uelli, SS v in Dñs vendicat rem ſuã niſi ſit pꝛe⸗ mobili. Pꝛio ſi cẽſet᷑ ſũt imobilia vt qꝛ ſᷣuꝰ ẽ aſcpᷣtꝰglebe
itinne⸗ el.ſ cripta.hoc dicit. ⁊. ita ſẽtit gl.i.l.j.S. de ſer.fug. Itẽ qñ ↄ creditoꝛẽ qͥs vult
guͤrſte⸗ 4 O Jutin a Sine titulo non ꝓcedit longi tꝑis pᷣſcribere.vt · .· ſi ad. cre.l.j. Itẽ qñ qͥs ma. fid. vl ſine titu.
iunie pꝛeſcriptio.hoc dicit. Ja. Buk. poſſidet:ſʒ tũc ñ ſufficit pᷣſcꝑ.lõ.tẽ.ſʒ erigierrr an ßſed.
ſonetel⸗

ola De pᷣſcrip.lõg.tẽp. In qui

coau.ceſ.lõ.tẽ.pᷣſcrip.F O. XLI

4

Bu trigarij Becũda pars ſuper Geptimo libꝛo Codicis I

Pereſern⸗ RE Nus. Mortto isgoire ne Sed dauer Si aderlſus creditozem.
Rubꝛica.

bere an nõ pᷣſcribit ſociꝰlõgo tꝑe.Rñdeo:qꝛ ĩ parte nõ
— Extraneꝰ cu⸗
WS Juturnum titulo ⁊ bong

poſſit ſoci
ſide contra creditoꝛẽ pꝛeſcribit longo

ſit ſoci μ◻ hz titulũ 2 ſine titulo nõ ꝓcedit pᷣſcriptio lõgi
us ð ſociũ tꝑis:ergo hoc non eſt ex natura actiõis ſʒ ex defectu titu
Etẽpoꝛe. hoc dicit.¶ Hypothecaria er⸗ Hypothe
go habet quattuoꝛ tẽpoꝛa hʒ decẽ an⸗ caria qt⸗

lõgo tꝑe. li.Quid enĩ ſi ſocius alienaſſet ꝑtẽ ſocij ⁊ emptoꝛ retinuiſ
nos. quãdo titulo ⁊ bona fide extra⸗ tuoꝛ hʒtè⸗

ſet lon.tẽpoꝛe bona fide vñ excluderet ſociũ a diuiſione:
ergo hoc facit titulus. Quid ergo:Nic ꝙ aut volo pᷣſcri⸗
bere directo ⁊ nõ poſſũ lõgo tꝑe qꝛ ꝑſonales ſũt:vt.il.ſicut
⁊æ.l.oẽs’j.de pᷣſcrip.xxx.an.durat ergo triginta annis q;⸗

tũ ad ꝑſonales pᷣſtatiões. Item quaãtũ ad diuiſionẽ dire⸗
cto ſʒ ꝑ ĩdirectũ longo tꝑẽ tollit᷑ vt ſi eſt pᷣſcripta res vel
poꝛtio ſocij:qꝛ cũ in diuiſione dẽat aſſignari qͥd ſuũ ⁊ nil
hʒ in re qꝛ pᷣſcriptũ cõtra ipſũ ideo repellitur.

etitio hr̃ditatꝭ nõ
E Ered itatem. ir longo tẽpoꝛe / lſj

Wbet. xx. quãdo idem inter pᷣſentes poſ⸗

ſedit.habet.xxx.cũ poſſidens caret titulo ⁊ bona fide:ha
bet. xl.quãdo debitoꝛ vel eius hr̃s vult pᷣſcribere contra
creditoꝛẽ.hoc dicit.cum ſequenti.
¶Sppo.ꝙ hypothecarie nõ pꝑꝛeſcribatur decẽnio:vt.l.

neus inter pꝛeſentes poſſedit. Itẽ ha⸗ poꝛa.

ttitulo ſic. hoc dicit. , “ cuũ poſtulaſſem.de dã.infec. So.vt glo. Quero qre hy⸗
H. E¶ Opp. ꝙ petitio hr̃ditatis det᷑ ð titulo poſſi⸗ pothecaria tollitur eodẽ tẽpoꝛe in re mobili ⁊ in imobili:
dẽtẽ ⁊ ſic poſſet pᷣſcribi contra eã:vt.l.ſi qͥ nec.S·ſi quis ſed dñium facillius tollit᷑ in re mobili q; in ĩmobili. Rñ.
hr̃ditatẽ.cũ ſimi.ff.de peti.here.So.vt glo.¶ Quero qua vt glo.¶ Sed qᷣͥd ſi rem mobilem alij obligatã ⁊ pᷣſcribo ſde decur
NPetitio re petitio hr̃ditat nõ dat᷑ cõtra titulo poſſidẽtẽ: Reſpõ dñium triẽnio an decẽnio pꝛeſcribã cõtra hypothecã.⁊ hitexerce
hrditatis deo qᷣcqᷣd dicat glo.rła eſt ꝙ ĩ pari cã eſt melioꝛ cõditio videtur ꝙ nõ:qꝛ pꝛeſcriptio longi tꝑis non hʒ locũ in re lijz max
q̃re nõ dat᷑ poſſidẽtis:vt.l.ſi quis ſeruũ·S.fl.ff.de verbo.ob.⁊.lij.ne mobili: vt.l.in ſeruoꝝ.S.in qᷣbus cau.ceſ.lõ.tẽ.pꝛe. Pꝛe⸗ enüius
ʒ titulo quis eũ qui in ius vo. Modo ita eſt ꝙ intẽtans petitionẽ terea factus dñs amplius non p̃ſcribit vt.l.ſequitur·S.la

poſſidẽtẽ. hr̃ditatis hʒ titulũ ꝓ hr̃de.modo ſi agit contra aliũ qui
etiã hʒ titulũ vt emptiõis vel alteriꝰ non eſt rõ quare de⸗

beat actoꝛ pᷣferri immo eſt regula ꝙ vbi plures hñt cam

a duobus nõ dñis potioꝛ eſt cõditio poſſidẽtis:vt.l.ſiue.
Se 56. ſi duobus.ff. de public.ſ̊ rei ven eſt potẽtioꝛ
MHg titulus ꝙ publiciana. ? ideo illꝗ excludit.

IYpuerum. attnod. d
Quib?non obijci
tuwur lögi tẽpoꝛis pᷣ
fſcriptio. Rubzꝛi.

ekcn dn Bcibe ſmpetraf quod rem alien vt ſuã emptoꝛ eſt ſtatim ſe⸗
. 1* curus. hoc dicit.
GB m peł. ure cõi conceduur. HC¶ Sp.· ꝙ res fiſci nõ poſſunt pꝛeſcribi Pꝛeſcri⸗

OD ſt Minoꝛi pꝛeſcriptio lõgi tempo⸗
Bn el. nis in effectu non nocet. h. d.
¶ Sp .· hic videt᷑ ĩnuere ꝙ ipſo iure nõ currit pᷣ
.NVeſcriptio qð videt᷑ male dictũ:qꝛ iuſtinianus di
cit ſe hoc nouũ inueniſſe:vt.l.ſcimus.S.in qͥ cau.ĩ teg.re.
nõ eſt ne.So.vt glo.Ja.de are.dicit ꝙ hic loquitur in re
bus que olim alienari non poterãt ergo nec pᷣſcribi:ſed ĩ
l. cõtra.loquitur etiã in his q̃ alienari poterãt ⁊ pꝛeſcribi
Tu dic ꝙ hic currit ſed non in effectu qꝛ reſtituit᷑:hodie

na.ff.de vſuca.ſed tu dic ꝙ immo pꝛeſcribitur / nec ob.l.
in ſeruoꝝ qꝛ hoc ſpãle.nec ob/S.lana.qꝛ factus dñs am⸗
plius nõ pᷣſcribit qð hʒ ſed ſi habeo directũ dñium poſſũ
pꝛeſcribere contra vtile:vt.l.iij.S.ꝙ me.cauſa.ſic ⁊ hic ſa
ctus dñs non pᷣſcribit ↄ dñium qð habet /ſed gᷓ ius hypo
tece.ſʒ quare vſucapio nõ tollit hypotecã /pᷣſcriptio ſic:

NRñũ.qꝛ vſucapio tendit ad acqͥſitionẽ dñij ꝙ non oppoſi

tũ hypothece:ſed pᷣſcriptio parat exceptionẽ q̃ exceptio
obſtat etiã hypothecarie. But.

