ne ꝙ iudex vult exequi ſentẽtiã vel aliquod inſtrumètũ
modo ſi nullus cõpareat qui dicat non eẽ exequẽdũ pla⸗
nũ eſt: ſed ſi aliquis compareat ⁊ dicat non eẽ excquen⸗
dũ ⁊ iudex de hoc cognoſcat ⁊ ꝓnunciet exequẽdũ nun⸗
quid hec ſnia eſt diffinitiuavt ſic maius ſalarium hẽat qᷓ;

ſi eẽt interlocutoꝛia.Certe aduocati dicũt ꝙ eſt diffiniti
ua:qꝛ ab ea appellatur vt a diffinitius vt hic. Modo qi

ro quãdo dicatur modum excedere:⁊ dic vt glo. Veꝝ at
tende ĩ eo qð dicit glo.de exceptiõe que põt opponipoſt
ſentẽtiã:qꝛ iudex oppoſita ſibi exceptione cognouit⁊ ꝓ⸗
nunciauit exequẽdum ea non obſtãte:⁊ tunc appellat᷑ ab
executione iuris ⁊ non facti:vñ hoc non eſſet exẽplũ hu⸗
ius legis. Si aũt oppoſita exceptione iudex de ea nõ co⸗
gnouit:ſʒ ea non audita vult exequi:⁊ tunc appellat᷑ ab

executione fctĩ ⁊ poteſt.qꝛ videtur modum excedere.

¶ Sp.ꝙ ſeq̃ſtratio non fiat.vt.S.de pꝛohi.ſe.So.vt gloſ.
Itẽ op.ꝙ etiã alłs hoc ſit:vt.l.imperatoꝛis.ff.de appel.
So.vt glo.¶ Op.ꝙ nil ſit innouãdum:vt.lappellatione.
;. de ap. So. vt gloſ. Regulariter ergo ſeqſtratio non fit
Fallit ſi appelletur ab executione facti vt hic:ſʒ ſia ſentẽ
tia pꝛincipali appelletur tunc non fieret ſequeſtratio:fal⸗
lit vbi depopulãtur fructus vt.d.l.umperatoꝛes.iſ Oppo.
ſi hic ideo punitur appellãs ab articulo:qꝛ perperam ap

pellat:ergo ẽ permiſſum ab articulo appellari vñ ⁊ ſic eſt

contra.l.ſi ate.p.eo.So.vt glo.Tu dic ꝙ hec lex non que
rit caſum permiſſum:ſed dicit ꝙ ſi quis appellaueritĩ ca
ſu pꝛohibito ꝙ patet:ſi appellauit ab executione fcti quã
do non excedebatur modus in exequẽdo vel appellaba⸗
tur ab articulo ãte diffinitiuã punitur hac pena.¶ Sʒ qꝛ
hec lex dicit ꝙ perperã appellauit innuit ꝙ eſt dare caſũ
in quo poſſit appellari ab articulo:⁊ in hoc poteſt ſuſtine
ri glo.non tñ hec lex diſponit in caſu ꝑmiſſo.Aut ergo ap
pellatur in caſu ꝓhibito ⁊ ſic eſt delictum in appellãdo

⁊ tunc habet locum hec lex ⁊ eius pena. Aut appellatur ĩ

caſu ꝑmiſſo inique tñ/⁊ tunc loquitur.l.eos:S ne temere.

S.de ap.ſ Op.ꝙ alia pena imponatur:vt.S.de app.l.a ꝓ⸗

conſulibus.⁊.l.eos ·S· ne temere.So.vt glo.Tu dic ꝙ re

gulariter imponitur pena que eſt in.l.eos·S ne temere.53

La ꝓconſulibus loquitur in ſpãli caſu. Itẽ hec lex etiam

loquitur in ſpli caſu quãdo. fappellatur in caſu pꝛohibi

to.ſ. ab articulo vel ab executione fctĩ quãdo modus nõ
exceditur.¶ Item querit glo.quid ſi in pluribus delictis

dãnatus eſt aliquis ⁊ appellat in vno:dic vt glo. quã in: re an poſ
tellige hoc mõ:qꝛ sut maioꝛ pena abſoꝛbet minoꝛẽ: ⁊ tũc ſit quis in⸗
ſi appel.atur a minoꝛi pens ⁊ non differtur executio ma⸗ vno qn eſt
ioꝛis: vt qꝛ invna dʒ decapitari / ĩ alia ꝑdere pedem ⁊ ap ↄdẽnsat i
pellat a ſnĩia pedis qͥd ꝓdeſt ſibi illa appella.ſi decapitsari plurib

Appellr⸗

dʒ: ſʒ ſi a maioꝛi tũc appellat᷑ bñ differt᷑ executio minoꝛis lictis.

⁊ ita intelligatur glo.iſta.Si aũt maioꝛ pena non abſoꝛ⸗
bet ĩ minoꝛẽ: vt qꝛ exvno crimine dʒ ꝑdere bona / ex alio

debet ꝑdere pedem: tunc non differtur executio in illo a
quo non eſt appellatum. H .
¶ In glo. que incipit ab ipᷣa.in ft.ibi.l.⁊ ĩ maioꝛibus me

lius.e.ti.l.ſi quis ꝓuocatione.( In glo.que incipit diſtĩ

ctione. ibi ſi enim per calumnia. non loquitur text. de pe⸗
na imponẽda ſi iuſte appellet vel non: ſʒ an appellet ĩ ca⸗
ſu ꝑmiſſo vel ꝓhibito ⁊ ita dʒ intelligi iſte tex.qꝛ hic ĩ ca⸗

7 de

bebantet.
(oe!
o del iff
ocutoꝛiat
Noppelatie
rl rappe
tionesdif
lucue wppel
ſondzeptl.
ablkro f.
nalibinon
A llaeſt ve
Ptcontra
ntelligitu
niebat yt.
pnuncuatt
bellariſiue
erpectatur
onmodo
lideoappe
–
ldiegb
1n Eteſtan
Noconparet
ficiheate
ſispceſit
interloo
mer adu
oͤcludee
lervelet
ſcaur noſ
ſtiuat ide⸗
ne⸗ B
epotfepar
ſnitr
mafieretin
mneiſterio

