'TnEBAT1vS aliique , Sedas qui aetate

antecederent, quorum in fententiis

E

vel d

vel comparandis , vel componeridis,

punita

vel felizendis non folum fectarii ela-

cile de

borarent, fed et iuniores iurifconfulti,

Num forte Lanrxo in alia iuit omnia?

lere t

Hoc quidem non prodit VrPrANVSs.

fatis |

Alterum exemplum exftat e 7. sr.

fiam,

Dig. ad legem 4quil, vbi Ivria-

fionen

mun :

N vs refpondet, qui vulnus feruo leti-

ferum inflixiffet, eum lege AQvi-

tem d

LIiA non minus feneri, quam qui ex

Q

interuallo percuffiffet , vt maturius

non (

ille vita difcederet, h. e, ictu fuo eum

« P

conféciffet : confentaneum id autem

Cvf

effe auctoritati veterum, feruo a duo-

ABE

bus vulnerato ita, vt non adpareret,

qui

cuius is ictu periffet, vtrumque exifti-

a ï[-

Iman-

"

95

) gauiïa, fiqtis

mantium teneri damni iniuria dati;

lCU excoffe.

nec tamen damni huius in vtriüíque

Wemorat Sapt.

perfona eatüdem fa&tum iri aeftimatio-

100éti füm ad-

nem, fed eum, qui prior vulneraffet,

à perifent, ne

tantum quanti homo diebus 365 inde

n percenif.

a die vulneris repetitis plurimi fuerit,

qui pofterior, quanti venire plurimi

Jué madi ipen-

tits ipfe ]. 52

potuerit anno proximo; quo vità de-

- jdeo excuffe.

ceffiflet, fimul etiam pretium here-

ifque te ver

ditatis, quàm dominus per feruum

in fater effe

adquirere . potuiffet ,

praefüturum ;

quit placupe,

vtrumque enim et diuerío tempore,

flue veteres ?

et ex cauífa diuerfa illum intelligi

occidiffe. quam fententiam fiquis ab-

NU JITUER

-

l

us Qu ietate

furdam diceret, multo; inquit; dici

in fententiis

tur abfürdius, vel neutrum eorum,

vel alterutrum teneri, cum nec im-

componendis,

n fedharii ela-

punita debeant effe maleficia, nec fa-

cile definiri poffit, vter illorum potius

; jurilconfülti

? iuit omria:

lege teneatur. , Àtque his ita difpu-

tatis. pulcherrimam | fübiicit . fenten-

UE

oxfut & 4 L.

tiam, multa iure ciuili e[fe contra va-

vbi Iv1tt

tionem difputandi pro vtilitate com-

qmuni recepta, plane. vt poeta vtita-

us feruo lat

Ket e AQVI'

tem dixerit ;u/?7 prope matrem effe et

aequi; plurimiíque id, fi opus effet,

gm qui e

vt mátürius

non fectariorum, fed hercifcundorum

idu fuo eum

et Principum quoque pronunciatis

confirmari poffit.

Quid autem hic

EU

fonyo à O0*

LaBro? quid PnRocvrtvs Praasvsue?

Equidem nolim cum Warcnro e $. 2.

p d p

t

t

l jr. illis vindicare id, quod exem-

frdte

pl

^ ag

U

9ó

L

-

oA

D

pli tantum ca.üiTä IvriaANvS, in con-

J

GQ

trarium fanquam xac' &

g!

[ J

Qoróv difpu-

3

ferüm

taturus adtulit , cum . plures trábem

quis &

bet i

alienam, quàáim finguli ferre non pof-

3$

fent, füflülerint, neminem eorum

penter

vifum

farti teneri eo, quod neiminem verüm

fit eam fuftuliffe: liquet enim teneri

A

filim.

omnes; nec LaABEONEM credibile eft

eiujien

fere;-

ne per fomnium quidem íécus cogi-

táffe. Tértium petitum iuit e 1. 6. Dig.

'porcïl*

de condi&, ob turp., vbi Sagixvs per-

QVL |

petuo dicitur probaffe veterura fen-

li d

tentiam, quod ex iniufla cauffa apud

Joriit,

aliquem fit, id ei condici po[ffe. .Obi-

éiffe di

ter hie monéo, diferte hoc loco mert-

vaide 4

]

tionem fieri conditlionir ob. iniuftam

VU

Lctti

tauffam, quam HErNEccivs aliique

male cum illa ob turpem cauffam con-

fentent

fundunt. Ceterum cum CErLsvs quo-

ümiqui

que, PRocvLraNenvM in fcholam qui

qud i

adícriptus eifet, fententiam illam ad-

fnam j

-

probarit: ecquodnam fingulare inde

iHC Fn

ac SABINIANIs effingi propriumn po-

-

pitQu

teff? Neque aliter iudicandum de

timim

quarto exemplo cenífeo, cum Cassrirx

odf

veterümque opinio ex L 31. Dig. ad

151

leg. Falcid. profertur in medium talis,

ürihfhþ

quam nec PouPonivs atque is quidem

[

km

)

fententias diuidere ífolitus in dubium

N

vocet. Eiufdlem modi quintum eft

tion,

promtum- illud e 1. 3, $. 18.. Dig. de

eellior

placuit

femm

adq. vel amitt. -ïïoJ[T. etenim

PAvr-

»

"

E

97

H inv Qn. d

-

PAviio fententio-Sanrwr; Cadsii ve:

779 Cifou.

&

terumque ante, quàm depofitum ali-

,..fo

$5 (rioem

quis contrectet, licet animum eius ha.

ii Don pf

beat inficiandi, non definere depo-

T

MIDém] eorum

nentem poffidere.

