2⁊ ideo oꝑabitur ĩ ambobꝰ ĩ vno ĩutiliter.ſ.in aꝑpellatiõe
in alio vtiliter.ſ.recuſatione.ſᷣm opinionẽ Jo.q̃ eſt vera.
WVlerũ in caſibus in qᷣbus ab int᷑locutoꝛia pᷣt appellari ꝓ⸗
hibitio hic facta oꝑaretur etiam in ea.
¶ Op.· ꝙ ſemꝑ pariter dẽat oꝑari diſpoſitio invtroq; cũ
ſit vnita:vt.l.q;uis.S.de ĩpu.⁊ alijs ſubſti.⁊.l.in teſtõ.de
te.mi. So.illud verũ qñ in vtroq; põt oꝑari:ſʒ qñ non pᷣt
in vtroq; operatur ſaltim ĩ vno / ne ̈ba reddãtur ĩutilia
vt. l.ſceuola.ff. ad trebel.¶ Itẽ op.ad canones alł.in glo.
de.l. j. in fi ·ne li.in vna eadẽq; cauſa.Solu.vt glo.⁊ di⸗
cam ſuperea. =
¶ Itẽ op ꝙ iudex delegãs nõ poteſt appellationẽ remo⸗
uere:vt.l.j.in fi.ff.a qui.app.nõ lʒ. Solu.vt glo.vł dic ꝙ
hic loqtur de maioꝛibus iudicibꝰ qͥ poſſunt hec facere vt
not. in 3. .
¶ In glo. que incipit dʒ em̃.ibi per.l.tollitur apellatio.
Item ibi expᷣſſe tolli᷑ vnum/aliud non.hic vtrũq; remo⸗
uetur.

De ſentetijs que line certa q̃

N(IlHec lex hʒ quinq; lec.timoꝛe duarũ
Rlu.ſ.l.non quẽéadmodũ. ff. de iudi. æ.l.j.
f de vſur. ſed pᷣme quattuoꝛ nõ habẽt
ææ᷑̃᷑̃᷑̃e uiqð dubiũ nec ſunt digna recitatiõe.
quinta hʒ dubium ⁊ patitur ↄꝛia:ſʒ bñ ſoluũtur:⁊ hec eſt
cõis ⁊ vera ⁊ hanc ꝓſequar. ¶ Ad euidentiã eſt ſciendũ
ꝙ aut quero de eo ꝙ pꝛeteritũ eſt ⁊ hec ꝑtinet ad officiũ
iudicis ſᷣm oẽs ⁊ eſt pꝛima ſcða tertia ⁊ rta le⸗ Aut que
ro de eo qð eſt futurũ ⁊ illud ita ꝑtinet ad iudicẽ ſi depen
det a iure pñti ⁊ hec quinta lec.cõis ⁊ vera.
¶ Op. ad quintã lec.quã teneo ꝙ tractus futuritꝑis nõ
pertineat ad iudicẽ:vtl.non quẽadmo.ff. de iudi.⁊.ljj.ff.
devſur.So.aut eſt ius futurũ ⁊ depẽdet a futuro ⁊ non ꝑ
tinet ad iudicẽ vt ĩ ↄꝛijs.Aut ius ẽ de pᷣſenti ſʒ pᷣſtatio de
futuro/⁊ tunc poteſt agi etiam pꝛo futuro vt hic. Poſſet
etiã ſingulariter rñdere ad.l.j.ff.de vſur.qꝛ ibi eſt qͥd im⸗
putetur actoꝛi qui ſoꝛtẽ non exigit dũ põt. Itẽ op.de ſti
pulatione ãnua quã conſtat pꝛo pꝛimo ãno eẽ purã pꝛoſe
quẽtibus cõditionalẽ vt.inſti.de ver.obl · S· at ſi ita.⁊.l.ſi
ſtichũ · S. ſtipulatio. ff de ver. ob. ergo non poteſt venireĩ
iudiciũ vt.d.l.non quẽadmodũ.So.eſt ↄſiderare legatũ
alimentoꝛũ ⁊ in eo eſt vnũ ius ⁊ vnũ legatũ licet pᷣſtatio
ſit ꝑ tẽpoꝛa diuerſa ⁊ hoc caſu tractus futuri tꝑis bene

pertinet ad iudicẽ ⁊ ꝓ futuro tꝑe fit condẽnatio:vt l. j. 35.

de fideicõ.¶ Itẽ eſt cõſiderare ſtipulationẽ:in qua dicꝙ
aut eſt vna ⁊ conditionalis ⁊ non põt in iudiciũ deduci:
vt.l.cedere diem.ff.de vᷣb.ſig.⁊ .l.q̊tiens ·S· itẽ ſi tꝑali.de
admi.tu.⁊.l.ſi pupilli ·S. videamꝰ.de neg.geſt.⁊.dict.l.nõ
quẽadmo.Si aũt non eſt conditionalis ſʒ hʒ pᷣſtationes
płes ãnuas tunc cõſiderato rigoꝛe:qꝛ eſt vnicum ius po

teſt agi ꝓ pꝛeſenti ⁊ futuro tpᷣe lʒ obſtet exceptio.verum

poſſum agere pꝛo futuro tꝑe ⁊ pñ̃ti:ac ex equitate ne com
pellar ſingulis de iure meo publice pꝛoteſtari: vt. l. male
agitur. de pᷣſcrip.xxx.vel.xl.an.¶ Itẽ eſt conſiderare le⸗
gatũ annuũ non alimẽtoꝝ ⁊ hoc caſu legata ſunt plura⁊
cedunt ſingulis annis: ⁊ ideo nõ videt᷑ ꝙ pꝛo futuro tꝑe
poſſit agi. Nerũtamen glo.tenet ex equitate dicte.l.male
2SiG poſſum petere condẽnationem fteri etiã ꝓfutu⸗
rõ.¶ Adde hic vnũ ↄ.qð habes ĩ quaterno ⁊ ibi eſt pleni

oꝛ diſtinctio qᷓ; hic.Ałs lec.pone vt gl ¶ Item op.vt glo.

⁊ ſol.vt ipᷣa.Ad pᷣmã vno modo.ad ſecũdam vno modo.
⁊ ad q̃rtam vno modo.iEx glo.colliguntur omnes op.
de.l.nõ quemadmodũ.ff.de iudic.verũ pꝛima nõ hʒ niſi
illam.l.non quẽadmodum.
Pe B am Vbi incertũ in petitione incer
tũ in ꝓſecutione põt eẽ incertũ
in ſnĩe ꝓlatione.h. d.
B6Op.· ꝙ iſte curatoꝛ non fuerit iudex cõpetẽs
in cã pꝛopꝛia.So.vt glo.i Op.ꝙ ſnia non teneat:quia in
certa vt hoc titulo.⁊ inſti.de actS curare.Sol. dʒ iudex

R

ferre certã ſnĩam ſi põt vt in ↄ. Sʒ hic non potuit qꝛ ĩ peti

tione ⁊ in pꝛoſecutiõe fuit incertũ ſcʒ indẽnitatem pᷣſta⸗
ri ⁊ ideo ſnĩa erat incerta. ¶ Itẽ op:ꝙ etiã ałs admittat

ſnĩa incerta vt· S. id aũt. So.vt glo.qꝛ etiã ibi non poteſt

ferricerta vt plene dicam·j.ti.j.adde qð eſt in quaterno.
¶ In glo. que incipit ꝙ ſoluʒ in parte actoꝛis contineri
facta relatione ad illa acta.

