ff. ad exhibendum.⁊. S. ibidem.⁊ per hoc ceſſant contra⸗
ria / quia licet pꝛobetur in contra tabul. He pꝛobatio⸗
nes non ſufficiunt in interdicto / quia non fiunt plene:vt
l.ſi iudex.ff.de his qui ſunt ſui vel alieni iuris.

ſogerhibel
(Zueagem
ſoquirorin
ob Botrig

lctione cont

datur ſucceſſoꝛi de iure ciuili.vtilis ſucceſſoꝛi de iure ⸗ ¶ Modo quero quam bonoꝛum poſſeſſionem ꝓpoſuerit:
toꝛio datur directum ſi nihil ſit vſucaptum ſᷣm Bal. hic. Dicunt quidam ꝙ vnde liberi:quod non eſt verum:quis CLpponn
Et cõtinua hanc rubꝛicam ſᷣm Bar.ſic. Dictum eſt.S.de hic non venit ab inteſtato / ſed pꝛoponit contra tabulas Vldolof⸗
interdictis in genere: ſequitur videre in ſpecie:ideo pꝛi⸗ ad rumpendum teſtamentum: nõ autem dicit nullum cũ ntonion ſul
mo ponit de interdicto quoꝛum bonoꝛum quod eſt vni⸗ non fuerit in poteſttez. H ninonoffen
uerſale ⁊ adipiſcende poſſeſſionis. ¶ Võ venio ad glo.rubꝛ.⁊ q̃roq̃ ſit dr̃ia inter petitionẽ Petitio ſeſoꝛoꝛal
reoltarig⸗ hoc interdictum:⁊ icctur ,nuls ſr dif⸗ pkanats naither
S P Qui habet bo erẽtia: quia per vtrumq; auoco poſſeſſionem. glo.ſignat quo dif⸗ Alſisaye
N 5 red itatem. noꝛum poſſeſ differentias guas clarius I dicam. Caue tamen quia vi= fert ab in⸗ ſitolendo⸗
onem non habet per hoc poſſeſſionẽ? di ſimul pꝛoponi vtrumq; ſic:peto mihi reſtitui res here= terdictoqͥ tian ſimili
bonoꝛum: ideo eſt neceſſarium inter⸗ ditarias per defunctum poſſeſſas ⁊ me in poſſeſſio.mitti rũ bonoꝝ. ſonsdmitrit
dictum.hoc dicit. nam cum dico peto reſtitui pꝛopono petitionem heredi⸗ ſiuenduseſt
AA¶¶ Agd euidentiam eſt ſciendum ꝙ ſi tatis ⁊ cũ dico me in poſſeſſionem mitti pꝛopono hoc in⸗ ſiel monen
ſum filius emancipatus pꝛeteritus a terdictum ⁊ ideo compelloꝛ alterum eligere ſi aduerſari iloroti.

S

2. E —patre debeo adire iudicem ⁊ agnoſce⸗
re bonoꝛum poſſeſſionem:licet aliter olim / aliter hodie:
⁊ ea agnita poſſum pꝛoponere cõtra tabulas ⁊ ſummarie
cognoſcetur ⁊ rumpetur teſtamẽtum/quo rupto non ha⸗
beo pꝛopterea poſſeſſionem bonoꝛum:⁊ ideo debeo pꝛo⸗
ponere interdictum quoꝛum bonoꝛum.ſ Item ſciendum
ꝙ interdictum hoc eſt poſſeſſoꝛium/ nec annotat ea que
pꝛopꝛietatis ſunt/⁊ cauſatur a poſſeſſione defuncti⁊ foꝛ⸗
matur libellus ſic. Peto me mittiin poſſeſſionem bono⸗
rum poſſeſſoꝛum per defunctum tempoꝛe moꝛtis/⁊ datur
contra eum qui poſſidet pꝛo herede / vel pꝛo poſſeſſoꝛe/
vel qui dolo deſijt poſſidere. ¶ Item eſt ſciẽdum ꝙ ideo
pꝛoponit contra tabu.quia non ẽeſt in poteſtate:ſed cemã⸗
cipatus:als ſi eſſet ſuus diceret teſtamentum nullum.
¶ Ex tex.chereditatem.i.poſſeſſionem rerum heredi⸗
tariarum. MNor.iudici flendam fidem.
¶ Sppo. ꝙ hec lex implicet contraria:quia loquitur in
ſuccedente de iure pꝛetoꝛio:ergo non debet hereditatem
petere: quia hereditas eſt nomen iuris ciuilis ⁊ pꝛetoꝛ
non facit quem heredem vt inſti. de bono. poſſeſ:S.quod
autem.Solu.expone hereditatem.i.poſſeſſionem rerum
hereditariarum. Item nec agit petitione hereditatis: ſʒ
hoc interdicto. ¶ Sed quomodo petit poſſeſſionem bo⸗
noꝛum cum habeat: Reſpondeo nõ habet bonox poſſeſ⸗
ſionem.ſed poſſeſſionem bonoꝛum: ⁊ ideo eam petit.

Filiatio ¶ Item oppo.ꝙ impoſſibue ſit pꝛobare filiationem. vt.l.
quõ põt ꝓ lucius.ff. de condi.⁊ denũ. Solu.vt glo.quod poteſt ꝓ⸗

bari.

bari vt hic.ſi quis tamen inſtituatur heres ſub conduio⸗
ne ſi pꝛobet ſe filium non videtur inſtitutus ſub conditi⸗
one poteſtate. Vel dic ꝙ pꝛobatur vt hic. difficiliter ta⸗
men vt in contrario.⁊c̃.Dic vt glo.

