autem mater impendit in rebus filij tunc colligitur ani⸗
mus donandi ex qualit ate impenſarum ⁊ facultatum vt
hic. Secundo caſu aut impendit circa aliud qð habet ne
ceſſitatẽ cãtiuã vt in petendo tutoꝛes filijs ⁊ tunc idem

quod ĩ neceſſitate pꝛeciſavt ⁊ pꝛoteſtando non repctat:lʒ

alij contra vt dixi.S.eo.l.j.⁊ ita debet diſtingui ⁊ ſupple

ri hec glo.que videtur male dicere. ꝗ Modo venio adl.
id quod.circa quã diſtingue:qꝛ aut mulier viuit ⁊ eſt ſa⸗

ritus non repᷣetit quia ex neceſſitate facit non ex pietate.

vt. l. in rebusS/ poſſunt.ff. como.⁊.ff.de donatio.inter vi

mfr impẽdit in alimẽta filij aut in rebus filij:aut circa ali liũ mioꝛ?
ud qð hʒ neceſſitatẽ cauſatiuã:pmo caſu aut impẽſa per triẽnio.

na ⁊ eſt in ſeruitio mariti:⁊ tunc etiam pꝛoteſtando ma⸗

Butrigarius ſuper ſcdðo libꝛo Codicis .

ßt
rum ⁊ vxoꝛem.l.ſed ⁊ ſi vir ·S. finali.aut mulier eſt inflr⸗ ſed putabam meum: tunc aut erat alienum re ipſa ⁊ ſer⸗ ne
ma ⁊ tunc aut habet dotem ⁊ ex ea debet maritus eam ua...in hoc iudicio.ff.communi diui. ſi erat alienum ipſo S 4
alere:vnde non repetit etiam pꝛoteſtando.vt.lʒ.ſi cum do geſtu ſerua.l.fi.ff.e.⁊.l.ſi pene · S· quãuis.ff. de condi.inde⸗ 4

tem.S.ſin autẽ in ſeuiſſimo.ff.ſoluto matrimo.Si autem
mulier non habet dotem aut non habet alia bona ⁊ mari
tus habet neceſſe eã alere:⁊ ideo non repetit. Aut habet
alia bona mulier ⁊ tunc habet locum hec lex qꝛ cum vir
non teneat᷑ hos ſumptus facere videtur facere de dome⸗
ſtica affectione et ideo nõ repetit niſi pꝛoteſtatus fuerit:
vt hic in pꝛimo caſu. Aut mulier habebat dotem ⁊ fune⸗
ris impenſas ad dotem.et ideo ſi maritus habet dotem
ex pacto non repetit ſumptus.Si alius habet dotem re⸗
petit ab eo:vt.l.in eum.ff. de religioſis. Si vero mulier
dotem non habet funus pertinet ad maritum:⁊ ideo non
tenerit ab aliquo: vt.l.ꝙ ſi nulla.ff. de religioſis.qð dic
vt ibi.

P filius Si fllius ſoluat dum eſt in po⸗
teſtate debitum paternum vel
V ſui iuris animo donãdi ſoluit non repetit: hoc
A dicit. Hiuide in duas partes: quia in pma lo⸗
quitur in genere vſ; ibi. ſi igitur. ibi infert in ſpecie vſq;
in finem.¶ Ad declarationẽ huius tex.quero de duobus.

bi. =.l.repetitio. Si autem habui animũ alium obligãdi:
quia bene putabam negocium eſſe alteriꝰ:⁊ tunc aut erat
illius cuius contemplatione geſſi vere ⁊ planuʒ/aut erat
illius tantum cura ⁊ ſollicitudine:⁊ tunc babeo obligatũ
cum cuius contemplatione geſſi et eum cuius reuera e⸗
rat negocium:vt.l.ſi pupilli.in pꝛin.ff. e. ⁊ ita poſſet intelli
gi hec lex.ſ.ꝙ maritus erat pꝛocuratoꝛ vxoꝛis.Si aũt nõ
pertinebat ad eum cuius contem platione geſſi cura ⁊ ſol
licitudine:ſed quocunq; modo:vt qꝛ negocia peculiaria
geſſi contemplatione filijvel ſerui ⁊ tũc pr̃em vel dñm nõ
poſſum cõuenire ſuo nomine ſed nomine filij vel ſerui de
peculio:vt.d.l.ſi pupilli · S· ſed ſi ego.ff.e. Si autem nul⸗
lo modo pertinebant ad eum cuius cõtemplatione geſſi
tunc pꝛocedit opinio odo.qꝛ habeo obligatum eum cuiꝰ

vere ſunt:non cõſiderato cuius contemplatione geſſerim

⁊ hoc ſi erat alterius re ipſa:vt.l.iteʒ ſi putaui.ĩ fl ff.e.⁊.l.

ſi pupilli · S. ſi quis ita ſimpliciter. Si aũt negocium erat

alienum ratihabitione tunc nõ poſſum habere obligatuʒ
eum cuius contemplatione non geſſi cum non ſit habe⸗
re ratum non ſuo nomine geſtum.

Gn

Hebitum Et pᷣmo quero an quãdo ſui iuris ſoluit repetat: Et hec
paternum lex loquitur in caſu certi.ſ. quando cõſtat voluit donare J atern Paterna pietas impedit
ſolutũ a fi vel non:in dubio colligitur animus donãdi ex facultati⸗ P 0. repetitionem.h.d.Quero
lio ſui iurĩ bus vtriuſq; ⁊ quantitate impẽſe.¶ Sed qᷣd ſi erat in po Aui caſus impediant repetitioneʒ:⁊ dic vt glo.
exiſtẽte vł teſtate:certe aut ſoluit de caſtrenſi vel quaſi ⁊ tunc i,dem Wat Item ſecunda opinio gloſ. ibi poſſet.ẽ vera ex
nõ:an poſ ꝙ in eo qui eſt ſui iuris:ſi de pꝛofectitio ſoluit nil repetet qua ego dicebam ſemel cum quidam vellet ſumptus re⸗
ſit repeti. cum ſit paternũ.¶ Sed quid ſi de pꝛofectitio ſoluit. Re⸗ petere qͥs fecerat in quadam iuueucula quã nutriuerat et
ſpondeo iure veteri idem quod. S. ſed iure nouo qð do⸗ ego dicebã ꝙ aut illa ſteterat penes eum ſana ⁊ talis eta⸗
minium non acquiritur patri viuo patre nõ repetit cum tis ꝙ eius erant alique opere:⁊ tunc opera cũ ſumptibus
no bhabeat adminiſtrationẽ: ſed pater. Szʒ patre moꝛtu debet compenſari:⁊ per conſequens non repeti:vt in hac

