SPONDES ?. qüoniam fcilicet verba ifta

lu

non prornittentis; fed ftipulantis ef-

l

fent; quare locum fanatdum traie-

L

&ione effe: Maxvio 1TA, SrICHvM

k

AvT PAMPHILVM DARÍ SPONDES, PRO-

|

ün

MISERIT.

Eqmdem mifári íatis nori

[

oiï'um

cuf. non mutatxone potlus

üt

vniüs htterulae fin o loco, huic fuc-

p

currendum cenfuermt, vt leoereturg,

Buceft

DAR! SPONDEO. lta enir verba pró-

&iotef

mxttentxs erunt.

^Verum miferet meé

H

tarditatis homiinum ;

cum vel obiter

locum infpicienti Trrivw ita plane;

p

li

vt ftipulatus Marvivs etat ,

prorm:-

fiffe appareat; Sed exempla in promtu

j

CUI Ver

funt alia, quae obferüationibus ferua-

fino N

bimus, VnUm commemoraffe fufficiat;

Pemin

fcilicet $. 3. L 1o. Dig. de edendo, Vm

Carvs docet, fed obícure admodum,

Tépeten

Cottett

l

argentarium compelli illum quidem

ad rationem 'edendam ; fed ad prae- ,

Whus fe

ftandum id ,

(o

quod interfit agentis .

non nifi in fubfid:um teneri,

f

ü

c) Poterunt hoc lgco notari' artifi-

€ia, quibus lectioni vitiofae mederi

h

i«

a )

a

-

I

Yemus, Veloi

interpretes /foieäht :

, mile noty.

Velut litterarum

lingularum ac verborumi | geminati

i ordo hic:

95

tranfpofitio , permutatio et i

a,

n bo;zif) quam

lubat, aj

Enimuero illa perperam faepe. adhi-

i^

"

beri conftat; Tuuabit exemplum de-

là proirjeri)

j

HILVM DARI

promere e ]. r. Dig. de calumniat,

Nam cuüm principio illius capitis

cet verba iffà

VrPiaNvs edidum .propofuiffet tale:

flipulantis ef-

1andgm 1/t.

In eizm, qui, vt calumniae cauffa

negotium fáceret , vel non faceret ,

4, STICEVM

pecuniam accepiffe dicetur: intra

'PONDES, 230«

[t

annwm in quadruplum eiur pecu-

rári

jdt

i$ fior

niae, quam accepiffe dicetur? poft

atone poliu$

annum funpli in

loco hic füc:

fa&tum a&io coni«

petit.

x

vt legeretur j

. &ius eft interpreta

tionem fequenti

d verba pró-

adgreffus hunc in modüum :

5- Iö*

n iniferet iné

Hoc autem iudicium non folum 1N

»m vel obitef

blica c

pecuniavis cauffi, fed et Ap. pu-

v it pant;

j

etal , Pmmi:

Jcribit,

rimina perïineïe Pomponius

pla i promrta

Cui verborum ordini tánquam parum

jonilus ferut-

fano RvckEnvs obferu. c. 3. p. 99. per

rfe fofhciat,

- geminationem ' medicinam — quaefiuit

jr edondo, vbl

repetendo vlitimum edidi verbum

fe Hdmüdum7

competit , ita , vt ab eodem

paragra-

Vlorm quä jett

phus fequens incipiat, tali modo :

fed dd pre

Competit hoc autem iudicium nois

terfit agenïis?

" Jolum in pecuniavüs cauffir, fed

fener.

et ad publica crimina pevtinere

; sptari at

Pomponius cribit.

ol 7

.Fruüg*a'

* m

RORRT

F l;uüra fiquid iudicare poffum. Nami

»

eadermi pláne loquendi formia VrPrA-

üi t

Nvs vtitur $. 2. 1. 6. Dig. ad $C; Tve-

lc

P

bell; cum ait :

Sed. et AD

filiuni , qui | in poteftate

an!

pOTH

eft ,. hoc SC. xocvM HABET , ef

1N ceteri; neceffarüis, vt à Prae-

ceto

tore compellantur;

(011]

Quoq,

rurfus loco. RvckERVS, non ad-

[

Toec, qu

tendens iurifconfultam more fuo per

ellipfin locutum effe; obf emifd; librà

qui prior

ceffores

c, 2. alio quodam víus artificio eft ;

quo verba ; fed. et ad filium, qui if

fünm h&

luit nom

poteftate eft ;

$. praecedenti eiuíd. cap.

6. adtexeret.

Sed in lectoruni gratiami

particula

vtriufque $. verba; primum vt in Di-

fts quo

'eftorum editionibus plerifque ex«

fequenri,

dtam, el

flant, deinde fecundum tecenfionem

ilam Ruckerianam adícribemus.

hereditat

$ r Memini[fe autem oportebit ;

jropra,

de herede inftituto Senatum loqui

modo tr

ideoque tra&atum eft apud [ulia-

Àt inept

num , an inteftato locum habeat.

flate fit.

thmo j

fed eft vevius, eoque sure vtimur ;

vt hoc SC. ad inteflator quoque

lmdum

3

ferr int

pertineat: fiue legitimi fjue hono-

zarii fint. fuccefforer.

Qmnn,

dU

$.2. Sed et ad filium ,

ui i5

(uo

qoteftate eft , hoc SC. locum habet ;

et in ceteris neceffariir, vt a Prae-

Tear

W

tore compellantur mifcere fe herc-

Tudicii,

| ditati etc.

