Caſtro ⁊ Jaſ.Bal.in.c.fi.de confeſ.ex.⁊ dum dicitur in
hac.l.ꝙ põſt ſentẽtiã diffinitiuã miles poſſit allegare ex⸗
ceptiones perẽptoꝛias poſt ſententiã / licet regulariter ſe
cus in l peremptoꝛias·j.ſenten.reſcin.nõ poſſe in.c.inter
monaſteriũ.c.ſuboꝛta cx.de re iud.⁊ ratio iſtus regule eſt
hm Bal hic in pꝛi.qꝛ lata ſentẽ.diffinitiua ex ipſa ſñia oꝛi
tur nouũ ius cui iuri non obſtant tales exceptiones per⸗
emptoꝛie in.l.ſi fundus ·S.ſi plures.de pigno.ff.in.l.ne⸗
poti cũ glo.ff.de fundo inſtruct.⁊ iſta eſt ratio regule di⸗
ceñ exceptionẽ peremptoꝛiã poſt ſententiã allegari non
poſſe iuribus allegatis.qð non habet locũ in caſu huiꝰ.l.
pꝛiuilegio militis.adde tamẽ vnũ ſingulare ad hanc.l.qꝛ
ſicut militi cõceditur pꝛiuilegiũ vt poſt ſententiã perem⸗
ptoꝛiam allegare poſſit:vt in hac.l ita etiã eius aduerſa⸗
rio permittitur per regulã.l.petẽde.j.de temp reſti.in in⸗
te.peten.⁊ ita vult Bar.in.l.ſolẽni admonendi in.ij.col.
in.iij.lect.ff.de iure iuran.ex quo infero ꝙ paganus qui
nõ ẽ pꝛiuilegiatus per mmilitiã tamẽ perſona militis gau
debit pari pꝛiuilegio ipſiꝰ militis:iſtud dictũ Bar.in di⸗
cta.l.admonẽdi.coꝛroooꝛat᷑ in ſimili per tex.ſingu per di
ctum Bar.ibi in.l.fi.de fructibus ⁊ litiũ expen·j.⁊ per ea

quevult Bar.⁊ ibi tex.in.l.pꝛecipimus verſi.eodẽ obſer⸗

gnoꝛantia. Fo. XXXII.

uando in verbo coniunctusj/ de appella pꝛiuilegium ta⸗
men hurꝰlegisvt exceptiones peremptoꝛie poſt ſentẽtiaã
a militibus opponi poſſint ⁊ allegari: intelligas tantũ in
militibus armate militie ⁊ non in pꝛeſbiteris qui milites
ſunt celeſtis militie quia iſti milites celeſtis militie pꝛout
ſunt pꝛeſbyteri non audirentur ſi vellent allegare perem⸗
ptoꝛiã exceptionẽ poſt ſententiã cũ teneãt᷑ in hoc ſcire iu
ra cũ iſta regula exceptionẽ peremptoꝛiã poſt ſententiã
opponi non poſſe ſit de iure canonico.vt in d.c.inter mo
naſteriũ ⁊.c.ſuboꝛta ⁊ ibi Panoꝛ.⁊ ita tenent oms doct.
dempto fulgo.⁊ ratio ꝙ pꝛeſbyteri non habeant pꝛiule⸗
Fiuʒ huius legis: quia in eis non pꝛeſumitur ignoꝛantia
icut in militibus armate militie per repetita:iuncta glo.
ſm Jaſ. hic in.ij col.verſi.qͥd aũt ĩ militibus celeſtis mi
litie.⁊ ita tenet do.mathe.in no.ſuis no.lxij.imol. in.l.ſi
vero·.S.de viro.xiiij.col.ſolu.matri.ff.⁊ vide hic glo.po⸗
nentem octo caſus in quibus licet poſt ſententiam exce
ptiões pꝛoponere que glo.eſt in hoc magiſtralis ᷣm Ja
ſonem hic. Et ex hac glo.nota pꝛimo cõcluſionẽ ꝙ ſentẽ
tia lata a iudice excõicato etiã de iure ciuili ẽ nulla: hoc
ꝓcedit ĩ iudice publice excõicato vt i.c.ad ꝓbadũ et.de
re iud.⁊ ibi per Panoꝛ.per glo.in.c.decernimꝰ ⁊ ibi phi.
fran.de ſenten.excom.libꝛo.vj.no.in.c. pia de excepti.li.
vj.m Bal. ⁊ Pau. de caſtro. ¶ Secunda cõcluſio eſt ꝙ
exceptio excõmunicationis põt opponi coꝛã iudice ſecu
lari:ad hoc notat iſtam glo.HBal.in.c.intelleximus er de
iudicijs ⁊ ibi dixit illã ſingulareʒ. Idem fulgo.⁊ Jaſon
de may.in.ij.lectura.l.placet.S.de ſacroſanctis eccleſijs
Idem Bal.in.l. quotiens de iudi.j.facu tex.in.c.poſtu⸗
laſti.de homicidio.vbi excõmunicatio fuit appoſita coꝛã
rege ⁊ ſic coꝛã iudice ſeculari ⁊ ibi in pꝛimo notabili ad
hoc notat Jo.de ananiano Idẽ Jaſon hic fi colũ.remit
to ad ea que plene dixi ĩ.l.placet.S.de ſacroſanctis eccle⸗
ſijs licet tamẽ coꝛam iudice ſeculari poſſit exceptio excõ
municatiõis obijci: verũtamẽ iudex ſecularis nõ poteſt
excõmunicare glo.⁊ Panoꝛ in. c.dilecta ex.de maioꝛi.⁊
obediẽtia. Succeſſiuę no.diligẽter pᷣm Bar. hic et alios
doctoꝛes ꝙ omnis exceptio peremptoꝛia q̃ non venit ad
ĩpugnandã ſententiã poteſt opponi poſt ad impediendũ
executionẽ ⁊c᷑.de quibus hic in glo noſtra magna:⁊ hoc
cũ huiuſmodi exceptiones veniat ad limitãdum eu mo⸗
derandũ exceptionẽ ſentẽtie adeo ꝙ exceptio nullitatis
ſententie ⁊ etiã ineptitudinis libelli põt opponi poſt ſen⸗
tentiam in executione:quicqͥd dicat Bal.in.l.exceptionẽ
de ꝓba·.j.⁊ in.l.licet .j.de pꝛocura.tene igitur ꝙ exceptio
ineptitudinis libelli poſt ſententiã poteſt opponi pꝛo vt
finaliter tenet ipe Bal.in aut᷑.ſi quis.de epiſco ꝑ tex.quẽ
reputat no.in.c.cũ dilecti et᷑. de emptio.⁊ venditio. Bal.
in.l.j.que deſunt aduo:.j.ange.in.li.ff.de officio pꝛocur.ce
ſar.idem petrus de anchar.in cle.conſtitutionem.de ele⸗
ctione.iſtud colligit᷑ hic clare ꝑ bar.hic m.j.mẽbꝛo cũ ſen
tẽtia lata ſuper libello mepto ſit ipſo iure nulla glo.inſti.
de obliga.inverbo pᷣm.que gl.eſt ad hoc ſingularis i mo
do ſᷣm bal.in.l.actoꝛi.in fine.de rebus creditis·j.⁊ ibi di⸗
cit bal.ꝙ intantum pꝛedicta ſententia vt pꝛoxime dicimꝰ
ẽ nulla ꝙ ex ea nec oꝛitur actio in factũ nec officiũ iudic
reſtringe ea que.S. dixi. Pꝛimo ꝙ miules reus ⁊ non
fuerit actoꝛ habet pꝛiuilegiuʒ iſtius.l.pꝛime hic.ſᷣm glo.
noſtram hic pꝑ.l.fauoꝛabilioꝛes.ff.de reg.iur.⁊ in.l.arria⸗
nus.ff.de actio.⁊ obli.⁊ in.c.ex litteris de pꝛobatio.er.lʒ
cy.bar.poſt pet.de bel.perti.teneat contra gloſ.bal.⁊ ſa⸗
ly.tñ bar.⁊ alij nõ bñ põderat ver.tex.hic ſatiſfeciſti.⁊ in
verbo ex ſententia conueniri:que verba reo conueniunt
ſoli.⁊ non actoꝛi:idem tenet rapha.ful.hic ⁊ iaſo.⁊ meliꝰ
qᷓ; bar.hic ⁊ alij ſequa.Secundo reſtringe:niſi iudex ſta⸗
tuiſſet terminum reo ad opponendum omnes erceptio⸗
nes peremptoꝛias ⁊ dilatoꝛias ⁊ anoꝛmalas tunc poſt ſẽ
tentiaʒ iſte exceptiones opponi nõ poſſent m bal ĩ.l. ad
conſultationẽ.j/quo.appel.non recip.qð eſt bñ ſingulari
ter ſignandum · qð bene pꝛobat tex.in.c.paſtoꝛalis de ex⸗
cep.⁊ iſtud intelligas extendẽdo pꝛemiſſa dũ dicimus ꝙ
exceptiones peremptoꝛie:de quibus in glo.noſtra allegã
tur poſt ſententiam. extende iſtud etiam poſſe allegari
poſt quadrimeſtre tempus:qð conceditur condemnatis
ad ſoluendum.glo.eſt ſingularis in.d.l.ad executionem
in verbo cedat.circa medium quam bar hic multum no⸗
tat:⁊ dum dicimus.S.pꝛoxime ꝙ dato termino ad om̃es
exceptiones pꝛoponẽdas quis ẽ excluſus ab omnibꝰ ex⸗

