¶ In glo. que incipit ⁊ cui denegak. ibi nec etiã a veris.

qad hoc ſubauditũ ſignotur contraria ommia.

¶ In eadem glo.ibi ⁊ ſic ẽ ʒ.nõ ad.l.que dicit denegare

petitionẽ ab co cui eſt ſolutuʒ.ſed ad id qð.S.dixit ab he

redibus nõ poſſe reyer . Yn ea.glo.ĩ fl.ibilʒ ĩ ſũma.vbi

Actio an

poſſit intẽ

tari ex pa

nsẽ: vt ib

calũnia fuit in actoꝛe ⁊ ideo trãſactio nõ tenuit:⁊ idẽ vbi
cũq; trãſactio nõ teneret:vt.l.elegãter.ff.de cõdi.inde.
g Infirmitas coꝛpoꝛis non impe
A N An um. it trãſactionem: infirmitas a⸗
nimi ſic. hoc dicit. ¶ Ex hoc tex. tabelliões po⸗

eger coꝛpoꝛe ⁊c̃.

Oℳ

. Sicut querela indebiti ita debi
7 quid em.iiceſiat ꝓpt᷑ tranſactionẽ.h.d.

7 maioꝛes Cauſa impulſiuavel fina
R ³½LB:lis ab altera tm parte in
X α⅓ corzde retẽta non reſcindit tranſactionem: nec
dat repetitionem ſoluti. hoc dicit.
Op.de.l.ſi repetẽdi ij..de condi.ob cauſam. So.aut cã
nalis eſt ab vtraq; ꝑte in coꝛde retẽta ⁊ ĩducit repetitio
i:aut ab altera tm̃ parte ⁊ non vt hic.
faeapud Ex nudo pacto trãſactio⸗
Ju e P nis nõ dat᷑ actio:ſed nõ ſer
uat pꝛomiſſis reditur ad pᷣmitiuã.h. d.vl dic
.tm valet trãſactio ſine ſcriptura quãtũ cum
ſcriptura.h.d. Iſta lex videt᷑ ſibi mnuicẽ ꝛiari:qꝛ dicit pᷣ
mo ꝙ ex pacto nõ agit᷑: poſtea dicit ꝙ cõpellit᷑ aduerſariꝰ
implere qð ↄuenit:ſed ſolue vt glo.
¶ Sp. ꝙ ex pacto nudo trãſactionis poſſit agi:vñ videt᷑
obſtare.l.iij · S·j.ff.de cõdi.ob cãm.So.vt gl.qꝛ datujr reo
q̊ ſoluit pecuniã ad repetendũ ſi ea nõ ſeruent᷑ ꝓmiſſa: ſʒ
hec nõ videt᷑ bona ſolutio:qꝛ cõdictio ob cãʒ nõ naſcit᷑ ex

cto nudo pacto:ſed re ↄᷣhit᷑ vt inſti.q. modis re ↄᷣhit᷑ obligatio·S.j.
trãſactiõiſ Pꝛeterea vbi nõ ẽ dare rõnẽ differẽtie nõ eſt dare ius di

uerſũ:ſed inter actoꝛẽ ⁊ reũ nõ ẽ dare rõnẽ differentie:er⸗

go nec ius diuerſum:ſʒ qdã dicũt ꝙ hic ẽ ctus facio vt
des q debet ꝓducere actionẽ de dolo: ſʒ cũ actoꝛ habeat
aliã.ſ. pmitiuam nõ habet de dolo:reus vo non hʒ aliã.⁊

ideo dar ei de dolo:⁊ cõdictio ob cauſaʒ qð nõ placet:qꝛ

actoꝛ habet aliũde actionẽ pᷣmitiuam ⁊ aliũde de dolo:⁊
ideo ſe nõ impedirẽt ⁊ hãc opinionẽ glo.repꝛobat dicẽs

ꝓꝙ hic ẽ do vt des. cũ remittere ſit dare:ſj certe remittere

bñ ẽ dare qñ certũ remittit᷑:ſʒ qũ duobꝰ euentus remitti-⸗

tur remittere nõ eſt dare:ſʒ facere:⁊ ideo meliꝰ repꝛobat᷑
ꝑ rõnẽ quã dixi.Alij dicũt cõſiderari oꝛdinẽ ſolutionis:
qꝛ hic pᷣuenit in faciẽdo ibi ĩ remittẽdo ⁊ ita exponit᷑ opi
nio bul.qð nil ẽ ⁊ ideo aſſigna veram rõnẽ.ſ.qꝛ implẽti ex
ꝑte ſua ↄctũ innõiatũ datur actio ex eo:ſed ita eſt ꝙ reus
ſoluendo implet plene: ergo debʒ poſſe agere ⁊ pꝛeſcripti

verbis ⁊ condictione ob cauſam: ſed actoꝛ remittendo

non plene implet ⁊ ideo nõ agit.¶ Contra hoc oppo.ꝙ⁊
actoꝛ plene impleat cuʒ ꝑ acceptũationẽ liberet. So. hic
nõ interuenit acceptilatio:alij dicũt ꝙ ſi interueniret ad⸗
huc plene impleſſet cũ ſaltim de facto poſſet agere qð nõ

&ε Querela debiti7 inde⸗
Ec intentio. ellit peopter traſ/

nunt in teſtamentis:talis ſanus mente: licet

teſt. vel

placet.¶ Item op.ꝙ actoꝛ poſſit cõpelli ad couendum ꝙ
non aget/ergo plene implet:rñdeo ſi caueret᷑ bñ iĩpleret⸗
ſed hic nõ cauit nec ad hoc cogi pot:ſecꝰ invltima volun

tate.vt.l.iiij.ff.de condi.inſti.ſi ergo caueret ipleſſet. Sʒ
cerrte cõtrariũ no.S.ti j.l.j.in fin.Et ideo dic ꝙ aut do vt
caueas de nõ agẽdo/ tũc cauendo unples / ⁊ ita itelligs
tur hec glo.aut do vt liberes me/⁊ tũc cauendo nõ iples

vt in cõtraria glo.¶ Itẽ oꝑ.ꝙ ex pacto trã ſactionis aga

tur. vt. S. eo. nec intetio in fi. So. hic nõ interuenitſtipula

tio ibi ſic. Itẽ op.dc.l.ſi ꝓfundo.So.vt glo.UVel dic vᷣʒ
vltramõtanos ꝙ ibi reus dedit/vt actoꝛ ꝓmittat nõ age
re:⁊ ideo ꝓmittẽdo plene iplet/⁊ ideo agit.¶ Itẽ op. de
l. cõmodata.S.co.So.ibi nõ eſt nudum pactum ſed veſti
tũ /vt ibi dixi:aut ergo qris ex parte rei ⁊ ille ſoluẽdo im
plet/⁊ ideo agit ⁊ pᷣſcriptis verbis:⁊ ob cauſaʒ.in actoꝛe
dic ꝙ aut pꝛomiſit liberare:atunc liberãdo per acceptila
tionẽ implet:liberãdo per pactũ nõ implet/aut pꝛomiſit
nõ petere ⁊ nũqᷓ; poteſt implere/aut ꝓmiſit cauere de nõ
agendo:⁊ tunc cauẽdo de nõ agẽdo vel ꝓmittẽdo de nõ
agendo implet qð cõuenit:⁊ ideo põt ex contractu age⸗
re cum ipſum plene impleuerit. Itẽ op.ꝙ rei vẽdicatio
nõ pendeat/ĩmo dimutẽdo rem penes aliquẽ tẽpoꝛe effi
cit᷑ dñs.vt.l.iij ·S.·j.ff.ad.l fal.⁊.l.iiij. So.vt dicã ſuꝑ glo.

