ſolſn ꝛintereſſe aũt ſimplic iter peti non debet cum nõ Ddireget H
iin ſit moꝛa cõmiſſa:ſed poſſet peti cõditionaliter ſic peto te dicauit. ä ubꝛica
BG liij D

cutrigarij Gecũda pars ſuper Septimo libꝛo Codicig

¶ Migrum non ſeruat oꝛdinẽ rubꝛi. Nã pᷣma lex tractat
de ſcða parte rubꝛice.⁊ ſecunda lex tractat de pꝛima par

te rubꝛice. 2 fait
— — ei ui non confidit de
Onſtitit. icia nõ ſpet ĩ ea.
¶ Sp.nõne fiſcalis ⁊ res publica eſt

dic vt glo.⁊ male.Et ideo dic ꝙ eſt cõ
ſiderare tpᷣs ante trãſlationem iuriſdi
tionis in pncipem:⁊ tũc idem erat res

publica romanoꝛum ꝙ fiſcus eſt conſi

de

cam ſicut ⁊ alie ciuitates ꝙ pʒ:qꝛ in.ffo.ponuntur duo ti.
tuli ſeparati: vnũ de iure fiſci /alium de iure reipublice:⁊
ideo poteſt hic loqui de re publica romanoꝛum ſicut ⁊ de

alijs.¶ Exped iã pꝛimam glo.magnã per tria contraria⸗/

et ſecundam magnam per duas queſtiones.
¶ Venio ergo ad pꝛimã ⁊ pꝛimo opp.qꝙ liceat dare vt.l.
fratris. S. de tranſac. So.vt glo.qꝛ pꝛincipali lʒ dare: eiꝰ
pꝛocurari nõ vel aduocato.i¶ Itẽ op.ꝙ nec etiã aduerſa⸗

rio liceat dare:vt.l.in ſumma.in pꝛin.ff.de condi.indeb.

Sol.non licet dare vbi eſt calumnia vt ibi ꝙ intellige qᷓ;⸗

tũ ad recipiẽtẽ:qꝛ repetit᷑ ab eo qᷓ;tũ ad dãtẽ ſic ałs ſicut

⁊ hic.¶ Itẽ op.ad hoc ꝙ nõ liceat dari aduerſarie vñ vi⸗
det᷑ ob.l.trãſigere.S.de trãſac.So.ibiloquit᷑ in crimĩali
hic in ciuili.Conclude ergo qꝛ aut q̃ris an ſit mihi licitũ
dare q;‚tũ ad hoc vt reꝰ non hẽat᷑ ꝓ confeſſo ⁊ ſerua diſt.
illius legis tranſigere. Aut queris an ſit licitũ q;tum ad
hoc vt actoꝛ incidat in turpill.vel q;dtum ad hoc vt idem

vel alius ad accuſationẽ nõ redeat ⁊ dare non licet ꝙ dic

vt. d.l. trãſigere.licet qͥdã repꝛobent illã glo.⁊ hoc in cri⸗
minali. In ciuili dic ꝙ aut volo dare aduerſario ⁊ poſ⸗

ſum regulariter ſiue dem vt deſiſtat / ſiue vt patiatur pꝛ'o

me pꝛonũciari vt in titulo de trãſac. Fallu in ca popula⸗
ri vt in.l.eum quiS.in popularibus.ff.de iureiurã. Item
in cauſa liberali:vt.j.de liber.cã.per totũ.⁊ hec vera licet
alij aliter diſtinguãt vt in ft. huius glo.apparet. Rõ in li
berali cauſa eſt pꝛopter vtilitatẽ publicã ne libertivel ſer
ui vtãtur honoꝛibus ingenuoꝝ:vtij.ad l.iuł.vicel.l.vni⸗
ca.aut volo ꝓcura.iudici vel aduocato partis aduerſe ⁊
nõ poſſum vt hic.i Nũc venio ad ſcdᷣam glo.⁊ quero an
ſicut reus dãdo perdat defenſionẽ ſic ⁊ actoꝛ actionem:
⁊ dicit ꝙ ſic:contrariũ nõ in.l.⁊ elegãter.S.ſi pꝛocura.ff.
de dolo. Sʒ hec vera ⁊ cõmuniter appꝛobatur.¶ Modo
q̃rit glo.an valeat ſnĩa vel non:⁊ dic vt gl.⁊ male qꝛ glo.
non cõgruit textui.Mã tex.tractat de viribus cauſe pꝛin
cipalis ⁊ gl.q̃rit de viribus ſnie ⁊ iõ vt veritatẽ colligas
dic ꝙ aut q̃ris deviribꝰ ſnĩe tũc diſtingue:qꝛ aut interue
nit coꝛruptela pecunie ⁊ non valet:vt.l.venales.j.qñ pꝛo
uo.non eſt ne.Autſinteruenit coꝛruptela gratie ⁊ ſnia te⸗
net ſed venit reſcindẽda per eũ modũ quẽ .dicã:vt.l.ſer
uo inuito.ad trebel.⁊.l.pꝛetoꝛ·S·marcellus.ff.de iudic.⁊
hoc ſi datur iudici:idẽ ſi de᷑ ꝓcura.vel aduocatolʒ glo.

Sniĩia qũo vacillet.ſ¶ Sʒ qũo reſcĩdetur qñ fuit lata per gratiã: IRñ
reſcĩditur deo:qꝛ ſi reus eſt condẽnatus per gratiã ei conſulit᷑ doli
qñ fuit la⸗ exceptio ↄ ſnĩam ſi fuit abſolutꝰ:vt. l.ſi ꝓcuratoꝛ. ⁊.l.eiꝰ.ĩ
ta ꝑ graz. glo.alleg.cõſulit᷑ actoꝛi vt agat pᷣmitiua actiõe:⁊ ſi reus

excipiat de abſolutiõe replicabit actoꝛ de dolo ⁊ coꝛru⸗
ptela rei /⁊ ſic condemnabitur exceptione non obſtañ fa⸗
cit.l.cum a te.in glo.alle.Aut q̃ris de viribus cauſe pꝛin⸗
cipalis:⁊ tunc diſtingue:qꝛ aut interuenit coꝛruptela pe⸗
cunie ⁊ ſerua.l.iſtam:quia ſi fuit coꝛruptus aduocatꝰvel
pꝛocura.actoꝛis vellrei ⁊ coꝛrumpẽs cadit a iure ſuo. Si
autem interuenit coꝛruptela gratie tunclis ſuo martede⸗
curret non obſtañ.ſententia:vt.l.ſeruo inuito.⁊.l.pꝛetoꝛ.
S.alleg.i Nec obſt. hec lex que dicit perdi cãm: quia hic
fuit coꝛruptela pecunie:⁊ ideo ſi pꝛocura.rei fuit coꝛru⸗
ptus ⁊ conueniatur reus ſiue pꝛima actione ſiue actione
in factum ex ſententia excipiet de dolo dicens ſententiã
nullam ⁊ ſe abſolui ab actione.¶ Item poteſt petere iure
actionis agende contra actoꝛem dicens tu egiſti contra
me ⁊ coꝛrupiſti pecuniam pꝛocura.mei:quare peto ꝓnun
ciare ſentẽtiam nullam ⁊ me per ſententiam abſolui/⁊ ſic
nunqᷓ; actoꝛ ſuo iure pꝛiuatur ipſo iure / ſed per ſententiã.
Econtra ſi reus fuit abſolutus aget actoꝛ pꝛima actio
ne:⁊ ſi reus excipiatvel de ſententiavel pacto de nõ petẽ

vna ⁊ eadem ergo male dicit littera: ?