nolinoo

un Bi pendente appel. moꝛs interune. Fo. LX.
famml ſu ꝓhibito fuit appellatũ t ita loquitur text.huic ſimilis pendente in cauſa ciuili cogũtur appellationis cãs reda
fanmnſg, ð.de epiſ.au.l.ſi clericus.ſ¶ In.e.glo.ibi ſi aũt ciuiliter.i⸗ dere vel ſtare ſententie.hoc dicit. Butrig. S
ens colben telligas ciuiliter reſpectu cae ſuper qua appellat non re⸗ = Hec lex legitur tribꝰ modis.
Paninn ſpectu cauſe in qua pena petitur:qꝛ illa eſt criminalis cũ 4 2 Jus qui.xno modo ꝙ fuerit ꝓuocatũ
ſohinr illa ſit applicãda fiſco. Ea ſnia aduocatiõis. Alio modo legit᷑ ꝙ fuerit
tonnnt e iſe ui 9 Si queratur an teſtamentũ Aappellatũ a ſentẽtia lata ſuꝑ crimine ⁊ pᷣceſſe⸗
lctenn 9 UM. debegt gaperiri vel ſi aga⸗ rat annotatio ⁊ redſitio. Tertio modo legit᷑ ꝙ fuerit ap⸗
tur poſſeſſio non appellatur. Jacobus Butri⸗ pellatũ a ſentẽtia ſuꝑ crimine/⁊ aduocatio non pceſſerat
Rbinſenge arius. Ulat ant ne⸗ redſitio E: Pec 1. bicuiter hoc intendit. Reqſitus ⁊
usdenge, . on appellat᷑ ante aduocatus ſi appellauerit eo moꝛtuo appellatione pen2=-⸗
hnntien 7 Aaid Kte ſententie diffinitiuã ſentẽtiãẽ. dente bona eius trãſeunt ad hr̃des. h.d. Ad euidẽtiam Snia dif⸗
fffnmnn hoc diclt. eſt ſciendũ ꝙ in criminibꝰ que excedũt relegationem nõ finitiua ñ
plicam i Et copu⸗ M· ¶ Mota ꝙ de natura copule eſt ꝙ cõiungat di pot ferri diffinitiua Z abſentẽ: ſed eſt puiſum cõtra eius pᷣt ferri gʒ
1a quã na⸗ uerſa ⁊ ſi ponatur inter ſimilia omnino:tũc cũ non poſſit ↄtumaciã.ſ.vt requirat᷑: ⁊ effectus reqſitionis eſt ꝙ ſi nõ abſentẽ in
bqnnin uura heat. iungere diuer ſa reſoluit vnum in adiectum alterius vt eſt veniat bona eius diſtribuũtur ⁊ iudex ꝓnũciat ea aduo⸗ crimibꝰ qᷓ
Sdecnt li hic ᷣm ꝙ glo. exponit ⁊ oꝛdinem euẽtus:ſic ⁊ ałs cum co cata:vel dato ꝙ nõ ꝓnũciet intelligunt᷑ aduocata poſtqᷓ; excedũt
wiengin pula ⁊ de natura ſui hẽat augere cum dẽat poni regulari ſunt deſcripta:⁊ effectus aduocatiõis eſt ꝙ ſi veniat ĩfra relegatio⸗
l ter inter diuerſa:ſi contingat ꝙ ponatur inter ſimilia ita annũ audit de bonis ⁊ crimine/ſi venit poſt annũ audit᷑ nem.
enitul, ꝙꝙ non poſſit augere:tunc cõtra ſuã naturã diminuit:vt.’. de crimine⁊ non de bonis. ¶ Pone ergo pᷣmꝗ lec.ad quãũ
icnod 8 V j· in pꝛin.ff. de pac ⁊ de fun. inſtr. vel inſtru.l.cum delanio oppo.ꝙ nõ potuit appellari:qꝛ aut venit infra annũ ⁊ au
neic ſdi nis·S· cui.⁊.l.legata.⁊.l.queſitum ·S.pe.⁊ ibi patenis bi⸗ ditur de bonis ſine appellatione. aut poſt annũ ⁊ non au⸗
Nin ſi bebant ⁊c. =W ditur. Ad qͥd ergo appellatur. NHRñ.foꝛte dicit bona eius
ienete ¶ Op. de. l. ab executoꝛe· S. ſciãt.S. eo. So. vt gl.¶ Item non eſſe aduocãda/⁊ ꝙ non fuerit ſolẽniter aduocata: ſʒ
erextecuiin op.de.l.ij.ff.de app.So.vt glo.⁊ eſt rõ qꝛ vbicunq; inter certe ſi non fuerit aduocata ſolẽniter aduocatio ipo iure
s ſlanuni locutoꝛia trahit ſecum executionem nec eius grauamen non tenet:ergo nõ eſt neceſſaria appellatio:⁊ ideo quidã
lchteſ appellationem a diffinitiua tollitur:tunc poteſt appel⸗ ponũt ſecundã lec.ſᷣm quã fuit appellatũ a crimine pceſ⸗
vthic M lari/qꝛ appellatio nõ eſt fruſtra:ſj qñ grauamen ꝑ appel⸗ ſerat tñ aduocatio.i¶ Sʒ ad iſtã op.ꝙ ĩdiſtincte bona he⸗
dicptgol lationẽ a diffinitiua tollitur:tunc non appellatur/qꝛ ſu-⸗ redibus nõ dtnieracne ſed debeat diſtingui:vt.j.l.ꝓxi.⁊
epatoppene uacue appellaretur ⁊ fieret iniuria iudicibus quod eſſe ideo videtur pᷣma lec. verioꝛ qꝛ ſi appellatur ab aduoca-⸗
one coglon non dʒ: vt.l.omnẽ. S. quãdo ꝓuo.non eſt ne. Itẽ op.de tione bona indiſtincte trãſeunt ad hr des vt hic.ſed ſi ap⸗
tunceeppat l.arbitro.ff.qui ſatiſ.cog.Sol.ibi trahit ſecũ executionẽ pellatur a crimine:⁊ tunc ꝓcedat diſtinctio.il.ſe.vł intel⸗
oneſtt eriein vel ibi non loquitur de appellatione /ſʒ de reclamatione: lige hãc ſᷣm ſe.vt.ſ.habeãt ſecũdam diſtinctionẽ.l.ſe.Si⸗
inderdeati⸗ T illa eſt vera lec. licʒ quidã teneãt aliã ⁊ vidi pꝛacticari militer pone tertiã lec.ꝙ appellatur a crimine ⁊ bona nõ
1tunc gpplt ꝓ ⁊ contra.ſ Itẽ op.de.lʒ.intra vtile.ff.de minoꝛ.So.illa fuerit aduocata:aut ergo appellatur a ſnia annotatiõis:
Ndumercete intelligitur duobus modis:vno modo ꝙ q̃ſtio etatis ve⸗ ⁊ tunc indiſtincte bona remanẽt her̃dibus ſi decedat ap⸗
hiſe S niebat vt emergens ⁊ impediebat pꝛoceſſum / ⁊ tunc ſi pellatoꝛ appellatione pendẽte. Aut appellatur a ſentẽtia
moris frg ꝓnunciatur ſuper ea ſiue dicas illã diffinitiuã põt inter⸗ lata ſuꝑ crimine/⁊ tunc ꝓcedit diſtinctio ſe·l.ſiue pᷣceſſe⸗
