ſit defendi dicã in.l.ſi quis emptiõis de pꝛeſcript.xxx.
an.nã ſi dicatur mihi ꝙ eligam ⁊ eliga dñium videt᷑ ꝙ di
rEHrectũ in rebꝰ immobilibus pꝛobari non poſſit.
. Hicta in queſitis a matre ex

Dicquid Rtendũt᷑ ad q̃ſita ex linea ma⸗

terna. hoc dicit.
3/ viuna Tres ponit caſus hec lex: vna
cum ſuperioꝛibus:qꝛ aut tẽpo⸗
re quo moꝛitur mater filius eſt in ptate ⁊ non
Aemancipatur: ⁊ tunc patri vſuſfructus filio ꝓ
pꝛietas acquiritur ⁊ hic eſt vnus caſus.Sʒ ſi poſtea emꝗ
cipat pater retinet pꝛemium emancipationis virile vſuſ
fructus /⁊ hic eſt aliꝰ caſus:aut filius tẽpoꝛe moꝛtis erat
emancipatus ⁊ habet pater virilem vſumfructum⁊ hic
eſt tertius caſus.
¶ In nepotibus. ¶ Dicta in filijs habent locum in nepo
tibũs ⁊ pꝛo nepotibus.h.d. umk
ater lucratur vſumfructum
. Mnei n. Waceun delatoꝛũ filio a mr̃e
vel linea materna ⁊ ſi ad ſecunda vota migra

4

EUcrit. h. d. Butrig. „
De bonis que liberis in pta
te 2ſtitutis ex matrimonio.
errrmeg Mubꝛica.
AIn venerande keala

tis a matre vel linea materna locũ ha
bent in lucris nuptialibus.hoc dicit
vſq; ad.l. cum opoꝛtet. Jacobus Bu⸗

à trigarius.
N B od ſciti Ex text. videlicet acqui⸗
82. D:rẽde erat ratio dubitã
Adi:quia cum per filium iam patri eſſet queſi⸗
Eus vſuſfructus ⁊ ſic per nepotes ei amodo q̃ᷓ
ri non poſſet dubitabatur an ſaltim pꝛopꝛietatem auo q̃⸗
rerent cum vſumfructum querere nõ poſſint cum ſit ei iã
per filium queſitus ⁊ dicit ꝙ non.
¶ Sinautem. ¶ Hic dicitur ꝙ nepos eſt moꝛtuus ⁊ relin
quit auum ⁊ patrem.
¶ VWodo oppo.aut iſte pater fuit patri nepos:ergo fuit
maritus defuncte:ergo defuncta non debuit lucrari cum
ſit pꝛemoꝛtua ⁊ vir ſuperuixerat. HNuiꝰtimoꝛe ſunt hic
due lec. Una ꝙ pactum fuit factum ꝙ mulier lucraretur
ſiue pᷣdecederet ipſa ſiue maritus:⁊ hec eſt vera lec. Vel
dic ꝙ maritus pꝛedeceſſit:⁊ qð dicit hic pater ſub.idẽq;
auus. Et quod de auo dicit intellige de maternoꝰꝛ ſic de
paterno ⁊ materno auo loquitur:ſed tunc deberent pari⸗
ter admitti ad bona niſi ratio agnationis aliud faceret ⁊
⁊ ideo pꝛima lec.eſt verioꝛ. . . .
B ecum Hic repetit pꝛecedẽtes le⸗
e ;. ges vt addat:hec lex vide
PS tur facere ꝓ placen. qui repꝛobat diſtinctionẽ
S quã facit in.l.fl S.cõia de fur.⁊ male: vt ibi dr̃.

S
De

JS On ſine HNicta in marito habent locuʒ
E:in ſponſo. hoc dicit Jacobus
I n mmia aduentitia fi⸗
D m 0 † 0 1 tet lio quo ad pꝛopꝛieta⸗
tem patri quãtum ad vſumfructum queruntur
paofectitia ⁊ caſtrenſia vel quaſi non mutanf.
¶E x tex.quaſi remunerationis gratia. ar.ꝙ pater nõ
debet dare filio:ſed filius patri in pꝛemium remuneratio
nis emancipationis.
¶ Quero quõ ſumãt᷑ hec vba in pᷣncipio leg poſita.ſ.ex
ſubſtãtia pris:Et dic vt glo.ꝙ large ſiue ꝓpter filiũ ſiue
ꝓpter patrẽ acceperit:vt.l.ſed ⁊ ſi plures·S. in arrogato.
ff. de vulg. ⁊ pu.⁊.l.j.S.ex incendio.de incen.rui.nau.licet
ſtrictius accipiat᷑ in.l.ſcimus/S repletionem.S.de ĩoffi.
teſt.i¶ Sed qͥd ſi pater dedit filio centũ ⁊ filius q̃ſiuit vſu
ras an queraãtur pfr̃i?⁊ dic ꝙ ſic.qꝛ ꝓpter rem pfis habe⸗
batur:⁊ ideo hic fuit talis qſtio. Pater dedit filio cẽtũ:
filiꝰ iuit in negociatiõc/⁊ multa q̃ſiuit an dicent᷑ q̃ſita eẽ
aduẽtitia vel ꝓfectitia. Certe ego cũ pluribꝰ doctoꝛibꝰ

cõſuluimus ꝙ deberet cõſiderari quãtum poſſet lucrari

pecunia per ſe:⁊ hoc cenſeret᷑ ꝓfectitiũ.Itẽ q;tum ex ne⸗
gociatione poſſet q̃rere/⁊ hec cenſeãtur aduentitia:nam
plerũq; tm̃ valet oꝑa qᷓ;tum pecunia:vt.l.cum duobus..
in coeunda.ff.pꝛo ſocio.⁊.l.ſi non fuerint. Item q̃ro qͥd
ſi nõ appareat vñ q̃ſierit filiꝰ: Et dic vt glo.licet pꝛima
opinio ſit ſatis in vſu:tñ ſecũda eſt tutioꝛ.ſ.vt agẽs pꝛo⸗
bet ſi tñ filius habebat alia bona pᷣſumunt᷑ inde q̃ſita:qꝛ
regula eſt ꝙ oĩa filio querũtur.exceptis ꝓfecticijs.vnde
filius hʒ regulã pꝛo ſe:⁊ ideo dicens oppoſitũ debet ꝓba
re:vt.l.ab ea ꝑte.ff.de pꝛoba.⁊.l.cũ in eo.de ſerui.ru.pdi.
¶ Vodo op.ꝙ etiã alia filio q̃rãtur vt in aduẽtitijs hic
poſitis.So.fateoꝛ vt dicit glo.i¶ Itẽ op.ꝙ littera ſibi cõ
tradicat:qꝛ dicit pꝛimo bona patris nõ eſſe hypotecata
poſtea dicit in · S. fl.ꝙ ſic.Solu.vt glo.⁊ opinio vltuna eſt

verioꝛ.¶ Item op.ꝙ filius poſſit coꝛrigere patrẽ:vt.l.iij. Coꝛrige
S· ſi quiſq;.ff.de cõdi.ob cãm.Sol.in iure poteſt vt ibi:in re an poſ⸗
adminiſtratione non vt hic.¶ Modo qro an extinguat᷑ ſit filius
vſuſfructus pr̃is rei mutatiõe:? Et quicqͥd dicat glo.dic pr̃em.

