cilia generalia. p. Io. an. in. c. cum laycus de reb. eccle. nõ alie. bal. & Iaſon in. l. hu
manũ. C. de legibus. Tertio fallit quãdo aliquid diſponit contra cõem uilitatem
l. nec damnoſa. C. de preci. impe. offe. Quarto fallit in ea que eſſet per errorem
inducta quia non extenderetur ad caſus ſimiles nec ualeret ſi errorem facti con
tineret aliud ſi errorem iuris quia ualeret licet non extenderetur. Innumeras que
ſtiones uide apud Iaſonem & moder. in. d. l. de quibus & canoni.moder.iĩn.d.ru
brica de conſuetudi. Quartam uero ad hanc glo. que reputatur ſingularis circa

quintum articulũ quo tꝑe & quomodo tollat᷑ cõſuetudo dũ diſtiquit ꝙ ſ pria

De regu.iur.ff.

erat preſcripta non tollitur per aliam conſuetudinẽ nõ preſcriptũ alias ſic. Hoc
limitat bal.in.c.i.feud. cognit. non ꝓcedere in cauſa poſſeſſorii in qua tollitur pri
ma per ſecundam non preſcriptum per Io.an. in. c. eccleſia de elect. nouell. Limi⸗
tat hoc ſecũdo Panor.in.c.per illorum de prebendis quando cõſuetudo ſecũda
nondũ eſſet pᷣſcripta tñ populus uellet eã ſtatim ualere.uide Ia.i.d.l. de quibus.
CAd reg.in pari cauſa.
CFacit.l.nemo p̃do.S.fi.ſupra eo.l.cum par delictũ ĩfra.e.c.in pari eo.ti.li.vi. De
claratur ꝑ id quod bar. dicit in. I. hi pariter. ff. de re. dub. de donatione ĩter cõiu ges
& id quod dicitur in capitulo nulli. xii. queſtione quinta de bonis epiſcopi & id
quod dicitur de bonis filii per bald. in aucten. ex teſtamento. C. de coll. que ꝑ Ale
xan. recitantur in conſi. cxl. uolu. v. & de bannito occidente bannitum per Phil.
francum in. d. c. in pari & de duobus ementibus a diuerſis nõ dñis.l. ſiue autem
§. ſ a duobus.ff. de publi. & in.l.ſi debitor.ff. de pigno. quãdo neſcitur cui primo
res ſit obligata. Declaratur in delictis. d. l. cum par.l. pe. ff. de cõdict. ob turp. cau.
l.ii.C.eo.l.cum mulier.l.uiro.ff.ſolu.matri.quibus ex dictis ſcribe.facio tres cõ
cluſiones. Prima eſt quando eſt idem delictum habet locum regula nil doloſus
doloſo.l.ſi filiũ.ff. de lib. cau.Secunda in diuerſis admittitur exceptio antequã ſit
relatus in reos non poſt. l.i.S.ſi publico.ff. de adult. Tertia in maiori delicto ꝑ ac
cuſationem non admittitur reciprocatio uel cõpenſatio poſtquã eſt reus factus
l.is qui reus.ᷣff. de publi. iudic. Quarta in paridelicto nõ admittitur poſtquam ẽ
nomen relatum in reos niſi ſuã ſuorumq; iniuriã proſequetur.l. neganda. C. qui
accuſ.In ciuilibus aũt concluſio prima eſt cum uterq;ʒ eſt in pari dolo uel culpa

fit compenſatio.l.ſi ambo.ff. de compen.d.l.cum par ſic leuis:leuiſſime leuis ĩ fa

ciendo leui:in omittendo preponderat.l. ſi mora.fl.ſol. matri. fallit hec regula cũ
unũ non abſorbet aliud.l.fi quis ad ſe fundum. C. ad.l.iul. de ui. d. l. cum mulier
& uiro atque uxore cum poſterius noceat & ubi eſt queſtio de uindicta publica
non fit compenſatio. Limito ſecũdo quando turpitudo procedit ex qualitate rei
uel perſone ut in. c. ueniens de ſymo.ꝓ rationem.l. auũculo.ff. de cõdi. ſine cauſ.
Nam ſi ob ingteſſionẽ religionis conuenitur aliquid dari turpe eſt & uitiat actũ
ratione cõuentionis quod ſi aliquid daretur ꝑ ingreſſum ſine pacto non eſſet ſy
monia: & uide laſo.in. d. l. cũ auunculo ſuper illa. q. an dos poſſit repeti que per
conuentionem illicitã data eſt & cano.in. c,¶ & ſi neceſſe de donaĩter uir. & uxo.
Paulus.
CNemo de domo ſua inuitus extrahi debet.
C Noto quod dicitur in tex.l.i. C. de offi.preſi. libro. xii. doct. in. l. ii. §. preror.
ff.de damno infecto dicunt quod eſt reſtituendus ante omnia. idem in eo qui
ab eccleſia extractus fuit etiam ſine cauſe cognitione. doc. in. c. primo extra de ho
micidio. Secundo datur ei actio iniuriarum & lex cornelia fl. de iniur. procedit
etiam in his qui ſunt de familia. Tertio datur ei quia poteſt offendere aggredien
tes.l. facultas de iure fiſci. lib.x. C. Quanto datur remedium. l. ii. f. de ai & ui ar⸗
armata. Remedia autem dantur actori quia mittitur in poſſeſſionem bono-
rum rei lege ei qui. C. de bono. auct. iudic. poſſi. Secundo poteſt eum citare
uerbaliter. Alexan. in.l. prim. 5.ait. pretor. ff. de damno infecto. Extendo ſecun-
dum Iaſonem in.l. pleriq; ffde in ius uocandi: ut procedat in domo cõducta.ſe-
cundo in domo habitata ex primo decreto. Bald. in aucten. ei qui.C. de bon.
auct. ei ꝗ.C. de bo. auct. iudi. poſſ. Tertio declaro in eo ſtabulo ꝙ ꝓpe domũ ſuã
ſit.l. ſi ñ iure. 5, ſtabula. ff in qui cauſ. pignus contrahi. Quarto extendo quia

t
l⸗

ſe

1

— — — — ρ —

—¶ — — — —

—

Dregu.iur.f. Fol. lxx.

