terrogationis ⁊ rñſionis ⁊ non pᷣſumiturvt hic.ſi eſt e- in reſiduo: HNicit hugolinꝰ in.l.cum quidã ·S.j.ff.e. Abi cipiẽs an chͤli
trinſeca/tunc ſecus vt in contrarijs. Sʒ ð hoc opponit ecſt quaſi idem caſus ꝙ interuenit aliquod ſignum remiſ= videatur tdieet
qꝛ lex pᷣſumit ſtipulationẽ eẽ ſolẽnem:vt inſti.de ſideiuſ. ſionis ⁊ ſcientie creditoꝛis: vt quia dum ſoluebat debi⸗ maioꝛes nen
S. fi. So.vt glo.qꝛ illud in inſtrumẽto:hic in teſtibus. toꝛ minoꝛes vſuras ſub nomine omnium ⁊ totius.⁊ cre⸗ remittere negaut
Alſure q̊ ¶ Item op. Y vſure nõ debeant iure optimo:qꝛ nõ iure di itoꝛ ſciens deberi maioꝛes tacuit:ſecus ſi vt partẽ tan⸗ Mümtn
iure debe⸗ uino. So. fateoꝛ ꝙ iure diuino nõ debentur:ſed ciuili:ſed tum vſurarum acciperet: quia in reſiduo non pꝛeiudi⸗ ened
antur. in iure ciuuũi reperitur quoddã ius bonum/quoddã meli caret. . kenet:
us/quoddam optimũ/qð dic vt glo.ꝗ Itẽ op.ex aut di⸗ ¶ Oppo ꝙ pactum adminiſtratiõis rei publice non no⸗ giſ
ces interrogationẽ ⁊ rñſionem eẽ de ſolẽnitate extrinſe⸗ ceat.vt.l.imperatoꝛes.ff. de pactis. Sol.pactum expꝛeſ⸗ rigto
ca ⁊ debet pꝛobari ⁊ in teſtibus ⁊ inſtrumentis/aut eſt de ſum non nocet vt ibi/ſed tacitum ſic vt hic. Uel pactum lefte,

erteſean,
gſintile
ſparutſane
löͤſennen
ebrmodn
1ls ilefroge
kniimen
bccligk erf,
Eunſtzbonn
landtneſiſ
fdenedoch
e thrigi,
nikſclhinſee
Ntdir.
depoſtonitze
bocdet ie
eſpödeogie
emmptorete
lus debenirfn
tinent aden
1 Cumogn
ras teneri
1o poſßi
Svſaranng
dblano piſe
Etdicſtge⸗

pactonondeke
ſolutetumnn
Inpenſeneuehe
beank vent
fallit in ſne⸗
oſitum golet
ldehpoſtlnnn
incoytiniig
naturamboe,
enudopadyn
noraept. m
ſi moꝛa vtf
orff mantt
incauſ; i
erhſeinc
gaten
znturaltde
ristellci
icpnin
nchinm
niierßſe⸗⸗
orürarühs
ebebitnr eil

heflienm
tanatnce

dgere⸗

vtipediaf E

Offm̃ an
dicat᷑ me⸗

De?

oblatio / conſignatio / 1 depoſitio ſi eſt cui flat
lals ſufficit conſignatio/ depoſitio ſine obla⸗
oc dicit iaco.butri.

Pꝛeſtatio tempoꝛis non in⸗

rum. hoc dicit. =
¶DOp. de. l. aduerſꝰ. S. e. So. ibi inducit᷑ pactũ
yad liberationẽ qdᷣvalʒ / hic ad obligationẽvſu
FRα Vraꝝ ad q nudũ pactũ non ſufficit.

Hec lex differt a. l. aduerſꝰ.
Bamuis. Hediſhert al. aduert

J p te Curſum vſurarum nondum in⸗
P * choatum impedit ſola oblatio:
ſed inchoatuʒ impedit oblatio / conſignatio /
⁊ depoſitio. hoc Taht . 4 H
urſus vſuraruʒ inchoatus
4 X* pꝛed 0 impeditur oblatione / ↄſigna
tone / 1 depoſitione/ inchoãdi ſola oblatiõe
aAl fructꝰ? ex pꝛedio obligato pꝑcepti extenuãt de⸗
bitum. h. d. cum glo. ¶ Pone caſũ vt ſr̃a ſonat ⁊ oppone
a diuiſione:licet glo.non opponat:ſed contrarium oluit
¶ Opponc ergo ſic:aut fuit facta ſola oblatio/⁊ tunc nõ
impeditur curſus vſuraruʒ: ergo fructus ⁊ vſuras debẽt
conuerti non in ſoꝛtem/aut fuit oblatio /cõſignatio / ⁊ de⸗
poſitio/⁊ tunc extĩcta eſt obligatio ſoꝛtis:ergo ꝑ fructu⸗
um receptionẽ amplius non dʒ extingui.huius timoꝛe è
hic tota gloſa. hoc dicit. In bone ſaciindicife veniit
EE In bone fidei iudicijs veniũ
7 R b one. vſure ex moꝛa /⁊ lata ſſia ſuꝑ
ſoꝛte extinguitur obligatio vſurarum. ¶ Que⸗
lro an officium quo maãdatur exequutioni ſnia

—=

rũ qñ ſnis ſit merum/⁊ dicunt quidã ꝙ ſic pꝑ. l. argẽtarium. S. nomi⸗
mãdat᷑ ex ne.ff. de iudi.⁊ quia ſi eſſet mercẽnarium finiretur ꝑ ſnĩazʒ

ecutioni.

vt hic.tu dic ꝙ eſt mercẽnariũ:nã deſeruit añ lit.coteſt.ſʒ
nõvalde:vt.ff.de ĩterroga.actio.pꝑ totũ.deſeruit etiã poſt
litẽ conteſtatã/⁊ valde:vt.l.ediles·S. item ſciẽdum.ff. de
edili. edic. deſeruit ẽt poſt ſententiam in exequutione:vt
l.qui reſtituere.ff.de rei vẽdi.nec ob.l.argẽtarium: qꝛ ibi
agebatur actione in factum non autẽ imploꝛabatur offi⸗
cium iudicis:nec ob.ꝙ finitur per ſententiam: quisa illud
verum quantum ad cognitionem cauſe pꝛinci⸗
ER⅔M alis non quo ad exequutionem. M
E, J ea Pꝛopter dubium euentumyvalet obli
gatio vſurarum ⁊ vltra legitimuʒ mo
dum.hoc dicit cum.l.ſi ea e. Pena adiecta 4 i
—–— ena adiecta quãti⸗
G R Bm allegas. e pᷣſumitur in frau⸗
EARgdem vſurarũ adiecta nec valet vltra legitimũ
Amodũ vſurarum. hdd.
Nota ergo ꝙ valet vſq; ad legitimã quãtitatẽ vſuraꝝ
Sʒ cum hodie vſure nõ debeantur vſq; ad quãtum vale⸗

