fenliut terea hic non tollitur cauſa dãni ⁊ leſionis.quia amiſſio tranſigi ¶ Ad legem accuſationis oppo.de.l.nec timo⸗
Bufennis dominij directi fuit cauſa dani ꝗ cauſa hodie durat: re ff. e. So. vt glo.
yrllnun ⁊ actio ab eo cauſata durat:vt.l.ſed et partꝰ.ff.ꝙ me.cau WCW Etum 5 actatio vel conteſtatio non ꝓ
dc nncdli ſa. facit quod no.in.l.iteʒ ·S. item. ff. de ali.mu.iudi.cauſa Rð be bat vim vel metum.hoc dicit.
cciiſeeht fac.ſ¶ Item querit glo.eo caſu quo agitur cõtra ſecundũ Cl ec lex legitur duobus modis vel tribus
deptehh, emptoꝛem actione qð metus cauſa vnde naſcatur actio HaneeH vb patet in gloſ.r ĩtellige cum determinatione
biorflac dicit glo. ꝙ ex varijs figuris cauſarũ.tu dic ꝙ naſcit᷑ er glo conſiderata ana rare perſe naruz Et er boe collige
mn meunſ pꝛimo metu ⁊ delicto datur cõtra quẽlibet ad quem res argumentum ꝙ ſi Aiauis Nrinaris e ſ beu urum ne?
cum prcl Venditio peruenit:quia eſt in rem ſcripta ⁊ venit ex obligatiõe: qꝛ eſt talis qui Ratere hoc genre ſi poſtea me Pered- lat
ꝓ metũ fa rei peruentione obligatur:vt.l.iij.S. eſt autem.ff ad exhi accuſatus dicht ſe feciſſe mandato alterius/⁊ mandas d
S0lN cta ⁊ renõ bendum. Item quero quid ſi per metũ vẽdam ⁊ nõ tra⸗ coæt ſe non dinr keiteri gut⸗ ige erat als facturus rien
tun in tradita q̃ didi an cõpetat hec actio.videtur ꝙ n auin iyſe iure cõ ſi non nanelan Etrcertt aenifurereruin⸗ ierrebeoyte
etvent actio ↄpe⸗ tractꝰeſt nullus cũ dolus ei dederit cauſazʒ:ſed certe nos minas pꝛece lentes: 7 ide ſenanang ringhi
bi ee⸗ tat. dicimus ꝙ dolus ſimplex dans cauſam contractui bone non ſolum.S. pꝛoculus.⁊·S. ſi mandato.ff. de iniurijs.

De His que vi metuſpe cauſa fiunt. Fo.LXXI.

Bu53trigarius ſuper ſcðo libꝛo Codicis

¶ In glo. que incipit qꝛ pꝛeſens.ibi.⁊.ff.e.l.non eſt.⁊ ar.
ꝓii quis imꝑa.maledi.l.vnica. Lsa
αά&πω Löoſtitutus
A J per impꝛellionẽ. ctcio co⸗
Ppellens ad vendendum ſibi vel alij ad eius vti
Alitatem rem reddit ⁊ pꝛecium perdit.hoc dicit
6(NWα6 Bacob. butrig. Qea M
= Ps ẽditiones ⁊ omnia

7.

ñ

Be dolo malo Rubꝛica.
= krdeiullo Faniieͤnet

Uibet ad emendam rem pignoꝛatam ex
cccauſa contractus in quem fideiuſſit.
Dhoc dicct.
Auero que ſoꝛs ⁊ que vſure hic fi⸗
deiuſſoꝛi reſtituuntur:⁊ dic vt glo.⁊ at
ttenge qꝛ vbi ſecundus creditoꝛ offert
creditoꝛi pꝛioꝛi non repetit vſuras a debitoꝛe totiꝰ pecu
nie quam ſoluit.ſʒ ſolum ſoꝛtis ſolute:⁊ eſt ratio:qꝛ non
videtur facere gerendo negocium debitoꝛis:ſed ſuum ꝓ
pꝛium vt conferat ſibi pignꝰ.vt.l.ſi pꝛioꝛ· S· ij. ff. qui poti.
in pig. ha.Sed hic fidęeiuſſoꝛ videtur ſoluere ⁊ gerat ne⸗
gocium debitoꝛis / vt dicam.⁊ ideo totius ſoluti debet
Fideiuſ- vſuras habere.¶ Item quero an dominiũ ſit trãſlatũ in
ſoꝛ an poſ fideiuſſoꝛem:qͥdã q; ſie p tex.qui dicit ꝙ dommium reſti⸗
ſit emere tuit.Alij ꝙ non ⁊ poteſt pꝛobari ſic/qꝛ cum fideiuſſoꝛ re⸗
pignoꝛa cepit mãdatũ de fideiubendovidetur recipere ⁊ de ſoluẽ
creditoꝛi do. Pꝛetereafoꝛtius pꝛobo.dicit lex ꝙ pꝛioꝛ creditoꝛ vẽ⸗
obligata: dẽs ſcðᷣo nõ tã videturvẽdere:qð eſt ex neceſſitate redde
⁊an dñiuʒ re quã hʒ neceſſe facere pꝛopter oblationẽ.vt.lłiij.et iiij.
videatur de diſtracti.pig. ſic ⁊ hic cũ fideiuſſoꝛ ſoluens videt᷑ po⸗
trãſlatuʒ ĩ tius ex neceſſitate pꝛeambuli cõtractus pꝛeſumptione iu
eum. ris accipere qᷓ; exemptione:⁊ ideo dñium nõ trãſit ⁊ hoc
poteſt ſuſtineri/tutius tamen videtur dicere ꝙ domini⸗
um tranſeat.
¶ Item op.ꝙ fideiuſſoꝛ debeat admitti vt quilibet / vt..
ſi pater.S:·qui duos.ff.de adopt.So.hic ſpale ratione ſu⸗
ſcepte fidei. ¶ Item op. ꝙ agatur actione mãdati ⁊ nõ de
Dolo:vt.l.ſi madato ticij:S.j.ff.mãdati. So.vt gl.⁊ pꝛĩa
ſolutio eſt vera:qꝛ exponitur de dolo.i.mandati nomine

