prae.tan poteft,

erta ]

.€) Etfi vfualis interpretationis no-

Tena

men et ipfüm ius complectitur hono-

91

itu

rarium h. e.'a magiítratibus quod fit

eli qll(l

in primifque a praetoribus introdu-

fiatis

&um, quandoquidem edida illorum

pror

leger annuae dicerentur, quae non

ho ern

vim perpetuo, fed víu tantum obti-

fione ]

nerent:

mtex partes tamen iuris ciul-

dicy

lis a CircERoNE (in Topic. ) refertur

puiri

ea, quae in rerum 1udicatarum confi-

fetin

ftat iurifconfültorumque | atloritate.-

lendus

Duin proprie iu£ ciule PoMPoxio

lis (de

$.

A

A

-—

n

73

CUEWTEM i

id,

$

$1. 9. Dig. ää' orig. iur. äieitur

NLCIDEAE cn

quod difputatione conítet fori exco-

n -Derede extr.

eitatumque' a prudentibus fiue iurif-

0nem; qn forfe

confultis fit.

Quid autem rerum fibi

tllius. ad legem

.vult iudicatarum auctoritas? /Àc cer-

1. Diennio yoft

tum eít iudicum fententias coníeníu

dccommodauit?

partium comprobatas , repetitas quo-

[Lins jom nouel-

que faepe in fimilibus cauffis, ius non

epit, vt Fance

facere vbique et víquequaque valitu-

) um mortüg

rum, fed haberi tantum pro exem-

dque tanfo ma-

plis, quae mouere forte iudicem in

on in fraudem

ftatuendo de cauffa quapiam,. cauffam

t detralhonem

quidem ipfam definire non poflnt,

rchibere teffa-

Neque- enim-is aut legem ferre, aut

inducere morem, fíed fecundum le-

Diy, d& podir,

y mente Lusrt-

gem debet moremue. iudicare.

1ta-

| debeat, non

que nolim huc trahi locum OvrwTr-

commermoratio

LIANI de inflit. orat. V, 2, vbi aduer-

1

l

i2

tà integra

fus confulta Senatur, inquit , et de-

creta. Principum vel. MAGISTRATVVM

vemcdium nullum eft, nifi aut. inuenta

-prehifiotis no-

vle&titur hono-

quantulacunque cauffae differentia, aut

eliqua vel eorundem , vel eiufdem pote-

atibos quod 1

flatis. hominum . conflitutio ,. quae fit

xibus introdl

edida illorum

priori contraria : quae fi deerunt, lis

non erit,

Neque enim de interpreta-

v

f

:

pae n0n

tione loquitur iudicum , verum de rei

; tanturt 0

j

men IU

16 CIU-

n

iudicatae vi, contra quam fiquis ex-

periri aufüs non adtulerit caulffae dif-

'cpif.

/

) refertüt

ferentiam. quantulamcunque ,. repel-

ge andoritee

lendus vulgari illa exceptione fit, ue

am

j Poypon?

bis dg eadem re aeatur 5-'tum eti

$

N

"

4

74

de öenatuf'confultorum decretorum-

introduca

ener

que mutatione quae fieri vel ab 1phs

lhrge QU

poffit - aucboribu$ , vel ab aliis, qui

s |nt&r

eandem habeant aut parem . potefta-

t

tem

Quid ergo? nempe audoritas

libro À

xerum xudlcatarum alia nulla eft, nifi

füerit. &

quae ius certum conftituat ; 1dque fit

N t

jnualuer

dupliciter, vel cum iudices, quod in

tentia 110

legibus obfcurum eft amblguumue,

1d mterpretantur eamque deinceps in-

te, qui

cum a &

ferpretationem in fimilibus fequuntur

cauffis omnibus, v. /. 38. Dig. de legi-

Jocum n

1nuentari

bur, vel etlam in iudicando a legis

fententm recedunt

fiue quod 1Ilam

dum et

facaltas

per peram intellig ant fiue quod ratio-

nem eius nunc 1ublatam mmufue in«

Cocck

tereüe relpubhcae arbxtrentur cui fi

endtit, 1

inhaereant

pux lil

mterprctanom

quamuls

peruerfae temporis proceffu alii, ipía

Vil

lex videbitur fepulta effe atque fola

dominari confuetudo

Ac Ííane

vt

decretorum füper vna atque eadem

cauffa varietas Hawmofa puaendaque

(uodfi ]e

eft , praefertim cum non oamnium,

j ; nulla vi

quae a maioribus tradita tenemus,

ufäcm dec

reddi ratio poffit,

V. 1. 37. de legibur,

& at du

l. 4. de offic.. proconf. ,

l. 17. $. 1. Dig.

Q0Uae ntel]

ad leg. Aquil. l. 2. 2 de furtis:

ita

res iudicatae longo quae atque víü

1]

perenm tanquam in mores tranfie-

$ 6, a

rint, pro legibus rite valent tamdiu,

ID verl

dum aliud quod aequius fit. meliufue

ehtent

ine

—

25

Im decrelom

Ofüm.

introducatur.

Ceterum — pofterioris

l

CT Y

)Iig

db

4l

&l ab Il

generis proferre exempla omitto,

[7]

lis

ü

large cum íuppeditent meliores iu-

n pOItüa

ris mterpretes, peculiari praeterea

empe adoritas

libo ANToN1vs FaABER expo-

i nulh et, nif

fuerit de erroribus pragmaticorum.

