ctumyel vulneratum.l.ſcimus.de iur. de
libe.fo.xxiij.co.iij.ꝑte.ii.
Teſtis quid debet iurare.l.
teſti.fo.cxxvj.co.j.ꝑte.j.
Teſtis non debet eſſe vᷣboſus.l.ſolã.de te⸗

iuriſiurãdi. de

ſti. fo. cxv. col.ilij. ꝑte.j.

Teſtis ſemel pꝛoductus an poſſit iterum
ꝓduci.l.cum apud.de teſti.fo.cxxvj.co.
nij. grejj.
Teſtis pꝛoductus ſuper poſſeſſoꝛio an poſ

ſit interrogari ſuper petitoꝛio.l. momen

tanec.qui legit.perſo.ſtã.fo.xciij.colum.
tii pte.f.
Teſtem a ſe pꝛoductum an poſſit quis re⸗
pꝛobare poſt didicita teſtiſicata.l.at qui
ſemel. de pꝛob. fo. cxxiiij.co.iiij.pte j.
Teſteg an poſſint induci in cã appellatio⸗
nis.i.at qui ſemel.de pꝛob.ſo.cxxiiij.col.
iiij.parte.j.

ta ad pꝛobaduml.ſi quado. deteſti. fol.
Ccxxvji.co.iii.partetiil.

Teſtes an valeãt tãtum quãtum inſtrumẽ
tum.l.ſcripture.de fide inſtru.fo.cxxvij.

col.iij.parte.j.
Teſtes an poſſint pꝛoduci inuiti ⁊ quãdo
debeant venire coꝛã iudice.i.ſi quãdo.ð
teſt.fo.cxxvi co.iij.par.j.

l. ſicut.de fide inſtru.fo.cxxvij.columns
ij.parte.j. G

ſcitur in addi.ad.i.pᷣſbyteros.de epiſco.
⁊ cleri.fo.xviij.col.iiij parte./
Theologus an ſit pꝛeferendus canoniſte.
l.qui ſub.in addi.de ſacro ſanct. eccle.fo.
vilj. col.iiij. parte.j.
Titubatio quid ſit.l.pꝛo dubietate.de con
di.inde.fo.cxviij.co.ij.parte...)·
Titulus an requiratur in tranſlatione poſ
ſeſſoꝛis ⁊ vera traditio.l.traditionibus.
dce pactis.fo lij.co.ij.parte pma.

Teſti an credatur qui legit inſtrumentum

peti.here fo. cvj.col.iij. parte. j.
Titulus põt pꝛobari inſtrumẽto.l.ci res.
de ꝓba. fol cxxiij.co.iiij.parte fj.
Titulus pꝛo non titulo qñ poſſit haberi.l.
ſi poſt motã. de peti.here.fo.cv.colũ.iiij.
parte pꝛima. =
Titulũ allegãs ante lit.conteſt. an poterit
poſtea penitere.l.cogi.de peti.hered.fo.
cvj.coiiij.parte:j.
Titulum an cogatur quis dicere ĩ petitio⸗
ne hercditatis vel in rei vẽdicatiõe l.co⸗
gi. de petitio.hered fo.cvj.columna. iij.
parte pꝛima.
Titulũ falſum hñs nõ põt pꝛeſcribere.l.ex
initio ad leg.coꝛ.de fal.fo.cvij.columna
ij parte.ij.
Titulũ poſſeſſionis an poſſit cogi quis di
cere l.ſiue.de pꝛoba.fo.cxxiiij.columna.
ij . parte. j. “
Trã ſactio ad hoc vt valeat quid requirit᷑.
l.cum te.in addi.de tranſac. fo.liiij.colũ.
Trã ſactio an ſit contractꝰ noĩatus vel in⸗
nominatus.l.cum pꝛoponas.in addi.de
pac fo li.co.iiij.parte..f.
Trãſactio eſt contractus innominatus.lj.
ſiue apud. in additio. de trãſactionibus.
fo.lviij. columna.iij. ⁊. l.cum te tranſegiſ
ſe de tranſactionibus. fol.lv.columns j.
parte pꝛima. 2.
Trã ſactio facta inter dũm ⁊ ſeruũ nonva⸗
let. l. interpoſitas.de tranſac.fo.lv.colũ.
ilij. parte.j. —=D
Trãſactio facta ſuꝑ furto an tollat actio⸗
nem furti.l.poſt.de furtis ·fol iij.col.iiij.
parte.if.
Tranſactio facta in criminibus pꝛiuatis
an valeat l.tranſigere.de tranſac.fo.lvj.
Co. iiii. parteilll.
Trã ſactio facta vt de falſo qri non poſſit
qũo intelligitur.l.ſi ex falſis. de tranſac.
fo.lx.co.ij.parte.ji.
Trã ſactio ⁊ ſnĩa eqᷣparãtur.l.nõ minoꝛem
de trãſac fo lvij.co.iiij.ꝑte.j.
Trã ſactio generalis facta per verba gña⸗
lia reſtrĩgitur ad rẽ ſuper quã litigatur.
l.ſi decreta.in addi.de trãſac.fo.lviij.co⸗
lum iiij. ꝑte.j. =
Trãſactio in quo differat a contractibꝰ in
nominatis l.ſiue apud. de trã ſactio.fol.

lviij.co.ij.parte...
Trã ſactio cũ vno facta an alijs ꝓſit.l.j.de
trãſac.fo.liiij.co.j parte.j.
Trãſactio qñ dicatur pꝛohibits ſeu ꝑmiſ⸗
ſa. l. trãſigere.de trãſac.fo.lvj.columna.
iij.partef. 4
Trãſactio qñ eſt permiſſa an poſſit alicui
piudicare.l.tranſigere.de trãſact.fo.lvj.
co iiij parte.j.
Trãſactionis pactũ non tollit actionem.l.
cum mota.de trãſactio. fol.lv.columna.
ij. parte f. —J
Trãſactione ꝓhibita an intelligat᷑ pactũ
pꝛohibitũ.l.trãſigere.de trãſact.fo.lvij.
co.j.parteeiij.
Tranſigere ſeu paciſci licitũ eſt in omnibꝰ
delictis publicis ingerentibꝰ penã ſãgui
nis.lł.traſigere.in add.de tranſac.fo.lvij.
co.ij.parte.j. —=
Trãſmiſſio ad hoc vt fiat tria requirũtur.
l.j.de his qui añ aper.tabu.here.trãſmit.
fo.xxxv.co.iiij.parte ij.
Trebellianũ an hẽat locũ ĩ legatis vniuer
ſalibus.ilfilij.fami.herciſ.fo.cxj.colum.
iij.parte.j. l
Turpe datũ an poſſit repeti.l.cũte de con
dictio.ob turpẽ cau.fo.cxix.columna.iij.

parte pꝛima.

.

„

Materiarum reconditarum.

Tutoꝛ an poſſit cogi vt iuret.l.cũ etiaʒ. de
iureiur.fo cxvj.co.ij.parte.j.

