de falſo/⁊ tunc nõ poſſum poſtea vti eo vt hic. in dubio
dic ꝙ aut obiectum erat contra inſtrumentum de falſo.⁊
pᷣſumoꝛ abſtinuiſſe:qꝛ habebã ipᷣm ſuſpectũ:nã pꝛecedẽ⸗
tia declarãt ſequẽtia: ⁊ ita vti amplius non potero. Aut
nulla qſtio mota fuerat de falſo / ⁊ tunc pᷣſt umoꝛ ex habũ⸗
dantia ꝓbationum abſtinuiſſe: ⁊ ideo poterit vti eo.hec
ꝓbãtur in.l.fi.in pꝛinff.de bo.e.
—– ate Edit fiſcus contra ſe ipſum:quia ra
Eotiones erantz ſic cõmunes: hoc di⸗
—cit Jaco. Buk.
C— Icut Abi inſtrumẽtuz debiti caſu eſt ꝑdi⸗
)E. tum reficitur creditoꝛi caſum ꝓbati.
NBGlo. non videt᷑ intelligere legẽ iſtã:ſed còſuetu
do ⁊ pꝛactica melius eã intelligit.Et ideo ego op.quare
debet creditoꝛ ꝓbare caſum:qꝛ ſi pꝛobet vel ei credatur
de caſu nil ſibi ꝓdeſt.Nicit glo.ꝙ ꝓdeſt ſola caſus ꝓba⸗
tio: vt.l.ſi de poſſeſſiõe.Sg.de ꝓba.qð eſt falſuʒ:qꝛ ibi ꝓba
tur amiſſio facta aduerſarij/hic non.Alij dicũt ꝙ pꝛobat
pditũ eſt inſtrumentũ in quo continebat᷑ debitũ certe
ſicut exemplo non creditur.vt aut᷑.ſi quis in aliquo.S.de

eden. ita nec teſti q legit inſtrumentum: vt no in.l.in lege Teſti an
aquilia.ff. ad.l.aquil.immo glo.dicitpenes:qꝛ dicit ꝙ te⸗ credat᷑ qͥ

ſtis dicet ꝙ audiuit legi inſtrumẽtum/⁊ quomodo ſciret

ipſe ꝙ ita erat ſcriptũ vt legebat᷑. Et ideo dic ꝙ teſtes di mentũ.

cent ſe legiſſe inſtrumẽtum in quo continebatur debitũ ⁊
ex hoc no ſequitur ꝙ cõuictus ſit debitoꝛ ſed tabellio dz
reficere inſtrumẽtum ⁊ iterũ edere qð ałs nõ debebat fa
cere.vt.l.ſi quis ex argẽtarijs ·S· fi.ff. de eden. ⁊ editione
facta ꝓppabMir.
¶In glo. que incipit ſed ſi.ibi ꝑ aduerſarium.i.aduer⸗
ſarij dolo.¶ In eadè glo.ibi ? audierũt legi.immo dicẽt
ſe legiſſe. ¶ In eadẽ glo.in fine ibi ſi de poſſeſſione conſe⸗
quetur refectionẽ inſtrumẽti ⁊ nouam editionẽ per quã
poſtea ꝓbabit debitũ: vt.l. ſi quis·S. fl.⁊.l.ſe.ff.de edẽ.
S T atum Amiſſio inſtrumẽti ſubſtantiã veri
— abtatis nõ mutat. h. d.
J ſo Enib us Miles a militia dimiſ
Di ſus volens vti puile⸗
Eus veteranoꝑ habet ꝓbare ſe bonũ militem
ffuiſſe/ in militia debito tẽpoꝛe fuiſſe.h. d.
¶ Op. pꝛobare non debeat:ſed eius iuramẽto ſtetur:
yt.l.non om̃s.S. a barbaris.ff. de re mili. Solu. vt glo. vel
intellige hanc m illã: vt ſi credat᷑ eiꝰ iuramẽto ſi fuit bo
nus miles.¶ Item op.ꝙ non habeat neceſſe ꝓbare/cũ ſit
in quaſi poſſeſſione puilegioꝑꝝ:⁊ ſic ob.l.circa.ff.de ꝓba.
So. hic non erat in quaſi poſſeſſione.

F Pꝛobata pꝛopꝛietate
(0 nſiterit. caf broßelerate
— s ꝓpꝛietario:lʒ inſwinctz ſint ꝑdita.h.d.
P E iue inſtrumenta
Nſtrumentis. ſint cöfecta / ſiue fa
cta ⁊ ꝑdita nõ pᷣiudicatur veritati.hoc dicit cũ

Ra. MAſequẽti Jaco. But. Hec tñ non ſunt ſemp pa
ria videlʒ vbi reqᷣritur inſtrumẽtum.vt.S.ti.j.l. teſtiũ:nã
ſi ab initio nõ interuenit inſtrumẽtum non põt pbari ſo⸗
lutio: ſed ſi factũ fuit ꝑditum ab initio hoc pbetur.
PS 4 Acta pꝛobantur
&αMancipatione. g biobamur
NMo. ꝙ vbicũq; ſcriptura eſt de ſubſtãtia cõ⸗

Ra Htractus ꝓbato ꝙ inſtrumeétum fuit confectum
⁊ eſt ꝑditum poteſt ꝓbari per teſtes. Ja. Buk.
On ijd cir co. NBegulariter tantũvalet
Eeder factũ ſine ſcriptura qᷓ;tũ
cum ſcriptura.hoc dicit. Jaco. But.
P rꝓ Si ab vna ⁊ eadẽ parte ꝓ⸗
18 Crip tu re. ducantur ſcripture diuerſe
9 ⁊ ſibi repugnãtes nulli credit᷑ / ⁊ in litibꝰ exer⸗
F dh= cendis equiparãtur teſtes ĩſtrumẽta. hoc di
cCit cũ.l.in exercẽdis.j.e. Pone caſuʒ in nube in iſtis le⸗
gibus/⁊ q̃re de exẽplis eaꝝ. Pꝛimo in.l.ſcripture ponit
glo.caſum in ſcripturis diuerſis nõ aduerſis qð nõ bene
pꝛocedit/⁊ ideo pone in aduerſis directo.vt glo.in teſta
mèto duobus codicibus facto. Itẽ in aduerſis ꝓꝑ mediũ
vt ſi ꝓduco vnum inſtrumẽtum quo cõtinetur me cõtra⸗
xiſſe tali die bononie/⁊ aliud quo cõtinet᷑ ꝙ eadẽ die cõ 2
traxi rome. H .
¶Op.ꝙ non reijciãtur ſed eis ſtetur qͥ vident᷑ veriſſimi
lia cõtinere vel ei qͥ nocet:vt.lde etate.ff.de ꝓba.Sol ibi

