i[peda fibi vide-

funt atque adeo teceptae in: vol, £ir.

[ denique de füg

thef. OrroNrANi, — Praeter has gloffas

ffent, id leug

Veteres recentiotà quoque iuris eloffa-

ij

ndumque potiusal

ria hic cómimemorari poffunt, vt

ndi tudio, quam]

DiowN. GorHorRED: nomenclator Grae-

$

períequendum;

carum iuris dictionum , gloffarium Rr.

fione harum 16

GALTII REkizrique "ukoPHILINUM,

haod decipt 16

Neque compendia denique iuris Grae-

Vantur,

ci neglige: da funt, fiue ila ab ipfis

Imperatoribus edita,' vt Bafilii, Mace-

donis promtuariuin iuris, fiue confecta

oplicimdorum ,T

fint a priuátis, vt MichAkLIS PskrLt,

eiuídemque praenominis A TTALIATAE

n(d;fe (abfidia:

cuiuídam o vowxoy, nec minus

j in Veterutm

CoNsTAN TINI HARMENOPVLI iüris

vloffatis n0*

promtuatium.

vim Gormete

b) Neminem «ïalfere arbitror, quid

[ $. p*

in hac parte praeftiterint BngcHAEVS

q Grieci, 18

atque GogppaEvs. Neque poenitue-

fonem. V

rit, vt opinor, quemquam, in iuris

interpreratione verfantem ,, epregium

confuluiffe Bnrssowir opus de V. S.

i)

D 23

: edi-

d

52

fie Tv

edituiïg' &ura HzaiNECCI

-

j locupleta-

us aQ

tum qt(m.

hic oper

componi

c) IvsTINIANVS ïmperaïof, cum

*

dn'puto

liberum quidemm omnibus effe voluif-

an prim

fet (conftit. tanta de confirm. Dig.

habueri

6. 21.) opus legum in linguam Grae-

NEI QUi

cam conucrtere; quam communem di-

p5 QU

cit, quod ea tum plurimi mortales Io-

tuor,-q

querentur, ("ou.7. c. T. ) cum Lati-

primum

nam coníra vel curialem, vel palati-

Quo Ver

nam appellet: ( mou. 66. c, 1. ) quo

duntur

E:

minus autem id nifi xaraz 776« fieret,

in arci

h. e. ordine eodem, eademue, vt ait;

etim (

confecutione, qua in archetypo Ro-

qdeo n

mano leges pofitae effent, prohibuif-

[

fet: accidit illud, quod ita euenturum

tenti |

ile' prouiderat , complures vt cum

ditür,

ipfiusaetate, quam paullo poft, in ver-

tentia

fionibus Graecis conficiendis operam

Md u

collocarent, fed praecepti illius atque

memores

- effent.

verba |

cautrionis

pasrum

Nam SrEPHANvs quidem Dizefta in-

QU& a

quartu

terpretatus eft l; zrAaToc; CYRILLVS

Verbis

autem eorundem confecit epitomam ;

itemque indicem DonorHEvs; porro

matum

I at

Codicem vertit xard uéony vaP», ne-

ex hi

quid deTnarLELAEi, IukoponiH ER M0o-

POLITAE ÀNaToL1Ique interpretis Co-

Conig

textu

dicis fine dubio longe omnium optimi

conatu dicam ; Inflitutionum denique

ledlio

LVS;

modo

parqphraün coxïfcripüt TuxopHi

fiue

53

fiue IvsrrNiAN: is tantum fuerit ali.

*CIE Ircuple

quis aequalis, fine idem ille, cuius

hic opera víus in libro Infï'tunonum

:

tor , Cum

componendo fit; qua de re nunc non

Qu$ effe voluif

difputo pmpfeve? quod et dubitatur,

(.OTQA[ D

L

]

an priores 1lli , quos nomiinaui , locum

habuerint fuum inter iuris IvsTINIA-

LFI)H m Glaei

| tommunen di-

NEI quafi architedos atque compilato-

m1 mortalas lo

res. Ount autem genera vertendi qua-

tuor,-quibus illi vfi interpretes funt:

r/cumh

h, Vel

t

primum eft, quod dicitur dg z2a«oc,

/6tl

| quà

quo verba quafi per latitudinem red-

duntur, h. e. admixtis multis, quae

" TO0u herct,

mmue. t Mt,

in archetypo non habeantur, adífumtis

achetypo Re-

etiam exemphs fimilitudinibus atque

adeo integris expofitionibus:

alterum

ent, proï juf.

]it

euenturum

xocT tzirOU, quo cuiufque loci fen-

tentia angufle et quafi contracte red-

pi yes vt qum

ditur, omiffis, omitti quae falua fen-

llo p,f* in Vete

omnibus:

tertium

tentaa poterant ;

"lel 1: Upmam

xacd uiGu va- appellatur, quod ita

pti JIIUS atgue

verba preífe amplectitur, nihil vt ne-

m x'fL) efen

—,n] Dnïefia ln'

que addat , nec detrahat fententia

quartum dmuque 3aeTd 7.0J«, q*md

« Cramus

verbis mifíere inhaeret *anquam alli-

epitomdm ,

eatum néc fequendo. genium linguae

ragvs; porro

nec aurium iudicio feruiendo,

Aä' ue

J r'ï*h, ne

ex his verfionibus m libros ffazi^ndv

rnDOPlHEF M0

coniecta non pauca í

inf, quorum cum

mt €1W fis ^0

textu Latino comparanone vera eiug

mml m op! timi

lectio vel inueniatur, vel confirinetur,

3modo illa nec latiora fuermt, nec rur-

1 :FGPHIUSi

Dz

fus

j4

auae n0f

fus coarctata nimis, fed, vti dixi, vel

habenda

generis fertii, vel quarti, quamuis

tom 1

hoc verborum nimium tenax ab au-

eraud:

Ctoris ruzdat fententia plus fatis.

