exheredatiõe vt.l.illud.ff.de cõtra ta.⁊ inſti.de exhere.li.
S: mater.¶ Item op.ꝙ in ſecũdo caſu debeat venire tãqᷓ;
exheredatus/⁊ non tanq; iſtitutus cũ pᷣteritio ꝓ exhere⸗
datione habet᷑. Solu.hoc facit pᷣſumptio de qua.S.dixi.
Poſthu⸗ ¶ Modo quero qd ſi duo filii ſunt inſtituti:ſed ex diſpa
mꝰ pᷣteritꝰ ribus partibꝰ inquãtum veniet filiꝰ qui poſtea eſt natꝰ.
ĩ teſtõ ma Rñdeo vt glo.qꝛ in virilem nõ pᷣſumitur iſtitutꝰ.vt alij.
tri habe ¶ Ad hoc op.ꝙ vocetur ad vacantẽ/⁊ ſi nil vacat tantum
ꝓ iſtituto habeat ſolus q;tũ oẽs alij:vt inſti.de hered.iĩſti·&. ſi xo.
qñ in illo So.ibi vocat᷑ a teſtatoꝛe ⁊ ideo venit ad partẽ vacãtem
teſtõ ſũt ĩi⸗ hic vocatur a lege:⁊ ideo venit in virilẽ ⁊ ꝓbatur ſic.ra⸗
ſtituti alij tio limitat effectũ ſuũ:vt.l.hec ratio.ff.de calũ.⁊.l.cũ pa⸗

fllij. ter · S. dulciſſimis. de leg.ij. Si ideo vocat᷑ filiꝰvt inſtitu⸗

tus:qꝛ alij fratres ſunt inſtituti:ergo vocat᷑ vt illi.⁊ ꝑ cõ⸗
ſequẽs in virilẽ.Sed qͥd ſi filij ⁊ extranei ſunt ſimul inſti
tuti: Reſpõdeo vt glo.
¶ In glo. que incipit ⁊ ſi.in fl.ibi poſitionibꝰ.Et qꝛ hec
lex hoc expᷣſſe ponit. In eadẽ glo.ibi.l.nummis.ibi de
odio /hic de fauoꝛe.⁊ ibi eſt dubia volũtas defuncti.hic
eſt certa per hanc.l.⁊ eius rationrz. —
Ad d itio No.ex ſcda parte tex.caſum nouũ ⁊ ſin
*gularẽ in quo poſthumus pᷣteritus in
teſtamẽto matris habet᷑ pꝛo iſtituto qñ in illo teſtamẽto
ſunt inſtituti alij filij:ſecus ſi extranei. Itẽ quãdo mater
moꝛtua eſt in puerperio:⁊ ſic nõ habuit tẽpus mutãdi te⸗
ſtamẽtum.Et als habui iſtũ caſum de facto in villa mea
montiſpaſerij dioce.ſarlatẽſis ↄtra dũñũm Petrũ de yꝛial
ad inſtãtiam guillerme de raynal ⁊ Joãnis yſandu con⸗
iugum.
P m ex ea NRupto teſtamẽto ꝑ quere⸗
õü ex lam fideicõmiſſarie liberta
VAtes pꝛeſtite nõ reuocãtur:ſed viginti aurei dã⸗
Mac-AAtur a quolibet. h. d. Jaco.
Liberta⸗ ¶ Sp· ꝙ rupto teſtamẽto ꝑ querelã viciẽtur libertates:
tes an vi⸗ vt. l.papinianꝰ.S.fi.ff.e.So.dicũt qͥdã ꝙ hoc facit decre
ciẽt᷑ teſtõ tum pᷣtoꝛis.Tu dic.ꝙ aut loqͥmur de libertatibꝰ directis
ruptoꝑ q̃: ⁊ iſte nõ pꝛeſtãtur ante quinquẽnium/poſtea ſic.qꝛ a mo⸗
relã. do non põt intẽtari querela/niſi ex cauſa/⁊ bñficio reſti⸗
tutionis q̃ non poꝛrigitur ad libertates:vt.S.ſi aduerſus
liberta.ꝑ totũ.fideicõmiſſarie vo poſſunt ⁊ ante qͥnquẽni
um.⁊poſſunt pᷣſtari:qꝛ duplici auctoꝛitate vtũtur.ſ.teſta⸗
toꝛis ⁊ heredis:⁊ ideo non reuocãtur:vt hic.ſed viginti
aurei pꝛeſtantur a quolibet.
P1 ater Querela pꝛeparata tranſit ad
5 P quẽlibet heredẽ.hodie etiã nõ
AAN pparata trãſit ad ſuũ/non ad extraneũ.hoc di
E Acit tex. ? glo.
¶ Ex tex. habuiſſet ꝙ quacũq; pparatione pateret.
M Gm queritur. ao dr ela an
q non depᷣhẽditur ha
ere quartam. hoc dicit.
WwAAODp. ꝙ non debeat habere quartã:ſed trien⸗
tem vel ſemiſſem pꝛo numero liberoꝝ vt in auctẽtica no⸗
uiſſima hic poſita.Sol.hec coꝛrigitur.¶ Itẽ op.ꝙ ſi flliꝰ
habet minus querela/nõ tamen hʒ q̃rela:ſed agit ad ſup
plemẽtum.vt.xe.l.omnino.So.hec coꝛrigitu.
Add itio Et dũ dicit᷑ in hac.l.ꝙ tẽpus moꝛtis in
ſpicitur quo ad legitimã filio debitã in
bonis parẽtis. Limita iſtã legẽ duobus modis. Pꝛuno
in caſu auctẽtice vnde ſi parens.⁊ ibi attẽditur quãtum
ater habebat tpᷣe donationis ĩmenſe.ałs parũ haberet
ius. Et ibi ad plenũ dixi andegauis oꝛdinarie legẽdo
Secundo limita qñ ex foꝛma ſtatuti pater ꝓ delicto filij

7

tenetur ei aſſignare legitimã in vita iſto caſu attendere⸗
tur tempus condemnationis filij vt pꝛobat tex.in.l.eius
qui ·S.j.inverbo bona que tunc habuit cũ damnaretur.ſff.
de teſta.per quẽ text.ita tenet Albe.de roſa.in tertia par

te ſtatutoꝛum.in.q.xxxvj.que incip.quero pulchꝛã ⁊ ſub

tilem qᷓſtionem diſputatã padue:idem tenet bal in.l.ij.x
illum tex...de adoptio. Ludo.ro. in.l.ſi fllio.i:ꝓper illum
tex.ff.ſolu.matri.Licet bald.in aliquibus locis teneat ꝙ;
immo debeat attẽdi tempus delicti vt hic per Jaſ.may.
hic.fl.col.Et dic ꝙ iſta lex cũ queritur.⁊ alie ſũniles hic

1i iſto ti.⁊.ff. eo.ti.⁊ alibi vbicũq; reperiantur ſunt coꝛre
cte:quia hodie legitima eſt triens vel ſemis ſᷣm numerũ

liberoꝛũ vt in aut᷑ nouiſſima.ĩfra immediate ſequẽti.vn
de dicit Cy.in.l.filium quẽ habentẽ in.xj.col.jfami.her⸗
ciſ.ꝙ hodie non eſt dabilis quarta legitime.⁊ ibi plenevi
deas per Cy.in diuerſis generibus quartaꝝ:⁊ ibi plene
fuit dictum dum illam legi cum apparatu Andega.

