ſi habeat liberos due ꝑtes liberꝭ applicãtur.Si ergo nec
filios neq; parẽtes habeat totũ applicat᷑ monaſterio.ſed
dos marito:.S. adulteraʒ.in aut᷑.vt nulli iudicum.coł.ix.
pena vero ſtupꝛi eſt ꝙ nobilis in dimidia parte bonoꝛuʒ
punit᷑ ignobilis relegat᷑.vt.S.lege iulia.de adulte.ĩſti.de
publi.iudi.cũ ĩ viro eſt pena capit ꝭ ſᷣm odof.vide hic ple
ne quibus caſibꝰ cõmittatur adulterium ⁊ ſtupꝛũ per bo
nifacium de vitalinis de mantua hic plene.
P imen Lenociniũ ↄmittit qͥ vxoꝛem
S dDepꝛehẽ ſam in adulterio reti⸗
net. hoc di.¶ Quero qd ſi ſupine credit non cõ
W“Amiſſum adulterium. æ dic vt glo.
Ad D itio Adde ꝙ lenocinium ↄmittit᷑ pᷣmo ſi ali⸗
* *quis aliquã mulierẽ extranea cã queſtꝰ
retinet toto ti.de lenonibꝰ.coł iij. Scðdo ſi pater de filia
lenociniũ ↄmittat.lſi lenones.S.de epi.audiẽ.⁊ iſtud eſt
turpius.Tertio ↄmittitur lenociniũ ſi maritus retineat
vxoꝛem in adulterio depᷣhenſam vel pecunias ꝓ cõper⸗
to adulterio acceperit.l ij/S lenocinij.ff. de adulte ⁊ hic
⁊.l.caſtit ati:j.⁊ iſtud eſt turpiſſimũ ᷣm odofre.
Wv Erb a Hiuide in partes tres:quia in pꝛi⸗
6 ma iubet ꝙ pᷣui toꝛqantur vſq; ad⸗
verſi.quos mera. In ſecunda pꝛohibet ꝙ ſer⸗
Æ.ui manumittantur vſq; ad ver. ⁊ quoꝛũ. In ter

6,

tia conſulit vſq; in fi.¶ Ad quodlibet dictum opp per ſe
et pꝛimo ad pꝛimum op.ꝙ ſerui non toꝛqantur.vt.l.ſi ma
ritus.qui a qui.So.vt glo.¶ Item op.ꝙ ſerui nullo mo⸗
do in coꝛpus dñi toꝛqueãtur.vt.l.diuus·j.de.qſtio.Sol.
hic ſpeciale. Item oppo.ꝙ debeat diſtigui an ſerui ſint
in vſu mulieris.vt.l.ſi poſtulaueritS.hij.ff.eo. So. hic ĩ
ſeruis adulteri vel adultere. Sed in contrario erant pa⸗
tris adultere vel extranei/⁊ iõ diſtiguit᷑.vt ibi. Ad ſcðᷣʒ
dictum oppo.ꝙ qñq; poſſunt manumitti.vt dicta.l.ſi ma
ritus.ff.qui ⁊ a qui.So.vt glo.aut ergo ſerui ſunt adul⸗
teri vel adultere/et hij conueniũt in duobꝰ quia indiſtin
cte toꝛquentur ⁊ manumitti poſſunt..lx.dies /aut eſt ſer⸗
uus patris mulieris et tunc in vno conuenit cum ſeruis
adulteri vel adultere quia non poſſunt manumitti.jlx.
dies ſicut nec ſerui adulteri vel adultere.Sed diſcrepat
in vno quia ſerui adulteri vel adultere indiſtincte toꝛ⸗
quent᷑.ſerui patris nõ:ſed ſunt ĩ vſu muliecris.aut loquer/
de ſeruis extraneis qͥ in hijs diſcrepantur in vno a ſer⸗
uis patris quia ſerui patrisjlx.dies wauieri nõ poſ⸗
liij

Fo. C.

–

per Nono libꝛo Codicis.

Butrigarij B ecũda pars ſu

ſunt ſᷣui extranei /quãdoq; manumitti poſſunt:ſed conue
niunt in alio quia ita demum toꝛquẽtur ſᷣui patris et ex⸗
tranei ſi erat invſu mulieris:ałas non. ꝗ Item diſcrepat
a ſeruis adulterij vel adultere in duobus.pꝛimo quia nõ
indiſtincte toꝛquentur vt illi.ſecundo quia quandocũq;
poſſunt manumitti /illi non.¶ Ad tertiũ dictum oppo.qꝙ
non caueatur de indẽnitate qꝛ ad toꝛturam datur ſeruus
fiſco/⁊ extimatiõem eius ſoluit fiſcus ergo fruſtra tenet᷑
quia non poteſt conſequi dominus bis extimationẽ con
tra.l.bona fide.ff.de reg.iur. Solu.ibi fiſcus tenetur de
extimatione ſerui añ toꝛturã: ꝓcederet tñ oppõ ſi tenere
tur ad extimationem / qꝛ eſt tempoꝛe toꝛture iam facte.
Item quero an ſi ſeruus moꝛiatur in toꝛmẽtis pariter
pꝛeſter᷑ extimatio ab accuſatione ⁊ dicvt glo.
¶ Item quero qua accuſatione conſequitur dñs extima⸗
tionem.⁊ dic vt glo. Butrig.

