l.reos.ĩ.vj.q.⁊ ibi bal.in.xiiij.colj.de accuſ⸗ atiõibꝰ. ang.
de are.ĩ rub.ð excep.ĩſti.in.xj.charta.vbi dixit ꝙ habuit

de facto bis de quo etiã per bal.in.l.j in.ij.col.quo.et qñ

iudex.⁊ in.l.jS. offiliꝰ.ff. ne quis eũ qui in ius vocatꝰ eſt
Vi ex. ⁊ in. c.j.S. iniuria.de pace iur.firmãda in vſibꝰ feu⸗
doꝝ.qᷓ;uis aliter videãtur velle Jaco.bu.⁊ bal.in.l.decu

riones.j.de infamibꝰ.Pic tñ ſᷣm ĩaſ.may.hic in vᷣſi.vltra
bar. ⁊c. vbi multa dicit quẽ videas.Adde tñ ad pᷣceden⸗

tia ꝙ licʒ ſtatutũ ex cã rõnabili factũ excuſet occidentẽ
yalet in foꝛo contẽtioſo tamen talis occidens peccat in
foꝛo cõſcientie ꝑ glo.no.xxiij.q.ij.⁊ in.c.inter.ſed ea nõ

2

obſtate alber. de ro. in. iiij. pte ſtatutoꝝ.q.xix.refert au⸗

diuiſſe a młtis theologis tenẽtibꝰ Ʒꝛum et bene · qꝛ talis
occidens facit auctoꝛitate ſtatuti vñ ſicut iudex q eſt mi
niſter. l.occidẽdo malefactoꝛes nõ peccat/ĩmo meretur.
xxiij.q.v.ꝑ totũ.maxĩe in.c.reos.limitãdo vt ibi albe.
J quis Qui venit aduerſus trãſactio⸗
ES *nem iurata cogitur ſtare traſ-

AN actioni/reddit accepta/penã adiectà ĩcurrit.
AAet no. infamia. hoc dicit Jaco. Butri.

Penmn ne
ſt lir ſe
. ce⸗
u
ſu

lun
o
ot
ſie

ſnipno⸗
Jtioppo
betarohie
Npeni o
1, ni diei,
ta. i⸗
loff oh⸗
dcligetge
actionen
ffdeſt
mo iude
fdepoſn
tisnt
e iuredori
edir ete⸗
ſub iurhe⸗
ttihec et
repeobi⸗
epactung
ſaerat ti

pbopen,
iudereti⸗
mactofe
ctis N
pactisn
in. poſ
lardadt
narie bi
Aplenüre
Shoc in
enearzri
ſino eng
ſp ſtoone
ſſit ipune
inqſro⸗
allegauit
erdzeun
ipunn
hic ci
Gibdang
ghabet
noe
er
ſchyn⸗
inl denn
i
ptden⸗
vccilan⸗
eecu
tian,
cfen o⸗
atln
dckn
neninn⸗
bipube⸗
fiſpcti
rerif
ſcurtte
. .

13

Diuide in partes duas:quia pꝛima ponit dictumvſe 6
ibiſeos etiam ibi ampliat dictum vſq; in fi.dictum lo⸗
quitur in iurante per deum amplia in iurante per pꝛin⸗
cipem. ¶ MNota ꝙ periurus eſt infamis cõtra.l.de periu
rio de crimi ſtel.⁊.l.lucius ff.de his qui not.infa.i¶ Itez

nõ.ꝙ petuntur data. æ excipitur contra legem cum pꝛo⸗
ponas. S. e. ¶ Item no. ꝙ cõſequoꝛ penam ⁊ rem: contra

l.ſi quis a ſocio.ff pꝛo ſocio. Item no.ꝙ quis iudicem

impetrando videt᷑ contra venire. Item per ſolã interpel

Jurãs ꝑ lationem videtur contra venire.¶ Item no. ꝙ eadẽ pena
ꝓncipe es punitur iurans per pꝛincipem:ſicut per deum.

dem pcna ¶Op. ꝓ ſola interpellatio non faciat quẽ in penã inci⸗

punit᷑ ꝗᷓ in dere:vt.l.amplius.frem ra.ha.So.hic conuenit non cõ

rãs ꝑ deũ tra venire.ibi nõ poteſt. Et ideo cõſidera quattuoꝛ que

vidẽtur idem ⁊ non ſunt.ſed multũ differunt.nam aut ꝓ
mitto ratum habere ⁊ tunc quocũq; actu contra veniat᷑

ↄmittitur pena:vt l quo omniũã.in pꝛin.ff. rem ra.haberi.

agut conuenio non ↄtra venire ⁊ tunc ſola interpellatione

videoꝛ cõtra venire et idem ſi cõuenio controuerſiã non

mouere:vt.l.diuus.de peti.heredi.ff.aut pꝛomitto nõ pe

tere ⁊ tunc cõmittitur lite conteſta. vt dicta.l. amplius.

