ationem habere malam fidem niſi aliud appareat.
¶ Item op.ꝙ male fidei poſſeſſoꝛ teneat᷑ de percipidis:
vt... certum ·j.e.ti.cum ſi.Sol.hic excuſatur a percipien⸗
dis pꝛopter titulum.
¶ Sed contra hoc oppo.ꝙ pꝛopter titulum non excuſa⸗
tur a percipiendis:vt.l.partus.ff.de rei vendi.So.regu⸗
la eſt ꝙ titulus excuſat a percipiendis:vt hic que regu⸗
la fallit in quattuoꝛ caſibus:vt dicit glo.
¶ In glo. que incipit.i.ſciens.ibi iactãtem ſe tutoꝛeʒ:qꝛ
ille ꝗᷓ nõ credidit ẽ in culpa/ falſus tutoꝛ eſt in dolo:at do

lus pꝛeponderat culpc. on ſih
F Qui errat in pꝛopꝛictate non ſibi
. E fua. pꝛciudtcurin dominio.hoc dicit.

Pone excmplum vt glo. z quartum pliacet.
a Ko (¶ Op. ꝙ perdam dominium: vt.l. inter offici⸗
um.ff. e. So.vt glo.que diſtinguit ſcientem ab ignoꝛante
qð non placet/quia nec ſciens/nec ignoꝛans mibi pꝛeiu⸗
dico.¶ Item op.de.l.fl.de inoffi teſta. So.ibi in querela
⁊⁊ in ſciente:dic ergo ꝙ pꝛeſtando patrocinium in re mea

ſiue fuerim ſciens ſiue ignoꝛans mihi non pꝛeiudico: vt

hic:quia dominium de facili non perditur vt.l.ſi quis id.
S· differentia.ff. de acquirend.poſſeſ.aut loquoꝛ in quere⸗
la:⁊ tunc mihi pꝛciudico ſciens: quia eſt odioſn: vt. l. fl.
Ade inoffi. teſta. H

MRiri Juderx debet omnem ſpeciem
6 B dD icia. pꝛobationis admittere:licet p
RAADAtiOez non faciant: ſed indicium. hoc dicit
Jacobus Butrig.

LDGn leruum.

Jacobus Butrig.
— 2 5 Contra no reſti⸗
J B 0 ſlid enti b Us. tuentẽ iurat᷑ ĩ li⸗

tẽ hoc dicit.¶ Quero quot ſunt remedia cõtrs

Judicium ciuile cũ ſeruo
non conſiſtit. hoc dicit

S
V.
S

Wnon reſtituentem: ⁊ dic vt glo.
Erti Im Wale fidei tenetur de fructibꝰ
E perceptis ⁊ ꝑcipiendis:bonce ſt
gei de extantibus poſt litem cõteſtatam de om

Se⸗ nibus. hoc dicit. g ſ⸗
% Ego conſequoz
mancipium. Aneam e
lento vl ab eo qui habet cauſam ab eo etiã ſine
pꝛecij reſtitutione.hoc dicit.
o ilij

llo⸗ Sine titulo non pꝛocedit pꝛeſcri⸗
4 ptio.hoc dicit. ¶ Diuide in tres
partes:quia pꝛimo ponit᷑ dictum. Scðdo ratio.
CTertio illatio. Secũda ꝑs ĩcipit ibi Lidcirco
„Tertia ibi Tvnde hocJ.
O lemnid us DHeſcriptio incẽſuum
AeD B. non facit quem domi
num. hoc dicit Jaco.bpu. .
= Bꝛe Poſſeſſio poſt litem conteſtataʒ nõ ſt
ANRAWB . nit pꝛeſcriptionem longi tẽpoꝛis.hoc
Joicit. Vel dic ꝙ litis conteſtatio interrũpit pᷣ⸗
2 aAAſcriptionẽ longi tempoꝛis.h. d.
Pꝛeſcri⸗ ¶ Sp.· ꝙ perficiatur pꝛeſcriptio etiam poſt litis cont.vt
ptio an in l.ſi poſt acceptũ.ff.e.So.q̃dam pꝛeſcriptiones cauſantur
terrũpat᷑ a mero fauoꝛevt vſucapio:⁊ hec per conteſtationem non
lit.ↄteſt. interrumpitur ipſo iure:quia non cauſatur a negligentia
non petẽt :ſed fauoꝛe poſſidentꝭ ne dñia rerum ſint in in⸗
certo:qui fauoꝛ non ceſſat per conteſtationem:⁊ ideo cur
rit:ſed ſine effectu vt.d.l.ſi poſt acceptum.quedam cauſã
tur ab odio tm̃.i.negligentia non petentis:vt pꝛeſcripꝑtio
xxx. vel.xl.annoꝝ.⁊ hec interrumpitur per ſolam miſſio⸗
nem executoꝛum cum ſola miſſio tollat negligentiam: vt
l.ſi quis:j.de pꝛeſcrip.xxx.annoꝛum.quedã cauſantur mi
xtim ab odio ⁊ fauoꝛe:vt pᷣſcriptio lõgi tẽpoꝛis:⁊ in hac
capitur media via:vt ipſo iure interrumpatur per conte⸗
ſtationeʒ:vt hic.¶ Item op.ꝙ conteſtatio non interrum⸗
pat conteſtationẽ:vt.l.inter.ff.de diuerſ.⁊ tẽpo.pꝛeſcrip.
Interru⸗ So.quedam eſt interruptio naturalis/⁊ hec pꝛodeſt om
ptio ẽ du⸗ nibus /vt. l. naturaliter.ff.de vſucapi.quedam eſt ciuilis:x
plex. hec aut fit a domino:⁊ ei pꝛodeſt:vt hic:aut ab alio/⁊ nõ
pꝛodeſt domino:vt in contrario.
Wr Eruum Sine traditione rei domini⸗
A um non queritur ex ſolo titu⸗
FEE*“ lo. hoc dicit.
EAHA&Sp. ꝙ ſolo titulo queratur dominium: vt.l.
Vyt itra diuinũ.S.de ſacroſ.ec. So.ibi ſpãle ⁊ ĩ
caſibus notatis in.l. traditionibꝰ.S. de pactl.
Es Qui poſſidet res alienas non ſuccũbit
“ niſi actoꝛ ꝓbet de iure ſuo.h.d.

De vlukructu.
RKubzꝛica.