LA

Vocabul

Rv-

33

ufom, Nami

RVCKERVS autem kd.iüinguit ita:

Otfria Vþpm,,

SC,

$. . Meminiffe etc. vt hoc

. ul C Tre.

ad inteflator quoque pertineat: fiue

legitimi, fiue honovarii fint fuccef-

iL in potofte

Joref, SED. ET AD FILIVM; QVI IN

2

! HABET , d

POTESTATE EST.

&. 3. Hoc SC. locum habet e

T

5 it à Droe

ceteris nece[faviir, vt a Praetore

U5, non ads

compellantur mifceve fe hereditati,

nore fuo pef

Haec, quaáefo, num oratio VrPraANz1 eft?

Q

j, eijd. hbri

qui priori $. le

2

itimos quofcunque fuc-

ceffores diftinxerit ab- honorariis , fi

artitcio elt ;

ilium, qui il

fuum heredem partitioni adiicere vo-

Yi eiutd. cap

luit nominatim, cur non is eádem vífus

particula fiue eft? Ouin hoc illum ad

Jrurmi gratiaqx

im vt in Ut

fuos quoque heredes SC. protuliffe $.

erifque exe

fequenti, quod et initialia verba, fed

gecenfionem

etiam, et quae fequuntur, mifceve fe

ribemus.

heveditati, füis heredibus illa quidem

propria, ad honorarios autem nullo

a óprtet

mahum gt :

modo trahenda, fatis, opinor, arguunt.

At inepte dici, ad filium, qui in pote-

? ün yJ [ulia"

ftate fit, .SC, locum habere, inquies.

hum hbt

jura otimUf ;

Immo fübiatellige tu modo, compel-

lendum, quod per ellipfin omiffum

fiotor quofe

ferri inter cetera, quae VrP1ANI fünt;

*

"

omnino poterit.

Quodfi lectio tamen vitiofa quae-

,i'l'um j 9"i. n

dam excitanda fit, equidem .haud ve-

docim hs

rear in rem meam vti ]. 47. Dig. de

jr, 10 b*

iudiciirf, quo quidem extremo in loco

jf Vr

j ità

vocabulum *reperitu'r tranfaciioni

L

V

Col-

À

34

atum f

calmcamm, vt quonam iltud referen-

deceljel

dum fit, ipfe PEravs FAsER, quan-

tumuis in €o reftituendo curiofus, íe

heredi

nefcire fateatur. Semeflr. l r, c. 19,

ytet nwï

Werba VrPrANI in Codlce FronkN-

SBL jl li

TINO fic habent:

Erj(

'Tam ex contrattibur , quam ex de-

T*zf Id 'Ll

licir,, in jïlzumfamzlzaf competit

fj TM

dtho : fed mortuo filio poft. litis

OPD' j

contejiatzonem , tranffertur 1udi-

Verbà |

cium in patrem, duntaxat de pe-

fton Joh

culio, et quod in rem eius verfum

REE IVD

eft. Certe f& quafi procurator ali-

fiecm

cuius filiuffamilias iudicium acce-

conden

pevit, mortuo eo; in eum, quem de-

Qcui0s

fenderit ,

TRANSAC I'lO VEL IVDI-

diratee

CATI

DATVR.

(&at e

AC PrirRvs ille FABER. f'alarum ope

RED I

'vocabulum traníaélionis xeuuxt

legit-

COIJ'**

Qque TRANSFERTVR ACTIO. Quac emen-

Ó

datio mihi quidem non probátur eo,

(he füb

quod poft litis conteftationem non dici-

' tur a&io, fed iuditium tranJferri; nibil-

effe Qu

elt a

que 0.)Har

quo minus vulgatam hoc

Iu CHO(

locoFLon EN TINAE praeferamus, Inilla

u

enim haec pnzi; ita legitür: TRANSLA-

i

Ti10 (udicii ) vel i1vpicATI ( a&io)

«WL )

DATVR.

Atque hanc equidem lectio-

floruy

nem veram effe ftatuo, praefertim cum

D

eodem dicendi genere, aliis fit duobus

peruer

locis V,P1aNvs vfüs. Vt ], 29. D:g.de

praeter

operis libert, fi operaruim , ait , iudicio

actum

"Implis

X

—3'*9

n 1llod refered-*

acum | fuerit cum libäfta, ei patronus

VMEF.; Quan.

n

decefferit : . conuenit. TRANSLATIONEM

uc Cüriolis, (à

heredi extranea NON ESSE DANDAM;j

r) l' [c C» 12,

odice Frongy

itemque 1. 17. $. 14. Dig. de iniurii:

Sed. fi patev.lite conteftata coeperit ab-

effe, vel etiam negligere exfecutionem.

, quam ex de.

pater vilir: dicendum eft , caufJa cogni-

ia coupetit

iü! TRANSLATIONEM Jjili0 compelere.

Jilo poft litis

Opportune quoque i mentem veniunt

anjfartur judi-

verba l. t4. C. de fententiis et interloc.:

duntaxat de pe

non folum iudicem DE ABSOLVTIONE

'en eur verum

REI IVDICATAE , fed et pfum a&orem ,

procurator ali

ff € contrario obnoxiul fuerit inueutusj

füdicium ücte«

condemnare, Vbi vitium fcripturae in

1 a, quem des

oculos incurrit, de abfolutione rei-iu-

ATIQ VEL IVDI

dicatae: cum fic potius nemo non vi-

deat effe legendum, DE ABSOLVTIONE,

; figlarüm ope

REI IVDICARE, Reum enim abfoluii

lecuit, Jegit

conftat non rem 1udicatam.

