ta tamen qð dixi ꝙ licet inimicitia ſupuenerit facto eius
3 quem teſtis ꝓducitur ꝙ tñ poteſt teſtis repelli: vt ſit ve
rum niſi talis inimicitia eſſet facta ad iſtũ finẽ:vt poſtea
teſtis ꝓpter talẽ inimicitiã repellatur. Hã talis malicia
non ꝓderit per tex.no.in.l.j.S· cum qͥs.ff. de q̃ſtionibus.
vbi bar. no.⁊ dicit ꝙ vidit alas adhiberi talẽ cautelam.

quidã non habebat niſi vnũ qui poſſet eſſe teſtis ů ſe de⸗ r
dit ei alapã ad iſtum finẽ:vt ſi poſtea teſtificaretur cõtra poſſit qs

.

eum / ꝙ eum repelleret vt inimicũ dicit bar. ꝙ iſta cauſa gliquẽ qẽ
q̃ ꝓceſſit facto ſuo ſibi nõ pꝛoderit / quia erit in arbitrio c

iudicis:an teſtem ꝓpter hoc repellat.⁊ idem dicit bar.in
dic.l.jS.ſi ſeruus.quãdo quis accuſat aliquẽ ad finẽ:vt
ſi poſtea ꝓducatur in teſtẽ repellat᷑ tanq; inimicus ꝙ ta⸗
lis cautela non nocebit. Idẽ tenet bal.in aut᷑.ſi dicat᷑.in
pe. col·de teſti. ⁊ in.l.ſed ⁊ ſi quis·S. illud.ff.ſi q cautio.
Poſt Jo.and.in.c.fi.de teſti.immo plus videt᷑ ꝙ qui eſt
vſus tali malicia debeat ꝑdere cauſam qꝛ ſubtrahit mihi
iura mea/c meas pꝛobationes vt in terminis no.cy. poſt
NRo.mal.in.l.puidẽdũ.in fi.⁊ ibi paul.de caſt. .de poſtu.
per tex.in.c.conſtitutus.de teſti.⁊ in.c.peruenit.de teſti.
cogen ang. in.l.ſatis aptiſſime.jide fal. glo. in. c. cauſam
que inter archiepiſcopum in vſi.cõpellas.⁊ ibi do.anto.
de bu. in pe.col.de teſti.⁊ iſtam extẽſionẽ ponit in ſpecie
do.bar.veronẽ. in cautela.xviij.tñ dicta iura nõ loquũ
de amiſſiòe caule.nõ examino nũc/qꝛ nõ ẽ materia nr̃a.

„ Et per iſtã legẽ no.paul. de caſt. in. l. cũ Exhere⸗
Additio. Ete egenn bne⸗

ſecpo

Aebito
t
Ppptel

n tionen,

os
tſh

n
ureſ

Pere⸗
CAſla
halli⸗
Alte
feſtitn
hohis
Uatls
leun⸗
ſen
fto⸗
ons.
ſhe
rtet
Nel
ttunc
monh⸗
Ueſt

