Plenmmz , in idem recidit ꝙ qu ando tutoꝛ ſoluit videtur haberere vt dicta.i. fratres æ niſi in vltima voluntate.vt.l. non eſt.
er li n, ſpectum ad eius cõtutoꝛes:ſed fideiuſſoꝛ ſoluendo vel ſe ff. eo.ſpecialis non pꝛeiudicat in eo de quo non eſt cogi⸗
galiv . 4 obligando non habet reſpectũ ad confideiuſſoꝛes:⁊ ideo tzatuucucuuuu.. —
punehlen contra eos actionem non habet ſine ceſſione. Jacobus ¶ Altimo diſtinguevt glo. Caue tamen quia ſi petitio eſ
un ulecl Butrigar. ? ſeect ſpecialis ⁊ poſtea de omnious fieret tranſactio bene
neſtobl Ad d itio Et licet pactio ſeu trãſactio factavni ex ¶valeret non vt tranſactio niſi de eo quod fuit petitum: qꝛ
Nc Pan WEIU.tutoꝛipꝰ alteri tñ nõ pꝛodeſt. alibi tamẽ ſuper illo ſolo erat lis. Sed in aliis valet vt pactum/nec
S glo.ſing.in.c.j.in glo.ſin de iure patrona.in.vj tenet ꝙ ſi nomen tranſactionis ibi falſo per tabellionem appoſitũ
ginggi eccleſia habet ius patrona.cum laico pᷣuilegium eccleſie habet viciare.vt.l.inſulã.ff.de pꝛeſcriptis verbis. Jaco,
ſ⸗ luni cõpetet laico ratione cõmunionis ponit panoꝛ.in.c.j.de Butrigar.
ſcplej n
Gundd

Butrigarius ſuper ſco libꝛo Codicis

Additio PHum dicitur in hac.l.ꝙ ſpecialis tran

actio ſpecialem operatur effectum ẽno.

QAlimita pᷣm bal.⁊ Saly. ꝙ limitata cã limitatum pꝛoducit effectũ
ta limita? ⁊ ad hoc vulgo quotidie allegatur iſta lex. concoꝛdat.l.
tũ ꝓducit in agris limitatis ⁊ ibi bar.ff.de acquirendo reruʒ domi⸗

effectum.

nio:hinc dicit tex.in.l.ij.S· coꝛpoꝛis debilitas.ff. de vaca.
mu.ꝙ infirmitas coꝛpoꝛis pᷣſtat vacationem ſeu excuſa⸗
tionẽ ab his muneribus publicis que coꝛpoꝛe implenda

ſunt nõ q̃ pecunia facit tex.in.l.antepe. ff. ex ꝗͥ cauſis ma
ioꝛes ⁊ tex.no.ĩ.l.cũ duobus·S.cũ duo.ff.pꝛo ſocio.⁊ in.l.

iij. S. eodeʒ modo.ff naute caup.ſtabul.ad idẽ texĩ.l.fl..
de iuriſdictione oĩm iudi.ꝓ quẽ no.ibi bal.in.iij.not.poſt

cy. ⁊ang.ꝙ cõſules mercatoꝛũ qui hñt cognoſcere de cau

. —

ſis mercatoꝛũ / ĩtelligik quãdo cauſe ſũt occaſione mercã

acceptilationem ſublata. Item nota ꝙ ad actioneʒ ſub⸗

tie:ſecus ſi aliter idẽ eſt ᷣm lud.ro.concilio.ccc.in caſu p
poſito ꝙ ſtãte ſtatuto ꝙ conſules artiũ cognoſcãt de cau
ſis intelligitur de cauſis ſpectãtibus ad illam artem ⁊ nõ

de alijs.ideʒ eſt dicendũ ſtante ſtatuto ꝙ libꝛis mercato

rum fides adhibeatur plena fides intelligitur de cauſis
ſpectantibus ad ſuã mercãtiam ſecus ſi ſcriberet de alio

depoſito vel mutuo ſᷣm io.and.in additio.ad ſpec. in tit.

de inſt editione·S· nunc dicendum.vide ludo.ro.concil.

xxiiij. concilio xxv. Alex.in.l.admonendi.i xxviij.cok.

ff. de iureiur. ad alia multa vide Jaſ.may. hic. ij. cokł. x⸗

E ß6ßeſt regreſſus ad pꝛimam actionem: ſed dolo
interueniente agitur de dolo.

¶ Ad euidentiam eſt ſciendum qñq; trãſactio fit per

pactum:⁊ tunc ad pꝛimã põt haberi regreſſus ſi cõuẽtio

nõ ſeruct᷑:aliquãdo fit ꝑ aquuianã ſtipulationem:⁊ tunc

; ad pꝛimam habetur regreſſus.

„

nun
¶ Nota ꝙ acceptilatio ꝑimit obligationem.ſ Itẽ nota

ꝙ de dolo actio datur contra doloſum pꝛima actione per

latã non poteſt rediri. ¶ Item nota ꝙ dictio niſi pꝛimo

ponit. Secũdo excipit: ? ſub regła pma. ¶ Quero qᷣd

velint dicere aquiliana ⁊ acceptilatio ⁊ quare fiat. Reſ⸗

pondeo ſi pcederet contractus iuris ciuilis ſufficeret ac

ceptilatio:ſed quãdo pꝛecedit contractus iuriſgentium

opoꝛtet ꝙ fiat aquiliana ſtipulatio ⁊ poſtea interueniat
acceptilatio: ⁊ fit ſtipulatio aquiliana hoc modo: qꝛ crce⸗

ditoꝛ pꝛimo loquuur ⁊ dicit debitoꝛi quicqͥd mihi ex qua

ſtipulatio libet cauſa debes pꝛomutis ex ſtipulatione et debuoꝛ
aquiliana dicit:pꝛomitto:modo omnes pꝛecedentes obligationes

qũo flt.

niſi dictio pꝛecedit oꝛatio negatiua:ſʒ ſi pꝛecederet affirmatiua tũůc
exciperet.¶ Sed op cõtra hoc de.lʒ.ticia·S. fl.ff.de ma.te⸗
ſta. c.l.j.in fi.ff.de pig.actio.Sol.ad.l.j.in fl.ff.de pig.ac.
qꝛ illud qð excipitur nõ erat ſub pꝛima oꝛatione affirms
tiua:⁊ ideo nõ excipit ſed ponit.¶ Item non ob.dicta lex
ticia:quia ibi omnis mès teſtatoꝛis erat oꝛdinata ad im⸗

qd oxak.

