3ntelhg1 eum pofle infenfum huic

fuLf

d

i

37

-

IPINTANVS

^ fuiffe, :

Neque enim notas VrPIANVS

sven Qu

Ícripfit ad SagiNvM , fed ad rubricas

Inter fefhariog

illius commentatus ePt et , .fi fcripfif-

: eïemplo fa.

fet, notae 1ur1fconfulmrum non repre-

i Maseovr

- henfiones tantum continent, fed illu-

teret ] 65 nr,

ftrationes quoque v. g. TRYPHONINEI

LUNT 12 tetinuit

.ad Sca&voraM, et huius ipfius in Iv-

tInctl0ne qui

LIANVM et MARCELELVM,

Quod erro-

i Pecast plane

zis.etiam.in aliis cauendl cauffa moneo,

Quamquam enim VrPiANVS J. 17

EEE

de praefcr.. verbit ; haud remplendam

LPIANVS,

-ceníuerit SamiN1 fententiam,, aliifque

tenhas alotum

-locis.idem aperte fauéeat PRacvrrA-

gt in Z 15

.wrs, exftant tamen loci non . pauci,

y.

n.$ 6 D

qu:bus id

SABINO quod vifum effet,;

loco LAgEoNS

ipfe hono

n

ifice comprobet, .

Vt L 71

jta füb

.$. 9.-de A. vel. Q. H, fequendam eius

ahini f

ait fententiam, et 1. 9, $. x. de hered.

VipiaNt relee

inftit. expedltlfïimam

Ipfe demque

r nando lll)

Aascovivs formulas. humfmodx exci-

E nec il 94

tat VrbiaNEAs, re(le SaBINVM refpon-

at el) PO

diffe, 1.4,.$, 2. de edendo; item quod

ille puta[fet-ad. verius effe. 1. 10. $. 1. de

"ionem habet-

[ex quOüECI'C

;pa&u, atque eleganter eundem fcribere

4 $ 5 ng de in. diem addi&,

demde, qu

6) Ivmvs PAVLLVS

(.au a ngn/a

. dNotas is Ícripfit ad IvriANvM. adque

[ntgprim 2"0

hercifcundos ScagvoraM -et quem, vt

aptem. mil

avwsü

ex'

in reprehendendo erat acerbior, ini-

"TRU ïPH ltl

' quitatis adeo argueret 1. 6o. $. 4. Dig..

.de R. N., PAPIN IANVM; neque ta-'

fenfom üc

men,

5

138

ilis k

men/.',, Mascovro vt vifus eft, ad vtri- .

ufque Ícholae principes, licet LApro-

fíis €

NiIS 7rudavav libris in epitomam ab eo

fuperi(

mutaté

conieclis, Masvnrir item rubricis illu-

ftratis. commentario.

Hunc Masv-

hicve

RIVM ficuti. PRocvrvM fecutus faepe

huntas

eft; hercifcundum denique plane vi-

iftim:!

detur eziffe cum in nobili controuer-

bus &

fia de pretio (1. r. Dig. de C. E. V. )

fihll,

tum in illa inprimis, quae de cafu a

poffeffore rei alienae eflet agitata, vbi

Ver

et fententias adeo diuideret fectario-

cunt,

rum (1.40. Digeft. de. hered. petit. )

praete

Praeterea vt medietatem iuris aucto-

te

rum laudat ]. 3. Dig. fi pars hered. ,

Y

V AL

ita 1. 7. Digeff. vt legat. vel fideic. me-

p

lius ait cauffam dirimi per mediocri-

Kv N N

i

jun

fatem.

:

*

Effne iam fatis d

e diffehüonibuä

pofter

quie

dictum

iurifconfultorum ?

nondum

Qutem

etiam. "Vtenim antiquiores illi mul-

pnor

tum inter fe difcreparunt: ita nec iu-

lpfe )

niores femper, h. e. florentes 5eda-

m

temer

rum ftudio vel deferuefcente, vel pe-

tentia

nitus fublato, confpirarunt in vnum.

Dotof

Sic pugnant v, g. aequales iidemque

Vl n

hercifcundi ambo PavrLvs et VrPria-

pailo

NVs: quorum ille repetundarum dam-

ratiom

natum teftem vel in iudicio, vel in

teftamento adhiberi poffe negat 7. 17.

gunse

Dlg, i

Dig. de teftibur; hic eundem in tefta-

Dn

mento admitti vult propterea , quod

talis

Xv

139

SCH, ad thi?

y licet Liggo

tális lége -«]ivaA' in iudicio tantum !fe-

ftis efle prohibeatur. . Itemque 1lle

ilomam 4b en

| rübricis illg-

fuperior lanae legatum hac in veftem

mutata ademtum /. 88. pr. de: legat. III,

Hune Masv.

hic veftem eam, nifi alia teffatoris vo-

T T

$s

fecutus ficpe

que. pline vi.

luntas adprobaretur, : praeftandam ex-

iftimat 1. 44. 6.2. Dig. de legat. I. Qui-

Ill Controter-

bus equidem locis videor mihi videre

iGI.)

me decaft à

nihil, nifi duplex dyriopáa, fratuatur,

t aritatà, vbl

Verum nec vetraQationer, quas vo-

eret fedano-

cant, vaviationefque Iurifconfultorum

hured, tetit)

praetermittendae fünt; qua quidem

y luris audo-

arte EckHnanDvM rede füppletum

parr herd.,

W

Warcnurivs iuit fchol. ad $. 161:.

y fl me:

P. 312- 1g. Nam ficubi variauerit

er mediocri

iurifconfultus aliquis, féntentia eius

pofterior priori praeferatur; quando-

tilfenfionibos

quidem in legibus idem valeat? Ac

2 mondum

putem ; nifi forfitan compilatoribus

res W 0l

prior vel placuerit inagis, vel auctor

: jf nec d

ipfe; quod tamen de tantis viris haud

entes oetd

temere fufpicandum, in mutanda fen-

:Dïe, Vel pe

tentia male fua fubduxerit rátiones,

Poteft etiam iuris religiofior eiíusdem

ss fidemque

vel ratione aliqua- vrgente id; quod

« et Virtt-

paullo liberalius humanitatis .habita

darum cm

ratione indulferat, temperaffe. Ele-

idi0, u

gans eius rei exemplum peti e 7. 6. $. x.

| negat LP

Dig. de feru. export. poffit, qui locus

depromtus eft ex PaPiN1ANT: libro

ndo

ierd ; qtï'

| XXVIIL quaeffionum , «bi is aliqua

ait

d

l

I4Oo

d

n

ait fibi Placque , puta. quae/ïïonum

dgyïiü :

lib. X., cuius fragmentum exftat fe-

ho e' 'u

quenti 7,.7, Dig. emfdem tit., propter

interfi

fs , Il

poenam homini fecundum legem di-

&am contradui haud jirrogatam ex

riore k

vendito quidem (ex flipulatu enim

iebum

licehat) agi non poffe, quia virum

q'uzuï j

bonum in. hoc bonae fidei iudicio mi-

mult?

nime deceret faeuitiae velle . fatisfa-

legit T

&um, fed. in contravium nunc fefe vo-

legio)

care. SABINI . fententiam ,. venditorem

tir m

idcirco vtiliter acurum exiftimantis ,

NIANU

quod feruandae illius legis cauffa ho-

Tvsry

minem is minoris vendidiffe videatur,

potteri

Ac.variafle PapriNiANvM. fruftraque

priori

his locis dari operam conciliandis iam

Tentén!

dudum vidit Cvracivs obferu, YT, 37 :

Dir.à

compilatores autem . Digeftorum quo-

UANI

modo excufentur, quod vtrumque Pa-

UE

PINIANI locum in duo haec iuris capita

de(erar

L. 6. et7. Dig. de feru. export. ita retu-

dem,

lerinf, vt iurifconfulti fententia pofte-

SeigYC

rior priorem praecurrat? Sed vt ge-

Quibus

minationis cuiufcunque .. illis. gratiam,

f a

facimus,. ac libentes quidem , cum

Quid 1

nulla non.doctrinae inferviat elegan-

ln is

gantiae: ita his quidem locis. nullam

eH',fH

eorum culpam arbitramur negligenti-

deC.e

amue teneri,. Praeterquam enim quod

fuait :

prior iurifconfulti fententia rationem

in fe habeat aequitatis, quam et Graeci

T0j fug

LURT

d t.

his verbis exprefferunt [y,noï?f-wzï- !

-

Oe-

Nj

*s

X4I

d quaef'iomm

89&487?0*7!21?9*&)012; gx ïkelxäk*)acpe'gov ;

um exfht fs.

h. e. irae fatisfactio non habet, quod

1 l, propter

interfit: cauffam illa-quoque affectio-

m lerem d.

iis ,. ne poena homini irrogetur, pofte-

itrogifam ey

iiore loco haud commemoratam , fub-

üpiltu crim

iedtum item ab auctore dictumi aliquod

y Quia virum

quafi rotundius ,

Ccuiufmodi bene

i indicio mi

inulta ex- omnibus iuris partibus col.

velle -atish.

legit IAcoBvs GorHornREDvs in flori-

Hunc fefe oe-

legio) hominem adfici beneficio ; homi-

, Venditorem

nis inteveffe.

Ceterum et alibi Papr-

exiligants,

NIANVM variaffe ipíé profeffus eft

15 canl ho-

IvsriNtANVS ].vit. $. 3. C. de furtis,

jife videztur,

pofterioremque adeo definitionem et

- frufiraye

priori eiufdem et aliorum praetulit

vciliandis um

fehtentjis.

Excitatur porro e l. 17.

j l, 97

Dig. de iure patron. exemplum Max.

eflorum qu*

CIANI in auditorio Principis cauffa

tramque P«

cum aliiscuriofius tractata fententiam

viris capità

deferentis et íuam et. PRocvrLt1 ean-

, ila re(U-

dem. Neque defunt vitio qui dent

Keuha polie-

ScAEVOLAE huiufmodi variationem ,

! Ced VE D

quibus quidem nos refpondebimus ob-

Jeru. ad l, 3. et 14. Dig. de tranfa&.

(fig gratiam

iem, cum

Quid autem VrPrawo faciemus? Pa-

lam is quidem profeffus variationem

yiat elegat-

locis nuliagn

eft. fi verba eius fpecttes in 7. 92. Dig.

r poglieno-

de C. et D. $i cui, inquit, Jegatum

fuerit velittum, ifque vogatur fit libe-

nenimq

d rationem

*of fuor emancipare: om cogi debeat

manumitlere ? Lv RETINEO-ME Dr-

m atb

XISSk, defici eo: a petitione fideicom

* f

nüz)/; :5» ;1*- [

mif-

s

142

mifii neque enum praetof fideicommi-

|

fiit, ffd

farius eos ad, libertatem tuetur , vt fer-

foat f

uor; (quod quidem erat BvN &xxs-

rut, d

HOEKIO Obferuandum liberos cum

oporte'

feruis promifcue accipienti ) PAriNI-

habdt ,

NIANVM quoque libro nono vefponforum

fratfïni

fcribere. REFEREBAM; . món e[fe cogen-

hoc pr.

dum emancipare liberos. fuos, . Anni-

&m, 1

TROR TAMEN, extra ordinem, debere

bro L2

confhitui, cet. Num vero idem varia-

conflet.

uit . 16. Dig. de ve iudicata, vbi be-

fabeffe

neficium id, quod donatori, quidem

Ht

dem plenius i. e, dedudo aere alieno,

nium di

CH d

aliis vero períonis reftrictius concet-

füm , ne vltra quam poflint ; condem-

du j

nentur, commemorans ait: Sunt qui

6d n&

in id , quod. facere poffunt , conueniun-

PIANVM

nto:

tur, id efl, non dedu&o aere alieno.