Seld aliquãdo etiã pꝛomitto non agere/⁊ hec videt᷑ cõ⸗
mitti etia ante litis ↄteſt.qꝛ qui pꝛohibet᷑ agere videtur
litem cõteſtari non poſſe:vt.l.j.ff.qad velle.⁊ l.j.ff. ad mac.
Sed op.ꝙ expectetur ſententia/ ad hoc vt in penã in⸗
cidat:vt.l.qui cum maioꝛ.S. accuſare.ff.de bo.liber. So.
dicunt quidã ꝙ ibi in pena legali:hic in conuẽtionaliqð
quidam impugnãt dicentes ꝙ hic de legali etiã dicit: qꝛ
de infamia. Et ideo dic in ſtipulatione amplius non pe⸗
ti:quia in alijs non muto quod dixi.ꝙ aut loquimur de
pena conuẽtionali/x illa cõmittitur lite conteſtata: vt di
cta.l.amplius. Aut loquimur in legali/x illa non cõmitti⸗
tur vſq; ad ſententiã:vt.l.in ſeruitutem S.petiſſe.et.l.qui
cũ maioꝛ:S. accuſaſſe.ff.de bonis libertoꝝ. et.il.alia . de
his quibus vt indig. quia mitius agitur cum lege qᷓ; cũ
homine:vt.lcelſus.ff de arbitris.¶ Iteʒ op.ꝙ periurus
Periurꝰ non ſit infamis:vt.l.lucius.ff. de infami.So.ibi non fuit
an ſit iſa⸗ ſentẽtia lata cum teſte qui erat periurus:ſed cum pꝛodu⸗
mis. cente. Vel dic referendo rem ad materiã potius q; ad.l.
lucius. & aut venio contra iuramẽtum tantum/et non
ſum infamis.aut contra iuramẽtum et contractũ venio/
⁊ tunc ſum infamis:vt hic.nõ ratione deſerte religionis:
ſed quia dolum cõmiſi qð pꝛobo ſic.ſi cõmitto dolum in
gduerſarium teneoꝛ actione de dolo ciuiliter et crimine
ſtellionatus crimĩ aliter. Modo ita eſt ꝙ criminale iudi⸗
cium infamat quãdo eius ciuilis actio if̃amaret:vt.l.in⸗
famem.ff. de public.iudi.ſed actio de dolo ciuilis infa⸗
mat:vt.l.j.ff.de infami.ergo ⁊ criminale.Aut ergo cõue⸗
nioꝛ quia deieraui/et non ſum periurus.Aut qꝛ dolum
in aduerſarium commiſi et tunc ſic. ’M
¶ Item oppo. de.l.ij.j..de iureiuran.Solu.aut quis iu⸗
rat de eo ⁊ non efficitur infamis.aut alij ⁊ tunc aut venit
Ʒʒ iuramentũ tãtum/ non eſt infamis.Aut alij: quia do
lum in aduerſarium cõmiſit ⁊ ſic vt hic.¶ Sed qͥd in mi⸗
noꝛe ſi traſegit ⁊ iurauit: Reſpondeo ſi minoꝛ iurat non
cõtravenire ratione minoꝛis etatis:⁊ tunc iuramentum
facit eum maioꝛem.eſt ergo perinde ac ſi maioꝛ ſine iura
mento trãſegiſſet:vt altero debeat eſſe contentus aduer⸗
ſarius.vt.S.e.l.cum ꝓponas.Aut iurat dupliciter / ſcʒ ſe
non contravenire ratione minoꝛis etatis nec alia:tunc
videntur duo iuramẽta.vnum facit eum maioꝛem aliud
faceret eum cadere in penas huius legis tanq; maioꝛem
vt no.in.l.j.de reſcin.ven.iſ¶ Iteʒ op.ꝙ oĩa petere nõ de⸗
beat:vt. S. e. cum pꝛoponas. Solu hic ſpeciale. Eſt ergo
regula ꝙ alter debet eſſe contẽtus:ſallit vbi eſt actum.vt
vtrũq; petatur.vt.l.qui fidem.ff. e. Item fallit vbi eſt iu
ramẽto firmata. Item vt hic. Item in l. vbi. S.e. ¶ Item
oppo.ꝙ penã ⁊ rem habere non poſſit.vnde videtur ob⸗
ſtare.l.ſi quis a ſocero.ff.pꝛo ſocio. Sol.hic eſt ſpeciale.
ſic ergo vbi quis contra tranſactionẽ iuramento firma⸗
tam venit punitur quattuoꝛ penis:quia notatur ĩfamia/
reddit accepta/penam ſoluit/compellitur ſtare trãſacti⸗
oni.hoc dicit.

õ Iz Si deuentum eſt ad tranſ⸗
(PS J ex ka lſis actionem pꝛetextu falſi vi⸗
AV) ciat᷑ trãſactio:etiã iuramẽto firmata. Sed ex
AVyno capitulo non inducit᷑ initiũ ad aliud,h.d.

De Tranſactionibus.

Fo. LX.

¶ Diuide in tres partes:qꝛ in pꝛima ponit vnum dictum
vſq; ibi ita demum. ibi vna limitatio vſq; in finem.
¶Quero quomodo pꝛetextufalſoꝛum inſtrumentoꝝ ve
ni ad tranſactionem. Rñdeo quando ałas tranſacturus
non eſſem non vidiſſem inſtrumẽta. Item quero quomo
do ſuper vno capitulo fui motus falſis inſtrumentis / in
alijs non. Reſpõdeo quia mouebat tres lites: æĩ vna vte
batur falſis inſtrumentis in alijs non.vel alia non reſcin
duntur.vt.l.j.⁊.ij.j.ſi ex falſis inſtrumen.
¶Sed quid ſi dedi pecuniam pꝛo tribus capitulis totã
ſimul/æ in vnovtebatur falſis inſtrumentis quomodo re

petam pecuniam pꝛo falſo capitulo. Reſpodeo pꝛo rata

quod dic vt glo.⁊ allegat glo.legem qui olidum . S. etiaʒ
de le.ij. ⁊ male/quia debet allegare legem qui ſoliduʒ.&.
cuʒ poſt moꝛtem:⁊ ſic eſt ar. ꝙ ſi ſtatuto cauetur ꝙ id qð
dat pater in dotem ſilie detrahitur de extimo ſuo quod
debet detrahi pꝛo rata.verbi gratia pater poſuerat omia
ſua bona in extimo quevalebant mille/ extimatoꝛes ex
timauerunt ea duo millia vt plerumq; fit ⁊ ſic in duplo ⁊
pater det filie centum in dotem debẽt extrahi de extimo

ſuo ducenta.ſ.pꝛo quolibet denario duos ſicut in extimo

poſitum fuit ar. huius glo.¶ Item quero quomodo itelli
Facur tranſ⸗ actio facta vt de falſo queri nõ poſſit. Reſpõ Trãſactõ
eo ſi oſtendit inſtrumenta ⁊ tranſegi non tenet tranſ=⸗ fctã vt de
actio. Sed ſi oſtẽſis inſtrumentis dixi ea falſa ⁊ ille ne⸗- fło q̃ri nõ
gauit ⁊ ſuper hoc trãſegimus nõ viciatur tranſactio:⁊ poſſit qũ
amplius de falſo queri non poterit. ¶ WModo expedito intelligit᷑.
textu venio ad materiam:⁊ pꝛimo quero quot modis de
falſo queratur. Et dic vt glo.⁊ minus bene:nam glo plꝰ
dicit q; dẽat/æ minꝰ etiã plꝰ:qꝛ replicatio ⁊ exceptio poſ
ſent poni pꝛo vno:ſed quia exceptio datur reo ⁊ replica⸗
tio actoꝛi commodius eſt ſingulas cauſas ⁊c᷑ ſed glo.eſt
defectiua:quia non dicit quomodo reſtitutione reſcinda
tur dolus.vt dicit hec lex:ſed poteſt in hoc ſuſtineri:quia

pꝛimo datur reſtitutio /⁊ ea data competit exceptio vel

replicatio:⁊ ideo cum reſtitutio ſit pꝛeambula exceptio⸗

nis vel replicatiõis ſatis poſſit reſtitutio ſub eis compꝛe
hendi. Sed tamen minus plene dicit:ꝙ etiam officio iu⸗
dicis queritur de falſo.vt.j.de teſti.l.nullum. Sed nũqᷣd
opoꝛtet ꝙ pꝛimo de falſo criminaliter accuſetur:⁊ hic vi⸗
detur caſus ꝙ non. Sed dic ꝙ aut eſt idem qui obtinuit
⁊ qui dolum commiſit ⁊ tunc poſſum quã via poſſũ elige
re vt hic:aut vnus falſuʒ commiſit ⁊ alter obtinuit:⁊ tũc

