¶ Dp.ꝙ extraneis heredibus non debeatur honoꝛ.vt
l. liberti.de operi.liberto. So.vt glo.¶ Op.ꝙ ⁊ in facien⸗
do debeatur.vt.l.j·S.ſi ſub conditiõe jde lati.li.tol. So.
vt glo.ſ Itẽ op.ꝙ filij libertoꝛum non debeant reueren
tiã.vt.l.fl.j.delli.⁊ eo.li.Sol.vt gloſ. Et quero de vna rõ
ne differẽtie ⁊ dic. vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ erroꝛ iuris excuſet
damno.vt.l.regula.⁊.l.erroꝛ.ff.de iuris ⁊ fac.igno.So.
hic eſt erroꝛ iuris q̃ſi naturalis:aut ergo erroꝛ eſt in iurre
naturali vel quaſi ⁊ talis erroꝛ non excuſat᷑ nec a pena im
ponenda ratione doli nec imponenda ratione culpe ſᷣm
gloſ.¶ Sed ego puto ꝙ ſi pꝛobetur iſte erroꝛ ꝙ excuſet a
pena imponenda ratione doli ſius it iuſtus ſiue iniuſtus
vt j.ad.l.faui.de plagi l.plagi.inſti.vi bo.rap:S:qꝛ tamẽ
⁊ hic.ſi pꝛobet ſe erraſſe: nam non pꝛeſumitur talis erroꝛ
a pena vero imponenda ratione late culpe:vt eſt hic non
excuſatur:quia eſt in lata culpa ignoꝛando ius naturale
vel quaſi ꝙ omnes ſeire debent.vt.l legeS:cum quidaʒ.
ad.l.coꝛ.de ſica.aut queris de ignoꝛantia iur ciuił.⁊ dic
ꝙ aut loquimur in delictis ⁊ dico ꝙ ſi delictum debet pu
niri ex dolo excuſatur a dolo ⁊ eius pena.vt.S.dixi.ſed ĩ
delictis que puniuntur ratione culpe late /leuis /vel leuiſ
ſime non excuſatur quod intellige ſi ius erat publice:nõ
tamẽ ius quod ĩ libꝛis noſtris eſt ſcriptumvel alie leges
etiam de nouo ficrent / etiaʒ ſi non eſſent hic ſcripte dum
tamen eſſent publicate.vt in aut᷑.vt facte noue conſti. Si
autem non eſſet publice notum / tunc non ligaret aliqueʒ
ignoꝛantem ar.l.ſed ⁊ ſi pupillus.S.pꝛeſcribere.ff.de in⸗
ſti. ſi aũt erro in iure ciuili in iudicijs.dicvt plene dixi.S.
de iur.⁊ fac.ignoꝛan.l.erroꝛ.¶ Si autem erro in iure ciui
li ex iudicia in contractibus/tunc aut certo de lucro cuʒ
aliena iniuria ⁊ non pꝛodeſt vꝛ.l.iuris.ff.de iuris ⁊ facti
ignoꝛ.aut certo de lucro ſine alia iiuria⁊ tũc aut potui cõ
ſulere peritioꝛes ⁊ mihi nõ pꝛodeſt aut nõ potui:⁊ ſic. vt
l.regula.ff. de iur.⁊ fac.ignoꝛan.aut certo de damno vitã
do ⁊ tunc regłariter mihi nocet:fallit in quibuſd am caſi
bꝰ ĩ qbꝰ etiã dãno vitando nocet maribus⁊ non feminis
qui nõ.de iur.⁊ fac.ignoꝛan.ff.l.regula.aut erro in facto
⁊ tunc aut in pꝛopꝛio aut in alieno.Si in pꝛopꝛio tũc aut
allego erroꝛem ad damnum alienum aut ad lucruʒ meũn
aut ad damnum euitandum ſine alio damno. Si allego
erroꝛem in facto pꝛopꝛio ad damnum alienum non audi
oꝛ.vt.l.q;;.ff.ad velleia.aut ad lucruin ⁊ non poſſum.vt
l.fi.ff.pꝛo ſuo.aut ad damnum euitandum ⁊ poſſum. vt.l.
ſed ⁊ ſi me putẽ. ff. de condi.indebi.aut erro in facto alie⸗
no ⁊ tunc aut erat publice notum ⁊ non excuſoꝛ.vt.l.ſi pu
pillus · S· pꝛoſcribere.ff de inſti aut non erat publice noti
⁊ excuſoꝛ.vt.l.qui in alterius.ff.de reg.iur.quod auteʒ di
xi erroꝛem facti in damno non nocere fallit in vſucapiõe
⁊ pꝛeſcriptione que etiam ignoꝛantem factum ledit. ¶el
dic ꝙ non fallit quia leſio pꝛeſcriptionis non immediate
ex facti vel iuris erroꝛe pꝛocedit ſed ex negligentia non

petentis ⁊ eſt pena negligentie quam nõ tollit erroꝛ. Ja⸗

cob. Butriga.

Ad D ltio Adde ꝙ ius patronatus cõſiſtens in nõ

faciendo tranſit ad heredes etiaʒ extra

ℳ

Buyjỹÿutrigarius ſuper ſcdo libꝛo Codicis

neos patroni:idem dic in iure patronatus eccleſie ſ᷑ᷣʒ In

no.in rubꝛi.de iure patro.ex doc.in.c.cũ ſecundũ.de iure

patro.ex glo.in.l.ſi operaꝝ iudicio.ff.de oper.liber. Pꝛ⸗
trus de ancha.concil:clxxix incipiente pꝛima facie vide
tur dicendum.verumtamen ſᷣm Joh. de imol.in.l.ſi pa⸗
troni.ff ad treb. ꝙ licet tranſeat ad heredem extraneum
non tamen tranſit in fldeicom miſſarium per rationes de
uibus ibi per eum adde glo.no.in cle.paſtoꝛalis.S· rur
ſuz inver. ſubiecti. de re iudi.ꝙ per confiſcationem bono
rum alicuius factam per iudicem ſecularem non cõfſiſca⸗
tur ius patronatus eccleſie/ dato ꝙ ałas tranſeat cũ vni⸗
uerſitate bonoꝛum.l.quedã.ff.de acquiren.rerũ dominio
⁊ eſt glo.no.in.l.ſi operarũ.ff.de operis liberto.in.c.ſatis
peruerſum.lvj.di.abbas panoꝛ.in.c.nobis.ex.de iure pa⸗
trona. abbas melius iᷓ alibi in. c. cũ laici in ſi. col. ver. ſed
hic quero eo ti.de iure patron. Et no.hic eſſe tex. iũctis

