nrlien bꝰ modis pꝛobatur a ↄtrario /vel a cauſa ceſſante. Sed qñ pꝛobari nio vt ſic quilibet pꝛobet qð eſt cauſa ſue actionis vel ex
en ꝓbari. non põt loquitur hec lex.Queramꝰ ergo qñ eſt pꝛobabi⸗ ceptionis.Nec ob.l.cũ de lege.ff.eo.quia ibi actoꝛ ⁊ reꝰ
ſenneſft lis.dicũt quidã ꝙ vbicũq; cadit in ĩtellectũ teſtis debet coõfitebantur tot pꝛedia eè in hereditate ⁊ non plura ⁊ ſo
ſun arn ꝓbari:ſed hec eſt obſcura locutio.⁊ ideo dic ꝙ tũc eſt ꝓ-⸗ lum erat q̃ſtio de extimatione ipſoꝛuʒ.¶ Sed contra hoc .
ſhe⸗ ſeni babilis cũ de ea poteſt teſtis reddere rationẽ neceſſario oppo.ſic quomodo poterit pꝛobari pauꝑtas:nã lʒ teſtis Pauꝑtaſ

dicat ꝙ non hʒ talis aliquid in domo:tamen nõ ſequitur an poſſit

n en cõcludẽtem:vt eſt cum ꝓponitur negatiua cũ adiectiõe 10 alis aliquie
t nin ie loci ⁊ tẽpoꝛis.ſed qñ ſimpliciter ꝓponit᷑ ꝓbari nõ põt.ſ, ꝙ non habeat alibi ⁊ ita videtur impoſſibile pꝛobari pau ꝓbari.
onun, Pip qñ eſt adiectio: tũc ꝓbat᷑ affirmatũ quo ꝓbato reddit pertatẽ.Sed certe nos dicimus ꝙ vbi non cadit ꝓbatio
cialgetſt negatiua pbata.ꝓbat᷑ ̊ negatiua tribꝰ modis. Uno mõo concludẽs neceſſario accipimus eam que concludit pꝛo
ſcrutue ꝓbãdo affirmatũ ꝙ inferat negatiuã ꝓbatã.nã vbicũg babiliter ar.l.ex conſenſu.j.de repudijs:cum ergo hic nõ
fd duo ſunt ↄꝛia ꝓbato ꝙ vnuʒ exiſtat opoꝛtet aliud abeſſe: poſſumus habere pꝛobationem neceſſario concludẽtem

Buttrrigarius ſuper Quarto lib

ptitio. ? ſimilibꝰquibꝰ melius põt peipi. verum ſi ticamꝰ

accipiemus eã q̃ cõcludit ꝓbabiliter / x ſufficiet ſi teſtes
dicãt ꝙ vadit male indutus ⁊ calciatus/⁊ ꝙ nil habet in
domo ⁊ ſunt eius vicini vbi non poſſet ei aſpoꝛtari bla⸗

dum vel vinũ ꝙ non viderẽt ⁊ ꝙ hoſtiatim qri vel debi⸗

Scriptu⸗

ta cõtrahit que oĩa ſolent cõiter accidere pauperibꝰ/nõ

diuitibus:ĩmo tenet glo.ꝙ ſi mulier ꝓbet ꝙ vir cõtrahit
debita pꝛobat ꝙ vergit ad inopia/nõ dico ipᷣm iam pau⸗
perem eſſe/ita nota in.l.vbi.jde iure do.

Oinnis ꝓducens ſcriptu⸗
Bbemus. m ſuſleta babet ei ſide
inmponere/ als vt falſarius punitur. h. d.
N HACLOp. ꝓducens ſcripturâ nõ habeat alidd
ꝓbare:qꝛ ſtatur ſcripture:vt.S.e.cum pᷣcibꝰ.So.ibi ſcri⸗
ptura nõ eſt ſuſpecta hic ſic. Sed quomõ intelligit᷑ ſuſpe⸗

ra qñ dica cta:? Rñdeo aut eſt exemplũ qð pꝛoducit᷑ ⁊ habetur pꝛo

tur ſuſpe⸗
cta.

Homeſti⸗

cus qͥs di⸗

poſſit eſſe
teſtis pꝛo
dño.

ſuſpecto:vt.l.quicũq;.ff. de fide inſtru.aut eſt oꝛiginale/
⁊ tunc reddit iuſpectum altero de tribus / vel ex perſona
ꝓducentis qui eſt ſolitus falſa ꝓducere:yt.l.ſi quis. ·j.
ff. de eden.vel ex perſona ↄficientis qͥ eſt ſolitus falſa cõ
ficere:vt.l.ſi quis aliqᷣdj.de ſuſcep.⁊ archa.vel ex ſe ipſa
qꝛ raſa in loco de qͥ eſt q̃ſtio: vt.l.edicto.jde edicto di.
adri.tol.⁊.l.ſi vnus.j de teſta. Ya. Dut. at
W. In criminibꝰ reqͥrũtur ꝓbatio⸗
Ciant. Sn clare / in criminali clarioꝛes.
hoc dicit. .
R R ACEx. Indicijs hoc exempliſicãt quidã ſic
ꝙ teſtes interrogati quomodo ſciũt ꝙ titius vulnerauit

ð

ſeiũ dicũt ꝙ viderũt titiũ ⁊ ſeiũ ĩ loco ſolos ⁊ ꝙ titiꝰ agi

tauit enſem cõtra ſeium ⁊ ſtatim viderũt eum fugere cuʒ
gladio ſangumolẽto ⁊ iurauerũt ſeiumvulneratũ /modo
dicunt ipſi ꝙ iſtud eſt indiciũ adeo manifeſtum ꝙ ꝓbat
ego tamen dicerem ꝙ vbicũq; eſſet poſſibile rem aliter ſe

habere non credatur indicio.
De teſtibus. Bubꝛica.
WE—Rèr Ille cui mouetur q̃ſtio in⸗

Y tibi. genuitatis non hʒ neceſſe

onus aſſumat. h. d. .
¶.Op. ꝙ defendens cãm non habeat
Pbare ſed actoꝛ. vt. S. e. l. actoꝛ. Solu.
pꝛobat ſpõte vt hic. non inuitꝰ. vel hic

awi erat in poſſeſſiõe ſeruitutis.¶ Itẽ op.

de fide inſtru.So.vt glo.
Keſtis domeſticus non admit⸗
Tiam. titur. h. d. ¶ Sed qͥs domeſticꝰ:
ES NKMñdeo ulle qui eſt de cognatione. Itẽ qui eſt
Na EεααCde familia. vt. I. ediles. ff. de edili edic. Sed ꝓ⸗

domui cui poteſt imꝑari.⁊ cõcoꝛdat cũ.l.idonei.ff.e.Et

attẽde qꝛ teſtis interrogatus an ſit familiaris vel dome-

ſticus ꝓducẽtis:dicit ꝙ non eſt familiaris ſed eſt dome⸗
ſticus:dicũt aduerſarij ꝙ debʒ repelli qꝛ eſt domeſticus:

certe male dicũt: qꝛ non intelligit᷑ dicere ſe domeſticũ eo
modo quo hic dicitur:ſed ſᷣm cõem modũ loq̃ndi intelli⸗

git ſe domeſticũ.i.qꝛ qũq; habet ſecũ cõuerſationẽ.¶ Itẽ
quero an domeſticũ aduerſarij poſſim ego inducere con

tra ipᷣm: Rñdeo aut eſt ſola ratio domeſticitatis/ ⁊ tunc

bene potero ↄtra ipſum ꝓducere non ipſe:qꝛ fauoꝛe mei

Vxoꝛ an ¶ Item qro quid de vxoꝛe aduerſarij nũquid põt eſſe te⸗
poſſit teſti ſtis ꝓ eo: Rñdeo nõ:qꝛ domeſticaeſt. Sed nunqᷣd poſſũ'/

ficari pꝛo
marito.

