bat pꝛopter hypothecã impediri miſſionem:ſj ꝗð habẽes nos curamus rantũ oꝛdinẽ ⁊ vt reus ſit cõſtitutꝰ tm con lnethno
bypothecã ẽ potioꝛ: ſed poteſt pꝛobari per.l.a diuo pio.. tumax per cuationẽ/a pꝛima miſſio nõ fit vt aliquod ius letelb
Sſi ſuper rebus.ff. de re iudi.¶ In eadẽ glo.ibi poſſeſſio-⸗ tribuatur in re in qua fit:ſed vt debitoꝛ tedio affectus ve ͤnhee
nẽ bonoꝛũ hic immo miſſio in poſſeſſionẽ /⁊ bonoꝝ poſ-⸗ niat reſpõſurus:⁊ ideo bene põt extendi venditio vel ſᷣm rdi B
ſeſſionẽ/ poſſeſſionẽ bonoꝝ: qꝛ tria ſũt quoꝝ vnũ nõ eſt decrctũ ad aliam rem ſicut ad aliam pſonam extenditur rrlh
aliud/a hic de miſſione loquitur. Leeſt caſus recte intelligẽdo.l.cum vnus.ff.de bo.auc.iu. mſwi⸗
P Taui Hodie miſſus in perſonali ꝓ mẽ⸗ po.⁊ hic. Item eſt hic argumentũ ꝙ ſi ſunt plures credi⸗ 6 ae
Cqul. ſura debiti declarati mittitur. toꝛes ⁊ vnus coꝝ faciat executionẽ bonoꝝ debitoꝛum ꝙ e ae
νCExtex. actoꝛt] ꝙ ſuſtinuit ratio eius ar.l. ſa alij poſſint nulla facta executione conuenire fideiuſ. vel ginein
Ecimus. S. de indll. pignoꝛis poſſeſſoꝛes ⁊ hoc eſſet magis durum diccreq; ute
¶ DODopp. ꝙ letarns Paſt it erevein auk qui ſemel. Z. pꝛecedens. “ 4 ae,
ſo ⁊ qñ iudex.So.vt gl.vel ibi loquitur de alia citatio a / C.s Ui „ nepe f
Rerau fit per aliũ. ¶ Itẽ op. ꝙ plenaria dẽat fieri cogni De pꝛiuilegio fiſci. ub. ſinma
tio:vt.l.iudices.S.de iud.So.vt dicã ſuper glo.i Itẽ q —— ð O Ex pᷣmipilaria adminiſtra KAum Ninet
ro quomodo intelligatur pꝛo menſura debiti declarati: EE . na. tione capiuntur bona ma⸗ Meitiete
dic vt gllo. . riti non vxozꝛis. “ Ne⸗ zule
Abſens ¶¶ Item quero quãto tempoꝛe audiatur abſens: Reſpõ⸗ (¶Op. ꝙ fiſcus pferatur etiã in rebus uigſine
quanto tẽ deo aut miſſus eſt factus poſſeſſoꝛ⁊ auditur veniens in⸗ mulier!. vt. lI. ſatis. . in qui. cau. pignꝰ enr ins
poꝛe audi fra.x.ãnos.vel.xx.ᷣm cõem pꝛeſcriptionem / ſi non eſt ka⸗ Ptacite ↄᷣhatur. So. hic in alijs rebꝰ mu puleirit

2

ctus poſſeſſoꝛ tũc pꝛeſcribit.xxx.quaſi potius pꝛeſcribat Alieris: ibi in datis in dotem ⁊ hec yjůD. ſlaniert

iuri agendi qᷓ; rei:vt.l.male agitur.S.de pꝛeſcrip.xxx.an. Eᷣ t = A AAHItem qro quare ꝓbet mulier domi⸗ finigi
2 de hoc plene dicam in ·l.ij. S. vbi in rem actio. niũ: dicunt aduocati qꝛ eſt pᷣſumptio ꝓ officisli / ⁊ hac AUlpeiten
¶ In gloſ. que incipit quando iudex. in fl.ibi delegato rõne dicunt quidã ꝙ qũ tabellio dixit in inſtr̃o ꝓmiſit- fgubeberi
pꝛincibis. pᷣſumitur ſtipulatio. Item ideo ꝓbat dñium:qꝛ nõ poſſi⸗ Ukhurzem⸗
¶ In glo. que incipit ſummatim. in fi. ibi.l. iudices illalo debat als non haberet neceſſe ꝓbare dominmim. ſenogfm
quitur quando res debet expediri per diffinitiuam: hic ¶ In glo. que incipit vt ⁊.ibi onus imminet ꝓpter pꝛe ſuebedet,
quando per interlocutoꝛiam: olim ergo in perſonali fie⸗ ſumptionem officialis. SS Moeſtiur⸗
bat miſſio in ommbus bonis:quia obligatio reſpicit per gf FT1ι+&σ Mulier 1 fiſcus paribus paſſi⸗ Fiſcus · ittlate⸗
ſonã ⁊ per conſequens totũ patrimoniũ: vt.l.fideicoõmiſ⸗ Y. F. S GBaã UutsS. bus ambulant. mulier Aifrn
ſum. S. tractatum. ff. de iudi.⁊. lj& heres.ff. ad trebellii. RCOp. ꝙ mulier pferatur creditoꝛibꝰ: vt.l. aſſi ribꝰ paſſi⸗ ſtebigare
Sed hodie ex equitate huius legis fit pꝛo menſura debi RR duis. . qui po. in pig. ha. So. ibi in alijs credi⸗ bꝰ abult. pbioe
ti declarati: in reali vero cum reſpiciat rem fit miſſio et toꝛibus:hic in fiſco.¶ Item op.ꝙ conſideret᷑ puilegium Cihigins
hoc in re petita ⁊ olim ⁊ hodie:ſed ſi omnia bona ſunt ob ex cauſa/x non ex tpe:vt.l.pᷣuilegia.ff.de puile.cre.Sol.
ligata poteſt fieri in omnibus:fallit in legatovt.l.ij.⁊.l. ft. vt glo.ſ¶ Item op.ꝙ pꝛiuilegium non habegt hic mulier / dere

cõmunia deleg.

cum ⁊ quilibet pꝛiuatus pᷣferatur fiſco ſi eſſet pꝛioꝛ tpᷣe:

45

Nenontles
ſegitt inn
küsfierngit
Ndepoſtttit
kſacriteirte
nfinediang

ſinitin⸗

ecieel Nee
SoNtgten
Alis:eoliſe

dz Pfeniſchee

7

Nis Nliiri.

