ctiõibꝰ ĩ⸗ cleſia in ſciſma ĩcideret cauſa imꝑa.⁊ ne eccleſia careret ¶¶¶ Ex hoc:diuide hãc ꝑtẽ ĩ q̃ttuoꝛ/qꝛ ĩpꝛĩa ponit᷑ pᷣma rõ
terfuerũt. paſtoꝛe ita ⁊ hac de cauſa pꝛiſco tẽpoꝛe fuerat ſtatutum vſq; ibi.nã ⁊ iniuriã. ibi ponit᷑ ſecunda ratio: vſq; ibi cũ

imperatoꝛes intereſſe in electionibus.⁊c̃. Iſta voluit ſen

tire ſtepha.põtifex in.c.noſſe.⁊ tex.ĩ.c.valẽtinianꝰ.lxiij.

di. Ita tenet guido ĩ dic.c. reatina. Ydẽ tenuit dñicus in
locis.. alle. Idem cardinalis ſancti ſixti in.c.j.lxiij.di.
Vide plenius per dictũ io.lupi in dic.ſuo tractatu de li⸗

bertate eccleſiaſtica in.iiij.q.penul.carta ver.namlʒ.⁊c.
Hec volui inſerere hic ne credant meri legiſte poteſtatẽ
impꝑatoꝛum eſſe amplã in pꝛedictis iuribꝰ ſpũalibus.⁊c.

dum dicit imperatoꝛẽ eſſe dũm totius mundi non tamen
habet in pᷣdictis iuriſditionalẽ poteſtatẽ /⁊ ſi quã habet
potius vſurpatiõe habere dicitur qᷓ; iure ſeu bona rõne:
Hinc eſt ꝙ ehꝛiſtianiſſimꝰ /potentiſſimꝰ iuſticie cõſerua⸗
toꝛ Ludouicus huius noĩs duodecimus francie rex di
gniſſimus dum vacant epatus ⁊ alia ſuperioꝛa beneficia
ↄſueuit pꝛo meritis(vt credit᷑)deſtinare oꝛatoꝛes nõ au⸗

ea que.ibi ponitur declaratio ſecũde rationisvſq; ibi nẽ
⁊ in contẽptoꝛes:ibi videtur poni quedã ratio:ſed nõ eſt
immo eſt potius quedã repetitio pᷣme ratiõis vſq; ad.S·
igitur. Mota ꝙ nõ licet publice diſputare de flide. Scoo
non licet ſemel deciſa amplius in dubium reuocare.
rtio nota ꝙ plus punitur ignobilis qᷓ; nobilis.Quar
to nota ꝙ videtur peius facere qui palã delinquit qᷓ; qui

clam. ⁊ ad hec q̃ttuoꝛ notabilia eſt ꝑ oꝛdinẽ opponẽdũ.

Pꝛimo op.ꝙ liceat diſputare de ſide.vt.l.quoniam·Xj.

ti.j. So.quidam diſputãt vt fidem ſubuertant et hoc nõ

licet vt hic.quidam diſputãt de fide vt addiſcant et hoc

licet.quidã diſputant vt hereticũ conuincant:⁊ hoc etiã

licitum eſt. vt dic.l.qm venerabilis·jti.j. ¶ Item op
4 . c.AE 3*) J. 8 P
deciſa ſemel poſſint iterũ retractari vt.l.et in maioꝛibꝰ.j.

de appella. So. ibi loquit᷑ de reuocabili hic de irreuoca

—

bili. ſ. de fide.¶ Item op. ꝙ plus debeat puniri in digni⸗
tate exñũs qᷓ; puatus vt.l.pᷣſopteri:j de epiſcopis ⁊ cleri.
et. l.pedius.ff. de incen. ruina nau. et.l.ꝓperandum.S·ſin
aũt ·j.de iudicijs.So.aut dignitas auget crimen ⁊ auget
penamvt dicta.l.pꝛeſbyteri.aliqñ dignitas minoꝛat deli
ctum ⁊ tunc minoꝛat penãvt hic:nam peius faciunt laici
qui nil ſciunt ſe intromittere de diſputatione fidei.aut di
gnitas nec auget nec minoꝛat crimen.tunc aut tractatur
de pena coꝛpoꝛali ⁊ grauius puniunt᷑ ignobiles vt dic.l.
pedius ⁊.l.⁊ ĩſeruoꝝ.ff.de pen.aut tractamꝰ de pena pe⸗
cuniaria ⁊ in illa plus punit᷑ nobilis qᷓ; ignobilis:vt dic.
l.ꝓperandũ ·S.ſin aũt.cum ſi.¶ Item op.ꝙ peius ſit fa⸗
cere clam qᷓ; palam:vt.ff.de ritu nup.l.fl.⁊.l.nõ exiſtimo.
de admi.tu.⁊.l.qui ſine.de nego.ge.So.aut tractamꝰde
cauſa velicti aut de effectu:ſi de cauſa que ẽ dolus aut cõ
ſtat de dolo ⁊ non facio differentiam clam vel palaʒ /aut
dubitatur ⁊ tunc aut tractamus de his que ſunt de gene⸗
re pꝛohibitoꝛum ⁊ non facio differẽtiam vtrum palaʒ an
clam quis faciat:qꝛ ſemꝑ dolus pꝛeſumitur:vt.l.j:j de ſic
ca.⁊.l.ſi quis fumo.ad legẽ aqli.ſaluo ꝙ ratiõe cauſe ex⸗
terioꝛis /aliqñ hoc inſpicitur vt in rapina que magis pu⸗
nitur q; furtum:non ideo quia ſit factum palam. ſed qꝛ ẽ
maius delictum cum habeat in ſe violentiã. Simile ẽ in
veneficio ⁊ homicidio:nam veneficium ideo dr̃ eẽ graui
us non ideo qꝛ fiat clam:ſʒ qꝛ in ſe hʒ quãdã pꝛoditionẽ
vt.l.j . de male.⁊ ma.aut loquimur in his que ſũt de gñe
permiſſoꝛum:in ſpecie tamen ſunt pꝛohibita vt matrimo
nium:⁊ tunc aut fiunt clam ⁊ pꝛeſumitur dolus:aut palã
cſ dolus nõ pꝛeſumitur /ſy erroꝛ:vt.l.nõ exiſtimo.ff.de ad
mi. tu.⁊.l.qͥ ſine. de nego.ge.⁊.l.fl.de ritu nup.⁊ hoc ſi cõ
ſidero rem ex parte cauſe/ſi aũt conſideras rem ex parte
effectus:tunc dico ꝙ peius eſt ratione exẽpli facere pa
lam q; clam:vt hic.Et ideo fuit queſtio hic.Quidã fr̃ ꝓ⸗
feſſus iã exiuit oꝛdinẽ ⁊ accepit vxoꝛeʒ querebatur an in
quiſitoꝛ de hoc poſſet cognoſcere/ego dicebam ꝙ aut ac
cepit vxoꝛem clam ⁊ pꝛeſumitur in dolo ⁊ non errare/et
ideo inquiſitoꝛ non debet cognoſcere.aut accepit palaʒ
⁊ non pꝛeſumitur in dolo:ſed errare ⁊ ꝙ putat ſivi licere:
7 qꝛ errat ĩ fide/ cognitio pertinet ad inquiſitoꝛez. Itẽ
quero qualiter punietur hic ſtatuliber:⁊ dic vt glo.
Ad d iti 0 Adde ad iſtam legẽ dum vult ꝙ nõ eſt
licitum de fide publice diſputare:veruʒ
ad fidei ſubuerſionem:alłs licituʒ eſt pꝛo fide extollenda
de fide publice diſputare tex iuncta glo.in ver.vno oꝛe·j·
de epiſco.⁊ cleri.ſᷣm Bar.idem Inno.ĩ ca.dãnamus·S·ſi
quis igitur.vbi no. Inno ꝙ nullatenus licet:immo ꝙ
plus eſt nec de fide licet publice diſputare turbis coadu⸗
natis cauſa tumultus vel ſue perfidie defendende:aut ad
confuſionem hereticoꝛum / vel ad veritatem clarifican⸗
dam aliquis diſputaret:non crederem maluʒ: vt fecit pa
pa ſilueſter ſᷣm Inno in oco. Sliegaro. . 4
E „ Hec non legitur oꝛdi⸗
D KR ter claras. narie:nec extraoꝛdina⸗
EBrie. Titulus de ſacroſanctis eccleſijs legitur
Na oꝛdinarie vſq; ad tiulum de epiſcop. et cleri.
Jaco. Butrigarij do. .
Ad d itio Adde ad iſtã legẽ ꝙ obſeruãda ſunt ſta