ſunt ꝑ ſtipulationẽ ſublate:⁊ poſtea interponit᷑ acceptila
tio que fit hoc modo:nã debitoꝛ dicit creditoꝛi ꝙ hodie

tibi ꝑ aquilian aʒ ſtipulationẽ ꝓmiſi fers ne acceptũ: di-
cit creditoꝛ:habeo acceptũ qð tuli:x ꝑ hunc modum om ⸗:
nis obligatio tollitur:⁊ ſi dicas quare eſt neceſſaria aqui
liana q pᷣcedit contractus iuriſgẽtium. Rñdeo qꝛ acce.⸗
ptilatio eſt iuris ciuilis:⁊ ideo non põt tollere illa queſũt

iur. gentium cum ſint foꝛtioꝛa ea. ⁊ ſi dicas nõne aquilia

ns ſtipulatio tollit obligationẽ iuriſgentiũ? tamẽ eſt iur.

ciuilis. Reſpõdeo ſic:ſʒ hoc contingit ꝑ modum cuiuſdã

pꝛoditionis:qꝛ aquiliana fingit ſe velle obligare debito⸗

rem ſicut obligatio iur.gen.eum obligauit:⁊ ideo obliga

tio iu. genti. patitur ſe tolli:vt noſti.q. modis tol.obli·.S

eſt aũt.¶ Mõ habes hic ꝙ dictio niſi ponit:x hoc ideo qꝛ

pediendam libertatem: ergo non videtur cõferre eã etiã
ſi ratiões reddiderit Al aliter dictio niſi videtur excipe

re id qð includebatur in pꝛima: vt ſi pꝛima oꝛatio conti⸗
net potẽtiã dictio niſi excipit potentiam: videtur ergo ĩ
di.l.ticia.dixiſſe teſtatoꝛ ꝙ non poſſit ſeruus eſſe liber:ni⸗

ſi rationes reddiderit poterit eſſe liber ſi heres voluerit

non aũt redditis rationibus erit liber:æ per hoc determi

natur queſtio talis.Quidã pꝛomiſit rem ſuam non vẽde
re alicui niſi mibhi nunquid compelletur mihi vẽdere.cer

te non:qꝛ videtur eſſe dictum ꝙ nulli poſſit vẽdere niſi mi

PCLCtione adminiſtrate. t

¶Nactio eſt facta per aquilianam ſtipulationẽ nũ

no.·ſ.de plus peti.l.j.in fi.
E

hi:ſʒ mihi põt:nõ tñ cogatur. ¶ Attẽde tũ quia qñ oꝛatio
affirmatiua pꝛecedit ⁊ ſequitur dictio.excipit in contra⸗

ctibus per modum reſolutionis: ⁊ denotat rem aliqua fu
iſſe:vt cum dico:vendo niſi alius vſq; ad talem diem imne⸗
lioꝛem conditionẽ attulcrit: nà ſi offeratur melioꝛ condia
tio reſoluitur:venditio tñ fuerat perfecta:vt.l.iiij.cuʒ ibi

notatis.ff. de in diem adiect.¶ Sʒ in vltimis voluntati⸗
bus dictio niſi excipit per moduʒ pꝛincipalis diſpoſitio
nis:vt.ſ.videatur diſpoſitio ab initio cõditionalis fuiſſe

nam ſi dicit teſtatoꝛ lego ticio.x.niſi nauis venerit ex aſis

tunc ſi nauis venit. intelligitur ab initio legatum condi⸗

tionale fuiſſe ⁊ non aliqðᷣ: vt.l.iij. ff. de adimen le.z.l. ſi

poſt moꝛtẽ·S. ſi pure.de le.j.¶ Sʒ qͥd in iudicio:iudex mã

Agt ticio:vt de tali poſſeſſione recedat niſi ſentiat ſe gra⸗
uatũ ⁊ coꝛam eo compareat infra tresdies.Certe doc.di
cunt ꝙ pꝛeceptum videtur ab initio fuiſſe conditionale:
vt dixi in vltima voluntate:vt ſic ſtatim ticio comparen

te expiret pꝛeceptum tanq; defecerit conditio: aut ergo
queris qñ dictio niſi ponat:⁊ dico ꝙ aut pᷣcedit oꝛatio af

flirmatiua ⁊ excipit.ſi tamẽ illud qð excipitur contineba

tur ſub pꝛima oꝛatiõe als poneret:vt.l.j.ff.de pig.ac.aut

pꝛecedit oꝛatio negatiua.⁊ tunc ponit:vt hic niſi mens ꝓ

ferentis aliter ſe haberet:vt.l.ticia ·G·fi.ff.de ma.te.vel il⸗
lã intellige aliter vt dixi:aut queris quomodo dictio ni
ſi excipiat:⁊ dico ꝙ in contractibus excipit ꝑ modum re⸗
ſolutionis ⁊ denotat rẽ voluiſſe:vt.d.l.iuij.de in diem ad
iect. In iudicijs⁊ ĩvltia volũtate excipit ꝑ modũ pꝛĩcips

lis diſpoſitionis ⁊ denotat rem ab mitio conditionaleʒ

fuiſſe:vt dicta.l.iij.de adimẽ. le.cũ ſi.¶ Modo quero ſu⸗
per quo dolo actio competat ⁊ vñ pꝛocedat. Reſpondeo

triplex eſt dolus. Pꝛimo dolꝰin adminiſtratione cõmiſ-⸗

ſus. Secũdo eſt dolus inducens adminiſtrationẽ. Ter⸗
tio ẽ dolus ĩ nõ ſeruãdo pꝛomiſſa De quo ergo hic loqui
tur. Dicunt quidam de pꝛimo dolo.ſ.in adminiſtratione
cõmiſſo:quia ille non videtur remiſſus ꝑ generalem trãſ⸗
actionem:ſʒ male dicũt:vt.l.lucius ·S/emptoꝛ.ff.de pactj.
et ideo diſtigue ſic:qꝛ aut generalis remiſſio fuit facta ab
Fuoꝛarne dolum ⁊ nõ videtur remiſiſſe:vt.l.tres fratres
de

pactis.⁊ no.in.l.pomponius ſcribit.ff.de nego.geſt.
aut fit ab eo qui ſcit dolũ cõmiſſuʒ: ⁊ tunc in contractibꝰ
videtur dolum remittere ⁊ in vltuna voluntate non:vt.l.

