tur res publica:poſſet etiam intelligi hic de re publica ro
manoꝛũ ſi conſderemus tpᷣs poſt tranſlationem in pꝛin⸗
cipem.¶ Itẽ op.ꝙ infinitas non euitetur:vt.l de ſen. q̃
pꝛo eo.So.vt plene ibi dixi. Itẽ op.de.l.in omnibus.ff.
de diuer. ⁊ tempo.pꝛeſcrip.Sõ.vt gloſ.vel melius dic ꝙ
aut quero de iure ſiſcali vel ciuitate romana ante tranſia
tion ẽ ĩꝑij ĩ pꝛicipẽ ⁊ hñt ſuas.xl.an.vt.j.de pᷣſcri.xxx.an.
aut qrſ de alijs ciuitatibꝰvel de romana poſt traſlationẽ
iperij in pꝛincipeʒ ⁊ tunc in quattuoꝛ caſibus hic poſitis
hñt hãc pꝛeſcriptionẽ: in alijs nõ.vt in contrario.ſ Itẽ
op.de.l.eum.j.de fundo rei publice.So.vt gl.¶ Item op.
de.l. pꝛeſcriptioj/de oꝑi.pu.So.ibi loquitur de re publi⸗
ca ⁊ que ĩ publico vſu eſt que nullo tempoꝛe pꝛeſcribitur
hic de publica:que tamen non eſt in publico vſu. ¶ Itẽ
quero an eccleſia acquirat dominium ex ſolo titulo em⸗
ptionis ⁊ ſi non numerauit pᷣciũ.⁊ dic ꝙ nõ vt ĩ gl.¶ Itẽ
quero an poſſeſſionem querat ſolo titulo:qꝛ dic ꝙ non vt

glo.ſ¶ Itẽ quero an ſi pꝛimo vendit vni eccłie ⁊ nõ tradit

poſteã alij ⁊ tradidit que pꝛeſeretur:⁊ videtur ꝙ ſecunda
ar.l.quotiens:ſ/de rei vend.ſed tu dic ꝙ pꝛima eſt potioꝛ
ſi exſoluerat pꝛecium qꝛ cum ex ſolo ti.acquirat domini⸗
um patet ꝙ venditoꝛ non poteſt poſtea in ſcvᷣm trãſferre
dñium cũ non ſit dominus.i Itẽ quero quomodo hic ac
cipiatur donatũ:dicũt quidã ꝙ ſiue inter viuos ſiue cau
ſa moꝛtis ⁊ hoc quia pꝛofertur a lege als ſi ab homine re
ferretur ad donationẽ inter viuos niſi fleret moꝛtis men
tio:vt.l.donatum.S.alienationis.ff. deverbo.ſig.Alij di⸗
cunt ꝙ ſolum refertur ad donationẽ inter viuos cum.õ.
dixerit de hereditate ⁊ legato.Tu dic ꝙ ↄpꝛehẽdit ⁊ do⸗
nationem inter viuos ⁊ cauſa moꝛtis:qꝛ de ea non eſt ha⸗
bita mentio.õ. Altio hec lex ẽ in ar.ad duas queſtio⸗
nes:pꝛima ẽ ꝙ ſi feci pactũ cũ cribanario ꝙ coqueret mi
ti panem pꝛo me ⁊ familia mea ⁊ ſingulis annis darem
ibi. xx. ſoliðᷣ.⁊ tunc habebam duos filios ⁊ poſtea ſunt
mihi nati plures ⁊ familia aucta ꝙ non teneatur coquere
pꝛo pꝛecio conuento ne in infinitũ poſſit augeri familia
⁊ obligatio cribanarij. Nec obſtat ꝙ ꝓmiſit coquere mi

ratoꝛem.ff. de acquir.poſ.qð eſt

lure eccleſie contra hatur qꝛ tunc ſine traditione nõ trãſ⸗
fertur in eccleſiam dñium ſᷣm ange. 1 alios ĩ. l.j· S. pꝛocu⸗
ratoꝛem. ff. d qð eſt ſingulareᷣm iaſo. hic in
ij.coł.poſt pꝛin. Itẽ inq;tum in hac.l.dr̃ ꝙ reſpublica in

pꝛeſcriptionibus gaudet pꝛeſcriptione centum annoꝛum
⁊ idem in eceleſia ᷣm iſtam.l.lʒ hodie ſola romana eccle⸗
ſia gaudeat pᷣuilegio cẽtũ ãno.lʒ xo hodie eccłia gaude
at.xl.ãnis dẽpta romana:vt ĩ aut.ſeq̃n.vt ĩ.c.de quarta.⁊

c.illud.ex.de pꝛeſcripti. Limita pꝛedictã theoꝛicam ſin⸗
gulariter ⁊ no.iſtud canoniſte qð iura dicẽtia ꝙ eccleſia
hodie gaudeat in pꝛeſcriptiõe.xl.annis iuribus ſupꝛa ał.
dicas iſtud eẽ ſingulariter veꝑ ĩ rebus ĩmobilibꝰ que ſũt

yeri dominiij eccleſie:ille enim minime pꝛeſcribuntur mi⸗

noꝛi ſpacio q;.xl.ſecus in his que ſunt ſolum quaſi domi⸗
nij eccleſie ⁊ ſic pꝛo quibꝰ eccleſie non competit reivendi

catio:ſed publiciana in iſto caſu contra eccleſiam ita be⸗

ne pꝛeſcribitur. x. annis inter pꝛeſentes ⁊.xx. inter abſen⸗
tes ſicut contra quemlibet pꝛiuatum ita perpulchꝛe re⸗
fert Ange.notabiliter in.l.ij j.vt rei dona.vbi dicit ꝙ ita
dicebant bar.frater ſuus bal.in.l.ſi finita· S. de vectigali⸗
bus. ⁊ ibi nihil inuenitur. ff.de dam.infect.ſᷣm iaſo.hic in
v. coł.vide tñ ang.⁊ imol.i.l.vſucapiõe.ff.de vſucap.F al
lit etiam pꝛedicta theoꝛica in actionibus perſonalibus qꝗᷣ
licet competant eccleſie tamẽ tolluntur ſpacio.xxx.ãnoꝝ
⁊ idem dic de alijs actionibus quarum alique claudun⸗
tur ſemeſtri: vt in redhibitoꝛia vel quanti minoꝛis vel in
actione de dolo que biẽnio tollitur: etiam ſi eccleſie com⸗
petit. ⁊ hec no.pꝛo limitatione fere totiꝰti.ex.de pꝛeſcri.
⁊ dicas ꝙ in omnibus iſtis ita pꝛeſcribitur contra eccle⸗
ſiam ſicut contra pꝛiuatum ᷣ̃m ſcriben ibi ita tenent glo.
io.fab.⁊ ſcriben.in aut᷑.ſequen.⁊ conſueuit allegari iſta.l.
ꝙ quilibet in dubio pꝛeſumitur viuere vſq; ad centum an
nos niſi pꝛobetur moꝛs:lapſis tamen centum annis vtrũ
pꝛeſumatur moꝛtuus:iſte tex. videtur ꝓbare ꝙ ſic: dic vt
per ſali. hic per.glo.bar.⁊ doc.in.l.ij·S. ſi dubitetur.qᷓ;ad⸗
mo.teſta.ape.ff.de quo hic plene per iaſo.in.v.coł.vᷣſi.ſe⸗
ptimo nota.⁊ notes vnũ ꝙ q;tũcũq; aliquis pᷣſumat᷑ viue
re per dictum tempus tamẽ dictam pꝛeſumptionẽ opoꝛ
tet allegare ſᷣm Bal.in.c. ex tenoꝛe.ij.colũ.ex deteſt in.l.
ſi adulterium cum inceſtu ·S idem pollioni.ff. de adult.fa.