Et quidem funt hi fere. . Qui pro focio

fratern

conueniuntuüyr: SociVM AVTEM OMNI-

la t

VM BONORVM ACCIPIENDVM EST, cet.

bonorg

iNon moueor verborum conftructione,

quandar

focium. accipiendum . &

j/1, vt cum Ha-

LOANDRO emendan

dum, /ociur ac-

d quin

teferri

cipiendus, eff, putem : eadem enim

Con(enf

vfus dictione VrPraxvs eft, cum /, vit.

Ti D

$. 1. Dig.de fenatoribur diceret: 5e-

Clehfe

natorer accipiendum eft.eor, qui cet.

&f [e qu;

fed pr.1. 63. Dig. pro focio rationes

mag*j fqu

turbat, vbi idem iurifconfultus, ve-

1'8Iïm'e

rum. ef , inquit , quod Sabino videtur,

*etiqmji non vniuerforum. bonorum

focit

Áint, v

Jint,

-

143

*

ür jdeifommif

fint, fed vnius vei , attamen in id , quod

iefir , vt for

t

YNRERS

facere poffunt, quodue dolo molo fece-

vint, quo qminus po[fint, condemuari

D liberos cum

oportere : hoc enim fummam vationem

enti) Parryr.

habet , cum focietas ius quodammodo

t ftfponforum

fraternitatis in fe habeat,

Cumque

tón of copen

hoc pr. e libro XXXI illius ad Edi-

: Juur, . Nant-

&um , locum aàutem in 7. 16. excit, e li-

yrdinem. delere

bro LXIIL ad Edidum depromtum

ro idem varit-

conftet: .nonne, vti dixi, retractatio

licata, vbi be-

fubeffe videbitur? Nolim. enim, pace

itorí, quidem

HreNNiNaGit BoEHMERI TE vré»v ma-

Q aete dlleno,

nium dixerim, totam illam o , fo-

rifius eancet-

cium. autem omnium bonorum accipien-

fint; conder-

dum eft pro gloffemate profcribere.

üt: Sunt qui

Sed nec variafle hoc quidem loco Vr.-

i, toltemiut-

PIANVM Vt credam , adícripta facit

i aere alien.

ratio : cum, focietar ius quodammodo

Qi g

fraternitatir in fe contineat. Nam cum

(UTEM. 0MNT-

ila fraternitas ex omnium focietate

yx ESr, G.

bonorum maxime intelligatur, thefin

eonfiradíone ;

quandam 17.16. e iure conflituto pofuit,

t cum d

ad quam et hypothefis illa pr. 1. 63.

referri poflit, fiquidem non fortuito

EUA

edem enim

confenfu, fed fratrüm planeanimo vnius

, cum ) !

rei negotiiue duo plurefüe inierint fo-

diceret: 9

cietatem.

Idemque eumdem de foci-

Qj s qlü i

etate quaeftuoria tanquam frequentiore

fnci rationes

magifque rationem illam recipiente

N]'.le»ga [

ftatuiffe- arbitror. . Ceterum retracta-

ll

tiones quorumcunque. illae demum

m

hotior

"1

Ífint, vitio verterim memini, fed op-

il

taue.

i44

TTE

j

j

tauerim potius cum Cviatro; vt, qui

zis fof!

noftra aetate ius interpretari aggredi-

folo t

antur, quae vel falfo-aliquando vel

vdl al

inepte et Kenferint; et fcripferint, ea

PariNIAN r exemplo retractare ne ve-

Qlum;

tütiofit

recundentur; potius, quam vt quae

«miuéri

falfa effe ipfi maturiore aetate iudicio-

erint;

ue intelle&erint; 1is pertinaciter de-

fendendis ludibrium debéant. peritis.

15 Y

epitom

Nam of d'evrégas Qgovríd z. &'0poreot.

digelts

eurae fecundae funt fagign.äiqres.

h& 0

d) ï.-ü&üi)rationgs iurifconfultorum

fingula

fiue v

veterum , e quibus IvsriN1ANVs com-

ponifua fecit concínnarique . Digefta ,

gumen

bros (

et Iac, GornornEnvs vtiliffimo libel-

fnorato

lo, quem nomine ad rem plane ac-

Corno

commodato infcripfit zurir manuale

confült

(p. a9. ) et poft eum Warcnurivs (ad

$. IGs, hermeneut. ) redigere àd certa

At

quaedam genera ftuduerunt. Ac dif-

li

ficile quidem eft, fateor, ex aliquo-

zuüm paruis fragmentis particulifque

fp

argumentum velle vniuerfum defini-

re; neque enim infcriptione vfque-

pU

quaque confidere licet; fed quoniam

79

tentare aliquid ifto de genere concef-

fum habetur, noscum Warcuro eof-

le

dem in exegeticor partiamur atque in

dogmaticor, Atque ad fuperius qui-

w

dem genus refert eos, quibus iurif-

el Iv-

fi

confulti vel leges duoglef:im, M

LIAM

L

um

&

I;*ï

IACIQ , lii qm

LIAM PAPïAMque vtpote alterür iu-

ris fontem, fub fmperatmnbus etiarri

!s üm aogredl

anqaando vel

folo : !egum nomine fignificari folitas ;

vel alias quoque, vel SC., vel Edi-

hY

Icripfetint, eg

f

L

Tohre ne ve.

