cit pꝛocuratoꝛ rei ꝙ iudiciũ fuit nullũ:qꝛ iuramẽtum ca⸗
lũnie fuit petitũ ⁊ ſic erat ſubſtãtiale ⁊ fuit omiſſio ⁊ ideo
iudiciũ nullum.ſed aliqñ iuramentũ non eſt pᷣſtitum nec
petuũ ⁊ tunc nõ eſt ſubſtatiale iudicij ⁊ ideo omiſſum nõ
viciat iudiciũ /nec dicitur tacite remiſſum ſʒ omiſſum: vt
ſtatim patebit.pone ergo ꝙ duo litigauerũt non petito

nec pꝛeſtito iuramẽto dum eſt pꝓpe ſentẽtiam reus qui vi

det ꝙ habet malã cauſam ⁊ qð ipſe cõdẽnabitur petit iu
rari de calũnia malicioſe:qꝛ ſi actoꝛ nolit iurare cadet a
cauſa/ſi iuret excuſabitur ab expẽſis reus ꝓpter iuramẽe
tum calũnie:nunqͥd debet audiri reus petẽs iurari.certe
ego vidi determinari ꝙ ſic.ꝑ quod patet ꝙ nõ erat tacite
remiſſum:qꝛ amplius peti nõ potuiſſet ſed erat omiſſum.
⁊ ideo in quacũq; parte iudicij peti põt.Sed nũquid ex⸗
cuſabit reũ ab oĩbus expẽſis etiã pᷣcedẽtibus⁊ iuramen⸗
tum: dicũt quidã ꝙ non.qꝛ iuramentũ purgat ſolum ca⸗
lũniam futurã non pꝛeteritã.in cõtrariũ facit glo.S e.il.j.
in pꝛin.q̃ dicit ꝙ iuret ſe mouere vel mouiſſe litem putãs
habere bonã cauſam ꝑ quod videt᷑ ꝙ iuramẽtũ ſe referat
ad pᷣterita ⁊ ſic calũniam pᷣteritã purget:ſed ſatis poteſt
dici ꝙ ab expenſis pᷣcedẽtibus iuramẽtum nõ excuſetur:
ſed a ſequẽtibus ſic/ ad hoc vt malicijs obuietur.¶ Iteʒ
op.ꝙ poſſit remitti iuramẽtum. vt.l.iuſiurandũ ⁊ ad pe⸗
cunias·S.qui iuſiurãdũ.ff de iureiur.So.remittit᷑ a lege
parẽtibus ⁊ patrono / ab homine non remittitur:vt hic.
¶ Modo q̃ro an clerico remittat᷑ hoc iuramẽtum: Et vi Juramen
detur ꝙ ſic.vt.l.cũ clericis.S.de epi.et cleri. Tu dic õ.qꝛ tũ de calũ
ibi loqtur de ſacramẽto iudicio ſiſti.qꝛ remiuttitur:qð re nia an re⸗
mittif hoc non.vñ dic ꝙ aut cõuenitur de facto ſuo ⁊ iu⸗ mittat᷑ ele
rabit.Aut de facto eccłie.⁊ tũc aut de ſpali ⁊ nõ iurabit. rico.
aut de alio ⁊ iurabit ꝑ alium:vt in glo.¶ Itẽ quero an iu
ramentũ teſtis poſſit remitti:⁊ dic ꝙ ſic.qꝛ illud reſpicit
vtilitatẽ ſinguloꝝ litigãtium.ſed iſtud eſt inductũ ob cõ
munem vtilitatẽ qð puto veruʒ habito reſpectu ad id qð
lites minuũt in cõi ⁊ facit eas eſſe paucioꝛes numero:ſed

Butrigarius ſuper ſcdðo libꝛo Codicis

pꝛout decidit lites iam inchoatas videtur reſpicere cõ⸗

Juramẽ⸗ modũ litigantiũ.¶ Itẽ qro an a pᷣncipe poſſit remitti.⁊
tũ calũnie dic ꝙ ſic vt glo.ſi dicat nõ obſtãte tali lege:ſed ſi quis di

an poſſit cat per reſcriptũ impetraſſe ne iuret ⁊ aduerſariꝰ reſcri⸗

remitti a ptum per mendaciũ impetratũ:an ĩ hac q̃ſtione emergẽ

pꝛincipe

ti iurabitur.⁊ dic vt glo.ꝙ ſic ratione dubitationis.
Hoc etiam.¶ bi dubitatur de mandato pꝛocurato⸗
ris/actoꝛis cauet de rato ⁊ facit dominũ iurare de calum

nia.h. d. Sed quid ſi dñs eſt multum lõge / ita ꝙ cito ve⸗

nire nõ poterit an admittatnr ꝓcuratoꝛ ad agendũ.Di⸗
cunt qͥdaʒ ꝙ ſic:etiã ſine aliquo ſacramento calũnie.ar·ſ.
co.in fl.Alij dicũt ꝙ ipe iurabit.Alij dicũt ꝙ hoc eſt tuti
us ꝙ ipſe petet curatoꝛem dari bonis:ille tanq; legitimꝰ
adminiſtratoꝛ iurabit.
¶ Quod ſi.¶ Pena non iurantis actoꝛis eſt vt cadat ab
actione:reus habetur pꝛo confeſſo: per hoc ſacramentuʒ
purgantur calumnie:⁊ lites dirimuntur.h.d.
¶Ex tex iudici ſententiã pꝛoferre. Nota ergo ꝙ con⸗
feſſusvel pꝛo confeſſo habitus debet nihilominus condẽ
nari ⁊ hic eſt caſus.Et ſic ſtatuto cauetur ꝙ bannitus de
crimine habeatur pꝛo confeſſo ſi capiatur bannitus bene
habetur pꝛo confeſſo/ſed tamen debet condemnari: ⁊ ſta
vides ſeruari de facto.nam dicit poteſtas ꝙ talis bãnitꝰ
fuit de tali crimine:⁊ vigoꝛe ſtatuti habeatur pꝛo cõfeſſo:
ideo ĩ ipſum tãq; in cõfeſſum ſententiã decapitationis ꝓ
fero ⁊c. ¶ Quero an actoꝛ ipſo iure cadat a cã an per ſen
tentiã.⁊ dicvt glo. ¶ Spp.nunqᷓ; ſic eũ cadere a cã ſi no
lit iurare qꝛ foꝛte non vult pꝛoſequi.So.vt glo. Itẽ op.
ꝙ cadat a iure ſuo.vt·.j.ti.j.l.pꝛoperãdum.S·ſinautem ex
geſtis.So.hic eſt contumacia in nõ iurãdo / ibi in nonve

Appella⸗ niendo.Quero an qui noluit iurare ſi condemnatꝰ fue⸗
re an poſ⸗ rit poſſit appellare. Reſpondeo quidã ſunt contumaces
ſit ↄdẽna⸗ in nõveniendo/a per hoc etiã in iurãdo:⁊ per hoc iſti nõ
tꝰ q noluit appellat/niſi veniãt iudice ſedente pꝛo tribunali. vt.l.ft.

lurare.