Pytlappclta pellari ſiue interlocutoꝛiã: qꝛ diffinit totum negociũnec rit aduocatio ſiue non. Et attende ꝙ aduocatio nõ eſt e
oſecſtranonnt expectatur diffinitiua aliq̃ ⁊ hec lectur.młtum placet. na criminis ſed cõtumacie: ſicut ⁊ bãnum nõ eſt pena cri Banũ nõ
iythicegſiin Alio modo intelligitur ꝙ ibi etatis queſtio erat incidẽs minis vnde veniẽs ppetuo auditur de crimine verumtũ eſt pena
erſequeſnit ⁊ ideo appellatur:qꝛ decidit totũ negocium vt ibi dixi. nos hẽmus ſtatutum ꝙ bãnitus de crimie habeatur pꝛo cri minis.
ergtotesſ Wten op. de. l.pꝛeuaricationis.ff· de puari. So. vt gloſ. conkfeſſo decrimine: ⁊ ideo ſi poſtea capitur ptãs de cri⸗
qeperpant el dic ꝙ ibiloquitur in emergẽti ⁊ nõ ſpectat᷑ diffiniti mine non cognoſcit: ſed bene ꝓnunciat eum puniẽdum
lari vidh ua. Et eſt argumẽtũ ad qõnẽ ꝙ ſi citato debitote meo ⁊ tali pena velut ↄfeſſum de crimine vnde hoc hʒ plus bã⸗
pbeckerne nõ comparẽte feci me mutti in poſſeſſionẽ bonoꝝ eius ? q num qᷓ; aduocatio:qꝛ in bãno non auditur de crimine re
appelanet dã cõꝑeat ⁊ dicat reuocãdã miſſionem:qꝛ in pᷣiudiciũ i uerſus /in annotatione ſic qũcunq;.
teentioſeft⸗ ſius ꝓceſſit ⁊ iudex ꝓnunciauit non reuocãdã vñ põt ab = J . 9 g4 ui Aut bona veniunt publicãda
govlane⸗ hac interlocutoꝛia appellari:qꝛ nulla diffinitiua ſpabat᷑i õõ expᷣſſe ꝓpter crimen ⁊ moꝛtuo
hachennſh ter me ⁊ aduerſariũ cũ ſpetur inter me ⁊ debitoꝛẽ meum. xn appellatoꝛe appellatione pẽdente heredes te⸗
tetoni ¶ Cõclude ergo ſic ꝙ aut eſt diffinitius ⁊ appellat᷑ regula F SHNentur cãm appellationis reddere ſecus ſi ta⸗
uit te Iliter vt. l. ? in maioꝛibus.S.de ap.Aut eſt iterlocutoꝛia ⁊ cite.h.d.¶ Quid ſi q eſt depoꝛtatus ⁊ bona ſunt adẽpta
dbecthae tũc aut nõ ſpectat᷑ alia ſeqͥ diffinitiua:⁊tũc nõ ẽ ppᷣe diffi expſſe an ſi moꝛiat᷑ appellatoꝛ appellatione pendente/an
miſo nitiua ⁊ ideo appellari põt:vt.l.a diuo pio.ff.de re iudic. bona debeãt remanere hr̃dibus:Quidã ꝙ non: qꝛ diſtin
ne aut ſpectat᷑ diffinitiua:⁊ tũc aut grauamen interlocuto⸗ guũt ſolum an iudex expᷣmat de bonis an non: non autẽ
¹ Mn 7 rie põt reꝑari ſeu remoueri ꝑ appellationem ĩterpoſitã a diſtinguũt inter crimina ꝙ non placet:qꝛ eſt ſolum diſtin
loguin diffinit iua ⁊ nõ appellat᷑:qꝛ appellatio eẽt ſuꝑuacua ⁊ in guẽdũ an ex crimine tacito veniebat bonoꝝ publicatio/
Ntöen⸗ iuria fieret iudicibꝰ ꝗ.l.oẽm.S.qñ ꝓuo.nõ eſt ne.Aut gra ⁊ tunc non curo ſi iudex expᷣmat:qꝛ expᷣſſio eoꝛum que tas
go inn uamẽ interlocutoꝛie ꝑ appellationẽ ĩterpoſitã a diffiniti cite inſunt nihil oꝑatur:vt.l.j· S.j.fr. ad turpil.⁊.l.non re
colrinen ua tolli nõ põt ⁊ tũc põt appellarivt.l.ij.ff.de apire. cteꝗꝙᷓ. de fideiuſſo. ⁊æ ideo non duraret appellatio ꝓpter
Jiiheſt, ¶ In gl. q icipit gña.vł ibi trahit ſʒʒ executionẽ̃. Uł dic bona:ſed ſi bona non veniebãt tacite publicãda ex crimi
urnie, ꝙ ibi ð etate ꝑ modũ emergẽtfuit oppoſitũ:vcʒ excepti ne / tunc ſi iudex expᷣmat de bonis tunc expᷣſſio opatur.⁊
nile one pᷣſcriptiõis oppoſita ⁊ nõ ſpectat᷑ alia diffinitius vñ ſi moꝛiatur appellatoꝛ appellatione pendète de bonis q̃⸗
tu e ☛W vel eſt diffinitiua vel hʒ vim eits ſ 33. de are. riun Uee dolitkes vdierlalaczuitur in depoꝛtatione:
dic , AI; uidenter con⸗ qꝛ bene eſt verum ꝙ in pᷣncipio loquitur de depoꝛtato ⁊
ebetnitin S T P uh licarum uictus vel confeſ daãnato in metallum.ſed vltima ꝑs ibi qᷓuis pendẽte ap⸗
nnnmteg, AE ſus fiſci debitoꝛ non appellat. hoc dicit Jaco. pellettone:at Gcfertur wumn ad relegatum ꝙ Harer:
Gereſechh e 1 P oquitur de publicatione ptis bonoꝛum:⁊ ita debet intel⸗
ulue, Si pend ente app ellatio ne ligi illa lex:facit hec.l.ꝓ eo qð dixi in aut᷑.ingreſſi.
nut 1 ind28 interuenerit. Rubꝛ. S 7 ater Si appellatur a munere ap⸗
leehole 11 T iam Hec lex loqt ĩ cã ciuilii ¶ ceᷣ̃ 6 P * pellatoꝛe moꝛtuo appellatiõe
ctenia n g e pẽdẽte appellatiõe iĩtiift pendentce heredes non tenẽtur cauſam appel⸗
Happellatoꝛ. l.ij. . iij..e.loquũt᷑ ĩ criali AAlationis redderc.
Linuole 2 gl. ſi pf. loqt ĩ cã ciuili ⁊ pẽdẽte appells ¶ Sp. de. l. qui teſtamẽto. ff. de excu.tu. Sol. vt glo. Vei
eleßtt toe iterijt res petita / ⁊ ĩ hoc differt ab dic ꝙ decurio non habebat aliquã adminiſtrationem bo
turten ⸗ Niſta: qꝛ hic ĩterijt appellatoꝛ ibi res pe noꝛum ob quã poſſet de negligentia teneri:ſed tutoꝛ haz-
anahati⸗ &εtita. Et hec lex iſta bꝛeuiter diẽ. Here bet adminiſtrationem bonoꝛum ob quã poteſt ꝓ pᷣteri⸗
ccx ELE— r S “Z