Tutoꝛ an poſſit dari exiſteti in poteſtate.

l.ſi putas.de peti.here.fol.cvj.columna.

Tutoꝛ an poſſit hereditatem adire pupilli

nomine.l.ſi infati.de iur. deliber.fo.xxij.
co.j.parte.ij.

Tutoꝛ an teneatur de mala adminiſtratio

ne ſubſtituti l.ad ſimilitudinẽ. de epiſ. ? ¶

cle.fo.xx.co.iij.parte.j. G
Tutoꝛ datꝰ a teſtatoꝛe an ſit pᷣferẽdus da⸗
tiuo.l.de creationibꝰ.vᷣſic. modo q̃ro.de
epiſ.aud.fo.xxvij.co.iiij parte.j.
Tutoꝛi põt dari auctoꝛ ſeu adiutoꝛ.l.ſi pꝛe
ſes.quomo.⁊ quan.iud fol.xliiij. colum.
ij. parte.ij.
Tutoꝛes ⁊ curatoꝛes quales ſunt qui poſ⸗
ſunt donare.l.pactum.de pac.in add.fo.
li. co.iiij.parte.j.
Tutoꝛũ ſeu curatoꝛũ confeſſioni an ſtetur
l.pꝛincipales.de iureiur pꝛop.cal.dã.fo.

lxxxv. co.ij. parte.j.

Ala ſacra an poſſint vendi pꝛo⸗
pter es alienũ.l.pꝛeterea.de ſa
j croſã cc.fo.xiiij co.iiij.ꝑte.j.
Velicianum qñ dicat᷑ ſubuenire
mulieri.l.ſi qua.ad velleia.fol.cxxxj.col.
iij.parte.j. HDM
Vengdens rem ignoꝛãti an teneatur de eui

ctione.l.ſi fundũ.de euictio.fo.xciij.col.

iiij.parte ij.
Venditio creditoꝛis qñ noceat debitoꝛi.l.
⁊ qui.de diſtractio.pign.fo.lxxv.colũ.ij.
parte. ij. M
Venditio ꝑer metum facta ⁊ re non tradi⸗
ta que actio competat.l.ſi vi in fl.de his
quevi me cauſa fi.fo.lxxj.columna.j.par
te pꝛima. UU
Vendi an poſſit vna res duobus.l.qͥtiens.

de rei vendicatione.fo.cviij.columna.X.

parte pꝛtima.
Venire an poſſit quis cõtra factum ſuum.
l.ſancimus.de ſacro ſanct.eccle.fo.xiiij.
co.iiij.parte.j.
Verbũ pꝛeſentis tẽpoꝛis non trahitur ad
futurũ.l.j.vᷣſi.ſecũda ratio.de pac.folio.
xlv.co.iiij.ꝑte.j.
Verbs enunciatiue pꝛobata quid operen⸗
tur.l.rationes.de pꝛobatio.fo.cxxiij.col.
iij.parte.j.
Verba enũciatiua pᷣncipaliter ꝓpter alið
pꝛolata regulariter nõ diſponũt qũo in
telligit᷑ iſta regula.l.ex his.de teſt.mili.
fo.xii co.iiij.parte.ij.
Verba enũciatiua in vltima volũtate pᷣn⸗
cipałr ꝓpter ſe emiſſa quid operẽtur.l.j.
de fal cau.adiec leg.fo xxxij co.iij ꝑt ij.
Verba gñałr pꝛolata an referãt᷑ ad factũ
vel ad ius.vide ĩ jq̃ſt.ĩ ꝓemio.fo j.co.j.
Veritas an potius attendatur ĩ inſtrumẽ
to q; ſcriptura.l.j.plus vale.qð agi.qᷓ; ſi⸗
mula.conci.fo.cxxviij.columna.ij.par⸗
te pꝛima.
Veteranus qñ excuſetur a muneribus pu
blicis.l.veteranis quando pꝛouo.nõ eſt
ne.fo.lix.co.ij.parte.ij.
Victus victoꝛi in expenſis dʒ condẽnari:
iſta regula limitatur multis modis l.ꝓ⸗

peraãdũ ·S.ſinaũt alterutra.ĩ additio.de

iud.fo.xc.co.j.parte.j.
Vie due ſi ſunt in eſſe pꝛoducte quid ope⸗
rẽtur.l.ſi qͥs.de codic.fo.xxvij.co.j.ꝑ.ij.
Vilis grauius punit᷑ q; nobilis.l.ne quis.
vt nemo pᷣua.tit.⁊c̃. fol.lxviij.colum.iij.
parte pꝛima.
Violenter fieri videt᷑ quod fit ꝑ ſua ſionẽ
l.ylt.de apo fo.xx viij.co.iiij.par.j.

Vir ſi ſi ingrediatur monaſterium ⁊ vxoꝛ
cum vendicat quid erit agendum de bo⸗
nis ſuis.l.ſi qua.de ſac.ſanct.eccle.fol.x.
col.iiij. parte pꝛhimmm.
itioꝛum varia ſunt genera.l.vitia.de ac⸗
qui.⁊ reti.poſ.fo.xl.co.iij.ꝑte.ij.
Viuere melius eſt legibus q; regt etism a
bonoviro.l.ſancimus.in qui.cau.iĩ ĩteg.
reſti.non eſt neceſ.fo.lxx vij.co.iiij.p.j.

ſtatoꝛ.l.cum queſtio.de legatis.fo.xxviij
col.iij.pte.ij
Voluntas pꝛima an tollatur per ſecũdam
l. ſancimus.de teſta.fo.xv.co.j.p.iſj.
Volũtas quomodo imponat finem admi
niſtrationi.l.tutoꝛi.de nego.geſt. fol.lxx.
col.j.parte.j.
Vſq; dictio quomodo ſumitur.l.hoc ius.
de pꝛocura.fo.lxviij.co.j.ꝑte pᷣma.
Vſucapi nõ poteſt res furtiua.lj.de ſer.fu⸗
git iuis.fo.j.colum.j.par.ij
Vſucapio an teneat in donatione inter vi
rum ⁊ vxoꝛc̃.l.irritam.devſucapio ꝓ do
na fo.xxxix.co.ij.par.ij.
Vſucapio ⁊ pꝛeſcriptio quomodo pꝛoce⸗
dãt.l edicto.de edicto diui adri.fo.xxiiij
col.iij.par.ij.
Vſucapionem que impediant.il.j.de vſuc.

pꝛo cip.fo.xxxix. col.j.pte.ij.

Vſucapionem impediunt ſcientia rei alie⸗
ne vel vitium rei.l.ſi liberam.ꝙ cuʒ eo qͥ ĩ
alie.po.fo.cxxx.col.j.par j.
Vſucapionem inchoatã a defuncto an poſ
ſit complere heres.l nihil.de vſucapi. ꝓ
here.fo.xxxix.col.ijipar.ij.
Vſucapta re qua actione agetur ad pꝛeciũ
lſeruos.ſi vendi.pigno.aga.fol.lxxv.co.
iiij.parte ſecunda.