¶ Ex tex.cõpᷣhẽſa fctã relatiõe ad illa ałs nõvalẽt. Uñ

iudex dʒ dicere ↄdẽno te ad oẽ qð debet᷑ actoꝛivt ex foꝛ⸗

ma petitiõis apꝑet.Auſ & ĩ nulla pte ẽ certũ ⁊ nõyʒz ſnia.
Aut eſt certũ ĩ actis:⁊ tũc aut iudex hʒ relationẽ ad illa?
vz ſnia.aut ñ hʒ relationẽ ⁊ ñ vʒ lz ſit certũ ĩ actis vt hie.
c l. ſũma ff. dere iud. Et ſi dicas nõne iudex dʒ ᷣbo exp
mere:ergo nõ ſufficit eẽ in actis. vt. S.ti.ij.l.j. Rñdeo dʒ
vbis expmere hoc verbũ cõdẽno vel abſoluo vt ibi:ſj ᷓ
titatẽ non/dummodo ſe referat ad certũ vt hic,

titate pꝛokeruntur. Rubꝛ.

dependẽs a iure pñti pertinet ad offi⸗
ciũ iudicis alłs iudicatis ſᷣm oẽm lec.

=

. fi q Sniĩa qᷓ nõ ↄtinet cer Snia an
Ec lententia. ſe nec ꝑ relationẽ
ad certũ in aliq̃ parte actoꝛis nontʒ ipſo iure.

nns coſt
hierhocn
onnibusi
coꝛdlio di
primaſi
Cainteret
cge. Bie
blles opin
ldimert

CRotai
rtmytlonn
rdeleg ii⸗

Nonut ilea
Ouitatur imm
atu
Uttracta
andatrac
deperpe.
trr an. A.
ctiäinfint
litẽ uri
lone expa
eiample
rdele i/.
zsr
tntöamn
lecimiſa
Soncim
hodfeim

fſponden
pentibus
inli

kicrepuin

Ptpzinglo

(ECumſa

ene conue
ſobligatie

(Ethoen

M minter⸗
cfd /eyen

rlentat

ſaſAlerog
in enoßf
Gpftioyt ng
ltfelins⸗
nq⸗ lequi

uſge

letl ſan⸗

„

De ſñijs que pꝛo eo quod iter

De Bentẽtijs que ꝓ eo quod intereſt. Fo.XLIN.

grauari ⁊ dʒ vt.l.cum vnus.ff.de ali.⁊ ci.le.¶ Alia ratiõe
impugnat Ja.de are.glo.ſic:qꝛ cum intereſſe ex quadam