des appellatoꝛis moꝛtui appellatiõe

to tpᷣe de negligentia teneri vt in contrario.

¶ In glo. que ĩcipit ⁊ ita. ibi datus.l.j.⁊.l.fl.ꝙ putarem
ſi gubernatio aliqua bonoꝛum ꝑtineret ad decurionem.
N amu a moꝛiatur appellatiõe pẽ⸗
Aente/ cã appellatiõis tractat᷑ non ꝓpter ſtatũ
Racsſz ppter peculiũ. hoc dicit. ¶Hec lex poteſt in
telligi ꝙ de dñio ancille tractabatur inter me ⁊ alium vel
inter me ⁊ ancillam.

Pr mn . Ta appellationis ꝓſequen
RAN J vnus. .a⸗ oeerebot Reancto
currunt her̃dibus poſt quattuoꝛ menſes / niſi
deliberauerit. hoc dictt.
¶ DOp. de. l. cum antiquioꝛibus..de iur. deli. Sol. vt gl.

De his qui ꝑ me⸗
tum iudicis non

.
=

Butrigarij Gcdᷣa pars ſuꝑ Geptimo libꝛo Codicis

poſtea foꝛmabo vnã aliam queſtionẽ ⁊ ero expeditus.

¶ QAuero quare nõ appellatr: Rñdeo.dicũt quidaã qꝛ nõ
eſt diffinitiua qð non placet:unmo eſt diffin itina:⁊ ideo
dicunt ꝙ ratio eſt:qꝛ ſuꝑuacuis appellationibus nõ vti⸗
mur: ſed cum grauamen poſſeſſoꝛis tollatur per cauſam
ꝓpꝛietatis:ergo fruſtra appellatur.
¶ Dp. de. l. ſi quis in tanta. S. vñ vi. Sol. vt glo. Tu dic

ꝙ ibi nõ eſt poſſeſſoꝛiũ: immo etiã ꝓpetatis cauſa deci-

ditur:non ergo ab aliquo poſſeſſoꝛio appellatur.¶ Vlri⸗
mo quero an poſſit in poſſeſſoꝛio peti reſtitutio: Et dic
vt glo.

¶ In glo. que incipit.i poſſeſſiõe.ibi hodie eſt coꝛrectu.

ĩmo non eſt coꝛrectum /ſi agatur vnde vi.ſed ſi agat᷑ ſi qͥs
in tantã bñ ceſſat hec lex:ſed nõ coꝛrigitur.

Ne liceat in vna eadẽq; caãa

115 1 tertio pꝛouocare. Bub. nelde
app ellauert. Mu. w— uis. ontra ſentetiem lat ärentür
4 tra. imoꝛ irrationabi 4 „poſt binã appellationẽ Ubensvtſ
c contxãa.is non excuſatur a Aaſiue a pfecto ſiue ab alijs nec appella⸗ fferentiar
lege. hoc dicit. Buk. tur / nec ſupplicatur. h. d. Dubium erat ntrends de
e r⸗ Cuius appellatio non recipitur bhuiꝰ legis: qꝛ videbatur ꝙ nec recuſa⸗ uoſqoino
4 Js qui. debet pteſtari de iure ſuo infra A poſſit iudex / cum recuſatio habeat puyreindie
tßs appellatiõis interponẽde/⁊ hec ꝓteſtatio RNAvim cuiuſdam app ellationis. ſtdbitoꝛis:
Ra vim hʒ appellationis. Uel dic ꝙ non ↄſulitur ¶ Op. de.l. in offerdis. . de bgella. gofcIe
nmentt iniuſte ſed conſulitur vim paſſo. h. d. Dic ꝙ cam Sol. vt glo. Merũ .l. habemus nihil facit: qꝛ ibi volebam tonedareg
appellationis non debeo expᷣmere neceſſario in libello: y appellare a ſnia ſeu conſultarione. ¶ Ztẽ op. liceat ſup Gklatone
in pꝓceſſu:caſus eſt in.l.ſcio.cum glo.in fine.ff. de appella. plicare:vt.l.j.S. de ſen. pfec.pfectoꝛio.So.vt glo.¶ Item artdietg
¶Quero infra qð tps debeat ꝓteſtari? Dicit gloſ qð eſt op. ſic. qs poteſt recuſare non vic toꝛ.⁊c. Et ſolue vt glo.
tps illud qð eſt in.i.ſi appellationẽ᷑.S.de tẽ.appel.⁊ male Et attende de tpᷣe appellationis ꝓſequende a iudice ſta⸗ De
dicit vt ibi dixi.qꝛ illa que eſt hic melius dicit.Butrig. tuendo hñt canoniſte.ex.de appel. c cum ſit romana ⁊.c. 4
ſepe. ⁊ de hoc loquitur glo.ſed nos habemus expᷣſſum de tap
S Vnus ex P lur v us ap P el tpe ꝓſequẽde appellationis niſi tpᷣa legalia / niſi dicam? —

„auerit. Mubꝛica.

cõmunis ⁊ nõ res in ſcða fuit cõis res
X colligit᷑ hec differentia ex glo.l.ſi qͥs
⅞epatim. ff. appel. vbi cã eſt cõmunis
S 7 duoꝛum: et eadem ratio defẽſionis in

Als incipit ſi iudi⸗
ℳ R pꝛima. a in pᷣma.l.fuit cã⸗

colligi ex.l.ſi ea.X. qui sccu.non po.⁊ ex.l.ſi eo tᷣe j de re⸗

miſſi.pig.⁊.l.diffamari.de inge.ma. .
¶ In glo. que incipit ⁊ ita.ibi pᷣfixum a lege:qꝛ ab hoĩe
nullus pᷣfixus fuit.

Qui bonis cedere pollunt.

Mubꝛica.