Vſura centeſima currit poſt tempoꝛa q̃dri

meſtria.l ij.de vſuris rei iudi.fo.lij.colũ.

Vſure an veniant ex pacto.l. vſure depo.
vel contra.fo.cxxxv.col.iiij.par.j.
Vſure an ſint pꝛohibite iure noſtro.l.qui⸗
cumq;.de here.fo xxv.co.ij.par.j
Vſure quo iure debeantur.lj.de vſur.fol.
cxxxiiii.co.iij par.j L .
Vſure quo iure ſunt permiſſe l.ad hec.de
vſur /fo.cxxxv.col.ij.parte..
Vſure que currerunt pendente iudicio an
veniant ex eodem officio in eadem inſta
tia.l.j.de iudi.fo.lxxxvij.co.j.par.j.
Vſure que ſint permiſſe ⁊ q̃ licite.l.cũctos.
de ſũ tri. ⁊ fl. ca.fo.iiij.col.iiij.ꝑ.j
Vſurarum curſus ad hoc vt impediat᷑ qͥd
requiritur.l.ſi creditrici de vſu.fo.cxxxv
col.j.parte pꝛima. l
Vſursrum obligationem an pꝛoducat pa⸗
ctum incõtinenti appoſitum.l quamuis.
de vſur.fo.cxxxiiij col.iiij par..
Vſurarum curſum an impediat ſola obla⸗
tio.l.accepta.de vſu fo.cxxxv.co.ij.par.j
Vſuras minoꝛes recipiens an videat᷑ ma⸗
ioꝛes remittere.l aduerſus.de vſur.folio
cxxxiiiij col.iiij.par.j.
Vſuras pꝛomittens in vno loco ſoluere ſi
ibi nõ poſſit ſoluere an teneatur alio loco
ꝓmittere.l.vſuras.de ſolu.fo.xcj.col.iiij
parte ſecunda.
Vſufructus an firmatur moꝛte locatricis
vel conductoꝛis.l.ſi domina.de vſufruc.
fo.cix.col.j.par.j.
Vſufructus an extinguatur moꝛte ꝓpꝛie⸗
tarij.l.ſi patri.de vſufruct.ſo.cviij.colũ.
iiij.parte pꝛima.

Vſufructus qñ poſſit dari a muliere in do

tem viro.l.intereſt.de vſufruc.fo.cix.co.
Ij.parte pꝛima.

iij.parte ſecunda

Vſufructus quãdo poſſit legari lj. de vſu

fruc.folio.cviij. columna.iij par.j.
Vterq; dictio quid impoꝛtet.l.cum qui⸗
dam de impu. ⁊ al.ſubſti.fol.xix.colum.
j pparte ſecunda.
Vti iure communi quis dicatur.l.non vi⸗
detur de in integ.reſti folio.lxxiij. colum
na. j.parte pꝛima.

. P Vttilis ⁊ directa in quo differũt.l.j. de act.
ncias duodecim an poſſit excedere te⸗

1 obli.fol cxx.colum.j.par. j.
Vtrobi vnde dicitur vide in rub.vtrobi.
fo.lxviij.col.j.par.ijj
Aulgaris an expiret per aditionem.l.pꝛc⸗
cibus.de impuberum ⁊ al.ſubſti.fol.x vij
col. lij. parteij. .—
Aulgaris an ſemper habeat verba negati
ua. l. pꝛecibus.de impube.⁊ al. ſubſti. fol.
xvij.col.j.par᷑.ii.
Aulgaris expꝛeſſa compꝛehendit tacitam
pupillarem.l quamuis de impub. ⁊ alijs
ſubſtitu fo.xvii. col.iparte ſecunda
Vulgaris expꝛeſſa et tacita quibusverbis
debeat fieri.l.pꝛecibus.de impub.⁊ alijs
ſubſti. fo. xviij co j par.ij.
Vulgaris quibus verbis debet fleri ⁊ qua
foꝛma.l.pꝛecibus.de impub. ⁊ alijs ſub⸗
ſti.fo.xvij.col.ij.parte ſecunda·
Vulgaris ſubſtitutio ad que verba poꝛri⸗
Fnr peoclbus. ve impub.⁊ alijs ſubſti.
o. xviij.col.j parti.
Vulgaris ſubſtitutio qtuplex ſit ⁊ quibus
verbis fiat.l.pꝛecibus.de impub. ⁊ alijs
ſubſti. fo. x vij.col.iiij parte ij. MU
Vulgaris tacita que eſt ĩ pupillari expꝛeſ
ſa an excludat matrem l cuʒ quidam. de
inſti.⁊ ſubſti.ſub condi.fo.xvj.columna.
iitj.parte ſecunda.

Vxoꝛ an poſſit teſtificari pꝛo marito.lãeti⸗

am. de teſti fo. cxxv. col.iij.par.j.

Vxoꝛ an poſſit ſuccedere marito ſi eſt cle⸗

ricus.l.j.vnde vir ⁊ vxoꝛ.fo.ix.colum.iij
parte ſecunda.
xoꝛ militis an debeat reſtitui quando ẽ
abſens pꝛopter rem ſuam.il.ei q̃.de vxo.
mili.fo.lxxx.co.iij.parte pꝛima.

Pconomus quis dicatur.l.iubemus:de ſa

croſanctis eccleſijs.folio.xi.columna.
iiij.parte pꝛima.

Explicit repertoꝛium ſeu tabula mate⸗
riarum in hac lectura reconditarum.

¶ Directoꝛium religatoꝛꝛis.
a. b. e. d. .f g. h. i. k.l.m.n.o. p.q.r sS. A. B.
C.H. E. F. G. H. J. K. L. M. M. O. aa.
bb. Omnes ſunt quaterni pꝛeter.s.E. H.

=
a⸗

an

2
,
2

toꝛ J

WWEE

Terrarum dominus cunctarü:bella luperbis
Inkero: ſubiectis parcere pꝛomptus ero.

De nouo Codice faciendo. FJ . I.