]

äifi*ï ii

, Qme emen-

d) Cum orationi perperam

y ftobitur e0;

&ae fübueniendum Ífit remedio: illud.

onem non dic-

effe quadruplex perhibetur: primumu

apfjri; nihil-

eft corrigendae intevpuntionis j. cof-

vulvdtam hoc

iuntlionir alterum feparationifue litte-

tramis Inilla

vürums tertium fententiarum in vno

nr: TRANSLA-

capite diuerforum iuris auctorum di-

xeym (à60)

flinttionir, quartum denique paragra-

m ledlio-

qui

v

phorum inter fe fecernendorum legitime,

ertim Culm

Enimuero his artis crificae remediis

);:3:'1

i fit 00

peruerfe nonnunquam interpretes ac

i o DEU

1

praeter neceffitatem vti, oftendere ex-

i

jcio

eft, Sic male habuit

le;rïplis procliue

adum

z

, muï-»

—

36

Nam o

,xlätll.fbs, quod V'me;avs L 14. $. 3. Dig.

i

U

cunau

de aliment. et cib. ius hauriendi peco-

moit 0

riique adpulfum. feruitutes períonae

dixerit, quas praedii effe tirones vel

contemn

ciofam

fcirent, vel difcere facile e L. 1. $. f.

nem inf

,etlao. Dig. de feruitut. poffent. Qua-

ob ff

ze DoNELLVvs comment.iur. ciu. lib. XI,

rientem

cap, 7. verba Vr.PraN1 haec,nam et hiau-

flus aquae , vt pecorir ad aquam ad-

animadi

*

t nec f

pulfus, eft sERVITVS PERSONAE, tamen

A

cilternas

ei, qui vicinus non eft , inutiliter relin-

fed emo

. quitur, fic interpungenda eft ratus

erit effe

corrigendaque ; nam et hauftus aquae;

vt pecorir ad aquam adpulfus eft jerui-

firusq

fu;: PERSONAE TAMEN EIVS, OVI ctc.

Aegypt

At nofler W ALcnivs p. 85. hermeneut,

dem g

jurif Eckhardianae legit , PERSONAE

que ità

que Lr.

TAMEN EI , QVI etc.

Àt neque huius

loci interpunttio vitiofa eft , neque

effe vid

fniut v

vlla is indiget emendatione. Neque

retxzr, [

enim abhorret, ius praedii etiam . re-

- linqui perfonae, fiue illam teftator de-

eter|

I$ 4j

monflrauerit é4oaixG; , tanquam cui

. foli ab herede feruitus cedenda fit, fiue

fionis (

liberalitatem eius ex genere quodam

demdo ;

. perfonarum, fanguinis, neceffitudinis

helere

atque amicitiae habira ratione, intelli-

elle &t

|

huum

gamus. Vide l 4 de feruit. praed. ruft,

f

et l. pen. Dig. de feruitute legata. Plus

tetam

autem difficultatis habere videturillud,

Ui

quod auctor fubiicit, tamen ei, qui vi-

ügfïlia

tuv,

cinu;rnon g/f, dnutiliter. relinqui

am

-x'ïivbun

TE

-

37

'4»ng :

Nam obiedionem fupenore orahone

aüriendi peco

occupawera*t

quafi Jerustute. praedii,

Dfes perionue

non poffeffori vicinae poffejEonis relitta,

(le tirones vel

contemnendam illam quide:r, fed fpe-

lixdllx»[

cioíam,

Verum illam quoqve ratio-

| po vn (ug«

nem mfuper hauuït eam vel maxime

V, Llw

liX

ob cauffam , (quod nefcio an aliis in

a»c, nam et hag

mentem venerit, DoNELLvs Ccerte non

di Lq ü ad-

animaduertit) quod in cauffa propofi-

SONAE, LONUh)

ta nec üaexnammlttcnn praedium h: e.

yeutiliter relite

c1Pemas adtribuerat ,

quae feruirent,

onda ef ratus

fed emolümentum fidezcommlfïï pofu-

erat effe hoc, vt, quanti fideicom mif-

haufur aquaty

vulfur f feru-

farius aquam in ea regione Africae vel

Vs, 0V1 lG.

Aew*ypn compgrarurus effet, tantun-

dem ei pecuniae praeffaretur; cum-

qó. hermeneut

xï

PERSONAE

que ita lïegam alimentorum ipfi quo-

AR

713

t neque hüits

que L r. enuj

m tituli etiam aqua in-

effe videretur, fententiam fuam his

n que

]OPH chue

&niuit verbis, 2

aquam, de qua quaere-

retur, perfonae reliciam

Ceterum PoMronir verba illa

a, quae

eflator d

in:$.. 3. L. 2;. Dig. .de 0

origine iuris ec di-

porqoam Qu

tionis Gotl "Wcz edianae exfítant:

Exa&is

dendi fit fte

deinde. regi bur, lege Tribunicia omnefs

enere qUO am

hae leger e*rmeuerunt mmale mmrpunda

g(*cm Udm

anore ifi Cm

effe et ipfe fateor, -

N leque enim voca-

bulum exoleuerunt hanc declarat fen-

tentiam, vt,lezes regiae quadam Tri-

fg leüdmr U

bunicia abrooatae vzdeantur fed hoc

udcturlllü 7

fignificat ponus, eas fublato per legem

qpn dl 1

ïribuzïxcxaïn regio imperio pauliatrm

-

elmqu Ilf

fen-*

3

38

fenfimque euanuiffe,

Legem autem

ampliu.r |

tra CoR

'Tribuniciam Cvracrvs intelligit eam ,

it ciull

quam L. Brutus tribunus Celerum de

eliciendis regibus tulerit ante, quam

nus, Vl

abiret tribunatu, Nifi forte cum Pa-

magis f

PILLONIO quis velit omiffum aliquid

telliitu

Nun c

fufpicari, vt legendum ita fit:. Exa&tir

olfe d

deinde regibur, rATA lege Tribunicia,

omne: legef hae exoleuerunt etc. nam

a-cquah's

jure dit

triginta fere annis poft lata lex 'TE-

feneri!