L UOE

maw üt

Notari tamen vel verbo illaj ficubi -

JG'L 65 qdod

inualuerit, meretur opinio, ex fens .

amb Ipümne,

tentia nov. I, etiam detractionem quar-

e G»H*CGPS lil

tae, quam vocant, TREBELLIANAE,

tibUs equuatut

cum a teftatore prohiberi poffit, tum

Jocum non habere omiffa ab herede

D ]jig

d

jlcan00 1 16915

inuentarii confimenäl cura.

Interea,

dum et nobis ea de re detur dicendi

ih quwi !am

Qu quod ritiQ«

facultas , age excitabimus HeNRiIcVM

m mmume W

COCCFIVM de vtriufque quartae diffe-

trentur, cui f

ventiir,nec non DesipERiv M HsRar-

pvw. lib. II 6 5 de rer. iudic. aucto-

cant quamuxs

efi alii, p

wmtea

f u fl

Ab jne Vt

XIII

À

qtoue E'Adem

Quodfl Iex aliqua aut dubia fuerit

1 puaendeque

ità ,

nulla vt hermneumes ei fubhdla

gon omiuft ,

lt fenemus

fufficiant declarandae ,aj aut clara qui-

dem,

n- aJ eg þu!,

at dura nimium: b) vtique tum

ngtg

nouae intelligitur locus effe legiflationi.

fu; ITH : If

[!

a) De orationis ambiguitate iam

1ge 2(]119 "

$. 6. definitum eft. . Cumque illa non

wreg tm J e'

in verbis folum, verum etiam in legum

jlent t2m ll

fententia deprehendatur: poteft fieri,

; fit melioe

in-

IG

Ó

76

-

La C

/mterüretes vt rationibus non pugnent

modo fed plane inter fefe digladien-

dicat lu

tur:,qua quidem re nihil prope magis

TTR

ius dubium reddit incertumque. F rufira

modum

enim huiufmodi fententiis concilian-

nes pat

dis inter fe adhiberetur hermeneu.

reftitut

tica, licet hercifcundum aliquis agere

dtatis

h. e, mediam viam fequi velit ; ne-

theretur

que aut iudicis aut cuiufcunque pri-

Mifedla

uati erit diffidium tollere, fcd, vti dixi,

Quod (

eius penes quem imperium fuerit. Vt

diximus

dem,

cum iat multa iuris RoMaANtr capita

ambwmtatem fludio Sectarum contra-

quo v

xüï"ent

non folum lmperatores Iv-

pet, Y

STINIANO prlorcs dlcunïur nwentem

in (cha

hanc opinionum fyluam refcrlptorum

u i

fecuribus recidiffe, fed ipfe quoque

Neque

L ilis decifionibus (tot enim etant

fed ex

tum, conflitutionem cum de. emen.

(uin

dando codice füo ederet, plures au-

, Vi

tem poftea accefferunt) contronerfi

nar"mc

juris eos , qui fupereffent , articulos

jure (

definire laborauit.

Fugiffe nihilomi-

quppe

nus eius fiue compilatorum potius dili-

fi$1n

gentiam Sedae placitum aliquod me-

du

moràbile vol opufcul IlI. capite eo ,

f vt

quod inferiptum eft, quifque fuor pa-

Contm

timur manef, oftendi , vbi et. hercif-

cundi. fiue : mifcellionis . alicuius- iudi-

Viqua

dlig e

cium ex collatione ]. 54. $. 4. et 1. 124.

de leg. IIL, itemque 1. xz. Dig. de

Iis NI

tamen

duabm Yeij exftat

Idem Imperator

L j

Quenti

1.

..5 mn pJO*pan

^1, 3. .C. de ind. vid, fufruhffe fe prae-

ftie dipladien.

dicat legis Iuliae Mifcellae ambiguita-

l P IA' HW

tes; Íed fortaffe. alio fenfu, quemad-

u'*nwc frmïm

inodum et captiofas fuftulit ftipulatio-

Qfiis concilian.

nes partis et pro parte interponi in

ür n»llnïned

'reftitutione ex SC. PEgasraNo here-

m a.hius q0 e

ditatis folitas.

obiter conferri Bacui

Lf"l Ve n , ln.

meretur elegantifüima de lege lulia

up Cnnqne pf'

Mifcella differt. $. 10. et Y1. Ceterum

2 de yMidir

uuf

quod de' mterpretatxone exercenda

V

d1x1mus, ad ius commune illud qui-

'H'»H&p

" dem, h. e. de toto rerum genere ali-

farum contra-

v: raf,

tOfes IV-

quo "vniuerfe conflitui folitum perti-

r»u

net. .

Vnde mirari fubit EckHARDVM

intur veentem

in fcholio ad. $. 32. rei declarandae

11 TCC pmrum

,cauffa et priuilegii duxifle rationem.

d ipfe quxque

Neque enim id resulam habet iuris,

W emm etant

- fed extra ius conredltur irrogaturue,

"um de emell

Qum ipfa iura, quae vocant, fineula-

!

Utes al

L

-ria, vt refhtutloms mmorum, femi-

rwerfi

E

narumque im probatae interceffionis ,.a

[

rhcilos

iure communi exermta funt, fingulari

;

Oml'

J;

ffe nj

quippeatque certa quadam rationecer-

tis in cauffis perfomlue conftituta intro-

[u p !'13 dlh

p aliquod me

dudaue. Ac licet iniquum non fuerit,

I[

Il

capite &

fed vtile aequumue, eiufmodi aliquid

Yil ! ;UUJ' T,a

contra tenorem iuris conüantlamque

tïl Cï

he

u

ahquando vel conftitui, vel recipi vfu;

l«

liis od

r

alias enim eiufmodi.éxceptio ne iu-

oï]

.