¶ Dictum eſt. S. de actionibus realibus que pꝛo rebus
coꝛpoꝛalibus competunt /nũc eſt videre de realibus que
pꝛo rebus incoꝛpoꝛalibus competunt:⁊ ſunt negatoꝛia ⁊
confeſſoꝛia/⁊ quedam ſeruitutes ſunt perſonales:vt vſuſ
fructꝰ / vſus / habitatio / ⁊ miniſterium ſeruoꝛum:⁊ de his
hic loquitur:quedam pꝛediales/⁊ dehis loquitur ſequẽs
titulus de ſeruitutibos.
P Vſuſfructus. ention:
. .)9* pꝛeſtandãâ
ab vſufructuario nõ remittit teſtatoꝛ
ea ratione ea nõ pꝛeſtita non põt vti
frui / nec a debitoꝛibꝰ hereditarijs exi
gere. hoc dicit.
¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ ali⸗
Uſuſt mutt[SꝓͥFn,˖lECn legatur vſuſfructus reꝝ q̃ vſu non
ctꝰ qñ poſ conſumuntur:⁊ tunc pꝛeſtat legatarius duplicem cautio⸗
ſit legare. nem vnam de vtendo fruendo arbitrio boni viri: aliam
de reſtituenda re vſufructu finito:aliquãdo legatur vſuſ
fructus rerum que vſu conſumuntur:⁊ tunc pꝛeſtatur ſo⸗
lum cautio de tanta extimatione reddenda vſufructu fi⸗
nito.Aliquando legaturvſuſfructus omnium bonoꝛum:
⁊ in eis ſunt res que vſu conſumuntur ⁊ res que non con⸗
ſumuntur vſu:⁊ tunc reſpectu earum que nõ conſumũtur
vſu pꝛeſtatur duplex cautio:vt.S.reſpectu aliaꝝ vna tm.
¶ Op. ꝙ teſtatoꝛ poſſit remittere cautionem:vt.l.ij.⁊.l.
ſcire .j·vt in poſſeſ.lega.So.vt glo.que voluit dicere ꝙ in
contrario loquitur de cautione que reſpicit fauoꝛem te⸗
ſtatoꝛis:hic heredis¶ Sed contra hoc op.ꝙ fauoꝛẽ here.
poſſit remittere.nam rem hered.poteſt legare:vt inſti.de
leg:S.non ſolum.Huius timoꝛe dicunt quidam ꝙ in hac
cautione eſt alia ratio: quia ſi remitteretur iſta cautio fte
ret contra rigoꝛem iuris ꝙ noluit eam pꝛeſtari contra.l.
nemo poteſt. ff.de le.j.Alij aſſignant aliã rationem que ẽ
bona:ſed non generalis videlicet ꝙ vbi cautio eſt adin⸗
uenta ad conſtituendum vſumfructum: vnde attende qꝛ

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

in rebus que vſu conſumũtur nõ poterat cõſtitui vſuſſru
ctus:vt.l.j.ff.de vſufruc.⁊ ideo fuit introducta cautio lo

co rei:⁊ ideo ſicut in rebus qᷓ vſu non cõſumũtur re ꝑem⸗

pta non põt eſſe vſuſfructꝰ.ita in his q̃ vſu conſtituũt᷑/nõ
poteſt eſſe vſuſfructꝰ/niſi cautio eiꝰ loco ſuccedat.ſ¶ Itẽ
quero an heres poſſit remittere hanc cautionẽ.glo.dicit Cautioes
ꝙ ſic.qꝛ eſt inducta fauoꝛe ipſius.Alij cõtra:qꝛ eſt indu⸗ q̃dã remu

cta ꝓpter rigoꝛẽ iuris/⁊ ne det᷑ legatario occaſio delin⸗ ti poſſũt/t

quẽdi.Aut ergo teſtatoꝛ vult remittere fauoꝛẽ ſuũ/⁊ põt. q̃dam nõ.
vt dicta.l.ſcire. Aut fauoꝛẽ heredis/⁊ videt᷑ ꝙ non poſſit
vt hic:maxime ꝓpter alias rationes quas dixi.Aut vult
remittere rigoꝛẽ iuris:⁊ nõ poteſt.vt.l.nemo poteſt.ff.de
leg.j.⁊.l.codicił.S.fi.de le.ij.Aut ipſe heres vult cautio⸗
nem remittere/ tenet glo.ꝙ poteſt qꝛ eſt eiꝰfauoꝛ.in hoc
tamen eſt opi.vt dixi.¶ Itẽ quero /hec q̃ſtio fuit de facto
quedã mulier cui erat relictus vſuſfructꝰ/fructus cepe⸗
rat bene ꝑ quinquẽniũ ⁊ nunq; cautionẽ pꝛeſtiterat /qre
batur an feciſſet fructus ſuos: Et videt᷑ ꝙ non poſtq; nõ
cauit:vt.l.ſi homo.ff.de vſufruc.Tu dic ꝙ aut qris an fe
cerit fructus ſuos.vt fructuaria.⁊ dico ꝙ non. vt dic.l.ſi
homo. Aut q̃ris an fecerit cos ſuos vt bone fidei poſſeſ⸗
ſoꝛ.⁊ dico ꝙ ſic: qꝛ habet titulũ.vt inſti.de rerũ diui ·S. ſi
quis a nõ dño.ſ Itẽ quero an cautio ſit de ſubſtãtia vſuſ
fructus: Bñdeo aut loqueris in vſufructu rerũ q̃ vſu nõ
conſumũtur:⁊ dico ꝙ nõ eſt de ſubſtãtia vt patet:qꝛ ſine
cautione põt eſſet in pluribꝰ caſibꝰ:vt no.pe.l.vſufructu.
Aut loq̃ris in vſufructu rerũ que vſu cõſumũtur/⁊ tũc eſt
de ſubſtãtia:vt.l.iij.ff.de vſufru.ea.re.q̃ vſu conſu.
Erb is Conſtitutio vſuſfructꝰ non impe⸗
dit pꝛopꝛictatẽ ꝑ ꝓpꝛietariũ obli⸗
eAggti. h. d. Ja. But=k. ðS
= J7 atri Moꝛs fructuarij extinguit vſũ
6 P : fructũ/nõ moꝛs ꝓpꝛietarii h. d.
α Mo. id qð dixi in ſummario. Ad ſecũdam Aſuſfru⸗
,partem op.ꝙ moꝛs ꝓpꝛietarij extinguat vſum ctꝰ an exti
fructum:vt.l.ij.ijde bo.ma.⁊ ad t᷑tulł.l.fi.Sol.ſᷣm placen. guat᷑ moꝛ
qui dicit ꝙ in cõtrario fallit ⁊ male:qꝛ in legibus cõtra⸗ te ꝓpeta⸗
rijs non eſt ideo qꝛ vſuſfructus pereat: ſed quia pater in ri.