doli:⁊ ſi dicas quomodo eſt in dolo:quia tex.dicit ꝙ bo⸗

na fide fructus percepit.Rñdeo ꝙ fuit bona fides reſpe⸗
ctu venditoꝛis.vel dic ꝙ etiam fideiuſſoꝛ vere habuit bo
nam fidẽ/ſed iuris pꝛeſumptione non habet bonam fidẽ
¶ Itcʒ op.illud debet reſtituere pꝛocuratoꝛ vł fideiuſſoꝛ
dño qð conſecutus eſt occaſione mandati ⁊ non aliudvt
l.qui pꝛopꝛio ·S.vt in ceteris.ff.de pꝛocurato.cuʒ ergo ad
fideiuſſoꝛem res peruenerit nõ occaſione mãdati:ſed em
ptionis ergo domino reʒ reddere nõ tenetur.So.vere ꝑ⸗
uenit ad cum ex venditione pꝛeſumptione tamen iuris
quã non admittitur pꝛobatio /vel melius fictiõe pꝛeſumi
tur ex mandato ad eum perueniſſe. . 2.
¶ In glo.que incipit ẽ ergo in fi.ibi · S· qui duos hic ſpe
ciale pꝛopter rationem ſequentis gloſe. Jaco.Butrig.
E do lo Actio ð dolo nõ ↄcurrit cũ alia
AESE ⁊ cã cognita ↄpetit h̊ dicit. Li
V Ajmitat᷑ ergo hec lex duobꝰ modis. Vno vt non
tit

competit denegatur cum cauſe cognitione.⁊ quid verta⸗
tur in cauſe cognitione dicvt glo.vltuna.

¶ Op. ꝙ concurrat cum alia qꝛ concurrit cum certi con

Actio de dictione:vel ſine cauſa:vt.l.iij:S.j.ff.de condi.ob cauſaʒ
dolo anↄ⸗ So.illa eſt gñalis ⁊ non excludit ſuam ſpeciem.¶ Item
currat cuʒ op.ꝙ ↄcurrat cuʒ actione ꝙ me.cauſa:vt.lʒ.ſi cũ exceptio
alia. ne. S. eum qui.ff. ꝙ me.cauſa.Sed illa eſt ſpecies huius/⁊x
id eo concurrit cum ea. vnde habet ſe ad modum inuidi
Pecs ſſetn Abſ⸗ nti cu runt tem
„v enti currunt tem⸗
6 OB n poſlu nt. poꝛa actionis de dolo
. iure nouo: ſed datur reſtitutio olim non curre
bant.hoc dicit pᷣm vnam lecturam:vł dic ꝙ iu
iz nouo currunt abſenti:ſed datur reſtitutio.hoc

4 E

re veter

Iſta lex ẽ dicit ſᷣm aliam. Junge hic.l.fl.que videtur huic ↄtraria.

vltia hui?ꝰ g&νω1τιιπ Actio de dolo olim durabat an
titu. —O B tim m no vtili:hodie biennio cõtinuo

detur quando alia competit. Itẽ ⁊ ſi alia non

et datur ad intentandam ⁊ flniendam actionem de dolo
et currit pꝛeſenti ⁊ abſenti.h.d.
CbG abſenti non currant tẽpoꝛa vt.S.e.l.nõ poſſunt
o. curruntvt hic:ſed non cuʒ effectu quis reſtituitur: vt
in contrario:ſed huic repugnat dicta.l.non poſſunt:qꝛ di
cit ꝙ currit a tempoꝛe reuerſionis:⁊ ſic ſine reſtitutione.
Sed expone ꝙ exinde currunt.ſ.cum effectu:qꝛ tunc ne⸗
gligens eſſe incipit. Alij dicũt ꝙ ibi loquitur de anno vti
li iure veteri hic de biennio continuo iure nouo qð con⸗
currit etiam abſenti:ſed datur reſtitutio ⁊ hec placet /licʒ
alij aliter dicant.i¶ Iteʒ op.ꝙ hec actio debeat perpetus
ri:vt.l.fl..de pꝛeſcrip.xxx.an.So.hic ſpeciale et in.l.fl.
de tempoꝛe ĩ ĩitegrũ reſti.
¶ In glo. que incipit non ergo. ibi ſicut eſt in reciſſoꝛia
i.in officio iudicis quo petitur reſtitutio non dicas de
vtili reſtituta:vt.j.declarat.(¶ In eadem gloſ.in fl. ibi · S·
quinquennij:dic vt nota.dicto/CS·aliter atq;.

4 m 10 onas Contractꝰ inno
MR P P minatus faciovt
. des pꝛoducit actioneʒ de dolo ad repetitionẽ
S Q ſoluti niſi ſuperſit rei vendicatio dñio traſlato
cui vendicationi poteſt cauſa ſtatus pꝛeiudicare.h.d.
¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ inter liberum et ancil⸗ Mrimõi⸗
lam non eſt matrimonium ſed contubernium /vt.l.cuʒ an uʒ nõ ẽ int
cillis j.de inceſt.nup.⁊ ideo hic dicit de contubernio. liberum ⁊
¶ Ex tex.Vel ei tradidiſti vt pꝛocuratoꝛi in rem ſuam ancillã.
facto dñio tranſlato vt in miniſtrum manumiſſionis.
¶ Nota ꝙ in hoc contractu datur actio de dolo. Itẽ ꝙ ꝑ
alium fit manumiſſio.¶ Itẽ ꝙ quandoq; per traditioneʒ
non trãſit dñium.¶ Itẽ qᷓ cã ſtatus pꝛeiudicat rei vendi⸗
cationi.⁊ ad hec quattuoꝛ dicta eſt per oꝛdiuem opponẽ
dum.¶ Ad pꝛimum ergo op.ꝙ hic non agatur de dolo qꝛ
conuenit dare mancipium pꝛo eadem ancilla dãda:⁊ ſic
eſt do vt des:ergo agitur pꝛeſcriptis verbis:vt.l.natura
lis.ff.de pꝛeſcriptis verbis.So.vt gl.qꝛ non ẽ do vt des
¶ Item op.ad idẽ in eo caſu qͥ dicit ꝙ tradita ancilla nõ
ſaltim eo caſu eſt do vt des:ergo debet agi pꝛeſcriptis vᷣ⸗
bis:vt dicta.l.naturalis.So.non tradidi vt eſſet ſua: ſed
vt manumitteret. Itẽ op.ꝙ etiã in hoc caſu agatur pꝛe
ſcriptis verbis:vt.l.cum mota.S.de tranſact.So.vt glo.
Item op.ad idẽ de.i.iij.S.j.ff.de cõdi.ob cãm.Solu.vt
glo.ſ¶ Item op.ad idẽ de.il.ſolẽt.ff.de Sreſerinris verbis.
So.ibi eſt tale factum ex quo aliqd adeſt aduerſario:hic
non fuit:ergo hic conuentio vt manumitteret ancillã ⁊ re
ciperet mancipium:⁊ ſic eſt facio vt des ⁊ ſic pꝛoducere
debet actionem de dolo:qꝛ non eſt tale factum ex quo aſe⸗
ſit aduerſario:⁊ licet hic in vno caſu tradiderit ad manu
mittẽdũ non tradidit vt aduerſarius ſibi haberet ſʒ vt ꝑ
eum pꝛocuratoꝛem dominum factum per traditioneʒ:vt
per miniſtrũ manumiſſio fleret:vñ non pꝛopterea ẽ do vt
des.⁊ per hoc ceſſant contr aria pꝛi mi dicti. Ad ſecũdũ Mãumiſ⸗
op.ꝙ per alium non poſſit fleri manumiſſio:vt.l.apud.ff. ſio an poſ
de ma.vindi.So. vt glo.qꝛ hic non fuit ſimplex pꝛocura ſit ꝑ aliũſt

toꝛ:ſed factus dominus:ergo fuu do vt des.rñdeo non ẽ eri.

