ꝑ to.ti.de pᷣſcrip.ex.⁊ ĩ aut᷑.q̃s actiões:jiſto ti.⁊ iſto caſu

dr̃ cauſari alienatio rei pᷣſcripte nõ tm̃ cx facto pᷣlati:ſj po
tiꝰ ex negligẽtia totiꝰ eccłie ⁊ iuris auctoꝛitate iducẽtis

pſcriptionẽ ex cã ne dñia reꝝ diu ſint icerta Motabis vnũ
mẽti ꝑpetuo ꝙ õᷣ pᷣlatũ patiẽtẽ pᷣſcriptionẽ põt agere ec⸗
cleſia ad ĩtereſſe ꝓpter negligẽtiã gloſ.no.in.c placuit.ij.
xvj.q.iij.idẽ dicas ĩ plato ꝙ cũ aliqᷣd fuiſſet donatũ eccle
ſie ſub ↄditiõe reſoluẽte vt reuocet᷑ ĩ aliquid fueru factũ
vel nõ factũ ĩ hoc caſu factũ pᷣlati ſolius vel pᷣlati ⁊ capti
non pꝛeiudicat eccleſie cuʒ agatur de iure q̃ſito ꝑdendo
vt nõ ·in.c.verum.de conditio appo ex per lapũ.xciij.al⸗
legatione.et vbicũq; pᷣlatus eſt in culpa acqrendi eccłie
puta qꝛ cum poſſet aiunplere conditionem ſub qua erat
aliqͥd relictũ eccleſie non fec
de ſuo ſicut dicimꝰ de tuto.⁊ curatoꝛe vt in.l.quicqͥd.j.ar

bitriũ tutel.tex.⁊ ibi gloin.c.ij.xij.q ij. In iudicijs vero

nocet factũ pᷣlati:puta ſi omiſerit exceptiões legitimas ⁊
ꝓbatiões ĩ hoc tñ dat᷑ eccłic reſtitutio: vt nõ.iĩ.c.j.vt lite
nõ ↄteſtata.ex.⁊ in.c.auditis.⁊ in.c.tum ex litteris ex.de
in integrum reſtitutio.de exceptio.cũ venerabilis.c.cum
olim. de cenſibus.glo.in reg.delictũ.de reg.iur.in.vj.de
ſcriptio ex in.c. vltimo de ↄfeſſis ·in.c.ij.de teſtibus li
vi.xxij.di.de cõſtantinopol ⁊ in pᷣallegato.c.j.vt lite non
cõteſtata hec bꝛeuiter ⁊ ſub ꝓᷣboꝝ compendio dicta ſuffi
ciant qꝛ longiſſimũ eſſet ⁊ laboꝛioſum ſingulos caſus hu
ius materie cõplecti:ſed decidendi ſuntm facti accidẽ
tiam ⁊ varietatẽ in ſuis ſpãlibus locis vt.õ notauimus.
NV E ine. Non ſoluit eccleſia angaria ꝑ
Em in angaria vel mixta niſi in aduẽ⸗
tum pꝛĩcipis.Querit glo.qͥd de gualdana⸗
. RAEt dicꝙ exercitus dʒ ſe ſemꝑ pᷣmunire ⁊ ſinõ
potuit ita cito /ſi ꝓuincia habet aliqd in cõi deoʒ ſoluere
illud anteqᷓ; collectã imponat.l.j/S· ꝙ ſi nemo.ff. ꝙ cuiuſ.
vni ſi tamen nõ habet illa ꝓuincia imponeretur collecta
ſingulis de pꝛouincia ⁊ poſtea illa collecta diſtribuetur?
imponetur in oẽs ar.lj.de operi pu.lij.

.— 2

¶ In glo que incipit in quious ibi debent exigere ante

cõfeſſione Line in noceat eccłie:Nic vt in.c.fi.de P⸗

q; veniant ad grauamen ſinguloꝛũ.ar.l.j.S·ꝙ ſi nemo.ff.

ꝙ cuius.vni.⁊ in aut᷑.vt in ſine quoquo ſu.⁊ poſtea col⸗
lecta diſtribuetur inter omnes ar.jde operi.pu.lłij.

Add t Adde hic duʒ dr ꝙ GSualdana pncipis
ltio. poteſt licite capere res ſubicctoꝝ veruʒ

ſi pecunia deſiciat ar.l.ij.ff.ad l.rod.de iactu.vel qñ ruſti
ci ſunt adeo tenaces ꝙ non vellent vẽdere victualia pᷣm
Bal. in ti. de pace conſtantie.inver intrantibus ⁊ iſta ob
tunc ſeruauerunt per totã Franciã ⁊ in noꝛmania ſueui
vulgariter vocati lancequenetʒ anno vñi. vʒ. ¶ ac.i5.
vtrũ inita pace inter potentiſſimũ regem noſtrũ Frãcie

Pꝛiceps Ludouicum huius noĩs duodeci.et HNenricum regem
an teneat᷑ angloꝝ teneantur angli reparare dana que dederunt ci⸗
reꝑare dã uitati Moꝛinẽſi ⁊ pꝛecipue eccleſie cathedrali dicte ciui
nũfactũ ꝓ tatis ac patrie picardie. Reſpondeo ꝙ attento ꝙ rex an⸗
pter bellũ. glie nullam habet cauſam querelandi in Kracichun om̃i

vᷣus notiſſimũ eſt dicẽdũ eſt cũ bellũ ſuũ fuerit iniuſtũ ꝙ
tenet᷑ ſupꝛa mẽcionata reſarcire leſis ex tali guerra ꝑ no
ta in.c.ſicut.⁊ ibi Inno.de iureiur.ex.diceret aliquis rex
noſter Frãcie in còfeder atione pacis perpetue inite cum
dicto rẽge Anglie remiſit dãna ⁊ iniurias ſuoꝝ ſubdito⸗

rũ dico ꝙ hoc non potuit facere ſᷣm glo.⁊ bal.in.l.venia

ꝓde in ius vocando idẽ vult Inno.ſi bene inſpiciat᷑ ĩ.c.

it tenetur ad intereſſe eccłie

in nr̃a er de iniur. vide Peir.de anch.ↄcilio.cccixvj.ple

ne phil.fran.i.c.ad apłice.⁊ alijs vulgaribꝰlocis itavult
bal.in.c.ſicut ĩ.j.col.ver.ex hoc no.de teſti.ex videas ple

niſſime per Jaſo. de may. in.l. venia· de in ius vocando

penult.col.ver.bene facit qð al ia nceſſa cleri
.„ α. , ꝛiuilegis ↄceſſa cleri⸗
iu ilegia. cisofirmãat᷑:leges ð ipᷣos

? facte tollũt᷑:elemoſinc roboꝛãt᷑.h.d.cũ.l.decer⸗

ſata puilegia eo tẽpoꝛe quo ↄfirmat cũ nihil ſit quid ↄfir
mari debeat nec poſſit. Rñdeo ꝙ caſſatio ipſo iure fuit
nulla:⁊ ideo durauerũt de iure pᷣuilegia clericoꝛuʒ. Vel
dic ꝙ hoc ideo ptingit qꝛ lex iſta ſe refert ad pᷣteritũ tpᷣs
qͥ hẽbãt pᷣuilegia⁊ illa ↄfi
¶Op.ꝙ lzz pluries ſint pᷣſtite elemoſine nõ pꝛopterea de
beant infuturũ pꝛeſtari.vt.j.·de pact.l ſi certis annis.ibi

pꝛeſtabãtur ex volũtate ⁊ exveteri pᷣſtatione nõ ideo de
bent pᷣſtari in futurũ:ſed hec lex facitvt in futurũ debeãt

pꝛeſtari. Quid ergo operat᷑ antiqua pꝛeſtatioreſpõdeo
declarat hanc.l.ſ.quantũ ſit illud quod debeat p Krtve

l.ĩ ſum.⁊. l.ait pꝛetoꝛ.ff.de re iudi.¶ Iteʒ op ꝙ obligatio

incerta non teneat.Sol.vt gloſ.⁊ uia debet determinari
hec gloſ.