rare tepuũs poit tranſlationẽ ĩperij in pꝛincipem er m
illud non eſt dubiũ ꝙ ius fiſci eſt ſeparatum a iure rei pu
blice romanoꝝ.vnde ciuitas romana nũc habet rẽ publi⸗

do actoꝛ replicabit de dolo ⁊ coꝛruptelsa rei:⁊ petet eum

condemnari aliqua exceptione non obſtañ. Item niſi ſit
paratus coꝛrumpens ſubire iudicium ſub hac exceptio⸗

ne ſi colluſum eſt poteſt de alijs damnis agere actiõe de
dolo cõtra coꝛrumpentẽ:vt.l.⁊ elegãter · S.ſi pꝛocur.ff.de
dolo. ¶ Pone ergo caſum ſic Actoꝛ egit contra me ⁊ iudi
cem coꝛrupit et fecit condemnari quero quid de ſenten⸗
tia/⁊ hoc non querit tex. ſed glo.ſed reſpõde ꝙ ſententia
non tenuit ipſo iure.¶ Sed quid de cã pꝑꝛincipali: Certe
illam perdit actoꝛ nõ ipſo iure ſed per ſententiam ⁊ hoc
ſi interuenu coꝛruptela pecunie.Si auteʒ interuenit coꝛ
ruptela gratie ſentẽtia non tenet ſed lis ſuo marte decur
rit ſnĩia non obſtante.h.d. .
¶ In glo.que incipit pꝛocura.ibi ferri ſententiam.⁊ per
hunc modum ſolu.contrarium de titu.de trãſacti.⁊ de.l.
fratris.quaſi liceat dare vt deſiſtat nonvt patiatur reum
abſolui ꝙ eſt falſum:qꝛ etiam colludendo licet dari niſiĩ
cauſ⸗ liberali ⁊ populari:vt not.Aʒo in ſumma de collu.
¶ In glo.que incipit actoꝛ.ibi ideo equitatis.cõtrariũ
not.in.l.⁊ eleganter ·S.ſi pꝛocura.ff.de dolo.ſed hanc pu
to verioꝛem.¶ In ead.glo.ibi item ꝙ dicit.ec glo.non
cõuenit cum ter Cum tex.loquatur de viribus cauſe pᷣn
cipalis.glo.de viribus ſententie.¶ In ea.glo.ibi aut᷑.no⸗
uo iure.aut᷑.non loquit᷑ de viribꝰ ſniĩe:ſed de viribus cau
ſe pꝛicipalis.ſ In ea.glo.ibi diuerſimode accipitur.im⸗
mo ibi loquuur de viribus ſententie: ⁊ hec lex de viribꝰ
cauſe pꝛincipalis ita ꝙ glo.nil hʒ cõe cum ter.

Ne Ouo iure Continua aut᷑.ad.l.cod.qꝛ
N iure codicis puniebatur qͥ
dabat aduocato vel pꝛocura.aduerſarij vel iu
H RAaici: ſed quia illa pena non videbatur ſufficere
ideo hec addit aliã:⁊ ideo venit addendo.item veni de

terminando:quia olim indiſtincte cadebat a iure ſuo:po

die non ſic indiſtincte.⁊ videt᷑ hoc intendere. licet in
delictis conſũmatis non ſit regulariter locus penitentie
hic ſic hoc pꝛimo. Secundo dicit ꝙ actoꝛe non pꝛoban⸗
te ſolet reus abſolui /hic non niſi iuret.Tertio ꝙ licet re⸗
gulariter iuramentum poſſet recuſari hic non. Quarto ꝙ
licet ałs poſt iuramentum nihil ſoleat queri /hic ſic.
¶Ex tex.pꝛomiſi duplum ł ſi recte computes intãtum
puniturvnus qᷓ;tum alter.
LSneo amiſſo. Ecce degradatio verbalis.
Op.ꝙ in delictis conſummatis non habeat locum pe

nitentia:vt.l.ſi quis non dicam.S.de epiſ.⁊ cle.⁊.l.ea mẽ hẽat locũᷣ
te.ff.de fur. So.hoc eſt ſpeciale adeo occulte ꝙ nunqᷓ ſci in delict
ri poſſet ⁊ ſic remaneret impunitum ⁊ ideo cõceditur ve= cõſũmatj.

nia manifeſtanti vt puniatur delictum.
Item op.ꝙ bona non publicentur:vtj.de bon.dã.aut᷑.
bõna.So.hic eſt ſpeciale. Uel meliꝰ ibi loquit᷑ quis dã⸗
natur ex crimine ex quo moꝛitur:vnde bona ſunt peruen
tura ad agnatos quos non eſt equum pꝛiuari bonis: qꝛ
non deliquerunt hic quando non moꝛitur ⁊ ſibi remane⸗
rent ꝙ eẽ non debet pꝛopter eius delictum.
¶ Sed ſi datum.¶ Ex text.euentum.ſ.ꝙ ſi pꝛobatur in
pꝛima cã de colluſione punietur ſᷣm.l.co.licet penam du
pli huius aut᷑.euitet pꝛopter confeſſionem.

¶ Sp.ꝙ reus abſoluatur etiam ſi non iuret:vt.l.qui aco

cuſare.de eden.ſ¶ Solu.hic ſpeciale:⁊ vbicunq; reo indi⸗
cit lex ſacramentum purgationis qui not.in.l.pꝛeſẽti·
ſicubi.S.de his qui ad eccl.confug. .
Sed ſi perſona.i Sp.ꝙ non liceat recuſare iuramentũ
vt.l.generaliter ·S· ſinautem.S.de iureiur.So.hic eſt ſpe⸗
ciale ⁊ vbicunq; defertur a.l.ꝙ eſt vbi indicitur iuramẽ⸗
tum purgationis:vt.d.l.pꝛeſenti ·S.ſicubi.ſecus quando
defertur ab homine vt in contrario.
¶ Si quis litigantium.ſ¶ Opp.ꝙ poſt iuſiurandum am⸗
plius aliquid non queratur:vt.l.non erit· S. dato.ff. de iu
reiurando.⁊.l.duobus·S.finali.So. hic ſpeciale in odiũ
talis criminis.
¶ Item oppo ꝙ non pꝛobans non puniatur: vt.l.qᷓuis.
ij·j.de adulter.So.vt glo.
¶Et bꝛeuiter circa hoc dic ꝙ aut ſum de illis qui ex pꝛi⸗
uilegio accuſoꝛ:⁊ tunc ex calumnia vera punioꝛ ſi pꝛobe
tur/ex pꝛeſumpta nonvt in contrario.Aut non ſum de il⸗
lis qui non poſſum ex pꝛiuilegio accuſare:⁊ tunc punioꝛ
exvera calumnia ſi ꝓbetur ⁊ ex pꝛeſumptavt hic. AVel dic
ꝙ ibi non punitur ex calumnia ſed ex pꝛimo crimine.