dliſsſfiegiet
dcbät heckenn
betereſnſin,
Feundenil
unt delunnit
delicto An
etroriviltint
ea:ſed diegſil
ſitcoſtitnni
öfityralicct
Ntedio affen
divenaſti
Plonamnete!
nsf.deinun
ſiſunt ponmn
bonopdttiri
onnetürfli
gis dununi

eeglntr
niplnnin
Cpionntun
immmnit
n e⸗
Ainiiß
NN
gin doent

n

E

— =

=
S=
=
=
= ¾ -
= 8

vt.i.ſt is.ff. de iure fiſci. Sol. ſi cõcurrant fiſcus t mulier
ſunt pares ⁊ in tacita hrbor era ⁊ in expᷣſſa:qꝛ ille pᷣfert
gui pꝛioꝛ eſt tᷣe vt hie.ſi concurrãt cum pᷣuato in tacita
hypotheea pᷣferũtur fiſcus ⁊ mulier habẽti tacitã etiam
pꝛioꝛẽ in tpᷣe:ſed habenti expᷣſſam non pᷣfert᷑ mulier pᷣoꝛi
in tꝑe habenti expᷣſſam.fiſcus etiam non pᷣfertur habenti
pꝛioꝛẽ in bonis ante ctum ſuũ q̃ſitis ſed in bonis poſtea
queſitis bene pꝛefert᷑ vt no.in.l.ſi is.ff.de iure fi.
an glo. que incipit ſic ergo.in fl.dic vt not.ff. de iur.
.l. ſi is.
J cum Vbi eſt pignus ex vna ꝑte ⁊ pſo⸗
LIbł. nalis obligatio ex alia pꝛefert᷑ pi⸗
gnus habens. Butrig. L

JI debitoꝛ. leus non p obligara bo⸗

na debitoꝛis diſtracta ante
contractũ ſun ndgni eſt. a5
. In bonis a ienatis poſt õ
m Patrę. aum fiſci: by flleus hypo⸗
thecam. h. d. In.l. ſ in te. nil eſt.
De pꝛiuilegio dotis. Kub.
WrnrrEEEE Cire Pꝛiuilegium dotis compe
N 0&1 Tetens mulieri ad extraneum

6 heredẽ non trãſit. Uel dic in generep
uilegia pſonalia non tranſeunt ad he⸗

fredes.h.d. Glo.nil hʒ cõmune cũ tex.
) aꝛ glo. Iloquitur de pluribus pᷣuilegia⸗
.Rttis inuicem cocurrentibꝰ cuius ſit po⸗
RaeEANLiOz rõ: ſed tex. loquitur de pꝛiuilegio
mulieris an tranſeat ad heredes.ſ¶ Expediã ergo pꝛimo

Dot pᷣui- materiã textus.Scðo materiã glo.¶ Quero an pꝛiuilegi
legiũ an um dotis trãſeat ad heredẽ? Et dicunt quidã ꝙ ſic ad fi⸗
traſeat ad lium mulieris/ ex eodem matrimonio vel etiã ex alio ſpᷣm
hrdes.

quoſdam: vt.l.etiã.ff.ſo.ma.ſed eſt cõſiderãdum duplex
pꝛiuilegium: vnum ꝙ non conueniatur quis de dote niſi
quatenus facere põt:⁊ hoc non eſt pꝛiuilegiũ dotis ſed ʒ
Ddotẽ: ⁊æ hoc pꝛiuilegiũ cauſat᷑ a ↄiũctione mariti ⁊ vxoꝛis
⁊ ideo poꝛrigitur filijs mulieris ex eodẽ vel alio matri⸗

De pꝛiuile. do. De reuocã. his q ĩ

monio: vt dic.l.etiam. Item eſt pꝛiuilegiũ dotis.ſ.vt mu

lier pᷣferatur alijs creditoꝛibus etiã in ꝑſonali ⁊ hypothe
caria ̊ habentes tacitas hypothecas etiã pꝛioꝛis: vt.l.
aſſiduis.jſ.qui po.in pig.ha.⁊ iſtud pᷣuilegiũ datur cãe.ſ.
Dot ⁊ fauoꝛe mulierꝭ ⁊ fauoꝛe liberoꝝ vt ſic mulier poſſit
nubere ⁊ filios ꝓcreare.vt.l.j.ff.ſo.ma.⁊ h̊ pᷣuilegiũ dat᷑
mulieri/⁊ liberis etiã ex alio mr̃imonio /ſʒ hr̃di extraneo
nõ vt hic. Itẽ datur parẽtibꝰ mulieris qꝛ hñt neceſſe do⸗
teum mulieri reſeruare vt poſſet nubere. vt aut᷑.ſed qᷓ;uis.
3. de rei vxo. ac. ¶ WModo q̃ro quis plurimum pᷣuilegiato
rum ſit potioꝛ: Et dic ꝙ quedã ſunt pꝛiuilegia q̃ nõ ſunt
in coꝛpe iuris redacta:ſed a pᷣncipe ↄcedũtur/a tunc aut
in eis eſt dare oꝛdinẽ/a tunc pꝛioꝛ pᷣfertur:qꝛ videtur cõ⸗
ceſſum pꝛiuilegium ſcdᷣo ſine pꝛeiudicio pꝛimi niſi expᷣſſe
fuerit dictũ in ſecũdo non obſtãte pꝛimo:vt.l.ij·S·ſi quis
a pᷣncipe.ff ne quid in loco pu.Si nõ eſt dare oꝛdinem vł
dubitatur cui pꝛimo cõceſſum fuerit/tunc dic ꝙ aut pꝛiui
legium ↄtinet quid diuiſibile ⁊ quiibet admittit᷑ ꝓ rata.
aut cõtinet qͥd indiuiſibile/⁊ ratione dubitatiõis nullus
gaudet pᷣuilegio.vt.l.duo ſunt titij.ff.de te.tu.⁊.l.ſi quis
ſeruũ·S.ſi inter duos ff. de le.ij.Si autẽ pꝛiuilegia ſunt in
coꝛpoꝛe iuris incluſa/tunc dic ꝙ aut cõcurrunt om̃s non
pꝛiuilegiati:tũc omnes concurrũt ⁊ partiũtur bona debi
tous pariter ⁊ non cõſidero quis pꝛius contraxerit. vt.l.
pᷣſenti:S.ij.S.de his qͥ ad eccl.cõ.⁊.l. ꝓ debito.de bo.aut.
iudi.po.idem ſi habẽt oẽs pꝛiuilegia paria.ſi autẽ pꝛiui⸗
legia habent in ꝑſonali:tunc ſi non habẽt paria tũc pᷣfer
tur habens maius pꝛiuilegiũ:vt ĩ funeraria ⁊ ſimilibus.
Ptan⸗ pꝛefertur multomagis habens pꝛiuilegiũ nullius:
ſi autẽ habẽt pꝛiuilegia realia tunc regulariter pꝛioꝛ tꝑe
potioꝛ eſt iure.fallit in muliere q̃ pꝛefertur pꝛioꝛibꝰ in tpe
habẽtibus tacitam vt.l.aſſiduis alleg. Itẽ fallit in fiſco
qui pᷣfertur pꝛioꝛi hñti etiã expᷣſam hypothecã in bonis
poſt obligationẽ fiſci q̃ſitis vt.l.ſi is.ff.de iure fiſci.⁊ ibi
nga.ſed vbi ↄcurrit habens ius reale cũ hñte ꝑſonale tũc
pkert᷑ hñs ius reale vt.d.l. ꝓ debito.S. de bo.aut.iudi po.

