l

s

s

w

ia

R.

*

E

j

Id

ii

—

$

a

E

E

»

d

El

a

-

g

1

v

*

E

w

^.

s

m

-*

p*

E

*

d o

x

-

1.;

k.

m

*

cxgmr

m

E

*

gt

d

wj *

L.

"

v«

d

»

"

hi T j

ub

E 5 *

*

PA

eo

hm

"

*

p

E

&

Md

u

-

w-

LES

«

". -

E

E

"

4

*

d m

La

"

"

.

"

X

"*s

"

w

w

x r

——

sst

g

d

"-

9 d

d

*» V

sf

E

h

& *

—

--

*

F

*

AE

E

Mj o

"

M

r -

d

J

"À

-

-

5* apbtn

LR

- n

A.

d

gT

u d

&

. A»;fw'

n

-

w

i:

E

*

a - * d

:;.

s

?:

u

&

"-

i

"

P

"

a

i

o

--

T i

g

"

&

»

"

——

r d

gf

*

P

x

2

3

a

La

"

ii

Á

gl

i

V ii

u

»

-j

E

P

—

i

*

d«

:

—

P

w

"s

d

A*

É r

*

a

-

EM

f.ï

$

r

É

"

P

$s

i !

E

- À

"

At

a*

.

E

ha,

u-

ar

m

E

*

"

A

"

»*

34

-

a

dÉ

r o

» 1

m s

&e

F.

A

?1

E

E

*

r

-

-

€

»

wess

F

iF

b

*

E

äïg*&

EEE

4

-

Á

»

d R

Paf

ä

*

s.

hi

*

E

vt

"

*

"w .

&os

P

*

t

" M

Pl

r

d

a

m

a

p ij

r d

" a

*

"

&

"

;

ams d

Y

t a

"-

g

E

r

D.

»

"

P

w

»i

Eo-

z

P^

-

' d

Á.

*

4

ï':

iot.

äx*

W *

s

" 3

V a

"

Áct

;.

"

*

"

*

uD

T

d

"ET

d

sh

A a

3e.

À.

E

,

*

" i

—

:

» s

--

x*

W.

j

-

ts

ïg

C Y

ii

d

*

*

-

*ip-d,

o

*

k.wi

w w

d

3

w s

ïw,.

p

»

4

ï

*

P

$

od

z

P

4,

-

*

F LE

"

E

P

"

A

d

* 'ï:

-

i

-

*

Es

P

r

i

í

O

m

?

-

LE

ub T.

A

d

&

*

"

m i

» w

A

N T

w d

p"

2

H

m

*l

X

iv

d

[3

?

-

*

*

E

LP

ET

s

i

A

:lï;

*

P

l

"

&^

- * us n

**a-:-sg&

d

s

*

»

m

—

Fa

»

gv

E d

a

P

*

a

a

w

L

"

g r

"

*

*

?

3

Cs

"

m1

uÀ

LOT

i

zi

hs

ros

*

*

j

t

*

n

*

Ed

w

"

-

R

*

*

—

-

*

»

1.

dl

j

P

&

E

F

ä

"

T.

P.

ï*

A

"t

É

-

[

f

w

&

L.

d

ï

—

" d

&

w

e a

*

2

s

:

*

E

*

-

"

*

*

p

F.

apc d

P ue

a

ol d.

*ïä

*

x

"

-«

-

m at i

,;;

w

*

5

-

d

*

x

[

Ms u-

"

*s

E

L

*

»

L.

d

s

LE

Sadi, .

La

4

4v

Ed

E*

1

4

W a,

d

M t

&

"

*

*

J af

-

[

Q

*

w

;-;fq,.g

d

Z,,æ»;m

$

*

ge

E

»

;

Á

?

iï

"

r

Ea

?ä

w

"

L

-

*

*

E

"

&

^

vt

—

"

E

^

H

*

»

*

^

"

W

d«

5

E

g

*

aF

»

*

»

À

r

€

r

;

d i

É

"

:L

1

*

*

z

-.IHJ

Atyp

-—

"T

CERPUS

z

-

T

EM

-

-

*

—

58

5

—

E

-

*

s

5

38

*s

E

Ls

JOH. LVDOVICI CONRADI

IVR. D. ET IN ACAD. MARBVRG

PROI* P. 0

[]

OBSERVATEON ES

IVRIS CIVILIS

Vor.

I

PRAEPONVNTVR

ARTISINTERPRETANDI

PRAECEPTA

d

t

a

M

/("

Y

;;'-

/

f ,.

RAT

.

;Ad

u

F

E

I**ä

m

't,ä

..:

u

Qu

AE

)

E

7

v &

7 WE

TURSET CSHNUNDITNG

A

MARBVRGI

APVYD louH, BAYyRHOFFER 1782.

ld

v

V—

pO MO "-

[ uml

[

u e

LEX

PU

[

[ m |

[

AVI

RÁ

[*

ACX

Pskess d

——

——

-!

MMeermeee

——

p a

ILLEVSTRISSIM

ATOVE

EXCELLENTISSIMO

VIRO

jOHANNI PHILIPPO

FRANCISCO

àÀà FLECKENBVHL

pnicro BVRGEL

SERENISSIMI AC POTENTISSIMI

HASSIAE LANDGRAVII

IN SANCTIORI REIPVBLICAE

AEGENDAE CONSILIO

ADMINISTRO

SVPREMI

APPELLATION. TRIBVNALIS

PRAESIDI

ACADEMIARVM HASSIACARVM

CVRATORI

AVREI CATTORVM LEONIS

ORDINIS EQVITI

VIM

Quam(

Culum í

habenda

vt ad

Quidem l

MQ, Q

UE

quatur :

tantaqUe

ts TY

fPCFanüa

W id p

dlütius !

numemo

.....

