velit cedere vł ↄtẽdere iuxta.l.j.ĩ pᷣnc.ff.eo.hĩc eſt ꝙ libel

lꝰobſcurꝰ vel ĩcertꝰ ſeu gñalis ꝑte opponẽte nõ ꝓcedit.l.

fi ĩ pn·j.de ãna.excep.c.fi.de libe.obla.niſi ĩ cauſis ſũma⸗
rijs.vt ſingłr tʒ bar.ĩ ẽuag.ad rep.ĩ vᷣb.figuraĩ iij col.
ꝙꝙ ĩtelligas etiã ꝑte opponẽte ꝓut ĩ ſpẽ tʒ do.alex.libi ↄ⸗

riꝰ.ↄci.clxxxvij.ĩ.ij.vol.qð icip.ĩ hac ca.ið io.ð lig.⁊ pe.

tij

Fo. XLIII.

“õ

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

de anch ⁊ imo.ĩ cle.ſepe.ĩ pnc.de v.ſig.qᷣcqᷣd dicat alex.
cõcil.xxijĩ.iiij.col.ĩcipiente ĩ cã executio.mote Bar. t
inij.colũ.⁊c. Item not.ꝙ dicit iraluc⸗ uod dicit
ſpec. in titu. de libelli conceptio· S. fina.in verſic.cautus
quando offertur libellus generalis vel incertus non
debet pars in ſpecie ꝙ libellus ſit incertus velgeneralis
excipere:quia hoc modo inſtruet partem:ſed debet ſoluʒ
excipere ꝙ libellus eſt ineptus ⁊ ꝙ inepto libello non te⸗
netur reſpondere ⁊ ſimiliter iudex debet pꝛonunciare fʒ
Anto.de but.in.c.fina.de libelli oblatione. Paul.de ca.
et Alex. in.l.j.ff eo. Paul. de caſtr. hic et debet pꝛedicta
exceptio obſeruari:vł ĩ alternatiuis libellis opponi ante
lit. conteſt. alas poſtea opponi non poſ.pᷣm Bald.in. l.
excep.in.iiij.colł.jde pꝛoba.Et an ⁊ quando liceat emẽ
dare mutare ac coꝛrigere libellum: dic vt in hac.l. plene
per Bart. in expeditio.gloſ.mag.vbi clarius et latius
hanc materiam pꝛoſequitur qᷓ; alius im Panoꝛmita. in
c.ſignifi.in. vij. coł. verſic. nunc venio ad aliam particu⸗
lam glo.⁊c.⁊ ibi videas Panoꝛmi. in hac materia peri⸗
anofe ⁊ ſubtili pᷣm eundem Panoꝛmita.in.viij.ix.x.⁊.xj
colũ. vbi per exempla ⁊ quattuoꝛ membꝛa pꝛinci.inſequẽ
do Bart. hic iſtam materiam declarat: cuius dicta ibi⸗
dem dum legebam Andegauis ſecundum libꝛum decre
talium in dicto.c.ſignifi.referendo dicta Panoenſter
ibi et videas Jaſon.hic tres concluſiones facientem et
multa dicta pẽculi.adducentem que omitto cauſa bꝛeui⸗
tatis. ⁊ hec vltimate dixi Pariſius ad longum pꝛoſe⸗
quendo materiam.l.noſt. hic/⁊ tandem deo permittente
cui gratias ago vigilliolas meas perfeciſſe licuit ꝙ in⸗
tegraliter totum codicem vſq; ad vltimam legem legi op
timis auditoꝛibus et vigilantibus ſcholaribus: inter qs
erant aliqui licentiati.anno domini milleſimo quingen⸗
teſimo decimoquarto in menſe iulij die.xxij.incepi tan⸗
dem per longa tempoꝛa finiri. ſ ta aduer
Pe ge nſtrumen er⸗
S X Bi acculare. Znd non edũtur.hoc
Loicit Butrig.
Ru (Oppo. ad finem ꝙ etiam actoꝛe non pꝛobã⸗
te reus ſion abſoluatur. vt.l. pꝛeſenti. S. de his qui ad ec=
cleſias confugi. ⁊ autentica nouo iure.de pena iudi. So⸗
lu. hec regula fallit quando indicitur iuramentum pur⸗
gationis ipſi reo: quia tunc non abſoluitur niſi iuret: vt
dicta.l. ſicubi. ⁊ autenti.nouo iure.¶ Item fallit quando
eſt ſemiplene pꝛobatũ:quia tunc defertur iuramentum a⸗
ctoꝛi vel reo:vt.l.admonendi.ff.de iureiuran.⁊. l. in bone
fidei.ff. de iureiuran. ¶ Item quando eſt pꝛeſumptio con
tra eum:vt.l.cum de indebito.ff. de pꝛobatio.
¶ Item fallit in caſu vbi indicitur vtriq; parti:vt.l.falla⸗
citer . de abolitio.⁊.l.vbi de fal .e ¶ Item fallit vbi con⸗
uincitur aduerſarius de dolo ſi de intereſſe meo non pꝛo
bo:quia tunc mihi defertur iuramentum: vt.l. ſi quando
I. vnde vi.¶ Item oppo.de.l.j. S edenda.ff. eo. Solu. ibi
aduerſarius vult vti inſtrumentis:⁊ ideo edit inſtrumen
tum. ¶ Item oppo. del. nec quicq;.ff e. Solu. vt gloſ.
¶ Item oppo. de.l. argentarius.ff. e. Solu.vt gloſ.
Add t Ver iſtum tex. pꝛobatur dictum Inno.
di o in.c.j.de pꝛobatio.ex.vbi dicit ꝙ ſi ali⸗
quis pꝛopꝛia pecunia redimat inſtrumentum a notario
dicitur ſuum pꝛopꝛium etiam ſi alterius vtilitatem conti
neat:ideo non tenetur illi edere ſᷣm bar.i.l.fina.⁊ ibi bal.
Iᷓ. eo et in.l.j·S. editio.ff.eo.cum alijs concoꝛdantijs per
lex. hic Paul. æ iaſon. pꝛedicta pꝛobãtur in tex. noſtro
ibi alienoꝛum inſtrumento. Item adde pᷣm Bald. Saly.
t modernos hic eſſe tex. valde notabi.ꝙ occultans pꝛo⸗
pꝛium inſtrumentum per quod pꝛobaret intentionem ſu⸗
am non inique facit nec committit dolum/ conſequen⸗
ter non incidit:falſum ſecus eſt in occultante inſtrumen⸗
ta communia vel alia: quia tenetur pena falſi.l. Pau⸗
lus.ff. de fal. Ange.⁊ ꝓmo.in.l.j.ff de pu. iudi.tex.nota.in
l. eum qui.j·de fal.⁊ ibi ⁊ hic Bald.not.per illum text.ꝙ
notarius celans pꝛothocollum ſuum ⁊ negans ſe de in⸗
ſtrumento rogatum tenetur pena fal. Iſtud tamen limi⸗
ta ſingulariter m Joan. andre. in addit. ſpec. de inſtru⸗
mentoꝛum editionẽ·S. inſtrumentum. in pꝛinci. niſi eſſet
elapſum longum teinpus et notarius eſtet bone fame
ſm Alcxã. hic:⁊ ratio eſt ſᷣm iaſon. quia pꝛeſumitur obli⸗
uio ex lapſulongi tempoꝛis.l.peregre in pꝛinci. de ac⸗
quirend ·poſſeſ.de quo per gloſ.in llicet.· de acquirend.

