fauoꝛe de⸗ ri infoꝛmare non põt qꝛ nullam habet:⁊ ſicut infoꝛmare
bitoꝛis an non põt ita nec nouam dare cuʒ hec ſint paria. Sed ꝙ di
pariat ac⸗= cit glo.ꝙ ſi vſure dentur creditoꝛi ⁊ debet ire romã ꝙ ve⸗

tionem.

ſtit᷑ videtur male dictum pꝓpter ratiões pꝛedictas / cũ ſit
fauoꝛe ſtipulatoꝛis appoſita ſtipulatio:ſed ego puto gl.
aliter intellexiſſe ⁊ de alio veſtimẽto:qꝛ ſi debitoꝛ ꝓmit⸗
tit vſuras ⁊ cõuenit ꝙ ſibi aliqᷣd a ſtipulatoꝛe fiat:poſtes
dum debitoꝛ vſuras ſoluit veſtitur ſibi pactum non cohe
rentia contractus:ſed rei interuentu quaſi ſit quidã con
tractꝰ innoĩatꝰ.ſ.do vt facias.Et ſi dicas ꝙ refert an ſit
veſtitus coherẽtia contractus an interuẽtu rei? Reſpon
deo ⁊ natum refert in hoc quia quãdo veſtitur coheren⸗
tia cõtractus ſtatim actionem pꝛoducit ⁊ ex eo agi põt.
Sed quãdo veſtitur interuẽtu rei anteq; impleatur.i.an⸗
teq; reus ſoluat vſuras nõ naſcitur ei aliqua actio ⁊ ideo

Pactum magna differẽtia eſt vt ⁊ dicã. Item querit glo an nu
nudũ ĩter dum pactum interpoſitum ſuper pꝛĩcipali veſtiatur a ſti⸗
poſitũ ſuꝑ pulatione penali:⁊ dicit ꝙ non.ſed vltramontani dicunt
ꝛincipali ꝙ ſ pactum nudum apponatur ſtipulationi ꝙ non veſtit᷑
an veſtiat᷑ a ſtipulatione penali:vt.l.ſi pacto.S.e.Sed ſi apponatur
a ſtipulati res vt qꝛ creditoꝛ pꝛomittit ire romam pꝛo debitpꝛe:tũc
once penali ei veſtitur/quialoco permutationis ſuccedit pena.Sed

certe licet ipſi bene dicant:non tamen bene repꝛehẽdũt
lo.qꝛ glo.loquitur de veſtimento coherẽtie contractus

ed ipſi loquũtur de veſtimento interuẽtus rei. Aut q̃ris

an pactum veſtiatur coherentia ſtipulationis penalis et
dico ꝙ non/nec ſtipulatoꝛi nec pꝛomiſſoꝛi. Aut queris

an veſtiatur interuẽtu rei et dico ꝙ creditoꝛi veſtiri non
põt:debitoꝛi vero poteſt veſtiri:non ſtatim facta ſtipula⸗

tione penali/nec etiã ea cõmiſſa ſibi ꝓpterea veſtitur:ſed
quãdo ea cõmiſſa ꝓmiſſoꝛ ſoluit quod pꝛomiſit tunc ſibi
veſtitur cõuentio de eundo romã:⁊ veſtitur dico interuẽ
tu rei non autem coherentia contractus:vt.S.dixi ⁊ hoc

cetiam ſentit glo. dum dicit veſtiri.quãdo debitoꝛ vſuras

ſtipulatoꝛi ſoluere debet intelligendo eam: vt.Sõ. dixi.
¶ Item querit glo.quid ſi nudo pacto cõueni de permu⸗
tando ct ſtatim aliquid nudo pacto paſcitur poſtea im⸗

pleatur permutatio/an pactum nudum iuxta eam appo⸗

ſitum veſtiatur:⁊ pꝛimo videtur ꝙ ſic.vt.l.ſi in venditiõe
ff. de pericu.⁊ cõmo.rei ven.immo foꝛtius non debet ve⸗
ſtiri qꝛ hic ĩ pacto nudo erat ſaltĩ naturalis obligatio:ſʒ
ibi nulla tñ erat venditio conuentionalis. Sed tu dic ꝙ
non veſtitur:⁊ eſt ratio quia aut dices veſtiri coherentia
contractus ⁊ male dicis:quia erat iuxta nudam conuen⸗
tionem. Item nee coheret veſtimento:quia veſtimentũ
non trahitur retro/ergo ſemper remanet nudũ: ſed ſtipu
latio conuentionalis trahitur retro vbi conditio depen⸗
det a caſu ⁊ nõ a poteſtate debitoꝛis.vt.l.qui potioꝛ.ff.qͥ
o:in pig. ha.?.l.qui balneũ.Seo amplius.⁊ de verb.ob⸗
ig.l. ſi filius.⁊.l.quidã cũ filium.S·fl.cuʒ ergo in caſu no
Itẽ queritur quid ſi pactũ iuxta ſtipulationẽ appoſitũ
eius coherentia ſit veſtitũ ⁊ poſtes per acceptilationem
tollitur ſtipulatio/an deſi nr Hatl cẽveſtitũ: dico ꝙ nõ:
qꝛ vbicunq; cauſa efficiens eit in facto eſſe nunqᷓ; ea deſt
ciente deficit effectus.vt.l.patre.de his qͥ ſunt ſui vel ali.
iur.Sed qũ eſt in fleri vnde ea deſficiente deficit effectus

cum ergo hic cauſa efficiens fuerit in facto eſſe: quia iaʒ

erat veſtitum pactum a ſtipulatione:ergo licet poſtea tol
lat᷑ ſtibulatio remanet pactũ veſtitũ.¶ Iteʒ quero extra
an pactũ incontinenti appoſitum ſimul actionemveterẽ

infoꝛmet ⁊ actionem pꝛeſcriptis verbis pꝛoducat.⁊ alibi

tenet Flo⸗ ſic quando pactum ſtipulationi apponitur.
¶ Sed vltramontani contradicunt ⁊ diſtingunt ſic:quis
ut pactum incõtinenti appoſitum eſt fauo:e debitoꝛis
⁊TP parit ⁊ non infoꝛmat:aut fauoꝛe creditoꝛis ⁊ infoꝛmat
pꝛimnã non autẽ nouã parit. vt dicit hec lex ibi petens ex
ſtipulatione:non aũt pꝛeſcriptis verbis poteſt agi dupli
ci ratione:pꝛimo quia actio pꝛeſcriptis verbis eſt indu⸗
cta in ſubſidiũ vbi alia non competit.vt l.quotiena.ff. de

pꝛeſcrip.verbis cum ſimilibus. OPꝛeteres actio pꝛeſcri-
ptis verbis ex contractu naſcitur.vt.l.iuriſ entiũ in pᷣn.

