larem non autem precedere. que res a nonnullis tractatur in. l. doli clauſula. de
uerbo. obliga. ff. ab aliis in. l. cum queſtio. C. de lega. in. l. ſed & ſi quis. 5, queſitum
ff.ſi quis cautio: & aliis pleriſq; locis. Ego uero in tres partes omnia cõcludo. Hec.
enim materia mihi optima uiſa eſt in hoc rubro multis pretermiſſis que huic loco
adiiciuntur. & in rub.de regu. iuris. lib.yi. Quedam enim clauſula eſt inſtructi

ua que rerum principia cõmunia tradit ſiue quibus ſpecies non conſiſtunt necin

telliguntur tam in ciuili phĩa: quam naturali & ea debet precedere ne reliqua pror
ſus ignorentur & illotis manibus rem aggrediamur. l.i.ff. de orig.iu. l.i. fl. de iuſti.

& iur.ubi bald.de principiis & principiatis. S. i.ff. ſi cer. pe. ubi bar. de definitionea

qua omnis bona diſputatio debet inchoari & proficiſci: &ti. de bo. poſſ.tit. de ſer
uitu.titu. de proba. & alii ſimiles. Altera ẽ in qua doctores accurate ſcribunt que
modo ampliatiua dicitur modo concluſiua. in qua & labor & opus eſt. Hanc eni
dicunt alios habere effectus & alias cum precedit alias cum ſubſequitur. Nam

precedere dicitur & prius apponi ad cautelam ut comprehendat caſus non ſpeci

ficatos cum ſequitur: ſpecificatos uero non.d.l. doli. &. d. S. queſitum.l. ulti. . cui
dulcia. ff. de uino:tritico: & oleo lega. & cum precedit omnia comprehendit. l. ticia
S. qui marco homini docto.ff. de ami. leg. ubi habet ille marcus annua. x. in gene
rali legato precedenti comprehenſa& preterea octingenta ſpecialiter poſtea lega

ta. quia ſpecies ſequuta non derogat generi. quem tex.tu ſigna ad aliud quod teſta

tor uocat uxorem ſuam dominam ſanctiſſimam. Vnde petrus decidit quandam
queſtionem uulgarem que ad ſimilem uſum trahi poteſt in legatis interpretandis

in: quibus uidi mnltas contentiones. Teſtator legauit priori mendicamium

bibliam inde legauit cuilibet mendicantium illorum ueſtimentum. queſtio eſt an

priori et biblia ſpecialiter legata uideatur et etiã ueſtimentum. In qua diſtinguirt

petrus aut precedit ſpecies tunc ſolam ſpeciem habebit et genus derogat ſpeciei.l.
alimenta. 5. baſilice. ff. de alim. leg. ubi non debentur alimenta in clauſula genara
li poſteriori legata libertis illi cui prius in ſpecie erat aliquid nomine alimentorum

legatum et.l. ſtichus nutricis. e. ti.l. uxori. 5.feliciſſimo. fl. de leg. tertio. l. ſanetio. C.
de penis.l. quid ſit fugitiuus. S. quod aiunt. ff. de edili. edict. Iaſon in. d. l. coheredi.
dicit ſe habere preter alios duos tex. not.tex. in.l. cum uulgari.ff. de dote prelega.

quĩ tamen quia loquitur in dote ubi eſt ordinarius dies a lege non bene facit, nec
etiam. c. cum dilecti. de dona. quia ibi tex. dicit eſſe ſpeciale in beneſicis et donatio
nibus aut precedit genus tunc utrũq; debetur. d. . qui marco &. liiii. de ſtipu. ſer.
ita ſen. cy. et bar. ubiq; in. d. . qui marco et. . queſitũ et antiqui balautẽ alia que
dam tradit in. l, quotiens. C. fami.herciſcun. 5, i plures.l, legatorum, ff. de lega ,
F ü

De regu.iur.fl.

d. l. oum queſtio. alii etiam nonnulla in lege coheredi.S.qui patrem.ff.deuulga. et

pupilla. ſub. aliĩ in.l.ſtipulationes cõmodiſſimum. ff. de uerbo. obliga. alii in. l.i.

C. de uerbo.ſigni.lllam tamen diſtinctionem ſequitur Io. an. in titu. de inſtru. edi.
S. mare uero aliqua uer. lxyjii. ad ſpecu. Archidi.in. c qui Ioãnes. xii. q/ul. Io.deimo.
in. l. coheredi. . qui patrem. ff.de uulg. ſub. uariat & uidetur tenere ꝙ ſiue prece-
dat ſiue ſequatur ſpecies ſemper derogat generi.perm ulta fundamẽta quibus po
ſtea reſpondebo. Franciſcus retinus tenet contrarium quod ſiue precedat ſiue

ſequatur utrũqꝙ; debeatur que ſententia uidetur uerior. Primo quia tunc ille prior
dquorum uice fungitur.eſt enim Biblia legata tanquam prelato ut ex ea alios inſti
tuat & inſtruat & ueſtimentũ tanquã fratri cum appellatione fratrum cõtineatur
cſi. & illic ſcrib. de ſymo. ſfacit deciſio bar. n. l, ſ. conſul.ff de adoptio. ex ratiõe ge
nerali cum duo officia cõpatibilia ſunt unus poteſt gerere perſonam duorũ.ergo
inquit in illo legato debetur utrumq; priori. Facit tertio tex. in. l. ſed & ſi per pre
torem. F. ait pretor.ff ex qui. cau. maio. ubi patet quod quando due clauſule reſpi
ciunt diuerſas perſonas generales: & ſpeciales cõcurrũt:& ita.l.iii.de ſtipu. ſeruo.
loquirur in qua dominus duorum perſonam repreſentat quãdo ei & in ſpecie: &
in genere ſtipnlatio eſt facta. Hanc tenẽdo reſpondetur ad.l. qui marco. quod illic
debetur utrũqʒ non quia genus preceſſiſſet: ſed quia teſtator illi conſueuerat in ui
ta preſtare alimenta.ex quo eſt preſumptio quod adhuc uelit preſtari quãuis ali