Et vt bñ tollas oppoſitionẽ diſtingue ſic: qꝛ aut di poſi

tio reſpicit dñiũ ⁊ rẽ:qꝛ dico reliquo rẽ penes te⁊ res ſit
tua/⁊ tũc efficit᷑ dñs ⁊ per dñiũ:aut diſpoſitioreſpicit rei

vẽdicationẽa actionẽ / vt q;ꝛ ſimpliciter ꝓmitto rẽ penes
reũ dicẽs me litẽ nõ moturã/a tũc remanet mihi dñium

directũ/a reovtile/vñ nõ pꝛoꝛſus perdidi dñiũ⁊ ſic reivẽ
dicatio pẽdere poteſt:ar.planũ ⁊ ibi no.ff.fami.herc.⁊.l.
certi iuris/de heredi.vel ac.ven.i Itẽ op ꝙ nũq; ſit re⸗
greſſus ad pꝛimã ſeruatis pꝛomiſſis.vt.l.q;uis.j ad tur⸗

pil. So. vt gl. ¶ Itẽ op. ꝙ actio de dolo locũ hẽat. Si do

lo fuit inductꝰ ad tranſigendũ /vel ſi non interuenit agit᷑
ob cãm ſi ꝓmiſſa nõ ſeruentur/ergo ſemꝑ agitur ex trãſ⸗

»*

actione. So. vt glo.¶ Itẽ quero qᷣd differat iſta traſactio Tranſac⸗

ab innoĩatis.Rñdeo differt a do/vt facias:qꝛ hic eſt re⸗ tio in quo
mitto vt des ⁊ ſic facio vt des. Sed qͥd differt a facio vt differat a

des Rñdeo:qꝛ hic eſt factũ tale qð ipleri nõ põt/alia fctã gᷣctibꝰ in⸗

regulariter ĩpleri poſſunt ꝑlene:vt ex ſuperioꝛibꝰ patet. noĩatis.

Itẽ qꝛ plene impleri nõ põt nõ ſemꝑ agit ex ea actoꝛ niſi
qñ plene implet ⁊ ĩplere põt:ſed in cõtractu/faciovt des
põt ſeimnꝑ implere ⁊ per ↄñs agi. Item hic ex hoc facto.i.

remiſſione ſemꝑ adeſt aduerſario: qꝛ ſtatim exceptio ſibi

aueritur in contractu facio vt des / non ſemper adeſt.
Et ex hoc inſurgit quarta differẽtia.ſ.ꝙ hic ſeꝑ ex facto

adſit aduerſario nun põt locũ habere de dolo actio: ſʒ

pꝛeſcriptis verbis.ſed in facio vt des qñq; agitur pᷣſcri⸗
ptis verbis qñq; de dolo.vt not.l.naturalis:.· ꝙ ſi faciã

ff. de pꝛeſcrip. vᷣbis. Itẽ quero qñ poſſit offerre iſte reꝰ

ꝙ trãſactionis noĩc dari ↄuenit/⁊ ſic euitare actionẽ pꝛi
mã.glo.tenet ꝙ quãdoq;.vltramõtani diſtigũt ſic ꝙ aut
obligatio hʒ diem ⁊ cõditionem⁊ purgari non poteſt vn

—

lde eẽ caſus in.l.ſi ſuper.S.eo.Si autẽ hʒ diẽ⁊ mo

tẽ ↄteſt.ſuper pᷣncipali actiõe ⁊ ſi non interſit vel modicũ
interſit.vt.l.ſi ita quisS.ſeia.ff.de verbo.ob.⁊ rñdent ad

l.item veniunt .S. idẽ recte:quia dicũt ꝙ ibi non fuit ĩ mo

ra qꝛ ibi non erat dies. Itẽ non ob.l.ſi maioꝛ.j.co.qꝛ illa
intelligitur ſᷣm iſtam. Hec ob.hec lex que dicit rei vendi
catione Practe qð non ꝓpterea intelligo ꝙ lis fuerit cõ⸗
iĩ fuit conteſt.erat conteſt.ante tranſactionem ſa
ctam.Sed tu poſſes eos concoꝛdare cum glo.ſic:qꝛ aut

coõmiſſa in moꝛa inſurgit obligatio ad penam:⁊ tunc aut
eſt pena legalis ſcilicet ĩtereſſe ⁊ poteſt purgari.vt.lł.ſiita
quis.·S. ſeia.ff. de verboꝛum obligatjo.aut eſt conuentio⸗
nalis ⁊ non purgatur cum habeat diem. vt. l magnam ·†
de cõtrahen. ⁊ cõmi. ſti. z.l.traiecticie· S. de illo. ff. de act.

⁊ ob.niſi in in iudicijs ⁊ circa pꝛeparatoꝛĩa.vt.l.⁊ ſi poſt

tres.ff.ſi quis cau.aut nulla pena ſequitur: et poteſt tunc

quandocunq; purgari.vt hic cum ſit hic legalis electio.
vt.l eum qui certare.ff.de verboꝛuʒ obligatio.⁊ ita dicit
glo. ⁊ bene. ”J́ÿM
¶ In glo. que incipit nudo.ibi reſpondeo videoꝛ plene
impleſſe quod eſt verum ſi conueni de cauendo/ſccus ſi
conueni de remittendo /vel de non petendo.
¶ In gloſ. ea. in flne. in.l.eleganter.S. penulti. Item
per hoc ſemper adeſt ex illo non/⁊ ex bos inſurgu alis
ij

ũ debuit dari ad diẽ᷑:ſed põt purgari poſt diẽ vſq; ad li

ſta lex ¶

Buutrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

ſcʒ ꝙ ex iſto ſemꝑ adſit agit᷑ pꝛeſcriptis verbis.ex illo de
dolo qñq; vt.l.ſolẽt de pꝛeſcrip.ver.ff. In glo.que inci⸗
pit dr in fi.ibi.l.ii ·S.j.refert an pactũ ſit ſuꝑ actiõe remit⸗

tenda an ſuꝑ dñio tranſferẽdo ar.l.palam. ff. fami herc.

