deli. ⁊.l.moꝛe de iu.om.iu.⁊.l.ãqnua·S.ticie.de ãnuis legs

tis.⁊ erunt tũc due pᷣſũptiones / vna pꝛo ipſo qꝛ cognatꝰ

alia pꝛo eccleſia ⁊ ſub nomine appellatiuo contulit ⁊ hec
Pecuiet quia eſt in ſpecie pma in genere.Sed quid ſi ha
bet ab alio extraneo certe pꝛeſumitur contẽplatiõe eccle

ſie habuiſſe.¶ Sed quid ſi dubitatur a quo habuit qͥ emu

vineas ⁊ neſcitur ex qua pecunia.⁊ videtur ꝙ pꝛeſumat᷑
habere ab eccleſia per.l quitus.de dona inter vir.⁊vxo.
Et econtra videt᷑ ꝙ a ſe.per.l.ſi defunctꝰ.j.ar.tu.quid er
go.vltramontani dicũt ꝙ pꝛeſumitur habere s ſe.⁊ indu
ſtria ſua. Nec ob.l.quintus.de dona.inter vir.⁊ vxo.quia

loquitur in muliere que nihil poteſt querere niſi viro cuʒ

ei debeat operari niſi turpiter queſierit:⁊ ideo cauſa ſu⸗
ſpitionis ſiniſtre vitande pꝛeſumitur ex bonis viri habe

re:que ratio ceſſat in adminiſtratione:quia poteſt opera⸗

ri ⁊ haberc ex oꝛationibus vel ex opera.¶ Sed certe con
ſequenter videtur dicendũ ꝙ omne quod non eſt in exce
ptione eſt regula/c qui allegat regulam habet fundatam
intentionem a iure cõmuni.vt.l.ab ea.ff.de pꝛobat.⁊ ideo
qui allegat exceptionem eam pꝛobet.cum ergo regula ſit
ꝙ omnia nn habeat pꝛeſumatur habere contemplatiõe
cccleſie niſi habeat a cognatis.ergo eccleſia habet regu⸗
lam pꝛo ſe.vnde qui dicit contrarium illud pꝛobet.pᷣter⸗
ea licet ſit ĩduſtrioſus ⁊ ſciat operari debet operari eccle

ſie a qua habet alimenta.vt.l.penul.ff. de operi.libertoꝝ.

c.l.quod invxoꝛeʒ j.de neg.geſt.⁊.l.ꝙ ſi nulla.de religio.
nec hodie talia lucratur ſibi per hanc autẽ.vt faciat per
l. ſacroſancte. Quid ergo nonne ſolemus nos dicere ĩ
filio ſi queratur an pꝛeſumatur de bonis patris queſijſſe
ꝙ aut habet alia bona vel eſt induſtrioſus ⁊ non pꝛeſumi
tur de bonis patris queſijſſe als ſic.vt.l.non ſolum .·j. de
bo.qͥ li. Similiter ⁊ ſi mulier habet bona parafernalia pᷣ⸗
ſumitur inde aueſijſſe/⁊ non ex bonis viri:ałs ſecus.Di
camus ergo ſic in epiſcopo ⁊ quolibet alio adminiſtrato

re ꝙ aut non habebat alia bona que conſtabant eſſe ſua
tempoꝛe quo adminiſtrationeʒ aſſumpſit:aut habebat:ſi
non habcebat tunc aut conſtat ꝙ habuit a cognatis ⁊ pla

num eſt:aut dubitatur ⁊ tunc pꝛeſumatur contemplatio⸗
ne eccleſie ⁊ de eius bonis queſijſſe ⁊ licet ſit induſtrio⸗
ſus debet ex operis querere eccleſie que ipſum alimen⸗
tat ⁊ non ſibi.Si auteʒ habebat alia bona tunc de bonis
eccleſie deducitur tantum quantum ad alimenta ſufficit
ſim qualitatem eius ⁊ officij quia ab ipſa debet ali: ⁊ de
ſuperfluo et de bonis ſuis pꝛopꝛijs ſimul et communiter
pꝛeſumitur queſiuiſſe ꝓ rata.vt.l.ſed ſi lege·S. quod aũt.

Buyuÿutrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

Add itio Adde materiam huius aut.not.in.c.ft.
de o ffi.oꝛd ina.lib.vj.⁊ ibi phil.fran.per
panoꝛ.in repeti.c.cum eſſes.⁊ in.c.quia nos.⁊ in. c. cum in
officijs.⁊ in.c.relatum eſt.ij.ex.de teſta.⁊ in.c.j.illo titu.
⁊ in. c.fi.de pecu.clericoꝛũ.ex. ⁊ ibi vide an ⁊ quando epi
⁊ alij adminiſtratoꝛes ccełie poſſũt teſtarivł nõ ⁊ an æqñ
equiparantur vſuarijs vł vſufructuarijs ⁊c. Non tñ in⸗
telligas ꝙ ſint domini eccleſiarum:vt in.c.ij ex de dona.
vide no.in.c.petitio.⁊ ibi inno.⁊ panoꝛ.ex.de pꝛocu⁊ ĩ.c.
quomodo eccleſiarum.ex. de officio oꝛdinarij in. c. cũ de
putati.extra de iud.⁊ notes ex iſta aut.vnum perpetuo ꝙ
theſaurarij regis francie de acquiſitis poſt adeptum of⸗

ficium non poſſunt teſtari per hanc aut.cum pꝛeſumatur

oimnia ſubſtraxiſſe glo. t ibi ioan. de pla in i. defenſtonis
facultas de iure fiſci li.x. C. ⁊ diſtingue tamen vt tdi per
glo. ⁊ ioan.de pla.poſt bar.⁊ lu.de pen .⁊ iſtud eſt valde
notandum contra theſaurarios pᷣm bal. hic ⁊ idem ſentit
cr. in penultima queſtione.
AAnia Confirmat omnia pꝛiuilegia con
1 n ceſſa eccleſijs ⁊ eccleſiaſticis per
Eſonis ⁊ pijs locis.hoc dicit.

.

domino. boc dicit.

e E HH
S erxu 0 g Seruus etiam volente domino non cle⸗
SCCee 1catun boe icit. lerteus a pꝛeſidc iß⸗
mne it atus clericus a pꝛeſide ipᷣʒ
S mues Vero. debet adire non pᷣſes clerienmn
Oopo ꝙ clerici debedt litigare vbi manient: vt.l.oẽs.
SZc. So.licet citentur a pꝛeſide:non tamen litigabunt co
ram eo.ſed ibi mittetur legatus qui cognoſcet:vt ibi:ho⸗
die hec omnia ſunt coꝛ recta:vt in glo.
SS E ruu 9 Seruus poteſt monachari do⸗
Wn) uatur dominio niſi ſeruus monaſterium exiue
Grit:hoc dicit. =

8 Rur dum tamen ſeruiat domino per ſubſtitutũ
RH oc bicit butrigariꝰ. ec aut᷑. innuit ꝙ clerici
non debeant arare: aut ergo aſcripticius vult clericari
voluntate domini ⁊ poteſt hodic m omnes:aut contra
domini voluntatem ⁊ poteſt etiam per hane aut᷑.quia q8
poteſt fleri pꝛeter voluntatem altcuius ⁊ de eius pꝛeiudi
cio tractatur:poteſt etiam eo inuito fleri:vt.l.qui vas · S·
vetare. ff. de furtis. Butrig.