Famulus
an poſſit
teſt iſicari
ꝓ dnño.

hoc fuit inductum vt nõ admitteret᷑. Aut eſt etiã alia rõ:
vt qꝛ ẽ libertꝰ aduerſarij /⁊ ita debet ei reuerẽtiã /⁊ tunc

nõ poſſũ/nõ ꝓ me:qꝛ debet reuerẽtiã aduerſario.⁊ ideo

non cogitur:nõ pꝛo aduerſario qꝛ eſt eius domeſticus.

eã ꝓducere cotra virũ.Rñd eo ꝙ non. Pꝛimo qꝛ ſocer ⁊
nurus cõtinent᷑ appellatione illoꝝ qui non cogũtur teſti

moniũ dicere:ergo multomagis vxoꝛ cum ſocer ꝓpter

vxoꝛẽ filij cõtineatur vel maritus filie:vt.l.iij·S·lege iu⸗

lia. f.. e. Pꝛeterea mulier debet reuerentiam viro: ergo
cotra eũ teſtiſicari nõ debet ⁊ maxime ne diſcoꝛdia oꝛia⸗

tur inter cõiuges.¶ Itẽ quero an famulus poſſit teſtiſi⸗
cari pꝛo dño:⁊ videt᷑ ꝙ non.qꝛ ei imperari põt:& eſt ido⸗
neus. vt.l. idonei.ff.e. Pꝛeterea videtur caſus in.l.pᷣſenti

S penul.S. de his qui ad eccle.cõfu.ſed certe ibi no vide

tur loqui de tali famulo:ſed magis aſtricto.vt de aſcri⸗

pꝛobare ſi eſt in poſſeſſione /niſi ſponte

E 2 2„ 7 „ .
oliteſtes ſufficiãt ad pꝛobationẽ:vt.l.in exercẽdisj·

pꝛie hic dicitur domeſticus.i.ſeruus domꝰ quaſi ſeruiẽs

eum repelliper hanc legẽ gñalem.tamen ipſi adinueniũt
fraudem:qꝛ repellunt famulũ de domo ꝑ menſem anteq;
teſtificet/ poſtea faciũt eũ teſtificari/⁊ reddito teſtimo

nio poſt aliquos dies reducũt eos ad domũ:⁊ hoc ideo/

qꝛ vbicũq; teſtimoniũ non eſt de ſubſtãtia rei inſpicit᷑ qli

tas teſtis ſᷣm tẽpus quo deponit nõ quo gctum eſt:ſecus

vbi teſtioniũ eſſet de ſubſtatia:vt no.in ipubere facto pu
be.in.l. iij · S. lege iulia.ff.e.Si tñ ꝓbarctur ꝙ in fraudẽ eũ

repuliſſet non valeret eius teſtimonium:vt l.penul.j. de

adulter.
2A Olam Sola teſtiũ atteſtatio nõ ꝓbat
IIE. niſi alijs adminiculis fuerit ad

rõnem ⁊ non dictũ teſtis:nã om̃e dictum redducit᷑ ad ra
tionẽ:vt.l.emptoꝛ.ff.de rei ven.⁊.l.aurelio·S.ſticho.de li

liuuata. h. d. AQAuero de exẽplis legis: 1 pone
Eyt glo. Bringa qñ non reddit ſufficientẽ rati⸗
onem / vel nullã reddit.⁊ ideo aduocati ſemper inſpiciũt

bera.lega.⁊.l.cum pater·S.· dulciſſimis.ff. de leg ij. Sed Teſtis nõ

vt hic. aut nõ interrogat᷑ de rõne ⁊ valet eiꝰ dictů / etia ſi
ne ratione.Itẽ põt poni exẽplum qñ depoſuit nõ in pᷣſen
tia alterius partis:nã om̃s leges dicunt ꝙ teſtes debent
deponere in pᷣſentia partis.vt.j.e.l.ſi qũ. Sed qꝛ ſi hoc

his repugnat qð ſolet diei ꝙ teſtis nõ debet eſſe vᷣboſus. dʒ eẽ ᷣbo
dicũt doctoꝛes ꝙ aut teſtis interrogat᷑ de rõne ⁊ nõ red⸗ ſus.
dit:vel minus ſufficiẽtem reddit/a non valet eius dictũ:

fieret ſtatim partes didicerẽt teſtificata:nõ poſſent am·

plius pꝛobare ꝑ teſtes interpᷣtatum eſt ꝙ iuret pᷣſentibus
partibꝰ ſed deponãt in ſecreto. Itẽ põt poni exẽplum in

atteſtationibꝰnon publicatis pᷣſente altera ꝑte:ꝛnamnon

pꝛobãt amplius q; qlibet ſcriptura pꝛiuata:⁊ hoc ideo qꝛ

co ⁊ pᷣſũptione iuris ⁊ de iure cõtra quã non admutitur
ꝓbatio ⁊ pᷣſumũt᷑ facta coꝛã pluribꝰ:⁊ ideo pꝛobãt: vt.l.
geſta:.j.de re iudi.⁊.l.oĩm:.j.de teſta. Poteſt ⁊ alio modo
cxẽplificari hec lex.vt patet in glo.
¶ In glo. que ĩcipit a iure.ibi alio iudice.ſecus in alijs
actis quia fiũt in publico:⁊ ideo pꝛobat:vt.l.geſta.de re

iudi.⁊. l.oĩmj.de teſta. In eadẽ glo.ibi cũ tale.S. falſa.

ibi diſponẽs ꝓpter falſam cãm diſponebat iure ꝓpꝛio ⁊
erat ałs cõceſſurus.hic diſponit iure alieno in quo non
habet liberum arbitriũ niſi m diſpoſitionẽ veritatis.

=WèèòU Gg Is teſtis eſt idoneus qͥ gratiã/amo⸗

¶ Op. ꝙ alia attdãtur:vt.l.iij.S· diuus. ffe.
olu.conſiderãtur hec ⁊ illa. Ja. Buk.
E arentes ⁊ liberi / ⁊ voletes
. OH Aren tes R. teſtes eſſe nõ poſſunt.h.d.

recipiũtur in ſecreto:ſecus in alijs actis:qꝛ fiũt in publi⸗

z timoꝛẽ/poſtponit ĩ dicẽdo.h.d.
QEx tex. pꝛeponere et actualiter pᷣponũt.