Ad d iti 0 Qualiter lallegla ↄflrment᷑ ⁊ quid ope

ret᷑ eoꝝ ↄfirmato. dic bꝛeuit᷑ ᷑ʒʒ bar.hic
⁊ in.l.moꝛe maioꝝ.ff. de iuriſdi.om.iud.in.ij opp. Pau.
de caſt.concilio.clvij.incipiẽte xpᷣinomine amen in.ij.x
vlt. col per Panoꝛ.in.c.ij.⁊.iij.ex de cõfir.vtili vel inuti
li.Et dic ꝙ pᷣuilegia ĩueterata poſſunt petirenouaritex.

iũcta glo.in vᷣbo reparare ⁊ ibi bar.in fi.col.in ·S.j.de he⸗
red. ? fal.col.j.tñ talis renouatio nõ tribuit ius de nouo:

.

ſed ſolũ ius vetus ſi qðᷣ hẽbat ↄſeruatur.c.ex parte.de pᷣ⸗
uilegijs.c.ꝙ aptis.xij.di.in.c.cũ dilectus.⁊ ibi panoꝛ.ex

de ↄfir.vtilivel inutili.idẽ dicas in inſtrumẽto ꝙ ſi amiſi

qð poſſum petere iteꝝ reſti. ita no.gl.in.l.ij.de diſcuſſoꝛ.
lib.x. C. idem dic in cyꝛographo amiſſo poſſum petere ĩ
ſtrumentũ cyꝛographi mihi renouari ſᷣm ſpe.ti locati H⸗
nunc aliqua bar.vt.S.ad pᷣdicta vide tex.ꝙ inſtrumenta
pᷣuilegii antiqua ⁊ iã cõſumpta poſſunt renouari tex.glo.

2 doc. in. dicto.c. cũ dilectus. He alijs inſtrumentis in.c.
fl . de fide inſtru.ex̃ ⁊ ibi per Oanoꝛ.⁊ alios intellige ꝙ ĩ⸗

ſtrumẽta renouãtur vtrũ ſi tenoꝛ legi poſſit ałas ſi dubi⸗
tat᷑ de ipſoꝝ tenoꝛe non fleret renouatio niſi pꝛ ius per te
ſtes ꝓbẽt᷑ ↄtẽta in eis.c.olim. ex de puilegijs.⁊ ibi doc.
Quero ſũpta occaſiõe ſi.l.vꝛict᷑ canoni qͥd obſeruandũ
veniat tꝗ in foꝛo eccłie qᷓ; ſeculari. Conclude ſᷣm bar.hic

ꝗ in ſpiritualibus ⁊ ad flidẽ pertinentibꝰ canonibꝰeſt ſtã

nim?ꝰ.j.eo.¶ Sʒ qũo põt firmari qꝛ cũ ſint caſ⸗

rmatvt hic ⁊ eo.l.decernimꝰ.

dũ vt hic cũ iuribus allega.in glo.magna in.c.eccłia ſan Canones
cte marie.de ↄſti. er ⁊ ibi doc.in tẽpoꝛalibus: in terris ec ⁊ leges qñ
cłie canones inſeqͥmur.in terris vero ĩperatoꝛis ſi verta obſeruãt.

tur pctm ius canonicũ obſeruamus: vt in. c.ij. de reg.iu.
lib. vj. ̃jʒ Jo. and.ibi.vbi aũt legis odſeruates pctii non
inducit:tunc legibꝰ paremus eas q̃ inſeqmur.c. ꝓꝑvenera
bilẽ eỹ qui filii ſunt legiti. ad pdicta pleniſſime vide a
noꝛ in c fi cx.de nouiope nũ.ver.in glo.in ver.adiman⸗
tur ⁊c. ibi an ⁊ qũ.c.pꝛeferatur.l.idem Panoꝛ.in.c.pe.⁊
finali.ex de ſcdᷣis nuptijs ĩ cauſis mr̃imonialibꝰ l. ſing.
LS.· vj. gradu inſt. de gradibꝰ.ſerua canones. Scdo ĩ cau
ſis benefl. ⁊ in ſpũalibꝰ. c.fl.ex de iudicijs ꝑ Panoꝛ.in c.
venerabilis eo.ti. Tertio vbicũq; eſt periculũ aĩe teneca
nões.c. poſſeſſoꝛ.ðᷣ reg.iur.ĩ.vj.c.qᷓuis ð pac.li.vj.Quar
to vbi agit᷑ de interpᷣtatione fidei vel legis diuine c. ma⸗
ioꝛes de baptiſmo.lʒ.ft. s. de ſum.tri.⁊ fl.ca. Quĩtovbi ius

ciuile defſicit.vt.de nouo codi.ↄponẽdo c.qͥs neſciat.xj

di ꝑ cano.in. d. c.j.de noui ope.nũ.·er per Jaſo in l fili
quẽ habentẽ.j..familie her. Sexto bin iuribꝰ ſn⸗
yt iuribꝰ.. alle.̃m phi.fran.in.c. ij. de arbi.lib. vj. in ver.
lex ciuilis ⁊c ⁊ ibi dum legebam Andegauis ſextũ libꝛiᷣ
decretaliũ cũ pecunijs ĩ.d.c.ij. de arbi iſta retuli ⁊ q;plu⸗
ra alia inſequẽdo bimoder. hi. fran.
— ec aut᷑.venit ad.l codicis adden⸗
R Alla. Hee bꝛeuiter. h. d. ꝙ in ſpiritualibꝰ

ro noſtro pꝛeualet.l.canoni. Statutũ habebamꝰꝙ ſi cle
ricꝰcoꝛam ptãte ↄuentꝰ declinaret foꝛũ eximeretur a p⸗
tectione cõi ⁊ nõ redderet᷑ ei ius nunquid iſtud ſtatutum
eſt ᷣ libertatẽ eccłiaꝑꝝ:dicebat᷑ ꝙ nõ,.ſed eſt q̃dã limitatio

t in his que ad canones pertinẽt/lex ſuccum
Abit canoni. In his que ad alia pertinent in fo

2

De Bacroſanctis Eccleſijs.

