ter fuiffst Ivrraxvs, etramque eripien-

ts . 4 v

tibur. : Atque huius IvrrANr ipfe pro-

tba fránícril

bat fententiam haftenus, vt poft do-

mini quidem denunciationem ,. nolle

guir onte d*

fe negotium füuüm geri, voluntarius

li

ille procurator, quamuis rem bene

yii; J

g 09 ?

geflerit, ne vtilem quidem habeat

acionem ; quod autem 'ante vtiliter

nihi pde o

au W.

lal

impendiffet idem; id ei a domino vin-

dicet foluique velit, Cum veroin hac

TE

l]uy) Lf

y EX2

Ju

decifione non nifi IvrraANvM nóminas

gT

[j

2

ue-

116

qeram :

uerit:. Digeftorum. pfaeferea arähite-

cti.quod decifum eflet;-in eius tan-

iitar,

debetr.

quam controuerfi iuris abolendis adeo

laborauerint vefligiis: vereor vt con-

ficiat,

naturata

trariae opinionis auctorem inueftigan-

tibus idoneus ex Digeftis illis locus

et pall

fententi

occurrat, Etenim Mascovivs etfi in

&. 1. 1. 17. Dig. de inflit. a&ione PRo-

liceat :

CVLVM fe ratus eft deprehendiffe, vix

fum o

tamen hunc. agnofco , quandoquidem

fpexilie

locus.de inflitoria potius vtili debet,

Cuerat ,

quam de vtili fumtuum adione acci-

teríus p

i, Neque Pavnrvs l 4o. Dig. man-

non nif

dati diffentientes nom

fanerati

E

ï"?? fed vni-

uerfe ait,-

cenus [

j ehtev evt : vätanie jïde-

tontrari

f pro-te praef:

iufferim ,. néc. snandati. aGionem ,

tore.

Omitfen

nec. negotiorum. 'geflorum effe,

OVOsDAM famen vtilem dandam

1 euder

exiftimare ;

"

1 Mase

quibus ipfum non a

fl

en.tïr.i.. | Iiübitatio-

Qum dj

nem deinde meam IvsriNiANI confir-

gefli ad

mat illud, quibufdam. pollicentibur di-

fit m

yé&am. a&tionem , vel'vtilem: quae om-

fetotium

nino verba fíententiam duplicem 'fa-

peculion

ciunt contrariam.

'Trahere huc de.

Mmd P]

nique. voluit Mascovivs $. 13. ]. 14.

T Ecisa

Dig. de veligiof.; quippe in quo Vr-

NANIS

PIANVS eius in cauffa, qui prohibente

Lt

herede teftatoris funus extuliffet, ex

ifbr T

fententia IvrrANr illa, veluti ex qua-

IUO lp

f

dam regula; iudz';em diceret iuftum

non

Rongibi

The-

i

II7

aete;ea archite.

410 ems tan.

meram *negotiomm : gq/iorum *;"*a&ionäm

Wnitari, fed folutius:fequi aequitatem

abolendis adeg

debeve.

Ad idem Vxriaxvs cum fub-

Vereot Y£ con-

iiciat, hoc ipfum induleere actionis

tem inueüigan-

naturam, funeraviae [cilicet de qua

effis illis Jocus

et paullo ante exhibuerat LagkoNrs

kscoviys etfi in

fententiam : tametfi fufpicari ex illis

1. auone Pao.

liceat: n«on meram megotiorum geflo-

rehendiffe, vix

vum a&ionem e[Je iudici imitandam , xe-

quandoquidem

fpexiffe; eum '1id, quod Ivrrawo pla-

ius vtili. debet,

cuerat, fnegotii quidem gefli agi ad-

? adione acc«

uerfus prohibertem non poffe , tamen

4p. Dig, mat-

non nifi contorta ratione Lasro, de

ii , (ed vti-

funeraria quippe agens, neque ha-

&enus pugnans cum VrPrANO, pro

contrariae illius. fententiae habeatur

at vefante fid-

vdati. afonem,

auctore. " Quidquid huius rei fit, non

gefunm.

omittendum Warcurio erat diffidium

lm donian

in eadem de negotiis geftis doctrina ,

a Mascovio quoque commemoratum,

Ifl, BW)WK'O-

——

num direda, quam vocant, negotii

XxDAt conir-

gefli acdio danda aduerífus hominem

alicentidur d

fit manu iam miffüm, qui in feruitute

em; quie on-

negotium 'gefferit, quique habuerit

duplicem £2

peculium, |.De qua quidem quaeftione

1here huc oe-

aliud PRocvLiANiIs placuiffe atque

n

r

PEGasiANIS, aliud Cassrawzs. Sanr-

NIANISQue, ex iis intelligitür, quae

ül ]'Ohlbente

l. 18. et 19. Dig. de negot. ceft. fcripta

diferte reperiuntur. Sed quoniam de

extalifit, &

veluti x Q9*

hoc ipfo argumento in ScaEvora c. 6.

tanti

n "01?

no/nnihil difputaui ; neque res

3

138

[AvOLE!

eft, praefertim h'Odie,/ïzt Valaiquid adden

ipfius (

dum iis fit, prqgred;or lam ad cetera,

eundem

-- Ac tertviuAmqüidäþm T .quod ex Vr-

epte M.

PIANI loco in 1. 3. Dig. de vfufr. ear.