De reuocãdis his q̊ in fraudẽ
creditoꝛũ alienata ſũt. Rub.

—

non poteſt a

frau. et. c. Jo. LXII.

Eres Alienatis bonis a debitos
CBi're in fraude creditoꝛũ ſu⸗
pereſt ꝑſonalis actio p̊ debitoꝛem:re⸗
gg uocatoꝛia contra eum in quẽ eſt facta
Jalienatio.h. d. ¶ Quero qͥd alienauit:
ͤM⅞⅓X KRñndeo bona teſtatoꝛis vdo ea in ſo
α lutum pꝛopꝛio creditoꝛi vel alij. ¶ Itẽ
—— quero quare dicat excuſſis: Rñdeõ qꝛ
tagi reuocatoꝛia ſi tot bona ſuꝑſunt debitoꝛi
vnde poſſit ſoluere:⁊ ideo fit excuſſio. Nerũ dicit glo. ꝙ
olim flebat excuſſio volũtarie/ hodie neceſfario: ꝙ ꝓce⸗
dit in eo qui hʒ hypothecariã ſed in eo qui hʒ ſolum pſo⸗
nalẽ vt eſt hic ⁊ vult per reuocatoꝛiã reuocare alienata ĩ

⸗

raudem ſemꝑ habet neceſſe excuſſionem facere vt hic.
Wodo qro qñ reqᷣratur fraus: Rñdeo aut alienatio fit Fraus qñ
inter viuos.aut per v timã volũtatem:ſi fit ꝑ vltimã vo⸗ reqratur.

luntatẽ non eſt neceſſaria fraus ſed ſufficit effectus: ſʒ ſi
flt inter viuos aut titulo lucratiuo ⁊ ſufficit tũc dolusvẽ⸗
dentis:ſi autẽ fit titulo nõ lucratiuo exigit᷑ dolus alienã⸗
tis ⁊ recipiẽti:niſi qũ oĩa bona alienat:qꝛ tũc pᷣſumit᷑ hoc
ipo eẽ fraus.vt.l.oẽs. S.·luciꝰ.ff. de his qͥĩ frau. credi.Di
cit glo.idẽ qñ libertꝰ alienat in fraudem pr̃oni ⁊ male:
qꝛ eo caſu quo libertus alienat etiã titulo non lucratiuo
ſufficit ſola fraus liberti.⁊ in hoc titulo duplex fraus re⸗
quiritur vt dixi in.l.j.S dolum.ff.ſi quid in frau.pa.
C. S n glo.que incipit vel vtriuſq;.in fi.inS. lucius.⁊ ibi
eſt fraus ſaltim pꝛeiumpta.

T Singularis ſuccel⸗
J lucceſſio ne ſoꝛ non tenetur cre⸗
ditoꝛibus ꝑſonale tantũ habentibus / niſi p⸗

rr E Per alienationem in fraudẽ facta reuocatos
ria conueniatur.hoc dicit cum ſequẽti.
W ꝗ Cex pcedens loquitur in
J paterna datis in dotebicde colla
ts titulo donatiõis.
E EEA&Op. ad hanc lege ⁊ pᷣcedeñ.de.l.j..de pᷣmi⸗
pilo.Sol.vt glo. Ael dic ꝙ ſiſcus hʒ ſemꝑ hypothecã:⁊
iõ pꝛoſequit᷑ ſingularem ſucceſſionẽ iure hypothece.
io 9 Sicut nõ licet mihi allegare tur⸗
BIEUB. pitudinem meam: ua nec eius cui
ſucceſſi hoc dicit Jaco. Butrig.
aeW Si cocurrat euẽtꝰ ⁊ cõſiliũ fra
. BG no ti. dis ſic etiã alienataĩ frandcre
W ditoꝛũ. h. d. ¶ Semp ergo requiritur euẽtus.
a Ma vt. (.alienatis bonis nõ remaneat vnde poſſit
ſo lui creditoꝛibus. Item requiritur cõſiliũ fraudis: ſed
qũq ſufficit ſola fraus alienãt qũq; nõ.vt dixi.S. eo.l.j.
¶ In glo.que incipit.q.d.ibi in fraudẽ patroni. qð non
eſt verum:qꝛ ſufficit dolus alienantis etiã vbi eſt titulus
non lucratiuus.Buk.
. J actu Quia hec lex videtur pꝛobare ꝙ
–☛ fraudatoꝛ nõ ↄueniatur niſi q̃te⸗
nus facere põt ⁊ male:ideo ſunt hic tres lec.⁊
hec lex bꝛeuiter hoc intendit. Si liberaui debi
toꝛem meũ in fraudem creditoꝛis cõuenietur ĩfra annũ
ille qui liberatus eſt quatenꝰ facere poſſit. conueniar ego
qui in fraudẽ liberaui.hoc dicit.
¶ Op.· a diuiſione:qꝛ aut hic ponit᷑ fraudatoꝛ pꝛo eo qð
alienauit etiã. male dicit ꝙ ↄueniatur in q;tum Reere põt
cum pꝛimo tenebatur in ſolidũ:x per fraudẽ ſuam nõò dʒ
lucrari vt in minus cõueniatur.Aut accipit᷑ fraudatoꝛ ꝓ

eo qð eſt liberatus:⁊ male dicit:qꝛ poſſibile eſt ꝙ nõ eſt

dolo. Sol. dicit glo.ꝙ poteſt intelligi in eo qui liberatus
eſt / ⁊ nõ fuit ĩ dolo:ſed dr̃ fraudatoꝛ re ipſa.⁊c.dic vt glo.
¶In gllo.que incipit peſſime cãta.Hec glo.faeta eſt:qꝛ
tex.videt᷑ ſonare fraudatoꝛẽ.i.eum qui alienauit in frau⸗
dem conueniendum inq;tum facere põt quod eſt falſum.
¶ Expedito tex.cũ ſuis glo.huius tituli.i Quero de qᷣͥ⸗
buſdã.⁊ pꝛimo quid ſi flt alienatio in vltima volũtate an
ſufficit fraudẽ re ipſa interuenire:ſi inter viuos opoꝛtet
ꝙ interueniat ex aĩo:Rũñ.ratio eſt.qꝛ legata ſoluũtur de⸗
ducto ere alieno.vñ ſiue ſit legata in fraudẽ ſiue non pꝛi⸗
mo ſoluit᷑ es alienũ:⁊ ideo deſiciũt legata.ſi es alienũ to
tũ abſoꝛbeat.vt.S.tit.iij.l.j.ſed ſi fit ĩter viuos ceſſat hec
ratio.Sʒ qͥd in libertatibꝰ:Certe aut loqtur de direct ⁊
in eis reqritur fraus ex aĩo.aut de fideicõmiſſis pᷣſtãdis
ab h̃de ⁊ ſufficit fraudẽ intuenire re ipſa vt not.inſti.de
ac · S itẽ ſi qs. ¶ Sed q̃ eſt rõ ꝙ duplex dolꝰ exigit᷑ qũ nõ

