7 yuid aliud

iï:tï

mtio et tetdi-

ait

.e VLPIANVS libro XV III.. ad Edi&.

Jfrrpjt l. &

Siquir in iure intefzifogaiuf, an

m efoea

quadruper, quae pauperiem fecit,

jrpur ciftte

eius fit, rgfponde;ri't: tenetur,

ia fit d

uidem cu

!

r

'e(z'e

Idemque 1. r. $. 14. Digeft,

f quadr.v

pe drio, 1

pauper, eodem ad. Edidt. libro,

fj odb tittm

interdüm, inquit, domünur in hoc

m non al

non conuenietuv , vt noxae dedat,

&j 0 m

Jed. etiam: in folidum: vtputa fi in

ày, aliud 10

iure interrogatus, an fua quadru.-

in ceterir at

pes effet, refponderit , - mon e[fe

jtionem puits

fuam: nam fi conftiterit

e

fje eius ,

erratf.

in folidum condemnabitur

e

560

non $.3. L.4. Dig. de minoribus,

yo fb

quae ex eiufdem ViPrANi libro XI.

g quidum jUe

ad Edicum his verbis expreffa eft;

enior

g

que

7;;":7/!! T

— Minorem autem*viginti quinqueï

etiam

anni: nam., videndum; an

Pet;

: dienm

ET

l

160

fcripto

Hiem natalis füi['—adhub 'dz'cz'fïfzü.r,

ante horam; qua matu; efl, vt, fi

tabul. -

cvaptus fit, veftituatur. ét, cum

nondum compleuerit , ita erit di-

t

K

cendum , vt a momento in iomen-

-ium tempus fpeGetur..— Proinde et

u

ofü biffexto .natus eft, fiue priore,

n

l

fiue. pofteriore die , Celfur. [cripfit

Mi

. nihil veferre. nam id biduum pro.

vno die habetur, et poflerior dies

Car

Calendarum intercalatuv.

NIANV|

(huc e

iungï cerrixii&äe pof&fï l. 6. Digej?. de

À

copiof

m

vfurp. et vfuc. ex eode

| libro xad

r

Edi&;w depmmta:

LIS

Ín vfucapïonibu.r qon à mqm'ehta

ü

. ad' momentum, fed totum pcg/ïrïfe-,

!

ii

nwnm dier computamzm

. É£xcitauit p'orro fäepius a nobis lau-

LE

datus VrPraNvs h. e., in partes vo-

cauit PaPIN1IANVM fimpliciter non ad-

fcripto eius aliquo libro 7. 7. $. 5. Dig;

Nen

de pa&is, videlicet vt pa&ta contractui

q f

bonae fidei in . continenti adieda ei-

gat

Q

dem probaret ineffe, actionemqué

htud n

formare: PapPiNiANr locus conie-

0

a

é&tus cum éffet a compilatoribus in pr.

y

C

;

1 75. Digefl. de contrah. emt. vendit.

ïï

)P')(

Sed elegantius VrLPriANI eundem

:

& )

PAPINIANVM etiam coimemorato

Ícri-

hen

d

4

l

16t

7

dndf d!m*m;

fcrxpto excitantis awumentum in 7, g.

du d. ufæ

$. 7. Dig. de bonor. poffeffione contra

i. d. um

tabul reperitur huiufmodi:

L eri d

Siquir emancipatum filium exhe-

d 1 TOTTOC

redauerit, eumque poflea adroga-

- Proinde ;

uevit

PAPINIANVS libro X1I

) f-.ll prire,

quaefHonwm ait , 1ura naturalia in

Celfur Jcripfit

zdcm'o exh ereda-

eo praeualere ;

d b iuum nn.

tionem nocere.

soterir dier

Cur autem noceat? ratmnem Parr-

atur

NIANVS 7.23. Dig. de liberiset poftumir

(huc enim tranílatus ipfius locus fuit)

ngoü (é

copxofius his verbis reddit:

em Vhro ad

Filio, quem pater poft emancipatio-

nem a fe fatiam iterum adrogauit,

exheredationem. ante fcwptam n0-

y a mone

cere dixt.

Nam in omni feve iuve

hum of

fic obfer uari conuenit, vt veri pa-

hls

trir adoptiuus filzuf nunguam in-

ïe.u,g'amr. Ae zmagme naturae ve-

; 2 Dois dl

vitay adumbvretuy.

videlicet quod.

n msïes yo

non tranflatur , fed redditus vide-

; Wr Qon ad-

vYefuv,

/

b H $ L;g

Neque enim teüamentum illud, in

arfo-

33 (0 nra&m

quo filius exheres (criptus eft,

ga tione

n adieda é-

i.e. imagine quadam. ac fimi-

aïlommque

litadine naturae, tanquam fui heredis

Uvub conie

agnatione- ruptum videri poteft, fed

va!et illud quidem . iure praetorxo,

(n f WW

quippe quo filii , natura talesqui funt,

vel heredes inftitui debent, vel ex-

heredari.

mme

moraro

Cumque arrogationis re-

fcti-

mee

D

162 .

(

medio filius ille. redditus familiae

BES

fuae, non tranílatus ex aliena in po-

florum

teflatem patris naturalis irtelligatur:

v

commento eiufmodi ciuili, quo non

cun f

"RU

offunditur veritas, quam et CicEnRo

dixit liberorum füfcipiendorum (pro

heredi

domo) ius fui heredis ademtum fibi

füte CO

exheredatione non nifi contrario pa-

onibu

tris iudicio h. e. inflitutione recupe-

ve

rabit. vid. . 21. Digeft. de liber. et po-

ig. d

ftum.

