toꝛia dicitur pẽdere vt ſic recõualeſcat:ſi nõ dicatur nul 5 f Suus tranſmittit heredita⸗ bhaſſſpoc
lũ cũ poſſit dicere.Sed in poſthumo pᷣterito ab initio te⸗ 4 J Tatx 18 tem non aditam / emãcipatꝰ las gtlihn
net teſtm. Sʒ per natiuitatẽ eius rũpiturvt ſic eqparetur demũ aditam. h. d. ð oſſpoſeſinn
nato poſtqᷓ; natus eſt:nec reconualeſcit eqᷣtatis pᷣtoꝛia ſi E,/SE& (LAg euidentiam eſt ſciendum ꝙ olim nõ po⸗ heſtktepüe
decedit poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis etiã ſi nõ dicat nullũ: quia terat adiri hereditas non apertis tabulis niſi a filijs:ho nnr ſgen
hic nõ põt cũ ſic cito deceſſerit:⁊ ſũt hic in arg.ad qõnẽ. die quilibet poteſt adire.vt.l.vnica.S.⁊ cum virum·j de min Dnogen
Statuto caucet᷑ ꝙ ſi pr fa ĩteſtatus deceſſerit filie dotenę cadu.tollen. . neenfenn
de bonis pr̃is.ſi deceſſit teſtatus/tũc ſint ↄtẽte relicto ſi⸗ ¶ Item eſt ſciendum ꝙ hec lex videtur pꝛobare ꝙ ſuꝰ eſt Suus ett lunis grin
bia pfr̃e. Mõ teſtatoꝛ pᷣterijſt filiũ:qrebatur an diceretur heres de iure ciuilivelit nolit:⁊ ideo hereditatem nõ adi hr̃s dein· ſprncyyp
teſtatus vel inteſtatꝰ deceſſiſſe /⁊ dicebant qdã ꝙ teſtatꝰ tã trãſmittit / qð eſt cõtra cõem opi. gloſarũ que tenẽt ꝙ re ciuili. ir flſonplla⸗
nã pticipiũ inteſtatus dʒ ſignificare qualitatẽ ſᷣm tempꝰ intantũ per ius pᷣtoꝛiũ eſt derogatuz iuri ciuili ꝙ hodie ei Meſttun
verbi cui adijcit᷑.vt.l.in delictis·S· extraneꝰ.ff.de noxal. non ſit heres niſi.ſ.ſe nõ ĩmiſcet.vt.S.ſivt ab hr̃di.ſe ab⸗ fnirre
⁊.l.ſeruoꝑ.· S. ingenui. de ſtat.ho. Ergo reqrit᷑ ꝙ tẽpoꝛe ſtineat.l.ij. ideo hic ſuntvarie lec.⁊ ideo pone caſum ĩ nu ee Wptliſer
deccelſit eeẽt inteſtatꝰ. Sʒ tũc nõ fuit inteſtatꝰ cũ adhueno be: ⁊ per oppoſitiones patebunt opiniones. kirmun

„„

S

ſpenaenen
Adieſbtein
ni ig;,

nicöit e⸗
oſinſti
dergoffnze
gitighin
hicfnr iß,
elſiemne

nbeſtſimlige

Valßndinn,
poſſuntntfi
vpzingagn
ytſicinttne
. nambignnn
tſiquisfen

.Rul

iet or

==

Reteſtatmiſ e

Dictinulvent
dituten nin
repudianenet

Emicpenyr

füneratioten.

llipopcnsgtt
thicin enmhn
ionibersinog
ne Gtnzoe

lel

Peſtſetiott

ſcy/tiortr
Petus inn
fecnähotkt
(Niopgen
linee
binmunin
hensporentn
istflunnhi

= =

S=

4

=
S

S

S
—
Se=

=

4
„

ucipetetne⸗

¶ Op. ꝙ ſuus non trã ſmittat hereditatẽ nõ aditã ſicut

nec emãcipatꝰ cum nõ ſit heres niſi noĩc licet nouo iure
tranſmittat vtriq; ad ſuos: vt.j·de his qui ante aꝑtas ta
bulas:ergo non eſt differẽtia inter ſuũ ⁊ emãcipatum qð
eſt cõtra legẽ iſtam. Sol.dicit dñs mar.ꝙ hic in pꝛimo

Suus an
differat
ab emãci⸗
pato.

caſu ſuus adiuit. In ſcdᷣo emãcipatus nõ / ergo ſᷣm hoc

non eſt differẽtia inter ſuũ ⁊ emãcipatũ:ſed inter aditam
⁊ non aditam:⁊ ſi diceres ꝙ ſit differẽtia vt vnus poſſit
adire clauſis tabulis/alter non:hoc non eſt verum:quia
idem eſt in vtroq;: vt dic.l.vnica.S. ⁊ cum lexꝗᷓ. de cadu.

tol. æ ideo ſunt conſiderãda tria iura: nãꝗ eſt ius antiquũ

anteq; ptoꝛ dederit bñficium abſtinẽdi/x tunc eſt differẽ
tia inter ſuũ ⁊ emãcipatum:qꝛ ſuus eſt heres velit nolit:
⁊ ideo trãſmittit non aditam/emãcipatus non.⁊ ſᷣm hoc

põt loqui hec lex. Aliud eſt ius mediũ poſt datum bene⸗
ficiũ abſtinendi ſuo/⁊ ſ̃m hoc eſt duplex opinio.vna do.

mar. ⁊ vltramõtanoꝝ.ſ.ꝙ ſit heres re ⁊ noie de iure ciuili

niſi vtatur pꝛetoꝛis beneficio:⁊ ideo tãqᷓ; heres trãſmit

tit hereditatẽ non aditam ſi non fuit vſus pᷣtoꝛis bñficio
per. l.hereditatẽ.ff. de caſtren. pec. Emãaãcipatus vero nõ

aglitam non trãſmittit.⁊ ſic eſt differẽtia inter eos.⁊ hoc

modo intelligũt legẽ iſtam. Alia eſt opinio glo.ſ.ꝙ ſuus
bñficio pꝛetoꝛis non ſit heres re/ niſi ſe ĩmiſceat:ſed noĩe

ſic.qð nomen facit duo.qꝛ cõfirmat tabulas pupillares

vt. l. iulianꝰ.ff. de acquirẽ.hr̃di.⁊ facit valere fideicõmiſ⸗
ſoꝛias libertates:vt.l.cũ quaſi ·S.ſed ⁊ ſi qs.ff de fideicõ.