bit pena: Rñdeo vſq; ad concurrentẽ quãtitatẽ cũ inter

eſſe ⁊ non vltra. H
Op.ꝙ pena valeat:vt.l.lucius.ff. de actioni.empti.cũ
ſimilibus.So.ibi fuit adiecta pena facto hic quãtitati:⁊
ideo aduocati maledicti docuerũt feneratoꝛes facere ta
lẽ maliciã:qꝛ in inſtrumentis apponunt hoc pactuʒ /pꝛo⸗
mitis ſoluere decẽ que tibi mutuo hinc ad mẽſem/⁊ ſi nõ
ſolueris pꝛomittis mihi pᷣſentare tot pignoꝛa aureavyl ar
gẽtea ꝙ eque valeant ſub pena cẽtum libꝛ.vel pꝛomittis
hinc ad mẽſem comparere coꝛam iudice ⁊ reciꝑe pᷣceptũ
de ſoluẽdo mihi debito ⁊ facies me citari vt compaream
ad videndũ fieri pᷣceptum/⁊ hoc pꝛomittis facere ſub pe
na cẽtũ libꝛaꝝ.nunquid valet iſtud pactũ:certe ſi pena eſ
ſet adiecta quãtitati indiſtincte pᷣſumeretur appoſita in⸗
fraudem vſur arũ ⁊ nõ teneret:ſʒ cum ſit adiecta facto di
cerẽ ꝙ aut creditoꝛ erat ałs ſolitus ſub vſuris fenerare ⁊
pꝛeſumitur in fraudem vſurarum factum /⁊ non teneat
maxime de iure canonico/aut nõ erat ſolitus fenerare et
bñ tenet qꝛ pena non ẽ adiecta facto qð augeat obligatio
nem:ſed facto qð eſt ad cautelã obligationis:vt eſt pꝛeſẽ
tare pignoꝛa vel pꝛeceptum recipere:vt.l.eatenus.in fi.⁊
l. ſe. ff. de ↄſti.pecu.⁊.l.qui autem.S.j.

. Nihil dicit Jacobus Butri⸗
CBmnon. 3

garius.

I creditrici. abe vr pegtat ut⸗

ed ito 2. ducit obligationem in futu⸗

Fo. CX

= le . ec Quidam intelligunt hãc aut᷑. ge⸗
4 ner alixer:qꝛ licet rubꝛuʒ loquatur
Nbꝛincipaliter in ruſtico /tñ nigrum loquitur ge
REEREMeraliter q non placet/a ideo in ggricolis ſer
ua hac legẽ ĩ alijs.l.eos.⁊ hec lex bꝛeuiter dicit Abi mu
tuatur agricole legitima vſura ẽ ſi mutuatur pecunia eſt
ꝓ ſolido ſiliqua ꝑ modũ bladi octaua medij.h.d. In ru⸗
ſticis ergo ſerua hanc legẽ. In alijs dic ꝙ aut mutuatur
oleum frumentum vel vinũ: tũc in eadẽ ſpẽ vel etis ex a⸗
lia ᷣm glo.poſſum excedere legitimuʒ modũ:vt.l. oleo ᷓ
e.aut mutuaturpecunia/z tunc aut ſtipulatur quis incer⸗
tum ⁊ qð recipit adimetur/t põt etiã excedere legitimuʒ
modũvt.l.cũ nõ frumẽtũ. nec ob.illa lex:qꝛ loquitvbi eti
am pecunia cum frumẽto fuit ab initio in obligatione de
ducta/aut ſtipuloꝛ certuz/⁊ tunc debeo ſeruare legitimũ
modum vſurarum qui ẽ in.l.eos.⁊ hoc ſi q̃ris de iure ve

teri. Si aũt queris an iure nouo ſint licite:⁊ dicũt quidã Vlſure
non: qꝛ leges apꝛobãt fidẽ petri:vt.l:j. S. de fide catho⸗ iure ſunt
lica.at fides petri pꝛohibet vſuras: ergo ⁊ lex qꝛ in eo ꝙ ꝑmiſſe.

ſe refert ad alium videtur contineri relatum.vt.l. vbi aũt
S:·qui id qð.ff.de ꝓᷣbo.ob.cum ſi. Pꝛeterea appꝛobãtur
quattuoꝛ concilia:vt.S.de hereti.l.quicũq;.at illa pꝛohi⸗
bẽt vſuras:ergo ⁊c. Pꝛeterea leges imitat᷑ canones: vt
in aut᷑.de eccłia.ti.ſed canones pꝛohibẽt / ergo ⁊ leges: ſʒ
certe iſta argumẽta non concludunt:qꝛ ⁊ poſt leges cun
ctos populos ſunt vſure ꝑmiſſe ꝑ.l.eos.que eſt Juſtinia
ni/⁊ concilis appꝛobãtur in his que ad fidẽ non ptinent
non quatũ ad alia.⁊ iure autẽticoꝛũ ſũt licitevt in aut. de
nau.feno. Itẽ ĩ his que ad fidem ꝑtinẽt/⁊ ad ſi pũslia ſer
uamus canones etiã in foꝛo eccłiaſtico ⁊ leges ĩ noſtro.
Sʒz nõne hic tractatur de ſpũ ali.ſ.de peccato:ergo debe⸗
mus ſequi canones.Hic ergo ꝙ aut queris an vſure ſint
licite iure noſtro:⁊ dico ꝙ non: qꝛ cuʒ ſint iure diuino im
pꝛobate Impꝑatoꝛ non pot eas facere licitas nam minoꝛ
magiſtratus ⁊c. ⁊ ꝑ alias rõnes q̃ ſunt in gl. fallit ſᷣm gl.
in aut.de eccłiaſtiti ·S. ſinaũt.⁊c.ibi ẽ ſpale.rõ ſi, pãlitatis
eſt qꝛ veniunt ex diſpoſitiõe legis ſine hominis conuen⸗
tione vel facto:⁊ ideo vidi dubitari de vſuris quas pᷣſta⸗
re dʒ vir qui non ſoluit dotẽ ſoluto matrimonio debito
tꝑe an ſint licite/⁊vidi eas peti in libello.nã non veniunt
ex pacto vel ex diſpoſitione mulieris:ſed ex lege in pens
moꝛoſi/vñ ſicut valet pena ſi lex diceret ſi non ſoluat.xtẽ
pus debitum ſoluat cẽtum nomine pene/⁊ ita ſi dicat ſol

uatvſuras.nã ⁊ als lex appellat vſurã penam:vt.·je.l.pi⸗
. gnoꝛibus.quidã tñ magnꝰ theologus dicebat ꝙ nõ erat
licita:qꝛ ſi lex ſimpliciter apponeret peno bñ valeret.ſed

ponẽdo ꝙ pꝛo rata tꝑis ſoluãtur vſure non ſunt licite qꝛ
ſe refert ad computationẽ tꝑis: aut queris an ſint vſure
pmiſſe iure noſtro ſiue licite ſint:⁊ dico ꝙ iure noſtro ſũt
permiſſe/ qꝛ nõ reperio eas pꝛohibitas eẽ:⁊ argumẽta ʒ
ria non obſtãt.vt.S.dixi.
† Oblatio / conſignatio / ⁊ de
4 ¾ Ccep tam poſitio impedit curſuʒ vſu
☛M BKrarum ⁊ inchoatuʒ tollit debitum pignus libe
AEXM rat/2 facit periculum trãſire ad creditoꝛẽ/2 pi
gnoꝛaticiã actionẽ inducit.h.d.