iuriſditiõis ptãtis noſtre vt in tali caſu non cognoſcat.
Itẽ habemus ſtatutũ ꝙ clericus litigãs in ſoꝛo nr̃o id
haãberet ⁊ nõ plꝰ qð habet laycꝰ in foꝛo eccłiaſtico:mõ q̃ᷓ
rit᷑ an hoc ſtatutũ valeret tãqᷓ; eõt factũ libertatẽ eccłia
rũ.dicebant qͥdã ꝙ valebat qꝛ reducebat clericos ad ſuũ
ius cõe vñ non eſſet g̊ libertatẽ eccłiaꝝ:lʒ minꝰ cõcederet
clerico qᷓ; layco:qꝛ laycꝰhabebatvltra ius cõe vigoꝛe ſta
turi & Mota ꝙ lex pᷣcedẽs pᷣualet ↄſuetudmi ⁊ ſic eſt õ.l.
de qᷣbus in fi·ff. de leg. So. vbicũq; lex derogatoꝛia pᷣnci⸗
pis pᷣcedit ↄſuetudinẽ habet ei derogarevt hic et Erõ:qꝛ
populꝰ nõ põt facere legẽ ſcriptã vł nõ ſcriptã niſi aucto
ritate pᷣncipis:⁊ tũc ipemetvidet᷑ facere vt.lł.j ·S·oĩa.j de
veteriiure enucle.mõ ergo vbi expꝛeſſe ihibet populo ne
faciat aliquã legẽ vt eſt hic cũ nõ ceſſet eiꝰ auctoꝛitas nõ
poterit populus legem facere.
Ad ditio Caſſentur leges ↄſuctudineſq; ⁊ ſtatuta
gʒ libertatẽ eccłie vt hic ⁊ in ti.de ſtatu ʒ

liber.eccłie coł.x.in vſibꝰ feudoꝝ ⁊ reuocãt᷑ ipo iure.Et

ſi querat q̃ dicant᷑ ſtatuta ʒ liber.eccłie dic ſᷣm inno.que
ſequunt᷑ cõiter cano.in c.nouerit.er.de ſentẽ.excõ.⁊ ibr
panoꝛ.ĩ.j.q̃ſtio.vbi dr̃ ꝙ illa dicunt᷑ ↄ liber.eccłie q veni⸗
unt ʒ pᷣuilegia cõceſſa eccłie vniuerſali vła deo vł a pa⸗
a vł imꝑatoꝛe ſecus ſi puilegiũ ↄceſſũ eſſet eccłie ꝑticu⸗
ari: l tranſeãt oẽs cũ hac doctrina inno.quã doc.refe
rũt cy. bar.⁊ alij. hic tñ bar.latius tãgit hãc materis ſᷣm
panoꝛ. in.d.c.nouerit. ponẽdo ſʒ bar. hic talẽ cõcluſionẽ
ꝙ vbicũq; ꝑ ſtatutũ clerici efficiũt᷑ timidioꝛes ⁊ layci au

dacioꝛes ad nocẽdũ ꝙ tũc dicũt᷑ ᷓ liber.eccłiaſticã Exẽ
plũ:ẽ ſtatutũ laicoꝛũ ꝙ qcũq; ĩterfecerit aliquẽ laicum ꝙ
puniat᷑ grauiter:interficiẽs vero clericũ puniat᷑ ĩ. x.floꝛe
noꝛum ſũ mã vel in alia mitioꝛi pena pꝛo hoc.l.j.S·qͥ one⸗
rande ff. quar.xrer. actio nõ dat᷑.hoc dictũ bar.hic placet
panoꝛ.ĩ. d.c. nouerit.⁊ ꝓ huiuſmodi doctrina bar. addu⸗
cit tex.in.c.grauẽ. eo ti.de ſentẽ.excõ.⁊ ibi no.panoꝛ.ꝑ il
lũ tex.ꝙ faciẽtes ſtatuta ↄ libertatẽ eccłia.ſunt ipſo iure
abſq; alia pᷣuatiõe feudis eccłiaſtic pᷣuati: ⁊ etiã faciẽtes
p̃dicta ſtatuta õᷣ eccłiaſticã libertatem ſeu coꝛũ ſucceſſo
rxes deleri nõ faciẽtes de lib. ſtatutoꝝ infra duos mẽſes
excõmunicat tã pᷣdictos qᷓ; rectoꝛes cõſules ſcriptoꝛes ⁊
alios qui de cetero ſᷣm pᷣdicta auſi fuerſit iudicare ⁊ qͥ ſit
immunitas ſeu libertas eccłiaſtica gl.i.c.cũ deuotiſſima
xij.q.ij.⁊ ibi archi.hoſt.in ſũma.in.S.j.⁊ ibi vide: dicam
plene ĩ aut᷑.itẽ nulla cõitas.j de epiſ.⁊ cle.⁊ in abꝰ caſibꝰ
qͥs dicat᷑ venire ð libertatem eccleſiaſticamvide io.lupi.
in tractatu de libertate eccłiaſtica queſtio.x.⁊ ibi pleniſſi
me viderc poteris ĩvnũ recollectũ qͥ omitto cãâ bꝛeuitatj.
catus põt in clero ⁊ ĩ quãcũ⸗
q; perſonam eccłiaſticam quacũq; vltima vo
Aluntate diſponere. d. hoc. ¶ Ex tex ibi ſiue vi
dua hic numerat perſonas diſponentiũ Teſtamẽto
bic ponit ſpccies diſpoſitionũ Eccleſie hic ponu perſo
nas ĩ quas diſponi Siue hoc] hec eſt ſpecies ti.quo cõ
fertur Omni in poſterum hic confirmat omnia.
Add iti 0 Hec ẽ coꝛrecta per aut.ingreſſi ſᷣm bar.

poſt butry. ⁊ alios doc.

2

„◻ 2 grelli. doum ponã ſũmarium Se⸗
cuũdo continuabo aut.ad...codicis ⁊ aut᷑ſi qua

nem ad quodlibet verbum et queram: deinde veniam
ad aut. ſi qua. hoc ergo bꝛeuiter dicit. Mõ dñinõ teſtant
h. d. hec aut᷑. Cõtinuatur ad.l.codicis eam determinãdo
⁊ coꝛrigendo in partẽ vñ ei derogat non ea abꝛogat:naʒ
lex codicis permittit cuilibet eccłiaſtice perſone teſtari
hec coꝛrigit ſolũ ĩ monachis non in alijs.¶ Caſus in ter
minis ẽ talis.querit inuenis ab imperatoꝛe:vidi legẽ co
dicis permittentez cuilibet clerico teſtari: nunqᷣd hoc eſt
veruʒ hodie.Rũñdet ꝙ ſic.in omnibus niſi monachis. in
his em̃ coꝛrigitur.l.codicis quia teſtari non poſſũt.⁊ eſt
ratio quia non dñi teſtantur monachi non ſũt domini: er
go non teſtantur modo hic iunge auct᷑ ſi qua ia.butri.
Ad dD itio Adde ꝙ iſta aut᷑.eſt canoniſata ĩ.c.quia
ingredientibus.xix.q.iij.vult iſta aut᷑.ĩ
effectu ꝙ ingreſſi monaſteria ipſo iure omnia bona ſua ac
quirunt monaſterio de quo vide plene per cano.in.c.in pᷣ
ſentia. ex· de pꝛobatio. Limita iſtam deciſionem qũ inter
neniret doloſa perſuaſio abbatis per dolum inducentis

n hac aut ꝓcedã hoc oꝛdine

mulier: et poſtea opponam ad iſtam per oꝛdi

aliquem ad religionẽ ingrediendũ vt bona ſuo inenaſte⸗
rio acquirent᷑ iſto caſu:lʒ teneat ingreſſus tamẽ bona nõ
acquirent᷑ monaſterio:ſed eius agnatis⁊ cognatis tex.ẽ
ſingu.in.c.conſtituit.xx.qiij.de quo per glo.in.c.cum di

lectus. in gl.fi.ꝙ metus cauſa.ex.⁊ ibi panoꝛ. dicit illum

tex.eſſe ſingu.in fi.coł.ibi idem bal.in aut᷑.ſi qua mulier
fl.coł.j.eo.ti.⁊ nunqᷓ; recedatis de illo tex.allegat Specu

lum in ti. de ſtatu mo.ver.fi.⁊ vide.c.perlatum ⁊ ibi gloſ.

