uuſd- nn, “H “ cum defuncto ⁊ nisa atn minoꝛe ⁊ currit:ſed datur re
ennnzerce, ——— 1 Diuide iĩ tres partes: qꝛ ſtitutio/aut eſt inchoanda cum minoꝛe ⁊ non currit.
liuntn . Gntra qui.in pꝛima odrr in debl⸗ ¶ Wodo quero quomodo fit conteſtatio ⁊ dic vt glo.
deſci EV toꝛe negãte. In ſecũda in creditoꝛe negante. Item quero qn incipit currere tpᷣs ⁊ dic vt glo.
lkconſnſin DAN In tertia lodtur in adminiſtrate tutoꝛe vel cu CE Gm vltra In cõtractu qui perficit
detgoſalummn ratoꝛe negate. Secunda pars incipit ibi contra ſi actoꝛ. A LSe EEE: re impoſſibile ẽ quẽ obli⸗
Wonagepen Tertia ibi hac pena. Itẽ pꝛima diuiditur in duas:qꝛ in Vaari re in plus qᷓ; res ad eum peruenerit. h. d.
iuckoee,⸗ pꝛima loquit᷑ in negate q poſtqᷓ; cõuictus eſt opponit ſo. ¶ QOp. de duobꝰreis ⁊ ſoluevt gl.tu dic ꝙ aut
diguionnfn lutionẽ. Itẽ pma diuiditur in tres ꝑtes qꝛ in pꝛima fuit nec ad me nec ad alium peruenit nomine meo vere vel fl⸗
Mustnlugt i cõuictus ꝑ legitimas ꝓbationes.in ſcdᷣa fuit cõuictus ꝑꝓ cte/C tũc non obligoꝛ revt hic/aut puenit fictevt ẽ in duo
miannsfden iuramẽtum ante tñ aliquos ſũptus factos. in tertia fuit rcis:qꝛ alius eius voluntate accepit tunc obligatur
kpoſeopate cõuictus ꝑ iuramẽtum/poſt tũ ſumptꝰ factos ab aduerſſia yt hic. ¶ Itẽ op ꝙ actio ĩ factũ locũ nõ hẽat vt
0opponin rio. Scðda pars incipit ibi niſi illato.tertia ibi niſi ĩ expẽ? ꝗ 5. c.v l. ſi ex cautiõe. æ ſoluevt gl. ⁊ dic yt ibi dixi.
es vtl igen ſis. Et hec lex bꝛeuiter dicit. Hegãs debitoꝛ vel credito: S ſeu eratio. Megatiuã nõ ꝓbat reꝰ
grimnequten ſcripturã ꝓpꝛiã punitur pena huius legis que pena ⁊ in E b&εμ%6. ſ; affirmatiuas ſic.h.d.
edolietant adminiſtrationibus locum habet. OSW& J cx anle a cti onis. Sia⸗ dicit Jaco⸗
enieni Beöturà Op. ad pꝛima partẽ e ſi non eſt debitoꝛv negat nõ p⸗ Dà lel us Burlig.
herteptigt ꝓpꝛiã ne⸗ pterea punit᷑ in duplũ:vt.l.inde neratie S Fad l. Am m and atoꝛ Evxrceptio cohe
In conmm as qliter So. ibi quis negat factũ nature / nec eſt cõuictꝰ.hic factuä H. 5 a5O *L'rens rei poꝛri⸗
tcſ dehtin ſit puniẽ⸗ ꝓpꝛiũ ⁊ eſt ↄuictꝰ. Itẽ qro de qua negatioõe loquat᷑ hce N gitur ad pꝛincipalem debitoꝛem madatoꝛem ⁊
ctbus tini dus. lex Hñdeo aliqñ quis negat numerationẽ ſcriptura⸗/ Wfdeiuſſoꝛẽ hoc dicit. õsõ
niiangteng vel numerationẽ tm̃:⁊ hʒ locũ pena huiꝰ legis:aut negat Aercentio fideiuſorinon detur: vt. l. ſi ex ꝑſona. Exceptis
ebanan, ſcpᷣturã tm:⁊ tũc aut ſepᷣtura erat de ſuba rei geſte: vt eſt ff. de fideiuſ. So. hic exceptio rei coheret / ibi eſt perſona nõ nũera.
ſien 6 ĩ obligatiõe litterarũ de qua hic agit᷑/ vel qñ eſt actuʒ vt lis ⁊ dic vt ibi per dy. ¶ Item an ex perſona ſua excipiat᷑ ꝑe. an dek
Kubnin fiat in ſcriptis.⁊ adhuc hʒ locũ hec lex. Aut ſcripturà et fideiuſſor an debitorj. Rñdeo debitoꝛis.ſ Itẽ quero an fideiuſſ.
Ne nnan facta ſolũ ad, pbationẽ/⁊ tũc nõ hʒ locũ pena huiꝰ legis poſt biẽnium poſſit opponere.Rũñdeo non. Item quid ſi
obligtoget vt ꝓbat tex. in qua cõucnitur.ſ¶ Oppo.ꝙ exceptio ſolu: poſtea nũ eretur reo an fideiuſſoꝛi tollitur except io:⁊ dic
Diclurgi tiõis nõ tollatur lʒ ſuccũbat in bemnad plures exceptio vt glo. Itẽ quid ſi iam oppoſuerat cam fldeiuſſoꝛ:dic vt
uuringennli nes ctia gꝛias poſſuʒ pponere ſaltim còdtionaliter: vt ÿ. glo. ¶ Item op. ꝙ licuerit reuocare mandatũ.r dic vt gl.
mbet lhti ſi quidẽ.j.de exceꝑ.⁊ l.nemo.ff.de excep.⁊ ex.de regu.iu. — Enera iter Si flat confeſſio ex cau⸗
1 Tudiefni c.nullus pluribꝰ.Sol.aut qͥs ab initio ꝓponit exceptio⸗ ſa de pꝛeterito pᷣiudicat
truralche nes cõtrarias ſub ↄditiõe ⁊ poteſt:lʒ ſuccũbat põt in alia eæ in continẽti:⁊ ſi cõfeſſio fuit in ſcriptis non po
tteſtamen pſiſtere vt in cõtrario.aut ab initio vnã tantũ pure ꝓpo⸗ WAMteſt pꝛobari contrariuʒ niſi per ſeripturã. h. d.
non dico nit / poſtea vult aliã ↄtrariã ꝓponere anteq; ſit cõouictꝰ Anieq; recitem materiam huius legis legam textum to⸗
— de mendacio ⁊ poteſt:aut poſtea/⁊ non ie Contra tius titui.
Numergligu, op.ꝙ ex negatione adminiſtrationis vel actoꝛis nõ puni PS R 4 xceptio non
cr bienne aaenpilce: vri Pperanant. de iudi.⁊.l. iubem?ꝰ . S. ſa ſlon tra ctib us numerate pecu
deflcit iuoten ne.de ſacroſanc.eccle.cũ ſimilibꝰ.Sol.aut q̃ris an ex ne⸗· EWnie in cauſa mutui ſ̃m glo.olim poterat oppo⸗
cobſterlol gatione adminiſtratiois tutoꝛis vel curatoꝛis puniatur B% Ne,ni infra quinquẽniũ / hodie infra biẽniũ: qbꝰ
indckol dñs ⁊ pupillus.et dico ꝙ non:vt in cõtrario.aut q̃ris an olim quinquennium non nocebat /nec biẽnium nocct ho
inductnimg ipſe adminiſtratoꝛ ex ſua negatione puniat᷑:⁊ dico ꝙ ſic: die:hoc dicit vſq; ad · S. ſʒ qm̃.¶ Sʒ quoniã.¶ Hic loqui
qbenunmtol yt hic. ¶ Item quero qua actione petatur iſtud duplume tur in alijs caſibus qᷓ; mutui/⁊ ſunt tres caſus in quibus
ſvotanen Reſpõdẽeo quicquid dicãt alij ꝙ petitur condictione ex conkfeſſio ſtatim pꝛeiudicat:hoc dicit vſq; ad · S. ſup cete:
lsnedsitt hac lege. . . ris. ¶ Sed quomodo hic ceſſat exceptio S. l. fl. de dote Exceptio
S D ſus Confeſſio ex cauſa de pꝛete cau.non.numc.⁊ aut᷑.ibi poſita. Solu. hic pᷣceſſerant in⸗ nõ nũera.
lign? Exceptio 7 &— uer rito non inducit exceptio⸗ ſtrumenta dotalia/ ? poſtea ſequuta fuit ſecunda confeſ⸗ pecu. qũo
nethortn né nõ nüe N nem non numerate eeuuic .v B aMa. ſioꝛ ideo ſtatim ſibi piudicat niſi ſit minoꝛ qui reſtitutio ceſſat.
etenrpelen rate pecu⸗ e E Op. debeat conſiderari pᷣceſſerit ſtipula⸗ ne iuuetur vt aut.ſi minoꝛ.S.in qui. cauſis in integ. reſti.
mnumu nie an idu tio vel non. vt.l.ſi non ſinguli. z.l. ſi ex pꝛecio.S.ſi certum nonẽ nece. ſecus vbi non pceſſerunt in ſtrumẽta dotalia.
inn cat ↄfeſſio peta. huius timoꝛe ſunt hic tres ſolutiones /⁊ vltima eſt ſʒ ſimpliciter eſt facta confeſſio: vt in contrario. ¶ Suꝑ
nan ex c de ß vera. Collige ergo ex omibus ; aut confitetur quis pꝛe⸗ ceteris. Hic fuit facta confeſſio ad liberãdũ ⁊ piudicas
enmdn terito. kextu cauſe de futuro/ tunc habet locũ exceptio non nu infra.xxx.annos vt ſic ceſſet exceptio ⁊ iuramẽti delatio
ſton Hirn merate pecunie ⁊ pꝛobat actoꝛ nec attendo niſi numera⸗ ſup es:hoc dicit vſq; ad ·S. in omni. ,
eodl tnl tionem:vt.S.e.l.j.aut confitetur pꝛetextu cauſe de pꝛete⸗ ¶ In om̃i.¶ Siue abſens ſit cui exceptio debet opponi
rrſin rito/⁊ tunc aut confeſſio fit ad declarationem obligatio⸗ ſiue pꝛeſens:ſʒ in poteſtate licet pᷣſidem defenſoꝛẽ vel epi
rnnan, nis pꝛeterite non ad inducendam de nouo/ tunc atrẽdo ſcopũ adire ⁊ de ea pꝛoteſtari.hoc dicit vſq; in finem.
Aeuh ſolum cauſam pꝛecedentem:non autẽ in pꝛeſenti confeſ⸗ 7J cut Exceptio non numerate pecunie cõpe⸗
ſnnng ſione attendo interuenerit ſtipulatio vel non. vt hic ſᷣm tẽs debitoꝛi pꝛodeſt ⁊ creditoꝛibus eiꝰ.
ftumus l vnam lecturam. ⁊ erit caſus / tunc ꝙ hic fui confeſſus ex Ad dD itio Adde ꝙ iſta lex eſt ſingularis ſᷣm bat. in
“ cauſa emptionis me debere.c. Aut confeſſio fit ad obli⸗ EW] .,. que in eccleſiarum. in. xij. colł. ex. de
uſchfi e gationem inducendam de nouo: ⁊ ſic volo vnam obliga conſt. idem iaſo.may.in.l.qui pecuniã.ff. de conditio. cã
n1 nulſne tionem tranſferre in aliam: ⁊ tunc aut pecunia eſt parata dat. ⁊ cauſa non ſequuta.
i , ſolutioni/ æ attendo ſolum numerationem/r non ſtiula Erz Odubitati Conditio que è in pᷣn⸗
taun ſen, tionem. Aut non eſt parata ſolutioni/⁊ tũc attẽditur etiã s it *cipali obligatione ĩieſt
onentn 68 ſtipulatio: vt dicta.l.ſi non ſinguli.⁊.l.ſi ex pꝛecio.⁊ hoc S 4 1 in luramento.h. d. Hec lex allegat᷑ quotidie
Sdll ſm aliam lec.⁊ erit tũc caſus ꝙ id qdð debebam ex cauſa Ra—α quia ſi iuraui parere arbitrio poſſum ſine me
n chlin emptionis cõfiteoꝛ debere ex alia cauſa. tu ꝑiurij ſi iniq̃ arbitretur petere reduci ad arbitriũ bo⸗

