montanoꝝ dic ꝙ aut eſt de leuioꝛibus ⁊ nõ punioꝛ.vt.l.j.
ff. quiſq; iur. aut de grauioꝛibus ⁊ tunc aut deueni ad
actum verbi ⁊ nõ punioꝛ ꝓ conſumato. vt.l.ij.de extraoꝛ.
cri aut deueni ad actũ facti ⁊ tunc aut ad ꝓximũ ⁊ puni⸗
oꝛ ꝓ ↄſumato vt hic.⁊.l.is qui.ad l coꝛneli.de ſicca.ſi ad
remotũ nõ punioꝛ ꝓ ↄſumato: ſʒ exoꝛdinarie vt.l.iij. de
ſerui fu.⁊.l.ſi qͥ aliquid ff.de penis.hoc ſi agit᷑ criminali
ter ſed ſi agitur vt ciuiliter/non punitur pꝛo conſumato.
vt.l. vulgaris·S· qui furti.ff. de furtis.⁊ hec in penis le⸗

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

galibus. in conuentionalibus dic ꝙ regulariter pena in

telligitur redacta ad ius ⁊ pꝛopter merũ factũ no cõmit⸗

titur.vt.l.ea quidẽ .jſi man. ita fu. alie.ſed ſi conſtat ꝙ eſt

redacta ad meruʒ factũ / vel pꝛopter ius cõmitti non põt

tunc pꝛopter meruʒ factũ cõmittit᷑.vt.l. ſtipul atio · 5· hi qͥ

q;.ff. de verbo.ob. ⁊ hoc ſufficiat de materia iſta.

¶ In glo. q incipit / ita ibi iuris efficaciã.quod eſt vbicũ
qʒ tractet᷑ de pena legali.¶ In eadẽ gl. ibi ac ſi deſiderat
⁊ hoc eſt regulare vbicũq; tractat᷑ de pena cõuentionali.
Add tio Ad hanc.l.dicas ſᷣm lecturã verioꝛem.
UleID. ꝙ ſi aliquis virginem ſanctimonialem
deo dicatã cauſa matrimonij raperevoluerit ⁊ ad actus
exterioꝛes appꝛopinquauerit vt puta qꝛ iuit ad monaſte

rium ⁊ fregit hoſtium tñ non rapuit:dic tamen per hãc.l.

6 pena capitis puniendus eſt ᷣm Cy.hic. Alia lectura et
ecunda eſt vera. Nolebã cum aliqua matrimoniũ göᷣhere

vt pꝛius tamẽ mihi traderetur ad tentandũ ⁊ ſi mihi pla

ceret ſecum contraherẽ/ſi iſto modo eã attẽtauero ꝑ hãc

l.ſũ decapitandus.Tertia lectura ⁊ vera eſt volebã cum
gliqua contrahere matrimoniũ rapui eã cauſa matrimo
nij contrahendi dico E per hanc.l.venio puniẽdus qꝛ qᷓ;
uis matrimoniũ non ſit
tus.vt hic ⁊ in.l.raptoꝛes.de rap.j.⁊ to.ti.de rap.ex.⁊ i.l.
raptoꝛes.·j· iſto ti. Hec obſtat ꝙ aliqvolebant dicere ꝙ cã
matrimonij non eſt permiſſũ aliquã attẽtare:ergo matri

pꝛohibitũ eſt tñ raptus pꝛohibi⸗

moniũ eſt pꝛohibitũ quod eſt abſurdũ.vt.in.l.j.ſolu.ma⸗

tri ff pꝛeterea ſi eſt pꝛohibitũ attẽtare virgines: ergo eſt

ꝑmiſſũ attẽtare coꝛruptas dic ꝙ nõ ſequitur. vt dicã.·.l.
penul.jiſto ti. de quo ĩ.l.verũ.⁊ guil.de cu. ff. de fur. vnde
dicas ꝙ non licet attentare cauſa matrimonij incipiẽdo

a puella ſed a parentibus ſecus:⁊ hoc ne puella iungatur

cum alio qᷓ; parentes velint: hoc tamen de conſuetudine
in ciuitate neapoli non obſeruatur:licet tñ in Franciam

pari.acĩ parlamẽto Burdegaloꝝ ałs fuerit obſeruatũ
Et licet dicatur hic ꝙ puniat᷑ affectus ĩ atrocioꝛibꝰ vbi

non fuerit ſecutus effectꝰ de quo per bal pleniſſime ĩ legi
bus in glo.magna hic alle.tñ docet ſpecu.in ti.de accuſa.
G. j. vᷣſi.quid ſit pꝛimo ꝙ omnibus.ll.de mundo diſponẽ
tibus ꝙ ex ſolo conatu quis puniatur derogatũ eſt ꝑ ge⸗
neralem cõſuetu.qð dictum eſt perpetuo tenẽdum mẽti
ſ̃m Ange.⁊ Pau.de caſtr.in.l.j·S.fina.et ibi Ja.ff. qued
quiſq; iur. Reſtringe tamen pꝛedicta locum non habe
re in crimine leſe maieſtatis/⁊ patrie expugnate vel per⸗
turbationis ſtatus.vt ĩ.l.qſq̃s.⁊ ibi Ange.j.de ſica.qꝛ in

illis caſibus puniret᷑ conatus:non obſtante gñali ↄſuetu
dine quã ſupꝛa retulimꝰ ⁊ ad illud dictũ ſpecu.vide bar.
in.l.j.S·diuus.⁊ in.l.fi.ff.de ſicca.⁊ in dicta.l.is qui cum

telo.⁊ in alijs.ll.per Alex.alle in dicta.l.j.ff. quod quiſq;
iur.⁊ iſta notes.⁊ ałas iſtud dictũ notanduʒ ⁊ peculiare

retuli Andegauis dũ legebã titulum quod quiq; iur. in
aliuz ſtat. ff. Et ad iſtãꝗ.l.vide pleniſſime bal. hic:⁊ eſt ca
noni. hec.l.in ca.ſi quis.de peni.diſt.j.⁊ ad materiam hu⸗

