tacite inerat. ¶ Item quando conditio eſt omnino ex
titura:qꝛ tunc quantum ad tranſmiſſionem cedit nõ quã
tum ad obligationem. ¶ Jem quero an ciuiliter moꝛiens
tranſmittat:⁊ dicvt glo.que videtur male dicere reſtrĩgẽ
do ad ſeruum tantum cum nec depoꝛtatus poſſit capere:
vt. l.j.S.de hr̃di.inſti.Sed dicas cõſiderari tempus moꝛ
tis teſtator potius qᷓ; ceſſionis:vt ſic ilud qd magis ꝓ⸗
deſt tempus inſpiciatur:vt.l.nõ intelligitur.S. ſi quis pa
lam. ff. de iure fiſci.¶ Iteʒ op. ꝙ pendeñ.conditiõe cedat
legatũ ⁊ tranſmittat᷑vt.l.qͥ pri.ff. de acqui.heredi.So.du
plex eſt ius vnũ ẽ ius accreſcẽdi ⁊ illo iure põt venire ſub
ſtitutus pupilli vt in contrario:aut vult venire ex ſubſti⸗
tutione/⁊ tunc nõ poteſt venire ⁊ refert an veniat ex ſub⸗
ſtitutione:qꝛ tunc etiã pupilli bona hʒ an iure accreſcẽdi
qꝛ tunc ſola bona pr̃is pupilli veniunt.
¶ Sʒ vt manifeſtet᷑¶ Hiuide ĩ duasꝑtes: qꝛ ĩ pᷣma loqᷣt᷑
qũ apð grauatũ remãet legatũ:⁊ q̃rit an cũ onere an ſine
et inquantũ accreſcat vſq; ad · S·his ita diffinitis. In ſe⸗
cunda loquitur qũ ad cõiunctum deuoluitur ⁊ de iũre cõ
iunctionis tractat vſq; ad·S.his ita. W
¶ Ille aũt.i¶ Ex iſto · S. colligitur ſolutio bꝛocardiq̃ q̃ri
tur an quis poſſit onus ſibi impoſitum adimplere per ali
um:qꝛ aut onus eſt in dando:⁊ poteſt per aliuʒ adimple⸗
ri:vt.l.aretuſa.ff.de ſta.⁊ ho.aut in faciendo ⁊ tunc aut
nõ eſt electum miſteriũ perſone:⁊ idẽvt hic ĩ in vᷣſi:ſinau
tem in faciendo.aut eſt electum miſterium perſone:⁊ tũc
non poteſt ꝑ aliũ adimpleri:vt hic in vᷣ.ſi vᷣo talis.Que⸗
dam glo.eſt hic que ſignat contraria quã ifra reſeruo.
¶ His ita.i¶ ic tractat de iure cõiunctionis qñ eis ac⸗
creſcat ⁊ inquãtum ⁊ qñ cum onere:⁊ qñ ſine:⁊ attẽde qꝛ
in toto hoc·S. vocat diſiũctum eum q eſt realiter tm̃ con
iunctus:⁊ attende qꝛ hec ẽ coniunctio realis tm̃:cũ dico

Cõiũctio titio lego fundum ſeyo lego eundem fundum:⁊ hi vocan

tur hic diſiũcti. Item eſt coniunctio verbalis vt cum di⸗
co titio ⁊ ſeyo fundum pꝛo equis ꝑtibus lego.Itẽ eſt cõ⸗
iunctio realis ⁊ ᷣbalis vt cum dico titio ⁊ ſeyõ lego fun⸗
dum/⁊ de his duabus coniunctionibus hic loqᷣtur.¶ Op.
hic dicit accreſcere qũocũq; ſit euacuatum ⁊ cum onere:
ſed in pᷣcedenti.S. dixit non cuʒ onere / quid ergo⸗ So. vt
glo.qꝛ pꝛo non ſcripta accreſcunt ſine onere niſi ⁊ vno ca
ſu:⁊ hoc in legatis.Sʒ in hr̃ditate pꝛo non ſcripta an ac
creſcat cum onere ẽ opi.quidam dicunt ꝙ aut eſt onuscõ
ditionis ⁊ non expectatur/aut eſt onus dationis ⁊c̃.ego
dicerem idẽ in legato qð in hr̃ditate ⁊ econtra:⁊ de hoc
not.plene in.l.que conditio.ff.de condi.⁊ de. Item op.
hic dicit accreſcere cum onere immo vidctur ꝙ qui non
admittitur ad partem faciat ꝑtem / vt nota. S. e. S. in pꝛĩo.
So.vt plene dixi.S.e·S.j. Sed quomodo poteſt tranſmit
tere ad coniũctum cum nõdum adiuerit. Rñdeo triplex
eſt ius. VUnum eſt ius inſtitutionis:⁊ ex hoc iure nõ traſ
mittif nõ adita. Itẽ in iure ſubſtitutionis: qꝛ ſubſtitutio
eſt ↄditionalis iñſtitutio/⁊ hoc ideo qñ iure ĩſtitutiõis vł
ſubſtitutionis defertur accreſcit ꝑſone/⁊ ideo deficiente
ꝑſona deficit accreſſio.Aliud eſt ius accreſcendi: ⁊ hoc
iure deuoluitur ad coniunctum ⁊ inuitum:qꝛ tunc nõ ac⸗
creſcit ꝑſone ſʒ rei.⁊ hoc ideo ne reperiatur teſtatoꝛ pꝛo
parte teſtatus ⁊ pꝛo parte inteſtatus.¶ Item op.ꝙ ĩuito
non accreſcat:vt.l.cum hr̃ditate.ff.de acqui.heredi.So.
vt plene dixiin.l.quidam elogio.S.de iure deli.

¶ Ad · S. ne autem.op.ꝙ non accreſcãt cum onere legata

talia / vt.l.quidã referunt ⁊.l.qui graui.de iure codi. So.
vt glo.⁊ dic ꝙ quidam capiunt hr̃ditatem ex volũtate de
functi expꝛeſſa:vt ſubſtitutus:⁊ iſti agnoſcunt onera vt h
Quidam capiunt ex yolũtate tacita que colligitur ex ex⸗
pꝛeſſa vt eſt in coniuncto qui ideo videtur capere ex taci
ta voluntate defuncti:qꝛ expꝛeſſe cõtulit ei ꝑtẽ /⁊ iſte etiã
agnoſcit onera vt hic.quidã capiunt ex tacita voluntate
defuncti que colligitur ex tacita vt venientes ab inteſta⸗
to qui ſunt in pꝛimo gradu:⁊ hi etiam agnoſcunt onera:

vt dicta.l.quidã referunt.quidam pꝛeter volũtatẽ defun

cti capiunt vt ſunt illi qui ſunt in ſcdᷣo gradu vel in pᷣmo:

ſed teſtatoꝛ de eis non ſenſit ⁊ hij non pᷣſtant legata.vt.d.