ꝙ extinguit᷑ pᷣmus:ſſed reintegrat᷑ nouus q̃ſi iure nouo/
⁊ eſt alius vſufructus q palor 3 tẽ q̃ro a quo tpᷣe teneat
remiſſio vel donatio vſufructꝰ facta a pr̃e in filium: Rñ⸗
deo a tpᷣe moꝛtis pr̃is cõfirmat᷑ quaſi vſufructꝰ ſiti fieri.

—r ☚ Hic ponit᷑ caſus in quo vſuſ⸗
. Xc 1 itur. ucius nõ aneritur pornieſt⸗
Eeſt ⁊ in aduenticijs ſequẽtibꝰ.¶ Modo q̃ro an
Hehoc caſu pater ſit legitimꝰ adminiſtratoꝛ: Et
dic nõ vt glo.ſed dabit᷑ curatoꝛ liti ſi eſt minoꝛ non ꝑſone
cũ ſit in poteſtate Unde ſemel induxi in argumẽtum ad
qᷓſtionẽ filiuſfa.minoꝛ accuſabat criminaliter de iniuria
aliquẽ auctoꝛitate pr̃is:ego dicebã ꝙ non poterat:qꝛ cõ⸗
modum erat acquirendũ fiſco:cũ ergo pater non ſit habi
turus vſumfructũ non eſt legitimus adminiſtratoꝛ:ergo
auctoꝛare nõ poteſt: ſed debet dari curatoꝛ liti: ſed non
pſone:vnde nõ debes dicere peto curatoꝛẽ dari mihi: ſʒ
liti ⁊ cãe quã cuʒ tali hẽre intẽdo. ¶ Modo q̃ro an pater
ingrediendo monaſteriũ ꝑdat vſumfructũ ⁊ videt᷑ ꝙ ſic.

an p⸗
atvſüfru

qꝛ habetur ꝓ moꝛtuo:vt.l.deo nobis.S.de epiſco.⁊ cleri. ctu ingre⸗
ecõtra videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ nõ eſt moꝛtuus qᷓ;tum ad comeden diẽdo mo
dũ:vt.l.cum paterS. hereditatẽ.ff. de le.ij.x.l.ex facto.ff. naſteriũ.

ad trebel.qͥd ergo? Rñdeo: aut queris de vſufructu que
habebat pater in alijs bonis qᷓ filij/⁊ illud durat ſibi:aut
de eo quod habebat in bonis aduentitijs filij/ ⁊ tũc ſi di
cam finitam patriã ptãtem vt tenet glo.in.l..ſi ex cã ·S·
papi.ff. de mino.finietur vſuſfructus q̃ debebatur ratioe
patrie ptãtis:vt.l.cum nõ ſolum.⁊.l.cum opoꝛtet nec etiã
habebit dimidiã vſufructus in pꝛemiũ emaãcipationis:qꝛ
non emãcipauit:ſed exiſtẽtia ſui iuris habet filius a deo
non a patre.Sed ſi dicam durare patriã poteſtatẽ:vt vi⸗
detur velle tex.⁊ dic.l.deo nobis.qͥ dicit ſuccedereyvt ſuũ
ille qui eſt in monaſterio dicerẽ ꝙ non finietur:⁊ videtur

mihi verius:tñ glo.tenet contrariũ.Item quero an aliſs

caſibus patri non queratur vſufructus: Et dic vt glo.
ꝙ ſic. ⁊ numera caſus vt glo.

DWr B Honata filiofami.a pᷣn
S B m m ulta. cipe vel auguſta conſe⸗
ANuitur pleno iure. hoc dicit. . ..
CEx tex. ita opoꝛtet. ¶ Mota ꝙ id iuris quod

tin can

d
betobbel
. ,ſanu hel
i ſtr i⸗
n rn
ſee auspab⸗

= =

ar uill

futiet
Eern
ztehereea
ſe mia⸗
vlitate.
Aubus

ſteglo
hban
anepit
e. C
fina ind
lisnota
lhoc in
bodat iu
Unpoteſt
ſuigbep

Stcinare
eemfinen
Ffideleg.
ſcukriag
lſcopus
Cnſlloc⸗
ſieconſi
i Recn
uafacen
Cardins.
vice, inn
bent vor
e Bal
giseram
omninü
bernone
len in c
leaung
alisryi

nitnyn
nynn
hntnee

kpuerilie
floerac
Hinretote
Ationes
Uldistet
hſupfis

lutendinie
Nchplurtyete
gnünmdoletn⸗
tü Niine
eätur acbenit
Meytlcumda
verint (Jeni
diceytgo lenn
tutior ſNite⸗

ummunk inceite

kis pfecticien
oppoſitü dent;
geo deſeruin
r inadbinn
Mopglitent
fisnoͤcſe e
go opinionta
orrigerepatͤr
lniurepotetnin
do qroneng
1qvicia diengi
nouus qiinen
groaquo tpenn
apfeinflla
ſiſufrucl,lit
lit caſus in u
nöqueritur pr
iy. (Moco⸗
Hadmminiſtran!
ſick minorna
kuriinargenin
Ctiminaliteden:,
iggnonpotnn
gopzterſeii
usadnminiftun
micuruorli
Curatots din
(Modojteun
Inffucitniiff

