oun
telin
ng
unl
hor,
die⸗

gog

Lil

ſcone

oe

ale
En
1010
nell

De regu. iur.ff. FEo. LXI

integr. fauore minoris ut bart. dicit in lege.ſi. Subi & apud quem. Fallit in his que
ſummarianu: & non plenariã requirunt.l. cogn. de ofeius. . ut poſ. &. l.i.. ſi ea de
uentre in poſ.mitti. & in alimentis & ſimilib. que magis officio iudicis ꝗᷓ actionis
uia expediuntur: & oĩb. cauſis fauoralib. & prouiſionalib. Item dicir glolilliti ſub
ſtituto qui nõ dicitur delegatus. facit. l.proponebatur.ff. de iud. Et aliam lecturam
glo. non accipias que in fine eſt tradita quia non conuenit. Huc aũt ad finem om
nium nota ꝙ alñ mandatur libellus alicui hũti iuriſdic. ordinariam tunc excitatur
eius iuriſdicio non aũt delegatur. C. cum aliquib. de reſcriptis. li. vi. niſi expreſſe di
catur. per precedentia autem ſatis declaratum puto que cauſe plenam cognitionẽ
requirant: & que non. Vide barto. in extrauaganti ad reprimendum in uerbo ſine
figura & ſtrepitu cum ſimilibus.
PAVLVS.
CQ uintus Mutius Sempronio: quo tutela redit: eo & hereditas peruenit:ni
AHcum femine heredes intercedunt.
Noto ꝙ legitimi tutores ſunt legitimi heredes. Concor.S. ex his in auten. ad he
re. ab intelt. auten. ſi tut. C. de legit. tu. 5. fi. inſtit. de leg. patro. tute. dum dicit quia
plerunq; ubi ſucceſſionis eſt emolumentum: ibi & tutele onus eſſe debet arg.l.ſe⸗
cundum naturam ſupra. e. . cum aũt inſtit. de contra. emp.l.id quod.ff.de peric. &
cõmo. rei uend. cum ſimul. & dicit tex. in. d. . f. cum ad agnatos: quos ad heredita
tem lex uocat: eoſdem & tutores eſſe iuſſit. Fallit primo per ultima uerba illius. 5.
fi. dum dicit. Ideo aũt plerunq diximns: quia ſi a femina impubes manumittatur
ipſa ad hereditatẽ ducatur: cum alius eſt tutor. facit les.i. S.i.fl.de legi. tuto. ubi ex
xii. tab. defertur legitimis heredib. tutela:ut qui ſperarẽt hereditatem tuerentur bo
na ne dilapidarentur: a qua tamen legitima tutella femine repelluntur: cum a ſuc
ceſſione nõ repellantur. regulariter. n. ſemine non admittuntur ad pu. munera: cu
iuſmodi eſt tutela autoritate: & ut utilitate priuata. Dictum eſt in.l.femine ſupra.e.
niſi in auit. matri & auie. C. quando mulier tuto. of. fungi. po. de iure nouiſſimo: ꝗᷓ
perditur per tranſitum ad ſecunda uota. Dixi in con ſue. aurel. plene:uel inhoneſte
uiuendo ut Ang.declarat in. d. . fi. Fallit. ii. in minore. xxv. an.l.fi. in fine. C. de legi.
tut. S. fi inſtit. de fidu. tute. ne qui ſe ipſos regere non poſſunt, alios regere uelle ui
deantur. Fallit. ii. ubi eſt ſpes legitimi ut per poſtliminium reuerſuri interim alii
proximi ceſſant: & datur a p̃tore tutor.l.i.S.ſi apud hoſtes.ff.de legit. tut. Fallit.iiii.
quia quamuis ob delictum uel contumaciam patronus perdat hereditatem non
tamen perdit tutellam ſupra lege.i.S.interdum. Et. l.ii.S.ſed ſi hac lege emit.e.ti.
Fallit ult. ubi non eſt eadem ratio, tunc leges et ſtatuta diſponentia ſuper heredita
te non diſponunt ſuper tutelaut bal. ſcrib. in conſ.xi. Huius aũt legis uidetur eſſe
ut decernat qui ſint legitimi heredes de quo dic in aut.poſt fratres. C. de legitimis
heredib. niſi per ſexum: uel per etatem prohibeantur eſſe tutores.qui nihilominus
ſunt heredes. Vnde glo. querit an tutor datiuus: uel teſtamentarius admittatur ad
hrditatem: & dicit ꝙ ſi ſit alius legitimus agnatus: uel cognatus excludit teſtamen
tum & datiuum: Si uero nullus ſit alius heres legitimus, admittitur per hanc reg.
ſexeluſo fiſco ut Alber.declarat. Dy.ait glo. iſtam alibi non eſſe: quam lac.de are.
& Older.improbant per.l.i. C.unde uir & uxor. Item dicit A.lbe. non probatur per
hanc.l.que non loquitur in tutella niſi legitima: neq; facit ius ad alios. Sic etiam
bar. ſentit per.l.nutritorib. C. cõmunia de ſucceſ.iũcta auct. Omnes peregrini que
hodie male obſeruatur &.lI. finali. C. de infan. expo. & quia ciuitas hẽt in ciuem ius
aliquod temẽ non ei ſuccedet: & quibuſdam ſimilib. argumentis baljet Ang.ſuſti

De regu.iur.ff.