his que no.hic in glo.ſuper ver. cõcedi in ij parte ſᷣm J2

ſonẽ de may hic in. j. ⁊.iij. col.ꝙ pꝛinceps nõ poteſt per re
ſcriptum auferre penam que applicatur partilpenam ta⸗
mẽ pecuniariam aut coꝛpoꝛalem applicand am fiſco po⸗
teſt pꝛinceps ſuo remittere reſcripto.Et ex iſta glo. bar.
2 doc.hic multum no.pꝛo compoſitionibus que ſtunt to⸗
ta die per pꝛincipes ⁊ rectoꝛes ducatus ꝙ nõ poſſunt pe⸗
ne que applicantur pꝛiuatis idez Bal. in.l. reſcripta in fl
ne alle.in gl. hic plene.vide per Inno.& alios doc.cano.
in.c.in noſtra.deiureiurãdo.ex.Ange.peru.in.l.bene aʒe

none ·j.de quadriennij pꝛeſcriptione Ange.in.l.ſi docue⸗

ris de fal.Anth.de but.⁊ Jo.de imo.in.c.niſi ſpecialis.
de officio delegati OPetrus de anch.in regula peccatum
de regulis iuris li.vj.in.iiij.q pꝛincipali.ver.ſed moueo
queſtionem. Facit qð volunt Hoſti alij cano.in.c.quã
to.de iureiur.ꝙ pꝛinceps vel populus habens iura pꝛin⸗
cipis non poteſt componere cum inimicis paciſcendo ꝙ;
de damnis hincinde illatis non flat per ſubditos quere⸗
la talis tranſactio nomwalet ſequitur Bal. in.l. ſi vomus
ff. de ſerui.verba.pꝛedio. GSemi.in.c. auctoꝛitate ·S. fl. vbi

glo. ff. de pꝛiuile. in. vj.⁊ in· S· notãdũ.ij.q.iij. Liumita iſtã

glo.⁊ pꝛedicta niſi pꝛinceps ex iuxta cã pub.vtilitatis re
mitteret. no. Bar.⁊ alij.in.l.j.ad fi.S.ſi cõtra ius ⁊ in.j.
conſti. ff per Inno. ⁊ alios in.c. que in eccleſian. e de cõ
ſti in. c. in noſtra.de iniurijs faciunt hec que notauimus
in.l. neminem. S. de ſacroſan. eccl. de quo per Jaſo. hic in
pe.col.ver.benefacit ꝙ vult Hoſt. Et videas per teipſuʒ
hic ⁊ in locis.vbi S. allegatis.

patrem non conuenit emancipatus demuʒ pe⸗
tita venia. h. d.

De pactis. Mubꝛica.
S CAuia facta editione deliberat reus et quandoq; de⸗
liberat cedere ⁊ ſic conuentionem/aut eſt conuentio gra
tuita ⁊ ſic pactum ⁊ loquitur titulus aut non gratuita et
loquitur iſte titulus ſequens.

BBnditionis. grtar ch.

poſtqᷓ;·jJ.co.verũ illa loquitur in pacto

S

renũãciatione facta in iudicio hic ex⸗

b.d. ſupplendo textum. Diuide in partes quia pꝛima lo⸗

quitur in genere vſ; ibi cum igitur ibi loquitur in ſpe
cie vſq; in finem. .

¶ Nota ꝙ dubius euentus poteſt per pactum remitti ?

⁊ maxime quia tollitur votum captande moꝛte altcrius.
¶ VWodo quero de ratioe dubitandi ⁊ glo.aſſignat ĩ pᷣn

cipio per moduʒ rationis dvubitandi ⁊ poſtes ſignat per

moduin contrarij:ne ergo habeam bis repetere foꝛmo
hic per moduʒ contrarij ſic:⁊ videtur ꝙ cum fueru factũ
pactuʒ pꝛopter hanc cauſam quia filios non habebat er
go ſi habet debet repeti. So. vt Go.

¶ Item op. ꝙ futurum non pofſfit remitti. vt.l. ſi ita ſcri⸗

de acqui.heredi.So.vt glo.quia ibi in repudiatione hic
pacto:⁊ ratio differentic eſt: qꝛ plus valet pactum qꝛ ibi
adeſt conſenſus duoꝛum. Scd certe ego bene puto ꝙ pa⸗

Ut in poteſtate. vea resrla.

ctum ſit foꝛttus q; repudiatio ſed tamen non aſſignatur
ratio quare tollat iu⸗ pꝛeſens quod eſt validius ſed non
futurum quod eſt minus validum: ſed dc hoc...dicam.
¶ Item op. ꝙ nec pactum nec repudiatio valet.vt.l.nec
nos.j.de cap. So.vt glo.⁊ male quia nec ctiam ſi ſcienter
fleret valeret.⁊ ideo dic ꝙ hic quis paciſcitur ſuper ſuo li
cet dubio ⁊ de futuro / ibiſuper alieno directe ⁊ bonis vi
uentis. ¶ Item op de. l. · S ꝙ ait. ff. quoꝛũ lega. So. vt gl.
Sed ego puto ꝙ ibi ſit alia ratio quia conſenſus poſſet
parare materiam delinquendi ſi heres poſtea non adeat
quia reperictur legararius appꝛehendiſſe rem alienam
pꝛopꝛia auctoꝛitate ⁊ ſic deliquiſſe: ⁊ id eo ante aditam
conſentire non poteſt. Item ꝙ bactum de futura ſuc⸗
ceſſione nonvaleat. vt .eodẽ.l.pactum. So.vt glo.quia
non eſt pactum future ſucceſſiõis.Et dic clarius ꝙ fidei
commilſſum poſt moꝛtem fratris non petitur vt heredi⸗
tas fratris ſed pꝛioꝛis teſtatoꝛis.vt.l.coheredi:S. cum fl⸗
lie. ff. de vul.⁊ pu. Item op.voluntas teſtatoꝛis eſt lex. vt
in aut᷑ de nup·S. diſponat ergo contra voluntatem teſta⸗
toꝛis non debet quid fieri ſicut nec contra legem ſed hic
contra fit ergo ⁊c᷑. So. vt glo. Item op.leges debẽt po
ni ſub congruis titulis.vt.ð.in conſtitut.codicis.at hic
tractatur de tranſactione ⁊ ponitur in ttulo de pactis:
ergo male.Sol.ad hocvt ſit tranſactio duo requiruntur
ſcilicet ꝙ aliquid detur ⁊ hoc eſt bene hic. Item ꝙ fiat
ſuper dubio litis quod non eſt hic: quia non eſt dubium
litis ſed conditionis:⁊ ideo eſt merum pactuʒ ⁊ bene eſt
poſita congruo loco. Item quero an poſſit agi ad ſextan
tem:⁊ dic vt glo.cuius contrarium nota in.l.ſiue apud p
de tranſac.¶ Sed concoꝛda eas ſic/quia aut conueni da