— R Legitime facta penaʒ nõ
N acch US. merentur. hoc dicit.
C¶Diuide in tres partes qꝛ pꝛimo ponit pe⸗
Atitloné. In ſcda extenſionem. In tertia limi⸗
tarionermicha pars incipit ibi. IJdemq;.tertia ibi. ſed ſi
egis. .“
¶ Sppo.ꝙ indiſtincte poſſit occidere inuentum de no⸗
cte.vt.l:.patri.ff.eo. Solu.vt glo.quia ibi in patre:hic in
marito.⁊ eſt ratio differẽtie qꝛ cum debeat etiã filiam oc
cidere ſi vult occidere adulterum ⁊ non facilius abſtine
bit ac ſi maritus non habet neceſſe occidere. .
Item oppo.ꝙ legitune facta puniãtur.nam matrimo⸗
nia permiſſa ſunt/c tñ puniuntur.vt.l.j.S. de ſcvᷣis nup.
So.matrimoniũ ibi eſt licitum ⁊ ideo nõ punitur ſed ni⸗
mia feſtinãtia non eſt licita ergo puniuur.¶ Quero q̃ ſunt
Adulterũ perſone quas maritus poſſet occidere.Rñ.viles/conſi⸗
oẽm an ſit derata dignitate mariti.(¶ Oppo.ad ſcdᷣm ꝙ filius nõ ex
licitũ occi cuſetur parendo cum homicidium ſit de accrioꝛibus vt
dere.⁊ q̃s l.liber homo.ff.ad.l.aquil. So.hic loquitur ĩ hijs que ꝑ
ꝑſonas mãdantẽ fleri poterãt licite.ibi non.¶ Itẽ op.ꝙ nõ ↄſide
poſſit ma⸗ retur tpᷣs.vt.l.non minoꝛẽ.S.de tranſac. Sol.aut ex va⸗
ritus occi rietate tempoꝝ inſurgit varia rõ ⁊ iur diſpoſitio ⁊ tunc
dere. attenditur varietas tẽpoꝝ vt hic:ałs ſecꝰ vt in drio.
¶ In glo. que incipit vt ⁊.S.ibi.l.j.quedaʒ ſunt ſimplici
ter permiſſa/et ſ̃m quid ꝓhibita/⁊ ſi ea conſidero pꝛout
ſunt ꝑmiſſa nõ puniunt᷑ vt hic ſed pꝛout ſunt ꝓhibita pu
niuntur vt in grio. In glo.q̃ incipit nota.in fi.ibi. l. non
minoꝛem.dic ꝙ ibi ex᷑ varietate tꝑis nõ reſultat variatio
ergo nec varia diſpoſitio:hic ſic:⁊ ſic ceſſat ↄvrium.
Ad D V t Adde ad hãc.l. ⁊ dicas ꝙ q;uis.l.lũbar
tio. àa eſſet ꝑmiſſum adulterũ occidere hic
vel vxoꝛẽ adulterã vt dixit glo.in.c.inter hec.xxxiij.q.ij
occidẽs tñ adulterũ vel vxoꝛẽ peccat/⁊ imponẽda eſt ei
grauiſſima pena vt in.c.admonere.xxxiij.q.ij.patri licet
occidere adulterũ ⁊ filiam in adulterio repertam.l.patri
cum duabus ſequen. ſff.iſto ti.pꝛedicta in foꝛo contẽtio⸗
ſo:ſecus quo ad deum canonibus.S.allega.verũtñ ſi ali⸗
quis depᷣhẽſum adulterũ vel adulteram occiderit mitiꝰ
puniendus eſt Mat.x.capite:⁊ vide hic ange.peruſinũ.
Dulter Lapſo quinquẽnio adulter de
S L· adulterio accuſatur. h.d.
CAd euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ aliqñ maritus
yvyult accuſare adulterium:⁊ tũc habet quinquẽ
nium nunciandum a tempoꝛe cõmiſſi criminis:⁊ ita loqᷣ
tur hic:aliqñ vult accuſare adulterum ⁊ habet ſex men⸗
ſes a tẽpoꝛe ſoluti matrimonij.vt.lx.dies de illis accu
ſat iure mariti poſtea vt extraneus:⁊ de hoc hic non loqͥ
tur ſᷣm.l.mariti.ff eo. Item eſt ſciendũ ꝙ quedaʒ ſunt ex
ceptiones reſpiciẽtes ꝓceſſuʒ. Et iſte añ lit.ↄteſ.debent
opponi. vt.lege.ij ·Sſi publico.ff. eo. Item quedã reſpi⸗
ciunt merita cauſe ⁊ iſte vſq; ad ſnĩiam opponũtur. Itẽ
oppo.ꝙ maritus ſolũ vſq; ad ſex mẽſes audiatur. vt.l.ſi
mariti S.ſex menſiũ.ff. eo. So.vt glo.ꝗ¶ Item op.ꝙ etiaz
adulterũ nõ poſſit vltra quinquẽniũ accuſare.vt.l.ſi ma
riti ·S. fl.⁊ · j..e.l.reos.So.vt gl.¶ Itẽ op.ꝙ exceptiões ſo
lũ vſqʒ ad lit.ↄt.poſſũ oppõer vt. l. ſi maritꝰ. S· pᷣſcpᷣtiões.
ff. e. So. vt gl.Quedã ſũt exceptiões q̃ opponunt᷑ ad ꝓ
ceſſum ⁊ iſte ante lit.conteſt. debent opponi.vt.l.licet.et
l.ita demum.S. de pꝛocura.ſed quedam obijciuntur ad
merita cauſe/et iſte quãdoq; vſq; ad ſnĩiam opponunt᷑.vt
J.c.l.qm̃ alexandrũ. ¶ In glo.q incipu in adultero.ibi
eſt ꝓlatum.ſ.ꝙ ꝓ pꝛimo non accuſatur.

h.

O

it Agit maritus ifra. lx. di
S Bre mari I. es a tꝑe matrimomij diſ
ſoluti iure mariti ſiue metu calũnie / poſtea nõ
HCſegd iure extranei. h. d.

¶ Spp. ꝙ maritus penã calũnie non euitet:vt.l.is cui.ff.
eo.So.vt glo multis modis.cõiunge duas ſimul.ſ.pᷣmã
æ vltimã: ⁊ dic aut iure mariti accuſat quod eſt.lx.dies ⁊
euitare penã pᷣſũpte calũnie nõ videt᷑ vt hic. aut accuſat
iure extranei quod eſt poſt.lx.dies:⁊ tunc non euitat pe⸗
nam vere calumnie.
Ro⸗ ter Non accuſat de matrimonio
P qui non eſt maritus ⁊ adulter
poteſt agere de publico crimiĩe ſi ſuam vel ſuo
rum iniuriam pꝛoſequatur.
¶ Siuide in duas partes:qꝛ in pꝛima parte ſponſus vole
bat agere de ſponſa ſtupꝛata vſq; ibi ſed ſi ipſa.ibi nec
volebat agerc per ſuã iniuriã quia ſtupꝛata.
¶ Nota ꝙ maritus de his que ſuo tempoꝛe facta nõ fue
runt non hʒ ſe intromittere. Item nota ꝙ hec ſunt paria
eſſe maritum vel ſponſum.¶ Item nota ꝙ minoꝛ.xx.ann.
adulterũ nõ poteſt accuſare de publico crimine auctoꝛits
te curatoꝛis/ ſi tamen ſuã vel ſuoꝛũ iniuriã pꝛoſequatur.
¶ Op.·ꝙ licet non ſim ſponſus vel maritus admittar ad
accuſandũ cũ ſtupꝛũ ſit publicum crimẽ: vt inſti.de pu.
iu · S.itẽ ſi lex. So.autvult venirevt extraneus/⁊ põt ſi eſt
legitime etatis vt.xxx.ann.non minoꝛ vt in contrario.
Aut vult venire vt maritus ⁊ poteſt ſi eſt non ſponſusvł
maritus:ſʒ ſi admittitur etiam minoꝛ/qꝛ ſuam iniuriã ꝓ⸗