Butrigarius ſuper Quorto libꝛo Codicis

pꝛoducuntur a diuerſis partibus hic ab eadem. ¶ Item
op.ꝙ etiam ſi ab eodẽ pꝛoducantur iudex eſtimet cui ma
gis credere debeat.vt.l.ob carmen.S. ſi teſtes.ff.de teſti.
So.ibi in teſtibus in quibus non eſt quid imputetur pꝛo
ducenti ſi dicant contraria:qꝛ neſciebat hic in inſtrumẽ⸗
tis in quibus potuit pꝛouidere. ¶ Iteʒ op.ꝙ etiam teſtis
ſi variet reijciatur.vt.l.qui falſa.ff.de fal. So.ibi vnꝰ te⸗
ſtis contradixit ſibijpſi ſecus ſi plures.¶ Itẽ op.ꝙ non

Teſtes valeant tm̃ teſtes quantũ inſtr̃m. S.ti.j.l.teſtium. So. re
an valeãt gulariter equiparantur vt hic/fallit in contrario. ¶ Iteʒ
tm̃ qᷓ;tũ in op.ad idẽ nonne poteſt retineri memoꝛie aliquid peius
ſtrumẽtũ. ſine ſcriptura qᷓ; cum ſcriptura.vt.l.hac conſultiſſima/S.

at cũ humana.S.de teſtamẽ. Et ideo dic ꝙ aut inſtrumẽ
ta ſibi contradicũt:⁊ tunc aut eſt idem inſtrumentuʒ qð
ſibi contradiciu:⁊ tũc aut poteſt cõcoꝛdari aliquomodo
vt ꝑ diuiſionem ſumẽdo vnam partem vt genus/aliaʒ vt
ſpẽm vel vnam ſᷣm pꝛopꝛium intellectũ ⁊ aliam ſᷣm ĩpꝛo
pꝛium:⁊ tunc concoꝛdabit.vt.S.in ꝓhemio.S. quibus.
⁊.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi ·S· ſed ſi rerum.ff.de iureiurã.⁊.l.ſti⸗
pulatio·S.id quoq;.de verb.obl.Aut non poteſt concoꝛ⸗
dari/ꝛx tunc reijcitur ar.l.vbi repugnantia.ff. de regu. iu⸗
ris.Aut vnũ inſtrumentũ contradicit alteri:⁊ tũc aut ab
vna parte tantum pꝛoducuntur aut a diuerſis:ſi ab vna
parte tunc aut poſſunt reduci ad concoꝛdantiam ⁊ con⸗
coꝛdantur.Si autẽ concoꝛdari non poſſunt debent reij⸗
ci vt driſarn⸗ ſcriptura.Si aũt pꝛoducũtur a diuerſis
partibus hincinde:tunc ſi concoꝛdari non poſſunt conſi⸗
derabo dignitatem tabellionum qui confecerunt inſtru⸗
menta ⁊ teſtium ibi deſcriptoꝛum ⁊ illi ſtabo.ar.l.domi⸗
tius.ff.de teſtamen.⁊.l.ob carmen .S.ſi teſtes.ff.de teſti.⁊
l.optimam.j.de contrahen.⁊ committen.ſti.Aliquãdo te
ſtes ſibi inuicem contradicunt ⁊ tunc aut vnus ſibi mui⸗
cem contradicit:⁊ repellitur.vt.l.qui falſa.ff.de teſti. Si
ſunt plures tunc non curo an ab eadem parte an a diuer
ſis pꝛoducantur:ſed pꝛimo conſideratur qui dicantveri
ſimilioꝛa ⁊ melioꝛes rationes reddant de dictis ſuis ⁊ il
lis ſtatur.Si hoc non apparet ſtatur dignioꝛibꝰ. Si nec
hoc apparet ſtatur maioꝛi parti.vt dicta.l.ob carmen·S.
ſi teſtes:ſi in omnibus ſunt equales ⁊ concoꝛdarinõ poſ
ſunt tunc omnes repelluntur ⁊ ſuccumbit ille qui pꝛoba⸗
re debuit.vt.d.l.cum de etate. Aliquando teſtis contra⸗
dicit inſtrumento.⁊ tunc aut eſt numero neceſſario ⁊ red
dit eam ſuſpectam. vnde opoꝛtet ꝙ pꝛobetur.vt.l.j.in fſi.
ff. quemadmo.teſta. aperi.Si non eſt de numero tũc ſi eſt
vnus nil pꝛobat.vt.l.iuriſiurandi.S.de teſti.Si ſunt plu⸗
res/dicunt quidã ꝙ duo non vincũt inſtrumẽtũ:quia ſũt
paris potentie.vt.l.in exercendis:⁊ ideo ſuccumbit qui
ꝓbare debuit:ſed tres bñ vincunt inſtrumẽtũ ⁊ hoc ſi vo
lo pꝛobare directo ↄtra inſtrumẽtũ.ſ.ꝙ non fuit dictũ il⸗
lud quod ſcriptũ eſt:idem eſt ſivolo per indirectũ pꝛoba
re contra inſtrumentũ ſᷣm.l.optimã. de contrahen.⁊ cõ⸗
mitten.ſtipula.Sẽèd aliqñ nec indirecto nec per obliquũ
volo pꝛobare contra inſtrumentũ ſed cõtra eius cffectuʒ
vt qꝛ dico ꝙ bene fuit dictũ ꝙ tabellio ſcriberet ꝙ eratvẽ
ditio:vere tñ agebatur ꝙ eſſet donatio:⁊ tunc ſufficiunt
duo teſtes.ar.l.vbi.ff.de teſti. Sed ſi inſtrumẽtũ eſſet ex
vna parte⁊ teſtes eiuſdeʒ deponerẽt pꝛo eo pᷣualeret vni
inſtrumẽto quaſi eẽt duplex ꝓbatio.vt in aut᷑.de teſti ·S·.
ſi vero tale. Item in his que ſunt a remotis magis credi
tur ſcripturẽ ar.l.hac conſultiſſima ·S·at cũ humana.·j.qͥ
teſta. face.po.⁊.l.ij.S.ſed qꝛ.S.de veteri iure enu.

F AVbi agitur ꝙ cõtractꝰ
N O ntractus. fiat in ſcriptis perfecta
cõſummata ſcriptura dicitur ↄſũmatus ⁊ nõ

MEAHante. h. d. CAd euidentiam eſt ſciendũ ꝙ con⸗

qñ dicate tractus dicitur quãdoq; perfectus quãtũ ad actioneʒ ⁊
fectus. obligationẽ ꝓducẽdã:qñq; quãtũ ad dñij tranſlationẽ.