l. ij. de excuſa. vete ·. · B

—

Pieſeriptiones.x.
Bas actiones. at vhram n
cłia ſũt redacte ad.xl. alie minoꝛes pᷣſcriptio⸗
nes non mutãtur eccleſia romana vtitur pꝛiui

£

legio centũ ann. ̃m quoſdaʒ. h. d. DHiuide in tres partes:

quia pꝛimo tradit regulam in maioꝛibus pꝛeſcriptiõibꝰ

vſq; ibivſucapiõe.ibi põit regłaʒ mĩoꝛibꝰ pſcriptiõibꝰvſ

q; ibi ſola.ibi ponit exceptionẽ.i¶ A pᷣma regula vſq; in fl
nem pone caſum in terminis hoc modo querit᷑ ſic. Quia
multe leges varie loquuntur de pꝛeſcriptionibus contra
eccleſias cõpetentibus ideo peto quid ſeruare debeam.
NReſpondetur ꝙ vbi contra pꝛiuatum.x.vel.xx.vel.xxx.
an.pꝛeſcribentur contra eccł iam.xl. In minoꝛibus pꝛe⸗
ſcriptionibus ſoꝛtiũtur ius cõe.Sed eccłia romana gau
det pꝛiuilegio centũ anno. ¶ Ad declarationeʒ tex que⸗
ro q̃ ſit pꝛeſcriptio.x.vel.xx.an.Reſpondeo quando rem
alienam poſſideo immobilem bona fide ⁊ iuſto ti.pꝛeſcri
bo ↄtra dñm ꝑꝛeſentem facio.x.anno.ſine titulo/vel ſine
bona fide pꝛeſcribo ſpacio.xxx.anno.vt pbãtur hec.in.l.

ſi quis emptionis·j.de pꝛeſcrip.xxx.an.⁊ hec contra pꝛi⸗ Pꝛieſert
gitur ia uatum:contra eccleſiam in omnibus pꝛedictis caſibus pᷣ ptio.xl.an
tempoꝛe conuentionis. Itẽ ẽ hic argumẽtũ qð de moꝛ ſcribitur ſpacio.xl.an.⁊ vſucapio habet locum vbi rẽ mo no. q̃tr bʒ
te alicuius poſſit pꝛobari per inſtrumẽtũ:nã ſi habeo in-⸗ bilem alterius poſſideo bona fide⁊ iuſto ti.pꝛeſcriptis q̃ locũ õ ee⸗
MWoꝛs an ſtrumentũ in quo continetur ticium contraxiſſe tali die ? Aienni locum habebat quando fiſcus rem alienamven cleſiam.
poſſit ꝓba pꝛobo poſt illam dieʒ ſunt lapſi centũ anni interea pꝛe ebat vt ſuam:naʒ dñs rei poterat eã vendicare vſq; ad
ri ꝑ inſtru ſumptione pᷣſumet᷑ moꝛtuum eſſe ꝑ hanclegge. quadrienniũ ab emptoꝛe hodic emptoꝛ ſtatim eſt ſecurꝰ
mẽtum. Ad d itio. Addeꝙ iſta lex ẽ notabilis ⁊ ſubtilis ? ſed dñs rei poteſt ad pꝛecium agere contra fiſcum·j.qua

hi ⁊ familie mee quia intelligitur de familia quã habebã

vario modo legitur ꝑ cy.poſt pe.de bel.
per. hic ſᷣm iaſo. Et nota hic caſuʒ ſᷣm bar.⁊ alex.mirabi⸗
m caſum ꝙ eccleſia habet dominium ſine traditione: ſʒ
non poſſeſſionẽ que ſine traditione regulariter nõ acqui⸗

ri᷑: vt in.l.deniq;.ff.qui.cau.maio.⁊ in. l. cum heredes.ff.

de acquir.poſſ.de quo per glo panoꝛ⁊ alios in.c.ij.ex.de
conſuetu.vbi notat᷑.ꝙ de ↄſuetudine poteſt induci ꝙ ipᷣo

iure abſq; traditione poſſeſſio tranſferat᷑ ibi per archi.
⁊ alios:⁊ aduerte inq;tum in hac.l.dicitur ꝙ ſolo contra
etu in eccleſia dominium tranſfertur:verum niſi cum pꝛo

driennium. dabatur ergo pꝛeſcriptio olim emptoꝛi con-
tra dñm rei:hodie fiſco contra dñm rei.⁊ hee pꝛeſcriptio
nes non mutanturvt hic. Item ſunt conſiderãda quattu
oꝛ iura pꝛimo.l.vt inter diuinum.que ĩ quattuoꝛ caſibus
tm̃ dat eccleſie pꝛiuilegium cen.ann.poſtea eſt aut. vt ro

mana eccleſia que videtur confirmare dictã.l vt centum
annos habeat.poſtea ſuccedit aut᷑.hec conſtitutio in no⸗

uat ⁊ autde eccleſiaſti.ti.que videntur pꝛopter rationeʒ
quam aſſignat:que ita conuenit romane eccłie ſicut aliſs
videtur coꝛrigere:⁊ pꝛopterea dicunt quidam ꝙ hienon

dʒ eſſe clauſula iſta ſols romana licet yrne. poſuerit.veꝝ
yr. ⁊ glo.que tenent hanc opinionẽ poſſunt tali rõne mo⸗
ueri qꝛ ti vt romana eccłia videtur loqui ſpãliter in ec⸗
cleſia romana vñ licet poſtea ſequẽtes aut᷑.gñaliter coꝛ⸗
rigat ſpẽs eximitur de genere . vt ſic ille ſi pecialis titulus
nõ coꝛrigatur. Et ſi oppo.ꝗ eos ꝙ in nigro loqui videt᷑
de alijs eccleſijs:ipſi intelligũt de illis qᷓ immediate ſub⸗
ſunt ecckie romane.⁊ ſᷣm eos coꝛrigetur ſolũ lex inter di

uinũ.que oĩbus eccłijs ↄcedebat cẽtũ annos.⁊ ſi dicas

nõne lex vt inter diuinũ.loqtur in quattuo: caſibꝰ ſpaãli⸗

bus tm̃ ergo nec ipſa cum ſit ſpecialis deberet coꝛrigi⸗
Reſpodeo lʒ ſit ſpalis in quattuoꝛ caſibꝰ eſt tñ generalis
quo ad oẽs eccłias ⁊ ideo coꝛrigetur.⁊ hac opinionẽ tʒ

