paratus ipſi tamen impar materie iam multis incipit tedio eſſe huius tituli finem
hoc anno deſperantibus: in hac parte quædã pretioſiora colligã & claudã riuos.

Eit igit in caſu fortuito hæc regula. Caſus fortuitus in cõtractibus non pſta
tur. Probatur in depoſito per. /.i.S. ſi conuenerit. ff. depoſi. . is cui.inſti. de oblig.

quære contra.cũ ſimi. diſtinguendo tamen cõtra gl.quia ſi poſt morã res erat eo

pacto apud deponentẽ peritura caſus non pᷣſtatur. Ita reiecta glo. ſententia dicũt

ſcrib.in.l.ſi plures. Sulti.ff. depoſiti. p illum tex. aliter atq; in cõmodato per gloin

c.i.de cõmod. glo.ul. per auct. de depoſito.col.vi. &. l. cum res. S. ulti.ff.de lega.i ui

de ſcripta in. c. bona fides. de depoſito. In pᷣcario probatur p.l.queſitum. ff de pᷣca
rio. In cõmodato per.l.ſi ut certo.S. quod ucro.ff. cõmod.l.i. C. e. cum ſimi.q.c.i.iun

cta glo. de cõmod. In mandato per.l.ſi procuratorẽ. ff. mãdati.item quia fit gratia
mandantis. In negociis geſtis p.l.ſi negocia. fl/de nego. geſtis: ubi eſt locus in quo
tenetur de caſu cum inſolitum quid fecerit. In pignore tex. in uulg.l. quæ fortuitis
C. de pigno.actio.In dote tex.elegans in.l.ſi cum dotẽ.S.ſi maritus.fl.ſolu.matri.

in uer.quid enim humanius quã fortuitis caſibus uxorẽ uiri & uirum uxoris par
ticipem eſſe. In tutela. eſt tex. in. I.ſi res pupillaris. in uerb. celeberrimus. ff. de admi
niſtra. tutel. In ſocietate. lI. cum duobus.S. damna. ff. pro ſocio. In cõmunitate. eſt
tex.in. l.iii.illic abeſſe & adeſſe: & in.l.ſed poſtquã.ff. cõmuni diui.cum ſimilibus.
Ita hanc regulam habes expoſitam per exempla omnium contractuũ hac lege
deſcriptorũ: quæ lex etiam egregie caſus fortuitos enumerat. Vnde ego ſecun

do loco declaro hanc regulam habere locũ in quocunq;ʒ genere. caſus fortuiti.Eſt
autem caſus fortuitus ex crebriori definitione. id quod ita accidit ut hominis con
ſilio/cura/ac diligentia preuideri aut precaueri nõ potuerit.ex.l.optima.hic nomi
nata per glo.l.ii.S.ſi eo tempore.in uer.caſus fortuiti hominis cõſilio preuideri nõ

poſſunt. ff. de admi. re. ci. facit.l. ſi ea res. ff.de acti. empti.l.ſed dãno. ff. loca. Sunt
autem due caſus fortuiti ſpecies. Vnus eſt qui natura accidit ut maris tẽpeſtas/
congelatio/ grandinatio/fluminis impetus: ad hæc mors quæ ob id fatum dicit
certa an: incerta quando.I. interdum. fl. de iudic. quæ quocunq; modo accidat di
citur caſus fortuitus & dei mẽte præuiſa glo. quam Angelus aretinus indicat ſin
gularem in. S.i.de capit. diminu. inſtitutio. lib.i. A lius eſt caſus hominis facto cõ

7

citat cum. l.ii. S. ſolet. ff. de hered. uel actio. uendit. quamuis nonnulli dixerint a do
ctoribus ea iura non allegari qui recentiores ſunt barbatio qui etiam allegat in. c.
i. de cõmo. & bal.ea ſolet ad hoc põderare. lege eum & ſcrib.in.l. quæ fortuitis. Ad

hæc falſa teſtium depoſitio & quod Guillermus ait teſtamenti falſificatio. In his

exemplis aliter breuitatis eauſa non hæreo. Cæterum in præſens hanc conclu
ſionem limito per ordinem glo. Primo quando culpa caſum præcedit. l. ſi ut cer
to.S. interdum.ff. cõmodati:quod oſtendo quatuor exemplis quibus huius ma
teriæ pars bona continebitur. Primũ eſt quod Angelus in. l. ſi ea res.de actio.
empti. dicit eum qui ob inimicitias ab alio paſſus eſt damnũ teneri de caſu ſortui
to quod hic Guillermus dicit ac refert. Tu dicas eum qui ſua culpa odiũ cum

err

tingens ut latronum inſidiæ: hoſtium incurſus, uis etiam priuata in præuiſ. atiudi
cis iniuria uel iniqua fententia.l.ſi per imprudentiã ff.de euic. quam hic Guiller.

iſpen
ignoe⸗
e 1o⸗
annr⸗
Uere a

omurn ha
Gounco
ſndde
inpotel
4 Jert
ſepad
zinqua
lnclude
Etenunc
nmts ſo
ſbuſcan
lltetamm.
Gltkeneo
Acialte
mung
unflde
utilqe⸗
guncor
lareum
inrin
unnüe
ientge
Upeqvod
Konal

Cernus
tinnl
i⸗
Enen
lts
dnſ
holi
elte
uctit
tgon
airi

ingu
orruts
Ltat
orin

denini

nlteelt

mbau
rlge
GoNen
ut NN
insn

mehon

lidenumlu

. Ste

bepele⸗
ulncit
ccllitd

bcletn.
ldd
iſrind

grae⸗
egatnne
9, 4
tutsh
o in

an

cin
tgrin

cNn
Au

nuins
de C.
Nuſotn

De Regulis luris. fl. d– Fo. XVI.