Contra a alienus per adoptio-

tronutt

nem familiae cuipiam adfcriptus, at-

ticrat

que a patre adoptiuo exheredatus,

Mopts

—

poflea emancipatus idem — arrogatuf-

ewus |

ue denuo teftámentum rumpït, non

eiu/d

quod exheredatio ipfa, vt vult Cvra-

fs (

civs ad 7. 25. Dig. de liber. et poftum. ,

Q

nulla fuerit, quid enim, quaefo, ve-

er ()HJ

tat,

uo minus et adoptiuus hic fcribi

CIANVS

exheres poffit? (de alumno vel fufce-

& lu

to non loquor v. 7. 132

o Dig; de V.

0011 111

0.) fed ideo plane, quod nullo inter-

dum j

cedente iure fanguinis, ciuile vincu-

IOLX

lum vt folutum, eft, ita rurfus adftrin-

Vaut

gi licet, v. $. 8. . g. excitatae. F'ilium

eo(t 1"

tamen naturale

queri de inofficiofo

pin.i

poffe, fiquidem fuerit iniufte exhere-

denig

datus. haud negauerim: arrogatüs ve-

jeft

rO vtextraneus non indi

]

cet talx reme-

i D;

dio propterea, quod agnatwne illius

Catto

rumpitur teftamentuim,

Tüm

COU

Cete-

163

ls fomilise

Ceterum infcriptione con;ïa't Dige-

C alieng in n

florum capita non folum illuftrari, 1.

]s irtelliatur:

v. g. 7. qui teflam. fac. poff. depromta

Aill, quo non

cum fit ex ÀEMiLI:I Macnr libro eixo-

n et Cregno

c9v fiue ad legem Tuliam de vicefima

ndorum (pro

hereditatum, teftlamentifactio furdo mu-

idemtom (ibi

toue concedi folita fifci intellieitur ra.

Contrario pa-

tionibus conueniffe: fed etiam declara-

Ifione recupe-

vi, veluti cum VzriaNvs ]. xy. f. s.

de libr. d po-

Dig. de fufpe&. tut. accufari iure pa-

$ per adoptio-

tronum admififfet; quid eft,quod fub.

d(criptus, at-

iiciat, parcendum illi effe, nifi id ex

exherehitus,

MopksriNt libro fingulari évonuamixàv,

m twropatüf

cuius fragmentum relatum eft in 7 9.

: yumpil, n

eiufd. tit. declaretur, fuadentis ei po-

vt vult Crra-

tius curatorem adiungi, quam vt.cum

g d

n

l/

offitt, ,

notata fide exiftimationeue dimittatur;

. quaefo, Ve.

et vefivingi denique, vt quod Man-

imus hic ferii

craNvs ait J. s. f. r. Dig. de pignor,

»no vel füfte-

et hypoth. , pignur- atque hypothecam

; Jj .

non mf nominir fono differre , tribuen-

d nallo 1j/et-

dum id effe formulae hypothecariae,

""

»mife. NYIQU«

m

et loci monftrat infcriptio , et obfer-

arios adhri-

uauit ARNorLDvs ÍkrNivs meus vir

ao Filom

confultiffimus diff. de pupill. ac minor,

( inoffcioo

pign. in bon. tut. f. 2. p. 16. Infignem

1

À

iv

nf

e exhert-

denique artificium noftrum vtilitatem

arrogatus Ve-

praeftat cum in explicandis capitibus

zet til reme

tit. Dig. penult. de verborum fignifi-

V

catione, tum in conftituendis regula-

Tafioné illius

rum luris in vltznum tit. relatarum

6

t

caufíüs; nihil nunc vt dicam, quam

(

—L/ $

et

us

164

etcrifi idem inferuiat exercendae ; ftu-

füm

et d

dio item antiquitatum hiftoriaeque iu-

ris, atque interpolationes etiam pate-

Tog, (

faciat

£. 105

RIBONIANI, qua de re inter-

pretes mul

"

[mpe

litteris.

tfa egregie prodiderunt

det ll

b) [dem etiam arcanum in Codice

coníea

cum fructu adhibeatur.

Vt u

Habent qui-

dem leges Codicis praeter infcriptio-

L

160 1i]

nem, quae auctoris quarumque «con-

flitutionum nomen praeferat, etiam,

caotfa

tede :

quae quo quaeque tempore prodierit,

indicio fit, Jfubfcriptionem.

Verum

jcript.

cum non paucis, praefertim antiqui-

gere |

oribus (v. WixriNarmn iurifpr, reftit.

firidi

p. pofler. p. 12.) v. g. l. g, de procu-

oppof

vator. l. 4. et $. famil. hercifc. 1. 5. 6

Jdex

7. 8. C; de non numer. pec. , neque

fümm:

dies neque conful adfcriptus fit, qua-

(s Q

rundam etiam haud integra reperia-

1010

tur, v. g. in fübícriptione 4, z. C. pro

iungen

donato nomen deeft confülis: erit, de

confti

harum 'vt aetate conflare poflit, ad

in du

infcriptionem confugiendum. Eadem

nece[f,

porro vniufcuiufque aperit genus, re-

Vel m

Ícriptumpe illa contineat, an decre-

u)

tum interlecutionemüe, an edicdum

fcr'xpth

denique, tametfi ex ipfis faepe verbis,

Cj

vt L. 20. C. de adminiflv. tut. fubno-

tanqua

tationem liceat vel adnotationem agno-

hm,

Íci. Ecquis vero id , quod in cauífa

Ào

Qecreu

Mend

fingulari vel fub vel adnotatum

É

tum-

16$

r endae, f.

tumue fit, praefertim ch.mf et !ibevlli,

ilmiaeque Il*

et ada defint, nec tam facile fit, vti

$ em pate.

lon. quidem MkRcEntvs in conciliat,

1 de r inter-

p. 10$. opinatus eft , cauflam e verbis

prodiderunt

Imperatorum conflituere , vel exten-

det latius, vel a contrario iifue,; quae

üm in Codice

?

