loquitur iſte titu.quãdoq; dotem cõſtituit inofficioſe / et

tunc loquitur titu.ſequens, Jaco. Butrig.

Butrigarius ſuper CTerti

decducere: Et dic vt glo.qꝛ ſic de oĩbus.

o libꝛo Codicis
Pytallegas. ar acnate

pic erant quattuo: filij:duo quibꝰ fuit
*ponatũ/1 duo qui conquerũtur: ⁊ hec
ilex bꝛeuiter hoc intẽdit.Filij inoffi⸗
cioſam donationem fraudati a matre
WMRreſcindũt cam ꝑ querelã inofficioſi te⸗

nube vt littera ſonat.Glo.foꝛmat tres q̃ſtiones in pꝛinci

*

pio. que ſunt ðꝛia/a per cõtraria debent recitari: ĩimo ad
vnum cõtrariũ omnia reducũtur: æ ideo foꝛmabo vnam
oppoſitionẽ a diuiſione ꝑ quã patebit hanc legẽ habere

Dduas lec. .
¶ Op .ergo ſic. aut hi duo filij qui querelã exponũt ha⸗
buerũt duas vncias groſſas.ſex toto patrimonio quod
erat ante donationẽ. Aut habuerũt duas vncias minu⸗
tas.i.ex eo ꝙ remãſit in primonio poſt donationẽ facta.
Pꝛimo caſu filij nõ poſſunt conqueri.qꝛ habẽt plus qᷓ;

debeãt. nam cũ ſint quattuoꝛ legitima hoꝛum duoꝝ erat

vncia ⁊ dimidia/⁊ ipſi habent duas.·et ſi dicas ꝙ habent
grauatas: certe grauamen tollit᷑ ipſo iure ꝑ.l.qm in pꝛio⸗

ribus.S.ti.j. Secũdo caſu quãdo habẽt vncias minutas
non debẽt agere ad rüpendum teſtm̃: ſed ad ſupplemen⸗

tum ꝑ.l.oĩmodo..ti.j.huiꝰ timoꝛe ſunt hic due lec. Una
qꝙ; loquatur in vncijs groſſis / nec ob.qð dicitur:ꝙ graua

ſmmen ſubducit᷑:qꝛ hec lex eſt facta ante.l.qm in pꝛioꝛibus.

vel ſi ẽ facta poſt / habebo duplex auxiliũ. NUnũ ꝙ agam
ad ſupplemẽtum.aliud ꝙ rũpam.nec ob.ſimilitudo huiꝰ
querele / ⁊ q̃rele inofficioſi:qꝛ nõ eſt ſimilitudo ꝑ omnia.
nam illa nõ cõcurrit cũ alia / iſta ſic. Alio modo intelligi
tur in vncijs minutis.nec ob.ꝙ agitur ad ſupplemẽtum:

qꝛ hec lex eſt facta añ legẽ oĩmodo.vel habeo:duplex au⸗

xiliũ.vt. S. dixi. Vel verius dic ꝙ lex oĩmodo ſupplet de
eo qð remãſit in patrimonio/non de eo qð exiuit vt fuit

hic:⁊ ideo opus eſt q̃rela.¶ Modo venio ad materiã/ct Querels
quero an hec q̃rela reſcindat in totũ: quidã ꝙ ſic. alij 3. ĩjofficioſe
vt patet in glo. Alij diſtingũt an ſit ino fficioſa re ⁊ conſi donatiois
lio:⁊ tunc tota reuocat᷑/aut re tm.⁊ tunc vſq; ad quartã. an rũpat
q́ ergo:tene opinionẽ aʒo.ꝙ ſemꝑ vſq; ad quartã reuo⸗ teſtm̃.

cetur. MNec obſtat ſimilitudo huiꝰ qrele ⁊ pᷣcedẽtis:qꝛ nõ
eſt ꝑ oĩa.nec ob.l.nunqᷓ;j/de reuocã.dona.qꝛ ponit caſuʒz

ſpalẽ: vbi ex mẽte tacita reuocatur. ¶ Itẽ qro quid ſi pa⸗

ter donauit oĩa bona cxceptis tribus vncijs ⁊ grauauit
eum:querit᷑ an de donatione ⁊ de legatis debeat quartã
e.ĩpugnat gl.
dicẽs ꝙ legata cedũt ſᷣm idem tẽpus:⁊ ideo nimirũ ſi de

oibus deducitur. Si donatio pᷣmo exiuit patrimoniũ/

legata ipſo iure nõ tenent:qꝛ diminuũt quartã:vt.l.papi
nianus . S. qm aũt.ff. de ĩoffi.teſta.¶ Itẽ querit

lo. quid
ſi donauit tribꝰ vicibus/⁊ vltima donatio exccdit quar⸗
tam:an de oĩbus deducetur:glo.ꝙ ſic. Ultramõtani di⸗

cunt ʒ.et in pcedenti q̃ſtione.⁊ pꝛimo in pᷣma.Tu potes

ſuſtinere glo.in vtraq; queſtione.⁊ pꝛimo in pꝛima: quia
falcidia reſpicit bona que ſunt moꝛtis tpʒe/⁊ de his debz
heres habere quartã: vt.l.in quãtitate.fr. ad.l.fal.⁊ dicta
l.papinianꝰ . S. qm aũt quarta.ſed querela reſpicit tẽpus

ante donationẽ: ⁊ ideo in vtraq; queſtiõe de oĩibus dedu

citur / quod intelligo quãdo pater donauit ab initio frau
dulẽter ałs ſecus:vt ſic oĩa ſub vno animo reducãtur/s
ad idem tẽpus.ar.l.ſi mulier.’j.de adulte.⁊ in aut᷑.de mo⸗
nachis · S. illud. ⁊ . ad.l.iul.de vi.l.quoniã multa facino⸗
ra.(¶ Item quero an pater nullo modo poſſu filium frau⸗
dare? Et dic vt glo.i¶ Item quero quid ſi ab initio dona⸗

uit inofficioſe/ poſtea multa bona queſiuit: an reſcinde

tur donatio.dic vt glo.¶ Item quero quid ſi donauit no

„

inofficioſe ⁊ poſtea reſidua bona amiſit caſu: an reſcinde

„

tur donatio: ⁊ dic vt glo. NHec facit hoc pꝛo opinione vl⸗

.

tramõtanoꝛum quã. s. impugnaui quia glo. hic lo quitur .

quãdo nulla fraus patris interuenit.(¶ Item quero quᷣ

actione reuocabunt donata.⁊ dic vt glo. Tu dic ꝙæ aget
quucrela ad reſcindẽdam donationem /1 tũc vonatio inę-
cipiet eſſe in bonis defuncti: et ideo tunc vtili petitione

„

hereditatis /⁊ vtili rei vẽdicatione poterit agi ad inſtar
querele inofficioſi:vt.S.ti.j.l.j.¶ Item quero an donatio

facta in fraudẽ legis reuocetur.⁊ dic ꝙ ĩmo ipſo iure non

tenet. ¶ Item oppo. ꝙ ipſo iure reuocetur: vt.l.ſi nunc .
de reuocã. donstio. Sed dic ꝙ in donatione eſt quadoq;

b ſſtamenti in totũ / vel vſ; ad debitum
bonoxꝝ ſubſidium ſᷣm verit atẽ.hoc dicit. Pone caſum in

n
dicei
Mno nüͤte⸗
inpetenuit
ſtihricapit
Roiodic⸗
apntenä
Go ed qna
econ uit
nmr. rel

„

pope
falit
age
gatio
Nlii
Vp
zti.
bus.
ſeue
ſoni
lope
emze
tutu
10/
exit
mg
urt
Uta
uſtt
ting
ng
liſt
gee
ſon
hon
don
feue
n
all
de
Ven
nati

5 .