KRñũdere

nolẽs ĩ iu feſſo.nã ſi certum eſt ꝙ ſi denegat iurare hẽtur pꝛo cõfeſ⸗

dicio an

ff.de ĩ ĩtegr.reſti.quidã ſunt contumaces in non iurãdo
reſpondẽdo vel reſtituẽdo ⁊ hi bene appellãt.vt.ff.de ap
hethgrecitd: S uſſu⸗. ¶ Op.ꝙ nõ poſſit ferri diffinit iua
ite nõ cõteſtata.vt l.fĩ · S. illudj.de tẽpo.⁊ re.appel. So.
vt glo.qꝛ hic bene fuit cõteſtata. Item quero quid ipoꝛ
tent hec verba rei qualitas:⁊ exẽplifica vt glo.qð unpu⸗
gnat Jac.de are.dicẽs ꝙ nullus eſt ita fatuus qui libel⸗
lũ foꝛmaret ⁊ diceret ſe metũ intuliſſe:⁊ dic ꝙ reꝰ habet᷑
pꝛo confeſſo.⁊ videtur confeſſus id quod in libello conti⸗

netur ⁊ non aliud.¶ Pone ergo ꝙ actoꝛ lite cõteſtata fe⸗

cit poſitiões ⁊ poſt eas dixit/⁊ peto iurari de calũnia reꝰ

nõ perpendit de illis verbis in quibus petebatur iurari

de calumnia:⁊ ideo nõ iurauit ĩ ꝓceſſu cauſe.dicit actoꝛ
reum habẽdum pꝛo cõfeſſo ⁊ condẽnandum:qꝛ non iura
uit cum eſſet petitum:reusvidẽs ꝙ habetur pꝛo confeſſo
vult opponere exceptionẽ pacti de nõ petendo/nunquid
poteſt:videtur ꝙ ſic:qꝛ nõ plus debet operari ficta cõfeſ
ſio qᷓ; vera:ficta eſt ꝙ ſi eſſet vere cõfeſſus narrata in libel
lo.ſ.ſibi mutuaui pecuniã poſſet opponere exceptionẽ pa
cti.ergo ⁊ nunc licet videatur cõfeſſus narrata in libello
⁊ hoc vult iſte tex.duʒ dicit ⁊ ipſa rei q̃litas ſuggerit ⁊c̃.
Sed certe hoc nõvidetur bene dictũ:qꝛ cum in libello di
cat mutuaui tibi.x.ceſſas ſoluere quare peto te condẽna⸗
ri in eo quod dicis ceſſas ſoluere: vider᷑ dicere eũ nõ ha
bere exceptionẽ:qꝛ ille qui habʒ exceptionem non ceſſat

cum non ſit in moꝛa.lł.lecta.ff.ſi cer.pe.Nidetur ergo cõ⸗

fiteri ea q̃ ſunt in libello / ⁊ ſic ſe ceſſare/⁊ exceptionẽ nõ
habere:⁊ ideo non poterit peremptoꝛiã exceptionem op
ponere/ſed declinatoꝛiã ſic:⁊ que reſpiciat ꝓceſſum:vt ſi
dicat nõ dʒ ei reddi ius:qꝛ bãnitꝰ:nã iſtã bene poterit op

ponere quãtumcũq; hẽatur pꝛo confeſſo in narratis in li

bello.¶ Quero an qui denegat reſpondere hẽatur ꝓ con

ſo vt hic:ſed quid ſi iurauit ⁊ reſpondere nonvult:in hoc

hẽat᷑ ꝓ cõ eſt opi.⁊ ideo pꝛemitte ꝙ qui tacet non confitetur nec ne

eſſo.

gat. vt.l.j.G.ſcientiaʒ.ff.de tribu.⁊.l.qui tacet.de regulis

iur.⁊ hoc eſt verũ.ſed aliquãdo equiparatur affirmanti

vfb negãti ⁊ quãdo hoc ſit videndũ eſt:⁊ aut loquimur in

contractibus ⁊ ſerua.l.gaius.ff. de pig.ac.⁊.l.ſi flliusg.
inuitus.ff.de pꝛocurato.aut loquimur in iudicijs.⁊ tunc
dicunt vltramontani ꝙ aut denegat reſponderc in pᷣpa⸗
ratoꝛijs ⁊ habetur pꝛo negãte ſi negatio ſibi nocet. vt.l.
de etate · S. qui tacet.ff.de interrog.ac.Sed in deciſoꝛijs