"

ris quidem mereretur nomen; nec

i

Eg

. D. i

tamen trahi idem debet ad conífe-

(0

an 1mperi

quentias, i, e. ad alias cauífas perfo-

4

N

N

n

--

Po

19

o

gominatiq

nafüc; , quam -'quarum habita ratione

inteliguntu

conftitutum fit 'yEI 'inïtmdu&ufn ius.

jl

' b) Duritiei lägum temperandae ex-

dunddo

emplum dedi füpra $. 12. vide quoque

l. 9. C. de legibus, | Plura, fi opus etfet,

GnorI

$U

'e Romanarum legum hiftoria, itém-

fienty

que e Principum conftitutionibus fu-

mi poffent, fed e. g. vnam h. l. com-

dicent

hei

memorare PogrELiAM legem iuuabit,

tes di

quae rigidam acerbamque illam e XII

de fe&tione debitorum quamwis, vt cre-

fcilice

Gixi,

dibile eft, víu haud vnquam obferua-

tam, mitigarit, Quid praetores, quid

ferpre

item . iuriiconfulti tacito confeníu po-

joo d

i 1

puli hac in re praeftiterint, longum

foret hoc loco vel re

petere, vel vbe-

duplic

1fius declararco '

1t0r,

diflind

Á

AXTIIT

l

probar

fuent

Säeþe etiam legis dubiae pofüit inter-

qui j

pretatio ex analogia iuris reped. . Tranf-

flabili

greffio huiufmodi ad fimilia. aut paralle-

tüm?-

üfmus eft, a) quo loci alicuius fenfus

X et

difficilioris, ex comparatione cum aliis,

mihi j

hco Y

in quibus res tra&tatur eadem , fed pla-

nius ac perfpicuitate maiore, declaratur,

diiuj

Dj

aut analogia, quae proprie dicirur, b)

qua ex generali iuris ratione do&rinarum-

149, |

ig.

que nexu quae nondum fatis Cefinita

ÀBR

nomi—

79

hibilt ratíone

nominatimquc cönü-itutaffunt, 'tgnentur

Utütn jus,

intelligunturque.

n perandae ey.

.&) Locos fimiles fïue"palr*ïalleios con-

l.ïidequoque

iunélos origine et loco effe dicit Hvao

à opis lt

Gnorivs de ?ure belli et pacis II; 16,

illoria, item-

7. Cum vero locorum inter fe conue-

tutionibus fü.

nientium fimilitudo vel in verbis infit

m h. ] com-

dicendique genere, vel in rebus ipfis,

Z

erem itabit,

h. e. in fententia: duplicem interpre-

e illam eXII

tes. diuidunt parallelitmum . verborum

ntjis, Vt cre-

Ícilicet atque rverum. Quodque $. f.

uam obfertit-

dixi, grammaticae cum dialedtica in-

terpretatione tantam intercedere con-

tstores, quid

confenlü po«

iuncdionem, vt neutrá fine neutra tra-

&ari recte intelligique poffit, idem de

rint, longum

, V vbe-

duplici hoc valere parallelifmo arbi-.

tror. 'ametfi enim, vt EcknaRDvs

diftindionem illam parallelifmi et ipfe

probans fatetur, in verbis fimilitudo

fuerit aliqua, in re tamen ipía nulla:

ofít ter-

qui *poteris ex vno loco pro alterius

»eïï. Tran(-

ftabilienda fententia ducere argumen-

tum? Parallelifmi vero exemplum et

j parade

^

us fentus

re, et verbis perfedi equidem videor

mihi in fcholio c. ad $. f. adtuliffé e

loco VrPriANr quodam in J. 57. Dig.

l, (( pla-

de iudiciis, eiufque lectionem vulgatam

declarituf

e binis aliis eiuflem Vr.PrANI locis

diCiIW !

l. 29. de operis. libert. et 1. 17. $. 14.

Dig. de iniur. adueríus P ET RVM

ofirinamum-

qs deinllà

FABRvM, ipfo hominis errore ad-

normi

,

iutus,-

80

iutus, defendiffe,

Idem vero recte

b) (

ftitutio

Semeflr. lib. IL. c. 16. defendit Fro-

eitord

RENTINAM in l. $. Dig. de V. O.,

at 1v

; Oblzgatzonem ad. tempu.r commilti, pa«

rallelifrmo vífus h. e. compendiis ora-

tionis fimilibus, vt codicillorum ad. te-

[

li

Jftamentum. fa&orum ; iudicir dati ad

exhibendim , datae in teftamento liber-

^l

[

tatir ad annum alnfque, quibus e7..4,

li

Dig. de feruit. addiderim, feruitutem

pfo iure non conftitui ad condztzonem.

fi

?

Parallelifmi denique ad interpretan-

" dum commoditatem vel notae animad.

||

itemqu

uerfionefque Drow. GorHorFREDI frag-

li, qt

menfis veterum oftendunt iubxe&ae,

deeon

quamuis eas naufeent critici recentio-

res. Neque poenituerit ea de re adiffe

f/

LasgirrvM $n vfu indicir pande&arum

e

collisentem certe exempla haud con-

qh

temnenda.

Ac facilius enim erit de

j

loco cuiufdam iurifconfulti iudicium,

t

conferendis aliis eius locis, a T'Ri80-

0

NIANO difperfis, nofcendoque dicendi,

lt

uae vel maxi-

uo vfus eft, genere.

yil

me res doähmmum HOMMEL!VM fau-

Quibus

. forem olim meum,

VUV €y d*yloic, mo-

quim

librum

Wücor

ult, vt palzngenej&am ederet;

juris ciuilis ftudiofis vnh(ï'mum , ac-

Ten

commodatumque et ad Lasrrriindi-

terpæ

cem et ad WiELiNGII zury"prudentzam

quali

-rz;/htutam.

