ſa. Item adde ꝙ iſta regula pꝛocedit ꝙ non eſt licituʒ ap
pellare quando elapſum eſt tempus appellandi: ſed eſt ſi
infra tempus quis non poteſt appellare:quia eſtverꝰcon

tumarx qui non appellat.l.ex conſenſu · .· fi . ff. de appel. gl.

⁊ doc.in.l.fi.ff.de in integ.reſti.Nam iſte etiam ſupplica⸗

re non poteſt glo.eſt oꝛdi.⁊ valde notabi.hic ĩ.l.fl.vbi cy.

eam ſequitur:de quo vltimo refert Yo.de imo.fuiſſe que⸗
ſtionem in dominio regis aragonie diutius ventilatam

in dic. l. S fl. in pe.⁊ vl.coł.¶ No.vltimo ex.l.fl.qð incur⸗

rit infamiam ille qui ſupplicat ꝙ retractetur ſentẽtia que
tranſiuit in rem iudicatam:vnde ſi pꝛoduceretur in teſtẽ
poſtet repelli:qꝛ eſt infamis:⁊ ſic inhabilis qð dicit pau.
de ca.eſſe tenendum menti:quia poſſet facere honoꝛem ſi
caſus occurreret cũ pauci ſint qͥ de hoc aduertãt et ſcirẽt
de hoc excipere ſᷣm eũ.Et ita eſt expeditꝰiſte ti iaſ.pad.

¶ Sidõtra ius vel vtilitatem

m kuerit impetratum
Mubzica.

NCEr tex. pꝛoponis ] que tamen ex⸗
AEpꝛeſſa nõ impediuiſſent reſcriptũ.Hec

publica

R

— = — —

—² =

=☛ =– ☛ = – — =

*£ ☛

Ni

.
ſcen
bel.
par
eri
deo
ho.
de
leis
dem
:el

en

Not⸗
1ho..
pol.
cata;
cidtt
ciij.
ti
care:
ſtan
efert
id di
tam.
ſtle⸗
iteri

ppel

gcgly⸗
tizen
getſi
Non
elg
Plice⸗
pbicy.
eqne⸗
latanm
incur:
ia got
nteſte
itpan.
nenl
tſcret

len
uim

uz
ripnu;

en er⸗
ee⸗

B.

i cõtra ius vel vtilitatẽ publicã etc. Jo.XNXVIII./

lex poteſt intelligi in reſcripto ꝙ pꝛopꝛie ſumptum acci⸗
pitur pꝛoeo quod continet obſeruantiaʒ iurꝭ communis

¶ Item poteſt intelligi in pꝛiuilegio quod eſt contra legẽ

ſed tacuit id ꝙ ſi expꝛeſſi et non ideo minus fuiſſet cõceſ⸗
ſum reſcriptum. s
Et in materia huius legis ⁊ ĩ pꝛopꝛijs

Add itio terminis dicas ꝙ nõ eſt in ſuppli.de ne

ceſſitate flenda mentio exceptionis elidibilis replicatio⸗
ne:immo generalius dicas non eſſe opus in reſcripto fa⸗

cere mentionem alicuius actus expugnabilis per tex.ex⸗

nẽtes:

ceptionis vel rep.glo.nota.in.c.ex tenoꝛe in.j.gl.ad finẽ
⁊ ibi doc.⁊ in.c.in noſtra.de reſcrip.glo.nota.in.c.cuʒ no⸗
ſtris.in ver.de facto.⁊ ibi panoꝛ de conceſſione pꝛebende
ex.idem glo.in ver.poſteriꝰ.in.c.ſuggeſtũ.ex.de iurc pa⸗
tro.glo.in.c.nõ pꝛeſtat.de reg.iur.in.vj.⁊ per pꝛedicta re
ſtringas tex.in.c.ſuper eo.de cohabitatione clericoꝛuʒ ⁊
hulic: un dicit non valere lutteras facti ſeriẽ non conti⸗
ibi tenent do. anto.de bu.ymo.⁊ panoꝛ.in.c.dile
cti. de excep.ꝙ de attẽtatis poſt appel.per iudi.a quo nõ

eſt opus facere mentionem cum veniant ad retractanda

c.non ſolum de appel.in.vj.poteſt etiam exẽplificari tex.
5p̃m odof.⁊ bal.quando quis impetrauit executionem ſen
tentie non facta mentione de appellatiõe eo quia erat de
ſerta vel ei erat renunciatum:vel erat caſus in quo nõ po
terat de iure appellari. Adde.do.anto.de bu.⁊ imo. in.c.
ex parte.j.in vlt.coł.de reſcip.vbi tenẽt ꝙ non eſt opꝰ fa⸗
cere mentionẽ de appel.aduerſarij deſerta. Alibi panoꝛ.
poſt hoſti. in. c. per veſtras.in.iij.coł.de dona.inter vir.⁊
vxo. tenet ꝙ de ſentẽtia nulla vel de pꝛoceſſu nullo non
eſt neceſſe facere mentionem.⁊ old. laud. in cõſi. ccxcix.
quod incipit quidam hugo circa pꝛin.tenet ꝙ de lite que
eſt nulla non eſt neceſſe facere mentionem.⁊ lud.ro.in co⸗
ſi.cccclxxxiij. quod incipit DHubitat᷑ pꝛimo.in pe.coł.te⸗

net ꝙ valet impetratio confirmationis benefici non fa⸗

cta mentione de pꝛouiſi. alteri facta ꝙ erat nulla. et vide
de pꝛedic. gl. nota. in dic. regula non pꝛeſtat impedimen
tum. Item pꝛo confirmatione pꝛedic.adde ꝙ de actu eli⸗