è &s * cadat in abſurdum ſumendo eius verba impꝛopꝛie qu⸗
3 R nom e dni E b. do ppꝛie operari non poſſunt ar.dicte.l.ſed ſi boſeſort.
Et pꝛo ſummario dic ꝙ incipit Sſed ſi rerum cet l.ſccuola.ff. ad trebelł.
SESAWILY a deo: ? ſuum rubꝛum ititulat:· ¶ Qucro an unperatoꝛ de iure poſſit alienare in ecdle.et Impꝑatoꝛ
libpſum intitulatum ponit. Et di in hoc ſunt opi. Ana ẽ opi.gl.de qua.S.dixi.Alia eſt opi.qn poſſit
uide eam in partes tres:quia in G. de cu.qui nititur pꝛobare ꝙ teneat alienatio qͥ ad oẽs alienare
pꝛimga incipit a deovſq; ibi Co⸗ per leges ⁊ per rationes. Et pꝛimo dicit eſſe caſum in.l. bona im⸗
S dicis. Ibi ponit rubꝛicaʒ cõem cum multa.de bo.qꝗ li.⁊.l.j.de peti.bo.ſub.⁊ in aut᷑.de nõ perij.
34 totuùm libꝛuʒ pᷣm glo. vſq; ibi

ali ·S· ſciuimus. Pꝛeterea pꝛobat᷑ per rõnẽ ſic/certũ eſt ꝓ

= ARWincipit. Ibiponit rubꝛicam ſpe
cialem conſtitutionis vſq; in finem. Sed glo.male dicit
quia cum genitiui veniũt ad determinationẽ alterius nõ
fac iunt per ſe partem/nec cenſentur per ſevt.l.⁊ ſi non.S.
perueniamꝰ.de auro ⁊ arg.le.et.l.matre.S.ſi quis rei ſue.
de rei ven.⁊.l.quicquidg.. cum partes.de acquir. rerum
do. Et ideo diuide in partes duas:quia imperatoꝛ inuo
cat nomen dñi vſq; ibi Codicis. Ibi ponit intuuulationẽ
huius conſtitutionis vſq; ad nigrum /nõ dico libꝛi/quia

hic non eſt initium libꝛi.ſʒ.·j.inci.de ſacroſanc.eccle.Et

JIuſtinia⸗

expone rubꝛicam: dñi] hic expone vt glo. Juſtiniani.

expone vt glo. Vel dic ꝙ hoc nomẽ fuit impoſitũ ad libi
tum cum ſit ꝓpꝛium.vt.l.iiij.de le.j.et.l.ad recognoſcen⸗
dos j.de inge.ma.Cetera expone vt glo.
¶ Nota ꝙ imperatoꝛ eſt chꝛiſtianiſſimus vt papa teſtat᷑

nus impe in epiſtola inter claras ·et ex hoc ſequitur ꝙ habito bono
ratoꝛ fuit initio ſeqtur optimꝰ finis.vt ĩ coꝛquomodo opoꝛtet epi.

xpᷣianus.

in pꝛin. C Op.ð glo.ꝙ nõ ideo dicat᷑ Juſtinianꝰ qꝛ Ju⸗
ſtini filius vt. xvj.di c.ſexta. So.hic ðꝛ Juſtinianus a iu
ſticia vel quia Juſtini filiꝰ. vel a caſu ſibi fuit impoſitũ/⸗
ſed in cõtrario loquitur de alio Juſtiniano.ſ Item op ꝙ

ꝓpꝛium nomen non poſſit ad libitum imponi.vt.l.j.j.de

muta.no.So.ab initio eſt licitũ ſibi ad libitum imponere
vt.l.ad recognoſcẽdos:j.de ingenu.ma. et.l ãiiij.ff.de le.j.
ſi autem iam impoſitũ volo mutare/aut ſum ſeruus et nõ
poſſum.vt.l.fli.Fᷣmvnaʒ lec.·j.ad.l.coꝛ.de fal.aut ſum liber

et tunc aut volo mutare in gñe.i.ſine fraude alteriꝰ ⁊ poſ⸗

ſũ / vt dicta.l.ad recognoſcẽdos.aut in ſpecie.i.in fraudẽ
alterius ⁊ non poſſum /vt dicta.l.falſi.ᷣm aliã lec.ſ¶ IJtem
op.ꝙ male dicatur iperatoꝛ cũ moꝛiatur. So.exponẽdo
vt glo.¶ Item op ꝙ dicatur ꝑpetuum ſine pᷣfinitione tẽ⸗
poꝛis. vt.ff.de doli excep.l pure.ĩ fl.So.in his que ſũt ex
elementis cõtrarijs cõpoſita ⁊ ſic coꝛruptibuia.Opoꝛtet
nos exponere ꝑpetuũ i.donec vixerit:quia in coꝛruptibi
libus non eſt dare perpetuitatẽ/vt in aut᷑.de non ali ·Svt
gũt.Sed in his que non ſunt ex cõtrarijs elemẽtis cõpo
nitur vt actiones ⁊ exceptiones:ꝓcedit ↄtrariũ hoc mo
do/ꝙ olim actiones erant perpetue.i ſine tẽpoꝛis pᷣfini⸗
tione.hodie vero oẽs actiones ſunt tẽpoꝛe limitate. vt.l.

ſicut.⁊.l.omnes.·j.de pꝛeſcrip.xxx.an.Exceptiones vero

et olim ⁊ hodie ſunt perpetue.i ſſine tẽpoꝛis pᷣfinitione vt
dicta.l pure.in fi.exceptis quibuſdã que etiam olim erãt
tẽpoꝛales:vt.il.ſi inſtra.j.de non nu.pe.Sumit᷑ etiã alijs
modis perpetuum: vt no.ff. ꝓ ſoci.l.j.¶ Item op.ꝙ im⸗
beratoꝛ non ſemper augeat: vt.l.diui cõſtanti j.de na.li.