“

17

4

rhie

lebatur.aut
laſutzei da
ſtren vapea
dedipisnus
Ctcipias det
Nochrepi
Nirdineere
loft dedo⸗
n cauſam
(Ingo⸗
ſicaſus q̃

ſgrop de
Reopde
o) de
boctoꝛia
lla porinal
iſtinguita
ſtſeuocani.
llaaßt it⸗
Nllaptſi⸗
Neſnexpi,
toappelſti
Alanterfel
ͤntigca

ſiatecii
nateſtif⸗
Wlteten⸗

dentẽ.reſcin.nõ poſ. De fruct. et lit. expẽ. Fo. LI.

1 Pcken
linniſ ¶ In glo. que ĩcipit nota in fi.ibi.l.quis.Hic vt ſoluus pnt ꝓduci teſtes etiã poſt didicita teſtificata/qꝛ ceſſat rõ
N ſ. de puarica. ⁊.l. q;ᷓuis.j de adulte.ꝙ aut cõſtat de bono ſuboꝛnationis/⁊ vſq; ad ſniam qñcũq; nos tenemus gl.
areͤcen animo accuſatoꝛis.⁊ ſemꝑ abſoluit᷑. vt.l.j.ff.de pᷣuarica. noſtrã Et vt ſciat quãdo exceptio dʒ opponi/dic ꝙ aut Exceptio
Phanf Aut conſtat de malo ⁊ ſemꝑ punitur.vt.l. is cuiꝰ.S. iure declinatoꝛia/⁊ dʒ opponi ante lit.conte.ſi añ inceꝑit cõ qñ poſſit
nunrtil mariti.ff. de adul. Aut dubitat᷑ ⁊ tũc in dubio pᷣſumit᷑ co⸗ peterc:ſi autem poſt incipiat competcre ⁊ poſt audietur opponi.
icde lũniari qui nõ ꝓbat vt hic.⁊.l.athletas.ff.de fal. Fallit opponens /vt.l. ſed ſi ſuſceperis ff.de iudi.C.l.ij.S.de con
hcgfnt in eo qui accuſat iure mariti.vt.l.q;uis / de adulte.⁊.ff.c. ſoꝛ. eiuſdẽ litis /aut dilatoꝛia ⁊ illa dʒ opponi añ lit. cont.
pllelen l. iure mariti. vt.l.exceptionẽ.S.de pꝛoba.aut eſt perepto.⁊ tunc põt op
entimthe RE Coꝛruptꝰ iudex tenet᷑ ad extimatio⸗ poni quãdocũq; añ ſnĩiamvt hic/aut ẽ mixta/vt exceptio
murnmntn EEE eO.nẽlitis penã infamie.h.d. iuriſiur.rei iudi.⁊ trãſactionis:⁊ dic ꝙ aut volo eas oppo
nmmen /CQOb. g aliter cõſulat᷑ q; hic iudice coꝛrupto. nere ꝑ modum ꝑemp.⁊ opponã vſq; ad ſnĩam vt hic:aut
WAvt.l.venalesꝓqñ ꝓuo.nõ eſt nec.⁊.l.ſeruo iui⸗ volo opponere per modum declinatoꝛie:⁊ tunc dicã idẽ
derimtn, to · S· cũ pᷣtoꝛ.ff ad tre:q̃ gdicũt ĩ duobꝰ.pꝛimo qꝛ alit᷑ pu-⸗ qʒð in declinatoꝛia mera.iſ.ꝙ ſi competere cepit añ litẽ cõ⸗
riſnind nilunt q; hic. Sʒ dic ꝙ hic loqtur qualiter ↄſulat᷑ ↄ iudicẽ teſt. debet añ opponi:qð eſt verũ ſi erã ſciens ałs non mi
Unummn ibi qliter )̊ ſnĩam. Itẽ obſtant qꝛ hic eqpatur coꝛrupteia hi pᷣiudico:vt.imanifeſtiſſimi:S.ſinaũt neſcius..de fur.
adrii gfe ⁊ pecunie ibi nò. Sed dic ꝙ eqparant᷑ qtũ ad iudicX. ⁊ no.ia.de are.⁊ bñ in.l.ij.. de conſoꝛ.eiuſdẽ litis /ſi autẽ
mmadete ſz nõ q;tũ ad ſnĩam ⁊ eiꝰ vires vt ibi.¶ Itẽ op.qꝙ uniat incepit competere poſt litẽ conteſt. vel competebat ante
Aliter. l.l. coꝛ. vt.l.j· S. qui iudicè. ff. ad. I. coꝛ. de fal. Sol. vt ſz ſciuit tm̃ poſt mihi competere / ⁊ tũc poſſum eã oppone
tuſs i glo.qꝛ etiã illis penis punit crimiĩaliter. At hic loqtur de re etia poſt lit.conteſt.caue tñ qꝛ ſicut ſi competit añ liteʒ
ſoſthn Aiuili/ vna nõ tollit aliã. Itẽ op. ꝙ puniat᷑ in q;tum bo conteſt. excludet ſciens ab opponendo ꝑ lit.conteſt. ita ⁊
thhegen no iudici videbit᷑ vñ videt᷑ obſtare.l.ſi iudex. ff. de iudi. poſt ſi mihi incipit poſt competere ?⁊ ſum ſciẽs vlł ante cõ
hugnt⸗ inſti. de obli. q ex q̃ſi delic. in pn. So. hec determinatur ꝑꝓ petebat:ſed nunc tm ſcire incipio excludoꝛ ab ea opponẽ

Gotiaeon Mepeti Ulas. Item qro an datũ iudici poſſet repeti.? dicꝙ aut a ſi exerceo aliquem actum iudicialem anteq; eam op⸗
deſtine an poſſit datur iudici vt ſe expediat/ꝛ hoc olim licebat /⁊ nõ repe⸗ Aponam / vt. l. eleganter · S.· ſi quis poſt.ff.de con⸗
eutiin datun iu⸗ tebatur. aut dedi vt ꝓ me iudicet/ tũc nõ lʒ hodie nullo (di. indebi. SS .
ered dici. caſu lʒ ei dare. Nũqᷣd ergo repetit᷑: DPic ꝙ aut dedi aliqd KA M etrata Pon reſcind itur lata ſen
vt rem vel pecuniã /v tũc non repeto:qꝛ in pari cã.⁊c. aut Ea R⸗ pe tẽtia ꝑ reſcriptũ.h.d.