COp. ꝙ volẽtes admittat᷑.vt.l lege iulia.ff. e. Parètes
Ra=,ASo quidã ſunt adeo cõiunctiꝙ nec etiã volẽ⸗ an poſſint
tes admittunt᷑/ vt eſt hic quidã non ſunt a deo cõiuncti: eẽteſtes p

vt volentes repellãtur ſed admittũtur ſi volũt nõ inuiti: parẽètibꝰ.

⁊ tunc videt᷑ eſſe fauoꝛ eoꝝ/⁊ non litigãtiũ.Aut ergo pa⸗

ter ⁊ fuliꝰ inuicẽ dicũt teſtimoniũ /⁊ tũc aut cõmodũ de⸗

bet reuerti ad patrẽ:vt qꝛ filius eſt in poteſtate:⁊ tũc non
ad mittitur. Aut lucrũ non eſt reuerſurũ ad patrẽ / vt qꝛ ſi
lius eſt emãcipatus/⁊ tunc ꝓpter gñalia verba huiꝰ leg/
non dabo ei fidem vel modicã dabo.aut frater teſtificat
pꝛo fratre:⁊ tunc aut ſunt in eiuſdẽ ptãte ⁊ ſic cõmodum

eſt reuerſurum ad patrẽ/a tunc non admittũtur. Aut nõ
ſunt in eiuſdẽ poteſtate/⁊ tũc admittit᷑ frater. tñ modica

fides adhibetur. Idẽ in amico magna amicitia ↄiuncto Amicꝰ an
qꝛ modica fides adhibetur / vel inimico / ⁊ tales poſſent poſſit eſſe

uat.vt.l.iij ·S.eiuſdẽ.ff.e.Aut agnatis adhibetur fides et

plus ⁊ minus ſᷣm maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ cognationẽ.¶ Item

op.de.l.etiam ff.de pꝛoba.So.dicũt quidã ꝙ ibi ſpale qꝛ

adiuuare dictũ duoꝝ teſtium quibꝰ eſſet detractũ in ſide teſti
aliqua rõne ſicut dicimꝰ de fama qꝛ nõ ꝓbat ſed coadiu amic

etas male põt pꝛobari:⁊ ꝙ ſit ille qui natꝰfuit tali tẽpoꝛe.

Alij dicũt ꝙ facit mater aliqualẽ infoꝛmationẽ/nõ ꝓba⸗
tionẽ.vnde adiuuaret teſtes vt dixi ſi eſſet eis detractũ ĩ
ſide/a ita vidi de facto.¶ Itẽ op.de.l.qui teſtamẽto.ff. de
teſta. Sol. vt glo. —
K Imis Hec lex põt intelligi duobus mo⸗
edis. Uno modo ꝙ pars nõ pꝛodu
eebat aliquos teſtes: ſed ego volo ꝙ det mihi
anoĩa teſtiũ qͥs poſſũ ꝓducere in certo/nõ videt

odie⸗
datte
luran
lictiree
Movt
hecuric
(uicre⸗
iſis⸗

Alen⸗
retetti

croꝛin
ſreto
beßt
ſliude
rocu
uncri
ſcad c
laogit
Aauiſi
ſoerca
Cunſnn
ſchsd
Moe
a iie
Aiug
idca⸗
mnend
ſerlſie
N

ftoi en

Alisfierteh
legis tn

tperinſpiee
iuik
ſchoe
delgt St
cſeſbaſts,,
eſöethnpe
Atenedec
bdici gi
oſutnonnfen
Pkeſtesdannt
Sedqſe
npoſenen
Uretßſentbe
iexepnni
btenamm
uthocido
Pfüütinpene
on ganminnn
O probitf
eſtraliono

3

N

=—
=2

e

e⸗ſasnni
t. getader
citalegft
atiurept
ehoindoe
ne peritnne
gfatiiſenn
tidicedonn
Aliter Ppent
§ diuust

beriti
noͤpoſturbn

llegeilufe?

Gnecchiſct
ta deociiuett
volitnoſgnii’
Aucop⸗
Autcönocl
fttettin
dpatröptn
ſteket
fereriefen
aſiecnden
ſttür ABun
gerti nt,
nicte⸗inet
ttics eſct
etncif
Patſel s
Pibennfen
toni ſgn
1, bißitk
uttuiti⸗
toneugr⸗
teisdenein
elamutd

vnnſe
pnsi ni
ogn

cto oen

Be Ceſti

teneat. Item põt itelligi ꝙ pduxit teſtes etiã eisvti

certe non debeo audiri cum ſint eius expẽſis: ſed poſtq;
dixerint pꝛo eo dicent ꝓ me⁊ ſtabunt meis expenſis. In

inſtrumento vero dic ꝙ pꝛodeſt pꝛoductum ab vno alij ſi
facit pꝛo eo niſi pꝛoducens diceret pꝛoduco eatenus qua
tenus faciunt pꝛo me. .
P⸗ ruos Seruus nec pꝛo domino nec cõ
NAE. tra teſtificatur/idem in liberto.
95 b. d. cum. I. libertoꝛum . eo. Si ergo ſeruus in
N Kterrogatur de facto ſuo: aut non pꝛecedit indi
ciũ ⁊ nõ creditur ei.vt.l.quero.ff.de edili.edic.aut pꝛece⸗
dunt iudicia ⁊ auditur cum toꝛmentis vt nota. in.l.cum
ſeruum.j.de fugi.ſeruis.⁊.ff.e.l.ſi quis.et.l.ſi qͥs le.ad.l.
coꝛneliam. U
AVA D riſi urand i MNon creditur dicto
N *teſtis nõ iurati/⁊ ma⸗
gsis creditur honeſtioꝛibus/⁊ vox vnius vox
EMnullius. hoc dicit.
¶ Op.·ꝙ ſine iuramento credatur vt in aut᷑.ſi iudex mit⸗
tat.S.de epiſ.⁊ cleri.So.ibi ꝓpoſitio euangelioꝝ habet᷑
pꝛo iuramento.ſ Item op.ad idem de.l.j.in pᷣn.ff.de vẽ.

N

D

inſpici.So.illud ideo:qꝛ non poſſunt certitudinẽ habere

nec vẽtrem tangere.ſ Item op.ꝙ non ſolum requiratur
pꝛeſente aduerſario.vt.j.eod.l.ſi quando.So.requirit᷑ ꝙ
iurent vt hic ⁊ ꝙ pꝛeſente aduerſario iurent vt in contra
rio. Item op.ꝙ non attendatur honeſtas:ſed quis ma

gis dicat veriſimilia. vt.l.iij.S idem diuus.ff. co.So. ⁊ il

Teſt! qd
dz iurare.

lud attenditur. Sed quod pꝛius Rñdeo ꝙ pꝛimo atten⸗
ditur quis veriſimilioꝛa dicat/⁊ melioꝛem rationem ſui
dicti reddat:⁊ ſi pariter dicunt tunc creditur honeſtioꝛi⸗
bus vt hic.¶ Item opp.ꝙ voci vnius credatur.vt.l.ſi qͥs
decuriojadl.coꝛ.de fal.So.hec regula fallit in officiali
cui creditur ĩ ſibi commiſſis ⁊ leuioꝛibus in non ſibi com
miſſisvel grauioꝛibus ſibi non creditur vt dixi in.l.ea qͥ⸗
dem.j.qui accu.non po.ſ Modo quero quid debeat iura
re teſtis.Rñdeo ꝙ veritatem non omittet ⁊ falſitatẽ non
cxpꝛimet:vnde ita cõmitteret falſum ſi aliqͥd de his que
ſciret omitteret ſicut ſi falſum diceret:⁊ ideo dicit lex
debent dicere ea que nouerunt. vt.S.de epiſc.⁊ cler.aut᷑.