Wrerzſit Quattuoꝛ aut ifra dãt na
Builſlima. 6atnete Semileve
ro dant natis quinq; vel vltra.h.d.
NAA Hec auf. ſe habet ad.l. codicis coꝛrectiue:

qꝛ olim filius dẽbat habere quartã / hodie tertiã vł ſemiſ

ſem pꝛo numero liberoꝛum.
¶ Ex tex.triens.i.tres vncias vel tertiã quã habituri

elſent ab inteſtato / quod in idem recidit recte facta com⸗

putatione. säl
¶ Op.ꝙ non ſufficiat habere debitam quo qͥ relicti titu⸗ Legiti⸗
lo vt in aut᷑.cum de appel.cogno/S.aliud quoq;.So.vt ĩ an dẽat re
lo.⁊ ſecũda placet.Eſt ergo huic aut᷑. derogatum ceo ca liqͥ iure in
u quo ſolemniter diſponit pater: non autem eſt abꝛoga⸗ ſtitutiõis
ta in totum:quia bñ dicit cum pater minus ſolemniter di vel quoqͥ

ſponit. ¶ Item op.ꝙ fllius debeat habere nouem vncias relicti titu

vt in aut᷑ de trien.⁊ ſem·S.excipiatur.So.ibi loquitur in lo.

flilio curiali quihabet nouem vncias. ¶ Sed contra hec

op.ergo reperiũtur alij defraudati.Reſpõdeo immo nõ
quia habet nouem vncias eius quod eſſet habiturus ab
inteſtato.Et ideo diſtingue:quia aut ſunt omnes curia⸗

les ⁊ tunc habent nouem vncias eius quod habituri eſ⸗
ſent ab inteſtato vel totius hereditatis quod idem eſtvt

in contrario. Aut ſunt omnes non curiales ⁊ tunc ſerua
hanc aut᷑.Aut qᷣdam curiales ⁊ quida nõ:⁊ tũc aut curia

les ſunt naturales tantum ⁊ ſatis eſt ꝙ aſſumunt ius legi

timoꝛuʒ per dationem curie /⁊ ideo non pꝛeferũtur alijs
fratribꝰ legitimis ⁊ ita loquitur.l.unperialis.de natura.

li. Aut erant legitimi ⁊ naturales: ⁊ tunc dicam ꝙ curia⸗
les veniant ad nouem vncias totius ⁊ alij ad trientẽ vel

ſemiſſem ⁊ cuilibet detrahitur pꝛo rata. Vel dic ꝙ curia⸗
les habebũt nouem vncias eius quod habituri eſſent ab

inteſtato ⁊ alij trientem vel ſemiſſem eius quod habitu⸗
ri eſſent ab inteſtato ⁊ ita concoꝛdãtur omnes opi. Itẽ

op.ꝙ non hẽat quartã vel tertiã cum fructibus immo ſi⸗
ne fructu.vt.l.vxoꝛi mee.ff.de vſufru.lega.So.vt glo.qꝛ
illa coꝛrigitur.ſ Item quero an ſit aucta quarta que de⸗
betur aſcendentibus.⁊ dic vt glo.Sed quid in collatera
libus.dic vt glo.i Sʒ an quarta vel trebellianica vel fal

cidia eſt aucta.⁊ dic vt glo.¶ Quero extra quare debet fi

lius hodie hr̃e iure inſtitutionis magis qᷓ; legati. hicit
acob.de are.ꝙ ſolum ratione honoꝛis filij hoc flt. vt.l.
lij.ff.de le.pꝛeſta.Alia eſt opi.Odo.dicentis ꝙ fit etiam
pꝛopter commodũ quod eſt ſi inſtitutus ex re certa ⁊ alij
inſtituti repudient poꝛtiones ſuas accreſcent filio tanqᷓ;
inſtituto quod nõ eſſet ſi iure legati haberet.vt.l ex facto
ff. de heredi.inſti.⁊.j.de cadu.tol.l.vnica·S.ſinautem defi
cientis.Alia eſt opinio domini Mar.dicentis ꝙ etiã vl⸗
tra pꝛecedens beneficium habet aliud:quia lʒ alłs inſtitu
tus ex re certa habeatur loco legatarij. vt.l.quotiens·j⸗
de heredi.inſti.tamen fallit in fllio:quia ſemper videtur
inſtitutus ex quota.Nam aut habet quotã ⁊ bene ẽ: aut
non habet ⁊ ei ſuppletur.vt.].eo.omnimodo.Ergovt in⸗
ſtitutus ex quota poteſt habere edictum diui adri.quod
als non haberet.Sed hec nonvidetur bona opinio: qꝛ
filius non venit ad quotã hereditatis/ſed bonoꝛum que

intelliguntur deducto ere alieno vt.l.papiS· qm auteʒ q̃r

ta. ff. eo.
In glo. que incipit immo. ibi omni quarta:qꝛ qui debʒ
hr̃e quartam habet fructus qurttte.
Ad d iti 0 Et dum dicitur in hoc tex.in ver.ex ſub
ſtãtia deficientis:⁊ in.l.pꝛecedenti ꝙ in

——

Legiti⸗

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

¶Sp. ꝙ conſiderari debeat tẽpus moꝛtis pꝑentis:vt in

legitima regulariter attẽdit᷑ tẽpus moꝛtis patris ꝑ bal.
in.l.ſi qua pena.ff. de his qui ſunt ſui vel alie.iuris.⁊ hic
plene ꝑ doc.infertur qð pater in vita ſua nõ tenetur darce

mã an te⸗ legitimã filio:licet dicat᷑ in euãgelio Luce.da mihi par⸗
neat᷑ pr̃ da tem ſubſtãtie q̃ mihi ↄtingit.verũtamẽ de iure pater nõ
re filio ĩ vi tenetur.tex.eſt pꝛincipalis.in.l.j.S.ſi impubere.ff. de col⸗

ta ſua.