⁊.l.certi iuris ·..de ac.vel here.ven.¶ In gl.q̃ incipit non
pciſe.ibi reponat ĩ obligationẽ ⁊ re cõtrahit᷑ obligatio.
Additi 0 Et no.ex pꝛeſẽti.l.ibi ex pacto nudo hic
Nepꝛobari pſᷣm ange.ꝙ trãſactio eſt contra
ctus innominatus:qꝛ ſi eſſet conuentio nominata ex pa⸗
cto nudo ageretur.il.iuriſgentium in pꝛinc.ff.de pactj.di⸗
ctum ange.eſt veriſſimum ꝙ tranſactio eſt contractus in
nominatus:vt late per bar.hic in pe.coł.⁊ eſt tex.in.l.j.in
verbo trãſigendi:⁊ ibi bar.ad hoc no.ff.de pac.⁊ tex.in.l
ij. ⁊ ibi bar.ad hoc no.ff de iureiur.tñ iſte tex.inducendo.
vt per ange.nihil pꝛobat:qꝛ cõuẽtiones nominate pacto
nudo pꝛoducunt actionem qñ ſunt de iure gentium ita lo
quitur.d.l.iuriſgen.in pꝛinc.ſed conuentiones iuris ciui
lis etiã ſi ſunt nominate/tñ pacto nudo non pꝛoducunt a⸗

ctionem vt declarat ⁊ pꝛobat bar.in.l.iuriſgentium · S· q⸗

nimmo in pe.col.ff.de pac.

o Si dat᷑ fundꝰex cã trãſ
ee Ipꝛo fundo actionis debet᷑ euictio
ſi dimittitur non debetur.h. d.

. é (. Op. de. l. ſiue apud. S. e. So. vt glo. ſed vltra
montani intelligunt ꝙ hic fuit veſtitum pactum vt ibi di
xi.¶ Item op.de.l.ſi donatc.ff.de donatio.inter virum ⁊
vxo. So. vt. glo.

. Abi petitio ẽ geners
B b P 2 etextu. lis ia nerto Senera

“Kactio gñalis non nocet ĩ iure petita. h. d. cuʒ.l ſi
de certa.j..e. Diuide in duas partes: quia in pꝛima ponit
regulã vſq; ibil Erroꝛ aũt ibi videt᷑ ponere quadã exce⸗
tioneʒ vſq; in fl. C Erroꝛ ¶ Iſte vſi legit tribꝰ modis.
Ano mõ ꝙ ſit erroꝛ ĩ poſſeſſiõẽ. Alio mõ ꝙ ſit erroꝛ circa
dñiũ ⁊ ſᷣm has duas intelligitur ꝙ trãſactio ad illã rẽ nõ
poꝛrigatur.Alio modo ĩtelligitur ꝙ poꝛrigatur ⁊ diriga
tur ſermo ad tutoꝛem.ſ Quero de his lec. ⁊ quare ſᷣm pꝛi
mas duas non poꝛrigitur trãſactio ad illã rem. Rñdeo
qꝛ ſi tunc non erat dñs trãſactio nõ poꝛrigitur ad ius ſu
turum:vt.l.ſi a colono.ff.de vᷣbo.oblig.⁊.l.vbum opoꝛte
bit de verbo. ſig. ⁊ illa eſt veritas.ſ Sed quid ſi pupillus
erat dñs rei.ſed egit perſonali actiõe tutele ⁊ traſegit:an
ſibi pꝛeiudicat:vt poſtea rei vẽdicatione agere non poſ⸗
ſit. certe hic eſt in.l.ſi de certa .xe.quã hic iũge anteqᷓ; ma
teriã huius legis recites.
Banſactione. Agas ainimdi⸗
Ae⸗ EE. nem ſuã nõ audit᷑.
¶ Op. de. l. ſub pꝛetextu.S. e. So.vt glo.qꝛ aut

. laduerſariꝰfuit in dolo ⁊ reſcinditur:vt ibi aut
petens reſcindi fuit in dolo ⁊ nõ auditur vt hic: aut vter⸗

q; fuit in dolo ⁊ nullus alteri poteſt dolũ obijcere.is.bu.

Si petitio ẽ ſpecialis ⁊ trãſ
CS d e certa. actio gñalis ad ſpeciem pe⸗
I titã reſtringitur. hoc dicit.
AE& (LAd. I. ſub pꝛetextu. pꝛimo op. de l. tres fr̃es.
ff de pactis.So.vt glo.¶ Itcʒ op.de.l.ſi de certa.e.So.
hic fuit gñalis petitio ⁊c.dic vt glo. Itẽ op.ꝙ ⁊ ſi vtrũ⸗

qʒ; gñale nõ pꝛeiudicet in omnibus vt.l.licet. de iudi.di⸗

cit glo.aliud in iudicio:qꝛ reſtringitur ad cogitata ⁊ hãc
glo.exponũt ſic vltramõtani /quia aliud in iudicio: quia
odioſum ⁊ ideo reſtringatur:aliud in tranſactione que ẽ
fauoꝛabilis: æ ideo amplietur. Sʒ ego puto glo.aliter in⸗
tellexiſſe.ſ.ꝙ iudicium redditur in inuituzʒ: ⁊ ideo non eſt
ibi dare conſenſum duoꝛum:ſʒ actoꝛl tm̃:⁊ ideo mens a⸗
ctoꝛis inſpicienda eſt vt ibi:ſed trãſactio fit ex ↄſenſu am
boꝛũ ⁊ ideo ſi ĩter eos fucrit cõtrouerſia ſtamus verbis⁊
ſi ſunt gñalia in oĩbus pᷣiudicãt: vt.l.emptoꝛ·S.lucius.ff.
de pactis. Sed tñ non mihi videtur ꝙ gl.verũ dicat.ſ.ꝙ
aliud ſit ĩ trãſactiõe qᷓ; in ſentẽtia: qꝛ licet.l. de iudi.fuit
pꝛoſecutio ſpecialis: vnde ⁊ pꝛoſecutio ſpecialis reſtrin
git generalem petitionem: ſententia non nocet niſi in ſpe

cic pꝛoſecuta:ita eſſet in tranſactione: quia ſi petitio fuiſ⸗

ſet gñalis ⁊ ꝓſecutio ſpãlis trãſactio ĩdeſinite fctã reſtrĩ
geret᷑ ad ſpeciẽ ꝓſecutã: qꝛ illa ſola videt᷑ ĩ iudiciũ dedu
cia ⁊ ꝑ conſequens de ills ſola erat dubiũ:⁊ ſic de ea ſola