De quadꝛiẽniij pꝛeſcriptio⸗
ne. MKubꝛica.

N 2 .

P Otum Bonis vacãtibus denũ
„ V ciatis fiſco quadriẽnio
aꝓps̃ſcribitur eum.⁊ ſi pꝛinceps vendat

inſti. de vſucap · S res. Sol. ibi loqtur bi an poſ⸗
de rebꝰ q̃ ſunt in bonis ſuis incoꝛꝑate ſint res ſi⸗

no: ſed in vacatibus.¶ Item op. ꝙ etiã in vacantibẽ ſci.

nõ excludat᷑ quadriẽnio vt.l.jS. diuus.ſff.de iure fl.Sol.
hic iam fuerat denũciatũ fiſco ꝙ erãt vacãtia ibi nõ.Col
lige ergo:aut loqtur iam in coꝛpoꝛatis in fiſcũ/ illa non
pᷣſcribũtur:vt dicto· S. res.aut loqͥtur de his q̃ nondũ ſũt
incoꝛꝑata/⁊ tũc aut ſunt iam denũciata fiſco ⁊ pᷣſcribũt᷑
quadriẽnio a tẽpoꝛe denũciationis vt hic.aut non ſunt

ſones ſine

ipſo iure non currit vt in contrario. HS denũciata ⁊ pꝛeſcribũtur.xx.annis.vt dicto · S. diuus. lunnmn
oſſeſſio Abſentibus rei publice ¶ Item op.ꝙ nedũ poſt quadriẽnium inchoari nõ poſſet . uenen
3 1.2 P * cꝗ nõ currit pꝛeicriptio qſtio ſed nec etiã inchoatã ꝓſequi:vt.l.intra.ff. de diuer⸗ ine⸗ ulu
Pꝛeſcri⸗ um effectu. h. v. CQuero quid d. beat ꝓbare ſis ⁊ tẽp. pſcrip. Sol. ibi aiter qnõ inchoauerat volebat Kuaka
bẽs qͥd dʒ ł' MRBoꝛeſcribens:? Rñdeo titulũ bonã fidẽ ⁊ poſſeſ ꝓſequi ꝙ non põt.ſi igitur queris an poſt quadriẽnium hnet
pꝛobare. lionem longi tẽpoꝛis ⁊ quedã ꝓbat vere vt titulũ. quedã poſſit noua cã ĩchoari:⁊ dico ꝙ nõ ꝑ aliquẽ vt hic.ſi aũt ne 150
pᷣſũptiue vt bonã fi.¶ Itẽ ſi pꝛobat pꝛineipium poſſeſſio qris an inchoata ĩtra quadriẽniũ poſſit poſt q̃driẽnium ltu,
nis ⁊ finem decennij pꝛeſumunt medio tempoꝛe poſſedii pꝓſeq: ⁊ dico ꝙ ꝑ aliũ q; qͥ inchoauerat nõ põt:qꝛ ciuilis funliä
ſe:quia pꝛobatis extremis pꝛeſumitur medium:vt.l.qui⸗ interruptio facta ꝑ vnũ alij nõ ꝓdeſtvt dicta.l.intra.aut Udiseratt

cunq;.de apoch.pu. . .
AEX EE Contra perſonalem actionem non pᷣ⸗
E P. ſcribitur longo tempoꝛe.h.d.
¶Glo. enumerat aliqͥs caſus ſpeciales. Ja.

vult ꝓſequi ⁊ põt.¶ Vltimo attende:ꝙ verſiculus nec is.
põt referri duobus modis. Jaco. Buk.
P lienã a fliſco pꝛin

gqgnocg Zülemit rema
KAR Mnes. n vel auguſta ſtatim eſt ſecu⸗

le
Burrigar. P Jrus: ſed dño datur regreſſus in fiſcum vſq; ad K
Baisi B ſti b us NReuerſus ab hoſtibus RRASECHHquadriénium. hoc dicit. “Sðõ ecogaturt
N 90 4 ſi receꝑit rem pᷣſcriptã ¶Ex tex.lpariter pꝛiuilegijs Nota caſum cõtra illos Pꝛiceps (o 4
FNaget vtili actione ſi repperit poſſeſſam ⁊ nõ pꝛe qui dicunt ꝙ pꝛinceps per pꝛiuilegium non põt rem mea põt rem uca Gl
lſcriptam habet directam. h.d. at eri concedere ⁊ dñium mihi aufferre: immo poteſt.ꝛ ſi meã auf⸗ füſenbar⸗
R elcri tion e Pꝛeſcriptio longi dicas ꝙ eſt per legem cõmunem. certe immo ante hanc ferre/ al⸗ licpſcrib
Ee⸗ Re P Onł. ipis ↄplet᷑ decẽnio legẽ quibuſdã conceſſum per pꝛiuilegium / vt hic dicit teri dcede. atyl
inter pꝛeſẽtes / vicẽnio iter ab ſẽtes:ſi tñ aliquo valebat. vnde ꝙ pꝛĩceps non poſſit mihi auferre dñium re. onſcri
Geætpe pᷣſcriptõis abfuerit reipublice cã ille ð qu? meum non eſt ex defectu potentie:ſed quia non vult ⁊ di⸗ Ernun

pſcribit᷑ t̃s abſẽtie ſubducit᷑ de pᷣſcriptiõe.

R

., SSê .
caſione militie fuerit occupatus.h.d.

Pꝛeſcriptio lõgi tis cur
Ancim us rit militi cũ effectu niſi oc

cit ꝙ ſi contingat eum facere non valet reſcriptum: vt.l.
q̃tis. S. de pꝛe. impera. offe. ſed ſi velit ⁊ dicat non obſtã

te tali lege bene valet ⁊ poteſt.aut ergo pꝛinceps donat /

vel vẽdit rem fiſcalem ⁊ ſtatim eſt ſecurus donatarius

olim ⁊ hodie ſi pꝛopꝛio motu donauit imperatoꝛ als vi⸗
deretur per impoꝛtunitatem cõceſſum ⁊ poſſet reuocari:
yvt ·j/ de peti.bo.ſub.aut rem alienã alienauit vt ſuã:⁊ tũc

olim emptoꝛ nõ erat ſtatim ſecurꝰ:ſʒ vſq; ad quadriẽniũ

De p̃ſcriptiõe. xxx. vel. xl.an. Fo. X II.

vſq; ad.l.pᷣſcriptiõem ¶ Ad euidentiã eſt ſciẽdũ ꝙ hic nõ
lodtur de pᷣſcpᷣtione realis actiois ſʒ ꝑſonalis:qꝛ de rea⸗
li habuiſti.S.ſi aduer.vſuca.de hypotecaria.S.ſi aduerſꝰ

