dubio tenemus ꝙ minus eſt 5 ſoluatur in fine anni hoc
eſt in fine tempoꝛis. Ego credo ꝙ de iure debeat ſolni ĩ
pꝛincipio/obligatio enĩ eſt pura:et hec ſufficiãt pꝛo nũc

ulal a materia ſatis expeditur per docto.hic.

5 Conductio rei pꝛopꝛie non te⸗
* rem. net nec dñium tranſfert᷑.h. d.
RHabes ex hac.l. ꝙ ſi ego conduco rem meam
Wignoꝛans non valet cõductio etiam aliene rei.
Quid ſi ſciens conduxit:icũt quidã ꝙ valet cõductio

et tranſfertur dominiũ in locatoꝛem. vnde pone tu poſſi⸗

des rem mea:ego ſciens conduco eamate / tranſfertur
in te dominiũ ⁊ videoꝛ tibi donare.vt hic a cõtrario ſen⸗

ſu.⁊.ff.ſi cer.peta.l.ſingularia.dico ꝙ immio non pꝛeiudi⸗

cat ſibi in dominio.ſicut in emptione ſi ego emi rem me⸗
am ſiue ſciens ſiue ignoꝛans non valet.vt.ff. de contra⸗
hen.empt.il.ſi in emptione .S.rei ſue.non pꝛeiudicat ergo

ſibi in dñio:ſed dico ꝙ in poſſeſſione pꝛeiudicat ei ſi poſ⸗

ſidebat.vnde ſi ego ſciens me poſſidere rem meam cõdu
co eama te ſciens tranſfero in te poſſeſſionem non autẽ
dominium. poſſeſſio enim facilius amittitur qᷓ; dñium.vt
ff. de acquir.poſſeſſ.l.ſi rem aliquã.⁊.ff.de vſuc.ei a quo.⁊

ff. de acqui. poſſeſ.l.ſi quis vi/S. differentia.et quod dicit

eſtimans alienam.nota factifacilitatem.

Explicit liber quartus.

Neh
6

rin
ſtblenni no

Kamga

ere inepe
nlierpoſt b
opus reyn
hauur prepn
neadem Pu
ſeceſſaris ve

ccihobeb/

rioci velprt
llurqvouſch⸗
Ohienon po⸗
ſtibſens exc
Cuuſr poaduͤ
geeſt poe
erhectak niſi
dicit y expee
betfieriniſi

Leſſaria⸗vel
dulrat neceſi
fon dʒ etper

ſepu etpec
lamibienit
ctiennii vely
Sednunqdi
Ebipibet ſie⸗
ſtholicestyni
aſdekfu

llelligoſtee
ſlt öperent
azriſetne
ntterttem⸗
Meum.

—
=
SSe
=
= =
= S=ẽꝛ S=
. .. .

=— =
ST
= = .

☛*
Z
=
S
=

kilutchnin
Linnovel
ocachi
ueriturdele
toperꝛsſus
ſet diceneg i
erete connetan⸗
ellegl ſoler;
i gloen
t doc. ſtan
ſetudo: ſitue
us e dicog it
gve facigtemn
ff deealetelg
narelſſnn,
tur inffnemmie
e iure debentſcc
hec ſuffciipont
er doctohi⸗
ofelproptennt⸗
Gumtranſfeie
onducoennn
tioetlamnaleent
g valetile
vndeponem’
mate/ runfen
hic acotrant⸗
mmnononpen
ſiego emirent
et.Nf. deaht
on preinsſeun
Hreindlcraſit
gerennemti
ſeſtonenoial
nitriurihoiin,
fſde vſlclitgin
Fenrincqri
tem.

=

S.

lart

De ſpöſa.

De ſponlalibus t arris ſpö⸗
ſalitis. Mubꝛica.
rrrrrr is ui Sponſa per verba de
õäü futuro debet expecta⸗
3 futuro debet ta⸗
re ſponſum vſq; ad tempus conuentũ
et ſi non ſit conuentũ vſq; ad tempus
legitimũ infra quod illo non veniente
poot de iure ſine metu arrarũ alij nube⸗
re. hoc dicit. Pone caſum in nube ſic.
QAuedam puella cõtraxit ſponſalia cũ
quodam:maſculus cũ eſſet in eadẽ ꝓuincia cũ ſponſa in

fra bienniũ non ↄxit cũ ea nuptias:ſpõſa expectauit euzʒ
per bienniũ:mulier poſtea nubit cuʒ alio nunqͥd põt hoc

facere ſine pena. Rñdet imꝑatoꝛ ꝙ ſic. Hicit ergo hic ꝙ

mulier poſt bienniũ nubit impune:⁊ foꝛte in caſu iſto nõ
eſt opus repudio:vnde mariti ꝓcraſtinatio ⁊ dilatio ha⸗
betur ꝓ repudio:⁊ hoc eſt verũ vbi ſpõſus ⁊ ſponſa ſunt

in eadem ꝓuincia. DHiſtingue tñ vtrum eſſet abſens ex cã

neceſſaria vel ꝓbabili vel voluntaria. Si enĩ eſſet abſens
ex cã pꝛobabili dicit glo.ꝙ eo caſu expectaretur ꝑ trien⸗
nium.vt.j.de repu.l.ſimiliter.Si autẽ ſit abſens ex neceſ
ſaria cã vel pꝛiꝰ ipedit᷑ neceſſaria cauſa ᷣhere ⁊ expecta⸗

bitur quouſq; ceſſauerit neceſſitas.vt.ff.e.l.ſepe.vñ dico

ꝙ hic non ꝓbant.ll.allegate ꝙ expectet᷑ per trienniũ vbi
eſt abſens ex cã pꝛobabili.naʒ.l.ij .j/de repu.nõ loquit᷑ de

cauſa ꝓbabili:ſed ĩmo ibi loquitur ex cã peregrinatiõis
que eſt ꝓbabilis.Si autẽ eſt abſens ex cã volũtaria non
expectat᷑ niſi inq;tũ ſi eſſet pᷣſens.glo.tñ in.l.ij.j.de repu.

dicit ꝙ expectaretur per trienniũ.Sed ego dico ꝙ nõ de

bẽt fteri niſi duo mẽbꝛa / ſi ſit abſens ex cã ꝓbabili vel ne
ceſſaria:vel impedit᷑ pñ̃s:⁊ dico ꝙ expectat᷑ tãdiu qᷓ;diu
durat neceſſitas:aut eſt ipeditus vel abſens volũtarie/⁊

non dʒ expectari niſi ꝑ bienniũ vt hic.et qð dicit.l.ij.j.de

repu:.ꝙ expectat᷑ per trienniũ dico ꝙ notat facti acciden

tiam.ibi enĩ tm̃ moꝛatus fuit:ſed ſi moꝛatꝰ fuiſſet ꝑ qua⸗

drienniũ vel vltra qᷓ;tũcunq; tũc dico ꝙ eſſet expectaãdꝰ.