nent gl. niſi cum extra tutelam pupillus mortuus eſſet arg. l. matres. C.ad tertul,
ubi exceptio non petiti tutoris nõ excludit matrem a ſucceſſione filii poſtea adul
ti. quod non admodum facit. licet Pau. dc caſt. illis nihil addat: Et uideatur eos ſe//
qui. ldem bal. hoc tenet in. l. ſiqua illuſtris. C. ad orfici. Vbi ait turores excludere fi
ſcum & hoſpitale. Ita ſentit in. .fi. in. iii. col. C. unde legiti. Vnde dicunt eſſe caute/
lam per hanc glo.ad hoc ut pater naturalis ſuccedat filio & excludat fiſcum.ut de
tur naturali tutor: qui ei ſuccedet fiſco excluſo per hanc glo. Idem bal.in.l. cum ĩ eo
in fi. ff. de pactis. ubi per Iaſ.nihil de hac re: neq; quicꝗᷓ per Pau. de ca, aut Alex. rep
peri, cum hanc materiam funditus euoluerem. Et fortunius gartia recens hiſpa/
nus illic nihil: neq; quiſꝗᷓ alius illic. Repperi Alex. in conſ. xxxi,in prio uol. ubi enu
merat perſonas que fiſcum excludunt:inter quas ult. loco hanc glo.adducit in hec
uerba. Item tutor pupilli decedentis in tutella ut eſt glo.in. L. quo tutella de reg. iur.
ff. licet quidam tenuerint cõtrarium. quod non ex animo inquit:quia non expedit.
Illic Alex. uidetur refugiſſe uel ob laborem: uel ob dubium hũc articulum alioꝗn
ualde neceſſarium. Ego in ſententiam bar, deſcendo:tum quia id nulla lege cauea
tur: quia de legitimo tantum loquitur lex. noſtra. Item quia non eſt bonum argu.
directe:qui eſt tutor eſt heres. ſed e contrario. ut. d. . & auct. ſicut. C. de legi.tut. itẽ
quia lex prima. C. de bonis uac. & gl. magiſtra illic annumerãs perſonas. que fiſcũ
excludunt non annumerant tutorem. ita uĩdetur cum bar. ſentire io. de platea i. d.
l.i. enumerans ꝑſonas excludẽtes fiſcum. quis non firmet.
CS. Nemo poteſt tutorẽ dare cuiꝗᷓ:niſi ei.quem in ſuis heredib. cum moritur
habuerit:habituruſue eſſet ſi uixiſſtet. S
CNemo expone ut glo.prorſus:que dum citat.S. promiſſum in tit. qui dare
tut.dic ꝙ eſt in tit. de tutelis.Vbi Ang. =
CS. Vi factũ uidetur id eſſe quod de requis cum prohiberetur fecit. clam ꝙ;
quiſꝗᷓ cum controuerſiam haberet:habiturum ue ſe putaret fecct.
CVi factum glo.optime declarat. habes. n. tex. ſimiles in.l. i.S. qui ſit ui.ff. quod ui
aut clam &.l˖.ii. .fl. &. l. ſeruus. e. tit. ubi plus non debent lucrari ſtulti ꝗᷓ periti. Ex
emplificat glo.in operis noui nuntiat. quam dicit trib. modis fieri ut eſt in.l. de pu
illo: & pretoris iuſſu. due aũt poſteriores ſunt meliores: qa per eas non perditur
poſſeſſio. Trib. aũt modis remittitur nuntiatio ut in glo.Ego operis noui nuntia
tionis materiam hic paucis colligam, examplato prius olim labore cum illum ti
tulum interpretarer. Nuntiatio fit pro opere nocente uicino: etiam pro iure ſerui
tutis fit legeſi prius: & lege in proiuncia. ff. de operis noui nuntia. Limito in arbore
plãtanda uel excidenda.l.i.F. hoc aũt edictum.i. co. titu. Limito in opere iam facto.
d.l.i. .i. alia. n. competunt: ut quod ui. aut clam de quo hic principaliter agitur. Li
mito ĩ refectione.l.i.S.ſiquis edificium.e.tit. cui conuenit ſtatutum & edictum hu
ius inclvte ciuitatis:nequis extra menia ad centeſimum lapidem de nouo edificet
reficere. n. permittitur. Limito ubi notorium eſt nuntiantem ius non hẽre. l.i. in fi.
& uer.ꝙ ſi in mari.eo.ti.arg.de citatione ut.l.ſi quis ex aliena.ff. de iudic. ſm quoſdã
quod apparet per inſtrumentum trãſactionis: uel rei iudicate:uel ipſius rei euidẽ
tiam: uel inhabilitatem perſone. Quo tempore fieri poſſit diſtingue ut ſcrib. ꝙ
omnis nũtiatio preter iudicialem quolibet die potes: iudicialis uero die feriato nõ
. Poteſt niſi ſit feriatus alia cauſa ꝗᷓ in honorem dei. l. omnes.l. dies.l.i. C. de feriis cui
aut per ſone nuntiatio ſit facienda. Dico nuntiari debere aduerſario.uel alii ipſius
loc o in re pñti exiſtenti.l.de pupillo.S. ſiquis forte &.l. cuilibet. imputatur aũt eis ſi
nõ retulerunt domino, An aũt liceat propria autoritate opus deſtruere, Dico aut