Emn 2 no erat ſte 1 cre.⁊.· e.l.ſi qs emptidis. .è
lettloit poterat a dño cõueniri:hodie ſtatim eſt ſecurus ſed dño ¶Ex tex.Lviuendi vlterius Et ſic nõ ꝙ exceptio pᷣſcri
neſi datur regreſſus in fiſcũ vſq; ad quadrienniũ ad pꝛeciũ ⁊ ptionis impedit ꝓceſſum. Pꝛuma glo.enũerat actiones
M⸗ nõ vltra vt hic.ſi autẽ vendit rem alienam vt alienã ſerua reales que ſunt ſpeciales. ¶ Modo opp.ꝙ omnis actio
iruhend titulum. S. ſi aduerſus fiſcum. bſonalis nõ ouret.xxx.annis:vt.jS· fl. Solu. hic non di⸗
nz ist S En eazenon c. Diuide iꝑtes duas: cit ꝙ durct. xxx. annis oẽs ſed ꝙ nõ plus.¶ Item op. hic
doſſect imnt . ꝛ in pma loqtur in dicit etis de Puitute: 63 certe actio ꝓ ea tollit lõgo tpe:vt
e AAan hac legé. dars incipit igit᷑. ⁊ ſü⸗ ꝓ ſeruitu uta. hic de ꝑpſonali 2⸗
uſhuie marie dicit ꝙ ſicut ſiſco vendẽte rẽ alienã vt ſuã: emptoꝛ enda.vel hic nõ dicit durare.xxx.ſed 25. plus.i¶ Itẽ op. ꝙ
Mrberen ſtatim eſt ſecurꝰ ⁊ dat᷑ infra quadriẽniũ regreſſus ĩ fiſcũ. hypothecaria tollat᷑.x.an.vt.S.ſi aduerſus cre.Sol.aut
ardes ita ⁊ pꝛĩcipe vẽdente vel auguſta:qꝛ emptoꝛ ſtatiĩ eſt ſecu pᷣſcribit exneus titulo⁊ bona fide inter pñtes pſᷣſcribit.x.
ann eecksd donarestenettn pefdiaalescpaerled raendieltma Hrircas anders dn ein Aes
Wevi 4. 7 di b9 factis p egẽ habẽt loc ex.qꝛ nõ dicit durare trigita:ſed nõ excedere.aut exneꝰ
nchlithin in iã factis añ hanc legẽ a tpe coꝛonationis pncipis.h.d. caret titulo ⁊ bona fide:⁊ tũc.xxx.an.pꝛeſcribit.⁊ tũc etiã
ſcninwir ¶ Ex hac lege dicũt quidã ꝙ donatio facta añ coꝛona-⸗ hec lex loqtur qꝛ durat.xxx.an.⁊ nõ vltra. Aut ipſe debi⸗
hlgritſ,e tionẽ pꝛĩcipis nõ valet vt ꝓbat᷑ hic in fine.ſiłe habes ĩ.. toꝛ vel eiꝰ hr̃s vult pᷣſcribere/⁊ tũc reqᷣrunt᷑.xl.anni.⁊ nõ
drahenghe, fl.de decurio.li.x.ſic ⁊ ſcholaris ante birretũ aſſũptũ nõ loqt᷑ hec lex. ¶ Modo qro qũ re qͥrit᷑ bona fides /⁊ quõ
sonhyltin põt exercere actus doctoꝝ ſimile in.l.j.S.de offi.pᷣfec.au. itelliget᷑ eſſe ĩ bona fide:hicũt qͥdã ſi credit rem dñi ałls
teſlöihet Alij ⁊ maxime canoniſte dicũt ꝙ ex ſola electione acqrii nõ.Tu dic.ꝙ aut vult pᷣſcribere ̊ dñm/⁊ eiꝰ reſpectu dʒ
tytlſegting plenũ ius pꝛincipi ⁊ pape.lʒ hec lex retrotrahat ad dona habere bonãꝗ fidẽ vt credat vẽditoꝛẽ fuiſſe dũm.aut vult
entbitut tiones ſingulariter loquẽdo non extendendo. hree erſbete 3 altoze Cbreſpeciu D; habere bon⸗ f⸗
efactuonie⸗ —rr”U R 5 em vt credat nemini eſſe obligato.ar.l.fulcinius:· ꝙ ſi
d dien eret d 0 minice auerſus Fanter ca in boa an ber pᷣſcriptio Aorio an
cauſa ſid . Eactio tollat᷑ ipſo iure.⁊ circa hoc dic ꝙ eſt dare dñium tollat᷑ ipᷣo
gaant v el temp lo Lum. rei mobilis:⁊ iſtud tollit ipſo iure ꝑ vſucapionẽ ſᷣm oẽs. iure ꝑ pꝛe⸗
ciſöſciit d Mubzi ca Itẽ eſt dñium rei ĩmobilis: ⁊ ſᷣm glo.iſtud ꝑ pꝛeſcpᷣ.non ſcriptionẽ
ichron J ““ Lte⸗ tollit/ ĩmo remanet dñium directũ/⁊ actio penes dñm:ſʒ
raniign ”õß Ep enumero Hoc eſt ſp⸗⸗ fm vltramõ.eſt ↄſiderare cãm cauſatiue vt eſt dñiũ:⁊ cũ
GS ciale in pᷣnci hoc ſit iuriſgen.nõ põt tolli pꝛeſcriptione q̃ eſt iuris ciui⸗

enit

Ucd.

pe vt nullla pᷣſcriptio ei currat.h.d.

. Speciale eſt ĩ his colonis
L ● Niuerlas. vt glienates cãm vſucapiẽ⸗

di non pᷣſtent.h.d.

lis. Itẽ eſt conſiderare cãm cauſatã a dño vt actio.⁊ iſta
cũ ſit iuris ciuilis põt tolli/⁊ tollit᷑ ꝓ pꝛeſcrip. q̃ eſt iuris
ciuilis. In actionibꝰ vero ꝑſonalibus dic ꝙ eſt etiã cõſi⸗
derare cãm actiõis vt eſt obligatio:⁊ iſta no tollit᷑ tꝑe cũ

