⁊ illã bñ debet opponere:qꝛ non liberatur ſoluendo illi: tũ non eſt gratuitum. Rñdeo ſatis eſt quãtum ad hoc vt ſcau
ſʒ ſi eſt exceptio / tu nõ potes eſſe pꝛocuratoꝛ:quia miles: poſſit agere nomine:qꝛ ſi ffl⸗ it ꝙ hab vñi voluntatem nſſi⸗
⁊ tunc ſi illã obmittit /agit vt.l.ſi fideiuſſoꝛ·S·quedam.ff. vt. l.ſi Pobilli⸗S. velegenu⸗ idene . e 71 uotiẽs · S. inen
e.aut erat dilatoꝛia ſolutionis:⁊ tunc aut veniebat ex pp itẽ ſi tpali.ff. de admi.tu.⁊.i.tutoꝛi 5 nego r ſz refert ſinen
cto ex ꝑſona ſua ⁊ turpis ⁊ agit:vt.l.idẽq;.S.penu.ff.eę. ſʒ Vin hoc:qꝛ ſinoͤ eſt. roilrni, as 5 ri ſi gra antci
ſi veniebat ex pſona ſua ⁊ non erat turpis:ſʒ reo non ccom Etuitum aget mnalch iti h. d 5 nicani,
petebat:nihilominus ſi omittat /cã agit:vt.l.ſi fideiuſſoꝛ õLz e nandar d. nr ctione dire Ninec
CG. vlti.ff e. aut competcbat reo pꝛincipali it s ,/6 . V R xe Condẽnatus in mãdati actione din meca
Vlti. ff.. aut competcbat reo paincipali ? non agit w5’ R RA-TτE.ct ifamgt a in pꝛopꝛijs rebꝰ culjs Eliedi

ſ

1

bet centosteni
kentos ſftun

Noantager
edcloſunan
nihllarcitt⸗
ctuisgarifne
ligt doldrhtgh
niarlerisnli
bälerytidlfi
ſe idoneumt
tdicimas int

ſummatumr
ſta dominnen

Nartermunlnz
gra monredite⸗
teytl ſpeonin
Autqpisnnte
erbiserſſbn
erytquüsdietin
d.l ſyeroent
düinviteumen
ttemmetuncer
net finiturni
euio fdeleſ
noꝛte diͦl fet
gnda. Sz qe
em anin vin
uenenn
eodligationt
vns erpotin
antii er
cinargvninnt
iludfurhn
Anentunt h
us cobenam
Genmtennil
icfünchenaſin
ürnmdunin
rrauttgvonnt⸗

geenunnetlie/
dehen i

ſeruaraunt
Diſreckant.
ciurnttant⸗

ſ

tur:ſʒ non punitur: ſed in alijs culpatur⁊ punitur.hoc.d.
¶ Mõ no.ꝙ in re ſua quilibet eſt arbiter.i.diſpenſatoꝛ nõ
pꝛopꝛie arbiter vt.l.penul.ff.de arbit.¶ Modo q̃ro qũ di⸗
gnoſcat᷑ dolus⁊ lata culpa ⁊ leuis ⁊ leuiſſima.Rñdeo do
lus vẽit ex malicia/lata culpa ex fatuitate vt ignoꝛare qð
oẽs ſciunt:euis eſt omittere qð diligẽs hõ faceret:leuiſſi
ma culpa eſt omittere illud qð diligẽtiſſimꝰhomo faceret
⁊ ita colligitur ex lege ſi merces ·S·qͥ columnam. ff.loca.⁊
glo.nr̃a. Item opp.ꝙ non ſolum exacto officio debeat
gerere:ſed etiam exactiſſimo cum de leui culpa teneatur
vt l. Reoecnatoꝛe Fco. So. t Sonn r
S ut ceſſio ẽ ſiłata ⁊ nõ valʒ
Er d luer *aut nõ eſt ſimulata ⁊ valet ſʒ
ex tribus in dubio pꝛeſumitur ſimulata/pꝛimo
Rſi pꝛo parte vendit ꝓ parte donauit. Secundo
ſi deficit titulus in ceſſione. Lertio ſi minus eſt pꝛecium
q; quantitas in ceſſione contenta.h.d.cũ ſeq.
¶ Ex text.Lita tñ hic pꝛoſequitur caſum ſuperioꝛem vt
addat.ſ.quando pꝛeſumitur ſimulata ex paruitate pꝛecij
quid fieri debeat.Collige ergo ꝙ aut conſtat ceſſiõem cẽ
ſimulatam ⁊ non valet in dubio pꝛeſumitur ſimulata ſi al
terum de tribus interueniat. Pꝛimo ſi minus eſt pꝛeciuʒ
ceſſionis q; quantitas ceſſionis.Secundo ſi eſt pꝛo parte
donata.Tertio ſi deficit titulus in inſtrumento ceſſionis
¶ Modo q̃ro quid ſi in inſtrumẽto continetur ꝙ confeſſꝰ
eſt cedens ſe nolle ceſſionis tãtã pecunia recepiſſe an ſuf⸗
ficit:⁊ dicit ꝙ non:ſʒ hoc quantũ ad debitoꝛẽc᷑:cõfeſſio tñ
pꝛeiudicat confitenti:vt.l.generaliter.S.de conſti.pec.qꝛ
debet re vera pꝛecium numeratũ:⁊ ideo in inſtrumẽto po
nitur quotidie:ceſſit ex cãẽ emptionis iure õᷣ talẽ ꝓ tãto pᷣ⸗
cio numerato in pꝛeſentia mei ⁊ teſtium intra ſcriptoꝛum
2 quidam adiciunt ⁊ male pꝛout ↄfeſſus fuit cedẽs. Itẽ
quero nonne ceſſat ſimulatio ſi eſt pꝛo parte vendita ⁊ ꝓ
ꝑte donata quare ergo dr̃ ſimulata. Reſpondeo vt gloſ.

