ius tex.eſt ꝙ ſententia lata non poteſt amplius poſt ſen⸗
tentiam tractari de reuocatione cauſe erroꝛis cum impe

ratoꝛ nolit cauſas ſemel deciſas poſſe amplius reſtaura⸗

ri.et in.l.cauſas.et in.l.fratris.et ibi bar.paul.et iaſ.j.de

tranſact. et idẽ dicas ſi fuerit in cauſa ↄcluſum:quia iſta

ſcilicet ſententia et concluſio in cauſa equiparantur ſᷣm

bal. hic.ij.et.iij.q. Ita notat bar.in.l.ſi materS·.eundem.

in fine.ff.de excep rei iudi.de quo vide panoꝛmitanũ.in
c.paſtoꝛalis.er.de except.et vnum no.in hac materia cõ
feſſionis erronee emiſſe.ꝙ ſi aliquis titius in iudicio con
fiteatur ſe occidiſſe Joannem. iudex tamen pꝛopter il⸗
lam confeſſionem non debet talem confitentem condẽna
re ad moꝛtem/nec debet in hoc illi credere niſi pꝛimo cõ
ſtet iudici de coꝛpoꝛe occiſi. Idem tenct bal in c.at ſi cle
rici.iij.col.ex.de iudi.et ideo ſi aliquis confeſſus eſt ſe
occidiſſe talem hominem.ideo poteſtas fecit eum deca⸗
pitari poſtea reperitur ꝙ alius fecerat/⁊ non iſte decapi
tatus ſecundus qui vere homicidium fecerat debet mo⸗
ri / nec liberatur pꝛopter penam pꝛimi. textus eſt ſingu⸗

laris quem mentiperpetui tempoꝛis affiges.in.l.qui ſer⸗

uum in pꝛin.ff.de interro ga.act.ſᷣm bal.in.l.ij.ad fi.qui⸗

bus res iudi.non noceat·ꝓet in. c.j.S: iniuria. fina. col.

de pace iura. fir.facit quod vult bar.in.l.elegãter.S·qui

repꝛobos.ff. de pign.acti.et idem Jaſon in iij.col. verſi.

adde.⁊c.caue tamen a vnum quod dicit glo.hic.ꝙ in
facto alieno erroꝛ pꝛobabilis ſit indiſtincte excuſabilis
ad quod quotidie allegamus ea que notantur per glo.
hic in.l.fina.ff pꝛo ſuo.Limita tribus modis iſtud. pꝛi⸗
mo non pꝛocedere in illo qui facile potuiſſet ſe inquirere
et tamen noluit: quia tunc erroꝛ in facto alieno ſibi pꝛe⸗
iudicabit fa.tex. in.c.innotuit.⁊ ibi panoꝛ. in.iiij.nota.

Superioꝛ dicens iſtud eſſe menti tenendum dicendo non tradas
an teneat᷑ obliuioni duʒ loquitur ibi de ſuperioꝛe/qui tenetur ſcire
agnoſcere ↄditiões ſuoꝝ inferioꝛũ / c illud habui als de facto ande
ſuos ſub⸗ gauis ĩ quodã decano ſctĩ loti ꝓpe andegauis qui pᷣſen

iectos.

tauerat quendã capellanũ excõicatũ ad quoddã bñſiciũ

ad eius pꝛeſentationẽ ſpectans ⁊ tandem non caſſata pꝛi
ma pꝛeſentatione pꝛeſentauit ſecundo ad idem benefici⸗

um:quod non potuit fleri pꝛima pꝛeſentatione non caſſa

ta de quo per inno.et alios in.c.inter dilectos.de exceſſi.

pꝛela. et in.c.ſi electio.et ibi philip.fran.de elec.lib.vj.
et in c. conſiderauimus.ex. de electio.fa.quod vult bal.
in.l.j.ad macedo.j.Secundo limita.ꝙ in facto extraneo
non admittatur erroꝛ quando publice eſſet notum:quia
non licet ignoꝛare quod publice eſt manifeſtum:vt in.c.
j.de poſtula.pꝛela.⁊ in.c.ij.et ibi tenet᷑ philip.fran.de cõ⸗

ſtitu. lib. vj. in.l.lata culpa.ff de verbo.⁊ rerum ſigni.tex.

in.l.nec ſupina.ff. de iur. ⁊ fa.igno. et in.l. ſed et ſi pupil⸗

lus. in verbo. publice. ff. de inſtit. actio. Lertio limita
niſi factum alienum fuerit ſepe merum diſcuſſum: quia

tunc non licet in facto alieno errare ſᷣm bal.in.l.cum alie⸗

nam. de legaj.cano.⁊ ibi antho.⁊ imol.in.c.ab excõmu

nicato.ex.de pꝛeſcrip.Et nota hic finaliter per bar.que
dicantur inſtrumenta garantiſie:⁊ dicas clarius qᷓ; bar.

areutiſi eſt illud pꝛeceptum quod facit notarius in

rumento parti que coꝛam co conkfeſſa eſt debitum ex

loꝛantia. Fo. NXN XNXIIII.