* J qua vn H. Minutio cẽſus ſolutiad ſit iuriſgẽ. vt.l.obligationũ fere· S. placet. ff. de ac. ⁊ obli.
ſiſoo ti Leves ͤ P. modũ conſi uetũ trahitur Itẽ eſt cõſiderare actionẽ q̃ naſcit᷑ ab ea:⁊ hec cum ſit iu
ſmninr reſcripto illicite obtẽto nõ obſtante. But. . etiis oliun hl⸗ ti Dadevileined Ainrnle ⸗
nptoreſtut —— D 2 pz 2 lcrip tio ne. xxv V el pbe.⁊tẽ.pᷣſcrip.in pᷣn.¶ Itẽ g p exequtoꝛis miſſit on
. nõ interrũpatur pᷣſcriptio:vt.l:.ft.in pᷣn.ff.de eo ꝑ quẽ fa⸗
oſuurpt⸗ x l. anno ꝛum. RKu bꝛ ca. ctum eſt. Solu. aut eſt qris an ꝑmiſſionẽ Erecurotls fiat
.Solibit –— ſſe Vbi fiſcꝰ actio trãſitoꝛia in hr̃des:⁊ dico ꝙ ſic.vt.l.ↄſtitutionibꝰ.
s ſuls icn M m al⸗ emexas. vendit rẽ fff.de ac.⁊ ob.an q̃ris an ꝑ miſſionẽ excutoꝛis ꝑpetuetur
Miä in vac 5 alienã vt alienã minꝰ ſolẽniter vendi-⸗ actio in xl.annos.⁊ dico ꝙ nõ.ſed ꝑ ↄteſtationẽ.aut q̃ris
fideinef tio eſt nulla ⁊ dñs vẽdicat rem ſuã p⸗⸗: anꝑ miſſionẽ executoꝛis int᷑rumpat᷑ pᷣſcriptio/⁊ tũc dic
Aitig in cio nõ reddito in eiꝰ vtilitatẽ nõ ↄuuer ꝙ ddã eſt pᷣſcriptio cauſata a mero fauoꝛe vt eſt vſucapio
infiſcheln ſo. h. d. Hic & defecit ſolẽnitas: qꝛ nõ ⁊ hec nõ interrũpit᷑ ꝑ miſſionẽ executoꝛis: ĩmo nec ꝑ cõ⸗
ehis ol rat debitoꝛ rei publice ⁊ ex hoc ſef teſtationẽ mero iure:lʒ in effectu ſic: vt.l.ſi poſt acceptũ.
laſſolßin Naliud.ſ. ꝙ hᷣciũ nõ fuit in vtilitatẽ dni ff. de rei vend.Quedã cauſatur a mero odio tmê/&x a negli⸗
thic u Zuerſum: ⁊x iõ vẽdicat etiã pᷣcio nõ redduo. Itẽ hic mala gętia dñi nõ petẽtis vt eſt pᷣſcriptio.xxx.vel.xl.an.⁊ hec
tdiaoi fide fuit vendita. ¶ Op. ꝙ iſte pᷣſcribat longo tpᷣe cũ ha-⸗ interrũpitur ꝑ miſſionẽ executoꝛis vt hic.qꝛ cũ cauſetur
inczunif⸗ buit titulũ: vt.l.j·.S· hoc tm̃ mõ.S.de vſuca.trãſfoꝛ. Solu.! a mera negligẽtia ↄuentio ꝑ executoꝛẽ tollit negligẽtia:
linnufan⸗ imo fuit hic vẽditio nulla:⁊ iõ nullũ titu hʒ.¶ Itẽ op. ergo pᷣſcriptionẽ/⁊ ꝓpter has ſolas pᷣſcriptiones eſt ĩidu
chocuentni ſtati emptoꝛ ſit ſecurꝰ ſi det᷑ regreſſus ĩ fiſcũ vſq; ad qdri cctus iſte modus interrũpendi cũ ante has pᷣſcriꝑtiones
Poſquni⸗ enniũ vt.S.de qua.pᷣſcp.Sol.hic vẽdit fiſcus rem alienã inuẽtas nõ eſſet inuentus iſte modus. Itẽ interrũpit᷑ mi
tethein yt alienã ibi vt ſuã.¶ Itẽ op. ꝙ pᷣciũ debeat reddere em⸗ rabili modo.ſ.per infantilem etatem non vt ſit neceſſe
ſtpotiti htoꝛi: vt.l. j. ð. de reſea cin. ven. Solu. reiectis alijs ſo.dic ꝙ proſtea de nouo inchoari poſt pupillarẽ etatẽ: ĩmo poſtea
ſininge⸗ ibi dũs erat debitoꝛ: ⁊ iõ pciũ fuit in eiꝰ vtilitatem cõöuer 2iungũtur ſimul tꝑa pcedẽtia pupillarẽ etatẽ ⁊ ſequẽtia:
nnculen ſum hic nõ:⁊ id eo ibi reddit hic non. Jaco. . ſʒ in pupillari etate doꝛmit.Qued à pᷣſcriptiones cauſant᷑
ſnen S Al Faa “ Quinõ poſſidet nullo t⸗ miyxtim fauoꝛe poſſidẽtis. ⁊ ab odio nõ petentis vt pᷣſcri
HNen Ale agitur. poꝛe pꝛeſcribit.h.d.Hec ptio lõgi tꝑis/⁊ in hac eſt inuẽta q̃dam media via:vt.ſ.ꝑ
Hekudree⸗ lex in fine alł.ꝙ ſi debes mihi.x.annua ꝙ ſtatĩ cõteſtationẽ intrũpat᷑ ⁊ ipſo iure:vt.l.moꝛe.S.de lit.ↄte.
glen Ucte EsHaad poſſim agere vt ↄdẽner ad pᷣſtatiões futuras Itẽ op.ꝙ actiones nõ tollãtur ſpacio.xxx. vel.xl.an.vt
tuht ie ne cogatur ſingulis annis de iure ſuo publice ꝓteſtari. l.ĩ bone.ff.de aqͥ.re.do.⁊.S.de ſa.ſan.eccl.aut᷑.qs actiões
ufin ¶Obp.· ꝙ colonus poſſideat vt.l.cũ ex ↄducto.S.cõia de ¶⁊.il.j.in fl.j de anna.ex.cũ ſi.Sol.vt glo.qꝛ ſpale eſt ĩ qui⸗
mr vſuca. Sol. ibi ĩtuertit poſſeſſionẽ dño hicnõ.¶ Itẽ op. buſdam caſibꝰ.¶ Ultimo op.ꝙ erroꝛ iuris nõ debeat no⸗
aſin n pſcribat vt .e.l.ↄpetit.So.aut pᷣſcribere vult pᷣſtatiõi cere ei ↄtra quẽ pᷣſcribitur cum certet de dãno euitãto/⁊
znonpi i ⁊ tũc pᷣſcribit ſpacio.xxx.an.ex tpe qͥ ceſſauit ſoluere vt ĩ aduerſariꝰde lucro.vt.l.regła.ff.de iurſ ⁊ facti igno.So.
eunmſig, Zꝛio.aut vult pᷣſcribere rei ⁊ tũc aut infuertit poſſeſſonẽ dicit glo.ꝙ hic eſt ſpãle Dy.etiã ſol.alit᷑ in.c.ignoꝛãtia.⁊x
inmiig, dño/⁊pᷣſcribit ex tũc ſpacio.xxx.vel.xl.an.aut nõ inruer male.⁊ ideo dic ꝙ iuris ignoꝛãtia excuſat a penis iponẽ
un i tit ⁊ nunq; pꝛeſcribit.vt hic. Jaco. But. dis/⁊ ꝓpter dolũ: ſʒ a lege ĩponendũ non excuſat ꝓpter
i uinn 5 t Perſonalis actio non durat vltra lat culpã vt eſt in negligẽtia.ſi ergo dicas nõ dʒ nocere
gieronn 4 A Icu xxx.ãnos niſi fuerit ĩrupta pupilli vbi tractat de dãno euitado:dico ꝙ hoc dãnum nõ venit
ſln , 8 tate vel executoꝛis miſſione.ſi tñ aliq̃ effugit imediate ex luris erroꝛe:ſed ex negligentia quã negligẽ
dir ugAſcriptioez. xxx. nõ effugit pᷣſcriptionẽ. xl.h. d. tiam non excuſat ignoꝛantia iuris. Jaco. Buk.
Fü