Sed nunqᷣd idẽ eſt in ſponſa differente ſicut in ſponſo.
Et videt᷑ ꝙ ſic. nam pari paſſu ambulant ſpõſus ⁊ ſpõſa:
vt nõ liceat vni ꝙ non licest alij.vt.ff.de arb.l.ſi cũ dies.
5· vlt. ⁊ . de fruct. ⁊ lit.expen.il.ij. 2
= ri 9 MHõ facit quẽ perdere arras ſpõſa⸗
6 Buitias niſi culpa illius caſũ pᷣcedat.
NB dicit. ( Iſts lex dicit ꝙ ſi iſte qͥ dedit arras
, moꝛitur mr̃imonio nõ zcto arre reddant᷑ eius
heredibꝰ.niſi ꝑ eũ ſteterit quominꝰ matrimoniũ gᷣhatur
⁊ intelligo ſteterit qꝛ foꝛte iam gᷣxerat cum slia/vel qꝛ di
ſtulit Zhere vltra tempꝰ debitum qð eſt bienniũ.vel cum
alia vᷣxiſſet tunc arre nõ eẽnt reddende eius heredibꝰ:ſ.
amitteret arras.⁊ de hoc habes:jde dona.añ nup.l.cum
veterum.

De donationib?
ante nuptias.
MNubꝛica.

ℳ ltum Simpliciter donata a
— ſponſo ſponſe poſſũt ĩ
dotẽ conuerti ſeu retrodari:niſi fuerint collata in tempꝰ
pꝛohibitum matrimonij.hoc dicit. bcan⸗
Donatio facta ob cauſaʒ nu
7 pꝛelid 1. ptiarũ cã non ſecuta repetit
dicit. Attende ad euidentiã glo.hic poſite
A&& ſi actoꝛ agat cõdictione ob cãm ⁊ dicit ſic in
libello ſuo / dedi hoc ꝓpter talem cãm q̃ ſecuta nõ eſt vn
de ⁊c̃.dico ꝙ iſti agẽti ſic incũbit onus ꝓbandi ſe dediſ⸗
ſe ob cãm illam.dico enĩ ꝙ licet reus rñdeat ⁊ dicat ſe re
cepiſſe ſimpliciter in ſua cã ꝙ non eſſet fundata intentio
petitoꝛis.vñ cauſam tenet᷑ ꝓbare. Sed pone actoꝛ dicit
ſic in libello:dedi ſine cã.non eni allegat cãm:⁊ cõdictio
ne ſine cã agere põt.nã vbicunq; habʒ locũ condictio ob
cãm habʒ locũ condictio ſine cã:vñ ſi iſto caſu reus con⸗
fiteat᷑ ſe recepiſſe ſimpłr fundata eſt intentio petitoꝛis.

De dona. añ nup. De ſecũ.nup. Fo. CXIL.
¶ !Lncipit liber quintus.

vñ recipiẽs tenet᷑ pvare ſe recepiſſe ob cãm ex quo eũ di⸗
cit ſe recepiſſe in ſimplicẽ donationẽ ⁊ negat ſe recepiſſe
ob caãm:⁊ eſt pꝛeſũptio iuris ĩ donatoꝛe/qꝛ nemo pᷣſumi⸗
tur ſine cauſa donare:⁊ hec pᷣſumptio fundat intentionẽ
actoꝛis agẽtis condictione ſine cã:vñ ex quo donatariꝰ
dicit ſe recepiſſe in ſimplicem donationẽ tenetur ꝓbare
caãam ex quo ʒ eum agit᷑ ↄdictione ſine cã.Sed dico ſi reꝰ
nihil diceret ⁊ negaret contẽta in libello eſſe vᷣa agẽti cõ
dictione ſine cã incũbit onus pꝛobãdi tm eſſe ſine cã. Sʒ
foꝛte diceres quõ pꝛobabit tm̃ eſſe ſine cã cum hic ſit ne⸗
gatiua.Rñdeo nõ mireris de hoc cũ etiam illa ſit negati
ua vbi petit᷑ indebitũ ⁊ tñ incũbit onus ꝓbandi repetẽ⸗
ti fuiſſe indebitũ:⁊ ſic ꝓbatur ſᷣm glo.ff.de pꝛobat.l.cum
de indebito. . M
Ed iam ſta aut.ſignatur ſuꝑ.l.ſi cõ⸗
LLb. ſtante· S.j.ideo qꝛ ſi mulier au
Wτ1 get dotem marit? põt augere donationẽ vſq;
DI ad eandẽ qᷓ;titatẽ:dicit aut᷑. hodie nõ dicimus
ꝙ poſſit augere ſi velit:iĩmo ex quo mulier auxit dotẽ ma
ritus velit nolit neceſſe habʒ augere donationẽ:vñ qꝛ iu⸗
re Codicis erat volũtatis:hodie iure aut᷑.eſt neceſſitatſ.
nam ſi vnus auxit neceſſe eſt aliũ augere.Queritur in qͥ⸗
bus rebꝰ fiet augmentũ.Rñdetur ex parte viri non diſtĩ
guitur:nã maritus in quibuſcũq; rebꝰ põt augere dona⸗
tionem. In muliere diſtinguit᷑.nã aut maritus eius ſup⸗
poſitus eſt multis creditoꝛibus ⁊ multis debitis ꝙ eo ca
ſu mulier augebat dotẽ de rebus ſuis ĩmobilibus.Si au
tem maritus non eſt oneratꝰ multis debitis ⁊ habet plu
res creditoꝛes eo caſu fiet augmentũ dotis de rebus mo
bilibus ⁊ ĩmobilibus qᷣbuſcunq;.Si autẽ vxoꝛ fecerit au
gmentũ in rebus mobilibꝰ. Pꝛimo caſu qᷓ;dtum ad illud
augmentũ mulier nõ vtitur pᷣuilegio g̊ creditoꝛes mari⸗
ti.h.d. Et ſic tria ſunt dicta:⁊ per pᷣmũ dictũ coꝛrigitur
l.codicis.nam ꝙ iure.C.ſit voluntatis /iure aut᷑.ſit neceſ
ſitatis habes hic:qꝛ maritus põt augere indiſticte dona

tionẽ in quibuſcũq; rebus voluerit vel nõ.Ratio diuerſi Dos ma⸗
tatis eſt qꝛ dos magis eſt pᷣuilegiata qᷓ; donatio pꝛopter gis eſt pꝛi
nup.vñ maius eſt pꝛeiudiciũ qᷓ;tum ad creditoꝛes in au⸗ uilegiata
gmẽto dotis qᷓ; in augmẽto donationis.vñ ſi mulier poſ qᷓ; donatõ
ſit facere debʒ ĩ mobilibus:⁊ poſſit illud augmentũ fieri ꝓpt᷑ nup.

