ſus de bononia ⁊ eſſet pupillꝰ ⁊ in ciuitate ferrarie vole⸗

Rpꝛoꝛogatiõe:fit ergo pꝛoꝛogatio de pꝑ⸗

tutoꝛẽ perl.vbi aſſunt.de tu.⁊ cu.da.ab his.Sʒ certe bñ
puto ꝙ tutoꝛ qui eſt maioꝛ bene poſſit pꝛoꝛogarec. vt.d.l.

vbi aſſunt.ſecus ĩ pupillo qui nõ habet legitima perſonã

vt. S. qui legiti perſo:per totum. Itẽ pꝛoꝛogationẽ impe
dit qualitas cãrum ſi ſunt criminales:ĩ quo dic ꝙ aut fit
pꝛoꝛogatio ĩ criminali coꝛam eodẽ iudice qͥ atłs habebat
merũ imperiũ ⁊ poteſt fieri.vt... vbi de cri.agi opoꝛt.l.j.
aut non hẽbat merum imperiũ ⁊ fieri nõ põt:qꝛ non eẽt
ꝓꝛogat᷑io eiuſdem iuriſditiõis:ſed eſſet de nouo dare qð
eſſe non poteſt.vt lilabeo:S hanc autẽ.ff.de arbi.⁊.l.ſi cũ
dies.in pꝛin.ff. de pꝛecar.l.ſed ⁊ ſi manente.¶ Itẽ pꝛoꝛo⸗
gationẽ impedit defectus iuriſditiõis.vt.j.eo.pꝛiuatox.
¶ NWodo oppo.⁊ videt᷑ ꝙ in pꝛocurstoꝛẽ ceſaris cõſen⸗ Pꝛocura
ſiſſe nõ potuerint.vt.l.qualẽ.in pn.ff.de arbi So.aut vo⸗ toꝛ ceſar⸗
lunt cõſentire vt iudicet ⁊ poſſunt ⁊ taq; in arbitrũ:vł tã an poſſit
qᷓ; in iudicẽ/vt hic:aut vt ſie indicet:tũc dicunt quidã ꝙ eẽ iudex ĩ
in arbitrũ ſic conſentire non poſſunt.vt.d.l.qualẽ.in iudi ter aliq̃ͥs

eæẽ ſic.vt:l.ſi conuenerit.ff. de re iudic.Tu dic ꝙ nec in ar qͥ ↄſeſerũt

bitrũ nec in iudicẽ poſſunt conſentire / vt ſic iudicet:quia ĩ cũ tãq; ĩ

fm legem ꝓnunciare debet non ſᷣm voluntatẽ partiuʒ: vt arbitrum

l.rẽ non nous.⁊ aut᷑.ibi poſita.S.de iudi.Nec ob.l.ſi con⸗ ſeu iudicẽ
uenerit.qꝛ ibi volebant partes vt contra pꝛiuilegiuʒ vniꝰs
ipſoꝛum iudex pꝛonunciaret quod poſſunt. Sed ꝙ cõtra
legẽ cõmunẽ iudex pꝛonũciet facere nõ poſſunt:⁊ idco ſi
aliquid volunt facere partes ex cõi ↄcoꝛdia debent hoc
facere per modũ contractus ⁊ non ſnĩe iudicis.¶ Item
quero an ſemꝑ pꝛocuratoꝛ cognoſcat inter fiſcum ⁊ pᷣua
tum:⁊ dicit glo.ꝙ ſic regulariter. Sed fallit in q̃ttuoꝛ ca⸗
ſibus inter fiſcum ⁊ pꝛiuatum.in pꝛimo caſu bene dicit:
in ſecundo videtur hoc cõtingere: qꝛ pꝛimo cqᷓ criminis
qᷓ; bonoꝝ debet expediri. Item vnus non videtur poſſe
adaptari in fiſco:qꝛ non põteſt accuſare de ſuſpecto / niſi
ſit vt quilibet/ergo non venit tunc vt fiſcus:ſed vt quili⸗
bet pꝛiuatus.
¶ In glo. qque incipit quaſi di.in fi.ibi.l.ij.ſed ibi non fe
cit vᷣalere illã ſentẽtiam vt ſentẽtiam: ſed vt cõtractum.
Ad Dditt 0 Ad iſtam...j.dic ſi queratur quid eſt ꝓ⸗ Pꝛoꝛoga
Erogatio eſt extẽſio iuriſditiõis ad alias tio qd ſit.
res vel cãs vel perſonas que non ſunt ſub iuriſditiõe dꝛ⸗
dinaria.vnde vbi non eſt iuriſditio nõ fit pꝛoꝛogatio: qꝛ
qð nõ eſt non poteſt pꝛoꝛogari.l.ſed ⁊ ſi manente.ff. de pᷣ
carijs.ſᷣm Jaſo.in.l.ſi per erroꝛẽ.j.col.ff eo.ti.⁊ ibiplene
videas Jalo.⁊ Cy.in.l.ſi quis ex conſenſu.S.de epiſ.au⸗
dientia pleniſſime Panoꝛ. in.c.p.⁊.g.cx. de officio ⁊ po
teſta.iudi.deleg.remitto ad ea q̃ dixi.in d.liſi qsex ↄſẽſu.
N D rxig. Actoꝛ ſeqt foꝛũ rei nõ econtra h. d.
AV Bee. Op. ꝙ puctio fiat ꝑ ſniaʒ nõ per
A.cõtractũ. vt. l. cũ quida. ff. de iuriſ. om. iu. Sol.
W Kaut qro de pꝛeuẽtiõe quo ad ius foꝛi:⁊ tũc aut
habebã ibi foꝛũ ſolum rõne domicilij:⁊ tũc ſerua.l.cũ qͥ⸗
dã/aut hẽbam foꝛum rõne contractus/⁊ nil operat᷑ mu⸗
tatio foꝛi:aut quero de pᷣuètione quo ad iudicè: ⁊ tunc p
uentio nõ ꝓdeſt:qꝛ mutatio pꝛodeſt licet quãtũ ad cõtra
ctũ ⁊ foꝛũ nõ noceat.vt.l.quiſqᷣs ·S. exceptis.ẽ.de epis et
cle.⁊ aut᷑.cã que ſit cũ monacho.⁊. vbi de cri.agi opoꝛ.
ꝑ totũ.Aut queris de pᷣuẽtiõe quãtũ ad penã:⁊a ſerua qð
dixi in.l.penult.ff.ſi ex no.cã aga.⁊ facit.l.ſtatu liber.S.a
ceteris.ff.de ſtatu liber. *
Add itio Adde ad iſtã legẽ.c.ſi clericꝰ.⁊.c.cũ ſit
0R. gale. e de fo. ↄpe.⁊ ibi plene Panoꝛ. ?
vide cũdẽ panoꝛ.⁊ tex.i c.ꝓpoſuiſti.er̃ ð fo.ↄpe.i.ij.col.
ĩ v.ſʒ q̃ro ⁊ c. vñ vide glo.ſing.ĩ cle.j.de fo.ↄpe.ſʒ panoꝛ.

ĩ.c. ꝓpoſuiſti.de fo.ↄpe.i.j.col.q̃ glo.ĩ.d.cle.dixit ᷓ ꝓpᷣe
ubdit e dẽ rõe domicilij.⁊ ẽ illa gl.ĩ ꝓbo ſubditos ĩ fi.