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

ceptionibꝰ per lapſum termini a iudice aſſignati.Reſtrĩ
ge tamen hunc in exceptione nullitatis: quia illa poterit
allegari etiã poſt lapſum termini iudicis.cũ huiuſinodi
exceptio nullit atis non ſit pꝛopꝛie exceptio ⁊ ſic non com
pꝛehẽditur in termino a iudice aſſignato parti ad allegã
dum exceptionem qðs eſt no.dignum Fᷣm bal.hic in verſi.
ex pꝛedictis ⁊c̃.idem iaſ.in.iiij.coł.verſi limita iſtam re
gulam item amplioꝛa videas hic ꝑ ſcribentes.

—— 2=ðð uris ignoꝛã
Pe m ignoꝛantta Andekeui
E din lucro captando. hoc dicit cum ſe.
udi.pered. Solu. vt glo. contra cuius ſolutioneʒ op. de
filij matrem.S.·j.ff ad tertuł.So.vt gl. Tu dic ꝙ pꝛima
lex contraria loquitur in ſuo:⁊ ſicin hereditatc paternʒ
ad quam poteſt redire vſq; ad triennium: rebus in eode
ſtatu manentibus In materna dic ꝙ aut repudiauit ⁊ nõ
admittitur. aut dirit non adeo ⁊ tunc admittitur.j annũ
vt dicta.l.matrem filij.⁊ hec eſt veritas. Ja. Butrig.
Ad ditio Et dicas in hac.lłquicquid voluerit ful
go. ꝙ iſta lex intelligitur tam in maſcu⸗
lo qᷓ; in femina quicquid ſõniando voluerit fulgo.ſᷣm iaſ.
Item ex hac. l. poteris notare illud vulgare tardi ves
nere bubulci:⁊ intellige vltra rationes allegatas in gloſ.
ĩ fine ꝙ alia ẽ ratio qꝛ remittentibus iura ſua non eſt ↄce⸗
dendus regreſſus.lłperitꝰ.S.ſi venditoꝛ.ff. de edili edic.
fa l.fina .j·de nemit pignõ. ¶ Item tex. iſte loquitur in
maioꝛi.xxv.annis:quia ſi eſſet minoꝛ ei ſuccurreretur be⸗
neficio reſtitutionis in integrum.l.j.⁊ to.ti.ſi ab here.qͥs
ſe abſti et intelligas iſtam legem loqui in hereditate ma⸗
terna:⁊.l.fi.j.de repu.heredi.pa.in paterna ſᷣm bar.ibi in
pꝛima oppoſitione.