pꝛimo debet conueniri doloſus ⁊ in ſubſidium qui com⸗

modum ſentit ar.l.fi.in pꝛin.ff. de eo per quẽ fac.eſt.
¶ Item quero an anteq; detur reſtitutio poſſit obijci de Obijci de

falſo. Reſpõdeo quedam reſtitutio datur a lege ⁊ de hac ffo an poſ

poteſt obijci anteq; aliquid detur a iudice.vt l.papi ·S.ſi ſit añq; re
filius.ff. de inoffic.teſta quedam datur ab homine: ⁊ de ſtitutio de
hac ooijci non poteſt / niſi cuʒ data fuerit.vt.l. necnon. S. tur.
exceptio.ff.ex qui.cau.ma.⁊.l.naʒ ⁊ poſtea.S.ſi minoꝛ. ff.
de iureiurã. Ad pꝛopoſituʒ ergo hic deceptus habet du⸗
plex auxuium vnum ab homine.ſ.reſtitutio:⁊ de hoc ob⸗
iſjcere non poteſt niſi poſtq; ſibi fuerit a iudice conceſſa
Aliud auxiliuʒ habet a lege.ſ.actionem in factum ad in⸗
tereſſe:⁊ de hac per modum compenſationis poteſt obij
cere quandocunq; conueniatur.
¶SOp.⁊ videtur ꝙ non exigatur reſtitutio cum ſub con⸗
ditione videtur facta ſi inſtrumenta ſunt vera. Reſpon⸗
deo nõ immo eſt pura:⁊ ideo opoꝛtet reſolui. Item op.
de. l. in ſumma.ff.de condic.inde.que ob.in duobus ⁊ pꝛi
mo quia hec requirit falſum:ibi requirit dolũ tantũ ⁊ nõ
falſum. Itẽ ibi ipſo iure non tenet hic ope reſtitutionis.
So.vt glo.qꝛ hic dolus non fuit:licet falſuʒ eſſet.vt dicit
glo. Sed hoc ipugnat pe.dicens ꝙ falſum pꝛoductuʒ ab
ignoꝛante pon pꝛeberet reſtituti dnem:ſed ſolũ quando a
ſciente falſum pꝛoducitur. ſic intelligit.l.ſi pꝛetoꝛS.mar
cellus.ff.de iudi. Pꝛeterea ſi eſſet falſum ⁊ non dolus eſ⸗
ſet ſententia lata contra ius litigatoꝛis:⁊ eſſet reſcinden
da per appellationem. Sed certe ipſe male dicit:quia ſi⸗
ue ignoꝛanter falſum fuerit pꝛoductum ſiue ſcienter ve⸗
nit reſcindẽdum.vt dicto:S.marcellus.Nec ob qð dicit
ꝙ eſt lata contra ius litigatoꝛis: quia bene verum eſt ꝙ
quãdo ſimpliciter eſt lata contra ius litigatoꝛis ſine ali
quo falſo ꝙ reſcinditur remedio reſtitutionis.ſed quan⸗
do falſum interuenit habet locum reſtitutionis reme⸗

dium: et ideo eius ratio non congruit: ſed alia ratio⸗

ne glo.nõ poſſet defendi:quia ſi eſſet wus⸗ dalns non re⸗

Inſtf

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

ſeinderetur ſi eſſet dolus ĩ reo / ſi in actoꝛe ſic. Et hec lex
loquitur de vtroq;. Itẽ ſi eſſet ſolum falſum ⁊ non dolꝰ

tunc ſi eſſet iurata trãſactio pᷣtextu doli / nonveniret reſcĩ

denda.vt.l.iij. fi.’jſi minoꝛ ſe ma.dixe.aut ergo adeſt ſo
lus dolꝰ ⁊ tunc aut in actoꝛe ⁊ reſcindit᷑/ aut in reo ⁊ non:
⁊ ſic non pꝛocederet hec lex que loquitur pariter ĩvtroq;.
Itẽ qꝛ ſi eſſet ſolus dolus non reſcĩderetur ſi eſſet iura
ta.vt.l.ij.S.ſi aduerſus ven.Si aũt eſt falſum ſine dolo ⁊
tunc reſcinditur beneficio reſtitutionis vt hic/aut inter⸗
uenit dolꝰ ⁊ falſum ⁊ nõ eſt dubiũ ꝙ reſcinditur ⁊ ſi eſt in
actoꝛe reſcinditur ipᷣo iure/ſiin reo ope reſtitutionis.
¶ Itẽ op. ꝙ ſi eſt iurata reſcindi non poſſit.vt.l.ij.jſi mi⸗
noꝛ ſe ma.dixerit.So.iuramentũ firmat contractumvbi
eſt dol? ſimplex vt ibi. Sʒ vbi eſt dolꝰ ⁊ falſũ non:vt hic.
¶ Item op.de.l.ipſe.iad.l.coꝛne.de fal.So.vt glo.¶ Itẽ
op.de.l.j.j..de plus peti.⁊.l.qui agnit.ff.de except. Sõ.vt
glo.¶ Sed quid ſi ex ſacramẽto falſo quis obtinuit.Rñ⸗
deo vt glo.Collige ergo ſic:qꝛ aut queris de caſu huius
legis ⁊ videtur ꝙ hec lex videtur loqui qñ fuit falſũ ⁊ nõ
dolus.Sed qñ dolus tm̃ tunc non ꝓcedit hec lex:qꝛ tũc
aut eſt in actoꝛe ⁊ reſcinditur:aut in reo⁊ non / at hic loqͥ
tur in vtroq;. Itẽ ſolus dolus non reſcinderet eam iura⸗
mento firmata.vt l.ij.ſi minoꝛ ſe ma.dixe. Si aũt eſt do⸗
lus ⁊ falſũ in actoꝛe ipſo iure nõ tenet / in reo tenet: ſed re

ſcinditur ope reſtitutiõis. Itẽ quero an ſi inſtrumentũ
m ſi ſit vicioſum ĩ vna parte an reddatur ſuſpectũ in alia par

it ĩvna ꝑ= te.dñs Mar.diſtinguebat ſic quia aut inſtrumẽtũ eſt vi⸗
te vicioſũ cioſum qꝛ falſum ⁊ tunc ex vna parte vicioſa ĩducitur ſu
an reddat᷑ ſpicio ad aliam:qꝛ ſi ex vno inſtrumento inducitur ſuſpi
ſuſpectũ ĩ tio ad aliud multo foꝛtiꝰ de vno ad ſeipſum. vt.l.ſi quis

glia.