Gum; vel principum demque confti«

tutiones, ad hoc autem

um it quie

; quibus vel

detate iudicio-

Vmuerfam ii iurifprudentiam tradi-

t

ertingciter de-

dermt, fiue via quadam compendia:

ria,'vt: inflitutionibus; enchiridiis;

iDéant periti

epitomis , fiué latius atque vberius, vt

J & 0007 tQ

'entifes,

digeftis pande&dque, vel iuris partes;

h. e. aut vnum argumentum, qui libri

"ifconorum

fingulares, aut plura, qui mifeellanei

fiue varii dicantur mulnphclfque ars

I'*«XN!& COfti-

1? D]U'E&Q)

gumentu

Verum huius generis li-

bros complures apud illum comme-

mtho iibel.

moratos legenti in mentem m1h1 venit

rem pline «

urii monuae

GoTHOFREDIANAE partitionis, iurif-

confultos veteres fcripfiffe

'ategrvs Ul

1) Vel Üeeenrixoe , vt inftitutios

38[» äd cer

nef, enchiridia , vegulaz ; deþ'm-

unt, UC di

tionef, differ entias ;

ex du

2) velzayparixdc, velut réz

articulque

fponfa ,

digefla , quaeftiones , d;f

" am defini

pu!atwne! j

U(

qu

,) vel etiam verfatos in vrojus

fed GUOP jm

'I'EU,btmf"l fiue in z oay yeAudoi d

natc COW

e. in officiir magzþ*mmum defcri-

ALCEO «

u

bendir (quod genus a Warcuio

ul

atqu

em

praetcrmlffum eft)

"

Uv

us (

4) vel in commientando den:que

ibus 1071

fiue ad leges. xunfque omnis fon-

blmJ

«e lv

teæ?

yAM

146

tes, fiue ad d aüctores, inque

tefeta

$;) ad hos notando: differunt enim

tellieu

notae, vt füpra dixi, a commenta-

tt0nem

yiij: 6um illae quidem hoc mo- -

hemqi

do: PavLLvs ScakvoLaque notat,

Vel

vel fimpliciter ad fcriptorum. eius

lum t

tanquam torpu£; vel apud eum;.

infer (

hi vero infcriptione huiufmodi:

Qminu

PavrL:ss vel VreiaNvs, vel Pou- -

li qui

poNivs ad Sabinum; itemque Iv-

Duire

LrANVS ex Minicio , lavoLENvsex

MV 1

. Caffio foleant ügmücarl

lus N

Quid vero? fi iurifconfultorum com-

pretan

mentationibus et €X€0LthOS eorum li-

tores (

bros, quos vocat WaLcHivs , intelli-

mitigz

gamus? haud dubitem , quin, vt a me

idm

quidem propofita GorBoFREDI partitio

tetur.

eft, füfficere illa omnino poffit, fi modo .

Lete

6) et librorum fingularium genus ho-

Mi

rumque aeque ac ad plures iuris par-

enten

tes ícriptorum inícriptiones a War-

Pendur

cH10 noflro declaratae fuerint ad-

tnodo

iunctae,

re1pon(

loto in

e) Morum nomine , hcet populi .

fécutus

allcums, vt RoMANr, effe dicantur,

VN

ius etiam interpretatione prudentum

foriue introductum difputatione veni-

quemq

àdiuif

re, hofpes his in rebus fit, qui igno-

NI Vgl

ret.

Quid vero? cum ea quoque, de

Qu

quibus fatis cautum ipfis legibus anti- ^

pen

quiffimis effet , monbus tamen accepta

refe-

NEC

m

147

tdores mque

féferantur ? tuin fieri id maxime in-

axFemn tenim

tellxoxmus propter earum interpreta-

l d COmmentu.

tionem aeque antiquam obfervatio«

Idem hoc mg.

nemque.- vid. 7 47. Digeff. de legibus.

VOLAQU 0 t t

Velunt RouvLvM éuüm legem ad popu-

( ['LOU

lum tuliffe de patria poteüate conftet

iel.apid eumn;

inter omnes : hoc poteftatis ius nihil-

ne hoiufmodi

ominus VrrrAwNvs pr. L8,.

igeft, de

ivvs, vel Dox

-

hir qui fui xeceptum ait effe inovibus,

; itemque I

Quare autem moribus? quia illám Ro-

[voLENVSéH

MVLI legcem fatis duram et fücceffoe

CaF

eius NVMA, ét jurifcohifulti in inter«

jtonwm Com

pretando iure decemuirali, et imperà:

«s eorum T

tores denique conftitutionibus fuüis ità

giys , vll

mitigarant emolliuerantque , fere vf

an Wamv

aàd naturam rerum. congruere vides

RD partiti

retur:

poft f modo

Ceterum de Avcvsri quod füprà

v" Uen þO

inférui inftituto, iureconfultorum quó

nres 1uris par*

fententiae pro legibus effént, intelli«

ones 3WAL

gendum id quidem eft de fenteütiis

fnerint d2

modo eorum, qui facültatem de iute

refpondeudi a Principe in beneficii

Joco 1mpetrau1£fent

At PowPoNivM

fecutus ego negaui ante MasyRivM

cet popil

effe dicinfur

SABINVM qui floreret füb "I'rggRio ;

le I'Uden üm

quemquaám ea dé re Principem fuüm

ütatl [006 Veni-

adiuifle,

Neque vero moror Posro-

fit, qu1 WnO

N11 verba illa; vt maior iurir, (quippe

quod pubhce nunc interpretarentu£

ieamus ant

periti ). effet au&terltar, quibus Hxts

NECCIVS aliique obferuant praetexuit:

nmen aCCeP

íg

2

148

reher

i'e illum /miqüid , cumi verà inflituti

effent,

ratio fuiffet haec, iurifconfültorum vt

ille opera ad infledendas ad nouum

r p

Qnodi

ftlatum leges enertendumque praetoris

trarsje

fegnum vteretur.

