aut ueriſimiliter inchoandum preſumitur mala fide facta & renunciatio facta ab

„—

4 .

eo qui ueriſimiliter ſciebat ſe priuandum.ita dicit Bal.in l. quotiẽs. Cæde rei uend.

citat.l.ſi ea res.ff. de actio.em pt. que non hoc dicit: ſed loquitur de eo cui res quam
uendidit per uim ablata eſt ut liberetun cedendo actiões. niſi doli particeps fuerit.

facit quod bar.ſcribit in.l.qui petitorio.ff. de rei uendi. ubi querit quo pacto proba

ee
Plupcoe

niinuen

ecstra

amaqua
illunqui⸗
colusuu
Plnobarun
wncluc
nuincauſa
lcoloer
Coonaiorn
adlauans
gamdis 4
tactuſim
Neeppecdit
lutone ſic
mſſinan

Ultecomm

Ptbbomin
iumnpyin
Unlierilt
moontin

Uunoalios

Umcolt

lber t

nrNono

luen!
honle

lunn

mmn

heee

arbunß⸗

Itr

Aog
Ign
mlag
einlen
Linlan

Latttu
iilliui
Mnunli
Ulwwdin
Cnnolt
Alnügn

cutleul

CoN
tluend.

ſt Achen

urfiun

gi o
leinteren
uuevun
Vumloeun

g

umog
goheh
eteiuen

= —

8

17

=

1

appl

liten

S= —

AH

iopin

De Reg. lur. ff. Fo. Iil.

bitur quem deſiiſſe bona fide poſſidere mala poſſidere cepiſſe ac dolo. eo inquit
quod poſt libellum datum uel poſtꝗᷓ dixi me daturum libellum aduerſus eum ip
ſe alienauit. Idem in. l.ii. . fi.ff de alien. iudi. mut. cau. fac. & quod not.in.l.antepe.
ffex qui cau. maior. in inte. reſti. & illic bal. & dy.in. c. pro poſſeſſore de reg. iu. lib.
vi. Bal. in. . pe. de excep. ubi ait ſi reus tempore prime citationis: poſſidebat poſtea

deſierit poſſidere preſumitur dolo deſiiſſe. facit glo.in. d. c pe. & in. l. apud celſum
in prin. ff de excep.doli & in. l. ſulcinius. S. quid autem. ubi datur modus proban

ii dolum per glo.ſi dixero tibi cras te uocabo in ius & interim uendideris. tex. eſt

ad hoc adinodum bonus in. l. ſinautem in uer.a titio petere uellem. ffde rei. uend.

ubi Ange.docet quibus preparamentis probetur illa uoluntas: unde glo. in. d. l. .
qiuerſas. in uerbo exceptis. appellat illum redemptorem litis quod eſt memorabi

le aduerſus fraudes que cotidie funt. C Decimaquarta regula.

¶Decimaquarta regula eſt quod omiſſio clauſuleelegantis uel ardue facit preſu
mi dolum quia in arduis & que exactam diligentiam poſcunt non preſumitur er

ror ſed dolus ut dicit Barba. in conſil.xxix. uolu.i.poſt Bal.in. l. nullum. C. deteſti.

quod probatur in. ca. per uenerabilem.S. rationibus:qui filii ſint legi.per quod illic
Barba. concludit contra notarium omittentem clauſulam in cauſa ardua elegan
tem ut in cauſa ſubſtitutionis de qua illic habetur ibi late diſputat de notarii pote
ſtate & dolo ex qualitate perione preſumendo & quod notarius qui ſemel de do
lo eſt conuictus ſemper dolo feciſſe preſumatur. Hec ſunt quibus hanc materiã
doli adiuuandam putaui cum ab initio legis de dolo tractandum fuerit ex re na
ta quamuis de contractu coram iudice facto a quo abeſt doli preſumptio & de

contractu ſimulato poſt Cepolam & aliis pleriſq; dici poſſit ſed præter modum.

Sicd expedita pria parte concluſionis Altera pars reſtat que de culpa eſt. Vnde a

definitione ſic ordior ex Bar. ſententia in. l. quod nerua. fl. depo. & bald. in. l. ſi con

ſtante. 5. ſi maritus. ff. ſolut. matri. Salic. in. l. ſi nulla. C. de pigno. actione. cano. in
cap.i.de commodato. cum ſimi. Culpa eſt defectio ſeu deuiatio a recto & bono
quod ab hominis prouidentia fieri potuit. alic deſcriptiones ſunt. Hanc tanquam

cõmunem primo deciaro ut Bar. nam ſi quis dederit mihi famulum & promiſit ſi
quid mihi ex illius culpa damni datum ſit nie indemnẽ redditurum ea cautio ctiã
dolum continet ut ſi quid mihi furto uel dolo dãni dederit. Quandoquidẽ ſub

illo culpe uocabulo etiam dolus uerus: tunc lariſſima eſt: & p̃ſumptus: tũc latior

a Bar. dici ſolet:continetur. Eam defendo aduerſus duas ĩpugnationes Primo cũ

dicitur ꝙ difinitio doli tradita in. l.i. S. dolum. ff. de dolo. eſſet iperfecta cum nullã

