ſfunge op.ꝙ etiã ſi non eſt cõiuncta perſona ⁊ ignoꝛãter leget ni 222–e C itoꝛ. re rem pignoꝛatam vbi de⸗
taninfi⸗ hilominus debetur. vt.l.paulus.ff. de fideicõ.li. Sol.ibi N bitoꝛ eam creditoꝛilegauit. hoc dicit Jacob.
toclittſnnit ſpale. ¶ Itẽ op.ꝙ non pᷣſtetur euictio re euicta. vt.l.cum Butrigar.

pr.· S· euictis.de le.ij.Sol.ibi ſpãle.Ael hic loquitur ĩ re
aliena a teſtatoꝛe non poſſeſſa:⁊ queritur q̃liter hr̃s dẽat
pꝛeſtare:ſed in cõtrario loquit᷑ in re aliena per defunctũ

Legata relicta ingenuis ⁊ liber⸗
Atum. poſſunt adimi pure ⁊ cõditio⸗
WS naliter.h.d. Quero nunquid ademptio tollat

Nie poſſeſſa: vt plene not.in.dicta.l.domus ·S. ſi de euictiõe. legatũ ipſo iure: ⁊ diſtingue vt glo.
ſbſi Et debes ſcire ꝙ de natura legati non pᷣſtatur euictio re Hirecta actio nũqᷓ; tranſit: ſſʒ
D s gulariter.fallit qũ legatur quid in gñe:qꝛ tunc ex natura 8 X ega to. exercitiũ bene poteſt tranſire
omn rei non legati dʒ fieri accipientis: vt. l. ſi a ſubſtituto · S · ſi vt. l. quis ergo caſus.f de pecu. ⁊. .cavero.ff.
Aülnfn eeertr de leg. j. ¶ Itẽ fal it quado ſcienter legat rẽ alie· RRa e' ſocio. vtilis bñ tranſit regulariter ex ceſſione.
N teſtator. YIté fallit añ eſt legatũ coniuncteperſonevt fallit in quinq; caſibus in quibus traſit ſine ceſſione inter
egateilenn Hic /niſi ex hoc poſſet inter coniunctos oꝛiri inuidia:quia quos eſt iſte. ¶Quero vnde hec vtilis naſcatur. dicunt ꝙ
rſllia tunc non pᷣſtatur euictio.vt. d. S. euictis. ¶ Querit glo.qd eſt datiua ⁊ male: quia hʒ materiam ex qua. vt. i. iuriſgen
Ninnone ſi realienã quã poſſidet.⁊ hic vt gl.¶ Vltimo diſtigue vt tiũ. S. j.ff. de pactis. Alij dicunt ꝙ nalkieur ex contractu
, dixi in euidẽtialibus remittendo. ccſſionis quod eſt abſurdũ. Quid enĩ ſi ham act.furti ⁊
one. ¶ In glo. que incipit.i.non ſuã · ibi aliquod ius: vel pio eã cedo nũq ex ceſſione que eſt octus naſcitur actio fur
lansne Asarum eayt. l. apud inr⸗ Ktittte deleg i. moder· hic. Et di Mue eſt ex delicto:certe non: a ideo dic ꝙ hodie naſcit
Aotls ince 3 Pgg Hic. ex antiq̃ cã ⁊ dr̃ vtilis: . . .
odoßdbiii rei Fiene Additio vult hec lex in pᷣma parte ꝙ legatumrei interbe tur ei vytilis: qꝛ venit ex interpꝛetatione:lex em̃

interpᷣtatur cedentẽ eſſe idem cum ceſſionario.

eclerfzein ateſtato⸗ aliene factũ aà teſtatoꝛe ſciẽte valʒ. amplia altero de quat Se . 5
Miulai re facrum tuoꝛ modisvt hicper modor. n col. Etlumita iſti reeu (yaXO2. XGetroöne lutis uod guls habet iu⸗
lus Snoom an valeat lꝗ tribus modis. Aliã regulam habes ex iſto tex. negati⸗ Sy ſi ius debz deficere eo tempoꝛe quo dy inchoa⸗
olliti wonpff uã dlen egeatg fe Aign Hõ igno⸗ S ril egatum. b. d
penuls;it rate ⁊ ſic errante non valet. Iſtã regulã limita octo mo. E 5 „d. . .
— dis notabilibꝰ ̃m moder. B.⁊ pcipue ꝑ Jaſo.ij.iij. col. * Rα R legatis. Dooneu ſtr daen n⸗
ͤeſtqui ſi Jlia Vbi teſtatoꝛ pꝛimo legat deinde dat N gatur.vt.l.jcommunia de leg. Sol.illud iure
nonetime & iten e non vigeturpte enann du N. veteri.
plicaãdi legatũ. Item ſi ꝓmi tit poſtea dat /nõ , g
p,gileiffn E⸗ vigetur velle duplicare legatũ. Sed ſi ptima ) 18⸗ KR annali bus. Srnatur a lega⸗
pchiohnt dat in vote poſtea legat / videtur duplicare legatuz. h. d. Ateſtatoe ſi vult vt hic: ita contra naturã legati
pmntss dee loſ.¶ Collige ergo qñ pᷣmo pꝛomittit in dotẽ poſt 5 j . ”
punies deiin tex.⁊ glolſ. ¶ Lollige ergo qn pi u⸗ PII MHPpoteſt etià legati bñficium minuere: vt f.e. l. fl.
ofengi aui ea dat an videatur legatũ geminare:? Hñdeo / aut cõſtat quam bic iũge.
lcoſed ſint⸗ ꝙ voluerit geminare geminaf:aut cõſtat noluitanõ Op. de.l. ſtichum . S. fl. ff. deñ verbo oblig. So. vt glo.
tinpend f Seminatur / in dubio er expſſione ci colligim? ꝙ nolutt It op ꝙlicet velittranſire ad hr̃dem ti ad ſolum pꝛi⸗
dligenn geminare: vt ſi ꝓmiſit pꝛo dote poſtea ſoluit / dicẽdo ſol⸗⸗ mũ trãſeat. vt.l. antiquitas. de vſufruct. Sol. ibi ſpale:
cuncnii uo pꝛo dote / vel lego pꝛo dote: vt. libertis quos. de adi⸗ vt pꝛopꝛictas redd atur inutilis.
unetettin men.le. ſoluẽdo ꝛiũ de.l alimenta. S. baſilice.e ti.⁊.l. n T KFum paterfatmilisn
dancheen quaginta.ff. de pꝛoba. Si aũt pꝛimo dedit in dotẽ poſtea ERRN Bm queſtio. ünof se
guiuurhechi iEidek ſtmoliciter jegatñ t geminatur: vt.4. ſi dater N 1 O· pꝛimo legat totũ de⸗
utt legat videt᷑ ſimpliciter legatũ ⁊ geminatur: vt.l. li pater. E inde partem pars eximitur a toto.h.d.vſq; ad
ettnhſi ff de iure dot. Hec diſtinguit᷑ inter quantitatẽ ⁊ ſpẽm:vt d ⸗

diẽ gl. qꝛ poſſibile eſt ꝙ dos nũqᷓ; reuerteret᷑ ad mulierẽ.