VIR ILLVSTRISSIME!

uamqüam per femeflre hoc curri-

culum fcholae et publice et priuatim

habendae adeo me teneant occupatum,

vt ad fcribendum aliquid, dignum

quidem iudicio, quod de me feciíti,

tanto, dignum item grati animi prae-

conio, temporis admodum nihil relin-

quatur: tanta tamen TVA humanitas

tantaque erga me beneuolentia, vix,

nifi a TVI fimilium quodam, aliquando

fperanda, fic me adfecit , fic mouit,

vt ad pietatem , quando fe ea contineri

diutius non pateretur, prodendam mo-

numento,z'xtliquo, omnibus omiffis rebus

. con-

Ü f ülf

contendendifque otmnibus 1ngenir neruis

feftinarem

qlaïï

in quo tamen. illud mihi

üfe 2 n

perc»ppomme accidit, quod TV, VIR

ILLVS

TRISSIM E ficut in bene-

- epo cIti j

f$ (

ficiis huiufmodi mbueadæ vnam Aca-

m enii

bari f

demiarum fpedas tutelae TVAE com-

fic in. animo in-

hi fum

endatarum falutem

Áerem

terpretando beneficiorum. memore aefti-

habitarem

mandoque eiufdem. falutis et retinendae

Quoqt

et augendae probas voluntatem vnice.

tàt€ COQU

Quo fit.,

vt nunquam immemorem be-

TVAE

neüciorum quemquam, fed fatis gratuim

Nunc ob

effe iudices

queim quamcunque eius

lm

partem tuendam habeat, ad eam videas

vt

*]lü rC'AO d

incumbere.

Ego vero cum antea

fOAbL 4 Ccn

de ea, cuius pars qualifcunque fum,

aï 4€, eQit

bene vel docendo, vel fcriptis quxbuf

S1A18;

dam edendxs mererer,

laborafíem : tum

maximum beneficio '1 VO hoc recentt

TYO s

ad eam voluntatem acceffiffe. cumulum

Que, f

fentio

Facit enim 11berahtas TVA

N hOl

fingularts

vt plus enam ad gloriam

DMITUM

CIUS

tut ftctuis

eius fuftinendam Valeai:n, quam vel ipfe

lud mihi

quantum in me fenferim, vel alii for-

V, VIÀ

taffe a me exfpecarent,

Cumque ius

^ in bent

ego ciulle a. maximis olim tra&atum

nam Ac-

ingeniis excultumque , nunc vero bar-

AE con-

baria faeculi quadam fere negle&um

2nimo 1f

mihi fumferim , illorum quod veftigiis

colerem perfequendis, et in quo veluti

Qor æ[t;"

retinendae

habitarem : verfabor in eodem deinceps

quoque argumento, et rei ipfius vtili-

em Vnice,

tate commotus praeftantiaque, et huius

norem De-

N]

^

TVAE beneuolentiae fpe ac fiducia.

D

J

gïatum

nque eius

Nunc obferuationes ex eo genere quaf-

dam,;in chartas per otium , quod non

m vide

nifi raro atque exiguum contingere mihi

auei, V

folet, ccnie&as, quas deinde fequentur

gue füm ,

i

aliae, edidi. Quas TV, VIR ILLV-

$ q

u

jbul-

STRISSIME, fi non modo dignas

jem ; tum

T VO exifüimaueris ftudio cognitione-

recenti

C

que , fed*'wegiam obferuantiae, tametfi

uml

pietas hoc teftimonio non contenta mea

TVÀ

((5

eft, tamen eius teftes gratiae cauffa effe

j giorim

VO-

ejus

-^

1

volueris: id mihi pro eximiarum vir-

l

tutum TVARVM admiratione nunc

obtigiffe arbitrabor , quod in rebus

humanis omnium maxime exoptandum

effe d;ccræi.

!

(

WITIOTICS

(0fi

IT

ILLVSTRISSIMO ATQVE

li. Jj

EXCELLENTISSIMO

CU d

CUm hr

"NOMINI '?VQ !

liarigr,

]

lit dtie

parte i

Ttperilin

! PALCHIR

/..

IU INTI

li lat

TMUE g

m

RTT

Qd

) i

BLT.

C

addi&iffimus cliens

Feujir C()

JonaNNzs Lvpovicvs CO.NRA;m

COg j Áonm

prümüg

um vit-

atl i

Ohe nuno

i rebus

PROOEMIVM

Qptundum

: sz feunnge adhuc ad Digejici obfez;-..-,.

ugationes exire iulh, eas mom mifi iuris

TQVE

continere ciuils inferpretationes intel

[M(

ligo. Verum inde hic ipfe redundauit

cum. interpretandi praeceptis , id g,

cum hermeneutica iuris, vfus et fami-

Uaritas. Kaque, cum illud olim. Jenen-

Jis Academiae. decus EckHARDVM n hac

qarte in primis verfatum, effe egregie

veperifem : (cuiug quafé vejiigia. legit

Warcuivs guper , au&tor et ipfe bonus,

qui locupletarit illius inuenta ornamen-

£s haud contemmendis) ege quidquid

huius generis il peperiffent, id coepi

in vtilitaiem . conuertere meam ; ita

quidem, vi cum, illorum opera. patuerit

jatius, pertineatque. ad. omne, quod in

Germania obtinet, iuris genus, ego de

regulis contrahendis in. breuius fpatium

cogitarem

eaque nuhnc, ceteris ex hac

| (oyADi

difputatione — circumfcriptis omnmibus ,

&

em

D

iO

jepaneVEgn sa&aremque, quae ad ius

Romanum. fpe&larent proprie, ederem-

ue per otium , quod; ab occupationibus

Academicis concederetur , fimul cum

obferuationibus illis, atque adeo eis prae-

onerem. Produnt ergo nunc interpre-

tandi praecepta vpa cum. obferuationum

uodam cinno , partim ad praeceptorum

declarationem. eorum explicationem-

HEA

ue pertinentium , partim ad ordinem

Quem . eundem. deinceps

Digeflorum.

