ſüt duo rei:qꝛ diuerſis actionibꝰ tenẽtur ⁊ vna eſt ꝑſecu⸗ ceſſio per ᷓ ta.Sed ſi pꝛeciũ exigitur aut pᷣteritarũ ⁊ nõ ſionis. moan
Hepoſita⸗ toꝛia alia penalis.¶ Modo venio ad ſecũdam partem ? ꝓgit᷑ ius patronatꝰ:aut futuraꝝ/⁊ tũc ꝑditur ius prona⸗ ſun adeſte
riꝰqᷓ actio qᷓro qua actiõe agit depoſitarius de re.Rñdeo.dicunt tC⁊? niſi ex ca neceſſitatis hoc factũ fuerit /vt hic dicitur. tenoh,
ne agu de dã ꝙ rei vendicatio.⁊ male qꝛ non eſt dñs.Alij dicunt ꝙ = Anu miſlio ig Ex neceſſitate ma⸗ cſitate:
re. agit cõdic.ex.l.ſi coloni.de agri.⁊ cẽſi.qð non eſt verũ:qꝛ A NS Ll * numittens operas ſuntiurapa
illa datur ſpoliato poſſeſſione q̃ non eſt ſpoliatꝰ depoſita nõ iponit nec ĩ ſᷣuitutẽ reuocat.h.d.cũ.l.ſe /e. gedino ⸗
riꝰ:⁊ id eo dicebat dñs Mar.ꝙ hic fuit admiſſus ad agẽ EOp. ꝙ ex neceſſitate manumittẽs poſſit ope ,
dũ ð facto nõ de iure. ¶C Op.ꝙ viro ð vxoꝛẽ nõ det᷑ actio ras iponere.vt.j.e.l.mater.So.ibi ſpãle:qꝛ añ tpᷣs debi⸗
reꝝ amo.ↄſtãte mr̃imonio.vt.l.ij.S.rerum amota. So.vt tũ ſpõte manumiſit. Itẽ op.de.l.qui ex cã.ff.de bo.lib. ee
glo.⁊ vltima ſo.eſt vera. Itẽ op.ꝙ etiã ſivir ſit ſoluẽdoSo .ibi ſpãle. Item op.de.l.ſi cum.de dona.inter vir.⁊ N
poſſit mulier ↄueniri furti.vt.l.antepenul.ff.rerum amo. vxo.So.vt glo.⁊ eſt mirabile:qꝛ donatio facta in vxoꝛẽ (pcyluff
So.vt gloſ. — tenulit:⁊ ideo menemittere non tenerur. Si ergo ponne ſancol⸗
8 . . n manumittit poteſt operas ĩponere/⁊ ſi dicas qũo pote ſbertin?, Se
D 60 1 eris lib erto 2 u. RKubꝛ 1. mauumittere cũ nenſit dña Reſpondeo eo mo nmß to qͥ is vt inte
— 7J tem o2e Opere ĩpoſite tẽ mulier manumittit ↄfirmatur donatio ⁊ acquirit dñium s excuſat.
4 P 2 poꝛe manumiſſio mulier /qꝛ deſinit eſſe locupletioꝛ dum manumittit: ergo factus recte
nis poſſũt exigi. Sed ſi exigatur pᷣcin nõ impꝛobatur donatio cũ mulier deſinat eẽ locupletioꝛ ratq digni
8 futuraꝝ cadit pr̃onꝰ a iure patronatꝰ licʒ vir remaneat pauperioꝛ. Vltimo glo.recolligit que⸗ mterdum:
Si dictio nili in caſu ĩopie.h.d.Ad euidẽtiã eſt dam notabilia ⁊ quoſdam caſus. .
quem effe Pr V)) Mſciẽdũ ꝙ dictio ſi facit ↄditionẽ ⁊ red⸗ Pr Bi ummis E x neceſſitate manu
ctũ habet. EA dit ↄditionatũ id cui adijcit᷑. Mõ ĩfra )E n m m Be mittens non imponit .
ʒAiIit hec dictio ſi põt reſpicere vᷣba il⸗ 44operas h. d. . BGlo.hʒ tres partes. Pꝛima pu⸗ ſonporluct
laope ipoſite ſunt. Itẽ põt reſpicere illa verba tꝑe manu — ⁵ bitat an ꝗqᷓ recipit pecunis ex neceſſitate manu⸗ (ode!,
miſſiõis ⁊ huiꝰ rõnẽ pᷣncipiũ legis variat᷑ duobꝰ modis. mittat.Scðdðᷣa de repetitiõe opaꝝ. Tertia an in caſu huiꝰ

Diuide ĩ tres ꝑtes: qꝛ ĩ pᷣma ꝑte ponit᷑ dictũ qð hʒ du⸗
os ĩtellectꝰ ꝓpt᷑ relationẽ dicti õis ſi In ſcdᷣa ponũt᷑ duo

dicta q̃ vidẽt᷑ ↄꝛia inuicẽ ⁊ nõ ſunt. In tertia ponit exce⸗

ptionẽ ab vltimo dicto.Scða ꝑs incipit ibi ſolent autẽ.
Tertia ibi niſi quando.

¶ Ex tex.ſolet autẽ. qꝛ iſte vᷣſi.videt᷑ ſibi ipi ↄᷣꝛiꝰ:ideo

hʒ q̃ttuoꝛ lec.ſed tene q̃rtã. ¶ Opp.ad pmũ dictũ ſic:di
cit hec lex ſi ſunt ĩpoſite tꝑe manumiſſiõis:ĩmo videt᷑ ꝙæ
tpᷣs añ manumiſſionẽ ⁊ poſt iſpiciat᷑ vt.l.modeſtinꝰ.ff.de
ſolu.⁊.l.lecta.circa mediũ.ſi cer.pe.So.hec ſʒ illas:quia
ſufficit vel ꝙ ĩ io actu manumiſſiõis vel modicũ añ vel
poſt vel etiã ex iteruallo ſi fuit actũ tꝑe manumiſſiõis de
eis ĩponẽdis. Itẽ op.ꝙ etiã ſi nõ ſint ĩpoſite oꝑe debeã
tur vt.l.ſi nõ ſoꝛtẽS.libertꝰ.ff.de ↄdic.ĩde.So.ibiloquit
de obſeqᷣalibꝰ. Modo qro q̃ ac.petãt᷑:Hicũt qͥdã ꝙ aut
nõ ĩteruenit ſtipulatio ſed iuramẽtũ ⁊ agit᷑ in factũ:aut ĩ
teruenit ſtipulatio:⁊ tũc aut ꝓmiſit certas oꝑas aut ĩcer
tas/pᷣmo caſu agit᷑ ↄdictiõe certi. Scðo ac.ex ſtipulatu
nã ad inſtar pecunie credite petũtur opere.vt.l.a duobꝰ
ff.eo.Sʒ hec nõ placet vt dicit glo.qꝛ cũ oẽs ope ↄſiſtãt
in facto/ergo ſunt oẽs ĩcerte.vt.l.ſtipulatiões nõ diuidũ
tur.ff.de vᷣb.obli.Nã aut ↄſideras oꝑas añqᷓ; flãt ⁊ ſunt
icerte qꝛ ñ ſũt ĩ reꝝ natura.aut ↄſideras qñ facte ſũt ⁊ ex
pirauerũt:⁊ ideo nõ ſũt certe.aut ↄſideras dũ fiunt ⁊ ad⸗
huc nõ ſunt ꝑfecte:ᷓ incerte.vt.l.ſi is qͥ q̃dringẽta ·S.q̃dã
ff. ad.l.fal.⁊ iõ nũqᷓ; dʒ agi certiↄdic.Hõ ob.ꝙ dicũt᷑ qdã
certe:qꝛ hec certitudo reſpicit q̃litates ipᷣaꝝ nõ ſubſtãtiã
qqꝛĩ ciꝰ ſubſtãtia ſunt ĩcerte.Nec ob ꝙ petũt᷑ ad inſtar pe
cunie credite:qꝛ illudveꝝ qñ petit᷑ oparũ extimatio:non
Pactum aũt opere.(¶¶ Mõ ſolet dubitari an q̃dlibʒ pactũ veſtiatr᷑ iu
qdᷣlibʒ an ramẽto.dicũt quidã ꝙ ſic per hac.l.⁊ aut᷑.ſacramẽta.Tu
veſtiat᷑ iu⸗ dic ↄ:qꝛ hic ſpale ĩ operis in ↄꝛiũ ius cõe.Mõ obſt.aut᷑.
ramento. ſacramẽta:qꝛ ibi ſolũ operat᷑ vt minoꝛ pꝛo maioꝛe hẽat᷑/
non aũt obligationẽĩducit. Nerũtamẽ qͥdã tenẽtes pꝛi⸗
mã opinionẽ arguunt ſic: potentiꝰ dʒ operari illud qð oꝛ
dinatur ↄirecte ad vnũ effectũ qᷓ; qʒd oꝛdinatur per obli⸗