idem eſt ac ſi de caſtrenſi ſoluiſſet:quia colligetur animꝰ
donandi vel non ex cõiecturis que dixi. Conclude ergo
caſum pinguem ſic. querebat iuuenis ab imperatoꝛe ſic
pater meus pꝛo patre ſuo auo meo a quo fuerat eman ci⸗
patus ſoluit debitum. deinde ab auo meo patre ſuo fuit
heres inſtitutus vna cum fratribꝰ ſuis patrui mei:dein⸗
de pater meus me herede inſtituto deceſſit vellem a pa⸗
truis meis repetere pꝛo poꝛtionibꝰ hereditarijs id quod
ſoluerat pater meus queritur nũquid poſſum: Heſt põdet
imperatoꝛ in genere ꝙ ſi fllius ſoluat pꝛo patre ſiue ſit in
eius poteſtate non repetit quod ſoluit. qõ intellige ſi ſol⸗
uit de pꝛofectitio peculio / vel de aduentitio iure veteri
ſed iure nouo ſi non habuiſſet animũ donandi patre vi⸗
nente non repeteret eo moꝛtuo ſic. Si autem ſoluit de ca⸗
ſtrenſi peculio vel quaſi tunc idem quod in eo qui eſt ſui
iuris videlicet ꝙ aut animum habuit repetendi ⁊ repetit
etiam viuo patre.Si habuit animũ donandi repetere nõ
poteſt. animus vero colligetur ex coniecturis que dixi:
cum ergo ſoluens fuerit ſui iuris ⁊ habuerit animũ repe⸗
tendi poteſt eius filius repetere.hoc dicit.
In glo. que incipit non de. ibi. de pꝛofectitio / vel de
aduẽtitio iure veteri. Seqtur in glo.quid autẽ de aduẽ⸗
tit io ſcilicet iure nouo.¶¶ In eadem glo.ibi ſᷣm io.contra.
tu dic recurri ad coniecturas vt pꝛedixi.

SS 7 mand atum Licet interueniat
E He err. mandatum tertij:
h nihilominus inter dominũ ⁊ geſtoꝛem com pe
Atit hec actio. hoc dicit. ¶ Pꝛima glo. foꝛmat
vnain queſtionem. Secũda vnum cõtrarium: imo duo.
capio ergo vltimam ⁊ op. ꝙ detur actio in factum:vt.l.ſi
mand auero.S. ſi curatoꝛ.ffman. Solu.vt glo.Aliud eſt
coõtrarium qð eſt in pꝛincipio huius glo. ſubtilis in ſum⸗
mario. ¶ Modo venio ad pꝛimam glo.an ſit neceſſe ꝙ ge
rens habuit contẽplationem ad vxoꝛem /certe in hoc eſt
opinio:nam eſt opi. Jo. alia eſt glo. de qua hic.et. l. item
ſi putaui. ff. e. Lertiã eſt opinio mar. et odo.qui dicunt ꝙ
aut negocium erat mulieris rati habitiõe ⁊ tunc opoꝛtet
qꝙ eius contemplatione ſit geſtum:⁊ ita pꝛo cedat opinio
JZo. aut pertinebat ad vxoꝛẽ re ipſa vel ipſo geſtu/⁊ tunc
non eſt neceſſe ꝙ habeat contemplationem ad vxoꝛem⁊
ita pꝛocedit opinio gloſ. ſed vltramontani hoc repꝛo⸗
bant per.l.ſi pupilli·S· ſed et ſi ego.ff. de nego. geſt. ſed
non bene:et ideo diſtingue: quia aut gero non habens
animum aliquem obligandi quod erat alienum re vera:

glo. Si aũt non fuiſſet ſana penes eum vel talis etatis ꝙ
eius nulle erant opere tunc ſecus.

2 ½ tum agitur mandati:
ſi non agitur negocioꝝ geſt. hoc dicit.
AACOpbo. ꝙc agitur tãtũmodo mandati ſiue in
terueniat mandatũ ſiue rogatio:vt.l.j.⁊.ij.ffman.Solu.
vt glo. ⁊ tene pꝛimam ſolutionem.

rn 5αω Admiſtratio ad curatoꝛeʒ
422 ratoꝛis nõ trãſit tenet᷑ tñ ex ꝓpꝛis
G culpa defuncti. hoc dicit. Pone caſum vt lit⸗
tera ſonat ⁊ exponaʒ litteram queram de rs
tione expoſitionis ⁊ in illa ratione expediam totam glo.
¶ Modo expone tex.vtiliter. modo incipio abvltima gl.
⁊ op.ꝙ heres curatoꝛis teneat᷑ ex dolo ⁊ lata culꝑa ⁊ le⸗
ui ⁊ de oĩbus de quibus defunctus tenebatur:vt.j de he⸗
redi.tu.l.j.⁊.ij. So.vt glo.quia aut cõuenitur ex perſona
defuncti ⁊c᷑.⁊ dic vt glo.Sed attende quia glo .j· dicit: ſʒ
contra:⁊ illud contrarium ſignat ad differentiã quã.S.fe

ci:quia videtur fieri differentiã inter directam ⁊ vtilem
ad op.de.l.actio.ff.e.So.vt glo.i Nunc venio ad aliã

gloſ. ⁊ quero quare hic exponatur vtili.i.vtiliter rſdoo
duplex eſt diuiſio actionum. Una ꝙ actionum alia dire⸗ Actionuʒ
cta alia contraria. Item actionum alia directa alia vti⸗ duplex ett
lis. nam dicit glo.inil.iij. de ac. ⁊ ob ꝙ aut contrahentes diuiſio.

habent idem nomenvt ſocij:⁊ tũc quilibet habet actionẽ

directam aut habent diuerſa nomina: tunc aut vnuʒ nõ

deriuatur ab altero vt eſt emptoꝛ ⁊ venditoꝛ:⁊ tunc etiã qͥ

libet habet directam actionem. Si auteʒ deriuatur ab a⸗
liovt eſt mandans ⁊ mãdatarius:tunc ille qͥ habet nomẽ
deriuatũ habet contrariaʒ: ille qui habet nomẽ a quo ali

ud deriuatur habet directã:hec regula fallit h̊ qꝛ hicvnũ
nomen non der matur ab alio ⁊ tñ vnus habet directam
alter contrariã. ad pꝛopoſitum directa reſpectu Zꝛie ſp
datur ei qui eſt dominus negocioꝛum. Sed quãdoq; da
tur directa ⁊ reſpectu vtilis qð ſi dominus negocioꝛum

tempoꝛe geſtionis erat dominus vel ſucceſſit ei qui erat

dominus.quandoq; daturvtilis:⁊ tamen dicitur directa

reſpectu contrarie qð eſt quando tempoꝛe geſtionis non
erat dominus nec ſucceſſit ei qui erat dominꝰ:ſed nego⸗
cia non habebant dominũ quia erant hereditaria: ⁊ hoc
venit ex mente legis:vt.l.j.ff.e.E contra geſtoꝛi datur ſẽ
per contraria reſpectu directe.iſta tamen contraria quã⸗

