tatis nõ teneat᷑:vt.l.iuriſiurãdi.ff.de oꝑi.lib.So.vt glo.

¶ Item op. de.l. eleganter · S. ſeruus pactiõis.ff. de dolo.
So.vt glo.¶ In glo.que incipit ſecus:ibi poſt manumiſ⸗
ionem ſubaudi parum ante vel parum poſt.

—

VAbi ſeruus delinqᷣt in aliũ q; in dñũm

H qꝛ noxa caput ſequit᷑.h.d. “
Ha N (LOp. ꝙ ex delicto cõmiſſo tꝑe ſeruitutis non
teneatur factus liber niſi ex noua gctatiõe:vt.l.j.S.de no
xa.Sol.ibi delinqͥt in dñm:vñ ab mitio nulla eſt nata:⁊
ideo nec eo facto libero in eum dirigitur:ſ̊ ſi de nouo cõ⸗

tractet naſcitur ex noua ctatione cũ ex pꝛima nata non

fuerit hic delinquit in e?ᷣncũ:⁊ ideo ab mitio eſt nata no⸗
xalis act io contra dominum que directa datur in poſtea

manumiſſum. ¶ Quero ergo vnde naſcatur hec actio que

datur in manumiſſum/⁊ dic vt glo.

=Wèð F De ante geſto tem 0
N 7 Vv t allegas re ſeruitutis non ne

Rſtur factus liber.hoc dicit.¶ Quid ſi peculium
ri. Rñdeo hic ſunt due opiniones:vt patet in gl.ego pu⸗
to pꝛimam eſſe veram ⁊ eſt mirabile ꝙ hereditas ⁊ pecu⸗

lium ſunt nomina vniuerſitatis ⁊ tñ peculium non conti
net es alienum immo a lege deducitur ĩtellectualiter he⸗
reditas ſic:vt.l.hinc queritur.ff. de ꝑecu.⁊ plene de hoc
in.l.frater a fratre.ff. de condic. inde. „

. Ex delicto cõmiſſo in dñzʒ
Jue ſer Ut. tꝑe ſeruitutis non tenetur

☛ fãactus liber niſi poſt manumiſſionẽ delinquat
Xn 1 contractet. hoc dicit. Glo. que eſt hic recita⸗
ui pluries in hoc ti.⁊ ideo in ea non inſiſto.

Quando fiſcus vel pꝛiuat?
debitoꝛis lui debi. c.
Mubꝛica.

¶ Supꝛa dictum eſt quando idem alteratus nõ tenetur
hic ponitur quando vnus ex alterius contractu tenetur

f. debitoꝛ debitoꝛis:vt dicit glo.
E ☛= WR

2.„ A 2 .
dzʒ cõucniri tutoꝛ ꝓpᷣo noĩe.·h.d.¶ Que
ro de rõne dubitationis. Rñdeo qꝛ ꝑ⸗
Aſona pupilli repᷣſentat᷑ in tutoꝛe ⁊ econ
tra:vt.l. interdũ · S. q] tutelã.ff. de furt.⁊
W: WA&1. füdũ S. ſi tutoꝛ. ff. devſuc. pꝛo emp.
C. 9. PA*Aſed illud veꝝ qñ tutoꝛis noĩe cõuenit᷑
nõ ſi ꝓpꝛio.¶ Quero qre dicat ſi nõ tʒ res pupilli:nã ideʒ

ſiteneat qꝛ ꝑſonalis actio nõ dat᷑ in ſingularẽ ſucceſſoꝛ?:
yt. . fldeicõmiſ.S. tractatũ.ff. de iudi.⁊.I.j·S.·ſi hr̃s.ad re
beł.So.ſi tʒ res pupilli nõ ↄuenit᷑ ꝑſonalivt in contrario

in reali ſic vt hic innuitur. ¶ Modo quero an ipſi pu⸗
Peg pillo teneatur tutoꝛ/⁊ dic vt glo.

ſine ↄtrouerſia capi poſſit ⁊ ꝙ debitoꝛ cõuẽtꝰ debitũ nõ

GSVrno

=

teneatur factꝰ liber: fallit in ꝓiniſſiõe facta c⸗

ut ꝓmiſſio fuit valida/⁊dʒ agi.Rñdeo fuit ĩuali
davt. l.interpoſitas.S.de tranſac.⁊ ideo nõ agit᷑ ex ꝑmiſ

.

è Icet. kctus liber põt ex delicto conueniri

aPA & Hon ademiſſet ſed donaſſet an poſſit conueni-

K 1 Ex obligatiõe õ
0 P ter es. cta ↄ pupilluʒ nõ

1 ꝗ Vt debitoꝛ debitor poſſit
4 Jin ula. gn redioꝛe opz debi
toꝛ pꝛimũ eẽ ↄdẽnatũ/⁊ ꝙ nil ſit de bonis eiꝰ

eaue

lntfr
Nals
hdri
rhi

urpi⸗
ecihege⸗

uffen
nin 1
ſanen
pmiot
(onrey
fuhe⸗

ſenm,
4 anhe
ooeng

——=

—

4

1

ſrqete
pircap
ctisx.
olexie
eeul

lorſßie

(alipor

l iſ
honnend
hnoꝛ
NtljS.
fuiſe co
videtun
litager⸗
je cond
lemcoue
tlege⸗
lous obl
leytl
offcioit

funs
ſterig
ſideo
lootene
blenet
ranei
Mepcec
ecti
ſeceſi
ſesge
ldebo

.* „..