dicunt ipſi ꝙ non inueniunt ꝙ debeatur hẽri pꝛo confeſ⸗

ſo:ergo non extẽdent ad deciſoꝛiã cum hoc ſit od ium et
penale ⁊ plus noceret in deciſoꝛijs qᷓ; in pꝛeparatoꝛijs.
Ja.de are.dicit ꝙ hẽtur pꝛo cõfeſſo/⁊ hoc pꝛobat ſic: po
tentioꝛ eſt ratio in cã qᷓ; in cãto:ſʒ ita eſt ꝙ iuramẽtũ cau⸗
ſatur a poſitionibus ⁊ interrogationibus.nã ad hoc eſt ĩ
uentũ iuramẽtum ad hoc vt ſub eo interrogationes fiãt
⁊ qui denegat iurare habetur ꝓ confeſſo vt hic:ergo mul
to foꝛtius qui denegat reſpondere hẽtur pꝛo confeſſo cũ
reſponſiones ſint cauſe iuramẽti vt dixi. Pꝛeferea dico
(dicit ipſe)q̃ veniũt ex eadẽ lege ⁊ fonte debẽt eadẽ lege
decidi.vt.l.fi.j..de nup.ſed cum iuramentum ⁊ interroga
tiones veniãt ex eadẽ lege.ergo ſicut nolẽs iurare hẽtur
pꝛo cõfeſſo/ſic ⁊ nolens reſpondere. Sed certe ipſe male
dicit.pꝛimo qꝛ hec duo non veniũt ex eadẽ lege quod pa
tet:qꝛ iure iſto imponebatur hec pena non iurati:⁊ tamẽ
iure iſto non fiebant interrogationes ſub iuramento
calumnie:ſed hodie fit per aut᷑.in iſto ſacramento: ergo
non veniunt ex eadem lege. Item iuramentum non eſt
inductum pꝛopter interrogationes/nec tẽdunt ad eũdeʒ
effectum:nã iuramentũ eſt inductum vt lites ſileãt in cõ
muni ⁊ nõ inchoẽtur: ideo reſpicit communè? vtilitatẽ:
ſed interrogatiões fiunt ad deciſionẽ litis inchoate/⁊ iõ
non reſpiciũt cõemvtilitatem:ſed luigãtium vt releuent᷑
ab onere ꝓdãdi. Dominus Mar.dicit 4 hẽatur hoc pꝛo
confeſſo ſi hoc ei nocet /vel pꝛo neganteſi hoc ei nocet.
Sed nos dicimus ⁊ ſeruamus neſcio quid ſeruent alij ꝙ
aut loquoꝛ in tacẽte in cõtractibus/ ⁊ recurro ad.l.gaiꝰ.
de pig.ac.⁊.l.filius·S·inuitus.de ꝓcur. Aut loquoꝛ in pᷣ⸗
paratoꝛijs iudicioꝛum/⁊ he interrogationes q tunc fiũt
vidẽt᷑ ſapere naturã iuramẽti calumnie:qꝛ flunt ob com
munẽ vtilitatẽ vt lites ſileant in communi:⁊ ideo in his
hẽtur pꝛo cõfeſſo vt.d.l.de etate ·S.qͥ tacet.⁊ hic in · S. ꝙ ſi
actoꝛ.aut loquoꝛ in deciſoꝛijs/⁊ tunc tencmus nos:⁊ ita
ſeruatur ꝙ aut interrogatio fit ignoꝛãti:vt qꝛ iudex facit
citari ticiumvt veniat reſponſurus poſitionibus factis
ꝑ talẽ. Modo ticius ignoꝛat quid in eis poſitionibꝰcon⸗
tineatur/⁊ hoc caſu non hẽtur pꝛo confeſſo:quia ibi debʒ
adaptari fictio vbi poſſet adaptari veritas.vt.l.ſi Mas⸗
ff.ſi cer. pe. Sed ita eſt ꝙvere confitens non habetur pꝛo
confeſſo vt.l.non fatetur.ff.de iur.⁊ fac.ignoꝛ.ergo nec ſt
cte confeſſus hẽtur pꝛo confeſſo:aut interrogatio fit ſciẽ
ti / vt qꝛ iudex facit ticium citari vt veniat reſponſurꝰ ta⸗
libus poſitionibus ⁊ miſit ei copiã interrogationũ ⁊ non
vult ei reſpondere:vel dum fuit citatus venit coꝛã iudice
⁊ iuſtex monſtrat ei poſitiones:⁊ cum easvidit dicit ꝙ re
ſpondeat ⁊ non vult:his caſibus hẽt᷑ pꝛo cõfeſſo ⁊ pꝛonũ
ciat iudex poſitiones hẽri pꝛo confeſſo.
¶ Antiqua.¶ Hic oſtẽdit hãc legẽ gñalẽ eẽ quo ad loca
ſed limitat᷑ quo ad tẽpoꝛa. . .
¶ NMota ex hoc vᷣſic.ſinautẽ non.ꝙ exceptio ſuꝑueniens Exceptio
boſt litẽ conteſt. pot opponi poſt: lʒ de ſui natura ãte de⸗ ſupueniẽſ
eret opponi. Itẽ nota ꝙ ſipoſt litẽ cõteſt. incipiat mi⸗ poſt lit.cõ
hi cõpetere ꝙ dẽo ſtatim opponere cum incipit mihi cõ⸗ teſt. quan⸗
petere ałs non audioꝛ.⁊ hoc pꝛobat tex.ibi⁊ in pᷣmo poſt do poſſit
hãc.¶ Itẽ nota ꝙ hec ſunt paria ſuꝑuenire ius ex legeve opponi.
teri ⁊ ex noua. Itèẽ nota ex vᷣſicul.ſinautẽvna.ꝙ indu⸗
ctum ad vnum effectum non debet eius oppoſitum ope⸗
rari.

Explicit liber Secundus.
Sequitur Tertius.

De iudicijs. Mubꝛzica.

ſtprlatic
ict
¶Ap
foprima
10,S0.y
cu3
ffdene
igibic
Nei ine u
nmm comeae
ſünlnicdic.
vn chsoffic
cier tumnon
oce ahicloe
Gieliniudtie
migFdefely
ciovenin
benepot
Nthicha
lindun
fevſurer
ſtantap
vehire.
conrar
dn dee
nouata
fuitnouP
nen
Neop
ſinn
keofcio
äͤntoi
Sdepolt
ineſ⸗
lerpſur⸗
Nerſont
injergo
lep rein
wopon
en⸗
ftamol
Kringat
tgſupe
Doſckag
nidee
ſunb gegn
6 ſt⸗ ſonqo⸗
Cln rure
alrie
tpenie⸗
fideſri
todeſiz
Pawyel
dbumg
ſtipul
ftnonan
erhama.
anntorf
ekca
nöckcin
btine
loney
lomntn
ſahoen
mntſon
ſoekſn
oudd

S.

ſtotin „, „ ð
achoege EKEER icio Ceptum iudicium non nouatio.t glo.dicit hic ꝙ volũtaria nouatio fit per iudi⸗
iones e DOeeeD'perimit ſtipulationem ciũ:ergo ita demũ ſi velit actoꝛ ał's non.Sed nouũ adij⸗
lceron vſurarũ commiſſam vel committẽdaʒ citur pꝛime qð dic vt glo. Item ⁊ pꝛo ſentẽtia adijcit᷑: vt
colſcc h. d. m vtraq; lect. ec lex hʒ duas dicit glo. ⁊ in eo qð dicit ꝙ durat pma ⁊ naſcitur alia dic᷑
Neiereadien lec.vna ꝙ loquatur de ſtipulatione tẽ⸗ vt dixi.j.ſi plures vna ſenten. fue.condẽ.l.j.⁊.ij.
cbetenge ů F ſpoꝛe iudicij pꝛo parte tempoꝛis comn⸗ ¶ In glo. que inc ipit que pendẽte.alij dicũt hec lec.nuil⸗
miitene A miſſa/ pꝛo alio tẽpoꝛe nõ/ſed currit p? lam patitur cõtrarietatẽ.¶ In glo.que incipit qꝛ nec.ibi
Zümehin 2 adeéte iudicio. Scdᷣa lectu loquitur in io.cõtra in hoc qꝛ dicũt ſtricto iure vſuras officio nõ ve⸗
cckteipſen ſtipulatione commiſſa quo ad om̃e tẽpus tẽpoꝛe cepti uu mire ſed debere peti in noua inſtãtia:vt hic ſecus in bone
legegtolgt dicij:ſed non fuerunt petite pꝛo omni tempoꝛe. .— ſidei:vt dicto· S. item ſciendũ. Sequitur in glo.nec di⸗
hſninttn ¶ Ad pꝛimã lectu.opp.ꝙ iudicio cepto nouetur obliga⸗ cas.·hec eſt opinio ↄ ſolutionẽ io. In eadẽ glo.ibi.ff de
d innnen tio pꝛima/x vſure amodo non currat.vt.l.aliã.ff.de noua rei ven. nõ ſolũ. So.pᷣm io.ibi loquitur in rei vẽdicatiõe
– tio.So.vt glo.qꝛ ibi interuenit ſtipulatio nouans /hic iu que ſapit naturã bone ſidei:vt.e.ti.iul.ſcribit ſi hoĩcʒ.id⸗
nofunnmnt diciũ.¶ Itẽ op.ꝙ hic etiã iudiciũ nouet. vt.l.delegare.S.· circo iudicabo de ea vt de bonefidei:vt.l.in minoꝛũ.Sg.in
bduntageit fl. ff. de noua.So.ibi fuit facta litis cõteſtatio animo no⸗ qui. cau. integrũ reſti. non eſt neceſſaria:vel ibi loquit᷑ in
les ſieit c gmrjuãdi: hic non. ¶ Itẽ op. æ intro magnam glo.⁊ videtur ꝙ intereſſe: hic in vſura que eſt odioſa.¶ In glo.q incipit et
nuneſitme Aſure qᷓ vſure que currerunt pendẽte iudicio veniat ex eodẽ offi in ibi ſuperuacuã:iĩmo eſt verũ in officio iudicis quo pe⸗
inchoehe currerunt cio in eadẽ inſtãtia.vt.l.ediles.S.item ſciẽdum.ff. de edi titur reſtitutio/⁊ eſt reciſoꝛia actiue non inutili reſtituta