RENTILLA de aequo inter ciues red-

dendo iure fuit, quae non párum va-

& prü p

luit ad minuendam patrum patricio-

feqoatur

rumue legibus

bis illiün

E

intxodugam r»egii'sxau-:

G&oritatem.

gus, f

Coniundlionis. adhiberi artificium

dupler.

ratus eff Ci. Warcnivs poffe in 1.'18.

llerot f

Dig. dé V, O., vbi in vulgatis exem-

Cm ex

DC f

plaribus haec PowPowtrr leg

m

untux;.

verba:.

s

Üuodf

ovt bis idem promiitit, 1s eo iure

fititem

fatis | v

' ampliury quam femel, non tenetur.

At verba if eo quomodo coniungi itd

Cls relin

poffint, vt efficiatur ideo, equidem in-

N

cenue me fateor nefcire,

lam ex Co-

Miti v

dice. FLoRENTINO Üviacivs pro ir eo,

] eu|

quod in plerifque editionibus habetur,

nulh f

ideo cenfuit legendum: at haec non

In ]

coniundiio, fed litterarum mutatio eft,

hi n

qua quidem haud incommoda verbo-

h*'mx(

rum conflituitur fententia: ideo quod

füdm q

iure illum.

Cümpa(

quir bis idem. | pïon;iferit ;

/

Q-

39

Li*ïem dutem

amplius , quam femel, non tenevi.. Con-

tra ConRasivs verbis eo iure. ius inteili-

iï;.cüigit &m,

u5 Celernm de

git.ciuile.

Quid vero obftat, quomi-

ante

v

; quim

mus, vt et ipfe aliquid addam, quod

tt Qu ]i

« magis fortaffe fit conueniens, iftis in-

li

üm aliquid

telligatur

verbis /Hpulationir 1uy ?

il h 'Emc"ri:

Nam cum eo ftipulationis iure folu£

v il

IT

-

il

;

^poffe dixerit Carvs', ille PoMPoNrx

& nm

aequalis, quid eft , quod non eodem

: t2 lex T-

iure dicere hic potuerit pronifforeu

ter ciues red«

teneri? nulla certe cogit ratio, vt iliud

fY

Arum vd-

2

Q0r]

r

eo pro particula ideo, idcirco, cum non

fequatur quod , accipiamus.

Ceterum

trum parricio-

jom repiis at

bis illam eandem rem , h. e. idem cor-

pus, fingimus promififfe, quem , licet

C

1

um

efi Sïfh

[

duplex intercefferit ftipulatio, nifi po-

J

! -14

"

Te 1n 1 18

i:

fterior fatta nouandi animo fit, dupilt-

[

u

atis exem.

cem exactionem pati nec iuri ciuili,

nec

rerum confentaneum.,

vt leganfür

naturae

,

Quodfi idem eandem promiferit quan-

titatem eidem,

uacftio orietur volun-

ifit, 1s t 1UJt

tenttur,

tatis ( vide 7. 2$. Dig. de V. O. ) iudi-

!

n

9 0

H

] '

uugä itd

- €is relinquenda notioni.

"Redctius vero in &. 33. /. r. Dig. de-

; equidem in:

]om exte:

pofiti! vtemur feparatione , vbi,. nifi

ictvs p

"

H

j &

pro eiufdem legas eiur dem , fententia

mulla. fit,

/

;mbusl habefüfy

Ia 848. D de 4 - F

« at haec non

haud . mihi quidem adeo pugnare cum

yn mitatio &

nmoc

1 verbo

IvLiaNo VL PrANVS videtur, ,vt fta-

tuam diuerfas in eumdem locum effe

"n

u

compactas iurifconíultorum fententias,

1

j o i

con-

n

C 4

4O0

confundique ab interpretibus folere

jum, C

iffa

relatiua , quae vocant , cum decifiuis

verbis.

Quaerit nempe. V LP1ANVS,

rette t

(£0; T

quid praeftare eum , qui- formula Aa-

bere . licefe vem ahquam vendideiit ,

flantia

declar

oportuat

de qua quidem promiffione

ipie vberius expofuit L 38. Dig. de

Tott

llert

V. O. Ac dií fputat ille ex Ivr1aso,

vtpote a quo in h. $. totus pendet,

DXIMI*

confal

fiue quis per fe heredemue fuum ron

fore promiferit, vt res bona fide a fe

fet, h

vendita euincatur, fiue nominatim fibi

oCpauu:

in venditionis lege cauerit, nihil eui-

Der

€&tonis nomine praefhtum iri, re ab

jum d

alio euzcta, non ad vtilitatem quxdem

üm (

ilium h. e. ad id , quod interfit adtoris,

lum

rem fibi habere non licere, fed ad

pretium tamen pro ea refolutum, quod

ipfe vel heres eius tanquam rem alie-

nam habeat , teneri praeüandum. Ve-

Fit dent

runtamen ex eodem hamn

ubiicit Iv-

verba ve]