ſchacte

calum in nube einde declarabo tex. ꝑ vnã queſtionem.

rari a ꝑſonali munere. Pꝛeterea bona nõ coherẽt ꝑſone:

— J Sanrnibus Rrdenerge. poꝛrigitur D 1 D oOuts. Kcdene banoli. lungtenet
Appella⸗ . E p. ſic. q; aut loqmur in cã onis niſi pueniat ad pinguioꝛefonue unznin
tio vnius ¶ Æα invna. diuidua ⁊ tũc appellatiovni nam. h. d. totus ti. nõ intelligas ꝙ libe idena
an pſit P yn ſus alif deſt. Aut lo ih indiuid gretur ope exceptionis:qꝛ ſic eius bona Phercdi
E duns alifnon pdeſ Auttoduinun in tmatinicng⸗ ycapi nõ poſſent:ſed ꝑſonaliter capi nõ (Nglo
alijg. E = &π tunc etiâ beneficio reſtitutionis debet/ alij N Æαοα αο παυυ‿ dgä amittak ceſtio? nnktäpir
ꝓdeſt:vt S ſi in cõi cauſa in inte reſti So.poſſum dicere R α. poteſt. ¶Quero qñ admittat ceior ſusbonis
in pma pꝑte loquitur in cã indiuidua. In ſecũda in cau ic vt glo. ¶ Item qro an ceſſio fiat añ Ceſſio an —
oiutdus ergo m boc non vz lieri differentia inter ap⸗ codenationem. Slo ꝙ ſic. Tu dic iſta l̃a Pbarq vmo deet fien αS
pellationẽ ⁊ reſtitutionẽ: ⁊ icrd videtur vcra opinio vl⸗ condẽnari debeat poſtea cedere.¶ Itẽ quero qð beneſi⸗ añ condè⸗ 2
tramon. qui dicũt ꝙ vbi tractat de ſeruitute querenda ? cium con ſequatur ꝑ ceſſionem⸗Dic ꝙ non poterit in care natione.
ſcriptioncm/ tüceſt ſeruitus indiuidua. vt. lſicomunt. ccrẽ derrudi nectradef creditoaib: laceradus: ſtz ſi pue⸗ ker
Fadmodum ſerui. admi. Sed itractam ve ipſa quc⸗ Ucrit ad pinguioꝛem foꝛtunã ↄueniri poterit. Nerũ glo. (Neniden
ſit 1 conſeruanda/tunc eſt indiuidua. Dicunt ergo ꝙ aut dicit ꝙ banum ſucceſſit loco carceris qð non eſt verum: nmconditiot
appellat vnus in cõmuni cauſa/ æ tunc abpellatzo wins a⸗ inun eſt pparatoꝛiũ carceris qꝛ pmo banit / poſtes ganalen
pꝓdeſt aliis vt hic. in pᷣn. Aut petit᷑ reſtitutio in cõi cauſa: poteſt carcerari. Jaco. Butrig. Licet mibi vbi —
r un ſaruirure 4nungr ſune aut tractatur de ſemizute J quantit a ktem Aoms kemere lſei D
etinenda/⁊ alij non ꝓdeſt:qꝛ tunc cenſetur eſſe cã indi⸗ . L s
uidua vt hic.in fi aut de ſeruitute pᷣſcriptionis/⁊ tunc cã Platum reuocae p B Sl g d pfe dani naüffD
cenſetur eſſe ind iuidua:ideo reſtitutione data vni alij ꝓ⸗ J pPater. . mact tide u el re⸗ manin
deſſet.vt dic.l.ſi cõem. Sed tu potes dicere ꝙ ſiue ſit cau Gutri carinõ debet. hoc di it. J⸗ c0. ⸗ enen
ſa cõis vt.l.j.ſiue res. vt hic tũc ſi eadem eſt cauſa defen⸗ Butrig. 2 ſenetlehl
ſionis oĩm /tũc bñſiciũ diuiſionis qð eſt cõe ꝓdeſt alijs. ũ KR opter Siue ſit inuidia ex ꝑte noiati⸗ eenfnkin
Sed ſi loqᷓmur de bñficio non cõi.vt eſt reſtitutio/ tunc E NaA) n nonis ſiue nominati non ad⸗ ietut
aut cã eſt indiuidua ⁊ ꝓdeſt alteri:vt dic.lł.j. Si eſt cõis mittitur ceſſio bonoꝛum ꝓpter munus.h.d. m in nincumen
eadẽꝙ; cauſa/x ibi plene dicã.Si autẽ eſt indiuidua non Ra nduas lec. . 1 mnenin
ꝓdeſt alij vt hic. Cß deeſ darcr ro ot glo. Vel mctug Ur a 1 ummn
—rr°ο 262& vertitur ſolũ miniſteriũ ꝑſonale:⁊ tũc nõ admittit᷑ ceſſi Ugtoſpo
P D Di de momẽtanea beonoꝝ aut vertitur ad miniſtratio circa res / tunc ſi eſt ninenn
„ ſte ſli f⸗ p. t debitoꝛ occaſione neglecte adminiſtrationis põt cedere niceurn
po ellione lerit ⁊ ꝑ hanc.l.dicũt vltramontani ꝙ obligatus ad factũ nõ tſeneß
li tũ R b poteſt bonis cedere:⁊ potuerũt moueri duabꝰ rönibus: rſche
appellatu. uD. h ipſi non dicant. pꝛima eſt qꝛ ſicut ĩmunitas pſone non noſdsde
Bm A ſentẽtia lata ſuꝑ poſſeſſo⸗ reſpicit pr̃imonium:ita nec ecõtra: vt. l. ſextũdecimũ. ff. ſoſehüith
rio non appellatur. one de vaca. mune. vnde ꝓpter ceſſionẽ pr̃imonij nõ dʒz libe⸗ Piſu,

a De bonis auctoꝛitat

erheiin
clln
fnnutte

W
Unpgtenin

tge Tig
nenn
Nelamm ſ
unle

Aiſs

Daturgnune
fecuſnntee
lations
is 5dent
lteqeibie
leopglitt
50 Ntgoſ
7.Erſolis
nendegtlee
vimſitronm
bemmusetiin
egelis,uſcten
rllieonifn

nalegetti
pol

Cedens e
berakopett
1pingvioit
imtehlige
is:ſtcizt
pſoneltnegt
jadninti
iroencſh
nlfn op
tqnerocſi
Pnonponn

4
7

N

=

uanh
aaſons
. . 4
alwedeg

S -
☛nꝝ = S
S
=

S=

=
=☛

Legatari
us pm?hr

loco cre⸗

ditoꝛj nõ

ſecundus.

Fidé ali⸗

cuiꝰ nõ vr

ſeqᷣ qͥs cũ
facit ali⸗
qͥd ex ne⸗
ceſſitate.