,ſp . . affectione veniat quaſem affectionẽ hr̃e poteſt ad qᷓtita⸗
Bubr H eſt pꝛoker untur. Kubꝛ ica. tem ? ad pecunia: ad hominẽ ĩ gñe niſi extra rẽ de quo
tizene ¶ Continua vt glo.⁊ male videtur cõtinuare: qꝛ etiã ſu hic non tractatur certe nullam ergo in his non bñ ada⸗
N ꝑ itereẽ dʒ ferri certa ſnĩa regulariter: vt. ð. ti.j.l.ij. ? iſti. ptatur hec lex. Et ideo ipſe exponit certam qtitatẽ quã
Potfen de act. S. curare.Et ideo dic ꝙ ſupꝛadictũ eſt de ſſijs ve do in obligatione eſt quis habẽs certos fines limitatos
nuich rum qꝛ circa intereſſe ⁊ ſniam ferendã ſuper eo multa ſin ab homine vt fundus :vel a natura vt homo mecreum c5
WE gularia occurrunt /ideo de hoc ponit. . tinct quado continet id quod nec a natura nec ab homi⸗
tnor i — R N Pꝛolixitas oli ne habet certos fines.i Et ſi op. Jac. ꝙ hic non tracte
fneſtlel We E m pꝛo co. contingẽs ſuꝑ ĩ tur de rebus q̃ in obligationẽ deducũtur /ſz de natura ip
tnartig V. Rtereſſe ceſſat ꝑ hãc legẽ vt in caſib? cer ſarum obligationum. Ego reſpondeo ꝙ obligatio aſſu⸗ Obligatò
nukecttſ. tis veniat vſq; ad duplũ intereẽ: ĩcer mit naturã a rebus que in ea deducuntur:vt.l.ſtipulatio aſſumit na
künee tis q;tũcũq; ⁊ veniet intereẽ in lucro æ⁊ nes non di. in pꝛincip.ff. de verb. ob. ⁊ ideo bñ exempliſfi⸗ turã a re⸗
Mtiictſctnc⸗ dano.h. d. ¶ Diuide.l.iſtã in partes qt cat exemplificando de rebus que in obligatione deducũ bꝰ q in es
inetndofi 17 tuoꝛ vel quinq;. In pᷣma parte dñs im tur. ſᷓ̊ ego puto ꝙ melius ſit intelligere vt faciunt vltra⸗ deducũt.
ftalee Iun R— .Per atoꝛ exoꝛditur oſtẽdẽs vtilitatem mon. MHã non intelligunt hunc tex.ita late vt gloſ. ſed re⸗
lucſcſn huius cõſtitutiõis vſq; ibi ſĩcimus. ibi pꝛobat a ſiłi vſ; ſtringunt ſolum ad gctus.ſ.vbi hinc inde oꝛitur obliga⸗
. ibi ex hoc nõ.ibi obligationẽ ĩtereẽ ampliat vſq; ibi ⁊ ſic tio ⁊ hoc ſatis innuit tex.⁊ hoc ꝓpter mutuã relationem
hefumie; omnibus.ibi concludit ad omnia pᷣcedẽtia ⁊ vera eſſe d; ad quam hr reſpectus:verbi gratia ſi vendis rem pꝛo.x.
kdendili⸗ exoꝛdio dixi vſq; in fl. Pone ergo caſum in hac particu⸗ vigdemur extimaſſe eam. x. ⁊ intereſſe meum tãtum ⁊ inter
ſaworn la pꝛima ſic. Hũñe imperatoꝛ vos poſuiſtis hic regulã ci· e& meum non dʒ egredi illud duplum. hinc eſt ꝙ non licʒ
ſetigffrien ca intereẽ ꝗre feciſtis h ⁊ quid intẽditis circa intereẽ di cotrahentibus ſe decipere vltra dimidiã iuſti pꝛecij. In
ſehe de cere. Rñdet imperatoꝛ: qꝛ circa eum erãt olim inextrica telligunt ergo certum eſſevbi in contractu in quo hinc in
ecbickli biles opiniones antiquoꝝ ⁊ pꝛolixe eoꝝ dubitatiões/ in de obligatio oꝛitur aliquid certum eſt appoſitum ad qð
Fnfngad Wil fainmmtatetnaasds T en winünkfackonsehe Paniingsd modpriit erlaie enn tmetrelaitnge
noeknin Julinnel Emota linfiffv⸗ 60 T i⸗ ſid icön iſſa . . ſi qᷣ i . de: m 5 mittis fact ſecus ſi certo pꝛecio
Srſin an ſemper tur. vt. l. pure. in ft.ff. de doeehe cicmni a· F. ſi 5 incin e: r cu ao i is HM um KEn cer cio
npotetrat, ſitvuada. x. de ſog ti⸗So au ueris de inf⸗ ldat⸗ 1, lrirate exce⸗ loeaa quig un us ex ertoꝛih ns diet: ierge
Benrimch fedirak ed ntananmoevocene. Promiemtsidcrum nerverdede runc tNud victrur ineet
gtüliegft Lallitin aonſeam r in ein ertbue 3de⸗ non nzroeb. ſir llucl idem in commodato ⁊ depoſito. ¶ J tem quero
D Za⸗ tractamus de actione q̃ eſt odioſa: æ aut de ea cõſer⸗ de quo duplo loquatur hec lex quod non dʒ excedi: Re⸗
enn uanda tractamꝰ a tunc infinitatẽ nõ amplectimur vt ĩſti. ſpondeo ſm vltramon. duplum eius quod conuenit: qꝛ
iäici . de perpe.⁊ tẽ.ac.circa pjn.⁊.lʒſicut.⁊. l.omnes.ẽ. de pᷣſcð. ſi vendo rem pꝛo.x.videmur rem.x extimaſſe ⁊ huius du
K xxx.an. Aut tractamus de obligatione inducẽda ⁊ tunce plum non dʒ egredi intereẽ meum. Sed m gloſ.⁊ alios
6 ſtiſitn etiã infinitatẽ euitamus vt.l.videamus·S iurare.ff.de in doc.duplum.ſ.intereſſe communis.ſ.qᷓti res communi⸗
gekentt litẽ iurã. ⁊ hac.l.Sſancimuz. Aut tractamus de obliga⸗ ter vʒ non dʒ excedi ob intereſſe ſingulare:nec etiam con
siſyttun tione exponẽda:⁊ tunc aut verba ſunt apta ad infinitatt nuẽtum.ſ./pᷣcium dʒ ſingulare mtereẽ excedere.i Expedi⸗
eſtmmidnuf ⁊ eã amplectimur: aut non ⁊ nonvt.l.fideicõmiſſaS.ſi da tis duabus q̃ſtionibus. Pꝛo declaratione text. venio ad
texcegte x. de le. iij.l. ſi ita fideiuſſoꝛẽ accepero.ff. de fideiuſſ. el coõtra.⁊ op.ꝙ veniat intereẽ q;tumcunq;:vt...rõ · S· ſ per
requlnng bꝛeuiꝰ dic ⁊ in ide recidit ꝙ aut tractamus defauoꝛe/⁊ in vẽditoꝛẽ.de ac.emp.So.vt glo.⁊ pꝛim tenẽtvltramon.
oreſtainin finitatẽ amplectimur: aut de odio ⁊ non niſi in caſu.d.l.fi ⁊ tene eam ſi nonvis ſequi glo.ꝙ triplex ſit intereẽ. Itẽ
ſtconſiem: deicõmiſſa.⁊.l.ſi ita fideiuſſoꝛem accepero. op.ad idẽ de l.iulł.ff.de ac. emp.So.vt glo.pꝛimo⁊ male:
gata ſen ¶ Sancimus ita.¶ Pone caſum ſic inſtat iuuenis qzñ qꝛ foꝛtius fuit limitãdum itereẽ extra rem qᷓ; circa rem.
Gpꝛo fun ergo dñe imperatoꝛ limitatis vos pꝛolixitatẽ antiquam ⁊ ideo dic vt glo. Ultimo dicit ſi vis ſequi opi.gl.ſꝙ ibi
itate diclu. MReſpondetur ꝙ limitat vt in caſibus certis ⁊ cõtractibꝰ loquatur in communi intereſſe quod venit totum:hic in
flerietüe . habentibus certã quãtitatẽ vel naturã veniat vſq; ad du ſingulari quod nõ excedit duplum.¶ Sʒ contra hoc op.
mmon ibict lũ / in alijs Sru wreug h D c nota ꝙ iſte ver. qꝛvidet de.l. titius.⁊.l.idẽq; ·S in omnibus.ff. de act. ẽpt. So. aut
Pemcnte haicere pꝛincipio verſiculi pᷣcedeñ.ideo hic ſunt due lec. agitur qꝛ male factum eſt ⁊ venit intereẽ circa rẽ ⁊ extra
ne vt pʒ in glo. ¶ Hota ꝙ immenſa cadunt. MMD rẽ: ⁊ ſi agatur cõtra doloſum venit totum q;tumcunq; ſit
gunturomtß ¶ Lum ſancimus. Mic pꝛobat a ſimili dicens ꝙ ſicut illud:vt dicto.S.in omnibus.Aut non eſt in dolo ⁊ venit
fi guimnihi pene conuentionales ⁊ legales limitate ſunt ita dʒ limita bñ extra rẽ/ſed non excedit duplum vt hic. Aut agitur cõ
ri obligatio intereſſe. , na eum qui non facit quod dʒ ⁊ venit intereẽ circa rem
jntpeiftnin ¶Et hoc non. ¶ Hic ampliat obligationẽ intereẽ ⁊ q̃ri⸗ nonextra. .V
boneputeilnn tur an intereſſe veniat in dano ⁊ lucro.Et reſpondetur ꝙ Item opponitur ꝙ etiam vſq; ad duplum non veniat:
ſic:rõ/qꝛ veteres etiam hoc ſtatuerũt:⁊ concludit bñ: pʒ vt i.cum fundus.ff de euic. So.immo vadit vſq; ad du⸗
ntiuderciti ergo opiniones veterum eẽ ſoptas. plum vt ibi pʒ. Vel melius hic loquimur de obligatione
Pnttnetiil Ineren⸗ ¶Nota ꝙ in ↄctibus habẽtibus certã qᷓtitatẽ venit in⸗ inter ee / ibi de ſtipulatione penali.¶ Itẽ op. ꝙ veniat qᷓ;
nA nain ; tereſſe vſh ad duplu in his qui hũt incertã q;tumcunq;. tumcunq;. vt. videamus. ff de in iit iurad. Sol. dicunt
Gutgit c 1 Huti⸗ ¶ Itẽ nota ꝙ verba.l.calumniari non debẽt vt. l. pe. ff ad quidã ꝙ aut intereẽ venit pꝛobãadum ꝑ iuramẽtum ⁊ ve⸗
ng tti-. bycertam exhiben. ¶ Itẽ not. ꝙ obligationes conuentionales reci⸗ nit qᷓ;tumcunq; vt in contrario.Aut ꝑ teſtes ⁊ vſq; ad du
linn⸗ ¶Gtitateé. piunt limitatiões.ꝗ¶ Itẽ nõ ꝙ intereſſe venit ĩlucro ⁊ dẽ plum vt hic. Sʒ certe immo econtra debẽt non excedere
iü hiln no.Quero ad declarationẽ text.de duobꝰ. Pꝛimo qui duplum quãdo p iuramẽtum ꝓbatur cum releuet᷑ actoꝛ
güͤtſng ſunt Ictus hũt es certam qᷓ;titatẽ vel naturã In hoc eſt ab onere pꝛobãdi qᷓ; quãdo pꝛobatur ꝑ teſtes ar. l. eum qꝗᷣ.
detuln opinio vt in glo.¶ Et querit glo.rõnem huius legis ⁊ di fff. de iureiur. Et ideo dic ßm Ja. de arc. ꝙ nec ib texcedit
130s . cit ꝙ facilius quis facit qᷓ; det:⁊ ideo faciens plus graua duplum:⁊ ꝙ ibi dicit text ꝙ iudex taxabit intellige ꝙ ſic
,eer tur qᷓ; ille qui dʒ dare. Ultramon.hoc impugnãat dicẽtes taxabit ꝙ duplum non excedetvt hic.¶ Itẽ opponitur ꝙ Intereſſe
irfi i a⸗ ꝓY grauius eſt onus perſone q; rerum: vt.l. in ſeruoꝛũ.ff. intereẽ non pꝛobetur ꝑ teſtes ſʒ ꝑ iurametum: vt.l. ſi quã ꝓbat ꝑ te
ienennte de pe. .l.ſancimus.S. de ſac.ſãc.ecc.i¶ Pꝛeterea nonne i do jvnde vi.cum ſimi. So. regulariter als realiter pꝛo⸗ ſtes ⁊ nõꝑ
nniſht, . certis octibus ponit᷑ locatio in q̃ eſt qñq; factũ.Sʒ tu po batur per teſtes vt hic: ſʒ caſualiter ꝓbatur per iuramẽ⸗ iuramẽtũ.
. . tes ſuſtinere glo. Z hec:qꝛ poſſes intelligere de locatione tum ſcilicʒ ſi concurrat dolus aduerſarij ⁊ difficultas x
oſiſſiͤ in qua certũ continef᷑. Sʒ foꝛtius eã ĩpugna duabus röü⸗ bationis:vt dicta.l.ſi guoncho⸗ nam ibi pꝛobato delicto
Niagiit nibus. Pꝛimo qꝛ glo. non debuit ponderare quid ſit gra aduerſarij pꝛopter difficultatem pꝛobationis michi de⸗
certi in 4 nius cum hoc veniat ex cõuentione ⁊ dãnum ꝙ quis ſua fertur iuramentum. Idem quando dolus pꝛeſumitur ⁊
etc in culpa ⁊c. vt.. de regu.iu.l.ꝙ quis.¶ Pꝛetcrea potius rõ difſficultas pbationis adeſt vt.l.pꝛoperandũ.S.ſinaũt.s.
ti iain glo. tẽderet in oppoſitũ: qꝛ ille qui releuatur a grauioꝛi de iudi. iuratur ſuper intereſſe vero non affectionis ni⸗
klugtn poteſt in alio grauari.⁊ qui releuatur a leuioꝛi pot leuus ſi ſit res affectionẽ recipiẽs / ⁊ natura actipuis hoc pa⸗