. –☛ „₰
Di ſeruus extero ſe emi mãda⸗
uerit. MRubꝛica.
⸗ 7J ſeruu 8 Si ſeruꝰ mandat e⸗
. D· neo ð ſe emẽdo ⁊ ſta
Atũ ẽ in flnibꝰ mãd ati:mãdatũ ẽ nullũ:
(z recõualeſcit ẽptiõc ſecuta:⁊ ſi ſoluat
eẽptoꝛ nũmos peculiares nõ liberatur
9) nec pᷣt dñs agere mãdati de ãcilla ⁊ vẽ
W A diti de pᷣcio. ¶ Diuide ĩ qᷓttuoꝛ partes
lammEAA q2 pzima loqt de viribus mandati qñ
ſtatum ẽ in finibꝰ mãdati. In ſcdᷣa loqͥt᷑ qñ ꝓceſſum ẽ ad
ẽpt ionẽ. In tertia ponit qũo nõ liberat᷑ ẽptoꝛ nũmos pe
culiares ſoluẽdo. In q̃rta ponit qũo dñs nõ pᷣt duas acti
ones ↄꝛias ꝓponere:ſʒ alterã dʒ eligere.Scðda ĩcipit ibi
Ltñ ertia ibilſi itaq; Quarta ibilnec tñ Ad euidẽtiã
ẽ ſciẽdũ ꝙ ſi ſeruꝰ mãdat ð ſe emẽdo põt ↄſiderari ſeruꝰ
ð iure nat᷑ali put ẽ liber ⁊ aliqs. Itẽ de iure cili put ſe rep
ſetat ⁊ nullꝰ ẽ. Itẽ ꝓut repᷣſẽtat dñʒ. Itẽ ẽ ſciẽdũ ꝙ rem
ſuã emere qͥs non põt vt.l.ſi in emptione·S. rei ſue.ff.de ʒ
hẽ. emp. Itẽ ꝙ id qð nõ lʒ ꝑ me:neclʒ ꝑ aliuʒ vt.l.ſi mr.j.
ti.j.¶ Itẽ ẽ ſciẽdũ ꝙ dñs factꝰ nõ põt apliꝰ fleri dñs:vt.l.
ſeq · STana.ff.de vſucapi.⁊ .·j.in q.cau.ce.lõ.tem. pᷣſcrip.l.
in ſeruoꝛũ.¶ Itẽ ẽ ſciẽdũ ꝙ vnꝰ gctus inualidꝰ pᷣtextu al
teriꝰ qñ recõualeſcit:vt.l.ſtipulatio iſta · S· alteri. Item ẽ
ſciẽdũ ꝙ ẽptoꝛ dʒ facere nũmos vẽditoꝛis:vt.l.exẽpto.ĩ
pnci.ff.de act.ẽp. Item eſt ſciẽdũ ꝙ lʒ actiones vꝛie ſint
in eẽ ꝓducte qñ nõ ſũt ↄꝛie ĩ oꝛigiĩe:ſʒ ĩ exercitio als non
naſcerẽt᷑ ãbevt.il.eũ qͥ.de inoffi.teſta.⁊.l.ſed ⁊ ſi pupillus.
S·ſi ĩſtitoꝛia.ff.ð inſtito.lʒ ergo qñ ſũt ↄꝛia ĩ exercitio ſint
ſim ineẽ ꝓducte:tñ ſimul non pñt pponi:immo vna dʒ
eligi vt hic:⁊.l.j de furt. Item eſt ſciẽduʒ ꝙ lʒ regularit᷑
Ictꝰ nõ ðᷣbeat claudicarevt.l.iij.ff.mã.tñ vbi iuſta ſubeſt
rõ claudicãdi claudicat vt hic:.l.cũ ſeruꝰ.ff.mãda.is
pᷣmiſſis ponc caſũ ĩ termĩs iſta foꝛma.Queſiuit iuuenis a
pꝛicipe ſeruꝰ titij mãdat ſeyo vt ipᷣm emat:q̃rit᷑ an ab ini
tio teneat mãd atũ:⁊ rñũdet Imꝑatoꝛ ⁊ dicit ꝙ non/ꝛ è rõ
qꝛ aut cõſideras fᷣuũ de iure naturali ꝓut ẽ liber: ⁊ nõ tʒ
mãdatũ:qꝛ liberi hoĩs nõ ẽ cõmerciũ: aut conſideras cũ
de iure ciuili ꝓut dñm repᷣſẽtat:⁊ tũc nec valet mandatũ
qꝛ tũc dñs mãdare videt᷑ vt ſuo noĩe res ſua emat᷑: ꝙᷣ nõ
cẽ pᷣt. Pꝛeteres reꝑiret᷑ idẽ eẽ ẽptoꝛ ⁊ vẽditoꝛ inſtat iuue