aliqd. de ſuſcep.⁊ archa.aut inſtrumentũ redditur ſuſpe
ctum non quia falſum ſed raſũ in loco / de quo eſt queſtio
⁊ tunc in alijs non hẽtur ſuſpectum.vt.l.edicto.jde edi.
di. adri.tol.Sed ipſe videtur male dicere per hãc legem
quia hic dicit ꝙ ſi inſtrumentũ in vno capitulo continet
falſum ꝙ in alio non inducit pᷣſumptioneʒ falſi.dic ergo
ꝙ aut tabellio iam eſt conuictus de falſo:⁊ tunc ſi poſtea
conficit inſtrumẽta reddũtur ſuſpecta.vt.l.ſi quis aliqᷣd
de ſuſcep.⁊ archa.Si autẽ pꝛius ↄfecerit anteq; dãnare
tur tũc aut conficit illud de quo qritur qᷓ; illud cuius oc⸗
caſione de falſo dãnatus eſt:⁊ tunc nulla ſuſpitio reddit

in pcedenti:aut confecit illud de quo querit᷑ poſtqᷓ; fecit

illud ex ͥ nunc dãnatus eſt:⁊ tunc aliqualiter reddit᷑ ſu⸗
ſpectum id de quo queritur. ar.l.ſi cui.S. ijſdẽ.ff. de accu.

g.l.non omnes:.S. a barbaris.de re mili.⁊ hoc ſi ſententia

eſt lata contra tabellionem: ſi autẽ ſententia eſt lata nõ
contra tabellionem ſed contra pꝛoducentem: ⁊ tunc in

alijs inſtrumẽtis poſtea fabꝛicatis inducitur q̃dã pᷣſum

ptio falſi / multo foꝛtiꝰ in eodẽ in alia parte:in alijs ante

factis non. vt.d.l.ſi cuiS. ijſdẽ.¶ Sed cõtra hocſolet op⸗
poni.de.il.ij.in fl.S.devete.iur.enucle.vbi ſi in aliqua par

te eſt falſum / non debet allegari in aliq̃ parte liber. Sed
dic ꝙ ibi allegabat libꝛũ qui quo ad ſui foꝛmã dicitur in⸗
diuiduus:vñ quedam reſpectuvnius totalis foꝛme dicũ
tur indiuidua.vt.l.ſtipulationes nõ diuiduntur.in pꝛinc.
ff. de verbo. oblig.⁊.l.ſi is ꝗͥ quadringenta.iad.i:.falci.⁊.l.
grece.ff.de fideiuſſoꝛ. Item eſt heclex in argumentum
ꝙ dictio ex non denotet cauſam materialẽ immediatam:
quia hic dicit ꝙ facta fuit trãſactio ex falſis inſtrumẽtis
⁊ tamen nõ immediate ex ipſis ſed ꝓpter ipſa facta fuit/
vnde fuerunt occaſio ⁊ non cauuuu.
Ad diti 0 Iſta lex eſt ſing. ̃ᷣm oen. de caſt. ⁊ po
nitur limitatio.ad.il.ſi quis maioꝛ.S.eo.
ideo ſucceſſiue poſita eſt. Limita iſtam legem tribus mo
dis:pꝛimo ſi inſtrumenta falſa fuiſſent talia que non ſuf⸗
ficiebant ad victoꝛiã:tunc vani timoꝛis nõ eſt habenda
ratio.l.ſi quis ab alio in pᷣn ff.de re iudi.in.l.habitatoꝛes
in fi.ff. loca.ſᷣm do.Alex.hic referentẽ ita limitare ſolum
Guil.de ſuʒa.hic.Tu adde ꝙ idẽ plenius dicit Alber.al⸗
legando tex.in.c.ex litteris.de fid.inſtru.⁊ in.l.fi.j.. qui le
gi perſo. Secundo limita quando inſtrumenta non fue⸗
runt pꝛoducta nec oſtenſa:ſed aduerſarius ſimpliciter ia
ctauit ſe habere.ſᷣm Alber.de ro.hic per tex.in.l.ſi maioꝛ
tranſegiſti.S. eo. Tertio limita quando aduerſarius non
comjmiſit falſitatem inſtrumenti: ſed alius eo ignoꝛante
tune pꝛius debet agi contra illum tertium ad intereſſe ⁊
poſtea in ſubſidium haberi regreſſus contra iſtũ ſᷣm Ja⸗
cob. Butrig.in.l.fl.ſi ex fal.inſtru.⁊ hic queʒ ſequitur x

commndat domi.Alex.inferius.circa.v.col.
Tranſactio interpoſita ſu⸗

. DB bemus. per dubio ſtatu recte valet.
hoc dicit. — „S
SOp. de. l. iterpoſitas. S. eo. So. vt glo. Glo.
induci

argumentum ad cauſam conuerſationis qunid
non puto facile admittendum in his que non dependent
a conſenſu ſolo litigantium ⁊ in cauſa matrimoniali.
¶ In glo. que incipit hic eſt. in cauſa cõuerſationis qð
non puto in eo quod non eſt de potentia tranſigentis ar.
l.nec ſi volens q/de li.cauſa. Jacob. Butrigggs.
Ad diti Valet tranſactio ſuper cauſa ſtatus.
O. h. d. Quero nunquid papa poſſit diſpen Diſpenſa
ſare cum aliquo monacho iam pꝛofeſſo:quia efficiat᷑ lai⸗ re an poſ⸗
cus ⁊ poſſit caperevxoꝛeʒ: dicas ꝙ ſtante pꝛofeſſione nõ ſit papꝛ
poſſit ita expꝛeſſe loquitur tex.in.c.cum ad monaſteriuʒ. cũ mona⸗
e de ſtatu monacho. Sed papa ſi vult poteſt facere de cho iã pꝛo
monacho non monachum:quia ſicut papa conſtituit oꝛ⸗ feſſoꝙ effi
dinem monachoꝛum ita poſſit ſubuertere ⁊ multomagis ciat᷑ laicꝰ
cumvno monacho diſpenſare ꝙ efficiatur laicus ſᷣm In ⁊ poſſit
no.in.c.pꝛeſoiter.in glo.ſua.j.in fi.de ſacra.non reiteran. vxoꝛẽ du⸗
Bal.in.c.j.in vlti col.de mili.vaſſal.qui cõtu.eſt late Jo. cere.
and.in regula ſemel deo dicatum. de regul.iur.in.vj. Ca
men tutioꝛ eſt magis communis opi.⁊ hanc ſerua ꝙ pa⸗
pa non poſſit niſi ex vꝛgenti ⁊ maxima cauſa diſpenſare
cum monacho/⁊ ꝙ efficiatur laicus ⁊ capiat vxoꝛem.⁊ ꝑ
doc.in dic.c.cum ad monaſterium.glo.in.c.ſunt quidam
⁊ ibi late arch.xxv.q.j.gloſ.in.c.cũ olim.⁊ ibi Panoꝛ.⁊
nno. de clèe. coniu.glo.in cle.j.⁊ ibi Cardi.⁊ Inno.de
conſang.⁊ affi.late Jo.andr.in.c.j.⁊ ibi Antho. de bu ex
de vot. Panoꝛ.in.c.rurſus.qui cler.vel vouẽ.