us velit:vt.l.ꝙ in heredem . S. eligere.ff.de tributo.i Que
ro ergo in q̊ differãt: Rñdeo pꝛimo dnt in cã agẽdi:qꝛ
agens petitione hereditatis vel ratione dominij ſi defun
ctus erat dominus vel quaſi dominus ſi erat quaſi domi
nus vel ratione detentationis ſi ſolam cuſtodiam habe⸗
bat defunctus agit:vt.l.⁊ non tantum. ff.de petitione he⸗
redita.ſed ſi ago quoꝛum bonoꝛum iſtud cauſatur a poſ⸗
ſeſſione defuncti. vnde dicit agẽs peto me mitti in poſſeſ
ſionem bonoꝛum poſſeſſoꝝ a defuncto tempoꝛe moꝛtis ⁊
quantum ad heredem eſt adipiſcende poſſeſſionis ſed q;
tum ad defunctum eſt quoddam reſtitutoꝛium:⁊ quia da
tur ad poſſeſſionem non competit ad incoꝛpoꝛalis ſed pe
titio hereditatis ſic:vt.l.regulariter.ff.de petitioni.here.
⁊ iſtud interdictum non reuocat detentata per defunctũ
ſed poſſeſſa.¶ Item differunt in cõcluſione / quia in inter
dicto peto me in poſſeſſionem mitti / in poſſeſſione heredi
tatis peto me reſtitui. Item differunt in effectu:quia per
interdictum auoco ſolam poſſeſſionem licet defunctus
habuerit dominium: vnde reſeruatur queſtio pꝛopꝛieta⸗
tis:ſed in petitione hereditatis auoco ratione dominijſi
defunctus erat dominus vel quaſi dominꝰ ſi erat quaſi
dominus. Item quia petitio hereditatis eſt petitoꝛium
⁊ in ea appellatur: ſed cum interdictum ſit poſſeſſoꝛium
non poterit appellari a ſententia lata: vt.l.quiſquis.
S.quoꝛum appellationes non recipiun.Sed conueniunt
in hoc:quia vtrumq; datur contra poſſidentem pꝛo here
de vel pꝛo poſſeſſoꝛe/⁊ dicit glo.niſi ſit vſucaptum quod
declara duobus modis vt in gloſa. Unde attende quia
licet iuſtus erroꝛ habeatur loco tituli quantum ad vſu⸗
capionem non tamen excludit petitionem hereditatis
nec hoc iuterdictum:quia debet eſſe verus titulus.

e

Sod un
Nencppo
ſumitercien
itſranſi
Meunconſe
Popteres tol

impenne
ludiee
ſſenn
naüciie
Niudſfi,
lenerhee
tfierignn
iſſen
ceſſantccn
he git
nfiungen
luris.
hengpfe
Deſkymnng
tconmamme
ndicünn

aiterere
1r nulln
onem goig
etaſtenct
eſtiwinur
jpoſſeſort
tiopeme
noponotn
geſi ad
elribunnſ
t inciggt⸗
dofniniitnn
jeretquin
cuſtodunte
ſdepttitih
4catbent,
nneminimct
empornak
oſeſcnsf

W☛
= S=
=⸗ d £
— = –

S

Atem pꝛo herede vel pꝛo poſſeſſoꝛe vel eum qͥ do

Conclude ergo caſum plenum ſic: ſum filius emancipa⸗
tus ⁊ a patre pꝛeteritus agnoui bonoꝛum poſſeſſionem ⁊
pꝛopoſui contra tabulas non autem vnde liberi: quia nõ
veni ab inteſtato non dixi nullum/ quia eram emancipa⸗
tus:⁊ ideo contra tabulas pꝛopoſui ⁊ rupi teſtamentum
non pꝛopterea habeo bona:quero qualiter mihi conſula⸗
tur: Reſpondetur ꝙ debeo pꝛoponere interdictum quo⸗
rum bonoꝛum:a pꝛobabo me fülium fuiſſe teſt atoꝛisg ⁊ ad
miſſum ad bonoꝛum poſſeſſionem ⁊ aduocabo poſſeſſio⸗
nem bonoꝛum per defunctum moꝛtis tempoꝛe poſſeſſo⸗
rum. hoc dicit.
In glo.que incipit per interdictum:ibi ſummatim co
gnõſcit.contrarium nota.j.in gloſa magna. ſed dicvt.S.
dixi.
glol. que incipit vt habeas.ibi detentionem.i.poſ⸗
eſſionem. Wü .
¶ In gloſ.que incipit nonne.ibi in figura iudicij plenarij
fuit tamen in figurs iudicij: ⁊ ideo fuit pꝛobatum ſumma
rie quia expectabatur ſequens iudicium.ſ.interdicti in qͥ

plene pꝛobari debebat: vt.l.iij· S. ſciendum.⁊.S. ibidem.

ff.ad exhibendum. ZM
¶ In eadem glo.ibi de bonoꝛum poſſeſſione.l.ſeruus.ibi
loquitur in pꝛima bonoꝛum poſſeſſione agnoſcenda.Ja⸗
cob. Butrig.
P 8 nterdictũ quo⸗

tur ſuccedenti de iure pꝛetoꝛio contra poſſidẽ⸗

Nexcludit iudicium niſi incontinenti offeratur

¶ Dpponitur ꝙ maritus debeat audiri de pꝛopꝛietate:
vt.l.dolo facis.ff.de doli exceptionc.Solu.aut agitur pe
titoꝛio ⁊ ſufficit exceptio dolo facis /etiam ſi incontinen⸗
ti non offeratur pꝛobatio vt in contrario. Aut agitur poſ
ſeſſoꝛio adipiſcende ⁊ habʒ locum exceptio dolo facis ſi
incontinenti offeratur pꝛobatio dominij ałs nonvt hic:
æ.l.ſi is a quo.ff. vt in poſ.lega.⁊.l.ij.de edicto diui adria
ni tollendo.S. aut agitur poſſeſſoꝛio recuperande:⁊ tunc
etiam ſi millies incontinenti offeratur pꝛobatio dominij

non admittitur exceptio dolo facis: quia ante omnia re⸗

ſtituendus eſt expoliatus:vt.l.ſi quis.ff.ad legem iuli.de
vi. ⁊. l.momentarie .j vnde vi.⁊.l.ſi quis conductionis.
Slocati. HDZ
CQuozumlegatozum.
llRubꝛica.

cat poſſeſſionem rei legate a legatario
Jvt deducere poſſit falcidiaʒ ⁊ hoc per

dicit.
¶ Opponitur ꝙ etiam nõ ſcripto he⸗
2 ☛regdi detur hoc interdictum: vt.l.j· G.
hoc interdictum.ff. eo. So.vt glo. .
ced nunquid datur ſuccedenti ab inteſtato: ⁊ dic vt
gloſa.