re ſi pꝛomitteret non petere⁊ tunc ſtatim cum pꝛomiſerit

impleuit qð debuit: ⁊ ideo poteſt agere ⁊ ita loquat᷑ glo.
contraria: aut rationeʒ dare ſi me liberaret ⁊ tũc aut me
liberat per acceptilationem ⁊ videtur impleſſe quod pꝛo
miſit ⁊ ideo non poteſt agere:aut me liberauit per pactũ
2 non videtur impleſſe. Ideoq; agere non poteſt ⁊ ita in
telligatur hec gl. An autem cautio mutiana poſſit locum
habere dicam · eodem titu ſiue apud. ¶ Expedita glo.
quare valeat pactum ⁊ non renunciatio.⁊ dic vt glo. ⁊ ex
hoc inſurgit mihi duplex dubitatio vna quia ſi renun⸗
cio pꝛeſenti: tunc interuenit conſenſus duoꝛum ergo va
lebit vt pactum. Pꝛeterea ſi eſt ratio inter repudia⸗

tionem 1 pactum: quare renunctatio tollit ius pꝛeſens
quod eſt foꝛtius/⁊ non futurum quod eſt vilius. Reſpon

deo pꝛimo ad pꝛimum ⁊ dico ꝙ licet repudiatio filat pꝛe⸗

ſenti ⁊ eius conſenſus interueniat/ non tamen pꝛopter⸗
ea validatur niſi ſolo conſenſu repudiantis:⁊ ab euus ſo

lo conſenſu dependet.pactum vero validatur conſenſu
amboꝛuz.⁊ ſi dicas nonne quotidie fit renunciatio iure
futuri alicui pꝛeſenti quomodo valet. Reſpondeo dicaʒ
ꝙ eſt pactum quod fit ſed non renunciatio.vnde nõ attẽ⸗
dam abuſionẽ nominis quã faciunt tabelliones dicẽtes

talis renunciauit immo intelligam pactum fecit. vt ar.l.

inſulam. ff. de pꝛeſcrip.verbis.⁊.lł.ſi vno.circa pꝛincipiuʒ
ff. locat.⁊ conduct. Pꝛeterea dato ꝙ non intelligatur ſic
dictum dicam ꝙ cum de fauoꝛe tractemus ſi non valet
id quod ago valet vt poteſt. vt.l.an inutilis.ff.de accep.⁊
ſic vt pactum valebit. Sed que eſt ratio ꝙ renunciatio
operatur ſuper iure pꝛeſenti ſed ſuper futuro non. Re⸗
ſpondeo duplex eſt ratiovna quia renunciare eſt aliquid
a ſe abdicare ⁊ ille dicitur poſſe nolle qui poteſt ⁊ velle vt
ꝗ. de regulis iuris.eius eſt velle:ſed ita eſt ꝙ pendente cõ
ditione quis non poteſt velle fideicommiſſariuzʒ ergo nõ
poteſt nolle ⁊ a ſe abdicare.(¶ Secunda ratio eſt quia ver

ba pꝛolata ſ̃m pꝛeſens tempus operantur ſᷣm illud ſi poſ

ſunt / ⁊ ſi non poſſunt non operãtur ſʒ ſᷣm aliud. vnde ver
bum pꝛeſentis tempoꝛis non trahitur ad futuꝝ.vt.l.ver⸗
bum. ff. de verbo.ſignificatio.⁊.l.ſi a colono.ff de verbo.
obligatio.modo ita eſt ꝙ quando dico remitto vel repu
dio iſta verba ſunt oꝛdinata ad pꝛeſens /ſed de pꝛeſenti
obperar non poſſunt cum mil iurꝭ habeam ꝙ poſſum a me
abdicare ergo nec de futuro operat᷑. Sed ſi paciſcoꝛ nõ
petere pactum operatur de pꝛeſenti / quia me ſtatim obli
gat vt non petaʒ in futurum:⁊ ideo valet pactum ⁊ non
renunciatio. vt hic. Sed circa materiam iſtam vltramõ
tani dicunt ſic quia aut queris de eo quod eſt vallatum

conſenſu duoꝛum ⁊ tollitur pacto ⁊ non repudiatiõe:aut

queris de co quod eſt vallatum conſenſu vnius tantum

N
ain
kn
ſne⸗
ig
ede
mſt⸗
r
eſta⸗
dbie
tdo
thi
cnis:
unn
Pfur
bium
neeſt
extan
ud'
nl da
liſerit
lgo
utme
dio
pacti
1ſtain
ſocum
tago
lo 1er
enun⸗
goys
udis⸗
eſens
eſpon
Npee:
opter⸗
us ſo
Mſenſu
io wwre
odict
noano
dictes
Ftarl.
ncſpre
atufſi

DePactie. Fo.NIVI.

tunc per pactũ tollitur pꝛeſens ⁊ futurum /per repudia

tionem tollitur pꝛeſens non futurum. Sed hoc non vide
tur bene dictum:nam dominiũ alicui acquiritur conſen⸗

ſu duoꝛum/⁊ t amen poteſt tolli vnius conſenſu tantũ ha
bendo pꝛo derelicto rem ⁊ ſic obligatio conſenſu duoꝛuʒ
introducta poteſt diſſolui cõſenſu ſolius creditoꝛis etiã
inuito debitoꝛc.vt l.ſolutionẽ ff. de ſoluti. Sed ego puto
ꝙ ipſi voluerunt ſic intelligere ꝙ aut quedã cauſantur et
conſenſu duoꝛum ⁊ reſident apud duos ⁊ ita per renũcia

tionem non tollũtur ſed pacto.vt.l.pomponius ſcribit.

l.ſe. ff. de neg. geſt.¶ NHec ob.l.ſolutionem.ff. de ſolu.quia
ibi per indirectum tollitur / aut ergo volo tollere directo

id quod reſidet apud duos ⁊ opoꝛtet interuenire conſen

ſum alterius ⁊ pactum.vt dicta.l.pomponius. aut per in
directum volo tollere ⁊ poſſum etiam ſine conſenſu alte⸗
rius.vt dic.l.ſolutionem.dicerem ergo aut quero de eo
quod eſt vallatũ conſenſu duoꝛum ſi tamen reſidet apud
vnum tantum vt eſt dominiũ ⁊ hoc poſſuʒ abdicare ſi vo

lo: aut reſidet apud vtrũq; ⁊ tũc per repudiationem tolle

re non poſſum ſed per pactum ſic. vt.l pomponius.⁊.l.ſe.
cum glo. ff. de neg. geſt. aut quero de eo quod eſt fũdatũ
in perſonam vnius ⁊ ad vnius tantum conſenſuʒ vt eſt le

gatum nondum agnitum quod ſolum eſt fundatum a vo

luntate defuncti.vt.l.cum pater.S.ſurdo.ff.de le.ij.⁊ tunc
ſi eſt pꝛeſens tollitur repudiatione / ſi futurum tolliuur pa

cto ſed ſi agnouiſſet legatum pꝛeſens tunc eſſet etiam fun

datum a voluntate duoꝛum.ſ.defuncti ⁊ legatarij ⁊ ideo
repudiatio non valeret ſed pactum de non petendo ſic.