unnnann pẽdẽte iu⸗ liti.edic. So.potuerũt venire officio iudicis ſi fuiſſet iudi
uunhn dicio an cijs officiũ impetratum vt in contrario / ſed hic impetra⸗
“ n veniãt ex tum non fuit. Alij dicunt ꝙ nec officio venire potuerunt:
t ecodé offi⸗ qꝛ hic loquimur in actione ſtricti iuris: ſed cõtrariũ loqt
muendſ cioĩ cadẽ in iudicio bone fidei. Sed contra hãc videtur.l.non ſolũ
noaalaj inſtantia. ff. de rei vendi. vbi etiam ĩ iudicio ſtricti iuris potuit offi

que eſt reciſoꝛia paſſiue.
Ad d iti 0 No.vnũ in pᷣſenti.l.illud quod vult glo. Citatio
· mag.hic ꝙ in executione ſentẽtie non re alicuiꝰ an
quiritur alicuius citatio iſtud vult glo. dum dicit ꝙ ſine reqrat᷑ in
cauſe cognitione mãdabat᷑ executiõi / ergo ſine citatiõe: executiõe
quia vbirequiritur cauſe cognitio.ibi eſt neceſſaria cita⸗ ſentẽtie

tloquo⸗ ⸗ cio venire:ſed ipſi ſoluũt ꝙ ibi loquitur in intereſſe qued tio.i:.in cauſe.S. cognita.ff. de mino.l.uj.S.cauſa cognita.
es tuncfi bene potuit in officio etiã in ſtricti iuris ſecus in vſuris ⁊ ibi.glo.magiſtra.⁊ bar.ibi.ff. de bono.poſſeſ.verũtamę
fontcbcn vt hic. habes ergo pꝛimã lect.expeditam que poteſt diu no. bal.l.j.in vlt.col.S. de iuris ⁊ facti ignoꝛãtia.ꝙ in exe
iedint dqi in duas: vna ꝙ pendente iudicio potuerũt officioveni cutione ſentẽtie dʒ pars citari: in quo puncto diſtingue:
hicin re vſure ſifuiſſent petite/ſed non fuerunt:⁊ ideo in alia in vt per bar.in extrauag.ad repꝛimendũ in vᷣbo.executio⸗
musnoott ſtantia petitur.alia eſt ꝙ pendente iudicio non potuerůüt nẽ pleniꝰ bar.in.l.a diuo pio.S. in venditiõe.vbi late mo⸗
tqivderfeil venire. Alij ponunt ſecundã lect. de qua. S. dixi timentes der. pᷣſertim do.alex.ff. de re iudi.cum cõcoꝛ. ibi ſignatis.
– contrariã de.l.aliã.ff. de noua.⁊ de.l.ediles.S.item ſcien⸗ ⁊ bar. ibi docet pꝛacticã.in.l.defen.ff. de auc. tuto. ponit
oſtonſyem dũ.de edili.cdic.¶ Op.ergo ꝙ ſtipulatio vſurarũ ꝑpimat late cy.⁊ alij in.l.ab executoꝛej.quo.ap nõ recipi.cano.
orgblaihideß nouata pꝛincipali ſoꝛte vt.d.l.aliã. Sol.ſiue ſit verum ꝓ i.c.ex rõne.de appel.⁊ ſi iudex faceret executionẽ parte
zicgn fuit nouatio ſoꝛtis ſiue non.tamen contrariũ loquitur in non citata poteſt talis pars appellare ſᷣm cy.in dic.l.ab
Nhabenrpo vſuris que currere debẽt.hic de his que iaʒ cucurrerũt. executoꝛe in fi.⁊ bar.in dic.S.in venditione ⁊ ſi iudex nõ
ſr ergonet re op.ꝙ veniant in eadẽ inſtantia.vt.d.l.ediles.S/itẽ yult admittere appel.ſed vult exequi poteſt ei reſiſti de
gotio fit i ſcicduʒ.ff. de edili.edic. So. ibi loquitur in his que durãa⸗ facto.ita in terminis tenet cy.hic in penul.q.facit.l.pꝛo⸗
eſponſuren te officio cucurrerunt / hic ane d ecn op.ad vtrãq; lec. hibitum ·⁊ ibi bar.no.C. de iure ſiſci.lib.x.reliqua dic vt
ationiͦ 4n ꝙ finito iudicio ſuper ſoꝛte nõ poſſint petivſure.vt.l.iij. bhabes per modernos.in dic·S.in venditione.
t cors udie ð.depoſiti.So.ibi veniebãt iudicis officio / hic actionis cx Abieſt petitio generalis /ſententia
dit dicitit iure.¶ Op.extra ꝙ non poſſint eodem iudicio agi de ſoꝛ: Icet. gñalis mediat ꝓſecutio ſpecialis lʒ
feſo hronn te⁊ vſurarum cum attingat eãdem cauſam agendi:nã ꝓ obſtet exceptio rei iudicate replicatur.h.di.
pter ſoꝛtem debẽturvſure:cum ergo ſint iudicia cõtingẽ Erkmi 'mm veram lec.
eegnoulet tia / ergo debent ſe ĩpedire. vt.·.ſundi.⁊.l.fundũ.ff de ex= ¶COb. aut petuio fuit ſpãlis/⁊ non nocet ipſo iure aut
cep.rei iudi.So.hec lex nõ dicit ꝙ inchoato iudicio ſuꝰ gñalis ⁊ debet nocere cum effectu. So.vt glo. qꝛ tres ſũt
ofipvgtent vno poſſit eodẽ tempoꝛe aliud interpꝛetari ſed eo finito. caſus.¶ Itẽ op.ꝙ noceat cũ effectu:vt.l.ſub pᷣtextu.S.de
anmtirten garem contra hoc op.ꝙ etiã finito vno iudicio non poſ tranſac.Sol.dicunt quidã ꝙ aliud in tr ãſactione:vt ibi.
t nehittit it amplius agi / ⁊ debet ooſtare exceptio rei iudicate. cũ aliud in ſentẽtia vt hic.qð nil eſt. ĩmo idem in trãſactiõe
cbinticet attingat eandem cam. vt. v.l. fundi. .l. fundum. So.ſi ſe ¶qꝛ ſi fuiſſet pꝛoſecutio ſpalis trãſactio generalis reſtrin⸗
irnwntt tẽtia ſuper ſoꝛte fuiſſet abſolutoꝛia fateoꝛ ꝙ de vſuris nõ geretur ad ſpeciẽ pꝛoſecutã:vt hic in ſententia.ꝗ Itẽ op.
poſſet agi:niſi ſoꝛs fuerit debita:ſed hic fuit condẽnato⸗ de..i.ſi cum tibi e. So. vt ibi.