poteſtate ſibi tributa per ſtatutum:nam notarij habent
iuriſdictionem habitu aliquando ex foꝛma ſtatuti: ali⸗
quando quia ita creantur per comites palatinos et ho⸗
die in SFrancia omnes notarij qui dicuntur iudices car⸗
tularij:vt vult glo.in.l.rem non nouam.rde iudi.glo.et
idi bar. in.l.j.ff. de iudi.panoꝛ. in.c.p.⁊.g.ex.de offic.et
poteſtate iudi.dele.et in.c.p.tabellio.ex.de ſide inſtrum.
in hoc regno dicimus cõſueuerunt facere pꝛecepta par⸗
kibus inter quas contractus recipiunt:ſeu paſſant et ſie
iuriſditlonem quam habent in habitu deducunt in actu.
et iſtud multum bene obſeruant notarij curiarum eccle⸗
ſiaſticarum ⁊ in partibus meis in patria iuris ſcripti / in
ciuit ate ſarlatenſi.ac in villa montiſpaſerij ex qua ſum
oꝛiundus: et ibi pluries vidi/ notarij iniungunt parti⸗
bus de conuentionibus obſeruandis pꝛout inter eas eſt
conuentum faciendo partes in eoꝛum manibus ita pꝛo⸗
mittere/ac ſubmittendo rigoꝛi diuerſarum curiarum ſe⸗
neſcalli ⁊ officialis/ necnon paruo ſigillo montiſpeſula⸗
ni: necnon rigoꝛi nundinarum bꝛie ⁊ campanie.quod in
aliquibus locis appellant notarij iudicatum. impꝛopꝛie
tamen ſ̃m bar.⁊ alios in.l.vnica.de conſeſſis ·.j.et in.l.ſi
debitoꝛi. ff. de iudi et hic vide bar.in fine col.dum querit
vtrum pꝛeceptum iudicis ſit ſententia: et dicit ꝙ non eſt
condemnatio/nec ſententia idem dicit eſſe de inſtru.ga⸗
rentiſi atis de quibus ſupꝛa fuimus loquuti que fiunt per
tuſciam ſicut diximus in franciam vᷣm bar.hic et iaſo.vn
de dices ꝙ inſtrumenta garentiſiata dicuntur inſtrume⸗
ta confeſſionata: vt diximus dum partes conſitentur in
manibus notarij ſᷣm omnes doctoꝛes hic. de quo vide
alexan.in.l.ait pꝛetoꝛ.ff. de re iudi. Lnum tamen nota⸗
bis ꝙ pꝛeceptum garentiſie quod fit quotidie:vt diximꝰ
per notarios partibus dicuntur ſententie interlocutoꝛie
non tamen diffinitiue. de quo eſt glo.in.l.fina:S· neceſſi⸗
tate.et ibi bal.in uij.col.de bo.que libe’j/glo.no.ij.q j.in
in ſumma:⁊ commendabis menti ꝙ iſtud verbum garen
tiſie ſeu garentare eſt verbum inductũ ex modo loquen⸗
di tuſcoꝛum.⁊ de hoc eſt textus vnicus in iure et ſingu⸗
laris.in c.j·S.ſi autem inter pares.verii.ſi poſſidenti do⸗

minus garentiſare voluerit ⁊c. de lege coꝛaldi in vſi.feu

do.pᷣm iaſonem hic.penult.colũ.verſi nota ctiam ex ver⸗
bis. ⁊c.vnum t amen non tradas obliuieni vltra bar. et
alios doctoꝛes hic. ꝙ iſta lex dum dicimus ꝙ erroꝛ po⸗
teſt reuocari.adde ꝙ iſtud non habet locum qu ando pꝛi⸗
us ſtatutus eſt terminus alicui ad deliberate reſponden
dum erroꝛ allegari poſt confeſſionem non poterit.glo.
eſt ſolẽnis ⁊ reputata ſingularis ſᷣm iaſonem hic in.c.ex
lr̃is.ĩ vbo.admonita.ex.de diuoꝛ.ſᷣm bal.ita dicẽtẽ in.l.
ſi quidẽ.j.de excep.⁊ in l.cũ pꝛecũ in fine.de libera.cau.⁊
in.l.j.x.col.j.de confeſſis.in.c.dudum.le.ij.ex.de electio.
archi. c.fina.de iureiu.in.vj.antho.de bu.in c.fl.xiij.col.
de cõfeſſis ex.ſcepola.veroneñ.cautela centeſimapꝛima.
⁊ Criij. Tñ quicqͥd dixerimus hic ꝓrime.teneas ↄtrari
um:quia etiam in deliberando poteſt quis errare.tex.cſt
in.l.de etateS: ex cauſa.de interroga.actio.ff licet tamen
tunc non ita de facili debeat admitti allegatio erroꝛis
ᷣm bar. hic.in penult.col.repꝛobata glo.dicti.c.ex litte⸗
ris. quam etiam repꝛobat bal. in. c.fina. in vj. col ex. de
confeſſis. Idem tenet bal in.l.iuſiurandum et ad pecu⸗
nias.ff.de iureiuran.et ibi ludo.ro.in.l.ſi vero S:de viro.
in.xxxj.fallẽtia.ff ſolu.matri.vbi dicit ſe ita de facto con
ſuluiſſe floꝛentie:⁊ ita conſuluit concilio.CCCX*½Cj. in⸗
cipiente vt pᷣpoſita conſultatio ⁊c̃. Ad pꝛemiſſa pꝛoxime
dicta.fa.ꝙ confeſſio pluries multiplicata. poteſt tamen
pꝛetextu erroꝛis reuocari bo. tex. et ibi bal. et moderni
hoc notantes j.de crro calculi.perſuad o iſtud habere
apparẽtiam:nam confeſſio quàtumcunq; iurata non ob⸗
ſtante iuramento: poteſt occaſione erroꝛis reuocari ſ̃ᷣm
bal.hic.penult.col.et in.l.de tutela ij.col de in ĩtegrum
reſtitu mino.antho.de butrio.in.fl.de confeſſis.ludo.ro.
in dicto.S.de viro.et in dicto conſilio.cccxcj.qᷓ;uis con⸗
trarium in hoc vltimo teneat Joã.fabꝛi hic.in fine.nec
obſtat tex.in c.cum dilecti.ex.de accuſa.quia ibidem nõ
allegabatur erroꝛ ſᷣm iaſo.hic.et ita intelligitur dictũ.c.
cum dilecti. ᷣm innoc. et panoꝛ.ibi etiam iſtam partem
vltimam teneas contra ea que diximus.S. in verſi. vnuz
tamen non tradas.æcc.cum hec vltima fundamenta ſunt
vigentioꝛa pꝛimis: vt patet per.l.de etate·S.ex cauſa. et
alus fundamentis.S.pꝛoxime allegatis.
E ij

Butrigarius ſup er pꝛimo libꝛo Codicis

.

modo
lectura quar0r2nęuuußSWßkße
¶ Sppo.· ꝙ voluntas errantis ſit aliqua:vt.l.j.&. ſi lega⸗
tarius.ff. ad.l.fal. Solu.vt glo.vel dic ꝙ voluntas here⸗
dis non facit vt aliquid legatario acquiratur: ſed facit
vt legatarius poſſeſſionem appꝛehendendo non delin⸗
quat et ſic pꝛeiudicet heredi in poſſeſſione: modo quia
verba yr. videntur velle facere differentiam inter ſcien⸗
tem et ignoꝛantem:vt ſciens ſibi pꝛeiudicet/ ingnoꝛans
non. Idcirco hic ſunt varie opiniones / et vt veniam
ad eas arguo ꝙ ſcienti non pꝛeiudicetur: vt.l. interpoſi⸗

deinde exponam glo. yr. et queram que ſit verioꝛ

tas j.de tranſac.⁊ quia vba enũciatiua nil operatur: vt l.