MPꝛiuati in pᷣuatũ cõ
Mtuatoꝛum. riendon hulana⸗
S hoc dicit. ¶ Op. de. l. j. S. eo. So. ibi ałs hẽbat
HN. Ee A&Liuriſditioné /hic nõ. ¶ Itẽ op. de. l. fi. eo. Sol.
ibi eſt collegiũ.⁊ coꝛpus hic nõ. Itẽ opꝑ.de.S. ſʒ iterim.
ĩ aut᷑.de defẽ.ciui.vbi cĩtas ↄſtituit defẽſoꝛẽ. Sol.ibi eſt
vniuerſitas.¶ Sed g̊ hoc de eodẽS.qꝛ ibi nõ hʒ iuriſditi
onẽ niſi pᷣfectꝰↄfirmet.So.hʒ iuriſditionẽ a ciuibꝰ. SOeecld·
ad miniſtrationẽ nõ/ niſi cõfirmet᷑.¶ Quero qͥs ↄferat iu Juriſdi⸗
riſditionẽ. Reſpõdeo aut loquoꝛ de puatis:⁊ iſti nõ poſ⸗ fio a quo
ſunt dare nouã / vt hic: ſʒ veterẽ pꝛogare.vt.v.eo.l.j.Aut cõfertur.
m dgre non Vr bicalz vere e t⸗k.

Butrigarius ſuper

quero de coꝛꝑe aliq̃:⁊ tũc in his q̃ ꝑtinẽt ad artẽ ſuã pñt
iudicẽ cõſtituere:vt.re.l.fl.aut q̃ro de ciuitate /⁊ hec põt
iuriſditionẽ conferre non meꝝ inꝑiũ:vt in aut᷑.de defen.
ciui·S.ſed interum.lʒ cõfirmationẽ ſpectet.idẽ in cõſuetu
dine / vt ··de ema.li.lj.nã nõ põt dare merũ imperiũ:⁊ eſt
rõ:qꝛ non plꝰ valet tacitꝰcõſenſus qᷓ; expᷣſſus:vt..de qᷣbꝰ.
ff de legi.⁊ inſti.de iure na.S.fi.ſed ꝑ expᷣſſum cõſenſuʒ nõ
põt ciuitas dare meꝝ imꝑiũ:vt.l.illicitas:S:qvniuerſas.
ff. de off. pᷣſi. S ⁊c. Pꝛet᷑ea merũ ĩꝑiũ dat᷑ a lege &̊ nõ ab a
lio vt.l.jS:q mãdatũ.ff.ð off.eiꝰcui mã.ẽ iur.Sʒ qũo pñt
ciuitates italie meꝝ ĩperiũ dare.Rñdeo qꝛ ex pace cöſtã
tie fuerũt ei conceſſa oĩa imꝑialia.nã monetã facere pñt
⁊ vectigalia inſtituere/⁊ ſi non poſſẽt ꝓbare cõceſſionem
ex pꝑte cõſtãtie allegarẽt cõceſſionẽ factã ab aliquo imꝑa
toꝛe ⁊ ꝓbarent diurnũ vſum ꝑ.l.cũ de in rem verſo.ff.de
vſuris.⁊.l.ſeruitutes.⁊ ꝙ ibi not.de ſerriunn
Add itio Et dũ in glo.pꝛima huiꝰ legis dr̃ ꝙ con
ſenſus duoꝝ vel decẽ pᷣuatoꝝ hoĩm non
põt dare iuriſditionẽ faciẽdo illũ iudicẽ qͥ nõ ẽ qͥdẽ ſi eſ⸗
ſfent mille vel duo millia:ſi tñ nõ facerẽt collegiũ eoꝝ ap⸗
Juriſdi⸗ pꝛobatio nõ poſſet iuriſditionẽ dare ſᷣm pau.de ca. Sʒ qͥ⸗
tiõem an ro vtrũ cõſenſꝰvniuerſitatis poſſit dare iuriſdi.dic ꝙ ſic
poſſit da⸗ dũ tñ ſit vniuerſitas faciẽs ciuitatẽ /villã /vel caſtruz vᷣm
re ↄſẽſus pau.de ca.hic.Et ita intelligas pꝛimã glo.huiꝰlegis in
vniuerſi⸗ ſi.itẽ ſecus.⁊ an requirat᷑ cõſirmatio alicuiꝰ electi in iudi
tatis. c&ẽ a ppło qͥ põt dare iuriſditiõeʒ:dicvt ꝑ bar.ĩ.l.abſẽti.ij.
col. ff. de dona. p pau.de ca.hic in fl.coł.dicẽs ꝙ opus eſt
adminiſtrationẽ diſcerni a ſuꝑioꝛe vt vult gloſ.hic argu
mento legis finalis:.jarbitrium tutele. S
WS E m 0 Nõ licet oꝛdinariũ recuſare añ lit.
D·conteſt. vel poſt. h. d. —
NCQOop hic innuitur a ↄꝛio ꝙ poſſit oꝛdinarius
a R Aalrecuſari añ lit. ↄteſt. cũ.l.fl. e.cũ ſi. So.vt gloſ.
¶ Itẽ op.ꝙ etiã li.pẽdẽte poſſit recuſari:vt.l.nõ diſtĩgue⸗
mus ·S. cum quidam. ſff. de arbi.So.ibi in arbitro qui reij
citur ex cauſa/hic in iudice.
Additio Dum vdj in tex. nec pꝛius adde dic ꝙ pᷣ⸗
ſes ꝓuĩcie nõ põt de cauſis vertẽtibꝰin⸗
ter hoĩcs caſtroꝝ vei villaꝝ ſibi ſubditarũ cognoſcere/⁊
eos ad ſe aduocare ⁊ remouere de manibus ſpecialiuz iu
dicũ/qꝛ non hʒ ad hoc ptatẽ in aut᷑.de defenſoꝛibus ciui⸗
ta· S. nulla.⁊.S.ſʒ iureiurã. m pau.de ca.idẽ in archiepo
de cauſis ꝑtinẽtibꝰ in dioceſi alteriꝰ epᷣi ſibi ſubditi.c.pa
ſtoꝛalis.de officio oꝛdinarij.c.romana, de fo.cõpe.in.vj.
ſm pau.de ca.hie ⁊ vide cano.in locis ſupꝛa allegatis.

ℳ6.
K

Ro . in li Sicut in ciuili ita in
Recrim na l. criminali actoꝛ ſequi⸗
AEtur fop rei/x ſi reꝰ ſine celeſti oꝛaculo vel actoꝛ
I..· . ſe trahãt ad ĩcõpetentẽ iudicẽ cadit a iure cau⸗