liberta. q;tum ad alia habet᷑ vt emãcipatus cũ efficiatur
volũtarius hrs:vt.l.nã nec emãcipatus.ff. de le.j.⁊ ideo

nõ aditã nõ trãſmittit ſicut nec emãcipatus ⁊ ſic nõ erit
differẽtia inter eos qð male patit᷑ hec Ira. Tertiũ eſt ius
nouũ.ſ.ti.de his qͥ ante aꝑ.ta.⁊ ſᷣm illud eqparant᷑: quia
vtriq; trãſmittit ad aſcendentes ⁊ deſcendẽtes ſᷣm glo.
Scðmyvltramõtanos remanet differẽtia:qꝛ cũ ſuus etiã

hogie re ⁊ noie ſit hr̃s niſi abſtineat tanqᷓ; aditã trãſmit⸗

Hrditatẽ
pot adire
qlibʒ etiã
exneus ⁊
clauſis ta
bulis teſtĩ

tit ad oẽs:emãcipatꝰ ſolũ quibuſdã ꝑſonis. Ja. But᷑.
Add it . Et dicit pau. de ca. ic in text. ibi etiam
ltio. clauſis tabulis dicit glo.⁊ bñ ꝙ hodie qͥ
libʒ etiã extraneꝰ heres põt adire hereditatẽ adhuc clau
ſis tabulis teſtamẽti/de quo vide late bar.vbi locus ſuꝰĩ
l.eius qͥ in ꝓuincia in.j.coł.ff. ſi cer. pet. ⁊ ſi dicatur ꝙ qͥs
nõ põt adire hereditateʒ niſi ſit certus qualiter ⁊ qũo ſit
inſtitutus.l.ꝙ ſi dubitet.⁊.l.ſed ſi de ſua.ff de acqui.here.
que certitudo nõ poteſt haberi niſi inſpecto tenoꝛe teſta⸗

mẽti. Rñde ꝙ ad hoc vt heres poſſit adire non requirit
dʒð certitudo pꝛocedatur ex inſpectione teſtamenti ſatis
eſt qð etiã per relationem alioꝛum habeatur:ita declarat

in. l.is poteſt.ff. eo.
TIi/ Filiuſfa.hereditatẽ ſibi delatã qrit
S 10. ſi eius noĩe geſſerit pꝛo hr̃de.h.d.
XOppo. ꝙ hereditas patri qratur ⁊ nõ filio:
vt.l. placet.ff. de acquiren. hr̃di. Solu. hic lo⸗

quitur de iure nouo. Jaco. But.

: : 2
S R

NNWEiI1 Abi pupillus eſt infans ſolus tu
R B tuit. toꝛ poteſt adire:vbi eſt maioꝛ in⸗
ꝗfante requiritur actus pupilli ⁊ tutoꝛis aucto⸗
ritas. hoc dicit.

¶Dp.ꝙ uõ ſit neceſſaria pupilli volũtas: vt.l.ſi infanti

§·fl · .e. So. ibi eſt ĩfans / hic noͤ. ¶ Itẽ op. ꝙ nõ curet᷑ ſi ſit

infans vel nõ.vt.l.pupillus.ff.de acqᷣrẽ.hr̃di.So. aut in⸗
teruenit actus pupilli/⁊ non curo ſi ſit infans vel non.
aut non interuenit:⁊ tũc curo an fuerit infans ⁊ ſufficiat
ſolus tutoꝛ.aut maioꝛ ⁊ non.⁊ ita debet intelligi hec glo.
ałs ↄtradiceret illi que eſt in.l.bonoꝛum.S. qui admi.ad
bo.poſſeſ.po.ſ Item op.ꝙ non requiratur tutoꝛis aucto⸗
ritas.vt.l.q;uis.ff.de acquiren.poſſeſ. Solu.aliud in bo⸗

noꝛũ poſſeſſione / nec ibi qꝛ lucrum ſolum affert / aliud in
hefditate vel bonoꝛum poſſeſſione:que etiam dãnum af⸗

ferunt. ¶ Item op.non ſufficiat tutoꝛis auctoꝛitas.vt.l.

cum in vno./S. tutoꝛ.ff. de appella. Solu. vt glo. Item ꝙ
non requiratur actus ⁊ volũtas pupilli:ſed ſufficiat ſola

Hr̃ditas
an poſſit
iri ſine
volũtate

ſeu actu.

voluntas.vt inſti.de heredum.qua.⁊ di ·S· fi. Sol.vt glo.
Item oppo.ꝙ non requiratur eius actus nec volũtas
vt.l.ſi pupillo.ff. de bonoꝛum poſſeſ.Solu.aut quero de
volũtate/a tunc aut pupillus eſt infans ⁊ ſolus tutoꝛ po
teſt acquirere. aut maioꝛ eſt infante.⁊ requirit᷑ etiam ac⸗
tus pupilli / et voluntas / vel voluntas ſola. Aut quero
de bonoꝛum poſſeſſione / et illam poteſt querere tutoꝛ
ſine pupillo / non pupulus ſine tutoꝛe.curatoꝛ tamen

9₰

Jure deliberani. Fo. XAX

ei non põt auctoꝛiſari:vt dicta l.cum in vna.⁊ ẽ rõ:qꝛ bo

noꝛum poſſeſſio hʒ multum facti:aut factum tutoꝛis re⸗
pꝛeſentat pupilli:vt.l.interdũ ·G.qui tutelã.ff.de fur.⁊.l.qͥ
fundum.S tutoꝛ.de vſuc.pꝛo emp.⁊ ideo ſolus tutoꝛ que⸗
rit ſiue pupillus ſit infans ſiue maioꝛ. idẽ ĩ trebellia nica
reſtitutione:vt.l.ſancimus:jad trebelł: ſecus in hr̃ditate

q hʒ multum iuris/aut quero de poſſeſſione bonoꝛum et

illã ſolus pupillus poteſt acquirere:vt.d.l.qᷓ;uis.
Ad d itio Adde ad iſtꝗ.l.que notãtur ꝑ moder.in
*l.bonoꝛum.S. qui admitti ad bonoꝛum

poſ.pñt:⁊ q̃re potiꝰ pupillꝰ põt ↄhẽdo ↄditionẽ melioꝛẽ

facere:vt.l.pupil·S.pupil.ff.de auct.tu.ſʒ adeũdo hr̃dita
tẽ ſecꝰ ꝙ nõ poſſit ſine auctoꝛitate tutoꝛis iuribꝰ vulgari
bus:vt in· S.j.inſtitu.de auctoꝛitate tutoꝛũ: vide rationẽ
per Petrum de bellapertica.Saly.per Bart. ⁊ ioã. fab.
in locis per moder.allegatis hic de quo per eundem hic
ac A in ſecunda colũna. S0
MESEHEAE IS& †seν α Solo actu quis efficitur
JFauia tua. hrs/⁊ factus hrs hr̃dita⸗
at em regnutie hig⸗ . ⸗. Cölſgut
5. Es e ad iſtã.l.ſequẽ.ꝙ conſanguineus Cõſagui⸗
Ad d itio pꝛeſumitur ſcire fctã conſanguinei pꝛo⸗ neꝰ pᷣſumi
cedit quo ad etatẽ:⁊ quo ad alia q̃ veriſimiliter ſcire de⸗ tur ſcire

bent.l.octaui.ff.vñ cogna.ſecus quo ad ea que ſunt pacti fctã cõſan

ſm Bar. Ange. ⁊ moder.hic.⁊ caue dum glo.hic dicit fal guinei.
lit in ſeruis heredibus per.l.vnicã.S.de his qui ãte aper.
tab.ſaly.⁊ do.Alex.repꝛobãt qlo.eo qꝛ.d.l.vnica.pꝛoce⸗
dit etia in his qui non ſunt ſui ptʒ:qꝛ loquitur etiã in ſuc
ceſſione mr̃is:ſed tu dic ꝙ glo.non capit ſi uos heredes ꝓ
pꝛie pꝛo ſuitate:ſed illo modo quo capit tex.hic in fl.inv.