in pᷣiudiciũ ⁊ fraudem creditoꝝ ſed nõ ſic in donatione
pꝛopter nuptias:tñ iſta donatio nõ eſt ita pꝛiuilegiata ſi⸗
cut dos:⁊ hoc iudicat᷑ habito reſpectu facultatũ ſuarum
nam inſpicitur modꝰ facultatũ ſuarũ.vñ ſi hẽat mille ĩ
bonis ⁊ debeat iſte nõ eſt oneratus debitis:ſi nõ dẽat ni⸗
ſi denariũ ⁊ non hẽat valoꝛẽ vnius denarij:iſte eſt ſubdi
tus multis debitis.vñ habito ad modũ facultatum ſua⸗
rum iudicabit᷑ habere multos creditoꝛes nec ne arg ff.

ctatur hic per docto. .
Be lecundis nuptijs.
HNubzꝛicz.
JY qua mulier. Pulter nu

do viro infra tẽpus luctꝰ punit᷑ penis
hac.l.expꝛeſſis.hj.d.Nicitur in hac.l.ꝙ
Lſi mulier nubat ſcdᷣo marito ꝙ amittet
— ea que dedit ſibi pᷣmus maritus in vl⸗
„tima volũtate idem dicas in his q̃ do
lameme ——.nauit ei pᷣmus maritꝰ inter viuos ꝑ.l.
pꝛoxi peo.dico tñ ꝙ iſta mulier vocat fiſcũ in relictis in
vltima voluntate.Sced foꝛte in donatis inter viuos a pᷣ⸗
mo marito non vocaretur fiſcus ſed venientes ex teſta⸗
to vel ab inteſtato. Dicitur hic ꝙ pꝛimo vocantur de⸗
cem ꝑſone enũerate ĩ edicto. AUbi ſunt ille perſone decẽ⸗
Dico inſtit.de bono.poſ:.S.iij.pater/mater/auꝰ/auia ⁊c.
Sed quero de cuius gñe ſunt iſte decẽ perſone:intellige
res foꝛſan ꝙ ſint de gñe vxoꝛis:an de gñe pꝛimi mariti
donatoꝛis poteſt dubitari.Ego credo ꝙ iſte decẽ ꝑſone
ſint de gñe pꝛimi mariti donatoꝛis non delinea vxoꝛis:
dubium eſt tñ his perſonis nõ extantibus ꝙ vocat᷑ fiſcꝰ:
ſed que eſt ratio.Rñdeo ꝙ fiſcus habʒ maioꝛẽ indigna⸗
tionem de muliere vbi mulier accepit a pꝛimo marito q;
vbi accepit ab extraneo/et ideo pᷣmo caſu vocatur fiſcꝰ:
ſcðᷣo non. Hicitur ergo hic ꝙ iſte decẽ perſone habẽt il⸗
lud quod erat mulieri relictum a pᷣmo marito.quero nũ⸗

de iudi.l.ſed ⁊ ſi ſuſceperit · S· j. Iſta materia plene tra⸗

Butrigarius ſuper Quinto libꝛo Codicis.

quid ſeruabitur oꝛdo in ſuccedendo. Ego credo ꝙ ſic vt
in aut᷑. de here.⁊ falci.S.j.Querit glo.ponamꝰ ꝙ iſta mu
lier nõ capax hẽbat ſubſtitutũ nunquid eo caſu ceſſat tra
ctatus huiꝰ legis vt nõ veniat fiſcus.Dicit glo.ꝙ ſic.arg.
I de cadu.tol.l.jS.j.Ego dico ſic/quedã ſunt perſone q
rũ ſcriptio pꝛo nõ ſcripta eſt:⁊ tunc vocatur ſubſtitutꝰ nõ
fiſcus.Quedã ſunt perſone q̃ licet capiant cõmodũ tñ nõ
accipiũt /ĩmo cõmodũ applicat᷑ fiſco.⁊ ĩ his credo ꝙ ſub
ſtitutꝰ nõ admitteret᷑:dico ergo ꝙ fiunt heredes licʒ cõ⸗
modũ ſit alienũ ergo ſubſtitutꝰexcluſus eſt nec eſt admit
tendusvtj de ĩpub.⁊ alijs ſub.l.poſt aditã.vnde dico ꝙ
hec queſtio nõ eſt ita dubitabilis ĩ muliere:nã mulier que
nubit ĩfra tꝑa luctꝰ eſt nõ capax indiſtincte:ſed in alijs qͥ
poſſunt capere:ſed non accipere videtur magis dubiũ:⁊
videtur ꝙ tunc repellitur ſubſtitutus. —
Ad dD itio Aduerte qꝛ glo.in.l.decreto..de infa.tʒ
ꝙ de iure canonico nõ ſit coꝛrecta pena
feſtinãter nubẽtis.⁊ ibi vide Bar.q tʒ glo.hic. Sʒ aduer
te qꝛ Bar.in.d.l.dicit ꝙ iſtud qð dicitur ꝙ pena mulieris
nubẽtis feſtinãter eſt coꝛrecta:iſtud eſtverũ qñ nõ poteſt
ſanguis cõmiſceri:vt qꝛ mulier eſt ſenex nõ faciẽs filios/
vel qꝛ maritꝰ ſtetit per annum in loco lõginquo:⁊ poſtea
moꝛtuus eſt:ita tenuit Pau.de leaʒa.ĩ ſuo ↄci.de quo in
c.fi.de ſecũ.nup.⁊ vide Bal.in:.d.l.decreto. Itẽ adde qð
Mulier ſi Ange.in ↄci.cipiẽte Maritꝰ veniens ad moꝛtẽ ⁊c̃.dicit
elt hẽs ĩſti ꝙ ſi maritꝰ inſtituit vxoꝛẽ heredẽ q̃ poſtea ĩfra annũ trã⸗
tuta a ma⸗ ſiuit ad ſcðᷣa vota pᷣuatur hr̃ditate:vbi hoc ↄcludit ꝙ tã⸗
rito ⁊ nu⸗ qᷓ; igrata ⁊ offendẽs animã defuncti:nõ aũt qꝛ durẽt pe⸗
bat ifra ã⸗ ne legales:⁊ idẽ cõſuluit Bal.in cõcil.incipiẽte:in chꝛiſti
nũ puatur noĩe amen Pꝛoponitur ĩ facto ⁊c᷑. Itẽ adde ſi nubat in⸗
hr̃ditate. fra annũ nõ ꝑdit puilegia dotis. Itẽ etiã adde ĩ hac ma
teria Pe.de anchar.in ↄci.c. Pau.de caſt.cõci.cclxxiiij.
Joan.de ana.cõci.lxxiij.An aũt ſi maritꝰ leget vxoꝛi cẽ⸗
tũ ſi nubet:nubẽdo ĩcurrat penas Roma.ꝙ nõↄcil.ccix.