ff. eo.ſed quando pactum ſtipulationi apponitur non eſt

contractus:quia hincinde nõ naſcitur obligatio.vt.l.la⸗

beo.ff.de verbo.ſignifica.ergo nõ naſcitur actio pꝛeſcri⸗

ptis verbis:ſed quando apponitur debitoꝛi tunc naſci⸗

tur obligatio hincinde.⁊ ideo quia eſt cõtractus ⁊ eſt re
latio pacti ad pactum:⁊ ideo pꝛeſcriptis verbis agit᷑:ſed
certe ipſi dicunt contra caſũ.l.ij; de pac.inter emp.⁊ vẽ.
et. l iuriſgentium.S.quinimmo.ff eo.⁊ rationes ipſoꝛum
ego tollo ⁊ pꝛimo tollo pꝛimam quia bene verum eſt ꝙ q
dam ſcriptis verbis eſt inducta in ſubſidium: ſed que⸗
dam pꝛeſcriptis verbis non eſt ſubſidium immo concur
rit cum alia.vt.S.eodẽ. l.legem.⁊ dato ꝙ eſſet in ſubſidiũ
inducta tamen competeret:quia ex eodeʒ fonte alia non
competit.nam due ſunt cauſe agendi vt eſt videre exem⸗
plum in.l.pacto ſucceſſoꝝ.S. eo.verſi.de cirographis.nã
ↄſiderato ꝙ cauſa pꝛopter quã cirographa data fuerũt
deficit:quia non reſpondet creditoꝛibusvt debeat ex pa
cto competit coheredibus actio ad exhibenduʒ ⁊ condi
ctio ſine cauſa:ſed ſi conſiderato coheredes inde dam
num patiuntur ⁊ ſumptus / poſſunt agere pꝛeſcriptis ver
bis vt impleatur quod conuenit ⁊ ad intereſſe ita eſt hic:
nam eſt conſiderare pactum pꝛout ineſt ipſi ſtipulationi
⁊ hoc reſpectu infoꝛmat ipſam ſtipulationeʒ ⁊ hoc reſpe
ctu pactum dicitur infoꝛmare. Item eſt conſiderarce pa⸗
ctum pꝛout a ſtipulatoꝛe cui cõheret ⁊ hoc reſpectu pa⸗

ctum a ſtipulatione validum validatum pꝛoducit actio⸗

nem pꝛeſcriptis verbis.cũ ꝗ̊ᷓ hee actiones.ſ.infoꝛmata ⁊?⁊
peeſcripris verbis non veniant ex eodem fonte non ha⸗
ent ad ſe inuiceʒ ĩpedire. MNec ob.qð dicunt ꝙ actio pꝛe
ſcriptis verbis naſcit᷑ ex cõtractu qꝛ ⁊ hic eſt contractus

lʒ ipꝛopꝛie. Vel veriꝰ pꝛeſcriptis actio naſcit᷑ multĩ mo⸗

dis.nam quandoq; naſcitur ex contractu ⁊ tũc requirit

contractũ innoĩatum vel aliũ: ſed qũq; ex contractu nõ

naſcit᷑ ſ ex pacto.vt eſt hic. Sʒ G.de cho.timẽs dictã.l.
de pac.inter emp.⁊ ven. dicit ꝙ dictum vltramont anoꝛũ
dz intelligi in cõtractu in 430 ex ſui natura non eſt hinc
inde aliquid dãdũ vel fiendũ ſʒ in zctibus in qꝰ ꝰ hincin
de eſt aliqdoãdũ vel ſtendũ vt in veditiõe. vnde cõpetũt
ambe eidẽ qꝛ ibi eſt relatio pacti ad pactũ eo reſpectu
qᷣs eſt creditoꝛ ſibi ĩfoꝛmat᷑ metꝰactio:⁊ eo reſi pectu q̃ e

debitoꝛ ſibi noua naſcit᷑vtdicta.l.ij.de pac.ĩter Ept. ⁊vẽ.

vᷣbi gra.vẽdo tibi rẽ p.x.⁊ ſtati mihi ꝓmittis ire romaʒ

möͤ: qꝛ reſpectu bcij qð debeo recipe ſine creditoꝛ eiꝰ re
ſpectu actio pᷣſcrip.vᷣbis mihi naſcit᷑imo puto etiã ꝙbie

ſtro nõ trahatur retro veſtimientũ nõ poteſt pactũ veſtiri

— – — —

— — — — — — —— — — — — — — ⸗— —

— — —

— — — — — — — —

— — —— 22 — — — —

—

— —

9
nditiz
he N
gatio,
berentiz
conuen:
Künenti
ſaſtiot
odehen⸗
oticnfe
verbobe
incauno
tüͤyetir,
aPpoſiti
latonen
Ncog⸗
en def

ſipel .

lteffeetus
gbis iz
boſtenho
beroertng
neimpetere⸗
Keadir
pponleur
ntſiegni
edehtci
Altomt
lpelenser
Kagidul
bet
Menn ſde
topteſei
Ntüngn
turnonck
kioyel iu⸗
lopteſert
uucnaſei
lotektte
ggik⸗ſed
mpave.
lpſoꝛum
meſtq
ſed que⸗
concnr
ſubſidu
lig non
ſhisni
Nafuenit
begtett
t cond
ndedan
giptisrer
age
Pultoni
Hoctepe
gerarep’⸗
ſecupu
Elt actio⸗

foumau.

ehonbe⸗
getiopt⸗
dtnc
mun ne⸗
crogft
trcn N.
9 dicil
otmond
jeſt hine
,hinen
copeti

naſcũt᷑ due de nouo pᷣſcpᷣti. vna ſtatĩ ꝓpter coherẽtiã cõ
tractꝰ. alia poſtea qn tradã rem per interuentũ rei quaſi

tunc videoꝛ impleſie ⁊ ſic quedam permutatiõis ſpecies

Caue tñ qꝛ lʒ ꝓpt᷑ coherentiã cõtractus ſtatim vna actio⸗
nem pꝛoducat vt dixi: non tñ põt ipſa quo minus obſtet
ex pacto niſi agẽs ex ſua ꝑte implcuerit id qð dʒ ſʒ actio
que naſcit᷑ nõ naſcitur ateq; impleatur ⁊ res interueniat
¶VWogdo redeo ad queſtionẽ noſtra:⁊ dico ꝙ non ſoluʒ

voi ẽ relatio pacti ad pactum due actiones eidẽ poſſunt

competere: ſiʒ etiã vbi nõ ẽ relatio poſſunt competere: vt
S.pꝛobaui:aut ergo pactũ ẽ veſtitum ſtipulatiõe:⁊ põt ꝓ
ducere actiones pᷣſcriptis vbis ⁊ veterẽ infoꝛmare: aut
E appoſitum debitoꝛi:⁊ tunc nunq; infoꝛmat nec ei veſtit
coherẽtia contractus:ſʒ poſtea reiinteruẽtu:aut ẽ cõtra⸗
ctus in quo hʒ inde aliquid flẽdum:⁊ tunc etiã põt infoꝛ