latione bonoꝝ.ita vult bar.in aut᷑.ſi qua mulier.in fine. S.
de ſacroſan.eccle. bal.in.l.q;q;.jad le.fal.bal.⁊ ang.in.l.
lex coꝛnelia.⁊ ibi oẽs doc ff.de vulgari ⁊ pupillari:alber.
de roſate.in.l.ſi lenones.S.de epiſcopali audi.nec ctiã ꝓ
condẽnatione filij condẽnati tenetur pater ſoluere legi⸗
timã vᷣm bar.in dicto ·S.ſi ĩpubere.per eũð bar.in.S.·j.de
heredi.⁊ fal.col.j.doc.in.l.ſi filio.ij.ff ſolu.ma.cũ multis
cõcoꝛ. facit qð not.bar.in.l.ſtichus.ff. de peculio legato.
Valet tñ ſtatutũ ꝙ pater teneat᷑ ſoluere legitimã ꝓ deli⸗
cto filij. ita firmat glo. cõmuniter appꝛobata. in rubꝛica
de decret. decur. lib. x. C. ⁊ pꝛo iſta glo.habẽt cano.tex.de
iure melioꝛc.in.c.ij.de delicti pueroꝝ.quẽ ad hoc ibi no.
pe.de ancha.⁊ alij moderni poſt eũ.⁊ ita firmat bal. ſibi
contrarius.in.l.j.ne filius pꝛo patre. Imol.Alex.et glij
moder.poſt bal.in.d.l.lex coꝛ.vbi dicunt ꝙ iſta eſt magis
cõmunis opi.⁊ ꝙ in pꝛactica obſeruatur ibi videas mul⸗
tas cõcoꝛ.per do.alex.Adeo eſt verũ patrẽ non teneri in
vita filio dare legitimã etiã in caſibus in quibꝰ pater in⸗
uitus cogeret᷑ emãcipare iuxta glo.magiſirã.in · S. fl. iſti.
quib.mo.ius pa.po.ſol.⁊ ibi ange. Idẽ iaſ.may. hic. licet
bar. teneat aliter. in.l.ij..ſi qͥd in fraud. patroni. Pꝛima
tñ opinionẽ ꝙ in pꝛedictis quattuoꝛ caſibꝰ non teneatur
pater legitunã dare filio tenuit ſingulatiter bal in. . non
põt.ff. de adoptio.Ego tamen tenerẽ ꝙ in pᷣdictis quat⸗
tuoꝛ caſibus pater teneretur legitimã ſilio aſſignare als
filij per idirectũ cogerẽtur patri in oĩbus q̃ vellet pater
obedtire:qꝛ cum nõ haberẽt vñ ſe cõmode tractarẽt quo⸗
dãmodo ie patri ſubiectos tanq; ſi adhuc in ptãte eſſent
redderẽtur ⁊ ſic emãcipatio foꝛet eis inutilis:vnde vno
cõceſſo / ⁊ aliud tacite cõceſſum eſſe dicitur ſine quo non

valeret cõceſſio.ꝑ notata plene in.l.ij.ff. de iuriſdi.oĩm iu

di.a.l.ſi binas edes.ff. de Fᷣuitu vꝛba.pᷣdio.⁊ alijs vulga⸗
ribus iuribꝰ.⁊ per cõſequẽs tenet᷑ pater eis legitima da⸗
re.vide tñ motiua ꝑ bal.in.l.ij.j.ſi quid ĩ fraudẽ patroni.
Hãc tñ regulã ꝙꝙ pr̃ nõ teneat᷑ ĩ vita filio dare legitimã.
Limita tamen hic pmo niſi pater ingrediat᷑ monaſter iũ
tunc viuo adhuc patre naturaliter debet᷑ legitima filio ĩ
vita.tex eſt reputa.ſingu ⁊ ibi glo.in.c.cum ſimus. de re⸗
gularib?ꝰ per quẽ ita dicit bal.in aut᷑.ſi qua mulier.in vlt.
col. ⁊ ibi bar. idẽ tenet nõ recoꝛdatus de tex. canoniſts⸗
rum in.d.c.cũ ſimꝰ. qð tamen qualiter ꝓcedat nõ firma

tur hic. qꝛ varij intellectus dantur ibi ad.d.c.per panoꝛ.

ibidẽ. ⁊ imol.ludo.ro.alex.in.l.ſi cũ dotem.in pᷣn.⁊ alex.
in. ix. col.ff ſolu ma. Et de veritate huiꝰ videas plene ꝑ
iaſ.de may.in aut᷑.ſi qua mulier.S. de ſacroſan.eccleſijs.
Limita niſi pater in vita ſua volũtarie aſſignaret legiti⸗
mã/tũc q́;uis augeãtur facultates nõ attẽderetur tẽpus
moꝛtis pris / nec poteſt petere aliqdð augmẽtum legitime
ſᷣm Jaco.bu.in.l pactũ .ſ. de colla.ſequit᷑ bal.ꝓ elegãti in
l.ij. de reuo. do.j· et alijs locis vt hic.per laſo. de may.
iſta tamen limitatio eſt falſa.et repꝛobatur cõiter tex.
expꝛeſſuʒ. in.l.ſi quãdo ·S·fl.vbi caſus ad litteram ·.eo.⁊
ita ꝑ illũ tex. repꝛobat ipſemet bal.in.d.l.pactum.in vlti.
oppo.⁊ in.l.qᷓuis·j.de fideicõ.imo.⁊ ludo.roma.in. d. l.
ſtipulatio hoc modo concepta/⁊ paul.de caſt. in. d.l.ſi qñ
paul.de caſt. ⁊ do.alex.in dic.l.in ratione.la.ij.in vlti. col.
ff. ad.l. fal. Et vltra eos adde illud qð ſingu.no. bal.in.c.
cum. M. ferrarieñ.per illũ tex. in. vij.col.de conſtitu.vbi
per illum textum. dicit bal.ꝙ ſi fllia que recipit dotem
pꝛo legitima pꝛomiſit nihil petere amplius. dicit bal. ſi
poſtea augeant᷑ facultates patris ꝙ poſt moꝛtem patris
poterit filia a fratribꝰ augmẽtum petere ſi excrcuerint ꝑ
Ulum textum. .
6AS ec auctẽ⸗
PNde et ſi parens. ea venn
addendo ad materiã meã nam aliqñ filius le⸗
Nͦditur ꝑ teſtamẽtũ inofficioſum/ tũc loquitur
iſte titulus. Aliqñ leditur ꝑ inofficioſaʒ donationẽ/a tũc
loquitur titu.ſequens.Et hec auctẽtica bꝛeuiter hoc in⸗
tẽdit. Abi fraudatur filius ꝑ inofficioſam donationẽ cõ
ſulitur catenus vt habeat debitum bonoꝝ ſubſidium / et
eatenus inofficioſa donatio reuocatur.hoc dicit.

coꝛpoꝛe.de nup · S. qꝛ vero. Sol. illa loquitur in caſu ſuo.
tẽ op.ꝙ debita iure nature nõ dicatur falcidia:ſed il⸗
la qᷓ eſt iure iſtitutiõis debita:vt.ff. ad.l.fal.. totũ.⁊·jeo.
So. tribus modis dicit᷑ falcidia. Ano modo ꝓpꝛie:vt ꝗᷓ
a falcidio nõ fuit inducta ſed defalcat.vnde a falce dicit