Ppꝛietate ſuccedit qᷓ; locovſuſfructus habet. Item dicit

glo.ꝙ fallit in.l.penul ·S. ꝙ ſi nepotes p de bo.mater. ſed
certe ibi capit iure aduẽticio qð pꝛimo iure dotis habe⸗
bat. ⁊ habebat cauſalẽ/a capit foꝛmalẽ.¶ Item dicit glo.
ꝙ fallit qñ habeo ſolũ filiũ qui moꝛitur ſine liberis ⁊ fra⸗
tribus/a matre. Sed illud ideo qꝛ ↄſolidatur vſuſfructꝰ
cum ꝓpꝛietate. . .
¶ In glo. que incipit fallit hoc ibi.lʒ.fi ·S. ſinaũt.illa poſ⸗
ſet ſuſtineri in caſu qui eſt in aut.defuncto.⁊ in aut.in ſuc
ceſſione j.de ſuis ⁊ legi.⁊ eſt illa qꝛ cepit habere pꝛopꝛie⸗
tatem loco vſuſfructꝰ.¶ In eadẽ glo.ibi nec fratribꝰ nec
matre.illud non eſt per moꝛtẽ ꝓpꝛietarij: ſed ꝑ cõſolida⸗
tionẽ vſuſfructus cum pprictate Jaco Buͤtrg.
Sen . x quacũq; cauſa cõpe⸗
S ukructu. tat vſuſfructus habet ca⸗
Auere vſufructuarius ꝙ vtetur arbitrio boni vi
Eri. hoc dicit.
¶ Op.ꝙ non pꝛeſtetur iſta ſatiſdatio:vt.l.cum non ſolũ.
S· vbi.j. de bo.q̃̊.li.Sol.hec eſt regula ꝙ cõtraria ſunt ſpe
cialia que numerãtur in glo.¶ Wodo quero an ſatiſda⸗ Satiſda⸗
tio ſit de ſubſtãtia vſuſfructus: Et dicit gl.⁊ bene ꝙ nõ. tio an ſit

qꝛ deſicit cautio /nõ tamen vſuſfructꝰ. ergo nõ eſt de ſub⸗ de ſubſta⸗

ſtantia: ⁊ ideo repꝛobatur opinio quoꝛũd am / quia expo⸗ vſuſfruct⸗
nunt diffinitionẽ vſuſfructus ſic. Salua rerũ ſubſtãtia.i.
pꝛeſtita cautione de ſaluãdis rebus:ſed male dicũt:qꝛ ſi
cautio poneret᷑ in diffinitione eſſet de ſubſtãtia:ergo ſine
ea vſuſfructus eſſe nõ poſſet/qð eſt falſum:vt patet in ca
ſibus hic notatis.⁊ ideo expone ſalua rerum ſubſtãtia.i.
donec durat ſubſtãtia rerum:ſed in vſufructu rerũ q̃ vſu
conſumũtur.puta ꝙ cautio ſit de ſubſtãtia/⁊ ſuccedit lo⸗
co rei:cum res pereat vſu:⁊ ideo deficiente cautiõe defi⸗
ciet vſufructus.¶ Item quero quid ſi non poteſt cauere
fructuarius: Et dic vt glo.quia nõ debet habere.¶ Sed
contra hoc oppo.glo.de/S.impoſſibilis.inſti.de heredi.
inſti.vbi ſaltim in vltima volũtate debet viciari cõditio
ſed nõ viciare. So. vt glo. Tu dic ꝙ hic loquitur in diffi
cultate:ðꝛiũ in ĩpoſſibilitate.¶ Itẽ op.ꝙ differẽtia ſit an
ex teſtamẽto debeat / an ab inteſtato:vt.l.ſi partẽ · S· fl.ff.
quẽadmo.ſerui.amit.Sol.nõ differt qtum ad pᷣſtationẽ

cautionis:ſed differũt in alijs:vt in glo.

ſament
(No
anat
ſcin
Chrbe

rſolac
Gitrend
ſonhab⸗
ſc⸗
ſſeßſ

*

De Vſufructu vſu et habitatione.

üutnt
S “= Si percipiat fructuariꝰ fructꝰ ſed in contrario legauit ſub conditione
in J ctuariꝰ fruct ed in contrario legauit ſub conditione.
ſinde 3pater. dolt tempus vſuſſuct: haber ¶Sinanrem .Aucro de ratione differentie inter hune
Cedgt ag 7 1, 0 m ⁊ ſuperioꝛem:⁊ dic vt glo.
Ntufit R¶Oopp. ꝙ hic innuit ꝙ de pcipiendis fructibꝰ r, ” die 1 glo 6FSiue leget mi
rgandet non tenetur:ad hoc opponitur vſure ſuntvite fructuũ:⸗s S E Gm antiquitas. ibabir tio ſ
ckinri ita eſt ꝙ mater de vſur⸗ percipiẽdis tenetur.vt.l.ſi mater N ue vſuſfructus habitationis videtur l ratur
niodeint, I. de vſuris.ergo ⁊ de fructib iedi Ek ucru ionis videtur legatum
wiii iuſt S enis g j ructibus percipiẽdis.So.vt glo. R Aius habitãdi:⁊ per me poſſũ habitare vel alij
lirid u dic ꝙ hec ſuppletur per illam. locare.non tamen pꝛopꝛietas ad me pertinct / niſi pꝛobe⸗

WN ¶ In glo. que incipit no. ibi fructuum obtinent:ſed te⸗ tur de voluntate teſtantis.h.d.