iwensetbe q fri g Tranſuerſales nõ accuſant te⸗ riantur antceqᷓ; emãcipentur a patre ⁊ ſic anteq; puriſice⸗
e ut Matris. rann de inofficioſo / niſi ſint tur cõditio ilſtiruttonis certe filij erũt pᷣuati hereditate
Anei eratres vel ſoꝛoꝛes. hoc dieet. matr!.a legitima/nec cauſa trãſmitteret.l.ij.ꝓ de oꝛficis.
N COop. ꝙ flliꝰ? frattis poſſit rũpere teſtamẽtũ firmat bar.in.l.ventre.in pe.col.ff.de acqui.heredxi.
Re caſillait cũ ſint exequati fratribꝰ: vt.j. de legi.hr̃di.aut᷑ ceſſante. n E tri b u 8 Subſtitutio pupillar eſt ad
ihlkmeiine⸗ Item op.ꝙ frater poſſit accuſare inofficioſum teſtamẽ E E B. cõmodũ/nõ ad onus. ideo
ofundſent, tum:vt.j.e.l.fratres. So.vt glo. flio non dat materia querele hot dicit Jaco.
naniſig e, J m aritus NRupto teſtamẽto p qre⸗ R a (Sed an per fideicô. pt ſubſtituere qncũq;
kelnen D AlEμÜπ⅛1198‧, 1lam reſeruatur ſeripto heę fſilio: Reſpõdeo non. ⁊ eſt ratio:qꝛ per directã ſubſtituti
munmnucinn redi id qð defunctus/etiã ſi actio erat ꝑ ſucceſ⸗ onẽ ipſi filio / nõ eſt ei ꝓuiſio ſed grauaſnen:vt.l. cohere⸗
mnimietini⸗ ſionem ſublata. h8d. di. S. cum filie. ff. de vulga.⁊ pupil. verum dicit glo. ꝙ di⸗
nhen ¶ Sp. ꝙ ſi fllia non fuit exhr̃data non hẽat q̃relam: ſed recta trahit᷑ ad fideicõmiſſ. aria. Et ne decipiaris diſtin⸗
rufen tratab. vt. lmaximũ,deli.pꝛe. So immo fuit hic exrhe gue:qꝛ aut pater facit pupillare/x tũc nunq; trahitur ad
mmieiſin redata/ſed nõ de iure ſed de facto.¶ Itẽ op.hic dicit ꝙ ſi fſideicõmiſſariã vt hic.niſi fieret a patre qui pupillarẽ fa⸗
gontiihig nil eſt debitũ habet qrelã:ergo a cõtrario ſi habet aliqᷣd cere non põt:qꝛ non hʒ in ptate: vt.l.ſceuola.ff. ad trebel.
nnn nõ agit. ſic eſt .l. cum q̃ritur. S.e. So.hec facit mẽtioneę xæ.l.cum quis decedẽs.S. eia. de le.ij. Aut facit ſubſtitu⸗
ifſlincit noui iuris.vel ſub. maxi.¶ Itẽ op. ꝙ filius ꝓbare debea tionẽ hoc modo.ſi filius meus decedat in pupillari etate
nilimtce ſe gratum: vt. .e.l. liberi. So. vt glo.¶ Item op. ꝙ qui pbe vel poſtea qñcũq; talem ſubſtituo:tunc ſunt due ſubſtun
ietn uatur hereditate nõ poſſitpcterc debiti vt. penul ff adtiones vna directa vſq; ad pubertat/ alia fideicomuſa⸗
eingui trebel ⁊.l.vpter veneni.ff.ad ſilł.x.l.hr̃dẽ.de his qui v ria poſt pubertatem. Si aũt dicit qñũcũq; deceſſerit:tunc
dtcod gli indigni. So. vt glo. Tu dic aut heres nec in aditione 1. Zut ſubijcit talis ſit heres:⁊ tũc eſt Directa 7 operatur dà
ihoipe nec poſt delinquit: ⁊ tunc ſi hrditate pꝛiuet᷑ non pꝛiuatur recto quantũ poteſt: vnde in milite valet vt directa quã⸗
inintititn, debito ſiue ſciens / vel ignoꝛãs:vt hic.⁊.l. ðñs.ff. de vſu⸗ docũq;.vt.l.cẽturio.ff.de vul. ⁊ pu. in pagano valet vſq;
4 mrch fruc. æ q ibi no. Aut delinquit in ipſa aditione vel etiaz ad pubertaiem iure directo poſtea nullo modo. vt.l. ver⸗
it pooſt/⁊ tunc cũ pꝛiuetur hr̃ditate ppter ſuum delictũ: vt bis .⁊.l.ĩ pupillari.ff.devulg⁊ pu. Si aũt ſubijcit talẽ ſub
. hnz l. ꝓpter veneni.ff ad ſilł.⁊.l.penul.S.ad trebel.⁊.l.here⸗ ſtituo:tunc eſt vna ſubſtitutio tãtum ⁊ verbũ ſubſtituo ſe
ic nufme Aem. de his qui. vt indigin. MV habet cõiter ad directã ſubſtitutionẽ ⁊ fideicõmiſſariaʒ
lſi e ſt J t AQAui pꝛohibet parentem ⁊ cũ fideicõmiſſaria valeat oĩ tẽpoꝛe:ideo ipſam eligimꝰ
fuun wi P E amen l. teſtari meret᷑ exhereda⸗ ⁊᷑ ſic trahimꝰ ad fideicõmiſſaris:nec dicitur trahi ad im⸗
annn Wrfi. hoc dicit. ſliu fan pꝛopꝛiũ dicrin oi bſ auoſit gce ſi deberde
1deſi EeaPEAP 14 Ees &6 Si flliuſfami. mi⸗ terminari hec glo.⁊ glo.l.pꝛecibus.jde vulga.⁊ pup.⁊.
Per iſmniti Eſtamentum les in caſtrẽſibus centurio.ff.devulg.⁊ ap. pun
Piiroſliß teſtatur / eius teſtamẽtum per querelã non riꝗ⸗ R atre Krãſuerſales rũpunt teſtamẽ
eat telancee⸗ RY A Ge pitur. hoc dict. AE tum/fratres cõſanguinei non.
titulerarofen =ðð 7 I1 &QEaꝗq̃ᷓ ſunt ꝓuiſionis filio non dã⸗ SS vterini turpi perſona herede inſtituta.h.d. Ja.
ocatur legnig S 6 V 18 tur ex q̃rela inoffi.teſtamenti.h.d. FæxAH&1Widi dubitari an ſi frater inſtituat quẽdam
lergefai Inſtitut? XCO. ꝙ inſtitutus ſub conditione non poſſit fencratoꝛẽ poſſit frat᷑ agere qrela: Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ vide
nori: ſn ſub ↄditio uοαaG Nirc ad bona: vt. l. .S. ſin auté... de cadu. tol⸗ tur turpis pꝑſona inſtituta: vt.l.impꝛobũ.de his qui no.
pſecusa ne:an poſ⸗ len. So. de iure pꝛetoꝛio venit:vt hic.non ciuili vtin con infa. OYMVM
ſomefunden ſit venire trario. Itẽ op.ꝙ non habeat ſᷣm ta.vt.l.j.S.ſi ſub cõdi dd̃ iti 0 Iſta lex eſt ĩ ſui materia ſingu.ſᷣm bar.
tocatur ai ad bona. tione. ff de ſecũdis ta. So. vt glo. Et dic ꝙ habet cũ rezę M DeEIUD. Ybal. zæ alios.qꝛ nulla alia lex eſt q̃ cõpie
e:ni den quo ad effectũ interim. (Ad hoc opponit᷑ de tex. qui di⸗ ctatur ots iſtos caſus licet cõcoꝛdantie ſint in glo. alle.
ilegatumm xit. ci iure accipere non videri. ⁊c. Sed illud verũ q;tũ Et ex hac lege dat regula ꝙ querela inofficioſi teſta. da⸗ Querela
ſtatonis 9/ 4d cõmodũ patris.ꝗ Item op. ꝙ bater nõ cogitur emãaci tur 3 teſtamentũ fratris inſtituẽtis turpem pſonam: aut inofficioſt
Pctdutlit pare flliũ: vt.l. filiuſt fa·· ſᷣm vulgarẽ.ff. de le.j.So.confi⸗ vilẽ.l. fratris.S.eo 7·§ ſoꝛoꝛ.inſtitu.eo.Extẽde iſtã regu teſti dat 3
toris:engti teoꝛ oppoſitionẽ.¶Quero & an pater cõpellatur emãci⸗ lam quattuoꝛ modis. Pꝛimo nõ ſolum in fratre exhere⸗ teſtm̃ fris
indlantt pare.Reſpõdeo aut pater eſt inſtitutꝰ/aut filius.pꝛimo dato:ſed etiã in pꝛete.pᷣm guil.de clu.bar.bal. alios hic. ĩſtituẽtis
nnn ene caſu.aut pater eſt grauatus reſtituere filio/⁊ tunc non cõ paul.de caſt. in.l.fratris.S eo. Nam pᷣteritio fratris habe turpẽ ꝑſo⸗
eturdenhfninn pellit᷑ emacipare: ſed reſtituet filio qñ erit ſui iuris/ ⁊ nõ tur ꝓ exheredatione ſicut in matre: ⁊ ſimiliter nõ ↄpetit nam.
tonelgtin reſtituere etiam filio exiſtente in ptãte/t dabitur curatoꝛ ¶ Alias tres extẽſiões vide ꝑ iaſo.hic. Limita dupliciter.
n iunm bonis:vt.l.imꝑatoꝛ.⁊.l.vbi pure.ff.ad trebel.Aut eſt gra Pꝛimo ſᷣm bal.⁊ ſaly.hic.niſi turpis ꝑſona repudiaret:
odid nr uatus de emãcipando/⁊ tunc hʒ neceſſe emãcipare.⁊ vi⸗ qꝛ accreſceret coheredi.nec ſubijceret᷑ querela q̃ non po⸗
nech, detur etiã grauatus vt eidẽ reſtituat bona:vt.:.ſi cui.S.j. tuit naſci/niſi adita hereditate per turpem ꝑſonã.l.pe·S.
— ff. de ↄdi.⁊ de.⁊.l.legatꝰ.deleg.iij. Aut eſt ĩſtitutꝰfiliꝰ ſub fi eo.Scðo limita ſᷣm bal.hic.i.ij.q niſi ĩ hereditate eẽt
ↄditione ſi emãcipet᷑ ⁊ tũc pr̃ nõ cogit᷑ emãcipare.ſi a=r ſolum:qꝛ indiuiduũ:tunc etiã contra turpem ꝑſonã pꝛo
ſtsten emãacipabit ⁊ ei emacipato reſtituet hr̃ditatẽ: vel ſi non eius parte non cõpeteret querela.ar.tex.no.in.l.ſi is qui
gitüfne, d emacipet reſtituet ſtati ei exiſtẽti in ptãte curatoꝛe dato duos.ff. de lib. leg.faciũt q dixit iaſon in.l.tij.S.eo.qᷓ;uis.
Hinſe 4 bonis: vt d.l.vbi pure.¶ Itẽ op.q̃re expectat᷑ cõditio cũ ſaly.hic.in.vj.q.teneat contrarium.
affde n ſp hẽat bona: Rñdeo:qꝛ aut extat ↄditio / ⁊ hʒ flliꝰbona RES b Aut fllij agũt querela ⁊ habẽt ꝓ⸗
beritil nn ex teſtamẽto ⁊ durat cauſa teſtati.Aut deficit cõditio:qꝛ 7 cxi. bare ſe merentes. Aut parentes
tcſeteki⸗ i nec filius emãcipatus/nec pater moꝛtuus eſt: ſed filius. agunt/⁊ pꝛeſumũtur merentes.h.d. Jaco.
nſfenna, ⁊ tunc aut habebat ſubſtitutũ/⁊ bona ad eum veniũt. aut KE: Quero de rõne differentie. NReſpõdeo qꝛ ve
tinginn, non hʒ.⁊ tunc res deducit᷑ ad cam teſtati ⁊ venientes ab riſſimile eſt ꝙ ſine cauſa velit aſcendẽs pꝛiuare deſcẽden
atnn inteſtato habẽt bona.Aut cõditio pendet / petit bona. tem hr̃ditate:qꝛ votum ipſoꝝ eſt/ꝙ deſcẽdentes ſint he⸗
lenol iͤ rem ob hee cõditio ipſo iure tollatur:vt..e.l.qm̃. redes.
1 lininj , 50. hec conditio eſt ad cõmodũ non ad onuus. PeS D 0 ni a m Ad ſimilitudinẽ donatiõis
ni;inen 4 Additi 0 Adde ꝙ licet oẽs doc.tencãt ꝙ iſta lex 17 ante nuptias cõfertur dos:
Airutſnan in terminis ſuis hic nõ ſit coꝛrecta. Qe⸗ ( ſergo ad ſimilitudinẽ donatiõis ante nuptias
loafſihene rũtamen dicit iaſon de may. ꝙ ipſe valde dubitat ⁊ cre⸗ R AαCputatur in quartꝗ. h. d. ¶Ad euidentiam eſt
isfliſetl dit iſtã.l. eſſe coꝛrectã per.l.quoniã in pꝛioꝛibꝰ.j.eo.⁊ ſic ſciendũ ꝙ hoc tẽpoꝛe ſi filius habebat minus quarta po
ncr ſinn in itum ad legitimã que dʒ eſſe ſine onere coꝛrigat᷑ iſta lex terat agere querela:⁊ ideo erat videndũ quid in quarta
emnizſocſii in reliquo remanceat firma.⁊ moueoꝛ: qꝛ quãdo poſſibile computetur.
decſtſaite eſt ꝙ diſpoſitio facta ad comodũ filioꝝ aliquo caſu affe⸗ ¶Sop. ꝙ hec nõ ſit bona ratio ꝙ ideo cõputetur:qꝛ ofert
eenuſt rat onus/æ incõmodũ reijcitur. per dic.l.qm in pꝛioꝛibꝰ.· vt.l. illud.de col. Sol.fac ſimilitud inẽ inter donationẽ
goin en ita tenent bar. ⁊ doc. in. v.l. ſi pater puelle p illũ tex. S o. 2 dotcm/hoc modo.ſicut ad ſimilitudinẽ donariõis que
lus db ns ſed ita eſt hic. qꝛ iſta diſpoſitio facta ad fauoꝛẽ filioꝝ po cofertur/ↄfert᷑ ⁊ dos.ita ad ſimilitudinẽ donationis que
ifnti teſt aliquo caſu afferre incõmodũ iu legitima ſi filij mo⸗ coõputatur in quarta cõputatur ⁊ dos.non autẽ facias ſi
aurse
inmhs