Pae eemat HBec ler dicit idez
SEE J eman cip ata. pᷣcedens in ſum⸗

K an,Qtex. 7 op. de.l. regula. S ſed iure. ff. de iur. 1 fac.
ignoꝛa. o. vt gl.
¶ Itẽ op·. ꝙ iuij exroꝛ non noceat in danovitando:vt.l.
regula.ff.de iur.⁊ fac.igno.ſe ed hic tractatur de dano: qꝛ
hereditas erat paterna:vt Pnoe codicil.So.vt gloſ.
Item op.ex pꝛim⸗ glo. de.l. f. de repud. heredi. Sol.
vt glo. ¶ Itẽ op. de.l.non nũquam de colla bo. So.aut re
cuſauit conferre ⁊ pꝛocedit contrarium:aut recuſauit he
reditateʒ ⁊ non admittitur perpetuo aut omiſit eam pete
re hereditatem . annum ⁊ poſtea non auditur: vt hic:vt
ergo hec materia liqat collige ſic:quia aut queris de ſuo
2 tunc aut nunqᷓ; repudiauit ⁊ adm ttitur perpetuo: vt.l.
cum antiquioꝛibus· j de iure deli aut repudiauit⸗ admnit
titur·. triennium rebus in eodem ſtatu manentibus:vt.l.

fi. de repudi heredi. aut loqueris de emancipato: ⁊ tun

aut conferre recuſauit ⁊ poteſt penitere ⁊ cõferre:vt.l.nõ
nunq. de colla.bo.aut repudiat bercdlitatem ? nunq; e⸗
mittitur ⁊ bñficium.i.vlti. de repudi.heredi. habet locuʒ
in ſuo ⁊ non in emancipato: aut omiſit petere hereditatẽ
.annum: ⁊ poſtea non auditur:vt hic.¶ Item op. ꝙ etis

poſt repudiationem audiatur: vt. l .ff. deſuc. edic. So. Nt

glo.quam declarabo ſuper e. SS
C glo. que incipit ſecus ibi immo hic iure pꝛetoꝛio.ſ.
cxcluditur per lapſum anni. ¶ In glo. que incipit cum po
tuiſti ibi ex alio capite quandõ alij non ſuperſunt in pꝛi⸗
mo capite in quo renunciauit: alłs illi ilum pᷣcedẽt:vt no
ta quando non petẽ.par.l.j.butri.
A dditi Ignoꝛantia iuris non excuſat in lucro
dD itio. concoꝛdat.l.ſi quis ignoꝛantia vbi ple⸗
nius per doct qui admi.ad bo.poſſ. poſſunt. adde idẽ eſ
ſe in trahentibus oꝛiginem a lucro damnuʒ inferentes.i.
hereditas.l.. inter ſtipulantem: ⁊ ibi no.dy. ange. ⁊ moder
ni.ff. de vero.obli.⁊ in.l.ſi hereditatem.in pꝛin.ff.manda
ti. vbi ctiam iuris ignoꝛantia non ex uſat ſicut ſi eſſct ve⸗
rum lucrum: dato ꝙ hereditas in effectu eſſet dãnoſa. gl.
eſt no. in.l.ſi duo. vbi moderni hoc no.⁊ ibi in ſpecie frã.
de accolitis.ff de acquiren.heredi.adde ꝙ eodem modo
eſt ecõtra: nam illud quod habet oꝛigineʒ a cauſa onero⸗
ſa non cenſetur eſſe lucrum:immo onus dato ꝙ lucruʒ af
ferat:nam dos reſpectu mariti dicitur oneroſa: quia dat᷑
ꝛopter onera matrimonij. l ꝓꝛo oneribus · j.. de iure do.
barpolt glo. in. l.meuia· S. fl. ſolu.matri. in. l. fl · S· ſi a ſo⸗

cero. de his que infrau. credi ff. adde doct. in rub. de ſpo⸗

HCOp. ꝙ iĩdiſtincte poſſit redire:vt.l. fi. de re

= ma. Incipe a ſecũda glo. quia magis declarat

F iſto titulo.

ſa. extra. t ibi car. alexandrinus. ex quo infertur & ſtan⸗

te ſtatuto cum moꝛtua vxoꝛe in matrimonio vir lucrare
tur dotem: quia tale lucrum trahit ex cauſa oneroſa de

hoc iudicamus non pꝛout de lucro:ſed ꝓut de oncre gl.

eſt ſingularis in.l.ſi donaturus· S. fi. in gloſ.vl. ⁊ ibi Bal.

7 moderni iſtud no.ff. de condi.ob cauſam.⁊ ibivide Ja
ſo.cũ alle.per eum allega.idem car.de zabarel. c.ex teno⸗

re .de teſti idem car.c.cũ dilectus.de cõſti. Pe.de anch.

in.c.qᷓ;admodum. de iureiur.abb.in rub.de ſpon.abb. idẽ
in. c. tertio loco. de pꝛeſump:idem Pe de ancha. in repe.
c.canonum.de conſti no imperpetuum glo inverbo ra
tionibus hic que glo.milleſies alicgat᷑ ꝙ hereditas pr̃fis
vel aſcendentium tam in vita qᷓ; poſt moꝛtem non debet
dici debita filio ſed quaſi debita:⁊ ideo ſi ca pꝛiuetur nõ
dicitur filius vere pati damnum ⁊ ad hoc iſtam glo.mul
tum no. Bar.⁊ bal.hic Cy.bal.⁊ alij in.l.iuris ignoꝛãtia

S. alle.ludo.rom concilio.cxxv.⁊ eaʒ reputat ſingu pau.

de caſtro in dicta.l.iuris ignoꝛantia:tamen non eſt verũ
quin habeat concoꝛdantem in.l.ſi duo.⁊ ibi franc.de ac
collitis.ff.de acquir.here.⁊ eſt tex in.iʒ.fi.S. ſi autem per⸗
petuus in verbo quaſi debita:.ſ de cura.furio·S· allegato
in gloſ.⁊ eſt text.in.l.⁊ quia.in verbo quaſi debita.fr.pꝛo

ſoclio bm Yaſonem hic in.j. col.⁊.ij. in pꝛin.

0 ſt Erroꝛ facti inducit repetitionem
PA P naturalis debiti⁊ ciuiliter indebi
Eti ſoluti hoc dicit ᷣm glo.

¶O. de. l cum putarem ff fami. her. Sol. vt
glo.⁊ intelligit glo.ꝙ quando teſtamentũ eſt minus ſolẽ
ne tũc eſt viculũ naturale iter coheredes qꝛ hñt ĩter ſe fa

milie herciſ.iudiciũ quod venit ex quaſi contractu quẽ

habent inter ſe:⁊ ſi teſtamentum eſſet ſolemne eſſet ibi ci⸗
nuilis ⁊ naturalis obligatio:ſed quando non eſt ſolemne

tunc ſola naturalis contrahuur inter eos. ¶ Opp ergo ſi
erat naturaliter debitum / ergo erroꝛe ſolutum non debet
repeti.vt eo.cũ quis.So.vt glo.qꝛ hic errauit in facto
verum glo ponit exemplum quod mihi non placet qꝛ be
ne eſſet ſupinus erroꝛ neſcire nũerarevſq; ad ſeptẽ:⁊ideo