ius.l.vide ca.cogitationis de pe. diſt.j.⁊ vide Bal.hic qͥ

dicit ꝙ pena huiꝰ.l.non haberet locũ ſi per ſtatutuʒ deli⸗

ctũ iſtud puniretur:qꝛ tunc non habet locuʒ pena ſtatuti
niſi realiter crimen fuerit perpetratũ ide panoꝛ. in.c. iter
Ii.extra de purgatione canonic.
Keſbt itero Hi clerici ⁊ eoꝛum ho⸗
6 S:ſtiarij excuſantur a mu⸗
H, A. neribus perſonalibus. h. d. .
Ad d iti 0 lec lex pꝛeſbiteri eſt canoniſata in ca.
D. quia:verſi.pꝛeſbiteri.v.q.vj.⁊ in ca.pꝛe⸗
ſbiteri. ea.cau.⁊.q.⁊ notabis in hac.l.ꝙ pꝛeſbiteri vacillã
tes in teſtimonio non ſunt toꝛquendi ⁊ de hoc in dicto.c.
pꝛeſbiteri. Item nota ꝙ in teſtimonio vacillan.poſſunt ⁊ Teſtimo⸗
debent pꝛo veritate eruenda toꝛqueri:⁊ quando teſtis va niij falſi ſi⸗
cillat debet notarius de mandato iudicis ſcribere quo⸗ gna.
modo titubat trepidat pallet mutat coloꝛem in facie que
omnia ſunt ſigna falſi teſtimonij. de quo per ĩno. in.c.q̊⸗
niam extra de pꝛoba. ⁊ hec ſunt in arbitrio iudicis.l.de
minoꝛe· S. toꝛmenta.ff.de queſtio. Item nota ꝙ parti da⸗

tur actio ad intereſſe contra teſtem que falſo depoſuit

adeo ꝙ non ſolum ille eſt falſus teſtis qui falſum depo⸗
nit:ſed ⁊ ille qui verum ſupumit.i.tacet veritatem quod
eſt valde notandum ſᷣm Bald.poſt Bar. hic dicen.iſtud
eſſc notandum contra teſtes ⁊ notarios ⁊c.et quando in
terminis huius.l. ratione dignitatis veniat aliquis plꝰ
puniendus qᷓ; alius vide text. gloſ. in verboſeueriſſimis.

— — — — —. —N

et ibi pleniſſime per bal.S.de ſumma trini.et fid catho.et

iunge hic autenticã ſequeñ pꝛeſbiteri vide ad pꝛedicta.

cij.de criminefal.ex.⁊ ibi vide panoꝛ poſt inno.in.j.⁊.iij.
nota.vbi dicit ꝙ quando aliquis aſſumpſit officium teſti
ficandi:vel als tenetur ex officio debet dicere veritatem
ałs autẽ tacere veritatem non eſt peccatum ⁊ ſic nõ eſſe⸗
mus in termĩs huiꝰ legis.de quo vide in.c.ne quis. xxij.

q.ij. de quo per inno.in dicto. c.j.de crimine falſi.quod

eſt valde notandum m bal.hic idem bal.in.l.vbi exigit᷑
5§· dolo ff. de eden. Idem bar.⁊ ibi glo.in aut᷑.de teſti.col.
ij.vnum tamen rogo notes in ꝑpetuum pꝛo defenſione

iſtoꝛum ruſticoꝛum deponentium falſum ꝙ ruſticus de⸗

ponens falſum teſtimonium nõ debet puniri de falſo niſi
appareat ꝙꝓ de malignitate falſuʒ depoſuiſſet: quia pꝛeſu
mitur potius ex ſimplicitate dixiſſe ꝓpterea debet mul⸗

tum iudex aduertere.ita notat ang.in·S.et licet.in auten⸗

tico.de teſt.colla.iij.colũ.vij.per io.and.in.c.cuʒ ioãnes

heremita.ex.de fi.inſtru.⁊ hec intelligas ꝓcedere in iſtis

ruſticis quadratis et ſimplicibꝰ: ſecus autem in ruſticis
ſagacibus ⁊ malicioſismam quidã ſunt ſagaces ſᷣm glo.
Rurgpraretn de ruſticis.ff.de excuſa.tuto et alibi di⸗
citur ꝙ ruſtici ſunt foꝛtes ad tenendũ:vt nõ.in ·S.·fl.et ib
bar.in aut᷑.de inſtru.cautel.⁊ fide.col.vj.de quo per iaſo.
in.l.ſi quis id qð.de iur.om iudi.ff. per bal in l.venia.de
in ius vocan·j·

Epiſcopus nolẽs vel ĩuitus
B NEc honoꝛe. teſti cat ho dicit Jaco.

s fori Hec lex tris dicit.q̃re pᷣmo
S N Keſo iteri.t dictũ vſq; ibi ceteri
eyV Secundo dictum vſq; ibi Iſalua tamen] Ibi
.8 pꝛouidet contra iniquiatem que inſurgebat
ex pꝛimo dicto vſq; in finem.et hec lex bꝛeuiter hoc intẽ⸗
dit. Releuantur pꝛcſoiteri in dicendo a queſtionibus
clerici debent ſᷣm ius cõmune/⁊ licet pꝛeſpiteri a queſti⸗
onibus releuẽtur nõ tamen expoſt facto releuãtur a pena
ſi falſum dixerit.h.d. Vel dic ꝙ vbicũq; dignitas auget
crimen/non minuit ſed auget penã:etiam ſi de pena coꝛ⸗
poꝛali tractet᷑.hoc dicit Jaco.butrig. Aut ergo duoitat᷑
an falſum dicãt tũc non toꝛquẽtur/licet videãtur vacilla
re in dicto:ſed accuſantur a pena falſi/ĩmo grauius puni
untur q; alij:qꝛ dignitas auget crimẽ ⁊ ꝑ cõſequẽs penã.
¶ Op.·ꝙ ſi de pena coꝛpoꝛali tractetur mitius puniatur

in dignitate exiſtens: vt.l.pedius.de incen.rui.naufra.

So.vt plene dixi.S.c.l.iij. Jaco. Butri.

— Hec aut᷑.videtur venire ad
Ed iude V. modificandum.I codicis.:
R quodãmodo coꝛrigẽdo:nam l.codicis nõ co⸗
AAgcbat epm teſtificari:ſed ꝑ aut᷑ iſtã videt᷑ cogi
cum quadã modificatione.ſ.vt nõ vadãat ad iudicẽ: neq;
lurẽt ⁊ bꝛeuiter.h.d. Epiſcopus nõ vadit ad iudicẽ: ſed
iudex mittit ad eũ:nec iurat ſʒ pᷣpoſitis ſacroſanctis ſcri
pturis deponit.hoc dicit. .
¶ Nota ꝙ teſtis debet dicere quod nouit:nõ pꝛo actoꝛe
vel rro ſed p vtraq; parte.¶ Item nota ꝙ teſtis tacẽdo
de eo qð nouit cõmittit falſum:vt hic.⁊.l.pꝛeſbiteri.
¶ Op.· ꝙ teſtes debeant adire iudicem non ecõtra: vt·j
eI.iubemus.nam teſtis dʒ eſſe in poteſtate iudicis: vt l.
ſfi quãdo:Xj.de teſt. So.hic ſpeciale:vt ⁊ ĩ alijs egregijs ꝑ⸗

ſonis. vt. I. ad ꝑſonas.ff. de iure iur.¶ Itẽ op.ꝙ iurent ta⸗

ctis ſacroſãctisſcripturis.So.hic ſpãle ſᷣm verã opinio
nem ſic ⁊ iudici ꝓponit᷑ ⁊ nõtangit:vt.l.rem non nouã·j.
de iudi.ſed ibi eſt alia ratio.ſ.qꝛ iudex in pᷣncipio ſue ad⸗
miniſtrationis iurat ⁊ ideo amplius iurare non cogitur.