tuta ſanctoꝛum patrum in ſinodo:in.c.
a ſctis.⁊ duobꝰca.ſeq̃ntibꝰ.xxv.q.ij.⁊ iſta Juſtinianꝰim
peratoꝛ hic pꝛofitetur ſe facturum pꝛomptum paratum
q;.patet hic ꝑ totam iſtam legẽ quã ꝑ te videas ſᷣm Bal.
⁊ dicit Odof. vt refert Bal.hic ꝙ papa ratione peccati
põt de oĩ delicto cognoſcere:de qͥ vide Ber.gloſatoꝛẽ iu
ris canonici ĩ.c.nos ĩter alios.er.de purgatione canoni
ca.⁊ ibi glo.pꝛĩa:dicẽs ꝙ epiſcopus cognoſcit de certis
criminibus ⁊c̃.papa.vero indiſtincte ꝑ notata in.c.no⸗
nit:⁊ ibi plene Panoꝛ.in.v.notabili ⁊ alij canoniſte.

¶ e ſacroſctis ecclelijs ſt de re

De . Gacroſanctis Eccleſiſs. Fo. V.

piꝛo cõgregatione pluriũ in eodẽ loco congregatoꝛũ ad

vſq; in f. ¶ MHota ꝙ collegio ſanctiſſimo poteſt legari.

inſti. Solu. aut collegium eſt licitum ⁊ ei poteſt legari:
etiam ꝑſonis de collegio non poſſu legari:vt·j.de hereti

collegio:vt dic.l manicheos:aut alia ratione eſt illicitũ /

ipſo qð eſt collegiuz pium ⁊? ad ſeruiẽdum deo deputatũ ri ſine cu⸗
intelligit᷑ eſſe licitũ:poteſt ei legari.cũ ałs regulariter oẽ iuſq; ↄuo⸗

pᷣſidens facultatẽ chꝛiſtianis dedit acquirẽdi pꝛedia ſeu

bar. in ꝓemio. ff. pe.et fi col.in cle.j.⁊ ibi ʒabar.et alij de
iureiuran.per bar.in exuagã.ad repꝛimendũ.quomodo

nus:⁊ qui non eredit punitur:vtlj de ſumma trinitate ?
fide catholica. Scõo modo ſumitur eccleſia ꝓ loco mu⸗
ris circũdato et ſᷣm hoc habet etiaʒ pᷣuilegia:vt patet.·j·
de his qui ad eccle.cõfugi. Tertio modo ſumitur eccł ia
ſeruiendũ deo:⁊ hoc modo ſumitur hic eccleſia.⁊ qꝛ ha⸗
bet pꝛiuilegia ⁊ res / ideo diciturin rubꝛi.de rebus ⁊ pꝛi⸗
uilegijs earum.
Pio collegio relinquetur/eoipᷣo
E Ab eat. piument ipſo iure pprobatch,
Diuide in duas partes:quia in pᷣma ponit di
ctum vſq; ibi nichil eſt. ibi ponit rationẽ dicti

¶ Item nota ꝙ in vltima volũtate debet eſſe liberũ arbi⸗
trium.¶ Item op.ꝙ collegio nõ poſſit legari:vt ff. de le.j.
l.ſi heres·S. vicis.⁊.l.ſenatus. et.l collegium.de heredi.

vt hic.aut collegiũ eſt illicitum ⁊ ei nõ:vt in contrario.
Item op.ꝙ illicito poſſit legari vt dic.l.ſenatꝰ.⁊ de re.
dů. So.põt legari ꝑſonis de collegio etia illicite vt ibi.ſʒ
ipſi collegio non vt dic.l.ſi heres.S.vicis.iſ¶ Item op.ꝙ

cis.l.manicheos.So.ibi erit ipꝛobatum rõne ſecte.Col⸗
ligitur ergo ꝙ aut collegiũ eſt app:obatũ ⁊ poteſt legari
collegio ⁊ ſingłis de collegio:vt hic.aut eſt ulicitũ/⁊ tũc
aut ratione ſecte et non põt legari collegio nec alicui de

⁊ tũc collegio legari nõ poteſt:vt.l.ſi heres·S.vicis.·ff. de
le.j.ſed ſingulis de collegio põt legari:vt dic.l.ſenatus
de rebus du. ¶ Wodo quero qð pᷣuilegiũ habeat hic ec⸗
cleſia cũ cuilibet collegio licito poſſit legari:dicunt qͥdʒ
ꝙ ctiã inhabilis ad teſtandũ poſſit eis relinquere vel ſi
teſtamentũ eſt minus ſolẽne qð non placet vt dicit glo.
ſed debet ſuppleri ſi volũtas eſt ſolẽnis ⁊ is qui legat le⸗
gare poteſt ar.l.vt gradatim·S.ſed ſi lege.ff.de mu.⁊ ho⸗ Cõgrega
no.quod ergo pᷣuilegium habet eccleſia?: Reſpõdeo ꝙ eo tio põt ſie