KEEE Mulier trãſiẽs ad ſcðᷣa vota te
R◻R Em ine. ner reſeruare filijs pᷣmi mr̃imo
Anij. vel vni ex eis lucra oĩa a pꝛimo viro peruen

rE.Dtà etiã ſi donationẽ ꝓpter nupt. aliꝰ dederat ei
ꝓviro:ſj hoc hodie nõ vni tm̃ põt relinqre:ſʒ inter oẽs di
ſtribuitur.h.d.cum..il.ſi qua ex.S.eo.
Add itio Adde ꝙ mulier trãſiens ad ſcðᷣa vota ĩ⸗
*fra annũ non excuſat maritũ a pena ĩ ca
ſu.l.penul.⁊ ibi Bal.j.in qͥ.cau.pig.taci.ghi.⁊ in materia
vide Bald.hic in.v.colũ.qui tʒ contra bart. Itẽ adde an
mulier trãſiens ad ſcdᷣa vota poſt annũ luctꝰ amittat do⸗
nata cõtẽplationeviri Roma.cõcil.ccccvj.Et an maritꝰ
trã ſeſdo ad ſecũda vota amittat lucrũ ei datũ ꝑ ſtatutũ.
vide per eundẽ Roma.cõcil.cxc.⁊ an amittat legatũ ſibi
factũ a viro:vide Roma.cõci.ccxlix.⁊ Old.cõci.xxxiij.

S m alij 9 Lex iſta eſt theodoſij ⁊ loqͥ
Mͦ tur vbi mulier poſt tpᷣs lu⸗
ctꝰ conuolat ad ſecũda vota:⁊ ex mo mr̃imo
A6Nio h; liberos: lucrũ hʒ ex pꝛimo marito. Et
cõt inet lex iſta quattuoꝛ dicta.pꝛimũ dictũ eſt in gñe.Hi
cit imperatoꝛ nos iã iuſſimus ꝙ liberi ad bona matris ve
niũt ĩtegraliter:ita tñ ꝙ ſi mulier habuit plures maritos
res veniẽt ad liberos qͥs habuit mulier a patre eoꝝ.hoc ĩ
pꝛimo. Sʒ pone ĩ ſcdᷣo. Wulier habuit maritũ ⁊ ab eo ha
buit donationẽ:moꝛit᷑ ille maritus relictis liberis ex eo
matrimonio:deide iſta mulier nubit ſcdo:⁊ a ſecũdo ma⸗
rito hʒ donationẽ ⁊ liberos /moꝛitur iſte ſcdᷣs maritꝰ reli
ctis liberis ex ſcðᷣo mr̃imonio:eo moꝛtuo iſta mulier nõ
nubit tertio:moꝛitur iſta mulier ea moꝛtua q̃ritur nunqᷣd
Hberi ſecũdi matrimonij hñt pᷣcipua q̃ habuit mulier a ſe
cũdo marito:⁊ nũqͥd liberi pꝛimi mr̃imonij hñt ſimiliter
pꝛecipua lucra q̃ͥ habuit mulier a pᷣmo marito: Picitur ꝙ
ſic:nec poſſunt allegare liberi pᷣmi matrimonij vt dicant
ſic:mulier ſcᷣo nubẽdo pᷣiudicauit nobis vñ debemꝰ ha⸗
bere pᷣcipua qᷓ habuit a pꝛimo marito.ſʒ ipſe nõ cõuolauit
ad tertia vota vñ non pᷣiudicauit nobis liberis ſcdᷣi ma⸗
trimonij.vñ lucra q̃ habuit a ſcdᷣo marito nõ debetis hr̃e
pᷣcipua.Hicit ĩpatoꝛ immo liberi ſcdᷣi matrimonij hẽbũt
pcipua q̃ habuit mater a ſcdᷣo marit.hoc ſcdᷣo.Sʒ pone ĩ
tertio. Mulier ex ſcdᷣo viro nõ habuit liberos nũqᷣd de re
bꝰ illis q̃s hʒ a ſcdᷣo marito poſſit facere ſuã volũtatẽ: di
cit᷑ ꝙ ſic.lʒ ſeds maritꝰ ex pᷣma vxoꝛe alios haberet libe⸗
ros.hoc tertio.Sed qͥd nã dictũ eſt in ᷣmo dicto ꝙ libe⸗
ri pꝛimi mr imonijveniẽt ad es q̃ habuit mr̃ a pr̃e eoꝝ:itẽ

hoc

liberi ſecũdi matrimonij ventent ad ea q̃ habuit mater a

patre eoꝛũ:ita tamen ꝙ mater inter viuos vel ĩ vltima vo
luntate poſſit diſponere res inter liberos illius matrimo
nij a quo pꝛoceſſerunt res ille ꝓ voluntate ſua vel etiam

—

vnũ ex liber! poſſit eligere. nos endteeladnzs Peipuc
volumus obſeruari vt filij ex qͥcunq; mr̃imonio

ſcepti
lucra ꝓueniẽtia ex eo matrimonio ſibi habeant pꝛecipua
dicit.

ſcvᷣm coniugẽ tranſſerre pluſq; reliqͥrit vni ex
EeeMa& filijs pᷣmi matrimonij cui minus reliqrit:⁊ qð
vltra reliquerit non vʒ:ſed inter liberos equaliter diuidi
tur.hoc dicit.
¶ Ad..i.iſtã op.de.l.ſi liberis.S.de dona.an.nup.Sol.vt
ibi.¶ Itẽ dicit hic ꝙ nubẽs ſcðo dʒ tm̃ reliquere ſcdᷣo cui
libet liberoꝝ pꝛimi mr̃imonij qᷓ;tũ dat ſecũdo viro.
Ad declarationẽ huius.l.queſiuit iuſtinianꝰ quo tẽpo⸗
re inſpicitur qᷓ;titas eius qð datur ſcdᷣo viro.In queſtio
ne iſta vidẽtur iura ꝛia.Hicit Juſtinianus ꝙ tpᷣs moꝛt
inſpicit᷑:vt ĩ aut.de nupS:qꝛvero hactenꝰ.ſj certe imovi
dẽt᷑ contra in aut᷑.de nup·S.de augmẽto.⁊.S.de donatio.
an.nup.l.ſi conſtãte.in fl.Nã dico ꝙ immo ſunt ↄcoꝛdan
tie:vide quid leges ille dicãt.nã dicis ꝙ qᷓ;tũ dat ſcðo vi

ro tm̃ debet dare cuilibet liberoꝝ pꝛimi matrimonij mi⸗
nꝰ hñti:⁊ eſt inſpicẽdum tpᷣs moꝛtis qᷓ;tum ei dederit.cõ

traria.l.dicit ꝙ ſi mulier ſcðᷣo marito dedit dotẽ:⁊ ſic qͥli

bet liberoꝝ pꝛimi matrimonij minus hñs dʒ tantũ habe

re qᷓ;tum in ſecundo mr̃imonio.Sed qᷣd ſi mulier vult di⸗

minuere dotẽ nunquid põt: dicitur ꝙ nõ.ergo tempꝰ da⸗

te dotis inſpicitur nõ tpᷣs moꝛtis.Zico ſi inſpiceret᷑ tpᷣs
moꝛtis q̃re pꝛohiberetur diminutio ⁊ ſi eſſet inſpiciendũ
tpᷣs date dotis q̃re impedire᷑ diminutio:⁊ ſic dico ꝙ le⸗
ges allegate non dicunt immo concoꝛdant.
Ad d iti 0 An diſpoſitio huius legis hẽat locũ qñ
„ be ſecũdus maritus non eſt pactꝰ de dote
ſibi lucrãda:ſed filius ex ſecundo mr̃imonio. Et iſto ca⸗
ſu dico ꝙ ſufficit ꝙ legitimã hẽant filijpꝛimi matrimonij
non dimidiãvt hic dicitur.⁊ ita conſuluit Bal in concil.