-

confequuntur, ducet ^ argumentum

Tibent qui

Vt cum Imp. ÁrrxawpER Srvrnvs

ter inftriptig

]. 4. ( de exceptionibus defenfiones

rüumque eon.

reo integras efle ait, quamdiu iudex

ferat, efiam,

cauffam nondum fententia definiuiffet:

ore prodierit

rece mihi videtur RE1sorpvs ( de in-

ey, Veum

feript. legum $. 14.) iudicium intelli-

rüm antíqui-

gere bonae fidei propterea, quod in

firidi iuris éxceptionem in iure non

urifer, rjit,

.0, de procu

oppofitam. neque formulae infertam

'Bhiff. l: 5:6

iudex haud curare deberet. Cumque

pit , fieque

fumma fuiffet TarBoN1ANO facul-

jus ft, quie

tas eiufque íociis conffit. Y. $. 9. de

10uo Codice fac. data .fecandi, con-

ij reperit

e] L G n

iungendi, mutandi , fupplendi denique

jf ertt de

^

conftitutiones , diftracta : earum aliqua

d

in duas pluresue partes, nonne factam

om, Dadem

neceffario eft, vt fententia partium

vel ambigua redderetur, vel'obícu-

ït genUS, 1e

t n Ore

*a? Quodfi diuulfas has partes in.

fcriptionis copula rurfus inter fefe

n edi&uim

coniunxeris: tum vero lux legi hac

fiepe verti

tyi, f0D00-

tanquam integratione accendetur quae-

dam,. Sic v, g. reícriptum 'SEVERI et

rionem 400

ANTONINI

gi in Gu

uod exftat in À / $. C,; de

conte-

atum decre

edendo párs ];vn, C.'eft de litis.

[»]

tf

3

- ftat. '»

166

Lïfl.

flat. , quas fi contuleris , et difcrimen

com À

quod. inter editionem aclionis fit li-

ferà

tifque conteftationem. fimul et muta-

CefP

re emendareue libellum quamdiu li-

quo &6

ceat, patebit.

Plüra exempla confti-

1norcs

tunoms ifto modo diftractae dat War-

h

cnivs in fchol. ad . f. o20.. hermeneut.

qu HU

Ipfe EckBanDvs, hac in re quem fup-

letum ille iuit, mennonem cuiuídam

Q

facit conflitutionis Imp. Ancani et

tiftmur

Howonitr ad Pafiphilum emiffae (de

'H i.

siomenti Ícilicet benefició celerique ve-

formatzone cuius et veftigium repe-

MirR

ritur in t Dig. de liber. exhib.Y quae

9) t

in tres partes ita diffedta, vt Augufto.

NUNE

rum fingulis nomen praetexexetur,

lfaque

suhs !

relata in l 8. fit vudevi, l. penült. de

accufation. et l. vn, C. deabigeir. Quod-

$ vf

I

fiT RIBONIANO elufque fuerlt 1ocus ]i«

berum , eorum ego licentiam paene

ftora,

diffolutam 'dixerim , quae e diuerfis

quipp

Yel ali

plane.confüitutionibus 7, 1. et 3. C.

Theodof. de inoffic. teflam.

effecerit

Àtq

vnam CON?STANTINI M

uae exüat in

ftrom.

A

l. 27. C. IvsriNtANR: eiufd. tit. ,

vnde

J

monftrum illud Jeuir motae maculae,

à C0m

aCCOm;

fanquam e !egltlmorum natalium de-

fedu, genere vitae fordido improba-

vium

taque rehglone oriundae feparatumque

fat eqt

ab infamia fiue iuris, fiue fadii 1gno-

:ubea

miniae genus enatum. videtur v. HEla

hts d

NECCH differt, de leuir notae macula,

ICotn

n

&

167

$

& diferimen

ïnfanptm porro Codxc:s legum ifta,

f0n;f

cum Auguftorum nomina femper prae-

'THI etm

ferat, nos videtur veluti commonefa-

1 Quamdin

cere , ftatum vt publicum eiufque,

témpla conft

quo edita vnaquaeque fuerit, temporis

d dat Var

mores confideremus expenden!es ifta

0. hermeneut,

iuffa fatifne cum flatu mor:bufque eius

H Te quem i Up

qua nos V1u1mus, aetatis conueniant.

L x.m CUIU;( am

) Ancinit e

c) Edidit ScHVLTINGIVS hbrum vti-

? emiffae (de

lifilum . ( monachi enim cuiufdam

. fummar a PgrRo Arcrpro et Cel.

) Celerigu v

ii sepe

MzznMaNo editas nunc quidem omit-

erfid. ] quae

to) quo iurifprüdentiae AwTEiverI-

Mowfto

NIANEAETeliquias complecteretur. E re

mflü'&" Urur;

itaque videtàr fore, partes fi illius fin-.

eulas h. l. .ndxcaremus de illarum Es

IWI H ü?

Ir v/jc

(uxt-

cis vtilitate praecipientes..