ſequitur.¶ Itẽ op.ad ver.in fi.⁊ videtur ꝙ eo caſu nõ au⸗-

diar:vt.l.mulier·S.querebat᷑.ff.eo.So.vt glo.qꝛ ibi vole
bam accuſare ſolũ hac ratione:qꝛ trãſiuerat ad matrimo
niũ quod nõ poſſum qꝛ non ob hoc delinquit. Vel dic ꝙ
ibi nolebat eũ accuſare de adulterio commiſſo poſtqᷓ; ad
aliud matrimoniũ conualuerat qð non poteſt facere iure
mariti.¶ Item op.ꝙ non poſſum taqᷓ; ſponſam accuſare
vt.l.ſi vxoꝛ· S.ſi maioꝛ.ff.eo.Solu.plene aut non erat mi⸗
hi ſponſa neq; vxoꝛ:⁊ tunc nulla accuſatio michi cõpetit
niſi iure extranei/licet efficitur poſtea mea vxoꝛ vt hic in
pꝛims parte:aut erat michi ſponſa ⁊ non vxoꝛ:⁊ tunc aut
non erat vxoꝛ cum tñ non poterat in futurũ vt qꝛ minoꝛ/
tunc poſſum accuſare vt ſponſus ⁊ non de adulterio vel
de eius ſpecie violata: vt.l.ſi vxoꝛ ·S. ſi minoꝛ.ff.de adul⸗
ter.ſi aũt non erat vxoꝛ qꝛ eẽ nõ poterat:⁊ tunc aut nõ du
rabat ſpẽs matrimonij: vt qꝛ tranſierat ad aliud matri⸗
monium: ⁊ nulla michi cõpetit actio niſi iure extranei:vt
l. mulier · S· querebatur.ff e.ſi autem durabat ſpẽs adulte
rij ⁊ tunc poſſum accuſare ⁊ iure ſponſi:ſivolo etiam iure
mariti nec etiam ſpeciẽ matrimonij liceat violare: vt.l.ſi
vxoꝛ·S · diuus.ff.eodẽ. ſi autem non erat vxoꝛ nec ſpõſa
ſed concubina tunc refert an ſit concubina patroni vel al
teriꝰvt.l.ſcriptũ.ff.de ritu nup.⁊.l.ſi minoꝛ.S.qͥ accu.non
poſ.⁊.l.ſi maritus S.lex inlia.ff.eod.So.vt gloſ.ſ¶ Item
op.ꝙ de ſtupꝛo non pꝛocedat accuſatiovt.l.ſi minoꝛ ff.c.
So.aut eam volo accuſare ⁊ non poſſum:quia cum ſit im
pubes non poteſt ſtupꝛum committere:aut volo eam ac⸗

cuſare: quia ſtupꝛauit eam: ⁊ tunc poſſum ſiue puella ſit

pubes ſiue impubes vt hic.

¶ In glo. que incipit tunc enim.ibi nupta eſſet:⁊ tunc de

linquit ſi accuſatur qꝛ nupſit. .
In gloſ.que incipit ałs ⁊.ibi tunc poſt pubertatem põt
puᷣella.Sequitur in gl.non pꝛeſens ipſa puella ſed ſtupꝛa
tio ſic. Butrigar. Eread ſa adulterij
SS x eadem cauſa adulterij non acceu
Eos.* ſimul/ ⁊ feminam ex oꝛdine poſſũ
⁊cc.hoc dicit.

De

l.vim paſſam·S.ĩceſti.ff.e.So.ibi in ſtupꝛo hic in adulte⸗
rio.¶ Item op.ad idem de.l.nihil ·S. cum aliter.ff. e. So.
ex eadem cauſa non poſſum accuſare ſimul vtrũq; ex di⸗
uerſa ſic:vt.l.denũciaſſe· S. queritur.ff e. So.vt gl.quod

ſic intellige ꝙ ſi volo incipere ab adultera poſſum in duo
bꝰ caſibꝰ.ſ.ſi mulier nõ nupſit nulla denũciatõe facta tũc

opʒ ĩcipere ab adulterio:⁊ ſi ferat᷑ abſolutoꝛis ꝓ reo ꝓde
rit mulieri:cõdẽnatoꝛia non nocebit.Sʒ nũqᷣd idẽ ſi aliꝰ
accuſatoꝛ ⁊ ſic idẽ ſint diuerſi accuſatoꝛes.Vr ꝙ ſic/nã
alius vr̃ admittẽdus vt.d.l.denũciaſſe. in q̊ caſu eſt dria
an idẽ an aliꝰveniat.Rũ.ſi mulier nupſit ſine denũciatio
ne tũc niła dr̃ia an idẽ vł extrane? veniat:⁊ ſic ſꝑ oʒ pᷣmo

OSppo. ꝙ poſſum ſimul accuſare vtrumq; vt

nenit
/eente
Pceiſenn
nanctſi
gſun
lores
ondn
Coligee
ſynhice⸗
Atmolie
chichas
ſgirſia
Ureinon
cagtionenn
gbaccuſt
ſalter vel

gutinp⸗
errelcrie
lictumno
onempenn
Ftlltatenn
bata reſcr
ſcutadpt
ſaiitapt
VtNbo
ſivs ſul
ſtitatis
mentum
te añuls

forio/ th
bezngol
(Dooc
oGo.xt⸗
ngo.
locheceſt
teſteze

cuſarivt.
ſt hic er
ſinyt d.
cumnſed a
nonpoſſit
Nremm
hiomträſe
Leenſaree
chiorede
Diuertere
hoſta

talions,

hodieet

poterat,
Chor.
nots ſih⸗
pis cuit
itpen
flticfeg

=☛ =

9
3

ũ
8

☛ =

e:Nſſkln
Fapeng rpce
Vkin cnnnt
ſtnonſzinf
kſuaminni,
rgeochtitr
Ngglogbit
verätalnnn
nqu Venn
nmiſoh
npoleſtfuenen
ſpoßfenartn
negutnonen
ſationichicie
meaprornhe
onprordtwrr
Unrüntr
ndesclimn
minorfnt
teetuncauin
ted aliulr
iiureertntt
bar ſpeot
ſivclocinn
ean violr
N vrouß
binapemontt
Hinoridta
Socaz
vontlſinmmt
ungruand
cegut worurt
ſumſueetei

Cgrchemmt

curnte
egn

fnontec
Aulenfront
et orie

Ad leg. iul. De adulterijs et ſtup. Fo. CI.