alio contraxit teneri de eaſu ex illo odio contingente:quuero ĩniuſte ab alio inui
die cauſa ſortaſſe patitur odiũ non teneri ex illius odii ſucceſſu:quia in culpa non

eſt. Secundum exemplum eſt quia perfunctorie in hac re progredior quod hic

tradit do. ĩigneus de ſcholaribus Aurelianis conducentibus equos ut eant Cleria

cum eoſque nimis onerantibus uel ducentibus in alium locum ut teneantur de
caſu fortuito.l.qui inſulam.S.qui m ulas.ff.locati. Tertium de incendio quod
non reputatur caſus fortuitus inter habitantes: aliter atq; inter extraneos ut hoſpi
tantes in hoſpitio uel hoſpitatos. de qua re legito Barbatiũ in. c.i. de cõmo. & cum
a domeſticis eſt factum aliter atque cum ab aliis & diligẽtia ordinaria clauſis ſer
uatiſque rebus. hoc enim pacto fortuitus eſt uel cum ex uicina domo & non po
tuit ignis expelli uicini prouidentia & diligentia quæ omnia traduntur hic abun
de per do. Guiller. aliquid per Do. Io. igneũ: & alios in. l. uendita. ff. de peric. & com
mo. rei uendi. l.uideamus. ocati cum ſimi. Quartũ exemplum in funo quod
etiam regulariter preſumitur non ſine culpa eſſe. uideas in hunc articulum quæ
ulchre. Barbat. ſcribit in conſi. liii. uol.i. de rebus in hoſpitio ꝑditis ubi eũ ait qui
uiris bone opiniõis & fidei atq; famæ utitur in hoſpitio ſuo nõ teneri cum extra
domum habitant arg.l.̈ ſi quis ex argentariis. . ,. ff. de edendo.l.argentũ. ff. cõmo.
Secundo fallit hec regula ob moram. de qua remitto ad glo. in. c.i. de cõmo. gl.
ult. & nõ dico tum quia uolo nunc abſoluere hanc legem tum quia moræ mate
riam poteſtis ex ordinaria matutina ſatis audire in. . ſi ex legati cauſa.de uerbo.ob
lig. Tertio & ultimio fallit ob pactũ: ut hic glo. docet. J. iuriſgentiũ. S. itẽ ſi pactis
f. de pactis eſt in hac lege tex. & in.c.i.cõmoda.c.cõtractus.de reg.iu.li.vi.cum ſi
miin qua parte glo hic tres ſententias refert. Vltima quæ eſt bulgari crebrior eſt.
Conclude ex bar aliiſq; in.l. ſed & ſi quis.S. queſitũ.ffſi quis cautio, aut generali
ter renu nciauit caſui fortuito tunc nulla eſt renunciatio: aut ſpecialiter ideſt enu
meratis ſpeciebus caſus fortuiti. tunc non eſt dubiũ quin ualeat: aut enumecratis
quibuſdam ſpeciebus poſtea generaliter dixit & omnẽ caſum in me ſuſcipiotunc
ualet etiam quo ad omnes.hoc & laſon & oẽs moderni ita illic tractant ut ratio
nes referre opus non ſit quamuis laſon dixerit poſſe aliter teneri & barbatius in
dict. c.i.aliter diſpurauerit. Circa hunc articulum adde quod renunciatio quan
tumcunq; generalis etiam iurata non includit caſum inſolitũ per.l.fiſtulas. .fru
menta. ff. de contra. empti. quæ uidetur facere conira bar. ego poſt laſonẽ non re
fero niſi quod barbatius in dict. cap.i.pulchrius refert ſententias canoniſtarũ. &

aliquando uiſum eſt mihi deeſſe in illo.S. frumenta negatiuã:& memini quoſdã

dicere eum caſum qui taro accidit eſſe preſtandum ob illam renunciarionem ut
uim ac tempeſtatẽ immoderatam: ſed ualde inſolitum ut quia mille annis uel ex
hominũ memoria non accidit non uenire ut cum ſuperiore anno omnes prope
uites congelate ſunt aprili menſe quod nunꝗᷓ eo pacto accidiſſe memoria eſt. his
iunge quod Alexan. Imo. bar. ſequtus in dict.S.queſitum ſcribit in cõſi.uiceſimo

octauo uolui item cautelam cæpolæ quadrageſimã octauam poſt Albericum.

De ſfictione.
CPrefatio in ciuiles diſputationes ad incorruptiſſimũ doctiſſimũq; Burgundie
preſidem & preceptorẽ ſuũ Do. Hugonẽ furnerium iuris utriuſq; profeſſorẽ.

T puriſſimi metalli ueſtimento gẽma quantũuis precioſa fit
luſſtrior:ſic egregii cuiuſpiã clariſſimiq; uiri auctoritate quæ
cunq; uel a doctiſſimis extraq; aleã poſitis emittunt᷑, lõge or
natiora procedunt: fiuntq; fere apud uulgus receptiora maio
riſque opinionis & noĩs. Ea de cauſapreſes ꝗ] integerrime)

actiones propoſuiſſem (cuiuſmodi ſunt de fictione/ de ſuitate/ de ſalica lege qui
bus interfuiſti ſemp) & ceteris rumultuariis lucubratiõibus noſtris inſereretuo
nomini grauiſſimo dedicandas duxi: ut quæ ex tuis quondã fontibus ſacratiſſi
mis ebibimus te ducetimmo prorſus autore fierent auguſtiora. Ornaſti prius in
geniũ:nec ꝑ te ſtetit tuaſq; exhortatiões qui lõge fuerit ornatius:nũc ĩgenii feturã

ſuapte ſponte non ſplendidã exornabis. Nõ ago tecũ pluribus uir modeſtiſſime:

quippe qui ſoleo benignitate tua non ſecus atq; parentis uti. Perge fauere Pyrrho
tuo cui maiores aĩos facit fauor tuus:interim dũ maiora tibi parturimus. Vale.
Diſputatio prima de fictione.
¶—Azo in ſumma. in principio ad. C. & Archidiaconus in canone ferrum. L. D. di
cunt ꝙ fictio incidit in.x. p̃dicamenta qd declarat᷑ ꝑ eos ſuficienter. Bart. autem
quantũ ad rem ſpectat ad cognoſcendũ ſtatum fictionis tradit hanc theoricã ſin
gularem. ſicut humanoꝶ actuum tres omnino ſpecies reperiũtur:ita & fictionũ.
Pruma eſt fictio inductiua:que quidẽ inducit eſſe q non eſt.Fingit enĩ natum
ui non eſt.l.qui in utero.ff. de ſtatu homi.fingit uiuere mortuũ.lin bello.ff.de ex
cuſ.tut.l.fi.ff. de uaca. mu.l. qua actione.S. ſi quis in colluctatioe.ff. ad.l.aquil. cũ ſi

mi. Fingit conditiones poteſtatiuas eſſe impletas.l. iure ciuili.ff. de cõdi. & demõ.