LL

hanc ff

verum.adtulit, explicatumque ftudiofe

habitati

dedit Warcnrvs , id pro Sectae alicu-

ius vefligio equidem non habuerim

locus il

nibus &

eo, quod diuerfum ibi dicitur NERVA

fenfifíe a PRocvro et Cassro, (at quam

]verii

diffimile par?) hac duntaxat in cauffa

Parset

confpirantibus in vnum..

pro feri

( Q

Controuerfiam qudrtamiidem räpetiï»

hoc QU

e difcrimine intev vfumfru&um ac ha-

LIANQS

bitationem ; addiderim . ego domus.

eflet, r

quaeftio enim, vt ex 1. 13. C. de vfu-

ttque 6

fr. patet, de domus vfufrudu fuit ha-

eas loca

bitandi cauffa qui relictus effet, Cum

hic de-

illam rem fatis perfpicue propofuiffet

ineffi

Miascovivs, eleganterque obferuaffet ,

hitstio (

ipfíam, controuerfiam iurifconfultorum

fuiffe confenfu fopitam, mediamque et

Cont

Pnisci IavorENt , et NgngaTI: Pnisci

ltrio fi

fententiam, folam habitationem videri

quoniam

relidam , decernentium , iam dudum

quoque

hercifcundis placuiffe ante, quam earm

Nnnihi

lvsrrN1ANVvs s. s. Infl. de vfu et ha-

bitat. ample&eeretur ( v. 1. xo. Dig. de

;Ceïeb

vfu et habit) Warcnivs contra vtrum-

V.

que PniscvM fecit PRocvriaNvM, li-

ISCVM

Ofdinej

cet ex hifïoria iuris conftat P

Iavo-

WU emf

II9

j 3ïiquid tde- T

lavoLENVM. SAiämxAmS adldi»&um Et

T lt aQ ceten,

ipfius quoque Sarvir Ivrrawr fuiffe

eundem praeceptorem.

Neque in-

h quid ex V.

epte MAscovrvs coniedura duda e

Wv

de vjufr, a.

l. 32. Dig. de vfufr. SaBINIANORVM

ï.

ümqpe frodiofe

hanc ftatuit fuiffe fententiam, vt in

0 Sedae alicu-

habitatione ineffet vfus, fiquidem et

non babuerim

locus ille depromtus e commentatio-

dicitur NERYA

nibus.ad SagiNvM Powrowi: fit, et

Asslo, (at quam

lvsriNiANvs, pofteaquam e duorüm

ntaxat in cauff

ParsconvM fententia habitationem

m

pro feruitute inter vfum vfumque fru-

c&um quadam media ipfe agnouiffet,

a idem repetil

hoc quoque, quod Mancrrro Pnocv-

Yfridum at lit-

LIANOS Vf plurimum fequenti vifum

n ep d.

effet, probauerit, vt fructuarii iure

Li C duj

atque exemplo aedium . habitator aliis

afrodu foit hee

eas locare et ipfe poffet.

Sed plura

hs effet, um

hac de re in obíeruationibus, vbi et

Jje mpal"uifïet

inueftipandum curiofius. quatenus ha-

w obferodfft ,

bitatio dicatur in fa&,o conüftere.

xrifcanfaltotum

Controuerfiam quinta/m de mandaï

medhamque &

(ERATII Pmscg

tario fines mandati. egrediente. mitto,

quoniam. et paullo ante, et excuríu

ationem videt

quoque ad GErz 1r1vM XIII, de illa

l, jom OUcnm

eoi

nte, quim

nonnihil diqi a nobis memini.

ho

f.degu t

(

;'. lu IO' zg'

,Celcberïimam autem omniüm Mas-

covivs hanc vocat, quae Warcuio

contra VU

xvLAN "

ordine fexta eft, de pretio in contra-

jcvM

&u emtionis vendit

m

jgllat ps

—ionis, relatam illa

I 4

4

pr.

120

þ*r. Injï kiet l. x. Digeft. de-C-IE» V.

g5 nc

Sed quoniam et Howzn1 binos locos,

ropter

$9e dg OINIZONTO cet. itemque

iter (

dammo

evl durs. VAduxe Kooríd wc cet, fruftra

cerel :

ad pártes vocarunt SagiNIANI, neque

enim de emtione ibi, verum de per-

Paoti

mutatione agitur; et Pavrrvs quam-

piti Í

aetate

uis et ipfe alium eiufdem poetae locum

7rQlaTO XTédTesgGiy 6071

erit) €

/

conftitu

cit. l.. excitaffet , qui üg;niücet*emij]'e

perfeca

quempiam. poffeffionibus. fuis, impro-

LIANO

prie tamen, iudice Mascovro, nihil-

(ore a

ominus quod idem vifum NERvAE

Tudiciu

PRocvroque fuerat, dixit, rectius vti-

feilicet

que. ad emtionem pretium . aliquod

quyi f

eminens h, e, in pecunia quod confi-

fioff, Y

; fteret numerata requiri ( v. quoque 7,

übtem |

pen. C. de rev. permut. ); et multa de-

ao

nique hanc in rem congefferunt Sar-

fentien

Masivs, ViNwivs Bnawcuivsque ex-

mantyi

aminanda diligentius : maiorem vi-

deo, quam pro huius loci anguftiis,

ve&igü

difputandi campum aperiri.