7 ſeruns. Autqrit de aſcripticio et iſte

„

ri vel clericari volente domino expꝛeſſe non in⸗
s,& uito: hodie iure nouo poteſt ctiam eo muito dũ

no.. expꝛeſſe hodie videtur tacite manumitti.hoc ipᷣo ꝙ

dominus patitur. Si vero dominus ignoꝛat poſt annum

fit ingenuus:ſed ſivult monachari olim poterat domino
volente hodie opoꝛtet ꝙ per triennium pꝛobetur: vt aut᷑.
verum hic poſita qð intellige:vt ibi notatu ⁊ vtroq; ca⸗
ſu ſi religionis ſtatum dimiſerit reuertitur in dommi po⸗
teſtatem. .
¶ Dppo. ꝙ qui ſemel eſt ſeruus non poſſit fieri ingenuꝰ:
vt .. homo.ſf.de ſta.ho.So.ſicut reſtitutio natalium fa⸗
cit queʒ ingenuum ita ingreſſus monaſterij.¶ Item op⸗
poni.ſonne ſi ſeruus a domino recedat adhuc poſſide⸗

tur a domino:vt.l.circa.ff. de pꝛobatio.ergo debet pꝛoba

re ſeruus non dommus:vt.l.vix j.de pꝛobatio.So.aut i
greditur clericatum ⁊ tunc aut agit dominus petitoꝛio ⁊
debet pꝛohare / aut poſſeſſoꝛio ⁊ tunc ſeruus niſi per decẽ
nium ſtetiſſet in poſſeſſione:aut eſt factus monachus:tũc
aut dominus agit petitoꝛio ⁊ debet pꝛobare:aut poſſeſſo
rio ⁊ tunc aut recuperande et obtinebit: aut retinende ct
ſuccũbet quia non poſſidet:ſed monaſterium poſſidet eũ
Item quero vſq; ad quẽ gradum clericoꝛum loquatur
◻ Voec lex reſpondeo vt glo.

. x5&ν Merici officium alijs deputa
E P etita. tum vſurpare non debent pe⸗

Bbemus Aſcripticius non clerica
4 . Rtur nec monachatur inuito

mini voluntate ⁊ dominus pꝛi⸗

Szes ε Hodic aſcripticiꝰ etiã
N S cripticio 8. inuito domino clerica

iure codic poterit monacha

tã ſeruiat per ſubſtirutum. Siloqueris in ſcruo oli opoꝛ
tebat ſi volebat flieri clericus ꝙ manumitteretur a domi⸗

na quinquaginta libꝛarum auri eis imminẽte.

Sr n ee&α& Si captiui inſtituãtur heredes/
E uis. vel pauperes valet inſtitutio: et
n venit diſtribuẽda ſine quarte dimmutioe. h.d.
AEt ſi quidem Supꝛa dixit inſtitutionẽ vale⸗

entes ⁊ qui in futurũ venirent ad ipſoꝝ ianuã ad mendi⸗

cãdum dicebatur ꝙ ex iſtis vᷣbis adhuc erat indiſcreta

heredis ĩſtitutio:ita ꝙ ad epᷣm deuoluebatur hereditas
⁊ alia dubia occurrebãt que·-dicaiam.
¶ Sp. ꝙ iſta lex ſit ſuperfluà per legẽ id qð. eo. Solu.
ibi loquitur de ſingulari legato.hic de vniuer ſali inſtitu
tionc.⁊ eodem modo reſpondetur ad legẽ nulli.S. eo.

¶ Et nota ꝙ epiſcopus vbi indiſcreta eſt noĩatio habet
ius ⁊ nomen hercdis.et ideo in qſtione quã.S. dixi dubi⸗
tabatur:an epᷣus lʒz ad ipſum hereditas deuoluebat poſ⸗

ſet ꝓponere edictum diui adriani: videbatur ꝙ non.qꝛ

non eſt ſcriptus. Sed ↄtrarium fuit obtẽtum:qꝛ ſicut no

mine alicuius ipᷣm ſignificat᷑: ita nomen pauperũ repᷣſen

tat epiſcopũ: et ſi eus habet ius ⁊q nomen heredis ergo

nihü ſibi deficit. ¶ Pꝛeterca vbi aliquid notoꝛie ſcriptꝰ
eſt in teſtamento ei cõpetit edictũ diui adriani: ſed epᷣus
notoꝛie ſcriptus qꝛ non habebit neceſſe niſi teſtamẽtum

oſtendere ex quo apparebit hereditatem ad eum ꝑtinere
ergo ei cõpetit edictũ diui adriani.¶ Itẽ op.ꝙ falcidia
locũ habeat etiã in relictis ad pias cauſas.vndevidetur

obſtare ljS municipũ fr ad.l.fal. So. aut relinquit᷑ pſo⸗
ne pie aut cauſe pie.pꝛimo caſu patit diminutioneʒ: vt ſi
relinquatr᷑ tali fratri. Sco caſu: vt in veſtimẽtis fratrũ

ct tunc nõ patitur vt hic. Alia eſt opinio que mihi magis
placet.ſꝙ aut recipis caſum iſtũ:⁊ in iſto non deducitur

falcidia: aut alios ⁊ in illis deducitur ⁊ hoc ꝓbat tex.iſte
nam dicit ꝙ ideo inſtituit pauperes:ne ſi ad ſingularem

ſucceſſoꝛẽ veniret hereditas pateret᷑ diminutionẽ falci⸗

die ergo pateretur falcidiam ſi eſſet ſingularis ſucceſſoꝛ.
Pꝛeterea ſi dicas ꝙ iſte tex.dicit ꝙ nullam diminutionẽ

debet pati ⁊ ꝙ epᷣus nil debet habere ałs peccaret.Ego

fateoꝛ ꝙ ꝓcedit in caſu iſto:qꝛ hic pauperes ſunt inſtitu⸗
ti. Unde ep̃us non capit ſimpliciter vt heres: ſed pᷣm qᷣd