7

denique

d) ET

Bafilicis conftat non modo la-

fic plan

0uvi

]

cunam in titulis 41 hg de interdidlir et

de rel leg, itemque de bonir damnato-

fiits 0

-

E haber

yuin expk

etam, fed conffitutiones quo-

IPHJ

que Principum non paucas, nec eas in-

^^

utiles hodie

e, à Cviacro fuiffe CowTro-

jí

; Hiq

Infienem vero illa

ül( uli

que redinteeratas.

nerie

vtilitatem prae&ant in le&ione locorum

aeque e

juyis vel confirmanda , vt fi confuluif-

nïl il

fet illa Nooprivs ante, quam ad emen-

dandum progrederetur, certe neque

debere

at pro vt legiffet in $. 1. L 13.. Dig.

NUM et

de pignerat, a&, , neque eieciffet ver-

d

ba, Jed more ciuitatir; in l. 42 Dig.

*

(en

I';

de V. S,, vel etiam reffituenda, vt fru-

Divuo

ftra elaborarint FonwEn:ivs, LvxkE-

(07, Q

nvs aliique in defendenda le/ hond Co-

tum ii

fte

dicis FLORENTINI in $. 4. i 24. D:g.

de iureiur., vbi haec Vr.eraNo adtri-

3« qu

buuntür verba: qui iufiurandum. de-

lor

Ufrnm

[8! ul

nmn

fert ,

prior de calutimia debet iurare,

f hoc exigatur: deinde fic ei iurabitur.

uq Ln K

Hoc iufiurandum de calumnia NEQVE

('m*

patrono, NEQVE parentibur REMITTI-

[2 .M

TVR; minime illa quidem adcommo-

!n

'

i

danda ad fragmentum PavLL: in L. I4.

ta ]5 gl

eiufdem tit., cum xuimrandum calum-

CI$ Cor

1

mae

5

j Vl dixi, v

niae non fit de re, vérum de per fona,

arli , quamuls

habenduique 15 honor períonis paren-

! feDax 3b y

tum fit patronorumue;

ut íÍu pmo* 1S

plus fatis

eierandae onere liberentur ; ; iynopfis

denique Bafil.

lib. X Xll. tit, 5. c. 36

t non modo a

fic plane praeferat ó evzwywv 7: gayroc

le interdidit d

OuYucI rrov T spi crwoæfwmaa, e:.w a u-

07

üamnato-

vnOU, 0v sx OuyUsi eacdQ P TruTQOY.

Et labem qmdem FronENTIN: Codicis

fitutiones qu.

(23, fIEC C25 ifl

ipfe agnouit Cvracivs obferuat, V 11IE,

foiffe Coxrio

37, neque tamen emendare locum fu-

zmem Vero illa

ftinuit,-

Verum HALOANDER, verfio-

v&hone letorum

ne Graeca nixus, duplex illud neque in

vt fi confüloif-

aeque et atque mutando , vt fententia

apqm ad emer

eflet, iufiurandum id aevue parrono

", Qerfe Deque

debere atque parenti remlth VLPIA-

L. 1 Dig.

NvVM et ipfum fibi, collaía Rmcet cum

84 L '2.:? excitatae alia eiufdem fen-

ECIllcu Vet.

tentia 1n

357. Dig. de iureiurando, et

pD

ituanda, xtfru

Pavrto in ] g. $. 5. Dig. qui fatifd.

cog. ommmqne iuris rationi concilia-

:V5 LME-

tum 1uit.

Vt porro Bafilica fententias

d lediond Co-

f/.gDïg

faepe iuris auctorum illuftrant, ita vim

ac UOTLüdfeln rdf*iOfoï* di.h!"ilüüï Ver-

uN ädm

burmn

Sic idem HALOA;.DER cuius

Jü d

modo laudaui correctionem,

tementa-

wet

6,

tis arguitur non iumn

"fr—'NE

ANS L

to, quod di-

tl z'l þtliïc

Qionem PaprNrzANO famnmrrm infu-

Ex fTI

per haberein L 43. dé veligiof. et l. 17.

rmm A

Dig. de his, gquae vi indign. interpre-

jem adwmmo

tatus efl praetereg aliquid habere, Grae-

payuut

A

cis contra rede, Vertenübus vraéo(2v,

sandom cilm

lt

quod ,

n

Dd

;ó

sum de

quod eff necligere, omittere; alia nunc

fateatür

teal

vt taceam dicendi genera, quae LevN-

cLaAVIvs, PrerRvs FagER, laconvs

fnt

LU

CvnTIvs, 5crPTo GENTIL(s, et in lo«

TOJL

alend

eni

cupletiffima obfíeruationum penu Cv

IACIVs e verfionibus juris Graecis in-

D) $

tellig-htibus adprobarunt, Quid? quod

V

X

üfdem variarum legum origines atque

D

cauffae "antiquitatefque «

ïec!arantur,

iur

rituum denique veterum follemnium-

at

] &

que conferuatur memoria,

curue

eruait

[

* VII

LEP Qf

mempxa e quibus legum. rationes

dx

L

»

j

ducantur , praeter vniuerfam naturam

u bu:

fidetu

reruma) et ferendarum cauffae funt, b)

et reipublicae ftatus vtilitaíque, cï et

Conier

91

mores cuiufque ciuitatis, d) et rationum

numr

denique ciuilium momenta. e) — Vnde

fetui

non íolum amtiquitatis fcientiae ,

fed

euam hifloriae. cum ciuilis,

tum Vel in

nec

flere

primnis Zuris intelligitur facile vtilitas.

