bit᷑ qlſimo iure uni mihi idẽ licuiſſe:ſi modo hinc curaꝶ negociorũq; molẽ: qᷓ
in dies magis & magis obruor: illinc uiriũ tenuitatẽ reiq; pondus diligẽter exa
minet. Nã ꝗs queſo tantã dicẽdi uim: fiduciam: facultatẽq; præſumpſerit: qubi
maieſtatis tuę. B. Pater radios fulgoreſq; ſenſerit: Reuerendiſſimoſq; iſtos Pa
tres firmiſlimas chiiſtianę reipubſicæ colũnas cardineſq; inſpexerit, non ei ſta
tim præ metu ſingultantia interruptaq; uerba excidant? linguatimore balbu
tiat? genua formidine titubẽt? cor palpitet: capilli rigeant? uultus palleat?plun
puſq; locis hiulcã & nimis fatiſcentẽ orationẽ abrũpat? Nedũ ego:cui ne horã
qdẽ a forẽſibus negociũs: auliciſq; tumultibus & curis reſpirare licet citra noĩs

& famæ periculũ, in tam celebri Patrũ: eruditorũq; uirorũ cõſeſſu atq; ordine:

& in tam eminenti totius reipu. Chriſtianæ theatro: hoc dicẽdi munus tractaue
ro, niſi obuias nobis ulnas: mitemq; & facilẽ uultũ.B. P.oſtẽderis:frontẽ expor
rexeris: ablegataq; procul omni ſeueritate facilitatis comitatiſq; radio nos aſpe
xeris: ĩprimiſq; benignã tuã illã auram: & humanitatis zephirũ nobis arridẽs:
lętuſq; ſpiraueris:qui nõ tuę tm̃ Sanctiſſimę paternitati: ſed totiẽt gẽti & ſami
liæ Medicũ (ut pleręq; alię uirtutes) peculiaris ſemper fuit. Nã præter hoc ꝙ;
familia tua proprio quodã et gẽtilicio iure uirtutes ommis: bonaſq; diſciplinas in
defeſſo ſemper ſtudio amplexata ſit: remn ipſam literariã nõ minus quã oẽs li
teratos iuuerit: ꝙ priuatoꝶe oĩum et amicorũ cauſas ex fide ſemper et iure tutata
ſit: eos a ui et iniuria defenderit: maximis etiam in remp.lorentinã meritis

—
SS
—

“

ge be
ſarusa
de
in egel
ſauen
ſpchn
unheriun
gsn nuuol
RrL
. himſi
atlin
horuter
niipeſtaso
jlonuuclen
jbrituta
ieia
benum)
ri nnda⸗
ugn⸗ morbie
Airntipab⸗
ineuſqhpal
.ituiſ
lihpietats
malauicti
iſsdlueeit

.
Dobleman
enililrep
lpaliuiqh
fihcmaine
iglicreqh
ilbitotiqy
pAhegesn
Käͤchſegui
ituni
Alurpe
ihecinen
kun⸗ Regil
tnnllsun
nipethal
l ninid
walnbrs
latantie
Imttallr
tlltabr
mntige⸗
kheri
(enelo
tne
ummitn

Se
=

☛Ee

= =

iuurſiei

rd

teurini

GeniCnt
oAldn
CcbröIDr

munuonr

Noceri
Neorüti
dshirn
rlnpei
linod
Peleihnn
utinget
ſus lert
Gint⸗
rectandn

, NNe

Immrusntn
Nieſcni

principẽ locũ fere ſemper ĩ ea ciuitate meruit: ſummos fempet honores:maximoſq;

magiſtratus adepta eſt: in qbus adminiſtrãdis tam & pie ſemꝑ: tanq; & modeſte &
prudẽter ſe geſſit, ut quãdiu ſub ductu: auſpiciiſq; Mledicęæ domus Plorẽtina res fuit,
ſemper floruerit: indieſq; uberiora ſui & ampliora incremẽta ſenſerit. iamq; & nunc

& in poſteꝶ in eã ciuitatẽ ex iſta ueſtrafoelici domo maiora indies augumenta pro

uẽtura ſperãtur:cũ tu fortiſlimus Leode tribu Medicũ ad Põtificatũ diuinitus aſtſum
ptus es:ꝗ nauiculã Petri uariis bellorũ fluctibus ꝓcelliſq; diu multũq; agitatã lacerã
fere & magno fortũę uẽtotũq; ludibrio expoſitã e naufragio(cui tẽpoꝶ malignitate
pene ꝓxima ſuerat) p ſyrtes & ſcopulos primũ eximeres: deinde in tutiſſimũ portũ
tanꝗᷓ peritiſſimus nauclerus reduceres. Et tali certe Leone Chriſtiana reſp. tũ egebat:
q ꝓtẽporũ rerũq; uarietate et cõditiõe uarias quoq; ipſe ꝑſonas ĩdueret, ut ſi fortea
mari tẽpeſtas orta nũcietur: quę Petri cimbã in breuia uel ſcopulos ui uentoꝶ ĩpellat,
tũ Leo nauclerus ſactus et una manu clauũ:altera remũ tenẽs a tẽpeſtateet periculo

ceæã liberã: tutãq; aſſerat. ſi uero a terra metus et diſcrimẽ ingruerint, ut pote lupis: feriſ

beſtüs Dñicum gregẽ infeſtãtibus, tum Leo leõis ꝑſona retẽta lupos dentibus un

guibuſq; laniet: et rugitu territos procul ab ouilibus arceat. ꝙ ſi ſeda ſcabie aut tabe