reinserlege

ria:⁊ ideo poteſt agi pꝛo vſuris licʒ ex eadem cã agatur:

Additio Ho.ex hac.l.regulã ꝙ ꝓſecutio ſpecia⸗ Oꝛoſecu⸗
EVU. lis reſtringit ſentẽtiã generalẽ ad pſe⸗ tio ſpalis
cuta.¶ Limita iſtaʒ legẽ quinq; modis. Pꝛimo niſi alie reſtringit
ſpẽs ſcienter ⁊ doloſe ſint pꝛetermiſſe:tũc ſententia nõ re ſniam ge⸗
ſtringitur ad ꝓſecuta immo gñaliter in oibus pᷣiudicat: neralẽ ad
ꝛ2tunc ceſſat equitas huiꝰ.l.tex.eſt ſingu.in.l.de rebus. ꝓſecuta.

umtin Nouatio qꝛ agitur ad alið.ſ Modo q̃ro an per iudiciũ fiat noua⸗
wpoſtun an flat pꝑ tio/⁊ quot ſint nouationes.⁊ dic vt glo.ꝙ alia eſt volũta
iudicium. ria æc. Nerũ circa ꝓcuratoꝛem veniẽtẽ ad iudiciũ dic ſic
ꝙ aliquãdo quis venit ad defenſionẽ debitoꝛis mei ⁊ po
ndus⸗ teſt venire me inuito ⁊ ſatiſdabit ipſe veldñs ꝓ co.vt in⸗

ſti. de ſatiſdat.S. fi.et hoc caſu dicit. Jaco.de are.⁊ Gui⸗
do de ſuʒa.ꝙ fit nouatio:⁊ dicunt gloſ.hoc ſentire in.iꝛ.li⸗
berto vel amico.ff.de negoc.geſt.nã dicunt ipſi ꝙ non eſt
dubium ꝙꝙ cum ſatiſdet de iudicato ſoluẽdo ꝙ committe

tur ſtipulatio de iudicato ſoluendo ⁊ ↄdemnabitur.⁊ ſol

uet / ergo nouatur pᷣma:ſed certe ipſi male dicũt:quia nõ
fit nouatio.nam ſi fleret nouatio non fleret cõdemnatio
ex pꝛima cã quod tamẽ eſt falſum.vt.l.plautius.⁊.l.ſi ꝓ⸗
curatoꝛ.ff.de ꝓcur. Pꝛeterea ſtipulatio iudicatum ſolui
non eſt cõmiſſa ãteqᷓ; iudicatum fuerit in pᷣma cã.vt.l.j.ſi
nõ eſt cõmiſſa:ergo non nouat.vt.d.l.j.nec nouat poſt.qꝛ
oſt ſententiã dantur actiones vna in factũ / alia ex ſtipu
atione.vt.d.l.plautius.fateoꝛ tamen ꝙ ſi pꝛocuratoꝛ cõ⸗
demnatus ex ſtipulatione conuentus ſoluat liberat᷑ reꝰ:
ſed hoc nõ eſt ex nouatiõe ſed ſolutione.aliqñ interuenit
ꝓcuratoꝛ ĩ rem ſuam ex parte rei:ſed nõ venit animo no
uandi pꝛimã obligationẽ ⁊ poteſt venire me inuito:⁊ ita
poteſt ſuſtineri glo.que eſt.S.ti.j.l.j.S.ſimiliq; modo.⁊ ĩ
l. liberto.ff. de negoc.geſt. Aliqñ venit in rem ſuam ⁊ aĩo

nouandi ⁊ non poteſt me inuito.vt.l.nec creditoꝛes:ſ. de

de arbi. quẽ bar. ⁊ oẽs. in verbo maligne.reputt ſingu
larem.hic ⁊ ibi.et bal.in.c.paſtoꝛalis.S.qꝛ vero.circa fi.
de offi. delega. ⁊ in.c.exceptionẽ.de excep. Secũdo limi
ta qñ alias ſpecies in nihilo eſſet ꝓſecutus in aliquo ſen⸗
tentia in oĩbus pᷣiudicaret niſi fauoꝛe minoꝛis.tex.eſt ſin
gularis in.l.ſi minoꝛis.ff.de admi.tuto.quẽ bar.ibi poſt
glo.no.pꝛo limitatiõe huiꝰ legis.Tertio limita niſi alia
eſſent cõnexa.tex.eſt ſingu.in.l.ſi cum tibi.ſᷣm bar.et oẽs
ibi.eo.de iſtis ↄnexis.in.l.j.S.de trã ſac.OQuarto ⁊ qͥnto
limita vt hic per iaſo.fl.col.

Sr orz Cognoſeit iudex de incidè⸗
4 Te Botiens. ti qui de pꝛincipali cogno⸗
gmſcere nõ poſſet. hoc dicit. de hoc dicam in. l. ij.
◻de peda. iudi.

Ad dD iti 0 Licʒ iudex incidẽter cognoſcere poſſit
.

. eo quod pꝛincipaliter ałs nõ poſſet. ve⸗
rſitamen iudex ſecularis non pot cognoſcere incidenter
de omni cauſa ſpeciali vt puta matrimonij vel legitima⸗

tiõis.vt in.c. latoꝛ.⁊ ibi cano.in.c.tuã.de oꝛdine cog. dt⸗
ximus poſt bar.in.l.ol nouatione.. de ſacroſanc. eccle.

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

⁊ hic per bar.⁊ alios doct.in.c.ſi iudex laicus.de ſenten.
excõica.in.vj.⁊ pꝛedicta intellige vera qñ eſt queſtio ſuꝑ

iure ſpaãli.ſecus ſi ſuꝑ facto ᷣm bar.hic.⁊ in.d.l.omni no⸗
uatione.⁊ in.l.ij.de iuriſdi.oĩm iudi.⁊ in.l.ticia.ff.ſoluto

matrimonio. Sequũt᷑ cõmuniter cano. in.d.c.tuã.⁊ in.c.
cum ſit gñalc.de fo.cõpe.⁊ dicit bal.in.l.fllium.ff. de hi⸗

qui ſunt ſui vel alie.iur.ꝙ ita ſeruatur de cõſuetudine ſe⸗

quũtur etiã raph.cu.⁊ do.alex.in dic.lticia.⁊ do.aler. in
conſi ix.in.iiij.volu.qð incipit pᷣſtantiſſime.doc.paul.de
ca.in omni nouatione.Limita tñ doctrinã bar.hic. lx.

modis.vt ꝑ alex.in.d.l.ticia ff ſolu.ma.de quo vide bal.