poſſeſ.⁊ ibi Bald.de quo per Manoꝛmita. in expeditio.
glo. mag.c.venera.de dolo ⁊ contumacia. ex. Confirma⸗
tur pꝛecedens lunitatio ſᷣm Jaſonem hic: quia falſuʒ nõ
committitur abſq; dolo.l.nec exemplum ·. de falſi.ſed

obliuio ⁊ alia cauſa quãtũcũq; ĩiuſta excuſat a dolo.glo.

in.l. plagij criminis·j.ad le.fa. de pla.⁊. l.iij.ff. ad legẽ fa⸗
uiam de plagia. Angel. in. I. vnica. ſi quis iudi. non
obtemperauerit.ff. ⁊ ibi glo. inverſic. hoc iudicium.verſi.
habet tamen cauſam licet iniuſtam ⁊c.⁊ ibi vide Bar. et
iaſon.facit gloſ.in.c.cum venera.in verbo.migraſſe.ver⸗

ſic. ſed foꝛte:⁊ ibi vide abba. dicentem illam gloſ.ſingul.

t non tradendam obliuioni ad hoc ꝙ iniuſta conſuetu⸗
do excuſat:ita in ſimili iniuſta cauſa excuſat a dolo:vide
as tamen iaſon.in.l.j.qð quiſq; iuris in alium ſtatuerit.
ff. vbi allegat aliam gloſam ſimilem dic.ca.cum venera.
in cano.deniq;.iiij.diſtin.facit ꝙ not Bar.in.l. quotiens.
5S· j. in tertio notabi.ff.de hered.inſti.vbi not.ꝙ notarius
in dubio pꝛeſumitur errare plus qᷓ; dolum vel falſitatem
committere text.nota.in.l.qð adhibitus in fine ·j.de his
qui ſibi in teſtamento aſſcribunt: quem ad hoc no. Bald.
in.l.j.in fine.ff.de here.Ego allego ad pꝛemiſſa.l.ſi libꝛa⸗
rius.⁊ ibi plene bar.ff.de regulis iuris.⁊ ałas habui iſtũ
caſum in villa montis paſerij ex qua ſum oꝛiundus in
quadam cauſa vertente inter quendam vocatuʒ yſandu
ex vna:⁊ dominum petrum de ayꝛial habitatoꝛem dicte
ville montiſpaſerij. Et dum iſta lex allegatur pꝛo regu⸗
la ꝙ actoꝛe non pꝛobante reus debet abſolui iuribus al⸗
legatis hic in gloſ.adde gloſ. in.c.mulieri.ex. de iureiu.
⁊ ibi videas ĩ.c.fl.⁊ ĩ.c.inter dilectos.ĩ fline de fide inſtru⸗
mento.ex.⁊ in.c.j.vt eccleſiaſtica beneficia.Amplia iſtaʒ
regulam duobus modis vt habeat locum etiam ſi reus
ſe abſtrinxerit ad aliquid pꝛobandum. gloſ.eſt nota.in.l.
circa.in gloſ.magna pꝛope medium.ff.de pꝛoba.ſimilis
gloſ.in.c.ex inſinuatione in verſi.pꝛobare.de pꝛocurato.
ecx.bald.⁊ ſaly.hic Panoꝛmi.in.c.ij.penult.coł.de reſcr.
Ange. de aretio.in.S.pꝛimo.ix.coł.inſtituta de actio. Se
cundo amplia iſtam regulam pꝛocedere nõ ſolum in cau
ſis ciuilibus: ſed etiam in crimi.ſᷣm gloſ.hic in verſic.a⸗

ctoꝛe.quem ſequuntur communiter omnes doctoꝛes hic
⁊ vltra limitationes ſeptem: quas tradunt Jacob. Bu⸗

trigar. Bald. Saly. hic vide gloſ.in.c.vnico.vt eccle.be⸗
neſicia ⁊ ibi gloſ.ponit plures et ſpec. in tit. de pꝛoba.·
pꝛobare.verſicu.nunc ad pꝛopoſitum ⁊ ibi ponit.xj.fal.
ad iſtam regulam.

WRV Nationes debẽt
On eſt nouum. Mranſcoꝛ pri⸗
uato. hoc dicit cum ſe.
¶ Ad ſequentem legẽ oppo.vno mo do vt gl.
⁊ ſolue vt ipſa Jacob.
Add iti 0 Et notabis in iſtis legibus ꝙ licet reus
non teneatur edere actoꝛi ᷣm communẽ
intellectum:vt in.l.pꝛima.et fina.iſto titu.tamen econtra
actoꝛ etiam ſi ſit fiſcus bene tenetur edere ipſi reo vide

as text. notabi. in. l. ne caſus cum gloſ.de diſcuſſ.jli.x.C.

☚nꝝ Si habeo inſtrumenta
VN Ro curato 2 cuʒ fiſco communia poſ
ſum petere mihi edi ⁊ oꝛiginalia hoc dicit.
e=(Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ aliquando ĩ
ſtrumẽtum eſt meum in totum.⁊ tunc peto ꝑ rei vendica⸗
tionem nec habet locum iſte tiulus:aliquãdo ẽ mihi cõe
cum alio:⁊ tunc etiam per rei vendicationem poſſum pe
tere mihi edi ⁊ per actionẽ cõi diui.⁊ fami. her.
C tẽ per actionẽ ad exhibẽdũ:qꝛ pᷣtẽdo ĩtereſſe dñij ⁊
tũc loqt᷑ hec lex ⁊ ceſſat iſte ttulus.Aliqñ peto qð nõ eſt
meũ nec cõe:ſʒ quaſi ⁊ hʒ locũ eqtas huiꝰ titu.¶ Sp.de.l.
qͥ accuſare.S.e.So.hic peto edi cõe ibi aduerſarij.
Add iti 0 Adde in hac lege qð no.bald.ſff. de offic.
. pꝛocura.ceſar.in.l.pꝛima ꝙ pꝛocuratoꝛ
ceſaris:licet habeat publicam adminiſtrationem: et ſic

mandatum cũ libera:a lege tamen non poteſt alienarevł

tranſigere:ſecus ſi habet mandatum generale cum libe⸗
ra ab homine.l.pꝛocurat.cui libera.ff.de pꝛocurato.
Errant igitur adminiſtratoꝛes publici qui dicuntur ha⸗
bere mandatum generale cum libera ꝙ poſſint tranſige⸗
re ⁊ etiam facere alia que requirunt mandatum ſpeciale:
vt norant Bald.⁊ moderni ⁊ ibi Jaſon.in.l.pꝛeſes j. de
tranſac.quicquid tamen ſit eſt dicendum ſᷣm Jaſon.hic
Vi.l.j.verſi.deniq; de offi.ꝓcur.ceſa.ff.ᷣ in illo caſu ille