glo.⁊ yr. ⁊ canoniſte ſed vltra motani dicũt coꝛrigi diectz-

aut. vt eccleſia romana. per aut᷑.hec ↄſtiturio inouat.· cu⸗
ius ratio eſt gñalis ad oẽs eccłias:nam licet lex in pꝛin⸗
cipio ſit ſpecialis ſi tñ poſtea ſit gñalis in aliqua ſui ꝑte/
tota dr̃ generał lex. vt.l. regula.ff. de inr. et fac.igno.⁊ ſic
pm eos clauſula ſola hic eſſie non debet. tene ergo qð vis
¶ Quero ergo quõ hec aut.veniat ad.l.codicis: Rñdeo
q;tũ ad illos q̃ttuoꝛ caſus in quibꝰ cccłia habebat centh
annos venit coꝛrigendo/qꝛ hodie ſunt ſolũ·xl.ſed quãtũ
ad alios caſus in quibꝰ habebat longum tẽpus:vt puati
venit addẽdo/vł augmentãdo dãdo ei.xl. annos.i Op.
ꝙ nõ habeat tantũ tẽpus imo bꝛcuioꝛi tpᷣe qᷓ; contra pꝛi⸗
natum:vt in aut.de ſan. epiſ.S. ante penul.So.dicũt qdã
ꝙ ibi eſt quidã caſus ſpãlis:qꝛ cum bona debeãt als do⸗
nari fiſco ⁊ dantur eccłie ⁊ ſic habet hoc ꝓ ſe: ergo habe⸗

at cõtra ſe illud. Sed ego puto ꝙ alia ſi rõ.ſ.vt cito puni

at ecckia delinquẽtes.

cito puniãt᷑ non eccłia.¶ Itẽ op.cum lex inter diumũ. lo

quatur in quattuoꝛ caſibus ſpalibus debet eximi a gñe⁊

non coꝛrigi: vt. l. in oĩbꝰ de reg.iur.⁊.l.vxoꝛem·S· fcliciſſt ¹
mo. de le.uij. So.lIz loquatur in quattuo: caſibus ſpãlibꝰ

eſt tñ generalis quo ad oẽs eccłias/pꝛeterea ſpecies exi
mitur a genere niſi genus ad eã ſpecialiter ſe referat: vt
cſt hic:nam aut᷑.hec cõſtitutio ſpaliter facit mentionèe hu
ius a ideo eãâ coꝛrigit ⁊ ałs nil coꝛrigeret. Modo q̃ro

quãto tpᷣe eccleſia pᷣſcribat õᷣ aliam ecckiaʒ ⁊ videt᷑ ꝙ cõi
tẽpoꝛe qꝛ cum quelibet fit pᷣuilegiata neutra vtetur pꝛiui
legio cõtra aliã ⁊ ſic reducẽtur ad ius cõe.⁊ ꝓ h̊ videtur

caſusꝗ·ad trebelł.aut᷑.niſi rogati.in contrariũ videtur.l.

— ex qui.ca.ma.quid er

f o: Ego dicã pꝛimo m
tramõtanos qꝛ ecclcſia q̃ pꝛeſcribit nõ habet pᷣuilegiũ

ſed illa ↄtra quã pꝛeſcribif᷑: ⁊ ideo non põt dici ꝙ pꝛiuile

ſtitutionẽ militi ⁊ minoꝛi.ſ.leſio ⁊ abſentia uiris. Hi L

giatus vtatur pꝛiuilegio cõtra pꝛiuilegiatũ/ſed ipſi benc
Dicunt ſed nõ clare.⁊ ideo dic ꝙ duo ſunt q̃ faciũt dari re
1 minoꝛi leſio ⁊ etas dat ei reſtitutionẽ: vt. l. naʒ ⁊ poſtes
5Sſi mĩoꝛ.ff. de iureiu.ita eccł ie dat̃ qñ eſt leſa: ſʒ ita eſt ꝙ

ecckia pᷣſcribẽs nõ ẽ leſa ĩmo aliã ledit:g nec puilegiata

illa 3 quã p̃ſcribit᷑ eſt leſa & puilegiata: vt õ eã nõ currat

pᷣſcriptio niſi xl.an. vtitur ergo puilegiatus.i.cccłia leſa

Pꝛluile⸗

giat?ꝰ pᷣ⸗ pꝛiuilegiato.Si ergo q̃ris an pꝛiuilegiatus vtatur pꝛiui

nilegiatũ

coõtra non pꝛiuilegiatũi. eccleſiam nõ leſam ſed ledẽtem
et per hoc tollitur ratio pꝛima:qꝛ loqtur vtroq; exiſtente

legio contra pꝛiuilegiatũ diſtingue ſic:qꝛ aut loqmur de

an vtatur pꝛiuilegijs incluſis in coꝛpoꝛe iur.aut de non inclu.ſi lo⸗

ſuo pᷣuile

Lio⸗

noꝛi:vt ex.de reg.iur.c.pꝛiuile

„

quoꝛ de puilegijs ĩcluſis in coꝛꝑe iu.aut pꝛiuilegia ſe ha⸗
bent pᷣm magis ⁊ minus: aut ſunt equalia. ſi ſe habẽt ſᷣm
magis ⁊ minus tũc maius pᷣfertur.ſi concurrat cum mi⸗
la. et. ff. de mino.l.ſi ex cã.
5Sſi apud. et.l.verũ.S.j.ff.pꝛo ſocio Aliqñ pꝛiuilegiuʒ eſt

par vtriuſq; tũc nullꝰ vtitur pᷣuilegio:qꝛ pꝛiuilegijs hinc

inde ſublatis melioꝛ erit cõditio poſſidẽtis: vt.l.verũ.&.

penul. ff. de mino.⁊.l.cum apud. in e.ti.et.l.cum mulier.⁊

d0

eſet facta mentio pmi ⁊ poſt poſitũ ⁊ facit.l.nec auus.·j.

„

l. viro· S. de viro.ſo.ma.et.l.apud celſum.S marcellus.de
krexecp. Si aũt loquimur de pꝛiuilegijs non incluſis
in coꝛpoꝛe iur.tunc aut vnum pᷣcedit aliund in ſe et pᷣfert
pꝛimũ:quia videtur ſcðm eſſe cõceſſum ſine leſione pᷣmi.

vt l.qij · S merito.ff. ne quid in loco pu.niſi expꝛeſſe in ſcðᷣo

—

de natu.libe.aut ſunt cõceſſa ſimul:æ tunc aut vnuʒ eſt in

ſpecie/et aliud in genere cõceſſum.tũc pᷣualet ſpeciale:vt

l.vxoꝛẽ.· S. feliciſſimo.ff. de le.iij.⁊.l.in oĩbus·j. de reg. iu.
aut vtrũq; ↄtinet genus ⁊ eſt gñale.vel vtrũcq; ſpãle ⁊ tc

aut otinet diuiſibile aut ĩdiuiſibile ſi otinet diuiſibile tũc
qᷣlibet partẽ capit: vt.l ſi foꝛtidianũ·de leg. ſi indiuiduũ

ñ in odium delinquẽtium eſt vt

rere contra euʒ cui ecc

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

tũc dicũt qͥdã ꝙ rõne dubit atlõis qᷣlibʒ puat puilegio: vt
lI. duo ſunt titij.de teſta.tu.⁊.l.cũ ex pluribus.ff.de manu.