ſcʒ vt diſtribuat:nimirũ ergo ſi falcidiã nõ hʒ:qꝛ ſi alids
deberet habere falcidiam ſſti eſſent ipſi pauperes/qͥ ſunt

inſtituti ⁊ nõ alij.ſecus ergo vbi nõ Pgnperes ſed aliquis
eſſet inſtitutus ⁊ aliqd eſſet pauperi
Ncec ob S.ſi quis autẽ non in plures.in aut᷑. de heredi. et
fal.qꝛ ibiheres ꝓpter delictum ſuũ hereditate pꝛiuatur
⁊ ideo nimirũ ſi falcidiã non habet:lʒ autẽ hec opinio ſit
vera tamen pꝛima cõiter tenetur.ſ.ꝙ aut relinq̃tur ꝑſone

pie aut cãe pie.⁊c. Sʒ qͥd ſi teſtatoꝛ voluit facere fieri ca⸗

pella incerto loco:epᷣus vero vult facere fieri altare in cc
cleſia fratrũ minoꝝ:videbat᷑ ꝙ poſſit per hãc legẽ.ſ Itẽ
quid ſi voluit teſtatoꝛ ꝙ in vnã cauſam piã expẽderet pu

ta in veſtimẽtis pauperũ.epᷣus vero vult in aliã cauſam

„7

LVan expẽdere:puta in redẽptionem captiuoꝝ an põt⸗
lidefr᷑ ſic. qꝛ ita eſt pia vna cauſa ſicut alia. Tu dicõ.
hoc ſuperioꝛi caſu.qꝛ vbicũq; eſt certa diſpoſitio teſtato⸗
ris reſpectu cauſe vel ꝑſone vel loci non põt per epᷣm al⸗

terari:vt hac lege·S.ſin autẽ in ꝑſonã certã.⁊ its fuit hic

iudicatũ ⁊ conſultũ per legiſtas ⁊ decretiſtas per hãc le⸗
gem licet quida dicerent contrarium.

bꝛeuiter hoc intendit. Fauoꝛe captiuoꝝ multa

builegia

ritur.j.de inoffi.te.So.hic ſpeciale ꝓpter iſtam cauſam.
Itẽ op. ꝙ inſtitutus ſuccedat.Solu.hic ſpeciale ꝓpter
delictũ inſtituti.q Itẽ op.ꝙ ſi teſtamẽtum vicietur ꝙ le⸗

gata non valeant: vt.l.eã quam·j/de fideicõmiſ.So.hic Legata
ſpale:⁊ eſt.ar. ꝙ licet teſtm̃ vicietur cx cauſa exheredatio an debeã⸗
nis legata debeâtur ex teſtamẽto:qꝛ hic dicit teſtim̃ vale tur:licʒ ex·
re/⁊ ꝓbatur ex dic.l.eam quã.ſᷣm duas lec.¶ Item op.ꝙ cã exhere
ſi aufertur ab inſtituto hereditas deferatur fiſco:vt.l.he⸗ dationis
reditas:.de his qui.vt indig. So.hic ſpeciale.i¶ Itẽ op. teſtinñ vicj
ꝙ minoꝛ teneatur de crimine:vt.l.iiij.de ſica. Sol.hic etur.

re nunc dicit quis ſit inſtitutlonis effectus. Lvbi autẽ in⸗ Paupes
diſcrete Ex hoc verbo fuit magna q̃ſtio hic.qꝛ cum qui⸗= an poſſint
dã inſtituiſſet heredes pauꝑes quos nominarèt fratres inſtitui he
pꝛedicatoꝛes ipſi noĩauerunt in heredes pauperes veni⸗ redes:

derelictũ:vt dixi.

k⸗ 31 Hec aut addit legi codi⸗
captiui. cis / qͥ dicebat non viciari
inſtitutionẽ captiuoꝝ:licet ſint ĩcerti et hec lex
7 ſpecialia ꝑ hanc aut᷑. ſtatuũtur ↄtra cõia iura.

h. d. Extex. excipit᷑ minoꝛ.xviij. annis a pena huiꝰ? auk.
¶ DOp.ꝙ filius exheredatus rũpat querelaʒ:vt.l.cũ que⸗

— — —

Wend ciare.i¶ Itẽ ꝙ generaliter quis pot renũciare his q̃ ꝓ ſe

pꝛo ſe in⸗ ibi ſpale. vel dic ꝙ hec duo non licent.ſ.cõtra pacta ⁊ cõ⸗

ſpeciale qꝛ lex ſt atuit delictũ eſſe in maioꝛibꝰ ⁊ non in mi
noꝛibus:et qu liter excuſetur minoꝛ dixi in.l ꝓenul.jex
Mioꝛ an qui.cau.ma.⁊.l.ijj.ſi aduerſꝰ delic.¶ Itẽ op.ꝙ rem alie⸗
teneat᷑ de na nõ poſſit quis diſtrahere vt dñiũ trãſfer at:vt.l.qᷓcũq;
crimine:⁊ ff.de publ.Sol.hic ſpeciale. Itẽ op.ꝙ minoꝛ non poſſit
an poſſit alienare: vt.l.que tutoꝛes.de admi.tu.Solu.hic ſpecia⸗
alicnare? le. Butrig. .Hr
l m le ke In quaſi caſtrenſi peculio
g *clericoꝝ datum eſt pꝛiuile⸗
giũ teſt andi ⁊ fllijs fa.adijcitur etiã aliud p⸗
uilegiũ: vt eoꝝ teſtã ꝑ qrelã nõ irritẽtur.h.d.
¶ Ex tex.lpeculiũ lergo erat in ptate:vt.l.fi.j/de inoffi.
teſta. So. hic ſpale ꝓpter delictũ iſinri pꝓpter iſtã enn.
EE oſiizen icet nõ expugnent᷑ te
MRelo ltero 8 ſtamẽta ꝑſ dnarum hic
Jenumeratarũ per querelã. debet tñ legitina re
, e 4 ſeruari parẽtious ⁊ liberis quam petent con⸗
dictione ex hac lege/nõ per querelã. hoc dicit tex. ⁊ glo.
¶ QAuero qᷣ faciat hec aut᷑. legi codicis: Rñdeo duo.
APWGꝛimo:qꝛ lex codicis loquit᷑ ſolũ de pꝛeſbiteris ⁊ diaco
nis ⁊ pꝛelatis:hec lex extẽdit ad alios clericos. Itemp
legẽ codicis nõ habebãt neceſſe poꝛtionẽ reſeruare filiji
7 parẽtibus:ſed per hanc aut. debent reſeruare:et ſi non
reſeruẽt agr cõdic.ex hac lege.
¶ DSopo. ꝙ teſtamenta iſtoꝝ nõ poſſint per querelam ex⸗
pugnari:vt.l.cum lege.So. vt glo.

PEαα⁰1¼¾1âà quis in conſcribendo.