ſed iudex.⁊ incoꝛpoꝛe vnde ſumitur:? Quid ergo ſi teſtis

introductus ſuper vno capitulo reſpondet etiam de alio
nunquid pꝛobet. Reſpõdeo aut id quod reſpondet perti
net ad capituluʒ de quo interrogatur ⁊ planum eſt:quia
ci creditur:aut non pertinet ad capitulum pertinet tamẽ
ad cauſaʒ:⁊ tunc aut iurat ſuper tota cã ⁊ ci creditur:aut
ſuper capitulo tãtum ⁊ ei non creditur:qꝛ remanet eiꝰ di
ctum ſine iuramento:⁊ ideo non valet vt hic:multominꝰ
ſi eius dictũ non pertinet ad capitulum nec ad cauſam.
Modo pone ꝓꝙteſtis interrogatꝰan ſit attinens ꝓducẽ

tis. Rñdet᷑ ꝙ non/cum vere eẽt coniũctus in octauo gra
du ita ꝙ pꝛopter talẽ coniunctionẽ non eſſet repulſus.nũ

Cã ppa q̃

dicatur.

quid cadit in falſuʒ. rñdeo non:⁊ valet eius dictum dicit
tñ mendacium ⁊ ideo crimine ſtellionatus poterit puni⸗
ri ar.l.ſi quis legatũ.ff. ad.l. coꝛ. de fal.

V Quis non poteſt in cauſa ꝓ
6 Mnuib uUS. pꝛia teſtificari.h.d.
VAC¶Opp. ꝙ quis poſſit eſſe teſtis in cã ꝓpꝛia vt
Rinſti. de teſt. ”. legatarius. So. vt gloſ. ¶ Item
op.de.l.fl.jde fideiuſſ. So.vt glo.ſ Modo quero que di
catur cã pꝛopꝛia: Rũdeo cuius cõmodum ad me ſpectat
pꝛincipaliter vel ſecũdario. ¶ Item quero an venditoꝛ

poſſit eſſe teſtis in cõ mota emptoꝛi de re vendita:⁊ bꝛe
uiter hec eſt cõis opinio ꝙ aut vẽditoꝛ tenetur de euictio

Teſtis an
poſſit eſſe
ſocius ꝓ
ſocio ſuo.

ne⁊ non poteſt eẽ teſtis / aut non/⁊ ſic. Mart. dicebat ꝙ
nullo caſu poteſt eẽ teſtis/qꝛ ſic daretur materia fraudis
nam venditoꝛ ſemper vẽderet hoc pacto ne de euictione
teneretur /vt ſic poſſet eẽ teſtis/⁊ malicijs eſt obuiandũ.
ar.l. in fundo.ff. de rei ven. ⁊ hoc puto verius:cõmuniter
tñ tenet᷑ pᷣcedens opinio.i¶ Et qꝛ glo.ſequentis legis bñ
adaptatur hic.quero an ſi duo hñt rem cõem vel cauſaʒ
poſſit eẽvnus teſtis ꝓ alio: Rñdeo aut hñt cauſã cõmu⸗

nẽ vt qꝛ de eodẽ crimine accuſantur ita ꝙ abſolutiovniꝰ

pꝛoderit alteri:⁊ tũc non admittitur vt hic.aut hñt rem
cõem:⁊ tũc aut ſunt ſocij omnium bonoꝝ ⁊ certum eſt ꝙ
non admittitur cũ cõmodum ſit peruenturum ad vtrũq;
idem ſi ſunt ſocij in illa re.vt.l.j·S. in pꝛopꝛia.ff. qũ appel
lã.ſit. aut non ſunt ſocij ſed hũt rem comunemaliter q;ᷓ ex
ſocietate: ⁊ tunc aut res eſt indiuidua ⁊ non admittitur

bus. Fo. CXXVI.

qꝛ commodũ eſt reuerſuruʒ ad vtrũq; ar.l.ſi cõemff. quẽ
admodũ ſerui.amit.aut res eſt diuidua:⁊ tunc cũ victo⸗
ria vnius nil ꝓſit alij bñ admittitur.vt.l.j.S.quinimmo.
ff.ſi pars here. petatur. niſi foꝛte eſſet eadem ratio defen⸗
ſionis in vtroq;. argumen.l.ſi quis ſeparatim·S.j. ff. de
appellationibus.

N E 4 Quia liberi extranei in alie
0 niam. ns cauſis teſtificantur cõ⸗
ueniens eſt vt damnum non patiantur ſed ſum

ptus eis faciant pꝛoducentes tam in ciuili qᷓ; ĩ
criminalſi.hoc dicit.