S$unt autem, vt ex iuris conflat hi-

AJ»HI 0(1 h ]

froma, duphms illae generis feruatae

,nm;m pwne

ue e mems

quippe vel ex Preuiario AvARICIANO,

vel aliunde.

'c"f

d

- Atque ad prius genus referenda il-

m dfeærlt

larum maxima pars eft :

fanquam

quie oxfütin

N

Y) Cain inflitutionum libri IV ,

TE mi

a compllatore breutarii contraöh ln duo

dia macu W

) jlinm (

accommodanque ad temporis illius

víüm ; ita vt de numero eorum integri-

fido impro»a

tateque vana mutlhfque fit difputatio;

eparatumque

fubeatque HoToMANvM mirari, cur

ye fiti 18

hos demum libros propter penüriam

getur V

elegantiae, quam, vt erat ille nimium

wvtae mllcl a,

4

de-

i

168

"u

jenti

delicatus, ceteris omnibus iuris libris

fer€

deeffe idém queftus eft, pro fuppofi-

titiis habuerit atque adulterinis

THO

cf,

Warcnuivs ad f. 265. H. E.

9) Pavrrut fententiavum . vecepta-

vrum ad filium libri V ,

non confundendi illi cum Jibrir fa&o-

vuum fiue imperialum fenientiorum in

cognitionibus prolotarum , et minus in-

tegri : nam et compilator Gothicus

multa omi&t, neque quae is retinuit

A(

omnia ad nos peruenere; quaeque ex

jis luperfünt ea vàrie interpolata.

.8) tituli ex corpore VrpiaN1 fiue

regularum XXVIHTI.

aT

Verum de his fitulis Cel. Ton. Caw-

WA

NEGIETER dubitat, an eos benefi.

D

cio ANraN: fiue GoARi1cI potius Co.

mitis , qui jubente AraRico Vifigo-

thorum rege breuiarium.dicitur illud

collegiffe , debeamus,

Neque con-

temnendum id eius argumentam eft,

quod e ] vn. C. Theodof. de vefponf.

prudent. iuit petitum , nulla quod ibi

inter colledtas breuiarii partes iftarum

fada regularum mentio fuerit, De

orationis autem caftitate atque elegan-

tia, quae omnibus illis deeffet libris,

in manus quae incidiffent compilato-

ü&q

ris hafque reeulas ab iifdem diftingue-

de

xet fatis, facile equidem concefferim,

jra

nifi barbara plane aeuumque redo-.

&RI]

len-

Y69

J5 türis fibris

- lentia (v. 9. adfizzatz ecclefiae) occur-

rerent vocabula. 'cf; interim Tac, Gou

pro mpwfl

ye

»JH rr.]ls

(

THOFREDVS ad excit; l vm.

4) Codicis cum GnEcon1ANI tum

TU fttep

j

,

HrRMOGENIAm priuatorum ope-

rae, et, quxbus ilae continua-

Ü l/bHJ n]äo

rentur,

;.:Cl ïn»;mll [ui!

5) publice editi Codicis THEO-

et minusin

DOSIANI, cui et noucellae. quae-

o Gothicus

dam accefferint, :

Á

-

qe I$ retinuit

qüaeque ex

Ad pofterius pertment

polata

1) incerti cuiufdam audboris Jegurm

X Lc A (ue

quazcarum et Romanarum collatio

!

ex puris illa quidem integrifüe Parr-

lon, Óx

NIANI, PavrLi:, VLPIANI ahorumque

xn -n('

enef-

iuris auctorum locxs inftituta,

1,0 (iUS C04

2) fragmentum veteris cuiufdam

ARICO vlf'OG

mrlfconfultl de iurir fpeciebur et

] uLT tür 1 HUG

manuniffi onibus e Dosrrukrgram-

Neque CO

inatici exercitationibus cum cu-

mentam eft,

ra editum a MATTHIA RoEvERo .

f d re[pon].

Lugd. Batau. 1739. 8.

3) Ve?erxs cuiufdam 1ur1fconfultt

ulla quod ibi

artes iftarum

confultatio

G

. faerit,

4) PartaNr liber refponforum iu-

MGLB EIeaan

bente GvNpEBALDO Burgundio-

num rege compofitus editufque ,

de quo vide CoNRAbvM

nt COUPM

parerg. L $

em dlfhngue

de Pfeudopap. Burgund.

eiufdemque

praefat. nouám parerg p. 27. et Ba-

eO

cn Dhift, iuy, lib. HE. & 4, $. 16.

ynqu I

jen

5

8

Eu

I7O

$) DQSMHEI maoxfm fraomenta,

ti0RI

natc

quae prmnbus non funf comparanda,

cum non nifi Imp. HanpniaNr epifto-

hat

las ac fenïentias ad

llluüratmnem

U

praeceptorum rhetorices contineant,

tum

Quid wrlturQ Horum de vtil mïe

fl

(f

cum hbrox nm ouaeratur

nonne de

genn

jis, qui po&euorxs funt ; aenerls, per

gratL

fe patet, curm illi tanquam dvroygdqo:

f ]

ad interpolationes 'R1BONIANI profint

copn

odorandas?. Àt prioris-nonne et ipfia

BoNI

Gothico eorundem compilatore vel

pedn

epitomati copntradiue, vel interpolati

Dir

fuerunt?. De Codxclbus GREGORIANO

qu

et HERMOGENIAI&O, de 1nihtut10mbus

CH

Cair PavnLique fententiis. receptis

difertis verbis ait compilator, fe ex

k

s

ilis, quae neceffaria cauffis praefen-

fi(fpc

tmm temporum viderentür, deleeiffe ,

*atu.

v. excit. l.un. C. Theod.de refporf pru-

dent, Emmuero ex hxs frao mentis non

que

dem

interpolationes tantum muefhgan ;

(

fed illuftrari quoque ac declarari capi-

mb

ta iuris IvsTINIANEI pofTunt

quid ?

n

d

quod mterpolaterum quoque Vfus effe

fran

potefl. Cuius rei exempla , age, quae-

tioni

dam nos adferamus.