LIANO excepnonem ni

forte emtor

fm.)j

coguentionem permde receperit , ac fi

putes i

vel futurum ia&um retis a pifcatore,

Yi 1 ipía 0r.

vel a venatore expofitis plagis inda-

ginem , vel pantheram denique ab au-

Vitio quod

^

cupe emere voluiflet:

qua in cauffa

d

)

prenum emtorem aut non receptu-

quxd |

--

rum, aut, fi nondum folmü'et, ab eius

&hum

fore praefïahone liberatum. fed ex

fingu

emto tamen teneri eum,. qui fcieny

gni

rem alienam Vendldlffet ; propter do-

uüd

-

"unp,

lum,

qx

A

-

pretibus folere

juem- in negotio bonae Bdei ad.

ium ;

q

Cüm decifinis |

mififfe videretur. Atque haec fubito;

E LPIM'VS, *

recte tamen, nifi mihi valde ipfe pla-

]u ormh fa. |

ceo; meretur enim locus propter prae-

m vendiderit,

ftantiam infra maiori cum : a*Epara;p

em promiffone

declarari.

L 89. Dis. de

N

Egregie interim 1. 20.

Dig. dei fideic. .

exlyuasoy,

libert. decepit biographum BrnTRAN-

totus pendet,

DVM, qui cum verba confultoris iurif-

mue füum non

confülto de iure refpondenti adfignaf*

bona fide 2 (61-

íet, hunc ftatueret ad annum aetatis

gominatim fib]

octauum et feptuagefimum perueniffe,

erit, nihil eui.

De paragraphis non turbandis nihil

mm i, re ]

iam addam; qui nondum me college-

itatem quióem

rim fatis a taedio illo, quod exem-

ynterfit adoris

Plum paullo ante allatum creauerat,

licere , fed ad

-

Vi

: foltum, qupd

quam rem dllt:

sfandom. Ve-

Fit denique ambigua oratio, cum.

ac bt T-

verba vel plures fignificare res fimul pof-

diorte emtor

fint,a) vel ad plures eiufdem orationis

receperit, 1021

artes. referri diuerfeque coniungi, b)

js a pilcitoe,

vel ipfa oratio interpun&ionis quodam

€

f»ïggis iod-

jenique 1b àU-

vitio, quod paullo ante dixi, laboret.

a) Ouaeritur in oratione obfcura,

qua in UA

pon recpu .j

quid dictum, in ambigua, vtrum di-

éum fit.

Eft autem ambiguitas vel

iifet, b

yom. K

fingulorum verboruin, vel collocatorum.

je

Á

Significant qutem verba aliud proprie,

qui fi

ropler o

i

aliud : imprqgrie-

fiue. xera xcgns nae.

ï)JP

Jurm,

.

42

Sequimur autem in iure qmdæm fieni-

co'lfUO

ficationem eorum propriam, nifi àlud

quáe |

tuf.

audtorem fcripti fenfiffe adpareat fig-

nis non dubiis.

Quamobrem quae in

tudine

Tigori

legze proponenda praecedunt, quaeque

eam fequuntur , conüderanda diligen-

hs

[üm. V

ter füunt expendendaque. Scitum enim

fantur

eft, quod iurifconfultus 7. 17. Dig. de

legibus inciuile ait'effe, non tota lege -

ptt ü

(uram

perípedta:de particula legis quadam

1udicare, Quodü neque ex anteceden-

qué

Gramn

tibus neque ex fequentibus verbis via.

fi0nes

ad interpretationem monürcmr* id,

quod vitio careat, inueftigandum erlt,

ueitiga

benda,

alioquin 'inutilis foret lex. Exemplum.

elegans fuppedltar DONELLVS con-

pou

ment,. jupy CUBIL- Db a. co15. ex d. 6. $

Vt wnte

pen. Dig. de itin. acuque; vbi itineris

frirpo

feruitus tribuitur ei, qui annos tof

pi

dv

per fundum vicini iter fecerit. Vtrum.

bet, f

vero mte!hcremus

eumne , qu1 itev

qum

|

illud complanamt deprejferzt exagge-

fefiam

muewt

muniueritue , quibus modis

olloco

iter facere reficere ahquxs dicitur 1. 3.

quife ]

$. vit. Dig. eiufd. tit,, an eum , qui-

Torem

iuerit? Acrece VrPiANvs hunc dici-.

flium

tur intellexiffe propterea, quod non

EU

quaerebatur de loco ipío,

verum de

piver

vfu feruitutis in illo conftitutae. Ouid

l

autem? fi vtraque verbi vis recipi fine

vitio defendique in cauffa dubia poffit ?.

Cun l

Tum vero erit aut ad leges priores

a0;(//

71;

con-

435

: quidem (pvi

confügiendum, av;x't ad confuetudine*zh,

l

um, nil áliud

quae legis interpres vel optima habe-

ï

.A

ipirat fig.

tur.