ter, — — = . 2 . . . „ — .
a11 , dedi pignus /tũc agã rei ven.in qua nõ eſt turpitudo.⁊ ſi 7 E
li excipias de turpitudine mea replicabo de ſua.⁊ ſic exce⸗ D kr uctibus et litin exp enlis
Rendn prtio cũ replicabo ↄfundet᷑ ⁊ remanet pᷣma actio ſine tuæz⸗ Kub ꝛica
ai un Jineer qua denabn apudfalſit onalce * Fructusd
Waichlſdh .ff. ma.ex.⁊ ita ĩtelligi .l. ij. ff. de ↄdic. o PPe ructus
binm ius oc do ma.ex.⁊ ita ĩte igiturg o.l.ij. ff. deꝰ Gc tructu um..atur dean⸗
iintin ¶ In glo. q̃ icipit pᷣmo.in fi.ibi ·S· cũ pᷣtoꝛ.⁊ ita differũt cto ſũptu ⁊ expẽſa.h.d. ¶ Quid ſi ha⸗
ten gBin illi caſus q;tum ad vim ſnĩe non q;tum ad penam huiꝰ.l. NKAbeo colonum ptiarium ⁊? ipſe anq; fru
arnin ¶ In glo.q icipit nõ ſeruati.in fi.ibi modis.vt ĩ hoc titu. erus vitticen vult deaucere ſumnbtin
Renonp H . . R ⁊ poſtea diuidere ꝑ haãc.l.nunquid bñ
Leftioglau, Sententiam relſcindi non S dicit dic ꝙ non:qꝛ impẽſa que eſt in re
non Dung, ſl. R b NℳX, Komortationereliqua Ponit dis ſoci
eribieſe po e. u ila. 4 etate / vt. um euobus 5. i iuroen oſo. 1
ppotestrin P Sentẽtia lata nõ reſcinditux CSNS Ex tempoꝛe conteſtate litis
WZ. Eq;. eccxvipepto nec perreſeri 72 S Itigatoꝛz. ate nletoria vemor poſ
bbalis. . D Eptũ.h.d. totus titulus. Vel dic ꝙ lata V ſeſioꝛẽ fructus percepti ⁊ ꝑcipiendi:⁊ hr̃s ſem⸗
bestloan R. Nſnia expirat officiũ: ⁊ qcqd poſtea iu⸗ Hoe p ẽ ſucceſſoꝛ vitioꝛum ⁊ culpe defũcti.h.d.
ce et dicatur non valet ipſo iure. ¶ Ex tex.Laccepit pᷣſumptione iurispoſtqᷓ; lis eſt ↄte.

¶ NMota ꝙ quis pᷣſumptione iuris ꝑ conteſtationẽ efficit᷑ Male ſt⸗
male fl.poſ.i Itãꝗ no.ꝙ incumbens rei aliene tenetur de dei poſſeſ⸗
fructibus ꝑceptis ⁊ ꝑcipiẽdis.¶ Itẽ no.ꝙ hr̃s eſt ſucceſ ſoꝛ efficit᷑
ſoꝛ vitioꝛum ⁊ culpe defuncti. ds pᷣſüpti

COp. ꝙ qᷣs poſſit reuocare ſnĩam ſuã.
No. Vvt. l. in cze · S.· fl. ff. de mino. So. vt glo.
WaAItẽ op. de aut.qᷓ ſupplicatio. Sol. vt
tẽ op.de.l.ſi pſes.S.quõ ⁊ qũ iudex.Solu.vt glo.

egun Sniaz an ₰%
ccedum poſſit iu⸗ g EecEe
ebondin care. glo. (B

dcbik en ¶ Itẽ op.de. l. cũ p̃toꝛS· marcellus.S.de iudi.So.vt glo. ¶ Op. ꝙ ex ſola conuẽtione quis non efficiatur male fi. one iur ꝑ
naſoren Itẽ op.de.l.j.ẽ. de aduo.diuerſo.iudi.So.vt gl.i¶ Itẽ poſ.vt.l.cum fſundus.ff.ſi certum pe.⁊.l.videamus.de vſu ↄteſtatio⸗
uaribole,⸗ op. de. l. ꝙ iuſſit. ff. de re iud.⁊.l.a diuo pio. So.ibi in ĩter⸗ ris. So.vt glo.qꝛ hic fuit conteſtatio ꝙ intel ige qũ ante nem.
aſbifm locutoꝛia. Cõclude ergo ꝙ aut loqᷣmur de ĩterlocutoꝛis ? ſniĩam non fuit in moꝛa/alłs cum peta dð ẽ meum venirẽt

R diſtinguãt an cõtineat dari vł fleri vł eqpollẽs/⁊ nõ poſ⸗ rei ven. Nec hʒ hic locum qð dicit glo. de tꝑe qdrimeſtri
ferznn ſet reuocari. als ſic. aut qris de diffinitius/ ⁊ tunc aut fuit qꝛ cum hic agatur reali tᷣs datur condemnato arbitrio
li⸗ nulla ⁊ p̃t iterũ ab eodẽ iudicari:qꝛ nõ põt dici ſnia q eſt iudicis /vt inſti. de offi. iudi.in pꝛinci.ſʒ ĩ.l.fideicommiſſi
neglair nulla: vt.l. ſi Pe ppoig.zill Pſes G. ust i iud arli. quã alł. glo.agitur pſonali actione in q̃ datur condemna
nan ne de ſen. ex ꝑi.re. Si aũt ẽ aliq põt reſcĩdi ꝑ ſngicne reme⸗ to qdrimeſtre tp̃s. Itẽ op.ꝙ pꝛopter conteſtationẽ nõ
gng dio appellatiõis vt j. de appel. ꝓ totũ per eſdem non:re veniãt fructus/q pꝛopter victoꝛiã. So. fatcoꝛ ꝙ, veniunt
bl gulariter fallit vbi ſnĩa venit reſcindẽda bñficio reſttuti er tpelit. cont. ſecuta tñ pꝛius victoꝛia vt hic.¶ Itẽ op. ꝙ
Fal onis vt in cafibꝰ quibuſdã qui nõ.in glo.q Itẽ fallit ĩ coꝛ⸗ poſt conteſtationẽ remaneat bone fideipoſeſ. qui añ erat
nnne . ſibus in quibus pemptoꝛia poſt diffinitiuã põt opponi. bo. fi. vt pꝛobatur in. lſz ſi leße liſe de hrdi.pe.So.aut
Sun, Itẽ videtur fallere in.l.j.ff. de aduo.diuer.iudi. risantOflohheotl Ho K.e Hoc vtatar rttne ſuag
2 . erẽptoꝛia põt oppo: ⁊ qrat ex oꝑibus ſui.⁊ dico ꝙ ſic vt liq̃ſcit.ff.de vſuris.l.
ſeaatnn 6 E rẽptoꝛias. areht⸗ ar ad nles „vyigeamus.aut qris q;tum ad fatalitatẽ/ dic ꝙ qtuʒ ad
lud WV Anõ poſt. b. d. ſ Sz nuqd teneat᷑ iam opponere illud romanet bone fideivt indiſtincte non tenear.ſ.m .
irnt . . mtr in ipſa ↄte.ſtati. Dicũt qͥdã ꝙ ſic vt reus iurta it ſi verberatum · S. fl. ff. de rei vẽ. aut queris q́;tum ad pᷣ⸗
goſe, fine trienij ꝓducat inſtrm ſolutiõis / t ſi actoꝛ velit eũ de ſcriptionẽ/ dico ꝙ mero iure currit vſucapio: ſed non in
aln falſo red arguere nõ poſſit. Sz tu dic ꝙ ĩmo qñq; pt ante effectu/ vt.l ſi poſt acccptum.ff derci ven. x Lmoꝛe. S. de
4 ſentẽtis opponere ⁊ ꝓuidebit᷑ bñ j pdictã fraude:qꝛ iu- rei vẽ.· ⁊ dic vt glo. ¶ Ite qro an ſucceſſoꝛ videatur in ma
unnl⸗ der dũ viderit appꝛopinq̃ri finẽ trienij:: qðᷣ reus hodie la fide eo ipſo ꝙ defunctus/x dic vt glo. ¶ Atem qjro an ſi
opponit vnã pẽptoꝛia / aliã cras/ põt ei ſtatueretps ·qÿ lite cont. lis expiret triennio duret ma.ſi. Gl nõ pꝛo ea
lecne oẽs ꝓponãt ałs eũ nõ audiet: ⁊ hoc faciet talitpᷣe ꝙ pore facit.l.pꝛopandum.S. ſinaũt. ex geſtis.. de iudi.xil itra.
irſſoh rit eite ↄſultũ actoꝛi. ar.. pperãdum circa pn. s. de iudi. de di ·te pſcrip. ꝙ non placet indiſtincte ꝙ expiret acta
orſnn⸗ ¶ Ad hoc op ꝙ vſq; ad mniaʒ nõ poſſit oppõi cũ poſt di⸗ itum ad omnia: qꝛ lʒ lapſu triennij expirent acta q;tum
alein dicita teſtificata nihil poſſet ꝓbari. So.vt glo. Nerũ ca⸗ ad ſnĩam:vt.d.l.pperãdum.non tñ q́;tum ad alia: nam⁊
biein noniſte tenẽt.ex.de teſti.c.fraternitatl.ꝙ ſuꝑ nouo capło actio ꝑpetuata ẽ/vt.lłjfi. S.ð pᷣſcri.xxx.an.nec ob.l.intra.