pori Hec lex venit ad.l. pᷣſbite
RbN Kelbiteri. odasler codi⸗

N. Aparte/1o& alios clericos ex alia: ſed hic ad⸗

iũgitur dyaconus pᷣſpitero:vt.ſidem videt᷑:ſic in vtroq;
tẽ in.l.codicis dixerat eos puniri de falſo:ſed nõ dice⸗

=
.

at qua pena:hic declarat penã. ⁊ hec aut᷑.bꝛeuiter dicit
ꝛeſbite⸗ OPꝛeſviteri ⁊ dyaconi piter puniũtur in crimie falſi:vt ꝑ
ri ⁊ diaco triẽniuʒ ab officio ſuſpẽdantur in cãa criminali legitimis

ni qua pe⸗ penis ſubdunt᷑. Ceteri clerici ius amplectũtur.h.d.ſ¶ Ex
na puniũ⸗ tex.tradãtur quidã habẽt hic in tex.¶ ꝓ verberibꝰ hoc
tur de cri⸗ verbũ cum gloſula de qua fit hic mẽtio eſt in coꝛꝑe.vñ ſu
mie falſi. mitur hec aut᷑ ⁊ gloſula vna exponit.i.loco vberũ ⁊ ma⸗

le qꝛ verbera imponunt᷑ ad cruẽdam veritatẽ:⁊ hec pena
hic ĩponit᷑ ꝓpter falſi crimen ſeparati monaſterijs.Sed

De Epiſcopis et clericis

cis faciebat differẽtiã inter pᷣſbiteros ex vna

que eſt pena remouere eos ab officio:ĩmo eſt cis ſolatiũ:
ſed certe ĩmo eſt pena bonis. Ite eſt pena tradi monaſte

Fo. XIX.

rijs:vt ſi ſubtrahit᷑ ab officio per ↄſequẽs pᷣbẽdã pdit

que ꝓpter officiũ datur:⁊ iſta crit pena/honoꝛe nudati.
Nota de pena degradatiõis: ſed an erit verbalis vel
realis. Reſpõdeo quedã degradatio ſt ad pparationem
iuriſqictionis de qua in.lſi clericus.qͥd am ſit vt terminꝰ
pene/q̃dam fit ad pparationẽ pene:⁊ de hac videtur hic
loꝗ.an ergo erit degradatio realis/ an vᷣbalis:? Et certe
cũ hic fiat ad pparationẽ nds debemus vti pᷣparatoꝛijs
quatenus ſufficit ad neccſſitatẽ pꝛeparati ⁊ nõ plus: vt.l.
j. in fi.ff. oe interro.act.ſi ergo eſt talis pena iponenda ꝗᷓ
in clericũ poſſit cadere ecõòtra contẽtus vᷣbali degrada⸗

tionc.Si vero eſt talis pena imponẽda q̃ nõ caderet niſi
in laicum vtar reali q̃ᷓ fit auferẽdo per oꝛdinẽ clerico/ſen

q̃ in dignitate ↄferẽda fuerũt ſibi conceſſa: vt.il.qui cum
vno·S. exautoꝛatus.ff.de re milii. V
Ad DdD ti 0 Iſta aut᷑.eſt canoniʒata in.c.qꝛ.v.q.vj.
. ct in hac aut᷑.dicit᷑ qualiter puniaãtur cle
rici falſa deponeñ qð eſt notandũ pᷣm bar.Et ſi q̃rat᷑ qua
pena ſit puniẽdus falſus teſtis.dic ꝙ in cauſis criminali
bus teſtis ad cuius dictũ falſum aliqs fuit indebite puni
tus ꝓunit᷑ teſtis ad penã talliõis adeo ꝙ ſi aliqͥs fuerit ꝑ
falſum teſtimoniũ alteriꝰ ſuſpẽſus moꝛiet᷑ ipſe teſtis vt ĩ
l.j.S· j.ff. ad.l.coꝛnel.de ſicca.et idẽ dicas in illo qͥ coͤpeilit
teſtem ad dicẽdũ falſum:qui eadẽ pena venit ſicut teſtis

puniẽdus ſᷣm bar.in dic.l.j.S.j.ad l coꝛnel.idem bal.in.l.

pᷣſoiteri.in ·ij.col.S.eodẽ et adde ꝙ ule qui ſe occultat.vt
nõ ↄpareat ne veritas apparere poſſit:dicas talẽ eſſe pu⸗
niendũ crimĩaliter pena crimĩs ſtellionatꝰ/⁊ciuiliter ꝑti

tenet᷑ ad intereſſe vel reipu.p acti.de dolo.per dictũ bal.

in di.l.pᷣſpiteri.S.eodẽ in.iiij.col.Teſtis autẽ qui falſum
deponit agẽdo ciuiliter ⁊ crimĩaliter tenebit᷑ in illo caſu
ad ſatiſfactionẽ parti inqtuʒ leſit l.qui noiĩe.fr.de fal.ar.

c.j.de crimĩe fal.⁊ poſtmodũ poterit etiã idẽ teſtis accu⸗

ſari criminaliter oꝛdinarie ð̊ eum ſuꝑ crimine fal. ꝓcedẽ
do:vt no.cy.in.l.nullum de teſti.ſpecu ti.de te.verſi.ſed
nunqᷣd.⁊c.et vide glo.in.c.pᷣſoiteri.v.q.fl.per ca.ne quis
pᷣſbitereturxxij.q.ij.de quo per bal.in.l.voi.⁊ in.l.dãnis
ad.l.coꝛ.de fal.vbi punit᷑ qͥs de falſo officio iudicis pen⸗
dente ꝓceſſu pꝛincipali inter partes/⁊ deinde poſtmodũ
põt puniri etiam oꝛdinarie.

Ecerdotẽè in eccłia è pena capit crimen publicũ
Ghoc pꝛimo ⁊ vbi deficit inferioꝛis ptãs recur⸗
r ſuꝑioꝛẽ.h.d.¶ Quidã intelligũt legẽ iſtã in pᷣſbite
ro miniſtrate in eccłia illa ⁊ iiuria facta ſiue in ipſo cultu

J In crimine ĩiuriaꝝ
N uis in h 0 C. illatarũ in pᷣncipẽ ſa

Pꝛeſbite

diuino ſiue nõ.⁊ hoc dicũt ꝑ diſiũctiuã q̃ eſt in tex.ibi vel rũ iuadès
in ipſo cultu.⁊c. ¶ Sed iſtis repugnat aut᷑. in coꝛpe.vñ in eccłia
ſumit᷑ q̃ videt᷑ loqui qñ celebꝛatur offi ia.⁊ ideo pone ca officiũ ce⸗
ſum indubitabilẽ qñ irrui in eccłiam tpe quo officiũ cele lebꝛans q̃
bꝛat᷑ ⁊ ipſis pᷣſbiteris calebꝛãtibꝰ intuli iniuriã:qᷓri᷑ qua pena puni
pena puniar: Rũdetur ꝙ capite puniar:nec dʒ expectari atur.