culpe mentionẽ faciat &non cõſtaret ex genere ac differentiis. dicit enĩ bar. in. c.i.
de cõmo.alios ſequtus quod culpa eſt genus diuiſum in duas ſpecies. nã ſiin ge
nere ac ꝓprio uocabulo ſumas cõtinebit dolũ. ſin ſtricteut in hac.l. a dolo diſcer
nitur neq; doli quicꝗᷓ habet ueri aut pᷣſumpti ſed interdũ doli preſumpti quoddã
inſtar habet ut dixi in pria regula & dicturus ſum de lata culpa quando dolo cõ
paretur. Non obſtat ſecũdo quod glo.exponit latiorẽ ideſt latam in. l. quod nerua
depoſiti. quia debet intelligi de latiori non de lata tũ quia cõis eſt ſententia quod
lata in depoſito non preſtatur ut mox in glo.dicturi ſumus: tum quod bar.dicit

latiorem eſſe dolũ preſumptũ & dico.l.quod nerua. loqui de dolo preſumpto dũ

dicit fraude nõ caret. ꝗuis nõnulli dixerint oẽm dolũ eſſe preſumptũ & in animo
eſſe & a deo ſolo ſciri quia ut bar. & ſcrib. dicũt dolus uerus ꝓbatur certis & con
cludentibus indiciis/pᷣſumptis cõiecturis. Vnde ꝓ illius difinitõe facitq egregie
ceri. bal. in.l. pignus, de pign. act. C. qd ſi titius accuſet meuiũ de homicidio culpa

Repetitio. l. oontractus.

cõmiſſo comprehendit etiam dolum. cuius contrarium ſuo more dixit in. l quid

ergo. S. pena. ffde his qui not.infa.unde moder.cano.in dict. cap.i.dicunt hoc pa

cto diſtinguendum eſſe. Aut loquimur in confitente, tunc etiam dolus ſub cul

pa eſt. cap. cum dilecti.de accu. aut in teſte:tũc proprie ſumitur ideſt ſtricte nec do

lum continet argu. capitu. in preſentia. de teſti: aut in libellante tunc dolus: uenit

cum his que bat. tradit in. d.l.ſi quis intentione.ff. de Iudi.et hec in criminalibus.
Ego uero in ciuilibus reperio appellatione culpe: uenire leuem tantum in dubio

2

glo. in. l. ſi filio fa.S.i.in uerbo culpa.ff. ſolu.matrimo.in.l.uenditio..i. in uer. culpa
Ide bonis aucto.indi.poſſ. Alex in cõſi xly uolu.primo. Hec autem culpa di
uiditurin latam leuem & leuiſſimam in quibus dolus non continetur: de lata &

leuitex.eſt in.l.i. C. de nego.geſt.de leuiſſima.in.l.in lege acquilia. ff. ad. l.acquil. La
ta ſic definitur a iurecon. in. l. late. ff. de uer. ſigni. & confirmatur in. I. uulg. cedere
diem.S.fina. eo.titu. eſt neſcire quod omnes homines intelligunt aut maior pars
hominum. Eam definitionem mordet Bar. quod furioſo non conuenit lata culpa
l. diuus. fſde offi. preſi. cum tamen furioſus non intelligat qd omnes intelligunt.

Solu.eſt quam Do.lo.igneus hic tradit & barbatius in capi.primo. de commo. di

cit a Raynerio traditam ut non comprehendat eos qui non intelligunt quia nul
ſa culpe aut doli definitio poteſt in furioſum cadere qui ſenſu caret aut infantem:
ut dixi.in.l.in negociis ſupra eod. Vnde concludit barbatius illic definitionem iu
reconſulti eſſe ueram & eam que traditur a bar. eſſe illius declaratiuam. Sic au

tem bar. definit: lata culpa eſt deuiatio incircunſpecta a diligentia quam homines

eiu ſdem artis facerent. in qua dicitur eiuſdem artis per ea que dicuntur in. lL. imperi
tia infra eod. & illic dicemus de ea re pluribus. huius exempla ſunt multa tum in
faciendo tum in committendo: ut in. lI. ſi merces. SF. conductor. .item queritur. 5.
gemma: &. 5. fullo. ff loc. &. . qui. mulas. ea.l. cum aliis exemplis bar. & aliorum.
Ad hec primo facit ſingu. dictum bal.in. l. pignus. C. de pignori actione quod
ſi quis iuerit ad molendinum quo reliqui homines tuto accedendum putabant:
et incurſu hoſtium res amiſit non eſt in lata culpa. Secundo quod Barba.illic
dicit de iis qui de caſtro exiere ob rumorem publicum de ſecuritate: & ſaluo con
ductu ab hoſtibus dato quamuis falſum quos liberauit a ſententia poteſtatis pa
rata in eos re conuerſa per dictum illud baldi. Tertio ſi tutor aut quiſpiam
depoſuerit pecuniam apud argentarium boni nominis excuſatur a lata culpa.l.
ſi res pupillaris. in uerbo. qa celeberrimus erat. ff. de admi. tut. Quarto in. l.ſi a
bonefidei.ff. de rei uendica. per quem ubi ſeruus bonefidei & nominis integri fu

gam arripiens liberat cuſtodem a culpa lata dicit Ange.idem eius conſilio factũ

in iudice bononie uel poteſtate cui eratquidam nobilis traditus in cuſtodiam ut
eum urbane ac curialiter tractaret iſque fugiſſet / cuſtodem liberauit Ange.quod
nobilis ille optimi nominis eſſet neque cuiquam ſuſpectus. Huius generis exem
pla innumera tradi poſſunt que paſſim occurrũt legenti. Quid autem ſit leuis
eſt dicendum leuis eſt non adhibere eam diligentiam quam quilibet diligens ſe⸗
ciſſet: ut ſi fenerator non liberauerit pignus ſibi datum a muribus & tineis: & id
genus plæraq; quod a nobis paulo accuratius dicetur quam ab his qui ſcrib. in
cap.i.de commo. Ea enim committitur in rebus alienis in quibus requiritur dili
gentia communis eorum qui eius profeſſionis ſunt. In cõmunibus incidenter de
quibus in hac.l.in quibus ea diligentia inſpicitur quã eo tpe quo damnũ datũ eſt
quis in rebus ꝓpriis adhibebat.l.cũ heres.S. cũ ãt. ff. fami. herciſcun. In cõibus ex