legis manumittatur ex neceſſitate. B
¶ Vogdo op ꝙ recipiẽs pecuniã poſſit ĩponercoꝑas.vt
l.etiã ·.j..de obſequijs.So.vt glo.qꝛ płes ſũt caſus.i Itẽ
op.ꝙ oꝑe repeti nõ poſſũt vt.l.ſi nõ ſoꝛtẽ ·S.libertꝰ.ff.ð cõ Opere an
di.inde.So.dicit glo.ꝙ repetit᷑quãtũ erat conducturꝰ:⁊ poſſint re⸗
ideo dic ꝙ aut fuit ſolutum pꝛecium operarum ⁊ illud re peti.

petitur:aut opere fuerũt ſolute:⁊ tunc repetitur q̃tenus

erat cõducturus recipiẽs:qꝛ intm̃ eſt locupletioꝛ nõ quã
tũ iſte erat locaturꝰ:qꝛ ĩtm̃ non eſt locupletioꝛ ſoluens.
tẽ op.de.il.ſi cũ ·S.ſi pecuniã.de dona.inter vir.⁊ vxo.
o. vt glo.⁊ vltima eſt vera. “
¶ In glo. que incipit.ſ.ſi credens.in·S.libertus. ibi ſol⸗
uit operas hic pꝛceciũ operarũ.⁊ ita nil habent cõoe.
— 7 uam Exactio pꝛecij futurarũ ope
*rarũ cadit in delictum.⁊ in.l.
eliacẽtiam ⁊ perdũtur oĩa iura patronatꝰ.h.d.
D C(Ad euidẽétiã quero quid eſt onerare liberta Liberta⸗
tem. Reſpondeo quando dicit patronus ſi feceris mihi tẽonerare
ſic dabis mihi.x.vnde non fit animo exigenÄi ſed liber⸗ qͥd dicat.
tatis onerande:⁊ hoc non tollit iura patronatus.
Item eſt ſciendum ꝙ ſunt quattuoꝛ actus:de quibꝰhic
tractandum eſt/nam eſt ↄuentio de operis. Itẽ exactio.
Itẽ cõuentio de pꝛecio operarum. Item exact io pꝛecij
⁊ aut fit ab inuito /aut a volente. “
¶Er tex.modo iſtud poteſt referri dupliciter vt pʒ in
glo. Quero que eſt cauſa que facit perdi cõtra tabulas
⁊ iura patronatus. Reſpõdeo eſt ipoſitio operarũ: ⁊ qͥd
tũc perdatur eſt opinio.NHam Hug.tenet ꝙ per eam ſo⸗
lam perdatur ius ſuccedendi quod non verum:⁊ ideo te
ne opinio. Joan.ꝙ ex ſola impoſitione nil perdatur.
Item eſt exactio operarum ⁊ per hanc perdit patronus
contra tabulas ne viuentis operas ⁊ moꝛtui ſucceſſionẽ
habeat vnde eligat quod velit vt.l.ijq de bonoꝛum poſ⸗
ſeſſione contra tabu. Item eſt exactio pꝛecij operarũ pꝛe
teritarum ⁊ per hanc nil perditur: quia pꝛecium non haz⸗
bet ex ↄuẽtione:ſed ex.l.que operas conuertit in intereẽ

Aagt
(Nenop de

(rritptali

Uuppetui pdd
ſelactepue
Shccdͤ ſuſt
thelinerſt
luckocipatr
fogntateqdu⸗
ſetgiconſe
ſhnüsnarit
ineti ſ⸗
toblgation

gitonnbter

De Pperis libertoy. De Bonis libertox. Fo. V.

Do Ntgoſliß
NA
maromntſits g⸗
agnnr tfhic

Gurr eſ

3Patonttſlen
k öietni⸗

4

Ftwheze
Exneceſtten
hummittengg

=

1

2

umittisig.

gegte

rci f denn
dona intert

lofacta in èe

. Siergofe

dicas ſee
ledeo nem

ſnatcähznget

gorreolt g

irneceſtutne
ittenononrpe
artes Pin
neceſtinenn
tuaeninatn

tiponeftohe
ſüͤt caſns
libertef
rtconduct
erarumi
crepeniurin
locupletionni
cupletorſlun
Narinter wN

glben blt
i habentche.

dcſfnuenin

igdelaume
Urpenone
ckonennel .
nus ſitteelie
erigeciſci
atronetlô,
etis Neli
ders gictnn
uneruunſi

duplenn e⸗
rdicint ln

tooennit
nig ⸗

S

= S=S=
=

enlpeniin

4
.
S

bdiurisfn.

ex neceſſi⸗

tate.