ſz in alienãte in fraudẽ pr̃oni ſufficit ſolus dolus alienã⸗
tis: Rñdeo qꝛ bic creditoꝛ venu iure extraoꝛdinario ad

nale nec hʒ ius in re. Oatronꝰ vero ad iura liberti venit
iure cõi:qꝛ in eis dʒ quartã hr̃e iure cõi. ꝗ Itẽ hz ius in
eis bonis q̃ſi ſint eis aſcripta/⁊ eſt ius q̃ſi pignoꝛis:⁊ iõ
magis ſibi eſt conſulendum qᷓ; creditoꝛibus vt ſic poſſit
agere cotra ſingularẽ ſucceſſoꝛem etiã non lucratiuã cau
ſam bñtem lʒz non ſit in dolo ſʒ ſolus alienans.¶ Itẽ qᷣro
an ſit neceſſe ꝙ pꝛimo creditoꝛes faciãt executione bono
rũ debitoꝛis qᷓ reuocatoꝛia agãt:c dic ꝙ aut loquimuri
his qͥ hũt hypothecã ⁊ illi olim faciebãt executionẽ ſpon
te hodie de neceſſitate vt..ð pig. aut᷑ hoc ſi debitoꝛ.⁊ ita
pꝛocedat glo.hic poſita. Aut loqmur in his qui non hñt
hypothecam vt eſt hic: ⁊ tunc opʒ ꝙ pꝛimo flat executio
bononꝝ debitoꝛis vt hic. Et eſt rõ qꝛ tex.dicit excuſſis bo
nis: vt. S. e.l. j. ¶ Itẽ qꝛ opʒ interuenire fraudẽre ipa. ſ. vt

ex bonis q̃ rema erunt debitoꝛi nõ poſſet ſatiſſieri credi⸗

toꝛibus:ergo opʒ excuti bona debitoꝛis vt videat᷑ ſi ſuffi
ciãt vel non:⁊ pꝛobatur per continuationẽS.· ſi qͥ ĩ frau
dẽ.ad ſuperioꝛa iſti.de act.qꝛ ſicut publiciana deq̃ᷓ loqᷣt.
S.pꝛecedens datur in ſubſidiũ emptoꝛi cum nullum au⸗
xiliũ iuris ciuilis hẽat ita ⁊ reuocatoꝛis in ſubſidiuʒ d
dari creditoꝛi qñ.ſ.a debitoꝛe non põt conſequi debitũ ſi
bi debitũ. Spʒ ergo ꝙ pꝛimo conueniat depito ꝛcẽ̃. ¶ Itẽ

Actiões q̃ quero que ſint iſte actiones per quas reuocatur alienata
ſint ꝑ qᷓs MRũdeo eſt pauliana ⁊ hec dat᷑ creditoꝛi eſt fauiana ⁊ hec
teuocan⸗ datur patrono / T eſt caluiſiana ⁊ hec datur vtriq; ⁊ hec
tur aliena eſt vera opinio. Verũ quidã dicũt ꝙ hec non ſunt noĩa

ta.

actionũ ſed ſunt actiones in factũ.¶ Et ſi dicas nõne ſũt

hec noĩa fauiana ⁊c̃.ipſi dicunt ꝙ non fuerũt eis impoſi⸗

ta vt nomina ſed quedã adiectiones ⁊ cognommatiões.
¶ Wodo ũro an iſte actiones perſonales vel reales ſint /
⁊ videtur ꝙ ſint reales per continuationẽ.S· item ſi quis
in fraudẽ.inſti.de act.ad ſuperioꝛa ⁊ inferioꝛa qꝛ ponunk
inter reales.¶ In contrariũ videt᷑ ꝙ ſint perſonales quia
ponunt inter cõditiones q ſunt ꝑſonales.vt.l.videamꝰ.
ff de vſur. ⁊ eſt caſus in.l.j·S· hec actio ff ſi quid in fraud.
pa.¶ Mõ q̃ro vñ naſcatur hec actio:⁊ videt᷑ ꝙ nõ ex ↄtra
ctu vel quaſi qꝛ non ↄᷣhitur vel quaſi. Itè nec ex maleſt⸗
cio vel ãſi. Quid ergo: Sy.tʒ ꝙ venit ex dolo ⁊ ſic ex de⸗
licto:ſed hoc non videt᷑ verũ /qꝛ tunc dolus auctoꝛis trã
ſit in ſucceſſoꝛem quãdo ius eſt non fũdatum in perſonã
actoꝛis ſiue hẽat ſucceſſoꝛ titulũ lucratiuũ ſiue non:vt.l.
apud celſũ·S· de auctoꝛe.ff de do.excep.at hic ius iſtð nõ
eſt fundatũ in perſonã auctoꝛis. Itẽ nec in perſonã ſuc
ceſſoꝛis eſt fund atũ:qꝛ ipſe non eſt in dolo.⁊ ideo quidã
dicunt ꝙ venit ex quaſi contractu: quia recipiendo rẽ il⸗
le inq;tũ alienat᷑ videtur quaſi Zhere⁊ obligatus eſt. Un
de hec actio eſt perſonalis in rem ſcripta ſicut ⁊ actio ad
exhibendũ:vt.l.iij · S· eſt autẽ.ff. ad exhib. Sed certe ĩmo
nonvenit ex quaſi contractu:qꝛ actiones queveniũt ex qꝗᷓ
ſi contractu dãtur perpetuo in heredes etiã de eo qð nõ
peruenit:vt.l.j ·S· cum ſeruus.ff.de his qui deie. vel effu.
quod non eſt in iſta. vt.l.ait pꝛetoꝛ ·S· fi.ff.eo.Alij dicũt ꝙ
eſt datiua/qꝛ non habet naturã ex qua naſcatur. Tu die
ꝙ venit ex dolo quãdo accipiens eſt in dolovel ꝓpter do
lum quãdo non eſt in dolo /ſed dans:⁊ ſic ex delicto.
Sirno quero an actio reuocatoꝛia ⁊ lata ſententia iu⸗
ex ſtatim bona creditoꝛibus reddat: ⁊ communiter te⸗
nent ꝙ ſic ne duobus iudicijs expediatur: qꝛ vno poteſt

Explicit liber Septimus.