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

ni viri:qꝛ in ꝓmiſſione ineſt tacita conditio ſi dolus ceſ⸗

ſet eadẽ conditio ineſt iuramẽto.

Materia ¶ MWodo redeo ad materiam legis generaliter ⁊ op. ꝙ;

l.gñaliter ʒ confeſſionẽ ſuam quis poſſit venire:vt.xl.pꝛoxima.j.ca

Confeſſio pure.in fine.¶ Itẽ op ꝙ ſtatim non pᷣiudicet confeſſio: vt
fctã er̃ iu⸗ l.pꝛoxima.S·ſuper ceteris.So.ibi fit confeſſio ad libe⸗

ſu. So.ſᷣm glo.ibi loquit᷑ in cã mutui.hic in cõfeſſione ex
cauſa alia:ſed tex.non bene patit᷑ nec Ja. de are.conſen⸗
tit glo.immo dicit ꝙ hic fuit confeſſio ex cã de pᷣterito ſi⸗
ue in mutuo ſiue in alijs:ibi ſpye numerationis de futuro.
Pꝛeterea vbi ſpe numeratiõis de futuro fit eſt exceptio

non numerate pecunie ⁊ tollitur tꝑe vbi de pᷣterito eſt ex

ceptio ſimulationis que tꝑe non tollitur: immo põt qñcũ
q;; pꝛobari contrariuʒ:vt.l.ij ·.S· circa.ff.de doli excep.⁊.l.