Quid ParriNiANO

villi

1-.'&:1*9

V

mverüm

—

vifum ea de re fit, NERvAM quoque

L enim teneri

——

d

filiüm in partes fuas trahenti pr. 1. ,7.

1 Credibue e

h

eiufdem tit., non eft huius loci anqui-

i

m

1 lécus cogi-

rere: certe PRocviiANVs is non fuit:

w' el£. lig.

poteít etiam Nznva filius, ficüt Pno-

| QABINVS w

cvLvs ]. 6o. de adquir, vel omitt. heved,

7afar!

v

iV

im fef-

l. 1. de cond. couffa data l. 24. Dig. de

f apid

Jeruit. praediov,

uj

;

L

L

ic., a LagkoNx fe-

J. (

bi-

Ciffe diuortium, Nec fextum denique

9(. ]

X0 met-

vaide àd rem videtur pertinere, quod

r 0. inifran

e l. 12. Dig. de au&orit. tutor, (umfit

cervs aliique

Ec&kHaRbvs, ipfe vbi MARCELLVS

g cau[am cor-

"

fenteotiam IvriaNr probatam eandem.

| Cersys que.

antiquioribus ormnibus confirmat, id

1 iL

4

ho

lum qui

quod iudicio fümmi Cviacrir veriffi-

am illom ad-

inam ilam effe argumento. eft, cum

1

lire inde

ille plerumque ab ÍIvrrawo diffideat,

Ong

propriom po«

fivatque aculeum , vbi vel paruam

licndom d

rimam offendat praeteritam; | Quin et

cum CAsSIH

dodiffimus SEGERvs, quem.egotnet ef

g. Dip. «

LirsrAEg amicum habui, et inde di-

medim al

flractus noii. minus füim expertus fide-

lem, ManRcErLvM hunc in PRocvriA-

yge is quide

U in dl]bium

NORVM numerum refert, licet nec ra-

uinum *

tiones defuerint Cl. T'ypEMANo;- mif-

cellionibus eundem adfcribenti, prae-

i Dig &

a

fertim cum AwroNiNi Pir, qua is

im placwt

Qs

DA

v

—

d

Em

28

- floruit aetate, Se&arummüüdiufm fere

Neque !

deferbuiffet.

mue dix

lam vt progre

diarkad id, quod

do de&e

Nobis

Eckuánpvs diffenfionum caput ponit

Ífecundum , PnocvLiANos verborum

contulto

fubtilitati ftuduiffe, ius humanius am-

Quem !

' plexos SasiNiANos effe: de $. 2. 1. $2.

et fidi

Dig. ad leg. Zquil; quam ille huc

felligo €

aot Cod

tranífert, equidem expofui paullo an-

te; itemque de ]. 20. Dig. de reb.

pïnbus.

.cred. füpra definitum eft. $, 11. Ne-

phicus.

que illum iuuat ], 13. Dig. de liber. et

affeqi

. poflum., lvi1aNvs vbi hereditarium

dem hà

affem ratione plane Evcurpga in

qii d

. . feptem diuifit partes; (qua de re ve-

Cujum

/

lim. conferas , quod capite 4 vitae

Ya volt

ScAEVOLAE dixi pag. 57 et 58. Vol. 1.

us elez

opufcul.); etin toto loco tantum abeft,

Oi pa

vt SABINIANVM egerit, vt CErso po-

li, qu

tius PRocvrraNo detulerit teftimo-

l, a

nium, Reftat J. 91. $.3. Dig. deV. O.,

debaat,

r

'vbi eundem CxrsvM in partes vocat

prudent

PavrLvs, in quaeflionibus de aequo et

TILIAM

bono dicentem /faepe fub au&oritate

que pro

iurit fcientiae perniciofe errari; cum-

l rec

que in eadem fententia fuiffe perhi-

locm )

beat IvL1IANVM , quodnam eo loco

Wi et

diffidium EckHanpvs fibi videre vifus

COtra

fit iurifconfultorum, aut quantumcun-

defï, f

que Se&ae argumentum , equidem fa-

üm )

-teor me neícire. v. Cv1aActvM ad /. 1.

[/75

m (

l

Qe

itemque ad 7 8. Dig. de tranfattio

qud,

N

99

n frudium fere

Neque vero WALCHIVS ,*'quod inge. x

nue dixerim , in EckHaRpo illuflran-

i id, qu]

do dcefendendoue fatiffecerit nobis,

m Cipuf ponit

X0$ verborüm

Nobis autem? immo , quicquid iurif-

coníultorum haud naris obeíae eft,

Durianits m«

: d 1n,

Quem locum velit effe 7. 22. de iuris

et fatli ignorantia, equidem non in-

m ille huc

tellgo eum ; neque aut Digeftorum

ofai paullo an-

aut Codicis ille titulus tot conftet ca-

. Dig. de rdl

?ft gl ].Io Ne'

pitibus, ^ Eft ergo forte error typogra-

phicus.

Sed ne diuinando quidem

li, de lr t

hereditarium

affequi poffüm , quid fibi velint eiuf-

dem haec, PRacvriaANos omne id,

NCLIDEA D

quod. effet incertum , a-iure ciuili ex-

(qui üe 16 ve-

clufum voluiffe. Fortaffe NEgRATIVM

pite 4 Uitat

ita voluit intelligi ]. 2. eiufd. tit., cu-

7 et 58. VO] L

ius elegantiffima fane eft fententia: zm

y tantum abelt

omni parte errorem in iure non eodent

vt Cguso po-

loco, quo fa&i ignorantiam haberi de-

yerit teflumo-

bere, cum ius finitum et poffit effe, et

Dis à). V,

debeat , fa&i interpretatio plerumque et

. partes Vocat

prudentiffimor fallat. Plane vt Qvix-

y: d aequo d

TILIANVS' patere, ait, ius, et vnicui-

j au&oritate

que propofitum, at fadtorum rationem

errari; u-

effe reconditam. Sed vt w« ev 7raoód

fuife perli-

locum NrnaT1: declarem : ignorantia

jnam &0 1000

fadi et prodeft, et damno liberat:

; videre vilus

contra iuris error non folum non pro-

vantumcut

deft, fed nocet quoque.