4
itß
1n
po
con
ni
gur
leu
10
co⸗
lone

N

ten

llie

C
etl
ee
li⸗
ſm

cuir
ſac

o

ce

Deregu iur ff. Fo. LXII

ĩfuudo meo a me poſſeſſo & poſſum.l. ſi uitem.S.ſi ad ianuam.ff.quod ui aut clã
.l. quemadmodum in princ.f. ad.l. aquil. aut in alio: tunc non poſſum ſed com pe
tit pro facto ꝙ ui aut clam. pro non facto nuntiatio. An aũt debeat exprimi cauſa
in nuntiatione bar.d. ꝙ ſic ſi aduerſarius petat. Ita glo.l.i. Remiſſio aũt eſt triplex
pro huius glo. declaratione legis partis iudicis legis per ſatiſdationem hominis ꝑ
conſenſum iudicis cauſa cognita.l. de pupillo. S. ſi is cui. &. l. pretor. e.tit. li. ff. de re
miſſio. Quando aũt in promptu eſt paratus docere de iure ſuo, ſatiſdatio aduerſa
rium non releuat: ut eſt caũs ſing.in.l.unica.C. de op.no. nunt. Libellus aũt ex
te uttiuſq; ẽ ofſerendus iuſta auct. offeratur. C. de lit. conteſt. Et hoc uolunt ſcrib.
in. d.l.i. &.l.de pupillo. De ſumptib. aũt deſtruendi, dic aut poſſidet rem cum ediſi
cio, tũc tenetur ad patientiam & ſumptus.l. pe.ff. e. Aut alienauit: & ſucceſſor eius
tenetur ad ſolam patientiam. l.fi. e.tit. niſi perfecerit opus poſt ſciam nuntiationis:
Alia uide ꝑ doct. & limita. ultimo ut in hac glo. per.. ſiquis riuos.
CͤteZHW Q uein teſtamento ita ſcripta ſunt:ut intelligi non poſſint, perinde ſunt ac
ſ ſcripta non eſſent.
CExpone ut glo.ſed ultimus intellectus eſt melior ut eſt tex. apertus in.lii.ff. de
his que pro non ſcriptis habentut. Alius eſt per.l.i. ff. de is que in teſt. del. ubi diſti
guitur aut conſulto delata ſunt: & uitiantur: aut inconſulto: ut illic & in hac gloſ.
Vide illic barto. MVMDB —
C.§. Nec paciſcendo: nec legem dicẽdo: nec ſtipulando quiſꝗᷓ alteri cauerep̃t.
CHEec portio cadit in materiam. S.alteri inſtit. de inut.ſtip. &.l.ſtipulatio iſta.S. al/
teri de uerb. obl. ſupra ubi fallit in perſona pub. & propter intereſſe.quod nuper in
eo loco ordinaria lectione plenius audiuiſtis. Limitationes plures hẽtis per lIaſ.
illic & doc. omnes: Et per ſocinum in reguliis.
PAPINIANVS.
CNon debet alteri per alterum iniqua conditio inſerri.
CHuic reg.conuenit:quod ſcribit᷑ in. c. non debet quis alterius odio pregrauari
.Ce.ti. lib.vi. Concor.l. ultima.S.ſi aũt nec dũ. C. de acqui. poſ.l.matris. C. de tranſact.
l. ſeruus &. l. filius. ff. de pac.l.i.·ff. de alie. iudi. met. cauſa fac.l.ſi filia. ff. de diuortiis
.l.i. . de eo opere.ff. de aqua plu. arc. l. qdam iberus de ſer. urb. pred. I..fi. de. inur. cũ
ſimi. Quod quandoq; pro non facto eſt & nullius momenti: ut.d.l. ſi filia. quãdo
q; pnnitur pecunia ut. d.l.i. de alie. ubi ad intereſſe agit᷑ &. d. l. ult. quandoq; punit
criminaliter ut in.l. ſiquis forte.S. ult.ff. de penis: & aliis.ll.ſequentib. Dixi deeo qui
ſacit molendinum in fundo ſuo in alterins odium in repetitione.l. quinq; pedum
C. fin. regum. glo.infert neminem alteri nocere debere:quia iuſtitia eſt conſtans &
perpetua uoluntas ius ſuum cuiq; tribuens. que in tria precepta diuiditur. Quan
doq; tamen iuſte quis ab alio affligitur ut a iudice puniente.l.ii.ffquod me. ca. c.
occidit phin. & per totum. xxiii q.yiii. Item ad ſui defẽſionem licet alterum offende
re. l. ſcientiam. S. qcum aliter. ff. ad.l. aqui. ubi requiritur moderamen inculpate tut.
quod in trib. conſiſtit ut in continenti ut eodem genere teli ut aliter cuadere non
poſſit. ut ſcrib. plenius in.l.ut uim. ff.de iuſt. & iur. Item a priuato ad uindictam
poteſt alius offendi ut in.l.i. C.ubi liceat unicuiq; ſine iu ſe uindicate: in depopula
tores agrorum: & inſidiatores uiarumiet in deſertores militie.illi. n. ſunt caſus ſpe
ciales. ſicut cum bannitus impune leditur autoritate ſtatuti. Huc poteſt adduci
reg. Res inter alios acta aliis non preiudicat: tam in contractib. ꝗᷓ in iudiciis: et ĩ pe
nis que tenent autores ſolos: et participes criminis preterꝗᷓ in crimine leſe maieſt.
etſimi. Io. and. loquitur de repreſaliis: de quib, bar, ſcripſit.

De regu. iĩur ff.
IDEM.

Nemo poteſt mutare conſilium ſuum in alterius iniuriam. .
Habes eãdem in.c.mutare.e.ti. li.yi.glo.primo declarat per exemplum negocio
rum geſtoris:qui non poteſt prohiberi in preiudicium expenſarum quas fecit.l. ſi.
C. de acqui.poſ.Vbi procurator: qui pro aliquo poſſedit nõ poteſt preiudicare do
mino eam relinquendo: & tenetur adintereſſe: ubi eſt glo. magna. Item per tit.ſi ꝗs
omiſſa cau.teſt. ubi heres non poteſt mutare uoluntatem in preiudic.legatariorũ
Item per.l.iii.fl.de tranſac. Fallit ut in glo.per.l.nonnunꝗ.ff. de colla. bo. qa mul⸗

tum intereſt inter non lucrari & damnum facere. l.ii. ff. de dam. infecto: & qui cer

tat de lucro captando: eum qui de damno uitando. l. regula. ff. de iu. & fa. ignor.
ubi eſt ſcienti mandatum reuocatum & poſtea gerit:quia ſuo periculo & ſumpru
facit. aliud ſi ignoranti.l. cum quis.S.ſi debitorem. ff. de ſolu.l.eius qui ĩ prouincia.

ff.ſi certum petatur. cle.i. de renũciati. c. fi. de procur. per ſcrib. cum ſimilibus. Ioon

nes anandr. in capitulo ſecundo de renũciati. Inducitur ad materiam uariationis
in qua diſtinguitur: aut uariatio eſt citca eandem rem uel duas:que ratione conne
xitatis unius loco ſunt:tũc non admittitur.l.nam abſurdum. ff.de bo.liber.l.ĩ cau