ſocietate in ꝗbus eius diligẽtie habẽda rõ ꝗᷓ quis añ contractã ſocietatẽ adhibebat

orbuse⸗

limaa
vmmdol
o⸗ u con
Gonante
mmut
pinpoſui⸗
Mntneut,
prlndl
nollpn
polt.
nisactio
actu uel
natelectn
n glluch
Tvcolum
chcondu
gmmeuße
lalulcc⸗
mnikbri.
inclcume
unl leru

☛£

— —

mes,C.de

andentib
lutintelu,
aand
Auasen
wololek⸗
roluent
mdli
nprius⸗
Untctione
conch
talnal
llinin

umtenen

ſſalaflde

umbcdin
Uniasa
Uienncit⸗

ual
umiäc
lltte
inruti

ui

marn

muale

hulgnr.
CCtNo
tquunl
inkanmn
toneni
n. Nn

mhoonpta

hlint
Ulgunt
Ceing
☛☚
künequd
1trn

Bimke

ſalon
teltuin
tguhn
Analen
tonnll
Sinant
enaisn

temm ſtlun

Alon

geirsll
iimdl
mici

euke⸗

. PDeRegIur fl To. V.

—

ſuis rebus ex quo illi qui cum eo contraxit imputatur ſi leuj homini & indiligenti
fidem habuerit ut cum eo ſocietatem coierit. 5. fi. inſtitu. pro ſocio.l.ſi ſocius.f.. eo.

Leuiſſima culpa eſt id non feciſſe quod diligentiſſimus quiſpiam feciſſet ſiue in
omittendo ſit ſiue in faciendo. Inter cetera exẽpla habes exemplũ huius frequens
de eo qui cõmodauit equum ſcholaſtico male equitanti non exactiſſime in equo

ſedenti aut equũ tractanti.ſi enim non ſine pabulo eum reliquerit aut tota nocte
frenatum: ut nõnullos uidi: aut preter fas & uſum curſitauerit: aut maiorem mo
lem impoſuerit, ex ea diligẽtia quam miles exactiſſimam equitando adhibuiſſet,
non tenetur. Tu in eam rem legito que Bal. & Salic. ac reliqui ſcribunt in. d. l. pi
nus: & in. d. l.ſi nulla. cum aliis locis adductis. Supereſt ut uideamus an & quã

do lata culpa dolo cõparetur. Hanc materiam ex bar. preſertim in. I. quod nerua

ff. depoſiti. & Salic. in. l.i. C. depoſiti. in tres articulos diuido. Primus eſt de perſe
cutoriis actionibus:in quo facio tres concluſiones. Prima eſt. In perſecutoriis ex
contractu uel quaſi proficiſcẽtibus lata culpa dolo cõparaturut in. d.l. quod ner
ua ex ĩtellectu glo.melior tex.in. d.l.i. C. dep. in uerbo lata culpa & dolus.in.l. que

ſitum,.illud: & ſeq.ff. de preca. in uerbo culpam dolo proximã ineſſe dolo & in
uerbo dolum & latam culpã uenire facit. l. ſi fideiuſſor. flmanda. iuncta glo. Se

cunda concluſio eſt. In preſecutoriis ex delicto uel quaſi deſcendentibus lata cul

pa non equiparatur dolo.l.i. S. ſi quis ideo.ff. ne uis fiat ei qui in poſſ. Fallit ratiõe

offieii ſuſcepti ut iĩn.l.ii.ff.quod quiſq; iuris: ut in aſſeſſore ĩperito/ medico/aduo
cato: & ſimi. de quibus dicturi ſumus in. I. imperitia: & illic moder, dicũt nõ requi
ri medicum eſſe doctorem. nam & ſeruus poteſt eſſe medicus.l.i. S. ne autem. C. de
cõmuni ſeruo manu: tamen doctor in medicina eſt in dignitate ut Bar. dicit in. I.
omnes. C. de decur. lib. x. hoc extra rem. Tertia concluſio eſt. In ꝑſecutoriis nõ
deſcendentibus ex delicto uel quaſi: contractu uel quaſi lata culpa doli inſtar ha
bet: ut in rei uendicatione.l,.ſinautem.S.poſſidere.l.ſi homo.l:.ſi culpa.ff de rei uen
dica. Secundus articulus eſt de penalibus in quo ſacio duas concluſiones. In pe
nalibus pecuniaris non criminalibus lata culpa dolo nõ comparatur: quia pene
ſunt odioſe. Fallit in.li.S.i.ff.ſi quis teſta.li.eſſe.iuſſ. fu. & ratio.illic poteſt cur legiſ
lator uoluerit latam culpam dolo comparari:quia ſeruus iuſſus eſſe liber maiorẽ

curam & diligentiam debet rebus hereditariis ob acceptum beneficium libertatis
quam prius. unde ob ingratitudinẽ lata culpa eius dolo cõparari debet. Fallit.ii.