dibili ſeu ꝙ poteſt tolli per excep.vel replica.non ẽ neceſ

ſe facere mentio. glo.in.c.ex tenoꝛe.glo.pꝛima ad fi.⁊ ibi
doc. ⁊ in. c.in noſtra.de reſcrip.⁊ glo.in.c.cum noſtris.in
ver. de facto.⁊ ibi do.abb.de conceſ.pꝛebẽ.⁊ glo.in.c.ſug
geſtũ de iur.pa.⁊ dicunt anto.de bu.J mo. ⁊ abb. in. c. dile
cte de excep.ꝙ de attentatispoſt appel.per iudi.a quo nõ
eſt opus facere mentionem ꝙ veniat retractã c.non ſoluʒ
de appel.in.vj.ſed pꝛo limitatione huius tex.⁊ pᷣdic. dili⸗
genter no.qð viciatur reſcriptum nedum quãdo tacetur
cã fi.que ſi fuiſſet expꝛeſſa pꝛinceps nullo modo conceſſiſ
ſet.ſed ctiam quando tacetur cã que ſi fuiſſet expꝛeſſa ad⸗
huc pꝛĩceps conceſſiſſet:ſed non ita de leui.vel de facilivi
ciat᷑ reſcriptũ.tex.ẽ in.c.paſtoꝛał.ĩ vꝓᷣbo de leui.de reſcri.
⁊ ibi panoꝛ.multum no.pꝛo ſingulari.⁊ idem panoꝛ.in.c.
ceterum in pꝛĩo no.de reſcrip.d.alex.in conſi.cxiiij.qð ĩ
cipit põdera. his.que narrantur ĩ thematce.in.ij.coł.in.j.
volu.ad fi.facit tex.in · S.ſi motu pꝛopꝛio.in ver.modicuʒ
de pꝛeben. in.vj.⁊ tex.in.c.ſi pꝛoponente de reſcrip.⁊ vi⸗
de ꝙ no.panoꝛ.in.c.conſtitutus.in.iiij.no.de reli.domi.⁊
in. c. ex conqueſtione in.j.colł.de reſti.ſpo.Item limita
iſtaʒ lege alio ſecundo modo vt per bal.in.l.ij.in.j.colł·j·
iur. fiſ. li. x.

W rin er, Licet hic videãtur
OS Keſcriptione. ing expoſitiões:

tñ ſunt tm̃ due lec.vna eſt Jo. et Aʒ0o.ſ.ꝙ iudex
—– Kcognita veritate vel falſitate pꝛecum pꝛoce⸗
dat in ca pᷣncipali ſequendo veritatem: ⁊ ex vigoꝛe reſcri
pti.alia eſt lec.placentini que dicit ꝙ ſi reperiatur per mẽ

dacium impetratuʒ non cognoſcat de negocio pꝛincipa

li ex vi reſcripti:⁊ exponit litteram quattuoꝛ modis ⁊ tñ
cum vna opinio.⁊ lec.pꝛemittam ergo lec.placen. ſᷣm
quã hec lex bꝛeuiter dicit. Exceptio mendacioꝛuʒ oppo

ſita facit ſilere cognitionem iudicis delegati niſi eate⸗

nus vt de veritate pꝛecum cognoſcat.hoc dicit ſᷣm pla.
¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ quandoq; quis menti
tur in facto:quia dicit ſe appellaſſe:jx.dies ⁊ nõ eſt verũ
aliquando mentitur in narratione iuris cõſuetudinarij
aliquando tacet. ss ð
¶ Lontra placen.op.de.l.j.S. e. So.ſᷣm eum ꝙ ibi omi⸗
ſicieuia. ¶ Itẽ op. de hac.l.met. que dicit datum iudicem
pꝛocedere.So.vᷣm eũ quattuoꝛ modis exponẽdo.i Itẽ

op. de. l. ⁊ ſi non cognitio/jeo.Sol.ſᷣm eum vt in contra⸗
rio ĩ finevltime glo. ¶C Mũc venio ad lec. Joãnis ⁊ aʒo.
m quam bꝛeuiter dicit hec lex. Exceptio mendacioꝛum
oppoſita non impedit cognitionem negocij pꝛincipalis

yt tamen iudex veritatem ſequatur hoc dicit m Joã.⁊

Aʒo.⁊ hec eſt vera opinio.Nota contra teſtem ꝙ videa⸗
tur falſitatẽ committere ſi aliquid tacet de veritate quã
ſcit. ¶ Ad lec.Aʒo.⁊ Jo.pꝛimo op.de.l.puniri ſeo.que

Dicit recipi exceptioneʒ mendacioꝝ:quid ergo operatur

receptio ſi hoc non obſtañ.pꝛoceditur.So.vᷣʒ eos debet
recipi vt ibi⁊ ſi reperiatur mendacium pꝛocedetur ſ̃ʒ ve
ritatem vt hic:ſed mendacio non reperto pꝛocedetur ſʒ
foꝛmam reſcripti. Item op.de.l.⁊ ſi legibus:j.eo. Sol.
vt in glo. Venio ad declarationem materie ⁊ pꝛimo q̃⸗
ro quid mouerit placentinuʒ contra Aʒo.reſpondeo mul
ta iura que ſunt ſignanda ꝓ contrarijs pꝛimo:de.i.fl.j.ti⸗
tul.ij.vbi ſub conditione conceditur reſcriptum ſi ve⸗
ritate nitantur pꝛeces ergo ſi ſunt falſe reſcriptum non

tenet cum deficiat conditio. vt.l.j.S.ſi ſub conditione.

ff.de ſolutioni. Sol. aliquando conditio reſpicit rem ⁊
tunc pꝛocedit contrarium:quandoq; reſpicit effectum

rei ⁊ tunc ſolum effectum impedit vt eſt hic.nam delega⸗

tio hic fuit pura ſed effectus eius ⁊ foꝛma fuit conditio⸗

nal is.vt.ſ.tali foꝛma pꝛocedatur ſi pꝛeces veritate nitan

tur:tenet ergo delegatio tãq; pura licet effectus ⁊ foꝛma
ſuſpendatur conditione pꝛedicta:ſimile eſt in.l.ita demũ

ff. de arbitris. ⁊ ibi de hoc. Item op.ꝙ reſcriptum ſur⸗

repticium vel falſum non teneat.vnde videtur obſtare

littere Aʒo.lex ſi quis obꝛepſerit.ff. de falſis.⁊.l.ſed ⁊ ſi.