W. G lum Omnis qui repercutit aurem
A iudicis eius iuriſditioni ſubij⸗
Vcitur ſubmotsa foꝛi pꝛeſcriptione.h. d.
AA (Quero que differentia ſit inter hanc legem
⁊ penam eius ⁊ inter accuſationem.il.coꝛnelie.de fal. Rñ
deo quattuoꝛ ſunt differentie:pꝛima qꝛ hic punitur quis
offõ/ibi ꝑ viã accuſatiõis. Scða qꝛ hic mioꝛ pena umpo
nitur q in accuſatione legis coꝛnelie de falſis.Tertia qꝛ
cum iudex hic pꝛocedat officio mercẽnario vt pꝛobatur
in.l.j.j.de calum.ergo finita inſtãtia ãplius punire nõ po
terit ſine accuſatoꝛe cum officiũ expirauerit.vt.l.iiij.j.de
poſiti. accuſatio vᷣo durat. Quarta:qꝛ iudex puniendo te
ſtẽ officio videtur ꝓpꝛiã iniuriam vẽdicare:⁊ ideo nihi
lominus poſtea poterit accuſari lege coꝛnelia.
J quis Pꝛoductum a me teſtem non re
pꝛobo niſi tribꝰ modis ex dictis
ſuis /ex ſuperueniẽtibꝰinimicitijs / ex coꝛrupte
la pꝛobata. h. d.
Eſtium Contra debituz inſcriptis re
Rdactum pꝛobo ſolutionẽ tri⸗
bus modis per ſcripturã/per quinq; teſtes bo
ERARAAAA He opinionis fame/⁊ ꝑ cõmunem numerum
teſtium pꝛobata amiſſione ſcripture.h.d.¶ Sed nonne ſi
pꝛobo ſcripturã ſolutionis factã ⁊ perditã nonne ſufficit
hoc:quare ergo ꝓbo ſoluiſſe.Rñdeo ego intelligo quan
do teſtes non dicunt fuiſſe pᷣſentes ſolutioni qñ factũ fu⸗
it inſtrumẽtum. Sed dicũt ꝙ viderunt ſcripturã ⁊ lege⸗
runt eã in qua continebatur ꝙ tale debitũ erat ſolutum:
non autẽ dicunt teſtes ꝙ verum fuerit ꝙ ſoluerit ſed pꝛo
bant ꝙ ſcriptura eſt facta de hoc ⁊ ipſam legerunt.nõ au
tẽ debent dicere ꝙ audiuerunt legi:licʒ gloſ.hoc dicat· j.
ti. Ii ſleut teʒ pꝛobat per alios teſtes vel eoſdẽ ſ. criptu
ram illam fuiſſe perditã. Itẽ ꝙ ſolui debitũ. ¶ Wodo
op.ꝙ teſtis etiam de alieno auditu poſſit teſtificaxi.vt.l. Teſtifica
i.S· antepe.ff. de aqua plu. arcen. So.vt glo. Tu dic ꝙ qͥn ri an poſ⸗
ꝙ ſunt ſenſus coꝛpoꝛis.⁊ teſtis deponens debet reddere ſit qͥs de
rationẽ ſᷣm illum ſenſum per quẽ melius ꝑcipitur res:de alieno au⸗
qua eſt queſtio: ⁊ ideovidi dubitari dũ quida ĩterrogare ditu.
tur quo die fuit tale quid ⁊ dixit ꝙ duodecima cie men⸗
ſis / interrogatus qũo ſciuit ꝙ eſſent. xij. dies: dixit ꝙ bñ
ſciebat ꝙ dẽbatreddere rationeʒ per alterum de quinq;
ſenſibus quod non cadit hic:qꝛ per nullum ſenſuz poteſt
percipere quota dies ſit:ſed ex q̃daʒ diſcretione animi.
Sʒ Jaco.de are.dicit ꝙ nõ ſolũ eſt viſus exterioꝛ ſʒ etiã ĩ
terioꝛ ⁊ mentis ⁊ iſte cadit hic de quo in.l.jS.videamus
T de rei vxoꝛ.act. Wodo quero de quo debebat teſtis
interrogari.Ad cuius euidẽtiã eſt ſciẽdũ ꝙ quedam iter Teſtis de
rogationes fiunt parti ad pꝛeparationẽ cauſe/⁊ hee fiũt q̊ dẽat in⸗
parti de interroga.act.quedam fiunt parti ad dec iſionẽ terrogari.
per titulum de confeſſ.quedam fliunt teſti ad inſtãtiã per
tis per.l.quicquid.ff.de adul.⁊ pꝛacticemus ſic:facit ca⸗
pitula ſua pars hoc modo pono ⁊ ſi negetur pꝛobare in⸗
tendo ꝙ titius pꝛomiſit mihi.x.mõ ſi negetur pꝛobo per
teſtes ⁊ aduerſarius contra quẽ pꝛoducũtur teſtes facit
fleri interrogationes teſtibus /non tñ omnes quas vult:
quia ſi ſunt alique ſuperflue reijcientur per iudicem vel
aliquẽ ſapientẽ ad hoc electũ.Sed que ſunt ſuperfluevł
pertinentes ⁊ de quibus debent interrogari an ſitverum
qð in capitulo continetur ⁊ ſi dicat ſe neſcire vlterius nõ
pꝛocedatur ſed dicat ſe ſcire:tũc interrogabitur ſi cogno
ſcit cõtrahẽtes ⁊ qũq; interrogatur de veſtibus ⁊ de tem
poꝛe:quod eſt verũ ſi ſunt ſuſpectiteſtes/ałs non debent
tot interrogationibus grauari. Modo pone ꝙ interro
gatur teſtis quomodo ſcit ꝙ contraxerunt tales /dicit ꝙ
audiuit verba contractus ſed perſonas nonvidit nundd
ꝓbat: certe ſic:ſi perſonas habet notas per vocem arg.
l.j·S· eodem tecto.ff.ad ſill.nã ⁊ de E ſau dicitur ꝙ pater

4

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

non fuit deceptus in auditu ſed tactu. Itẽ debẽt teſtes i⸗
terrogari de loco vt fuit ĩ daniele.Item de tẽpoꝛe in cri
miĩalibꝰ? de mẽſe / de die nõ / niſi eẽt qſtio de die in Zctibꝰ
etiã de die dʒ ꝓbari:vt.l.optimã ·ꝓde ᷣhẽ.⁊ cõmit.ſtipu.
¶ VWogdo pone ꝙ teſtis dicit ꝙ hoc anno fuit cõmiſſum

tale maleficiũ/⁊ ſumus modo in mẽſe maij ⁊ fuerit com⸗
miſſum de mẽſe ſeptẽbꝛis retro/obijcitur teſtiꝙ non fuit

hoc anno:qꝛ annus incipit a ianuario / ⁊ ſic falſum dixit:
nunqᷣͥd bñ dicũt:certe nõ.qꝛ eſt quidã annus naturalis/
⁊ iſte incipit a ianuario quidã eſt emergẽs qui incipit a
tẽpoꝛe delicti ſicut ⁊ in lege aqlia.vt.l.j.ff. ad.l.aquilł.⁊·
ad hũc ſe retulit teſtis ⁊ verum dixit. Modo pone ꝙ te⸗
ſtes dum cõmitterẽtur adulteriũ nõ poterãt ſimul codẽ

g . Lirca hãc legem ſic diſtin⸗
Y dicatur. gaea: aliquãdo obijcitur

D
☚

Hteſti ꝙ ipſe eſt ſeruus. aliquãdo ꝙ eſt inimicus
a H Apzimo caſu aut replicat ſe ingenuum eſſe ⁊ ſta⸗
tim admuttitur reſeruata q̃ſtione ſeruitutis:aut repiicat
ſe libertũ eẽ ⁊ tũc iam fatetur de ſeruitute pᷣterita:⁊ ideo
eſt pᷣſumptio contra eum ideo nõ admittitur niſi pꝛobet

ſe manumiſſũ niſi iuret ſe alibi ꝓbatiões habere ⁊ ꝓ eis

mittat/quia tunc admittuur. Si aũt dicitur iimicꝰ:tunc
aut ꝓpter cãm criminalẽ ⁊ repellitur:aut ꝓpter ciuileʒ ⁊
tunc idẽ ſi cauſa eſt magna.vt inſtit.de excu.tu:S.· itẽ ini⸗
micitie ałs bñ admittitur lʒ ei minus credatur. Ex hac
lege faciunt talẽ maliciam hij qui timẽt accuſari de aliqͥ