l.qui graui Quid ã contra voluntatem defuncti vt exhe

redatus ⁊ pᷣteritus ⁊ hij olim non pᷣſtabant legata hodie
ſic per aut᷑.ex cã.quod dicvt ibi dixi.¶ Itẽ op.ꝙ ſine one
re accreſcat.vt.xe·S. ſinautẽ ad deficiẽtis.So.vt gl.⁊ pꝛi
ma ſolu.eſt vera.
¶ AVAbi autẽ. Quare legati poꝛtionon accreſcit inuitis Legati

ſicut poꝛtio hr̃ditatis. Rñdeo:qꝛ in hr̃ditate eſt rõ ne te= poꝛtio qre

ſtatoꝛ decedat pꝛo parte teſtatus ⁊ pꝛo parte inteſtatus non accre

qjue ratio ceſſat in iegato. Pꝛeterea poꝛtio hr̃ditatis ſem ſcit ĩuitis

per accreſcit cum onere:⁊ ideo eis ĩuitis accreſcit / ſʒ poꝛ ſicut poꝛ⸗
tio legati ſemper cum lucro accreſcit:⁊ ideo cũ meprzuo Ronpe
rem legatarij contineat põt repudiare ſi velit ⁊ ideo ei in tis.
uito non accreſcit:⁊ attẽde ꝙ hic erant omnes coniuncti
⁊ quidam volunt ⁊ quidam non.
¶ Sinaũt diſiuncti.ic erant oẽs diſiuncti ⁊ omnes
veniunt ad legatum ⁊ ſimul. .
¶ Sin vero. Hicveniũt oẽs ad legatum ſed non ſimul
ſed ex oꝛdine.
¶ Sinvero nemo. Hic venitvnꝰ ⁊ nõ alij.¶ Quare iſte
non agnouit legatũ cũ ei accreſcat lucrũ. Rñndeo hʒ a ſe
ipſo per ius non decreſcẽdi:qꝛ ſolus debebat hr̃e ſolidũ
lʒ alij per concurſum potuiſſent ſibi facere partes.
¶ Sinaũt.i Nota hũc tex.qꝛ quotidie dicimus teſtatoꝛ
non dixit tale qͥd ⁊ facile erat ei dicere:ergo velle non vr.
¶ Op· ꝙ vtilitas publica pꝛeferat᷑ pꝛiuate.vt.l.ij.Sv.de iu
ra.calum.So.aut cõtendit cõis vtilitas.i.que reſpicit cõ
munes in cõi cauſa publica.i.q pꝛincipałr reſpicit fiſcum
⁊ pꝛefertur cõis.idẽ ſi cum pꝛiuata cõtẽdat vt hic ⁊ ĩ aut᷑
de nõ ali · S· qꝛ vero.⁊ in ↄꝛio:ſed ſi publica cõtẽdit cũ pꝛi

uata pᷣfertur publica.vt.l.j.de iure ſiſci.

De his qui ante apertas tabu⸗
„ —
las hereditatem tranſmittüt.
Hereditas etiã non
AE Er hanc. ita delara fllio vel
NVnepoti tranſmittitur ad ſuos etiã tab.
non apertis:idem in legato ⁊ fideicõ⸗
Amiſſo nõ appꝛehẽſo vel agnito.h.d.
Diuige in tres partes: qꝛ in pᷣma po
WEnitur ius ſingulare. In ſcðᷣa ius cõc.
S 2, AK. In tertia rõ cõis ad vtrũq; dictũ.Se
ſida pars incipit ibi qꝛ ſcilicʒ. Tertia ibi ſiquidem.
¶ Sp.·ꝙ hr̃ditas non trãſinittat᷑ per filiũ vt.l.iij.S.de iu
re deli. So.vt glo.⁊ hoc eſt veꝝ ꝙ illa coꝛrigit᷑.¶ Itẽ op.
hic dicitur ꝙ trãſmittit᷑ hr̃ditas etiã ſi nõ ſũt ſubſtituti
ſi dicat ꝙ ſi eẽnt ſubſtituti ꝙ trãſmitterẽt vigoꝛe huiꝰ le⸗
gis qð ẽ fłʒ:qꝛ ĩmovigoꝛe ſubſtitutiõis trãſmitteret So.
idẽ eẽt ſi eẽnt ſubſtituti.ſ.vt trãſmitterẽt nõ ĩ mõ trãſmit
tendi iure.¶ Itẽ op ꝙ etiã ad extraneos trãſmitta?᷑vt.S.
de cadu.tol:S.·ĩ nouiſſimo.So.vt gl.⁊ ĩtellige ꝙ · S.ĩ nouiſ
ſimo loqͥt ĩ legato ꝙ ꝑ hãc legẽ ad ſuos traſmitteret ꝑ il
lũ·S. etiã ad erneos.At hic loqt᷑ ĩ hditate ĩ q̃ nulla muta
tio ẽ fctã.¶ Mõ q̃ro an nepos trãſmittit ad aliũ Gl.vr̃ ar .
guere ꝙ ñ:qꝛ duo reqrũt᷑ ad hᷣ vt fiat trãſmiſſio vt diẽ gl. Trſmniſ⸗
ĩmo ⁊ tertiũ.ſꝙ ille ad quẽ trãſmittit᷑ ſit deliber gl.tʒ cõ ſio ad hoc
trariũ ꝑ.l.apð.j.de ſuis ⁊ legi.vt nõ.i.l.ij.j/ad oꝛfi.⁊ licʒ vt flat
trãſmittãt nõ tñ traſmittũt ex diſpoſitiõe huiꝰlegis/ſͥ ex duo requi
idẽtitate rõnis.i.¶ Mõ q̃ro qͥd ſi teſtatoꝛ filiũ exhrdauit ⁊ runtur.
er᷑neũ ĩſtituit ⁊ ei ignoꝛãti ẽ delata pr̃na hr̃ditas cui defe
ret᷑ hec hr̃ditas?⁊ vr ꝙ nõ filio qꝛ reputatꝰ idignꝰ a lege
vt ĩ aut᷑.de hr̃di.⁊ fal·S.exhr̃datio ⁊.S.ð fideicò.aut᷑.hoc
ampliꝰ.¶ Pꝛeterea iſte tex.diẽ̃ ꝙ nõ ẽ ↄueniẽs filiũ pᷣua⸗
ri hr̃ditate cõi.ſʒ hic pᷣuat᷑ ppter delictũ ſuũ nõ ꝓpt caſũ.
In vꝛiũ vr̃ ꝙ hr̃dibꝰtrãſmittat᷑:vt.l.ex militari· S· fl. .l.
ſe. ff. de mil. teſta. ⁊ illð puto veꝝ.Sʒ nõ ꝑ hãc legẽ. Itẽ
q̃ᷓro qͥd ſi ẽ hr̃ditas delata ab ĩteſtato: Rñdeo vt glo.

Itẽ q̃ro an ipo iure trãſmittat:⁊ dicvt gl.i Itẽ q̃ro de

q̃ pſcriptiõe bicloqt: Rñdeo vt glo.¶ Itẽ qro q ſi fllij-
duo erãt ĩſtituti ⁊ ad ĩuicẽ rogati ſunt hrditatẽ reſtituere
ſi deceſſerint ſine liberis ⁊c.dic vt glo.

Quãdo dies legati vel fideico⸗
milli cedit. Rubꝛica.