ꝙ epᷣus ↄ querat᷑:qꝛ ĩmo potiꝰ parceret ꝓpter ſanctitatẽ
ſuã:⁊ qlibʒ vt de publico crie poterit accuſare ⁊ ſi accuſa
tus eſſet tã potẽs vt õ eũ iudex minoꝛ nõ poſſet ꝓcedere
tũc recurrẽdũ ẽ ad ſupioꝛẽ qͥ ⁊ militari auxilio lris ↄgre
gato ꝓcurabit deliquẽtẽ capere ⁊ debito mõ punire.h.d.
¶ Nota ꝙ pena capitis eſt inferre iniuriã clericis in ec⸗
cleſia o fficiũ celebꝛatibꝰ.q Itẽ nõ.ꝙ põt iudex ex inqᷣſiti
one ꝓcedere.i Itẽ nõ.ꝙ crimen eſt publicũ ⁊ qlibet põt
accuſare. Itẽ no.ꝙ vbi deficit inferioꝛis ptãs recurrẽ⸗
dũ eſt ad ſupioꝛẽ. ¶ Itẽ op.ꝙ de crimine iniuriarũ non
ſit pena capitis.vt.l.iniuriarũ.ff de iniurijs.So.hic ſpe⸗

Iniuriaꝝ

ciale in ĩiuria illa ſacerdotibꝰ in eccłia miſtratibꝰ ⁊ tpe crimen an
miniſterij diuini:vt etiã ſi iniria ſit facta in eccłia et ſa⸗ ſi pena ca

cerdotibꝰ illiꝰ eccłie dato ꝙ nõ cultꝰ tpe.¶ Itẽ op.ꝙ cri⸗
men iniuriarũ ſit pᷣuatũ.vt.l.iniuri arũ qᷓ.de iniurijs.So
vt glo.qꝛ hic ſpãle:vel hic eſt ſacrilegiũ.
Ad D 1 ti 0 Mõ.ex hac lege ꝙ ſiuria q̊ fit deric! vel
L ecclie põt tãq publicũ crimẽ ab oibꝰ de
duci ĩ iudiciũ. Itẽ de ̊ ꝑ officialẽ etiã nemie poſtulãte
põt inqri lʒ regłariter dicat᷑ neminẽ puniendũ ſine accu⸗
ſatoꝛe:vt ĩ.l.reſcpᷣto/S. ſi d; accuſatoꝛẽ.⁊ ibi gl.iux.illud
młier nẽo te accuſat.⁊c᷑.ð qͥ ĩ.c.de maiſeſta ij.q/j.vbi xpᷣ
iudã nõ eiecit qꝛ accuſatoꝛẽ nõ hebat lʒ eũ furẽ ſciret: an

pitis.

qs ſine accuſatiõe puniat᷑ remitto ad.l.ea qdẽ.⁊ibi.p bal.

C iij

i.de accu.de quo per glo.bal.⁊ alios.ſqui rcuſ hat vl
non. Itẽ inq;tum dicitur hic ꝙ iudex qui non eſt ſatis po
tens poteſt inuocare bꝛachium alterius iudicis ſᷣm bar.
hic de quo per canoniſtas in.c.nouit.ex.de iud.⁊ ĩ.c.licet
ex ſuſcepto.⁊ ibi per Panoꝛmi.ex.de foꝛ.competent.ſᷣm
Bal. in. l.ij.verſic.ſi autem pꝛopter multitudiem ·j.de
his quilatro.occul. vbi notatur per illum tex. ꝙ iudex
ciuilis de quo in iſta.l.non poteſt imploꝛare bꝛachium
militare vel eccleſiaſticum ſeculare niſi in ſubſidium quʒ
do exercuit vires ſuas ſᷣm But.ibi fa.no.ĩ.c.j.ex.de offi.
oꝛd.et ibi Panoꝛ.ĩ vlt.no.⁊ ĩ.c.cũ nõ ab hoĩe.ex.de iudi.

Hec lex vel aut᷑.diſtinguit
— Ed no uo. egem codicis ⁊ bꝛeuiter di

G ) cit qꝙ vbi officium vel letanie turbantur inpo⸗
nitur pena capitis vbi non turbantur pena ver
um exilij: ⁊ letanias ſoli laici facere pꝛohibentur que

ber

cuʒ oꝛationibus ⁊ cruce fieri debent.hoc dicit.¶ Ex tex.

Tali iniuria t tex.ĩ coꝛpoꝛe vnde hec ſumitur loquitur
quando celebꝛatur diuinum officium videtur velle ꝙ re⸗
quirantur tria.ſ.perſona / pꝛeſbiter vel clericus. Item
tempus.ſi tempoꝛe quo celebꝛat:⁊ locus.i.in eccleſia:⁊

tũc aut fuit officium diuinum turbatum ⁊ eſt pena capit/

imponenda: aut non fuit turbatum ⁊ imponitur pena exi
lij.⁊ ſic hec lexvidetur venire determinatiue ad l codicꝭ
vt tunc demum hebeat locum pena capitalis quãdo tria
cõcurrũt que.S.dixi.Hiſtingue ergo quattuoꝛ caſus qꝛ
aut irrui in eccleſiam ⁊ irrui in ſacerdotes vel miſtros et
dum officium celebꝛabatur ⁊ diuinum officiuʒ fuit turba
tum tũc de iure veteri ⁊ nouo eſt pena capitꝭ: aut irrui in
eccleſiã vel ſacerdoteʒ ⁊ miniſtros tempoꝛe quo celebꝛa
tur cultus: ſed officium non fuit turbatuʒ ⁊ tunc eſt pena
exilij:vt in iſta aut᷑ ⁊ ſi iſte caſus poneret᷑ in.l.codicis eſ⸗
ſet còꝛrecta:aut irrui in eccleſiã ⁊ ſacerdotes ⁊ miniſtros
ſed non tempoꝛe officij diuini:vel irrui in eccleſiam tem
poꝛe officij:ſed non in clericuʒ tunc eſt dubium ⁊ de hoc
non loquitur iſta autent᷑.ſed lex codicis videtur eos ca⸗
ſus ponere. Nũquit ergo erit coꝛrecta:ſi dicamus ꝙ nõ.
ſequitur abſurdum:quia minoꝛ pena erit impoſita quan⸗
do ſolum duo concurrunt ſcilicet ꝙ officium dicitur ⁊ in

iur iatur laicus in eccleſia. vel ſi non dicitur officiuʒ iniu
riatur clericus in eccleſia qᷓ; quando concurrunt tria:ſci