quid particulatim legauerit. ut in.l. alio.ff.de alimẽ. & ciba. lega.l. dominus ſticho.
Steſtamẽto.fde pecu.lega.ibi ſecundum ea que proponerentur propter conſue

tudinem domus deberi. facit etiam quia omnes doct. quos Alex. reſert ĩ. d. l. cum
ueſtio. .i. tenent utrũq; deberi quado difforiniter nominatus eſt legatarius. ſed
ſic eſt qnod hoc caſu eſt difformiter nominatus ſemel in genere cũ aliis fratribus
quorum appellatione uenit: ſecundo in ſpecie quando dictum eſt priori ſiue pre
cedat genus ſiue ſpecies:nec eſt dare bonam rationem diffſerentie in ordine: & hoe
dico eſſe uerum quando non eſt idem legatum eiuſdem rei ſed diuerſarum quia ſi
diceret lego fratribus & priori ueſtimenta quia non habent duo uel quod bal. et
Saly. dicunt quando non eſt legatum ſui natura reiterabile ſeu multiplicabile. ut
in. d. l.alimenta. S. baſilice.ff. de ali. leg. et ibi alimentorum uerbo cibaria ueſtiaria:
ęæt habitatio continẽtur. Vnde bis legara non intelliguntur. nec hoc facit prioritas
uel poſterioritas ſed rei legate natura ſecundum ea que proponuntur ut dicit ille
tex. Item fallit ut dicunt ſcrib.in. d. l. cum queſtio. quando aduerſatiua dictio poni
turutpura lego fratribus alimenta priori uero bibliam nam tunc ſola biblia debe
retur: & pro opinione Franciſci arerini adduco uobis tex. rotundum in.l. quidam

teſtamento.ff.de peculio legato.iuncta.l.ſequen. in fi. dũ ille dicunt in coniunctio

nibus nullum ordinem eſſe nec intereſſe utrum prius uel poſterius legatum dice
retur uel ſcriberetur. nec obſtat illa.l. ſeruo manumiſſo. de pecu. lega. queuna ual
deuidetur defendere ſententiam Io. de ymo. quod debeat habere ſolum ſpeciale le
gatum ſiue precedat ſpecies ſiue ſequatur. ubiq; ĩ illa.l. ſeruo.eſt legatum generis
quia legatum ẽ genus & ubiq; diuerſitas rerum & perſonaꝶ: hic uero ſecus.quia
dico quod eſt caſus diuerſus a noſtro nam in noſtro caſu eſt legatum generale re
ſpectu perſonarum quãdo dicitur & fratribus.ibi eſt legatum generale omnium
ancillarum uxori factum: & ſic rerum uni perſone: & legatum ſpeciale ſeruo ma
numiſſo de peculio ſuo & in eius peculio erat ancilla que ſub illo peculio quod

eſt etiam genus ei legata intelligitur: nec ullo pacto ſic obſtabit illud funda/

mentum quamuis Franciſcus Aretinus: Aut quiſquam alius quem legerim

hont
Gni⸗
u
ſ
cn
nuu
guen

ſe
ſeg
ſeg

Nt

in

on

7

dlen

vomi
l
oli

1
en

De regu. iun fl. Fo.XxXXIII

non reſpondeat: & ita concludo nunc in eam ſententiam Areti. quod indiſtincte
utrũq;ʒ legatum debeatur: & illa fuit intentio teſtatoris ob diuerſam cauſam legan
tis unam que ſoli priori conuenit ut libellum habeat magis quam alii aliam: que
ipſi quoq; cum ceteris conuenit ut alimenta uel ueſtimenta habeat cum frater ſit
d.c. t. de ſymo. & multomagis in fauorabilibus iſtis & piis cauſis. Vltimaeſt nar

raiua clauſula de qua hic titulus, Deffinitio regule & alia declarabuntur in.l,ſe
quen. poſt bart.

pAVLVvOY.
Regula eſt que rem que eſt breuiter enarrat.nõ ut ex

regula ius ſumatur ſed ex iur̃ quod eſt regula fiat.per

regulam igitur bꝛeuis rerum narratio traditur. Et ut
git ſabinns quaſi cauſe coniunctio eſt que ſimul cum

in aliquo uitiata eſt perdit officium ſuum.

CRegula eſt.quia omnis bona diſputatio de aliqua re debeta diffinitione proſi
ciſci. Ideo incipit a diffinitione & deſcriptione regule. diuide. lI. in quatuor partes
ut glo. dicit. Collige regulam debere eſſe breuem ita tamen ut uitetur perplexi
tas: ſeu nimia obſcuritas ut hic per Decium. Ex glo. magis colliguntur notabilia

quam ex textu. Eam diuide in quinq; partes principales. Primo diuidit. Secundo
declarat diffinitionem. Tertio docet quibus modis fiat regula. Quarto de pote/