teſt. Sed ego dicerẽ hoc vltimo caſu qñ cõtinet ĩdiuidu⸗

um ꝙ aut litigant inuicẽ ⁊ melioꝛ ſit cõduio ↄuẽti: vt. l.
ſi quis ſeruũ · S· ſi inter.ff. de le.ij.aut agunt tertin ambo
⁊ tunc nulli ꝓd erit pꝛiuilegiũ rõne icertitudinis: vt dic.
l.duo ſũt titij.de teſta.tu.et.l.cum ex pluribus.ff.de ma.
teſta.¶ Itẽ qͥro:nunqᷣͥd cõtra pꝛiuatũ eodem modo pᷣſcri

bat eccłia:Et videtur ꝙ ſic. vt.l.iij.ff. ꝙ quiſq; iur. Sed Eceęleſis
dic ꝙ non.qꝛ illud verũ quãdo aliqd ad poſtulationẽ cõ⸗= an pᷣſcri⸗
ccditur:quia tunc nõ videtur conceſſum ſalubꝛiter nec fa bat pua
uoꝛabiliter: ſed ex ĩpoꝛtunitate: vt.l.jij de peti.vo.ſubla. tuz vt ſint
et ideo fit retoꝛtio in impetrantem. ſed hie non fuit con neceſſarij

ceſſum ad poſtulationem eccłie: ſed ſalubꝛiter ⁊ fauoꝛa= xl.anni.

biliter ergo non dʒ in eam retoꝛqri: vt.l.nulla.ff.de legi.
ct ·. .. de legi. l. qð ftanr Srd nunqᷣd ĩ ciuitate eſt coꝛre⸗
ctum ꝙ ipſa hodie nõ habeat cẽtũ annos.gl:tenet ꝙ non
niſi ſit immutatũ.vltramõtani tenẽt õ.pꝛimo per ronem
gñalem q̃ eſt in aut᷑.hec cõſtitutio innouat. Pꝛeterea ipſi
pꝓbãt per.l.j. de diuerſis reſcript .vbi qũ cõiter de duo⸗
bus q̃ritur ⁊ ad vnü tm̃ reſpõdetur idem videt eſſe rñſuʒ
in altero ſic et hic. ſed tene glo.⁊ pꝛoba ſic:qꝛ nõ eſt nouũ
ꝙ rõ coꝛrigatur:⁊ tñ non coꝛrigitur.ł niſi expᷣſſe dicatur.
Ecce ꝙ filius fa.olum teſtari nõ poterat: qꝛ nõ dñs.ho⸗

dic eſt dñs aduẽtitioꝝ:vt.l.cũ opoꝛtet.de bo.q̃ li.⁊ tñ te⸗

ſtari nõ põt vt nõ.in.l.tam his.ff.de dona.caula moꝛtis
¶ Item depoꝛtatus olim teſtari nõ poterat qꝛ non habe⸗
bãat bona / hodie hʒ per aut᷑.bona·yde bo.ꝓſcrip.⁊ tñ non
teſtatur ar.l.ſi is. ff. de teſta.⁊ ibi nõ.¶ Itẽ donario erat

olim ↄtractus innomiatus qꝛ ſolo cõſenſu non perficie⸗
batur:hodie ꝑficit᷑ ↄſenſu ⁊ nõ eſt noĩatꝰ. Vel ſi dicas ꝙ

ſit noĩatꝰ ſeq̃ẽ aliud ꝙ oli in ea hẽbat locũ ↄdictio ob caʒ
qꝛ erat ↄctus ĩ noĩatꝰ hodie noĩatꝰ:⁊ nihilominꝰhʒ locũ
condictio ob cauſã.ſic ⁊ hic licet coꝛrigatur.ideo iĩ ecclłe
ſia non coꝛrigitur dictum in ciuitate. Mec ob.l.j.de di⸗
uer ſis reſcrip.qꝛ ibi duo pariter querebant ⁊ cõuer ⁊ nil
deciſiuũ pctebat:ſed reſcriptũ cognitionale:⁊ ideo abo⸗
bus videtur reſcriptũ.ſed hic nõ fuit queſitũ niſi de cccle
ſia⁊ petebatur quid deciſiuum.⁊ ideo ad ciuit atẽ nõ poꝛ
rigitur.¶ Item querit Soan pꝛeſcriptio inceperat cur
ia ſucceſſit an vtetur pꝛiuilegio:⁊
videtur ꝙ non immo currat pꝛeſcriptio ſᷣm initiũ vt.l. ſi

fundum. ff. defu. dota. ⁊. l..j. ſi aduer. vſu.⁊.l.etiam.ff. de
minoꝛi.Econtra videtur ꝙ pꝛiuilegium ſucceſſoꝛis attẽ⸗

datur vt.l.ſicut· S· non ſexus·j·de pꝛeſcrip.xxx an. qͥd er⸗
go dicunt quid am ꝙ aut pꝛiuiegiũ ſucceſſoꝛis habet lon
go tẽpoꝛe pꝛeſcriptionẽ differre multũ.⁊ tũc attenditur
pꝛincipium pᷣſcriptionis ⁊ non pꝛiuilegiũ vt dicta.l.ſi fũ
dum.nã poſſet maruus durare longo tempoꝛc cũ vxoꝛc

aut nõ habet multum differrevt eſt in pupulari etate que

cito tranſit:⁊ tunc attenditur pꝛiuilegiũ ſucceſſoꝛis vt di
cto·S.nõ ſexus.quod non placet:⁊ ideo ego dicerẽ in pꝛe
ſcriptionibus ſic ꝙ aut pꝛiuilegiatus ſuccedit ülicontra
quẽ pꝛeſcribit᷑ ⁊ tunc copletur vſucapio ſᷣm tempꝰ ĩchoa

tum ⁊ ita nihil operatur pꝛiuilegiuʒ. vt dicta.l.ſi fundũ.j·

defundo do. Hec ob l.ſicut·S. non ſexus.j de pꝛeſcript.

xxx.an.quia ibi loquitur in caſu ſpeciali..ĩ pupulari eta⸗
te⁊ in odioſa pꝛeſcriptione.Si aũt pꝛiuilegiatus ſucce⸗
dit illi qui pꝛeſcribit tũc vtitur pꝛiuilegio ſi nolit vti ad⸗
miniculo ſui auctoꝛis ałs non. vt.l.põponius·S.cũ quis
ff. de acquir. poſſ.⁊ ita debet diſtingui in eccleſia.ſ.cui ſuc⸗

cedat.Si ergo queris an pꝛuuilegiatꝰ nõ pᷣuilegiato ſuc⸗
cedẽs vtatur pꝛiuilegio.dic ꝙ aut tu queris a me ĩ pꝛeſcri

ptionibus ⁊ tunc aut queris de iam terminata cum defũ⸗
cto ⁊ tunc veluilegti⸗ nihil operatur. vt.l. es que de reſtit.
mili. 1 ar. l.j. . ij. ſi
no. aut q̃ris dc inchoata cũ defuncto terminanda cũ he⸗
rede:⁊ tunc dic ꝙ aut ſuccedit pꝛiuilegiatus ex parte pꝛe

aduerſus ven.pig.⁊.l.emiliꝰ.ff.de mi⸗

ſcribentis aut ex parte eius cõtra quem pꝛeſcribitur: ſi

ſuccedit ex parte pꝛeſcribentis aut ex parte cius contra

quẽ pꝛeſcribitur:ſi ſuccedit ex parte pꝛeſcribẽtis tũc aut
vtitur adminiculo ſui auctoꝛis ⁊ non vtit᷑ pꝛiuilegio ſuo

als ſic vt.l.cum notiſſimi .S. ſed cuʒ illð.pde pꝛeſcriptio.