Etenim fa-

d«

! equidem

L

Qum ignorans et iuftam et manife-

M *

ftam excufationem habet propterea

quod , vt ait NrnaTIVs, fadi inter-

, n-anfaf*g;';

P

pre-

ioo

pretatio pk'arum/que et prtïd&ütifïi&xum

yIANIS

üünus

quemque fallit,, Etenim fi 1s, qui fcit,

princip

quid fadum fit, quidue praecefferit,

terum

'coniedione interpretationeque faepe

-

fua affequi non poteft, quo animo id

Iw'ï;m

factum, qvuid ihde fecutum, fecutu-

fum, 1

tale fl

rumue poftea fit: multó magis ipfum

fadum qui ignorat, cum diuinare

(elére,

fimen -

illud non poffit, quantumcunque pol-

.Contra

Qie, P

leat prudentia, decipietur.

iuris ignorantia nullam meretur ex-

fra n

conting

cufationem , propterea quod fcire le-

ges iuübentur omnes, quippe quae

fatem 1

ideo pofitae omnibus funt, vt eis par-

fanquat

Cüülis -

eant, faciuntque contra legem ipía

fua ignorantia, in primis peritiorum,

Wur; i

felür

fi eorum copia fit, vt apud RomaNos,

quibus et gratis dari refponía fole-

fode m

bant ,

neeligendo

confultationem.

oftende

Fada praeterea varia fuünt et innu-

Quem «

mera , infinita: ius contra certum fini-

prorfus

tumque, h. e. prudentioribus quidem

pertine

cognitum atque perfpeftum effe de-

cenfüm

bet. /Ac licet Sectae ius ciuile valde

tfury,

a

incertum reddiderint: tamen mederi

n

l

dfhuic vitio HApnrANvs voluit. conden-

didum

do Edido, quod perpetua quaedam

güue

iurifdictionis effet formula.

Quodfi

m r

VU

M

NEeRATIVS cum maioribus fuis, vt

d ba

Warcnuivs exiftimat, ius ciuile cer-

tü

i

tum effe voluit: minime hoc illorum

|

« Cæ

confilium reprehendi meretur. SABr-

l

Veerp

NIAO 4

L

t raaaRi

IOX

,ruden tifimum

NIANIS Vero ius mcertum placuiffe eo

11 1$, Qui iCIt

minus probabile eft, quo ftenacius

. "'aw'*cvlt

principes illius famx!ne fententiis ve-

nn ue þnpe

terum receptis inhaererent.

Quodfi

Quo animo id

NxnarTI0 finitum idem eft, qvnoai cer-

Mhmv &wt

TCCLL ls xuS

tum , ficut prüfc&o eft :

) magis ipfom

tale Ratuit in ciuitate wnfätïumm ef]

Um Gl

debere, neque pugpat cum aliis: nec

:

tamen argumentum inde dUCäïUI re-

ümcunque pol

etuf,

Contra

&e, PROCVL[ANOS PEGASIANos,que in-

] merefur exe

tra anguftos iuris conflituti fines fefe

quod Ícire

continuiffe,ita vt minus curarentaequi.

tatem natmae, infinita quae eft, et

quppe quie

BH Y b PZI"

tanquam immenfus campus.ad iuris

lerem lpfa

ciuilis velut quendam angulum refer-

tur; immo contrarium, fi opus vide-

I5 P ritorum,

fetur efle ,

pud RoMANOS,

nec BACHIO fententiae

re.ponfa fole

fuae ratio conüxflnet exemplis facile

uitationem,

oftenderem. L

D

26

Dza de legat. 1I,

t et innüe

uem excitat praetereo ; cum mhxl

prorfus in. fe habeat ,

j certum Dini«

ad rem quod-

pertinere videatur. Tandem in hunc

Of DL;C qu dem

fnm Q"e e

cenfum .venire cenfet 1. 39. Dig. de

s quile valde

vfurp. et vfuc., vbi LABzOo furtum,

(nón fur, quod obiter) .cum a ferendo

amen medet

didum :üt

oluit conoen

non nifi earum, rerum

quae auferm et de vno loco in álte-

atui (

daegarn

rum moueri poflint,

fieri decernat,

mulá,

(uodi

Sed locum eualuens valde eum -mira-

2

ribus fuis, V

tus fum excitari , cumxnan LasBEoNIS,

Ü ciu i

Íed Carr fit, qui ipfe ibi abolitam dicit

e hoc ilorum

veterum h. e, Masvni SABINI eum-

du 9F

1à

que

*

102

]

1

mam d

que fequehtium fententiam , furtum

etiam fundi fieri lociue poffe Neque

fique

pei*iton

enim LasgBEo, vt SERvivs, furtum a

ferendo, auferendo, (, dz9 «& qQspar

(lione €

tionum

Graecorum, fed a furuo deriuat , id

eft, nigro, quia clam et in obícuro

cuam r

plerümque etiam node fiat, 1 :. Dig.