ſtate regule & quomodo ius faciat. Quinto de exceptione an ſit ſub regula uel
non. partes parent Barto. quem ex arreſto debemus expedire. ad glo. primo op
po. de. . ii. ff de legi.ibi lex eſt regula. & ſic uidetur quod hec diffinitio cuilibet legi
conueniat. ſolu. eſt quod regula ſumitur quandoque generaliter a regẽdo pro om

ni re que regit uel rectum ordinem tradit ut illic & regula fratrtum minorum &
regula Scriptorum & Carpentariorum Fabrorumque. Quandoque pro colle/
ctione & ſummaria rerum deſcriptione ſiue concluſione: & hoc modo hic ſumi
tur. & ut dict Albe. apud grammaticos. Secundo procedẽdo in glo. queritur qui
bus uerbis regula conſtituatur. & in ſumma tribus modis fieri dj. Ptimo per uer
ba per uniuerſalem orationem ſeu ſigna uniuerſalia ut omnis nullus nihil nun
quami ſemper. Secundo per indefinita que uniuerſali equipollet que eſt quando
eſt terminus cõmunis ſine ſigno ut homo femina ſeruus dominus de qua dictu
ri ſumus ad finem huius. l. T ertio per relatiua ſeu adiectiua: ut quis que quod.ut
in. l. eius eſt nolle infra. e. que indefinite equipollet. ertio ad glo. queritur de eo
quod dicitur an regula faciat ius. In quo barto. recitat Dyn. & eius argu. de regula
catoniana breuiter concluſio eſt ex dictis eius & Decii aliorumque omniũ quod
interdum ſumitur tranſitiue & non inducit nouum ius ſed uetus colligit & nar

rat ut hac.l. & fere ſemper aliquando intranſitiue non relata ad aliquod ius prece

dens tunc addit nouum ius: in quo nouo iure ligat omnes etiam priuilegiatos ſe
cundum Decium qui poſt bal. plura de hac re ſcribit. Quarto ad glo. quantum
ad materiã exceptionis an ſit de regula Bart. dicit quod eſt de regula quo ad uer

ba non quo ad diſpoſitionem. & dicit Decius quod eſt de regula quia debet eſſe
de genere regule ut omnis homo currit titius non currit. aliter atque ſi diceretur
üle aſinus non currit. Ex qua re infero primo quod petrus de ancha. in. c. i. de offi.

aic. libr i quod etiam reperies apud eum in rubrica de regulis iuris.̈ in. vi contra

Paulus

Lapum tenet quod ſi epiſcopus dederit uicario ptãtẽ faciendi omnia que poteſt

excepta collatione non ĩtelligitur tamẽ oĩa poſſe: quæ ſunt epo reſeruata. ꝙ ſequi
tur Areti in conſi.viii. & cano. in. c. qm contra falſam ut lit. non conteſt. decius di
cit ſibi uideri eſſe cõtra hoc noſtrum quia exceptio illa eſt de genere eorum quæ
ſunt epiſcopo reſeruata. ITu dicas meo iudicio quod non eſt de his que ſpecialiter
epo reſeruata ſunt ſed de his quæ ordinario iure ad epiſcopũ ꝑtinẽt & ẽt ad alios.
Infero ſccũdo ex ſentẽtia Alb. ad deciſionẽ illius queſtiõis que tractatur a noſtris
in. l. ſi ex falſis. C. de tranſ. & a canoniſtis in. c in noſtra de teſtibus. Si teſtis dixerit
falſum in uno dicto an per hoctota depoſitio eius reddatur falſa. nã dicit Alberi.
hic quod ſi regula per exceptionem falſiſicetur erit totum falſum: ſi corroboretur
non erit quod ꝗuis non admodũ huc ſpectet:tamen deciditur cõiter eſſe totum
deſtructũ per unius dicti falſitatem. Ita dñt ſcrib.ſd. locis & aliis que citat Iaſon
in. d.l. ſi ex falſis. Tu ſingulariter adde illis ea que Franciſcus aretinus ſcribit in. d.
c. in preſentia. quod ratio eſt optima cõis deciſionis quia iuramẽtũ eſt indiuiduũ
quod ipſe dicit & tenet in.li.S. pe.col. ult.ęff de uerbo.obliga. Item quod dictũ cõ

mune ſcribentium quod illud eſt uerum qñ ptineret illud dictum falſuni ad ſub

ſtantiã articuli de quo queritur ut illic renet laſon poſt alios illud debet ĩtelligi ẽt
ſi aliquomodo pertineret incidenter uel alio pacto. Item quod dictũ Bal.de errore
quod error non inducit faſum eſt intelligẽdũ quãdo error eſſet probabilis. aliud
ſi non eſſet probabilis ut cum de eo quod uidiſſet uel audiuiſſet depõeret: uel qñ
eſſet cõſanguineus ut in.l. Octaui unde cognati. lta ille in. d. . pe. egregie. & plura
in. d. c. in noſtra. ubi etiam Filinus & moderni late. VItimo pro huius.l. cõplemẽ
to de indefinita dico quod regulariter equipollet uniuerſali tam de iure cano.quã
ciui. per tex.in.l.ſi. plurib.ff deleg.ii.ubi glo.alias concor. adducit & per tex.in. c. ut
circa de elect. lib.yi.ubi glo. magiſtra cũ ſimilibus ex multis bar. Dy. aliorũque di
ctis hoc ſta complectar. Primo declaro ut hic bar. facit & in. d. l. ſi pluribus. ut non
proprie ſed ĩnterpretatiue fiat & ex benigna extẽſione. l. ſi ſeruitus in uer,humani
us ẽ.ff de ſerui. urb. pred. hic inducta per Decium. licet Socinus in cõtrariũ addu

cat. l.i. fſ.de libe. & poſthu. ubi appellatione fili omnes non ueniunt: ex benignita