xix.q.iij.¶ Secundo limita qñ quis eſſet monachꝰ ꝑ me⸗
tum reuerentialem patris:⁊ hoc caſu ipſo iure viciatur ĩ
greſſus glo.eſt de hoc no.in.c.pꝛeſens:in ver.pr̃em.xx.q.
iij.que glo.non eſt alibi ſᷣm ymo.in.l.ſi cum dotem · S. eo
tẽpoꝛe ⁊ ibi vide plene do.alex.de imo.ff ſolu.matr.facit
tex.in.c.cum virum:⁊ ibi do.anto.de bu.de regular.ex.⁊
facit iſtud pꝛo nobili franciſco doꝛiet pꝛeſbitero commo
rante in domo ſua nobili vocata la garane dioceſis ande
gauenſis in parrochia de tarlaʒe ĩiuſte a fratre ſuo hic ⁊
ſuꝑ iure ſuccedendi in bonis eoꝛum quõdã pf̃is vexato
pʒ em dictũ franciſcum nũqᷓ; ꝓfeſſionẽ feciſſe ⁊ qcqd fece
rit cõmoꝛandoꝝꝑ aliqua tꝑa in monaſterio dela boyſiere
oꝛdinis ſancti bernardi totũ fecit inuitꝰ⁊ metu reueretie
paternalis.alias q;plures habet defenſiões quas hic re⸗
citare lõgũ eẽt.( Tertio limita iſtũ tex.niſi de licẽtia pa
pe qꝛ papa põt dare licẽtiã monacho teſtadi immo qð ẽ
foꝛtius ſufficit licẽtiã ſupuenire ſᷣm bal.in.l.fi.ix.col .j..vñ
vone er de caſt.in.l.⁊ militi.j. de teſtamẽ.idẽ bal.in
aut.niſi rogati.in pe.colla.v.q̃ro quid ſi monachꝰidem
bal.in.l.ſi quando.circa finẽ.j de inoffi.teſtamen. ⁊ in.l.
I·ſi ſeruus extero.ad idẽ facit qð volunt Ange.⁊ JImo.in
l.ſi ſeruus communis. ff.de ſtipula.ſeruoꝛuim.vbi volunt
ꝙ papa poſſit dare licẽtiã cardinali teſtandi de bonis qſi

tis occaſiõe cardinalatus. Ita eſt tenendũ quis contra⸗

riuʒ teneat in monacho panoꝛ.in repe.c.cũ eſſet.de teſta.
ſm Jaſo.de map.hic in.ij.col.circa finem ver.limita ⁊c.
Adde doctoꝛes in.c.in pᷣſentia.ex.de ꝓbat.idem in.c.cuʒ
ad monaſterium ex ſtatu monachoꝛum.¶ Quartolimua
niſi monachus efficiatur epᷣs: qꝛ tunc poteſt teſtari non
de bonis iam queſitis monaſterio:ſed de alijs poſtea ob
uenientibus ſᷣm ſpecul.in ti.de ſtatu mo.verſi.xxiij.⁊ ibi
Bal.in add.in ver.cui querit᷑ Et facit ratio qꝛ monachꝰ

cffectus epᷣs abſoluitur a regula monachali.c.j. ⁊t ibi glo.

no.xviij.q.j.⁊ glo.plenioꝛ que declarat a qᷣbꝰ abſoluat᷑ in

c.de monachis.xvj.q.j. Tñ de hoc vtrum monachus ef⸗

fectus epᷣs poſſit teſtari dubitat bai.⁊ inclinat ĩ oppoſitũ
his que ꝓxime dixi in.c.clerici.de vita ⁊ honeſt.cleri.ex.
⁊ ibi notatur per illũ tex.ꝙ non in totũ cximitur a regula
⁊ ſic videtur ꝙ teſtari nõ poſſit qutũcũq; ſit epᷣs effect⸗
⁊ huius opinionis eſt Bald ibi per text.dum dicit niſi
monachi fuerint ⁊c.ect ibi glo.fi.dicens ꝙ monachus effe

ctus epiſcopus non penitus eſt a regula abſolutus.hanc
opinionem Bal. confirmo.pꝛimo ꝙ monachus effectus

epiſcopus non põt habere ꝓpꝛium glo.no.in.c.qꝛ in tua
in glo.j.per illum tex.xij.q.j.Scðo monachus effectꝰepi
ſcopus non poteſt comedere carnes glo.in.d.c. de mona
chis.S.pꝛoxime allegato.Quarto monachus effectꝰ epᷣs

nõ põt mutare hitũ gl.xvj.q. vij.ĩ.c.nona.gl.xxiij.di.ĩ.c.

ſctimoniał.gl.ĩ.d.c.de monach.canoni.⁊ ibiꝑ NPanoꝛ.ĩ
d.c.clerici.⁊ in.c.quod dei timoꝛem.⁊ ibi Anthon.de bu.
de ſtatu reg.glo.⁊ ibi phi.franc.in.c.quoꝛundam de elec.
lib. vj. intantũ ꝙ ſi deponat habitum monaſticum ⁊ aſu⸗
mat rochetũ eſt excõmunicatus ſᷣm do.cardi.in cle.ne in
agro.in pꝛin.in.iij.q.devita ⁊ honeſt.cler per tex.in.c.ij.
ne clerici vel monachi.lib.vj.hanc vltimam opinioneʒ
tene per ꝑꝛedicta. ¶ Quinto limita pꝛecedentia in pᷣſen⸗
ti aut.niſi ĩ caſu aut᷑.ſi qua mulier.X/immediate ſequẽtis.
⁊ ibi dicam pᷣʒ Jaſo.¶ Sextolimita ꝙ licct monachꝰ nõ
poſſit teſtari:tamẽ teſtamentum quod fecit per ante inſe
culo poſtmoduʒ tempoꝛe quo eſt monachus ſi eſt effectꝰ
cpiſcopus poterit teſtamentum pꝛedictum reuocare ar.
notatoꝛum in.l.ſed ſi moꝛs ⁊ ibi Bar.ff.de donatio.intex
virum ⁊ vxoꝛem.idem Bart. et alij in.l.j.ff.de teſta.ideʒ
Bar.⁊ ibi ad plenuʒ dicam ĩ aut᷑.ſi qua mulier ·j. DPc hac

queſtione fui interrogatus in villa Montiſpaſerij dio⸗

ceſis Sarlateñ.apud petragoꝛas a qua villa ſupꝛa men⸗
cionata ſum ego oꝛiundus:deducam plenius ĩ dicta au⸗
tenti.ſi qua mulier.¶ Septimo limita ꝙ licet monachus
poſt ingreſſum non poſſit teſtari per ea que diximus

tamen eius filius quem habuit legitime in ſec lopoterit

Fo. AX.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

teſtari licet in reiueritate adhuc viuat eius pater nunc
monachus cum per ingreſſum religionis in hoc habea
kur pꝛo moꝛtuo mundo:et ſic ab eius poteſtate dictus fl⸗
lius liberatus dicitur. ita tenet bar.poſt guil.de cu.in.l.