ex his . de mili teſt. In cõtrariũ facit hec lex a cõtrario
Enn l non dub teſta.Huiꝰ timoꝛe vᷣba yr. intel
ligũtur duobus modis.vno modo vt faciat differẽtiam
inter ſcientem et ignoꝛantẽ ⁊ exponũtur ſic ex ignoꝛãtia
deficit id.ſ.pactũ tacitũ dande libertatis qð fieret.i.va⸗
leret ſi fieret a ſciente.vt hic pactum. ſi deficit ratione
erroꝛis ałs delictum deficit.ſcilicet ratione erroꝛis:vt.l.
jj. de ſicarijs.Alij exponunt:vt non faciant vifferenti⸗
am inter ſcientem ⁊ ignoꝛantem.⁊ exponunt ſic.ex igno
rantia deficit ſcilicet pactum /quod a ſciente fieret.i.de⸗
ficeret ⁊ ſicut in ignoꝛante ſic hic pactum deficit pꝛopter
erroꝛem ałs delictum.i.erroꝛ in delicto. Alij exponunt
delictum aliter vt in glo. ¶ Quero ergo que ſit verioꝛ
opinio: Glo.videtur dicere ꝙ ſi pꝛeceſſit diſpono vltime
volũtatis q̃ naturalẽ opligationẽ induceret ⁊ tũc agno⸗
ſcẽdo heres ſioi pᷣiudicat: aut nõ pceſſit ⁊ nõ.lel latius
dic ꝙ aut q̃ris an talis agnitio inducat naturalẽ obliga⸗
tionem/ad dandã libertatẽ: ⁊ dico ꝙ non.vt.l.poſt certi.
2z.l.cum affirmes j. de li. cau.ct.l. iterpoſitas·j de traſac.
aut q̃ris an inducãt libertatẽ de pᷣlenti⁊ extunc dic / aut
nulla diſpoſitio defuncti pᷣceſſit ⁊ non pꝛeiudicat heredi
talis agnitio:qꝛ nõ fit liber.vt.l.ex his.j de teſta.mili.aut
pꝛeceſſit diſpoſitio teſtatoꝛis licet minus ſolenis / ⁊ tunc
ei piudicat agnitio:vt.l.non dubium.·j.de teta.
A NMotabis ex hac lege pulchꝛam regulaʒ
dD d itio qꝙ ille qui recipit aliquid tanq; a tali nõ
videtur eum conſiteri eſſe talem:per hoc infert notabili⸗
ter bal.ꝙ ſi abbas recipiat ſolutionem ab aliquo tanq;
emphiteota non per hoc videtur eum cõfiteri eſſe emphi
teotã.ſimiliter econtra ſi aliquis ſoluat tanq; emphueo⸗
ta alicuius fundi non per hoc videtur conflteri ſe eſſe em
phiteot am pꝛecipue ſi ſe referat inueſtituram antiquam
Hᷣm bal. hic. Item hoc firmat quod dicit ꝙ tunc de facto
pendebat alia queſtio de hoc in patria ſua: quicquid ta⸗
men dicat bal. hic teneas in hoc vltimo contrar ium per
regulam quam tradit bal.in.l.ſi certis annis.j. de pact.
Qualis apparet ſolutio talis pꝛeſumitur confeſſio/⁊ ſic
per ſolutionem qus declarat ſe eſſe emphiteotam alicu⸗
ius: ⁊ pꝛobatur talis ſᷣm eũdem bal.quod eſt multum no
tandum ſᷣm eum pꝛo emphiteota qui ꝑdidit inſtrumenta
emphiteotica. et idem tenet bal.in.l. indicia. in j.col. .. de
rei vendi.poſt Jaco.de ʒaberel.qꝙ cum ſolutione ſenſus
pꝛeſumitur ꝙ ille cui ſoluitur ſit pꝛopꝛietarius.⁊ ideo ſi
ſolui tibi penſionem de aliquo fundo indicium eſt ꝙ
a te habui ⁊ pꝛopꝛietas ſit tua ſᷣm bal.per.llitibus.de a⸗
gricolis ⁊ cenſi.et iſtud teneas de quo videas plene per
panoꝛ. in. c. peruenit. in ij. col. et in fl.ex. de cenſi.et vide
ad iſtam queſtionem an ⁊ quando ſolutio cenſus pꝛobet
AJo. verberi vocatuʒ vulgariter viatoꝛium iuris in titu.
Selo. condu. in. iiij. carta. Secundo nota regulam quãꝗ
non reperies alibi m iaſo.ꝙ erronea confeſſio poteſt re⸗
uocarinedum per illum qui errauit ſed etiam eo moꝛtuo
per eius heredem:vt dicit bal.in. l. erroꝛ. in fine.ð. eodem
ꝙ iſta lex non idcirco iuncta.l. iſta cum teſtamentum. eſt
valde notabilis ad ꝓxime dicta.ſecus tamen eſt in decla
ratione libelli obſcuri / que non tranſit ad heredem libel⸗
iantis. nam libellus obſcurus non poteſt declarari ab he
rede moꝛtui. glo.no.in.l.pomponius ſcribit ſi frumentũ.
§.. fina. et ibi ange. de peru.no. bar. x alij. in. l. inter ſtipu⸗
lantem in pꝛin. ff de verbo.obliga. cum alijs concoꝛ ibi
ſignatis: et iſtud eſt quod poterat fateri dubitationẽ in
hac lege.

n „ ſ „ Erranti
m teſtamentum. n hiu⸗
aicant verba enũciatiua.h.d. Ponã caſuʒ in
nube vt littera ſonat. Deinde opponam vno