¶ Item op. ꝙ hic acceptilatio fieri non potut /c ſic videt᷑

„

ꝙ; glo. male dicat: naʒ conditione pendente nonvalet cũ
nulla ſit obligatio ea pendente conditione que tolli poſ⸗
ſit:multo minus valet ſi deficiat conditio vt hic fuit.vt.l.

ſtichuz . S. j.ff. de nouat. ergo non potuit hic locuʒ habere
acceptilatio. So.cõfiteoꝛ oppoſitionem.ſed glo.ſe refert
ad alium caſum quando conduio extitiſſet: vt quia filiũ

non habuiſſet non autem ſe refert ad legem iſtam.
¶ In glo ·que incipit per quod.ibi ſed ibi erroꝛ:imo hic
pactum interpoſitum ſuper iure ⁊ bonis paciſcentis ibi
Pper iure ⁊ bonis alterius viuentis. In eadem glo. ibi
repudiationi qᷓ; pacto.vel eſt idco:quia inuitaretur lega
tarius ad delinquendum ſi foꝛte heres hereditatem non
adiret. ſed deuolueretur ad alium. ¶ In eadem glol. ibi
heres eſſe pꝛohibetur.nec per fideicommiſſariuʒ ſuccedi
tur paciſcẽti ſed teſtatoꝛi pꝛioꝛi defuncto.vt.l.coheredi.
cum fllie. ff. de vulg. ⁊ pupil. ſubſti. ¶¶ In eadem glo. ibi
uerit ꝓxima remiſſio dubij ⁊ incerti cuentus non fidei⸗

commiſſi.¶ In eadem glo. ibi qꝛ non fuit de re dubia/p

pter liteʒ. ¶ In eadem glo. ibi remiſit per acceptilationẽ

uoa intelligas ałs non in caſu.l.nr̃e.quia pendente cõ

itione mulfominus ea effecta valere non poteſt acce⸗

. Penario. ¶ In eadẽ glo.ibi ſe non petiturum quãdo age⸗
batur de paciſcendo nõ de remittenddo.
Ad ditio In pꝛeſenti.l.adde dum dicitur hic per

HButrig.in verſi.expedita glo.quareva⸗

leat pactum ⁊ non renunciatio ⁊c.hinc ſumpta occaſiõe

pꝛo ampla declaratione iuncta glo. mag. inverbo te filio

cuʒ ratione tex.noſt. ex pꝛeſenti glo.verſi.ſed renũciatio
vnius volũ.⁊c̃.ex hac glo.inferuntur due no.cõclu.ðma

eſt quod iure de futuro poteſt renũciari per pactum⁊ ſic
per conſenſum tam renunciantis q́ᷓ aduerſarij facit.l. j.
5S· ſi quis.ff. a quibus appellare non lic.in.l.fin. in fi ·. de
temp.appel.Et ita loquitur tex.noſt.ſᷣm Jaſo in.v.colũ.
hic. Secunda concluſio glo.eſt ꝙ per ſemiplenam renun
ciationem factam in abſentia partis de cuius fauoꝛe agi
tur non poſſe ius de futuro remitti iuribus allega in glo.
idem vult glo.in.l.ſi vnus·S.ſed ⁊ ſi generalitcr.ffeo.per

bar. in.l. ſed ⁊ ſi quis·S. queſitum.in pꝛincip ff.ſi quis cau

tionibus. Iſtam ſecundam concluſionem limita niſi ta⸗
lis ſimplex renunciatio fieret in iudicio:tunc pꝛopter pᷣ⸗

ſentiam iudi. pꝛeiudicaret glo.in.l.j.ff.de cura.bo.dando

Bartol. ⁊ omnes doc.hic facit ꝙ vult Bal.in. c.j.in.j.lec.

in.ij. col. circa medium.extra de iudi.dum vult ibi quod

figura iudicij inducit perfectionem actus.vt ibi per eaʒ

quod intellige quando iudex tanq; publica perſona reci

peret expꝛeſſe talem renunciationem nomine abſentis

abs ſecus vt ſingulariter vult bar.in.l.poſt q; liti.verſi.q⸗

ro vtrum ⁊c. ⁊ ibi Alex·jeo.Cy.in aut᷑.ſinguliſacramen⸗
ta puberum. in pꝛima queſtione.jſi aduerſus vendit.

Secũdo limita niſi renũciatio fleret in partis pꝛeſentia
quia tũc renũciatio ppter pᷣſentiam partis habetur pꝛo
pacto:cum pᷣſens tacens habeat᷑ pꝛo conſentiẽte attento
ꝙ de eius commodo agitur.l.qui patitur.ff.mãdati:⁊ ſic

pvatet quõ per pactum iuri futuro renunciare poſſumus.

Tertio limita niſi renũcia.ſuper iure de futuro fleret cuʒ
iuramento:quia tunc rõne iuramenti habebit᷑ tanq; pꝛo
pacto ⁊ ſic in pꝛeſentia partis facta talis habebit᷑ renun⸗
ciatio.ita ſingulariter limitat raph.cu.in.l is qui es.ff.de
acqui.here.ſequitur alex.in j.col.in.l.ſed ſi quisS.·queſi
tum.ſi quis cautionibus.ff. allegans ibi qð vult bal.in.l.
pactũ qð dotali.in.ix.colᷓ:de collatio.⁊ ibi in hoc anno
dum legerẽ ti.de colla.in dicta.l pactũ.dicta bal.pᷣcipua
adduxi ſuper illo paſſu an iuri pᷣme geniture poſſit renũ⸗

ciari ⁊ ibi ꝑ diuerſa motiua dixi ꝙ ſic: ⁊ ita ↄſului cuidã

flamigo amico meo qui vocabat᷑ magiſter dyoniſius de

ſerra oꝛiundus ciuitatis gandeñ.⁊ ſtudentis andegauis
qñ ibi oꝛdmarie legebã. Et nota pꝛoximã limitationẽ

nec dicas de hoc eſſe tex.in.c.q;uis de pactis.lib.vj.quia
ibi loquitur in pacto ⁊ nõ in ſimplici renũciatione ſᷣm ia.
hic.in.v.col.verſi.nec dicas.⁊c̃. Confirmo iſtud dictum
iaſonis hoc modo iuramẽtum iterpoſitũ in aliquo actu
operatur clauſulã codicilli ⁊ ſic ↄfirmationem actus fa⸗

ciendo actum valere in caſu quo valere poteſt vt in.l.cũ

pater.S. filius matrem et ibi tex.ſing.de hoc.ff.de lega.