Itaque

Üuo

verbo fuübfcribendum nunc iis cenfeo,

CRIVS .

quae Nznvis, PRocvris Peaasirsque

j

WIrüm

placu;eri.!?te,

füm ,

COntfot

'Septima fuit illa non, vt W.ALCHI,VS

Qud i

ait, de furto ab uxore admi[fo, verum

de rebus amotir, i, e. marito ab vxore

Iün f

CUffin

fubtractis, . Nam cum NzRva et'Cas-

SIVS

eum q

I2t

l'?' de Cl E. V.

srv$ ne furtum quidgm ád 3d'ifc;i oiï"e

11 binos locos

propterea, quod ardiffima quae effet

) & llemque

inter 'coniuges focieta$ vxorem 'quo-

2X (t, frofln

dammodo dominam' rerum. mariti fa-

BINIANL, neque

ceret, arbitrarentur: SABINvs atque

Verum de per-

PnRocvrvs furtum eiufmodi, quod filia

PivcutS quam.

patri faceret, (neque enim illorum

I poetae locum

aetate conuentio in manum fubláta

H

0rmy

erat) exiftimarunt illi quidem, at ex

conftituto tamen iure furti non dari

figniicetenif

perfecutionem ; inualuitque poftea Iv-

fui, impro-

LIANO praefertim illis accedente au-

axovio, vitil-

&ore. approbatoreque fingulare. illud

(um NERVAE

iudicium rerum amofarum , inuento

yit, reduus vf

fcilicet in honorem matrimonii rei

'tiom dliqual

quod triftitiam mitigaret vocabulo le-

i quod nf

nioti. v. 1 o; Dig, ver. amotar. Ecquis

| (v, quoque

autem has dicere diuerfae difciplinae

j; et multa de-

iurifconfültorum cum inter fefe con-

seffernt 9L

fentientium , tum etiam'cum fuis pug-

ycg1ysgne

nantium Íententias Sedcae r

»e—,dolerc

eniorem Vi

ve&igium a,udea,t- 43 H

Joci angdftis,

n u

. Quod . o&tauo 'Iocowprotuli'tx" WaAr-

pnc iis cenfen

cHivs de obligatione pupilli naturae

y: Peeasisqte

verum. confentanea nec me fit difputa-

tum , id ipfe fatetur'in fecariorum

controuerfiis non effe ponendum , fed,

P

quod idem M ascovro placuit, ipfo-

jjnifoy verom

rum forté opinionem aliquam huic

arito ) W0T

cauffam dediffe diffidio.

Enimuero

Vgaya iav

cum de hac ipfa r

-e-' iam ,fupra diffe-

8l

$

fue.

I22

$

xuerim , repetere quae inde ;poü'eritg

ropoi

hic nolo.

datum «

At.nonum re

?

&e repetit e l : I4. Di-

pterea,

refl. de iure codicill, quo quidem loco

nem Q

$

ScAEVOLA quaeflionem inter fedarios

non df

agitatam e VrvrANO commemorat

flituto ,

huiufmodi ,. legata an pofít mortem

fit, n«

inftituti. heredis vel. data- codicillis ,

Qu5 jat

vel ademta, fübftitutus tanquam debita

ademtu

ex teftamento foluere teneatur? cum

tum ef

SangiNvs quidem Cassrvsque adfirma-

ne a f

ret eo, quod codicilli velut teftamenti

ab inft

aliqua pars obferuationem . Jezemque

nis hat

iuris inde traditam feruarent; PRocv-

mecum

Lvs negaret, cuius fe audere (iurif.

PTIMI

confultorum :vero modeftia . veterum

15j !

quanta eft, praedicatam illam ab ipío

Comme

Mascovto olim meo oratione?) verifs

tionem

fimam-dicere fententiam, . Quanam

ET

vero ratione? Per inductionem primo

Dlg cit

argumentatur, fi nullius fit momenti

Tateor)

legzatum, datum ei, qui tempore co.

fitli c.

dicillorum inter homines non effet,

olim qi

licet teftamenti fuäi*it, (ipfe enim

fübffit

IvrraNvs, SaBINtfANIS adícriptus qui

db gj

effet, eiufmodi legatum pro non fcri-

Tpetit

to cenfuerat. effe habendum 1. 2. $..1.

Ácriytó

3

g. de iure codicill.) exiftere enim

lucrfo e

debere, cui legatum detur, deinde

Toytif

quaeri, an datum maneat; nec ante

períy,

iuris rationem , quam perfonam effe

Iám inftat in. cauffa

aliund

qu.aerendamf

lem q

pro-

:

.. 123

: dnde pofít,

pföpofita ; quod p*ofï mortem heredis

datum ademtumue fit non valere pro-

etite] t4. Di.

ptereà, quod ad quem teftator fermo-

00 quidem loco

nem conferat, is in rebus humanis

inter (echrios

non fit, h. e. nec datum déberi a füb-

Commemorat

ftituto , quoniam ab eo relidum non

poft mortem

fit, nec ab inftituto, quippe qui mor-

ia codicillis,

tuus iam fuerit dationis tempore; et

anquam debitz

ademtum deberi quafi ab inteftato da-

eneatur^ cum

tum et a fuübftituto repetitim, cum

isque adfirmas

nec a fübftituto ademtum effet, neque

lat feffamenti

ab inflituto, vtpote tempore ademtio-

em Jeemque

nis haud fuperftite, — Enimuero haec

arent; Pnocy-

mecum repufanfi ecce occurrit SE-

audere (iuxf-

PTIMIF SEVERI quaedam conftitutio

eflis- veterum

l.74. Dig. de legat. . ab VypP1ANO

Y

v illam ab ipho

commemaorata.