-

Soptgee
fen verſo
cunſaun

er dicto
cipiribi
tatur
de. So
Ltuncè
yt faci
obligst
nonobl.
lſtappo⸗
Nrdt
gationis

dedſinnen
legnnſint

Alnl iite,
nsdcherif
bifae Uene
gotſlenenut
ereggonchn:
Atpeintenliin

4

Nelitusigntit
ncielzrſint
tachticngttit
ſiptbligctittt
teni.

pettdste
Lanlenti
begcisdeknin
ittiturad ſoeti
en inlegrorte
heſo velagirn
partes: iſf⸗
gre. Inſcht⸗
50 ytrigde
niaibiſignie
er fliüytl ii⸗
laconigtk.
ſſinoſinſbe
ittere digott
möistrüſnim.
piteretnöſnitt
faneostiſtmi
riteltgeoſ
ſpos niſtunn
hfadteteidl
ſmitrtad
futtrüfriſ
ittikſidelin,

=
ðð

= —

4

=
☛.

„ℳ4*

S
—

7

==

=

—

S=S=S

7

ſ
V
S

=— —

.
7

=—
=S= ͤD
E
=-=
=

4
.
ie Hypothe
cäan poſ⸗
ſit remitte
re teſtatoꝛ

Icompetenti. ageiaa⸗
èO==S”SðZBM *nua in pꝛi⸗
Mcipio ani cuiuſlibet ſunt ſoluenda.h.d.
¶ Op. de. l. qui hoc anno.ff. de verbo.
ob. So. dicunt quidam ꝙ aliud in cõ⸗
tractibus vt in contrario/aliud in vl⸗
tima voluntate vt hic:ſed hoc videtur
Arepꝛobari per.l.ſi in annos.ff.de annu.

legatis/1 ceo ſo vt glo. Itẽ opp.ꝙ etiã vbi ſunt hic vᷣ⸗

ba mẽſtrua vel annua non debentur in pꝛincipio anni:vt
l.lecta.ff.ſi certũ pe.So.ibi ſpeciale odio vſurarũ Ał dic
ꝙ ibi pꝛeceſſit ſtipulatio ſuper ſoꝛte que infoꝛmauit ſtipu
Eᷓarlone vſuraru Kauentem:he non⸗ .
SS o.ĩnuit ꝙ ad alium legatariũ
S Gꝛum deuoluat᷑ qͥ iã moꝛtuꝰ ẽ/qðdvide
EEA ur abſurdum: z ideo opʒ intelligi de hr̃de.
IYpontionilla. Aut dies appoſit
So nn P venit.⁊ tunc nõ cu⸗
ro an ꝑ modũ ↄditionis vł aliter ſit appoſita.
R& Sed quaãdo non venit / tunc diſtinguitur qua⸗
liter ⁊ cuius fauoꝛe fuerit appoſita.
m vro Abi conditio cõſũmauit
6 7 vY 2. effectum ſuũ nõ expectat᷑
AWwvodeſinat durare. h. d.
6Op. de. l. quibus diebus . §. ij. ff. de odi. æ de.
So.vt glo.¶ Item op.de.il.ſi pꝛo patre ·S· verſum.ff.de iĩ
rem verſo.glo.non ſoluit:ſed dic ꝙ hic conſummauit effe
ctum ſuum ibi non.

Pe X h ig Verba appoſita gr̃a differende ſo⸗
4 X„Æ UD19 ſutiõis non differunt obligationeʒ
4 poc dicit. ¶ Piuide in tres vlł in q̃ttuoꝛ ꝑtes:qꝛ
; Ain pꝛima ponit dictum. In ſecunda illationem
ex dicto. In tertia declarationem dicti. Secunda ꝑs in⸗
cipit ibi ⁊ ideo.Tertia ibi non ceptum.
¶ Op.·ꝙ iſtud legatũ cenſeatur cõditionale nec trãſmit
tatur ad hr̃des:vt.l.quibus diebus ·S. titio.ff.de condi.⁊
de. So.aut iſta verba ſunt appoſita vt faciãt conditionẽ
⁊ tunc eſt conditionale vt.l.ſi ſit.ff.de le.j. aut apponũtur
vt faciãt diẽ ⁊ tũc aut apponũtur fauoꝛe hr̃dis ⁊ differũt
obligationẽ:aut fauoꝛe legatarij /⁊ tunc differt ſolutionẽ
non obligationẽ. In dubio inherebo verbis:qꝛ aut dies
eſt appoſita cum verbo obligatoꝛio ⁊ differt obligationẽ
vt.d· S.quidã:aut eſt appoſita cum verbo executiuo obli

gationis:⁊ tunc differt ſolutionẽ tãtum vt eſt hic.

g es Dicta in
QR J fideicommiſſum. ict in
teſtõ habent locum in relictis ab inteſtato.
E E & Sppo. ꝙ dominium ignoꝛãti non queratur
vt.l.ſi quis ita.de cõdi.inſti.So.ibiloquit᷑ de acquiſitio⸗
ne irreuocabili hic de reuocabili. J

t in poſlellione legatoꝝvel
fid eicõ miliox ler. cã mittat᷑.

Kubꝛica.

P ſis Aliquando teſtatoꝛ vult re⸗
mittere cautionem hr̃di de⸗
Alegato pꝛeſtando adueniente dievł cõ
Qditione ⁊ poteſt vt hic ĩ tex.Aliqñ vult
e hypothecã quã hʒ in bonis debitoꝛis
eANdi mittere/x poteſt vt ĩ gloſ.aliqñ vult
Reremittere cautionem de vtẽdo fruẽdo
4◻ Larbirrio boni viri ⁊ non põt:vt.·..e.l.pe
nul.ꝙ hic iunge. Quero an hypothecã poſſit remittere
teſtatoꝛ:hic videtur ꝙ ſic in ↄꝛium videtur ꝑ.l.nemo põt
ff. de le.j. ſed dic ꝙ quedam diſpoſitiones reſpiciunt fa⸗
uoꝛe teſtatoꝛum ⁊ has põt remittere vt hic ⁊ in queſtio⸗
ne noſtra:q̃dam fauoꝛe hr̃dis que ſublate parerent mate
riam delinquendi et has non poteſt remittere:vt.l.nemo
ooteſt. de le. j.

2 Oſfqᷓ;.· Nñs pignus pꝛetoꝛium pꝛefert po
=S . ſterioꝛibꝰ in tꝑe diuerſũ ti.pᷣceden⸗

2:

us & tibus. hoc dicit tex. cũ gl.