L)

ordinem i

n edendis reliquis fequi con-

])

itui, Ceterum et hoc, quamuis intel-

ligatur fponte fua, tamen «onere hoc

loco non alienum. fit, Fzpitomen noftram

copiis illufrari ez EcknagDI e WArcum

Juculenter poje. Quamquam. ab illorum.

me vefligiis deflexife haud raro attenti

reperient: quod factum cum in exemplis

effe, tum in ipfis eriam p

raeceptis ho-

üdem, seb me

rumque confirmatione ,

zacente , facile amimaduertent.

SCT' Z'"

bebam in Academia Marburgenfi X1x

Qalsn;l, Deæmb d .,C V.. cro10CCLXXXT:

HER-

6 00 Wj

, CUT

xv[þonzhl

ï

CLi]

liil

12.

t f,

WV

äa

ifterpr

fj

U

Qf

L'CLUOI ll Iïïr

dibtidlil«

0l

J

ln

Wil

;

)

j

HERMENEV TICAE

;!;l

(

ï

!

i

bt CU-

.....

uuir intd-

IVRIS CIVILIS

onere oO

p oj

PRAECEPTA

Warant

L

7('8 z;,;i.O]'Zï ii

J

r atianti

'

TE

ceptis

4g m

St-

:

L?l!! ,&I

t

N[Q*VL

WE

j

(;

^A

j

d NÀ

$

INTER

'inif//zgz't

Cum fmg1

eidem, q

düdiendou

Ürttio.

hm qyr

(Que ii

Totm ,

A.

-s

.

54-5

at

/, *

h

g*ü

'"'Kl

J

)

A

Dh -u ;x

&

$

x

l

)

s

m!

WW

äx;f,l VOTA ,ütï &w AUR

RI

u—ü.:æ'

DE

INTERPRETA

TIONIS GENERE :

I

Intelligit Jeriptorem, qui verbis illius

cum fingulis tum inter fe coniunüis

:eafdem, quas is ipfe,

fubiicit in lggcndæ

audiendoue notiones,

II

Oratio dicitur feries rerum apud ani-

mum cogitatarum, eaq

ue verbis ;oquen-

, dique forfgis expreffa,

III

Forma orationis fiue f/]us in ftru&ura

Verborum cenfiftit et compofitione.

,

'IIIE

14

1

IQIII

Jiguendi

fcripto d

Qui Pfd let- ingehiorünï et rerum di-

uerfütate ipfe quoque adparet diuerfus

Qucit pet

tatmen int

m*uïtamquex recipit varmvtatem;

tra fine n

V

que pofl

Qüaecunque autem QüïFQüe fi:fïpferiï? ;

vt reGe intelligamus, ad confilium refe-

senda ipfius funt flatumque , nec non

(fuid?

ad opiniones ,

quibus eum imbulmnz

(Apit 1 Ye

erüendo té

?qnüet .fuiiïe;'

VI

matica tr

. In oratione inïefpfetaïdda animaduer-

Tntérpreta

tenda quae antecedunt funt, quaeque

T perd

fequuntur, expendendaque prius, quam

ligi, quat

äpfam interpretationem 'adgrcdiarea

4

VII

: fed

C

umque mens non rnódo þricr*,

Sed präw

potior etiam oratione fit: au&oris cuiuf-

pxets off

que fententia non folum ex verbis, fed

Ifltévtitate

WITUptelis

etiami multo magis ex confilio declare»ï

tur loquendi neceffe eít.

àC Wrürify

CODtt bne

VIII

H

ite fole

.. Quod cum znterpretari fit: interpre-

Cï'iïlb[l(? Q

Atem.

tatio ea quidem , quam vocant g/a-

verborum fententiam ex víu

-matica Ó ,

10-«

I$

loquendi inuefti gat ;

dialeftica vero ex

térum die

Ícripto id, quod non fcriptum cít, in-

et diuerfüs

ducit per ratiocinationem 5 at vtriufque

tamen inter fe ea coólligatio eft, vt neu-

ira fine neutràá

perfede tractari gbfolutcf»

que poffit;

"

ID

i

l

filium refe-

VIIII

, D& n

| imbutunn

Quid? quod orinis legitimá ihïrium/

capit a verborum fenfü ex loquendi vfu

eruendó tétendoque. Quem cum Gram-

matica tradat, ea viam íóla ad verae

snimaduete

interpretatiónis laudém murit; vt ope-

t, quaeqie

ram perdat, qui verba ex rebus intel-

yits, quan

ligi ,,&'Aquam Is ex verbis inuenire- malit,

(iare

X

f

pior, fed

Sed praeterea aliud grammatici inter-

Roris clti-

preus officium eft, quod in orationis

reris, Y

antegritate vindicanda fiue a librariorum

-

jio decire

corruptelis, fiue a criticorüm lubidine

4c pruritu, et fi quaedam f(unt aliae

contradae temporis diuturnitate ac vetu-

ftate fordes, cernitur. cuius officii azis

criticae exercit

Ó

pfe

2

;

la

tatem.

atione naneifoämur facul-

1)'(Lrl

;

CA

v

i

þ,x

DE

X6

,

DE

RETATIONE

— Vade g

IVRIS | ölïïILi*S, INTERP

H

imelligitut

Becefitis: !