Falcidig

falcidia:⁊ qꝛ iure inſtitutionis debita impꝛopꝛijſſime di⸗ capit᷑ tri⸗
citur falcidia debita iure nature:qꝛ defalcat / ⁊ ſic a falce bꝰ modis.

dicit / ſed nõ a falcidio / nec iure inſtitutionis debita. Et
vidi dubitari/an hec debita iure nature qð eſt immutabi
le inſti.de iure naturali·S. fl. TCu dic cõtra:qꝛ lʒ iure natu

re debeatur:tñ eiꝰ qualitas ⁊ quãtitas a iure ciuili eſt in⸗

ducta:vt in aut᷑ nouiſſima: ergo a iure ciuili põt mutari.
Pꝛcterea iure naturali nulla neceſſitas imponebat pa⸗
tri eã relinq̃re. Itẽ op.ſic hic non tenuit donatio:ergo
remanẽt bona in hereditate:ergo veniũt diuidẽda iudi⸗

cio familie herciſcunde.ergo dʒ ceſſare querela que cum

alia non cõcurrit: vt.j. de inoffi. dona.l fl. Huius timoꝛe
ſunt hic plures ſolutiones:vt patet in glo.

Ad ditio In hac auctentica vltra alios doc. cõ⸗

„

muniter põdera.ex hoc tex.intelligẽdo
ꝙ loquatur tam ex teſtamẽto qᷓ ab inteſtato pꝛout in ſpe
cie ĩtelligit paul.de caſt.hic iſtũ tex.facere ꝓ eo qð tenet

bar. in.l.ticia ſeio·S imperatoꝛ. in.ij.col.ff. deleg.ij. ꝙ ſi

filius cuius legitima fuit extenuata ꝑ immẽſam donati⸗
onem patris ſi heres iſtitutꝰ a patre ⁊ hereditatẽ ſimpli⸗

citer acceptauerit nihilominus põt agere ad reuocandũ

donationẽ idẽ ſequũtur imol.⁊ raph.cu.ibi.⁊ imol.i.c.fl.
in. viij.col.de dona. Dheĩde no.ex hoc tex. ꝙ ꝑ donatione

⁊ ſic per titulũ lucratiuũ pater nõ põt in effectu diminue⸗

re legitimã filijs ⁊ ſic multominꝰ ĩ totũ tollere.Adde ſe⸗
cus eſſe ꝑ titulũ oneroſum puta venditiõis:nã pater ven
dendo oĩa bona/⁊ ꝓmittendo tradere poſt moꝛtẽ poſſet
pꝛiuare filios legitima in totũ eo qꝛ legitima dicit᷑ dedu
cto pꝛius om̃i ere alieno.l.pamphi ·S. quarta.⁊·G·qm aũt

quarta.ff. eo.ita in ſpecie tenet bar.⁊ poſt dy.in.l.heredi⸗

tariũ ꝑ illum tex.ff. de bo.aut᷑.iudi.poſ.⁊ in.l.cũ emanci⸗

pati · S. illud.ff. de col. bo bal.in.d ·S· quarta.⁊ in.lj.pde in

offi. dona. Spoꝛtet tñ tunc ꝙ appareat de vera ⁊ actuali
numeratiõe pꝛecii: vñ nõ ſufficeret partẽ in iſtrumẽto cõ

fiteri ſe pcium recepiſſe quo ad pꝛeiudiciũ fllioꝝ ſᷣm Jo.

de pla. Item . S.ſi quis ad fi.inſti.de inuti.ſtip.quẽ refert
2 ſeqᷣtur̃ do.bar. veronẽ. in cautela.xxxvj.poſtea in ſeq.
ponit duas alias cautelas pꝛiuãdi filiũ legitims. Adde
foꝛtius ꝙ etiã nõ ſufficeret cõfeſſio patris facta in teſta⸗
mẽto per quẽ cõfiteretur ſe debitoꝛẽ alicuiꝰ in piudiciũ
filij / quo ad diminuẽdum vel tollẽdum eiꝰ legitimã als
aperiretur via malicijs ad pꝛiuandũ filios legitima ita
vult bar.ſi bene iſpexeris.in.l.cuʒ qͥs decedẽs.circa me⸗
dium. ff. de leg.iii.⁊ clare ſpec.⁊ io.and.in titu.de cõfeſ.·
nunc vidẽdum vſi.ſed nũquid patris cõfeſſio.do.anto.

de bu in. c. qᷓuis.in ·iij.col.⁊ ibidem panoꝛ.de re iudi.do.

alex.in conſi xlv.in.j.volumiĩe.qð incipit ſuꝑ his.Et dũ

dicitur ĩ glo fi. in vᷣſi.hic vt extraneo donat᷑.dicas ꝙ hec

vᷣba dicta ꝑ patrẽ filio in donatione dicẽdo / dono tali fſt
lio meo tanq; extranco ⁊ bene merito ⁊ ꝓpter merita / et

ſeruicia q mihi feciſti / nõ pſumũt᷑ mer ua ſeu ſeruicis niſi

pꝛobãtur p ipᷣm filium nec credit᷑ pſi patri illud aſſerẽti
cum pᷣſumatur pꝛedicta vᷣba ppter merita ⁊ ſeruicta di⸗
xiſſe in fraudẽ alioꝝ filioꝝ. vide ſingu.bar.in.l.ſi foꝛte.ff.

de caſt. pecu per paul.de caſt. hic. bar.ĩ tractatu de duo⸗
bus fratribꝰ ĩiſimul habitãtibꝰ.in.iij.col.bar.⁊ bal.hic gl.
⁊ doc.in.l.ſi donatione·j.de col.⁊ intelligas pᷣdictã deci⸗

ſionem ꝓcedere etiã interpoſito iuramẽto ꝑ ipᷣim patrẽ.
Mam no crederctur etiã ipſi patri iuranti ſm bar ·in l. cñ
quis decedẽs ·S. ticia.ff.deleg.iij. J

E tem Meptis exhr̃data ex filio emã⸗
. P cipato ⁊ defuncto agit querela.
NVhoc dicit. Dicit glo. pꝛima ꝙ crat emãacipatus
a ala non defunctus. a dicit venire neptẽ. Alia glo.
dicit ꝙ fuius veniret ſi viueret:ergo ſibi inuicẽ cõtradi⸗
cunt:ſed dic ꝙ pꝛima glo.loquit᷑ ᷣm titulũ de coniungẽ⸗
dis cũ emã. lib.nã videbatur ꝙ neptis nõ deberet admit
ti cũ pr̃e ſuo ſed nõ eſt ita:qꝛ ꝑ edictũ de coniũgẽ. admit
titur ſecũ.ſunt enim tria iura:nam eſt ius ciuile ſᷣm quod
emãcipatus oĩno repellitur.eſt ius pᷣtoꝛiũ ſᷣm qð emãci⸗

edẽ dẽ iaſ.may.hic circa
iſtum vltimũ articulũ. vide plene iaſo.may. in.l. frater a
fratre.ff. de condictione indebiti.