GQ&&1 εα&ε Adde ad materiã huius legis ⁊ eoꝛuʒz q́ᷓ

. §. ſcd ⁊ aliꝗ. hic eſt glo. multum inoꝛdinata ? ĩ
ſignatione contrarioꝛũ ⁊ ſolutione eoꝛũ ⁊ in diſtinctiõe.
Et ideo per oꝛdinem oppone ⁊ pꝛemitte ad euidentiã ꝙ

iugt poſſunt dici in glo.hicꝓ limitatiõe legũ ideéſianiſ 4
birisves e er r r Ponnr. r el pondo/libꝛa/⁊ as idẽ ſignificant.nã repꝛeſentant.xij.vn As/pon⸗
Pie dicẽtium ꝙ filia que vult ſuccedere patri cũ fratribus te cias -? modũ trãſire ad dipondium eſt tranſire ad. xxiiij. do/æ libꝛa
incan⸗ netur dotẽ conferre. Hãâ nõ hz locũ in caſu huius lesis vncias: velvltra xij. qꝛ dipondiũ dicitur duplex pondiũ idẽ ſigniſt
gnti gäp⸗ implici li dit in 367 xi e dicitgr duplex vonqd
drſle qñ pater pᷣmo ſimpliciter legaſſet filie poſtea dedi ⁊ hoc poteſt facere teſtatoꝛ.ſtranſire ad dipondiũ: nõ ꝓ cant.
ziri Dotẽ. nã iſta datio cum veniat lnpleinened egatl. pterea auget hr̃ditatem ſuam:ſed facit minoꝛes partes: Dipõdiũ
e ggfn do vnterlSoti cTinpicrur ns , ean. rac idaa a inde F ercedlit duodeci etra dd dicat.
ſtoenmlei ferri ita no. Bal.hic reputat valde no.x ful.dicit ꝙ eſt ſin ¶ EHis pꝛemiſſis op. ꝙ teſtatoꝛ legando totũ poſtea par
icͦſllen gulariſſimũ dictü. tñ Saly. hic in fin. fulgo. in ſtricta dði retrãſeat ad dipondium vt.l. marcellus. ? l. qui quadri⸗
Crelgun ſputationevt ipᷣe dicit repꝛobant:ego retuli ⁊ repꝛobaui. Eta. F. ad trebel. ſz certe ill deberſianar n Feifn
ſnoc inl fllie dotẽ .de col. vide ibi Jaſo gẽta. ff. ad trebel.ſʒ certe ille non debẽt ſignari pꝛo ↄꝛijs
küttum 4 uI. Ale dote.8. de coſ. Aicet heredl duplici ratione. Pꝛima qꝛ concoꝛdãt qꝛ legando vniuer
e M Bm reſponſo. tnHnateren aefidclcommiſumvocs ingalanis legata veucane
ESS Giresie er e vniueriali fideic 1 concoꝛdat. ꝛete
Cc balit N nere pᷣlegatũ.h.d. ¶ Sed nonne poꝛtionẽ qua Piclegst eodẽ modo vni totum:alij Per,i hlegs⸗
elntnil hẽbat a ſe cũ in ea nõ valeat legatũ:qꝛ nere tum fuit vniuerſale alið ſingulare:⁊ ideo nec ſignari nec
r ſlutf Fl. ff de le. ij de quo pleue.in.l.cũ virũ.j de fideicom. exceſſerit.ff.de hr̃di.inſti.⁊ certe pꝛout concoꝛdat.cũ.l.ſi
“ ¶ Atẽ on. de. ſl · S· fl. f. de do. excep. So. vt glo. B ita. de hrdi. inſti. non eſt contra: qꝛ ibi contingit caſus a
ll E Mopꝛias Legatum nõ tenet in re ꝓ⸗ teſtatoꝛe omiſſus hicnõ.¶ Spponamꝰ videt᷑ ꝙ dẽat trã
llunt, C⸗ a ar ere zſop rta die drE naf . berintriterda 5. ſ
ſeon “ . Pp. de. l. certa· S..ff. de le.J. So. vt gl. ⁊ exceſſerit. So.ibiĩ . S. ſʒ ſi exceſſerit.teſtatoꝛ noluit trãſi⸗
tg GH. AQponas de regula catoniana: certe illa nõ habz re ad dipõdiũ ⁊ hoc ↄſtat cũ pᷣmo totũ: ſcdvᷣo totũ lega⸗
nnliaw⸗ locum in legatis conditionalibus. Itẽ op.de.lapð iu uit vñvt aliqd pᷣmo remaneat trãſit ad dipõdiũ ĩl.ſiitta.

Fo. XXVIII.

äak iüij

Butrigarij Gecũda pars ſuper Gexto libꝛo Codicis

venit caſus a teſtatoꝛe non expꝛeſſus:⁊ ideo ſumit᷑ cõie⸗
ctura ex volũtate expᷣſſa.¶ Liſtingue ergo aliter qᷓ; glo.
qꝛ aut contingit caſus a teſtatoꝛe ef us:⁊ tunc aut ſer⸗
uauit terminos legis:vt qꝛ nõ exceſſit duodecim vncias
tunc planũ eſt:qꝛ quilibet habet qð ſibi aſſignatũ eſt.aut
diſpoſuit infra numerum legis:vt qꝛ ſolum de ſex vncijs
diſpoſuit/⁊ tunc alie pꝛo hr̃ditarijs poꝛtionibꝰ accreſcũt
inſtitutis:vt.l.j.S.de impube.⁊ alijs ſubſti.aut diſpoſuit
vltra numerũ legis.⁊ tunc aut conſtat ꝙ noluit excedere
aſſem:vt qꝛ dixit inſtituo te in duodecim vncias ⁊ ſeium
in alijs ſex/tunc trãſit ad dipondium ⁊ diuiditur her̃di⸗
tas in.xviij.vncijs.aut cõſtat ꝙ noluit tranſire ad diſpõ
dium /vt quia dixit ĩſtituo te in duodecim vncias poſtea
dixit inſtituo ſeium in.vj.vncijs de pꝛedictis/⁊ tunc pla
num eſt ꝙ ſex deducũtur de duodecim. In dubio dic ꝙ
aut pꝛimo legat totum:deinde ꝑtem.⁊ videtur partẽ de
toto eximere vt hic.Aut pᷣmo legat partẽ:deiĩde totum.