Si ergo queris de pᷣma cõſummatione:⁊ dico ꝙ aut con
tractus eſt in ſcriptis ⁊ dicitur cõſummatus qñ eſt perfe
cta ſcriptura ⁊ non ante aut non eſt in ſcriptis ⁊ tunc eſt
completus etiã ſine ſcriptura.¶ Quero quãdo dicitur cõ
tractus in ſcriptis:⁊ dic vt glo.¶ Itẽ quero vtrũ ex con⸗
tractu venditionis recte perfecte poſſit agi pꝛeciſe ad rẽ
tradendã:⁊ videtur ꝙ ſic vt inſti.de dona · S.perficiũtur
Tu dic ꝙ pꝛeciſe nõ cõpellitur:ſed cãtiue niſi velit inter⸗
eſſe pᷣſtare.vt nota.in.l.curabit.j.de act.emp.⁊ ibi dicã: ⁊
lLſi traditio.⁊ ꝓbatur.in.l.j.ff.de act.emp. NHNon ergo cogi
tur pꝛeciſe ad tradendũ vbi tradi eſt in obligatione ideʒ

S·fi ff.de verbo.obl.non ſic ſi ex cõtractu innominato.vt

Odices. mittitur ad iudicẽ illiꝰ loci vt

¶ Op.ꝙ iudex oꝛdinarius tm̃ poſſit teſtes recipere vt in

ſi fleri:ſecus ſi dari ex contractu nominato.vt.l.vbi autẽ

l.rebus.j.de rerũ permu.⁊ ibi dicã. Itẽ quero an ex iuti Dñiuʒ an
li contractu tranſeat dñiũ.glo.tenet ꝙ ſic. Tu dic ꝙ ex in trãſeat ex
utili contractu non trãſit:ſed eius pᷣtextu ſic ex volunta⸗ ĩutili con⸗
te dominij tranſferentis dñium ſuum. vt inſti.de rerũ di tractu.
ui.S. per traditionẽ ſicut ⁊ pꝛetextu falſe cauſe tranſit do
miniũ:vt.Sõ. de condic.indebiti.per totũ.¶ Itẽ quero an
tranſeat ex inutili contractu cauſa vſucapiendi.⁊ dic vt
glo. Itẽ quero que ſit pena nolentiũ perficere cõtractũ
⁊ dic vt glo.de arris.Sed qua actione petũtur arre ſi qͥs
recedit a cõtractu. Rñdeo cõdictiõe ex hac lege nõ autẽ
actione ex ceo contractu cũ ad id qð eſt pᷣncipale contra⸗
ctus agi non poſſit. Itẽ quero an ſi penitens perdit ar⸗
ras an nihilominus poſſit agi ad ĩtereſſe:⁊ videtur ꝙ nõ
qꝛ a pꝛouiſione legis videtur recedere.vt.:.fl.- de pactis
cõuen.cũ ſimilibus. Nerũ glo.dicit ꝙ poteſt agi ad iter⸗
eſſe cõputatis tñ arris in eo.ar.l.ſi quis a ſocero.ff.pꝛo ſo
cio.⁊.l.pᷣdia.de actio.emp. Nec diſtinguit᷑ ſint date arre
ſolum pꝛo arris an ꝓ parte pᷣcij/⁊ quantũ ad hoc vt poſ⸗
ſit vel non poſſi nudo conſenſu ab emptione recedere.
Abi teſtes ſunt ĩ alia pꝛouĩcia

I dicta ipſox recipiet/ ſub ſuo ſigillo tranſmit
a Matat ad iudicẽ coꝛam quo litigatur/a hoc ĩ ciui
li/in criminali ſecus.h.d.cũ aut᷑.hic poſita.

elle eufn ̈rillud. Soi de glo. vochs dik Apoll
NERN NReiectis alijs dic ꝙ apocha dif Apocha zhiei
O Lures. ?n ab antipocha:qꝛ apocha fit quo dilf⸗ ine

de ſoluto: antipocha de recepto.nã creditoꝛ fa fert ab an ſedic

cit apochaʒ qñ ſibi ſolutum eſt a debitoꝛe ⁊ de tipocha. ſcnce
btoꝛ cöpellitur facere ſcripturã in qua contineatur qũo bamt
ſoluit/⁊ dabit creditoꝛi eã vel illam quã fecit cred itoꝛ de e
bitoꝛi qð ſibi erat ſolutũ ſubſcribet debitoꝛ ꝙ verũ eſt eũ
ſoluiſſe ⁊ eam reddat creditoꝛi.⁊ ad hoc cõpellitur condi agne
ctione ex hac lege. —AAbee
¶ Op.· ꝙ colonus nõ poſſit pꝛeſcribere.vt.l.male agitur bofmn
.de pꝛeſcrip.xxx.an.So.nunqᷓ; pᷣſcribit cõtra dominuʒ —([oe
vt ibi:qꝛ non poſſidet ſibi ſed domino niſi interrumperet Rani
poſſeſſionẽ:qꝛ tunc inciperet poſſidere ⁊ pᷣſcribere:ſed cõ etune
tra annuã pꝛeſtationẽ bñ incipit pꝛeſcribere ſtatim dum ſttrt
ceſſat ſoluere vt hic. en
Ad d it io Adde ad iſtam legẽ ꝙ notarius nõ põt Hotariꝰ ier
mutare ſignũ ſuũ als vt falſarius eſt pu eſtvt falſa
niendus per iſtũ tex.ſᷣm Guiller.de cu.vide Bal.q iſtud riꝰ puniẽ⸗ 1
tenet ⁊ inſequitur in pꝛoemio. C. S.in.ij.col.⁊ ꝓ iſta deci dus ſi mu ſo⸗
ſione fa.tex.hic in verbo abũdeq; occaſionem ⁊c. tat ſignũ ſſ

P . Ex puata ſcri⸗ ſuum. ſua
Eeꝛ publica poteſt fleri comparatio du tñ pus Ha
A' ta hẽat ſubſcriptionẽ triũ teſtiũ ⁊ deponãt te⸗ itheo
ſtes vel flat cõparatio ſubſcriptionũ / ⁊ fit per peritos in ſteu

hoc/ꝛ iuramento pꝛeſtito ꝙ bona fide flet.h.d. ¶ Diuide k itan
hãc legẽ in partes quinq;:qꝛ in pꝛima,/ponitur cã huius unitom
legis condende:in ſecunda ponitur dictũ ſiue diſpoſitio ſecle
huius legis.in tertia ampliatur dictum.in quarta datur mnpin
for̃a cõparationis.in qͥnta oñdit gñalitatẽ huiꝰ legis qͥ innnt
ad loca.Scðdᷣa pars ibic ideoq; tertia ibiſ ſed tm̃modoʒ (Jon
q̃rta ibiſomnes aũt.quinta ibi ⁊ hec obſeruari ⁊ durat ne
vſq; in finem. Poſita diuiſione antcq; veniam ad caſum Veadhe
in terminis volo pᷣmittere quedam ad euidentiam. (p
¶ Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ in iudicijs fit compara⸗ Cõpara⸗ hogen
tiõ hoc modo:qꝛ ſi pꝛoduco inſtrumẽtũ ⁊ volo per aliud tio qũo ſit Pocteh
inſtr̃m pꝛobare inſtr̃m debiti fuiſſe factũ a tali:⁊ ita loqͥ⸗ flenda in nent
tur hec lex de ſcriptura quam pduco vt per eius cõpara iudicijs. hath⸗
tionem pꝛobẽ inſtrumentũ debiti pꝛimo pꝛoductum:ꝛqdq Keuia
lis dẽat eſſe hec ſcriptura que dʒ aliã pꝛobare ponit hec Mhitun
lex:ſed aliqñ in contractibus fit cõparatio / vt qꝛ vendis ſockn
rem mihi ⁊ ego dico me emere eatenus quatenus oñder en
mihi per inſtrm te emiſſe ab alio/⁊ ſi ꝓducas ĩſtrjm ⁊ vis nico⸗
ipſũ ꝓbare per aliud potes:et ita tũc loqui heclcx. Nthen
¶ LEx tex.nã aliter quidã habent naturaliter quidã nõ leryp
aliter. Ad cuiꝰeuidẽtiã ẽ ſciẽdũ ꝙ hic vᷣſic.vult dicere ꝙ Nchtun
qñ volo vnã ſcripturã ꝓbare ꝑ aliã quã ꝓduco q facit cõ⸗ Mpe
tra me pꝛo te nihilominus tamen non pꝛobat niſi haheat Ette
eam. que dicta ſunt ſᷣm hoc non coꝛrigiturper aut᷑.ad hec u ſi
ſupꝛa enĩ poſuit matcriam/hic foꝛmam. he