nemo de naui extrahi põt.l. pe. . fi.ff. de his qui deiece. uel effude. Ludo. Ro. tenet
contrariũ in.l.i.S. ſi quis de ui & ui.arm. bal.in.l. iuris. C. locati diſtinguo aut eſt
nauta qui ſolet naui habitare puta ſi ſit nauis maxima quia tunc domus appella

tione continetur nauis aliquãdo aũt non magna nauis ſed parua tunc quis deil
la poteſt repelli.extendo in eo qui in orto eſt uel in molendino ut in ortis eſt qui
prope eſt. Sexto in eo qui fugit ad domum quitunc non eſt quando perſeque
retur etiam ſi raptus fuerit & euaſerit & potiſſimum ſi fugiat ad eccleſiam. Septi
mo in cauſis criminalibus ex quibus pena uenit pꝑti applicanda. Octauo etiã ad
magnas cau ſas ciuiles que equiparantur criminalibus. Nono ut ꝓcedat in con
finibus eccleſie puta porticu.doct.in.l. pleriq; alleg. Limito primo non proce-

dere in apotheca taberna.l. lex cornelia. . ſi tamen. ff. de iniur. & poteſt ibi fieri ci

tatio quãdo debet fieri in domo. Alex. in. l. iii. alleg. Secundo limito in hoſpitio
l. pen. . in factum. ff. nau. caupo.ſtabu. & põt fieri ibi citatio dũmodo non ſit fa
cienda in forma. Tertio in porticu domus.l. cetera. §. Senatus. de leg.i. Quarto
per bar.in.l.ĩ S.i.ff. de cloacis puta in hoſtio quod eſt extra domũ Ludo. Ro. in.l.
iiii.alleg. Quinto in ſtabulis.l. fiſtulam. S: ſcalã. ff. de ſerui. ruſti. predio. Sexto in
domo aliena domino non ꝓhibente.l. qui domum alienam. ff. de iniur. quod fal
lit in caſibus in quibus ꝑmittitur fieri inquiſitio in aliena domo. Septimo in do-
mo propria in qua non habitat.l. in fundo.ff.de rei.uendi. in arg. Octauo.l.ex om
nibus de decurio.li. decimo. Nono in eo qui eſt obligatus ad factum bar.in.l.ᷣ ſti
pulationes non diuiduntur ſecũda de uerb. obliga. & eſt cõis opinio in. d.l. pleri
qʒ alleg. Item fallit propter debitum fiſci. ſed an de eccleſia extrahi poſſit, uidet᷑ ꝙ;
ſic.S. ſed neq; in auct. de manda.prin. coll. nona bar. in. d. . ſed neque tenet con-
trarium etiam ſi debitum ingens ſit dicit ꝙ bona poſſunt fieri in eccleſia ſed in. S.
ſed neque non dicitur de perſona. H
. Paulus.
CFere in oĩbus penalibus iudiciis & etati & ĩprudentiæ ſuccurritur.
¶ Noto quod etas ſeu fragilitas etatis ſeu imprudentie puta imbecilitatis &
ſexus excuſant.l.i. & ſecunda ſi aduerſus delictum.l.i. C. de fal.mone.l.ii.ff. de ter
mi. mo. Declaro in infante qui penitus excuſatura delictis etiam ſi dolum com
miſerit. l.infans. ff. ad.l. corne. de ſicca. lI. ſi in lege. ffde adminiſtra. tutor. doct. in
titu. extra de delict. puero. Albericus in. lI. pupillum infra de deli. & illic dicitur in
fans qui non attigit annum ſeptimum, glo.in.l. infans.ff. de rei uendi. Et etiã mi
nor quattuordecim annis.l.i. C. de fal. mone. dicuntur autem doli capaces qui ꝓ
ximi ſunt pubertati. glo.in.l.properandum. C. de iudi. dicit quod ille qui eſt na-
tus tredecim annos cum dimidio glo. in. lI. qui iuraſſe. ſecunda.fl. de iureiur. qui
eſt iuxta quartum decimuni annum: & iſta poſterior ualet. Alia eſt opinio quod
hoc remittitur ad arbitrium iudicis. Hec regula fallit ſecũdũ.l. ſi ex cã.. ſi in com
miſſum &.S. nunc uidendnm. ff. de mino.ideo regula noſtra ꝓcedit per culpam
non per dolum. Secundo fallit in delictis atrociſſimis. l. auxilium.S. in delictis ſe
cũda de mino.delicta ſunt alia leuiſſima puta qui ſuntĩ dolo leue eſt cũ dolo fit
ſed in re leui.l. reſpiciendum. S. furta. ff. de pen. grauia que graue damnũ afferũt
uel de ꝑſonali.l. ſi quis id quod.ff. de iuriſdic. om.iud. grauiſſima ſunt que ponũ
tur in.l.reſpiciendum. ff. de penis & ſunt duo caſus in quibus minor non tene-
tur primus in.l.fin. C. ſi aduerſus delic. Secũdus i.l. pen. C. de his ꝗ no. ĩfa. Terti
us in. li. C. de fal. mone. Quartus in.Il. ſi uero nõ remunerãdi. S. adoleſcens.ff. de
manda in. l.fi. C. ad macedo. Alexã. in conſi. clxx. y. uolu. declarat quibus modis
M ii

De regu.vur ff.