te. ergo proprie uenirent. cui optime reſpõdet Philippus quia eſt illic quedam be
nignitas pticularis in odium exheredationis inducta.nõ autẽ alia ratione ꝑ quod
ipſi docto.limitãt illam regulã indefinite non procedere in odioſis. ut Alex. illic
trahit ad materiã bannitoꝶ pulchre quem uideas in. d. l. i. dicit tamen bar in. l.
edificium. ff.de ſer. urba. predio.quod in ſtatutis etiã haberet locum regula inde
finite ob identitatẽ rõis in pticulari & uniuerſali.quod ipſe ẽt tradit ĩ.l. omnes po
uli.ff. de iuſti. & iure. Secundo declaro in indefinita legis in qua indiffinite uenit

uniuerſale & cõprehenditur quia cum dicitur obli gatio eſt iuris uinculum. cõpre

hendit oẽs obligatiões mundi. Tertio declaro collectiue non diſtributiue ut. d. 7.
ſi pluribus. quia non quilibet hæres dabit quinq; ſed oẽs ſimul quinq; dabunt
uod tamẽ ex natura rei deſtruitur. uti.l. qui filiabus. S.i. ff. de lega.i.quod bar. do
cet in. d. l. ſ pluribus. ad fi. quia uerbum heres & uerbum filia differunt. Quarto

nifi cõſtaret deuolũtate teſtatoris ut. d. l. qui fliabus: OQuĩto ubi materia eſſet ne
ceſſaria. ut cum lex dicit uenditorẽ teneri de cuictione & homicidam teneri.l. cor

nelia & acquilia ĩtelligitur de oĩ. Sexto ex eodẽ bar. qñ eſſet contingẽs ex caſu nõ
ex uoluntate dependens ut illic bar. per.l. ſeruis urba.ff. de leg.iii. Septimo ob ni
miã incertitudinẽ & citat. l. legato gũliter ꝗᷓ eſt cõtraria. ꝗa nec optimus nec peſſi
mus. & ſic diſpõ nõ ẽ nulla. Octauo fellit in. c, cũ clamor. deteſti.c. auditis. d pre

Akht

ſhi
dum
ſ
ſen
Ure

(

etrd

nun
Lohe
ee

(ab

ſons
la
n.
Mc
laus
ſblae
ad
uus
lon.⸗
lebe
chn
Bu

nue⸗

Vulpianus J Fo. XXXlIllII

ſcrip. in teſtibus: qui debẽt clare/& non indefinite loqui: ut ſi dicãt homo occidit

titium. Alia per uos colligte. .
vyVLPIANVyVVYVYvv.
Femine ab omnibus ciuilibus officiis: vel publicis
remote ſunt:et ideo nec iudices eſſe poſſunt: nec ma

giſtratum gerere:nec poſtulare: nec pꝛo alio interue

nire: nec pꝛocuratrices exiſter.
CFœminæ. Hæc regula diffuſe tractata ẽ ꝑ Phi. Deciũ: dum accurate & ordina
te tradit oẽs caſus in ꝗbus fœminaꝶ cõditio deterior eſt: & alios in quibus ẽ me
lior. Et quia pulcher eſt/clarus/& uulgaris eius apparatus:ex Spec. precipue ſum
ptus in tit.de procu.& aliis in. l.in multis. ff. de ſtatu. hom. & in. c. dilecta. de maio.
& obed.c.dilecti. de arbi. cum ſimi. Ego ꝑſtringã quædã precipue circa glo. & Bar.
quẽ cum ꝓcedat per diſtinctionẽ, ego clarius per ampliatiões/& limitationes de
clarabo. Regula eſt ergo ꝙ fœminæ quãtum ad ciuilia & publica officia dete
rioris ſunt cõditionis ꝗᷓ uiri: quæ per quinq; exempla hic declarat᷑. concor.tex. in
l.i.ff. ad uelleianum. l. fi. C. de arbi. ibi ab oĩ iudiciorũ agmine tex. in. I.fi. ff. de fide
inſtru.ibi marẽ ꝗᷓ fœminã: & gũraliter ab iis quæ uirilia ſunt: quia natura ſua mu
nera diſtinxit: & eaꝶ conſiliũ leuius ẽ: & ſexus fragilior: ut Ariſt.ait in primo polit.
Inquã ſententiã innumeræ authoritates adduci poſſunt ex grecis/latiniſq; autho
rib. ſacra/ethnicaq; ſcriptura. Sed rem ipſam ciuiliter expediendo ſacit primo qd
Bal.dicit in.l.i.ff.de ſenat.p hoc ĩferri ꝙ ſi auus/et auia cõcurrãt in tutelã nepotis,
auus ẽ præſerẽdus. Vide quæ ſcribũtur in aut. matri/et auix. S. quo/et qñ iudex.
Item. dicit, ꝙ in pronatus iure et in uoce mares p̃feruntur. Ad hoc ꝙ in regno fran
ciæ bona eſt lex: quæ excludit fœminas a regno contra Anglos: de qua re dixi in
tractatu de.l. Salica. Preterea facit quod Bal.ſcrib. in. l. liberos. ff. de ſenato. in mili
tes: qui dicunt ſe nobiles ex parte matris contra illa.l. liberos in fi. quæ dicit eſſe ex
patre dignitatẽ/et nobilitatẽ ſumendã non ex matre. cetcris tũ parib. aliqũ pferun
tur qui ex utroq; parente ſunt nobiles. uide glo. in uer. nobiles in titu. de collat. in