Nulla denique lege alia confue-

m quae in

tudineue, ea, quae benignioóra funt,

üunt quaeque

am

Á

rigori iuris rede praeferuntur.

z

qnda di

ngcna

b) Sunt autem praecepta haec etiam

: vS-cirum enm

tum vtilia, cum verbi fienificatio vna

ET Dag de

tantum certaque eft, fed parum , pro-

, non tota lege

ter totius orationis perplexam flru-

legis quidam

éturam , ad quas illa perfonas ad quod-

e anteceden-

que tempus pertineat, liquet. Ac nifi

ibus verbis via

Grammatica nos hinc expediuerit, ra-

tiones erunt iuris progreffionefue in-

ofretur: id,

fhieandum erit;

ueftigandae, alia item remedia adhi-

x, Bxemplum

benda, de quibus nos deinceps. Sae-

pe autem numero accidere videmus,

)NELLVS (0l-

as l6

vt interpretes nodum, vt dicitur, in

jp, Vbi itineris

fÍcirpo quaerentes contentionem fcri-

pti ac voluntatis, vbi nulla locum ha-

x annos fel

Vt

grit, Vr

bet, temere vel ipfi fufcipiant.

lgïlncv qm "

cum lmperatores J. 1r7. C. de inoffic.

,

E

teftam. parum; concinna fua verborum

('L';H:,'

migt*

,

U

U

II mï

(lis

collocatione ambiguum dicuntur reli-

j &ciur 13

quiffe hoc, vtrumne Florae filius ío-

rorem fuam, an contra foror Florae

|

an eum , ?'

-

ï

filium heredem inflituiffet , mihi qui-

xrs hunc (ici

dem omnia plana atque aperta reícri-

ra, i

od nof

pti verbavidentur. Suntautem haec:

de

Iurr. CaARINVS ET INVMERIANVS

iv

Ul

nflitutá.

A. À. FroRaE

M H- NC'

pl iine

fit?

Cum filium tuum, te praeterita , fo-

h

quol

p

in-

ore

YOYETIL heredemïinjiituij]"e proponas:

-

j es f

cofl

0

p

"

mmditem L

Qfïczofi quevelam. apud Prag/ädem pro-

uinciae per[fequi gJotef

tiie feruatu

Ex his verbis nonne patet fihum,

lacet taffle

pxaefsmta matre, fororem fuam here-

ium, vt ftu

dem inftituendo contra officium pie-

Ceteros, COTU

tatis feciffe 1ta, vt inofficiofi querela

locum habeat? At peruerfe verba de

pm expenai

matertera , quae fororis fuae fium in-

n percgrina

ftituiffet , acciperentur , praeferïlm

(it eodicum

cum legitima portio matri. potius,

pum etiam for

quam mrou debeatur.

Ac ne debe-

fentos, VC Qu

tur quidem huic ex iure poftea con-

effe edittoritbu

füituto, nifi turpis ei perfona praelata

fit

199 C. de inofic. teflam.

RE-

Tugentibu

crivs huc adtcrmr l.2. C, de tranfa&. ,

2

) De

vbi verba, ex qua caïJUaþffco fohüf-

genler e

Jes, vepeteve.non poffer , et,

f& non fol-

Echho

zll9 ef $

tamen

iuve CO??UGTZZF:?TZJ', ame.

£orütm 9

b:"ua funt, ne dicam , obfcura, in qui-

plex ac

bus decl arandis CVIACIVS

HOTOMA,

dim qor

NVQ

DoNuzsrLvs inter fe dxüldem ve-

felt, Qu

he;*mentc,r, vt operae pretlum fit, a

eüt qw('

nobis quoque hanc in rem adferri

dam luni

aliquid iníra.

Tüm ver|

bn öe

VII

m

ANBI

Faciunt ad veram alicuius loci le&tia-

QU& Cod

-nem - mmfngandam

conftituendamque

Iniripfi

l'epew

.Codices manu fcripti, cuiufcunque illi

mndem bibliothecae PdI'S finta) Quan-

b)A

Tisroy,

quam

45

W Praef:iem .

quam autem Digeftorum is , qui Floren-

tiae feruatur, longe fit antiquiffimus b):

Ye pafet fxlium,

placet tamen Cvracir fümmi viri confi-

rem Um here. -

1 ofcinm pie.

lium, vt ftudiofus iuris conquirat etiam

ceteros, eorumque certo iudicio fcriptu-

offciofi querel

rüerle verba de

ram expendat examinetque.

Cum vero

s fue filum j«

non peregrinandi facultas data omnibus

r, preelertir

fit codicum infpiciendorum cauffa ; ho-

mátri. potius,

rum etiam fortaffe latent bona pars, con-

Àc ne debe

jre poftea con.

tentos, vt nunc eft, oportet plerofque

effe editioriibus iis, bonae notae quae ab

vrion: praelata

jc. tefom

a

M

intelligentibus habeantur, c)

(. de trinfol

4) De codicibus manu fcriptis dili-

u

genter egit Cr. Warcuivs. hermeneut,

et, f

f il :fjölziif-

non [o].

J0

J

Eckhard. pag.96 — 103. Cumque fit

niyer, &t

eorum $genus non vnum,.fed multi-

1, I QU

Jl

plex ac.varium, antiquitatis quorun-

:H':*y

Horon4-

dam non argumentum duci inde po-

fe dilfident ve-

teíft, quod careant eloffis: fiquidem

yetium 1 à

eae quidem et vetuftioribus quibuf-

-

dam fünt adícriptae. Quin et Graeco-

; rem alermi

rum verborum verfio MOoDESTINI v. 9.

hbri de excu(ationibus, et diuifio in

Digeftum vetus, infortiatum ac nonum

InNERI: fuperat aetatem. . Sunt deni-

que codices, in quibus defint legum

s o l-

infcriptiones partefue minus diflinctae

z

timendamque

reperiantur.

s

tufcunque i

b) Authenticum h. e, non àb ipfo

ae cum

in,à)

Quan-

IvsrxNIANf) profectum , et not

quam

nume-

46

finae fte|

,humeroruih ,tum verborum , et Iibra-

riorum merda vel hoc de l. 1. $. 32.