W☛W Bm archimedoꝛzam. o.
tio nõ pꝛeſtetur vt.l.iubemus.S.ad trebel.So.
. V Yt gloſ. ¶ Item op.de.l.ij · S· j. ff. de vulg. 7 pup.

poſitura ſi

,

Nt ĩpoſ. De ſuis et le. ld ter. Fo.X XXVI

So. vt glo. Pꝛeterea hic tractatur de fideicõmiſ per qsð
no ſucceduur viuenti:ſed defuncto.

n
—(NBeluis t legiti
mig heredibus.
RKubzica.
Jlium. In glo. que incipit pꝛo

SS curatoꝛem. dic ꝙ hic et
ioipꝛincipium vitioſum non attenditur: ſed pꝛincipium
non vitioſum attenditur hic ⁊ ibi.
REE R ſucceſi ſI i one Hiuide materiã ĩ q̃t
1—2 eetuoꝛ ptes: qꝛ aut lo⸗
Nauitur de ſucceſſiõe deſcẽdẽtiũ / aut aſcẽdẽtiũ
aut loqmur de ſucceſſiõe trã ſuerſaliũ tm̃è/aut lo
mur de ſucceſſõe mixta trã ſuerſaliũ ⁊ aſcẽdẽtiũ:pꝛĩo ca
ſu deſcẽdẽtes directe excludũt trãſuerſales ⁊ aſcẽdẽtes:
ſz ip(ſi ſuccedũt ſi ſut ĩ pꝛio gdu ĩ capitaviriłr ſequẽtes in
ſtirpes nõ diſtĩguẽdo ſexꝰ:⁊ hoc mẽbꝛũ expedit hec aut᷑

74

Kes

in ſucceſſione ⁊ in adoptiuis dic vt glo.⁊ in cognatis re⸗

dactis ad agnatos:dic vt glo. Sʒ an dominus ſuccedat᷑

cognatis ſerui ſui:⁊ dic ꝙ non.

¶Ad ſenatuſconlſul
tum tertulianum
Uubꝛica.
.N ſucceſlione. In gr au

S

ibi ſʒ ſecꝰĩ auo qui nõ pꝛefert᷑ matri:ſed ſecũ admittit᷑

, Ex tex.extrinſecus.i.aliũde qᷓ; a
fe lude c; apa
5 Ater. tre. Op. ꝙ ſiue contraxit nuptias
ſiue non ſiue prna ſint bona ſiue aliunde queſi

E= a ta remaneãt penes matrè pleno iure: vt ĩ aut᷑.
de ſecundis nup.So.illud iure nouo.¶¶ Itẽ op. idẽ ſit
iure nouo ꝙ hic:vt in aut᷑.de nup.S.hic nobis. So. vt gl.
¶ Item op. de .· S. conſequens de here.ab inteſt. So. vt gl.
Quero de vno vt gl. ⁊ dic vt ipſa quã intellige ĩ fidcicõ
miſſo relicto ab inteſtato:ałs male diceret.

¶ In glo. que incipit moꝛtuo.ibiad diſtĩctionem huiꝰ.j.

ſ. vr diſtinguatur inter bona paterna ⁊ alia non vt diſtin⸗
gatur nubat filio vel poſt.

Munem. Hec lex loquitur ĩ tutela legi

Wele tima. Sed quid in teſtamẽta⸗
Nria/⁊ dic vt gl.⁊ opinio io.eſt vᷣa iure iſto.

.„

¶ In gl. que incipit vt ⁊ .ibi dum non põt tu

trix ⁊ ideo hec.l.ſolum diſpoſuit qñ ab ĩteſtato idem diſ

„

tunc ex teſtamẽto dari potuiſſet: ⁊ ideo hodie
locum hʒ etiã ex teſtamento.

— 7J quis Ex tex.vłlegitĩo i.ↄſãguĩco
E EEν1*Cognatiõis]. i. vterio ſoꝛoꝛes
hẽant .ſ.ſił vł ẽt. i. ſiue ſint fres ſoli fiue fra⸗
tres cum ſoꝛoꝛibus ⁊ ſic ſoꝛoꝛes conſequũtur

per fr̃es qð per ſe ſi ſole extarent conſequi non poſſent.

NS T cum ſo li 9 Hodie ſi ad ſucceſſio⸗
Wen O·‚ nem filij veniat mr cũ
fribus tm̃ defuncti vł ſoꝛoꝛibus tm̃ vel cũvtriſ
AA E&âS permixtim venit mi in virilem poꝛtionem.
oc dicit. Hec aut᷑.venit ad coꝛrectionem.l.codicis.
Nteſtamento. Haer ut non coꝛ⸗
WVE ait ⁊ loquitur in ſucceſſione ex teſtõ gloſ. dicit
W=E hec aut. videtur coꝛrigere.l. fl. S. de ioffi. te.
vt rumpatur hodie per querelã:ſed ego poſſem intellige⸗
re hoc in emãcipato qui teſtatur in alijs qᷓ; in caſtrenſibꝰ
vel quaſi:⁊ nil coꝛrigetur:⁊ hoc eſt tutius: vel poſſum di⸗
cere ꝙ loquitur in caſtrenſi:vł quaſi ⁊ etiam in ſuo/⁊ tũe
dicam ꝙ.l. illa cum lege.S.de epi.⁊ clericis loquatur ĩ ca
ſu ſpeciali.ſ.peculij clericoꝛum vt non impugnetur que⸗=
rela:ſed condic.ex.l.petatur quarta in alijs caſibus rum
patur per querelã ⁊ coꝛrigũtur iura vetera:ſʒ ꝑmũ tutiꝰ.

Hec aut᷑.venit ad coꝛrectio
Efuncto nẽ.l.codicis ⁊ repetit᷑ ĩ aut᷑.
/ ceſſante: dic ergo ꝙ aliqñ moꝛitur aliquis ⁊ ſo
mmARlos aſcendẽtes reliquit /tũc quotcumq; ſint ex
latere pr̃is veniunt advnam dimidiam ¹ ſie ex latere