5
X
NR

—

ſe. hoc dicit. . ..
Actoꝛ an ¶ Op. ꝙ quis poſſit trahi ad iudicẽ incõpetẽtẽ:vt.S. dc
poſſit tra= dila.lł:ſi qũ.⁊ aut᷑.ibi poſita.So.põt cũ reſcripto ibi /nõ ſi/
hi inuitꝰ a ne.vt hic.¶ Item op.ꝙ lata ſententia mandetur executio
reo ad ĩcõ ni cum pꝛoꝛogatio facta fuerit:vt.S.e.l.j.So.hic fuit tra⸗
petẽtẽ iu⸗ ctus inuitus.¶ Modo quero quando cõmittat᷑ pena. Re
dicẽ:⁊ ſi ſpondeo ſᷣm dominum mar.aut citatus coꝛam incompe⸗
fiat q̃ pe- tenti iudice non cõparet ⁊ non committitur pena:vt ar.l.
na veniat quãuis.ff de in ius vocan.aut comparet ⁊ actoꝛem peni⸗
puniẽdus tet ante lit.conteſt.⁊ idem:vt.l.amplius.ff.rem ra.haberi.
aut litem eſt conteſtatus:⁊ vult ꝑeniteri añ ſententiam ⁊
adhuc videtur ꝙ poſſit qu aſi cum hoc delictum ſit de le
uioꝛibus criminibus eo non conſummato habeat locum
penitẽtia:vt.l.j.infi.ffq; quiſq; iur.⁊.l.aliam.de his qui.
vt indig.l.papinianꝰ.S· meminiſſe.ff.de inoffi.te.Si autẽ
vſq; ad ſententiam perſeueret: tunc pena committitur.
Sed quo iure petitur pena:certe ſi reus trahat actoꝛem
quomodo condemnabitur non ex cauſa pꝛopoſita de mu
tuo:quia illa non eſt pꝛobata/ non ex Krnchieriquis illa
non fuit pꝛopoſita:vt.l.non poteſt.ff.de iudi quid ergo.
Reſpondeo.aut actoꝛ trahitur a reo inuitus:⁊ tunc in ea⸗
dem inſtantia non poteſt petere eum condemnari: ſed
in alia condic.ex hac.l.niſi ab initio pꝛopoſuiſſet hoc mo⸗
do peto te condemnari ad decẽ ex cauſa mutui:⁊ ſi contĩ
gat te trahere me ad iudicem incompetentem ex nunc pe
to te iure tuo pꝛiuari:vt.l.conductoꝛes.⁊ qð ibi nota.ff.lo
ca.⁊ conducti.⁊.l.non ab re j..vñ vi.Sed ſi reus trahitur
inuitus:⁊ in eadem inſtãtia poteſt exciꝑe de delicto acto
ris /vt abſoluatur:quia ius ſuperueniens reo quãtumeũ⸗

N

Tertio libꝛo Codicis

q; ſbi pꝛodeſt: vt inſti. de perpe.ac. S. fl. qð non eſt in acto
re niſi ſuꝑueniente ex cã de pꝛeterito:vt.l.ſi rem.S fl. ff. de

pig. ac. qd hic non eſt:immo ex noua cg̊.i.ex delicto rei ſi⸗

bi ſuperuenit. Itẽ põt reus in alia inſtantia agere ⁊ pete⸗

re condi:ex hac lege vt abſoluatur pꝛopter delictum acto
ris.¶ Item quero qũo ẽ poſſibile ꝙ reꝰ trahat actoꝛeʒ in⸗
uitum in vetito examine:⁊ dic vt glo.
¶ In glo. que ĩcipit ſed quomodo ibi agat reus.poteſt
etiam in eadem inſtantia excipere vt abſoluatur vt inſti.
de perpet.ac.in fi. G

Additio Dicit paul. de ca ꝙ iſtam legẽ nunq vi⸗

„* dit pꝛacticari ĩ iſtis penis cõtẽtis in pñ⸗
ti.l.tñ ꝑ hoc non tollitur:qꝛ poſſet pꝛacticari:qꝛ nõ è abo⸗
lita per contrariã cõſuetudinẽ iuxta no.per cy.in.l.ij.que
ſit lõg. cõſuetudo ſᷣm pau.de ca.hic in.j.coł.⁊ eſt ſingu.l.
⁊ terribilis his qͥ trahunt aliquẽ coꝛã iudice incõpetẽte
vł petũt executionẽ ſentẽtie vel ĩſtrumẽti ſᷣm pau.de ca.
R, „ Et ciuilium ⁊ criminalium
6 Agilſterie. mioni habet cognitionem
magiſter militũ inter duos milites ſiue reũ mi
EKaaan Iit 7 actoꝛẽ pꝛiuatũ.hoc dicit.
¶ Op. de.l.jj.vbi ſena.vel clari.So.vt gloſ.tu dic ꝙ aut
quero de cauſa ciuili ⁊ tunc coꝛaʒ magiſtro miluũ:vt hic

Igdem ſi eſt criminalis ⁊ crimẽ militare:⁊ ita etiã hic po⸗

teſt intelligi ſi erat crimen commune:⁊ tunc aut erat enoꝛ

me delictum:⁊ tunc pꝛeſes habet cognitioneʒ ⁊ cohertio

nẽ: vt.l.ji vbi ſena.vel clari.ſpecialevidetur·jde fal.mo⸗
neta.vbi fit remiſſio ad magiſtrũ militũ etiã ĩ enoꝛmi de

lictovel ſi dicerem ibi ſolũ cohertionẽ remitto:vñ eſſetvł
ꝙ delictũ mediocre ſit /vel ſi dicã ꝙ ibi eſt crimen milita⸗

re:qꝛ non dʒ negociari ⁊ monetã facere ſʒ militare:⁊ ideo

nimirũ ſi remittitur:ſi aũt crimen eſt leue:tũc pᷣſes cogno
ſcit:ſed cohertionẽ ad magiſtrum militũ remittit:vt.l.fl.

re mili.

azsnin Poteſt qoᷣlibʒz colle⸗
Eriniquum. artificiox ĩ his

E. 2. & . „e 1
recuſanti imponit᷑ hoc dict.
¶ NHota ꝙ collegiũ põt ſibi facere iudicẽ ⁊ ſuꝑioꝛẽ ĩ his
que ad artẽ pertinent. ken.

¶ Sp.ꝙ nõ poſſint facere iudicẽ:vt.S.e.pꝛiuatoꝛuʒ. So.

ibi ſunt pꝛiuati hic coꝛpus.¶ Itẽ op.ꝙ negociatoꝛes nõ
poſſint eẽ milites:vt.C.nego.ne mili.li.x.So.vt gl.i Itẽ

op.ꝙ oꝛdinarius recuſari poſſit:vt.S.e.l.nemo.So.vt gl.
Item quero quid in vniuerſitate ſcholarium an poſſũt

i udicem facere/⁊ dic vt glo. Ja.butrigs.

i i a Et dũ dr ĩ tex. iuriſdi.⁊ pᷣceptionẽ ptʒ &
Ad d itio ꝙ pꝛepoſiti collegioꝝ ⁊ artiũ hũñt iuriſdi
tio.⁊ ad hoc allegat᷑ iſta.l.ſᷣm paul.de caſt.vñ dicit bar.p
iſtũ tex.ꝙ poſſũt facere ſtatuta ↄſeruãtia iuriſditionẽ cir⸗
ca miſteriũ illiꝰart bar.ĩ.l.oẽs ppłi.ff.de iuſti.⁊ iure.

Quãdo imperatoꝛ inter pu

pillos et vi. c. Mubꝛica.
CHic titulꝰ ẽ ſpãlis ⁊ młta ſpãlia ponit DNiuide rubꝛũ ĩ
duas partes. Secunda incipit ibi ⁊ ne exyibean.

tes:qꝛ pꝛĩa loqᷣtur de

, ma pte rubꝛi. Scðᷣa psicipit ibi ꝙ ſi pu
Pilli. z ſũmarie dicit Oꝛdinarios recu⸗
—R——— Mo. ¶ Ob. ꝙ ex reſcripto trahi pñt: vt.
ſi quando.S.de dilatio.So. vt Ste d Zien op. ꝙ oꝛdina⸗
rius recuſari non poſſit:vt.S.ti.j.l.fl.So.hic ſpʒale.