Obas noõ .
iponit ma
numittẽs

2

poſt moꝛa vt.l.in ſtipulationibꝰ.g. oparũ.ff. de ꝓbo.obli.
nec onerauit libertatẽ. ⁊ hoc eſt verũ:lʒ alij dicant aliter.
L Dre eſt exactio pᷣcij operarũ futurarũ: ⁊ tunc aut ſponte
oluẽte ⁊ nil ꝑditur: qꝛ delictũ non cõmittit᷑ in volẽte:vt
l.j.in fl. ⁊.l.q̃ro.de ac. emp.⁊.S.de trã ſac.l.cuzʒ donatiois.
Aut exigit ab inuito/x tunc mcidit in.l.eliacentiã.⁊ ꝑdit
oĩa iura patronatus.vt.l.fli · S. fl. ff. qui ⁊ a qui.⁊ hec veri⸗
tas de matcria iſta. .
P Ber Ater tu a Ex neceſſitate manumittens
õ nõ imponit operas / nec reuo
Acat in ſeruitutem. h.d.
ELOp. de. l. q ex cauſa. ff. de bo. li. Sol. vt glo.
Itẽ op.de.l.cãpanꝰ.de oꝑis li.So.ibivolẽtiĩpoſuit nõ
inuito.¶ Sed quid ſi teſtatoꝛ ꝑcepit ꝙ manumitteretur /
7 ꝙ opere imponãtur/an poterũt poni:Hicit glo.ꝙ non.

per.l.cerdonẽ᷑.ðff.e.qð eſt verũ ex vi iuſſus.ſed ex volũta⸗

te liberti ſi hoc pateretur bene poſſent imponi. Itẽ op.
ſi iſte poteſt petere puniri quẽ manumiſit:ergo poteſt eũ
reuocare in ſeruitutẽ/que eſt pena non honoꝛãtis patro⸗
num/qð eſt cõtra.l.ij.S.e.Sol.vt glo.qꝛ aliter caſtigabit

AItem op.ꝙ habeat ius patronatꝰ manumittens ex ne⸗

ceſſitate: vt.j.de bo.po.õ ta.lib.l.j.Solu.vt glo.qꝛ multa

ſunt iura patronatus/x q̃dam habet. ſ. ð ta. vt in cõtrario
quedã nõ.ſ.ius reuocãdi in ſeruitutẽ:vt hic.

ꝛeciũ operarũ pᷣte
Ec P atro nis ran poteſt peti nõ
Aſuturarũ ⁊ excuſat᷑ a pᷣſtatione oꝑarũ/q duos
Afilios eodẽ tẽpoꝛe habbet.
¶Op.ꝙ ſufficiat habere vnũ filiũ: vt.l.qͥ libertinꝰ.ff. eo.
So.vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ etiã duo nõ excuſent᷑:vt dic.l.qui

libertinꝰ. Sol. vt glo. ¶ Itẽ op. ꝙ ⁊ aliud excuſet ab ope⸗

ris:vt.l.interdũ.ff.e.Sol.vt glo.qꝛ hec ſᷣm illã:nã digni⸗

tas excuſat:⁊ ideo ſemel dicebã cum qͥdam ſcriptoꝛ eſſet

factus rectoꝛ iudicioꝝ ⁊ peteret᷑ ꝙ ſcriberet ſicut ꝓmiſe⸗

rat ꝙ dignitas debet eũ excuſare in ſcribẽdo: vt dicta.l.

interdum: ſed foꝛte illa dignitas excuſat hoc nõ. Buk.

FPgg 5 ω Qui manumittit ſer
tuis numis. uã nũmis acceptis

ab eo operas ĩponere vel in ſeruitutẽ rcuocare

non põt:licet quo ad alia ſit pꝛonus.hoc dicit.

C

Opo. de.l.j·S.illud.j.de lati.li.tol.Sol.vt glo.
RAh orpeo Dignitas ſupueniẽs liberto li
Ib erke. Kronenn ab opis. h. d.

gat obligatio oparum: Glo. dicit ꝙ nõ/ bñ.

¶ Verũ op.de.l.plane.ff.e.Et rñdet ꝙ ibi eſt aliꝰ caſus.

qꝛ ↄſentit vt alij nuberet hic ſibi.⁊ eſt rõ:qꝛ qñ cã eſt ppe⸗

tua/ppetuũ ꝓducit effectũ. Sed qñ eſt tẽpoꝛalis ꝓducit
effectũ ad tẽpus.⁊ idem qð extinguit᷑ non recõualeſcit.
Sed hic qð ſuſpenditur ſic:vt.l.qui res.S.areã.ff. de ſo⸗
lutio.⁊.l.inter ſtipulãtẽ.S.ſacrã.ff.de vbõ.obliga.modo

ita eſt ꝙ qñ patronꝰ conſentit ꝙ liberta nubat ſibi cõfert

ei dignitatẽ qᷓ durat ꝑpetuo:ergo opere ppetuo nõ pᷣſtan
tur.ſed qñ conſentit vt extraneo nubat ſola rõne ſiniſtre

ſuſpitiõis mariti impedit oꝑas peti:ergo ea ceſſante oꝑe

poſſunt peti. Pꝛeterea qũ nubit patrono dignitas extin
guit obli gationẽ oꝑarũ:⁊ id eo ꝑpetuo nõ reſurgit. Sed

. quãdo nu bit extraneo nõ extinguitur obligatio:ſed ꝓhi

bet᷑ petiti o:⁊ ideo ceſſãte cã pĩedimẽti petitionẽ poſſunt

peti. ¶ Item op. ꝙ operas pᷣſtare cogatur: vt.ff.e.l.ſicut.
Solu. vt glo.

Her̃dibꝰ
eyneis an
debeatk re⸗ a &

Uerentia.

Ftius Hepetitio non fit vbi apparet de
„ D. volũtate cõtraria diſponẽtis.hoc
Dici Ja But. ihfdibus e
= Liberti hr̃dibus ẽneis reuerẽ⸗
„ Ivberti. tiã nõ debet/ necliben mlieris
dz opas viro.h. d. ¶ſ Op. ꝙ hr̃dibꝰ e?̃nei debe
E Aatur reuerẽtia: vt.l.ij. S. de in ius vocã. So. nõ
debent᷑ oꝑe q̃ ſũt in faciẽdo vt hic.ſed q̃ in nõ faciẽdo ſic

4

yt ibi: ⁊ eſt ratio qꝛ minꝰ grauat᷑ qͥs in nõ faciẽdo qᷓ; ĩ fa⸗

ciendo:vt.l.ſi cõſtante.S. ſi maritꝰ.ff ſo.ma.⁊ ideo faciliꝰ

ꝗs grauat᷑ in eo qð eſt leue.ſ.in nõ faciẽdo qᷓ; in grauioꝛi.

Itẽ op.ꝙ etisã illud qð eſt in nõ faciẽdo non trãſeat ad
hr̃dem:vt.l.hr̃dibꝰ.ff.de dolo.So. illud ideo qꝛ nõ eſt fa
moſa actio:qꝛ agit᷑ de calculo ⁊ nõ de ꝑfidia ciꝰ ſed defũ⸗
cti.¶ Itẽ op.ꝙ reuerẽtia in faciẽdo debeat hr̃dibꝰ extra⸗
neis:vt.l.etiã.de oꝑis liberoꝝ.So.vt gl.i¶ Ad ſcdᷣam ꝑtẽ
op.ꝙ viro debeat᷑ honoꝛ:vt.l.j.S.de in ius vo.Sol.vt gl.

T.· l. ij. ff. ſi inge.eſſe di.cum ſi. So.vt glo.⁊ pꝛima eſt vera.