dosͦ deihſenn

=

De bonis que liberis. Jo.NX

eſt in cauſa debet eſſe in cauſato.
Add itio Ad euidẽtiam huiꝰ legis vide do.and.
ein ca. ad monaſterium.de ſta.mo.vbi re
eculiũ fert abbatẽ dicere ꝙ ſi papa donat monacho aliquid cen
cenſet᷑ ca- ſentur peculium caſtrenſe per iſtum tex. Sed pondera qꝛ
ſtrẽſe qũ iſte tex. Iloquitur in eo qui eſt capax ⁊ monachus non eſt
papa do⸗ capax:vt per and.barba.in rub.de depoſi.Et not.ꝙ ĩ ar⸗
nat aliqd duis papa dz habere concilium cardinaliũvide Jo.mo.
monacho in ca.ſuꝑ eo.de here.lib.vj.tex.in ca.ꝑ venerabilẽS.rõni
bus.qͥ fil.ſint legi.qꝛ ĩ arduis nõ põt cãm agere ſinepſen⸗
ſu pᷣlati:etiã in rebus ꝓpꝛijs capituli ſᷣm inno.in ca.cãm
ue.de iudi.⁊ in ca.edoceri.de reſcrip.vide bal.in.l.fina.
S.de heredi.inſtituen.de queſtionibus arduis vide in.l.
j.S.mãda.vide ca.ad hoc.de offici.archi.tex.in ca.ſi pꝛo
debilitate.de offici.deieg.⁊ ibi Bal.⁊ dicit ꝙ in arduis ⁊
grauibus quis nõ tenetur mittere pꝛocuratoꝛẽ: pꝛo quo
vide glo.in cle.j.de foꝛo compe.Abbas in.c.pꝛopoſuiſti.
de pꝛobatio.dicit in arduo facto mitti foꝛas pꝛo pluribꝰ
in arte ꝑitis.vi. Jo.and.ĩ ſpecu.de ſindico.S.j.vᷣſi.pone
w. ⁊c̃. Car.tenet᷑ ꝙ in arduis reqͥritur ꝙ expꝛimãtur no⸗
mina in ↄſtitutione ſindici.⁊ Bal.in.l.j.ff. de magi.con⸗
ue.idem Bal.in.l.iudices.S.de fide inſtru.dicit ꝙ in ar⸗
duis notarius non poteſt ſcribere ſuam cõmiſſionem.vi⸗
de hoc in.c.litteras.de reſtitu.ſpoli.vbi dicit ꝙ conſuetu
do dat iuriſditionẽ: ſed non in arduis:ideo dicit ꝙ non
dat poteſtatem cognoſcendi in cauſa matrimoniali infe
rioꝛi ab epiſcopo.vide Jo.mo.in.c j.de pꝛocura.vbi di⸗
cit ꝙ in arduis non poteſt pꝛelatus conſtituere pꝛocura⸗
toꝛem ſine conſenſu capituli aut agere.c.fl· S. penulti. de
offi.deleg. ⁊ ibi Barba. dicit ꝙ in arduis videtur electa
induſtria perſone do.abba.in.c.j.de exceſ.pꝛela.dicit ꝙ;
epiſcopus non poteſt ſuſpẽdere in arduis dominos ſine
conſilio capituli. Item non poteſt diſpenſare in arduis
ſine conſilio capituli ſpᷣm abbatem.in..at ſi clerici.de iu⸗
di. Nec metropolitanus poteſt in cõſilio pꝛouinciali ar⸗
dua facere.facit glo.in.S.poꝛro.iij.diſt. I9Ktem dominus
cardina. dicit in.c.licet.de electi.⁊ in.c.cum a nobis.de
teſti.ꝙ non poteſt papa ſine cardinalibus ardua facere.
vide.inno.in:c.iſj.de ope.no.nun.vbi dicit ꝙ ĩ arduis de⸗
bent vocari abſentes. Bal. in.c. cum omnes. de conſti.
Idẽ Bal.in.l.nullum.S.de teſta.vbi dicit ꝙ in arduis fa
ctis examinantur teſtes coꝛam honeſtis perſonis. vide
dominũ Abba. in conſilio.xcij.vbi dicit ꝙ ciuitas non li
bera non explicat ardua ſine rectoꝛe.vide eundem abba⸗
tem in. c. cum inter. de re iudi.vbi loquitur de arduis.vi⸗
de etiam glo.in.S.epiſcopoꝛum.xviij.diſt.glo.in.c.de cõ
cilijs.x viij.diſt.facit.c.cum dilectis.de appel.

= ES mnon ſolum In aduẽtitijs
Delatis filio
aaaut eſt diſſenſus inter patrem ⁊ filium in acqᷣſi
ttione ⁊ ſerua hãc legẽ vſq; ad.S.vbi autẽ. Si
aũt in vnum conſentiũt in acquiſitione:⁊ ſerua · S. vbi au
tẽ in vnum vſq; ad·S. vbi autem puerilis.Aut non cõſen⸗
tiunt nec diſſentiunt vt qꝛ filius eſt infans ſerua·S.vbi au
tẽ puerilis vſq; in fl. Et ſummarie dic ꝙ in bonis delatis
filio ex aduentitia cauſa:aut filius repudiat ⁊ pater acce
ptat ⁊ totuʒ acquiritur patri ⁊ cõmodũ ⁊ incõmodum/⁊ꝛ
actiones mouet ⁊ ſuſcipit:aut fllius acceptat ⁊ pater re⸗
pudiat ⁊ tũc totum cõmodũ ⁊ incõmodum eſt filij ex cõ⸗
ſenſu pr̃is:⁊ actiões mouet ⁊ ſuſcipit ſi eſt maioꝛ:ſi eſt mi
noꝛ datur curatoꝛ bonis.h.d.vſq; adS.vbi autem ĩ vnũ.
Accreſcit ¶ Sed q̃ eſt ratio ꝙ filio repudiate accreſcit patri cũ non
pfi fllio re ſit cõiunctus ei.Rñdeo ſi pater repudiat vſumfructũ re⸗
pudiãte. dit ad pꝛopꝛietatẽ ⁊ ſic filio ⁊ hoc non eſt mirũ: ſed ſi re⸗
pudiat filius qũo redibit pꝛopꝛietas advſumfructum cũ
in hoc repꝛobatur opi. Pla.Rñdco qꝛ cum vnus ꝓpꝛie⸗
tatem alter vſumfructum hʒ videntur coniuncti mõ mi⸗
rum de caſtrẽſibus cũ in his filius ſit loco patriſfa.⁊poſ⸗
ſit repudiare.Rũñdeo vt glo.qꝛ hoc eſt ne filius patri pꝛe
iudicet qui hẽbat ſyem occupãdi iure peculij moꝛtuo fi⸗
lio ĩteſtato. ¶ Modo quero quare filio maioꝛi eſt neceſ
ſe ꝙ conſentiat pater: Reſpondeo quia licet ſit legitime
etatis tñ pꝛopter patriam poteſtatẽ non hʒ perſonam in⸗
tegrã.i Sed quarc ſi eſt minoꝛ non ſufficit patris aucto⸗
ritas: Reſpondeo ꝙ cõſenſus pr̃is defectum etatis ſup⸗
plere non poteſt ſed defectum qui erat ratione patrie po
teſtatis bene ſupplet.modo hec ſufficiant ad declara⸗

tionem tex.alias.glo.recitabo expedito tex.

XVIII

¶ Abiautem in vnum.ſHic conſentiunt filius ⁊ pater

in acquirenod.
¶ Abi autem puerilis.iHic nec concoꝛdia nec diſcoꝛ⸗

dia eſt inter pr̃em ⁊ filium:qꝛ filius eſt infans.