fj

de furt. $. 2. Inftit. de obligat. quae ex

gllO'» VU

p d |

del. Magis etiam illüd miratus fuüm,

indidem conftlare WarcuivM putare ,

lu |

LaBEONEM cum fuis verborum fuiffe

fanquam

originibus | exquirendis

delectatos :

Tum. [

pellens:

cum tamen ipie Saziwvs fecundum

cit.. 1. 1, Dig. de furt, a fraude fortum

vatione

idum exiftimauerit. ^ Quid | ergo ?

diume

EU

Equidem licet id haud cuncaanter lar-

giar, LamgoN: cum SEnVrO in eo

defaiti

minatit

conueniffe, vt furtum rei non fit nifi

mobilis, cum deiiciamur de poffeffione

Mi

rerum foli, contra res mobilis eripi

NOS ple

alieui dicatur per raptum , vnde ra-

fionis,

ptorem non minus proprie furem im-

fionem

probum Ivv1ANvs appel'at propter au-

fiime D!

daciam fcilicet:, neque tamen Laszo-

TUBNIN

NEM, hominem eruditiffimum, in ver«

Mij ! ho

borum proprietate feruanda fuiffe am-

Q6 &

bitiofum: quo idem modo commemo-

N rel

ratus GxLL1i0 eft plerofque iuris la-

RVL

queos foluiffe, No&. Zttic. .X. 3. con-

Yel g

ftat denique iurifconfultos plerofque

]retiug

omnes, etiam a partium ftudio plane

maxi-

Celdi.

T

a'ligepos? ve,;botum yropgictatis

mam

N

i

-

103

fium, fortum

mam duXiiï*c; rationein.' Nlecjiþfe,dc-

ple : Neqüe

nique IvsriNtzANvs Imp. curam iurif-

Vs, fürtum 1

peritorum etiam in fyllabarum diftinz

étione coniunctionumque .ac

raepofi-

am & (igin

t derivat, id

tionum proprietate tanquam fuperua-

et in obfcuro:

cuam relicit 7 4. C. de Verb. et rer.

fat, 1. Dig.

fignif., fed iubet exemplo interdidi

Bligat, quae x

quod vi aut. clam coniundionem aut

miratüs fum,

pro et in legatis ita accipi, vt copu«

'RIVN putare,

latiua fit. magifque. zagad iaC su£uc ,

rborum fulfe

fanquam , vt ait, primam perfona.

; delechtos:

rum inducens, fecundam non re-

vis fecundum,

pellens; idque perfonarum habita

ratione ,

non etiam rerum alicui

f.mude fortum

uid. ergo?

difjundiue relidirum contra&cuumue

ita initorum-;

in his enim veterum

condpnter lat

gRvIO n &

definitiones feruari. decifione ifta, no-

minatim | cquét. — Quod autem ex

vj gon ft nif

MsznrzrLro adfert idem, Pnocvria-

.de pofifione

mobilís eripl

Nos plerumque arithmeticae propor-

fionis, geometricae SABINIANOS rfde

tionem habuiffe,' id mihi quidem mi-

nime probatur. OQuo enim nobis SA-

T ïgptöf dU«

TVRNINI ille locus, 1. 16. Dig. de poe-

amcn 4380

&mum, in Vef':

nif, hominis et incertae actatis, ne-

que ex hoc fragmento inter SagiNIA-

d foife a

Nos referendi ? Sed fac, vel' ipfum

do Comm.emO':

PRocvrvM, vel e difcipulis aliquem

ofque juris 4

vel in cauffa definienda contractus

ii .5 0

jos perolte

pretium v. g. cum merce, vel etiam

delicti, criminifue, fadium cum poena

] RUdiO Plan-c

ï. diligenktiffimev exa

equaffe: quid tum?

)riemis x

4

Cum

Y

p

"

od

(

^

104

um offcio ille fuo. fondüs hac parte

juc d

VciNy

fit, num fummum idcirco ius tribuit,

pïo ]æl

quod pro iniuria habeatur? Non pu-

tem, nifi commutatiuam , quam vo-

gatuml

quüd i

cant, iuflitiam , pro iure flridto fiue

rigore. atque acerbitate accipias. . Ce-

cum or

turum,

terum quam lubrica, ne dicam , fri-

uola, inepta eiufmodi fint argumenta,

mentat

,vel ex collatione 1. 3. et 4, Dzegeftorum

füpr (

mandati pateat. Cauffa eff haec: raan-

tütet 1

dau

Y

i tibi, vt C rem aliquam émeres,

NIVM

Selae

fed emifti CXX: etiamfi paratus effes

XX remittere, tamen ex SABINIANO-

monftr

AvM fententia non habebis aduerfus

Ànu

.me adionem. . Vtebantur autem illi

CHNNS

. haciuris ratione, quam fatis grauem

uqcefa

iudicat CvrAcrvs obferuat, lib. XII.

Jiz.

€. 34, quia iniquum fit, non effe mihi

enute|

cum illo actionem, fi nolit XX illa re-

Conten

mittere, eundem vero, fi velit, me-

redum

cum agendi habere facultatem. Quid

Puo

autem PRocvrvs, ille fcilicet rigorem

fria

iuris aequitati praeferre folitus ? recte

pom

me ait, vt rem ab illo emtam reci-

Thüm

piam, víque ad ftatutum pretium

alicui

acturum efle, quam quidem fententiam

ér g

benigniorem. eíle ipfe fatetur Vu.P1A-

Quére

Nvs l.4. excit. De geometrica pro.

ümm

portione praeter illum. SarvnNiIN1 lo-

fum,

cum excitat ], 17, Dig. de duob. reir,

Quoi

vbi Pavrrvs ait, fiue a certir perfo-

mem

nis heredum mominatim legatwm fit,

M

D

106

ds hi parte

fuä ab omäibu; e:ïxcepto; aliquo , ATI—

ïiükius tribuit

t

1

r

LICINVM, SABINVMQqUe et Cassiv M

N on pu.