ſe de mino.aut circa diuerſas que conexe non ſunt:& admittitur.l.ſi ſterilis in fi.fl.
de act. emp.l. de rebus. ff.rer. amot. Alber. hanc reg.inducit ad queſtionem de duo

bus delegatis cum clauſula ꝙ ſi ambo:quorum unus renuntiat.poſtea penitet eũ
renuntiaſſe, an collega debeat eum admittere. Vide clarius apud lIo. an. in. d. reg.
mutare:ubi concludit ꝙ ſic:quia nullius intereſt uide canoniſtas in. c. cum ſuper.
& in.c.ſignificãtibus.de offi. delegati.qui tex.faciũt in cõtrariũ: ſed eſt differẽtia an
quis ꝓnuntiauerit ſe non eſſe iudicem competentẽ an uero declarauerit ſe nõ uel

le cognoſcere de cauſa delegata & poſtea penitẽtia ductus uelit cognocſere quia
4 4

non debet repelli ex quo nemini nocet.
CIn totum omnia que animi ſui deſtinatione agenda ſunt non niſi uera & cer
ta ſcientia perfici poſſunt.
CGlo. declarat in delictis. per.l.i. C. de ſica. ego de hac re prius dixi in hoc titulo.
animus enĩ maleficia diſtinguit. Item & cõtractus ꝗ conſenſu fiunt.l. in cõmoda/
to.S. ſicut.fl. cõmo.l. nec ignorans. C. de dolo.l. non omnis. ff.ſi certum pet. dixi in
l.cõtractus ſupra.e.Item in teſtamẽtis ĩquibus quis de ſtatu ſuo debet eſſe cenus
l. de ſtatu. ff. de teſta. Fallit in. l. qui quartam de leg.i. ubi erat error in quantitate bo
norum. Item in aditione hereditatis que animo fit.l. gerit. ff. de acqui. here. unde a
pupillo ſolo non fit. ut in hac glo. quam ſequere ad uerbum. alia dixi aliis in locis
huius tituli que legenti occurrent.
IDEM. L
CActus legitimi qui non recipiunt conditionẽ uel diem ueluti emancipatio:
acceptilatiothereditatis aditio, ſerui optio, tutoris datio in totum uitiantur per tẽ
poris uel conditionis adiectionem. nonnunꝗᷓ tamen actus ſupraſcripti tacite acci
piunt que aperte comprehenſa uitium afferunt:Nam ſi acceptum feratur eiꝗ ſub
conditione pronuiſit:ita demum egiſſe aliquid acceptilatio intelligitur ſi obligatio

nis conditio extiterit, que ſi uerbis nominatim acceptilationis comprehendatur

nullius momenti faciet actum.
Actus legitimi. Dicuntur actio legitimi ſecundum glo.qui ſunt ab aliquo iure
ſcripto inuẽti. facit tex.in.l.legitima.fl.de pactis. iuncta glo.que dicit legitima ideſt
iuris ciuilis.ᷣ infero quod bannitus qui per ſtatutum ab omni legitimo actu eſt ex

li⸗
ſe
ol
lel
lun

dat
gun
ver
tus
inn
me⸗
lep
ob

2 -—— —.—W —

— —

— —— *½

— — —w— — *

Dregu.iur. ff. Fol. Ixiii.

cluſus nõ excluditur a ſucceſſione paterna queẽ de iure naturali & diuino nõ ãt
ĩuẽtũ ciuile tex.i.l.ſcripro.ff.unde liberi ĩ.l.cũ rẽ. ff. de bõ.dãna.l.nã & ſi parẽtibo
ffde ĩoffi.teſt. S. hoc natura in auct. detriẽte & ſemiſſe. cõtrariũ tũ Alex. tenet in

cõſi. xxy.ĩcip. uiſis & diligẽter ꝑſpectis col.ii.uol.i.p tex.i.S.i.ĩſti.de here. que. ab

lteſta.u bi hereditas ĩteſtati ex.l.xx.tab. ad ſuos heredes ptinet.ẽ ãt lex.xx.tabu. ps
iuris ci. l.ii.F.i.ff. de originc iur. facit lex.ĩ.S. de illo.ff. ꝓ ſo. ubi oĩs hiditas ab ĩteſta
to ueniẽs appellat᷑ legitia. facit. l. lege obuẽire &. l. uerbis ſu pra ti. ꝓxi. ſicut ẽt ex
teſtõ ꝓueniẽs eſt ĩuenta actio ius ciuile ut patetĩ ſacra ſcriptura in teſtõ Iſaac.gl.

in,. l. quotiẽs de here ĩſti. Sic ergo dr legitĩa que a.l.ciuili ofirmata ẽ nõ ĩuẽta. facit

qa ĩ.l.nr̃a aditio hereditatis ẽ actus legitimus & ĩmixtio ẽt rñdet᷑ ad.l. ſcripto ꝙ ẽ
naturalis ſucceſſio ideſt natura ſuadẽte delata ex diſpoſitõe legis utcũq; ergo lex
aliqua uel ꝓuiſio ciuilis diſpõit ĩducit aut cõfirmat di actus legitĩus uel ĩuẽtione
uel ſolẽnitate uel cõfirmatiõe. quero quotuplex ſit cõditio. Dico q; duplex ẽ una
itrinſeca que naliter ĩeſt rei que ẽ cõditio iuris ſicut ĩ. l multũ.ff. de cõdi.& demõ.
uel ſi filius ergo heres de qua nõ loqꝗt iſta lex. unde bal.i.l.potuit. C. de iur. delib.
oct. ꝗ & Io. de Imo. ĩ fi.l. gerit. ff. de acq. her. dñt ꝙ; ſi heres hrdis ſcripti ignoret an
ille heres fuerit dĩ ignorareoditionẽ ĩtrĩſecã & gerẽs ſeꝓ hĩde nihiloĩus acqrit ga
neſcitↄditionẽ qᷓ natura ĩeſt & neceſſario alia ẽ oditio extrĩſeca deꝗᷓ loqꝗt iſta lex
ut ſi nauis ex aſia uenexit ꝗa debuit ſcire de qua diſtin. hẽs lex:i.d.l. ntll itereſt
oↄditiõis an facti ſit. ff. de ↄodi. & demõ.reliqua ꝓſequere ut gl. bar. Albe, & Io. an.
Vbi repugnãtia in teſtõ. &c. Vlpianus.
CLex q̃ diffundi p̃t in imẽſum. Nã repugnãtie ſpẽs ĩ iure figurari pñt ĩnumere.
Ego ꝓ tꝑis lege ꝑ declaratiões ꝗnq; ac.xi. limitatiões oĩa pcurrã que precipuam
legis materiã cõcernũt. Caſum figurabo p.l. ſi titius. ff. de cõdi.ĩſti. p hãc glo. alle
gatã. Declaro prio hanc regulã in repugnãtia uerboꝶ directa que cõtradictio ẽ
quin ueritas unius excludit ueritatẽ alterius ut ẽ p uniuerſalẽ affirmatiuã & uni
uerſalẽ negatiuã ut oĩs homo currit nullus homo currit. itẽ per pticularẽ ut ti⸗
tius debet / titius nõ debet.l.ſcripture. C. de fide inſtrumẽtoꝶ. Declaro ſecũdo
in repugnãtia uerborũ indirecta ut cũ dicitur calendis ianuariis bononie cẽtũ a
meuio mutuo accepi & eadẽ die ab eodẽ eãdẽ ſummã alio in loco lõge diſtãti ac
cepi. ꝙ declarat bal.in.l.ſcripturæ. C. de fide inſttumẽ. Declaro.iij.ĩ repugnãtia
ob diſſimilitudinẽ ut ĩ.l.optimã. C. de cõtra.ẽpt.S.itẽ uerboꝶ ĩſtitu.de inutili ſti⸗