colle giũ ſit illicitũ niſi ſit ſhecia iter⸗ appꝛobatuʒ:et ideo catione in
clibanarij quinõ oſſunt facere cõgregationẽ ad ſua ne⸗- eccleſia ꝓ
gocia faciũt eã ad eundũ ad ſanctà mariam de monte:⁊ negocijs
dicunt ꝙ ipſo iure eſt permiſſum eis poſtq; faciunt ad ſer eccleſie.
uicium dei. ò”
Ad ditio Adde ad quid fuit iſta lex ⁊ a quo intro
E ducta.c.futurã.xij.qj.vbi dicitur ꝙ cle
rici in egipto pᷣdia nõ habebãt:imꝑatoꝛ in ↄcilio niceno

poſſeſſiones habẽdi:ꝙ perpꝛius nõ erat:⁊ ſedi apoſtoli⸗
ce multũ de ſuo dedit.⁊ an tenuerit donatio.vide plene ꝓ

in crimine leſe maie.ꝓceduur ⁊ ibi magis cõis cõcluſio
eſt ꝙ tenuit donatio eccleſie facte.⁊c.Et ibi plenevidere
poteris.Neinde in pᷣſentilege duʒ dicit᷑ hic in tex.noſtro hHonatio
ſm bar.et alios doctoꝛes ꝙ relictũ eccłie vel venerabili ꝑ imꝑato
loco nõ viciatur rõne incertudinis facit.l per qð pauꝑi⸗ rẽ fcta ec⸗
bus. ibi bal.j.de epiſco.⁊ cleri.Quid ergo ſi teſtatoꝛ relin cleſie te⸗
quat centum eccleſie ⁊ nõ dicat cui eccleſie de qua in du nuit.
bio intelligit᷑: videtur dicẽdum ꝙ de eccłia maioꝛi ⁊ ſic
cathedrali per texin ·S.ſi quis in noĩe in aut᷑.de eccle.ti.
Ita tenent io.fabꝛi.⁊ ange.de are.in·S.ſed ius quoddaʒ
ciuile inſti.de iure gentium ⁊ ciui per iſtũ tex. in dic
ſi quis.veritas eſt ꝙ in dubio intelligitur relictũ eccleſie
in.c.fl.de ſepul.⁊ ibi vide panoꝛ.ſuꝑ iſto paſſu idẽ cy.hic
in.v.q.Saly.⁊ paul.de caſt.hic.ar.tex.in.l.que conditio.
Sfi.ff.de condi.⁊ demõſtra.et ibi bar.idem tenet io.and.
ti. de inſtru.edi·S.nũc vero.pet de ancha.⁊ ymo.in c.re⸗
latum ij. de teſtamen.ex.io.and.in.c.cum quis.de ſepul.
in. vj. Si vero habet duas parrochias:vel in vna eſſent
duo pꝛeſoiteri ꝓut eſt in eccleſijs parrochialibus ande⸗
gauis in ſpeciali honoꝛabiliq; eccłia ſancti maurilij cõ⸗

Eccleſia

113 eſt ſciẽdu gruenter per amicũ meũ magiſtrũ mace.manſeũ vulga⸗
D euid entia m ꝙ trib?ꝰ mo triter vocatum.riquaãtes pꝛo tpᷣe ſuo excultum in dubio
R dis ſumitur eccleſia:vno modo pꝛo cõ relictũ videtur pandũ pauperioꝛi eccleſie qñ ſunt due: ſi
gregatione vniuerſa ommum fideliuz vero duo ſint pᷣbbiteri relictũ iſto tᷣe eſſet dxndũ paupe⸗
ℳ X7 de hoc habes in ſymbolo ⁊.S.in epi⸗ txioꝛi pꝛeſoitero dicte eccleſie ſancti maurilij:⁊ ſic curato
Rark as E, ſtola intet claras: 'm hoc eccleſia ha vocato henrico lair. cuʒſocio dicti maſci. ar. dic.S. ſi qͥs.
bet multa pꝛiuilegia.ſ.quia qui credit ĩ eã vocat᷑ chꝛiſtia ſm cy.hic in.vj.qpaul.de caſt.hic.bal.in.l.cũ multe·g⸗

pe ꝓ de dona.ante nupti cano.in.c.fl.de ſepul.v.allega⸗
to.facit qð in ſimili determĩat Bal.⁊ Imol.in.l.ſi domꝰ
in pꝛinci.ff. deleg.pꝛĩo.Cetera que hic per bar. in repeti⸗
tione iſtius.l.tanguntur omitto:de quibus plene per Ja
ſo. de may.hic.j.ij.iij.iiij.v.vj.coll.
LDE Lapcinon debẽt ſedere in choꝛo cum
mo. clericis.h.d. Jaco. .
¶ Nemo martyres.Mihil iaco.

ꝛiuile⸗ rvog Hec lex eſt localis. Hota
datuz En plu res ꝙ pꝛiuilegiũ datũ clericꝭ
clericis vi fintelligiturpotiꝰ datũ eccleſie q; clericis. Sic
det᷑ eccłic datum fuio: cõtemplatione patris intelligitur

cõceſſum. potius datum patri q; filio ⁊ patri queritur: vt.l.ſed ⁊ ſi
Pꝛiuile⸗ lures Fen arogeto ffoe vin dgu ſ Er ſemel fuu ta
gin datuz lis que

ceſſũptem fuit dictum munquid filij debebunt habere pꝛiuilegiuʒ:
platione certe ſic:quia pꝛiuilegium qð fuerat conceſſuʒ filijs erat
pr̃is potius ticij:vt.l.ij.de epiſc.⁊ cleri.⁊ ideo renouato pꝛi⸗
uilegio patris videtur renouatũ pꝛiuilegiũ filioꝝ:qð eſt
patris. In glo queĩcipit ſic ergo.ibi eccłie cõceſſũ:ergo
eccleſie vt...ſed ſi plures:S· in arrogato.ff. de vulga.⁊ pu
pil.⁊ bene facit.l.ijj.ti.j.
acet Eccleſia nullum onus cognoſcit
NAS niſi oꝛdinarium:⁊ pꝛopter ſubituʒ
y aduentuʒ pꝛincipis.h.d.Diuide in tres partes
. &licet glo diuidat in plures:qꝛ pꝛimã exoꝛditur
dſq; ad ver5.pꝛima quippe. ibi ponit que debeat eccleſia
agnoſcere:⁊ q̃ nõ vſq; ibi.ſi quis contra.ibi imponit pe⸗
nã contrafacientibus vſq; in finẽ:pone ꝙ ille qui viola⸗
uit pꝛiuilegium eccleſie fuit accuſatus coꝛamyvicario epi
ſcopi⁊ fuit excommunicatus poſtea accuſatur coꝛã pote
ſtate vt depoꝛtetur: ipſe dicit ꝙ ſemel fuit de crimine dã
natus ⁊ punitus:⁊ ideo amplius puniri non debet per le
ẽ ſenatꝰ.ff.de accuſatio.nũquid bence dicit.dic ꝙ nõ: qꝛ
ex ſenatus.locum habet quando plures pene veniunt ex
diuerſis legibus:ſʒ quãdo veniũt ex eadeʒ lege oẽs veni⸗
aſpũ unt: vt hic. ¶ Sic 60 nota ꝙ pena ſpũalis non tollit tẽ
is an poꝛalẽ nec econtra. Eiñ lʒ qs acceꝑit pemtentiam de deli
tollat tꝑa cto:non pꝛopterea minus in palatio punietur. Itẽ no⸗
lem, ta ꝙ que cum del iberatione flunt ⁊c̃. Itẽ nota ꝙ pena
excommunicationis appꝛobat᷑ ꝑ legẽ. Nũquid ergo po
terit opponi agẽti excõmunicatio.⁊ dic ꝙ ſic:qꝛ qui vult
aliquid videt᷑ velle ⁊ effectum eiꝰ:vt.l pꝛo herede·S papi

