in. L.i. fl.de leg i. late: tamen in ea inſpicitur initium: ſecundũ bal. in. d. l. ſuxor tua.
quĩa inquit oritur ex ea quedam obligatio ſtatim. l. ſenatus. fl. de dona. cau. mort.
& ſemel tantum contrahitur non ſucceſſiue.l.ſtichum.S.ſtipu.ff. de uerbo. oblig.
Vbiuideas glo.que allegat illam.l.ſenatus. S.fi.ad hoc in argu.adducit.l. Pompo
nius in negociis. ff. de nego.geſtis.que dicit ĩ negociis geſtis in initio cuiuſque cõ
ditionem ſpectandam ſed non loquitur in donatione cauſa mortis ſicut nec illa
l.ſtichum.S.ſtipulatio.que loquitur de ſtip. annua & legatis annuis. Vnde neſcio
quo pacto uoluerit eas ad hoc inducere. uñ dicas illum tex. in. l. ſenatus ĩ fi proba
tur quod donatio cauſa mortis iu hoc equiparatur ſtipulationi nõ legato quia eſt
una quando fit in annos: ſicut ſtipu. annua & ſic inſpicitur initium. Non licut in
legatis que tot ſunt quot ſunt anni: & non inſpicitur initium quo ad traſmiſſio
nem. Ita debes iuducere dicta bal. & cõtrarium tenet bar. per.l.fi.ff. de dona. cauſ.
mor.ſecundum eius intellectum ubi ei acquiritur ſi reperiatur ſui iuris tempore
mortis donantis. Licet in illa requiratur preſentia: ſtipulatio: & opera filii uel ſer
ui donatarii.l. inter mortis.ff. de dona. cauſa mortis. Raphael concordateos &

tet
noti
ut.NV
tpu
leot
ſit
lend
nüera
we
laue
atit
d
Ame
nil
Pb
n
euo
la⸗
er
en
len
lrl
d
nd
ber

88

=

De regu.iur.ff. Fo.xLV *

Ial.leqᷣc ĩ. d.l. fili.nihil addes. Aut donatio illa ĩcepit a traaitiõe tũc iſpicit᷑ tempus
mortis. Aliud cũ ĩcepit a ꝓmiſſiõe.qꝙ nõ ẽ admodũ tutũ:ſed fortaſſis poſſet dici ĩſpi
ciẽdũ cuius cõtẽplatiõe facta ſit ut ĩ.l.ſi filio.e.ti.& ibi gl. Limito ſo p. lfi. ff de uſufr.
ubi ur i iſpici pſonã fui ſed dñi ꝗa cũ legatuſufr. ſuo ĩtelligit legatus dño ñ ipi eoq; ẽ
ſonalis: & nõ ĩſpicit᷑ ꝑſona duoꝶ. Tñ ille tex. non loquit᷑ de caſu nro. uide eũ ad ali
ud allegatũ ꝑ bal.i. d. l.ſi uxor. Limito.iii.ꝑ dicta bal.i. d. l. ſiuxor.ĩ feudo cõceſſo filio

72 „ 7 — — „
fa. qa non acquirit᷑ patri nec ei pr̃ ĩ feudo ſuccederet. Ille aũt de hac re latius ĩ. c, cum

oportet. C. de bo.ꝗᷓ libe. & doc.in. c.ii. de fratri. de no. bene.ĩueſt. & bal. cõcl udit ꝙ ĩ pa
gãicis feudis acquirit᷑ cõmoditas patri. ut not.i.d. l.fi.de uſuſ. In caſtrẽſibus uero uel
a pricipe cõceſſis aliu d. p.l. cũ multi. C. de bon, ꝗ libe. ubi bald. de dõatiõe Cõſtãtini.
Aliã ꝑtẽ ꝗᷓ de contractibus loquit᷑ ĩ quibus initiũ ſpectatur. quia cõditio exiſtere tra
hitur retro ad tempus ſtipu.ĩterpoſita ut.d.l. ſi fil. fa. l. ſemꝑ ĩ ſtip.e.ti.uñ.bal.i. l.i. C. de
mũdi. Dicit ꝙ cõtractus trebel. uel pduellionũ factus ſub cõditõe nullus ẽ ẽt ſi cõdi
tio exiſtat poſt reſtitutionẽ ſeu rebãnitionẽ ut dicit. Declaratur.ii.p mod. multos ẽtĩ
diſtractib. idẽ ddm̃ ur gl.i. l. ſub cõditiõe.ff. de ſol. ꝙ egregie declarat ibi gl. quo ad cre
ditores uolẽtes reuocare acceptilat. factã cõditionaliter qñ tpe acceptilatiõis nõ erãt
creditores licet tẽpore cõditiõis ſint: quia nõ pñt eo ꝙ conditio fingitur retro euẽiſſe.
Limito prĩo ut ꝓcedat quo ad acquiſitionẽ qũ ẽ q̃ſtio cui debeat acquiri:ſecus quo
ad ualiditatẽ cõtractus.l.ſi rẽ meã. ff.de uer. ob. ubi bõa gl.l. exiſtimo.eo. ti. &. l. xiſti/
mo.ff. de cõtra. emp.l. cetera de leg.i. Limito.ii.ĩ cõditõe poteſtatiua mere quia ĩputat
ei cur nõ ĩpleret cũ potuit.ut bar.i.l.ſi is qui ꝓ ẽpto.q.y.ff. deuſuc. Et hic ſcrib. & ĩ.d.
I.ſi fil.L.ſi dubites. 5. fin. ff de fideiuſ. Limito ob ihabilitatẽ uel rõne perſoneut depor
tate tẽpore ↄditiõis uel rei ut bar.i.lL quotiẽs.ᷣff. de nouat. & dixi ĩ tract. fictiõis. Facit q;
not.i. l. ter ſtip. . ſacrã. ff de uerb. obl. Limito ꝗᷓtũ ad dñiũ. ꝙ ſine traditiõe nõ acquiri
tur. Vt bar.illic. & ſcrib.id. ſ. ſi filius. Limito quito ĩ cõditõe ĩtrĩſeca qũ ſtip.eẽt collata
ĩtẽpus exiſtẽtie ſui iuris.l.ᷣfi. de ſtip.ſer.l.quidã cũ filiũ.de here.ĩſti. alleg. per gl. In.l.ſi
uero nõ remunerãdi. S. ſi filio. ff mãdati. Allegata per gl. erat ↄditio p̃tatiua quia erat

iptãte eius qui poſt numerationẽ uel ſub cõditiõe numeratõis ꝓmiſit nõ recipere &

ſie nõ obligari & in ptãte ꝓmiſſoris pecũie nõ dare uel nũerare:& ſic ĩſpicitur tẽpus
— 7—/ 8 7 Pie — — — — 7 — FP 7 P ₰„
nũeratiõis.Et circa hãc ptãtem Frãc.are.admodũ ↄmẽdat doctrinã bar.i.d.l.ſi is qui
pro ẽptore. Quod ſi ꝗs fuerit ↄditiõaliter ↄdẽnatus ad penã corporalẽ hoc mõ ſi nõ