. 2 8 Auilibzʒ põt renũciare his qᷓ ꝓ ſe ĩterducta ſũt
A AAoc dicit. ¶Nota ꝙ nõ licet pacta venire / et

5 2 — „à —„ 1. 7 . . — —
2 Shentes vecipere. Itẽ ꝙ pᷣullegio foꝛi quis põt renũ⸗

er-
6

R
2

re an poſ introduxta ſunt.q Item ꝙ lex trahitur ad pᷣtcrita.
ſit qs iuri ¶ Op. ꝙ liceat ↄtra pacta venire:vt.l.j.ff. de mioꝛi. So.

troducto. trahentes decipere:vt hic. ſed ð pacta venire tm̃ ſic vt in
Zrio.i¶ Itẽ op. ꝙ liceat Zhẽtes decipere: vt dicta. l.j. ff. de
minoꝛ. So. hec lex pꝛohibet duo iũcta ſimul:vt dixi non
alterũ.¶ Item op. ꝙ liceat cõtrahẽtes decipere yt ex. de
foꝛo cõpe.c.ſi diligẽti. So.ibi loquitur de ſacerdotio cle
ricali. hic de alio ſlacerdotio.ſalicuiꝰ dignitatis. vel dic
ꝙ hic coꝛrigitur in clericis.q Itẽ ꝙ pactũ ſuꝑ foꝛo non
valeat:vt l.ſi cõuenerit.ff.de iuriſ.om.iu.Solu.vt glo.qꝛ
hic eſt pactũ nõ euitãde iuriſdictionis:ibi eſt pactũ pꝛo⸗
rogande.¶ Itẽ op.ꝙ hec lex nõ poſſit pꝛocedere/qꝛ ſi 4s
hapʒ plures iudices actoꝛis eſt electio:vt.l.ij.S. ſceuola.
ff de eo qð certoloco nã aut vult ↄuenire coꝛa incõpetẽ
ti: ⁊ nõ pot: aut coꝛã ↄpetẽti ⁊ nõ ẽ neceſſariũ pactũ.So.
pec ler põt ĩtelligi in colaribꝰ qͥ hñt plures iudices ⁊ ele
ctiono:vt in aut.habita.et in pemio.ffoꝝ.ſed in alijs dic
q; aut queris an pactũ conferat iuriſditionem et dico ꝙ
aut pactũ dicit ꝙ reſpõdebit coꝛã quocũq; iudice.⁊ non
valet conuẽtio niſi ↄteſtatione roboꝛetur:vt dicta.l.ſi cõ
uenerit. aut pactũ dicit ꝙ voiq; ꝓmittit ſoluere/⁊ tũc va
let pactum qꝛ vident᷑ vbiq; cõtrahere:vt.l.omnem.ff. de
iudicijs. aut qᷓris an pactũ inducat obligationẽ: Et di⸗
co ꝙ ſic.qꝛ ille qui pactũ nõ ſeruax obligatur ad intereſſe
vt hic. ⁊.l.ſi quis in cõſcribendo.j·de pactis.⁊ dixi in.lł.j.
. de iuri.om.iu.
Eneral it er Per ſone hic enumera⸗
NN= te habẽt immunitatem
atutelis ⁊ curisvt inhereãt diuinis: ceſſante
Rcauſa finali ceſſat effectus:hoc dicit. ¶ Nota
ꝙ vagabundi ꝑdunt beneficiũ in his in quibus eruit iũ
ecckiè eſt imediata cauſa beneficij ⁊ per ↄñs pꝛebendam
que datur ꝓpter ſeruitiũ / et immunitas:ſed non foꝛũ qð
habet ex qualitate perſone.
¶ LOp. ꝙ ceſſante cauſa nõ ceſſet effectꝰ: vt.l.i· S· ſexum.
Cauſa ceſ ff. de poſtu. So.aut eſt cauſa impulſiua ⁊ ceſſante ea non
ſante: an ceſſat effectꝰ:vt in cõtrario.aut finalis ⁊ inter ea ceſſante
ceſſet effe⸗ ceſſat effectus vt hic.circa qð dic ꝙ aut q̃ro de cauſa effi
ctus: cienti ⁊ ipſa ceſſante ceſſat effectus.ſi res eſt in fieri nõ in
facto eſſe:vt.l.patre.ff.de his qui ſunt ſui vel ali.iur.aut
quero de materiali:⁊ tunc ea ceſſante ceſſat effectus / ſiue
ſit in facto eſſe ſiue in fleri:vt.l.non moꝛiturũ .j. de ↄᷣhen.
⁊ cõmi .ſti.⁊.l.inter ſtipulãtem/S·ſacram.ff. de verbo.ob.
et.l.qui resS. aream.de ſolu aut quero de cauſa foꝛmali:
⁊ tunc eius defectꝰ viciat flendũ ⁊ factũ.vt.l.iul· S· ſed et

Aptoꝛes.

vt hic ꝑ bar.i lege coꝛnelia.ff.ad ſilleianũ tex.in.l.rapto
res ⁊ ibi per bar. ⁊ bal.j.de raptoꝛibꝰ virginũ. Et notes
iſtum textum non eſſe alibi ad hoc quod poſſeſſio bonoꝝ

De epiſcopis et clericcis Fo. XXV.

ſi quis.ff ad exhi.x. lſi is qui quadrĩgẽtaS/quedã. ff. ad
legẽ fal.aut q̃ro de finali.⁊ illa viciat factum ⁊ fiendũ vt
hic.aut quero de alio accidẽti ⁊ tunc aut eſt oꝛdinatũ ad
impediẽdum fiendũ tm:⁊ nõ factũ:x illud ipedit: aut ad

ipediendũ factum ⁊ nõ fiendũ ⁊ illud impeditvt’.non di
ſtinguemus·S. ſacerdotio:⁊ qð ibi nõ.ff. de arbit᷑. Butri.

Hec lex dabat ĩmunita
638 Melb iteroS.teʒ qbuſdã bec nõ ad⸗
mittit qͥſdꝗ etiã volẽtes qͥ ſdãa ſic. ¶ Quero in
S q̊ differt hec lex a.l. codicis: Rñdeo:qꝛ lex co⸗

D dic ↄcedebat iĩmunitatẽ:ſʒ volẽtes admittebat oẽs/hec

quoſdam reijcit. ¶ Ex tex.lſi quis aũt. Iſte vᷣſiculus

legitur duobus modis: vt patet in glo.¶ Epos autẽ li⸗

cet quidam admittatur volcntes: vt.S. tamen epiſcopi ⁊
monachi omnimodo repelluntur.

