partem diſputandum & pro ſalica lege concludendũ. CPro. lI. Salica facit. pri
mo quia de iure femine nõ ſuccedunt in feudo:multo minus in regno per tex. d.
S. hoc aũt. quia ius feudoꝶ eſt ius. ut no. in rub. feudoꝶ per ſcrip. per tex. etiam ĩ. c.

dilecti. de arbi. in arg. & ymol. & Gemi. in. c. grandi. de ſup. negli.prela. lib. yi niſi cõ
ſuetudine inducatur ꝙ ſuccedant.ita. d. glo. prag.in loco allegato. & iſtud probat
aliis modis poſitis in preceden. parte. Et ſic conſuetudo iſta eſt conformis iuri.
CSecundo facit:quia facta eſt pro cõſeruatiõe familiarũ quas conſeruari intereſt

reipub. l.i. S. publice.ff.de uen. inſpi. ĩ uer. dignitas familiarũ ſalua ſit. l.i. C. de adul.
per Cy. & Iaco.de are. & ita no. bal. in. d.l.i. C. de ſum. trini. ubi dicit ꝙ iſtud põt fie
ri per pactũ iuramento uallatũ ut excludatur quis a ſuccedendo:ſic etiam per ſta
tutum. ut. c.ii. de pact.li.yi. quia per maſculos non per feminas ius agnationis cõ
ſeruatur de iure ciuili. per tex.in.S.i.inſtitu.de legiti.agna.ſucceſſio. ¶ Tertio:

quia ſunt incapaces coꝶ oĩm que requiruntur ad regnũ & potiſſimũ belli: ut in. d.

S. aũt. & conſilii ſeu iudicii. ut in.l. femine.fſde iudi. l.i.S. ſexum. ff. de poſtu. cũ ſͤ
mi. faciunt tex.in. c.i.S. filia. de ſucceſ.feu. c.i. de gtad, cogna.ĩ feu. c.i. de natura feu.

c.i. ep̃m uel abbatem. Specu. alia ponit in titu. de feud. S. quoniã. uer. xxy.

Q uarto:quia ſunt quinque rõnes conformes iuri cõi quibus tale ſtatutum uel

71711

lex excludens feminas fondatur & roboratur que ponuntur per bal. in. . fi. in. iii.

col. C. de ſuis & legi. &. d. Bal. in.l.i. ff. de ſenato.qd & ſi ĩregno frãcie cõtigerit ma
le & angli diu potiti ſunt regno: & iſtud nõ accidit ex malo iure frãcoꝶ:ſed ob que
dam alia peccata eoꝶ uel ex cauſa: que eſt tamen in mente diuina:quia ius frãcoꝶ

eſt clarum. C Quinto facit qd tenẽt Bal. Fulgo.& Pau.de caſt.& alii contra

bar.in.I. fi. C. de pac. ꝙ hmõi ſtatuto excludẽte feminas nõ poteſt pater neque teſta
mento neque pacto facere ut filia ſuccedat:quia ius queſitum eſt maſculis niſi fie

ret tale pactum mediãte diſpoſitione legis uel conſenſu filioꝶ. de quo remitto illuc

ad laſo. & alios moder. Sexto facit text.in. l.i. ff. de ſenato. ꝙ; dignior eſt ma

ſculus ꝗᷓ femina in rebus publicis. ex quo dicit infertur maſculos potius deberein
regnis ſuccedere ꝗᷓ feminas. Addit ad extenſionẽ legis noſtre quod ubi non ſucce
dit femina:non ſuccedit etiã filius eius & deſcendẽtes ex ea ob radicem deſcenden
tem. per tex.in. c. ad apoſtolice de re iudi. lib.vi. ldeo nullũ ius potuit anglus preten

dere inquit bal.in.l. qa ĩ cauſato non poteſt eſſe plus uirtutis ꝗᷓ procedat ab influ
enti potentia cauſe. Septimo facit a ſimili. Nã licet monachi regulariter nõ
admittant per ingreſſum iura ſuitatis: ut. l.deo nobis. C. de epiſ. & cleri.et ibi bal.et
alii. et bal. in. l. cum in adoptiuis. C. de adoptio.xet in. l. ſub conditione. ff. de libe. et

oſthu. Fallit in regno ducatu & baronia ꝗᷓ non trãſeunt in monaſteriũ: ut. d. bal.

fuiſſe in beato Ludouico: I heodericũ ſcribunt hiſtorici ex monaſterio quo inclu

De lege Salica. Fo. XXIIII.