9

Aauger
V6 ſtentig
Dohipſt
luaiilrihe
flinne,
Acinn
moffcoft⸗
e Nn
Porecſinn
finmnnnen
feclm inoeg
foumdo Mn

nelegshehe

wlierponir
Arinoni⸗
goyheigs n
Dohutonef
Gbwe “
Mouunduopct
idinsgben
WN
twegsnne
ſcladſging
thiedweied
Sdcrggr
lqningiai
lii. Bnüger

☛

=

E

N

4

=-
S. =

dbſinſinehn

lionocoind
fadſiphnin
Ubebeodoglag
binoloſthtn
toqöcrunlf
Nioad naeiͤt
gnidigſe in
offcioſaſetet
crſcped gen
d qvantiſe
1ßcegetistgi
ni gponite
NMcijs gen
is deben in
8. Peipvgu
ideonimtuft
tiuitpanimgi⸗
ötqpaninle
Nii mngd,
Natioetecgtce
⸗Ulnnmitn
onpnn lin
mnolung
hendehon
nladliuns
vercuntſfetnn
löedeohhei
nenitebiſftfi
Ainoftei
ethii tp
honii en R
lopoſtfluge

S
—
= =
=

Honatio
fctã a pr̃e
fllio ĩ ptã⸗
te oſt ituto

De inoffi. dona.
tacita ↄditio a lege intellecta:vt cũ mr̃ donat ⁊ nõ hẽbat
filios.nã vᷣiſſimiſe ẽ ꝙ ſi hẽret nõ donaret:⁊ ideo ſi filios
poſtea hẽat ipo iure donatio reuocat᷑:vt.d.l.ſi nunq;. Sʒ
aliqñ nõ ĩtelligit᷑ tacita cõditio:vt ſi heat fllios cũ extra
neis donauit.nã parẽ affectionẽ hr̃e pᷣſumit᷑ ad filios na
tos ⁊ naſcituros:vt ar.S.ti.j.l.ſi mr̃.⁊ ideo tunc tʒ dona⸗
tio:ſʒ reſcinditur ꝑ q̃relã:vt hic. In glo.q̃ ĩcipit ſʒ qũo
ibi ſʒ illud regulare.ſ.vt eqparet᷑ hec qrela et inofficioſi.
In eadẽ glo.ibi de pꝛimo relictis:vltramõtani hoc re⸗
pꝛobant.Sed dic vt.S.diri. ä
Ad ditio In hac materia q̃rele donationis ĩoffi⸗
„ ecioſe dic vt bar.hic ĩ vᷣſic.tñ ⁊ ego.ſuꝑ
gl. magna huiꝰ.l.ĩ vᷣbo ex duabꝰ.ĩ vᷣſic.vylł diſtigue ßᷣʒz hu⸗
go.⁊ vide gl.finalẽ ĩ flne ĩ aut᷑.vñ ſi parẽs.S.ti.j vſi.ſʒ rñ
deo ĩ gl.ibi.⁊ dic ſic ſᷣj doc. ibidẽ ꝙ qñ dõatio ẽ fctã vni
ex filijs tũc nõ reuocat᷑ niſivſq; ad bonoꝝ ſubſidiũ legiti
mã alioꝝ filioꝝ ·lij.⁊.l.ſi totas.x.⁊.l.ſi liqat:ſecꝰ ſi flat do
natio ĩoffi.vni extraneo qꝛ tũc reuocabit᷑ ĩ totũ ꝑ.l.ticia
ſeyo · S. ĩpatoꝛ. ff. de legat.ij.m bar.bal.imo.circa qð vi
de ibi ꝑ iaſo.may.ĩ.d. aut᷑.vñ ſi parens in ft.colũ.pꝑ bar.⁊
alios doct. hic. S
N Ater Vbipr filio exiſtẽti ĩ ptãte immẽſe
NAIEb. oonat reuocat᷑ ꝑ iudiciũ fami. herc.
N Evbi filio emãcipato reuocat᷑ ꝑ q̃relã.h.d.¶ Di⸗
E uide in duas pꝑtes qꝛ ĩ pꝛima loqᷣtur qñ pr̃ do⸗
nauit᷑ ĩmẽeſe filio exñti in eiꝰ ptãte vſq; ibil aut ſi emanci⸗
patꝰ ibi donauit fllio emãcipato vſq; ĩ finẽ.¶Nõ duo
dicta ĩ hac.l⁊ rõ pꝛimi dictiẽ:qꝛ ĩ fami.herciſ.iudicio ve
niũt ea q̃ er ant tꝑe moꝛtis ĩ bonis defũcti:at donatio nõ
tenuit:⁊ ideo remãſit in bonis /verũ qꝛ cõfirmat᷑ moꝛte ⁊
capit vim relicti:vt l.filiã.⁊.l.a patre·jde colł.⁊ ideo ad⸗
iudicabitur pᷣcipua ei cui donata fuit:veꝝ habet᷑ rõ quar

nõ tʒ a pᷣn te:nã relictũ ꝑ quartã minuit᷑ ipſo iure.vt.l.papinianꝰ.S·

cipio ſed

qm aũt.ff.de ĩoffi.teſta. Rõ ſcði dicti ẽ quia donatio va⸗

moꝛte con luit ⁊ ideo exiuit bona pr̃is:opʒ ergo ꝙ ĩ bonis reuocet᷑ ꝑ

firmatur.

q̃relã. ¶ Op.ꝙ tenuit donatio facta ĩ flliũfamilias.vt.l.
põponiꝰ philadelphꝰ.ff.fami.herciſ. So.hic ẽ regula ſed
fallit in caſibꝰ hic enumerat ĩ gl.vt ĩ dote/⁊ põt eẽ rõ in

ea:qꝛ nõ reſidet penes filiã ſʒ trãſit ad maritũ:vñ vna do

natio fit filie/ alia videt᷑ fleri ĩ maritũ ⁊ occultat᷑ vnꝰactꝰ
vt. l. iij · S·fi.ff de dona. inter vi.⁊ vxo. Itẽ fallit in alijs ca
ſibꝰ vt ĩ gl.¶ Itẽ op.ꝙ donatio filio etiã exiſtẽti ĩ ptate vt