S

J.
4

¶ Item opponitur ꝙ etiam ſi conſentiat heres habeat lo
cum interdictum: vt.l.j· S. ꝙ ait.ff. eo. So.aut appꝛehen⸗
Ait ſine conſẽſu heredis:⁊ tunc aduocatur ab eo per hoc
interdictum:aut appꝛehendit cum voluntate heredis:⁊

tunc aut conſentit heres ante aditam hereditatem:⁊ non
pꝛopterea tollitur hoc interdictum vt hic:aut poſt adi⸗

tam hereditatem/a tunc ceſſaret hoc interdictum vt hic

innuitur.
Item oppo ꝙ in re legata habet cõmunionem heres ⁊

legatarius vt.l.plautius.⁊.l.lineam.ff.ad legem falcidiã.

ergo non debet habere locum hoc interdictum: vt.l.j.g·
ſed ⁊ ſi quis ex moꝛtis.ff. eo.Solu.vt glo.⁊ melius decla
rat glo.in contrario qᷓ; hic.

Item opponitur ꝙ legatarius cadat a iure ſuo ⁊ nil ei

oecſe polſidere
eS ſt t Exceptio dominij oppoſita cõ
S n ta tra poſſeſſoꝛiũ adipiſcende non

WRR
N MApꝛobatio dominij. hoc dicit tex. ⁊ glo.⁊ cum ſo
lutione contrarij.

interdictum quoꝛum legatoꝛum.hoc

Quoꝛum legatoꝛum. Bnge vi. Fo. LXIIII.

reſtituitur.vt.l.nõ dubium.S.de legatis.So.vt in glo.
Item opponitur ſic aut intelligis in legatario appꝛe⸗
hendente ante aditã:⁊ tunc conſenſus nil operatur quod
eſt contra tex.iſtum. Aut appꝛehendit poſt aditam here⸗
ditatem ⁊ debet cadere a iure ſuo quod etiam eſt contra
legem iſtam. Sed dic ꝙ aut appꝛehendit ante aditam he
reditatem ⁊ nil operatur conſenſus:⁊ ita nõ loquitur hec
lex.Aut appꝛehendit poſt aditam hereditatem ⁊ ante ap
pꝛehenſam poſſeſſionem:⁊ tunc aut habet conſenſum he⸗
redis ⁊ ceſſat hoc interdictum ⁊ ita loquitur hec lex: aut
non habet conſenſum heredis:⁊ tunc competit hoc inter
dictum ⁊ non cadit a iure ſuo: ⁊ ita loquitur hec lex:aut
appꝛehendit poſt aditam hereditatem ⁊ appꝛehẽſam he
reditatem ⁊ cadit a iure ſuo:vt dicta.l.non dubium.⁊ ſic
non loquitur hic:vel potes etiam dicere ꝙ appꝛehendit
ante aditam hereditatem: ſed heres poſt aditam conſen
tit:⁊ ideo per eius conſenſum tollitur delictum pꝛecedẽs
⁊ ceſſat hoc interdictum ⁊ ita loquitur hec lex: ſed pꝛi⸗
ma verioꝛ. L

nde vi. MRubzica.
Ecte pollidenti. n Pelanldre

poſſeſſionem defendere cum modera⸗ Iz cũ mo⸗
mine inculpate tutele.h.d. deramĩe ĩ
NN Rene caſum ĩ nube vt littera ſonat. culpate tu
dEHic ſunt tres glo. ⁊ pꝛimam expedio tele.
9 R Rper vnum contrarium ⁊ ſic.hec lex di⸗
w+ aacit & recte poſſidenti licitum eſt defen
dere.ergo a contrario innuit ꝙ non recte poſſidenti non
licet. Sed ) hoc eſt.l.j.S.⁊.l.qui vi a me.ff.de vi ⁊ vi ar⸗
ma.Huius timoꝛe ſunt hic plures ſolutiones: vna ꝙ ſub
audiatur maxime ⁊c̃.vt in glo.Sed tu dic tenendo ſecũ⸗
dam ſolutionem ⁊ ei addendo ꝙ aut recte poſſideo ⁊ in⸗
diſtincte pꝛocedit hec lex:quia licet vim repellere:aut nõ
recte poſſideo:⁊ tunc aut vitium non habeo a te: ⁊ tunc
etism poſſum defendere contra te: vt.l.fulcinius.S. ꝙ ſi
aduerſus.ff.quibus ex cau.in poſ.ea.cum ſimili. Aut ha⸗
beo vitium a te quia per te vim expuli:⁊ tunc aut venis
incontinienti ⁊ non debeo reſiſtere:⁊ ita pꝛocedit hic ar⸗
gumentum a contrario ſenſu:aut venis ex interuallo ⁊ li
cite poſſum me defendere etiam contra te.
¶ Item ex ſecunda gloſ.opponi.⁊ videtur ꝙ non liceat
vi repellere: vt.l.ſcientiam.S.qui cum alijs.ff.ad legem
aquiliam.Solu.licet ad defenſionem vt hic:non ad vin⸗
dictam vt ibi.
Item opponitur ꝙ non debeam defendere immo recu
perare.vt.l.iij ·S· cum igitur.ff.de vi ⁊ vi arma.Sol.dum
poſſideo recte defendo ⁊ ſi expelloꝛ ⁊ ſtatim recupero di
coꝛ me defendere cum non videar poſſeſſionem amittere
cum tam cito recuperauerim:vt.l.iij.ff.de diuoꝛ.
¶ Item oppo/ꝙ non debeam mea auctoꝛitate repellere/
ſed adire iudicem qui pꝛouid eat:vt.l.illicitas.in pꝛinci⸗
pio.ff.de officio pꝛeſidis.Sol.aut ſuſpicoꝛ me paſſurum
vim ⁊ ſic loquoꝛ de tempoꝛe ante violentiam/⁊ tunc poſ
ſum ⁊ debeo adire iudicem vt in contrario:ſi non ſpero
me poſſe defendere contra vim: aut loquoꝛ de tempoꝛe
quo infertur vis ⁊ poſſum pꝛopꝛia auctoꝛitate reſiſtere
cum moderamine tamẽ:aut loquoꝛ de tempoꝛe poſt vim
illatam:⁊ tunc aut nolo incontinenti reſiſtere ⁊ poſſum ꝓ
pꝛia auctoꝛitate:aut nolo ex interuallo ⁊ non poſſum/im
mo debeo competentibus actionibus experiri.¶ Wodo
venio ad glo.magnã quẽ intro per vnum contrarium ⁊
videt᷑ ꝙ indiſtincte ſine aliqua moderatione poſſim vim
repellere:vt.l.vt vim.ff.de iuſti.⁊ iure.So.illa que loqui⸗
tur indiſtincte determinatur per iſtam.
4od quero quid eſt dicere inculpata tutela: Reſpõ⸗ Inculpa⸗
eo ita ſe defendit ꝙ non eſt in culpa:⁊ an ſit in culpa vel ta tutela
non:colligetur ex duobus ſcilicet ex animo ⁊ ex facto/⁊ qͥd ſit dice
hec duo conſiderari debent. dixi pꝛimo ex animo ſcilicʒ re.
qꝙ; non habeat in animo vt non faciat ad vindictam ſed
ad defenſionem: ⁊ animꝰ colligetur ex tribus ſcilicet ex
tempoꝛe ⁊ conditione perſonarum ⁊ ex circunſtantijs.
ex tẽpoꝛe qꝛ ſivenio ad recuperãdam ſtatim non videoꝛ
facere ad vindicta licet percutiã eũ.Si ex interuallo tũc
videoꝛ facere ad vidicta:⁊ ſi dicas nõne denrere eſt talis
. ij