illã põt indiſtincte reuocare iudex:vt dic.l.ꝙ iuſſit.lʒ qͥdã

fructus a tempoꝛe moꝛe:vt.l.iuł.ſcribit·S.ſi hominẽ.ff.ð

alł.qꝛ ibi fuit interruptio ciuilis fctã ab vno que alij pꝛo
deſſe non dʒ vt ibi dicitur. Expirant ergo acta q;tum ad
pꝛobationem fiendã ex eis/⁊c q;tum ad ſnĩam /⁊ ideo bñ
dicit glo.ꝙ facit fructus ſuos nec hũit malã fidẽ:ſed non
in totum expirãt acta vt dixi. Sl
¶ In glo. que incipit interpᷣtatiue.ibi cum ipſe ſimiliter
⁊c.ſed certe tunc non eſſet ſucceſſio in vitium:ſed ex ꝑſo⸗
na pꝛopꝛia teneretur hr̃s
—– Ermin ato Poſt ſentẽtiã latã expi⸗
rat officium:⁊ ideo non
veniunt ſumptus qui veniunt ex officio.h.d.
AHDiuide qꝛ pᷣmo ponit dictũ vſq; ibi poſt em̃.
obmiſſo v. niſi ibi ponit rõnem dicti vſq; ad finẽ in vᷣ.niſi
ibi ponit exceptionem vſq; ad vᷣ.poſt em̃.
¶ Ex tex.ctranſacto.tu potes exponere ꝓpꝛie qꝛ tranſ
actione fctã ſuꝑ negocio pꝛincipali non põt durare offic
um ſuꝑ expeñ. vt. l. iij. S. depoſi. „
¶ Spp.ꝙ poſt latam ſnĩam veniant fructus:vt.l.fi.j de
app.So.vt glo.qꝛ hic non erat appellatum / ibi ſicſ¶ Iteʒ
B op.de.l.paulus.de re iudi.So.hec ſᷣmillam vt glo.expo
Lis an nit.¶ Item op.ꝙ poſſit reſeruarilis poſt ſnĩam:vt.l.ꝙ in
poſſit re⸗ diem.S.ſi rõnem.ff.de compen.So.vt gloſ.vel melius de
uari poſt clara:qꝛ aut veniebant de officio / ⁊ ſic ex materis pꝛime
ſuĩam. litis/⁊ tunc lata ſnĩa venire non poſſunt vt hic/aut nõ ve
niebat officio:ſʒ actionis iure ⁊ ſic non ex materia pꝛime
litis/⁊ tũc ſecus vt in ↄꝛio.Querit glo.exempla q̃liter iu
dex hic pꝛonunciauit de ſumptibus ⁊ dat exemplũ. Pꝛi⸗
mo ſi condẽnat in.x.nomine expeñ.⁊ de hoc nõ eſt dubiũ
Item ſi dicit condemno reum in expenſis q̃s actoꝛ iura⸗
Uerit ſe feciſſe ⁊ poſtea etiã ex interuallo poterit actoꝛ iu