verum qꝛnon aſſumpſit dñium vt ſibi haberet ſʒvt manu

mitteret.¶¶ Ad tertium dictũ op.hec lex innuit ꝙ ꝑ tradi⸗

tionem potuit dñium non tranſferri ad hoc op.de·S.per
traditionẽ inſti.de rer.diui.⁊.l.traditionibus.Sẽ.de pacti
So.vt glo. Ad quartum dictuʒ op.ꝙ licet queſtio ſtatꝰ
tmoueatur non ſileat rei vendicatio:ſed vtrũq; ſimul agi⸗
tetur:vt.l.adite j..de oꝛdi.iudi.So.hic ſtatus mouet᷑ pꝛĩ⸗
cipaliter ibi per modum incidentis.⁊ ita debet determi⸗
nari hec glo. ¶ Modo expedita gloſ.quero quare in cõ Cõdictio)
tractu facio vt des:non habet locum condictio ob cãm. ob caʒ an
et pꝛeſcriptis verbis.Rñdeo dicũt quidaʒ ꝙ cõdictio ob hẽat locũ
cãm datur ad repetendum ſolutum:ſed factum nõ poteſt ĩ pctibꝰ in
repeti.ergo in facto vt des nõ habet locum condictio ob noĩatis.
cauſam.i¶ Itẽ pꝛeſcriptis vbis datur ei qui plene imple⸗
uit:ſed qui facit factum non plene implet: ⁊ ideo non ha
bet locum in facio vt des.recurratur ergo ad actionẽ de
dolo:vt.l.naturalis·S. ꝙ ſi faciam.ff.de pᷣſcriptis verbis.
⁊ hec opinio eſt multũ cõis.Sʒ alia eſt opinio in qua mł
tũ gl.inſiſtũt in.d.l.ſolent.que eſt qꝛ in do vt facias / dãs
plene implet.ergo agit pꝛeſcriptis verbis /ſed in facio vt
des. aut factum eſt tale in quo adeſt aduerſario ⁊ faciens
dicitur implereplene/⁊ ideo tunc agitur pꝛeſcriptis ver⸗
bis.vt.d.lł ſolent.ſi autem factum eſt tale ex quo nõ adeſt
aduerſariovt eſt hic tunc faciens nõ plene implet:⁊ ideo

kaillſ

nneſſn
ndicis
bnftbis

nchh inne
masftcco
lepetticne
Miotriſrn
arehd⸗
nunckanel D

plazen

Nten ſungi
hiſionis.
do. ign
lradnnone
Areivene⸗
NemppN
rdedolo
adicaeſe
Stl,hu
nedonde
ghellani
eſeniptsß⸗
ſſetſus ſt
ggotur or
So. vt go
m. Solun
tis verbis,
crſariohi⸗
Ancillzet
pꝛoduct
nex avo⸗⸗
ritad mann
berer hn⸗
ditionenn
tereedon
(AAſeidi
Utlopudf
plergroonn
ſigeononen
aßyt mant
gotn⸗
oodeghe
8,5 de dag
getio r⸗
gſimlag,
s nonelpi⸗
etdeten,
ogunlil⸗
aohin i
cidcen,,
unhieti
tanN
pone nſſ⸗
ov onnl
action: d
Hrionen
ſomqpen⸗
facigedi⸗
Anrſrn
otfacan⸗
ſcrots ⸗

De dolo malo.
agit de dolo / vt hic ⁊ eſt ſatis equa opinio. Sʒ contra pꝛi
mam opinionẽ videtur obſtare:qꝛ ſi in cõtractu facio vt

des pꝛeueniat᷑ in faciendo ceſſant omnes ſupꝛa dicte ra

tiones quare non debet dari pꝛeſcriptis verbis actio et
ob cãm. Idem ſi in contractu do vt facias pꝛeueniatur ĩ
faciendo ceſſant rationes/quare pꝛeſcriptis verbis debe
at dari ſi recte inſpicias.cum ergo rationes defendentes
pꝛimã opinionẽ reſpiciãt ſolum ſolutionem ⁊ non conuẽ
tionẽ non vidẽtur pꝛocedere.ſ¶ Sʒ tu defende pꝛimã opi
Aliqd qñ nionẽ triplici ratione. Eio qꝛ qñ aliquid fit pꝛopter ali⸗
fit ꝓpt᷑ ali ud non attenditur illud qð fit:ſed illud pꝛopter qð fit vt

ud / nõ at⸗l.⁊ ſi non ſintS.perueniamus.ff.de auro ⁊ ar.legato.Sic

tẽdit᷑ illð ⁊ in ſolutione:vt.l.ſi ita ſtipulatus.⁊.l.cum enim.ff. de no

qð fit:ſʒ il ua.⁊.l.ex placito.j.de rerum permu.ſed ita eſt ꝙ factio v

lud ꝓpter datio venit ſolum ad conuentionẽ implendam.ergo non
quod fit. ſolutionis oꝛdo:ſed ipſa conuentio ⁊ eiꝰ oꝛdo dʒ inſpici.
Secunda rõ qꝛ ↄſenſus ꝓducit naturalẽ obligationẽ:vt
l.j.ĩ pꝛĩ.ff.de pact.ſʒ illa naturalis nõ ẽ efficax ad agẽdũ

niſi habeat adminiculũ iur ciuilis adminiculũ:ergo iu⸗

ris ciuilis ſuꝓꝑueniens confirmat naturalẽ ſᷣm ſui naturã
quã hʒ oꝛigin aliter non aũt immutat ⁊ alterat eam qꝛ ſic
faceret contra vim eius ad qð inducitur contra.l.fl j. de
iura.calũ.ad pꝛopoſitum ergo quãdo in conuentione fa⸗
cio vt des ꝓducta ẽ naturalis obligatio oꝛdinata ad a⸗
ctionẽ de dolo. robur ergo ciuilis ſuperueniens per im⸗
plementum non alterat eamvt aliam actionem pꝛoducat