onge
un netũr de vſuris percipiendis/ergo de fructibus.¶ In ea Ex tex.nomine addi 51 ””ä
uin Aſuſfru de Go lliteneri de efl Alaua nec hoc negat lex. E non 53cä8 arur gi de reatie
enlcano⸗ uſfru⸗ A„ Ore Aliquando mulier dat vſũfru⸗ vſu ⁊ habi.cũ ſi.So.vt gl bd Lirarſgzig ng
Fun un⸗ navof KNtere Aliquando mulier dar vſnfin⸗ vſ v1 habi c ſi. So. vt glo.¶ Itẽ ob.vbo hitariõis nõ vſn t vſu⸗
Eaorinher ctꝰ qñ po ctum in dotẽ viro:⁊ tũc vir nõ cõpᷣhẽdatur dñium licet te ſt.
fitdefig ſit dari a poteſt pꝛopꝛietatẽ alienare cõmuni iure.Aliqũ non compatiuntur ilien Rar e ne Eitegecnerhs Hucnu.
fnansge muliere ĩ M., Qdat ppꝛietatẽ plenam in dotem: tunc aut dat 3 verbis ꝓpter alterã de trib⸗ röͤnide. Pelmo pht ncom
neſtnte. dotéviro. extimatam ea extimatione que facit emptionem:⁊ tunc munẽz vſum loquendi quod ſignificatu tergte⸗ cde
znonpoſtif⸗ vir poteſt alienare. aut ea extunatione que non facit em⸗ ds intell iuũ . alterarir vat aus
doſer, vin ea extu e . . ellectuʒ ſpeculatiuũ verbis.vt.l.iij.ff.de ſuppellec
runtinennt ptionem non poteſt alienari ſingulari iure/quia dotalis: le. x.l. labeo·S. nec mirũ. Scðᷣo quãdo mens ſe habet ĩ mi
non ndel idem ſi dedit ĩ extimataʒ :ꝛidẽ ſi nudam pꝛopꝛietatem de⸗ nus qᷓ; verba.nã verba reſtringũtur ad intereſſea eſic lo⸗ ini
ſceipone dit in dotẽ:⁊ hec lex bꝛeuiter hoc intẽdit. Sivſumfructũ tcur.il.vt gradatim .S· ſed ſi õ qut
tieine, ſol 3 x nnier „vrEg im.S.·ſed ſi lege.ff.de mu.⁊ honoꝛ.⁊.l.iam
eiini ſolum dat mulier in dotẽ communi iure pꝛopꝛietatẽ pꝛo hoc iure.in pꝛin.⁊ in fl.ff.de vul.⁊ pupil.⁊.l.oẽs.ſin
eſcbſtitnfif hibetur alienare vir qꝛ non dñs:ſed ſi dat plenã pꝛopꝛie⸗ vel re.C.Tertio quã I. .es moccn.
ſanui u Nie ertio quãdo conſtat de mẽte ⁊ verba ſaltim ĩ
urenügp⸗ tatem inextimatã vel extimatam non vera extunatione pꝛopꝛie licet non ppꝛie poſſunt menti ire.
Nperet glienare non poteſt ſingulari iure: lis. poſſunt menti conuenirc. vt. lſce⸗
Apenii poteſt ſingulari iure:qꝛ dotalis.h.d. uola.ff. ad trebel.⁊.l.verbis ciuilibus.de vulg.⁊ pupil.ſic
eelyſffnn Ex tex.redderetur. vel extimatꝗ vel inextimatã. vt ⁊ hic:nã habitatio ĩpꝛopꝛie capit᷑ pꝛo re ĩhabitata. ſic lo⸗
hütnriefte tamen res tatum reddatur. uit᷑ ᷣm quoſdã.l.j.ff. comoda. ſic poſſeſſio ſumitur quan
conſi. — icbitt ee in zid⸗ dieipoſet ganunra. oq; pꝛo re poſſeſſa.vt.l.interdũ.ff.de vᷣbo.ſigni.·
l dam quintũ de pꝛopꝛietate nuda. vt ifra co igitur ĩ glo. . RTMN—
ütniic ſequẽti.ſ In glo.que incipit.ſ.iure.ibi.l.fructus.ver. ule Ntiquitas. on drsſ ſußt ruct⸗
qui habet vſumfructum poteſt pignoꝛare. = VEſiagatur: ⁊ tunc pꝛimum berede compheͤdit
jerkingtti Bm ad quem mpenſa facta a Re aAA non heredem heredis. h. d. bl Lans
Pprienitn R DeE— L·fructuario ad pr ¶Quero an quis poſſit imperpetuũ locare operas.⁊dic
(Saſtitn e 3 petua reivtilitateʒ repetit a pꝛopꝛietario.hoc vt gl.¶ Itẽ q̃ro qd ſi teſtatoꝛ ſẽſit de hr̃ditate heredis:⁊
ingutſirt = ddicit. S H dic vt glo.¶ Itẽ opp.de.l.in annalibus:j.de lega.So.ibi
Solfmnlinng Fr e⸗ E q; ä iure vtendifruendipoſ loquitur in legatis annuis/hic in vſufructu. Et eſt rõ dil
legbus cirun W'ſidens non habet ius pꝛeſcribendi. ferẽtie:qꝛ ceſſat ratio in cõtrario que hic:qꝛ ibi nulla pꝛo
Gartgnni 3 WVENE h. d. ¶ Quidã inducunt hanclegẽ ꝙ ex ſolana pꝛietas redditur inutilis. Item op.de.l.quarta.ff. de iu
bet Nent EA Mm turali poſſeſſione non poſſedit pꝛeſcriptio: ſed re imunita. So. vt glo.qꝛ ceſſat ibi ratio:quia nulla pꝛo⸗
ebomnatn it eren a ſie e per bo⸗ maͤnencancitur frve de e redditur inutilis.
re dothie rerum do.ſʒ ego puto ꝙ ſit hic alia ratio.ſ.quia In glo. que incipit ar.ꝙ.ibi per alium operari. Itẽ po
Nondicts non habet animum dominij / necvt dñs poſſidet. terit ceſſare in pꝛcſlatione dr nbtencturpreclſen facka
libeisep ¶ Op.· ꝙ querat dominium. vt.l.ſi quis emptionis.cum ⁊ ſuccedet intereſſe in obligatione. vt.l.in ſtipulationibꝰ
ſi.·.de pᷣſcrip.xxx.an.So.vt gloſ. 5S· operarũ.ff. de verb.obli le NDuIO.
turyſuſfnn r „H Si . erb. obli. ¶ In glo. que incipit pᷣmo. ibi
SAESS Sukructu Siue legatur vſuſfructꝰ ⁊ poſteris generaliter.⁊ ceſſat rõ huius.l.ne ppꝛietas red
naut. llag “ on baber oſiue miniſterium ſeruoꝛuʒ datur inutilis:ſic ⁊ in contrario qui ſequitur in glo.
ainarkiß galte abet legatarius ius manumittendi vel SES t⸗ Si per ſeruum fuerit vſuſfructꝛ q⸗
Balienandi. h. d. N Ar. ſ. ruc a⸗
abereproyt rli Sil EYEEE:ſitus eius alienationõ tollit acqui⸗
hcfunti domina. n d tus eſt vſuſfructꝰ E ſitione iqs facta Hc Haniiniſiovel inoasaide
ſeipctt⸗ ſch a oꝛte locatoꝛis nõ perit MWasa A in filioſi moꝛiatur vel emancipetur. Pd. cuz.l
” vſuſfructus: ſed moꝛte conductoꝛis.h.d. fl.jeod.i¶ Circa hãc materiã diſtingue: q; auũt certii eſi q;
Gunng .1 (rlta ec lex legi b . 14.eod. Circa h ia diſtingue:q? aũt certũ eſt ꝙ
ſgaddr Aſuſfru⸗ C: &HHec lex legitur dvuobus modis. vt pʒ in glo. filij teplatione vel ſeruiifuit relictus vſuſfrucfus Tfic
behte cid an fint LOb. g moꝛte locatricis finiatur vſuſfruetus.vt.l.ꝙ ſi eõcn moꝛte ſinitur.aut eſt incertum ꝙ coñ Slatiée 2
e an fini pedẽte. S. fl. f. de pericu. ⁊ commodo rei vẽdi. So. ibilo tri vel domini fuit relictus: ⁊ tunc coiim moife ſi ar
gbbino arur moꝛ catoꝛ nõ erat dominus ꝓpꝛictatis ſed vſuſfructꝰ:⁊ ideo in dubio capitur media viã quũeẽdã vt moꝛiete filio nur
be genet⸗ eius moꝛte perit: hic locans erat dominus pꝛopꝛietatis uo non pereat. S lntealfeiedanoglente vno
aru n vel cõ⸗ locauit vſumfructũ. Itẽ op.ꝙ moꝛte conductoꝛis nõ vt hic. ¶ Itẽ op.qꝙᷓ fniatũr moꝛtẽ ſerui.vt.l.qui vſemnſn⸗
nſci uctoꝛis. pereat.vt.l.viam. I.loca. So.vt glo. aut ergo dominus lo ctum in Ef S5es babet vuas lectur.nt vnam non
foen ſ i B cat rẽ:⁊ tunc moꝛte conductoꝛis non perit locatio.vt di obſtat:ſᷣm aliã obſtat.Sed dic ꝙ ibi conſtabat ꝙ ſerui 3
udaeſ cta.l.viam. aut locat vſumfructũ: ⁊ tunc aut erat dominꝰ templatione erat relictus/hic dubitaj afur. Item
Nnöekde . pꝛopꝛietatis ⁊ locauit vſumfructũ:⁊ tũc moꝛte locatoꝛis de . l. cum opoꝛtet.⁊.l.finaj.de bono que lib So v Abh⸗
n euuc non perit vſuſfructus /ſed conductoꝛis vt hic. Aut erat codem..il.final.⁊ pꝛima ſolutio placet vt le um cereri⸗
Dernne laltust n 7 Hraui r⸗ moꝛte locatoꝛis euitectur. egum correctio
c eius atus. vt dicta. l. En S eE
ntl benenne s berſong ſirfundarue. vrdicts.oii g ꝛrxuptionem. Merſomlis c5/
mnii WN Abiktatio. rt aken aa ne en eolitutozollitu⸗ moꝛte ⁊ capitis dimi⸗
eN . . 4. e g fe . le maxuima/⁊ m 1 51 2
un, WAS Barrigar. moꝛte finitur. hoc dicit Jacobꝰ cio longi tempoꝛis hentr vfüiſenerus id. mima r ſy⸗
Nſucl. — 2 WH ¶ Dopo. aut fructus eſt conſtitutus ⁊ erſonalis eſt
“ o. . nalis eſt
a Mb⸗ iguitatem. & ſanu Pe ſiglone eius quod deherur aut noneſt Miacn ſal Actio pſo
. lre a teſtathec ſtatt en po⸗ at ſpacio.xxx.annoꝛ.vt alie perſonales. vt.l.ſicut j. nalis pꝛo
htte G eſtatoꝛe ſtatuto non ante niſi moꝛte fru⸗ de pꝛeſcript.xxx.anno.So.vt gloſ.quia pote iĩ
ne hes vipe tuarij i iecrto der aeltg iger relickt vo⸗ tima voluntate Item ritervinos nec aharet ane Biirr
ſcig A — .I.. O. 4 U 7 Ri g „ .
en i bitãdi. Reſpondeo:qꝛ ille qui moꝛtuus erat non poterat quia eſt conſtitutio vſuſfructus ſemper in fieri. ergo nec to tꝑe tol⸗
iina Inplluh geniread latem ſtaram potera contingit perfecta liberatio:⁊ ſic pꝛo vſufructu conſtitu⸗ lit᷑ ⁊ qͥd in
iffera⸗ C utram. to competit realis:quia eſt conſtitutus. Item ⁊ perſona re mobili
ibniſti Kac adeſtcmtennr tern mmrnane Wote pereat le⸗ lis quia eſt in fieri.¶ Item quero quid eſt in re mobili⸗r re mobilt⸗
4 iente:vt.l.ſi ita.de ma.te.Sol.vt glo.T. vid RE ſemtittir; õsü
gaßtn dieg hiefaſe reil r. de in u vigetur ꝙ duret triennio ſicut ⁊ dominium vt hic pꝛo ⁊
hic fuit relictum pure ſiniẽdum poſt certum tepp. rontra facit lſicut .ti ccl. vſ de pꝛeſerip longl tenpo.