Hlis nocet in oĩbus:vbi petitio ſpecialis ⁊ tranſ

potuit fleri trãſactio/aut ergo omnia fuerũt gener alia ?
ſnia ⁊ trãſactio ⁊ nocet ĩ omnibus:aut media pꝛoſecutio
fuit ſpecialis ⁊ illa habet petionem reſtringere:⁊ ideo ſiẽ
ſi petitio ſpecialis pᷣcederet traſactionem non poꝛrigere
tur ad alia ita nec nũc.⁊ idẽ ĩ ſentẽtia vt.d.l licet.aut om
nia fuerũt ſpecialia ⁊ nõ nocet ĩ alijs.¶ Sʒ ad pꝛimũ mẽ
bꝛũ op.de.l.cũ aqᷣliana.ff.e. So.dicunt vltramontaniꝙ
aliquando de omnibꝰ cogitatur in gñe:lʒ in quibuſdã nõ
in ſpecie.vt qꝛ pupillus bñ vult trãſigere de qualibet ad⸗
miniſtratione: ⁊ tunc bene poꝛrigitur tranſactio ad om⸗
nia vt hic: aut de quibuſdam nec in genere nec in ſpecie
cogitaui:⁊ tunc non pꝛeiudicat in alijs:vt dicta.l.cum a⸗
quiliana ar.l.iij · S.j ·de inoffi.te.Sed tu dic ꝙ aut con⸗
ſtat ⁊ de om̃ibus ſentijt ⁊ pꝛeiudicat in omnibus vt hic:
aut certum eſt ꝙ de alijs non cogitauit:⁊ tunc non pꝛeiu⸗
dicat in illis:vt.d.l.cum aquiliana: aut dubitatur ⁊ ſta-⸗
tur generalibusverbis:vt.l.emptoꝛ.S.·lucius.ff. de pactj.
Sed quãdo petitio fuit ſpecialis:aliquando ẽ ſpecialis
reſpectu rerum quãdoq; reſpectu cauſarum.reſpectu re⸗
ruʒ loquitur.l.ſi de certa.reſpectu cauſarum loquuur gl.
eius.¶ Pone ergo ꝙ petij rem vnã ⁊ poſtea tranſigo ge⸗

neraliter quid erit. reſpondeo aut indefinite tranſigo: et

tunc pꝛeiudico ſolum in re petua:quia de ea ſola potuit
tranſigi:qꝛ ſuper ea ſola erat lex.aut tranſactio fuit facta
hoc modo pꝛomitto hanc rem non petere ⁊ nullam aliaʒ
⁊ tunc bñ pꝛeiudicat in omnibus.Nec ob.ſi dicas ꝙ non
eſt dubium de omnibus:qꝛ valet iure trãſactionis in pe⸗
tita ĩ alijs valet iure pacti.⁊ hec de gñalitate reꝝ. Sed
quid de gñalitate cãrum. Pone ꝙ vnã rem petij ex vna
cã ⁊ tranſegi an ex alia cauſa potero petere gl.dicit ꝙ nõ
⁊ allegat per ſe tres ratiões. Pꝛima eſt qð iuris eſt in to
to ⁊c.vt patet in glo.Scðda ratio eſt de ſtipulatione habe
re licere per.l.ſtipulatio iſta ·S· ſi quatenꝰ.ff.de verbo.ob.
Tertia ratio eſt ꝑ.l.ſi vnus ·S.penul.ff.de pactʒ. Sed cer
te he rationes non obſtant ⁊ pꝛimo ad pꝛimã reſponde
vt gloſ. Item ad vltimã rationem reſponde etiam vt gl.
Ad.l.ſtipulatio iſta ·S.ſʒ quatenus.reſpõde ꝙ ibi ẽ ratio
poteſtas cauſe:ex qua de euictione tenetur ar.l.emptoꝛẽ.
S· qui aũt.ff.de euic.videtur ergo dicendum ꝙ ſicut ſi pe
titio ⁊ pꝛoſecutio ⁊ tranſactio eſt generalis quo ad res
pꝛeiudicat in omnibus rebus: ita ſi eſt generalis petitio
pꝛoſecutio ⁊ trãſactio quo ad cauſas pꝛeiudicet quo ad
omnes. Sed quando ſpecialis eſt petitio rei ⁊ indefini⸗
ta tranſactio tunc vltramontani dicunt ⁊ ſatis bene ꝙ
aut ex certa cauſa peto rem vt depoſiti⁊ tranſigo ⁊ non
nocet ſi agatur ex alia aut ſimpliciter petij rem ⁊ genera
liter dicens meam vel mihi debitam ⁊ tranſigo pꝛeiudi⸗
co quo ad omnes cauſas mihi.Sed tamen poſſet ſuſtine
ri glo.hoc modo quia in rebus quando vnam rem peto
⁊ poſtea indefinite trãſactio non poteſt valere niſi ſuper
ea de qua eſt dubium ⁊ ſic de ea quam pꝛoſequoꝛ niſi fle⸗
ret generaliter tranſactio:quia valeret in alijs iure pacti
vt dixi.Sed in cauſis ſecus:quia ſi peto rem licet exvna
cauſa ſpeciali dubium eſt ſuper tota re:ergo poteſt tranſ⸗
actio fieri vt pꝛeiudicet etiam quo ad omnes.Sed pu⸗
to verius qð.S.dixi.ſ.ꝙ inter res ⁊ cauſas non ſit differẽ
tia ar.l.iubemus:ſ.ad velle. =
¶ In glo.que incipit generalis.ibi redditur in inuituʒ.
⁊ ideo attenditur ſola mens actoꝛis. .
¶ In glo. eadem ibi in tranſactione que ex conſenſu. et
ideõ attenditur conſenſus duoꝛum:⁊ ſi inueniam diſcoꝛ⸗
dare inherebo verbis. L —
¶ In glo. que incipit de quibus.ibi ·S. queſituʒ.⁊· S. ſed
quatenus.ibi eſt ratio poteſtas cauſe:ex qua de euictione
tenet᷑ ar.l.emptoꝛẽ · S.qui aũt.ff.de euict.
Ad ditio No.ex pꝛeſenti lege ꝙ trãſactio genera⸗ Trãſactõ
4 lis facta per verba gnalia:tamen reſtri⸗ gñalis fa⸗
gitur ad rem ſuper quam litigabatur iuribus alle.in glo. cta ꝑ vᷣba
idem eſt dicendum in cõpꝛomiſſo.l.ſi cum dies·S. plenuʒ: gñalia:re⸗
ff. de arbi.idem eſt in computationibus ſeu calculationi⸗ ſtrigit᷑ ad
bus.l.emp·S.lucius.ſᷣm verum intellectum.ff.de pac.idẽ rẽ ſuꝑ qu⸗
etiaʒ in pac.lſi ex pluribus.ff.de ſolutio.⁊.l.fi ·S·idẽ que litigat᷑
ſiit.de cond.indeb.¶imita niſi ſint fructus vei pena que
ſũt aceſſoꝛia rei pꝛĩcipalis:qꝛ tũc trãſactio gñalis ſe extẽ
deret ad acceſſoꝛia.l.ij.’ff. ſi qs cautio.l.fi.ĩ . ff. de eo qðᷣ
certo loco ſʒʒ bar.i.l.aurelio · S. gaiꝰ.ff.de liber.legata.ſa⸗
ly.⁊ moderni hic. Scðo limita niſi eẽnt de appẽditijs.l.
ſi cũ tibi.cũ gl.fi.ĩ finej de iud.faciũt nõta ꝑ panoꝛ.in.c.

6

qui
dol
cere
kica
gen
eal
ſum
niii
hite
vici⸗
vent
oqu
natue
4plt
tioꝛ
pote⸗
infl.
ſcit

iſ
lenie 1
ſltaſo linit
Ctu ftün
lgta ris⸗
ith.
lſee
aict
aöf
hoſt
ſapo
ge
lica
ulkſ.