conueniri adulterum ⁊ ſpectabitur ſentẽtia /⁊ ſi abſolua⸗
tur / ſententia pꝛoderit mulieri.ſi cõdemnatur /non noce⸗
bit ei ſententia vt.d.l.denunciaſſe · S. queritur.ſʒ ſi vidua
manet:ſiue nupſit poſt denunciationẽ:tunc ẽ differentia
qꝛ ego poſſum eligere quẽ voloed interim debeo ab alia
abſtinere / ſi extraneus ⁊ poſſũ alium accuſare. Itẽ op.
ꝙ plures poſſint ſimul accuſari de eodem delicto vt.l.cũ
rationibus.S.qui acc.non poſ.So.vt glo.qꝛ hic ſpeciale.
Collige ergo ꝙ aut ſimulvtrũq; volo accuſare:⁊ non poſ
ſuz vt hic:aut ex oꝛdine/⁊ poſſum ſeruare oꝛdinẽ talẽ: qꝛ
aut mulier nupſit nulla denũciatione ſibi fctã opoꝛtet in⸗
cipi ab adulterio:⁊ mulier interim a nemine poteſt accu⸗
ſari:⁊ ſi abſoluatur adulter/pꝛoderit mulieri:ſi cõdemne
tur ei non nocebit.ſi autem nondum nupſit vel poſt denũ
ciationem factam ſibi tunc poſſum eligere quem volo/⁊

ab accuſatiõe alterius interim abſtinere debebo: verum
ſi alter velit accuſare eum quem accuſo:⁊ poteſt etiam eã

accuſare :⁊ hec eſt veritas moranis nf3.
” ntereſt reipublice maxime in
Aſtitati ca ſu nakiratio violate penã de
Alicti eſſe mẽſuratã.Et ſi aliquo caſu fuerit dimi
PWÿ„nuta /non tamen licet adulterã ducere invxoꝛẽ
h.d.Hec lex videtur facere contra do.mar.qui dicebat ꝙ
aut imꝑatoꝛ reſcribit ad remiſſionem penc inchoate/⁊ va
let reſcriptum: quia non contra publicã vtilitatem:qꝛ de
lictum non remanet ſine pena:ſed vbi reſcribit ad remiſſi
onem pene inchoande:tunc reſcriptum eſt cõtra publicã
vt ilitatem quia delictum remanet ſine pena/ſic intellige⸗
bat.l.reſcripta.S.eo ipſe videt᷑ dicere contra hanc.il.quia
ſicut ad publicam vtilitatem pertinet inchoari penaʒ de⸗
licti ita ꝑſeuerari vt hic: qꝛ dictio ꝑ denotat rẽ mẽſuratã
vt.l.vt bona·S. pꝛouocatur.ff.de ver.ſig.⁊.l.ꝑueniſſet.ſed
ſi vis ſuſtinere eum dic ꝙ ſpeciale ẽ in crimine violate ca
ſtitatis. Op.ꝙ etiam poteſt pena perſeuerare cum ꝑ mo
mentum tranſeat cum ſit capitalis:vt..e.l.q;uis. So.foꝛ
te añ illaʒ.l.non erat pena moꝛtis:ſed foꝛte depoꝛtatiõis.
—— 1111 Mõ licet tranſigere in cri⸗
2 E crimine. mie adulterij pure/⁊ accu
VyaAOſatur qñ tranſigitur pure ꝓ ↄpto ſtupꝛo.h.d.
AA Ponit ergo hic lex tres caſus vt dixi in ſũ⸗
mario/t hec eſt vera lectu.licet alij contra intelligant: vt
ptʒz in gloſ. .
¶ Oppo.qꝙ de adulterijs poſſit tranſigi:vt.l.maritus. ff.
eo. So.vt plene dixi in.l.trãſigere.S.de trãſac.
¶ In glo. que incipit etiam actum.ibi non eſſet pꝛeuarics
tio:hec eſt ratio contra pꝛimam lec.⁊ ſecunda eſt ſatis bo
na ⁊ eſt eadem cum tertia.
Prrrnn Non accuſat maritus mulie⸗
KRS RKim en. rem de adulterio / vbi ei de le⸗
AAnocinio poſſit obijci.
¶Oyppo. ꝙ ctiam manẽte adulterio poſſit ac⸗

7

cuſari vt.l.vim paſſam.S.vltimo.ff.eo.So.nõ põt maritꝰ
vt hic / exneus ſic vt ibi.¶ Cõtra hoc op.ꝙ ego idem poſ⸗
ſim vt. d.l. vĩ paſſãS.j.So.ibi manebat mr̃imõiũ nõ me⸗
cum:ſed cum alio. Item oppo.ꝙ er̃neus eam accuſare
non poſſit:vt.l.ↄſtante.ff.eo.So.vt gloſ.ſic ergo aut volo
vxoꝛem meã accuſare ⁊ non poſſum etiã ſi aliud matrimo
nium trã ſeat vt.d.l.vim paſſam.S.j.er̃neus non poteſt eã
accuſare etiam durante matrimonio dum tamen de leno
cinio redarguat.¶ Itẽ op.ꝙ maritus non habeat neceſſe
diuertere ſi velit vxoꝛẽ accuſare:vt aut᷑.ſʒ nouo iure hic
poſitd. So. non coꝛrigitur. bodie ni
e . uoꝛtio hodie n
S Ed nouo iurxe.iacro accuſat ma

ritus de adulterio hic nõ inſcribit / hoc ſcðo:

oterat.
RNotergo ꝙ maritus non euitat penam calũnie.¶ Itẽ
nota ſi habes in littera non debet / ꝙ licet maritus in ſcri
ptis cuitet:nõ tñ penã in ſcript euitet.¶ Op. ꝙ euitet ma⸗
ritꝰ penã calũnie:vt.S.e.l.iure mariti.⁊.l.cuiꝰ.S.· iure ma⸗
riti.ff.e. So.euitat pᷣſumptam vt in contrario:non veram
evt hic. Alij dicunt ꝙ hic coꝛrigit:pꝛims placet

vt dicã i·eo.l.quamuis.

E.z non ſcribat / ſi tñ non pꝛobat non euitat penã
talionis.hoc dicit. Hec aut᷑.venit coꝛrectiue ad.l. C. nam
hodie etiã durãte matrimonio licet accuſare:qꝛ olim nõ

Ar I, ges 3111& ondénato adulteronõ
S T li crimie. ſequitur mulierẽ cõdẽna

tam vel infamẽ.h.d.¶ Sppo.ꝙ ſententia lata cumvno nõ
poꝛrigatur ad alium:vt.l.denunciaſſe.ff.e·. fi. So.aut ẽ
abſolutio ⁊ pꝛodeſt vt in contrario:⁊ non nocet ſimili in
ſeruitute: vt.l.loci coꝛpus ·S.ſi fundo.ff.ſi ſerui.vẽ.
D ul tera Lite cõteſtata nomen recipi⸗
N tur inter reos ꝓꝑ cõteſtationẽ
Eſed certe hic pꝛobat oppoſitum: ⁊ ideo conſide
ue rata cauſa libelli oblatione: ⁊ hoc põt fieri eti⸗
am reo abſente / vt. l. mulier· S. ſexaginta.ff. eo. Item eſt
cõteſt. ⁊ iſta nullo modo inter abſentes fieri poteſt vt.S.
qũo ⁊ qñ iud.aut᷑.qui ſemel.⁊ dic lit.cõteſt. Item eſt rece
ptio inter reos: ⁊ hec põt fieri etiã inter abſẽtes:vt hic.