rare quot fuerant expenſe:qꝛ hoc iuramentuʒ non eſt ſen

tentia:ſʒ declaratio pᷣcedentis ſnĩe / ⁊ ideo poterit iurari
qñcũq; ar.l.adeo/S.cum quis.ff.de acqͥ re.do.⁊.l.inſtitu
tio talis.de cõdi.inſti.⁊.l.hr̃des palam.S.ſi ſi nots.ff.de
teſta.Aliud exemplum ponit gloſ.ſ.ꝙ iudex pꝛonunciat
ſumptus peti poſſe ꝙ non placet qꝛ ſic reſeruaret petitio⸗
nem in alio iudicio:ſʒ dʒ dicere ꝙ q̃relã ſumptuum iuſte
ꝓponit.i.ſumptus ſibi reſtituendos:⁊ ſic duobus modis
pꝛonũciat in ĩcerto.ſpꝛonuncio ſumptus deberi quos iu
rauerit ſe feciſſe vł pꝛonuncio ſumptus ci pᷣſtandos.Sʒ
otra hoc op.ꝙ ſnĩa talis nõ teneat cum ſit incerta / vt.S.
de ſen. q̃ ſine certa qᷓ;.l.ij.⁊.iij.inſti.de ac ·S. curare. So.
hic non poterat ferre certam.¶ Et no.argumẽtũ ꝙ pᷣt iu⸗
dex ſic pꝛonunciare / abſoluo titium ſi ex pꝛobationibꝰfa
ctis eum appareat abſoluendum. ⸗
¶ In glo. que incipit vt ⁊.S.in.fl.ibi non attinet.dic cla
rriꝰ ꝙ hic veniebat officio ⁊ ex materia pꝛĩe litis ibi actio⸗
nis iure ⁊ non ex materia pꝛime litis: ⁊ adde qð habes
in qusterno. .
E See alumnia coherce
S OSn ignoꝛet. tur ſimilitudine ſup
4 plicij in criminalibus vel refectione expen⸗
Lu 42 ſarũ ⁊? ſumptuum in ciuilibus. h. d.
Puniri q̊ ¶ NHot.calumniam puntiri in ciuilibus in refectione ex⸗
mõ qͥs de peñ.vt no.in pꝛohemio ĩiſtit. Ad declarationẽ.l.dic ꝙ ĩ
beat de ca cruminali cã quidã non adeſt ⁊ non pꝛoſequuntur/⁊ tunc
lumnia. non punitur ex calumnia:ſ extra oꝛdinem ⁊ in expenſis
vt.l.qui crimen.j.qui accuſa.non po.aut venit ⁊ non ꝓ⸗
ſequitur t non pꝛobat /vel eſt abſens ⁊ conſtat de eius
calumnia:⁊ tunc ſimilitudine ſupplicij punitur et ita de⸗
terminetur hec gloſ. Item videtur hic caſus ꝙ in crimi⸗
nali non veniat refectio expeñ. quia hoc facit differen⸗
tiam inter ciuiles ⁊ criminales/⁊ in vna facit mentioneʒ
de expenſis ĩ alia non: ſʒ cõtra hoc facit.l.qui crimen·j·
qui accuſ.non po.ſʒ nõ ob.qꝛ aut quis non pꝛoſequitur ⁊
punit᷑ extraoꝛdinem⁊ ꝑ interlocutoꝛiam in refectione ex
peñ.vt ibi.ſi autem eſt in calumnia:tunc punitur ſimuitu
dine ſupplicij: non in expeñ.⁊ hoc pꝛobatur ſic certum
eſt ꝙ olim non veniebat refectio expeñ.ſʒ decima litis cu
ius loco hodie ſunt ſubꝛogate impenſe:vt.S.de epi.⁊ cle.
aut᷑.gñaliter. ⁊ ĩ coꝛ.vnde ſumitur ⁊ inſti. de pe.te.li.ĩ pᷣn.
ſed ita eſt ꝙ in criminali non veniebat olim decima litis:
q̊ nec hodie refectio expeñ.q̃ eius loco ſucceſſit vt.l.j·S·
hec actio.ff. ſi quis te.lib.eẽ iu. Pꝛeterea ſi decia excuſa
Rer HY6bat ab expenſis multo foꝛtius hoc totum.ſſ.ſi⸗
militudo ſupplicij excuſabit ab expenſis.

. S In iudicijs dʒ eſte .
A m quidam. eq̃litas:⁊ iõ reſcri⸗

*

Butrigarij Gcda pars ſuꝑ Beptimo lib:o Codicis.

ptum ad vnum litigatoꝛum poꝛrigitur ad alium hoc di⸗

cit ſᷣm vnam lec.ad quã communiter alł.licet alia ſit ma
gis amica littere. .

¶ Op. certuʒ ẽ ꝙ laboꝛ iudicis dʒ remunerari:vt in ant᷑.

de iudi.S.ne aũt:ſed hic nõ remunerabitur:ergo ⁊c. So.

vt glo.qꝛ minus malum eligimus:vt ar.l.ius pu.ff. de iu⸗

ſti. ⁊ iure.¶ Itẽ op.ꝙ bñficium non egrediatur ꝑſonã:vt

inſti.de iurc natu:S.qð pꝛincipi.So.vt glo.qꝛ hic non vi
detur alius. Itẽ op.ꝙ non debeat trãſgredi ꝑſonã niſi
ſit ad poſtulationẽ conceſſum:vt.l.j.ff.ꝙ quiſq; iur::⁊ hic
dicit ꝙ ꝑ ſpãles largitates fuit conceſſuzʒ/⁊ ſic nõ fuit po⸗
ſtulatum. So. immo foꝛte fuit poſtulatum / vl eſt ſpale in
iudicijs: vt etiã non impetratum aduerſario poꝛrigatur

in pꝛeiudicium iudicis. Alia lec. ẽ magis amicalr̃e. Se
. .— a t
U ꝛica. uidinc
. Eb us NRegła ẽ ꝙ pẽdum ẽ ſiĩĩe Snie an Göſtinqͤc
. 3 fal. ſi ex iuſta ca excuſet. ſemper ſit ſgoamel
Do. S. l. · S fi. ff. ad turpil. So. vt gl. parendi Guctaturin
qꝛ ibi fuit appellatum. hic nõ. ¶ J–ten n ſnafert
op. ꝙ condic.ſine cã mihi cõſulatur nõ ciä inpꝛiue
N DNVuſolum ope exceptionis:vt.l.ij.ff. de cõ non ſitſß⸗
Haic. ſine cã. So. vt glo.qꝛ hic nondum entt pot ſn
L 2. &°K, erat executio fctã.¶ Itẽ op. ex. de. l. ꝑ⸗ Coluſto⸗xt)
emptoꝛias.S. ſnĩam re.nõ.po.So.hic exceptio ſuꝑuenit gidinflſeo
poſt ſniam:⁊ ideo in executione opponetur: vt·jti j.l.ij. h hoco ſie
als ſecus vt in ↄꝛio.Et ẽ ar.ꝙ iudex in executiõe dʒ cita ſetevelfl
re reum:qꝛ poſſet eẽ ꝙ ei ſuꝑuenit exceptio poſt ſniamvt ſenento.Sde
hic:cum ergo de eius pᷣiudicio tractetur citari debʒ:vt.l. .a ſug audit
in cauſe · S. cã. ff. de minoꝛ. ⁊.l.nã ita diuus.S.de adop. Ciamunvlla
Itẽ ẽ ar. hec lex ꝙ ſi ſtatutũ dicit ꝙ ſi aliquis fuerit in⸗ nario/n
uẽtus ludere ꝑ familiã ptãtis ꝙ puniatur in tm.⁊ ꝙ pote funtue del
ſtas dẽat ſtare dicto familie ſue. Mõ põe ꝙ familia dicit us. Si aut
ſe inueniſſe titium ludentẽ / venit titius vult pꝛobare ꝙ nõ rveniente
luſit lʒ eẽt pꝛope ludum /ptãs dicit ꝙ dʒ ſtare dictũ fami⸗ 5 depen
lie ſue nunquid bñ dicit: certe non /qꝛ ſufficit ꝙ dictuʒ fa⸗ Vyjtes pubie
milie ſue pꝛobet /dʒ tñ reciꝑe pꝛobatiões ĩ ↄꝛiũ:nã dʒ ſta⸗ wyublich
re dicto familie niſi iuſta rõ ſubſit.ſ.pꝛobatio in ↄꝛium ſi ſiumeyt o,
cut hic ſnĩe debʒ ſtari niſi ſubſit rõ non ſtãdi.¶ Quero cu lumindus
ius ſit electio reddendi rẽ vł extimatiõem qñ actoꝛ recu odebetguca
perauit rẽ ſolutã iã ſibi extimatiõeꝑ reũ DLñs mar.dicit lreplicatio
ꝙ rei ꝑ.l.plerumq;· S. fl.ff. de iure do. eõ ꝙ actoꝛi:qꝛ eiꝰ oſntpen
debet eẽ electio in actionibus/⁊ ꝑ ↄñs in rebus:vt.l.cum e⸗ di
fllius · S. varus.ff. de le.ij.⁊.l.ꝙ in hr̃dem.S. eligere.de tri * 4
bu. x. ij S. ſceuolaff. de eo certo lo. qd Seego dicerech eaonin
cum actoꝛ poſſit eligere actiones /aut eliget actionem ex nu an
eo gctu:vt.ſ.cõmodati ꝑ eã petitur alternatiue:vł res vł uucfe
extimatio ſoluta:⁊ ideo ſᷣm naturam alternatiue erit ele⸗ 4 wannhe⸗
ctio rei:vt.l.plerũq;.ff.de iure do.ſi aũt eligit condic.ſine ſ mimno
cã in ea venit extimatio rei tm̃:vt.l.ij.ff.de condic.ſine cã tefi
⁊ qꝛ actoꝛ habet electionem in actionibus:vt pᷣdixi vide 4 unhenen
tur hr̃e ⁊ in rebus que in actionibus veniunt. Nerũtñ ᷣm Innlnoreſi
do. mar.licet actoꝛ habeat electionẽ in petendo: reus tñ Cgnch⸗
ſoluẽdo / quicquid ergo petatur reus ſoluet id qð volet Mſoulter
añ lit. ↄteſt. poſt non:vt.l.ij.S. pꝛoinde.ff. de eo ꝙ certo lo. D ſmeime
ſic intelligatur lex in commodatoS. fl.ff. mo. Itẽ que (tpoſtſtian
rit ia. de are.qͥd ſi añ ſnĩiam ꝑuenerat ad actoꝛẽ nunqd ha ſibihice
beo iſtð remedium huius.il.ego reus.ſ.ꝙ poſſim exceptio wutm.
nẽ in executione opponere:dicit ipſe ꝙ aut ſola exceptio *
mihi competebat ꝙ ẽ qñ ipſe ignoꝛãs habebat rẽ quã pe
tebat/⁊ tũc hec exceptio mihi tollitur ꝑ ſnĩam:vt.l.pem⸗ de
ptoꝛias:aut hẽbam etiã actionẽ:vt qꝛ ſcienter petebat:⁊ WIen
ſic dolum committebat ⁊ tenebatur de dolo / ⁊ tunc etiã ulfennnc
poſt ſnĩam remanet mihi actio/⁊ eius vigoꝛe potero op⸗ mpienll
ponere etiã in executione doli exceptionẽ ꝑ modum com Myeleſol
penſationis:pꝛo hoc facit.l.ꝙ in diem · S. ſi rõnẽ.ff. de cõ⸗ ieſunt con
pen.⁊ ita puto eũ ia.intellexiſſe:lʒ non ſic clare dicat ałs
non pꝛoced eret eius dictũ.hãc q̃ſtionẽ plenius hẽs in q̃⸗
terno ſuꝑ.l.ſub pᷣtextu .je. 7
Eg Erroꝛ computationis nonvitiat ſentẽ
6 tiã niſi fuerit ĩ ea expᷣſſus.h.d.tex.cũ gl. ne N
COp. de. l. . S. j. ff. que ſẽ. ſine ap.re. So. vt gl. eſ
A Pa e Querit glo. an vitietur in totum qñ erratur. gl. Sniaz an daſioubii
ꝙ non:tu dic ꝙ aut ſnĩa habet plura capitula /⁊ tunc põt vitiet er⸗ nrqnce⸗
vnum valere:aliud non: vt.l.etiã· S. j.ff.de minoꝛ. ſi aũt ẽ roꝛ cõopu? Auſttef 3