(qd abominor) gregẽ ici/ aut alio quouis genere mali uexari cõtigerit, tũ Leo paſto
ris perſonã induat: ꝗ diſperſas primũ: palãteſq; ouiculas ſedulo colligat: collectas aſpi
ciat: quo morbidas et mala uicioꝶ cõtagione pollutas curet: curatas lætiſſimis herbis
et ſalutari pabulo reficiat: refectas plenaſq; ĩ ſepta reducat, ut tãdẽ ex dei optimi ma

ximi, eiuſq; paſtoris uigilantiſſimi uotoſiat unũ ouile et unus paſtor.ld quod tã abũ

de.B. P. hi tui ſanctiſſimi mores / hoc tuũ diuinũ ĩgeniũ / hę uirtutes/hæ diſciplinęg/hæo

deniq; pietatis et religiõis pleniſſima inſtituta fęlici noſtro ſeculo pręſtiterũt, ut his

motus Inuictiſſimus Princeps noſter Frãciſeus nihil unquã poſthac aut charius aut
antiqus duxerit: quã plegatos /oratores / nũcios / priuataſq;et familiares eplas qualẽ ĩ
te. B. P. obſeruantiã: pietatemq; ſemꝑ habuerit, modis oĩbus ſignificaret et oſtẽderet.
Quaquidẽ ĩ re pręceſſoꝶ Regũ et maiot ueſtigia ſecutũ nemo nõ uidet:ꝗ ubi primũ
diuino celituſq; miſſo chryſmate delibuti fuerãt, nihil antiquius: iuſtiuſq; duxere: quã
Põtiſici maximo:et aplicę ſedi aliqᷓ ĩ re gratiſicari:et nomẽ eius auctoritatẽq; amplio
rẽ auguſtiorẽq; facere. Quãtoq; pietatẽ illi ſuã pluribus noĩbus teſtatam reliqſſent:
tãto ſibi totiq; regno melius æliciuſq; cõſuluiſſe crederent: adeo certe Galliaꝶ princi⸗
pes & Reges in hãc ſanctiſſimã ſedẽ prõpti ſemꝑ affecti beniuoliq; fuere: ut niſi mul
tis ĩ eã obſequiis beneſiciiſq; collatis regnãdi initia feciſſent, nõ ſe ſatis antiqua et ue
tere Chriſtianiſſimi appellatiõe dignos eſſe putarẽt. quoꝶ ſi exẽpla et uberrima et
ampliſima repetere incipiã, et tibi. B. P. nõ mediocre tediũ: et mihi ĩpſi quoq; nõ par
uum ĩpedimentũ afferã. Ideo ne diutius tuã iſtã beatitudinẽ teneam: et in recẽſendis
Francoꝶ Regũ in apoſtolicã ſedẽ meritisdiẽ totũ abſumã, hoc unũ tantũ ꝓſiteri au
deam, nullos unquã Imperatores: nullos Reges: nullos deniq; Chriſtianos Prĩcipes
tantũ ꝓ catholica fide aſſerẽda: pro Chriſti noĩe defendẽdo: Pro aplica ſede aut in di
gnitate retinẽda: aut in antiquũ ueneratiõis maieſtatiſq; ſtatũ reſtituenda laboraſſe,
ꝗtum olim Frãci Reges pro ĩgenita ſua in Romanã ſedẽ et ſũmos põtiſices obſeruã
tia et deuotiõe fecerunt. Quibuset peculiare et pene ſemꝑ hereditariũ fuerit ſeſe acer
rimos et aſſiduos apoſtolicę ſedis defenſores et indefeſſos ꝓpugnatores p̃ſtare, adeo
ut Illuſtria Frãcog Regũ Pro ſũmis Põtificibus edita facinora: celebres uictorias et
parta totiẽs ex hoſtibus trophęa nõ ſolũ Gallia: ſeduniuerſusorbis et admiret᷑ & præ
dicet. Nec uelim. B. P. uoſq; Reuerendiss. uiri putetis Pricipes Gallos eo iam uecor
dię: eo negligẽtiæ et obliuiõis decidiſſe, ut ſpretis maioꝶ ſooꝶ ueſtigis ab hac ſacro
ſancta et apoſtolica ſede animũ mẽtẽq; ab alienauerint: aut deuotionis fideiq; uela

uerterint. ꝗn potius eos ĩfide et reuerentia a maioribus accepta perſtare ſempꝑ exiſti⸗

metis. eoq; aio: ea mente: eaq; in hãc ſanctiſſimã ſedẽ obſeruantia in ꝗᷓ ſemel nati ſint
morituros: taleſq; eſſe de qbus uel in difficilibus arduiſq; rebus ueſtris oĩa ſpondere:

polliceriq; poſſitis:idq; nũc maxime dũ apud eos reꝶ potit Franciſcus hic Rex Chri

ſtianiſſimus: & huic ſacroſanctæ & apoſtolicæ ſedi deuotiſſimus: cinus fidẽ obſeruan-

tiãq; uel hoc ſolo argumẽto facile colligere licet, ꝙ licet nõ pauca poſtꝗᷓ ardua alpiũ
iuga cũ exercitu ſupauit, a multis ei palã paſſimq; dicerentur: quæ animu eius nel ꝗqtũ
uis mitẽ facilẽq; offendere & a ſanctiſſima maieſtate tua alienũ facere potuiſlent, tũ
tm̃ abeſt ne ꝗd inde mutauerit, ut in fide ẽt ac deuotione cõſtantior factus maliuolos
ipſos: clandeſtinoſq; & peſtilẽtes ſuſurratores ꝓcul a ſe reiecerit: atq; ut illã ſingularẽ

obſeruantiã & deuotionẽ quã erga tuã iſtã beatitudinẽ Chriſtianiſſimus Rex ſem

inuiolatã: intemeratãq; continet, ſanciſſimę tuę maieſtati corã & preſens exhiberer,

nulla ſumptuũ mole:nulla uiaꝶ: difficultate: nulla periculorũ magnitudine tertitus,
per rupes / & ſaxa/per ualles & præcipitia/nemora / ſaltus / flumina/ per eſtus & ignes/
perq; infenſiſſimas & cõfertiſſimas Heluetiorũ phalanges ad te. B. P. aduenit, ut quã