S.tit. j. autent. vnde ⁊ ſi parens. que contradicit in duo⸗

bus. Pꝛimo innuit ibi donationem tenere ? per con⸗
ſequens bona patris exire. Item quia in querela venit

non in iudicio fami.herciſ.ſed illud iure nouo ſʒ quod fi

lio poteſt queri.Alij ſoluunt aliter.ſ.ꝙ in contrario erat
emãcipatus.hic ſui iuris vel hic filiꝰerat etiã heres inſti

tutus ibi non:vel hic donat filio vt filio ibi vt bene meri

to / aut ergo pater donat emancipato ⁊ tenet donatio et

exit bona ⁊ eſt opus querele:vt hic ⁊ dicta aut᷑. vnde ⁊ ſi.
ſᷣm vnam lec.aut donat filio exiſtenti in poteſtate/⁊ tunc
aut donat vt fllio / ⁊ tunc aut eſt heres inſtitutus ⁊ venit
in fami.herciſ.ergo ceſſat querela:vt·j.e.l.fi.aut non fuit
inſtitutus:⁊ tũc ceſſat fami.herciſ.ſed eo reſpectu quo ſal

tim ſuꝓficialiter exit bona:ideo competit querela: vt di⸗

cta aut᷑.vnde ⁊ ſi.ᷣm aliaʒ lec.bene dicunt quidã ſi hoc
caſu fuit data fllio nomine donationis quota ꝙ poteſt a⸗
gere fami. herciſ. ad inſtar fideicommiſ.vniuerſalis: qðᷣ

non placet:quia licet fuiſſet ei data quota haberet quotã
bonoꝛum non hereditatis:vt.l.nõ amplius.ff.de le.j.aut
donat filio vt bñ merito/⁊ valet donatio ⁊ exit bona nec
reuocat᷑ niſi per querelam: vt dicta aut᷑.vnde ⁊ ſi.ſᷣm ali

am lec.⁊ hoc ſi donat filio vt ſibi habeat:ſi autem vt ĩ pe⸗

cllio habeat nunq; moꝛte confirmatur. vt.l..ſi donatione
de colł.que hic ſignatur pꝛo contrario. Iteʒ op.ꝙ nõ

Mers an

veniat in fami.herciſ.cũ donatio trahatur retro:vt.l.do
nationesj.de donat.inter virum et vxo.So.vt glo.
¶ Item op. ꝙ heres non debeat venire contra factum de
functi? So.hic venit non tanq; ad ius defuncti:ſed pꝛo⸗

poſſitveni pꝛium ad qð etiaʒ veniret dato ꝙ non eſſet heres ar.l.j

re ꝗ factũ ſi ĩ frau pa.¶ Item op.ꝙ donatio nõ confirmetur moꝛte:

delucti.

vt.j· de col. l. i donatiõe. So. ibi donauit vt hret ĩ pecuł.
Item op. ꝙ totũ reuocet filius:vt.l.ticia.S.ĩꝑatoꝛ.ff.de
le ij. So illa m iſtam. ¶ It em oppo.de..l.ſi nunq;. de re⸗

uo. do. So. ibi dicitur ꝓ ipo iure reuocatur:vt.S.l.j.¶¶ In

glo.q incipit non ergo ibi vel immo.hãc appꝛohat.G. in

noꝛũ ſubſidium.hoc dicir iat hoerig lnofficloſt
Abi donatio ẽ inofficioſa
2 J liqueat. re ⁊ cõſilio reuocat᷑ in totuʒ
b. d. m quoſdam: vel dic donat io ĩofficioſa ſi⸗
AQue ex cõſilio ſiue re tm reuocatur vſq; ad quar⸗

V to ⁊ non facto.h. d. .
SA ¶ Op. ꝙ ab inteſtato nõ cõpetat cum aſſimile
tur qrele inoffi.te.que ſolũ facto teſtamẽto ꝓpetit.So. 1
aſſimilet᷑ non ꝑ oĩa:immo differũt in qbuſda vt dicit gl.
filius Querela inofficioſe donatiõis ẽ in⸗
troducta ĩ ſubſidiũ.⁊ ideo alio re⸗
medio ĩ locum ceſſat q̃rela.h.d.
— J to tas Ammẽſe donata veniüt reuo⸗
. cãda:vt vᷣbita poꝛtio filijs ſup
5 ppleatur. h. d. ¶ Quero an ipſo iure reuocet᷑ an
PA P ꝗrelã: quidam ꝙ ipſo iure ꝑ.l.ſi nũq;.jde re⸗
uocã.donat.ſed illa loquit᷑ in caſu ſpeciali:vt dixi.S.e.l.j
Itẽ q̃ro an iße ideʒ reuocet.qͥdã ꝙ ſic:ego puto ꝙ poſt
moꝛtẽ eiꝰ tm̃:qꝛ plus tꝑe reuocaret᷑.nã ſicut non debet re

De inoffi. dotibus. Fo. CV.

lcumopoꝛtct debo · ueli taco butrig. t domatt
S. E Querela inofficioſe donati⸗
We Mecib us onis cõpetit facto teſtamen

uocari plus re:ita nec tꝑe ar.inſti.de act·S· plus.⁊. l. fl. ff.
de tritica.¶ Itẽ q̃ro an in totũ reuocet᷑:⁊ dic vt gl.¶ Itezʒ

q̃ro an exiuerit bona donãtꝭ:⁊ dic ꝙ ſic qꝛ donatio tenuit
WM Bm donationibus. αα7
A lI RByelz exclu
Aiit aliud auxiliũ. Itẽ debita poꝛtio. Itẽ agni
io. h. d. ¶ Quero de cuiꝰ etatis bñficio hic loqᷓ

tur. Rñdeo hec lex legit᷑ duobꝰ modis:vno modo in eta
te defuncti:⁊ tunc eſt pꝛopꝛie exceptio.Alio mõ in etate ft
lie:⁊ tunc non eſt exceptio regule:ſed exceptio exceptio⸗

nis ⁊ conſeruat querelam. .
mater Querela inofficioſe donationis re
3 nocat donata vſq; ad debitũ bo⸗

„

tqtum. hoc dicit ſᷣm alios. ¶ Op. ad finẽ.l.ꝙ ſuffici⸗
at ſolꝰ euẽtꝰ:vt no.S.eo.l.j.So.vt So⸗ s inoßflcioe
NNNWA— uerels inofficioſe
5. O nconuenit. donationis ad ſimt
Klitudinem querele inofficioſi teſtamẽti itrodu

Ecta eſt:⁊ ideo tꝑe tolluntur.h.d.

De inoficioſis dotibus.
Kubꝛica.

¶ Aliqñ qͥs fraudat᷑ ꝑ inofficioſũ teſtm̃ ⁊ loquitg. ti. ij.

aliquãdo per inofficioſaʒ donationẽ ⁊ loquit᷑ pcedẽs ti.

—

qñq; per inofficioſaã dotẽ/ loquitur hic titulꝰ.