Certe praetextus

htitia

is, quem excogitaffe dicitur Avav-

CEROM

StVs, effe&tu caruit; nec vero pruden-

tia fali opus fuit, fi et temporis ratio

propte

Contim

ducatuí, et PomwroNio fides habea-

1ur.

cf. Bachrvs in fcholio ad $. 4.

lorit h

Iua

fe&. 6. c. 2. libro IL. hifl. iur. Rom,

/£) Cüm refponfía illa prudentum

tum q

perpet

non nifi lorngó vfu et tritura quafi fo-

renfiolim, vti dixi; iuris vim obti-

retulid

nerent, faepe etiam libera republica

luerua

Yudice

àb oratoribus euerterentür: quidguid

ex illis retinuit IvsriN1ANVsS, fi mo-

füs, f&

dolegis habedt naturam, nec ab ipío

petui

fuerit miutatum ,. pro lege et ipfum

of

Prou

erit ; atque hactenus rede eos iuris

videbitur auttores legumque adpeïlaüe

fift i

g) Neque en

im edida praetorum

iuris ciuilis vel adzuuandi, vel fup-

,

plendi, vel corrigendi ergo propofita ,

Neruee

h. e. eiufdem interpretationer vel de-

Wnt ICgUm ;

claratiuae, velextenfiuae , vel roftri-

euitie, p

&iuae denique, leges erant nifi an-

Rrinatong

nuae, quippe et honorati alicuius viri,

vt confülis, vt praetoris ( Ccuius nomi-

TDI Candre

ne latius accepto et proconfules - et

mlmS; C m

praeüdes prouinciarum quiüis

com-

AUA r

]31'8»

149

Yera infh

prehenduntur) vt aedilium curulium

Ontültorum vt

effent, et eiuídem valerent in hono-

&5 4d nom

rem per officii tempus i. e. annnum.,

IQ Draetoris

Quodfi ea, vt fit, ex albo in album

[ prae.e« üs

transferrentur , propfereaque ea tra-

idur Avai

latitia vocarentur, tanquam apud Ci-

Vero prüden

cERONEM in epifl. ad D. l, IlI, tum

fmporis ratio

propter. vetuftatem hanc vfumque

fides habei

conrmuum pro parte iurif, non etiam

tolio dd $. 4

le gu habebantur

Poftea vero quam

j ur, em,

IvriANvs vfiliffima quaeque ex iis, quae

pr.Jden um

tum quidem viderentur, in edicdtum

perpetuum HapnriaNo lmp. iubente

w q&aü f

tis v obti-

retuliffet, ea demum pro legxbus va-

]uerunt 1ta ;

vt nec ab iis recedere

xra repütlica

lr: q-ndümü

iudices poffent, nec prouocatio aduer-

fus,fententiam fecundum edicti per-

, D& ab lp

petui tenorem latam concederetur,

éve l lp fnm

Conferendl funt MASCOVIVS de Sed.

o

Procul. et Sabin c, 9. $. 6. et BACHIVS

alle ts iuris

U dQL 12116

h:g/i* zuï. lzb L c. $$ 18

, [aeïOL Um

XVII:

di, 18 ) hr

00 Pmþf'i l)

Neque eonflitutiones Principum vim

funt legum ante HApRIANI tempora con-

tpner Vel ( di-

ï, . '/)[(h"

fequutae, Priores enim Imperatores, do-

t nifi at

minationis inuidiam vt declinarent, non

lJlN—*

QUs W

1pü fancire leges voluerunt, nifiin co-

n)w mm

mltlIS

cuiufmodi funt leges IvLIAE,

neoniuies d

AELIA SENTIA FvsiA CANINIA PAPIA

",Uub Cou

[

K5

Pop-

PXQ

a

Ezi

w

Porrpara, VISELLIA ïVNIA NORBANA

et fiquae ahae Occurrünt, in 1is 1pforum

Qutmqa

Iummum licet - ícifcendis valeret arbi-

NIANVS QU

irium ac hbldo. fed imitati vel echcen—

(uaquam

do magiftratus, vel decernendo iudices,

deden €

.vel refmbendo denique - iurifconfultos

vel ex edidi

fuerunt.

Quid? quod Senatu legiflato-

Cem deniqu

riae fu. e pote&atls inftrumento TIBERIVM

pun.

conftat eiufque, in imperio fucceffores

lepilIatione

víos funiïe.

Quare ab illo inde tem-

Ore ïOt SC non,

"vt Ohm

de rebus

Wmque N

Yel contrarii

;

elii ac pacis unphiïimz ordmps curae

Obtiteren

demandatis, verum de iure Apfo fa&a

phunti ftm

commemorantur, vt LIBONIANVM PER—

.SICIANVM, MACEDONIANVM CLAVDIANA.

f

. plur, TREBELLIANVM VmLLEIANVM

dqüe

Vüuenti

aliaque de quibus cf. BACHIVS hzjï jur.

frirm

Z»zb AH c. 1. . feth. 3.