ſcðo.ſm ang.de aretio.in S. fideiu ſoꝛ.in.iij.col. inſtitu⸗
ta de fl. Renũciatio autẽ ſimplex ſi fuerit geminata effi⸗
cietur valid a:vt vult panoꝛ.per glo.in.c.ſi cautio.ex.de

fide inſtru.argumẽto.l.cum ſcimꝰ de agricolis ⁊ cen.lib.

xji. C.et ibi bar.et io.de platea.amplioꝛa funda.per iaſo.

hic adducta⁊ de hoc ad plenum dicemꝰ in.l.legẽ ·eo ti.

BBlt venditionem. anunde

Afieri pꝛeſenti ⁊ abſenti.h.d.¶ Ad cuidentiã eſt
cciendũ ꝙ quãdo vendo hereditatem videtur

actum ꝙ emptoꝛ cõmoda ⁊ incõômoda ſubeat et perↄns

creditoꝛibꝰ rñdeat:non tamen ꝓpterea emptoꝛ obligat᷑

creditoꝛibus nec ab eis de iure poteſt cõueniri ſed de fa⸗
cxto:nec venditoꝛ poteſt compellere emptoꝛt:vt ſuſcipiat

actiones. Sed tñ venditoꝛ cõuentus a creditoꝛibꝰ here⸗
dit arijs quicquid ſoluit repetit ab emptoꝛe.licet autem

emptoꝛ non cõpellatur actiones ſuſcipere.ſi tñ ſponte ſu

ſcipiat cõueniri poterit vt hic. Quero iter quos videa⸗

tur factum pactũ: Reſpondeo nõ inter creditoꝛes ⁊ em⸗

ptoꝛes:qꝛ tunc tale pactum nõ debet ꝓcedere venditoꝛi
7 heredi ſed intelligit᷑ fa tum pactũ tacitum a creditoꝛi⸗

bus ipſi venditoꝛi ⁊ valet tacitũ qð nõ valeret expᷣſſum.

¶ Item op.ꝙ emptoꝛ non poſſit cõueniri: vt.l.ij. de he⸗

re.vel actio.vẽ.Sol.vt glo. Quero an pᷣiudicetur alijs
creditoꝛibus ⁊ dic ꝙ non:vt glo.cõtra que opponit glo.
de. l. maioꝛẽ.ff. depoſiti:ſed ibi loquitur in caſu ſpeciali.
Item op. de.l. ſolutionem. ff. de ſolu So.vt glo.¶ Item
quũuero an pᷣiudicetur creditoꝛibus eiſdem in alia actione
et dic vt glo. ꝙ nõ. ¶ In glo. qᷓ incipit facti ſcʒ inter te⁊

creditoꝛes ⁊ valet quia tacitũ: ſed non valeret expꝛeſſũ.

J Ad d iti 0 A cõtrario ſenſu ibi in tex.ſpõtanea vo⸗

. luntate ꝙ emptoꝛ hereditatis non cogi
tur inuitus reſpõdere creditoꝛibus nec iudicium ſubire
l. ij ꝗ·. de here.vel ac.vendita ⁊ in.l.ij·S·ſi venditoꝛ ff.eo.⁊

in.l. hereditatem. ff. de dona. ratio huius eſt qꝛ actiones

actiue hereditarie adeo ſunt affixe oſſibꝰ heredis quod
in pꝛeiudicium creditoꝛis pacto heredis tolli vel immu⸗

tari nõ poſſunt l.pacto ſucceſſoꝛũ ..eo. SFallit pᷣmo in eo
qui emit here.a fiſco.l.j.de here.vel actione vendita.Se⸗

cundo fallit qñũ emptoꝛ pꝛomiſit expꝛeſſe.tunc em̃ poteſt
agi per heredẽ ad ſoluẽda debita here.l.ij.iuncta glo.fl.
. de here.vel actio.ven.Lertio fallit quãdo vẽditoꝛ nõ
eſt ſoluẽdo:quia in iſto caſu in ſubſidium creditoꝛes po⸗
terũt cõuenire emptoꝛẽ here.lʒ.fl.in pꝛin.ff. de eo per quẽ
factum erit.⁊.l.plene.la.ij.S.qui rosarur in ff. de lega.
j.glo.in.d.l.ij.⁊ circa hoc vide conſi.pe.de anch. vt hic.
per iaſo.in.ij.colũ.⁊ lʒ dicat᷑ in hac.l.⁊ aliis.S.allega.qð
heres vendendo here.non ſe exonerat fallit in caſu ſigu.

l.cõtrouerſia.ff. de tranſ.quem ad hoc reputat ſolẽnem ⁊

ſingularem bal.in.l.ij.in fl.j de here.vel actio.ven.ange.
in. j.x. ij. col. in.d.l.cõtro.⁊ ibi ulud rettuli andegauis du
legebam oꝛdinarie titu. de tranſac. Quero hic de ſubtili

q̃ſt. an ius accreſcẽdi trãſeãt in emproꝛẽ hereditatis:an

=

Butrigarius ſuper ſcdᷣo libꝛo Codicis

vero pertineat heredi. qui here. totam vẽdidit/⁊ quicqᷣd
dicat bar.in.l.re cõiuncti.m.v.q.pꝛime partis pꝛĩcipa.ff.
de lega. iij. vbi dicit ꝙ trãſit ad emptoꝛem ⁊ non ad here.
cuius contrariũ tenet ſaly.ſub dubio foꝛte.in.viij.q.in.l.
vnica.j.quãdo nõ petentiũ.ray.de foꝛ. ⁊ flo.in.l.j. S. inter
dũ.in.iiij.col.ff.de vſufru.accreſcẽdi.⁊ huiꝰ opinionis ẽ
do.iaſ.de may. hic ficol.vᷣſi. ego teneo contra bar.⁊c.cy.
hic facu duo fundamẽta. pꝛimum eſt ius sccreſcendi eſt
introduc.ne teſtatoꝛ decedat pꝛo parte teſtatꝰ ⁊ ꝓ parte
inteſt atus.l. ius noſtrum.ff de reg. iur. Iſtam rõnem aſſi
gnat glo.in.l.ſi ſeruus ab extero ff.de acqui.here.bar.in
l.vnica.S. his ita.j de ca.tol.vide alia funda.ad plenum
hic per laſo.