ſolueris cẽtũ ĩtra.x. dies amputet᷑ tibi mãus.Deinde factũ ſit ſtatutũ quod oẽs cõdẽ

nati nel bãniti ſoluẽdo certã quãtitatẽ eximãtur a bãno.is qui nõ ſoluit illa centũ ur
cõdẽnatus ut ex tũc ideſt illa ↄditio cũ ſit mere pᷣtiua nõ trahit᷑ retro.Et uideas Areti.
& moder.in.l.quidã cũ filiũ.S.i.ff.de uer.obli. cõtra diſtinctionẽ pau.de caſt.ĩter pro
miſſorẽ & ſtipulatorẽ. Itẽ limitãtur dicta nra per tex.i.c.ſi pro te.de rcſcrip.li.yi.ubi
ꝓbatur ꝙ ſi cõditio appoſita diſpoſitiõi nõ ſit in ptãte debitoris:plementũ tñ ↄdirio
nis nõ trahitur retro qũ in ptãte creditoris ẽ qui ius oditiõale cõceſſerat illud totũ ius

reuocare ut in exẽplo illo in gr̃ia cõceſſa per prĩcipẽ.c.pe. & ult. de oceſ.p̃b.arg.l. titius

ff que res pign. oblig. poſſ.d. l.potior. &.l.qui balneũ.fl. qui potio.ĩpig. hab. Deniq;

pᷣter uulgaria limito ut facit bal.i.l.ea demũ. C. de colla.qũ requirit ueſtimẽtñ per ĩple
mentũ creditoꝶ quia tũc nõ fingit retro.l.quidã cũ filiũ de herãſti.uel niſi ſit talis ob
ligatio qᷓ nõ poſſit cõmitti ſine ſtatus mutatõe niſi ſit fraus adhibita.l. fi. de ſtip.ſer.ꝗᷓ
faciũt ad.ꝗſt. Cõſuetudo retractus eſt ĩ multis regiõibus de qua dixi in cõſue. aurel.
ti. de retractu. Eſt alia cõſuetudo ꝙ mortuo aliquo executores hẽant bõa mobilia he
redes ĩmobilia. accidit ꝙ ſempronius emit quẽdã fundũ titii quẽ proximior p̃t retra

here, nõ retraxit uiuẽte ſempronio ſed eo mortuo offert p̃ciũ, executores uolũt illud

h iii

De regu.iur.ff.
pciũ tãꝗᷓ mobile fuit determinatũ ꝙ habebũt & nõ hrdes.l.ii.S.id quoq;.ff.de coll. a
bo. nã iſtud ius retrahẽdi hẽt cãm iĩter uiuos. VItio limito ĩ his ꝗᷓ facti ſunt nõ cõica
bilis ut ĩ. S. ſed cũ factũ ĩſti.de uetbo.obll.l. quidã cũ filiũ & illic doc.ĩ prin. & p̃ſertim
ulchre Are. Limito ultio ſi ſoluerit emãcipatus de caſtrẽſibus in quibus cẽſet᷑ pa/
terfa. d.lI. ſi dubitet. S.fi. VLPIANVS.
CQ ui cũ alio contrahit uel ẽ uel debet eſſe nõ ignarus cõditionis eius. Heredi
autem hoc imputari non poteſt cum non ſponte cum legatariis contrahat.
Q ui cũ alio uſq; ad.S.nõ debet:habet duas ꝑtes quia ĩ uer. hrdi exceptionem
tradit. Caſus figurat᷑ per glo. multis modis: eã ego expediã ordine pulchro.ſed initio
miror qd ueliĩt dicere bar.cũ reprobat caſum primũ & dicit eẽ cõtra ius cõe ꝑ.l.ꝙ ſi
forte. 5. fi. ff. de ſolu. nã illa. l. dicit . . fi. ꝙ ſi pupillus ſoluat nihil agit tñ ſi nũmi cõſũ
pti ſint liberatur qa recõciliatio fit ꝑ cõſumptionẽ & ſic ẽ potius ꝓ hac regula quam
cõtra:qa his ꝗ a pupillo recipit ſolutionẽ nõ acqrit dũñiũ pecũie ex quo ſciuit cõditio
nẽ eius niſi ꝑoſumptionẽ ꝑ ꝗᷓ ẽt mutuũ recõcilliat᷑. Et ſiuoluerit bar. allegare.l.ſeq.qᷓ
ĩcipit pupillo.ſimiliter ẽ ꝓ hoc exẽplo ꝗa ꝗ ſoluit pupillo nõ liberatur ex quo ſciuit
eius cõditionẽ uel ſcire debuit: & illic exceptio ẽ qũ nũmi extãt & pupillus rurſus pe
tit ꝗa exceptiõe doli ſubmouetur ſicut cũ factus ẽ locupletior ita uel ẽ error ſcriptur
ꝙ; reor uel aliud cogitauit bar. & uidet exẽplũ Bulgari eẽ optimũ de eo ꝗ mutuatpu
pillo aut ſoluit ei uel cũ eo cõtrahirt ꝗa ſi ſciuit cõditionẽ eius nõ p̃t p̃tẽdere niſi erro
rẽ iuris ꝗ nõ excuſat cũ hic pupillus certet ẽt de dãno uitãdo & lex reſiſtat eius cõtra
ctui quo ad hoc ut ꝗs eũ obliget uel ab eo liberetur.ſi ignorauit ↄditionẽ eius ĩputa/
tur negligẽtie ſue ꝗa debuit ſcire cuius oditiõis ẽ is cũ quo cõtrahit. Vnde mihi hoc
exẽplù admodũ placet & ꝙ ẽt de hĩde dicit ꝗ pupillo ſoluit legatũ qa ei nõ ẽ obliga
tus ex ſuo cõtractu & nõ repſentat ꝑſonã defũcti ĩ his ꝗᷓ facti ſunt. l. cũ hĩdes ſumus
ff. de acq. poſſ. & error facti alieni ẽ ꝓbabilis. Vnde ꝑ hãc ſecũdã ꝑtẽ legis limitatur

l. pupillo. &. lĩ pupillo. fſ.de ſol. nõ ꝓcedere ĩ eo ꝗ ſoluit ex teſtõ legatũ ꝙ legatũ ex ti