H

darſn doq; dicitur directa reſpectu vtilis qð ẽ ſi geſtoꝛ fuit vo d.l.in cõmodato·S.ſicut.aut acceſſit vt omnia gereret te⸗
lum ioſn luntar ius.aliquando datur vtilis reſpecu directe contra netura ſe exigere:⁊ ſic poſſet hic intelligi: aut acceſſit vt
gltol⸗ rie:vt quãdo geſtoꝛ erat neceſſarius ⁊ hec vera cõſidera⸗ ynum tunc a ſe exigere non debet pꝛecedens debitum: ſʒ
bligi⸗ ta per ſona agentis ſiue ſit dominus ſiue geſtoꝛ. Sed con id qðs ex adminiſtratione epit deberi ſic/⁊ ita poſſet hic
en ſiderata perſona conuenti variatur per aduerbium: q· intelligi ⁊ hec eſt veritas.
anter quandoq; agit dominus directa quolibet reſpectu et M .
obligri agit directa ⁊ directo conuenit geſtoꝛem quod eſt quan 6 7 . t Mon pꝛohibetur ad liber
teene⸗ do geſtoꝛ fuit voluntarius ⁊ negocium tempoꝛe geſtio N⸗ cogna I. tatem perduci ſeruꝰ a do
ſetinel nis erat domini vel eius cui ſucceſſit:quandoq; eade,z mino:qꝛ negocium meum gelſit.h.d.
Biglini directa vtroq; reſpectu datur vtiliter vt quando gerens BaaTAA LQuero de ratiõe dubitadi in pꝛio reſpõſo
lcmtſcl erat neceſſarius: quandoq; agit dominus vtili reſpe⸗ xdic vt glo.¶ Modo quero an ex geſtione poſſit conue⸗
becbluan ctu directe: que tamen vtilis eſt directa reſpectu con⸗ niri. Rñdeo ex pꝛuna adminiſtratione regulariter conue
ldiinn trarie ⁊ hoc quando non fuit dominus negocioꝛum ali⸗ niri non poteſt:vt hic fallit in.l.pꝛomiſſe.ſian ſeruꝰ ex ſuo
ddſenide quis:quia erãt hereditaria:⁊ hec quãdoq; datur directo fac.⁊ hoc ſi factus liber non perſeuerauit in adminiſtra⸗
Aemnn⸗ vt contra voluntarium geſtoꝛem:quãdoq; vtiliter vtcon tione:ſed ſi perſeuerauit/aut adminiſtratio nõ eſt conne⸗
tione gef tra neceſſariuʒ: econtra geſtoꝛ hʒ contrariã reſpectu dire xa cũ pꝛĩa ⁊ noↄuenit᷑ de pꝛia:ſp ð ſcda ſic: aut admiſtra
eumn ⸗ cte que tamen dicitur directa reſpectuvtilis contrarie:vt tio fuit ↄnexa:⁊ tũc aut ago )ᷣ eũ:qꝛ geſſit tꝑe ſeruitutis ⁊
ſegeſerin quãdo fuit voluntar us geſtoꝛ ⁊ hec quãdoq; datur dire⸗ male ago:aut ago qꝛ ꝑſeuerãdo ĩ admĩſtratione hodie fa
ififfert cto:vt quãdo negocia habuerunt dominum:quãdoq; vti ctus liber hodie non exegit debitum contractum tempo
ociameng liter vt quãdo fuerunt hereditaria:cuʒ ergo hic negocia reſeruitutis ⁊ bñ ago:vt.l.eum actum.⁊.l.at qui natura.
eobligen habuerint dominum datur domino directa omnium re⸗ S.ſccuola.ff. e.vnde refert an agat᷑ ex ãtiqua adminiſtra⸗
nſipabe⸗ ſpectu:ſed qꝛ geſtoꝛ fuit neceſſarius datur vtiliter:⁊ ideo tione velut ex cãẽ immediata ⁊ male a gitur:aut agitur ex
ic hic exponitur:nã variatio ꝑ nomen fit ex ꝑte agentis ſecunda geſtionevelut ex cã immediata/ꝛ ex antiqua ve⸗
var iatio per aduerbium fit ex ꝑte conuenti.nã ſᷣm gram⸗ lut ex occaſione ⁊ bñ agitur.
im Nomẽ et maticos nomen ſignificat ſubſtatis c qualitateʒ a ſubſti ¶ Item op. ꝙ de ante geſto teneatur: vt l. ſipeculium. ff.
d. An aaduerbiũ tia ſeparatà: ſed aduerbium ſignificat ſubſtãtiã ⁊ qualita de pᷣeculio lega. So. non tenetur vt conueniatur: vt hic:
dieygt qᷣd ſignifl tem actiue ⁊ ſic qualitatem non ſeparatam a ſubſtatia: ſie ſed tenetur vt poſſit de peculio deduci vt in contrario.
evente cent.· exrgo quãdo dominus agit directa directo:quãdoq; dire Item op.ꝙ de antegeſto teneatur:vt.ljfi .j. de peti.here
mnptof, cta vtiliter:quãdoq; vtili directo: quãdoq;ʒ vtili vtiliter. i. So. ibi ſpale: qꝛ ſeruus hʒ vnum pꝛo ſe qꝛ pẽdente lite
— Econtra geſtoꝛi datur contraria: quãdoq; directa vtili: hereditatis conſequitur libertatem:ergo habet aliud cõ
ataisa ter:quãdoq; vtilis directo:quãdoq; vtilis vtiliter vt ex tra.ſ.ſi vt de antegeſto reddat rationem ar.l.eum qui.ff.
üingtb⸗ vpꝛedictis patet. Quiimp igit repe de iureiurando.
rndt B neg ociu tit impenſum ⁊ vſu⸗ † E ocium Caſus foꝛtuitus non venit
Aras eius.hoc dicit. 1S— g ers in bonefidei iudicijs ſine
2 B vno Qui reʒ hereditariã communi Sſpali pacto. hoc dicit.
enitmmt VUIEU.nomine diſtraxit negocioꝝ ge. 4. (Quero quo modo potuit eſſe bactum. dic
rmancu⸗ Aackione tenerur. 9dododoo. yt glo. ¶Quero quado veniãt caſus foꝛtuiti in hac actio Caſus foꝛ
t. HF. a1(Op. ꝙ non agit negocioꝛum geſtoꝛum nec ne ⁊ quatuʒ ad pꝛeſentẽ materiã bꝛeu ter ſic diſtingue:qꝛ tuiti qũve
atiſineß poſſit habere ratum ſi agat fami.herciſ.So.vt glo. aut conuenio tecum de caſu foꝛtuito ⁊ ſatis eſt expꝛeſſum niãt ĩ acti