ceteri Reges & Chriſtiani Principes alieno ore & per ꝓcuratores hilialẽ obedientiã
exhibere ſoliti ſunt, eã ipſam Leoni, Franciſcus: Patri, Primogenitus filius: Sémo b65

tiſici, Rex maximus: reip. Chriſtianę moderatori & principi, Chriſtianiſſimus prin-

ceps corã & citra alterius operã lætus ſupplexq; exhibeat: atqʒ ut eã ꝓuĩciã ꝗᷓgrimũ

expleat, te ĩprimis ueriſſimũ Chriſti Dei optimi maximi in terris uicariũ ſacrolanctũ
& maieſtatis plenũ Chriſtianiſſimus Rex agnoſcit. Inuictiſſimũ populi chriſtianidu
cẽ ꝓſitetur. Vigilantiſimũ Dñici gregis paſtorẽ prędicat. Intrepidum fluctuantis na
uiculæ Petri rectorem obſeruat. Indulgentiſſimũ totius generis humani patrẽ reuere

tur. Diuinum hominẽ obuüs manibus: apertis brachiis: & deuotiſſimo aĩo ueneratur:

Tibiq;: & ſimul Apoſtolicę ſedi deuouet:ac dedicat quicquid opibus: facultatibuſq;
põt: Quicqd uiribus pollet:Fortunas omnis: copias:claſſes:exercitus:uniuerſum Re
gnum: Ducatus ac ſemetipſum prõptiſſimo animo: & conſtantiſſima fide offert: &
ante Sanctitatis tuę deoſculatos pedes deponit. His ergo omnibus tuo iure utere.
pro tuo arbtrio diſpone. Vtere inquã. B. P. in quãcũq; catholicam expeditionem ſir⸗
miſſimo Chriſtianiſſimi Regis exercitu. utere Gallicis uictricibus copiis. utere Fran
corum ſignis: & ſimul excipe fortiſſime Leo fortiſſimum Pranciſcum: indulgentiſſi
me Pater, obſequentiſſimum filium:qui tuus eſt religione: tuus iure: tuus more maio

rum:tuus cõſuetudine:tuus fide:tuus uoluntate:& quem non minus re & opere, quã

uerbis & oratione promptum ſemper paratum expeditumq; inuenies: nec minus
brachio ꝗᷓ lingua pugnacem omni æuo experieris. Excipe etiam. B. P. Gallos omnis
deuotiſſimos filiolos tuos: qui ea mente animas & corpora Sanctitati tuę oommen

dant: quo te animo hoc eſt promptiſſimo & lætiſſimo in paſtorem accipiunt. & qc⸗

quid habent aut uirium: aut facultatis ante ſcabellum pedum tuorum promptiſſime
deponunt.

CCautum eſt Alexandro Minutiano literis Regis / & edicto: neqꝗs in ſuo Regno/
& dicione: hęc egregii Senatoris: uiriq; & græce & latine doctiſſimi opuſcula: quę
hoc uolumine continentur: uel ſeorſum, & ſeparata: aut aliis operibus annexa: quo
uiſue alio modo iterum edere auſit: aut alibi edita in dominium ſuũ importare atque
ullo pretextu diuendere / aut diſtrahere pręſummat: ſub pena ſcutatorum aureorum
centum applicanda gquis portionibus partim ſiſco partim ipſi Alexandro: ſumma
tie ad quodcũq; lihuerit tribunal exigenda.

4 4.

—
1
—

1

Cntac

ullnn

nälu⸗a

Aunmlo
Aeatun
Uum 101
äpr⸗
eTen

lue

i fo
elal
tei Gn

—„

Kianu,i
lmilekegſvlz⸗
chanlic
urllidglr
nnuhe

S n
—

—
Se.

= E

tetn.

— ☛☛d =e

illiennin
Mantt
,1. e
lisr
Gniſinm

ciüſeteaanan

Palicritn
mfichu
mmniin

motiolarn

slalit

nmdntine.
malcecka

8tholuren.
Pectiobn
Gis n

nnimer!

etuos em

1

te topet d.
enestbeeniu

CNo .

Gkuccemmm

ugfiuriig
Wnfwtir

gsrinhe
michlabe
Posarnenß
inponnis
toruen Aton

an

Repetitio.l.contractus.De regu. iuris.ff.
CVLPIANVS.

Contractus quidam dolũ malum dũtaxat recipiunt:
quida dolum culpam. Bolum tantũ depoſitu ⁊ pꝛe

cariuz: dolum ⁊ culpam mandatũ/cõmodatuʒ vendi
tuz pignoꝛi acceptuʒ locatũ item dotis datio/tutelae/
negocia geſta In his quidem ⁊ diligentiaʒ. Societas
7 rerum cõmunio ⁊ dolũ ⁊ culpã recipit:Sed hoc ita
niſi quid nominatim cõuenerit vel plus vel minus in
ſingulis contractibus. Nazʒ ⁊ hoc ſeruabitur quod ini
tio conuenit. Legem enim contractus dedit excepto
eo quod Celſus putat non valere ſi conuenerit ne do
lus pꝛaeſtetur. Hoc enim bonefidei iudicio cõtrariũ
E⁊ ita vtimur. Animaliũ vero caſus moꝛteſqʒ quae ſi
ne culpa accidunt fugae ſeruoꝛum qui cuſtodiri nõ ſo
lent rapinae / tumultus / incendia/ ꝗqquarum magnitu
dines impetus pꝛaedonuma nullo preſtantur.