.l. meuia. ff. de annu.lega. & huiuſmodi. ut odio moroſi rem peremptam extare.l.ſi
ſeruum. 5. fina.l. cũ filiuſfa. ff. de uerbo. oblig. Secunda eſt priuatiua quæ prece
denti cõtraria fingit rem non eſſe quæ eſt. fingit enim damnatos in metallũ & de
portatos eſſe mortuos.l.i.S.pe.ff.de bono.poſ.con.tabu.l.intercidit.fl.de cõdi.&
demon. ideo Bar. ſcribit in. l. ex ea parte. . inſulam. ff. de uer. oblig. ꝙ mortis appel

latione uenit ciuilis in caſibus iure expreſſis ꝑ fictionẽ & improprietatẽ: non aũt

uere neq; proprie cũ nullum ſimile ſit idem.l.qui liberis.ff. deuulga. & pupil.l.qd
nerua.ff. depo. no. glo.in. . placuit. il. xvi. q.i. facit quia mors ciuilis nõ equiparat᷑
naturali. l. eum pater. S. hereditatẽ. ff. de lega.ii. l. x facto. 5. ex facto. ffad trebel. fin
git mortuũ ꝗ eſt in monaſterio:licet uere & glorioſe uiuat.l.deo nobis. C.de epiſ.

et cleri.c.ii.uer. qui uero peculiũ.de ſtatu mona.c.quia in pluribus. xix. q.iii per qd

incidit ſpeculator in magnũ errorem in materia ſubſtitutiõis in ti. de ſtatu mona
cho.uer. lii.ubi tenet ꝙ ſubſtitutio de nepote in morte filii habebit locum ſi filius
efficiatur monachus in uita teſtatoris. tũ ꝙ́ monachus cenſetur mortuus: tum ꝙ;
exiit de patria poteſtate:& ob hoc ſᷣm eum deſiit eſſe ſuus heres. Doctores tenent
contrariũ ꝙ ſuitatis iure per monachationẽ nõ amittat: p tex. in dicta.l. deo nobis
quẽ ad hoc ſingulariter ponderat bal. in uer. nullo eis ĩpedimento. Idẽ ipſe bal.te
nuit in. l. cum in adoptiuis. circa fi. C. de adoptio. Idẽ plenius ipſemet Bal. in. . ſub
cõd. ff.de libe. & poſthu.ubi Ange. & Pau. & cõmuniter ſcribẽtes. Fallit in regno /
baronia/ducatu: & ſimilibus quæ non tranſeunt in monaſteriũ: ut dicit bal. ſuiſſe
in beato Ludouico. Fallit etiã in fratribus minoribus qui cẽſentur morntui ꝑ oĩa:

cum nuper in lucẽ edere meas diſputatiões pueriles ciuileſq;

Aoinl
nlunt.
prntel
Racorne
lillege
kugti
bab
Inbinil,
ſcelolun
lflad

Musel

ſkluitu
vn cenſ.
leuus.e
lottet⸗
lelleur
Henoch

7

nonon
Cwnott
Unnnabt
Anni
Polne
hspu
Undoet
Miuhen
Mlnc
Nlai⸗
mru
tonribe
Vnami
igod
Wuntin
1hn
ling