. Additio Dic ĩ materia huiꝰ.l.ꝙ hodie gñałr nẽo

põt trahi er ꝓuĩciã ſuã niſi iudice negli

gẽte ĩ aut᷑.vt differ.iud .S.j.tñ hodie ſi iudex ꝓuĩcie negli
geret nõ poſſẽt trahi miſerabiles ꝑſone et puĩciã: ſʒ dz cõ
delegata ĩ puĩcia huiꝰ.l.auctoꝛitate ſᷣm bar.hic adeo ꝙ ſi

ĩ reſcripto diceret᷑ nõ obſtante.l.quacũq; nõ ſufficeret im
mo opꝰ ẽ ꝙ dicat᷑ nõ obſtate tali.l.ĩ ſpẽ vel nõ obſtante
ſint ꝑſone miſerabiles:tũc poſſẽt cõueniri ꝑ reſcriptũ er

ꝓuĩciã: als ſecꝰ.nam imperatoꝛ nõ põt ſibil imponeres

q̃ ad artẽ pertinent habere ad ſupioꝛẽ oꝛdina⸗
Ariũ qᷣ recuſari nõ põt pꝛiuilegio dignitatj pens

Pe — 7 contra. Riuide in duas par
S 4 ſcdᷣa ꝑte rubꝛi.Scða ꝑs loquit᷑ de pꝛi

ſat pupilli ⁊ vidue ex pᷣuilegio:⁊ nõtra
hũt᷑ ad iudicẽ nõ ſuũ et ex reſcripto.h.

cl
dnekh
enn fife
digoneſ⸗
sgre te

ttt,

tug

llegennti,
ätiten
miqnſine
wcihli
rtcſfigl
ldſeini⸗
fifngun e
lcinnaimn
beihgifmn,
licsſni
Lioſmde
ronitien,
lactüähe
neguterctaſe
onezt cohetn
tur defin
tizienoꝛmi
nittorpſieſſe
tonmenmiis
militeriin
etüchſese
itemititnlf.

Neſtcͤlizec

martiftorilke

ſugior n
o Dignialn

et ſopioꝛẽi

pꝛingtornz
egoclatoteel
Sovtal S
nemo So,
lariuman oit
eginifi
lniiin
aſt idictin⸗
ſziuniſdtlnich
deifirine

hintayt
ubticä

t Dincenni

rethbent,

=

iuiceinoes e

ehitlenn
Agoſoalf
golepptbi
Ordfnunot
roniegon
ſieterteſei

S
==

.

S=
= = = =
=☚ ☛ =ι

unnn

=

WVbi de crimine agi opoꝛteat. Fo. XCVIII.

qua recedere nõ liceat in ſimili notat᷑ per glo.in·S· fl. qui.
mod. na.effi. ſui. colla.vj.m cy.⁊ paul.de caſt.

Gbi decrimine agi opoꝛteat

Remiſſio
an hẽat lo
cũ ĩᷣctibꝰ

tur et ſententia executioni mandabitur per.l.a diuo pio.

Mubꝛica.

Nlocis vbi commiſſum eſt crimen vel

domicil ium habere.hac dicit cum ſe.
Sed nunquid remittetur ad locum de
rema licti: dic ꝙ ſic regulariter iure nouo vt
in glo. Sed nun
qꝛ exequata ſunt delicta et contractus vt aut᷑qua in pꝛo⸗
uicia:ſʒ in delictis põt fleri vt in aut᷑.vt nulli iudi:S.ſi qͥs
vero compᷣhẽſoꝛũ:ergo⁊ in contractibus:tu dic contra:

quia in contractibus regulariter fit remiſſio: vx vbi de
ratio l.j.⁊.ij.ergo in cõtrarium eſt ius cõe:vt.l.ius ſingu⸗
lare.ff.de legi poſſum in ciulibus conueniri in loco con⸗

tractus:ſed nõ remitti:⁊ ſi aliquis comparet lis conteſta

ff.de re iu. Si nemo ↄpꝑct pꝛonunciabitur interlocutoꝛie
de mittẽdo in poſſeſſionẽ ⁊ mittetur actoꝛ ibi in poſſeſſio⸗
nẽ ſi ibi ſunt bona vel alibi miſſis litteris a iudice qui iu⸗
dicauit ad iudicem in cuius territoꝛio ſint bona:vt.l.pꝛe
ſẽti. S. de his qͥ ad eccle.cõfugi.i¶ Quero q̃ ẽ rõ ꝙvbilis ẽ
cepta ↄdẽnabit᷑. Rãdeo triplici rõne. Pꝛĩa qꝛ vbi iudi⸗
ciũ inchoat᷑ ibi finiri dʒ:vt.l.voi.ff.de iudi Scða qꝛ exce
tio incõpetent iudicis ẽ declinatoꝛia:ergo añ lit ↄt.de
et opponi ⁊ non poſt:vt.l.pomponius·S.rati.ff.de ꝓcu.
Tertia qꝛ per conteſtationẽ firmatur iuriſditio pꝛoꝛoga
ta ergo declinari non põt:vt.l.ſi conuenerit.ff.de iuriſdi.
om.iudi.¶ Modo qro quid ſi ab initio ignoꝛabã incõpe
tentem ⁊ poſtesa ſciui ⁊ litigaui an cõfirmatur iuriſditio.

eſpondeo ſic:qꝛ non fuit defectus ᷣm tps initij niſi vo⸗
luntatis q̃ non inheret ꝓpter erroꝛẽ:ergo cõfirmatio tra

⁊ vxo.ſ Scðo quero quid ſi ab initio iuriſditionem non

hitur retro:vt.l.donationes·S.rati:j.de dona.inter virũ

habebat dum coꝛam eo litigabamꝰ etiã ſciẽtes nõ eẽ no⸗
ſtrum iudicem ⁊ poſtea cepit habere nunquid poſtea con

firmantur retro acta. Reſpondeo vt glo.⁊ bñ ꝙ non con⸗
fſirmantur: qꝛ ſm tps initij fuit impedimentũ ptãtis: æ lzʒ

Cõueniri
an poſſit
delinquẽſ
qͥcũq; lo⸗
co.

poſtea iuriſditio ſupueniat confirm atur vt nunc non vt
retro:vt.l.aliqũ.ff.de offi.pꝛocõſul.⁊ le.ſ Itẽ q̃ro nunqͥd
delinquẽs poſſit quocũq; loco cõueniri:⁊ dic vt gloſ. Si

tñ vno loco punitur in alio accuſari nõ poterit:vt.l.dʒ · S.

fl.ff nau cau.ſta Itẽ q̃ro an ſcholaris habeat hic domi
ciliũ:⁊ tenet gl.in.ſ.heres abſẽs.ꝙ nõ ⁊ bñ:nã nõ fit hicĩ
cola añ decẽniũ:⁊ ideo dicit lex ꝙ cõtinue videtur eẽ in

via:nã appellat viaticum id qð expẽditin ſtudio:vt.l.cũ

filiꝰ.fr.ſi cer. pe.⁊ ideo de ctibus alibi celebꝛatis hic nõ
poterit conueniri. Si aũt hic contrahat rõne gctus ſoꝛti

NRies n hac lege no.glo.ſuper verbo inchoa
Additio. S0Rheg n eo ſuvt⸗

minibꝰ põt qͥs ↄueniriĩ loco vbi

/Aſit ule qui accuſare põt: dic vt glo. ⁊ q̃ſtionẽ de

ſcholari quã foꝛmaui.S.l. pꝛoxima. potes hic foꝛmare.