diciuʒ an rãdum: hic ad obligãdum.¶ Sʒ cõtra hoc oppo foꝛtiter
piudicet. debet eſſe confeſſio ſiberatoꝛia q; obligatoꝛia ⁊ ſic citius

dʒ liberatoꝛia iudicare:vt.l.arrianus.ff. de acti.⁊ obli.
So.altero de tribus modis. Pꝛimo qꝛ qui invno graua
tur in alio releuatur ⁊ ecõtra: ſʒ ita eſt ꝙ cõfeſſio liberato
ria habet releuamen qꝛ valet ſine cã non obligatoꝛia: er⸗

o habet grauamen vt cito pᷣiudicet.Alij dicunt ꝙ con⸗
Lio ad obligãdũ hʒ hoc grauamẽ:qꝛ qñq; obligat poſt

biennium tm:quandoq; ſtatim ergo confeſſio ad liberan
dum habet hoc ꝙſtatim poſt.xxx.dies pᷣiudicat.Alij di⸗

cunt ⁊ verius ꝙ ibi fit confeſſio pꝛctextu numeratiõis de

futuro:⁊ ita hʒ locum exceptio non numerate pecunie vſ⸗

q; ad. xxx.dies:⁊ habebit ꝓbare debitoꝛ ſe ſoluiſſe:at hic
loquitur in confeſſione facta ex cauſa de pᷣterito: vbi ha⸗
bet locum exceptio ſimulationis ſiue doli ⁊ confeſſio ſta
tim pᷣiudicat donec pꝛobetur contrarium ꝑ eum qui cõ⸗

feſſus fuerat ⁊ perpetuo poteſt pꝛobari vt.d.l.ij.S. circa.⁊
d. lpure.in fine.¶ Itẽ op.ꝙ poſſit pꝛobari contrarium:vt
l.ij ·S. circa.ff.de doli excep. So.hic licet pꝛobari cõtra⸗
rium ⁊ in hoc non contradicit huic:ſed in hoc contradi⸗
cit qꝛ ibi admittitur quelibet pꝛobatio hic ſolũ ꝑ ſeriptu

rã:ſed ibi non fuit confeſſio in ſcriptis hic ſic ¶ Item op.

ꝙ poſſit pꝛobari contrarium:vt.l.erroꝛ.S.de iur.⁊ fa.ign.

So.hic etiã ad mittitur pꝛobatio ⁊ in hoc non contradi⸗
cit:ſʒ gdicit ĩ eo ꝙ ibi admittit᷑ qlibet ꝓbatio qͥlibet mo⸗

do hic per ſcripturã tm̃:⁊ ſi dicas ꝙ hic fuerit cõfeſſio in
ſcriptis ibi non male dicis:qꝛ confeſſio que fit in iudicio
ſcribitur in actis vt.l.geſta.j de re iudica.⁊ ideo dic ꝙ ibi
loquitur in confeſſione facta in iudicio que habet hoc ꝓ
ſe. ſ. ꝙ valet ſine cã:ergo habeat aliud contra ſe.ſ.vtpoſſit

quolibet modo pꝛobari contrarium. Pꝛeterea con feſſio
que fit in iudicio habet quãdã neceſſitatẽ:vt.l.inter ſtibu

lantem.S.j.ff. de verbo.obliga.ergo facilius reuocatur q;

pꝛima illa que fit er iudiciũ que habet meram voluntatẽ

Confeſſio ¶ Itẽ op.ꝙ etiaʒ ſi cõfeſſio fuerit in ſcriptis poſſit pꝛobs
ſi fuerit in ri contrarium ſine ſcriptura:vt.l.cum pꝛecibus.S.de pꝛo
ſcript an ba.So.aut quis negat ſcripturam ⁊ debituʒ / vel ſcriptu

terit ꝓ⸗ ram tm̃ ⁊ poteſt pꝛobare ↄᷣꝛiuʒ / etiã ꝑ teſtes:qꝛ dicit ſcri⸗

ari Zꝛiuʒ pturam falſam: vt in ↄꝛio:aut confitetur ſcripturam ⁊ ne
ſine ſcri- gat debitum:⁊ tunc opoꝛtet ſi vult pꝛobare contrariuʒ ꝙ

ptura.

pꝛobet per contrariam ſcriꝑturã:vt hic.ſ Item op.ꝙ nõ

poſſit pꝛobari contrariũ etiã ꝙ falſa cã nonviciet confeſ⸗

ſionem:vt.l.j.’j..de falſa cã.So.vt glo.quia ibi loquitur ĩ
vltima voluntate in qua quis pᷣſumitur habere aĩʒ donã
di ſi cã expꝛeſſa non eſt vera:hic loquitur in contractibꝰ
inter viuos vbi quis non pꝛeſumitur velle donare nec is
ctare:vt.l.cuʒ de indebito.ff.de pꝛoba.⁊ ideo falſa cauſa
viciat conſeſſionem pꝛobato contrario per aliam ſcriptu
vã:vt hie ¶ Item op.ꝙ etiam ꝑ ſcripturã nõ poſſit pꝛoba
ri contrariũ:vt.l.antique.S.ad velleyanum.⁊.l.fi.j.arbit.
tu So ibi eſt ſpãle.nã in.l.antiq̃ hoc facit ſecunda con⸗
feſſio ſolẽnis ⁊ qꝛ tractatur de recedendo a bñficio ſpali
ſ.velleyani qð ẽ odioſum:vt ĩ.l.fi.ar tu.hoc operatur ſo⸗
lẽnitas ſcripture/⁊ fauoꝛ pupulli / ⁊ odium tutoꝛis ſeribẽ
tis ſe recepiſſe qð poſtea ſe negat inueniſſe:nã non pᷣſumi
tur ꝙ ſcripſiſſet niſi recepiſſet.¶ Itẽ op.ꝙ ſiue iſta ſcriptu
ra ẽ puata nõ valet /ſiue publica:qꝛ ẽ falſa ſi continet me
accepiſſe cũ nõ receꝑim/&ꝗ nõ valet.Rñdeo non ↄtinebat
me recepiſſe:ſʒ ↄfeſſũ recepiſſe/⁊ ideo ẽva ſcriptura ⁊ põt
pꝛocedere in pꝛiuata ⁊ publica ſcriptura.¶ Item op.nõ

ne ẽ hic exceptio ſimulationis:ergo debet poſſe pꝛobari

per quẽcũq; modum:vt.S.plus valere ꝙ agit᷑ ꝑ totũ.Di⸗
cit gio.ꝙ exceptio ſimulationis debet pꝛobari ꝑ ſcriptu⸗

ram ⁊ male:qꝛ ille qui pꝛobat ſimulationẽ non pꝛobat cõ

tra inſtrumẽtũ:immo confitetur ꝙ ita dictum fuit vt ſeri
ptum eſt / ſed agebatur inter partes ꝙ licet ſcriptura di⸗
ceret de donatione tñ eẽt venditio:⁊ ideo poteſt pꝛobari