—.— 4 — — —G

— — — — — —— — —— —W — — —— (- — — — —— — — — — — — ——— —

— —, — — —

tain.
ſimlis
cureto.
ereſer
tio. Se
nincen
erſie
zes hie
b. Br⸗
cle be⸗
obz. 5
xj. fgl,

debi⸗
tonſi⸗

o vtg.

cetrens
ommune
econtrs
feo vite
lir.
funnenta
mniap
dict.
gvanci
vendie⸗
nchict
oſſumpe

ſe diſt
goͤnoͦc
ode
.
deof⸗
ocuraten
en:aſt

lentrenk

cumm ſbe⸗
ꝛocunnd,
unnuru

ranſte

De Edendo.

curato: ibi non habebat publicã admi.ſʒ eſt tãqᷓ pꝛiuatꝰ

pꝛocuratoꝛ cuiuſlibet pꝛiuati: ideo non poteſt alienare

nec tranſigere licet gloſ ibi videatur aliter dicere ct ad
hoc vide omnino Bal.notabiliter declarantem in.c.con

tingit. de tranſactio.ex. ⁊ ibi Bald.in verſiculo.adde

quid am habent libersm adminiſtrationem ⁊c̃. et licet

Jaſon hic videatur recedere a pꝛima opinionc Bald. et
moder.ĩ dicta.l.pᷣſes.⁊.l.interpꝛetari.⁊.l.pꝛima.ff.de off.

pꝛocur.ceſaris.dicas ꝙ Jaſon hic dum finaliter allegat
Bald.pꝛo eius opinione contraria:dic ꝙ Bald. foꝛmali
ter tenet contra ꝗaſoneʒ nec facit pꝛo opinione quam ia⸗
ſon hic tenere videtur immo de directo facit contra et
dum iaſon hic allegat Bald.in.c.contingit.de teſt male
allegat debuiſſet allegare bal.in.c.contingit. de tranſac.

ibi Bald in fine no. ꝙ nunqᷓ; niſi expꝛeſſe dicatur venit

mandatum cum libera.tex. de iure ciuili melioꝛ in l.quã

tuberonis:S. alia.ff. de peculio.argumẽto l intra bonoꝛũ

ff.de adminiſtratio tutoꝛuʒ. quod eſt valde not.ſᷣm Bal.
ibi in fine.

EAIquis in aliquo. nogt nul

aougin ale pꝛoducatur.h. d.
dictũ vſq; ibi niſi ⁊ alið.ibi exceptio vſq; ibi h̊ ei.ibi rõ pᷣ⸗
miſſoꝛum vſq; in fl. Hec aut᷑.venit ad legem codicis cõ⸗
firmãdo ⁊ addendo.ſ.quia dictum erat in.l.codicis.ꝙ ſi
expediebat debebat edi oꝛiginale quaſi cxcemplũ nõ pꝛo⸗
baret:hoc cõfirmat iſta autenti.vt.ſ.exemplo non creda⸗
tur niſi oꝛiginale pꝛoducatur.

¶ SDp. ꝙ inſtetur exemplo:vt in autent᷑.vt fratrũ filij·S.j

⁊. . chirographis.ff. de admini tu. So.dicunt quidaʒꝙ ſi

facit mentio nem puvlici ⁊ pꝛobet:vt ibi ałl as non vt hic.
Sed certe hoc non eſt verum:qꝛ ſi iſtud ꝙ facit mẽtionẽ
alterius pꝛobat ideo quia ſic continetur in illo de quo fa
cit mentionẽ:ergo opoꝛtet ꝙ conſtet in illo ſic contineri.

Pꝛeterea poteſt eẽ ꝙ in illo de quo fit mentio crant can⸗

cellature que non erãt in iſto:⁊ ſic plus ꝓbabit exẽplũ qᷓ;
oꝛiginale contra legẽ edicto.in pꝛin j.de edic.diui.adri.
tollen. Pꝛeterea tabellio non atteſtatur rei contente in il
lo inſtrumento:ſed ꝙ ita ſcriptum vidit:verum glo.dicit

ꝙ pꝛobat ſaltim inde factam ſcripturam: quod nõ placet
qquia tabellio ſolus vidit ilud ⁊ non teſtes: ergo de hoc

non poteſt facere publicum inſtrumentum dicerem.ergo
ꝙ aut publicum facit mentionem publici/et tunc bene
poteſt pꝛobari ſcripturam inde factaʒ: ſi dicat tabellio ſe
et teſtes ibi ſcriptos vidiſſe ſcripturam veritatem aũt
non pꝛobat:vt hic:ſi autem facit mentionem pꝛiuati:tunc
nec oꝛiginale pꝛobaret nec exemplum pꝛobabit. Si au⸗
tem exèplum ẽ publicatum auctoꝛitate iudicis tunc pꝛo⸗
bat. ¶ Quero ergo de foꝛma publicationis quomodo ft
et. Reſpondeo hoc modo:quia ille qui vult publicari fa⸗
cere veniet coꝛam iudice: et dicet. domine ego habeo
tale inſtrumentum quod timeo perdere: quare volo pu⸗
blicari eum ⁊ tunc tabellio ibi exiſtens accipiet inſtru⸗
mentum ⁊ ſcribet ſic hoc eſt exemplum cuiuſdam inſtru⸗

mBenti ſic incipientis Anno domini ⁊c̃.et totum ponet

ibi per oꝛdinem inſtrumentum: ⁊ poſtea in fine dicet.
Ego talis tabellio de mandato iudicis exemplaui ⁊ ex⸗
emplatum vidi ⁊ legi vna cum iudice et duobus nota⸗

rijs ⁊ teſtibus infra ſcriptis: ⁊ quia ipſum inuenimus

concoꝛd are per omnia cum oꝛiginali in quo nulle raſu⸗
re vel cancellature fuerunt idcirco mandato iudicis ſuũ
robur huic exẽplo accõmodãtis me ſubſcripſi.ſ Simili⸗

ter et alij duo tabelliones ſe ſubſcribent dicentes viſo
2 diligẽter lecto ⁊ auſcultato hoc exemplo vna cum iu⸗

dice et notario ſubſcripto et infra ſcripto ⁊ teſtibus in⸗
fra ſcriptis:quia ipſum reperimus concoꝛdarc cum oꝛi⸗

ginali in quo non erat concellatura vel raſura: idcirco
mandato iudicis ſuum robur accommodantis me ſub⸗

