phariã pecuniã pignus fuit venditũ nunquid emptoꝛ po
teri ſe tueri contra pᷣmum creduoꝛẽ:a põt intelligi gloſ.
duobus modis. Uno modo in eo qui emit a ſecundo cre⸗
ditoꝛe qui poterat conſequi a pꝛimo pignus ſoluto ei de⸗
buo poterat auocare non obſtante cirographaria pecu⸗
nia an emptoꝛ etiã tenebit᷑/⁊ dic vt glo.ꝙ ſic.Alio mõ pᷣt
intelligi q̃ſtio gl.ſ.ꝙ emptoꝛ emit a debitoꝛe ⁊ ſoluere cti
am vt glo.¶ Itẽ quero quid ſi quis cõſentit mihi vt rem
ſuam obligarẽ titio pꝛo.x.an poterit retineri ꝓ alio debi
to cirographario/⁊ dic vt glo.ꝙ non/ſed ſolum pꝛo eo in
quo conſenſit dominus ar.l.item q̃ritur·S.q impleto.ff.lo
ca.i Itẽ q̃ro quid ſi extraneus poſſidet ⁊ creditoꝛ agit õ
eum an ſufficit ſi poſſidẽs offerat ſibi debitum pꝛo quo ẽ
obligatum /⁊ dic vt glo.ꝙ ſic. Item q̃ro an hec.l.habeat
locũ in pᷣtoꝛio pignoꝛe:⁊ dic ꝙ ſic vt glo. ¶ Itẽ quero an
pꝛo vſura cẽteſima poſſit retineri/⁊ dic ꝙ ſicvt glo. Itẽ
q̃ro an poſſit vẽdi pignꝰ pꝛo debito cirographario/⁊ dic
vt glo. ¶ Itez q̃ro an idẽ ſit in hypotheca ꝙ in pignoꝛe:⁊

. De diſtractione pi
egnozum. Kubꝛica.
Indum. „WαϑMNGn bebir⸗
ee d gla e bignoꝛate boc die⸗

. Non pꝛohibetur creditoꝛ rem
Ked itoꝛ. diſtrahere:licet ſit pᷣcario pe⸗
nes debitoꝛem. hoc ſcrelr. . ſnon ſufi
Diſtracto pignoꝛe ſi non ſuffi⸗
Dypo th ecis. cit pᷣcium ad debitum ſupereſt
perſonalis actio.h.d. .
W Creditoꝛ rem pignoꝛatã vẽ
WS MRed itoꝛ. dere poteſt ſeruata foꝛma le⸗
= sgis ⁊? vendẽdo bona fide ⁊ ſine fraude.hoc.d.
¶.Op. ꝙ etiã ſi non denunciet debitoꝛi poſſit

P
vẽdere vt.l.ſi conuenerit.ff.de pig.ac.So.vt glo.qꝛ tres
ſunt caſus.

ianorl n oſ Qui offert ſe ꝑatuʒ ſol
Aignord ( J reſid Uum. uere impedit ſaltĩ ope
nẽ ipedit R exceptiõis diſtractionem pignoꝛis. Sʒ ſi pecu
qͦſe offert Eian offert impedit ipſo iure.h..dd.
patu ſolue ¶Nota ergo ꝙ aliqñ offert debitoꝛ pecuniã ipſã ĩ ſaccu
. lo coꝛã iudice/⁊ tunc impedit venditionem ipſo iure. Sʒ
aliqñ ipam pecuniã non offert:ſed habet penes ſe:⁊ dicit

Fo. LXXV.

dñe iudex ſum paratus ſoluere:qꝛ habeo hic pecuniam
penes me/⁊ tunc inducitur quedam exceptio per quam
impedit venditionẽ/⁊ ſi fiat tenet ſed reuocaâda eſt.
Op.ꝙ ſola oblatio n ſufficiat vt.l.fi.j.de luitione pig.
50lu. aut fit oatid in iudicio/aut extra.pꝛimo caſu/aut
offertur pecunia ⁊ impedit᷑ ipſo iure alienatio.aut offert

ſe paratum ſoluere ⁊ parat᷑ exceptio ⁊ parat᷑ reſciſſio ven

ditionis.vt.l.penul.j.de reſcin. ven.aut offertur extra iu⸗
diciũ / ⁊ tunc ſola oblatione non ĩpedit᷑ ipſo iure vẽditio
pignoꝛis:verum inducitur quedã venditionis reciſio.vt
no.in.l.ſi rem·S/fi.ff.de pigno.actio. di⸗ Credt
—— 4 ignoꝛis liberatio eſt idi⸗Credito⸗
7 £ [Ba md iu. dia de dicit. an polſit
R 2 ¶ Qucro an debeat creditoꝛ vẽdere rem quã qᷣͥd velit rẽ
velit: æ arguc pꝛo ⁊ cõtra.Et dic ꝙ lʒ lex credi⸗ pignoꝛatã

toꝛis quã allegat glo. det arbitriũ creditoꝛi tñ eius arbi⸗ vendere.

trium reducit᷑ ad arbitriũ boni viri.vt l.hec venditio.ff.
de ᷣhend.cmptio.⁊.l.vir bonus.iudi ſolui.⁊ ideo ſi ex vẽ
ditione rei minoꝛis põt eis ſatiſfieri de debito non dʒ ma
wꝛem vendere cũ debeat bona fides adeſſe:vt.S.eo.l.cre
itoꝛ. .
¶ In glo. que incipit vt·iibi bona fide verſari qð face⸗
re dʒ.vt.S.eo.creditoꝛ.¶¶ In eadẽ glo.in fine.ibi.l.qui pi⸗
gnoꝛi.arbitriũ creditoꝛis reducitur ad arbitriũ boni vi⸗
ri.vt.l.hec venditio.ff. de hẽ.emp.⁊.l.vir bonus.iudica.
ſolui.maxime vt bona fides aſſit q̃ debet adeſſe.vt.S.eo.l.
debitoꝛ. Jaco. Butrig.
Pe 7 ceſlan te Si vẽdit creditoꝛ ex pacto
TEyel ex lege ſtatim ſecurus
eſt emptoꝛ.ſi fraudulẽter vendit tenet᷑ creditoꝛ
II emptoꝛ qñq;.h.d.i Sed q̃ eſt ratio ꝙ pᷣmo cõ
uenitur creditoꝛ / qñ vterq; dolũ cõmiſit non põt eligere
quẽ pꝛimo ↄueniat 5 m.l.ſi plures.ff.de dolo. Rñ.qꝛ cre⸗
ditoꝛ pᷣncipaliter in ↄctu inito ĩter ſe ⁊ debitoꝛẽ.i.in õctu
pigno.vñ licʒ emptoꝛ circa idẽ dolum cõmittat.cõmittit
tñ extra ↄᷣctum debitoꝛis.⁊ ideo pᷣmo creditoꝛ cõuenitur
vt hic.⁊.l.cum in plures·S.veſtimẽta.ff.loca.⁊ ↄduc.
J ꝛius Oblatio / conſignatio / ⁊ depoſi⸗
P tio antecedẽs impedit venditi⸗
R onẽ pignoꝛis ſequẽtem.h.d.¶ Sed an eſt necia
cõſignatio dic vt dixi.S.eo.lʒ.ſi reſlanun.
aIsPe lcreditoꝛ vultvẽ
Be ſp ecialiter dere pignꝰ opoꝛtet
bona fides aſſit ⁊ ꝙ ſolẽnitervẽdat.h.d. Ja.
cob. Butrig.
P— Tunc venditio creditoꝛis nocet .
. C ¶ Ut. debitoꝛi:cũ venditio fuit vera nõ Senaeo
imaginaria.h. d. ¶ Diuide in tres partes:qꝛ pᷣ