Judex ſe⸗ hic ſeptẽ referẽtem. Adde tñ nouiter per iaſo.may.hic ꝙ
ccaris nõ licet iudex ſecularis nõ poſſit cognoſcere de ſe ſpirituaii
põt cogno tamen põt ſe intromittere interrogando.ita no.bal.in.l.

ſcere dere vbicũq;.ff. de inter.actio.⁊ vide hic iaſonem adducẽtem .

ſpñali: po quattuoꝛ limitatiões vltra alex.⁊ bal.hic.et adde glo.in
teſt tñ ſe ĩ⸗ c.ex litteris.in glo.ſfi ex.de iureiur.⁊ glo.in ſumma.xj.q.
tromitte⸗ j. doc.in.c.de cauſis.ex.de offici.⁊ poteſt.iud.deleg.an et

re ingerro⸗ quãdo ſecularis de facto poſſit ſuꝑ re ſpũali cognoſe eere .
gãdo. Prmn A ATr Licet ſentẽtia generalis
E cum tibi. don noceatin ſpecie non

elegatꝰ Secũda regula eſt ꝙ delegatus oꝛdinarij non põt ſubde

Sp del. licet. S. e. So. vt dixi in ſummario. ⁊ in glo.in

= 7 D̃ . ce Delegatus non delegat niſi ſit
⸗ delegatꝰ a pꝛincipe.h.d.vel dic
ezSr Rille qui habet iuriſdictionem ꝓpꝛie dignitatis
ſubadelegat. ſz delegatus nõ habet iuriſditionẽ
ratione ꝓpꝛie dignitatis:ergo non delegat.
¶ Op. ad pꝛimũ dictũ de.l.cum pꝛetoꝛ ff e. Sol. vt glo.
¶ Itẽ op. ꝙ delegatus a pꝛicipe nõ ſubdeleget:vt in aut᷑.

adhec. Sol. vt ibi dicã.¶ Quero quid ſi iudex delegsuit

cãm meri imperij an poterit ſubdelegar i:dicũt quidã ꝙ;
ſic quia videtur facta delegabilis ꝑ delegationẽ pꝛimaꝗ

ꝑ.l.pater flliũ ·S· quĩdecim.ff.de le.iij ſʒ certe ibi res exi⸗

uit cauſam ꝓhibitionis: qꝛ nullus partẽ ſuã alienat: ſed

dic ꝙ hic durat phibitio: nam cauſa de ſui natura nõ eſt

delegabilis:⁊ ideo non puto ꝙ poſſit ſubdelegari.de hoc
tamen dicam ꝓ. qui pꝛo ſua iuriſdi l.j.in. fi.

Add it Lollige hic duas regłas. Pꝛima eſt ꝓ
1 O. iuder oꝛdinarius pot delegare cauſam

ad ſuã iuriſditionẽ ꝑtinẽtem tex.in.l.vnica.ſ quipꝛo ſua
iuriſditione. E xtede iſtud etiã ſi oꝛdiaria iuriſditio eſſet
puilegiata tamen poſſet delegari ar.tex.in.c.fl.⁊ ibi bal.
de officio oꝛdi.no.ad hoc ⁊ dicit ibi ꝙ vix reperit᷑ alibi.

oꝛdinarij legare ratio eſt.qꝛ delegatus nullã ppꝛiã habet iuriſdi⸗
nõ põt ſub tionẽ:ſed fungitur munere iudic delegãtis.:lj.S.quim⁊⸗
delegare. da.ff. de offi.eius cui mãda.eſt iuriſdi.ita tenẽt doc. hic.

in. c. cum bertholdus,de re iudi. Iſtã regulã amplia tri⸗

bus pꝛĩcipalibꝰ modis. Pꝛimo amplia vt ꝓcedat ꝙ ne-

etiã de cõſenſu partiũ põt ſubdelegare m bal poſt inno.

in.c.cũ bertholdus.in.iiij.col.de re iudi.⁊ ibi ꝑ do.anth.

de bu.in.xij. col.Spec.in ti.de iudi.deleg·S· j.ver.ſed nũ⸗
qd. Scðo amplia etiã ex cauſa abſentie vel neceffarij im⸗
pedimẽti nõ põt delegatꝰ ĩferioꝛis ſubdelegare ita tenct
no.bar.in.l.legatꝰ.circa fl.ff.de offi.pꝛocõ.⁊ leg.qᷓ;uis ex
iſtis cauſis poſſit oꝛdinarius cauſas meri vel mixti im⸗
erij ſubdelegare.l.j. in pꝛin.ff. de offi. eius cui maãda. eſt

iuriſdi.l.placet·.j.de peda.iudi.Tertio amplia iſtã regu⸗

lam vt ꝓcedat etia poſt lit.cõte.glo.in.c.j. de ꝓcu.in. vj.

Et glo.in.c.cũ cauſam. per illũ tex.de appel.⁊ gl.in.d.c.

cũ bertholdus.doc.hic bar.in.l.moꝛe.in.iiij.col.quãuis
cõtrarium teneat glo.magna.in.l.⁊ quia.ff. de iuriſditiõe

oĩm iudicũ.⁊ in. lLlegatus.de offi.pꝛocõſulis.tamen dic
ꝙ ſimile nõ eſt bonũ:quia ꝓcuratoꝛ efficitur dñs litis.l.

neq;.⁊ in.l.pꝛocuratoꝛibꝰ.vbi tex.foꝛmalis.S.de ꝓcura.
Secus eſt in iudice.ratio diuerſitatis eſt:qꝛ ꝓ litis cõte.

quaſi contrahitur.l.iij ·S. idem ſcribit.ff.de peculio. Secd
dicũtur quaſi cõtrahere.nõ autẽ iudex m
raph.in.l.fl.Sv.vbi ⁊ apud quẽ.Licet glo.ibidẽ cõtrariũ
teneat ⁊ male iudicem delegatũ poſt litem cõteſtatã ſub⸗
delegare poſſesm iaſo.may. Iſtam ſecũdam regulã limi

partes ſunt ꝗᷓ

ta octo modis:ſcʒ delegatũ poſſe ſubdelegare quas limi

tationes nolo hic referre:ſed vide iaſo.may. hic. j.ij. if.
colũnis. Mouco tamen hic vnũ dubiũ.vtrũ ſubdelega⸗

tus poſſit iubdelegarc: Dicq non ctiam ſi ſit delegatus

; pꝛoſecuta/nocet tamen in appendicijs pꝛoſeccu
WARti. hoc dicit. cũ glo.⁊ ceſſat ↄtrariũ.de. l. lʒ. S. e.

ab oꝛdinario cũ dauſula vt ſubdelegare poſſit ꝙ poteſt

fleri. ⁊ ita ſe habet cõis cõſuetudo m io.and.et ibi glo.⁊
phi.fran.in.c.is cui.de officio et pote.iudi.deleg.lib.vj.