mare ⁊ nouã parere:immo etiã duas ꝑere:vt.S.dixi: nec
placet qð dicunt vltramontani.ſ.ꝙ ſi vẽdo rem meã pꝛo

x.⁊ tu debes ire romaʒ ꝙ reſpectu.x.que debẽt ſolui dici⸗

tur emptio:reſpectu pacti de eundo romã dicitur permu
tatio:qꝛ ſic idẽ contractus diceretur partim nominatus
partim innominatus. Pꝛeterea hec lex dicit ꝙ hec con
uẽtio de eundo romã eſt pars pꝛecij ⁊ ipſius emptionis:

vt.l.fundi partẽ.ff.de contrahẽ.emp.⁊ de hoc etiã dixi.ff.
e.iure gẽtium·S.quinimmo.
¶ In gl. que incipit quidã ibi creditoꝛ honoꝛauit.⁊ tũc
non pꝛoduceret actionẽ ꝑ coherẽtiã contractus:ſed ꝑ in
teruẽtum rei.i In eadẽ gl.ibi vt in vẽditione conuẽtio⸗
nali. Pꝛimo caſu veſtimẽtum non trahitur retro:condi⸗
tio vᷣo ſic vt pꝛobatur.l.j.⁊.l.qui balneum·S.eo amplius

⁊.l.potioꝛ in pꝛĩ·S·videamꝰ.ff. qui po.in pig.habe.¶G In

eadẽ glo.in fi.ibi ſi poſt moꝛtẽS. fl.⁊ eſt verum: qꝛ cauſa

fuit in facto eſſe non in fleri ar.l.patre.ff.de his qui ſunt

ſui vel ali.iuris.

Add t Quia in hac.l.ſatis ꝑ bar. poſt bu. cyn.
1 o p bald.ſaly.⁊ ia.⁊ alios tractatũ eſt an ?

quãdo pactum nudum veſtiatur coherẽtia contractꝰ ⁊ q̃
liter veterẽ actiõis foꝛmã ⁊ nouã pariat de quo ꝑ iaſo.in
l.iuriſgẽ.S·ſubtili.quinimmo.⁊ ibi pleniſſune fuit ꝓſecu⸗
tus an ⁊ qñ habita reſultatione pacti ad contractuʒ reſul
tet cõtractus innominatus vel non.⁊ ideo quia ampliſſi⸗
me iſta mate.ẽ hic.⁊ ibi per ſcribẽtes tradita vt retuli ad

longum andegauis legẽdo iſtã.l.⁊ dictum · S. quinimmo

ideo omitto hic:vnum tamẽ nolo omittere dum dicitur
hic in glo. noſtra in vᷣſi.naʒ ſi poſt mille anos ⁊ circa iſtã
materiam mouect iaſ.map.hic pꝛimo ſi ſit factum pactum

de retrouendẽdo qñcũq; ſoluatur pꝛeſertim ad oẽm vo⸗

luntatẽ vẽditoꝛis non obſtatibus talibus vᷣbis pᷣſcribi⸗

tur.xxx.annis ita notabiliter dicit Ange.in concilio.lv.

qð incipit guillermus ⁊ frãciſcus ĩmo.foꝛtius tenuit pet.
de anch.in conci.cccxxxij.in ij.volu.qð incipit ꝙ ſi ſit fa
ctum pactum ꝙ quotiẽs ⁊ quãdocũq; ſoluatur pᷣcium te⸗
neatur rẽ vẽdere intelligitur ſi:jdecẽ annos pᷣcium offe⸗
ratur:vt ibi ꝑ eum ſᷣm iaſo.may.hic.iiij.coł.vᷣſi.circa iſta
Secundo inſequẽdo materiã ꝓxime relatã ex dicto vᷣſi.
glo.S. relato.⁊ hic bal.in.ij.coł.notabis aliud dictum in
hac materia ſᷣ̃m iaſo.may.hic ꝙ facultas quã hʒ ꝓximi⸗
oꝛ agnatus recuperãdi rẽ alicenatã durat ano tm̃ tex.in.c

titius.ſi de fundo fuerit contr.in vſ.feudoꝝ inter do.et

agnatos quẽ ibibal.no.⁊ per hoc ſubdit ꝙ agnati debẽt
cè multum auiſati ne patiatur labi annũ tex. in.c.j.S. fl. ſi
de inueſt.lis oꝛiatur facit tex.in.c.conſtitutus.ex.de in in

tegrum reſtitutio. Paul.de caſtro concilio.clix.de quo

xꝑ iaſonẽ may. hic.

lidãde obligationis.h.d. C Qucero ad declara

EAtionẽ tex. an hic ſoluerim ſciẽter an ignoꝛãter

certe ego poſſem intelligere in eo qui ſciẽter ſoluit vt non

obligetur ad futurũ lʒ glo.innuat cõtrarium.iſ¶ Itẽ hʒ lo⸗
cum in eo qui ignoꝛauit ius.in eo vo qui ignoꝛauit factũ

non pꝛocedit pꝛopter caudã huius legis: qꝛ etiã ſi ſtipu⸗
latio interueniſſet non obligarcetur errãs in facto.
¶ DOp. de. l. · de fldeicõ. So. vt gloſ.⁊ male: qꝛ aut q̃ris
de repetitione ſoluti ⁊ pꝛocedit diſtinctio an ſciẽter ſolue
rit an ignoꝛãs factum an ius:aut q̃ris de obligatione ad
futurum ⁊ tunc ⁊ ſciẽs non obligatur ad futurum:ſpecia⸗
le eſt vbi concurrit geminus fauoꝛ.ſ.alimẽtoꝛuʒ ⁊ vltime

voluntatis:vt.d.l.j.jde fideicõ. Itẽ vbia ſciẽte intervo:

Tẽpus non eſt mo⸗
S certis annis. ang induccdevlva

nitur ſtipulatio. Itẽ oppo.de.l.cum de in rẽ verſo.ffde
vſur.So.vt glo.qꝛ aut te conuenio: quia tanto tempoꝛe
pᷣſcripſiſti ⁊ male peto:qꝛ tpᷣs non eſt modus ⁊c.vt.l.obli
gationum fere·S:placet.ff. de actioni.⁊ ob.¶ Idem ſi di
cat peto quia nudo pacto pꝛomiſit ⁊ longo tẽpoꝛe pꝛeſti
tit:na male peto nã hic non debemus ad coniccturas le⸗
cture:qꝛ certuʒ ẽ ꝙ ex ſolẽni obligatione non agitur: aut
dico:peto qꝛ pꝛomiſſum ex ſtipulatione ſolẽni: ad cuius
pꝛobationẽ induco longa pᷣſtationem ⁊ poſſum:vt.d.l.cũ
de in rem verſo.modo cum ſimus in caſu dubij non pꝛe⸗
ſumitur ꝙ tanto tꝑe quis accuſauerit:vt.licum de indebi
to.ff.de pꝛobatio.Sʒ hoc non puto in ſeruuute querẽda
pꝛocedere:qꝛ ſic fruſtra eſſent inducte leges dicẽtes ꝙ re
quiritur tantum tẽpus cuius initij meinoꝛia non exiſtit
⁊T quis patiuur quẽ ire ꝑ fundum ex gratia ſciens ius ſuũ
voiq; durarevſq; ad tantũ tempus cuius initij memoꝛia
non exiſtat.ſʒ hic manualiter ſoluit pecuniam tãto tẽpo
re:v ideo non puto in ſeruitutibus pꝛocedere legẽ cuʒ de
in rem verſo:licet gloſ.ioi teneat contrarium.in.l.ſcrui⸗
entes. ff.de ſeruitu.
¶ In gloſ.que incipit caſũ ibi ⁊ ſciẽs. Iſtud non ẽ verũ
quatuʒ ad obligationẽ de futuro ſi veruʒ eẽt quãtum ad
repetitionẽ ſoluti.Butri. ⸗
Add itio Et adde limitationẽ ex iſta.l.qð pactuʒ pactũ nu⸗
nudum veſtitur coherẽtia traditiõis rei dũ qũove
l.legẽ.S.eo.in.l.in traditio.ff.eo.illa regula ĩtelligitur qñ ſtit᷑ cohe⸗
pactum reſpiceret fauoꝛẽ tradẽtis:ſecus ſi eſſet cõtra tra rẽtia tra⸗
dẽtè vt hic ſ̃ʒ bar.⁊ alios hic:⁊ ita no.iſtũ tex. ad hoc gl.ditiõis rei
in.l.ex placito.in glo.j.in fi.j de rerum permu.Ang. in.l.
iuriſgẽ:S·quinimmo.in.vj.colł.ff.eo.facit ꝙ vult bal.in.l.
petens.in.j.q.⁊ ibi iaſ.S.eo.

. „

Squis in conlcribendo.

NAuilibet põt renunciare fauoꝛi ſuo/ahis q̃ pꝛo
ſc introducta ſunt.h.d.
¶Diuide in tres partes:qꝛ in pꝛima foꝛmatur thema ⁊
queſtio ⁊ ratio dubitandi vſq; ibi ¶ Sanximus ibi deci⸗
ditur queſtio ꝑ tres rationes vſq; ibi ( Oẽs uaq; ibi in⸗
fert ex pᷣcedẽtibus vſq; in fi.
¶ Oppo.ꝙ clericus non poſſit renũciare:foꝛo:vt in aut᷑. clericꝰ an
de ſancti.epi ·S· yconomos.So.vt gloſ.qꝛ hic coꝛrigitur poſſit re⸗
vł dic ⁊ melius ꝙ ibi loquitur in caſu ſpeciali ratiõis red nunciare
dẽde in quo non põt declinare foꝛũ.ſ Itẽ op.de aut᷑ ſte= foꝛo.
tuimus.S.de epi.⁊ cleri.So.vt gl.qꝛ hic coꝛrigitur. Qel
dic ꝙ illa haãc non coꝛrigit:qꝛ non dicit ꝙ foꝛo renuncia⸗
re nõ poſſit:vel dic ꝙ hic loquitur qñ habebat duos iudi
ces eccleſiaſticos:⁊ põt ſe aſtringere ad litigandum ſub
vno.iſ¶ Itẽ op.de.c.ſi diligẽti.ex.de fo.comp So.hec coꝛ
rigitur quod eſt verum ĩ iudice ſeculari:ſʒ ſi hʒ duos iudi
ces eccleſiaſticos ⁊ faceret pactum ꝙ ſub vno cõpellere
tur reſpondere bñvaleret:⁊ ita poſſet intelligi hec lex.ho
rum tñ timoꝛe quidã intelligũt hic de alio ſacerdotio qᷓ;
clericali:vt dicit gl. Itẽ op.ꝙ pactũ nil operet᷑ circa iu⸗
riſdictionẽ:vt.l.ſi cõuenerit.ff.de iuriſdictione om.iudi.
So.vt glo.vł melius hic non tractatur de ꝓꝛogatione iu
riſdictionis vł de auferẽda iuriſdictione alicuiꝰſʒ de de⸗
neganda declinatoꝛia reo. Itẽ quomodo põt loqui in ar
bitro:⁊ dic vt glo.ſ Itẽ op.ꝙ arbiter non faciat litẽ ſuaʒ arbiter an
vt · . de arbitris aut᷑.decernimus.So.vt gl.¶ Itẽ op.ſic poſſit face
aut loqueris de duobus iudicibus ipſius rei ⁊ fruſtra pa re litẽ ſuꝗ
unnt interponitur cum electio ſit actoꝛis:vt.l.cum cleri⸗
cis.S.de epiſco.⁊ cleri.aut loq̃ris in alijs iudicibus non
ſuis:⁊ tunc pactum non valet:qꝛ ſic ecẽt dare iuriſdictio⸗

nẽ non habẽti:contra dictã l.ſi conuenerit. Sʒ dic ꝙ hie

põt loqui in eo qui hʒ plures iudices:⁊ hʒ electionẽ reus
vt ſcholaris:dic ergo ꝙ aut quis habʒ plures iudices ſᷣj
regulã.ſ.ꝙ actoꝛ habet electionẽ ⁊ tunc ↄuẽtio nihil oꝑa
tur:vt.l.cũ clericis.S.de epi.⁊ cler.⁊.l.j.ff.de eo.ꝙ cer.lo.
aut qͥs hʒ plures iudices ⁊ hʒ electionẽ qð ẽ j̊ cõem regu
lã:vt ſcholaris:⁊ tũc pactum bñvalet.⁊ ita poteſt ĩtelligi
hec lex.aliqñ quis alterius iuriſdictionẽ vult pꝛoꝛogare
⁊ tunc dicunt quidam ꝙ ante litẽ conteſt.efficitur iudex:
ſz reuocabiłr:poſt lit.conteſt.ſic irreuocabiliter.Alij di⸗
cunt qð ẽ tutius ꝙ ante lit.conteſt.nullã iuriſdictionẽ ac
quirit:poſt ſic ⁊ irreuocabiliter:vt.d.l.ſi cõuenerit.aliqũ
quis ꝓmittit ꝑ pactum vbiq; reſpondere vł in tali loco
reſpondere:⁊ tunc non pꝛopterea aliquis efficitur ſuꝰ iu⸗
dex cum nondum ſit lis conteſtata.Sʒ ſi penã pꝛomiſiſ⸗