punt
C2

ccte parte

UNrruteſtan
Kuns, cuine
trup
tlon
1es.
og
bise⸗
güuns
Cport
ſode
fiane
Litan
che
ctoꝛi
garh
zdicet

donatigenn
diuikdate⸗
wcgn
Pium

dlios ort
ler inralgii
Nopronnt
epeodͤn
fdelcgiig

mneſamdonegn

cditateſn
ad renoend
Iddonti
fecmdime
Olere Adtet
1s.Näpunn
oſtnuni
Eima dickdet
nnn in
ſrinlene
uinlchennm
rutinlſſan
deſl;tagl
tiſtitrunaod
unſthclini
wipotante
legtim A
rfuſttett
lcusnßtei
nelegtmit
flooslegtmmn
ctdis int
intindecſch
coftſio do na
nctdetrlin⸗
priohoint
orti icb
etoncnoti
1penneiu
iſuenicutt
nü ſei
giutſcucun,
rilſſen,

Hecedere
an poſſit
qs ꝓ ꝑte
teſtatus ⁊
ꝓ parte ĩ⸗
teſtatus.

De Inoſicioſo teſtam

patus oĩno ad mittitur.tertiũ eſt titulus de cõiungẽ.cũ
emã.ſᷣm qð admittit᷑ filiꝰ cũ nepte.Sed ſᷣm glo.q reqᷣrit
filiũ moꝛtuũ eſſe loqtur ſᷣm ius pᷣtoꝛiũ:vel in nepte poſt
emacipationem filij.

D Duo excludũt filiũ a q̃re
EArentibus. a/ 5o debite quati⸗
tatis / agnitio volũtatis defuncti.h. d.

R

multis modis excluditur vt in glo.
¶ In glo. que incipit ſunt enim.ibi debita data:idẽ ho⸗
dieè ſi aliqd hʒ:vt.je.l.omni modo. .
DE fli ci ſo Cõtra teſtamẽtum mili⸗
ino Micio etiz non eur⸗ rela n.
Pre e uerela ĩofficioſi teſta
AS 7 h ered Um.. meti datur ↄtra heredẽ
m Einſtitutũ ⁊ heredẽ heredis.h.d. ¶ Duobꝰ mo⸗
= Adis potuit tenere bona: vt hic in tex. et pꝛimo
caſu eſt neceſſaria qᷓrela.Secũdo non. Jaco. Buf.
L Arenarius põt exheredari niſi
R arena. pater laboꝛet eodẽ vicio: qꝛ nil
arenarius arenario.h.d.
6 Vbi indebite grauat᷑ filius eo
J P ater. modo qͥ magis eſt ſenſurꝰ cõ⸗
fõtfmodũ q; grauamen nõ agit qrela.h.d. Jaco.
KAErx tex. ꝑuenire] vñ lʒ ſit grauata habet tñ
recõpenſationẽ grauaminis. ð
Beeenn D b us Ab initio nõ poteſt
B m duol moꝛi quis ꝓ parte
teſtatus / ⁊ pꝛo parte inteſtatꝰ:ex poſt facto ſic
Itunc legata ⁊ fideicõmiſſa qᷓ diuiſionẽ reci⸗
piunt pꝛo parte pᷣſtant᷑/libertates vo ꝓ ſolido.h.d. Ja.

2

Op. ꝙ non poſſit quis pꝛo ꝑte decedere inteſtatꝰ ⁊ ꝓ
Deeas. vnde videt᷑ obſtare inſti.de heredi.inſtiS.

non tñ.⁊.ffj.de regu.iur.l.ius noſtrũ.Solu.non põt ab ini
tio vt in cõtrario / niſi ſit miles.vt.l.j.S.de mili te.ex poſt
facto ſic vt hic.¶ Itẽ op. ꝙ libertates nõ pᷣſtentur rupto
teſtamẽto:vt. l.papinianꝰ.S. fi.ff.e.Sol non pᷣſtãtur ante
quinquẽniũ:vt ibi:ſed poſt ſic vt hic. Tu dic ꝙ aut totũ
eſt ruptum teſtamẽtum ⁊ loquitur lex ↄꝛia.aut pꝛo parte
⁊ loquitur lex iſta. Itẽ quero quis pᷣſtabit has liberta⸗
tes: ⁊ an filiꝰ recipiet extimationẽ ſue partis? Et dic vt
glo.ꝙ ſie.¶ Itẽ op. ſentẽtia lata in q̃rela facit ius quo ad
oẽs. ergo oĩbus debet pᷣiudicare vno rñdente. vt.l.papi⸗
nianꝰ. S. fl. ff. . So. ad hoc vt ſnĩa faciat ius quo ad oẽs.
opoꝛtet ꝙ ſit lata cũ legitimo ↄtradictoꝛe.vt.l.cum nõ iu
ſto. de collu. detegen. Sic ergo fuit cã actitata.cũ legata
ria non pᷣiudicat alicui niſi ſibi:qꝛ non legitimꝰ õdictoꝛ/⸗
⁊ ita poſſet intelligi.l.ij.ff.de excep.rei iudi.Aut eſt lata
cũ herede/⁊ tũc ſi erat heres inſolidũ erat legitimꝰ Idi⸗
ctoꝛ inſolidũ /⁊ ideo oĩbus pᷣiudicat:vt in cõtrario.Aut
erat hr̃s ſolum pꝛo parte / ⁊ tunc ſolũ pꝛo ꝑte eſt legitimꝰ
gdictoꝛ:⁊ ideo ſolũ ꝓ parte legatarijs pᷣiudicat: vt hic.
P m qui Qui ſuccũbit in q̃rela inoffi⸗

Bin cioſi teſtamenti poteſt redire
ad querelã falſi.⁊ ecõtra.h.d.
¶ DOp. ex glo. et poſtea veniã ad ipſam ꝙ ille
qui ſuccubit patiatur exceptionẽ rei iudicate / ſi iterum
agat:vt. l. cuʒ q̃ritur.ff.de excep.rei iu. So.hic agitur ex
diuerſis cauſis non eadẽ.¶ Sed cõtra hoc op.ꝙ videat᷑
eandẽ cauſam agendi ꝓſequi:qꝛ ſicut qui pꝛoponit realẽ
actionẽ videtur ius ſuum in iudicio deducere:⁊ ſi poſtea
agat obſtat exceptio:vt.l.⁊ an eadẽ.S. actiones.ff. de ex⸗
cep.reiiudi.⁊.l.mater·S eadem.ſic ⁊ cũ quis ꝓponit peti
tionẽ hereditatis q̃ realis eſt. Sol.vt glo.ex qua collige:
ꝙ aut ꝓpoſuit q̃relam inofficioſi ⁊ põt querela kalſi ꝓpo