Ba in pꝛouincia. eulam tra

uuiꝰ.i.exceptionẽ ponit finis ĩ medio ponit ca
ſũ mirabilẽ hoc bꝛeuiter facit. ¶ Hiuide ĩ ꝑtes
tres:qꝛ in pꝛĩa ponit regulam vt rõne delicti ↄᷣctꝰ rei poſ
ſeſſe qs ſoꝛtit᷑ foꝛũ vſq; ad v.eo aũt. In ſcðᷣa ponit caſuʒ

ſing.hñs varias lec.vſq; ad v.excipit᷑. In tertia ponit ex
ceptiõem a pᷣncipio vſq; ad finẽ.lr̃aʒ expone vt gl. CHo
ta ꝙ excquata ſũt iura foꝛi ĩ Zctibꝰ ⁊ quaſi:⁊ delictis ⁊ q̃⸗

ſi.¶ Itẽ no.ꝙ pᷣuilegiũ non excuſat.¶ Ad pꝛimã ꝑtẽ op.
ſic.ſi exeq̃ta ſũt ↄctꝰ ⁊ delicta:& ſic ĩ delict fit remiſſio:&

idẽ ĩ octibꝰ qð ẽ j cõeʒ opi.So.tpe huiꝰ aut᷑.nõ fiebat re

miſſio regłarit᷑ ĩ delict:ſj tm̃ ĩ caſibꝰ:vt.l.ſi cuiff. de ac⸗
cuſa.Sʒ poſtea fuit inductũ ꝑ aut᷑.vt nulli iudi ·S.ſi qs

vo ↄpᷣhẽſoꝝ:⁊ ideo hec edpat tm̃q̃ ad es q̃ tũc eràt indu

.

e r AHſsaρνας Kauſa criminis .
– . eſtiones.a h vnl exz

traoꝛdinarij tract at᷑ altero de tribus

gcauſa inchoata vbi dep̃henditur reus

quid in ctibus fit remiſſio: videt᷑ ꝙ ſic

hic ſoꝛum ⁊ ratione pꝛiuilegij ſcholariũ ſoꝛtitur tres
iudices in qᷣbus hʒ electionẽ: vt in auf. habitas.

iens In crimine plagij ſicut alijs cri⸗

domiciliũ habere depᷣhendat᷑.h.d.ſ Quero qs

. aa e p.ꝙ pꝛiuilegiũ valeat:vt.S.de epi.⁊ cle.aut᷑.ſi

cleric vt gl.duobꝰmodis.iſ¶ Itẽ op.de.l.ſi qñ/⁊ aut᷑.
ibi poſita.S. de dilatiò. So.vt glo.ſ Item op. cõtra gio.
de.l.in criminali.S. de iuriſdi.om.iudi.Sol.illa coꝛrigit
Collige ergo ꝙ autloquoꝛ de pꝛiuilegio ſui iudicis/⁊ il⸗
lud nõ tollitur:vt dicta aut᷑.ſi clericus.aut loquoꝛ de pꝛi⸗
uilegio foꝛi/⁊ tunc aut loquoꝛ in reo qͥ vult trahere acto⸗
rem ex pꝛiuilegio/⁊ non põt hodie vt hic.lʒ olim poſſet ꝑ
dictã.l.in criminali.Aut actoꝛ vult trahere reũ ex pꝛiui⸗
legio ⁊ poteſt:vt dicta.l.ſi quãdo.⁊ aut᷑.ibi poſita.i¶ Itẽ
op.videt᷑ ꝙ hec auf᷑.nil noui inducat/⁊ ante ipſam ⁊ rati⸗
one cõtractus qͥs ſoꝛtiebatur foꝛũ ⁊ ratiõe delicti:vt.l.j.
C.ꝓbi de crimi. agi oꝑ.Sol.hec clariꝰ expᷣmit. Pꝛeterea
lex antiqua loqbatur ſolũ de foꝛo conſequẽdo rõne deli⸗
cti:hic expꝛimit de ↄtractibus.tcc.dic vt in glo.¶ Modo
ergo q̃ro an ratione ↄtractus quis ſoꝛtiatur foꝛũ ⁊ quõ.

Sor an
oꝛtiat᷑ qͥs

Et circa hoc bꝛeuiter ſic diſtingue:qꝛ ſi hic contractũ fa rõne ↄctꝰ/
cio:aut tẽpoꝛe quo cõtraxi ẽ alibi ſolutio deſtinata nõ in et quomõ.

iſto/tũc non videoꝛ cõtrahere hic.ar.l.ſi cũ dies ·S.ſi ar⸗
biter.ff. de arbi.⁊.l.exigere.de iudi.Aut eſt ſolutio deſti⸗
nata hic ⁊ alibi.⁊ tũc videoꝛ ↄhere vbicũq; ſolutio deſti⸗
natur:vt.l.omnẽ obligationẽ.ff de iudi. Aut ſimpliciter

hic ↄtraxi/⁊ tunc aut hic habebã domiciliũ/a ſoꝛtioꝛ hic

foꝛũ duplici rõne.ſ.ratiõe domicilij/⁊ rõne ↄᷣctus.vt.lij.
5 legatis.ff de iudi.Aut nõ habebãa hic domiciliũ:ſʒ ha⸗
eo ꝑgulã /vel tabernã/vł habitationẽ:⁊ tũc hic ſoꝛtioꝛ

foꝛũ roͤne ↄctus tantũ: vt.l.hr̃s abſens · S.j.⁊· S. at ſi qͥs.

ff. de iudi.Sed ſi nullũ iſtoꝝ habeã:et tunc aut habeam
certũ domiciliũ alibi/⁊ tũc aut ſciebat mecũ ↄᷣhẽs me ha
bere alibi domiciliũ ⁊ tũc hic nõ me poterit cõuenire:ſed
in eo loco domicilij: vt dicta.l hr̃s abſens.S. nunquid.

Aut ignoꝛabat /t tunc me poterit hic cõu:nire ſaltim vt

caueam de reſpõdendo in loco domicilij: vt dicta.l. hr̃s
abſens.S.nũquid. Si autẽ alibi nullũ domicil iũ habes/
⁊Tc tũc ↄueniar vbi cõtraxitanqᷓ; vagabũdus:vt dic.l.hr̃s

abſens notatur. Si aliqñ cõuenio de reſpõdendo vbiq;