nan. Solt ⁊ ideo teneris:vt hic: aut conuenio tecum de periculo:vt one nego.
B toꝛ . Inter tutoꝛem ⁊ curatoꝛem ex ꝓꝑ- tencar de omni periculo:⁊ tunc non teneris de caſu:ſed geſto.
VEE.· te vna ⁊ voluntarium geſtoꝛeʒ ex de lata culpa leui ⁊ leuiſſima: veruʒ tenevt glo.ꝙ ſi ałs de
deigah alia eſt differentia quo a gelt onez t ad mini⸗ natura cotractus veniebat leuiſſima culpa:modo pactũ
tñͦex gyn e A ſtrationis finem ⁊ admini rãdi potentiã. de periculo facit venire caſum foꝛtuitũ:vt ſic aliquid oꝑe
ſum lr ¶ Siuide in tres partes:q;ꝛ pꝛima ponit differẽtiã inter tur per. l. ſi ugds g. ve c Poc impugnãt vltramontani
Gn en tutoꝛem ⁊ curatoꝛem ex parte vna/⁊ geſtoꝛem ex parte dicentes ꝙ bñ eſt verum ꝙ verba debent aliquid operari
eramm alia quãtũ ad adminiſtrationis finem ſ ibi. ᷣm que vbi poſſunt operari:ſed vbi non poſſunt oꝑari non opan
a ibi ponit quãadã cõionẽ inter hec duo vſqʒ ibil De ceter tur ⁊ ſibi imputet qui ea adiecit.vt pꝛobatur ĩ.l.ſi quis ſer
wokwie ibi ponit differentiã aliã.ſ.in adminiſtrãdi poteſtate v’ſ uum.S.ĩquit.ff. ad.l.aquiliã.⁊.l.queſituʒS.penul.ff. de fũ
enhnn in finem. do inſtruc.⁊ inſtur. le. Sed hic non poſſunt operari:qꝛ v⸗
el de QAuero quomodovoluntas imponat fineʒ adminiſtra ba non operãtur vlira mentẽ:vt.l.labeo.in fĩ.ff.de ſuppel
eroſti Aolũtas tioni.Rñd eo ĩ hoc eſt duplex opinio: vna ꝙ quãdocũq lec.lega.Sʒ non videtur eſſe de mente:vt aſtringat ſe ad
loſdien qũo impo velit dimittere poſſit:licet acceſſerit ad omnia geſturus ?⸗ caſum foꝛtuitum cuipꝛouidere non poteſt:vt l.fl.j.de pꝛe
tiüri nat finem ſic attenditur voluntas ſᷣm finem. Alia opinio eſt ꝙ attẽ ſcrip.xxx.an.Si aũt aliqui ſpecialiter expꝛimãtur ⁊ poſt
umtlin admini⸗ daturvoluntas?m initium:vt ſi acceſſit ab initio/vt om: ea generalis clauſula ſubijciatur colligimus ꝙ de quoli
enionddi ſtrationi. nia geſturus: ⁊ de omnibus tenetur:aut acceſſit vt aliqua bet foꝛtuito velit teneri:nã genus poſt ſpẽs pꝛolatum cõ⸗
eliter ſin tm̃ gereret cũ ſolum de illis teneatur: ⁊ hec eſt vera iudi: pꝛehendit alios ſimiles expꝛeſſe:vt.i.jſ · S. cui dulcia.ff de
n utn cio meo:⁊ ſᷣm has duas variationes variatur. ⁊ verſicu⸗: Ayino triti.⁊ ole.le.⁊ per dy.extra de regulis
ta une lus ſᷣm q̊i. quia tenetur de his ad que acceſſit geſturus 2 Aiuris. c. generrt. ððUUR
Dntrahene Alij exponunt ſᷣm que.i.qꝛ põt quãdocũq; dimittere lʒ . E Actio negocioꝛum geſto⸗
bet 30. acceſſerit omnia geſturus: ideo tenetur ſolum de geſtis. EaaaNAH g 0 ¶ 8. rum eſt perſonalis non rea
gut ini Tertij dimiſſis opinionibus pꝛedictis exponũt ᷣm q̃.i. lis.hoc dicit.
tuncetul qꝛ põt accedere:vt omnia geſturus ⁊ omnia gerere potu
iuaturche, it:tunc ideo tenetur de omnibus que gerere potuit:ſed q̃ 7 uis Contraria pꝛohibitio tollit a⸗
babeinumn da nõ põt licet acceſſerit vt omnia geſturus.ſ exigere de⸗ VSe. ᷣctionem negocioꝛum geſtoꝛuʒ.
mnencoil bita cum careat actione ⁊ ideo de hoc non tenetur niſi eſ hoc dicit.
Bqtbien ſet coniuncta perſona:quia ſine mandato agere poteſt:et ¶QAuero ſi mãdaui tibi vt emeres reʒ pꝛo.x.
t dutenn ideo tenet᷑ ſi non exeeet. ⁊ tu emiſti pꝛo.xx.x vtiliter feciſti:qꝛ bñ valebat.xxx.an
peenne⸗ ¶ Op. ꝙ curatoꝛ ⁊ tutoꝛ non gerãt ex neceſſitate: ſed er potero agere ⁊ dic vt lo.
nilogn voluntate:vt inſti. de cura.S. iteʒ inuiti. So.aut quero de ¶ Op.· ꝙ contraria pꝛohibitio non tollat hanc actionem
negocionn neceſſitate ex parte geſtoꝛum: ⁊ ille datur ĩuitus:aut qu vr.l.ſi quis mandati.S. pꝛoculus.ff. de inſti. So.aut que⸗
tcl u ei ris ex ꝑte eius cui datur ⁊ nõ datur inuitꝰ.¶ Itẽ op.ꝙ fi-⸗ ris an dominus poſſit cõueniri inſtitoꝛia:⁊ dic ꝙ nõ poſt
cturdltun nita tutela vel cura non finiat᷑ adminiſtratio: vt... vt cau ᷓ; pꝛohibuit: vt hic.aut queris an cõueniatur de peculia
tionon ſe poſt pubertatẽ. So.vt gl.qꝛ ibi in connexis.¶ Itẽ op. ⁊ ĩ inuitum:vt.i:.ſi quis ſeruuʒ ·S. etiam ff. de peculio.niſi
gſoänee Geſtoꝛ an geſtoꝛ teneatur de omnibus:vt.l.in cõomodato.S:ſicut.ff. ademerit peculium ſeruo: quia tunc in nihilum obligatur
ribttl teneat᷑ de cõmo. So.aut acceſſit vt vnum gerat ⁊ ſolum tenetur de ¶ Item op. de.l.at ſi quis ·S. tem labeo.ff. de religioſis.
irexsctis. ilo vt hic non ve alijs niſi alius erat omnia geſturus: t ¶So. vt glo.