xxx.annis.⁊.l.pomponiusS· cum quis de poſſeſſ. Aut

ſuccedit pꝛiuilegiatus ex parte eius cõtra quẽ pꝛeſcribit

⁊ tunc nihil operatur pꝛiuilegiũ ex parte eius cõtra què

pꝛeſcribitur:ſed pᷣm initium fintt᷑.vt.l.ſi fundũ.ff.de fũdo

do.⁊.l.jſi aduerſus vſuc lʒ tamen finiatur ſᷣm initium

De Epiſcopis et clericis

datur tamen minoꝛi reſtitutio in integrũ.?⁊ ſic currit nõ
in effectu:vtlſi poſt acceptũ.ff. de rei vẽdica.q an derur
eccleſie dicam.fallit in pᷣſcriptione odioſa.xxx.vel.xl.

anno.que ipᷣo iure non currit tpᷣe pupillaris etatis:vt di⸗

cta.l.non ſicut Snõ ſexus.⁊ hec in pꝛeſcriptiõibꝰ. Si au-

tem queris in obligationibus:dic. ꝙ aut ſunt cepte ⁊ cõ⸗

ſummate cũ defuncto et tunc pꝛiuilegiũ ſucceſſoꝛis nihil

operatur:vt dic.l.quia pre j de reſti mili.aut ſunt cepte
cum defuncto ſed cõſummãde cũ ſucceſſoꝛe pᷣuilegiato ⁊
tunc dic ꝙ aut ſunt cõſummãde ꝓpter fieri aut ꝓpter nõ

fieri.ſi ꝓpter fleri tunc vtit᷑ puuilegio ⁊ eſt ratio qꝛ ex fa⸗

cto ſequẽti videt᷑ tota obligatio cõmitti ⁊ ſic cum pꝛiuile
iato:vt.l.cum filius.S.in hac ⁊ ibi nõ.ff.de vᷣbo.ob. et.l.
Ralir ar.C.qui potioꝛ.in pig.ha.l.potioꝛ.⁊.l.q balneũ
S·eo amplius.aut eſt nõ ↄmutẽda ꝓpter non flieri et tũc
nõ vtitur pᷣuilegio:vt.ij.ſi aduer.ven.pig.l.j.⁊.ij.⁊ dic.l.
emilius.ff.de mino.⁊ hec habẽt locũ in vna pᷣſtatione.ſi
autẽ ſunt plures flende per tẽpoꝛa ↄſiderabo in qualibet
ſuũ tpus:vt.l.cum qͥdãa · S.fiſcus.ff.de vſuris.¶ Modo
pone ꝙ eſt cõceſſum eccleſie pᷣuilegiũ vt nulla pᷣſcrip.cur

rat eccleſie nunqͥd valet.glo.tenet ꝙ nõ.⁊ aſſignat rõneʒ.
ſed tu aſſignes melioꝛẽ rationẽ.ſ.qꝛ ꝙ iura durẽt ⁊ actio

nes eſt ʒ.l.iſtam ⁊ inſti.de vſu.in pᷣn.et ideo nõ valet niſi
dicat impatoꝛ nõ obſtãte tali lege.ſ.l.nec dãnoſa ·x daß.
ci.ĩpe.offer. ¶ Modo pone ꝙ eccłie nouãtulane ↄceſſuʒ
eſt pᷣuilegiũ ꝙ gaudeat ſpatio centũ annoꝝ nunqd valet
pꝛiuilegiũ.glo.tenet ꝙ ſic ⁊ poſſet ꝓbari.vno modo ſic:
qꝛ lex eſt pactũ ſed pactum ſcõᷣm pꝛimum valet.ergo ⁊
lex ſecũda ⁊ pꝛiuilegiũ ↄtra iſtã. Sed vltramõtani repꝛo
bant ſic qꝛ pactũ cõtra pactum ideo valet:qꝛ nõ pꝛecedit
derogatoꝛiũ pactũ ſed in.l.pᷣcedit lex derogatoꝛia.ſ.di⸗

cta l.nec dãnoſa:ergo nõ valet pꝛiuilegiũ niſi dicat᷑ non

obſtãte tali.l.ſed certelʒ ipſi verũ dicãt nõ tñ bene repᷣhẽ
dũt glo.qꝛ gl.habuit aliũ reſpectũ vt ptʒ ex.l.quã allegat
nam voluit dicerere ꝙ ſi cõcedat pᷣuilegiũ centũ annoꝝ

nõ eſſet g̊ legẽ aliqͥd facere ſʒ antiqᷣtate nature ⁊ pᷣſcri⸗

tioni reddi: qð faciliter fieri põt:vt.i.ſi vnus·S. pactus.
vſi.ꝙ in ſpẽ.ff. de pactis.Sed dñs mar repᷣhẽdit glo.ali

ter qᷓ; vltramõtani:⁊ bene ſcilʒ ꝙ aut tractamus de iure

eliſo ⁊ nõ ſublato ⁊ tunc ad eum de facili põt haberi re⸗
greſſus ⁊ ita loqᷣtur dictꝰ.S.pactꝰ. aut loqᷣmur de iure pe⸗
nitꝰſublato.vt eſt hic pᷣſcpᷣ.centũ ãnoꝝ ⁊ tũc nũqᷓ; ad illð

redit᷑ vt hic.pꝛiuilegiũ ergo ſic ↄceſſum nõ valet cum ſit

qʒ hanc.l.niſi dicatur non obſtãte tali lege. Itẽ qro an

eccłia ð pꝛeſcriptionẽ poſſit reſtitui:⁊ dicũt quidã ꝙ ſic.