WS, |

CUer

b)

8t

h Vero. fede

b) Oppmtnne fuacurrunts 9. con-

L iMl Lpdl FLO.

ftitutionis T'anta de confirmatione Di-

]i de J

j. 0

geftorum, fub cuius fim.m Imperator

C0mit ?» l) pa

ait IvsTiNIANVS:

ndiis ort.

jr

Sed et'Divvs Hapn IANVS in com-

u

Wn ad te.

pofitione Edi&i, et SC. , quod eam

fin L/h

M ad

Jecutum 'eff ,

hoc apertiffime. defi-

flamenió liber-

miuit: vt jägubr' in- Edicto pofitum

quibus e7. 4

non inuenitur, hoc ad eiur Tegu-

u j;;w lt

laf,

eiufque conie(lurar et imita-

'''' ondifionen,

tumef po,[,zt noua mjlmere au&o-

],-rp

n.l

etan

Vitaf.

"animad.

itemque $. t&. confli itutionis Dedzt n0-

WEDEI

dU«

bir, quam Latinam fecit Cow T1vs,

ï

IU Ic

1e,

de eommkm confirmatione: Ioc ipfum

ecentig.

quoque ait HapRiANvs: vt, fiquid

4 (le re arlilfe

praetey id, quod iam ordinatum

natdedarutm

eft , emehewf' conuenteny eft eof ,

2 haud coti

qui in. iagiftratu. funt,

ilud co-

w de

nari decidere, et remedium inmpo-

nere fecundum eovum ,

«t fudicium,

quae iam

Is A To1B0-

ordinata funt, canfcquentmm (imi-

que dicendi,

tationem . fiue poïlus Jimilitudi-

nem ):

g Xgl [n2X

quxbus quidem . binis. locis eandem;

'iEDll M. du

LU

mó

quam nos defimmmus, analogiam fig-

nificari ; quin videat, effe putem ne-

öf lhh

minem.

Neque illam .difficile ab in-

mulri Q*

dlfnm uere. extenfiua

:'F ln ndl'

terpretatione

- qualibet fuerit: quaæ de fingulis legi-

p,udem uf

bus, cum illa fit de-iure legibus vnius

gencns conflituto accipiendà. quam-

uis

D)

82

f)

uis ih argumento ; S'qüod ita ducitur in

quam

Iu

gh

iguli

legibus, caute procedendum, tutiffi-

e ii

mumgque fit a maiori ad minus argu-

mentari, v. g. quod in cauffa locati

i)

dere,

vfüm rei ex fua cuique indigentia re-

uocare liceat, id multo magis in com-

quum

tatior.

modato. licere per 7, 3. C. de locato,

neque idcirco tamen legem dilatari.

totis pà

felligat

Cumque iudicium etiam pra&icum ana-

doris if

logia dicatur: multa et iurifconfulto-

rum -r'efponfa- et refcripta imperato-

quider

rum ex hoc manaíle fonte in cauffis

operam

dubii iuris:. videntur. -Exempla in

Atq

Nec aliunde vicariam

noua 1

promtu funt.

nl

ilaam fucceffionem e fepulchro paren-

tis iur quod dicitur .repraefentationis

pum :

illis X

haufit IvsrIN1ANVs: neque enim

menti iuris ciuilis illud repugnare vel

T5 nX

ex $. 2. L. x. de fuir et legit. heved. et

efferit

m

l. 220. Dig. de V. S. intelligitur. Ex-

digeni

empla ad ius Romanum pertinentia

ànm

dabimus in obferuat.; cumi alii, qui

fontilx

hac de re commentati fint ; tanquam

if loc

KvrPisrvs, ex aliis et

iam iuribus

hod a

fpppeditarint. :

moti «

tuiffe,

XV

Cde te

& nn

Cumque IvsriN IANEVM ius ex iuri-

bus fit tum antiquis conflatum, tum no-

illï&yp»

füitul

uis: temporum erunt varietate obferuata

c tan-

lfo,.

nqtandac diljgcntfl:rp mum;iones a

4

quam

debe/nl

;

83

1 dücitur jg

quam progr e[ onés iuris et vmuerji, )

tdom, tutif

et 7n fongulis partibus. b)

1 mmus u

| cffa loca

a) Interpretis cum hoc fit offen-

indi irentia re

dere, quas conftituto iure nouo- anti-

gI$10 Com

quum vel accéffiones nactum , vel mu-

V. de lxafo,

tationes Íit, vtraeque autem vel ex

eem dilatiri

totis partibus, vel e (ingulis cauffis in-

pracicum aaa

telhgantur facile eum patet oportere

Türifconful

iuris imbutum hiftoria effe, et ordine

pï& 1mpera

quidem chronologico ftudio eiufdem

nte in cauffis

operam dare.

Exempli in

Atque acceffio ad ius antxquum eft

)de vicariam

noua iuris conflitutio de re, . qua de

nihil adhuc omnino cautum,

Lon-

Chro puren

yraejentattortit

gum eft commemorare leges, quae

neque enim

ilis XII tanquam primis vniuerfi iu-

repugnare vel

ris rudimentis ac fonti paullatlm ac-

cefferint:

(tot enim funt, vt in titulos

zii, h hered, &

'lmtur I

"

digeri et ipíae poiïint) neque vero

n ertmenm

animus eft de reliquis iuris ciuilis

cam alii qm

fontibus, vtpote in vulgus notis hoc

iü

loco, differere :

tamen ,

opinor ,

1am umbus

haud abs re fuerit, in medium huiuf

modi dcceffionum exempla pauca pro-

tuliffe,

Ígitur.iam liberae reipubli-

cae tcmpoubus conftrat et praetores,

et iurifconfultos ius ciuile fuppletum

us ex füfl

interpretardo iffe. .