⁊ tunc ſerua qð dixi.sS.de iuriſdi.omniũ iudi.l.j.
¶ Adeo.i( Iſte vᷣſi.legit᷑ quattuoꝛ modis:coniũcta glo.
q eſt in coꝛpoꝛe cũ illa qͥ eſt hic.⁊ pone caſũ in hoſpite nõ

in eo qᷣ domũ ↄduxit.na eſt differẽtia inter iſtos:vt.l.j· G

ſi.de his qui deie.vel effude.Et diuide in tres ptes:qꝛ in

pꝛima ↄparet hoſpes qͥ deiecit ⁊ dat᷑ ei terminꝰ ad dñm

accuſatꝰ/nec dñs domꝰ vſq; ibi qͥd ſi deſijt. ibi accuſatꝰ
⁊ dñs cõparẽt:ſed accuſatoꝛ abeſt vſq; in fl. Eſt ̊ pꝛima
lec.ꝙ hoſpes aliqᷣd deiecit ⁊ trãſeũtẽ offendit / accuſatur
deijciẽs ⁊ ipſe dñm noĩat ⁊ dant᷑ ei inducie ad dñm pᷣſen
tandũ.⁊ ſi nõ ↄpareat ꝑ ſevł ꝑ aliũ ↄdẽnabit᷑ pᷣſens accu
ſatus.⁊ cetera ꝑ ſe patẽt.Sʒ hec nõ eſt bona lec.qꝛ poſt q;
ꝓſtat de delinquẽte nõ dʒ ille cuius eſt domꝰ cõueniri:vt
l.j·S.· fl. ⁊.l.ſe.ff. de his qui deie.vel effu.⁊.l.iij· S.interdũ.
Pꝛeterea cũ hoſpes poſſit ꝓpꝛio noĩe cõueniri:qꝛ deie⸗
cit/nõ põt dñʒ in iudicio noiare.Scðda lec.eſt in eo qͥ mã⸗

dato dñi deiecit/ vł ↄtraxit qͥ ↄhens cõuenit᷑ ⁊ dñʒ noĩat
⁊ ſeruant᷑ ea q̃ hic dicũtur:ſed hec nõ eſt bona lec.rõnibꝰ

S.dictis:qꝛ delinquẽs vel hens poteſt ꝓpo noĩe ↄueni⸗
ri:lʒ habeat mãdatoꝛẽ:vt.l.nõ ideo.j.de accu.⁊.l. ꝓcura⸗
toꝛ qͥ pꝛo euictione.ff.de ꝓcu.ergo non põt dñm noiĩare.
Tertia lec eſt q̃ ponit᷑ ĩ coꝛpoꝛe videlʒ ꝙ qͥs ꝓmiſit ſiſte⸗
re aliquẽ in iudicio ⁊ petit ĩducias ſibi dari ad notificã⸗
dũ dño ⁊ q̃rit᷑ qð ſit officiũ iudicis:⁊ dic ꝙ dabit dilati⸗
onẽ.⁊ cetera ꝑ ſe patẽt.hãc lec.appꝛobat gl.i Et ad ipſã
op.ꝙ abſens non ↄdẽnetur qꝛ liberat᷑ abſens ſi pᷣſens ſu⸗

ſcipiat iudiciũ:vt.l.ſolutionẽ.ff.de ſolu. So.hic nõ ſuſce

pit iudiciũ aĩo nouandi:qꝛ tũc liberaret᷑/t hec vᷣalʒ glo.

dicat illã coꝛrigi qð nõ placet.¶ Itẽ op.ꝙ nõ poſſit diffi⸗

nitiue condẽnari abſens cum ſecum non fuerit facta con

teſtatio.vt.l.finaS.illud.de tẽpoꝛe appella.Sol.non eſt

vera cõteſtatio:ſed quaſi.nam cũ abſens non veniat/nec
mittat.videtur pꝛeſenti cauſam cõmittere/⁊ ſic mandare
ei cauſam: ſed quia non vere mandat nõ eſt cum co vera

quẽ noĩ auit pᷣſentandũ vſq; ibi.ſi nec ipſe ibi non ↄparet

conteſtatio: ⁊ ideo pᷣmo fit in eum executio. Ften q̃ro Snia an

que ſententia mandetur executioni contra pꝛe
que cõtra abſentem: Reſpondeo pꝛeſens conuenuur ex

ntem / et bpoſſit ma⸗
dari exe⸗

ſtipulatione iudicio ſiſti. abſens ex ſua obligatione / et cutioni 3
fertur cõtra vtrũq; ſnĩa. Quare ergo nõ pariter fit exe⸗ ab ſentẽ vl
cutio in vtrũq; ab iitio.Rñdeo hoc eſt mirabile ⁊ poſſuʒ pᷣſentẽ ⁊ q̃

n

intelligere ꝙ aĩo nouãdi non cõparuerit: ſed ſimpliciter ſentẽtia:

Byjuutrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis ꝓyit

non in ſtipulatione Si in pꝛima obligatione flat cõdé⸗ cũq; pꝛomittitur certo loco quid dari actio ſit arbitraria Actioi ar⸗