magis 1p

tibus, 1f

Dig. de legat. 11 , vbi ita exftat, quem

facile. di

dominum cwus PVTA STICHVM,non effet,

defledter

cum adpareat fic potius legendum, quem

fobftitue

dominum eius PVTASTI, cum non e[Jet ;

fse 1nJoc

et lacunae denique in tit; de boniz dam-

jmil, -|

natorum ac de intevdi&k.et velegat ía-

tribuend

tis, opinor, loquuntur,. De eius anti-

Marfe !

quitate nunc non difputu; fed tamen

et lacuna

fabulam, qua a Loruani0 PisaNis in

matoru

expeditione Amalphitana

donatum

eum effe fingunt, cum lIacoso Mas-

füpplere

covio, cuius olim mei Lipfiae prae-

fonte? (

€

1 pcmn"

*

ceptoris eiufdemque. fautoris ftudio-

x

rum rerumique mearum fummi ofla,

collatan.

teuio de

recor, molliter cubent, eiiciendam

arbitror. . Quid vero?- idem Codex ab

poto dub

hominibus Graeculis, vt videtur , de-

Quinque

ttlo feil

fcriptus, et e Conftantinopoli a Bur-

üntigui 1

eundione fortaífle Pifam translatus

numne.pro párente codicum omnium,

tionis, (

formare

qui quidem ad nos peruenere, haben-

dus eft? Eckguanpvs quidem quaefiio-

quam,

nem in medio relinquendam cenfet

aptquit-

$.74., cum tantidem ei ponderis ar-

fa&li Q0r

seumenta eorum , qui id negarent,

tiquio

quanti, qui defenderent, viderentur.

Xh» vel

At Warcutvs quaeftiónem eandem

Certo,

cum moulffet denuo, non contemnen-

110n t

dum id effe ftatuit, negantes quod ad-

müus,

orens

ferrent, vulgatam lectionem Fl

tatüm Í

tinae

z

7

"

pl

47

borum, ef librz.-

tinae faepe pra*eferendam videri, licet

X deli. . y.

magis ipfe adfirmantium faueret par-

lia exfht, guem

tibus. in defcribendis enim codicibus

'ICRY

AY

M,Tton eot

)

facile ait

ofle euenire, librarii vt

slesendum,ouem

deflecterent fortuito ab exemplari,

fubftituerentque veram lectionem fal-

ly tim non efet

hf de bonit dam-

fae in locuüm etiam imprudentes atque

g.d rdegat (

inuiti, In quo caíui tabtum equidem

. De eiiis anti-

tribuendum exiftimem,; íuo vt ipfi

utu: fed tamen

Marte. reftituerent locos corruptos,

.

AO Pisaxys in

et lacunas v. g. in titulis de bonis dam-

l

&j dontum

natorum et de interditlif ac relegatis

m [acoeo Mas-

fupplerent, neque ex alieno faperent

Lipfüe prae-

fonte? Quin aregumentum illud ductum

ytoris ftudit-

a perturbato ordine titulorum de dotis

w fummi ofi,

collatione , de ventre in poffeffionem mit-

-pt, eiiciendam

tendo deque coniungendis cum emanci.

pato liberir éiur , atque a traiectione

idem Codex ab

yi videtur, de-

quinque vltimarum paginarum in ti-

tioowol: 1 Dur-

tulo fcilicet de diuerfir regulir iuris

antiqui membranarumque conglutina-

ifam ttanslatus

tionis, quae omnes vitia codices de-

diepm ommium,

enere, haber-

formarent reliquos, argumentum, in-

a

L':v*m(

i

useftio-

quam, id, quod. tantopere mentem

m

À

- ceniet

agitauit GRvPENII, cum quaeftionem

ynenaat

fati contineat, (quotufquifque enim

ei ponderis r

; jd negaret

antiquiores codices omnes vel infpe-

Xit, vel inter f* contulit, vt hoc pro

;

t, viderentur

certo, pro valido venditare auderet?)

lo

gem eandem

non fanti eft, vt vadimonium defera-

00ni cont

empe

mus.

Quid, quod olim quoque cer-

gantes quoo *

orct

I

jonem Fl

tatum fuit ) i'nïter litlerakm cogxmune

]

h,

tinde

48

X

effent , 1

h. e. Pirgx gloffatoris, et illam PiäA-

NAM, Vtra vtram antiquifate füpera-

Norimbc

ret? Omnino conftat hoc fere inter

broBow

ecu Bo

omnes lectionem vulgatam FronENTI.

NAE multis in locis effe praeferendam.,

adm"nm

aliis, itit

!

. Nequid nunc dicam de negationibus

Cis, nec

4

ámportune omifíis, neue repetam,

quod fupra de vocabulo tranju&tionis

fuique

PI'O

translationir inepte pofito monui:

tis fiepit

obabit illud , fà

Tuvagu]

-ecquifnam fandem pr

. vitem ex fundo meo in tuum DEPRE-

f0 M |

Codite V

HENDERIS pr. ]. 22. Dig. quod vi aut

clam? quin protinus 70 DEPRESSERIS

publici j

arripiat, quod in vulgatis exftat libris,

filinmilli

accommodatum illud ad res hortenfes,

Quidam ,

cüi rei praetér VIRGILIVM poetam rei

Daexes

quoque ruflicae auctores argumento

de ]'u

' funt.