difcef

a) Rectiffinam hanc rationem e ve-

feruil

teribus etiam fecuti et AoviLivs Gar-

dotiur

Lvs funt, et, qui primus dialedicam

Ws px

ad ius componendum adhibuit, SER-

Vïvs SVLPICIVS;

fed illi tamen maxi-

e, qui fub. Imperatonbus florentes

iuris celebrantur. auctores , vt quos

d fhd

xpfe iibx commOleimas mnaturae re-

1

lmetl«

T*

yum

ru

4

$?

u '*7; tlla mne

rum declarandae commonftraffe vias

14, quae Ligyy.

fateatur GRor1vs. Exempla peti pof-

iBER, [ACOBVS

- fint e l.

z. de rebus credit. 1. 31.. de-

ILq

et m lg.

qofiti et.1

; 4. Dig. de agnq;"cend vel

m peng v

. alend.

UrTs ïr(.L xn

b) Sunt autem eae Vel hiftoricae ,

l

u H qUOd

vt $C. MAcEDONIANI, CLAVDIANI,

1 Crigines atqne

PraNciANI, vel politicae, vt legls Iv-

€ dechrantur,

LIAE PAPIAEQVF.

m iollemhufii

Là

€) Quem optime. defcnptum vni-

cuique hiftoriae iuris parti praemifit

eruditiffimus homo, 1demque prae-

ceptor olim meus Bacurvs.

epurm vattoncas

d) Sic v. g. moribus ab officiis ci-

rlam faturan

uilibus feminae arcebantur.

Neque

vffze funt, b)

fideiuffores pro - dote accxpl nfdem

i,

a

confentaneum.

tique,

v

v

[

e) Rede huc retuleris et fhpulatlo,

et ratiorufml

«e. Vrde

num robur, fidemque contractuum , et

Ciem /Lze f

feruitutum " cauffas perpetuas , vnde

nec in faciendo illae dicuntur. confi-

tüm vel lt

ftere, a quo tamen poflea rigore ipfi

e VELUDUS

diíceffiffe RoMaNr vel e 1.

. Die.

de

yittonem € Ye

feruit. pzfaed ruftic. mtelhauntur, et

wums A:

dotium i ius, ef feminarum mtercefäo-

us dial

] p&mm

ms prthbltlonem, et 1. g a.

meü

X

yibus forente

Ad modum qmd adtinet interpretan-

r , V

qUOS

d1 , ille triplex eít.

AÀut enim obfcura

il

D

d

le-

2

N

58

4

ariter Cont

legis ambiguaqt

1£ äeclardntur perba :

VrslaNvs v. g. . 2. Dig. de iudic. du-

annis; Iege

vae de tel

bitationem illam oriri ex lege lvLi1A

de iudiciis quae poffet, num etiam ma-

1l infïfümä

iftratus fcientia , alienos fe fuae iurif-

X

di&ioni fubiicere, requiratur, ea fubla-

D5 OF

tum ràrione iuit, vt confenfum fufficere

fationi

partium dicat: aut duriora mitigantur,

inueni

fum ].

velüti cum, quandoquidem omnis cauf-

non f

fa. quami ex. verbis Sc. IVVE&TIANI'he.:

crepir

reditaus poff-fflor praeftat, cafum quo-

potet

que, vt intéricum animalium compledi-

aliud

tur, iuriconfulti aequitatis du&a ratione

fiüm

duürum eiufmódi ius de praedone dunta-

xat accipiunt 4 40. Dig. de hered. pe-

/it.; aut denique ztila dilatantur : vt,

"

1

s

. Dor «

quod lege X1l. morbus fideiufforem re

in iudicio fiftendi excufare dicitur a poe-

penes quem

fuetudine v

niáque contumaciae liberare, id pulcher-

rimo edi&o £it, Dig. fiquis caution. et feq.

pretatto et-

praetor ad alias aeque iuftas cauffas, tan-

lu rele d

$V

quam violentiae fluminis, temp:ftatis ,

funeris domeflici, feriarum incidentium,

k'&rfljïï

'

non editae a&tionis, pa&ti remiflorii, tranf-

eum

quids

a&ionifue tranífert; idem facilitate fua,

lex cum LaETORI1A minoribus non nifi

jonti

i

dolo circumuentis confultum cuperet, re-

captis

publi

fïirutionem integri ex cauffa aetati»

Warel

[

pari-

59

' perbg

arïter gonceiïit edidio de minor. xxv

GE tOIC, du

annis; legem'denique CORNELIAM cam,

iepe |vLIA

quae de teflamentis lata falfis erat, atd

m £ttam m

H

alia inflrumenta translatam conffat. *) -

le |

d

1 murif

Ur, flbla

*y Declaratiuam , quam ECKHAR-

Dvs omifit, eqmd—m in hac interpre-

iom jufcere

tationis partxtxone locum et ipfam reor

ï*ö TT

1nuen1re

Nam cum íecundum Cel.