contrarium etlam teſtes:vt.S.plꝰ valere qð agitur ꝑ to

tuʒ. vel hic allegabat erroꝛẽ:nã foꝛte pꝛocuratoꝛ eius di
cebat ſibifuiſſe numeratã pecuniam:⁊ iſte credens verũ
eſſe fuit in ſcriptis conteſſus vel foꝛte fuit ſibi oſtẽſum in⸗
ſtrumentum falſum cui credidit ⁊ confeſſus fuit in ſcriptꝭ
⁊ ideo cõtrariũ dʒ pꝛobari ꝑ ſcripturã. ¶ Expeditis op
poſitionibus modo q̃ro an hec lex habeat locum in coneæ
feſſione ſine ſcript.⁊ dicit glo.ꝙ ſic:qꝛ gñaliter loquitur:
ſed certe textus dicit ſi quid ſcriptis cautum ⁊c.puto tñ
glo.bñ dicere:ſed non eſt caſus hic:ſed in.l.ij.S. circa.ff.
de doli excep.¶ Itẽ q̃ro in qua ſcriptura hic loquat᷑.Rñ
deo in publica vel pꝛiuata nõ curo.¶ Item qro quid cõ⸗
tinebat hec ſcriptura. Rñdeo me cõfeſſũ recepiſſe. Mo
do an poſſim qncũq; pꝛobare contrarium. Rũñdeo in ca⸗
ſu huius legis non dubito ꝙ qñcũq; poteſt opponi:qꝛ eſt

exceptio doli ſiue ſimulatiõis:nec eã poſſũ opponere niſi

cõueniar:⁊ ideo mihi nõ currit ts / vt.l.pure.ĩ fine.ff. de
doli excep.⁊.l.ij·S·circa.ſʒ in l.ĩ ↄctibus:S·ſuper ceteris.
poſſum ibi opponere ꝑ modum actionis exceptionem: ·
ideo põt mihi curreretpᷣs. ¶ Quero ergo exeũdo hãc le Waterias
gẽ ⁊ ingrediẽdo.l.in õctibus.an renunciatio tollat mihi l. ĩ dctibꝰ

exceptionem non numerate pecunie. Rñdeo vt gl.docto Exceptio
res dicunt ꝙ refert an renunciem exceptioni non nume⸗ nõ nũera.

rate pecunie ⁊ mihi non pꝛeiudico:qꝛ videoꝛ ſub cõditio ſe an tol⸗
ne renunciare.ſſi numeretur ſicut ⁊ videoꝛ ſub conditio⸗ lat
ne iurare / vt.l. fl e aut dico ſic confiteoꝛ me recepiſſe nõ ciationeʒ.
ſpe future numerationis/⁊ tũc mihi pᷣiudico ⁊ videoꝛ cõ
fiteri ex cã de pꝛeterito:⁊ habet locum.il.gñaliter.que loqͥ
tur vb icũq; ex cã de pᷣterito fit confeſſio/lʒ glo.non intel⸗
ligat eã in mutuo/⁊ ideo mihi pᷣiudico donec erroꝛẽ pꝛo
bauerim / vt. d. l. ij · S. circa ¶ Itẽ q̃ro an ꝑ lapſum bienni ,–/
dam exceptionem nõ numerate pecunie / dicit glo. ꝙ nõ
ed añ biẽniuʒ habet neceſſe creditoꝛ pꝛobare ſe numeraſ
ſe poſt biennium pꝛobat debitoꝛ ſibi non eſſe numeratam
Alij dicunt ꝙ poſt bienniũ ita eſt inutilis obligatio ad a⸗
gẽduʒ ſicut añ:qꝛ añ erat ſola obligatio ciuilis ac lapſus
tꝑis non adiicit naturalẽ:vt.l.obligationũ fere ·S· placet.

ff. de actiõi.⁊ oblig.Alij dicũt ꝙ poſt biẽniũ ciuilis hʒ ro
bur naturał qð ꝓbat᷑ ꝑ oppoſitũ.certũ ẽ eĩ ꝙ ius ciuile ek
fectum naturalis obligationis impedit:vt.i.ſi nõ ſoꝛtem
S.· j.ff.de cõdi.indebiti.⁊.l.cum lex.de fldeiuſ.ſic põt ecõ

nerſo effectum naturalis attribuere ciuili:vt ſic ipa ſit ef⸗
ficax ad agẽdũ:ſed certe ego nõ video qũo debeat audi⸗
ri debitoꝛ poſt biẽniumvoſens pꝛobare non eſſe factã nu
merationẽ.nã obligationum alia cõtrahitur re / alia ver⸗
bis / alia litteris ⁊c.vt inſti.de obliga.⁊ obligatio lr̃arum
habet robur poſt biennium Wel ideo qꝛ ius ciuile dat ro

bur naturalis ciuili obligationi:vt dixi:vt qꝛ ibi adeſt na

turalis pꝛeſũpta pꝛopter taciturnitatẽ:vt.l.ſub ſpẽ.de po
ſtu. ſicut dicitur ꝙ videtur alienare rem qui patit᷑ eã pꝛe⸗
ſcribi:vt.l.alienationis verbo.ff.de verbo.ſig.cum ergo
creditoꝛ poſt biẽnium nõ agat ex numeratione immo cõ
fitetur ſe numeraſſe/immo agit ex obligatione lr̃aꝝ bien
niovalidata:ad quid debet audiri debitoꝛ volens pꝛoba

re non numeratã cum hoc ei non pꝛoſit/qꝛ nihuominꝰ ve

nit condẽnãdus cum ex numeratione non agatur/ergo
non dʒ admitti ad id ꝓbãdum:vt.l.ad pꝛobationem:⁊x.lD.
neq; S. de pꝛoba.⁊ ideo non puto gloſ.bñ dicere.Sed qͥd
ſi poſt biẽniuʒ creditoꝛ numeret.BRñdeo aget ex vera nu
meratione.¶ Conclude ergo ſic in materia noſtra:qꝛ aut
confeſſio fit in vltima voluntate:⁊ de hoc nihil ad nos:li
cet glo.de hoc dicat /ſʒ dic vt. l.j.⁊.ij.ſ de fal.cã.adiecta.

vb aut fit confeſſio in iudicijs:⁊ de hoc ctiã nil ad nos:ſj

dic vt.l.erroꝛ.Sõ de iur.⁊ fac.igno.⁊.l.de etate·S.qui inter
rogatus.ff. de interrog.act.aut fit confeſſio in ↄctibus et
pꝛocedit materia nr̃a/qꝛ aut fit ex cã de pᷣterito:⁊ tũc ha⸗

bet locum exceptio ſimulationis ſiue doli: ⁊ põt pꝛobari

contrariuʒ perpetuo hoc modo / qꝛ aut inficioꝛ ſcripturã
⁊ confeſſionem vel ſcripturã tantum ⁊ poſſuʒ pꝛobare cõ

muni modo: qꝛ dico ſcripturã falſã:vt.l.cuʒ pᷣcibus.v.de
pꝓba.aut ↄfiteoꝛ ſcripturã:ſʒ nego debitũ/⁊ tũc ſi volo p

bare erroꝛẽ poſſum ⁊ ꝑpetuo:ſʒ debeo pꝛobare per cõtra⸗
riã ſcripturãa ſi cõfeſſio fuit in ſcriptis:vt hic.ſi ſine ſcrib.
pꝛobabo communi modo.Si volo pꝛobare ſimulationẽ
poſſum ⁊ perpetuo:vt.ð.plus valere qð agitur ꝑ totuʒ:?