incipiẽte in chꝛiſti nomine Cõſiderãdũ eſt ⁊c. per text.in

in auf.de nup.S. illud quoq;.nã lʒ donatio pꝛohibeat᷑ ma

rito non tñ miſteriũ.l.ſi liberis.de pac.dota.Ad hoc etiãõ
in.d. aut᷑.de nup·S. pꝛidẽ. in glo.ſʒ qua pena ⁊c.⁊ ĩ ·S.opti

me.in glo.ſuppoſita.eo.tit.facit aut᷑.vnde ſi parẽs.S. de
inoffi. teſt.⁊ in.l.j.de inoff.do. Itẽ adde etiã ꝙ Bal.con⸗
ci.cxlvj.in.iij.volu.cõſuluit ꝙ ſi mater que trãſiuit ad ſe
cũda vota inſtituit filios pꝛimi matrimonij in legitimat
ꝓ medietate dotis filios ſecũdi mr̃imonij:⁊ pꝛo alia me

dietate maritũ ſᷣm eum hoc ꝙ ſi capere non poſſet totum

illud ꝙ ipſe capere non poſſit reliquebat iure legati filijs
eiuſdẽ mr̃imonij / qð nichil penitus valet nec fieri poteſt
in fraudẽ huiꝰ legis:⁊ ſubdit ꝙ ałas accedit caſus ſimi⸗
lis ꝙ pater ſtipulatus eſt ꝓ filijs dotẽ ĩ ciuitate coꝛtone
⁊ ipſe conabat᷑ ſuſtinere ꝙ valuiſſet ſtipulatio.in quo tñ
de conſi.dñoꝛum vFrã.de alber. ⁊ Richar.de ſaly.iudica
tum fuit contra ipſũ ⁊ obſeruatũ.⁊ ſi vis videre pꝛedicta
concilia Bal.Frã.de rampo.⁊ Richard.de ſaly.necnon

Joan. de lig.qꝛ etiam conſuluit contra Bal.vide in con
ci. Pau. de caſt. concil.cclxvij.cũ tribus ſequẽõ.

Di ſecundo nuplerit mu⸗
lier cuti maritus vſlum/
m reliquit.

— .

Ivſumkfructum. c⸗
ENS Ahe lex
Enon eſt multum vtilis qꝛ quod in ea
N 2 econtinetur coꝛrigitur per aut.ſequen⸗
tem.
OSOelge ZIſta aut.coꝛrigit.l. codi⸗
S Oc lo cum. diue n eleinl. codi⸗
Hcis ꝙ ſi maritus legauit vſumfructũ vxoꝛi: ⁊
Eæ=c ipſa ſecũdo nubat ꝙ ipſa amittat vſumfructũ.

Dicit aut᷑. hoc eſt verum ſi maritꝰ hoc dixit expſſe / Ymu

e — CKõtiunx trãſiens ad ſcõᷣa
. Ac edictali. c nõ põt vllo titulo ĩ

fdeoft.
nuncſſſ
ſonenſſcre
inteio Se
iwtolcrent
ieiannats
cun lins a
Goſehämarür
ſucum conue
leinde iſteme
ccundo nube
oteſtatoꝛis
lentionem pe⸗
pet. Seleer
tteraꝛdiclt en
cdatus ſiß
Ehenniſus i
gur Maritus
lntqgſtiplep

idotemyX

gemulier eche

u ſecundo

enimquemp⸗
teſt nom que
ſiueper udie

Vgevbioe
(cctſimplicken

ſconuentum
loet vnde die

khicponam.

odominam

d habereteo

cpugnanri:no
ſhugnantiamm

AI Wifruiz de

ſmnohiemulie
olrur inter d.
ſequoc vorr
erpꝛetatun
nbegtalim
ntcrelinq
linuliererst
ummaritip
unminspert
tenanſed ante⸗
uſueintantn
Ufenntante⸗
Konſteudoe
Ufdeyſifuc.

minnsftiirte
ftrh
dseglitni,

Mna aning
fint
ſH,
Aſeciconin.
ſuſtinian⸗ ti
doprogigt
tnianlsen
ctend geerin
neto ödedeng,
immoſunxn
aihtüdutſc
mmi marrinorin
Bkumeldetnn
degit doturii
biis dz tantit
aſimeliernt;
no ergotene
icoſtinſpicetiß
tſieſet inini
utioſicd!
cordant.
slegishentlis
on etpeetdn
finonio Eiine
Hüſpꝛinimannn
ulvit Balincenn
düeſtegenn
atio prohbein

S

S
S

S.

☛

„dota. AdNei.

pena e Li
ndeſi paresi
eetigg Baln
queträſiuitt!
moniiinlegin.
goni,rpoain
renonpeſettn
batiunelegni
aletneefinn
accodt aſuſt
tei cntat n
Kpelao nann
iche deſalſiunn
jvs idereptun
ara deſil, enn
en el nlent
bs ſogte,

ſeltttnn⸗

S=—

π

S

ecrl
tcen i

lier ſecũdo nubens amitteret vſumfructũ non aliter.hec
ſunt vrra vbi vſuſfructus relictus eſt in vltima volunta⸗
te.Sed in vſumfructum dotis ⁊ donationis pꝛopter nu⸗
ti.nichil poteſt operari voluntas defuncti.h.d. Sic ergo
licet ſecundo nubat nichil amittit niſi expꝛeſſe diceret te
ſtatoꝛ ꝙ ſecundo nubens amitteret vſumfructum.ſi ma⸗
ter haberet rem pleno iure ⁊ ſecundo nuberet amitteret ꝓ
pꝛietatem ⁊ retineret vſumfructum: ſed vbi habet vſum⸗
fructum tantum nichil amittit.Sed que eſt ratio diuerſi⸗
tatis.NHico ꝙ lex voluit ꝙ vbi minus habet ꝙ ipſa amitte
ret vt.ff. de offic.pꝛeſid.l.illicitas·S. ne tenuis.Et ita dici