1⸗P. C. g tes: qꝛ; p⸗ qñ nocea
mo ponit vnũ dictum. Scvᷣo aliud dictũ. Ter Aoitoz.

e illatio ex pꝛimo. Scðdða pars ĩicipit ibi ſane.Tertia ibi
i igitur.
EEr tex.LCcolluſionem hhic iunge vᷣſiculũ.ſi igitur.
¶ Op. de.l.ſicut.S.ſuꝑuacuum.ff.qui.mo pign.vel hypo
theca ſoluitur.quam inducas ſic:qꝛ poſtq; creditoꝛ ſemel
habuit rem ⁊ hodic reꝑiatur habere rem pᷣſumit᷑ medio
tẽpoꝛe habuiſſe: vnde nõ habet debuoꝛ neceſſe ꝓbare.vt
dicto · S.ſuꝑuacuũ.cuius cõtrariũ hic dicit᷑.ſed dic ꝙ hic
cõſtabat ꝙ trãſmeat ad emptoꝛẽ:⁊ ideo qui dicit ſimula⸗
re factum / dz ꝓbare:qꝛ pꝛima facie pᷣſumitur verũ eſſe ꝙ
in inſtrumẽto cõtinetur.vt.l.cum pᷣcibus.S.de ꝓbatio.⁊
hoc voluit dicere glo.ꝙ qui doluʒ allegat.⁊c.Sed in.S.
ſuꝑuacuum.reperiebat᷑ res penes debitoꝛẽ nunc eſſe ⁊ ab
initio fuerat. vnde pꝛeſumitur medio tẽpoꝛe penes eum
fuiſſe:nam pꝛobatis extremis/pꝛeſumuntur media. vt.l.
quicũq;. C. de apo.publi.lib.x.vnde qui dicit alienatio⸗
nem factam debet pꝛobare: nam tales actus medij non

pꝛeſumũtur niſi pꝛobentur.vt.l.matrem.S.de pꝛobatio.⁊

hic glo.allegabat ad queſtionem talem. Statuto caueba
tur ꝙ bona banniti ex homicidio deſerantur reperitur ꝙ
bãnitus poſſidet quãdam rem quam vendiderat:ſed cò⸗
ſtituerst ſe emptoꝛis nomine poſſidere dicebatur ꝑ glo.
⁊ per dictum.S.ſuperuacuum.ꝙ pꝛeſumebatur venditio
ſimulata cum nunq; res receſſerit a venditoꝛe:⁊ ideo de⸗
bebat deſtrui res illa ſicut alie. Sed certe ipſi male dice⸗
bant: quis in queſtione ſupponitur ꝙ vendiderat:⁊ hoc
conſtat vnde nulla ſimulatio pꝛeſumitur: immo creditur
inſtrumento: ſed in ·S. ſuperuacuum. dubitsbatur an
vendidiſſet.

Butrigarij Bcda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

¶ In glo. que incipit qui enim. ibi rñdeo illud ſpale.im⸗
mo ibi pꝛeſumitur retentum / hic alienatum/ in boc õdi
cunt:ſed h res reꝑiebatur penes aliũ / ibi penes eundem
alienantem. hoc dicit.
EEAAI=s Abi mulier rẽ ſuam obligat pꝛo a⸗
Blier. non tenet pignoꝛatio:ergo nec
N “Zcreditoꝛ poteſt vendere niſi mulier fuerit in do
o boc dicit. ſiederf ſe
Erx tex.Lmulieris ⁊ ſic decipiẽtis.
6 e ri Non Biadicat creditoꝛi venditio
S E d eb itoꝝ debioꝛis niſi conſenſerit. h. d.
ESA/ 4 OVbi creditoꝛ ex pa⸗
4 Bi pꝛedium. α vl ex lege alienat
JAõdiũ dñiũ trãſfert in emptoꝛem. Si enimi va

cuã poſſeſſionẽ induxerit non ałs.h.d.¶ Que⸗

ro an ſu neceſſe ꝙ in vacua inducatur /⁊ dic ꝙ non:vt.l.ſi

fundus.ff.de fundo do.⁊ hic ſub.maxime:dic ergo ꝙ aut
qᷓris an quãtum ad acquiſitionẽ dñij ſit neceſſaria vacua
poſſeſſio/⁊ dico ꝙ nonſi tũ vẽditoꝛ hʒ eã vacuã traditva
cuã vt.l.ſi fũdũ.de fundo do.aut q̃ro quãtum ad ius vſu⸗
apionis vl publiciane/a tunc opoꝛtet ꝙ ſim in vacuam
poſſeſſionem inductus:als ſi alius poſſideret non poſſuʒ
ego poſſidere/⁊ ꝑ conſequẽs nec pᷣſcribere vt.lłſivt certo.
S ſi duobus,ff cõmo.ergo nec publicianã poterã intẽta⸗
re cum iſta ſint paria vt.l.eum qui .S.·j.ff.ð publicia.aut q̃
ris quãtum ad liberationẽ ab actione exemptovendicoꝛ
Rir—niſi tradat vacuã: vt.l.ij · S. j.ff. de act.emp.

R1 Licet debitoꝛi pꝛo re pigno⸗
J in hoc. at a debitoꝛe exhibẽeda age⸗

hi.hoc dicit.

H9 . . oſt vẽditionem credito
B li gatis. dñiũ ẽ emptoꝛis:⁊ ideo
94 ei ↄpetit ius agẽdi de re ⁊ ꝓ re.h.d.
Hu g Licet perſonalis actio ſit diuidua/
A . ⁊ eius liberatio tñ pignoꝛis libera⸗
ttio ẽ indiuidua.h.d.cum ti.j.ſi vnus ex pluribꝰ
. Intellige ergo ꝙ licet vnus hereduʒ ſoluat ſuã
ꝑtem debiti non liberatur pignus in aliq̃ ꝑte ſui:immo re
manet inſolidum obligatum:non tñ pꝛo toto:ſʒ pꝛo reſi⸗
duo quod nõ ẽ ſolutum remanet totum pignus.

btſtoꝛ. hoc dicit tex. ⁊ glo.
MNAEAA Op. ꝙ debitoꝛ pꝛeiudicet creditoꝛi / vt aut.
hoc ſi debitoꝛ.S.de pigno.So.vtglo.qꝛ pꝛeiudicat in oꝛ⸗
dine conueniendi.

Q. qi a creditoꝛe. tere ſarun ⸗

ſecurus.hoc dicit.
. Non ſequitur pecunia eſt
J mari tus.mea ergo res ꝓ ea mutua
ta ab alio obligata ẽ mihi obligata.h.d.