CContractus. Legem hanc inſtitui uobis duodecim lectionibus altiore ſtilo:ac
paulo elegantius quã reliquas interpretari utpote celeberrimã/& Alberici iudicio

utiliſſima: In qua doli/culpæ/caſus/ & oĩm prope cõtractuũ materia ſit ab origine
ad finem repetenda & accuratius exponenda. Extat in hanc legem ſolẽnis repeti

tcieo domini lo. ignei ſenatoris & noſtratis doctoris acutiſſimi:quam ex officio pro

uirili mea tutabor. Hanc legem diuido in quattuor precipuas partes: quæ parti
tio lucem adferet. Prima docet in quibus contractibus dolus tantũ: in quibus
etiã culpa præſtetur. Altera pars in uer. Sed hoci ta, docet legem contractus ſeruã

dameſſe. Tertia tradit regulam ſuper conuentione dolũ non preſtari. Q uarta lo

quitur de caſibus fortuitis non preſtandis quos enumerat eleganter. Clara eſt nec
eget cõpendio ſeu ſummario ad declarationem. Præmittunt quædam ad matetiã
præludia ſcrib. nec ab re. Ego nonnihil præmittam unde ad glo.& materiam facili

us nõ illotis manibus accedamus. Premitto quid ſit cõtractus: & aliquam diuiſio

nẽ contractuũ hic neceſſariã. Eſt cõtractus nõnunquã generis uerbũ quod om
nẽ conuentionẽ & quicquid inter agentes placuerit continet ut in.l.i. ff. de pactis.

ubi cõuentio appellatur: & ita ſumitur in hac. l. & pleriſq; fere. Interdũ diſcernitur

ab actu ex ſententia Labeonis, ut actus ſit omne quicquid agit᷑:cõtractus uero ſit

ultro citroq; obligatorius ut in.l.labeo.S. contractũ.ff.de uer.ſigni. Sunt autẽ
contractuũ tres ſpecies ſeu actionũ que ab illis producũtur. Nam quædam actio

nes bonefidei dicuntur: in quibus plurimũ exuberare debeat bona fides: omniſe-
dolus abeſſe. L. bona fides.ff. depoſiti.l. bonã fidẽ. C. de actio. & oblig. unde ſi quis
dolo ad contrahendũ fit inductus non obli gatur.l. eleganter. ff. de dolo. incidens

Repetitio.l.contractus.

cõtractui dolus purgatur ut illic docetur. quæ res alio loco mox dicetur. Quedã
actiones ſtricti iuris ſunt quæ non inſerũtur.S.actionũ. de acti. inſtitu.li. ulti. de
quibus in.l.quicquid aſtringendæ. ff. de uerbo.oblig. quorum hic proprie non eſt
locus.uide glo.in.c.cum uenerabilis in uer. boneſidei. de excepti. ego enim multa
peregrina & recondita huc proferã. Quedam actiones ſtricti iuris ſunr ꝗᷓ tamen
cum boneſidei iudiciis interdũ cõueniũt/ ut actio ex teſtamento. nam heres quaſi
cõtrahit. de qua ĩn. l.in minorum. C. in qui. cau. in inte. reſti.non eſt neceſſ.pulchre
Bar.in.l.ſi heres.ff.de eo quod certo loco.laſon.in.d.S.actionũ. Variis ãt ex cauſis
reſcinduntur ut dolo/metu/ ſimulatione. aliiſq; modis quos tradit preſertim in ul
tro citroq; obligatorũs & reciprocis Spec.in titu. de empti, & uẽdi.S. ſexto. Sunt
aũt alii ex quibus dolus duntaxat preſtatur preſertim ab eo cuius gratia non eſt fa
ctus contractus: alii ex quibus culpa non ſolum lata quam cũ dolo conferunt ſed

& leuis:interdũ quoq; leuiſſima. Hic ſolet præmitti quid ſit dolus quid culpa &

eoꝶ ſpecies quod neuos diutius remorer his p̃miſſionibus remittã ad glo, ubi om
nia dicam. In. I. noſtra forma ſeu caſus in uoce poteſt & facile figurari in hunc mo
dũ &c. In tex. dotis datio in rebus inextimatis ut Alberi. in tex. negocia geſta citra
mandatũ ut ille in tex. ſocietas & rerũ cõmunio.illa ex conſenſu/ hec citra conſen
ſum ſeu incidens præter propoſituni. Ex tex. colligi poſſunt multa: & preſertim
ea quattuor que in diuiſione legis tradidi. Primo iĩgitur collige ex priori parte regu
lam implicitam & in confuſo. quod contractus quidam dolum exigũt/quidam
& dolum & culpã. Vnde ſciẽdum imprinis quid ſit dolus quid culpa.quod ſcrib.
hic tractant. Primum de dolo plenius dicã quicquid mihi occurret boni. Eſt enim
dolus uariè definitus a Seruio & Labeone in. l.. F. dolũ. ff. de dolo. ubi recipitur
labeonis definitio ut ſit omnis calliditas aut machinatio que ad alium circumue
niendũ fit & in eo etiam fraus contineaturut ſentit Bar. in. l. iuriſgentium. §. ſed ſi
fraud. ff de pactis. exponens uerba illa in dolo fraudem ineſſe: & utrũq; conuerti
idemq; ſignificare. Alia eſt difinitio ſumpta per Baldum ex.l.ulti. C. de litigi.ut ſit
abſcondita machinatio male mentis in alterius detrimentum. & glo.in.S. pe.qui.
mo.re cõtr. oblig in uerbo debet. dicit eſſe machinationẽ ſtudioſam. A uero in
ſumta.ti. de dolo. facit differentiã inter machinationẽ & fallaciã & quedam alia.
habes etiã nõnulla per. bal. in. l. ꝗ fortuitis. C. de pigno. actio, ubi multa ad hanc le
oem contulit. Diuiditur aũt dolus in malũ de quo hic agitur & bonũ cuiuſmodi
eſt Iunii Bruti & omnis dolus hoſtis intercipiẽdi cauſa bonus eſt ut in.d.l.i.S. do
lum. que uafritia uel aſtus uel prudentia nõnunquam dicitur:aut ſapientia ut in. l.
queſitü ff. de condi.& demon. in uerbo ſapienter faciet heres.ideſt calide.ob id cõ
mendatur ab Archidiacono in.c. utilem. xxii. q/ii. dolus Alexandri tertii qui cũ au
diſſet epiſcopũ quendã ſibi cõfitentem ſimioniam ſuaſit ut habende uenie cauſa id
palam in Cardinalium cetu profſiteretur quod ubi fecit epiſcopatu per ſimoniam
adepto deſtitutus eſt. Ita laudat ſi quis hererico uel iudeo ſimulet ſe illius ſecte fu
turũ ut errores illius intelligat & prodat atq; cõuincat. quod & Geminianus com
mendat in. c. nos in quẽꝗᷓii.q·i. Huc facit ſtratagema Caroli quod refert Andreas
de Iſernia in. c.i. S. publici latrones. de pace tenen. cum ſimi. que uerſucia eſt iudici
pus neceſſaria. Habes de dolo malo Io. de ymo.i. c.i. de cõmo.Prepo.in.c.ius mili
tiare.i. diſtinc. habes per Bar. in. l. jub pretextu. C. de trãſacti. i. Alia diuiſio doli ẽ.
nam quidã eſt uerus ſeu manifeſtus qui ex uerbis aut factis indiciiſq; manileſtis
apparet ut ĩn.l. interpoſitas. C. de tranſact. Alius eſt preſumptus qui ex preſum
ptionibus & coniecturis non manifeſtis aut neceſſarus inducitur. ut in.l, dolus.