(iflſcus

9

inet inficietur. hoc dicit. Op. ꝙ nomen nõ capiat᷑ pignoꝛi foꝛmare libellü debeo in narratione dicere te debitoꝛem
nn vt. a diuo · S. ſed vtrũ. f. de re iudi. So. intelligo hac m talis ⁊ ipm mihl ceſſiſſe iura ſua ⁊ in hoc nõ refert: ſed in
noten ban ulam. ⁊ Fm. I. ꝓximam.j.e.qꝛ capitur ſi debitoꝛ cõfitetur concluſione differunt:qꝛ ſi pꝛopono directã debeo dice⸗
gti N non als.¶ Sed cõtra hoc inſto ergo dabit᷑ occaſio delin re quare peto te mihi pꝛocuratoꝛio nomine condemnari
ieei 4 quenchtzdreinn egabit veitor vel orie⸗ eche nal en⸗ ſi pꝛopono vtilem quare peto te mihi condẽnari.
e pietur pignoꝛi. Rñdeo verũ eſt:ſed tria remedia ſunt c „ 4 B
ſencein ra debitoꝛẽ debitoꝛis. Pꝛimũ vt nomen cõfitentis ca⸗ De hered itarijs actionib us
ſn piatur pignoꝛi vt hic. Sed ſi negat / tũc ſperat aliud re⸗ Rub ꝛica
e r mediũ:qꝛ dabitur curatoꝛ bonis debitoꝛis pꝛimi: qꝛ exi⸗ e
WE get debitu a debitoꝛe debitoꝛis/⁊ ſatiſfaciet creditoꝛi: vt BEcuniam Actio hĩditaria
geuncſf L.ſi diu.ff. ex qui.cau.in po.ea.Tertiũ remediũ eſt ꝙ agat 3 WEEILILAIIL. dat 5 hr̃des pꝛo
Gickeltan, creditoꝛ hypothecaria ſi habet bona hypothecata ⁊ per lbhercditarijs poꝛtionibus ⁊ vbi ſucce⸗
1 conſequens ctiam nomen exigit: vt. l. nomen.·· que res it creditoꝛ debitoꝛi cõſundit᷑ actio ſo
erer pont pignoꝛi obli.po. Sed quomodo dabitur curatoꝛ bonis/ lu ꝓ quorta ſuccedit.h.d.
eſerititoi cũ non reperiãtur bona: Rñdeo datur bonis q̃ ſunt in re 2½ Op. quo agit iſte ꝓ pꝑte ſua cũ ꝓ ea
nſſiöefen Petrus vel in ſpe / ſicut petrus dimiſit oĩa ꝓpter Chꝛiſtum non âπι pte ſit actõ ↄfuſa vt e. l. ſi adulta. So.
aaopls dimi in re: q; nõ habebat niſi rethe:ſʒ in ſpe.⁊ maxime põt daz⸗ Raia Aadc iſte tex.dʒ intelligi ꝙ agit nõ ꝓ parte qᷓ
ilenſttig ſit oĩa ꝓp⸗ ri cum habeat nomen in bonis / 1 ſic habet aliquid in bo- ſucceſſit ſz ꝓ parte coheredũ.¶ Item op. quo agit hypo
ſagien perer xpm nis. UMerũ quid dant aliud remediũ dicẽtes / aut mali⸗ thecaria ꝓ ſolido cũ ꝓ parte ſit extinctũ debitũ. RBñdeo
fnciiſte quõ hoc ĩ⸗ cioſe negat.⁊c̃.vt patet in glo.qð non placet. aut reſpicio debitũ/⁊ illud ẽ extinctũ ꝓ parte: aut hypo⸗
L lb Sonc telligit. W dD b t Fiſe cus exigit debitũ de⸗ theca/ illa durat in tota re pꝛo reſiduo tãtum debiti:vel
bf dene (EERNRN J7 cbitum.ᷣuιᷣ Pis ſui debitũ confi⸗ melius ꝓ ꝑarte deſijt teneri pignꝰqꝛ efficit᷑ creditoꝛ dñs
ottmunni; tktentis non negantis. h. d. Ja. Bu. ¶Quero an partis ⁊ rẽ ſuã obligatã habere nõ poteſt: ⁊ ideo ptem ſu
oſt. Rs afiſcus habcat hic aliqð pꝛiuilegiũ/⁊videtur ꝙ am rei vẽdicatiõe ꝑtes coheredũ hypothecaria vendica
Halüiftin non:qꝛ ⁊ quiibet debitoꝛe condẽnato ſi nil ex bonis eiꝰ bit.i¶ Mõ qro q ſi mr̃ rẽ indiuiduã debebat filio ⁊ ꝑ cõ⸗
icto conngin poſſit capi ſine controuerſia capit᷑ nomen debitoꝛis cõfi ſequens obligatio erat ĩdiuidua:vt.l.ſtipulatiões nõ di⸗
tentis.vt.l.a diuo/S. ſed Bird f. re iag. ed dic ꝙ fi uidüt iĩ Eiei exequutiõe:⁊.l.ij ·S·q̃dã. Rñdeo vt .
ſeruitutier ſco nõ exigitur pꝛimũ debitoꝛẽ eſſe condẽnatuʒ:⁊ in hoc NE h Sa1 α+ Siue agat fl⸗
Nliöm Fiſcus qt habet pᷣuilegiũ.¶ Quero ergo quot pꝛiuilegia habeat ft⸗ Pe Ro ered itarij 8. ſeus ſine pᷣus⸗
la ettnug Pp'ꝛiullegia ſcus:? Rñdeo pꝛimo qꝛ ſi contractũ eſt nomen ex pecunia WVAtus ꝑſonalis actio ꝓ hr̃ditaria poꝛtione coue⸗
ſidenagng babest. fiſcali põt conuenire debitoꝛẽ debitoꝛis directe ab initio Na =mt in hr̃des: ſz hypothecaria agitur 5 poſſeſſo ⸗
D vtil.iij · S· multa. ff. de iure fiſci. Si autẽ non eſt contractũ rem..d. ¶ Op· ꝙ poſſit vnus hr̃dũ ꝓ ſolido ↄueniri:vt Coueniri
tioeſthlßit⸗ nomen de pecunia fiſcali ⁊ debitoꝛ nõ eſt ſoluẽdo ↄuenit l.ij.S/q̃dam.⁊.l.in executione.ff de verbo.ob. So.aut in⸗ an hoterit
dunnite debitoꝛẽ debitoꝛis ↄdic. ex lege.⁊ etiã exigit ante tẽpus diuiduum eſt in obligatione ⁊ agitur pꝛo ſolido vt in con vnꝰ here⸗-
btenbg yt. j.S. de condic. ex lege.⁊ non curo debitoꝛẽ pꝛimum trrario / aut diuiduum ⁊ ꝓ pte hrditaria: vt hic. qð intelli⸗dũ ꝓ ſoli⸗
fuiſſe condẽnatum vel non. vt hic. Scd cõtra negantẽ nõ ge verum ſi ago ad indiuiduum non eſt facti:tunc ago ꝓ lido.
regtom videtur habere pꝛiuilegiũ:vt hic dicit ꝙ puto verũ ſi ve- partibꝰ:vt.l.in ſtipulationibꝰ..opꝑarũ.ff.de verbo.ob. ?
arinnne it agere officio vt regulariter agũt alij. Sed ſi velit age⸗ l.ſtipulatiões non diuiduntur in pꝛinci. Iteʒ op.ad idẽ
ilſeni re condictione ex lege/q ſoli fiſco datur: põt etiãẽ negan⸗ dc. l.iij.S. heres.ff. cõmo. ⁊.l.ſi duo.ff. depoſiti.So.vt gl.
ſt tem cõuenire ⁊ exigere ante tempus:vt dic.l.j.de codic. q eſt ſpale.tu dic ꝙ aut eſt lis cõteſtata cum defuncto: ?æ
oſtahlld ex lege. Itẽ bʒ aliud pᷣuilegiũ:qꝛ cũ hẽat oĩa bona debi: tunc quilibet heredũ conuenitur pꝛo ꝑte hr̃ditaria vt.l.ij
aing co⸗ toꝛis obligata:̊ ⁊ nomè ⁊ ſic poterit hypothecaria exi⸗ fff. de pto.ſtipu.aut non fuit conteſtata ↄð defunctum:⁊ tũc
rckinolſen gere:vt.l.nomẽè·j.q res pig.obli.po. ¶ In glo.q ĩcipit.ſ. aut quilibet eoꝛũ poſſidet ⁊ conuenitur pꝛo ꝑte:aut vnus
Hummmnen; officio. ibi nõ ↄdẽnato.vt ſic ſit fiſci aliqð puilegiũ. Ja. tm̃ poſſidet/a tunc non eſt mirũ ſi alij non conueniuntur
Alaneliat⸗ S OD ii g Non cõuenit fiſcus debito qꝛ non poſſident nec dolo deſierũt poſſidere:ſed ꝙ poſſeſ
1geene Nhe H n e Uu rem debitoꝛis niſi debitoꝛꝛe ſoꝛ cõueniatur ſolũ pꝛo ꝑſonali actione eſt miꝝ:eqᷣtas tů
Qeriſtente nõ ſoluẽdo.hoc dicit. ¶ Wodo quero G admittit: vt. l.iij. br̃s. ↄmo.ſiłe ĩ. l plane.ff. ðpo. ſpãle
döniſomen . Vcertũ eſt ꝙ fiſcus hʒ hypothecata bona debito i.l.ſi duo.ĩ pꝛĩi.ff. depoſiti.vbi qꝛ płes ĩteruerterũt ⁊ dolũ
nsnontenen ris ſui ⁊ ꝑ cõſequens nomen: quare ergo ab initio nõ po coõmiſerũt qui dolus nõ eſt diuiduus conuenit᷑ vnj in ſo⸗
ſionedalinrt teſt exigere nomen ſicut ⁊ alias debitoꝛis res põt petere lidum.¶ Item op.de.l.j.ff.depoſiti.cuʒ ſi. So.vt gl.qꝛ ibi
eckhieſenn Rſideo dicũt quidã /qꝛ debitoꝛ debitoꝛis poſſidet nomẽ ſpsãle:tu dic ꝙ regula nõ fallit:ſed qũq; actio nullo mõ da
to. quo tenet᷑ licet impꝛopꝛijſſime:hic eſt ꝙ petitione hr̃dita tur in hr̃dẽ qñq; datur ſed nõ in totuʒ:ſed ſꝑ ſi dat᷑ in eos