pu.Itẽ ob ueriſimilitudinẽ ut in exẽplis traditis a bal.quẽ oĩno legas.in.d.l. ſcri

pturę. Itẽ in repugnãtia iuris ut. l.p ſeruũ.S.fi.ff. de uſu & habi.l.uie.ff. de ſeruit.
ꝑ hãc gl.alleg. qa fructus cõprehẽdit uſũ de iur̃ unde ſi ꝗs leget fructũ rei alicui
& uſum adimat eſt repugnãs. ut illic deſcribit. Limito.i.hãc regulã ꝑ tex.i.l.ſem
pronius ꝓculo.ff. de lega.ii.ubi cũ nõ ẽ repugnãtia oĩm odo ſed ſecũdũ ꝗd non
uitiat qa in maiori ſũma minor ĩeſt ubi nõ eſt incõpaſſibilitas uel defectus con
ſenſus ut in. l. ſi decem. ff. locati. qa uolo cibi locare domũ decem aureis tu uis cõ
ducere quinqʒ eſt inutilis cõtractus. ut doct. docẽt in.l/.i. . ſed ſi ſtipulanti.ff. de
uerbo.obli. Limito.ii. ubi publica & priuata ſcriptura repugnant ſtat᷑ publicæ
tanquã digniori. l. teſtamẽto hoĩs. ff. de here.ĩſtitu. ita bal.ĩ. d. l. ſcripturæ. Limi

‚ 9 „ „ „ „ „ . „₰ ,7* .2 162 725„ ,7
to.iii.rõne ruſticitatis aut ſimplicitatis ſm ueteres ꝙ; reprobat᷑ ꝑ Cy.ĩ.. i. C. d iuris

& facti igno.bal. & alios ꝗa ruſticitati non parcitur niſi in caſibus iure expreſſis.
Limito.iiii.ſecũdũ bal. qũ eſſent duo inſtrumẽta cõtinẽtia repugnãtiã ſed unũ
pluribus argumẽtis & cõiecturis fulcit tũc huic ſtandũ ẽ. Limito quinto ubi
ad cõcordiam poſſunt reduci per diſtinctionem aut alio pacto agu. quibus.

De regu.iur.ff.