tẽpoꝛe videre qꝛ erat paruũ foꝛamẽ vnde opoꝛtebat ꝙ p⸗ crimine nã accuſant eum quẽ credunt accuſatuꝝ ſe ⁊ om achte
mo vnus vid ceret deinde alter:nũqͥd debẽt cenſeri vt ſin nes per quos poſſ. et crimẽ ꝓbari contra ſe e:vñ durante cã gop
gulares teſtes:⁊ ꝑ cõſequẽs non pꝛobabũt:certe ego pu non poterunt teſtificari contra eos. Sed ſi iudex ꝑpẽde⸗ lpon
to ꝙ pꝛobent ⁊ ſint ↄteſtes ⁊ circa idẽ delictũ deponunt. ret defraude deberet nihilominus eos in teſtes recipere ſohle
ar.l. ſifundꝰ.G. penul.ff. de pigno.i¶ Itẽ quero q ſi dicit᷑ vt.l.ſatis aperte jde falſis. 4 Geſit
ꝙ talis pᷣſoiter dixit miſſam tali die ⁊ vnus teſtis dicit ꝙ P Bm 4 ud Teſtis ĩductus ſuꝑ vno Miy
vidit euʒ ⁊ audiuit ꝙ dicebat euãgeliũ /alter audiuit epi⸗ 2 P capitulo non dʒ amplius uNcr
ſtolã:nunqͥd pꝛobãt:certe ſic.qꝛ circa eandẽ ſubſtatiãꝭii. ſuper codẽ induci niſi aduerſarius nolit ſtare Nenn
miſſam deponũt.Et ideo ſemel inqſitoꝛ inqrebat õ̊ quẽ⸗ R. atteſtationibus etiaʒ in alia inſtãtia: queritur ſerit.
dam hereticũ ⁊ vnus teſt is dicebat ꝙ audiuerat eũ dice de reducẽdis teſtibus ad deponẽdum ⁊ hocviuis exiſtẽ noace
re ꝙ nõ credebat Chꝛiſtum veniſſe in virginẽ:alter ꝙ di tibus teſtibus als omnino ſtatur atteſtationibus.h.d. hcto
xit Chꝛiſtum nõ eſſe in ſacramẽto altaris:nũquid ſũt cõö Mec lex ſᷣm Innocentiũ intelligitur ĩ arbitro compꝛo⸗ vtit
teſtes:certe aut ſimpliciter dicebat᷑ hereticus/⁊ ſunt cöo⸗ miſſario non in arbitratoꝛe. zuſtrfil
teſtes:qꝛ circa eandẽ ſubſtantiã deponũt.aut dicebatur Op.ꝙ teſtis iterũ poſſit pꝛod uci.vt.S.e.lłſi quis.So. Teſtis ſae⸗ qyjulle
ꝙ in tali articulo errabat/a tũc nõ eſſent cõteſtes:⁊ ſic di ti inducitur in noua inſtãtia ſuper alio capitulo:idem ſi mel pdu⸗ a anrqn
cimus ꝙ ſi ſimpliciter q̃ritur an qͥs poſſederit ⁊ nõ deter⸗ in eadẽ inſtantia ⁊ ſuꝑ alio capitulo vt eſt ſi fuit inductꝰ ctanpoſ:. al nen:
minato tẽpoꝛe.ſi vnus teſtis dicat ꝙ vidit arare alter ſe⸗ ſuꝑ debito/modo ſuper exceptiõe inducatur:qꝛ ceſſat rõ ſit iterũ ꝓ 6i, eiiudi
minare ſufficit.vt no.in.l.ob cauſam/S.ſi teſtes.ff.e. ſuſpitionis de qua in.l.pꝛoduci ff. eo. Hic loquitur q in duci. caamt
Ee S ti Hec aut᷑. pꝛobat ꝙ nõ eſt neceſſe alia inſtatia inducitur ſuꝑ eodẽ tñ capitulo:⁊ ideo põt ⁊ eſta
P ga L.ꝙfacta cruce cum manibꝰ rogen dʒ induci ſi aduerſarius nolit ſtare atteſtationibus. eſt antſc
tllttur amoꝛe dei teſtes vt aſſint:ſed ſufficit ꝙ ſint ratio:qꝛ ſi aduerſarius velit ꝙ teſtis non pꝛoducat᷑:qꝛ ſe bus i
Se, ocati ad hoc:nã vnũ contrarioꝝ dat itellige mel dixerat ⁊ nolle ſtare dicto eius quaſi nõ dixerit eſt q̃ limoc
re reliquũ.at hic dicit ꝙ non debẽt eſſe foꝛtuito trãſcun⸗ ſi implicare cõtraria. Modo op.ꝙ atteſtationibꝰ ĩ vna cep re
tes / ergo ſufficit vocatos eſſe ad hoc. Ja. Buk. cã habitis ſtetur in alia vt.l.cũ antea.S. de arbit.⁊.l.pꝛo⸗ Hiugu
zP — D Teſtis ꝓductus dʒ iura⸗ perandũ.S.de illo.de iudi.So.dicũt quidã hãc determi W
S quan 0. re de ſtado ⁊ fideiuſſoꝛẽ nare oẽs illas.Alij dicũt ꝙ ibi loquitur in iudice hic ĩ ar D
ooarc ⁊ poſt. xv. dies poteſt recedere.hoc dicit. bitro:⁊ de hoc ſtatim dicã.¶ Collige ergo ꝙ aut teſtẽ quẽ leipr
. ¶Ego diſputaui q̃ſtionem ⁊ qro an in dilati⸗ ego pꝛoduxi in vno capitulo volo ſuꝑ codẽ pꝛoducereæz Kyere
Teſtes iu tione data ad pꝛobãduʒ ſufficiat teſtes iurare/⁊ videtur tunc regulariter non poſſuʒ. F allit in tribus caſibus:vnꝰ lre
rare an ſuf ꝙ ſic.qꝛ quãdocũq; deponat fides teſtimonij reducitur eſt hic in alia inſtãtia.Scðs eſt qñ iudex ſuo officio facit gob
ficiat ĩ di- ad ſacramẽtuʒ:vt hic.lſicut ⁊ noĩatio hr̃dis reducitur ad iterumvenirc teſtẽ non vt aliquid adijciat:ſedvt rationẽ Potet
latione da tẽpus teſtamẽti:vt.l.aſſe.ff.de heredi.inſti.cum ſimilib?ꝰ. dicti reddat:vel declarat ſi eſt in dicto ſuo aliqᷣd obſcuꝝ- (eleg
ta ad ꝓbã verũ canoniſte dicũt ꝙ aut datur dilatio ad pꝛobãdum / ⁊ ita vidi fleri de facto.nã etiã expirato officio iudex po tbie
dum. ⁊ tunc ſufficit ſi iurãt.jdilationẽ. Aut habendũ pꝛoba⸗ teſt declarare aliquid.vt.l.ab executoꝛe.⁊.l.actoꝛis.de re lori⸗
tum ⁊ tunc debent etiã depoſuiſſe qð videt᷑ ꝓbari ꝑ hunc iudi.ff.de appel.ita ⁊ hic.Tertius caſus eſt qñ teſtis vult trla
textũ in fi.qui dicit ꝙ iudex punit᷑ qꝛ leſus eſt qui ꝓbare ſe coꝛrigere ⁊ nondum cũ aliqua partiũ fuit loquutusvt gio
debuit / ergo non habet᷑ ꝓ ꝓbato.Sed certe vbicũq; ſim nõ.S.eo.aut᷑.⁊ qui ſemel.aut teſtẽ pꝛoductum invno capi dee
pliciter datur dilatio ſufficit ꝙ iurẽt infra dilationẽ᷑. Qe tulo volo ſuꝑ alio pꝛoducere:⁊ tũc poſſum in cadẽ inſtã⸗ fiaci
rum ego diſtinguerẽ ꝙ aut ris an habeat᷑ ꝓ ꝓbato niſi tia añ publicationẽ/poſt non: ſi potui eẽ iſtructus ſuper isff
etiã depoſuerint:⁊ dico ꝙ non ⁊ ita loqᷣtur hec lex in fine. his añ publicationẽ.Sed in cauſa appellatiõis poſſeʒ ꝓ G⸗
aut q̃ris an pars intelligat᷑ negligẽs:⁊ dico ꝙ nõ.poſtq; ducere lʒ canoniſte nõ diſtinguãt an ſit publicata vł nõ. end
fecit eos iurare infra dilationẽ:qꝛ poſtq; introduxit eos ¶ Sʒ an ſuꝑ eodeʒ capitulo an ſuꝑ alio.vt ex de teſtibus lins
in ſecretario iudicis de ſolicitud ine iudicis eſt a modo ca. fraternitatis. In alia inſtãtia poſſum ſuꝑ alio capitu Cir
facere vt deponãt ⁊ non de ſolicitudine partis / licet ipſi lo inducere:aut teſtẽvolo impugnare ⁊ redarguere ex di i
dicunt ꝙ ⁊ pars dʒ ſolicitarſi. ctis ⁊ poſſum ſʒ ꝑ pꝛobationes ĩ contrariũ nõ ſi potui eẽ i
¶ VWodo op.ꝙ teſtes ĩuiti nõ pꝛoducãtur: vt l.lege.f e. inſtructus añ. verũ ſi induxi teſtẽ ſuper vno capituload bif⸗
Teſtes Sol.ibi ſpãle in quibuſdã.Si ergo q̃ris qñ teſtis debeꝛt uerſarius interim dum eſt in eis expẽſis ipſum nõ pꝛodu ie c
an poſſint venire coꝛã iudice:⁊ dico ꝙ ſemꝑ in criminali dʒ venir cet ar.S.eo.l.ſi quãdo. Sed an idẽ erit ſi teſtes ſunt pꝛo n
ꝓduci ĩui ałs atteſtatiõibꝰ non credit᷑:vt.l.iij.S. teſtes.ff.e. In ciui ducti coꝛã iudice vt poſſint peti pꝛoduci in alia inſtantia 1
ti/⁊ qñ de⸗ li dic ꝙ aut ſunt de iuriſditione iudicis/⁊ compelluntur dicuũt aduocati ꝙ ſic:ſʒ certe ego puto ꝙ ſtet᷑ atteſtatõib?ꝰ . 6
bẽt venire venire:aut non/ non.¶ Item op.ꝙ pᷣſentibus ꝑtibꝰ non qñ fuerunt inducti coꝛã iudice ⁊ publicata dicta ipſoꝛuʒ te
coꝛã iudi⸗ deponant teſtes:quia ſic nunq; poſſent poſtea pꝛobare vt qj..aut᷑.ſi quis ab aliquo..lin lege.ff.ad.l.aquił.iʒ ſi nõ ncor
ce. per teſtes cum didiciſſent teſtificata quod eſt contra.1l. eèt publicata tũc poſſet etiã loqui hec lex ⁊.l.ſi indubitã⸗
ſi quidemj.de exceptio.Sol.reiectis alijs dic ꝙ hec lex ter.loquitur in arbitro cõpꝛomiſſario.i¶ Sed quid ſi coꝛãa
ſic interpꝛetata eſt quicquid de iure ſit ꝙ teſtes iurent in arbitratoꝛe fuerunt ꝓducti. Hicit inno.ꝙ non pꝛobat vl⸗
pꝛeſentia partium:ied deponant in ſecreto. lo modo atteſt ationes:ſed debẽt iterum pꝛoduci qð pu⸗
Wrn e&νgHeS Wbiozdinario iure nõ to veꝝ niſi arbitratoꝛ ĩ ꝓceſſu fuiſſet ſecutꝰ foꝛmã arbitri
EEA Lpoſſunt teſtes recipi re ſcilicet ꝙ fecerit litẽ conteſtari ⁊ teſtes iurare: quia tunc
cipiunt᷑ extraoꝛdinario ad ꝑpetuam rei memo licet in pꝛonunciãdo ſequeretur foꝛmam arbitratoꝛis pu
Ariam. hoc dicit. Jaco. But. ¶ Intelligo legem to ꝙ etiam pꝛocederet hec lex cum ſit eadem ratio ĩ vtro
iſtam quãdo nõ poſſunt ecibi Rräͤlnario iure lite non cõ q; Jacob. Butrig. 1.
teſtata:vt quia debitũ eſt conditionale ⁊ ita peti non põt PF5
vt.l. in lege adlia.S. ſi deletũ.ff. ad.l.aquiliã vei etig de⸗ D c fid inſtr um ento zum 5
bitum eſt purum: ſed teſtes ſunt receſſuri cito vel veriſi⸗ NRub 2 i ca .
*