iut

De hereditarijs actionibus. Fo. CNXXIII.

tis tenet᷑: vt.l.nec vllam·S.fi.⁊.l.ſe.ff.de peti.hr̃di.at ad
extraneũ poſſeſſoꝛẽ non venit᷑ excuſſo pꝛĩcipali:ſed certe
hoc ꝓcederet iure nouo: ſed cum iure iſto creditoꝛ habe⸗
ret electionẽ quare non hʒ hic. Pꝛeterea cũ habeat vtile
ſine ceſſione:vt.l.nomen:.j.q̃ res pigno.obli.po.ergo dʒ
poſſe agere a pꝛincipio nõ in ſubſidiũ non ſibi interruptã

eatenꝰ quatenꝰ dat᷑/ dat᷑ ꝓ hr̃ditarijs poꝛtiõibꝰ:⁊ ita nõ
obſtat ſed cõcoꝛdat. Itẽ op.de.l.cũ ab vno.ſff de leg. ij.
So.ibi ſpãle· tu dic ꝙ invno trãſit in heredes pꝛo heredi
tarijs poꝛtionibꝰ ⁊ a creditoꝛibꝰ cõueniunt᷑:ſj alij hñt re
greſſum ð hr̃dem qui ſolꝰ fuit a teſtatoꝛe grauatꝰ. ¶ Ites
op.de.l.quotiens cum ſi.ff.de religi.dicit gloſ.ꝙ ibi ſpale

grspotcnin debitoꝛẽ: vt.l.iij. de noua. ⁊ ideo puto ꝙ hec lex loqua tu dic ꝙ onꝰ? funeris nõ reſpicit hrdẽ ſʒ dotem quatenus
Grucntmmn qñ fiſcus vult vti iure ꝑſonalis actiõis: ſecus ſi velit age ſufficit: ſ ſi nõ ſufficit reſiduũ reſpicit hr̃des ⁊ ĩter eos di
, re hypotecaria vel vtini actione:qꝛ tunc poſſet agere ab uidit᷑ ꝓ hr̃ditarijs poꝛtionibus. Iteʒ op. de.i:.iij.in pn.
tchlgi⸗ initio contra debitoꝛẽ debitoꝛis. Jaco. , ff. de adimẽ. le. So. vt gl.tu dic ꝙ ibi nõ ẽ onꝰ hr̃ditariũ ĩ
nzrphun W. Nſolutum Sbvomen dar laſolſuſ aatn cũ deſucho ſd iĩchoandum cuʒ herede ⁊ teſtatoꝛ
wenſ 8 72 vtiles trãſeũt / directe nõ potuit vnumg e. L
denn niſi cedant᷑.h.d. ¶· Op. ꝙ ſine ceſſione trãſeat W R Ner ſonale actio non dat Z
iu . K. actio: vt. l.ſi ĩ ſolutiõe·j/de ac. ⁊ obli. Sol trãtitt A Ered em. ingularẽ ſucceſſoꝛem. h.d.
tlferfn Actio an vtił ex ſolo ti.vt in ↄꝛio.ſʒ nõ exercitiũ directe niſi ceaat NEE¶ Op ſic mulier hʒ bona hypothecata: ergo
ſcmnen trãſeat ſñ vt hic.vñ ↄſiderãdũ ẽ ꝙ ſicut ſe hʒ traditio ĩ rebꝰ coꝛpali EaMaa hypothecaria põt nomen exigere:vt.l.nomen.
rüutt ceſſione. bꝰita ceſſio ĩ ĩcoꝛꝑalibꝰ.Ex ſolo ti.nõ qrit᷑ actio ſicut nec q̃ res pig.obli.po.So.hic volebat agere ꝑſonali de do
61 lenii dñiũ rei coꝛꝑalis ſine traditiõe:ſʒ ĩ caſibꝰtrãſit vtił ex ti. te:hʒ ergo mulier tria iura Oꝛimo actionẽ de dote:⁊ häůG
u ſe ſolo ſine ceſſiõe vt eſt hic.⁊ tũc ceſſio q̃ dẽbat opari cira ſolũ q hr̃dẽ mariti intẽtat. Iteʒ hʒ hypothecariã ⁊ ꝑ hãc
lji A vtilẽ ⁊ ñ pᷣt dare exercitiũ directe.¶ Wõ q̃ro quõ hʒ vtilẽ poõt nomen aduocare ⁊ aut debetur res ⁊ tenebat᷑ pigno⸗
— 2 q̃re? Rñdeo qꝛ ꝑ ctũ fingit᷑ ceſſionariꝰ idẽ ꝙ cedẽs ⁊ ri:aut quãtitas ⁊ cõputabit in debito:vt.l.grege · S. ſi pi⸗
nmnc i, ecõtra ⁊ fingit᷑ ab ipſo pᷣncipio õxiſſe:⁊ ideo ex interta⸗ gnoꝛi.ff.de pigno.⁊.l.ſi conuenerit.de pig.act.⁊ foꝛmabit
oN tiõe.l.hʒ vtilẽ. Sʒ quõ ſuo noĩe hʒ vtilẽ / cũ vtil veniat ex ſibellũ ſic /dico te obligatuʒ ticio ⁊ oĩa ipſius bona mihi
rſe antiqͥ ctu:qdð ptꝭ qꝛ ſi cedo actionẽ furti certũ eſt ᷣnon obligata/quare peto te mihi cõdẽnari /⁊ ad h ꝓpono hy
Ochiin 4 naſcit᷑ ex ceſſione: Rñdeo hʒ ex antiqͥ ↄctu:ſʒ hʒ ex ppa pothecariã actionẽ. Item hʒ vtilem quã põt ꝓponere / et
ungen ꝑſona qꝛ ſibi naſcitur. Et ex pꝛedictis ↄcludit/ꝙ ſi volo dicet in libello dico te debitoꝛẽ talis ⁊ mihi ceſſa iura / vł
nti, q ij