et idco poſſunt cedi:ſed factum coheret perſone ⁊ poteſt
in futurum fieri ceſſio.Pic tñ ꝙ aut in obligatione eſt me
rum factum:vt qꝛ quis pꝛeciſe tenetur ad factum:⁊ tunc
non poſſet fleri ceſſio aut non eſt pꝛeciſe factum in obli⸗
gatione / ſed reſoluitur obligatio in intereſſe:⁊tunc etiam
poterit fleri ceſſio ſicut pꝛo q;titate ar.l.in ſtipulationibꝰ
Joperaruunc de verb.oblig.⁊.l.ſtipulationes non diui⸗
duntur.
¶ In glo. que incipit vt ſi.ibi non idoneus adminiſtra⸗
re non poteſt.repugnat finis huius legis que dicit ꝓ mo
do ſubſtantie fungi.
PS E m Vbi defenſio eſt inter creditoꝛes cũ
N e quidã velint dare debitoꝛi dilationẽ
quinquẽnalem quidã volunt ceſſionẽ bonoꝛũ.
AAAPZimo pꝛzefertur inter creditoꝛes cumulus de⸗
biti. Secũdo numerus ꝑſonarum.tertio fauoꝛabilis opi⸗
nio.hoc dicit. .⸗
¶ Op. de. l.eos.qͥ po.ĩ pig.habe.⁊.ti.j.pꝛo debito.Sol.
vt glo. ¶ Item op.de.l.reſcriptum.ff.de pactis.⁊.l.maio⸗
rem.So.qᷓ;tum ad electionem de qua hic loquitur nõ eſt
differentia:hʒ tñ creditoꝛ hñs hypothecã potẽtius qᷓ; nõ
habens:vt.·j.ti.j.l.pꝛo debito.i¶ Item q;dtum ad aliud eſt
differentia:qꝛ ſi pꝛeſentes paciſcantur de parte debiti re
mittenda debitoꝛi ⁊ ſunt maioꝛ pars pꝛeiudicat abſenti⸗
bus.ſ.qui non hñt hypothecã/habentibus hypothecam
non pꝛeiudicãt:vt.d.l.reſcriptum.¶ Item opp.ꝙ electio
ſit debitoꝛis:vt.l.ſi conſtãteS.quotiens.ff.ſo.matri.So.
vt gloſ. ¶ Item quero an poſſint creditoꝛes minoꝛem di⸗
lationẽ dare quinquẽnioꝛ⁊ dic vt gloſ.¶ Item quero an
poſt dilationem quinquẽnij audiatur ſi velit bonis cede
re:?⁊ dic vt glo.

De bonis auctoꝛitate iudi⸗
cũ poſlidendis. Rubꝛica.

pere legatũ ab herede eo potioꝛ ẽ qui
Qdz percipere ab hr̃de hr̃dis.h.d.¶ Vel
(dic ꝙ pꝛimus legatariꝰ hẽtur loco cre
itoꝛis / ſecundus non. h. d.
C¶ Op. ꝓꝙ ſit par omnium rõ vt in aut᷑.
E 2 ◻ de hered. 2 fal:S. ſi vero abſunt. So. vt
glo. Sʒ certe bñ eſt verum ꝙ hodie ſi non faciat inuenta
rium ꝙ tenetur legatarius/etiã de patrimonio: ſi tamen
non ſufficiant omnibus bona defuncti ⁊ hr̃dis durat bñ⸗
ficium huius legis:qꝛ pᷣferentur legatarij defuncti lega⸗
tarijs heredis.
¶ In glo. qque incipit vt.ff. in fi.ibi ·S. ſi vero abſunt.Re⸗
manet tñ pꝛiuilegium huius legis vt ſi non poſſit ex om⸗
nibus bonis ſolui pꝛeferãtur pꝛimi legatarij ſecundis.
P St Creditoꝛes defũcti hñt beneficium ſe⸗
4 parationis contra creditoꝛes heredis
t facta ſeparatione bonoꝛum in bonis defun⸗
cti pꝛeferatur creditoꝛibus hr̃dis.h.d.
¶ Ad euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ debitoꝛi lʒ facere deterio
rem conditionem creditoꝛis ſui cirographarij contrahẽ
do cum alijs:dummodo non in fraudẽ faciat⁊ imputent
ſibi pꝛimi creditoꝛes qui mecum ᷣxerunt:qꝛ ſciebant vel
ſcire debebãt ꝙ eos poterãt dãnificare contrahẽdo cum
alijs.ſed heres non põt facere deterioꝛem conditionẽ de
functi/ſʒ ſuoꝛum ſic:⁊ ideo creditoꝛes defuncti poſſunt ĩ
petrare vt ſeparẽtur bona defuncti a bonis heredis ⁊ in
bonis defuncti pꝛeferũtur creditoꝛes hr̃dis:ſed credito⸗
res heredis hic non poſſũt poſtulare:qꝛ licuit hr̃di dãni⸗
ficare creditoꝛes ſuos.i¶ Nota ex fine.l.ꝙ qui.ex neceſſi⸗
tate facit aliquid non vid etur ſequi fidem alicuius:⁊ iõ
eſt in argumentum ꝙ ſi.teſtis hʒ pꝛiuilegium vt non dẽat
deponere in iure ſi citatus venit coꝛam iudice non vide

tur renunciare pꝛiuilegio ſuo: ſed quãdo pꝛiuilegio non

.
.

allegato ſponte deponit vt.l. iulia.ff. de teſta.ſic ⁊ ille qui

hʒ pꝛiuilegium foꝛi ſi citatus venit coꝛã iudice hoc ipſo
non videtur renunciare pꝛiuilegio ſuo/cum neceſſe hẽat

hoc facere:ſʒ ſi pꝛiuilegio non allegato litigat coꝛam eo:
tunc videtur pꝛiuilegio renũciare:ſic ⁊ creditoꝛ qui om⸗
nes reos debitoꝛes conuenit non videtur diuidere:quis
neceſſe hũit hoc facere:vt.l:ſi creditoꝛes.S.de pact.⁊ ibi
dixi.¶ Quero quid vertatur in cauſe cognitione:⁊ dic vt

glo.¶ Op. ꝙ creditoꝛes hr̃dis poſſint ſeparatione impe⸗
trare: vt.l.j.S. ſed ⁊ ſi quis ſuſpectãa. ff. de ſepara.Sol. ibi
Pale in eo qui coactus adiuit.

3 4 ueniat ad pinguioꝛem
foꝛtunã non poteſt conueniri ex contractu ãte⸗
R Acedente ceſſionen. S=
¶ Ex tex. ꝓmouere vt deducto ne egeat poſſit credito

ribus ſoluere.

AVNS rile néô auditur poſtulans iniqus
Keiuile. vt inuitus conſtituatur debi⸗
taꝛ qui non eſt. hoc dicit Jacobus Butriga⸗
rius.

d
2 8
65 3
4 g.
4 Af
S
8 8
B
2

eiudicũ poſſiden. Fo. LXI.

J b ona Quãdo bonavacãt ſine herede r̃ditas
9 R2 fiſcus nonvult ea qualiter cre ſi vacet ſi⸗
ditoꝛibus defuncti conſulatur loquitur hee lex ne bhr̃de ⁊
Mρ1½& bzeuiter hoc intẽdit. Cõtra bona vacãtia pꝛo fiſcus nõ

ceditur ad miſſionem ? vẽditionẽ nullo herede cxiſtente. vult eam
h.d.¶ Antiqui noſtri ſicfoꝛmabãt libellum: dico talẽ fuiſ adire q̃lr

ſe meum debitoꝛẽ quare peto condẽnari hr̃des ſuos. cer

ↄſulat᷑ cre

te male dicebãt per hac.l.cum nullus ſit heres:ſʒ debent qitoꝛibus

tiones datas agnatis vt declarent ſe velle eẽ heredes ſi
velint. et qꝛ non fecerunt peto me mitti in poſſeſſionẽ bo
noꝛum debitoꝛis tãq; vacãtium ⁊ iudex eum mittet⸗

ſic dẽat ſic fieri pꝛobat iſta littera que dicit ꝙ ſtare debet

ꝙ ſint vacãtia anteqᷓ; ſic agatur ⁊ pꝛobatur in.l.ij.ff. e.ti.⁊
l.ſi diu.ff ex qui.cau.in po.ea.⁊ poſtea dabitur curatoꝛ bo
nis qui ea vẽdet ⁊ creditoꝛibus ſatiſfaciet:vt.d.l.ſi diu.

vñ ſupple.l. iſtam per.l.ſi diu.qui.ex cau.in po.ea.