ſus erat ad regnũ accitum et reuocatum. Ei chilpericum ex ſacerdote regem factũ
De beato Ludouico quod ſcribit bal. mihi non cõſtat: neq;uſquã legi. COcta
uo facit quod ſcribit Pau.de caſt.in cõſi. ccclxiiii.in antiq.conſi. ꝙ ſi femina proxi
mior in gradu excluditur per agnatos maſculos ad conſeruationẽ familie:multo
fortius excluduntur deſcendentes ex ea:qm ſunt remotiores. & quãuis ſtatutũ qdᷣ
eſt contra ius cõe non extẽdatur extincta una perſona: tamẽ ubi eſt eadẽ ratio extẽ
di debet maxime cum eſt unica uel neceſſaria & finalis ratio. Et habet locum illa
uulgaris regula. Si uinco uincẽtem te/te quoqʒ uinco.ita ſcribit & tenet Albertus
brunus aſcenſio in tractatu ſuo de ſtatutis. CNono facit auctoritas bal.in. l. ſi
paterfa. F. in arrogationibus. ff. de adop.qui dicit quod ſi filius unicus regis ingre
ditur monaſteriũ peccat/& non meretur: et papa poteſt diſpẽſare cum eo ne regnũ
pereat. argu.illius. S. poſt Pet. de ancha.quẽ refert in conſi. cccxxxy. ubi refert quen
dã remigiũ monachũ et ſacerdotẽ de ſanguine regio Aragonũ: qui cũ diſpenſatio
ne apoſtolica duxit uxorẽ cum alii defeciſſent: ex qua ſuſcepit petrõillam que ſuc
ceſſit in regno nupta Raymundo comiti et marchioni ex ꝗbus orte ſunt octo ge
nerationes illius domus aragonie. quod etiã tetigit Iaſon in.l.fi. C. de tranſac. et il
luc remitto ad uarias allegationes remiſſiones quas nõ refero. CDecimo facit
ſtatutũ illud eſt adeo fauorabile ex parte maſculoꝶ ut cõprehendat etiã nepotẽ
ex filio qui excludit feminã/qnãuis nõ cõprehendat neptem ex filio quod dictum
ait Pau.de caſt. h tenere omnes. & A.ng.in cõſi. ccxliiii. & pau. in cõ. clxxix. CVn
decimo facit tex. in. l. meminimus. C. de ſuis & legi. here, ubi ſublata media perſo
na per quã nepos admittebat᷑: amplius nõ debet admitti. facit. l. et heredi. S.i.ff. de
pact. & dicit Dy.in.c. indultũ. de reg. quod ſublatis mediis extrema uidẽtur ſubla
ta &.l.i.S. eius rei.ff. de offi.eius cui mã.eſt iuriſdi. & ne fiant per ſaltũ ſucceſſiões.
CDuodecimo facit quod no.in.l.i.in fi. et. lĩmunitates.ff. de iure ĩmu. quod
ĩmunitates cõceſſe poſteris nõ extẽduntur ad eos qui ex femina deſcendũt. ibi im
munitates perſonis date generi poſteriſq; date cuſtoditeq;ʒ ad eos qui ex maſculis
non ex feminis nati pertinẽt: qui tex. eſt ſingularis. & ſcribentes in. d. F. hoc aũt. di
cunt ꝙ facere pacem cũ heredibus inxerfecti nõ extenditur ad feminas per multa
ibi per eos tradita. CTertiodecimo: quia rex francoꝶ xp̃ianiſſimus & meritiſ
ſimus de eccleſia catholica eſt imperator in ſuo regno: & nõ recognoſcit ſuperiorẽ
capitulo per uenerabilem. extra qui fllii ſint legitimi cum uulgaribus. l.i.. ſui.ff.
de rei uendica. Ergo potuit huiuſm odi legem condere ſine auctoritate ſuperioris:
quem nõ habet ex conſilio prudentũ. CQuartodecimo facit. nã id⸗ quod dici Z
tur ꝙ lege.xii.tabularũ improbatur diſpoſitio que accnſat naturã: uerũ eſt in his
que nature repugnant: ut eſt ꝙ in bonoꝶ poſſeſſione deterior ſit cõditio feminatzr
ut. d. l maximũ uiciũ: ubi eſt eadẽ ratio que in maſculis. ſed eſt natura inductũ ut
femineus ſexus maſculino eſſet inferior & ſubditus. & fragilitas ſexus in feminis
eſt a natura inſtituta.l.quiſquis.S. ad filias. C. ad.l. iul. maie. que eſt potiſſima ratio
per quã femine a feudis & regnis repelluntur: unde attenta ratione & cauſa finali
dicendũ eſt hanc.l. non eſſe contrariã: ſed conſormẽ nature. C Quintodecio
facit. Nam uerũ eſt id quod dicitur ꝙ conſuetudo debet interpretari & ordinari
ſecundũ ius cõmune quando eſt dubius intellectus cõſuetudinis:non qu ãdo eſt
certa.de quo remitto ad titulum que ſit long.cõſue.& materiam: neq; etiam eſt ſo
la conſuetudine hoc inductum: ſed lege certa & ſcripta in regno facta condita
cum conſilio & forma legis condende. CSextodecimo: quia quod dicit bal. q
non põt fieri per pactum nõ põt fieri per legem habet multas reſponſiones. Sed B

De lege Salica

„

ſatis erit quod procedit qũ ob turpitudinẽ uelĩpoſſibilitatem nõ poteſt per pactũ
Heriuel quia contra bonos mores non poteſt etiam per legem fieri: ut no.in.l. non

—2

im poſſibile.ff. de pactis. ubi eſt melius argumẽtum a contrario. quod non poteſt
Hieri per legẽ: non poteſt etiam per pactũ. & procedit negatiue/ nõ autem affirma

tiue:quia id quod fieri poteſt per legem: non tamẽ per pactũ uſq; licet: ut ibi ſcrib.