ſeripſi et amodo pꝛobabit exemplum ſic publicatum

tanq; oꝛiginalc. Sed nunquid in hac publicatione de⸗

bent citari aduerſarij:certe ſic:quia vbicumq; quis po⸗
teſt ledi debet citari:vt l.nam ita diuus.ff. de adopt.⁊.l.ĩ
cauſe·S. cauſa.ff. de minoꝛ. ſed ita eſt ꝙ hic poiſunt ledi:
Poteſt enim eſſe ꝙ quis in camera ſcribet ſibi inſtrumẽ

tum in foꝛma publica aſſerens talem eſſe ſuum debito⸗
reum ? in fine ponet nomen cuiuſdam notarij et poſtea
facit publicari:certe ſi aduerſarij non citẽtur ipſc faciet

¾(Diuide in tres partes: quia in pꝛima ponit

publicari et oꝛiginale facict comburi ad hoc vt falſitas
nunqꝙ; poſſit pꝛobari:⁊ ſi aduerſarij fuiſſent citati pꝛobaſ⸗
ſent per comparationẽ litterarum ꝙ talis tabellio nõ cõo⸗
fecerat illud. debent ergo citari cum de eius pꝛeiudicio
tractetur.¶ Sed opponitur ⁊ videtur ꝙ ſi publicũ inſtru
mẽtum faciat mẽtionem alterius:ꝓbet illud:vnde vide⸗
tur obſtare glo. que eſt in.l.j.j/ de ſide inſtru.et iur.haſte
fiſca.lib.x. Solu.aut illa ſcriptura facit mentionem de
his que ꝓceſſerunt ſᷣm tẽpus pꝛeſens / quãdo inſtrumẽ⸗
tum conſicitur:⁊ tunc illis atteſtatur ⁊ pꝛobat illa tanq;
publica ſcriptura:⁊ ita poteſt ĩtelligi dicta glo.aut facit
mentionem de his que tẽpoꝛe inſtrumẽti facta nõ fuerũt
ſed ante/ vt quia iudex dixit in ſentẽtia:lite coꝛã nobis
legitime ↄteſtata.⁊c.⁊ tunc nõ pꝛobat pᷣterita vt hic.niſi

in piudic iũ pᷣſentis ⁊ patiẽtis hoc inſeri in ĩſtrumẽto vł

ſententia ⁊ nil opponit. ar.l.optimã .ꝓde ↄtrahẽ. ⁊ cõmi.
⁊ ita etiã poteſt intelligi dicta glo.ſ Item quero q̃ inſtru
menta pꝛobet: Reſpõdeo pꝛiuatum non /niſi plenc:vt.l.

inſtrumẽta.j.de pꝛoba. Publicum vero aut eſt oꝛiginale

ꝙ habet tria nomina.ſ.oꝛiginale/exẽplar/⁊ iudex ⁊ pꝛo⸗

bat regulariter:vt.l.cuʒ pꝛecibus.ſ/de pꝛoba.fallit ſi red

datur ſuſpectum quod cõtingit altero de tribus modis.
Pꝛimo quia eſt raſum vel cancellatũ in loco de quo eſt
queſtio:⁊ tunc illud inſtrumẽtum non pꝛobat /nec tale vi
cium purgari poteſt. vt.l.edicto/ſ. de edic.di.adri.tol.
Secũdo redditur ſuſpectum ex perſona pꝛoducentis vt

qjuia eſt vilis ⁊ abiecta perſona et hoc vicium bene pur⸗

gatur.ſi alius honeſtus ſimul pꝛoducat cum co ⁊ pꝛoba⸗
bit: vt. lſi quis S. cogentur.ff.e. Tertio modo redditur
ſuſpectum ex perſona ſcribẽtis quia eſt ałs ſolitus falſa
ſcribere ⁊ tale nõ pꝛobat:vt.l.ſi quis a iquid.jde ſuſcep.
⁊ archa.Sed ſi hodie reperiatur falſum conficere inſtru⸗
mẽtum non ꝓpterea viciantur inſtrumẽta in pꝛeteritum
facta imo ꝓoabunt /lʒ qualis q̃lis ſu ſppicio ſit in eis ar.j⸗
ti. j.l.iij. Exemplũ vero qð etiam habet tria nomina: ſcʒ
exemplum/me moꝛia/⁊ ſumptum nõ pꝛobat niſi fuerit pu
blicatum vt.S.dixi ĩmo qui eum pꝛoduxerit ⁊ oꝛiginale
nõ oſtendat punitur tan falſarius: vt.l.penul.j/de pꝛo⸗
ba. et.l.ij. ff. de fide inſtru.

Ad ditio Piꝛemitte ad euidentiã ⁊ ex mẽte paul.