Atque etiam dubita-

ifione?) veril

:

tionem auxit illam Goznppazr dottif-

m, Ounam

fimi acutiffimique viri, cuius ad tit.

dionem Qrito

Dig. de.V.S. nunquam fine früctu me

; a monen

fateorleciffe lucubrationes, ad eiufdem

j (mpore &t«

tituli c. So. egregia plane obferuatio:

s D eudl,

olim quidem ab inftituto relicta legata

Apfe enim

fubftitutum foluere non debuiffe, nifi

xl fcriptus qi

ab eo vel noiinatim, vel vniuerfe

«o non tl«

repetita fuiffent: fed ex SEvERr re-

x

dnm .2 $

Ícriptó AwToNiNique filii excitato

exiftere enim

tacite etiam a fubftituto intelligi legata

efür , dem e

repetita , atque deberi, nifi vel rei

perfonaeue conditio, vel momentum

,; 10 Ut

eronm &

aliquod mutatam teftatoris volunta-

j ial i

tem argueret, Euolui, qlegi perlegi-

PIO

que

Qu

I24

que. eapita iuris huc- quae. pertinere

Watc

poflent omnia, tanquam 4. $0. $. r. de

Dis pl

legak, 1. 1..61, 1.77. , 15« 0:82. $. X.

differta

tellexit

l,g 1269 D

. de legat. II: fed in 1. de-

nique 4. (

Ó

$

ad SC. Trebell;

nimid

dentem verba illa,

qnum inci-

Vs qu

etiamfi priufquam. hever pro here-

fe, Don

de fe. gerevet , vrebus fit humanis

ipfüe j

wexemta , tamen ex confitutione

leratut

ANTONINI DEBERI ETIAM A

placuit

qc Dno

SVBST!TVTi1S

EIDEICOMMISSVM

CONTEMPLATIONE

IVD:CIt

TE-

Venire,

STATORIS OVASI TACITE AB HIS

$2 D

REPETITVM,;

i

niorum

'plane perturbarunt ita, vt 5CAEVOLAE

enim. |

PRocvLo affentientis partes paene de-

intellip

fererem, certe eum fufpicarer viuere

birím)

ante refcriptum |illud. defiüiffe.

Sed

fi, d

quae ad illum.defendendum hàbeo pa-

flaudi

rata , reiicienda in aliud tempus funt.

déquit?

detrim

Decþ:imfävm fecit WArLcuivs de legato

funt fj

partiario. ..At quale vocabulum? Le-

accedit

gatum partitionis noui, de quo ipfe

tf a 7

poft Iac. VoonpaE curas diflertatio-

nem conícripfi.aliquam , cuius curis

Cont

fecundis edendae nondum, abieci con-

M

ASCO|

filium; fuccurrit etiam mihi, fiducia-

Int

rium heredem ex Pxaasrawo qui re-

fui

fütueret SC., inflar legatarü fuiffe

Ü

artiari; fed legatum partiarium ne-

àn

uem

ício, Neque lac. RAEVARQI; q

AL-

M

$]

125

qUie: perfinere

W ALCHIVs.de hoc legaïb partiario, fi

nd W. j, L. de

Dis placet, excitat, aliqua füccurrit

I;'* '- 820 Qb I

differtatio; VooRnDAM illum forte in-

[; fedin 1. de.

tellexit .fphalmate typographico non

tellanun in.

animaduerfo, . Redius vero M Asco-

vivs quaefitum inter fectarios ait fuit-

herez pio ha

1e, bonorum parte alicui legata, vtrum

r f humanis

ipfae parter, an earum aeftimatio de-

t tonfatutione

beretur ? CasstaNis ac SABIN1ANIS

ERI- ETIAM 4

placuit aeftimationem, contra NERVAE

EICOMM ISSVM

ac PmocVro partes ipfas in legatum

IVD;CIf. TE-

venire,: .Sed quemadmodum e 1, 26.

YMITE ÀB HI$

$. 2. Dig. de legat. L. intelligitur, iu-

niorum

iurifconfultorum

(antiquis

vt Scagvoag

enim fedariorum quoque principes

ts piene de-

intelligi poft Cviacivw et ipfe pro-

jicarer ViUere

barim). media fuit quaedam fenten-

"*ïlhy

Sed

tia, vt heredi daretuy vtrumuis prae-

um hibeopt-

flaudi. optío. Quae. fententia cum

fempuslint.

aequitatis plena fit, quando.res fine

detrimento non ita diuidi facile pof-

us d legato

funt faepenumero, tum ScAEVOLAE

i

accedit auctoritas J,

hülum? Le-

de q i

vfu et vfufr. leg.

32. 5,» 8 ?ig, de

:

s. dillertatio

niios cori

CDQtentionem vhdecimam: eiufd,em

n dbjeci CUl*

Miascovir1 verbis repraefentabo:

inter veteres dubitatum tradidit

nihi, fidncit-

jvo qi r

fuiffe ipfe IvsriNIANvS , vtrum

?O'Hmrii fuie

donatio mortis cauffa donationis,

arfiarium D

an legati inftar habenda effet 7, 4.

ARDI;

quem

- . de donat, cauffa mort, v, quoque

W M

$. 1. Inft. de donation,

B-

[ eodd

126

Cetera iuris capita , quáe. Mascovio

indebi

dd. 1.

huc vifa funt pertinere, vt J. I4. $. vit.

tit, d

1.o9. 1/36. de donat. 1. Y7. 1. 93. 1. 38.

Dig. de M;'C. D. et l, 11 C. de donat,

praef?a

cau[fa mort. nunc quidem conferre in-

de cur

(vnbi

tergfe—fe perpendereqqe :þaud vacat.

Ia nen

de aurt

De jþäcificatione dohzinioque picu-

rae, quae apad WaicutrvM XII et

ferit.

XIIL. numerantur, iam diximus; de

Dig. dl

quaeftione autem XITII, vtrum do-

venditi

minus facto: procuratoris ; :coloni, in-

TET

A

quilini; ferui, poffidere ipfe definat,

m

cuius argumenti cauffa cf. J; $1. de dolo

Qugnor

malo et.1.31. Dig. de adquir. vel auitt.

l46

poff. , dicere mittimus, cum et ipfe ni-

lrl

hil dixerit de momentis aliis a Mas-

pro em

covro relatis v. g, de eadem poffeffionis

doctrina, quod e loco PAvrr1 £. 3. $. 5.