notant ampliſſime. Ex quo inſero ꝙ quãuis per pactum fortaſſe iſtud non liceret
quia renunciatio non põt fieri per filiam iuribus prius citatis in priori partetamẽ
ſieri poteſt per legem que eſt maioris poteſtatis: cui poſſunt addi multe rationes
euidentes et cuique notiſſime. CDecimoſeptimo: quia femine licet in bõis ſuce
cedantmon tamẽ in honoribus. l. femĩe. fl. de ſenato. Sed regnum eſt ius quoddã
conſiſtens in dignitate & honore preeminẽtia poteſtate con ſilio adminiſtratione
reipublice: ut hi qui de regno & principatu ſcribunt latine expoſuere:a quibus lon
ge arcentur femine de iure cõi. Et ſcribit Plato beatas eſſe reſpub. queucl a philo
ſophis reguntur: uel quarũ principes philoſophorũ conſilio utũtur: quod a femi
ne imperitia & leuitate longe abeſt. Cum plerũque etiam aduerſus cõmoda ꝓpria
earum conſilium laboret: ut.l.iii. C. de ſponſalibus: C Decimooctauo: quia
ex duobus periculis & malis minimũ eſt eligendũ ut iura apud cãoniſtas paſſim
occurrunt. xiii. diſtin. c. duo. xxii. q.iiii.c. quod dauid. unde priuatũ ?tereſſe ſeu iniu
ria qne infertur uni femine non eſt tanti eſtimanda ut non publico bono conſula
tur:quod argumẽtũ poteſt multis locis confirmari que ſunt in iure uulgaria. Et
adde que ſcribit bar. in. l.i. C. de mulie. & in quo loco. libro.x. &. l. in multis. ffde ſta
tu homi.l. femine.de regu. iur. cum ſimilibus: CDecimo nono: quia regia po
teſtas eſt adeo inſtituta ut iudicium rectũ reddatur: & fiat quod bonum & equũ ẽ
c. regnum. xxiii.q.y.ut eccleſiam ab hoſtibus tueatur: & ei inſi iates ꝓpellat.c. ma
ximianus. xxiii.ꝗ.iii.ut hereſes urgeat.c. quaãdo.xxiii.q.iiii.ut blaſphemãates puniat.

c.nõ iuuenit᷑.xxiii.q.iſii.ut ſe & ſuos prudẽter honeſte & iuſte regat.xii.q.i.c.duo.

& huiuſmodi munera que regie poteſtati incunbunt:quoꝶ omniũ exercitiũ non
adniodum etiam conſultiſſimis mulieribns conueniunt:ct uix concurrunt: unde
Bar.in. ..i.ff. de legibus. dicit per illum tex. ꝙ; mulieres non debent adeſſe ſtatutis

condendis. CVigeſimo: quia iura ciuilia & canonica exhorreſcũt ut femine ui
xilibus officiis & habitu fungant.c.ſi qua mulier.xxx. diſt. c. ĩfamis.S. tria.iii.q. yiii.
c. certis de cauſis. xv. q.iii. & fere per totum.c.hec imago.xxxiii.q.y. uidemus enĩ qd
a tutela pupilli: quia eſt uirile munus repellitur. li. C. quãdo mulier tuto. off. mul

to magis a tutela reipublice. & ſcribit beatus Thõas ſecũda ſecũde.q.lxiiii.et mul
ta hniuſmodi ciuilis & pontificii iuris fuudamẽta congeri poſſunt. ſed nõ oĩa de
creui adamuſſim cumulare cum laboris potius ꝗᷓ ingenii uideatur. Incõtinentiã

uero/animi facilitatẽ: ingenii leuitatem:et ad publica munia ineptam habitudinẽ
mulierũ ille ſatis ſuperq; romanarũ matronarũ inſidie: quas ĩ maritoꝶ necem cõ
Hauerunt ut publieis conſiliis intereſſent olim a Papyrio puero detecte docuerũt

& gallicanum regnum uti pleriſq; prudentiſſimis et caſtiſſimis nunc maxime ue

lut refloreſcit:quas Lucretias omnes: Sarras: Rebechas: Sabinas illi ſq; longe cla

riores admiremur. quarũ conſilio optimo etiam in arduis aliqũ reipub. negociis

uti non eſt uetitũ:ex quibus non niſi maximi et optimi heroes prodire potuerũt:

ira olim feminarum procacitate fedatũ eſt. Quis enim clotildis regine(que pᷣͦlio
rum in patris necem animos inſtruxit) perniciem non deteſtetur? O uis brũcchil

dis crudeles auſus? Quis fredegonde pellicis inſidias? Et illius qã aiunt procaci

catẽ incredibilem et ingratiffimam libidinem qne concubinos apud Lutccia N al

lel
nlic
noli
zur
luin
Uun
Dmni
inbr
u⸗
Nii⸗
i
roi
us
ſee
to⸗

e

D

Utuan

1

MoN

Crce
ruts

neu
ii
aict

url

El
te
uri
tudne
l
Nouani

Mee
nbe ,

60
le

Cu
ün

orel
e

ℳ

De dona.mutua Fo. XXVI

tiſſimo loco p̃cipites faciebat? Et huiuſmõi ĩcõſultos femĩaꝶ ↄatus ñ exhorreſcit.

regnauit Sẽi.regnarũt & ama⁊ões.Et ioãna ſicilie & plereq; id gẽus ſemĩe quarũ

ꝓterua & ĩſania fediſq; exẽplis hiſtoricoꝶ libri magis inqnati ſunt ᷓ ornati.qꝗᷓ ſin
gula recẽſere magis ĩpudens eſſet ꝗᷓ neceſſariũ. Mulierẽ enĩ fortẽ quis inueniet’
Quibus deniqʒ argumẽtis ſatis ſuperq; conſtat legem ſalicam in eo capite quo
feminis regno interdicitur non eſſe iniquã. Sed cxpedit ut pace amica oĩa cõpo
nantur: quod deus faxit. iuxta.l. generali. ff. de uſufru.lega. in cuius nomine huic
operi eolophona imponemus. quod rogamus ut equi boniq; conſulatis. & effi
ciat ne cã iſta amplius gladio decidatur. Ego enĩ non irritandi cuiuſpiam cã hec

ſcripſi: ſed partim galli cani noĩs augendi:partim animi exercendi gratia.