egocijs geſtis. Fo. LXX.

Buÿutrigarius ſuper ſcdᷣo libꝛo Codicis

De his que vi metus ve
caula fiunt Rubꝛica.

Itenentur de interitu. hoc dicit ¶ Capio
ſecundam glo.⁊ oppo.ꝙ meticuloſus

ceptiõe· Sꝙ ſi homo. ff. e. So. hic intel⸗
Aligitur cum diſtinctione illius.

„

d pꝛimam glo.⁊ videtur ꝙ indiſtincte teneatur de interi
tu: vt.l.pꝛima.S. rectiſſime:⁊.l merito.ff. de vi ⁊ vi.ar. So

lu. multa ſunt contraria violentiarũ ⁊ dic vt glo. ꝗ Op. ꝓ

fur ⁊ meticuloſus non teneantur de interitu: vt.l.ſubtra⸗

cto.ĩ fi ·· de furtꝭ. So.ibi moꝛa erat purgata.hic nõ.¶ SS

qũo purgatur.reſpondeo per oblationem rei ſubſtracte.

tem ſi nouetur per ſtipulationem qð ex cauſa furti de⸗

betur: vt. d. l. ſi ſubtracto.⁊.l ſi abducta·j. de furtis.

Se t Spõtanca ſolutio tollit vi⁊ me⸗
Bm C. tum qui cõmiſſi ſunt in pꝛomillio

ne. hoc dicit.

Solutum vt Launtcpenultima. ff. de condi. ob tur. cam. So. aut in H
p metũ an miſſione ⁊ etiam in ſolutione fuit metus ⁊ repeto vt ibi?
poſſit re⸗ hic in fi aut ſolum in pꝛomiſſione fuit metus c non repeti
peti:
tres rationes. verum vltima ratio non pꝛocedit:qꝛ habet
locum quãdo quis vult repetere:vt indebite ſolutum: qtꝛ
tunc allego contrarietatem: ſed qñ volo repetere q⸗ metu
allego diuerſa ⁊ non contraria:?. ideo poſſũ.Si ratio gl.
eſſet vera ſequeretur ꝙ etiam ſi eſſet metus etiam in ſolu⸗
tione non repeteretur qð eſſet abſurdum: v ideo dic ꝙ aut
queris an poſſit repetere tanq; indebituʒ ⁊ non poteſt ra
tione pꝛedicta:aut vult repetere qð metu pꝛomiſit:⁊ tunc
aut fuit metus ſolum in pꝛomiſſione ⁊ non in ſolutione ⁊
tunc aut volo repetere:quia indebitum ⁊ non poſſum ra
tione pꝛedicta:aut nolo repetere pꝛopter metum ⁊ nõ poſ

ſum:quia metus non fuit in ſolutione:aut fuit metus etiẽ

ĩ ſolutione:⁊ tunc aut volo repetere q; indebitũ ⁊ non poſ
ſum ratione ſupꝛadicta:aut volo repetere pꝛopter metuz
mihi illatũ:⁊ poſſum: vt hac.lĩ fl. ¶ſ Modo venio ad gl.

yꝛ. que hʒ tres ptes. Pꝛima dicit pꝛeſumitur enim quere

lam non habuiſſe devi. hec particula eſtvera ſi intelligas
de pꝛeſumptiõe iuris ⁊ de iure contra quã non admittit
pꝛobatio:nam ſi intelligeres de pꝛeſumptiõe contra qua
admittitur pꝛobatio:male diceret qꝛ ſequeretur q; pꝛobã
do metum in pꝛomiſſione adhibitum repeteretur ſolutuz
licet ſponte ſoluiſſet qð eſt falſum. Secunda particula di
cit aut igitur oĩno non repeteret hec particula eſt vera in

telligendo pꝛimam vt dixi in pꝛeſumptione iuris ⁊ de iu

re contra quã non admittitur pꝛobatio. Sed ſi intellige⸗
res pꝛimam de pꝛeſumptione contia quã ad mittitur pꝛo
batio malediceret hec ⁊ illa. Tertia ꝑticula dicit aut ea
tenus pꝛepeditur donec pꝛobet contrarium.ſ.vim adhibi
tam in pꝛomittendo pꝛopter rationem qua repꝛobaui pꝛi
mam particulam ᷣm vnum intellectum ſiue intelligas ꝙ
pꝛobet contrarium.ſ.vim adhibitam in ſoluendo:qꝛ hec
lex pᷣſupponit ꝙ ſpõte ſoluit. ¶ Modo venio ad finẽ gl.
omiſſo medio qui debet recitari per queſtiones ⁊ oppoſi⸗
Indebi⸗ tiones ꝙ poſſit repetere:q; errauit in iure:vt.l.regula.⁊.l.
tuʒ erroꝛe iurj.ff.de iuris ⁊ fa.igno.So.vt glo.¶ Item op.vbi quid
iur ſolutũ fit contra legem non valet qð ſequitur ex eo vel ob id: ſʒ
an poſſit contra.l.fuit facta pꝛomiſſio ergo ⁊ ſolutio inde facta de
repeti. bet reſcindi:vt.l.non dubiuz. S. de legi. So. vt glo. vl dic
aut lex ſimpliciter pꝛohibet ⁊ pꝛocedit contrariuzʒ: aut
pꝛocedit vltra dando actionem vel exceptionem: ⁊ tunc
tenet:ſed debet reſcindi vt hic.ſ¶ Itez op. ꝙ a pꝛimoꝛdio

tituli poſterioꝛ debeat foꝛmari euentus:vt de imponẽ. lu⸗

cra.deſcrip.per totum. So.aut finis venit per modũ coꝛ

rectionis ⁊ nouationis ad pꝛimoꝛdium vt eſt hic qꝛ me⸗

tus in pꝛomiſſione adhibitus purgatur per ſolutionẽ ſpõ
taneam: et tunc non foꝛmatur poſterioꝛ cuẽtus a pꝛimoꝛ⸗
dio:vt hic niſi ſit facta relatio ad pꝛincipium licet ſubla⸗
tum.: vt. l. cuʒ filius S. heres meus. ff. de le.ij.⁊.l. meuio . S.
auie: vbi autem pꝛimoꝛdium nõ eſſet coꝛrectum:tunc pꝛo
cedit contrariũ. ꝛeterea cõtrarium pꝛocedit vbi finis