Vt inter Hzgn-

T]à)

MOGENIANI Codicis reliquias conftitu-

fia ]

tio Driocueriaw1 et. MaxrMIASNI 17

N

quae eft eadem in C. IvsTINIANEO tit.

de nupt., et plenius et rectius reprae-

dti

di

fentatur. Porro in Carr exftat inflitu-

t10-

Uqu

17t

l irdomenta,

gi'on'ibus locus qüidam«de legato dafh«

JOmpranda,

nationis, quem in iure IvsrINIANEO,

UANI epifm.

haüd reperias, ex quo tamen Ivsri-

loftrationem

Contineant:

NIANVS poenam inficiationis ad lega-

de v

h

ZT

idi

tum piae cauffae reftrinxit. v. conful-

tiffimi IxrNir mei, cuius nuper in.

Doni

..... i

de

genium laudatum a me meritoeft inep.

JeDeris, per

eratul. derelegato debito diff. f.s. p. 18.

j ivrc;gm

fq. Ex Pavziai fententiis fupra oftendi

IANI profïnt

nne et 1pll 4

cognitorum nomen fuppreffum a'T'ar-

I

BONIANO fuiffe; poffum et alia fup-

jletore vel

peditare , fed interpolationem /. 14.

in!c*rpüiati

Dig. de ftatu hominum nondum , quid-

JREGORIANO

hi

quid hanc in rem contenderit WaAr-

ltit

utiomys

cuivs ex Pavrrt fentent, IIII, tit.'9.

lg receptis

ff. 3 et 4. agnofco, qui e 1. 38. et 135.

àtory. fe ex

Dig. de V..S. vt ex aliis quoque ipfe

(fis praefen-

faepe cum VrPiaNo pugnare intelli-

r, delepile

eatur. Verba l. 3 C. communia vtriuf-

]

;.'.I,*Irjil,. l?'r l

que iudic,: maioribus etiam per. frau-

Tmentis non

dem vel dolum vel perperam fine iudi-

muefigari ;

cio fa&ir diuifionibur folet fubueniri

carari Cap-

ambiguitatem pariunt, quod ex iis

:"J":zt , qu! hr

quaedam 'T'üiBoNraNvs omifit; fed e

at ALH Gue

fragmento C, GREGoRIANr a confuülta-

ama que

tionis veteris auctore feruato Drocre-

J

ter !

ER

TIANI MaxiMiANIQue poteft fenten:

oni

jtt

tia intelligi , vti praeter NoopTIvM

IM

Xz

ia

ScuvrrTiNGiVMque docuit GEBAVERVS

INIANE (l

de her&o cito in melius veformando

Ti*

0']136

diff. elegantiffima doctiffimaque. Ser-

li

Til

YU

IX.

uauit nobis deniqueVLPmN vstit, X

E

ve-

J

172

Tegular. ävuxünmem rerum mancrpz

cuius loci argumento. idem (IEBAV—

Envs víus retde inter alia e& adüer-

fus Bvx&rRspOEKIVM rebus mapcipi

perperam liberos accenfentem.'

d) In hoc Codice, quo de locus in

hifïorla iuris dicendi eft, G othlcum

compilatorem nonillum quldem inter-

Ob

olaffe, fed omififfe potius plurima ; in-

terpmtatlombus item ad mifcuiffe quae-

dam, nec L vn. C. "TTheod. de refponf.

j

gwudent eius inter libros mterp()latos

factam mentionem effe, recte mihi vi-

detur WALCHWS ex1&:mare

Qaam

Vero zdem luris. IVSTINMNEI infer-

niat infe TPTGLQUODI, nemo , vt meà

quidem fert opinio, qui vel Iacosr

IN

GoTHoFREDI in eum quae merita fint

teneat, vel ceterorum elegantiorum

iuris interpretum perpender*f ftu-

dium, vel pretium denique lucubra.

tlombus flatuerit iuftum hac. nofira

quae aetate emiffae hanc in rem fxmt

vt HANNESEN 11 de reuocatione teftau.

minus follemni ad 1. o/7. C. Iysrtx. de

teflam., quae lucem demum e 1. 6. C.

'«Iukon. de teflam. et codic. capit, vt

RanpontI de limitum praefcriptione ,

jua dliferïatlonel vlt. C. IvsrtzNra-

NEI fin. regund e 'THEODOSIANI, Cà-

pmbus diiudicatur, poteft ignorare.

W&aïw

O B-

1

T mrancipj ,

*

GE;AV-

d

g

d

üe

b

? Incipi

eDfem,

0 de lo in

l, Gothirm

er

n

J

lütet

'

:uiü

plurima; in-

. OBSERVATIONES

ifcoiffe quae-

j de 1'€.'þo;g[

J

Inferpolatos

I VRIS CïV,ILKXIS".

dle mihi Vi

ure, Qurm

(ANET inlit-

0

1

Vt fü£d

vel [scop

EST

» merita fint

-INSCRIPTA QVAE

Lj

Jexanfiorum

nüot

.l

7É WfäTa*

Qu

Dra

in

j

m

n rém i

li MM

i

ïl

TI^

2616 l.