¶ Op. ꝙ ſufficiat ſola oblatio:vt.lſi pte.S e. So. ibiloq Aſurarũ
tur in curſuvſuraꝝ inchoãdo hic in inchoato. Sʒ quid ſi curſuʒ an
eſt res q̃ deponi non poteſt / certe ſufficit conſignatio / vt ĩpediat ſo
ar ꝓ de dona.ante nup.aut᷑.dos data.⁊ eſt argumentum la oblatio

ad queſtionẽ.arbiter iuſſit me dare manualiter. x. tibi ſi⸗
ne aliquo medio ego venio ad domum tuã ⁊ te non inue
nio ⁊ offero nunquid ſufficit:quidaʒ ꝙ non niſi deponak
Alij contra qꝛ poſtq; arbiter voluit immediate tibi dari

noluit fleri depoſitionẽ/ ideo ſola oblatio videtur ſuffi

cere ar.huius glo.⁊.d.aut᷑.dos data.¶ Itẽ op.ꝙ debitoꝛ
qui conſignauit ⁊ depoſuit non liberetur interitu: vt.l

qui.x.in pꝛin.ff. de ſolu.⁊.l.ſi oꝑa.ff.de doli excep.So.vt

glo.qꝛ aut debebat ſpẽm ⁊ liberatur ipſo iure /aut quãti⸗

tatẽ ⁊ ope exceptionis.¶ Item op.ꝙ admittatur ad ſolu
tionẽ partis:vt.l.cum hrs·S.ſi decem.ff.de ſta.li.⁊.l.qui

dã extimauerunt. ff. ſi certum peta. So.vt glo.qꝛ ibi ſpã⸗

le. ¶ Itẽ op. ꝙ liberet᷑ cũ alia determinatione / vt. l. ſi ſolu
turus.ff. de ſolut.So.hec ſᷣm illam vt offerri congruo lo⸗
co ⁊ tꝑe debeat ⁊ nõ ſit iuſta cã recuſãdi.( Itẽ op.ꝙ ſoꝛ⸗
tis obligatio non ſit extincta:qꝛ tunc contingit liberatio
cum plene dominuʒ rei ſolute trãſit in creditoꝛẽ:vt.l.vni
ca.ſi ſeruꝰ extero:⁊.l.ex empto ·S.j.ff.de actiõe empti:ſed

„ 4
M R *

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

hic nõ fit plene creditoꝛis:ſed eſt apud ſeqſtrũ: ergo ⁊c̃.
¶ Pꝛeterea dicit lex ꝙ ſi recipiatur pecunia de depoſito
ꝙ datur pꝛima actio /vt hic in fine: ergo nõ fuit extincta
qꝛ in perpetuũ non daretur:vt.l.que res·S· areã.ff. de ſo⸗
lutio. Ad pꝛimũ reſpõde vt gl.⁊ pꝛoba per exẽplavt ipᷣa.
Ad ſecũdũ dic ꝙ vere eſt extincta:ſed fictione iurꝭ fingi
tur poſtea non extincta. Quero ergo quid operet᷑ obla⸗
Oblatio tio ſola:⁊ dico ꝙ aut fit extra iudiciũ ⁊ exceptionẽ ſolam
ſola quid parat ⁊ pignoꝛis retentionẽ/ aut fit in iudicio:⁊ tunc aut
operet᷑ in offertur pecunia ⁊ tollitur pignus.vt.l.aliena·S fin.ff.de
vſurarum pignoꝛa.· act. Aut offert ſe ſolum paratũ ſoluere ⁊ noõ pe⸗
curſu. cunia ⁊ tunc ſolũ paratur exceptio / hec vera ſi erat res qᷓ
poterant cõſignari ałs ſufficit ſola oblatio quãtũ ad om
nes effectus hic poſitos vt.d.aut᷑.dos data.Si aũt inter
uenit ſola depoſitio ſine oblatione: ⁊ tũc aut erat perſo⸗
na cui poterat fieri oblatio:⁊ tunc nihil operat᷑ depoſitio
vt.l. ij. S. eod. ̃m verã lecturã. Si aũt non adeſt perſona
cui poſſit fieri oblatio / tunc ſufficit depoſitio. vt.l.ſi credi
trici. in fi. S. eo. ti. Si aũt interuenit oblatio conſignatio
⁊ depoſitio operatur omnia que dixi in ſummario.
en NRd b itas Indebite vſure ante ſoꝛ
. fem ſolute cedunt in ſoꝛ⸗
Nterm / ſolute poſt repetuntur. hoc dicit Jacob.
◻ Butrigar.

P Gnuſtitutionibus. an
SAE moduʒ pᷣn
cipalis ita flideiuſſoꝛ ⁊ mandatoꝛ non tenetur
nm; de eo quod vltra legitimum modum vſursrũ
mam eſt ꝓmiſſum. hoc dicit.
7 vſuras Pecunia ſimpliciter ſolu⸗
m 1 ðta cedit in grauioꝛem cau⸗
ny (am ſi plura ſunt debita ſi vnum cedunt pꝛimo
in vſuras.hoc dicit.
J noꝛ 1 b us Pignus ita demum ꝓ
g vſuris nudo pacto de⸗
bitis retinetur ſi conuenerit.h.d.
m at er⸗ Ex moꝛa ⁊ quaſi moꝛa veni⸗
unt vſure in contractibus bo
Ve ne fidei. hoc dicit.
K /¶ Dop. ꝙ diſtinguat an pf ſit ſolit?fenerare vk
nõ.vt.l.q ſemiſſes.ff. eo.So.illa locũ hʒ cũ mr̃ ſolũ pecu⸗
niã cuſtodiuit /ſecꝰſi eã attingit:⁊ ĩ ſuos vſꝰ ↄuertit:quia
Rtüc idiſticte pᷣſtat vſuras.vt.l.idẽq;·S· ſi ꝓcura
Aroꝛ. ff. mã. ⁊ ita debet determinari glo.
By Ro auro Spẽs data ⁊ extimata non
4 recipit vſuram.h.d.
OD g Vbi tollitur pꝛincipale tollitur eiꝰac⸗
4 ceſſoꝛiũ:⁊ in traiecticia pecunia poſ⸗
Pxſunt ſtipulari vſure / centeſime illuſtres poſſunt
ſctipulari trientes mercatoꝛes beſſes centeſime
ceteri còiter mediã centeſime:⁊ excogitata cõtra hãc le⸗
gem in fraudẽ vſurarum infirmantur.h. d.
¶ Expone tex. dicẽdo hucuſq; habuiſti thema/qõneʒ /
⁊ ſolutionẽ:hic ponitur ratio dubitãdi Ipncipali ei hic
eſt ratio ſolutiõis.¶¶ Modo quero an ſit vera allegatio
ſcʒ ꝙ ꝓ ſingulis annis requirat᷑ vna pᷣſcriptio an ſit vna
pꝛo omnibus annis: Reſpondeo ꝙ eſt tantum vna pꝛo