¶Oppo. ꝙ recuſante patre filio non queratur hr̃ditas/

cum debeat iuſſus pcedere:vt.l.ſi quis mihiS. iuſſum.ff.
de acquirẽ. heredi. Solu. hec coꝛrigit ⁊ eſt ratio: qꝛ olim
acquirebatur patri immediate: ⁊ ideo requirebatur eius

iuſſus /hodie filio queritur.¶ Ex oꝛdine glo.quero quid
ſi flliꝰ habet ſubſtitutũ repudiat: Iſta eſt multũ extra⸗
nea queſtio:nã ⁊ ſi dicamus filium ⁊ patrem coniunctos

tamen deberet ſubſtitutus pꝛeferri:vt.l.j.S. in nouiſſimo.
S.de cadu.tol.glo.tamen tenet ꝙ patri pꝛeferatur:⁊ eſt ra
tio qꝛ non tam coniuncti videntur qᷓ; pꝛo ſolido quilibet
totaã rem occuꝑare poteſt vnus ratione dominij alter ra⸗

tione vſuſfructꝰ. ꝛeterea dicit lex ꝙ pat᷑ venit vt ĩſtitu⸗

tus: vt.j.S·ſimili modo.⁊ ideo excludit ſubſtitutũ tanqᷓ;
ab initio inſtitutus.¶ Item quero quid in ſeruo repudi⸗

ante: Et dic vt glo.ſ Item quero quid in hr̃ditate dela⸗
ta ab inſtituto:⁊ dic vt glo.q Item quero quid in quere⸗

la delata filio ſi repudiat an pri queratur:⁊ dic ꝙ non vt

glo.ſ Itẽ q̃ro qͥd in alijs contractibus cum hic loquitur
in vltima voluntate: ⁊ dic vt glo. Contra quã oppo.de
l.ſi quis ſeruum·S. etiam.ff de pe.⁊ ſolue.vt glo. ¶ Item
quero que differẽtia erat olim ⁊ hodie in actiõibus que⸗
rendis filio ex aduentitia cauſa:⁊ dic vt glo. Ad cuius
euidentiã eſt ſciendum ꝙ reperitur minus integra perſo

na flilius duplici ratione. pꝛima qꝛ in poteſtate.⁊ hũc de⸗
fectum reintegrat conſenſus pr̃is. Alia qꝛ minoꝛ ⁊ hunc
conſenſus pr̃is non reintegrat:⁊ ideo opoꝛtet curatoꝛẽ
dari liti ⁊ cauſe nõ filio cum ſit in poteſtate vt inſti.detu.

Hrditas
an qrat᷑ fl⸗
lio recuſã⸗

te pre.

in pꝛinci. Item eſt ſciendum ꝙ quãdo pater tenuit vſum

actiones vel conſenſu patris ſi eſt

maioꝛ vel auctoꝛitate

curatoꝛis ſi eſt minoꝛ. Sed qñ pater acceptat pꝛopetatẽ

fructum non eſt legitimus adminiſtratoꝛ ⁊ filius mouert

mouet actionez /⁊ filius conſentit. His pꝛemiſſis qro

per oꝛdinem vt glo.an eo caſu quo pater tenuit vſumfru
ctum quomodo compelletur pater ↄſentire:⁊ dic vt glo.

qꝛ captis pignoꝛibus ⁊ mulcta indicta.¶ Sed cõtra hoc

oppo.ꝙ nõ compellatur:vt inſti.de acqui.per arro.in fi.

Solu.ibi loquitur de contractibus celebꝛatis anteq; fi⸗

lius eſſet in ptãte/nec filius nolebat ſubeſſe iudicio:⁊ iõ
non compellitur pater / niſi cauſatiue: qꝛ occupabuntur
bona filij. At hic loquitur de contractibus ⁊ quaſi / qui
ſunt facti tẽpoꝛe quo erat in poteſtate ⁊ filius ſponte vo⸗
lebat ſubire iudicium. ¶ Item quero quid ſi pater inter⸗

pellatus eſt vt veniat ad conſentiendũ filio/⁊ non venit
an ſufficit eum eſſe cõtumacem:⁊ dic vt glo.qꝛ aliquãdo

citatur quis vt cõſtituatur ĩ moꝛa ⁊ ad ſui cõmodum vel
incõmodum / ⁊ tunc ſufficit interpellatio: ſed aliquãdo
citatur quis vt veniat ad reintegrationem perſone:⁊ ſic
ad alienum cõmodum vel incõmodum/x tunc opoꝛtet ꝙ
pꝛeciſe ⁊ cum effectu conſentiat vt hic.¶ Item q̃ro quid
ſi pater inuitus venit/⁊ conſentit inuitus an tenet iudi⸗

cium. videtur ꝙ non. vt.l.j.⁊.ij.ff. de iudi.dic contra: qꝛ

ibi loquitur in eo qui debet agere hic auctoꝛiſari.¶ Iteʒ Pr an de
quid ſi filius pꝛocuratoꝛio nomine litigat an pater debet beat ↄſen⸗
cõſentire? Glo.dicit ꝙ ſic.⁊ ſtatim in ſequenti queſtione tire ſi fſliꝰ

determinat oppoſitum:qꝛ dicit ꝙ ſi tutoꝛio nomine agat litigat ꝓ⸗

non exigitur pr̃is conſenſus: qꝛ alieno nomine venit ⁊ curatoꝛio
pꝛobat gloſ.in.l.lis nulla.fr.de iudi.Mec ob.ratio gloſ. noĩe.

ſcilicet ꝙ qui non poteſt pꝛo ſe nec pꝛo alio vt patet in.l.

queſitum.ff.de in ius vocan.c ideo puto ꝙ ſiue tutoꝛio ſi⸗

ue pꝛocuratoꝛio nomine agat non requiratur conſenſus
pr̃is / nec video rõnem differẽtie:niſi dicas ꝙ officiũ tu⸗
toꝛis eſt publicũ auctoꝛitate:⁊ ideo nõ tãtum curatur pa
tria poteſtas: ſed officium pꝛocuratoꝛis eſt pꝛiuatum in
quo magis poteſt patria poteſtas/quod videtur contra
l.ſi fllius.ff. de pꝛocura.⁊ ſi dicas aliud iure nouo: certe
pſona eſt potentioꝛ iure nouo in iudicio qᷓ; in iureveteri.
¶ Modo quero quid ſi filius ſponte recipit pᷣceptum de
ſoluendo ſine conſenſu patris an ſufficit ⁊ tenet:videtur
ꝙ ſic.qꝛ non eſt iudicium: ſed quidã actus extraiudicia⸗
rius quod nituntur pꝛobare vltramõtani per aut᷑. gene⸗
raliter.S. de epiſcopis ⁊ clericis. Glo.dicit ⁊ bene ꝙ aut
filius indeliberate confitetur libellum. ⁊ tunc habet vim
cuiuſdam actus extraiudicialis/a tenet ſine conſenſu pa

Butrigarij Gcda pars ſup Bexto libꝛo Codicis.

tris:ſed quando reccepit libellum ⁊ poſtea confitetur ha⸗
bet vim cuiuſdam conteſt. ⁊ ideo requiritur patris con⸗
ſenſus not in.l.pꝛoinde.ff. ad legem aquiliam.⁊. S.de lit.
conteſt. aut.offeratur. ⁊ hec eſt veritas ſimile ĩ tutoꝛe qui
ſi non adeſt tempoꝛe ſententie ſi tamen in cognitione fuit
valʒ iudicium ⁊ ideo inſpicitur cognitio ⁊ non actus ſen⸗
tentie:vt nota. in.l.cũ et minoꝛes.S.ſi aduerſus rem iu⸗
dica. ¶ Item quero quid ſi filius compꝛomittit an cxi⸗
gitur conſenſus patris: Gloſ.dicit ꝙ non / ſatis tamen vi
deretur ꝙ licet compꝛomittere poſſit ſine patre tamen li⸗
tigare coꝛam arbitro per modum arbitrij requiratur cõ⸗