furor & fatuitas probatur.l.i. C. de bon. poſſ.infã.ð uel furio. dela. atuitas proba
tur cum fama minor etas ꝓbat᷑ ex deſcriptiõe natalium uel aſpectu. quando ha
bet curatorem quia preſumitur minor ſi habeat curatorem.l. ſi curatorem. C. de
in integ. reſtitu. mino. Philippus decius in conſi. ſeptuageſimo quarto declarat
an furioſus & fatuus tenẽtur crimine leſe maieſtatis. =
Gaius.
CCreditor qui permittit rem uenire pignus dimittit.
CNoto ꝙ creditor conſentiens alienationi pignoris amittit pignus.l. fi. C. dere
miſſi. pigno.l.ſicut.S. ſiuoluntate.ffquib. mo.pignus uel hyppo. ſolui. Declaro
procedere etiam ſi poſtea remittatur ad debitorem etiam ſi creditor habebat bõa
debitoris futura & pũtia ſibi obligata.l.fi. C. de remiſſio. pigno. alleg. & ibi doct.
Salv. in. l. optimã. C. de contrah.ſtipu. Limiro quãdo in eius preſentia ſine cõſen
ſu eſſet facta alienatio.l.i.C. de dot.promiſſ. Secũdo de.S.ſupuacuũ.in.l.ſicut al
leg.l.om nes.ff.que in frau.credit.ſed procedunt in uera uenditione & non ficta.
Ludo.Ro.in conſi.cceiii. “
CNon ut ex pluribus cauſis deberi nobis idem poteſt ita ex pluribus cauſis
Idem poſſit noſtrum eſſe.
Noto ꝙ poſſeſſio uel debitum ex pluribus cauſis diuerſis & diuerſo tempo⸗
re poſſunt acquiri quando ille cauſe ſe compatiantur. Declaro per. l.ii. ff. de peti.
here.in.l. paterfa.ff. de uulg. & pupill.ſubſti. & ibi bar.l.ii.ff. pro herede. doct. in. i.
iiii. S. x pluribus. ff.de acqui. poſſ. Non ꝓcedit ſi eodẽ tẽporc ſed diuerſo acqui⸗-
ratur. Secũdo limito ꝙ intelligatur in pluribus cauſis quarũ una eſſet generalis
alia ſpecialis quia aut mutatur prima cauſa per aduentum ſecundetunc ſola ſe-
cũda ſubſiſtit.l.iii..illud.ff. de acqui.poſſ.aut non niutaturtũc remanet.i.l.ii.S.
fi. ff. pro herede. Tertio limito non procedere ſecundũ doct.in.l. cũ res. C. de con
trah. emp. quando ſuperfluitas ex una ꝓcederet dicta.lI. cũ res. Noto ſecundo
dñium non põt acquiri alicui ex duabus cauſis diuerſis utraq; pmanente.l.iii. al
leg.S.ſic itaque.inſti.de a ctio. Ratio quia dominium eſt quid pfectũ.l.nihil. C. de
manumiſſ.teſt. quia perfectis nihil addi põt. Declaro ſecũdũ gl. in uer. poſſideo
in. S. ex pluribus alleg. l. il. F. fl. f. pro here. Secundo ſi ſecunda cauſa uſucapioni
nihil addat ut in. d. S. ex pluribus. alleg. Fallit quia poſſunt allegari ſed non iudi
cabitur niſi ſecũdũ unũ doct. in. c. poſt elect. extra de cõceſſ.pᷣben.ſecundo qũ.ſe
cundus titulus eẽt dubius. d. c. poſt electionem allegato.
C. S. in. l. Aliud eſt uendere. refertur ad uniuerſum quod publice fit
per maiorem partem.
Noto ꝙ maior pars facit ab omnibus factum haberi.l.quod maior.ffad mu/
nicipa. primo extra de his que fiũt a maio. parte capituli. Declaro primo ut pro
cedat in contractibus.l. reſcriptum. ff. de pactis. l.i. . ſepius eſt. ff. depo. Secũdo
in electionibus.c. quapropter. extra. de elect. Tertio in conſtitutionibus.l. plane
.l. nulli. ſecunda quod quiſq; uniuerſi in adminiſtrationibus publicis. capitulo
cum acceſſiſſet extra de conſtitu.in iudiciis.l. duo ex pulribus.ff.de re iudi.l. di/

em proferre. S. ſi plures. f. de arbitris. Secundo declaro in his que reſpiciunt uni

uerſos prout uniuerſos non prout ſingulos glo.in. capitulo cum omnes extra
de conſtitu. barto. in. l.i. ff. de decre. ab. ord. fac. Secundo ꝓcedit quãdo ſingulo
rum eſt intereſſe particulare.l. reſtringere de. pact. l.i S. ſi plures.ᷣ fl. depo. puta in
re communi.l.per ſundum. fſde ſeruit. ruſti.predio.ljfina.ff. communia predio.

☛ — „5

Ja·ꝑ·ʒ „ „ –„ — .

— -— —

—

——,ew

—- — —

— =

4

lin

o⸗

laſonem in.lfin, C. de iuriſd, omnium iudi,

Dregu.iur. f. Pol. Ixxi.