$C

Digeft. eiufd. tit. de areaé legato, cui

&tVs (c

ante, quam adiretur hereditas, inae-

in pa

dificatum fit; (cf. ]. 39. de legat. ll.et

porticg

l. 79. $. 2. Dig. de legat. HL )*de pu-

dejnde

pillri fubftitutione ,. teftamentum

Tif r

vnum, an duplex fit; vid. $. 2. et s.

$ Tl

[

Inft. de qupill. fubft.: l. 8. $. s. de in-

Qüenda

offic. teftam. 1.2. s. 4« 1. 20. pr..de he-

€ phil

red. vend. l. 4. et 20. Dig. de vulg. et

pupill. de vfüfrudu etiam . heredi re-

Cïlp[ls

Oa «

lido, vid. 1. 14. C. de vfufru&u 1. 4.

Tum Rl

l. 6. de vfufr..1. 36. $. x. ft vfufr. 1. 66;

one

fitint

D

lumb

& vit. D:ig.';«;de xlggat.;II , Tde condidti

in-

N

127

qae Mascorno

L g

ihdebiti ;rvd 'pem C. de mndiä. in-

ï4 N

deb. l. 26. $. 13. 1. 32; pr. Dig. eiufd.

$

I-l;n

)

^s

Jl

t 6. de doriat,

tit. de cafu ab hereditatis poffeffore

praeftando, ]. 40. Dig. de hered. petit.

n conferre in-

- haud vacit,

de cura ob dilucida fuüróris interualla

(vmbram etiam dici memini quietis )

manente rédintegrandaue , cf. 1, 6. C.

miniaque pidu-

de curat, fur. l. 37, pr. de adminiftv. et

"uv XIE et

peric, tut, 1.3..$. 9. de fufp. tut. 1. 1.

n diximus; de

Dig. de curat. de bona fide in emtione

[]; vtrom do-

venditione, v. L. 7. $. vlt, de Public.

18, 'Coloni, 10

in vem a&. l. 1o. de vfurp., et vfuc. 1. 2.

e jple defintt

L. 7. $. 4. Digeft. pro emt. de furrepti

f Lar.de il

pignoris vfuücapione , -quo pertinent

jouir. tel anit.

L. 4. $. 6. et 21. 1. 49. de vfuvp. et v[uc.

cum et ipfe n

l $. Dig. pro em

.tq.? ;xl.' 16.' C. de vfuc:.

is dliis 2 Mas-

p?*o efmtqïef

jem pofffonis

C'-

dul 5 5

b) äCum inculcäffet'-»aþliquando CvtA-

ag lgato, C

civs (obf. XI, 37.) veterum , quorum

erelias, /nie-

in pandeden relata fragmenta fint,

;

jigs. d

porticum fiue Stoam redolere: plures

deinde poft Epnw. Mgni£rivM (no-

[l ) de p

cftmentum

mina recenfuit EckHARDvs fchol. ad

.ïkqu

$. 117, eifque Warénuivs Belgam

e

& )

1

quendam addidit H. vaN HoocwzRr)

20

hi de (e

de philofophia illorum- Stoica' libris

11

ilz, &

)l" (

UM

Ícriptis fuerunt commentati, ^ Ante

m f ledl U

omnia autem inueftigandum eft, quo-

u Iu l

nam Romani tempore ftudium ado-

,Lz,ul |

pfarint philofophiae inque:coeperint

Vf recte

je od

incp—-t?be«re- Pog eq'ge-: Vero ;

Ino-

[

I28

eolam

monet ECKHARDVS«, au&qrill'ius Co- |

lendae exftitit Romanis HgnMoponvs

iter V

omnit

E»nrsivs, quippe qui non nifi fen-

tentiam Decemuiris exponeret legum

erit Dà

Qus 5

in ciuitate ferendarum ; rede item

WarcHIVS notat SCHAVMBVRGIVM

elt, vt

Romanos . exiftimantem . cum ipfis

tranífel

Graecorum legibus etiam . philofo-

QOVv

hiam- eorundem accepiffe: fed belli

fem of

b

CERO.

unici IL.. demum temporibus gu-

ftum illius aliquem cepit populus fe-

feponer

omnibu

rox armiíque tractandis afluetus, cum

Athenienfium legati CaRNEADES;

pretati

CRiTOLAVS

DiocENEÉsque . Stoicus ,

Ciorum

cum non.ita ftatim eis effet Senatus

2C Gu

datus, per otium difputando inultos ere-

-

phue r

étioris animi iuuenes ad. ftudium illud

triumui

excitaffent, licet, patriae inftitutorum

dicontu

tenaciores nonnulli commoti etiam eo;

LivSqu

3uod CanNEADES iuflitiam eífe.et non

funt? ;

effe defeundere fuflinuiffet , rem eo

fitiff:

perducerent, philofophos vt a. V. C.

ni e $

pLxxxxir Senatufconfultum vrbe ex-

Vét0 n

effe iuberet, idque aliquot,annis poft

té, cuiu

ad rhetores, quorum illi nomen interea

eirs ol

adíciuiffent ,a. Cenforibus fuit prola-

W .XuS 4

tum ;'at.iuuenes tamen ,. .qui legatos

buift (

illos docentes audiffent ,. cupiditate

ö.ifcipuf

ftudii tanta fuerunt incenfi, vt, cum

Tütenig

ad fummos in republica honores afcen-

0910

diffent, clariores eius aetatis. philofo-

fque

Onrfy

phos Romam . deducexent ,. ii

füntom

V Pa-

129

Wdor illiis p

alam i. e. domi militiaeque familia-

Tieawonosys

nter Vterentur.