mus in poſſeſſione vbi quis habet naturalè ⁊ ciuilem poſ

ſeſſionem:ſi exeat fundum naturalem amittit /ciuilem re⸗
tinet aĩio. Sed vbi non habet niſi naturalem exiſtens in
fundo ſi exeat fundum animo retinet naturalem:vt.ff. de
vi⁊ vi armata.l.ijS.vnde vi interdictum. Secũdum di⸗
ctum huius aut᷑ intelligitur duobus modis. Pꝛimo mo
do ſic/ſi maritus dedit vxoꝛi ſue in dotem nudum vſum⸗
fructum conuenit cum ea ꝙ ſi ipſe pꝛecedet in matrimo⸗
nio ꝙ vxoꝛ lucraretur vſumfructum nec reſtitueret eum.
deinde iſte maritus dixit in vitima voluntate ꝙ ſi mulier
ſecundo nuberet ꝙ ipſa amitteret fundum: voluntas hu⸗
ius teſtatoꝛis non ſeruabitur.h.d.Sic ergo teſtatoꝛ con⸗
uentionem pꝛehabitam in vltima volũtate immutare nõ
poteſt. Sed certe iſtam lecturam non videtur poſſe pati
littera:dicit enim littera Ilege permiſſus ſed ſᷣm hoc nõ
eſſet datus vſuſfructꝰ:ſed per cõöuentionem poteſt dici le⸗
ge permiſſus.i.lege compꝛobatus.Secundo modo ſic le
gitur. Maritus dedit vxoꝛi rem pleno iure ĩ dotem:⁊ cõ⸗
uenit ꝙ ſi ipſe pꝛecederet in matrimonio mulier lucrare⸗
tur dotem:vxoꝛ lucrata eſt nũquid maritus pꝛohibendo
ne mulier ſecũdo nubat poteſt facere vt amittat vſumfru
ctum ſecundo nubens:dicitur ꝙ non.h.d. ¶ ſumfructũ
enim quem habet mulier ſecundo nubens auferre nõ po⸗
teſt.nom quod lex dedit per aliquem auferrinon poteſt:
ſiue per iudicem/ſiue pꝛiuatum. vt in aut᷑.vndc ſumitur.
Vnde vbi dos data eſt ſimpliciter vel conuentio habita
eſt ſimpliciter immutari non poteſt per teſtamentum. Sʒ
ſi conuentum fuiſſet ꝙ mulier ſecundo nubens totũ amit⸗
teret:vnde dico ꝙ eo caſu totum amitteret. Sed queri⸗
tur hic ponamus/maritus ita dixit vxoꝛem meam relin⸗
quo dominam ⁊ victuariam omnium bonoꝛum meoꝛum.
quid haberet eo caſu mulier.videtur ꝙ nichil quia hic eſt
repugnantia:non enim poteſt eẽ vſufructuaria ⁊ pꝛopter

repugnantiam vitiatur teſtamentum. vt.ff ſi vſuſtruct. pe

ta.l.vtifrui.⁊ de regul.iur.l.vbi repugnantia.Nidetur ꝙ
imino hic mulier habeat ꝙ eligeret: nam vbi hec dictio ⁊
ponitur inter duo incompoſſibilia legsatarius poteſt eli⸗
gere quod voluerit.vt.ff.de vſufruc.lega.l.ſi titio fundꝰ.
Interpꝛetatum eſt enim ex cõſuetudine ꝙ mulier iſto ca
u habeat alimenta tantum:⁊ oſtendunt ſic relinquo/ ſup
ponit ꝙ relinquat eam ſicut erat conſtante matrunonio/
ſed mulier erat cõſtante matrimonio abuſiue domina bo
noꝛum mariti per pꝛomiſcuumvſum vndevidetur voluiſ
ſe maritus per hec verba relĩquo ꝙ eſſet domina ſicut an
te erat:ſed ante erat domina abuſiue igitur erit domina
abuſiue intantnm vt ipſa ſubſtentetur ex bonis marui ſi⸗
cut flebat ante.argumen.ff rerum amo.l.j.Pico ꝙvbi eſ⸗
ſet conſuetudo ego dicerem aliter ⁊ adhererem.l.pꝛealle
ga. ff. devſufruc.leg.l.ſi titio fundus.

De dotis pꝛo⸗
millione.
Mubꝛica
Huo ſpecialia circa
10 Muſtra. idem non poſſunt cõ⸗
h. d. ⁊ ad hoc ſemper allegatur.
Add itio Adde Bartol.in.l.ita ſtipulatus.in.vj.
ecolumna. ⁊ in.l.j. ſoluto matrimonio.
Aono intelligitur duas factiones ↄcurrere non poſ
ſe. vide Bal.ĩ.l.ↄuẽticulã.i fl.v.col.de epiſ.⁊ cle.vide etiã
in. l.ſi is qui ꝓ emptoꝛe.de vſuca.

S

lle qui cõfitetur ex
J voluntate. u⸗ dotis plus te⸗
an cepiſſe q; receperit poteſt agere. vt id qð nõ re⸗
cepit recipiat.h.d.¶ In libꝛis ãtiqᷣs eſt mirabi

lis glo.ſuper.l.iſta.que talis eſt. Lex iſta habet locũ vbi
mulier nobilis ↄᷣhit cũ ignobili:vult dicere iſta glo.ſepe

contingit ꝙ nobilis ⁊ pauꝑ mulier nubit cũ ignobili ⁊ ꝓ

mittit dotem. verbi gra. dicit nobilis mulier marito:ego

non poſſum tibi dare multa in dotẽ:ſed tu ſcribas in in⸗

ſtrumento recepiſſe a me mille in dotem/qꝛ dedecus eẽt
mihi ꝙ ſcriptũ ecẽt in inſtrumẽto ꝙ ego dediſſem tibi pa⸗
rum in dotẽ. iſto caſu mulier cuius voluntate ita ſcribe⸗
retur nõ videret᷑ ſe obligare ad illud dandũ qð plus ſcri
bitur in inſtrumẽto ea dediſſe qᷓ; dederit:ĩmo plus mari⸗

tus poſſet obligari ð maioꝛi dote q; receperit.vñ dico ꝙ
iſtud vltimũ non eſt verũ ⁊ eſt õ.l.j.S.de dona.ante nup.

Sed bñ concedo ꝙ vbi mulier eſt pauꝑ ꝙ tunc non vide
atur ſe obligare:ſed dico ſi eſſet diues tunc bene videre⸗
tur ſe obligare.

Beiure dotiũ. Rubꝛica.

Rd Partem dotis materne/ de matris vo⸗
luntate non pꝛohibetur illam petere:
BIetiam a matre fuerit inſtituta in mino⸗
rY ri parte:niſi pꝛobetur ꝙ mater eam in⸗
e W iruit me a viro eius peteret.hoc di⸗
☛☚ B otiens Eſtimatio facit emptioneʒ
or. ſed maritus habʒ clectionẽ
reſtituat rem vel pꝛecium.h. d.
Bia Pater dotans filiam non poteſt ſibi
AH' querere actionem niſi per ſtipulatio⸗
nem.ceteri etiam pñt ex pacto nudo.h.d.
DD lier Auctoꝛitate curator gñalis vel ſpalis
dos ⁊ donatio põt ↄſtitui⁊ exigi.h.d.
Add itio Adde hic caſũ nota. ꝓ fideiuſſoꝛe quẽ
*Oalleg. nota. Bar. in. l. legitimos de legi.
tut.et in.l.iij.de tut.⁊ cura.dat.ab his.⁊ in.l.ij.S.idoneis

ff. ad tertuł.⁊ Bal. in.l.pe.in.v.colũ.j.de execu.rei iudi.
verſi.item cautio ⁊c᷑.