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Kodicis

actus ꝙ habet in ſe dolum. vt. l. j. de ſicar. ⁊. l. ſi quis fu⸗
mo.ff.ad.l.aquiliã.

Reſpondeo non:nam aut mittitur incontinentiad recu⸗
perandam poſſeſſionem ille qui pꝛimo fuit expulſus / et
tunc non pꝛeſumitur expulſus fuiſſe:ſed ſemper in poſſeſ⸗

Quomodo ergo pᷣſumitur ad defenſionẽ facere ⁊ ſine uſu iy
dolo vllo caſu? Reſpondeo quãdo vnus actus poteſt ſe ſione fuiſſe adeo ꝙ pꝛeſcriptio quam inchoauerat nõ eſt ſeſc . grt
habere ad permiſſum ⁊ ad pꝛohibitum pᷣſumitur potius interrupta: vt not.ff. de vi ⁊ vi arma.l.qui poſſeſſionem. Vrin nom
facere eo modo quo eſt licitum: vt.l.merito.ff. pꝛo ſocio. cum ergo hoc caſu non videatur fuiſſe deiectus:ergo nõ ſiſeen
cum ergo dum venit incontinenti poſſit venire ⁊ ad vin⸗ videtur aliquam vim cõmiſiſſe: aget ergo ipſe de pꝛima ißfie 4 e
dictam/a ad defendendum pꝛeſumam eum venire eo iu- vi ſibi illata: nec poterit ſibi aliqua cõpenſatio ſibi obij⸗ 0⸗ den lo
re quo ſibi licet: ⁊ ſic ad defendendũ. Pꝛeterea ſicut in ci:cum ipſe violentiam non cõmiſerit vt dixi. Sed quã⸗ i lege
is que ſunt de genere permiſſoꝛum non pꝛeſumimus do do venit ad recuperandum ex interuallo poſſeſſionem: lio oſiſion
lum. vt.l.quotiensS.· qui dolo.ff.de pꝛobatio. ita nec in tunc cõmittit vim ex qua poteſt conueniri/nec compen⸗ n epimumg⸗

his que ſunt de genere pꝛohibitoꝛum: ſed in ſpecie per⸗
miſſa/⁊ loquamur nulla ſpecie permiſſa: cum ergo gene⸗

ſatur hec violentia cum pꝛima: quia ſunt commiſſa iſta
delicta circa diuerſa:⁊ ideo compenſatio locum non ha

iͦnr grehiin

raliter ſit pꝛohibita violẽtia:ſed in ſpecie in caſu iſto / ſic bet. vt.l. fina · S. penulti. f. de eo per quẽ fac.eſt. x.l. ſi duo. i gneſcſne⸗
conceſſa quando incontinenti fit / non pꝛeſumam dolum ⁊ ibi not.ff. de dolo.non ergo fit compenſatio. ſed ſi non lckemhol
iin caſu iſto. Item dixi ꝙ animus etiam conſideratur ex fit compẽſatio quare non poteſt agi ex pꝛima violentia. wornominen
qualitate perſonarum:nam ſi homo in dignitate exiſtẽs NReſpondeo quia pꝛimo expulſus cum haberet interdi⸗ oevtlocum
dicat ꝙ vilis homo volebat de fundo expellere: ⁊ ideo ctum vnde vi pꝛo violentia ſibi illata dixit ſibi ius veni⸗ orpelcurato
eum percuſſit pꝛeſumitur potius ad vindictam feciſſe endo ex interuallo ad recuperãdam poſſeſſionem perdit ſocoloꝛer.
ad defẽſionẽ: cũ nõ ſit veriſſimile ꝙ vilis homo potuerit illud:vt.Xj.eo.l.ſi quis in tantam. Secunda ergo violẽtia r gem h
eum expellere.vt dicit glo.Sed Jacobus de arenis hoc abſoꝛbet pꝛimam: vt ex ipſa non agatur:ſed ex ſecunda. ailltalex.
impugnat dicens. ꝙ dignitas alicuius non debet ei eſſe I Senn quero quando dicatur redire ius incontinenti Jus lfhih tftbtltu.x
ad inuidiam ⁊ blaſmum ⁊ damnum. vt.l.ad inuidiam·.·· ad recuperandam poſſeſſionem: Reſpondco etiam ſi per dicat redi icumvnde
ꝙ me.cauſa.⁊.l.nõ eſt veriſſimile.ff. eo.¶ Quomodo ergo multum tẽpus ſteterit dummodo non ceſſauerit gentem re incõti⸗ cſbusrecipi
ſi eſt in dignitate pꝛeſumetur facere ad vindictã:⁊ ſi non ſibi neceſſariam aggregare:ſecus autem ſi negligens eẽt nẽti ad re⸗ ſopeetionen
eẽt in dignitate nõ pᷣſumetur ad vindictã. Pꝛeterea lex vt not.l.iij· S· cum igitur.ff.de vi ⁊ vi arma. cuperãdãa (iulerdicti,
permittit ꝙ etiam cum in dignitate poſſit fleri.vt.l.quo⸗ Item quero quis vidiſti quando ⁊ qualiter violentia poſſeſſio⸗ terminispe

niam mulcta·j.ad legem iuliã de vi.⁊ hec eſt opinio Ja⸗ poſſit expelli quando colonus poſſit deijci de re condu⸗ nem. (Qucroqui