⁊ tunc videtur tranſire ad dipondiũ:qꝛ ex parte non po⸗

teſt deduci totum:ſed pars bene poteſt deduci a toto.idẽ
ſi pꝛimo totũ/⁊ ſecundo totũ:vt.l.interdum .S.ſed ⁊ ſi ex⸗
ceſſerit.ff.de hr̃di.inſti.Aut venit caſus a teſtatoꝛe omiſ⸗
ſus/⁊ tunc ſumit᷑ coniectura ex volũtate expꝛeſſa in alio
caſu:vt.l.ſi ita.ff.de hr̃di.inſti.ſ Item op.ꝙ teſtatoꝛ non
Ancias poſſit excedere duodecim vncias:qꝛ terminos legis non
duodecĩ poteſt excedere:vt.l.nemo põt.ff.de lega.j.Solu.hᷣic non
an poſſit ſunt termini a lege pꝛefixi:⁊ ideo poteſt excedere. Item
excedere op. ſſi poteſt excedere:ergo faciet ſe diuitem ad ſuũ ſen⸗
teſtatoꝛ. ſum: Reſpõdeo ĩmo nõ qꝛ licet poſſit facere partes quot
velit numero:tamen facit per moꝛes:ſicut dicũt quidam
philoſophi ꝙ dies ſemꝑ habet nũero duodecim hoꝛas:
ſed quãdoq; annumeraãtur inq;titate nõ in numero.⁊ de
hoc habes glo.in.l.maioꝛ ꝑs.ff.de verbo.ſigni. Modo
quero quid ſi pꝛimo aſſem.ſcðo ſemiſſem.tertio ſextantẽ
reliquit.nũquid tertius diminuet/vel ſemiſſem: Rñũdeo
de vtroq; pꝛo rata.
¶ Sed ⁊ aliã.¶ VUerboꝝ multiplicatio non hʒ ampliare
legatum.hoc dicit.
¶ Ex tex.Caliã rem qñ aliã legauit alij.cõiuncti .i.cõ⸗
iuncta ſcripta non or̃one.
¶ Op. ꝙ vbi multiplicatus eſt ſermo ex multiplicato ſer
mone augeat᷑ poꝛtio:vt.l.iiij.ff.de ſtipu.ſeruo.So. vt gl.
Copula Tu dic vᷣm do. mar. ꝙ copula ⁊ hʒ copulare diuerſa: et
hʒ copula ideo cũ teſtatoꝛ dicit Titio ⁊ meuio ⁊ titio ſiue invltima
re diuerſa volũtate ſiue in oᷣctu.pꝛima copula cõiungit meuio vt ſit
quilicet hẽat dimidiã per ſecundã copulã non copulat᷑ ti
tius ſibi ipſi:qꝛ non debet copulare idẽ ſed diuerſa:vt.S.
de cõſti.pecu.aut᷑.ibi poſita.Sed meuio adhuc in ſua di⸗
midia/⁊ ita hẽbat tres ꝑtes.ſ¶ Item op.de.l.dñs ſeruũ.
ff. de pecu. leg. So.vt glo. ,
4 q heredati non põt le
ga.ari etiam ſi filius exheredatus fuerit legato
Wlhonoꝛatus. hoc dicit. Jaco.

— Perdit legatariꝰ le⸗
RA J legata rius. gatum ex ſuo delicto
bvel quaſi.hoc dicit.
R&CNota caſum vbi legatũ aufertur indigno/
⁊ non applicatur fiſco ſed heredi.
¶ SOp. de.l. adminiſtratoꝛe.S.eo.So.vt glo. J aco. Buk.
DAEE& Be verboꝛü tt reruũ
ſignikicatione.
3 & Legato fundo non ce
G S Med 19 8 dunt ea q̃ ibi ſunt mer
E cimonii caula.hoc dicit.cum ſequẽti.
44K& Yaco. Buk.
Bnd 0 Dia que ſunt in fundo vt ipᷣm in⸗
—— ſtruãt vel patrẽ fami.cedũt lega⸗
NRto fundo inſtructo vel ſicut inſtructꝰ eſt. h. d.
¶ Op. ꝙ ſit differẽtia an dicat fundũ ĩſtructũ/
an ſicut inſtructꝰeſt:vt.l.q̃ſitum·S.ſi fundi.cũ ſi.ff.de fun.
inſtruc. Sol.reiectis alijs/aut legat fundũ inſtructũ aut
fundũ cum inſtrumẽto vtroq; caſu veniũt oĩa ĩſtrumẽta
fundi.⁊ pa.fa.ſed pᷣmo caſu venit inſtrumẽtũ pꝛincipali⸗
ter ſicut fundũ.⁊ ideo alienato fundo debet᷑ inſtrumentũ
ſcðo caſu ĩſtr̃ᷣm venit vt acceſſoꝛiũ fundi:⁊ ideo alienato
fundo deficit legatũ ⁊ in ĩſtrumẽto.Vel meliꝰ dic iungẽ⸗

7

do duas ſolu. ꝙ aut legat᷑ fundus ĩſtructus:tunc vtrũq;
legat᷑ pꝛicipaluter/⁊ ex hoc ſequẽtur duo.pᷣmo qꝛ debent᷑
oĩa ſiue ſint ad ĩſtruẽdũ fundũ ſiue pa.fa.Scðo.ꝙ ſi alie
netur fundus nihilominꝰ debet᷑ inſtr̃m.aut legat᷑ fundus

cũ inſtro/⁊ tunc inſtr̃m venit acceſſoꝛie/⁊ ex hoc ſequũt

duo.pmũ ꝙ ſolũ inſtr̃m fũdi veniat:qʒ illud ſolũ accedit
fũdo nõ ĩſtr̃m pa.fa.Fm qð alienato fũdo deficit legatũ.

☛

„

tuncno
irlcan
nsui
njlo
ehfie

Ancimꝰ? Verbũ cautiõis ſimplłr platũ Cantios gunli⸗

2 refert᷑ ad nudã ꝓmiſſionem. vᷣbũ ſin. ij
7 COp. ꝙ refert᷑ ad fideiuſſoꝛiã: vt.l.pᷣtoꝛie.ðff. plicit i tiuntt
Rde pto. ſti. So. aut bum cautionis ꝓfertur ab tũ referk ſlactſ
hoĩẽ ⁊ refert᷑ ad nudã vt hic ſᷣm vnã lec.aut a lege/ tunc ad nudu lln bie
aut a lege ciuili/⁊ tunc idem vt hic. ſᷣm aliã lec. aut a lege pmiſſio: unno 6
pᷣtoꝛia/⁊ tũc refert᷑ ad fideiuſſoꝛiã:vt in contrario.i Itẽ nem. ſiſne⸗ 4
op.ꝙ ſi ab hoĩe pꝛofert᷑ referat᷑ ad fideiuſſoꝛiã:vt.l.ſi mã piſunh⸗
dato titij · S.fl.f.man.So.ibi ꝓfertur cũ aditiõe idonea: ſano ſe
ſed ſupꝛadicta diſtinctio ꝓceditiqñ ſine aditione idonea numdſcti
pꝛofertur. Jaco. ſoteſtpan
= m uid am Diſiũcta poſita in⸗ lroparte
qI ter ꝑſonas honoꝛa ehſttd
tas in vltima volũtate reſoluit᷑ in cõiunctam . Wiibtori
ſecus ſi inter res apponatr᷑.h.d.¶ Ad euidẽtiã Diſiuncas lonas
eſt ſciendũ qꝙ aliquãdo diſiunctio apponit᷑ in vltima vo⸗ quẽ nauu lts ſi
lũtate/⁊ tũc aut apponit᷑ inter ꝑſonas aut ĩter res.ſi ĩter rã ſeueffe:. lidum/
res ꝓpꝛie ponitur:⁊ aut vᷣba ſunt directa ad legatariũ / ctũ hẽat. iidum ſis
tunc eiꝰ ẽ electio.aut ad hr̃dẽ /⁊ eſt eiꝰ electio. In dubio cnltihe⸗
videt᷑ hr̃di eſſe cõceſſa electio: vt no.in.lʒ.lucio.ff.de le.ij. N
ℳ 1