Sul —

dud De Regulis Iuris.ff. FPo.XVI.
tet in oibus ſecundũ docto.in auten.ſi qua mulier. C. de ſa. ſanc.eccle.c.ſcripſit no
bis teberga regina. xvii.q.ii.de quo remitto ad doctores ordinarie in. d.l. deo nobis
l gquia non ſtudeo accumularematerias imꝑtinentes & facere pompa. Fingit priua
tegu mnua fictio eum qui natus eſt nondũ natum ſicut inductiua oppoſituũ.l.titius.5. lu
ſgen cius. fl. de libe. & poſthu. l. ii. S. nominatim. ff. de iniuſt. rup.teſt..fi.inſti. qui teſt.
Amnid t. da.poſ. ubi appellatiõe poſthumi iam natus continetur. Etiã in odio ſis. Quin
uine uero iſta fictio quæ inductũ deſtruit nõ penitus deſtruit qu in remaneat ueſtigi ũ
nilig cct caracter ſicut in degradato dicitur ꝙ; non põt offendi ſine pena canonis: ſi quis
Ehl ſuadente. Ita fictio iſta obumbraret ueritatẽ in aliquo: ſed non tollit in totum no
WWõ tatur in.l.filio quẽ pater.ff.de libe. & poſthu. Tertia eſt fictio trãſlatiua.ita enim
nnlh baptizat eas Barto.ille optimus logodedalus. iſta aũt fictio nec de nouo inducit
Nn nec inductũ deſtruit:ſed mutat deuno in aliud:puta detpꝑe in tps(quæ pᷣcipua)
llui de loco in locũ de perſona in ꝑſonam: quæ due neque tam ſæpe occurrunt & faci
llle liora ſunt.Ea igitur erit potiſſima de qua dicemus diligentius quæ fingit de tem
De pore ad tẽpus quæ quo difficilior eſt eo facilius tractãda eſt ꝑ quam poſtliminiũ
Ne et lex cornelia ꝓcedit. Lex cornelia fingit retromortuũ. l. i. . lex cornelia. ffad. .
falci. l. lege cornelia. ff. de teſta. glo. in. I. gallus. §. ſi eius. in glo.magna. ff.de liber. &
LDe poſthu. 5.fl.inſtitu. qui teſta. face. poſ. Poſtliminiũ fingit retro in ciuitate fuiſſe
taun .5. ſed ſi 40 hoſtibus. inſti. qui.mo.ius patrie poteſta. ſoluit l. captum. C. de captiu.
atih cum ſimilibus, Fingitur ctiã per tranſlatiuã retro ſoluta pecunia.l.ſub conditione
ſati, ,ff. de ſolutioni. Retro occiſus qui hodie moritur.. huic ſe cripture.. penul. &. ait
K’x lex.fl. ad le. aquil. dum dicit tex. annus autẽ retrorſum cõputatur ex quo quis uul
dſtg neratus elt.hoc non Pcedit in eo caſu quẽ ponit Alex. de Imo.in. lſ ab hoſtibus
glaͤ .F. ſi uir uxorẽ.ffſolu matri. Si 45 ab aliquo uulneratus ſitmox ab alio pemptus
lm. non cenſetur a primo occiſus neq; mors retrotrahitur. tex.in. d. l huic ſcripture.S.
giNie ſi ſeruus. elegans tex.in. litẽ mela. 9. celſus. eo. ti. ubi prius uulnerans non tenetur
urn de morte: ſed is qui peremit uel exanimauit. Et Ludo. Ro. in cõſi. cl. gloriatur ſelu
läk crifeciſſe unum Palliũ de ſerico propter illü text. Et bal.in. d. celſus. laudat mira
WR bilem modũ defen dendi uulnerantẽ mortifere: ut faciat per aliũ perimi uulneratũ
, in quo non placet mihi dictũ Bal. de mortiſere uulnerante. Nam ſi certum erat
erat mortiferũ primo uulnerãs teneretur: ꝑ tex. & glo. ſingu. in. d. lita uulneratus.
rchi⸗ in princi. Et ipſe bal. ſibi cõtrarius in. d. l. ira uulneratus. damnat cautelã cuiuſda
. u aduocati qui ita conſuluit ut dictũ eſt: qui pro ſalano laboris ſui meruit furca ſu
laßn ſpendi. ſine talibus cauſidicis inquit caligula. Felices olim fuerunt futureq; ſunt
mhen urbes ꝑ quos non cõſeruatur: ſed deſtruitur humane uite ſocietas. Iſtam opinio
Ctegl nem tenet Florianus in. d. §. celſus. confirmat Bartolomeus ueronẽſis in cautela
üingt xxii. incipiente: quidã tradunt mirabilem cautela: & eam reprobat. Nõ omitto hic
Munan ꝙ bal. in. d. l.ita uulneratus. errauit prout intelligo dũ dixit per illum tex probari
nliiun ꝙ per ſctionẽ fingatur quis eſſe bis mortuus. Iſtud enim p̃ᷣſupponit unũ ſalſum
usun / in materia fictionis ꝙ fictio procedat ſuper impoſſibili de natura: contra cõmunẽ
töta theoricã bar. azonis & oĩm. Quinuero in illa lege ſalua pace baldi:ius non fingit
kos Ppris mortuu: ſed tranſſert tẽpus mortis in aliud: & retrotrahit mortẽ ad diem uul
Petin neris quod de natura & facto erat poſſibile: & huius fictiõis ratio eſt ne delicta re
nnng exempla quæ quotidie occurrunt:& breuitatis cauſa nõ repeto & remitto ad bar.
belkle. et doctores cum ſatis appareat qualis ſit per ſupradicta. Preter has principales

muipo ſictiones Ange.addit uetatiuã & permiſſiuã de quibus dicit eẽ texin. l.cũ ptor.ff.

De fictione.

de iudiciis. c. nõne. de p̃ſumptio.in quo ſicut alias ſæpe in materia iſta dormitauit.
Ille enim ſunt pᷣſumptiones nõ fictiones:cũ ſuper incerto fiant ffictio ſuper certo:

ꝗꝗ patet ex difſinitiõe bar.in. d. l. ſi is qui pro emptore. uenit in mentẽ circa hanc pᷣ

ſumptionẽ alius error maniſeſtus in queſtione uulgari quã ponunt docto.in.l.fi
lium. ff. de his qui ſui uel alie.iur.ſunt. Regina cõcepit filium ex milite nõ ex rege:
iſte pᷣſumptus regis filius tanꝗᷓ primogenitus ſucceſſit in regno:qui poſtmodũ p
confeſſionẽ matris abdicauit ſe regno:qd nõ feciſſem. tenẽt Ange. Io. de Imo. p. l.

duo ſocii.ff.de heredi.inſti. ꝙ in incerto debeat iudicari utriuſq; filius: ſicut ibi dici

tur de ſeruo duoꝶ quando de duobus dominis ſimul ruina oppreſſis incertũ eſt
a quo libertatẽ acceperit. Iſtud eſt mere & directe ſalua pace & petita uenia tanto
rum doctoꝶ contra pᷣdictã naturã fictionis: cum de natura ſit impoſſibile quẽ eẽ
ſllium duoꝶ aliter ꝗᷓ ſeruum duoꝶè/mala eſt ſimilitudo/mala illatio & falſum ar
gumentũ. Hac rõne ſcilicet ĩpoſſibilitatis quæ non cõuenit fictioni cum imitetur
naturã inquantũ poteſt, reprobatur illa opinio per Alex. de Imo. & Fraãciſ. de aret.