0

E
=
S

enckugi
liiſdeon
iti⸗
leoffpo
hüfmdenem
fiadhoeſtee
Onefetedene
ntiglanoni
Giceſliſten
ſigllonnfen
rut D
3.

sfecipeett⸗

capochei⸗
eqr apochet
o näcfedtat
tadebitortgt
continesuri⸗
focitnedltene
ltorgerücki
cöpellinrcnd

ptl. meergen
cötra donnie
ſtintenunoen
pſerbereſti
creſtatimde

otarius no

falſarius eitt

=
=
–—
8
2—
S

inquenud
atehuslet⸗
pitſctinot
ſſeruerte
nungten

ſoft conmn
iatalllie,
guttii⸗
poclomn,
wbenrolti⸗
hmn

☛ ☛

De Fide inſtrumentoꝛum. Fo.

Ae hec aut᷑.ſᷣm glo.coꝛrigit legẽ co⸗
8 D h eC(. dicis: imo als in vſi. non aliter?
emale:⁊ addit de duabꝰſcripturis alijs ⁊ debes

&ſcire ꝙ ſcriptura foꝛẽſis bene eſt publicata: ſecd

n foꝛo. .
Tücontractus. Heerueloder
E on LUE. de ſcriptura qᷓ
debet ꝓbari non de ea q̃ debet ꝓbare q̃ ex ſols
RgEREeE Pargtione nõ firmatur: imo opoꝛtet ꝙ teſtes
ſcripti in inſtrumẽto pꝛicipaliter ꝓducto deponat:qꝛ vi
derunt ſcribi vel ſubſcriptionibꝰ ſuis atteſtent᷑:non autẽ
deponũt de ſubſtãtia cõtractꝰ/ſed ꝙ viderũt ſcribi: ideo
ſola cõparatio non ſufficit qꝛ faciliter põt quis errare in
cõparatione.ar.l.ſi non ſoꝛtẽ·S.libertus.ff.de cõdi.inde.
tẽ poſſunt teſtes errare in recognitione ſubſcriptionũ
uaꝝ ⁊ ideo alterũ iſtoꝝ nõ ſufficit ſed vtrũq;.

Scpᷣtura ¶ Op.· ꝙ ſcriptura nõ debet habere ſubſcriptionẽ trium
an ſẽꝑ de⸗ teſtiũ:vt in aut᷑.e.ti · S·j.⁊.ij.So.ibi loquitur de ſcriptura
beat hẽre que dʒ cõpꝛobari:hic de ea q̃ debet cõpꝛobare. Itẽ op.
ſubſcripti ꝙ non ſufficiat duos teſtes deponere:ſed oẽs debent: vt
onem triũ in aut.e·S.j.So.ibiloqᷣtur de ſcriptura q̃ habet ꝓbari:qꝛ

teſtiũ.

hʒ hoc qð nõ reqjrit ſubſcriptionẽ trium teſtiũ/grauatur

in hoc ꝙ oẽs deponãt:at hic loqtur de ea que dʒ ꝓbare
redqrit ſubſcriptionẽ teſtiũ.⁊ ideo ſufficit ꝙ duo deponat

hoc mõ:qꝛ aut nõ ſubſcpſerũt ⁊ atteſtãt᷑ ſcpᷣture:aut ſub⸗

ſecybſerũt ⁊ atteſtãr ſubſcptiõibꝰ ſuis.¶ It op. ꝙ ſi teſtes

nõ deponũt ⁊ atteſtationũ fit ↄꝑratio:g ſoli ↄꝑationi cre

dit᷑ qð eſt ð aut᷑⁊ ſi vᷣctus. So.ibi loqᷣt᷑ in ſcriptura ꝓbã⸗

da:hic.in.l.cõparationes ĩ pꝛobatiua.⁊ ſi dicas ꝙ maioꝛ
ſolẽnitas reqᷣritur in ea q̃ debet ꝓbare quã in pꝛobãda:
tũc dicã ꝙ coꝛrigit᷑ lex ↄꝑationes: vt ſic ſoli ↄparationi
non credatr᷑.⁊ ſi dicas quomõ coꝛrigit᷑ cũ lex ↄparatiões
loquatur in ea q̃ debet ꝓbare ſed aut᷑.⁊ ſi cõtractus in ea
que ꝓbari debet: Rñdeo coꝛrigit ꝑ argumẽtũ:qꝛ ſi ſola
cõparatio non ſufficit in ca qᷓ/ ꝓbari debet:ergo nec in ea
que ꝓbare debet. Itẽ op.ꝙ cõparationi nõ credat᷑:ſed

debeat tabellio teſtificari:vt in aut᷑.e.S./ ſi vero.Solu.aut
loqmur in inſtrumẽto publico:⁊ tũc ſi ſuꝑeſt tabellio nõ

fit ↄꝑatio ſed tabellioni credit᷑ qð ſcripſerit: vt.l.ſi quis

decurio.j.de fal. Si aũt non ſuꝑeſt tabellio ſed adnũera⸗

toꝛ:tunc fit cõparatio litterarũ ⁊ ſignoꝝ tabellionis non
ſubſcribentiũ. Si aũt nullꝰ ſuꝑeſt fit comꝑatio etiã ſub⸗
ſcribentiũ. Si autẽ ſcriptura q̃ debet ꝓbari eſt puata tũc
olim ex ſola ↄ atione credebat᷑:hodie nõ /niſi ⁊ iſta qᷓ ꝓ⸗
bat᷑ appꝛobet᷑ ꝑ teſtes ſubſctos vł nõ ſubſcpᷣtos vt aut᷑.
⁊ ſi ctꝰ.¶ Itẽ op.ꝙ ex ſcriptura quã ꝓducit aduerſariꝰ
nõ poſſit fieri cõparatio:vt.l.ↄꝑationes·S. nã aliter.⁊ ſic
obſtat aut᷑.ad hec. Sed dic ꝙ in.l.cõꝑationes loqtur.qñ
vnus ꝓducit ſcripturã ad cõparationẽ que facit ðᷣ ipſum
Sʒ aut᷑.⁊ ſi vctus.loquitur qñ vnus ꝓfert ſcripturã q̃ fa⸗

cit pꝛo ſe ex qua volo fieri cõparationẽ ⁊ poſſum qꝛ ipſe

videtur eã cõpꝛobare ꝓducendo:vt.l.cũ pꝛecũ:j.de libe⸗

Scpture rali cauſa. Item op.ꝙ ſcripture foꝛẽſes ſint publicce: et
foꝛẽſes an ideo male adijcit cum dixerit de publicis inſtrumẽtis.⁊
ſint publi. ſic obl geſtaiſde re iudi.Solu.fateoꝛ ꝙ ſunt publica:ve

rum plublicarũ ſcripturarũ due ſunt ſpecies:nam quedã
aunt in foꝛo/quedã non.⁊ de his omnibꝰ voluit ponere.