= = =

==

6

crallst
dſecuto
leoſt
erigere
Anon
imüm
ranig
duſcind
libetad⸗
dom
in ſperie
loung
Aut conn
opthic⸗
Onpꝛein⸗
turt ſtg⸗
depact.
ſecians
ſbectune
gutturg.
nſigog⸗
nſigo⸗g
4 ponut
fitfann
amn ali;
360non
nisinpe⸗
Sel
iſer mi
diciteen
Seſtinto
vohehibe
erboch,

Gec cer

eſponce
mN g.
1e ratie
mptoꝛ⸗
cut ſipe
ad res
petiti⸗
tquo dd
indetfint
s beneg
igo on
negenen
preud⸗
ſerſckine
ſen pet⸗
gii ſor
aniſſ⸗
Urepea
ceteryn⸗
eſttranß

4 1
uichoſe

ognm,

ſch e
leinga,
Sgeu

De Tranſactionibus.

qꝛ intantũ.de pꝛeben.ex.⁊ in.c per venerabilẽ.q filij ſunt
legitimi.ex.⁊ dicit bar.in.d.l.ſi cũ tibi.S.allegata ſe neſci

re alibi.⁊ de iſto termino appẽdicijs ẽ tex.in.l.qͥ heres.ff

de acquir.here.quẽ paul.de caſt.ibi poſt ange.dicit ſe ne⸗

ſcire alibu⁊ eſſe vnicum in iure.Tertio limita niſi ſint cõ⸗

nexa glo.eſt ſingularis in.c.accuſatus.in verbo iudicari
de hercticis.in.vj.pᷣʒ pau.de caſt.do.alex.hic ang. imo.
in.l.qui rome.S.duo fratres.ff.de verbo.oblig.dic vt ꝑ ia

ſo. may. de iſtis connexis vt in.l.j.S. iſto titu. idem iaſon

Conditio
turpis an
vitiat con
tractum.

mi iudicij: ſed hic nõ tollitur poteſtas ſupꝛemi iudicij:er⸗

e may. hic. B

actio niſi pꝛius fuerit per aqui

lianã ſtipulationem nouata. h. d.

m donationis. Seistin vole
. TLLEB ti non ifertur
dolus. h. pꝛimo. Ad pactum contra bonos mo
AAres quis non aſtringit᷑.h. d.
¶ Op.pꝛimo ꝙ conditio fuerit turpis ⁊ ꝑ cõſequẽs vici
et ctũ:nã turpia de iure cenſent᷑ impoſſibilia:vt.l.condi
tiones.ff.de condi.inſtit.ſed impoſſibilia viciarent cõtra
ctum:vt inſti.de inutili ſtipS. ſi impoſſibilis:ergo ⁊c̃. So
lu.vt glo.diſtinguẽdo per tres caſus:ſed placẽti.tenet
glo.⁊ quidam doctoꝛes ſequentes eum tali ratione:quia
illud pactum viciatur per quod tollitur poteſtas ſupꝛe⸗

go ⁊c.Simile: certuʒ eſt ꝙ ſi qua pꝛomittit nubere alicui
ſub pena non tenet pꝛomiſſio:vt.l.fl.j.de ſpon.ſed beneva

let ſi inſtituo te ſi tali nup.quia eſt in poteſtate tua nubere

⁊ ita hic. Sed ſi iſta conuentio non eſt turpis tunc licet
non poſſit compelli ad implendam conuentionẽ: ſi tamẽ
non impleat tranſactio venit reſcindenda.⁊ hoc videtur
multum equum.
¶ In glo. quc incipit non dolus.ibici.in actoꝛe.hic nõ lo

quitur de ſcientia que fit cum dolo aduerſarij:immo ſine

dolo ⁊ dolum facit ceſſare vñ non video quid voluerit di
cere hec glo. In glo.que incipit cum eſſet.ibi quia in pa
ri cauſa.⁊c. ſic ergo aut liberaui te:⁊ de inſtiutione ĩ coꝛ
de retinui ⁊ tu nil expꝛeſſiſti:⁊ tũc loquit᷑l.ſi maioꝛes.S.
e.aut liberaui te ⁊ nil dixi de inſtitutione:ſed tu pꝛomiſi⸗
ſti me facere heredem: ⁊ tunc⁊ ſi per ſtipulationem pꝛo⸗
miſiſti ⁊ viciatur pꝛomiſſio:ſed non trãſactio:aut libera⸗
uite ⁊ expꝛeſſi de inſtitutione:⁊ tunc aut dixi per ſi.⁊ tũc
viciatur conuentio ⁊ non trãſactio /⁊ ſi nõ ſeruentur con
uenta idẽ/ſi per vt.⁊ hoc caſu quado per vt videtur recte

loqui hec lex.quia cum tranſactio ſit contractus innomi

natus qui habent fieri pervt:⁊ hec ſᷣm gloſ.Sʒ ſm placẽ.
⁊ vltramontanos ſiue fiat per vt ſiue per ſi tenet conuen⸗

tio:quia non tollit arbitrium vltime volũtatis:non ergo
poteſt compelli ad ſeruãduʒ pactum:⁊ hoc dictat iſta lex

Dolꝰ ñ fit
volenti et
ſciẽti:qũo
itelligitur
iſta regła

in fl.Si tñ nõ ſeruet᷑ trãſactio reſcindetur ⁊ pꝛo hac opi.
lacit.l.ij..de inſti.⁊ ſubſti.ſub condi.factis.
Add ttio Et dũ dr ĩ hac.lꝙ volẽti ⁊ ſciẽti non fit
10.dols. Limita niſi ĩ fraudẽ.l.ghatar: ita
limitat bal.i.c.j.in.iij.coł.de plus petitio.ſiłr volenti nõ
fit ĩiuria.l.j.S· vſq; adeo.⁊ ibi bar.de iniurijs.ff.⁊. in t. q;⸗
uis. ⁊ ibi bar.no.ff.de ĩ ius vocãdo.fac̃ tex.no.i.l.nõ puta

uit S.· ſi ꝗs ſus manu.ff. de bo.poſ. tabulas ꝑ dy.in regu
la ſciẽti de reg.iur.li.vj.Adde.l.nemo.de reg. iur.ff.⁊ ad
pdictã regulã ꝙvolẽti nõ flat ĩiuria facit anvaleat pactũ
qð facit ruſticus cũ nobili ꝙ ſi amodo eũ reꝑiat ĩ vinea

poſſit eũ impune ꝑcutere vł ſibi veſtes auferre vł pigno⸗

ra / ponit bar.i.d.l.j.S.vſq; adeo.Guibł de cu.alber.bal.an
ge. ⁊ raph.ful.i.l.ſi vnꝰ.S.·illð.ff.de pac.⁊ an valeat pactũ
ꝙ liceat facere vindictã pꝛopꝛia auctoꝛitate ponit bar. in
aut᷑.ſacramèta pubeꝑ ·j.ſi aduer.vẽditio.

Manlactionem alme um alleget

dicit Jacob. Butrig. . .
In hoc vctu nonvenit acceſ⸗

2 7 mat 02 ſio ciuilisrõne moꝛe cũ ſit ſtri

K(RR0 cti ſuris. h. d. m do. mar. Scʒz gl. dicit ꝙ ettã
AQA 1¹âä1äüä nihil datum ſit dari tñ ſperetur ⁊ poſſit non
er. & reſcinditur traſactio hoc dicit.
4 Ke R ſſi Si nõ ſeruant᷑ ꝓmiſſa pe⸗
AOint I3. titur pena. h. d. ¶. Op. hic
Aa. Pcna fuit adiecta q́;titati: non cõmittit᷑. So.