De Inofficioſo teſtamento.

Fo. CIII.

””ñõ

. Butrigarius ſ uper Tertio libꝛo Codicis

militudinẽ inter collationẽ ⁊ coputationẽ /vt dicas quia
confertur:ideo in quarta.
Additio Adde in hac lege inter alios doc.cõiter
hic dum dicit᷑ in tex. noſtro.ibi ſi ex ſub⸗

ſtãtia eius p̃fecta ſit / de cuiꝰ hereditate agitur.ꝙ dos vE

„

Dosvłdo donatio ꝓpter nupita demũ cõputatur in legitimã/ qñ
natũ ꝓpt᷑ tractatur de ſucceſſione illius qui dotauit/non autẽ alte
nuptias rius.facit.l.vt liberis poſt mediũj.de colla.⁊ bonꝰ tex.
qñoputãt᷑ in.l.j.in fl·j de legi.hered.et ibi glo.fi.per quã decidit ibi
i legitimã bal.ꝙ ſtante ſtatuto ꝙ frater excludat ſoꝛoꝛem dotatã in⸗
telligitur ab hereditate dotãtis:ſed non alterius. quod
valde ſigna.qꝛ vtilis deciſio eſt. idẽ tenet ange.in conſi.
cxxvj. qd ĩcip. teſtamẽti factio pe. de ancha.ĩ ↄſi. xx.qð
incipit retento oꝛdine. paul.de caſt.in. conſi.cxiij. qð in⸗

cipit ſuꝑ pꝛimo dubio / ſeu q̃ſito.in conſi.cccl.qð incip.in

puncto querit᷑ de multiplici hereditate.in vlti. col. raph.
cuma. poſt Joꝗ. and. de Imo. do. Chꝛiſto. de caſtel. in
cõcil.ccvij.quod ĩcip.Itẽ ꝙ quelibet hereditas. do. Ale

xãd.in cõci.clj.in.ij.võl.qð incip.viſo themate ſupꝛaſcri

pto ⁊ allegationibus elegantiſſimis facit qð decidit bal.
in l mater pꝛo filia:.jde iur.dot.