mile ẽ ꝙ cito moꝛient᷑:vñ nõ põt expectarilitis ↄteſt.

nſenpſeten
enndurnte

ulerghit⸗

hnleſtes fecpee

ſrius ſoltin

ikätingnein
hocinsati
tiontbush).
Nbitroconn

pituloidait
Pſifuitindet
Nar:grccltit
cloqninnint
Nlo⸗rigeopt
ſtationthnuee
npeodctg
inödirnnet
eſtatontir
deaſttlge
uidähicdurn
Piniucſeeheir
gogauteſice
Lode oltent
buscſtuann
erſvocffent
citſodynnumi
ſonlitchin

hoffſeio cee

Alecoler
ctcinkon
ſfuttogunen
cuminnoen
Umitentin
deſſncnsſot
Alts poe
klekuntni
Ntidetitht
iaichn
tangnaenn
fönoſiponet

ſhocdptnen.

SS
—–☛☚n = –☛

= =
=☛ S

ſtetes ſunſt
ſäut
,
ralli i

punpöe
elu ſe
ne ſi
te Ncnſp
Roll n
le
lculſe
nongrti,

ocdleiſe.

migen
fonmi
nene aunn
arbinannol

=☛

jontnoin

Nunt

☛RS

¶ Pe amiſſione inſtrumentoꝝ loquitur.l.j.xl.illate e.