ode caſt. hic ꝙ in iure noſtro triplex repe⸗

ritur ſcriptura publica. quedã eſt oꝛiginalis qᷓ fit manu

publici notarij rogati a partibꝰ in pᷣſentia teſtiũ ⁊ iſta ꝓ⸗
culdubio plenã fldem facit.l.cũ pᷣcibus.j/de pꝛoba et ap⸗
pellat᷑ triovꝰ noĩbus de quibꝰper glo in.l.ij ff. de fl.inſtru.
Quedã ⁊ ſecũdo appellat᷑ exemplũ quãdo alius notariꝰ
qui nõ eſt rogatus de pꝛincipali cõtractu exẽplificat de
verbo ad vᷣbum oꝛiginale ⁊ de iſto exemplo loquitur ꝓ⸗
pꝛie. l. peccedeneseſen non iſta aut᷑.q;uis glo.⁊ guil.de cu.
intelligant iſtã aut. loqui de exemplo et male.Textio eſt
ſcriptura publica que facit ſolã mentionẽ ſeu relationem
alterius inſtrumenti publici:ſed non ponit de verbo ad
verbũ:vt ſi in inſtrumento dicat᷑ talis ꝓcuratoꝛ titij ꝓut
cõſt at in inſtrumẽto pub.rogato manu talis notarij.Et
de iſto inſtrumento relatiuo alterius ꝓpꝛie loquitur iſta
aut᷑.que diuidit᷑ in quattuoꝛ partes ſᷣm ia.hic regulariter
exemplum inſtrumẽti non pꝛobat niſi oꝛiginale exhibea⸗
tur.l. ꝓcur. S. ⁊. l ij. ff. de fide ĩſtru.l.ſi q̃ ſunt.⁊.l.põponiꝰ.
ff. familie herciſcũde.rõ eſt:vt hic.ĩ gl.vide ia.hic melio⸗
rẽ rõnẽ reddentẽ hic in.ij.col.fallit qñ oꝛiginale eſt deꝑ⸗
ditũ:qꝛ tũc exẽ̃plũ ſemiplene ꝓbat pᷣm bar.in.l.admonẽ⸗
di.ff. de iureiu.in.vij.col.⁊ in.l.in lege.jad.l.aqliã. Fac re
gulã ⁊ duas extẽſiões cũ q̃ttuoꝛ falle.ſᷣm ia.hic in.ii .col.
iij.iiij.⁊ finali vᷣſi.pᷣdictã regulã.⁊ iſtã aut.limita ᷣm bar.
inter eaſdẽ ꝑſonas q̃ ↄtraxerũt ꝑ l.optimã.jde ptra.⁊ co
mit.ſtipu q̃ eſt ad hoc notabilis ⁊ ſingłaris ſᷣm bal.in.c.
ſeries. de teſtibꝰ ex. hinc infert bal hic in.ij.col.ꝙ ſi cre⸗
ditoꝛ petit executionẽ inſtrumẽti fideiuſſoꝛis ꝓ titio de⸗
bitoꝛe pncipali pꝛout apparet in tali inſtrumẽeto alteriꝰ
notarij: in hoc caſu nõ eſt neceſſe edi ĩſtrumẽtũ debiti pᷣn
cipalis:qꝛ talis relatio ꝓbat inter eaſdẽ partes ᷣm bal.
ange.alex.in l.ſciẽde ff de vᷣbo.oblig.cetera vide pleniſ⸗
ſime per iaſo.fi.col.et in locis.S.allegatis pꝛecipue in pe.
col.vᷣſiculo.ſcdᷣo quero ⁊ eſt dubiuim.
Prr T Diſcoꝛdatia quarũdã leguʒ que
N 4 Re. ſunt in hoc titulo que vidẽtur ſi⸗
bi inuicem repugnarc dedit materiã huic legi
μ bꝛeuiter hoc intedit. Abi de ronibd Arlimus
ilij

Fo. XILIIII.

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

iile edũtur indiſtincte inſtrumẽta nõ edunt᷑.h.d. Vel dic
rationes eduntur /inſtrumẽta non edũtur. ¶ Ad euidẽ⸗
tiam eſt ſciendũ /ꝙ vt dixi diſcoꝛdãtia legũ que ſunt hic.
dedit materiã huic legi/⁊ in eis concoꝛdandis ſunt tres

opiniones / vna fuit antiquoꝝ ante aʒonem qui diſtingue

bant ſolũ an reus peteret ſibi edi ⁊ poſſet: an actoꝛ petat

⁊ tunc aut ad fundãd am intẽtionem ſuam ⁊ nõ poteſt:an

ad fundãdam replicationem ⁊ auditur / et ita diſtinguit

hec lex pᷣm eos.Alia fuit opinio. Jo.et aʒonis nõ diſtin⸗

guentiũ inter actoꝛẽ ⁊ reum: ſed inter inſtrumẽta ⁊ ratio

nes ⁊ ita diſtinguat hec lex. Tertia fuit opinio vltramõ⸗
tanoꝛum de qua.ſfaciam mẽtionem. Pꝛemitte ergo pꝛi

mam lec.⁊ videamus quid mouit antiquos ad faciendã

differẽtiam an actoꝛ petat ad fundãdam intẽtionem an

ad replicationẽ ? reus ad exceptionẽ fundandã: Heſpõ
deo tres rationes mouerũt eos. Ana eſt:quia actoꝛ ve⸗
nit deliberatus ne lex bet
deliberare quomodo ꝓbet:vt. S. e. l. j. et ideo ad fundãdaã

intentionem ſibi nõ eaitur ſed reus indeliberate venit: ſempe icee r. u⸗
publice conficiuntur vt eſt in campſoꝛibus hodie ⁊ fene⸗
ratoꝛibus/⁊ eduntur ex cauſa:vt.S.c.l.j.et modo concoꝛ⸗
do cum vltramontanis:quia iudex ponderabat cauſam

ideo ſibi editur ad exceptionẽ fundandam. ſ Itẽ ⁊ eodẽ
modo venit actoꝛ indeliberatus ad replicationem: ideo
ſibi editur. Scpᷣo mouit eos argumẽtis a cõtrario ſenſu
licere:ibi non opoꝛtet oꝛiginẽ:ergo a cõtrario ſi nõ vult
actoꝛ ꝓbare oꝛiginem:ſed replicationem debet ſibi edi.
Tertio mouit eos.l.maritus.·ffad.l.fal. Sed ego reſpõ⸗
deo rationibꝰ.S.dictis.Et pᷣmo pᷣme ⁊ fateoꝛ ꝙ in dubio

fauemur reo: vt.l.fauoꝛabilioꝛes.ff.de regu.iur.ſed hic

non ſumus in caſu dubij immo in certa iuris diſpoſitiõe
jue eſt vt qͥ vult fundare intẽtionem ſuã vel exceptionẽ:
debet illud pꝛobare ⁊ nõ petere pꝛobationes ab aduerſa⸗
rio:vt.l.qui accuſare.S.e.¶ Pꝛeterea reo nõ fauemus ad
pꝛeparationem nec circa media / ſed circa deciſoꝛia ſic

quado eſt quid actoꝛi differẽti imputetur: vt.l. petẽde.·⸗

de tẽpoꝛe in ĩtegrum reſti.peten. Hec ob. hic argumẽtũ
a contrario ſenſu: quia nõ ſumitur ſic: ſed debet ſumi hac
foꝛma:nõ licet ex inſtrumẽtis fuudare intẽtionem.ergo
a contrario ex rationibus licet. non ob.l. maritus. ad.l.
fal. quia ibi non petuntur edi inſtrumẽta: vt eis flat ꝓba
tio ſed perũtur edi tanq; res hereditarie in quibus ſunt
nomina debitoꝛis: vt ſic appareat an habeat locuʒ falci⸗
dia: vel nõ vnde nõ tanqᷓ; inſtrumẽta edũtur. C WModo
pone ſecũdam lec.ſcilz adonis ⁊ ſᷣm eum expone textum:

vt in glo. ¶ Quero que ratio mouit iſtos ad faciẽdum

differétiam inter inſtrumẽta ⁊ rationes et inter actoꝛem

et ipſum reum. Reſpõdeo: quia in rationibus eſt triplex
ratio.pꝛimo: quia ad fidem argentarij publice recur⸗