Contolit

Itaque iam olim videmus dif-

putatum effe, vtra praeftantior effet

GE

littera,communi(ne an PisANA? cum-

Ortiaten

Tis quili

que, vti dixi, per illam codicem in-

tellimerent PrnEr: haud fere minoris

D0n 1t

aeflimaffe RAVENNATEM ; Vt- tàceam

GENBER|

alios feruatos ex aliquo tanquam nau-

UT

fragio, in bibliothecifque latentes,

üuï. Cï I':

quorum nec infpiciendorum copiam

fünt pn

uifquam nec inter fe conferendorum

PX'X,VQKH' h

otium nactus füerit iuris interpres.

PACH, i

c) Editionum Digeftorum tres in

MoNmsd

primis celebrantur, vvLGATA, Nonmr-

Viro nj

CA, FLORENTINA, ifa dicitur, in

lehs ;

bus

quam, quae vulgo olim in mani

eí-

errorib

49

; & illm Prss.

gf?efit, plures COnH'aren.tur': 'aïferam

iquitate (ünerg

Norimbergae HaLcANDER edidit, li-

D0C feré inter

bro BoroaNiNranimaduerfionibus À x«

m Froapyrr,

GrLI PoririaNi ex Codice Florentino

i

: praeferendam,

adornato cajuque a fe reperto, cum

]e npationibus

alis, iiídemque, vt ipfe ait, nec pau-

neu repetam )

cis, nec peffimae notae collato, refti-

lo tranjadtionis

a

tutifque fuomet Marte locis depraua.

v

pofito moni:

tis faepiffime; tertia denique Lazur

obabit illud., fi

« ff DEPRE-

TavnaELLI curae per decem ipfos an-

nos in de(cribendo |comparandoque .

h'g, .;:md T

Codiee Mediceo adhibitae, quamquam

') DEPRESSERIS

publici iuris dvmum'pw FRANCISCV M-

tis exfiat libris

filtumillius factae; accepta refertur illa

] res hortendes,

quidem , at multo emendatior poft

j poeon r

BRENCMANNI curas, qui et ipíe eun-

yres argumento

dem librum iafpexit, cumque aliis

» videmus dif-

contulit, prodiit ftudio eximii viri

ufantiox ellet

GeBavERI GrEonaraE Avovsrax nuper

Dysxa curte

ornamenti magni Vol, r. corporis it«,

m coticem in-

ris ciuilis, alterum expectamus auide

À £,

l

e

i

re minoris

non ita multo poft ab illuftri SpAN-

GENBERGIG,

:

x; vt ficeam

(juam fiaü-

Commemorandae denique (unt to-

þwyck latenies ,

tius corporis iuris editiones, fiquae-

dorum copiüm

funt praeftantiores, vt-CoNT11:, vt

onnferendorum

RvssanDpi, vt CHaRoNDAE, vt Ivrir

Pacir, vt Diosvsri GorgornEDI , Sr-

s interpres —

B

ftorü

q tres It

MoNiIs denique vaN LgusvgN. Neque

"A

vero notàs animaduerfionefque iia füb-

ledas ture aliquis improbauerit, vfut

;; dicitor; 1

erroribus non careant: certe hi tole-

jm

ip m uï

A

x

f2. ^

um

$o

L

j

1)6

rabiliores fünt multis recentiorum cri-

ticorum. emendationibus ineptis con-

faccinda

bus int:

tortifue interpretationibus, quas ob-

trudere, cum eos faftidiffet Diov. Go-

nm va

THOFREDVS aliique, voluerunt. Cete-

()nae H

rum in quo idem ille Diow. Goruo-

arteim ;

FREDVS arguitur in pandecdtis faepius

eruditor

figna TAvRELLIORVM confundere, qui-

IOXENI

bus illi Codici Florentino vel quae a

alterius

librariis addita, vel fufpedta fibi vide-

fünt aíq

rentur incertaque, vel denique de fuo

thef. 0

Veteres :

ipfi addiderint, indicaffent, id leue

perquam eft, condonandumque potius

ra hic

Dux.G

cetero eius bene merendi ftudio, quam

exagitandum atque .perfequendum 5

Cimm

cum ifliufmodi confufione harum re-

GALTII

rum intelligentes fe haud decipi ne-

Nequet

x,que/aþdüci. a vero patiantur.,

",

& neli

Inpera

VIII

donis y

fint q D

Quod ad Verborum! explicandorunï ;

eiídem

ad le&tionis item confirmandae fubfidia:

Cüiuldar

re*pcriet interpres partim in veterum

0NST

Grammaticorum ícriptis, gloffariis no-

jomty

micisa), do&dorum hominum commen-

tationibus ad z. Dig. de l/. S. b); par-

b)

tim in verfionibus librorum Graecis, 'iis

I hac

duntaxat, quae Latinum fontem . vel

afun (

UMET

xdca 7roda

, vel xaïd Mi Taiäzü reddi-

N

inïemr

, derint c) ;

Confiln

a)

l

ji

Ej

,recentiorum Crj-

a) Glofï'arufïi nömiää intei!igi-mtzs

DUS ineptis Cof-

fuccin&tas notas notulafüe, Graeci qui-

"ibus, - quis ol

bus interpretes íententiam difficilio-

idifet Dios, Go ]

Olüerunt, eie.

rum verborum iüris explicatum irent,

Quae latent in bibliorhecis mágtiam

? Diox, Gorgo-

partem ; fed, quae.iam in, manibus

undecds fepius

eruditorüm verfantur CvRrLLI, Pui-

confünderé, qui

LOXENI atque aliorum vnius itemque

Iino vel quie d)

N

alterius , editae à Canoro LassAEO