Pꝛeterea cum conuentio vt dixi ſit oꝛdinata ad pꝛodu⸗
cendam actionem de dolo faciẽti ⁊ diceres ꝙ pꝛeuentio

facta ꝑ dãtẽ ei pꝛoduceretur pꝛeſ’ criptis verbis:ſequeret
ꝙ ex eo contractu innoĩato diuerſe actiones naſcerentur

contrahentibus qð eſſet abſurduʒ cum ſemper in contra

ctu innominato actio que daturvni contrahentiũ eadem

detur alij.¶ In glo.q̃ incipit manumittẽdũ.ibi ẽ ꝓ facto

immo dic ꝙ hic non cedit vt ſibi retineret:ſʒ vt manumit
teret vt in pꝛincipio ſequentis glo.
¶ In glo. que incipit ab ea dicente.ibivel ab iſto.pꝛimo
caſu non eſt pꝛeiudicialis ſecundo ſic vt inſti.de actio ·S.

pꝛeiudiciales.ſᷣm go io ſ n eadem glo.in fi.ibi rei ven

dicatione qð eſt verum ſi ſimpliciter moueatur /ſecus ſi
per modum incidentis:vt.jde rgi meli. .
Pr e ſg e 5 ec actio nõ datur cõ⸗
S J lup eriti te tra parentẽ vel patronũ
Pꝛopter reuerentiam perſonaꝝ:ſed loco eiꝰda⸗
AAAtur in factum. hoc dicit.
¶ Sp.ꝙ in factum non detur contra parẽtẽ vel patronũ
quia ſic daretur reſtitutio contra eos ʒ.l.fi.⸗qui ⁊ aduer⸗
ſus quos.So.reſtitutio que datur a lege bñ datur contra
parẽtẽ vel patronũvt hic:ſed ea que datur officio non /vt
in contrario.¶ Item op.ꝙ famoſa actio detur contra pa
rentẽ. vt.ff. defurtis.l.ſi quis vxoꝛi · S.j. Item op.ad idẽ
de.l. ſed ⁊ ſi · S· pꝛetoꝛ ait.ff.de in ius vocan.cum ſi.So.vt
glo.ſ Item op.ad idem de.l.j.S. interdictuʒ hoc.ff.de vi
⁊ vi arma.So.vt glo.⁊ male: quia licet interdictum non
infamet infamia iuris.inf amat tamen de facto: ⁊ ideo
dic ⁊ ibi dari in factum nomine interdicti:vt nota.in.l.ſi
quis in tatã. ĩ pꝛin.magne glovñ vi.

Holus pꝛobatur ex qualitate fa⸗

FEANER lum. acpor bieu. Circa lge iſtã bꝛe⸗
Dolꝰnõ pᷣ ¶ ¶ E)Auiter diſtingue quia in contractibus non pꝛeſu
ſumit᷑ ĩ 3⸗ RAâImitur dolus niſi pꝛobetur vt hic ⁊.l.cum ita le

ctibus. gatur·S. ſpes.ff.de auro ⁊ argẽ leg.⁊.l.quotiẽs · S.qui do⸗
lo.ff. de pꝛoba. In delictis dic ꝙ aut loqᷣmur de his qͥ ſũt
de genere pꝛohibitoꝛum ⁊ pꝛeſumitur dolꝰ vt.l.ſi quis fu
mo.ff.ad.l.aquiliam.⁊.l.j.j.de ſicca.aut loqᷣmur de his q̃

ſunt in gñe permiſſa in ſpecie tñ phibita/ tũc aut flũt cla
⁊ pꝛeſumitur dolus:aut palam ⁊ non /vt.l.non extimo.fſfK.

de admi.tu.⁊ derinnup. k. igel etntch hereckltn
7 aioꝛi repudianti heredita
A J matioz. tem ſibi delatã nõ ſubuenitur
NE negiatadolo aduerſarij.hoc dicit.
ad AS&LOp. ſic quãdo dolꝰ dat cam rei ipſo iure nõ
valet ꝙ agitur: vt. l. eleganter.ff. de dolo. Sed hic dolꝰ
dedit cãm repudiationi:ergo repudiatio ipſo iure non te
net:ergo non debet recurri ad hanc actionem:vt.l.ij.ff. e.
Solu.vt glo.tu dic ꝙ repudiatio non aſſimilatur contra⸗

ctui bone fidei ſed ſtricti iuris qui ſemper valet ſʒ agitur
de dolo ad reſcindendum:vt.l.cum poſtea.S.de pactis.?

l.penulj.de inutili ſtipula. JOacob. Butrig.

△

peeſſe vt ſic in vtraq; di

ſirüi a

De in ĩtegrũ reſtitu. Jo. LXXII.

De in integrum reſtitutio⸗
ne minoꝛzum. Mubꝛi.
ððDUd Expꝛeſſa⁊ tacita renũcia
4 Llud. querele pꝛeiudicat ma
Nioꝛibus non minoꝛibus.h.d.¶ Ad eu⸗
dentiam eſt ſciẽdum ꝙ renunciatio qᷓ⸗ Querele
(rele fit tribus modis vno modo expᷣſ: renũciatõ
e qꝛ dicit renuncio. QAñqʒ fit tacite ⁊ fit tribus
boc duobus modis/vel patiendo labi modis.
2◻ quinquenniũ / vel agnoſcendo relictũ
in teſtamẽto/vel aduocaãado pꝛo eo.vt.l.papi.ff.de inoffi.
teſta.cũ ſi.de qua renunciatione hic loquatur dicam.
¶ Op. ꝙ debeat diſtingui an habeat curatoꝛẽꝛ ipſo iure
renunciatio non noceat:aut non habeat ⁊ tunc nocet me
ro iure:ſed detur reſtitutio.vt.jeodem.ſi curatoꝛẽ. Sol.
vt glo.duobus modis vno modo ſoluit in fine.ſ ꝙ ſit ſpe
ciale odio querele.Sed certe hec ſolutio tendit in oppo⸗
ſiti / aꝛ ſi querela eſt odioſa ergo facilius deberet tolli qᷓ
alia / ⁊ hic dicit ipſo iure non tolli:ſed glo.ſentit ꝙ ſit ſpe
ciale odio q̃rele.i.exheredationis pꝛopter quam compe⸗
tit querela.Alio modo ſoluit glo.in pꝛincipio.ſ.ꝙ hec ſᷣj
illam. ¶ Sed contra hanc opp.ſic qꝛ hic loquitur pariter
de renũciatione expꝛeſſa ⁊ tacita.ſed tacita ipſo iure nõ
nocet minoꝛi cum nõ currat ſibi tẽpus. vt.l.fi in quibꝰ
cau.in integrũ reſtitutio nõ eſt ne.& nec expꝛeſſa ipſo iure
non nocet.So.dicũt quidam ꝙ hic non loquitur de taci
ta que fit per curſum tẽpoꝛuʒ. Sed aduocando pꝛo teſta
mento vel agnoſcẽdo egarle hec tacita equiparatur ex
traq; diſtinguatur ſᷣm l.ſi curatoꝛẽ eo.
el dic ꝙ loquitur ĩ tacita per curſũ tẽpoꝛis ⁊ verbũ nõͤ
cadit / pꝛopꝛie ⁊ impꝛopꝛie ponitur. Conclude ergo caſũ
pinguẽ ſic.Querit iuuenis ab ĩperatoꝛe ſic / ego fui exhe⸗

redatus a patre ita ꝙ mihi cõpetat querela inofficioſi te

ſtamẽti contra teſtamentũ ſuũ ego renũciaui q̃rele queri

tur an poſſim ad ipſam redire. Reſi pondet imperatoꝛ q̃

rens a iuuene an ipſe ſit maioꝛ.xxv.annis an minoꝛ iuue⸗
nis dicit ſe eſſe minoꝛ:imperatoꝛ tunc reſpondet ꝙ ſi eſ⸗