¶ De donatione mutua ex.l.quod aũt. S. ſi uir uxori.ff. de don. ſter uir. & uxo.
— Oto ꝙ donatio mutua inter oiuges facta ualet tex.eſt hic quẽ
ita ad hoc põderat ludo. Ro. in ſingu. ſuis reprobatus ad hoc
a laſone ꝙ hic tex. Iaſonis iudicio de hac re non loquatur. Eſt
enim hie donatio ꝑfecta queillis uiuentibus effectum ſortitur
DVE in utroq;.non aũt loquitur de illa que poſt mortem eoꝶ dũ
AMOM taxat uiget. Ego tũ ita põdero hũc tex. & traho in argumẽtũ.ſi
lex approbat donationẽ etiã quo ad proprietatẽ & quo ad effectũ ut cõſtante mri
monio uires habeat:& in utroq; donantlũ ualeat:quia neuter fit pauperior ꝓpter
mutuã compenſationẽ: & quia potius permutatiõis inſtar hẽt ꝗᷓ donationis: ut di
cit hicgl. longe fortius approbat eã queofertur poſt mortẽ & quo ad uſumfructũ
tantũ. Rõ uero huius regule ꝙ dõatio mutua & reciproca ualeat:ẽ quia mutuo
amore ſe non ſpoliant. ceſſat ergo legis ꝓhibitiue rẽ. Aliã Cy. tradit in. l. ſi pater
puelle. C. de inoffi.teſta. Dicit enĩ ꝙ per illã. l. determĩauit petrus ualere dõationẽ
iter ↄiuges ad uitã ſi unus pᷣmoriatur: ut ſuꝑſtes gaudeat fruaturq; bõis illius ad
uitã:quia nõ eſt mere liberalis ob futuꝶ euẽtũ incertũ quis ꝓmoriet᷑: ut illic fidei
cõmiſſum ualeat: quia reciprocũ. facit.l. de fideicõmiſſo. in uer. uiciſſim. C. de tran
ſac.l. ſi ea lege. in uer.inuicẽ. C. deuſur. Dicit aũt phi. Decius iuriſpitiſſimus de ſi
mili donatione in.l.pactũ. C. de colla.ꝙ ſunt in ea faciẽda periti cõſulendi:quia ꝑ
modũ donatiõis ualet:nõ aũt pacti. & eſt in ea aduertẽdũ. nos igitur aduertamus
quia frequẽs eſt & a quibuſdã male ĩtellecta. Habemus aũt cõſuetudinẽ in tit. dce
don. inter uiuos. c. ſexto.illius ti. ubi agitur de hac conſuetudine ꝙ; ualeat quo ad
uſumfructũ. & de bonis tm̃ ſimul queſitis cõſtãte matrimonio.nõ enĩ poſſent pa
trimõialia uel prius queſita dõare: & quedã cautiões illic requirũtur: & loꝗt de cõ
iugibus qui liberos nõ hũt:ne in eoꝶ fraudẽ fiat. & iõ de ꝗqſitis nõ de aliis põt fieri:
quia ſi de oĩbus fieret plerũq; inequalis eſſet cũ patrimoniũ unius excederet. Eſt
& alia rõ quã tradit panor.ĩ.c.ſi. de dõa.ĩter uir. & uxo.quia ẽ remũeratoria. unde
exẽplũ tradit de plebeio qui accipit nobilẽ in uxorẽ: ꝙ remũeratiõis cã põt ei dõa
re cõpenſando nobilitatẽ cũ dote. quod ẽ bar. dictũ in.l.ſi uoluntate. C. de dot. ꝓ
miſ. & idẽ repetit Panor.in. d. c. f. ubi tenet cũ bar. Idẽq; bar. tradit in.l. ſi diuortio.
ff.de uer. obl. & citat hanc.l.p̃ciſe ad hoc dictum: quia eſt compenſatio & remune
ratio. non autẽ ſimplex donatio de qua loquitur titulus de dona. inter uir. &uxo.
CCõfirmo prĩo hanc regulã. quia ꝓhibitio dõatiõis cõiugalis hẽt locũ ĩ uera
donatione tm̃ ut p̃dixi: adeo ꝙ nõ hẽt locum in ꝓmiſſiõe uel cõfeſſione facta ↄſtã
temr̃imonio: utputa ſi maritus cõfiteatur ſe recepiſſe dotẽ ab uxore ꝗᷓ nõ recepit.
niſi em̃ cõſtet animo donandi hoc fecerit nõ uiciat᷑. Ita legiſte uolunt in.l.ſi di
uortio.ff. ſolu. matri.ſuꝑ quo tñ articulo uariatũ eſta ſcribentibus. nã bano.in. d.

E

Salica.

L.ſi diuortio. & in.l. cum quis decedẽs. S. titia.ᷣ ff. de lega.iii.& in. l.i. F. creditum. ff. ſi
cer. peta. ſentit quod animo donandi facta uideatur illa confeſſio recepte dotis:eo

qp ſuſpitio eſt in ꝑſonas:et preſumitur facta in fraudẽ legis.S.titia alle. quod bal.