-

pro- hereditariis pavtibus totum eor le-

n, quam V0.

gatum debituros exiftimare propterea ,

1e. ftrido (ue

quod hereditas eor obliget ,' idemque ,

iCcipits, s.

cum onnej fint heredes nominati vali-

€ dicam, fri.

Sed vberius ea de re com-

turum.

i argumenta

)

mentatus. 2ol, opufc. L. c. quifque fuoz,

4 Diguforum

füpra excitato füum; neque dum poe-

l haec: man-

nitet illorum , quae aduerfuüs Gonno-

]uam emeres

NIVM ibidem difputaui.

Num vero

paratus effe

Sedae . veftigium aliquod ifle locus

t SABINTANO-

monfílret , praeíertim cum mentio

ebis adueríts

ATiLiCciNi fiaat, quem et ipfe War-

tur autem i

cuivs Pnocvurauirs adícripfit, nifi ad-

fitis grazem

uocetur alius, qui eft NERATII /. 124.

"0. T. XT.

Dig. de legat. I, quo is perfonarum

pon effe miai

enuwmevationem hunc effedum habere

it XX illa -

contendit, vt in legato praeftando he-

f velit, ae-

redum fors aequalis fit; Ceterum nec

utem, Qud

PnRocvrraNos a proportione geome-

ilicet rgore

trica abhorruiffe credibile eft, fi cam-

f

h

|

itos? -ede

iUl

pum iufitiae difiributiuae ampliffi-

emtam red

mum confideres, qua quod commune

m pretum

alicuius reipublicae ciuibus, id ita in-

ter eofdem diftribuitur, iuffa vt con-

m fententiat

etur Vo2IA-

querendi cauffa relinquatur nemini,

xnetria pro

Communia autem non onera íolumi

funt, fed munera, praemia, honores,

ATVRNINL U*

je dunl, &

Ouod denique nofler de regulis com-

| qrtir p

memorat, a quibus non recefílerint

tif-

legatum j

P ROCVLIANI, þoc)!xninqs mihi ía

Bs

1

1

E

j

"

de

!

106

nem

facxt hcet HoMMELivM exmtef pro-

[a

pterea quod faepe ipíos inter fe[e dif-

üta Ti

fentire deprehendi.

Qüod ad tertium diffenfionum ca-

inte]

put , binos de illo iuris locos excitat e

perdtic

[

tltulo ADig. de adquir, rer. domin. 1, 7.

jri CUT

$. 7. et l. 1 1. .Àc $. illequidem 7. often-

b ill

dit in cauffa fpecificationis SABINIA-

h.a

No'eum, cuius fuiffet materia, Pno-

Verun

illo lo

CVL[ANOS hunc, qui formam addidif-

fct, rei dominum exiftimaffe ; . fuiffe

NI$,

quoque fententiam quandam me-

quubuc

diam, fi fpecies ad materiam reuerti

pofïefï

poiï'et, illos, fin minus;.hos fequen-

xit, h

tium. Enimuero piget dx(ïidxo immo-

Qu

rari exufmodx

fecundum naturam re-

P

rum cum haci in cauffa neuter üt neutro

tenti

potior, fed communio inter eos locum

Quam

habeat pro indiuifo, e qua facile-fit

T5 TC

difceffurus, qui rei " funa

o

oibilis alteri

fione

pretium foluerit. I[demque de dominio

tuum

picturae reliquifque acceffionis, quam

obhge

vocant, induftrialis dicendum forrmis

(ite,

arbitror. Minus vero ad rem pertinet

pertir

], x1. , VyP1ANVS vbi fententiam pro-

ficu |

bat SABINIANORVM, pupillum tutore

COIPO

non auctore nullam rem poffe alienare,

(I$ no

ita quidem , vt ne poffeüïonem quidem.

Wt j

naturalem tranfferat in alium. Quodfi

enen

conferatur pr. À, 9. de au&orit, tutor.

tür

)

cum cit. ]. 11., argumenmm ab inualida

Wror

l

dum alienatione poterit ad obligatio-

linen

nem *

OVA UT

*

I07

M'excitet, pro

nem: efenim Carvs lbl pupillu'ni ne-

Inter fefe dif

eat credendo fibi quempiam , obligare,

üia nec alienatio eiufdem valeat, nifi

Tenfionum z.

interpofita tutoris auctoritate, Ac ge-

l0c08 excitat e

neratim quidem conftat in creditum

, dumin, | 7,

a

jri cum pupillo non poffe , quia nummi

lidem 7. o

Ietl-

ab illo dati non fiant accipientis. $. 2.

)ni$ SABINLA-

Inft. quib. alien. 1. 14. Dig. de folution.

naterit, Puo-

Verum. nec fpecie, quemadmodum

'màm addidit-

illo loco dicitur vifüm effe SABiNIA-

imalle; fuife

Nis, vt commodato, depofitoue, in

andam me.

quibus nec dominium tranífertur, nec

mam reuerti

N

poffeffio ciuilis , fed naturalis dunta-

-

"As fequeri-

xat, h. e. nuda detentio atque cufto-

!ffidio imm-

dia.