.omnis cauc

fum l 17. Dig. de legib. fcire leges

NTIANI D

non fit verba, quibus confignatae,

fed vim. earum ac tenere

cm q

crepare ,

poteftatem : illud ipfum quid;

uaefo,

m compledt

:

enten-

Iu tattofie

aliud eft, nifi interpretari, fiue

fiam cuxufque legis apenre2

odone Guf

de Dorec pe

AET,

Taml

Vi

Torem rel

Porro cum legem declaret vel is,

penes quem imperium eft, vel ex con-

HOELUL 3P0€

Ui&.her

fuetudine vfuque .fori maglüratus inter-

A

Uv

pretatio et ipfa in auzhenzicam. et vfua-

.uxwx*l '*»

2

(an

lem re&e diuiditur. *)

Va

*) Interpretatio varia eft pro di-

JP LuLb,

"utu

ntil U,

uerfitate non tracdandi modo, fed

etiam tractantium

Apud Romanos

J( [1] trafi

li

d

e lul

quidem ab initio leges interpretati

pontifices iidemque iurifcontulti funt.

n nO'] lll

Poft introducam praeturam etfi boni

IL r,;l»

pIV.

publici cauffa ius ciuile praetor adiu-

1

t

Dt

uaret, corrigeret, íuppleret, h. e.

Pa[l

z

in-

6Q

d

d.

j interpfetar&:fur denique:. non idcirco

ronuiT

tamen iurifconfulti ab interpretandi

muntiati

de diu

munere, in quo illi populo per diu-

türnum iam tempus probati effent,

oecatio!

beat ff

recefferunt, | Nam vt ex PEp:0 Vr-

PIANVS commonet 7. 15. Dig. de legib.;

qubuum

. quotiefeunque ,cauffa verbis legum

dicem .

haud comprehenía inciderit, ius$ fup-

rem le

lendum aut znterpretatione eft, aut

teit,

qTurifdidione, Neque vero alia rerum

fiem; (

xàtio, pofleaquam HapngiANvs Impe-

cum ah

. gator, inflituto auditorio, regnum prae-

m fen

toris euertit, ex quo tempore Impe-

dudex :

ratores in praetorum funt exiftimandi

tentiae

fucceffiffe iurifdidionem. Cum enim

üris

illi in confilio haberent iuriíconfultos;

funt ii

.quos adeo amicos fuos vocant Divi

f id

FnarREs l. 17. Dig. de iure pairon. :

^ero,

mirum videri non debet, cur edidi

j,30, d

perpetui conditor, IvraNvs, quem

L

floruiffe fub HapRriANoO conftat, eorun-

2b ho

dem aut inlerpretatione, aut optimz

Qequif

Principir conftitutione ius füuppleri di-

tionis

"——

xerit certiufque reddi ] ri. D:g. de

legibus ; licet hoc fibi illi nequaqam

peratu

fumerent, vt legem ícriptam, quae

iplum

ionit

clara atque perípicua , quamquam

fEMen

paullo durior effet, emollirent inter-

ET

pretando: qua in re Principis aucto-

xitatem interceffliffe vel ex collatione

d&niq

]. 12. $. 1. Dig. qui manum, noa poff.

fis Q

ultev.

Tatur

cum 4 ;2. fo ad Zeggm lul. de ad

pro-

Dene

61

&: non idcirtg

pronum ad inteliigenddm eft. pro-

- interpretandi

nuntiatum quidem Pavrrr , 37. Dig.

opulo per diu.

de diuerf.,vreg. iuy. , rapiendam eile

probat

efent,

oX

fE

i*ï

cccafionem ,

quae benignius prae.

LIO ïïjL'

beat refponfum , pertinere ad rem

dubiam arbitror.. INeque etiam iu-

Verbis lum

dicem , quippe quem nec feuerio-

derit, iut up.

rem legibus, nec mitiorem effe opor-

tione eft, aut

teat, illarum par eft emollire dauri-

-9- alia rerumi

tiem; quamquam fi lex tota obícurior,

AANVS Impe-

cum aliud. verba praeferant, aliud co-

, regnum praee

gat fententia, ifti verborum rigori vel

mpore [mpe-

iudex recte praeferat aequitatem fen-

at exiflimandi

tentiae.

Ac benignior haec dicitur

Y Com enim

iuris interpretatio , cuius exempla

jorifconfltos,

funt in L 4o. de hered. petit., l. vit.

« vocant D

":

$. r.et 2. de religiof. 1. 20. de in vem

jure puirn :

verfo, l. 3. de his quae in teflam. del.,

',et, el Gll

l. 30. de adminiflv. tut. 1 45 de fidewjf.

[Axv5, quem

1.,76. Dig. ad SC. Trebellian, Neque

conflat, eorun-

ab hoc loco alienum erit, quid fit

AX n

aequitas , definire.

Eft iilla rectae ra-

; fippleri d-

tionis did'amen, quo rigor iuris tem-

I. ïi, D!g» de

aequi boni,

peratur ex principiis

Vi nequaqit

ipfum vero ius fuppletur

Nam et

tm, qué

fi

:

infinita eff, cum-'ius fit finitum , et

nJquuam

fententiam legis aucupatur, cum illud

ollirent

U

infcf'

fit verborum tenax, et hypothefin

guüo-

rigcipis

denique ampledtiitur, cum ex iure the-

g ol

f;tiofe

fis quaedam ponatur.

Eft ergo illa

, 108 P^

naturae ius.