2

omni tempoꝛe:quia eſt vnicum ius ſtipulatiõis lʒ pꝛeſta

tiones ſint plures:qꝛ pꝛeſcribit᷑ iuri qd eſt vnum non pꝛe
ſtationibꝰ:⁊ eſt ratio:qꝛ ſublato pꝛincipali ⁊c.ſecus ĩ le⸗
gatis:vt dixi in.l.cũ notiſſimi.jde pꝛeſcrip.xxx.an.
Pꝛĩcipa⸗ ¶ Vodo op ꝙ ſublato pᷣncipali acceſſoꝛiũ non tollatur
Iſublato vt.l. intelligerc.· de remiſſ pign.⁊ dicta.l. cum notiſſimi.
an ſemper Sol. autvitium impediẽs pncipale poꝛrigitur pꝛincipa
tollat᷑ ac⸗ liter ad acceſſoꝛiũ nõ in ↄñiam:⁊ tunc viciato vno vicia
ceſſoꝛium. tur ⁊ reliquũ.vt. l.debitũ · .. de remiſſ.pignoꝛ.⁊ hic pꝛout
erat ſufficiens pꝛeſcriptio ⁊ pꝛo vſuris:aut non poꝛri⸗

git vitiũ ad vtrũq; pᷣncipaliter: ⁊ tũc aut vitiũ eſt ĩ acceſ

ſoꝛio ⁊ nõ ĩpedit pᷣncipale.vt.d.l.cũ notiſſimi.aut viciũ
eſt in pᷣncipali:⁊ tunc aut tollitur pꝛincipalede iure cõi:⁊
tollit᷑ etiã acceſſoꝛiũ in ↄñiam ⁊ ita etiam poſſet intelligi
hec lex.⁊.l.cũ ſpõſus·S·gñaliter.ff.de donatio.inter vir.
⁊ vxoꝛem.verumvſure iam commiſſe ⁊ ex ſtipulatione de
bite non videntur tolli ſoꝛte ſublata.vt.l.fi · S. fl.ff. de con

dictione indebiti niſi dicas pꝛincipaliter etiam eẽ pᷣſcri

ptũ obligationi vſurarũ curſus indubitãter impedit᷑ ſoꝛ
te ſublata non ſi nouata vel in iudicium ⁊ ſententiam de⸗
ducta. vt.l.j.S.de iud.⁊.S.e.l.in bone fidei.vbi veniũs

ex moꝛa lata ſnĩa ſuper ſoꝛte tollitur petitio vſuraꝝ:vt.l.
iiij . depoſiti.⁊.l.centum capue.in fine.ff.de eo ꝙ certo lo
co.Si autẽ pꝛincipale viciatur de iure ſpãli non viciatur
acceſſoꝛium:vt.l.j.ff.quibus modis pignus vel hyothe⸗
ca ſoluitur.⁊ hec eſt vera vbi pꝛincipale tollitur ipo iure
ſʒ ſi tollat᷑ ope exceptiõis lʒ ſit regła ꝙ eodẽ mõ deberet
acceſſoꝛiũ tolli:tñ fallit ĩ hypothecaria q̃ dicũt᷑/at etiã pᷣ⸗
ſcripta actione perſonali tollitur ipſo iure:ſed non in effe
ctu:nã tunc licet tollatur pꝛincipale remanet acceſſoꝛiuʒ
yvyrtt. l.ſextantes ·S/ latinus. ff. ðR excep.rei iudi.
E vſur ig Hiſpoſita.S.l.pꝛoxima.ha⸗
LZy 1 bent locuʒ in futuris caſibꝰ
M(Anon pꝛeteritis. hoc dicit. S
SS V CE null 0 Poſtq; pꝛohibitum ẽvſuras
6. — ¶Dyſurarum exigi videtur pꝛo⸗
VAhibitꝰ omnis modus ꝑ quẽ ꝑueniatur ad illð

vt ſic lex rebus non verbis imponatur.

= Denautico kenoze
S Kubzica.
W „ 1 „—
NAAIMaiectitiã pecuniã.
Eſura nautica pꝛeſtatur pꝛopter peri
◻ 2 Mculum ⁊ ceſſante periculo ceſſat effectꝰ
hoc dicit hec lex. .
— m pz P caſum facit queʒ
AND teneri de caſu qui als non teneretur.hoc dicit.
A(Collige ex bᷣ titulo ꝙ regłariter pecunia ẽ pe Pecũia ẽ
riculo debitoꝛis:vt.l.incend ium.S.ſi cer.petatur.⁊ ideo ĩ periculo
regulariter non pꝛeſtat vſuram centeſima quãdiu durat debitoꝛis
periculum ⁊ non poſt: ideo dicunt quidam ꝙ etiã hodie 8
eſt licita hec vſura:qꝛ eſt pᷣcium periculi quẽ ſubit credi⸗
toꝛ:vt.l.periculum.ff.e.⁊ qꝛ ponit ſe in dubio ſicut quãdo
duo ponunt pecuniã ſuꝑ tabulario ⁊ ludunt inuicem: nã
quilibet ſubit ſe foꝛtune:⁊ ideo non videtur peccatuʒ /ſie
nec hic cum foꝛtune ſe ſubijciat creditoꝛ.