Additio Iſta aut. addit ⁊ pliat legẽ C. m cy.

pic.Et nõ.pꝛio qð tutelavſ cura deferk

alege. quod tñ intellige de cura furioſoꝝ et pdigoꝝ alłs

ſempꝑ eſt datiua vt notat᷑ in.l.de creatiõibꝰ.jtitu.ꝓximo.
lʒ cõtrariũ dicat glo.⁊ male vt ibi per dinũ.in.l.amiciſſi⸗

mos. ·ff. de excuſationibꝰ tutoꝝ. Et no.benc ex hoc textu

vos ſcitis qð quidã admittũtur in teſtes volẽtes nõ inui

ti: vt in.l.iij · S lege iulia.cũ.l.ſequenti.ff.de teſti. Cautela

yt tm̃ tales teſtes ꝓducãtur:facias ſcribi in actꝭ quod vo
lentes teſtificãtur ⁊ deponũt ałs pꝛeſumerentur depo⸗
nere iuiti:textꝰ eſt hic.⁊ iſta fuit allegatio bartolomei de

capua quifuit factꝰ magnꝰ comes vt refert hic cy. et ego

(di. bar.) de facto obſeruaui in ciuitate piſa. contrarium
tenet tñ bal. hic. ⁊ allegat legẽ.ij.j/de offi.ciuiliũ iud ⁊ hu
ius opinionis eſſem ʒᷣ cy.⁊ bar.ꝑ tex.dicte l ij.in vᷣſi.quẽ

vvbi dicit᷑ qð non eſt veriſimile qð iudex noluerit audire

partem reluctantẽ et vide plene bal.hic.

Additio Et notabis ex hac lege verſi.

legitimas penas.ꝙ ſi aliquis
ſt captꝰ ꝓpter illam fu gã nõ habetur ꝓ cõfeſſo.

git et er

rapientis mulierem per violentiam ipſo iure eſt acquiſi⸗
ta mulieri rare ſm bar. de quo per glo.in ſimili.in.l.iij.
de acquirenda poſſeſſi .per iaſonem de map.in.l.j.xiiij.
colũ.de acquiren.poſſeſſi.ff.per bal.in.l traditionibus.j⸗
de pactis. Et vtrum in terminis huius legis liceat ali⸗

cui mulierem inuitam violenter accipere:dic diſtinguẽ⸗

dum:qð licet per vim meretricem perſeueratem accipe⸗
re niſi cauſam legitimam contradicendi habeat.vt puta

quia dicu cõſanguineam illius rapere volentis ᷣm guil⸗
ler. de cu.et bal. hic. aut fuit meretrix de pꝛeterito:ſed eã
penuet de pꝛeſenti: ⁊ tunc rapiens pena capitis eſt puni⸗

endus: quia conſideratur tempus delicti / et ita debent
intelligi iura que de hac materia loquuntur: vt in.l. ve⸗

rum. cum ſua gio.ff. de furtis ſᷣm guiller.et bal.hic in pꝛi

ma colũ.quod no.contra vulgares indiſtincte dicentes

quod ſi aliquis caperet meretricem inuitaʒ quãtumcũ
mmeretrix fuerit: ꝙ talis raptoꝛ venit decapitãdus quo
tamen non eſt ſimpliciter verum per ſupꝛadicta.⁊ ꝓ his
facit glo. in.l.vnica.circa pꝛicipium in.j.glo
ribꝰ vꝓᷣginũ.Sed q̃ro de q̃ſtione quotidiana.Titiꝰ ribal⸗
dus bertam meam conſanguineam violenter accepit/ac

22
ſ*

de rapto⸗

de facto ſtupꝛauit.ego gaius conſanguineus / vel mater

illius mulieris volumus agere contra pꝛedictum rapto⸗

rem dicendo erx tali raptu iniuriam nobis conſangui⸗

neo / ac matri eſſe illatam: vtrum de iure in iſto caſu no
bis competat actio iniuriarum?: ad hoc vt ego conſo⸗
bꝛinus ⁊ mater poſſimus vlciſci talem iniuri am ex pꝛedi

dicto raptu nobis illatam:et finaliter eſt dicendum ſᷣm
dominũ cp.hic in vltima qſtione qð ſic.per iſtum textuʒ
dicens ꝙ conſanguineis licet vlciſci:per quod colligitur
ſm cy. ꝙ iniuria que fit vni de cognatione fit omnibus
alijs. ar.l.j. ⁊. ij. ff. de liberali cauſa quod optime ſeruant

italici ⁊ maxime tuſci.ſᷣm cy. hic.Ad vnum tamen michi
vigdetur eſſe aduertendum dum dominus cy.allegat pꝛe⸗

dictas leges.j. ⁊.ij. de libe.cau.naʒ dic.leges loquũtur ſi

bene põderãtur qñ eſt illata vni de ↄſanguineis iniuris

tangẽs totã parẽtelã ſeu ↄſãguineitatẽ: vt puta ego iiu⸗
riãdo vocaui titiũ lepꝛoſũ:vel gio iiurladidiri titiũ eſſe