So.vt glo.quia auget quo ad pꝛopoſitũ.i¶ Itẽ op.ꝙ etiã

omne imperium eſt tranſlatũ in pꝛincipem/ſiue ergo hoc
referas ad dominiũ poteru donare cum ſit dñs vt inſti.
qui ali.liã fi ſiue referas ad adminiſtrationẽ poterit do⸗
nare quia habet liberã ꝑ hec verba om̃e imperiũ.⁊c.vt.l.
pꝛetoꝛ.ff. man.et.l.j.de offi.pꝛo.ceſ.quinimo ct tutoꝛ põt
donare ſi pupillo expediat. Que tamen non habet ita
plenam adminiſtrationẽ nam donat magiſtris docenti⸗
bus pupillũ et alijs ex iuſta ca:vt.l.cũ plures·S pł.ff de
admi.tu.⁊.l.j.in pꝛin.ff.de tu.⁊ ita diſtrahe ſic et unꝑatoꝛ
Conſtaãtinus potuit donare pape qͥ eũ docuit in fide ⁊ cu
rauit alepꝛa. ¶ Pꝛeterea lex eqparat bona primonialia
et fiſcaliavt. .de quadrienna pꝛeſcrip.l.bene.Sed nullũ
eſt dubiũ ꝙ patrimonialia poteſt donare:ergo ⁊ fiſcalia.
ſic ergo videtur ꝙ teneat alienatio ⁊ quo ad ſe et quo ad
ſucceſſoꝛes.Tu dic ⁊ meliꝰ:ꝙ nec etia quo ad ſe/nec quo
ad ſucceſſoꝛem tenet alienatio.Et arg.S. dicta ꝓcedũt in
alicnatide rei ſingularis/hinc eſt ꝙ tutoꝛ rem pupilli põt
alienare cum ſolennitate tamen debita:pᷣm ius tutele nõ
poteſt abdicare a ſe nec tutelam ſinere ad ſuum ſenſum li
cet adminiſtrationẽ alijs poſſit ↄcedere.vt inſti.de tu.in
pꝛin.ſic ⁊ imꝑatoꝛ vr̃ poſſe iuriſditionẽ concedere.vt.l.j.
S· cuʒ vꝛbem.ff.de offi.pꝛe.vꝛ.⁊ ar.inſti.de vſufru·S pe.
ct.l.ꝙ ſi pendente·S. fl.ff.de pericu.⁊ como.rei ven.ſed
non cedere alij iuriſditionem et in totum a ſe abdicare.
vt pꝛobatur pluribꝰ ratiõibus. OPꝛimo:quia cum imꝑa⸗
toꝛ habeat iuriſditionem a populo:vt.l.ij.S.nouiſſime.ff.
de oꝛi.iu. quod nõ erit ſi ↄcedat.ptʒ non poteſt renũciare
iuriſditioni niſi in manu populi a quo hʒ. vt.l.legare.ff.
de offi. pᷣſi. ¶ Pꝛeterea madatarius dʒ ſeruare fines man
dati: vt.l.diligenter.ff.man.ſed ita eſt ꝙ populus roma⸗
nus trãaſtulit in pꝛincipẽ vt per vnum gubernaret. vt.l.ij.
§·nouiſſime.ff. de oꝛi.quod nõ erit ſi concedat pape:ĩmo
duo erũt/qð erit abſurdũ.¶ Pꝛeterea pactũ ſuper pub.
iure factum et cõtra publica vtilitatem non tenet etiã in
pꝛeiudiciũ paſciſcentis.vt.j.de pac.l.tranſigere.⁊.l.iube⸗
mus·S·ſane.j.de ſacroſanc.eccle.⁊ ita nec alienatio iuriſ⸗

dictionis facta a pꝛincipe et in his terminis ſoleo ſtare.

Sed modo vltra cedo.ſic/nõne ptatem vtriuſq; gladij
habuit petrus:dũ dixit dñs petro:ſufficiũt duo gladij:lʒ
habuerit ſolum adminiſtrationẽ vniꝰ ſcilicet ſpiritualis
non tepoꝛalis:quia dñs dixit.Mitte gladium tuũ in va
ginam.non tamen ꝓpterea ei abſtulit. Et ᷣjm hoc videt
ꝙ imperatoꝛ ſolum exercitiũ tẽpoꝛalis habercet ⁊ ſic faci
liter per cõceſſionem pꝛicipis vel vacante imꝑio rediret
exercitiũ ad papam in quo oꝛiginaliter ↄſiſtit oĩs iuriſ⸗
dictio ſicut vſufructus faciliter redit ad pꝛopꝛietatem:

et ſic ar. ad queſtionem de facto. Imperatoꝛ conceſſit Legiti⸗
pꝛiuilegium cuidaʒ vt poſſet legitimare ſpurios:iſte legi matio qͥd
timauu in terra in qua pꝛiceps iuriſdictionẽ pape ↄceſ⸗ operetur

quo ad ꝓpoſitũ nõ ſit Auguſtus qꝛ cũ de facto alienat ha
bet pꝛopoſitũ alienandi. ¶ So.aut conſidero ꝓpoſitum
qð habet/⁊ quãdoq; habet diminuendi/aut cõſidero id

quod habere debet:et ſemper debet habere pꝛopoſitum
augmentãdi vt hic.¶ Item op.ꝙ etiam de facto alienare

nõ poſſit.vt in coꝛpoꝛe quõ opoꝛtet epi.in pᷣn. So.quat⸗
tuoꝛ ſunt cõſideranda:pꝛimo factum ⁊ non dubium/ꝙ de
facto diminuat. Iteʒ eſt conſiderare pꝛopoſitũ quod ha

bere debet/⁊ non debet habere diminuẽdi. Item eſt con⸗

ſiderare ius alienatiõis /an de iure teneat in pᷣiudiciũ ſui
ſʒ ſucceſſoꝛis nõ ꝑ.l.peto/S.pᷣdiũ.de le.ij.⁊ de hoc:j.dicã.

UVerba ge ¶ Quero generaliter an verba pꝛolata referãtur ad ius

neraliter

an vero ad merũ factũ:Et dic ꝙ aut poſſunt operari ſᷣm

ꝓlata an ius ⁊ non debent referri ad merum factum:vt.l.ca quidẽ
referãtur ſi man. ita fu.ali.vt ma.et.l.ſtipulatio.S. ſi quatenus.aut᷑

ad factũ

nõ poſſunt operari pᷣm ius/et tũc referũtur ad merum fa⸗

vel ad ius ctum vt aliquid operentur:vt.ff. de iureiu.l.ſed et ſi poſ⸗

ſeſſoꝛi · S. ſed ſi rerum.⁊.l.cũ ſeruus.de cõdi.et de.et.l.ſti⸗
pulatio:S.hi quoq; de vᷣbo.ob. Et per hoc ẽ ar.ad duas
queſtiones.pꝛimo/ꝙ ſi liberauite a debito per acceptila
tionẽ:⁊ pꝛomiſi penã ſi peterem:cõmittit᷑ pena ſi petã de
facto:quia de iure petere nõ poſſum vt dicta.l.ſtipulatio

S·his quoq;. ¶ Item eſt ar. ꝙ debemus tex. iuuare ne

ſerat. Nũqͥd tenet legitimatio: Certe ſi ↄſideres ꝓxime
dicta:⁊ dicas ꝙ unꝑatoꝛ concedendo pape iuriſdictionẽ
totũ a ſe abdicauerit cum ſolũ exercitium haberet legiti⸗
matio non tenebit:licet eſſet facta in terra pꝛincipis ꝓdeſ
ſet legitimatio etiã in terra pape ad quã ſe traſtuliſſet q̃ſi
perſona eſſe affecta pꝛiuilegio arl ex ea.ff.de poſtu. Sed
ſi dicamus ꝙ imperatoꝛ non potuerat a ſe abdicare tene⸗
bit legitimatio vbiq; facta cum imperatoꝛ retinuerit iu⸗
riſdictionem vbiq;.Caue tamen ꝙ quis legitimando nõ
facit qd legitimuʒ.ſed iura legitimationis ei cõfert vnde
remouet impedimẽtum et reddu eum iuri nature in qua
non erat diſcretio in coitu. Conclude ergo ſic ꝙ aut ĩpe⸗
ratoꝛ vult alienare ſingłares res ſuas vłfiſcales ⁊ põt vt
dicta.l.bñ aʒenone.aut vult alienare res ſingłares pᷣua.
et aut per ſentẽtiã et põt dũ modo nõ erret.vt.l.elegãter
de pig: act.aut per legem et poteſt. vt dicta.l.bene.aut
per modum reſcripti et dicunt quidam ꝙ non poteſt per
legem: quare de pꝛici. imper.offe.quod eſt falſum:quia
imo poteſt ſi velit:ſi dicat non ob.tali lege in qua ipſe di⸗
xit ſe nolle alienare. Vnde non ex defectu poteſtatis ſed
4