Quid ſi patronus diuertit a liberta an reſu⸗

ASE Bo dD Hec lex eſt 3 grammaticos qui di⸗
*e ☚◻ cunt ꝙ filius liberti eſt libertinꝰ:im
mo eſt ingenuus ⁊ dicit ſummarie. Filiꝰ liber⸗
Sti eſt ingenuus: ⁊ qui conſentit liberte: vt nu⸗

bat non poteſt ei operas imponere:licet iura patronatus

retineat.hoc dicit.
Opponitur ꝙ pꝛeſtet operas:vt.ff.e.l. ſi quis.⁊.l.ſicut.
E i manumittuntur. Er,
Etus põt moꝛari vbi velit/duz tñ opas debitas
R&Peeſtet patrono/ nec ſilij patroni poſſunt ipſuz

in ſeruitutem reuocare ſi ingratꝰ nõ eſt.h.d. Quid ſi ope⸗

RX ras etiꝗ debet filijs patroni ⁊ dic vt glo.

NRredhibitione. deat enuzl⸗

Rasatat punitur in operis eius. b. dd.
¶Sp.·ꝙ aliter puniatur:vt.l.mancipia.S.de ſeruis fug.

BDe bonis libertozum
MKubzꝛicac.

” actum factum cum
α⁵ Oltum. E dño non inducit
neceſſitatem manumiſſionis/nec tolli⸗
tur iure patronatus pactum / cum futu
PBEy Ero ſic. hoc dicit.
N(¶Ex tex.ab emptoꝛe eodẽq; futu⸗
ro dñio ſuo pꝛeſenti.
¶Op. ꝙ ſi det pecuniam pñti etiã do
manumittat:vt.l.cuʒ affirmes j.de li.cã

¶ Item op.ꝙ iura patronatus non publicentur: ſed trã

ſeant ad filios danati:vt.ff.ad.l.iuł.ma.l.eoꝛum. So.vt

glo.⁊ media eſt verioꝛ.
4 n glo.que incipit operis.ibi pꝛeterite libertatis.⁊ nõ
eſt ta manumiſſio qᷓ; reintegratio pꝛimi ſtatus.ꝗ In ea⸗
dẽ gloſ.ibi non pꝛeſenti domino dabit ⁊ concoꝛdat cum

pꝛimo reſponſo huius legis.
„ J lib erti Scientia ⁊ conſenſus punit patie⸗
J ρνtο 7 conſentiété. h. d.

quis Ad euidentiam ẽ ſciendum ꝙ ali
J riquando manumitto ſeruum inter
viuos/⁊ inter viuos remitto ius patronatus/a⸗

liquãdo in vltima voluntate facio vtrumq;ʒ:aliquãdo in⸗
ter viuos manumitto: ⁊ vltima volũtate remitto iura pa⸗

tronatus:⁊ de his omnibus caſibus dubitatur quidvide

atur eſſe remiſſum ſi ius patronatus eſt remiſſuʒ? 2 rñdet

ꝙ omnia videntur remiſſa excepta reuerẽtia ⁊ iure reuo⸗

coandi in ſeruitutem. Et hec lex bꝛeuiter hoc intendit Re Jur: pfo⸗
miſſio iuris patronatus inter viuos ⁊ in vltima volunta natꝰremiſ
te tollit omnia iura patronatus excepta reuerẽtia ⁊ iure ſio ĩter vi⸗
reuocãdi in ſeruitutem.h.d.ſ¶ Diuide in quattuoꝛ partes uos ⁊ ĩ vl⸗
qꝛ in pꝛima loquitur qñ inter viuos manumiſit ⁊ remiſit tima volſi

iura patronatus vel vtrumq; fuit factum in vltima volũ tate tollit

tate. In ſecunda manumiſſio fuit facta inter viuos ⁊ re⸗ om̃ia iurs
miſſio iuris patronatus in vltima voluntate. In tertia pronatus
excipit. In quarta reſeruat in aliquibus ius antiquum.
Secũda pars incipit ibi in yſi.idemq; iuri.Tertia in vᷣ.
ita tñ. Quarta.in vᷣſi.his vid elicet.
Db·a non valeat remiſſio iuris patronatus in aut᷑.vt
1

dece.So.tolluntur per remiſſionẽ omnia iura: vt hic

excepta reuerẽtia ⁊ iure reuocandi vt ibi ⁊ hic.¶ Itẽ op.
ad idem de.il.paulus·S/ patroni.ff.e. So.vt gl. ¶ Itez op.

contra glo. de.l. etiam. ff. e. So. vt glo. Item op. ꝙ multi
ſint caſus ex quibus competat mera libertas: aliter qᷓ;

ꝑ reſtitutionem natatium:vt.l.j.j.de lati.li.tol. So.vt gl.

Item op.ſi remanet reuerentia patrono qð perdu per
remiſſionem iure patronatus:⁊ dic vt glo.Collige ergo

ꝙ iura patronatus ſunt plura ⁊ hic dãtur modi remiſſio

nis eoꝛum.Et ideo quero de duobus. Pꝛimo que ſũt iu
ra patronatus / dic vt glo.¶ Item quero qualiter ꝑdant᷑
NRñdeo ꝑ reſtitutionem natalium tolluntur omnia exce⸗
pta reuerentia ⁊ iure reuocãdi in ſeruitutem: vt hic con⸗

ceſſio libere factionis teſtamẽti valet ſi fiat a pꝛicipe nõ
ab alio ⁊ attende de hac reſtitutione natalium ꝙ dum di⸗

cit pꝛinceps reſtituo te natalibus eſt dicere reſtituo te na
talibus communibus iuris naturalis quo iure non erat