I. ſ. ff. cõi diuidũ. Declaro quãdo due partes publice onerate ſunt. glo.in.l. nulli

alleg.l.nominatorũ de decurio.li. x. C. quarto ut ꝓcedat a maiori & ſaniori par-

te. Limito primo quãdo preceſſit citatio publica non rite facta fm glo.l. noĩato
rum. C. de decu. li.x. C. bal. in. c. i. qui feu. dar. poſſunt. quod Limito ſi ex forma le
gis & conſuetudinis non reiiceret citatio. Secũdo limito in his que ſunt uolun⸗
tatis nõ neceſſitatis. gl in. c. paſtoralis alleg. Tertio in his que odioſa ſunt.l.ſi qs
§. penu. ff. qui & a quib. manumiſ. Quarto ĩ caſu auct.de defen.ciuita. in. . ſi ãt
nulli in cõtinuationibus m agiſtratus. Quinto in delictis quia non attẽditur q;
maior pars facit. li. .i.ff. de magiſtra. cõuenien. doc. in. d. .nulli alleg. l. mortuũ
S. aĩauertendũ.ff. quod metu.cã. Inno.in. c. graue extra de ſenten. excõica. Sexto
qa ĩtelligitur qñ in ipſo actu facta eſt cõuentio maioris ꝑtis.
VIlpianus
CFactum a iudicequod ad officium eius nõ ꝑtinet ratum non eſt.
CNoto q in is que ad officiũ iudicis nõ ſi pectãt ĩpune ei nõ paret᷑.cõcor.ſunt in
glo. Declaro ꝓcedere ſiue ipſe iudex excedat officiũ ſuũ.l:.i.alleg.in gl. ſiue tpe.l.
i. C. de execu.rei iudi.ſiue loco ſiue ꝑſona.l.ſi quis ex aliena.ff. de iudiciis.doct.in
ti. extra de foro cõpe.Infero prĩo ſᷣm doct.i.c.ſcdm ea.de reg.iur.li.vi. citatio nõ
tenet qñ pᷣſtatur ꝑ iudicẽ incõpetentẽ.in dubio tñ dẽt uenire allegaturus cãs.l.ſi
qꝗs alleg. doc. in.3.ii.ff.ſi ꝗs. iuſdi.nõ obtemp. Inſero ſecũdo ꝗa ſentẽtia lata ĩ plus
non ualet.l. in eo ꝙ plus eſt ſupra. eo. Ange.in.l. ſancimus. C. de iudi. doc. in. 3:. ea
que fiunt alleg.tenẽt cõtrariũ. ertio ĩfero ꝙ ſi es tulit edictũ ſub pena excõica⸗
tionis cõtra mulieres luxurioſe ornatas ne amplius portẽt nõ ualet:tũ dicit ꝙ pᷣt
ſi ſit peccatũ mortale. Quarto ĩfero ꝗa iudex ſm lIaſo.in:l.fi.ff. de iuriſdi.om.iud.
poteſt ſe declarare ĩcompetentẽ. Quinto inſero ſᷣm Alex.in cõſi.xi. ſcilicet quod
ĩudex ſi extorqueat pecuniã ab accu ſato põt ei eripi talis pecunia.l.ii.ii. &.iii.ff.
ad.l. iul. repetun. Sexto ĩfero ꝙ; ſi iudex procedat ad aliquod delictũ debet in in-
quiſitione tales teſtes examinare quales examinaret in accuſatione. Saly. in.l. ea
quis. C, de accuſa. Alexan. in conſilio. xiiii. Infero ſeptimo ꝙ qñ iudex tulit ſentẽ
tiam non poteſt ſententiam emendare. Alexan. in conſilio nonageſimo octauo.

Infero ſecundum Alexan. in conſilio cẽteſimo uigeſimo primo quod iudex pro

miſerabilibus perſonis poteſt procedere ex officio ſuo dũmodo non faciat quod
partes non poſtulent..l.i. C. de futis. Nono infero quod iudexin his que ſunt
iuris ordinarii & que expediuntur officio iudicis iudex non poteſt facere offi⸗
tium tabellionis tamen ſi de plano procedat poteſt. Bald. in lege ſi conſul. C. de
adoptio.l.iubemus. C. de ſacroſanc. eccle. Decimo Alexan. in conſilio. cc. iini.
in primo uolumine dicit quod iudex in his quæ petita non fuerunt non poteſt

officium exercere licet fauorabilia ſint. Duodecimo infero quod quamuis

in matrimonio poſſit iudex procedere ex officio capitulo prĩo extra qui accuſa.

matr. poſſunt doct.in capitulo ueniens extra de accuſa. Alexan.in conſilio cen/
teſimo quinquageſimo quinto.iii. uolum. Limitto ut non procedat in iuriſdi⸗
ctione uoluntaria. Alex.in. l.fin. ff. de iuriſdi. omnium iudicum. Secundo limito
ut non procedat in delegatione facienda quia poteſt delegare dummodo ſit in

ſuo territorio.l. fina.ff de offi. prefect. urb. glo. in lege terti. f. de offi preſidis. Ter⸗

tio ut non procedat in excommunicatione quia poteſt epiſcopus excõmunica⸗
re ſuum ſubditum licet non ſit in ſuo territorio. Vide ceteras limitationes apud

iii

1

De regu.iur. ff.