⁊.l.ſicut.de fide ipſoꝝ habemus.in.l.ij.p de apochi. ha⸗

= bemẽꝰ. pe. l. plures.de his q̃ ſine ſcriptu
Era fleri poſſũt hẽmꝰ.je.l.cõtractus cũ

à Vfſimilibus.

tio non confectum:ita non nocet ſi fue
Rrit perditum: ſi tamen alie pꝛobatiões
A ſuperſint. hoc dicit. Ja. Buk.

tium rõ paratur pᷣiudiciũ contra aliũ vtentem
eodem. h. d. ¶ Pone caſum in nube/ quere de
exẽplis legis quomõ duo vtebãtur inſtrumẽto.⁊ dic vt

glo. Pꝛimo in coheredibus/x tunc hec lex plane ꝓcedit

vel poteſt poni exẽplum in duobꝰ rei ſtipulãdi.Sed hoc
nõ placet:qꝛ tunc ſnĩa lata contra vnũ pᷣiudicaret alij. ꝑ
legẽ ſi duo.ff.de arbitris.⁊.l.j.rem ra.haberi:vel poteſt
poni ꝙ idem inſtrumẽtũ continebat duo debita diuerſo

rum creditoꝝ:vt.l.eo ꝙ.S.ſi cer.peta.⁊.l.cuʒ plures. ff. de
ac. emp.ſ Item q̃ro qͥd velit dicere tex.dum dicit Niſũ

fuerit dicũt qͥdã ꝙ iõ dicit qꝛ ſi viuit qͥ falſũ cõmiſit dʒ p

mo accuſari añqᷓ; ad ciuilẽ veniat᷑:ſecꝰ ſi ẽ moꝛtuꝰ:qꝛ tũc

hʒ actoꝛ electionẽ ⁊ ĩducit.lij.S. vbi cã fiſca.Sʒ ibiẽ ſpã⸗
le:⁊ iõ dic ꝙ ſẽꝑ hʒ electionẽ:⁊ de hoc plene dixi in.l.j.j.

Snĩa lata ſi ex fal.inſtru. ¶ Wodo op.ꝙ lata ſnĩa ↄtra inſtrumẽtũ
Ʒ vnũ in⸗ pᷣiudicet oĩbus:vtil.papinianus ·S.fi.de inoffi.te.So.di⸗

ſtrumẽtũ cunt quidã ꝙ aliud in inſtrumẽto: vt hic.aliud in teſta⸗
an piudi⸗ mento:vt ibi.ſed hoc videtur deſtrui per.l.j.ff. de excep.
rei iudi.vbi etiã in teſtamẽto non pᷣiudicat omibus.VUl⸗
tramõtani dicunt non faciẽtes differẽtiam inter inſttm
⁊ teſtamẽtum /nec an dicãt falſuʒ an inofficioſum:ſed di
cunt ſolũ ꝙ ſi eſt lata ſnĩa cuʒ legitimo cõtradictoꝛe ⁊ oĩ⸗
bus pᷣiudicat:vt dicta.l.papinianꝰ.aut eſt lata cũ nõ legi

cet oĩbꝰ.

Inſtrm

timo cõtradictoꝛe/⁊ non pᷣiudicat alijs: vt dic. l. ij doe ex⸗
cep.rei iudicate.aut q̃ritur de inofficioſo/⁊ tunc om̃ibus

pᷣiudicat:vt dicta.l.papinianus.⁊ eſt ratio qꝛ quãdo di⸗

citur falſum iudex nihil facit ſed declarat. Sed qñ dicit᷑
inofficioſum iudex de facto reſcindit ⁊ factũ non põt ha
beri pꝛo infecto:⁊ ideo remanet ruptũ quo ad oms.⁊ hec
eſt veritas ſupplẽdo eã ſic ꝙ vbi de falſo q̃ritur cũ iudex
nil faciat ſed declaret.aut agitur q̃rela/⁊ tũc dico idem

w.in oibus ſentẽtijs que habẽt facere ius quo ad oẽs:qꝛ
opoꝛtet ꝙ ſit legitimꝰ cõtradictoꝛ hr̃s pꝛo ſolido: ſed ſi
elſſet legatarius non eſſet legitimus cõtradictoꝛ. Item ſi
eſſet hrĩs pꝛo parte non eſſet legitimus cõtradictõꝛ ꝓ ſo⸗
luido. ⁊ iõ alijs nõ pᷣiudicaret:vt.l.cũ ex duobꝰ.. de ſoffi.
te. ⁊.l. cũ filius.in pꝛin.ff. de leg.ij.⁊.l.circa.de inoffi teſt.
¶ Itẽ op.ꝙ etiã vbi agitur de falſo pᷣiudicet᷑ oĩbꝰ:vt.l.fi.

g. de peti. hr̃di.Sol.vt glo.ibi.¶ Item op.nõne ſi fertur
ſnia cõtra teſtẽ oĩbus pᷣiudicatur:qꝛ infamis eſt:vt.l.lu⸗
cius.ff. de infami.cũ ſi.ergo idẽ debet eſſe in inſtrumẽto.
So.ſi dictũ teſtis repꝛobet᷑.aut ideo qꝛ nõ pꝛobat:⁊ rati
onem dicti nõ reddit:⁊ non pᷣiudicatur alicui:vt dicta.l.
lucius.ſᷣm vnã lec.aut repꝛobat᷑ qꝛ falſuʒ:⁊ tunc aut ſnĩa
eſt lata cum ꝓducente ⁊ non pᷣiudicatur alijs.vt dicta.l.
lucius.⁊.l.nihil ꝓponit᷑. Aut fertur ſnĩa cum teſte/ tunc
hiudicatur in futuris teſtimonijs nõ in pᷣteritis: qꝛ a mo
do affectus eſt quocũq; vadat.vt.l. ex ea.ff. de poſtu.x.l.
frater a fratre.de ↄdi.inde.ſic eſt in inſtrumẽto:nã ſi ſen
tentia ferret᷑ contra tabellionẽ eſſet affectus ⁊ pᷣiudicare⸗
tur oibus inſtrumẽtis futuris nõ pᷣteritis:nã ſicut ſe ha⸗
bet teſtis ad teſtimoniũ ſic tabellio ad ĩſtrumẽtũ. Dupli⸗
ci ergo ratione nõ pᷣiudicatur alij hic.pꝛimo ꝙ hic loqui⸗
mur de ĩſtrumẽto iam ꝑfecto ⁊ cõſummato:ſcðᷣo quia nõ
fuit lata ſententia cũ tabellione.¶ Modo q̃ro an ſit eadẽ

falſu ↄfici pena cõficientis falſum ĩſtrumẽtum ⁊ vtentis eo:⁊ dic ꝙ
ent ⁊ vtẽ⸗ ſic.quicqͥd dicat glo.⁊ hoc tenet azo.in ſumma: ſed diffe⸗

tis an ſit runt in penitẽtia: qꝛ vtens poteſt penitere.cõficiens nõ.

eadẽ pena vt.l.ſi falſos.j/de fal. Jaco. But.

„. e es QAui ꝓteſtatur ſe
Faduerſarius. henaun
vti tanqᷓ; falſo amplius nõ auditur volẽs vti
AA EO. hoc dicit. Jaco. But. ¶ Circa hanc mate⸗
riam ſic diſtingue:qꝛ aut cõſtat ꝙ abſtinui in inſtrumẽto
qꝛ habũd abam in alijs ꝓbationibꝰ/⁊ tunc non ꝓhibeoꝛ
poſtea vti eo.aut cõſtat ꝙ abſtinui qꝛ habui ipᷣm ſuſpectũ

Ebitozes. ice no nore; ſn⸗

JVv teris Ex ſentẽtia lata contra vnũ
₰L de falſo ꝓducentẽ inſtrumẽ⸗

Fide inſtrumentoꝛum. Fo. CNXXVII.