2 m Si ꝑ inofficioſã dotẽ filiꝰ fu
5 BIlIIL. eru fraudatꝰrecurrit ad q̃re
S Dla inofficioſe dotis ſicut.S.ĩ qᷓrela inot
„,. E gficioſe donationis.h.d.
2 EE¶Op. cũ moꝛte matris dos ad filinz
rrreuertakt: ⁊ ſic habeat actionẽ de dote:
Vοergo dz ꝗrela ceſſare. So. vt gl. qꝛ hic
———— uit pactũ ꝙ vir lucraret᷑.¶ Iteʒz op. ꝙ
oĩa bona poſſit mulier dare ĩ dotẽ:vt.l.nulla.j.de iure do
tiũ.So.aut cõq̃rit᷑ flliꝰ:qꝛ mr oĩa dedit ĩ dotẽ/⁊ male di⸗

wr trãſi⸗
ens ad ſe⸗

cit vt in ↄꝛio:aut qꝛ dãdo oĩno eũ legitima fraudauit fa⸗ cũdas nu
ciẽdo pactũ ꝙvir ſucret᷑ ⁊ bñ dicit vt hic.i Itẽ op.ꝙ hec ptias an
q̃rela nõ poſſit cũ alio auxilio ↄcurrere cũ ſit ad ſiłitudi⸗ poſſit oĩa
nẽ aliarũ inducta:vt.S.ti.j.l.ſi flliꝰ.⁊ inſti.de ĩoffi.te ·S·tã bona dare

lis ⁊ ideo nõ dʒ ↄcurrere cũ alio auxilio.ſ.qð tunc ↄpcte⸗
bat cũ auxilio tñ qð poſtea ſupueni de nouo põt cõcur⸗
rere:qꝛ ſupueniẽs non tollit mũ:vt.l.quotiẽs.ff. de act.
⁊ ob.⁊.l.ſi qͥs ſepulchꝛũ ·.ſ.de ſepu.vio.Alij dicũt ꝙ hic de
dit dotẽ ꝓ alia nõ ꝓ ſe.qð nõ placet:qꝛ illa eẽt donatio ⁊c
haberet iocũ pᷣcedẽs titulus ⁊ nõ iſte.dic ergo ꝙ hec põt
ↄcurrere cũ alio auxilio ſupueniẽti de nouo:vt dixi ꝑ.d.
l.quotiẽs.⁊.l.ſi qꝗͥ; ſepulchꝛũ.i Itẽ qꝛ dantur ad diuerſa
⁊ ex diuerſa cã.nãmhic dat᷑ filio:vt ei ſuppleat᷑ quarta quã
nõ hʒ:illa vᷣo dat᷑ vt fllij pᷣmi mr̃imonij exeq̃nt᷑ marito ſe

cũdo:⁊ ideo plꝰ ꝑ illã aduocat᷑:cũ ergo ad diuerſa cõpe⸗

tãt vna nõ tollit aliã:vt.l.etiã.S.ſi tu.vł cur.aut &̊ mulier

⁊ ſi. Sed hic ↄpetit auxiliũ.l.hac edictali:pde ſcðᷣis nup. marito in
So.dicunt qͥdã hãc coꝛrigi qð nõ placet:qꝛ lʒ eqparet᷑ il dotem.

Bvuÿtrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

Sos ĩoffi dat omnia bona in dotem pꝛo alia muliere:tunc non frau
cioſa ꝑ qͥs dat filium per dotem:ſed per donationem: ⁊ ideo habet
poſſit re⸗ locum ti.pꝛecedens /aut dat pꝛo ſe:⁊ tunc aut ſine pacto
uocari. de lucrando:⁊ tũc moꝛtua muliere dos redit ad heredes
illius/⁊ ideo ceſſat querela:⁊ ſic loquitur dicta.l.nulla:.et᷑
contrarium qð ſignatur.S.ſi aduerſus do.l.j.aut cum pa
cto de lucrando/⁊ tunc aut extant filij eiuſdem matrimo
nij tantum:⁊ tunc quidaʒ dicunt coꝛrigi hãc legem:⁊ ha
bere locũ.l.hac edictali.qð nõ placet:tamẽ quia illa ſuꝑ⸗
uenit de nouo:vnde adijcit non coꝛrigit:vt.l.quotiẽs.ſff.
de act.⁊ obliga.⁊.l.ſi quis ſepulchꝛumj de ſepulchꝛo vio
lato.licet cum alio remedio non curreret:qð eſſet iductũ
tempoꝛe huius.l.tum qꝛ dantur ad diuerſa. nam hec da⸗
tur ud ſupplendam quartam filijs illa ad inequalitatem
remouendam inter liberos pꝛimi matrimonij ⁊ marituʒ
ſecũdũ/cũ ergo ex diuerſis cauſis competunt ⁊ ad diuer
ſa vna tollit aliã / vt.l.in pꝛouinciali ⁊ qð ibi no.ff.ð oꝑi.
no.nũci.⁊.l.etiã.S.ſi tu.vel cura.

De petitione hereditatis.
Mubꝛic.
Enatus. enan gnicum

atos / bone fidei poſſeſſoꝛ tenet᷑ qua⸗

fqmale fidei poſſeſſoꝛ vel bone fidei poſt
litem con teſtatam ſunt pares / et ideo
tenentur de fructibus ꝑceptis percipi
hoc dicit. Hiuide ĩ tres partes/qꝛ pꝛimo

vſuris.

ponit quoddã euidentiale.l.⁊ totius ti. In ſecũda ponit

qualiter tencatur bone fidei poſſeſſoꝛ. In tertia inquan⸗
tum teneatur male fidei vel bone fidei poſt lit.cõteſt. Se
cunda pars incipit ibi.( vſuras vero] Tertia ibiłper lit.
veroꝗ¶Ad euidẽtiam eſt ſciendum ꝙ ſenatus conſultus
fuit factus in ꝑſona fiſci ꝓpter hereditatem quãdã cadu
cam:⁊ hoc ẽ extẽſuʒ ad pꝛiuatos:vt.l.item veniunt .S.in
ꝛiuatoꝛũ.ff.e.⁊ hic. Item vult hec lex ponere qualiter
bone fidei poſſcſſoꝛ teneatur ⁊ qualiter male fidei.
¶ Ex tex.Lvſuras vero iſte verſiculus pꝛopter dictio⸗