patre furioſo.ff. de his ꝗͥ ſunt ſui vł alieni iuris.idẽ iaſon

de map.hic in.iij.col.alia q̃ pñt dici in hac aut᷑.omiſi cuʒ
longiſſime in vtroq; iure ꝑ oẽs doc.tradita hic reperiãt᷑
et plus in.c.in pᷣſentia ⁊ ibitota ſchola canoniſtaꝝ ⁊ in.c.
fi.de ſucceſſio. ab ĩteſtato.⁊.c.j.de teſta ⁊ in.c.cuʒ eſſes:⁊
ibi panoꝛ.in repe.eo.ti.⁊ alijs vulgaribus locis.⁊ ad ea q̃
dici ad plenũ adegauis qñ legebã iſtã aut᷑.q̃ ẽ ſingłaris.
Pr J Hec ↄtinuat᷑ ad aut᷑.ingreſſi cõfir
RA ¶q Ua. mãdo cã ꝓparte coꝛrigẽdo eã:vt
e /[patebit. hec aut. bꝛeuiter. h. d. Hodie ingre
ARdiéës monaſteriũ potuit teſtari ante ingreſſum
ſeruãata foꝛma huius aut᷑.hoc dicit. Diuide hanc aut.in
tres partes: quia in pᷣma loqtur quando ingrediẽs non
habet liberos vſq; ibi.ſed ſi perſona. In ſecunda loqᷣtur/
qñ ingreſſus hʒ liberos ⁊ vult in eos teſtari vſq; ibi. Sed
ſi poſt. Ibi loqtur qñ hʒ liberos ⁊ diſponere nõ vult iĩter
eos vſq; in fl. Cõtinuatur iſta aũt ad aut᷑.ingreſſi: qꝛ illa
aut᷑ ingreſſi / ꝓhibet oĩno teſtari:hec ↄflrmat eã qñ igre⸗
diẽs nõ hʒ liberos:ſʒ q hʒ liberos coꝛrigit eã. ¶ Caſꝰ ĩ
terminis ẽ talis.Querit᷑ an hodic in ĩgreſſu debeat ſerua
ri aut.ingreſſi: Rñdetur ꝙ ſic:qñ ĩgreſſus nõ hʒ liberos.
Sed qd ſi hʒ liberos nũqͥd poterit teſtari iter eos ⁊ qua⸗
liter. Rñdet᷑ ꝙ põt teſtari ⁊ hac foꝛma:qꝛ aut vult ↄferre
filijs qᷓ; minus põt et dʒ dare eis legitimã ⁊ reſiduũ mo⸗
naſterio dare/aut vult dare eis q;tum põt ⁊ tũc dʒ ꝑpſonã
ſuã annũerare cũ filijs ⁊ ſibi retinere virilẽ q̃ erit mona⸗
ſterij ⁊ reſiduũ erit filioꝝ.Sed qͥd ſi decedit ingreſſus et
nil de bonis ſuis diſponit: Rñdetur ꝙ monaſteriũ hẽbit
totũ excepta legitima q̃ fllijs applicabit᷑.h.d. ¶ MMorz
ꝙ q ingreditur monaſteriũ põt ante teſtari. Itẽ nõ.ꝙ ſi
ate nõ eſt teſtatꝰpõt teſtari poſt ſi hʒ filios.⁊ ſi teſtat᷑ /aut
vult filijs docere qᷓ;tum põt ⁊ retinet ſibi virilẽ ꝓ mona⸗
ſterio ⁊ reſiduũ dat filijs:ſi vult eis dare q;minꝰ põt dat
eis legitimã ⁊ reſiduũ monaſterio. Itẽ ſi non teſtat᷑ fllij
hẽbũt legitimã ⁊ reſiduũ mõaſteriũ. ¶ Expedito textu
redeo ad aut᷑.ingreſſi.Ad aut᷑.ingreſſi oppono ꝑ oꝛdineʒ
ad ſingula vᷣba.Et pᷣmo ad pꝛimũ.ſ.ingreſſi.Et videt᷑ ꝙ
ingreſſi nõ ꝑdant bona. Nã multi ingrediũtur vt oꝛent.
So.vt glo.qꝛ aut ingredit᷑: vt oꝛet vel amicũ viſitet ⁊ nõ
ꝑdit bona / aut vt ibi ꝑpetuo ſtet ⁊ ꝑdit.¶ Cõtra hoc op.
ad vbũ monaſteria.⁊ videt᷑ ꝙ ⁊ ſi ingredit᷑ vt ꝑpetuo ibi
ſtet ꝙ non ꝑdat bona:vt·j.ti.j.l.ſi q pᷣſoiter. So. Aut in⸗
gredit᷑ eccłiam q̃ põt hẽre ꝓpꝛiũ in cõi⁊ ibi ſtãtes in ſin
gulari ⁊ tunc nõ ꝑdit bona:aut ingredit᷑ monaſteriũ in qͥ
põt hẽre ꝓpᷣuʒ in cõi nõ in ſingł ari ⁊ tũc efficiũt᷑ mõaſte⸗
rij. Sʒ qͥd ſi eſt eccłia q̃ nõ põt hẽre ꝓpꝛiũ in cõi nec i ſin
głari ⁊ tũc efficiũt᷑ mõaſterij:vt ſũt fres mioꝛes:qͥd fiet
de bõis ⁊ dicũt qdã ꝙ vidẽt᷑ hẽri ꝓ derelict ⁊ ſicↄcedũt᷑
occupãti.Alij dicũt ꝙ erũt tãq; vacãtia ⁊ capiet ea fiſcꝰ
i.papa.nã qñ quis vult a ſe abdicare bona vel ea retine⸗
re nõ põt:⁊ lʒ alij nõ acqrantur:tñ ille cuiꝰ erat ꝑdit ea et
dominiũ eoꝝ vt videt᷑ colligi in ſolutiõe grij in.l.qð mõ.
ff. de acqͥren poſſ.⁊.l.ſi me in vacuã.Aut ᷓ dicã hẽri pꝛo
derelictĩ æ dabũt᷑ occupãti vł dicta ea nõvacãtia ⁊ appli
cari fiſco.ſ.romane eccłie.Alij dicũt ꝙ eccłia.i.papa hẽ⸗
bit alia rõne.ſ.qꝛ monaſteriũ bñ accepit bona.ſed nõ ca⸗
pit. Vñ ⁊ aufert papa tanq; ab indigno:duobꝰ ergo mo⸗
dis fiſcus ſuccedit. Ano mõ ĩ defectũ agnatoꝝ ⁊ cogna⸗
toꝛũ ⁊ viri ⁊ vxoꝛis.Alio modo:nõ in defectũ ſed qñ hr̃s

inſtitutꝰ eſt indignꝰ.nã tũc fiſcus ei hereditatem aufert

tãqᷓ; idigno: vt.l.papinianꝰ.S.meminiſſe.ff.de inoffi.teſt.
Si g̊ dicã ꝙ mõaſteriũ accipiat/ſj̊ nõ capiat de eiꝰmanu
capiat eccłia. Sed decretalis nõ patit᷑ ꝙ etiaʒ accipiãt.
Vñ viderẽt᷑ vacãtia ⁊ ſic capi ab eccłia ſicut fiſcus vacã
tia ſecular nã fiſcus ſuccedit duobus modis.vt.S.dixi.
Sed tutiꝰ videret᷑/ꝙ ſi dedicãs ſe dediſſʒ deo ⁊ ꝑ ↄñs pa
pe qͥ eſt loco dei/⁊ nõ eccłie ⁊ bona ciꝰ/q̃ etiã papa cõicat
alijs monaſterijs in quibꝰ qͥs ingredit᷑/qñ vult ⁊ qũ mo⸗
naſteriũ etiã vult recipere/⁊ qũq; nõ cõicat:ſcʒ quãdo nõ
vult:⁊ qꝛ monaſteriũ etiã nõ vult hẽre ꝓpꝛiuʒ nec in cõi
nec in ſingulari certe bons ipſi pape iã per dedicationẽ

q̃ſita remanent. Vel dicas ꝙ etiã monaſteriũ nec capiat

nec accipiat ꝑinde ac ſi eſſet moꝛtuus naturaliter.nã nec
moꝛs ciuił ↄſũmauit effectũ ſuũ /ſicut naturalis:⁊ veniẽt