nianꝰ.ff. de acqͥrẽ.heredi.⁊.l.S· beſtias.de poſtu.ſed im

peratoꝛ vult excõ municationẽ ĩponi qꝛ es appꝛobat: er⸗
go videtur velle effectum. Effectus autem eius eſt: vt ex
communicatus ſit ſeparatus a communione fideliũ: ⁊ ꝙ
nullus ſecum communicet:⁊ ideo repellitur ab agẽdo nõ

tã vigoꝛe canonis qᷓ; legis hoc appꝛobantis hic.Sʒ nos

habemꝰ ſtatutũ ꝙ exceptio excommunicationis non au
diat᷑¶ Sp.ꝙ clerici agnoſcat extraoꝛdinaria:vt.lʒ.fi..de

HBona cdle exac.tribu. So.vt glo.ſ¶ Et ex vltia ſolutione patet ꝙ; cõ

ricoꝛũ vel trarium non debuit ſignari ad pꝛimam partem: ſed ad ſe
eccłie an cundam. Ad id ꝙ dicit᷑ ꝙ eccleſia non patitur tranſlatio⸗
ofſit trãſ nem: illa lex dicit contrarium:ergo male.Sʒ ſolue ᷣm vl⸗
erri in fi- tramontanos ꝙ aut pꝛedium fuit ſẽper eccleſic ⁊ tũc pꝛo
ſcum. prter ceſſationem ſolutionis non poteſt tranſferri in fiſcũ:
vt hic aut pꝛimo fuit pꝛiuati:poſtea peruenit ad eccleſiaʒ
æ tunc cum tranſierit ad eccleſiam cum ſuo onere poterit
tranſferri in fiſcum:ſed nõ ſoluerat debitum.vt in contra
rio.¶ Item op. ꝙ clerici patiantur tranſlationem pꝛedio
rum ſuoꝝ in fiſcum:vt.l.de his:j de epiſco.⁊ cleri. So.di
cũt quidam ꝙ ſi non ſoluit indebitum non patitur trãſla⸗
tioneʒ:vt hic.ſi non ſoluit debitum tũc ſic:vt ibi. Nel me
lius aut loqueris de pꝛedijs eccleſie:⁊ illa non patiuntur
tranſlationezʒ: vt hic.aut de pꝛedijs ipſoꝛum clericoꝛum
Pꝛiuile⸗ ⁊ illa patiuntur tranſlationem:vt in contrario.ſ¶ Itẽ op.
gia cleri: ꝙ violans pꝛiuilegia clericoꝛum aliter puniatur q;; hic di

coꝛuʒ vio⸗ catur:vt.l.ij de legi.⁊ j.e.ti.l.ſi eccleſie. Solu diſtingue

lãs quali⸗ quia quidam violãt pꝛiuilegia eccleſie in debita exactio⸗
ter pũiat᷑. ne ⁊ puniuntur ſᷣm hãc legem:quidam violant per ullici-
tam alienationẽ ⁊ hʒ locũ.l.iubemus e.qdãviolant pᷣui

legia cccleſie falſe interpꝛetãdo ea:⁊ tunc puniunt᷑ ᷣm.le.

ij .j.de legibus:quidam aliter violant pꝛiuilegia eccleſia
rum ⁊ puniuntur? m.le.ſi eccleſie e.¶ Item quero nun⸗

quid in codem libello poterit peti ſibi imponi vtraq; pe⸗

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

io:quia fuit conceſſum cuidam ticio pꝛiuilegiu,
filio an vi vt poſſet eſſe de concilio populi⁊ filij ſui.poſtes fuerũt re
deatur cõ nocata illa oĩa pꝛiuilegia excepto illo ticij ⁊ de filijs nõ

nam mam non eſt dubium ꝙ vna pena non tollitur per a⸗
liã cũ veniãt ex eadẽ lege:vt.l.nemo.de aduo. di indi.
Nunquid ergo in codem libello veniunt. dic ꝙ ſic: quis
veniunt ex eadem le ⁊ ſunt ambe criminales: immo plus
qñ ſunt vna ciuilis alia crialis veniunt ex eadẽ le. poſſũt
cumulari vt dicta.l.nemo.ſed non video qualiter idẽ iu-
dex poſſit vtrãq; penam imponere niſi ſᷣm ꝙ dicam.j.de
epᷣis ⁊ clericis:aut᷑.itẽ nulla.i¶ Itẽ op.ꝙ non ſit pᷣuilegiũ
clericſ.de eroꝛdina.quia nec pꝛiuati.ſoluunt. vt.l. vnica.
J. de ſuperindic.ſo.vt gl. Ad declarationem ergo dicæ
ſoꝛdida ſunt in en⸗ vertitur turpe miniſteriuʒ perſone
quedam ſunt oꝛdinaria vt capitatio ⁊ tributum vel an⸗
nona. Item ſuperindictũ quod imponit᷑ de quinquẽnio
in quinquenniũ ⁊ iſtud erat olim extraoꝛdinariũ.alið eſt
ſuperindictum ꝙ nec etiam hodie eſt factũ oꝛdinarium
vt ſi quando filiꝰ natus eſt pᷣncipi imponitur aliqð onus
vel qꝛ pꝛinceps duxit vxoꝛẽ.¶ Item eſt ſciendũ ꝙ quedã
ſunt munera perſonalia vbi tãtũ vertuur miniſteriũ per
ſone:quedam ſunt realia tantũ:quedam mixta vt ducere
plauſtrũ in exercitũ:quedã ſunt que ĩponuntur perſonis
pꝛopter res vt collecte.Aut ergo queris an cłici ſubeãt
munera ſoꝛdida ⁊ dico ꝙ non. Item nec extraoꝛdinaria
niſi ĩ aduentũ pᷣncipis:vt hic:ĩ oꝛdinarijs dic ꝙ aut im⸗
ponunt᷑ perſone ⁊ ea non agnoſcũt:aut rebus ⁊ agnoſcẽt
aut ſũt mixta ⁊ agnoſcũt quatenus reſpicit res non qua
tenus reſpicit perſonam vt ar.inſti.de acti·S· quedam.
¶ Sed quid de his que unponuntur perſonis rationc re
rũ vt ĩ collectis certe illa non agnoſcũt vt.l.reſcripto·S.
fi.de mu ⁊ ho ⁊ ᷓ de mulieri.ĩ quo loco hodie deciſuʒ eſt
ꝙ nulla agnoſcunt clerici etiam oꝛdinariam vt.·j. de epiſ.
⁊ cleri.aut᷑.item nulla. Sed quid inſuperindicto qͥ tem⸗
poꝛe huius.l.erat cẽoꝛdinariũ:hodie eſt factum oꝛdina⸗
riuʒ: ⁊ vr̃ ꝙ eccleſia non debeat agnoſcere:qꝛ debet in⸗
ſpici tẽpus huius.lł.ar.l.ſi cognati.ff.de rebus du.Sʒ ego
puto ꝙ imperatoꝛ reducẽdo extraoꝛdinaria ad oꝛdina⸗
ria videtur ſtatuere ꝙ iura que hñt locũ in oꝛdinarijs ha
beant locum in extraoꝛdinarijs redactis ad oꝛdinaria