—

ſenſus pr̃is. ¶ Item quero quid ſi pater ab initio nõ con

j·S. defenſionem.S.de adminiſtratione tutoꝛum. Aliquã
do venitvt communionem habens inre vt eſt in actione
de dote que ſibi eſt communis ⁊ filie ⁊ idem:vt.l.ijS.vo
luntatem.ff. ſoluto matrimo.Aliquando venit vt extra⸗
neus:⁊ tunc ſatiſdat.vt dicta.l.ſi filius.
¶ Item opponitur ꝙ tex.ſibi implicet contraria.nam pꝛi
mo dicit ꝙ non eſt rationibus implicitus:poſtea dicit ꝙ
tenetur ſi male geſſit.So.vt glo.
¶ Item opponitur ꝙ pater cum ſit vſufructuarius tenea
tur cauerc de vtendo fruendo arbitrio boni viri: vt. ff.
quẽadmo.vſuſfr.admiu.per totum.Sol hic ſpeciale.pꝛ
pter reuerentiam paternam. .

ſtari

fectionem perſone:⁊ tunc opoꝛtet ꝙ tempoꝛc inchoati iu
dicij affuerit vt hic. Nec obſtat.l.ij.⁊ quod ibi notat.
communia vtriuſq; iudicis.quia ibi confirmatur confeſ

ſum illegitime geſtum non vt ex ſententia agatur: ſed ex

conuentione pꝛeſenti argumen.il.ſi quis pꝛioꝛe.ff. ad tre⸗
bellianum.⁊ inſtitu.quibus modis teſtamen. infirmã · S.
ſi quis pꝛioꝛe. .
¶ IJtem oppo.qꝙ ſine conſenſu patris filius poſſit eſſe in
iudicio / vt aut᷑.quod locum.S.de collatio.Sol.ibi ſpãle.

J 1 Item oppo.ad idem de.l.deniq; ff. de minoꝛibus. Sol.

dicas ꝙ aliud iure veteri male dicis:quia foꝛtioꝛ eſt ft

¶ Item quero an filius poſſit ratione domimij ſeruitutẽ
imponere vel obligare ſine conſenſu patris:⁊ dic ꝙ non:
quia hec omnia appellatione alienationis continentur:

vt.l.fi.Sõ. de rebus alienis non alienandis. Hec obſtat.l.

j.ff.quibus modis pignoꝛ.vel hypothe.quis ratio quare
donatio non tenet inter virum vxoꝛem eſt ne donans fi⸗
at pauperioꝛ quod eſt ſibi debitum remittit non ſi pi⸗
gnus:⁊ ideo tenet remiſſio pignoꝛis quia ceſſat ratio pꝛo
hibitionis. At hic ratio quare filius alienare non poteſt
eſt illa que eſt in tex.ibi melius eſt enim ⁊c̃.jque ratio ha
bet locum etiam in pignoꝛatione.
Item opponitur ꝙ filius ſepius poſſit reſtitui. vt.l..ait

.

ſentit ſed poſteà ſic an confirmatur iudicium? Reſpon⸗ ¶ Vodo quero an in iſtis aduentitijs poſſit filtus teſta Te ſe hiceo vi
deo non. nec obſtat quod ſolet dici ꝙ ratihabitio rerro ri:⁊ videtur ꝙ ſic:quia olim ideo teſtari non poterat: qꝛ an poſſitft en Sed
trahitur ⁊c̃.vt.l.iij.rem ra.habecri.quia aliquando litiga-⸗ non habebat bona quia omnia querebantur patri:hodie fin⸗ i 6 ſnenpri.
tur cum legitima perſona ſed exigitur conſenſus vt pꝛe⸗ habet bona cum pꝛopꝛictas ei queratur:ergovidetur poſ uent n (oheri
iudicium ad alium trahatur vt eſt in pꝛocuratoꝛe qui liti ſe teſtari. Tu dic contra: quia licet coꝛrigatur ratio:ta⸗ nis. Pntuaie
dar alieno nomine: ætunc ſufficit quandocunq; ratum ha men dictum remanet incoꝛrectum vt patet. nam depoꝛ⸗ D
eri vt geſta legitime trahantur ad pꝛeiudicium alteriꝰ?: tatus olim teſtari non poterat: quia non habebat bona ols ve
vt. l. iij. ff rem ratam habe.S. allega. Aliquando litigatur cum publicarent᷑ hodie non publicantur ⁊ tamẽ teſtari ſrüre
cum minus legitima perſona ⁊ exigitur cõſenſus ad per⸗ nen poteſt:vt nota.in.l.eius qui.ff.de teſta.ſica hic. ci tra

8

lius in iudicio hodie q; olim. Et ideo dic ꝙ pater ibi con il
ſenſit in iudicio pꝛecedenti non in ſequenti videtur cona⸗ pꝛetoꝛ.S.reſtituitur.ff.de minoꝛibus.So.vt glo.quia hic e
ſentire. . ſpeciale. Jaco. Butrigar. lesbo ſl
Arcuſare enot — an fllius poſſ 6 in crimine publico accu Gnin
an poſſit ſare? Glo.hic tenet ꝙ non ⁊ videtur dicere contra.l.inter h . „ amut
filiꝰ abſq; liberas ·S· penultimo ff. de adulterijs.⁊ Atra quod De er ed itatib us decurio⸗ Kn⸗
cõſẽſu pa⸗ tinet.de regulis iur.⁊ communiter repꝛobatur hec gloſ. . S 8. efin h.
tris in cri ꝙ filius habetur pꝛo perſona integra quo ad omnia: ſe⸗ num nauicularioꝛũ coar⸗ an hoc

mine pu⸗
blico.

cus in accuſatione pꝛiuata ⁊ pꝛobatur ſic in his in qui⸗
bus pater non habet vſumfructum non eſt legitimus ad
miniſtratoꝛ ergo eius cõſenſus non requiruux: ſed in pu
blico crimine nil venit applicandũ patri ſed fiſco:⁊ ideo

H taliũ militũ t fabꝛicẽlium.

MKubꝛica.