ſequitur in.l.i. C. de dona. ante nup. In eadẽ opinione eſt Ilo. and. in addi. Spec.in
rub. de dona inter uir. & uxo. Contrarium tenent Cy: & Sali. in. l. quod de ſuo. C.
de dote cau. non nume.his preſertim argumẽtis. Primo q; ſi confeſſio preſumere
tur in dubio facta animo donandi:raro haberet locum titu. de dot. cau. cum leges
ad frequenter accidentia debeant adaptari. Secũdo quia in dubio nõ eſt preſumẽ
dum quid donationis cã factũ ubialia cã preſumi põt:cũ nemo preſumatur iacta
re ſuum.l.ſi cum aurũ.ff. de ſolu.cũ ſi. Nec preſumitur fraus ſeu delictũ.l. merito
ff pro ſocio. & idẽ ſequitur Ange. Io. and. diſtiguit. Aut fit cõfeſſio ante matrimo
niũ: tunc non ualet tanꝗᷓ donatio ſi cõſtat eſſe: ſi non cõſtat/ualet in dubio. Aut
cõſtante matrimonio & ſumus in materia noſtra: tunc uidetur facta ex cã dona
tionis. ita Bal. ante eum in.l. penul. Smulier. fl. ſolu. matri. eo q; tunc preſumit᷑ eſſe
affectus maior ꝗᷓ prius matrimonium ob blandicias coniugales.l. ..ſi quis aliq.
teſt. proh. Hanc opinionem in conſulendo renuit Franciſ.areti. ut ipſe refert in.d.
l.ſi duuortio. cum diſtinctione tamen lo.de ymo.ĩn prin. l.ſi cõſtante. Aut uir con
fitetur ſimiliter ſe dotem recepiſſe:aut ultra confeſſionem renunciat exceptiõi uel
ſpei future numerationis. Primo caſu non uidetur facta aĩo donandi. ſecundo ſic
quia ex illa renũciatione declaratur animus mariti quãuis ſit inutilis: licet adhuc
dubitet ſuꝑ hoc. ſed ex hoc ego cõcludo ꝓ mea confirmatiõe ꝙ in dubio ſine illl
renũciatioe illa confeſſio ur facta ſub ſpe future numerationis: non aũt donatio.
Addo pro hoc:quia nemo pᷣſumitur tam fatuus ut uelit uxorẽ ducere indotatã.l.
fi S.i ffꝗᷓ in ftau. cre.l.ſ donaturus. flde cõdi. ob cau. dicã ſtatim in ſeqde hoc tũ
articulo dotis cõfeſſate plurima dicũt moder. in. d.l. ſ diuortio. ꝗᷓ nõ recenſeo cau
ſa breui. ubi Barbatius glorioſus infinita dicit: & dicit uiam ferro aperiendam.
CCõſirmo ſeũdo: quia licet donatio inter coniuges ſit ꝓhibita: nõ tũ ꝓhibet᷑ qũ
rẽuneratoria dotis accepte.c. & ſi neceſſe. &. c.nup.de do.iĩter uir. & ux. ubi mari

tus uxori dotẽ dõat & pfixa uocat᷑ ubi lo. and. dicit poſſe fieri oſuetudinẽ ſuꝑ do

tãda uxore & ualet. Ita nos hẽmus cõſuetudinẽ exp̃ſſam de dote cõſuetudinaria.
& cõis opio ẽ ꝙ ualeat:ꝗᷓuis Barb.i.d.l.ſi diuortio.adducat ꝗdã in cõtrariũ ꝗ friuo
la ſunt facit qa Druydũ tpe apud gallos ea lex erat: ut ceſar ſexto de bello gallico
refert uxores ſi ꝗd ĩ dotẽ marito dederint tmdẽ illis domeſticaꝶ fortunaꝶ cõferre
mariti debent:nec eſt iniuſta aut contra bonos mores quicquid Barbatius dixe
rit. & conuenit autenti. dos data donationem meretur. C. de do. ante nup. & proce
dit cũ uere & non ficte dotem accepit:ut no.in.d. aut.dos.et quia ut predixi nemo

preſumitur indotatã uxorem ducturus:faciũt no.in.c.eſt & aliud.ĩſti.de don.l. cũ

ueterũ. C. de do. ante nup. unde ẽt ſi iurauerit quis ſe uxorẽ ducturũ intelligitur ſi

dotẽ dederit:inſpecta tamen perſonaꝶʒ qualitate:ut ſi diues pauperẽ uel deformis

pulchram ducat. Illud bal.ſcrib.in.c.iurauit.de proba.hoc Decius in aut. p̃ᷣterea.
C.undeuir & uxor. facit aut equalitas. & aut. ſed que nihil. C. de pac.cõuen.Et pro
hac cõfirmatione eſt tex. in. l. cum multe. C. de dona. ante nup. CEacit tertio
ultra laſo. & moder. tex.in.l. ſiue uxor.ff. de do. inter uir. & uxo.quẽ bar. illic com
mẽdat. & not. ad hoc. ubi donatio facta ĩter cõiuges ualet qũ non eſt ſimplex:ſed
ob cãm dotãde fllie. uel ſi cã nõ eſt expᷣſſa / ſecuta tũ eſt: ualet donatio. qꝗ tu intel

ligas ſane:quia multi ſub pretextu maritãde filie facerent donationẽ magnã: et fi

lia de pauco maritaretur / ꝓcedere qũ illa pecunia eſt tota conſumpta in dotẽ filie

“ gun

ded
hi
ek

= —
—

☛
=

4
n
d
1

c

ic
hn

ubi
lan
ſce

in

u

lor

iki

ANe
use

Ape⸗
Anono

nld

gul
rms

nbepe

Ittemo

Icon
t v

vierl
,,
ill

cen

De ſuitate. Fo.XXV

Ita põdero tex.in.d.l. ſiue uxor.in uer.eas res.ꝙ ĩtelligitur totas ꝓpter numerum
pluralẽ. uarto cõfirmo priuſꝗᷓ deſcẽdã ad fondamẽta laſonis. nã Azo
quia bal. appellatur uas legũ: dicit in ſumma ti. de don. ante nup.in fi. limitãdo ti.
de do.inter ui.& uxo. & dicit io. de ymol.in.l. ſi ſocer. S. lucius. fl.ſol. matri. eſſe mi
rabile & ſingulare dictum. ꝙ ille titulus non procedit in matrimonio cõtracto p
uerba de preſenti: ubi uxor in domum mariti nondum ducta eſt. Tunc enim pro
prie eſt matrimoniũ unde uxores duci dicuntur. Addit rationem: quia nondum
eſt ille tantus amor & tanta familiaritas inter eos quod commendat illic Ioan. de
ymo.pro partibus italie ubi frequẽter contrahunt per uerba de preſenti. tamẽ hu

ic dicto refragatur ultima opinio glo.in. d. l. ſ diuortio. Sed ita Franciſ. aretin. illic