vltramontani dicunt ꝙ hic fuit erroꝛ iuris.credebat em

ꝙ teſtamentum valeret ctiã cum ſex ſigil. ſed tu potes di
cere ꝙ aut errauit in facto:⁊ pone exẽplũ ſic qꝛ ĩ teſtamẽ
to pꝛo teſte erat quidam ſeruus reuera ⁊ etiam commu⸗
ni opinione reputabatur ſeruus licet ſolus heres crede⸗
ret eum liberum.ſ¶ Item op.de.l.non dubium·. de teſta.
Sol.vt glo.¶ Item quero qualiter repetat iſte. Reſpon

deo vt gloſ.
ſta eſt pulchꝛa ⁊ ſubtilis.l.pᷣm Jaſo.⁊

Additio. Aaen utchrae l
J. dũ bar.⁊ doct. dicũt per hanc.l.ꝙ ꝓbã⸗
do veritatè aliter ſe habere pꝛeſumitur adeo ꝙ actus er⸗
ronee factus docto.de erroꝛe non debet nocere parti per

ea que no.hic.⁊ in.l.de etate ·S.fl.⁊ ibi glo.⁊ bar.ff.de iter

ro. act.⁊ in.l.non fatetur.⁊ ibi plene Bar.ff.de confeſſ.⁊ ĩ
l.erroꝛ. ⁊ ibi Cy. Bar. Bal. ⁊ Jaſo.codẽ titu.⁊ Antho de
butrio.in.c.fi.ex.de cõfeſſis.⁊ quicquid dicat Bal.hic ĩ

telligas ꝙ erroꝛ eſt pꝛobabilis non tantũ in facto alieno

ſed etis in facto pꝛopꝛio quando tractatur pe damno er⸗
roꝛ tolleratur ſᷣm Bar. in.l. ſed ⁊ ſi vt pꝛeſente in pꝛinc.ff.

de condi.indebi.idem tenet bar.in terminis in.l.non fate
tur.in.iiij.col.ff de confeſſ.dicenteʒ ibi ꝙ ideo in hac l.ſi
oſt diuiſionem.tollerabilis eſt erroꝛ in facto pꝛopꝛio qꝛ
ic tractatur de dano: dicit tamen Jaſ.ꝙ credit Bar.in
hoc qᷓ;tum ad iſtam.l.male loqui cum etiam ſi eſſet veri⸗
tas patris perdere hereditatem patris non eſt tractare
de damno cum ſit ſolum quaſi debita gloſ.eſt ab omnibꝰ
appꝛobata vt ibi diximꝰ ĩ.l.iij.S eodem. niſi iam eſſet he
reditas patris acquiſita per filium ſᷣm Jaſonem hic in
j.col.Et an ⁊ quando admittatur erroꝛ in facto alieno
vel pꝛopꝛio dicemus in.l.erroꝛ.⁊ ibi oͤon eodenne in
telligas in pꝛeſenti caſu: vt vult Bald. ꝙ erroꝛ in facto
pꝛopꝛio cenſetur lata culpa.l.fl.ff. pꝛo ſocio.glo. in.l.ſi

quis delegauerit. ff. de noua. glo.in.l.ſi res obligata in
pꝛincipio.ff. de legat.j.per Bartol. in dicta.l.erroꝛ ad fl⸗

nem:et ibi Baldus in penulti.col.⁊ Saly.in.iiij.queſtio.

omf Erroꝛ quicunq; extra iu⸗
„. m falſa. dicium impedit confeſſio⸗
Enem ? facit eam non valere:hoc dicit ᷣm pꝛi⸗
☛μ mam lect etiam ſciens non pꝛeiudicat ſibi in

— — — — — ——

õ

—
=

=

Ne
ef
ue
cl⸗
me
oſl
bet
(to
te
doo

hl
me

tg.
vo

De Juris et facti ignoꝛantia. Fo.XXXIII.

his que per conſenſum induci non poſſunt.hoc dicit ſᷣm
aliam lecturam. Attẽde quia pꝛima glo.reſpicit pꝛimam
lect᷑.que loquitur in errãte. Tertia reſpicit ſecũdam lec.
que loquitur in ſciente. B
¶Dp.· ꝙ in erroꝛe debeat diſtingui:vt in.l.erroꝛ.je.So.
ibi fuit ſciens:ſed confeſſio extra iudicium debet habere
potius effectum inductiuum qᷓ; declaratiuum. Modo
in his que per conſenſum induci vel perdi non poſſunt:
vt eſt dominiũ pꝛeiudicare non poteſt: ſed in poſſeſſione
perdenda ſufficit ſolus animus:vt.l.ſi quis in·S.differẽ⸗
tia.ff. de acquiren.poſſeſ. et in.l.iij:S in amittenda.non
vt querat᷑ alteri ſine aĩo ⁊ coꝛpoꝛe:vt.l:.licet.de acqᷣr.poſ.
¶ In glo.que incipit ( quo ad in fi.ibi (tale in pn. So.
ibi loquitur de his que per conſenſum induci poterant:
vt in liberatione.
Ad Dditi 0 Iſta lex eſt pulchꝛa ⁊ ſubtilis hoc dicit
in ſumma.Falſa cõfeſſio vel errones nõ

peꝛeiudicat confitenti contra veritatem hoc dicit. Et po⸗

ne caſum vt dicit glo.j.in acti.reali.filius fuit heres tam
patris qᷓ; matris/aliquis creditoꝛ habebat hypotecata
omnia bona matris: fllius cõfeſſus eſt aliquam rem que

in veritate erat patris quod eſſet matris ſue.an iſtud pᷣ⸗

ualcet⸗ Potes enim intelligere textum in actione perſo
nali ex teſtamento pꝛopter creditoꝛes et legatarios qui

volebant habere rem tanqᷓ; eſſet matris/pꝛout filius con
feſſus eſt. licet in veritate eſſet patris. Jaſon hic. Juxta

pꝛedicta querit bar. hic pone confitcoꝛ fundum qui eſt
mceus eſſe tuum:nunquid iſta confeſſio mihi pꝛeiudicet:

ct diſtingue vt hic per eum ⁊ plenius in.l.ſi rem aliquaʒ.

vbi moderni.ff.de acquiren.poſſel.bal.in l.ad pꝛobatio⸗
nem. C. de pꝛoba.et notat bal.in addi.ſpecu.in tuu.de lo
ca.in.viij.col.ange. de are.in·S. ſic itaq;.in.iiij.carta.

inſt itu. de actio.et inq;tum pꝛeſupponit bar.ꝙ etiam ſi

vltra confeſſionem interueniret conſtitutum adhuc non
pꝛeiudicaret / dic melius vt per bal.hic circa finem queʒ
ſequitur pau.de caſt.hic ⁊ late moderni in dicta.l.ſi rem
aliquam: ad quos recurras pꝛo hac materia.Quid autẽ