G

eius conſenſus non requiritur. Et hoc repꝛobatur ſicut J7 & Licet regulariter ĩ ſuc⸗ t
olim iure antiquo non reperitur ꝙ filius in iudicio age⸗ è⸗ q Ui g. ceſſione ab ĩteſtato poſt umq:
ret conſenſu patris:ſed aut pater erat pꝛeſens vel eius ꝓ vxoꝛem admittatur fiſcus ſpeciale eſt nilispo
curatoꝛ:⁊ tunc ipſi litigant:aut vterq; eſt abſens ⁊ filius . in quibuſdam collegiatis vt collegi⸗ tlüristg

agit ſine eius conſenſu: ſed per hanc legem inductum eſt
ꝙ requiratur conſenſus patris in his in quibus debebat
ei queri vſuſfructus:⁊ ideo ad alios non extendam. Pu
to ergo ꝙ in pꝛiuato crimine requiratur conſenſus pa⸗
tris in publico non. Tutius tamen eſſet per hanc glo.ad
mittere conſenſum patris. ¶ Sed an in caſtrenſibus re⸗
quiratur conſenſus patris?glo.videtur dicere ꝙ ſic. in.l.
ij· S. quod obſeruari S. de iuramen. calumnie.⁊ male.Et
ideo referas aduentitia vt ibi dixi. ¶ Expedita magna
gloſ.venio ad alias. Et quero quid ſi hereditas non eſt
delata filio ſed legatum ⁊ pater non vult ⁊ fllius eſt mi⸗
noꝛ certe dabitur curatoꝛ rei.
¶ Item opponitur ꝙ fllio non detur reſtitutio contra pa
trem: vt.l.fina.S.qui ⁊ aduerſus quos.Solu.vt gloſ.⁊ ſe⸗
cunda eſt vera.
¶ Item opponitur ꝙ pater teneatur ſatiſdare:vt.l. ſi fili⸗
us.ff.qui ſatiſdare coguntur. Solu.aliquando venit pa⸗
ter vt legitimus adminiſtratoꝛ/⁊ tunc non ſatiſdat: vt.l.

uum ſfiſcum excludat.hoc dicu totus ti
, tulus. dem olcaoſi d H
. fi em dicas ſi dece⸗
rrr Ad ditio. it aliquis de cõſilia⸗
rijs ſine herede ⁊ facit ad not.in.l.j.v.vnde vir ⁊ vxoꝛ.
Item adde quod dicit Bald.in.l.repetita.in fin.S. de re
rum permutatione.ꝙ ſi decedit mercatoꝛ de vniuerſitate
ſine herede:alij ſuccedunt ſibi in bonis que habet ibi nõ
in alijs: c allegat tex. in argumen.opti.in.l.diuus.ff. de iu
re fiſci. Sed quid de nobilibus qui habent homines ſu⸗
os decedentes ab inteſtato an eis ſuccedant: Bald. hic
not.ꝙ ſic:vt hic plene videre poteris.

Sequitur liber Septimus.

O

Ulſeqgi
Pinonere

ekſeeſte
eſkfnen ger
rendinnn ni

Ei
—
=
E=☛
=
=2
=
=
S

enetionis cnnn

vothe qlinniin
oꝛemeſt eda
Uun femittien
is quia ceſſitn

us Alienoren

himn anen

spoſſitretkinet
1s S. Ngelr

uodean
iozügen
zbeicäin

Licetregulort
eſſione obiteltt
Atur fiſcus ſpeci

collegiatns Ne

Ndatoc dichn

i Nun
. dliqvioee

ulis Maenen
lteyettuſfte
nerctoldennti⸗
jbonis leh/
optiinlgiut
gulhebeſt hanti
dsſatnbi
teris.

Seyth

De vlucapione ꝓ emptoꝛe.
Mubzꝛica.

Sαεε&ς Si diſtrahat qs ius
W An cip la. diſtrahẽdi nõ hʒ rem
mobilẽ ⁊ in ea diſtractiõe cõmittit fur
tũ/ illicitꝰ eſt ↄctus/⁊ vſucapio nõ ꝓ
Acedit.h.d.¶ Quero quare dicat ab his
qui iure vendẽdi.⁊c̃. Rñdeo qꝛ qͥdam
ſunt dñi/⁊ poſſunt vẽdere.Quida non
ſunt dñi:⁊ tñ habẽt ius vendẽdi vt tu⸗

Uſucapi⸗ toꝛ ⁊ ꝓcuratoꝛ/dqdã nõ. Quero q ĩpediant vſucapionẽ
onẽ qͥ ipe⸗ Rñdeo vitiũ rei:qꝛ furtiua ſciĩa rei aliene.itẽ defectus ti⸗

tuli.¶ Sed nũquid hoc vltimũ eſt hic: ⁊ videt᷑ ꝙ ſic:vt.l.
ſi in emptioneS. itẽ ſi emptoꝛ.ff.de ↄᷣhen.emp.ſed ibi res

vitioſa erat ante ↄctum.¶ Sʒ qᷣͥd ſi vẽdidi ſolo vbo ⁊ nõ⸗

dum tradidi:vñ adhuc non eſt ↄcta:ſi poſtea ↄᷣctatur q̃re
titulꝰ pcedẽs ĩpeditur: ſʒ debes cõſiderare ꝙ vbi eſt ſcĩa
2 dolus vẽditoꝛis nõ ĩpeditur titulus: ſʒ vbi emptoꝛ eſt
ſciẽs dũ recipit:tũc ꝓptervitiũ emptoꝛis ne res cũ vitio

ad eũ trãſeat vitiat᷑ titulus ab vtraq; ꝑte vt hic.⁊ dic.l.

ſi in emptione. Butrig. 2=òWG
J contra Volũtas teſtõꝛis ẽ lex. h.d.
V·‚ Sed qre hic non tenet vſu⸗
J capio: Rñdeo qꝛ teſtatoꝛ ex cauſa hic ꝓhibuit
* QAms Halienationé: ideo videtur a.l. phibita: ideo
tanq; ſupꝛa.l.facta non valet:vt.l.non dubiũ.v. de legi.
Pꝛetea res eſt fctã pupilli.ergo ãmodo alienari nõ põt.
ð Ad euidentiã eſt ſciendũ
N J matrem. ꝙ aliqñ ancilla pꝛegnãs
eſt ſubſtracta/⁊ tũc ptꝰ ẽvitioſꝰ⁊ nõ vſucapit᷑

SarrrAA Aliqn ↄcepit ⁊ peperit penes furẽ/a tũc eſt vi

tioſus partꝰ ⁊ nõ põt vſucapi.Aliqñ cõcepit ⁊ peperit pe

nes bo.fi.po.⁊ tũc nõ eſt furtiaus ⁊ vſucapit᷑ niſi ante cõ

ceptionẽ incipiat ſcire alienã: qꝛ tũc ĩpeditur vſucapio/
vel niſi poſt cõceptionẽ/⁊ ante partũ ceperit eſſe furtiuã
es ſcire:qꝛ tũc dʒ denũciare dño vt petat/⁊ ſi nõ petat in⸗
terim hʒ publicianã ⁊ ſecuta vſucapione hʒ dñium ⁊ rei
en. hoc dicit tex. ⁊ glo.