qꝛ fungatur vice minoꝛis.ſed certe ſi hoc eſſet cũ ſemper
duret eccłia ſeinꝑ hẽret reſtitutionẽ ⁊ nulla pᷣſcrip.etiaʒ
mille annoꝝ ) ipſam curreret cum effectu ⁊ ideo dic ſᷣm
ignocen.bꝛatruũ ⁊ apoſtolanũ.ꝙ in cõtractibus reſtitui⸗
tur eccłia vſq; ad quadrienniũ in pᷣſcriptionibꝰ nõ reſti⸗
tuitur:vt ſit litium finis.
Ad ditio Quod dicitur in hac aut᷑.ꝙ contra ec⸗
cleſiam inferioꝛẽ eccłie romane nõ cur⸗
rit pᷣſcriptio minoꝛ.xl.annis:vt in.c.de quarta.⁊.c.illud.
ex.de pᷣſcrip et ibi panoꝛ.adde ꝙ idem eſt in pauperibꝰ
ꝓſonis qͥbus in rebus ſuis non pᷣſcribitur minoꝛi ſpacio
q;.xl.annis ſᷣm bal.hic.et eſt textus in autẽtico de eccle⸗
ſiaſticis ti in · S· pauperibꝰ. Idem tenet de imola.c.fi.ex.
de pꝛeſcrip.in.c.ij.et ibi panoꝛ.ex.de pᷣſcrip.immo gene⸗
ralius eſt dicẽdum ꝙ omnia pꝛiuilegia ↄceſſa eccleſiaſti⸗
cis perſonis ↄpetũt etiam pauperibus et miſerabilibus
ꝓꝑſonis quatenus eis ↄueniunt ſeu adaptari poſſunt:ita
vult bal. in.l.pe·S·cuʒ aũt.in vltima colũ·..ad trebeł.idẽ
bal.in ·l.illud S.eodẽ.et ibi glo.in verbo.capti.Etlimita
iſtã aut᷑.illis modis quibus diximus in.l.pᷣce. Scðo pᷣn⸗
atifer limita iſtã aut᷑.q;tũ ad ipſaʒ eccleſiã vt gaudeat
pᷣſcriptione.xl.anno.ſed q;tũ ad habentẽ cauſam ab ipſa
eccłia pᷣſcribitur illi ſicut contra mere pꝛiuatum vt nõ.
in.l.pꝛeceden.Tertio limita iſtam aut᷑.ꝙ non habeat lo⸗
cum in perſonalibus conſuetudinibus puta baptiſandi
in aliena parrochia vbi non pꝛeſcribitur etiam.xl.annis
ſᷣ̃m io.and.et do.antho.de but.in.c.quia nõnulli.de cler.

non reſiden. Et quero hic extra glo.huiꝰ autẽtice.vtruz

clerici in eoꝛum pꝛopꝛijs bonis pꝛimoꝛdialibus nõ dico
eccłiaſticis gaudeant iſto pꝛiuilegio.xl.annis terminat
ſaly.hic in vltima queſtione ꝙ non per tex.nõ.in.l.de his
J. de epiſ.⁊ cler.⁊ qꝛ iſta pᷣſcpᷣ.ſolũ hʒ locũ in cccłiaſticis

bonis.c.de quarta ⁊.c.ad aures ex.de pꝛeſcri.nec obſtat

c. fi. de vi.⁊ ho cle. quia illic ᷣm ſaly. loquit in alio pꝛiuile

gio qᷓ; in pꝛeſcrip.de quo ibi per ꝑanoꝛ.⁊ de hoc habent
canoniſte duas glo.gl.ẽ in ca poſſeſſionis.xvj.qliij.gl.at

chi. ⁊ alij.in c.q;; de cenſi.li.vj idem no:tenet domi.an⸗
to. de but. in. c. ſi diligenti in vlt.colũ.de fo.cõpet.panoꝛ.

Fo. XVI.

in.c.eccłia ſancte marie.ex de ↄſtitu ſuper glo.in verbo.

perſonis. vbi dicit panoꝛ.in.iij.coł.ꝙ dicta glo ca. poſſeſ

ſiones è ſingulariter no ad hoc ꝙ bona patrimoialla cle⸗
ricoꝛum pꝛeſcribuntur ſicut bona laicoꝛũ adeo ꝙ pꝛeſcri
ptio.xl.annoꝛum non ſe extendit ad illa de quo per glo.i
c. ex litteris. ex. de pig.antho.de but.⁊ io.de imol.i.c.j.ex.
de ↄſuetu.idem antho.de but.in.c.non minꝰ ex de immu.
eccle.⁊ hęc aut᷑coꝛrigit.l.pꝛeceden.ſolũ in eccleſia ⁊ pau
peribus ) quos currit pꝛeſcriptio.xl. annoꝛum vt in aut᷑.

de eccle.ti.in verbo pias cauſas ſᷣm bal.hic in.j.coł.ciui⸗

tas vero ſeu reſp.hodie ⁊ antiquitus ſemper gaudet pꝛi⸗
uilegio centum annoꝛum: ⁊ ſic hec aut᷑.in hoc non coꝛ⸗
rigit.l.pꝛeceden.ſᷣm bar.hic in vlt.coł. bal.in.ij.coł.idem
io.gloſatoꝛ hic qð eſt bene notandum.Nã vitanda eſt le⸗
gum coꝛrectio ad hoc alł.iſte tex. iuncta glo.ſᷣm doc.hic
nam pꝛopter varios ⁊ ſubauduos itellectus ac ſuboꝛna⸗
tos non debet inducilegum coꝛrectio:glo. eſt ſingularis
in.c. cupientes·S· qdð ſi per viginti de elec. li.vj.in gloſ. in
verbo ꝓetere circa finem.⁊ ibi philip.franc.idem iaſ.in.l.
j.de offi. eius cui man.eſt iuriſ.ff.

¶ De epilcopis Eecle

ricis. Rubꝛir.
VOVEAOC. ſubeunt ⁊ hoſpitem nõ re⸗
ENcipiunt:hoc dicit in eo ꝙ gl. dicit ꝙ cõ
ſtantinꝰ facit mẽtionẽ. l.placet.S. ti/j.
auã ipᷣemet fecit bene picit:ſed inqᷓ;tuʒ
að dicit vel alius pꝛedeceſſoꝛ eius eaz
74 .. WA eenale Sie quia l pd reſſ
NR 92.◻ Leius fuit xp̃ᷣianus ergo eciſſet. l. ĩ
fans:emteccleſt. dianus ervo non feciſſet len
¶ Oppo.ꝙ debeant recipere hoſpitem.ſ.pauperem:vt.
l.pꝛoxi.⁊ in dicto Pauli.hoſpitalitatẽ ⁊c. So.milites nõ
recipiunt vt hic ſed pauperes ſic vt in contrario.ſ¶ Iteʒ

op ·ſic:certum eſt ꝙclerici ſubeunt mũera patrimonialia

vt. l.ꝓlacet.S. de ſumma tri ⁊ fide catho.ſed recipere ho⸗
ſpitalitateʒ eſt munus patrimoniale:vt.l.iij.⁊.l.etiã.ff. de
mu.⁊ ho.ergo ⁊c̃. So.vt glo.duobus modis:ſecundaʒ re
pꝛobant vltramontani dicentes ꝙ clerici potius habent