in prĩa cõſti. C. facit dictũ bar.i. l. de etate.in.ii.q.ff.de minoribus.qꝙ ſiteſtis ĩterro
gatus qũo ſciat titium eſſe minorẽ annis reſpõdeat ꝗa ex aſpectu cognoſco Po
ſtea ĩterrogatus rurſus qũo ſciat dicat neſcio ĩtelligitur neſcio aliter quã predixi.
Itẽ ſi quis ĩterrogatus an occiderit hominẽ reſpõdit occidi ad mei detenſionẽ po
ſtea repetita interrogatione reſpondit non occidi ĩtelligitur nõ occidi niſi ad mei
deſenſionẽ. Vide huc que Alex. ſcribit in conſi. clxxxviii. col. Üüüuf.
CSS.unicuiq;. Vnicuiq; ſua mora nocet.ꝙ & ĩ duobo reis ꝓmittẽdioſtituit᷑
CHuius. S. materiã trahit Albe. ad materiã more & intereſſe ꝑ eũ tractatã in.l.R
iſulã.fl. de uerb. oblig.l.mora. ff.de uſuris. p eundẽ in.l/.i. C. de ſentẽ. quæ ꝓ eo ꝙ;
intereſt. cano.in.c. cum bertoldus.de re iudica. ego in.l.quatenus.& ĩ.l.cõtractus
& in.l.nulla eſt mora. ſupra hocti. dixi de mora iam multa. canoniſtæ hanc. l. exa
minant in. c. mora. e.ti. li.vi. Ego hic inſiſtam gloſæ. & declaro primo procedere ĩ
fideiuſſore cuius mora ipſi nocet non eo prĩcipali ꝗuis rei mora ipſi fideiuſſori
noceat. l. mora.ff.de uerb. oblig.l.ſi quis ꝓ eo.ff.de fideiuſſo. Ratio diuerſitatis ẽ
precipue ꝗa factũ rei prĩcipalis afficit acceſſoriũ nõ ecõuerſo.l. ex pupillari.ff. de
uulga. ſuſtitu. l.quod ꝑ manus.ff.de iure codicill. & fideiuſſor in oẽm euentũ ui/
der acceſſiſſe.l. ſi ſeruũ.S. uideamus.ffde uerb. obliga. ꝙ ꝓcedit ẽt in fideiuſſore
dato poſt morãuel ante morã glo.in.l. quotiẽs in diẽ.f-.de uerbo.oblig. Bar.in.l.
uinũ.ff.ſi cert. pet. & in fideiuſſori tacito ut in patre cuius mora ipſi nocet nõ aũt
filio iam liberato periculo rei quo ad periculũ.l. cũ filius. ff. de uerb. obli. ubi ẽ mi
rabile ꝙ acceſſoriũ durat perẽpto principali ꝗa pater tenetur filio qui eſt princi
palis iam liberato ꝑ interitũ rei nã ꝓcedit non quo ad directã actionẽ que expi-
rat in acceſſorio extincto principali ſed quo ad utilẽ actionẽ quæ de equitate da-
tur quia non cõuenit æquitati quod pater qui eſt in mora & ſic in culpa ſit libera
tus. qa acceſſoria bene ſtat ſine principali utiliter & non acceſſorie: & idẽ in.d.].
morã in alio. & hoc q; mora fideiuſſoris ipſi noceat ꝓbatur in arbitraria in.l. cen
tum capuæ. ff. de eo ꝙ; certo loco. nec obſtat qꝙ; fideiuſſor uideret᷑ teneri in plus
quã principali cõtra.l.qui acceſſiõis.ff.de fideiuſ.quia illud procedit in his quę
deducũtur in obligationẽ prius aliud in his quę ex poſtfacto ob ſuũ factum uel
nõ factum.nec obſtat.l.ſi libertus morã.ff.de ope.liber.&.d.l.cum filius..i.quia
eſt differẽtia ĩter obligatiões dandi & faciendi. nec obſtat tertio tex.in. d. l. mora. ẽ
ſcda ꝑte.de uerbo. oblig.quia illic fideiuſſor ꝑ oblationem cõſtituerit creditorẽ ĩ
mora tũc mora rei ei nõ nocet.ꝗ caſus ſcdm bar. & ſcrib.nõ ẽ alibi in iure nec ibi
l.iii. F.ſi is ꝓ quo.ff.ꝙ quiſq; iuris cui doctores optĩe reſpõdẽt ẽt ante laſo.quãuis
glorietur & placeat ſibi. Quarto limitat᷑ quo ad agendã obligationẽ fideiuſſoris
quę non ĩeſſet ꝓpter morã debitoris ultra ſortem ad aliqd ĩtereſſe de qua re tñ le
ge quæ plenius bar.ſcribit i.l. fi pe. col. ubi p modernos.f.de eo ; certo loco.
Quito limito ꝙ quãuis mora rei noceat fideiuſſori quo ad obligationẽ ꝑpetrã
dã ut nõ extinguat᷑ per ĩteritũ rei debitę:tamẽ nõ ꝓcedit reſpectu temporis quia
ſi actio eſſet tpꝑalis durat in tp̃s ſolũ nec efficitur ꝑpetua ut gl.i.l.ſi ſeruũ.. ſeqtur
in uerbo ppetuari. de uerbo.obli. Sexto limito p glo.in.d.l.mora in uerbo obtu
lit. quia ſi fideiuſſor obtulit creditori poſtea ipſe ꝑ credirorem petentem in mora
cõſtituat᷑ tolleret prĩa mora crediroris & ulta mora fideiuſſori noceret ꝑ reglãm
que hẽt ꝙ; ultĩa mora nocet ꝑ iura citata ꝑ illã gl. Fallit.vii. m hãc gl.ĩ duobus
correis ſotiis quis ſi ſotii ſint unius mora alteri nocet.l.penul.ffde. duob. reis. ubi
glo.ponit multas ſolutiões facit.l.fi. C. de duo. reis. qa ut dicit Dy. in. d. reg. ſotius
ĩpetet ſibi caſus ob ſocietatẽ coitã & participationẽ.debuit enĩ cogitare hoc euẽi

—

—.——— — .-— —

rn oemem, — —.

b⸗
l
o⸗

den

ſe
li

De regu. iur. fl. Fol.lxiiii.

e potuiſſe uideas illic ꝑ bar. plẽius. Effectus more quo ad caſũ ſortuitũ quo ad
fructus quo ad ĩtereſſe quo ad cãrum ꝓſequtionẽ quo ad priuationẽ iuris. egre
gie & clare habes ꝑ Philippũ francũ paucis oĩa ſcribentium dicta declarantẽ in
d. regu. mora. De qua re ſuꝑius a me dictũ eſt. M
S. Dolo facit qui petit quod reſtiruturus eſt.
CHabes de hoc reglãm dolo facit ꝗ petit ꝙ ĩſtituere opoxtet.e.ti.li.vi. declaratut
hic ꝑ gl. Fallit.. q nõ eſt eidẽ reſtiturus ſed alii ut.l. ſi ſocer. . lutius. cũ ſi. Hic ꝑ
gl. alleg. ꝙ ẽ ueꝶ ſi ipſe etiã eidẽ reſtituturus ſit. l.ſi donatarius. ff. de cõdi. ob cãm
bar. in. d.. lutius. Fallit ſcdo in poſſeſſoriis ꝑ hanc gl. ꝙ ueꝶ: eſt in poſſeſſorio
recuꝑandę poſſeſſionis ẽt ſi excipiens paratus ſit incõtinẽti ꝓbare ius ſuũ cum
ſpoliatus ante oĩa ſit reſtituẽdus. ut Philippus fracus illic ſaluãdo dictũ Io. and.
cõtra oẽs. In poſſeſſorio uero adipiſcẽde uel actiõe ad exhibendũ nõ ꝓcedit hęc
regula niſi excipiẽs ſit paratus ĩcõtinẽti ꝓbare.l.iii.S. duæ cãe.ff.de carbo. edicto.
Inĩterdicto retinẽdæ. uide bar. & ſcrib.in.l. naturaliter. S. nihil cõmune. ff. de acꝗ.
poſſ. & ſcrib. in reg. qui ad agẽdũ. Fallit quarto in eo ꝗ nõ incõtinẽti reſtitutu⸗
rus eſt ſed ex interuallo.l.fi.fut legato noĩe caue. Quinto fallit qñ id ꝙ eſſet
reſtituẽdũ nõ eſſet liqdũ.l.i.F. redigũtur.ff.quo.lega. & de his plene ꝑ bal. & bar.
in. d. . lutius. Extta ꝓpoſitũ Io. and. inducit hanc regulam ad materiã an excõica
tus poſſit eſſe arbiter aut arbitrator in qua re tu uide Philippũ franc. Pompo.
¶ CPlus cautionis in rem eſt quam in perſonam.