De erroꝛe calculi.
MKubꝛica.

C Ad euidentiam pꝛimam glolſ.l.quot modis dicatur

calculus.
w Kr. 0 2 em Erroꝛ calculi non
— nocet etiam ſi ſtipu⸗
latio interueniat niſi ſit ſententia vel
tranſactione deciſus hoc dicit.¶ DHiui
de in tres partes:quia in pꝛima inter⸗
Ruenit ſola computatio vſq; ibi ſed et ſi
per. ibi ĩteruenit ſtipulatio nõ animo
ι tranſigendi vſq; in finem.
x.r eruenit. Que tranſactio vel res iudi⸗
cata decidit erroꝛem indebita pꝛomiſiſti non ſuper erro⸗
re tranſigendo ſed ſimpliciter ꝙ pꝛopter co mputationez
pꝛomiſiſti in ſtibulationem deducendo.
¶ Ooppo. ꝙ ſententia non tollat erroꝛeʒ.vt.l.j.ff.que ſen. Erroꝛem
ſine appel reſcin.So.vt gloſ. Tu dic ꝙ hic loquitur quã an tollat
do hic facta fuit queſtio erroꝛis ⁊ poſtea ſuper ea tranſ⸗ ſententia.
actio ibi non fuit de erroꝛe queſtio.vnde caue/quia con⸗
trarium non debet ſignari ad.l.ſed ad id ꝙ dicit gloſ.ꝙ
etiam ſi erroꝛ fuerit in ſententia ꝙ ipſa non reſcinditur.
Et ideo collige bꝛeuiter materiam ſic: quia aut ſimplici
ter fuit facta computatio ⁊ iſta non nocet:idem ſi ſtipula
tio interueniat non animo tranſigendi.vt ĩ fine huius le
gis:aut interuenit computatio ⁊ eſt lata ſentẽtia vel trãſ
actio facta:⁊ tunc valet ſententia ſi erroꝛ non fuit expꝛeſ
ſus nõ tenet hoc modo:quia ſi plura ſunt capitula vicia⸗
tur ĩ eo in quo eſt erroꝛ ⁊ non in alio.vt.l.etiam.ff.de mi
noꝛ. aut eſt vnum capitulum ⁊ tunc ſiue ſit diuiduum ſiue
indiuiduum non tenet ſententia. vt.l.in hoc iudicio.ff.fa
mi.herc.¶ Sed in tranſactione dic ꝙ aut habet plura ca⸗
pitula:⁊ tunc vicium in vno non poꝛrigitur ad aliud/aut
eſt vnum tantum capitulum ⁊ tunc aut indiuiduum ⁊ vi⸗
ciatur totum/aut eſt diuiduum ⁊ tunc pꝛo parte ĩ qua eſt
erroꝛ viciatur/pꝛo alia non.vt.l.placuit.ff. de vſuris.⁊ in
hoc differt tranſactio a ſententia x eſt ratio: quia tranſ⸗
actio fit ex conſenſu / ſententia redditur in ĩuuũ. vt.l. in⸗
ter ſtipulantem.in pꝛin.ff. de verbo.obliga. Si autem
pꝛeceſſit queſtio de erroꝛe tunc in tranſactione poſtea ſe
cuta non potuit erroꝛ eſſe cum ſit deciſiua in ſententia be
ne poſſet eſſe erroꝛ cum ſit declaratiua/⁊ tũc aut fuiſſetjex
pꝛeſſus in ea⁊ non teneret:abls ſic. =
¶In gloſ. que incipit ſententia. ibi de medio.⁊ dic ꝓſi

inl
bel
K
re
ſunt

um
ſtis

De poſtulondo. Dea

4 uo.diuer. iudicio. F o. LXI.