S Pi &5 Siue excludat dũm con⸗
4 Enditio ni. nis expᷣſſus ſiue taci⸗

tus patiẽdo rem ſua vſucapi volẽs rem ſuam
EVopoſtea vẽdicare nõ audit᷑.h. d. Glo. dicit ꝙ col

ligit᷑ bona fides ſiue in facto ſiue in iure errauerit qð eſt

falſum: qꝛ in vſucapionibꝰ iuris ignoꝛãtia non ꝓdeſt:lʒ

B . in alijs poſſet ꝓdeſſe.vt.l.ſ̊ ſi ego·S. ſcire.ff.de peti.hr̃d.
L.l. iuris ignoꝛãtia. de lurs 7 aee; eno⸗ Pik.
—W 2 Mala fides poſſeſſiõis ⁊ rei vi⸗
ðpartẽ aa 8

tiũ vſucapionẽ impediunt h.d.
¶ Sp.· ꝙ resviolẽta pᷣt vſucapivt.l.ij.S.qð me.
cã. So.ibi fuit vis cõpulſiua.hic expulſiua vel ablatiua.
=ð m lit Si debitoꝛ ſubſtrahat rem pi⸗
BEE Ut. gnoꝛatã /res efficitur furtiua/⁊

8 non põt vſucapi h. d. C Op. ꝙ ſi debitoꝛ rẽ ap
WApꝛehẽdat purgertr᷑ eiꝰ vitiũ: nõ aũt fiat vitioſa:
vt.l. ſequit᷑ · S. qð aũt.ff.de vſuca.Sol. hic rẽ alienã licite
pignouerat ibi ꝓpꝛiam. Buk.
S C ens Vbi res ẽ vitioſa vitio reali nõ pᷣt vſu
cogi eti⸗ . ad 3. R go uentr bo⸗
—– euidẽtiã eſt ſciẽdũ ꝙ aliqñ
X* cauſa. cã trãſactiõis dat᷑ res/⁊ tũc

Deen. Ac trãſactionis res dimittit᷑ penes poſſeſſoꝛẽ.
⁊: tũc an ille fundũ poſſit vſucapere/a de hoc eſt q̃ſtio.
¶ DODop. de. l. ſi pꝛo fundo .Re ang . Siolet glo.
P 131 i pupillꝰ ſine auẽte tutor
Br n q ut. vẽdidit nõ ↄfert titulũ ⁊ ideo
E vſucapi nõ pᷣt.ſi tñ pᷣciũ ĩ eiꝰvtilitatẽ ſit ↄvuerſũ
WXL vẽdicet rẽ ſuã exceptiõe repellit᷑ niſi reddat
pciũ.h.d. ¶ Op. ꝙ tz titu. vt.l.j·S.· qͥ a pupillo.ff.e.ti.So.
yt gl. ¶ Itẽ q̃ro qñ dicat᷑ pupillꝰ lo cupletioꝛ? ⁊ dic vt gl.

Be vuucapione pꝛo dona⸗

to. Mubꝛica.
J ue Si donãs eſt dñs trãſfert dñiũ alłs
₰ν5.äà zam vſucapiendi.h. d. Jaco. Buk.

bꝛis de acqui. poſ.

Atraͤſit cñ titulo / ꝛpot vſucapi vt hic. Haligi er

De vſuc. p ẽpto. ꝓ dona. p dote.p her.etc.FJo.XNNXIX

Sicut vᷣa donatio nocet dño
ritam

vendicãti:ita erronea nõ pᷣiu
Raicat. hoc dicit. D
e C. Opp. ꝙ iuſtus erroꝛ habeat᷑ loco tituli. vt..
celſus.ff de vſuca.So.ibi fuit iuſtꝰ erroꝛ.hic nõ.¶ Quid Vſuca⸗
ſi pr filio donauit/ ſic nõ tenet:an vſucapit᷑: ⁊ dic vt gl. pio an te⸗
Itẽ qd ſi vxoꝛi donaui an ꝓcedit vſucapio:⁊ dic vt gl. neat in do
⁊ rõ:qꝛ donãdovxoꝛi rẽ ꝓpꝛiã fit pauꝑioꝛ /donãdo alie natiõe int᷑
nã nõ flt pauꝑioꝛ/⁊ iõ tʒ titulꝰ:ſʒ illa rõ nõ eſt in filio. virũ ⁊ vxo

L rem.
De vlucapione ꝓ
1dolte. Mubica.
Tog Res mobilis
N Es m 0 b 1 S. data in dotez
„vſucapitur titulo pꝛo dote. hoc dicit.
AEH&*⁵ ac0. Buk.
ſucapione pꝛo herede.
Mubꝛica.
Bm peo herede. Fiu⸗
6 hʒ locũ in ſuis nec poſſideo ꝓ hr̃de
bona viuentis:vel puto me hr̃dem cũ
non ſim. h. d. totus titulꝰ. Aut ergo vo

lo vſucapere/ q̃rit᷑ an ĩped iat ex rõne
ſe.⁊ tunc ex ꝑſona mr̃is nõ põt vſuca

R

432. ◻
ðMõ

..
D

Pere: q; dña/ex mea non poſſum ſi ſum

ſuus abs ſic/ex ꝑſona auic ſic. Aut q̃ris an poſt aliud ipe⸗

dimentũ ipediar:vt qꝛ poſſideo hr̃ditatẽ viuẽtis quẽ pu
to moꝛtuũ:⁊ dico ꝙ ex nullius ꝑſona poſſum.

S S . r . 9 1L. 2 2 7 – „ .
Fhil Titulꝰ pꝛo hr̃de nõ hʒ locũ in ſuis

6 hoc dicit. .
ECMo. ꝙ hic titulus nõ habefr ꝓ titulo q;tum
H. ag vſucapionẽ ⁊ tñ ẽ ve titulus:qꝛ ex eo trãſit
dñ ium in filiũ:qꝛ vere nõ erat dñs viuo pr̃e. Quero an ¶ ſucapi⸗
inchoatã vſucapionẽ a defuncto poſſim cõplere: Rũñũ.ſic onẽ ĩchoa
ſiue ſit extraneus ſiue ſuus.i¶ Sed qͥd ſi defunctus nõ ha tã a defun
buit titulũ an poſſit hr̃s vſucaꝑe?certe nõ ex ꝑſona defũ⸗ cto an poſ
cti:qꝛ nõ habuit titulũ:ex ꝑſona ſua nõ /ſi ẽ de ſuis / ſi ex⸗ ſit ↄplere
neus ſic.Quid ſi defunctꝰ habuit malam fidẽ: certe no⸗ heres.
cet indiſtincte vniuerſali ſucceſſoꝛi/⁊ ideo nõ poteſt vſu⸗
capere.

U Sucapio. Sine Run ti:ulo nõ pꝛocedit
ECoõmunia de vſu
capionib?. Mub.
Di ex conducto ao

põt pᷣſcribere: qꝛ non poſſidet. h. d.
.Blo. que eſt hic recitabo ſuꝑ.l.ex li

R
oe
—
.