4
4

dicunt quidã vltramõtani ꝙ aut in trãſactiõc erat factũ
⁊ tunc tenet pene adiectio:⁊ ita intelligunt hãc legẽ.Aut
in trãaſactione ↄtinebat᷑ pecuniã dari/cx nõ tenet:vt.l.cuʒ
allegas·j.de vſuris.¶ Wodo vidi dubitari de tali q̃ſtio
ne:nos dicimus ꝙ ſi cõpꝛomittũt in aliquem vt arbitra⸗
toꝛẽ ꝙ iſtud ↄpꝛomiſſum eſt quedã trãſactio:vt in aut.vt
diffe. iudi ·S· ſi tñ. Modo pone ꝙ arbiter iuſſit ego dem
decẽ tibi/⁊ nõ dedi.nunqͥd cado in penã:Et videt᷑ ꝙ nõ.
qꝛ per ea q̃ dixi:qꝛ cũ dixerim ꝙ ſi in trãſactione cõtines

tur datio quãtitatis et ei adijciat᷑ pena ꝙ nõ cõmittitur:

ita videt᷑ in cõpꝛomiſſo qdð habet vicẽ trãſact ionis ſi cõ⸗
tincat dationẽ qᷓ́;titatis/⁊ adijciatur pena non videt᷑ cõ⸗
mitti ſi nõ pareat᷑.Sed quidã dicũt ꝙ cõmittitur:qꝛ hic
qᷓ;titas ex ↄuentione nõ datur ſed ex pᷣcepto arbitri /nec
ꝓmittit quis quãtitatẽ dare:ſed ſtare ⁊ parere dicto ar⸗
bitri. ⁊hic eſt merum factuʒ.ideo pena adiecta valet ᷑ᷣm
quoſdam.
EEID: retento nõ tenet tranſ⸗

actio.hoc dicit Jaco.Butrig.

D amuis Penitẽtia non habet locũ
K e EES. poſt liberationẽ ⁊ remiſſio⸗
Vànem in contractum tranſactionis.h.d.
¶ DOp. ſic. trãſactio ſi eſt ↄtractus innoĩatus.
habet locũ penitẽtia:vt.l.ſi pecunia.ff.de condi.ob cãm.
et ꝓpter hanc legẽ dicebat dñs mar.deſtrui opinionem
oſarum: vnde ipſi diſtingunt ꝙ aut ctus innoĩatus
It gratia vtriuſq; ⁊ nõ habet locũ penitẽtia vt hic. Aut
fit gratia alterius tantũ /⁊ tũc ille põt penitere cuius gẽs
fit alter non. vt.l.ſi pecuniã. ff de ↄdi. ob cãm.⁊ hanc opi⸗
nionem tenet Ja. de rauen. Alij tenent gloſas.ſ.vt di⸗
ſtinguatur: an res ſit integra ab vtraq; parte ⁊ poſſit pe⸗
nitere. Aut ab altera eſt ipletus cõtractus ⁊ ille poſſit pe⸗
nitere.Et ad hãc legẽ poſſes reſpõdere ⁊ dicere ꝙ licitũ
ſt penitere re integra:ſed hic nõ eſt res integra:qꝛ iam ꝑ
liberationẽ eſt queſitũ ius aduerſario:ſed certe idem qñ
pecuniã do vt aliquid facias:nã iam eſt tibi queſitũ ius
ct dominiũ in pecunia:⁊ tñ penitere poſſum:vt dicta.l.ſi
pecuniã.Alij dicunt ꝙ hic ſpeciale fauoꝛe liberationis.
Collige ergo hic tres opiniones.Et eſt pꝛima opinio:vt
diſtinguas ꝙ ſi fit gr̃a vtriuſq; nõ habet locũ penitẽtia
vt hic. Aut gratia alterius:⁊ tunc ille cuius gra fit poteſt
penitere alter nõ.vt dicta.l.ſi pecuniã.⁊ hac tenet Ja. de
rauen.⁊ dñs mar.Secũda opinio eſt gl.⁊ dy.⁊ pe.dicen⸗
tium/ꝙ aut ↄᷣctus eſt impletus hinc inde:⁊ nõ licet reſili
re:vt.l.ſiue apud.S.e.Aut dᷣctus eſt impletus ab vna ꝑte
tm̃ et tũc ille qui impleuit põt penitere niſi aduerſariꝰ ſit
ꝑatus dare ⁊ offerat:qꝛ tunc nõ reſcindit᷑:⁊ ita intelligat
hec lex:qꝛ hic volebat offerre:vt. S.l.ſi maioꝛ.ſecus ſi nõ
offerret vel offerre nõ poſſet qꝛ nõ ↄgruo loco ⁊ te.Alia
eſt opi.S.de cho.qͥ dicit ꝙ aut eſt ilerehinc inde:⁊ nõ lʒ
reſilire.aut alter tm̃:⁊ tũc qͥ ĩpleuit põt penitere niſi offe⸗
rat᷑.fallit ĩ caſu vbi etiã hʒ locũ peuitẽtia ſi offerat᷑ in.l.ſi
pecuniã.qꝛ dicit ipe ꝙ ibi eſt ᷣctus innoĩatꝰ do vt facias
quod aſſimilatur contractui mandati: ſed in mãdato hʒ
locum penitentia:vt.l.inter cauſas.in ft.ff mandati.ergo

ideʒ in do vt facias.qð ei aſſimilatur:vt.l.naturalis·S.ſi.

ff. de pꝛeſcrip.verb. dicit ergo ipſe ꝙ in contractibus in⸗
nominatis habet locum penitẽtia quãdo in cõtractibus
noĩatis quibus aſſimulãtur habet locum penitẽtia:ſic er

go dicit ipſe cõtractus do vt des aſſimulatur emptioni
cõtractus fac io vt des:vel facio vt facias aſſimulatur lo⸗
cationi:ergo i eis non habet locum penitẽtia.ſicut nec
in cis nominatis quibus aſſimulãtur:ſed ↄtractus do vt
facias aſſimulatur mãdato ⁊ ideo in eo habet locum pe⸗

nitentia:vt.l.ſi pecuniã.ff.de cõdi.ob cauſam. Sed certe

ipſe maledicit. quia contractus do vt facias non aſſimi⸗
latur mãadato.cũ mãdatũ ſit gratuitũ ⁊ iſte non:ĩmo aſſi

milatur locationi.vt.l.naturalis.S. at cum do vt facias.

2 ideo tene mediã opinioneʒ ſcʒ ꝙ aut eſt impletus hinc
inde ⁊ non habet locum penitẽtia.Aut a nulio eſt imple⸗

tus:⁊ habet locum penitentia.aut eſt impletus ab altero
et ille poteſt reſilire niſi aduerſarius offerat quod debet
quã oblationem facere nõ poteſt ſi tenetur ad factum:qꝛ
illud non poteſt taliter offerri:vt habeatur pꝛo impleto:

vt nõ.in.l.acceptam·ꝓ. de vſuris.et ideo habet locum pe⸗

nitentia:vt.l.ſi pecuniam.ff.de condi.ob vu am.