S. Bi ad h uc MWulier cum maritus ver⸗
git ad inopiam: vel hodie
Ainchoat male vti ſubſtantia ſua:pꝛo dote ⁊ do⸗
N . natione ppter nup. agit ⁊ excipit et a poſſeſſo⸗
ribus nõ potioꝛibus auocat hypothecas / vt ſe maritũq;
ſuſtentet ⁊ filios ⁊ eas reſeruet:nõ alienat pacta que do⸗
talia remanẽt firma ⁊ creditoꝝ iura ĩ poſtea q̃ſitis inte⸗
gra.h.d. ¶ Ponam caſum in nube deinde opponã. Et pᷣ⸗
mo iſta lex cõtinet quattuoꝛ dicta:mulier dedit dotẽ ma
rito:maritus dedit donationẽ ꝓpter nuptias vxoꝛi/ma
do debes ſcire ꝙ oĩa bona mariti pꝛo dote ⁊ donat. pꝛo⸗
pter nupt.tacite ſunt obligata mulieri:item plus habuit
mulier iſta bona parafernalia q̃daʒ bona alis a dote ſua
illa bona dedit ei mulier ⁊ ſic pꝛo illis rebus ſunt obliga⸗

ta tacite mulieri omia bona mariti: deide maritus qͥ hec

om̃ia habuit ab vxoꝛe conſtãte mr̃imonio vtit᷑ male re⸗
ſua: ita ꝙ ipſe vergit ad inopiaʒ:vñ ſi mulier expectaret
agere quouſq; maritus eẽt non ſoluẽdo tardeveniret ad
exactionẽ dotis: mulier ergo conſtãte matrimonio ver⸗
gente marito ad inopiam ſi vult repetere dotẽ ſuã ⁊ age
re ad bona ſua parafernalia et etiam vult agere ad dona
tionem ꝓpter nupt.⁊ per hypothecariam vult agere ad
omia bona mariti nunquid põt. Videbat᷑ ꝙ nõ:qꝛ actio
de dote demũ naſcitur matrimonio ſoluto.Statuit im⸗
peratoꝛ ꝙ ſi mulier habeat poſſeſſionẽ illarum rerũ ipſa
habet retentionẽ contra oẽm hominẽ:ſi vero mulier non
poſſidet ipſa aget contra oẽm poſſeſſoꝛem ſᷣm legum di⸗
ſtinctionẽ. Agit ergo mulier pꝛo iſtis rebus quẽadmo⸗

dum ageret ſoluto matrimonio.hoc in pꝛimo. Sed pona

mus ꝙ mulier aduocauit omia bona iſta nunquid iſtas
res poſſit mulier alienare.HNicitur ꝙ non:ĩmo mulier de
fructibus iſtarum rerum ſuſtinebit onera matrimonij qᷓ;
admodum ſuſtineret ipſe maritus hoc ſecũdo. Scõm h̊
ergo mulier habebit omia:quid ergo faciunt creditoꝛes
dicit imperatoꝛ ſi maritus poſtea acquirat aliqua bona
creditoꝛes habebũt om̃ia ſua integra iura in bonis ullis.
Sed ponamus in quarto ꝙ pacta de lucranda fuerunt

De Dotis pꝛomiſſione. De Jure dot. Fo. CNIL-

ſtipulatio. lia aue kuts

☛☚n

—

Butrigarius ſuper Quinto libꝛo Codicis.

habita in dona.pꝛopter nupt.vel in dote nunquid pacta
om̃ia in caſum ſuũ remanebunt valida: dicit᷑ ꝙ ſic.h.d.
¶ DOppo.ad.l.iſtam.dicitur hic ꝙ conſtãte matrimonio
poteſt dos repeti ſi maritus vᷣgat ad inopiam.contra lex
dicit ꝙ non põt dos ab eo repeti conſtante mr̃imonio ni
ſi tunc cũ apparebit euidentiſſime nõ ſufficere facultates
mariti dotis exacte vnde oppo.de.il.ſi conſtãte. ff. ſoluto
matri. Hicendum eſt ꝙ illa lex intelligitur ſ̃m iſtam.vn⸗
de quod ibi dicit ꝙ non poteſt dos repeti niſi euidentiſſi
me conſtet ⁊c.verum eſt ſi ſolueret᷑ creditoꝛibus mariti:
vnde ſi tu diceres ꝙ mulier nõ poſſet exigere dotem niſi
tunc demũ cum conſtat euidentiſſime ꝙ non eſt ſoluẽdo
nulla eſſet legis pꝛouiſio:tñ mulier non poſſet dotem ſuã
conſequi:vnde nos dicimus ꝙ cum non eſt ſoluẽdo ma⸗
ritus ſi ſolueretur eius creditoꝛibus poſſet dos repeti cõ
ſtante matrimonio.

N11Mulieri etiam ſoluto matri⸗
reb uS. monio pꝛo rebus dotalibus
etiam extimatis competit rei vendicatio ⁊ hy⸗
apothecaria in quibus pꝛefertur creduoꝛibꝰ ex
tempoꝛe anterioꝛibus nec ei vlla currit pꝛeſcriptio añqᷓ;
agere poſſit ſoluto vel conſtãte mr̃imonio.h.d. B

1: 2

Add ltio Adde hic in ſi.eſſe tex. valde nota.⁊ ſin⸗
. *

gularem ꝙ licet conſtante matrimonio
non pꝛeſcribatur rebus dotalibꝰ vt hic tamen pꝛeſcribit᷑
rebus donatis pꝛopter nupt.quia illarum rerũ conſtante
mr̃ imonio vxoꝛ eſt domina.ita valde ſingula.dixit Ho⸗
minꝰ And.in ca.peruenit.de empt.⁊ ven.Sed dñs Abb.
ibi tenet contrarium gloſ.in aut᷑.vt immo.colł.iij.in ver.
matre.⁊ glo.in aut᷑.de non eligen.ſecun.nuben.in verbo
pꝛecipit.