1M

Léapiti

Vi

91

H(/ïe)

|veTI

Nà

srM a

: ignaraze.

0P

D

?v

D

Ctmh*ita q

ürmumenta ;

177

L i conpe

18 Darfar,

8f gt

qujbdam gje

fn: i quoL;

'

Atj lii

NANIS ln

Jnition late

p j

TIé Gf

L d

E

LE

*

C

ontrita quzdem fatemf ol;feïuatzonum videri

argumenta poffint

quaf hic quatuov modo

Jfubiunxi

Enimuero quoniam re- illar vulga-

tiy in compendiis vel male tra&atas vidiffem ,

vel barbare elatas verbir; operae mihi vifum

efl pretium fore, fi. iifdem de vebus . meliora

quaedam elegamzamque in medium protulif-

fem: in quo me iurir maxime frudioforum con-

citauit vtilitar. quae eadem ver, vt quae CON-

NANVvs olim DoxErrvsque fuper. iuris de-

Jinitione late atque eruditiffime difputauiffent,

ea hoc in loco ne negligerem, fecit.

Quod fi

qhe adfequutum efe: i, e, fi lm in fchedu in-

[4]

v«

176

effe; quae. vulgarem ntelligentiam. fuperent,

A

iudicauerint do&i atque periti homine;, fatir

id mihi et ad. vlzlztatem fru&uojum , et in-

figne ad. laudem fuiffe decreuero.

Ceterum

DE IVRE:

duae erant ver, quae pleniorem huiufmodi ob-

al pr. 1

feruationibus libellum exire prohiberent: vna:

quod. diftridus valde negotiir evam fcholifque

Ium Vocab

prope continuis; altera ; quod. Hermeneutices

in hoe Dige

praecepta cum exemplir ampliur iam quam pro

fieandam ler:

qea opinione excreuiffent. fed tamen alterius

ue aequi

erüm quae d

voluminis, modo Deu; optimus Maximus vires

( ex quaque

et ingenii et coyporir conce[ferit, piomme

teea. vbi ]

t

edmdz jidem znterpono meam.

€0 0. m

firemo flue

titis nomine,

NE fümus mi

firidi ioris

fupplementu

P ooeto E

jUs hoc natür

fione Confed

Wum,

Nequ

Qul Pavy,

ipüm us (

qu&'anqu I(lej

W6 g E

gl

haud |

CI' Ptgr 14

contt

Ongs

Y

n jüpe;-gm)

//'.

tütinur, foti

l

p

jum, q n

0

V

Crterum,

DE IVRIS GENERE NONN VLLA |

huiufmodi dh.

J

ad pr. l.x. et 1. 11. Dig. de iuffitia

iberent: om:

et iuve

L

u frholifque

Dermeneuticet

I*þ;»-'i*ä,lüo.cxabuium fi quod. aliud odv

in hac Digeftorum doctrina primo ad- figni-

t um

ficandam legem adhibetur. morem item at-

Wyen oerit

que aequitatem ,. compagem deinde legum

earum quae generis fint eiufdem, tum agen-

Jaximyr vffer

di ex quaque lege facultatem, locum prae-

rit, protun.

terea vbi lege agitur, denique id, quod in

eo loco.a magiftratu decernitur, artem po-

firemo fiue iurifprudentiam. Nolim aequi-

tatis nomine,fquod nos quidem ex CicERO-

NE fumus mutuati, turbari quempiam, cum

ftridi.iuris non laxamentum modo,

fed

25

fupplementum eadem fit. Ac per me licet

VLLIO rdà-

jus hoc naturae dicas, an cum

tione. confedum aequitatemque non defini-

taim.

Neque ab hac eft ratione, alienum,

quod PavrLLvs iuris genere et vocabulo

ipfum ius comprehendit honorarium , id

quandoquidem. et moris comprobatur vetu-

flate, et aequitatis vocabulo. ipfum intelli-

gitur haud difficulter,

Poterat idem, vt

ícriptor HapR:iaNi imperio pofterior;

non-

EE

conítitutiones Prinvcipu.m', quarum ipfe

lnlul—

178

wodo V. £

nullas ediderät " iuris homihlcwcompreheaï

dere, commemorare denique illa, quae in

que praeian

quftdun, d

jure confiflunt, vt héreditatem, vt doótem,

vt peculium , vt poffeffionem

natur? quae

; öbiigationem

pergue

hoc omnium

etiam þ'fgruitütefque;

us fxbï qui

d

[

conftitrile ;

TI

"

mirc exitim

DE PARTITIONE IVRÍS IN NATV-

turür gent. é

RAE GENTIVM ET CIVILE

d Lx-—5$ etg.

| ; D

Ius«,, pro legib.uä eiüfdem generis : fuwum

diuiditur in zaturae íur, quod-fcilicet auctor

Deus rectae per víum rationis conflituit

patefecitque hominibus, et in pofitivum ,

E 'Sed qui i

quod voluntatis arbitrio fiue Dei, fapientif-

rum debet

fimo illo quidem, .fiue horninis ciuium- füo-

l, vt in n

rum quoquo modo profpicientis faluti, con-

für fibers,

ftitutum eft promulgatumque. Romani vero

Vim qui inf

veteres, Stoicos fecuti auctores, prima natu-

Vgtür pad

vae ab eiufdem diftinguere confequentibus fo-

quimuis iur

lebant; illis tanquam ad hominis conferua-

&ligid vel n

tionem pertinentibus, vt procreatione fobo-

qUé. enim |

lis atque educatione corporis praeterea tu-

amplifiar,

fela: fiquidem is nulla focietate implicatus

für, d t

paullum admodum . differens a brutis nec

uolia capff

recta ratione vteretur, nec inftindum tem-

Pitt, df

peraret àc regeret, itaque naturae ipfis vti

flltiio s

iure videbatur: haec vero, quoniam eundem

$

CiUilium n

(

in focietate conftitutum perficerent adftrin-

Vell, Qüonia

gen-

N

À

—

: 179,

,'Cümprehen;