Si apponit᷑ inter ꝑſonas/tũc aut inter honoꝛatas ⁊ po⸗
nit᷑ ꝓ ↄiũcta/aut nõ inter honoꝛatas/tũc ↄſtituũtur duo

rei in ſolidũ:vt l.ſi ex toto.in pꝛin.de le.j.Aut apponitur

diſiunctio in cõtractibus:⁊ tunc aut inter res/⁊ ponitur

ꝓpꝛie ⁊ eſt debẽtis electio.vt.l.plerũq;.ff.de iure do.niſi

reſultaret in ptãte rei an deberet:qꝛ tũc ei aufert᷑ electio:
vt.l.ij · S. ſceuola.ff.de eo ꝙ cer.loco.Aut apponitur inter
ꝑſonas q̃ debẽt obligari/⁊ ponitur ꝓpꝛie:vt patet in.l.j
⁊ aut᷑.ibi poſita.S.de cõſti.pecu.Aut ponit᷑ inter eas qui⸗
bus dʒ queri obligatio ⁊ ius/⁊ tunc aut apponitur inter
eas que ſunt impares in acquirẽdo/⁊ tunc non cõiungit:
ſed facit eũ cui acquiri non põt haberi vt adiectũ. Idem

ſi ponatur inter eas q̃ ſunt pares in acquirẽdo:ſed nõ in

retinendo:vt ĩter patrem ⁊ filiũ:qꝛ tunc filius habet᷑ pꝛo

adiecto:vt.l.eum qui ita.S.qui ſibi.ff.de xbo.obliga.Si

autẽ apponitur inter pares tam in acquirendo qᷓ; in reti⸗
nendo:tunc vitiat᷑ contractus rõne incertitudinis:vt.l.
ſed ⁊ ita.ff.de ſtipu.ſeruo.ſpãle videtur in.l.gaius. ff.ſol.
ma.vbi ille cui acquiri non põt/nõ habetur vt adiectus:

ſegd ei datur vtilis actio/alteri directa.

¶ QOp.ꝙ dictio aut poſita ĩter ꝑſonas /⁊ in vltima volũ
tate ponat᷑ ꝓpꝛie:vt.l.cum pr.S.· fl.So.ibi cõtingit dupli
ci rõne.pꝛima qꝛ ibi eſt ſubdiſiũcta.ſcðᷣa qꝛ quãdo pa.fa.
ſubappellatiuo noĩe diſponit ipᷣa appellatiua denotant
affectionẽ: ⁊ ideo ſᷣm affectionẽ videt᷑ vocari:vt in ↄꝛio
hic diſponit ꝓpꝛijs noĩbus que affectionẽ non denotãt.

Itẽ op.ꝙ poſita inter res ponatur pꝛo et.vt.l.quintus.

ff.de auro ⁊ ar.le.So.vt glo.Tu dic ꝙ ibi eſt diſiũcta le⸗
gis nõ hoĩs. Itẽ op.ad idẽ de.il.ſi ita.ff.de auro ⁊ ar.le.
Sol. dicũt qͥdã ꝙ ibi eſt dictio ſiue q̃ de ſui natura auget:
hec dictio aut. Tu dic ꝙ ibi pᷣcedit genus qð oĩs ↄpᷣhen
dit/ ⁊ vᷣba ſequẽtia non ponunt᷑ vt diſiungãt:ſed vt au⸗
geant. Itẽ op.ꝙ non ſit idẽ in ↄᷣctibus qð in vltima vo
lũtate.vñ videtur obſtare.l.eũ qui ·S.qui ſibi.ff.de vᷣbo.
oblig.cũ ſi.Sol.vt glo.qꝛ eſt idẽ qñ inter res apponitur.
Collige ergo ꝙ aut diſiũcta ponit᷑ in vltima volũtate/
⁊ tũc aut inter ꝑſonas honoꝛatas ⁊ hodie ponit᷑ pꝛo con
iũcta.aut ĩter grauatas ⁊ ꝓpꝛie ponit᷑:⁊ qᷣlibet in ſolidũ
tenet᷑ cũ ſi poneretur ꝓ⁊ /qlibet teneret᷑ pꝛo parte:vt.l.ſi
pluribꝰ.ff. de le.ij.⁊.l.ſi ex toto.in pᷣn. de le.j.ſimile.in.l.j
⁊ aut᷑.ibi poſita.de ↄſti.pecu.aut apponit᷑ inter res/⁊ tũc
ꝓpꝛie ponitur/a aut vba dirigũtur ad legatariũ/ videt
habere electionẽ.aut ad hr̃dem ⁊ tũc ipſe videt᷑ hẽre ele⸗
ctionẽ. In dubio videt᷑ hrs habere electionẽ:vt.l.luciꝰ.
ff.de le.ij.cũ ſimi.ibi poſita inter ꝑſonas nõ ponitur ꝓ⁊.
Et eſt rõ:qꝛ nõ eſt ſimpliciter diſiũcta:⁊ qꝛ cõſtat de vo⸗
lũtate teſtatis contraria. Itẽ fallit in.l.cũ pr ·S·penul.de

leg.ij.Et eſt ratio:qꝛ ibi paterfa.diſponit appellatiuis

nominibus:vt dixi ⁊ hec vera in vltima volũtate.Sed ſi
pꝛecedat legatum generis ⁊ ſequatur dictio ſeu non diſ⸗
ſiungit:ſed auget:vt.l.ſi ita.de auro ⁊ argen.lega. In

¶Erier⸗
Pelatione⸗
inum dic⸗
nus ppi

Si

¶Aiqr
tur ad ſul
holugture
hocdicht

ſbſſtirunn
Kiturusp⸗
bipanef
ceoinpen
ffade
minpuu
lagitrin
nlävidet
Rlimpere
hyttioh
(Oaſt
noninfrau⸗
Aancmſis
lin nmigant
ls hialigdin
imſhdeng
Findiſtin
i videz
fSohie
Merfraua
lslegis
Rplures.
irdedol
llapoto⸗
lquidi
lahlthe

E

Pponifinſtiun
Bsantitntgſin
necngleui⸗
elernginn
oinlrofre
uer holanu
licnim
deleſAngper
Minnne thatr
fücßfdeine de
tüceianfgdee
Alteppenmt
Pprieouant
tponk ihnene
Cautapponnre
Atuncſoncing
eriytgtieni
eqpiricoſli⸗
ncfllushti
ſde bollti
guireydocin
Certitudinet
rinl.goinst
eturyt od

din Nrim
icötingtr
dachclitt
pellativeden

kvoceri NtNH

tionè ond
bio t lain
Etbiek ſit⸗
afdeunnt
deſtimnmng,
ennscheif
iſiungertrn
oöhttnun
6lporan
gterfe
odieponipo
lirut