Poteft igitur is, quem

m le-

u

T

pw-

penes impexium eft, vel obícura

gem

62

qutem 9

gerri declarare, vel fledere duram ad

aequitatem , vel vtilem amplificare

jur qer

tom eff,

dilatareque. v. l. 1. C. de legibu;s. Cu-

' jus etiam tacito faepe confenfu fit, vt

quam V

ex vífu fori rerumue 1udicatarum au-

cüm mi

Pus

.éoritate fententia legis accipiatur. v.

1. 47. et 58. Dig. de legibusr. Ceterum

ex aliit

fione , Y

'ab hac vífüali, quám vocant, interpre-

^tatione differt obferuantia , quae non

fique j

tentia q

tam ipfum ius, quam iuris quaedam

. follemnia ftilumque curiae ampledens

jita, vt

Coale[ce

in iis quoque rebus locum habet, de

Prim

: quibus ferri leges non folitae funt.

legiflat

J

ille id,

x11

pofüera

Ventum

Quai*um'.heutra tamen , nifi artis her-

ineneuticae fuerit rationibusa ) accom-

parte:

derib,

modata , interpretationis- fungitur mu-

ES

pecun

nére proprio, fed vel legem nouam , b)

eandem

vel inducit confuetudinem. c)

fat cre

3) De intérpretationis declaratiuae

decerni

yatione lic mihi videor fatis fuperiori-

Teat p

bus $$. expofuiffe, Supereft, vt legem

tim, Q

aliquam normawmue , ad quam et refiri-

alteris

iua, etextenfiua, quam vocant, in-

tanqm[

terpretatio dirigatur, quandoquidem

Wrümy

artis de . hermeneuticae

yationibus

ültuti

agendum hic eft, fubiungamus,

5' 3- ï.

Vtraque igitur ponit legis fenten-

dhte jn

tiam a verbis diferepare. Dupliciter

lu

autem

63

autem purrnat 1lla quatenus vel angu-

-m Wu mre

Jfi1or verbis eft, vel latior.

Angufüior

&] lesibur, (

tum eft, cum leglflator plus fcnpüt,

.

COnieniu Dt, vt

quam Voluxt intelliei

l5

latior autem ,

——

qfüIm aU.

cum minus in Verbïs eft.

!

— £&2»

CODIAQUf, . V

Plus porro fcripfifle mtelhgltur vel

U. Ceterm

ex aliis legir partibus, vel ex eiur ra-

Cnt, 1nt (rpre-

tione , vel ex aequitate, vel ex aliir de-

lia , quae non

nique legzbu.r cum e3, cuius de fen-

iuris quaedam

tentia quaeritur, collatis coniundtifque

'ide ample&ens

ita, vt confplrare inter fe ac veluti

æp

coalefcere videantur,

habet, de

rolitae unt

Prima cauffa duplex eft. Aut enim

leciflator vel iuris IvsriN1ANE: auctor

ile id, quod antea difputandi cauífa

pofuerat, poftea cum ad rem ipíam

artts her

ventum eft , vel plane neeat, vel ex

e4

ü

aCcorm

parte

tanquam lvi1aNvs 1. 20. Dig.

de reb. cred. in cauffa huiutmodi, fiquis

UH hr mu.

pecuniam cuipiam ita donaffet, vt fibi

m nouam, b)

eandem crederet, quaerens, an pecunia

)

fiat credita, primo neque donatam effe

decermt

jFCLU/Jï We

quod nón ea mente, vt ma-

neat penes accipientem, neque credi-

4*. , urerlon'

g egen

tam, quia foluendi magis cauffa, quam

demde

n"m Ef Q?W'

altcrmq oblieandi , data (it:

q Y OL3R[ m

tanquam reiecta fübtilitate verborum

guandoq

IL em

vtrumque negotium benigniore iuris

ombUS

aitratione valiturum; conferatur etiam

19 h

$. 3. . 10. Dig. de edendo: aut, quod

[udmus

ante in Vmuermm pronumlauerar re*

[ Iog;& fen en.

; Dyice

hqua oratione mitigat temperatque,

U

Y

qutam

vt

64

cafüs 10*

vt in SC. de hereditátis petitïone (Iv.

VENTIANVM fiue HapRtANEVM iritel-

linquert

de ben

ligo, quod illuftris MEiEnvs reipl.

excitaui

Bremenfis nunc Senator idemque ami-

cus meus docte differtatione illuftrauit)

de conil

bonae fidei poffeffor hereditatis a fe

diiþufan

(4, (res

venditae pretium, quod ad eum perue-

nerit, altera claufula reftituere, aitera

mendan

um d.

non nifi id, quo factus fit locupletior, iu-

liec ef

betur. v. $.6. 1. 20. Dig.de hered. petit.

Alteram momentum confiflit in fe-

hur, at

gis ratione, h. e. in eo, quod quis bo-

gequitat

d lgib

ni confequi iure conflituendo voluit.

Nam fi ea anguftior verbis fuerit, tem-

um Cot

lere; t

eramentum horum aliquod reperiun-

dum eft, Vt qui vendidit equum cui-

au, v

piam claudum aut elufcatum, licet de

reur i

huiufmodi vitio nihil dixerit, redhi-

queait r

bitoria acfione non tenetur L :. $. 6.

bexdam,

Dig. de uedil, editto, Cum enim ratio

Quirt

edicti aediliurn curulium baec fit , ne

eüw Cül

emtores decipiantur :. fententia ilhus

dpatur,

ad hanc cauffam non pertinet, vbi vi-

Centiori|

tium rei patet atque in prómtu eft.

declarar

'Tertio loco venit dequitos , quae

27' xq- 1

iubeat id, quod de vniuerfo genere

Quidem

aliquo fcriptum fit, aliquando h. e. in

p

eiufdem quidem generis cauffis qui-

gis nai

bufdam temperari.