ꝑ renũ

Enon
ſete
Abus
mnig.
ſterca
ſ ſur⸗
ſcefon⸗
looſt
rauſe
brite
Loblg
pprimn⸗
ſcſuset
uneran
tionenn
Coaghn
unerat
aerob
ſgrurti
Clurnite
cirog
ſonpe
hienio:
gienniun
jeverot
Nopter!
ſogruph.
ſonis tu
betloc
lerim coj
tteam
bligati
gentext
ſonobl
ficatur
Pnee
i imnpeob.
uebin.
hepacti
Mlercee
1lobär.
gloſden
ſcäntun
Uepꝛek

n Bideonner
ctopponign
Kiopanereni
pur ifnrf.
8 ſherenet
gercchtoſene
gocreücohitel
tigtiotclunnt
ſdeoeg t
toni non n
geo: ſob cl
oꝛſubconlt
me recepihi
icon iden
Galüter uit
zgo nornt
donec eniſ
Plapſunhen
ſieſdictgonn
wbzreſeſum
neſenungur
isobligtton!
ciuiiszelgi
nferegit
niüculih
ytl. ſinoͤſen
eiuſ ſicht
intſicihttt
ſio debeanan
non eſefi
biturtehr
obligatolimn
ius lett
qbtutn
Nlſbſinn⸗
nulpetkei⸗
rbofanntt
Snorlii
torſlſohni
tuffhntin
pon ggnnd
4 wumm
hinindt
nlufn
wenhlne⸗
defl.ſ
ctinlin

Stipula⸗
tio an va⸗
leat ſñ cã.

DeCom

l. ſi non ſinguli.⁊.l.ſi ex pᷣcibus.S.ſi ccr.peta.aut fit confeſ
ſio pꝛetextu numerationis de futuro:⁊ tunc in quibuſdaʒ
caſibusfit pꝛeiudicium confitenti incon tinenti: vt. l. pꝛo
xima · S.· qm.⁊ ſi dicerem ꝙ poſſet pꝛobari vꝛ ium ſicut cuʒ
fit ex cã de pᷣterito cuʒ ibi non habeat confeſſus aliquod
tpᷣs infra qð poſſit ꝑ modum actionis exceptionẽ pꝛopo
nere foꝛte non eẽt male dictuʒ:ſʒ ſivis dicere ꝙ nullo mo
do poſſit pꝛobari contrariũ:dicas ꝙ illud operatur fauo⸗
re cauſe in illis tribus caſibus qui ſunt in dicto · S. qm.re⸗
gulariter aũt non pᷣiudicat ſtatim:ſed poſt bienniuʒ ſi fit
ad obligãdũ vel poſt.xxx.dies ſi fit ad liberãdum:vt.·j.l.
pꝛoxima.in pꝛin.⁊·S.ſuper ceteris.⁊ his caſibus põt con
feſſus etiã ꝑ modum actionis opponere exceptionem nõ
numerate pecũie j pᷣdicta tꝑa:⁊ hʒ neceſſe pꝛobare nume
rationem aduerſarius non confeſſus poſt pᷣdicta tꝑa ſᷣm
glo. adhuc durat ex pacto.Sʒ hʒ pꝛobare confeſſus non
numeratam ᷣm me nullo modo auditur ex numeratione

ſed ex obligatione lr̃arum ex ciuili ſola que habet effectũ

naturalis vel ex ciuili⁊ ex naturali pꝛeſumpta pꝛopter ta
citurnitatem:vt.S.dixi.nec ob.ꝙ hʒ condictionẽ ſine cã
ad cirographũ condicendũ q̃ condictſo non dʒ tolli biẽ⸗
nio:⁊ ꝑ conſequens nec exceptio/qꝛ fateoꝛ ꝙ non tollitur
biẽnio: ſed tollitur qꝛ non cauſa redacts eſt ad cãm poſt
biennium/qꝛ validata eſt obligatio lr̃arum:renunciatio⸗
ne vero non tollitur hec exceptio ſi ſimpliciter renuncio
pꝛopter rationes glo.⁊ quas.S.dixi.ſed ſi dicerem in cy
rographo confiteoꝛ me recepiſſe non ſpe future numera⸗
tionis /tunc videoꝛ ex cauſa de pᷣterito ⁊ non de futuro/⁊
habet locuʒ exceptio doli:⁊ mihi pꝛeiudico donec pꝛoba
uerim contrarium:vt hac.l.gñaliter.licet glo.non intelli⸗
gat eam in mutuo. Vltimo gi.dubitat quomodo poteſt ĩ
obligatione lr̃arum quis obligariſr̃is / cũ littere nõ obli
gent:vt.l.nõ figura.ff. de act.⁊ obli.ſed dic ꝙ figura lr̃aꝝ
non obligat:vt ibi:ſed illud qð ꝑ lr̃as impoꝛtatur ⁊ ſigni
ficatur bñ obligat.i¶ Itẽ q̃ro an valeat ſtipulatio ſine cã
Nũñdeo aut in ſtipulãtione eſt habitus reſpectus ad cãm
impꝛobatã a iure ⁊ non valet:⁊ ita poteſt loqui gloſ.mar.
que ẽ in.l.iuriſgentium.S.ſʒ cum nulla.⁊ ·S.ſi ob male. ff.
de pactis.aut eſt habitus reſpectus ad falſã cãm/⁊ tunc
etiã vitiatur ſtipulatio /vt hic in glo.⁊.l.ij.S.circa.ff. de
doli excep aut fuit habitus reſpectus ad cãm inualidam
⁊ illa bñ validatur per ſtipulationẽ:vt.l.ex placito.⁊.l.re⸗
bus .j· de rerum permuta.aut eſt habitus reſpectꝰ ad nul
lã cãm:tunc ex coniunctione ꝑſonarum ⁊ ex modica quã

titate pꝛeſumo donationeʒ ałs erroꝛem ar.ll.ſi ego.fr. ad

Coõpẽſatõ
quo debe⸗ ⸗

at fleri.

vellexy. 2. l. cum de indebito. de pba. ⁊ hec ſuffi⸗
AE& ciat de materia nrelegrs.