CGlo.huius leg.exẽplũ tradit duplex.primũ ut in..furti.iſtitu.de obl.que ex de
licto naſc.qꝗa melius eſt ĩcũbere pignori ꝗᷓ agere in ꝑſonã.& in quẽcũq;ʒ res trãſe
at ſempꝑ ẽ obligata ſed ꝑſonalis actio nõ egredit᷑ ꝑſonã niſi hereditatis cã. de hac
re ſcrib.i.S.i.ĩſtit. de act. Hic de realis & ꝑſonalis actiõis differẽtia nõ tractat᷑. pm
exẽplũ ẽ de cautiõeut ꝗ cauere tenet᷑ dẽat uel pignus dare uel fideiuſſ.nõ ãt ſuã
pſonã ſolũ obligare. ad materiã ſatiſdatõis bar.hãc.łĩducit ĩ.l. pᷣtorie.ff.de pGto
riis ſtipu. ad ꝗᷓ remittit. ex Guil. hic & ſcrib.i. l. ſancimus. C. de uerb. ſig. l.. C. de ꝓ
cu.l. diuor. Siterdũ. ff. ſol. ma. l. uninerſa. C. de pci.ĩpe. offe. l. exactorẽ. C. de exe.
rei iud. cũ ſimi. colligo prĩo regulã. Vbicũq; uerbũ cautiõis ꝓfert᷑ a lege ĩtelligit
de nuda cautiõe.alii dicũt autĩ eũ ꝗ erat oblig. & nõ ĩtelligit᷑ de nuda & ita Guil.
hic p.l. ſi cõſtãte. S. quotiẽs. fl. ſol. mat. lI. ſi creditores. ff. de priuileg. cred. l. ĩ bõef.

ffde iud. ꝗᷓ nõ exprimũt de qua loquãt᷑ & illa cõiter tradit᷑ indiſtincte ut uidebis

apud laſ.dũ alios refert ĩ. d. l. ſãcimus. Idẽ ẽ cũ a teſtatore ꝓfert᷑.l.ſãcimus.C. de
uerb. ſig. Idẽ cũ ĩter cõtrahẽtes ut no.i. d. l.i. C. de ꝓc. Fallit prio ubi eẽt ſuſpecta
pſona.I. diuus. &.l. pe.ff. de peti.her. cũ ſi. Fallit o ubi diceret idõea uel ſufficiẽs
uel cõpetẽs. ut ĩ.l.ſi debitori.ᷣff. de iud.l. ſi mãdato titii. F. fi. ff. mãdati.c. ad nr̃am. ĩ
l uer. idonee. de iureiu. c. felicis ĩ gl. uerbo. idoneã. de pen. li. vi..c. fi. de pig. cũ ſi. p

laſ.i. d.l. ſĩcimus. Fallit. ii.ĩ ptoris Im gl. & quoſdã ãtiquos bar.ãt . d.l. ptorie di

cit ꝙ nõ tenet᷑ dare fideiuſ.ſi hẽt pignora ꝗa ſatis cautũ ẽ creditori & melius ꝗ
ſideiuſ. ubi nõ ẽ ſuſpitio.p arg.huius.l. &. l.. San pignoribus.ff. de coll. bo..ii..
ſi legatarii fl. quor. leg. Fallit ẽt ſm Angi. d. l. ſi debitori.ĩ tpe quadrimeſtri ꝙ cõ
miſeratiõis cã dat᷑ qa ĩtelligit᷑ datis pigno. uel fideiuſſore. uide illic ſcrib. Falit.iiii.ĩ᷑
pricipe dãte reſcrip.l. uniuerſa. alleg. ꝗuis. l.fi.C. ꝗ bo. cedere poſſ.nõ dicat eũ qui
dat quinquẽnalẽ debere ſatiſdare: tamẽ illa eſt cõis ꝑ. d. l. uniuerſa que reqrit cau
tionem & ita illic ſcrib. ꝙ alio loco dixi. ubi de annui uel quinquennii beneficio
in conſuet. aurel. titu. de executio. Itẽ & quinto fallit quia quãuis quis teneatur
cauere ſimpliciter tamen tenetur ſe: & ſua bona hipotecare licet non debeat.

De regu.iur.ff.

dare fideiuſſores.l. filio. ĩn fi. ff. ut lega. nomi. caue. & ita cõueniunt oẽs ſcrib. tñ

in alio diſſentiunt. nã etiã poene ꝓmiſſionẽ quidã exigunt ut faciũt Angel.flor.

& quidam alii.ſed cõmunis eſt in contrariũ ut non debeat penam promuittere is
qui cauere debet. quia non preſumitur lex / teſtator / contrahens de pena ſenſiſſe
niſi diſerit & impuratur creditori qui eã non eſt ſtipulatus arg.lI. ueteribus. fl. de
pactis. Fallit ſexto quia ſi dicatur quod cauebit ad arbitrium titii poterit titius
arbitrari quod det fideiuſſores. aliud ſi ad conſilium ſapiẽtis. quia arbiter poteſt
excedere ius cõmune in modica leſione quod conſultor non poſſet. l. cum antes
C. de arbitris. Septimo Pau.de caſtro dicit quod ſi ſtatuto caueatur ut quis fide/