voſtne ſunt plura capitula viciũ in vno non poꝛrigitur ad aliud non numeratam: poteſt obijci quãdocumq;.⁊ ꝙ littera
rn ſungdlura cnntkua vi trantmerlome, vrl llsm. Faj fe de dicit. .bienniũ ſubaudi maxime: ⁊? hec eſt ſatis bona le⸗
J mino. ſi aũt eſt vnum capitulũ. aut eſt indiuiduũ ⁊ viciat᷑ ctura: Alia lectura eſt ꝙ loquatur in eadẽ ſumma que ex⸗
i. herciſ.ir actione non:⁊ in mmt. eee 7 2. . LSrP
men Erroꝛ cal ſami. herciſ.in tr liar ꝙ erroꝛ calculi põt allegari vyſʒ biẽnium: æ tunc pꝛobat actoꝛ ꝙ nil eſt:quia non poteſt ha
ii N Er . eAdditio Rad.xxx.an gl.eſt in.l.calculi.ff.de admi. bere locum exceptio non numerate pecunie: quia non fu⸗
tenisgf ſc aile a⸗ re. ad ciui pertinen. bar. in. d. l.ij.? limita vt ibi. per eum. it facta confeſſio peetextu numerationis de futuro:ſed ex
gnen ſe et vide.. in omnibus in fi cum glo. F de diuer et tempo. de berterlto 7 evm ut exceptio doli vel urulatſonis
pꝛeſcrip.¶ Atem erroꝛ calculi poteſt allegari in cauſa ap ku egene de TEertig ler et Lprind oecondi on
1king, pellationis ſiue ſit deductus in cauſa pꝛincipali ſiue nõ. 1 nr omerc⸗ ker rie —— . giur .
ſtdiond⸗ m paul.de ca.in conſil.xxxiiij.quod incipit in caſu pꝛe-⸗ pꝛom ti iuneroſſon ctur ad. Lſingu . d
fenkl ſenti. tñ ex modico erroꝛe non viciatur calculus tex. eſt bic peng non erat ſolutioni parata: ? ideo in contractuʒ
uni in. l. uis.ff. ve cõdi.et demon. per quẽ tex. ita dicit bal. mutuitranſire non potuit: hic confiteoꝛ ꝙ hic non po⸗
inni in. lj. ad fi .ſi aduer. ſolu illuz ter. ad hoc reputat ſing. teſt habere locum exceptio nõ numerate pecunie: qꝛ hic
rngan bal.in. l.pꝛo hereditarijs. in. iij.col.j·de here. act. ⁊ in. cſi n ttpe numerdtionis: ed gng eerert
ſinrnfge ꝓponẽte. de reſcrip. Itẽ in materia adde ꝙ illi qui dant le litteram: vt. S. æ poteſt opponi quãdocũq; e
rrſt pecuniã mercatoꝛibus ad dimidia lucri ⁊ dãni.non poſ⸗ maxime.j.bienniuzʒ. Alia lectu eſt. ſ. ꝙ loquat᷑ in qualibet
nct ſunt petere calculũ ⁊ rationem niſi in fi.anni.⁊ non pꝛius ſumma etiaʒ que excedit ſalariũ/⁊ que non etiã potuit in
Knran ua no. bar.⁊ reputat tenendũ menti in.lneminem per il⸗ neemunn deduci: quia pecunia non eratparata ſolutioni:
emn M; o r er i equit᷑ lud. ro: in ſing. nec habet locum exceptio nõ numerate pecunie:cum non
Jj. cep. et archa.lib.x. ſequit᷑ lud.ro:in ſin . nexc erat
flienſen n afae vletmacne bar in lifi ve naufra.lib.xj. 5 fuerit confeſſus pꝛetextu numerationis future:ſ habet lo
npjT ee . A. ie . „ =è cum exceptio Enulstioms que poteſt opponi quãdocũ⸗
nngn —— ;c maxime.j.biẽnium.
ſpenne De P 0 ſtuland 0. ¶In glo. que incipit ibi in factum.ibi condic.ob turpeʒ
tent⸗ ”ů8 cam.lj.ſemp incumbit onus pꝛobãdi ante biennium: et
tvicen Rubꝛica. poſt: ꝑ dictam.il.j.per hoc.l.dicunt quidaʒ ꝙ in obligatio
Penot s bi Belgorain non ſolum eſt ciuilis obligatio:ſed etiã narurs
Unode è ofortag Pꝛohibi⸗ is hoſt biẽniũ:qꝛ paciſcẽdo quis labi biennium videtur
e⸗ N Gm a pꝛekfecto tio ꝓpetua tacite cõſentire obligationi ex quo conſenſu naſcitur na⸗
Aoer diffinitiuã / facit ꝓhibitum perpe⸗ A, turalis obligatio:vt. l. j. in pꝛin. ff. de penis.
nmuuo abſtinere debere. hoc dicitt. Elam ento Ab ſentia patroni non vi
¶ QOp. de. l. fl. ff. de penis. Sol. vt glo. E ciat ſententiam: fallit in
c vltima eſt vera.¶ Iteʒz op. de.l. impa⸗ Raduocato fiſci h. d. litis eſt im
ve hio guſnoai⸗ Fhemmmgt J qua. actum de uota itis eſt impꝛo
n Lollige ergo hac materiã ſic.qui batum. hoc dicit. õ
den quis eſt pꝛohibitus. Et quero qualiter vigoꝛe pꝛohibi: ve QAuerit Sio quiai de vigcſima rte ne
tionis debeat abſtinere.et tunc aut per interlocutoꝛiam nit dic vr o. tem qu i de nee D . nen 1
duli fuit pꝛohibitus ⁊ tunc poteſt pꝛohibere durate tenroze cum eſſet que ti⸗ dered goreſe rr e 3 d s
ſiſtip⸗ pꝛohibitionis ſue/⁊ non vltra:nec in alio loco:vt dicta.l. quero an in caſũ palmarij pote Pab no de quora.
ntia ſinali.f. de penis. Aut ſentẽtia fuit — 7 tunc en ſpondeo ſic: qꝛ non reperitur pꝛohi Nineria⸗
.(Dit pꝛohibitio eſt tempoꝛalis/et tẽpoꝛaliter abſtinebit / er in AAeoeg 12
ar loco iuriſditionis ⁊ non gri: But —— ate BDead ooetla iner 0
eda ⁊ tunc perpetuo erit pꝛohibitus:ſed non extra iu⸗ AdAr1 1 y3 .
Ras liezionig iudieis:or lexco ffe ceſ argutere HS ru iu dicioꝛũ in 2 ca.- l. p
cum banniti ſint baniti per interlocutoꝛiam ꝙ tale bui⸗ —— J m. Sn hac. l.
loid⸗ Sum eos non afficiat erha loeman vnde banniti ſunt: Z patronum. à hoc oꝛ2
rend ideo poterunt teſtari / contrahi/⁊ alia facere ⁊ contrahe Se d ine Panein Anmatiuin Gerundlo
gtio re.ar. dicte.l. ex ea. et. l.imperatoꝛ.ff. e. Aut queris an ra⸗ NR2 pbona caſum in terminis in nube. Dein
tione infamie ſit pꝛohibitus: Et dic ꝙ eſt pena perpetua Qde foꝛmabo duo vl tria aonzergri⸗ 3
geſukn et que debuit / tunc ſi eſt talis qui infamiam irrogat: et r e iain al. elde tormabd ouc; a
nrgtinn tunc cum ſit infamis quocũq; loco vadat / erit quolibet nns art an e e. annill oo
tano loco pꝛohibitus: vt.l.j· S· hoc edicto.ff. e.titu. Si autem A onctn ine ninhingt : bi ob
* fuit tempoꝛalis ⁊ impoſita que debuit/⁊ tunc finito tem ſtabit: venio ergo a pꝛimum ⁊ ſummarie dicit. x pᷣu
uce poꝛe pene durat infamia. Et ideo erit vbicũq; pꝛohibi⸗ ricatione aduocati punitur aduocatus / ſentẽtia reſcindi
nanntt,oralin Natce 5 deguin weintor Amende Bottt v get lnririo inperart,non aut
nſ ocnirtohotane rinain⸗ Rrinſame tranſactũ ⁊ erit quo ipſo iure ſit nulla ſententia pꝛeuaricatione pꝛobata:vt.l.
u ad alia loca pꝛohibitus/nec in eodem tẽpoꝛe finito:vt.l. minoꝛ.S.j.ff. de minoꝛ. Sol.vt gloſ.quia hec lm ula. Tu
itl quid ergo.S. pena.ff. e. Y abbo. dic ꝙ hic aduocatus fuit pecunia coꝛruptꝰ ⁊ ipſo iurenõ
plltrif . 1 Libertinus de ſta tenet ſententia pꝛobata pꝛeuaricatione ⁊c. dic vt gloſ. .
ernt Ec ceteroꝛum.iaa poſtulando nõ ¶ Item oppo.ꝙ ſit concludendum contra aduocatuʒ noõ
ie, repellitur.hoc dicit Ja. Bu. dAöAdääält ſit ſentẽtia reſcindenda:vt.l.eleganter. S. pe.ff. de do⸗
fdenn ſi Except:ſſimulationis lo. So. aut queris de dãno litis⁊ iſta inſtaurantur:aut q̃⸗
SE
n⸗ Purrirte 2 pbaninre acrintalti⸗ ſ. d de ea ter Fi Ptoehrator f oe dolo. Item op. ꝙ eo ipſo vqs Calũnia⸗
hden Pinanto⸗ GR .e ta onun ſaiaid . Ula debebar et poruit non pꝛobat non ealiuratire HantellePndevideeur ob⸗ lr pᷣſũa
Ni ſrri en ali tio: vt. l ſtare. l. id cuius. S. i iti. de adulterijs. aut ↄſtatde tur qs eo
ilt ecte geneitcrelincanin herhimnret crcrgelc:l, bonoanema nondadar dbt mramtsd wiaivs Hod den
i⸗ vhone. s nmne lang debitier aucrum ad illam eſt ꝙ non pꝛobat calumniari videtur vt hic fallit in caſibus pꝛobat.
nt renccng rmmlatus et quandocũq; poteſt exceptioſi⸗ ſpecialibus:vt in contrarijs. ꝗ Item op. ex.ꝙ is on 5
in Uationis i etiam poſt biẽnium. Huius timoꝛe ſtauretur immo coꝛrumpẽs ſuccũbat etiã ſi als habebat
n unlstionla opponi cearn tur in ſumma ue excedit bonam cauſaʒz:vt.l.j.j·de pena iudi.qui male.Sol.hec ʒ
ſantler ſon obüge lainauaria; gaus non po⸗ illam: qꝛ inſtauratur eatenus / vt ſi pꝛobetur coꝛruptela
tuhe teſt in cautionem mutui deduci cum non ſit debitum: pecunie ſuccumbet:ſi fuit coꝛruptela pᷣcum tunc pꝛincipa