—=O uͥ*

=☛ä

Butrigarius ſuper
ſet ſi non reſponderet cadit in penã. Sʒ aliquãdo quis ꝓ
mittit ſoluere voi vl tali loco:⁊ hoc eſt multum cautum
⁊ tunc quilibet effi itur eiuziudex: quia videtur ibi con⸗
tractus celeoꝛatus voi ſolutio deſtinatur:et ſic ratiõe cõ
tractuz ſoꝛtitur ibi foꝛũ:vt.l.oẽm.ff.de iudi.ſ Itẽ op.qꝙ
quls iuri ſuo renunciare non poſſit:vt.l.ne quis·j.de po⸗
Renũcia⸗ ſtu cum ſimilibus. So regula ẽ ꝙ quilibet põt renuncia⸗
re an poſæ⸗ re his que pꝛo ſe introducta ſũt: ſpeciale ẽ in caſibus hic
ſit qs iuri enumeratis ⁊ ratio ſpãlit atis colligitur ex gloſ.in ſingu⸗
ſuo. lis caſibus ita bꝛeuiter ſe expcdiebat dominus mart. Sʒ
tu dic ꝙ aut ꝑ pactum volo tollere id qð continet publi⸗
cã vtilitatẽ ⁊ non valet: vt.l.iuriſgẽ.ũ·ſi paciſcar.ff.e.⁊.l.
quos pꝛohibet ff. de poſtu. aut volo tollere id qð cõtinet
cõem vtilitatem ⁊ non poſſum: vt.l.ij·S·ſed qꝛ ·e de iura.
ca. ⁊ in coꝛ. de non ali·S.ſinimꝰ. aut volo tollere id qð con
tinet odiũ alienũ: vt macedonianũ ⁊ pactũ.l.cõmiſſoꝛie.
in pignoꝛibus ⁊ non poſſum:vt.lł.penul.j de pac.pig.⁊.l.
tam ⁊ ſi.ff. admace.aut volo tollere ꝑ pactum id qð conti
net fauoꝛẽ alienum ⁊ non poſſum:vt.lʒ.ſi vnus.S·⁊ in ſum
ma.ff. de pac.aut continet fauoꝛẽ.ſ.meum ⁊ alterius ⁊ nõ
poſſum:vt.l.j.ij.⁊.iij.ff.de li.cauſa.aut cõtinet tĩ fauoꝛeʒ
meum:⁊ tunc aut ẽ tale qð ꝑ pactum tolli nõ põt ⁊ pactuʒ
nil opatur:vt.ij.de patria po.l.abdicatio.⁊.l.ius agnatio
nis.ff.e.aut ꝑ pactũ poteſt tolli:⁊ tunc aut verba non ſunt
apta ad paciſcendum ⁊ tollendum:⁊ tunc pactuʒ nil oꝑa
tur: vt.l.nec ſi volens de li. cã. aut poſſunt tolli ꝑ pactum
⁊ verba ſunt apta ad pactum:⁊ tunc poſſunt tolli regula⸗
riter:vt hic ⁊.l.pactum.ff.e.nam ſunt ſpecialia que in eis
patẽt.iacob. Butrig.
Ad ditio Ex hac.l.adde regulam vulgarẽ que to
ta die allegatur ꝙ quilibet poteſt renun⸗
ciare iuri ſuo ⁊ ſuo fauoꝛi.Ratio huiꝰ reg.ẽ᷑:qꝛ in re pꝛio⸗
Arbiter ⁊ pꝛia quilibʒ eſt arbiter ⁊ moderatoꝛ.l.in re mãdata·.j. mã
modera⸗ da. etiam in abutendo text. eſt ſing.in.l.ſed ⁊ ſi · S. conſu⸗
toꝛ qᷣlʒ ẽ ĩ luit inver.dum ſe abuti putat.ff.de petitione here.iniquũ
re ꝓpꝛia. enim eſt ingenuis hominibus liberam rerum ſuarum ad
miniſtrationẽ auferre dicit iuriſcõſultꝰ in.l.nõ vſq; adeo
in fl. ff. ſi quis aparente fue.ma. ⁊ iuſtum eſt vnicuiq; ſua
commit.l.nemo exterus.S.de iudeis.Limita tñ iſtud nõ
pꝛoced ere in caſu ſing.poſito in glo.l.penult·j.ne fideiuſ.
do. dentur. in glo.fl.mag.in ver.vir vxo.vᷣſicu.item hãc.
poteſt renunciari huic ti.vt dicit glo.ꝙ regula huiꝰ legis
quilibet põt renunciare nõ pꝛocedit vbicumq; reperitur
pꝛohibitio:⁊ in hoc eſt illa gloſ.ſingu.ſᷣm JYaco.de alue⸗
rotis in.c.pꝛimo de pꝛohibita feudi alienatione per fred.
in vſibus feu.deinde no:tex.noſt.hic in v.fi.ſingularem
ſᷣm omnes doc.ꝙ qᷓ;admodũ iudex male iudicãdo vel ne
gligẽdo facit litẽ ſuã.l.fl ff.de vari.⁊ exoꝛ.cogni.inſti.de
obli.que ex quaſi delic.in pꝛinc.idẽ ẽ in arbitro:vt hic is.
may.vltimo no.hic eſſe tex.ſing.ſᷣm bar.ꝙ iudex qui ab⸗
ſoluit ab obſeruatione iudicij:lʒ per hoc nõ ſit perempta
actio vel ius ptis: tñ facit litẽ ſuã:⁊ dicit bar.qð ẽ notã⸗
dum in infinitũ:⁊ ſic vult ꝙ tunc iudex teneatur ad tota⸗
le intereſſe:licet contrarium teneant bal. Saly.⁊ moder.
hic:tene tamen opi.bar.cum qua tacite tranſit Ja.hic in
vlt. no. ⁊ inter plures fal.que poſſent dari regula huius.l
teneas menti ꝙ in crimi.nõ põt quis renunciare defẽſio.
ſuis glo.eſt no.⁊ ibi bar.no.in.l.pactum.in gloi.fl.verſic.
item pactum ·ff eo.⁊ illã glo.reputat ſing.bal.in.c.cuʒ nõ
ab homine in fl.coł.ex.de iudi.⁊ in.c.cũ veniſſet ad fi.de
teſti.⁊ in.c.quoniam contra fal.ex.de pꝛoba. in.xx.coł.⁊
ĩ.c.p aſtoꝛalis.in.iij.coł.de excep.idẽ bal.in.l.vnica. xiij.
col·j.de confeſſis.ſᷣm Ja.hic ⁊ in.d.l.pactum.verũtamẽ
ſᷣ̃m ang ful.pau.de cain.d.l.pactum.iudices quotidie fa
ciunt contrarium faciendo criminoſos renunciare defẽ⸗
ſionibus iuxta glo.in.l.j.ff.de fur.balnearijs.bal.in.c.cuʒ
dilecti.de appel.ex.⁊ dicit paul.de ca.no.in.d.l.pactum.
ꝙ dic. glo.ſing.ibi pꝛocedit quãdo reus non erat confeſ⸗
ſus delictuʒ ⁊ iſtud teneas:quia quotidie ita pꝛacticatur
⁊ in hoc reſidet finaliter.do.ia.ibil.
Equeſtione tali. Hραuobo⸗
enis viuetis col
Aatũ poſt eius moꝛtem non valet ſine ↄſenſu eiꝰ
Sde cuius bonis queritur. h. d. C Ad euidẽtiam
eſt ſciendum ꝙ aliquãdo paciſcitur quis ſuꝑ bonis ſuis ⁊
daclſt de non loquitur hec lex:aliquãdo duo paciſcũtur de bonis
onis ter tertij ipſo ſciente vel non ⁊ tunc loquitur hec lex.¶ Item
tij qũq; pᷣt eſt ſciendum ꝙ aliquando duo paciſcuntur de bonis ter⸗