àdhibi

a) Cemltla TIBEqus e campo

*tranfïulerat in curiám, vt *enatus vice

!0137

d(ds

opuli- confultus jura ad orationem

Ceteros

Principis libellümue conftitueret; cal-

lido qutdem confilio et, firmandae do-

Qu il

ininationis caufï'a ; etenim Senatorxbuq

pto lo

reclàmare non audentibus, cum per

acclamationem adeo $C. factum Dm,

t a]

! tomy

veferat Cassivs, ipfe re vera potefta-

tem vxdetur ad fe tranüuhffe omnem.

5)(

æï H [l

XVII

Á 4

I$t

l XORBW

1

XVIII

li 1pfon

Quamquam autem haec omnia Ivsri-

Valeret arbi-

ne-

Yel edicen

NIANVvs quodammodo fua fecziïet

quaquam tamen, quidquid vel in pan-

10 10dicg

urifconfultos

deden e 1ur1fu0nfu1törum fcriptis, a)

vel ex edi&is praetorum, b) vel in COdl*

tü leviflito

cem denique ex confhtutlombus Princi-

0 TrBERIVM

ucceffores

pum c) retuliffet ,

id hac ipfius tanquam

legiflatione mutauerat vim füam natu-

0 inde tef

n. qe rebus

ramque.

Neque efficere idem valuit, vt

Vel contraria eodem tempore vim legum

tGl COTaC

obtinerent, 'vel cum natura rerum pu-

it pr o hd

gnantla firma iura effent. d)

ANIM, pER

wamm

a) QUIS enim quaefo vel j'uajrione.rj

/gLLEIANVM

adque legum tempexanc.am duritiem

inuentas cautiones, vel fententiar in

IV») h Ia

fragmentis veterum iurifconfultorum

adhlbxtas, vel regulas iuvir ac defini-

[05

canpo

loner, cum duobus poftremis confi-

Nanafus Y ICB

?natas Digeftorum titulis, tum per

ceteros difperfas, vel partitiones iurvis

d gyn IOFBm

interpretationefue, velhifloriae deni-

que ilufivationifue cauífa intertexta

nnnwdæ e

q SenatoribUs

pro legibus habuerit? v, l 4. $. 1. de

:Wn Cum Pvr

de alien. iud, mut. l. x. $. 4. de peric,

10

et comm. l. 45. Dig. ad SC. Trebellian.

acïum

( Verd PO teia

-«

b) Obferuauerat Cvraciv£ mouam

ylfe onnen

editli claufulam de comungendxs cum

emano

gl

4

142

emancipato liberis eius zou, CXVIII

sepic

dem

non fuitfe abrog atæm, nec alia fenten-

ofter

tia nobis eft de l, sli..C. vade liberi,

ferudi

aliifque cauffis, vbi bonorum pofleffio

4dhuc hodie vnhmtem habet.

Quid

emmï) il ex edz&a v:zde viv ef vxor

intra C. dies nonne et hodie petenda

Doflremo

eft? cum STRVVIVS in commento

praefcrxptxoms nonagenarlae negle&a

ioripino

iuris honoram ratione. annos PI'O dxe-

tibus prae

bus meritg) aronatur habmffe.

Neque

Jeriptiom

vt refhtunoms in mtefrrum fic etiam

Artentiot

redhibitoriae aclionis quantme mirio«

vt cum C

ris vtile tempus in continuum hodie

firando r

mutatum, cenferi dc.bet

cum huluf-

hu eximi

del nufquam mutauo fa&a adpareat

i

€) Sane non äü cur decurïata fae-

Q

pé refcxipta , adque prluatos in cauf-

fiünc

titune

fis fingularibus data , interpretationes

item ac reültunoncs integri, nec non

Dis.:

decreta ad (uggeftionem magx&ratuum

hu

lata interlocutionefüe'/ pro iure nouo

confi

habeamus atque vniuerfis conftituto.

d |

Cf Noonprivs in D:oclet ci Maximian.

Sunt

C. 3. et ScHvLTING pro rcfcnpt Imn-

Tum,

perat

fulto (

d) Vt cüm Diü eftis mfexwt fenten-

ác del

tias vel eiufdem . aetatxs xuufcanfulto-

jreta

rum contrarlas, quae proprie dicitur

dyriopia, vel aetatis diuerfae,. quo-

qu0q1

vOmP.

rum alter 1us Proponelet nouum, alter

Tedhr

fe-

155

101, CXVI]]

g-efpxceret antxquum Ác pmorxs qm—

Lam lenten-

dem . generis exempla iam adtuh,

(. mfelbm,

poüerions non praetermxttam in ob-

feruatxon

orum po] -ftg

anbtr OU'

le r et x

XVIIIï

Qdie petenda

Q Commento

Poüremo nec illud praetermittendum

irüe negleda

- etinfcriptiones fingulis Digeftorum capi-

fittS pro (ié-

- tibus praetextas, a) ct 2nferiptiones fub-

af Mque

Jeriptionefue confitutionum, b) et iurif-

im, fic etiam

prudentiae Anteiuftinianeae relzquzas c)

a. mmuno

vna cum Codice "T'heodofiano d) in illu-

tinmum Jotie

P[rando iure I V STINIANE 0 vtlhtatem

cum huiut-

0 adpareal

haud exiguam parere.

aj) Numne SaLvivs IVLIANVS edi-

decortata fe

&um.in partes diftribuerit quafdam à

gatos um Ctu

nunc quidem inuefligare .non. vacat;

(erpretutones

titulis diftindum fuiífe vel e ]. 195.

m nec non

Dig. de V. S. patet.-

De mfcmptwm-

bus.capitum, quae ex vetérum iurif-

gazl?ra tuuf

ENOEU

confultorum libris coniecta in pande-

dten fint, paucxs, age, videamus.

is cmfh u

Sunt autem tanquam .indices libro-

rum, e quibus quae cuique iurifcon-

e fcnp ln

fulto debeatur fententia, partitio iuris

gnit lat

àc definitio, cautio etiam atque inter-

pretatio, quicquid denique ab vno.

garifconito-

roprit d

CItUt.

quoque eorum fit ad hoc fyftema iuris

1uet ae) qu

compgnendum adornandumque pro-

Eas vero Iv-

tnouud al

fedum, mtelhämus.