Sed ïft , Quae modo dixiihüs , ea nune

altera docepa

ad noftrum ius tranfferamus: gramma-

( critid

cium quodn

tica legis interpretatio verborum pro-

prietatem et omnino fententiam inuefli-

gialefl. n

iny

D

Á

L]

gat, dialé&ica in ratione legiflatoris ac

mente verfatür eruenda;

Tlle GR

ibur 1, 30 de veb. cr&a

gritate :

], 29 et 30 de le

-

dit. 1. 6. $. x. Dig. de V.S. Vtramque

qui lab

QviNcriLiANvs snfHt. orat. lib. XII.

Veti ;

pote&a

C. 2, Verbis comprehendit his: quaeftió

eurt í

iuvif omnis aut verborum proprietate;

aut aequi difputatione , aut voluntatis

Qendo !

conie&iura continetur.

hi lg

Que et

II

flodens

confiti

xRatz'o Zegis"di'citur id, vnde, cur lata

hm vi

fit, intelligi poffit. Quod vero ex legis

quám .

verbis re&e, hoc eft, adtendenda illa

luiffe v

ratione, inuenitur, id 77ems eius audit

( len

H

Jententiaque.

fine vi

]. 17. 1, 29 et 30. Dig. de legibus , 1.$.

C. eod. 1. 32. $. 16. de donat. inter vir.

et vxor, l. 47. foluto matrim. 1.24. S.vit.

Àt pin

ad leg. Jul. de aduiter. l. 14. $. 4. Dig

. fttia item

de cuftodia veov,

1

Ut teTopor

12

1

TATIONÉ

!

Vnde grammaticae- idterpr&tatiohis .'

intelligirur cum dialectica coniungendae

Weceffitas; fed tamen alteram cum ab

, & hüfi

altera docendi cauffa placeat diftingui :

£

prammae

age, critici fiue etiam grammatici offi-

Orum p«

cium quodnam fit, et quodnam item

tam inüeltt-

diale&ici interpretis, paucis conlidere—'

i atoris aC

Inus.

1

*

llle Grammatitur, de verborum inte-

0 de rb ae.

gritate aut cognofcenda àut reftituenda

) Viramque

qui laborat ; difcernit ab adulterinis

at, li M.

vera, diferetorum vim declarat ac

his: quxjià

poteftatem.

ltaque totius orationis

proprietote,

curat firücdturáàm , vel lucem adfun-

dendó obícuris, vel tollendo ambigua z

st polundati

hit legis rationem ipfrus fententiam-

que et tanquam mentem inueftigare

fludens , quid legiflatori ea fuerit

confttuenda propofitum , aut quae-

. (l

f ld

(fl

nam vtilitatis fit communis ea pars,;

t0 X leg

iJ

quam compledi lege fancireque vo-

"

luiffe videatur , quaerit, omninoque

iUv

qda il

eius à

4l

li

de legis fiue bonitate iu

J

dicium feyrt:v

fiue vitio,

Ill

JLbHJ

]

m

j

;

.Ul

2

,(4

Àc primum conftat, vt pleraque

71

,

omnia item iüris effe volumina valde

"

i

,Dig

1pa

ïä

;fmg temporgm, fiue hominum cu

d?»* |

L^

48

ldeprauatz/i, variaque in dö(cribendo, " a foloecilm

quibus autographa immunia effent, con-

geperintur

iniole 1udi

traxifle vitia, Quidquid vero ab aliena

manu profetdum legum eft verbis affu-

quiilque Vi

tum, fi explicationis ergo additum eft,

8 1

gloffema , a) fin aliam ob caüffam accet-

J

fit, fpurium habetur atque adulterinum,

lf

Haud infrequentes quoque funt znférpo-

BOC :

bere

lationes, cum TRiBoNiANVs fuo faepe

indulferit ingenio , vel potius iure fit

pI'äGC

jacri

vfus fuo, e conceffa fibi collegifque fiue

de el

laboris fociis ab Imperatore in veterum

$u

libris fcriptis legibufue mutandi ,- fup-

WAKC

plendi, omittendi poteftate ( conflit. Deo

N

au&ore S.7. de conceptione Digeft.) tub

Cum

fobii

perfona vel imperatoris, b) vel veteris

alicuius, iurifconíulti c) latens, . quod

Vide:

elüs

genus emblema d) vocant: quibus ne

i0AN

decipiatur interpres, et noffe eum lati-

nitatem au&dorum iuris 3

Quo.

nec Oportet

in confulendis diligenter ícriptoribus

fini

o

iis, qui cuiufque legis auctorum fuerint

Qlca

aequales, operae taedere; complura item

funt vitia e male intelle&tis veterum nozis

&X,.

UT

fiue /iglif orta. e) . Quantumuis autem

finer

veteres illi iurifconfulti verborum ftu-

indi

diofi proprietatis fuerint f) non tamen

[ et

Ro

iidem immunes a graecifmis , g) neque

4

Ms

Y

19

Ctibedo ;1

^ foloecifmis archaifmifque I et i. g. a.

cllent, con.

reperiuntur.

Ergo , et vt ferri de ftili

10 2 alieng

injole iudicium habiruque poffit, qua

Verbs affi

quitque vixerit, habenda aetatis ratio

dditüm ef ,

æü ; ijb

üffm accef:

a) Equidem VI..PIJAWNI'Verbä $.3.