Ad ſuos hr̃des. Tñ ad.d.l.vnicã. rũde meliꝰ qᷓ gl. ꝙ loqᷣt
i hereditate aſcendẽtiũ vł deſcẽdẽtiũ q̃ bñ traſmittit᷑ nõ

addito beneficio.l.vnice.ſed iſta lex loquitur in heredita
te trãſuerſalium. Adde bar.in.l.quicũq;.ĩ.j.coł.S.de ſer.
fu.bar.in.l.minoꝛ.xxv.annis fkde minoꝛ.
—r ereditas non adita non
VER Do niam. trãſmittitur.h.d.
W¶ Sp. de. l. pꝛoxia. S. e. So. ibi ſciẽs / hic igno
rasS. Pꝛeterea ibi agnouit ꝑ actum hic non. vł
ibi in auia pr̃na hic non.
Pz; Icet Perpetuum eſt adire⁊ ꝑpetuum re⸗
Hpudiare niſi per iudicem fuerit refre⸗
nata pria ptãs ad inſtãtiã creditoꝛis. hoc di⸗
A cit cum.l.ſi curatoꝛis.je. . HW
Mota ergo ꝙ iudex poteſt limitare tꝑs ſicut facit in. l.
ſi eo tꝑe.de remiſ.pig.⁊ ſi hs non adeat bona capientur
tãq; vacãtia cum poterit adire adhuc heres: ſed non re⸗
ſpectu creditoꝛis qui fecit ſibi ſtatui tẽpus vt.l.ij.immo
l.iij. in flff.de bo.auc.iudi.po.

Add itt 0 Adde ſm bar. poſt cy. idem bal. Ang.

aofnnes moder. determinãtes ꝙ iuri imt
ſcẽdi non pꝛeſcribitur longo tempoꝛe vt hic in gloſ. ⁊ ita
tenet communiter doc. dum volunt ꝙ longiſſimo tempo⸗
re pꝛeſcribatur:teneas contrarium pſᷣm iaſo.hic dicens ꝙ

iuri imiſcẽdi nullo tꝑe vnq; pꝛeſcribat᷑ mouet᷑ ꝑ vnũ fun

damentũ cui nõ cadit reſpoſum quo in ſimili vtitur Bar.

dum dicit non poſſe reſponderi in.I.ſi infãti·eo.nam fili
us ſuus attento iure ciuili eſt neceſſarius heres velit no⸗
lit .· S.cj. inſt. de here. quali. ⁊ dif̃ ergo attento iure ciuili nõ

poteſt queri de pꝛeſcriptione cum ſit heres:ſed iure attẽ⸗
to pꝛetoꝛiovidetur ſecus:qꝛ a iure pᷣtoꝛio hʒ bñficium ab
ſtinendi.S. ſed his permittit pᷣtoꝛ inſti.de here. qua.⁊ dif.

cum ſimi. Sed eſt aduertẽdum pm iaſo.hic ꝙ bñficiũ ab
ſtinendi datum a pꝛctoꝛe non hʒ locum niſi vbi eſt vtile ft

lio:ſed vbi poteſt ei eſſe dãnoſum ceſf at beneficium pꝛeto
ris iſtud dicit tex.in.d.l.ſi filius qui pri.ff. de vulg. ⁊ pu⸗
pil. ſed ſi poſſet pꝛeſcribi eſſet dãnoſum filio:ergo quo ad
hoc ceſſat bñficium abſtinendi datum a pꝛetoꝛe: ergo eſt
neceſſarius:ergo impoſſibile eſt ꝙ pꝛeſcribatur: idem te⸗
nuit Ang. in. l. vnica. S. qñ non pet.par.⁊ ibi do.Alexã.in
liij. col. ⁊ ſeq. ⁊ pau. de ca.in.l.fl:j de repu.here.⁊ ita eſt te
nẽdum indubitãter communem opinionem ꝙ iuri imi

ſcẽdi ẽt trigita ãnis nõ pᷣſcribat᷑timo nũqᷓ;:ad ̊ põdera

iaſ.ĩ.ij. coł. vᷣſi. h põdero ego voluiſſe ⁊c̃.
Icuratoꝛis.
Add itio Adde ĩ terminis huius tex.
eE ad inſtatiã crediteꝛum vel

iſtũ tex.ſᷣ

Suus ha⸗
bet duas
vias vt

Butrigarij Gcda pars ſup Gexto libꝛo Codicis

legatarioꝛum petentium hr̃dem ſcriptum adire heredi⸗
tatem non põt iudex ſtatuere heredi de adeunda hr̃dita⸗
te quã ſtatuatur a pꝛetoꝛe ad ſuccedendũ:⁊ per iſta dicit
ſe mille pꝛoceſſus deſtruxiſſe:ideo dicit bar.ꝙ ſi hrs ſit ð
deſcẽdentibus vel aſcendẽtibus dʒ ſtatuere anum/alijs
aũt cẽtum dies:certe ſi minus ſtatueret pꝛoceſſus eẽt nul
lus pſᷣm bar.in.l.ſi quis heres.inſtituatur.S.j.per illũ tex.
ff. de here.inſt i.⁊ in.l.ait pꝛetoꝛ.in pꝛinc.ff.de iure delib.⁊
in.l.ſi diu.ff.ex qui.cau.in poſ.ea.⁊ ſequit᷑ Ang. de are.in.
G· extraneis.inſti.de here.qua.⁊ dif.dicunt Ang.⁊ paul.
hic ꝙ pᷣ bar.eſt tex.expꝛeſſus hic.Sed tu dic ꝙ iſte tex.ni
hil facit ̊ bar.qᷓ;uis dicat iudicẽ debere ſtatuere tpᷣs mo
deratũ.nã tex.habes ad litterã in.l.j·S· fl.ff.de iure delib.
vbi dicit tex.ꝙ tpᷣs ad deliberãdũ ſtatui dʒ arbitrio iudi
cis ſicut hic:⁊ iñ dicit ibi.l.ij.que ſequitur dummodo iu⸗
dex non ſtatuat minus tẽpus centum dierum vł ano.de
, quo puncto tetigi:⁊ibi ponit do.Alex.ĩ rub.S.
de ſucceſ.edic.ſᷣm moder.hic.
– 7 te Nec inopia/nec violentia hr̃dem ex⸗
cuſat. h. d.
Ad d itio Nota ex hoc tex.cum gloſ.qꝛ licet paſſꝰ
NRWobde ſis iniuriã ab aliquo:tñ non eſt tibi lici⸗
tum iniuriã alij inferre.qð facit ad aliq̃ not.de quibus ꝑ