& Iaſonẽ in. l. gallus.S. & quid ſi tm.per cano.in.c.afferte gladiũ.de preſumptioni

bus. tenẽtes ꝙ non noceat confeſſio matris & reprobantes etiã opinionẽ laco. de
arenis iudicãtis a forme ſimilitudine. Et hoc ſm bar. ꝓpter cogitationẽ mulieris
cõcipientis iudicio phiſicoꝶ ſimilem partum. Iſtud eſt dictũ glo. ante bar. & alios
in. l. queret. in fi. per illum tex. de uer. ſigni. de ea quæ peperit filiũ ſimilem monſtro
ꝓpter cogitationẽ. facit ſecundũ doct. dictũ beati Hieronymi in queſt.ſuꝑ gene
ſim referẽtis hypocratẽ uocatum liberaſſe mulierẽ ſuſpectã de adulrerio:quæ diſ
ſimilem patri pepererat ꝓpter cogitationẽ ad picturã cubiculi. Idipſum Quinti

liano rhetori cõtigiſſe legimus qui mulierẽ ethiopi ſimilem partũ enixam propter

picturã ethiopis ſaluã fecit. Agricola inquit politianus (ſi licet ridere inter ſeria)
deformi facie metuẽs ne ſibi conſimiles liberi gignerẽtur hoc remediũ cõmentus
eſt. Domi egregie formoſas imagines collocauit:in eas aſpicere uxorẽ ꝗᷓ minime

cõniuẽtibus oculis iuſſit. ita de ſe ꝗᷓpulcherrimã ſobolem ꝓpagauit. inde dicebat

illud ridiculũ Butrigarius in./.fi. C. de carbo. edic. ꝙ filii qui aſſimilantur patti ra
ro ſunt legitimi ob metũ mulieris adulterantis cogitantis ad m aritum:ſed omitta
mus iſtas nugas: & nunc ſerio agamus. Dico in ſumma fictionis duas ſpecies
eſſe. impropriã quæ preſumptio eſt nõ fictio de qua dictũ. & no.in ti. de preſump.
Propriã quæ nõ eſt fictio hominis:ſed iuris quæ habet materiã tam profundã ut
omnes pene materie aliquãdo in eam cadant. Sed nos introductoria doctrina cõ

tenti de tranſlatiua dũtaxat fictione paucis & ꝑ regulam tractabimus. Nam in re

liquis late ſatiſſecerunt ſcribentes in repetitiõe.d.l, ſi is qui pro emptore.de fictiõe
uero trãſlatiua & pſona & loco remitto late ad Io. de Imo. de trãſlatiua tpis trado
hanc theoricã bar.in. l.i.S. hoc aũt. ff. ad ſillani. Quandocũq; fictio & ueritas con
currunt circa idẽ ſubiectũ & eodẽ reſpectu: tunc abiicimus fictionẽ & amplecti
mur ueritatẽ cum ſit impoſſibile ꝙ fictio & ueritas ſint circa idẽ ſubiectũ eodem
reſpectu. Citat pro exẽplo.l.filio quẽ pater.ffde libe.& poſthu. ubi ille qui eſtuere
filius non poteſt dici fictus:nec haberi pro ficto circa idẽ eirca qd eſt uerus. Quã
do concurrunt circa diuerſa ſubiecta utrũq; amplectimur & unũ aliud nõ impe

dit. Exxemplũ adduco in.l. cum quedã. S. ſuum heredẽ.ff. de acqui. hered.lillud ff.

ſi pars here.pet. l.uentre. de acqui. here. ubi ſi quis deceſſerit relicto filio nato exuẽ

tre:ille eſt natus uere:hic ficte quo ad cõmoda ſua:tunc acceptamus utrũq;: quia

circa diuerſa ſubiecta:non circa eadem. Limitatur hec theorica ſemper quãdo pro
ducunt effectus cõtrarios. nam fictionẽ amplectimur: ut in poſtliminio:in fictio

Utbctedi!

cellehabil

Paſipene
rahentibt
tob inha⸗

cuaheeme

lii uis⸗
Nunel!
umiotii
Mumemo⸗
Uli eir
nitoree
Nümmi En
inshckeno
Mitmecött
llueklo⸗