Cum. vero. primus

non nifi fen

omnium phxloiophxam ibidem docu-

oneret iegüm

erit PANAETIVS is, qui familiae addi.

h; rede item

&us Stoicorum eflet , ita flatim factum

HAVMBVAGIVM

eft, vt in ius ciuile philofophia illa

m um 1pus

tranfferretur? Viguiffe. iam ait Mas-

am . philofo

covivs aliquot faeculis leges XII, fon-

pille: fed belli

tem omnis iuris, quem qmdem Ci-

mpor ibus gt

cERO bibliothecis philofóphorum an-

t popalus [*

teponendum effe dixerit de Or. libr. ,

: afletus, cürm

omnibus, itemque prudentum inter-

Ü ARNEADES,

pretationem formularumque: ac iudi-

Qu Aoicus ,

ciorum vfum , magiftratuum denique

; e'ïet Senitis

ac ciuium iura ante, quam philofo-

ado tnultosere-

phme nomen in vrbe audiretur, Sed

1 (hudiom ilü

triumuiri illi, ius ciuile qui fundaffe

ye inflitütorum

dïcuntur, P. Mvcrvs, BRnvrvs MaNr-

ymoti ettam 60

Livsque, Stoicorumne vfi praeceptis

2 ello et non

funt? aut Q. ille Mvcivs, quem con-

um

flituiffe ius tradidit PoMPoNivs ; non

x.'x.)

uha

,

nifi e Stoa dicendus eft fapuiffe? Hoc

vero non fatis conftat,

Dialectica cer-

nul

m vrbe ex-

m of mnlS poi

te, cuius ftudio mirifice fibi placerent

pum»ï*- mterea

ems Sectae principes, primi omnium.

ad ius componendum dicuntur adhi-

büs ræ pww

buiffe Q. AELivs TvsERO, PANSAE

.tate

difcipulus, et SERv1vs SvLPICIVS , qui

!

wpld

Cöüfh il

(

iuuenis profe&us RHopvM, audlult ibi

PosipnoNivM, et, vt erat litterarum

hónore

gaCB

10

omuifque elegantiae copiis inftructus,

jetat js P

ZUUP

nf

tantum etiam dialedticae fludio prae-

ft

139

tio exi

ftitit, vt eum inprit;'xis illa 1uris ciuilis

morüm

dotaffe difciplinam praedicet CickRo.

Neque vero pigeat diuini hominis

WMJ [

verba adícribere e libro de clar. orat.

philof

c. À. Sic enim, inquit, Brute, exi-

Ciuili f

barant,

flimo , iurir ciuilir magnum vfum et

apud.Scaeuolam, et apud multor fui[-

ex fen

qui &X

fes artem. ( h. e. accuratam iuris fcien-

tiam) in hoc vno : quod nunquam effe-

fhulifet

mninum.

ciffet ipfiur iuris fcientia, nif eam prae-

terea didiciffet artem, quae doceret vem

lat 1

vniuer(am tribuere in partes , obfcuram

ET

explicave interpretando ; ambigua pri-

TP

quum, videre , deinde diflinguere , po-

àc tter

fivenio habere' vegulam , qua wera et

fquz t

falfa iudicárentur, et quae quibus pofi-

Weyfae

v

tis effent , quaeque mon effent confequen-

tia.

Hic enim adtulit hanc artem om-

Cany:

miuwm artium maximam , quafi lucem ad

fhiottem

ea, quae confufe ab aliis aut refponde-

elt, y

bantur aut agebantur, — Debeat igitur

de rec

SxRvivs hanc Stoicae difciplinae lau-

bi Wi

dem ; debeant etiam difcipuli eiuí-

puueeft

dem: quid? quod titulus Digeftorüm

busim

de iuftit. et iure oftendit nec iuniores

fme r

eos, quorum fint in pandedlen conie-

gutifi

&ta fragmenta , fuiffe ab hoc ftudio

i. at

alienos; concedo ptraeterea iuriícon-

WLAN

fultos omnes curiofius verborum ety-

c. Cot

ma fignificationefque et fyllabarum

hd

adeo Stoicorum more folitos aucupari,

ldque |

n:i-

:(iquidem idac *irata iuris ciuilis cog

t10

lhefgr

i

d

——

Ijl

illt iuris Clüills

tio EXigere videretur ; fäd ! quöd ad

iédicet Crcgno,

morum docrinam , Stoicorum illae

iuin hominis

vrapdd'oLo) Í. Üscsig ,. vt ab aliorum

9 de dar, ortf,

philofophorum fententiis, fic ab víu

ciuili remotae paucis tantum fe adpro-

agnum yjum d

barunt. . Quid enim? Orrzrivs cum

id multor fuif.

ex fententia. Stoicorüm : defenderet,

tam juris fcien-

qui ex aceruo frumenti modium ab-

] numquam efe-

ftuliffet, eum totius effe acerui furem:

yftifi eam prat-

minime id quidem placuit VLPrANO

uae doceret rem

l. 2.1. Dig. de furt, .. Neque is dvroxu-

wfer, olturam

glav adprobauit tanquam Stoicus /. 6.