Depoliti vel contra.
Mubꝛica.
beratur per caſuʒ
4 re ꝑempta/ſi pꝛetextu latrocinij ſi res
non perit nõ cxcuſatur.h.d.
Sop. ꝙ,en eat᷑ depoſit arius de caſu Depoſita⸗
vt. l. . S. ſepe. ff. e. So. aut queris an te riꝰ an tene
mneatur de culpa leui vel leuiſſima / ⁊ di atur de ca
oo ⁊+tenetur ſi conuenit vt de pericu⸗ ſuſoꝛtuito
lo teneatur non de caſu foꝛtuito niſi conuenerit vt hic. in
caſu tñ in quo de natura gctus veniebat leuiſſima culpa
vt in cõmodato pactum de periculo oꝑatur:vt veniat cꝭ⸗
ſus foꝛtuitus ᷣm glo.in.l.ſʒ ⁊ ſi quis ·S· queſitum. ff.ſiqͥ
cau.⁊ hoc ideovt pactũ opercet᷑ꝑ.lł.ſi quàdo.ff. de le.j.Al
tramontani dicunt ꝙ oꝑantur verba qñ poſſunt /ſ quã⸗
do poſſunt non operantur: at hic operari non oſſunt:na
verba pꝛeter mẽtẽ non oꝑantur:vt...labeo in fl. ff. de ſu⸗
pellec.le. at non eſt veriſimile ꝙ quis ꝑ pactum de pericu
lo velit ſe ad cauſam obligare cui pꝛouideri non pot: er⸗
go non fuit de mente:ſʒ pꝛima opinio ſeruat cõiter.aut fa
ctũ ẽ pactum de cuſtodia:⁊ tunc tenetur de leuiſſima cul
pa/ aut non interuenit pactum: ſed moꝛa/ tunc indiſtin⸗
cte tenet᷑ de caſu: vt.l.ſi plures.⁊. l.ſi in alia.ff.depoſi. aut
interuenit caſus/ tũc aut pᷣceſſit culpa ex qua tenebatur
⁊ ab iſta cauſatur caſus ⁊ tenetur vt dicto · S·ſepe. als nõ
vt hic. hoc dicit. . . .
ure In actione depoſiti veniũt vſu
re ex moꝛa ⁊ quaſi moꝛa ⁊ ſubla
to pꝛincipali tollitur acceſſoꝛium. hoc dicit Clſare an
cum duabus ſequentibus. ¶ Op. ꝙ vſure ve lure
niãt ex pactovt.l.luciꝰ.c.l.die.ff. e.So.młtis modis poſ veniat ex
ſunt venire vſure:nam pñt venire ex ſtipulatiõe pꝛopter pacto.
moꝛã vt cũ pꝛomittis dare cẽtumvſqʒ ad menſeʒ alłs pꝛe
ſtabis vſuras.Aliquãdo veniunt ex ſtipulatiõe pꝛopter
moꝛã caſus eſt in.l.lecta·S.fiff.ſi cer.pe.aliquãdo veniũt
ex pacto:vt.d.l.die.aliquãdo ex moꝛa vt hic :aliquando
ex quaſi moꝛa:vt.il.pꝛoxima.vt quis conuertit pecunis

9 £
9

cno P
ſmnulche
Gcuun⸗
uſapein
peeſtm
st ein
Nenamc
auocat
Inpern
yel fee
a
ſono de
ſopriet
lunactia
mnſactio
Necretum
ceneti
llactio.

ℳ
4

lpeounis
katurpnenn
ficulocalcce

CLulpa ſele
ainſg
jeretun hocde
fiterpecuntif
r Katur tli⸗
wäcqgnädim
damgetiben
gliqgneſibtatc
1dobooſangit
ludunriputemg
ideturpeuegſe
ſo.

hutt

3
Doſtnis
6benenoeren
dulanoenifſin
tbdd.
oſterusdett
Oantqberisenn
iwlculimun
ventn dehere
Connenetunhn
Prrleuſſman
outnn t
Sceimfi
iinfeil

=.

in vſus ſuos niſi eſſet data pecunia ad numerũ: quia tũc
videtur data poteſtas vtendi ea ⁊ excedit notiſſimos ter

minos depoſiti/remanet tamen depoſitum: vt dicta.l.lu

cius.¶ Itẽ op. ꝙ lata ſentẽtia ſuꝑ ſoꝛte nõ tollãturvſure:
vt. lj. S. de iudi. Sol. ibi debẽt ex ſtipulatiõe hic officio.
¶ Item op.ꝓꝙ etiaʒ officiũ per ſe admodũ actionis poſſit

Offm̃ an ꝓponi:vt dicta.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.reſtitutio.ff.de mino.So.
poſſit ppo duplex eſt officiuz:qͥddã eſt mercenarium qð deſeruit in
ni ꝑ ſe ad actionibꝰ bona fide late ſᷣm naturã actionis / in ſtricti iu⸗
modũ ac⸗ ris non arbitrarijs deſeruit ſtricte / in arbitrarijs ſeruit
tiõis:? ⁊ q̃⸗ late ⁊ extra naturã actionis:nã in qualibet actiõe deſer⸗
tuplex ſit uit iudicis officium:vt.l.ij.S poſt oꝛiginem.ff. de oꝛigine
officium. iuris.⁊ ideo ꝓcedit talis libellus. Talis debet mihi de⸗

cem quare peto per vos ⁊ veſtrum officiũ condẽnari:qꝛ
hic nõ ꝓponitur officium meũ /⁊ ſic via extraoꝛdinaria

4

ſimul cũ oꝛdinaria ſed mercenariũ actionis ſine quo iu-⸗-
dicium expediri non potcſt/⁊ hoc officium finitur finita

cauſa pꝛincipali vt hic. Sed quoddã eſt officiũ meruʒs:⁊
hoc eſt multiplex: nam quodda pꝛoponit᷑ admodũ actio
nis ⁊ eius loco / vt quia peto aliqd dari vel fieri ⁊ exigit

plenam cauſe cognitionem vt illud quo petitur ſalarium
aduocati ⁊ reſtitutio:vt dicto· S reſtitutio.Aliud ẽ ꝙ eti⸗
am per modũ actionis ꝓponitur /quia petitur aliqͥd da⸗

ri vel fleri ſed non requirit plenã cauſe cognitionem: vt
l.j·S· cuʒ patronꝰ.ff. de offi.pꝛefec.vꝛ.⁊.l.nec quicqᷓ;· S. de
plano.de offici.pꝛoconſul.⁊ leg. Aliud eſt officium quod
pꝛopꝛie ⁊ vere dicitur merũ quod non ꝓponitur per mo
dum actionis:vt quãdo petitur interponi decretum ſuꝑ

tranſactione vel alienatione rerum minoꝛis ⁊ dicit᷑ iſtud
decretum quedam deliberata permiſſio abſolutionẽ vel

condẽnationem non continens.de quo in.l.cum hi.ff. de
tranſactio.⁊.l.nec quicq;·S· vbi decretum ſᷣm vnam lec.
de offici. pꝛocõſul.⁊ leg. „ ͦᷣͦ ionen
S ntoꝝ Sequeſter qui conuentionem
4 Mopter. So ener onironwendſonen

tionis ſeruare.hoc dicit Jaco.
Butrig.
P Elid gei m Hepoſitariꝰ tenetur pe⸗
1 eriu cuniam depoſitam red⸗
Ay dere / nec excuſatur ſi alij mutuauit. hoc dicit
Rans&Jaco. cum ſequenti. 85 herecktt,
„* eruus heredita
Gm hered itas. rius deponendo
Cacquirit actionem futuro hercd. d
. ndemnatus
S Bi depolitum. in actione depo
a ſiti eſt infamis. h. d.
S. z 1 n actione depoſiti non admit
J tiis. Furcomenlatte virnned
W tus contra pꝛiuilegiatũ vtitur ſuo pꝛiuilegio.
R&αhoc dicit Jaco. But. ¶ NMũquid pꝛopter impẽ⸗
ſas in re depoſita habet retentionem: videtur ꝙ ſic: vt.l.
in rebꝰ.S.poſſunt.ff.cõmo.ſed ibi loquitur in comodato.

Et ideo dic contra ꝓpter generalia verba huius legis.