Item oppo.ꝙ ſolum inter pñtes vt ibi: ⁊ ita fuit hic.

a nomẽ rei põt recipi inter reos eti abſente reo:vt hic
¶ Itẽ op. ſi młier pñs fuit ĩↄteſt.qũofuit dimiſſa cũ dẽat
i carcere poni vt.l.j.S.ð cu.re.So.foꝛte tꝑe huiꝰ.l.nõ erat
cauta ałs nõ video quomodo fuiſſet dimiſſa niſi culpa cu
ſtodũ.¶ Quero qñ dicat᷑ nomen recipi ĩter reos.Hicũt qͥ
dã ꝑ ↄteſ.? ꝓbatur ꝑ.l.ſi maritus·S. pꝛeſcriptiones.ff. eo.
ſed illa male facit:immo faceret contra: qꝛ cum ibi dicat
ꝙ poſt nomen receptum inter reos excludunt᷑ exceptões

fatuũ eĩ eẽt dicere ꝙ ↄteſt. excluderent᷑ ⁊ non dicerẽ ꝙ. l.

ſi maritus.loquitur in exceptionibus peremptoꝛijs q̃ op
ponuntur per modum declinatoꝛie:⁊ ideo nimirum ſi ex⸗
cluduntur ↄteſt. ⁊ qd ibi dicit de nomine recepto inter re⸗
os magis reſpexit nomen ſtatim q; poſt cõteſt. nam tunc
ſolent inſpici ⁊ ſeribi pꝛoceſſus ⁊ nomen accuſati poni in⸗
ter alios reos:ſed pᷣſcriptiones mere Rereheorne nõ puto
ↄteſt excludi. Quid ergo in exceptio.nõne debet ei reddi
ius ⁊ potuit impugne offendi vel non audiatur accuſans
Certe iſte exceptiones multũ differũt:nã illa / nõ audiat᷑
accuſans/eſt mere declinatoꝛia ⁊ excluduur lit.cõteſt.il⸗
la potuit impugne opponi non reddatur ei ius vna exce⸗
ptio.tũc incipit ↄpetere vt diximus declĩatoꝛia vt no.g.
de ſerui.l.j⁊.ij.⁊ ideo licet excludã conteſ.ab illa quia po
terat excludere conte.nõ ſũ excluſus ab illa q̃ ipedit reli⸗
quũ pꝛoceſſum cum ante ↄte.non cõpetat:vt.l.ij.S.de cõ⸗
ſoꝛ. eius.li.ſʒ ſivellemus dicere cõtra/poſſemus dicere ꝙ
licet ſint plures exceptiones cauſate tñ abinuicem quia
bannitus foꝛte vel male:ideo per vnicum actum ↄꝛiũ ex⸗
cluderetur a toto ar.l.cum notiſſimi·S. in his.v.de pᷣſcri.
xxx.an. Sed pꝛecedẽs opi.communiter tenetur vnde eã
ſuſtine/⁊ dic ꝙ per actum ↄꝛiũ mihi pꝛeiudicẽè ĩ iure meo
verum q;tum ad illũ actum nõ quãtum ad alios:⁊ videt᷑
caſꝰ.S.de epi.⁊ cle.aut᷑.plures.⁊.l.volũtarie.de execu.tu.
. J dum Eo loco debʒ accuſatio reſtitui
— LIb vbi delictum fuit hoc pꝛimo: æ
g vbi mulier denunciatione non ſibi facta nupſit
Naccuſari nõ põt niſi pꝛimo adultero cõuicto.h.
¶ Quero de ratiõe huiꝰ.l.que dicit ꝙ ratione delicti ſoꝛti
tur quis foꝛum. Ratio quis ibi melius poterit pꝛobatio⸗
nes habere de crimine.
¶ Cõtra hoc op.ꝙ ctiam alibi qᷓ; in loco delicti poſſit ac
cuſari:vt.S.vbi de crimine agi.l.j.So.ego intelligo hanc
l. cõtra ſuppletionem illius.i¶ Item quero que eſt ratio
q̃re nõ põt accuſari qñ nupſit añ denunciationẽ adulterij
mHRñdeo ne aliqua matrimonia vituperentur ita de facili.

—= Abſens nõ accuſat/ab
7 quo ld am. ſenti non currunt tem⸗
M poꝛa accuſationis inſtituende.h. d.
HrA(LMota ꝙ abſens accuſare non poteſt: quia
debet pariter cuſtodiri cum reo. Item nota ꝙ non cur
runt tꝑa abſenti qð intellige mediante reſtitutione.
7 v erxo Hec aut.videtur venire ad coꝛre
h.ctionem.l.C. ᷣm quam non fit re⸗
miſſio ĩ delictis hodie ſic:⁊ dicit ſůmarie ꝙ ho⸗

7

die in criminalibus fit remiſſio/ pſfiit᷑ iudex ⁊ officialis

ſi non remiſerint.h.d. Hodie hec.l.non ſeruatur:quia ci
uitates non habent dominum ſuperioꝛem vniuerſalẽ om

nium qui poſſit indices compellere ad remiſſionẽ.¶ Que

ro an in ciuilibus flat remiſſio?⁊ videtur ꝙ ſic quia execu
ta ſunt quo ad foꝛum delicti ⁊ cõtractus:vt.S. vbi de cri.
agi opoꝛ.aut᷑.q̃ in pꝛouincia.ſed in crimmibus ſic vt hic:

ergo ⁊ in contractibus ⁊ videtur caſꝰ.S.vbi de crimine a⸗

gi opoꝛ.⁊ etiã videt᷑ caſus in.l.heres abſẽs.ff. de iudi.dic
ergoꝙ in criminibus fit remiſſio vt hic. Item in quaſi cõ
tractibus nõ vt.d.l.heres abſens. Nec ob.aut᷑.qua in pꝛo
uincia: que equiparat contractus iudicijs quantum ad

ea que tunc artant inducta tempoꝛe huius aut᷑.ſed tunc
tempornon erat cautum de remiſſione fienda niſi in caſi
bus ſpecialibus:vt.l.ſi cui·S·idem.ff.de accuſa.ſʒ poſtea
per hanc aut᷑.q̃ ſequitur illam in coꝛ.cum hec ſit in col.ix.
illa in quarta tatum eſt ꝙ in criminibus fiat remiſſio / cr⸗
go nõ debʒ trahi ad contractus. In criminibus ergo nõ
pꝛoceditur contra abſentem per aduocationem bonoꝛũ
⁊ etiam per remiſſionem ad locum delicti ſi apparet vbi
reus degat:in ciuilẽ tñ pꝛocedetur qꝛ citabitur in loco cõ
tractus vel ctiam mittet᷑ ad iudicem in cuius territoꝛio
eſt / vt nũciet ei ꝙ veniat vt.l. omnes.S· verum. S.de rep.
here.⁊ eo cõtumace pꝛonunciabit iudex loci actoꝛẽ mit⸗
tendi in poſſeſſionẽ bonoꝛum / ⁊ ſi ibi erat b quidem vt
l.poſiti. S. de his qui ve. ĩpetra. at ſi erant alibi bona mit
tant᷑ l̃e iudici /in cuius territoꝛio ſunt vt mittat actoꝛem
in poſſeſſionem ⁊ ipſe mutetur ex interlocutoꝛia vł melio
ri qui de cauſa cognouit eam exequando non ipſe pꝛonũ
ciauit.Et de hoc pꝛedictoꝛum eſt:quia hoc non poteſt re
mitti ad iudicem qui cognouit res imobues niſi ipſe po⸗
teſt exercere ĩterdictum in territoꝛio alieno/a ideo opoꝛ
tet ꝙ ille iudex in cuius territoꝛio ſunt mittat in crimina⸗
libus. Pꝛeterea de q̃ queritur poteſt remitti ⁊ in eum re⸗
miſſum poterit iudex iuriſditionem ſuam exercere.