Genꝰ tm̃
valet q;tũ

N Tantũ valet genus qᷓ;dtum enu⸗

4 meratio ſpecierum: ⁊ vt ceſſet
. Joĩs cauillatio aduocatoꝝ:ſi qua actio effugiat
R A pꝛeſcriptionẽ. xxx. annoꝝ non effugit pꝛeſcri⸗
ptionem.xl.niſi in choartali conditione ⁊ tributoꝛum ex
actione.hoc dicit.cum duabus legibus ſequẽtibus.
¶ Ex tex.Lroboꝛe durare ergo hec lex dat ei robur ꝙ ẽ
gʒ canoniſtas qui dicũt ꝙ ſi lex dicit ĩ ſuo roboꝛe maneat
non dat robur:ſed illud qð habet dimittit / vel foꝛte etis
hic nõ dat robur:ſed dimittit illud quod habet:ſed ſi di⸗
ceret valeat vel equipollẽs bene daret robur.L Jugi ſilẽ
tio moueatur Jergo impedit ꝓceſſum:qꝛ reſpicit initium
iudicij:vt.l.j.ff.ad vellei.⁊.l.ſicut· S. hiſdem.ff. de accuſa.
⁊.l.nã poſt ea.de iureiur.⁊.S.de trãſac l.fr̃is.⁊ hoc verũ
ſi nõ apponat᷑ ad ꝓceſſum:ſʒ ad initia cãe:qꝛ tũc nõ ipe
dit ꝓceſſum:vt.l.emptoꝛ.S.de pꝛeſcrip.lon.te.⁊ ibi dixi.
CKota ergo ꝙ tm̃ valet numeratio ſpecierũ qͥ ad ſpẽs
q;tũ valet genꝰ ad gñalia.¶ Itẽ nota ꝙ ſi qua actio effu⸗
giat pꝛeſcriptiones.xxx.an.non euitat pᷣſcriptionem.xl.
¶ Itẽ nota ꝙ fallit in curiali ⁊ in ſolutione tributoꝝn.
¶ Op.· ꝙ nõ tm̃ valeat genus qᷓ;tum dinumeratio ſpecie⸗
rum:vt.l.ſed ⁊ ſi qͥs ·S.q̃ſitũ.ff.ſi quis cau.cũ ſi.So.hec ẽ

dinumera regula ↄᷣꝛia ſunt ſpalia.ꝗ Zrenn op./ꝙ ius etiã pꝛiuatũ nõ

tio ſpẽrũ.

tollat᷑ te:vt.l.pure.in fl.ff.de do.ex. So.ibi loqᷣtur de iu
re excipiẽdi.hic de iure agendi.caue tñ qꝛ quedã ſunt ex⸗
ceptiones q̃ poſſunt ꝓponi ꝑ modũ actiõis vt nõ nũera⸗
ta pecunia/⁊ nõ numerata dos:⁊ iſte bene tollũtur tpᷣe:⁊
ideo fuit dubitatũ ꝑ cano.an in libello poſſim dicere pe
to cõpenſationẽ fieri de vſuris quas ꝑcepiſticũ ſoꝛte:⁊
videt᷑ ꝙ non:qꝛ ↄpenſatio fit ipſo iure a.l.ſed petere ꝑ li⸗
bellũ fleri cõpenſationẽ eſt ꝓponere ꝑ modũ actionis:
aut ↄpẽſatio ẽ exceptio ſicut exceptio doli vt ĩſti.de acti.
S·ſʒ ſtricti.ꝗᷓ videt᷑ ꝙ nõ debeat ꝑ modũ actionis ꝓponi:
ſz exceptiõis:⁊ ita the nõ tolletur.⁊ hoc ꝑ modũ alł.ſuffi

ciat.i¶ Itẽ op.ad idẽ de.l.cũ notiſſimi·s.eodẽ aũt iure.ſ.

eo.So.ĩmo ⁊ illud pᷣſcribit᷑ vt ibi dixi.( Itẽ op.ꝙ publi⸗
cum ius nõ pᷣſcribat᷑ niſi centũ annis.vt.l.fi.S.de ſa.ſan.
eccle.So.ſi dicas ibi loqᷣtur in alia ciuitate qᷓ; romana:ſʒ
certe multofoꝛtiꝰ dʒ dici hec in romana.⁊ iõ dic ꝙ ibi lo⸗
quit᷑ in q̃ttuoꝛ caſibꝰ ſpãlibꝰ ĩ eccłia ⁊ ciuitate:lʒ ĩ eccłis
ſit coꝛrectũ ꝑ aut᷑.quas at in ciuitate nõ niſi dicas coꝛri⸗
gi ꝑ hãc.l.ꝙ nõ placet cũ ibi loqᷣtur in q̃ttuoꝛ caſibꝰ ſpãli
bus:vt dixi.¶ Itẽ op.ad idẽ de.l.vſucapionẽ.ff.ð vſuca.
Sol.vt gl. ¶ Itẽ op.de.l.fl.de lon.tẽ.pᷣſcpᷣ.que ꝓ lib.ↄpe.
So.vt glo.¶ Itẽ op.de.l.j.⁊.ij.S.ti.j.So.vt glo.ſ Item
op.de.l.fl. de agris limi.So.vt glo. Modo qᷓro an ſer
uus tãto tꝑe ſe pᷣſcribat ĩ libertate:?⁊ dic vt gl.Vel ꝙ aut
vult pᷣſcribere ad ſtatũ libertatis:⁊ pᷣſcribit decẽnio.aut
ipſam libertatẽ ⁊ tũc ꝓcedit glo.¶ Item q̃ro qͥd de aſcri
ptitio.Et dic vt glo. Jaco.But.

nEi Z Curialis libertatem nul
PKeſcriptionẽ ocp̈ftribit b d.
O etit Cõtra publicas functiones
mp L. non currit ꝑꝛeſcriptio.h.d.
—

¶ Dp. de.l. in oĩbus. in pꝛin.ff de diuer.⁊ tẽ.pᷣ⸗

ſcrip.So.vt glo.⁊ bꝛeuiter dic ꝙ aut vult pᷣſcribere pᷣſta⸗

tioni/⁊ non põt.⁊c̃. Jaco.But᷑.

MWiumm1 Diuide in q̃ttuoꝛ
R S m no tillimi partes:qꝛ in pᷣma

SIn ktia modũ iterrũpẽdi. In q̃rta ponit caſũ
in qͥ videbat᷑ ceſſare pᷣſcriptio. Sc da pꝑs incipit in · S. illð
aũt. Tertia in · S. immo.Quarta in·S..in his.⁊ durat vſq;
ĩ finẽ. Et hec lex bꝛeuit᷑ hoc itẽdit. Pꝛeſcriptio.xxx.an.
ceſſat in hypothecaria debitoꝛe poſſidẽte vel eius hr̃de:
vel vbi ſeruus creditoꝛ velit pᷣſcribere ↄð pꝛimũ debitoꝛe

Conuẽtio viuente.hoc dicit vſqʒ ad·S. illð.¶ Op. ꝙ nõ ſufficiat cõ⸗
an ſuffici⸗ uẽtio ad ĩterrũpẽdũ:ſʒ dẽat mitti executoꝛ:vt.S.l.ſicut.
at ad ĩter⸗ So.ↄfiteoꝛ.⁊ dic vt glo.⁊ↄteſtatio ꝗ̊ interrũpit ⁊ ꝑpetuat

rũpendũ.

sctionẽ.