ſcdo libꝛo Codicis
tij hoc modo:ſi titius deſcedat tu ſis eius heres.et hoe
modo intelligunt quidam hanc legem ⁊ male quia tunc
pactum nonvalet:non ideo quia contra bonos inoꝛes:ſʒ
quia nil erat dandum vel fiendũ hincindc:aliquando pa
ciſcuntur hoc modo ſi contingat hereditatẽ talis venire
ad nos diuidemꝰeam ſic:⁊ tunc ſi flat volẽte eo de cuius
bonis queritur ⁊ valet ałs nõ ⁊ iſte eſt vere caſus noſter.
Liuide in tres partes:quia in pꝛima parte ponitur the
mna ⁊ queſtio vſq; ibi ⁊ dubitab atur.ibi ponuntur allega⸗
tiones pꝛo vtraq; partevſq; ibi ſed a nobis.ibi ſoluit que
ſtionem vſq; in finem. “
¶Ex tex.pꝛoceſſit ⁊ ſic videbatur contra bonos mo⸗
res ⁊ quia non ſunt /hec eſt allegatio ꝙ videatur valere.
¶ Sed an filiꝰ poſſit cũ pr̃e paciſci de hereditate patris/
⁊ videtur ꝙ ſic.⁊ dic vt glo. = . .
¶ SOpp.ꝙ liceat duobus paciſci ſuper hereditate tertij. Paciſci

vt. l. de illo.ff. pꝛo ſocio.Sol.vt glo.qꝛ ibi paciſcuntur de an ſit lici⸗

hereditate incerti:⁊ eſt argumentum ꝙ conceſſio pꝛeben tũ duobꝰ
de non vacantis certi hominis valet: incerri nõ.¶ Item ſug heredi
op.ſic que non poſſum per me nec per aliũ: ſed per me nõ tate cuiuſ⸗

poſſum paciſci de hereditate mea: ergo nec alis paciſcẽ dã tertij.

tibus conſentire.So.vt glo.quia hic fallit ⁊ male qꝛ imo
non fallit:qꝛ regula pꝛocedit circa idem ſed hic non eſt
idem:quia quando ego paciſcoꝛ tollo michi poteſtatem
ſupꝛemi iudicij. Sed quando alijs cõſentio non mihi au
fero arbitriũ teſtandi ⁊ ideo nimirũ ſi conſentirem: non
ergo hic fallit regła quia ꝓcedit circa idẽ/hic loquimur
circa diuerſa. In fructuariovero diſtingue:quia aut que
ro de eo quod capit effectum a iure ꝓpꝛio ⁊ tunc que poſ
ſem per me poſſum per aliũ.vt.l.aliud.S. refertur.ff.de re⸗
gul.iur.aut quero de eo quod capit effectuʒ de iure com⸗
muni meo ⁊ alterius vt in fructuario ꝓpꝛietario:tunc ſi
ego ſolus facerem fleret ſolo ↄſenſu meo ꝙ deberet fieri
meo ⁊ alterius quod eſſet abſurdũ:ſed alteri poſſum con
ſentire quia tunc fit amboꝛũ conſenſu.Eſt ergo vera re⸗
gula circa idem ⁊ vbi tractamꝰ de eo quod capit effectũ
ex iure meo pꝛopꝛio ſecus circa diuerſa vel in eo qð ca⸗
pi effectuʒ a cõmuni iure. Itẽ op.de ·l.j.vt ac.ab herede
⁊ contra here.incipi.So.vt glo. Itẽ op.de.il.ij.de here.
ven. So.vt glo.ſ¶ Itẽ op.de.l.ſi qͥs ſeruũ.ff. de act.empt.
So.vt glo.qꝛ ibi loquitur in pacto neceſſario.ſ Conclu⸗
de ergo ſic:quia aut paciſcitur ꝙ quis ſibi ſuccedat ⁊ nõ
valet. vt.l.pactum.S.eod.aut paciſcitur ꝙ bona ſua poſt
moꝛtẽ ſuam alicui reſtituãtur ⁊ valet.vt :j·vt actio ab he⸗
re.⁊ contra hered.i¶ Aut paciſcuntur duo ſuper heredita
te tertij ⁊ tunc aut iſto modo.ſ.ꝙ vnus ipſoꝛuʒ tali ſucce⸗
dat ⁊ non valet per hanc legẽ.ſ.quia non eſt aliquid dan
dũ vel flendũ hincinde.aut paciſcũtur ſic ꝙ ſi hereditas
perueniat ad eos ꝙ ſic eam diuidẽt:⁊ tunc aut paciſcun⸗
tur de hereditate incerte perſone ⁊ valet. vt.l.iij ·S· de il⸗
lo.ff.pꝛo ſocio/aut paciſcuntur de hereditate tertij certi:
valet conſentiente eo de cuius bonis queritur / eo igno⸗
rante nonvt hic.fallit in pacto neceſſario quod bene va⸗
let.vt.l.ſi quis ſeruum.ff. de ac.emp.
¶ In glo.que incipit ſed potius ibi.l.iij · S· de illo.valet
conceſſio pꝛebende non vacantis per moꝛtem incerte nõ
certe perſone.
In glo.que incipit ſed ipſe ibi alij tamẽ conſentit.nõ
eſt circa id?᷑ paciſci ⁊ conſentire:quia paciſci tollit ei vo
luntatem ſupꝛemi iudicij/conſentire non.¶ In eadẽ glo.
ibi põt manumitti.qñ.pcedit a ꝓpꝛio iure ſunt paria ꝑ ſe
facere ⁊ conſentire: ſed quãdo pꝛocedit a communi iure
plus eſt conſentire alij qui participat ius/qᷓ; per ſe facere
cum requiratur duoꝛũ conſenſus. . „
Additio Not regulã huiꝰ legis ꝙ pactiões inite Nactiõeſ
inter aliquos ſuper hereditate viuentis inite iter
non valent neq; tenent. ⁊ in hoc cõſiſtit pꝛincipale inten⸗ aliqͥs ſuꝑ
tũ huius.l.⁊ hoc qꝛ contra bonos moꝛes.vt hic ⁊ in.l.qͥ heredita⸗
dã S.dona.ff.de dona.pꝑ doc.in.l.Sctꝰ.ff.de regul.iu.Am te viuẽtis
plia iſtã legem ſeptem modis.pᷣmo pꝛocedit pꝛincipale an valeãt.
intẽtũ hnius.l.etiam ſi interueniret iuramẽtum quia cũ
ſit contra bonos moꝛes non valet. vt in. c. non eſt obliga
toꝛiũ de regul.iur.li.vj.Bal.Saly.⁊ moder.hic Bart.in
iij.col. Scðᷣo amplia vt ꝓcedat etiã in ftlijs.vt tenet gl.
hic in verbo.aliene. cõiter appꝛobata alias quinq; aplia
tiones. vide per Jaſo.hic in.ij.col.Et limita iſtã legem ĩ