nere:qꝛ non habẽt eandẽ cauſam:vt hic.Aut ꝓponit pe⸗

titionẽ hr̃ditatis:⁊ tunc aut adiecta cauſa ⁊ nõ pᷣiudicat
ſibi ſi ex alia agat:⁊ ita poteſt hic ĩtelligi. aut ſumpliciter
eam pꝛopoſuerit ⁊ ſibi piudicat vt in cõtrario. Itẽ op.
ꝙ ꝑ electionẽ ſibi pᷣiudicauerit:licet nõ exceptione rei iu
dicate:vt l.ſi patronus.de bo.li.Sol.vt glo. Vel dic bᷣm
dy. ꝙ hic eſt cõtrarietas in oꝛigine:⁊ nõ in effectu:ſed in
cõtrario eſt ↄᷣrietas in oꝛigine ⁊ in effectu:⁊ ideo ſibi pᷣiu⸗
dicat. Sed certe ipſe non videt᷑ bene dicere:qꝛ in.l.jj de
furtis.non eſt ↄᷣrietas in oꝛigine ⁊ cum electione tollunt᷑
ꝙ ibi non ſit cõtrarietas in oꝛigine ꝑatet:qꝛ ambo iura

naſcũtur qð nõ eſſet ſi in oꝛigine eſſet Zrietas:qꝛ cõtraria

DSad =Op. alijs modis excludat᷑ filius: vt lapſu
quinquenij: vt...e.l.ſi quis filiũ.in fi. Solu.vt in gl.quia

pꝛout contraria ſunt nõ poſſunt cõcurrere vt.l.ſʒ ⁊ ſi pu.
5S·ſi ĩſtitoꝛia.ff ð ĩſtito.⁊.l.hec vᷣba.ff.devb.ſig.⁊.l.ſi is qͥ
ducẽta.S.vtrũ.ff.de re.du niſi dicas ſuſtinẽdo dy.ꝙ aut
eſt ↄietas ĩ oꝛigine ⁊ ĩ effectu ⁊ tũc per electionẽ vniꝰ p⸗
iudicatur in alio/vt in cõtrario.aut eſt cõtrarietas in oꝛi
gine/ſed non in effectu ⁊ tũc non pꝛeiudicatur vt hic aut
erat contrarietas in effectu ſed non in oꝛigine ⁊ tunc pꝛe
iudicatur.vt.l.j.j.de fur.⁊ erit ratio defendendo eũ:quia
quãdo ſunt ↄtraria in effectu vidẽtur ad diuerſa tẽdere/
⁊ ideo ex diuerſa cauſa vidẽtur venire. Sed ego melius
dicerem altero de duobus modis:pꝛimo ſic:qꝛ aut plu⸗
ra iura ſunt perducta ineſſe ⁊ tunc per electionẽ vnius pᷣ
iudico mihi in alio.vt.l.j.j.de fur.cũ ſi.aut eſt tãtũ vnum
ius pꝛoductũ ineſſe ⁊ tũc ſi eligo incõpetẽs mihi nõ pꝛe—⸗
iudico in alio cõpetenti.Vt hic vel ᷣm Ja.de rauẽ.ſi eli
go ius mihi incõpetẽs aut ſciẽter ⁊ mihi pᷣiudico incõpe
tẽti ex quadam tacita repudiatione non electione vt ĩ cõ
trarijs.aut ignoꝛãter:⁊ tũc mihi nõ pꝛeiudico vt hic.⁊.l.
mater.ff. eo.¶ Itẽ op.ad idẽ de.l.fi.j.de codicillis. Sol.
ſᷣim Dy.ibi eſt contrarietas in oꝛigine ⁊ effectu:hic in oꝛi
gine tãtum.Vel melius ibi ſunt duo iura in eſſe ꝓducta:
⁊ ideo per electionemvnius mihi non pꝛeiudico in alio.
hic autẽ eſt tm̃ vnũ ius ineſſe ꝓductũ:⁊ ideo per electio⸗
nem incõpetentis mihi nõ pᷣiudico in cõpetenti.Vel dic
Fᷣm Ja.de rauẽ.ꝙ ibi elegi ſciẽter hic ignoꝛater.i Vt er
go hec materia plene liqueat ſic diſtingue:quia aut que⸗
ris in caſu noſtre legis qui egit vna via ſibi pᷣiudicet in
alia exceptione rei iudicate.⁊ tũc dic ꝙ aut pꝛopoſuit q̃⸗
relam inofficioſi:⁊ modo agit querela falſi / vel econtra:
⁊ tunc non obſtat exceptio rei iudicate: quia ex diuerſis
cauſis agitur vt hic.aut pꝛimo pꝛopoſuit petitionẽ here
ditatis:⁊ tunc adiecta cã.ſ.quia falſum teſtamentũ vel ĩ
officioſum.⁊ non obſt.ſibi exceptio ſi agat ex alia cãvt.l.
ſi mater.S an eadem.ff. de excep.rei iudi.⁊.l.cum querit᷑
gut ꝓpoſuit eã ſimpliciter:⁊ tũc ſibi pꝛeiudicat: quia vi⸗
detur omne ius ſuum in iudicio deduxiſſe.vt.l.⁊ an eadẽ
Sactiones.ff.de excep.rei iudi.Aut q̃ris an ſibi pᷣiudica
uerit ele tione:tũc dic ꝙ aut plura iura veniũt ex eadem
cãa:⁊ tũc dic ꝙ vno electo pᷣiudicatur in alio.vt.l.quod ĩ
heredẽ.S. eligere.ff.de tribu.aut veniunt ex cauſis diuer
ſis:⁊ tũc electo vno non pᷣiudicatur in alio:aut veniunt
ex cauſis cõtrarijs:⁊ tũc dic ſᷣm dy.eũ ſupplẽdum ꝙ aut
ſunt ↄtraria in oꝛigine:⁊ in effectu:⁊ tunc vno electo pꝛe
iudicatur in alio.vt.l.fl.j.de codicil.aut ſunt ↄꝛia in oꝛi⸗
gine:ſed non mi effectu: ⁊ tũc vno electo non pꝛeiudicat
in alio.vt.l.j.j/de furtis.⁊.l.ſed ⁊ ſi pupillus.S.ſi inſtito⸗
ria.ff.de inſtito. Nel melius ſᷣm Jac.de rauẽ.Aut eligo
mihi ius non cõpetens ſciẽter aut ignoꝛãter. Pꝛimo ca
ſu mihi pꝛeiudico.vt.l.fl.j.de codicil. Scðdo caſu non vi
hic:⁊ pꝛo hoc facit glo.in.l.legitima.ff.de peti.here.⁊.l.lzʒ
q.de hered.fal. Vel poſſet dici ſimpliciter ꝙ eligẽdo ius
mihꝛt non cõpetens ſiue ſciẽter ſiue ignoꝛãter mihi nõ pᷣ⸗
iudicẽ cũ electio ſit nulla.vt.l.iij.⁊.iiij.ff.de op.le.niſi di⸗
cas ſuſtinẽdo hanc opi.ꝙ ſciens michi pᷣiudico non ele⸗
ctione:qꝛ eſt nulla/ſed quadã tacita repudiatione arg.l.