actionẽ.in.xl.an.ſʒ miſſio executoꝝ int᷑rũpit:ſʒ nõ ꝑpetu⸗
at/⁊ oʒ ꝙ de nouo ĩcipiat pᷣſcpᷣtio.xxx.vel.xl.an.ſʒ pupil⸗
laris etas facit ĩterim ſiłe ſʒ nõ ꝑpetuat.⁊ ↄiũgũt᷑ tꝑa añ
pupillarẽ etatẽ ⁊ poſt.¶ Itẽ op.hic dicit dari hypoteca⸗
riã extincto pncipali ꝙ eſt ð.l cũ pᷣncipał.de re.iur. So.
aut pꝛincipalis tollit᷑ io iure.⁊ quo ad effectũ tollit᷑ etiã
acceſſoꝛia vt in õ.aut tollit᷑ pꝛicipalis ipſo iure ſʒ nõ quo
ad effectũ/⁊ tũc durat hypotecaria vt.l.debitoꝛ.ff.ad tre
bel. ⁊. l.ex ſextãte ·S. latinus.ff.de ex.rei iudi.aut tollitur

vonit tpᷣa pᷣſcrip. In ſcdᷣa initium pᷣſcriptiõis.
4

pꝛincipalis quo ad effectum / ⁊ tunc licet ſit regula ꝙ ſi
pꝛincipalis tollat᷑ ipſo iure vel ope exceptionis eodẽmõ
tollatur acceſſoꝛia:vt.l.eos in pꝛin.S.de vſu. Tamẽ fallit
hic.⁊.l.integre:j/de lui.pign.¶ Modo quero an creditoꝛ
poſſideat: ⁊ dic ꝙ in pᷣtoꝛio pignoꝛe nõ poſſidet vt dicit
glo. in conuentionali dic ꝙ aut non fuit ei traditũ ⁊ non
poſſidet.aut traditum ⁊ tunc eſt opinio:ſed reiectis om⸗
nibus dic ꝙ quantum ad ea que reſpiciũt ius dñij dĩ de⸗
bitoꝛ poſſidere nõ creditoꝛ:vt.l.creditoꝛ ·S.ſciẽdũ.ff.qui
ſatiſd.cog.⁊.l.ſerui noĩe.ff.de vſucap.⁊.l.non ſolũS.quia
quãtũ ad alia vere poſſidet creditoꝛ ⁊ naturaliter ⁊ ciuili
ter.¶ Mõ pone ꝙ ſtatutũ dicit ꝙ quilibet poſſeſſoꝛ ponat
rẽ quã poſſidet ĩ extimo nũqᷓ; creditoꝛ tẽ quã poſſidet dʒ
ponere ĩ extimo:certe nõ:qꝛ deſcriptio ĩ extimo fit reſpe⸗
ctu dñij ⁊ vt ſoluant᷑ collecte dño ⁊ h̊ reſpectu debitoꝛ dr
poſſidere:⁊ ideo debitoꝛ in ſuo extimo ponet. ¶ Mõ q̃ro
qd ſi ſeruꝰcreditoꝛ poſſidet ⁊ decedit ſine hr̃devł ũ adijt
hr̃ditatẽ quot ãnis pᷣſcribet ð̊ pᷣmũ creditoꝛẽ: Rñdeo lʒ
hoc ſit opinio ego puto ꝙ ſi hr̃ditas adeat᷑ ſiue appᷣhen
dat poſſeſſionẽ hrs ſiue nõ/nõ curo:qꝛ nec creditoꝛ poſſi⸗
debat:⁊ iõ ſemꝑ imaginẽ debitoꝛis repᷣſẽtat ⁊ reqrũt᷑.xl.
an.ſi nõ adeat᷑ hr̃ditas. ¶ Mõ qro an iuri offerẽdi

rie creditoꝛis pᷣſcribit᷑ ſecꝰ ĩ debitoꝛe volẽte offerre:qꝛ ei
nõ pᷣſcribit᷑.¶ In ↄꝛiũ vr̃ caſus ĩ.l.ĩbello ·S· ſi qͥs ſeruũ ff.
de cap.⁊ poſt li.re.⁊ hoc puto veriꝰ:⁊ iõ dic ꝙ qͥdã habẽt
actionẽ iã natã cũ iure offerẽdi:⁊ tũc pᷣſcribit ̊ actionẽ
⁊ per ↄñs ᷣ ius offerẽdi vt hic:qdã nõdũ hñt actionẽ iã
natã ſed naſciturã mediãte iure offerẽdi ⁊ hoc caſu pᷣſcri
bit᷑ etia iuri offerẽdi. Nã quoddã eſt merũ factũ quo me
diãte nulla actio eſt naſcitura ⁊ huic pᷣſcribi nõ põt/⁊ ita
loquit᷑ ar.ↄꝛiũ.quoddã eſt meꝝ factũ mediãte qͥ eſt actio
naſcitura vt hic ⁊ huic bñ pᷣſcribit᷑ vt ſic ꝑotiꝰ natiuitati
actiõis pᷣſcribat᷑ q facto / ſic dicamꝰqꝛ offm̃ ĩploꝛatũ pꝛo
reſtitutiõe eſt meꝝ factũ mediãte quo eſt naſcitura vtilis
actio reſtitutione pᷣſtita:vt.l.qͥntꝰ mutius S.idẽ põpo.ff.
de anu.le.⁊ tñ ei pᷣſcribit᷑ q̃driẽnio ⁊ ꝑ ↄñs natiuitati acti
onis:vt.l.ab hoſtibꝰ.ff.ex qui.cau.ma. ¶ Item quero an
pꝛioꝛ creditoꝛ poſſit offerre ſcdᷣo:⁊ dic vt glo.
¶ Illud.i¶ Supꝛa locutꝰeſt de tẽpoꝛe pᷣſcriptionũ hic de
initio pᷣſcriptiõis ⁊ bꝛeuiter dicit ꝙ incipit pꝛeſcriptio a
tẽpoꝛe quo põt agi.h.d.vſq; ad.S.immo.
¶ Sp.ꝙ actioni de dote non ſtatim poſt ſolutũ mr̃imo⸗
niũ currat pꝛeſcriptio:qꝛ ſtatim agi nõ põt:ſʒ ãnua bima
trima die:vt.l.j.S.exactio.S.de rei vxoꝛ.act. So.vt gloſ.
¶ Immo.i¶ ic loquitur de modo ĩterrũpẽdi pᷣſcriptio
nẽ᷑:⁊ dicit ꝙ appᷣhẽſio poſſeſſionis volũtate debitoꝛis ⁊
agnitio debiti pᷣſcriptionẽ ĩterrũpit.h.d.vſq; ad ·S·ĩ his.
In his. Hic ponitur caſus qui videbat᷑ effugere pꝛe

ſcriptionẽ ⁊ tñ nõ fugit ⁊ dicit ꝙ annue pᷣſtatiõi pᷣſcribit Peeſerl⸗
ex tꝑe qͥ pꝛimũ ceſſat pᷣſtari nec colonꝰ pᷣſcribit qͥ nõ poſſi bere an
det.h.d.vſq; in finẽ. Aut ergo colonꝰ vult pᷣſcribere an⸗ poſſ
nue p̃ſtationi ⁊ põt triginta annis.aut vult pᷣſcribere per lonus.

ſonali actioni ex locato q̃ dat᷑ ꝓ reſtituẽdo:⁊ põt eſſe rõ:
qꝛ perſonali actioni pᷣſcribitur ſine aliq̃ poſſeſſione:qꝛ de
bitoꝛ non dr poſſidere ius debitilʒ impꝛopꝛijſſime dicat᷑
vt.l.regulariter.⁊ ibi nõ.ff. de peti.hr̃di.⁊.l.nec nullã.·
fl.⁊.l.ſe. Aut vult pᷣſcribereõ ĩterdictũ vti poſ.vel contra
reivendicationẽ ⁊ non poteſt cum non poſſideat vt hic.
Redeo adSãmo.⁊ qͥd velit dicere tex.dũ dicit ſine vio
lẽtia. Rñdeo alijs reiectis:aut capit rẽ ſibi obligatã:aut
aliã:ſi capit rẽ ſibi obligatã:⁊ tũcaut volũtate debitoꝛis
⁊ fit interruptio in perſonali actiõe ⁊ hypothecaria: aut
ſine voluntate debitoꝛis:⁊ tũc aut fit ſine violentia ⁊ flt i⸗
terruptio in hypothecaria / nõ in perſonali:aut cũ violẽ
tia ⁊ fit ĩterruptio ſolũ ĩ hypothecaria ⁊ fit qͥ ad oẽs/⁊ ſi
dicas quid pꝛodeſt ſibi ĩterruptio cũ debeat debito pᷣua
ri per.l.extat.ff ꝙ me.cã.Rũñ.ꝓdeſt ſibi interim anteq; ꝓ
ſententiam pꝛiuetur debito cum ipſo iure non ſit pꝛiuat⸗
ſi autem rem non ſibi obligatam capit non pꝛiuatur de⸗
bito:vt.l.ait pꝛetoꝛS.fina.ffex quib.cauſis maio.