ſi confiteoꝛ fundum meum eſſe cenſualem/an mihi pꝛeiu

dicet ponit bal. hic cui adde tex.in.l.cenſualis.⁊ ibi bal.
no.j. de dona.idem bal.in.l.ſi certis annis.in.v.col.j de
pac.et in addi ſpecu.in titu.de loca.in.viij.col.quid au⸗

tem ſi aliquis per erroꝛem aſſignauit fundum pꝛopꝛium

qui erat allodialis pꝛo emphiteotico/an ſibi pꝛeiudicet

ponit io.in addi ſpecu.in titu. de loca· S. nunc aliqua in
verſicu.lx.ſucceſſiue querunt Cy. Bar. et alij an confeſ⸗

ſio lcannor cauſam: Hiſtingue vt per glo.magiſtram in
l.j.in fine. ff.de interroga.actio.per bar.et omnes. in.l.
eneraliter. C. de non numerata pecunia.canoniſte in.c.
na.de confeſſis.er̃ plene per panoꝛ.in.c.ſi cautio.de ſi⸗
de inſtru.ex. et an confeſſio requirat partis pꝛeſentiã ibi
per iaſo.in.l.et ſuum heredem pleniſſime.et in.l.tale pa⸗

ctum. bar. et omnes ⁊ finaliter iaſon.ff. de pact. Ultimo
ſigna illud quod no.bal.hic.ad finem poſt pet.⁊ cy.et re⸗

puta no. dignum ꝙ contrarietas que reperitur in actis
ſeu in pꝛoceſſu debet reduci ad concoꝛdiam quantum eſt

poſſibile referendo pꝛima ad vltima ⁊ ecõtra.adde paul.
de caſt. et doct. alexan.in.l.j.in pꝛinci.per illum tex.ff.ne

quis eum cũ qui.ſaly.in.l.cum pꝛecium.j.de libera.cau.

Et no.pet.de ancha.in conſilio.celviij.ſic etiam fit in iu

ramento.c.fina.cum glo.de iureiuran.in.vj.bal.in.l.fina.
in pꝛin. C.de re.credi.idem in inſtrumentis ſᷣm bar.in.l.

ſcripture ad finem.j.de fide inſtru. idem in contractibus

ſm bar.in l.fina ·S. idem queſijt.ff.de condi.indebi.idem
in teſtibus ca. metu. de teſti. bar.in.l.inter ſtipulantem.
S·j.cum ſimilibus.ff.de verbo.obliga.Idem in legibus.

5S· quibus.et ibi bal.no.S.in pꝛin.conſti.C. Idem in ſtatu

tis ſᷣm bar.in.l.omnes populi ad finem tertie queſtionis
j.ff. de iuſti.et iur.bal.in.l.fina.in fine. .. per quas perſo.

nobis acqui. et not.bar.in.l.ſed et poſterioꝛes.ff.de le⸗

QARD I non tranſactionis.

eErroꝛ contingens extra iudicium / negocio

cet hoc dicit.

CiνNotabis tex. pꝛeſentis legis ibi in bo.
Additio. Haane quod debetis. cquod quãdo

non deciſo non nocet: negocio deciſo bene no

ſtipulatio eſt pꝛo parte valida ⁊ pꝛo parte inutilis.vt eſt
in iſto text.in quo pꝛo parte ſtipulatio valeat in ſumma
vere debita:in parte erat inutilis quantũ ad plus debitũ
tunc in iſto caſu poterit cõdici liberatio pꝛo parte inde⸗
bita ſi pꝛius ſoluatur ⁊ adimpleatur pars debite ꝓmiſſa.
iſto caſu debet notabiliter intelligi ⁊ reſtringi.l.iij. ff. de
con.ſine cauſa.vbi dicitur quod quando qͥs per erroꝛem
bomiri plus debito vel in parte vel in totum condicat
liberationem debet intelligi dummodo pꝛius ſoluatur
pars debita ⁊ ratio eſt apparens quia vbicumq; ex vno
eodemq; actu oꝛitur obligatio hincindevt in caſu huius
l.eſt dicendum quod ille qui plus per erroꝛem antcqᷓ; ad⸗
mittatur ad petendam liberationem pꝛo illa parte ꝓ qua
plus erronee pꝛomiſit debet pꝛius implere conuentionẽ
ſuã in parte pꝛo qua vere obligatus fuit vt puta pꝛomiſi
cẽtũ erronee cũ nõ deberet niſi quinquaginta ⁊ ſic ĩ illis

tantum vere teneri debet:ſi ergo vult petere liberationẽ

in reliquis.l.per erroꝛem pꝛomiſſa debet pꝛius.l.vere de
bita offerre ⁊ realiter ſoluere ałs obſtaret ſibi.l.iulianꝰ.

5S§ offerri.ff.de actio. emp.⁊ vendi.Secundo ex hac.l.no⸗

tabis vnum quod eſt quotidianum quod ſi contra libel⸗
lum poꝛrectum in iudicio opponatur quedam exceptio

que concernit partem libelli tantum aliam vero non ce

te iſta exceptio non impedit nec ſuſpendit libelluʒ in alia
parte ⁊ ſicvides quod libellus eſt diuiduus ⁊ ſic infertur
hic quod litis cõteſtatio poteſt fieri in parte libelli. in
parte vero non/de quo plene ſcribitur in.l.quidam eſti⸗
mauerunt.ff.ſi cer. peta.⁊ ibi plene per Jaſon.licet dicat
iaſon hic quod Bar.iſtud dicat tamen nihil dicit.
2 R roꝛ Erroꝛ facti non nocet negocio nõ
Ne E· deciſo:ſed poſt deciſionem pꝛeiu⸗
adicat. Poſito ſummario pꝛemittam quedã ad
Aeuidentis poſtea ponam caſumvt littera ſonat
deinde queram de tribus ad declarationẽ tex. deĩde foꝛ
mabo oppoſitiones ⁊ diſtinguam in mat,ria poſtea que

ram /vltimo foꝛmabo vnam oppoſitionem per quãẽ intra

bo materiꝗ.l.vnice.de confeſſ.quã hic iungam.ſ¶ Ad eui⸗
dentiã eſt ſciendũ ꝙ quandoq; erratur extra iudicium ⁊
idem negocium deciditur per tranſactionẽ ⁊ loquit᷑ hec