Nam' vt 1llis re-

m, tum no"

Jiitutioner integri, exceptionerex aequi-

e Obffl'ua

tate, bonorum item poffeffioner, ita his

j a t

debentur auctoribus leaztzma patrono-

[5]

P d

vumn.

quam

84

valfun

vum tutela , querela inofficiofi , füorum-

que heredum-in teflamento infHtutio

formus

enajTat

nece[faria. exheredatioues vtrique vero

generi innumerae fam ovtiler, quam

ptoque

totis à

n fa&hum. a&iionej.

Quid? quod ipfi

Princjpes non modo iurifconfültorum,

PrAqu

quorum confiliis vterentur, fententias

aibulg

in conftitutionibus fuis adprobarunt ;

fequid

vide l. 3. de hi; quae in teflamento del.

tht

l. 17: Dig. de, iure patron. ; fed euerfo

py üff

etiam Praetorum regno tamen poft

Qug de

horum inuenta dilatarunt pa&i; v.

o

9.

]u$ RG

breuai

quibufdam ciuile robur, quo' et ad

a&Honem illa prodeffent , addendo et

me 2b

ihe W

reftitutionem integri bonorumque po[-

feffionem. concedendo extra* ordinem.

V, ]

Porro cum SC. TegTvLLIANO atque

HIO à

OnrnHrriANO mutua quaedam matris

mation

atque liberorum fucceffio fuiffet intro-

Sed

duécta, conftitutione item À NAsTAS1I

pett el

fratribus emancipati ius datum fucce-

1nt, q

dendi ac inteftato: : IveriN1ANvs hoc

TT

ofterius et propagauit ad eorum li-

heredi

eros ]. 15.. C. de legit. hev. et colla-

Qum f

teralibus liberalius etiam profpexit

XlLv

nou. 118. c. 3, et ipía ea nouella, vbi

Cicrn

ius. cognaticum agnatico exaequatum

*S;'&S |

eft, fucceffionem füperuacuam. reddi-

!

d ;

dit ex iftis ipfis 5C.

Tütlis

' Mutationem fubiit ius antiquum in

IBi

fingulis quidem' cauffis fingularum le-

prief

gum vel abrogatione, vel derogatione;

hd

ïel,

85

Lzoj

h()il

vel furrogatione , vel obrogatzone, quas

10

h

0 inffrtutio

formas recenfui progr. inícripto, ratio

Iqu VerQ

enayrandae hifloriae 1uvis Rom. deícri-

l l Wf

Quam

ptoque typis inferto J/ol. r. opufc.; in

mJ qLOd xpfl

totis autem partibus Jege Ivr1A Pa-

LLUH JlïOfum,

PrAque, perpetuo EKdi&o, confütutio-

itur, fententiqs

nibufque Principum multis. Denique

adproburon

nequid dicam de VALENTINIANI III

eflatento de

conjhtutzm»e, quam illorum facile tem-

. fed euero

porum excufare pofïït barbaries, ne-

0 fumen pof

qug de ipforum conatibus barbarorum

-

nt padir V. 9.

ius RoMmAwvM ad fiatum- publicum

t quo' et al

breuiariir f(üis adcommodandi , mini-

addendo e

me ab hoc loco alienae funt ingentes

orugue p9

iflae iuris omnis , quae füb IvsriNrA-

xtra: ordimet.

N0, DasrL10 MacEnowsz eiufque

LLIANO dque

filio ac nepote fa&ae funt tranftor-

madam Inattis

maüones

0n TC 1nt

Sed chronologici ftudii exempla

AsasTASII

peti etiam ex illa iuris dodtrina

of-

fücce-

; datum

fint, quae eft dc feruitutibur v. g., de

TINIANVS hoC

iure adcrefcendi, de beneficiir denique

d eorum [i-

heredis in fauorem. conceffir.

Velut

her. et collt

cum feruitus res incorporalis e lege

m roper

XII vfücapi non póffet , 1ur1fcon£ulü.

, nouell, vl

CicERONiS aequales fi&am quandám

eius poffeffionem introduxerant ad ius

o exieqpatt

xycpam. 1001

illud adquirendum fed .iillis obicem

rurfus pofuit lex S-&1BoNrA , - lata fub

s antiquum !

-

TrisERIO0; deinceps autem Praetor

(maularum z

praefcriptionem eiufdem iuris adqvi-

M()(fa Onei

. rendi admifit extraordinariam, qua

2

e

3

ERE

96

dem V

de amtl 1ro. Dig. fi feruit. vind. , quo

iura d

vfi 1ure RoMawvi1 funt ,

donec ordma-

fobuen

riam eandem faceret praefgrlptwnem

tio O

IvsriNiANVS praeter longi temporis

rentur.

lapfum et titulum et, hoc deficiente,

longiffimum tempus exigendo.

Cum

quam

1 1i

jus porro adcreífcendi ohm noh nifi

vtiliud

in legato vindicattonis locum habuif-

fet, e lege vero PariA pars deficien-

progi

dul d

tis, h, e. eius,

qui adqulrere partem

RARDI

fuam vel. nollet, vel non poffet, fieret

iürs C

caduca :

reftituit illud quidem Ivsri-

NrANVs fuüblata lege caducaria, ita ta-

fïluu

Ms

men, vt inter verbis coniunttos idem

ceffare videretur.