8α Ei Errans non conſentit.
On idcirco hoc dicu Jacob. Butri

E. gariuus..
r △ Maturale debituz iuris er
E m quis.roꝛe ſolutuz non repetitur
accti erroꝛe ſolutũ / venit repetẽdum.hoc dicit
, m veram lect.
¶ Sp.· ꝙ quocunq; erroꝛe ſoluatur veniat repetendum.
vt.l. ſed ⁊ ſi me.de ↄdi.inde.ff. So.aut nullo iure eſt debi
tum vel ciuiliter tantum ⁊ tunc venit repetendum quo⸗
cunq; erroꝛe ſolutuʒ: vt in contrario: aut eſt naturale de
bitum tantum ⁊ pꝛocedit hec lex:aut eſt vtroq; iure debi
tum ſed obſtat exceptio:⁊ tunc aut exceptio eſt fauoꝛabi
lis.et venit repetendum quocunq;ʒ erroꝛe ſolutum:aut eſt
odioſa ⁊ tunc aut erroꝛe facti ſoluitur /⁊ repetitur:aut iu
re.⁊ non vt.l.qui exceptionem.ff.de conditio.indebi.aut
eſt exceptio inducta ad iuris rigoꝛem conſeruandum/t
non venit repetendum.vt.l.inlia.ff.de conditio.indebi.⁊
hoc in exceptione perpetua:ſi autem eſt tempoꝛalis non
inducit repetitionem.vt.l.in diem.ff.de conditio.indeb.
Si autem eſt dubia tunc inducit repetitionem.vt.lʒ.ſuffi⸗
cit ff. de condi.indebi.¶ Modo quero quando eſt hoc ꝙ
ſit tantum vnum vmculuʒ vel vtrũq;. Reſpondeo eſtvin
culum naturale tantum vbi quid nudo pacto eſt pꝛomiſ⸗
ſun Neemn in minus ſolemni voluntate: vel in legato qð
excedit dodrantem licet vltramontani hoc impugnent
vt · ..dicain.Eſt debitum ciuile vt ex ſententia /eſt debitũ
vtroq; iure:ſed obſtat exceptio vt in velleiano ⁊ mace⸗
doniano.Et ſi diceres qᷓ eſt ratio ꝙ exceptio non tollit
naturalem obligationẽ. Reſpondeo quia non oꝛdinatur
ad hoc.nam dicit lex ꝙ ſi mutuatur filiofamil.non detur
petitio non autem impedit obligationem naſci. vt.l.j.in
pꝛinc.ff. ad macedon per quod colligitur ꝙ actus homi⸗
num non operantur vltra mentem diſponentium:⁊ ideo
dicimus ꝙ ex ſententia non naſcitur naturalis obligatio
quia hoc non eſt intentionis iudicis vt obligationem na
turalem pꝛoducat/ſed eam que eſt declaret.vt.l.ſicuti ·S·
ſed ſi queratur.ff.ſi ſerui.vendi. Et ideo videntur vltra
montani bene dicere qui dicunt ꝙ pactum de non peten⸗
do non tollat naturalem obligationem/quia ad hoc non
oꝛdinatur ſed ad non petendum ⁊ ideo dicit lex ꝙ in pa⸗
cto de non petendo vertitur factum.ſ.qꝙ non petam/non
ius aliquod.ſ.liberationis. vt.l.ſi vnus.S. pactus.ff. de
pactis. Hec obſtat.l.ſcitum. S. naturalis.ff. de ſolutioni.

quia ibi loquitur in pacto liberatoꝛio oꝛdinato ad libe⸗
rationem inducendam. vt quia dico nolo teneri mihi:im

mo ⁊ ſʒ eos ex pacto macedoniani ⁊ velleiani ipedirent
pꝛoceſſum cuʒ ſint oꝛdinate ad hoc:quia dicitlex petitio
non detur.vt dicta.l.j.in pꝛincipio.ff.ad macedoni.ego

tamen non auderem recedere a communi opinione ſcili⸗

cet ꝙ pactum de non petendo tollat naturaleʒ obligatio

nem/⁊ ꝙ exceptio macedoniani ⁊velleiani pꝛoceſſum nõ

impediant. Modo q̃ro expedita gl.venio ad opi.vltra
montanoꝛum qui dicunt ꝙ hic loquitur de eo quod nul⸗

lo iure eſt debitum ⁊ eodem modo intelligunt.l.erroꝛj-

ad.l.falci.¶ Ham dicunt in minus ſolemnivoluntate nul
lum vinculum eſſe nec inlegatis que excedunt dodran⸗
tem.vbi ergo nullum eſt vinculum ſeruant diſtinctionẽ
huius legis: ſed vbi eſſet vinculum naturale indiſtincte
denegatur repetitio / ⁊ hoc ipſi pꝛobant triplici ratione:

2 pꝛimo pꝛobat petrꝰ ſic:cõdictio indebiti fundata eſt in

equitate naturali.vt.l.hec conditio.ff.de condic. indebi.
ergo non habet repetere illud quod equitate naturali eſt

ſolutum vt eſt naturaliter debituʒ: quia ſic naturalis eqͥ

tas ſibi inuicem repugnaret:alia ratione pꝛobat Gui.de
co.certum eſt ꝙ debito naturali poteſt opponi compenſa
tio ad aliud debitum:multo foꝛtius ad ſeipſuʒ. modo ita
eſt hic ſi debitum naturale debet repeti:ergo ſolutio non
remouit naturalẽ obligationẽ:qꝛ eadẽ ſolutio nõ põt re⸗
petitionẽ ⁊ liberationẽ ĩducere.vt.l.cũ his.S. fideiuſſoꝛ.
ff.de cõdi.inde.ſi ꝗ̊ᷣ remanet viculũ naturale opponit᷑ de

ipᷣo cõpẽſatio ðᷣ repetẽtẽ:ꝙ ſoluit vt ſicut debito natura

li ad alið obijcit᷑ cõpẽſatio.vt.l.etiã.ff.de cõpenſa. Mul
to foꝛtiꝰ de ipſo ad ſeipſũ poterit opponere ſi repetat᷑ q̃re

vf ceſſare repetitio. Tertia rõe pbat ipᷣi ſic qꝛ illð ẽ ſpale
cuiꝰdꝛiũ eſt ius cõe:ſ̊ ſpãle eſt ĩi minoꝛevt debitũ natura

le repetat.vt.l.ĩterdũ.ff.de cõdi.ĩdebi.ꝗ ſecus in maioꝛe
Et rñdet᷑ ad.l.iſtã.⁊ ad.l.erroꝛ.jad.l.fal.ꝙ bene eſtverũ

.
fy
.
Hin
ni⸗
ene
iti
(e⸗
lt
tur
tu
ſin
mi⸗
le⸗
tio
nne
19
tr
ten⸗
non
03.
on
de
ni.
lbe⸗
itn

ſtio
ego
l⸗
1
no
ltrs

di.
l
p

le

ncte
0e⸗
ſin
ich⸗
lek

ide
ts
hon
tſe⸗
ſoꝛ⸗
ſde
r

ie
pi

Succe⸗

De iuris et facti ignoꝛantia. Jo.XXXV.