;duiterinum.

'

i $. Dig. de impenfirim vem dotal,

unt inferpo:

Hoc EsST PoTEM pro egloffemate ha-

bere non poffum : declarant enim illa

$ füo faepe

düs lure fit

praecedentia, vemque meliorem vkoris

fecerit. . Idemque iudicium nobis eft

tgiique fiue

de eiufdem V L PtrANi1 verbis in 7, 2.

1f VetCTumm

$. r2 Dig. vi bonor. vaptov.: vr oMN1A

andi, fup-

'"HAEC CONTINEANTVR , certe ab homi-

" eonfit. Duo

nis dicendi non abhorrent genere,

Digef.) fb

cum et alias declarationis foleat cauffa

Ve] Veterts

fubiicere , quae repetitionem fapere

R, QuOd

videantur. Malim tamen ih poftremis

eius loci verbis, et fi qui, cum- Ha-

quïbus ne

» eum lat

LOANDRO legere, ET ts qui coaGus eft.

Quo minus porro vocabulum patreni-

eC 0pO! tet

familiar in $. 2. l. 195.. Dig. de V. S.

fcriptoribus

irrepfiffe arbitrer, vt nihil de aliis

um fuerint

dicam, vel principio impedior 7. 196

yolura 1tem

eod. , vbi familiae vocabulo et ipfe

terüt i

princepr familiae eiufdem dicitur con-

tineri, Sed fiqua alia, certe vncinulis

muis autem

inclufa verba ]. 21. Dig. de optione vel

borum 1*

elc£. , ET CVM IN FAMILIA NVPSERIT,

nor t1melt

pnegr

pr? 'glqiïemgte"/eþ. ipfe agnouerim,

d

A

b Ne-

20

b) Neque enim in mentem venit

iltfqt

in no

"Tusoposio , finem, h. e. limitare iter,

longiffimo tempori cedere, quod ta-

enus

adüiti

men conftituiffe dicitur J vit. G finium

und. .

ï]eï IUJ

d

tem 1. 14. C. de contrah, emt. exe-

Eckg

unti verba, nif? lex fpecialiter quafdam

qui |

perfonas hoc facere prohibuerit , adiecit

emble

de fuo 'TRr1BONIANVS,

fet, Ài

c) Verficulus vltimus 1 68. Dig.

NM

de vei vindicatione, HAEC SENTENTIA

fiue p

GENERALIS EST cef. , cum nimium

Nouel

arbitrio tribuat iudicis, emblematicaé

que f

manus fi

u

ectus.

nomin

v

Neque V zrrauvs 1. 1. Dig.de legat.I.

fitepr,

pro fua aetate dicere videtur potuiffe,

m

legata fideico

mmiffis PER OMNIA fui[fe

idem

exaequata.

àdeo i

Verba porro. Arnicauz 7, z. de his

eontil

quae poenae cau[Ja, YLLICITE VEL PR

3

iufit,

BROSE, ius redolent nouum.

!]

AIm (

Addere volebam et omi/fionis exem-

fenten

lum ex $. 8.1. 39. Dig. de poenis, vbi,

finito

'vt aliis in locis, fic in hoc expunctum

etiam

N

cognitorir nomen eft. conf.

AVLLI

Tux

fent. vecept. V, 25 , 7. Sed occurrit

dterbi

EcknARDvs , omiffionem in interpo-

lationum cenfüm referri non debere

praet

qu,

ftatuens. Dicendum igitur paucis de

tüte

interpolatione eiufque formis erit. Sic

func

igitur illam licebit definire, vt veteris

atores

Opere

fit iuris per qutiþi;aneoscompil

mfreq

il!iuf-

*

p21

Dénlem venit

. lititire iter

illiufque operis fanquam. archite&os

in nouam formam mutatio.

Cuius

t6, quyd t

Ze'

vll G fnium

genus triplex eft, cum fiat vel per

additionem , vel per omiffionem , vel

per fubfitutionem, Primam rationem

Yal enf, eye

Ecknuannvs vult interpolationem effe,

alitr qua(dom

quae proprie dicatur , quam eandem

Ducrit,adiecit

emblema Tl'arBoNiAN: habendum cen-

fet. At yero noui alicuius iuris, Ivsrr-

s 1 6& Dig.

NiANI fiue poft priorem Codicem ,

X SENTENTIA

fiue poft Digefta etiam , modo ante

Cum mumium

Nouellas fübítitutio , in locum veteris

emblematicae

quae facta fit, cur non indicari eodem

nomine poffit, equidem me nefcire

Jig delegatI

fateor, Interpolationem et ipfe dixit:

letor potuille,

nihil agtem , quo minus emblema

oxNA fuff

idem effe dicamus , impedit. Idque

adeo in ipfis, quas e veterum iurif-

xt 1 r de hu

confultorum componi libris Imperator

'"ITE VEL PRO-

iuffit, obferuari licebit inflitutionibus,

DUUUS

Cum enim, vt hoc vtar, ex VrPIANE

iffiomir exem-

fententia in $. 4et « l. 15. Dig. de vfufr. ,

finito vfufrudu veftimentorum haec

) pænif, QUl

c expunttüm

etiam domino reddi vel detrita poflint,

yn, FAVLLI

"TarBoNrANVS $. 2. Inf?. eod. huiufmodi

$d occurrit

acerbitati atque rigori ijus fubftituit

» in interpo-

praetulitque humanius | induxitque ;

quo, vt vel quantitas; vel quod tan-

; non debert

"

tuf pEU'CiS

tundem effet, praeftaretur. Nihil vt

rmis ert.