¶Sed nũ quid exceptio ſpoliatiõis poteſt opponi: Glo.
ꝙ ſic.dñs etiaʒ poteſt obijcere de dominio ſi eifuerit de⸗

Exceptio poſita.¶ Modo op.ꝙ nondũ debeat cauere:quia nondũ
ſpoliatõis eſt controuerſia mota:vt.l.hoc autem. ff. ſi plus qᷓ. per.l.
an poſſit falci.Solu.vt glo.quia per denũciationẽ eſt mota cõtro⸗

opponi.

uerſia:modo certum eſt ꝙ per conteſtationẽ non impedi
tur reſtitutio:vt in auctẽtica hic poſita:⁊ dominꝰ veniẽs
debet audiri:quomodo ergo hoc debet intelligi: Reſpõ
deo aut nullus mouet queſtionem/a redditur ſine cauti⸗
one:aut dominus mouet queſtionẽ/a tunc aut per ſolam
denũciationem/ ⁊ tunc non impediet:immo fiet reſtitu⸗

tio pꝛeſtita cautione vt hic.in fine. Aut per rei vendica⸗

tionẽ:⁊ tunc impedit:vt in aut᷑.hic poſita.

2 Ed iam. Extraneus ergo non impe⸗
H I. dit reſtitutionem dominus
ſic:non per modum denũciationis:ſed per rei

HMRyendicationẽ ſic/ nec colonus vel inquilinus
poſſunt impediri ſoluere locatoꝛi / niſi a domino per rei

vendicationem. ¶ Sed quid ſi quis velit impedire per

Depoſiti vel cõtra. Mandati. Fo. C.

yqueſtraria ⁊ liberatur debitoꝛ per ſolutionem:
DPa Ere&licet inſtrumẽtum debiti penes creditoꝛem re-
manſerit. hoc dicit Jaco. But.
9 p enes Debet ſequeſter foꝛmã conuen⸗
9

ſequeſtrationem fiendam a iudice dicens ad ſe pertinere
certe puto ꝙ non poſſit impedire: quia videtur denun⸗
ciare q; petere/⁊ ita vidi ſeruari. Sʒ ſi rei vendicationeʒ
peteret hʒ locum lex kons ſiden fer⸗
1 Moꝛtuo deponente
Bp er uacuam ex pluribus heredi⸗
bus veniat vnus pꝑtem ſuã rei depoſite cõſequu⸗
tus / relique partes percuùt periculo heredum negligen⸗
tium. hoc dicit. . ð
¶ Op. ꝙ iſte non debuerit admitti ad partem ſuã:vt.l.ſi
plures. ff. e. So. aut depoſitum erat diuiduũ/⁊ tũc aut ve
nit vnus ⁊ recipit ꝑtẽ ſuã:vt hic:aut veniunt omnes vel
maioꝛ pars ⁊ totum cis redditur ⁊ cauent de ſoluẽdo ꝑ⸗
tẽ alteriꝰ / vt. l. j·S. ſi pecunie.ff. e. Si aũt id qð erat depo⸗
ſitum erat indiuiduuʒ/a tunc ſiue veniãt omnes ſiue ma
ioꝛ pars ſiue vnus reſtituitur eitota res p̃ſtita cautione
vt.l.ſi plures.ff.e.ſ Itẽ op.ꝙ teneatur cõicare ſocijs ꝑteʒ
ſuã / vt. l. verum. ſi cum tres.ff. pꝛo ſocio.So.ibi loquit
in ſocietate q̃ hʒ vicẽ fraternitatis.

Mandati.
RKRubzꝛicc.
E Pꝛocuratoꝛ pecu⸗
S Duerſus. conuerſam ĩ do
W. mini vtilitatẽ repetit cum vſuris ⁊ ſa⸗
VWNBlarium fm iuris foꝛmã.hH..d.
V SN& ‚¶Sz q erit iudicis cognitio ſuꝑ ſala⸗
3 C NErio. Rñdeo qꝛ aut fuit incertũ ſalariuʒ
RAREAEn rio. †e. aut fuit pꝛomiſſum certũ tũc

Rpꝛomiſſum ⁊ nil põt cõſequi /vt.l.ſala⸗

aut pꝛocuratoꝛ erat ałs facturus:⁊ babet actionẽ mãda⸗

ti/aut non erat ałs facturus/ tunc aut era t factuʒ qdðᷣ cõö⸗
ſueuerat locari:⁊ hʒ locum locati actio ałs pᷣſcriptis ver
bis: vt. lI.naturalis· S. at cum do ff. de ̃ſ⸗ crip.verb.¶ Que⸗ Aduoca⸗
1o ergo qẽ differẽtia inter aduocatum ⁊ ꝓcuratoꝛẽ. Rñ⸗ tus qũo
deo qꝛ ſi incertũ ſalarium pꝛomittitur aduocato bñ ſibi differt a p
debetur: qꝛ ⁊ ſine pacto debefetvt.l.j..S.in honoꝛarijs ff. curatoꝛc·
de var.⁊ exoꝛ.cog.vñ ſi lex iuuat nulluʒ / iuuat foꝛtius iinn
J ualidum vt.l.vnica.circa pꝛincipiumj.de rei vxo.actio.
pꝛocuratoꝛi vero non debetur vt.l.ſalarium Je.aut fuit

. Promin uʒ nudo pacto ⁊ debetur aduocato cõdic. ex hac

. vnica. S. de ſuffragio.pꝛocuratoꝛi officio iudicis.¶ Eſt
⁊ alia differẽtia:qꝛ lʒ aduocatus non erat ałs facturꝰ nõ
petit vt mercedeʒ:ſʒ vt honoꝛariũ ſicut ⁊ mẽſoꝛ vt. l. . G.

ſed ſi mercedẽ.ff ſi mẽ.fal.mo.di.pꝛocuratoꝛi/vt merces

debetur actione locati ſi nõ erat ałs facturus.

—— Hec lex põt legi ita
Gm ex caulſa. dictio afacter ſim
plicẽ relatiõem/ ita ꝙ non.
¶Oopo. a diuiſione ſic aut pater obligauit
pignoꝛa ſua alij nomine creditoꝛis ⁊ agit cõmodati:aut
ſibi ſuerũt obligata ꝑ debitoꝛẽ/ agit hypothecaria ⁊ ceſ
ſat actio mandati:huius timoꝛe ſunt hic varie lecture.
J p ater Potes intelligere ꝙ mandauit
'actiones donando/vel tanẽ; p⸗
curatoꝛi ſuo.hoc dicit. J .
– Ti am Quãdo pꝛocuratoꝛ agit cãm cũ
EEh madato etiã ſi malum finẽ capi
alt negocium ſũptus litis repetit ſecus ſi non
Rrnn habet madatum. h. d. tex. 7 glo. ⸗
¶ Op· ꝙ non repetat ſumptus:vt.i::ſi ſine.S. q auteʒ.ff Pꝛocuta

rẽ ra.haberi.⁊.l.iiij.iudi.ſol.So.ibi carebat mandato: ⁊ toꝛ qñ poſ

ideo non agit:qꝛ nec vtiliter inchoauit nec finiuit:hic ha ſit repere⸗

buit mãdatum/⁊ ideo ſubuenit ei qui ſequutus ẽ dñi vo⸗ re ſũptꝰ li

luntatẽ: vt.l. iij. ff. de in rem verſo. tis: qñ
J maritusg. Imputatur ꝓcuratoꝛi q ſit ei ipu⸗
2