2⁊ ſic agnoſcãt ar ĩ.llege·S.vlti.⁊.l.meminimꝰ.S.fl.de le⸗

gi. heredi.⁊ ad ſilla l.oẽs.de pᷣſcrip.xxx.an.⁊.l.ij.de qua

Ariẽ.pſcri.¶ In glo.q̃ incipit id eſt ex qͥꝝ ibi nõ de ſoꝛdi
dis hec videt᷑ vera qꝛ illa dicit tranſlationem fieri ꝓpter

non ſoꝛdida.hic pꝛohibet ⁊ ideo debuit ſignari ad id qð
dicit tranſlationeʒ nõ fieri. ¶ In gl.quia natus eſt.exẽ
plum extraoꝛdinarie ⁊ irregularis:
Ad d iti 0 Dic ꝙ in iſta.l.placet eſt tractatũ a qui⸗
bus muneribꝰ eccleſia ſit exempta ⁊ eſt
canoniʒata.xxvj.qꝛ.viij.c.tributũ.⁊ ibi per archi.Et ſ.
mitte ꝙ iſte terminus munus capitur ĩ iure tribꝰ mod
pmo pꝛo dono.i.inter donũ.ff.de verb.ſignifi.Scðo pꝛo
officiovt cum dico eſt munus militare:id eſt officiũ mili
tare:eſt munus doctoꝝ id eſt officiũ ⁊ iſtud nil ad pꝛopo
ſitum nr̃m. Tertio capitur munus pꝛopꝛiet ſtrictevt hic
in iſta.l.⁊ tunc munus eſt onus de publico quod ſubimꝰ
moꝛe vel conſuetudine vel imper io eius cui ſubiecti ſu⸗
mus tex.eſt in.l munus pꝛopꝛie ⁊.l.munus tribꝰ.ff. de vᷣb.
ſigni. Iſtud munus ꝓpꝛie ſumptũ eſt triplex quoddã eſt
mere perſonale quoddã mere reale:⁊ quoddam eſt ⁊ ter
tio mixtũ.l.fl.per totã.l.ff.de muneri.⁊ hono.no.Bar.iĩ.l.
j. C. de mulie.⁊ in quo loco lib.x.cuius verba tranſfoꝛma
uit Panoꝛ.in.c.non minus er.de immuni.eccleſia.Cy.ĩ
l.volũtaria.j de excu tu. Suil.de cu.in.l.neminẽ.·j.eo ·tit.
Pꝛimũ munus perſonale merũ eſt triplex.vnũ eſt cũ di
nirare r innd appzltarur- honoꝛ. MHã honoꝛ eſt admini⸗ Honoꝛ
ratio reipublice cũ dignitatis gradu l.honoꝛ.in pᷣn. ff. quid ſit
de muner.⁊ hono. puta creat᷑ aliquis Pariſius decurio
ſcu ſcabinus vel Andegauis vbi honoꝛes multũ affectã
tur in omni ſtatu ⁊c.ibidem maxime tale munus vel ſimi
le honoꝛ ꝓpꝛie appellat᷑.aliud eſt munus perſonale ſoꝛ⸗
didum.de quo quere per exẽpla in.l.maximaꝝ.⁊ in.l.ſoꝛ
didoꝛum. C. de excuſa. munerũ.li.x.⁊ hoc munus debʒ vi
libus perſonis iniũgi puta vilibus ⁊ abiectis:puta illi qͥ
mittitur andegauis ad querendũ panem ꝓ ĩcarceratis/
vel lepꝛoſis ⁊ ſic de ſimilibus.de iſto munere nil in hac.l.
noſtra.quia hec.l.loqtur de munere reali ſoꝛdido.⁊ mul
ta ponit exẽpla glo hic in ver. munerum. Quoddam eſt
tertio munus ſimplex perſonale quod nec honoꝛ nec ſoꝛ⸗
ditas vt puta aliquis deputat᷑ ad leuãdas pecunias pu-
blicas. vt poteſt dici de Nicolao guyet mercatoꝛe ande⸗

De Bacroſanctis Eccleſiss. Fo. VII.

gauis commoꝛante:qui dum eram ego petrus de la ver⸗
gne iurium doctoꝛ als andegauis rectoꝛ dictus guyet

compotum ⁊ reliqua pꝛo recepta coꝛaʒ me ⁊ dominis de

collegio reddidit:verũtamen in reliqua ccxx.libꝛis obli
gatus remanſit ⁊c.tale pꝛedicti guyet officium recepto⸗
ris dictum eſt in iure perſonali:tamen andegauis eſt offi
cium honoꝛificum quicquid.S.dixerimus.Nam dico ꝙ
illud appellatur honoꝛificum ſeu dignitas ſᷣm ꝙ eſt repu
tatum in loco in quo exercetur ſᷣm doctrinam panoꝛ.aut
alioꝛum canoniſtarum.in.c.de multa.ex.de pꝛebẽ.archꝛi.
ĩ.c.j.de conſue.lib.vj.⁊ ibi per philip.franc.dic tamen q;
ab iſto munere perſonali pꝛoxime relato ſunt exempta tẽ

pla dei ⁊ etiam clerici vt hac le.⁊ alijs iuribꝰ.S.alł. Se⸗

cundo pꝛincipaliter quoddam eſt munus publicum me⸗
re reale ſeu patrimoniale:vt dicam burſale:⁊ de iſto cu⸗
rat eccłia quia ad iſtud regimẽ eccłia tenetur ſᷣm Bal. in
ti de pace cõſtãtie:in ver.ſibelloꝛũ.Et reperio qð huiuſ⸗
modi munꝰ triplex de iure reperitur:pꝛimo quoddã eſt

qs imponitur non habito reſpectu ad bona: vt puta quã

do en imponitur per capita vel fumantes ⁊ iſta di⸗
cta eſt iure noſtro capitatio.l.etatem.ff.de cenſibus.⁊ ab
iſto munere eximit imperatoꝛ quoſcũq; pꝛeſertim roma⸗
nos adeo o ſoli ruſtici tenentur ad onus capitatiõis:pa⸗
tet ĩ rubꝛica ⁊.l.vnica.C. de capi.ciui.lib.xj.Scðo quod⸗