ſet maioꝛ ⁊ renunctaſſet querele expꝛeſſe / vel tacite: nullo
mõ poſſet ad ea redire. Sʒ cũ dicat ſe minoꝛẽ ei nõ nocet
repudiatio qð itelllige ſi fuiſſet expᷣſſa ꝑ pactũvł tacita p

aduocationẽ vel agnitionẽ legati ſi fuit facta ſine curato
re quẽ habebat ipſo iure non nocet.Si cũ eo nocet mero

iure/ſed datur reſtitutio:ſi autẽ fuit tacita per lapſum tẽ

poꝛis ipſo iure ſibi non nocet.h.d.⁊ ceſſant contraria.

¶ In glo.q incipit cũ effectu. ibi vel dic ᷣm. ſolu.credo
contrarii. de.I. iij..eod. ? ſic redit ad pꝛincipiũ glo.¶ Se

quitur in glo. ſpale in odiũ qrele: hec ratio tẽdit in oppo
deberet faciliꝰ tolli:⁊ ideo expone modũ q̃relꝛe⸗
a eſt heredationis ob San e rcls⸗
N uo ad beneficiũ reſti⸗
B temp O2c. mtionis cõis denegan⸗
duzʒ liberi nol ſuppleprereei h d. dut
. S imilat hec lex adu
Icuratoꝛem. unneree leradl
tem ⁊ ſine eo contrahentem pꝛodigo / pꝛodigꝰ
F Qaſſimilatur pupillo: ergo ſunt ſimiles iſti tres.
hoc dicit tex.⁊ glo.
¶ Op. ꝙ adultus non ſit ſimilis pꝛodigo cum pꝛodigus Adultꝰ et
non poſſit teſtari.vt.l.ſi is.ff de teſta.ſed adulta ſic.vt.eo. pꝛodigus

ti. l.qua etate.So.ſunt ſimiles vt hic:ſed non per omnia eqparant᷑.

vt ibi. ¶ Item op.ꝙ pupillus ⁊ adultus non equiparẽtur
vt. l.j S. fuit queſitum.ff.ad trebel.Sol.vt gl.⁊ plene not.
in cõtrario.ſ Item op.de.l.puberes.ff.de verbo. obliga.
So.vt glo.quia puncta l.contrariã poſt dictionẽ ſuis.

¶ Auero an iudex poſſit ſupplere defectum curatoꝛis ? Judex an

—

contrahẽdo.Reſpõdeo aut adultus habet curatoꝛem ⁊ poſſit ſup⸗
auctoꝛitas iudicis non ſuppplet eius defectum / aut non plere defe
habet ⁊ ſic de quo plene dicam.in.l.bonoꝛuʒ.·j.qui admi. ctum curꝗ
ad bo.poſſ.po.i¶ Item op ꝙ debeat diſtingui an interue⸗ toꝛis in ʒ⸗

nerit decretum / an non. vt. l. lex qᷓ tutoꝛes.j.de admi.tut.hendo.

So.vt glo.quia hec ſᷣm ilam.
In glo.que incipit quantuʒ.ibi ait pꝛetoꝛ·S. permitti

tur ibi erat neceſſaria alienatio vt ibi nota.¶ Sequitur ĩ

glo. ⁊.· j.qui admi.ad bono.poſſeſſ.po.l.bonoꝛum.ibi non
kea 5 vel curatoꝛ.ſimile in.l.ſi infantij.de iure deli⸗
berandi.

GButrigarius ſuper ſcðo libꝛo Codi cis 42?
7 minoꝛem Qui allegat minoꝛem Tintra. Mon tollitur beneficium reſtitu
ſi inde fundat inrentton Ainrrostions haz

tionis per moꝛtem eius õ̊ quem
ſis eſt conteſtata. Aacob. Butrig.

habet illam pꝛobare. hoc dicit m verum in⸗ Scienti vere vl pꝛeſumptiue
FEzb hroner 2 E tutela.non infertur dolus. h. d. tex. ⁊ ſing
Minoꝛ ¶ Op. ꝙminoꝛ ctas nũqᷓ; debeat pꝛobari cum ſemel ſue⸗ Agglo. qꝛ lex videtur ĩnuere ꝙ liceat pꝛopꝛiã frau
etas quõ rit minoꝛ. vnde qui allegat curſum debet ꝓbare qꝛ facta RAdẽ allegare 8. l. ſi donationis. S. de tranſactiõi⸗ D
dʒz ꝓbari. non pᷣſumuntur niſi pbentur. vt. l. ij ff. de ꝓbatio. Solu. bus ⁊ ꝙ allegando fraudem ſuam conſequatur bñflciuʒ
dicunt quidã ꝙ hoc ideo eſt: quia tẽpus currit ip ſo iure reſtitutionis contra.l.minoꝛ. ff. de minoꝛ.⁊.l.ſi alterius·j·

ſi minoꝛ ſe ma.di.idcirco ſunt hic due lecture. Ana ꝙ mi B
noꝛ deceperit auunculum falſo pꝛobando etatem ä

ſine facto hominis. Sed certe iſta ratio non eſt vona: q
¶ Ad hanc op.ꝙ dolum ſuum allegare nõ debet: vt.l. cũ Mioꝛ an

pm hoc allegans minoꝛẽ non haberet neceſſe ꝓbare.Et

ideo ad euidẽtiam pᷣdictoꝛum quero an dicere maioꝛem

vel minoꝛẽ ſit affirmare vel negare: Reſpondeo quẽ di⸗ donationis.S.de tranſac.So.non allegatur ibi niſi con⸗ teneaf do iun
cere maioꝛẽ eſt allegare curſum tẽpoꝛis: ⁊ conſequens tra ſcientem vt hic vel clarius minoꝛ petit reſtitutiõeʒs di lũ ſuũ alle ſisre a
affirmatiua eſt. Sed dicere quẽ minoꝛẽ /eſt negare curſũ cendo ſe minoꝛem? leſum ⁊ nullam turpitudineʒ allegat gare. vele⸗
tẽpoꝛis:et ideo eſt negatiua.vtraq; ramen pbabilis eſt auunculus excipit ꝙ dolum commiſit etatem pꝛobando 1 ave
per cõputationẽ tẽpoꝛis.vt.l.ij.de tempo. appel et aut.· minoꝛ replicat ꝙ fuit ſciens vnde ⁊ non fuit illatus dolus Eſ,

⁊ ſic exceptio cum replicatione ſe tollent ⁊ remanebit pe

offeratur.j· de litis conte. Aut ergo eſt pᷣſumptio pꝛo gli⸗
quo vt ex aſpectu ⁊ tunc iudex ſm illam ꝓnunciat.yt.l.
minoꝛ vigintiquinq; annis ex aſpectu ff. de mino. Sed

titio pꝛima minoꝛis ſine turpitud ine ex qua vincet: vt.l.
apud celſum · S· marcellus.ff. de doli excep.¶ Item op.