etiam ratione officii uel profeſſionis ut in. l.i.. hec actio.ff. ſi mẽſor fal- mod. Se
cunda concluſio eſt. In penalibus criminalibus ideſt penam corporis perſequen
tibus lata culpa non equiparatur dolo. tex. euidens in. l. in lege cornelia. ffde ſic.
Fallit primo in. l.milites. ff. de cuſto. reo. l. ad cõmentarienſem. C. eubi cuſtos
carceris tenetur de lata culpa ad penam ut de dolo ſcrib. in.I.ſi quis filio exhereda
to.S. eius. fl. de iniuſto rupt.irtito teſt. ubi doctores dicunt eum magis teneri ex cõ
demnato dimiſſo quam ex abſoluto uel abſoluendo-. Item ſi ſint plures euſto
des, unius culpam uel dolum alii nẽ nocere. hanc limitationem Oldra. in conſi.
xcii.extendit ad cuſtodẽ caſtri. quod Bal. ſequitur in dicta. l.ad commẽtarienſem.
moder. in. l. in actionibus. ff.de in litem iurando. Fallit ſecundo hec regula in.l. qm
multa. C. ad. l. iul. de ui. quia inſpicit᷑ initiũ quo uis facta fuit que dolus eſt: & apta
eſt homicidiũ facere. unde ſi poſtea lata culpa fiat equiparat dolo inſpecto initio.
Fallit tertio in.l.i. S. ceteros. C. de rapto: ubi etiã preſentes qui nil doli habent pu
niuntur ut in dicta. l. excipiuntur ad ſyllani.in.l. quiſquis in fine. C. ad. l ul. maie

ſta. debuerũt enim reſiſtere ſi potuerint raptui uel detegere raptores & hoc qa con

Repetitio.l.contractus.

ſcientia & preſentia in illis enormibus puniuntur.de eo qui rapuit meretricem
non ſit lege illa puniendus. uide Bar.in lege uerũ.ff.de furtis. ubi eſt pulchra que
ſtio. Guido. de ſuza: & eius deciſionẽ ſequitur Bar. de eo qui adulteratus eſtuxo
rem eius cum quo fecerat pacem an per hoc uideatur pacem fregiſſe? ubi dicit qdᷣ
non: & indidiſſem contrarium niſi Bal. hoc firmaſſet in cap.i. de pace tenen. & ho

ſtienſis quem adducit: & Pe.de ancha.in ca.petitio.de iureiu. Fallit.iiii.in.l.ſi quis

aliquid. S. qui abortionis. ffde penis: quia eſt mali exempli. quæ temperatur per..
iii. S. eſt ſenatuſc.ff.de ſica. fallit in capitulo ſi autem. de reſcrip.fallit in cap.ex par
te. eo.titu. quantum ad expenſas refundẽdas.fallit in cauſa infamie ſecundũ Bar.
in. d.lquod nerua. col.x. quando infamia ipſo iure non per ſententiam irrogatur
ut in. l. palam. fin. ff. de ritu. nuptia. per tex.in. . liberorum. . notaturubi glff. de
infami.non ob.ſulgoſii dictum ut laſon reſpondet in dict.l.in actionibus quem
in ſtatuto ſequere:non obſtat etiam dictum Bal.in. l. obſeruare de offi.proconſ.&
Alexand.in.l.finali qui ſatiſd. cog. & in conſil.xcii.uolumine primo propter quod
dubitat Iaſon. Ego dico quod in. I. fi quis maior. C. de tranſac. lata culpa nõ ſuffi
ceret quia ille pene.lillius imponuntur ob periurium ut illic tex. ſed periuriũ ſine
dolo non fit. .item oppo.xxii. q·iihoc dicit Alexan. in dicto conſi. Tertius anti
culus eſt in mixtis in quibus lata culpa non equiparatur dolo.tex.in.l. arbitrio..
i.ff de dolo.l.ii.. hac act. ff. ui bono. rap.S. quia autem.inſtit. ui bo. rapt. reliqua ui
de apud ſcrib. in dict. l. quod nerua. Iaco. ferr. in for.inquiſit. Quero ad primam
partem glo. circa illud nuperrime collegi, An in depoſito ueniat aliud quam do
lus? Bar.ita diſtinguit. QAut depoſitum fit gratia deponentis tantum quod fere
fit: aut gratia depoſitarii:aut utriuſq;. Priore caſu aut queris de actione depoſiti
contraria: & in ea uenit leuiſſima. l. ſi ſeruus. . idq; euidẽtius. ff. de furtis: ubi depo
nens ſeruum tenetur de leuiſſima culpa quod non fuerit diligentior circa monen
dum qualem ſeruum deponeret:aut de directa, tũc depoſitarius ſe obtulit & dele
uiſſima tacetur. l.i.. ſæpe. depoſi. & hic in gloſa:aut non obtulit ſeſe:tunc de latio
ri & lata: ut dicta.l. quod nerua: &. l.prima. C. depoſiti. Altero caſu cum depoſi
tarii gratia fit depoſitarius directa tenet᷑ de leuiſſima.l.ſi quis nec cau ſam. ff. ſi cer
tum petatur: ex ueriore lectio.deponens contraria tenetur de lata ſolũ argumen.ll.
ſi ut certo.S.nunc uidendũ.ff. cõmodati. Tertio caſu quando fit gratia utriu iq;
tunc uterq; de leui tenetur dicta. li. 5. ſæpe ſupra.e. que non dicit. Ex his infero qd