tulo lucratiuo pcipit legatarius & nõ ex otractu ſuo ut diximus ĩ reg.pced. & ſic prin
cipiũ huius regule cõuenit illis legibus & exceptio eas limitat in herede ſoluente pu
pillo legatum quia inuitus cum legatario cõtrahit quãuis dicatur cõtrahere ſicte ut
puta quo ad hocutĩ poſſeſſionẽ bonoꝶ ſuoꝶ fiat miſſio.l.apud iul. adducta. p glo.
ffex ꝗ cauĩ poſſ.ea. Hãc regulã ſm hoc exẽplũ declaratã cõfirmo ꝗa Dv. & Albe.di
cũt ꝙ lex magis fauet hidi quã legatario & magis hrdi quã illi ꝗq uere ↄtraxit ut patet
.l.:C. cõmu:de leg.ĩ fi.ubi dicitur ꝙ bõa hidis nõ ſunt obligata ꝓ legato ſed res teſta
toris dũtaxat ꝙ nõ ẽ ĩ eo ꝗ uere cõtrahitut ĩtit.i ꝗq.cau.pig.taci. cõtraha. Amplio hãc
regulã ꝓ expeditiõe gl. extẽdi ad ꝑſonas oẽs ꝗᷓ pupillo cõparantur ut ad furioſos &
ꝓdigos ꝑ not. l.is cui bõis.ᷣffde uerb. obli. cũ ſinii.ad mulieres & minores deporta
tos & alios ut bar. docet.i. l.i. . ſi a pupillo.ff. ꝓ ẽptor ẽt quo ad uſuca piendi cõditio
nem ut illic notatur & eſt pulchra diſtinctio bar.de qua ſum dicturus ĩ alio articulo.
Fallit prio ex gl. noſtra qñ ex celeritate & neceſſitate quadã fit ut I. l..fl. de exercitoria
licetĩ. S. nõ aũt debeat ĩquirer an ille ſit ꝑfectus naui.ſicut Lii. exemplo gl. dũ ex neceſ
ſitate ĩpoſita ꝑ teſtatorem fideiubetur p.l. tribus.ff. de uſufruc.ea.re.qᷓ uſu cõſu.tũñ di
cũt ſcrib. ꝙ ille ꝗq ex neceſſitate fideiubet ex mãdato teſtatoris uel alias ſi ſoluat nõ re
petit ut illic bar. & bal. dicũt eſſe caſum: & de hac re cy.ĩ.l.unic. C. de cad.tol. & bar in
l.ſ p ea. C. mãda. & bal.i. d. L tribus. dicit ſe de hoc ĩterrogaſſe quẽdã in examine pri/
uato & reſpondiſſe cõtra caſum illius legis. dicit tũ pau. de caſt. ꝙ ille debuit ſuppor
tari & excuſari cũ materia ſit pegrina. Limito fo ĩ alio ꝗᷓ in hĩde ꝗ cã conditionis iplẽ
de ſoluit.l. ſi fuus decẽ.f de ſolu. qa dicerẽ in hĩdem qui ſub conditione dandi decẽ

lod
leo
lecate
More
gien
Penin
nli.
ſad.
nlfu
Nter
laat
ppar.
ſt
nic⸗
lai⸗
lutt
Nöm
rpb
üns
e
il
ſ⸗
s.
aus
ji
nu
in
e

e

tlu
ncuſ

nor
ar

vp
Po⸗
it

cee

De regu. un.f. Fo.XLV

pupillo eſſet inſtitutus quia nõ poſſit ipſi pupillo iplere cõditionẽ ꝗᷓ in dãdo eſt ſec(
tutori ex quo impleri debet conditio pfecte & ita ne ꝑeat res illi cui ĩpletur ut gla.lſ

fuus ꝓbat:& ut ſcrib.dicũt is ꝗ ĩplet cõditionẽ certat de lucro captãdo & ex eo cõſe
qtur lucrũ. ſed is ꝗ iã ẽ his & ſoluit legatũ ex illa ſolutõe legati nõ p̃tẽdit lucrũ. ſed le
gatarius certat mere de lucro. Limito tertio ĩ eo ꝗ ſoluit fuo legatarii. l ſi ſeruus. F. i.al
leg. P gl. fl. de lega.i.qa.nõ ſoluit ei cui debuit:& fuus nõ pt facere cõditionẽ dũñi dete
rior. Limito. iii pp. Pu. errorẽ qa putabat paterfa. uti.l. ſi patr.flad mace arg.lbar
ba. Philippus. fde off: pſiita in pupillo & minore ꝗ ex aſpectu aliter eſtimat..ſi mi
nor.xxy. an. ex aſpectu. ff. de mino. ꝗᷓ ad h expſſe adducit bar.i. d. l.i.5. ſi a pupillo. ff.
ꝓ ẽptore.qa talis error ẽ iuſtiſſimus ꝗ tñ nõ excuſat eos qui uerſimiliter pᷣſumatur

ſcire ut tutores eoꝶ cõſangineos: uicinos: domeſticos ut illic bar. docet. p.c. quãto. de

pᷣſumptio.l.octtaui.ff. unde cogna.l.filiũ.ff.de his qui ſui uęl alie.iur.ſunt. ITñ iſte er
ror eius ꝗ putauit eẽ adultũ eũ qui erat pupillus nõ adeo operatur ut acquirat dñiũ
rei ꝗᷓ emit a pupillo uel uſucapionẽ niſi cũ decreto & ſolẽnitate ĩ re uero alterius mo
bili habet uſucapiẽdi cõditionẽ ut illic plenius ꝑ bar. & bar.ad h ĩ. l. ſ titius. ff. de fide
iuſſo.dicit idẽ eẽ ĩ muliere ꝙ ĩ minore qñ erat iuſtus error ꝙ poſſet otĩger̃ cũ haberet
uirilẽ cultũ aut eẽt hermaphroditus. Et uide ſcrib.i.l.. C. ſi mi. ſe maio. dixe. bal. ẽt ĩ. l.
de etate. ff. de mino. dicit ꝙ is qui iudicatus ẽ maior cã cognita ĩ ſui piudiciũ cẽſetur
maior quia res iudicata facit pᷣſumptionẽ generalẽ ut.d.l. de etate:et dicit quod iudex

qui ex aſpectu iudicat p̃ᷣt ĩq quẽ uoluerit ꝓbãdi onus trãsferre. Etĩ dubio ĩs qui dicit