£
—

R& Paul. 2 Saly. hic. .
2 Enitente Delatã mihi hereditatem
7 . non põt pr̃ me iuito agno⸗
itio Adde ad iſtã.l.quicquid dicat paul.de
*ca.qꝙ pr̃ nõ põt repudiare hr̃ditatem in⸗

ſcere vel repudiare.h.d.
faãti delatã:ita determinat Ang.in.l.is qui hrs · S. fl.ff. de

acqui.here.per iſtum tex.⁊ ꝑ illum qui indiſtincte negãt

pr̃em poſſe repudiare hr̃ditatẽ delatã filio:⁊ dicit Ang.
ꝙ ita fuit de fctõ iudicatum floꝛẽtie ⁊ obtẽtum per bal.⁊

ISte illã deciſionem ſequuntur imo.⁊ do.Alex.ibi quã be⸗

ne no.pꝛo ãpliatione huiꝰ tex.nec ob.arg.in contrariũ fa
ctũ ꝑ regulã.lis poteſt:qꝛ reſpondet ꝙ pꝛocedit in his qͥ
NM ſuo nomine poſſunt adire:ſecus ſi nomine alie
no pꝛobat tex.ĩ.l.tutoꝛ.ff.de bono.poſſeſ.

. Ex tex.¶ Bonoꝛuz poſſeſſio⸗
Bvb erem.nem i hr̃ditatem: vel aliter

um Suus heres hʒ dnas vias:vnam
de iure ciuili: aliã de iure pᷣtoꝛio
et vñ li.⁊ poteſt vna repudiata per aliã venire

KW☚ hoc dicit.

¶ Op.ꝙ repudiata vna via non poſſit alia venire: vt.S.

poſſit he⸗ qn nõ pe.par.l.vnica.So.ibiloquitur in emãcipato qui
reditatem hʒ ſolũ vnã viã:⁊ ideo ſi omittit illã non põt venire ex a⸗

adire.

Emanci⸗ poſſunt aliã aſſumere.i¶ Sʒ an ſubſtitutus excludat eos:

lia. Sed hic loquitur ĩ vno qui duas hʒ:⁊ ideo vna repu⸗
diata remanet alia.¶ Itẽ op.ꝙ non poſſit repudiata ſuc⸗

ceſſione ex teſtõ venire ab inteſtato:vt.l.iij.So.dicit glo.
ꝙ ibi hẽbat ſubſtitutum / hic nõ:qð eſt falſum:qꝛ ſi hẽret

ſubſtitutum:ergo loquitur in ſucceſſione ex teſtõ: at tunc

non ẽ dr̃ia inter ſuum ⁊ emãcipatum:vt.l.ſi poſt moꝛtem

ff.ð Z ta.nã quilʒ hʒ duas vias:vnã de iure ciuili / aliã de
iure pᷣtoꝛio:nec eſt ꝓᷣum ꝙ ſi hẽret ſubſtitutum excludere
tur:qꝛ lex ↄꝛia loquitur qñ hẽbat vnã viã ex teſtõ /⁊ vult
ab inteſtato venire qð non pᷣt.Sʒ ſi omiſſa vna via ex te⸗
ſtamẽto velitvti alia ex teſtõ etiã põt:vt ſi repudiauit de
iure ciuili adire ⁊ petit ſᷣm ta.⁊ excludet ſubſtitutũ:aut er
go loquimur in ſucceſſione ex teſtamẽto/ ⁊ dico ꝙ nõ eſt
dria inter ſuum ⁊ emãcipatum:qꝛ quilibet hʒ duas vias
vnã de iure ciuili:aliã de iure pꝛetoꝛio ⁊ vna repudiata

patus an ⁊ dic ꝙ ſi vnã viã ex teſtamẽto omittunt/⁊ aliã etiã ex te
poſſit ex ſtamẽto accipiũt ⁊ poſſunt.⁊ ſubſtitutum excludunt:ſi au
cludereve tem vnã ex teſtõ omittunt/⁊ aliã ab inteſtato volunt non

niẽtes ab poſſunt/immo ſubſtitutus admittitur:vt.l.quãdiu. ff. de
inteſtato. acquir.hr̃di.⁊.lʒ.iij.S.de impu.⁊ alijs ſubſti.Si aũt loqui⸗

mur in ſucceſſione ab inteſtato/tunc loquitur hec lex.nã
ſuus hʒ duas vias/⁊ ideo vna omiſſa hʒ aliã:vt hic/emã
cipatus hʒ vnã tm/⁊ ideo illa omiſſa nullã hʒ vt.l.vnica.
2quaho nonpe decs. b. ſige
NLʒ hr̃s bona nõ poſſideat non
ſoꝛoꝛi. Xänibisce h b.
Ad DdD iti 0 Adde in iſta.l.que vult cy.in.l.ea lege.ẽ
₰△

de cõdictiõe ob cãm.vbi dicit ꝙ conſue
tudo vt moꝛtuus ſeſiat viuum troſfert poſſeſſionẽ abſq;

traduione ꝙ eſt tñ q.l.cum heredes.in pꝛinc. ff. de acqui.
poſſe.⁊ in.l.pꝛima·S.ſceuola.ff.ſi qͥs teſtõ.liber eẽ ius fue⸗
rit vt hic ꝑ moder.in vᷣſie. Limita tñ ꝙ dicit ⁊c. Verũtñ
no.perpetuo ꝙ conſuetudo gñalis frãcie vt moꝛtuus ſeſi
at viuum/⁊ ꝑ conſequẽs vt poſſeſſio ficta trãſeat in here⸗

dem pꝛeſumptum iſtud pꝛocedit niſi moꝛtuo defũcto poſ

ſeſſio fuerit ab alio compꝛehenſa:qꝛ tunc illa actualis ap
pꝛehenſio impedit fictã poſſeſſionem ad pꝛedicta conſue
tudinẽ frãcie introductã ſᷣm raph.in.l.pompo .S. queſitũ
per illum tex.ff. de acqui.poſſeſ.ꝙ reputat valde notãduʒ
Alex.lʒ non firmet in.d.l.cum hrdes. finaliter tñ iſtud te

net ⁊ firmat in cõſulẽdo.idem Alcx.ↄci.lxxxiij.in.ij. vol.

in.ij. coł.⁊ dicit iaſõ may.hic ſe habuiſſe iſtud de facto: ⁊
ꝓ hoc allegat gl.oꝛdi.quã nullus doctoꝛum allegauit ad

hoc in.l.cum miles. in pꝛinc.in glo.mag.ad ft.ff. ex quibꝰ

cau. maioꝛes.qð eſt valde notadum pᷣm moder. hic. Li⸗
mita ſecundo ꝙ virtute ſupꝛadicte conſuetudinis fracie

non poſſet hr̃s intentare remedium recuperãde poſ.nõ

ſi aliquis vere habuiſſet poſ.poſſet tãq; ſpoliatꝰ eꝗ repa⸗
rare ⁊ añ omnia deberet reſtitui /certe ſi vigoꝛe ſupꝛadi⸗
cte conſuetudinis heres intentaret remedium recuperã⸗
de male ageret ⁊ deberet ſuccumbere:ita dicit bal. in auf᷑.
defuncto in.iij.qad tertu.⁊ in ſimili bal.in.l.j.ad fij. de