R☛☚

22 deſſe / dño nõ nocere.h.d. Jaco.
¶Oo. de. l ſi quis ſeruũ · S· etiã. f de pec. So.

ꝙ etiãm in dominicis noceat domĩo:vt.l.j.. fl· ff. de ſtip.
ſeruo. Solu. vt glo.quia ibi in queredis. tem opp. ꝙ
etiam in queſitis dño pꝛeiudicet: vt.l.ſed ſi dãnum. ff.

de pecu. So. vt glo.qꝛ ſpeciale ibi.q Itẽ op.ꝙ etiaʒ in pe⸗

culiaribus dño nocere nõ poſſit:vt.lↄtra.S. ſi fllius.ᷣff. e.
So. vt glo. eſt ergo regula ꝙ in peculiaribus poteſt noce
re dño fallit in quibuſdã caſibꝰ.Dic ꝙ ĩ querẽdis poteſt:

in queſitis non poteſt per contractũ: ſed per delictũ ſic.

Add ltio Adae ꝙ iſta lex que loqtur in ſeruo ha⸗
A D.bet locũ in monacho cũ ſeruus ⁊ mons
chus equiparant᷑ ſ̃m inno.in.c.cum olim.de pꝛiuile.bar.
in.l.j. in pꝛin.⁊ in· S. vſufruc.ff de ſtipu.ſeruoꝝ.alexan.in
lij.ff de vul.⁊ pup.ſub.bar.in.l.ſi ſeruus cõis.ff.de ſtipu.
ſeruo. Idem dicas in pꝛelato eccleſie/qui non poteſt re⸗
gulariter ſolus eccleſie nocere vt volũt plene cano.in.c.j.
de dolo ⁊ ↄtu.cx. ⁊ in.c.potuit.ibi car.fio.⁊ imol.in.xx vj.
col.ex.de locato.diximus in.l.iubemꝰ nullã nauem. S. de
ſacroſan.eccle.⁊ ibi vide:⁊ in regula delictum perſone ⁊
ibi pe. de ancho. ⁊ io.and.in nouella de regu.iur.lib.vj.et
aliduid per iaſo. hic. nut Poreh
E'SeR IX. Ylle qui liti renunciauit non pote
B ſtq e ad eam. hoc di. Pone caſum
g ſimpliciter vt littera ſonat. ¶ Quero quid im⸗
GIpoꝛtet nomen litis: Et dic vt glo.quam no.

coõditione.ff. de le.j. So. hic fit in iudicio ibi ex. ¶ Quero
pꝛimo an requirat᷑ pꝛeſentia aduerſarij in renũciatione.
glo. dicit plici⸗
diſtingue ſic. quia aut quero de tacita renũciatione ⁊ dic
poteſt fieri altero abſente et ſic loquitur.l.ſi ea j· qui
accu non poſſunt.⁊.l.ſi eo thᷣej de remiſſe io. pig.⁊.l. diffa⸗

mari. de ingenu ma.ſicut ⁊ in pacto tacito:vt·xe. ſi credi

—

toꝛes. ⁊. S. eo. l ii aut queris de renũciatione expᷣſſa ⁊ tũc

ſi aduer ſarius fuit citatus⁊ ſic cotumax bene poteſt fleri

co abſente: quia pꝛo pᷣſente habetur ⁊ iudex ſupplet eius
abſentiã vt pꝛobatur in.l.a diuo pio·S· ſi emptoꝛ ff. de re
iudi.⁊.l.pꝛoperãdum ·. S.· cum aliter·j de iudi.Sed vbinõ
eſt citatus non puto ꝙ teneat quicquid dicat glo. vt ſta⸗

tim patebit.¶ Item quero an in renũciatione requiratur

conſenſus aduerſarij?⁊ dico ꝙ aut queris de renũ ciatio
ne inſtantie ⁊ poteram olim ſine cõſenſu aduerſarij renũ⸗
ciare: hodie non ſine eius conſenſu vt. -quomõ? quãdo
iudex aut᷑.qui ſemel. Aut queris de renũciatione litis ⁊
debiti debet tolli per pactũ vel renũciationẽ que habeat

vicem nam ius debitireſidet ⁊ penes creditoꝛẽ penes
debitoꝛẽ impꝛopꝛijſſime ⁊ ſic eſt fundatũ in perſonã vtri

uſq;. vt no.in l.regulariter.ff.de peti. heredi. iſtud ergo

ius nõ poteſt tolli directo ſine cõſenſu vtriuſq;.lʒ per idi

rectũ ſic nouãdo cũ alio:vt l.põponius.ff. de nego.geſ.⁊
dixi. S. e. l. ¶ Item quero an requiratur pᷣſentia iudicis:
Et dico ꝙ non.ſed erit extra iudicialis renũciatio ⁊ non
valebit ſup futuro.nam hec ſunt paria quid non fteri nõ

in iudicio vel nõ coꝛam iudice vel nõ in foꝛma iudiciali

vt. l. ſi ſine. ff de interroga· ac.ſed ſi eſſet facta coꝛã iudice
haberet cffectũ iudicialis ⁊ valeret ſuꝑ futuro.ar.l.videa
mus.·5S.deferre. ff.de in lit iura.¶ Item quero an ſit diffe
rentia ſit inchoata lis vel non. glo.dicit ꝙ eſt differentia
ſed male videt᷑ dicere:qꝛ aut hẽo reſpectũ ad ipſũ debitũ
2⁊ illud cum ſemp ſit de pꝛeſenti fruſtra qritur ſit inchoa⸗

eſt de futuro ergo fruſtra querit᷑ ſit inchota vel non. a

ta lis vel nõ.aut habco reſpeetũ ad ſentẽtiam ⁊ illa ſe vn

— Ser teſt in dominicis ꝓ
Eruus. Sbbnα „

Qibi in peculiaribus. hic in dominicis. Ité op.