Allcee-
Paluns
ladcun⸗
eikcee
ſbllic
Erunſac
mnacte
lubot
Moſed!
Khuoe
plnt

Mi ſe

/

leiſe

(diͤiu

Ulslier
nulin
lenc
Uurm pe
Gpnt
nbin

lee⸗

Polinn
Cdalt

onbu

mca
uub
Mi

N⸗

Cn
ng⸗

poe

De Regulis luns f. Fa.l.

W X lſi pfocuratorẽ. dolo. fl mandati ex negligetia. Alia diuiſio doli Baldl in
lulie d. l. que fortuitis. & Guil. de phinate eſt per gradus doli. Nam maior eſt dolus oc
Mrenon cidere hominẽ quã furan/ſeu tollere aliquẽ ueneno quam inſidiis interficere. Item
Clum maior dolus hominẽ occidere uirũ bonũ & reip. utilẽ ꝗᷓ uilẽ aut pernicioſum aut
nn tyrãnum. unde Ci. dicit quẽ quiſque odit periiſſe expedit. l. aut facta. . perſona. ff.
nbngdt de penis. Inde penæ hodie ſunt arbitrarie ut Guil. dicit ꝑ. l. hodie de pactis. ſupra. .
wlhlr leuia ſupra de accu.l.ii.i.fl.de offi. prefec. uigi.l.ſi qd erit quod maiorẽ animad
ie uerſionem ff.de offi. procon. & lega.not.in.l ictus.ffde his qui not. infa. ubi ſcrib.
Ulnirin quia nõ eſt locus. Alia diuiſio eſt quia dolus alius ante contractũ fit ut in. l.ſi le
ln a autarius fl.de dolo. alius in contractu. ut in. d.l cleganter.in prin. alius poſt cõtta
tnoni ctum: uel quia re ipſa quis decipitur utin.l.ii. C. de reſcin. uendi. uel quia is qui cõ
Cnlnnt traxit in re que in cõtractũ deducta eſt, dolum cõmiſit uel dolo quid fecit de quo
tah in hac.l. Eſt inſuper aliud cõſiderandum. duobus modis interuenire poſſe dolũ
Agorhie Primo cum dat cau ſam contractui quia alter cõtrahentium alium dolo induxit
☛ ad cõtrahendum falſum aſſerens aut per mendacium, tunc cõtractus eſt nullus
cnghi ut. di. l. eleganter. ſi ſit bonefidei contractus cum ſit contrarius bonefidei. aliud in
cciracnt ſtricti iuris ut. l. ſi quis cum aliter. ff. de uer. oblig. quia parit exceptionẽ doli.irem
Aln aliud cum a tertio adhibetur ut. .l. eleganter. item aliud in iuriſditionis pro roga
wihen tione & decreto que quamuis lint ſtricti iuris tamen dolo fiunt nulla: ut Bar. &
ugieg ſcrib.illic.aliud quoq; in tranſactionibus cum diſtinctiõe ſcrib.in.l.ſub Pretextu.
aggelt de tranſact. utrum res fecerit dolum ut ualeat licet reſcindatur per actionẽ de do
Pemklaa lo. an actor euidentẽ dolum fecerit ut nulla ſit. adde etiam limitationes moder. in
dllimmfin d.l.ſab ptextu. Secundo ſi interuenerit hic dolus dans cãm non falſo aut men
“ dacio ſed blãdiciis aut ſuaſi onibus tunc per actionẽ de dolo uel potius ex cõtra
wumgſt ctu purgatur.l. ulianus. 5. ſi uenditor. fl. de actio. em pt. l. ea que.ff. de contra emp.
gun que ſunt cõtra. d. l. elegater: ſed intelligũtur ubi nõ induxit dolo ad uendendũ aut
gekten emendũ ſed ad pluris emendũ & interceſſit qualitati uel accidẽti. Ille uero dolus
n yn qui re ipſa duntaxat ĩteruenit ut cũ eſt re ipſa quis deceptus aut excedit deceptio
on dimidiã iuſti pretii, tunc iuuat᷑ deceptus remedio. l.ii. C. de reſc. uendi:que multis
n. Mom mogdis limitat ut Per doctillie P Sozi. in regulis ſuis. poteſt tamen decipiens pre
kunal tium iuſtum perſoluere & ſupplere ut ceſſet remedium. l. ut ſentiunt ſcrib.in. d.l.
mſatiai ii. & in. c. cum dilecti. de emptio. & uendi. quod eſtutile quo ad fructuum acquiſi
Cr aulni tionem per. I. certum &.l.ſi fundum. C. de rei uend. aut nõ excedit dimidiam tunc
untlit lex permittit. l.in cauſe.ii. . fi.ff. de mino. l.item ſi in ptio. . fi.ff. loca. de qua re Bal.
Gpenun & ſcrib.in.d.l.ii.cum ſimi. CPrima regula. M
Aikh 1 CHuc ego addo quedã utilia ex uaria lectiõe quondam a me huc cõgeſta. Prio
imnigih quod in maleficiis potius dolus quam caſus preſumit᷑ ut ſcrib. in. l.i. C. ad. l. cor.
Lumiatt de ſica. l.i. in fi. fl. eo.ti. & ſiuelis noſſe qñ in delictis dolus requiratur, potes ex.l. in
palnan actionibus. ff. de in lit. iur. iuncta glo. &. l. magna negligentia. ff. de uerb. ſigni. &.l.
elstil cornelia.f. de ſica.ita dicere. Aut pro delicto corporea pena eſt infligẽda aut pecu
nininnn niaria. Priore caſu dolus requirit᷑ nec lata culpa ſatis eſt ꝗquis preſt umat᷑ adſuiſſe
ſton rniſi probetur circũſtantiis defuiſſe:ut p̃dixi.Altero caſu debet eſſe lata culpa que
atrudi tunc equiparatur dolo: ut ſepe fit & mox in glo. dicturi ſumus.
onci⸗ —WSecuncla reguu.
ihui CAddo.ii.quod Alex. Imo. in conſi.xlii.uo.i.col.pe.qᷣ ex ſnĩa lo. de imo.in. c. cũ
hn 6 contingat. de iureiu. d c. cũ cõtingat. &. c. quãuis. de Pact. debent intelligi de dolo
gie . ex propoſito qui eſt uerus dolus non de dolo re ipſa contingente: & lex ſi quis cũ