EE B lit . onem Qui accuſationem
4 0 adulterij inſtituit ⁊
deſtituit / ĩcidit in turpillianum/ nec amplius
aad accuſandum admittitur. h. d.
¶ Op. de. l. ſenatus · S· eos.ff. ad turpił. So. vt gl. tu dic
ꝙ ꝗ euitat penã turpuliani ſed maritꝰnõ euitat pena calũ
nie nec euitat penã turpilł.ſ.v.lib. aurivt hic ĩ fl.ſecꝰ ĩ Zꝛio
N „Mon vebet tolli penitentia. hoc.d. Uk
ne. dic ꝙ non eſt abſtinẽdum a iuſta peni⸗

maut In delictis conſideratur me
. ( 1 4 s rum factum et non effectus.
A Wh. d. C Op. ſic habere duas vxoꝛes eſt contra
babetur:vt.l.non dubium. S. de le.ergo pena non debʒ im
poni. So. dic ꝙ quedãa ſunt iure velfacto ⁊ ſpectande iu⸗
ris effectum vt contractus/⁊tunc ſi deficit iuris effectus
habentur pꝛo infectis/vt in contrario:ſed quedã ſunt fa⸗
cti nec ſpectant iuris effectum:vt delicta:⁊ in iſtis ſolum
attenditur ſolus animus ⁊ merum factum nec habentur
pꝛo infectis vt hic/⁊ de hoc in cõtrario plence dixi. hec er
go lex habet tres partes ⁊ pꝛima ponit caſum in genere.
Secundaremouet op.Tertia ponit caſum in ſpecie.Se⸗
cunda incipit ibil in ea Tertia ibil verũtamen ei ⁊c.
P GB amu . 8 Diſeuſſ⸗ o toto negocio pꝛo
W actoꝛe poteſt pꝛocedi ad ſẽ⸗
/ rentiam eo abſente maxime pꝛocur. dimiſſo. h.
— ο Ü. Dubium huius. I. colligitur ex pꝛicipio eius
qꝛ debet eſſe accuſatoꝛ pꝛeſens:⁊ hic co ligũtur duo Pꝛi
mo ꝙ parte abſente diffinitiua pfertur. Item ꝙ ꝓcura⸗
toꝛ interuenire non poteſt. Circa qð duo videtur hec.l.
oppo/ꝙ hic accuſatoꝛ fuit abſens /ergo fuit pꝛoceſſum cũ
pꝛocur.eius ⁊ tunc ob.l.j·S.añ crimen.aut ergo fuit pꝛo⸗
ceſſum cum pꝛocur.eius ⁊ tenet/S.ad crimen de pu.iudi.
aut nec pꝛocur.affuit ergo non debuit ad diffimitiuã pꝛo⸗
cedi nec in ciuili nec in criminali /vt.S.de accuſa.l.abſen
tem.⁊.l.ea que.S.qũo ⁊ qñ iud. So. dicũt quidam ꝙ hic
pꝛocuratoꝛ interuenit ⁊ hoc ſpeciale pꝛopter duo que cõ⸗
currunt.ſ.ꝙ dominus pe.leue negocium diſputauit ⁊ cãꝗ
reipublice ſe abſentauit.Alij dicunt ꝙ hic pꝛoeuratoꝛ in⸗
teruenit ad vnum ꝙ pꝛimo ad ſententiam audicndam
⁊c̃.als regulariter quem impugnant. p.l.ſi cuiuſdam.S.
de accu.in glo.cui contradixit alia glo.l.nihil.S.de pꝛo⸗
cur. Ultramontani dicunt in aut᷑.S. de epi. ⁊ cle.ꝙ ſolum
dãnatur qui reperitur pᷣſens tpᷣe ſnĩe per.l.j.S.de ſentẽ.et
interlo.om.iudi.Et ideo ad articulum ſñie non debet ad
mitti pꝛocur.qꝛ ſic veniret damnandus /ſed hoc eſt falſuʒ
immo in dicta.l.actitabatur tãtũ: non autem ſolũ ad ſen
tentiam audiendã venerat/ tunc non deberet damnari.
Nunquid ergo ad vnum capłm in criminali admittitur
pꝛocuratoꝛ. Rñdeo põt vt ad teſtes perducẽdos /vel ex⸗
cep.pꝛoponenda/quisa eſt ſine crimine diſputanda ⁊ deci

Butrigorij Gcda pars ſuper MNono libꝛo Codicis

ſione / qꝛ vbicunq; abſens dãnat᷑ poteſt interuenire pcu⸗

l. quia ſcõam habere non põt ergo pꝛo infecto

denda vel in qualibet emergenti.Et eſt ratio quia ceſſãät

regule pꝛohibitoꝛie que pꝛohibẽt pꝛocura.venire ad cri⸗
men/nam modo nõ vyenit ad crimen/⁊ ſuccedit ĩ pꝛomiſ⸗

ra. Si autem vult peremptoꝛiã opponere non audietur:

quia venit diſputanda cum crĩe:poteſt ergo pꝛocura.ad

vnum articulũ venirevt dixi:ſed nũquid articulus iſte.ſ.
ſententie ferende ſit de illis ad quẽ poſſit interuenire vi⸗
detur glo.tenere in.l.ſi cuiuſdã.S.de accuſa.qꝙ nõ cũ qua
conſentiũt vltramõtani dicentes ꝙ ſolũ ille qui eſt pᷣſens
tẽpoꝛe ſententie dʒ dãnari:vt.l.j.S.de ſen.⁊ interloc.om.

iud.⁊ mala eſt ratio:qꝛ cum ſententia feratur ex quaſi cõ⸗

tractu opoꝛtet ꝙ dãnetur ille qui iudiciũ accuſauit ⁊ ſic
quaſi ↄtraxit ar.l.quocunq;.ff.de ac.⁊ obl. Poſſum ergo
dicere ꝙ pꝛocuratoꝛ admittatur ad crimẽ ⁊ nõ defendit:
vt not.d.l.nichil.non ergo repellatur:fateoꝛ tñ ꝙ non ſuf
ficit eum cõparere:qꝛ nullus poterit dãnari non pꝛocur.