„412 Fur me
Erlecutionem. 0n
non teneatur de interitu: vt.l.ſi cum ex

¶ Lontra hanc ſolutionẽ op.⁊ venio

WE ¶ Sp. ꝙ etiam ſi poſtea ſoluat repetat ſolutũ

tur vt hic in pꝛincipio ⁊ que ſit ratio dic vt glo.quia ſunt

habet neceſſariã conſequentiam ad pꝛincipium. vt.l. iij.
S·ſcio.ff de mino.ſed hic nõ habuit neceſſe ſoluere ꝓpter
ꝓmiſſionẽ qꝛ habuit exceptionẽ.¶ Modo ouerit glo.qͥd

ſi incontinẽti ſoluã ſponte poſt pꝛomiſſionẽ an repetã qͥ; Solutum

dã ꝙ ſic per.l.iij · S. ſcio.ff. de minoꝛ.⁊.l.ſi mulier·.j.ad vel⸗ ſpõte⁊ in⸗
leia.⁊.l.ab hoſtibus.S. ſed qð ſimpliciter.ff. ex quib.cau. continẽti
ma. Sed male dicunt non obſt. l.iij · S· ſcio. qꝛ ibi pꝛimus poſt ꝓmiſ
actus ⁊ ſecũdus actus iudicãtur ſub eadẽ rõne.nam ſc= ſionemen
cundus actus ibi habet neceſſariã ↄnam ad pꝛincipiuʒ ⁊ poſſit re⸗
vtrũq; cauſat᷑ ab adhibitione facti in minoꝛi etate:nã cũ peti.
ſit obligatiõis habet neceſſe ſoluere factus maioꝛ:⁊ ideo
ſibi datur reſtitutio contra vtrũq; actum / hic vero nõ ha
buit neceſſe ſoluere qꝛ exceptionẽ habet:⁊ ſi dieags nonne
minoꝛ habebat reſtitutionem /ergo potuit ſe tueri vt iſte:
NReſpondeo nõ:qꝛ cũ minoꝛ non habeat reſtitutionẽ a le
ge ſed ab homine:⁊ ideo de ipſo apponere nõ potuit ate⸗
Peſſer ibi dara vrl na poſtea·S.ſi minoꝛ.ff. de iureiu.
ed hic habet exceptionẽ a lege ⁊ de ipſa potuu oppo⸗
nere ⁊ hic ſequẽs actus nõ iudicatur ſᷣʒ pꝛincipiũ.i Itẽ
non ob.l.ſi mulier.ꝙ ibi non in ſecũdo actu:⁊ eſt eadẽ rõ
que in pꝛimo.ſ.mulieris fragilitas qñ.j.bienniũ iterũ ꝓ⸗
mutit:⁊ ideo ſicut iuuatur cõntra pꝛumũ ita ⁊ cõtrs ſcðʒ
at hic non eſt eadẽ ratio.yvt.S.dixi.¶ Itẽ nõ ob l.ſi ab ho
ſtibꝰ.S· ſed quod ſimpliciter: quia ibi vtraq; leſio cauſar
a pꝛioꝛi abſentia:q;ꝛ etiam reuerſus habet cõponere ſarci
nulas ⁊ impedimentũ ꝓpter abſentiam pꝛeteritã / at hic
non eſt eadẽ ratio vt pꝛedixi:⁊ hec vera intelligo niſi ſol
uerit ad huc metu inſtãte vt qꝛ ꝓmiſit per metũ ⁊ ſtatim
qꝛ habebat pecuniã penes ſe ſoluit ⁊ tũc metum non iſe⸗
rente aduerſario:qꝛ ſolũ dixit poſtq; habes pecuniã qua
re de pᷣſenti non ſoluis:nã tunc puto ꝙ repetet/⁊ ideo di Confeſſio
cit lex ꝙ confeſſio facta in toꝛmẽètis nõvalet niſi perſeue facta ĩ toꝛ
ret cõfeſſus in loco remoto a loco toꝛture vt ſic nõ ummi⸗ mẽtis nõ

neat metus toꝛmentoꝛũ pꝛopinquoꝛum als aſſeueratio valet.
nõ tenet vt colligitur ex.l ij de cuſto.reo quod male ob

ſeruãt iudices malefactoꝝ:nã confeſſionem factã in toꝛ⸗
mẽtis faciunt incontinenti ratiflcari:vnde adhuc inſtat
metus toꝛmentoꝝ ⁊ poſtea faciunt ſcribi ꝙ ſponte ⁊ libe
refuit cõfeſſus de crimine ſine aliquo mem⁊ male faciũt
Itẽ quero quid ſi per metum iuraui ſoluere ⁊ ſpõte ſol Solutum
ui an repeto.⁊ dicit glo.⁊ bene ꝙ de iure ciuili non repe⸗ ꝑ metũ in
tit: de iurc canonico ſic: ⁊ eſt ratio:qꝛ ius ciuiletollit ⁊ re teruenien
mittit hoc iuramentũ.vt in aut᷑.ſacramẽta·j.ſi aduerſus te iuramẽ
vẽd. .l. fi ff. qui ſatiſda. cogun ⁊ ideo cum nullus motus to an repe
periurij immincat ſponte ſoluendo non repettt / ſed de iu ti poſſit.
re canonico non remittitur ſacramentũ:⁊ ideo imminet
metus periurij ⁊ infamie ſi non ſoluat vt ſicut ſi immme⸗
ret metus coꝛpoꝛis ⁊ ſolueret repeteret: multo foꝛtiꝰvbi
imminet metus anime ⁊ fame.ar.l.ſancimꝰ..de ſacroſã.
eccle.⁊.ff. eo.l.iſti quidem. de iure ergo ciuili non immi⸗
net metus aliquis/⁊ ideo non repetitur ſponte ſolutum:
ſed de iure canonico imminet metus / ⁊ ideo ſolutum re⸗

petitur.