Fo. LIX.

Exceptio
nõ nuũera⸗

õ

Bjutrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

Add it 4 Adde ꝙ in trãſactione non habet locuʒ
0. exceptio nõ numerate pecunie.l.ſi trãſ⸗

te pecunie actionis.pde nõ nu pec.quem tex. voluit allegare bal. in
nõ hʒ locũ rubꝛiea.ex.de trãſactionibus.v.col.Et dicas ꝙ eſt ſpale
in trãſactt in trãſactione:vt nõ ſit locus penitẽtie:etiã ſi reus ſit in

one.

moꝛa implendi ea que cõtinẽtur in trãſactione ſ̃m paul.
de caſt. poſt guiller.de ſuʒa.in.l.ſi maioꝛ.ie.ti.Et dicas

ꝓꝓwpactum.l.cõmiſſoꝛie valet in trãſactione ſᷣm raph.cu.
in cõſi.clxvj.incipiẽte facta fuit quedam trãſactio.

e en,, g AVbi trãſactio eſt aqui
S B 1 P actum. iiana ſtipulatione ⁊ ac⸗
cceptilatione pena firmata ſi fiat cõtra/ repe⸗

Metuntur data / ſoluitur pena / 1 cogitur quis trãſ
actioni parere.hoc dicit ſm lec.aʒo.que eſt vera.
¶Ex tex.pactũ velꝓ.i.qꝛ dicit..repeti data ꝗ nõ ẽ gra
tuitũ.lʒ gloſula ꝑuula alit᷑ exponat ⁊ male ĩ pꝛia cxpõne.
¶Op.ꝙ non differatur petitio: qꝛ qui pꝛioꝛ.⁊c.vt.l.qui
pꝛioꝛ.ff. de iudi.So.vt glo.⁊ dic ꝙ quãdo ſola ratio oꝛdi
nis debet attendi/tũc pꝛocedit lex qui pꝛioꝛ. Sed hic eſt
alius.ſ.poteſtas cõuenti/qui poteſt agentem excludere s

petitione.⁊ hec eſt vera opinio:licet alij aliter dicant.

¶ Item op.cum ſit actio per acceptilationẽ ſublata quo⸗
modo ad eã poteſt redire / ergo ſine actione experiri nõ
poteſt: vt.l.ſi pupuli.S.videamꝰ.ff. de nego.geſt.HNuius
timoꝛe ſunt hic quinq; opiniones. Una ꝙ agat de facto
volente aduerſario.tres ꝙ agatur de iure.quinta ꝙ de fa

cto agit᷑ inuito aduerſario:⁊ ſcdᷣa ſol.nõ ꝓcedit. NHec ob.

l.j.q li.ab emp.di.qꝛ ibi pactũ erat tale ꝙ poterat accu⸗
ſat ionem pꝛoducere ſecus qñ non poteſt: vt. l. ſt i vnus · S.
pactus:ff. de pactis. NHec ob.il.ſi diuerſa:qꝛ ibi pꝛima nõ
erat extincta ſed eliſa. Tertia ſo.non eſt vera.qꝛ in.l.j.et
ijſi aduerſus trãſac.ex equitate reſcindit᷑ trãſactio.vn⸗
de eadem equitate reintegratur actio mihi:qꝛ me inui⸗
to reſcinditur qð non eſt hic.Quarta nõ eſt vera:qꝛ cau⸗

ſa non reducitur ad non cãm.qꝛ ille qui dedit cauſa trãſ⸗

actionis plene impleuit/nec cauſa dicitur pendere/⁊ qð

poſtea repetit non facit ſoluẽdo contractuʒ: ſed ex noua

cauſa.ſ.ꝓpter delictum aduerſarij. Item quinta non eſt
bona:qꝛ imo inito reo agere nõ poteſt:ſed pᷣma eſt vera.
Sed ſᷣm vltimã eſt argumentũ ad queſtionem. Statuto
cauetur ꝙ non reddatur ius ei qui non ſoluit collectas.
Modo pone ꝓꝙ ago contra eum qui collectã non ſoluit:
ipſe dicit ꝙ non habeo actionẽ.ego replico ꝙ ipſe nõ po
teſt mihi hoc obijcere/cũ ei non debeat reddi ius.nũqᷣd
debeo optmere:videtur ꝙ ſic per hãc glo.Tu dic cõtra.
qꝛ hic ego iam habuerã actionem/⁊ erat per acceptilati⸗
onem ſublata.vnde ego pꝛobabã pꝛimã cãm ⁊ reus non/
de acceptilatiõe opponere/⁊ ſic ſuccũbebat:ſed in q̃ſtio
ne noſtra ego nunq; habuerã actionẽ.vnde dato ꝙ reus
nil poſſit opponere.tamen niſi ego pꝛobem obligationẽ/
ego ſubcũbo.vnde refert an habui actionẽ: ſed eſt eliſa.
⁊ tunc mihi pꝛodeſt ſtatutuʒ.an habui actionẽ:ſed extin
cta.et tunc ſᷣm actionem mihi non ꝓdeſſet ſtatutum pᷣm
vltimam opinionem ſic.an nunqᷓ; habuerim actionem:
⁊ tunc ſtatutum mihi non pꝛodeſt:vt modo dixi.¶ Item
op.ꝙ cum non poſſit niſi de facto agi ꝙ pꝛopter factum
non cõmittatur ſtipulatio:vt.l.ea quidem.j.ſi ma.ita fu.
ali.Sol.vt glo.ſ¶ Item op.de.l.ſtipulatioS.queſitum.ſff.
de verbo. oblig. So.ibi ſtipulatio reſpicit ius/⁊ attende
qꝛ glo.loquitur in caſu certi.ſ.ſi eſt certũ ꝙ ſtipulatio re⸗
ſpiciat factum vel ius.Sed quid in dubio: Reſpondeo.
due ſunt opiniões.vna eſt.ꝙ aut ſtipulatio poteſt ↄmitti
pter ius/⁊ nõ ↄmittat᷑ ꝓpt᷑ merũ factũ:vt dic.l.ea qͥdẽ.
Aut nõ poteſt cõmitti pꝛopter ius:vt eſt in maleficijs et
alijs ſimulibus:⁊ tũc cõmittitur pꝛopter merũ factuʒ:vt
l. eum qui duas j.de adulterijs.et.l.ſi quis non dicam.&.
de epiſco.⁊ clericis.et.l.ſtipulatio ·S.id quoq;.ffde vᷣbo.
obliga.Alia opinio eſt.ꝙ aut ſi contra fit de facto/ex illo
facto leditur aduerſarius et cõmittitur etiã ppter merũ
factum:vt dicto·S.id quoq;.aut ppter factum non ledi⸗
tur aduerſarius/⁊ tunc nõ ↄmittitur ꝓpter factum:vt di
cta.l.ea quidem.quid ergo dicemus: Reſpõdeo iunge ſi