prag. ſanctione. Hanc regulã extendo ꝓcedendo ut Bar. in glo. ẽt in munerib. au

thoritate publicis/ & utilitate priuatis: ut in tutelis. lpe. ffde tutelis pᷣterquã in tit.
qñ mulier tuto. offi. C. ut in aduocationis munere: quia uirile eſt. l.i.. ſexum. ff. de
poſtul. quod Bar. Et Decius dicunt limitari per dictã. li.. fi ubi pro parẽtibus ac
liberis/et quibuſdam pꝑſonis põt poſtulare.uide tu attẽtius quod glo. d. . fi.tenet
cõtrariũ: et uerius ur, ꝙ non poſſit etiã in illis caſibu s poſtulare: quia ille tex. non
loquitur de ſecundo capite:quo mulieres includantur: ſed de tertio: nec aliqua lex
reperitur ꝙ mulieres poſſint poſtulare licet reperiãtur ꝙ; poſſint eſſe ꝓcuratrices,
tribus adhuc cõcurrẽtibus in.l. fœminis. ff. de procur. nõ autem poſtulare. Adde
quia ratio prohibitiua finalis eſt in. d. l. ſxum: quia eſt uirile officiũ: quod citra pu
dorem mulier exercere non poſſi it. quæ non ceſſat in illis caſibus. Secundo exten
de in officio etiã uili ut ꝓcuratoris:niſi in. d. l. fœminis. l. alienã. C. de procur. p̃ter-
quã extra iudiciũ.l.iii.S.i.ff. de neg. geſt. l. ſed & ſi quis..parui.ff. de iſtito. l.mulier
f ad trabel. la.ii.nec executrix in iudicio ſed extra. ut Bar. hic/& in. l.a filio per illũ
tex.ff. de ali. leg. ubi etiam per tranſitũ ad ſecunda uota non deſinit eſſe. Hic autẽ
dicit Alb. ꝙ in iudiciariis actibus non poteſt. Vnde non pofſet in ius uocare hère
des: uel debitores hereditarios: quod eſt notandũ. Tertio declaro in fideiuſſiõe
de qua loquitur hic tex,. & Bar. quãuis ſit actus prorſus extra iudicialis quod eſt

De regu. iur.ff.
uelleiano ſenatuſcõſulto ſactum ob eaꝶ fragilitatẽ: niſi in caſibus ſpecialibus. ut
per glo. & Bar.in. d.l.i.ff. ad uellei. Inter quos ſigna unũ: qui eſt in. l.ſi decipiendi.
eo.ti.iuncta glo.qũ mulier uirilem habitũ ſum pſſſet inſtar ſemiramidis: & ſic de

cepiſſet: quia tunc obligatur. Q uarto extendo etiã in ea muliere: uel matrona:

uæ eſſet ſumæ authoritatis/fidei/ & opinionis: ut. d. glo. in. d. . ſexũ per tex. expſ

ſum in. d. l. finali. C. de arbi. Q uinto extendo in iuriſdictioneuoluntaria: quis

Phi. Dec. aliud dixerit per.l.i. C. cõmunia de manumiſſiõibus. S. illud quoq;. quia
non ſequit᷑. ſœmina poteſt manumittere ſeruũ ſuũ. ergo habet iuriſdictionẽ. quia
non ipſe dñs ſeruũ emancipando: uel pater filiũ manumittendo, dũr habere iuiriſ
dictionem: ſed illi iudices: apud quod: uel quoꝶ authoritate fit. Vndeille tex. nihil
facit(eius pace dixerim ) nec puto uſꝗᷓ legi: ꝙ mulier habeat iuriſdictionẽ etiã uo
luntariã. fallit hec regula expediendo bar. primo in munerib. realib. uel ꝑſonalib.
rei cauſa debitis: quia ſunt onera/ potiuſquã munera. J uni. C. de mulieri. & in quo
loco.li.x.fallit ſecũdo in dignitate:ſiue adminiſtratione: quã aliquando a patre: ali
quando a marito: aliquando a principe habet.l. ſœmine. ff. de ſenato. & ibi Bar. fal
lit tertio in ea quæ habet ex ſucceſſione: ut Ang.in.l.cũ pretor. S.fi. ff.de iudi de lo.
Regina:& Alex.pulchre in conſi.i.col.vi.uol.quinto. Fallit.iiii.in ea que habet ex
conſuetudine: uel ex conceſſione Pontificis: aut prĩcipis. c. dilecti de arbi. c. memi
am.ii.q/y. c. cum deuotiſſimã.xii. q.ii.c. dilecti. de maior. & obe. quãuis Decius cõ
tra Panor. teneat indiſtincte ẽt non hñtibus dignitatem poſſe dari iuriſdictionẽ:
tamen iura illa loquũtur ſeinper in hũñte dignitatem: ut in Regina/ comitiſſa / uel
Abbatiſſa. In reliquis glo. eſt clara. Ego poſt deciũ & tantos uiros expedito Bart.

& glo. in feminas exclamare nolo: uos plura apud eos legite:quando breuitati eõ

ſulturi ſumus. . .
Item impuberes ab omnibus ciuilibus officiis de
bent abſtinere.