Butrig

Pena cõ
uetiõalis
an ſit limi
tata.

Inkeſſe ẽ
triplex.

Inkeſſe

tiat᷑.vt.l.videamus.⁊.l. in actionibus.ff. de in lit. iura.ſed
Dy.⁊ glo.non requirũt niſi dolum aduerſarij:nã dicunt
ꝙ põt ꝓbari ĩtereſſe per iuramentũ ſolo dolo aduerſarij

intueniẽte:vt dic.l.ſi qũ.⁊ nõ in.l.ij.gf. de in litẽ iuran.⁊.l.

nũmis.¶ Itẽ op.ꝙ lr̃a ſibi ᷣdicat:nam in ver. in alijs di
cit venire q;tumcuq;.⁊ in væ. ⁊ non ex quibuſdam dicit
ꝙ non. Solu.vt glo.¶ Item op. ꝙ pena conuentionalis
non ſit limitata:vt inſti.de ĩuti.ſtip·S./alteri.Sol.vt glo.
illa eſt vera ꝙ aut imponitur per verba reſpectiua.⁊c. et
hoc tã in ↄuẽtionalibꝰ ⁊ legalibꝰ/eẽt tñ equum dicere vt
dicuntvltramon.ꝙ cõuentionalis qualitercũq; appoſita
veniret tota petenda:⁊ ſᷣm hoc eſſet ſpeciale.in.l.fl.S.de
ſpon. qꝛ matrimonia debent eſſe libera. tene tamen gloſ.
4 Item op. ꝙ intereſſenõ veniat in lucro: vt.l.ſterilis.S.
cum per venditoꝛẽ ff. de ac. emp.So.vt glo.quã ſo ĩpꝛo⸗
bant vltramon. per tex.qui dicit ꝙ veteres hoc etia ſta⸗