—

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

genere ſeruoꝛuʒ. tunc in iſtis caſibus t ſimilibus dicerẽ
quod onines conſanguinei iam dicti titij tanq; iniuriati
per perſonam ⁊ in perſona titij poſſẽt agere actione iniu
riarũ: ⁊ alłs cũ eſſẽ ãdegauis ĩ qdã ↄſultatiõe cuiuſdã ra
ptꝰ qͥ fuerat ꝓꝑpetratꝰ ꝑ quẽdã apparitoꝛẽ ande.accuſatũ
ꝓꝑ matrẽ dicte rapte ipſã matrẽ nõ foꝛe audienda:⁊ huiꝰ
fui opiniõis motꝰ ꝑ gl.iunctã cũ tex. in.c.j.de adulterijs
et ſtupꝛo ⁊c̃.vbi gl.loquẽs in iſta materia exponit termi⸗
nũ iſtũ parẽti id ẽ pr̃i.idẽ no.i.l.j.de libe.cau.ff.vbi glo.
ſcdᷣa dicẽdo ꝙ parẽti dat᷑ actio.exponit glo.ibi parẽti.i.
patri.et idẽ vidẽtur intelligere ſcribentes tex.in.l.vnica
ad finẽ de rapto.vᷣgimoueoꝛ alio fundamento ꝙ iura
dicẽtia qð ꝓ iniuria illata filijs vel filiabꝰ cõpetit actio
patri:illa iura loquũtur in patre ⁊ nõ in matre.vt pʒ in· S.
patit᷑ aũt. inſti.de iniu. de quo in.l.ſilongiꝰ.S·j.⁊ ibi bar.
ff. de iudi.de qͥ in. l. filuſfamilias.⁊ in.l.ĩ factũ.⁊ ibi pꝑ bar.
de materia actionũ ↄpetẽtiũ patri vel filio.ff. de actio.et
obligatio.de qͥ in.l.filiuſfamilias.et ibi ꝑ bar.ff de ꝓcu.⁊
ĩ.l.fi·S neceſſitate.de bonis q̃ liberis:j⁊ alijs vulgaribꝰ
locis:nec reperies in illa materia matri noie filij vel filie
actionẽ ↄpetere:niſi tãq; tutrix hoc faceret/⁊ tũc nõ taqʒ
mater ſed tanq; tutrix hoc faceret et ſic ex debito officij:
vt.l.ſenatuſcõſulto.⁊ ibi bal.j.qui accuſare nõ pñt ⁊ dice
bã ibi nõ eſſe dubiũ iniuriã factã matri⁊ parẽtibꝰ:ſed nõ
eſſe talẽ iniuriã ex qᷓ de rigoꝛe iuris poſſet ↄpetere actio
nec obſtãt fundamẽta cy.hic.nec iſte tex.⁊ alia iura ſil.ia
dicẽtia ꝙ licet ↄſanguineis vlciſci.qdð intelligo ſi rapiẽ⸗
tẽ inflagrãti reperiã delicto:⁊ ſic de facto vlciſci poſſum
ꝓpter legitimũ doloꝛẽ quẽ hẽre vident᷑ in inſtãti ⁊ pᷣmo
motu. Itẽ iſta ptãs vindicãdi de facto videt᷑ eis cõceſſa
ꝑ iſtã legẽ ⁊ ſimiles in deteſtationẽ huiꝰ criminis raptꝰ
et ita vult iſte tex.hic in vᷣſi.qui itaq; hmõi crunen cõmi⸗
ſerunt.⁊c. Idẽ in.l.vnica.de rapto.j.⁊ ſi bene ponderent᷑
vᷣba dñi cy. hic in vlt.q.apparebit cy.pᷣdicta nõ eſſe intel
ligẽda ꝙ conſanguineis dicat᷑ iniuria fieri ad hoc vt eis
detur actio iniuriarũ.⁊ ꝙ huiꝰ opinionis videat᷑ eſſe cy.
pꝓbo ſic. dictũ doctoꝝ dʒ itelligi ſᷣm legẽ quã allegat do⸗
ctrina bar.in.l.nõ ſolũ ·S. liberationis alłs ſi liberationis
ff. de liberatiõe legata.ſed tex.quẽ alleg.hic. eſt iſta.l.ra⸗
ptoꝛes.q̃ in parte allegata ꝑ cy.intelligit᷑ qñ cõmittẽs ra
ptũ fuit reꝑtus in crimiĩe.⁊ ad pᷣdicta fa.no.in.l.graccꝰ.j
de adult.⁊ in aut᷑.ſi qͥs ei quẽ ſuſpectũ haberet eo.ti.vbi
no.ꝙ quedãa licẽt in actu inſtãti ⁊ in flagrãti q̃ ałs non li⸗
cerent:ſic in ſimili ʒ cõſanguineis vindicatio iniurie in
inſtãti crimine qð eis poſt modũ nõ licet via iudiciaria.
⁊ hic habeo ꝓ notoꝛio ea que no.ꝑ dy.in.c.ſciẽti de reg.
iu.p bal.⁊ alios in.l.vnica.de rap.vᷣgi:j. vbi notat᷑ ꝙ etiã
conſentiẽte Psins ꝑpetrat᷑ raptus iſta rõne ꝙ vbicũq; ex
parte maſculi iteruenit doloſa ꝑſuaſio ⁊ ex parte femelle
interuenit volũtas:tũc volũtas mulieris habet᷑ ꝓ nõ vo
lũtate vt hic.pꝑ cy.ꝑ tex.in l.vnica.de rap.⁊ ĩ.l.j·pſuade
re aũt eſt pluſe⸗ ↄpelli atq; cogi ſibiparere.⁊c.ff. de ſeruo
coꝛrupto.ꝑ quẽ tex.mouetur dinus.in.c.ſcienti.de regu.
iur.ad hoc fa.tex.in autẽtico de lenonibꝰ col.iij.vbi tãti
ſunt modi ad decipiẽdas mulieres qᷓ;ti ſunt ad decipiẽ⸗
das aues.Aliqui aurũ ꝓmitteñ.calciamẽta ⁊ veſtimẽta
ipſis iuuẽculis miſerrimis quotidie obtuliſſe dinoſcunt᷑.
3 tem lʒ mulier in ↄſentiendo dicatur in culpa.tñ maſcu⸗
us eſt in dolo qui pponderare dʒ culpe alterius. Itẽ ex
culpa ex qua quis ſentit lucrũ.i.cõplemẽtum ſue volũta
tis:non dʒ ſibi dari cõtra illum qui eſt is culpa exceptio.
iux.l.cum in fundo·S.qð ſi mulier.de iure doti.ff.per no.
in.l.ſed exceptio.⁊ ibi glo.ff.de euict.⁊ alijs rõnibꝰ mouẽ
dis per dinũ in dicto.c.ſcienti.et ſic cõtra opinionẽ vul⸗
garium quibꝰ videtur ꝙ qñ mulier cõſentit non eſt iniu⸗
ria:⁊ dico ꝙ mulieres debẽt equiparari paruulis qui dũ
pomũ volunt dicũt nolunt.⁊ dũ nolũt dicũt volunt.⁊ ſic
dum mulier vult in talibus: idem eſt acſi diceret ꝙ non
vult. patet per iura.S.allega.que volunt volũtatem mu⸗
lieris haberi pꝛo non voluntate /conſilium optimũ eſt a
talibus illicitis ⁊ vanis mulierũ conſenſibus abſtinere ⁊
foꝛtifico iſtud cum libero hoĩe cum non ſit dñs membꝛo
rum ſuoꝛum:⁊ ſic non eſt mirandum ſi mulier per ſuũ cõ⸗
ſenſum nõ poſſit releuare maſculum a delicto conſentien⸗
do vt pꝛediximus ⁊ ſi dicatur ꝙ.l.liber homo.ad.lł.acql.
ff.adducta ad iſtud pꝛopoſitũ non facit ad caſum iſtum
dico ꝙ ĩmo cum ibi dicatur ꝙ liber homo nõ eſt dominꝰ
membꝛoꝛum ſuoꝛum:ſed vt iſtud quilibet ſcit ad ſenſum