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

voluntatis vt plene dicam in l. pꝛeſcriptionej.ſi contra
ius vel vtili.pu aut vult iuriſdictionẽ alienare ⁊ tũc aut
vult alij cõicare ct poteſt. vt.l.j.S. cum vꝛbẽ.ff. de offi.
pꝛefec. vꝛ. aut vult a ſe abdicare ⁊ tunc nõ videt᷑ ꝙ poſſit
rationibus ſupꝛadictis:vel ſi dicas vt dixi ꝙ oĩs iuriſdi
ctio oꝛiginaliter ſit in papa tunc borai g tẽ op.ꝙ ma⸗
le fecit imꝑatoꝛ intitulãdo hũc libꝛum codicem qꝛnimis
enerale nomen aſſumpſit ⁊ obſcurũ:cũ ⁊ alij fuerint co⸗
ices. So. verbũ Juſtiniani tollit ambiguitateʒ: nã nul
lus aliꝰ fuit codex dñi iuſtiniani niſi iſte ⁊ ideo nulla ob⸗
ſcuritas adeſt. Item dico ſi nõ eſſet adiectũ Juſtiniani
adhuc intelligeret᷑ de iſto codice tantũ:quia genus ſemꝑ
refert ſe ad potentioꝛẽ ſpẽʒ quã habet ſub ſe ſicut cũ dici
mus apoſtolum intelligitur de paulo.ar.ad hoc inſti.de
iure na.in pꝛin et.ff.de verbo.ob.l.j.in pꝛin.Et dicit᷑ co⸗
dex a cogendo.i.in pꝛecipiendo.pꝛecipit enim vt·j de ſa
croſanctis eccleſijs l.iubemus.et de appel.l.pᷣcipimus.
Vel dicitur codex a cogendo.i.cõgregãdo leges: legcs

enim diſperſas ĩ vnũ colligit:hinc dicitur qlibet liber in

quo ſunt plurarecollecta vt eſt Codex.vt.ff.de eden.l.ar
gentarius ·S.·j.¶ Item op.quomodo fecit hunc codicem
imperatoꝛ cum ſapiẽtes eũ fecerint vt in ↄſtitutiõe: So.
nos debemus conſiderare tres cauſas efficientes huius
operis.nam vna fuit pꝛoxima i.immediata ⁊ iſti fuerunt
decem ſapientes.vt.j.in conſtitutione.alia fuit remota ⁊

iſte fuit Juſtinianꝰ qui videtur feciſſe poſtq; eius aucto⸗

ritate factum fuit.vt.l.ij·g· vt omnes.j.de veteri iu.enu.
aliafuit magis remota ⁊ iſta fuit ipſe deus/qui eſt fons ⁊
oꝛigo oĩm ſciẽtiarum⁊ cauſa efficiens.vt.lʒ.fl.j..de pᷣſcrip.
lon.tẽpo.⁊.l.ij.S·om̃ia j.deveteri iure enucle.i In glo.q̊
incipit quia iuſtini.ibiS· eſt et aliud. Vel dic ꝙ ad libuũ
fuit impoſitũ cum nõ ſit nomen pꝛopꝛiũ:vt plenius.S.di⸗

xi.¶ In glo.que incipit qꝛ inũctus.i conſecratus in regẽ

In glo·que incipit ſuperioꝛ in fl ibi iſtam tantum. Tu
dic ꝙ imo eſt tota rubꝛica huius cõſtitutionis:quia geni
tiui pꝛecedentes conueniũt ad determinationẽ alterius

non faciunt per ſe partem nec per ſe cenſentur vt.ff. de au

ro et ar.le.l.et ſi non ſint S·perueniamus.ct.l.quicqᷣdS.
cum partes.de acquirẽ.rerum do.⁊.l.matre ·S·ſi quis rei
ſue. de rei ven.

5 α△ Hota ꝙ ex hoc mperatoꝛ inuocat
Additio ota ꝙ ex hoc ꝙ Imperatoꝛ inuocat

nomen dñi⁊ nos inuocare debemus.ex

quo infertur ꝙ notariꝰ in inſtrumẽto debet ſᷣm aliquos

apponere nomẽ dñi:aut nõ valet tale iſtrumentũ ſᷣm ſpe⸗

culum in ti.de inſtrument.cduione in · S. j. Jo.fabꝛi. Jo.

de platea ſolennis doctoꝛ⁊ Ang.de aretio in pꝛoemio
nſtitutionũ allegant gloſ. in aut.vt pꝛeponatur nomen
mperatoꝛis S. nos em.in verbo.auctoꝛitate.qꝙ limuãt

n arduis negocijs ſecus in leuibus ar.l’.leuia. ⁊ ibi Bar.
ff.de accuſatio.licet pꝛedicta gloſa illud non dicat/immo
videtur dicere ꝙ ſtante cõſuetudine ꝙ nomen dñi appo⸗
natur in inſtrumẽto:ſi nõ apponeret᷑ viciaret᷑ inſtrumen
tum:ex quo ĩfertur ꝙ cũ iſtud nõ reperiatur in iure cautũ
maxime in requiſitis ad ſubſtantiã inſtrumenti.de quibꝰ

per glo.in.l.generali de tabulis.li.x.C. Spe.vero ĩ dicto
G.j.ꝙ ſi dicta inuocatio nominis dñi Jeſu chꝛiſti omitta

tur nõ viciabitur inſtrumẽtũ ſiue in arduis ſiue in leuibꝰ

Et huiꝰ opiniõis fuit Bal.in pꝛoemio.C. ang tamen de
aretio.quẽ nomino angelũ lucis contrariã tenuit opinio
nem in pꝛoemio
cludit ꝙ inuocatio magni dei.vt puta. In nomine dñi eſt

fiẽda in pꝛin.inſtrumẽti/adeo ꝙ dicit᷑ de ſubſtãtia inſtru⸗

mẽti tex.iuncta glo.in dicto.S.nos em̃.in glo.ſuper ver⸗
bo.auctoꝛitate que exponit. In noĩie dñi.Aut q̃riturvtrũ
anni dñi vel natiuitatis ſint de ſubſtãtia inſtrumẽti:ita q;
ſi nõ apponatur viciet᷑ inſtrumẽtũ: cõcludit ibidẽ glo.pᷣ⸗
dicta in verſiculo:ſed nunquid ꝙ ſic/⁊ ſe fundat glo.pᷣdi⸗
cta ſuper cõſuetudine:ſi fueri ↄſuetudo talis nõ veniunt

apponẽdi anni incarnationisvel natiuitatis. In iſto paſ

ſu mihi videt᷑ ꝙ Ang.in loco.S.allegato nonviderat glo.
pᷣdictam. Nam ipᷣe ange.allegat dictã glo.ad hoc ꝙ anni
incarnationis dñi ſunt de ſubſtantia inſtrumẽti/ꝙ tñ pꝛe
fata glo.non dixit:immo potius contrariuʒ: qꝛ fundat ſe
Sabi ſuper cõſuetudine ꝙ nõ faceret/ſi de ſubſtãtia eſſet
Quicquid ſit in tantoꝛũ opinionũ diſcrimine: dico poſt
ange.in loco.vt.õ.nomen dñi debere per notariũ apponi
in inſtrumento per tex. in pꝛoemio Inſti.iuxta b ibi.