.. 1e bonoꝝ poſſeſ.domino nõ tandum.
petijt.hoc dicit. 8

¶ Quero ergo qñ imputetur ꝓcuratoꝛi. Rñdeo aut nõ
habuit mãdatum ⁊ non põt ei imputari/aut habuit ſpãle

mãdatum/⁊ tenetur ſᷣm oẽs:vt.l.ſi quis mihi·S. iuſſuʒ.ff.

de acqui.hr̃di.Aut habet gñale mãdatum /⁊ dicit gloſ.ꝙ
tenetur ⁊ male arguit:qꝛ ẽ vᷣum ꝙ ratihabitio equipetur
gñali mãdato:ſʒ ſpãli/⁊ hec vidẽtur pꝛobare ↄᷣꝛium a g⸗
rio ſenſu ibi madaſſe te ⁊c̃. Sed ſi vis tenere gloſ.teneas
eius tñ ratio non placet. Quero de ratione dubuãdi:⁊

dic vt glo.⁊ attẽde qꝛ ratio quare hr̃duas noõ põt adiri ꝑ

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

pꝛocuratoꝛẽ eſt/qꝛ ſolo animo aditur vñ mãdãdo pꝛocu⸗
ratoꝛi ꝙ adeat habeo animum adeundi/a ideo ſtatim he
res efficioꝛ vnde amplius non poſſum fieri hr̃s.

ofiſſa Et expꝛeſſum ⁊ tacitum
J fid eiuſloꝛ. mãdatuʒ inducit mãda⸗

Hactionem hoe diel. dat ereqlrort gli
CZXIi ui manda
Flitteras. creditoꝛi alij

mutuari tenet᷑ mãdati /debi⸗

R toꝛi vᷣo actione de mutuo.h.d.
¶ Op. ꝙ hẽat locũ vtilis ĩſtitoꝛia ⁊ nõ mãdati vt.l.ſi mu
tuã.S. de exercito.actio.So.aut directũ fuit mãdatũ cre
ditoꝛi/⁊ dat᷑ ei ð mãdãtẽ actõ mãdati ⁊ dat᷑ actõ mutui ꝰ
accipientẽ /vt hic:aut fuit directũ debitoꝛi /⁊ datur vtilis
inſtitoꝛia ↄð mãdãtem:vt in ↄꝛio.¶ Iteʒ op.ꝙ nulla actio
detur mãdãtem /vt.l.ſi vᷣo·S·cum quidã.ff.e.So.ibi ſo⸗
lum recommend auit debitoꝛẽ amico ſuo hic mãdauit vt
eis pecunias mutuaret.ſ Item op.ꝙ directe detur actio
de mutuo ̊ mãdãtem ac ſi ipſemet accepiſſet vt.l.ſi ex cõ
tractu.S.q cum eo.So.vt glo.Collige ergo ꝙ aut l̃e fue

runt directe ad creditoꝛẽ/⁊ tunc aut erãt ſolum cõmẽda⸗

toꝛie ⁊ non tenetur cõmendãs vt.d.l.ſi vᷣo⸗S. cum quidã.
aut in eis continebat᷑ ꝙ deberet mutuari pecunia debito
ri:⁊ tunc mãdãs tenetur mãdati /debitoꝛ certi condic.vt
hic:aut lr̃e directe ad pꝛocuratoꝛẽ fuerunt ſiue debitoꝛeʒ

diem / poſt ſic vt. d. l. ſi tibi mãdauero. Si aũt omittit ꝑ⸗
emptoꝛiam:⁊ tunc aut cõpetebat ei tm̃ ⁊ nihilominus a⸗
gat nec diſtinguo ſciens fuerit vł ignoꝛãs: qꝛ in fctõ ſuo
non cadit ignoꝛãt ia:vt.d.l.fideiuſſoꝛ·S·fl.ſi autẽ compe
tebat / etiã ipſi reo:tunc aut omiſit ſcienter ⁊ non agit: vt

hic:aut ign oꝛãter:⁊ tunc ideʒ ſi ignoꝛauit ius: ſecus ſifa
ctum:vt.d.l.ſi quis pꝛohibuerit. Item ſi omiſit appella⸗
tionẽ non agit niſi in duobus caſibus qui ſunt in.l.ſi pꝛo

= curatoꝛẽ·S. ſi ignoꝛãtes.ff.mã.
WBm per pꝛocuratoꝛem.
WSi pꝛocuratoꝛ leſit cauſam meã tenetur actio
ne mandati.hoc dicit.

99Mocuratozem. orrarde re⸗

na fide faccre.hoc dicit. N:o⸗
9 ꝛocuratoꝛ tenetur
A 6 Pꝛocuratoꝛe.edolo lara culpa/le
1 Huiz leuiſſima: ? qui oẽ dicit nihil excludit.
¶Op. ꝓꝙ debeat diſtingui cuiꝰ gratia fuerit fa

— andnaf' Abi madatum ba
(¶Gm mandati. Abi madatumba

debet ſeruari:ſed ſi habet incertos ſufficiẽt bo

Mnata.

tũc dñs mãdãs tenetur vtili inſtitoꝛia vt dicta.l.ſi mu⸗ ctum madatum:vt ſi gra mãdãtis veniat dolꝰ⁊ lata cul⸗ (odo⸗
tuam:aut fuit miſſus accipiẽs tanqᷓ; nuncius / ⁊ tenet᷑ cõo⸗ pa ſi mãdatarij leuiſſima: ſivtriuſq; veniat leuisvt.l.ſi vt lens
dic. certi. vt. d.l.ſi ex contractu. certoS. nũc vidẽdũ.ff cõmo. So.hic ſpãle:vt ĩdiſtincte ite
S Stibi Ex mãdato de mutuãdo naſcitur man veniat leuiſſima ⁊ eſt ratio:qꝛ videtur ſe idoneum aſſere *
2 dati actio.hoc dicit. Z rer re cum ſuſcipit mãdatuʒ ſicut dicimus in aſſeſ Runen
DAJ o ea Agit mãdati qᷣ pꝛo alio fide⸗ fe ſoꝛe: vt. l. ij. ff. ꝙ quiſq; iuriss mrevo
D Ne iuſſit:ſiue iã ſoluit ſiue iã con⸗ S ſe 63 d 73 Poſt conſummatum man⸗ 1 nen
a dénatus eſt. ſiue reus pꝛincipalis iam incepit ☛ J ecu U. datuʒ pꝛeſtat dominus pꝛo⸗ Kackt
F maas anale vti ſubſtãtia ſua/ ſiue fideiuſſit ad certum un

T non eſt liberatus ad tps:ſiue diu extitit in obliga⸗

curatoꝛi intereſſe mandati.h.d.