ſe minorẽ debet illud ꝓbareut illic cõcludit poſt multa bal. & ẽ tex.i.l. cũ te. C. de ꝓ
ba. l.ii. S. ꝙ obſeruari.ff. de iura. cal.l. ſi mĩorẽ te. C. de ĩ teg. reſt. mi. uñ nõ p̃t facere ut
reſcĩdat᷑ ↄtractus uel ſnĩa niſi ſe miorẽ ꝓbauerit nec pᷣſumit᷑ ſemꝑ eẽ mĩor is qui ſe

mel fuit mĩor ꝗa mutabilis ẽ qlitas nõ ſicut ĩ dñio uti. l. ſiue poſſidetis. C. de ꝓba. de
bet ergo ꝓbare ſe fuiſſe miorẽ tꝑe leſiõis. Limito.i.qa nõ ſemꝑ ipſi icũbit onus ꝓbã

di etatẽ ſuã ſed ei qĩpugnatut ꝗ ĩpugnat electionẽ qa dicit electũ eẽ minorẽ debet h
ꝓbare nã pᷣſumit eẽ maior.c.ſi forte.de elec.i.vi.& lIo.an.i. mer. li.yi. qa habilitas pſo
ne pᷣſumit᷑ quoties actus hẽt formã debitã.l. ab ea ꝑte.ff. de ꝓba.ſic tutele datõe ĩpu
nãda aliud ſi ipſe minor q̃reret aliqd lucrũ ſub ↄditiõe etatis uel tꝑe legitĩe etatis re/⸗
lictũ a teſtõre uel ↄceſſã gratiã a ſũmo põrifice de cõferẽdo ei bñeſicio ſi legitie etatis
fuerit ꝗa tũc debet ꝓbare cle.i.de ↄceſ.pb.cle. las. de reſcri. alia de hac re hẽs ꝑ Sali.i.l.
nõ minorẽ. C. de ĩ ĩte. reſti.mi. & Io. an.ĩ. d. regu. ĩfami. Oẽs alias ꝑtes gl. & oĩa exẽpla
re phbãt Dy. & Alb. & mihi prius ꝗ eos legerẽ ñ placebãt. qa ꝗuis ĩ ſe uera ſint exẽpla
tñ nõ faciũt ad rem quia nõ loquũtur de uicio ꝑſone. & ultimũ non facit ãd ſecũdã
ptẽ legis ſicut priora nõ faciũt ad ptimã. In fi.gl. dicit ꝙ ꝑia ſunt aliquid ſcire debere
ut ĩ.l. ꝙ tu. ff. cer. pet.ignorãtia ſcilicet ſupia uñ trahit Alb. ꝙ hi ꝗ elegerũt ĩdignũ ꝑ

ignorãtiã nõ excuſant᷑.de quo dicit i·l.eũ ꝗ certarũ.fl. de uerb.obli. & cano.i.c. cũ ĩ cũ

ctis. de elec. &. c.nulli. eo.ti. lib.vi. ꝙ ĩtellige de ea ignorãtia ꝗᷓ nõ ẽ excuſabilis alias ſe/
cus ut prius. Et dicitur illic ſtari de ignorãtia illius ꝓprio iuramento: et huic regule.
qᷓ dicit paria eẽ ſcire uel ſcire debere ↄuenit ꝗ; nõ debet eſſe melioris ↄditiõis factus ꝗᷓ
prudes ĩpitus ꝗᷓ pitus. l. fuus.ff ui aut clã: ſicut dicit bal.i.l. ꝗ vtra. C. de ĩceſtis nu
ptis ꝙ is ꝗq nõ uult ſcire hẽtur ſciẽte: & Ang.vl. ſiduo.ff. de acq·her. pia iqt ſunt ſcir
& de Reit ſcire poſſe: & ĩducit ad.q.de bãnito ꝙ ſi in eo. lib.in quo ꝗs erat bãnitus de
ſcripta erat cãcellatio bãni & reſtitutio nõ excuſat᷑ occidẽs ꝗ potuit ſcire cãcellationẽ
ex eo lib.ex quo ſciuit bãnũ:ꝓ quo faẽ q; no.i. l. reg. S. ſed & facti. . de iur. & fac. igno.

C?. Nõ ſolet doli exceptio nocere his quibus uolũtas teſtatoris nõ refragatur.

CNõ ſoler.Exẽplũ huius.S.põit gl. p. l pure.ĩ prin. fl. de doli mali & met. excep. ubi
ſi legaui ticio ſub oditiõe id ꝙ mihi debet pure heres ab eo pendẽte ↄditiõe recte petit

7

—

De regu.i ur. ff.

niſi ↄſtet aliud diſpoſuiſſe teſtatorẽ. illic t di ꝙ heres tenebat cauere legatario de re
ſtituẽdo ſi ↄditio extiterit. alioqn exceptõe doli repellit magis. n. expedit legatario reti
nere rẽ ꝗᷓ poſtea petere mitti ĩ poſſeſſionẽ rei hrditarie nõ ob.l. pecũiã.ff.ſi cer. pet.ubi
ſi pecũiã ꝗᷓ mihi pure debes alii ſub oditiõe delegauero ĩterĩ peti nõ põt ꝗa.d.ibi gl.in
legato preſtatur cautio ĩ debito uero ſecus & ſic.d.h gl.i.d.l.pecũiã nõ peto qa nõ eſt
cautũ debitori in euẽtũ ↄditiõis. ex quo dicto ĩfero a ↄtrario ſenſu ꝙ ſi ego uellẽ caue
te iſti debitori ; ſi ↄditio euẽiret ego reſtituerẽ poſſem petere:tñ lex nõ.d. & puto nõ

po ſſe quia nouãdi aĩo feci uũ ex prĩa agere cũ effectu nõ poſſũ bar.tñ ĩ.d.l.pure hãc
gl. rõnem ĩpugnat qa in ↄtractibo ẽt dat᷑ cautio.lĩt oĩbus.ff. de iud.l. ſi creditores. ff. de

priui. cre. ſed bar. hallucinat᷑ in h loco nã llic cautio pᷣſtatur a debitoribo & ob ſuſpi
tionẽ dicit Alex. ſed in. l.nra a creditor preſtatut ĩ.l.pure. nec ob. ẽt huic rõni obiectũ
Guil.de cu.qꝙ legata ſunt fauorabilia otractibus ꝗᷓto ergo magis ĩ legatis debeat im
pedire oditio petitionẽ ꝗᷓ in ↄtractibo: qa nõ eſt paritas rõnis ut rñdẽt ſcrib.i.d.l.pecu
nia: t rõ gl.fortius ĩpugnatur hac rõne ꝗᷓ eſt fulgoſii licet Alex. ſibi uideatur aſcribe
tre ꝙ laſ. no.i.d.l.pecũiã. Cautio.n. legatoꝶ introducta eſt fauore legatarioꝶ. l.i. & per
tot. ut lega. no. cau. ff. &. C. Si ergo dicerẽus ꝙ heres ꝓpter hãc cautionẽ ꝗᷓ pᷣſtat lega
tario poſſet agere nõ obſtãte ↄditione certe illa cautio retorꝗᷓret in eius dãnũ oↄtra.:.ꝙ;
fauore.C. de leg. qa legatarius qui hẽt rem eſt ſeccurior qa ut dñt melius eſt ĩcũ bere
reiꝗᷓ in ꝑſouã agere: t poſſes ſaluare & dicere ꝙ ẽt iuriuſcõſultus de hac rõne cogi
tauit in. d. l. pure: qa poſuit eã in illis uerbis magis. n. expedit retinere. Tñ nihilomĩus

uoluit ab eo peti debitũ ꝙ; erat purũ & pure debebat qa cauebatur ei de reſtituẽdo ſi

oditio euenerit. Alias rõnes Guil. & Pe. bar.ĩprobat in.d. l.pecuniã & cõiter oẽs eum
ſequũt.ip̃etũ dũ dicit ꝙ aliud eſt in ↄtractibus aliud in teſtis cũ rõnibo ſuis Alex.