quia non defendit:non accuſatoꝛ:quia abſens vt.dic.l.ab

ſente.S.de accuſ.¶ Conſidera ergo duo in actu/pꝛimum

crimen adulterij ⁊ in hoc non dʒ repelli tanq; pꝛocura.ac
cuſatoꝛis:qꝛ non pꝛoſequitur crimen.fateoꝛ tamen ꝙ eiꝰ

cõparitio ſufficit in caſu huius legis pꝛopter publica vti⸗
litatem vel qꝛ negociũ erat plene diſcuſſũ. Item eſt cõſi⸗
deranda pena ſimilitudinis ſupplicij que imponitur pꝛo
pter calumniã ⁊ hʒ reſpectũ tãq; rei/⁊ pꝛocur.non dʒ reij
ci:qꝛ iam cõſtat ꝓbatum eſſe crimen /ideo pena calumnie
noiĩc eſt imponẽda/hec eſt veritas.Alij dicunt ꝙ nullꝰ ꝓ
curatoꝛ intcrueniat:ſed ſententia vʒ ſemper qñ ꝓ habete
ſumitur vt hic.ſecus ſi cõtra eum vt.l.ea que.S.qũo ⁊ qñ
iud.⁊ ita not.in l.pꝛoperandum.S.ſinautẽ reus.S.de iud.
ſed hec opi.eſt falſa:vt not.in.dict.l.ea que.nec pꝛo eola
tavalet/nec contra eã. Mec obſt.hec lex qꝛ hic crimento⸗
tum erat diſcuſſum ⁊ ſic reſtat ferri ſententiam bene va⸗
let etiã nullo pꝛocuratoꝛe dimiſſo:qꝛ cauſa rei publice ſe
abſentauit.vel ſi dicas ꝙ hic pꝛocur.ẽ miſſus ad vnũ ar⸗

ticulũ.Alij dicũt ꝙ hec exceptio debuit ꝓcuratoꝛi obijci

añ lit. conteſt non poſtea ſed repugnat:qꝛ interuenit poſt
lit. conteſt.vñ ⁊ poſt poſſet opponi:vt.l.ij.S.de ↄſoꝛ.eiuſ⸗
dẽ li.ſed quid ſi ante lit.conteſt.interuenerit pꝛocurat.in
publico:aut non fuit ei impoſitũ quod non poterat inter⸗
uenire an pꝛoſequat᷑ cauſam:? Rñd. aut interuenit ex par
te accuſatoꝛis ⁊ tunc cũ ſolũ ſibi poſſit obijci ꝙ crimẽ eſt
publicũ /hec exceptio.q.excluditur ⁊ amplius reijci non
poteſt aut interuenit ex parte rei/⁊ tunc non ſolum eiob
ſtat ꝙ crimen publicum eſt:ſed etiam effectus ſententie qͥ
ſequi non poterit quia abſens: vt.dic.l.abſentẽ.nec pꝛo⸗
cura.vt.l.fin.j.de iniur.⁊ ideo repellitur / ſed ſi vellem di⸗
cere ꝙ non reijceretur poſt lit. conteſta.dicam pꝛopoſito
vno abſurdo.ſ.ꝙ eadẽ ſnĩa dat᷑ ſequitur alið.ſ.ꝙ dominꝰ
etiã abſens condemnabitur:vt.d.l.fl.ff.de iniur.ſed q;tũ
ad hãclegem veritas eſt vel ꝙ admittatur hic pꝛocura.
quia non defendit crimen.ałs nec de calumnisa eſt querẽ
dum:vt.S.dixi:vel quia ad vnum articulũ venit /vel etiã
nullo pꝛocuratoꝛe dimiſſo: ſed ſententia cum negocium
erat plene diſcuſſum.Et iſte ſe abſentauit cauſa rei publi
ce ⁊ bene faciunt hec ad queſt.quã diſputaui talẽ accuſa⸗
tus de homicidio excipit occiſum fuiſſe bannitum ⁊ iniu
ſte de banno cancellatum: firmatum fuit in cõſilio popu⸗
li ꝙ vicarius poteſtatis cognoſceret an iniuſte eſſet can⸗
cellatus:⁊ tũc in crimine non pꝛocedit / an iuſte ⁊ tũc ſic

modo dic de hoc cognoſcitur comparet pꝛocur.occiſoꝛ.

¶Opp.ꝙ non debeat ad mitti cum crimen ſit publicum
ego determinaui ꝙ debet admitti:quia ad hoc crimen

non diſputatur.ſed an iuſte fuerit cancellatus an non ?

hoc debet a crimine ſeparatim cẽſeri anteq; in crimine ꝓ
cedatur.¶ Item op.ꝙ accuſatoꝛ non debuit ſe abſentare
ſed in carcere detineri:vt.S. de accuſationibus l fi. Sol.
tex tollit contrarium ibi quia cuſtoditur donec veritas
iit inuenta quia iam inuenta eſt hi. .
5 Py 1& &ι Stupꝛum pervim commiſ
Ed iſlim a. ſum ex parte patientis no
πW punitur. hoc dicit. Accuſati bte Pa
Accuſatio pꝛopter pi
B 0 mmiſla. blicas occupationes

Vnon currũt tempoꝛe accuſandi.

— . Pꝛopter ſtupꝛum commiſſum in
J eluIS. :ncillam nõ agit crimine.l.hoc di

Ncit cum.l.ſerui. .⸗
L 7 eg. Meretricio moꝛeviuẽs excuſat a cri⸗
ENth mine ſtupꝛi non a crimine adulterij h.
dicit. Butrig.

yt ſdic⸗
ricicuil
dlat hia
ſociniſeer
cötrarium
Alaperm
gliarn üſed
ſtato Hin
Hitperme
cognoſci
cep cum
tacite l
bent decl
batket.h
ilumadn
AA pceſſu
ſocomiſin
Flrumſid
pelletenere
ſangöti
etinli
lvelecotr
ſepronüch
legeturer
5deheren
terminos
ditſedeti
ſtorſeii
buoyrin
eit
ctercep le
ulnnn
ctturga
ſeic
lanſtert
hteteſe
chtaun
(io diſe ut
idet

22
S=
E

—
S —
☛ E —

S=
E =
E

7 —
=Ss'imß
— =
=
=ẽ

—
=
= = =
— —
E = E
e
=

— — S
= = E
=☛ =
=—2,
=
S=

—, D
- =

—
—
Se. =
=☛ä – =
= = =
=☛ E= S=

Nnigplttie

tohnnci
Aidange,
ſenwiiſt
laniß
namnejasöve
W
enteniminn
Pcnnimtie
enſſusdlnin
ut pontnitc
latginteunne
tlienſ
fuenertpren
Ndnonporte
Autintemenee
ſtobiſigeti
Lamolnnstſen
Inchonſohn
effectus ſent

Labſenti
/ſed ſiln

dicam in!
dlid
deinlar
tnarar hicnnen
cAlumnnietn
iculi venit
gtis cun ſehe
tauſtenntig
Hurmnitliun/
iſebannetetht
fuitincctent⸗
minitttcſtel
t aiittin
getprbanceln
nn Mn
ir Aheſel
eelams inin
mntßoini
tutlethſe
honbuslf,
inr doneenein
zet.
genincen
ren
Umneht

1

E

☛ =

Ad leg.iul. De adulterijs et ſtup. Jo.CII.