Butrigarij Scda pars ſuꝑ Bexto libꝛo Codicis

differentia inter ſeruum ⁊ liberum:qꝛ omnes erant liberi
ſic dicit cum aliquẽ legitimat:qꝛ reſtituit eum natalibus
communibus iure nature/ quo iure non crat differentia
inter ſpurios /legitimos:vt ĩ aut᷑.qui.m o.natura effi.ſui
⁊ ideo comucs cũ legitimãt aliquẽ nõ deberẽt dicere fa⸗
cio te legitimũ: ſed reſtituo te natalibus cõibus ⁊ pᷣmijs
liuris naturalis:quo iure non erat differentia inter ſpuri⸗
os/⁊ legitimos/⁊ remoueo obſtaculum iuris ciuilis.
¶ In glo. que n ſr vt in.ibi vel tertio/pꝛima nik.
Si in fraudem patroni fa⸗
cta fuerit alienatio
Mubꝛica
7 L Viuide ti.in
D e J 1 kraud em. tres partes:
aqꝛ in pꝛima ponuntur duo dicta vide⸗
S licet quo caſu ⁊ inquãtũ reuocẽtur ali
enata in fraudem patroni. In ſecũda
ponitur qua actione reuocent᷑. In ter
tiga ponitur exceptio pꝛemiſſoꝛum.Se
rERAE.Cunda pars incipit in vſicu. defuncto.
Tertia in verſi.verum. .
¶ Ex tex.lſi in fraudem Jecce quo caſu reuocenturſ qua
tenus lecce inquãtum reuocatur.in ſequẽti.l.habes.qua
act.reuocatur:⁊ exceptio a pꝛedictis.Ad euidentiam eſt
ſciendum ꝙ aliquando decedit libertus relictis fuijs: et
tunc patronus nil habʒ:vt · S. ſed noſtra inſti.de ſucceſ li.
idem dicunt quidã ſi reliquit frem ⁊ male:vt inſti.de ſer⸗
uili cog:S.fi. Sed quando filij non ſuꝑſunt:tũc ſuccedit
ab inteſtato ⁊ aduocat legitimam que eſt tertia:⁊ eſt mi⸗
rabile ꝙ ſuccedit liberto ⁊ venit o factum cius reuocan⸗
do alienata per libertum.
¶ QSOp.ꝙ etis ceſſante fraude poſſit patronus reuocarce:
vt.l.j·S.j.ff. eo. So. aut alienat interviuos:vel per liberta
tes directas:⁊ tunc requiritur fraus:qꝛ iam cxiuerũt pri
inonium defuncti:vt hic:aut per libertates fideicommiſ
ſarias ⁊ legata:⁊ tunc ſufficit ſolus euentus:qꝛ illa debẽ
tur ſolum ci alieno deducto vt.l.papinianus·Squoniam
autẽ quarta.ff.de ĩoffi.te.¶ Item op.ꝙ etiã ſi nulla fraus
aſſit reuocẽtur:vt l.omnes.S.lucius.f que in frau credi.
So.ibi pꝛeſumitur fraus:qꝛ omnia erat alienata.i¶ Iteʒ
op.ꝙ in fraudem alienata non reuocentur:vt.l.j·S· iteʒ ſi
quis in fraudẽ.ff. e. So.ibi titulo oneroſo alienauit: ⁊ ex
hB iſurgũt duo. Pꝛimũ qꝛ non pᷣſumitur dolus.Scðm qꝛ
recepit pᷣcium libertus:ſicut rem tradidit: ⁊ ad hoc alie⸗
nauit ti.lucratiuo.ſ¶ Itẽ op.ꝙ reuocet totũ:vt.l.papinia.
ff de ioffi te. So.aliũd q filius agit querela inoffi.te.vt
ibi:aliud cum patronus reuocat alienata ĩ fraudẽ:vt hic
idem eſt ꝙ in patrono:quãdo filius rcuocat donata per
qjuerels ino fficioſe donationis:vt.S.de inoffi.donat.per
totum.¶ Item op.ꝙ non reuocet:vt.l.ꝙ ſi in diem · S· ideʒ
ſcribit.ff.de pet. hered. So.reuocat caluiſianavt hic:non
petitione hereditatis:vt in ↄꝛio. Iteʒ op.ſi ſuccedit ab
inteſtato patronus qũo reuocat cum habeat totum. Rñ⸗
deo illud totum non eſt tm̃ quãtum eẽt legitima ſi nil eẽt
alienatum.¶ Itẽ op.hic reuocat patronus ⁊ vidctur mi⸗
rabile:qꝛ ſuccedit defuncto ⁊ venit ð factum eius.õ.l.he
redẽ.ff.de reg.iur.So.hic venit pr̃onus iure pꝛopꝛio nõ
defũcti.Sʒ hoc non ſufficit:qꝛ etiã ex ꝓpa pſona nõ põt
hr̃s venire contra factũ defuncti cum de euictione tenes
tur:vt.l.ſi ob cãmj.de cuict.⁊ ideo adde ꝙ hic nul ꝑcepit
patronus ex voluntate liberti.⁊ ſi dicas nonne ſuccedẽs
ab inteſtato hʒ ex voluntate defuncti.Rũñdeo non hic qꝛ
non habet vltra legitimã.¶ WModo q̃ro an idem ſit in hac

ſucceſſione qð eſt in ſucceſſione ingenuoꝛũ:⁊ dicvt glo.

erron Item quero q̃ ſint ac.reuocatoꝛie:⁊ dic vt gloſ.de quo
ĩↄſẽtit li plene dixi in · Sitem ſi in fraudẽ inſti.de ac.¶ Iteʒ quero
berto do⸗ an ſi conſentit patronus liberto donanti dũ viuit ſibi pꝛe
nãti an ſi⸗ iudicet.Rñdeo remotis truffis cuʒ nõ reuocent᷑ niſi dolꝰ
bi pᷣiudi⸗ interuencrit:vt hic dolus non infertur volenti:vt.l.cum
cet. donationis.S.de tranſac.⁊.l.j.in fi.ff.de ac.emp.ergo pa
tronus qui conſenſit reuocare non poteſt cum dolum nõ
receperit. Item q̃ro an poſſit bñ merentibus donare:⁊
dic vt glo.ſ Itẽ q̃ro quid ſi arrogatoꝛ ĩ fraudẽ filij arro⸗
gati alienauit an filio dat᷑ reuocatoꝛia ⁊ dic vt glo.Col⸗
lige ergo ꝙ aut libertus alienat ĩter viuos/aut in vltima

volũtate.ſi ĩter viuos.aut alienat oĩa bona ⁊ reuocãt᷑:qꝛ
lex fraudẽ pᷣſumit:vt.l.oẽs ·S.luciꝰ.ff.q̃ in frau.credi.aut
alienat q̃dam bona non oĩa:⁊ tũc aut titulo oneroſo ⁊ nõ
reuocãtur ĩd iſtincte.vt.l.j.S./ſi qͥd in fraud?᷑.ᷣff.e.aut titu.
lucratiuo/⁊ tũc aut ſine fraude ⁊ nõ reuocant᷑:vt hic ĩnui

tur.aut in fraudẽ legis/⁊ ipſo iure nõ tenet alienatio ⁊ re

uocat᷑ in totũ.aut in fraudẽ patroni ⁊ reuocatur quatenꝰ
excedit legitimã patroni qð dixi in re ſingulari alicnata
inter viuos. Idẽ dicas in libertatibꝰ directo in teſtõ re⸗

lictis.Si aũt alienat in vitima volũtate/vł fideicõmiſ.li

bertates relinqᷣt:tũc licet fraus ex aĩo nõ interuenit.ſi tñ
re ipſa fraudetur patronus reuocãtur:vt.l.j·S.j.ff. e.⁊ ra⸗
tionem dixi.S. G

Famoſã actionẽ nõ iſti⸗
HW Gnutra. tuã ̊ patronũ meũ.h.d.

BDe obledqjs pronis pᷣſtãdis.

(¶Op. ꝙ poſſim famoſam actionẽ in⸗ Actione

ſtituere: vt. l. qſitũ · S. fl. ff. de in ius vo⸗ famoſam

. 3 4

nõ ↄpetebat.¶ Sed ʒ hoc op.ꝙ etia alieno noĩe nõ poſſit
vt.l.j.S.ſi tu.nõ ge.So.ibi nolebat criminalẽ ꝓponere ꝙ
nõ põt / ſʒ ciuilẽ ſic. Sed ̊ᷣ hoc op.ꝙ ⁊ criminalẽ poſſit
nã facit remoueri ſuſpectũ tutoꝛẽ:vt dic.l.j.ſi tu.nõ ge.ſj
ibi iploꝛat officiũ:aut ergo ꝓpꝛio noĩe agere vult/⁊ tunc
aut vult actionẽ nõ famoſaʒ ꝓponere ⁊ põt cũ venia. aut
vult agere alicno noĩe:⁊ tũc aut ciuiliter ⁊ põt:aut crimi

naliter ⁊ non põt.ſed bñ põt officiũ iploꝛare vt dic.l.j.ſ

tu. non ge.⁊ hec eſt veritas.But.
— Ib 3 Sipatronꝰ ↄſentist liberte vt nu
L Bberte. bat nõ petit ab ea q̃ ſine ſuſpitiõe
pᷣſtari nõ poſſunt.h.d.¶ In glo. que incipit ad
hec.ibi operã quã poteſt ſine ſuſpitione ꝑſone. But.