Nõ.de e⸗ dam eſt munꝰ reale qdð imponitur perſonis habito reſpe
noꝛmi ex⸗ ctu ad res puta quando imponitur per es ⁊ libꝛã.i.ſᷣmva

gctione.

loꝛẽ bonoꝛum:⁊ iſtud ꝑ totam frãciam fuimꝰ experti an⸗
no domini milleſimo qngẽteſimo.xij.⁊.xiij.qñ fuit pᷣtẽſũ
bellũ inter regẽ noſtrũ Frãcie Ludo.⁊ regem paruulum
anglie:dolendum fuit de communi ppło vbiq; ⁊ pᷣcipue
de populo communi noꝛmanie ⁊ ſeromanie:vidi tunc tẽ

poꝛis qᷓ;plures lodices vendẽtes pꝛo tallijs ⁊ impoſitio

nibus ſoluẽdis.Collecte pꝛopꝛie ⁊ ſtricte dicunt᷑ ille que
non habent certam.i.non oꝛdinarie eueniunt ſiue impo⸗
nuntur:puta opus eſt facere aliquam impenſaʒ: imponũ
tur collecte per es ⁊ libꝛã.gloſ.⁊ ibi bar.ad pꝛedicta in.l.
exempto .S.fi.ff.de mune.⁊ hono.aliquid per bar.in.l.j··

j. ff.ꝙ cuiuſq; vniuerſitatis nomĩe.bar.ĩ dic.l.j.C.de mu⸗

lie.⁊ in quo loco munera.lib.x.⁊ iſte collecte non poſſunt
imponi foꝛenſibus: nec clericis:vt dicunt Bar. Bal.
T⁊. alij hic ⁊ in locis.S.alł.idem bal.in.l.fl.jſine cenſu vel
reliqui.bar.in.l.ij.ff.de iure immunita.ſpec.in ti.de cler.
ↄiug. Jo.and.in.c.j.de ĩmunitate eccłiaxꝝ.lib.vj.bar.cõ⸗
ſilio incip.pũctus queſtiõis quidã ticius olim.¶ Ratio

nona militaris que tributum dicitur oꝛdinariũ qð tribui
tur pꝛincipibus in annona:puta vna ciuitas eſt obligata
dare onni anno pꝛincipi certas menſuras bladi /vimi / ſa
lis vel alioꝛum victualium: ⁊ ſic eſt annona in ſpecie
to.ti.de annonis ⁊ tribut lib.x.C. Ad pᷣmiſſa ſinonima
vide glo. magiſtra.in.l.j.in pꝛinc ff. de public.idem tenet
bal.i.l.ſacroſacta.jeo.ti¶ Quarto q̃da ſũt mũera mixta:
ideo ſic dicta:quia participãt de vtroq; ſcʒ de onere pſo⸗
nali ⁊ reali.l.fl.G. fi.ff.de mũer.⁊ hono.⁊ bar.i.l.j.ð muli.
⁊ in quo loco.C. lib.x.vide pleniſſime io.de pla.in rub. de
annonis ⁊ tributis.vbi per diſtinctionem ad longum ge
nera munerum ac quarũcũq; impoſitionum pꝛoſequitur
¶ Secũdo pᷣmittendum eſt in hac ĩtricata muneruʒ ma
teria ꝙ alia eſt ⁊ ſecunda diuiſio munerum:⁊ ſic munera
quedam ſunt oꝛdinaria:de quibus per bar. in.l. ij. ff. de iu

re immu.bar.in.l.iiij.de anno.⁊ tribu.lib.x.bar.in.l.j.de
agri.et cenſi.lib.xj.C.⁊ dicuntur oꝛdinaria que ſunt im⸗
poſita a.l.vł a ſupꝛemo Imperatoꝛe rege Fᷣrancie in frã
ciam vel alio non recognoſcente aliquem in ſuperioꝛem
inter quos eſt fidelis amicus rex ſcocie ⁊ dux ſabaudie:
Thabent certam ac determinatam foꝛmam: ⁊ ab iſtis:ec
cleſia non eſt exempta:vt hic in tex.nec ẽ in hoc iſta.l.coꝛ
recta ſᷣm bar.poſt cy.vt.jplenius dicemus.i¶ Extraoꝛdi
naria aũt munera dicuntur econtra que non habent cer⸗
tam ⁊ determinatam foꝛmam:⁊ poſito ꝙ habeant deter⸗
minatam foꝛmam ⁊ certa ſint:tamen non ſunt impoſita a
ſuperioꝛe:⁊ ſic apparet qð deficit vnum de pꝛincipalioꝛi
bus ſubſtantialibus:vnde cauſatur ⁊ cauſari dicunt᷑ mu
nera oꝛdinaria:ipſo igitur deficiente deficit cauſatuʒ ar
gumento not. ſᷣm bal. in.l.ſuper longi.j.de pꝛeſcriptione
longi tempoꝛis.vbi vult ꝙ hec tria:titulus verus:poſſeſ⸗
ſio:⁊ bona fides in ſimul iunctas.cauſant vſucapionẽ ꝓ
iura vulgaria.l.vnica.de vſuc.tranſfoꝛ.inſt.de vſuc.⁊.
per to.vno vero pꝛedictoꝛũ deficiente ſecus ⁊c̃.ideo mõ

ſumpta occaſiõe ꝙ oĩa munera q̃ iponunt᷑ ab inferioꝛibꝰ

a ſummo imperatoꝛe oĩa ſunt extraoꝛdinaria ⁊ ſic ab oi⸗
bus eccleſia eſt immunis:ita vult tex.in.l.j.devacatione
mune. C. bar. in.l.j. de iure ĩmu⁊. in.d.l.j.in vlt.col. Bal. ĩ·
lLfl.jſine cenſuvel reliquis Imol.in.lʒ.ſi ex toto.ff de le.j.
Conſequenter dico ꝙ habemus indictũ ⁊ ſuperĩdictũ
de quibus iſte text.loquitur:⁊ de hoc habes in duobus
locis pꝛincipaliter.C. de idictionibus li.x. C.⁊ de ſuper
indicto li.x.C. Indictũ eſt illud ꝙ a pꝛincipio fuit extra
oꝛdinariũ poſtea aſſiduo vſu tractũ fuit in ↄñam ⁊ ſic oꝛ⸗

dinariũ.vt in rege Ludouico qui tallias ⁊ qplura ſubſi Tallias
dia ſeu ĩpoſitiões adiuenit tadẽ: alij ſeu ſequaces reges qs adiue⸗
Francie boni ⁊ pluſq; curioſi patreſfamilias /hec conti nit.