¶ Item quero quare dicit multo magis perpetuare per Cautioſe
appꝛehenſionem qᷓ; per cõuentionẽ cum conuẽtio perpe⸗ fſt⸗ pa
errups⸗
¶ Wodo oppo.⁊ videtur ꝙ ſecunda cautio non interrũ pᷣſcriptio⸗
pat pꝛeſcriptionem: vt.l.cum quis·S· ſi quis pꝛo reo. nem.

tuet actionem/appꝛehenſio non. Reſpondeo vt glo.

3 poſſit Pꝛeſcri⸗
pſcribi. ⁊ dicũt qͥdã ꝙ nõ:qꝛ pᷣſcriptiões ſũt iuuẽte ʒ iura bian poſ⸗
ſʒ ius offerẽdi eſt merũ factũ:ergo cõtra ipſũ nõ pᷣſcribit᷑ ſit iuri of⸗
Nec obſt.iſta lex:qꝛ hic nõ tã iuri offerẽdi qᷓ; hypotheca⸗ ferendi.

Butrigarij Becuda pars ſuper Beptimo libꝛo Codicis rfon

edeiu
Amnizan
1 guplicat
arooneh⸗

lumcrſ
cbienlt

flone
nalaf
us caſiue
pimaloqu
none ttr.
ſlregulse
giguis .
(Erter.l
ideo cadit
ngithise

6
„

icdeo canor.
Norem2
rmale cun
fectamytil
guero anh
Gdushy
gt meuale
cta veniun
ad quemg
directeyt.
uem pꝛici
lniſtintri
Olrecta venn
ſuumeffectu
Mialiaſ ve
Nhicinpein
uspreſcri
oſt dicg
kenphi.
(Auoaſi
rcipit gbi
(Fati
heralec.
mle fipo.
(Motaen
loggit
beorge ile
Nl doliaff
lliudi imn
N eius que⸗
eſfpoſeſ⸗f
Anttontgl 4
geſn Re⸗

=
SS=
=——

.
==

füunitiugſent

=—
—

trenerde

öde indi
Aaſienun
ſonpoſt v
nvnãa op
erſus i
ſ de pꝛo⸗
ſaplongt
Mone aut
lerception
nsageren
lgeplturſ.
nbten

Penune
hoſe.
ltore ii
enkſlenf
necgetſnge
ſerurefti,

inkofenide
ſätimeitin,

=

1
4

=

=.

dicceie
ſnhe
ühitt aaig
ithoccaſß⸗
räfactügn
cribinöpin
hediüͤteſetn
icpotid ſann
nofffipoi
eſtnaſetuati
lus 9ileſ
Dfsnanutnit
(Fiengunt
ytgo.
Gſcriptioſti
Lipttpreſeice

Lſoluriͦ min
otehͤnan
act. So.
rüpedißſef
Gnatedebit
d ſcd
gebakeflgnn
D
Ppſenbrgnin
pulthate⸗
tvultpſhn
tiot ui
zpoſſoenn
Protiſtnene
bullun
jtipoſct
ppoſcenir
dilinn
iſplolei⸗
lätuntht

Cheerte⸗

Pꝛeſcri⸗
ptio vna

ff. defideiuſ. So.vt glo.⁊ eſt rõ qꝛ in ᷣuitute que debetur
alternis annis ego nõ poſſumvti ſingulis ãnis:⁊ ideo mi
hi duplicatur tpᷣs cũ non nõ ſim negligẽs:ſed in ãnua ſti
pulatione poſſum ſingulis ãnis agere.¶ Irẽ q̃ro qͥd ſi de
beam.c.⁊ ſoluo.v.an ſit interrupta pᷣſcriptio:dic vt gloſ.
vel dic melius.aut ſoluo.v.ꝑtem de cẽtũ:⁊ erit ĩterrupta
pᷣſcriptio:ałs non:vt.l.cum fidem.S.de non nu.pe.i Itẽ
q̃ro an in ãqnua pᷣſtatiõe ſufficiat vna pᷣſcriptio an reqrat

an ſuffici⸗ płes glo.recitat opiniones tres ⁊ finaliter tenet ⁊ bñ ꝙ ĩ

at in qnua
pſtatione.

legatis annuis reqrant᷑ plures:qꝛ plura ſunt legata ⁊ plu
res actiones/ſ in ſtiplatione annua ſufficit vnꝗ pᷣſcriptio
qꝛ eſt vnicum ius ⁊ vna actio:licet pᷣſtationes ſint plures
cuʒ ergo non ꝑꝛeſcribatur pᷣſtationibus: ſed iuri qð ẽ vni
cum / ergo ſufficit vna pꝛeſcriptio que ĩchoatur ſtatim cũ
ceſſatur ſolui.vt.l.ſi ſtichũ ·S.ſtipulatio.ff.de v.ob.¶ Itẽ
quero quot ſunt modi interrumpendi:⁊ dic vt gloſ.
A quis emptionts. Beeſerie
* ptio.x. vł
Sa rx. an. cũ titulo dat actionẽ exceptionẽ ̊ oẽs
E“ Aſcriptio triginta annoꝛum cum bona fide ex⸗
ceptionẽ⁊ actionem dat ðð omnes excepto dño.pᷣſcriptio
cum mala fide exceptionem dat non actionem:niſi ĩ duo
bus caſibus.h.d.ſᷣm verã lec./ HPiuide in tres ꝑtes:qꝛ in
pꝛima loquitur in pꝛeſcriptione lon.tẽ.Secũda in pᷣſcri⸗
ptione.xxx.an.cum bona ⁊ mala fide mixtim.Tertia po⸗

nit regulã er̃ materiã ſuꝑioꝛũ.Secunda pars incipit ibi

ꝙ ſi quis.Tertia ibi ſed ⁊ ſi quis. —
¶ Ex tex.donationis Inota donationẽ appellari Zↄctũ
⁊æ ideo cadit ſub aut᷑.ſacramenta.¶ Quero an pꝛeſcriptio
longi tpᷣis paret dñium:⁊ dic vt glo.ꝙ nõ:ſed vtile in reʒ
⁊ ideo canoniſte non poſſunt errare ſi faciunt talẽ libellũ
dico rem ad me pꝑtinere iure directi dominij vtilis: vł q̃
ſi ⁊ male cumulãt /qꝛ diuerſe confeſſiones ſunt ꝑate ↄ di⸗
rectumvtile quaſi dominiũ:⁊ ideo reus eſt incertꝰ.i¶ Itẽ
quero an hec vtilis dñiũ detur / dic vt gl.ꝙ ſic. Nec ob.
ꝙ dñs hʒ directum ⁊ pᷣſcribẽs vtile quaſi directum debe⸗