ꝙ hic loquitur in debito ex minus ſolemni volũtate vel
in legatis que dodrantem excedũt: ſed dicunt ꝙ nullum
eſt vinculum ⁊ vbi nullum eſtvinculum pꝛocedit diſtin⸗

ctio nr̃e.l.at vbi eſt vinculum naturale nullo modovenit

repetẽdum.vt.S. ⁊ ꝙ hic nullum ſit vinculũ pꝛobant ipſi
ſic in minus ſolẽni volũtate de ciuili conſtat ꝙ ino adeſt
quiadeficit ſolẽnitas: de naturali pꝛobat:qꝛ nõ adeſt vo
luntas defuncti qꝛ voluit ſolum inſtitutum obligare ⁊ nõ

dẽs ab ĩte alium qui ab inteſtato ſucceſſi S teʒ nec eſt heredis vo
obli

ſtato an te luntas quia non eſtveriſſimile

neat᷑ ſolue bita.vt.l.cũ de indebito.ff de pba.⁊ ſi idem ſuccedit ab ĩ
re legata.iteſtato qui erat inſtitutus. Idẽ dicũt ꝙ. S. qꝛ quod eſt in

pluribus idẽ eſt in vno qui fingitur vt alius vt. l. ſi arro⸗
gatoꝛ.ff.de adop.cũ ergo hic deficiat conſenſus nõ adeſt
vinculũ naturale quod cauſatur ad conſenſum. vt.l.j. in
pꝛin.ff. de pact. OPꝛeterea vbi deficit foꝛmarei deficit eiꝰ
eſſe adeo vt nullũ vinculum contrahatur.vt.l.j·S. ſi quis
ita. ff. de verbo. obli. ac in teſtamento minus ſolẽni defi⸗
citeius foꝛma quia ſolẽnitas ergo nullumvinculũ adeſt.

Item ſi non valet id qð ago vt aso non valet ⁊c.vt.l.j.

S cũ qui.ff.de conſti.pecu.cũ ergo non valeant legata vt

voluit teſtatoꝛ qꝛ noluit vt valerent/aſcripto ergo nullo
modo vel iure valebunt. Item ꝙ in co qð excedit dodrã
tem non ſit aliqua obligatio ipſi pꝛobãt᷑:qꝛ vbicunq; lcx

obuiat obligatio etiã naturalis nõ contrahitur vt.l.non
dub iuz. ff. de legi. ſed legatis que excedunt dodrantẽ lex
obuiat.vt.l linea margaritaꝝ.ff. ad.l.fal.ergo ⁊c. ¶ Sed

wꝙ ipſi non bene dicũt pꝛobo ſic/⁊ pꝛimo rñdeo ad....inter

dum.⁊ dico ꝙ bene eſt ſpeciale in mioꝛe vt debitum na⸗
turale iuris rigoꝛe ſolutum repetatur: ergo non maioꝛ
repetu ſi ſoluat erroꝛe iuris / ſed ſi erroꝛe facti ſic: nã mi
noꝛẽ errare in iure ⁊ maioꝛem in facto eqparãtur.vt.l.j.
ff. de in ĩteg. reſt. Hec ob.ꝙ ille cui ſolutũ eſt habet pꝛo ſe
equitatem naturalem qꝛ etiã ille qui errat in facto habz
pꝛo ſe naturalẽ equitatẽ:dices tu ergo in pari cauſa non

repetiuur. Rſñdeo ĩmo nõ eſt par cauſa qꝛ ille cui eſt ſolu

tũ habet pꝛo ſe equitatẽ in genere ⁊ ſoluens erroꝛe facti
habet ꝓ ſe in ſpccie equitatẽ naturalẽ que venit coꝛrecti
ue ad pꝛimã:ſic ⁊ ſecunda pᷣſumptio tollit pꝛimã.vt.l.di⸗
uus· ff de in integ. reſti.⁊.l.cũ de indebito.ff. de pꝛobat.ſi⸗
cut ergo minoꝛ iuuatur otra ſolutionẽ errans in iure ita
maioꝛ errans in facto:vt ſicut ãteq; ſolueret habebat pe
cuniã ita ⁊ nũc. Hec obſtat ratio cõpẽſatiõis qꝛ de debi⸗
to naturali bñ poteſt opponi cõpenſatio qꝛ in illo non er
ratur ſed hic erroꝛ interuenit.pꝛeterea ſi eſſet verũ ꝙ hic
nullomõ eſſet debitũ quocunq; erroꝛe eſſet ſolutũ veniret
repetendũ.vt.l.ſed ⁊ ſi me putẽ.ff. de cõdi.inde.vbi repe⸗

tit᷑ indebitũ cũ iure ſolutuʒ etiã per ſupinũ erroꝛẽ facti ꝗͥ
eqᷣparãtur erroꝛi iuris. Fruſtra ergo diſtigueret hec lex

inter erroꝛẽ facti ⁊ iuris: ſed ipᷣi diſtingũt in ĩdebito vl⸗

lo iure quia aut ſoluitur erroꝛe facti ⁊ repetit᷑ vt hic/aut

erroꝛe iurꝭ ⁊ tũc aut ſoluẽs tm̃ certat de damno ⁊repetit.
vt dicta.l.ſed ſi me pꝛeſente: aut certat de lucro ſoluens
vt eſt in herede qui ſoluit ex minus ſolẽni voluntate vel

vltra dodrãtẽ ⁊ tũc nõ repetit vt hic.⁊ .ad.l.fal.l.erroꝛ.

aut vterq;.ſ.ſoluens ⁊ recipiens certat de damnovel etiã

vterq; de lucro vt in caſu pꝛecedẽti ⁊ tũc melioꝛ eſt con⸗

cro certat ⁊ ita vidẽtur ipſi diſtinguere in hoc ſed male:
qꝛ ſi eẽt nullo iure debitũ heres nõ certaret de lucro: ſed
de dãno / ergo debẽt repetere etiã erroꝛe iur ſolutũ. pꝛe

ditio Pogiäemis dẽ multo magis ſi ſoluens tm̃ de lu⸗

terea ſi pꝛobo quod in minus ſolẽni voluntate / vel in le⸗

gato quod excedit dodrantẽ ſit vinculum naturale hẽo
hic caſum pꝛo nobis ⁊ in dicta.l.erroꝛ .ad.l.fal.⁊ ꝙ ſit ꝓ
bo quia defunctus voluit legatum ſolui modo heres qui
cunq; ſit qui ſuccedit fingitur idẽ quod defũctus voluit

ſolui / itavt heres velle licʒ non velit vñ eſt ficta volũtas
⁊ per ↄñs ficta naturalis quicunq; ſuccedat. Non ob.ꝓ

dicunt ꝙ vbi deficit foꝛma ⁊c᷑.quia verum quando defi⸗
cit foꝛma ĩmediata ⁊ ſubſtantialis q̃ hic non deficit nam
de ſubſtantia legati eſt ꝙ ſit res q legetur ⁊ certa perſo⸗
na cui ⁊ a quo /ſolẽnitas vᷣo non eſt foꝛma voluntatis de
functi ſed ſcripture in qua cõtinetur voluntas:⁊ eſt acci⸗
dẽtalis foꝛma/quod patet ſic. Quid ſi contrahimus⁊ ĩ