apud aufidium. ff.de op.le. Vel potes ſoluere ꝙ aut duo

iura ſunt mihi ineſſe ꝓducta:⁊ tunc electo vno mihi pꝛe⸗
iudico in alio.vt.l.j.jde furt.cum ſi. quod intellige ſi fui
ſciens ſecus ſi ignoꝛans.vt.l.maniteſtiſſimi.S.ſinautem

dubius·j· de fur. aut eſt vnũ ius tm mihi ineſſe pꝛoductuʒ

⁊tunc ſi eligo cõpetens non poſſum incõpetentem acci⸗
pere:ſi eligo ĩ cõpetẽs mihi nõ pᷣiudico vt hic ar.d.liapð
RRAufidium. de op. le. Jac. But.
7 li a Pꝛeteritio matris pꝛo exheredatio
Be: ne habetur:eſt ergo opus querele.h.
d. Butrigar. ä
Ontra Hiligentia circa vnum auxiliñ
ν pꝛodeſt quãtum ad alterum qũ
Rnon patiebatur concurſum. h. d.

poteſt:ergo non concurrunt. .
¶ Sp.ad hãc legem de.il.ſi ſeruus.ff.vi bo.rap.glo:non
ſoluit. So.aut queris an diligentia circa vnum auxiliuʒ
pꝛoſit circa alium:⁊ loquitur hec lex:aut queris an negli

gentia circavnum pꝛeiudicet ĩ alio:⁊ tunc loqᷣt᷑.l.ſi ſeru·

A4. Ag euidentisã eſt ſciendum ꝙ teſtamentum Teſtm̃ in
aliqñ poteſt dici nullum/aliquando inofficioſum. Sed ſi officioſũ ?
cſt nullum non poteſt dici inofficioſum: qꝛ inofficioſum teſtm nul⸗
datur ad reſcindendũ:at id quod nullum eſt reſcindi nõ lũ qũo diſ

Incõſtan ⸗
tia repꝛo-
bat᷑ ĩ iure⸗

Butrigarius ſuper

Item op. de.l.minoꝛ.ff. de euic. So. aut queris an dill⸗
getia circavnum pꝛoſit in alio quantũ ad pᷣſcriptionem /
? dico ꝙ ſic vt hic. Aut q̃ri quãtum ad exceptionẽ rei iu⸗
dicate:⁊ dico ꝙ aut attingunt eãdem cauſam agendi / et
exceptio rei iudicate obſtat in alio vt in cõtrario.aut di⸗
uerſam cãm agendi ⁊ tunc ſecus vt hic: aut ergo queris
quo ad erceptionẽ rei iudicate/ illa nõ obſtat:qꝛ muta⸗
tur cã agendi:aut queris quãtum ad pꝛeſcriptioneʒ/⁊ di
co ꝙ diligentia in vno pꝛoſit in alio vt hic:aut queris an
negligentia in vno pꝛeiudicet in alio:⁊ dico ꝙènon.
¶ Item op. ꝙ etiã diligenti currat tempus cum ſit conti
nuum. vt. j.eo.ſi quis filius.in fl.So.eſt cõtinuũ vt etig
feriati dies in eo cõputãtur. vt in cõtrario. Sed diligen⸗
a ti non currũt vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ diligẽtia in vno non ꝑꝛo

circa vnũ ſit in alio.vt inſti. de excutu·S· qui autem. So. vt gloſ. qꝛ
actũ an ꝓ hic non potuit hec duo iura ſimul pꝛoponere/in ↄtrario
ſit ĩ alio. ſic. Ut ergo hec materia plene liqueat diſt ingue: qꝛ ſi q⸗

ris an diligẽtia circa vnuʒ ꝓſit in alio.tũc dic ꝙ aut erat
talia iura que non patiebãtur concurſum:⁊ tũc diligẽtia
circa vnũ pꝛodeſt in alio vt hic. aut patiebant᷑ cõcurſum
⁊ tũc aut erãt talia iura que cõmunicabant eundem effe⸗
ctũ:⁊ ſic ꝓvno reputabãtur:⁊ tũc diligẽtia in vno ꝓdeſt
in alio vt.l. ſi quis a multis j.de ãna.excep.⁊.l.fl.de duo.
rei. aut non cõmunicabant eũdem effectum:⁊ tũc diligẽ⸗
tia in vno non pꝛodeſt in alio.vt inſti. de excu.tu · S· qᷓ au
tem. aut queris an negligentia circa vnũ pꝛeiudicet cir⸗
ca aliud.⁊ tũc aut ſunt duo iura pᷣncipalia:⁊ tũc negligẽ
tia ĩ vno nõ noccet in alio:aut vnũ ſe habet per modũ pᷣn
cipalis:⁊ aliud per modũ acceſſoꝛij:⁊ tũc negligentia in
vno pᷣiudicat in alio. vt.l.fin.j.de his qui a non do. ma.⁊
l.ſi ſeruus.ff. vi bonoꝛ.raptoꝛ.ita pꝛocedit gloſ.l.item.de
ali. mu. iu. cã fac. aut q̃ris an ſnĩa lata ĩ vno noceat ĩ alio
⁊ dico ꝙ non vbi mutatur cã agendi vt hic.⁊.l.cum que⸗
ritur.ff.de excep.rei iudi.⁊.d.l.minoꝛ.S.j.
Ad D iti 0 Et dicas ꝙ iſta lex debet ĩtelligi plane
04* evt iacet text.adeo ꝙ iſta duo remedia
poſita in text. poſſunt cumulari in eo.libel.vt dicendo di⸗
co teſtamentum patris nullum pꝛopter defectum nume⸗
ri teſtm/vel als in terminis.l.ſi non ſpeciali·.j. de teſta.⁊
dato ꝙ ſit iure perfectum dico inofficioſum ⁊ ita cantant
verba littere ſicut in ſimili admittitur iſta petitio dico ſẽ
tentiam nullam:æ ſi qua eſt/appello.vt no.in.l.j.vbi bar.
⁊ alij quando pꝛouo.non eſt neceſſe Bartol.in.l.ſi expᷣſ
ſim. ff de appella.Bald.in.l.jij.de fur.⁊ in. c.ſancimus.in
quo tẽpo.mil.invſi.feu.facit qð in ſimilivult glo.no.in.l.
qui de inofficioſo· S·j. in glo.magna ad fl.ff.eo.iſte intelle
ctus pꝛobatur pulchꝛo fundamento hoc modo:quia quã
do duo vocabula veniunt ad determinationem ciuſdem
verbi vel participiij / vt eſt hic debẽt intelligi vt vnifoꝛmi
ter ⁊ eodem tempoꝛe operentur ſucceſſiue.text.eſt nota.
in.l.fina.j.de ſenten.⁊ interlocu.omnium ludi.quem bar.
ibi dicit eſſe ſingularem ad hoc ⁊ ſe neſcire alibi cum eti⸗
am ad hoc reputat ſingularem bal.in.c. ſuper eo. ij.de ap
pella.facit ꝙ vulgo diximus ꝙ vna determinatio reſpi⸗
ciens plura determinabilia debet ea equaliter determi⸗
nare ⁊ vnifoꝛmiter.l.iã hoc iureS.j.vbi Bar.⁊ alij no.ff.
de vul.⁊ pul.in teſtamento.vbi bar.⁊ doc ·j.de teſt. milit.
Alibitamen habes ꝙ verbum poſitum iuxta plura deter