NRes cõparata cx pecunia mi
= Ecund um.p debita nõ ẽ mea.h.d.

Bebit. vẽdi. pignoꝛis ipe. non
polle Mubzicc.

ſ. EAASEH6pꝛima. l. nec per denunciationeʒz inter
Eviuos vt in ſecunda impedire vendi⸗
tieonem creditoꝛis.h.d totustitulus.
WN CEr tex.( manifeſtum quis aliena
%Ptio eſt neceſſaria non poteſt impediri
Trper vltimam voluntateʒ:vt.l.fllius · S·
diui. ff. de le. j.
Eb ito ꝛis Op. de.l.ſi fundum.S. de rei
. vẽdi. So.vt gloſ.
V/C¶ Item opp. de. l. ait. S. ſi particeps.ff. de his
RuA que ĩ frau. cre. So. eodemmodo quo pꝛecedẽs
¶ Itẽ op.ꝙ ẽt ſi denũciãs nõ hẽat ius:tñ ĩpediat vᷣnũcia
tio alienationẽ ar.ff.de oꝑi.no.nũci.l.j.So.vt glo.

Si vendito pignoꝛe agatur

,Hre vt exhibita poſſit emptoꝛibus oñdi ⁊ diſtre⸗

S Ei Non pꝛohibet venditionem pignoꝛis
* creditoꝛ cui non erat obligatuʒ nec de

1f Mon poteſt debitoꝛ ꝑ vl
Iſunt. timam voluntatemvt in

an . ¶ Si dolus eſt a credi
E — Melſes * toꝛe commiſſus agitur
in eum. Sʒ ſi ẽ ab emptoꝛe ꝑticipatꝰ a⸗
gitur ĩ eum in ſubſidium.h. d. Aut er⸗

Greuocatur res:ſed agitur ipſum do⸗

1.
2 5
SS .

tres ꝑtes. Pꝛĩa qrit. Secũda opponit.Tertia diſtĩguit
Pꝛims ergo qrit q̃ actione reuocatur /⁊ dicit ꝙ interdi⸗
cto fraud atoꝛio:ſed illud non eſt hodie:ſp agitur in fetm̃.
q̃ tñ hʒ multa cognomina.de quo dixi.s.de his q̃ in frau.
credi.⁊ dixi.S.ſi quis in frau.patro.
¶ Item op.ꝙ reuocetur res etiã pᷣcio non reddito:vt.l.j.
v̊. de pᷣſcript.xxx.an.So.hic erat vere debitoꝛ/a ua pci⸗

um peruenit in vtilitatem debitoꝛis.Sʒ in vꝛio non erat

debitoꝛ.hec vera.alie ſunt truffe.¶ Itein op.ad idem de
aut.qui res. ẽ.de ſacroſanctis eccle. So.ibi ſpeciale fa⸗
uoꝛe eccleſie. .
— Eruos. Abi creditoꝛ non habnit iusvẽ
dendi debitoꝛ vel eius hr̃s rem
y non vſucaptã vendicat: ſed ea vſucapta agüut

—

.

iudicijs in quibus pᷣciũ ſuccedit loco reivt. l.imꝑatoꝛ.S.
cũ quidã.ff. de le.ij.⁊ idco ẽt non in ſubſidiuʒ poteſt peti
pᷣcium.tu dic ꝙ aut ex ↄᷣctu meo res ꝑuenit ad eum qui di
ſtraxit/a tunc tenetur mihi ex gctu/⁊ non in ſubſidiuʒ: vt
hic ĩ pignoꝛe/⁊ in ſocio qui ↄxit mecũ. Si ſine ᷣctu meo
ꝑuenit ad eum/tunc in vniuerſalibus agitur ad pᷣcium et
non in ſubſidium cum ſuccedit pꝛeciuʒ loco rei:vt.l.vtrũ
ff.de peti.heredi.⁊.l.imꝑatoꝛS·cum quidã.de le.ij.in ſin
gularibus agitur ad pꝛecium dominij in ſubſidium:vt.l.
ſi mater.S.de rei vẽdica.⁊.l.ſi eũ.ff ſi certũ pet.
. J v x 0 2. Emptoꝛ fraudem participãs te⸗

netur de iure in ſubſidium credi⸗

toꝛe nõ exiſtẽte ſoluẽdo.h.dd.
Hec lex loqtur duobꝰ modis. Ano

EVY. do non tenuerit venditio niſi eatenus q̃tenꝰ
pticipauit fraudẽ emptoꝛ.hoc dicit ſ̃m vnã le⸗
cturam.Sc ðᷣm aliam dicit ꝙſi non interuenerũt in con⸗
tractu ea que debuerũt reuocari ctiã ſine fraude empto⸗
ris.Querit glo.quid ſi emptoꝛ malefidei vult pꝛeciũ iu

ſtum ſupplere an dʒ audiri/⁊ videtur ꝙ non:vt..e.l. j.

dic vt glo. vel potes dicere ꝙ aut fuit fraus in vendendo
qꝛ non erat ałs venditurus interuenerunt tñ ſolemnia:⁊
tunc põt res reuocari ⁊ agi pignoꝛaticia õᷣ creditoꝛeʒ ⁊
emptoꝛẽ eatenus q̃tenꝰ dolus eius interceſſitvt.l.⁊ elegã
ter.ff.de dolo.aut dolus fuit in minoꝛi pcio ⁊ non invẽdẽ
do/⁊ tunc põt iuſtum pᷣcium emptoꝛ ſupplere ar.l.diligen
ter.ff.mãda.⁊.l.iuł.&.ſi venditoꝛ.ff.de actio.emp.⁊ ita ꝓ
cedit q̃ſtio glo.Sʒ aliqñ ipſo iure non tenuit vẽditio: vt

qꝛ ſolẽnia non interuenerunt /c tunc põt debitoꝛ reuoca⸗

re qᷓ;tũcũq; emptoꝛ ſit paratus pᷣcium ſupplere ar.Se.l.j.

Vbi creditoꝛ vẽdit ex lege v
S J cred itoꝛe ex pacto ⁊ ceſſat dolus empto

ris non eſt coueniendus emptoꝛ:ſʒ creditoꝛ.
Deluitione pignoꝛis
MKubꝛica.

¶Quia cõtingit pignoꝛa obligata de

luitione ponitur hic.

AQuidua:hoc dicit. Akł dic ex pſonis he⸗

R tatur. hoc dicit. quid ergo operatur ſo

lutio ꝑtis debiti. Rñdeo qꝛ liberat pignꝰ a pte debiti: nõ
RVmttm liberat ꝑtẽ pignoꝛis: immo remanet totum

VNobligatũ pignus: ſj preſiduo tm debiti.