nem etiam legitur duobus modis. Ad cuius euidentiã

eſt ſciendum ꝙ triplicem pecuniam poteſt habere poſ⸗
ſeſſoꝛ hereditatis:pꝛimo eam quã in hr̃ditate inuenit /ct
de hac ſᷣm glo.hic nõ loquit᷑/ſᷣm alios ſic pꝛopter dictio⸗
nẽ ctiã. Secundo pecuniã ex pᷣcio rerum hr̃ditariaruʒ ꝑ
ipſum venditarum ⁊ de hac loquitur hic ſᷣm oẽs.Tertio
pecuniam ex venditione fructuum:⁊ ad vſuras eius te⸗
netur male fidei bone fidei non vt.l.heres furioſi · S. fru⸗
ctus.ff.e. Nota ꝙ iura ſtatuta in fiſco poꝛrigũtur ad pꝛi
ustos. Secũdo nota ꝙ bone fidei poſſeſſoꝛ tenetur qua
tenus eſt factus locupletioꝛ ⁊ non vltra. ¶ Tertio nota
ꝙ male fidei poſſeſſoꝛ vel bone fidei poſt litem conteſta⸗
Statuta i tam tenentur de fructibus perceptis ⁊ pcipiẽdis. Sp.
fiſco an ꝙ ſtatuta in fiſco non habeant locum in pꝛiuatis:vt.j. de
hẽant lo⸗ pꝛiuile.fiſci.per totuʒ.So.quedam ſtatuuntur in fiſco:vt
cũ ĩ puatꝭ ius commune ⁊ hec poꝛriguntur ad pꝛiuatos vt hic et.l.
itẽ veniũt ·S. in pᷣuatoꝝ. ff.e.q̃dã in pꝛiuilegiũ ⁊ hec non
poꝛrigunt᷑ ad pꝛiuatos:vt in contrario.ſ Item op.ꝙ eti
anm male fidei poſſeſſoꝛ de vſuris non teneat᷑:vt.l..ſi poſſeſ
Pecunia ſoꝛ.ff. e. So.triplex ẽ pecunia.AVna redacta ex venditiõe
& triplex. reꝝ:⁊ de hac pꝛeſtat vſuras bone fidei añ lit.cõte.quate⸗
mnus ẽ locupletioꝛ ⁊ nõ plus male fideivel bone fidei poſt
litẽ ↄteſt. tenet᷑ de ꝓꝑcepta ⁊ percipiẽda:vt hic. Item eſt
pecunia hr̃ditaria in hereditate inuẽta:⁊ aut attigit hãc
⁊ tenetur ad vſuras cũ diſtinctiõe pᷣdicta/aut nõ attingit
eã ⁊ nõ tenet᷑ etiã male fidei. Itẽ ẽ pecunia fructuũ: de q̃
dic vt.l.hr̃s furioſi/S. fructꝰ.ff.e.q¶ Itẽ op.ꝙ conſideret᷑
tpᷣs mote cõtrouerſie nõ lit cõteſt.vt.l.itẽ veniunt ·S. peti
tam.ff.e.So.vt gl.que fatetur oppoſitionẽ.ſ Itẽ op.ꝙ tẽ

pus litis ↄteſtate tin inſpiciat᷑:vt.l.ſi poſt acceptuʒ.ff. de

rei vendi.⁊. l.alienationes.ff. fami.herciſ.So.ibi ĩvniuer

ſali iudicio hic in ſingulari.¶ Itẽ op.ꝙ bone fidei ab ini⸗-

tio poſt conteſtationẽ nõ habeatur omnino ꝓ male fidei
vt. l. illud.ff. de petit. hr̃dita. So.habetur pꝛo male fidei
quo ad multa vt hic nõ quãtũ ad interitũ: vt ĩ ↄꝛio de q̊
dic vt. l. ⁊ ſi lege · S.· ſcire.ff.e.⁊.l.qui ſit in fl.ff.devſuris
¶ In glo. que icipit nota ergo.ibi ſed hodieſeruatur in

tenus factus locupletioꝛ ⁊ non vltra

hereditate caduca. Jaco. Huk. .
4 . . tam Male fidei em⸗
Po Lmo *ptoꝛ hereditatis
ienetur petitione hr̃ditatis titulo non obſtate.
bone fidei vero emptoꝛ nõ tenetur. hoc dicit.
¶ Diuide in duas partes:qꝛ in pꝛima loquit᷑ in emptoꝛe
vniuerſitatis vſq; ad.S. emptoꝛ.in ſcõa in emptoꝛe rerũ
ſingulariũ vſq; in finẽ:licet qͥdã intelligat:etia ſecũdã in

emptoꝛe vniuerſitatis.Duo vidẽt᷑ hic facere ti.haberi ꝓ Titulꝰ p

non.ti. Pꝛimo qꝛ mota erat cõtrouerſia tpᷣe venditiõis. nõ titu.qũ
Itẽ qꝛ hʒ titulũ vniuerſalẽ ſciẽs alienã rem.q̃ eſt rõ ꝙ in poſſit heri
pꝛimo caſu dʒ cõueniri petitione hr̃ditatis cũ habeat uu
plicẽ ti.vnũ ex ꝑſona defuncti emptoꝛis.aliũ ex ſua cum

ſit hr̃s. Sed dic ꝙ ideo hoc:qꝛ ſciẽs alienã emit ⁊ mota

cõtrouerſia vñ ti.pꝛo nõ ti.dʒ haberi.Sed mirũ eſt in ſe⸗

cũda parte legis:vbi dicit ꝙ habuit bonã fidem:⁊ tñ con

uenitur petitiõe hr̃ditatis.⁊ ideo dicũt quidã ꝙ emptoꝛ
vniuerſitatis indiſtincte cõuenit᷑ petitione hr̃ditatis qð
eſt glo. ⁊ hoc dicũt per hãc legẽ.ſʒ potes ſuſtincre glo.
ſcʒ ꝙ in ſcdðᷣo caſu huiꝰ legis fuit hr̃ditas modico diſtra
cta vel venditoꝛ nõ comparet qð eſt verum qñ venditoꝛ
erat bone fidei⁊ vendit ea lege vt de euictione teneret᷑:
qð tunc non põt cõueniri emptoꝛ ne cõueniat venditoꝛẽ

bone fidei vltra q; ſit locupletioꝛ:⁊ ideo vẽditoꝛ ↄuenit᷑.

Aut ergo eſt emptoꝛ rei ſingularis/i regulariter nõ con⸗
uenitur.vt.l.nec vllam.S. oĩbus.ff.e.Aut vniuerſitatis/⸗x
tunc aut male fidei ⁊ cõuenitur: vt hac.l. pꝛimo caſu et.l.

nec vllã ·S. ſi quis ſciens.ff. e. Aut bone fidei ⁊ cõuenitur
ſi hr̃ditas modico eſt diſtracta venditoꝛ non comparet:

yt hac.l.ſecundo caſu.
¶Op.ꝙ habẽs titu.nõ cõueniat᷑ petitione hr̃ditatis:ꝛyt·
l.hereditatẽ. in quibus cau.in integrũ reſti.non eſt neſ.

So.hoc cõtingit ꝓpter duo pꝛimo qꝛ ſciens emit.ſcðᷣo

qꝛ mota erat coͤtrouerſia.¶ Itẽ op.ꝙ ſaltim heres qui hba

bet bonã fidem ⁊ titulũ verũm heredis cõueniri non de⸗

beat.So.illud eſt verũ ſi ex ꝑſona ſua conueniretur: ſed
ex ꝑſona cõuenit᷑ defuncti /cuʒ ſit ſucceſſoꝛ vicioꝝ ipſius:

vt. l.ij ·.. de fruc.⁊ li.expen.¶ Item quare non diſtingui
an ſit heres in bonsa fide/an non: Reſpõdeo ꝓpter id qð
dixi:quia ex ꝑſona defuncti cõuenitur.¶ Item op.ꝙ non
ſoluũ in petitione hr̃ditatis:ſed etiã in rei ven.fructibꝰ au

eat᷑ rei vẽdicatio vt.l.ex diuerſo.ff.de rei vẽdi. So.tres Petitio
unt differẽtie ĩter rei vẽdicationẽ ⁊ petitionẽ hr̃ditatis. hr̃ditat⁊

Pꝛima qꝛ in petitione hr̃ditatis a tpᷣe mote cõtrouerſie ⁊ rei vẽdi

veniũt fructꝰ: in rei vẽdicatione a tpᷣelitis ↄte. Item qꝛ catio ĩter

eadẽ petitiõe hr̃ditatis qua petit᷑ res petũtur fructꝰ:ſed ſe differũt

alia eſt rei vẽdicatio qua petũtur fructꝰ ⁊ alia qua petit᷑ tribꝰmõis
res. Item bone fidei veniũt fructꝰ q̃re non eſt locuple⸗

tioꝛ actionis iure in petitiõe hr̃ditatis.⁊ ↄtra male fidei

eti in rei vẽdicatione male fidei veniũt actionis iure.
3 bone fidei veniũt iudicis officio:vt dicta.l.ex diuerſo.