. ſuo pꝛincipali intento nõ pꝛocedere altero de ſepteʒ mo

dis. pꝛimꝰ eſt quando pactũ fleret ad liberandum debi.

Ge
e
in
ſi⸗
tio
pu
̃
tu.
ſer
licto bꝛ
cnofpe n
cumaly bi
ppoſt. no

De Cranſactionibus.

res er pᷣm bar.in vlt.col.alia eſt limitatio ꝙ poteſt fleri pacuum peꝛeſ crip.ex᷑ facit in ſimili in.l.pᷣcipimus. in fl,X de appel.
eane de veritate hoĩs incerti in gñe.l.iij.S. de illo.ff.pꝛo ſocio. Alibitñ glo. ſing.in.l.fi. C. de muneri.⁊ hono.non conti⸗
Sinoug,⸗ ſicut in ſim li põt quis ĩpetrare pꝛim im pꝛeben. vacatu: nuãdis.li.x.ꝙ ſociꝰ oim bonoꝝ hʒ excuſa a muner.publi.
uundon raʒ in genere ſed non in ſpẽ pꝛebendãa petri.vt in.c. nulla. pꝛopter perſonã ſocij:x ſi dicatur quare ſecus in caſu hu
Alisenie⸗ de conceſſi igne pꝛeben. ex.alias limitatiões quinq; vide ius.l.voi actio vni facta alteri pꝛodeſt.dicas pᷣm Jaſ. de
ndrau per Jaſo. hic in.iij.col.verſi.iſtum tex.?vc. ige ere rts amashlcinprinsid- hie⸗ no 5.
ſus SJ ,. . K pꝛ as: alłs tranſactio rone cõnexitatis extendi
minnn B tranſactio nib us. Prene Paiececus in verbo iudicari dBere
hturghlecne R firg pꝓaul. de ca.in.l.ſi de certa.in pꝛinc.eo.Ange.
tutte ubꝛica. AAIo. 7 alij. in. I. qui rome. S. ouo fratres. ff de verb. obli.
ò” E q; p a cti 0 Pꝛactũvel tranſ nã cõnexoꝛum idẽ eſt iudiciũ tex.eſt loquẽs in iſta mate⸗
bonosno⸗ We XUactio facta cũ q⸗ ria tutelarum in. l. quid ergo S. pe. in ver. cõnexum. et ibi
ur en buſd am ad pꝛeiudiciũ alioꝛũ non po: bal ad hocno.de cotrario iudi tutel. bal in.l.cum neceſſi
eang Irigit. . d. Diuide ĩ duas partes: quia tatẽ . de ſideicõ.facit qð vult glo.no in c.qꝛ in tantum.⁊
loquitur in genere vſq; ibi cum igitur ibi Panoꝛ.ad hoc no.debẽ.ꝙ diſpen ſatio extendit᷑ ad
W ibi in ſpẽ. Ponc caſum in nubevt litte conexa ⁊ tñ diſpenſationes ſunt odioſe 1 multũ reſtrigẽ
ſummn K N9 EN Bra ſont. de.c.j.in fl.de pꝛeſ.in.vj.glo.in.c.oꝛdinarij.in ver.diſpẽ⸗
ſio po . He A¶Op. de lLſi ex duobus ff. de tutelis ſationes. de offi oꝛdi. in..ẽ?
r ⁊ ra.di.So.vt glo.ſ Itẽ op.ad pꝛimũ membꝛum.ſ. quan D m te Sufficit de facto queſtionẽ eſſe
4 enin do geſſerunt adminiſtratione diuiſa ⁊ videtur ꝙ tũc trãſ Wilt Lb. non calumnioſe vt tranſactio te
aernencu actio facta cum vna pꝛoſit alij quia ſi eſt facta tranſactio E neat hoc dicMtt.
gopaeſſe in cũ gerente ⁊ poſtea cõueniatur qui nullo modo geſſitvel e & Opp. ꝙ hec lex implicct Zia:quia hic dicit
naluin non geſſit ſaltim id de quo queritur poterit opponere ex tranſigit ⁊ tranſigens ab actione tranſit ⁊ recedit ⁊ de
hic nonet ceptionẽ oꝛdinis.ſ.ꝙ pꝛimo conueniatur qui geſſit ꝙ cũ buit aliquid recipere:⁊ littera dicit ꝙ ego dedi quare ma
Poteſtaen flieri non poterit pꝛoñciet iſti qui nõ geſſit traſactio. So. lc.So.altero de duobus modis: pꝛimo ꝙ ſoꝛoꝛ heredita
on nihar aut pactũ factũ cuʒ non gerente vel qui nihil geſſit vł nõ tem mihi reſtituit/⁊ ego ei aliquid dedi ⁊ actionẽ remiſi
tirenzon geſſit ſaltim illud de quo queritur:⁊tunc nullomodo traſ Vel dic ꝙ ſoꝛoꝛ actionẽ habebat ⁊ remiſit ⁊ ego ei dedi
dclochim actio pꝛodeſt illi qui geſſit nec directe nec per indirectũ aliquid. Hec ob.littera quedicit ꝙ trã ſegi quia ĩpꝛopꝛie
uig auta quia non poteſt imploꝛare ꝙ pꝛimo conueniatur non ge loquitur.¶ Itẽ op.ſi nulla lis crat ergo non erat dubium
unc quepor rẽs vt pactum factũ cum gerente/⁊ tunc aut adminiſtra⸗ ergo non eſſet tranſactio.So.erat ſaltin de facto.¶ Itẽ
tur fſdenn tio fuit diuiſa a teſtatoꝛe vel a iudice:⁊ tunc gerenti non op.ſi erat lis de facto ergo calũnioſa:ergo nonvalet traſ
de iureconn pꝛodeſt trãſactio ſed ius cõmune quia de parte alterius acctio. vt.l.in ſumma.ff. de cõdicti.indepiti. So erat calũ
ariotuneſ cõueniri nõ poteſt niſi in caſibus.qui nõ.in.lij.de diui. nia in reo non in actoꝛe. Vel dic ꝙ nulla calumnia erat lʒ
deberetfiet tu.quibꝰ caſibꝰ conuenitur in ſuoſidium nõ gerẽs. aut a de facto tams? eſſet lis. Itẽ op. ꝙ non ſit tran ſactio cuʒ
poſſumcn ſeip is erat diuiſa adminiſtratio vel a nullo/⁊tunc ꝓdeſt nii ſit datũ. Reſpõdeo eſt remiſſuʒ.ſ.actio:⁊ remittere eſt
go vefote ecei qui non ge ſit per in directũ vt dixi.¶ Item op.ad mẽ⸗ dare. Jacob. Butrig. L
pit eſei Frãſactõ bꝛum qñ communiter geſſerũt ⁊ videtur ꝙ tranſactio ciu Add ltio Et dum dic itur in tex.no.ibi ſi nulla ſu
neo gden cũ vno fa⸗ vno facta alijs pꝛoſit.Nã ſivnus conuenietur poterit e cU OiEtU. iſſet q̃ttio ꝙ ad hoc vt valeat tranſactio Trãſactõ
4 herele cta an ali⸗ bñficio diuiſionis opponere vel ceſſionis ⁊ cuʒ ille actoꝛ non requiritur ꝙ de pꝛeſenti ſit lis:ſed ſu ficit ꝙ in futu⸗ ad hoc vt