4 MAnc autem. Hec aut tiait moaa;
oc nomerate dotis.
BDe compenlatio⸗
nibus. Mubzica.
T ſenatuscẽſuit. Ei

ſa fiſcali habet locum compenſatio ſi
— ex eadem ſtatione ſit hinc inde debitũ
creditum hoc dicit. “D ſario ab homi
S ompenſatio mĩe op
J co nſtat. Podird fit ipo iure.hoc dicit
LCollige ergo bꝛeuiter ꝙ olim in bone fidei
AHSAUudicijs fiebat compenſatio ſolum dicendo cõ
penſo. An ſtricti iuris demũ oppoſita doli exceptione:
hodie flt vtrobiq; dicẽdo ſolum compenſo. In caſibꝰ ta
men licet opponatur ab homine fit ipſo iure:vt quãtũ ad

impediendum curſum vſurarũ / qð dic vt glo. Itẽ in de⸗

lictis commiſſis circa idẽ:vt.l.viro.ff ſolu.ma. Itẽ de ne
gligentia ad negligẽtiã qð puto verũ ſi circa idẽ eſt com

miſſa:als puto potius fieri compenſationem de quãtita⸗

te ad quãtitatem ſi opponatur ab homince: q; de negligẽ
tia ad negligẽtiꝗ: vt.l. ſi ambo.ff.. .
S l. Solutum ex cauſa iudicati nõ
S X* cau d. repetitur / nec impedit aliud de
aa bitum peti vigoꝛe compenſationis. hoc dicit

☚D.

acobus Butrigg.,.,,̃ .
— NRea Spãlc eſt in caſibus hic enumerati / vt i

eis nõ poſſit locum habere cõpenſatio.

A Ti am Debitum ex vltima voluntate recipit
W◻ *compenſationem.h.d.
E⸗ E Hec lex habet glo.multũ intricatam
;. ⁊ obſcurã ⁊ timoꝛe duaꝝ legũ hic ſũt
lecture:videlicet. de.l.j.S. ſed nec ob res:..de
RLA reivxoꝛ. act. ? de l. quicunq;. ff. eo. nã qꝛ ſcriptũ
eſt ꝙ compẽ ſatio non poteſt obijci doti:⁊ hec lex videtur
velle cõtrariũ.⁊ ideo glo.pꝛimo ponit caſum in mutuovt
ſic non loquatur in cã dotis:deinde ponit in cã dotis et
aliter ſoluit ⁊ bꝛeuiter dicit. Id quod vere debet᷑ venit ĩ
compẽſatione cũ rebus amotis ꝙ vere non debetur per
exceptionẽ non numerate pecunie excluditur.h.d.
¶Op. hec lex dicit ꝙ debito obſtat exc eptio ⁊ ꝙ cõpen⸗
ſatur/quod videtur male dictũ /nã debitum cui obſtat ex
ceptio nõ põt fleri compenſatio.vt.l.quicũq; ff. co.Sol.
hec lex ponit duos caſus / vnus in nõ numerata pecunia
⁊ huic obijcitur exceptio:⁊ illud non compenſatur.alius
eſt ĩ mere numerata:⁊ de illa fit compẽſatio. Item op.
.de rebus amotis non poſſit fieri còpenſatio cuʒ de ſpẽ Coõpenſa⸗
ad quantitatẽ non admittatur. So. hic res erant cõſum⸗ tio an poſ
pte ⁊ extimatio debebatur:hec eſt vna lectura que loqui ſit fieri de
tur non in dote:ſed in muliere mutuãte.¶ Itẽ opp.de.l.j. rebꝰ amo⸗
S ſed nec ob res j.de rei vxo.act.So. ibi oquitur in do⸗ tis.
te hic ĩ mutuo.Alia lec.eſt in dote ꝓ parte ſoluta ⁊ p par
te nõ / ⁊ rõne partis non ſolute habet locũ exceptio non
numerate dotis / ratiõe ſolute hʒ locum cõpenſatio cum
rebus amotis.¶ Ad hoc op.ꝙ in cã dotis non hẽat locũ
cõpenſatio.vt.l.vnica.S.ſed nec res: ſde reivxo.act.So.
aut extãt res/⁊ non põt fieri cõpẽſatio cum ſit ſpẽs debi
ta:mec retentio dotis põt fieri vt ibi:ſed hic erant res cõ
ſumpte ⁊ ſic extimatio debebat᷑/⁊ideo hʒ locũ cõpẽſatio.
¶ Itẽ op.ſi obſtat exceptio nõ numerate dotis:ergo illiõ
debitũ nõ põt cõpenſari.vt.d.l.quicũq;. Sol.ꝓ parte ſo⸗
luta nõ habet locũ exceptio nõ numerate dotis:⁊ ideo ꝓ
ea opponitur cõpenſatio / vt hic. In ſcðᷣa parte ꝓ parte
nõ ſoluta hʒ locũ exceptio non numerate dotis:vt hic in
pꝛuna parte:⁊ pꝛo ea non habet locũ cõpenſatio / vt in cõ
WI „stario. alias lecturas pone vt glo.

A Abi hincinde debet᷑ quan
Fe J pꝛopter titas vel ſpẽs / ſʒ cxecutio
E Se ſenda aa mirrim copeſarto.b·d.
P ð alij debetur non cõpenſatur per
E Jus. ns ali debe 8 5
COp. ꝙ alij debitũ poſſit alter cõpenſare. vt
tIſff. eo.l.in rem.cum ſimili.So.vt glo.

. Qð ꝓ re empta alteri obli
S Boniam. 5re cmbta et poteſt
NWcum pꝛecio compenſare. hoc dicit Jacob. Bu
Re rigarius.
— Etiã pupillo poteſt obijci com⸗
DYtutoꝛes.cniẽ pupilop
Nuice Qui partem debiti compen⸗
ſat aliam partem offert/cõſi

α Inat a deponit / poteſt pignoꝛa vendicare.hoc
icit Butriga.

Vbi nõ fuit facta cõpẽſatio vł
— IVv elut. minꝰ legitime remanet pᷣmũ de
bitũ ⁊ ideo ſolutũ non repetitur.h.d.