S· patronum.ff. de in ius vocan.⁊ eſt differentia inter re

ſcriptũ obꝛepticiũ ⁊ falſum reſcriptũ:qꝛ falſum dr illud

qð nunq; fuit conceſſum a pᷣncipe:ſed falſo fuit fabꝛicatũ

Obꝛepticiũ dicitur illð qð bñ fuit cõceſſum a pᷣncipe ſed

fuit per mendaciũ impetratũ:ſiue ergo fuit ſubꝛepticiũ ſi
ue falſum nõ debet valere.vt dicta.l.ſi quis obꝛepſerit cũ
ſi. So.aut q̃ris de reſcripto qð eſt ſᷣm ius cõe.⁊ tũc men⸗
daciũ nõ eſt oppoſitũ ſubſtãtie delegationis:viciato er⸗
go modo ⁊ foꝛma remanet firma delegatio. Itẽ opp.ꝙ
cõceſſum pᷣtextu falſi valeat lʒ reſcindat᷑ at hic nõ viciat᷑
delegatio pꝛetextu falſe cauſe facta:ſed foꝛma ⁊ ipſo iure
⁊ ſic in duobus eſt cõtra ꝗ.de cõdi.inde.per totũ.⁊ de cõ⸗
di.ſine cauſa. So.eſt conſiderare delegationẽ in ſui ſub⸗
ſtãtia ⁊ illa non viciatur qꝛ non eſt facta pᷣtextu falſe cau
ſe qꝛ erat ałas delegaturus pᷣſumptione iuris ad obſer⸗
uantiã iuris cõis petebatur reſcriptũ. Itẽ eſt conſide⸗
rare foꝛmã delegationis:⁊ tũc ſi ibi eſt aliquid verũ non
eſt inductum pꝛetextu falſe cauſe:⁊ ideo illud viciatur ⁊
non aliud vt ar.l.ij j.ſi ex falſis inſtru et ſi dicas q̃re ipſo
iureviciatur.So.poſſũ dicere ꝙ hic ipſo iure exceptiois
reſcind atur:vel verius foꝛma delegationis videtur ſub
conditione ſi pꝛecesveritate nitãtur:⁊ ideo ſi ibi eſt falſi
tas viciatur ipſo iure foꝛma delegationis cum eius con
ditio deficiat:ſubſtantia vero nonviciat᷑ vt dixi qꝛ pꝛete
xtu falſitatis cõceſſum non fuit.¶ Item oppo. de.l.cũ ve
ro·S.ſubuentũ.ff.de fideicõ.li.So.illud decretũ aſſimila
tur pꝛiuilegio quod eſt contra.l.vt ſic cum mendaciũ ſit
ſubſtantie oppoſitũ ipſo iure vicietur decretũ ſicut ⁊ pᷣui
legiũ quod eſt contra.l.non valet vt dixi ſed reſcriptum
cõis iuris nonviciatur in ſui ſubſtãtia. Hec ob.i:.ſi legata
rius.ff.de dolo.qꝛ non lucratur ex dolo ſuo qꝛ non pꝛoce
ditur ſᷣʒ foꝛmã impetratã. Iteʒ aut eqparas hec reſcri⸗
pta contractui bone fidei ⁊ ipſo iure debʒ reſcindi reſcri
ptum quod nõ eſt hic: aut equiparas ᷣctui ſtricti iuris ?
debet agi ad reſcindẽdũ quid ergo:vltramontani dicũt
ꝙ nunq; dolus dans cauſam contractui viciat ↄctũ cum
ctus habeat alia ſua ſubſtãtialia:qð patet:qꝛ ex dolo ⁊
metu tranſit dñium qð non placet.vt dicã·j.de pac.l.cuʒ
ꝓponas:⁊ ideo dic ꝙ ego cõparo reſcripta gᷣctui bone ſi
dei in quibus ſi dolus dat cauſaʒ contractui ipᷣo iure nõ
tenet / ſi ĩcidit in contractũ debet agi ad reſcindendũ ita
eſt hic /qꝛ ſifalſitas daret cauſam delegationi ⁊ reſcripto
vt eſt in pᷣuilegio qð eſt j̊ ius cõe bñ viciatur ipᷣo iure vt
.eo.⁊ ſi legibꝰ.Sed reſcripto ſᷣm ius cõe nõ dedit cauſã
alſitas iuri pꝛeſumptiõe.vt.S. dixi / ergo delegatiõis ſub
ſtantia bene tenet:ſed quia ferme delegationis falſitas
dedit cauſam ĩ eo ꝙ ibi eſt falſũ in alio nõ:nõ viciabit᷑ id
quod ibi eſtverum cum falſitas ei cauſam non dederit:ſʒ
ſolum viciabitur ipſo iure id quod eſt ibi falſum.vt.l.iuł.

BGutrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

C. ſi venditoꝛ.⁊ S. per contrarium.ff. de actio. empti.
Itẽ op.ſic omne inendacium habet in ſe dolum ſi dolũ
ergo falſum:at reſeriptum falſum non valet:vt.l.nec exẽ
plum.j.de falſis. Solu. aut falſum eſt in reſcripto ⁊ fate⸗
oꝛ ꝙ non tenet:vt in cõtrario. aut eſt falſitas in pꝛecibus
⁊ tunc pꝛiuilegium contra ius commune bñ viciatur ipſo
iure reſcriptum:ad obſeruantiam iurſcommunis non vi
ciatur in ſubſtãtia:ſʒ ĩ foꝛma.i Item op.ſᷣm vltramonta
nos de titulo pꝛecedenti vbi ipſo iure reſcriptum non va

let. So.dicunt ipſi:eſt conſiderare negocium emergens:

vt.ſ.quia dicitur impetratum lite pendente.¶ Item ẽ cõ⸗
ſiderare negocium pꝛincipale.dicunt ergo:ꝙ aut menda
cium reſpicit negocium emergens:⁊ tunc iplo iure nõ te
net:ſed debet in continẽti diſputari per ſe illud emerges

vt. S. ti j. nam ibi non dicitur mendacium reſpicere pꝛin⸗

cipale negocium:ſed ſolum ꝙ pendente iudicio fuit impe
tratum. Si autem mendacium reſpicit negocium pꝛinci⸗
pale:vt quia dicitur ꝙ; aſſeruit me debitoꝛem in pꝛecibus
recte hoc veniet diſputandum cum negocio pꝛincipali ⁊
non per ſe vt hic: nam ſi per ſe diſputaretur ⁊ poſtea diſ⸗
putaretur in negocio pꝛincipali:expediretur duobus iu⸗
dicijs qð vno potuit expediri contra.l.dñs teſtamento.
de condi.indebiti. Sed certe nec ratio eſt bona nec ſolu⸗
tio eoꝝ / nec etiã dictum in ſe: vt. · dicã:⁊ ideo ſoluit.i¶ Et

ad euidentiam pꝛemitte ꝙ quandoq; unperatoꝛ reſcribit

ad obſeruantiam iuris communis:⁊ tunc mendaciuʒ nõ
reſpicit ſubſtantiam reſcripti:ſ. ed foꝛmam:aliquando re⸗
ſcribit pꝛeter ius commune:aliquando reſcribit ↄtra ius