dicit ꝙ ſi eſſet matrimoniũ contractum:tamẽ nõdum cõſumarũ non preſumitur

tanta affectio: & ualet donatio. unde moder. in. d.l. ſi diuortio. dicunt ꝙ quando

carnalis copula non eſt ſubſecuta uel non eſt traducta ad domũ:non eſt tanta af
fectio pro opinione Azonis: que eſt notabilis. & quia lex prohibitiua non eſt extẽ
denda:ſed ſtricte accipienda in ſuis terminis: licet. l. ciuilis dicat. nuptias non con
cubitus ſed conſenſus facit: quia intelligiturquo ad accipiendum illud quod re
lictum eſt ſub conditione nuptiarũ:non autem in hoc caſu ubi eſt diſpar ratio af
fectionis. Q uinto facit: quia ualet donatio etiam que de preterito cauſam
habet:& ualet permutatio cum ſponſus donauerat ſponſe alienum anulum: po
ſtea conſtante matrimonio pro illo ſuum dedit: illa dõatio ualet. quia potius per
mutatio eſt.l.ſi donate.S. ſi ſponſus.ff. de dona. inter uir. & uxo.ita hoc caſu: quia
mutua eſt iſta donatio cenſetur potius pmutatio quedam quã donatio:ut dixi in

prece. poſt glo. in noſtro.. ſi uir. per tex. in.l. ſed ſi lege. . conſuluit. in fi.ff de peti.

here. ubi ad antidora donatio dicitur eſſe uelut quoddam genus permutationis.
Sexto facit:quia quãdo fit donatio & traditio(dare enim & retinere nõ ua
let per cõſuetudinẽ) & maritus premoritur cõfirmatur eius morte.l. papinianus
ff.de dona. in uir. & uxo. d. l. quod de ſuo. &.l. antepe. C. eo. ſecus ſi ſoluatur diuor
tio.It a hic iſta donatio cum non habeat effectum niſi poſt mortem: & eius effe
ctus conferatur poſttempus montis non poreſt eſſe quin ualeat de iure quo
ad proprietatem. de conſuetudine uero quo ad uſumfructum: ne omnino fiat in
iuria parentibus quos poſſet quis exheredare & priuare bonis ſuis: ſed per iſtam
cõſuctudincm noſtram non ualet talis donatio mutua: niſi de bonis per eos que
ſitis.ĩmobilia enim patrimonialia (ut uocant) non poſſunt donari. ſed quicquid
conſtante matrimonio eis aliunde obuenit ꝗᷓ a parentibus donare poſſunt.
CSeptimo adduco pro confirmatione huius donationis & limitatione ti. de do
na. inter uir. & uxor. quia maritus ſi donet uxori conſtante matrimonio uel fatea
tur ſe recepiſſe dotem quã non recepit ꝓpter obſequia quedam & ſeruitia que ab
uxore ultra maritalia & nuptialia obſequia receperat: ualet iſtud & uxori acquiri

tur tanꝗᷓ remuneratoria. ita Panor. in. c. cum in eccleſie. de ſimo. dicit Sali. ita con

ſuluiſſe bononie. tamen Ange. in. l. ſed ſi lege. 5. conſuluit. ff. de peti. here. tempe
rat iſtud dũmodo donatio non excedat modum ſeruitioꝶ. quod eſt ualde not. &
uidi nuper contingere in queſtione mihi propoſita per teſtamentũ cuiuſdã lotho

ringi qui pauperẽ uxorẽ & iuuenẽ duxerat cum eſſet ſenex & morboſus:& ei do
rinei qui paup

nauit ob ſeruitia grata & expreſſe clauſula illa erat appoſita. Et pro iſta reſtrictio

ne facit glo.ſingulariter adducta per bar.in. d. l.ſi diuortio. in. c. ſi quos. xii. q.ii. ſed

uidetur mihi illa glo. non eſſe formalis. ſed tex. ipſe formalior in uer. amplius. ubi
ſidonatio ſeruo manumiſſo ab epiſcopo facta excedat modũ illic poſitũ reuoca