ad pᷣcedẽtia eſt qꝛ collecte imponuntur perſonis pꝛo re⸗
bus:ergo non debẽt poſſe imponi perſonis pꝛo rebus cũ

perſonis non ſint ſubdite. faciunt not. in aut᷑.item nulla
cõitas.⁊ in.l.de his.Xj de epiſco.⁊ cle.alex. in cõſi.lxviij.ĩ
ij.volu.incip.viſo bene diſcuſſo pꝛoceſſu ⁊c.vbi conſulu⸗
it an foꝛenſibus pꝛo rebus hic exiſtentibus poſſit colle⸗
cta imponi:⁊ arguit ad partes:finaliter concludit ꝙ non
ad idem.adde tex.in.l.reſcripto.in·S·fl.ibi bar.ff.de mu⸗
ne.⁊ hono.in.l.foꝛma/S.j.ff.de cenſibus.bar.in.l.cũ neq;.
de inco.lib.x. C. bar.ĩ.l.iiij ·S· actoꝛ.ff.de re.iudica.Qua⸗
luer dic.l.reſcripto ·S. fi.debeat intelligi:vide Bar.ibi et
alex. in additionibus.in.l.foꝛma.in · S.dicto.in vltima o
po.vbi vult ꝙ foꝛenſes non tenentur ad collectam:limi⸗
ta pꝛimo niſi conſuetudo ſit in contrarium ſᷣm Bar. in
dic.l.j.et in.l.j.de auro coꝛonario.lib.x. C. diffuſe. ale⸗

xan.in dicto conſi.lxxvuj. Secundo fallit in foꝛenſi vſura

rio ſᷣm bar.in.l.ᷣfl · S. pe.ff. de mune.⁊ hono.idem bar.in.d.
l.j.bal.in.l.vbi.dẽ hoc tex.etiam in pe.coł.j.de execu.rei
iudicate.not.in.il.fllij.S.fl.ad municipa.ſingularit᷑ ſʒ io.
de plat.ĩ.l.ij.de annonis ⁊ tribut .lib.x.C.ad hoc ꝙ mer⸗
catoꝛ qui pꝛedia non poſſidet:ſed ſolum pecunia tenetur

Vercato ſoluere collectas ⁊ onera:⁊ extimari ſicur habens poſſeſ⸗
res an te⸗ ſiones qð eſt bene notandum:iſtud facit contra mercato
neãtur ad res / hiſpanos/catalanos/toloʒe moꝛam trahentes: ⁊ in

onera.

monte peſſulano qui viam habere dicũtur in pecunia:na
per hoc non excuſantur quin onera pꝛedicta ſoluere tene
antur iſtud plurimuʒ accidit in diuerſis locis quod tene
as coꝛdi.¶ Tertio ⁊ pꝛincipaliter quoddam eſt munus
mere reale:⁊ iſtud tributum eſt nuncupatum ſtricte ⁊ pꝛo
pꝛie ſumendo pꝛo eo ꝙ pꝛincipi tribuitur quãdo pꝛopꝛie
⁊ oꝛdinarie tribuitur: pono exemplũ in Rege noſtro Frã
cie / vna ciuitas ſingulis annis dat centum mille regi:plꝰ
vel minus / iſtud non ſolum appellatur tributum: ſed eti
cenſus ſeu annua pꝛeſtatio.iſta ſunt ſinonima: eſt etiã an

nuauerũt q;ᷓpluribꝰ vicibus augmentarũt neceſſitate vꝛ
ente vt aſſerebant:⁊ credo muſtotiẽs pꝛefatos illuſtriſ
imos reges ignoꝛare/ac nõ aſſenſiſſe infinitis liberamẽ
tis per nonnullos financiarios bꝛeui tẽpoꝛe ditatos ne⸗
mo eſt qui neſciat. Indictũ enim eſt illud bnie qð olim
imperatoꝛes Ro.vltra tributũ ⁊ cẽſum qð ſoluebat᷑ omi
anno exigebant:⁊ dic ꝙ tributũ olim nõ ſoluebatur ſin⸗
uis annis:ſed ſingulis luſtris.i.quinq; ãnis ciuitates
oluebat tm̃ de ferro:poſtmodũ tantũ de argento / poſt⸗
ea tatũ de auro ⁊c᷑. Tamẽ iſta indictio q̃ ſoluebatur per
ſingula luſtra reuerſa eſt in oꝛdinariũ munus:⁊ ſic etiam
de luſtro in luſtrũ fiebat tributoꝛũ ſolutio.⁊ a.xv.annis
⁊ ſic tribus luſtris lapſis incipiebant ad pꝛeſtationem
muneꝝ.i.tributoꝝ.Et ab iſta indictione notarij incipiũ:
ſtilũ ſuũ ĩ ĩſtrumẽto gl.no.S.de nouo codi. cõfir.ĩ fl.ĩ vᷣ.
vij.⁊ in aut᷑.vt pᷣponatur no.ĩperã ver.qͥd ĩdictio.late et
magiſtraliter ſpe.in ti.de ĩſtru.editiõe.in pᷣn.in.ij.col.gl.
in rubꝛica de ãno.⁊ tribu. Superindictũ eſt ꝙ olim ⁊ hoᷣ
die ſemꝑ fuit munus extraoꝛdinariuzʒ:⁊ ꝓpꝛie ſuperindi
ctum dicitur illud:qñ a pᷣncipio ex aliqua cã quam vult
videri in inſtrumẽtũ /vt tributum ⁊ indictũ aliquam im⸗
penſã extraoꝛdiariã.puta ppter tẽpoꝛa guerre an ſit ma
gna fertilitas ⁊ ab iſto indicto excuſatur eccleſia.gloſ.et
ar.in rub.de ſuperindicto.li.x.C. bal.in.lʒ.fi.jſine cẽſu
vel reliqs. Per pᷣdicta patet ſolutà dubitationẽ q̃ poſſet
oꝛiri ĩ tex.dum vult ꝙ eccleſia ſit immunis ab oibus mmnu
neribus extraoꝛdinarijs:intellige tex.etiaʒ ſi imponant᷑
ꝓpter aliquã neceſſitatẽ emergentem ⁊ ſuper hoc dicam
in aut᷑ item nulla communitas.æ pleniſſime vide an qñ
eccleſia tempoꝛe hoſtilitatis teneatur vel ne:dictum fuit
S.in pꝛin.ꝙ munus eſt onus quod iniũgitur de publico.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