Appel.io.fab.in.S.fin.inſti.de here.qua.⁊ dif.⁊ in ſpẽ cõ⸗

ſuluit do. Alex.in conci.xxxvij.incipi.in caſu mota ꝑ An
ge. ſimonis in. iij. coł.in.j.vol.⁊ in pꝛealleg.conci.lxxxiij.
in.ij.vol.in.vij.coł. Limita tertio pꝛincipaliter ilind qð
dixi de poſ.que non continuatur in heredem niſi ſequu⸗
ta appꝛehenſione vt non habeat locum in bonis feudali⸗
bus quoꝛum poſſeſſio ſine appꝛehenſione trãſit ad filium
ita ſing.dicit bal.in l.cum antiquioꝛibus in.vj.coł.inxᷣſi.
x·jeo.Tu tamẽ vide in hoc bal.qui videtur reſpagari ⁊
foꝛte melius in.c.j.in vlt.coł.in ti.an mutus vel imperfe⸗
ctus in vſibus feudoꝛum.

In acquiſitio⸗
Bun eſt d ubium. 5aiin in⸗
— ſpicitur tp̃ᷣs aditionis: inlegato tẽpus ceſſio⸗
nis:in ſtipulatione tempus concepte ſtipulationis.hoc
dicit tex. ⁊ glo. 8
¶ Op.ꝙ inſpiciatur tempus ceſſionis:vt.l.qui legata.ff.
de regu.iur.So.vt glo.⁊ eſt rõ:qꝛ in conditionali ſtipula

tione ſtatim eſt queſita quedã ſpes trãſmiſſibilis ad here

des:ergo ad pr̃em vt colligitur ex.l.ſivxoꝛem.de cond.

inſer. In legato añq; cedat:vt qꝛ eſt cõditionalis nõ trãſ

mittitur ad hr̃dem:ergo nec ad pr̃em:ſʒ qñ ceſſit ſic/a ſic
tpᷣs ceſſionis inſpicitur. Sed in hr̃ditate non ẽ aliqᷓ ſpes
traſmiſſibilis añ aditionem:qꝛ hr̃ditas nõ adita nõ traſ⸗
mittit᷑:? ideo tpᷣs aditionis i picitur. liamre
MENV p Op.ꝙ quis cõpellatur eme
4 S Ec emere. re:vt.l.iułS.idem iuł.So.
Nvt glo.¶ Item op.ꝙ quis donationẽ nõ cogat
. reciꝑe vt. I. ſoluẽdo.ff. de nego.geſt.Sol.vt.gl.
Item oppo.ꝙ hr̃ditatem quis cogatur adire:vt.l.ille
à quo.S·tempeſtiuum.ff.ad trebeł.So.vt glo.
Add itio KRegula huius.l.fallit in aliquibus caſi⸗
bus poſitis in glo.⁊ plenius ꝑ guił.⁊ al
be.hic.quoſdã alios caſus no.bar.in.l.fl :j.de fideicõ.lib.
bal.⁊ Ang.in.l.ſi pendentes .S.ſi quid cloacarij.ff.de vſu
fru.Et vltra fallẽtias traditas ĩ his locis adde ꝙ etiam
fallit tpe chariſtie:quo tꝑe nobilis hñs ãnonã poteſt cõ⸗
pelli inuitus ad vendendum ⁊ vtilioꝛi pꝛecio vt ꝑ bar.in
l.ꝗnona.ff.de exoꝛ.cri.⁊ in.l.j.S.cura carnis.ff.de offi pꝛe
fec.vꝛ.cy.⁊ bal.in.l.j.de epi.audi.Secundo fallit fauoꝛe
religionis q teſtatoꝛ mãdat conſtitui eccleſiã in loco qͥ
eſt communis cum alio. Mã cogitur ſocius inuitus ven⸗
dere ꝑtem ſuã vt eccleſia cõſtruat᷑.l.fl.S.j.quã ad hoc ibi
no.bal.j.de cõi ſer.ma.facit.ff.ſi quis ſepulchꝛũ.vbi alius
ſimilis caſus.ff. de reli.⁊ ſũ.fu.vide alias ſex limitatioes
ad iſtã.l.vt hic ꝑ moder. ”
ctoꝛitate pr̃is:adit cũ aucto⸗
RX ritate tutoꝛis / ⁊ aditã hr̃ditatẽ trãſmittit ad h
dẽ non aditã trãſmittit ad pr̃em nõ ad aliũ h.d. Hiuide
in duas ꝑtes:qꝛ ĩ pꝛima loquit᷑ in infãte.In ſecũda loqᷣ

in maioꝛe infante. Secunda pars incipit in vᷣjſic.ſinautt.

Inkzo gi
¶NMora ꝙ dicitur infans vſq; ad.vij.annos.pubes dici dicat aͤs.

Item pꝛima diuiditur in duas:qꝛ in pꝛima hẽbat pr̃em:
in ſecunda non. Secunda pars incipit in vſi.pente vero.

No⸗ delue

urmaſe
denup.
rantie
Etinter⸗
ſpuoln
ſondiel
gotite
cto non

Oet
an
ſi geib
nono
nhire
ſtdelata
Cſtadii
Aapatre
ltatalite
ſtſedint
is de c
lp eins
jrhiatt
lreniten
cr!
hfauen
ſfunoſue

unnitar vt
if andemg
(diwlcumi
li tunctute
rarto:aun

deadm
Tcircahe
tris tran
mittiteyt
femtrar
al matre
beris ſut
gehogie
d motre
hoeſenrtt
umaſcend
ſtadheree
nmncetto
heresfen,
Fiſmnirite
Piſcegteri
laseral er
tranſniten
ſatusder
sfliſo
nnhebſte
Ptetigtra
Uttethfag
Anffbos,
iflii⸗
Ccſtninn

ddi
laqvenon

b hupilt
ennenan

i nactione

i Whicin

N

☛ =
☛ =

De Jure deliberandi.