POv. ꝙ renũciatio de futuro nõ valeat vt.l.ſi ita. S. ſub

non:ſed hoc non eſt verum ſimpliciter ⁊ ideo

conſideras inſtantiã ⁊ tunc ſi inchoata eſt de pſenti eſt.
ideo põt renunciari: aut non eſt inchoata: tuc illa eſt de
futuro ⁊ renũciari non põt.quid ergo dicit glo: Rñũdeo

poſſum ſuſtinere gl. v ſic dicã ꝙ cũ renũciando liti expſſe
videar tacite renũciare debito/cõſiderabo potiꝰ expᷣſſuʒ
qᷓ; tacitum:vt ſic ſi renũciatio valcat ſup lite gð eſt qus⸗
do eſt mota valeat ſuꝑ tacito.i.ſuper debito. ſi nõ valeat
ſupꝑ lite:vt quia nõduʒ inchoata eſt ⁊ ſic eſt futura nõ va⸗
lebit ſuꝑ tacito.i.ſuper debito.ar.l.ſi ſpõſus · S· generali⸗
ter. ff. de dona. inter virũ ⁊ vxoꝛem.n eſt ergo fruſtra q̃⸗
rere ſit inchoata lis vel non. Sed vltramõtani dicunt ⁊
eſt multum cõis opinio ꝙ renũciatio facta etiã ſuꝑ futu⸗
ro valet in iudicio:⁊ idco fruſtra querit᷑ ſm cos ſit lis in⸗
choata vel non.¶ Item q̃ro quid operetur renũciatio li⸗
tis in actoꝛe ⁊ reo? Reſpõdeo actoꝛ videt᷑ remittere ius
debiti:reus renũciando liti nil videt᷑ remittere cũ nil ha
beat niſi haberet exceptionem: quia tunc illã videretur
remittere. =
Ad d iti 0 Adde ad materiã huꝰleg qͥ no. ꝑ cano.
. LIU. in. c. veniens.cx. de renũcia.per antho.
de bu ĩ. c ex tenoꝛe.de reſcrip.Et dũ dicit᷑ in hac lege ꝙ
renũcians liti mote / intelligitur renũciare nõ ſolũ inſta⸗
tie ſed cauſe ⁊ iuri pꝛincipali.Limits in cauſis bñficiali⸗
bus in quibus renũciando liti intelligit᷑ renunciare ſoli
inſtantie:quia iuri bñſiciali non põt renũciari niſi in ma
nibus ſuperioꝛis.c.admonet.de renũcia.ſᷣm do.de rota.
in deciſione.cccj.refert ⁊ ſequit᷑ ymo.in d.c.veniens.do.
alex. hic in.ij. col. Scoo intellige ꝙ renunciat cauſe qᷓ;tũ
ad illã actio immutata:ſed non q́;tum ad dominiũ. Ita
declarat bar. n naturzliter 5 nihil cõe.ff de acqui.poſ.
tex.in.l.ſi ꝓ fundo in fi·rti.j.ſequit᷑ paul.de cau.hic.Ter
tio limita iſtũ tex.vt ꝓced at q talis renũciatio eſt acce⸗
ptata ꝓ partẽ:als renũciatio nõ nocet niſi fuerit ꝑ aduer
ſariũ acceptata vt colligit᷑ ex no.ꝑ gl.iij.in.c.cũ veniſſẽt.
de eo qᷣ mit.in poſſeſ.⁊ ibi bal.in.iiij.col.ad hoc no.⁊ repu
tat notatu dignũ. Iſtud confirmat iaſ.de may. hic ꝑ tria
fund amenta q̃ vide ꝑ teipſum. Adde tamen hic ꝙ qui re⸗
nunciat liti nõ per hoc dicitur fateri.tex.eſt quem bal.ad
hoc reputat ſingularem in.l.ſi te.j de inge. manu. adde
etiam ꝙ qui renũ ciat liti dicitur plene defendiſſe ita bal.
in.l. ingenuũ in.ij.col.ff. de ſta.ho. Item qui iurauit pſi⸗
ſtere in lite vſq; in finem ſi renũciat liti non eſt periurus
quia renũciatio ĩponit finẽ liti:vt hoc tex.ſᷣm bal.in aut᷑.
generaliter in iijcol. S. de epi. ⁊ cle. Item quãdo aliquis
renunciat liti ſi eſt nota iudici non rẽquiritur alia ſenten
tia ſᷣm bal in.c.dudum. in.vij.col.de elec. Item qui renũ

ciat liti nõ tribuit aduerſario poſſeſſionẽ:ĩmo ſi aduerſa

rius appꝛchẽderet poſſeſſionẽ ꝓpꝛia auctoꝛitate poſſit re
nunciãs agere contra cum interdicto recuperade velut
ſpoliatus p̃m do.antho.de bu.in.c.iij.in fl.de reſti.ſpo.
Item qui ponit ſe in manibus aduer ſarij non ꝓpteres
dicitur liti renũciare ſm bal.in.c cum pꝛidem. ꝑ illũ tex.
ex. co. de pac. Item diligẽter aduerte ꝙ renũciatio litis
facta in cõpꝛomiſſo nõ habet effectum niſi ſecuto laudo.
Ita ſing. bal.in l.ſi diuerſa· j. de tranſac.cum cõcoꝛ.quas
ibi ponam ⁊ m iaſonem. ex his habes bene locupletatã
materiã huius legis ſ m iaſo.de map.hic in.ij.col.in pꝛin

– B ed ito 2 4 Pactũ de non petẽdo tol⸗
HAEE. ½: lit naturalem: ſolutio tollit
Rdebitum ipſo iure. Pone caſum. ¶Querit de⸗
Eab bitoꝛ partem debiti ſolui creditoꝛi meo / et de
alia parte non petẽda/mihi fecit pactũ:querit᷑ an poſſim
effectualiter cõueniri? Rñd etur ꝙ nõ duplici rõne pᷣma
quia pꝛo parte quã ſoluit ipſo iure liberatus eſt ſolutiõc
pꝛo alia de qua factũ eſt pactũ ſublata eſt ſaltim obliga⸗

tio naturalis:ergo nõ poteſt effectualiter ↄueniri. Scðᷣa

ratio eſt:quia cui damus actionẽ multo foꝛtius excepti⸗
onem. Sed iſti debitoꝛi ſi ſoluiſſet daret᷑ actio ad repe⸗
tendum ſolutum ergo multomagis ſibi datur exceptio/
ſi non ſoluit.h.d.¶ Attẽde glo.que dicit cauſaʒ in pactis
cõſiderari debere ⁊ glo. non videt᷑ bene dicere per.l.tale
pactũ.ff.c. Sed intellige cauſam debere cõſiderari in pa⸗
ctis obligatoꝛijs in liberatoꝛijs nõ.Hic ergo latius.aut
tractamus de pactis obligatoꝛijs ⁊ cauſam attendimus

vt. l. cum de indebito.ff de pꝛoba.Aut tractamꝰ de pact.
liberatoꝛijs ⁊ tunc non curamus cauſam ſi non expmat᷑
vt.l.tale pactum ff. de pactis Aut expꝛimit᷑ cauſa:⁊ tunc

it
de
le
ſe
ſu;
lenr
Vg:
nglie
i⸗
N
fitu⸗
gin
loli⸗
eius
e
retur

no.
who.
ege
leigli⸗
feſoli
inm
efots.
6,d..
e iti
. In
ipol
Ter
kacce⸗
aduer
niſe
Are
lcptris
vgaire⸗
bal d
h adde
ltabal.
hit pſ⸗
riurus
inaut.
liquis
ſenten
aireni
duerts
voſſtre
gevelut
liho.
ppkeren
llläͤter,
tio lr’s
laudo.
Orquss
eui
linpein