Exemplum fupra

jriors

adtuli e , 4o. Dig. de hered. petit. , vbi

tentia,

hoc inculcatur diligenter vrgeturque,

fanquay

nemo vt propter metuim Prae&andi

tiori [«

hd

€a-

65

petïf!cne (Ty.

- eafus ius füum co'gamr iridefen—fum r&-

AIANEVM . jnite].

linquere; nec non plures ibidem locos

ELERVS reipl,

de benigniore iuris interpretatione

r idemque dmi«

excitaui ; quibus addi poteft L. 10. Dig.

tiene illulrauif)

de condit. et demonfiv.. Enimuero, vt

Dereditatis 2 fe

difputationis gratia adiiciam nunc pau-

dadenm perae.

€a, tres in primis iuris regulae com-

eltitücre, qitera

mendandae funt, vt e titulo Disefto-

tlocupletiot;iu-

. rum de diuerf. regul. iur. antiqui vna

Aeherel ytit

haec eft (95) in omnibur quidem ve.

| ^nn

U

1

fffit in le-

busr, at.in iure maxime fpectandam

quod quis bo-

aequitatem effe: altera e ]. 18. Dig.

toendo voluit,

.. de legibus, benignius leger, quo illa-

ts frerit, tem-

yum conferuetur voluntar, accipi de-

(

22

rfperizm-

beve; tertia denique e 1. &. C. de iudi-

jdit equm cui«

ciif, vbi ipfe Iimperator in omnibus

tom, licet de

. Webus iuflitiae potiorem effe aequitati[-

dixerit, tedhi«

.. que ait rationem, quam ftridi iuris ha-

&U )

mr ]

l; U

beudam.

n :Mm 1m10

- Quarto et *pofïremo loco tenendum

]n;g

i

lidv

c ht , 063

eft, cum de interpretatione legum

agatur, non folum antiquiores e re-

atentia iJiUS

centioribus,, fed etiam ex illis has et

rtiogd ïb? ""

ràóqm TUJ[

declarari et mitieari debere,

V. 1. 26,

ul

quae

27. 28. Dig. de legib. Ac de.prioribus

xetiete

quidem nulla dubitatio effe propterea

an

e, n

poteft, quod pofterioris cuiufque le-

qui

gü

^

gis maior femper eft auctoritas, quam

U

prioris fiue verba fpecentur fiue fen-

-:xmf;ï'fim]l

Á

Ü

Wt . VOL ]

tentia.. At pofleriorine deroget prior

;,fþl;rägï1,:z'qi!€ j

tanquam mutata? Sed nempe pofte-

"xiori legiflgtioni' prior tanquam non

us p ïäfg;

Qmie.

modo f

omnino contraria, et exceptionem da-

bit et moderamen. . Quis enim v. g.

interuii

vel praeteritionem filii a matre, vel

vt und l

atris a filio non habeat pro exhere-

flst ex

datione ftatuatque querelam inofficiofi

]ta coni

etiam poft nou. 115 in his -cauffis lo-

Wur

cum habituram ? Nullae éhim vnquam

fentanti.

$. 5. et vlt. Inft, de exhered. libev. et

figitur 1

l.14. Dig. de inoffic. teflam. a Ivsr1-

Tüïi'), (

NIANO funt. correctae.

Idemque de

hrarttt,

cauffa querelae a fratribus, quibus tur-

Àc d

pis perfona praelata fit, infüitutae,

fidit, v

quae fcilicet totum. refcindat teftamen-

lepeue

tum , (v. nou. 22. c. 47.) ftatuendum

lat, iür

eft propterea, quod lvsriNrANvs ra-

[ni& men

tione liberorum tantum parentumque

g'ö'sïïï't'

ius.correxit vetus now. £15. c. 3. et 4.5

adddil

quaelibet autem corredio accipienda

üiHIU[L?m

firictius eft per 1. 32. C. de appellation.

Inudferii

Quid? cum fecundum nou. 118 eman-

(l eo ir

cipati liberi aeque ac fui ad fucceffio-

tio. cauí

nem admittantur, non idcirco tamen

hibueri

noua edidi claufula de coniungendis

ifatem

eum emancipato liberis videtur fublata:

b'mns J

excluderet enim emancipatus filius

,

füs, ]

nepotem in aui poteftate retentum.

Nec abrogata denique eft 7. vit. C. vnde

Vémque

DWiAN:

liberi, vbi filius, praefertim emancipa-

famy l

tus, qui poft annum patris inteftati fe

minugd

heredem effe neget, patrimonium aui

paterni adipifci non poteft, nifi bene-

Qd ;

P'Jfäri 1

Leges

ficio. banoxum pofíeffionis.

CThoru

mod«o' !

67

XCoDfionem d.

Iüis enim y, p.

modo fiue locorum; fiue tempor'üm

L à mire, vel

interuailo difiunctae coniungantur ita,

vt una tanquam Jex fiat, fed quae con-

if pro exhere.

'elum inoffciof

ftet ex capitibus pluribus: certe ex

ita coniuncto iure regula fümetur,

- his -cauffis lg.