nint tur maſculus vſq; ad. xiiij. ⁊ femina quceſt. xij. vt inſtit. in verſi.ſciens ⁊ ibi Bar.⁊ alij ad hoc no.tñlʒ Raph.fui.
nni ä
WNN 8s pubertati:qꝛ c nec 8 Pe,
N eſt inter infantiã ⁊ pubertatem ⁊ diuidimꝰ ꝑ medium 2 4 SSõ B m an tiquio 2 1 us liberati
l gficonn ſipupillus excedit mediuʒ dicitur pꝛoximus pubertati d onis traſit ad quẽcũq; heredẽ ⁊ a quocũq; he⸗
utarlo non dicitur pꝛoximus infantie ar.l.ij · S eſtatem. ff. de a. ta rede.h. d. ¶ Ad euidęetia eſt ſciendũ ꝙ eſt ius Jus deli⸗
R ſcrdnt quoti.⁊ eſti.⁊ pꝛodeſt hoc ſcire:qꝛ pꝛoximus ĩfãtie de de deliberandi ⁊ iſtud ſi datur a lege vel pᷣncipe eſt annus ſi berandi?
WNE licto non tenctur pꝛoximus pubertati: ſic de omni exce⸗ a iudite eſt ſex mẽſiũ ¶ It eſt ius adeũdix hoc eſt. xxx. adeundi
ſeſctie pto delicto carnis. “” an. niſi fuerit tpᷣs limitatũ vt.S.c.l.ſi curatoꝛis.⁊ H̊ ius ad quod ſit.
Hinffit ¶ Op. etiã ꝙ ſi fuerit maioꝛ infante pariter poſſit adire: cundi non tranſmittitur ad heredẽ heredis. Sed ius de
tutinnie yt.l.cum non ſolum.S.vbi aũt.j.de bo.que li.So.iilla ᷑m liberandi bene tranſmittitur: qꝛ dilatio legalis dʒ eſſe ſi⸗
bifuldeirn iſta: qꝛ ibi exponit᷑ puerilis.i.infantilis.¶ Iteʒ op. ꝙ iure ne damno: vt. l. ij. S. in omnibus. ff. de iudi. ⁊ olim ſolis fi⸗
umelg ti patro.non capiat pr: ſj hr̃ditario iure:vt in aut᷑.de hr̃di⸗ lijs competebat ius deliberãdi: hodie etiã extraneis.at⸗
Salfficgt ta. ab inteſt. So.hec coꝛrigitur.i¶ Irem op.ꝙ puberi non tendetñ ꝙ ille dicitur deliberare qui ſcit hr̃ditatẽ ſibi de
WN ſit delata hr̃ditas /ſicut nec furioſo:ergo non poteſt adi⸗ latam ⁊ põt adire.Si autẽ ignoꝛat ſibi delatã vel ſcit:ſed
ſuenenns fi ri:vt.l.j.ff.de bo.po.ĩfan.fu.So.hic eſt delata infanti:ita adire nõ põt:vt qꝛ eſt inſtitutus ꝓ parte ⁊ non ſunt gper⸗
belheilegfii ꝙpᷣt adiri: ⁊ q̃ſita eiꝰnoĩe trãſmittit᷑ ⁊ nõ adita trãſmitti te tabule iure veteri non dr deliberare:⁊ ideo nil trãſmit
Pblneimn ad patreʒ:vt hic:ſed in gꝛio loquitur in furioſo cui eſt de tit. Sed et hec ſunt cõta in fflijs:ſed in filijs hoc plus eſt
ſinſrſ lata taliter vt poſſit adiri:non tñ etiam aditam tranſmit qꝛ licʒ repudiauerint hr̃ditatem adhuc poſſunt adire qð
tkunnapg, tit:ſed in furoꝛe deceſſit:vt in contrario:vt.l.penul.S. ta⸗ non eſt in extraneis. Itẽ non aditã trãſmittũt ad inferio
ladeetbline li. S. de cura.furio.⁊.l.lucius·S.bonoꝛum.ſff. de le.ij.j JIktẽ res quod non faciunt extranei.
WS op eius eſt velle cuius eſt nolle:vt.l.eius.de reg.iu. Seld¶ Ex text ab huius beneficio ſ deliberationis.
utdkeſe pr hr̃ditatem filio delatam non poteſt repudiare:vt. S. e. ¶O.· ꝙ tps deliberadi ſit perpetuũ.vt..l.lʒ. So ibi lo
ennaſtmnge l. renitente: ergo nec eius nomine adire. So. vt gl. ¶ Jtẽ quit in tpe aditionis hic deliberationis. Sʒ ſi currit tpᷣs
Aegantſmn op. ꝙ pr̃ non poſſit filio auctoꝛiſari vt ſe obliget qð eſt ſi deliberationis nõne expirat tps aditionis.Rñdeo ſic ſʒ
inepainſutg hrqit atem appꝛehẽdit: vñ videtur inſti. de inutili ſtibu. placẽ.⁊ male.nam tpᷣs deliberationis nõ currit ignoꝛãti
areten iſic⸗ S. lurioſus. So. vt glo.¶ Item op.ꝙ ad pr̃em non tranſ-⸗ nec ci qui adire nõ põt ⁊ t̃ᷣs deliberandi trãſinittitur ad
nindmim Tutoꝛ an mittat / vt. l. ij. ad oꝛft. So. ibi non erat infans. ¶Ad ſe⸗ hrdẽ: ts adeũdi nõ/ niſi mediate iure deliberadi.¶ Itẽ
onetriſtulſin poſſit hf⸗ cundam ꝑtem op.ꝙ tutoꝛ non poſſit adire pupilli nomie: op.ꝙ minus tps ei det.vt.S. eo.l.ſi curatoꝛis.So. ibi ſpã
siind ditatéadi vt. I. cum in vna. . tutoꝛ ff. de appel. So. aut eſt impyubes le qñ iudex ex cã tp̃ᷣs abbꝛeuiat qð intellige. vt ibi dixi.
idenn ejen e pupilli ⁊ tunc tutoꝛ ei querit infanti:vt hic non curatoꝛ:vt in c?ꝰ Itẽ op.ꝙ aliud tp̃ᷣs detur heredi qᷓ; qð ſupercrat defun
nunninmn noie. trxrario: aut eſt pubes: T ei querit curatoꝛ: vt.l. cum queda. cto. vt.lſi vnus · ſi pendẽ. appel. moꝛs interuenerit. So.
N S. de admi.tu. ¶ Mõ queroq̃re ad mr̃em non tranſmittat ibiloqᷣt ð tꝑe appellatiõis.¶ Itẽ op ꝙ ius deliberadi trã
Puin T¶ circa hoc eſt ſciendum ꝙ aut loquimur de hr̃ditate pa-⸗ ſcat ad hrdes. vt.S. e.l. qm. So. ibi vt gl. aut & hfs ñ deli⸗
ehitti tris tran ſinittenda ad inferioꝛes:⁊ non eſt dubiũ ꝙ tranſ berat: vt qꝛ ioꝛat ſibi delatã vlł adire ñ pᷣt ⁊ nil traſmittit
eggtoti i mittit: vt · . de his qui añ ap.ta.aut queris an ad ſuperio⸗ ad ſuũ hr̃dẽvt h. aut deliberat: ⁊ tũc aut ẽ ifra tps delibe
ann rem tranſinittit: certe ſic ad pr̃em iure pr̃no. Sed nunqd rãdi:⁊ trãſmittit᷑ id qð ſibi ſi upeſt: aut eſt elapſu tpᷣs deli
Kpplletgne ad matrẽ iure materno:dicunt quidã ꝙ non.ſi frater pu⸗ berandi:⁊ tunc adhuc poteſt adire ⁊ ſi non adit nil tranſ
rl it n beris ſupꝑeſt: ałs ſic. per.l.ij·S. ſed ⁊ ſi quis.ff.ad tertul.ſʒ mittit. Sed an ad matrem tranſmittit ius deliberandi⸗
rluſ qꝛ hodie ſunt exequata iura pr̃is ⁊ mr̃is.ideo videtur ꝙ ccerte non: quia deliberare non poteſt cum ſit impubes:
ondttionlfi ad matrẽ traſeat iure mr̃no:⁊ hec eſt cõmunis opinio. ſed hĩditatẽ tranſmittit iure materno vt dixi. Sed tamẽ
niſblsil hoc ſentit gloſ.in.l.ij. ad oꝛfi.ĩmo ibi tenet gloſꝙ ad ali;: aliud remediũ poſſet hr̃e mater.nam cum filiꝰ eo momẽ⸗
Etoren ſdent um aſcendentem trãſit: licet ſit de hoc q̃ttio. Sed an trãa⸗ to quo moꝛitur ledat᷑:qꝛ non tranſmittit /lʒ añ nõ erat le
Aitiong oni ſit ad heredes extrancos. Rñdeo.aut hr̃ditas erat pf na ſus:qꝛ habebat ius adeundiideo de equitate bñſiciũ re⸗
giceſtſi⸗ ⁊ tunc eſt opinio:qꝛ vltramõtani dicunt ꝙ cum filius ſit ſtitutionis tranſit ad eam ꝑ.l.j.S.de reſti.mili. Nec ob.l.
enonelidt heres rea noĩe niſi vtatur beneſicio pᷣtoꝛis: ideo ad o'ss ſiiĩfanti. que dicit hereditatẽ ad ulos peruenire ad quos
nogdita no⸗ trãſmittit glo.⁊ doc.tenent ꝙ ſit heres tm noĩe niſi ſe im perueniſſet ſi hr̃ditas pupillo delata non fuii et:qꝛ verũ
. miſceat:⁊ ideo ad extraneos non trãſmittit.ſi autẽ hr̃di eſt de rigoꝛe de eqᷣtate tñ matri dabit᷑ reſtitutio vt dixi.
S cöpelune tas erat extranei ⁊ non patris ſᷣm oẽs ad extraneos non Ad Dd it . 0 Adde ꝙ quattuoꝛ requirũtur anteq; ha
Hicen 9, tranſmittit.¶ Modo pone ſtatuto cauetur ꝙ ſi filius inte X beat locũ diſpoſitio huiꝰlegis. Pꝛimo
natione ic ſtatus decedat q poꝛtionis que deferetur mẽi per.l.ðᷣ bo eſt ꝙ hr̃ditas ſit alicui delata vt hic in tex. de qͥ vide bar.
o get a ms filij ſolum mĩ hẽat vſumfructum:afres filij pꝛopꝛie: in.l.ventre.ff. de acqui. here.in.ij.col.Secũdo requiritur
Gtur gdienl tatem / qð erit de hr̃ditate filio delata quã non adimit an iſte cui delata eſt hr̃ditas ſciat eã eſſe ſibi delatã vt hic
o. mẽt hẽbit eam pleno iure:qð videt᷑:qꝛ ſi diceremus ꝙ pꝛo in iſto tex. ĩ verbo ſciens ⁊c̃.circa quod vide moger.hic.
itindicthtec pꝛietas tranſeat ad fres filij: ergo ſequitur ꝙ filius tranſ· Tertio ꝙ heres nõ adiuerit hr̃ditatẽ nec repudiauerit.
Nenisgenki mittet hr̃ditatem non aditã non ſolum pr vel mi / ſed eti Quarto ꝙ heres deceſſerit iĩfra ãnũ ad deliberadũ ⁊ cir⸗
lſiſdertctt am ffibus/qð eſt abſurdum. Oꝛeterea ſtatutũ loquitur ĩ ca iſta legẽ videas Ange mirabiliter declarãtẽ ⁊ limitã⸗
conerifet bonis filij ⁊ ſibi q̃ſitj at hic non erãt queſita filio:ſʒ tan; tam in.l.qui ſe patris.S.vnde liberi.⁊ hic per moder.ĩ.ij.
ſocsddegtin queſita impꝛopꝛie: ⁊ ideo videtur ꝙ mĩ totum debeat ha col in fl. x in tertia col.in pꝛin.
sigli eiit bere: lʒ alij dicerent contra:⁊ de hoc fuit magna queſtio n Bid am elo gio In duabus inſti⸗
incontomt hic. ¶ Wodo querit glo.que eſt rõ ꝙ in · S. ſi verobrditas SEE Diedd tutionibus ex eo
amnsfebfig nõ adita non traſit ad hrdes pupilli ſicut in pꝛecedenti )AAaẽ teſtamẽto non licet vnam hr̃e aliam repu⸗
ofül fuu caſu tranſit ad pr̃em/x aſſignat vnam rõnem que non vi⸗ NR Idiare: nec in inſtitutione ⁊ ſubſtitutione lʒ vnã
lachiin l detur bona:qꝛ ſicut culpa tutoꝛis hr̃des pupilli ei impu⸗ hjfe ⁊ aliꝗ repudiare.¶ Diuide ĩtres ꝑtes: qꝛ ĩ pꝛima foꝛ
s nninen tant ð ipſum agendo ita pr̃ ſuam pꝛopꝛiam debẽt ſibiim mat vnã qſtionẽ. In ſcõᷣa aliam. In tertia ſoluit vtrãq;.
ſ i Art putare compenſando:⁊ ideo puto ꝙ ſit fauoꝛ patris ⁊ pii Scða pars incipit ibi ſimiliq; modo. Tertia ibi vtrãq;.
Kininen uileg ium ei conceſſum. Blo. eſt multũ intricata:qꝛ miſcet duo cõtraria ſimul q̃
serltnm? Add itio Adde ꝙ iſta lex eſt valde ſingu.⁊ non hʒ nil habent cõe:nam vnum reſpicit pᷣmam partẽ/aliud ſe⸗
laol concoꝛdãtem in iure/a ponit quinq; no. cũdam. Ad hmam ergo partem oppono ſeparatim ꝙ
Erkilmtidt ua que non erant/nec iure.ffoꝛum.nec codicis:⁊ inter ce. vbi ſũt due ſubſtitutiões liceat vnam hre t aliã repudia Subſtitu⸗