7

Repetitio.l. contractus.

aliter. cum illic not. inter ea dat diuerſitatẽ. cum ex cõtractu ſtricti iutis dolo inito .
oriatur actio de dolo ubi ex propoſito uenit: & exceptio: ubi re ipſa: & quedã alia

er Alex. eo loco: & idẽ in conſil. ciii. pulchre definit dolũ uerum a prelumpto &

dicit in his que preſumpti ſunt minorẽ reſtitui:in his uero que ſunt ueri & contra

„ 7

jus naturale ut peruim nõ reſtitui ſed cadere in penã.l.ſi quis in tantã:uide ſcrib.
in.l. dolũ. C. de dolo. CTertia regula.

. „ „7 „ „ „ . .
CFEundem Alex. uideas pro tertia regula. de co qui prohibet᷑ in alieno facere uel

qui ſcit aliquẽ habere ius in re quod eſt in dolo.in conſi.lxxix.uolu.iii.
NQQúmſqQ uarta regula. .
CAddo quartũ axioma ideſt digniſſimã regulam ad materiam doli. Quod do

lus & fraus regulariter probentur ex indiciis & coniecturis quas ex circunſtaãtiis

ſumimus ut ex re/loco/tꝑe perſona. c.ii.iuncta glo.de renunci. lib. vi. auc. ſed iam
neceſſe. C. de dona. ante nup.l.poſt contractũ.ff.de dona. l. oẽs. 5. lutius. ff.que in
frau. credi.l. lulius.ff.qui & a qui. gl.in.l.poſt celſum. in prin.ff.de doli excep. & ma
xime ex pſona eiuſq; qualitate. l. aut facta. 5. pſona. ffde penis: ſi doloſa eſt: quod
in malũ uerto non de bono dolo de quo dixi qui ſapientiæ ac prouidẽtie aſcribit᷑
cuiuſmodi eſt in.l.queſitum. de condi. & demon. & glo.in.l. ſequitur.ff. de uſuca.
aliud eſt enim doli eſſe capacem ut normani: cenomani:aureliani & quidam alii.
aliud fallacem ut græci:ligureſue & africani traduntur: & de perſone coniectura
dicit Bal. in. lI. fi. ff. de here. inſtitu. ubi inducit ad queſtionem. Titius minatus eſt
mortem meuio:poſtmodũ inuentus eſtmortuus andragoras ut Martialis ait uel
ille meuius an preſumatur abillo occiſus:adducit utraq; iura & concludit eſſe di
ſcernendum ex perſone fama. nam ſi erat boni nominis non preſumitur ex ſolo

lingue lubrico.l.i.C.ſi quis impe.m ale. illic ex perſonis dicta pẽſcemus. tum iudex

inquiret.l.ſinguli. C. de accu.aut malæ famæ erat tunc aſiter dicẽdum.l. fulcinius