licet quia eſt clericus ⁊ in eccleſia ⁊ celebꝛatur officium ⁊
nõ turbatur.⁊ ideo ſi coꝛrigitur lex codicis ⁊ concurren
tibus tribus pꝛedictis quis pena capitis non imponitur
ſed exilij multo foꝛtius coꝛrigetur vbi tm̃ duo ↄcurrũt

vt ſcilicet ſolum habeat locum pena exilij niſi concurrät

quattuoꝛ que in pꝛimo membꝛo D butri. ezlo⸗
HR cripticius in eodeʒ lo⸗
R ecclelujs. co clericatur pꝛeter volũ
tatẽ dñi ⁊ Z:⁊ vbi nũerꝰ ĩ eccłia eſt taxandus

hic voluit.ſi hic loquatur de aſcripticijs ⁊ pñt in eodeʒ
loco clericari ⁊ volente ⁊ inuito dño in alio loco poſſunt
olim volente domino hodic etiã eo inuito poſſunt.
¶ Item opponi ꝙ ctiam de alia villa poſſit eligi: vt.l.vt
gradatim.ff.de munerib.⁊ honoꝛi. Solu. vt glo. ¶ Item
oppo.ꝙ epiſcopus non eligat: ſed patroni:vt in autent᷑.
e.S.· aſcripticios.Solu vt gio. . .
Additi 0 Qlerici ſunt ponẽdi in eccleſijs ſᷣm qua
litatem ⁊ q;titatem reddituum.vt hic et
in autent᷑.vt deter.ſit nume.cleri.et.c.cum.m.ferrarieñ.
ex. de cõſtitu.⁊ ibi per panoꝛ.⁊ in.c.j.de inſtitu ex et in.c.
vnico.de ſta.reg.li vj.⁊ puto dicẽdũ per ea que no.ꝑ pa⸗
noꝛ.in.c.cum veniſſent in quarto no.ꝙ epũs cum capitu⸗
lo pñt numerum antiquum clericoꝛũ reſtringere ⁊ ex plu
ribus pꝛebendis conſtituendo paucioꝛes:tendit enim in

dedecus eccleſie cum canonici conſtituuntvnum coꝛpus
cum capitulo qñ nõ poſſunt ex redduibus cõgruc ſuſten⸗

tari adeo etiam ꝙ excreſcentibus fructibus poteſt nume
rus clericoꝛum augmentari:vt in dicto.c.cum.m·⁊ dicto
c.cum veniſſent. ⁊ ibi per Panoꝛ.feli.⁊ ceteros ſcriben⸗
tes. c. de conſtin
quis Curialis non clericatur ⁊ ſi cleri

ctiam ſi bonis cedere velit: hoc dicit butri.

A iecta contra innoc.in.c.verum.ex.de fo
ro competen.in queſtione vtrum pactum quod liceat in⸗

a taxantur arbitrio epi. h. d. Attende qꝛ glo. j.

lũbꝛa qui erat de hereſi damnandus.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

gredi poſſeſſionẽ ſua auctoꝛitate poſſit exerceri ſi poſſeſ⸗
ſ tranſit ad eccleſiam ⁊ ibi per Inno.qui dicit ꝙ non:li
cet contrarium teneat bar.in.l.iij.in repetitione illius le⸗
gisꝗj.de pig. quicquid dicat inno.in dicto.c.verum. ver⸗

ſi ſed nos contra credimus ⁊c.

„ Qui violat pꝛiuilegia eccle⸗
S elc lelie. cr quĩq; lib.auri punit᷑:hoc
X dicit. (Tres. l. obuiat huic legi. pꝛima eſt. l. iu⸗
ea bemus.S. ſane. S. de ſacroſanc. Secunda eſt. l.
placet.eo.tit. Tertia eſt.l.ij.j. delegi.que omnes impo⸗
nunt alias penas:ſed facile eſt reſpondere quia quando⸗
qʒ violat quis pꝛiuilegia per illicitam exactionem ⁊ loq⸗
tur dicta.l.iubemus.quidam per iniquam interpꝛetatio⸗
nem ⁊ loquitur.l.ij/de legi.quidam aliter violant ⁊ loqͥ
tur hec lex vel hec eſt regula ꝙ non poꝛrigitur ad caſus
in quibus ſpecialiter eſt pꝛouiſum vt.l.doli clauſula.ff.de
verbo.ob.vnde contraria loquũtur in ſuis caſibus ſpeci⸗
alibus:vel dic ꝙ pꝛiuilegia incluſa ĩ coꝛpoꝛe iuris habẽt
ſemper ſpecialem penam annexam ſi violẽtur. Sed alia Pès gña
pꝛiuilegia multa habet eccleſia que ſi violentur ⁊ in his lis an ceſ⸗

non eſt ſpecialis pena:⁊ tunc habet locum hec generalis ſet ſi pena

pena. ¶ Quid ergo ſi imꝑatoꝛ concedat pꝛiuilegium ali ſpalis ſit ĩ
quod eccleſie ⁊ in reſcripto dicat ꝙ ſi quis violauerit re⸗ terpoſita.

ſcriptum talem penam incurrat nunquid habebit locum

hec generalis pena. Reſpõdeo non:cuʒ de ſpeciali ſit pꝛo

uiſum: ⁊ hec vltima.ſo.multum mihi placet.
Ad d itio Dum dicit hic ꝙ pꝛopter delictũ epiſco

pum pꝛiuari epᷣatu in.c.j.de iudi.et ibi ꝑ
panoꝛ ⁊ alios canoniſtas ⁊ in.c veritatis.de dolo ⁊ con⸗
tu.e.ad hoc no.ſingulariter ꝙ cum ſcandalo populi nõ
debet quis pꝛefici etiã interueniente electione collegij
iſi

quo optime facit.c. cum teneamur.de pꝛeben.ex.in.c.n

cũ pꝛidem.de renuncia.⁊ vide ſingulare dictum inno.ibi
vbi dicit ꝙ ſi populus perſequitur pꝛelatum iaʒ inſtitutũ
⁊ non poteſt compeſci a tali perſecutione:vt populus qᷣe⸗
ſcat ⁊ eccleſia ſtet ĩ quiete debet pꝛelatus cedere vł remo
ueri per ſuperioꝛem aſſignato tamen ſibi alibi bono cam
bio qð ſingulariter nota adeo ꝙ pꝛinceps poteſt repelle⸗
re epiſcopum vel ſuſpectuʒ reuelãtẽ ſecreta regni de quo
per inno.i.c.ſuꝑ his.ex.de accuſa.qð eſt ſingulariter no.