BGi ſeruus extero ſe emi mandauerit. Fo. CXXXVII.

nis:ſed quid ſi dñs cum vendidit. Rñdet᷑ ꝙ recõualeſcit
mandatũ. Sed quid ſi emptoꝛ dño ignoꝛanti ſoluit num
mos peculiares an liberat᷑ ab actiõc ex vendito. Rñdet᷑
ꝙ nõ:⁊ ideo dñs hʒ electionẽ an velit ↄuenire emptoꝛem
ad pᷣciũ actiõe ex vẽdito an petat anculã actiõe mãdati
vtraq; vero actionẽ exercere nõ põot:qꝛ ſic eẽt ſibi ↄꝛius ĩ
effectu ⁊ ideo repellẽdꝰ.h.d. ¶ Quero de rone legis ĩ p⸗
ma parte/quare ſi ſtatum eſt in terminis mãdati nõ valzʒ
mãadatũ: Rñdeo:qꝛ hic triplex põt eſſe cõſideratio:nam
põt conſiderari ſeruus m ius naturale:⁊ ſᷣm hoc cũ ſit li
ber nõ tʒ mandatũ:qꝛ ſe ipſũvẽdere nõ põt:⁊ qͥꝛ liberi ho
minis non eſt cõmerciũ: vt.l.iij.⁊.l.liberi.de ↄhẽ.empti.
Atẽ põt cõſiderariſᷣm ius ciuile ⁊ ſᷣm hoc nullꝰeſt:⁊ ideo
mãd atũ non tʒ:vt.l.qð attinet.de reg iur. Itẽ põt conſi⸗
derari ex pᷣma dñi pꝛo vt ipſũ repᷣſentat: vt.lin hmõi.de
õhẽ.emp.⁊.l.cũ macipiũ.fr.de cdil.edic.⁊ ſᷣm hoc etiam
nõ tenet mãdatũ:qꝛ dñs mãdare nõ poſſet de re ſua emẽ
da¶ Op.ꝙ inſufficiẽtẽ reddiderit rõnẽ ⁊ inſufficienter lo
quat᷑ tex.qꝛ põt ↄſiderari ſeruus ſ̃ᷣm ius gentiũ m quod
nsturaliter obligat᷑:vt.l.naturaliter.⁊.l.ſi id qð.ff.de con
di. indeb.ergo dʒ tenere mãdatũ.Sol.aut ſeruus madat
aliquẽ emi ⁊ tũc tʒ mandatũ vt in ↄꝛio.aut mandat de ſe
emẽdo/ tũc nulla ↄᷣhitur obligatio qꝛ ſeq̃retur ꝙ dñs ip
ſe eẽt emptoꝛ ⁊ vẽditoꝛ/qð ratio coꝛrelatiuoꝝ nõ patitur
vt. l.j ff.de rer.permut.Itẽ qꝛ rẽ ſuã emeret qð eẽ nõ põt.
Itẽ op.ꝙ ex perſona dñi teneat mãdatũ/nã põt mãda⸗
re rẽ ſuã emi ⁊ pecuniã ſuã mutuari:vt.l.ſi madauero/S.
ſi hij.ff.mãda.⁊.l.idẽq;.S.ſi titio ff mãda.So.aut mãdat
alicui vt emat vt nõ noĩe dñi ſʒ ſuo ꝓpꝛio ⁊ tũc tenetvt in
ↄꝛio:aut mãdat vt ſibi emst᷑ ⁊ non tʒ /vt hic. ¶ Itẽ op.q
etiã ſi mãdat emi nõ pꝛo ſe/ſʒ alij nõ teneat mãdatũ:iĩmo
alia actione agat᷑:vt.d.l.idẽq;.S.ſi qͥs titio. So.qñ vnus
Ictus deducit᷑ in mãdato:aut è plene ipletꝰ ⁊ ↄſummatꝰ
⁊ tũc expirat mãdatũ ⁊ agitur ex gctu cõſummato:⁊ ita
loqᷣtur lex ↄꝛia.aut nõ eſt plene cõſummatus ᷣciꝰ qui de
ductꝰ eſt in mãdatovt eſt hic:nã per ſolã emptionẽ nõ eſt
impletũ mandatũ ⁊ ita loquitur lex nr̃a.⁊.l.ſi heres.ff.de
act.empt ¶ Modo qro qͥd ſi mãdat dño de ſe emẽdo:di⸗