cobi de arenis. Sed tene glo.⁊ reſponde ad .l. quoniam cca per eum/ dic vt.S.loca.l.e,dldleim. lcenris hnn
mulcta. quia eſt quedam dedignatio reſpectu dãni: quia ¶ In glo. que incipit moderamen.ibi ſufficit terroꝛ ar⸗ ſatnoningr
cum indignatione nolo ſuſtinere damnum /⁊ talis indi⸗: moꝛum dummodo ſit iuſtus metus vt.l.ſi alius · S· j ff. ꝙ eumpenab
gnatio bene permittitur.vt dicta.l.quoniam. Sed queda vi aut clam. òÿ”M”MG ſt feſtiruton
eſt indignatio reſpectu perſone ⁊ non dãni:quia non ti⸗ * lſe Vim inferens tenetur opoueterge
met dãnum ſibi fleri:quia ſcit ꝙ homo vilis nõ poteſt fa⸗ R 4 J exp U 08. vſq; ad annum in toto coloꝛelitpo
cere ſibi dãnum: ſed dedignatur de eo/⁊ talis dedigna⸗ N Npoſt annum de eo quod peruenit ad hr̃des tan ſebat reſcn
tio non permittitur vt hic.nec obſtat.l.ad inuidiam. quis ι tum. hoc dicit. ⸗ viceturgt
hec dedignatio non eſt ad inuidiam:ſed poteſtas que re⸗ ¶ Oppo.ꝙ vim inferens teneatur ꝑpetuo.vt.l.j.in pꝛin⸗ dicis miht
ſultat ex dignitate eſt ad inuidiam quandoq;.vt.l.ſi per cipio.ſff.eo.Solu.vt glo.¶ Item oppo.de.i:.licet.j de ex⸗ nen vad
impꝛeſſionem.S. ꝙ metus cauſa. vnde potentia ex digni⸗ ceptio. Solu.vt gloſ. ¶ Item oppo.ꝙ heredes tenean⸗ enaiſedde
tate reſultans facit vt pꝛeſumatur ꝙ potuerit ſe defende⸗ tur inſolidum. vt.l.j.S.ex delictis defuncto.Solu.vt glo. ie ſolenite
re ſne dereuſ one gancr rij: l dicns nn in. dignitate — 5 Sed guts
exiſtens habeat vnum pꝛo ſe:quis percuſſit tempoꝛe vio⸗ eſcriptum nonc ſs
lentie ſibi illate:⁊ aliud ſit contra eum vt ſbinoccat q; Gctoꝛitatem. alui cõceſſum di
illud quod eſt pꝛo eo. Reſpõdeo quia illud quod eſt pꝛo non valet vt quis violentam poſſeſſionem reti⸗ n aur,
eo eſt in genere.ſed illud quod eſt contra eum / eſt in ſpe⸗ Ineat. hoc dicit tex.⁊ glo. o don
cie:⁊ iges ſpecies deber geeferti ve lviaug ff te in nte⸗ UM Piiraͤtn
grum reſtitutio.⁊.l.nam hec natura.ff.de condic.indebi. . oci
⁊ ſic patet ꝙ glo.bene dicit. Item declaratur animus ex J7 de P 0 ſſeſli lone. n ocineer ugſen poſt
eircũſtantijs. Verbi gratia.ſi quis intrat poſſeſſionem fructus/⁊ omnis cauſa a tempoꝛe deiectionis. nuſtihter
meam/⁊ dum volo cum percutere / ipſe vult ſatiſdare de r ASHshoc dicit. nneſonchg
danda incontinenti mihi poſſeſſione /vel vult ſtatim rece ¶ Kuero quid ſi res intereat eo modo quo interijſſet pe hnch ſarte
dere:certe ſi eum percutio videoꝛ facere ad vindictam nes vim paſſum an liberetur vim inferẽs: Et dic vt glo. mclatafe
cum aliter poſſim poſſeſſionem recuperare:habemus er⸗ nam regulariter omnis moꝛoſus de interitu indiſtincte rienn 3
go quomodo conſideratur animus ex tribus ſcilicet ex tenetur. vt.l. ꝙ te. ff. ſi certum petatur. ?.l.j. S. rectiſſime. ſumnli t
tẽpoꝛe / qualitate perſonarum/⁊ ex circũſtantijs vt dixri. de vi⁊ vi arma. l taſlonſ.
Item cõſideratur factum:vt ſi armis me expellat cũ a⸗ v R ſe Inuadens poſſeſſionem pe⸗ lulenmin
mis poſſum me defendere.ſʒ ſi quis eſt potentioꝛ ſine ar⸗ 2 ua 0 2. nes alium exiſtentem tenetur löͤcummn
mis q; aduerſarius cum armis:certe non debet arma ca pena legitima:ingrediens poſſeſſionem vacuã beſtinged
pere. Et nunquid debet expectare vt ſe percutiat: cete S „non punitur.h. d. Nnekunnon
non.nec obſtat·S tabernarius:vt glo.dicit.hec ergo on ¶ Oppo. a diuiſione ſic. quia aut intelligis hanclegem tcumininr
ſiſtunt in arbitrio iudicis/qui debet omnia conſiderare: iure veteri/ male dicis:quia iure veteri/⁊ tempoꝛe hu⸗ ſtaungaſh
nam quilibet effectus determinatur a ſua cauſa/⁊ a ſuo ius legis nulla erat pena legitima: quia leges penam im⸗ Uauſiingre
fline:vt.l.ita autem.ff.de admini.tu.cum ergo hic detur li ponentes ſequũtur hanc:⁊ ita repugnat pꝛincipium hu⸗ anninc leſon
centia defendendi vel recuperãdi poſſeſſionem debet eaas ius legis. Aut intelligis iure nouo/⁊ male dicit flnis:qꝛ puctitg
facere per que recuperet vel defendat ⁊ non alia.vnde ſi immo debet puniri.vt.ꝓeo.l.cum querebatur. Solu.po⸗ (pnnveſe
ſe ſine armis poteſt tueri non capiet arma.ſed ſi aliter nõ teſt intelligi iure veteri/⁊ loquitur in pena legitima/que Dpſeſionene
poſſit ſe tueri capiet arma:t ideo dicit lex ꝙ furẽ noctur-⸗ eſt legis iulie de vi publica vel pꝛiuata ⁊ interdicti vñ vi Ueurſhhch
num poſſum interficere:quia non poſſum aliter facere ſi⸗ ⁊ dic vt glo.melius tamen eſt dicere ꝙ loquatur iure ve⸗ hinder e
ne periculo perſone vel rerum:quia non cognoſco eum/ teri/⁊ non faciat mentionem iuris noau6. eningreti⸗
et fugiet cum rebus.ſi diurnum non poſſum indiſtincte ¶ LIn glo. que incipit hec lex. ibi credens eſſe ſuã: ideo Uunperhec⸗
occidere:quia poteſt cognoſci/⁊ poſtea accuſari. Item etiam iure nouo nulla pena imponitur: ſic poteſt intel⸗ Mumeni
poſſum clamare poſt eum ⁊ capietur: ſunt ergo ea conceſ-⸗ ligi iure nouo. Sed vbi doloſe ingreditur punitur.vt di⸗ l ieinin
ſa ſine quibus ſe defendere non poſſet perfecte.vt.l.ij. ff. cta.l.cum querebatur. Remquer
de iuriſditione omnium iudi.¶ Sed quid ſi expulſus ve:,. E . . Qui ſub pꝛetextu reſcri enleodeb
niat ex interuallo ad recuperandam poſſeſſionẽ nonne ſi KEH minerint. pti vel ſentẽtie iuris oꝛ⸗ ovidet
conueniat᷑ ab iſto vltimo expulſo opponet de pꝛima vio⸗ ydine nõ ſeruato ingreditur poſſeſſionem alie⸗ 1 cdaen
lentia ſibi illata:⁊ ſic compenſabunt ad inuicem. vt.l.vi⸗ .. EAnam punitur pena huius legis. ⁊ tutoꝛes qui aangoſl
ro.ff. ſoluto matrimonio. .l,ſi ambo. f de compenſatio. delinquũt circs rem vel nomine pupilii puniũtur ipſinõ unnoſf