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

mihi cõpeterevtilem:qꝛ nomen eſt mihi obligatũ.¶ Jte,ʒ
op.ꝙ mulier habeat aliud auxiliũ:vt.S.ti.ijAl.ij. So.fate
oꝛ oppoſitionẽ:ſed hic nolebat ſic facere.i Item op.ꝙ a⸗
ctiones nõ decernãtur:vt.l.j.⁊.ij.S.de foꝛ.So.vt glo.
G b ete tu. Etas pupillaris acti
3 pz X vonem eris alieni non
impedit.h. d. .—
E¶ Op. ꝙ etas impediat exactionẽ:vt.l. j. S. de
oꝛdi.iudi.⁊.l.ꝙ de bonis.S.ita demum.ſff.de carbo.edic.
So.ibi eſt qõ ſtatꝰ ⁊ bonoꝝ vel ſtatus: biczĩ eris alieni.
SANNSAAE . Pꝛepoſtere veniẽs nõ
Td ebitum. Kechont, regkarit. h. d
RAHEQuero quare eſt ppoſterꝰ. Rñdeo qꝛ petitio
NRBBAhditatis é piudicialis ad alias ⁊ dic vt gloſ.
¶ Itẽ q̃ro an petẽdo debitũ videat᷑ repudiare hr̃ditateʒ
NRñdeo vt glo.ꝙ nõ.ſ¶ Item qꝗro an videat᷑ adire hr̃dita
tẽ dicẽdo ꝙ diſcutiatur an hr̃ditas ad eũ ꝑtineat debito
ſibi ſoluto.Rñdeo nõ/qꝛ ille actꝰ facit queʒ eſſe hr̃dem qͥ
neceſſario cõpetit ſoli hr̃di ⁊ nõ alijs vt.l.ꝓ hr̃de·S.papi
nianꝰ.ff.de acqͥr.hr̃di.ac põt eſſe ꝙ iſte nunc adhuc deli⸗
berat vtrũ adeatvel nõ ⁊ ad hoc debet ſibi dari dilatio vt
l.filij mater.ff.ad tertul. Succeſſio hig ii
Bar ucceſſio hr̃dis non cõfun⸗
4 J ad ulta.arniſ quota actionem ⁊
Iʒ creditoꝛi defuncti creditoꝛem hr̃dis bono
E W,A&rüů ſepationez ĩpetrare. h. d. Sʒ qᷓ eſt rõ ꝙ ꝑ ſuc
Debitũ to ceſſionẽ nõ extinguitur totum debitum. Rñndeo extingui
tũ an extĩ tur ſolũ ꝓ poꝛtione qua ſuccedit qꝛ eatenus repᷣſentat ⁊
guat᷑ ꝑ ſuc non in plus:⁊ ideo ſicut non poſſet eſſe debitoꝛ ſuijpſius
ceſſionem ita nec nunc lzʒ tñ exigatur pꝛo parte ſucceſſionis/quan⸗
tum ad effectũ petitiõis/quia non poteſt cõuenire ſeipᷣʒ
tñ nõ oĩno cõfũdit᷑: hĩc eſt ꝙ in bonis hr̃dis cõputatur ĩ
röne falcidie:vt.l.in ĩponẽda.j.ad.l.fal.⁊.l.ſancimꝰ.S.in
cõputatiõe de iure deliberandi.
¶ Op.· ꝙ ſucceſſio ꝓ parte confundat actionem in totuʒ
vt.l.ſi cõpenſandi.j..de hr̃di.inſti.So.tex.tollit ↄꝛiuʒ ibi
pꝛopoſita eſt ⁊c.¶ Item op.ꝙ non poſſit ſeꝑatio impetra
mrri:vt.l.j.S.illud.⁊.S·pꝛeterea.⁊ · S· qð dictuʒ.ff.
(de ſeꝑat. So. hec ᷣm illas:⁊ dic vt gl.

5 erſonalis actio nõ ſe
Med ito 2 es. Renn ſingulareʒ ſucceſ
ſoꝛem. ¶ Op tribus modis ⁊ ſolue vt glo.

Ex delictis dekunctoꝛum in
quãtum heredes conueniãtur
. MKubꝛiia.
nn rr Ad euidẽtiam eſt ſci
*° Sα + D ſt litis. aen ꝙ aliquando
R queritur an actio detur heredibus et
de hoc non loquitur tex. Sed gl.in pꝛi
ma parte Aliquãdo queritur an detur
Hin pereden 7 oc laquitur tex. ⁊ ſes
r SP* AA&Cunda pars gl. Aliquãdo queritur an
K 2.2 accuſatio criminalis detur in hr̃des ⁊
tunc loqu

itur tertia pars gl.⁊ lex iudicioꝛuʒ. de accuſa.
⁊.l.jijſi reus vel accuſatoꝛ moꝛ.fue.et.l.iji.ſi penden.ap
pel.moꝛs inter.⁊ hec.l.bꝛeuiter hoc intendit.Ex delicto
defuncti agitur ciuiliter ⁊ eatenus datur actio in here⸗
dem quatenus ad eum peruenit vel in ſolidum ſi lis fuit
conteſtata cuʒ defuncto.hoc dicit.( Hec lex loquitur de
duplici crimie. Pꝛimo qñ defunctus cõmiſit vim quod
potuit eſſe dupliciter quantnʒ ad pꝛeſens. Pꝛimo ſi cõ⸗
miſit expulſiuam. Itein loquitur de crimine concuſſio⸗
nis qð cõmittit᷑ qñ pᷣtextu officij aliqᷣd a ſubditis extoꝛq̃
tur:vt.l.qð euitãdi.S.de ↄdic.ob tur.cau.¶ Dhiuide in du⸗
as ptes qꝛ in pꝛima erat lis conteſtata cum defuncto. In
ſecunda non. Secunda pars incipit ibi alioquin.
Heredes ¶ Op. ꝙ in ſolidum dentur actiones ex delicto indiſtin
an teneãt᷑ cte in heredes vt inſti.de perpetuis actio · S. ſi hr̃dibus.
ex delict So.aut queris an dentur heredibus ⁊ dic ꝙ ſic:vt in cõ
defũctoꝝ. trario:aut queris an dẽtur in heredes ⁊ loquitur hec lex
Item op.ꝙ nec heredi nec in heredem detur vt.l.j . ſi
re.vel accuſa.moꝛ.fue.⁊.l.ij.ſi penden.appel.moꝛ.inter.⁊
l.ex iudicioꝛuʒ.So.aut de crimine agitur criminaliter ⁊
tunc non datur actio heredibus / vel in heredes niſi in
caſibus vt in cõtrarijs:ſi ciuiliter datur heredi:vt dicto