Si omiſ.cã teſta. De indicta vidui.tollen. Fo.X XIX.

contractibus dic ꝙ aut apponitur diſiuncta inter res Item op.ꝙ in ſecundo caſu huius.l.inſtitutus ⁊ ſubſti⸗

tunc pꝛopꝛie ponitur ⁊ eſt electio debentis.vt.l.plerũq;.

ff.de iure dot.niſi reſultaret debitoꝛis electio an deberet:

qꝛ tunc nõ haberet electionẽ:vt.l.ij·S. ſceuola ff.de eo qð
cer.loc.aut apponitur inter perſonas/⁊ tunc aut inter ꝑ⸗
ſonas quibus dʒ queri obligatio:⁊æ tunc aut perſone ſunt
impares in obligatione q̃rẽda:⁊ tunc nõ ponitur coniun
ctiue:ſʒ facit alterũ hr̃i vt adiectum:vt cum ſtipuloꝛ mi⸗
hi aut titio.idẽ ſi ſunt pares ĩ querenda / ſed non in reti⸗
nẽda vt ſi ſtipuloꝛ mihi aut filio:nã filius hr̃ pꝛo adiecto
vt. l. eum qui ita·S. qui ſibi.ff.de verb.obli.Si aũt ſunt pa
res in obligatione qrẽda ⁊ retinẽda/tunc regulariter vi⸗
tiatur obligatio rõne incertitudinis. vt.l.ſi ſeruus. ff.de
ſti.ſeruo.fallit fauoꝛe dotis:vt.l.gayus.ff.ſoluto matri.
vbi ſunt pares i querendo ⁊ retinendo ⁊ nonvitiatur ob
ligatio.ſed vni queritur vtilis alij directa ⁊ hoc ſi appo
natur dictio aut.ſʒ ſi apponatur dictio⁊:tunc ſi cuilibet q̃
ri poteſt pars queritur cuilibet /ſi non queritur contrahẽ
ti pꝛo parte ſua ⁊ pꝛo alia vitiatur: ſpeciale in.l.fundum.
de contrahend.emptione.vbi vel in totum queritur vni
vel in totum vitiatur.⁊ ibi patet ratio: aut ponitur inter
perſonas que debent obligari:⁊ tunc aut ambo ſunt pꝛe⸗
ſentes ⁊ ſic poſſunt ambo obligari:⁊ quilibet tenetur in⸗
ſolidum / aut alter eſt abſens ⁊ pꝛeſens ſolus tenetur inſo
lidum ſi abſens nolit teneri. vt.l.j.⁊ aut᷑.ibi poſita.S.de

conſti.pecu.

li de familia ſᷣm oꝛdinem affectionis ⁊ non ſi⸗
(Iul. hoc dicit. .
¶ Ex tex.ſed etiam in his deficiẽtibus.⁊ ſic nota ꝙ ap
pellatione pꝛopinquoꝝ non continẽtur affines:⁊ ſic ſi ſta
tutum dicit ꝙ in alienatione rei minoꝛis debeat intereſſe
vnus ꝓpinquoꝝ ꝙ affines non poſſunt intereſſe.

Di o milſla caula teſtamenti.
Mubꝛica.

¶ Aliquando omittit inſtitutus vt hereditas deuolua⸗
tur ad ſubſtitutum. Aliquando omittit vt ad ſeipſum de⸗
uoluatur ab inteſtato. Aliquãdo vt ad aliud deuoluatur
hoc dicit totus titulus.

Jin fraudem. Si inlun⸗

at vt hr̃ditas ad ſubſtitutum deuolua

toꝛũ :tenetur etiã inſtitutus ſi pecunia
) jad eũ peruenit.h. d. ¶ Diuide in duas
AApartes:qꝛ in pꝛima inſtitutus in frau⸗
laAduũ legatoꝛũ repudiauit vt hr̃ditas ad
ſubſtitutum deuoluatur / participata fraude cũ eo:ſed in⸗
ſtitutus pꝛecium non ꝑcepit / in ſcða ſic. Scðᷣa ꝑs incipit
ibi plane.ſ Quero de rõne.l.in pᷣmo ⁊ ſecundo caſu: Rñ⸗
deo in pꝛimo caſu tenetur ſubſtitutꝰ ꝓpter duo. Pꝛimo
qꝛ fraudẽ participauit.Scðo qꝛ ad eũ lucrũ ꝑuenit.vt.l.
cum in plures ·S.veſtimenta.ff.loca.⁊ conduct.⁊ nõ.in.l.
elegãter.in pᷣn.ff.de dolo.Rõ ſecũdi caſus eſt:qꝛ qͥ hʒ pe⸗

cuniã videtur hr̃ditatẽ hr̃e cum pꝛeciũ ſuccedat loco rei.

vt.l.imperatoꝛS.cũ quidã.ff.de le.ij.⁊.l.ſi ⁊ rẽ⁊ pꝛecium.
de petitio.heredita.⁊ ideo tenetur.
Legata ¶ Op. ꝙ ſubſtitutus non dẽat legata:qꝛ non videtur fie⸗
ab iſtituto ri in fraudẽ ꝙ volũtate teſtatoꝛis fit vt.l.coꝛneliꝰ.ff.de he
relicta an red.inſti. So.aut inſtitutus facit ſine fraude ⁊ põt vt ĩ cõ
videãtur trario.aut facit cũ fraude ⁊ nõ põt vt hie ſic lʒ liceat mi⸗
repetita a hi aliqͥd in meo facere:tñ non lʒ ſi faciã in fraudem. vt.l.
ſubſtituto j ·S· deniq;.⁊.l.trebatius.ff.de aq̃ pluui.arcend.¶ Itẽ op.
ꝙ indiſtincte teneat᷑ ſubſtitutus ad legata directa actiõe
cũ videãt᷑ ab eo repetita.vt.l.cũ pr·S.a ſubſtituto.ff.ð le.
ij. So.hic non fuerũt repetita:qꝛ teſtatoꝛ voluit:ſed pꝛo⸗
pter fraudẽ tenetur. ¶ Sʒ an inſtitutus in pꝛimo caſu hu⸗
lus legis teneat᷑ ad legata:⁊ dic ꝙ ſic in ſubſidiũ ar.l.cuʒ
in plures ·S.veſtimenta.ff.loca.⁊ cõduc.⁊ nõ.in.l.⁊ elegã
ter.de dolo.Hic tñ latius ꝙ aut pecuuia ꝑuenit ad inſtitu
tũ ⁊ põt ↄueniri tãq; poſſeſſoꝛ hr̃ditatis.vt.l.ĩperatoꝛ ·S.
cũ quidã.ff.de le.ij.⁊.l.ſi rẽ ⁊ pꝛeciũ.de peti.hr̃di.aut nõ
habuit pecuniã:⁊ tũc aut ſine fraude repudiauit/⁊ non te

netur in ſubſidium ſubſtituto non exiſtẽte ſoluendo:vt di

cta.l.cum in plures.⁊ dicta.lł⁊ elegater.