TAm pꝛidem. Zinineue v glo. Jacobus
De vſucapione tranſtoꝛ⸗
——Im noſtri. ronannulte

ſed triẽnalis vſucapio locuʒ habet:in
S immobilibus nõ biennalis ſed decẽna
RBlis pꝛeſcriptio locum habet. h. d.
Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ in re⸗
bus mobilibꝰ non erat differẽtia inter
WrENOS 1 pzouinciales: q; ita habebãt do⸗
minium directum: ſicut ⁊ nos ⁊ vbiq; habet locũ anna⸗
lis vſucapio:ſed in immobilibus erat differẽtia: qꝛ pꝛo⸗
uinciales non habent dñium directum: ſed fiſcus ſed ha
bent vtile. Nos vero habemus directum dñium / ⁊ ipſi
tributa ſoluunt:nos non.⁊ ex hoc inſurgebat alia diffe⸗
rentia:quia ceſſabat pꝛeſcriptio in pꝛouincia:quia dire⸗
ctum dominium acquirere non poſſunt in pꝛeiudicium
fiſci. ¶ Item eſt ſciendum ꝙ.l.j. in pꝛincipio.jde anna.
ercep.fuit facta ante iſtam: nam duplex eſt Preſeriptio

Butrigarij BGecũda pars ſuper Geptimo libꝛo Codicis Pes

vna q̃ fit actio et illa olim erat bꝛeuis:ſed hodie emẽda⸗
ta eſt per.l.illã.Alia pꝛeſcriptio rei:et iſta in mobilibus
olim erat annalis:hodie eſt triẽnalis/in ĩmobilibus erat
biẽnalis/hodie decẽnalis.⁊ ſicut hʒ locum pᷣſcriptio:its
in ꝓuincia:qꝛ poterit vtuli dñio pꝛiuati pᷣſcribere:ſed nõ
directo dñio fiſci/⁊ reqͥtur bona fides ab initio/ ⁊ mala
poſtea ſuꝑueniẽs nõ nocet /⁊ eſt cõe in ytalia ⁊ ꝓuincia.
¶ Ex tex.Lſatis inutilis . Ecce pꝛima iniqͥtas ex varie⸗
tate locoꝝ in rebus immobilibus.
¶ Sed ⁊ ſi qͥs res. ¶ Hic eſt iniqtas ex bꝛeuitate tẽpo⸗
ris in mobilibus.
COp.ꝙ nõ ſufficiat bona in initio ſi ſuꝑueniat mala:vt
l. qui ſcit · S. pᷣterea.ff. de vſur.⁊.l.ſʒ ſi lege · S. ſcire.de peti.
hr̃d. So.aut loquoꝛ de pᷣſcriptiõe/⁊ in illa ſuꝑueniẽs ma
la nõ nocet niſi pᷣſumptiua ꝑ ↄteſt.vt.l.moꝛes.de rei ven.
Aut loquoꝛ in vſucapione /⁊ in illa nõ nocet vᷣavel pᷣſum⸗
ptiua ſuꝑueniẽs maia fides niſi in effectu.vt.ł.ſi poſt ac⸗
ceptã.ff. de rei ven. Aut loqᷣmur in fructuũ acqᷣſitiõe/⁊ nõ
nocet niſi in libero hoĩe vbi ſemꝑ requirit᷑ bona fides:vt
dic. l. ꝗͥ ſcit·S. pᷣterea.vbi plene de hoc qᷓ;dtuʒ ad facilitatẽ
dicit vt.l.illud.ff.de peti.her̃di. Itẽ op.ꝙ ſi ſucceſſoꝛ hʒ
malã fidẽ non põt ↄplere pᷣſcriptionẽ:lʒ defunctꝰ habuit
bonã.vt.l.ijS·ſi in diem.ff.ꝓ emp.Sol.vt gl o.

De acquirenda ſt retinenda
poſlellione. MRubꝛica.

”ð

—SS”ð . Acqſitio poſ⸗

pot nobis ꝰ ⸗
acqri etiã cꝗ
nob igno⸗

2 Lſed ius vſucapiẽdi demũ ſciẽtibꝰ.h.d.
rantibus. D

¶ Ad pꝛimũ dictũ op.ꝙ ꝑ liberã ꝑſo
a nam non q̃ratur nobis.vt.l.j·S· ꝑ euzʒ.
C1.S. b ſeruũ.ff.e.⁊.l.q mihi dñiuʒ.ff.de
E AA&ο&Dona. So. hec m illas qꝛ ſi tᷣe tradi⸗
tionis agebat tradẽs/⁊ ꝓcuratoꝛ vł alter tm̃ ⁊ mihi q̃rit᷑
ałs nõ:ſed ꝓcuratoꝛ tenet᷑ mihi actiõe mãdati ad tradẽ⸗
dum.v vt.l.poſſeſſio ·S.·⁊ ſi poſſeſſio.ff.e.ſ Itẽ op.hic dicit
acqͥri ꝑliberã ꝑſonã:ĩmo videt᷑ ꝙ etiã ꝑ ſeruũ q̃ratur:vt
l.j.S.ꝑ eũ.⁊· S. ꝓ ſeruũ.S.alł.So.aut volo q̃rere ꝑ liberã
pꝓſonã/⁊ tũc aut hʒ mãdatũ:⁊ tunc reqᷣritur id qð dixi.S.
pꝓxi. idem ſi nõ hʒ mãdatũ.ſed tũc requirit᷑ hoc plus.ſ.
ꝙ ratũ habeã.idẽ eſt ꝑ oĩa ſi erat ſeruus alienus ⁊ a me
mala fide poſſeſſus:qꝛ opoꝛteret ꝙ agẽs vł recipiẽs agat
Tinve q̃ratur.Si aũt eſt meꝰ ſeruus/tũc ſi eſt ꝑ me poſ⸗
eſſus qrit mihi etiã ſi non agat᷑ in traditione:ſed ſi ꝑ me
nõ eſt poſſeſſus mihi q̃rit dñiuʒ poſſidẽti poſſeſſionẽ / niſi
in rebus q̃ſitis ex re poſſeſſis in quibꝰ etiã q̃rit ei dñium:
ſed ſi loqᷓris in ſeruo alieno ꝑ me bona fide poſſeſſo:⁊ iſte

ſpe mea ⁊ oꝑe ſua mihi qrit lʒ in traditiõe nõ agatur.filiꝰ

vo in cã peculiari etiã mihi ignoꝛãti q̃rit etiã ſi nõ agat᷑.
Itẽ op.vbi eſt eadẽ ratio/dʒ eẽ idẽ ius:ſed eadẽ rõ eſt
in poſſeſſione q̃ in vſucapiõe:ergo in vtroq; dʒ reqͥri ſcĩa
vel ſufficere ignoꝛãtia.So.ĩmo eſt eadẽ rõ:qꝛ etiã cũ ma

la fide põt q̃ri poſſeſſio:vt.l.iij·S.ex ↄꝛio.ff.e.ſed in vſuca

pione reqritur bona fides.at ignoꝛãs non hʒ animũ poſ⸗
ſidendi:ergo nõ hʒ bonũ vel malũ qꝛ accidẽs non põt eẽ
ſñ ſuba.vt.l.eiꝰ q..ff.ſi certũ pe.⁊.l.ſi qͥs vxoꝛi ·S. nec vᷣbo.
ff.de fur.¶ Itẽ op.ꝙ etiã ignoꝛãti ꝓcedat pᷣſcriptio.vt.l.
ij.ff. ꝓ ſolu. So.quedã eſt poſſeſſio quã ꝑ ꝓcuratoꝛẽ hẽo
⁊ hʒ multũ facti/⁊ multũ iuris.⁊c̃.dic vt glo. Item op.