patet ꝙ pꝛedicta ſecreta ſunt membꝛũ in naturalibus cũ
membꝛũ ſit illud quod habet expꝛeſſum officium in hoĩe
cum pꝛedic.etiam faciendo honoꝛem ⁊ anima extingue⸗
re videntur. ar.l.imperialis beniuolẽtie · S· pꝛeſenti. et in
S·illud.j. de nup.vbi mulier pꝛopter eius vite luxurioſe
deteſtationẽ abhominata dr facit.l.vnica.de rap.jĩvybo
dedecus. immo per illaz.l.ibidẽ pꝛobatur ꝙ dicitur fieri
homicidiũ ꝑ raptũ.⁊ ſic facit.d.l.vnica quã.S.induxi dũ
allegaui.l.liber homo.ad.l.aquil.ff.⁊ non obliuiſcaris vi
dere Panoꝛ.in.c.penul.er̃ de rapto.vbi examinat iſtum
paſ.an pꝛopter mulieris conſenſũ maſculus ſit excuſan⸗
dus.vel non dicvt ibi per eum. ⁊ nomen bonuʒ perditvt
in ſimili no.in ca.admouere.⁊ibi glo.j.xxxiij.q.ij.de quo
plene per philip.franc.in pꝛoe.vj.⁊ ibi de mutatione no⸗
minis in creatione ⁊ introniʒatione pape ⁊ de cauſis q̃re
mutatur nomen.de quo per Bal.in pꝛoe.C. S.⁊ de muta⸗
tione noĩsj.l.vnica.per bar.in.l.aut facta.S· ſcindenda.
ad trebellia.per Barba.in.c.raynucius.ex de teſta. Ne⸗
mo ſane mẽtis ignoꝛat ignominioſe viuẽtes moꝛtuis eqᷣ
parari tex. foꝛ.in.l.quiſquis.vbi filiꝰ pꝛopter ignominia
patris moꝛtuus dicitur..ad..l.iul.maieſtatis. Sed que⸗
ro aliquis attentauit cognoſcere carnaliter puellam eta
tis decem annoꝝ ⁊ ſibinondum viri potentem an dicat᷑
incidiſſe in crimen raptus virginũ. Reſpondeo in pꝛeſẽ
ti queſtione ꝙ non ar.l.j.S. fl.in fi.ff.de var.⁊ extraoꝛ.co⸗
gni.tex.melioꝛ in.l.ſi quis.iij ·S·qui nondũ viri potẽtes
ff de penis.⁊ in.l.ſi ſtupꝛũ.ff. de iniur.vbi pꝛobatur ꝙ ta
lis nõ debet capite puniri ſed humilis in metallũ danat᷑:
honeſtioꝛ vero in inſulã relegatur vel in exiliũ mittit᷑ / vt
in dicto · S· qui nondũviri potentes:immo quodeſt plus
ſi talis puella nonduʒ viri potens.raperetur dicerem ꝙ;
tunc haberet locum pena capitis in.l.iſta.in pꝛin.de rap.
virgi .ibi raptoꝛes virginum ⁊c̃.⁊ iura q̃ ſupꝛa allegaui
mus ꝙ pꝛedic.attentans puellã decem annoꝛum non de
beret decapitari non videntur illa iura loqui ĩ puella ra
pta ſʒ tãtũmodo in puella coꝛrupta abſq; raptu.et ſic ſũt
caſus omnino diuerſi ⁊ de conſuetudine regni ſuſpendi⸗
tur attentans iuuenculã licet delictũ perficere nõ potue⸗
rit ſᷣm Yo.fabꝛi.in· S· item iulia.inſti.de publ. iud.⁊ ad pᷣ⸗
miſſavide ſingulariter guydonem pape queſtionibꝰſuis
queſtione.ccccclv.⁊ ad pꝛot᷑ime dicta fa.l.ſi quis nõ di⸗
cam rapere.S.eo.Quero deinde in pꝛeſenti materia qͥd
econuerſo ſi femella attentauerit caſtitateʒ maſculi/⁊ ſic
vtrum mulier rapiens hominem puniatur pena raptus.
NRñdeo ꝙ ſic ⁊ de hoc eſt gloſ.ſingularis de iure.l.vnica
in glo.que incipit idem per·.j.de rap.virgi.ſᷣm Ange pe⸗
ru.ibi in fl.colum.ad finem dicens ibiꝙ ſemel vidit in ci
uitate Floꝛentie quandã meretricem cõburi eo ꝙ rapue
rat quendã pulchꝛum puerum.vide ibiAnge.in.j.col.cir
ca pꝛin.vbi ſatis videtur ſentire opinionem quam ſupꝛa
tenuimus/⁊ cõſanguineis rapte detur poteſtas vcike⸗
de iniurie de facto:non autem ꝙ in iudicio aliqua actio
ſeu accuſatio eis competere videatur licet dicant Cy.⁊
Ange.ibi ꝙ miuria illata vni ex conſoꝛtibus vnius gene
ris aut ex vna domo vel caſato poſſint vindicari per ali
um conſanguineum:hinc dicitur ibi ſᷣm pꝛedic.docto.q;
vnus pꝛo alio de eadem caſata non poſſit pꝛo alio teſti
cari cum videantur in re pꝛopꝛia teſtes pꝛopter conſue⸗
tudinem offenſarum ſᷣm Cy.ibi in fina.col.⁊ Ange.in.j.
col.circa medium vbi alle.l.iij.⁊.iiij. ⁊ male quia debuit
alle.l. j. ⁊.iij.ff.de libe.cau.que iura inducas.vt ſuperius
diximus in verſi.ſed quero de queſtione ribaldus ⁊c̃.cir
ca pꝛin.huius.l:l.vtrum liceat conſanguineis ſuccurrere
mulieri rapte dicas ꝙ ſic:⁊ maxime ſi patiens iniuriã ac
clamet occurrite.nam omnes tanq; vocati poſſunt iuua⸗
re ⁊ iniuriam repellere:⁊ hoc intelligo in perſonis extra
neis ſeu non multum coniunctis ꝙ tales vt pꝛediximus
veniunt acclamandi occurrite/ als autem conſanguinei
pꝛopinqui poſſunt licite venire ⁊ repellere rapientem eti
am ſi vocati non fuerint cum eis inferri iniuria dicatur.
Et ſic notes ꝙ vocatus ad ſuccurſum / licite poteſt illi
ſuccurrere.in.l.ij.cum ſequen ff.de fur.idem eſt dicendũ
in ſocio itineris.in.l.item apud labeonem.S.ſi quis com
muniter. ff.de iniur.ſᷣʒ Ange.peru.in.j.no.l.vnice de rap.
virgi.j.⁊ vide Yaſo.in.l.vt vim.in queſtio.illa.vtrum li⸗
ceat ſocio in itinere ſocium ſuum defendere ⁊c.de iuſti.
⁊ iur.ff.⁊ de alijs multis ibi vide per eum in iniuria ppul
ſanda.vide Bar. in.l.quod culpa caret: de regul.iur.ff.

— — — —

De epiſcopali audientia Fo.NXXVI.

Quero finaliter quidã ticius ex eo quia ꝑ raptũ aliquã

accepit fuit ad moꝛtẽ cõdẽnatus:mulier rapta vel alia il⸗
lum requirit in maritum:vtrum iudex poſſit ſibi mulieri

de iure pꝛedictũ damnatum tradere ⁊ ſic penã moꝛtis re

mittere:dic ꝙ nõ:pꝛimo per tex.in dicta.lłl.vnica. in verſi.

nec ſit facultas. Scdo per tex ⁊ ibi per bal.in.l.ſeruos.in
ver.vł impunitati donauerit.j.ad legẽ iuliã.de vi pub.vł
ꝛiuata: vbi notat bal.illum tex.cõtra barões qͥ crimino⸗
ſis donant impunitatem ꝙ nõ poſſunt:qð ẽ tñ contra di⸗

ctum vulgare dicens ꝙ iudex põt aliquẽ relaxare de pa
tibulo aliq̃ muliere requirẽte qð vt dixi de iure nõ ꝑpꝛoba
tur ⁊ fui de hoc ↄſultus andegauis dũ ad furcas ducerct
quidã andegaueñ.⁊ rñdi ꝙ nõ erat dimittendus /nec fuit
relaxatus:ſj fuit ſuſpenſus eiꝰ mr̃e pñte: de quo fuit ma

gnus doloꝛ ipſi matri ⁊ reſpicientibus.