¶ Item oppo.ꝙ plures perſone iurent q; hic datur vt in

aut᷑.e · S· ſi vero nihil.Sol.confiteoꝛ ꝙ iurant hi qui ſunt
hic:⁊ hodie etiã illi de quibꝰ loqͥtur lex contraria.ſ¶ Iteʒ
opp. ꝙ non debeat niſi ſemel in cauſa iurari:vt in aut᷑.de
his qui ingredi.ad appel ·S.fina. Solu.dicũt quidam ꝙ
hodie hoc qð hic dicitur eſt coꝛrectũ /ego puto ꝙ hoc iu
ramentũ ſpeciale non ſit coꝛrectũ.¶ Modo q̃ro quid de⸗

beat habere inſtrumentũ qð volo pꝛobare:? Reſpondeo

ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ aliquãdo debitoꝛ confitetur
debitum ⁊ ſcripturã/⁊ tunc planum eſt qꝛ nulla compara
tio eſt neceſſaria:ſed fertur ſentẽtia:vt.l.vnica:.j.de cõfeſ.
Igdem ſi ſolum debitum confitetur ⁊ non ſcripturã.Ali⸗
quãdo negat debitum/⁊ confitetur ſcripturã:⁊ tunc ha⸗
bet locum.l.in contractibꝰ.de non nu.pecu.Aliquãdo
negat vtrũq;.ſ.debitũ ⁊ ſcripturã:⁊ tũc aut volo ꝓbare
debitum per teſtes vel ſcripturã/⁊ poſſum. aut volo pꝛo⸗
bare per comparationem litterarũ:et tunc pꝛocedit hec
lex:qꝛ aut ſcriptura quã volo pꝛobare eſt publica aut pꝛi
uata: ſi publica tunc ſi viuit tabellio non flet ↄparatio ſʒ
tabellio teſtificatur ꝙ ſcripſit ⁊ ei credetur vt.l.ſi quis de
curioj· de falſis. Si autẽ non viuit tabellio tunc ſi ſuꝑeſt

XXVIII.

ad numeratoꝛ ille veniet ⁊ fiet comparatio litterarum ta
belliõis tãtum.ſi nec ſupereſt adnumeratoꝛ:tunc fit com
paratio omniũ ſignoꝝ/⁊ ſubſcriptionũ:⁊ ſi ſcripturã cõ⸗
tra quã fit comparatio iuuetur teſtibus cõparatio nihil
pꝛodeſt als facit talem qualem fidem.ſi non ſuꝑeſt adnu
meratio maioꝛem ſi ſupereſt. Si autẽ loquimur ĩ ſcriptu
ra pꝛiuata:tunc non eſt neceſſe ꝙ habeat ſubſcriptionem
teſtium: ſi tamen habet debent atteſtari ſubſcriptionibꝰ:

ſed ſi non ſubſcripſerunt deponẽt ꝙ viderunt es ſcribi vt

autẽ.⁊ ſi contractus.Si autẽ loquimur de ſcripturis que

debent alłs pꝛobare:tunc ſi ſunt publica inſtrumenta vel

ſoꝛenſia vel ex archiuo publico vel pꝛoducte ab aduerſa
rio planum eſt ꝙ ex eis fit cõparatio.ſi ſunt pꝛiuate/tunc
opoꝛtet ꝙ habeant ſubſcriptionẽ trium teſtium ⁊ ſumeba
tur ex ipſa olim plena fides.vt.l.cõparationes.hodie nõö
niſi teſtes atteſtentur ei vt ſic ipſa ꝓbata per ſubſcriptio

nẽ ⁊ atteſtationẽ teſtiuʒ faciat comparationem ei que ad

negocium pꝛincipale eſt inducta ⁊ eam pꝛobet.¶ Jtem q
ro an ex vno genere iſtarũ ſcripturarũ poſſit fieri cõpa⸗ Cõpara⸗
ratio ad alið:glo.ꝙ ſic:alij cõtra ⁊ ſatis eque dicũt:quia tio an poſ
cũ diuerſas foꝛmas hẽant hee ſcripture melius in eodeʒ ſit fleri de

gſie colligetur fides non ſolũ ex ſcriptura/ſed ex for̃a eti vno gene⸗

am ſcribendi.nã quidam tabelliones ponunt teſtes in fi re ſcriptu
ne inſtrumẽti/quidã in pᷣncipio:ſed tñ glo.hoc non tenet rarum ad
Foꝛma vero comparationis eſt ꝙ iuret ille qui vult com aliud.

parationem fleri: nec hoc iuramentũ puto eſſe ſublatum
per generale per iuramentum calumnie. Item iurant pe

riti in ſcripturis qui debent comparationẽ facere.
è— Si ſemel fuit impo⸗
m quid am ſita fides ſcripture
Aciuiliter / adhuc poteſt accuſari criminaliter ni

EHæ ſi ſuper falſo fuerit pꝛonũciatum. h. d.
Ex tex. finem accepit pꝛonunciatũ fuit declaratiue
non delictũ ⁊ ideo pꝛeiudicatur in criminali per ſentẽtiã

latã in ciuili. ¶ Op.ꝙ ſemel tm̃ iuret᷑vt aut᷑.ĩ B.S.ðᷣ iura.
calum. So.vt glo. Itẽ colligũt quidã ꝙ de falſo ciuiliter

agi nõ põt niſi criminaliter cõueniatur delinquẽs pꝛinci
paliter.ſi iuuat ⁊ male:vt dixi.S.eo.lʒ.ij. Itẽ opp.ꝙ nõ
pꝛeſumatur habere eũ qui olim poſſedit nõ pᷣſumatur ho
die poſſidere.So.hic hẽbat tẽpoꝛe litis ↄteſtate.¶ Item
op.ꝙ ſi hẽbat ergo nõ debet ſtari iuramẽto ſuo.vt.lſi cre
ditoꝛ.j de pig.act.So.vt glo.ſ Item op.ꝙ actoꝛe non ꝓ
bãte reus debet etiã ſi nõ iuret abſolui.vt.l.qui accuſare.
v.de eden.So.hic erit pᷣumptio contra reum:qꝛ iam ha

buerat quartã.¶ Item op.ꝙlata ſententia in ciuili nõ ꝓp⸗

4

pterea pꝛeiudicatur ĩ criminali.vt.j.quãdo ciuilis actio.

l.j.glo.ſemꝑ fatetur oppoſitionè dicens ꝙ tm̃ valet abſo

lutoꝛia in ciuili quãtum condẽnatoꝛia cũ ſolutione. Sed
videtur dicere contra tex.iſtum.⁊ ideo dic ꝙ aut abſolui
tur reus qꝛ non pꝛobatũ eſt delictũ:⁊ tunc poteſt nihilo⸗
minus criminaliter accuſari ſic pꝛocedat glo. que eſt ĩ.l.
vnica.j.qñ ci.act.⁊.l.ex moꝛte.S.ad.l.aquił.aut abſolui⸗
tur declaratiue/quia non delinquit:⁊ tunc non poteſt cri
minaliter accuſari vt hic.