4“ . V De fictione. Fo. XVII.
n ne dñii po ſatnanissr alſs⸗ fictionibus:de quibus in lerius nõnulli ponunt exem
rf plum Barocle icta ꝑ onum campane: qd non eſt ualde hic pertinẽs. hic Pſ upra
üll dictam gaoni er ge dinerlonenn tolluntur multa cõtraria: de qui bus in
en appatu ere a Perle. e moina ſi is qui pro emptore: & in.l.ſ. filius qui pa
tri flde ibe. et po hu te Eregi a generalis ad oẽs ſpecies fictiõis. De tranſlati
ua fictione in qua con ſi⸗ undus materie trado regula generalẽ . Tranſlatiua fi
. cio duoꝶ extremoꝶ habilitatem deſiderat. probat Poſtliminiũ fingit ſemp fuiſſe
R liberũ:quia tẽpore n caperetur erat liber: & ſic extremũ ad quod eſt habile tẽpo B
D re qaoteuerinset liber reperit & ſic extremũ a quo eſt habile et diſpoſitum ad re
“ cipiendum ictionẽ medii temporis. Contra. in exẽplo diuerſo: ꝓpter inhabilitatẽ
ie duorum tempoꝶ fictio non Pcedit:in.l.ſ is q pro emptore.ffereuerſus nõ recupe
unn rat poſſeſſionẽ ſine noua apprehenſiõe:quia habet plurimũ facti. Ideo uſucapio
nten uere interrupta per captiuitatẽ non reintegrat᷑ ꝑ fictionẽ que impeditur cũ hodie
ſen nõ reperiatur poſſidere: nec põt lingi ſemper poſſidere.Idem in habilitate extremi
htan aquo exemplũ in.l.bonoꝶ. ff.rem ratã habe.cui concor.tex.in. li,ff. de appella. reci
imt pi. Ratihabitio enim nõ retrotrahitur in bonoꝶ poſſeſſione ꝑ aliũ petita: niſi fiat
mlin tẽpore quo peti poteſt ꝓpter deſfectum extremi a quo.Et dicit Dy.in regula ratiha
.Kle bitio.ꝙ ibi perſona nõ eſt habilis nõ modo ꝓpter defectũ extremi:ſed etiam ꝓpter
wolfn tacitã renũciationẽ iuris ſui. arg.l.i. S.ita aũt. ff. ſi tab.teſt. nul. ex.l.ſi quis in iure. C.
ſyen de reb. credi.l.fi. C. de condi.inſer.l.ſi ego. ff. de neg. geſt. Adde ꝙ; extremũ a quo de
ogeddl bet eſſe habile in eſſentia: non ſolũ in potẽtia. Optimũ exemplũ in. l.neceſſario. F5.
in quod ſi pendente. ff. de peri.& cõmo.rei uẽdi.ubi uenditio conditionalis mortuis
npoorn cõtrahentibus debet ab heredibus impleri cõditione exiſtente ſi res extet: ꝙ ſi non
uſen) extet ob inhabilitatẽ extremi a quo, nõ retrotrahetur. Aliud exemplum ſingulare
önune (quia hec materia cõmodiſſime tradit᷑ per exẽpla)eſt in.l. cũ heredes. S.i.ff. de acq.
Iirin poſ. ubi ꝗuis equitas eẽt, poſſeſſionẽ mihi reſtitui ꝑ poſtliminiũ ut recipiam qꝗᷣ
dechce meum eſt.l.ſi me & titiũ. fl.ſi cer. pet. & fictio fundet᷑ in equitate.l.deniq;.ff. ex qui.
Irpann cau.maio.tñ quia nõ inuenio me poſſidere niſi de nouo reaſſumã:non reſtituit᷑.
Aonit De extremo ad quod:exemplũ ponit ſingulare quod nõ eſt ſine ſcrupulo. glo.
nohens ordi.l.ii. C. de inoffi. dona. in uer. familie herciſ.in.i.oppo.ubi dicit ꝙ donatio inter
eprimn uirũ et uxorẽ quæ morte confirmat᷑ quo ad fructus.l. donatiões iunc. gl. C. de do
Cnncin na.inter ui. & uxo. non retrotrahitur quo ad dominiũ: ex quo uxor tempore dona
ochinncd tionis facte non fuit domina: & hanc doctrinã tenuit glo. & bar. indiſtincte. Ang.
Nmmi auté tenet cõtrarium ꝙ; non retrotrahat᷑ etiã quo ad fructus. Fundatur Ange. per
ilddaa . l.ſi uxor filio.ff. de dona. inter ui. & uxo. ubi non poteſt uxor habere dominiũ fru
mn Cctuum ſi ſciebat donationẽ non ualere. prout ipſe Ang uoluit intelligere illũ tex.
crocn Vnde dicit q; talis donatio ualet quo ad lructus non ut retrotrahatur: ſed exinde
lng et ſine fictiõe. Ego credo nõ poſſe in hoc ſaluar Ange. maxime cũ dicta lex utat
Gidn uerbo retrotrahi: & dicat ꝙ donatio retrotrahit᷑. Nullus eorum quos legerim ſuſti
ichn net iſtü intellectũ Ange. Io. de imo.tranſit ad alias ſolu.prout intelligo diuinato
mi rias & leues: , poſſibile fuit eã non fuiſſe uxorem tempore donatiõis facte: uel
Rl ſufficit extremũ fuiſſe habile ſᷣm ius naturale Primeuũ quo nõ erat ꝓPhibita dona
1dd. tio inter uirum & uxorem. quæ rõnes ſunt friuole:quia tota fictio & eius extrema
umat ſunt de iure ciuili inuenta et introducta: & ego docebo poſtmodũ ꝙ requiritur ha
*W Prilitas de iure ciuili. Quare cõcludo ꝙ theorica glo. & bar. remanet uera: ꝙ dona

tio uxori facta morte cõfirmetur & retrotrahat᷑ quo ad fructus ut oẽs fructus per

1 1 4 „ 7 „ 7 7 „
i ceptos nunc habeat: ſicut ſi donatio tenuiſſet: quia lex loquitur his terminis. Ego

uiin

De fſictione.

uero pſpicio in. d.l. pe. unum ſcrupulũ melioris inueſtigationis ſit illud Ange.
cet Io. de Imo. quæ ſit rõ differẽtie cur potius retrotrahat quo ad fructus ꝗᷓ quo ad
dominiũ principale:cum tex dicat indiſtincte donationẽ retrotrahi. Ad hocultra
doctores reperio rõnẽ in. I. de fructibus:&.l.ſi uir uxoris.ff.de dona.ĩter ui.& uxo.
ubi fit expreſſa mẽtio de fructibus acquirẽdis ex tali donatione rõne uſus cõis in
ter coniuges quo ad fructus: non quo ad dominiũ: & dicit.d. l. ſi uir. ꝙ quo ad fru
ctus in quibus eſt uſus ꝓmiſcuus ualeat donatio morte cõfirmata. arg.ĩn. l. ꝗuis
C. de fur. l. ceterũ.ff. de uſu. & habi. lJ.i.ff. reg amo.l. aduerſus. de crimi. expi. heredi.
ſecus quo ad dominiũ qꝗᷓ eſt diſtinctum in quo nõ eſt cõitas. ꝓ hoc adduco tex.
ſingu.in. .ſilie. C. ſamilie herciſcũ:qui bene & aperte ꝓbat de cõitate in fructibus:
nõ in dominio. Finaliter reſpõdendũ reſtat ad. l. ſuxor. p Ange. adductã. Dico q;
pace Ang. nõ loquit᷑ ullo mõ de fructibus: neq; de ſcientia uel ignorantia deeo qd
dicit: ſed decidit oĩno ꝙ per ſeruũ mariti donatum filio ab uxore nõ acquirit᷑ filio
malefſidei poſſeſſio:ſed bone fidei. Sed hoc exẽplũ ſupra modũ breuitatis noſtre
ꝓduximus:quia uidebat᷑ eſſe neceſſe:& nõ de lana caprina. Videamus nũc de ex
tremis iſtis qualiter requiratur habilitas & qualis: adherẽdo ſemꝑ bone doctrine
Bar. noſtri principis. Raynerius Bar. pceptortradit unam theoricã notabilẽ quã
eſt ſimpliciter ſecutus Bar.ſufficere extremũ ad qd ſit habile in potentia.i.fieri poſ