It

nunc dicam de Digeftis, in quorum

je, Vt veteris

opere funt eiufmodi fubftitutiones haud

compilatores

rpre-

;nfrequentes, quas ng doctis inte

3

tibus

il?iu .

ia

—

—

0)5

tibus notam fubmde memini, neque.

if

qu Ij

tamen eo ego retulefim ' aut princi-

C Tu

ium 7. 68. Dig. ad SC, Trebell., con-

j

e

m/f (ü

rendum quippe potius cum J. 45.

terum «

eiufd. tit., quam confundendum cum

(honem

pr. l.6. C. ad SC, Trebell , vbi 'Tnz-

UWJ i

SELLIANVM SC. pro. recentiori PzGa-

w"M"

SIANO pofitum reperitur ; vel l.6. Dig.

vroaa' |

de diuort, , diuipaffe enim plane 'TRr2B0-

AïC

NIANVM oporteret, qui. loco illi IVLIANI

ius infereret triennio, quadriennio aut.

$0 €Ad

Ve

eo amplius poft, nouella fcilicet 22. c. 7.

in conf

a [vsriNIANO conüxtutum Qum cau-

&0, t

tos nos effe oportet in eiufmodi fen-

tentiis TRIBONIANO adtribuendis, né

Ifü

dec

ïl

1d

r

ad ius nouum multo poft Digefta Codi-

cemue nouellis conültutum illas ada

"tcl

ut ff

commodatas cito credamus. Rede i in«

&t tel

terim exemplum ex 1. 3. $. 2. 1. 4. e£ $.

Dig. de tutel. , vbi curatorig nomen

tos. dl

dicend

pro futore praetorio pofitum , videre.

eft. confer $, 5. Inff. de tuteli;.

Age

fum,

BONTA)

vero, quid omiffionem dicam ? illane

pro mïerpolatlone habenda eft? Sic

firlaty

il r

videtur, quamuis emblema id non

adpellauerim, Ifti compilatores anti-

Tllq

quum ius füpplere potuerunt , refe-

ffuiï

care aliquid: multo magis etiam omit-

m

tere id, quod aetati füae fententiaeue

eonm

minus confentaneum Vlderetur, Lon«

dIS h

gum foret pïurxbus exemplis rem in

Vide

plum

vulegus notam apenfeq

d) 5iec

x

23

zi j nequg

d) Sie v. g

. pr, 1. g. ng qui et a

l Q prind-

quibus e figla male intellecta F. C.

Ptl con.

C. TnurBONrANvs exículpfit fideicom-

S Qun ] 4r

a cau[Ja, cum fraudandorum credi-

torum cau[fa legendum fit ,-quam le-

dendum com

V.. VOl TRE

&mnem Bafilica comprobant his ;

83&

entiori Peca-

UTO rugecrw du 'ngcg W&Ql')ga(þm' TÓV

dayei mv eAeuSast, et in 'ræ xacd

y vel L6. ng

L

l JneTRIBO

vroäæ; fic: & zæ; aipgtriéc TiC tx« d'a-

yogT&6, d € eic "eprryga i « qsTaYy d'Ura.-

co ii hum

Tdriennio aüf—

qai eAgUeQOC OH .

i thf 20 07

Vetuerat IvsTINIANVS nofis üg ifue

in confignandis iuris libris vti, víque

m, Üin caü

ey(modi fen

eo,' vt inutilis eum codicis, qui eiuf-

modx aeniemata haberet , dominum

wcpd i5, n&

declararet l 2. $. 22. C. de veteri iure

Digelt Codt-

enucl

Sed librarios eius huic volun-

tom illas ad-

tati minus obtemperaffe EckmagDvs

us, Rete t«

ait teftes citans tum libros manu:(crxp.-

U

tos alios, tüm ipfum, de quo infra

ioryj. nomen

dicendi locus erit ,

Codlcem Florenti-

üm, videre

*WI l Age

num, S5ed tamen quaeri poteft, 'T'ni.

3BONIANVS eiuíque focii niim notarum,

diam ! Y ane

j e? i

üglarum biglarumue , quorum effent

iffi iuris. hbn pleni; tam fuerint pe-

lemi 1d DOTl

riti, quam iipfi Veteres fuerunt ;

et

ilitores ant

fi fuiffe videantur, num tam adtenu

erunt , 16*

iidem fuerint diligentefque , nihil vt

sel am 0mi

eorum plane in libris iftis COnfhtuen-

dis fugeret induftriam ? Sane vitii

JeIEtUT

0

videtur coarguere quod adtuli exem.

mphS m in

plum alterutrius eos imperitiae an

4

neah-

Sic

»

w-

24

negligentiae fiue nämiac praeprope-

J

eam,

raeque in praeftantiffimo opere feftina-

tionis, . INeque vero audiendi ii funt,

iuris -

longe

qui prae fuo quodam emendandi pru;

xitu culpam hanc conferre im libra-

fatis,

xios velint IvsriN1ANO Vel aequales "

genen'

vel fuppares. Quo enim illa Impera-

fili g

toris Ícribendi compendia omnino

quam

prohibentis auctoritas ? Quin, fi im.-

Wero .

funilis

pune poftea adhiberi coepta funt ,

quin librarii illis vti pro arbitrio et

quoqa

ipfi potuerint, cauffa nulla eft. Quae.

sperte

cum animaduertiffet EcknaRDvs:

Cuitag

cautionem aliquam commendandam iis

feript

putauit, qui figlarüm ope reflituere

aliofm

locos deprauatos vellent,

Primum

acutac

enim figlas requirit vfitatas olim . et.

in i

follemnes , nec eas à litteris initialibus

quam

feripturae receptae difcrepantes , eas.