SS. quid autẽ ffex. qui. cau. in poſſ.ea. & per regulam ſemel malus: quod limitat in
alio genere ſceleris quod non eſt aſſuetus perpetrare. Per hoc decidit quod ſiquis
exierit domum titiũ cũ gladio ſanguinolento uel cruento & eo pacto de furto alio

ue delicto: & dicit per locum a cõmuniter ſeu frequenter accidentibus preſumen
dum ab illo peremptũ eſſe ad torture ſeu queſtionis indiciũ arg.l. neq; natales. C.
de proba. ubi Iaco.butrig.dicit eã cenſeri meretricem de cuius domo uiſus eſt me

dia nocte ſcolaſticus exire quod ait eſſe uiolenta preſumptione quo tamẽ tempe
rari poteſt ex concurſu fame aut alterius coniecture:quod etiam tractat Cardi. in
conſi.xciii. & Cepola in conſi.xxi.&. xxxi. .xxxix. & idem in caute.xl. dicit eũ qui

mandato tyramni occidit non uideri dolo feciſſe ut puniat᷑ capite ſed mitius pu
nietur conſyderata perſona mandantis. Q uinta regula.
CQ uintum Axioma eſt circa doli preſumptionẽ:quod ex uicinitate uel propin
itate actus inducitur doli preſumptio aperta ut dictum reperi & deciſum apud
Andream Siculum in conſi.lvii.col. ante pe. uolu.iii.per.l. ſi uentri. S. in bonis.ff.
de priuil. credi. &. d. l.poſt contractũ: &. I. ſi quis poſthac. ff. de bon. damn. Bal. in
l.i. C. de ſeruis fugit. Item ob coniunctionẽ ſeu neceſſitudinẽ perſonarum. l.data
C. de dona. Item ut ille Sicu.illic dicit cum quis conſuli ut prius peritos an ita
agendum eſſet,. c. innotuit, de elect. l. quod te.ᷣff.ſi cert. pet.
Sexta regula.
CSextum Axioma ſeu regula eſt quam legi.apud eundem Barba. in conſil.liii.
eo.uolu.iii.incipi. a loue principium muſe:quod cum dolus probetur ex indiciis
perſpicuis ut prius probatum eſt indicia poſſunt eſſe tãta ut plenam probationẽ

Gilei

ult.

ncot
phron⸗
aculſaꝑ
Ae
Aberi
Utnan
pe
TuNISI

lb ſi

olin
ubalin
odena

unnpr

iuſcen
unob
Uundin

Uluslen

ulalde

niur..
unece

uineel

Uptun
Andolt
(N

(hon

8chti

Aaneli
mund
i Kanm

mtar

lut

tärutti
Maneſclir
uunfn 1
Dl GaAn
Dolala
iceteiſghe
Iflceli
Ecvidnii
ne continn
ustminme
lniloit

Oncludtct

mit af

mus tumiute
un lanus

Gvoctrium

ltquotlai
odeſummt
us Prelmm
chnun
nouiluseln
notmmetm

MichtC.
edtid

elal miin
nrudpo
ecluumnt

ndann M
Cmmnl

Spairzn

incl
ℳℳ

anon

77

Dd e
—

multum probat: & Bar. in. d. l. i. . i. dicit eſſe

De Regulis Iuris. ff. Fo.III.

inducant etiam in delictis.l. indicia. C. de rei uendic. que tamen loquitur in ciuili
nam in probatione dominii: & uidetur eſſe contra.l.ſciant cuncti. C. de prob. cum
ſimi.tamen eſt de ea retex. optimus in iure iudicio Bal.in. l. excipiutur. fl. ad ſylla.
quem pulchre legit Do.Io. igneus. quo probatur ex pluribus indiciis ſimul iũctis
plenam probationem orirti in maleticio. nam illic certa erant indicia contra impu
berem illum dequo rebatius ultimum ſuplicium ſumpſitn. am a puberis etate
paulum aberat: & ad pedes domini cubuerat dum occideretur: & poſtea ſfiluerat
neque prodiderat domini mortem que ſunt uehementiſſima & certa: facit.l. ult. C.
de proba. in uer. indubitatis indiciis & glo. multa coniungit: ubi Bal. & Bar. in. I.
fi.ff. de queſtio. cum illic additis per modernos: quamuis illic non agatur de indi
ciis niſi ad torturam: & que ſint indubitata indicia uel que lex approbat: ut in. l. ſi
ui adulteri. C. de adulte. uel que coniuncta & multa ſunt eleganter: declarat bal.

in. d. l. ulti. C. de proba. cum ſimi.ſed illic clare & in.l.miles. de queſtio.C. & dicit

Alex.in conſi. xviii.uol.iiii. quod plura inditia iunguntur ad faciendam perfectam

probationeni. quia que non proſunt ſingula mulſta iuuant. l. i. i. ff. de excu. tu. c.

cum cauſam. de proba. cum ſimi. quod intelligit ubi unumquodq; indicium ſatis
eſſet & plene probatum. Itẽ ubi eſſent plura in eodem genere quod clarius expo
nit: & Bar.in.l. admonẽdi. uer. his prenuiſſis. fl. de iureiu. & ſi uoles optime inſtrui
in materia indiciorum preter eos qui de maleficiis tractant ut Ange. parim: & reli
quos legito Alex. in conſi. octuageſimonono.uol.iii.ubi negat aſſertionem ſe ocii

criminis inducere ſufficiens indicium ad torturam ſed preſumptionem ſimpli cẽ

per.l. ſi filium. C. de libe. cauſa. poſt Sali. in.l.fi. C. de accu. redeo ad dictum Barba
tii quod indicia multa & indubitata ſatis ſint ad condemnationẽ ſine tortura ra-
men bal.in. d. l. milites. conſulit iudici ſatius eſſe & humanius torturam premitte
re condẽnationi per.l. & ſi excepta. in uerbo conuictus & teſtibus negans. ſed non
glo.ſignandam que alibi non ſit in. I.
iii. F. eiuſdem. ff. de teſti. que eſt in uerbo ſpeciem. ſed eſt illic text. in uerbo non ad
unam probationis. tamen cum illa lex iudicis arbitrio rem committat tutius eſt ſe
qui conſilium baldi. uide Io. Andree ad Specu.in ti. de proba. ad fi. & nonnihil de
duabus ſemiplenis ad bar. in. d. l, admonendi: per laſo. in lec. & in repet. qui multa
citat ſed de hac re non concludit. Septima regula.
CSeptima regula eſt circa doli preſumptionẽ quod ex enormi leſione dolus pre

ſumitur. l.omnes.5. lutius. ff. de his que in fraud. credi. l. ſumma cũ ratione. in uer

bo in necem creditorum implicare peculium. ff. de pecu. bal. in. c.i. S.etem ſacramẽ
ta. de pace iura. firm. in uſibus. bart.in.l.ſi.ff. de preto.ſtipu. ubi dicit quod arbitra

tor preſumitur in dolo ſi enormiter leſit. l. cum hi. ß. modus. ff. de tranſact. dũ ait
ex modo fidem tranſactionis eſtimari. COctaua regula.