ſemper & omni caſu uenit dolus ut hac.l.dicit᷑. Interdũ ẽr culpa:ſi leuis:ſi leuiſſi

ma:ergo & a fortiori lata. Concludendo ex dictis Bar.re ulariter uenire latam cul
pam etiam ſi gratia deponentis tantũ fiat neq; ſe obtulerit depoſitarius per dict.lj.
i. C. depo. & ſic in depoſito latã culpam dolo cõparari. Vnde miror (præfata ue-
nia tanti uiri do. Igneum hic non ſemel dicere ſententiam Bar. & Petri eſſe quod
dolus tantũ uerus uel præſumptus ueniat in depoſito non aũt lata culpa.hoc eni
Bar.nuſꝗ dixit:ſed ubiq; fatetur in depoſito latam culpã uenire. Eſt uerũ quod
improbat glo:exponentẽ in. l. quod nerua:latiorẽ pro lata cũ latior a lata differat
uno gradu.Et aduertendũ iureconſultum in dicta.l. qd nerua, de utraq; loquutũ
fuiſſe. primio exemplũ ponit de lata cum ait non facere quod natura omnes homi
nes faciunt: nec eam negat in depoſito uenire. deinde ponit exemplũ latioris que
fraudẽ habet preſumptam dequa mouerat queſtionẽ in principio legis. unde nõ
eſt interpretanda illic latior ideſt lata cum deutraq; loquatur diſtincte & diuerſis
exemplis. merito Bar. glo. interpretationẽ improbat ſed expreſſe tenet uenire in de
poſito latam in uerbo octauo quero per illam. li,. C, depoſiti. Dico diſputationis

— —, — — ——

etamp

trcodt
bus niſi
ſiplinl
Attem re
mtelere
mimct.
Gconlueta
leeß⸗
Uerctas e
thlsnon-
Conmtttun
Kegläten
thmonrir
nckhait
pmmmoore
Undaturſ
hunmti

E

—

Chconpar

nnari
Nenvel
imnils 1
1 unlhen

E=

Bsektun

enen

lkain
chee R
uncihe
nüngn

usn

PocorlN

Chrercuet

n Nöſd

deklatüir

Teattuori
larbiant
telui
apinn
udguund
mclaltn

nrgeit

nönlien

Ctcatmoten

btulte

tuncclltn

cutnil

lamſlin
aronnl
taunni
Hislel

uoſlI
iteliund

rttmn⸗

ielel

Cutort
lueütl
lrndin
nalt
onoslan
torsn⸗
goln
ädi
—

S

e

PekReg lurtl. FæVI.

& ueritatis eruendæ non contradictionis cauſa. ſaluo accuratiore iudicio. nam
utuulgo dicunt quandoque bonus dormitat Homerus: nec ſolus errabo. In pre
ſentiarum igitur Concludo in depoſito ſemper & regulariter uenire latam culpã.

etiam ſi gratia deponentis tantum flat. a fortiori in alis caſibus. Hanc ego pro
bo primo inducendo illam. lI. primam. C. depo. Si in curſu, inquit/latronum uel
alio fortuito caſu ornamenta depoſita apud interfectum perierint: detrimentum
ad heredem eius qui depoſitum accepit qui dolum ſolum & latam culpam (ſi
non aliud ſpecialiter conuenit) preſtare debuit non pertinet. quæ lex ab Alexan
dro edita cuius tempore fuerunt iureconſulti ſummi apertiſſime cogit nos fateri
latam culpam in depoſitum uenire. nec obſiſtere poteſt lex quod nerua:niſi argu
endo a contrario ſenſu unde abſurdum reſultaret: alioqui(quod aliquando ratus
ſum) dicendum eſſet legem quod nerua quam Celſus fecit, ab Alexand.qui ſuc-
ceſſit reuocatam & correctam ſeu abrogatam fuiſſe. Secundo quis aliter dixe
rit ſi legerit paulum in. l.i.de actioni. & obligatio. in hec uerba. Is quoque apud
quem rem aliquam deponimus, re nobis tenetur qui & ipſe de ea re quam accepe
rit reſtituenda tenetur: ſed is etiam ſi negligenter rem cuſtoditam ami ſerit, ſecurus
eſt: quia enim non ſui gratia acceperit: ſed eius a quo acceperit in eo ſolo tenetur
ſiquid dolo perierit. negligentie uero nomine ideo non tenetur:quia qui negli⸗

genti amico rem cuſtodendam committit, de ſe queri debet. magnam tamen ne

gligentiam placuit in doli crimen cadere. iunge.l. magna. fſ. de uerbo. ſignifica. &
Llatæ. eod.titu. & quis magnam negligentiam negauerit eſſe latam culpam exillis
legibus niſi omnia peruertat & corrumpat? Tertio induco pulcherrime textum
Vulpi.in.l. mulier. ff ad trebel. cuius uerba ſunt hæc. Sed enim ſi quis rogetur he
reditatem reſtituere: & uel ſerui deceſſerint uel aliæ res perierint, placet non cogi
eum reddere quod non habet. Culpæ plane rationem reddere ſed eius quæ dolo
proxima eſt. Et ſi cum diſtrahere deberet non fecit lata culpa non leui & rebus
ſuis conſueta. quæ tamen uerba ſunt ambigua. Huiuſmodi rationem redde
illic. egregie patet illum qui inſtar depoſitarii eſt cuius fidei ſeruanda & reſtituen
da hereditas eſt tradita, teneri de lata culpa: & latam culpam dolo comparari li
cet dolus non ſit. Quarto facit quod tutor cuius fidei pupillus cum rebus ſu
is committitur de lata culpa tenetur. per.l.impuberibus.ff. de ſuſpectis tutoribus
Ulic: ſed ſi raus admiſſa non ſit: ſed lata negligentia: quia ita prope fraudem acce
dit remoueriut ſuſpectum placet. Quinto tex.in. S. preterea quib. mod. re. con
tra. oblig. dicit de negligentia non teneri depoſitarium: quia imputatur ei. qui negli