coimmune:vt eſt in ti.pꝛecedenti:⁊ tunc cum mendacium

ſit oppoſitum reſcripti ſubſtãtie:quia imperatoꝛ nonvult
reſcribere lite pendente:⁊ ideo ipſo iure non valet: nec E
verũ ꝙ ideo hic examinctur negocium emergens. ſ. men
dacioꝛum cum pꝛincipali ne duplex ſiat cognitio: quia
immo non poteſt opponi per modum emergentis: q; nõ
inſpicit pꝛoceſſum:nam vt ipſimet dicunt mendacium nõ
impedit ſubſtantiam reſcripti quo minꝰ pꝛocedatur:quo
modo ergo per modum emergentis poteſt de mendacio
opponi cum pꝛoceſſum non reſpiciat:eſt ergo illa ratio ĩ
l. contraria:quia ibi pꝛiuilegium eſt contia legẽ ⁊ mẽda⸗
ciũ obſtat ſubſtantie eius:quia nõ eſt veriſimile ꝙ fuiſſet
conceſſũ cognita veritate bic ſecus vt dixi.¶ Poſtq;ᷓ er
go reſpondi oppoſitionibus firmo opi.io.⁊ q30. per.l.j.S.
c. 1 ,.l. ? ſi legibus ꝓe. Item pꝛobatur per rationẽ:qꝛ cũ
mẽdaciũ ſbᷣe reſcriptinon opponat᷑ iuris pꝛeſumptione
nam veriſimule eſt ꝙ pꝛinceps faciliter concederet reſcri
ptum ad obſeruantias iuris communis:patet ꝙ ſubſtan
tia reſcripti non debet viciari:ſed ſolum foꝛma delegatio
nis in qua fuit falſitas commiſſa:vt.d.l.iuł·S·ſi venditoꝛ
7· S. ſequẽti. ff. de ac. empti. Ut ergo hec materia liqueat
diſtingue. quia aut dicitur reſcriptum eſt falſum: qꝛ nun
qᷓ; coneeſſum:⁊ tunc non confert iuriſdictionem in cauſa
falſitatis que ſtatim debet expediri⁊ terminari:⁊ hoc ra
tione dubitationis. ar.l. de iure.ad municip.⁊.l.ſi quis ex
aliena.de iudicijs:aut ẽ verũ reſcriptum:ſj ꝑ mendaciuzʒ
impetratum: ⁊ tunc aut illud qð eſt ſtatutũ erat tale ex⸗

pꝛeſſum qð nõ feciſſet denegari reſcriptum ⁊ nõ viciatur

reſcriptum nec pꝛiuilegium:vt.S.e.l.j. quia mendacium
non opponitur ſubſtantie reſcripti aut expꝛeſſum feciſſet
denegari:⁊ tũc aut loqmur de pꝛiuilegio:⁊ illð viciat᷑:qꝛ
mendacium eſt oppoſitum ſubſtantie reſcripti: vt.l. ſi le
gibus .c. aut eſt reſcriptum ad iuris communis obſeruã

tiam:⁊ tunc eſt ibi conſiderare ꝙ mendacium non eſt coõ⸗

tra ſubſtantiam reſcripti:⁊ ideo illa non viciatur:nam fi⸗
ctione iuris pꝛeſumitur ꝙ pꝛinceps ad executionem iur
communis conceſſiſſet reſcriptum:vt hic: ſed mendaciũ
eſt contra foꝛmam delegationis:⁊ ideo illam viciat ⁊ nõ
gliud: vt.l.ij. .iij .ſi ex falſis inſtru.l.ſi ex falſisjde trãſ⸗
ac. nec eſt verum qð dicunt vltramontani ꝙ aut menda⸗
cium reſpicit emergens ⁊ non pꝛincipale/⁊ tunc illud ex⸗
aminatur ſtatutum ⁊ viciatur reſe criptum:vt.S.ti.j.aut re

ſpicit pꝛoceſſum:⁊ tunc ne bis examinetur ideʒ examina⸗

bitur cum cã pꝛincipali:vt hic:⁊ ꝙ ipſi male dicant oſten
do ſic. Et vꝛimo quero quid ſi mutinenſ ideo conuenia⸗

tur hic quia dicatur hic contraxiſſe ⁊ ipſe ſe hic contraæ⸗
xiſſet ⁊ poteſtas dicat hoc apparebit in pꝛoceſſu ⁊ mutinę
ſis dicit ſe velle ꝙ ſtatim anteq; pꝛocedatur examinetur

at hic contractum inierit cuius occaſione ſit ſubditꝰ ptã
ti hic an debet audiri certe vidi determĩari ? ſie examia

tur:ergo an cõtraxerit ſũmatim.⁊ tñ poſtea idẽ debet in

pꝓceſſu examinari ergo nõ eſt bona ratio vltramõtanoꝝ
dicẽtium ꝙ hic ideo tenet reſcriptũ/ne bis idẽ diſputet᷑.

¶ Pꝛeterea nõne in actione ad exhibẽdũ ꝓbo de dñio
ſumatim ⁊ tñ poſtea idẽ:ſed plenius in rei vendicatione
ꝓbabo.i¶ Itẽ nõne minoꝛ ꝓbat ſe leſum dum perit reſti⸗
tutionem pꝛobãdo ſe fuiſſe dñũm rei.⁊ tamen poſtea idẽ
pꝛobat in rei vẽdicatione ⁊ ᷣm vltramõtanos. vt. l. nam
7 poſtea·S. ſi mĩoꝛ ff. de iureiu. Eſt ergo illa ratio: qꝛ hic
mendaciũ nõ ẽ oppoſitũ ſubſtatic reſcripti:ĩmo ? ſi cõſt
teatur impetrãs ꝙ in pcibus fuit falſitas.tñ ſm veritstẽ
pꝛocedetur:et ideo mendaciũ reſcriptũ non impedæ nec
ꝓceſſum ſed foꝛmã eius Acrũtamen bene dicerẽ ego ꝙ

gut exceptio reſpicit ꝓceſſum tm̃:⁊ illud debet examiare

ſtatim ⁊ plene cognolſcere ⁊ diffinitiue pꝛonũciare iudex

cũ alia diffinitiua ſi expectetur: aut reſpicit negoc iũ pꝛin

cipale tantũ:⁊ tunc examinabit᷑ cum negocio pꝛincipali⸗
et non per ſe ̃ᷣm.il. peremptoꝛias·jſen.reſcin.non poſſe.
Aut reſpicit ⁊ ꝓceſſum ⁊ negocium pꝛincipale:et tũc põt

opponi vel ad ꝓceſſum per modum declinatoꝛie/ vel ad

negociũ pꝛincipale: vt pemptoꝛia.vt.l.et eleganter · S. ſi
poſt. ff. de trãſactio. modo ita eſt in mut inenſi de quo. S.
dixi quia non poteſt opponere ad ꝓceſſum vt. S. dixi. et
idem examinabit᷑ in duobꝰ iudicijs:in pꝛimo ſemiplene.
in ſcðo plene ſicut etiã exceptio nõ vt reddat᷑ ei ius reſpi
cit ꝓceſſum ſed illa potuit impune offendi/qꝛ banitus re
ſpicit crimen ⁊ cum eo venit diſputanda.Sed quid ſi in
petraui ſuꝑ aſino ⁊ aſinus nõ mihi debebatur ſed equus
nunquid iudex poterit ſuper equo cognoſcere ⁊ videt᷑ ꝙ
ſic. quia vcritatẽ debet ſequi vt hic. Lu dic contra P.l. .
2⁊.l.ſi de pꝛopꝛietate.j.ſi a non cõpe.iudi.⁊ quod dicit hic
ſequi veritatem.ſ. in eadem cauſa ſuꝑ qua datus eſt non
ſuper alia.Sed quia.S.dixi ꝙ aut exceptio reſpicit ꝓceſ⸗
ſum ⁊ ſtatim debet illa emergens expediri.aut negociuʒ
pꝛincipale/⁊ tunc cum negocio pꝛincipali deciditur / nec
pꝛoceſſum impedit. Ideo quero quis habet neceſle ꝓbs