ero n

V And atum. Hesulariter mandatum Mãdatũ rdoli

re ĩtegra moꝛte dñi finit᷑ moꝝe dñi
ACSOp. ꝙ non finiatur moꝛte vt.l.ſi vero nõ re⸗ finitur. .
VJa E& muncrandiS. vlti. ff e. So. aut quis mandauit W Diſ
fieri poſt moꝛtem qð põt colligi ex verbis expᷣſſis: vt qꝛ
dicis ſoluas poſt tali:vel cathegoꝛice:vt quia dicit fune
rabis me:⁊ tunc non finitur moꝛte.vt.d.l.ſi vero·S·vlti.⁊
l.fl.ff.de ſolu.aut mandat aliquid fiendũ in vita:tunc aut

tione:ſi tñ ſoluit dum ſe poterat exceptione tueri non hʒ
actionẽ mãdati.hoc dicit. †
. ¶ Nota pꝛimo ꝙ regula eſt ꝙ fideiuſſoꝛ ãteq; ſoluat non RE
Fideiuſ⸗ agit mãdati fallu in caſibus hic poſitis. Scðo ꝙ ſi omi⸗
ſoꝛ non a⸗ ſi exceptionẽ qua poterat ſe tueri/⁊ ſoluit non agit man
gitmada⸗ dati.¶ Quero qũo pꝛobetur ꝙ ceperit diſſipare ſubſtatiã

nd ſol ſuã. Rñdeo ſi alienabat bona ſua /ſi ludebat / ſi cum mere

tricibus verſabatur:⁊ intellige ꝙ taliter diſſipabat ꝙ me
rito fideiuſſoꝛ poterat timere:ałs ſecꝰ Quid em̃ ſi ſua bo
na valebãt decẽ milia ⁊ expendit male centum:certe fi⸗
deiuſſoꝛ non pꝛopterea aget.
¶ Dppo./ꝙ regulariter agat fldeiuſſoꝛ anteqᷓ; ſoluat:vt.l
ſi mãdato.ff.e.So.hic mãdauivt pꝛo me ſolueret:ibi ꝙ/p
me rem emeret:⁊ eſt ratio qꝛ ille non agit ex cõtractu qui

effectus eius dʒ conſummari poſt moꝛtem:tunc aut man

datarius ſciuit moꝛtuum eſſe mandantẽ t finitur mãda⸗
tum /ſi ignoꝛauit durat:vt.l.cũ ꝑ.S:meuio.ff.de le.ij.aut
effectus dʒ ſumi in vita:⁊ tunc finitur moꝛte dñi re inte⸗
gra:vt hic ⁊.l.inter cauſas in pꝛin.ff.manda.Sʒ q̃ eſt di

ferẽtia an mandetur fiẽdum poſt moꝛtem an in vita cuiꝰ
effectus dirigatur poſt moꝛtem. Rñdeo qꝛ quando man

nondum impleuit:cum ergo mãdo vt fideiubeat videoꝛ dat᷑ flẽdũ poſt moꝛtẽ durat/poſt moꝛtẽ obligatio ⁊ actõ knmin
mãd are vt ſoluat:vt.l.indebitã.ff. de condic. indebiti: · maãdati:vt.d.l.ſi vero ·S.·fl.ſʒ qũ dʒ in vita expediri fini⸗ tice
ideo añqᷓ; ſoluat non impleuit mãdatum: ⁊ ideo põt age⸗ tur mandatum moꝛte:lʒ pꝛopter ignoꝛantiã excuſctur ꝓ Amnoſet
re:⁊ ſi nõ ſoluit.( Modo quero que ſit differẽtia an agat curatoꝛ:vt.d.lʒ.inter.in pꝛin.⁊ ſunt hec in argumẽtum ſta ir ziis
poſt ſolutionẽ an añ in caſibus hic poſitis.Rñdeo qꝛ qñ; tuto cauetur ꝙ qui facit teſtamentũ dʒ illud facere in me lilen⸗
ſoluit agit ad pecuniã:in alijs agit vt liberetur: vt.d.l.ſi moꝛialibus deſcribi:quidã fecit teſtamentum ⁊ manda⸗ ſicig
mãdato·S.ij. IJtem op.ꝙ etiã poſt ſolutionem non agat vuit cuidam vt faceret in memoꝛialibus cõis poni eum et fürukt
vt.l.ſi tibi mãdauero.in pꝛin.ff.e.So.vt gloſ.qꝛ ibi ſoluit ſtatim moꝛtuus eſt teſtatoꝛ:nunquid poſt moꝛtem madã ſeunul⸗
añ tpᷣs. Itẽ attende ꝙ qñ quis omittit exceptionem: aut tis poterit explicari⸗ Videtur ꝙ cũ teſtm̃ debeat aſſume ſümnere⸗
eſt ſciens ius ⁊ factũ ⁊ ſibi pꝛeiudicat. Idem ſi ius igno re poſt moꝛtem diſtingui debeat an ſciat mandatariꝰ de⸗ limg
rat:ſecus ſi factum.q Ire op.ꝙ dãnatus iniuria iudicis functi mandãtem ⁊ nò poſſit explicare:aut ignoꝛat:⁊ ſic ſſe
agat:vt. l.ſi quis pꝛohibuerit.ff. de publicia. So.vt gloſ. vt.l.cum pr̃·S· meuio.ff.de le.ij. glen.
Item op.ꝙ etiã ſi omittat exceptionẽ poſſit agere vt.l. SAl . Salarium incertum re ⁊ gñe ꝓ⸗ Uſevoni
ſi fideiuſſoꝛS. quedã.ff.e.So.ibi omiſit declinatoꝛiã:hic ₰ t atium.cratoꝛi non debetur. hoc dicit eßcire
ꝑemptoꝛiã.¶ Itẽ op.ꝙ etiã ſi ꝑemptoꝛiam omiſit poſſit ◻M Jacobus Butrigarius. .J fitige
agere:vt. l. idemnq; · penul.ff. e. So.vt glo.qꝛ ibi erat ex⸗ R S5 Oꝛecium rei diſtracte cum man⸗ ſnelcde
ceptio turpis:⁊ que ſoli fideiuſſoꝛi cõpetebat.¶ Iteʒ op. PE E cij. Ere meo redditur mihi cum vſu⸗ nte pͤn
ad lein derliſ ſaerugar g ſ. ke So· vr glo⸗ Item op. N. MWris licitis non illicitis. h. d. ai
ꝙ excuſetur ſi non appellet pꝛocuratoꝛ:vt.l.ſi Rocurato⸗ Ss re 1 acir „ ſiſti
rem.S.ſi ignoꝛãtes.ff.mãdati.So.vt gloſ.qꝛ ſpãle eſt ibi J 0 ntr Mos ege procratde t er
7 igdedrE. „P. . r ior cto de quota litis:ſed bñ a⸗ lnes
in duobus caſibus:aut ergo fideiuſſoꝛ omittat declinato ir ad B f; Dicani Ut
& in 1tciji. Dkia: git ad ſumptꝰ.h.d. Quero qñ dicatur pactũ llgiyth
riã iudicij:⁊ tunc aut erat exceptio:tu non es pꝛocuratoꝛ . i-f. Di dſin
e . . r Ade quota illicitũ:⁊ dicvt gl.(¶ Sʒ qͥd ſi manda ,no