S ſi heredibus:vnde non diſtinguo an crimen ſit pubit⸗

cum an pꝛiuatum vt facit gloſ. ſed an agatur crimina⸗
liter vel ciuiliter.¶ Itẽ op.ꝙ etiã ciuilis actio non detur
heredi vt.l.cum emancipati.S·emancipatꝰ.ff. de col.bo.
⁊. lL.penul.ff.de in ius vocan.So.regula eſt ꝙ in · S. ſi here⸗
dibus.contraria ſunt ſpecialia quia ille actiones dantur

ad vindictam.¶ Item dicunt quidam fallere in actione ĩ

factum de calumniatoꝛibus: quia eſt pꝛouiſum alia via
ſ.condictione ob turpẽ cãm.vt.l.hec actio.ff.de calumni.
Vel poſſes dicere ꝙ loquitur de herede eius qui dedit ĩ
dãnum alienum pecunia:⁊ ideo actionem habere nondʒ.
¶Op.· ꝙ contra heredẽ non dentur etiam in eo quod ꝑ⸗
uenit.vt. l.j.ĩ fl.ff.de vi ⁊ vi ar.⁊.l.ij·S. fl.vi bo.rap.So.ibi

ſpale ⁊ ſi dicas ĩmo ille tex. loꝗtur de illis actionibus qũ
vis fuit cõmiſſa ⁊ dicit dari.Sed dic hic non diciꝙ dent

ille actiones.Sed dicit heredẽ teneri de vi:alia tñ actio⸗

ne.¶ Itẽ op.ꝙ ĩdiſtincte dẽtur in heredẽ.vt.l.ſi pꝛo fure.

ff. de condic.fur. So.vt glo.⁊ male.Et ideo dic ꝙ aut cõ
ſideras oꝛiginem condictiõis furtiue:⁊ dico ꝙ illa venit
ex delicto vt pꝛobatur in.l.certi condictio.ĩ pꝛin.ff.ſi cer.
peta.⁊.l.ſi ambo·S.quotiens.ff. de compen. aut conſide⸗
ras eius naturã:⁊ dico ꝙ eſt anoꝛmala nõ participat na⸗

turs earũ que veniũt ex delicto cũ detur noxaliter vt. eo.
ti. l. ſi ſe finns. tẽ op.ꝙ detur in heredẽ licʒ nil peruene

rit.vt.l.iij ·S. qð autẽ.ff.ꝙ quiſq; iurj.So.yt gloſ.q Item
op.ꝙ ind iſtincte dentur in heredẽ vt.l.ex contractibꝰ.ff.
de act.⁊ obli.So.lex contraria loquitur in dolo commiſ
ſo in contractu.ſuperioꝛa in dolo cõmiſſo extra gᷣctum.

Item opp.ꝙ etiã ex contractu non det᷑ heredi.vt.l.vni

ca.S·videamus.·j de rei vxo.actio.So.ibi ſpeciale.
Item opp.ꝙ nec in heredẽ vt inſti.de ꝑpe.actio·S. alio
quin.So.ibi fuit dolus dãs cãm contractui:⁊ ideo cõtra
ctus nullus:⁊ per ↄñs non videtur cõmiſſus dolus in cõ⸗

tractu/ſed extra.¶ Itẽ op.ꝙ etiã ex contractu non det᷑ ĩi

heredẽ.yvt.l.j.ff.ſi mẽ.fal.mo.di.So.poſſum dicere ꝙ mẽ⸗
ſoꝛ non tenet᷑ actio.locati/ſed quodã officio vt aduoca⸗
tus vñ non videtur dolus cõmiſſus in cõtractu.ſed ĩ mẽ⸗
ſuratione ſic ex ctu. Itẽ opp.ꝙ vbi etiã eſt cõmiſſus in
contractu nõ detur in hr̃des.vt.l.ſi eũ ·S.qui iniuriarũ.ff.
ſi quis cau.So.reiectis alijs dic ꝙ ibl actio debebat da
ri ad intereſſe:⁊ qꝛ deſinit intereẽ hodie ſiſti ⁊ retro ſiſtũ
fuiſſe deſinit actio cõpetere vnde non eſt illa rõ:qꝛ nõ de⸗
tur in heredes.¶ Collige ergo ex pᷣdictis:qꝛ aut ergo agi
tur de crimine criminaliter:⁊ tunc nec heredi nec in here
des datur regulariter:fallit in quibuſdã caſibus in qͥbus

dantur in hr̃des non vt ipſi puniantur: ſed memoꝛia de⸗
functi damnetur ⁊ bona auferantur heredi. Si agitur ci
uiliter de crimine:tũc aut fuit cõmiſſus dolus exira ↄtra

ctum:⁊ tunc aut queris an det᷑ heredi.⁊ dico ꝙ ſic regula
riter fallit in actionibus que dãtur ad vindictam. Item
in actio.in factũ de calũniatoꝛibus.aut queris an detur ĩ
heredẽ:⁊ dico ꝙ aut eſt lis conteſtata cũ defuncto ⁊ dat᷑
in ſolidũ aut no:⁊ tunc quatenus peruenitvt hic.fallit in
quibuſdã caſibus:in quibꝰ etiã de eo qð peruenit nõ dat
eadẽ actio:ſed alia vt in violentia cõmiſſa ablatiua ⁊ ex⸗
pꝓulſiua. Item dicunt quidam fallere in condic furtiua.
Verum quidã dicunt eam non venire ex delicto. Sʒ ego
puto eam venire ex delicto /vt dixi oꝛigine:ſed habet na⸗
turam anoꝛmalã:nã hʒ naturãvenientium ex contractu/
quia datur in heredem vt dicta.l.ſi pꝛo fure.in pꝛincipio.
Item habet naturam veniẽtium ex delicto: qꝛ dat no⸗
xaliter.vt.l.ſi ſeruus.ff.de condic.fur.Aut eſt delictũ cõ⸗
miſſum in cõtractu:⁊ tunc regulariter dat heredibus ⁊ ĩ
heredẽ inſolidũ.vt.d.l.ex contractibus.Hicunt quidam
fallere in tributoꝛia que non datur in heredem vt.l.illud.
actionibus in quãtum datur ratione doli.
Item participat naturam realium inquantuʒ datur in
eo quod habet. Item dicunt quidam fallere in.l.menſo⸗
rem.Sed ſᷣm dominum Marti. ipſe non conuenitur ex
contractu. Item dicunt quidam ꝙ fallit in.lſi euz · S· qui
iniuriarum.ff.ſi quis cau. Sed non eſt illa ratio vt dixi:
qꝛ non detur in heredem /ſed quia deſinit intereſſe:ergo
⁊ actio que ad intereſſe dabatur. ,
¶ In glo. que incipit vt.ff.ibi in popularibus actioni⸗
bus: quia non dantur heredi vt heredi.ſed vt cuilibet
de populo.
In eadem glo.ibi ob turpẽ cauſãvel hoc ideo:qꝛ dedit

ff. de tribut. Sed dic ꝙ illa participat cum perſonalibus

decoſt
ſcd ho⸗
iriſci
Mio: y
ulte
Erneep
mitti
iprct
Gapp
fidchi
Mopet
Cinacrt
ſehcont
Udebit
leiſte
ode
ſeſncon