Subdelegatus tñ a delegato non ſolũ oꝛdinarij:ſed necc
pape/pꝛincipis/vł alterius ſubdelegare aliquo mõ põt.

ar.c cum caãam.ex.de appel.idem hoſt.⁊ glo.in.c.ſuꝑ qſti⸗

onum:.S.poꝛro.ex.de offi.⁊ pote.iudi.deleg.ratio quar

ſubdelegatus nõ ſubdelegat eſt: qꝛ poſſet ire in infinitiũ

ſᷣm anth. Jo.and.et phi.fran.in.d.c.is cui.de offi.?⁊ pot.

iudi.deleg.⁊ ibi vide phi.fran.

eſt pꝛohibitoꝛia vſq; ibi ſp ſi ↄtra.
Secũda eſt punitoꝛia vſq; in finẽ. Itẽ pꝛima

niarias excedẽtes ſummã trecentoꝛũ aureoꝛũ.Ita dele⸗

gat iudex ſi eſt publicis occupationibꝰ impeditus ⁊ tunc

põt delegare totũ:ſi tamen velit ſibiſentẽtiam reſeruare /
tũc debet cãm audire:ſed hac foꝛma.ſ.reſeruata ſentẽtia
non põt delegare iudex appellationis vel delegatus/qui
contra fecerit punietur.hoc dicit.

KRO◻D

2 *et ſentẽtia nulla que ſequitur.
rSEOo. ꝙ nõovicietur ſentẽtia ſi obmittatur ex⸗
EAceptio: vt. lI. ſta demum. S. de pꝛocura. So.erat
ibi talis dnr licet ꝓ alio non poſſet eſſe ꝓcuratoꝛ:poterat
tamen eſſe pꝛo ſe / hic pꝛo nullo. Jaco.

Em Nullum iudiciũ eſt cum ſerno/x acti
Nbetatum cum ipſo nullũ eſt. hoc dicit.

Areali.alio modo in perſonali.¶ Quero qð iudi⸗
cium erat iſtud: Et dic vt glo.nemine cõparente mittet᷑
pꝛo grauia:vt heredes cõparcãt ⁊ ſi non ↄparẽt/vl alter
pꝛo eis dabitur curatoꝛ bonis qui ea vẽdet / ⁊ ſatiſfacict
creditoꝛibus:vt.l.ſi diu.ff qui.ca.in poſſeſ.ea. 4

vyno modo in vtroq; ſcripto. alio mõ in vtroq;
non ſe cripto. Pꝛetermitta ergo quedaʒ ad cui⸗
Ponã caſum in nube vt littera ſonat.Querã de

denti.
exẽplis leg.opponam/querã de quibuſdã.diſtinguam et
ero bꝛeuiter expeditus. Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ tri⸗

D h ec Diuide in duas partes:qꝛ pꝛima

AAſubdiuitur in tres:qꝛ pꝛims loquitur in iudice
oꝛdiario cognoſcẽte de cauſa pᷣncipali vſq; ibi itẽ iudex.
ibi loquitur in iudice oꝛdinario cognoſcente de cauſa ap
pellatiõis vſq; ibi delegatus aũt.ibi loqᷣtur in delegato.
vſq; ad vᷣſi.contra.⁊ bꝛeuiter hoc intendit.Cauſas pecu⸗

Hec lex legitur duobꝰ modis: vno modo in

N 5 Equitas pꝛefertur rigoꝛi.h. d.
3 T a cuit. ¶ec lex legi᷑ duobꝰ modis.

Eruns Judicium nullũ eſt cum ſerno:

Jus ſtri⸗

bus modis dicit᷑ ius ſtrictũ.vno modo qꝛ ab eo recede⸗ ctũ dr tri⸗

re non licet:vt inſti.de iure natura.S reſponſa. Alio mõ bꝰ modis.

ad differẽtiam bone ſidei:qꝛ iudex debet tenere frenũ in

manu ſtricti iuris vt inſti.de acti:S actionum. Alio mo

do dicitur pꝛout plus/vel minꝰ dictat qᷓ; equitas vt hic.
Pone caſum in nube ſic. Occurrit ꝙ equitas dictat vnũ

rigoꝛ ↄtrarium dictat.queritur qð debeat pᷣferri: reſpõ⸗

detur ꝙ eqᷣtas. Quero de exẽplis legis:Et dic vt glo.
qꝛ in qualibet exceptione eſt equitas:in regula rigoꝛ.
¶ Itẽ quero an loquat᷑ in vtroq; ſtricto / vel non. et certe
poteſt loqui in vtroq; ſtricto:vt.l.ſi quis ſeruoꝛum. de
furtis. Item poteſt loqui in nõ ſtricto.in hoc ꝙ dicit de
rõne rigoꝛis.nã ſi habes relationẽ ad cauſam expᷣſſum
in quo eſt rigoꝛ ⁊ illud eſt ſtrictũ:ſi habes reſpectũ ad ca

ſum nõ expᷣſſuʒ ad quẽ vis trahere pactionẽ iuris ſtricti /

vel equitatis:tũc loquitur in nõ ſtricto:⁊ potius eſt tra⸗

henda ratio equitatis qᷓ; rigoꝛis. Itẽ op.qꝙ recurratur

ad pꝛincipẽ:vt.l.j.S.de legi. Sol.aũt eſt vtrũq; ſtrictum

⁊ ſic in pceptis redactũ/ pꝛeualet edtas vt hic. Aut nõ
eſt ſtrictum aliquod ⁊ tunc adit᷑ pꝛinceps vt in cõtrario.
vel dic ꝙ in vtroq; ctiã non ſtricto/pᷣualet equitas hoc

modo. qꝛ aditur pꝛinceps:vt qð eſt in terminis iuſticie
reducat ad pᷣcepta/⁊ reducet ſᷣm hanc legẽ pᷣferendo eq⸗
tatem:vt hic.⁊ ſi nõ haberetur eius copia pꝛeferret eqᷣta
tem:vt hic.¶ Item op.ꝙ rigoꝛ pꝛeferatur.vt.l.inter cãs.
S non oiĩia.ff. manda. So. aut eſt ſtrictũ vtrũq; aut neu⸗
trum.⁊ habet locũ hec lex. aut alterũ tantũ eſt ſtrictũ/et
pᷣfertur ſtrictũ /eti ſi ſit rigoꝛ:vt in contrario. Itẽ op.
vtrũq; ſeruetur:vt.l.edita.ẽ.de eden.So. aut concoꝛ⸗
ant ⁊ vtrũq; ſeruatur vt in cõtrario.aut diſcrepat ⁊ tũc

equitas pᷣualet vt hic.¶ Itẽ op ꝙ pᷣferatur rigoꝛ.vt patet

in vſucapione q̃ eſt ↄtra equitatẽ naturalẽ:vt.l.nam hec

nstura.ff· de condi.indebi. So. aut vtrũq; eſt in gñe / vel

ſtumſtn
tkiudici

ſi Peen

tlj an
Hdeplan
Swenint
ninen.
furium
Poperic
erhlene
eno vul
diciture
1Fibic

Add

bi vide
inlerſt
guüturt
tecckia ⸗
ſcreris.
feitgoo⸗
ferqri⸗
dedam
traruſticea
ſannrlan
les met
Mmwe decaſtch
fin necauſe

anfee
manſerit
Megengſ

ſtcum ſen
neſequinr.
bimlttature
ra. Soct
Natorponnt

mſernoſete
eſt hoc de
vno nocol
uerogd ⸗
Mrente mia
paritypkur
tAſatifuet
4.
r figorih!
nob? moe
mo in vn⸗
edazadch
1. Qucrin
ſtmgvane
ſcendügm
Deoſtaetei
hnſa. Aonin
tehereffenin
nun. on
ritas he,
tusdiennn
thfenires
Etdieng⸗
feguar
elnon cet.