& mode.reprobat᷑. Eſt quedã ſolutio bal. ſubtilis ꝙ ĩ.l.pureoditio fuit adiccta libera

tiõi nõ ãt obligatiõi uel debito & ſic uirtus debiti remãſit pura nec leſa.ꝗᷓ reprobant
neoterici ꝗa eſtotra.l. ſufſicit. ff deↄdi.de. ubi pactũ de nõ petẽdo ſub cõditiõe ĩpedit
ne poſſit agi & tñ ibi erat ↄditio appoſita liberatiõi ita dicit Iaſ. ego cogitaui dicere q;

hoc nõ obſtet qa eſt ideo q; pactũ de nõ petẽdo licet nõ tollat ipſo iure actionẽ t tol
lit eius effectũ ope exceptiõis & ita ĩtelligitur dicta. l. ſufficit: ſed iſtud nõ ſoluit debi
— A „ »„ 7 — 7 — — „ 7 — 7 „
tũ qa eſt adiecta ↄditio liberatõi ideſt pacto nõ ãt debito. unde dicerẽ iure.ff. preſumi

nouationẽ debiti p tale pactũ oditõale ut debitũ q; erat purũ efſiciat᷑ odiriõale.ltẽ nõ

placet laſo. rõ bal. qa rõ. lpecuniã. ſ. quia incertũ eſt an poſſit agi militat utroq; caſu

ideſt & qñ appõitur liberatõi & cũ adicit᷑ obligatiõi. Ego dico id eſſe falſum ꝗᷓuis.n.
liberatioi fit oditio appoſita tũñ ꝗa obligatio eſt pura nõ eſt ĩcertũ ſed in.l.pecuniam
erat ĩcertũ quia obligatio pura erat delegata & leſa ſiue alterata ꝑ delegationẽ. Arti

culus eſt ualde dubius & ſubtilis. Vñ laſon dat aliã ſolu. & dicit ꝙ aliud eſt in cõtra

ctibus aliud in ultimis uolũtatibo quia pẽdentia cõditiõis impedit in contractibus
ne poſſit agi eo ꝙ ↄditio qãcũq; eueniẽs trahit᷑ retro.l. cũ filius. S.i. ff. de uerb. obl. ali

ud in legatis qꝗa nõ trahit᷑ retro.l.i. .i.ff ad ſill. licet in hereditate ſecus. qa ergo in ↄtra

ctibus ↄditio traheretur retro faceret ut uſq; a principio nõ deberetur pẽdẽte ↄditõe.

In legatis non eſt ſic ꝗa in legatis p̃t agi quia debitũ puꝶ & dato ꝙ euẽiat oditio ĩſta

ↄditio nõ trahitur retro ideo nõ ĩpedit quin poſſit agi. Hec tñ rõ uideretur loqui & p
cedere in ↄtractibus ↄoditionaliter oceptis & cõtrahẽdis nõ ãt in diſtrahendis & quia

dr ꝙ cõditio non ſuſpendit obligationẽ in ↄtractibus.. ex oditiõali inſtit. de uer. ob.
in legatis uero ſuſpẽdit unde nideretur potius ĩ legatis ĩpedire petitionẽ ꝗᷓ in ↄtracti
bus unde mirũ eſt qũo nõ ĩpediatur petitio in legatis cũ obligatio ſit ſuſpẽſa niſi di

cas eſſe in liberatiõe oditionẽ nõ in debito & qa cautũ eſt legatario ut gl. dicit & ipſe

irecõſultus eã rõnẽ ponit in,d,/l. pure.in uerbo ſed ſi nõ cãtat: non tñ muhi aius quie

zu

zone
ce
Eul
in
ð
Nei

bl

1
i⸗
ion
lbe
hon

oͤ
in⸗
ün
vöd
tnti

ſchr
ctel
tert
bĩ.
can
4
joe
ket

bee
nins
dol
euin
Ale
ben
Pan
patt

e

tütol

tc
Aluni,
ſerd

un
lninm
i
cor
Albs
lA
n
Nli⸗
ol
nisp
g
h

d

Ei
gi⸗

en

De regu.iur.ff. Fo. Li

tus in his iuribus quia iureconſultus dicit in. d.l. pure alia uerba ꝓ legis rõne dũ di

cit hãc eſſe rõnẽ ꝙ cõditio de deficere poſſit qᷓ rõ ẽt militat in. d. l. pecuniã: & ſic puto
rõnem bal.eſſe ueriorẽ & tutiorẽ ceteris.ꝙ ſicofirmatur. Si in.l.pecuniã peteretura
creditore qui delegauit de cõſenſu debitoris fieret preiudiciũ ei cui facta eſt delegatio

& ius queſitũ ex obligatioe ſeu delegatiõe ↄoditionali qa ĩteruenit factũ ſuũ: & ſi inte

rim ſolueretur creditori delegãte nõ poſſet eueniẽte cõditione trãsfundi obligatio in
delegatum que ſemel per ſolutionẽ prĩo creditori factã eſtincta eſſet arg.l.qui res. .

areã. ff de ſolu. In legato uero liberatiõis oditõalis nulla nouatio uel mutatio prime

obligatiõis interuenit ꝗa nullũ legatarii factũ uel conſenſus & ↄditionalis liberatio
pendente conditione nullum effectum parit cũ ẽt ↄditionale legatũ nõ pariat aliter
atqʒ in conditiõali liberatione inter uiuos ut in. d.l. ſufficit. melius ẽ ergo tres rõnes
iũgere ꝙ in. d.l. pure erat legatũ conditionale & liberatoriũ. in. lI. pecuniã erat delega
tio non liberatoria ſed obligatoria tertio cui fieret pᷣiudiciũ ut dixi & in.l.pure nullũ
ob cautionẽ.Accedit his ꝙ; ſcrib. in.l. ex legato noĩs. C. de lega.ubi ſi cui legatũ fuerit
nomẽ debitoris ꝑ hoc nõ acquiritur ei actio directa ſed utilis niſi ceſſ a& ſic heres nõ
ĩpeditur agere cũ habeat directã uide bal.in. d. l. pecuniã ppꝑ ius ergo alteri queſitum
nõ poſſum agere in. d. l.pecuniã ꝑ tex.in.l.ſi poſt mortẽ. .ti.ff. de bo. poſ. contra ta. al
leg.per Fta n. areti.i. d. l. pecunia. per not. bal. in. l. cũ a ſocero. C. de iure dotiũ. pro arg.
lſimaritus.ff. de adul. ad materiã pᷣuẽtionis in ſimili uĩde plura per eũdẽ Aretin. ſed
nõ declarat gl. & hoc cõtrariũ de quo uihil oĩno ſcribit. Ego arbitror illã ↄiũctionẽ
rationũ eſſe optiuuã & oĩno fatẽdũ eſt eſſe aliud in legatis aliud in cõtractibus: & ĩ
lp̃ecuniã erat nouatio pᷣſumptiua. quicquid diſputẽt doct. de qua re legito Frãciſcũ
ſubtiliter. Ad glo.ibi cõpenſandi: uideas que illic a doctoribus plene ſcribũtur: & ĩ. l.
creditorẽ. fl.de leg.ii. &.l.ſi adulta. hic alleg. ꝓ gl. & per moder. in. I. ſi cũ dotem. S. ſi pa
ter. ff. ſolu. matri. & in. l.i. F. ſcriendum. C. de rei uxo. actio. Circa q; ↄclude. ꝙ ubi eſt du