Quae cum ita fint, nec tamen

? naturam rC«

PRocvLiANORVM referatur vfpiam fen-

yter fit nentro

tentià: cur non potius arripuit eam,

ter eos locom

quam et Mascovrvs inter quaeftio-

ona facile ht

nes refert vtriufque difciplinae conten-

vibilis alteti

tione agitatas, num ipfe pupillus mu-

; de dominià

tuum v. g. accipiendo natura faltim

fion, quim

obligetur? Illa quidem Mascovto. iu-

dice, ad caput, quo de agimus, tertium

um forqus

rem pertie

pertinet, Nam SaB:NrANI quidem,

tentiam pro

ficut puberem aliquem effe ex habitu

corporis intelligerent,etfi annum aeta-

illum tutore

offealienate,

tis nondum decimum et quartum age-

idem.

nem Q1

ret, fic rati quoque funt eum natura

uodft

teneri, modo negotium , quod agere-

um Q

(ori, tf

tur, intellexiffet, v.1. 42. Dig. de iure-

jurando: contra ea PRocvri1ANos intel-

"m inualiod

m adeo

3d Objjgatïo-

nem.

ïligentiae ürmigatäm atque ipfa

"

N

pubyera

108

udX

elpuitel).

puberta*cem anuis x1v aeftimantes ,

tjs itef

re1; (

lis minorem nec negotium intelligere,

necex eo natura teneri patet arbitrátos

üocepe

e 1. 41. de condi&l, indeb. et 1. 59. Dig.

Vero 1

de Q. et .A.

ls

De caplte quarfo iam. fupra dixi

hiloio

MY

non mihi id placere; quare verbum

non addo.

oed vt, quae iupex tota

riefet

illa re iam diíputaui, ea paucis com-

phomr

ple&ar ampliücemque: primum ani-

fnihl

mo infixum. haeret id, quod iuuenis

fionne

fentiur

admodum , 5caeuolam edens, fueram

mpc.mtus, ab interpretibus in me-

fcholae

dium proferri complura, quae de fin-

tecot,

gulorum ingenio, non quae de vniner-

f'dt

fis Sectae focus pofï"mt praedicari. Iam

j

etfi quod de fectarum origine mutua-

i 65

tus ex Bacuro fum . id repetere no-

0. de

hm

. non minus tamen arridet mihi

quid i

Mascovr fententia, LaABEoNEM exi-

fll/ lii

flimantis ingenii elatum viribus do-

fedari

&rmac.que maomtudme liberius vete-

miícel

rum opinionum fines tranfiliiffe ita;

bin

vt Sedae findium vnius fere omne

&omm

tribuendum hominis amibitioni vide-

retur.

lengo,

Neque enim potuiffe fedato-

Verfi !

res deefle ei, quem praeter fummam

Clp

iuris Ícientiam. etiam Avevsrr ob.

puar

1nu1&am libertatem. odium . acerbum

qua

commendaret populo;

fed

inuidià

r

effum eundem CariroNrS fuiffe, vt

1pfiq

lum

Ps

rincipis fauore füftentati, fic floren-

7i

us

ÀB]

j

Io9

| aefzimantes,

tis i'tæmx populari beneuotentia *prwo:pte-

m intelliyere ,

rea ; quod quae a maioribus tradita

itetarDitrátos

acceperat, ea firmiter teneret. Ouod

vero idem de vtriufque adfert diíci-

pulis, LaBEoNis quidem fat multa ex

n füpn dixi

philofophia iuri «admiícuiffe ciuili,

n

W

r verbum

CariToNis vero preflius difputaffe

Q6 1

TT

üper

t

praeferendo ciuitatis moreim philofo-

paucis com.

phorum fübtilitati; dé. hoc nondum

ff]ïill?üm df«

mihi liquere fateor.

Quid . enim?

quod quuenis

nonne ab ipfis illis magiftris faepe dif-

ens, füeum

fentiunt, ftantque adeo cum diuerfae

bus 1n me

Ícholae auctoribus? vid. 7. 1o. €. 1. de

.quie de fin»

negot. geft. 1. 3. de v[ufr. ear. ver. 1. 3.

2e de yninet-

$. 7. de condi&. cauJfa data, 1. 32. de-

edicari. lum

pof. 1. 29. de eui&ion. l, 1. ver. omotar,

'igäne mutit«

l. 65. $. 3. .de legat; III. 1. 19. $. 4. et

etere

20. &e inftr. vel inftrum. 1. 9. $. 29. ne-

:

ht

m"ä

gz

&

quid in loco publ, l. 25. pr. Digeft. de

'EONEM exi-

furtis. Quid? quod ipfe Mascovivs e

vibus ?

fectariorum grege fatetur c.8. $.2.

li5

af

vtu

mifcelliones exítitiffe, id ipfum pro-

l'Fe lïä;

bante Perilluflri viro SkLcaovi1o

i"

[

ofane

comp. hifl. iuy. Rom. $. 6r.

Hoc ego

of

ï

Vi

teneo, e placitis auctorum diuerfis di-

ï

Ü

hi

jetidt

(*

nería fluxiffe iuris interpretandi prin-

i

ï

ummarm.

cipia, quae per cuiufque auctoris pro-

ï

Ui

veTi 0

pagarentur diícipulos, quamlibet fe-

m ao

quente vno et fi forte altero. füuum

ipfiufmet iudicium ;. diffenfum vero

d inuidid

I$ foiffe, J

iluum in republica, fopitum vna cum

'

uod

|

fic floret-

LaAsEONE fgblatumque fuiffe. Q

i

vel

ilIO

vterentt

i:;äi inde "fity'prïobabiïe, qudd ipfe

NrRvA LasEonuis fucceffor laAciro

continui

citique

A. IV, 58. et V1, 26. 'T'iBER10 conti-

du5 culq

nuur, itemque familiariffimur. dicitur

PoMroNzo cit. ]. 2. $. 49: cum contra

quidem

ile CariroNis Masvnivs adulatione

paudi,-

fua, quaà facultatem de iure refpon-

gu,ofque

dendi in beneficii loco a Caefáre im-

fent; at

inde 1e

petraffet, tàm male rebus fuis conful-

gni alia

tum iuerit, vt eodem PowroNio tefte,

jarifdid

tanquam homo a fortuna derelictus,

pis pro

plurimum ab auditoribus fuis fuften-

taretur.