lis cauſa ſub marte decurrit:⁊ ita etia poſſet intelligi he

at exceptio ſimulationis.et ꝙ dicit littera non nũe⸗ marte decurrit:⁊ ita etia poſſet gi heè
ſk a s ere orlaftoni e lex.¶ Item op.hec.l.dicit ꝙ lata ſententia ʒ aduocatũ re

rate pecunie.expone id eſt ſimulatiõis ꝓpter pecuniam

Butrigarius ſuper ſcoðo libꝛo Codicis

ſcinditur ſententia contra clientulũ:⁊ ſic ob.res inter ali
os acta per totuz. ⁊ qui. res iudi.non noce.per totũ.So.
dic ꝙ pꝛobata pꝛeuaricatione aduocati agetur cotra cli⸗
entulum:⁊ idem pꝛobabitur/t ſententia reſcindetur/⁊ ve
riſimile eſt ꝙ ſi pꝛobauit cõtra paternum ita pꝛobabit cõ
tra clientulum:vel dic ꝙ dum pꝛobatur contra patronuʒ
trahitur clientulus ⁊ ipſi ſciẽti pꝛeiudicabitur:vt.l.ſepe.
5·ſed ſcientibus.ff. de re iudi. Conclude ergo caſum pin⸗
guẽ ſic:patronus meus ab aduerſario meo coꝛruptꝰ paſ⸗
ſus eſt ſe vinci.queritur qualiter mihi conſulatur. reſpon
detur ꝙ ſi pꝛobabo de pꝛeuaricatione ipſius ꝙ ipſe extra
oꝛdinem punietur:⁊ de pꝛincipali cauſ⸗ 3: denuo queritur
hoc modo ꝙ ſi fuit coꝛruptus pecunia:⁊ hoc pꝛobetur ci
tato aduerſario meo ipſo iure ſententia reſcindetur ſi pꝛe
cibus ope reſtitutiõis:⁊ ea reſciſſa cognoſcetur de cauſa
ſcʒ hoc modo:quia ſi aduerſariꝰ pecunia coꝛrupit aduo⸗
caãtum meum perdet cauſam ⁊ ſi ałs fouebat bonam cau
ſam. Si aũt coꝛrupit pꝛecibus cognoſcetur de cauſa pꝛĩ⸗
cipali ⁊ lis nõ ſuo marte decurret.Si ad ceteros ſũptus
conueniam aduocatũ actione de dolo: ſi autem pꝛobare
non potero pꝛeuaricationẽ aduocati in dubio pꝛeſumoꝛ
calũniari ⁊ puniar:vt erat puniendus aduocatus.ſ.infa⸗
mia ⁊ extraoꝛdinem:⁊ ſententia firma manebit a qua nõ
fuit appellatuʒ.hoc dicit.⁊ ceſſant omnia contraria. Ja⸗
cob. Butriga. .
EBeaduocatis fiſci.
—R t Fiſcalem cauſam inchoatam
OX Bm . non deſerit aduocatus pꝛetex
tu ſalarij nõ ſoluti.h.d. Ja. But. S
O 3 ſt Qui in vna cauſa fiſco pꝛeſtitit pa
U. trocinium: in alia poteſt contra fi⸗
. ſcum poſtulare.hoc dicit.

ſc Aduocatus tenetur ſiue faciat qð non de⸗
EHJ UL.bet /ſiue omittat qdð facere dʒ.h.d.

Si pꝛocuratoꝛ cognoſcat
R2 Atio naleS. inter fiſcum ct pꝛiuatum
debet cognoſcere pꝛeſente aduocato fiſci. hoc
9 dicit Jaco. Butrig.

toꝛum MKubꝛica.
S S A Ea que pꝛofert aduocatꝰ
R S 1 ue. coꝛriguntur vſq; ad ſentẽ
Atiaz: ſicut ea que pꝛofert cliẽtulus hoc
rr dicit cum. l. fl .eoð. Solu. vt hic ⁊ in. l.
contraria. .⸗ .
Prn R 02 Negatiua pꝛobabilis per rerũ
4 r 2cS. natura debet pꝛobari h. d.
¶ Ad euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ duplex eſt libel⸗
Libellꝰ ẽ ρ *σE&us. ſ. conuention alis ? ſupplicatoꝛius ⁊ devtro
duplex. q; poteſt loqui hec lex. ¶ Itẽ eſt ſciendum ꝙ qñq; errat
aduocatus ⁊ loquitur.l.j.S.e.⁊.j.e.l fl.quãdoq; tabellio
ſcribens ⁊ loquit̃ hec lex. ¶ Quero qͥd faciebat dubiuʒ ĩ
hac.l.certe afſeueratio cõtẽta in libello: ⁊ vidi multotiẽs
de facto hoc euenire:nã luſtrales terrarum debẽt denun⸗
ciare maleficia:⁊ quia neſciunt lr̃as faciunt ſibi ſcribi cui
dam notario nomẽ delinquentis ⁊ locuʒ: qñ q; contingit
tabellionem errare in nomine delinquẽtis vñ iudex vult
luſtrales de facto punire.certe erroꝛ tabellionis non de⸗
bet nocere:vt hic. J
Negans ¶ Oppo.ꝙ negatiua non debeat pꝛobari:vt.l.actoꝛ.:j.de
an debeat pꝛobatio. huius timoꝛe ſunt hic due ſolutiones in effectu