So creditoꝛ habuit ius vendendi ⁊1 nõ

loſum/⁊ in ſubſidium emptoꝛem parti
Te. E ccipatem dolum. Si aũt nõ habuit ius
vendẽdi vẽdicatur res:vt.-l pꝛoxiS·j· ..gl.hic poſita hʒ

W N DB m. modo ꝙ venditio tenuerit. Alio mo⸗

Hquibus dictum ẽ. S.l.iiij. ideo de eoꝛuʒ
ignoꝛis li
Di pꝛo parte. Miendeiit⸗

redum conditio obligatiõis non mu⸗

S W I5 Non eſt dubium poſſe ꝑ
NKtelligere *ſonaleʒ remoueri hypo

ad pcium.h.d.i Querit glo.q̃ actione aget᷑ ad Aſuca⸗
pᷣcium re vſucapta:⁊ dic vt glo.⁊ ſecũda opinio mihi pla ptareq̃ a⸗
cet lʒ vltramontani teneãt pꝛimã.ſ.ꝙ in ſubſidium agat᷑ ctiõe agek
demum ad pᷣcium.⁊.ll.ↄꝛias intelligunt in vniuerſalibus ad pcium.

aſeen
zcfeanot
nctpit iol
dumdet
cationis:
turideo
Linremn
lecpotert
nunc fven
lis Nlial⸗
Peinoſe⸗
mumpꝛob⸗
Coris pue
Ahich
ioſtergo
pignus
medovt
mnun / eh
Uuenpern
nſicerer

ſterere
WE
loſcepart
ſigepeln
lsgdegen
leenlne
lluiöde

Sr

eſolution

De iure do. impe. De pactis pignoꝛũ. Jo. LXXVI.

doin
hei t thecaria remanẽte.hoc.dicit.ſ Pone caſuʒ in nube vt lit liccet res poſſit reuocari tamen fructus medij tẽpoꝛis fa⸗
unh nert tera ſonat.Quere de exemplis legis:⁊ pone ea vt gloſ. cit ſuos ⁊ debitũ non extenuatur. .
elnt Op.· ꝙ ſublato pꝛincipali non duret acceſſoꝛiũ:vt.l. c’ä xrv⸗ Etuſti ſlim am Qui vult rem de⸗
uurzi lii pꝛincipalis.j..de regulis iuris.⁊ ex.de regulis iuris.c.ac⸗ 4 U 1 bitoꝛ lure domi⸗
nenmhinn ceſſoꝛium.⁊.S. de vſur.l.eos.So.aliquãdo tollitur pꝛinci VAnij poſſidere debʒ ſeruare ſolenia huius legis
aürn un pale ope exceptionis.tunc regulariter debet tolli acceſſo AEh. d. Ad euidentiam cſt ſciendũ ꝙ olim ſi cre
ſſaltn ie rium ope exceptionis:vt.l.eos.S.de vſuris.fallit ĩ pꝛeſcxi ditoꝛ nolcbat rem iure dominij poſſidere dabatur debi⸗
tmiuen ptione que non eſt oꝛdinata ad tollendum acceſſoꝛiũ pꝛi-⸗ toꝛi annuz luitionis ad luendum pignus ⁊ fiebat pꝛeſcri
i Nſ cipali ſublato:vt hic ſimile habes in.l.ſi eum.S.qui iniu ptio publica:⁊ quid velit dicere glo non exponit / nec ego
ebegtnin riarum.ff. ſi quis caut.aut tollit᷑ pꝛincipale ipſo iure: ſed ſcio ſed nunq; fuit in vſu/ſed in ſcriptis iuentũ ⁊ coꝛrigi⸗
ſdedunt non pꝛoꝛſus ſaltim in effectu:qꝛ reintegratur/ tunc etiaz tur per hanc legem. .
biſe durat acceſſoꝛium:lʒ pꝛincipale tollaturvt.ff.de excep.rei ¶ Ad pꝛimã partẽ huius legis que dicit ſeruari ↄuẽtio⸗
nnrde iudi.l.ſextãte·S. latinus.⁊ dic vt ibi.Sʒ qn pꝛincipale tol nẽ oppo.ꝙ nõ ſeruetur: vt.xti.j.per totũ.⁊.l.ſi cõuenit.ff.
bion litur ipſo iure ⁊ pꝛoꝛſus perpetuo /tunc ⁊ acceſſoꝛium tol⸗ de pign.act.Sol.regulariter ſeruatur vt hic. fallit vbi eſt
nagtn, litur:vt.d.l.cũ pꝛincipalis:⁊ dicto.c.acceſſoꝛium. pactum.i:.cõmiſſoꝛie.vt.jti.j. Itẽvbi interponitur pactũ
W — dD d it Qũocumq; ſit ſatiſfactũ cre negsętiue vt nullomodo res vẽdatur: vt.d.l.ſi ↄuenerit.
nchben J re · ditoꝛi de debito tollitur pi⸗ ¶ Si aũt nulla.¶ E x tex.ex ſnĩaſi eſt liquidũ ex denun
dcbiſenlie gnus. hoc dicit. one ſi non rcnen ex ſegtestis gvendät mal
S 3 3 „ i aũt minus.ſAr.õ feneratoꝛes qui rẽvendũt maio
unſtue Di pignozis co uẽtionẽ nume. ri pꝛecio qᷓ; ſit alere enolunt HSõ xauere oebi
e eſoskͤ — toꝛi ⁊ dicunt rẽ ſuã factã eẽ pꝛecio nõ ſoluto ad terminũ.
iann le.no kue. RKub ꝛica. ¶ Wodo qro debitoꝛ obligat oĩa bona ſua creditoꝛi/⁊ fa
atinet mn J ect uni am Si pecũia nu cit pactũ ꝙ ſi non ſoluerit ad diẽ res ſit empta creditoꝛi
itachinprhe ” P merãda non iuſto pꝛecio ſi ei placuerit res:⁊ ita fit quotidie bononie: .—.
in ſchſcing . 12 ennumerata pignꝰfuerit obligatũ põt de vt.l.ſifundum.S.vlt.ff.de pign. Modo q̃rit an iſta cõuẽ⸗ Cõuẽtiõ
mrinprinie itoꝛ excipere: æ agere ꝓpt pecuniã nõ tio valeat:⁊ dic ꝙ ſic:ꝗꝛ regulariter quelibʒ cõuentio va q̃iʒ põt va
reirrlimeg mnumerata/ pignꝰ recuperare.hoc di-⸗ let inter creditoꝛẽ:vt.S.e.l.in pꝛin. Nec ob.ſi dicas ꝙ hic lere inter