captiuitate deceſſiſſe preambula hora captiuitatis. Naturaliter enim poterat mori

anteꝗᷓ caperetur: & in eſſentia mortuus eſt in captiuitate. Reperio ꝙ ante Ray. &

alios:iſta doctrina tradita eſt ꝑ glo.in.l. gallus.S. ſi eius. circa medium glo magne:
dum dicit hec uerba:ſed nõ eſt impoſſibile aliquẽ mori preambula hora captiuita

tis qd ipſ. a fingit & reliqua. Adde optimum exemplũ de hac theorica. fictio ſin
git heredem fuiſſe dominũ omniũ a die mortis:quia erat habile extremũ ad quod

in potentia:extremũ a quo in eſſentia. de qua tex.eſt in. heres quandocunq;. ff.de
acquiren. heredi. l. oĩs hereditas. . oĩa fere. ff. de reg. iu. lI. ſi ex re. 5. fina⸗ff. de ſtipu. ſer
uo.l. nunꝗᷓ. S. uacuũ.l, iuſto.S. nondum.ff.de uſuc.S.i.inſtitu.de ſtipu.ſer.l.nõ mi
nus.l. ſeruus hereditarius. ff. de here. inſti. l. ſ exheredatus. ff ad ſil. quæ fallit in qui
buſdam caſibus quos enumerat glo. in. d.l. heres. Bar. iſtã doctrinã probat a ſimi
li:cũ iuriſditio prorogatur de una ad alias:ea quæ prorogatur oportet ꝙ ſit in eẽn
tia: ea uero ad quã in potentia.. apta & potens illã excipere. li iuncta glo. fi ffde iu
di.l.priuatorũ.C. de iuriſdi.om.iudi.quã Cy.dicit eſſe aureã. Et per hanc theoricã
Ray. tollũtur infinita contraria in materia fictiõis. Per hãc regula Chriſoſtomus
de caſtillione ſubtiliſſimus doctor in. S. ex cõditionali.inſti. de uerbo. oblig ponit
rationẽ differentie inter legata & ſtipulationes: quare in legatis non tranſmittitur
ſpes cõditionis ad heredes ſicut in ſtipulationibus. quia fictio inquit nõ reperit ex
tremum ad qꝗ habile etiã in potẽtia: obligaretur em teſtator cuius uolũtas debet
eẽ ambulatoria & libera:et fingeret᷑ retro obligatus cõtra.l.i.ff. de dona. inter ui. &
uxo.l.ii.fl.de adi. leg. unde in legatis cõditio non retrotrahit᷑.l. quæ legata. fſ.dere
gu. iu. in ſtipu. ſecus.l.filiusfa. ff.de uerbo. obli. l. potior. l. qui balneũ. fſ qui potio.

in pig habe. hanc rõnẽ ibi impugnat laſon ſatis frigide:tñ tutior eſt rõ ibi poſita ꝑ

bar. poſt glo.ꝙ; ſtipulator etiam heredi cenſetur ꝓuidiſſe. lI.p pactum. ff de proba.
aliud in legato in quo nõ interuenit factum legatarii.l. ſi uxorẽ. C. de cõdi. inſerin
glo.tamẽ iſta oĩa ꝓcedũt in ſtipulatiõe per fictionẽ: & uidebimus latius in tracta
tu ſuitatis. Et non ſolũ retrotrahitur in cõtractibus: ſed etiã in diſtractibus.l.ſi ſub

conditiõe.ff. de ſolu. Ange. Imo. Raph. Beſur laſon in. d,l. ſi filiusfamilias. Requi

ſit: aliud in eſſentia. Tollite exẽplum in. l. corne. quæ fingit eũ qui mortuus eſtin.

urnhel
mniag⸗

Swend,

4

len
Pbirsinchl
Mormenn,
nbuinn
weilnt
Vnbrin
lbtubte

— =—

E

mnluntſie
(aomuen

Noun ngte
opecchte
ibcodti
Paumcent
niiusipen
ncecgui
nohubuil
Keoubi⸗
iguitasn
iickoui
Uun necel
nünplic
inneliti
rolello⸗
inkkinhi
räla
aupolee
Culſllin
Urcötinn
nndls
Ansſin
ilißt
licchos
Untunlin
Neus

”

nlans
lbenc
D

4

Do⸗
iitſo
nicda
dote

lbi⸗ i
ikaig
wusctn
tenton
elerd

n
aptln
bcoln
uungſte

leloſ
ſerluün
Alrngi
Oberaln
ſtineen
obkeen
getkrond
okonns
hnlninn
othene
ſno

iliem
Sinmd

sNa

S—

₰

De Fictiõe

rit autem hec fictio cõtractus habilitatẽ extremoꝶ ante oĩainã ſi reperiatur inhab

le extremũ a quo:quia dictũ eſt de alio uel ex parte pſone ſtipulantis ut ex depor