; ambigua gri-

$. 7. Digeft. de bon, eor. qui fibi man.,

finguere , po-

ac memoratu digna funt verba illius:

, qui v e

fiquir taedio vitae vel valetudinis ad-

uue quibur pf

uevfae impatientia , vel 3ACTATYONIS,

lfent confequet-

VT 0VIDAM PHILOSOPHI (ZENO,

hont artem oti-

CanvsiPPvs Stoicorum principes)

mortem fibi coníciuerit, in ea cauffa

quji hicm a

r uf roponde-

effe, vt eius valeat teftamentum. qua

Debeat ieitür

de re conf, Perill, CaARoLr GorHóorRE-

Wicipline u-

ni.Wiuk&tER( Lipf Lurifc, ordini qui

praeeít, quem meis nuper virum re-

diíciguh ein-

;s Digellorum

hus impeni'e"&udüifre, nuncquoque non

; n&c inniore

fine grata memoria recordor, diff. ele-

ndetlen coni-

gantiffimam de mortir voluntaviae pro-

ib hoc f

hib. ac poenir. Quid? quod ipfe Scaz-

VoLAM in libello de vita et fcr. huius

fered jurilcoft«

verbOfum ety.

IC. contra 'Stoicorum. opinionem de-

fendiffe foetum oftendi vfucapi poffe;

et f'llabaïum

lios a0c1p4»

idque. Cel. Warcuio idem placuiffe

laetór, Qui idem egregie obferuat in

s qiilis cug"

2

fch.

132

enim el

fch. ad. $. 140. l;evmen-.—E. iurifconful;

tos, licet damna quaedam dixerint fa-

pig. d

talia ]. $. $, 4. commodati ac 1. 2. $. r.

fentenli

Dig. de commodo et peric. Yei vend, a

effént,

mortis tamen cum fatali forte . necef-

Qui exif

fitateque . comparatione — abftinuiffe,

ptun J

Enimuero, vt iurifconfultos multa e

o ml

Socraticae, Academicaeue philofophiae

Contrüge

'

haufifs fontibus, vel etiam atbitror

eliam: |

plane nullam Sectam fecutos effe, ec-

9gv P

auditori

ledicorum more: ita hoc quidem loco

de veftigiis difciplinae Stoicae in iure

interpre

noftro , tanquam de zurifiurandi ab-

atque (

ufu, de odio vfurarum , de flipulatione

porto $

vi metuque extorta, de 1. 76. Digeft. de

tent a)

iudic.'nec non de phyficir rationibus ,

Wwe m

de iuvrir denique praeceptir dicere fu-

omnibus

perfedeo , fiquid de his vberius no-

(Vl

tandum venerit, id obferuationibus

Q

.;-referuar;e cum animus fit,

Lt 2

lültorüm

c) Editto perp:etuo condito etfi

Vd forg

haud cum RAEvAnDo (comment, de

VOrletato

vegul, iur, p. 311.) ftüdium omnino

AN

interiffe puteuerim fedarum , fplen-

| "N

dor tamen illarum, Mascovir vt ver-

Wowa f

bis vtar, deletus fuit dignitafque. Ne-

?Wï ) pl(

que quicquam abhorret [vtiraNVM , in

Tür(ront

defendendis maiorum placitis licet

]'à decre

aullo remiffiorem, eorum tamen ha-

15 folito

L

uiffe, illud. edidium cum compone-

ANotabilis

l 25 Dg;

zef, aliquam rationem.

bailyr ;

enim

133

E. futifconf.

enim eft CALLISTRAT; Iþcus l. I &H

m Qixerint fj

Dig. de iure fifci, Langowis contra

E HDN,

TIc, T gend, q

fententiam bona, quae foluendo non

effent, ipfo iure ad fifcum pertinere

li forte : necef:

qui exiftimaffet , edifto perpetuo fcri-

l abflnuife,

Vültos multi e

ptum fuiffe, lllud firmiffinum iudi-

co, multas fuftuliffe edi&tum eiufmodi

Bephilofophiae

controuerfias; nec dubito, quin plures

etiam atbitror

etiam . pofteaquam euerfo praetoris

xutos efe, ec-

regno Princeps confilio amicorum in

Yc quidem loco

auditorio fibi adfidentium. ius dubium

Stoicze in iure

interpretari ipfe planumque efficere

rfturandi ol*

atque certum. coepiffet ,. iurifconfultis

d figulatione

porro ftudiorum qui fiduciam habe-

& Digof.

yent ab HanpRiaNo libera fuiffet de

cir rationius ,

iure refpondendi. facultas | conceffa

ptir dicere ft-

omnibus, vel decifae refcriptis fuerint

j Vberits n0-

( V. 1. x1. de iurifdi&, l; 4. pr. de lege

bferuationibus

commilf. 1..12.. $. 17 de tutor. et curat.

í,

L74. Dig. de legat. L. ) vel iurecon-

fultorum confenfu fopitae, id quod

vondito etfi

Vel formulae arguunt , pof? magnas

(romment, de

varietates obtinuit, l.. vlt. Digeft. pro

diom omnin)

legato , fuit quaefhtonir et obtinuit,

arum ; fpleü-

l. 24. de adquir. vel omittenda hered, ,

coir vt Ver-

magna fuit dubitatio, fed ^hoc iure vti-

nitai Ne

muy , placuit et i. g. a. Quid?-quod

[yuait, m

iurifconfultos fuiffe Principum refcri-

ts li

pta decretaue proferre ad fimiles cauf-

um tamen Y

fas folitos vel e 1. 17. de iure patron.

ym compon

l. 22.. Dig.ad SC. Trebell. 1..12. C. de

]

Noïabilis

is colligatur. Quid-

efiffl

legitur aliifque lgc

3

qgid

GEEECRCHEPMEIPSUUAU GIAHRMIBEULOUNUMULNE

134

et $4BI

ciuid diffenfionuu: fupereffet, id deni-

que IvsriNrANvs fublatum decifioni-

in l.' Ig'

Procu.