⸗

gar n S „ ſt l
nmn . C cCO itu. peci S ₰AD 2 .„
ſigini 6b oang aliena Jueage 7 E 2 Robat ( . 1
and bo anore, ingno ad a etſen f allit in a criõe vi . 1 nibus 0
eiggciene glo. ibi ſʒ immo tenetk: ctionis nõvt hr̃s . G *
inun Sdiberrgadunis ztumumde 7 Zer eadem DJui. Efaviuizari⸗ edene
toffdetalenn ambo. F .l. certi cond ictio.i. n: mo oꝛigo eius ẽ⸗ 2 fide iuſſoꝛi ni loquẽs
teigsq iu lã quotiẽs.de cõpẽ in pꝛincipio.ff. ſi ciug Ex S uſſoꝛib? poꝛrigi es de madatoꝛibz
bidee a. (In eadẽ * e cõpẽſa. ſʒ. io. ff. ſi cer. pe. ⁊.l.ſi . rigit᷑ ad ↄſti oꝛibz
nhe Cti In eadẽ glo.ibi . ſʒ habet bñ pe. ⁊.l. ſi ep R boꝛngn aa onithto
wer, eadẽ glo. ibi cam i in quibꝰnon traſi naturaz anoen ationt dese
mnenand ſus in Zctu i cãm contractui on trãſit.ſ.ad hr noꝛma V nibu
W ſus in Zctu cum iß tractui. ſed tũ t. ſ. ad hrdes 8.
pibor 4 dem? I cum ipo tũc nõ vide 8. 4 In i . 7 *
W em glo. ibi ſare ür nultno ſea es et dolꝰ comiſ Mubꝛice
Geninh deiineſura mefſoꝛem. ſed i lus. ſed ex 5 comiſ SHõ 2ꝛicah.
tbtg ſed in mẽéſurati ſed ibi nõ cõ F Sctum. J äl G
uncnn ſ or ierttel Zi deg linaartn⸗ ſartn ““ T creditoꝛz. Omnis qut aff⸗
Anie. idco qꝛ actio debe uc s a wied⸗auti trib Ghaffirmat.h, d. E & mat dz pbar i
dlſip n eſſe: ergo ⁊ 2 ctio debebat dari⸗ gl. ibi· S. qui i uto fund h. O. Uel di dz ꝓpbare qð
Nlpoofi go ⁊ actio. at dari adi qui iniuriay A lare 86c/. dic. Sic 4
ogihi rnatle a erkinalcen npublicis. Idem l be erceprionls h. v Aarrods
dniniifi K 6 D S V in oebere Miegne, aſſigna dſa ae
nu alt econſtituta pe⸗ nen anrnot onei faciẽdo e Eecunco aignaalis
7 4 6 . . 4 2 . E α1 . 4 r — 4 1
lgtinn 4 C2 e voluit ſentire pꝛi exceptionẽ id uia ſiue a⸗
N Mubꝛzica Bevrl ſ e ſolntioneno Probekſee vz pꝛobare:
ganſi E pꝛo. Agi de conſtituta d . S Sllelliones. er lec pꝛeſumat pꝛo
c nn — in her ta datu ſli de veoda. . vrgl.
rir e⸗ auado. Sgen eefna elone⸗ els llelliones. Ea ha ense qð
ulln Gr ekerminate Nepongor gnetpor e male nerc adre rectoꝛ fatu t. hoc dicit. Pe ue intentionis
Wn latiue ine hicit qolibet ne hoc pꝛimo Wnere certe l eairenneigo agetdeia peans Ronuelantt emn
Neagſtſii tabil ibu et ⁊ attribuit pan ernat iuox in ſoli rnatiua circa. ff. de pꝛo bati oꝛ in pꝛobai ciauit rẽ perti
hirſttotd Actio de E⸗ nus ea qᷓ dixii. uit partẽ. h. d dr in oliaa copu⸗ aut actoꝛ nõ p: ationi. c. l. ſʒ ⁊ ſi atione defeci Epeſti
Gnelan tio de Rrr rre.b.d. Collige cige pu⸗ ratiuc: vñ ſi peobarnecreus⸗ dponeſſori we lurcigrn
ſisieig it bec (EEce⸗ ario. ge eſgo tiue:vñ ſi nec reu eiei de ſoreing na
hi⸗ . Hmart p no l.ſe ñ ſi caderet r abfegnigemg n r
ntractupon e. dat ex nu⸗ M ceptici Ad euidẽtiã ed ⁊ ſi poſſeſſ. a poſſeſſiõe nõ nitur. reus nõ .n
undſen Nl do pact 2 do S . g. 11 Etiã eſt ſciendũ bat ſe dñim Oꝛi. aut reus ſſi õ pꝛodeſſet ͦſnj decla⸗
ndcergni o. , eAEn. pacto ⁊ eſt rõ eↄſtituta endũ de rõ 7 abſoluit᷑ dec aſſumit om ei ſnĩa:vt
fcona AAUak in ali eſt rõ m quoſdꝗ dat actio de rone hui luit declarati nus pꝛobandi 8
ſlelo Nricher obligatione i in alio rel quoſdꝗ:qꝛ qͥ . ex nu Itẽ ius.l.q̃re gratiue:vt.d.l andi ⁊ pꝛo
. oſti. pe igitur. x. di editoꝛ habet ⸗luim! actoꝛe nõ ꝓbã oꝛ. Rñdeovt. S Quero
ietciniiet ſed b bec. ergo x. dieruz dilatio: vt. et ð ſe ꝙꝙ in habeat exceptio pbate nõr vt. S.l. pꝛoxi
eſtcöifen. poc nõ ẽ bñ habet aliud atio:vt.l. pone dñi xceptionem: nõ remaneat dñ̃ 20 ximg.
quiiniuni iuriſcõſi E bñ dictũ ꝓ ſe ꝙ ex miſſoꝛ.ff. . ñium.i.poſſe ,, 1: vt. d. l. ſed 8 reus:ſ⸗
Nue iſcõſulto: tñ tu & de x nudo pact bauit ⁊ habet ſe eſſio. vel dic ⁊ ſi poſſeſſe ſ ſo⸗
ctio debchun actio: vñ o: tñ añ ꝑ pᷣ ntur. x. dies fuit o agat ſi nabet ſolam dic vt dixi eſſoꝛi. So. ex
ftienm i pot :vñ dilatio ꝗ btoꝛem ex nudo pa uit adiectuʒ a bſit onus pꝛobãdi exception iri qꝛ aut reus ni e
gu uit eẽ cg eiu qᷓ poſtea ſe H 0 pacto d 59 clarati adi ⁊ pꝛobaui vt in cõtrarie nil pꝛo
llnͦnin bar nec pf voſtfi qð pceſſi quuta fuit ꝑ iuri dabaf hec Fn tiue / qaꝛ domi uieſe viin ganne abſrgtt ſſum
gfockſech. ec pr poſt filiũ pceſſit. nam cã p iuriſcõſultũ no Pa dominus vt. d. l. ci ſim ⁊ tunc ab r allum
ge outetgee mediata ? he liũ:⁊ ideo cꝗ nõ põt eſſe ſi non † S NX dD. l. circa. pl ſoluik de⸗
Mretgee gis e e — N placen. dicit ali Ccâ
uoinſ q; vna: vt.l.ſi muli ua3 Rtor Ala medlers ezi in nem t ex en badi pꝛopter p⸗ eere
innnan itdenltun Peenten Faeller cnae Bdc dnt dn onii kerrchr anericadaſucͤ⸗
i.Siagtn udo pacto acti it/ ⁊ ſic cũ ergo nõ poſſit cõſti aut ſe r ꝓ part oinge ergoc au ad aliud.
do pacto actionẽ vna obligati ſſit cõſtitui ut ſolus coll arte:ſed in ſubſidi t vtercq;ʒ ge .
Nus ertnn olim actioõ nẽ ꝓduci igatio ſcð ui ſid ega geſſi. ubſidi q; geſſit et
NdsCeſ . es.ſ.actio cit. Itẽ eſt ſci a poſtea e ium releu⸗ it tenetur ipſe um tenet᷑ alter. Si
kogſrl n conſeün, dogueralten erſo eaer ria leuatur: ergo co riblam ſoligun bie un ſe
hdictam r an debitũ utũ deductal tuta/7 qꝛ dubitab⸗ ue erät er oluendo qð nuents hic vel um hic in ſub
veroendin duci ideo fctã fui iẽ ⁊ cõdition et ? an eet poꝛe ergo ⁊ hodi ri qꝛ tempoꝛe collegaz
ale poſſet in cõ ppetua ? ſ bꝛeſumpti ie ẽ ſoli depoſiti officij