g . Agd legatum relictum
AES Oggeſtio Ni. familie admittuntur il

tur non cuittat ſubſtitutus onera lega

tutus teneantur abo ad legata ſoluẽda:vt.l.ſi non ſolus.
ðS · fl. ff. e. So.vt gl.¶ Collige ergo aut hr̃ditas ꝓꝑuenit to

ta ad ſubſtitutum ⁊ ſolus poſſidet /⁊ tunc dʒ legata a ſe ⁊
ab inſtituto relicta in ſubſidium/tñ ⁊ inſtitutus pᷣſtabit re
licta a ſe:vt.d.S. veſtimẽta.Sed ſi inſtitutus hr̃et pecuni
am ⁊ ſubſtitutus hr̃ditatẽ / ⁊ tunc põt quilʒ dici poſſeſſoꝛ

⁊ ideo põt pꝛo ſolido quilʒ conueniri/x inſtitutus non in

ſubſidium:ſʒ ab initio.Sʒ aliqñ repiuntur aãbo hr̃ditatẽ

poſſidere:vt qꝛvterq; repudiauit:ſʒ ſunt pꝛoximioꝛes ab

inteſtato:⁊ tunc quiiʒ tenetur ꝓ ſuis legatis.ſʒ ſi ſunt ab

ytroq; relicta quilʒ tenetur inſolidum. Sʒ ſi ambo erant
inſtituti ⁊ quilibʒ ꝑtem debebat pᷣſtare eandem ꝑtem ab

inteſtato qlibʒ pᷣſtat vt colligit ex. l.ſi non ſolũ. ff.e. cũ ſi.
De indicta viduitate tollenda
NRubꝛica.
- Conditio aut nõ in
☚ AEgatum. ducit viduitatem ⁊
WQSÜAnon ſpernitur:vt hic in pꝛima lege/ vel
WSS inducit viduitatem vel celibatum per
6
Napetuuz ꝛ ſpernitur: vt.. ij 7. uj. vſch ad
·S · ſʒ qꝛ.· .e.aut inducit viduitatem ad
2ε& mogicum tempus 2 nõ ſpernitur vt. d.

Add iti 0 Adde ꝙ iſta.l.eſt valde no.ꝑ quã limita

Legatũ

tur iſte ti.⁊.ll.que dicũt ꝙ ſi ſit fctm lega relictum
tum mulieri ſub conditione ſi non nupſerit: ⁊ ſit viduita mulieri ſhᷣ
tis ꝙ talis conditio reijcitur ⁊ legatum remanet purũ:⁊ ↄditiõe ſi
mulier lʒ nubat conſequitur legatum. MHã iſte titu. ⁊ om: nõ nupſe⸗

nes.ll. de iſta materia loquẽtes dũñt intelligi qñ cõditio ẽ

rit/ ſi poſt

adiecta illimet mulieri cui fctm̃ ẽ legatũ ſecꝰ ſi legatũ ſit ea nubat

relictũvni tertio ſub cõditione ſi quedam mulier non nu
pſerit tunc conditio non reijcitur / vt in iſta.l.⁊c̃.

Mebi u itates Conditio inducẽs
g viduitatem vł celi⸗
batum vſq; ad magnum tempus ſpnitur:ſecus
EQari ad non modicum tempus.h. d.
¶Ex tex. In hoc .i.in eo qð ẽ cã pꝛocurationis.i libi
dine ⁊ ideo deierabãt:als ſi ſolum in pꝛocuratione dele⸗

an ülud?
ſeq̃tur.

ctabatur non deierabant / nec eſſet bona rõ text.¶ Quero Cautio
an cautio mutiana hodie locum hẽat in ctibus gl ꝙ nõ mutiana

ꝑ.l.ita ſtipulatus.devbo.ob.⁊.l.iij.de condi.ob cam.Alij
dicunt :⁊ dicunt ꝙ in.l.ita ſtipulatus.fuit cõditio appo⸗
ſita grauato hic honoꝛato. Itẽ in.l.iij.de condi.ob cãm
eſt quid imputetur ei qui non fecit ſibi caueri:qꝛ nõ cadit
in hr̃ᷣdẽ:⁊ ideo dʒ ſibi caueri.
¶ Op.ꝙ etiã in vltima voluntate non interponatur cau
tio mutiana:vt.l.pr᷑ ſeuerinã.S.ſocrꝰ.ff. de ↄdi.⁊ de. So.
aut conditio põt adimpleri in vita:aut non:ſʒ vltimo vi⸗
te ſpũ. Pꝛimo caſu aut durum eſt ſpectare euentum con⸗
ditionis ⁊ non expectatur/ſʒ interponitur cautio mutia⸗
na vt.d·S.ſocrus.aut non eſt durum ſpectare:⁊ tunc non
cauetur:ſʒ expectatur conditio.Secundo caſu interponi
tur cautio mutiana. Modo q̃ro quid ſi relinquuntur a⸗
limenta vxoꝛi donec vitam duxerit vidualem an valet le
gatum iure iſto:⁊ dic vt glo.⁊attende qꝛ hic conditio nõ
inducit perpetuam viduitatem:nam cum plures ſint pꝛe
ſtationes/q̃ʒ pſtatio hʒ bꝛeue tpᷣs viduitati:nam qꝛ ho⸗
die eſt vidua habet hodiernam pꝛeſtationem/⁊ ſic de ſin
gulis:valet ergo de iure ⁊ de conſuetudine legatum/⁊ ſᷣ⸗
uatur conditio.
DBi reli ctum Hec aut᷑.venit ad coꝛ
WHNe rectionem.l.codic qꝛ
Whogie non ſpernit conditionem. ¶ Sʒ quid de
Bvirgine? ego ꝑuto remotis alijs opinionibꝰ ꝙ
iura vetera in ea remaneãt incoꝛrecta:⁊ ideo põt legatũ
hre ⁊ conditionem ſpnere.
Add itio Adde pꝛo clara tñ ĩtelligẽtia vt hẽas to
. tam materiam huius ti⁊ ſcias quid ho
die obſeruãduʒ ſit: fac regulam ꝓꝙ ſi fiat legatum mulieri
ſub conditione ſi non nupſerit adhuc conditio hodie reij
cttur ⁊ legatum remanet purum:⁊ ſic mulier dʒ habere le
gatum ſiue nubat ſiue non. Iſta regula pꝛocedit in mulie
re virgine que nunq; habuit virum:vł habuit / ſed non ẽ
ſequuta copula carnalis:ſecus eſt in vidua in quu nõ reij
citur conditio ⁊ dʒ impleri/⁊ dʒ abſtinere a ſcdðo mr̃imo⸗

an hodie
heat locũ
ĩ Zctibus.

Butnigarij cva paro ſu Sexto lbo rodici

nio / alas perdit legatum ⁊ pꝛo hoc debet iurare ⁊ pᷣſtare
cautionem de q̃ in hoc tex.noſtro.Secundo limita pꝛedi
ctam regulam qñ legatum factum eſt ipſimet mulieri vir
gini /ſecꝰ?ſi ſit fctm̃ tertio:qꝛ conditio nõ reijcitur.l.j.vbi
limitaui.S.eo.Lertio limita ꝑ tex.no.in.l.titio vſufruS.
pᷣui.vbi tex.no.ff.de condi.⁊ demon.cum extenſione bar.
ibi ⁊ dixi.S.l.j.Quarto quinto limita ſᷣm iaſo.hic.