Item op.qᷓ; non debeat ꝓbari ꝙ ante motam cõtrouer
ſiam res ſit empta:vt.l.verius.ff.de ꝓbatio.Sol. vt glo.
quia pꝛobatur eo ipſo ꝙ contrarium non pꝛobatur:nam
dum aget verus heres petitiõe hereditatis conuẽtus al⸗

legabit ti. ꝓpter quẽ pꝛeſumet᷑ bona fides.vnde ſi actoꝛ
replicet titulũ debere haberi.pꝛo non ti.quia emerit poſt
controuerſiã motam hoc debebit pꝛobare:non autẽ con⸗
uentus habebit pꝛobare ꝙ ante cõtrouerſiam motã eme⸗

rit. ¶ Item op. quomodo augetur fructibus hereditas:

NReſpodeo diuerſis modis ꝓut vario modo refertur vᷣſi
culus fructibus enim.vt patet in glo.¶ Itẽ op ad finẽ q

poſſidens titu.ſingulari non ↄueniatur petitione hr̃dita⸗

tis cum non detur contra habentẽ titulum ſingularẽ:vt
l.nec vllam· S· oĩbus.ff.e.So.non cõuenitur petitionehbe
reditatis ſed rei vendicatione. Modo quero quare pe⸗ Petitio
titio hereditatis nõ datur cõtra titu.poſſidentẽ: Reſpõ⸗ hr̃d. qreñ
deo oĩbus alijs rectis: ratio eſt quia agens allegat ſolũ dat᷑ ð titu.
titulum heredis /ↄuentus etiã hʒ titulũ:ergo ſunt in pari poſſidetẽ.

cauſa:ergo dʒ obtinere cõuentus: vt.l.ſi quis ſeruum.S.

fl.ff. de verbo. obliga.ſecus eſt quãdo agit quis rei vẽdi⸗ Petitio
catione:qꝛ allegat dñiũ quod hʒ omnẽ titulũ excludere. hrditatis
¶ Item quero an petitio hr̃ditatis ⁊ rei vendicatio poſ⸗ ⁊ rei vẽdi
ſint cumulari ⁊ ſimul ꝓponi. Glo.reſpõdet obſcure:ſed catio an

dic ꝙ ſic: q pponuntur ex diuerſis cauſis:⁊ ideo ceſſant poſſint ſił

regule ĩpedientes cumulationẽ iuxta ea que no.in.l.edi⸗ cumulari

ta.S. de eden.⁊ per dy.in.c.nullus pluribꝰ.de reg.iur.lib. ꝓponi.

vj · hoc dicit Jacobus Buk.

ſthefec

A

D
8

eret.vrl.

8

Mnß

ſceni Go⸗

un hon⸗
urodior
aneth
enlick

echec ven

polſeſe

Mrfliof

upimac⸗
ſhceſione
Afrenonpot

ereſdarit

nqrone

a nonie
nmocls.

Moin auo

iuNinan

ldighienn
ecidootr
porpmyent
Caradann
ſtungoiſa
bfkeinpn
mtareiai
im pced
nistehe
ſoer alien
K p.ge
mprimno⸗
rſin
whotbo n
lircſfione
ſicpadi
fnn
Gole debo
Lngciron
umsſin
eilletnne
iſinden
Kencponmn
ſoyklponn

Niterfͤten
luerſtutge
moctſtel
Itcölen
incomeng

bfditeoe.
inoneke
nsent
therescgit
dehirinonde
henircnn
Hiciopipſe
on diſugre
Ppterſci

fructiin
di Som

Sol N
zobaturten
convenot⸗
pndeſiane
emertpet
oneec⸗
mnmotäen⸗
heredts
drefent
cauffif
ſonehitt⸗
ſingolenn
Pettorn Y
goctutt
Gte eſi,
legrilſt,
oſurtynd⸗
nisfeieck
icgln
gieno
obiene ſ
nat
ſonle,
ngb/

S

4

4

4

4
“

SS
=
—

E

ptäte.
voca. non ierit. ¶ Item eſt ſciendum ꝙ hec lex legit᷑ duo⸗
bus modis. no modo in auo viuẽte ex ꝑſona ſua. Alio

aA, ſecüda eſt vera Paco Bt⸗ Stgor aiſeni
Pre oſſeſſoꝛ a qͥ euin
R relſti tuend . NR hr̃ditas dedu⸗

4* cit ſumptꝰ ĩfirmitatis ⁊ funeris teſtatoꝛis. h.d.

cit quod creditoꝛibus ſoluit.h.d.

ſoluit tanq;ᷓ indebite ſolutũ. vt.l.ſi pene. S. j.ff de condic.

indebi. So.aut voluit ſe tãtum liberare/⁊ repetit vt inde

bitum. non autẽ de hr̃ditate deducit: vt in cõtrario / niſi
mutato aio vellet ꝙ conuerteret᷑ indebitum hr̃ditarium

2 liberaret heredẽ. vt.l.ſi quid poſſeſſoꝛ.ff. c. Aut voluit li

quid

berare quẽcũqꝙ; licet putaret ſe heredẽ/⁊ tũc deducit:vt
hic/æ hec vera ſi ſoluit debitum. Sed ſi indebitũ/tũc im⸗

putat heredi ſi cedat conditionem indebiti:vt dicta.l. ſi

poſſeſſoꝛ. G

Setoꝛe inter patrẽ ⁊ filiuʒ /⁊ in qſita hrditate pa
tri per filiũ datur petitio hr̃ditatis patri con⸗

tra filium. h. d. Ja. Buk.

in ſucceſſioneꝗ. de legi.hr̃di.⁊ ideo ex ꝑſona ſua auus ve⸗

Ad euidẽtiam eſt ſciẽdum ꝙ ſi moꝛiatur filius relicto
⁊ fllio ſuo ſuccedit filius filij ipſi filio cxcluſo auo:
quia pꝛima cauſa ſucceſſionis eſt deſcẽdẽtium:vt in aut᷑.

Tutoꝛ an nire non poteſt.¶ Item eſt ſciẽdum ꝙ exiſtẽti in ptate nõ
poſſit dari poteſt dari tutoꝛ: vt inſti.de tuto.in pꝛin.¶ Itẽ eſt ſcien⸗
exiſtẽti in dum ꝙ rõne dubitationis tenet iudicium:quod alłs non

teneret:vt.l.ſi quis ex aliena.ff.de iudi.⁊.l.ij.ſi quis ĩ ius

modo in auo viuente ex ꝑſona nepotum.