V genti amico rem cuſtodiendam commiſit. non tamen excludit latam culpam que

non dicitur ſimpliciter negligentia in iure: ſed lata negligentia uel craſſa ac ſupi
na ignorantia: que proxima dolo preſumpto eſt. unde in his bonefidei iudiciis
dolo comparatur. Sexto accedat communis & crebrior ſententia a nobis tra
dita in eo articulo an lata culpa dolo comparetur. quod in perſecutorüs ex con
tractu uel quaſi deſcendentibus lata culpa dolo comparatur indiſtinctæ & ma
xime in illis in quibus plus bonæfidei eſt. eam ſequuntur omnes in.l.ᷣ ſi fideiuſſor
fſ manda. cum ſimi. & ommis equitetis contrarie ratio ceſſat: quia craſſa ignoran
tia neminem. excuſat. Septimo ualidiſſimũ argumẽtum ſic adduco.lex noſtra
comparat depoſitum precario dum ait, dolum tantũ depoſitũ & precariũ: ſed Ve
nuleius in. l. queſitum. ff de precario ſcribit ĩ precario culpã latã uenire. ergo & in
depoſito idem omnino eſt dicẽdum: nec euitari poteſt citra deſtructionem huius
legss, Venulei uerba inſetam huic loco neceſſatia,ñ Ilud annotatur quod culpam

1 1 .

De Regulis lutis ſſ.

non præſtat is qui precario rogauit: ſed ſolunrdolum præſtar: cum totum hoe

ex libertate deſcendat eius qui precario conceſſit: & ſatis fit ſi dolus tanrũ preſte
tur. culpam tamen dolo proximam contineri. & ne quis forte dicat culpam dolo
proximam eẽ latiorem, idem paulopoſt declarat eſſe latam his uerbis. generalitex
erit dicendum in reſtitutionem uenire dolum & latam culpam duntaxat. cætera
non uenire. qui textus ſolus illam ſententiam deſtruit:que habet non uenire latã
ſed latiorem duntaxat in depoſito.facit in arg.illa. l.i. f. ſi. menſor fal, mod. dixe. la
tam culpam dolo cõparari: licet alio caſu loquatur. quid adhuc egemus teſtibus?
Niſi uelis ab authoritate hanc partem defendere. Ita enim tenent oẽs glo. Ita Bar.
Ita Ray. Ita Dy. Ita Butrig. Ita fulgo. Ita ut ſemel finiam crebrior ſententia eſt. NS
hoc negant illi qui negant interpretationem glo.in. l. quod nerua. bonam eſſe qui
bus conſentio in hoc: ſed non ob.ut prædocui quin lata culpa in depoſito ueniat
inſtar doli. Non obſtat primo quod dicunt hanc legem negare quod in depoſito

ueniat lata culpa, dum dicit dolum tantum per dictionem taxatiuam: quia taxati

ua non excludit caſus ſimiles ut ſcribentes dixere & quidem optime. li. 5. per ſer
uum corpo.ff. de acquir. poſſeſſ. iuncta glo. cum ſimi. quãuis hanc ſolutionẽ reii

ciat Do. Igneus uir acutiſſimo ſummoq; ingenio cum inquit iureconſultus hic
clare dolum a lata culpa diſtinxerit: unde deſtrueretur iſta lex ita dicendo.tu di

cas prefato illius honore nõ diſtingui latam hac.l.a dolo: ſed culpam ſimpliciter
cum de lata hic nullum ſit uerbum. Ad hæc ego confirmo illam ſolutionem in

mili nam in. d.ỹ l. queſitũ: ẽ dictio taxatiua, ſic in. l. Sis quoq; plane ſimilis. huic le
gi poſtea tamẽ limitatur in lata culpa Ob doli ſimilitudinem. quã l, adducit pro
ſe. & quãuis ut oĩa abſoluã iureconſultus diſtinxerit depoſitũ a cõmpdato, tamẽ
non ſequitur in depoſito latam non uenire ꝗᷓ in cõmodato uenit eſt enim aliud di
ſcrimen: quia non uenit leuis aut leuiſſima ſicut in cõmodato, neceſt fatendũ qd
ille ait glo. opinionẽ eſſe falſam, cum nulla lege probari poſſit: cuius contrarium
lariſſime fuit probatũ. &. l... S. culpa dolo ꝓxima dolũ repreſentat, ff.ſi quis teſt,

lib.eſſ.etiã huc induci poſſet:quia fatetur eã loqui de lata non de latiore: & pᷣdicta

iura ꝓbant culpã dolo ꝓximã uenire:ergo latam uenire. Sicubi tenet contra glo.
expoſitionẽ ad.l.quod nerua.ego cũ illo ſentio & eius ſnĩiam approbo poſt Bar. &

cõmunẽ. ſed ubi poſtea dicit latã culpã nõ uenire in depoſito, ego in ea re ab eo diſ

ſentio. nec moueor dum dicit eſſe rationẽ: quia imputat᷑ ei qui negligenti amico

rem dedit: & culpa cũ culpa cõpenſatur. quia dico ꝙ illa ꝓcedũt quò ad leuẽ cul

pam uel leuiſſimã non quo ad latã. ꝗuis enim iurecon, ſciuerit illã rationem & po