ij de her, ſs pꝛoſit. nõ poſſit cedere actionẽ contra eũ quẽ liberauit excluder rum po ſit ſubeſſe.vt hic ⁊.l.j cum glo.ff. eo.⁊ ideo nota⸗ ſit bõa qᷣd

raet emp. a petitione. Sol. vt tollas omnes oppoſitiões diſtingue rij ſᷣm Ange.ſolent apponere in inſtrumentis illam clau requirit᷑.
Conchi ſic: quia aut quero an quod vnus ſoluit pꝛoſit aliſs et di⸗ ſulam cum de pꝛeſenti inter partes ſuoſit lis aut in futu⸗
edat 19 coꝙ ſic. vt.l.ſi ex duobus.ᷣff. oc tu. ⁊ ra. diſtra. aut quero rum ſuoeſſe timeatur æc immoplus pꝛobat iſte text. iun⸗
a ſus po an pactũ cũ vno pꝛoſit alijs ⁊ tunc dic aut queris an pꝛo cta glo.ꝙ valet tranſactio non ſolum quãdo in futurum
ctioabhe⸗ ſit directo an per indirectũ.Si queris an directo pꝛoſit timetur moueri lis de iure:ſed etiam ſi ſolum de facto ta⸗
herecitn alijs ⁊ dico ꝙ non ⁊ ita loquit᷑ hec lex/ſi queras an indi: men intellige ceſſante calumnia que viciaret tranſactio⸗
taliſce⸗ rectum pꝛoſit alijs ⁊ dico ꝙ aut alij ſunt tales qui poſſüt nem niſi eflet ex parte rei.l.in ſumma in pꝛincip ff̃ de con
giqnidden opponere beneftciũ oꝛdinis quod eſt qñ non geſſerũt: ſy dictio.ĩdebiti.ᷣin.l.ſub pꝛetextu la.j.j.iſto titulo.⁊ ipi per
iherecttus ille cum quo tranſactum ſit: ⁊ tũc ſibi pꝛodeſt tranſactio Jaſon. may.
Aciſen in totũ per indirectum aut habẽt benefſiciũ ceſſionis qð ”Mẽ
up 4 eſt etiã ſi omnes geſſerunt:dum tamen in dolo nõ fuerit S S Si petitio eſt gñalis tranſactio ſpecia⸗
iſl eis pꝛodeſt ſaltim pꝛo parte /quia cis nõ põt fleri ceſſio. ℳ C. ſis non pꝛeiudicat niſi in eo de quo trãſ
ndin ¶ Idem ſi poſſunt vti beneficio diuiſionis qð eſt etiaʒ ſi INaꝛctum eſt. vna gloſula contradicit magne glo.
e inn fuerint in dolo:quia tunc etiã pꝛodeſt ſibi pꝛo parte / aut . N Anam magna gloſ. dicit ꝙ generalioꝛ fuit peti⸗
d bene alij ſunt tales qui nullum beneſicium de pꝛedictis habẽt tio qᷓ; tranſactio ⁊ bene alia paruula dicit A. Scner alioꝛ
ſtopaler vt quia duo geſſerunt ⁊ duo non:⁊ pactum eſt factũ cũ nõ fuit tranſactio qᷓ; petitio: ſed male dicit:⁊ ideo tene ma⸗
ellonit gerentibus ⁊ tunc nullo modo nec directo nec per indire gnam ⁊ vnam aliam que cum magna concoꝛdat.
menen ctum ꝓdeſt gerentibꝰ. AUltimo diſtingue vt gl. ¶ Modo CDOo. littera videtur mandare ꝙ agat ⁊ ſic quis ĩuitus
e 3 quero que eſt ratio ꝙ ſi omnes geſſerut doloſc hñt bene⸗ agit quod eſt contra.l.jq. vt nemo inuitus.So.vt glo.qꝛ
nſenti ficium diuiſionis ⁊ non ceſſionis. Reſpondeo qꝛ benefli⸗ neceſſitatẽ non imponit.vt plene dixi in.l.jquomodo⁊
voltteiſl ciũ diuiſionis cõpetit per modã exceptionis: beneficiu, quando iudex.i¶ Item oppo.hec lex videtur dicere ꝙ in
endige ceſſionis competit per modũ actiõis:at de cõi dolo bene dex inquirat ſuo officio ⁊ ſic de facto ſupplebit quod eſt
ſtorru poteſt excipi.ſi vnus dolum participans conueniatur.vt contra.l.illicitas S.· veritas.. de offi pꝛeſi. So.vt glo.
mmmuntur l.viro.⁊. l:mulier.ff. ſol.ma. Sed de cõmuni dolo agi non en opponitur ꝙ pꝛeiudicet tranſactio mn omnthoni⸗
erſefeni poteſt. vt.l.apud celſum S. marcellus.ff. de doli excep. ĩ in dolo occultatis.vt.l.tres fratres.ff.de pactis. Sol.
e Modo quero que ſit ratio ꝙ in pluribus tutoꝛibꝰſivnꝰ ibi fuit generalis. “”
goslithe oluat habet actionẽ cõtra contutoꝛẽ ſiue ceſſionẽ ſed in (¶ Item oppo. de.l. ſuꝰ pꝛetertu eo. So. ibi fuit genera⸗
Neylen 1 pluribus fideiuſſoꝛibus non:⁊ dic vt glo. Vel dic ⁊ ſatis lis:ergo pꝛeiudicat in omnibus niſi in dolo occultatis.