cit gl.idẽ qð ſupꝛa. Vltramõtani j.Sʒ vterq; bñ põt di⸗
cere.nam aut q̃ris an teneat mandatũ: ⁊ dico ꝙ nõ / ſicut
hic in caſu noſtre legis ⁊ ita loqtur gloſ. Aut qris an re⸗
cõualeſcat emptiõe ſecuta:?⁊ dico ꝙ non.⁊ ita loquuntur
vltramõtani/⁊ eſt rõ.qꝛ nec q́;dtũ ad emptionẽ reconuale⸗
ſcit:qꝛ ſue rei emptio non tʒ:vt.l.ſi in emptioneS. rei ſue.
ff. de contrahend.empt. Itẽ quia eſſet emptoꝛ ⁊ venditoꝛ
nec reconualeſcit q;tum ad mandatum/quia inter dñũm⁊
ſeruum non caderet obligatio:ſed in caſu noſtre legis re⸗
cõualeſcit/qꝛ inter dũm ⁊ extrancum debet obligatio cõ⸗
trahi.¶ Item quero quid ſi mandat de alia re dñi emen⸗
da ⁊ videtur ꝙ valeat mandatum iure naturali conſide⸗
rato quia eo iure eſt liber/⁊ liber mandare poteſt: ſed cer
te debes conſiderare obligationem ⁊ obligationis effe⸗
ctuʒ / obligatio naturalis bene contrahitur cum ſeruo eo
iure ſcilicet naturali:ſed non habet effectum ſola natura
lis ⁊ obligatio ciuilis in ſeruo non poteſt exiſtere effectꝰ:
ergo obligatiõis debet in domino aſſumi ⁊ ſic ciuilis qd
eſſe non poteſt:quia ſue rei emptio non tenet/⁊ quia eſſet
emptoꝛ ⁊ venditoꝛ reconualeſcit tamen mandatum ven⸗

ditione ſequuta/vt hic.¶ Item quero quid ſi mandat do

mino de re aliqua domini emenda:? Reſpondeo codem
modo ꝙ naturalis contrahitur ſed ciuilis nõ poteſt adij
ci rationibus ſupꝛadictis:licet enim liber poſſit manda⸗
re de re ſua alij emenda:non tamen poteſt mandare vt ſi⸗
bi ematur /nec nunq; poteſt reconualeſcere ne idem repe
riatur emptoꝛ ⁊ venditoꝛ rei ſue.( Item quero quid ſi eſt
ſeruus duoꝛum:⁊ mandat vni de re alterius emenda an
tenet ⁊ certe non eſt dubium naturalem obligationem cõ
trahi. Sed an ciuilis poſſit adijci ex perſona dominoꝛũ⸗
videtur ꝙ ſic ex perſona eius qui non eſt dominus rei vẽ
dite:quia quantum ad illum qui eſt dominus rei non po⸗
teſt tenere emptio/quia eſt res ſua.videtur ergo ꝙ par⸗
te teneat ſi eius qui non eſt dominus/⁊ ſic quod iuris eſt
de toto quo ad totũ / ſic de parte quo ad partem.Tu dic
ꝙ tenet in totum ex perſona eius quinõ eſt dominus cui
ſolidum queritur poſtq; alteri queri non poteſt / vt. l. pꝛo⸗
inde.S.finali.ff. de ſtipulatione ſeruoꝛum.⁊.l.ſi commu⸗
nis ſeruus. .
Item quero quid ſi eſt ſeruus dñoꝝ ⁊ mniche vni dñoꝝ