N

—

„

reuocãda bona ⁊ non de iure cõmuni ⁊ hʒ ſolũ ius perſo

Butrigarij Gcðᷣa pars ſuper Septimo libꝛo Codicis
fuit titulus lucratiuus. Rñdeo qꝛ dolus auctoꝛis nõ dzʒ
nocere ſucceſſoꝛi ſingulari non hñti titulũ lucratiuũ niſi
⁊ ipſe ſit in dolo:ſed qũ titulus eſt lucratiuus tunc dolus
auctoꝛis nocet ſucceſſoꝛi vñ ſufficit dolus auctoꝛis ⁊ cõ⸗
coꝛ.cũ.l.apud celS.de auctoꝛe. ff. de dol. excep. ¶ Sʒ que
eſt rõ ꝙ in titulo nõ lucratiuo hic exigitur duplex fraus

¶ IJncipit liber Octauus.
Deinterdictis. RMubꝛica.
Frr Din quidam. man

interdicta. h. d. ¶Ex hac. l. dicunt qui⸗
d4d6 ſtatuta recipiãt interpꝛetationeʒ
* Retia extenſiuã: qꝛ interdicta ſunt ſtri⸗
etti iuris vt ? ſtatuta: æ tñ extenduntur
„ K ad ſimilis. Itẽ pꝛobãt per.l.ꝙ non rõ⸗
NDEʒne. ff. de legib. qꝛ ſi non fit extenſio vbi
quid ſine ratione eſt ſtatutum:ergo vbi cum rõne eſt ĩdu
ctum põt extendi:ſed male dicunt: qꝛ hic fit iõ extenſio
qꝛ lex eã facit expꝛeſſe ałs non fleret. ¶ Querit gloſ.qua
actione agatur:⁊ dic vt glo.
¶ Op.gl.a diuiſione ⁊ ſoluit obſcure.Et ideo dic ꝙ aut
ago contra angatãgelum/quia plantauit:⁊ tunc ꝓcedit
ndinerionroumneni glo.aut ago quia plãta nocet:⁊ tũc
hec lex / quis e itur vtili
kruitro⸗ e⸗ x/q x equitate conſulitur vtili in⸗
¶ In glo. que incipit.i.ex mente.ibi ad ſimilia pꝛoceda
tur ꝓpter extenſionẽ rõnis. In gloſ.que incipit ſi qua.
in fl.ibi legem iſtam declarãdo gloſ.iſtam: dic ꝙ aut con
uenitur angatangelus quia plantauit ⁊ habet locum di⸗
iario glo.aut conuenitur qꝛ plantata nocet ⁊ loquitur
Keles Etiam in interdicto non cogno⸗
B· ſcit pꝛeſes in homines non ſubdi
D Cros ſue iuriſditioni.h.d.
C.Oop. vt gloſ. 1 ſolue vt ipſa:quia contraria
unt ſpecialis.

defendendas ⁊ alias damnabo. AUltimo diſtinguã ⁊ ero

bꝛeuiter expeditꝰ.¶ Venio ergo ad pꝛimum.ſ.ad diuiſio

nem. ⁊ diuide in quattuoꝛ partes:qꝛ pꝛimo dictũ vſq; ibi
competentibus.ibi modũ dicti vſq; ibi vt ex hoc.ibieffe⸗

ctus dicti vſq; ibi introducta aũt.ibi reſponſio tacite ob
iectiõis vſq; ĩ fl. ¶ Pone caſum in nube ſic. Petitoꝛiũ

poſſeſſoꝛiũ pꝛoponitur ſimul:quero qualiter debeat ĩ eis
pꝛocedi. Reſpondetur ꝙ pꝛimo debet poſſeſſoꝛiũ inten⸗

tari. Sed quomodo pꝛocedetur in eo. Reſpondet᷑ ꝙ cõ⸗

petentibus actionibꝰ. Sed quis erit effectus poſſeſſoꝛij

Reſpondetur ꝙ apparebit qͥs debeat fungi partibꝰ acto

ris ⁊ quis rei:⁊ in petitoꝛio qui funget partibus actoꝛis

pꝛobabit.¶ Sed cotra hoc opponitur ſic t videtur ꝙ nec

interdicta nec actiones loco ipſarum pꝛoponãtur hodie
Hicit imperatoꝛ ꝙ non pꝛoponũtur hodie cum ſolemni⸗
tate antiqua:ſed ſine ſolemnitate ſic.h.d.
¶ Quero que ſunt actiones competentes:⁊ dic vt gloſ.
⁊ collige notabilia vt ipſa vltima glo.Et ad euidentiam
eſt ſciendum ꝙ aliquando petitoꝛium ⁊ poſſeſſoꝛium pꝛo
ponuntur ab vtraq; parte hincinde:⁊ licet gloſ. hancle⸗
cturam non ponat eſt ipſa veritas ⁊ eam ponam in fl. ali
quando ab vna tantum parte pꝛoponuntur hec duo iudi
cia:⁊ hec ſunt tres lecture in hac lege. vna in poſſeſſoꝛio

adipiſcende poſſeſſionis ⁊ petitoꝛio. Secunda in petito

rio ⁊ poſſeſſoꝛio recuperande.Tertia in petitoꝛio ⁊ poſ⸗
ſeſſoꝛio retinende. Sed aliquando vnus pꝛoponit poſſe
ſoꝛium ⁊ alius excipit de petitoꝛio: ⁊ hec eſt alia lecturs
hic poſita.

¶ LVenio ergo ad pꝛimam lecturam ſcilicet quando ab

„

eadem parte pꝛoponitur poſſeſſoꝛium ⁊ petitoꝛiuʒ:⁊ iſts

lectura diuiditur in tres vt dixi. Ponamus ergo pꝛimo

in petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio adipiſcende qui debent ex oꝛdi
ne intentari non ſimul vt hic.
¶ Sed contra hanc oppo.de.il.jS·quia autem. ff. quoꝛũ
lega.Solu.ibi ſpeciale in odium aduerſarij qui me non
certificat poſſideat pꝛo heredere vł pꝛo poſſeſſoꝛe:x ideo
ſimul vtrumq; iudicium pꝛoponam contra cum. Secun
da lectura eſt ꝙ pꝛoponitur poſſeſſoꝛium recuperande⁊

P⸗ Si poſſeſſoꝛium ⁊ petitoꝛium ꝓ⸗ Poſſe
A Nlertt. Sni ſimul pꝛecedere dʒ poſ aſ⸗
ęelſſoꝛium ⁊ petitoꝛium poſtponi.h.d. ¶ Poſito toꝛiũ ſi
H.Aſuũmario diuidã.l.noſtrã: deinde ponam caſũ ĩ ponat
nube vt lr̃a ſonat. Deinde deſcendam ad lecturas ſpã⸗ qð dẽat ſ
les que ſunt quinq; ⁊ opponã ʒ eas ⁊ finaliter defendam cedere.