¶ Be his qui pene nomine.
ARKubzꝛica.
BBperuacuam. Elgeum

vel adeptum pene nomine pᷣſtatur ſᷣm
Mdiſpoſitionem teſtatoꝛum niſi iniũgat
ußaliquid qð contineat impoſſibile vł ꝓ
beoſuz. hoc dicit.
¶ Op· ꝙ poſſit ſyni volũtas teſtatoꝛis

ris volun = defücti ⁊ legatũ haberi / vt. l. młta. ff. 8

tas an poſ condi.⁊ de. Sõ. vt glo.ꝗ Item op.ad idem de.S. impoſſi⸗
ſit ſyni. bilis.inſti. de hr̃di.inſti. So.reiectis alijs aut conditio ĩ
poſſibilis apponitur honoꝛato ⁊ habetur pꝛo adimpleta
⁊ habetur legatum:aliqñ apponitur grauato/⁊ tũc ſꝑnit
conditio ⁊ legatum nõ debetur.¶ Itẽ op.ꝙ impoſſibilis

conditio non ſpernatur:vt.l.ſi mih̃i ⁊ tibi · S·ſi ſeruos.de

le.j.So.ibi non eſt impoſſibilis:aut ergo conditio impoſ
ſibilis apponitur in octu ⁊ vitiatur ⁊ vitiat:vt. l.non mo⸗
riturum de ↄᷣhen.⁊ cõmi.ſti.cum ſi.aut apponitur graua
to ⁊ põt ſꝑni ⁊ non debetur legatuʒ:vt hic/aut honoꝛato
⁊ habetur pꝛo impleta ⁊ debetur legatum:vt dicto ·S· im⸗
poſſibilis. . .Z .
Add itio Adde · S. fi.ĩſti.ð leg.⁊ ibi io.fab.do.chꝛi
ſto.multa ponunt de materia huius.l.⁊
ad intellectum huius.l.vide oĩno que ſcribit bar.in.l.pr̃⸗
fa.teſtõ.ff.de here inſti.vbi aliq̃ neceſſaria ſcribit pꝛo ĩtel
lectu huius tex.habes ex hac.l.vnum gñale:qð ülud qð
relĩquitur pene nomine valʒ. Amplia nunc deciſionẽ hu

ius tex.vt pena pᷣuatiõis hr̃ditatis in penã hr̃dis õ faciẽ᷑

tis oꝛdinationi teſtatoꝛis:vt non ſolum poſſit fieri in te⸗
ſtamento:ſʒ etiã codicillis:intellige tñ non directo:ſed ꝑ
fligeicõmiſſum ſᷣm Allex. in conci.lvij.in.ij.vol.incip.pꝛo⸗
ſpectis in.j.coł. Pꝛimoſecũdo tertio q̃rto limita ſᷣm mo
der.hic in.ij.⁊.iij.coł.⁊ tenebis mẽti in materia huius.l.
legẽ in teſtõ quidẽ.ff.de ↄdi.⁊ demon.ꝑ quã volunt pau.
⁊ bal.hic ĩ.iij.oppo.⁊ idem bal.in.c.j.q̃liter do.a pꝛopꝛie⸗
tate pꝛiuetur dicit qð in.d.l.in.teſtõ quidã eſt tex.ſinguł.
qð in penis dʒ liquidiſſime conſtare ⁊ per hoc infert bal.
hic in.iij.oppo.qð in penis nunq; defertur iuramentum
in ſupplementum pꝛobationis qð abłs deferri dʒ ĩ dubijs
cauſis data ſemiplena pꝛobatiõe qð reputat notabile qð
vltimum examinaui in.l.admonendi.ff.de iureiur.⁊ ibið
ludo.in commento illius.l.q̃ſi circa medium: dic vt ibi.

De fideicommillis.
Kubꝛica.
—ZY pꝛobaueris. Paelati

Rccurrẽte fauoꝛe alimentoꝝ ⁊ vltime vo
luntatis facit pꝛo futuro tꝑe ex minꝰ
ſolemni voluntate legatum debert.
boc dicit. ſingg
4 diti a lex eſt ſing. ⁊ nõ
Ad d itio reperitur alibi p̃ʒ cy.
Bar. Ang.⁊ paul.hic ⁊ dicit bar.in.l.ij..eo.circa pꝛĩc.qꝙ
eſt notabiliſſuna ⁊ tenenda mẽti ꝑpetuo ⁊ dicit fulgo.ꝙ;
iiſiſta. l.habuit in punctis in examine pꝛiuato. MHo.j. ex iſta
Pꝛeſtatõ lege notabilem effectum quem oꝑatur pᷣſtatio triennalis
triẽnalis concurrente duplici fauoꝛe alimentoꝛum ⁊ vltime volun
ↄcurrente tatis. Ham facit ꝙ ex vltima voluntate inualida in futu
duplici fa rũ poſſint legata peti ac ſi fuiſſent relicta ĩ teſtõ valido ⁊
uoꝛe ali⸗ ſolẽni.E xtende pꝛimo ſecundo tertio ⁊ q̃rto:vt hic ꝑ Ja
mẽtoꝝ qͥd ſo.Adde notabilẽ effectum quem inducit pᷣſtatio triẽna⸗

oꝑetur. lis:qꝛ ille qui oſtendit tribus annis pꝛoximis ſoluiſſe pö⸗
ſumitur ſꝑ retro actis tꝑibus ſoluiſſe integre.l.quicũq;. ?

ibi bar.dicit ſing jde apo.publicis lib.x.gl.in.i:.ij.in gl.
magna vbi plenius dixi.S. de iure emphi. vbi Saly. in. ij.
cobł.etiã reputat.d.l.quicumq; ſingularem ⁊ dicit aureaʒ

N

bal.in. c.littere.in fi.de dila.Et illã legẽ extende gñaliter
vt ꝓcedat in quocũq; qͥ debebat ſoluere ſiue ſit emphiteo
ta/ſiue vaſallus /ſiue cenſualis /ſiue quicũq;:vt ꝑ ſe.⁊ no⸗
tabilius Jo. and. in ti. ve locaS. nunc aliqua vſi. xxvij.
⁊ eſt glo.in.c. eccleſia ſutrina.de cã poſ.?⁊ ꝓpꝛie.hʒ locum
etiã in ſimplici colono ſᷣm ange.inS.· ſcire autẽ.in aut᷑.de
nõ alie. Itẽ ad iſta legẽ de pſtatiõe trienij addi tex. in c.
j· S·ſi vero vaſallus.in ti.qͥd ſit inueſti.in vſibus feudoꝝ.
Iſtã legẽ ſic ampliatã limita altero de ſex modis vt hic.
pᷣer moder.vbi plura notabilia dicta vide in pꝛeſentima
teria. . Qni ſe
—– T ſi in utiliter Qui ſemel agnouit
/ voluntatẽ defuncti

non põt cõtra venire. hoc dicit.