¶ In gloſ. que incipit immo.ibi ceſſat repetitio vt indes
bitiſed vt ex alia cauſa ſic.vt.l.in numerationibus.ff de
ſolutio.
Fa J vi Vendentifundũ per metum dat᷑ vti
△RA¾ DIL. us in ré / ſi tamẽ pꝛecium reddat niſi

y oꝛeſcriptione repellatur. h. d. Hec lex dicit tria
FE vtilé dari / ciũ reddi/ p̃ſcpᷣtionẽ poſſe obſtare.
¶ Ad pꝛimũ dictum op.ꝙ non agatur rei vendicatione
cum dñiũ fuerit in emptoꝛẽ traſlatũ lʒ metũ intulerit vt ĩ
ſti. de rerum diui · S. ꝑ traditionẽ.So.vt glo.qꝛ habet vti

le non directũ alege: ⁊ qꝛ nõ videt᷑ ⁊c.vt in glo.¶ Ad idẽ

op·ꝙ agat᷑ perſonali actiõe ꝙ metꝰ cã.⁊ nõ ĩ rẽ.vt.l.metũ

C.ſed S pꝛetoꝛ. ff.eo. So.vt glo.qꝛ habeo tria remedia.

¶ Ad ſcdᷣm dictũ op.ꝙ pᷣcium non reddatur.vt.l.ſi man
cipiũ ·j de rei vendi. So.vt glo.vel verius.hic vendidit
dñs ⁊ pꝛeciũ recepit ibi non vendidit /nec pꝛeciũ recepit
⁊ ideo non reddit illud.¶ Itẽ oppo.de.lj. de pꝛeſcrip.
xxx.an. So.vt glo.⁊ plenius:quia aut erã debitoꝛ fiſci ct
reddo quia pꝛecium fuit verſum in vtilitatem meam ſcʒ
indebitum. Si autem non eram debitoꝛ fiſci cum pꝛcciũ
mihi non pꝛofuerit non reddam vt ibi.

¶ Item oppo. de.l. .oe reicindend vendi. Sol. vt gloſ.

Collige ergo ꝙ aut pꝛecium peruenit ad metum paſſum
et reddit ałas non. ¶ Item op. ꝙ etiam ſi peruenit non
reddat·jeo.ſi per impꝛeſſionẽ.So.vt glo.qꝛ ibi ſpeciale.

ſio

Gist
iſt pe
ered
Nio⸗
rced
tioꝛ
lan
dit⸗a
hbert,
preſc
vera⸗
Ftfft
eſtvi
auctea
dei
vicu
ſoꝛi:
metn
opoc
empt
nicio
herſo
clim