N Eo nob is Hec lex quattuoꝛvł tria di
D RBB28 cit. Pꝛimũ eſt ꝙ ingreſſus
y amonaſterij diſſoluit ſponſalia ⁊ matrimonium
ſine pena. Scðʒ ꝙ nõ tollit ius ſuccedẽdi ex te
ſtameto vel ab inteſtato. Tertiuʒ qð nõ licet indeo habe
re mancipium chꝛiſtianum nec volentẽ ad fidem catho⸗
licam redire.hoc dicit.
¶ Erx tex.nõ duplum.i.ſimplũ qð recipit tm̃dẽ de ſuo.
ã ⁊ maritus¶ Arguit a minoꝛi qᷣa ſi maritꝰ põt ſine
ena ingredi monaſterium de quo minꝰ videt᷑:multo ſoꝛ
tius ⁊ ſponſus de quo magis videt᷑ cũ nondũ matrimoni
um ſit contractum.Collige ergo ꝙ ſiue ſponſus vel ſpon
ſa ſeculo renũciãtes recedũt a matrionio ſine pena arra⸗
rũ. Itẽ ⁊ maritus ⁊ vxoꝛ non ꝑdit dotem nec donationẽ
añ nuptias ſaluo pacto lucrande dotis vel donationis p
pter nuptias in caſu moꝛtis.
¶ Op. duobus modis. Iſte tex.dicit legitime vel ex pa
cto:⁊ ſic innuu duos modos lucrãdi vnũ ex pacto et de
hoc nõ eſt dubiũ:ſcõm ex lege ⁊ hoc non reperitur cautũ
lege de quo gl.loqtur. Rñdeo de lucro qð habet in aut᷑.
pꝛeterea.j. vñ vir ⁊ vxoꝛ.vel expone tex.vt glo.nam cum
copula de ſui natura habeatcõiungere diuerſa: ſi ponat
inter ea que ſunt idem non copulat:ſed facit alterum ſub
ſtantiuoꝛum reſolui in adiectiuum:vt.l.j.in pᷣn.ff.de pac.
⁊ ałs cũ debeat augere ſi nõ poteſt augere diminuit con⸗
tra naturam ſuam: vt.l:.qſitũ·S· ꝓenul.de fundo inſtruc.⁊
l.cum delanionis ·S.cui fundũ.¶ Secundo op.ꝙ ciuilis ⁊

Moꝛs ci⸗ naturalis moꝛs non equiparent᷑:vt.l.ex ea.S.inſulam.de
uilis ⁊ na verbo.ob. et.l.cum pater ·S· hereditate de len.et.l.ex fa⸗
turalis an cto.S. ex facto.So.dicit dy.ꝙ aut ex ciuili ⁊ naturali moꝛ

eqᷣparẽt᷑:

te reſultat idẽ effectꝰ circa id de quo agit᷑ ⁊ tũc equiparã
tur:vt ẽ hic/qꝛ per ĩ greſſũ diſſoluitur matrimoniũ ſicut ꝑ
moꝛtẽ ſimile.in.l iijj.de inſti.ſub condi.fac.cum ſi. Sʒ

ſi nõ repᷣſentat᷑ idem effectus tunc non equiparantur:vt ĩ

ↄtrarijs·¶ Pet. ſoluit ſic/aut poſt ciuilẽ moꝛtẽ expectare
naturalẽ circa id de quo qrit᷑ eſt fruſtra ⁊ tũc nõ expecta⸗
tur:vt hic:ſed poſt ciuilẽ nõ eſt fruſtra expectare natura⸗

lẽ ⁊ expectat᷑:vt in cõtrarijs qð ſatis ĩ ideʒ recidit cũ dy.

¶ QAuero qͥd ſi ambo ingrediunt᷑. Rñdeo vt glo.ſ Item
quero qͥd ſi voluit ex cõſẽſu diuertere: ⁊ dic vt glo.
¶ Hoc etiã ¶ Quid ſi erat ĩgtꝰañ ĩgreſſũ an ꝑ ĩgreſſũ pur
get᷑ ĩigratitudo:vt exheredari non poſſit.⁊ vr̃ ꝙ ſic:qꝛ oĩs
macula purgat᷑: vt ĩ aut᷑.de monachis.ĩ pꝛĩ.ſʒ puto ꝙ pur
get᷑ oĩs macula reſpectu dei nõ pr̃is:⁊ ideo puto ꝙ poſſit

exheredari ar. eius qdð nota.ĩ ↄfitẽte peccata:vt in.l.iij.ff.
de teſta. Itẽ op. ꝙ filiꝰvouere nõ poſſit:vt.lʒ.ſi quis re·S·

voto.ff. de polli. So. vt gl. ¶ Itẽ q̃ro an ſuccedat alijs a⸗
gnatis.⁊ dic vt gl.nã retinet cognationẽ in terris.¶ Mõ

Ingredi⸗ qͥro an ingreſſꝰ monaſterij ĩiducat aliquã capitis diminu

ens religi tionẽ: ⁊ lʒ hoc dixeri in aut᷑.ſi q̃ mulier.S.

de ſacroſan.ec.

onẽ an pa tñ hic repeto qꝛ nolo ꝓbare ꝑ hũc tex.ꝙ nõ patiat aliquã
tiat᷑ capi⸗ qꝛ vt ſuus ſuccedit ex teſtamẽto ⁊ ab ĩteſtato ⁊ teſtamẽ

tis dimi.

–

tũ ꝑ q̃relã:qð non eẽt iure iſto niſi retineret ius agnatio
nis:nec etiã hodie haberet qꝛ lʒ ſint exequata iura ſuoꝝ
⁊ emãcipatoꝝ:veꝝ eſt in ſucceſſione ab iteſtato nõ õ teſta
mẽtũ:nã filio qͥ paſſus eſt minimã capitꝭ diminutionẽ nõ
dat᷑ q̃rela niſi petita bonoꝝ poſſeſſiõe gra agnoſcẽde lit⸗
vt ᷓ.de ĩoffi.te.l.ij.ſʒ huic dat᷑: ergo nõ ẽ paſſus minimaʒ

Itẽ nec mediã:qꝛ nõ hʒ ius ſuccedẽdi ex teſtamẽtoyvt.l.j.

. de heredi.ĩſti.multo minꝰ maximã nõ patiunt᷑. ¶ Item
q̃ro qͥd ſi ſtatutũ dicit ꝙ ingreſſus monaſteriũ nõ poſſit ĩ

.ponis pr̃is ſuccedere:ſʒ ſoli filij nõ ĩgreſſi ſuccedãt nũqͥd