Ad ideʒ adduco hic tex.noſtrũ.ad idem tex. In nomine

nſti.verſiculo vel clarius.⁊c. Ubi con

dñi.ff.vtrobiq; veteris ⁊ noui.Et crederem ꝙ attenta ge⸗

nerali cõſuetudine hodierna q̃ in pꝛedi.ita ſe habet ꝙ nõ
als valeat inſtrumentũ niſi pꝛedieta tam nomine dũi ꝙæ
anni dñi incarnationis fuere appoſiti optima eſt cõſu le⸗
gum interpꝛes pꝛecipue in dubijs opinionibus doctoꝛũ
m doctrinã Bar. in.l.aſſiduis. C. ꝗ potioꝛes in pigno.
habẽt᷑.j.per.l.minime ff.de legibꝰ.⁊ in.l.de quibus.co.ti.
vide Bar. in pꝛoemio.ff.idem Bar. in rubꝛica.ff. de no⸗
ui operis nunciationc. Adde tex.in.c. In noiĩe dñi.xxiij.
diſtin. c. In nomine dñi.cx.de teſtibus·c.licet.xxvi.q.vji.
et in pꝛedictis hodie ſit cõſuctudini ſtandũ facit in argu⸗
mentum tex.in.l.teſtamenta.verſiculo. mos namq; reti⸗
nendus fideliſſime vetuſtatis eſt ⁊c.de teſtamẽtis.pquẽ
adduco ad iſtud pꝛetactum pꝛopoſitum.

mpatoꝛ pᷣmo deſcribit finalè
Ec q Ue. Srehon vel cauſam ſui oꝑis.

Sc&ᷣo materialẽ ⁊ artificialẽ foꝛmalẽ: ⁊ coclu
A dit duo.hoc facit ſũmatim.Diuide ſᷣm glo.vel
clariꝰ dic ꝙ pᷣma pars ponit multiplicẽ finalẽ cauſa huiꝰ
operis vſq; ad verſum.⁊ ideoq;.ibiponit cauſaʒ artificia
lem huius operis:vſq; ibi quibꝰ. Ibi ponit foꝛmalẽ ⁊ ma
terialẽ vſq; ad ·S.hoc igit᷑. IObi ponitur duplex finalis in⸗
tentio Imperatoꝛis: vna generalis quo ad totũ coꝛpus
iuris:alia ſpecialis q;tum ad iſtud volumẽ.i¶ Et ad eui⸗
dentiam quero an iſtud ſit conſtitutio vel quid:⁊ dico ꝙ
iſtud poteſt dici cõſtitutio: qꝛ qdð pꝛincipi placuit habet
vim.l.⁊ vocat᷑ conſtitutio.vt.il.j.ff.de conſti.pꝛincipũ.ſed
hic multa ſibi placuerũt.ergo ⁊c. Item poteſt dici pꝛoe⸗
miñ ⁊ natura ⁊ effectu:qꝛ reddit nos attentos /dociles⸗⁊
beniuolos:vt dicit glo.ar.l.j.ff.de oꝛig.iur. Item poteſt
dici epiſtola.nam ſalutatiões hodie in epiſtolis nõ ponũ
tur:ſed tm̃ nomen mutẽtis. Itẽ ⁊ in ſubſcriptione nomẽ
eiꝰcui mittitur:habet em hec epiſtola narrationẽ.pꝛimo.
nam narrat quattuoꝛ ſenatoꝛibꝰ vſq; ad.S.hoc igit᷑. Ibi
ponit concluſionẽ vſq; in finẽ:⁊ ſic erũt pꝛincipaliter due
artes ⁊ pꝛima ſubdiuidit᷑: quia pꝛimo ponit᷑ multiplex
nalis Imperatoꝛis intẽtio. Secundo rtiftcialts. Der
tio materialis ⁊ foꝛmalis.partes patent.vt.S. Sed dñs
Mar.diuidit cõſtitutionẽ in tres partes:qꝛ in pꝛima po⸗
nitur pꝛobitas imperatoꝛis vſq; ad.v.multitudinem.ibi
ponitur eius ſciẽtia in eligẽdo pꝛudẽtes ⁊ reſecando ſu⸗
erflua/ dando foꝛmã ſapiẽtibus.vſq; ad.S.hec igitur.
ibi cõcludit ⁊ dicit ſummarie:pꝛimo ꝙ imperatoꝛ intẽdit
quattuoꝛ facere. Pꝛimo donũ communi vtilitati facere.
Secundo pꝛolixuatẽ litium amputare.Tertio multitu⸗
dinem cõſtitutionũ ⁊ ſuperfluitatẽ reſecare. Quarto vnũ
codicẽ ↄponere hoc dicit.vſq; ad.S.ideoq;. ¶ Caſus in
terminis cõmode poni nõ poteſt.ſed fingas queſtionẽ ta
lem. Senatoꝛes q̃ſiuerunt ab imperatoꝛe ſic ſcimus ꝙ of⸗
ficium debet eſſe circa duo.ſ.arma⁊ leges.Circa arma ſci
mus vos benc intendille.ſed querumꝰ qualiter feceretis
circa leges. Reſpõdet imperatoꝛ:hec que nullꝰ eſt auſus
aggredi huc vſq; ipſe aggredit᷑:⁊ quattuoꝛ ĩtẽdit facere.
Pꝛimum eſt hoc donare vtilitati cõmuni.Secũdo lites
amputare.Tertio ſuperfluitatem cõſtitutionũ reſecare.
Quarto vnũ codicẽ componere ſub ſuo felici nomine qui
vocet᷑ Codex iuſtiniani.hoc dicit. Ex tex.auſus eſt Jau
di pꝛobitatẽ dñi imꝑatoꝛis ᷣm dñũm Mar In pᷣſenti.i.
tẽpoꝛe noſtri imperij ſᷣm Ja.de are(. Cõmuñnibꝰ nõ dico
publicis. Nam publicũ reſpicit pꝛicipaluer rem publicã
romanoꝛũ:ſed cõmune reſpicit oẽs.vt.l.j.in fl .”j. de cadu.
tol.voluit ergo in cõmuni oĩbus ꝓſpicerel Et pꝛolixita⸗
tem Jecce ſcdᷣm qð intẽdit imꝑatoꝛl Multitud ine E& cce
tertium quod voluit imperatoꝛ.⁊ ſᷣm dñm Mar.ponitur
impcra.ſcientiał Opoꝛtet.i.vtile eſt.
¶ Nota ꝙ imperatoꝛ voluit donare hoc opꝰ cõmunivti
litati. Item lites amputare. Item multitudinẽ legum re
ſecare. Item vnſi codicem componere.i Op. ꝙ littera ſi⸗
bi implicet cõtraria.nam verbũ pꝛeſentis tẽpoꝛis ⁊ pᷣteri
ti ſunt cõtraria.vt.l.verbũ erit.⁊ l.verbũ opoꝛtebit.ff.de
verbo.ſig.⁊ tñ hic ponit᷑ vtrũq; ſcʒ verbũ in pᷣſenti ⁊ ver
bum cenſuimꝰ.So.vt glo.qꝛ reſpicũt diuerſa v̈ba. Itez
op.quõ in pꝛeſenti donat cũ ſapientes compoſuerunt po
ſtea. So.quia incõtinenti cõpoſuerũt videct᷑ eſſe iã in pꝛe⸗
ſenti cõpoſitũ.¶ Item op.ꝙ male dicat neceſſario ⁊ opoꝛ⸗
tet/cum pꝛinceps ſit ſolutus legibus. vt.l.pꝛinceps. Fde
legi.So.expone neceſſario.i.vtiliter.⁊ opoꝛtet.i.vtile eſt.
¶ Quero an per hanc conſtitutionẽ madetur codicis cõ