re an excipiens an alter: Reſpondeo. aut exceptio obij⸗

citur ad pꝛoceſſum et pꝛobabit excipiens qui pꝛoceſſum
vult inpedire.aut obijcitur ad merita cauſe et pꝛobabit
impetrans vera eſſe que in pꝛecibus aſſeruit pꝛincipi.
¶ Wodo quero circa hoc quid ſit de foꝛma reſcripti⸗

Keſpondeo ꝙ ibi ponatur nomen imperatoꝛis domini⸗

⁊ dies conſul.vt.j.titu j.ſi quam.⁊ in aut᷑. vt pꝛeponatur
nomen imperatoꝛis in pꝛin.¶ Item ꝙ ſit reſcriptum de
litteris purpureis:vt·jti.j.l.ſacri.¶ Item ꝙ in eo ſit clau
ſula illa inſerta ſi pꝛeces veritate nitantur:vtj. titu. jl. fi.
¶ Item ꝙ ſubſcribat iße imperatoꝛ:vt.j.ti.j.l.ſacri.i Itẽ
ꝙ ſubſcribat queſtoꝛ: vt in aut᷑.vt diui.iuſſi.Et ſi aliq

iſtoꝛum deficiat reſcriptum nõ tenet cum deficiat in foꝛ⸗

ma. Aliquando obijcitur aliud reſcriptum:ita ꝙ fit con⸗
tra legem/⁊ ideo dic ꝙ aliquando eſt ſᷣm legẽ: vt quãdo
reſcribitur ad obſeruationẽ iuris cõmunis et valet. Ali⸗
quando eſt pꝛeter legem: vt diximus in.il.paciſci. ff. de
pactis.vel quia non eſt cõtra legẽ cui opponitur:ſed ha⸗
bet legem derogatoꝛiã generalẽ .ſ.l. nec dãnoſa. S. ti. ij.
Aliquãdo eſt cõtra legẽ:quia expꝛeſſe impꝛobatũ a lege
ſpeciali:⁊ tunc aut eſt cõtra ius diuinum ⁊ non vslet:qꝛ

minoꝛ magiſtratus.⁊c.vt.l.nam ⁊ magiſtratus.ff.de ar⸗

bitris. et. .ille a quo· S tempeſtiuum.ff ad trebel.poteſt
tamen diſtinguere ius diuinum: vt dicit glo.e.l. fina.
Alij dicunt ꝙ in ꝑpetuo pꝛohibet:nec eſt vſura ⁊ tallia/et

non poteſt diſtinguere. Sed in his que nõ ſunt perpetuo
pꝛohibita ſic:immo ⁊ canoniſte tenent ꝙ etiam ſufficeret
teſtamentum pꝛobari per duos teſtes: maxime in pias
cauſas.Aut reſcriptum eſt contra ius humanum:⁊ tunc

aut contra ius ciuile ⁊ bene valet:nam imperatoꝛ ſi velit
poteſt mihi actionem tollere / que eſt de iure ciuili. Si au
tem eſt contra ius naturale /vel gentium:vt qꝛ vult mihi
dominiũ rei mee auferre:vel alia q̃ ſunt iuris gentiũ vel

naturalis.dicit glo.e.l.fi.ꝙ nõ põt regulariter ſʒ fallit ĩ

caſibꝰ qð nõ placet.qꝛ ⁊ ĩmo ea q̃ ſunt iuris naturalis vł
gẽtiũ mutabilia.tñ põt ex cã auferre/nec ẽ verũ qð ſit de
iure gẽtiũ:mutabilia tñ põt ex cauſa auferre nec eſt verũ
ꝙ ſit de iure gentium: nam ⁊ de iure ciuili poteſt acquiri
vt per vſucapionem ⁊ de iure gentium.dic ergo ꝙ aut di
ſponit in iſtis per modum legis ⁊ poteſt:nam ſeruitutem
conſtituit contra ius naturale. Poteſt ergo dominiũ au
ferre per legẽ pꝛopter delicta. Item pꝛopter vtilitatem

BGi cõtra ius vel vtilitatẽ publicã etc. Fo.XNXXIX.