lex:quandoq; erratur in iudicio ⁊ idẽ negocium decidi⸗

tur per ſentẽtiã poteſt etiã loqui hec lex.¶ Item aliquẽ
doerratur circa iuriſdictionẽ ⁊ loquitur.l.ij.⁊.l.ſi quis.
ff. de iudi.aliquando erratur circa confeſſiones ⁊ tũc ali
quando erratur circa pꝛeparatoꝛia ⁊ loquitur titulus de

interroga.ac.aliquando erratur circa deciſoꝛia ⁊ tũc lo⸗

quitur hec lex ſʒ omnes/aliquando erratur circa deciſo

ria totius:⁊ tunc ᷣm glo.loquitur hec lex:ſed ſᷣm Ja. de
are. non ſed tunc loquitur lex.j de confeſſ. quod an ſit ve⸗
rum.ſ.dicam.ſ¶ Item quandoq; cauſa deciditur per ſen⸗
tentiã quandoq; np.¶ Modo pone caſum in nube ſic/er
raui in facto quero an erroꝛ mihi pꝛciudicet.reſpõdetur
ꝙ aut negocium non eſt finitũ ⁊ non nocet aut eſt finituʒ
⁊ nocet.h.d. ¶ Nũc venio ad tres queſtiones pꝛo decla

ratione.Et pꝛimo ego quero an habeat locum hec lex ex

tra iudiciũ ⁊ videtur ꝙ nõ:quia dicit deciſo ⁊ ſic deciſio
per ſententiam:tu dic contra qꝛ deciſio fit extra iudiciuʒ

per tranſactionẽ. vt.S.eo.ſi non.ſ Item quero an loquat᷑

in erroꝛe minus pꝛobabili: et dic ꝙ ſic quia cum hic tra

ctetur de damno euitando ſine iniuria aduerſarij non

nocet quia etiã ſolutũ repeterctur.vt.l.ſed ⁊ ſi mibi putẽ
ff. de conctnde. Sed an erroꝛe iuris loquitur certever
ba non ſonant niſi in erroꝛe facti ſed an in erroꝛe iuris lo

cũ habeat.ſ.dicam:nũc venio ad oppoſitiones ⁊ pᷣmo ad
pꝛimam regulã hic poſitam. H

¶Oppo.ꝙ erroꝛ noceat:etiam non finito negocio.vt.l.

de etate · S. celſus ff. de interrogato. actio. Sol. vt glol.
EXu dic ꝙ ibi in pꝛeparatoꝛijs ĩ quibꝰ diſtinguc vt ibi et

dicam in deciſoꝛiiss. HZ
Item op. de.l.ſi is.ff.de cõfeſſ. So.vt glo.quia videtur
tranſigere ⁊ tranſactio vindicat ⁊ extra iudicium.vt.l.ſi

non. S. eodem.

¶ Item oppo. cum ſit ſpeciale vt mulier iuuetur ergo ⁊

non alij. vt.l.fi mulier.ff. ad velleia.Sol.vt gloſ. Uel dic

aut errat mulier ⁊ vniatur communi iure ⁊ velleiano vt

ibi ſi eſt ſciens non vniatur maſculus nec mulier commu

ni iure.l.velleiano:ſic vt in contrario. Item op.de.l.iube

mus.de li.cauſa. Sol.vt glo.

e

Byjÿutrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

Item op.ꝙ infra triduuʒ debeat reuocari erroꝛ. vt.l.fi.

de erro.aduo.So.vt glo.¶ Expedita pꝛima regula

expeditur in pꝛima glo.venio bꝛeuiter ad ſecũdam regu
lam.i. Do.ꝙ etiam deciſo negocio poſſit reuocari erroꝛ.
vt ·j.ſi ex falſis inſtru per totũ cum ſi.So.vt glo.quia ibi
interuenit dolus.Hic tamẽ ꝙ aut ſolus dolus interuenu
aduerſarij ⁊ reuocatur vt dicto.ti.ſi ex fal.inſtru.aur in⸗
teruenit dolus cũ iuramẽto aduerſarii ⁊ mihi pꝛeiudica
tur regulariter nec reuocari poteſt. vt.l.nã ⁊ poſtea ĩ pᷣn.
ff de iureiur.⁊.l.j.in fi.j/de iure iur. fallit in.l.admonendi.
ff. ð iureiur. ⁊. l.fi.. de iureiur.¶ Itẽ op.ad idẽ. de.l. ij.. ſi
aduerſus rem iudi.So.vt glo.ſ Iteʒ op.ꝙ etiã maioꝛ iu
uetur.vt.l.ij.ff.qñ ac.de pec.eſt añna.So. vt glo.¶ Item

ad idẽ op.de.l.manifeſtiſſimi ·S.ſi autem.j.de fur. So.vt

glo.¶ Itẽ op. de. l. habeat. ff. de inſti. vel melius ibi fuit ꝓ

poſita cauſa generaliter ⁊ pꝛoſecutus ſpecialiter vnãvn⸗

de in non pꝛoſecuta ſibi conſulitur ope replicationis.vt

Erroꝛ an ꝙde iudi.l.licet. Conclude ergo ſic ſi queris an erroꝛem
poſſit re⸗ meum poſſim reuocare ſic diſtingue quia aut erraui cir⸗

uocari.

ca iuriſdictionem ⁊ tunc quilibet erroꝛ reuocatur ⁊ ante
ſententiam ⁊ poſt:quia non potuit fieri iudex cõpetens:
⁊ per conſequens iudiciũ fuit nullũa ſententia.vt. l.j.?. ij.
Iiſi a non cõpe.iu ⁊ l.ij.in pꝛi.ff.de iudicijs aut erro cir
ca pꝛeparatoꝛia ⁊ tunc quod olim negaui volo confiteri
⁊ poſſam ſm.lelectio ff de noxa. als aut qð ſũ conſeſſus
volo reuocare ⁊ tunc aut ante lit.conteſt ⁊ poſſuʒ ſiue fui
ſciens ſiue ignoꝛans ſi nulla captio ſit actoꝛis. vt.l.de
etate · S. fl. ff. de interrog. ac ſi captio eſt actoꝛis non peni
teo ſciês ⁊ ſi admittoꝛ ad penitentiã in cauſa ulla purga⸗
tur dolus meus per actionem de dolo in alia inſtantia.
vt.l.pen. ff.de dolo. aut volo penitere poſt lit. eonteſt. de
eo quod fui confeſſus antc ad pꝛeparationem ⁊ tuac aut
fui ſciens ⁊ non peniteo niſi fuerit aduerſarius ſciens:qꝛ
tunc poſſum penitere.vt.l.is qui ⁊.l.ſe.ff de rei vendi. Si
autem fui ignoꝛ ans tunc aut ignoꝛaui factum ⁊ tunc aut
erroꝛ meus fuit pꝛobabilis vel minꝰ pꝛobabilis aliquan
tulum ⁊ poſſum penitere aut fuit ſupinus /vel erroꝛ iuris