Plus valere quod agitur ĩ
quod ſimulate concipitur.
Rubꝛica.

¶ Continua vt gloſ.Ad euidentiã eſt ſccendum ꝙ alidda
fit ſimulatio ⁊ fraus de perſona ad perſonam.vt.jeod.l.
iiij. Aliquando fit de contractu ad contractum. vt.jeo.
l.iij.cum ſimilibus.Aliquãdo fit ſimulatio ſiue fraus de
re ad rem vt.l.ſed iulianus·S.ſi filins.ff.ad macedo.cum
ſimilibꝰ. Et iſte titulus bꝛeuiter hoc intendit. Veritas
non ſimulatio attenditur niſi iuris diſpoſitio veritati re
pugnet. hoc dicit.

Recontractibus. one
in nube vt littera ſonat: quere de exẽ
olis legis.⁊ dic vt glo.ponendo exem
pla quando fit fraus de perſona ad ꝑp-
Ay; ſſonam/ de contractu ad contractuz/ Aeritas
àA τ dc re ad rem. aun potius
2 Sp. ꝙ ſcriptura attendatur ⁊c nõ ve attẽdat᷑ ĩ
ritas.vt.l.fina.j.arbit.tu.So.ibi ſpãle pꝛopter tria. Pꝛi⸗ inſtro qᷓ;
mo fauoꝛce pupilli de cuius bonis queritur. Scdo aucto⸗ ſcriptura.

ℳ ₰

Butrigarius ſuper Quarto klao

ritate ſcripture.Tertio odio tutoꝛis qui ſcribit aliter q;
debeat que tria ceſſabant hic.¶ Item oppo.ad idem ꝙ
attendatur ſcriptura et non veritas:vt.l.ſi alij.ff.de vſu⸗
fruc.leg.Solu.ibiſpeciale ꝙ non placet dy.in contrario
nec domino meo:⁊ ideo dicit ipſe ꝙ in contrario nõ ap⸗
parebat de veritate ⁊ mente loquentis:a ideo in dubio
adheremus verbis:vt.l.non aliter.ff.de leg.iij.hic auteʒ
veritas apparebat. Item oppo. ad idem de.l.antique
Tad velleia.Sol.dicit glo.ꝙ ibi ſpeciale.Tu dic ꝙ illud
ideo qꝛ facilius iura ſpalia ⁊ odioſa tollunt᷑ qᷓ; ius cõe:vt
l. eius milit .S.· militia.ff.de mili.te.cũ ergo ſcriptura ibi
diſponat ſᷣm ius cõmune debet potius inſpici qᷓ; veritas
que ſᷣm ius ſpãle diſponit.¶ Item op.ad idẽ de.l.is qui
putat.ff.de acqui.hr̃di.Sol.ibi actus qui diſponcbat᷑ ab
agente cõſiſtebat in meo aĩo⁊ voluntate eius: nam ſolo
animo aditur hr̃ditas:vt.l.pꝛo hr̃de.⁊.l.gerere.ff de acqͥ
ren.heredi.cũ ergo habuit animũ addẽdi ſic vt nõ repu⸗
diaret ideo tenet aditio/at hic nõ habuit animũ diſponẽ
di ſuꝑ eo qð ſimulabatur.¶ Itẽ oꝑ.ad idem de.il.res iu⸗
dicata.ff.de re iudi.⁊.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.de iureiur.⁊.l.ij.
cum ſi.Sol.illud cõtingit odio litium vt ſic ceſſent lites

Collige ergo ꝙ aut nõ apparet veritas ſed ſola verba:⁊

tunc ab eoꝝ ſignificatione nõ recedimus:vt dicta.il.ſi alij

Aaut apparet de veritate ⁊ illa debet attẽdi vt hic.fallit ꝓ⸗

pter auctoꝛitatẽ ſcpᷣture⁊ fauoꝛe pupilli vt.d.l.fi.ar.tute.

Item fallit vbi o iure ſpeciali recedere nolumꝰ.vt dic.l.
antique. Itẽ fauoꝛe rei ſemel deciſe: vt ĩ ſnĩa / trãſactiõe
⁊? iureiurãdo.vt dic.l.res iudicata.⁊.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.
¶ Item oppo.ꝙ nec verba nec mẽs attendatur:vt.l.iiij.
⁊.l.labeo.ff.de ſuppellec.le.Solu.aut verba omnino di⸗
ſcrepant a mente/⁊ tunc neutrum attenditur vt in cõtra⸗
rio.aut non diſcrepant ⁊ conſtat de mente/⁊ tunc ſecus:

ſed certe ſi iſta ſo.eſt vera.deſtruitur totus titulus iſte.

¶ Et ideo oppo.clarius: ſolet dici ꝙ verba omnino di⸗
ſcrepant a mente ⁊ neutrum attenditur.vt dicta.l.labeo.
Aut conueniunt/⁊ tunc aut non apparet de mente ⁊ tunc
inheremus verbis.vt dicta.l.non aliter. Aut apparet de
mente ⁊ illa ſeruatur. Sed certũ eſt ꝙ ſi volui vendere ⁊

dixi dono.ꝙ verba oĩno diſcrepãt a mente:ergo ncutrũ

dʒ attendi: vt dic.l.labeo. Sed rñdeo ꝙ aliquãdo nulla
verba pᷣcedunt ↄſonãtia menti/⁊ tũc neutrũ attendit᷑:vt
dic.l.labeo.Sed aliquãdo vᷣba cõſonãtia mẽti pᷣcedunt:
vt eſt in titu.iſto:qꝛ dicit cõtrahens coꝛã teſtibꝰ vere vo
lo vendere:ecce vᷣba ↄſonãtia mẽti. Poſtea dico ꝙ nolo
qꝙ; inſtrumentũ dicat de donationc: ꝓbabo ergo ſimula⸗
tionẽ hoc modo.ſ.ꝙ verba talia pᷣceſſerũt.ſ.venditionis
⁊ hec ſunt cõſonãtia menti. Itẽ ꝙ fuit actuʒ ꝙ diceretur
in inſtrumẽto de donatione.Cũ ergo pᷣcedant vᷣba cõſo
nãtia menti.aut conſtat de mẽte ⁊ illa attenditur vt hic.
Aut non cõſtat de mẽte ⁊ ſtamus vᷣbis:vt dic.l.nõ aliter.
¶ Item oppo. ꝙ neutrũ attendatur:vt·je.l.fina. Solu.
aut ſola ſimulatio obſtat veritati/⁊ tũc attenditur mens

vbi cõſtat de ca.vt hic. Aut repugnat non ſolũ ſimulatio

Juramẽ⸗

tum nõ fir

ſed etiã iuris diſpoſitio/⁊ tunc neutrũ ſeruat᷑:⁊ ita loqui
tur lex cõtraria.¶ Itẽ op.ꝙ veritas non attendat᷑:vt.l.ſi
intra:’j.de non nu.pecu.Solu.ĩmo ibi attendit᷑ ſcriptura
veritate cõſona ex pᷣſumpto conſenſu.