biũ an teſtator inſtituerit uel reliquerit aĩo cõpẽſandi qnod ſi teſtator erat debitor ex

cã uolũtaria nõ uidetur reliquiſſe aĩo cõpenſandi ut.d.l. creditorem. &. l. lutius.ff. de
leg.ii.Si ãt erat debitor ex cã neceffaria puta ex diſpoſitione legali preſumitur feciſſe
aĩo cõpenſandi ut.d.l.ſi cum dotẽ.S.ſi pater.& illic bar.& ſcrib.uide huc bal. in auct.
preterea. C. unde uir & uxor. Et pro limitatione iſtorum uide.lᷣfi. C. cõmũia utriuſ
iudicii:ubi eſt qᷓſtio de dote diuidenda inter liberos qñ reuerſa eſt ad patrem.
¶ Quotiens dubia eſt interpretatio libertatis ſecundum libertatem reſpondẽ
dum erit.
Q uotiẽs de libertate dicetur in.l. libertas.infra eo.que cum hodie non ſit frequẽs
materia nõ admodũ moror. u p̃terea qꝗᷓ gl.citat. uide huc bal.in.l.aretuſa. ff. de ſtatu
ho ꝓonẽtẽ caſum ĩ duobus ſeruis ↄcurrẽtibo.fortaſſe meliora dicẽtur ĩ.d.l. libertas.
CNon debet cuiquod plus eſt licet quod minus eſt non licere.
Non debet ex regula iſta facta eſtut Io. and. dicit regula cui licet de reg. iur.li.vi.Et
illic Dy. paucis additis huius glo. exempla refert. Glo. noſtra ponit exemplũ de filio
fami. cui conceditur a.l. facere teſtm̃ de caſtrenſi uel quaſi ut ei liceat mortis cã dona
re. non econuerſo.l. filiusfa. ff. de dona. l.tã is qui teſtamentum. ff. de dona. cau. mor.
minus eſt enim donare quam teſtari nã in teſtamẽto requiritur ſolemnitas & ex eo
tranſit ius in heredem uniuerſale non particulare & alie rationes ſunt tradita ꝑ Are
tinum & alios in.l. qui in p̃te.ff.de teſta. cur de libero peculio teſtari non põt patre ẽt
permittẽte licet cauſa mortis teſtari poſſit. Et laſon.i.li. C. de ſacro.eccle. docto.in. l.
imperator, fl. ad trebel, & Areti illic de filiis francorũ & Britonum qui de aduentitiis

De regu.ĩur. f.

ceſtari poſſunt quia in parentũ ptãte nõ ſunt eo pacto quo in iure rõanoꝶ de quare
dixiĩotrariũ ĩ li.oſuetudinũ ꝗa emãcipatio in frãcia locũ hẽr ꝗᷓ pᷣſupõit prã pᷣtem. Se
cũdo gl. h exẽplificat ꝑ.lin eo. infra e.ꝗ.d. ꝙ in maiori minor ineſt: ꝗᷓ alia eſt materia
Tertiò dy.ultra gl. declarat hãc.l.ꝑ materiã.l..iul. de adul. ꝗᷓ dedit pñi ptãtẽ occidendi
adultegꝶ.l. pfi. &. l.necĩ ea. l. cũ ſimi ff. de adul. l. gracus. C.e.cũ ibi no. & .l. capite ꝗnto
p bar.& ĩ. l.i.ff. de uar.et extrao.cog. Si ergo licet pr̃i occidere adulteꝶ et filiã: a fortiori
licet miorẽ eis ↄtũeliã facere.d.l.nec ĩ ea..i.et qa occurrit nõnũꝗᷓ ut nõ mõ pr aur ma
ritus ira ꝑciti id faciãt ſed & frater aut ꝑẽtes aut affi. nec ꝓpetuo irari pĩ. licet.Ex ſcri
bẽtiũ dictis Do. guil.p̃ᷣſes delphiatus h poſt Ang.are.in quadã.q.de hac re late diſpu
tat. Ex dictis ſcrib. colligo breuiter ſex prĩcipalia reqri ocurrẽter ad h ut pr liceat occi
dere primũ q; iuenerit adulterãtes uel ut uolũt ſcri.ẽtĩ pludiis adulterii licet nĩ actu
ſed ĩ extrẽis ancedẽtibo aut ſubſequẽtibo ꝗᷓ nõ ẽ opus declarare cũ ipſi declarẽt: ẽ tñ
not. ꝙ h Do. Guil. dicit poſt Ang. ſi cleri. uel ſacerdos inueniat᷑ loqui cum muliere

bene eſt preſumendum et non male etiam inueuiatur ipſam unde ſunt multo melio
ris ↄditõis ꝗᷓ laici ego putarẽ eſſe ex hoĩs ſama & auctoritate & uita & moribo diſcerñ

— .

dũ qa iniqua pᷣſũptio nõ ẽ cũ pᷣſumo ꝙ; oẽs pᷣſum ãt. c.illud de pᷣſũp.pᷣſerti q ob ſu