ſi hoc nõ apparet quis pꝛobabit dicit glo. in l. de etate. ff. vbi pꝛobauit falſo etatem non reſtituatur: vt.l.minoꝛ. ff. ſtcun
de mino. q aut quis ꝓponit affirmatiue aut negatiue æ? c. de minoꝛ. So.hic fuit ſciens tutoꝛ iure vel iuris pꝛeſum⸗ ſert
quod non eſt verũ cum hic negatiua ſit pbabilis de rerů ptione quia erat tutoꝛ ⁊ auunculus. Sed in contrario ſoele
natura. ⁊ ſic debet ꝓbari: vt l.actoꝛ .de ꝓbatio.vnde gl. erat ignoꝛans:qꝛ erat ſolum tutoꝛ nõ auũculus ⁊ due ra⸗ lust
malc dicit niſi intelligas eam ſic ꝙ üle qui affirmat. i. qui tiones vincunt vnam: vt.l.nam ⁊ ſi. ff. de ino ffi. teſta.⁊ in uibe
inde fundat intẽtionem ſuã velexceptionem pꝛobet ille aut.de conſan ⁊ vterinis fra.in pꝛin.¶ Item op.ꝙ ſibinõ danſe
qui negat. i. qui inde intentionem ſuam nõ fundat/non ſuccurratur: vt.l.ſi. alterius ſi mi. ſe ma. dixerit. Sol. ibi rwdo
pꝛobet. modo bene diceret minoꝛ.ergo qui vult reſtitu⸗ pꝛobauit contra ignoꝛantẽ hic contra ſcientem. ¶C Sed fume⸗
tionem petere dicit ſe fuiſſe minoꝛem tempoꝛe cõtractus quero contra quid volebat hic reſtitui non contra etatezʒ ichl
⁊ ſic negat curſum tempoꝛis / debet tamen pꝛobare quia quia adhuc eſt minoꝛ⁊ admittuur vt minoꝛ contra libe⸗ folit
negatiua eſt pꝛobabilis ⁊ quia inde fundat intentionem rationem factam auunculo:non qꝛ in illa non fuit dolus. Nin
ſuam:hoc pꝛobato ⁊ leſione pꝛobata aduerſarius debet MRñdeo vult minoꝛ reſtitui ideo qꝛ dicit poſt pꝛobationẽ gbita
ſuccumbere niſi pꝛobet exceptionem ſuam:vt.l.ſiue poſſi negocia fuerunt neglecta:⁊ideo vult reſtitui vt tutoꝛ qui gais
detis . de pꝛobatio. opponet ergo ⁊ dicet lapſa eſſe eem non geſſit tenear̃ de neglectis:vł tutoꝛ allegabat ꝙ poſt bene
poꝛa reſtuutionis petende non ꝙ ego fuerim maioꝛ te⸗ pꝛobationẽ factam cucurrerat tm̃ tẽpus qð non poterat ergo
poꝛe codtractus et debet pꝛobare pꝛopter duo. Pꝛimo reſtitutionẽ petere:certe dicet minoꝛ ꝙ ſibi non debet ob pune
quia affirmat allegando curſum tempoꝛis. Secundo ſtare ꝓbatio cum fuerit tutoꝛ ſciens turis pꝛeſumptione ctua
quia inde fundat exceptionem ſuam / ⁊ per hoc colligey Alia lectu.ẽ vt euitet contraria in tutoꝛe qui falſo pꝛoba⸗ vollit
ſempꝑ qui fundat actionẽ vel exceptionẽ ſuã vel replica⸗ uit etatem vnde minoꝛ non allegabat pꝛopꝛium dolũ ſed ſcip
tionem ex maioꝛi vel minoꝛi etate. illã debet pꝛobare et tutoꝛis.¶ Ad hanc op.a diuiſiõe ſic:qꝛ aut fuit liberatus nier
hoc ſentit glo. hic in fl. ibi vel vere intelligenti.⁊c.quam tutoꝛ per acceptilationẽ:⁊ tunc cũ dolus dederit cãm ac ſdet
expone ſic. qui olim fuit minoꝛ ⁊ hoc ꝓbauit reſtitutionẽ ceptilationiipſo iure nõ tenet:ergo non eſt neceſſaria re⸗ us
petendo hodie pᷣumitur minoꝛ.ſ.infra tẽpoꝛa reſtitutio⸗ ſtitutio:aut fuit liberatus per pactũ: ⁊ tunc habet minoꝛ lten
nis petende eſſe vbi non occurreret dubiu. vt non appa⸗ pꝛumam actionẽ:⁊ ſi ex pacto excipiatur replicabitur de letn
reret quis inde fundaret ius ſuũ magis q; alter indicerẽé dolo tutoꝛis ergo non eſt neceſſaria reſtitutio. So. dicit oli
onus pꝛobandi alleganti maioꝛẽ etatem quia affirmat. glo.ꝙ poteſt loqui quãdo fuit liberatus per acceptilatio⸗ oe
. Modo querit glo.an qui olim fuit dñs ?hodie pᷣuumaf nem ⁊ acceptilatio equiparatur cõtractui bone fidei. Sʒ tio eqpa⸗ *
Pñs olim dominus ⁊ dicit ?⁊ bene ſic cum dominiũ nõ ꝑdatur ſine perinde ẽ ac ſi in contractu bone fidei eſſet pꝛoceſſum ad rat᷑ ↄctui ſan
an hodie facto meo.vt ̃ de pꝛobatio.lſiue poſſide.niſi in caſun vbi traditionem quo caſu agi deberet de dolo: ſed qꝛ eſt mi⸗ bone ſidei 1op
pᷣſumatur/ ſolo curſu tẽpoꝛis dominiũ amittit vt. l. qui agros... de noꝛ ⁊ habet reſtitutioncm ceſſat de dolo:hec non placet *M
dñs. omni agro deſerto.⁊ hoc facit fauoꝛ tributoꝛũ:vt ſic poſ⸗ ſcqʒ ꝙ liberatio equiparetur cõtractui bone fidei:quia iſte lerſ.
ſeſſiones tollãtur ⁊ tributa ſoluant᷑. ¶ Sed quid in poſſeſ caſꝰ vł actꝰnõ nũeratur ĩiſti.de actio.ĩ·S.actionũ.⁊ ideo A
ſione an qui olim poſſedit ⁊ hoc con at pᷣſumatur hodie eã equipara contractui ſtricti iuris vt ſio teneat qñcũq; 4
oſſidere? Rñdeo aut qui olim poſſedit ⁊ hoc conſtat ceů dolus interueniat:ſed debet agi de dolo ſed quia iſte eſt
odie dubitat᷑ an poſſideat / negat ſeBolligere aut dicit minoꝛ poteſt reſtitui/⁊ ideo ceſſat de dolo. Item põt hec
ſe poſſidere pᷣmo caſu nõ pᷣſumi poſſidere nec naturalit: lerx intelligi quando liberauit per pactum:nam ſi agat a⸗
qꝛ nõ eſt in re vel in cõſpectu/nec ciuiliter: qꝛ ciuilis ſolo ccione pꝛima ⁊ excipiatur de pacto nõ põt minoꝛ replica
aĩo perditur:⁊ iſte nõ videtur habere animũ poſſidendi re niſi pꝛius petieru reſtitutionẽ contra exceptionẽ.nam nn