Cum denique is,

$ a^

logito

qui teftamentum feciffet, propter ad-

Chron

eundae hereditatis periculum heredi

C. dierum fpatium concedere ad deh-

turi/ti

Itudio

berandum confueuiffet , itaque, nifi

creuiffet, exheredare: huius exemplo

cretionis ius Praetor introduxit deli-

berandz

- Quodfi praegreffa: delibera-

tione adiffet hereditatem, etfi minus

lc leres

TUn, non

foluendo ea effet, ad Onma fubeunda

fua voluntate obf'trläus reftitui non

fu. eorum»

poterat nifi ex cauffa aetatis, in inte-

düt p ofo

grum.

HADRIANVSs tamen Imperator

Tum, D) f

cuipiam ob erande aes alienum poftea

wnc) It

demum emerocns reftitutionem hanc

indulfiffe

fcr:bxtu

Inulas rur:

Quod prlmle-

rlbus olim

gium deinceps i in beneficmm iuris mi-

litare conuertit Go RDIANVS.

"TA

1tutum, Y

dem

D

87

/

dem vero vas»'rl N'IANVS l. vit. C de

il titd, quy

Onec ording.

iuve delib. omnibus omnino heredibus

fuübuenit ita, vt confedto illi inuenta-

elriptionem

Ingi femporis

rio non vltra vires hereditatis tene-

( deüciente,

rentur.

Conferri meretur amoena;,

pendo. Cum

quam Hrwnicvs BRENcMaNvs de le-

olim noa nifi

gum infcript. $. 27. vocat, adionum

locum habuif*

vtilium filiofamilias dari folitarum

pars deficien-

progreffio. Itaque perill. 4 RAMpoHR

Yirere partem

diff. de limitum praefcr. nec non EvE-

RARDI OrroNuis progrefliones cuiufque

polet, feret

uidem Iysrr-

iuris diligenter notantis comment. ad

Inftitutioner. Exítat denique GEona1r

qcariay 1f2 fd«

nondos dem

MrzizsrEnR: JC. Goettingenfis Cel. vüy

| denique 15,

&t deyloi; progr. de fludio surir chrono-

logico, cui et HAuNrr oratio de víu

. propter ad-

cufum heredi

chronologiae ad calcem WiErLiNGIt

dere 2d deli-

jurifpr. vefHitutae fubieda iuferuire

itaque, nil

ftudio pofïït

yius exempip

2

roduxit dell

XVI :

eff delibera-

| Ac leges funt, quas dicunt Digefto-

, etft minus

rum,. non proprie, fed iurifconfulto-

x (übennda

veffitoi n0n

rum, eorumque fiue fe&ae alicui 2u715,)

aut philofophiae adeo SroicAE addido-

tafis 1n infe-

rum, b) fiue mifcellionum. aut. eclectico-

jenum pofïea

rum c) fententiae commentationefque ad

gionem fmt

fingulas iuris partes, d) quae non nifi mo-

d p*

ribus olim receptae (AvGVsTrI. enim in-

jprm juri mlfï

re refpondentium fen-

1

Qitqtum, vtï de iu.

ten-

(

EaA

--

[

88

ie'htiae pro lyläg.:i-bäs eü"enf, fub TrsERIO

i mgi

BEONEI

demum, nec vlta HADRIANI tempora

viguit e

;iague

|VSTINIANEAE taien legifla-

g

tioni adrogatae in vim iuris tranfie-

vtriai

runt; f) idemque de Praetorum edi&is

dlicat Y

dicendum ante, quam HADRIANVS ea

uii, 1

in legum

*

d M

quoddam redigi corpus iuf-

fieret.

fiflet. ) ..

)

Sedam dici conftat a feqrzfænclo*,;

Bw

quod. ei addicti qui funt ,. vnius. fere

Jungi

íolent magiftrri placita fequi atque ad-

futin

! dnngl.

uerfus alios defendere, Originem au-

tem S5ecdae inter iurifconfültos Roma-

Tuptae

nos PowroNivs a duobus illis fümmae

quem

fub Avavsro audoritatis viris repetit

ïac'xaq

AwTisSTi0 LagEONE atque ATk10 Ca-

UE

PITONE $. 47..4. 2. Dig. de orig. iur.

( a

De cauffis huius diffidii non conuenit

d Ti

inter eruditos. v. Dacuir hiflor. iuyr.

Ten T

Ill, 1, 7. et HowwELi diff, de prin.

ufhun

cipali cauffa diffenfion. inter Labeonem

bur ]

et Capitonem.

Nec vna tamen cauffa

ingem

fuit, fed varia ac multiplex, vt recte

n

exiftimat BAcuivs, inter homines vt-

praet

pote diffimiles ingenio, ftudiis, mori-

bus, praeterea aemulatione quadam:

mgn ;

ff

ljx,

[

)

diflradtos atque odio. Neque enim

t

de iure tantam, fed etiam de repu-

blica

inter fe diflederunt. — Nam

at

foet

quod ad. ius. Powrouivs ícribit Arx-

a

& d

1VM CAPITON EMT— zj';vz'vhi.:cj, quae ei tradit

lten

l

g

n

$9

U Trornm,

ü magdhu fmjfent ; perfeueraffe , LA«

& Dorq

BEONEM contra ingenii bonitate fidu-

Q Jegrf|

ciaque do&rinae innouare plurima coe-

ts ['L.mf]n

qiffe :

quod ad rempublicam ,

idem

TU ecdis

vtriufque contrarium ftudium his in:

dicat verbis:

ex hir ArE1vs Conful

DRANVS &2

fuit, Lango noluit, cum. offerretur ei

VOTDUS fUl

ab Avavsro confulatus, guo fuffectus

fieret (ingeniofe, at tamen perperam

t a fequen,

BVNKERSHOFKIVS in praetermi[f. . ad

, Vnits fere

Pompon. fubftituit' fufpe&us ) .honorem

Qul afque ad

ufcipere; apertius autem T'Ac1Tvs

L Wnem que

"Annal, 11 I, 7;. LABEONEM ait incor-

fültos Aoma-

vuptae libertatir virum fuiffe (fed,

lts fommae

quem, vt GELLII quoque verba. mea

viris repebit

faciam ((e libri XIIL. No& vittic, t.