Ruríus in verbis minus, quam in

: Chim vnquam

fententia legis effe, ex quatuor intel-

hered, liber, t

ligitur rebus: quarum prima eft Jegir

tfian, a Tveri-

vatio, deinde eiur parter; tum ex con-

ldemque de

trariis, ex confequentibut denique.

us, quibus far.

t, anflitutie,

Àc de legis quidem ratione, quae

facit, vt fcriptum quod erat pro iure

indat te(famen-

legeue etiam in cauffis fimilibus va-

.) flatuendum

leat, iam füpra exempla fuppeditare

ISTINIANVS f2

me memini $. IT., cumque nihil hoc

» parentumque

genere fit frequentius , pauca modo

add:diffe fat erit: vt, quod SC. con-

lo accipienta

ftitutum, de: praedone eft, qui .bona

deoppdlation

inuaferit hereditaria , non . minus id

00, 118 £Imit

de eo intelligendum ,. qui licet ab ini-

qi ad füccello-

tio cauffam adipiicendae poff-ffionis

idcirco famen

habuerit aliquam , poftea tamen here.

; roniüngondit

ditatem ad fe non pertinere haud du-

idetor fnblata:

birans in ea praedonis fit; more vería--

xcipatus. flus

tus, l. 25. $. s. Dig. de hered. petit.,

*-gtä tetenLum,

itemque illud: licet verbis SC. Macg-

& 1 o C t

DON IAN1 filii tatum appellentur, idem :

tim emancip?

famen in perfona feruari nepotis non

qis intellti e

minus debere ]. 1

*

7. Dlg. a'd SC. Ma[-

trimoniom du

cedon

2

nec nifi exempli faltim gratia

bene

:eü, mü

putari a PRocvro fcriptum debet, hi-

gnis I;:äe:

bernqrum' acftinorumque faltuum nos.

2

pof-

. 68

relidam

poffemonez'h folo animo þretirnä,r/e, cum

tam Il

de omnibus valeat praediis; modo

non ea inde mente receífferimus, vt

nt, qi

fechatui

- poffeffionem dereliquiffe . videremur

Tert

a. & 2;. Dig. de vi et de vi: ecquis

(uotics

enim, vt cum DvanENo loquar, con-

de t& (

charum ceparumue inftar rebus per-

tana C

etuo incumbet fuis?

'raiitei'

id nn

Alterum genus eft iuris gene

cum lex

in vna legis parte confüituti, mox in

pet, in

altera ad certas res perfonafue adftri-

i2

&i,

vel etiam exemplorum ante iuris

Cu-

NVS 1101

— definitionem commemoratorum.

jus rei elegans e ]. 9. $.. vJt. Dig. de

quum q

n pr

iurif et fatti ignor. fuggeffit exemplum

ás, qui fubtiliter de his cauffi$ differu-

fitil,

men

- iffe videtur DoxxrLvs comment. iur.

/

fed vet

ciuil. 1,2, Cum enim refcripti Aw-

TONINORVM ibidem a. PAvrLO com-

aliqua j

memorati et initium generale fit, quod

tentum

forte n

ex cauffa fideicommiffi non per erro-

yem faci folutum fit indebitum, id

Tit fem

repeti non poffe, et illa quoque eiut-

hA

Q

dem pars, legata integra ex Jgnoran-

tia iuris foluentem nihil FALcIDIAE

luntatis

que fer

nomine repetiturum : iurifconfultus

quadruplicem — eius : refcripti ftatuit

outi

fende

—tranflationem ita, vt fententia eius et

alias perfonas , quam municipes, et

NDIl

aliud quodcunque opus, quam aquae-

feö qu

dud&us, et pecuniam non folum ad faci-

Derum

vfum

B qu

endqm, fed et ad alium quemlibet

xeli—

69

) ftinere, cum

pl'h

zelidam, et hanc, fiquidem foluta fit,

n

V ul

8; modo

tam refiduam apud eum, qui accepe-

ecefferimus, vt

rit, quam ab eo coniumtam COf*

deremir

lectatur.

'lertia cauffa eít- contrariorum.

t de u ecquis

Quoties enim le

nominatim aliquid

No loquir, con«

it rebus pere

de re quapiam conftituit,'in re con-

traria contrarium velle , verba licet

üris 6eneral

id non fignificent ,

videtur,. -

Velut

t fl mox 1f

cum lex in praeteritum ahquxd indul-

ríonafüe adítri-

get ;

in fíturum

id omnino vetat,

vc. [VSTINIA-

yrum anfe iuri

l. 22. Dig. de legibus. v

onmm, Qu

NVs now. 12. vetat mceüum ; quam-

A ng de

quam autem populis quibufdam eum

in praeteritum indulgeat ac concedat

lt aemy lum

s cauffis dilert«

nou. 139. C. 4. et nou. :«,'4, non idcirco

eomument, u

tamen in futurum etiam permittit,

fed vetat potius.

Contra quod lex

; releripti ÀN

PAviLo com

aliqua in futurum vetat, idem in prae-

teritum non poteft non mdulüere, nifi

gerale fit, quo

j non per erm

forte nominatim;de praeterito caue-

rit tempore negotiifue pendentibus,

yndebitufi,

j

h uquB eui

l.. 7. C. de legibur.

Quartum denique argumenftum vo-

luntatis fcripto vberioris ampliorif-

hwl F&LCIDME

unfconful fus

que fenténtiae ineft in iis, quae con-

fequuntur,

Legé enim vetitum cen-

O(Cn 1 na ul

ententi eius €

feri debet, non folum quod fanctione

expreffum fit fcriptumqüe diferte,

monicipes» *

fed.quodcunque; per quod ad illud

; qum aquae

perueniatur; violatque adeo legem et

» lm d f

i5 qux contra verba illius. facxt, et

uemhbetv "

3

*

d«

qm

R

od

19

rem, dl

qui verba amplexus fententiam eiuf-

dem facto íuo peruertit.