Vtuntt

denique, quas negligere illi Iuftinia-

l; ,

nei iuris fine piaculo architedi potuif-

locp ;

fent. Verum hic Rhodus, hic faita,

fcripti

Quam diffcilis enim obícuraque dif.

Comm

ceptatio haec eft, defipuerintne ifti

a

figlarum interpretes , an gratam ,

irrepü

quam dicunt, admiferint negligen-

tiam ? Et quotufquifque eft ; qui non

Qi i

Tiéque

culpa in librarios tranfferenda fuo

Vit0g

indulgeat ingenio . in emendatione

fettm

quamuis inepta intrudenda ? Exempla

Terum

huius generis infra in obferu

proferentur.

gtionibius

Tedol.

ET

d) Nihil

d

l" Driéprope.

ury Nihil vt nunc de LASEONE di-

ODere fefing.

eam , qui hoc fübfidio plurimos dicitur

diendi ii ft,

iuris laqueos enodaffe ,. multi aetatis

Dentandi pru.

longe inferioris , verborum proprie-

TIe 1n [ibrs.

t

*

atis, cum effent formulis dicendique

tel tquiles ,

generibus antiquis adíueti, laudem

t illa Impere-

fibi' peperere haud exiguam. Tan-

Düi omnino

quam VrPrANvs, qui Alexandro Se.

(uin, f im-

uero floruit imperànte , femper fui

Coeptà lunt

d-

fimilis reperitur adeo, vt ex dicendi

ro arbitrio et

quoque genere hominem poffis plano

illa efl. Üuie

apertoque agnofcere, Neque perfpi-

CKBHARDVS:;

cuitas coniuncta cum breuitate, quae

ventandam ii

Ícriptorum virtus valde rara eft, eum

pe relituere

aliofque plures ornat fola, fed neque

n Primum

acutae fententiae, neque figurae adeo

tatas olum. et

H

in illorum defunt oratione ; nonnun-

ris itiitiallDus

quam etiam particulis iidem eleganter

'epantes , ed

vtuntur, quod demonftrare longum

» il Juftitia-

eft ; conferri tamen. confulique hoc

hitedi potui£-

loco. ii merentur , qui de vitis ac

üs, hic laltà

Ícriptis iurifconfultorum Romarorum

lroraque i:

commentati libris fingularibus fünt.

£) Graecifmos in orationem illorum

yaerintoe iil

lgn gr&tam J

irrepfiffe ;; nemo facile . mirabitur ,

qui illius aetatis rationem habuerit;

T negligem

i, qui non

neque ega cum HoroMaNo fümmos

viros exagitauerim propterea ; prae-

(ferenda fü)

emendatione

fertim cum plerique haud obftent

rerum intellectui ;

partim prifcam

? [xenplà

!lbruau'onibus

redoleant elegantiam, (€f, ScrPioNis

GENT:&L;S' parerga.

i Nihil

J

f) Iam

P rcnten,

d

26

h) fam quod ad archaifmos ; nom

fed i

pauci faepe ab interpretibus. profe-

Vellen

runtur,. Veluti cum . 19. de compen-

qu lU

fation, FINt. PEcVLIE DDARI dicitur

vationi

COMPENSATIO , itemque 1. r. $.3. de

atf

pignor. et hypoth. FINY LEGITIMAE

bus m

VSVRAE COMPENSARI, pro ad. modum.

il T

peculii vfuraeque legitimae. Non minus

ac n

illud archaiimum redolet, quod 1. 69.

tim 4

$. 1. de legat. I| gxrER heres. dicitug.

frel r

ro extrario , alieno, voluntarioue ;

et L.ar. 6.8. Dig. de tranfation, spg-

u

cIENDA, pro fpe&anda ,. vt alia nunc

t

taceam.- Üccurrunt item in his fcriptis

dimerl

obíoletae verborum flexiones conius

üm

gationefque , cuiufmodi funt tolliJe,

et ipl

adpulferit , abftentus pupillus , (non

etiam, vt EckHanpo vifum eff, prae-

qude

Tünt

flauit) mec minus noua veteribuíque

fcimi

auctoribus incognita vocabula , tan-

quam fzeflator, legatarius et alia eiuf-

dem modi , quae vertere nec aufi

Graeci funt , condonanda illa potius

fon |

Velut

cetero hominum rebus maxime inten-

torum bene merendi ftudio, quam

Ài

EE

vituperanda atque fugillanda.

Placet

igitur Pegrnr Pasnr eruditiff

mi ho-

minis iudicium pr, cap. 16. lib. II

Semeftr. , iurifconfuüliorum neminem

WL

$ay

vefponfa expofiturum penitufue cogni-

AVO

turum,; nifi qui non quidem Ciceronis

rit,

ho :

aut Ifq;ratis MUQQ&ün:ov confumfe

fed

!