☛ Ompenlationes. Legulrt
W EB. ter de debi⸗
to ad debitũ poſſit obijci cõpẽſatio:fallit ĩ tri⸗
bỹᷓͦ caſibꝰ hic poſitis. Oꝛimꝰ ẽ ſi opponat᷑ de
debito nõ liqͥdo ad liqᷣdũ.Scðs eſt ĩ cã depoſiti. Tertiꝰ
eſt qñ obijcit eã qui violẽtiã cõmiſit.h.d.
¶ Op.· ꝙ ex q̃cũq; cã nõ poſſit obijci ↄpẽſatio vt l.q̃cũs·
ff. e. So. ibi erat tale debitũ cui obſtabat exceptio / hic nõ. Cõpenſa⸗
¶ Itẽ op.ad idẽ de.il.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.ſi cẽtũ ff.de ↄdi.indeb. tio an poſ
Sol.de ſpẽ ad ſpẽm non admittitur vt ibi:nec de ſpẽ ad ſit obijci
quãtitatẽ:ſed de quãtitate ad quãtitatẽ/vł de gñe ad ge ex qcunq;
nẽ ſic /vt hic. ¶ Itẽ op.certũ eſt ꝙ quãtitas nõvẽdicat᷑ vt cauſa.
l.q̃ de tota ·S· incerte.ff.de rei vẽdi.At hic dicit in vedica
tione hr̃e locũ cõpenſationẽ:ergo erat debita ſpecies:qꝛ
illa vẽdicatur qð eſt õᷣ ea q̃ dixi.Sol.intellige ꝙ hic erat
nouata actio in rem ⁊ debebat᷑ quantitas. Vel dic ꝙ erat
pꝛo empta res /⁊ deuentum erat ad extimationẽ effectus
liter:ipᷣa tñ res erat in obligatiõe/petitiõe/⁊ condẽnatio
ne:ſed executio in extimatione.vt.l.ſi ſeruũ ·S.penulti.ff.
de verbo.oblig.⁊.l.pꝛomiſſoꝛ.j.⁊.ij.de conſtuu.pecu.

Bu5utrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

4 Moao quero quare in depoſito non ad mittitur compẽ
atio. Rñdeo pꝛopter per fidiã depoſitarij vel fauoꝛe cãe
depoſiti.¶ Item op.ꝙ hic nõ ẽ ſpale in depoſito:ſed etiaʒ

in cõmodato ceſſat compenſatio:vt.l.ſub pꝛetextu.ff. cöo⸗

mo. So. ibi debetur ſpẽs /ſed ſi eſſet deuentum ad quanti
tatem poſſet fieri compenſatio. Modo quero quarevio
lenter non põt obijcere compenſationem. Rñdeo pꝛopt᷑
eius delictum. Sʒ an idem erit in actione vi bonoꝛum ra
Cõpẽſatõ ptoꝛum/⁊ dic ꝙ ſic. Sed contra hoc oppono ꝙ facilius
an hẽat lo locum habeat compenſatio in delictis qᷓ; alibi vt.l.viro.
cũ ĩ vᷣlict: ff. ſolu.ma.So.aut eſt delictum ex vna parte tm̃ ⁊ non fit
⁊ an poſſu compenſatio:vt hic/aut ex vtraq;/⁊ tunc aut fuerunt cõ⸗
obijci e miſſa circa idem ⁊ compenſatur:vt.d.l.viro.Sed ſi circa

iudicium. diuerſa puto ꝙ potius flat cõpenſatio quãtitatum q; cri⸗

ininum:vt.l.ſi ambo.ff.e.⁊ intellige fieri compenſationeʒ
in delictis quatenus pꝛiuatã vtilitatẽ reſpiciãt non qua
tenus publicã:vt.l.iuriſgẽtium ·S.ſi paciſcar ff.de pactj.
Modo quero an extra iudicium poſſit obijci compen⸗
ſatio?⁊ videtur ꝙ non:pꝛimo quis ꝑ moduʒ exceptionis
obijcitur:at exceptio debet in iudicio opponi⁊ nõ extra
Pꝛeterea cum de non liquido debito nõ poſſit obijci cõ⸗
penſatio quomodo erit liquidum extra iudicium. Pꝛete
rea iudex hʒ admittere vel repꝛobare compenſationem:
ergo in iudicio debet fieri:in Zↄꝛium videtur ꝙ extra iudi
cium poſſit opponi:vt.S.l.pꝛoxima thi mutiano ſeripſiſti
quid ergoecerte in caſibus in quibus ipſa lex compenſat
ſine facto hominis non eſt dubium:ſed in alijs vbi opoꝛ
tet ꝙ ab homine opponatur /dicerem ꝙ ex conſenſu vtri⸗
uſq; partis poſſet opponi:vt.S.l.pꝛoxĩia.nec ob. ꝙ iudex
hʒ appꝛobare ⁊ ꝙ liquidum dʒ eẽ debitum qꝛ verum ẽ ꝙ

in iudicio opponitur. Itẽ puto ꝙ etiã altero inuito poſſit

obijci:ſʒ poſtea in iudicio apparebit an fuerit in caſu de⸗

ad ſtipulationem ⁊ cautionem nudam: vt.l.ſi dictum ff.
de euictio. Cum ergo a teſte ꝓfertur genus.ſ.pꝛomiſſio⸗
nis ⁊ non poteſt om̃s ſpecies continere:qꝛ nõ eſt eadem
ratio omniũ ſpecierum: opoꝛtet ꝙ ad vnã reſtringatur:

⁊ ſi debet ad vnã ſpeciem reſtringi/reſtringit᷑ ad eaʒ que

eſt magis rudis ⁊ infoꝛmis/i⁊ ſic ad pꝛomiſſionẽ nudam
⁊ hoc eſt ſᷣm regulã generalẽ que eſt in.l.queſitũ ·S·illud
de leg. iij.⁊ dixi.S.de pꝛocur.l.j. Ba deberet eſſe quãdo
in inſtrumẽto pꝛofertur:ſed perſons ſcʒ ꝑſona tabelliõis
facit pᷣſumi ſtipulationẽ interueniſſe qꝛ parati ſunt / ⁊ eſt
pᷣſumptio ꝙ omnia ſolẽniter faciãt.ar.l.ij.S.ne vxoꝛ pꝛo

marito.⁊.l.j.de pꝛiuile.fiſci.vnde non eſt ratio differẽtie
inter teſtem ⁊ ſcripturã:ideo qꝛ ſolẽnitas interrogatio⸗

nis ⁊ reſponſionis ſit magis intrinſeca in inſtrumẽto qᷓ;
in teſtibus: qꝛ immo eſt ſemꝑ intrĩſeca/qꝛ colligit᷑ ex ver
bis ſtipulationis / ⁊ ex eius diffinitione cum ſui boꝛum
conceptione cũ interrogatione pꝛecedente/⁊ reſpõſione

ſequẽte.vt.l.ſtipulationũ ·S.ſtipulatio.ff.de verbo.obli.
ſed illa eſt ratio:qꝛ tabellio cũ fit peritus /⁊ plerũq; cõſi⸗
lio ſapiẽtis cõficiat inſtrumẽtũ pꝛeſumit᷑ ſolẽniter feciſſe

teſte vo ſeruatur regula generalis vt din⸗ ioniſi
Wo. Non ſufficit depoſitio niſi pᷣceſ
„ E9& Suras. roblario bo⸗ dic it Jaco.

fructus:⁊ ideo ſine interpellatione aliqua debent᷑ vſure.
¶Vodo op ex die ↄtractus fructus ꝑtinent ad empto
rem.vt.l.iulS.poſſeſſionẽ.ff.de actio.emp.Cum ergo po
tuerit fructus petere ſemꝑ debet ad vſuras teneri / ⁊ ſibi
imputet ſi non petijt.So.vt glo.ſ¶ Item op.ꝙ poſtq;ᷓ fuit
facta depoſitio ⁊ cõſignatio ceſſet curſus vſurarum.yt·j
e.l.acceptam. Solu.hic non pꝛeceſſit oblatio.ibi ſic.