ClItem impuberes. Huius regule ratio eſt:quia ſenſum & iudicium non habẽt.l.
fi. C. de teſt. mili. l. cum pretor. S. non autem. ff. de iudi. l.i. C. de falſa moneta. S. im
puberes. l.i. SF.impuberes.fl.ad ſillani. 5. preterea. inſti qui teſt. fa.poſſ. Vnde pater
pro eo non tenetur: tanꝗᷓ fideiuſſor: quia lex mandato & actui reſiſtit.l. lucius.S.
imperator.fl. ad mũici. ẽt ubi eſſet penuria hoĩum. l.i..ſi. ff. de iure ĩmu. quia me
lius eſt officia non geri quã male: ut in hello uel peſte.Facit ſecundũ decium:quia
etiam habet locum hec regula in eccleſiaſticis. c. indecorum eſt ab his regi eccleſi
as:qui ſe gubernare neſciunt de eta. & quali. c. ſuper ĩordinata de prebendis. Am
pliatur ẽt per bart. in. l.impuberem. ff. de falſis etiam ſi ita iudex eiigatur: uel nota
rius creetur:ut poſt pubertatẽ exerceat:quia tempus electionis: uel creationis iſpi
citur. Adducit. l. excuſſantur.ff. de excuſ.tut. uel inſpiciturtempus date tutele. &. c.
ſi eo tempore de reſcript.li.yi. ubi inſpicitur tempus reſcripti:quibus iurib. nõ be
ne reſpondet Phi. tenens contra bar. & puto bar. ſententiam eſſe ueriorem preſer
tim cũ lex ab initio refiſtat: ut patet per.. fi.de teſt. mili. ubi.per Alb. plura: &. l. ſi mi
nor:quam contra eum retorqueo.ff.de ſeruis expor.in uerbo. cõſilio eius quaſi pa
rum fſirmo reſiſtit:que non loquitur in teſt. ut exemplificat Decius:ſed in uẽditio

ne. fimiliter.l.i.5S.fi.f. cõmoda.cui iunge. l. ii. . fi. e. tit. & uide que Phil. ſcribit in. c.

poſt ceſſionem de probationibus. Limitatur hecregula per Alex. & alios in. d.lfi
na. & hic per decium in doli capace: cum quo eſſetdiſpenſatum. non autẽ in alio
ut arg. gloĩn.c.ſtatutum de reſcrip.in uer. canonicis, canoniſte in.c, cũ uigeſimũ

De regu. iur. fl. HWü H Fo. XXXV

de off.deleg. Limitatur ſecũdo in dignitate ſimplici ſiue adminiſtratione ut ꝑ bal.
cxx alios in. d. l. f.ut ſuperius diximus de femina. c.fi. de iudi. lI.yi.in glo. c. ex eo de
k elect. Limitatur.iii. in filio regis qui ſuccedit. & per ius hereditariũ iuriſdictio tran
ſfertur. debet r̃ habere tutores: per quos exerce⸗ t: ut not. in. c. grandi de ſupplenda
n neglig. prelati per Older. in cõſilio.lii. & alios hic allegatos per Decium: qui ſatis
abunde/ & clare ſcripſit in hunc.S. ut nihil ei adelere opus ſit preſertim cum mate
u rtra non exigat. Reliqua proſequere ut ille facit ſcilicet in crimine leſe maieſt. in ali
d quali iudicio in his que uidit dum eſſet puer:que recepta ſunt ab omnib.& ita faci
li lia ut in iis labor noſter cõſumendus minime uideatutr tranſeo ad difficiliora.
4 Lins eſt nolle qui poteſt ?2 vele?
„ (Eius eſt nolle. Hec regula plus enigmatis haber ꝗᷓ precedentes. Glo. uarie
i declarat. primo in hereditate uel legato conditionali. adducit tex. in. l. is poteſt. l. is
N qui heres. f-.de acqui. her. facit melius lex nolle.illo titulo:que negatiue loquitur: ut
kl iſta. nam affirmatiue non uſquequaq; procedit ut patet in.l.is põt.per bar. & facit
dt tex.iuncta glo. in. l ait pretor. ff.de iure deli. ubi põitur hec regu la facit regula.l. de
eri cem. ff.de uer. obl. de qua ĩn. l. non uidetur infra.e. facit tex: optimus preter.l. pater:
80 &. c.ſi religioſus: & alia per decium tradita in. l.ab adminiſtratione: quam adducit
i ccuulgo per doc. adducitur in dicta. l. nolle. C. de legatis ibi. quia non uidetur nol
u le:qui ſi uoluiſſet non potuit. que lex a Butrig.bald. Ang.io. de imo. Alex. lud. ro.
* & reliquis inducitur ad queſtionem. Stante ſtatuto quod ſiquis declinauerit iuriſ
ch dictionem p̃tis. non ſit in tutella & protectione cõmunitatis. Siquis clericus dixe
rit Dñe iudex ego libens coram uobis litigarem: ſed quia ſum clericus nõ poſſum
de an gaudeat priuilegio? in qua reperio tres opiniones. Prima eſt quam ſequor ut
cõem per hanc regulam ꝙ non perdit priuilegium: quia non dicitur declinare: qui
Hli uellet litigare non poſſet. c. ſi diligenti. de foro compet. Item quia eſſet retorquere
bel priuilegium: et ſauorem clericorum in eorũ odiũ contra.7. fauore. Altera eſt eiuſ
Kn dem bald. ſibi contrarii in auct. ſtatuimus. C. de epi.et cler. quia ſtatuti uerba ſunt
et ſttricte intelligenda et reſpiciunt factum:quem ſeꝗtur fulg:et Pau.de caſt.ꝗᷓ nõ ob
ns ſtat:quia uerba ſtatuti ſunt interpretãda ſecundum ius cõmune: et non contra fa
lane uorem eccleſie: & intelligenda de iure nõ de facto: ut per doc. in. l. omnes populi cũ
nlii ſ. Tertia eſt ꝙ tale ſtatutum eſt nullum: quia contra priuileg. eccleſie: contra aut.
cc caſſa. C. de ſacro. eccl. c. eccleſia ſancte Marie. de cõſtitu. que non obſtat. quia reſpõ
0r det Alex. & ante eũ ſranciſ. Aret. quem non noĩat ꝙ illa iura loquuntur quando
len expreſſe derogarent: ſed quando preter ius commune laici conſtituunt aliquod
l priuilegium ꝗᷓuis uideatur eſſe contra clericos: tacite tamen illud ualet:ut hoc ca/
ſu. precedens ergo ẽ uerior q; ualeat ſtatutum: & q; includat clericos quo ad fauo
n rem: non quo ad odium: quia ſi uellẽt non Poſſent. unde nihil eſt eis imputãdum
ni per has.l. & rõnes. nec puto eſſe opus ut per epiſcopum: aut Patrem excuſetur cũ
ðð conſtet excuſatus, dum tamẽ ueniat ad allegandum cauſam. ut doc.in. c de
“ iud.in.l.ſi conuenetrit de iuris. om. iu. Nunc Pr ocedendo in glo. quam in ſex uel
td in quo diſtin gue inter nominatos: & innominaros:in quib.licet reuocare et dil. ce
* dere re integra. Res aũt integra nõ eſſe deſinit per oblationem ſimplicem ut doc.