Munꝰ pri
mõiale an
clerici ſub
eant

euitare ea que fiunt cum deliberatione qᷓ; repentina:nam

repentinũ nõ euitant vt.l.neminẽ.S.ti.j.⁊ dicta.l.placet
quid ergo: ego dicerẽ ſic.ꝙ licet hoc munꝰſit patrimoni

ale: vt in contrario ẽ tamen ſpeciale in eo:vt eccłia non

recipiat. Idem dicã ſi habet bona pꝛopter que deberent

non ſubeat.conclude ergo ſic ꝙ extraoꝛdinaria clerici nõ
ſubeunt hoſpitem pauperem maſculum non feminam de

bent recipere:militem non tenẽtur ſuſcipere:lʒ ſit munus

patrimoniale vel reale niſi quando exinopinato veniunt
cum pꝛincipe:vel etiam ſi ſine pꝛincipe veniunt cauſa rei
publice cum ſit eadem ratio que in pꝛincipe:tenentur er⸗
go tunc recipe:qð intelligo ſi alibi in ciuitate ↄmode po
ni non voſſunt ałs nõ puto ꝙ tenẽtur reciere.
R Mnis Mericinõ vocantur ad ſoꝛdida:
eIEEB. ratio quia conuęnientiuseſt ꝙ bo
AIna in pauperes diſtribuant qᷓ; in ſoꝛdidis hoc
REA&pzimo: æ hoc pꝛiuilegium datur clericis ⁊ eoꝛuzë
ſeruitoꝛibus ⁊ vxoꝛibus ⁊ filijs hoc ſcðᷣo.i¶ Niuide.l.iſtꝗ
in tres partes.quia in pꝛima dat pꝛiuilegium clericis vſ⸗
q; ibi (ſiue quid em̃ ibi aſſignat rationem unleg vſh;
ibic veꝝ etiã libi extẽdit pᷣuilegiũ vſq; fl.

recipere ⁊ ſic eſt onus reale vt ſit perſonale in eccleſia v

uid fi ſtatutũ Gabellaz

dicit ꝙ omnes qui negociantur ⁊ vendunt vinum ſoluãt an teneat᷑
gabellam ⁊ clericus vendidit vinuʒ nũqᷣd debet ſoluere: ſoluere cle
certe nos dicimus ꝙ aut honeſte vendit vinum ſuum qð rici de vi⸗
ſibi ſupereſt ⁊ nõ tenet᷑ ſoluere:vt hic aut venditvinũ gra no vẽdito

tia mercimonij ⁊ tenet tabernam ⁊ tunc tenct᷑ ſoluere: qꝛ
cum inhoneſte faciant ⁊ excedant debitam honeſtatem
⁊ ipſi etiaʒ excedent᷑ ar.l.gñałr ⁊.l.omnes.je.⁊.l.edicto.
S·fl .j.de edi.di.adri.tollẽ. ¶ Mota ꝙ cleici nõ agnoſcũt

extraoꝛdinaria. Itẽ nec ſoꝛdida.¶ Itẽ nota ꝙ quicquid

eis ſupereſt debent dare pauperibus.ſ Itẽ nota ꝙ pꝛiui⸗

Byj5utrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

Clerici an legiũ eis conceſſum extendit᷑ ad familiares ſuos. C Que
ſint vſua⸗ ro an clerici ſint vſuarij an fructuarij: nam ſi debent ſo⸗
rij vł fru⸗ lũ habere id quod eſt ſibi neceſſe ẽ vſuarius ſi dicã ꝙ hñt
ctuarij. totum et diſtribuant reſiduum erunt fructusrij quid er⸗
go Ego dicerẽ per hãc.l..ꝙ tenerẽt mediũ inter vſuariũ
⁊ fructuarium:nam quia totuʒ recipiunt a ſeipſis nõ ſũt
vſuarij. Itẽ quia ſuperfluum tenentur dare pauperibus
nõ ſũt fructuarij tenẽt ꝗ̊ mediũ.Et ex hac lr̃a nota ꝙ pꝛi
uilegia data ſcolaribus que ſunt multa: vt in autentica
Abłs fa⸗ habita.j.ne filius pꝛo patre.extenduntur ad filios †
mulos. rum non ꝙ famuli habeant aliud pꝛiuilegium per ſe: ed
pꝛiuilegiũ ſcolarium ad eos extenditur. Sed quomo⸗
do pñt clerici habere filios niſi ſpurios qᷣ ſpurij nullũ pꝛi
uilegium debent habere ex perſona parent :vt ĩſti.de nu
ptijs S.fi. So. ego ĩtelligo de filijs natis ante oꝛdines ſa
cros acceptos ⁊vxoꝛes quas poſtea retinent:vt.j.e eum
qui. ¶¶ Sed quero quanto tempoꝛe familiares clericoꝛũ
el ſcolariũ debeant gaudere pꝛiuilegio clericoꝛũ vel ſco
larium quid enim ſi aliquis ſtetit cum clerico vno anno:
nũqd perpetuo gaudebit pꝛiuilegio clerici Certe nõ: in⸗
mo ſolum dũ ſtabit cum eo:nam iſtud pꝛiuilegiuʒ datur
per ſone eccleſiaſtice ⁊ eius familie.de lciente ergo perſo
na clerici qꝛ non eſt amplius eius dommus ceſſabit pꝛiui
legiuʒ famuli: vtl.in omnibus de regu iuris ⁊ cꝗ pꝛiuile
gij eſt miniſterium ſcolaris:ergo cã ceſſante ceſſabit effe
ctus:vt ·j.e.l.generaliter:verum ego dicebã in. l. placet.S.
ti.ij. ꝙ munus mixtum ſubeuntclerici quatenus ẽ ibi per

ſonale non vt ar.S.quid am. inſti.de actionibus ⁊ in.l. ceſ

ſoꝛia.ff. de verb.ſig. ſed in his repugnat iſte tex. qui dicit

Fdangan nõ ſubeunt qð eſt onus mixtum:ſed nos poſ

mus intelligere hunc tex. ſ̃m illa que dixi vt non agno
ſcant ſed quid ibi eſt ꝑſonale:ſʒ quatenus ibi ẽ reale aut
munus oꝛdinarium ? ſubibit: aut extraoꝛdinariuz ⁊ nõ
ſubibit. ¶ Item op. ꝙ extraoꝛdinaria ſubeant clerici vnvt
detur obſtare l. generaliter j.e. So. vt glo ¶ Sʒ qũo ſi eſt
vagabundus perdit pꝛiuilegium bonoꝛum cũ ea debeat

pauperibꝰ ſeruare. Rñdeo pꝛiuilegia perſonalia perdit
oĩno.in realibꝰ dic ꝙ aut ſũt diſſipatoꝛes bonoꝝ ⁊ nõ ha
bẽt pꝛiuilegiũ qꝛ non pꝛopterea pauperes haberent bo⸗
na cum diſperdat ea:aut nõ eſt diſipatoꝛ ⁊ tũc habet pꝛi⸗
uilegium reale ratione pauperum. Itẽ op. ꝙ non tenes
tur clerici ſua bona dare pauperibus imo cui volũt: vt ·.
eſacroſancte. So.ibi plene:ſj quantum ad pꝛeſens dic ꝙ
quedam habent ex patrimonio ſuo ⁊ de hoc poſſunt di⸗
ſponere:vt ibi:quedaʒ de bonis eccleſie ⁊ hec ſeruãt pau
Clericus peribꝰ. ¶ Sed quid ſi ex opera ſua aliquid lucratur vide
an de ſuo tur ꝙ ſit patrimoniale ſi de ſua pecunia lucret᷑ ideo poſ⸗
lucro poſ= ſit de ea diſponere ſicut velit ſed quia ipſi debẽt eccleſie
ſit oꝛdina operari videtur conſiderandum q ibi ſit eccleſie quid
re ad ſuũ ſuum ar.l.cum opoꝛtet.de bo q̃ li. Ego tñ puto æ poſſit
libitum. ſibi acquirere ex opera ſua ⁊ ꝙ illud poſſit ad ſuum libi⸗
tum diſponre. 1 lerici
KHW Y— on grauantur clerii
. 6 T emn ulla lair e ab aliquo one⸗