at pꝛeualere ꝑ.l.in cãe.ff.de pꝛocur.qꝛ aliqñ vtilis ⁊ dire

cta veniunt ex eadem cauſa:⁊ tunc aut vtilis competit ei
ad quem pꝛincipaliter ꝑtinet negocium / ⁊ pᷣfertur vtilis
directe:vt.l.in cãe.ff.de pꝛocu aut directa competu ei ad
quem pꝛĩcipaliter ꝑtinet negocium/⁊ pᷣfertur directa vti
li / niſi in tribus caſibus /vt.l.iij .j. de noua.aliqñ vtilis ⁊
directa veniunt ex diuerſis cauſis:⁊ tunc quelibet ſoꝛtit
ſuum effectuʒ:⁊ quilibet vincit in fua:vt.l.fi.S.de iure em
phi.aliqñ veniũt ex cauſis ↄꝛijs/⁊ tunc pꝛefertur vtilis/
vt hic in pꝛimo caſu/lʒ nõ in ſecularibꝰ.¶ Item q̃ro qd ſi
vnus pꝛeſcribat ⁊ poſtea alter pꝛeſcribit cui detur vtilis
actio/⁊ dic ꝙ vltumo pꝛeſcribenti:vt nota. in.l.j.S.de iu⸗
re emphi.
¶CQuod ſi quis. Hic deberet iungi vᷣſiculus ſʒ hoc.qꝛ
excipit ab iſto verſiculo duos caſus.
¶ Ita tñ. Hic loquitur in pꝛeſcribente bo.fil.pone ſᷣm
verꝗ lec.⁊ ſic ei denegatur actio in dñũum multo foꝛtius ĩ

male fi po.⁊ ideo pᷣt referri ad vtrumq;.

¶ Nota ergo ꝙ dominus ) quem pꝛeſcribitur trigĩta an
nis agit ð omnes excepto pꝛeſcribente ⁊ eo qui hʒ cãm
ab eo:qꝛ ille vtitur hijſdẽ defenſionibus qͥbus eius actoꝛ
vt.l.dolia.ff.ð Zhen.ẽp.⁊ ven.⁊.lł.ſi a te · S.iuł.ff.de excep.

rei iudi.immo vtilis quã hẽ bat actoꝛ traſit in ſucceſſoꝛẽ

ar. eius que no.in.l.ſi culꝑa.ff.de reivẽ.Sʒ quomodo ma
le fi.·poſſeſ. in duobus caſibus pꝛoponit rei ven.Reſpon

Polſeſſoꝛ deo vt gl.¶ Modo quero an miſſus in reali ſtatim ſit poſ
an ſtati ef ſeſſoꝛ. Reſpõdeo quidã mittuntur poſt lit.conteſt.ex dif⸗

fliciat᷑ miſ⸗

finitiua ſententia in poſſeſſionẽ ⁊ nunqᷓ; auditur de pꝛopᷣe

ſus ĩ reali tate:nec de poſſeſſione:vt.l. ꝓperãdum ·S.ſinautem reꝰ.

S.de iudi.aut eſt miſſus ex interlocutoꝛia lite conteſt.vł
quaſi ⁊ nunq;de poſſeſſione /de pꝛopꝛietate ſic infra annũ
non poſt vt.l.conſentaneũ j. quomodo ⁊ quãdo iud. aut
fit miſſio ex interlocutoꝛia añ lit.conteſt.vel quaſi:⁊ tunc
ſᷣm vnã opinionem ſtatim efficitur poſſeſſoꝛ:ſʒ dominus
reuerſus ſtatim eã recuperat: poſt annum non auditur
niſi de pꝛopꝛietate. Mõ intellige ſic ꝙ aut loq̃ris de pꝛe
ſcrip.longitꝑis ⁊ illa dat vtilem in rem omnes ⁊ exce⸗
ptionẽ/aut loquoꝛ de pꝛeſcrip.xxx.an.⁊illa dat actioneʒ
⁊ exceptionem ↄ omnes excepto dño:veꝝ ſi ipſe ⁊ domi⸗
nus agerent ᷣ tertiuʒ pꝛeſcribens pᷣfertur:qꝛ ſolus caſus
excipitur.ſ.ꝙ non agat ↄ̊ dñm:ergo⁊ in illis habetur ac ſi
longo tempoꝛe pꝛeſcripſiſſet ibi vt pꝛeſidio.¶ Modoq̃⸗

Deßpſ. crip. xxx. vel. xl. anno. De annali excep. Fo.XLIII.

ro qñ debeãt ſolui vſure ⁊ videtur ꝙ in fine anni: vt.l.le⸗
cta.ff.ſi cer.pe.ſed ibi pꝛeceſſit conuentio differẽs ſolutio
nem:⁊ ideo ſequens que ſuccedit loco eius videtur appo
ſita ad differendã ſolutionem:⁊ ideo dicvt glo.ſ¶ Itẽ qro
quando pẽſio domus debeat ſolui.Reſpondeo ſi nihil ẽ
actum ſeruatur conſuetudo ſi non ẽ conſuetudo:tunc aut
agit conductoꝛ vt ei pꝛeſtetur patiẽtiavtendi domo:⁊ dʒ
ſoluere vel offerre mercedeʒ: qꝛ dʒ ĩplere ex ꝑte ſua: vt.l.
iuł · S. offerri.ff.de ac. emp.aut agit dñs ad mercedeʒ ⁊ dʒ
patiẽtiã pꝛeſtitiſſe ⁊ ſic impleſſe ex ꝑte ſua:licet non vide

N
X

atur plene impleſſe ꝑ patientiam que tũñ ſit in fleri quoti⸗

die:puto tñ ꝙ es pꝛeſtita pᷣt agere ad mercedẽ:vt.l.ex cõ⸗
ducto.ff loca.⁊ dixi in.l.edem.S.loca. .
Ep e eerruptt per conteſtationem non
ſo

lum pꝛeſcriptionem interrumpit: ſʒ

actionem perpetuat in.xl.an.h.d.

De annali exceptione.
Kubꝛica.

Bp er Exceptio ãnalis italici ʒ
ctus hodie ceſſat:qꝛ ſuffici
unt pꝛeſcriptiones cõmunes ⁊ pꝛeſcri⸗
ptio.xxx.an. obſtat regłarit᷑ oĩbꝰ actio
nibus pꝑſonalibus:ſʒ non valenti agere
Von currit. h. d. Diuide in tres ꝑtes.
r 6 Pꝛima durat vſq; ad·S. ad hec Se⸗

Ker eAACunda vſq; ad-S. ne autem. Lertia vſ=
ad finem.

LMHe autem.ꝗ Nunqᷓ; iſte· S. hʒ locum eo caſu quo pater
acceptat vſumfructũ an quãdo renuit ⁊ videtur ꝙ eo ca⸗
ſu quo pr̃ renuit non hʒ locuʒ iſte · S. qꝛ tunc actio ⁊ exerci
tium competit fllio / licet habeat cogere pr̃em ad conſẽ
tiẽdum põt facile facere/ ideo ei currit pꝛeſcriptio ar.S.
de coł.aut᷑ꝙ locum.ſecus q pr̃᷑ acceptat qꝛ filio nõ cur⸗
rit pꝛeſcriptiovt hic ſᷣm dñm mar.ſ¶ Item quero an impe

Prꝛeſcri⸗

dumentum ſuperueniẽs impediat pꝛeſcriptionem ĩchoa⸗ ptionẽ in⸗
taʒ? ⁊ videtur ꝙ inchoandam nõ inchoatã /vt.l.ſi fundũ. choatã an

ff.de fũ.do.⁊.l.j·/·:hoc tm̃modo.S.de vſuca.trãſfoꝛ.eʒ vi
detur ꝙ inchoatã non inchoãdam impediat:vt.l.fi · S.do
nec.S.de iure de.⁊ hic tu dic ꝙ aut occurrit impedimen⸗
tum ex parte pꝛeſcribentis:⁊ tunc ſiue contingat pꝛopter