ſi quis rationes.ff.de li.le.⁊ ẽ ratio differentie:quia lega⸗
tum dependet a ſola voluntate defũcti ideo ſi apparet
defunctum noluiſſe remittere qð pꝛeſumitur cum legata
ex merito legentur:vt.l.nec adiecit.ff.pꝛo ſocio.⁊ qui eſt
in dolo non meretur:nonvidetur eſſe remiſſus dolus:ſed

contractus dependet a voluntate duoꝛum:⁊ ideo ſivnus

dicat ſe ſenſiſſe devno ⁊ alter de alio ſtamus vᷣbis:⁊ ſi ſũt
generalia compꝛehenduntur omnia vt l.emptoꝛ.S. lIuciꝰ.

ff..de pactis.⁊ hoc de dolo còmiſſo in adminiſtratione:ſʒ

ſi dolus fuerit in trãſlatione cõmiſſus ⁊ de hoc loquitur
hec lex:tunc agitur de dolo niſi ⁊ de dolo fuerit tra ſactũ
ſine dolo:lʒ quidã dicant etiã ſi ꝑ dolũ qð nõ placet: ſj ſi
cõmittatur dolus in non ſeruando pꝛomiſſa:queritur an
de dolo actio competat Placen. ꝙ ſic:gl.ꝙ nõ:ſʒ placen.
bñ põt ſuſtineri:qꝛ loquitur in caſu in quo alie actiones

ceſſantvñ refert an remittaʒ dubium litis ⁊ tunc videtur
eſſe contractus facio vt des in quo contractu agitur de

dolo ⁊ non pꝛeſcriptis verbis.Sʒ qñ remitto debitum ⁊
certum remittere tunc eſt dare:vt.l.mulier.ff. de condic.
ob cãm.⁊ ideo tunc alia actio cõpetit.ſ.in pꝛeſcriptis ver
bis ⁊ ceſſat de dolo.vnde placen.non intellexit in dolo in

non ſeruãdo pꝛomiſſa cõmiſſo tantum:ſʒ pꝛopter naturã

contractus innominati facio vt des.

¶ In glo. qque incipit hec dictio ibi enim fuiſſe debitoꝛẽ
2 ideo videtur datio debiti remiſſio:⁊ ita eſt do vt des. ?

ita parit actionẽ pꝛeſcriptis verbis ⁊ ceſſat de dolo.Se⸗
quitur in glo.hic xo. Sʒ dubium videtur remiſſum:⁊ ſic
eſt facio vt des ⁊ pꝛoducit actionem de dolo:vt.l.natura
lis · S. qð ſi facio. ¶ In eadem glo.circa finem: dic quia

tunc reditur ad pꝛimam.vt eo.ſub pꝛetextu.⁊ ibi dicam
¶ In gl.que incipit actio.ibi⁊ ĩtellige ſᷣm Bul.⁊ male. vt

—

n eadem gloſ.ibi vel remitto tibi actionem. in con⸗

tractu vt in contractibus inhereamus verbis. vt.l. em⸗
ptoꝛ. S. luc ius.ff. de pac.in vltima voluntate ſtemus men⸗
ti teſtatoꝛis.vt.d.l.aurelio.in pꝛin.⁊.l.petitoꝛ.⁊.l.ſi quis

rationes. Jacob. Butrig.

ſd
ſieto
ijcßhno⸗
Unatns tra
cu
cl⸗
ven
har
coe
u
ton

gul ergo
koꝛgtiogf
continebe
big ge ant
ſinens⸗
nteelik
odictio n
nodunge
in dieneq
düpiien
ditioſeg
queroſe⸗
eſpoſce

oneconi⸗

oe⸗Ln
ohiclogt
niſtratoe
wlenni⸗
fdepach,
itfactat

resffats

negoget.
ontrectte⸗

enonrtl.

ghinlege⸗
ſieppere
umn legen
Aguic
dolusl
eoſtyni
is: ſiſ

5,lvch

ralioneß
cloqpin
t niſegi
laca:ſi
nertwren
ſplgcen⸗
actiones
evideur
agirur de
ebtum
decond⸗
Pptiser
ci
ferhatunt

edebton
oytdes/
doloe⸗
ſuntſe
tlnumg
die gi
bidicn
4 nale
n. in
Ntl

renen
s

De CTranſactionibus.

Additio Adae de dictione niſi per bar idem bar.

in.l.ſi eum ·S.qui iniuriarũ.ff.ſi quis cau

tio per laſo. may. in · S. ſupereſt inſt. de actio. an ſtet affir⸗
matiue an pꝛiuatiue:vt pꝛomitto nõ vẽdere niſi tibi. dic.

vt ibi ꝑ eum in.ij.colũ.et in.j.ꝑ bar.in.l.ticia·S.lucius. ff.

de pignoꝛ.actione.inno.in.c. dudum. ij.de electione. ar⸗

chi. in:c.j.de conſt.lib.vj. Unde ſᷣm iaſon. may.hic ſi pᷣce

dit of̃o negatiua dictio niſi affirmat ⁊ ponit:ſi vero econ

tra pꝛecedit oꝛatio affirmatiua dictio niſi negat ⁊ pꝛiuat
tex.pꝛo hoc in.l.extraneo.ff.de ventre in poſſeſſio.mitten

do. ⁊ in.l.lij.ff. de cuſto.reoꝛũ.⁊ in.c. cum acceſſiſſent.in fis
ne.e: de conſti.⁊.nota ad actũ pꝛacticũ vnũ qð no.bal.in

c.cum acceſſiſſent in.v.coł.de cõſt. ex.ꝙ ſi ego actoꝛ fſacio
tibi poſitionem ꝙ debes mihi cẽtum ex cauſa mutui:⁊ tu

reus reſpõdẽdo poſitioni dicas nego vel nõ confiteoꝛ ni

ſi pꝛobet / illa dictio niſi ponit ⁊ ideo ſi ꝓbo ꝑ teſtes ade⸗

rit geminata pꝛobatio.ſ.p teſtes ⁊ ꝑ confeſſionem tuam:⁊

no.qꝛ potes repoꝛtare magnum honoꝛem ſᷣm iaſo.may.

Tãſactio

E)ctꝰ ino e&α atus 8 oarind. ue gbuc acra⸗c in.
nreru⸗ tractibus innominatis ſit regłarit᷑ locꝰ penitẽtic.l.ſi pe⸗
cuniaʒ. in pꝛincipio.ff.de condictio. ob cauſam:tamẽ ſpe
ciale eſt in tranſactione ne in ea ſit locꝰ penitẽtie cũ ſit in

hic in.i, coł.ver.⁊ nota ad.q. Et ex hoc ſeqᷣtur effectꝰ ꝙ ſi

fueris condẽnatus nõ poteris agellare quia confeſſus

in iudicio non appellat.l.ij.⁊.l.abſtinẽduʒ.quo.app.non

recipiantur. .æ dixit bal.qð aduocati imperiti neſciũt ad
uertere quid ſit hoc dictuz nego niſi pꝛobetur: teneas bi
coꝛdi ſm iaſo. may.immoꝛtalem fame hic.j.coł.in fine et

2

ij. in pꝛincipio.

8 n.

16.