KRo deb ito MHypothecarij cirogra⸗
EDLLDOpharijs pꝛeferuntur qui⸗
bus ceſſantibus cirographarij ſimul cõcurrũt
Avt pꝛo rata debiti omnibus ſatiſfaciat.h.d.
N J v xo 2. Succeſſio creditoꝛis debitoꝛi
4 Eéconfundit debitum ſolum ꝓra⸗
ʒ ta ſucceſſionis niſi fuerit ĩſtitutus creditoꝛ ani
μmo totum debitum compẽſandi. hoc dicit Ja
Butrig.
ſ g Miſſus in poſſel⸗
R po ſſellio ne. ſionem cã rei ſer⸗
Ausde nec acquirit dominium nec poſſeſſionẽ.
s Whoc dicit.
m Si citatus debitoꝛ compareat oꝛdi
Ivenarie pꝛoceditur contra eum ad ſen
tentiã ferẽdam ⁊ exequendãa:ſi non comparet
Apꝛoceditur ad miſſionem ⁊ venditionem. h. d.
Diuide in duas partes:qꝛ in pꝛima debitoꝛ citatus cõ⸗
paret vſq; ibinã ſi ad. In ſecunda non cõparet vſq; in ſi
nem.¶ Pone ergo caſum ſic:debitoꝛem habeovellem cõ
ſequi mihi debitum querit qualiter mihi conſulatur. Rñ
detur ꝙ dʒ debitoꝛ citari:⁊ aut comparet aut non ſi com⸗
paret offeretur ei libellus/lis cõteſtabitur/ de calumnia
iurabitur/ꝓbationes fiẽt /ſententia feretur/ executioni
mãdabitur per.l.a diuo pio.ff.de re iudic.Si aũt non cõ
paret ⁊ latitat cred itoꝛ ſuum debitum non conſequatur:
tũc põt ille creditoꝛ petere ſe mitti in poſſeſſionẽ bonoꝛũ
debitoꝛis:⁊ lapſo certo tẽpoꝛe arbitrio iudicis ſtatuẽdo
ꝓcedetur advenditionẽ bonoꝛum debitoꝛis ⁊ ex pcio ſa
tiſſtet creditoꝛi.h.dd.
¶Ex tex.circunſcriptionẽ Jecce pꝛimum quod requirit
Llatitat ecce ſecundum.ldefendatur Jecce tertium. con
ſtat ecce quartum.Limpetrare ecce quĩtum.trãſactio
ecce ſextum venditionẽ ecce ſeptimum. HNec ergo ſũt
neceſſaria in hac ſecũda parte:qꝛ opoꝛtet ꝙ turpiter lati
tet:qꝛ poſſet eẽ abſens ⁊ non latitare.Itẽ opoꝛtet ꝙ lati⸗

tet vt creditoꝛ non cõſequatur debitum ſuum. Itẽ ꝙ lati

cet reſpectu huius creditoꝛis:nã ſi reſpectu alterius cre
ditoꝛis latitaret iſte non poſſetvẽditionẽ impetrare. Itẽ
opoꝛtet ꝙ de debito ſummatim cõſtet/ał's non ficret miſ
ſio in poſſeſſionẽ. Itẽ opoꝛtet ꝙ fiat miſſio als non poſ⸗
ſet ad venditionẽ pꝛocedi. Itẽ opoꝛtet ꝙ aliquod tpᷣs la
batur inter miſſionẽ ⁊ vẽditionem ſtatuèdũ arbitrio iu⸗
dicis:quo elapſo dʒ fleri vẽditio bonoꝛum ⁊ expᷣſſio reꝝ
ſatiſfiet creditoꝛibus.¶ Itẽ op.ꝙ etiam ſi non latitet flet

facere dare dilationẽ agnatis ⁊ illis quibus defertur he defuncti.
reditas vt.ſtale tpᷣs declarẽt an velint eſſe h̃des vel nõ
hoc facto ſi non declarẽt tunc foꝛmatur libellus ſic. Dñe
iudex dico talẽ fuiſſe meum debitoꝛem ⁊ congruas dila⸗