mul opinionem ⁊ dic ꝙ aut ſtipulatio põt cõmitti ꝓpter

ius ⁊ non cõmittitur ꝓpter factum:vt.l.ea quidẽ.j.ſi ma.
ita fue.ali.aut veniendi q̊ de facto alius ledit᷑/⁊ punitur/
cõmittit᷑ ꝓpter factũ:vt hic.et.l.ſtipulatio.S.id quoq;.ff.
de vᷣbo. ob. Et ſic eſt argumentũ ꝙ ſi liberaui te per acce
ptilationẽ ⁊ pꝛomiſi penã ſi ᷣ venirem ꝙ cũ non poſſum

contra venire de iure cõmittatur pena.Si de facto g̊ ve⸗
niã maxime cum gtra veniẽdo ledat᷑ alius:vt dic.l.ſtipu
latio· S· hi quoq;. Itẽ op.quomodo hʒ acceptilatio vin Acceptis
culũ iuris.dicit glo.ꝙ hʒ ⁊ ꝑ hoc eſt argumẽtũ ꝙ ĩ pacto tio an ha⸗
de non petẽdo ſit naturalis obligatio. Sed dic ꝙ aut q̃⸗ beat vicu⸗
ris de aqliana ⁊ illa hʒ iuris viculũ: ⁊ ad illã poſſunt hec lũ iuris ſt
vᷣba referri.Aut q̃ris de acceptilatiõe ⁊ illa nõ hʒ vincu⸗ cut pactũ
luʒz ꝓde:vt ꝓbabo triplici rõnę. Pꝛĩo diſpoſitio opatur de nõ pe⸗
ſᷣm mẽtẽ agẽtis:vt.l.labeo·S.fi.de ſuꝑlec.le.⁊A.obligati tẽdo.

onũ ſuõᷣa.ff.de actio.⁊ oblig.ſed intẽtio faciẽtis accepti⸗

lationem eſt obligationẽ oẽm diſoluere ⁊ nõ inducere.
Pꝛeterea verba oꝑantur id ad qð ſunt oꝛdinata ſed ac⸗
ceptilatio oꝛdiat᷑ ad liberãdũ ⁊ nõ ad obligãdũ. Pꝛet᷑ea
acceptilatio eſt ymaginaria ſolutio:vt inſti.qͥ mo is tol.
obli. S. eſt aũt.ſed ſolutio obligationẽ nõ inducit.ꝗ.⁊c̃.
Sed ipꝛope põt dici hr̃e vinculũ.qꝛ ſicut dr in vĩculis qͥ
nõ põt exercere⁊ hr̃e ptãtẽſſuã:vt.l.ſuccurrit᷑ff.ex qͥ.cau.
ma.⁊.l.j.ff.de ſerui.vꝛba.pᷣdi.ſic ⁊ creditoꝛ dr̃ in viculis
⁊ obligatꝰ qͥ actionẽ ⁊ ius ſuũ exercere nõ põt/⁊ ita ĩpꝛo⸗
pꝛie pñt hec vᷣba referri ad acceptilationẽ. ¶ Itẽ oppo.
ꝙ nõ eſt mirũ ſi penã petit ⁊ excipit/⁊ data repetat ꝙ hic
non ſubalternãt᷑:ſed ꝙ accipiat ⁊ repetat data ⁊ penã nõ
videt᷑ ꝙ poſſit:qꝛ ſubalternãt᷑ pena trãſactioni.nã dictũ
ẽꝙ ſi nõ ſeruet etiã ſoluat penã ⁊ reddat accepta.⁊ iõ vi⸗
det᷑ ꝙ altero debeat eſſe ↄtẽtus:vt.l.ſi qͥs a ſocio.ff. ꝓ ſo⸗
cio.So.fateoꝛ ꝙ ſubalt᷑nãtur ⁊ ꝙ dʒ eligere:ſed eliget pe
nã ⁊ data ⁊ dicet aduerſario age ſi potes.ſj̊ qꝛ actionem
nõ hʒ:agere nõ poterit:vt.l.ſi pupilli.S.videamꝰ.ff.de ne

go. ge. ?. l. qtiẽs · S· item ſi tali.ff.de admi.tu.ĩmo iudex
ſuo officio poterit eũ repellere.ar.l.qͥs ꝓhibʒ.ff. de poſtu.

et ſi dicas q̃re non eſt eiectio trãſactionẽ rũpẽtis ꝙ velit
ſoluere.cũ ꝓpꝛie ſit reus mõ.vt.l.plerũq;.ff de iure doti.
Njñdeo qꝛ hec veniũt ſub diuerſis iuribꝰ.ſ.agẽdi ⁊ exci⸗
piẽdi.⁊ ideo qͥ hʒ electionẽ iuriũ ꝑ ↄñs eoꝝ q̃ ſub iuribꝰ.
¶ In glo.q̃ incipit que ibi.ĩmo vt ſeruet᷑ pactũ:hec eſt
bona rõ ad repꝛobãdã quartã opinionẽ. Sʒ ad repꝛobã⸗
dã hãc.dic ꝙ in.l.qñ liceat ab emp.di.fuit tale pactum ꝙq
potuit actionẽ ꝓducere:hic non.⁊ in.l.ſi diuerſa erat.tũc
actio eliſa non extincta. .
Ad ditio Nota diligẽter in iſta glo.in vᷣbo pena.
1 q̃ quotidie allegat᷑ ad hoc ꝙ iudex etiã
parte nõ petẽte tenetur repellere actoꝛẽ carẽtem actione

qũñ ſibi conſtat ꝑ ipſius ꝑtis cõfeſſionẽ vel ex actis. Idẽ

tenet glł.in.l.ſi vnus.S.pactus ne peteret.ff.de pactis.in
vbo. opponendi. Et ibi clarius ꝑ bar.⁊ no.bar.in.l.poſt
legatũ.in.iiij.col.ff.de adimẽ.leg.⁊ in.l.ita ſtipulatꝰ ad ſi
nem.⁊ in.l.ſi titius.Et ibi ałs andegauis oꝛdinarie bis
legẽdo ti.ſolẽnem.de vᷣbo.obli.ff illud ibidẽ ad plenũ re
ſolui.⁊ ibi ꝑ ymo.⁊ modernos ꝑ imol.in.l.iiij ·S.hoc aũt
iudiciũ.ff.de dãno ĩfecto:q;uis ang.peru.ibi teneat õriũ

⁊ male ſᷣm iaſo.may. hic in.iij.col.circa finẽ vᷣſi.no. ergo

Et ꝑ doctrinã iſtius glo.no.bar.ſe als dixiſſe in q̃ſtione

de facto occurrẽti.ſtatuto cauet᷑ . ãnitus poſſit ĩpune

offendi aliqs occidit bãnitum: iudex foꝛmauit inqſitio⸗
nem ᷣ euʒ nõ audebat ↄparere alius cõparuit ⁊ allegauit
bãnum occiſi/x fecit liquidũ bãnum iudici.iudex dz eum
abſoluere ex quo ei cõſtat clare ꝙ ex foꝛma ſtatuti puniri
nõ põt. Cõtra bar.tñ tenẽt ang.ſaly.⁊ moderni hic. cy.in