ſpbſtami⸗ LXicet tranſactio ſit contractus innomi
Additio aarne tꝑ bar.in.l.ſiue apud acta:j.x in cõ

uenta ad lites finiẽdas.l.fratris·.. Et dicas ꝑ iſtuʒ tex.ꝙ
paris potentie ẽ confeſſio ⁊ inſtrumentum: immo aliquã

do confeſſio eſt foꝛtioꝛ ⁊ efficatioꝛ qᷓ; alia pꝛobatio. Iſtud

ſententiam eſſe iniquam ſeu iniuſtam per iſtã confeſſionẽ

debeat ĩ li ſta.i. cõtractus ⁊ cã demõſtrat actionẽ ⁊ ſic pꝛobat ꝙ a⸗
bello exp⸗ ctio non debet in libello expꝛimi: quia ſufficit qualitercũu⸗ ꝗ

mi.

patet ex quattuoꝛ. Pꝛĩo ex pꝛoceſſu etiam inoꝛdinato ra
Hone tñ cbnteſſ ionis põt ferri ſentẽtia valida etiam in cri

minalibus pᷣm bar.in.l.ſi ↄfeſſus.ff.de cuſto.⁊ exhi.reoꝛ.

bal. in. l.-· de iud. ⁊ in.l.mercalem vxoꝛem·j.de cond.ob
turpem cauſam. bonus tex.ĩ.c. piſanis et ibi panoꝛ.ex de

reſt. ſpoliatoꝛum. ſᷣm bald.in aut᷑.j.j.de litis conteſta. Sco⸗
cus dicin alia pꝛobatione:qꝛ tũc ex inualido pꝛoceſſu nõ
oteſt ferri ſententia diffinitiua valida ſ̃m bar. ⁊ alios ĩ
Lpꝛolatam.j.de ſenteñ.⁊ inter.oĩm iud. Secundo facit

poſt concluſionem in cauſa non admittitur pꝛobatio etiã

per inſtrumentum.c. cum dilectus.de ſide inſtru.et᷑ verũ

tamen poſt concluſionẽ in cauſa admittitur pꝛobatio per
conkeſſ ne partis.c. iohannes heremi.de ſide iĩſtru. bal.
⁊ pau.de ca.in rubꝛica.j. de pꝛobatio.do.ant.de bu.in.c.lʒ
cauſam.de pꝛoba.Tertio qꝛ licet contra pꝛobationem iu

ris.⁊ de iure non admittatur pꝛobatio in contrarium per

glo. in.l. fl. T ibi bar.ff. de eo qdᷣ metus cauſa.glo.⁊ docto.

in.l. ſiue pꝛoſidetis de pꝛobatio.⁊ in. c. is qui fidem. ex.
de ſponſa. ⁊ ibi panoꝛ. tamen contra pꝛeſumptionẽ iuris
2 de iure admittitur pꝛobatio in contrarium ꝑ confeſſio

nẽ partis glo.in autent᷑.de equa.dotium.in.S/illud.vnde
ſihirm auk.ſed iam neceſſe.⁊ ibi cy.bar.⁊ alij idem notã
tes de donatio. ante nuptias facit in.l. pꝛima j. de dolo
inducẽdo ſᷣm Saly.ibi quem vide.Quarto facit ꝙ ſi ẽ la
ta ſententia diffinitiua que tranſiuit in rem iudicataʒ:nõ
poteſt amplius retractari: nec aliquid pꝛobari in contra
rium:⁊ tñ ſi pars pꝛo qua eſt lata ſententia fateatur taleʒ

partis retractabitur talis ſententia ita ampliꝰ non me
retur executioneʒ ſᷣm do.inno.in.c.quia pleriq;.ex. de im

munitate eccle.ſequuntur do.ant.de but.⁊ panoꝛ.plenei

c.is qui fidem.ex.de ſpon.ideʒ panoꝛ.in.c.cũ contingat.
xiiij.coł.ex.de iureiurando.

P EE“ tractu datur actio pꝛeſcriptis verbis.h. d.
3 „.

q; quid expꝛimatur: vt.l· certuʒ ff. ſi certum peta.qð ẽ ven

n d ſen Tãtũ valet
eſcriptura quantum cuʒ ſcriptura.hoc dicit
Vel dic ꝙ in tranſactione ſcriptura non eſt de

vnuz de iſtis ſequerẽtur ali
uuit ⁊ ei non ſeruantur pꝛomiſſa querela non eſt ſublata ip

ctus.ff. de pactis. S
¶ In glo. que incipit quo ſolo.ibi eſſet vt hic fuit qꝛ hec᷑
ſopita tollit pꝛeparationẽ ⁊ impedit eam ad heredẽ trã⸗
ſire.¶ In glo. que incipit ſed per:ibi non ſ’ eruaretur:ergo
non eſt verum ꝙ per pactuʒ ipſo iure ſit ſublata: quia ma
tri non competeret.¶ In glo. que inxipit. ſia lege:ibi ipſo
iure per pactum confiteoꝛ eam ſublatam ipſo iure quan⸗
tuſm ad filium non quantum ad matrem per ea q̃ dixi: vt

ta Ex contractu innomina
m mo ·to do vt des veſtito con
Ex ter. Geſta demonſtrat Hota ꝙ res ge

vbi cauſa ꝓpoſita eſt apta ſolum ad vnã actionẽ ꝓducẽ

daã. Sed ſi eſſet apta plures pꝛoducere non ſufficeret cau

ſam expꝛimi. vt plene dixi. S. de eden.l.edita. B
¶ Op.· ꝙ ad querelaʒ rediri poſſit. vt.l.ſi inſtituta.ff. eo.

So. datur marri vt ibi/heredi non vt hic.¶ Item oppq;
heredi detur: quia filius ⁊ qꝛ pꝛeparata. vtil poſthumus
cuun ſi.ff. de inoffi.te. So.hic erat per tranſactionẽ ſopi⸗

ta. vel hic non erat pꝛeparata. Si ergo non eſſ. et per tranſ
actionẽ ſopita tranſiret ad heredẽ qꝛ pꝛeparata. Sed qꝛ
eſt per tranſactioneʒ ſopita matri daretur ſi ipſa viueret
ſed heredi ipſius non cõpetit. ¶ Itẽ op.ꝙ non pꝛoducat᷑

actionẽ de pꝛeſeriptis verbis ſed de dolo cũ fuerit facio
yt des. So. vt glo. ¶ Itẽ op. ꝙ tranſactione nõ ſeruata re
uertatur ad pꝛimã ſi non fuit per acceptilationẽ ſublata.

vt.jeo:ſub pꝛetextu.So.vt glo.qꝛ hic ſpeciale vt ſolo pa
cto tollatur ſui odio. Sed hoc eſt falſũ: quia mater bene
rediret ad querelã ſi viueret:ergo non fuit extincta.vt di

cta.l.ſi inſtituta.= ideo dic ꝙ querela non pꝛeparata des
buit tranſire ad heredẽ ſed pꝛeparabatur per motã litẽ.