dicunt in. d. l. ſcut in.l.ſi cum fundum que iudicio Petri deſtruit totum mundũ.
ſol ff. de pac.l. dedi.ff. de cõdict. ob cãm.l.iulianus. S. offerri. ff. de actio. empti. et uend.
cum ſimi. de quo dixi late in rep. dicte. l, ſi cum ſundum, Secundo ex tertia parte gl.

declaratur in mandatis que ſunt reuocabilia re integra tamen uulgata. l. mandatũ

C. manda. quam tu limita in..iudicium. ff. de iudic. quia in iuriſdicione mandata

reuocatur etiam: lite conteſtata ut illic quod dictum reſtringe pro nunc dupliciter

ut hie per dominum Guilliermum delphinatus preſidem doctiſſimum uirum: cu
ius ſeripta in aliquam huius tituli partem mihi cõmodato dedit.io.homo collega
noſter: noſtriq; amantiſſimus. Primo reſtringitur in illis: qui conceſſiſſent: & man
daſſent facultatem eligendi in prelatum eccleſie: ſiue quibuſdam quod etiã reinte
gra reuocare non poſſint: quia eſt facultas quedam.que in donationis formãtran
ſit:ut.d.pulchre innoc.in.c.in cauſis in uer. cum res de elctio. & citat iura: & rõnes.
Secundo reſtringo in delegato: uel locum tenente huius urbis quem bailiuus nõ
inſtituit: ſed a Rege habet mandatam iuriſdicionem. uel ſiuelis ordinariam. ut. d.

inuoc.in. c.i.deoff uicatii. & in. c. ſuper. queſtione de off. deleg. ertio ex.iiii. paite

tentiã. C. de ſenten.l.i. & per tot. C. ſententiam reſcin. non poſſe.quod ꝓrocedit in
diffinitiua: ut illic glo. & ſcrib. Aliud in interlocutoria: ut in princ.d. l. quod juſſit.

quod poſtremum etiam nunc duob. modis limita. Primo per bald. in. d. kpoſt ſen

glo.limito hanc reg.in ſententia. l. quod inſtit. in fi. &. l.Pau. fl.de re iud.l. poſt ſen /

. 7„

tentiam: qũ eſſet interlocutoria: que pimeret articulum aliquem: qa quo ad illum

non reuocatur: ut puta ſi teſti obiectum eſſet qd nõ eſſet admittendus: quia infa/

mis: & ita eſſer interlocutus iudex. hoc eſſet inreuocabile. Secundo per. c. ſigniſicã
tib. de off.deleg. ubi ſ interlocutoria perimat iuriſdicionem eſt irreuocabilis. ut cũ
iudices delegati interlocuti ſunr ſe non eẽ competentes. Quanto limito ex quinta

parte glo.in filio: & ſeruo.l.qui aliena.S. iuſſum. l.is qui heres. 5. i.ff. de acqui. her. &

de hoc latius in ſeq. & inquantum Decius contra dicit bar.per illã. l. is qui heres,
dico bar. bene decidere aut noĩe ſuo.aut aliẽo.Et ꝙ ubi requirit duoꝶ aut pluriũ

conſenſus in adeundo ut pr̃is & filii quod potes trahere ad contractus & ſtatuta
requirentia plurium conſenſum. ſümiliter ad diſtrahendũ pluriu conſenſus: ſiue

diſſenſus requireret᷑ per.l. nihil tam naturale Hic nõ ẽ magna uis: ſed uide gl.que
declarat bar.in. d.l. ait pretor.de iure delib. ultimo fallit ĩ tutorc ut...tutor.ff. de bo.
poſſ. et hic glo. quĩa cum uult coacte facit rõne officii unde dr improprie uelle. ad
quod uide. d. gl. Hanc reg. ultimo extende in conditione poteſtatiua: ut fran, Ar.i