qui negat hec vera niſi in duobus caſibꝰ. Vnus eſt quã⸗
do ex contractu res ꝑuenit ad eum. nam hoc ꝓbato pᷣſu⸗
mit᷑ hod ie poſſidere de quacũq; neget:vt.l.nec credito⸗
resꝗ. de pigno.actio.Secundus caſus eſt quãdo pꝛoba⸗
tur ꝙ tẽpoꝛe litis conteſtate poſſidebat.vt.l.non ignoꝛa⸗
bi ſ. ad exhibendum. Si autem qui olim poſſedit hodie
dicit ſe poſſidere /tũc pꝛeſumitur ciuiliter poſſidere quia
pꝛeſumũtur ↄtinuaſſe poſſe eſſionem ⁊ pꝛobatis extremis
pꝛeſumitur media. vt.l.quicũq; j. de a poch.publi. lib. x.

naturaliter vero non pꝛeſumitur poſſidere cum non ſit

in re vel in conſpectu /niſi ſolã naturalem habebat vt fru
ctuarius /quia tunc cũ eam ſolo animo retineat bene pᷣſu
meretur naturaliter poſſidere:vt no.in l.j.ff.de acquiren.
poſſeſſio. ⁊ dicam in.l. licet · · de acquiren.poſſeſſio.

Abi minoꝛ leditur ſui
5. Inoꝛ ib us. facilitate vel aduerſarij
dolo reſtituitur. hoc dicit Jacobus Butri⸗
Agarius.

de reſtitutione q̃ datur ab homine non põt opponi añqᷓ
data fuerit:vt.l.necnon · S. exẽplo.ff.ex qͥ.cau.ma.⁊.l.nazʒ
⁊ poſtea · S.ſi minoꝛ.ff.de iureiur.qð verum puto quando
tutoꝛ non cõmiſit dolum in pꝛobanda etate:ałs cum mi⸗
noꝛ haberet replicationem doli de iure communi non eſ⸗
ſet ei neceſſaria reſtitutio. Põt ergo hec lex ĩtelligi tribꝰ

modis.AUno modo quãdo minoꝛ dolum commiſit ⁊ eta⸗

tem pꝛobauit ⁊ datur ei reſtitutio:qꝛ tutoꝛ fuit ſciens ve⸗
re vel pꝛeſumptiue:⁊ ideo dolus ei non infertur ⁊ per hoc
ceſſant contraria huius lecture. Secundo modo põt ĩtel
ligi quãdo tutoꝛ etatẽ ꝓbauit ⁊ ꝑ acceptuationẽ liberatꝰ
fuit quo caſu non ideo ꝙ hic liberatio equiparetur cõtra
ctui bone fidei traditioe ſequuta:ſʒ quia equiparatur cõ⸗
tractui ſtricti iuris tenet liberatio quãdocũq; dolus in⸗
teruenerit vt.l.cuʒ poſtea.S.de pactis.ſʒ debet agi de do⸗
lo ſʒ quia iſte eſt minoꝛ ⁊ poteſt reſtitui:ideo ceſſat de do
lo actio et reſtituitur vt hic. Tertio mõ põt intelligi qũ
tutoꝛ pꝛobauit ⁊ fuit liberatus per pactũ quo caſu neceſ⸗
ſe eſt minoꝛi vt petat ſe reſtitui contra exceptionem pacti
vt ei non obſtet:nam anteqᷓ; reſtitutio ſibi detur non põt

8

m teſtin
8) qen

finpin
Miäfng
nſacnii
rbiſtenz
Lleridof
nuon
en

eenlai
utioezd li
Dobanc
Nunsdoles
nanebt)⸗
ineert
leminor. ſ.

fis Paſiorn

nconuree
15 1 dlery
teſta,eng

p.,ſibita

lt. Sol b
n. CS
Itra etetg
tontralbe
hfutrdols.
Pprobatich
lttutorei

abar aett

non potern
on deberch
eſunpron
falſo poh⸗
umn doläſt
itliberan
erit cäme
ceſſaris
abermine
licabinrdr
o⸗So N
acccptüeto
nefei n
Noceſimnal,

ſed teti

eoN
ileiguinſt
toniitc
negt qncg
ciniſecl
gienporhea
umnſisgk;
ninor tchic
eptionenn
opponi
tocl
alocunn
munincnt,
riteligind⸗
mmmiit cß

ſeee eo

rturcer!
0 Gle

Vti iure
cõi qͥs di⸗
catur.

De filiofa. minoꝛe. De

contra exceptionẽ replicare. vt dicta. l.nam ⁊ poſtea · S. ſi

minoꝛ.⁊ ideo opoꝛtet ꝙ reſtituatur vt hic.qð puto verũ
vt dixi:quãdo tutoꝛ nõ cõmiſit dolum in pꝛobãda etate:
quia ſi cõmiſiſſet tunc minoꝛ contra exceptionẽ pacti ha
beret replicationem doli de iure cõmuni ⁊ ideo non eſſet
ſibi neceſſaria reſtitutio ⁊ non pꝛocederet hec lex. et ita
debet declarari glo.hic poſita que videtur implicare cõ
traria.

Minoꝛi leſo reſtituitur etiã
DJ n 02¾ ib uUö3. omiſſ is negligẽtia vel erro⸗
re.hoc dicit.