Sed quia tranſactio tollit litẽ motam⸗ per oñs pꝛepara
tionẽ querele:ergo non poteſt ad heredè tranſire ſed ma

tri daretur. Itẽ op.ꝙ ex contractu tranſactionis nõ na
ſcatur actio cũ ſit nudũ pactum. So. vt glo. que inuit ꝙ

ſit veſtitũ pactum quaſi pactum ſolũ actionem ipſo iure
reimouerſt.ſed hanc opinionẽ. S. repꝛobaui:⁊ ideo dic
poſito vno abſurdo.ſequitur aliud.nam regulariter pa- Pactum
ctum trãſactionis actionẽ non tollit ipſo iure ⁊hoc ſequi trãſactio⸗
tur: aliud.ſ. ꝙ ad ipſaz poteſt haberi regreſſi us:⁊ ſequitur nis nõ toi
tertium. ſ. ꝙ cum actio non ſit ſublata non eſt impletus lit actiõeʒ

contractus ergo ex ipſo agi nõ poteſt. Sed ſi remoueas

a abſurda.vnde aut mater vi

ſo iure ⁊ ideo ad eam poteſt habere regreſſum:ſed cũ ma

ter moꝛitur extinguitur querela:quia trãſactio remouit

pꝛeparationẽ: cum ergo ſic ſopita ſequitur aliud.ſ. ad
eam heres redire non poteſt / ⁊ ſequitur ꝙ eſt plene ĩple⸗
ta traſactione parit actionem.iſ¶ Itẽ op.ꝙ agatur ob cau

ſamyt ſe reponat in obligationẽ. So.vt glo.in actionibꝰ
quc ex ſolo pacto naſci non poſſunt ⁊ ſublate non poteſt

agi vt quis ſe reponat in obligationem.vt.l.ſiynus.S.pa

non obſtet lex ſi inſtituta ff. de inoffi.teſta.

Ad diti 0 No.ex iſta lege in ver.id quod intereſt

expꝛeſſuʒ: quod in obliga.dandi agitur

ex ſtipulatu ⁊ intereſſe licet regula vulgata ſit in contra⸗
rium in.l.vbi aũt non apparet S.fi.in.l.ſi ſeruum.S.fi. ff.
de verbo. obliga. ⁊ in · S.ſic itaq; inſti. de actio.vbi no. ꝙ i
obliga.dandi pꝛeciſe agitur vt detur non autẽ poteſt agi
ad intereſſe ⁊ bar. hic in. v. col. cũ quo indifferenter oms
doc. hic tenent Ange.⁊ Imo. in.l. ipulationes non diui
duntur. ſaluando iſtũ tex. dicunt ꝙ hic ſtipulatio dandi
fuerat interpoſita ſuper contractu nominato cuius natu
ra eſt pꝛopter eius debilitatem vt licet pꝛomittatur dari
poſſit tamen agi ad intereſſe.l. naturalis· S. .ff. de pꝛeſcpᷣ.
verbis. ? in.l.cum pꝛecibus.⁊ ibi bar /de re.permut. Cy.
⁊ omnes.in.l.ex placito.de re.permu.bar.in dicta.l ſtipu

lationes bart. poſt Cy. in.l.vnica de ſenten que pꝛo eo

inter. ⁊ ad hoc eſt ſing.iſta.l.ᷣm Angel.pic. Et licet cum
iſta opinio bar.ſit cõmunis tamen Jaſo.hic tenet cõtra⸗

rium per ſeptẽ fundameta:⁊ deinde adducit quinq; fun

damenta pꝛo ſententia bar. ⁊ cõmuniter omniũ: ⁊ finali⸗
ter dicit nichil concludendum cogita tamen quia paſſus
eſt valde ſubtilis ⁊ diſputa. teneas tamẽ cõmunem ſentè

tiam Bar. cum malum ſit ab opinione cõmuni recedere.

andr. in.c. capellanus.er de ferijs. r

RN Panſactio nis tium actionis nõ
babet poteſtatem deciſionis. hoc dicit Jaco⸗
W Butrigar.

Butrigarius ſuper ſcdo libꝛo Codicis

r: er iſtum tex. inferũt Bal.Saly.pau.
Add itio. Wenie alij moder.ꝙ quẽadmodũ ꝓ⸗

curatoꝛ cõſtitutus ad agendũ non poſſet trãſigerevt hic

ita non poſſet facerc cõpꝛomiſſum in arbitratoꝛẽ qꝛ cen⸗

ſetur quedã tranſactio.vt eſt glo.in aut.vt differentes iu
di.in pᷣn.col.ix.bar.in aut᷑.ſi vo cõtigerit ⁊ ibi alij doc.S.

de iudi.facit tex.in.c.per tuas.de arbi.⁊ in.c.qui ad agẽ

dum in fi.de pꝛocura.li.vj.doc.in.c.coꝛaʒ felicis.de reſti.
in integrũ.bar.in.l.mandato gñali.ff.de pꝛocur. Limita
tamen pᷣcedens dictũvt per Jaſo.hic in.j.col.
S E t Super alimentis fu⸗
alimentis. mris non tranſigitur
ſuper pꝛeteritis vero ſic.h.d. atio huius le⸗
AAgis eſt: qꝛ in futuris ĩmineret periculũ vt fame
pereat ſuper pꝛeteritis non quia conſtat iã eũ retro fixiſ
ſe/ex hoc etiã ſequitur ꝙ ſuper cauſa alimentoꝛũ futu⸗
roꝛũ poſſit pꝛocedi ſummarie cũ in eis ĩmineat periculũ
ſuper pꝛeteritis non. Item ſequitur eadem ratione ſu⸗
pꝑ futuris poſſit ꝓcedi die feriato ſuꝑ pteritis non. Jac.
A iti Ex pꝛeſenti.l.no.ꝙ ille cui debẽtur ali⸗
d d itio. mẽta licet ſeipſum aluerit de ſuo tamen
poteſt alimẽta pꝛeteriti tẽpoꝛis petere. Et iſtud facit ſᷣm
Bal. hic pꝛoviduis ſe alẽtibus ꝙ tamen alimẽta ſuaruʒ
dotium poſſunt petere:⁊ hoc intellige in alimentis pꝛete
ritis que debentur per actio. vt in caſu pꝛedic. ſecus ĩ ali
mentisque debentur offi. iudi.vt puta per patrẽ fllio iſta
pꝛeterita alimenta hoc caſu peti non poſſunt m Bar. in
l. jᷓ. de indicta viduitate.⁊ ĩ l.libertis quos· S.j.ff de ali.
lega.⁊ibi notabis.limitat niſi filius mnutuo pecuniã acce
piſſet ex qua ſe aluiſſet.⁊ vide Pau.de caſt in.l.diuoꝛtio.
ff. ſoluto matrimonio. ⁊ ibi de vxoꝛe quondã loquitur q̃
non poteſt pꝛeterita ab here.mariti petere niſi eos inter⸗
pellauerit.. annũ reſti.do.⁊ dicit iſtum caſum eſſe quoti⸗
dianũ ⁊ pluries vidiſſe de facto.ſequitur alex.hic de quo

per Ja.in fl. col. hic. õälU
Pe er. Et ſi nihil fuit datũ tranſactio
S J uUpetx. nis nomine dandũ tamen fuit