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

in flne.Et ideo dic ꝙ longo tempoꝛe tollitur. Hec obſt.
ſimilitudo huius legis:qꝛ fit ad pꝛeſcriptionẽ longi tem
poꝛis ⁊ rei immobilis/non ad vſucapionem. MNec obſt.l.

n·j.de pꝛeſcriptio.x.vel.xx.ann.que facit ſimilitudinem

inter res incoꝛpoꝛales:quia verum eſt ꝙ ĩcoꝛpoꝛales eqꝗͥ

parantur coꝛpoꝛalibus ſcilicet incoꝛpoꝛalibus non coꝛ⸗

poꝛalibus.¶ Item quero an ipſo iure tollatur longo tem
poꝛe.⁊ dic vt glo.Butrigar.

De leruitutibus eaqua.
Mubꝛica.

= L Hec lex habet varias
J quas *lectur.ideo quia littera
Mſonat ꝙ conuentus in confeſſoꝛia de⸗
beat carere vicio vt ſuccumbat quod
eſt abſurduʒ:immo citius deberet ſuc
cumbere ſi vitium haberet: ? ideo ad
hãac abſurditatem remouendam ſunt
ene r=A H hic varie lect. hec lex bꝛeuiter dicit.
IVlle pꝛeſcribit longo tẽpoꝛe ſeruitutem qui continuã ha
bet cauſam quando pꝛeſcribit ſine vitio nonvi non clam
non pꝛecario.hoc dicit. ¶ Pone caſum ꝙ dũ vicinꝰ vel⸗
let alicuius domum eleuare pꝛohibui ipſum ⁊ poſt pꝛohi

bitionem tenuit eã depꝛeſſam longo tẽpoꝛe:⁊ ita pꝛeſcri⸗
pfi non vi non clã non pꝛecario: modo pꝛeſcriptione cõ⸗
plet a nihilominus vult eleuare:queritur an poſſim eum

pꝛohibere: rñdetur ꝙ ſic confeſſoꝛia mediãte cum ꝑ pꝛe⸗
ſcriptionem queſierim ſeruitutem/quẽadmodum ſi eſſet
mi hi per pactum ſeruitus conſtituta.h.d. ſᷣm vnam lec.
¶Erx tex.qui pulſatur.i.tu actoꝛ qui pulſaris inquieta

tione aduerſarij qui vult altius eleuare. Alio modo po⸗

nit gloſ caſum in ſeruitute conſtituta per pactum altius
non tollendi:⁊ debens ſeruitutem eleuauit ⁊ longo tẽpo
re tenuit eleuatã.Queritur an poſſim eum facere depme⸗
re ꝓpoſita confeſſoꝛia: Rñdetur ꝙ non ſi lõgo tempoꝛe
pᷣſcripſiſti ⁊ tenuiſti eleuatã:⁊ ſic libertatem pꝛeſcripſiſti

contra ſeruitutẽ:⁊ eſt verum ſi eleuatã tenuit non vi non

clam non pꝛecario.h.d. ¶ Modo pꝛopꝛie exponitur ver
bũ qui pulſatur huic lectu.non repugnat niſi tex.qui di
cit vicem ſeruitutis:nam hic non eſt pꝛeſcripta ſeruius
ſed libertas:ſed dic ꝙ eſt quedam ſeruitus contra eũ cui
pꝛimo ſeruitus debebatur qui habebat poteſtatem pꝛo⸗
hibendi altius eleuare:arg.in.l.ſuccurritur.ff.quibus ex
cau.ma.Tertio modo ponit glo.caſuʒ /vt pʒ in ea ⁊ rõ il
lius lectu eſt:quia ule contra quẽ pꝛeſcribitur videt᷑ taci
te conſentire vt ſeruitutem acquiram.vt.l.alienationis
verbo ff. de verbo.ſigni.Sed qui vel pꝛecario vel vi poſ⸗
ſidet non poſſet mihi conſtituere ſere itutem cum non ſit
dñs ita nec per tacitum patiendo me pꝛeſcribere.