⸗ A Erut ¶ Is autẽ.¶ AUbi turpitudo adul

E non punit᷑ dans/ſed repetit datũ.hoc dicit.
Auero qusaliter puniat᷑ recipiens pꝛimo caſu
⁊2 dic vt glo.

¶ Oppo.ꝙ non repetat.vt.l.accuſationis.s. ꝙ me.cau.

non repetitur vt ivi.ſed con.ob turpem cãm.ibi ſoliꝰreci
pientis fuit turpitudo vt hic:ſecus ſivtriuſq;. Ja. Bu.

A&E ſ ISiR De ſtupꝛo commiſſo
. T ſi lib id ine. cum meilia non agi⸗
tur. l. iul. h. d. ¶ Quero an hoc delictum rema⸗
neat impunitum. dic vt glo.
D on 4 am De emergẽti ⁊ incidẽtiẽ pᷣ
& us agitandũ qᷓ; de cã pᷣma.
D (Ad cuidentiam eſt ſciendũ ꝙ exceptio leno
cinij non ſolũ accuſatoꝛem adulterij reijcit ab
accuſatiõe: ſed etiam facit accuſatoꝛem puniri ꝓ caſua⸗
li vt hic.⁊.l.ij·S.ſi publico.ff.eodem.als crimine obiecto
per modum except.quis non punit᷑.¶ Item eſt ſcienduzʒ
ꝙ hic tractatur de accuſatione excep.et replicatio ⁊ na⸗
tura eſt piudicialis ad aliam/⁊ idem põt de replicatione
cognoſcere.Et ſi reijciat᷑ ⁊ tũc de excep.cognoſcit/⁊ ex⸗
cep.rei acta de crĩe cognoſcet᷑ ⁊ ꝑ hoc patet ꝙ glo.male
dicit ꝙ ꝑ modũ incidẽtis hic de ſtatu obijciat᷑ qꝛ tũc nõ
expꝛeſſe ꝓnunciaretur de ſtatu:ſʒ tacite ꝙ non patit᷑ hec
l.vt .j.dicam. ¶ Oppo.tribus modis pᷣmo ſic:vbi cõcur⸗
rit cã ciuilis ⁊ criminalis.debʒ crĩalis pᷣcedere.vt l.fl.de
iudi.at hic concurrit crimialis.ſ.adulterij ⁊ ciuilis ⁊ le⸗
nocinij:ergo queſtio ſtatus non debet pꝛocedere cuius
cõtrarium hic dicit᷑. So.ibi vtraq; cã pꝛicipalis ꝓponit᷑
alia per modũ excep.ꝓponitur /⁊ eſt vna pᷣiudicialis ad
aliam/ſed de pᷣiudiciali pᷣmo cognoſcitur vt hic.nam cã
ſtatꝰ pᷣiudicialis ẽ vt in.l.pᷣſes.ibi ad.l.fal.ꝙ vbi vnũ ve⸗
nit per modũ excep.⁊ aliud pᷣncipałr debʒ ſimuli vtroq;
cognoſci ⁊ ſimul decidi.vt.l.j.S.de oꝛ.iu.⁊.l.ſiquidẽ.ð ex
cep.cum ſi. So.glo.dicit This de ſtatu q̃ritur incidẽter
tacite ꝓnunciatur.Et ſic ſtatim oppo.⁊ male:qꝛ tũc de⸗
bent decidi cuʒ pᷣncipalitacite:at hic deciditur ꝑ ſe vt ꝓ
bat tex.hic.ibi facias ptãtem.ſ.ꝑ ſnĩam.nam ꝓnũciabit
illum admittendũ ad excep.vel nõ:et iõ fuit emergẽs qꝛ
ad ꝓceſſum opponat᷑ ⁊ non adiũcta cauſe.nã nõ dico me
nõ cõmiſiſſe lenociniũ.ſed ſuum audiendũ nõ eſſe ⁊ iõ ni
mirum:ſi decidit᷑ ꝑſe.cõtraria loquũtur in incidenti/⁊ ſi
vellẽ tenere glo.ſ.ꝙ hic ꝑ modũ incidẽtis obijciatur de
ſtatu qð tñ eſt falſum poſſes defendere ſᷣm quandã opi.q̃
eſt in.l.ij.S.de oꝛ.iudi.ſ.qꝛ qð ibi criminalis incidit ciui⸗
li vel ecõtra licʒ ſit incidens /debʒ tñ ſuper incidẽti expᷣſ⸗
ſe pꝛonũciari quod nõ placet.¶ Item opp.ꝙ in ſeruo nõ
negetur excep.vt.l.ſi cuiuſdã.S.dðe accu.⁊ aut᷑.credentes
S.de hereticis.So.vt glo.exceptio lenocinij non habet
terminos nr̃e exceptionis qꝛ nõ ſolum accuſatoꝛẽ exclu⸗
dit ſed etiã eum petit puniri.Et ideo fungit᷑ parte accu⸗
ſatorj.⁊ iõ non audit᷑ ſeruus:ſecus in alijs.ſ.exceptioni⸗
bus vt in oᷣrio. Conclude ergo caſũ pinguioꝛẽ ſic.Qui⸗
dã alexãdrum de adulterio accuſat qui alcxander obij⸗
cit excep.lenocinij:accuſatoꝛ replicat dicens alexandrũ
audiri non debere in exceptione pꝛopoſita ſed nunquid
redqritur quale ſit iudicis offm̃ in cauſe oꝛdinatione.Re⸗
ſpondet᷑ ꝙ pᷣmo de replicatione debʒ cognoſcere.ſ.de ſta
tu an fuerit ſᷣuus alexandri vel nõ. Et de hoc pꝛonũcia⸗
bit expꝛeſſe cũ ſit emergens /t ſi repitur eũ liberum ꝓnũ
ciabit eum admittendũ in exceptiõe lenocinij/⁊ de leno⸗
cinio diſputabit ſeparatim de adulterio ⁊ hoc facit ꝓ eo
quod dixi. S.e.l.q;uis. Si autẽ reperit eum ſeruũ eſſe tũc
pꝛonunciabit eum nõ audiendũ in excep.lenocinij qꝛ nõ
habet naturã nr̃e exceptionis cũ per eã oppõem añ no⸗

men receptum inter eos non ſolum reijciatur accuſatoꝛ:

ſed etiam puniatur de lenocinio nec cõpetit ſeruo qꝛ vi⸗