minabilia ea determinat pꝛout natura vnicui; cõuenit

tex.eſt no.in.c.cum dilectus.⁊ ibi cardin.? Panoꝛ.in.ij.
col.no.de conſuetu.⁊ tex.in.c.olim ex litteris.de reſcrip.
æ ibi cardi.no.⁊ reputat ſingularẽ.⁊ in.c.ab excommuni
cato eo.titulo. In tex.ibi pꝛeſcriptio exponit Oau.de ca
ſtro.i.exceptio ⁊ ita ſepe exponitur in.l.quotiẽs:j.de pꝛe
ci.impe.offe.in.l.pꝛeſcriptione vbi Saly.declarat ⁊ dixi
I.ſi contra ius vel vtili.publi.ſed mihi plus placet ꝙ hic

pꝛeſcriptio ſtet pꝛopꝛie pꝛo lapſu tempoꝛis ⁊c.ᷣm Mo⸗

WIm kilium Patri exhered ato da
G UIh. tur querela / vel fratri
itur pi perſona inſtituta. hoc dicit ſm ambas

Bmte

A dicit. Butrigar. B
Tlia Inconſtantia repꝛobatur a iurc.
IAla. poc dicit Jacobus Butrigarius
Kdoctoꝛlegum. 3

Que iuſſu patris a marito non di
uertit exheredari non debet. hoc

Certio libꝛo Codicis

g 5αα Filia turpiter viuens exhere
9 ciliam. àri poteſt a patre niſi diſtu⸗
1T hlerit eâ nubere vltra vigintiquinq; annos. hoc
AA dicit cum aut.

Gg E

—

te.S. eo ꝙ nõ poſſum tibi ĩputare inimi⸗ dare an
citiam q̃ pꝛouenit culpa mea/neq; enim poſſum dicere ꝙ poſſit pr ſt
pater exheredauit me ꝓpter inimicitiam cum ipſa cau⸗ liũ ppter
ſa inimicitie ⁊ ſic ingratitudinis ꝓceſſerit culpa mea/⁊ in
credit iaſo.hic qð iſtud ſit verum in iſta materia exhere⸗
dationis. Ałs aũt licet quis fuerit cauſa inimicitiarũ:tũ
poteſt tales inimicitias opponere⁊ allegare. hoc ptz ex

gl. in. l. athlete · S· dat remiſſionẽ.in vᷣbo facta.ff.de excuſ.
tut.quã bal.ibi.no.⁊ dicit raro alibi reperiri ꝙ etiã ſi ini⸗
micitie pᷣceſſerĩt ab eo cõtra quẽ teſtis deponit:tñ hoc nõ

facit quin teſtis repellitur tanq; inimicus. Idem no.do.

anth. de bu. in. c. veniẽs.le.ij.de ſpõſa.vbiꝙ idẽ dictũ eſt
de teſte dicit hẽre locũ ĩ iudice ⁊ arbitro.idẽ tenet alber.
de roʒate.in.l.pe.in pꝛincipio.ff.ſolu.ma. alex.cõſi.xcix.
incipiẽte in cauſa inquiſitionis foꝛmate cõtra Jacobũ.

Quapꝛopt᷑ dic ſm iaſo.may. ꝙ male dicit glo.bar. in.l. cũ

tabulis · S. j. vbi dicit bar.p illũ tex.ff. de his qbꝰ vt indi⸗
gnis. vbi dicit ꝙ regula qᷓ habet ꝙ ꝓpt᷑ inimicitias ↄtra
ctas ĩter teſtatoꝛẽ T legatariũ reuocat᷑ legatũ.l:.iij·S · ft.
ff. de adimẽ. legatis:na pꝛocedit dicit bar.quãdo inimi⸗

citie ꝓceſſerunt culpa legatarij ſecus ſi culpa teſtatoꝛis

per illũ · S. j. in dic.l. cũ tabulis.ff.de his qui.vt idignis.
⁊ dicit bar.ibi qð eſt menti tenendũ.Alij tamen doc. ibi
nihil tangunt / nec ᷣm iaſo.may.alibi tactũ reperit᷑. Cre⸗
do tamen dicit iaſon may.hic ꝙ bar.in pᷣdicta deciſione

male dicat ꝑ pᷣdicta qꝗᷓ dixi. S. de teſte ꝓpter inimicitiꝗ.

Et vltra contra bar.adduco duos tex. Pꝛimo in.l.iiij.

ff. de adimẽdis legatis. in vbo ⁊ peniteat teſtatoꝛẽ pꝛio⸗

ris offenſe. ex quo patet ꝙ ipſe teſtatoꝛ ĩtulerat offenſam:
⁊ ſic fuerat cauſa inimicitiarũ.⁊ tũ reuocatur legatũ per
tales inimicitias. Scðo põdera tex.in.l.ex ꝑte.ff.de adi.
leg. vbi inimicitie ꝓceſſerãt culpa teſtatoꝛis: vt ibi pꝛo⸗
bat tex. in vᷣſi.grauiſſimis inimicitijs ꝓſecutus.⁊ ibi ad
litterã.hoc dicit bar.in fl.Et in eo magis me fundo q; in
verbis tex.⁊ tamen ibi tex.in fl.dicit ꝙ reuocatur legatũ
pꝑ tales inimicitias. Tertio ſuadetur ratiõe:nã ideo per
tales inimicitias cẽſetur tacite reuocatũ legatum iuribꝰ
palle.eo qꝛ pᷣumitur mutata volũtas teſtatoꝛis.Sed il⸗
la ratio pꝛocedit etiã quãdo inimicitie ꝓcedũt culpa te⸗
ſtatoꝛis:qꝛ oĩno mutata ẽ volũtas teſtatoꝛis:ergo lega⸗
tum dʒ intelligi reuocatum. Mec ob.tex. in.d.l.cum tabu
lis · S. j.quia in illa.lnon põt fieriteſtamẽtum. Pꝛimo.qꝛ
nihil de ümicitijs dicit:⁊ dato ꝙ loq̃retur de mimicitijs
pꝛout bar. intelligit.ille non fuerũt inimicitie capitales/
vel graues ꝓut requirũtur ad reuocationẽ legati.dic.l.
iij · S. fl. Mã licet liberta recuſauerit eſſe ↄcubina patroni.
Iſta nõ eſt inimicitia capitalis/aut grauis. ergo de illo
tex.bar.nõ potuit in ꝓpoſito facere fundamẽtum.Limi⸗