¶Opponi . ſic/iſte tex.loquitur in perſona actoꝛis: in ſe

cunda perſona rei /⁊ videtur querere in perſonam rei ꝙ
ſine vitio poſſideat ad hoc: vt ſuccumbat quod eſt ab⸗
ſurdum cũ citius deberet ſuccumbere ſed vitiũ habet.vt
l.j·ꝓ·vti poſſi.So.huius timoꝛe ſunt hic tres lec.de quibꝰ

dirxi. Quero que ſint iſte actiones que intentãtur. ⁊ dic

Pꝛeſcri⸗ vt glo.i Iteʒ quero an ſufficiat ꝙ pꝛeſcribens poſſideat
ptio ad h̊ ſine vitio vel quaſi contra aduerſarium licet cũ vitio poſ
vt valeat ſideam cõtra alios:⁊ videtur ꝙ ſufficiat.vt l. vnica.. vti
an ſufficit poſſi.glo.tenet contra:qꝛ hec lex loquitur indeterminate
pꝛeſcri⸗ ⁊ aliud eſt velle ſe tueri in poſſeſſione quã quis habet: qꝛ

bẽs poſſi⸗ tunc ſufficit carere vicio quantum ad aduerſarium.vt di

deat ſine cta.l.vnica.j.vti poſſi.⁊ aliud eſt velle ex poſſeſſione que⸗
vitio vel rerè ius ſeruitutis contra omnes:quia tũc debeo ſimpli⸗

quaſi.

citer reſpectu omnium bonam fidem habere.

¶ IAn gloſ. qque incipit pone.ibi. l.j. S. fi. x.l. ij ibi volebaʒ 8

me tueri in poſſeſſione quã habebã:⁊ ideo ſufficit me ca⸗
rere vitio quo ad aduer ſarium:hic ex poſſeſſione volebã
querere ius ſeruitutis quo ad oẽs:⁊ idco opoꝛtet me hr̃e
bonam fidem ſimpliciter quo ad omnes.

7 J ag unan Pꝛeſcriptio aque ductus

5 B E e perfecta longo tempoꝛe ac
] Jquirit mihi ſeruitutem aque ductus niſi vſus
A&α Uerit interruptus ante pꝛeſcriptionem cõple⸗

tam. P-. o. Hiuide in duas partes: qꝛ in pꝛima ſine inter⸗

ruptione vſus fuit cõpleta pꝛeſcriptio:in ſcdᷣa fuit cõple⸗

ta cũ interruptione vſus:ſcdᷣa pars incipit ibi ꝙ ſi ante.
¶ Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ ſicut interruptio natura⸗

lis ĩterrũpit p̃ſcriptionẽ rei coꝛpoꝛalis:vt l.naturaliter.
ff.de vſuca.ita ⁊ interruptio impedit pᷣſcriptionẽ ſeruitu
tis vt hic.¶ Itẽ eſt ſciendũ ꝙ ſeruitus dicit᷑ pꝛedialis:qꝛ

requirũt duo pᷣdia vnum a quo debeat᷑ aliud:cui debcat᷑

nec debetur a ꝑſona ſʒ a pᷣdio:nec ꝑſone ſed pꝛedio. vt.l.
ſi aliena· S· ;;.ff.de nego.geſt.

¶Nota ꝙ ſeruitus acquiritur pᷣſcriptione cõpleta cõtra

ſciẽtem.¶ Item no.ꝙ ſi interrũpitur ſeruitus acqrit᷑ pꝛe⸗
ſcriptiõe ↄpleta j̊ ſcientẽ.( Itè no.ꝙ ſi interrũpit᷑ ᷣulꝰ
nõ cõplet᷑ pꝛeſcriptio/ nec ſumptus repetũtur.
¶ Op.ꝙ ſine titulo non ꝓcedat longt tẽpoꝛis pᷣſcriptio:
at hic nõ eſt titulus:ergo.⁊c.⁊ ſic videtur obſtare.l:.ſi qͥ.
I de pꝛeſcriptio.xxx.annoꝝ.⁊.l.fl.de pᷣſcriptio.lon tẽpo.
So.ibi in pᷣſcriptione rerũ coꝛpoꝛaliũ /hic incoꝛpoꝛaliũ.
Item op.ꝙ ſciẽtia eius cõtra quẽ pꝛeſcribit᷑ non reqͥra

tur: vt dicta.l.fl .y de pᷣſcrip.lon.tẽpo.So.vt pᷣcedens cõ

trariũ/x eſt ratio:qꝛ pꝛeſcribẽs habet vnum ꝑ ſe.ſ.vt ſine
titu.pᷣſcribat.aliud ↄtra ſe:vt ſciẽtia aduerſarij requirat᷑.
Alij dicunt ꝙ ratio eſt:qꝛ dñs poſſidet fundum cõtinue.
licet ſeruitutẽ in eo pꝛeſcribã.⁊ ideo opoꝛtet ꝙ ſciente eo
pᷣſcribam qð non eſt in rebus coꝛpoꝛalibus.¶ Itẽ op.ꝙ
ſeruitutes longo tẽpoꝛe non querãtur:mo tanto tẽpoꝛe

Sennitn⸗
an poſſit ̃
ſeribi ſine
titulo:r q;
to tpe q̃rꝗ
tur Fᷣuitu⸗
tes.

cuius initij memoꝛia nõ exiſtat. vnde videt᷑ obſtare huie

legi. l. hoc iure · S· ductꝰ aque.de aqua toti.⁊ eſtiua.⁊.l.fo⸗
ramen.de ſerui.vꝛ pꝛedi.cum ſi.So.aut ſeruitꝰ habet cõ
tinuam cauſam ⁊ pᷣſcribit᷑ lõgo tẽpoꝛe vt hic.in ſeruitute
ductus aque. Idem ſi habet quaſi cõtinuã:vt dicta.l.fo⸗
ramen.ſi autẽ non habet cõtinuãvel quaſi requirit᷑ tantũ
tẽpus cuius memoꝛia nõ extet:vt dicto:S. ductus aque.
Quero ergo q̃ ſeruitutes habeãt continuã cauſam/ vel
quaſi /vel non. Rñdeo illa cuius vſu non dico cõſtitutio⸗

ne reqritur factũ hoĩs non põt habere continuã cauſam
cum non eſt factũ hoĩs continuũ:vt.l.ſeruitutes.ff.e.Si