gendo v. g. ad pa&a f?i;ua:ääa obfeq

ulum-

li, quie in

que praeftandum imperio, ius vel ratione

N doïem,

confetlum dixerunt, vel gentium, vel etiam,

Qbl stionem

Rurfus ab

natura quae effet, aequitatem.,

hoc omnium communi iure id, quod popu-

Jus fibi quifque boni publici cauffa proprium

—

confiituiffet , iuris difcernendum ciuilis no-

mine exiftimarunt, v. $. Y. Infl. de iure na-

turae. gent. et ciu,

4

IVILE

a

OVOMODO FIAT

eris Junfum

IVS CIVILE

fcilicet andot

ad pr.. L 6.

js conhtuit

a pyfitunm,

H

Sed quöä in cinitatibus conftituitur iüs, re-

rum debet et ipfüm naturae confentaneum

, fzpientif-

: ciniom o

effe, vt in iure connato, quo pater alere iube-

tur liberos, vifque permittitur aduerfus eum

s faluti, cot-

o n

vim qui infert, et in adquifito , quo fides

vrgetur pactorum furtumque . prohibetur;

p'rinm ftüfll-

uamuis iuryi adquirendo denique legiflator

suentibur f0«

pis conferute

aliquid vel addere poflit, vel detrahere. Ne-

que enim legem is naturae vel addendo

'atione 000

raeterea fl

amplificare, vel infirmare detrahendo vide-

tur, fed eam, vt poftea videbimus, boni

te jmplictts

j brutis n«

publici cauffa yel munit, confirmat, vel de-

clarat, definit aliqua adiungenda fandione,

tindum fe-

g ipfs V

Principio igitur quid nunc, i, e. hac rerum

ciuilium natura et conditione , naturae lex

aiatm eunte

ues nifi docerentur ad-

-??l..it; quoniam id ci

M

u

e

mo-

gen

--

*

150

1

esiffa al

monerenturue fcituri haud facile( *ipfi effent,

declarat aperitque, Quo fit, vt fit tanquam

trahato *P (

lemniä; u

interpres naturae , naturaque cum ciuibus

non nifi legiflatoris loqui voce videatur;

traliit iden

jtri, ed,

deinde vero, pro qua pollet in ciuitate po-

teítate , quod mnatura rerum confideranda

ferfum db

nurc recdum effe intellexit, id fancit poe-

do, ae d&

nam proponens e falutis publicae rationibus.

de tepubi

Ergo is naturae legem. quodammodo iuuat ,

fione, nel

auctore cof

ftabilit et.confirmat

Quod neceffarium effe

intelligitur non propter naturae legem ipfam,

minor inin

vtpote quae perpetua eft atque immutabilis,

nique Iuf

fed propter ciuium non modo ignorantiam,

petio, qu

fed etiam cupiditates a redi falutifque pu-

fetdi , Nt

blicae ratione aberrantes faepiffime. Cogit

nem , vel

ergo eos naturae rerum obedire. Quare ius

tefto, n

ciuile vel vniuerfale eft, ex ipfa natura hau-

Tondii ho

ftum atque expreffum, vel particulare, quod

Ciüitale ex

in hominum cernitur additionibus quibufque

detradionibusue, Quid autem ViPiaNvs

excit. pr. 1..6.? iu; ciuile fcilicet ait mom im

totum à communi vecedere ,. nec per ommia

IVNIS i

eidem, feruire, ^ Quae verba caue cum aliis

Etenim

bene multis ne accipias perperam.

legiflator homo naturae legem neque tollere;

neque mutare vnquam valet: cum illam di-

C&titans recda ratio eadem femper fibique con-

Duae E

ftans fit perpetuaque, licet eius fit obiedum

r e. them

mutabile ac varium. Videndum igitur Vr-

fhefici ih

PIANVM interpretantibus, ciuile ius qua fiat

Inpalorun

tatione arbitrarium. Atque is fieri id ele-

Pf(fr i Q

ganter docet, legiflator cum boni publici

?flbüs, qu

cauf-

i

181

: pf effent

cauffa aliquid naturaé iuri «ve! addat., 'vgl-dïg,;

ft fuüquam

trahat. .ddere autem is ritus dicitur ac fol-

cüm Quibüs

Jemnia, formam contradiuum, poenas.

& videnur;

tvahit idem neque connato, neque adquifito

ciutite po-

iuri, fed, vti dixi, adquirendo, cum vel con-

confideranda

fenfum definit, vt in contradiibus profpicien-

fincit poe-

do, ne depofitum reddatur latroni maleue

e rationibus,

de republica merito, ne mulier ex interee(-

modo iotat,

fione, neue pupillus e negotio tutore non

effarium effe

auctore contracto teneatur, et vt xxvannis

eyem iplam,

minor in integrum reftituatur, vt pecuniae de«

immutabilis,

nique lufu. perditae non fit exactio, fed. re-

suorantiim,

petitio, quae detur vidto, vel modum. adqui»

lotii p

yendi, vt permittendo. vel teftamentifadiioe

üme Cogt

nem , vel introducendo fucceffionem .ab in-

, Quire it

teflato , ne tanquam res nullius cedant de-

natura hut-

funci bona occupanti, caue ip

H

fa re'k turbae in

culare, qUOd

ciuitate -—qxciteptuga*

s uibuïque

Vipia ss

t ait n m

TIIH

;pr nnia

.,4,IVRIS CIVILIS QVAE D

ICANTVR-

, com li

POSITIONES.

s Hem

eque IOHCT?,

ad j.2. L r

m jlom OP

fibique (

Düae aufem funt iuris cjuilis poütïoneä,

h. e. themata , de quibus agitur; iuriíque

äü[obkaum

f igü

yr Vb

thetici thefes, ftatus publicus, et vtilitas

r fat

fingulorum priuata.