bſihius ui ) cit. ¶ Diuide in duas ptes qꝛ in pꝛima eſt pactũ.l. commilſſoꝛie:qꝛ non eſt/ nꝗ non eſt dictũ ꝙ ha creditoꝛc.
Nnitadene Ecreditoꝛ poſſidet ⁊ debitoꝛ vult agere beat rem emptã pꝛo debito:qꝛ tunc eſſet pactũ legis com
oninſit Wad rem pꝛopter pecuniã non numera⸗ miſſoꝛie.ſed dictũ eſt ꝙ hẽat emptã iuſto pꝛecio/⁊ iõ va⸗
Siſtrien . bitoꝛ poſſidet:⁊ vult ſe c Prlone tueri let pactum: vt.l.ſi ſundũ · S. vlti.ff. de pig. Itẽ non obſt. ſi
Agurkiini ʒ creditoꝛẽ pꝛopter pecuniã non numeratã. Secunda ps dicas ꝙ videat᷑ ↄmerciũ commiſſum creditoꝛis arbitrio
zſoconite incipit ibiceadẽ rõne Qꝛ hec lex dicit ꝙ dʒ ꝓbare pign?ꝰ ⁊ ideo valere nõ dẽat: quis hic non cõmittitur commer⸗
Gili iti datum debitoꝛ ⁊ ꝙ agit in rẽ ⁊ pignus non è cã rei vendi ciũ neq; eius arbitrio ſed res/nã non Eekiene hẽas
Ginſftun cationis:vñ abſurdum videtur ꝙ de pignoꝛe dato pꝛobe emptã ſi tibi placuerit emere/ſed habeas emptã rem ſi ip
n. tur:ideo ſunt hic due lec. Ana ꝙ fuit actum pignoꝛatitis ſa res tibiplacuerit.vnde in foꝛmaãdo pacto ſis cautus.
enorte ⁊ in rem non denotat nomen rei vendicationis:⁊ ad hůẽc Copleto ergo tẽpoꝛe ſi debitoꝛ nò ſatiſfacu creditoꝛicre
ſſſant lec. poteris opponere quomodo agitur pignoꝛatitia cux ditoꝛ vadit coꝛam iudice ⁊ dicit dñe iudex talis pigno⸗
Glachaleſ nunq; fuerit pignus contractum:lʒ ſpe future numeratio rauit mihi talẽ rẽ ꝓtanta pecunia quã ſibi mutuaui hoc
SHSS nis.Alia lec.ẽ ꝙ agat rei vẽdicatione /⁊ dʒ pꝛobare duo. pacto ꝙ ſi pecunia nõ ſolueret᷑ vſq; ad tale tempus habe
voby moed⸗ Pꝛimo ſe dñm.Scðo ꝙ aduerſarius poſſidet/⁊ hoc vlti rem reim emptã iuſto pſcio ſi ipſa mihi placeret/tpᷣs eſtla
tenuann de mum pꝛobat pᷣſumptine pꝛobãdo ꝙ res ex contractu pi⸗ pſum/⁊ debitoꝛ mihi non ſoluit res:res michi placet ⁊ eã
Niſicatcuf gnoꝛis puenerit ad creditoꝛem. volo ex cauſa emptiõis:peto per vos declarari quod eſt
dicitfnn ¶ Ad hãc lec.op.ꝙ quilibet debet ꝓbare qð ẽ cãᷓ ſue acti iuſtũ pꝛeciũ:certe bene dicit creditoꝛ per hanc.l.in fine.?-
tueneriti onis:ſi ergo iſte agit in rem/ergo dʒ pꝛobare dñium/non ita ſeruatur.
uſre gat pignus datum qð ẽ cꝗõ dſondi⸗ al doilidne as “ L
geivurr are duo vt dixi. pꝛimo dñium:ſecundo ere aduer⸗ s; R ⸗
.*R ſarium / et hoc vltimum pꝛobat pꝛobando ꝙ res ex con⸗ D pactis pig noꝛ um . ub MM
rausin noe tractn peruenerit ad creditoꝛem nam pᷣſumitur ⁊ hodie gr - Bi actus MHec pactũ legis Pactũ le
funt tüſoen poſſidere:⁊ ſi opponas ꝙ ille qͥ oli poſſidebat nõ ppteraea B P LE.· cõmiſſoꝛie nec ſi- gis comii
kizcrting hodie pᷣſumit᷑ poſſidere.Rñdeo aut ille qͥ oli poſſedit ho⸗ V ES Noi ſimile valet in pignoꝛibus b. d. ſoꝛie an
terceſtinrlic, die ſe aſſerit poſſidereꝛ pᷣſumit᷑ poſſidere/⁊ medio tẽpoꝛc CEr tex. nõ cõtraxit nec de iure nec valeat ĩpt
Stot ntt poſſediſſe.nã pꝛobatis extremis pᷣſumũtur media:vt.l.qͥ de facto quicqͥd dicat gloſ. qꝛ cõuenit gnoꝛibus
pplereerla⸗ cũq;.C. de apochis publicis li.x. Si aũt hodie ſe negat VAoe conuentione futura. ¶ Opp. ꝙ hoc
zactioenn tl poſſidere regulariter non pᷣſumitur poſſidere cum ſolo a⸗ „ ſιpactũ valeat: qꝛ omnne pactũ valet niſi
gtenutritnt nimo ꝑdat᷑ poſſeſſio:vt.l.licet.S.de acquir. poſ.fallit vbi —r———— ſit impꝛobatũ.vt.S.ti.j.l.fl.in pꝛin. Sʒ
Prdchtnnet⸗ poſſidebat tꝑe litis cõteſtate:nã pꝛeſumitur ⁊ hodie poſ: pactũ.l:.comiſſoꝛie eſt impꝛobatũ:vt.j.e.l.fl.at hic non eſt
9 ſgenil ſidere:vt.l.non ignoꝛabit.S.ad exhiben.¶ Item fallit vvbi pactũ.l.cõmiſſoꝛie:ergo dʒ tenere.So.vt glo qꝛ hic eſt ſi⸗
igeen ga res ad eum ꝑuenit ex contractu:nã pᷣſumitur ⁊ hodie ha⸗ bi ſiłe. ¶ Quero an hic fuerit facta vẽditio:⁊ dicit gloſq
tlt unn bere vt.l.nec creditoꝛes.S.de pig.act.⁊ hic:⁊ de hoc dixi ſic de facto:lʒ nõ de iure:ſʒ certe ĩmo nec de facto fuit ve⸗
len in.l.uij. S. de in integ.reſti. ditio ſʒ ↄuẽtio de vẽdendo:⁊ ↄuẽtio de vẽdẽdo nõ eſt vẽ