ſtrumẽtum eſt minus ſolẽne nunquid viciabitur contra⸗

ctus certe non.quia ſcriptura non eſt de ſubſtantia con⸗
tractus:ſed fit ad pꝛobationẽ:ſic ⁊ ſcriptura teſtamenti.
vyt.l.omnium. de teſtamẽtis.non ergo ſolẽnitas remo⸗

gari voluiſſe ad inde⸗

uet naturale vinculũ. Itẽ non ob. illud bꝛocardicũ ſi nõ
valet quod ago ⁊c.quia illud pꝛocedit quando agitur de
tranſeundo de vno eẽ ad aliud:ſecus quando non fit trã

ſitus de vno eſſe ad aliud:ſed de vno ad eundem ſᷣm ma⸗

gis ⁊ minus vt eſt hic:quia tunc non pꝛocedit illud bꝛo⸗
cardicũ vt plene dixi in dicta.l.j· S· eum qui.ff.de conſti.
pecu. Nec ob.illud quod dicũt de legato vltra falcidiã
qꝛ illud bñ verum eſt ꝙvbi lex ſimpliciter pꝛohibet ⁊ ſtat
in finibus pꝛohibitionis ꝙ etiam naturalis non contra⸗
hitur. vt dicta.l.non dubium.ſed lex falcidia non facit ſic
quia licet pꝛohibeat vltra dodrantẽ legari tamen ſe ip⸗
ſam poſtea exponit dicens ꝙ ſi vltra legetur de falcabit
non ergo impꝛobat obligationem. Conclude ergo gloſ.
bene dicere.ſ.ꝙ debituʒ naturale facti erroꝛe ſolutum re
ereui /crroꝛe luris nõ/⁊ eſt caſus hic ⁊ dicta.lł.erroꝛ.ad
falcid.
Ad d iti 0 Iſta lex eſt ſubtilis ⁊ bene gloſata quã
repetijt bart.hic.de quo vide Cy.ihic in

ij. col.verſic. quero que ſint ſpecies debiti.⁊ ibi vide per
evumꝛ:et dum in glo. magna huius.l.dicitur ibi. Item con

tra eſt debitum ciuiliter tantum ⁊c. habes ex gloſ.con⸗

cluſionẽ tres fallentias.Cõcluſio eſt ꝙ indebitum natu

raliter ſed ciuiliter debitũ quocunq; erroꝛe ſoluatur ſiue
erroꝛe iuris ſiue facti ſemper repetitur.de hoc habes exẽ
plum per glo.in.l.j.ff.de condi.indebiti.ibi ponit exẽplũ
in litterarum obligatione ⁊ ſic in cyꝛographo confeſſio⸗
nis mutui facto ſub ſpe future numerationis.nam ex eo

ante bienniũ nata eſt ſolũ ciuilis obligatio nõ naturalis

⁊ iſta eſt cõmunis ſententia quam appꝛobant Jac.burr.

hic Bar. Ange. ⁊ Saly. ⁊ cõiter omnes vltramõtani hic.

canoniſt.in.c.fi.ex.de ſolu.pꝛo iſta communi opiniõe eſt
tex.clarus ad litterã.j.q.iiij · Sfl.licet aliquis poſſet dice

re diſputãdo ꝙ ille tex.eſt gratiani qui nõ habuit faculta

tem legis condende tamen quia liber decreti eſt appꝛo⸗
batus ab vniuerſitatibus ſ̃m doc.in pꝛoe.decretalium.⁊

pꝛoe.vj. bal.⁊ aluero. in pꝛoe.feudoꝝ.ſᷣʒʒ Jaſo.in rubꝛ.in

iij.col.de acti.ĩſti.dicas ergo ꝙ dictus ·S.fi.pꝛobat dictã

opinionẽ ⁊c̃. Ratio autem diuerſitatis eſt quare in pdic.

caſu oꝛiatur ciuilis obligatio ſed non naturalis:quia ibi
adeſt foꝛma obligandi ſcilicet foꝛo miſſio ſolẽnis ex qua
oꝛitur obligatio ciuilis / ſy deficit cauſa ſine materia que
impedit obligationẽ naturalem oꝛiri.patet:quia non itẽ
do obligari niſi interueniat numeratio.l.qui pecuniaʒ.ff.
ſi cer. pe.ſᷣm Bar. ⁊ doct.hic.⁊ in.l.ſi vnꝰ.S.pactus ne pe
teret.in.vj.col.ibi.ff.de pact.⁊ ibi ałs ad longũ iſtaʒ que
ſtionẽ diſputaui dum legebam Andegauis dictũ · S. tene

bꝛoſuz pactus ne peteret.⁊ ibi tenui opinionẽ contrariꝗ
his que pꝛoxime diximus. nam ſᷣm ſubtilem Pe. de bel.

ꝑ.⁊ alios ſubtiles citramõtanos Tholoſanos/Cathur
ceñ. Andegaueñ.Aurelianos oꝛiginaliter ⁊ ᷣm Bal. hic
⁊ Imol.in.l.j.ff.de fide ĩſtr. tenentes ꝙ ĩmo etiã añ bien⸗
nium in concluſione quam ſupꝛa pꝛemiſi dicitur eſſe oꝛta
obligatio non ſolum ciuilis ſed etiam naturalis.vnde ſi
confiteoꝛ ſpe future numerationis in cyꝛographo me re⸗
cepiſſe centum aureos a ſempꝛonio ante lapſum biennij
ſum obligatus ciuiliter ⁊ naturaliter / lʒ obſtet exceptio
ſi conuenias vel alas infra biennium de non numerata
excipere velim per no.in.l.j.⁊ in.l.ĩ cõtractibus per to.ti
tulj.de non numerata pecunia.⁊ ita tenuit in.l.iuriſgen⸗
tium· S.quinimmo in expeditione glo.magne circa fineʒ
ff. de pact.⁊ inter cetera fundamenta Petrum de bella
pertica. ꝙ ex ſtipulatione facta ſine cauſa mero iure
oꝛitur vtraq; obligatio ⁊ actio.il.ij·S. circa.cum gloſ.ff.
de exceptio.doli.ſimiliter eſt dicendum in obligatiõe lit
terarum.iſtud eſt argumentum Bald. hic. in antepenul.
col.ſed potes reſpondere ad iſtud fundamentum ꝙ non
eſt idem in caſu concluſionis ſupꝛa pꝛemiſſe quia cum
ibi non adſit conſenſus de pꝛeſenti:⁊ ſic iſtud fundamen
tum Bald.non facit contra concluſionem glo.noſtre pꝛo
opinione Petr. ⁊ alioꝛum citramontanoꝛum. Mec ob⸗
ſtant alia fundamenta que adducuntur hic pꝛo opinio⸗
ne Pertri que non refero:quicquid tamen dixerimus te
neas concluſionem glo.noſtre quam ſupꝛa poſuimus:qꝛ

communis eſt m Jaſon. hic in. vj.col. verſicu.teneas er
go ⁊c.⁊ limita ac teneas ſᷣm Jaſonem in.l.qui pecuniã.