OðU—U Vipianus.
Non elt ſingulis cõcedendũ quod ꝑ magiſtratum publice poſſit fieri ne oc-
ceaſio ſit maioris tumultus faciendi. ¶ Noto ꝙ juia facti ſiue executio in pro⸗
pria cauſa non eſt a iudice concedenda ut ſequatur Rixa publica lege prima. C.
non lice. ſui iudi. auctori. ſe uindicare.l. opinatores. C. de execu. ttrbu libro deci⸗
mo infero ꝙ; iudex poteſt concedere priuato uictori ut in propria cauſa poſſeſ
ſionem aggrediatur ſi inueniat eam pacificam Bar. in. I. creditores. C. de pigno.
ſaly. in auct ei qui iurat.C. de bon. auct. iudi. poſſi. l. permiſceri. . ſpecies. ff. de ac
qui. poſſeſ. & ibi Are. & Ludo. Ro. neq; põt ei concedere niſi cum illa clauſula ſi
neminem reſiſtentẽ inueniat partes poſſunt illud agere ꝙ; liceat parti auflerre pi⸗
gnus propria auctoritate tamen non põt iudex.l:.ii. C. de pigno. Secundo infe/
ro ꝙ iudex non poteſt dare licentiã alicui ꝙ capiat partem.l.miles..li. ff. de re iu
di. per notata per bar.in. l.meminerint. C. unde. ui. idem in. l.ii. C. de ſeruis fugiti.
l.ticia. S. lucius.ff. de lega.ii. & ibi bar.q nullus debet eſſe executor in cauſa ꝓpria
ſi inuemiat reſiſtentiã bart. in ea.l.opinatores de executo.li.x. C. bal.in.l.i.ꝰ. hoc
autẽ. C. de ſeruis: ſugi.ꝑ illum tex.tenet ꝙ; licet cum auctoritate iudicis ĩgredi poſ
ſeſſionẽ ſuã etiam ſi fiat reſiſtentia. dico ꝙ opinio bar.põt melius probari quam
opinio bal.l. equiſſimũ.f.de uſufruct. Saly.in.l.ei qui. C. de bõi. auct. iudi. poſſi.
VIpianus..
CQ uiin ius dominiũue alterius ſuccedit iure eius uti debet. CNoto ꝙ; dr in
tex. lcum fundus. S. cum ſeruum. fl.ſi certum peta.l.pomponius. F. .ff. de acqui.
poſſeſſ.l.an uitium. S. fi.fl.de diuer. & tempo.p̃ſcrip. Declaro quia ſunt tres ipe⸗
cies uiciorum que tranſeunt in ſucceſſorem. nuda/realis / quaſi realis ꝑſonalis. ſe
cunda realis puta rapina uiolentia ſemper rem ſequitur.l. pomponius.S.i.ff. de
acqui.poſſe.quaſi realis ꝙ partim rem partim pſonam reſpicit doct. in.l. uicium
polſt glo. C. de acqui poſſeſ.perſonale eſt ꝙ in ꝑſonam reſidet puta mala fides.in
auct. mala fides de p̃ſcript. Regula eſt prima ſicut dicitur in tex. Limito primo
de.l.ſingularia in.l. ſcimus. S. cũ autem. C. de inoff.teſt. Secũda regula mala fides
p̃deceſſoris nocet ſucceſſori etiam ſi uellet ex perſona ſua incipere uſucapionem
I. cum heres alleg. in glo.ff. de diuerſis. & tem po.preſcrip.glo.in.l.uicia. C. de acq.
poſſe. glo in. l 5. C. coia. de uſucapio. Dy. in regula poſſeſſor. li. vi. Limito pri

mo quãdo habet alium titulum quã titulum pro herede quia poteſt ſe iuuare ti-

tulo quem habet. Limito de iure canonico.c.i.de.pᷣſcript.in.vi.
Marcellus.

ClImpoſſibilium nulla obligatio eſt.

CNoto ꝙ poſſibilitas impedit obligationẽ. c. nemo poteſt de regu.iur.lib.vi.l.

impoſibilis ſupra de uerbo. oblig. declaro ut talis obligatio non pariat conditio
nem indebiti. Secundo ꝙ nõ põt huic obligationi fideiuſſor accedere. Tertio in
contractibus bonefidei.l.impoſſibiliũ alleg.lI. generaliter ſupra de uerbo. oblig.l.
cum ab eo. ff de contrah. emp. & uendi. Quarto ſecundũ glo. in uerbo alieĩ cle.
ſicut de appe.in cdle. Quinto ſecundũ. alberi. in materia citationis facte in die in
quo non põt quis citari quia non prorogatur ſed nulla eſt doc.in. c. cũ dilecti ex-
tra de dolo & contu. Sexto quia ſententia lata ſub conditiõe iĩpoſſibili eſt nulla
doc.in. l.mpoſſibilis de uerbo. obliga. Septimo declaro de conditione impoſſibi
li de iure. Limito primo in matrimionio. c.fi. de condi. app. extra octauo ſecundũ
bar.in.l.impoſſibilis ut non procedat in impoſſibili conditione que poteſt eſſe
poſſibilis doc. in. I. codicillis. ff. de lega. ſecundo:

⁊ — —

S= —

De regu.iur.ff. . Fol.lxxii

. J Marcellus
CEa que in ꝑtes diuidi non poſſunt ſolida ſingulis heredibus debentur.
CNoto ꝙ obligationes indiuidue tranſeũt inſolidũ in ſingulos heredes.l. here
des. ff. familie herciſ.l.i. S. ex his ſupra de uerbo. obliga. Procedit primo in ſeruitu
tibus quia ſunt indiuidue.l. ſtipulatiões nõ diuiduntur ſupra de uerbo. obliga.
li.F. ſi uſufructus ſupra ad leg.fal.l.uia. . . ff. de ſeruitu. & pro pte uel quia nõ af
fert tantam utilitatem in parte quantum ad ptem ſicut totum quantũ ad totum.
Limito primo de.l.ꝑ fundum. fff.de ſerui. ruſti. pdio. Secundo limito ẽt ſi unus
ex dñis ſolus ĩponat ſeruitutẽ in fundo cõi qa ualet ſi alii conſentiũt.l. fi.ff. cõia
predio. Tertio.d.l. ſi quis duos. . primo. ff. coia predio. Quarto quia ipſa ſerui-
tus dicitur dimidia reſpectu cõmoditatis & exercitii. doc. in.l.i. F. mandatũ.ff. de
offi.eius cui man.eſt iuriſdic. Quinto quia ſeruitus poteſt pro parte retineri hoc
eſt occaſione ptis. bar.in.l. pro ꝑte alleg. Declaro in obligatione furti que eſt indi
uidua puta rem tradi ex poſt facto uel ſolutione ſed ante cõtractũ ſunt diuidue
.l. locus. ff. de acqui. po tri S. preterea.ff. de aqua plu. ar. Limito de. l. libertus ꝗq
§.i. fl.de oper. liber. ſed ſpẽale eſt in una opera quia nõ diuiditur uel illic agitur de

.

operis obſequialibus. de indiuiduo plura ſum alio loco dicturus.