ritur / et quia continet vtilitatem meam et fuerunt me

mãdante confecte:⁊ ideo ſunt quaſi mee:⁊ ideo mihi de⸗

bent edi:vt.l.ſi quis ex ·S.ex hoc edicto.ff.e.que ratiões
ceſſant in inſtrumentis:quia aut petitur edi a tabellione
qui confecit ⁊ tunc aut h ie
quia licet eo mandãte eſſent cõfecte ⁊ a publica perſona
tamen in eis non cõtinetur vtilitas rei ſed actoꝛis. Sed
ſi actoꝛ petat bene debet ſibi edi/quia concurrũt ratioes
que ſunt in rationibus ⁊ ideo edũtur:vt.l.argẽtarius ·S·

ideo ·fr. e. aut petunt᷑ edi ab aduerſario: ⁊ certũ ẽ ꝙ illenõ
ↄfecit me mãdãte ⁊ ideo nõ edit. Sʒ vltramõtani repꝛo⸗

bẽãt hoc dicẽtes ꝙ nõ dʒ eſſe differẽtia inter inſtrumẽta ⁊

continent accepta et data:vt.l.ſi quis.S. rationem. f.
exden.⁊ ideo ſemper eduntur vtriq;. ¶ Item eſt alia diffe⸗

röõnes:qꝛ aut petunt᷑ edi ab eo qͥ publice ↄfecit ⁊ dʒ edere

et inſtrumẽta ⁊ rõnes. Aut petũtur ab eo qui publice nõ
confecit/⁊ tunc nec rationes eduntur nec inſtrumẽta: vt
pꝛobatur in dicta.l.argentarius·S.ideo.quia dicit ꝙ co⸗
guntur illi ad quoꝛum fidem recurſum eſt: ergo non alij:
et ideo ipſi ſolum faciũt differẽtiam inter actoꝛem ⁊ reũ.
vt reo edantur indiſtincte ⁊ inſtrumenta ⁊ rationes acto
ri non.nec rationes nec inſtrumenta: ſed certe ego repe⸗
rio differentiam inter inſtrumẽta ⁊ rationes: nam inſtru
menta quãdoq; ↄtinent vtilitatem actoꝛis.⁊ tunc ei edũ
tur ab eo qui fecit/⁊ non reo.quandoq; continentem vti⸗
litatem rei vt pactum liberatoꝛium ⁊ tunc ſoli reo edunt᷑

etit reus:et non debet ſibi edi

ad iudicium:nam dicit lex ꝙ non debet

ſed rationes ſemper continent vtilitatem vtriuſq;: quia

rentia:quia inſtrumẽta ſemper ſunt publice confecta:ſed
rationes quãdoq; conficiũtur non publice ⁊ tamen edi⸗
tio fit ex cauſa: vt.S.e.l.j. Ut ergo clarius intelligas di⸗
ſtingue: quia aut peto mihi edi inſtrumẽta/aut peto a ta

bellione qui publice cõfecit ⁊ inter ſe ⁊ me/⁊ compellitur

DODe

exhibere cũ ipſe ſit debitoꝛ ⁊ concurrũt ratiões que ſunt

in rationibus / aut peto a tabellione qui publice confecit
inter me ⁊ alium et etiam debet edere vt.S. dixi. quia ille

ratiões q̃ ſunt ĩ rõnibus ſunt hic.aut peto ab aduerſario

meo qui non confecit:ſed confectum habet. ⁊ tũc aut ha⸗

ellitur ad edendum tanq́; rei poſſeſ

bet oꝛiginale ⁊ com poſſeſ
ſi ſeruus.ff.e.aut habet exemplum

ſoꝛ: vt. L.pꝛetoꝛ · S· ſe

⁊ non cõpellitur edere niſi foꝛte ex equitate quadam. ar.

l, ſi quis exS. pꝛetoꝛ.ff.e.Sed in rationibus dic ꝙ ſiue cõ
fecte fuerint ab aduerſario inter ſe ⁊ aliũ ſiue inter duos
extraneos indiſtincte debẽt edi/nec diſtinguo petat cre

ditoꝛ /vel debitoꝛ quia ſemper continent vtilitatem vtri⸗

uſq; cum contineant data ⁊ accepta:vt.l.ſi quis ex argẽ⸗
tarijs· S. rationem.ff.e.Sed in inſtrumẽtis diſtinguitun:
an petat edi ſibi creditoꝛ/⁊ edentur:quia continet vtili
tatem ſuam:reò non edũtur niſi contineant pactum libe
ratoꝛium ⁊ ſic eius vtilitatẽ/⁊a hec eſt differẽtia inter in⸗
ſtrumenta ⁊ rationes.i¶ Item eſt ⁊ alia: quia inſtrumẽta
ſemper publice conficiuntur:ſed rationes aliquãdo non

videlicet quia conſiderabit an ſit᷑ quis talis qui ex cõſue
tudine ſit ſolitus conficere rationes et tunc compellat
edere vt eſt feneratoꝛ qui eſt ſolicitus ſcribere rationes
et non ſcholaris debitoꝛ.vnde fauet iudex edi ſcholari
a feneratoꝛe non ecõtra ⁊ ſic concoꝛdando cum vltramõ
tanis cum regulariter creditoꝛ conficiat rationes ⁊ non

Ddebitoꝛ cõpelletur creditoꝛ ad edendum/ ⁊ non debitoꝛ.

¶ Conclude ergo ſic.ſi peto aliquid mihi edi/aut peto
pertinẽtia ad me iure dominij/⁊ ago rei vendicatione
ad exhibendum: vt.l.iij·S. interdum.ff. ad exhibendum
aut ſunt cõmunes mihi ⁊ alij ⁊ idẽ:vt.S.e.ꝓcuratoꝛa.ff.
fami.her.l.ſi que.aut non peto pertinentia ad me iure do
minij. ſed quia aliter mea intereſt ⁊ tunc in inſtrumentis
dic ꝙ aut non vtitur aduerſarius:ſed ego volo vti.et tũc
aut peto ab eo qui publice confecit ⁊ tunc aut inſtrumen⸗
tum cõtinet vtilitatẽ meam ⁊ debet mihi edi qꝛ ille ratio
nes que cõcurrunt in rationibꝰ concurrũt in inſtrumen⸗
ris.aut nõ cõtinet vtilitatẽ meã ⁊ mihi edi nõ debet:vt.l.
ſi quis·S.ex hoc.ff. e.Aut peto ab eo quinõ publice cõfe⸗
cit/⁊ tũc nõ cogitur niſi habeat oꝛiginale:qꝛ tũc compel⸗
leretur tanq; rei poſſeſſoꝛ:vt.l.pꝛetoꝛ·S.ſed ſi ſeruus.⁊A.
ſi quis · S. cogentur.ff.e. Idem puto ſi habet exẽplũ ⁊ ta⸗
bellio ꝑdidit oꝛiginale nam coget᷑ aduerſarius edereta⸗
belliõi.exẽplũ nõ mihi /ſed tabellio poſtea edet eũ mihi.
gr.l.ſi quis ex argẽtarijs·S.pᷣtoꝛ.ff.e.aut aduerſariꝰ vult
vti eis ⁊ tunc aut volo mihi edi vt videã.faciat pꝛo eo v½

non ⁊ debẽt edi ſine die ⁊ conſule:vt.l.j·S.editiones.ff...