Religionem omifi pro-

u$ (

pterea, quod ius religionum fub Imperato-

feri 1

j de

blict

zibus, qui pontificatum maxi«mu*m OCccu

pa-

boni Puc

qU

;

ue-

C0

183

uerant, äum i'ulfef coeptum e-ft,pfubüco "con-—,

p5 d :

iungi; vnde VriPraNvs f. 2. excit. iug

epportüne nt

j n ,

publicum in magiftratibus ait facris atque

alicums locum

confiflere facerdotibus. Ergo ius aut publi.

VOD ADVE

cum eft, quod de ftatu eft compofitum rei-

CW,WM

ei t Nque i

publicae , eumque ordinat, aut priuatum,

uod id, meum et tuum quod e£, h. e. ci-

titolo fingola

in valoste i

vium fíingulorum priuatfam refpicit v&lita-

VERSVE £Vl

tem amplediturque.

Quod collectum e prae-

Diy, de itint

ceptis dicitur tum iuris naturae, quod genus

häec VLPIM

alimenta fünt, quemadmodum dixi, iure

quis n docm

(htgant dii,

fanguinis debita, tum cgentium, quo e Stoi-

VIPIANL idio

ca àpud iurifconfultos Romanos ratione per-

NON NOGVY

tinet padorum fides, tum ciuilibus denique,

9. $. ]

A PORTA jll;

quibus tutelarum genera, forma item con.

tracdtuum , füipulationumque introducdtum ro-

481

Tion Mi d

bur. Sed publicum quod fuit Romanorum,

d EV i

cum neque ad prima naturae, neque ad illius

que cum /, *

referri confequentia poffit, ius dici pro-

üfator, ; d

vl

rium debet tan

quam non ad regulam com-

lo 56. Dig. (l

N

pofitae ciuitatis,.

*tfl. collatum

n

FWWL

1/l, 10

li M

» 2 lu

| lS

I

x

5 W.

b 191

-l»n

P-lg/ l

bl

P

P1451

Niïf

Lt

CORRIGENDA- AD"DE-ND'A—

blico con.

p. 48 .ad -AVCrba', de negationibus importune öä:];':,

- &Xil, ing

epportune nünc füccurrit. /, 156, $. 2. Dig. de diuerf.

icris ique

feg. iuy. , quae in Florentina ita legitur ? Cuwm quis in

alicuius locum . fuccefferit : nom eff aequum , ei nocere hoe,

- qtt pulli-

VOD ADVERSVS EVM NOCVIT , in cuius locum . fuc-

oftum rei-

éeffit.

Quaenam iftorum , quaefo; fententia verborum

priugtum

cfi? Neque enim locum de malae fidei poffeffore, cui

"u

titulo fingulari fuccefferit aliquis, intelligi licet, Immo

cit. vülitte

in vulgata hegatio rectius videtur additat QVOD AD-

VERSVS EVM NON NOCVIT, vt locum e $. 2. ]; 3.

um e prae-

Dig. de itinere actuqué priu, eméndemus ; vbi eiufdem

L

»

Quod gents

haec VLPIANI vetba leguntur

cum. enim . fuceefferis

]i , iUf

quis in locum eorum , aequum mon eff, nos moceri hoc

(legunt alii, nobis nocere hoc. fíed fufpicstus effe ex

jto e Stdi

VLPIANI idiotifinis retinui) QVOD ADVERSVS EVM

vione pete

NON NOCVIT, in cujas lecum Jucceffimus,

js denique,

v.49. Editionibus addi ceteris pofüt HVGONIS

ttem (f

A PORTA illa pofterior, Lugduni quae prodiit 1442.

qudom t0-

p. 80. l. 20, exempla haud conteimnenda, Cui hie

omaporum,

non illico iü mentem venerit coniungere. cum 4. 6r,

de C. E. V. 1. 31. et pr: 1. 98.. Dig. de V. O. item-

I ad illius

que cum J, 5. de popul, acion; l. 42. pv Dig. de. pro-

- did pro

curator. ; denique cüm 4 I2« $. 4. de folutionibus

1, 56. Dig. de iudiciis,

Tulam oon

p.94. l, 10, exemplis adde gr. 1. y, de in integr.

reff. collatum cum 1. 183. Dig, de reg. iur.

g. 107. 1 t, lege: obligationem conftituendam,

lin, 160, — Sabinianis vifum dicitur e(fe,

4,18. Maícouius refert inter etc,

l, 22, iudice Mafcouio etc,

l, 29, modo quod ageretur intellexiffet niegotiu/&rm.

(

p. x18. L vir. conftet

p. 135. l. 23 expofito

— i, 27. del. qo geffs.

J

g.137

L

I8. leg. 1, 9

TO C MM

p. 140. Z, 26. legendum: clegantiae

P. 142. L 13.. del, dem

P. 143. 1, 28. leg. quaeftuaria

g