ſucceſſoꝛes ab ĩteſtato ⁊ capiẽt bona ĩgreſſi ac ſi naturali
ter cẽt moꝛtuꝰ ĩteſtatꝰ:tene &ᷣ qð vis.iſ.vel hocqð vltĩo di
xi. vel qð penultio dixi. ¶ Sp.ad vᷣbũ ĩgreſſi⁊ vr ꝙ ꝑ ſo
lũ ingreſſum nõ trãſferat᷑ dominiũ.vt.l.traditionibꝰ.·j.de
pac. Solu.hic eſt vniuer ſalis acqᷣſitio.in qᷓ̃ dominiũ ſine
traditione ipſo iure trãſfertur:vt.l.j.ff.pꝛo ſocio.ibi nõ.
Vel hic ſpeciale fauoꝛe eccłie.i Item op.ad verbuʒ ſua
dedicant.⁊ videt᷑ ꝙ bona nõ dedicẽtur ſed ꝑſona:vt.ꝓti.
j.qͥſquis emẽſis.Sol.vt gl.qꝛ ĩpꝛopᷣe ponit᷑/quoad bona
E MWodo q̃ro an poſſit ſibi retinere bona:et de hoc non
eſt uikg. nõ poteſt retinere /qꝛ eſt ↄtra ſubſtantiã mo
nachatꝰ. Sed dubiũ eſt an ſic retinẽdo vitietur ĩgreſſus
et in hoc eſt opi. Pꝛima ẽ glo.vt hic.Alia eſt dñi W.di⸗
centis ꝙ aut deducit bona per ſe:vt quia dico dedico me

ſi mihi liceat retinere mea:⁊ tunc cum ingreſſus ſit cõdi⸗

tionalis ⁊ ſub ↄditione impoſſibili viciat᷑ ingreſſus. Aut
dicit ſimpliciter dedico me ſine meis.vel vt mihi liceat
retinere bona mea ⁊ ſic per modũ cauſe qꝛ ꝑ vt.⁊ tũc nõ
viciatur ingreſſus:ſed deductio.⁊ ita pꝛocedit gloſ.Alij

dicũt ꝙ aliqñ deducitur id qð eſt ſubſtãtiale eiꝰ de quo

q̃ritur vt deducere vſum de vſufruc.quãdoq; deducitur
aminiculare vt deducere iter de actu. dicimꝰ ergo ꝙ aut

deducitur ãminiculare ⁊ tũc ſiue incõtinẽti ſiue ex inter⸗

uallo viciatur deductio ⁊ nõ id de quo agitur:ſi autẽ de⸗
ducitur ſubſtãtiale tũc aut deducitur incõtinẽti ⁊ oĩa vi

ciãtur /aut ex iteruallo ⁊ ſola deductio viciatur: vt.l.j · S·

j.ſi vſufruc.pe.⁊.l.per ſeruũ.de vſu ⁊ habi. Ad ꝓpoſitum
ergo ſi dicamꝰ ꝙ bona nõ habet ſicut amminiculare mo⸗
nachatus ⁊ tunc ſiue deducat incõtinenti ſiue ex ĩterual
lo vicietur deductio et nõ ingreſſus /aut dicã ꝙ ſubſtan⸗
tiale ſit/⁊ hoc eſt verius. Nam ꝓmittit obedientiã / caſti
tatẽ ⁊ pauꝑtatem:⁊ ideo aut incõtinenti deducit ⁊ viciat᷑
ingreſſus/aut ex ĩteruallo ⁊ vicietur ſola deductio.⁊ hoc
tenẽt vltramõtani ꝑ.l.ſi hr̃s.ff.de hr̃di.inſti.q̃re &̊ aut cõ
parabimꝰ deductionẽ iſtã vltime volũtati ⁊ nõ viciabit
mngfeilus ſed conditio tanq; impoſſibilis ⁊ ſic deductio:
ſed ſi comparemus hãc deductionẽ diſpoſitioni inter vi
uos quod videtur verius:qꝛ nõ diſponit malũ de bonis
ſuis ⁊ vult ſibi retineri. Nera erit opinio dñi War.⁊ di⸗
cemus ſic arguendo ex glo.il.ſi militẽ in fl.j. de condi.ob
cauſaʒ. ꝙ aut deducitur per modum conditionis.ſ.dedi
co me ſi michi liceat mea retinere ⁊ tunc viciatur ingreſ⸗
ſus: cũ ſub ipoſſibili cõditiõe factus:que cõditio in ↄtra
ctibꝰ( cui hoc aſſimilatur) viciatur vt inſti. de inutili ſti⸗
pu ·S·ſi impoſſibilis.aut non deduxit per modum condi⸗
tionis ſed ſimpliciter quia dixit dedico me ſine meis:et
tunc aut ſtatim facit deductionem ⁊ viciatur ingreſſus:
aut ex ĩteruallo ⁊ ſola deductio viciatur.i¶ Itẽ quero an
interſit ſi dicat de ſuis an ſi taceat ⁊ dic vt glo.ſ.qꝛ habe
bu ex diſpoſitionc expꝛeſſa ſi expꝛimatur. Alij dicunt ali
ter ⁊ diſtingunt ꝙ pꝛecedat vt patet in glo.Tu tene gloſ.
ſꝙ vbi expꝛimitur dedicatio bonoꝝ habet eccleſia expᷣſ⸗
ſa diſpoſitione nec eru ſuperfluũ expꝛimere:quia expᷣſſuʒ
facit ſilere tacitũ ⁊ ceſſare ⁊ ſic nihil eſtſuperfluum. Hec
ob.l.cum enim.ff.de nouatio.que allegatur pꝛocontraria
vt dicaʒ ſuper glo.⁊ hoc pꝛodeſt ad queſtionẽ ſequentẽ.
¶ Item quero anviciato ingreſſu quia ingrediẽs erat cõ
iugatus ⁊ vxoꝛ eũ vẽdicauit quid erit de bonis.glo.lcui
ter trãſit. Sʒ doctoꝛes dicũt ꝙ aut bona trãſiuerũt ex di
ſpoſitione expꝛeſſa ⁊ tunc non auferentur bona monaſte⸗
rio:aut ex tacita in ↄnam perſone.tunc ꝓcedat glo. ꝙ bo
na nõ remancãt monaſterio.⁊ pꝛobant per.l.ij.pſi pẽ.ap
pel.moꝛs inter.⁊ hec opinio eſt multuʒ cõis.Sed ego di
cerem ꝙ gl. indiſticte bene diceret. NHec ob. illa lex.ij.jſi
pen.appel.qꝛ aut loquimur in ſnia depoꝛtationis ⁊ tunc
cum illa veniant tacite bona:qꝛ expꝛeſſio hoꝛum que ta⸗
cite inſunt nihil operatur.vt.l.hec verba.ffde le.j.⁊ j.de
fideiuſſo.l.non recte.dicerẽ ꝙ poſt moꝛtem ibinon diſpu
taret qſtio bonoꝝ que fuerunt expꝛeſſe adempta ſiue non
aut loquimur de ſnĩa relegatiõis ⁊ tũc cũ in ea nõveniãt
bõa niſi fuerit expᷣſſũ ⁊ ſi fuerit expᷣſſũ durabit qõ bonoꝝ
poſt moꝛtẽ ⁊ de hac loqt᷑ pꝛedicta.l.ij.ſi pen.appel.in F
cum ergo hic loquamur quando bona tacite veniebant
dato ꝙ nonfuiſſet expꝛeſſum dicerẽ indiſtincte eum recu
perare bona: ſi tũ ignoꝛabat ingreſſum non tenere ſed ſi
ſciebatvt colligit᷑ ſoluẽdo ↄꝛiũ de.lʒ.ſi militẽ.de condi.ob
tur.cãm.ad.l.ab adminiſtratiõe .j.deleg.Et iõ ego dice⸗
rẽ ꝙ aut igꝛabat ĩgreſſũ ñ tenere ⁊tũc bona repetat idiſii