=

2

4
4
.

ſeruoun ſn

t bi Aun
Vrincinab⸗
tecuitto
mnlnis e
ßſtben

De Judiciſss. Fo. LXXXVIII.

vtrũq; ĩ ſpecie: vel rigoꝛ ĩ genere equitas in ſpecic ⁊ tũc
pꝛefertur equitas vt hic:aut eſt equitas in genere rigoꝛ ĩ
ſpecie ⁊ pꝛefertur rigoꝛ vt in contrario. Jaco.
d ices Negulariter omne iudiciuʒ eſt
TDyꝓplenariũ: ⁊ ideo iudex plene hʒ
Judiciuzʒ Adiſcutere. h. d. ſ Ad euidẽtiam eſt ſciendum ꝙ;
eſt triplex quoddam iudicium eſt ſummariũ ⁊ hoc eſt ca
vcʒ ſũma⸗ ſuale vt.iiij ·S· ibidẽ.ff.ad exhibendum.quoddam eſt ple

riũ:plena⸗ num vt eſt regulariter in ciuilibus vt hic quandoq; ple⸗

riuʒ ⁊ ple⸗ niſſimumvt in criminalibus.vt.j.de pꝛobatio.l.ſciant.
niſſimum. ¶ Opp.ꝙ nedum plenarium:ſp etiam pleniſſimum debe
at eẽ iudicium.vt.l.ſciant.j de pꝛoba.So.vt glo. IJtem
op.ꝙ immo debeat eẽ ſummarium.vt.l.j.S.cum patronꝰ
ff. de offic. pꝛefec.vꝛb.⁊.l.nec quicqᷓ;·S.de plano. de offic.
pꝛocon.⁊ legati.So.vt glo.⁊ hoc declara melius ſʒʒ Ja.
de are.ſic nam vnum contrarioꝛum declarat ſuum oppo
ſitum vt inſti.de tute.in pꝛinc.¶ Modo videamus quod
eſt iudicium plenarium ⁊ tunc ſciemus quod eſt ſumma
riũ. Plenarium eſt quãdo lis conteſtatur ⁊ moꝛe oꝛdina
rio ꝓceditur / ⁊ plene de cauſa cognoſcitur:⁊ ambe ꝑtes
ſunt pꝛeſentes/⁊ iudex audit vtramq; partẽ.Si ergo ali
quod iſtoꝛum remoues remanet ſummarium.nã ſi iudex
ummatim pꝛocedit ⁊ non plene cognoſcit dicitur ſũma
rium licʒ ſit pꝛeſens vtraq; pars ⁊ vtramq; audiat iudex
vt.l.j.S·cum patronus.ff. de offi.pᷣfec.vᷣb.⁊.l.nec quicqᷓ;.
§ de plano.⁊ de offi.pꝛocõſu.⁊ lega.⁊.l.ſi quis aliberis.
S.· meminiſſe.ff.de libe.agno.⁊.l.iij S.cauſe.de vẽ.in poſ.
mitten. 1 tẽ ſi altera pars eſt abſens dicitur iudiciũ ſum
marium lʒ iudex plene examinet iura vtriuſq;.vt.jeo.l.
pꝛoperãdum .S:ſinautẽ reus. Itẽ ſi vterq; eſt pᷣſens ⁊ iu⸗

dex plene cognoſcit:ſed tamẽ vnam partẽ tantum audit

qꝛ nõ vult audire exceptiões reqͥrẽtes altioꝛẽ indagineʒ
dicitur etiã tunc iudicium ſummariũ.vt.l.iij·S.ſciẽdum.
⁊. S· ibidẽ.ff.ad exhibend.cum ſi.
Ad ditio Dic in pᷣſenti.l.ꝙ ſnĩa lata tam bꝛeui tẽ⸗
0B poꝛe ꝙ acta non potuerũt veriſimiliter
bñ videri eſt ipſo iure nulla ſᷣm Bar.in.l.pꝛolatã ad fi.⁊
in.l.ex ſtipulatione.j.de ſentẽtijs ⁊ interlocu.om.iudi.ſe⸗
quũtur do. Antho. JImo.⁊ Panoꝛ.in.c.ij.de re iudi.⁊ in
c.eccłia ſancte marie.poſt glo.ibi de conſti.⁊ in.c.tam ex
litteris.ꝑ illum tex.vbi Panoꝛ.limitat de in integ.reſt.
facit glo.in.l.ſed ⁊ ſi ꝑ pᷣtoꝛẽ·S·quotiẽs.invᷣſi.vnius diei
ffex qui.cau.ma.⁊ tex.in.l.ſi finita·S.non autẽ ſtatim. ff.
de dam. infec. ⁊ dicit do. Jaſo.in voce qð iſtud facit con
tra ruſticos qui illamet die qua factũ eſt cõpꝛomiſſum ꝓ
ferunt laudũ ꝙ nihil valʒ. Vltimo non obliuiſcaris:ſʒ te
neas mẽti in ꝑpetuuʒ vnum quod valde exclamat Pau.
Interro⸗ de caſt.hic ꝙ quãdo fiunt interrogatoꝛia circa pᷣparatio
gatꝰ circa nẽ cauſe puta interrogatur pars an habuerit cẽtum mu⸗
pᷣparatio⸗ tuo non tenetur reſpõdere:ſʒ ſolum quãdo fiunt interro⸗
nẽ cãe/ pu gatoꝛia circa pparationẽ cauſe puta an ſit heres vel an

ta an ha⸗ poſſideat:debẽt ergo fleri capitula vel poſitiones in qui

buerit cen bus ille qui ponit affirmat/⁊a iſtud põt ꝓdeſſe parti. ⁊ di⸗
tũ mutuo cit hoc e tenẽdũ mẽti.⁊ ꝙ habuit de facto ⁊ pauciſciũt⁊
an teneat᷑ ꝙ faciet honoꝛẽ qñ pꝛacticabis tu. adde in terĩis Bart.iĩ

rñdere. l.i. ff. de interro. actio.⁊ in.l.vnica.circa pꝛinc. de cõfeſſ.

⁊ in.l.ij.S.ꝙ obſeruari.circa.iij col.j.de iura.calum. Et
vltra eũ alia vtilitas eſt ⁊ differẽtia:quia quifacit poſi⸗
tiones dz pꝛius iurare qð credit eas eẽ veras:ałs aduer
ſarius non tenetur rñdere glo.eſt in.l.vnica.in glo.mag.
ad fi.j de confeſſ.quã ad hoc reputat ſing. Bal.in. c. per⸗
tractandis.de iura. calum. Sccus in co qui fecit interro