tuerunt.ſed glo.huic bene reſpõdet ſcʒ olim veniebat

intereſſe lucri caſualiter nõ regulariter hodie venit regu
lariter. ¶ Expeditis opp.modo q̃ro quid ſit intereſſe?⁊
dic vt glo.quã impugnat vltramon.dicentes.ꝙ intereſſe
non eſt dãnum ſʒ extimatio dãni:ſed certe hoc puto glo.
etiã ſenſiſſe. Item impugnãat qꝛ dicunt eam defectiuam:
qꝛ non ſolum agitur ad intereſſe quado non fit: ſed ⁊ qñ
male fit vel qui non dat vel male dat:⁊ ideo addunt ipſi
hoc.Sʒ certe glo.poteſt ſuſtineri:qꝛ qui facit.⁊c.vt.l.qui
non facit ff. de reg.iur. ſed pꝛo eis facit: qꝛ cõmodius eſt
ſingulas cauſas.⁊ c.vt.l.j.frf. de do.excep.ſed ꝑꝛo glo.fa⸗
cit:quia gaudẽt bꝛeuitate moderni.⁊c.vt.l.j.ff. ꝙ metus
cauſa:⁊ ideo tene glo.i( Item q̃ro de diuiſione intereſſe ⁊
glo.ponit pꝛimo vnã ⁊ eſt triplex.ſcilicet conuentum/cõ⸗
mune/t ſingulare.⁊ male dicit glo.qꝛ pꝛecium cõmune/⁊
conuentũ exceditur ab intereſſe:vt.l.j.ff.de ac.emp.ergo
pꝛecium cõmunce vel conuẽtum non ſunt intereſſe. Pꝛe⸗
terea caſus eſt in.l.emptoꝛẽ · S. fi.ff. de ac.emp.Huius ti⸗
moꝛe glo.ſe ipſam coꝛrigit.⁊ Dy.in.c.moꝛa.ex. de regu.
iur. bene appꝛobat diuiſionẽ intereſſe:ſed aliter exempli⸗
ficat.⁊ dicit ꝙ cõmune eſt qᷓ;tum valet cõmuniter conuẽ⸗
tum qᷓ;tum conuenit intereſſe nomine dari / non dico no⸗
mine rei:ſed certe ipſe male dicit:quia intereſſe cõſidera⸗
tur per relationem ad perſonam:vt dic.l.j.ff. de ac.emp.
2 pciũ ꝑ relationẽ ad rem:vt.l.pꝛecia.ff. ad.l.fal.Et ꝙ cõ
mune pꝛecium non ſit intereſſe pꝛobo ſic:cauſa ⁊ cauſatũ
non ſunt idem:ſed ita eſt ꝙ quia res tãtum valet:ideo tã⸗
tum mea mtereſt:ergo intereſſe cauſatur mihi a pꝛecio cõ
muni:ergo pᷣcium cõmune non eſt intereſſe: licet ſit tantũ

q;;tum intereſſe. Item ꝙ cõuentum non ſit intereſſe pbo

licet ſit quãtitas ꝓ intereſſe conuẽta.pone ergo ꝙ decẽ
pꝛomiſiſti pꝛo intereſſe/ ⁊ mea non itereſt niſi in duobus
nunquid reſiduum eſt intereſſe? certum eſt ꝙ non.quia ei
non conuenu diffinitio intereſſe:quia nec dãnum emer⸗
gens / nec lucrũ ceſſans.fateoꝛ tamen ꝙ totũ debet mihi
dari / non qꝛ interſit:ſed qꝛ tãtum ꝓmiſſum fuit noĩe in⸗
tereſſe/⁊ ſi peterem decẽ:qꝛ intereſſet male peterem/quia
non pꝛobarem mea intereſſe niſi in duobus ſed debeo di⸗

cere in libello:peto decẽ mihi pꝛomiſſa noĩe intereſſe.ſi⸗

mile eſt in legato relicto pꝛo dote:nã non eſt dos / nec dz
dicere mulier in libello peto tãtum:qꝛ dedi in dotẽ:nam
tunc haberet neceſſe pꝛobare tantum ſe in dotem dediſſe
ſed dʒ dicere peto tãtum mihi noĩe dotis relictum.caſus
eſt.S. de falſa cã adiec.l.⁊ ſi nõ deſignata.⁊. l.lucius ·S· qͥſ⸗
quis.de le.ij. Pꝛeterea dicit lex ꝙ in penali ſtipulatione
non inſpicitur quid interſit:vt inſti.de inuti.ſtipula.in fi.
ergo ipſa pena vel q;titas nomine pene pꝛomiſſa non eſt
intereſſe. Cõclude ergo ſolum eſſe vnum ĩtereſſe tãtum.ſ.
ſingulare habẽs relationẽ ad ꝑſonam non ad rem/⁊ hec
ſufficiãt de pᷣma diuiſione ĩtereſſe. ¶ Expedita pᷣma di⸗

uiſione intereſſe:nũc venio ad ſcdᷣam.ſecunda diuiſio in⸗

tereſſe eſt ꝙ inteſſe aliud circa rem/aliud extra rem quod

circa rẽ ⁊ colligit᷑ in.l.lucius.⁊.l.titius.ff.de ac.emp.qð declarant
e rem qͥd vltramon. ſic ꝙ intereſſe circa rem dicatur qð cõcomi⸗

ſit.

tatur rem ad quẽcunq; ꝑuenerit vt partus rei qui cuili⸗

bet acquireretur. Extra rem eſt illud ꝙ non cõcomitat᷑

rem ſemꝑ:verbi gr̃a.vendis mihi frumẽtum:⁊ quia non
tradis/familia mea fame necata eſt modo mea ĩtereſt ra⸗
tione familie mec/ alterius qui familiã non habuiſſet nõ
inteſſet tãtum: ⁊ hoc eſt intereſſe extra rem. Sʒ Jaco. de
arenis.facit tria mẽbꝛa /⁊ dicit ꝙ quoddꝗ eſt intereſſe rei

quod eſt ipſa rei extimatio /ꝛ⁊ iſta ſemꝑ cõſideratur quãti

arij Becũda pars ſuper Septimo libꝛo Codic

plurimum valuit a tẽpoꝛe moꝛe vſq; ad ſniam quacunq;

actione agatur ſiue bone fi.ſiue ſtricti iuris /⁊ de hac lo⸗
quitur ſᷣm eum.l.vinum. ſff.ſi cer:pe.⁊.l.in hac.de tritica.

Quoddã eſt ex re vel pꝛopter rem vt fructus ⁊ obuẽtio⸗

nes/⁊ iſtud venit hoc modo:quia aut quatitas petitur/⁊x
tunc eius acceſſio vt intereſſe venit in bone fideinon in⸗
ſtricti iuris vt.l.ſocius.ff. pꝛo ſocio.cum ſi.Quãdoq; agi

F ruct? ve

tur pꝛo ſeruitute ⁊ veniunt fructus vt inteſſe non vt fru⸗ niũt vt ĩt⸗
ctus:vt.il.loci ·S.j.ffſi ᷣui.ven.Aliquãdo petitur ſpecies / eſſe qñ agi
⁊ tunc aut peto quod eſt meum /⁊ tunc. veniunt fructus tur ꝓ fui⸗
vt fructus nonvt intereſſe/⁊ veniunt quãtũcũq; ſint:vt.l. tute.

iulianꝰ ſcribit ſi hominẽ.ff.de rei vẽ.aut quod fuit meum
ſed non eſt/a tunc etiã veniunt fructus non vt fructus: ſʒ
vt intereſſe/⁊ ſi veniũt actionis iure veniũt a tẽpoꝛe obli
gationis cõtracte.ſi iudicis officio veniunt a tẽpoꝛe mo
re:vt.l.in ſumma/S. ei qui.⁊.l.indebiti.ff.de codi.inde.⁊
l.videamus.de vſur.Aut peto ꝙ nec eſt necfuit meum/⁊⸗
tunc aut tradi eſt in obligatione / ⁊ tunc cum ſit quaſi fa⸗
ctum in obligatiõe tunc veniũt fructus vt inteſſe non vt
fructus.vt l.vbi aũt.ff.de verb.oblig.aut dari eſt in obli⸗

gatione / ⁊ tunc nõ veniũt vt int᷑eſſe:ſed vt fructꝰ poſſunt

venire poſt luẽ ↄteſt.vt.l.cum fundum. ff. ſi certũ pe.niſi
agatur ex õctu innoĩato:qꝛ tũc dari eſt in obligatione et
veniũt fructꝰ vt int᷑eſſe vt.l.rebus.S.de rerũ pꝑmu.Si aũt
in obligatione eẽt ſimul dari vacuãq; poſſeſſionẽ tradi/
tũc aut ſtipulationẽ pᷣcedit alius gᷣctus puta vẽditiõis ⁊