bus fuis iuit; qui tamen nec ipfe, vt

fupra monere me memini, illas fun-

[

ditus exftirpare valuit; cum Digefto-

Qui n

yum compilatoribus ipfis, quantumuis

ne fententiae pugnantes ab Impera-

práefer

tore decifaé infererentur operi cauen-

&ion, et

Que eb

tibus exciderint nonulla putari quae

uit lf

fe&arum veftigia poffent, . Atque de

his quidem fatis dictum effe videatur,

MaRCE

idem i

vt item de iurifconfultorum genere

agamius eo reftat, cui hercifcundorum

Vuny

fiue mijcellionum nomen interpretes

gul, i

o «

indiderunt; quod illi aliorum tanquam

diuidendi fententias ftudio, vel media

quaeft

ipfi via inceffiffent, vel ex vtriufque

9 red,

fÍcholae

gt pa

lacitis id delibatum , quod

fibi aequius meliufüe videretur, con-

locos ec

flaffent.

Tales fuerunt ii plerique

Cipibus

fliitn e)

omnes, qui poft edidum perpetuum

fub Divis FRaTRi2Vs ceterifque AN-

c II

ToNINIS atque füb AL EXANDRO

etiam SgvERO nominis fama

üoyeren.ta

y

lit eni

nominafim

loco] 1

À

1) va"ä/.

?

1 u

cum propter ]. 7. 6.7. de A. R. D, et 1. 4.

à MgIN

Digeft. mandati, de quibus locis fupra

3€qumn

nos difputauimus ,:tum ob . 15. de

fife

noxal, a&ion. 1. 14. depofiti et l. 35. . $.

telhgi Q

Digeft. de C, E. V. in quibus qulpü

135

Teffet, d denj.

et SABINVPM fequehs' et CASSWMB eum

atum decifioni. |

in 7 x9. Di

1 me ipfe, vt |

g. de vfurü fo;.u,m excitet

Pnocux.vm*-.

mini, illas fon- |

.

; um Dipefte-

2) SExi*vs PoMþomvs

qui non folum PRocvLr fententiam

fis, quantomis |

t&& db Imperz- |

práeferat SABiNO in J, 16. $. 2. de eui-

ür operi catene -

&ion, et 1.98. Dig. de.A, R. D., vtrum-

Il putiri quie

que eorum tamen idem fentire obfer-

m, Atque de

uat ], 14. Dig. de C. et-D., (adde et

? effe videatur, |

MancELLvM 1.23. eiufd. tit, et, qui

Jtorum genere

idem iure ciuili receptum pronuntiat, -

hercifnimdorum

VrrrawvM ], 16s. Dig. de diuerf. ve-

gul iur.; fed palam quoque pécn

en inferpre(es

horum fanguam

ód'óv cíuvi 1. 26. $. 2. de legat, L in

s

jjio, vel metit

quaeftione ea,

quam paullo ante vefti-

«ia redolere fe

4

Q

arum diximus, de le-

o ex vtritque

ibatum , QuX

gato partir bonorum, vt tranfeam nunc

locos eos, vtriufque vbi fcholae prin-

üderetur, core

t ij eriq

cipibus tanquam denunciet teflimo-

nium excitatos illos iam a Ma

à

SCQVIO

c, VHI, $. 4.

ceterifque 2V

1

ÀLEXANDRO

3) CERvmivs S&AEVOLA.

fama floreret

Hic enim et ex fupra a nobis expofi-

loco 1. 14. Dig. de iure codicill; , et ex

1. quoque 95. Dig. de folutionibur, vbi

a SagiNo aduerfus PRocvrvM ftat,

A RD d

14

aequum fe inter utramque fectam gef-

ibps lcis i

fife atque velut e

; o Lf

giü'g grbitrI;m in-

[ni etl. j M

teüi gi;grb

qülbüS qu

I 4

4)

-

136

w

faiffe

4 AEM ILIVS . PaPINTANVS

fcripfl

SCAEV*OLAB difcipulus,

Is vero quan-

ta iudicii libertate ius inter fectarios

illius o

[et, 0

controuerfüm | magiftri exemplo tra-

ctauerit, & multis locxs aMascovra

henfior

flratior

excitatis conftat. Praeterea l 66. pr.

4l $d

Dig. de legat. H. . Sagiwr ita retinuit

fententiam adhibita. diflinttione qua-

LIAN

z!5 elld

dam, vt nec aduerfam PEcast plane

ïeuceret oplmonema

Üum

de g

) DOMITIVS VLPIANVSo

cenfüe

Hulus pulcherrlma fententias aliorum

locs .

diuidendi exempla occurrunt in 7. 15.

NIS, €

$. 32. de damno inf, et.l. 12. $. 6. Dig.

quibus

de vfu, et.habit. priore. loco LankoNis

yieh

cum fententiam propofuiffet, ita fub-

$9d

licit: nec offendetur. illa Sabini. fenten-

at fen

tia ; (forte id ad (ales VrPrANI refe-

tufit

rendum, quafi dixerit, quando nul-

Masi

lus mortuorum fenfus eft, nec illa Sa-

htYi

BINI fententia ei dxfphcxtura eft) po-

dlUNQ 1

fteriore autem damni 1ationem haben-

ilem

dam LaskEo;inquit, putat ex quo decre-

tudi;

tüm,-SABINVS ex quo. tempore ven-

l44

tum in poffeffionem fit ; deinde, qmd

fibi videatur: ego puto, cauffa cognita

modo ha,nc, 4odo illam. fententiam. pro-

Notis

bandam.

-Neutiquam autem. mihi

htrci(

probatur quod Mascovivs ait, ex

W s

notis, quas ad SagiNvM fcmpïiffï'et2

Qut