27

. fed qu&mcunque Iïanmtatem :

fed

enbus profe

,( emwmi

Hellenifmum quoque , omnem deni-

que mrlfconfultls familiarem loquendi

DIRI dicitur

e IVSTINIANI Pandedis

lIQ"de

yationem ,.

alifque variatum litterarum audtori-

LEGITIMAE

"Q ad modum,

bus inaceratis atque conco&xs hauie—

; pérbiberit, in fuccum- denique

. Non minus

ac fanoumem conüerterit; neque fe

j

h quiLg

fam male dehcatum effe, vt illorum

herer dic tüt

vel: wegiwvo-y:æt; ; vel etiam Bavco-

ioluntarione ,

Aoyt

üCtot, pE

e'-.- &'

adfpernetur fafüdlatque.

vt alia nunc

! his fcriptis

g' Latinitas : hbrorum juris pm

dluerfä auctorum h, e' tum Princi-

Q0ReS COIIUe

, tum Iumfconfhltorum

aetate

funt tolife,

et 1pfa variat,-

Ac 1urxfconfultorum

puA , (Don

m eft, prüe«

quidem, quorum relata in pandecten

- fünt frägmenta , hos Velun ordines

veferibulque

facxmus vt'

gbula, &t

'alii rempuälzcam fvzdermt Zzbemmg

; et alia eit

quorum

re net dul

non nifi pauca fragnientà exüant

; illg potuus

À

velut P. etQ. Mverr, SxRVI SVLPICIIa

axumne inten

ArnrENt Vanr, in 'his ipfis quaedam

gdio, quum

'ab aliis fcriptoribus excerpta; alii

d. Placef*

- fub Imperatoribus prwïzbm fa-

n rTi:le

mam fuerint nominir confeculi ,

»l6l

vt.Lanko, PRocvrvs, Casstvs;

SABINVS, NERATIVS, ÀRISTOs,

"'[u(be C'NO!

IAVOLENVS, et horüm quoque. multa

non integra, fed excerpta ab aliis; alii

coniuïïeft

julz. Hadrzcmo demque, vt LEL-

SVS

a8

t 07'diïl

svs filius, MARCELLVS , IvLIANvs eíe,

alii deinceps

;

Crammati

v e ia

ZAntoninir, w

t AfarcAst. $

CanviDivs ScAkvoLA , Carvs , Max-

CIANVS , PowPowivs, ParpiNiANVS,

zerpzmäiq

n

ManriaNvs, TnyPHoNINVS, Car-

mmäiï

YXiSTRATVS, PavLLvs etc, alii

. fub Alexandro Seuero, vel paullo

epuli/

la i

qpoft, vt VxPraNvs ,. Macen ;

a p

MopssriNvs etc. alii denique

. faeculo exeunte ab V..C,

XL jjo&

lum if

tione

vuerint, vt HERMOGENIANVS ,

NV

lvrrvs Agvina , Ancapivs Cuani-

j

SIVS etc.

illud

quied

Quamquam autem eorum partim

Qbíert

cadente jam linguae Latinae vixerint

flore, terfiores tamen eos aliis effe

D)

gequalibus fcriptoribus, atque et ora-

tionis grauitate et antiquitatis quodam

qum

colore commendabiles, non modo ii,

in qui

qui eorum Latinitatem defenfum iue-

Gifque

runt, lAcogvs CaPErLtvs, Dvckknvs

icon(

aliique praedicant, fed nec ipfe cen-

QUe n

tem i

for LavRENTIVS VALLA

megape of

nuit,

Qui tat

C ill

V

efïet) :

itente

Oritur autemé. obfcuritas T multis ex

m (

eauffis variifque; eft enim vel ex verbis

quiiq

obfoletis , mouis, abruptis, perplexis,

dpud

erbo-

"d -.æe".eg"'"if » 8) ,,Vel ex Pefätuïkato""v

Yi

efüs (

3

uÀ

od

29

m[m ori?ine et zun&um praeceptis

VLIANIS .

Grammaticorum 2on refpondente , b

Amcms,

vel e librariorum. incuria, c) prauaué

AmS, Maz-

P.xmxms,

jnterpunttione,

IN$, Cu.

3) Difficultátem habet vocábulüm

. alii

Aundinarum, quo ViPiANVS víus pro

?, ul pl

epulis eft l; 69. Dig. pro focio , cuiüs

loci interpretatio ipfius etiam Cvia-

, Mi

I

n

W

cii paene vieit induftriam; |Vocabu-

(

^ XL jga'

lum iftud ex Véterum mercandi ra-

tione obfícuriore declarandum Cel,

IOGENTANUS ,

pms CHAM-

SAMMETI, ainici veteris, curas eft

ilud quidem expertum, íed et ipíe

yrum partim.

quaedam fíuper eo mon

i

ebo infra. iü

inge vixetint

obfer us

s dlis &t

itque et 0fd-

b) Offendit hongulios PavLLI,

quam dicunt; flribligo nimiaque illa

tatis quocam

in quaeftionibus agitándis explican-

yon modo il

efenfüm 10e-

difque fubtilitas; Sed alii quoque iu-

rifconfulti orationisihiulcae abruptae-

, Dvoszans

que nomine audiunt male,

Quis au-

ec igfs oD

tem vitio illis vertit allum Azxevio uóy ?

negare u

qui tamen , verbis vt PerR1 Fasni,

cui illorum gaXxvAoyía ad palatum

effet, vtar, oculorum faepe quamuis

intentorum aciem fallit. Itaque cauen-

multis x

dum dilieenter eff, ne vt veterum

u

ertj

quifque iurifconfultorum . ea , quae

(5,

apud animum cogitarit, breuiter elo-

V

In eius

j gt

cutus eft, ita üa.t;m perturbatu

r'b [

NGI-

a

verborum: ordmem clamemus. Vclutg

jitetg

fineuli

1.52 Dig. qui et a quib. male non-

neminem habuit verborum. ordo hic:

tranjp

Enimi

$i Titius nihil ampliur in bonis , quam.

Stichum . et Pamphilum ,

habeat , eof-

Dert (

que ftipulanti Maeuio ita prothüiferit ;

prome

S—TICHVM Avr PAMPHILUM DARE

Nin