Quod autem Eck&nanDvs

fu

D

fpicatus eft, Imperatores fedas fo-

vocat )

ui

d

e firmandae dominationis ergo;

qeo: f

quo contrariis iurifconfultorum re-

Íponfis ciuium. diftraherentur animi,

dfurae.

illud minime is quidem mihi perfua-

det, qui perinde id accipiam, ac fi-

Nim

NIANOS

quis, vt Ill. KrvaxrsT1 Senatoris

Brem. mihi amiciffimi^ verbis. vtar

(diff. de regul. iuris Rom. male ad com-

0b ], 61[

qnun. bonor. accommod. ) de natüra fa- . |

ered, j

&orum difputet, quippe quae pro fuo

[

quifque ingenio ita vel aliter contigif-

1)

Dropter

fe putet. .

Quae enim, quaeío, haec

imperii confirmandi ratio? quaeue iu-

? herg

D n

füitiae adminiftratio illa, in iuris in-

certitudine tanta, ipfis eius interpre-

vet At ql

tibus perpetuo fibi repugnantibus?

Atqui conftat horum prudentia atque

Tilone

mali

confiliis cum Principes etiam

€ Qond

yte-

III

* Qu ipf

vterentur, populum eos in officio

lo Tacrmo

continuiffe ; neque vitia ipforum fla-

'BERIO tonti

gitiaque ciues offendiffe hactenus, quod

Jj dicitur

ius cuique fuum impertiretur. Erant

4 Cum contr

qmdem fateor , iuris articuli . haud

$ adulatione

pauci, quos dubios illi fectarii ambi-

lure TC pote

euofque altercátionibus fuis reddidif-

a Cae(ire im-

Íent: at incommodo in rempublicam

$ futs contul

inde redundaturc vel medebatur ma-

wposio teffe,

eni alicuius viri-auctoritas, vel etiam

na derelidus,

iurifdictio, vel ipfius demque Prmcx—

s Íuis fuüflen

pis prouxdentla.

&HARDUS

Irts xEX.hD 1.0'

De fedariis , quos fecundi ordinir

attonis GDO,

vocat Mascovivs, exponere fuperfe-

«bib

jltn

rüm fe

deo: fiquidem ipíe eos ambiguo con-

etfür dDm

iecturae putat alterutri fectae accenferi,

mihi perita

Nimirum inter CASSIANOS dC SABI-

m, 4 d

Senatoris

NIANOS referunt

erDis - Vaf

1) MiNvrivM NATALEM

lead con

ob /. 6t. de vei vindic. 1. 22. de ïebuf

e tatur? f*

cred.. 1. 6. $. 4. de a&tion. emti

qe p fu

2) TERENTIVM CLEMENTEM

iter Contigil-

propter J 6. de vulg. et' pupill. l. 72.

;vae 0, haec

de hered. inflit. l. $3. pr. de legat 1I.

1 quaeut ill

l. 63. $. x. et 2, 1. 64. de C, et D

124

in joris f

et 31. qui et a quibus

p $ m Ufpre

3) ArRiCANVM

W'ïg-nanflbug

ratione du&a e ]. 23. de veb. cred. 1. 38.

rïgnfla aïqüe

siup m2

de cond. mdeb alüíque locis, vbi ex-

vt

»

- citat

II2

T

citat IVLIA*WM Vi CVIACII recztat ad

hl

fwcanum

H (atas

attinedt

4) Voivsrvu MAECIANVM

argumcnto l96 de & eb T2f So. $5

fri 0f

el'PrClt

ad legem Falcid. l. x. $. 8. et 1/65. $ 1.

CEIVS,

ad SC, Trebel'zanum.

:/

Dusst

$) VINDWN "VEgRVM.

CRIVS (

Obl 32. $. d ad legem Falcid.

CVPOLLQ

dem ]

PROCVLIANIS vero et PI:,GASIANIS

aäim 1bunt

otriujg

H

1) ÁTiniciNVM|

tentiam

propter 7. 27. pr. de pattir. L.21Y. $, 29.

Tüe fe

Üe YeCeDE 17 S. V T. de feruitut. L 17.

de pa&ir dotal,

Àtq

Qifte

,2) VRSEIVM FrEROocEM.

[oh d

dudo. argumenïo eil.o7..$

1. ad legen

f& d& (l

4lquil, 1.

6.: $; r ad..SC. Vell-—:z hd.

nN

de iure dotium. 1. 11. $. 2..de .aq. et aq.

A IS?R

pluu.

tentram

3) ÀÁRiSTONEM

NOD

ex his locis:

..58. de patlir l. 7. $. 3.

agn() Q

de vfufr. 1. X9. S. z. locati

3. prv.

mifcell

quae vey pign. 1. 29 $. L. de ftatulib.

paulo

4) VLP(VM demque MARCELLVM

Tif

cum ob aotar ilius in Iv LIANVM;

plv

tum ob 1. »5, $. 1. devfufr. 1.