STI-

Ri

*

154

dando

STINIANI 1lhs tanquam legxbus prae»

müffas fuiffe ipfe profeffus eiít confH-

bis é

fis Iu

tut. LIT. $. 10. de confirm. Digeft., ho-

nori fefe: 1ur1fconfu1ærum hoc dedlfïe

fpe&m

N

anthmtanfque reuerentiae,; ne mo-

numenta ifta obhumm facxle mmda-

torum

1enïur

quid- $, $ d2 C. de, veteri

j at

sze enucl. audcdor idem eü fe non no.

ticulas

deden

mina faltim lurlfconfultcrum

1ed hæ

ofitac

brorum etiam titulos numerofque in-

tegris perfcribi litteris iuffiffe. -

Num,

]

y

STIA

vero infcriptiones eae, vt ANTowvs

obrep

quidem: AvevsriNvs |Jib, L. eweüdat.

qui in

cenfet ,

in Codice ad nos Floxentmo

cheer

peruenermt, quaefho efl, quam hoc

praeit

enmo

uidem loco definire fuperfedemus:

^

am vt vtlhtatem hai*um o&endamus

tuerit

infcriptionum , etfi non ab Eckrranpo

tulos |

ftamus de collatxone iuris librorum

gertn

ne(cxo qmd

certe WALCHIO noüro

Quas

non probatum,

ab ipfo permiffa Iv-

& 11

STINIANO mculcante, quandoqmdem

MANV]

hic confüit. III. $. 10 diferte pronun-

de poc

ciat, nomina quidem fefe vetevibus fer-

luD

ua[fe, weritatem autem fuam feczjfe*

V p

quidquid demum his in cimeliis mu-

Que ]o

tare compilatores illi inftituerint,

üd g

minus ad nos omnia iftorum peruenþ

Deind

rent integra: epregium tamen atque in

Til ey

arcani cuiufdam loco reponendum ex

t'i*oxe

eiufmodi infcriptione capitum 1iuris

)ld

Vel declarandorum , vel etiam emen-

änte

.

an-

145

leoil

5

lbuï f&

dandorum fubüdzum cemparatum no-

us e[f con ifi-

bis effe, nemo, qui, quae legislatio-

Digf, h-

nis Iuftinianeae fuerit ratio , fatis per-

mmm&

fpeäum habeat,

credo, dubxïauerxt

Id6,. ne mo

Nam primum nonne libri iurifconful-

f

manda

torum, quos haberent integros com-

1. U. de teleri

püatores ab iis ii multas diffedi par-

IL , i& D101 0s

ticulas, laciniaeque hae rurfus per pan-

rüm, fedl

decen difperfae , faepe etiam traní-

merofque i2

ofitae peruerío ordine funt? ipfe cum

ile . Num

:

V

STINIANVS imbecillitatis humanae

ANTONIVS

obrepere aliquid potuiffe fateatur iis,

[ euexdi

qui in occupatione fümma opus pul-

v Fhorentin

cherrimum ,. cui perficiundo - totum

qua hoc

praefimtum decenmum fuiffet, id tri-

r(edetws

ennio abfolmfïent

: Vt fieri facxle po-

y offendama

tuerit, capita iuris quaedam vt in ti-

b EcunRDo

tulos longe ahos, quam ad quos ill

[$ librorom

pertinerent, referrentur ; vnde leaes)

ao noltro

quas vocant, fugidiuae fiue erraticae i,

e. a fedibus fws aberrantes. v. BRENC-

) LQH id 5»

MANVM de Zegum mfcr.g 6, vbi 1. 1g.

, nU k&wiem

rte l Jtonune

de poenir excitat, -qui multo rectius

CPWU J

l. 1. Dig. quod. quifque iuv, in. alt. füb.

iici potuiffet, quandoquidem vtriuf-

ll JH /Te

lmenls mu

que loci infriptio e 1. IIT. VxprANT

ad edi&ium depromtós eós oftendat

mf j q

m eruem

Deinde vero cum id interpretandi ge-

nus ex optimis fit, ex ipfo quod au-

qenatqu in

&ore, quod alieubi locutus obfcurius

yendum &X

fit id clarius alio rürfüs loco enun-

i 1U705

exante , petatur facmus coue&ls om-

nam enen

nlbus

156

dechr

nibus einfdem audloris reliquiis inter

fefeque . comparatis- fumma . quaedam

penan

Operis quafi informari animo, in qua-

que verfatus tractanda auctor fit quae-

flione , ea tanquam fübiict oculis pof-

fit;^

mfcrlptmms denique ope caput

ä

rerum ratione fic

faepe propofitum ;

pottulante ; re&rmget intra fententiam

(to

Íefe conunendo. Sed infcriptionis cum

torum

artificium quo&wm effe demenüraue»

fiqqid

xim; ciufdem quinam modus fit, expo-

nere atque. BRENCMANO praeeunte

aller q

vel fi

lubet: exeimplis illuftrare.. Infcriptio-

nis'isitur ope iurifconfültorum intez

ter h

fe Iom quo alter lucem.ex altero in-

terpretatxoms capxat, conferendl f».nt

Con

dam

öunt autem

Theren

^.