m

. t Si numeratio nõ eſt ſecuta ꝓpter quã pi⸗
S Vv Rgnus fuit obligatum repetitur pignus ſi⸗

ditiovt.l.in bone fideiS.ſi tñ.ff.de eo ꝙ certo loco.⁊ ideo
quotidie dicimus ꝙ ſi ſtatuto cauetur ꝙ de venditiõe ſol

ne ſolutione pecunie.h.d. B natie Sbel † oan Kant de Hor D . Sbela pꝛo
— oI ino mittat quis michi vendere rè non debet ex hoc ſolui ga⸗
l S D eure d 0mi. 1P 2 hens/ne de gecvgnoſeinn Dil de gabella:qꝛ non ie
conctg = „·⸗ itio ſed cõuentio de vendendo:vt.dicta.l.in bone fidei.
lllee traãdo .Mub ꝛica. ¶ Oppo.ꝙ pactum debeat valere cũ pactum debeat ali
. Ominii Ad impetrationẽ iu quid operare:vt.l.ſi quando.cum ſi.de leg.j.Sol.qued
por Si e W.ris dominii rei mihi ſunt oꝛdinata contra legẽ ⁊ nullis nil operatur pactũ vt
fü antit epignoꝛate poſſum venire ſeruatis ſolẽ hic:quedã ſunt oꝛdinata ſᷣm legem:et tũc aut poſſunt ali⸗
reghiiin ðð nibus huius.i.⁊.lʒ.fi.e non alas. h. d. quid operari ⁊ operantur ⁊ debent operari: vt.l.ſi quan⸗
gtöbte 7 cx dD to: In contrarijs pꝓ electionẽ do.de legatis.ij.Si autem non poſſunt aliquid operari/
6 . Genni AADer cotto. vnius intelligitur alteriꝰ tunc non operantur:vt.l.non recte:j.de ſideiuſſoꝛibus.?
ſebchun renunciatio.h.d.q Quero quid opetur hr̃e rey l.hec verba. ff. de legatis. j. ⁊.l.ſi ſeruus ſeruum.. inquit
. e ate N iure dñij cũ poſſit reuocari vſq; ad biẽniũ. Rñ lex.ff.ad legem aquiliam. immo quandoq; vt aliquid ope
nehl deo qꝛ qñ iure creditoꝛis poſſidet fructus perceptos lu-⸗ retur operatur contra ſui diſpoſitionem ⁊ naturam ope⸗
mubunet cratur:ſed debitum extenuãt:ſʒ qũ iure dominij poſſider rari non poſſit: vt.l.queſitum·S. penultimo.⁊.l.cum de⸗

Butrigarij Gcda pars ſuper Dctauo libꝛo Cod

lanionis·S. finali.ff.de fũdo inſtructo.⁊.l.legata.S.de ſup
plec.leg.¶ Item oppo.de.il.ſi quis in conſcribendo.S.de
pactis.So.hic ſpeciale.i¶ Itẽ op.ꝙ pactũ iſtud valeat:vt
l.fl.ff.de contrahen.emp.So.pactum pꝛohibetur cũ pᷣſẽ⸗
ti creditoꝛe/ vt hic:ſed cum futuro vt cum fideiuſſoꝛe bñ
valetvt in contrario.Et attende qꝛ duo ſpãlia ꝓ credito⸗
re ⁊ duo ð ipſũ Pꝛimũſpeciale pꝛo eo ẽ qꝛ regulariter nõ
tenet venditio vbi pᷣcium incertum committit᷑ arbitrio ĩ⸗
certe ꝑſone ⁊ indeterminate:vt in.lł.ſi merces.ij.rñſo.ff.lo
ca.⁊ condu. ſpãle eſt hic ĩ creditoꝛe ꝙ lʒ nõ expꝛeſſerit qͥs
debeat iuſtũ pᷣciũ declarare ſi res ei placuerit:tñ valet vẽ
ditio:vt.l.ſifundum.S.vlt.ff.de pigno.Aliud eſt ſpale ſᷣm
vltramontanos:vt non reſtituatur minoꝛ ↄ vẽditionẽ pi
gnoꝛis etiã ex pꝛopꝛio ↄctu ꝓcedẽteʒ ſᷣm eos niſi ex enoꝛ
mi dãno:vt.l.j.S.ſi aduerſus vendi.pigno.econtra iueni⸗
tur creditoꝛis cõditio deterioꝛ in duobus. Pꝛimo ꝙ no
põt cõuenire vt habeat emptã pꝛo debito /c ꝙ poſſet face
re alius qui de pᷣſenti non eẽt crcditoꝛ:vt.d.lł.ſflff. de ðhẽ.
emp. Itẽ in alio qꝛ lʒ regulariter minoꝛ petẽdo reſtitutio
nẽ debeat pꝛobare leſionem:vt.l.nã ⁊ poſtea.S. ſi minoꝛ.
ff. de iureiur. ſpãle eſt in creditoꝛe / vt ipſe habeat neceſſe
Frabare minoꝛem locupletatum.vt.S.ſi aduerſus credit.
j. z.ij.
fundi Quando res traditur ob cau
ſam vł conditionaliter defici
ente cauſa vel conditione deficit effectus cau
„RAAd ſe vel conditionis. h. d. . ſor
õ actuʒz legis commiſſoꝛie
F B oniam. pignoꝛibus impꝛobatur
Pactũ leꝭ ÿ⁊ viciantur pᷣterita ⁊ futura.⁊.d.¶ Quero quo⸗
gis cõmiſ McI modo dicatur creditoꝛ rem ꝑdere cũ nunq; do⸗
ſoꝛie non minus fuerit:dicvt glo. Itẽ q̃rit glo.quid ſi facit pactũ
valet ⁊ vi⸗- creditoꝛ ꝙ non liceat debitoꝛi redimere poſtea:niſi añ bi⸗
tiat᷑ pᷣteri- ennium redimat nunquid valet pactum:certe doct.dicũt
ta⁊ ſutura ꝙ ſi flat pactum ꝙ nunq; poſſit recuperare ſi añ biẽnium
non recuperet ꝙ pactum non valet. Item ſi fiat pactum
ꝙ poſt biennium recuꝑare nõ poſſit vſq; ad. xxx.annos:
qꝛ eſt quedam ꝑpetua alienatio ar.aut᷑.perpetua.⁊ aut᷑.ſi
quas.S.de ſacroſanc.eccle.ſecus in minoꝛitꝑe:qꝛ tũc va⸗
let:⁊ ita fit quotidie. „

De exceptionibꝰ ſeu pᷣſcriptiõi
bus. Mubꝛica.

BE

REAA bbitoꝛis vnifuerit aſſignatum ſoluẽs il⸗
Eh lliberatur. h.d. .
RCSp.· ꝙ liberet ipſo iure ꝙ ille cui ſol

T Enac Licet es alienũ in⸗
64 Eb⸗ itoꝛ es8. ter heredes credito
àris ſit ipſo iure dimiſſus:ſi tů nomẽ de

htionem rei iudicate.hoc dicit tex.⁊ glo.
¶Op.ꝙ etiã mutata ꝑſona habeat locũ exceptio rei iu⸗
dicate.vt.l.ſi quis homicidij.de accu.cũ ſi.Sol.vt glo.

plicatur de dolo. h. d.
4 & C Quero de quo dolo hic loquit᷑e Rñdeo in
cõmiſſo ⁊ in pacto querẽdo vᷣm vns lecturã.Alia lec.eſt/
ꝙ pactũ fuit factũ gñale ⁊ bona fide videlicʒ factũ.ſʒ tũ
non poꝛrigitur ad dolo cõmiſſa.ſed an hoc eſtverũ:certe
doctoꝛes dicũt ꝙ aut in vltima volũtate fit gñalis remiſ
ſio.aut inter viuos.Si fit in vltima volũtate tũc nõ poꝛ⸗
rigitur ad dolo cõmiſſa:⁊ ita loquitur lex ſi quis rõnes.⁊
l. aurelio·S. gaius.ff.de lib.le.Ratio eſt qꝛ legata debent᷑
ex merito.vt.ff.pꝛo ſoci.l.nec adiecit.at quis nõ eſt meri⸗
tus ĩ eo in qͥ dolũ ↄmiſit.aut ĩter viuos fit remiſſio.⁊t tũc
aut ratũ habeo ꝑvᷣbũ ⁊ nõ tollit actio doli.⁊ ꝓpter reliq̃.