le inpetuwno⸗
Cecnone tolon
ſtorenfel ne
Neargurenpo
liergo dede
ſnthregicten
lnis gue etis
gighec non
ſonem. Blij
git meis.
ltorio ſic
dielt y er de

iit poſteg qr

rqſimune
ledgtur: cid
ſorij fetinen
t aidco non
tt a han
cno ratio c
tiaſonat.
Gtrroocöer
ſteclg cumule
in (en oo

WaGcurrant:
Nipoſſidete⸗
IacOmmInod
Pcivendicz
ſetmendeſun
ſſonis inta
eepthic ſeg
pdiefſzin
Huiue

rmns
Uercbictde
im fen
ſoluns cen
lneſre Auint
Ilerteneture
gaiucicre⸗
linig an
ideteoenn

Goſumpoſen

nheſonge
Nooſeſoriä
itlknreſe .
ſenepoſeef

De Interdictis.

petitoꝛiũ. Ad qð oppo.ꝙ concurrãt: vt.l.cum fundũ.
5§. fina. ff. de vi ⁊ vi ar. Solu. vt glo. Tertio modo legi⸗
tur in interdicto retinẽde poſſeſſoꝛio ⁊ petitoꝛio.Ad quã

oppo.ꝙ concurrant:vt.lnaturaliter.S. nihil.ff. de acqui⸗
rend.poſſeſ. Solu.ibi quando pꝛopoſuit petitoꝛium igno

rabat ſe poſſidere/⁊ poſtea cum ſciuit poſſidere ſe renun⸗

J o. LXIII.
contrarietatẽ: vt quia ago petitoꝛio ⁊ interdicto adipi⸗
ſcende vel recuperande poſſeſſionis/c tunc bene concur⸗
runt:ſed ſi pꝛoponas petitoꝛium ⁊ poſſeſſoꝛium retinẽde
tunc aut eſt in eis contrarietas vt eſt ſi dicam me poſſide
re ciuiliter ⁊ naturaliter:⁊ dico te me turbare ⁊ pꝛopono
rei vendicationem ratione eiuſdem poſſeſſionis /⁊ tunc

lm ciat petitoꝛio ⁊ pꝛoponit poſſeſſoꝛium/⁊ ſi dicas nonne non concurrunt vt hic. aliquando non eſt contrarietas
lgaln cum ab initio pꝛopoſuit petitoꝛium videtur renunciare inter ca: vt quia ratione poſſeſſionis naturalis pꝛopo⸗
dage poſſeſſoꝛio ſicut econtra nunc pꝛoponendo poſſeſſoꝛium no poſſeſſe oꝛium/⁊ ratione ciuilis rei vendicationem/
enaanmn videtur renunciare petitoꝛio. Reſpondeo non quia cum vel econtra: vlł ſi ratione ciuilis ⁊ naturalis pꝛopono vti
ninn pꝛopoſuit petitoꝛium ignoꝛabat ſibi poſſeſſoꝛium compe poſſidetis ⁊ ratione detentationis pꝛopono rei vendica⸗
fienminn tere:⁊ ideo non videtur ei renũciare: vt.l.mater.ff.de in⸗ tionem:vt.l.officiũ.ff.de rei vendi.vel ſi pꝛopono vti poſ
berlanmes offi teſt. ⁊ pꝛocedunt he tres lec.quando idem pꝛoponit ſidetis ⁊ cõmuni diuidundo:⁊ tunc bene concoꝛdãt.Ali⸗
ertie vtrũq; iudicium. verum gloſ.ponit exemplum quando quado ab vtraq; parte ꝓponitur petitoꝛium ⁊ poſſeſſoꝛi⸗
NN intento iudicium cõmuni diuix dico me poſſidere.certe um/ tunc łᷣm omnes non poſſunt concurrere:ſed ex oꝛdi
ftüinet bene concurrũt nec poteſt obijci ꝙ pꝛimo petitoꝛium in⸗ ne vt hic. Aliquando vnus pꝛoponit poſſeſſoꝛium alter
uigte tentẽ.ſ.rei vendicationẽ:⁊ ego poſſideam: poſſum ergo obijcit de dominio.⁊ dicit dolo facis.⁊c.et tunc aut pꝛo⸗
. pꝛoponere iudicium cõmuni diuidũdoyvt diuidatur ⁊ vri ponẽs poſſeſſoꝛium pꝛoponit poſſeſſoꝛium recuperande:
tidadine poſſidetis:vt non inqᷣetet.¶ Sed cõtra has lecturas op⸗ ⁊ tunc ſine dubio non poſſunt concurrere:nã ante omnia
ttr pono ſic. vbi ceſſant tres regule impedientes cumulati⸗ reſtituendus eſt expoliatus. Caue tamen ꝙ ſi ipſe non
innagti⸗ onem ſcilicet ꝙ non ſint contrarie / nec electione tollan⸗ dicit ſe ante omnia reſtituendũ quãdo de dominio exci.
Pflhrn tur/⁊ ꝙ ſentẽtia lata in vna non inducat exceptionem rei pio poteſt ſibi pꝛeiudicare hoc modo:nam ſicut exceptio
—“r iudicate in alia non debet cumulatio impediri: quia ceſ⸗ impedit pꝛoceſſum in actione ita quedaã replicatio impe
üiniime ſant regule pꝛohibitoꝛie/a ſuccedunt permiſſoꝛie ꝙ poſſit dit pꝛoceſſum in exceptione:vt.l.quoniam alexandrum
neirehie fieri cumulatio. vt dixi.S. de eden.l.edita.⁊ notat Dy. in . de adulterijs: ſic eſt hic. nam replicatio ꝙ ante omnia
in deu c.nullus pluribus.cum ergo hic ceſſent omnes iſte regu⸗ ſit reſtituendus expoliatus fallit ſola exceptione domi⸗
abetſnz le in petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio:quia non ſunt contraria / nec nij vt in ea non pꝛocedatur: ſed ſi hec replicatio non op⸗
locett ien electione tolluntur / nec ſententia lata in vno parit exce⸗ ponatur ⁊ excipiens de dominio obtinet in eo. Aut ob⸗
8 ptionem rei iudicate in alio: vt.l. naturaliter. S. nichil. ff. tinet: quia agens poſſeſſoꝛio non pꝛobat de dominio/æ=
toneles de acquiren. poſſeſ.⁊.l.ſi de ꝓpꝛietate.j.ſi a non competẽ. tunc nil ſibi pꝛodeſt exceptio dominij oppoſita. aut obti
ninestne iudi.ergo debent concurrere.Dicũt quidam ꝙ licet ceſ⸗ net quia pꝛobauit ſe dominum/tunc repelletur agẽs poſ
1 ſent pꝛedicte tres regule/eſt tñ vna quarta ſcilʒ ratio oꝛ⸗ ſeſſoꝛio exceptiõe dolo facis.⁊c.Et ſi replicetur/hec ex⸗
ntue dinis que etiam impedit cumulationem quod eſtverum: ceptio non habet locum in poſſeſſoꝛio recuperande dicc⸗ Exceptio
Msade quia hec non eſt de rationibus impedientibus cumula⸗ tur ꝙ verum eſt quando fuiſſet replicatum ꝙ ante om⸗ dolo facis
eeina, tionem. Alij dicunt ꝙ concurrunt: ſed ex oꝛdine pꝛoce⸗ nia ſit reſtituendus expoliatus ꝙ hic non fuit. aut agitur ⁊c. an ha⸗
— dit᷑ in eis:vt pꝛimo in poſſeſſoꝛio lis conteſtetur qᷓ; in pe⸗-⸗ poſſeſſoꝛio adipiſcẽde poſſ eſſiõis/⁊ ab aduerſario obijci beat locũ
l ectdntf titoꝛio:c ſic de ceteris.⁊ ſic eſt contra legem iſtam: quia tur de dominio/a tunc aut conuentus ſtatimiparatus eſt in poſſeſſo
onihoſpe dicit ꝙ ex deciſione poſſeſſoꝛij ⁊ ꝓbatione eius appare⸗ de dominio pꝛobsare/ dicit hodie conſtat / hodie agatur rio recupe