Modeſtinus. ð
¶ CExpreſſa nocent:non expreſſa non nocent.
CNoto quod dicitur in tex.bar.iĩn.l.nõ nũquã ff. de condi. & demon. dicit eſſe
limitationem iſtius regule quia expreſſio eorum que tacite inſunt nihil operatur

nullam eſſe rationẽ in hac lege. Regula eſt expreſſio eorum que tacite inſunt ni

hil operatur. l. ſi arrogator.ff. de adop.l.non recte.ff. de fideiuſſo.l. ticia. ff. ad leg.

falci.l.ſi in diem. ff. de condi. & demonſtra. glo.in.c.i.de ſponſa.li.vi. Declaro pri
mo quia eſt triplex tacitum quia ineſt aliqũ interpᷣratione legis hominis Tertio
natura ipſius actus qñ ineſt ĩterpretatione legis in auct. ex cã. C. de libe. pre. l. cam
quã. C. de fideicõmiſſ.l.iii.de lega.i.hoĩs que fit per preſumptiones & cõiecturas
l. quotiens ſupra de reb. dub.l.in conditiõibus ſupra de condi. & demonſtra.l. cõ

d itiones eo.ti. Quãdo ineſt natura contractus.l. nõ recte de fideiuſſ.ff.l.iii.ff. de

lega.i. & ibi bar. Alex.in.l.hec uerba de lega·i. Scdo declaro quantũ ut faciat cõ
ditionalem actum.l. & ticio.S. fi.ff. de condi. & demõ. Tertio quia non operatur
elauſulam codicillarem Allex.in. l. ii. alleg. Item in materia ſocietatis. .ii. 5. de illo
ff pro ſocio. Item per glo. in. c. ad audientiam de reſcrip. quia non nocet actui ſpi
rituali glo.in. c. ſeruaſti de elect. extra. Septimo per dicta doctorũ in. c.i. extra de
mutu. petitio.expreſſio eorũ que tacite in ſunt eſt triplex bal.in.l.edita. C. de edẽ.

Ang.in. conſi. centeſimo. Sexto eſt quedam generalis quedam ſpecialis: quedã
idiuidua & equipolens niſi qñ requiritur ꝙ; ſingula diſtribuantur ex natura con

tractus de generali extranei capitulo ad audiẽtiam alleg. de ſpetiali puta ego con
ſtitutus ĩ dignitate archidiaconatus de indiuidua puta ego conſtitutus in digni

tate archidiaconatus Aurelianenſis. Limito primo ut non procedat quando ali-

ter exprimũtur queineſſent tex eſt hic. . non nũquã ff. de condi. & demonſt. Se-
eundo limito quãdo aliquid ob neceſſitatem ſed ex vollitate dicirur ineſt. ca
tunc expreſſio alicuius operatur.l. talis ſcriptura de leg i Tertio ſecundũ Ange.
in.l. ſcire debemus de uerbo. oblig. de. l. uetus. f. de uſufruct. Quarto ſecundũ

par. in.l. hec uerba de lega.iii. quia ſi aliquid adiiciatur al iquid eius quod tacite in
eſt aliquid operatur.l. ſi arrogator de adoptio.ff. Quinto de.l. in conditionibus

GS.i.f. de condi. & demonſtra.

De regu.ĩur.ff.
labolenus. M
CNon põt dolo carere qui imperio magiſtratus non obtemperat.

CNoto ꝙ cõtumax & doloſus equiparautur.l.i.um glo. 5. fin. ſi quis ius dicc.
non obtemper. I. omne delictum. ff.de re. mili. l. qui cum uno.S.deſertorẽ.eo. tit.
tex. cum glo. in. l. ſi filius. fſ.de ĩterroga. actio. doc. in. c. cum dilecti dedolo & con

tu. extra unde in ſtatutis continetur cõtumax. Declaro.ij. de glo. in. . 5. ſi procu

cator. ffſi quis ius dicen. non obtempe. Tertio declaro de glo. in. l.. F. f. fl. eo. tit.

lea que. C. de appella.l. x conſenſu. 5. fin. de appella. quia ſicut quelibet iniuſta

cau ſa excuſata dolo ita a contumatia & ibi bar. bal. Iaſon. in. l. . fi. allega. l. ii. F.
ſi quis ignoran. ff. ad Silla. Limito primo ſecũdum bar.in.l. papinianus. S. me

miniſſe de inoffteſt. quia dolus unius alteri non nocet. Secundo de.l, ſideo.

₰

fde euict. & ibi bar. contumax Fm.l. contumacia. . primo ſupra dere. iudi. eſt
tribus edictis ꝑ litteras uocatas preſentiam ſui facere contemnit. Prima ſpẽs coõ
tumacie eſt in diffinitione predicta & pena huiuſmodi ponitur in glo.ii. Secun⸗

da ſpecies eſt in eo qui eſt contumax in reſtituendo & punitur manu militari &

datur iuramentum in litem aduerſario. Trertia ſpecies eſt in nõ exhibẽdo. Quar
to dicitur in recedendo a iudicio ſine uenia iudicis. tex. in. c. prout. de dolo & con

tu. c.i.extra de iudiciis. Cõtumatia uera ẽ & ficta.cõtumax uerus dicit ille qui ci
tatus reſpondit ſe non uenturum uel ſic ille dicitur contumax qui ſciuit ſe cita⸗
tum & non comparuit cũ potuiſſet ſi uoluiſſet quero quibus penis puniantur

rimo puniũtur ãmiſſione litis uel cauſe. ſecũdo in expenſis & tranſit in rem iu

dicatam.l. & poſt edictum. ffde iudic.l.ii. S. ſed ſi actor. C. de iuramen. calũ. Alex.

in. d. l.contumacia.l. quoniã nõnulli. l.p̃ſes. C. de appella. c. ad aures extra. de ap⸗

pella. Secundo punitur amiſſione totius ſui iutis.l.locorũ.C. de oĩ agro.deſer.

lib.x.l.cũ unũ.S.qui deſertotẽ.ff. de re milita. Tertio puniuntur ſecũdũ.l. ſulcini

us.5. celſus.ff. ex quibus cauſ.in poſ.eat.
“ Paulus:
CIn pari cauſa poſſeſſor potior haberi debet.