AP

N

BGButrigarij Gcda pars ſuꝑ Gexto libꝛo Codicis. xle

matris veniũt ad aliam dimidiam ſalua gradus pꝛero-⸗ ¶ Op. de pꝛima ꝑte huius legis ad ſecunda. Sol.pꝛima hani
gatiua.Aliquãdo cum aſcendentibus concurrũt fratres loquitur in ſpurijs.ſcðᷣa in naturalibus. Item op.q; nõ the⸗
vel ſoꝛoꝛes /⁊ tũc cũ eis ſuccedũt in virilẽ poꝛtionẽ.h.d. ſit differẽtia ſint ſpurij an naturales /⁊ an mulier ſit illu⸗ Ghleal
Pꝛioꝛ ergo in gradu quãdo ſunt ſoli aſcendẽtes exclu⸗ ſtris vel non.vt in aut᷑.qui mo.na.effi.ſui.So.quidã ſunt ekfan
Fr᷑ ⁊ ſoꝛoꝛ dit remotioꝛes ⁊ per lineam pr̃nam ⁊ materna.q Modo legitimi⁊ naturales:⁊ de his non eſt q̃ſtio:qꝛ ſuccedunt. liui
ſi ſuꝑſunt quero quid ſi frater ⁊ ſoꝛoꝛ ſuꝑſunt an excludent auum Quidã ſunt ſpurij ⁊ hi aut ſũt ſuſcepti ex danato coitu⁊ 1
an exclu⸗ paternũ ⁊ maternũ: ⁊ videtur ꝙ ſic.ꝙ hic tex.dicit ꝙ vo⸗ nũq; ſuccedũt:vt ĩ ↄꝛio.ſi nõ ſũt ſuſcepti ex dãnato coitu riſnſͤ⸗
dẽt auum niunt cũ pꝛoximis:at aui non ſunt ꝓximi cum unt in ſe⸗ ⁊ tunc aut mater illuſtris erat/⁊ tunc aut hẽbat fllios le⸗ linie
pr̃num ⁊ cundo gradu:ergo cos excludũt. Pꝛeterea frater ſucc.⸗ gitimos ⁊ ſpurij non ſuccedunt als ſic. ſi mulier nõ erat gune
mfnum. dit cumpr̃e ⁊ matre: at pr æ mater excluderẽt auum.ergo illuſtris/v cũ legitimis eis ſuccedũt: vt hic a vꝛio ſenſu. unli
⁊ iſti:qꝛ ſi vinco vincen.⁊c.ſed certe tu dic contrariũ au⸗ ¶ Item oꝑ ad ſecundã partem ꝙ naturales nõ ſuccedat: ialu
dacter:licet glo.non figat pedes / nec ob.hic tex.qꝛ pꝛo⸗ vt aut᷑.licet.S.de naturali.i.So.aut loqueris in ſucceſſi⸗ Aſolon
ximus dicit᷑ quẽ nemo antecedit:vt.l.pꝛoximũ.ff.de vᷣo. one mr̃na/⁊ ſuccedunt etiã cum legitimis vt hic. Aut lo⸗ icban
ſigni.at hic nemo pᷣcedit auum/cum pater non ſuꝑſit nec¶queris in ſucceſſione pr̃na/ tunc aut ſunt legitimi filii/ lotfl
ob.illa rõ:qꝛ ſi vinco.⁊c̃.qꝛ fallit hic.⁊ eſt ratio: qꝛ auus ⁊ naturales non ſuccedunt/aut non ſunt legitimi ⁊ ſucee nnloqul
ſuccedit loco filij eiuſdẽq; patris defuncti:ſed pater non dunt in duabus vncijs vt in ↄꝛio. Collige ergo quod di⸗ cunfratt

vinceret᷑ a fratre/ nec auus.¶ Modo q̃ro quid ſi exſtãt
mater ⁊ auus paternꝰ an excludat mater auum pr̃num:
Dicũt quidã ꝙ ſic:qꝛ eſt in pꝛioꝛi gradu ·⁊ hic dicit ſalua
gradus pꝛogatiua.Tu dic contra.nam qꝛ ratio coꝛrela⸗
tiuoꝛum eſtvt vno poſito ponatur ⁊ reliquũ:vt.l.in albo.
.de decu.⁊.l.vꝛãnius ff. de fideiuſſo.ſed lita eſt ꝙ ſi flliꝰ
moꝛiatur / nepos ſuccedu loco eius / ⁊ efficitur in pꝛimo
gradu ad auum/ ſuccedit cum alijs filijs aui/nec ab eis
excludit᷑: ergo ecõtrario auus fit in pꝛimo gradu ad ne⸗
potem tanqᷓ; ad filium.ſi ergo efficitur ei in pꝛimo gradu
non dʒ excludi a mr̃e defuncti que eſt ſimiliter in pꝛimo
gradu.ar.inſti.de exhr̃datio.li:S·ij.⁊ hoc eſt equius qᷣͥc⸗
quid dicatur. ⁊ qð dicitur hic ſalua gradus pᷣꝛogatiua:
intellige ꝙ pꝛioꝛ in linea pr̃na excludat alios de eadem
linea non de materna/æ pꝛioꝛ de mr̃na excludit alios de
eadem linea non de pr̃na.

Prr Ad ſenatulconlul

xi in euidentialibus.¶ Modo q̃ro an veniat naturalis in
ſucceſſione ð teſtamẽtum: de hoc dic vt not.in.l.ſi ſuſce⸗
pta.in.S.j.ff.de inoffi.teſta. Jaco. HPhuk.

g/Item quid ſi conceptus eſt poſt moꝛtẽ auie⸗
*Dic vt glo.

P ſucceſſione. Zppo de

.πButrig.

Sed nũquid alijs conſan dui⸗ .
B 1d am. neis ſuccedent: Hic vt 1.

DBelegitimis here
dibus. Mubzica.

guinitatis ,co. Solu. vt gloſ. Jaco.

PBnſanguinitatis. Hiutie nn

gage in pꝛima ponit dictum in gñe. In ſecũdain⸗

der She

Wal krert ĩ ſpecie. In tertia arguit a ſimili. Secũda
tum oꝛki cianum. incipit ibi ꝓinde. Tertia ibi nã ⁊ ceſſante. Pre
☚ = reg. e Attẽde: qꝛ dictio eiuſq; ſola
A Kubꝛ it a. ,Z A E ſlante. pont duobꝰ modis. vt in D
S 9 7 inteſtate Si decedit mu⸗ Aglo. Et attende qꝛ oĩs linea deſcendẽs eſt pii lononſu
—0 ρ. lier relicta ſilia/ uilegiata etiam in trãſuerſalibus eſt dare de⸗ ſoen
lia ſuccedit ei ceterꝭ excluſis.hoc dicit 2 Jei ne ſe cedentes vt fr̃is filii ⁊ ceteri. Itẽ ⁊ aſcẽdẽtes vt patruꝰ wen
. p. de. l. apdᷣ ⁊ patruꝰ magnꝰ ⁊ deſcẽdẽtes.ifilijfr̃is vtriq; ↄiũcti pfe
In pꝛeo nuiner 0 hoſtes.S ti.ij. run?᷑ ffi defuncti ↄiũcti defuncto ex vno tm̃ parẽte: ⁊ eſt dn 3
3 Vel melius oppo.de. lj. 2, der his qui ante dρ⸗ rõ: qꝛ ſuccedunt in locum pr̃is ſui/qui eſt vtriq; coniuna lsn⸗
Ve aNtas ta. So. non tranſmittit᷑ ad ſuꝑioꝛes vt hic. ctus at ille excluderet fratrẽ coniunctũ defuncto ex vno flluste
ſe Aad inferioꝛes ſic vt ibi. Cõtra hoc ob.l.apud hoſtes. tãtum parente:ergo ⁊ filius eius:⁊ hoc facit ad id quod ſalneii
S. ti. ij. So. hic voluntate pris fuit repudiata. Dieinyxi in aut᷑.defuncto. Item excludunt filij fratris patruũ aunm
¶ Ooppo.ꝙ ius clibcaaitirlen anutar⸗ vt. l ca an⸗ ⁊ ſuperioꝛes:vt. ꝓxima aut᷑. . mn
tiquioꝛibus.S. de iure deli. So.aut hr̃ditas non eſt repu 4 Modo habes ꝙ filij fra nen⸗
diata/nec adita:ſed pendet ⁊ trãſinitti᷑ ad inferioꝛes: vt S kratx 68. tris ſueequnt dd ualt linep
dic. l. j. de bis qui ante ti a ta. Sec ſi S nõ . unt ad ſu⸗ ter dubitatur dicam. Jaco. But· u
perioꝛes trãſmittitur:vt dic.l.apud. Aut eſt adita ⁊ trai⸗ NDE Vbi nõ ſup ſunt ffes/ Vſch
mittitur. au eſt repudiata voluntate pr̃is/ ⁊ non tranſ⸗ I BB ſt fe atres fratrũ ziun freo⸗ 8 n V
mittitur vt hic. . in gradu admittit᷑ ⁊ ſuccedũt in capi “ matei⸗
nireiri . SS . in 2? ſucea pita non in n
l Atri Que fuit ratio huiꝰ legis: Et dic yvt Y. e ſtirpes ſublata differentia ſexus. hoc dicit. htrne
l· glo. Et attende qꝛ licet hec.l. antis ¶ NMota ergo ꝙ liberi ſi ſupſunt ſuccedunt om̃s ⁊ exclu⸗- cir