H . Hhaogie filius habẽs mi
SS Mnimod O. nus quarta non agit q̃⸗

ti niſi pbẽtur ingrati.h. d. .
¶ Sp.· ꝙ ſi habet minus quarta agat querela. vt. S. eo.l.
cum queritur. So.illa coꝛrigit. Itẽ op.ꝙ filius debeat
pꝛobare ſe gratũ.vt.S. eo.l.liberi. So. illa coꝛrigitur.
Ad d itio Iſta lex coꝛrigit.l.cũ queritur.⁊ I. parẽ
I. fibus. S. eo. quibus dicitur ꝙ niſi filius
hẽat in teſtamẽto integrã legitima põt per querelã expu
gnare teſtamentum:coꝛrigitur vel limitatur per hanc le⸗

gẽ qñ aliquid ei eſſet relictũ:tunc ſolũ agit ad ſupplemẽæ

tum legitime. Item iſta lex videtur coꝛrigere.l.liberi. 5.
eo. ʒ doc. hic vbi filij habebãt neceſſe pꝛobare ſe gratos

ber iſtã legẽ coꝛrigitur ⁊ ſtatuitur ꝙ immo heres ſcript⸗
abet pꝛobare ingratitudinẽ ⁊ licʒ ful.dicat poſſe ſubtili

ter teneri ꝙ iſta lex loquat᷑ qñ agitur ad ſupplementũ ?

ſic aliquid eſt relictũ ꝑ qð pꝛeſumitur gratus ſed.l. libe⸗
ri. loquitur qñ nihil erat relictũ. Pau.de caſt. cõtra:ſed
non eſt inſiſtendũ: qꝛ ſaltem hodic illa iura ſunt coꝛrecta
qꝛ heres tenetur pꝛobare cãm ingratitudinis inſertam ĩ

teſtamẽto · S. aliud quoq; capitulum in aut.vt cum de ap.
cog. .

2 Ald euidentiam eſt ſciendum q⸗
Militia Tmp utari. militia eſt quidam redditus qui

qd ſit ⁊ an dabatur militi vel alij / quandoq; ſine onere quandoq;
poſſit ↄpu cum onere:⁊ quandoq; tranſit ad heredes quãdoq; nõ:
tari ĩ qrtã ⁊ quandoq; plus de ea ſoluebat defunctus q; heredes:
hec ergo militia cõputabatur in quartã:ſed nõ tãtũ quã⸗
tũ fuit empta: ſed quãtum nunc valet lucrũ onere dedu⸗
cto:ſed militia eſt talis que ad heredẽ trãſeat.

ctamento in ſcriptis· hoc dicit Jacobus Bu⸗
trigarius.
Boniam Abi deeſt in quãtitate pꝛo
Ra uidetur per.’l. omnimodo.
Si deeſt pꝛopter conditionẽ vel grauamẽ ad
iunctũ pꝛouidetur per hanc legem.hoc dicit.

ſit petere legitimã. nã dicit ꝙ benevult eſſe cõtenta eo qð
eſt relictum / ſed vult ſine onere: ⁊ videtur ꝙ bene dicat:

quia ſtatutũ diſponit contra.l.omnimodo.vt ſit contẽta

relictd.ſed cõtra hãc.l.non diſponit.Relinquit᷑ ergo iſte
caſus diſpoſitioni iurꝭ cõis.vt ſic debeat grauamen per
pẽc.l.auferri. Mec poteſt dici ꝙ petat plus filia q; ſit reli
cctum altero de quattuoꝛ modis:quia lex omnimodo pꝛo
nidebat quãdo minus erat relictum ⁊ tamen nõ pꝛouide
bat in caſu hums.l.immo fuit neceſſe per hãc.l.pꝛouide⸗
ri. Item querit glo. an ſit coꝛrecta.l.ex tribus.S.co.⁊.l.
fllijs.cum ſi.⁊ dic ꝙ lex ex tribus.non eſt coꝛrecta.nec.l.
filijs.ſed.l.ſi pater.S.eo.bene eſt coꝛrecta.
Item oppo.ꝙ vtile per inutile vicietur.vt.l.pediusj.
ODe arbitris. So. hic ſunt ſeparabilia / ibi inſeparabilia cõ
trahentium voluntate.

☚

rela. ſed ad ſupplemẽtũ.⁊ oẽs pꝛeſumũtur gra

Viſpoſita ſuper lege pꝛo⸗
Be nup er. xima habent orun te⸗

An muſtis partibus ſunt ſtatuta ꝙ filia ſit cõtenta co qʒ
lbi relinqᷣtur in teſtamẽto. Modo pater relinquit aliqd
filic ſed eã grauauit ⁊ onus adiũ xit:queritur an filia poſ

£☚ ſtare: augmentatur poꝛtio.h.d.
pꝛobatu .
ſic eſt argumẽtuʒ ꝙ ſi teſtes dicant ꝙ talis poſſedit octo
ãnis/a plus:hec adiectio plus refertur ad modicũ vt.l.
hec adiectio.ff.de verb.ſigni.at modicũ dicitur quarta
pars eius de quo qritur vt hic:ergo illa verba ⁊ plꝰ refe
rũtur ad quartam de octo ⁊ ſic ad duos:ergo videtur di
cere ꝙ. x. annis poſſedit ⁊ ſic eſt pꝛobanda pᷣſcriptio:⁊ vi
detur durũ: quia vbi qͥs habet dicere certũ adiectio plu⸗
ris nihil operatur ar.l.cũ furti.ff.de in litem iurando.
CLegis autẽ. ¶ Filius non poꝛtabit iniquitatẽ patris

— „„6ν Si denegas ſcriptus heres de⸗
6 quis. biam poꝛtionem filio relictã p⸗

Cora ꝙ minuſcula dicitur quarta æ melius
r inſti.de heredi:ab inteſtato·S. item vetuſtas.x

h.d.glo.dicit ꝙ fallit in crimine maieſtatis qð non eſt ve

rũ:qꝛ immo ex furto pꝛeſumpto punitur.
Ad d iti 0 Iſta lex eſt ſing. ⁊ perpetuo tenẽda mẽ⸗
ti:nã frequẽter poteſt contingere pꝛeſer
tim in puellis quibus inſtituto maſculo vniuerſali here⸗
de relinquitur certa quãtitas pꝛo legitima vel dote.hã
ſi maſculus eſt contumax in tribuẽdo ⁊ permittit ſe con⸗

dẽnari habet locũ pena huius.l.Adde hic in verſi.legis

autem. ꝙ infans ex quo nõ poteſt cõmitti cã ingratitudi Infas an
nis non poteſt exheredari quo ad effectum: ⁊ licet ful.⁊ poſſit ex⸗
Pau. de caſt. hic circa hoc inſiſtant ⁊ plenius Imo. in.l. heredari:
filio pᷣterito.in.xxiiij.col.ff de iniu.rup.tamẽ non inſiſto ⁊ an poſſi

qꝛ expeditum eſt per iura autẽticoꝝ. Limita tñ niſi ſit ĩi⸗ cõmutere

pubes pꝛoximus pubertati ⁊ ſic doli capax:qꝛ etiam ho⸗ cãmigra⸗

die poreſt exheredari ſᷣm bart. in.l.ij. in pꝛin. ff. de vulg. ⁊ t

pupil.in.iiij.col.in verſi.quero an iſtud quod dicitur de
exheredatiõe.poſt Guil.? Oldra.laud. i.l. Pᷣcibus.j· de ĩ
pub.⁊ idẽ tenet Saly.in.l.ſi teſtamẽto.eo.ti.Secũdono.
regulã generalem ꝙ quis nõ dʒ alieno odio vel culpa vk
delicto begrann 2 hinc ſumpta eſt regula non debʒ ali
quis in.vj.Ad iſtã regulã adde ſex deciſiones vt hic per
Jaſonem.