Si pactũ fuit dolo queſitum
. D uerlus contra pactũ exceptione re⸗
&

Si aũt hẽo ratũ ꝑ aduerbiũ qꝛ bñ geſſiſti tũc tollit᷑ actio

doli. Idẽ ſi flat pactũ liberatoꝛiũ a ſciẽte:ſecꝰ ſi ab igno⸗
rãte ita ꝓcedit glo.q̃ eſt in.l.papi.ſcribit.ff.de nego.geſt.
¶ In gio. que incipit tutoꝛ.in fi.ibi·S.illud. Sed ibifuit
ſpecialis remiſſio non generalis.
Gu NPeremptoꝛia põt opponi qñũcũq; añ
ſnĩam.hoc dicicit.cum.l.pꝛeſcriptio⸗

nem ..eo.Sʒ ſi exceptio eſt declinatoꝛia iudicij

dz opponi ante litẽ cõteſt. hoc dicit.l.penul.⁊ ft e.Ja.
ESSE cet Que annua ſunt ad agendũ ſunt per⸗
E petua ad excipiendũ ꝙ hic videt᷑ loqͥ
de exceptione / ⁊ aduerſario nulla actio cõpete
.tebat. vnde nõ videtur exceptio cõpetere: ideo
hic varij caſus ponũtur in glo.⁊ lʒ glo.pᷣmam opinionẽ
repꝛobet.tñ poſſet ſuſtineri hoc modo ꝙ ſi ageret aduer⸗
ſarius rei vẽdicatione excipiã de.lʒ.ſi quis in tantã.⁊ ſic
recte adaptatur exceptio:licet qᷓ;tum ad interdictum nõ
adaptaret᷑:qꝛ illud non cõpetit aduerſario:ergo nec mi⸗
chi exceptio.Scða lec.eſt bona.Tertia melioꝛ. Vltims
multum placet mihi.
. 7J actum Exceptiones ſunt ꝑpetue:
P actiones vero tpᷣales.h.d.
.NRec lex habet tres lecturas.
¶ Op. de.l. queſitũ.ff.de pecu.vbi exceptiones non ſunt
ꝑpetue.Sol.aut loqueris de actione ⁊ replicatione ⁊ ille
non ſunt ꝑpetue:cum in ptãte actoꝛis ſit qñ velit vt in cõ
trario. Aut loq̃ris de exceptione vel duplicatione ⁊ iſte
ſunt ꝑpetue cum in poteſtate rei 5 ſit qñ uenter vt hic.
rroꝛ ipedit ne pactuʒ
ex m aioze. gñale poꝛrigat᷑ ad oĩa.
R ¶ Op.ꝙ ad oĩa poꝛrigatur.vt.l.a diuo pioſi
pignoꝛa.ff.de iud. So.ibi nullꝰ erroꝛ fuit.hic ſic. 1
¶ In glo. aque incipit cũ per.in fi.ibi remiſſionẽ reſidui.

icis

ltonalle
eeſich
gitralia/
udeſenſ
ſtenogot⸗
undee⸗
Golc
eenuſsc
ſinterro
ſirertog,
ſcnelonge
lheeconſtl
Celijg⸗
ſtarehho
Eentno⸗ in.
ſegbece
ſtpꝛob⸗
Gtione exe
rabit reu
ſego me len
Naterceptie
ganratapꝛo
ſur cdeien
ſinon deien
Urmmutusu
Cndemnar
inungce
morgeſec
fſicer pet
gervnit
ſus qui
er alipo
Bzinnarre
5aſſerit.
ſegado ſix
graer vni.
lun dici
lumad mü
gfonerone
(gren
ſſepoltdie
Nepba ein
tolpobs
oscpinſt
ſonpotpo
liſemel.

Cuit habebat vtilem:ergo ei ſoluendo li qué ſimpliciter videt᷑ facta adiectio pꝛo toto debito. Ja. Nercept
7 uid em Mõ eget reus defenſione Defenſio⸗ ſquafo
q bᷣ vbi actoꝛ deficit in ꝓbati⸗ ne nõ eget epliſhedeo
one. hoc pᷣmo. ⁊ fũdato iure actoꝛis reus habʒ reus vbls cinmi i
“excipere 2 exceptionẽ ꝓbare. hoc ſecũdo. põt ctoꝛ deſi⸗ r ſrdeclin

, beratur. Pꝛeterea ſoluit de voluntate
defuncti ⁊ ſic creditorꝭ:ergo dʒ eẽ liberatus ipſo iure vt ĩ
ſti.qui.mo.tolli.obliga.in pꝛin.⁊.l.ſolutum circa pꝛincipi

um. ff. de pig. acc.So.vt gł.quia ab vtili bñ liberatur ipᷣo

lure:ſed a directa qᷓ coheredibꝰ competit mero iure nò li exceptio pponi ↄditionaliter.h.d.i¶ Dhiuide in tres ptes. cit in z cintor
beratur ipſo iure/vt hic:nec ob.ſi dicas ꝙ ſoluit volunta qꝛ aut ſum certus de iure ⁊ de ꝓbatiõe actoꝛis ꝙ deficit tione. honn
te creditoꝛis.i defuncti:qꝛ non viuit plus.¶ Itẽ op.ꝙ te⸗ ⁊ loquit᷑ pꝛima ꝑs vſq; ibi.Quero de hac. aut eſt certus hervo
ſtatoꝛ non poſſit vni ex heredibus pꝛouidere:vt.l. cõtinu ꝙactoꝛ ꝓbabit de iure ſuo/a tunc loqᷣtur ſcðᷣa ꝑs vſq; ibi eeſcript
us · S.· fl. ff. ve xbo. ob. So. aut q̃ro de obligatione iam q̃ſi⸗ nã ſi. aut reus duvitat an actoꝛ de iure ſuo ꝓbauerit / tũc Köole
ta/⁊ tunc dic ꝙ põt vnitm̃ pꝛonidere in effectu/vt hic/nã loqtur tertia pars vſq; in fi. Pone caſum ĩ terminis hoc Btſoez
licet mero iure acquiratur omnibus coheredibus tñ qui modo. Querit iuuenis dñe imꝑatoꝛ titius me ↄuenit in tdii
ſoluit illi cui nomen fuit aſſignatum tuetur exceptione cõ iudicio:cxceptionẽ hẽo.quero qñ ⁊ qua foꝛma ipſam de⸗ R utai
tra alios. Item ⁊ ille cui ẽ affignatum põt agere ↄ hdes beã ꝓponere: Rñdet imꝑatoꝛ aut es certus ꝙ actoꝛ de —
iudicio famitł.herciſ.x ita loquitur hec lex. Si aũt loque⸗ iure ſuo nõ ꝓbauit:vt qꝛ teſtes quos ꝓduxit nihil ſciunt eminßt
ris in ipſo actu acquiſitionis tunc aut loq̃ris ex ꝑte obli⸗ de negocio/⁊ tũc nõ eſt tibi neceſſe exceptionẽ opponere. iſyan
gati.i. eiꝰ qui ſe obligat/aut loq̃ris ex parte obligãtis.i. aut es certus ꝙ ꝓbauit ⁊ debes excipere ⁊ exceptionẽ ꝓ nrf N
qui obligationem q̃rit.ſi ex ꝑte obligati ⁊ tunc nò poteſt bare. aut dubitas an ꝓbauit/⁊ tũc dẽs ↄditionalit᷑ ꝓpo⸗ Neene
vnũ tm̃ obligari:immo omnes obligãtur:lʒ exceptio de-⸗ nere hac foꝛma.nego me debetr/⁊ ſi aꝑeat me debere ꝓte ſe⸗ .
tur alijs / vt. l. auus.ff. de pactis. aut loquimur ex parte o⸗ ſtoꝛ de exceptione pacti. de nõ petẽdo vel alis / ⁊ ꝓbabis wienr
bligantis/⁊ tunc aut loquimur in dãdo:⁊ non poteſt vni cum actoꝛ intẽtionẽ ſuam fundauerit. te etun
tm̃ acquirere:ſed in faciendo ſic:vt.d.l.continuus·S.fl.ff. ¶ NMota ergo bonã pꝛacticã aduocati:qꝛ dʒ aduocatus nnc
deverbo. oblig. .V ſciere a cliẽtulo an credat ꝙ actoꝛ ꝓbet:⁊ ſi dicat qnon:· adac
¶ In glo. que incipit immo.ibiloquit᷑ de ſtipulãdo.⁊ in vt qꝛ teſtes ꝓductineſciſt aliquid de negocio.vel vidit 2= n n in
ectu acqſitionis. ¶ Scquit᷑ in glo. hic plegãdo. inſtrumẽtum ꝙ nõ concludit vel libellũ male conceptũ/ tu
lid ꝙ iã queſitum erat retro. ⁊ tunc non eſt neceſſaria exceptio:quia vbi non eſt actio/⸗ gnon