¶ Noto ꝓ in pari cã potior eſt cauſa poſſidentis.tex.in. l. cum par delictum. pria

eodem. S. penu.inſti.ſi qu. paupe.feciſ. dica. Declaro in eo qui dicitur poſſeſſor
iuris & facti non facti tantum.l.interdum ſupra de uerbo.ſig. c.i. extra de eo qui

mittitur in poſſ.c.penul.extra ut lite. non conteſt. l.i. C. ubi in rem actio. Secun

do declaro ſecundum bar.in. l. ſi pariter. ff. de reb. dub. Alex. in conſi. centeſimo
quadrageſimo.i.uolumi. Tertio declaro de notatis in. c. nulli.xii. · v. qu la bona
epiſcopi pᷣſumuntur eſſe acquiſita de bonis eccleſie & canonici ea teneant. Alex.
in pᷣalleg. conſi.iii. ſecundũ in auct. cum oportet. C. de boni.que libe.quia bona
filii inuenta apud patrem preſumuntur eius eſſe cuius heredes poſſident. Alex.
in prealleg. conſi. uolu.v. Oęclaro ſecundum francũ. in. c. in pari cauſa extra eo⸗
dem quia in pari delicto potior eſt cauſa poſſidentis doc.in.l. cum mulier ſupra
ſolu. matri. Ang in.l..ſi auito.fl. de compenſa. Sexto de.. ſiue autem.S. ſi duobus
ff. de publi.ĩ rem actio. Septimo in.l.ſi debitor. ff.de pigno. Octauo de.l.cũ par
infra eo.l. cum mulier.ff. ſolu. matri. l.i. . penul. ff. de noxa. act. l.penul.ſſ. de con
dict. ob tur. cauſ.l. auunculo.ff. de condic. ſine cauſa. Cõcluſio quando eſt que

ſtio de codem delicto tunc dicitur non eſſe potior cauſa poſſidentis.l. mariti ff.

ad legẽ iul. de adult. Secũda cõtluſio in delictis diuerſis ſi p exceptionem agatur
admittitur iſta reciprocatio antequã reciprocans admittatur inter eos. . i.. ſi pu
blico, ff.ad leg.iul, de adul, Lerria cõcluſio ſi agatur de pari delicto admittitur ex

De regu.iur.ff. Fol.lxxiii

ceptio añquam quis ſit receptus inter reos ſed poſtquã eſt receptus inter reos nõ
admittitur.l.n eganda:qui accuſa.poſſunt uel nõ. Concluſio ubi agitur ciuiliter
& actor & reus ſunt in pari culpa admittitur ouerſatio.l.cum mulier.ff.ſolu.ma
tri. Concluſio in ciuilibus ſi unus ſit in dolo & alius in culpa dolus p̃ponderat
culpæ.l.Item nulla. ff.ad legem aquiliam. Tertia cõcluſio in ciuilibus ſiue ſit do
lus ſiue culpa ex parte unius ſi agatur ad diuerſa admittitur compẽſatio.l. ambo
ff. de compenſa. OQuarta concluſio lata culpa prepõderat leui & leuis leuiſſime
& culpa in faciendo preponderat culpe in non faciendo. Limito primo quando
unum delictum non abſorbet aliud.l.uiro atque uxor.ff. ſolu.matri. & ibi bar.l.
ſi ſeruũ.S.ſequitur & ibi bar.ff. de uerbo.oblig. Secundo limito ut procedat quã
do ex turpitudine facti reſultat utilitas facti. c.ueniens extra de ſymo.l. auuncu/
lo.ᷣff.de condic.ſine cauſa.
Gaius.
¶C Imperitia culpe adnumeratur.
CNoto ꝙ quis tenetur ex imperitia ſicut ex culda.c.ad audientiam extra de ho

mici. Declaro primo ſecundũ.l/. illicitas. 5. ſicuti. ff. de offi. preſid. Io. de platea in

l.grammaticos de profeſſo.li.x. C. c. tua uos extra de homici.c. ad aures. extra de
eta. & quali. Secũdo declaro de.l.ſi quis domum.S. celſus.ff. loca. Tertio in ad
uocato. quia imperitus aduocatus tenetur de damno. Io. fabri. in. 5. fi. inſti. ex ꝗb.
cauſis nam. licet uel non ſpecu.in ti.de aduoca.S. quid ſi aduocatus. Idem in titu

lo de requiſitione conſilii. Quarto de.:ſi filius.ff.de iudiciis. Ex quo inſero ꝙ ſex