ff. de conditio.indebi. Sed quero de pulchꝛa queſtione/
an exceptio non numerate pecunie de iure cano. opponi
debeat ifra biẽniũ:anvᷣo ꝑpetuo opponipoſſit.Et qcqd
e iij

dicat dy.in regu.locupletari de regu.iur.teneas ſᷣm bal.
hic in antepenul.col.hic.vbi tenet ꝙ debet allegari infra
biẽniuʒz de iure canonico ſicut de iure ciuili:ita tenet ſpe
cu.in titu.de in ĩteg. reſti · S· j. vbi refert ꝙ Clemens papa
quartus ꝓnunciauit contra treuerenſem electũ et ꝙ ĩfra
biẽnium non poſſet opponere exceptionem nõ numerate
pecunie /vel doli que ad idem tendunt. Ita etiã refert ⁊
ſequitur archi.iij.q:vj.in.c.ſi quis epiſcopoꝛũ.in vlt.col.
reiectis fundamentis in contrarium teneas pꝛemiſſam
opinionem ſpecu.⁊ bal.hic.ꝙ confirmatur iſto fuudamẽ
to vbicũq; eſt aliquid clare deciſum de iure ciuili: ⁊ non
reperitur immutatum de iure canonico.ſtamus iuri ciui⸗
li etiã in foꝛo canonico.vt no.in.c.j.⁊.ij.et ibi panoꝛ.ex.
de no. ope.nũcia.glo.in.c.per venerabilem ex.qui ſi.ſunt
legit. et in. c. licet ex ſuſcepto.de ſoꝛo compe.nec eſt verũ
wweccleſie vel eccleſiaſtice perſone exceptio non nume⸗
rate pecunie competere debeat ꝑpetuo:immo ſolum cõ⸗
petit infra biẽnium ſicut alijs ita concludunt do.antho.
de butrio.imol.et panoꝛ.per fundamẽtum de quo ibi per
eos. in. c.fi.in vlti.col.ex.de ſolu.ᷣm iaſonem hic.in.vj.
5 col.verſi.concludendo teneo.ꝛvxc.
PEN Licet ſexus muliebꝛis non
Bamuis. 6ninlat contra iuris igno⸗
Arãtiam: conſulit tamen minoꝛ etas.
O ſt itut . nes Jus ignoꝛare vel
niti 0 diſſimulare non li
cet. hoc dicit Jaco. butrig.
Additi Que ſit differentia inter deciſionem et
Ad ditto. onſtitutionẽ ponit glo.in.l. j.S· ij. in vᷣ⸗
bo.deciſiones.S.de emẽda.C.et que ſit differẽtia inter le
ges ⁊ ↄſtitutiones.Et quero in pᷣſenti lege.vtruʒ valeat
ſtatutum diſponens ꝙ non liceat allegare ignoꝛantiam
ſtatuti: Pic ꝙ ſic. vt vult bar.in.l.diui.ad finem pꝛinci⸗
pij per illum tex.ff. de fal. Ita vult bal.in.l.j.ff.de legi.ita
vult io.de ananiano.⁊ ibi panoꝛmitanꝰ.⁊ gl.in vᷣb.dicit
⁊ ibi panoꝛ.illam glo.no.in.c.ad falſarioꝝ.ex.de crimine
fal. vbi notatur per illam glo.iũctam cum tex.quod qᷓ;q;
in diſpoſitione aliqua caueatur vt nõ admittatur allega⸗
tio ignoꝛantie.non tamen excludit᷑ ille qui allegat igno⸗
rantiam ⁊ affert pꝛobationes ignoꝛãtie:ałs autem quis
puniretur ſine culpa:vt in.c.ij.S.de cõſti.de quo ꝑer bar.
in.l.lege.ff. de fal. æ ita limitatur pꝛedictũ ſtatu.nõ pꝛoce⸗
dere in illo qui iuſtam ignoꝛantiã allegat ſᷣm ſaly.in.l.ſe
varus de his qͥ ſibi aſcribunt.et in.l.ita nobis pudoꝛ·j·
de adul.bal.in.l.vnica.in pꝛĩcipio.fl.col.j de cadu.tollẽ.
ita voluit hic iaſon. ſuccincte Dalaene cgulas coͤm
VNAE naſ icet ᷣm regulas cõmu
E pallim. nes equa videatur cõdi⸗
tio marium ⁊ feminarũ.tamen in quibuſdã ca⸗
H VaEſibus melioꝛ eſt conditio feminarũ cõtra iuris
erroeem. G
¶ Sppo. ad diuiſionẽ.x videtur ꝙ nullum pꝛiuilegium
habeat mulier: qꝛ aut certat de dãno ⁊ ſuccurrit᷑ mulieri
2 maſculo.aut de lucro ⁊ neutri ſuccurritur:vt.l.erroꝛ.ff.
de iur. ⁊ fac.ig.So.regulariter equiparantur:vt in con⸗
trario fallit in caſibus in glo.enumeratis. Ja.butrig.
Additio MVulieribus non ſuccurritur etiam in
dãnis magis qᷓ; maſculis:niſi in caſibꝰ
expꝛeſſis in iure et facit iſte tex.pꝛo glo.in cano.fina.in
pꝛincipio.j.q/iiij.per modernos in.l.iuris ignoꝛantia·j
qui admitti.idem dicas eſſe in ruſticis quibus nõ ſubue⸗
nitur magis qᷓ; alijs:niſi in caſibꝰ a iure exceptis.ſᷣm an⸗
thonium de bu.in.c.ij.de conſtitu ex.alex.⁊ ia.in.l.ſi qͥs.
id quod.de iuriſ.omniũ iud.ff.⁊ de hoc eſt glo.in.dic.ca