ſpicionẽ nũciatio ſeu ꝓhibitio pᷣceſſiſſet. uide gl.ĩ c. abſit. xi. q. ii·ꝗqᷓ dicit plerũq; illis
eſſe malã ſuſpitionẽ & tex. Cipri. pulcheri.xxyii.q·i. c. nec aliqua.ibi cõfabulatio &
deoſculatio & gl.ꝗᷓ. d. marito licere ſacerdotẽ occidere poſt nũciationẽ ꝑ ſigna enũe
rata ĩ illo tex. aureo. Scdo reqritur ꝙ ĩuenerit eã ĩ domo ſuauel gũri ſui. d. l.nec ĩ ea. l.
ꝙ ĩtelligit ĩ ea domo ꝗ hitat ẽt ſi ſitↄducta: nõ ĩ alia. Tertio ꝙ ĩ calore & ſimul utrũq;
occidat uel uulneret ut.l. ꝙ ait. fl. de adul. & ſic ſi unũ fugiẽtẽ ꝑſequatur añteꝗᷓ ad ex
trãeos actus euadat & occiderit excuſatur ut illic no. Quarto ꝙ ſit pr nõ ãt alius ut

auus fi mater & ſimiles pſõe qa lex dicit prᷣ: & cũ ſit acerba nõ extẽditur. ad hi rõ eſtĩi

d.l.nec c. 5.fi. ꝗa melius pᷣſumit lex de pre ꝗᷓ de aliis ꝑſonis. Quiĩto ꝙ ſitĩ eius ptãte
eo tꝑe.l.pri. de adul.ff.ĩ uerb.ĩ ptãte. Sexto ꝙ ſit nupta nõ uidua ut doc. uolũt. Rõẽ
qaĩ ꝑſona uidue nõ ẽ adulteriũ & illa. l. qᷓ ꝑmittit pri occidere loquitur ĩ adulterio nõ

ãt ĩ ſtupro uel fornicatiõe. ꝗᷓ ãt requirãtur ad hut maritus poſſit occidere et ꝗᷓs ꝑſo

nas poſſit no.ĩ.l. marito. ff. d adul. Aliud exẽplũ huius. l. põit Oy. d. reg. cui licet ꝑ.l.
uideãus. . pe.fl. de ĩ litẽ iurã ubi cũ iudex poſſit deferre ium in litẽ multofortius p̃t

taxationẽ adiicere q; itellige ex cã iuſta ut ibi di.tex.Aliud exẽplũ põitur ꝑ Io. an.i. d.

c. cui licet. Q eps ſi fecerit ſtatutũ ꝙ nẽo ludat ad Haardũ ſub pena excõicatiõis

ipſe p̃t luder et nõ excõicabitur: qa ſi pᷣt illud ſtatutũ ꝙ; fecit ĩ totũ tolletẽ multomagis

ĩTꝑte et ꝗuis doc.hãc.q. iuſto diffuſius tractauerit tñ Alb.h ẽt excedit modũ:et rñdet

—

arg. doc.et tenet ꝙ nõ ſit excõieatus et h pᷣſertĩ ꝑ has rõnes ut tenet hoſti. ſum.ti. de ſẽ

tẽ excõ. Quia nẽo pßt ſibi ĩperare.l. pe.flde arb.l.et par ĩ parẽ nõ hẽt ĩpiũ. l. nã et ma
giſtratns. H. de arb. illea quo. tẽpeſtiuũ. ff.ad trebel. cãferior. xxi.i. cle. ne rõani de
elec. Itẽ ꝗa ipſe nõ pt ſe abſol.c. ex eo. de pẽi. ccre. multomius ſe ligare.Itẽ qa ſem p lo
quẽtis ꝑſona intelligit᷑ excepta.c.petitio.de iureiur.dũñt tñ ſcrib. ꝙ ĩcurrit minorẽ ex
cõicationẽ alii ꝙ maiorẽ ſed dicoq; ſi luderet cũ nõ ſubditis nõ ĩcurreret aliꝗᷓ excõica
tionẽ. hãc materiã uide h latiſſime p albe. uide lIo. and. & ſcrib.. d. c. cui licet:cuius di

cta dicit Alb.ſe huc trãſcripſiſſe ꝗa utilia ſũt & pauci adhuc hẽbãt eius nouellas. Li

7 „ „ — „ „ — * — 17 — — — —
mitat᷑.i. regula ꝓ apparatu gl.ĩ pſide ꝓuiĩcie ꝗ ꝗuis hẽat gladii ptem nõ tñ pᷣt depor
tare.li. S. depor. ff. de leg.iii.l. ſiꝗs filio exhrda. S. eũ qdeportatus.ff. de iniuſto rup.teſt.
qa ĩqt gl. nõ hẽt ĩſulã uñ eius deportatio ĩ ĩſulã qᷓ prĩcipis ẽ nulla ẽ dõec prĩceps ofir

met: ut illic.d. tex. uñ nõ p̃dt deportar et ſi pᷣſes h nõ poſſit multõinus ĩferior iudex aut

— —— — 1 ◻ „ „ 7 7 7 . 7 — —— —= 7 .
ptãs põt uñ reprobat᷑ gl.i. S.releg.ĩſti. qui.mo.ius patrie pot.ſol.qᷓ dicit bãnitos depox
tatis cõparari quia bãnire poſſunt deponare autem nõ poſſunt ut hic dicit do. Cuil.

laf

De regu. iur. ff. Fo. LI

Vide tũ ptẽm deportãdi cõceſſã p̃ᷣfecto ſpãliter i.d.l.i, de leg.iii.& i.l.i.ff.de pẽis: neo
uideo:cur tã uarie niſi qa ita placuit prĩcipi. uide bar. in. lI. relegatoꝶe.ff. de pẽis:ſed nõ
ſoluit cur pᷣfectis oceſſit deportationẽ preſidi aũt ꝓhibuit. Limitatur ſo p gl.qa curia
les pñt donare predia ſua cũ tũ nõ poſſint donare:quis ſit difficilius & maius dõare
ꝗᷓ uẽdere:qa ueriſimile eſt ꝙ facilius uẽdat ꝗᷓ donet tũ qa ut gl.nẽo pᷣſumit᷑ uelle dõa
re uel iactare ſuũ.tũ ut dicit Dy. uẽdet adhoc ut hẽat pᷣtiũ & fugiat curiã ꝗ rõ ẽ optia
& ceſſat in donatiõe niſi dõatio eſſet ſimulata & ĩ fraudẽ curie facta. Limitat᷑.iii. P. I.
i. F. licet. f.de ꝑi. & cõmo.rei uẽd. ubi licet uẽditori ut ſua uaſa hẽat poſt tẽpus uinũ
effũdere totũ nõ ãt ptẽ:quia effnndẽdo ptẽ dicit lex nõ ↄſequeretur cõmodũ ſed tm
alii noceret: ꝙ; ꝓhibetur iure ciui. & natur.l fundo.ff. de rei uẽ. cũ ſimili. Limitat᷑.iiii.
ꝑ·l.ĩ cãe.ff.de ꝓcu.ubi nõ licet in ꝑte reuocare ꝓcuratorẽ nõ ĩ totũ: ſici.l. cũ qᷓritur.ff.
de admi.tu. lI. gaius. ff. de uſur. rõ eſt ꝗa dicit gl. nõ poſſũ approbare p ꝑte ſicut ĩ here.
Li.&.iiff. de acq.here.cũ ſimi.ſed alia rõ & optia eſt ꝑ Dy. ob onexitatẽ officii extẽ
di ad multa p̃ᷣt uel ubi res ẽ ꝗtũ ad ſe uel ad ius uel ad cõmodũ ĩdiuidua. Limito. vã
l.ſi pupilloꝶ. F.ſi ptor.ff. de reb. do. ubi uẽditio ꝑ.x. ualet obligatio tñ nõ ualet qa ſuꝑ
ea nõ eſt ĩterpoſitũ decretũ & decretũ eſt ſtricte ĩterpᷣtandũ ꝗa cãe cognitionẽ reqrit
nec ad ſimilia extẽditur ut ibi bal.dicit. Limitatur. vi. p. l. cũ qdã. C. de iure deli. nec re
mãeat ꝓ ꝑte teſtatus. Limitatur ultio ꝑ gli.l. ſancimus. C. de agri. & cẽ. qa aſcripticii
ſerui ut lex dicit ſunt ꝑs fundi. reliqua uide apud pe. de ãch. & alios ſcrib. in. d. c. cui li
cet. Hic occurrũt multa ꝗᷓ propter tꝑis anguſtiã dicemus alio loco. Idem.
UIn perſonam ſeruilem nulla eadit obligatio. Y
Clu ꝑſonã. declaratur in ↄtractibus uel quaſi quo ad obligationẽ ciuilẽ nõ ãt natu