””s Bnde Di. JMUNDẽ Fo. LX V.

pupilli hoc dicit.

tum ad iſtam cauſam vel gñale ad omnes cauſas. Actoꝛ

rnn L Diuide in duas partes:qꝛ in pꝛima loquitur in ingre⸗ vero ⁊ gaſtaldio ⁊ factoꝛ⁊ iſte domino non inuento non
ſnrc diente pꝛopꝛio nomine poſſeſſionem alienam ſub coloꝛe debʒ citari perſonaliter ſed ad domum habitationis ſue
dliſnn reſcripti vel ſentẽtie vſq; ad · S.ſinautem. Secũda loqui⸗ vt per hoc videatur dominus eſſe citatus ad domum.vt
dgenhi tur in ingrediente poſſeſſionem alienam ſub coloꝛe re⸗ l.iiij · S. totiẽs.ff.de damno infec.⁊.l.de pupillo·S.ſi quis
W ſcripti nomine pupilli ſui adulti ⁊ colluſione facta vſ; foꝛte. de noui oper.nunci. OWD
rilit in finem. —— ¶ It em quero in quo differat hec lex a ſequenti: ⁊ dic vt
ullea Poſſeſſio ¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ ad hoc vt condictio ex glo.⁊ plenius dicam/jl.pꝛoxi.⁊ hec ſufficiant pꝛo pꝛim⸗

ſſtnn nẽ alienã hac lege locum habeat contra eum qui pꝛopꝛio nomine
Manpen ingrediẽs poſſeſſionem alienam ingreditur:opoꝛtet duo concurre⸗
Conmſrtt ꝓpo noie re.pꝛimum ꝙ pꝛetextu reſcripti velſentẽtie minus ſolẽni⸗
ohamg dAactio cõ ter ingrediatur:ałs ſi nullo pꝛetextu hoc faceret:tunc te⸗
Netelin petat 5 in= neretur.lI.ſi quis in tantam. Secũdum eſt neceſſariũ ſcilʒ
ſroſtn grediẽtẽ. ꝙ poſſeſſionem appꝛehẽdat:quia hec lex eſt reſtitutoꝛia:

parte huius legis. D
¶ Sinautem.¶ Ex tex. rem debitam.i.ſuam que largo
modo poteſt dici ſibi debita pꝛopter poſſeſſionem quam
glius habet/⁊ hoc ideo dico: quia ſi eſſet ſibi debita tan⸗
tum haberet locum.il.extat.ff ꝙ me.cauſa.vel expone pꝛo
ꝛie ⁊ hec cum illa concurret.