1
4 public am:vt in vſucapione.¶ Item ⁊ per modum contra non ſolum aliquid falſum ſcribendo:ſed etiã aliquid pꝛin
1. ctus:vt.l.bene.jde quadrieñ.pꝛeſcrip. Itẽ ⁊ iuriſdicti⸗ cipaliter omittendo:ita no.bal. in.l.facultas.circa fi.iſtũ
8 onem exercẽdo niſi erret:vt.l.elegãter.ff de pig.ac. Sed tex.j de iure fiſ.li.x.Quarto adde ꝙ teſtis iuratus quinõ
e aliquando vult auferre dominium per moduʒ pꝛiuilegij dicit veritatem conuenitur actione in factum ad intereſ⸗
⸗ ? non poteſt ſᷣm quoſdam qð non placet:quia ſi poteſt ꝓ ſe vᷣm bal. in. c. de teſtibꝰ. ex de teſti ⁊ dicit ꝙ eſt ſubtile di
6 modum gñalis legis põt foꝛtius per moduʒ ſpecialis cem ctum. Limita pꝛedictum notabile quattuoꝛ modis. Dꝛi
un foꝛtioꝛ ſit ratio in.l.ſpeciali qᷓ in gener ali:vt.l.in omnibꝰ mo quando teſtis aſſumpſit officium teſtificãdi.ałas ſe⸗
i ff. de regulis iuris.⁊ videtur expꝛeſſuʒ in.l.ij.j.de quadri cus ita pꝛobat tex. cum glo.in.c.ne quis arbitretur. xxij.
en. pꝛeſcrip. Pꝛeterea que ꝓcedunt a pari potentia ſunt ¶q ꝛij:⁊ ita in ſpecie limitant gof.⁊ do.anto.de bu.in.c.j.de
Re paris effectus:vt.l.de quibus.ff. de legi.ſed lex generalis fal:Secundo limita quando teſtis iurauit ſecꝰ ſi recedat
nec ? ſpecialis pꝛocedunt a pari potentia:quia a pꝛincipe er⸗ vel ſe occultet anteq; iuret m angin.d.l.argentariusS·
09 go per ſpecialẽ qð intelligo cum ca ſi cq expꝛimatur caʒ fl.⁊ ibi clarius bal.⁊ in.c.j.in pꝛin.ſi de inueſti.inter.do.
gre expꝛimat pꝛeſumam iuſtam ſubeſſe cauſam:nam ſi eaʒ iu⸗ et vaſa. oꝛia.⁊ in:l.data opera.x.colł ..qui accuſa.non
ger ſtam pꝛeſumo in ſũia iudicis quanto foꝛtius ii reſcripto pol. in.l pꝛeſbiteri:in vlti.colum.de epiſcop.⁊ cleri.⁊ in.
piin pꝛincipis:nec ob.l.quotiens..de pꝛecibus imperato. of l.iiij.S.ſi tibi.ff.de condi.ob tur.cauſaʒ. pe.de anc.in.d.c.
feren. quia reſcriptum: ideo non valet ex defectu po⸗ j.de cri.fal.Sed non eſt ſine dubio cum nihil referat quã
oſe. teſtatis pꝛincipis:ſed quia ipſe dixit ſe nolle ac vbi vult tum ad penam falſi:an teſtis deponat cum iuramentovł
pot ⁊ ſic mutat voluntatem ⁊ valet:⁊ intelligiturvelle ſi dicat ſine:concludit bar.in.l.ſi quis legatum in pꝛin.invlt.coł.
lad non obſtante tali lege:idem puto ſi non dicat non obſtan fff.de fal. ⁊ latius io.an. in regula non eſt ſine culpam mer
g te talilege dummodo non erret in facto:quia cum ſit fa⸗ curialibꝰ cy.⁊ bal.in.l:ij.C. de ſepul.vio.bal.in.l.iuſiurã ·x
i. ctum ⁊ pꝛeſumatur ſcire iura:vt.l.omnium·jde teſtamen deteſt. do anto.de bu.in.c.cum cauſam.i vlti.coł.poſt io.
ric tis: concedendo reſcriptũ videtur veile remouere omnia an. de teſti panoꝛ in. c. de teſti in vlti coł eo. ti. Tertio li⸗
ſene. iura que ipſe ſcit impedire reſcriptum:nec ob.l. ſi quis in mita quando teſtis iuraſſet dicere plenam veritatem aut
reſni pꝛincipio teſtamenti.ff. de leg.iij.quia loquitur ĩ eo quiſi ſũimpliciter ſecus ſi iuraſſet ad interrogata reſpondere ꝑ
s bi ipſi talem legem impoſuit vt a pꝛioꝛe teſtamento non text.nota.in.c.cum dilecti j.de accu per quem text. ita
ſiin recederet niſi talia verba diceret in ſecũdo:⁊ ideo debet limitat.d.anto.de bu.in commento.c.ſuper litteris i.j no
gins pꝛecedentẽ facere mentionem: ſe ed hic talem legem non ſi ta.de reſcrip.panoꝛ.in.c.j.de cri fal quauis repꝛobet ꝗo.
deig bi impoſuit imperatoꝛ: ſed alij imperatoꝛes pꝛecedẽtes an.ymo.in.d.c.ſuper lr̃is.Quarto lunita dictam conclu⸗
li. legem derogatoꝛiam fecerunt qui non potuerũt ſucceſſo ſio ꝓꝛocedere in teſte:ſecus ẽ in parte gl eſt in. d.c. ne qs
tthie ribus legeʒ imponere:vt l. digna. S. de leg.vel ſi idem im arbitretur in glo.j.magna ad fi. itẽ ex pᷣdictis habes no
Knen peratoꝛ fecit: potuit tamen voluntatem mutare.iaco. uam limitationẽ ad glo communiter appꝛobatam in.l. ſt
dec Ad DdD itio Iſta lex eſt famoſa / ſubtilis / ⁊ difficilis moꝛa.ff. ſolu. matri.que dicit ꝙ grauius eſt delictum qð
ſas Abolklv.⸗ habet apparatum difficilem ad modũ comymittitur faciendo q; omittendo fallit quantuʒ ad pu
*Rü ⁊ intricatũ pꝛopter glo huius legis ita vult iaſon hic. Et niendum teſtem de falſo:qui eque punitur de falſo ſi deli
n quicquid dicant hic doc.ponẽtes differẽtiaʒ inter reſcri⸗ quit omittendo ⁊ ſic tacẽdo veritatem ſicut faciẽdo:⁊ ſic
vobi⸗ ptum ſubꝛepticiuʒ/c obꝛepticium:⁊ dicũt pꝛimo ꝙ reſcri dicendo falſum. Et no.hic ex glo.in ver.iuris.ꝙ ꝑ cõſue⸗
ptũ ſubꝛepticium eſt quando expꝛimitur ſciẽter falſitas: tudinem ⁊ ſic ꝑ ſtatutum poſſunt pꝛoꝛogari tẽpoꝛa appel
9 obꝛepticium vero quàdo tacitur veritas ⁊c. Iſta differ? lationis ad hoc no.bal.in.vij.coł.dicẽs ꝙ raro alibi iſta
abt tia non eſt vera ᷣm bal.hic poſt bar.in.iij.coł.hic verſi. q glo.repitur.⁊ ẽ ſingularis ſᷣm ange.⁊ ymo.in.l.ij.ff. de re