hlegnig Lit poſtea quis debeat in petitoꝛio pꝛobare per quod pa ⁊ debet audiri.aut non eſt paratus ſtatim pꝛobare de do⸗ rande.

iad kanß tet ꝙ ſimul non poſſunt concurrere vt etiã ex oꝛdine pꝛo⸗ minio/t tunc non debet audiri. vt.l.ſi is a quo.vt in poſ⸗
nelteroice cedatur: ⁊ ideo dic ꝙ hec lex ſolum pꝛocedit in lec. poſ-⸗ ſeſſio.le.Aut agit poſſeſſoꝛio retinẽde ⁊ obijcitur de de⸗
o dittin ſeſſoꝛij retinende ⁊ petitoꝛij: quia in eis contrarietas minio/⁊ tunc non poteſt obijci per modum exceptionis
numn d eſt. æ idco non concurrunt/in alijs poſſeſſoꝛijs non pꝛo⸗ dolo facis: quia agens poſſeſſoꝛio retinende nihil petit
no diai t cedit.¶ Ad hanc ergo lec.ſcilicet poſſeſſoꝛij retinende op ſibi dari vel reſtitui:ſed poſt conuentus negare agentem
terhoct pono.qꝙ ratio contrarietatis hoc non faciat ſed oꝛdinis: poſſeſſoꝛio poſſidere/⁊ dicere ſe dominũ vt quotidie fit:
vonſiotun vt a ſonat. Rñdeo duo ſũt / ⁊ q̊dlibet hʒ ſuã rõnem:nã ⁊ tunc ſi agens pꝛobat de poſſeſſione ſcilicet ꝙ poſſidet ⁊
ſic. Perna eſt ratio cõtrarietatis /⁊ hoc facit ꝙ reijcit᷑ cumulatio:ſſʒ cconuentus pꝛobat ſe ſolum dominum nihil facu per legẽ
ter dehn . reiecta cumulatione rõ oꝛdĩs facit / vt poſſeſſoꝛiũ pferaf. naturaliter.S. nihil.de acquiren.poſſeſ.⁊ ideo ſuccumbet
hoſſeſnii Poſſeſſo⸗ ¶Item oppo. ꝙ poſſeſſoꝛium retinende ⁊ petitoꝛium conuẽtus.vt.l.vti poſſidetis.Si autem conuẽtus pꝛobat
Peſia müretinẽ⸗ concurrant: nam poſſum agere communi diuidundo/ non ſolum ſe dominũ: ſed etiam ſe poſſidere vt fecit actoꝛ
ſeceee geæ peti⸗ vtipoſſidetis. Item poſſum agere rei vendicatione con ⁊ tũc aut vnus pꝛobat melius de poſſeſſione q; alter ꝙ eſt
ingenee toꝛii an tra commodatarium ? vti poſſidetis. vt.l.officium.f. de ſi pꝛobat piuribus teſtibus / vel ſi non pluribus pꝛobat
panmum boſſint ſi⸗ rei vendica. Solu. aliquando peritoꝛium ⁊ poſſeſſoꝛium per dignioꝛes teſtes:vel ſi non per dignioꝛes pꝛobat de
etmmg minul ocur⸗ retmende ſunt contraria vt quãdo ratione eiuſdem poſ⸗ antiquioꝛi poſſ. eſſione. vt ſi vnus ꝓbat ab anno citra poſ
nopnin i rere. ſeſſionis intentant vtrumq;: tunc non poſſunt concur⸗ ſcdiſſe:alter pꝛobat a biennio citra: nam melius pꝛobat
odteane rere vt hic.ſed aliquando non ſunt contraria: vt quando qui de antiquioꝛi pꝛobat:nam in antecedenti tempoꝛe ſo
0. per diuerſa intentantur: ⁊ tunc bene concurrunt vt in cõ lus pꝛobat: T licet poſtea alter pꝛobet ꝙ tempoꝛe ſequen⸗
teandett⸗ trario. Huius tamen timoꝛe quidam ponunt quartam ti poſſedit ⁊ teſtes dicant ꝙ viderunt eum colere ⁊ arare.
Einidlin lec. ꝙ vnus agat poſſeſſoꝛio recuperande poſſeſſionis/? tamen pꝛeſumitur potius quoddam in rem agere q; poſ⸗
ſcſtins alter obijcit de dominio: certe pꝛimo debet expediri poſ⸗ ſidere:⁊ clandeſtina potius pꝛeſumitur eius poſſeſſio qᷓ
1 Gtel ſeſſoꝛium recuperande cum ante omnia ſit reſtituendus iuſta cum non potuerit poſſeſſionẽ querere/niſi deiecerit
leu n expoliatus.certe iſta eſt bona lec.in ſe: ſed non congruit eum qui pꝛimo peſſidebat. vt.l:.ſi finita.S. vbi autẽ.ff. de
i i l. noſtre. Quinta lec.eſt Jaco.de arenis.⁊ vera ⁊ commu doãno infec. Qui ergo melius ꝓbat de poſſeſſione altero
nn e niter tenetur ⁊ pꝛacticatur. videlicet Titius comparet de ſupꝛa dictis modis obtinet non attento quis de domi
wie coꝛam iudice et dicit ſe non inquietandum a ſeio in ta-⸗ nio ꝓbauerit. quia hoc caſu dñij pꝛobatio nihil oꝑatur:
Sen t li fundo cum ſit poſſeſſoꝛ ⁊ dominus / comparet ſeius ſed ſi vterq; ꝓbat pariter de poſſeſſoꝛio: vt qꝛ teſtes ſunt
lpdn gi 2 dicit eodem modo: immo non debeo inquietari: quias pares in numero/2 in dignitate/ non de antiqoꝛi poſſeſ
enchli ego ſum poſſeſſoꝛ ⁊ dominus.modo quid debet facere iu ſione ꝓbat vnus q; alter tunc pꝛodeſt ꝓbatio dñij:quia
vetkii dex: Reſpondetur ꝙ debet facere ꝙ vnus litigãtium eli- ille obtinct qui etiã de dominio pꝛobauit tanq; duplicia
„Nouurt gat poſſeſſoꝛiũ:als non poteſt apparere quis de pꝛopꝛic⸗ iura obtinens. ar.l.nam ⁊ ſi parentibꝰ.ff.de inoffi.teſta.⁊
licetg 6 tate debeat pꝛobare / ⁊ qui ſuccumbet in poſſeſſoꝛio ha-⸗ ĩ aut᷑.de vterinis ⁊ ↄſangui.fratri.in pn.⁊ ideo vididubi⸗
gpenlun, 6 bebit neceſſe ꝓbarc in petitoꝛio. Sed quid ſi nullus vult tari cũ duo inuicẽ de poſſeſſione ↄtẽderent:⁊ vnus facie
mntolhiicf cligere poſſeſſoꝛium certe iudex repellet eos ⁊ mandabit bat capłm dñij dicẽs rem ad ſe ꝑtinere iure dñij an capi⸗
—Kã ꝙ non vadant ad fundum de quo eſt queſtio ne veniant tulũ deret admitti: vt. S. de pba l.nõ cpłis. ? l. ad ꝓbati⸗
4 ad arma ? rixas. vt.l. ſi vſufructus · S. ſed ſi inter duos. onẽ. æ. L.nõ nudis. q iſtud eſt imptinẽs cũ cã dñij nil hat
unmii ff. de vſufruc. ⁊ hec lec. non patitur contrarietatem. Con⸗ coe cũ cã ꝑoſſeſſiõis.vt.l.naturalit᷑.S. nihil.ff. de acq. poſ.
ſori ug clude ergo ſic. quia aut petitoꝛium ⁊ poſſeſſoꝛium ab vna ergo.c. Sed certe ĩmo nõ eſt imꝑtinẽs cũ poſſit ꝓdeſſe
vſiſie tantum parte pꝛoponitur: ⁊ tunc aut in cis non eſt dare ĩ caſu quẽ dixi.v.qñ vterq; de vollence pigr a darer. ar.
nn