ſtipulatio infoꝛmatur ab ea ⁊ veniunt fructus vt ĩtereſſe.

vt.l.ſi ſtipulatus in.iij.rñ.ff.de vſur.ſi autẽ nulla actio
pᷣcedit ſtipulationẽ/tunc veniunt fructus etiã vt fructus
vt dic.l.ſi ſtipulatus.in pꝛin.Et ſi dicas quid intereſt ve
niant vt fructus:an vt int᷑eſſe. Rñ.magna eſt differentis.
qꝛ quãdo veniunt vt fructus veniũt quãtumcũgʒ ſint:ſʒ

ius legis.ſ.ꝙ in ↄtractibus certis non egrediũtũr duplũ
pꝛecij cõmunis vł cõuenti /in incertis ſic. Habes ergo ꝙ
quoddã eſt inteſſe rei quod eſt ipſa rei extimatio. Item
quoddã eſt quod ẽ circa rem/⁊ de his dixi. Itẽ eſt qdðᷣdã
intereſſe extra rem.ſ.ꝙ nec ex re/nec ꝓpter rem: ſʒ extra
de quo loquitur dic.l.titius.ff.de ac.emp.⁊ differt Jaco.
de arenis ab vltramon.qꝛ vltramontani latius ſumũt ex
re q; Jaco. de arenis.qꝛ ſᷣm vltramon.ſi debebas mihi
tradere ſeruũ qui fuit hr̃s inſtitutus / inteſſe hr̃ditatis eſt
circa rem:qꝛ ad quẽcũq; ꝑueniat ſeruus ꝑuenit hr̃ditas
illa.ſed ſᷣm iaco.de arenis eſſet intereſſe extra rem/⁊ non
circa rem:non tamen differt isco.de are.ab vltramon.in
iuris diſpoſitione:ĩmo concoꝛdant quãdo veniat vtrũq;
int eſſe. Quero ergo quãdo veniat intereſſe extra rem.⁊
in hoc ſunt opi.pꝛima eſt opi.glo.ꝙ aut agitur qꝛ non tra
ditur/⁊ ꝙ non venit extra rem.aut qꝛ male traditur/⁊ tũc
venit extra rem. VUltramontani repꝛehẽdunt glo.in mẽ⸗

bꝛo pꝛimo ꝑ.il.iij.in fi.ff.de eo ꝙ certo lo.ſed potes rñũde⸗

re:qꝛ illa loquũtur in caſu ſpeciali.ſ.quãdo intereſſe circa
rem venire nõ poteſt qꝛ quãtitas eſt in obligatiõe/⁊ hoc
vt adiectio de eo ꝙ certo loco aliqͥd operetur. Itẽ etiam
repꝛobatur idẽ ꝑ.l.inficiãdo.de fur.vbi agitur qꝛ nõ tra⸗
ditur ⁊ venit inteſſe extra rem. Sed rñdeo duobꝰ modis
pꝛimo qꝛ lex ↄꝛia loquitur in delictis.glo.in contractibꝰ.
at in delictis venit qð libet int᷑eſſe.vt.l.inde neratius.ff.
ad.l.aqui. Pꝛeterea ibi non agit᷑ ↄ finem:qꝛ non facit:ſʒ
qꝛ male facit.ſ.furãdo.⁊ ideo glo.bene dicit accipiẽdo vᷣ⸗
ba eius late ꝓut dicit:qꝛ aut agit᷑ qꝛ male tradit ſubaudi
vel malefacit.Aut ergo agitur contra eum qui non facit
⁊ venit intereſſe circa rem non extra.aut contra eum qui
male facit ⁊ tũc aut agitur ðᷣ doloſum ⁊ venit extra rem
qᷓ;tumcũq; ſit: aut ↄ non doloſum ⁊ venu extra rem:ſed
non vltra duplum:vt.l.titius.⁊.l.idẽq;·S.in omnibus.ff.
de ac.emp.Et eſt ratio pꝛimi mẽbꝛi:qꝛ minus delinquit
qui non facit vel omittit qᷓ; qui facit: vt.l.ſi conſtante.
Sſi maritus.ff.ſo.ma.⁊ ideo minus punitur.¶ Item in

quãdo veniunt vt int᷑eſſe veniũt ſᷣm determinat᷑ionẽ hu⸗

Inteẽ ci

veniat ex⸗
tra rem.

Inkeẽ ve⸗

ſcdðᷣo membꝛo quãdo agitur contra male tradẽtem ſifuit nit ⁊ agił

in dolo venit intereſſe q;tumcũq; ſit:qꝛ eius dolus ipſum õ maleira

debet aggrauare ⁊ facere perdere hoc pᷣuilegiũ huius.i. dẽtẽ ſi fu⸗

ſczʒ vt excedat duplum vt dicto·S. in omnibus.ſed YJaco.
de arenis aliter dicit modicum diſcrepãdo a pꝛedictis:

it ĩ dolllo.

nam dicit ꝙ aut intereſſe venit pꝛobandũ per iuramentũ

⁊ nullo modo excedit duplum vt.l.videamus.ff.de in lit.
iuran. aut venit pꝛobãdũ ꝑ teſtes ⁊ tunc ipſe diſtinguit:
vt.S.ſ.quia aut agit᷑ contra non tradẽtem.⁊c.vt.ð.dixi.

=—

91

Acateln
genttarart
. Nem 1
ccoegod
piodyꝛo
amacorr
Grurlca
onrscum
cnerem,t
t ſſe fuun
ſtntlidem
locunglo.
wontani
heginclie
ſhonſitind.