in iudice requiruntur primo peritia.I.ſi iudex. ff. de uariis & cxtraor. cogni.ĩ auct.
de iudicibus col. vi. c. ex litteris extra de conſuetu. ab ordi. ꝙ iudex cõſulet quid
debeat proferre. idem in iudice eccleſiaſtico. c.i. xx. diſtinct. ſaltẽ debet habere con
ſuetudinem. doct.in.l. certi iuris. C. de iudiciis. Secũdo requiritur bonitas. I. con
tinuus. S. cũ ita. ſupra de uerbo. obliga. quod non poteſt fieri niſi ſit peritus doc.
in. l.illicitas. S. ucritas. ff. de offi.pᷣſid. Tertio diligentia.l. iuſtiſſimos. C. de recto. ꝓ
uin. Quarto eloquentia doc. in. l. apud eloquentiſſimũ. C. de fide inſtru. Quin
to prudentia ſeu conſtantia.l.fi. C. de fideicõ. liberta. Sexto dicit bal.?.ij. C. de ſen
ten. ex pericu. reci. q; debet habere duas claues ſcilicet ſapiẽtiæ: & cõſcientiæ. l.iii.
ff. deo eo quod. metus cã ſed qua pena puniatur iudex imperitus. dico ꝙ; ea pena
que imponitur homini culpoſo tex.eſt hic.l.fin. C. de juſto.reo.doct.in.l.ſi iudex
alleg.in. glo. doct. in. .iii. .in eum dicũt ; iudex negligens punitur ea pena qua

imperitus. dicunt quidam q; puniendus eſt ſecundum. l. iuſtiſſimos alleg. Sed

qua pena punitur corruptus iudex in cauſis ciuilibus punitur pena dupli eius
quod promiſſum eſt & eius quod datum eſttripli in criminalibus. primo puni-
tur confiſcatione bonorũ & exilio ppetuo in auct. nouo iure. C. de pe. iu. Secun
do de.l.iii. & quarta. fl. ad legem iul. repetun. Tertio interdum punitur de falſo.l.
i. . & in iudicem. ff. ad cor. de fal. Quarto.l.i.ff de commiſſis. OQuinto. l.i. F. illud
ff. de calũnia. Sexto quia tenetur ad omne damnũ partium. l. ſ filius ff. de iudici
is & iudex eccleſiaſticus eſt irregularis. c. cum eterni de re iudic. extra. Sed utrum

pecunia poſſit repeti per donatorem doct. in. l. i.ff de condict. ob turp. cauſ. dici

tur ꝙ; non repetit ſed iudex tenetur.l. iul. repetun. in auct. ſed nouo iure alleg. ſed
nũquid põt quis dare aliquid iudici pro expedienda cauſa? doct. dicũt ꝙ non li⸗
cet laſon dicit contrariũ quia pena debet ſtricte interpretari tamen prior opinio
eſt melior tex. in. c. cum ab omni extra de uita & honeſta. cler. Ange. in. l. ſi quis
uxori.S.penul.fl. de furtis. Limito penas iudicis impiti ut non procedat in iudice

De regu. iur. ff.

qui ſecutus eſt opinionẽ alicuius. glo. uel alicuius doctoris approbati glo.in. I.
certi iuris. C. de iudiciis. Secũdo qñ ſequutus ẽ opinionem aſſeſſorum ſuorun
uel motiuum coloratum ratione iuris uel naturali. Tertio ſecũdum Salice. in. I.
hoc edicto. C. quod quiſq; iur. quia iudici nihil eſt imputandũ ſi habeat aſſeſſo
rem imperitum. Quarto quando iudex ellegit aſſeſſorẽ qui habuit conſuetudi
nẽ iudicandi. Quinto limito de.l.ſi de meis.S.fi.ff.de arbi
Paulus.
CBona fides tantum poſſidenti preſtat quantum ueritas quotiens lex impe
dimento non eſt. =S
CNoto ꝙ; bonelidei poſſeſſor per fictionem iuris efficitur dũs niſi lex reſiſtat
l.ſed ſi lege. . ſiue fſ.de petitio. her. & is dicitur qui poſſidet auctoritate iudicis cũ
bona fide.l.in bonefſidei.ff. de acqui. re. dñio.S. ſi a non domino inſti. de re. diui. er
rans in facto eſt dominus.l. iuſto. 5. ſi filius. ff. de uſucapio. Sed errans in iure er
rore nõ probabili eſt malefideipoſſeſſor. bar.in.ſi ſic. ff. de uſuris. Phillippus frã
cus in regula poſſeſſor de regu.iur. libr. vi. ſic ergo bonefidei poſſeſſor eſt domi
nus. Declaro hanc regulam quia reputatur dñs quoad fructus lucrandos. fru-
ctus induſtriales ſuos facit: fructus naturales conſumptos ſuos facit. Panor. in
c.grauis extra de reſtitu. ſpolia. Ciuiles etiam ſuos facit. idem panor.in loco Alle
gato. Limito primo in eo cuius auctor malam fidem habuit.l. nunquam. ff. de
uſucapio.l.queſitũ.ff. de acqui. re. dominio. bar. in. lI. ſed ſi lege. . ſiue. ff. de petit.
here. Secũdo in eo qui expoſt facto habet malam fidem quia mala fides ſuperue
niens nocet quoad fructus. Tertio declaro quia is qui bona fide poſſedit uſuca
pit. lI. ſcut exiſtimans ſupra pro ſocio.l.i. C. de preſcrip.long.temporis.quia hoc
eſt introductum propter negligentiam aduerſe ꝑtis ſed de iure canonico nũquã
preſtabit & hoc propter conſcientiam ſea eruandam. ſed eſt in hoc ius canonicũ ſer
uandum. Limito primo de. c.i. extra de preſcrip. quia epiſcopus contra epiſcopũ
pᷣſcribit propter fidei catholice inſtructionem ibi gl.notabiliter diſtinguit. Secũ
do ſecundũ glo. in. c. fraternitas. xii. q·ii. quia põt preſcribere actionem penalem
ad quam eſt obligatus niſi ſit pena que ſuccedit loco intereſſe quia non preſcri⸗
bitur a male fidei poſſeſſore. Sed nunquid ſtatutum quo cauetur q; ſi mercator
non petat debitum excludatur a petitione poſt biennium habeat locum in male