MWanumittenti ex neceſſitate debetur
G Tiam. reuerentia.h.d. But.

☚ Libertus dz vo
J n anumiſloꝛ e care pr̃onũ cum
.R venia ⁊ poſtqᷓ; ↄparet in iudicio dʒ ei cũ reuerẽ
tia loqui.hoc dicit Butrig.

can. Sol. poſſum elieno noiĩe vt ibi ꝓp⸗ an poſſit
pꝛio nõ / vt hic. Itẽ op/ ꝙ nec ꝓpᷣo / nec qs iſtitue⸗
alieno poſſum:vt.l.nõ ſolũ ·S. quẽqᷓ;. ff. re ᷣ pto⸗
n de iniur. Sol. ibi volebat noie illiꝰ cui nũ ſuũ.

QTia Libertus liberis dãnati patroni dʒ
. m. rcuerentiam. h. d. Butrig.

L Ibertos.*ααnnrrtd b o. Bu⸗
LO) Echlibertis. Anitnanibeon⸗
uerce vel parẽtes.h.d. Buk.
LEc patronce. ben cagir onro br⸗
Be libertis eoꝛü libertis.

Ex neceſſitate manumittẽs non
reuocat in ſeruitutem.h.d.But᷑.

π☚ manumiſlus. uench iuni
RSAA IEE etiã leuis ĩ faciẽ
= do inducit reuocationẽ in ſeruitutè ⁊ nocebit
m, &( filijs naſcituris nõ natis.h. d. ¶ Op. ꝙ ex leui
cã nõ reuocet᷑ in ſeruitutẽ libertꝰ:vt.l.ſolo.jde libe.cau.
Sol.vt glo.⁊ ſic collige ꝙ graue ẽ facere qᷓ; omittere ⁊ iõ
dicimꝰ ꝙ leuis culpa ĩ faciẽdo eqpat᷑ late in omittẽdo:vt
l.ſi ↄſtante·S. ſi maritꝰ.ſo.ma.⁊.l.qꝙ nerua.ff. depo.¶ Itẽ

op.ꝙ etiã in faciẽdo nõ inducat reuocationẽ in aut᷑. vt lis

berti de cetero.S.illud.So.vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ cã ſtatꝰ co

rã pedaneo iudice expediri nõ debeat:vt.S.de peda.iud.
l.placet.So.vt glo.i Itẽ op.ꝙ nõ ſolũ nati /ſed etiã cõce
pti ſint liberi:vt.l.ĩ ſᷣuoꝝ.S. fli.de ſta.ho.So.fateoꝛ oppo
ſitionẽ.⁊ iõ ſub.vł ↄcepti.¶ Itẽ op.tex.dic ð manumiſſo
in maſculino q̃re ergo hic tractamꝰ de filijs cũ nõ ſequã⸗
tur patrẽ ſʒ matrẽ.⁊ dic vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ nõ poſſit reuo
cari ĩ fᷣuitutẽ:vt.l.j.S.e.⁊.l.j.⁊.ij.ð oꝑili.So.h̊ ſpõte fue
rũt manumiſſi.ibi coacte. aut ꝗ̊ qs manumittit coacte⁊
nõ hʒ ius reuocãdi:vt.l.j.S.e.cũ ſl.Aut manumiſit ſpõte
⁊ tunc aut erat remiſſum ius patronatꝰ:⁊ tunc poteſt re⸗
uocari pꝛo magna non pꝛo leui.etiã in faciendo:vt dicto

doene

tisccteris
nuchic Pe
eresdeum
Ludic
lagmpe
mad qpe⸗
goſtmunis
bbertetem.x
ettueri.

7

Mlcunt quid
lnne
loltde flis
glerss dehen⸗
nnaetüͤſiſ

iluͦeyfe

–—
entreuerent

Demn

ſtidiſpone
Fipinncemn
ühabebikpn
honqꝛkacer
nisclulis
Uterris lien
Ggtimo quaf
ſemnus gim
mmslicet ine
ſumnbiumn
ſibaberern
onntsiuriſ
ſnilecäntl
mepoſſtr

D

r

nn trenoe⸗

gſie

6

ſoſtaginizi
panonüni,
hnoſamagne⸗

neeſte
ocberwweligi
lenoncie ii
ninale ponn
ZCFpninali

igerevult t
porchvenin
rdpor:ant e
nare dil

ſnriatlbenenn
besäſine ſthin
1glo apeinee
nepſonebe.
neceſtatedehn
ut.
f Lbemung
lecarepfohün
iciodzeicineni

danati penont
Butrig
lbert? dzobſe
niſtenii.h.d
Gno non denn

de

De Jure anuloꝝ aureoꝝ. Qui admitti ad bo.poſ.Fo. VI.

””ä
. *
D

S. illud.aut non fuit remiſſũ ius patronatꝰ⁊ tunc aut of⸗
fenſa eſt in faciendo:⁊ tunc etiam pꝛo leui poteſt reuoca
ri in ſeruitutem vt hic: aut eſt offenſa in omittendo ⁊
tunc pꝛo leui offenſa non põt reuocari in ſeruitutẽ: ꝓ ma
gna ſic.vt dicta.l.ſolo.ſ Modo pone ꝙ plures ſũt manu

miſſoꝛes: ⁊ qdã volũt reuocare:qͥdã non:⁊ circa h̊ dic

aut qdà ſũt offẽſi:q̃dã nõ/t offẽſi volũt reuocare alij nõ:

pñjt offẽſi reuocarevt.l.ſʒ ſi hac·S·qͥtiẽs.ff.qꝛ a qͥbꝰ.aut

Coõcilium

ppłi non

bot que le

uriap libeen

cogikhongin
ißſtaregfonntt

libarns
a.

temnanunftitt
niuenob⸗
g tiuſil
ſcruickirlat
CDge
ſoloſceſtee⸗
grizonin
utehnonitin
nuf nſ
inine,
i a,
SSS
nati lt

= =

=

S=
=

=
=

E

—
☛R£ = =
S. =. =
= 2
☛n☚nn v =
= =
= S=

— —
☛ S= =
=
=
— – =
S =
—,,— =

—
—
S=
E
=
☛ =
=

=

=ι

oẽs ſunt offenſi:⁊ quidã volunt reuocare/quidã non ⁊ q̃⸗
ris qui debeãt pꝛeferri: ⁊ videtur ꝙ pꝛeferant᷑ volentes
reuocare:qꝛ vbi plures habent ius inſolidũ vnus poteſt

iuitis ceteris experiri:vt.l.fi.⁊.l.ex duobꝰ.ff.ð duobꝰrei.