defmnaor 10 ituta bꝛeuiter! . tutũ de- ̈ pꝛobat c Alin induc⸗ vt lic ex vn
irpthictn re in conſtitutũ recepticia hoc intendit.He e⸗ adminiſt cum fuiſſet id atur vel reler 0 temn
landn topuro di utũ dedu 6 ceſſante Oog Hodie iſtratione let idoncum t euatur hoc i
eruentnod to puro ĩ diem ⁊ ſi cta ⁊ eſt ꝑpetua⸗ tur pꝛo qᷓcum ioneʒz ⁊ ſibi imput empoꝛe quo c ip
alurt rö cõditi 8 n6 de
1abletuutg⸗ q̃ fuit rõ dubitã ſub cõdition tua ? ꝓ quocũ cuinc R . et qui nõ exegi poſuit
ſhen 6 ãdi an debitũ etʒ cõſtitutũ q; debi⸗ 0pzit . egir.
CoNtiefuri qꝛ nõ videbat᷑ añ debitũ ĩ diez utu. h. d. ¶Q etatis Pꝛob
H idebat᷑ añ eſſe ĩ diez poſſit cõ Luero⸗ pꝛobationib . atur rei dñiuz
Ncico Ge Bec vbit eer i ſe nata actio cõſtitui. Rñ ationibus / dũ tñ inſtrumenti fiuz
V bitũ eẽ: ⁊ ſic nõvid o vel obligatio 2 ſideo YAAcludat. + s / du tñ pꝛ entis ⁊ alijs
eltihebetf⸗ nra ee o eſt verca ebat oſtitutũ gatio ⁊ per ↄñ tum emptioni hoc dicit. Nu obentea ttum es⸗
ſz nõ eſt verũ qꝛ i ↄſtitutũ valere cũ er ons emptionis pꝛob it. Munquid q̃ dñium cõ
nerccntnen Saeuit tö dun rũ qꝛ immo eſt n re cũ reqͥrat tur fuiſſe dominũ atur dominiũ id ergo peri co⸗
ſideo itãdi de cõditioi ata actio Arat de ſ IeO minũ venditoꝛe iniũ. Certe inſtrumẽ
felnptincoo⸗ ſ̃ qꝛ pend cõditionali ⁊? obligat pecificatio itoꝛez ſe rte non/niſi
6 Ftunc fuit rõ dente ↄditi onali an poſſ. tio. m tionemmam 3 ſed pꝛob niſi pꝛob
co: dtn⸗ 4 uit rõ dubitãdi ione nõ eſt debitũ et conſtitui odo ſciebantvi ſemel vidi atur per t e
gelic leo qꝛ p̃toꝛ faci. itãdi an debitũ debitũ:ſʒ di ui. v bantvinum idi teſtes i eſtes ⁊
tekdellcl⸗ ptoꝛ faciebat mẽ debitũ ſʒ dic ꝙval uas colli inum eſſe talis di interrogari
e uro no eſt dies: at mẽtionẽ tü puꝝ poſſet eõ cvalet e gere ⁊ vin ilis diceba ogari quo⸗
hereibne d. basn eſt dies:e⸗ ionẽ dieiĩ vᷣ̈bis cõſtitui. Rñ rat factus domi um ex eis f ant qꝛ viderũt 2
. ſis nõ es: ergo ceſſe ieiĩ v̈bis ſuis: ſ ĩ f n dominus 1s facere: ⁊ ſi erũt eum
Hicttqtitn ſom poſſet in cõſti ſſare videbant᷑ 5 S: ſj ĩ debito mam materiam 2 bñ cum vinuz non ſi ic per confuſionẽ
ma. z.l.] itutũ deduci nt vᷣba p̃toꝛi in bona fl m ⁊? bñ di z non ſit reducibi uſionẽ
gen Kiut Pecumne ſtat .hos acci educi ar.l.ſi Ptoꝛis ⁊ pe ona fide qð pᷣ icebant: ſed tan cducibil .
en e ſtat qꝛ ſp ineſt di uſare · S. om̃ l.ſivero· S. devi r de acqr qð pᷣſumitur i ‚ſed tamẽ ſpecifi e ad pꝛi
gperongin ppellatõ cuni eſt dies taci mibꝰ. de ace deviro. ff. cqᷣr.re.do ur in dubio: ſpecifican
an ad nũ ie appellatio acite:vt.l.ꝓmi ceuſa. ſʒ hic nõ ol .—,S ⁊ de hac materi :ꝛvt. l. ade ns crat
. d nue pec gtio adn l. ꝓmiſſoꝛ.ff. . nõ ob⸗ agteria pl . leo · S. cũ ᷣ
ratã refe⸗ nu u. Sol. aut loqri umerat ff. e. CO ☛.VV ſt . 2 ene dicã. . e. l. cũ 8. ff.
Onnzenn efe⸗ numeratã ut loq̃ris de p qᷓ referatur:vt.l.j p. ꝙ pe⸗: N rum Seri J.e.l.cũ r
en ratur. 4 eratã vt ĩ öri de ꝓpꝛi ſianifi r: vt.l.j.ff. D , 6 =ð eta BGcriptu . es.
geinl nſt hodit ea qᷓ ĩ Zrio:a vꝛia ignificati de cõſti Wc ali *pb ra pꝛiuata nõ
. 17 ea q̃ᷓ conſi o: aut loqᷓris l . atione ? ref⸗ W jS. h. D. ¶C. A at ꝓ ſe 4 noO
cotvenenret ilf. ff. ſi c nſiſtũt in arge ⁊ in refert ad Wao. e ghec. l. pꝛi d euidẽtiã ẽ admiculat᷑ tñ
.. i cer. pe numero / po ipꝛopꝛie:⁊ comp̃ᷣ deinde pꝛimo poni Etiã ſcisdũ at tñ
lſian da ſimili ⁊ pꝛocedit hic ĩ poͤdere/vel mẽ comp duas ſpẽs dũ di nit genꝰ? dũ dici Eẽdũ ꝙ vᷣm gl
ont da ſimilitudine quã it hic ĩ larga ſi vel mẽſura: vt.l. CDo ſpẽs du dicit atte ſ dicit in n gl.
jrtondt ra cũ illis qꝗᷓ e quã hñ urga ſignif nẽſura:vt. l. ibi p. ꝙ ſcriptura pᷣ t atteſtatio ſe inſtrumenta
ſ, a cũ illis qᷓ ↄſiſtũt i ſit res cõſiſtẽtes i catiõe ex oĩ ibi hʒ ſubſcri a pᷣuata ꝓbet: ſeu sduocatio.
tartſenag ſigniflcatione ſt in nu lſtẽtes in põ imo⸗ i hʒ ſubſcriptionẽ triũ pꝓbet: vt. l. fi. S. ſi ocatio.
gnificatione ? mero:aut loq põdere⁊ mẽſi diſtigui an ſit cũ ẽ triũ teſtiũ. hi fi. S. ſi certũ
, gis q; re i compꝛehendi oqueris del⸗ ein⸗ S n fit cũ cꝗ vel ſi u. hic nõ. ¶ Atẽ rtũ pe. S Sceß
, ſa:na e 4 o. hec vᷣm illã vel ſine vt.l. gñ .(Bré O o. Scptura
bus Ge ret a: nam omne it omnes res rgiſſima . Hec m illã. pʒ gl.tu di t.l. gñaliter.j. p. ꝙ debeat Puata
NNde I..ff. de contrahe S es per ex potẽtia mẽti quãtũ gl . ku die ꝙ? iter..·de nõ at Pugta an
dalbe uerti. hinc eſt rahen. emp. - ſi pecuniam exti ma t uãtũ ad ea dic ꝙ aut queri 16 nu. pec. b
w diei ⁊ ſic tim is ex v̈bis ĩ q̃ ĩ eo cõtin lueris de virtute ĩ ppoet.
tur mat e dicimus * ic ad pecnmanp antur 13 18 i eo ſcript: z tũ lentk vi obli vircute ĩſtru
Aordel ſi natcerigtum ſi pot ꝙ appellatione m. poſſunt cõ vꝛio:aut qris pt:⁊ tũc diſtĩgui bligatiõis reſu 2
hoc dici e potentie: uci ad materi ic contine i x eo ⁊ loqui e ĩſtrumẽti quã c cu cã vel ſine v
c Dicit evoratie velincſium F lnd i, als non iuuant:qð da hec lex nõ c nöneoſt ad Pbarione fi
rig. ud. ff. de leg. iij re⸗ non vt. l ſp ſunt oꝛdinat 4 aſunt ſizgil nantes
:ii. fi quinutu⸗ enem. 5. mult vnũ cõem effectu:
¶ Item notang hic ſignatur! lta.ff. de execu.tu efetſſ:
ta ꝙ iudex non dhoronels ret 7. I. j.tdſ
ad vnam ſpeci
ſpeciem pꝛo⸗