ſuerit eam in. d. S. is quoq; camen nihilo ſecus prudens & de induſtria poſtea dixit
er dictionẽ aduerſatiuã. magnam tamen negligẽtiam uenire quæ dolo cõparat᷑:
licet dolus non ſit. Ita ego reſideo. quo ad limitationes eius ego dico quod prima
eſt clara prius tradita per Bar. quando merces datur depoſitario. per. d. S. nunc ui
dendum. tunc enim omnis culpa uenit. Item altera ob conuentionẽ clara eſt & ue
ra & probatur per hanc.l. in medio:quia eſt regula quod contractus ex conuentio

ne legem accipiunt. Eſttertia in qua inſiſtit diſputando ſubtiliter pro opinione

Io. contra Azo. & cõmunem circa intellectũ. l. ſi quis nec cauſam. ff. ſi cerrum pe.
quod eſt diſcutiendum. ut hic facit do. Io. quibuſdam argumẽtis ſuſtinens opinio
nem Io. contra Azo. & omiſſa diſputatione in præſens pro Azonis ſententia cre

briore inducendus eſttex.in. d.l, ſ quis nec cauſam: ubi conſtat eo tẽpore quo res

perit, nõdum fuiſſe mutuũ uel conuerſum in contractũ mutui:quia ſine contra

hentiũ uoluntate fieri non potuit. l. non oĩs. fl. ſi cert. pet. in. l. autẽ ſi quis nec cau

olltet

ſiulſi
oonie
uns uni
ollau.
Pniopuun
1 o tex
cezcan
Gheltput
uneinco
umapel
Goalin e

uelen

neanlape
indliſac
oindch
Alcuno⸗
nn c
nlicis
Saktuend
bente
neſtqua
letc⸗
iunton
Umodtun
Eunbooo
mdusu
lumkute
titnon
Ulctnig
*
Anenll
rloddu

lititſi⸗

nücian
mndhm
Uachsant
n li

.

wüsi
lene
Palicrit
Nlhne
nch
ncna

une

wüe
ne

d

lenieei

tbue
ohNe.
nudhhe
uncl

lotrt
Udpotn
qungun

e

nlulute
fonmnif

thmmlie
An

cnme
foltbet

Atecbenl

ee
4

Pun zman

Pacluian

onen e

looöpnt

polpn

,Hnen

lancta⸗

roonvant

De Reg. Iur fl. 1 Fo. VII.

ſam conſtat defuiſſe uoluntatẽ . primo dum dicit nec uolucris crediti noĩe ante
quã emiſſes ſuſcipere ſecundo illic ſi emiſſes crediti noĩe obligatus eſſes. pendẽte
ergo conditione cum nondũ emit non eſt creditum ſed depoſitũ quod gratia acci
pientis tantũ fit unde periculo depoſitarii eſt non oĩno tamen ut in alio exẽplo il
lius. l.ſed quo ad culpam etiã leuiſſimam non quo ad hoc ut teneat᷑ de caſu mere
fortuito plura de intellectu illius.l.habes ꝑ modernos illic. Secundo precipue
ad glo. & tex. quero de p̃cario. Et primo quid ſit pcarium. Precariũ inquit iure
cõ. Li. de pᷣcario. ff. eſt quod p̃cibus petentiutendũ concedit᷑ tandiu quãdiu is qui
conceſſit patit᷑.differtq; a donatiõe quod qui dat non recipit:qui p̃cario dat rece
pturus dat cõmodato tamen accepit licet ab eo diſtet ut bar. & ſcrib.illic dicunt.
maxime in concedendi modo. nam cõmodatũ eſt ad certũ uſum & habet tps limi

tatum expreſſe aut tacite. aliter erit pcarium.l.fi. C. cõm. docto. in. l. lutius. fſ de do

natio. Alia eſt in modo reuocaãdi. Dicit tñ Panor.in. c.fi. de preca. qd ſi concedens
pᷣcario uellet importune cum ingenti detrimẽto tuo tibi rem aufferre:id nõ liceret
ſine cauſa per exceptionẽ doli. alioqui non eſſet beneficiũ nec liberalitatis genus
cõtra. d. .. faciũt not. bar. in. lI. ſi penã. ff. deuer. oblig. bal. in Ru. C. deiure emphit.
cano. in. d. c. fi. hec eſt cõis differentia. aliæ quæ tradunt per glo. in. lin cõmo. 5. ſi
cut.ff. cõmo. & in. d. li. ſunt claræ & faciles: ſed hæc pcipua eſt. Hic aduertendum
primo qd is cui concedit᷑ non põt cõcedẽti cauſam dñi referre ſeu obiicere quod
non ſit ds quia reſiſtendo reſtitutioni eum quodãmodo ſpoliat unde ſpoliatus
eſt reſtituendus ante oĩa. ita dicit tex. in.l. ulti. de preca ff. Cy.in. l. i. C. ſi certũ peta
tur ſcribentes. in ſimili materia in. l.nam & ſi fur.ff. de rebus credi. Secũdo ſcien
dum eſt quod non ualet pactum contra naturam pᷣcarii de non reuocando quia
non eſſet pcarium nec tranſit ad heredes rogantis.l. cum p̃cario.ffe.c. f.in uerbo.
nã inuito dño extra eo.quod tractũ eſt de ſpiritu & ſanguiĩe illius.l. ut illic moder
ni cano. dicunt per quod ꝓbatur pulchre & adhoc Ludo. Ro. in. l.i. . ſi ſtipulanti
ff.de uerbo. oblig. dicit illa.l. eſſe ſingu. quod pactum appoſitũ contra natu ram

contractus uiciatur & non uiciat: quod declarant ꝓcedere qñ per uiam modia

poſitum fuit aliter atq; ſi ꝑ uiam conditionis quia uitiaret p. c. ulti. de cõdi. appo.
ubi etiã fauore matrimonii non tenet ſed uitiat & illic gl.idem ait eſſe in eo qui uo
tum facit religionis ſub conditiõe quæ eſt contra ſubſtſantiam ipſius unde bar.in
auct. ingreſſi. C. de ſacro. eccle. diſputat an pactũ de retinendis bonis uitiet ingreſ
ſum & cõcludit quod ſi ꝑ conditionis modũ adiiciat uitiat ingreſſum. alii dicũt
quod uitiat ſi alias ingreſſurus non eſſet alioquin uitiat᷑ pactũ & ualet ingreſſus
ut not. in. c. i. de ſtatu monacho. Aliud quãdo pactũ contineret turpitudinẽ ut.d.