autẽ non requirit᷑ factũ hominis.tũc poteſt habere cõti⸗
nuam cãm:vt in ſeruitute aque ductꝰ.que aquaꝝꝑ ſe fluit:
yt hic. Non dico in ſeruitute aque hauriẽde:qꝛ in eiꝰ vſu
requiritur factũ hominis:vt dicta.l.foꝛamen.¶ Itẽ põt
habere quaſi cõtinuã / vt in ſeruitute ſtillicid ioꝛuũ q̃ ſunt
ſemꝑ apta recipere aquã:in qualibet tñ ſeruitute cõſtitu⸗
enda requiritur factũ hoĩs:ſed non eſt in vſu eiꝰ vt dixi.
¶ Item op.hic dicit ꝙ interdictio non interrũpat pᷣſcri⸗
ptionẽ.nam aut opoꝛtet ꝙ flat ĩterruptio ciuilis.⁊ hec fit
per cõteſtationẽ.aut naturalis que hic non fuit/⁊ ſic ob.
l.cum notiſſimi.j.de pꝛeſcrip.xxx.an.⁊.l.naturaliter.ff.de
vſu.So.vt glo.qꝛ ⁊ hic naturalis interuenit:vel etiã ſola
denũciatio que facit te male fidei/ꝛ erit ſecus hic qᷓ; in p⸗
ſcriptione coꝛpoꝛaliũ ea ratione:qꝛ facilius pᷣſcribit᷑ hic.
nam in re a me poſſeſſa acquiris ſeruitutẽ:⁊ ideo facilius
impediat᷑/pꝛima tutioꝛ. Item q̃ro quãto tẽpoꝛe tollat᷑
negatoꝛia ⁊ confeſſoꝛia.Circa quod eſt ſciẽdum ꝙ cõfeſ⸗
ſoꝛia datur ei qui ſibi aſſerit ſeruitutẽ.negatoꝛia ei qͥ ne⸗

gat cam deberi/⁊ dicit᷑ confeſſoꝛia: qꝛ vᷣbis affirmatiuis

Conkeſſo⸗
ria actio
vl negsto
ria qto tẽ

ꝓponitur /negatoꝛia negatiuis. Pꝛimũ de cõfeſſoꝛia di poꝛe tolls
cunt quid ꝙ fallit in ſeruitute altiꝰ non tollendi:qꝛ ꝓpo tur. .

nitur ᷣbis negatiuis:nã dico nõ debes eleuare. Tu dic

ꝙ ſemꝑ ꝓponitur affirmatiuis:nꝗ debeo dicere eſt mihi

ius vt altius nõ eleues.Et negatoꝛia ſemꝑ negatiuis: qꝛ
debeo dicere non eſt tibi ius eundi.⁊c. Et eſt argumẽtũ
ꝙ ſi facio tale capitulũ.Hico ꝙ omnis fama eſt me nõ oc⸗
cidiſſe ti ium.certe hoc capitulũ eſt affirmatiuũ/⁊ nõ ne⸗
gatiuum:vt.l.ſi arbiter.ff.de ꝓbationibꝰ:⁊ ideo male fa⸗

ciunt canoniſte qͥ foꝛmat ſic capitulũ.dico ꝙ talis poſſe⸗

–

dit tãto tẽpoꝛe cuius initij memoꝛia nõ exiſtit: immo dʒ
dicere cõis opinio eſt memoꝛiã nõ extare. Quero ergo
quãto tẽpote tollatur he actiones: Reſpõdeo cõfeſſoꝛia
tollitur longo tẽpoꝛe in his que habẽt cõtinuam cãm/vł
requiritur longius ſpaciũ.Negatoꝛia videt᷑ tolli tãto tẽ⸗
poꝛe quãto confeſſoꝛia acquiritur/qð non eſt oĩno verũ.
et ideo dic ꝙ aut volo pᷣſcribere directe cõtra negatoꝛiã

⁊ requiritur ſpaciũ.xxx.an.et ꝓ quolibet ictu quo vadis

acquiritur mihi vna negatoꝛia in qua venit intereſſe illiꝰ
die i:vt.l.loci coꝛpus·S.in confeſſoꝛia.ff.ſi ſerui.vendi.?
quot ſunt actiones/tot requirũtur pᷣſcriptiones. Aut vo

lo ꝑ indirectũ pꝛeſcribere: et tunc ſi ſeruus habet ↄtinuã Bes coꝛ
cauſaʒ vel quaſi reqritur tm̃ tẽpus cuius inuij memoꝛia poꝛales
non cxiſtit:vt dicta.l.hoc iure:S.ductus aque.nam tãto ab ĩcoꝛꝑ⸗

tẽpoꝛe eſt queſita ſeruitus cõtra dñm. ¶ Modo quero q̃ libus quo
ſit differẽtia inter res coꝛpoꝛales ⁊ ĩcoꝛpoꝛales: Rñdco differũt.

u

wg,
lipoſten
Culemaie
deberepꝛe
hoſeſione
Codl
ſivoſer
ninueinte
lantüte
ñ vt dir
ſgez dicl
hotculus
ſerüger
huocope
encren.
liur it
Nenoſde⸗
llapoſe
laner
ulhoi
Incturai
Dckerg
Pkionoe
ls eriſt
deſſecti
lanch dße
dicl nem
poſoliae
1lAykc
ſtärmie
Uriührren
„ Mczſaq
mlſen
it inr
iceeigalſin
ufegſt
lſt ridd

=—

==

r

S=

d öncno
i mnion
ſlſtere
Cindeine
nient
neynetl
Giglone
hnuumce
nhegtt

ER

.
ſe

= =
S

=

E
=S=

— = —
— = =
=2

* ety

=

deſalS

De ZBeruitutibusets

qua. Fo. CX.