De Bacroſanctis Eccleſijs.

cte quia cum monaſterium loco filij debeat ſuccedere
ſi non tenet ingreſſus:⁊ ſi non ſit filiꝰ non habebit bona
nã diſpoſitio quã quis facit ĩ aliquẽ putãs filiũ ſuũ ſi nõ
eſt fuiꝰ⁊ ita errauit teſtatoꝛ.nõ hʒ bona ĩſtitutꝰ:vt.l.ſi pr̃.
jj.de her.inſti.⁊.l.eã quã j.de fideicõmi.¶ Wodo diſtin

gũt vltramõtani ⁊ male.an dediſſet expᷣſſevł tacite ꝑ dic.

lii.j.ſi pen.appel.⁊ ideo dicerẽ ꝙ aut errauit putãs igreſ
ſum valere ⁊ nũq; ꝑdit bona ꝑ dictã.l.ſi pĩ.de here.inſti.
⁊ qꝛ videt᷑ dare ob cãm ⁊ vicioſe qᷓ;tũ ad ꝑſonã:⁊ remota
cã.⁊c.cũ viciato pᷣncipali.⁊c.aut ſciebat/⁊ tũc aut ꝑ mo⸗
dũ ↄditionis dedicat bona.ſ.dedico me ⁊ bona ſi teneat
ingreſſus ⁊ tũc ſi ĩgreſſus nõ tʒ:viciat᷑ dedicatio bonoꝝ/⸗
⁊ ea recuꝑat:vt l.militẽ.jde ↄdi.ob cãm.aut ſimplicit᷑ ſe
dedicauit ⁊ bona expᷣſſe vel tacite tunc cũ veniũt bona ꝑ
modũ cae ⁊ ſciebat cãm nõ male videt᷑ velle iactare ⁊ bo
na ꝑdere.Et pꝛo hoc facit bꝛocardicũ quo qrit/an vicia
to expᷣſſo viciet᷑ tacitũ: qꝛ dicimꝰ ꝙ aut viciũ qð ſe hʒ ad
expᷣſſuʒ dicit ſe pariter ad tacitũ ⁊ viciat᷑:vt.l.debitũ ·j/de
remi.pig.aut non ſe hʒ par rõ ad tacitũ:et tũc aut nõ po⸗
terat valere tacitũ ſine expᷣſſo ⁊ viciat᷑ vtrũq;:vt.l.ſi ſpõ⸗

ſus · S· gñaliter.ff.de dona.int᷑ virũ ⁊ vxo.aut poterat va⸗

leretacitũ ſine expᷣſſo:⁊ tũc aut vtraq; erat vt pᷣncipale.ſ.
expᷣſſum ⁊ tacitũ ⁊ tũc nõ viciat᷑:vt l.ſi fideiuſſoꝛ.ff.de le.
nõ tacitũ veniebat in ↄnam expᷣſſi ⁊ nõ vt pᷣncipale ⁊
tũc aut viciat᷑ expᷣſſum de iure ſpali ⁊ nõ viciat᷑ tacitũ:vt

l.j.S.cũ vẽditoꝛ.ff.qͥ.mo.pig.vel To.l aut viciat᷑ eᷣſſũ

de lure cõi:⁊ tũc aut viciat᷑ ex poſt facto ⁊ nõ viciat᷑ taci⸗
tũ:vt.ar.l.emãacipatũ.ff. de ſenato.aut viciat᷑ expᷣſſum 4b
initio ⁊ viciat᷑ tacitũ:vt.l.iter·S·qͥ hʒ.ff.de vui.ruſti.pᷣdi.
⁊ iſte videt᷑ eẽ caſus nr̃:nã bona tacite veniũt in ↄnam ꝑ⸗
ſone ⁊ viciat᷑ expᷣſſum ab initio ⁊ de iure cõi ̊ ⁊ tacitũ.ſjʒ
qꝛ hec diſtictio ꝓcedit ſolũ qñ nil fuit expᷣſſum de bonis
ideo tene pᷣcedentẽ.ſ.ꝙ aut fuit ignoꝛãs ⁊ nõ ꝑdit bona/
aut ſciẽs ⁊ tũc aut ꝑę modũ ↄditiois ⁊ nõ perdat:aut ſim⸗
pliciter ⁊ ſic. Itẽ q̃ro qͥd ſi hẽbat aliqͥs creditoꝛes qũo
ↄueniẽt an ipᷣm monachã/an abbatẽ: Rñdeo quicqᷣd di
cat glo.ꝙ ↄueniẽt ipᷣm monachã.caſus ẽ ti.j.aut᷑.cã q̃
ſed ſi abbas nõ defendet eũ mittent᷑ creditoꝛes in poſſe.
bonoꝝ q̃ ex ꝑſona ĩgreſſi ꝑueniũt ad monaſteriũ:vt ĩſti.
de acqſi ꝓ arroga.in fi.⁊.l.in arrogatoꝛẽ.ff.de pecu. Itẽ
q̃ro qͥd de libelł.⁊ alijs:Nic ꝙ aut debebat inde aliqd ꝑ⸗
ſonale ⁊ tũc non acqrit᷑ eccłie:ſed reddit ad minimũ.St
aũt debeat inde pᷣſtari aliqd pecuniariũ ⁊ tũc acqret᷑ mo
naſterio ⁊ mõaſteriũ poterit dare ꝑ aliũ dño/ qð dari dz

p̃m d.mar.ar.l.aretuſa.ff.de ſta.ho.i Itẽ q̃ro qͥd de vſu⸗

fructu: Et dic ꝙ remanet ſibi donec vixerit qꝛ ẽ inſeꝑabi
le a ꝑſona. vt tʒ glo.⁊ bñ in.l.nccio/S. fi.ff. de ꝑi.⁊ cõmo.
rei ven.¶ Itẽ qro q̃ differẽtia ſit ĩter ingredientẽ capellã
⁊ monaſteriũ: Rñdeo qꝛ ĩgrediẽs capellã nõ ꝑdit bona
niſi expᷣſſe dediſſet ea/qꝛ licitũ eſt ei hre ꝓpꝛiũ:ſed qñ in⸗
gredit᷑ monaſteriũ dato ꝙ nil dicat᷑ de bonis: ꝑdit ea et
acqͥrit mõaſterio cũ ingrediẽs ea hr̃e nõ poſſit.¶ Vltio
op.q ĩgrediẽs monaſteriũ nõ ꝑdat bona:vt in aut᷑.vt nul
li iudi:S.qꝛ vero.So.ibi loquit᷑ de ingrediẽte rei coacte
⁊ nõ vt ſit monachus ſed vt monaſticã vitã ducat /hic de
ſpõte ĩgrediẽte ⁊ vt ſit monachus.ſ Itẽ op/ꝙ nõ dñs te⸗