Aut peto edi vt ea impugnẽ ⁊ tunc aut volo dicere falſuʒ
circa diẽ ⁊ ↄſulẽ/⁊ mihi editur cũ die ⁊ cõſule.Aut circa

glia ⁊ tunc edũtur ſine die ⁊ cõſule.vnde de hoc dʒ reus
Ddiligẽter interrogari circa qð velit falſum dicere plus

puto ꝙ iudex debeat a petẽte iuramẽtum calũnie:vt.l.ſi
quis · S.· exigitur.ff.e. Si aũt peto mihi edi:vt inde fundẽ
intentionẽ meam nõ poſſuʒ ſiue ſim actoꝛ ſiue reus: vt.Sõ.

e.qui accuſare.⁊.l.j.Aut loqᷣmur in rõnibus ⁊ tũc aut pe

tunt᷑ ab eo qͥ publice ↄfecit iter me ⁊ ſe ſiue ĩter me ⁊ aliũ

eglit mihi. Si cõfecit me mãdante ⁊ cõtineant vtilitatem

meã:vt.l.ſi quis ·S.ex hoc.ff.e.quã vidẽtur cõtinere indi
ſtincte cũ contineãt accepta ⁊ data: vt.l.ſi quis ex·S.ra⸗
tionẽ.ff.e.ꝙ ſecus eſt in inſtrumẽtis:vt.S.dixi.Aut peto
ab eo qui non cõfecit ſed cõfectas habet / ⁊ tũc aut habet
oꝛiginale ⁊ ↄuenitur vt quilibet poſſeſſoꝛ.vt.l.pꝛetoꝛ·S · ſʒ
ſi ſeruus.ff. e. Aut exemplũ habet ⁊ tunc puto ꝙ ſi argen

tarius ꝑdidit oꝛiginale / puto ꝙ poſſit petere ſibi edi ar⸗

gẽtarius licet nõ ego/⁊ poſtea argẽtarius mihi edet.ar.
lI.ſi quis · S. pꝛetoꝛ.ff. e. Aut peto ab eo qui confecit: ſed

non publice / et tunc aut habet oꝛiginale et conuenitur
vt quilibet poſſeſſoꝛ:vt.l.pꝛetoꝛ ·S.ſed ſi ſeruus.ff.e.aut ex

emplum habet:⁊ tune puto ꝙ ſi argentarius perdidit oꝛi
ginale puto ꝙ poſſit petere ſibi edi argentarius:licet non
ego/⁊ poſtea argẽtarius mihi edet ar.l.ſi quis · S. pꝛetoꝛ.
ff.e. aut peto ab eo qui confecit ſed non publice:⁊ tũc aut
ſiue confecit inter me⁊ ſe / ſiue inter me ⁊ aliuʒ debet ede
re ex cauſa:vt.S.e.l.j.⁊ hoc totum conſiderabit iudex:ſcʒ
an ſit talis a quo petitur edi qui ex conſuetudine habeat
conficere:vt campſoꝛ ⁊ feneratoꝛ quaſi videatur interue

ſune
fteſt
gile.
ſrn.
hr
oſe
hUur
ng.
lnecz
Re
nNri⸗
aſge⸗
uku.
Lytie
mmlbe
ter ige
ummets
koron
lſene
ncor
Cſn.
rcſe
hlin
tiones
ſchogi
pltrannc
es t
dehin.
uten
AAtioyet
ſbeſa
Rtoraff.
eibredo
fünentis
Ptiettie
ſtrunen
illeratss
tnunen
ebetytl
lice cof⸗
ccomnpe
fuus. 4,
lü
ederete
eümihi
aridvult
poeo
olles fe
terefali⸗
Autcires
edj rens
cere plus
nieytli
ndtfint’
eus: vto⸗
ſcaut pe
fmet alib
ptilttaten
inerenii
Aut pe⸗
authaben
i
edien⸗
hiedetan,
nfetſ
onuentu
ertätor
lcnnn
pebet cl⸗
kiuderſ⸗
nehiben
r en

De in ius vocando. Fo. XLV.

niſſe tacitum mandatum: licet vltramontani diſtinguant
hoc vltimo caſu an petat actoꝛ edi ⁊ non edantur an re⸗

⁊ edantur:ſed tu tene qð dixi Jaco. burrr.

Additio Teneas hic intellectum io. qui eſt verꝰ
₰

ſm iaſonem hic ⁊ alios conra doc.hic ꝑ

glo.in.l.j·S. editiones.ff. eo ti. cano ·in. c.j de pꝛobatio.· q;⸗

uis contrariũ ⁊ male teneat glo.in.c.g. ꝓpetuꝰ.de fide in⸗

ſtru. ⁊ aliqui antiqui albe.? Saly. hic Jo. intellectus ẽts

7

lis in hac.l.⁊ que a diuo:ꝙ actoꝛ tenetur edere reo tam in
ſtrumẽta qᷓ; rationes ad fundandã eius exceptionẽ. Li⸗
mita hanc clauſulam m bal.ful.do.alex.hic ⁊ petr.de an
ca. in cle.j.in · S.j.devſuris.niſi exceptio contineret crime
actoꝛis vt exceptio excommunicationis vl banni.l.ij · S·
diuus. in fine.ff. de iure fiſci. Secundo niſi exceptio hñs
vim actionis: vt exceptio compẽſationis:nã qui compe
ſat dicitur petere.l.amplius non petitũ.ff.rem ratã habe
ri. Secunda pars intellectus ioh.eſt ꝙ reus non tenetur

edere actoꝛi inſtrumẽta vł libꝛũ rationum ꝗqd fundadam

eius pꝛincipalem intentionem:vt hic in tex.in fine.⁊ in.l.