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

dicte legis.nam ⁊ fi parentibus:ergo admitti.nam iudex
debet admittere omnes pꝛobationes ſiue faciant plenam
pꝛobationem ſiue ſemiplenam ſiue indicium ſiue aliquod
adminiculum: vt pꝛobatur in l.iudicia.S. de rei vendi.
nec enim ad vnam ſpeciem pꝛobationis tantum debet iu
dex ſuũ animũ alligare:vt.lł.iij ·S·eiuſð quoq;.ff. de teſti.

Poſſeſſo⸗ ¶ AUltimo querit glo.an qui ſuccumbit in petitoꝛio poſſit
rio an po⸗ agere poſſeſſoꝛio. Circa quod dic ꝙ aut ideo ſuccumbit
terit ager̃ in petitoꝛio:quia non pꝛobauit ſe dominum/⁊ poteſt age
is ꝗͥ ſuccu re poſſeſſoꝛio.vt dicta.l.naturaliter ·S. nihil.aut ſuccum⸗
buit ĩ peti bit:quia aduerſarius pꝛobauit ſe dominum / ⁊ tũc ſi poſ⸗

toꝛio.

ſidet: ⁊ nondũ eſt ſnia executioni demãdata /ꝑ quam ſibi
auferatur res poteſt agere interdicto retinende poſſeſſio
nis ⁊ vincet.vt.liſi finita·S· vbi autem.ff.de dãno infecto.
2. l. qui vniuerſasS. cum pꝛetoꝛ ff. de acquirend.poſſeſ.
Si autem nõ poſſidet nullo interdicto poteſt agere:quia
obſtat exceptio dolo facis.vt.l.dolo.ff. de doli exceptio.
ar.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛ.ff. de iureiuran.

J uis. Zui ingreditur iudicium in in⸗
3 q * terdictis debet in pꝛincipio ſuã
actionem pꝛoponere/⁊ omniũ ſolẽnitate poſt
poſita debet ſuam intẽtionem expꝛimere.h.d.
Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ hic auſpiciũ ſumitur ꝓ
initio vt dicit glo.

CQuozumbonozum.
MKubꝛica.

Add itio Glo.huiꝰ rub.declarat tex.l.j.ff.eo.vbi
dicitur ꝙ interdictum quoꝛum bonoꝛũ

¶ Item oppo. ꝙ ſi in iudicio bonoꝛum poſſeſſione pꝛoba
ui:ergo amplius pꝛobare non debet in interdicto.Sol.
ꝙ hic non fuit pꝛobatum in bonoꝛum poſſeſſione: quia
extra figuram iudicij vt agnita. 4
¶ Item opponitur nonne ſententia lata in bonoꝛum poſ
ſeſſione facit ius inter eos:ergo amplius pꝛobari non de
bet. So.hic aduerſarius non fuit pꝛeſens dum filiꝰagno
uit:quia extra figuram iudicij agnouit.
Item oppo.ꝙ non debeat ſe pꝛobare filium immo ad⸗
uerſarius eum non eſſe filium vt.l.quidam.ff. de pꝛobatio
nibus.Solu.ibi filius erat in quaſi poſſeſſione filiationis
hic non erat in poſſeſſio. filiationis:⁊ ideo neceſſe habet
pꝛobare ſe filium.
¶ Item opponitur contra glo.que dicit ꝙ in figura iudi⸗
cij non pꝛoponitur contra tabulas:nam certum eſt ꝙ cõ⸗
tra tabulas pꝛoponitur ad inſtar querele inofficioſi teſta
menti: vt.l.vt liberi.S.de collat.⁊.l.illud in pꝛincipio.S.
quod vulgo.ff.de contra tabulas. Ergo fit in foꝛma iu⸗
dicij quod eſt contra glo.Sed dic ꝙ ſunt tres actus:vnꝰ
bonoꝛum poſſeſſio.agnoſcende ⁊ hoc olim a iudice impe
trabatur ⁊ eam decernebat ⁊ non in foꝛma iudicij/t ali⸗
qualiter me pꝛobabam filium/hodie non impetratur a iu
dice:ſed ſufficit ꝙ filius agnoſcat coꝛam iudice.
¶ Secundus actus eſt quando agnita poſſeſſione pꝛopo⸗

nitur contra tabu.⁊ hoc debet fleri in foꝛma iudicij ⁊ ad⸗

uerſario citato ⁊ qð dicit glo.ꝙ nõ ſit ĩ for̃a iudicij verũ
eſt plenarie: ſed ſummarie ⁊ ꝓbat ſemiplene/⁊ hoc ideo
quia in tertio actu ſcilicet interdicti debet fieri plena pꝛo
batio vt ⁊ in actione ad exhibendum:vt.l.iij.S.ſciendum