Fm panoꝛ.in.c.j.ex. de elec.adeo ꝙ epũs committens cri

men leſe maieſtatis contra pꝛincipeʒ eccleſiaſticũ debet
pꝛiuari ſuis beneficijs:patet quia pre illius filij commit⸗

tente pꝛiuaretur ipſe filius ſuis beneficijs:vt in.c.felicis

recoꝛdationis.in verbo pontificalem.de penis in.vj.ꝙ ẽ
ſingulare ſᷣm phil.de quo in c.ſatis peruerſum.lvj.diſt.⁊
ihi glo.ſingulariter no.ſᷣm philip.franc.in dicto.c.felicis
Intellige tamen pꝛedicta ꝙ ſolus papa poteſt epiſcopuʒ
deponere cauſa ſubſiſtẽte ſᷣm panoꝛ.in.c.fi.ex.de confir.
vti.vł ĩuti.ĩ penul.⁊ fl.coł.ĩ.c.niſi cũ pꝛidẽ.ex.de renũ.de
quo per panoꝛ.in.c.ſignificaſti.de elect.in.c.ad honoꝛeʒ
ex.de aucto.⁊ vſupal. g ica ab .
eerf pũs repulſus ab epiſcopatu
WD Bic UG;. pꝛopter delictum cõmiſſum ĩ rẽ
ppublicam non eſt reducẽdus ad epiſcopatũ.h.
Rn d. Mota ꝙ qs malos hoĩes nõ debet defen⸗
dere:⁊ ideo collegium doctoꝛum fuit foꝛtiter repᷣhẽuʒ a
dſñio legato dũ doctoꝛes ſupplicabant ꝓ dño ricardo ma holes ma
li an debe

oren r Mec aukf. cadit ſu⸗ ant vᷣfẽdi
Tem 0 u ecu q;. per. l. eccłie ⁊ venit
sddẽdo penzꝭ. ¶Mũ quid erso pena.l.ãtiq̃ tol⸗ Pẽa leg
Walit ꝑ nous. Certenos dicimus ꝙ qñ lex noua atiq̃ an tol

imponi penã in caſu in quo lex antiqua aliã penã ipone⸗ lat᷑ ꝓpter

ctis.ſed dic ꝙ nõ qꝛ hec pena ſe

bat ꝙ noua non tollit antiquã ſed põt vna eligi vt.l.⁊ qͥ ſe nouã.

pulchꝛa.j· de ſepulchꝛo viola.modo hic videt᷑ augere pe⸗
nã aio ⁊ bꝛcuiter dicit ꝙ ad penã ſpũaleʒ ſuccedit tꝑali
Szʒ nundqd poſt aãnũ ceſſat excõmunicatio ⁊ ſuccedit bã Bãnũ an

nũ loco eiꝰ.videt᷑ ꝙ ſicvt.l.reſcriptũ·S.ſi pacto.ff. de pa⸗ ſeqt excòõi
ctis. ſed dic ꝙ, nõ q⸗ na ſcᷣa venit cumulatiue ad catiõis ſe
pꝛimã ⁊ nõ ꝑ modũ ſubꝛogationis:⁊ qꝛ ſcdᷣa pena ꝓcedit tẽtiã poſt

a tali qͥ penã tollere nõ põt:ſecꝰſi poſſet ⁊ veniret ꝑ modũ annum.

ſi cleri ſubꝛogatiõis. ¶ Mõ qᷓro an hec aut᷑. hẽat locũ ĩ caſu.l. co⸗
catus fuerit reuocatur ad curiaʒ

dicis:ego puto ꝙ vbi pᷣuilegiũ ẽ tale ꝙ ſiviolet᷑ iponit᷑ pe

32 na excõicationis ſucceſſiue poſtea tũc hʒ locũ hec aut᷑.ſʒ
dditio Ex hac.l.notabis verſic.veluti manu in

ſi eſt tale pꝛiuilegium ꝙ ſi violenter nõ inponit᷑ pena ex⸗

cõicatiõis:⁊ tũc nõ hʒ locũ hec aut᷑.qꝛ reqᷣrit excommuni

cationeʒ pꝛecedere. Idẽ ſi ſcðʒ idem tempus copcurrat

= .

=

gi⸗
nce⸗
ſhen
ooſti
doſti

De SBacroſanctis Eccleſijs.
pena tempoꝛalis ⁊ ercommunicatio: vt. l placet S. de ſa⸗ dñim
croſã.eccle.nã tũc nõ hʒ locũ hec aut᷑.⁊ hec aut᷑.fuit facta

contra illos que contẽnunt excommunicationem:aut er
go quis pꝛopter delictum nõ in eccłia cõmiſſum excõica
tur ⁊ nõ habeplocum hec aut᷑.aut pꝛopter delictũ in eccle
ſiaʒ commiſſũ ẽ ęxcõicatus:⁊ tũc põt pꝛocedere hec aut᷑.
Sed quid ẽ bannũ certe per leges veteres nil diceba⸗

Bãnũ qͥd tur de bãano:ſed hec lex noua facit mẽtionẽ: ⁊ ideo gl.du
ſit et cui bitauit cui equiparẽtur bãniti:⁊ dicit ꝙ depoꝛtato qð nõ
eqparetur placet quia depoꝛtatur quis ex delicto: ſed bannitur qᷣs

ex contumacia.¶ Itẽ depoꝛtatus efficitur infamis: ſʒ bã
nitus non niſi de facto quia eius bona adnotantur: vt·j·

de requiren reis.quid ergo operatur bannum:reſpõdeo
AY non debeant ſtare in territoꝛio vnde banniti ſunt. Sed
Auid ſi ſtẽt:certe nulla pena videt᷑ impoſita:ſed dic ꝙ po
terunt puniri maioꝛi pena poſtq; non parent banno:vt.l.

aut damnum.S.quiſquis.ff.de penis.ſed de iure munici⸗
pali habemꝰ determinatas certaspenas ſi banna non ſer
uant Jacoous Butrigarij doctoꝛ. S
Additio Venientes contra libertateʒ eccleſie ſa
LE. crilegium committere dicuntur ᷣm In⸗
no.in.c.conqueſtus ⁊ ibi doc.immo ſeculares cõtrarium

facientes ſunt ipo facto excommunicati: vt in cle.j.de pe.
de quo vide io.lupi.in trac.ſuo de libert.eccle. in queſtio
ne illa an pꝛincipes ſeculares ſeu dommi tempoꝛales pi
ſint aliquos ſeu aliquas perſonas ĩſimul mittere:⁊ remit
to ad plenum ad ea que diximus in aut᷑. itẽ nulla cõitas.
S.vide eundẽ io.lupi.in tract.de libert.eccl e.q.x.incipiẽ
te de pꝛiuil.⁊ libert.eccle.⁊ in quibus caſibus dicatur qs
venire cõtra libertatẽ eccłiaſticã ⁊ ibi plenevide ann qn

libertatem eccłiaſticã infringamus.

cauſam non inducit argumentum a contrario

cleſia eſt licitum facere conuenticulaʒ ar.l.j·S. huius rei.