vnum capitulum:⁊ tũc aut indiuiduum ⁊ totum vitistur tationis. ncile

hitmniie
bſaciene
h Sanen
Deniſun
bociflini
eNtliſfſ
ehicſoln
echei
Leptisſ
r: ſel
ecutioeye
o poſtſin
cltaridrn
3 dele
liplsfuete
rintiton
egfenline
bltorobengn
taredeike⸗
fcktgda⸗
izziüninte
gtioin zun
diQun
ngectantt
Dismard
actoꝛlig
ebus:vllc
cigerede
iegodti
Kactigent
gkinepkne
hnamnectt
igtcntee⸗
ecoNſi
Ntßfi
int Vrtif
tepdo:fant
netincöi
kiogent
noiſ
goteſingtn
voſineuag
ſch
cttigiͦ
Famtloen
Nnaſlt
one
orepon
nekin⸗
ſfolifni⸗

.
4
4

=
—

dar l
Mushet ſ

4

De re iudicata. De execu.rei iudicate. Fo. LII.

vt. l.ſi cõem.ff.quẽad.ſerui.amit.aut eſt diuiduũ:⁊ tũc re⸗
gulariter non vitiaturvtile per inutile:vt.l.ſancimus.de
dona.ſpeciale eſt in ſententia vt vitietur etiam ſi capitu⸗
lum ſit diuiduũ vt.l.in hoc iudicio.ff. cõi diui.¶ Ad ꝓpo
ſitũ ergo ex pluribꝰ capitulis fit hec computatio/ tenet
in quibuſdam ⁊ in quibuſdã nõ:aut ex vno ⁊ tunc totum
vitiatur ⁊ ſic poteſt glo.bene ⁊ male ieere ſni E
—— ſtq; a ſnia non e
J P ecuniam. H acquieſcen⸗
. dum eſt illi.h.d.
Snia lata pꝛopter ĩſtrumẽ
S Bb ſp ecie. ta de nouo reperta iure cõ⸗
muni non reuocatur hoc.d. Quero que ſit me
ſtra de no lioꝛ expoſitio.ſ.an nouiter repertoꝝ vel fabꝛica
uo repta toꝝ: Rñdeo pꝛima qꝛ ſi eſſent nouiter fabꝛicata eoꝛũ pꝛe
an poſſit textu poſſet retractari cum exceptio ſuperueniſſet poſt ſᷣ
reuocari. tentiam.vt.S.e.l.j.⁊ j..ti.j.l.ij.
¶ Oppo.de.il.j.li.x.de ſen.aduerſus fiſcum.So.vt glo.

AQAuig in cã minoꝛis vel eccłie.dic vt gloſ.¶ Itẽ opp. ꝙ
idẽ ſit in q̊libet puato:vt.l.admonẽdi.S.de iureiur.Sol.