Laicꝰ an zre et pena imponẽtihus imponitur.h.d.vł dic
poſſit ĩ cle 0α nullus laicus nullum onus poteſt in cleri⸗
ricũ onus cũ imponere:hoc dicit. ¶ Ad euidẽtiã eſt ſciendũ ꝙ que⸗
imponere dam onera imponuntur rebus tãtum:⁊ hoc pꝛeſtabãt cle
rici que ſequunt᷑ poſſeſſoꝛes ⁊ pꝛedia ⁊ taq; hoc onere af⸗
fecta tranſeunt cum ſuo onere ad quẽcũq; perueniant:vt
l.ſi diuina.ĩ.de exac.tribu quedam umponuntur perſone
2 hec non ſubiciunt clerici nec olim nec hodie ſubeũt cle⸗
rici:quedam imponunt᷑ perſone pꝛopter res:vt collecte ⁊
non videtur ꝙ iſta ſubire debeãt qꝛ iſta non ſe equunt᷑ res
nec eas afficiunt ſed perſonas: vt l.j.de mulie.⁊ in quo.⁊?
ff. de mune.⁊ hono.l.reſcriptoS·fl.in quo ergo releuant᷑
clerici nunqͥd ab onere reali?: Ego puto ꝙ ſi incipiat ho⸗
die imponi onus reale nõ poterit imponi pꝛedijs clerico
ruym: ſed ſi pꝛius erat impoſitũ pꝛedio ⁊ poſtea eſt aliena
tum in clericum bene puto ꝙ debeat ſubire onera realia
que tranſeunt cũ re:vt.lomnes·j.ſine cen.vel reli.⁊.l.vni
ca.de exac.tributo. Iſta ergo aut᷑.non vult ꝙ aliqͥs laicꝰ
imponat grauamen clerico:nec pꝛedijs eius. Sed ſi ſunt
iam impoſita rebus ⁊ poſtea tranſcunt ad clericum non
puto ꝙ releuetur ab onere. Sed quid dicemꝰ rimantes
qui bona ſua fecerũt deſcribi in extimo pꝛo collectis ⁊ ſta
tutũ dicit ꝙ collectis ſint obligata ⁊ pꝛediũ alienat ĩ cle⸗
ricum nunquid clericus tenebit᷑ ad collectas pꝛo illo pꝛe

dio certe ſi dicamꝰ ꝙ ex vigoꝛe ſtatuti pꝛediũ fuerit obli⸗
gatuʒ pꝛo futuris collectis tunctenerctur clericus:ſed ſi
nos dicamus ꝙ ypothecaria non poſſit contrabi ante ꝑ⸗
ſonalem ⁊ certum eſt ꝙ perſonalis obligatio in collectig
non contrahitur niſi quando fuerint impoſite pꝛediũ nõ
erit obligatũ niſi ꝓ pꝛeterita collecta ⁊ ꝓ futuris erit de
inceps liberũ penes clericum ⁊ collecta non afficigt rem
Hanc aut᷑.diuide in partes duas:quia pꝛima eſt pꝛohibi

toꝛia vſq; ibilꝙ ſi fecerit ſecunda eſt permiſſoꝛia vſq; in

flnem.¶ Ex tex. Uel eccleſia nota ꝙ eccleſia pꝛocedit ʒ
laycum. MNota pꝛimo pꝛohibitionem: ſecundo requiſitio
ne: tertio penam ¶ Que eſt ratio ꝙ c ericus onꝰ non ſubit
Rñdeo:qꝛ laycꝰnõ hʒ iuriſdictionẽ aliquã ĩ clericũ nec ĩ
eiꝰ bona ⁊ ideo eos grauare nõ poteſt õ. aut᷑.iſtam 2 auk.
caſſa. et aut᷑ ſtatuimus·.j.eo Sed ſi iam grauata pꝛedia

veniunt ad clericũ bene ſubeat non tanq; ſibi impoſituʒ
ſed pꝛedio. vt.l.cũ poſſeſſoꝛ.ff. de cenſi.⁊.l.oẽs.j..ſñ cc.vel

reli.Sed qũo eccleſia poteſt laicũ amonere. Rñdeo elte
ro de duobus modis vel ꝙ eſt requiſitio er udicialis.vt
ſatis faciat.Vel dic ꝙ eſt iudicialis ⁊ ſᷣm hoc notabis ꝙ
ſicut quis delinquẽs in territoꝛio alieno ſubijcitur iuriſ⸗
dictioni iudicis illius territoꝛij per aut᷑.q̃ in pꝛouincia·j·
vbi de crunine agi opoꝛ. ita delinquens in rẽ eccleſiaſti⸗
cam vel in clericũ ⁊ res eius ⁊ in ſpiritualibꝰ rationc deli
cti ſubijcitur iuriſdictiõi epi.nã ⁊ pena ſpũalis hic debet

imponi.ſexcõicationis.vt. S. ti.j.·.placct.(¶ Quc eſt ergo
melioꝛ iſtaruʒ duarũ expoſitionũ. Reſpõdeo hec vltima

ſ.vt ratione delicti in clericũ vel eius res cõmiſſi ſubicia
tur iuriſditioni epiſcopi:⁊ hoc ꝓbo ſic:qꝛ alternatiue po
nitur ꝙ requiratur ab ecełia vel imperio:⁊ natura diſiun
ctoꝛum eſt vt habeant ſe pariter ſicut ⁊ natura ↄiunctoꝝ
vt pꝛobat᷑ in. l.q;uis de impube.⁊ alijs ſubſti.⁊.l.qͥdaʒ.
5ſi ſub conditione.ff de cõdi.inſti.ſed imperiũ requirit
moꝛe iudiciali:ergo ⁊ eccłia.nam diſiunctiovel /poſitaĩ⸗
ter duo debet pariter vtrũq; reſpicere vt dictio ⁊. vt.l.fl.
I. de ſentẽ.¶ Sed quid operatur hoc bannum ⁊ ſi dicas
quare fieret quotidie. Reſpondeo quia poſita eſt pena ꝑ
ſtatutum ei qui patitur ſe banniri:⁊ ſic ex diſpoſitione.i.
municipalis operatur que dicu ꝙ ſi bannitus veniat in

foꝛtiã communis ãputetur ci pes.⁊ ideo gl.que eſt inſti.

qui.mo.ius pa.po S·ij.que dicit ꝙ bannitus ſi debet per
dere bona equiparetur depoꝛtato:ſi nõ:relegato.repꝛo⸗

batur per doc.qꝛ bannũ imponitur per interlocutoꝛiam

⁊ ex contumacia. vt.l interlocu..cõmi. vel epi.Sed rele⸗
gationes ⁊ depoꝛtatiões fiũt ꝑ diffinitiuã ſnĩaʒ ⁊ ex cxi⸗
mine ⁊ ideo nõ cquiparantur:⁊ ideo dñs Fredicꝰ de ſca

lis dicebat ꝙ bannũ nihil operatur:ego puto ꝙ operetur