) enet tranſactio.h.d.¶ Ratio dubitandi erat:
RW ,quia hic erat tranſactio ⁊ nil datum fuit ſed ta
men quia crat dandum valet.
A t 0 Ex pꝛeſẽti.l.no.ex tex.noſt.ibi vim fleri
dde 1 10. pꝛohibebit ᷣm Bal. Saly. ⁊ moder. hic
ꝙ ſi aliquis eſt in poſſeſſ. fundi.⁊ timet moleſtari vel ſibi
vim inferri poteſt imploꝛare offi.iudi.per quod ꝓuidea
tur ne ſibi inferaturvis facu tex.in.l:.fl.in pꝛinc.⁊ ibibar.
no.ff. ꝙ metus cã.tex.in.l.ſeruus·.j.ꝙ cũ eo.ponit pꝛacti⸗
cꝗ nota. Bar. in ſimili in. l. de pupil. S. ſi quis ipſi pꝛetoꝛi.
ff. de no. ope.nuncia.in vlt. col. Adde ꝙ ſi quis timet offẽ
di in perſona põt imploꝛare offi.iudi.⁊ eo mediante co⸗
gere aduerſariũ vt ſibi pꝛeſtet ſecuritatẽ de eo nõ offẽdẽ
do.l.denunciamus vbi Bar.·· de his qui ad eccl.confu.
no. Bar. in.l.j.per illum tex /in quibꝰ cau.colo.cẽſi.li.xj.
idẽ Bar.in. l. capitoliũ. S/ad ſtatuas.ff.de pe.ſpe.⁊ Joh.
and.ti.de pig:S. ſequitur videre ver.quid ſi timeo.⁊ me⸗
lius q; alibi Bar.vbi in materia ponit plures queſtiões ĩ
l.illicitasS. ne potentioꝛes.ff.de offi pꝛeſi.Et iſtud pꝛo⸗
cedit etiã ſi culpa mea pꝛoceſſiſſet: puta qꝛ ego offendi te
vel te vulneraui ⁊ ſic culpa mea ꝓceſſit/qꝛ timeo ne ſimi⸗
liter me offendas adhuc poſſuʒ per officiũ iudi.te cogere
vt pꝛeſtes fideiuſſionẽ ſecuritatis ita ſingulariter Bar.ĩ
lI.qui bona·S.ſi quis iuxta.ff.de dã.infec. Iteʒ qui timet
offendi ab aliquo poteſt petere a iudice vt ſibipꝛeſtet fa⸗
miliã que cũ aſſociet.per glo.ſing.in.l.fl ·j..de eroga.mili.
Ano. li. xij. bar.in.l.factũ.ff de re.diui. L “

dit pꝛoceſſũ ſicut quelibet alia
EXα Rexceptio rei ſemel deciſe.h. d. .
RESE¶ Ex tex. litium finis.] Ex hoc colligitur ꝙ
exceptio traſactiõis impedit ꝓceſſum: quia ſi non ĩpedi⸗
ret pꝛoceſſũ lis cõteſtaretur ⁊ ſnĩa ferretur ⁊ ſic eſſet alia
lis / ergo non eſſet litium finis. .
¶ Oopo. ergo ad ꝓceſſũ hoc modo dñe iudex non eſt ꝓ
cedẽdũ in cauſa:qꝛ ſemel eſt deciſa tranſactione.ſ¶ Item
in qualtbet exceptione rei ſemel deciſe vt iureiurandi ⁊
ſentẽtie ⁊ ſunt tantũ vna.ſ.rci ſemel deciſe. Ratio ergo q̃
re impediunt pꝓceſſum eſt qꝛ ſunt rei ſemel deciſe.ratio ra
riants eſt vt ſit litium finis. Oppono ergo vno modo vt

pꝛeſſionẽ᷑. ff. ꝙ me.cã

mino ⁊ tũc aut eſt dubiu

&& Exceptio tranſactionis impe⸗
Katris. xccp ſactionis impe⸗

E fideico mmillo. ronade

noꝛi vel maioꝛi.hoc dicit. ð =
Ker⸗S ſe Super dubio licet adminiſtrato
+ eles. ri tranſigere bona fide.h.d.
¶ DOp. de l. pactũ. S. ti. ꝓxi.So. hic bona fide
luit factum ibi non. ¶ Item op. ꝙ debitum cer
tum poſſit remittere.vt.l.aduerſus.j de vſu.So pactum
tacituʒ nocet ciuitati vt ibi.expꝛeſſum vero aut fit bona
fide ſuper dubio.⁊ valet vt hic. aut ſuper certo ⁊ mala fi⸗
de ⁊ nõ valet.vt dicta.l.pactũ. Sed quid ſi contractum
debitũ eſt ⁊ remittitur bona fide anvalet /dic ꝙ aut tutoꝛ
in remittendo faci hoc contẽplatione eius cui remittit
7 videtur ambitioſe facere ⁊ non valet / ſed vbi reſpicit
pupillũ ⁊ eiꝰ vtilitatẽ ⁊ valet etiã gratis.idẽ in alijs ad
miſtratiõibꝰ.Et no.G̊ ꝙ admiĩſtratoꝛ ciuitat põt agere.
¶ In glo. que incipit vt ⁊ ibi vt innuit ambitioſe dicam
ergo illud pactũ ambitioſum. vbi habetur reſpectus ad
liberatũ/non ad pupillum.