Snia ſi
fuerit lata
ꝓpter in⸗

vt glo.⁊ meliꝰ:qꝛ aut ſnia fertur ſimpliciter ⁊ tunc non re
tractatur in pᷣuatis:in re publica ſicvt in eccłia ⁊ minoꝛe

aut ſnia fertur pꝛetextu iuramenti neceſſarij ⁊ reuocatur
etiã in ꝑꝛiuato vt in ↄꝛio.¶ Modo expedita gloſ.op.ſic
ꝙ non ſit ſpale in re publica:qꝛ vbicũq; coꝛruptela inter⸗
uenit põt ſnĩa retractari etiã poſt triẽniũ a pᷣuato ſi ꝓbet᷑
colluſio:vt.l.j.S.de pena iud.qui ma.iudi.So.aut queris
quid in fiſco ⁊ in re publica q̃ pꝛiuilegia hẽat: Rñdeo ꝙ
hʒ hoc ꝙ ſi eius aduocatus abfuit a ſnia ipſo iure non te
net: vt.l.fl.S.de aduoc.fi.quod non eẽt in pꝛiuato:vt.l.ve
lamento.S.de poſtu.¶ Item ſi omiſit ꝓducere inſtrumẽ⸗
ta ſua auditur beneficio reſtitutionis vſq; ad triennium
etiam nulla pꝛeuaricatione interueniẽte vt in pꝛimo con
trario /ꝙ nõ eẽt in pꝛiuato vt hic. Aut omnia interuene⸗
runt que debuerunt ⁊ non iuuatur res publica nec pꝛiua⸗
tus.Si autem interuenit pꝛeuaricatio tunc aut ꝑecunia ĩ
terueniente ⁊ eſt ipſo iure nulla ⁊ in fiſco ⁊ in pꝛiuatovt.l.
i.S. de pena iudi. qui male iud.⁊ in hoc nullũ pꝛiuilegium
hʒ res publica.Aut non interuenit pecunia ⁊ tunc audit
res publica ⁊ pꝛiuatus ope reſtitutionis vſq; ad quadriẽ
nium:vt.d.l.j.de ſen.aduerſ.fiſ.⁊ ſic apparet rem publicã
ſolum in duobus caſibus eẽ pꝛiuilegiatam:⁊ ſi dicas im⸗
mo debet audiri perpetuo cum poſſit ſe tueri exceptione
vel replicatione doli:vt.l.cum a te.ff.de dolo.⁊ exceptio⸗
nes ſunt perpetue vt.l.pure.in fi.ff.de dol.ma.excep.Rñ⸗
deo pꝛimo debet peti reſtitutio ⁊ hoc infra quadrien⸗
niũ vt dixi/⁊ ea petita ⁊ non ante hʒ exceptionem vel re⸗
plicationem doli ⁊ perpetuo.vt.dic.l.cum a te.ff.de dolo.
nam de reſtitutione data poteſt excipi non de danda:vt
l.nec non·S.exemplo.ffex qui.cau.ma.i¶ Sed qũo glo.eqͥ
parat minoꝛem rei publice cum minoꝛ vbicunq; leditur
poſſit reſtitui toto tempoꝛe minoꝛis etatis ⁊ poſt infra an
num vtilem:res publica nõ/⁊ ideo quod dicit glo.idem
in minoꝛe ſub.⁊ plus.
¶ In glo.ʒaque incipit.i.nouiter.ibi vel inuentoꝛũ non au
tem nouiter fabꝛicatoꝝ: quia nouiter fabꝛicata inducunt
exceptionẽ que incipit competere poſt ſnĩam:⁊ ideo poſ
ſet poſt ſniam opponi:vt.·je.l.j. In glo.que ĩcipit et iõ.
in fi. ibi hic autem pure. el dic ⁊ melius vt in contrario
notatur.
PAABſolutionem. Autelisit vna de
* contrarijs aliud
ſpernere videtur. Vel dic ꝙ condemnatus pe⸗
AEQtens dilationẽ ad ſoluendum videtur appella⸗
tioni renunciare.(¶ Glo.dicit ꝙ hic eſt vnum mirabile ſed
certe hic nullum mirabile:quia quipetit dilationem vide
tur velle ſoluere:⁊ qui vult appellare nõ vult ſoluere:⁊ ſic
hic ſunt contraria ergo ſᷣm regulam qui vnum eligit ali⸗
ud ſpernit.
— Eſta Geſta publica habent firmitatem
perpetuam.i. in eadem inſtantia ⁊ ĩ
Acta tran alia. ¶ Quero que ſunt acta trãſlata in publi
ſlataĩ pu⸗- RRd A ca monumẽta. Rſñdeo oĩa q̃ flũt palã coꝛã iu⸗
blica mo= dice ſũt ab mnuicẽ publica vt libelli oblatio ſilia:⁊ ideo
numenta dicũt᷑ publica:qꝛ a tabellione q eſt ꝑſona publica ſũt ſcri
que ſunt. pta ⁊ qꝛ coꝛã teſtibꝰ fctã ipo iure:⁊ de iur pᷣſũptiõevt nõ
admittat᷑ ꝓbatio ĩ ↄꝛiũ:vt.l.oĩm.S.de teſta.Auedã non
ſũut ab ĩuicẽ publica:ſʒ poſtea trãſlata ĩ publicavt atteſts

tiõesq̃ flũt ĩ ſetreto ⁊ poſtea publicãt᷑. Simiie ĩ teſtamẽ⸗
to in ſcriptis qðᷣ quedam ante publicationeʒ non pꝛobat
cum teſtes non audierũt eum legi:ſ poſt publicationem
pꝛobat ⁊ eſt mirabile ſᷣm do.mar.ꝙ plus pꝛobat exẽpluʒ
; oꝛiginale.⁊ ꝙ dicit glo:ꝙ altera ꝑte abſente poſſint pu
blicari intellige ea tñ citata qꝛ de eius pᷣiudicio q̃ritur vt
l. nã ita diuus.ff. de adop.ſ¶ Collige ergo ꝙ in actis debet Scriptu⸗
interuenire ſcriptura ⁊ eſt de ſubſtãtia/x ſi perdãtur ſcri ra dz iter⸗
pture debent pꝛobari tria.ſ.rem ſic ſe hr̃e ⁊ ſcripturam in uenire in
deſctãm fuiſſe:⁊ eam ſcripturam ꝑditam eẽ:a his pꝛoba actis ⁊ eſt
tis ꝑinde eſt ac ſi ſcriptura perdita non eſſet vt pꝛobatur de ſba.
in.l.teſtiũ.S.de teſti. Si aũt nunqᷓ; fuerint publicata /tũc
non pꝛobant velut pꝛiuata:ſed quãdo ſunt publicata pꝛo
bant ĩ q̃libet cã. Sed hoc õ.l.cum apud.de teſti.vbi dicit

eſt in arbitrio aduerſarij vt faciat ꝙ ego pꝛoducã iteꝝ

teſtes / ſed ego intelligo illam.l.ꝙ ibi coꝛam iudice nunqᷓ;
fuerant publicata/⁊ pꝛoducuntur coꝛam alio iudice:mo⸗
do ſi aduerſarius non vult eis ſtare:qꝛ non ſunt publica⸗
ti compellitur pati vt iterum pꝛoducatur õ.l.pꝛoduci. ff.
de teſti.vel ibi pꝛimo fuerãt coꝛã arbitro recepta/⁊ ideo
on habeãt robur: ⁊ ideo iterum pꝛoducuntur miſi velit
aduerſarius atteſtationibus ſtare:ſed ſic ergo aut ſũt pu⸗
blicata coꝛã iudice ⁊ pꝛobant ⁊ in eadem inſtantia/⁊ in

Alia diſtinctione/aut nondum ſunt publicata ⁊ coꝛam eo
dem iudice pꝛobãt ⁊ publicabũtur. Coꝛam alio non pꝛo⸗

bãt ſi publicata non ſunt ſi aduerſarius ꝙ iterum pꝛodu⸗
cantur ałs pꝛobarent vt.d.l.cum apud.