*7

0ciali huius legis venit ad querelã eti non pᷣ⸗
Hpsratã niſi dicatur patrẽ fuiſſe ingratum / vel
alia rõnc excluſum.h.d.

quis filium. eing er ve ſen⸗

itudinis.

¶ Op. ꝙ querela non pꝛeparata non trãſeat ad filiuʒ.vt Querels
l.poſthumus.⁊.l.quẽadmodum.ſff eo.So.hic loquuur ĩ etiã nõß⸗
caſu ſpeciali ⁊ iure nouo:qꝛ pater nõ potuit pᷣparare: cũ parata an
⁊ ãte aditã hereditatẽ intentari non poſſit.ſ Item op.qꝙ trãſeat ad
etiã iure veteri ſit hoc.vt.l.ſi is.ff. eo. So.ex perſona pa= filiũ qũo

tris põt venire in caſu ſpeciali huius ⁊ iure nouo: ſed ex
perſona ꝓpꝛia poteſt etiã iure veteri:vt in ↄtrario.
¶ Itẽ op. ſi poteſt venire ex perſons ſua.ergo non debet
ei obſtare ingratitudo patris.So.non obſtabit ei ſi veni
at ex ꝑſona pr̃is ałs ſic vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ ad bona veni⸗
re non poſſit.vt.i.ſi quis filioS·ſed hoc ita.ff de iniuſto
rup.te.So.aut erat cõceptus tẽpoꝛe moꝛtis aui.⁊ poteſt
venire ex perſona ſua. Si aũt nõ erat cõceptus: tũc ex ꝑ
ſona ſua non põt rumpere / ſed patris ſic vt hic.qEx pꝛc
dict ergo collige bꝛeuiter:qꝛ aut vult venire ex perſons
patris ad querelã ⁊ poteſt vt hic: etiã ſi fuit cõceptꝰ poſt
moꝛtẽ aui:⁊ tunc cũ venit ex perſona patris /ſi pĩ pꝛobet᷑
fuiſſe ingratus repelletur ⁊ nepos vt hic in fl. aut vult ve
nire ex perſona ꝓpꝛia:⁊ tunc aut tãqᷓ; pꝛeteritus ⁊ poteſt
ſi cõceptus fuit viuo auo ⁊ pater pceſſit auo. Si aũt fuiſ
ſet cõceptus poſtea non poſſet venire ex ꝑſona ſua.vt.d.
liſi s filio · S·ſy hoc ita.Aut vultvenire pꝑ qrelã ex ꝑſona
ſua:⁊ pᷣt ſʒ gl.⁊ dy.vt.l.ſi is qff. eo.⁊ tunc nõ obſtabit eiĩ
gratitudo patris cũ ex eius ꝑſona nõ veniat.qð mihi nõ
placet.ſꝙ filio.i.nepoti detur q̃rela ex ꝑſona ſua cũ exhe
redatꝰ non fuerit:at ſolum exheredatis datur qrela. ſed

ex ꝑſona patris bñ põt eã habere vt hic:⁊ poſſui diccre

ꝙ in.l. ſi is.erat exheredatus pr̃ ⁊ nepos:x ideo nimiruʒ
ſi nepoti ex ſua ꝑſona detur querela. at hic ſolus fllius
exheredatus fuerat ⁊ nõ nepos.

Generalia verba libere te
—☛☚ J quando. πàοis ↄceſſe nõ
videt iuris ciuilis ſolẽnitas ſubmota. h. d. vſ⸗
WWAHqG ad § illud. .
¶ Sp · ꝙ reſcripta ſic ĩtelligãtur vt aliqd operẽt. vt.l. j.
in fi.ff.ad municipa.hic aũt nil operatur ſi ad ſoluam ob

ſeruãtiã referatur ergo ⁊c. Sol.vt glo.qꝛ hic cõceſſit ei d

entea
livae
gurtes
ſcunt
tumeo
ſnen.
feo⸗
ſcles
litur,
datu
turiq
ſupe
ſouu
Jtẽ
forn
alen
und
hiecc
ickort
ſen
flion
rpee
eſi
inpe
cuniea
venu
guoc
Ptri
brg
ſe
cieſ
Ctne
leine
ſnpl
1pon
lepp
ſhee⸗
hiur⸗
fone
C
,
tine
Nertiin
ſniiclfnen
ſttitlif
doob
ſen
he
ſrur
ns
huig

.
9
wsh

Permintſecn
hieindenlg

tici ingrtt

tum:tſeafie,
enius Zrobl⸗
tameon itn
nitatäniiſn;
r gectiung
in ff denlg
oc dicimnn
l heibus
ddi Secier
diovlclhetf
anondeyt
Gonesyther

Flinseroetin
Haruncſ
ercietiſon⸗
hſeingreumn

niſeralſliut
Mltöpnte,
Nt Nere
aſnſnet
tineſengſ
Ntioraro⸗
nennz
nobſebteſn
glonnn
Nekiftriili
notisnnde
ſereeEr
tveirn eſe⸗
iſftlcicn
pnsſfinun

.

4

Sobie oanuni:

als teſtari nõ potcrat. ¶ Itẽ opp de.l etiam . S. j f de bo.
li. So. vt glo.⁊ ſcdᷣa ſo.eſt vera.Et eſt argumentũ ꝙ ciui

tates poſſunt mnuere debita iuris nature / ſicut ſuhic de

bita pᷣnceps hic remittit ar.loẽs populi.ff. de iuſti.⁊ iur.
¶ Itẽ op.de.il.ſi qͥs·S.fi.ff.de iniuſto teſta.So.vt glo.⁊ p

ma eſt vera ⁊ vltima.⁊ de hoc ex de reſcriptis.c.j.ꝑber.