Ad ditio Ex fine huius legis not. ꝙ adminiſtra⸗ Admiſtra
toꝛ publicus non poteſt debitum liqui⸗ toꝛ publi⸗
dũ gratis remittere:ratio / quia iſtud eſſet dilapidare ſeu cꝰ an poſ⸗
donare:ſed in mandato gñali etiã cuʒ libera nunq; venit ſit debitũ
ꝙ quis poſſit donare.l.ↄtra iuris ciuilis regulas·S. fl.⁊.l. gratis re⸗
ſeq̃n. ff. de pac. ct.l. filiuſfamilias.in pꝛin. ff. de dona.⁊ idẽ

eſt in pꝛelatis eccle.ſᷣm cano.in.c.ij per illũ tex.de dona.
Inno.in.c.j.de depoſi.⁊ in.c.cũ olim.j.de offi.deleg.hic
eſt ꝙ pꝛocur.generalis conſtitutus cũ libera adminiſtra

tione non poteſt renunciare appellationi per eum inter⸗

poſi. ᷣm Angel.in.l.ab executoꝛe·S· fin ali.ff.de appella.⁊
in. l.j· S· j.ff. qui.appell.non licet.⁊ in.l.bonoꝛum.ff.rem
ra.ha.bal.in.lfl·S· · de temp. app.

commiſſo committendo vaiet.hoc dicit. Vel
dic ꝙ euentus damni non pꝛebet auxilium mi⸗

mittere.

751Nterpolitas αNααon0

Ad euidẽtiã
ecexeſt ſciendũ ꝙ quandoq; facta reſcinduntur ex
edicto vt qñ imminet metus coꝛpoꝛis vel moꝛtis/quãdo
q; ex mẽte edicti vt quando eſt metus quaſi moꝛtis/quẽ
doq; reſcĩdũtur iudicis officio.vt.l.fl.ff.qð me.cau.quã⸗
doq; reſcinduntur ex conſtitutione.

—

¶ Dp.· ꝙ reſcindantur ex cõſtitutionibus.vt.l.ſi per im⸗

—

vbi inter dñm ⁊ ſeruũ eſt facta.

tuũ cũ det actionẽ annalẽ.vt.l.ſi cum ex · S· ſatis.ff.ꝙ me.
cauſa. So.vt glo.ſ Itẽ op.ꝙ pactum inter dñm ⁊ ſeruuʒ
valeat.vt.j·de li.cauſa.l.cũ affirmes.So.valet ſuper ſta⸗
tu.vt ibi:ſed ſuper rebus non vt hic.quod nõ placet quis
nec in contrario valet ſuper ſtatu ſʒ hoꝛtabitur dñsvt at
tendat pꝛomiſſa.Et ideo dic ꝙ nec ſuper ſtatu nec ſuper
rebꝰvalet vt hic:ſed ſi flat ſuper ſtatu hoꝛtabitur dñs/nõ
cogetur vt ibi.¶ Item opp.ꝙ etiã ſuper ſtatu cogatur.vt
l.ſi quis ſeruũ.ff. de acquirẽ.here.So.vt glo.¶ Item op.
de.l. fi · eo. So. vt glo.¶ Si ergo fiat pactum inter dñũmẽ
ſeruum / aut fit ſuper re alia ⁊ nõvalet vt hic/aut ſuꝑ ſtatu
⁊ tunc aut fit cũ futuro dño⁊ valet:⁊ cogitur dũs ſeruare
vt.l.ſi quis ſeruum.ff.de acquir.here.aut cuzʒ pꝛeſenti do
de ſtatu ⁊ valet eatenus vt do
min?ꝰ hoꝛtetur ſeruare nõ autem cogetur vt dicta.l.cũ af

firmes.⁊ licet dñs cogi non poſſiu:ſed tamen det liberta⸗

tem tenet conceſſio.

Additio Et dum dicitur in hoc tex.tranſactionẽ

factã metu reſcindi:ergo valet mero iu

re ideʒ eſt in omni alia cõuentione facta metu: fallit i ma

trimonio contracto per metũ quia eſt ipſo iure nullũ.l.ti
cia in pꝛinci.ff.de verb.obliga.l.ſi mulier.S.ſi dos metu.

ꝛeſſion So.multis modis reſcinditurvt di
xi in euidentialibus.i¶ Itẽ opp.ꝙ edictum non ſit perpe

ff. ꝙ me.cauſa.c.cũ locum.de ſponſa.glo.in.l.fi.ff.de aut.

tu. Oldra.no.in concil.xxv.Bald.in tractatu ſuo ſciſma
tis in.vj.colũ.⁊ glo.in.c.conſtituit.xx.q.iij. Alios caſus
enumerat gl.ĩ.c.cũ dilectus.ꝙ me.cauſa. ¶ Vltimo no.
ꝙ tranſactio facta inter ſeruũ ⁊ dñm non valet.vnde ar⸗

Trãſactõ

guendo de ſeruo ad monachum quod. ar. eſt bonum fm facta iter

Inno.c.cũ olim.de pꝛiuile.Bar.in.l j.in pꝛin.⁊ in.S. vſu dñʒ ⁊ fuũ
fructuarius.ff. de ſtip.ſer.hic pꝛobatur ꝙ non valet tranſ nonvalet.

actio efficaciter inter monachum ⁊ abbatem: ⁊ ita tenet

Bal. Saly. hic. ⁊ Fede.de ſe.ĩ cõci.cclij.archi.ij.q.vij.

ĩ. c.cũ paſtoꝛalis. Panoꝛ.in cocil xxxix in. i. voi as in⸗

S

4

(inſs caci
erlieft teth
n et non
ſſclro tev
rps blip
Nem
bene
fegu
y.
a

ninitru A⸗
unligren
idareſet Gen
nchvenkſtn
35Ktl g
na 1itine
de donn.
Nleg.
Imintinn
umn iter
ppellg,
mnfffen

ezvicle
dommii;
jeuidits
untur er
,cusͤ⸗
ttis / ui
cau abH

ſiperin
ituryrn⸗
ſit pe⸗
fg we.
n tſer;
ſuperſty
lcctquis

ſum in nube/deide foꝛmabo vnã queſtionẽ ge
FE Eam Aneraleʒ t declarabo materiã. vltimo foꝛmabo
vnum contrarium. ——
¶ Quero ſi conuenimus de decider it
uentionem pꝛimã per pactũ reſcidimus:q̃titer conſula⸗

tur actoꝛi ſuper actione ⁊ qualiter reo de eo quod dedit.