cfiquia etiam ſi p uiam modi apponeret᷑ uitiaret. Aliud etiã quando non appo

nitur pactum contra ſubſtantiã contractus: ſed contra accidentia uel acceſſoria
cõtractus aut rei de quo arti. bar. & Io. de Imo.in. l.ubi ita donat.ffſ. de dona. cauſa
mort. Tertio eſt ſciendũ quod reuocari nõ debet authoritate ꝓpria propter.l.
ſi quis ad ſe. C. ad.l.iul. de ui. ut Andre. ſicu.in. d. c. ult. in princi. addit prima: ubi ci
tatur falſo Alex. Quarto ſciendũ quod aliis modis quã morte pearium ſolui
tur quãuis inter p̃ᷣcarium & pᷣcarias de iure canonico ſit differẽtia ut in Ru.&. c.i.
extra de preca. Inter cetera notandũ quod Cy.in.l.i.C. etiã ob chirographariã. dicit
quod ſi creditor pignus a debitore acceptum ipſi pcario det & dum reuocat debi
tor offert ei pecuniã debitam non tenetur reſtituere pignus pᷣcario conceſſum &
de hoc tex.eſt in.l. ſi debitor. ff. de precario. ita clarus ut non poſſit cauillari quod
tamen conati ſunt facere quidam moderni canoniſte plus iuſto acres & acuti.

Repetitio.l.contractus.

Hanc ſequtus eſt pe.de ancharano ĩuris ciuilis inter cano.peritiſſimus.ĩn. d.c.ſ.
ubi quedã alia per canoniſtas in materia pᷣcari colliguntur. Ea aũt de precario di
cuntur quæ de depoſito dicta ut ueniat dolus & lata culpa niſi ob morem uel pa

ctum ut not.in.l. queſitũ.ff. de preca. Item pᷣter hæc eſt differentia quedã inter pre

carium & conductũ quia conductor in eum a quo cõducit tranſfert poſſeſſionẽ
quam habebat.l.ſi quis ante: &.l. qui bona.in princ. de acqui. poſſ.fftamen is qui
pcario poſſidet non tranſfert ſed retinet poſſ. quã habebat ciuilem ac naturalem
ar.l. põpo.. i is qui pcario. fl. de acqui. poſſ.ita tenet glo. quedaã in.l/· interdũ eo.ti.
Bar.autem & cõiter moderni tenent quod in concedentẽ tranſſerat & deinde eam
retinet titulo precarii ab eo mutata qualitate uel cauſa poſſeſſionis.in quã ſnĩam
adducitur quod de poſſeſſione breui manu tranſlata dicit᷑ in.l. ſingularia. ff. ſi cer
tum pet. in materia: & in.l.iix S. pen. ff. de donat. inter uir. & uxo. Secundo facit
quod ſicut per concedentẽ precario poteſt poſſeſſio ciuilis & naturalis transferri
ſi hoc agatur.l. & habet ſummam. S. cum qui.fl.de preca.ita non eſt abſurdũ ut is
qui rogat cum habeat poſſeſſionẽ antequam petat poſſit eam in concedentẽ trãſ
ferre:& tamen apud eum remaneat breui manu reddita ꝑ fictionem iuris cum ex
trema ſint habilia omni modo.in effectu tamen & quo ad ſuam utilitatẽ non põt
preſcribere.l.qui cum hærede.ff.pro emptore⸗p quem cõmunis ſententia fulcitur
ubi p̃ſcriptio interrumpitur: unde uidetur in alium tranſlata & facit.d.l. qui bona
S.i. qui poſſidet extrema cauſa intelligitur etiã ex noua poſſeſſiõe poſſidere quic
quid Aretinus conetur reſpondere. Accedat tertio qu od ex pᷣcario debet aliquid
accedere noui roganti alias uon ualeret arg.l. ſi creditori. ff. de lega.i.l.fi. uer. ecõtra
ff. de precario: quod fundamentũ fuit franciſci ꝓ cõniuni. nec obſtat quod uide
rentur duæ fictiones circa idẽ concurrere quia poſſunt concurrere circa duo con
nexa quorum unum tendit ad ualiditatẽ alterius ut doc.in.l.ꝑ ſi is qui pro empto
re. ff. de uſuca. dixi in materia fictionis. Alia plenius de hac re tradunt in dic. l. in
terdum cum ſimi. & bar.in. l. creditores. C. de pigno. Bar. tamen in dic.l.interdum
concludit quod naturalem in concedentem non tranſtulit ſed ciuilem. hoc maio

rem diligentiam requirit & ſubtiliorem tractatum qui fit in dict.l.per doctores. Et

illic Bar. tradit differentiam inter pᷣcarium & cõſtitutum & quedam alia: ſormam

autem libelli in precario ponit Specu.in titu.de conu in fi. Tertia pars glo. tra
ctat de commodato. Ego plenius ex propoſito ſtylo comm odati materiã abſo
luturus pro inſtituto prius ordine incipiam a definitione. Eſt igitur commoda
tumi ut definit glo.in capitu. fin. de preca. Hoſtienſis in ſumma.de commo.ſcrib.