Itẽ op.de.l.paulus.v.ff.de bo.li.Sol.vt glo.nã aliud

Pronꝰ? an eſt cum patronus ↄcedit liberto liberã teſtamenti factio

poſſit ↄce⸗ nẽ: qꝛ aut debet valere conceſſio iure pacti:⁊ non valʒ:qꝛ

dere liber eſt de futura ſucceſſione.vt.l.fi.S.de pac.nec iure renũcia

to liberaz

teſtamẽti
lactionez.

tionis multo minus:qꝛ eſt.S.iuse futuro. vt.l.j.S.de pac.
Et eſt argumentum ꝙ plus valet pactũ qᷓ; lex qñ pactuʒ
eſt cõtra legẽ de q̊ dixi in.l.ij:jq̃ ſit longa cõſue.Collige
ergo ꝙ aut imperatoꝛ concedit liberam teſtamẽti factio⸗
nem ei qui ałs teſtari poterat:⁊ tunc videtur cõcedere li
berã vt aliquid operetur conceſſio.vt.l.ſi quãdo.ff.de le.
j.⁊.l.j.in fi.ff.ad municipa.Aut cõcedit ei qui ałs teſtari
non poterat:⁊ tunc aut cõcedit ſub noĩe pꝛiuilegiato ⁊ vi
detur cõccdere cũ pꝛiuilegio. vt.l.ſi quis exheredato.ff.
de iniuſto rup.Aut concedit non ſub noĩe pꝛiuilegiato:⁊
tunc videtur concedere vt iure cõi teſteturvt hic.⁊ hoc ſi
concedat imperatoꝛ/ſecus ſi pꝛiuatus concedat:qꝛ tunc
non valet cõceſſio nec iure pacti nec repudiationis mul
to minus:vt.l.paulus ·S./ patroni.ff.de bo. tic.
¶ Illud etiã.ſ¶ Si confero q̃dam ea legevt querelã non
intentet non valet pactum.Si ea lege vt cõputet in quar
tã valet ⁊ agit vt ad ſupplemẽtum.h̊.d.¶ Diuide in tres
partes:qꝛ in pꝛima ea lege contulit fillio quedamvt que⸗
relam non intẽtetvſq; ibi ⁊ generaliter.ibi ea lege.vt ĩ q̃r
tam cõputetvſq; ibi que oĩs.ibi ampliat pꝛedicta vſq; in

finemnm. .

¶ Sp.ꝙ agnoſcendo legatũ excludatur in totũ.vt.l.fl.
ff. eo.⁊.l.papinianꝰ.S.vñ queritur.So.aliud in iure que⸗
rele ad reſcindẽdũ qð per agnitionẽ cuiuſcũq; legati tol
litur/vt in cõtrario:quia ſunt ↄtraria aliud in iure quod
datur ad ſupplendũ quartam:qꝛ per agnitionẽ non tolli
tur:qꝛ in his non ſum mihi contrarius volendo legatum

⁊ ſupplemẽtũ. Itẽ op.ad idẽ de.l.iiij.S.de poſiti.So.ibi

loquitur in acceſſoꝛijs que nõ poſſunt ſtare ſine pᷣncipali.

¶ Itẽ op. ad idẽ de.l.cõmiſſoꝛie.So.ibi eſſet ſibi contra⸗
rius: hic non. Itẽ opp.ad pꝛimũ reſponſum ꝙ pactum
valeat ⁊ excludãatur filius a querela/a agat ad ſupplemẽ

tum.vt.l.omnimodo.S.eo.So.non excludoꝛ ex pacto vt

hic:ſed qꝛ aliquid hẽo ſi mihi ea lege fuerit datũ vt cõpu

tetur in quarta.¶ Item op.ꝙvaleat pactũ.vt.l.j.ff.ſi a pa

ren.quis fuerit manu.Sol.ibi fuit pactũ factum ꝙ pater
filio non ſuccederet qui erat ſucceſſurus ex pacto:⁊ ideo
ex pacto ſibi pꝛeiudicat hic ꝙ filius non ſuccedat qui ſuc
ceſſurus erat ea lege.⁊ ideo pactum non valet hodie/nec
in patre valcret cũ ex lege ſuccedat.Aut ergo eſt data pe
cunia filio vt nonveniat cõtra teſtamentum patris vt nõ
veniat per querelã:⁊ tunc non nocet filio niſi iure nouo
quo caſu agit ad ſupꝑplementum:aut econtra daturaliqͥd

patri vt teſtamẽtũ filij non impugnet:⁊ tũc iure iſtovale

bat:quia pater ex pacto ſuccedebat:⁊ ideo ex pacto pote
rat ſe excludere:vt dicta.l.ſi a paren.quis fue.manu.ho⸗
die ſuccedit ex lege:⁊ ideo non tenet pactum in patre ſi⸗
cut nec in filio.aut datur aliquid filio vel patri vt impu⸗
tet in quartaʒ:⁊ tunc habet imputare.Si autem agnouit
ſimpliciter ⁊ agit ad ſupplementum:aut pꝛo tota quarta
⁊ non agit ad ſupplementum.¶ Item quero an donatio
inter viuos computetur in debita iure nature.⁊ dic ꝙ ſic:
ſi hac.l.donata eſt.¶ Item quero an imputetur in quar⸗
ta iure inſtitutionis.glo.ꝙ ſic:⁊ male:quia iure heredita
rio non capitur.vt.l.in quarta.ff. ad.l.fal.
Item quero pater volebat filium inſtituere filius pꝛe⸗
ſens dixit ſe nolle inſtitui:queritur an poſſit poſtea rum⸗

Teſtm̃ an pere teſtamentum.glo.arguit pꝛo⁊ contra:ſed non deter
poterit rũ minat queſtionem. Quid ergo: Reſpõdeo ſi querela cau
pere filiꝰqͥ ſaretur a dolo certum ẽ ꝙ ſcienti dolꝰ non infertur vt.l.j.
noluit ĩſti in fine.ff. de action. empti.⁊ ideo filius excluderetur:

tui a pre.

ſed querela non cauſatur a dolo:ſed pꝛopter alterum de
duobus vel pꝛopter dementiam teſtatoꝛis.vt.l.hoc colo
re.⁊.l.ſe.⁊.l.ticia.ff.eo.modo licet filius nolit inſtitui ad⸗

huc durat patris dementia: et ideo querela vel cau⸗

ſatur ab impietate patris que impietas ceſſat poſtq; fi

lius nõ vult.Quid ergo: Odo.tenet ꝙ videat᷑ filius ꝓhi
buiſſe patrẽ teſtari/⁊ habeat locũ.lteſtamẽti.S.e. Vltra D

De Inofficioſo teſtamento. Fo. CIIII.