wl. ro vtrum reſcriptum vbi di.ꝙ codẽmodo ſubꝛepticuum ſudi. idem iaſon hic in.iij.coł.pᷣdicta confirmãtur ſᷣm ia⸗
riptle dicitur quando expꝛimitur falſitas vel tacetur veritas ſo.hic iſta rat ione:quia quicquid põt fieri ꝑ actum parti
mini quicquid dicat inno.in.c.cum dilecta.⁊ ibi panoꝛ.in.c. cũu um multo foꝛtius poteſt induciꝑ ſtatutumvł conſuetudi
natur dilecta. de reſcrip.de quo per cy.hic m.j.coł. finaliter di⸗ nẽ glo.⁊ ibi bar.in rubꝛica de decur.Clibꝛo.x.⁊ in.l.non
umn de cẽdum eſt ſm ia hic ꝙ doc. pᷣmiſcue vtẽtur iſtis vocabu: impoſſibile.ff. de pac.⁊ ẽ tex.in.l.fi.ad ft.⁊ ibi bal.notat·j
itchn lis ⁊ nulla ſit differentia inter reſcriptum ſubꝛe. ⁊ reſcri⸗ de fideiuſſo.Sʒ ꝑ pactum ipſarum partium põt pꝛoꝛoga
Ufli ptum obꝛe.⁊ ad hoc facit tex.foꝛ.in.l.jſi nuptie ex reſcri ri tẽpus appellationis:aut ſi tamen cum glo.⁊ ibi.j.de te
pto petant᷑ vbi tex.qð appellat obꝛe.ĩferius dicit ſubꝛe. . po.appel.cle.q;diu.de appella.eodem modo tempus ap⸗
1Ai ſic capit pꝛo eodẽ:⁊ ibi bal.no.⁊ ita capiendum eſt in ma Palenaiporeſ abꝛeuiari ꝑ ſtatutum vel conſuetudinẽ ̃ʒ
tinfor teria huius legis m ia.in. ij. coł.hic. Quoddam ẽ reſcri⸗ bal.hic in.vij. coł.⁊ pau.de ca. adde bal in.l.fi.j.comi. vł
ſtcor⸗ ptuʒ fal.⁊ illud ẽ qð vere nun ; pꝛoceſſit in cãcellaria po epiſtolas.alia amplioꝛa que poſſent hic adduci in pꝛeſen
glico pe vł regis noſtri francie:ſʒ aliquis pꝛiuatus ſecum falſo ti vide hic ꝑ bar.bal.pau.de ca.⁊ iaſonẽ de may. Ultio
t Al⸗ fabꝛicauit: ⁊ de iſto non loquimur in iſta.l.⁊ vide de hoc circa iſtã de reſcript ſubꝛepticijs/⁊ obꝛepticijs notabis
fde glo. in canone in memoꝛia. xix. diſt. ⁊ in. c licet. de cruni⸗ illud quod pulchꝛe dicit bal.in.c.fi.per illum tex.in fine:
Kdhe⸗ ne falſi. ⁊ dum dicitur in tex.ibi pᷣſcriptione oppoſita in vt lite pẽdẽte.ex ꝙ ſubꝛepticia ĩpetratio nõ tenet etiã ſi ſã
5tl i tex.noſtro ⁊c̃.videtur hic eſſe tex.clarioꝛ de iure ꝙ reſcri ctus ſit ille qui ipetrauit:ſicut erat ibi beatus thomas cã
iglege ptum licet ſubꝛe.vel obꝛe. tribuit tamen iuriſdictioneʒ vpʒ tuarienſis:vnde pꝛopter meritum vite nõ eſt recedendũ
glerege bar. hic in. iij.coł. raph.ᷣful.in pꝛimo no.⁊ ex hoc infertu a iuris diſpoſitione ᷣm eum ibi ⁊ vide que ad plenuʒ no.
ſdenn Hm iaſo. qð reſcriptum ſubꝛe. vl obꝛe.non eſt ißo iure nul ialſ. de may.in.l.qui iuriſdictioni.ff de iuriſdictione omni
lportt lum quicquid dicat bal. in.l. fl · in fl. in. j. col .·.· ſẽtẽ. reſcin. um iudi.⁊ ibi pleniſſime dixi andegauis duʒ oꝛdinarie le
el ſ. non poſ.⁊ in.l.que ex relatio.S.de legibꝰ. Secundo no.in gerem ti.de iuriſdi.omnium iudi. extipendiatus a dicta
ligc tex.noſtro ver.ſiue in tacendi fraude qð mendacium ita vniuerſitate andegauenſi:⁊ tunc tempoꝛis legi totum li⸗
apen⸗ põt committi tacendoveritatẽ ſicut expꝛimẽdo falſitatẽ bꝛum ſecundum. ff. veteris ⁊ multos ibi ſcholares habe⸗
ſicet ⁊ ex hoc no. bar. hic ad fl ⁊ raph.ful. poſt iac. bu. ꝙ teſtigs ☛ bam peritiſſimos.
nner ita debet puniri pena falſi quando ſcienter tacetveritatẽ NA Gnir 1 Punitur iudex qui non permi⸗
ret ſicut quando expꝛimit falſum. adde tex.ĩ.c.j.⁊ ibi ad hoc D.LILK. ſit inquiri de falſitate pꝛecum.
ſrot no. panoꝛ. de cri.fal.⁊ tex.no.in. c. quiſea quis.xj.q.iij.⁊ bar. N, AAhoc dicit is bu. „.
. Gin no. in. l. ea que commendandi.per illum tex.ff. de contra⸗ D D itt 0 Hotabis que vult glo.hic per iſtam le⸗
ll nbe hen. emp. bal. in l.nullũ ·de teſt. ⁊ in. c. fraternitatis in ſf. LLAegem contra miſeros pꝛelatos qui pꝛopt
tünd ex. eo.facit qð in ſimilivult glo. in. c. ſi quis de laicis.in vxᷣ reuerentiam pape admittunt quecũq; reſcripta pape q;
flti bo ſuppꝛimetur.xij.qij.⁊ qð vult bal. in. c iubemus. cirea tamen non eſt faciendum indiſtincte per iura.in. c. ſi quꝗ
isſt fin · de teſta. ⁊ quod vult archi. in. c. hoꝛtamur.iij. queſti. do.⁊ ibi panoꝛ.⁊ alij.ex.de reſcriptis.Adde glo.in:S. deĩ
ſtdr ix. facit quod vult Angel.in. l. argentarius·S. fina. ff. de de compcetens in aut᷑. de manda.pꝛin. que colligit ex ulo
löſt 4 eden.⁊ bal.in.c.de teſtibus.ex.de teſti.Adde etiaʒ bal. in tex.argu.cõtra miſeros pᷣlatos exequẽtes ſtatim litteras
cin l. pꝛeſbiteri.in.iiij.notabi per illum tex .de epiſco.⁊ cler. pape iniuſtas nec audentes ſuꝑſedere:etiam ſi rationabi
ageThn d vbi etiam inferius infert ꝙ teſtis ſtudioſe aſſignans cau-⸗ lis cauſa opponatur. Alibi dicit io.de lig.in.c.ad audien
Pai ſam fi.concludẽtẽ tenetur pena falſi. Iteʒ ꝙ teſtis qui di tiam.in.ij.coł.de regula ꝙ ſi papa mandat monachis vt
ninnen cit ſe non recoꝛdari punitur de falſo quãdo veriſimuirer aliquem recipiant: poſſunt tamẽ ei opponere crimina vł
iniü1 debet recoꝛdari.Lertio adde ꝙ notarius incidit in falſũ