De erroꝛe aduoca

non eſt neceſſe:tutius ergo eſt ſe referre ad certã ſcriptu⸗
rã ⁊ poſtea per eam pꝛobabitur ꝙ in minoꝛi quaãtitate fue
rat condemnatus:nã ſic quotidie fit cum quis dicat tici⸗
um non eſſe deſcriptuʒ in viginti qͥnqnnijs:⁊ ideo ſibi nõ
debet reddi ius:quis pꝛobabit certe negans:qꝛ pꝛobare

poteſt:nã appoꝛtabit libꝛum vbi ſunt omnes deſcripti.et
diligenter omnibus numeratis ſi ſibi non reperiatur de⸗

ſcriptus erit pꝛobata negatiua per argumentum a diui⸗
ſione:vt.l.obligationum fere S placcet.ff.de actioni.⁊ ob.

⁊.l.patre.de his qui ſunt ſui vel ali.iuris. ſic ⁊ hic ſi iſteĩ
libello aſſeruit ſe condemnatum in cã certa:⁊ ſic ad certã

ſcripturam ſe retulit poterit pꝛobare pꝛoducendo ſentẽ⸗

tisã ſe in minus condemnatum: vel ſi retulit ſe ad certum

tempꝰ poterit pꝛobare ꝙ eadẽ die iudex erat alibi:⁊ ideo
pꝛonunciare non potuiſſet per.l.optimã.j.de gᷣhen.⁊ cõ⸗

mi ſti.vel pꝛobabitur per teſtes qui tota die fuerunt cum

iudice:⁊ dicet ꝙ non potuiſſent aliã ferre ſententiã quin
ipſi audiuiſſent per.l.j.ff.de iti.ac.qᷓ pꝛiua.aut ergo hic eſt
pꝛobabilis negatiua ꝙ eſt ſi ſe retulit ad certaʒ ſcriptu⸗
rã locum vel tempus:⁊ tunc pꝛobabitur per negãtem: et
ita pꝛocedit ſecunda ſolutio gloſ.aut ẽ impꝛobabilis qð

eſt ſi non retulit ſe in libello ad certã ſcripturã locum vł

tempus ⁊ tunc pꝛocedit pꝛima ſolutio glo.

t que delunt aduocatis
partium iudex ſuppleat.

¶nõ factũ hoc dicit. Cuʒ queratur quid

/an poſſit ſupplere ius aut factuʒ. Si q̃
HKVris an poſſit ſupplere ius:⁊ dico ꝙ ſic:
N e O αε q? ſi aduocatus non allegat. l. vł minꝰ
kEacher gbonã allegabit iudex ꝓ co. ᷣm omnes
aut queris an ſuppleat de facto:⁊ dic ꝙ aut ẽ ſibi notum
vt iudici:vt quia quis in libello dicit ſe militem ⁊ pꝛocu⸗
ratoꝛem talis:certe iudex ſupplet factum:quia que afferũ
tur in libello videntur confiteri:vt.l.cum pꝛecum·j.de li⸗
berali cauſa ⁊.l.ijde tempoꝛe appella.⁊ de lit.conte.au
tent᷑.offeratur.⁊.l.j.de officio aſſeſ.aut ſibi eſt notuʒ factũ
vt pꝛiuatum:⁊ tunc aut illud pertinet ad ineptitudineʒ iu
dicij ⁊ poteſt ſupplere ſᷣm Ja.de arenis qð puto verum
hoc modo:qꝛ inquiret ⁊ qð eſt ſibi notum: et pꝛiuato faci
et ſibi notum:vt iudici ar.l.nullum.j.de teſti.⁊.ff. de pꝛo⸗

cur.l.filius·S. milites.⁊ ibi no.l.fi.de peti.heredi.⁊ ibi no

ta ar.l.quos pꝛohibet.ff de poſtu. aut non pertinet ad in⸗
eptitudinem iudicij ⁊ non poteſt ſuppiere:vt hac glo.vt
lullicitas.. veritas.ff. de offi.pꝛeſi.

Ex quibus caulis
ifamia irro gatur.

Nfamie Vincula irrogata ad
E- cuſtodiam non irro⸗
A d. Sãt infamiam. hoc dici. Quãdo dica⸗
RHEKM tur minui vel conſumi fama. dic vt gl.
NWeN E Conuentus in factuʒ ex edicto de pu
A.NIE B. blicanis in dupluʒ non infamat᷑ hoc
Ndicit. Iſta lex habet duas lectu. Una ꝙ non fu
REAAAAN. erit ↄdemnatus furti: nec damnari potuit. A⸗
lia ꝙ non fuerit damnatus furti.potuit tamen dãnari fur
ti ſi de furto fuiſſet accuſatus:ſed fuit conuentus ex edi⸗
cto de publica.

n dubitaͤdü. Sepyle.

Raooſſit ſupplere iudex.dic ꝙ aut queris

pꝛobare. Una ꝙ ꝓbẽt eo ipſo ꝙ contrarium non pꝛobat᷑.Alia ꝙ ꝓ

betur vere ratio:qꝛ pꝛobabilis eſt:nam poterit ſententiaʒ
oſtendere in qua continebitur ꝙ in minoꝛi quantitate nõ
fuit damnatus:ſed certe actoꝛ dicet bene eſt verum ꝙ in
ſententig quam pꝛoducis non fuiſti condemnatus niſi in
tãtum:ſed in alia ſententia ſic dicet reus pluralitas ſentẽ
tiaꝝ nõ pꝛeſumitur niſi pꝛobet᷑:vt.l.ſi frumẽtum.S.ſi plu⸗
res.ff.de rei vẽd.Sed dicit actoꝛ ego pꝛobo manifeſte q
ſunt due:qꝛ reus confitetur debita: ⁊ ſentẽtia apparet de
alia ar.l.cum pꝛecum/j.de liberali cã.nunquid ergo ſuffi⸗