Q uiadmit ad ⸗
tur. & glo. dicit: ergo ualet pro parte/pro parte nõ. quod induci poteſt ad hoc. ut ſi n
excedat merita donatio reuocetur. & debẽt merita probariiut tenet bar. & ſcrib. in en
I. ſi donatione. C. de collatio. & dicit Barba. ſe ita conſuluiſſe in queſtiõe facti. Cũ n
quidam canonicus donaſſet concubine ob ſeruitia multa ultra ea que cõcubina l
dicuntur:quia conſuluit ꝙ probatis meritis & eorum qualitate ualeret donatio.
Octauo breuitatis cauſa uenio ad fundamenta laſo. & confirmo. nam do nee
natio iſla mutua & uiciſſitudinaria non eget inſinuatione ꝗuis ſit immenſa: ut & er
Ange. & lo. and. uolunt in locis allegatis per laſ. & Old.etiam quem adducit Alb. ne
Sali, Alexan. Bal. & ceteri in locis per laſonem recitatis. ubi tenent q ſi fratres fa i
ciant inter ſe talem donationem ꝙ ſuperſtes alteri ſuccedat:& bona alterius ad eũ it
uniant.eſt quedam uiciſſitudinaria donatio que ualet & non eget inſinu atione. N
Addo ad laſo. & alios limitando hoc dictum ut procedat quando eſt donatio & i
per modum donationis fit: tunc ualetut uoluit glo.in. .. fina. C. de pac.in uer. accõ
modauerit. in fi. & ultra doc. per laſo. allega. Alexan.in conſi. xx. col.i. uolu.iii.ui m
delicet quod obligent & promittant ad inuicem donare bona ſuperuiuenti quan d
do ſine liberis deceſſerint: quia per ſuperuenientiã liberorum reuocaretur.l. ſiun ni
quã. de dona.C. ut dicam in prima limitatione.ſecus ſi per pactum fieret: quia eſſet
rohibitum ut pote de ſuccedendo.ita bar. uoluit in conſi.ccviii.incipi.promitto C
tibi & tu mihi. Ita Decius in. I. pactum. C. de colla. ubi querit de pacto facto cum nir
atre de non auantagando filios. de quo remittit ad ea que not. in conſi. clxxxiiii. vn
ubi late & ſubtiliter diſſerit. Alia de hac re legas apud laſo. que ſunt clariſſima. all
CSuper titu. qui admitti ad hono.poſſeſ. = nr
poſſunt. C. preſertim ad Iaſonem uuu
Nter legendum qui admitti ad bo. oſ. C. plerumq; dubitaui nnar
ſuper ratione diuerfſitatis inter aditionem hereditatis & bono let
Arum poſſefſionem: que eſt quod quãuis filius non poſſit adi lce
re niſi precedente patris iuſſu.l.ſi quis mihi bõa.S. iuſſum. ff. nl
ͤHBAde acqui. here. poteſt tamẽ bono.poſſeſ.agnoſcere patre igno do
WS.He ,]rante: ut. l.i. C. qui adimitti.cui poſtea acquiritur ratihabitione i
.l. fi. ff.quis ordo in bono.poſſeſ.ſerue.Rationem poſuit glo.fi. d. l.i.quã & Bart. e
& Ang. & laſon cõmendant opinionem glo. referentes & nihil addentes. Nam ne
aditio hereditatis de iure inquit ciuili eſt: quo iure patria poteſtas attenditur: bo
norum uero poſſeſſio iuris pretorii eſt quo non obtinet patrie poteſtatis benefi nn
cium. Hec ratio mihi nunquã placuit. Nam ſi de iure pretorio bonorũ poſſeſſio ſu⸗
patri per filium queratur ratihabitione: ergo patrie poteſtatis uis iure pretorio cõ ur⸗
firmatur quo non tollitur ius ciuile/ ſed augetur. Cauſa enim finalis & unica per n
quam procedit iſta acquiſitio eſt patria poteſtas quod ius ciuium ro. propriũ eſt: n
qua ſublata nullo ĩure/nullaq; ratione patri quereretur bonorũ poſſeſſio:quia al de
teri per alterum non acquiritur ceſſante cauſa expreſſa in iure. Cogitabam ergo an
quod ideo eſt quia ius ciuile dat liberiorem poteſtatem adeundi:cũ perpetuo adi n
ri poſſit.l. licet. C. de iure delibe. quo tempore potuit facile peti iuſſus patris:& cũ
patris uenia adiri. Quod tempus cum iure pretorio ob temporale pretoris offici
um ſit anguſtius:in hoc iuuatur filius ut non habeat neceſſe ſcrurari patris uoliäũü a
tatem. ut uidemus in pleriſq; a ſimili eum lis tempore peritura eſt excedimus iu
ris ciuilis regulas & perſone habiles fiunt. —. 1
CAlia diſputatio in eundem titulum. n

Cln eademl ¶ C. qui admitti laſon in eo loco ubi diſputat an repudiatio tacita

l
h. 1
bin
te,
me,
ut
A.
nign
Nd
ton.
to
tderd
llui
nn
W
ucl
nnto
Oaun
wwil.
mn

bitani
Cboro
tmd
lunk
negno
btioe
AP.
tutbbo
bard
ſeli⸗
otos
iape
guͤch
n a
tnon
Plrl
Soi
nnon

bonorũ poſſ. —— Fo. xXXVII

plus operetur quã expreſſa. nam per expreſſam filius patris conditionẽ deteriorẽ
non facit.lis qui heres. S. fi.iuncta ſeq.fl. de acqui.here.per tacitam ſecus.d.l.i.& ui

detur deſcendere in contrariã ſententiam per argumenta & locos quibus probat

expreſſam plus nocere:nihil tamẽ decidit. Ego conieci ex uerbis legis is qui heres.
&.l.fina. C. de bo. que libe. que concor.quod illa limitatio non ſit uera ĩ bono.poſ.

& id clare demonſtrabo. Nam imprimis leges ille loquuntur in aditione heredita

tis expreſſe:& per uerbum adire & aditio/non in bonoꝶ poſſeſſione & per uerbũ
hereditas. ergo non debet extendi ad bonoꝶ poſſeffionẽ longe differentẽ. Ad hec
ratione id oſtenditur euidẽter. nam regula eſt ꝙ is qui poteſt adire/poteſt repudia
re:& qui non poteſt adire/ non poteſt repudiare. Modo habemus ſilius non pot
adire niſi iuſſus paternus precedat: & hoc exigit lex pro fornma ſubſtantiali aditio
nis: ut. d. . iuſſum. Filius igitur qui adire non poteſt ſine iuſſu/non poteſt repudia
re ſine iuſſu. iuxta regulam. l. nihil tam naturale. ff. de regu. iur. Sed in bonoꝶ poſ
ſeſſione agnoſcenda non requiritur iuſſus. ergo nec in repudianda: quia hoc lege
non cauetur. Ita non eſſet abſurdum repugnare eorum opinioni: qui dixere q; re
pudiatio expreſſa filii non nocet patri per dictam. l.is qui heres. que nec in uerbis
nec in ratione conuenit bonorum poſſeſſioni.
CAlia in eundem. .
CIn eadem. l.ad illum articulum. An ex temporis lapſu preſumãtur omnia ſolẽ
niter acta: ubi Iaſon citat auctoritatem canoniſtarum in. c.illud. de preſumptio. &
non accuratius examinat. Solue illud cõtrarium hoc modo qnod ideo prelatus
cenſetur dediſſe auctoritatem ex diuturnitate temporis: quia ipſius principaliter
intererat. & ideo cum ſciret edificatam capellam & poſſet cõtradicere: taciturnitas
ipſius habetur pro conſenſu.iuxta not.in.c.qui tacet.de regu.iu.lib.yi.ſecus eſſet
in auctoritate iudicis que non preſumeretur interueniſſe niſi probaretur: quia iu
dex neſcit illum actum factum eſſe a priuatis: utputa filium agnouiſſe bono. poſ