¶ Op. ꝙ non ſufficiat vna pᷣſtatio:ſed triẽna⸗
lis:vt.S.l.ꝓxima. Sol.aut q̃ro de reꝑetẽdo id qð ſolui/⸗
⁊ tunc ſufficit me ſcienter ſemel ſoluiſſe ad hoc vt non re⸗
petam:vt hic. Aut q̃ro pꝛo tpᷣe futuro an cogar ſoluere:⁊
tunc requirũtur tria.ſ.curſus triẽnii/⁊ fauoꝛ alimẽtoꝝ/it
vltime volũtatis:vt.S.l.ꝓxima. Item op.ꝙ etia ſolutũ
repetat᷑: vt.l.fideicõmiſ.S.de iur ⁊ fac.igno.⁊.l.cũ quis.
Sol. hic ſcienter ſoluit/ibi ignoꝛãter in facto nõ in iure.
¶ Item op.a diuiſione:vt glo.l.pᷣcedẽtis/i ſolue vt ipſa. Solutum
Tu dic ꝙ aut quero de repetẽdo ſolutum:⁊ tũc aut ſolui an poſſu
ſcienter/⁊ non repeto vt hic.aut ignoꝛans /⁊ tunc erraui repeti.
in facto/ ⁊ repeto.aut in iure ⁊ non:vt dicta.l.cum qus.

Aut qro de ſoluendo ĩ futuro/⁊ tunc aut ignoꝛãter ſolui⸗

non teneoꝛ ad futura.aut ſciẽter/⁊tunc etiã regulariter
nõ teneoꝛ ad futura.fallit hic ꝓpter geminũ fauoꝛem ali
mẽtoꝝ.ſ.⁊ vltime volũtatis. Itẽ op.ꝙ ſufficiat biẽniũ:
vt. l. qdð de bonis · S· ij. ff. ad.l.fal.Sol.vt glo.ꝗ Itẽ op.de
l.ſi certis annis.S.de pac.So.vt glo.Tu dic ꝙ hic ſpꝛle
ꝓpter geminũ fauoꝛem.ſ.alimentoꝝ ⁊ vltime volũtatis.
¶ Item op.ꝙ reqᷣrãtur decẽ anni vt.l.cum de in rem vᷣſo.
ff.de vſur. Sol.dic ꝙ aliqñ allego pactũ nudum ſolum/⁊
tunc male facio:vt.il.legem.S.de pac.aliqñ allego minus
ſolẽnem volũtatem tm̃ ⁊ male facio:qꝛ ex ea nil debetur:
vt.l.hac conſultiſſima ·S.ex imꝑfecto.de teſta.Aut allego
pᷣͤſtationẽ tantũ ⁊ idem.aliqñ allego minus ſolẽnem vo⸗

luntatem ⁊ curſum tẽpoꝛis cum pᷣſtatione/a tunc etiã re⸗
gulariter nõ poſſum:vt dic.l.ſi certis annis.fallit hic ꝓ⸗

pter duplicem fauoꝛẽ:vt dixi.aliquãdo allego volũtatẽ
ſolẽnem quã volo ꝓbare perlongam pᷣſtationem/⁊ tunc Judiciũ
requiritur decẽniũ:vt dicta.l.cum de in remvᷣſo.ſ Item san poſſit
oppo.ꝙ iudicium nõ poſſit eſſe ſuꝑ futuro:vt.l.non quẽ⸗ eſſe ſuꝑfu⸗
admodum.ſff. de iudi.Sol.aliqñ ius ⁊ cauſa eſt de pᷣſenti turo.
ſed pᷣſtatio de futuro/⁊ tũc põt fleri ↄdẽnatio de pnñti vt·
hic.aliqñ eſt ius ⁊ cauſa de futuro/⁊ tũc non põt fleri cõ
dẽnatio de pᷣſenti:vt in cõtrario.Si tñ pendente iudicio
ſuꝑueniat mihi ius ex cauſa de pᷣterito.recte ex eadẽ in⸗
ſtantia fit condẽnatio: vt.l.ſi rem·S· fi.ff.de pig.ac.⁊.l.ſi

mẽꝗãdauero tibi vt a titio.ff. man. Item ſi nõ ſuꝑueniat mi

chi ius ſed poteſtas dirigendi actionẽ in aduerſariũ: vt

l.ſinautẽ · S. poſſidere.ff. de rei vendi.ſi autem ſuꝑueniret

mihi ius ex cauſa noua non poſſet ex cadem inſtãtia fleri
cõdẽnatio:vt.l.non põt.ff.de iudi.licet canoniſte teneant
cõtrarium ꝑ.c.abbate.de vᷣbo.ſig.ſed male.Modo de ſti
pulatione annua/a legato alimẽtoꝝ non eſt mirãdum ſi

dec futuro poſſit fleri cõdẽnatio: cum ſit tm vnicum ius ⁊

de pꝛeſenti /lʒ pꝛeſtationes ſint de futuro.⁊ ita loqᷣtur.l.
ſtichũ · S.ſtipulatio.ff.de verb.oblig. ſed in legato annuo

cũ ſint plura legata/⁊ oĩa de futuro excepto illo pᷣmi an⸗

ni.⁊ ſic nõ eſt vnicum ius.mirãdum eſt quomõ ꝓ futuro
tẽpoꝛe poſſit fleri ↄdẽnatio de pñti glo.tñ tenet ꝙ poſſit
fleri ex eqᷣtate illa.ſ.ne cogatur ſingulis ãnis de iure ſuo
pꝛoteſtare:vt.l.male agitur.jde pᷣſcripti.xxx.an.
Ad d itio Habes ex hac lege ibi ex conſciẽtia ſᷣm
*bal.alij tamen non tãgunt /quod vbi ali
quid fit ex conſcientia.ibi non conuenit de iuris apicibꝰ
diſputari.vnde ſᷣm eum ſi aliqd ſit cõmiſſum ad conſciẽ⸗
tiã alicuius videtur cõmiſſuʒ ad veritatem / ⁊ eſt ſatis ꝙ
ſit minuta iure gentium nihil allegat.Adde etiam facere
qð ſingulariter decidit panoꝛ.in.c.relatum.j.ᷣin.vj.col.
de teſti.Ad idẽ ⁊ tertio facit qð tenet panoꝛ.in.c poꝛre⸗
ctum.in.ij.col.de reg.facit quarto qð pulchꝛe vult.imo.

in. c.qꝛ ꝓpter.de elec.ꝙ electus ad dignitatem aliquã eſt

tutus in foꝛo conſcientie ſi electio ſua tenuit de iure gen⸗
tium:licet nõ ſit ſeruata foꝛma iuris poſitiui qð dictum

Ni

eturtf
thocdn
nilafon,
ſeralz

anedein
Ntai dil

Coſienl
¶Ghe
ogffe
unſitpoꝛ
niſit cum
lecimpol
ſon ex vo
gis legib
Urgliens
ſondepte
glüinterſe
Nurious
bseaſt

hleſtare /

fiefenien
inierbitri