ſtet᷑ et ſo.vt glo.¶ In glo.q incipit.i.trãſferũt ibi.ar. .ff.

de noua.cũ em.So.dic ꝙ aut ibi nũeratꝰ erat ad ĩplẽdã
ſtipulationẽ ałs iualidã ꝙ dedicatio bonoꝝ tũc nõ erat
ad ĩplẽdũ ĩgreſſũ qͥ erat als validꝰſine ea.¶ In ea.gl.ibi
ad ĩſtar capite.⁊c.vt ĩſti.de acqͥ ꝑ arrog.⁊ ibi plene. In
cað glo.ibi ſaltè in vita illiꝰ.Rñdeo:ſi vſufru.nõ poterit
traſire ſʒ trãſibit comoditas vtẽda.vt.l.neceſſario·S. ft.
ff. de pi.⁊ como.rei ven.¶Ad aut.ſi qua młr op.pᷣmo ſic
nunqͥd vllo mõ poſſit teſtari ingreſſus monaſteriũ vt añ
ingreſſũ.So.illa risfd tẽ op.ad idẽ de aut᷑.nũc aũt
Tti.j. Sol.ĩmo ↄcoꝛdat ſi ſumis eã ex h̊ coꝛꝑe vñ ſumit
hec/qꝛ aut diſponit ⁊ ceſſet diſpoſitio vt ibi.aut nõ.⁊ mo⸗
naſteriũ hẽbit ſʒ foꝛmã huiꝰlegl. Itẽ op.de · S. qꝛ vo.in
aut᷑.vt nulli iudi.So.ibi loqᷣtur de nccio ingreſſo.hic de
volũtario. ¶ Wõ qd ſi eſt teſtatꝰ añqᷓ; ingrediat᷑ qͥd erit
de ſtatu ſuo:⁊ qͥd de teſtõ/⁊ qͥd de bonis: Rñdæeo:qͥdã di
cũt ꝙ teſtm̃ eſt ruptũ capitis diminutiõe:vt ĩſtiq.mo.te.
infir·S.nõ añ.⁊ igreſſus patit᷑ maximã capitꝭ diminutio
Rcẽ:qꝛ efficit᷑ ſeruꝰ:vt nõ.in.l.ſi ex cã ·S.·fl.ff. de mino.Alij
dicũt ꝙ rũpit᷑ agnatione poſthumi.nã ingrediẽs acqᷣrit
filiũ.ſ.monaſteriũ:vt in aut᷑.de ſan.epiſS· ſed ⁊ hoc pñti.

grũpit vt inſti.de exher̃.li ·S· poſthumi,/et · S poſthůoꝝ.

Fo. XI
Alia eſt opi ia.de are.dicẽtis ꝙ mõaſteriũ retinet donec
viuit ĩgreſſꝰ bona poſt moꝛtẽ eiꝰ naturalẽ ſſtar 7 legats
æ fideicõiſſa ⁊ bona iſtituto ar.l.ex fctõ · S. facto.ff ad tre
belk. Alij dicũt ꝙ heres inſtitutꝰ hẽbit vacuũ nomen he⸗
redis:nꝗ qꝛ oĩa bona ſibi ↄtulit ĩ aliũ poſt factuʒ teſtm.ſ.
i mõaſteriũ ſicut alicui alij donaſſʒ remaneret hr̃s vacuꝰ
⁊ ſolũ nomẽ haberet:tenet tñ teſtm̃/ita ẽ hic:qͥd g: Ego
repꝛobo oẽs opi.pᷣdictas.Et pᷣmo pᷣmãa:qꝛ nõ eſt verũ ꝙ
capite diminuat᷑/nã non magnã capiutis diminutionẽ pa
zatuna⸗ poſſunt eẽ teſtes. Itẽ nec mediã:qꝛ poſſunt in⸗
ſtitui ⁊ ſuccedere /qð nõ eſſet ſi ciuitatẽ pꝑdidiſſent: vt.l.j.
I. de her.ĩſti. Itẽ nec minimã qꝛ nõ ꝑdit ius agnatiõis:
vt. l.deo nobis·j.ti.j.&̊ nullã patit᷑. Iteʒ nec eſt vᷣa ſeda g
poſthumi agnatiõe rũpat᷑:nã bene eſt verũ ꝙ ĩpietur ↄdi
tio in caſu ſpali ꝑ ĩigreſſum.ſ.ꝙ videat᷑ fllios hẽre:vt nõ
glo.in aut᷑.de ſctis epiſS.ſed ⁊ hoc pñti.fi ̊ eſt ibi ſpãle
nõ dʒ trahi ad alios caſus.Vel etiã poſſumꝰ dicere ꝙ ibi

erat ↄditio alt᷑natiua.ſ.ſi liberos hẽret:dicã ergo potiꝰ ꝙ

monaſteriũ ſuccedat loco nuptiaꝝ q; filij vt ſic ĩgrediẽs
videat᷑ eccłiam deſpõſare. Itẽ tertia opi.nõ eſt bona q·
ibi lex ex fctõ.S. ex f̃cõ loqᷣt᷑ de reſtitutiõe nccia quã facit
hr̃s ĩſtitutꝰhic ð volũtaria diſpoſitiõe/qᷓ; facit ĩgrediẽs.
. tẽ nec vltima opi.placet qꝛ hrs nil hẽret/qͥd ꝓdeſſʒ vo
enti ingredi teſtari añ ingreſſũ /ex cõſilio.l.certe nihil:⁊
ↄſiliũ.l.nu lũ eſſet ſi poſtea teſtm̃ viciaret᷑. Dhicerem ̊ ſic
diſtinguẽdũ eſſe qꝛ aut pᷣmo diſpoſui nulla pᷣcogitatiõe
hita ad ingreſſũ et poſtea ingredioꝛ ⁊ tũc puto bñ tenere
teſtm ſed erit vacuũ qꝛ videt᷑ vltimo trãſtuliſſe in mona⸗
ſteriũ bona/⁊ vltia diſoſitio tenet.vt.S.eo.l.j.aut diſpo⸗
ſui cogitans de ingreſſu ⁊ eius pꝛetextu quod apparebat
ex eo ꝙ poſtea eſt ingreſſus ⁊ concedo monaſterio ꝙ de⸗
beo ſᷣm glo.⁊ ſub vltima diſpoſitione omnia facio ⁊ tunc
illud quod conceſſi monaſterio habebit perpetuo ⁊ alia
donec viuam ⁊ potius iure collationis qᷓ; ſucceſſionis:
quia viuenti non ſucceditur. vt.l.hereditates de colla.
bo.⁊ me moꝛtuo naturaliter ſumitvires teſtm̃ ⁊ pꝛeſtabũ
tur relicta ⁊ omnia ⁊ hoc qñũ in determinatione nu dixit
als ſi expꝛeſſe dedicaſſet ſuꝑeſſet teſtamẽtũ. Sed quid
ſi teſtatur poſt ingreſſũ an eſt teſtm̃:videtur ꝙ non qꝛ do
minus non teſtatur ⁊c.ſed eſt iudicium diuiſoꝛiũ vt facit
mulier ⁊ iudex.vt in gl.Econtra videtur ꝙ ſic qꝛ lex per
mittit teſtari ⁊ qñq; etiaʒ non dñs teſtatur nã pater facit
teſtamẽtũ fllio ĩpuberi de bonis ipᷣius filij ſubſtituendo