ſeſſionem. & ſua non intererat principaliter: ideo non potuit ei imputari cur nõ cõ

tradixit. Adde huc alia que ponunt ludo. Ro. & Io. de ymo. ĩn. l. ſciẽdum. ffde uer

bo. obliga. Item ubi allegat. c. continebatur. dehis que fiunt a prela. ſine conſen. ca

pi ut concor. cum.i.ſi filius. C. de peti. heredi. dic ꝙ per illum tex. non probatur ſim
pliciter quod ex taciturnitate cum lapſu temporis preſumatur cõſenſus. Sed glo.
tenet contrarium & adducit fundamenta. Nam ibi erat facta alienatio decime per
abbatiſſam ad tempus. ſecus ſi in perpetuum: quia ex lapſu temporis non induce

retur conſenſus ob malam fidem acquitentis: qui debuit ſcire iura quod conſen

ſus capituli requiratur. Item inquantum dubitat de mandato quare non preſuma
tur ſicut iuſſus. Dic quod ideo eſt: quia facilius preſumitur iuſſus. cum perſona
patris & filii quo ad uoluntatem dicatur eſſe eadem. Ideo quãuis in adeudo requi
ratur iuſſus: tamen facilius fingitur ob temporis adminiculum interueniſſe quã
in extraneis in quibus non habemus ſymbolum. Preterea non eſſet ponere os in
celum: dicere ꝙ in.l.ſi filius. interuenerat ſcientia patris ideo qui tacet. & ita aliqui
tenuerunt: ſed tex. non dicit. “
QAAlia in eundem.
CIn eadem. l.tenet laſon opinionem Angeli contra omnes : quod hodie nihil eſt
correctum circa conſenſum: & iuſſum patris per leg.fina. C. de bon. que libe.quia
pater per eam.l. in. F. ubi autem. ubi dicitur quod quamuis hodie pater nihil habe
at in aduenticiis preter uſumfructum: tamen data eſtei a lege adminiſtratio bo
norum filij Ergo adhuc requiritur iuſſus. Ieneo contrarium pro commuui. Et

ü

Qui admit.ad

reſpondeo ad argum . Iaſo. quia non dedit lex poteſtatem in filium in aduenticũs
quominus poſſit ſolus illa ſibi querere et de illis diſponere: ſed uoluit ꝙ in agẽdis
& fugiendis eum defendat:id eſt in agendo er defendẽdo ſi filius agat pro illis uel
conueniatur. & ſic non urget ille tex. Inſupet ego probo euidẽter quod hodie ſub

lata ſit illa neceſſitas impetrandi conſenſus paterni:quia adeo filio acquiritur pro

prietas ut omnes actiones hereditarie paſſiue & actiue in filium tranſeant per iura

noua. & ſic pater non poteſt ex aditione facta per filium ſubire aliquod damnum

uel obligari inuitus: immo efficitur cõditio eius melior ob uſumfructum. Ceſſan
te igitur illo timore ne ex facto filii inuitus obligetur. & ſic ceſſante raticẽe legis ceſ
ſat eius diſpoſitio.l. generaliter. C. de epiſ.& cleri. preterea cũ hodie pater nõ poſſit
cõtradicere filio in adeunda hereditate: eiuſqʒ cõtradictio nihil operaretur. ergo nec
eius cõſenſus exigitur per regulam iuris cui nõ reſpondet:que allegatur per gl.qui
inuitis nobis põt: & nobis ignorantibus poteſt.
CAlia in eundem.

Cln.I. em ancipata. C. qui admitti. ſuper glo. in uerbo nullam. circa illud. 5. ln. k.

de bono poſſeſ. contratabu. querunt ſcribentes que ſit ratio quare bono.poſſeſ.cõ
tratabulas proponende uia heredi ſcripto per poſthumũ nondum natum aperta
eſt: Cum ipſimet poſthumo aperta non ſit. l. poſthumo.de bono.poſſei.contrata
bu. Et plus non poſſit in alium rransſerri per regulam: neque quod nobis non eſt
conceſſum aliis per nos non liceat. Et non reſpondent:ſed dicunt ita deciſum.l. ſi
poſt mortem. per eos citata que nil facit: ut de hoc uide per laſonem. Ego fundabã
fortius ꝙ poſthumo deberet potius licere cõtratabulare quã alteri per eũ: quia ubi
agitur de ipſius iure uel commodo habetur pro iam nato. ſecus ſi agitur de com
modo uel incommodo alterius legis qui in utero digeſtis de ſtatu hominum &
cogitabam diu ſuper ratione. Tandem inueni rationem: quia bonorum poſſeſ
ſio requirit factum.l.fina. C. qui admitti. dico de decretali que ſola effectum habet:
unde lex qui in utero. que loquitur per uerbum habetur quod eſt fictionis ꝓcedit
in his que iuris ſunt:non autem in his que facti:quia facta non finguntur. & ĩ hoe
extrema non ſunt habilia: quia non ſubeſt perſona ex quo poſthumus nondũ na
tus eſt que peragat illud factum in potentia ſecundũ doctrinam bar. in repeti.l.ſi
is qui pro emptore.quã.l.ipſe decem & octo annos natus repetiit: & ego quoq; nõ