irgio CA

I2. ) Zzberta.r quaedam nimia atque ve-

i£ 0T g uT,

cor; agitaret vfque eo, vt D. Augujio

non conuenit

iam rempublicam obtinente, vratum ta-

p fufor, tf

anen nihil penfumque haberet , nifi quod

àf d j

iuftum | fant&tumque effe in antzquztatz-

lolane

bus Romanis legiffet; ). AÀrEix contra

famen Cá

ingenium dominautibus magis proba-

ex, vt rede

tum :

hinc Labeoni ex iniuria , quod

homifes Y

praeturam intra. fletiffet , commendatio-

js, fmord

nem , huic quod confulatum adeptus

quadam

effet, odium ex inuidia ortum e[fe. At-

'VJL

enim

que ex his quaü eminibus redte iudi-

cat laudatus Dácnrvs diffenfionum tot

X

jm de repu-

Nm

foetus taritarumque . exftitiffe;: nam

ufif

(cibit ÀT

et dzfczpult vtriufque diffenfioner , vt

idem ait Pow PoNivs, auxerunt; ita

"II

j

qul-

*

1

as

go

FREDO

qui;d;am(," vt diuerfarum quoque fami-

cuille,

liarum - nominibus diftinguerentur.

D

pofuit

Sed in his quidem nominibus vnice

íequor PoMPouivM.

4Nam etfi Ba-

cuivs, haud improbabili ratione Sagi-

Ms C

NIANORVM nomen a Miassvnio illo,

( dit

ífummae audoritatis homine, (cuius

quippe etiam rübricas PERsrvs cum

legibus compararit, ad quas adeo com-

mentati non pauci fint) profecum

Masyntvs

ftatuit aut renouatum fuüb Corkrro S4-

Sub CA

BINO: ea famen ratio non me cogit,

eam vt fententiam deferam, quam in

Casstvs ]

excurfu ad Gelliun II1I. memini me

i qu (

roponere. Hoc,enim teneo, fi a

Assvmio0 CaprroNrs difcipulo Sedta

Cognivs -

fuum traxiffet nomen , fuiffet procul

dubio et a NEenva, LasEoNirs fuccef-

à quoas

fore, qui plurimum poffet apud T1-

NY

BERIVM , pars altera nominata, Ac

planiffima profedo funt Pow PoNwir

Puiseys Da

LBVRNVS

verba , quibus reer totum confici poffe

negotium , fucceffiffe INgnvaE Pno-

Twci

cVLvM eodem tempore, quo Mas-

Ia

svnrio CassrvM LoNGiNvM. Zf-

u a

que horum, inquit PoM row1vs, Se-

fynty

&ariü appelati funt PmocvwzrANI et

Nerit

CassraNr, quae prior appellatio eft.

polst

Sequuta eft altera PEGAstiANORVM et

do &

SaniNIANORVM a Prcaso Pnocvr:,

AC

et Cozti10 SAB1NO, Casstr fuccef-

piteft

fore. Quod idem Iacoso Goruo-

NE d

FRE-

v

9r

oque fami

FREDO m man. Z'IM*'U

, 23. video pla-

l

lerentur,

cuiffe, qui et feriem Se&drmrum pro-

IDIDUS vnice

pofult hulufmodx .

f

f B

Sub Avavs*ro

tatioDe 34 BI

ATEIVS CapiTo — ANTiSTIVS LABEO

19&30Mm

DIne,

Ug

Orini difcipulus.

difcipulus TnEBATI

(et ipfius quoque

ERSIVS Cüm

/

OF!LII)

$ 060 COm-

'016(' tum

Sub TIBERID

)C

0El

ULL

10 SA

MasvRIVS SABINVS — Nrnva pater.

n fe C(mt

.Sub Caro 1temque CLAVDIO et NERONE

m, quam m

Gracagued

PRocvrLvs

Cassivs LoxaiNvs,

memm tme

.a quo Cass1AN1I

vnde PaocvrrANI

(eneo, a

Sub VESPASIANIS

[cipul lo O

Corrivs SABINVS

yumese

"INERVA fihus

ff procul

a quo SABINIANI

et PEcAsvs, vnde

mls füccef-

PEGAS1ANI

^E apud Tr

C

Sub T RAIANO, HADRIANO, ANTONINO Pm

miaud 1.

?OVP'WH

Pniscvs lavoLeNvs — CkrLsvs pater

ALBVRNVS VALENS.

——

- Czzsvs filius

confti poffe

p Pmscvs INERATIVS

þRhE RO

'IvscrANvS

Ivr: ANVS.