2 non poſſum reuocare.vt dicta.l. de etate· S· qui luſto. ff.

de interroga.ac.aut confitetur in deciſoꝛijs ⁊ tũc aut cõ⸗
fiteoꝛ extra iudicium aut in iudicio. Pumo caſu aut fui
ignoꝛans aut ſciens:ſi ignoꝛans mihi nõ pꝛeiudico quo⸗
cunq; erroꝛe fuerim confeſſus.vt.S.eo.cum falſã ſm vnã
lec. aut fui ſciens ⁊ tunc in his que per cõſenſum poſſunt
induci mihi pᷣiu ſico.vt.l.iij S in amittenda.ff.de acqui⸗
rend poſſ.x l.ſi quis id S.differentia.ff.de pac.⁊.l.tale in
his autẽ que per conſenſum induci non poſſunt mihi nõ
pꝛeiudico.vt dicta.l.cum falſa.S.eo.ſᷣm aliam lec ſi auteʒ
ſum confeſſus in iudicio:tunc aut volo reuocare confeſ⸗
ſionem meam ante diffinitiuam ſententiam ⁊ poſſum vt
hac lege ⁊ hoc eſt regulare: quandoq; tamen ante ſenten
tiam penitere non poſſum ⁊ eſt ſpeciale in.l.aquilia.⁊ in
cauſa que creſcit per inficiationem vt.l.ſi is.ff. de conf.ſſ.
aut volo penitere poſt ſentẽtiam ⁊ tunc aut mutatur per⸗
ſona res vel cauſa ⁊ poſſã.vt.l.habebat.ff.e inſtito.⁊ de
re iudi l. cum queritur.⁊.l.cum de hoc.⁊.l.fl . de furt. aut
nihil mut atur ⁊ regulariter non poſſum vt hic:fallit vbi
dolus aduerſarij interuenit.vt·j·ſi ex fal.inſtru. per totũ.
Item ratione minoꝛis etatis.vt.l.ij ſi aduer. rem iudi.
Item fallit ratione communis erroꝛis. vt.l.ij quando
ac.de pec.eſt ann.ff. co. C Hunc venio ad quaſdam que⸗

Confeſſio ſtiones ⁊ pꝛimo quero in quo differt confeſſio extraiudi
er iudicia culis a iudiciali. Reſpondeo quia extraiudicialis iuris
lis ĩ q̊ dif⸗ vel facti ignoꝛãs mihi non pꝛeiudico ipſo iure:quia cer⸗
fert a iudi to de dãno ⁊ aduerſarius de lucro Sed ſi fui ſciens/tũc

ciali.

in his que per conſenſum poſſum inducere vt in poſſeſſio
ne perdẽda ⁊ liberationc concedẽda mihi pꝛeiudico. vt

l.iij.S. in admittenda.ff. de acquiren poſſ.⁊.l.ſi quis id·S.

differentia.ff. de pact.l.cale.Sed in his que per ſolum cõ
nſum induci non poſſunt mihi non pꝛeiudico. vt..eo.
cum falſa. ⁊ habet hec confeſſio effectum mductiuũ. Sed
iudicialis confeſſio pꝛeiudicat ſcienti in omnibus que ꝓ
babilia ſunt cum ſit loco pꝛobationis.vt.l.ij·S·. quod ob⸗
ſeruari j·de iur. calũ nã iudicialis ↄfeſſio hʒ effectũ.ſ.de⸗

claratiuum non ſoluʒ inductiuũ ⁊ aut interuenit erroꝛ fa

cti ⁊ poſſum reuocare ante ſententiam ⁊ non poſt vt hic.

¶ Sʒ q ſi ĩ iudicio errat᷑ an noceat ĩ iure. Rñdeo aut er⸗

rat᷑ circa pꝛoꝛogationem iuriſdictionis ⁊ non nocet er⸗

„.

vr. Lii. in pꝛinci ff. de iudi. aut erratur circa pꝛepara⸗
roꝛ.vt.l.ij.in pꝛinci.ff.de iudi.aut erratur circ .
toꝛia ⁊ non excuſat erroꝛ immo nocet. vt.l.de etateS. 4