mytani dicunt ꝙ aut ꝓhibuit re ⁊ bo patrem teſtari/et

tũc iuſte exheredat᷑.vt.S.e.teſtamẽti.Aut verbo tm̃ pꝛo⸗
hibuit:⁊ tunc aut dixit nolo ſic inſtitui:qꝛ foꝛte eũ graus
minibꝰ inſtituebat/⁊ tũc nõ videtur renũciare bonis pa
ternis/nec ceſſat patris impietas:⁊ id eo hʒ locũ querela
vt.l.iij.⁊.iiij.ff.e.Aut dixit nolo inſtitui/⁊ tunc ceſſat ĩpie
tas patris/⁊ ꝑ hoc querela: cũ ceſſat eius querela,.
¶ In glo. que incipit non abłs niſi ibi fuit dictũ:videtur

hoc verũ:vt id demũ imputetur in quarta qð hr̃ditario

iure capii:vt.l.in quarta.ff.ad.l.falci.i¶ In glo.que inci⸗
pit ſecus.in · S. ſi ex cõditiõe.in his legibꝰ.⁊.l.cõmiſſoꝛia
je.remedia erãt cõtraria:⁊ ideo ad vtrãq; non admitti⸗
tur.at hic non ſunt cõt: aria agnoſcere legatũ/ agere ad
ſupplemẽtum.¶ In eadem glo. ibi de vſuris.l.qᷓ;uis.ibi
loquitur in acceſſoꝛijs.que ſine pꝛĩcipali eſſe nõ poſſunt.
Ad diti 0 Hec lex pꝛocedit ſᷣm oẽs doc. cõiter
OIID. inhabilis fuit habilitatꝰ ad teſtãdũ ſᷣm
glo.pꝛimã quã ſequũtur doc.hic.iaſ.may.adeo ꝙ impe⸗
ratoꝛ per quecũq; vba quãtumcũq; gñalia:tamen nõ vi⸗
detur velle derogare iuri cõmuni.vt ĩ hac.l.patet in tex.
noſtro ſᷣm doc.de quo vide archi.in.c.j.de coſtitu.in. vj.
Per iſtã legẽ dicit bal.ꝙ ſi papa cõcederet monacho ꝙ;
poſſet teſtari de bonis paternis ſicut plerũq; fit/iſta con Papa
ceſſio intelligitur ꝙ poſſit teſtari ſᷣm ius canonicũ /non ZRat mo
autẽ ciuile.an aũt papa poſſit illud cõcedere:vide plene nacho ꝙ
notata ꝑ iaſo.may.in aut᷑. ingreſſi.v.de ſacroſanc.eccle. poſſit te⸗
Et no.hic ex glo.in vᷣbo factionẽ ꝙ pꝛiuilegiũ a pꝛicipe ſtari ð bo⸗
2ceſſum dʒ ſm qualitatẽ ⁊ cõditionẽ ad quã refertur in⸗ nis prnis
telligi ſ̃ᷣm inno.⁊ panoꝛ.in.c.paſtoꝛalis.Et ibi vide.ex. de qͥ iure ĩ
de donationibꝰ. facit qð vult bal.in.l.ex militari ꝑ illum telligit᷑.
tex.ff.de teſtamẽto militari.ꝙ ſi ↄceſſum eſt alicui eo ꝙ
o gelehꝛsre H S eclgi ꝙ poſſit celebꝛare
n in pontificalibus facit.l.plenumS. equitij.ff. de
rn hab Ontificalibus ſocit . plenum. 5. cquitij ff. de
PE Wi Si debita poꝛtio filio ab initio
Cim US. relinquatur. ſed per euictionẽ
minuit ſuppletur per hanc legẽ. h.d.
¶Op. ꝙ rõne euicte poꝛtiõis nõ agat filiꝰ:vt
l. cũ pr · S· euictꝭ.ff.de legij. So. ibi in pᷣlegatis:hic ĩ q̃rta
debita iure nature.ſ Itẽ op.ꝙ filiꝰ rũpat ĩ totũ teſtm̃.vt
l.ſi veroS.ſi patronus.ff.de bo.liber. Solu.vt glo. Siue
ergo minus ab initio filio relinquatur/ſuppletur p legẽ
oĩmodo/ſiue relinquat᷑ integra ſed grauata:tunc ſuccur⸗
ritur per.l.qm̃ in pꝛioꝛibus.S.e.ſiue aliquid euincatur
vel ꝓ falcidia minuat /ſuccurrit᷑ ꝑ hanc legẽ. Modo q̃⸗
ro /an ipſo iure fiat repletio: Et dic ꝙ non/vt glo. Sed
nõne ea q̃ fiũt a lege fiũt ipſo iure:vt.l.ijjde iure emphi.
Sed dic ꝙ quedã ſunt alege ſine miniſterio hoĩs/⁊ tune
non exigit᷑ factũ hoĩs:ſed ipſo iure flũt vt in Sꝛio.⁊.l.tra
iectitie ·S· de illo. ff. de ac.⁊ oblig.⁊.l.magnã.j.de ↄhen.et
cõmi.ſtipula.quedã fiunt a lege.tñ cum miniſterio hois /
⁊ tunc nõ fit ipſo iure:ſed factũ hominis reqᷣritur:vt hic
ſimile in.l.filio. de ĩiuſt.te.⁊.l:fi.“j de cõpenſati.⁊ inſti.de
actio.S.in bone fiie.e
¶ Repletionẽ.¶ Suppletio quarte debet fleri ex ſubſtã
tia teſtatoꝛis.h.ð. Quero quid ſi pater aliqͥd filio emã⸗
cipato in pꝛemiũ emãcipatiõis dedit / filius moꝛtuꝰ eſt/
⁊ ad eius nepotẽ deuenit:an nepos imputabit ſibi hec in
quarta ſi agat querela cõtra teſtm̃ aui.⁊ videtur ꝙ nõ:qꝛ
repletũ debet fieri ex ſubſtãtia teſtatoꝛis:at hic nõ eſt de
eius ſubſtantia.ſed ꝙ nepos venit ex ꝑſona patris:qꝛ in
eius locũ ſucceſſit:vt inſti.de exhered.li.S.ij.⁊ ideo ſicut
⁊ ſi pater viueret/iputaret ſibi in quartã:ita ⁊ nepos.ſᷣm
dñm Mar. ”M
¶ Op.ꝙ non referat a quo fiat repletio:vt.l.interueniũt.
S. a quo.ff. de petitio.heredi.cũ ſi. Sol.regulariter non
refert a qͥ dũmõ oꝑa mea fiat vt in orijs:hic videt᷑ ſpale.
¶Cũ aũt. ¶ In debtta iure nature tollit᷑ ois moꝛa.h.d. SFideicõ⸗
Quero an hõdie ſufficiat ꝙ flideicõmiſſum vniuerſale fi miſſũ vni
lio relinquat᷑ vt excludet᷑ a querela.⁊ certe in fideicõmiſ uerſale ſi
ſario ſingulari nõ eſſet dubium:qꝛ ille habet actionem ex rel inquat

teſtamẽto:vt quilibet legatarius:ſed in vn iuerſali cũ ha filio an

beat plus filius q; ſi eſſet inſtitutus ex re certa excludat᷑ ſufficiat
a querela/ergo ⁊ iſte. Pꝛeterca vniuerſalis fideicõmiſſa vt exclu⸗
rius habet vtilẽ petitionẽ hereditatis:ſed quia videtur dat᷑ a qre⸗
conſiderare honoꝛẽ inſtitutionis ⁊ nõ effectus.nõ videt᷑ la,
hodie ſufficere vniuerſalẽ fideicõmiſſariũ:⁊ hec eſt cois
opinio quã tenet glo.S.e.lſi quis filium in pꝛincipio.