" . vit.

e!'mas

de R. C. 1. 11. $. 3. de donat. inter. vir,

APIA

l. 12. $. 45. Dig. de inftr. vel infivum.

dU Ohec

et ]. pen. C.de cond mdeb-

nt P

Re-

eDt

113

ACIL Ticjlof, d

In

| Re&at , vt '—prae.cipuas Seclarioru

agitatas fludio controuerfias paucis

AECIANUM

attinram: nam et Mascovivs pecu-

'etD.l"cg-

liari opera, (c..9.) et L decifionum in«

terpretes Énw. MER1LLIVS; Io.STRAv-

; 8' et i;öSl s- II

cHivs, FaR.LiwGrors, Dowiuwicvs

VEROL

Bassr.et L. B. A& HaaEN, et War-

cHivs quoque ad $. 159; hermeneut,'

M

expofuerunt. Duplex autem hic qui-

et Preisrivms

dem illarum flatuit genus; vt aliis

vtriufque fcholae auGorer, aliis- alteru-

M

trius inter fefe adícitis etiam ad fen-

tentiam fuam confirmandam contra-

d 21

290

jeruiti

|

riae fecdae .auctoribus pugnauerint,

Atqui ita defendi poflit et. tertium

diffenfionum genus, fectariorum inter

EROCEM

Jefe diffentientium, nec tamen aduerfae

& ad lg

fe&ae denunciando teflimonium : v. g,

2

xlel

l

l

ü. Lb

cum NeRva filius patris aut LABEO»

» dt' Hy, d dq'

NiS PRocvrLiue im

tentiam,

pug.n'et-aliquam Íene

M

- :Nos veto vnum tà

vpj*ummodd genus

ADU

3. 84

agnofcimus ,. quod - proprie: dicatur,

,W

[l

) ph/

mifcellionibus. inter ipfos fectarios

iü

tl

deJ

paulo ante commemoratis.

- Prima igitur controuerfia de termino

R eELLIM

[v1 NT

pubertatis fait,:. in maribus quidems

feminas enim ipía iamr dex IvLrA et

ifr ls?

IH

for, Ut

Partra, cum annum compleuiffent

mat. !

r, 0

"EL

duodecimum , viripotentes declaraue-

.

j

3

v

cuius verba haec reprae-

J.

D

fgnta't Bacnivs:

M

H

Spon-

ERESSEMUNEONUEED SISINMRGRINUEXDDAGY

114

Y

Spyanfarfn poft H AL. DÉCENNI | MI-

$E

ori

NOREM memo habeto ; defponfam

intya biennium domum ducito.

fn

Tander

Sed marem puberem CassiaNr qui-

dem dicebant eum effe, ex habitu qui

aulla 5

faciendi

corporis talis perfpiceretur, vt gene-

rare poffet; PRocvrrawr autem ex

alia Qu

. qiat

HiprocRaTIS Stoicorumque fententia

(v. quoque GErrivM Ill,3. et Ma-

termint

cROBIVM Saturn. VII, 7)) eum, qui

ftituit

annos bis feptem fiue quatuordecim

CU10 d

impleuiffet.

Exflitit vero, Se&arum

Alt

ftudio etiam tum feruente, P R 1scvs

petüt V

quidam, fiue ille fuerit NERAT1VS,

gf

üit 4od

fiue lavonrENvs, puberem qui & e

quatuordecim annorum numero, et ex

fiolente

In cauffa

tüat doi

habitu corporis aeftimaret.

tamen teftamenti PRocvrr opinionem

fe irmi

fiomue

retinuerunt Carvs ?nflit, IH , 5. item-

que PavrLvs fentent. vecept. III, 4.

Quippe

pr., nec non VrriaNuvs 1. s. Dic. qui

tontedi

teftament. fac. et ipfi denique Impp.

ter fuif

DrocrETiANvs et MaxiMiANvS 7. 4. C.

hibui,

qui teflam. fac,, cuiu

z

s. Verþa tranfcribi

hat (o;

merentur :

Si. frater patruelis tuus ante de-

tnini Q

I6 T

cimum quartum. aetatir fuae an-

IHE n

mum deceffit, cum. faceve non po-

Befferit

tuit teflamentum , . nihil vedle ex

CO f6r

eius. poflremo. iudicio: poftulatur.

impend

Nam fi hanc aetatem. egreffus , vx-

(Cet [

CET VIGORIS' NONDVM. EMERSIS-

SENT

&cifior

-

I1g

L. DECENI

SEN'F -VE*sTrGrþA , fuum . follemniter

£t 5 defponfam

ordinauit iudicium :^ hoc. eu

!

m duiito,

*

ellera

fruftra. conaris.

ASSIANI qui.

'Tandem IvsriNiANvs in vniuerfum

y ex habitu qui

nulla nec nuptiarum , nec teffamenti

Tefür, vt gene.

faciendi, nec tutelae finiendae, nec

ANI aufem ex

alia quacunque cauífa nominata 1, vit,

mque fententi

C. quando tutorer vel cuvat, éffe def.

lll s e M

terminum pubertátis in maribus con-

*

) eun, qui

ftituit eundem , qui termin

[

us PRo-

: quatoordecim

cvro duüdum placuiffet,

rero, dedrum

- Zlterum 'contentionis exemplum

nte, Puiscus

petiit Warcutvs e L, vit. C. dé: negot.

t NgeATI $,

ge/t., vbi inter magnos IvsriNIANVS

rem qui d e

ait aucores fuiffe dubitatum,' fiquis

| Dumero, eLex

nolente: ét.fpecialiter prohibente re-

r In uf

rum domino adminiftrationi earum fe.

VL opinionem

fe immifcuiffet, vtrumne expenfarum

t, If5 item-

nominé.agere neeotii eefti poffet, aliis

apt Ill 4

quippe attionem dive&üm; aliir vtilem

| «. Dig, at

concedentibus , aliir denique, quos in-

lenigne /mpp