hnalte
ſentn mwulte. Pꝛimo qꝛ coꝛpoꝛales vere ⁊ ꝓpꝛie poſſidẽtur/in⸗ ſtra querit᷑ de bona fide cũ pꝛeſcribat etiã cũ mala:vt.l.ſi
lialan coꝛpoꝛales non.vt.l.ſeruus·S. incoꝛꝑales.tr de acqui.re. quis.de pᷣſcrip.xxx.an.Sed in pᷣſcriptione rerũ incoꝛpo
Uldene, do. Item ꝑ hoc coꝛpoꝛales recipiũt verã traditionẽ/ in⸗ raliũ aut habet titulum/s puto pᷣſumi bonam fidẽ ꝑ ea q̃
dlon coꝛpales nõ. Item per hoc tradẽs rem coꝛpoꝛalẽ recipbpt dirxi. Aut caret titulo/a tunc bonã fidem debet ꝓbare:vt
plenã liberationẽ/qð nõ eſt in incoꝛpoꝛalibꝰ cum ꝑpfecte l.ij. ⁊.iij ff de itinere actu.pꝛiua.Sed quomodo eꝗ ꝓba⸗
Nncin tradi non poſſunt.vt.l.coꝛruptionẽ.S.ti.j.⁊ ibi no.Itẽ in bit:certe ꝓbando ꝙ pꝛedeceſſoꝛ eius cõtinue traſibat per
Nchkn⸗ rebus coꝛpoꝛalibꝰ pꝛocedit pᷣſcriptio lõgi tẽpoꝛis.demũ tfundũ vicini ad ſuum/vel ꝙ in fundo vicini inuenit ſtra⸗
pliftes cum titulo.vt.l.fi.’/ de pᷣſcriptio.lon.tẽpo.ſed in incoꝛpo tam ⁊ careʒatã per quã ibatur ad ſuũ fundum.vñ ex his
L ralibꝰ /ðetiã ſine titulo vt hic. Item in rebus coꝛpoꝛalib?ꝰ putare debuit iuſte ſeruitutẽ deberi/⁊ ſic eſt in bona fide.
fſahes p̃ᷣſcribẽdis nõ exigitur aduerſarij ſciẽtia:vt dicta.l.fl.ttin ꝗ — q̃ro an plures actiones ſint eiuſdẽ foꝛme poſite
gelſige incoꝛpoꝛalibꝰ ſic:vt hic. Item qꝛ coꝛpoꝛales demũ cum ſub vna foꝛmula:Et dic ꝙ ſic.in q̃ veniet effectꝰ oĩm:vt
one Lncao ſribuntus Mcetborct etiã ſenc Poſſellide⸗ l.nõ eſt nouũ.ff. de act.ẽpti.⁊ hec ſufficiãt de hac natl.
ornid n i⸗ Et ideo q̃ro ex qua poſſeſſione in incoꝛpoꝛalibꝰ ꝓcedit P ir r ꝛ0 uĩciales
rnt getgrheaidſe aurlocnarin drurute abet coni AE Tin pꝛouincialt. henrdrie
len t poſſeſſiöc nuam cam/2 planũ eſt ꝙ ex ciuili ⁊ naturali pꝛocedit: qꝛ ddominiũ:cet ideo poſſunt ſeruitutẽ conſtituere
ltfun lrebo ĩcoꝛ vſus cõis ſuccedit loco poſſeſſiõis/q in naturalibus eſt/ * X acquircrc. b.⸗.ä'W/ä7
rhini, po. alibus qð patet:qꝛ ſicut ꝑ intruptionẽ poſſeſſiõis in rebꝰ coꝛpo- ee Qu am Mon debet cõcedi ſeruitꝰ ſerui
nvre, ꝓcedit. ralibus interrũpitur pᷣſcriptio:vt.l.naturaliter.de vſuca ◻ HWERAILetutis /nec cum aliquo pᷣiudicio.
ſcenteen pionibus / ita ꝑ iterruptionẽ vſus interrũpitur pᷣſcriptio G boc dicit tex. ⁊ glo. Aut ergo nõ habeo ius du⸗
ine in incoꝛpoꝛalibꝰ vt hic. Sed in his q̃ non habẽt cõtinus E HNν44 cendi aquã detuo fundo/æ nõ eſt dubium ꝙ du
ftotͤe cauſam eſt opinio.nã dicit rofredus ꝙ ſine vlla poſſeſſi: cere non poſſum. Aut habeo ius ducendi/t tunc aut dñs
tee one vel quaſi pᷣſcribũtur. Dy. dicit ꝙ ex ciuili poſſeſſione fundi vuit alij concedere/⁊ poteſt ſine meo dano ałs nõ.
hlatlie⸗ bpſcribitur. nam cũ vtoꝛ ſeruitute / habeo naturalẽ ⁊ ciuti⸗ ⁊᷑ ſic fuit:qꝛ cõmune cõceſſerat fratribꝰ minoꝛibus aquã
Phii lem poſſeſſionẽ/ vel quaſi. ſed cũ deſino vtiperdo natura ſapine poſtea cõceſſit etiam pꝛedicatoꝛibꝰ ⁊ potuit: quia
nſentne lem/⁊ animo retineo ciuilẽ. ⁊ ex hac pꝛocedit pᷣſcriptio ſi aqua ſufficiebat vtriq;:vt.l.in cõcedẽdo de aqua plu. ar.
dictilfe cut in rebꝰ coꝛpoꝛalibꝰ ꝓceditur /⁊ ex ſola ciuili ꝓcedit ¶ Aut ego volo alteri concedere/⁊ tunc dum eſt in itinere/
mnitni ⁊ puto dr bene dicere in iſtis incoꝛpoꝛalibus ſcʒ ꝙ ex ci⸗ non poſſum: qꝛ tunc duco iure ſeruitutis:aut iam eã duxi
*D uili poſſeſſione pꝛocedat pꝛeſcriptio.⁊ ſi dicas ſi retinex in fundo meo/⁊ cum iam ducã iure dñij poſſum alij con⸗
lamnt ciuilem aĩo: ergo habeo eam cõtinuã. ego longo tẽpoꝛe cegere /nec erit ſeruitus ſeruitulis.
öſtinen deberẽ pꝛeſcribere / ſicut in rebus coꝛpoꝛalibꝰ ex cõtinuug S J u id Hebet quis ſeruare terminos ſerui⸗
icnnn poſſeſſione ciuili pᷣſcribitur longo tpe. Reſpõdeo ſuſtinẽ EVUItutis/non excedere bd.
tesffe do dy.ꝙ licet habeã poſſeſſionẽ ciuilem aio/ tamen qꝛ pᷣe D reles Oꝛdinata charitas incipit a ſe ipſo.hoc
Mherec ſcribo ſeruitutẽ in re ab alio poſſeſſa videt᷑ mea ciuilis cõ Æn EB . dicit. R———.
MRM tinue interrũpi per dũm poſſidentẽ/a hac ratione exigit — 7 manifeſte Setuitute aque duer⸗
glin tantũ tẽpus cuius initij memoꝛia non exiſtat. rofrelus 4 anite mihi queſitã/ non de⸗
Rne tñ vt dixi.tenet ꝙ ſine aliqua poſſeſſione pꝛeſcribatur: ? y bes facto impedire.h.d. Glo. dicit hãc legem
eini ideʒ dicit᷑ in eo q pꝛeſcribit pedagiũ:vt tato tẽpoꝛe pᷣſcri in argumẽtum ad q̃ſtionem molendini: circa
oiſ bat cuius initij memoꝛia non exiſtat.¶ Modo qro an ſit quã dic ꝙ ülle qui ſupereſt facit in ſuo/⁊ poteſt facere qᷣc⸗
tecöͤfft verũ ꝙ ex ſola ciuili poſſeſſione ꝓcedat pꝛeſcriptio in re⸗ quid vult ⁊ ſi alij noceat /dum tñ non faciat animo nocè⸗
ytll bus coꝛpoꝛalibus.Dp.dicit ꝙ ſic. per.l.j·ſed ꝑ ſeruũ.fr.· di:vt hac glo.⁊.l.pꝛoculus.⁊.l trebatius.ff de dãno infe⸗
patſn de acqͥren. poſſeſ.⁊.l.ᷣui ⁊ filij ·S. illud.de furtis.⁊.l.acqui cto.⁊.l.j.de aqua plu.ar. Aut facit in flumĩe publico/⁊ nõ
heeſt ritur · S. vlti.ff. de acquiren.re.do. ſed certe male dicit ꝑ.l. poõt:tũ qꝛ flumen eſt publicũ /tum qꝛ alijs noceo niſi a pᷣn