ſit què iegitimare ð. S.fi.in aut.qui. mo na.effi.le nec qũ⸗

poſſunt vectigalia inſtituere ⁊ . conſequẽs qui ea nõ ſol⸗
uit non facit pctm̃.Sʒ licʒ non eẽt con eſſum ex parte cõ⸗

ſtãtine ciuitatis:tñ allegarẽt conceſſionem ſibi facta ⁊ ꝓ
baret ꝑ longum vſum per.l.cum de in rem verſo.ff.de vſu
ris.hoc dicit. Jaco.butrig.

Qui admitti ad bonoꝛum
polleſlionẽ pol. et intra ſc.
Mubꝛicc.

ita ? hic. Pꝛeterea in pari cã melioꝛ ẽ cõditio volentis rrrr

vti re ad eum vſũ ad quẽ inuẽta ẽ vt.l.ſabinus.ff. cõi di⸗

ui.Tu dic ꝙ pᷣferant᷑ illi qui volunt reuocare: ⁊ lʒ als ſit

regula ꝙ in pari cã melioꝛ ſit conditio volentis vti re ad
vſum ad quẽ inuenta ẽ:tñ ſpãle eſt in libertate:nã cũ vnꝰ
poſſit inuitis ceteris ſeruum communem perducere ad

2

libertatem: vt.de ſeruo cõ.ma.multo foꝛtius pꝛeſtitam

poteſt tueri. ira
S pfj Heredibꝰ extraneis patro⸗
b ertine. ni debetur reuerẽtia ſʒ extra

(Sůz q eſt rõ ꝙ pñt filij reuocari in ſeruitutem

cunt quidã ꝙ idẽ eſt in liberto ⁊ filijs eiꝰ. Alij dicunt
y int Nisir de filijs manumiſſ cum patre. Sʒ quare di⸗

S

ceret de filijs liberti cũ ⁊ ipſi liberti ſint:⁊ ideo dic ꝙ aut
queris de heredibus patroni:⁊ dico ꝙ eis debetur reue⸗
rentia:etiã ſi ſint extranei non debẽt reuerentiã: filij ve⸗
ro viuẽte pr̃e debent reuerentiam:non tñ vt poſſint ex in
ratitudine pꝑr̃is in ſeruitutẽ reuocari moꝛtuo pr̃e nõ de

ent reuerentiam.

De iure anuloꝛum aureoꝛum

Mubꝛica.

Atales NReſtitutio natalium nõ
vDedpoõt fieri a cõcilio popu⸗
ali:ſed a pꝛincipe.h.d.
¶ Mota ꝙ concilium populi non pñt
2. quẽ legitimare ſʒ pꝛinceps. Sʒ bñ con
R Ncedunt ſpuriis ius ſuccedendi:qꝛ acqͥ⸗
ſitiones que fiunt ꝑ vltimã voluntatẽ
RRAeIſunt iuris ciuilis: z ideo circa eas põt
ſtatutũ diſponere.¶ Modo vidi dubitari:quidã comes

hʒ a pꝛincipe ius legitimãdi ſpurios nunqͥd legitimatꝰ p

illũ habebit᷑ pꝛo legitimo in terris eccłie. Dhicũt quidam
ꝙ non:qꝛ facere eum legitimũ eſt remouere ei obſtaculuʒ

iuris ciuilis qdðᷣ obſtaculum non põt pꝛinceps remouere

in terris alienis.ſ.eccłie.Alii dicũt ꝙ vbiq; habebitur ꝓ

bertor 4

legitimo quaſi perſona ſit affecta. Quid ergo: certe ſi di⸗

ceremus ꝙ imperatoꝛ haberet iuriſdictionẽ in omnibus
terris licet in quibuſdã exercitiũ cõceſſiſſet pape:tunc nõ
eſſet dubium ꝙ vbiq; poſſet amouere ius obſtans:⁊ ideo
vbiq; haberctur pꝛo legitimo:ſed quia dicimus econtra
ſ.ꝙ omnis iuriſdictio eſt fundata in papa: licet exercitiũ
tẽpoꝛalis cõpetat pꝛincipi videtur ꝙ ĩ terris pape nil di
ſponere poſſit:⁊ ideo non teneatlegitimatio.
— Ed hodie Hodie ſola mãumiſſio iu⸗
RN re aureoꝛum anuloꝛũ quo
ad oẽs tʒ:nõ tñ quo ad patronũ.h.d.tex.⁊ gl.
¶ Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ tpe codicis erãt

tria olim tria gña libertoꝛũ:nã quid am erat ſimpliciter manumiſſi
erant gña ⁊ iſti honoꝛes habere non poterãt.vt.l.j.j.ad.l.iul.vice.

quidam erãt qui poſt manumiſſionẽ habebãt ius anulo⸗
rum aureoꝛum: ⁊ hi reſpectu alioꝛum ſunt ingenui: re⸗
ſpectu patroni non: quidam erant qui natalibus reſtitue
bantur:⁊ hi quo ad omnia ſunt ingenui:hodie vero ſim⸗
plex manumiſſio confert ius anuloꝛum aureoꝝ.¶ Quero
an conciliũ populi poſſit quẽ legitimare /videtur ꝙ non
ie concilium populi ſuccedit loco oꝛdinis decurionũ/
ed decuriones non poſſunt quem legitimare vel nata
libus reſtituere ꝗð idem eſt vt.S.e.l.j.ergo nec cõciliũ po
puli:verũtñ dicũt quidã ꝙ ciuitates italie hñt ius flſcale
ex pace conſtantie:⁊ ideo vectigalia poſſunt inſtituere:⁊
peecatum facit qui ea non ſoluit:⁊ ex hoc dicunt ꝙ etiam
legitimare poſſunt ſicut poſſet pꝛinceps:ſed ſi hoc nõ eſt
de pace conſtantie/non video qũo concilium ppłi poſ⸗

nei hr̃des liberti reuerentiaʒ non debent.h. d.

Onozum Bonoꝛum poſſeſ⸗
T. Lee *ſione delata patri
NAYp filiũ/filius habet poteſtatem peten⸗
di ignoꝛate patre / ⁊ ſi pr̃ ratũ hũit tra
hit ad ſe emolumentum ⁊ hic bonoꝛũ
NRApoſſeſ. cõfirmatur ꝑ ratihabitionẽ pa⸗
Mtris: 2 ſi ꝑ filium non fuerit petita ad
mittitur trãſacto tꝑe.h. d.