Aognatos trſferat ad ius agnatoꝝ/ non tñ fa⸗
Gucit eos agnatos / nec eoꝛum appellatione conti

dunt alios: vt in aut᷑.in ſucceſſione.ſi non ſunt liberi: ſed
ſuꝑioꝛes tãtum: tunc dimidia datur parẽtibus ex lineas

lali.

nebatur:⁊ ideo non cõpꝛcehenderẽtur ſi ſtatutũ de legiti⸗
mis loqueretur.h.d.
Prrn 7 qua Ad euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ quã⸗
Filiox ät⸗ ⸗ tum ad materiã noſtrã quattuoꝛ
oꝛ ſuͤnt unt genera filioꝝ / quidã ſunt legitimi? natu⸗
na uan, Grales / 1 de his hic non loquitur: quidam ſunt
Sns. naturales tantum: ? tunc aut tractatur de ſucceſſione /

prna.alia dimidia dat᷑ parẽtibus ex linea mr̃na.Oubita Wfon ex
tur tñ an mater excludat auũ pr̃num ⁊ ego dixi.S.ꝙ nõ. cludat a⸗
ſed cũ aſcẽdentibus veniunt ⁊ fres:tunc ſi ſunt ex vtroq; uũ pfnũ.
parẽte coniũcti aliqui excludẽt eos qui ex altero tãétum
parẽte ſunt ↄiũcti:ſimilit᷑ ⁊ eoꝝ filij excludunt pᷣdictos/
⁊ ſuccedunt cum ꝓximis aſcẽdentibus.i.cum pr̃e ⁊ mr̃e
defuncti An autem excludãt auum dixi ꝙ nõ. ſed exclu⸗

N

qᷓtum ad mr̃em / ⁊ ei ſuccedu: vt l.ex parte.ff. vnde cog.
Aut q̃ris de ſucceſſione q;tum ad pr̃em /⁊ tunc dic ꝙ aut
pater hʒ alios legitios ⁊ naturales/⁊ nõ ſuccedit:als ſic
in duabus vncijs. Quidã ſunt ſpurij ſuſcepti ex dãnato
coitu:vt inceſtuoſi.⁊ hi nullo modo ſuccedunt.quidã ſũt
ſpurij nõ ſuſcepti ex dãnato coitu:vt vulgo ſuſcepti:⁊ in
his dic ꝙ pr̃i nõ poſſunt ſuccedere:qꝛ incertus eſt.q;tum
ad matrem dic aut eſt illuſtris/⁊ tunc aut hʒ alios legi
ti mos ⁊ ſpurij non ſuccedũt vt hic alłs ſic. Si mulier nõ
eſt illuſtris tũc ei poſſunt ſuccedere:vt hic a cõtrario ſen
ſu etiã cum legitimis. Diuide in duas ptes:qꝛ in pꝛima
loquitur in ſpurio ex nõ dãnato coitu concepto. In ſcdᷣa
loqᷣtur in naturali fllio. Scða pars incipit ibi ſinautem

dunt patruũ defuncti ⁊ ceteros ſuꝑioꝛes.ſi autẽ ſunt fnra
tres tm̃:qui ſunt coniũcti ex altero parẽte tm̃ ſuccedunt-

cum ſuperioꝛibus ipſi vel ipſoꝝ filij ⁊ excludũt patruos
defuncti vt in aut᷑ ceſſante.⁊ in aut᷑ poſt fr̃es ex vtroq;.
Si gutẽ ſunt ſoli fres ⁊ non aſcendẽtes / tunc ſuccedunt
vtrinq; cõiuncti ⁊ eoꝝ filu excluſis alijs ⁊ bonis q̃ſitis
a defuncto tm̃ repꝛobata opinione placẽtini.Si autẽ ſũt
om̃s ex altero parẽte tm̃ coniũcti/tunc om̃s vterini pari⸗
ter ſuccedunt.i.ſi ſunt oms conſanguinei quidã vterini.
In bonis pf̃is pferũtur cõſanguinei / in bonis mr̃is pᷣfe
runtur vterini. Sed ſi filij quoꝛũdam fratrũ ſuccedãt cũ
fratribus defuncti fit diuiſio in ſtirpes/⁊ non in capita
vt hic. Si autẽ nõ ſuꝑſunt fratres ſed eoꝝ filij ⁊ equales

S
=
S.

E⸗
S
=
= —
= =
=
=

— ==
=

uidalſscot,
cckent ieng,
iſtpoltnatie

itimietn

oln t golt

At. hin
ingie. Inſcl
zuitaſiſnliSe
zatceſante
dictioeiſgi
k dvob? nodo
neadeſechcidtt
erſalibusetong
ſceditts tit
fio trigolci
yvnotmparinel
nieſt vrriqze

„ ☛ =

tij defunctoen

factt adid
tfülzfratrispe

Nohabes
ſucceduntſe
co Pui
binöͤſpplunfe
nüͤfliſchuport
dütin cpunm
ſetus horddl
Ceduntofeta
ſinonforont

EperittlegA

tſnranin,
mmacgodtal,
tuneſſotgin
qliet Moten

S

in coniũctione:tũc ipſi ſuccedũt defuncto. Sed remanet
queſtio quando ſuperſunt filij fratrũ an ipſi ſuccedãt in

capita an in ſtirpes:⁊ dicunt quidã ꝙ veniunt in ſtirpes:

⁊ eſt ratio:qꝛ iſte text.dicit ꝙ poſt fratres ⁊ fratrũ filios
veniunt omnes in capita:ergo fratrũ filij veniunt in ſtir
pes.Sed tu dic contra:nã regula eſt iur veteris ꝙ om̃s
trãſuerſales veniũt in capita:vt.l.lege ·S. fi.S.de legi.he⸗

redi.niſi qñ filij fratris ſuccedunt cũ fratribus defuncti:

quia tunc veniũt contra ius cõmune:nam aut volunt ve⸗

nire ex perſona ſua ⁊ non poſſunt cũ ſint in tertio gradu

vñ excluduntur a fratribus defuncti qui ſunt in ſecundo
aut volunt venire ex perſona patris ſui ⁊ poſſunt: ſed ille
veniebant in vnum caput ⁊ vnam poꝛtionem tm̃ hẽbant
ergo ⁊ filij eius habent ſolum illã ⁊ in ſtirpes ſuccedunt
⁊ ita loquitur iſta aut.qꝛ loquitur qñ filij fratrũ ſuccedũt
cum fratribus defuncti:ſed qñ ſunt filij fratrũ tm̃:tũc cũ
ſint in parigradu veniunt ex perſonis ꝓpꝛijs cum ſint in
pari gradu.ſ.in tertio ⁊ ideo veniunt in capita cũ non re
periatur coꝛrectũ.quidã tñ per copulatiuam ⁊ que in coꝛ
poꝛe dicunt eos venire in ſtirpes quod eſt fatuum dicere
ſi nec filij fratrum ſunt ſuccedunt pꝛioꝛes in gradu ⁊ ĩ ca
cn Pita vt hic.
aut Hec ſunt paria nullum eſſe condi⸗
₰ .tum teſtamentum vel conditum ⁊
5. nullum eſſe. h. d.
Atru Non pariter ſuccedunt patruus
y. O. z matertera nepoti:ſed pꝛefer⸗
tur patruus. hoc dicit Jacobus Butriga⸗