QuO i AS

llw,*v! A'

Cur autem CaEct L 1vs ifte fiue per

QXIVSy

fyncopen CarLrvs aucoritate pol.

goruaNt d

luerit tanta, Sectae vt nomen dare

poftet ,

nemo admirabitur, qui mo-

n)JHa Ü el

S[ANORT

v t

do fidem PowPoNio PrurwNio et

'Taciro habere velit ahquam ; ,CÓ-

0 PROCW)

ssl f"C*e

gitetque et eius confulatui ab Or&o-

NE de(hnam ne victorem quidem Vi-

FRE

TEL-

&-

)'1

/

TELLIVM interceffife, et maximum

I]0 r

eundem rerüum fub V EgsPASIANIS

hos be

momentum £fuilfe,

conf. Mascovivs

terp«€1

Qi$, Q

de fettir Sabinian. et Procul, II, 3. 1.

rerum

Atque haec de Sectarum et origine

et nominibus: iam de i 1p£a plaatnwm

iuícun

ho d

difcrepantia agendum - videndumque

eft,

poflitue illa in fummam aliquam

Atque

ftormn

aut àd pauca (altim certaque capita

xedigi? Ac Bacnrvs: 'quidem diffen-

Àtau

fionum fummam hanc ait fuiffe, vt.et

] 20

e libr

Lango etab eo profecti omnes aequi-

tatem naturae fequerentur, cum con-

DP

tra fcriptum fummumque ius fppdta-

perhi

rent defenderentque CaPiTo cum

hb'!

Sedaris, quo etiam fa&dum effe, vt

hv

vel aliarum. fcholdrum vel eius tem-

Teltni

poris, quo Setae ftudium refrixiffet ,

[

omn

aucores in notis ad illos fuis excepno-

nes ex aequitata, ex fententia, eX VO-

merat

luntate denique reperirent. pmfer-

EORV!

rentque. . Sed ipfe a fe hac in re dif-

NON

fentientem excitet HowmMELiIvM de

Quae.

s

cauffa principali diffenf. inter Labeon.

et Capit., nec me, quamquam illius

quoi

hominis quae fünt, ea faciam plurimi,

mit

in hac cauffa habc:t fibi affentientem.

ïonu

EckHARpvs vero quatuor diffenfio-

lr

nurm inter iurifconfultos fumma velut

of

capita conftituit. PRocvLIANORVM ait

altp

plerümque nouas effe fententias, af

NIA

SABINIANIS fere antxqua probatas : illos

Oen

por- -

93

tm

d

^

ximum

þofro J'Verbcirum fübtilitati irnihaerere,

ESPASLAN 18

f

hos benigniorem rigori praezerre in-

L

ïASCOVIy

terpretationem ; illos opinionem ma-

ïüii

4

Il

ij .)'u

gis, quam fubftantiam , hos naturam

um et urigine

rerum intueri; illos denique iuris cu-

JJ 'phcäïcrum

iufcunque rationem inueftigare folere,

ViGenqu

j

nna

xki-'.w

hos de rationibus laboráre parum.

m dliqum

Atque haec fingula capita locis Dige-

Ttique cipità

florum fibi poffe vifüs eft confirmare.

üdem diflen

At cum pofcremo,arg'umämo excitarit

E foiff, vt et

l 2o0. Dig. de legibur, promta quae

omfies degi-

e libro 55. Digeftorum lvr:awi eft,

ir, um gf

quippe quem SABINTANVM fuiífe

je ips fpett-

erhibent, "non omnium, quae a maio-

APLTO CHf

Vibur tradita fint, veddi rationem pof-

u

av'v

n ele, vt

fe, valde miratus füm , 'cur eum non

vel ers fetm-

retinuerit etiam locus proxime fequens

n refrixilet,

l.21. eiufd. tit., vbi N ERAT1vS, qui

(s exceptit-

omüium confenfu PaocvriAN :5 adnu-

enfía, eX V0

meratur , et ideo , inquit, RATIONES

p pror

EORVM, quae confHtuuntur, 1NQV1RI

:.X

nm LJ('

NON OQPORTET: alioqui multa ex hir,

i

;

LIVM de

quae certa funt , fubuertüntur. Nonne

is IVLIANVM potius illufirat, quam

yiey Lahtof.

iquam 113&11)5

quod contrarium effet e Seda pro-

áam plürit

mit fua? Quamobrem huius vnius

fortuna loci alacrem reddidit me ce-

vfenfientem.

" difenfio-

terorum quoque, quos excitauit, cur-

iofius inueftigandorum. PRocvrraNos

(ommod Veh'l.f

ait placuiffe fibi nouis fententiis, SAnr-

D 3'0!2.'; Mdl

of

fe

iv

nüiS;

NIANOSin antiquisfubftififfe. Primum

1g.

gxemplum adfert e 1. 27. $. 2ar. D

;:obaïaa ! 0? j

a 1

"

94

a,

montiu

ad —legem Aquil;.h, vbi ih cau&ï'a, fi'quisx

pec fai

nummos v. g. de manu alicui excutfe-

perfona

rit VLPIANVS commemorat SABI-

NVM damni iniuriae actionéem tum ad-

nem, |

tantum

mittere, cum nummi ifa periffent, ne

ad alium peruenirent; ím peruenif.

4 die:

qui fc

fent, furti ope confilioue facti agen-

dum; (fcilicet, vt curatius ipfe ]. 52.

otteri

ceftie

$. 13. Dig. de furtis, fi ideo exculfe-

rit, vt alius tolleret, ifqué re vera

qhtatis

fuftuliffet , alias enim in factum effe

adquis

actionem) :dque et antiquir placuiffe.

Vtrüm

et. &

ÀAt quinam ifti antiqui fiue veteres ?

Procul dubio SkRv1vs, Orrrtvs,

occidil

fardat