zadtail, tera pupillus carens tutoꝛe poteſt per hanc.l.adire here re.vt.l.ſi tu ex ꝑte·S.fi.ff.de acqui.hered. Sol. hic loquit tioes ſifue

rinnn Nupillꝰ ditatem auctoꝛitate iudicis ſupplentis defectum tutoꝛis in pluribꝰ inſtitutionibus delatis ſm idẽ ts: ? ideovnã rit due an
e cares tu⸗ imn aditione hr̃ditatis q eſt ſingu. m Saly. hic: 2 dicunt adeundo videoꝛ aliam adire: ⁊ repudiãdovnã videoꝛ ali cogat᷑ qs
nei loꝛc poͤt ſalp hic in fi. ¶ Pau. de caſtro in vltim. no. ꝙ quando iu⸗ am repudiarc. Sed in cõtrario fuit vna dclata pure/alia vna bre æ
te⸗ hr̃ditateʒ dex ſupplet defectum tutoꝛis dʒ facere expꝛeſſe ſcribere ſub ↄditiõe:⁊ dicit glo.ꝙ idẽ ſi ſüt delate ꝑ filiũ ⁊ ſeruuʒ aliã repu⸗
bt nſici⸗ adire iudi in actis.qꝛ iudex ſciens talem pupillum non habere tuto qõ nõ placet qꝛ tũc reqreret᷑ noua aditio. Vel dic etiã ꝙ diare.
inhi cis aucto⸗ rem: als actus nõ valeret ſicut requiritur ꝙ expꝛimat q hic põt loq qũ vna pure ⁊ alia ſub ↄditiõe defert᷑:⁊tũcdic
cen ritate. ſupplet in agnitione bono.poſ.vt dicit tex.in.d.l.onoꝛꝝ.k. aut volo adire vnã t cõpelloꝛ hre aliã vt hic:aut repu⸗