natio ⁊ ſnĩa contra vtrũq; lara:ſʒ qꝛ vere lis ↄteſtata fut Meſpondeo non: qꝛ vbi in contractu bone fidei pꝛomitti bitrarie
cũ pñte cũ abſente nõ vcreck maſtetgeo eimofit execu⸗ tur quid certo loco dari ex natura acrionis bone ſidei ve an ſit loc⸗ unl
tio 3 pñtem ⁊ eſt mirabile.¶ Quarta lec.eſt ĩ eo d pꝛomi⸗ nit intereſſe:non quia ſit arbitraria: vt.l. in bone ſidei. ff. vbicũ;d p
ſit iudicatũ ſolui pꝛo aliquo que olim in reali pꝛeſtari nõ de eo ꝙYcerto loco.in contractibus ſtricti iuris.in quattu mittit᷑ cer ſcn
debebat/nec hodie in perſonali:fuit tamẽ interpoſita cõ⸗ oꝛ eſt arbitraria ſcilicet vbi mutuatur. quid certo loco red to loco qd nuun
uenitur ille qui pꝛomilit iudicatum ſolui ipſe petit induci dendum. Itẽvbip ſtipulationẽ ꝓmutit᷑ qd certo loco da dari.x q̃re n g
as ſibi dari ad denunciandum abſenti vt veniat ? datur ri. Itẽ ĩ legato ſoluédo certo loco e ioſtituto certo lo dicat᷑ ar⸗ ſna
ei: ac. dic vt. S. dixi ĩ pꝛecedẽtile. Lo. xtrg iſtos caſus lʒ actio nõ poſſit eſſe arbitraria alijs bitrari⸗. ho
¶ In glo. que incipit caſus.ibi alij tamen. ⁊ quia potett de cais yt iſti. de actio· S· pterea.tñ rõne loci põt eẽ arbi⸗ nlin
1 eo uo nomine conuenirinon deber alium in iudicio traria vt veniat itereſſe loci niſi i qttuo⸗ caſibꝰ. S. dictis. ſomn
nominare. ¶ In cadẽ glo ibi ſolutionem derogaretur o Itez qro quare dicat arbitraria. Bñde.: cũ ſit ſtricti ſaſ⸗
caſu quo ſulciperet iudicium non nouando:qꝛ aut nouat luris iudex deberet tenere frenũ in manibꝰ vt.l.fl.de con porel
7 non habet locum hec lex: ſed ula. aut non nouat: ⁊ tune di ob turpẽ cauſaʒ ff. Sʒ hec actio ꝙ̈ certo loco facir es nem
perc lex habet locum. Jaco.burt. . arbitrariã vt iudex extẽdat manũ.ꝓpter ergo hãc adie⸗ lterho
è Lhec aut. c valde ſingu.tñ tex.ẽ valde in ctionè extẽdit manũ:ſʒ qꝛ ſtricti iuris tenet frenũ in ma⸗ gulee
. Additi eptꝰ:⁊ vide tex.ĩ.c.j.ð puilegijs ĩ.vj.q fu nibus vt non extẽdat vltra intereſſe ratione loci:nã aliõ loſcſ
it factus ab iſta aut tñ ibi inno. quartꝰ hac aut᷑. declarar itereſſe ↄſiderare nõ dʒ niſi loci.¶ Itẽ q̃ro an ĩ hac actio⸗ onali
dicẽs ꝙ exẽptus põt rõne debiti vel ↄctꝰ vel rei ſite cuue ne veniat itereſſe tã actoꝛis q; rei ad cuius euidẽtiã eſt gnieh
niri alibi qᷓ; coꝛã iudice ſue exẽptionis:tñ rõne domicilij ſciẽdũ ꝙ lʒ reꝰ ꝓmittat certo loco ſoluere: tñ põt vbicun Ainun
talis exẽptus nõ poterit ex̃ loca cõuẽtiðis ↄueniri:q;uis qʒ domiciliũ hat ↄueniri:⁊ hoc iõ ne reſultet iĩ eiꝰ electi mde⸗
bar. ꝗᷓ dictũ· c.j.no viderat hanc aut᷑. voluerit ĩtelligeree Eonc an dẽat. vt. Lj ff. eo. Reus vero non hʒz electionẽ vbi lindu
etiã exẽptꝰrõne domicilij poſſʒ ex locũ exẽptiõis ↄueniri ſoluat alibi q;ᷓ loco deſtinato.aut & agitur in loco deſti⸗ guan
ab iſto ĩtellec.bar. recedit ⁊ bal.idẽ pau.de ca.hic ĩ.j.co. ato ⁊ hec actio tunc non eſt arbitraris: ⁊ ideo nullũ in⸗ ſparat
Epe Fe Er b d ſſe ſli 2terelſe venit. vt.lꝙ ſi epheſi.ff. oo. Aut agitur alibi q; lo⸗ aeyt
5 AE E de po⸗ eio co deſtinato:⁊ tunc actoꝛ tm̃ eſt ĩ moꝛa/⁊ tũc venit inter mahitea
KAgH eSS eeen eſſe ipſius tm:vt extimetur quaãtũ intereſt rei loco deſtĩs liſie
ne. agi opoꝛteat to ſoluiſſe.põt tñ reꝰ ſi velit dicere ſe velle loco deſtina⸗ deiſu
R b : .H„W to ſoluere:lʒ vbicũq; hẽat vomiciliũ poſſit conueniri.vt geſt
U uca. l.ij · S· ſccuola.ff. eo.Si aũt reus eſt in moꝛa ⁊ cõuenit᷑ ali⸗ uirpe
ASEV, B A1 t 4Vã violentie de biq; in loco deſtinato:tũc venit intereſſe vtriuſq; tã acto ſonpe
N E,AAN. 1 aut em. bet tractari vbiẽ ris qᷓ; rei.nam quia reus non ſoluit loco deſtinato tẽpo⸗ ſenti.
poſſeſſio vel vis illata.h.d. Ja.hhu. re debito: ⁊ ſic eſt in moꝛa qð eſt quãdo ad locũ deſtina⸗ liſterius
Add itio. Hec facit ad ſtionẽ eñs ĩ vno territo tuʒ potuit puenire. vt. lij. S. ſi qs ita ſtipulet epheſi. x. ff. tir⸗unh
1 rio cũ baliſta ſagittat hoĩem ĩ alio terri eo.⁊.l.cõtinuus·S·cũ ita.ff.de verb.ob.ideo actoꝛis ĩter⸗ mnint nibus
Cõueniri toꝛio exiſtẽtẽ poterit in vtroq; territoꝛio de crimine cõöue elſſe venit: ſed qꝛ reus alibi q; loco deſtinato ↄuenit᷑:ideo Pochnepoſſt
vbi debe⸗ niri m bar ĩ.l..ibelloꝝ. ff. de accu.ſᷣm paul. de ca. nec oo⸗ venit cius intereſſe. Si aũtvterq; eſt in moꝛa.ſ.actoꝛ ⁊ re ctiof
at de crĩe ſtat l traiecticie.ff.de actio.⁊ oblig.qꝛ illa loquitur ĩ cõ⸗ us venit intereſſe vtriuſq;. Hec ob.ſi dicas moꝛã cũ mo⸗ gvose
exñsĩvno tractibus paul.de ca.hic. . ra heſ deberer n geua o petit nefenne fi⸗ ab rt D
o E AAhi , dofe smiſ re:qꝛ actoꝛ ĩ moꝛa fuerit:qꝛ hoc non poſſet ſibi reus obij 1glonn
F agitrar S bi fid eicõ mil. Ec. cere cũ ex hoc ſentiat lucrũ.vt.l.cũ in fundo.S.ſi mulier. D
hoicz in a Mub ica ff. de iure do. Si petit qꝛ conuenitur alibi qᷓ; loco deſtina weid
kor 0 weica. Obt 1or lceo nimiri ſinonfit coenſatio iſtoꝛũ intereſſe cũ nnal
4 Ver j veniãt ratione moꝛe.
Ideicommillum eς% Bbiinrem actio. Kubꝛi.
2 rregitas vel maioꝛ pars eiꝰ debet cauſa em 5e 2 uso
4 Ann fideicõmiſſi tractari. h. d. de hoc hẽs Sõ R rem Venditoꝛ dʒ defẽdere Ntiun.
glo.in.l.qð legat᷑ ff. de iudi.⁊.l.fldeicommiſſum. . Ne Eil emptoꝛez in foꝛo empti hennn
. B bi co uen iatur ui certo lo onis. ⁊ vbi res eſt nõ in pꝛopꝛio vendi mnpti
. Des L q Srionis. b.8'd. dien
co dare pꝛomiſit Rubꝛica Rdonin Nendee, dran wer
4 p⸗ 4 2 * ipſũ heon no debeo petere qð hẽo: letati
Sè . ui ꝓmiſit certo lo⸗ aut ñ hẽo ⁊ mihi ñ ↄpetit ĩ rẽ actio.vt
—. Bi certo. ſoluere: alibi püßt Eaα EGlire derei ve. So, exponedo vt gl.
4* oõueniri qᷓ loco deſtinato:⁊ erit actio ¶ Itẽ op. ꝙ nõ imineat ꝑiculũ euictiõis victoꝛi.vt.l.ſi fũ ſete
larbitraria ⁊ habebitur ratio intereſſe do· S. fl · ff. de euic. So. vt gloſ. ¶ Quero an vẽditoꝛ poſſit V
lactoꝛis hoc dicit. ſuſciꝑe iudiciũ ĩuito actoꝛe.qͥdã ꝙ ſic qͥdam ð.Tu dicvt 1hos
M C¶Ex tex arbitraria] i. cui deſernuit gl. ¶ Queroqᷓ ſit foꝛma iuriſditionis.⁊ dic vt glo. . in
K airbitrium iudicis vel officium ratione P

poſſi le i Cõuẽt? a⸗ 6
V. 7 Qui poſſidet alieno noĩe ↄuentꝰ Cõuet po
SEARRAN quis. pst dñʒ ĩ iudicio noĩare:⁊ dat ei lieno noĩe *
dilatio ad denũciãdũ dño ⁊ ſi dñs non veniat an poſſit

ooooocinmam non eſt pꝛopꝛiũ nomen actio
nis actione ex ſtipulatu vel certi condictione.