Idque in

ferat, Vi

fraudem. fieri legiy dicitur 1. 29 et 30.

übere «

Dig..Ll . .C. de legibus.

Janquam

füra vid

filiofamilias fiquis non pecuniam qui-

vforpitü

vit m

dem dederit mutuam, fed res, quas

venderet , prctiumque venditarum

e nüme

NIANVS

mutuum haberet. 1.3. $. 3. Dig. de

SC. Macedon. vide quoque 1. 43. $. vit.

duflri:í

eundem

de vulg. et pupill, 1. 64. $. 1. Dig. de

C. et D. et GokbppAEvM ad 1. 6. $.. x.

Opp()fïüï

í

Dig. de V. S.

poterat |

- bj Propo

fita interpretatibnis tum

mentum

reftridtiuae, tum extenfiuae, quam vo-

CIDIAE

cant, lege, iam opinor haud erit dif-

füt, L

ficile, quid de nouella x$9 fit ftatuen-

[is, fedi

dum, iudicare, in qua lvsriNiANVS

Videren

ipfe Imp. fatetur, fe non iudicis aut

fedem |

interpretis,. fed legiflatoris munere

96 FAt

functum.

Nam cum fubftitutionem

lir, a

per fideicommiffum iure ciuili in per-

hoc po

etuum fciret probari, v. J. 88. $. 15.

lepto

de legat. IL: ipfe cit. nou. in cauffa

in uf

quadam prohibitae. extra familiam

flatoris

quae fieret alienationis gradu illam

quarta

quarto coercendam effe decreuit. Eft

igitur haec nouella noua lex; nec illa

nig. üi

(em fe

temere tamen ad alias cauffastrahenda,

Dum v

cum claufülam habeat adiuncdam ex-

lum. ol

tranei per medium impuberem heredir.

li,

Hoc clarum eft, ambiguam vltro Im-

t VXO-

& nf

pe/ratori; elffe fententia'm, cum e

If Q

*

!

7

enfenfiam if

rem, et*fpokriyfam iterh ad familiam re--

ferat, vt mater per abnepotem in im-

itur ] 29 : f

pubere aetate decedentem iure fuccef-

n

anguam

fura videatur. neque abhorret, quod

pecuniam qui.

vfürpatum ab HanMENorvro proba-

. fed r&s, quis

uit füummus Cvracivs, hanc nouellam

je Venditarm

e numero effe earum, quas "Iniso-

|

i Dig. de

NIANVS pecunia forte corruptus de in-

Z

$. olf,

duftria fic compofuerit. Sed cum in

*

2(.

L Dio. d

T

eündem cenfüm veniant II et CV I,

b

l& $.T.

opportune occurrit I pars altera. Non

poterat olim fatis cauere is, qui tefta-

retationis -tum

mentum faceret, ne quod in id Far-

i, quam vo-

CIDIAE iuris effet. ], 5s. Dig. de le-

* haud erit df

gat, I.; exceptis tamen cauffis nonnul-

r fit fatuene

lis, fed.quae iuris habere regulam non

3- [ysrINIANVS

viderentur.

Neque ftipulatione he-

n judicis aut

redem teftatore viuo alligari fas erat,

latoris munere

ne FarctDrA is vteretur, ] Yj. $. T. -

sbitononem

Dig. ad legem Falcid., licet caueri

ee ciuili i pere

hoc poffet, ne ex vno itemque altero

| Vl l' 88' SJ' Ig'

lerato quartam heres deduceret, qua.

-nou, n cania

in cauffa ceteris legatariis voluntas te-

xpi familiam

ftatoris oneri effe poteft, quo plena

j

gmdu illam

quarta retineatur. 1. x3. l 21. $. r.

gecrenit

Dig. ad legem Falcid. Poft vero mor-

tem teflatoris huiufmodi conuentio

4 lex; nec Ia

num valida eft? Difputatum ea de re

siffastraheno

a

adiontam &

iam olim effe vel ex J. vlt. C. ad legem

Falcid. intelligitir. Quamquam autem

jerem hr

10 1f

ea in fententia VrPrawvs fuerit 1, 46.

VX

LO

] um d

4;5 de MARCEL

rem

Dig. aþl leg. Pftälci

4

*

ta-

*

72

( 612

tamen fubdubitat CvrAcivs ad mov. r.,

ob inficetam legis FALcIDIAE

cum

quo

tatum

PapiA patmmquc, cum herede extra-

confult

neo quolibet comparationem: an forte

TRniBoNIANVs verba illius ad /Zegem

volt 1Uc

tum &l

vit. C, ad legem Falcid. biennio poft

a Ivs*rmmwo emiffam accommodauit?

ürtud

Quidquid huius fit, iftius iam nouel-

que at

facere-

Jlae iure in víu effe coepit

vt FaArcri-

piaE teflatore.tum viuo tum mortuo

sum , i

pacto renunciaretur ; idque tanto ma-

plis, q

flatue:

gis, quod et ipfi teftatori in fraudem

heredis -

licitum effet. detractionem

quidem

quartae FaLcipiAE prohibere tefta-

Neque

induce

mento, conf l 46. Dig. de padis.

gem d

-^Quae prohlbmo cum ex.mente Ivsri-

NIANI

nominatim fiefi debeat

non

que W

M

VN (

requiritur FALéciDiAE commemoratio,

fed vel iubere teftator legata integra

fut cu