14

Brius.
π½ Ciant qui.
W Ad diti 0 Iſtam legẽ dicit Bar. bonam
F * menti tenendã quã limuavt
per Specul.in titu.de tuto Fnondüin vᷣſi.quid ſi mater
ſuſcepit tutelã.vbi dicit ꝙ ſi mater aſſumpta tutela ſui fi⸗
lij traſiuit ad ſecundas nupti.⁊ ſic pꝛiuata eſt tutela ⁊ ſuc
ceſſione ⁊ dñio. Itẽ cũ effecta vidua velit iſtã tutelã reaſ
ſumere quod põt hoc facere ſi res eſt integra quaſi pupil
lo non ſit pꝛouiſum de tutoꝛe:ałs aũt ſecus per text.in.l.
fi.de repu. here. Idẽ dicas ſi ſtetit per annũ ꝙ non petit
tutoꝛt᷑.vt per Bal.in aut᷑.ſacramẽtũ.qñ mu.tut. offi.fun.
poteſt. Itẽ ſingulariter limita niſi alleget ſe non petijſſe
tutoꝛẽ eo qꝛ filius hʒ multa debita ⁊ noluit petere tutoꝛẽ
vt fllius remaneret indefenſus:⁊ ſic non poſſet cõdẽnari
⁊ cõtra eũ non agi ſeu aliquid fieri tãq; indefenſum ꝙ ex
cuſatur mater nec perdit ſucceſſionẽ fitij ſui: vt eſt caſus
multũ ſingularis in.l.ij.S.ego etiã.ff.ad tertul.quod not.
perpetuo.Adde etiã qͥd ſi nubit infra annũ/tñ anteq; car
naliter copuletur petat tutoꝛẽ an pꝛiuetur ſucceſſione fi⸗
lij:vide Bal.concil.cclxvj.in.iiij.lib.ad materiã vide eũ
dẽ Bal.concil.lviij.lxxj.⁊.cciij.ſcdᷣo volu. An aũt pena
nõ petiti tutoꝛis trãſeat de gradu ĩ gradũvide per Bal.
conci.xcij.ſcðdᷣo volu.per Pau. de caſt.hic per Bar. in q̃⸗
ſtione incipi.habens ſiliũ adultum.per Pet.de anch. cõ
eiike Angel.concil.xxxvij.⁊ Petr.de anchara.con⸗
cil.ciiij.
Eminimus. gnatis.non tamẽ fe⸗
cit eum agnatum/qꝛ non poteſt: ſed facit eum

Ahaberi pꝛo agnato: ſic ⁊ ſtatutũ non facit quẽ
ciuem ſed haberi pꝛo ciue.

CLö munia de ſuc⸗
AELceſflionib?. Kub.
A Nt Honec habet locum cau⸗
DB el ſa teſtamenti Ganat ganſe
RNEinteſtati. hoc dicit Jacobus Butri⸗
E er garius. . .
De bonis maternis. Mubꝛi.
¶ Pꝛo ſummario totius lectionis dic ꝙ tempoꝛe anti⸗
quo pꝛofectitia ⁊ aduentitia cenſebantur eodẽ iure ⁊ ac⸗
quirebantur pr̃i: hoc cepit coꝛrigi in aduentitijs non ſił

ſed ſucceſſiue ⁊ pꝛimo fuit ſtatutum ĩ bonis delatis a ma

tre ꝙ patri non q̃rantur niſi quantũ ad vſumfructũ ⁊ hoc

in pꝛima.l.huius ti.alius imperatoꝛ idem ſtatuit in dela
tis ex linea materna:vt in.l.ij.huius ti. Idem ſtatuit im⸗

õia de ſuc. De bo. mater. Fo.XX.

peratoꝛ in queſitis ex coniugio filij vel filie:vt in ti. ſe. vſ⸗
q; ad.l.cum opoꝛtet.imperatoꝛ idem ſtatuit in omnibus

qduentitijs vſq; ad.l.cum non ſolum.hoc dicit lectio no
ſtra tota.

——=r Es ue In delatis a matre p⸗
4 pꝛietas eſtifilij/ vſuſfru
ctus patris:⁊ pater eſt legitimus ad⸗
miniſtratoꝛ ⁊ gubernatoꝛ reruʒ /actio
nes mouet ⁊ ſuſcipit per ſe vel per pꝛo
curatoꝛc:ſʒ alienare res filij nõ poteſt

9 Bvel opoꝛtet eum mentiri nec ẽptoꝛ erit
R=R IEſeCuT?: 2 ſi pꝛeciũ non ſoluerit poterit
petere fideiuſſoꝛes ſibi dari euictionis nomine quaſi iu⸗