Dmngn opoꝛtet ergo ꝙ pꝛiuatio poſſeſſionis pꝛecedat:ſed quãdo ¶ Quero quot ſunt neceſſaria in caſu iſto ad hoc vt com
hedgtſnt tutoꝛ nomine pupilli ingreditur: tria ſunt neceſſaria/ ad petat hec condictio: Reſpondeo ſᷣm Rofred.opoꝛtet ꝙ
ſctipee hoc vt locum habeat cõdictio ex hac lege. Pꝛimũ ꝙ tu⸗ ſub coloꝛe reſcripti ingrediatur ⁊ ꝙ reſcriptum non con
ſchornge toꝛ vel curatoꝛ cum aduerſario pupilli cõmiſerit. Jtem tineat mandatum de ingrediendo ſed ſic iuſtum videtur
luenn et ꝙ ſub coloꝛe reſcripti vł ſentẽtie non ſolẽniter ingredia⸗ ꝓꝙ ingrediaris. Item ꝙ colluſerit cum aduerſario mino⸗
ſſclaſan tur. Item ꝙ poſſeſſionem arripiat.¶ Item eſt ſciẽdum ꝙ ris.ſ.dicendo ingrediar nomine pupilli rẽ quã poſſides
snncnnn licet iſta lex.⁊.l.ſi quis in tantam.⁊.l.cõquerebatur cum ⁊ ſub coloꝛe reſcripti ⁊ ſic pupillus perdet domin ium rei
Mernie ſint ſubtitu.vnde vi.non tamen dantur ad id quod inter Sed ſi aduerſarius minoꝛis fuit in dolo quomodo agir
kſuntmnn dictum vnde vi. qꝛ illud non datur ad penam / niſi defru⸗ ad reſtitutionem poſſeſſionis ⁊ ad faciendum puniri tuto
ſingani ctibus recipiẽdis ſed iſte ſic. verũtamen qꝛ ſunt facte ad rem qui ei dolum non commiſit cum ſciens fuerit:⁊ ideo
mn. ſuppletionem eiuſdem interdicti/ ſunt reſtitutoꝛie ſicut videtur tutius dicere ꝙ tutoꝛ Si adeiatlin mente non
Clirite, ⁊ interdictũ.ideo ponũtur ſub hoc titulo. Pone caſum autem cum aduerſario minoꝛis licet gloſa dicat ꝙ cum
ſcerenßt in terminis per te:quia planus eſt ⁊ eum ponit glo. aduerſario ⁊ idem Hofredus. nam de communi dolo
1 ¶ Quero quid continebat hoc reſcriptum. Et pꝛo huiꝰ agagi non poteſt ſed excipi ſic: vt.l.ſi filium.S. de lib.cauſa.
lſftin euidentia pᷣmitto ꝙ aliqñ interuenit reſcriptũ ⁊ ſenten⸗ T.l.ſi duo.S.de dolo.⁊.l.viro.ff.ſoluto matrimonio. Ha⸗
liingi tia ⁊ non ingreſſus.⁊ videtur ſᷣm glo. ꝙ ex mente habeat bebat ergo colluſionem in animo non tractatu habito cũ
gſh locum pena huius legis:quod non eſt verum:qꝛ cum hec aduerſario. ¶¶ Sed quomodo pꝛobabitur ſi eſt in animo
gilfngen ſit reſtitutoꝛia: opoꝛtet ꝙ pꝛiuatio poſſeſſionis pceſſerit. Meſpondeo difficiliter / ⁊ ideo tutius eſſet de colluſione
gunen opoꝛtet ergo ꝙ pꝛecedat reſcriptum vel ſentẽtia ⁊ qð eiꝰ omittere:⁊ ea etiam ceſſante ſᷣm glo.habet locum hec lex
ntuzen, coloꝛe ſit poſſeſſio appꝛehenſa. Quero ergo quid conti⸗ nam ſufficit ꝙ colluſio re ipſa veniat vt ex euentu pupii⸗
. nebat reſcriptum: Reſpõdeo continebat foꝛte ſic. Yuſtũ lus erat pꝛiuandus iure ſuo.q Sed quo iure petunt᷑ hec:
8. videtur ꝙ poſſis ingredi poſſeſſionẽ ſi ita eſt vt dicis:vel RKeſpondeo reſtitutio poſſeſſionis petitur condictio.ex
nolit dicis mihi videtur ꝙ iudex debeat iubere ꝙ in poſſeſſio⸗ hac lege:⁊ dabitur contra tutoꝛem ſi habet poſſeſſionem
dellir nem vadas.hic talia verba non dant licentiam ingredi⸗ vel pupillum ſi habet quia eatenus ex dolo tutoꝛis tene⸗
hertum eerngi: ſed debeo iudicem adire ⁊ facere aduerſarium cita⸗ tur pupillus ne ſit locupletioꝛ: vt.l.neq; ex interdicto.ff.
to Sdn ri ⁊ ſolẽniter agere. Idem ſi ſentẽtia hec talia contineat. de regulis iuris.Sed pena que eſt in fure quo iure impo Pena q̃̊ ẽ
.r Sed quid ſi pꝛinceps dicit concedo licentiam vt ingre nitur. Reſpondet Rofredus ꝙ condictio. ex hac lege: ſʒ ĩ fure qͥ iu⸗
fſenang. diaris. vel iudex in ſententia. nũquid habeat locũ pena quomodo hoc cum hec ſit ciuilis quomodo ergo foꝛma⸗ re ĩponat᷑
irur /lit huius legis.⁊ videtur glo.ſentire in.l.ſi quis in tãtam.q; bitur libellus dicit ipſe ſic. Ago cõtra titium tutoꝛem pu
oſſeſſionan habeat locum hec lex.nam dicit ꝙ aut nullo pꝛetextu in-⸗ pilli qui ſub pꝛetextu reſcripti vel ſententie ingreſſus eſf·
gredioꝛ.⁊ habet locũ.l.ſi quis in tantã. Aut pꝛetextu re⸗ poſſeſſionem meam:quare peto mihi reſtitui poſſeſſione,z
ſcripti vel ſententie ⁊ ſolẽniter.⁊ habet locum.il.iuſte.de ⁊ eum puniri ⁊c᷑. Sed quomodo poteſt imponi pena hec
bd acquiren./poſſeſ. Aut pꝛetextu reſcripti vel ſentẽtie ⁊ mi⸗ ex hoc libello cum hic non ſit accuſatio:⁊ ideo foꝛmat ip
dictonl nus ſolẽniter ⁊ loquitur hec lex:nam non valet reſcriptũ ſe aliter libellum ſic/ago ⁊ accuſo talem qui ingreſſus eſt
ote deiegi parte non citata/cum abſoꝛbeat ius alterius niſi ſit dicti pꝛetextu ⁊c.¶ Sed quomodo cõcurrit ciuilis ⁊ crimina
non obſtante talilege. Idem in ſententia: quia ſi non eſt lis contra.l.j.j..quando ciuilis actio.⁊c.⁊.l.ij.ff.vi bono⸗
aoitteit pars citata non valet/nec eius pꝛetextu debet ingredi/æ rum raptoꝛum. Heſpondet ipſe ꝙ hoc ideo hic cõtingit:
eEidett boc videtur pꝛobari in.l.nec imperialis.ff. ſi per vim vel quia omnia veniunt ex eadem lege. Sed quando ciuilis
ertu ⸗ alio modo.⁊ hoc videtur ſatis equũ.⁊ hoc tenet Rofre⸗ ⁊ criminalis diuerſis legibus veniunt:tunc non poſſunt
linun dus.ſed non ſeruatur:⁊ ideo alij dicunt ꝙ ſi iudex pꝛeci⸗ concurrere vt in contrario. Vel potes ſic foꝛmare ago
pit/licet minus ſolemniter: vel pꝛinceps contra partes. contra talem tutoꝛem talis ⁊c.quare peto ipſum ad reſti
Poſcſtnnt⸗ Vt.l.j.S. communia de legatis. Sed partes poſſent conce tutionem poſſeſſionis compelli cõdictio.ex hac lege ⁊ ve
tifanenu dere vt ingrediretur quis:ergo ⁊ pꝛinceps. Sed hoc ar ſtro officio eum puniri ⁊ ſic hic ſine accuſatoꝛe punitur ſi
ſeſcnnnl gumentum non pꝛocedit hic: quia ſi pꝛinceps concedit cut ⁊ als:vt.l.iij · S· pꝛeterea.ff. de ſuſpectis tutoꝛ. ⁊ ita flt
facit cum iniuria aliena.Sed quãdo pars concedit non. in.l.municipali noſtra. Potes ergo tenere ꝙ hic condi⸗
gebrle⸗ ſed cum gloſ. hic tenet / ⁊ communiter tenetur ꝙ non pu- ctio ſit mixta ciuilis ⁊ criminalis ⁊ dicam ĩ libello / ago ⁊
aunpt niatur ſi ingreditur auctoꝛitate reſcripti: quia reſcriptũ accuſo talem tutoꝛem ⁊c᷑.⁊ ſuſtinetur ratione qua dixivł
gisenn⸗ continet leſionem modicam cum ſit ſaluum ius in cauſa etiam poſſum petere reſtitui poſſeſſionem condictione ex
g. eond pꝛopꝛietatis:opoꝛtet ergo ᷣm Rofredũ ꝙ pꝛeceſſerit re⸗ hac lege:⁊ officio iudicis penam ſuppleri ⁊ hoc commu⸗
huch en ſcriptum vel ſentẽtia/⁊ ꝙ ſub eius coloꝛe fuerit ingreſſus niter tenetur:ſed foꝛte tutius eſſet foꝛmare duos libellos
lale/ poſſeſſionem ⁊ minus ſolẽniter.¶ Sed quomodo pꝛoba⸗ Mihi videtur valde bonum ꝙ reſtitutio poſſeſſionis pe
un. irr⸗ bitur ꝙ ſub coloꝛe reſcripti hoc faciat: Reſpondeo pꝛo⸗ teretur condictione ex hac lege ciuiliter/ſed pena impo⸗
ult en babitur per exterioꝛa: quia foꝛte dum volebat poſſeſſio⸗ neretur per actionem. l. iulie de vi publica: eo tamen
hien en nem ingredi oſtendit alicui reſcriptum / vel ſententiam: caſu quo dixi in eodem libello pꝛoponi ciuiliter ⁊ crimi⸗
un nam per hec exterioꝛa/ ⁊ iactantia ꝓbatur animus: vt.l. naliter ratione criminalis debet apponi locus delicti ⁊
„Aetitn pacumeuiꝰ.ff.de hr̃di.inſti.⁊.l.j.ſi ds ĩpera.maledi.⁊ no. menſis quod non eſſet neceſſe ratione poſſeſſionis.
ncſe s in.l.fulcinius·S.ſed his qui.ff.ex qui.cau.in po.ea. Vltimo oppo.ꝙ dolus tutoꝛis noceat pupillo:vt.l.pol
ſ Item quero quomodo citabitur ꝓcuratoꝛ ⁊ actoꝛ: Re⸗ la.S.de his qui.vt indig. So.vt glo.
Fpunin. pondeo debet citari dominus ſi inueniri poteſt: quo ci⸗ ¶ In gloſ. que incipit caſus eſt.ibi colludendo cum eo
tato videtur citatus pꝛocuratoꝛ.vt ſcilicet dominus poſ ⁊c. Sed quomodo poterit aduerſarius pupilli petere poſ
hutet ſit cõparere per ſe vel per pꝛocuratoꝛem /niſi expᷣſſe ſit di ſeſſionem ſibi reſtitui ⁊ tutoꝛem pupilli puniri cum ipſe
nriren 4 ctum vt ꝑſonaliter cõpareat.vt.l.fl.S.de ꝓcura.pꝛocura⸗ dolum participauerit ⁊ ſibi ſcienti non eſt commiſſus do
ſeſoonen toꝛ vero ſi fuit litem conteſtatus debet citari ⁊ poteſt / lus.Sed dic ꝙ poſſeſ.recuperat ſi delictum eſt cõmiſſuüu
t etiam ante litem conteſtatam ſi habebat ſpeciale manda reſpectu minoꝛis non ſu. Jiij