¶ Op. ꝙ immediate deferatur bo poſ.pr̃i.qꝛ eſt pꝛioꝛ in Bo. poſ.
oꝛdine ⁊ non filio mediate.So.bo.poſ.põt multipliciter an imme⸗
cenſeri:nã qñq; defertur iure cognatiõis matrivbi fulius diate defe
pꝛefertur:vł qñ mater eſt moꝛtua. hn⸗ qñ auꝰ maternꝰ ratur pr̃i.
1

eſt moꝛtuus. Itẽ qñ inſtitutus eſt filius:⁊ his caſibꝰ po⸗
teſt loqui hec lex.Sʒ in delata iure agnationis vel aſcen

dentibus per lineã maſculinã loqui non põt Itẽ op

non petatur:vt.l.j.S.decretał.ff.de ſuc.edic. So.q̃dam ẽ
ho poſ.edictalis ⁊ iſta nec olim nec hodie ĩpetratur: vt ĩ

3210: quedà ẽ decretalis: ⁊ illa olim petebatur: hodie nõ

vt· .e.l.fl.¶ Item op.ꝙ alia ratione non petatur quia eſt
ius agendi que iura hodice non ipetrantur:vt.l.j.S. de foꝛ
mu. Sol. quedam eſt poſ.bo. hec ẽ facti/⁊ acqrit᷑ ꝑ appᷣ⸗
henſionem coꝛpoꝛalẽ:vt.l.j.⁊.l iij.in pꝛin.ff. de acquiren.
poſ.quedã eſt bonoꝛum poſ.⁊ hec nõ eſt ius quo petimus

pꝛopter qð petimus:⁊ iſta non petitur hodie decerni:

vt.x.e.l.fi.olim petebatur decretalis non edictalis: que⸗

*½

dam ẽ bonoꝛum poſſeſſoꝛia hereditatis petitio: ⁊ iſta eſt

1

ius quo agimus:⁊ de hac hic non loquimur:verũtamẽ l

la que eſt ius quo a

uo agimus olim impetrabatur cũ quadã
ſolemnitate:hodie

te pre petitur. Alij dicũt ꝙ hic filius potuit pr̃em certio⸗
rare in ↄꝛio non.Sʒ hec nõ ẽ bonsa ſolutio quãtũ ad iſtðᷣ
gꝛium:qꝛ hec lex nõ expectat certioꝛatiõem pr̃is. Alii di
cunt hic loqui in iure qrendo:in gꝛio loquitur in queſito.
ſed hec non eſt bona ſo.ad iſtud ꝛiñũ:qꝛ aut quero de pꝛe
iudicio gñando pr̃i: ⁊ tũc poſſet ꝓcedere hec ſolutio aut
in querendis ⁊c᷑.aut q̃ro de ptate filij ad agendum ⁊ vide
tur ꝙ citius admittat᷑ ad queſita qᷓ; ad q̃rẽda ·: vt.l.fi i .. ſi
ꝑ vim vel alio modo:⁊ ideo ſi diceremus excludi in ↄꝛio
ĩ queſitis: multo foꝛtius hic deberet excludi in querẽdis
⁊ ideo dic ꝙ hic loquit᷑ in his qͥ nõ in foꝛma iudicij petũt᷑
ĩ ꝗbꝰ põt filiꝰ petere:⁊ iõ currit tᷣs. Sʒ ĩ ↄꝛio loqt᷑ ĩi his
q̃ in foꝛma iudicij petunt᷑ in quibus filius nõ põt ſine cõ⸗
ſẽſu pr̃is petere/⁊ ideo ñ currit tps.Alij dicũt ꝙ hic loqͥ⸗
tur iure veteri:in contrario iure nouo:vt hic liquebat.
¶Op. ꝙ nullo modo requirat᷑ conſenſus pr̃is:vt.l.cum
nõ ſolũ ·.j.ð bo.q.li. Poſſʒ etiꝗ ſignari q ⁊ ibi expectat᷑ cõ
ſenſus pr̃is:⁊ ideo facere differẽtiam inter ius nouum cet᷑
vetus non eſt bonum/nam ſi iure antiquo admittit᷑/ mul
to foꝛtius nouo iure:⁊ ideo dic ꝙ in his que ex̃ figurã iu
dicij petũtur filius admittitur iure antiquo/multo foꝛti⸗
us iure nouo:cum habeat maioꝛem ptãtem agendi. In il
lis vero que in figura iudicij fiunt olĩ nullo modo admit
tebatur:⁊ ideo tpᷣs non currebat:vt.d.l.j.in fi’ de annali
excep.hodie admittitur ſᷣm.l.cum opʒ.⁊.l.cum non ſoluʒ
ex iudicium ſine vlla voluntate pr̃is.¶ Item op.ꝙ emo⸗
lumentum non queratur patri indiſtincte: vt.l.cum non
ſolum:⁊.l.cum opoꝛtet·j.de bo.que li.Reſpõdeo illud iu⸗
re nouo.i¶ Item op.ꝙ patris iuſſus debeat pᷣcedere ⁊ nõ
ſequi ratihabitio:vt.l.ſi qs mihi bona.S.iuſſum.ff.de ac⸗
quirẽ hered.So.ibi in hr̃ditate acquirẽda:hic ĩ bonoꝛũ
poſſeſ.⁊ eſt ratio qꝛ hereditas eſt de iure ciuili:ſed qð in⸗
troducta ẽ patria ptãs que facit ꝙ penes filium vno mo

B ine ſolemnitate: vt. dicta.l.j..ij. S. de Bo. poſ.
foꝛmu.iſ¶ Item op.ꝙ patre ignoꝛãte filius non poſſit pete an poſſit
re/⁊ ideo ipᷣo iure non currat tps:vt.l.j.in fi.de anna.ex petere fili
cep.So. dicunt quidã ꝙ pater hic conſentit ⁊ extunc cur us i
rit tpᷣs.ĩ ᷣrio nonↄſenſit:⁊ hoc eſt õ tex.qꝛ dicit ꝙ ignoꝛã te p

BGutrigarij Gcda pars ſuꝑ Gexto libꝛo Codicis

mento hereditas non remanet:ſed tranſit ad patrem: vt
l.placet.ff. de acquir.hr̃di.⁊ ideo abſurdum eẽt ꝙ ſine iuſ
ſu pr̃is acquireretur ei hr̃ditas foꝛte damnoſa/ʒ ſingula

res acquiſitiones ei ignoꝛãti queranturvt inſti.ꝑ q̃̊s per.

Bo. poſ. no.acqᷣS.item nobis.ſed bonoꝛum poſ.eſt de iure pᷣtoꝛio
ẽ de iure qð ſemper ſequitur equitateʒ /nec ita curat pr̃nam ptãtẽ

pᷣtoꝛio.

qð ptʒ qꝛ vocat filium emancipatum:⁊ ſʒʒ iſtðð ius põt pe
nes fllium remanere bo.poſ.⁊ ideo nõ eſt neceſſe iuſſũ pa
tris pꝛecedere:quia aut habebit ratum ⁊ ei queretur / aut
nõ ⁊ nõ:⁊ ita nulla abſurditas oꝛiet᷑. Itẽ op.ſi filius po
teſt petere quare ſpectatur ratihabitio. Rñdeo quedam
ẽ agnitio bonoꝝ poſ. que eſt nulla:ſed expectat ratihabi
tionem:⁊ tunc ſumit initiuʒ: vñ ſi non habeatur ratũ ĩfra
tps nil valet:⁊ hoc eſt quando extraneus meo nomie pe
tit eam:vt.l.bonoꝛũ.ff rẽ ra.ha.Sed qued eſt agnitio qᷓ
eſt aliqua ab initio: ſed ſpectat confirmationem rati⸗
habitionis:vt eſt hic:quia ab initio eſt aliqua ⁊ ſumpſit