iuſſores dare debeat ſi is ſoluendo ſit & habeat hypothecam bonam ut dici ſolet

releuatur a fideiuſſoribus. per.l. quicũque. C. de fundis patrimo. i.xi. & illic bar.l.
de creationibus. C. de epiſco. audiẽ. cui conuenit quod bar.ſcribit ĩ. d. l. pretorię.
Item ultimo ſcrib.dicunt eum qui eſt pauper aut peregrinus & non põt inueni/
re fideiuſſorem releuari & iuratoria cautione liberari.l.omnes. C. de epiſco. & cle.
auct. cui relictũ. C. de indict. uidui toll. de hac materia ego plura ſcriberem niſi
hec eſſent potiſſima & abunde moder. cumulaſſent oia in locis allegatis.
Vlpianus.
CQ ui poteſt inuitis aliẽ̃are:multomagis & ignorãtibus & abſen-
tibus pot. “
CQ ui poteſt.h.d. Vbi conſenſus non requiritur:illic ſcientia aut preſentia non
eſt neceſſaria. Huius.l. exempla ſunt in glo. quatuor. Primũ in creditore alienan
te pignus ignorante debitore quia & prohibente eo poteſt.l.i. &. i. C. debitorem
uendi.pigno.impe.non poſſ.quia ſemel conſenſit & ille conſenſus perpetuo du
tat. l.i. . prodeſt.ff.quor.leg. Aliud exemplũ facile eſt quod tutor poteſt alienare
abſente pupillo res que ſeruari non poſſunt.l. fi.. fi. C. de admi. tutor. Terti-
tium eſt pulchrum. quod ſicut iudex inuitus poteſt delegari:ita ignoranti & ab
ſenti poteſt fidei delegatio. Illud probat᷑.ĩ.l. ſancimus.i.C. de aduo.diuer.iudicio
hoc ꝑ legẽcum furioſus.ff. de iudic. in fin. Quartum. quod ſeruus poteſt inui-
tis aliis ſeruis petere bona cauſa conſeruandarũ libertatum. l.iiii. S. illud.ff. de fi-/
deicom. libert. Circa tertium exemplum Adde quod quamuis a die reſcripti da/
ti etiam ignoranti iuriſditio ſitacquiſita eius tamen exercitium ſuſpenditur uſ-
que ad diem preſentationis litterarum. prius enim poteſt impuni illi uolenti ius
dicere reſiſti.l.prohibitum. C. de iurefiſci. libro decimo. c. cum in iure. de offſicio
delega. dixi in. d. l. prohibitum facit capi. preterea. de dilati. Vbi in citatione de⸗-
bet eſſe narratio: & exemplar ſine copia mandati. & illic Innocen. Item per
hunc tex. a contrario ſenſu infero quod ſicut ignoranti poteſt fieri delegatio ita
poteſt ignoranti reuocari nec eſt opus reuocationem illi denuntiari. ita Angel.
in. l.iudex datus.ff. de iudic. Hoſtienſis in capitulo ex parte. de offic. deleg. Inno.
in. c. audita. de reſtitu. ſpolia. uide illic cano. & leg. in lege mandatum. C. manda-
ti. Glo. limitat hanc leg. primo per lege duo ex tribus. ff. de rei iudica. quia ille
tertius potuiſſet alios in ſuam ſententiam trahere. Alii alias rationes tradunt
ut quia pro forma eſt ut uocetur tertius non autem ut conſentiat: lege ſi in tres:
& lege ſicuti ff de arbit. uideas Barto. in legealio. ff.de alim. & ciba.̈ leg. Alexan.
in dicta lege.l.duo extribus. Vltimo ad hanc legem Bald. in lege ſecunda. 5.
ſiuoluntate.ff. ſoluto matrimonio de preſentia que conſenſum inducit. quæ-
dam dicit de preſentia animi & corporis quia præſens nõ dicitur conſentire niſi
keelligat que geruntur unde in. /i. C. de errog. aduoca. dicit quod ſiaduocatus

*1

S ☛ —

—

8⸗
n.
4
/
1
us

Deregu iur ff. Fol.lxv.

ſciẽtifice & latine agat cõtra aduerſariũ pñtem 4 nõ intelligat non dicit᷑ cõſenſũ

iĩducere illius pᷣſentis in preiudiciũ eius. Vnde cõſulit ut notarius declaret pacti

bus uulgariter ad hocut ſine falſo poſſit ſcribere parte pñte & cõſentiẽte. Hinc ẽ
quod fere uulgari idiom ate cauſę agitent᷑: & ſententie ferant᷑: Secũdo fallit hec
reg.i.l. oorã ſupra ti. ꝓxi. Vbi teſtator expreſſe uoluit ut corã titio uẽderet᷑ eiuſ;

uolũtas ſpeciſiceeſt ĩplenda. Tertio in emphiteota.lᷣfi. C. de iure emphi. quę res

„ Nr1⸗5„◻ /112 lU » „ . . ⸗P. — 5
latius diffũdit᷑ ut illic ſcrib. Quarto in. l. uiduę. C. de nupt. ubi filia cũ nõ poſſit
ignorãte pr̃e nu bere:ĩuito p̃t.iſtud eſt ꝑꝑ honeſtatẽ pu.& aliũ ꝗᷓ pr uelit pᷣt eligerf.

CNec ex prętorio nec ex ſolemni iure priuatoꝶ conuentione quicquã ĩmu/
tandum eſt/quãuis obligationũ cauſę pactione poſſint ĩmutari & ipſo iure, &

per pacti cõuenti exceptionẽ quia actionũ modus uel lege uel per p̃torẽ ĩtrodu/

ctus:priuatoꝶ pactiõibus nõ ĩfirmat᷑:niſi tũc cũ ĩchoat pactio ĩter eos cõuenit.

Nec ex pretorio. Glo.huius legis ꝓlixa eſt: & in ſumma pauca cõtinet. uerſat᷑

tota in declaratione legis ut in actione facti. ui bo. rapt. acquiliæ / iniuriarũ: & ſi-
milibus ex maliſicio ꝓductis. Et ut ſemel finiam totã huius glo.materiã diſtin⸗

guo.Aut actio cõcernit priuatũ intereſſe aut publicũ. priore caſu p̃t remitti uel

in ipſo cõtractu uel eo celebrato quia p̃dt quis remittere ſibi cõpetẽtem actionẽ
uel ex otractu uel ex maleficio.l.pe. C. de pactis.l. ſi tibi. S. quidam.l.ſiunns.5S. ſed
ſi pactum. ff. de pactis. cum ſimi. Altero caſu actionem ad publ. uindictam penti
nentem non põt remittere.l.i.ff. ad Sylla. l. ius publicum. fl. de pactis. ſcrib. illic

& in. l. tranſigere. C. de tranſac. cum ſimi. eſt autem pulchrũ quod ſcrib. in. d.l.i.