Qñ mulier tutele
usoofricio fungi põt.
RKubꝛica.

mulier licet poſſit gerere negocis filioꝝ non tamẽ poteſt
eſſe eoꝛum tutrix niſi in caſu ſi hoc impetrauit a pꝛincipe
vt. l. vlt. ff. de tute. “
tres. Iſta lex dicitꝙ mater habet tute⸗

4

ter impetrauit a pꝛincipe ꝙ eſſet tutrix fllioꝛuʒ

8 Officium tutele viri⸗
Btelam. iein muliebꝛe: vñ

lam fllij dummodo iuret ſe non cõ
are ad ſcdᷣa vota.glo.intelligit hoc vbi ma

vnde ad hoc ꝙ habeat effectum exigitur ꝙ flat coꝛam iu
dice ſue ꝓuincie. Unũ ſimile habes..de his ꝗͥ ve.eta.ĩ⸗

pe.l.ij.alibi glo.dicit ꝙ iure ffõꝝ.mater non habet tutelã
filioꝛum niſi per impetrationem reſcripti.ſed dic ꝙ habʒ
tutelam filioꝛum iure codicis dũmodo iuret ſe ſecundo

non nubere. .— S
De admiſtratione

AKubꝛica.
Ouillime. tonue ntcn⸗

niam fenerari:ſed caute recundere.h.d.

tis neq; ſequentis tutelam.vt.j.de peri.tut.l.vi
Eti. Dicit hic ꝙ debet fleri illud quod omnium
cium intereſt. arg.ff.de iudi.l.ſi locus.
D uerſu g Duo ſunt curatoꝛes vnꝰ nõ
1 1 poteſt conuenire alium du⸗
rrante cursa. hoc dicit.
¶ Oppo.ad.l.iſtam:immo lex dicit ꝙ curatoꝛ
poteſt conueniri durante cura.vnde oppo. de.l.niſi ·S. cu
ra.ff:.rem pub.ſal.fo. Dicit glo.ibi loquitur de curatoꝛe
furioſi:hic de curatoꝛe adoleſcentis.ico ꝙ immo idẽ
in vtroq;. .
N Sn omni Tutoꝛ non poteſt donare
””ðõ res pupilli:donare enim ẽ
Ivperdere:vnde tutoꝛ loco dñi habetur cum be⸗
ne adminiſtrat/non cum pupillum ſpoliat. vt
ff.pꝛo empt.l.qui fundum .S.tutoꝛ.⁊.ff.de donat.l.filius.
n caſibus tñũ poteſt donare tutoꝛ.vt.ff.eo.l.cum plures

in pꝛimis:⁊ foꝛte vbi donat exigitur ꝙ intercedat de⸗
cretum iudicis.licʒ ſit res mobilis.vt.ff.de tut.⁊ rat.diſt.

l.j·S.ſed nõnullas.arg.õ.ff.vbi pup.educ.deb.l.j. Cetera

plana ſunt vſq; ad titu.de ſer.fugi. .
Add itio Adde ad hanc.lʒ.Bal.in.l.ſi pater.S.de
dot. pꝛomiſ.eundem Bal.in.l.qui libe⸗
ros.de ritu nupt.⁊ in.l.j.ff.ſolu.matri.? Ang.⁊ ymo.in.l.
a fllio in pꝛin.ff.ad trebel. .

Explicit liber quintus.

R

Sequitur ſecũda pars.

tutoꝝ vel cura. tẽ.
Pupillo vel aduito adminiſtrator eius non tenetur pecu⸗

ARuſtra. Sic ergo curatoꝛ non tenetur
de periculo tempoꝛis pꝛecedẽ

(ſyarianur
cllizin

Dela

(Continus)
larione
orinuation
chonturin

£ —

(cq̃worlect

4 ſnmnotnibus
Aiſunt ſui ve

mntes inp
ratio ülari
ſineſeron
(Erxtext.
anoe
ſiciit due
fmmalilec
ſe ponit di⸗

op fuge,

Mo venlami
lcktinoꝛe .
Lticeoop
efurtiuus.
iolinoꝛego.
ſurinmobili
zhecop
optcadere
lchlfcidode
Gtseiſcpare,
Croneſqꝛſic⸗
upoteste
Altfrekine
naſiec
bſimper.
Prtünmn
mniſiel
iſtrinodii
inlckki
ſbepiciiſgg
N
ſneſßſeiber
et dtiüG⸗
ſebeethern
Dergogis
ſo aſoſe
Uͤleeſythe
Nndſimquis
liieſetpicij
oͤtra gregi
minpre
no Alee,

Rhis

mtannee

oſerdletgan
cpo delſife

—

De Beruis fugitiuis.

¶ Incipit lectura clariſſimi iuris Ceſarei iter⸗

pꝛetis Homini Jaco. Butrigarij ſuper ſecũda
parte Codicis q; diligẽtiſſime caſtigata nouiſ⸗

ſimiſq; additionibus illuſtrata.

VUſucapi

nõö pot res
furtius.

Grturdeang
Nogini

non oteſ en

Pilidongrenſt
ilhabeman,
pupillon ſole
f. dedontt in
Nffeolangen
turgg igteltr
Ntfdetutnudt
caͤnc dehl lenn

alinl Kotrig

n Baiinlat

4Sngefnl

ntus.

tiaa ratio illationis. Secũda incipit ibi:⁊ ideo nõ.

lũ variatur modꝰ po
quoddã ↄꝛium circa materiã ſuã:⁊ ideo huiꝰ timoꝛe ſunt
hic q̃ttuoꝛ lect. que tãgunt᷑ in glo.magna.Tertio variat᷑
ſeruus tribus modis ꝓpter ↄꝛiũ de. S. dñoꝛũ.inſti.de his

¶ Liber ſextus.

Deleruis fugitiuis. Mub.

¶ Continua vt gloſ ideo dicit gloſ.remota omni alis
continuatione ꝓpter quanda continuationẽ placen. que

pꝛoponitur in ſumma huius titu.quã glo.nõ ſequitur vt
Azʒo. ſed in idem recidit quod hec.

AE- Res furtiua
Eruum. non vſucapit᷑
Bſeruus fugitiuus eſt furtiuꝰ / er⸗
Ego non vſucapit᷑. h. d. ¶ ec lex
Habet diuerſas caſus poſitiões
ꝓpter varias rönes ⁊ variatur
tribus modis. Pꝛimo variatur
SHvt hẽat duas partes vel tres: et
Vhec eſt q̃dam expoſitio ⁊ quãtũ

. 4

d

NN

12.*

MHad effectũ iuris nõ intereſt: ſʒ ſo
nẽdi caſum. Scdðo variatur ꝓpter

qui ſunt ſui vel ali.iur.¶ Diuide ergo ſᷣm vnã lect.in tres
partes:qꝛ in pꝛima ponitur dictũ. In ſcðᷣa t n ter
ertia

ibi ne ſeruoꝛum fuga.

¶ Erx text.nec vſucapionẽ.vna negatio abundat ⁊ hoc
Phrc negationẽ nõ/⁊ nõ ꝓpter negationẽ nec:qꝛ ule re⸗

piciũt diuerſa verba.vt.l. duobus.ff.de ver.ſig. Modo

ſm aliã lec.diuide legẽ in duas ꝑtes. Pꝛima pᷣmiſſa vna
rõe ponit dictũ.Scða reddit rõnẽ dicti. Scðda ĩcipit ne

ſeruoꝝ fuga. Mõ expedita ẽ pᷣma variatio q̃ ẽ circa tex.

Mõ veniamus ad ſcõam variationẽ q̃ eſt circa materiã

X eſt timoꝛe ʒ.in.l in ſeruoꝛum·:j.in qui.ca.ce.lon.tẽ.pꝛe.

Et ideo op.ꝙ ideo ceſſet pᷣſcriptio i ſeruo qꝛ eſt mobilis