L

heye

Vel vmu: eiufdem-

vel plurium di-

fot j

que wmfwnfum 4i

uerforumgue

ditate

anqma

Atque exufdem quidem. 1unfcon4'um,

p ler

locos ipfos ex fefe mterpretamur

lüdm

Wre n

mmtuta vel vtrx-

vel

conüderata

dem C

connexzone veiut

ufque, collatzone j

tür n

cum .

1dem

l$ ;

cum duo emfdem

mmfconfuln cen-

jetitoy

quod.in vno quo-

Qe hg

dam loco .obícu-

tones, qui olim

cohaeflii'e vzde-

riug tradxdemt ,

(5

e-

an.

euu(de:

Gpzsati u Gu as ALE EKL UI AUE OUNA, VNBGEC

n

teliguiis infer

declaraiï'e:alic')reg ,fäfitür'*', inter fe

Imi. quaedam

ruürfus

coniun-

Berigtlur, :

1imy, in qui-

1

1

H

.. gantur.

üdor

i

li quac-

äueifwuvb B

dem Di-

fiue latiusa

iC eculls pof

geftorurh

.titulo fe fuerint

U& ope caput

m riljone fie

fomprehendamtur, — fepast

r1 fententim

Tiptionis cum

.. Quodü d*i"u'e*rïfo'rüm fint ïiuri'fcornfül;

torui

m

;

demonftraue-

! locij citæ;ia??? Pþæm illuürari,

fiquidem.

ts f expe-

'Ü praeeunte

gl'ter alterum.

Vei etiain libri naïm'er-;

]olzrgtio-

vel fiinplici-

numerumque

adeo

litoriv infer

ter laudarit;

ex alfero -

adícri piþzit.

nfeunc';ï fuaf,

C'onfefii iïgifvu'»f,v'.Vt*' 'ei.kxez/*nïpïak qüae;.

dam in medium proferam, inter fefe

merentur 7, x3. $. v/f. et 1, 42. Dig. de

— É

hered. petit., qui loci cum V LP1ANI

fint; priore is quidem ftatuit, here-

MT

purium d-

"

Lm

v

ditatem etiam. a debitore. hereditario

tanquam iuris poífeffore peti poffe;

; iuriz"mïukä

pofteriore autem mentem ita declarat

;.-aüm'jl'

fuam , vt debitor ille; fiauidem fol-

Á

a

uere nolit ideo; quod ipíe íe here-

COzh(lidergm

dem contendat effe , petitione tenea-

TEU

1j

D. ï,fjmï

tur, non aeque, fi vel dubitet de iure

dno eiulem

petitoris hereditario, vel diftride ne.

onfalti t*

get hered

4

gtatem ad.iilurþ ]pertinere.

yaile vde

Cohacfiffe autem videntur cum bini

[

:

;i.ufdem VLPIANI loci e libro XX

VII

ad

z

4

158

àd Sabin;ïïä relati .qui- funt in 9.

et 11. Dig. de contrah, emt. vend. ita

]

ji

vt interledus locus Pávri: in l IO.

(

eiufd. tit, iorum minuere videatur

T

elegantiàm ; id quod vel eoründem

locorum oftendet repraefentatio:

fü

Tfi6

l. g. inde a $. 2; verba funt haec:

tum et

» Inde quaeritur , fi $n ipfo corpo-

ve non erratur , fed n fubftantia

feparat

ervor fit, vtputa fi acetum pro vi-

Tax

no veneat, aes pro auvo, vel plum-

bum pro argento, vel quid aliud

iw*e u

argento fimile, an emtio et vendi-

a

$i

tio fit? Mancerrvs fcripfit lib. 6,

Digeftrorum, emtionem e[fe et ven-

j

"

ditionem , quiá im corpus cónfens

fum eft, etfi in matevia fit. erra-

tum.

Ego in vino quidem coufens

demqt

tio, quia eadem qprope seía, id

pauper,

eft , fub/iantia er sf qmiodo vinum,

Wi

acuit: ceterum fi vinum non acutt ;

10

fed *ab initio acetum fuit, vt em-

J

bamma, id. eft , intinétus, aliud pro

[

alio veniffe videtuv : in ceteris au-

pe

tem nullam effe venditionem puto;

ju

U

guotiem- 4n materia ervatur.

Dd nof

,PkVLi;I'l-OC.;üS in"l. 16. fic hábet:

Vg e

Zliter, atque fi aurum quidem fue-

a i

vit, deteriur autem. quam' emtov

l

exi/iimaret: tu)gzc enim emtio valet.

l

ün

"

at i ] g

Pergif VrprANVS À II diio-

&nt, ven], it

quin quid. dicemus , fi Ccoecu. -emtor

VLLT jn [; I6

fuit, vel fi in materia erratuv?

gete videatür

vel in minus perito difcernenda-

iel ewündem

vum moteriarum ?. In corpus eor

(elentatio:

confenfiffe dicemur ? .Et quemad-

tba fünt hiec:

modum confenfit , qui non vidit? —

Lin ipocorpe-

tum etia

r

m difpeþä* alii latiufque a fe

- in-Jubfrantia

feparati:

acetm pro u-

jmo, te] plum-

/Tan*'qu'äm l.. de ïml*äwo'gaiion.*in