ff.de offi.eius cui man eſt iuriſdic.So.ſi habes in littera

etiã /planũ eſt:quia implicat ⁊ ponitvtrũq; caſum. Sed
ſi non habes etiam vt cõmuniter non habetur tunc reſpõ
de ꝙ aut id a quo ſumitur ar. a contrario ſenſu reſpi⸗
cit finalem cauſam:⁊ tunc inducit ar.a contrario ſenſu vt
in contrarijs nec facio differentiã an ſi ponatur pꝛo quia
an per moduʒ conditionis:quia ſi ponatur pꝛo quia ĩdu
cit ar.a cauſa ceſſante ſi cauſa eſt finalis non impulſiua.
¶ Item ſi ponitur per modum conditionis inducit ar.a
contrario ſenſu:ſi conditio eſt finalis non ſi impulſiua:ſʒ
hic id a quo vis ſumere argumẽtuʒ a contrario ſenſu nõ

reſpicit cauſã finalem:nã dictioſ E ccłiam non reſpicit

cauſam:ſʒ dictio Illicitã ſic ⁊ ideo ab ea poteſt ſumi ar
gumentum a contrario ſenſu ſic:non licet facere illicitax
ergo licitam ſic:⁊ tunc bene pꝛocedit argumentum a con
trario ſcaſuu.
Addtti 0 Argumẽtũ a contrario ſenſu eſt validũ
1VIDniſi reſultet abſurduas vt hic iuncta gl.
in verb.ex. eccleſiam.⁊ vide bal.hic pleniſſime declaratẽ
an ⁊ quando argumentum a contrario ſenſu vel a ſimili
vel a communiter accidentibus valeat:⁊ de alijs diuer⸗
ſis ſpeciebus argumentoꝛuʒ:vt hic per eum:de quo in.l.
ij.de con.inter.leg.⁊ fideicdom.

N Aiſgnti Aſcripticius non clericatur
. Diſquis inuito dño eo volẽte eatenꝰ
Aclericatur: vt ſeruitia debita domino nõ dene

ſacroſanc.eccle.l.placet.ſ.ꝙ licet eccleſia pꝛo ſe non debe
at ſoluere tributa:debet tamẽ ſoluere ex perſona eius cui
ſucceſſit:vel ſi aliquis fumans alienat reʒ alicui eccłie te
netur eccleſie:nam fumantes noſtri ſunt aſcripticij ⁊ res
eius ſunt aſcripte hodie ſerua aut᷑.aſcripticios.. e.

T acet Nilites eccleſiaſtici vł ſeculares

dicit. Cõcoꝛdat cũ.c.exiui.er.de verb.ſig.¶ Extex. Ni
ſi foꝛte Iſtud niſi põt reſpicere vtrãq; regulã.ſ.clericoꝝ

TX medicoꝝ Sindico oꝛdinato iſte tex.tollit argumẽtuʒ

Onuenticulam. Serbu gaed

Aſenſu. h. d. ¶ Op. ꝙ a contrario ſenſu ergo in ec

gẽtur.h.d ia.hec lex facit pꝛo eo qð dixi.gõ.de

4 pꝛocur ationis officium non exer⸗
Ecent niſi in pꝛopꝛia cauſa vel ſui numeri nec ad
àſpectacula debent ire:idẽ in parabolarijs hoc

dñi martini qui arguit ex tex.l.ſi flliꝰ g. milites.ꝗᷣ dicit ꝙ
nõ pñt milites eẽ pꝛocuratoꝛes:poſtea dicit niſi in cauſa
mrimonij dicit ipe ſi regula ẽ de ꝓcuratoꝛe:ergo ⁊ exce

ptio:⁊ ſic in cã collegij poteſt pcuratoꝛ cõſtitui ⁊ nos di-
cimus ꝙ non põt ſed actoꝛ debet cõſtitui.⁊ iſte tex. ꝓbat
hoc ⁊ colligit ᷣrium dñi Martini. L

Additio eꝛ clerici non poſſunt ſe immiſcere in
Se officijs ſecularibus de quo in.c.fi.et in
c.j.ex.de poſtu.in ca.j.ij.⁊.iij.xxj.q.iij. Jtem per hanc
l.non poſſunt exercere officia ſecularia pꝛecipue vbi tra⸗

ctatur cauſa ſanguinis vt in.c.ſententiã.⁊ ibi.panoꝛ.in.pᷣ

ma queſtione ex.vt cleri.vł mo.ſecu nego.ſe ĩmiſ.alłs ir⸗
regularitatẽↄtrahũt:vt ibi plene.adeo ꝙ nec aduocatus
poteſt eſſe in cauſa ſanguinis:nec ꝓ actoꝛe nec ꝓ reo jm
veram opinionẽ ⁊ cõmunẽ in di.c.ſententiã.⁊ ibi panoꝛ.
vſi.qnto quero quid ſi clericus:⁊ ibi glo.inverbo.ſanguia
nis.adeo ꝙ clericus legendo epłam continẽtem cauſam

criminalẽ incurrit irregularitatẽ legendo pᷣdicta epłam

pꝛincipi vel alteri iudici qð eſt valde notandũ.⁊ ad pꝛeð
vide.c.ſed nec ꝓcuratiões.vbi expꝛeſſe phibetur clericis
vt ſint iuſticiarij ſeculariũ:qdð facit cõtra nõnullos cleri⸗
cos quotidie inſiſtentes ſeruicijs ſeculariũ.quod inxelli⸗

go etiam in clericis qui non ſunt ſacerdotes. ex quo eſt

inferendum ꝙ dlerici non debet eſſe famuli laicoꝛum vel
ſeruitoꝛes ſjm panoꝛ.ibi adeo ꝙ clerici in cõſilijs pꝛinci⸗
pum exiſtẽtes ⁊ pꝛecipue pꝛelati ſi querat᷑ ab eis de pena

imponẽda in delicto grauiſſimo: ꝓ quo venit imponẽda

pena moꝛtis/vel mẽbꝛoꝝ detrũcatio ſᷣ̃m hoſti.ct io.and.

poſſunt cõſulere illum abſoluendũ ſi eſt reus:ſi aũt eſt in

via cõditionis nullo modo cõſulant /niſi veniret ĩponen
da pena coꝛpoꝛalis leuis ar.no.in.c.in epatu.de rap.⁊ no
tes ꝙ voi non immincet caſus.i.nõ pendet ꝓceſſus ſuper
crimine ſi querat᷑ ab eis qua pena veniret puniẽdus ali⸗
quis qui tale crimen vel homicidiũ cõmitteret:tũc bene

poſſunt de iure rñdere gñaliter reſpondendo/ar.xxiij.q.