no.fi. S. alleg. Sed quero in materia huius ſegis. mulier

quedã renũciauit vell.ignara quid ſit vell.⁊ nullomodo
certificata per notarium.dicas quicquid dicant richar.
et fulgo.hic quod non valet renunciatio:cum quis non
videatur renũciare iuri quod neſcit ſibi competere: vt.l.
mater decedẽs.in pꝛicipio.⁊ ibi bar.de inoffi.teſt.ff.⁊ ita
tenent doctoꝛes in.l.ſciendum.ff.de verboꝛum obliga.⁊
in.l.fi.et ibi glo.in verbo.ſi mulier.⁊ ibi alexan.poſt albe.
de roſa.ff ad vell. Ita vult ſpeculatoꝛ in titu.de obliga.
2 ſolu.S.j.in addi.incipiente hubertus.quod etiam quã⸗
do mulier renunciauit velł.cum iuramento adhuc requi
ritur certioꝛatio.tene tamen in hoc contrarium:quia iu⸗
ramentum tantum operatur quãtum certioꝛatio per tex.
in.c.ex reſcripto.⁊ ibi gl.⁊ bal.in.ij.col.in duobꝰ locis il

utrigarius ſuper

pꝛimo libꝛo Codicis
lud firmat.ex.de iureiur.⁊ dicas hic quod ſtatuta ⁊ con⸗
ſuetudines ſimpliciter loquẽtes ita conpꝛehẽdunt femel
las ſicut maſculos de qͥ ꝑ anth.de but.in.c.fi.ex.de ↄſue.
qð confirmo: quia maſculinũ genus regulariter cõcipit
femininũ.de quo videas plene per iaſ.dðe may. in. l. ſi qͥs

id quod.de iuriſ.omniũ iudi.ff. per bar.melius qᷓ; in toto

ſuo opere.in.l.j.ff. de peculio.de quo per glo.⁊ doc.in ↄſt.
ſi quis in tantã·j.vnde vi.in cano.ſi quis ſuadẽte diabo

lo. xvij. q.iiij. tex.in.l.ſi ita ſcriptuz.ff.de lega.ij.⁊ in.l.qui

duos mulos.ff. de lega.iij.glo.magi.⁊ ibi phi.fran.in.c.
generali.de elec.lib. vj.⁊ alijs vulgaribꝰ locis. Item ſta
tuta hic ĩ caſibꝰ non deciſis accipiunt interpꝛetationem
ſᷣm ius cõe:faciunt no.per bar.in.l.nõ dubium.S.de legi⸗
bus. et in.l.de quibus.ffde legibꝰ.vbi notat᷑ ꝙ conſuetu⸗
do extenditur ad caſum ſimilem ſᷣm bar.ibi ita notantẽ
ibi textum in verbo pꝛoximum ⁊ conſequens ei eſt.⁊c.fa⸗
ciunt notata per bar.in.l.omnes populi.de iuſti.⁊ iure.ff.
facit ad pmiſſa.l.ſi extraneus.ff.de condi.cauſa data.vbi
caſus omiſſus remanet in diſpoſitione iuris cõmunis. et
ſic in ſimili ſtatutũ ſimpliciter in maſculo loquens debet
adaptari in femella cũ de iure cõmuni maſculus ⁊ femel⸗
la pꝛemiſcuis actibus vtãtur regulariter niſi in caſibꝰ vt
diximus in cõtrariũ a iure expꝛeſſis/⁊ hec ſunt noua fun
damenta ad pꝛobãdum qð ſtatuta ſimpliciter loquentia
cõpꝛehendãt tam femellas q; maſculos intelligo reſpe⸗
ctu eoꝛum que conueniunt tam maſculis qᷓ; femellis:⁊
videbis aliquas limitationes ad regulam: an maſcu⸗
linum cõcipiat femininũ.in.l.ſi quis id quod.de iuriſ.om
nium iudi ff. .

¶ De pꝛecibus iperatoꝛi ofte⸗
rendis. et de quibus reb? lup⸗

plicare liceat velnon.
NFEE Licet regulariter ſeruus nõ Supplics
☛W 5 Icet. admittat᷑ ad ſupplicanduʒ. re an poſ⸗
Qúfallit ſi ſupplicat pꝛo nece dñi ſui. ſit ſeruus
CE. ꝙlibet debeat admitti: vt pꝛincipie
iteo. vniuerſis.Solu.vt glo.
☚ Add itio Facit iſte tex.ſᷣʒ bal.
45 U· hic in. ij. not. ꝓ dicto
inno. in. c. j. e. de cõſtitutionibꝰ.qð ex
cauſa licita /licitũ eſt leges trãſgredi.iſtud dic.inno.alle
gat bal.in varijs locis ꝑ iaſo.hic.ꝓ quo dicto alleg.l.qͥſ⸗
quis·j.ad.l.iuliã maieſtatis:vbi ex cauſa filius punit᷑ ꝓ⸗
pter delictũ pr̃is:⁊ ꝓ hoc dicto inno.allegat ia.quattuoꝛ
tex.pᷣmo ĩ.l.ſi qͥ filio exheredato·S.qͥ aũt oẽs.ad ft.⁊ ibi
bal.⁊ alij.ff.de iniuſto ⁊ rupto teſta.vbi qͥs moꝛit᷑ ⁊ deĩde
iudex ſe inquirit tex.in.c.clericis ·Sceterum.de pe.in.vj.
vbi filius punit᷑ ꝓpter delictũ patr in bñficialibꝰ: et ibi
videas phi.fran.tertio tex.eſt in.l.fina.invᷣbo nec tñij.de
mõ mulc.q̃rto tex.eſt ſolẽnis ⁊ ſing.in.l.ſi hoĩem.ff. mã.
ſm bal.ĩ.c.j.viij.col.ex.vt.lit.nõ ↄteſtata.Et nõ.illã legẽ
ſi hoĩem.ad hoc qð inferioꝛ:vt puta epᷣus põt diſpẽſare
Ʒʒ legẽ ſuꝑioꝛis ex magna cã:ita exclamat ⁊ tenet panoꝛ.
in.c.dilecti.vlti.er.de appel.⁊ in.c.at ſi clerici ·S.de adul⸗
ter.e.de iud.⁊ in.c.ſtuduiſti.er.de offi.⁊ pote.iud.dele.
imo qð eſt plus ᷣ ſtatuta iurata poſſet epᷣus vł alius infe
rioꝛ ̊ leges ſuperioꝛis:vt no.bal.ĩ rubꝛi j.qui admit.ad
bo.poſſ.poſ.⁊ no.dic.ſing.qð ſi qͥs dedit alapã poteſtati
pariſiẽſi:puta locũtenẽti crimĩali vel ciuili poſſit pᷣdictꝰ Judex an