ralem & h et ſi oueniãtur poſt libertatẽ.l. ſerui ſupra de act. & obli.l. nec ſeruus. ff. de

pecu.Nã ĩſpicitur tp̃s otractus.l.quotiens.ff.de uer.obli. & tpᷣs delicti in priuatis.l.fi.
C.an ſeruus ex ſuo facto. Fallit hec regula prĩo ex gl. nr̃a qñ pro libertate oſequenda
cõtraxit.l.ii. C. an ſeruus. Secũdo ut in gl. Tertio in.S. ſeruus pactõis.l. elegãrer.ff. de
dolo.ubi cũ illi qui pro eo ĩterceſſerat fieret preiudiciũ ex dolo eius nõ ſeruãtis pactũ
etiã nudũ oritur actio nõ ex cõtractu ſed ex dolo. Nã ex pacto nudo ꝑ illũ tex. oritur
actio nõ ex pacto ipſo ſed ex dolo ꝗa ſeruus ẽt in delictis tñtur.l. fi. C. an ſeruus:& in
quaſi delictis.l.i.ff. de his ꝗ deie. uel effu. niſi cũ deliꝗt ↄtra dũm qui potuit eum caſti
gare ut.d.l.fi. & doluseſt delictũ ꝗa ĩſamat uñ nõ datur ↄtra patrẽ & ſic potius illic ex
delicto tũtur ob dolũ ꝗᷓ ex otractu. Quarto fallit in. l. pure.ff. de fidei. liber. & i. l. Au
relius..fi.ff. de libert. leg. ut Cy. dicit ĩ.l.. C. an ex facto. Quĩto fallit in.l.eũ actũ.ff.
de neg. geſt.ĩn.l. ſi cognati. C.e. ubi uideas bar. ſuo ãt noĩe nõ agit ſed alieno ut hic gl.
dicit tñ in legibus ꝑ eã allegatis erat ſpãle: nã in.l.i. C. fi per uim uel alio mõ:eſtĩ odiũ
uiolenti & ꝗa dñs ſpoliatus ante oĩa reſtituendus eſt.in.l.fi. C. ubi cauſe fiſcales: erat
ſeruus publicus non autem priuatus.

.„ * *

CS. Generaliter probandum eſt quotiens in bonefidei iudiciis in arbitrium do
mini uel procuratoris eius ↄfertur cõditio pro boni uiri arbitrio h habẽdũ eſſe.
CGeneraliter glo. ponit exemplũ pꝑ.l.ᷣſi in.l.ff. locati. &.l.hoc uẽditio.ff. de otra.emp.

ſiis ĩ cuius arbitriũ fuerit collata qualitas locatiõis & is fuerit male arbitratus reduci

tur ad bõi uiri arbitriũ. Eſt ãt aduertẽdũ ꝓpter.lĩ ementis. C. de otr. emp.ꝗ eſt otraria
&.l. ꝙ ſepe. 5. i. fl. e.ti. ꝙ in emptiõe & uenditiõe tria ſunt ſubſtãtialia, cõſenſus: res: &
preciũ:que oĩa ſimul concurrũt & uocãtur cõmertium ut in. ..l. in ementis & hic in
glo.ꝙ omertiũ non p̃t in arbitriũ otrahentiũ oↄferri:accidentalia uero uel approbatio

—

ꝗ poſſunt citra ſubſtãtie mutationem uel corruptionem adeſſe uel abeſſe pũñt ↄferri

ut hic & ſimi. unde gl. hic lacit longã diſti. Ego partĩ ex ea partĩ ex ſcrib. facio regulã

Cõtractus ultro citroq; obligarorius ĩ uolũtatẽ ↄtrahẽtiũ uel alterius eoꝶ: aferri nõ
pt. d.l. emẽtis. l. ſepe:iꝑ rõnẽ.l. ſub hac ↄditiõe.fl. de acti. ꝗqa uolẽs cogi nõ poterit.
Fallit prio ut ꝓcedat in ſubſtãtialibus: ſecus ĩ qlitate uel rei approbatioe..ẽpt.iſti. de
otra. ẽp. ꝗuis qdã dixerĩt illic eẽↄditionẽ ſi tibi fuus placuerit ĩtra. x. dies ẽptus ſit: & h
dico ẽtĩ qualitate ſeu approbatiõe pecũie ur in.l.ſi ſoluturus pecũiã ſignatã depoſue
rit. fl.de ſol. Fallit ſcdo q ↄfert᷑ ĩ uolũtatẽ tertüi certi qui iuſte ſit arbitratus.l.fi.C. de
otra. emp. alias reducit᷑ ad arbitriũ bõi uiriut hi quis loquat᷑ de ↄtrahẽtib.ut..l.ſiin.l.
facit.l.ſocietatẽ.l.ſi coita.ff. p ſo. l. ſi merces.ff. loca.l.ſi libertus.ff. de ope.libe.Si uero
nõ ſit arbitratus nõ ualet.d.l.ult. ꝙ quidã dicũtĩ ſtricti iur.iudciis ꝓcedere & uideas

ſuper hoc plene Iaſ.i.l.ſiquis arbitratu: &.l. ccnteſimis.ff. de uorbornm obligatione
Areti. in.l. a ticio. 5. fi.e.ti. Itẽ ſi conferatur ĩ arbitriũ tertii ĩcerti ut. d.l. ſ. merces:niſiĩ

caſu.l.ſi füdus.ff.de pig.qa ut ibi dicit gl.alias ũ iuẽirẽtur facile qui mutuarẽt pecũiã

& illic ẽ ↄditio iſta ſi nõ ſatisfecero ĩtra calẽdas ſit tibi uẽditũ pignus meũ pᷣcio iuſto