vj.c.j.et idẽ no.in.c.ex ſris.et ibi nõ.et vide ex.de exceſſi.
ſia de quo per panoꝛ.in.c.clericis.ij.col.verſi.quero qͥd
ĩ plati ſunt in conſilijs pꝛĩcipũ.⁊ẽ.ne cleri.vł mo.(¶ Sed
quero pꝛĩcipaliter in materia huiꝰ.l.vtrũ pꝛelatꝰ q cleri⸗
cus eſt poſſit eſſe ↄſiliarius pᷣncipis ſecularis:et dicas ꝙ;
ſic ad hoc eſt tex.et ibi panoꝛ.in c.nõ eſt ex.de vo.non ta⸗
men debet eſſe officialis iuſticie exercende ar. eoꝛum que
nõ.panoꝛ.in c.ij.et in c nouit.cx.de iudi.qð ſatis placet
panoꝛ.in dicto.c.clericis.ij.col.verſi.nota ex his ꝙ pᷣla⸗

tus.⁊c. ¶ Sed q̃ro ⁊ finaliter vtrũ clericus poſſit tenere

locum pꝛĩcipis in iuriſditione ſeculari exercẽda.Hicas

bꝛeuiter ꝙ non etiam lieet non infligat penam moꝛtis vł

membꝛoꝛum detruncationem:quod intelligas quando

vult facere tanq; officialis pꝛincipis ſecularis: vt in. c.

ſed neq;. et ibi per panoꝛ.ex.ne cleri.vel mo.ſecus autem

ſi iuriſditio ſecularis eſſet dignitati eccleſiaſtice anne⸗
xa:quia tunc poteſt epiſcopus vel alius pꝛelatus eccle⸗

ſiaſticus maioꝛ vel inferioꝛ per ſe exercere iuriſditionẽ

dummodo non inferat penam moꝛtis / vel membꝛoꝛum

detruncationem. Et idem dic ſi ipſam iuriſditionem ha
beat vir eccleſiaſticus nomine pꝛopꝛio vt ratione patri⸗
monij de quo in.c.fina.et ibi per gemi.et phulip.fran.ne
cleri.vel mo.nego.ſccu ſe ĩmiſceat. lib.vj.quod extẽdas

pꝛocedere etiam in pꝛelato religioſo:vt in. c. dilectus. ex.
de offici. oꝛdi.in.c. auditis.de pꝛeſcripet in.c.inter dile⸗

ctos in pꝛinci.de fi.inſtrumẽ.ex.quod limita tamen vt in

c.recolentes.ex. de ſta.regu. et inferas ex pꝛemiſſis que

diximus in queſtione pꝛeceden.ꝙ epiſcopus vel pꝛelatꝰ
alius:eccleſiaſticaq; perſona non poteſt eſſe Cancella⸗
rius potentiſſimi regis noſtri Francie necnon in ducatu
mediolanenſi. et ſi dicas ꝙ in Francia habuimus epi⸗

ſcopos cancellarios. dicas ꝙ illud non eſt de iure com⸗

muni:nec poteſt fleri:ſed potius crederem regem in hoc
habere pꝛiuilegium. et ad pꝛemiſſa vide panoꝛ.in dicto
c. clericis.iiij.col.S.allega.vide notata per panoꝛ.in.c.
derici.er.de vita ⁊ honeſtate clericoꝛum.

os ι1τ Extextul ꝓhibe⸗
Aterdicimus. fenlerctibe.
pꝛebẽda pꝛiuetur ałs nõ eſſet pena dicere offi
R AA&ciu;z nec mitti in monaſteriũ:hodie eſſet pena
ſed foꝛte olim erat pena:qꝛ duram vitã ducebant:hodie
bene comedunt ⁊ melius bibunt. Butrigariuus.
̊r. c iiij

Fo.XX.

☛

5*

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

INParabolani diit eẽ ſex⸗
S Arab olani. irvltranu vſtgaudet
ullegio eoꝝ: eſut ſub cura archiepi.h.d. Argu
R6nétů ꝙ collegiũ doctoꝝ dicatur eẽ ſub cura ar
laconi Butrig.

Rigſte ſine ſuſpitione poſſunt retineri·h. d. Intelli
NRS,—ge ꝙ retinet vxoꝛem quã pꝛimo habebat nõ au

poſt Factus eſt epiſcopꝰ accipit vxoꝛeʒ hodie.hoc

coꝛrigitur per aut᷑.hic poſitas.dñs Jacobus Butriga.
uis Pꝛeſbiter diaconus ⁊ quilibet
monachus poſſũt teſtari:⁊ ſi mo

WMmo et ſi non ſuperſunt. tunc eccleſie exceptis
acripticijs quoꝛum bona curie applicãtur ⁊ exccptis li⸗
bertis quoꝛum bona patronis reſ eruantur: hoc ſaluo ꝙ
ſi quid geſſit ĩ bonis eccleſie ⁊ remãſcrit obligatus/actio
nes eccleſie reſeruantur hoc dicit Jaco.Butriga.

In- ſodie monachus non
nc autem.icnat᷑: ſed bona diuidit

Cat quos habet. h. d. AUbi nõ eſt
ra „2 n⸗
D ſimilitudinem. dectummi⸗

boc dicit. Et eſt argumentũ ꝙ vaſallus poſſit
per ſubſtitutum dño ſeruire maxime ſi fuerit impeditus.
Pignitas Mota eqᷣparari dignitatẽ eccleſiaſticã ſeculari.¶ Itẽ
eccłiaſti⸗ nota qͥ ſeruit per ſubſtitutũ:tenet᷑ de geſtione ipſius quẽ
2 gipa ſubſtituit:⁊ ideo plures tutoꝛes nolunt vni committere
eculari.

teneat᷑ de la electio ſit in culpa.vt.ff. mand ati.ſi pꝛocuratoꝛẽ· S·.j.
mala ad⸗
miſtratio Sol.vt gl. Vel melius hic de voluntate curie clericatur
ne ſubſti⸗ vnde tenet clericatus /ſeruiet tamen curie per ſubſtitutũ:
tuti.
. diel c⸗ habent dignitateʒz ſine adminiſtratione / nec alle⸗
gat. l. ſ allega.l.añpenul ·j de decuri li.x.que tamen coꝛri
guntur per.l..penul.⁊ fi.in.eo.ti.vnde hodic habent cum
Seruireꝑ adminiſtratione.¶ Iteʒ habes ꝙ quis poteſt ſcruire per
aliũ an qͥs alium. Circa quod dic ꝙ quedam ſunt in dãdo ⁊ hec poſ
poſſit. ſunt fteri per alium. vt. l aretuſa.ff. de ſtat.ho. quedã ſunt
in faciendo ⁊ tunc aut eſt electum certum miniſteriũ per
ſone ⁊ non poteſt fieri per alium.vt.l.inter artifices.ff.de
ſolu. aut non eſt electum miniſterium certe perſone.⁊ po⸗
teſt impleri per alium.vt hic. Et colligũtur hec ex.l.vna
S.ne autẽ.de cadu.tollen. ⁊ eſt argu.ad.q.quia quidam