N¶ ¶ Op. ꝙ auus nõ poſſit auocare a nepotibꝰ cũ eis dife⸗
ratur: vt in aut᷑. in ſucceſſionejde legi. hr̃di. Solu.dicũt
quidã ꝙ hic nepos erat in ptate.ibi nõ h̊ impugat glo.⁊=

bene.⁊ ideo tranſit ad aliã lec.ſcʒ quãado auus ex ꝑſona

nepotum venit ad hereditatẽ filij non ex ſua licet poſtes
redeat ad auum.¶ Ad hanc lec.op.ꝙ tutoꝛes non potue⸗
rint auctoꝛiſare liti: qꝛ ſunt illigitime dati:vt.l.j.ff.de tu.
⁊ inſti.e.in pn. Item cũ ſint nepotes in poteſtate aui nõ
tenet iudiciũ inter eos:vt.l.vix certis.ff.de iudi.So.con
trarium ꝓcedit quãdo hec cõſtarent:ſed hic rõne dubi⸗

tationis tenet iudiciũ:vt.l.de iure.ff.ad municipa.x.l.ſi

quis ex aliena.de iudi.⁊.l.ij.ſi quis in ius voca.non ie.
Itẽ op.ꝙ auus non poſſit a nepotibus auocare hr̃dita⸗
tem.pꝛimo qꝛ nepotes ſunt hr̃des.Itẽ quia auus nõ eſt
heres. Itẽ quia aditio nõ tenuit.ſ Ex pꝛimo ergo op.
a nepotibꝰ non auocetur:quia ſunt hr̃des:vt dicta.aut᷑.
in ſucceſſione. So.verũ eſt ꝙ ſunt hr̃des ſed eodẽ momẽ
to acqritur auo hr̃ditas: vt.l.placet.fr. de acquirẽ.hr̃di.
¶ Itẽ op.ad idem ꝙ cum hec hr̃ditas ſit aduenticia ſolũ
vſuſfructus acquiritur auo:vt.l.cum non ſolum.⁊.l.cum
opoꝛtet.de bo.que.li.So.illud iure nouo. Item op.ad
em ꝙ cũ non tenuit aditio auus nõ poſſit eam habere.
Solu tres ſunt caſus:qꝛ aut nepotes adiuerũt ſine volũ
tate aui/⁊ tunc nõ tenet aditio.vt.l.ſi quis mihi bona..
iuſſum.de acquiren.hr̃di.ff. Aut auus adiuit ſine volun⸗
tate nepotum/⁊ tunc tenet aditio:qꝛ nepotes erant infan

tes:vt.l.potuit.j.de iure deliberan.⁊.l.cum nõ ſolũ ·S.vbi

aũt puerilis.j.de bo.que.li.Aut nepotes adiuerũt ↄſenſu

aui /⁊ planum eſt hic / ergo fuit duplex aditio.vna a nepo
tibus ſine cõſenſu animi/xc illa nõ tenet. alia aui/ illa te⸗
net. Itẽ op.ꝙ tutoꝛes cõueniri non poſſint /cũ nõ poſſi⸗

Infantes

an poſſint
coueniri. poſſeſſio.S. qui in aliena.ff.de acquir.hr̃di.So.ſaltim de⸗

deant:vt.l.etiã.ałs eſt lex nec vllam·S.ſi quis.ij.ff e. So.
licet non poſſideãt/detinẽt tamẽ vel cõueniunt᷑ ex pꝑſona
impuberis/non ex ſua. Itẽ op.ꝙ nec etiã infantes poſ⸗
ſint cõueniri/ cum nec poſſeſſionẽ querere potuerit:vt.l.

tinent.i Itẽ op.ꝙ ipſo iure auo ignoꝛãti queratur hr̃di⸗

tas: vt l.liber homo.ſff de acquiren.re.do.So.illud in le⸗
gato ſingulari qð non affert niſi lucrum:hic in hr̃ditate

que tranſit cũ onere:⁊ ideo iuſſus requirit᷑: vt dic.l.ſi qs

mihi iuſſum.ff. de acquiren. hr̃di. Item op.ꝙ auus de⸗

beat agere non yt auus ſed vt legitimꝰ adminiſtratoꝛ:vt

Betitione hereditatis. Fo. C

SE,„ fEg g Si mutatur cauſa agendi
“ Ered itas. vl perſona deficit exceptio
yjrrei iudtcate.h.d. ¶ Hec lex habet duas lect. et

N Poſſeſſoꝛ qui here⸗
Ehereditate. aſon au keren
WAOo, deducat ſed repetat ab his bus

putas. Hatiõe dubitatiõis tenet iu⸗
R J P dicium cũ minꝰ legitimo tu⸗

lcum non ſolũ.S.vbij.de bo.que libe.So.illud iure no⸗
no. hic autẽ loquitur ſᷣm antiqua tpᷣa.¶ Itẽ op.ꝙ ſi fuit
diſputatũ de patria ptãte ſentẽtia lata ſup pꝛincipali Dz3
ſuꝑ incidẽti ꝓducere exceptionẽ rei iudicate:vt.l.ſi iu⸗

ꝗex.ff. de his qui ſunt ſui vel alic.iur.et.l.j.de oꝛdi.iudi.

So.vt glo.Coneludẽdo ergo quero de rone legis. Et pᷣ

mo quare nõ teneat tutoꝛis datio: Reſpõdeo qꝛ nepotes

erãt in poteſtate aui.vt inſti.de tutel.in pꝛin.i¶ Scðo q̃ro
quare iudiciũ tenet: Reſpõdeo rõne dubitationis:vt di
cta.l.ſi qͥ ex aliena. ¶ Tertio quare pꝛima aditio nõ te⸗
nuit: Rndeo qꝛ fuit facta ſine iuſſn eius cui debebat acqͥ
ri vt.l.ſi s mihi bona.S.iuſſum.¶ Quarto q̃ro quare te⸗

V

neat aditio facta ꝑ auum ſine conſenſu nepotũ: Reſpon

deo qꝛ erãt infantes.vt dicta.l.potut.
¶ In gl.qᷓ incipit na tutoꝛ.ibi decretũ venie a pꝛicipe oↄ⸗
ceſſũ hic a iudice.ſ In glo.q ĩcipit ſ.tutoꝛibꝰ.ibi:g Ktqs.
So.hic non cõueniũtur noĩe ſuo.ſʒ impube. In eadem
glo.in fl. ibi ſic ſecus.qꝛ acquiritur ignoꝛãti:quia eſt ſine
onere. Jaco. Butk.