VAQnero de ratione legis: Reſpõdeo qꝛ hic ſit
Amoꝛa re ipſa ex equitate / quia emptoꝛ percipit

Mum
diunſi
¶pp
npeott
Cnverri
poſtiot
Umrecep
etotag

intrinſeca ⁊ vtrobiq; pᷣſumitur:ergo male fit differentia
inter teſtes ⁊ inſtrumẽta.So.verbũ pꝛomiſſionis ẽ genꝰ

non nocet: vt ibi: negligtia ſic vt hic. Simile in pꝛelato

eccleſie:vt.l.iubemus.S.de ſacroſanc.eccle.

bito oppoſita ⁊ retro videbitur compẽſatum.ſʒ cum ipo ¶ Quero an hec vſura ſit hodie licita? Et dic vt glo. e e
iure fiat compẽſatio ſi opponatur in iudicio: ⁊ ſic extin⸗ B ſimern
guatur debitum qũo põt iudex petitionẽ debiti extinctti P RG ς Ex nudo pacto non deben⸗ heff de
in alio iudicio reſeruare RBñdeo qꝛ extinguitur demũ cũ R8 a muis tur vſure: ſolute tamen nec A vthict
iudex eaʒ admittit ⁊ appꝛobat: nã omnia que ad iudiciũ ENrepetuntur /nec in ſoꝛtem compenſantur. h.d. noͤalde
rediguntur maxime poſt lit. conteſt. requirũt eius appꝛo ROp. ꝙ ſine ſtipulatione debeant᷑ vſure.vt. l. ſtöcont
bationẽ ałs non valẽt: vt.l.ediles · S./itẽ ſciendũ.ff.de edi etiam.ff e. Solu.vt glo.qꝛ hec regula fallit in caſibus. Ali c
li. edic.⁊.S.de iudi.l.pꝛoperãdum. circa pꝛincipiuʒ.hic ẽ ¶ Item op.ꝙ pactum incõtinenti appoſitum pꝛoducat Aſurari Aluuleli
ꝙ teſtes debẽt iurare coꝛã eo pꝛeſente ⁊ eoꝛũ iuramentuzʒ obligationem vſurarum:vt.l.lucius.⁊.l.deſpõſalioꝛum. obligatio⸗ bebotur⸗
appꝛobante / ſic eos intelligente.ałs ſi attẽderet ad ali⸗ fff.de poſiti.Sol.in ſtricti iurꝭ ex pacto ⁊ incontinẽti ap⸗ nẽ an pdu mnicig
ud ⁊ eos non intelligeret nõ dicerent iuraſſe coꝛsim eo:vt poſito non veniũt / niſi in his qui ſapiũt naturam bone ſi cat pactlau
l. diem S.· coꝛã.ff.de arbiirs. dei.vt in legat .fallit ĩ caſibꝰ in quibꝰ ex nudo pacto ve incõtinecii
B eVv luris ẽ niunt:vt in glo.in bone fidei veniũt ex moꝛa:vt.l.moꝛa. appoſitũ.
„ ff.e.⁊ ex pacto:vt dicta.l.lucius.⁊ ex quaſi moꝛa.vt.ff. ꝓ
Kubꝛica .—. . ſocio.l. ſocium.⁊.l.idemq;·S./ſi pꝛocuratoꝛ.ff mandati.
Oe —„„ Item op. ꝙ pecunis ſolutà cõuertatur in cauſaʒ ſoꝛtis:
— 7 interro gatiõ e Aſure yt.l. in his. ff. de ſolutio.Solu.aut ſoluit exp̃ſſe in cauſam R
eee ogalee que p⸗ vſurarũ/ non cõpenſant᷑ in ſoꝛtem vt hic. Sed ſi ſimpli⸗ S
RRaAmiſſe ſunt ꝑ ſtipulationẽ debẽtur iure citer ſoluitur /tũc in ſoꝛtẽ non in vſuras naturaliter debi W
„ Loptimo. hoc dicit. titia.s niſi ſit pecunia ex venditione pignoꝛis redacts.vt.l. Roe
— = 4 Op. ꝙ tiputrioreere Lanccbts ns paulus.ff.de ſoluti. 13 : an
fffuerit vt·j.e l.eos. So.hec ſᷣm illaʒ: qꝛ E . SDiganꝰ? nõ re-⸗
6 CEEHRvſq; ad legitimũ modũ fuerũt peoimir Er retentio nem. Misn⸗ ob cau ine
EazmrEAAſc. Alij dicunt ꝙ debentur ille aue i re⸗ y Aſam vſuſarũ naturalit᷑ debitarũ / niſi expᷣſſe ↄue e
gione frequentantur:⁊ ideo facias tres caſus:qꝛ aut vſu . Eænerit/⁊ ceſſat repetitio qñq; odio vſurarũ.h.d. ipe
re veniunt officio ⁊ tunc veniunt ille que in regione fre⸗· ¶ SOp. de l....ſi ob chyꝛo.pecu.So.ibi debebãtur ciuili 4 R
quentantur:vt.ffe.l.j.aut ex ſtipulatione:⁊ tunc aut ſunt ter ⁊ naturaliter. ſnrn
icerte pꝛomiſſe ⁊ non debentur:vt.l.ꝙ in ſtipulatione.ff. cm D Sunt due leges que viden⸗ nuh
eo.aut ſunt certe pꝛomiſſe ⁊ tunc debent᷑:⁊ dicitar tũc re S uerſus. tur idem dicere/a non dicũt ſurin
cte facta ſtipulatio ſi non excedat legitimũ modum vſu: ¶ Gſcʒ hec/t lex quãuis:j.e. Ram hic fuit vna ſola —–
rarum quem habes·je.l. eos.¶ Itẽ op. ꝙ ſtipulatio nõ de R =. conuentio. ſde maioꝛibus pꝛeſtandis æ mino⸗ gtn
beat pꝛobari recte facta:qꝛ ſolẽnitas pꝛeſumitur:vt.l.iu⸗ res fuerunt pſtite.ſed in lege quãuis.fuit duplex conuũñũf⸗· gum
riſgentiuʒ. S. ꝙ fere.ff. de pac.⁊ inſti. de inutili ſtip · S· ſi re⸗ tio:ſcilʒ minoꝛes pꝛeſtarentur / ⁊ eis non ſolutis debe⸗ Uſiras ic
ſcriptum.So.eſt quedam ſolẽnitas extrinſeca vt oꝛdo ĩ⸗ rent᷑ maioꝛes.Sed que eſt ratio ꝙ iſte non habet actionẽ mioꝛes re idn