lehn coan
nsci latur
oli; 5dir

eſtis

ns voꝛe.
lhrinutr

unie
quer⸗
gbia
lona
ſacto⸗
lrat e
ret
dorni

Nthiß.
ſepye ddedo pci ptoꝛi ſ. idei iciat eum ipſo iure:ſed dolus vallatus vt eſt
dD lnene gobde gur oprtadanendengeumengtsurdi turnon icin niteKgnsin a Nallirdanhun
heidg debitü cre do liberetur a pꝛimo emptoꝛe. . e de äs
ſuinl jn ditoꝛi cre- uit creditoꝛi creditoꝛis ſui nam tene bobiqule ſol⸗ ideodicam bie cõtraetum tenere.¶ Itẽ quero quãto tẽ⸗
n harror⸗ nir. pzerinenre dencia.din oc dra ſuo:qꝛ poꝛe durat reſciſſe oꝛia ⁊ dic vt glo.
ntn loe credito: alijſno orcqitoꝛicenetur e tund Gruerud arrahl⸗ nol moeirelintbin cum militares“ ar. in
netni⸗ elcaͤirorie ioler hie ntelligt. Siaure als tene: ¶ In glo que incipit pꝛeſcribit.ibi eſt res integra: quis
inn er ider meo:no ideo quia alij teſncatur tuncſivolo rre nomeſt pꝛoceſſum ad trad tionem. 4 In cadem gloe ibiyt
nnen alt iſu aut meo creditoꝛi nõ intererat ſolui ſuo ⁊ non illud in ſimplici dolo.qð videt᷑ verius.
etonohn ſtoꝛi L ecuniam. et in glo. ff. de nego. geſt. aut ☛: Actio ꝙ me.cauſa datur i⸗
snanne liberoꝛ:vt.l.cum pecuniam.et in glo.ff. de neg J per vim. a annum ad quadrupluʒ
intereſt mei creditoꝛis ⁊ liberoꝛ/non ipᷣo iure ſed ope ex⸗ Zber ra annum ad quadrupluzʒ
nt ceptionis compenſando.So.ſpeciale eſt in.l.ſolutum.in nolt annu datur ad ſimplũ ſi alia actio nõ com⸗
enſe i io. vbili ipſo i ndo betit. hoc dicit.
wutir⸗ Feirerretcere Saenoeilierdori dſottr elar red⸗ Cux tex. õ reſtituatur quia condemnatur ad rem ⁊
Neiud der 4 m. ? dic vt glo. ratio patet ex ſuperioꝛibus / ⁊ eſt ſi nõ reddit ↄdẽnatur ad quadruplũ: ⁊ ſic ferũt᷑ due ſniĩe.
n ahe 4 i . l. nom n ue res pig.obli.po.i¶ Ad tertium di? ¶ Op.ꝙ hec nunqᷓ; competat cũ ſꝑ alia cõpetat:qꝛvtilis
iir in r noten hd itempoꝛis ne ſſit obſtare in rem ſemper datur.So.vt gl.Caue tamẽ quia in re mi⸗
. Ne ctuʒ op.ꝙ pꝛeſcriptio longitempoꝛis non poſſit moer 1gl. E. 1
ſtenlein uia paſſus metum habet actionem qð metus cauſa que hi per metum ablata ſunt conſideranda duo.ſ. directum
ͤtmip pekrſonalis: ergo non debet tolli longo tempoꝛe: vt.l. dominium qð in te tranſtuli.⁊ ratione huius habeo per⸗
chneſch hereditatẽ jein quibus cauſis ceſſet longi tempo pꝛeſcri: ſonalem:vt illud mihi des. Itevtile qð habeo t huius ra
bkſicbho⸗ tio. So. vt gl. quia hic de vtili in rem loquit᷑.Alij ꝙ hic tionc pꝛopono realem vtilem in rem vt mihi rẽ reſtituas
eout drcedir mos terminos: ergo a non ſuis excedatur. pꝛima de quo plene dicam. S. e.l..?. ijſ. M
nereſeri, tutioꝛ. ¶ Item op.factus dñs non pꝛeſcribit:vt.l. ſequit. KN On intereſt. Siue ſum coactus ven
1ti ah S .lana.ff. de. vſuc.l.iij ·S.ex plurimis.de acquiren. ꝓoſſeſ. i r U. dere ſiue minoꝛi pꝛecio
Gonnſifl ſed ita eſt ꝙ emptoꝛ factus eſt dominus /licet metũ adhi Nvengere ſiue ſuſto pꝛecio vendere reſcinditur
in ſtun buerit:ergo pꝛeſcribere amplius non põt.Sol.vt glo. qꝛ a venditio. hoc dicit cum glo.
n non ⸗ peeſcribit vtilinon direge magis lont 5 vnlor he⸗ Erex Han ſi ð.fuit coactus vendere hic minoꝛi
cuniän era. ¶ Item op. ꝙ nõ poſſit pꝛeſcribi cum ſit res vi BSedereg. DS
ritonte vee oct Hb eem. Sorvr gloenam hic · FA ¶ Op. vno modo vt glo.⁊ q̃ro qͥd ſi compellat
liſi periarfee eſt vicium perſonale non reale.¶ Item op.qꝙ mala fides . iuſto pꝛecio vendere. die vt glõo. .
cnoimnn ti auctoꝛis noceat ſucceſſoꝛi etiam ſingulari.vt aut. male ft NSNS D inuid iam Dignitas nõ inducit
Aſeneraon. dei.j·de pꝛeſcrip.xxx.an.So.illud de iure nouo:nã olim ——— 1. pᷣſũptionẽ metꝰ. h. d.
od nalech vicium perſonale auctoꝛis non nocebat ſingulari ſucce⸗ 7d on ati onis Omnia facta ꝑ me⸗
actiinton ſoꝛi:ſed reale:hodie etiam perſonale nocet.ſic ergo paſſo ZG tum veniunt reſcin
chuciſſt metum poteſt opponi ꝙ pꝛecium reddat.i¶ Item poteſt aa hoc lfet. ius Jinnuit ſtipulationẽ eẽ cõ
onter pe opponi ei ꝙ pꝛeſcriptio longi tẽpoꝛis non ber hainmn —– x ax. clige Di znuit tip ionẽ
nale taci mnpeotem quia ilehaber maiamſdemicct res on aon Fennſe a heat. ea itales ſiue exponas pꝛo moꝛte:qꝛ
i höreſ t vicio affecta.ſed per ſecũdum emptoꝛẽ en nocet ier Cpar . r ſu . aee erbongs e 3 caie dree
non fepenn perſonale auctoꝛis. Item nec res vicio a Erre 1: 6 de h dic nan lüp Pangee Cc vrglo. mg 1
tollit aſemn olim hodie non poſſet obijcere ꝑer aut.male fidei.q mine capitali er – glo. qꝛ arguis
adueridin Actio qõ do quero an ſi longo tẽpoꝛe pꝛeſcribatur vtili in rem tol⸗ a partibus inſu ſeicnts u 3 19s.
us moun metus cg latur actio ꝙ metus cauſa. Et ſᷣm — vnam quã = D m . e. ctio as metus ca non atur er
tſed deuni an tollat᷑ S. dixi. quia qõ excedit ſuos terminos re rer a W E E olls boe u dil . . ke en i me
de ſinſ un So utotofttantſog per quãdam cõſequẽtiam / ſum qꝛ non eſt iuſtus metus:vt hic:aut volo repetere tan .
Ronhat aulacum actio ꝙ metꝰ cauſa detur ad dãnum ⁊ ſi ab ini⸗ qᷓ; turpiter datum:⁊ tunc aut eſt turpitudo ex parte acci⸗ Repeti
n ſnm to nõ haberẽ danum ꝙꝙ res non fuiſſet mea/ita ſi er poft pientis tm̃ ⁊ repetitur: aut turpitudo ex parte dantis vel an poſſit
ſlmme facto deſinat eſſe mea/ ceſſat dãnum/a tollitur illud qd vtriuſq; ⁊ non repetit᷑:aut nulla eſt turpitudo/ tunc aut turpiter
i erat cauſa actionis quod metus cauſa:⁊ ideo ipſa tolli⸗ cãfuit ſequura ⁊ nõ repetitur/aut nõ ſequitur ⁊ repetitur datum.
tontilt tur:⁊ ita pꝛocedit ratio gloſe.de.lʒ.fina.j.de his qui a non ſi cã erat expꝛeſſa.ſi non/nõ repetitur: vt.d.l. ſi repetendi.
Nbuufn domino ma. nam ibi ſublata cauſa actionis penalis qð ¶ Declaro pᷣdicta querendo qñ eſt turpitudo vnius vel
fit per pꝛeſcriptionemper conſequens penalis actio tol⸗ amboꝛum?:⁊ dico ꝙ aut iſte qui ſoluit vere erat debitoꝛ ſt
umnake litur in conſequentiam ſimile.l.vnus.j.in qui.cau.tol. ſci.⁊ tũc eſt turpitudo ex parte vtriuſq; nec repetet᷑. Jdẽ
lndctti long temp.pꝛeſcrip.Sed certe ego non puto ꝙ glo. bene ſierat habilis ad munera ⁊ dedit vt excuſaretur.idem ſi
erdienn dicat / nec ob. l. fl. de his qui a non domi.ma.quia ibi pe⸗-⸗ dedit ne accuſaretur ⁊ vere deliquerat ⁊ erat tale crimẽ
ſecben nales actiones veniebant in conſequẽtiam pſecutoꝛe: · ex quo tranſigi non poterat. Eſt autẽ turpitudo tm̃ reci⸗
mdicnto. ideo nunirum ſi ſublata illa perſecutoꝛia tollãtur ille p pientis:vt qꝛ dans non erat vere debitoꝛ / vel erat inhabi
htuetn, nales / q ſunt acceſſoꝛie: ſed hic actio quod metꝰcauſanõ lis ad munus vel delictum nõ commiſerat: ?⁊ hoc caſu re⸗
heen⸗ eſt oꝛ ginaliter penalis. æ eſt pꝛincipalis / nec venit in co⸗ peetitur per condic. ob tur. eãm. quandoq; nulla eſt turpi⸗
ſ Sl ſequẽtiam vtilis in rem: æ ideo nõ tollit᷑ ea ſublata. Pꝛe⸗ tudo: vt quado deliquit ⁊ crimẽ eſt tale de uo poterat