qui accuſare.S.eo.ti.iũcta.l.nimis graue.j. de teſtibꝰ In

tellige iſtud etiam in cauſis ſummarijs vt dicitur in.l.j.
F. ̃ᷣm iaſonem de may. hic ⁊ ibi. Limita niſi eſſent inſtru
menta communia ratione dominij inter actoꝛem ⁊ reum

pm lud·ro.in.l.j.de pꝛoba.⁊ bar.hic in vlt.q.⁊ in.l.j.S· edi

—

tiones.ff. co.⁊ eſt tex.in.l.pꝛocur.S.eo.H½ inc conſuluit lu
do.ro.in conſi.cccxlviij.qð ĩcipit vt clarioꝛ reddatur de
ciſio:œ ſi duo fuerunt ſocij ĩ diuiſione patrimonij vel ſo⸗
cietatis inſtrumenta remaſerunt penes vnũ ⁊ alter agat
contra eum poteſt cogere ad edendum fundando pꝛinci
paliter intentionem ſuam. Qð etiam limitat mirabiliter
ud. ro. pꝛedictam conclu.non pꝛocedere vbi tractetur

de periculo anime rei conuenti.ꝙ ſi limitatio eſt vera cõo⸗
funderentur omnes leges.confirmo:nam in cauſa matri

monij cum ibitractetur de periculo anime tenetur reus
edere actoꝛi ad fundanduʒ illius intentionem pᷣm io. an.

in addi.ſpec.in ti.de inſtru.edi · S· videndũ ver.ex pꝛemiſ.
2z. in.c.j.vbi alij cano.de pꝛoba.bꝛeuiter intelligerẽ veruʒz

vbi ex pꝛeſumptionibus argueretur peccatum tunc offi⸗
cio iudicis ſaltem per denunciationem euangelicaʒ.c.no

uit. de iud.poſſet cogi ſᷣm do.anto.in.d.c.j.de pꝛoba.Li⸗

mita etiam ſpe.in.d.ver.ex pꝛemiſſis quãdo actoꝛi perijſ⸗

ſet facultas pꝛoban.caſu foꝛtuito q;uis panoꝛ.⁊ plenius
do franc.de are.in.d.c.j.in.xij.coł.per ſex fund amẽta cõ
trarium teneant: ſed non negent. Et tene cum ſpe. vt per
do. alex. hic ⁊ vltra alios adde bo.tex.in.l.ſi quis ex argẽ

tarijs.S. pꝛohibet circa fl.ff. eo.de alijs limitatiõ ibus pꝛe
cipue in cauſa dotis ⁊ alimẽtoꝛum dic ſᷣm iaſonẽ. in. l. j. S

co.⁊ recolligunt do. Alex. et do.anto.de alex.hic ⁊ cano.

in. c. j. de pꝛoba.Altimo limitat bar.ꝙ reus teneatur ede

re actoꝛi ad fund andum replicationem per legẽ pe· S. fi.

ff. ad.l.fal. ⁊ dicit ibi ange. ꝙ ibi melius pꝛobatur qᷓ; alibi

in iure ⁊ bal in.c.j.in.iiij.coł.de pꝛoba.aſſignat rationeʒ
quia vbi actoꝛ fundauit intentionem ſuam ⁊ ſic iudex de

eo bene opinatur equitas dictat ꝙ excipiat pꝛobationeʒ

ex domo rei:ſimiliter dicit bar.quo ad coadiuuandumĩ⸗

tẽtionem actoꝛis circa pꝛobanda cõfinia. ⁊ vltra bar.ad

de melioꝛem tex. in.l.ticius.ij.ff.de act.empt.⁊ exempli

fica alijs notabilibus modis:vt late hic per bal.⁊ ex his
habes clare ſenſum pꝛeſentis legis an ⁊ quando actoꝛ te
neatur edere reo vł reus actoꝛi:vt patet per iſtum intelle
ctuʒ ioannis in duas partes diuiſum: vt per iaſ.de may.
hic habes in ſecunda cok. —“

De in ius vocando Rubꝛica.

¶ QAuia omnis qui vult agere incipit avocatione in ius

ummo a conteſtatione:vt in aut᷑.de litigioſis ·S·ſivero ini

tium:ideo de hoc ponit Jaco.butrig. .
= Ex perſona mariti debetur reuerẽ
Icut. tia mulieri/⁊ in faciendo/⁊ in non
faciendo. h. d. Butriagg.
¶ DOp. de .l. liberti . · de ope. li. So. vt glo. Ja.

l

4:

e Adde ad iſtam legẽ pm bal.ſaly· pau.de
Add iti caſt. hic ꝙ. l.penalis loquens in viro ha

bet locum in vxoꝛe reſpectu pene ꝓpter coꝛrelationem.
quicquid dicat do alex.vel do anth. de alex. hic quicqᷣd
poſſet allegari in cõtrariũ bꝛeuiter ſᷣm iaſo.tene cuʒ bal.

ct alijs hic alle quod etiã reſpectu pene ſtatutum in vno

ex coꝛrelatiuis intelligitur ſtatutuʒ ĩ alio: ita tenet Bar.
inl.j.per illum tex.j.de cupꝛeſ.ex lu.da non ce.luxj. ⁊ idẽ
bar.in.l.fl.ff. de accep.⁊in.l:fl.in pꝛin:.ſ:de indi.viduutol.

⁊ in.l.j.S.hec actio.ff. ne vis fl.ei:⁊ in.i.j.ff. quod met.cã.

⁊ quod ita ſit in penalibus tenet idẽ Panoꝛ.in pꝛoemio.

decre.⁊ in.c.fi.in.iij.col.de reſcrip.⁊ in.c.quia clerici.de

iure patro.vbi dicit hanc eſſe communem regulam oĩm
legiſtaꝝ gemi.in c.j.in. ij fal.de tẽp.oꝛdi.in. vj. hinc eſt ꝙ
pena impoſita actoꝛi intelligitur etiam ĩpoſita reo ⁊ ecõ
tra gl.ĩ.l.per interuallũ.ff de iud.⁊ in.c.j.de cõfeſſ.in.vj.
intellige quando concurrit eadẽ ratio ałs ſecus gl. in.c.
j. in glo.iij.de locat.⁊ in.c.debitoꝛes.in glo.fi.de iureiur.
iuncto eo quod vult Bar.in.l.multum intereſt. circa me

dium. ff. de verb. obliga.cetera dic vt per doc.hic ⁊ pꝛin⸗

cipaliter per Jaſo.de mary.
KSSe ni a Mon licet mihi ius quaſi naturale
S ignoꝛare vt ex iurꝭ ignoꝛantia lice
2Aat michi in ius vocare patronum nec liberos
Evel parentes eoꝛum. Diuide in tres partes:

quia in pꝛima dictum vſq; ibi mec in ea re] ibi foꝛtifica⸗

tio dictivſq; ibi cũ igituribi infert ex ſuperioꝛibꝰ vſq;

in flnem.