—

e lindener

eniat inluc
ſeſed vlera
cunalienat
ytl denich.
iniuria tun
etla inlucre
Zutet inee
crinon veni
ſam interene
ſcnpoteſte
ervenalton
leettratio⸗
rur ope
ſen diſtigu
grͤdo alich
operaturin
ſapiliberi⸗
hreſtanſe
dinatumae
cterſed me
gferendum
fleriſit mag
lon ideo
Auncumali
lin maiolis
Atſne glien
ſenieyrlij
nhoc diſcren
Nerfsctumn
luctl euici
lunc⸗ gut wer
femra ha⸗
ſackumg:
croevt.. ſiſt

—

lerintereſe

aura ſcu

obendumn
lenlagloe
Uen non ve
ctes Alig
ſgengui
uncmiſeye
Nſnſenne
Dofacerm
Poſegvocen

hwegtun
enal
Rentagog
nonkfich
ſesqui
mnclagi

Kepetote
c.
ſentin

Bia non cõpetenti iudi. ſentẽ. lata fue. Fo. L.

ncnan
Mlln
rn
denfe ſed certe.l.non pꝛobatur ꝙ eo caſu quo intereſſe dʒ ꝓpa⸗ mari ad faci d cõ
iche lea certe. non. quo intereſſe dz ppa⸗-⸗ condemnari ad faciendum quod cõuenit: ? ſi contingat
e n * unenr hon vaſi Anbntn Geaerellcet uder te ceſſare in faciendo peto te ad intereſſe condemnari: x
S“ au. Item n ung: t icde⸗ illud.lz ſit ſatis ꝓbabile di⸗ quod dicit ꝙ eſt in arbitrio actoꝛis agere pꝛeciſe ad fa⸗
Mölar⸗ cu. Z ec in totum ↄcoꝛ. cũ diſtinctione ſupꝛa dicta ctum ſi velit non placet:quia immo regulariter liberatur
ſloogge ? ideo ego dicerem me cõcoꝛdando cũ oĩbus ꝙ aut iua reus intereſſe pꝛeſtando:vt.l vbi autem. ff. de ver. obli
WNS mẽto dz pꝛobari intereſſe/⁊ tũc nõ poſſit duplũ excedere ⁊ hec de hac materia ſufficiidt. ig.
lſteſs⸗ cum actoꝛ releuetur ab onere ꝓbandi.hoc tamen nonre⸗ ——
nnad deruur Lcnutum gur depe⸗ Par dreſteser tũc agit᷑ aut Sia non co mpetenti iudice
rnl contra eum qui nõ facit ⁊ venit intereſſe circa rem ⁊ non 1ð 8½ „ . „
dfltmn 4 extra rem:vt.l.ſi ſterilisS·cum per venditoꝛem.ff. de ac. ententi lata kuerit. Mubꝛt.
Nrfuang eimp. Aut agitur ↄtra eum qui male facit vel tradit/⁊ tüc c SHE Abi iudex non fuit cõpe⸗
N tipſe fuit in dol⸗ ait /e n de Abi ingex non fuit cõpe⸗
irce aut ipſe fuit in dolo ⁊ venit intereſſe extra rem ⁊ q;tũcũq; L. ꝛens: qula indicaut ”
rarl ſit: vt.l. idemg · S. X. . E ⸗ tens: quia iudicauit de re Snĩa abĩ
katknen erl nch Seln tinu .ff. de ac. emp.⁊ in hoc cõcoꝛ ExXAad ſe non pertinente nec per pꝛoꝛoga⸗ cõpetenti
W daaen 8 . lereſrtan⸗Aun non ſut in dolo:⁊ dicũt vl⸗ 9 tionem factus cõpetens ſententia ab iudice la⸗
Cutnunne Pir dint m nit extra rem etia ſi non vltra duplũ: vt Ceo data ipſo iure non tenet.h.d.totus ta nõ tʒ.
nieſenee . non ii⸗ o venit ĩtereſſe extra rem:⁊ qtumcũ it: HE Vy, imã. l. ic c videtu
fnp veniat ilu ent in lucro.Glo.dicit ꝙ olim non.regulariter hodie alia re iudicare:vt.l.ediles·S· item ſciẽdũ.ff. de edi edic.
ſinit cro. ic. ſe vltramõtani diſtingũt ſic. aut eſt lucrum captadũ So.hic pꝛonũciauit de alia pꝛincipali:ibi de alia non pᷣn
dltie eun aliena inturia non venit / nec iure veteri nec nouo: cipali ſed que venit in acceſſoꝛium pꝛime vt de fructibus
füpmg ntiria ei ff. ex Acer ne eſt eſt captandũ ſine alteriꝰ ⁊ ſi.⁊ ideo poteſt.¶ Item opp.ad idem ꝙ poſſit de alia re
ſſinine Kriaz unc aut tintere e eſt certũ: qꝛ paratum ⁊ venit cognoſcere vt.l.j.S.de oꝛd.iudi.⁊.l.quotiẽs.de iudi.So.
aritii 2 i in ucto vt in. Leuicta. x. l. veditoꝛ ff. oe euic. ibt illa queſtio incidit delegare ⁊ aliter in ea pꝛocedi non
sntiti Si ed muctti 7 dub umnedi non dararle⸗⸗ tale inteſſe lu poterat.ſ Item opp.de.l.ad mobilem.⁊.l.ad legatum.ff.
l ſnn e it 5 3 min Svio⸗ ad.l. ro. de ic. de pꝛocura. So. ibi expendit ea ſine quibus ſibi negociũ
äntſn nam in er e debet pꝛobari:ſed qð eſt incertum pꝛobari commiſſum non poterat explicare alia non vt hic.¶ Itẽ
D Vonpolet ergo.⁊c.⁊ de hoc loquitur.i.ſi ſterilis .S.cum o de.l.papinia.⁊ aut᷑.ibi poſita.S.de ſenten.⁊ intcr. So.
ckdiſin per ven itoꝛẽ. ff. de uc emp 1E ſi op.contra vltramon. allit fauoꝛe reconuentionis.¶ Item op.de.l.ij. in pꝛin.-
Pieſnt que eſt ratio ꝙ dicitis bene inteſſe ex lucro ĩdiſtincte ſiue ff. de iudi.So.vt glo.qꝛ hec ſᷣm illam. Collige ergo aut
mngg Baarun Pprer non fieri ſiue ꝓpter fieri/ intereſſe exrra iuderx datus ad vna rẽ cognoſcit de alia que venit in con
dolſſhng rem diſtĩguitis in quo eſt ratio maioꝛ. Ipᷣi reſpõdent ſic. ſequentiam pꝛime ⁊ poteſt: vt.d.l.ediles.S· item ſciendũ.
an quãdo aliquid imediate eſt oꝛdinatũ ad aliquid ꝙ foꝛti?ꝰ aut cognouit de alis que incidat pꝛime ⁊ poteſt: vt dicts
ininti berarurin eo S quando mediate oꝛdinatur ad illud: vt l.quotiens. S. de iudi.cum non poſſit aliter pꝛimam expe
rie h l. qui liberis S. hec vᷣba de vul. ⁊ pu. ſubſti. ⁊. l.lij. ff. de le. dire.vt.l.ij.ff.de iur.om.iudi.⁊.l.ad rem mobilem.S. alle.
ri Nict pꝛeſtan. ſed cum ipſum ſteri vel non fleri imediate ſit o⸗ aut cognoſcit de alia pꝛincipali ⁊ non incidenti ⁊ quenõ