Vnge ab iſto termino munꝰ deſcẽdit immunis.i.qui eſt
exẽptus ab illo onere publico.to.ti.de iure ĩmu. ff. hinc
deſcendit municeps:de quo loquitur to.ti. ad municipa
les.ff. ?1 municeps pꝛopꝛie eſt ille quinobiſcuʒ munera ca
pit ⁊ participat᷑ de oneribus ciuitatis.tex.in.l.j.ad muni
cipales.ff.⁊ in dic.l.munus pꝛopꝛie.S.in pꝛin.allegata.⁊

vide illam.l.quia declarat quomodo tributum qð a ſupe

rioꝛe habente poteſtatem iubendi imponitur:intellige ſa
ne talem qð habet imperatoꝛ vel ſibi ſimiles quos.S.ret
tuli. An eccłia teneatur cõferre in caſibus.l.ad ĩſtructio
nes.⁊.l.iubemus. nullaz. ⁊ in.l.neminẽ.ꝓ. vbi adduntur ͥ
daʒ munera ad que ecclie teneri dicunt:declara ſm pau.
de caſt. ibi dicemꝰ ..immediate paulopoſt.(¶ Ad vlterio⸗
Superioꝛ ra pꝛocedendo dum dicit tex.rationabilis conſiulij teno⸗
qd poſſu. re perpenſo ⁊c. notant bal.⁊ moder.ꝙ pꝛinceps debet cũ

conſilio pꝛocerum cauſas graues de neceſſitate tractare

2 non ex ſuo capite.l.dudũ .j de diuerſis reſcri Adde.l.ꝓ
xime.cuʒ ibi notatis.ff.de his qui in teſtamẽto delentur.
dar. in.l. humanum·j de legibus.in· S.ſed qð pꝛincipi pla
cuit. inſt. de iure natu.gentium ⁊ ciuili.adde ea que vlc⸗
ne notat᷑ in. c. cuz veniſſet. extra de iudi.⁊ ibi cano.Ad pᷣ⸗
dicta facit qð ſingulariter inquit bal.in.l. cuʒ multa·j. de
bonis que liberis.ꝙ papa non poteſt ardua negocia ſine
cardinalibus expedire:als ſi quid arduũ facit ſine cardi
nalibus totuʒ eſt nullum. Alibi dicunt inno.⁊ alij cano.
in.c. edoceri. de reſcrip. ꝙ in cauſis arduis nunq; aliquo
caſu poteſt pꝛelatus ſine capitulo agere:nec econtra ſm
inno.ĩ c.cauſãq;.de iudi ex.inno.idem ĩ.c.ad hec.de offi
cio archi.ex.facit qdð vult inno.in.c.ij.de no. ope.nũ. ex.
vbi dicit ꝙ in graui negocio pñtes de cap.nihil poſſunt
ſtatuere niſi nominatim citatis abſẽtibus:als actꝰ geſtꝰ
Abſentes eſt nullus ipo iure:tñ glo.ſingu.ĩ.c.pꝛeſẽtium. de teſti. li.
collegio vj.ĩ. ver.ipſoꝛum.ibi dr ꝙ abſẽtes non ſunt vocandi niſi
q̃liter ſint i tribus caſibus:vt ibi per glo.ĩter quos iſte nõ eſt ex il

.

vocandi. lis:tamẽ dictum inno.ſequitur ãtho.de bu.ĩ.c.cum om̃s.
de cõſti.ex.⁊ ĩ.c. fl.de maioꝛ.⁊ obe.erx.⁊ ĩ.c. licet.ĩ.iij.coł.
de elec. ex.⁊ ĩ.c.j.de noni ope.nũ.ex. vbi dicit ꝙ iſta do⸗
ctrina inno. eſt magis equa qᷓ; doctrina illiꝰ glo.ĩ. dic. c.
pꝛeſentium. licet ad eam totus mundus recurrat et bßᷣm
iſtud dictum ĩno.tenet panoꝛ.ĩ.c.j.i.fi.coł.de his que flũt
a maio.parte cap.er.⁊ ĩ.d.c.ij.⁊ ĩ.d.c.cũ omes.idem te⸗
net panoꝛ.ĩ.c.cu dilecta. de cõfir. vtili vl ĩutili:vbi pꝛedi
ctam glo.c.pñtium. limitat ĩ arduis ⁊ ſimilibꝰeſſe trahẽ⸗
dam.Tamẽ cõtrarium tenuit ino.ĩ. c. cum apoſtolica. ex.
de his que fiũt a pᷣlato ſine cõ.capi.⁊ in di. c. fl. de maio⸗
ritate ⁊ obe.⁊ ĩ.d.c.cum om̃es.ĩ.v.coł.vbi ſeqtur dictam
glo.c.pñtium.contra ĩno.⁊ dicit bal.ĩ.d.c.cum omnes
in alienatione magnarum rerum eccleſie ſunt de neceſſa
rio abſentes cit andi:⁊ ſoli pꝛeſentes nihil poſſunt ſtatue⸗
re argumẽto.l.iubemꝰ nulli.xiſto ti.⁊ hoc qꝛ equiparan⸗
tur cauſis ſtatus.argumento.l.pꝛopter litem.ff. de excu⸗
ſa. tutoꝝ:abbas tñ tenet contradicens ꝙ alienatio rei im

mobilis non dr̃ graue negociuz: pꝛo iſto tamẽ dicto bal.

facit 35 ipſe not. in. l. j.ff. de magiſt. ↄue.poſt ſpeculum in
ti. de ſindi.S.j. vbi ſingulariter notat ꝙ qñ creatur ſin⸗
dicus in cauſis arduis ꝙ non valet creatio ſindici ni⸗
ſi nomina illoꝛum qui ſindicũ creauerũt in cauſa ardua

„

de neceſſario in inſtrumento ſindicatus expꝛeſſim nomi
nẽtur: nec ſufficeret dicere ticius ⁊ iohan.clerici/canoni
ci⁊ alij maioꝛẽ partẽ capi.facientes ⁊c̃.quia eſſet ſindica
tus ipſo iure nullus:quia in arduis magis deliberate eſt
pꝛocedẽdũ.Hec opinio pᷣdicta bal.⁊ ſuoꝛum ſequacium
eſt eadem cum dicto inno.⁊ in hoc dicto inno. inclinarẽ
magis qᷓ;ᷓ in dictaʒ glo. dic. c. pꝛeſentiũ. cum opinio dom̃.
ino.eſt amica eccleſie:⁊ ĩ dubio ẽ tenẽda illa opinio que
cccleſijs applaudet.⁊ tenẽda eſt opinio que fauet religio
ni.l.ſunt perſone.ff.de religio.argumẽto notatoꝝ.in.c.fi.
ex̃. de iudi.⁊ ibi canoni.⁊ in.l.in amb iguis.ff. de iure doti
um:a in.l.in ambiguis.ff. de regu.iur.ꝗ Advnuʒ tamẽ qð
dicimus.S.qꝙ papa non poteſt ardua ſine cardinalibꝰ ⁊c̃.
adde diffuſe per phili.in rubꝛica de conſti.⁊ ibi allegat
ad partes affirmat iue ⁊ negatiue/tãdem tranſit cum opi
nione communi ꝙ ĩmo papa poſſit ⁊c.⁊ hec opinio E de
iureverioꝛ per ea que notãtur in.c. geſtis. de cleri.non re.
ex. ⁊ ibi per panoꝛ. argumẽto gl.ĩ.c.ad apkice.de re iud.