Butrigorij Gcðda pars ſuper Geptimo libꝛo Codicis Iel

miſſio:vt.l. ptoꝛ.ff.ex qui.cau.in poſſ.ea. So.aut volo mi! ſ IS m HBeneficiñ miſſionis cõ⸗
Wnse nonterpedleg. latitet: aut ctis veditionem e ſic vt V. C inm 4 pud. municat miſſus omibus nnnne
hic.¶ Itẽ op. ꝙ etiã ſi latitet nõ fiat miſſio in poſſeſſione:· cred itoꝛibꝰ eiu ſdẽ tituli infra biniũ vel qua⸗ Ahiee⸗
vt.l ulcini. S. q ſi aduerſus ff ex qui cau ĩ po ea. Sl. De e , qrieniũ reſtitutis expeſis vvenditioeno fctã. ainrh
illa declarat iſtã.ſq opoꝛtet ꝙ latitet ð hunc creditoꝛẽ d ¶ Diuide in quattuoꝛ ꝑtes:qꝛ pmo ponit dictum vſq; ibi pho hbe
petit iuriſditionem non alterũ. ¶ Itẽ op. ꝙ etiz ſi non la⸗ vt aũt. Sc do vna limitatio vſq; ibi ⁊ expẽſas.Tertio li⸗ ne abo
titet fiet ved itio: vt.l.fulcinius.S illud. So.vt glo.¶ Itẽ mitatio vſc; ibi ſinaüt. Quarto alia limitatio vſq; ĩ finẽ. ſui hen
op. ꝙ de debito cõſtare non poſſit cũ non cogat᷑ quis de ¶ Quotidie pꝛacticatur ſic qꝛ ſi vnus creditoꝛ fecit ſe ꝓ⸗ aer
iure ſuo docere añ litem conteſtatã: vt.l.j.ff. de interrog. mitti venit alter / ⁊ dicit talis cõparet coꝛã vobis dicẽs ne
aet cum ſi. Sol. cognitio dʒ eẽ poſt lit conteſt. añ partes ſe creditoꝛem talis volens gaudere bñficio miſſionis in AE
ſunt pꝛeſentes: ſz qñ alter eſt abſens pꝛoceditur ⁊ ſumma polſſeſſionẽ talis creditoꝛis cõceſſo paratus expenſas re⸗
rie cognoſcit᷑ añ litem conteſtatã vt hic.¶ Itẽ opp. æ ple ficere ⁊ oĩa adimplere q̃ de iure dʒ vel petit ad venditio⸗ 3
ne flat cognitio: vt.1. iudices. S. de iudi. Sol.illud verum nem admitti vna cum miſſo in poſſeſſionen. 4
qñ partes ſunt pᷣſentes ⁊ dʒ ferri diffinitiua. hic qñ alter ¶ Ex tex. ¶ Non cõcedente.⁊c. ¶ Nota ꝙ vbicũq; ſeq⸗ Seqſter ſt
eſt abſens ⁊ interlocutoꝛia dʒ ferri.¶ Itẽ op. ꝙ non ad ſi⸗ ſter reſtituit rem ſequeſtratã iuſſu iudicis cuius auctoꝛi⸗ reſtituat
militudinẽ edicti:ſͥ ex ipſo edicto:eſt enim vnum edictũ tatefuit ſeqſtratio nullã penam dʒ pati ſiue ſit ſeqſter rei rẽ ſeqſtra⸗
ex quo fit mifſſio: vt. l. pꝛctoꝛ. ff. ex qui.cau.ĩ po.ca.alið ex ſiue ꝑſone:⁊ ideo cautꝰ ſequeſter ſacit ſibi dari auctẽticũ ti iuſiu .
quo ſic foꝛma vẽdendi datur: vt.l.pꝛetoꝛ ff. de bo. auc.iu⸗ pceptũ iudicis.¶ Itẽ no.ibi in tex.reuerẽdiſſimo cimi⸗ dicis anp
di poſſ.ſic ex edicto vt in ꝛio:ſed olim petebat᷑ cũ ſolm liarcho Argumẽtũ ad q̃ſtionẽ ſtatuto cauet᷑ ꝙ quilibet auctoꝛita⸗ 5
nitate hodie non vt hic. ¶ Item quero að ſit iſtud ts? faciẽs teſtm̃ ſecretum deponat in ſacriſtia fratrũ minop: te fuit ſc⸗ De
dic vt glo.¶ Sʒ op. ꝙ ts limitatum per.l.vt.d.l.fulciniꝰ nũquid ſufficit deponere in ipſa ſacriſtia/licet non ſacri= ſtratio a
=. l fi.ẽ. de executio.rei iudi.So.aut fit venditio ex diftt: ſtiano: videtur ꝙ ſic per hunc tex.qꝛ dicit ſolũ de loco ſa patizk aln
nit iua ſnĩa: ⁊ tunc ſunt limitata tẽpoꝛa vt in pꝛijs:aut fit cro nõ de ꝑſona.Sʒ dic Z. qꝛ tex. dicit.j.cimiliarcho.⁊ ſic quã peni. .

ex interlocutoꝛia:⁊ tũc tpᷣs eſt iudicis arbitrio: vt in glo.
Itẽ opp.ꝙ in omnibus bonis non fiat miſſio vt in aut.
hic poſita. So.vt glo.¶ Itẽ quero que differentia ſit ĩter
poſſeſſionẽ bonoꝛum/a bonoꝛum poſſeſſionẽ: ⁊ dic vt gl.

Judex cõ ¶ Itẽ qro quis ſit competẽs iudex:⁊ dicit glo.q ille qui
petẽs qũ hʒ merum imperium:nã cum ↄmiſſio ſit mixti imperij:vt

videtur exigere ꝑſonam ſacriſtani.vnde non videt᷑ ſuffi⸗
cere deponere in loco niſi deponatur ſacriſte. Item nec

ſufficeret ſacriſte deponi niſi ĩ ſacriſtia flat depoſitio: t

ibi fit:⁊ ideo tabelliones qui de talibꝰ depoſitis cõficiũt
inſtrumẽta dicũt in eis talis depoſuit ſacriſte in ſacriſtis
fratrum vt ibi ſit tale quid/⁊ poſtea in fine dicunt actum

Nllterisan

l. iubere cauere.ff.de iuriſ.om.iudi.ergo delegari non po in ſacriſtia.⁊c̃.
teſt. Alij dicũt ꝙ põt delegari? ꝙ competit iure magi⸗ ¶ Op. ꝙ pᷣmo miſſus habeat hypothecã: vt. l. de cetero. wnmmuͤter
ſtratꝰ.nã cum modica cohertio perſone cõpetit iure ma⸗ ergo dz alijs pᷣferri.vt.S.eo.ꝓ debito.So.vt glo.vel po⸗ Un dotistt
giſtratꝰ ⁊ trãſeat in delegatũ: vt.l.ij.ff.de iuriſ.om. iudi. tes dicere ꝙ cum miſſio vnius ꝓſit alijs:ergo alij habe⸗ Zulummalie
Ergo multo foꝛtiꝰ ⁊ modica cohertio rei.QAuid gꝗ? Qui⸗ but hypothecã ſicut miſſus:ergo nõ dʒ pᷣferri ſed hoc eſt 4 gollam.
dã tenent pꝛimã opinionẽ per.l.ea que.ff. ad municiꝑa. falſum:qꝛ ſolus miſſus hʒ ius pignoꝛis. vt.l.nõ eſt mirũ. Puullegim
quã dicũt loqui in miſſione ex pꝛimo decreto cum miſio ff. de pigno.ac.Quid g̊ ꝓdeſt miſſio alijs: Rñdeo non in Auatenus
ex ſcðᷣo non fiat in actione reali /de q̃ᷓ ibi loquitur:qꝛ dicit iure pignoꝛis: ſed in hoc ꝙ non habebãt neceſſe mitti in ggror hor
delegato ⁊c. Sʒ dñs Mar. dicit ꝙ pma miſſio cõpetit iu poſſeſſionẽ:ſed poterũt venditionẽ petere fieri. Item ꝓ⸗ rideopor
re magiſtratus ⁊ delegari poteſt:⁊ intelligit.:.ſi ea: in ſe⸗ deſt qꝛ nec miſſus eis pᷣfertur ꝓpter eundẽtitulũ /⁊ ĩtelli nonioeper
cunda miſſione/ non in pꝛima: qꝛ licet in reali non hẽt go ꝙ ſunt eiuſdẽ tituli qũ oẽs pᷣtendunt debitum ex õctu lröfrnn
locũ ſᷣm decretũ /fit tũ quedam adiudicatio eiꝰ loco. C⸗ vel oẽs ex quaſi cõtractu vel oẽs ex delicto.Sed nunqd ggrlu habe
timo diſtingue vt gio. ð ſi facta eſt miſſio in vna re poterit ĩpetrari vẽditio in aliꝰ ſilisſ
¶ In glo. que incipit omnium ibi.l pꝛo debito.illa nõ p vigderet᷑ ꝙ nõ:qꝛ dʒ pcedere miſſio in ea:ſed dic ꝙ põt:nõ ltfuor