KReſpondeo reo conſulitur qꝛ aut nõ dedit ⁊ retinet / aut
dedit ⁊ repetet per cõdictionẽ ſine cauſa:qꝛ cã eſt reda⸗

Actoꝛi autẽ cõſulitur hoc modo/qꝛ aut remiſit actioneʒ
ſuã nudo pacto ⁊ tunc agit ex ea ⁊ ſi excipiatur de tranſ⸗
actione pᷣma replicabitur qðeſt reſciſſa:aut remiſit actio
nem ſuã per acceptilationẽ.⁊ tunc hic eſt triplex opinio.
vna ꝙ detur vtilis antiqua ꝑ.l.penul.⁊ fl.j.ſi aduerſꝰ trãſ
act.quod non placet/quia ibi ex eqtate reſcinditur ⁊ con

tra voluntateʒ meã ⁊ eadem equitate mihi reintegratur

actio:ſed hic volũtarie tranſactionẽ actoꝛ reſcidit:⁊ ſibi
imputet quod ſibi nõ pꝛeuidit vt faceret de nouo obliga
ri reum. vt.l.ſi vnusS.pactus.ij.reſponſo.ff. de pactis.
Alia opinio eſt ꝙ detur directa quod non placet cum ſit
extincta. vt.l.qui res.S. areã ff. de ſolutio.alia opinio eſt
ꝙ agat de facto quod non placet per.l.ſi pupilli.S. videa
mus.ff. de negoc.geſt.⁊.l.quotiens.S. item ſi tẽpoꝛali. ff.
de adminiſtra.tutoꝛ.aut ergo ego puto ꝙ nullo modo iu
uetur ⁊ ſibi imputetur:quia nõ pꝛouidit ſibi ⁊ vltimũ pa⸗
ctum nec actionem poteſt ꝓducere / nec aliquem iuuare
cũ ſit ſublata in totum.vel ſi velis dicere ꝙ iuuetur dic ꝙ
cum pecuniã reddiderit vt poſſit ſuum debituʒ conſequi
yben pactũ fleri non potuit videtur pecuniam ſine cau⸗
ſa reddidiſſe/ aget cõdictioe ſine cauſa ad pecuniã quã
reddidit argu.l. eleganter. ff de condictione indebiti.
¶ Itẽ opp.ꝙ ſemel deciſo negocio non poſſit ſcðᷣʒ pactũ
valere.vt.l.j...quando ꝓuo.nõ eſt ne.Sol.vt glo.
C P glo. que incipit vt et inutilis ex equitate / illa equi
tas hic nõ habet locũ:quia ibi ex neceſſitate reſcinditur
tranſactio equitate pꝛetoꝛia hic voluntariis.
In eadẽ glo.in fl.ibi inter ſtipulantem·S.j.vñ rigoꝛ iu⸗

dicioꝛum illud operatur.

ddr t Erx hac.l.iũcta.l.cauſas.jeo.vltra ſcri⸗
1 10 bentes not.ex iſto tex.ꝙ potentioꝛ ⁊ effi

Coõſenſus cacioꝛ eſt conſenſus partium q; reſcriptum pꝛincipis:pa
partiũ effi tet hic vbi tranſactio poteſt tolli per conſenſum ⁊ tamen
cacioꝛ eſt non poteſt tolli per reſcriptũ pꝛincipis niſi cauſa ſubſiſtẽ
reſcripto te.vt per glo.⁊ do.in.l.fina.S.ſi contra ius vel vtilita.pu

pncipis.

bli.per doc.in.c.que in eccle.ex᷑.de conſtitu.facit tex.in.c.

ex multiplici de decimis.tamen per conſenſum partium

bene poſſunt tolli per regulam.l.nihil tam naturale ff. de
regul.iuris.⁊ in.lpꝛout. ff.de ſolutio.vide hic per Jaſo.
may.ad multa.in.ij.colla.circa pꝛincipium. verſiculo.vl

tra. ? C. B
T rrelponſum. A aertonez extin⸗
. P ł: ctam per acceptila
tionem nõ redditur: ſed ea ceſſante nõ ſeruatis
pꝛomiſſis reditur ad pꝛimam:hic inepte querẽ

EAHpzomiſſis redii.
ti benigne reſpondet imperatoꝛ.

¶Ex tex.pacti exẽplũ jvt diſtinguas vt ſequitur.Que⸗

ro de quo querebatur hic dicit glo.an poſſit ſupꝛa tranſ⸗
actionem veniri ⁊ male quia non eſt dubiuʒ: quia contra

veniri nõ poteſt altero caſu ipſo iure/altero per exceptio
nẽ:⁊ ideo dic ꝙ querebatur an ad pꝛimam poſſit haberi
regreſſus. äl
¶Op. ꝙ per acceptilationẽ non potuerit tolli obligatio
iuriſgẽtiũ. So. vt glo. Sed certe rei vẽdicatio ex obliga
tiòe nõ venit.vt inſti.de acti.in pᷣn.ſed bñ cauſatur a dño
að habetur de iuregẽtiũ/⁊ ſic bñ potuit ĩtelligere glo.ꝛ
dic vt ipſa.¶ Itẽ op.qũo potui rem meã ſtipulari ⁊ in a
lianam deducere.Reſponde vt gloſ. quia ſtipuloꝛ id a

quod rei vendicatione teneris ⁊ valet tacituʒ quod non

Yaleret expꝛeſſũ vt ſi ſtipuloꝛ rem mes mihi reſtitui.
¶ In gloſ. que incipit tu qui.ibi tranſactionem venire

hoc nõ videtur queri:q ſiue per aquilianam ſiue per pa⸗
ctum non poteſt contra tranſactionem venire: ſed queri

tur an ad pꝛima actionẽ poſſit haberiregreſſus. In ea⸗
dem glo.ibi domiciꝰ.⁊ deterius imperatoꝛ in.l.mercalẽ.
de condic.ob tu.cauſam.

De Cranſactionibus.

4 itt orpſq Inpactis contrarijs vlti⸗
diuerla. In baenis on Ponam ca
nus de decidendo a lite ? poſtea cõ

ta ad non cauſa licet glo.dicat agi condictiõe indebiti:

¶ In glo. que incipit vt ⁊·

FP 5 Non eſt cõcedendũ reſcriptis ꝙ;
Aulas. ius alteriꝰ abſoꝛbet in totũ.h.d.·
¶ QAuero de rõne dubitadi. Reſpõdeo qꝛ vide
Wed batur ꝙ ſolũ poſt lit.conteſt. valeret trãſactio:
ſed certe de hoc bene potuit dubitari: ſʒ hoc nõ q̃rit hec
lex. Sed querit an tranſactio valẽs poſſit per reſcriptuʒ

„„

reſcindi: ⁊ dicit ꝙ non. ¶ Modo quero que differentia Ca
ſit inter litem ⁊ cauſam.Et dic:vt glo. Et eſt argumentũ lis in q̊ͥ dif
ſtatuto cauetur ꝙ ſi aduocatus alicuius ſe abſentauerit ferunt.

cauſa rei publice ꝙ in illa cauſa non poſſit ꝓcedi donec
redierit. Modo pone ꝙ aduocatus meus ante litis con⸗
teſta. abſentauit ſe c rei publice an differret cauſa mea⸗
certe non.qꝛ ſtatutum dicit de aduocato cauſe ⁊ cauſa di
citur poſt litis conteſta.⁊ non ante. ergo. ⁊ c. =
¶ In glo. que incipit dicunt:ibi dubia lite.⁊ hec videba
tur dubitatio huius legis. Sed certe hoc non querit hec
lex:ſed an trãſactio valida poſſit per reſcriptũ reſcindi.