Butrigarij Gcda pars ſuꝑ Bexto libꝛo Codicis

Ad d iti 0 Adde dum dicitur in tex. ꝙ inſtitutus i

dio vnã ⁊ tũc ĩ euẽtũ ↄditiõis poſſũ adire aliãvt in ðꝛio
ita tñ ꝙꝙ pᷣma redit ad me iure accreſcẽdi:⁊ ita vtramq;
Inſtitutꝰ habco.i¶ Item op.ꝙ ſi vnã adeã non cõpellar aliam adi⸗
Idiuerſis re:vt.l.cũ hr̃ditatem.ff.de acqͥ.hr̃di.So.ibi loquit᷑ in he⸗
tibꝰ eiuſ⸗ reditatibꝰ quare vna eſt delata iure her̃ditario/alia iure
ẽ hr̃dita accreſcẽdi: quo caſu non cõpelloꝛ aliã accipere:ſed bene
tis ſi vnã cõpelli poſſum pꝛima dimittere niſi ſecũdã habeã.¶ Itẽ
ꝑtẽ acce⸗ op ꝙ ſolam partẽ meã poſſim retinere:vt.l:.ſi minoꝛ.ff.de
ptat: an acqui hr̃di.So.tres ſunt caſus in iure accreſcẽdi:qꝛ aut
poſſit aliã in tpᷣe quo adiui partẽ meã coheres repudiauerat ſuam/
repudiare ⁊ tũc cõpelloꝛ habere totũ:vt.l.ſi ſolus.ff.de acqui.here.
ne inueniat᷑ defunctus pꝛo parte teſtatꝰ/⁊ ꝓ parte ĩteſta⸗
tus. aut nec adiuerat nec repudiauerat:⁊x tũc non cõpel⸗
loꝛ aliã partẽ habere:verũ poſſum cõpelli meã partẽ re⸗
pudiare / niſi totum recipia / niſi creditoꝛes eſſent cõtenti
oꝛtione mea tm: vt dic.l. cum hr̃ditate.ff. de acq. her̃dt.
Aur tẽpoꝛe quo adiui adiuerat coheres:⁊ tunc licet bũſi
cio reſtitutiòis abſtineat coheres/tñ remanet noĩe hrs:
ideo meã tantũ partem retineo /nec erit defunctus ꝓ ꝑte
teſtatus ⁊ pꝛo ꝑte inteſtatꝰ:vt dic.l.ſi minoꝛ. Modo di⸗
xi ꝙ ſi repudiã puram ꝙ poſſum in euentum conditionis
habere aliã/a repudiata redit ad me: qꝛ non directo ſed
per ius accreſcẽdi venit ad me.Et pꝛo expeditione huiꝰ
ꝑtis pꝛemitto ꝙ hec ſunt paria her̃d tates mihi delatas
ambas pure:velvna pure/alia ſub cõditione:⁊ in cõditio
nali nõ habeo coheredem vel ſubſtitutũ:nam tũc ſi adeo
purã ↄpelloꝛ habere cõditionalẽ ſiue extet cõditio/⁊ tũc
ex inſtitutione ſiue deficiat/⁊ tunc iure accreſcendi:dic
ergo ſic ꝙ aut ambe poꝛtiones ſunt mihi delate ex inſti⸗
tutionibus puris vel ex vna pura ⁊ alia ſubcõditionali/⁊
in cõditionali nõ habeo coher̃dem vel ſubſtitutũ /⁊ tunc
ſemꝑ adeundo vnã /videoꝛ adire aliam. Aut extabit cõ⸗
ditio ⁊ habebo ex inſtitutione:aut deficiet ⁊ habebo per
ius accreſcẽdi.aut vna eſt pura/alia eſt cõditionalis:ſcd
in cõditionali habeo coheredem vel ſubſtitutũ:tunc aut
adeo purã ⁊ cogoꝛ adire cõditionalẽ.aut repudio purã/
⁊ tunc nõ cõpelloꝛ repudiare cõditionalẽ.ſi tamen ipſam
adeo pꝛima repudiata redit ad me per ius accreſcendi:
vt dicta.l.ſi tu ex parte.aut vna inſtitutio mihi defertur
ex inſtitutiõe/⁊ alia ex iure accreſcẽdi:⁊ ſunt tres caſus.
qꝛ aut tẽpoꝛe quo adiui partem meã coheres repudiaue
rat ſuam/⁊ cõpelloꝛ habere totum:vt dicta.l ſi ſolus.Aut
non adierat nec repudiauerat/⁊ tunc eſt in electione cre⸗
ditoꝛũ eſſe contẽtos mea parte vel me repudiare partem
meã niſi totum adeam:vt dic.l.cum hr̃ditate.Aut adiuc⸗
rat ⁊ tunc ſolam meã partẽ poſſum retinere: vt dicta.l.ſi
minoꝛ.⁊ hec vera ſiue per me ſiue per filium vel ſeruũ mi
chi ſint delate.Saluo ꝙ quãdo per me accreſcit mihi ipᷣo
iure quãdo per ſeruũ eſt opus noua aditione:vt dic.l.cũ
hereditate.¶ Modo venio ad ſecundam partẽ:⁊ opp.ꝙ
poſſim repudiare delatã ex inſtitutione ⁊ habere delatã
ex ſubſtitutiõe:vt.l.queſitũ.ff.de acqui.hr̃di.Sol.vt glo.
Et plenius dic ꝙ aut ſubſtitutus adit paternam ⁊ cogi⸗
tur habere pupillarem vt hic.aut repudiauit paternam/
⁊ tunc aut pupillus adiuerat bona patris/⁊ tũc cum ſint
cõmixta non poteſt quedam habere ⁊ quedam nõ niſi ſit
filius teſtatoꝛis qui eſt ſubſtitutus:quia tunc poſſet im⸗
petrare ſeparationem bonoꝛum: vt.i.ſi filius.ff. de vul⸗
gari ⁊ pupillari. Aut non eſt facta cõmixtio.quia pupil⸗
lus non adiuit paterna /⁊ tunc aut eſt pupillus heres ⁊
ſolus ⁊ tunc pupillarem habere poſſum paterna repu⸗