¶ Octaua regula eſt qd ſolemnitatis omiſſio doli preſumptionem inducit ut di

cit glo. ordinaria in. lJ.i. C. de fide inſtru. & iure haſte. lib. x. in uerbo mala fide.facit
cqui contra iura. eo. tit. lib. vi. l. quemadmodum. C. de agrico. et cenſ. li.xi. ego di
xi in dic.l.i.in expo.trium li.C. Nona regula.
Nona regula eſt circa doli preſumptionem. Quod ſi in inſtrumento dicatur
non dolo:aut metu: aut errore: aut ignorãtia ductus ſed ſponte, per hoc ceſſat pre
ſumptio doli ob authoritatem inſtrumenti quod preſumitur uerum.l.in exercen
dis. C. de fide inſtru. c. illo uos. de pig. c. ad noſtram. de empti. bal. in. ca. i. de feudo

dato.in uicem legis cõm.in.l.ab anaſtaſio:et.l.per diuerſas. C. manda. cum faciat

preſumi a ſciente et uolente factum et ſcienti et uolenti non fit dolus ca.ſcienti.de

Repetitio.l.contractus.

regu. ur. libro. vi. l. cum donationis. C. de tranſact. lquiſquis. C, de reſcin, uend.l.
queritur. S. ſi uenditor.ff.de edili. edic. ibi remittentibus actiones ſuas non eſt re
greſſu s dandus:alioqui de dolo actio non remittenti danda eſt. per quem tex. bal.
in.l. ii. C. de reſc. uendi.poſt Odofre. & Nico. matheſi. dicit eum qui rem ſuam ui
liori pretio ſciens uendidit non poſſe iuuari remedio & auxilio: dict. l. poteſt enim
et expreſſe & tacite renunciare.
;— Decima regula.
Decima regula eſt quam tradunt omnes canoniſte in capi. cum dilecti, de em
ptio. & uendi. quod ſi dolus det cauſam contractui poteſt a partibus approbari
per rationem prece. ut eſt glo. optima. d. l. eleganter: de qua diximus & per hoc ceſ
ſat dolus eorum ratihabitione ſcienter facta. quod dictum limita ubi lex huiuſ-
modi contractum improbaret: & reſiſteret contractui prohibendo alia ratione.
tunc ratihabitio partium non tolleret dolum contra. l. contrahentium glo. opti
ma in.l. a diuo pio.ffde ritu nupti per illum tex. in uerbo. quia nullum eſi: & glo.
declarat in uerbo actionẽ. de ſenatore decepto in matrimonio contrahendo: quia
lex reſiſtit illis nuptiis:quam glo. Bal. ut ſingularem citat in. c. lator. de re iudic. &
in. l.non dubium. C. de legi. & in. l.iubemus.S. ſane.C. de ſacro.eccle. & in.l. cum
muliet.ff. ſolu. matri. facit ſolemnis tex.in.l. ſi mulier. C. ad uellei.illic. nihil ſibi pre
iudicare quod adhuc ex conſequentia ſue fragilitatis in ſecundã iacturã inciderit.
=W«M CVndecima reguau.
CVndecima regula eſt:quod clauſule non ſolite adiici contractuiinducunt frau
dem:ut eſt glo.omnium optima in.l.ſi quis ſub conditione.ff. de condi.inſtitu. in
uerbo ſub conditione:que dicit eos qui inducunt aliquod ad matrimonium illici
tum contrahendum & exigunt ab eis iuramẽtum quod aduerſus huiuſmodi nu
ptias conſanguinitatis cauſa non uenient preſumi in dolo eſſe quod commẽdat
illic Bal. ad inſolitas clauſulas. facit glo. optima ir. l. cum allegas. C. de. uſuris: que
dicit quod ſiuſurarius non appareat contractus ex forma, ſi tamen clauſuleuel
pacta non ſolita in huiuſmodi cõtractu apponi ſint illi inſerta inducunt preſum
ptionem uſurarum:quod eſtadmodum memorabileuerbum: & pluribus locis
confirmari poſſet ſi huc uſurarum materia conueniret.
TDuodecima regula.
CDuodecima regula eſt:quod ex qualitate loci uel temporis in quo contractus
celebraturut ſi in loco obſeuro: uel ex qualitate perſonarum indecenti. l. non exi
ſtimo. ff. de admi. tuto. in uer. clam. & in uer. latente ubi tutor non poteſt accipere
mutuo pecuniam pupilli clã ſed palam quia poteſt. facit. .fin. de ritu nupt. ff. ubi
palam contrahentes leuius puniuntur preſumitur non dolo factum. c. quia pro
pter. de elec. in fi. ibi electiones clandeſtinas reprobamus: gl. in. ..i. C. de inter. ma
tri. glo.in.ca. ut noſtrum: ut eccle.benefici.que citat ſimiles.de contractu uero uſu
rario & preſumptionibus eius quia non dixi uobis indico pulcherrimum locum
quo ſepæ uſus ſum apud Barbatium. in conſil. oct. col. ante. uolu. y. ex quo loco
hanc regulam collegi. ¶WDecimatertia regula.
Decimatertia regula eſt: quod emptio & uenditio facta poſt iudicium ceptum