llitaten

defectus. Item adde tex.ſing.in.l.ſi yvendicari.j· de pe.

—

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

ſi pꝛinceps pꝛecipiat aliquem decapitari vel ſuſpendi et
non apparet cauſa:debet iudex ſuſpendere per.x. dies et
dicit tex. in.c.cum apud theſalonicum.xj.q.iij.ꝙ ſanctus
Ambꝛoſius fuit qui fecit ab imperatoꝛe condi illam legẽ
itellige niſi interueniret ſecunda iuſſio pꝛincipis.c.ſi qñ.
vbi cano.de reſcrip.do.bartolo.vero.in cautela.vij.facit
Lſivẽdicaride penis.⁊ ibi eſt tex.ꝙ in talibus eſt ſecun
da iuſſio attendẽda.

α Etiam is
PA&ATlinon cognitio. um maͦda⸗
tur executio cognoſcit de his ſine quibus exe⸗
Aaqui non poteſt. h. d.
¶ Mon intelligas de ſi implici nuncio:quia ille non poſſ⸗ 3
de aliquo cognoſcere:ſʒ intellige in iudice cui iuriſdictio
mandatur circa executionem. „
Add t Erx pñ̃ti tex. ſm cy. raph.ful. hic eſſe tex.
1 o valde ſing.qꝛ ſi alicui cõmitteretur exe⸗
cutio alicuius ſententie ⁊ re vera nulla vnq; ſententia fu
it lata:poteſt iſte cognoſcere de cauſa pꝛincipali Saly.
hic in. ij. q.⁊ duabus ſequentibꝰ videt᷑ aliter tenere⁊ bar.

hic:ſi b conſideres contradicit dum vult ꝙ iſta lex non

poſſit intelligi quando mandata ẽ executio ſententie.Se
cundo no.ex hoc tex. ꝙ illi cui committitur executio ĩtel⸗
ligitur etiam committi cognitio: ⁊ ſic hic videtur tex.qꝙ
merus executoꝛ debeat cognoſcere de meritis cauſe pꝛĩ⸗
cipalis:ſʒ itellige ſane iſtũ tex.qñ pꝛiꝰ nõ fuit cognitũ de
cãaa pleniꝰ bar.⁊ moder.ĩ.l.a diuo pio.ĩ pꝛi.ff.de re iudi.
⁊ ĩl.ſi vt ꝓponis de executiõe rei iudicate de qͥ ꝑ pe.de
bel. p. ̊ ⁊ ibi bar.de h̊ tñ pũcto:qꝛ ẽ latiſſima materia nũ
quid executoꝛ poſſit cognoſcere de cau ſa ⁊ negocio pꝛim
cipali vide bar ⁊ doc.in.l.a diuo pio.in pꝛin ff.de re iudi.
examinat late ſaly.⁊ ful.⁊ glo.⁊ doc.in.c.paſtoꝛalis·S· qꝛ
vero de offi deleg. pe de anch. in cle.j.de re iudi.nũquid
executoꝛ.Adde glo.in/S.·ſunt quoꝛum.ij.q.vj.⁊ ibi domi.

de ſancto ge. glo. in. c.⁊ꝛ ſi non cognitio.xxv.q ij.domi. in

c. ſicut ad fi · ij.qj. Reſeri
EEN Iewmt NReſcriptum impetra⸗
T li legib us tum contra ius tacita
&veritate non valet. h. d.
Add itio Huius legis ſenſus eſt varius ſᷣm Cy.⁊
cõiter doc.hic ⁊ bar.in.l.pꝛeſcriptiõe.S.
archi. xxv.q.ij.c.⁊ ſi legibus.c.intelligentes iſtam legẽ in
pꝛiuilegijs ꝙ pꝛocedere nõ poteſt vt videre potes hic ꝑ
laſon. de map.in pꝛima coł pau.vᷣo de ca.hic⁊ in.d.l.pꝛe
ſcriptione dicit ꝙ hec lex loquitur in reſcripto gratioſo ĩ
quo pꝛinceps concedit aliquam gratiam vel ſᷣm / vel pꝛe
ter ius:puta concedit feudum vł concedit bñficiu; eccle
ſiaſticum vel concedit gratiã alicuius delicti certe ſi ſup
plicatio arguitur de falſo reſcriptum redditur nulluʒ: um⸗
mo poteſt puniri falſo ſupplicans:qꝛ lex pꝛeſumit ꝙ pꝛin

ceps conceſſerit gratiaʒ ken ſupplicatio. Iſte eſt pꝛopꝛie
c

ſenſus huis legis: ſj.l. pſcriptione.S.eo.loquitur in reſcri
pto ad obſeruantiaʒ iuris communis: quando pꝛinceps
delegat cauſam determinandam ᷣm ius tale reſcriptum
valet dato ꝙꝙ ſupplicatio ſit falſa ꝙ concedere delega⸗
tum in cauſa non pꝛoceſſit ꝑ ſupplicatio.ſolam. Item per
iſtam legẽ in ſecundo rñſo dicit bal.ſe vidiſſe quẽdam fu
iſſe de facto decapitatum qui ꝑ inimicitias capitales q̃s
habebat cum aliquo miit ad poteſtatẽ ⁊ dixit ꝙ erat ban⸗
nitus in capite ⁊ deſcriptus in libꝛo publico bannitoꝛum
nam vocabatur ticius petri:ſʒ non erat ille qui erat ban⸗
nitus ⁊ accuſatoꝛ bñ ſeiebat:poteſtas ꝑ familiam fecit eũ
pꝛehendi ⁊ fuit in magno periculo ne occideretur per
idem nomẽ:Certe ptãs comꝑta iſta impꝛobitate fecit de

capitari accuſatoꝛem per iſtam legem que dicit ꝙ ſi vna

mentientis inucniatur impꝛobitas ſeucritati ſubiacent
iudicantis:dicit tamen bal opoꝛtere pꝛobariqꝙ accuſatoꝛ
dolo iſtud fecerit. Et cum iſta deciſione bal tranſeũt ful.

⁊ Paul. de caſtr. hic/alij non tangunt nec hic nec alibi.

Quicquid poſſet in contrarium allegari finaliter eſt te⸗
nendum ꝙ opinio bal.eſt vera: pꝛobatur tribus modis.
Rꝛio qꝛ etiᷣ dicũt moderni hic in criminal ibꝰcalũnioſꝰ
accuſatoꝛ debet puniri ſimilitudine ſupplicij.l.fl.j.de ac
cu.ſecundo qꝛ teſtis deponẽs falſum in cauſa criminali
dz ſubire ill penã quã de iure pateretur ille cõtra quem
depoſuit ſi verum est tex.eſt ſing. in.l. j. poſt pꝛin. in ver.
quiuc falſum teſti ff. ad.l.coꝛ. de ſica. quem ad hoc repu⸗
tat ſingularẽ Bald.in. c.j.in · S· iniuriã.in vlti. col. de pac.

iur. flr. ⁊ ita per illum tex.tenet Bal.in.l.ij g de reb. credi.