iuſto.ff. de interroga.ac. aut erratur in iure circa deciſo⸗

ria ⁊ pꝛeiudicat erroꝛ multo magis. vt l.nõ fatetur.ff. de
confeſſ. ¶ Scd vltramontani dicunt ꝙ erroꝛ iuris in iudi
cio non excuſatur. ſ. ipſo iure / ſeg petira reſtiutione / ex
clauſula generali.vt.l.cum fideicõmiſſ.ff de confeſ. Sʒ er
rãs in facio iuuatur ipſo iure.Sed certe illa lex loqui vi
detur in erroꝛe facti qui bene excuſat erroꝛe ꝓbato. Ve⸗
rumtamen pꝛo eis facit:quiavidetur ibi conſuli ope reſti
tutionis ⁊ ꝑ hoc videtur loqui in erroꝛc iuris.nam crroꝛ
facti ipſo iure nocere non debet erroꝛe pꝛobato. ſed tu te
ne glo.ꝙ dicta.l.loquatur in erroꝛe iuris. Tu etiam te⸗
ne glo.ſcilicet ꝙ iurerroꝛ in iudicio indiſtincte pꝛeiudi
cet. ¶ Item quero an habeat locum hec deciſio totius
vel partis Jaco.de are.dicit ꝙ bene pꝛocedit ĩ confeſſio
ne deciſiua partis:vt quia conuentus confitetur ſe here⸗
dem ſed non debitoꝛem ſed vbi confitetur totum ſcilicet
ſe debitoꝛem: tunc dicit non poſſe reuocari:⁊ pꝛobat ſic/⸗
confeſſus in iure pꝛo iudicato habetur quantũ in cogno
ſcendo quia ampiius cognoſci non debet ſicut ſi condẽ⸗
natus eſſet.vt l.i.j.de confeſſ.Sed ita eſt ꝙ ſi eſſet cõdem
natus non poſſet reuocare erroꝛem.vt hic ergo nec quan
do confeſſus eſt totum nam cum ſileat iudicis officium
in cognoſcendo non poterit cognoſcere an erratum fue⸗
rit.Sed glo.tenet ⁊ communiter tenetur ꝙ ſiue confſtea⸗
tur totum ſiue partem ꝙ poſſit reuocari ſᷣm hanc legem.
Et ratio Ja.pꝛocedit in confeſſione que pꝛo confeſſio⸗
ne habetur: ſed errans non videtur conſiteri. vt.l.non
fatetur. ff.de confeſſ ergo ⁊c̃.¶ Item quero an ſi volo re⸗
uocare erroꝛem debeam pꝛobare rem aliter ſe habere ⁊?
me erraſſe.Et videt᷑ ꝙ ſic: quia allego erroꝛem pꝛobare
debeo. vt.l.ei qui.ff.de pꝛobat. Pꝛeterea iſte verbo pꝛotu
lit ergo pꝛeſumitur mente agitaſſe.vt.l. labeo.ff.de ſupel
lec.le.ałs ſi pꝛeſumeretur non habuiſſe in mente quod di
xit pꝛeſumeretur eũ eẽ temerarium quod eſſe non debet:
quia temeritas punitur.vt.l.iulia.ff.de ac.empti.⁊.l.j.ad
turpil.aut ergo me opoꝛtet pꝛeſumere eum ſciẽtem ⁊ ha⸗
beo pꝛopoſitum aut temerarium ⁊ hoc eſſe non debet:qꝛ
ſic pꝛeſumerem culpam ⁊ id ex quo puniri non debet/qͥd
ergo: Aʒo.dicit in ſumma ꝙ cum erroꝛ ſit in animo et ſic
ſumus in caſu dubij pꝛobato ꝙ res aliter ſe habeat pꝛeſu
mam eum ignoꝛantem fuiſſe:⁊ ſi aduerſariusvelu dicere
ꝙ fuit ſciens pꝛobet illud:pꝛobando quomodo conſuluit
peritioꝛes ⁊ vti certioꝛatus fuit ⁊ ideo fuit ſcienter con⸗
feſſus ⁊ non errauit. M
Item op.ꝙ non reuocetur confeſſio.vtij. de confeſſis.
l.vnica.So.ibi non errauit.
Add itio Iſta lex habet materiam multum vtilẽ
10 ⁊ quotidianam ſcholaribus communi⸗
ter incõditam ⁊ habet duas regulas vnam affirmatiuãz
vnã negatiuã pꝛima regula eſt quod qñ aliquid eſt dictũ
factum vel omiſſam poteſt reuocari vſq; ad ſententiam
pꝛobato erroꝛe lacti.Amplia iſtam regulã de errante ad
dubit antem cum errans ⁊ dubitans a pari pꝛocedant l.
fl · S. ſin autem neſcius ⁊ ibi Cy. Bar. ⁊ Bal. .. de fur. bo⸗
nus tex.in.l.ij in pᷣncipio.ff.quis oꝛdo in bono.poſ ſerue.

ſaly. in.l.licet.quicquid dicat gloſ.magna ibi.j·de pꝛocu⸗

ratoꝛibus.glo.in rubꝛi.ff.eo.

¶ Limita iſtam regulã:pꝛimo quod confeſſio poteſt re⸗
uocari pꝛetextu erroꝛis facti pꝛocedit.dummodo expen⸗

ſe litis actualiter pꝛius refundantur parti aduerſc. vt no
tat bar.in.l.iura.in fi.de omni agro deſerto lib.xj.C. ſeqͥᷣ⸗

tur an. de are.in·S.ſi minus.xx.col.inſti.de actio.faciunt

notata per Barto. ⁊ Jaſo.in.l.edicta.fl.col.j.de edendo.
Secundo limita iſtam regulam niſi confeſſio fuerit ex⸗
pꝛeſſe acceptata per partem aduerſam tunc non poterit
amplius reuocari in.l.fina.ff.de pac.Bald.in.l.gallus.
5S· quidam recte.ij.colum.ff. de libe.⁊ poſt.Alexand.con⸗
cilio.xc.incipiente fere omnis vis ⁊c᷑.in pꝛimo volu.
Tertio limita iſtam legem ſeu pꝛedictam regulam vt
habeat locum in confeſſione facta vnica voce ſecus ſi
Frgaucan aliquam ſcripturam continentem meam con
eſſionem: quia tunc talis confeſſio tanq; mature ⁊ deli⸗
berate emanata pꝛetextu erroꝛis non eſt retractanda.vt
notat Inn.in.c.cum olim. extra de cenſibus.⁊ in.c.cum
venerabilis.extra de exceptionibus.

0

er
vi

ſtl
ror
lte
le⸗
hdi
s
ſio
ere⸗

len
uu

hey

en

De iuris et facti igi

Quarto limita iſtam regulã quãdo reuocatio flt incon

tinenti:nam quclibet conreſſio etiam in iudicio facta/eti⸗

am ſi non pꝛooetur erroꝛ.poteſt incontinenti reuocari.
glo.nota.et ibi dominicus ⁊ philippus fran.in c.fina. in
verbo. iuſta cauſa.de iureiurando. in.vj.et in.l.edicta.
verſicu ſepe accidit.⁊c. Et notabis ſingulariter quod il⸗
le dicitur in noſtra materia incontinenti coꝛrigere qui
coꝛrigit ante ; confeſſio fuerit redacta in ſcriptis per nᷣ
tarium gloſ.eſt reputata ſingularis ſᷣm iaſonem hic. c.
apud miſericoꝛdem.xiij.q ij.alex.conſilio ſeptuageſimo

pꝛimo.in.ij.volu.incipiente clariſſime mi domine iudex.

in.ij.colũ.anto.de bu.in.c.fi.⁊ ibi limitat ex.de confeſſi.
4 Quinto limita in minoꝛe ꝓpter eum qui in iudicio con
eſſus eſt debitum quod nõ erat pꝛobatum nam debet in

iſto caſu aduerſus talem confeſſionem reſtitui cum appa

reat eſſe leſum. Item notat ſingulariter ange.in.l.rectũ.
S· in pupil. ff. de confeſſis per tex.iuncta gl.ij.in.c.ij.de in

integ.reſti.in.vj.quod eſt valde notandũ.⁊ quotidianuʒ

ſm ange. et iſtud eſt diligentiſſime obſeruandũ ſ̃m alex.
in.l.nam ⁊ poſtea·S.ſi minoꝛ.penul.col.ᷣde iureiu.ff.et in

conci. cxvj.in.ij.volu.incipiente in cauſa inqſitionis foꝛ⸗

mate contra dominam helenam.⁊c. Secunda regula hu