terfenfn dinatum ad lucri amiſſionẽ: ideo venit lucrum indiſtin⸗ venit in ↄñam pꝛime:⁊ regulariter non valet ſententiavt
dſfne cte: ſed mediate ⁊ non ĩmediate eſt oꝛdinatũ ad důnum hic. fallit fauoꝛc pꝛoꝛogationis vt. l. .⁊. ij. ff. de iudi. Itẽ
tieſin afferendum: ſed certe ego non video qualiter fieri vel nõ fallit fauoꝛe reconuentionis.vt.l.cum papi.S.de ſen.⁊ in
Tdehcn ſieri ſit magis oꝛdinatum ad lucri amiſſionem qᷓ; ad dã⸗ terlo.¶ Op.ꝙ omnis materia pꝛoꝛogationis ſit tota coꝛ⸗
ſehftitt! num/ ideo Jaco.de arenis dicit ꝙ aut lucrum eſt captã recta:nam ſi iudicat ſuper alia re ⁊ partes que tacuerunt
huenitilt dum cum aliena iniuria/⁊nõ venit. vt.l.deniq;. ff. ex qui. videntur eius inriſditionem pꝛoꝛogare: et ideo debet
trafen caumalolis cuius.ff.de vſuca.⁊ in hoc concoꝛdãt oẽs. valere:vt.l.ij.de iud.So.illud verum qñ nõ errabant hic
bylnn aut ſine glien poteſt percipi/⁊ tunc aut eſt icertum ⁊ nõ errauerunt / vel in facto:quia putabant etiam delegatum
veniatſti genir Eij 5noꝛtio i d bro we iac. Aut certum ⁊ tůc ad aliam / vel in iure quia putabant delegatum ad vnam
ſeernan iin aiſcrepat ab vltramon. dicens ꝙ aut agitur pꝛo⸗ poſſe de alijs iudicare: ⁊ ideo non pꝛoꝛogauit ſecus ſi ſci
turcenen 8. ter Hreuin in nir r elbcunr dgeſtelldard cõ rent vt in contrario. Sð
eiradient C . cuicrg. r. Aut ago quia factum non eſt? PGc J I/ Zd euidentiam eſt ſciẽ⸗
untconie funcdurmerufacumn erat in obligatiõe qð eſt obmiſ⸗ militaris. dunm e magilter muitũ
ſaattil um fieri ⁊ venit infeſſe etiam in lucro: vt.l.ſi coõmiſſa.ff. babet iuriſditionem limitatam de quo hẽbis ĩ
Peintmi enraber. guis aundun floe. aut non erat merũ s SHIl. magiſterie. S. de iuriſd. om. iud. D
ſentiizede m: qꝛ in obligatione er /tuc nõ venit i J .
bigti P itergnnantber venatoneme descemb. J de pꝛopꝛietate. ea vor leh⸗
enn gicn vt.l. ſi ſt cum pe itoꝛem. ff de ac. emp. pzꝛopze C. Rra volſen
nch Intereſſe. ¶ Expedita theoꝛica venio ad pꝛacticam ⁊ quero qua⸗ QR X poſſeſſio
ginrlin alikpe⸗ liner intere acxCcI T I1 pꝛopꝛietas ꝙ delegatus ad vnam non poteſt
r qualit᷑ pe- liter intereſſe petatur ⁊ pꝛobetur ⁊ in cõdẽnatione dedu⸗ 4de ali ndi
öduetenll tatur 1 p⸗ catur: ? ſi aliten 3 . A de alia cognoſcere vel iudicare.h. d.
c i 1 p⸗ E⁊ ſic quero qualiter pꝛobetur ĩtereſſe:Dy.⁊ glo.di ¶ Mota ꝙ ſi iudica it ſi d nõ eſt ſibi
m, betur: cunt ꝙ vbicunq; dolus interuenit pꝛobato dolo venit ſum innenir rfacit Erm . ocno nõͤeſt ib comniſ⸗
ttnndn pꝛobandum ſolum per iuramentum: vt.l.ſi quãdo: vn⸗ (Auld ſi de t . nolleffl e dolgne ihef
ngehenfif de vi. ? glo eſt in. l. nummis. v.l. ij ff. de in litem iuran. ſi uit. ge n ge oc de poſſeſſione ⁊ pꝛopꝛietate iudica⸗
D autem non venit volus aduerſarij / tunc pꝛobatur per e 12 20 vtg „ . Querit glo.
enattſt teſtes ad liquidum: vt.l. quatenus ff. de regu. iuris. WAT in pꝛiuatoꝛum. ia glo⸗
mnalimit Item qualiter petatur intereſſe? Rñdeo aut ago moꝛa AMaui quid ſi ali⸗
n „Sremc 19 “”“ quis eſt excommunicatus ⁊ appellat an ſit ex⸗ t⸗
n iam cõmiiſſa/⁊ tunc poſſum agere duobus modis.i.pete⸗ Acommunicatus?⁊ dic vt gl.circa quã di det
enit nn re ĩtereſſe /⁊ non expꝛimere quãtitatem ⁊ tunc ſi ꝓſequoꝛ conſidero tps quo potuit ppellarie nomd dap iſ aunt lat
temnm poſtea certum iudex certam feret ſententiã:ſi autemnõ tunc interim eſt excõicatus. Idem dico de atene aize ea ci
nani pꝛoſequoꝛ certum tunc iudex incerte pꝛonunciabit con⸗ patet quia lex dicit ꝙ ſi non appellat retro ifamis eſt: nõ rcõcat?.
trnge demnando eum ad intereſſe ⁊ in executione fiet certum dicit fingitur vt.l. kurti. in pꝛin. ff. de his qui not infa. aut
lſia ne5 poſſum etiam ab initio petere.x. nomie intereſſe / ⁊ tunc conſideras tpᷣs appellatiois pᷣcedeñ ⁊ interim non eſt in
ln n debeo certum pꝛobare ⁊ iudex certam feret ſententiam famis vt. dict.l.furti.ij.rñſo aut conſideras tpᷣs poſt fini
ruichiin, ſuꝑ eo:vt colligitur ex.l.cum eoꝛum.S.de ſenten. 2. S. ti. j. tam appellationẽ: 7 tune aut eſt finita per 1 ns 19 i
volrſii l.ij. aut ago ante moꝛam/a poſſum agere ad factum ſciilʒ ⁊ tunc retro ogienn mkannen n nlo um t
cifn/ peto vt facias quod conuenit/ꝙ impugnant quidam di⸗ ij.rñſo ſm aliã lectur. idẽ dico r olcaro: aurcn ſinits
hlbſt ie centes ꝙ qui tenetur ad factum tenetur alternatiue ad ſa appellatio p ſcdaʒ ſniam qͥ pm ofirmauit: c tũc eſt excoi
atnl gun deln⸗ rereſee idan alſeuvllcter verit factum: catꝰ vł ĩf amis a tꝑe ſce ſnie vt ple.dixi ĩ.d.l. furrti.
rnnn de⸗ etere:vt inſti.de ac.S.plus.debet ergo di⸗ H l .
int eberote condenariad rceſe N a factendum aG De pena iudicis qui male iu⸗