¶ Illud. ¶Quinquenium datur ad querelã mouẽdam/

⁊ currit a tempoꝛc adite hereditatis.hoc dicit.¶ Quero

que eſt ratio ꝙ cõtra tabulas etiã ante aditã hereditatẽ

poteſt intẽtari ⁊ naſcitur /querela nõ. Reſpõdeo qꝛ qrela

cõpetit cõtra defunctũ. VUnde op.ꝙ dirigatur in pſonã qᷓ
defunctũ repꝛeſentet.⁊ ſicↄtra heredẽ/at ante aditã nul⸗
lus eſt heres. Sed cõtra tab.cõpetit ↄtra teſtamẽtum/nõ
contra defunctum . .

ei Ho.ex tex. ibi vel rem vel peeuniã / cx⸗
Legitima Ad d itio pꝛeſſius in verſi.repletionẽ ſᷣm guil.de

an poſſit

cu.bal.paul.⁊ in effectu.ſaly.ꝙ filius cui pater in teſtamẽ

ſolui in pe to reliquit quatitatẽ pecunie p legitima põt dicere nolo

cunia.

becunnmnſed volo legitimã in rebus hereditarij S. adde

ar. t ali os in.l.ſuus quoq; ad finem pꝛĩcipij ff.de here.
inſti. æ in. l. marcellus· S. res que.ff. ad trebel. bal.in. l. filiũ

quẽ habẽtẽ. in. xij. col fami.herc.in.l. fl. in.j.q·j.de edic.
di. adri.tol.in.l.iubemꝰ.in.j.col.jad trebel.⁊ in.l.cũ alie⸗

nam. in vlti.col. in verſi. ex queritur de filio.j.de leg.bal.

2 moder. in.l.nõ amplius.S fi.ff. de leg.j. Limita iſtã re⸗

gulã duobꝰ notabilibꝰ modis. Oꝛimo niſi filius vellet
eligere rem melioꝛẽ pꝛo legitim nõ poteſt:ſed dʒ eligere
mediocrẽ arbitrio iudi. ſ̃m ia. de bel.in aut. de reſti.⁊ ca

ꝗpar.in pꝛinc.in.iij.q bal.in dic l.filium quẽ habentẽ. in

VWilitare
q̊ͥ dicant᷑.

e
L 2
. .

xij. col.⁊ ibi ſaly.in.viij. Scðo fallit quãdo vellet detra⸗

here legitimã in re alij legeta non põt ſᷣm bal.in rubꝛica.

ff. de re. diui.in.j. col. in fl. ⁊ in.ð.l.non amplius·S· fl. vbi
do. alex.refert ꝙ paul.de caſt.non facta mẽtione bal. con
ſuluit contrarium /⁊ male.in conſi.ccliiij. Idẽ tenet do.
alex. in l.in quartã.in. xiij. col.ᷣff.ad.l.fal.vbi ſingulariter
limitat niſi teſtatoꝛes melioꝛes legaſſet.

N Militantes vel aſ
J. Gm antiquis. habent peculia ca⸗
Itroẽſia ⁊ quaſi/⁊ in eis habẽt duplex pꝛiuilegiũ
BVot teſtentur: licet ſint filijfamilias ⁊ eoꝝ teſta⸗

menta per querelã non rũpuntur. h. d. Ad euid cniiã eſt
ſciendũ ꝙ quidã vere militt:vt milites qui rem publicꝗ
cum armis defendãt ⁊ hij habẽr caſtreſe peculiũ.quidã
nõ vere militãt:ſed quaſi vt ſunt illi q rem publicã defen
dũt ſine armis: vt exiſtẽtes in dignitatibꝰ vt doctoꝛes/⁊
magiſtri.⁊ iſti habent quaſi caſtrẽſe peculiũ. Quidã nec

vyere militãt / nec q̃ſi vt pagani / hij habent peculiũ qñq;
pfectitiũ/qñq; aduenticiũ. In his ergo eſt ſciẽdũ ꝙ ha⸗
bentes caſtrenſe peculiũ poſſunt teſtari in eis: habent
Dduo pꝛiuilegia. Pꝛimũ eſt vt teſtẽtur licet ſint filijfami.

Item ꝙ eoꝝ teſt amẽta per q̃relã non expugnẽtur ⁊ olim
⁊ hodie.in quaſi caſtrenſi peculio iure veteri quibuſdam
erat cõceſſum teſtari/poterãt tamen coꝝ teſtamẽta rũpi
per querelã hodic non.⁊ hec pᷣuilegia cõcedunf᷑ appella⸗
tiuo nomini peculij:⁊ ideo ipſo deſiciẽte deftciũt pꝛiuile

gia: vt hic. 1. l. tutelas. ff. de capi.di. ⁊. l annua ·S. titia. ff.

de annu.l mLv0euee..f . ,B “”èðD
¶ Ex tex.percipiũt publica per hoc quida ꝙ olim ſala⸗
ria aduocatoꝝ percipiebãtur de publico:⁊ ideo erãt q̃ſi
caſtrenſia. hodie ꝑcipiunt a ſingularibꝰ perſonis. ⁊ ideo
nõ eſt quaſi caſtrèſe. Sed tu dic contra:qꝛ ſalariũ qð ho⸗

1

die datur a ſingulis / ſubꝛogatũ eſt loco ſalarij qð habe⸗

bant de pubilco.ergo ſapiat eiꝰ naturã. vt no. in. l. ij. S. de
aduo. di.iudi.ar.l.i· hec actio.ff.ſi quis.te.li.eſſe iuſ.fu.
¶ Hhiuide hanc legẽ in partes quattuoꝛ:qꝛ in pꝛima exoꝛ⸗

ditur vel pᷣmittit ius vetusvt veniat ad nouũ:vſq; ad·g.

in his icaq;. In ſecũdo foꝛmat duas q̃ſtiones vſq; ibi in

his itaq; oĩbus. In tertia decidit eas cũ argumẽto a ſi⸗

mili vſq; ibi ſed hoc optinere. Ibi limitatio oĩm pᷣcedẽ⸗

tium vſq; in finem. .

Motabis ex hac lege ĩ fine ſui ꝙ quãdo
Add itio flliuſfamilias efficitur ſui iuris peculiũ

Peculiũ confunditur/t in aliud patrimoniũ tranſfertur: ⁊ ſic non

an dicak

. 7 .

dicitur amplius peculiũ. Lunita vt per bar.in.lʒ.j.in ꝑe.

hẽre fuliuſ col.in pꝛincipio.ff.ſoluto matrimonio. 2

e.Be inofkicioſis donationi⸗

Supꝛa poſuit de querela inofficioſi teſtamẽti.hic po⸗

nit de alia ſibi ſimili.nam aut pater teſtatur inofficioſe/⁊

loquitur titu. pꝛecedẽs. quãdoq; donat inofficioſe/ tũc