0oto⸗
tio tolt
gerit do
Noſe de
npoſin
ieinn
ſolotioe

gi⸗Sch
eteeg⸗
dreye⸗
tethno
in Hucto
giinpe⸗
tius 1
Min
e⸗
chnel
ſatt ne

De Pactis.

curamus ſi vera vel falſa vt hic. Item qro de qua igno

rantia loquatur certe de ignoꝛãtia facti ⁊ iuris.Et ſi op
ponas de.l. cum quis.S.de iur.⁊ fac.igno.Solu.vs glo.⁊
pꝛima ſolutio eſt vera.ſ.ꝙ hic ſublatũ vinculũ naturale:
ſed in exceptionibꝰ que nullum vinculũ remoueret ꝓce⸗
dit illa diſtinctio: an ſint fauoꝛabiles vel odioſe.
¶ In gloſ. que incipit iuris. ibi alij dicunt:pꝛima vera:
quia ſcða pꝛocedit in exceptione que nullum vinculum
remouet. S
Ad ditio. Ad iſtam legẽ no.hic ĩ tex ob cãs iũcta
glo.ꝙ in pactis ⁊ cõuentionibꝰrequirit

cauſa. Et dicit hic odofre.vt refert Jaſon de map.quod

iſtud alibi clarius nõ ꝓbatur intellige ſi tendunt ad obli
gandũ:qꝛ non exiſtẽte cauſa obſtat exceptio doli.l.ij·S·
circa.⁊ ibi vide bar.ff.de doli exceptione: ſecus in libera
toꝛijs.l.tale pactũ.ff.de pactis.dicũt tamen hic Jac.bu⸗
trig. Saly.ful. do.alex.⁊ do.antho.de alex.hic ꝙᷓ ſi in co⸗
uentionibus liberatoꝛijs expꝛimeret᷑ cã illa deberet cõſi
derari:⁊ ita ſoluant glo.hic ꝑ.l.ſi cũ te.ff.eo.ſᷣm Jaſoneʒ
hic in.j.col.in pᷣncip.Et no.ſinẽ huius legis iuncta glo.
quod licet per pactũ de non petendo non ſit ipoo iure ſub
latum debitũ tamen debitoꝛ per ignoꝛ.ſoluens repetit ſi
ue per iuris ſiue facti ignoꝛantiã ſoluerit ſᷣm glo.hic ⁊ be
ne per rationẽ iſtã:qꝛ quando illud quod ſoluitur eſt om
ni iure indebitũ ſicut eſt in caſu huiꝰlegis:qꝛ per pactum
de nõ petẽdo tollitur naturalis obligatio ipo iure ⁊ ciui
lis eliditur ꝙ eſt perinde ac ſi eſſet penitus iĩdebitũ: ideo
quocũq; erroꝛe ſoluat᷑ poteſt repeti marime qꝛ ſolutus
eſt tutus exceptione perẽptoꝛia⁊ fauoꝛabili ſed ſi obliga

tio ciuilis non eſſet eliſa vel naturalis ⁊ tũc ſi facti erroꝛe

ſoluat᷑ poteſt repeti: ſecus ſi erroꝛe iuris.l.erroꝛ.jad fal.

vide ad pᷣmiſſa.no.per gl.⁊ Jaſonẽ de may.poſt cy.bar.

bal.paul.⁊ alios in ..cũ quis.S.de iuris ⁊ facti ignoꝛ.idẽ
Jaſon de map. hic fl.col.ad finẽ ver.nota tamen ⁊c.

S Pacta contra leges / conſti
A Acta q ue tWiones, vel bonos moꝛes
WVYnullam vim habent. h. d. Pone caſum vt litte⸗
AMra ſonat: queram exempla legis: opponaʒ ⁊ di
ſtinguam in materia.
¶ QAuerit glo. de exẽplis legis ⁊ dic vt ipſa. Iteʒ qꝛ tex.
dicit ꝙ nõ hñt vires.glo.qrit q̃ ſint vires pactoꝝ ⁊ dic vt
ipa.verũ ĩ eo qð dicit glo ꝙ actio ſeu exceptio mutat oꝛi
ginẽ ⁊ efficit᷑ ſtricti iuris male dicit hic ⁊·.· ff. eo.l.iuriſgẽ⸗
tiũ · S. qm iĩmo:qꝛ ĩmo reinanet bone fidei vt pꝛiꝰ æ datur
ad effectũ tanq;ᷓ ad partẽ pꝛecij. vt in.l.fundi parte.ff.de
contrahẽ.emp.qñ vero pactũ pariat dicam·..eo.l.legẽ.⁊
l.in bone fidei.quando infoꝛmet dicã ·jeo.l.petens.⁊.lʒ. ſi
pacto.quando elidantur dicam.·.eo.l.pacta.
OSppo.ꝙ pactuʒ contra.l.valeat.vt inſti.de inutili ſti.
S. alteri. So.vt glo.qꝛ aut pactum eſt ſᷣm.l.⁊c. Sed vi
detur ꝙ glo.male dicat:qꝛ ſi facio pactũ ꝙ venditoꝛ non
teneatur de moꝛbo aĩalis. aut dices ꝙ hic pactum ſit co⸗
tra.l.⁊ non debet valere pᷣncipale nec eius acceſſoꝛium et
tamen valet vtrũq;.vt.l.paciſci.ff. eo.⁊ ſic eſt contra ſᷣm
membꝛũ gloſ. aut dicemꝰ ꝙ ſit pꝛeter legẽ ⁊ debet valere
ſolũ acceſſoꝛiũ:⁊ tamenvalet vtrũq; vt dixi ⁊ per hoc im
pugnatur vltimum membꝛũ glo.So. dictio pᷣter legẽ ſu⸗
mitur tribus modis vno modo.i.contra diſpoſitionẽ le⸗