Inv id etur Mõ videtur circũſcri⸗
“ê Vebi minoꝛ qui iure cõ⸗
Emuni vtitur. hoc dicit Jaco. Butrig. ¶ Quero
quis dicatur vti iure còi: Et dic vt glo.rõ hu⸗
ius legis eſt.qꝛ minoꝛ reſtituitur quãdo leditur ſui facili⸗
tate:vel aduerſarij dolo:vt.S.e l.minoꝛibus:ſed hic non
eſt leſus aduerſarij dolo nec facilitate ſui cum fecerit id
quod quililibet paterfamilias feciſſet.Ad euidentiã glo.
yꝛ.eſt ſciendum ꝙ ſi loquar affirmatiue de antecedenti ⁊
conſequẽti.antecedens eſt ſpecies ⁊ conſequẽs eſt genꝰ.
vt cum dicitur homo /ſequitur:ergo animal.nam ſpecies
infert genus affirm atiue:vt.l.ſi quid haꝝ.S· interemptũ.
ff. de le.iij. ¶ Item eſt ſciendũ ꝙ non circũſcriptus eſt ge⸗
nus ⁊ habet duas ſpecies:nã circũſcriptoꝛũ quidã ſunt
qui bene ĩchoauerũt ⁊ mediauerũt ⁊ bene finierũt.Qui⸗
dam ſunt qui bene inchoauerunt: ſed male finierũt caſu.
modo ergo ſi vti iure cõmuni eſt ſpecies nõ circũſcripto
rum:ergo bene infertur.vſus eſt iure cõmuni:ergo nõ eſt
circũſcriptus. Exponamus ergo glo.yꝛ.conſequẽtiam
tollit non.i.hec negatio non tollit ↄſequẽtiã ſcuicet illã

väytitur iure cõmuni:ergo circũſcriptus.quia hoc non ſe⸗

Filiuſfa.
minoꝛ ſi fi⸗
deiubeat:
an ſit reſti

quitur oppoſitum infertur.i qinfert᷑ ꝙ non eſt circũſcriptꝰ
quia pars eius eſt.i eſt ſpecies non circũſcriptoꝛis:ergo
bene infert genus:vt ſic dicatur vſus eſt iure communi.
ergo non videtur circũſcriptus et hec ſᷣm vnam lec. ꝓut
punctuamꝰ poſt dictionẽ non.Alio modo poſſumus pun
ctuare.ſcʒ ante dictionem non vt dicamus cõſequẽtiam
tollit ſ.hec lex que vſus eſt iure cõmuni:ergo eſt circun-
ſcriptus:hanc cõſequẽtiam tollit hec lex non oppoſitum
in fert.i.non infert ꝙ ſit circũſcriptus /quia pars eius eſt
id eſt ſpẽs.i.eſt ſpẽs non circũſcriptoꝝ.ergo nõ infert ge
nus aliud qᷓ; ſuũ ſcilicet nõ circũſcriptum.Alij exponunt
al iter ⁊ dicunt ꝙ hec lex tollit conſequẽtiam ſcʒ illam vi⸗
detur circũſcriptus:ergo reſtituẽdus hanc cõſequẽtiam
tollit:qꝛ ſi eſt vſus iure cõmuni ergo nõ eſt circũſcriptus
oppoſitũ infert.i.infert ꝙ non ſit reſtituẽdus quia pars
eius eſt.i.ſpecies.Sed hugo aliter ĩtelligit ⁊ exponit cõ⸗
ſequẽtiam tollit.⁊c.vt patet in glo.Sed certe eiꝰ illatio
⁊T opinio bene ꝓcedit in oꝛatione ſumpta ex aliquo:quia
poteſt vtraq; eſſe vera.ſcilicet in oꝛatione ſumpta ex vni⸗

uerſo non:vt.l.ſi is qui ducẽta· S. vtrum. ff. de rebꝰ dubi.

Alij intelligunt aliter vt patet in glo. Sed tene pꝛimam
et ᷣm lec.quas dixi.S.

¶ In glo. que incipit ponc.ibi infert ſpeciẽ:affirmãdo/

negãdo ſic. In eadẽ glo.ibi.iure cõmuni ⁊ ecõtra.Sed
iſtud inferre ẽx particularibꝰ ꝓcedit in oꝛatione ſumpta
ex aliquo non ex vniuerſo:vt.l.ſi is qui ducẽta·S· vtrũ.
de rebus dubijs.

ofamilias minoꝛe.
IX kilius. umatomulze e

RIerxtraneo reſtituitur niſi per ſucceſſio⸗
. nem Icſio tollatur. hoc dicit Ja. Buk.
Diuide in duas partes: quia in pꝛi⸗
A) ma loquitur quãdo fideiubet pꝛo ex⸗
R & traneo: ct itelligo extraneũ cõmunem
rAA& qui non habet filium in ptãte: vt. l. · G.
de rei vxo.acti.⁊ hoc vſq; ibi.ſed ⁊ ſi ꝑte.ibi

—-

extraneũ.ff.
fideiuſſit pꝛo patre vſq; in finẽ. Quero an differẽtia ſit /
an fĩdeiuſſerit pꝛo patre:an pꝛo extraneo: pla.ꝙ ſic ⁊ ma
le:quia debes hic habere in tex.ſed ⁊ ſi.et ſic denotat di⸗
uerſitatem in facto ſcʒ vnionẽ in iure. Item multa dixit
hic pla ⁊ male vt dicit glo.
¶ In glo. que incipit ſcʒ ipe filiꝰ ibi.ar.huius legis que
videt᷑ diſtinguere extraneum a patre. Jaco.

fideiuſ.mĩo. Fo. LXXIII
ideiuſ. mĩo. JFo. LXXIII.
Vbi filiuſfami. mutuũ accepit
N kr ater. non cõtra macrdoni nit:er d G
non eſt tutus iure cõmuni habet beneficium re
as Aſtitutionis. h. d. Ja. Hec lex habet duas deter
minationes vt patet in littera.
¶ Oppo.ſic hec lex dicit ꝙ ſi iuſſu patris cõtraxiſſet non Filiuſta.
reſtitueretur filius quod eſt cõtra legẽ.iijS. ſed vtrũ. ff. ſi ↄtraxit
de mino. So. vt glo.quia regulariter vbi iuſſu patris cõ⸗ cũ aliqͥ iuſ
trahit reſtituitur filius:ſed non pater:vt in cõtrario:ſpe⸗ ſu pris an
ciale eſt in mutuo vt iuſſu patris accipiens mutuo nõ re⸗ veniat re⸗
ſtituatur:⁊ eſt ratio quia plus gaudẽs de vno peccatoꝛe ſtituẽdus
penitentiam agente. ⁊c. Item ꝙ pater etiam inuito filio