Cta Hic fit fraus de perſona ad perſonam.
A hoc dicit Ja.

4 . Hic fit fraus ð ↄtractu ad
Mp tio ne. ctractũ. Et ad cuidẽtiam
bmitte id qð dicit glo.ſ.ꝙ refert an ex cã vẽdi⸗
E οaöäis an pignoꝛis fructꝰ? habeat. ¶ Itẽ quero
quid ſi iuratum eſt: hic vt glo.
Ad d itio Adde ꝙ iſta glo eſt ſing.ſᷣm panoꝛ.in.c.
Oi ad noſtrã ex.de emp.⁊ ven.ad hoc ꝙ iu

*

mat ctũt ramentũ non firmat cõtractũ ſimulatum.

ſimulatũ.

Iquis geſtum. acner hreb⸗

nit ſpeciem. pone exemplum. vt gloſ.

Ad d itio. Adde per hãc.l.quotidie quãdo teſtis

diſpoſitio m bal.per tex.hic dum dicit relecto.⁊c. JIſta

iterũ cxaminatur legitur ſibi pꝛecedens

lex docet ne quis vnqᷓ; ſe inſcribat in aliquo inſtrumẽto/
niſi pꝛius illud legat ſᷣm bal.hic.in fine.

1 odicis

De cõmodato.
MKubꝛica.

¶ Continua vt glo.ſᷣm Jaco. Buk. Töihod iari
e EEE 0 arius
A quid em. nõ tenet de caſu
Eniſi aliud ſpãliter actum ſit. hoc dicit.
¶Sp. ꝙ etiã ſi nil ſit actuʒ teneat᷑ qͥs
de caſu: vt. l.ſi plures.S. fi.ff. depoſiti.
Sol. aut qᷣ tenebat᷑ ad rem erat in mo⸗
NRra/ tunc tenetur de interitu: vt in con
Her̃ʒürrario. aut nõ erat in moꝛa/ ⁊ tunc non
vt hic.¶ Item op.ꝙ etiã ſi non ſit in moꝛa teneat᷑ de caſu
vt.l.videamꝰ.G.j.ff. locati.⁊.l.ſi vt certo.S.ſed interdũ.ff.
cõmoda. Solu.ibi culpa pᷣceſſit caſum hic non.¶ Item
opi eiaſt peeſern. culpa tñ non teneatur de caſu.vt.l.ſi
vehẽda ·.S.·fl.ff.ad.l.rodi.de ia.So.ibi culpa nõ fuit oꝛdi
nata ad caſum. ſed in.l.videamꝰ ſic. Collige ergo ꝙ aut
ille q́ tenebatur ad rem cerat in moꝛa/⁊ tenetur de caſu:vt
dic.l.ſi plures.aut nõ fuit in moꝛa:⁊ tũc aut culpa pᷣceſſit
caſum/aut non. Pꝛimo caſu aut erat oꝛdinata ad caſum
⁊ tenetur de caſu.vt dic.l.videamus cũ ſimilibꝰ.aut non
erat oꝛdinata ad caſum/⁊ tũc nõ tenetur:vt dic.l.ſi vehẽ
da.aut nulla culpa pceſſit/⁊ tũc non tenet᷑ niſi actũ fuerit
vt hic.ſ Item op.ꝙ non teneatur de caſu etiã ſi agat᷑tnã
in gñali cõuentione nõ veniũt ea de quibꝰ non eſt veriſi⸗ Cõmoda
mile ꝙ ſpãaliter ↄueniret᷑:vt.l.j.jq̃ res pignoꝛi ob.poſſũt: tariꝰ an te
ſed nõ eſt veriſimile ꝙ quis ſe obligaret ad caſum ſpaãli⸗ neat᷑ de es
ter cui pᷣuidere non põt:ergo nec gñaliter.Sol.dicũt vl⸗ ſu.
tramõtani ꝙ aut fit gñalis cõuentio de periculo/⁊ tũc nõ
tenetur de caſu.vt in ↄꝛio.aut ↄuenit teneri de caſu/⁊ tũc
tenetur vt hic.ſed hoc eſt falſum:qꝛ hic fuit conuentio de
periculo.⁊ in dic.l.ſi vt certo ·S.ſed interdũ.⁊ ideo dic ꝙ
aliqñ fit gñalis conuẽtio de periculo / ⁊ tunc aut hec con
uẽtio põt oꝑari vltra naturã ↄtractus aliud qᷓ; caſum:vt
qꝛ de natura ↄctus veniebat culpa leuis / modo veniret
leuiſſima/⁊ tũc non tenebat᷑ de caſu. Sed ſi naturã cõtra
ctus nõ poſſet oꝑari niſi caſum:vt qꝛ de natura ↄtractus
veniebat leuiſſima/⁊ tunc veniet caſus vt vᷣba aliqͥd ope
rent᷑:vt.l.ſi qñ.ff.de le.j.ſed his repugnat/qꝛ qñ expꝛimi
illud qð erat de natura ↄctus expᷣſſio nil dʒ operari vt.l.
iiij.ff. de le.j.⁊.l.nõ recte .j.de fideiuſſo.Sʒ dic ꝙ aut exp⸗
mitur id qð tacite inerat eo modo quo inerat: vt qꝛ ſi te⸗
nebatur de leui culpa ⁊ tunc expᷣſſio nil oꝑatur vt in con⸗
trario.aut expᷣmitur alio modo qᷓ; inerat vt qꝛ tenebatur
de leui ⁊ ĩdefinite ꝓmittit de ꝑiculo/tũc oꝑat᷑ expᷣſſio:vt
hic.⁊ hec vᷣa qũ conuenit vt teneret᷑ de periculo. Si au⸗
tem cõuenit vt teneretur de caſu foꝛtuito nõ eſt dubiũ ꝙ
tenet᷑ de caſu:qꝛ in incertis/non certis.⁊c.vt.l.cõtinuus.
5S·cũ ita.ff.de vᷣbo.obli.⁊.l.pediculis·S.argento.de auro
⁊ ar.le. Si aũt ↄuenit vt teneretur de quibuſdã foꝛtuitis
expᷣſſis poſtea fuit ſubiecta clauſula gñalis/⁊ de om̃i ꝑi⸗
culo tenebitur de om̃i caſu foꝛtuito:qꝛ genꝰ ſequẽs.ſ.pe⸗
riculũ refert᷑ ad oẽs ſpecies ſimiles expᷣſſis:⁊ ſic ad oẽs
foꝛtuitos caſus:vt.l.fina·S.cui dulcia.ff. de mino.habes
ergo quando tencetur de caſu ex moꝛa vel ex culpa vel ps
cto. Ja. Buk.
P⸗ E DB m eum inito vſu vel tpᷣe cõmo⸗
dati agit᷑ cõmodati.h.d.
CQOopo. ſic vbicũq; eſt pꝛeſumptio ex parte
WXHagentis contra reum tranſfertur in euʒ onus
pꝛobandi:vt.l.ſiue.S.de ꝓbatio.Sed ita eſt ꝙ hic pᷣſum⸗
ptio eſt contra cõmodatarium:vt.l.nec creditoꝛes:jti.j.
ergo debet pꝛobare. Huius timoꝛe ſunt hic due opinio⸗
nes.vt in glo.patet.¶ Modo quero in quo differat pꝛeca Cõmoda⸗
rium a cõmodato: Reſpondeo quia pꝛecarium non da⸗ tũ ⁊ pcaj
tur ad determinatũ vſum:cõmodatum ſic.dic ergo ꝙ ali uʒ quõ d
quãdo res datur ad vſum determinatũ / ⁊ tunc aut mer⸗ ferunt.
cede accepta ⁊ eſt locatio:aut ſine mercede /⁊ eſt cõmo⸗
datum: ⁊ non poteſt reuocari/niſi finitovſu vt hic. Aliqñ
datur ad indeterminatum vſum/⁊ tũc eſt pꝛecariũ/⁊ po⸗
teſt reuocari quãdocũq;.Aliquãdo res nò dat᷑ ad vſum/
ſed ad cuſtodiam:⁊ tunc eſt depoſitum. L
¶ In glo.que incipit adito ibi.vel aliena nõ curo:quia
agitur perſonali ex cõtractu: ſecus ſi reali quia tunc be⸗
ne attenderetur dominiũ ex parte agentis:vt.l.in rem.ff.
de rei vendi.