De nouo Cogice faciendo.

poſitio?⁊ dicũt quidam ꝙ non:quia hic ſunt pꝛolata ver
ba de pꝛeterito ſcilʒ cẽſuimus:⁊ mandatũ reſpicere debʒ
futura.vt.l.ſi vo·S.ſi poſt credità.ff manda.⁊ verba de pᷣ
terito pꝛolata non diſponũt de pꝛeſenti. vt.l.ex hac ſcri⸗

ptura. ff. de dona. ⁊ ideo non puto ꝙ hic demandetur cõ⸗

poſitio:tamẽ quia ſcribitur ſenatoꝛibus qui non ſunt illi
qui coꝛrigere ⁊ compilare debeant. ¶ Item quia verba
dirigũtur ad honoꝛatum.i.ad ſenatoꝛes qui repꝛeſentãt
rem publicaʒ que ex hoc opere honoꝛatur: ſed eſt quedã
diſpoſitio ⁊ lex:quia non refert ⁊c̃.vt. l.cum pater.S.do⸗
natiõis.de le.ij.⁊ quia quicquid ſcribitur ſenatoꝛibꝰ per
pꝛincipem eſt lex generalis.vt colligitur ex.l.iij.j de leg.
¶ Item quero quando facta fuerit hec cõſtitutio.an poſt
compilationcem vtriuſq;. C. vel alterius.⁊ videtur ꝙ poſt
omnem compilationem cum dicat ſe donare:⁊ certuʒ eſt
ꝙ antiqua non donat:quia illa erant vicioſa ⁊ illas habe
bat res publica.Et ad declarationem huius queſtionis

quero quid demonſtret hoc ꝓnomen hec an iura vetera

coꝛrigenda:⁊ videtur ꝙ ãtiqua/quia rubꝛica dicit deno
uo codice componendo ⁊ non compoſlſilo.“
rcie quia littera dicit coꝛrigenda/⁊ ſic videtur añ cõ
ſtitutionem vtriuſq; C. facta. ecõtra videtur ꝙ on vtra
q; conſtitutionem codicis fuerit facta: nã quid eſſet di⸗
cere ꝙ donaret vtraq; iura incoꝛrecta ⁊ vicioſa. Pꝛeter
ea quomodo donaret illa cum res publica illa habebat.
¶ Item quia rubꝛica dicit repetite pꝛelectionis. Sed p⸗
mum verius ⁊ quocunq; exponas coꝛrigenda ideʒ eſt ef
fectꝰ ſi recte intelligas:nam ſi exponis coꝛrigenda pꝛo⸗
pꝛie conſidera duplicem demonſtrationẽ/ vnã mẽetalem
iſſi dicat imperatoꝛ hec ſcilʒ iam coꝛrecta in mẽete noſtra
coꝛrigenda tamen per actũ exterioꝛem.⁊ eſt hec demon⸗
ſtratio. alia.ſ.extrinſeca.vel ſi exponas iã coꝛrecta vt fa

De dictio cit Ja.de are.dic ꝙ dictio iaʒ habet demonſtrare tria tẽ⸗
ne iam. poꝛa. ſpꝛeſens pꝛeteritũ ⁊ futurum:a hic denotat futurũ

quaſi dicat imperatoꝛ hec iam coꝛrecta.i.dũ ⁊ qũ erunt
coꝛrecta. Ad contraria reſponde vt in quaterno atiquo.
¶ Op. ꝙ hic non debeat dici conſtitutio pꝛimi codicis cũ
ſit foꝛma mutata poſt eaʒ vt l.iuł·.S. ſed ⁊ ſiquis.ff ad ex
hiben. So non eſt mutatum in totum ſed in quibuſdam
particularibꝰ que nõ hũt alterare totũ:vt.l. ꝓponebat᷑.
ff. de iudi. ¶ Itẽ op.cũ ſit aliquid additum ⁊ detractũ di
citur eſſe effectum nonũ ius ciuile.vt.l.ius ciuile.ff.de iu⸗
ſti ⁊ iur. So.aut conſideras ipſum totale coꝛpus ⁊ nõ di
citur effectum nouum ius vt hic.aut cõſideras id quod
eſt additũ:⁊ tunc ſi põt conſiderari per ſe ⁊ illud dicitur
nouum ius vt in cõtrario alleg.nõ.ar.l.ſeruitutes.S·j.de
ſerui. C Ideoq; Decẽ fuerũt viri qbꝰ fuit ↄmiſſa codi⸗
cis cõpoſitio qͥ hic cũ ſuis cognominibus deſcribuntur.
h. d. vſq; ad.Squibus. Ut ponas caſũ in terminis finge
ꝙꝙ queratur ab imperatoꝛe ale⸗ viros ipſe elegerit ad
hoc opus fiẽdum: ⁊ ipſe rñũdet ꝙ tria conſiderauit.ſ.ope
ris ponderoſitatem / operis altitudinem /operis vtilita⸗
tem et ideo opoꝛtebat viros ſufficientes eligere: ⁊ ideo
eligit. x.viros ſufficientes ad hoc quos ·.nominat ⁊ co⸗
gnominat h.d. ¶ Nota ꝙ viri debent eligiſᷣm qualitatẽ
operis. Itẽ pꝛelatus debet curare ſubiectos ⁊ quis bene
adminiſtrare poſſit quod ſibi conceſſum eſt. Sp.ꝙ exq̃
ſtoꝛ ſit nomen offcij.vt l petitionẽ.S.egrediẽtem.de ad
uo.di. iudi. So.vt gl. ¶ Item op.ꝙ conſul ſit illuſtris nõ