ris pꝛeſumptione immineat euictio in limine ↄctus cum
filius poſſit res ſuas vendicare nulla pꝛeſcriptione obſtã
te.hoc dicit.
¶ Op.· ꝙ pater non poſſit conſtituere ꝓcuratoꝛẽ.vt.l.ne⸗
ꝙ;.S.de pꝛocura.So.quidã fatentur ⁊ dicunt ꝙ hoc facit
poſt lit. conteſt. Alij dicunt ꝙ põt conſentiente filio / ſed
vt ipſi non errent:ipſi dicunt ꝙ talis pr vna cum filio ſuo
⁊T eius cõſenſu cõſtituit talẽ pꝛocuratoꝛem t filius vna cũ
patre ⁊ eius cõſenſu. Nerum ſolet dubitari an ſolꝰ pater Pꝛocura
poſſit ꝓcuratoꝛẽ conſtituere:⁊ dicunt quidã ꝙ non p di⸗ toꝛem an
ctã.l.neq;. Alij dicunt ꝙ poteſt ⁊ l.neq; loquitur ĩ ſimpli⸗ poſſit ſolꝰ
ci adminiſtratoꝛe qui nullum cõmodum percipit:ſecus ĩ pr ↄſtitue
eo qui ſentit cõmodum vt epᷣs qui eſt vſuarius pſᷣm quoſ re ĩ rebus
dã vel fructuarius m alios ⁊ verius:qꝛ capit de manu p filij.
pꝛia:vt.l.penum ff.de vſu ⁊ ha.⁊ ita videtur velle text.in
aut᷑.de ſanctis ep̃is ·S.ſi qũ.lʒ gloſ.exponat pꝛo ſindico⁊
male.ita erit in patre qui percipit vſumfructũ. ¶ Wodo
quero qᷓłr foꝛmabitur libellus ⁊ quis de calũnia iurabit.
⁊ dic vt glo.ſ Itẽ op.ꝙ hec lex implicet contraria nã di⸗
cit ꝙ poteſt actiones mouere ⁊ non alienare res cum hec
ſint paria.vt.l.ait pꝛetoꝛ.ff. de iur.delibe.Sol.aut queris
de ptãate quã quis hʒ ex adminiſtratione ret alteriꝰ:æ tũc
non ꝓcedit parificatio / vt hic. Aut queris de ptãte quã
quis hʒ ex pꝛopꝛio iure:⁊ tunc pꝛocedit pariſicatio vt in
contrario.ſ Itẽ op.ꝙ non dentur fideiuſſoꝛes ꝓ euictio
ne:vt.l.emptoꝛi.ff.de euic.So.hic iur fictione imminet
euictio in limine cõtractus. Modo quero an idẽ ſit in
alijs pꝛeſcriptionibus vt nõ currãt filio exiſtente ĩ pote
ſtate:⁊ dic vt glo. MD —
Ad Dd iti 0 In hac.l.adde ꝙ pater habz plus iuris
1 ein bonis filij qᷓ; tutoꝛ ĩ bonis pupilli:iõ
ante litẽ conteſtatã põt ꝓcuratoꝛẽ conſtituere:⁊ idem te
net Bnt gici mo.hoc dictũ limitat quotiens pater agit
de conſenſu fllij maioꝛis infante cõſentiente:ita dicit ca.
accedẽs.er.de pꝛocura.⁊ ſic ſaluabit glo. noſtra. Poteſt
etiã dici m Bal. ꝙ iſta glo. eſt vera/qñ pater agit nomi⸗
ne filij nõ cõmuni: vt puta/qꝛ pater poſſidet naturaliter.
filius vo ciuiliter ⁊ cadit a ciuili ⁊ pater recuperat:⁊ hoc
qꝛ in iudicio nonvenit ventilandũ nomine patris:⁊ vide
Bal. in.l.j.⁊.ij.cũ.l.ſequẽ.ff.de ꝓcura.ſᷣm Specu.in titu.
de ꝓcura · S.j.vſicu.ſi qũ.⁊ etiã Jaco.de are.⁊ per Cy.⁊
Pau. de caſt. in.l.omnes.S.de epiſ.⁊ cleri.⁊ Spec in lo⸗
co pꝛealleg.videt᷑ diſſenſiſſe ꝙ ſuper vſufruct loquat᷑ opi
nio Bar.hic ſuper ꝓpꝛietate loquat᷑ opinio gloſ? Ray⸗
mund.de foꝛliuio vt refert Bal.in.l.fi·S. vbi aũt.j.tituj.
tenet dictũ Inno.ſᷣm Bal.hic ⁊ ibi Ang tenet hic cõtra
Znn. En Imo inl fi g beverb:obliceic- pꝛo Inno.⁊ ꝓ
eo dicit eſſe caſum in.d·S.vbi aũt.pꝛo opinionẽ Bar.⁊ ſe
quatium facit id quod dicimus in pᷣlato in hoc videtur
equiparari:vt not. Bar.in.l.neq;.S.de ꝓcura. Itẽ ꝙ poſ
ſit conſtituere ꝑꝛocuratoꝛẽ añ lit.conteſta.fatet᷑ tamen ꝙ
poſtea reqreret᷑ in agendo conſenſus filij.d l.fi:S.vbi au
tem.⁊ aliquid per Moder.in:.S.actionũ.de actioni.inſti.
⁊ iſtã glo.dicit eſſe falſam Bald.in.l.j.de tuto.⁊ cura.bo.
dã.⁊ an requiratur conſenſus filij Bal.hic in.iij.colũ.te⸗
net ꝙ non. Sed an pater tanq;ᷓ legitimus adminiſtratoꝛ
bonoꝝ filioꝛum minoꝛis poſſit iterponere auctoꝛitatem
vt diuidat bona cõia:vide HBal.ĩ.l.gñaliter.in vltima co
lũ.S.de ſecun.nupt.Sed an in alienatiõe rerum filij quãẽ
facit pater requiratur decretum iudicis:vide.l.iij.⁊ ibi Filius mi
Bal. S. de pᷣdijs mino. Sed an filius cũ conſenſu patris noꝛ an poſ
vendere poſſit vide nota.in.l.final.G.filij aũt.j.titu.j.ĩmo ſit cũ ↄſen
videtur ꝙ ſolus pater vendere poſſit:vide Ange.in con⸗ ſu pr̃is vẽ
ci.clxxviij. Itẽ pater poteſt alienare ꝓ vtilitate filij.glo. dere bons
eſt notabilis.⁊ ibi Gal.in.l.quicunq;ꝓtitu.j.Et an pater ſua.

—

Butrigarij Bcda pars ſupꝑ Bexto libꝛo Codicis.

bona aduentitia filij ⁊ filie poſſit fllius viuo patre vendi
care vide Hal.in.l.fl.jtitu.j.Et an ſi pater alienauit res
filij poſſit filius viuo patre vendicare.vide Bal. in.l. fin.
S· in computatione.S.de iure delibe. Item an requiratur

decretum iudicis:vide Bal.in conci.ccclxxx.tertio vol.

not.etiã Mau.de caſtr. ex hac lege dũ dicit nullã pꝛeſcri⸗
ptionem.iuncta glo.ꝙ ſi ſtatutum dicat ꝙ nulla poſſit op
poni pꝛeſcriptio ꝙ debʒz intelligi de pꝛeſcriptione mino

ris tẽpoꝛis qᷓ;. xxx.annoꝝ allegat tex.invſi feudo.intitu.

de.l.conradi:S. pꝛeterea.⁊ de pꝛohi.feu.alie.per Federi.
poſt pꝛinci.⁊ adde quod Joan.and.in addi. Spe. vbi.g.
refert Sdofre. Jaco.de are. Petr. Cy. ⁊ Dy. Guil. de ſu⸗
ʒa.quos ipſe ſequitur ꝙ etiam ſuper pꝛopꝛietate pater an
lit. conteſt. poteſt pꝛocuratoꝛem conſtituere.
SNS ſ Pꝛeſcriptio.xxx.an.currit fllio ex tem
WeA J 1. poꝛe quo fuerit ſui iurſ niſi ſit impubes
yel ei ſuccedat impubes:qꝛ tunc ſpeciale ĩ iſta
H. Wakpꝛeſcriptione vt in pupillari etate doꝛmit licet
cũ defuncto maioꝛe fuerit ĩchoata.¶ Sed an per pꝑꝛeſcri⸗

Hñiuʒ an ptionẽ queratur dñium:dic vt glo. Verũ canoniſte dubi
querat᷑ ꝑ tãtes de hmõi opinione foꝛmãt libellum ſic:dico talẽ rẽ

pᷣſcriptio⸗

nem.

ad me pertinere iure dñij vel quaſi. Sed an libellꝰ poſ⸗