ioni
ſec iur
ſeſifi
ſinek
ts nes
Nüm

CE
e Rüde
eedature
loger
ſanrea
udde
Apep
Eflj.
giereg
ſoenc
Cogon

hant eciſer
Natalnöͤf,
okinnkgin
üfirlinfn

turndelſitc
heklſtnet

gakeaſunſi
mn Sa ditit
therialotücn
cneidecaſnſrii
efuttconentn
tendidſtodn
Ttuncantheece
gliudihenung
is/modopete
edſinetuicnn
enaturgonn
yt pbaglite
/eqic
1dzoperarit
dicgaun
herat: vtann
patur vrirs
tNqtenenn
copeketſſie
ericulo d
tono etdci
1e vtlcittue
grgento
uibuſtifant⸗
listdegfit⸗
netgu
Oſiortlegthi
D
eralutf

Nnonobaſit
4

De pignoꝛatitia actione. Fo. CXXIX.

Pi ω Cõmodans rem
Cömodãſ E reſtituend IS. pignoꝛãdam ex⸗
rẽ pigno⸗VVVNtincto debito põt agere cõmodati. hoc dicit.
rãdã exti⸗- N&αAd euidentiã eſt ſciédũ ꝙ aliqñ tibi cõmodo
cto debito rem vt pignoꝛes:⁊ tũc aut grat ⁊ agik cõmodati vt hic.
q̃ actio cõ aut mercede accepta/⁊ ago pᷣſcriptis vᷣbis: vt.l.rogaſti.
petat. ff. de pᷣſcrip.vꝓᷣbis.Aliqñ rem meã pignoꝛo /ꝓ te/⁊ tũc aut
volo agere ↄᷓ te ꝓ quo pignoꝛaui:⁊ tunc dic ꝙ aut fuiſti
pᷣſens pignoꝛatioi ⁊ ago mãdati/aut abſens ⁊ ago nego.
geſto. Aut volo agere õ creditoꝛẽ cui pignoꝛaui ⁊ ago pi
gnoꝛaticia actione:vt.l.lucius.ff.mãda. Op.ꝙ hẽat lo
cũ mãdati actio vel nego.geſto.⁊ nõ cõmodati.yvt.l.qͥ fi-
dẽ.ff.mãda.So.ibi dñs met pignoꝛauit /hic tradidit alij
pignoꝛandã.ſ¶ Itẽ op.ꝙ etiã qn dñs pignoꝛauit agat pi⸗
gnoꝛatitia:vt.l.lucius.ff.maãda.Sol.aut vult agere ð eũ
pꝛo quo pignoꝛauit/⁊ agit maãdati vel negoci.geſto.Aut
vult agere cõtra eum cui pignoꝛauit ⁊ agit pignoꝛatitia:
vt in cõtrario.ſ Itẽ op.ꝙ ſi tradit alij pignoꝛandã agat᷑
pᷣſcript ꝓbis.vt.l.rogaſti.de pᷣſcrip.vᷣbis.ff. So.hic gra
tis cõceſſit/ibi non. Ex pᷣdictis ergo conclude id quod
dixi in euidẽtialibus. nsrerinetesmnodatart
— õ retinet cõmodatarius
Ay. Metextu. cõmodatũ ob debitũ.h.d.
Do. de. l. fl · -de ↄpẽſa. Sol.vt aut cõmoda
KRuEE tur ſpes/1 tũc non põt retineri nec iure cõpen
ſationis qꝛ ſpeciei ad quãtitatẽ nõ admittit᷑ cõpenſatio/
nec iure pignoꝛis niſi ꝓpter ipenſas factas in re vt hic.
idẽ ſi fuit cõmodata pecunia in ſpe.Si aũt in qtitate tũc
retinet᷑ iure cõpenſationis / vt in ↄꝛio.Attẽde tñ qꝛ aliqñ
res mea ꝑuenit ad aliũ facto meo aut ſine meo ⁊c. Dic vt
p dñm noſtrũ.in l.ſi nõ inducta.jin qui.cau.pig.ta.ↄtra.
⁊.l.vnica.j.ſi ob chiro.pecu.

Be pignoꝛatitia actione.
MRubꝛica.

Pignoꝛa ¶ Ad euidentiã eſt ſciendũ quotuplex eſt pignoꝛatitia:
titia actio Kñdeo duplex: qꝛ eſt directa q̃ dat᷑ debitoꝛi:⁊ eſt ↄꝛia q̃
eſt duplex datur creditoꝛi.Et qro qs eſt effectꝰ huiꝰ actionis: Rũñ⸗
deo qꝛ ſoluto debito vel aliter ſatiſfacto tenetur creditoꝛ
rem reddere debitoꝛi:vt.l.ſi rẽ.S. oĩs.ff. e.Secꝰ ſi pignus
aliud dediſſet: qꝛ tũc nõ naſcit᷑ pignoꝛatitia. Item q̃ro
an pᷣceptũ ex re pignoꝛata extenuet debitũ /⁊ dico ꝙ ſic:
vt.· .el.j. ¶ Item quero an caſus liberet creditoꝛẽ: ⁊ dico
ꝙ ſic regulariter caſu ꝓbato:vt.e.l.q̃ foꝛtuitis.¶ Item
qro an creditoꝛ poſſit referre q̃ſtionẽ dñij debitoꝛi: ⁊ di⸗
co ꝙ non.

Bod ex operis. *Kau⸗
A 0 xop cx re pi⸗
Vagnoꝛata extenuant debitum. h. d.
.Op. ſic. id qð ꝑcipitur ex re pigno⸗
rata qñq; eſt ſpẽs. At de ſpecie ad qti
y tatẽ non admittitw cõpenſatio:ergo nõ
Gextenuat debitũ. Solu.intelligo qñ eſt