tatione:uel ꝓmittẽtis uel rei:fictio nõ trahitur retro. Singulare dictũ bar.in.l.poſt
quã· ff. ut lega. nomi. caue.p tex.in.l.quotiẽs. in.ii. & ulti. reſpõ.ff. de noua. oẽs fere
ſcribẽtes in. d.l.ſi filiuſfa. de hac materia rẽitto ad doc. in. d. S. ex cõditionali. & no
uiſſime ad Iaſo.qui dicit oĩa poſt Beſutiũ et Raphaelem in. d.l.ſi filiusfa. Conſide
randũ tamen in primis quod fictio iſta ſemper fundatur ſup equitate. Patet nõ di
ſcedendo a materia in regula precedenti que nõ habet locũ in cõditione poteſtati
ua qua exiſtente non retrotrahitur: quia nõ eſt equitas cũ ſua poteſtate fuerit ante
implere. bar. in. d.l. ſi filiusfa. & in.l.ſi is qui pro emptore.in.y. q. princi.ff. de uſuca.
& in.l.ſi dubitetur.S.F. ff. de fideiuſſo. docto.in. d. S. ex cõditionali. Sic propter equi
tatem ſucceſſio eſt loco ſolutionis per.l.ſi ei. F.i.ff.de euic.l. ſtichũ.S. aditio.ff. de ſo
lu. & econuerſo qñ non eſt equum.l. urãnius.S. ſed cum duo.ff. de fideiuſſo. maxi
me cum fugit damnũ. Adde unum ſingulare uerbũ ꝙ etiam in reſcriptis & bene
ficiis procedit quod dictũ eſt de poteſtatiua:quia ſi mandatũ eſt cõferri alicui bñfi
ciũ ſub cõditiõe poteſtatiua nõ trahitur retro.c.ſi pro te.de reſeriptis.in yi.de prebẽ
da Bituricenſi collota ſub cõditiõe ſi archiepᷣs & capitulũ conſentirẽt: quia ſi inte
rim alius ipetrauerit: licet poſtea cõſentiãt nõ trahitur retro. CAdde optimũ exẽ
plum de equitate:ſi in poſtliminio fictio põt procedere ſine aliena iactura fingitur
ſemp habuiſſe. ſi cõtra naturalẽ equitatẽ ſecus.exemplũ in.l.rerũ mixtura.S.labeo
infra eo. ubi nõ reſtabãt niſi duo dies.aliter ſi lõgum tẽpus:tunc enim retractatio
ni equitas naturalis repugnat. ſed doc. dicunt ꝙ re uera nõ operatur hoc poſtlimi
nii fictio: quia poſſidebat ſaltem in cõcreto: ut ibi per eos. De poſtliminio trado re
gulam neceſſariã: quia cõtinet duo capita: primũ ꝓcedit uere:aliud ficte. Quedã
ſunt ſimpliciter inris ut dominiũ libertas ciuiliras: & iſta reſtituũtur per poſtlimi
niũ: quedã facti & poſſeſſio:& nõ reſtituũtur. Sic ex quo ꝑ primũ caput ñ reſtitui
tur poſſeſſio: nõ põt ex ſcdo fingi retro poſſediſſe: qa m caput qd ẽ ꝑ fictionẽ ſo
lũ oꝑat᷑ in his que uere reſtituũtur ex prĩo capite qd ꝓcedit ſin ueritatẽ: & iſta rõ ẽ
melior ꝗᷓ illa de equitate: & ꝓculdubio eſt uerus ĩtellectus ad. lI. deniq;.ff. ex quibus

cau. in poſ.ea. Vnũ eſt quare cõtra naturalẽ equitatẽ ꝓcedit ĩ peculiaribus: qa ſer

uus uel filins ĩ illis loco dñi hẽtur.l. ſequitur. S. qd aũt. &. 5. labeo. ff. de uſuc. & ſic
Ppter cõtinuationẽ remanet equitas que erat in do & ceteris uſucapientibus: ut
no. in. d. l. ſ is qui pro emptore.. i. nec eſt cõtra equitatẽ: quia ẽt extrema erãt habi
lia: ſecus ſi nõ eſſent ꝑ tex.in.l.in bello.S.facte.bi remanẽtibus in poſſeſſiõe. Cõſi
derãdũ p̃terea circa iſtã habilitatẽ extremoꝶ ꝙ nõ requirit᷑ in cõſecutiuis & acceſ
ſoriis fictiõis. ꝓbatur in. l.iĩ prio rũſo. ffde ſuis et legi. her. na ibi pater fingit᷑ prĩci
paliter ſempꝑ fuiſſe ĩ ciuitate:et ſic p ñs habuiſſe filiũ in poteſtate. ꝗquis tpᷣe quo re
nertitur:filius ſit mortuus:et extremũ a quo ſit inhabile circa acceſſoriũ.ideo teſta
mẽtũ eius filii nullũ eſt ſim uerã opininẽ glo, et. bar.in.l.fi. . de ſentẽ. paſ.licet Pe

trus ibi cõtra. plus de patre mortuo apud hoſtes quo caſu preambula hora capti

uitatis fingitur fllius ſui iuris fuiſſet teſtamẽtii an factũ nõ ualct p texin.lde ſta
tu. ff.de teſta. ꝓpter pendentiã poſtliminii. per glo.in. ſi filius.ff. de capli.
CFinaliter ſciendũ eſt q; ſufſicit eſſe habilia terminis uariatis. probatur iĩ n. d. 1. ſi
is qui pro emptore dum ſeruus incipit uſucaperetẽpore captiuitatis extremũ ad
quod eſt inhabile & ĩn potẽtia & in eſſentia:cũ poſſeſſus nõ poſſit ĩchoare uſuca
Pionẽ.lcũ hides. i fl!de acqui poſſel.ſed cedit in potentia tetminis uariatis: di
co quod hic ſingitur nunquã fuiſſe captus:et per conſequens uſncapionis initiũ

D

De ſuitate.

nõ erat ihabile:quia uſucapio eſt acceſſoria tẽporis. hec ſufficiant cã introductio

nis de fictione trãſlatiua. De trãſlatiua pſone uel loci/ & de impoſſibilitate iuris/fſa

7

cti & nature. & multa alia in profunda materia fictiõis nõ repeto poſt bar qui con
ſumate dixit. Et ſi oĩa cõplecti uellẽ:nõ poſſem: nec finis eſſet in extremũ.Et dum

hec ſeribo mihi dictũ eſt de Iaſonis repetitiõe noua qui ſibi nihil reliqui fecit: eũ le

gite:quia nũc nõ hẽo.De cõcurrentia fictionis & ueritatis dic: aut utrũq; eoꝶ reqri

tur ad actũ: & inſpicit᷑ utrũq;ut in furto ꝙ res ſit aliena et doloſa intẽtio.l.interdũ

7

S. certe.ff. de fur. aut alterũ ſufficit. tunc aut diſpoſitionis uerba reſſ piciunt ad factũ