¶ Soppo /ꝙ non ſolum hoc caſu ſit actio arbitraria: ſeld F „At lis p ↄteſtata quãtũ ad tria. Pꝛimo quan dñʒi iudi Nn
in conſtituto ⁊ in actione exteſtamento: vt.l.ſi heres.⁊.l. tũ ad pᷣſcriptiõis interruptionẽ. Scðo quãtũ ad hoc vt cio noia⸗ ein
ſe ffe ⁊v.l.ſi duo· S. j.ff. de conſti. pecu. So. arbitraria eſt poſſit fieri miſſio ĩ poſſeſſionẽ. Tertio quantũ ad hoc vt re. lſin
hoc caſu cum quid pꝛomittitur certo loco dari:vt hic. augdiat᷑ reuerſy de ꝓpᷣetatenõ de poſſeſſiõe.h.d. ¶ Op. ꝙ ſeti
Item in alijs tribus caſibus.ſ.ſi mutuatur pecunia cer⸗ ↄuẽtꝰnõ poſſit dñʒĩ iudicio noĩare:nã põt ſuo noiepueni lirin
to loco reddenda: vt.ff.e.l.aut ſi mutua. Item ſi legatur ri lʒ alieno noĩe poſſideat.vt.l.officiũ.ff.de rei vend.So. Nlo⸗
quid certo loco ſoluendum:vt.d.l.ſi heres. Item ſi quis aut loquoꝛ ĩ re mobili:tũc põt ſuo noĩe ↄueniri:⁊ideo nõ 1r
conſtituit ſe certo loco ſoluturum pꝛo aliovel pꝛo ſe vt di põt dñʒ noĩare vt ĩ ↄꝛio:lʒ hodie poſſit ꝑ aut᷑.q̃ ĩ ꝓuincia e
cta.l.ſi duoS.· j.ff. e.ti. Itẽ oppo.ꝙ non veniat intereſſe hic loqt᷑ ĩ imobili.⁊ ẽ iõ ſᷣj Ja.de are.qꝛ poſſeſſio rei mo⸗ “ B
väytriuſq;: quia intereſſe venit pꝛopter moꝛam:at vbi vter-⸗ bilis pᷣt facile trãſire de vno loco ad aliũ:⁊ iõ nõ dʒ actoꝛ “
gJ eſt ĩ moꝛa/moꝛa cũ moꝛa dʒ cõpenſari:vt.i:.fi·S· penul. ↄpelli ſeqͥ eũ cuiꝰnoĩe poſſidet᷑.Tu dic ꝙ ẽ rõ:qꝛ poſſidẽſ R
Moꝛa cũ ff. de eo ꝑ quẽ fac. aut ergo actoꝛ ẽ in moꝛa ⁊ intereſſe rei rẽ mobilẽ põt bñ reſtituere ⁊ plene:ſʒ non ſic ĩ ĩmobili qꝛ ſ. I
moꝛa dʒ debet venire / aut reus eſt in moꝛa et intereſſe actoꝛis de⸗ lʒ patiat᷑ ĩgredi:tñ dñs retĩet naturalẽ ⁊ ciuilẽ poſſeſſio⸗ e
ↄpẽſari. bet venire:aut vterq; eſt in moꝛa:⁊ tunc moꝛa vnius cum nẽ ſic ⁊ meliꝰ exhibere pᷣt.vt.l.iij ·S· exhibere.¶ Itẽ op.ꝙ Gan
moꝛa alterius debet compenſari: vt dicta.l.fi·S. penul. g etiã ĩ ĩmobili ↄuẽtꝰpoſſit dñʒ ĩ iudicio noĩareè vt.S.vbi ð nin
non poteſt venire intereſſe vtriuſq;. So. quidam faten⸗ cri.agi aut᷑.qua in pꝛouincis.q̃ facit ʒ ſcdᷣam lec.que im nd
tur:gloſ.tenet contra.vt.ꝓ. dicam. ¶ Quero ergo an vvi⸗ pugnatur. vel etiam ſʒ tertiam:qꝛ loquit᷑ indiſticte.So. em

ri

Bbi de here. agi. Bbi de ratio. V

udinnn;
eiun 1 iilud iure nouo ſᷣm glo. Modo quero an hoc ſit verum hypothecaria reſeruari queſtionẽ de iure pignoꝛis.ſ.an
Ein iſn generaliter ꝙ alieno noĩe poſſidens poſſit dũm in iudicio fuerit a domino obligatũ an non. In noxali actione dic
unnn nomin are. So. aut detineo alieno nominc tantum aut qꝛ vt glo. ꝙ nunqß auditur de poſſeſſione vel de pꝛopꝛietate:
aet ſum cõmodatarius vel depoſitarius rei mobilis 2 poſſie uz vt.l.ij. in fi.ff.ſi ex noxa.cauſa aga. Item queroeo caſu
lcndd meo nomine conueniri: vt.d.l.officium. hodie poſſum do quo dixi audiri reuerſum de pꝛopꝛietate vſq; ad qð tem
ngrcktobe minum in iudicio nominare:vt aut᷑.qua in pꝛouincia.aut pus audietur. Reſpondeo vt gloſ. qꝛ eo caſu quo miſſus
ſrigiſzt, ſum colonus vel inquilinus rei immobilis:⁊ tunc ⁊ olim efficitur poſſeſſoꝛ cum iuſte poſſideat:vt.l.iuſte.de acqui
. gtüüme ⁊ hodie poteram no minare vt hic:aut habeo naturalem rẽ.poſ.pꝛeſcribit longo tempoꝛe contra reum:ſed eo caſu
0.0deis tantumvel ciuilem tm:⁊ tunc non poſſũ alium in iudicio quo non efficit᷑ poſſeſſoꝛ:non põt pꝛeſcribere rei vẽdi.qꝛ
chſtſmne nominare:vt euitẽ iudicium verũ:quidam dicunt ꝙ ciui non poſſidet:ſed pꝛeſcribit iure agendi ſpacio.xxx.an. vt
Nlfideen liter poſſidens non poteſt conueniri rei vẽdicatiõe:qꝛ nil lomnes.⁊.lʒ.ſicut.j/de pꝛeſcrip.xxx.an. Iteʒ quero vnde
loeofteti poteſt reſtituere:⁊ inducunt.l.ſi fundum.ff.de fundo do inſurgat hec quaſi conteſtatio.Reſpõdeo ex citatione fa
Gohietce⸗ ta.⁊ male:qꝛ ſi ibi induco ĩ rem quã aliꝰ ciuiliter ⁊ natura cta de inquilino ⁊ nominatione dominij ⁊ dilatiõe data
ffenüinn liter poſſidet multo foꝛtiꝰin re quã ciuiliter poſſidet.⁊ re⸗ ad nunciandũ domino ⁊ nunciatione facta domino ipᷣo
let fieis gula ẽ ꝙ ſi induco aliquẽ in poſſeſſionẽ ĩiductus acquirit in contumacia exiſtente:nam tunc videtur confidere de
Mibacai⸗ poſſeſſionẽ que erat penes me / vel quã inuenit vacuam ? co qui ipſum nominanit ⁊ ei cam committere poſtqᷓ; nõö
Seligen non aliã/licet coꝛpoꝛe ⁊ animo ingrediatur:vt.lj.ff.de ac venit.ſ¶ Item quero ex qua cognitione fit miſſio.Reſpõ⸗ Miſſio
Püpörporen quirẽ poſſeſ.⁊.l.ſi finita ·S. vbi aũt.ff. de da.infec.⁊.l.non deo ex ſummaria.in quo ergo vertetur hec ſummaria:di poſ. ex qᷓ
laicha glienum.de interrog.act ⁊.l.qui vniuerſas·S. item cũ pꝛieꝛ cunt quidam ꝙ actoꝛi dabitur ſacramentum calumnievt cognitioe