d.l.is põt. in· ii.not. — l
Aelle nõ cꝛeditur qui ob ſequitur imperio patris
ueldomin.
CVelle. Hec regula plurib. modis exempliſicari poteſt. Nam preter glo põt
dici ꝙ ex confinitate legum declarat precedentem: quia filius non dicitur uelle:ex
quo iuſſus requiritur. l. ſiquis mihi. . iuſſum. ff. de acqui. her. Secundo ex Alberi
cO qui hoc tm̃ dicit per.l.in fraudẽ.S.fi.ff. de iis qui ut. indignis ibi: quia uelle nõ di
citur: qui parendi neceſſitatẽ habuit: cui iunge.l.ſᷣ tantũ.fl. ad.l. falſidiam ibi quia
dño parere debuit. Tercio per hanc glo. ut in delictis excuſentur ob impium pater
num: & dominicum in leuiorib. de quo tex:ẽ in. l. ſeruus. ff. de actio. & obl. l liber
homo.ii.ff ad. l. aqui.l. liberorũ. S. excu ſãtur.ff. de iis qui not. infra. Dicturi ſumus
in. lad ea qui hũt infra hocti. Pro apparatu. l.et glo. colligo quandã.l qu e per haãc
limitatur coacta uoluntas ẽ uoluntas.l.ſi mulier. . penult. ff. met. cau.ibi adi
it qui coactus adiit.I. cum proponas.C. de her.inſt. que in ſeruo loquitur. uoluit
ꝗquis coactus. l. ſ. patre cogente.ff.de ritu nup.ubi ob reuerentiam Paternam non
delinit eſſe matrimonium,. Facit. l, ſi priuatus.ffqui & a qui.que tñ uidetur cõclu

De regu. iur. ff. Fo. XXXVI

dere contrarium dum effſectus eſt nullus:ꝗuis ſit uoluntas èt pro libertate in eo

qui coactus a ciuitate uel populo manumiſit & puto eſſe rõnem:quia nemo de/
bet cogi carere dominio rei ſue etiã per ſuperiorem. l..i. . ſi quis a principe. f. ne/
c quid in loco pri. fiat. Facit quia de iurc ca. etiam in delictis quo ad deum dicitur eẽ
uoluntas. C. merito. xy. q·i. debet. n. potius mortem pati ꝗᷓ conſentire.l. iſti quidẽ
G.i.ff. ꝙ met. cau. infero ex illa reg. Primo ꝙ generaliter ĩ teſtis coacta uolũtas ẽuo
l lũtas:qñ de alterius cõmodo querit.l.nã ꝙ. .ſi coactus.ff.ad treb. quia eſt neceſſi
1n tas a lege impoſita ut uoluntas teſtatoris non ſit irrita per diſſenſum heredis no-
u4— lentis adire ita ubicũqʒ legis imperio cogimur facere nõ dicimur inuiti. infero ſo
4 idem eſſe cum iudicis imꝑio cogimurut cum precedentib. indiciis cogimur per
zi torturam fateri aliquid quod extra torturam confirmamus: & perſeueramus i cõ
l feſſione. quia nõ dicimur coacti. ſed uoluntas durat. unde. d. Ang. ꝙ; notarius ſcri
e bens me ex uoluntate:ſeu uolũtarie confeſſum excuſatur & non incurrit falſum
ſ gqa coacta uolũtas hoc caſu ẽ uolũtas p.l.cũ aliqs. C. de iu. deli. p bar. . l. i. F. ſi quis
in ultro. ff. de que. Vide ſuꝑ hoc io. & Al. de ĩmo: & fran. Are. pulchre in. l. qui in alie
na. F. celſus. ff. de acqui.her. quid non ita eſſet: ſi iniuſte tortus extra torturam con
len fiteretur: quia non noceret nec eſſet uoluntas: ut dicunt illi contra quoſdam errã

tes in cõtraria ſententia. quod dictum probatur per.l.maritus. ff. de adulte. & ẽ uer
bum menti tenendum ut. d.ĩo. de imo. ex quo potes lucrari pecuniam. Vide illos
GH cum remiſſionib.eoꝶ.inſero.iii.; executor iudicis: qui obedit iudici imperiati ali
quid iniuſtum eſt excuſandus.c. ꝙ quis mandato.e.ti.in.yi. & ibi Dy.& Ange.in
tractatu inquiſiti.q.iiii.uer. ſempronium mandatorem: niſi aliquid quod eẽt cõtra
leges:uel ordinationes regias: uel honeſtatem. p. ſiue bonos mores faceret.l.qm̃ iu
dices. C. de appel. l. omnes. C. de decur. & ibi bald. & Sal. Hanc reg. limito primo
ut de iure ciuili in penalib. non procedat in quibus uoluntas deſtruit maleſicium:
ut hic gl. & in exemplo nro. Limito ſecundo ut improprie intelligatur non aũt ꝓ
prie ut in. d. ſi priuatus cum ſimi. pondero tex. niĩm in uer. creditur: quod eſt fictio
. D nis & improprietatis uerbum. unde in iis que proprie & non ficte ſumenda ſunt
c. ut in ſtatutis & odioſis nõ procederet meo iudicio regula. Limito.iii.l.i. . fi. de ad
mi tuto.in iis qui non pro ſe: uel ſuo iure: ſed pro alio ſaciunt de quo hic Decius.
Limito in uoluntate preciſe coacta talis. n. dicitur pati potius ꝗᷓ uelle:uel conſenti
re. ut hic. Decius per.c.ſatis. de eo ꝙ; me.cau. Iu potes dare exemplum ĩ Lucretia:
que preciſe coacta fuit: & non conſenſit. tarqnio:nec adulterium cõmiſit. ut An/
tS guſt. uoluit in li.ii. de ciu. dei. c. propoſito. xxxii. q.v. per.l.pe.ff.de adulte. contra gl.
8 in. d.c. propoſito que mihi uidetur delirare. limito in. c.i. de reg. ut hic Decius p au
thoritate. Pe. de anch. in cle. preſenti de cenſi. quia uer. ſponte uel ultro non poteſt
ueriſicari in coacta uoluntate. Limito ultra Decium per tex. in. d. l. qui in aliena. 5.

An celſus. ubi eſt tex. ſing. & ĩtellectũ doc.in uer.fallens quod eſt cautela ut proteſtan