dec
noͤreiin⸗
1llepe

non eſt neceſſaria exceptio:ſed hic non eſt actio:quia hec
ſunt paria actionem non eſſe/ vel non pꝛobarli.vt.l. duo

„

2 G L Wutatio ꝑſone rei
.AMo poztione. Tcde egit erce⸗

ei honn ſunt titij. ff.
tdeloene tu. Si aũt ẽ certu
gigni enerea atanetiſettant e, certus ꝙ pꝛobabit qꝛ ſci⸗ qui ad
mn pꝛopon bene robatentune poret vk vidit inſtrumẽ⸗ qui ad eccłias confugiunt.i
ſcclgieied cti vł ali ruerit me debere t dicendo: nego me de⸗ clinatoꝛie/aut opponũ opponi añ lit. cõteſt odũ decli⸗
berchilfi rdnn egoaerole ꝛoteſtoꝛ de exceptiöe pa nuntur t — merita ranſ vyt mere de⸗
teſtcinuin in fenſione obtinet. S. enõ pꝛobãte reus ſine ali differẽtia an p⸗ pemptoꝛie / ſic añ ſni 5 unc ophoꝛ
ebinlsne⸗ nterrogatur dubi 50. collige ꝙ quis põt rñ eali tur. Bñ ꝑ modum peptoꝛi ñi ſniam: ? ſi qras qͥ ẽ
wüneinn inraweheatrnde ito / lſ auo h is põt rñdere ſi Krineelihttennd gairen as qe
Velbcho, . t rñderi hoc cum lex di 1 pꝛoceſſum:na qñ vt decli dec inatoꝛie o 5
irfini⸗ bu edie weriu vt. ff. de inte dicat ꝙ ſup cer⸗ eſſum: na cum linatoꝛia opponit᷑ non ẽ ppons
itſiglefin, Szʒ dic ꝙ ex iuſta cã ꝑmi errog. actio. l. d r⸗ uare non é dare debeant impedit ponit᷑ non ẽ nata añ
karle tem iuſta cã ſi ĩt a cã ꝑmittitur rñd de etate. S· ni are non ẽ dare pꝛiuati timpedire pꝛoceſſum ⁊ et a añ
14 ohn Itẽ ſi ĩterro i iterrogetur de ſcto ali ere dubito. Eſt au⸗ exceptionẽ contra ionẽ añ habitum: um eumnp⸗
. Z y de ppo ſctõ alieno vt. l. fl. ff ta. ¶ Itẽ opponi ꝓceſſum ſi añ :– ſic non ẽ dare
fmin ſi dgal de Ppo fctõ: ſj de remoto i fi.ff. pꝛo ſuo. ẽ opponitur ad pꝛo añ pꝛoceſſum fuerit ine are
6 e aliquo de remoto idẽ ſi ð ꝓxi dex non ẽ ad pꝛoceſſum hoci mfuerit inchoa
odoli, nin tione longa⁊ intri negocio implicito: ꝓxio / ſy actiõ pꝓcedendũ vlteriꝰ in cã oc modo: domine i
Ctütee l. netongeninr indbin poͤt m o:vt de aliqua ra a tiõe vl iureiurado ribincas nee ne fuit deriſa tral
irtet pol. x. Lij · · ſ. ima · S. at cum hum emoꝛia retineri ar. re. vt. l. ĩitra vtile ff. d ublata actio pſcri veciſa ral
eieſchſe oſ. 2. l. ij. S· ſz qꝛ diuine ſi humana. S. qui teſta opponuntt ff. de minoꝛ. Itẽ i rͤ criptiõe vʒ ia. de
WDS 5 vonde ln d5 . e enucle. xc his um tunc veniã ie:tunc nate ſunt añ oceſſũ:ſʒ qñ
Gliul giſt cẽ vt no. in.l negatione pᷣmiſſa d enucle. his c⸗ diciu eniãt ad excludẽdã ſunt añ pꝛo 113 qn
i lige hecle ij. ⁊ ibi dixi.5. de iura.c icẽdo nõ credo ſic em mractiorergorn ẽdã petitionẽ ceſſum: na
eclex docet mali 5. de iura. calum. Secund ice merita cauſe io:ergo ⁊ exceptio nẽ ⁊ actionẽ añ iu⸗
Noppori, poſſit pꝛobare de iure ſi iciã:nã dicit ꝙ ſi aieonn o col iniqᷓ petit e⁊ non ad pꝛoceſſum Itẽ opponuntur
icnlaſi⸗ ditione cxceptionem uo debeo negare debi an actoꝛ datur eii qꝛ tranſegit ⁊c̃. Idẽ m: na dico domine iudey
unk ngt iore pponere ⁊ ſic mẽtiri itum ⁊ ſub coõ ri ei ius. nã eſt Jdẽ in excepti luder
eciuni iurabit reus ſalua conſciẽti ⁊ ſic mẽtiri. S rita cauſe opp mixta/⁊ poteſt ad ptione vt non red
declingtaed nego met v1 ciẽtia de cal 3z quomodo e opponi. S Poteit ad pꝛoceſſui 64
enul tſe b eneri / dicit vᷣum . umnia/⁊ certe ſi dicit offendi ẽ mer 3 exceptio iſta lum vł ad me
Cigelin et exceptionẽ:⁊ recte i conſiderato effectu poſtq; icit poni. ¶ M e ꝑemptoꝛia:⁊ dz ſe ꝓ qs poſſit impu