ꝗq iij

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

cin ft
bationis animũ alligare.Et ex hoc collige ꝙ iudex deb vNV E Capitula imꝑtinentia nõ admittun⸗ ſſaſ
admittere qdᷣlibet capituluʒ ſiue ſit omnino ꝑtinẽs ſiue Rꝑ iᷣ G;. tur. h. d. Uel dic ꝙ non pꝛobat hoc eẽ ſſnn
adminiculet᷑:vt.l.indicia.s.de rei vvYv. 2c. Et eſt dicere ꝙ ꝓbationes debẽt de neceſ⸗ ſn
E Atio nes Verba enunciatiua nihil o⸗ P Eſarijs nõ de pꝛobabilibus / vel cõtingẽtibus lʒ ſide 9
8 perantur ſiue ſint pꝛolata ad ille quãdoqʒ admittãtur:vt.j dicã.⁊ licet glo.ponat exẽ⸗ nät
oommodum heredis ſiue ad damnum. hoc di plũu de ꝓbabili male ponit qꝛ illud concludit neceſſario. namnd
ccit cum ſequenti. Diuide ĩ duas partes:quia ¶Op.·ꝙ ſtatus patris pꝛoſit filie:⁊ ideo capitulũ admit ſtiicn
in pꝛuna ſunt pꝛolata verba enunciatiua ad releuationeʒ tatur:vt.j.ne de ſtatu defunc.l.ſi pater.Sol.hic q̃rimꝰ de ge ernu
vnius heredis ⁊ grauamẽ alterius. In ſecunda fuerunt ſtatu/ibi de honoꝛibus. Itẽ op.ꝙ admittatur capitulũ etihun
pꝛolata ad releuationẽ debitoꝛis pᷣm quoſdam:⁊ tunc bñ ꝙ non pꝛobat nã ſufficit mihi pꝛobare pᷣdiũ fuiſſe pfis: ailemse
adaptatur aut.hic poſita/vel grauamen ſᷣm alios.Secũ meũ: ⁊ tñ nõ ſeqᷣt᷑ fuit pr̃is/̊ᷓ meũ: ⁊ ita vr obſtare.l.ſiue ottu
da pars incipit ibiſ eiuſdem iuris laut ergo teſtatoꝛ ſcri⸗ poſſidet iꝓe.So.dicit gl.ꝙ q̃dã nõ ↄcludũt ꝓbabilit/nõ ſollt
bit pꝛo herede ſuo dicens talem debitoꝛem ſuũ ⁊ hoc nõ ti neceſſario:vt in ſtatu mris ⁊ auie materne/circa ſtatũ lhſo t⸗
pꝛobat:vt in pꝛima parte. In ſecunda poſuit verba con⸗ filie vel neptis: vt dicit glo.⁊ tale capitulũ admittit᷑: ſed haun
tra hr̃deʒ:quia dixit ꝙ talis debet ſibi.x.tãtum ⁊ hoc nõ certe hoc capitulũ neceſſario ↄcludit nontm̃ ꝓbabiluer: erune
pꝛodeſt ſi contrarium pꝛobetur.Alij intelligunt ſecundã nã ſi mater fuit libera neceſſario: ſeqᷣtur ꝙ filia ſit libera: lepoob
ꝑtẽ qñ ſcribitur in fauoꝛẽ hr̃dis/⁊ tũc differt a pꝛincipio ⁊ ſi dicas potuit fieri ſerua /certe hoc eſt facti ⁊ idco nõ ſe
qꝛ ibi ſcribit in rationibus hic in vltima voluntate. pᷣſumitur niſi ꝓbetur. Idem eſt in.l.ſiue poſſidetis:qꝛ eſt eum
¶ Op.· ꝙ hec verba pꝛobẽt:vt.l.ji/ de falſa cauſa adiec. neceſſaria pꝛobatio nõ pꝛobabilis / ſed ꝓbabilis ꝓbatio mißſen