fe domin

contra:ſed non recedit a glo.quia ſufficit euentus conclu
ſionis re ipſa. .
a R&

A .αs Sisg ingre
I quis in tantam. Sits imſte⸗
onem rei que eſt penes alium ſine auctoꝛitate

iudicis cum dolo vel ſine ſi ſum dñs cado a iu⸗
ij / ſi non ſum dominus punioꝛ in extimatione

rei.h.d.¶ Quinq; ſunt partes huius legis ſᷣm glo.qꝛ pꝛi⸗
mo loquitur de perſona inuadentis vſq; ibi vt poſſeſſio⸗

nem. Secundo de re inuaſa vſq; ibi ante euentum. ibi de

tempoꝛe inuaſionis vſq; ibi dominus quidem cõſtitutꝰ.
ibi loquitur de pena inuadentis quando eſt dominus vſ⸗
q; ibi ſi vero alienare.ibi loquitur de pena inuadẽtis qñ
non eſt dominus vſq; in fl.i¶ Ad euidentiam eſt ſciendũ
ꝙ hec lex pꝛopꝛie fuit inducta ad ſupplendum actionẽ vi
bonoꝛum raptoꝛum non interdictum vnde vi vnde licet
ad illud trahitur:nam loquitur in re mobili:⁊ ideo dicit
apud alium:nam non dicuntur poſſidere res hecdicũtur

eſſe penes nos: ſed res immobilis non dicitur eſſe apud

Apud di⸗
ctio qũo
capit᷑ ĩ iu⸗
re⁊ qũo
differt
dictiõe pe
nes.

nos /ſed dicimus eſſe in re:⁊ ideo dicitur interdictũ vtro
bi in re mobili.i.apud quẽ ⁊ in re immobili vti poſſidetj.
Eſt ergo hec lex pꝛopꝛie facta ad ſupplendam actionem
vi bonoꝛum raptoꝛum:⁊ per conſequens in re ĩmobili lo
cum habet nam cum illa actio nõ habebat locum niſi vbi

dolus adeatur pꝛouiſum eſt etiam vbi adeſt temeritas ⁊

hoc dicit tex.inſti.vi bo.rap.Sed tamen quia eadem eſt
ratio in rebus immobilibus que eſt in rebus mobilious/
ideo etiam ad eas trahitur. ¶ Sed nunquid habet locũ
hec lex quando per dolum quis accipit rẽ / videtur ꝙ nõ
quia cum ſit inuenta ad ſupplendum actionem vi bonoꝝ
rap.que non loquebatur quãdo quistemeritate appꝛehẽ
debat videtur ꝙ ſolum habeat locum in caſu in quo non

erat permiſſum ⁊ ſic quando nõ eſt in dolo:ſed certe hoc

eẽt abſurdum.ſ.ꝙ carens dolo teneretur hac lege ⁊ exñs
in dolo non:quia ſi eſſet melioꝛis conditionis doloſus qᷓ
non doloſus.Dic ergo ꝙ non ſolum adijcit caſum de te⸗