-
Iętollitur longo tp̃e. Quero an hec actio ſit mi

6 Eaa xtaz videt᷑ ꝙ ſic. ſed tu dic ꝙ non:ſed hʒ mixtũ
effectum/ hoc ꝓbatur ſic:qꝛ aut ago ex obligatione/ et

ES EEs Hec actio non datur ʒ
Er ed ita tis ti poſſidente⸗ 7 drons

Pertitio

hr̃ditatis
an ſit actõ

actio eſt ꝑſonalis.aut ago non ex obligatiõe ſed ex iure mixta/

qð habeo in re/⁊ tunc eſt realis:vt inſti.de ac.S oĩm.cuʒ
ergo petitio hr̃ditatis detur ex iure qð habeo in re.ergo
eſt ſemꝑ realis.nam cũ oꝛigo perſonalis ⁊ realis ſint op⸗
poſita non põt in eagdem actionẽ cadere: ſed bene poteſt
effectũ mixtũ hẽre.iſ.realis ⁊ ꝑſonalis.nam effectus rea⸗
lis eſtvt detur ad aliquid dandũ:vel flendũ in reali agit᷑
yt mihi meũ reſtituatur q̃ oĩa veniũt in petitione hr̃dita
tis.¶ Itẽ quero quare nõ tollitur longo tẽpoꝛe.NHicũt qͥ⸗

danm: quia pꝑſonalis eſt/ qð eſt falſum: immo realis. Sed

dic ꝙ ideo eſt qꝛ regulariter non dat᷑ contra ti.poſſidẽtẽ
⁊ ideo nõ põt ſine ti. pᷣſcribere ſine tẽpoꝛe.Cauſaliter das
tur cotra ti poſſidẽtem /⁊ tunc cũ excedat ſuos termĩos
excedit᷑ a non ſuis:vt longo tpᷣe tollat᷑ Item qro qua⸗
re contra ti poſſidentẽ nõ datur: Rñdeo oibus reiectis
agens pꝛetendit titulũ ⁊ poſſidẽs etiam:ergo ſunt pares
ergo debet melioꝛ eſſe ↄditio poſſidẽtis:vt.l.ſi qͥs ſeruũ.
S·fi. ff.de ꝓbo.oblig.niſi agens pᷣtendat titulũ dñij/ qui
habet excludere omnẽ alium titulum:⁊ ita pꝛocedit glo.
in.l.hered itatem.j.in qui.cau.ceſ.lon.tem.pꝛeſcrip.
WNS Ib er Si querat᷑ de ſtatu defuncti in pe⸗
26E:tione hr̃ditatis pꝛopoſita ante oĩa
Aauerendũ eſt de ſtatu. h. d.
Haaammm W Op. ꝙ non ante oia: ſed ſimul cũ pꝛincipa⸗
li de ſtatu q̃ratur:vt.l.j.S.de oꝛdi.iudi. Sol.vt glo. Itẽ
op.ꝙ cã ſtatus debeat differri:vt.l.ij.j.de edi.diui adri.
tollen. Sol. vt glo.⁊ dic ꝙ aut q̃ritur de ſtatu defuncti in
ꝑetitione hr̃ditatis:tunc cã ſtatus videt᷑ incidẽs:⁊ ideo
cũ pꝛincipali decidit᷑:vel ſi agatur poſſeſſoꝛio/tũc non vi

detur obſtare exceptio ſtatꝰ defuneti:vt in ↄꝛio.Si autẽ

de ſtatu hr̃dis opponitur.⁊c̃.aut per modũ emergẽtis ⁊

ſtatim examinat᷑ ⁊ deciditur: vt.l.licet.Sẽ.de ꝓcur.⁊.l. g⸗

daz referũt.ff. de iure codicil. aut ꝑ modũ incidẽtis/a co⸗

gnoſcit᷑ ſimul cum pꝛicipali.Aut opponit᷑ in poſſeſſoꝛio.
on abet dicta.l.ij.de edi.diui adri.tol. Jaco. But᷑.

R
P) Hiure ciuili ⁊ pᷣtoꝛio poſſunt hr̃ditatẽ aduocare.

ſed hec loqᷣtur in ſingulari ꝓpter qð videt᷑ innuere ꝙ ſit
eadẽ.ſed dic ꝙ eſt eadẽ in ſubſtãtia ſicut homo ⁊ homo
ſm dy. Alia tñ eſt illa q̃ datur ſuccedẽti de iure pᷣtoꝛio ⁊
ſuccedẽti de iure ciuili:ſicut alia eſt q̃ datur cedenti.alia

que datur ceſſionario. le
Tfilius Acti poſſidẽdi hr̃ditatẽ ſciẽte
tetE pfe facit pſumi agnitã volũtatẽ

3 Pf̃ 1 fj Ex ſucceſſoꝛio capite deuol⸗
J lcrip ti. nitur hr̃ditas ad ſequẽtes qᷣ

. AHhoc dicit. ¶Quero an ſit eadẽ petitio hr̃ditatꝭ
qbue datur ſuccedẽti de iure ciuili ⁊ pᷣtoꝛio.Et dic vt gl.

pfis q̃ ceſſit. h.ꝰ. ¶ Ad euidẽtiã eſt ſciẽdũ ꝙ NHr̃ditat?
filiꝰ ſine iuſſu pr̃is hr̃ditatẽ adire nõ põt.⁊ eſt rõ:qꝛ ſtatĩ an poſſit
dʒ trãſre patrꝭ cõmodũ ⁊ incõmodũ: ⁊ ideo exigit᷑ pr̃is adiri filiꝰ
volũtas.il.placet.de acqͥren.hrdi.Itẽ non ſuffici iuſſus ſine iuſſu

niſi flius obediat:vt.l.iij.S.de hr̃di.inſti.

¶ Sppo.qꝙ ſine iuſſu patris nõ potuerit querere hr̃dita

tem:vt.l.ſi quis videtur ·S/iuſſum.ff.de acquiren.hr̃dita/

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

Solu.vt gl. ¶ Item quero qto tẽpoꝛe hic poſſederit: Di
cunt quidam qꝙ triẽnio per.l.j.j/de fideicõmiſ.⁊ male.qꝛ
ibi loquitur in caſu fauoꝛabili alimẽtoꝝ ⁊ vltime volun⸗
tatis:⁊ ideo dic ꝙ hic longo tẽpoꝛe ſcilicʒ decem annoꝝ.
¶ Item oppo.qꝙ cõmodum nõ acquiratur patri ſed filio:
vr.l.cum non ſolum.j.de bo.que li.Solu:illud iure nouo
quo ſolus vſuſfructus patri acquiritur.

Ogi poſſelloꝛem. ent een⸗
g P *EE 2 poſſidẽdi re⸗
gulariter conuẽtus nõ cogitur dicere: excipi
tur in petitione hereditatis in qua conuẽtus
cogitur dicere an poſſideat pꝛo herede vel pꝛo poſſeſſoꝛe
hoc dicit.¶ Quidãa diuidũt legẽ in duas partes hoc mo⸗
do.quia in pꝛima loquit᷑ in rei vendicatiõe.ſecũda in pe⸗
titione hereditatis. ⁊ diuiſit quidam in examiatione pu⸗
blica ⁊ male:quia tunc male ſequeretur vᷣſiculus pꝛeter:
quia nec exciperet cum nõ ſit de regula. nam regula eſſet
in rei vẽdicatione:exceptio in petitiõe hr̃ditatꝭ. Itẽ nec
ponere poſſet:qꝛ ſi in pꝛima loqretur de rei vendicatione
de iuſto titu. innueret ꝙ in petitiõe hr̃ditatis debet quis
allegare verũ titulum/quod eſt falſum. immo verus titu.