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis.

de ſe emendo:an valet mandatum:certe videtur ꝙ; ꝓ par
te quam habet mandatarius in ſeruo non tencat manda⸗
tũ nec reus recõualeſcere poſſit cũ quantũ ad illam parte
reperiretur idem eſſe emptoꝛ ⁊ venditoꝛ ⁊ rem ſuam eme
re qð eſſe non poteſt rationibus ſupꝛadictis:ſed quantuʒ
ad partem alterius dominoꝛum bñ tenet qꝛ ceſſant regu⸗
le pꝛohibitoꝛie.( Item quero quid ſi eſt ſeruus duoꝛum
⁊ mãdat cxtraneo de re communi dominoꝛum ſuoꝝ emẽ⸗
da an valet mandatum:certe videtur ꝙ ſic: qꝛ naturalis
obligatio eſt contracta cum ſeruo:ciuilis etiam ex perſo
na dominoꝛum poteſt adijci pꝛo parte qua non eſt domi⸗
nus:⁊ ſic videtur valere.Tu dic contra quia ab initio nõ
fuit valida obligatio naturalis:nec iure naturali quo eſt
liber:quia ſeipſum vendere non potuit /nec ciuili quo nul
lus nec inquantum dominos repꝛeſentat cuʒ quilibet ſue
partis reperiretur emptoꝛ ⁊ venditoꝛ:⁊ iõ ciuilis obliga
tio ſuperueniens validare nõ poteſt naturalem que inua
lida erat. Modo venio ad ſecundam partem ⁊ videtur ꝙ
vnus contractus non poſſit alium validare/quia de ſepa
ratis non recte infertur de vno ad alium:vt.l.naturaliter.
¶ð· nihil.ff.de acqui.poſ.⁊.l.fl.de calum.⁊ .de donu.inter

virum ⁊ vxo.i:.ſi maritus.So.hic vnus contractus fit pꝓp

pter alium:⁊ ideo non ſunt oĩno ſeparati/ ideo vnus po
teſt alium validare vt inſti.de inutili ſtip.S·alteri.ſed cer
te illa non eſt bona ſimilitudo:quia in.S.alteri reconuale
ſcit᷑ contractus pꝛimus/ſʒ ſolum ſecundus penalis valet
⁊ ideo quidam dicunt ꝙ hic non reconualctei mandatũ
ſed pꝛopter ipſum agitur ex vendito. Slo.tenet ꝙ agatur
ex mandato/⁊ dic vt ipſa.¶ Modo venio ad tertiam par
tem ⁊ op.ꝙ liberetur emptoꝛ ſoluendo nummos peculia⸗
res /vt.l.ſtatu liberos ·S. parui.ff.de ſtatu li.Sol.vt gloſ.
MWodo quero an domino detur actio mandati /⁊ vide⸗
tur ꝙ ſic nedum ad pꝛecium /ſed ad ancillam:quia penes
mandatarium nil debet ex contractu mandati permane⸗
re/vt.l.ſi pꝛocuratoꝛem ·S. fl.⁊.l.ſe.ff. mandati.⁊.l.ex man
dato.Hhicunt quidam ꝙ hic ad ancillam manumittendã
vult agere qð non poteſt. Sed hoc non eſt verum /quia ĩ
fine legis complectitur vtrumq; caſum:vt dicit glo. Pꝛe
terea ſi eẽt veꝝ ꝙ hic loq̃ret᷑ ꝙ ageret ad mãumittẽdũ nõ
eẽt aliq̃ Zꝛietas:qꝛ agere ad pᷣciũ ex madato ⁊ agere ad
manumittẽdũ ſic ĩ mãdato ↄuenit nõ eſſet pᷣꝛietas:ſʒ qñ
agit ad pᷣciũ ⁊ ad ancillã conſequendã tũc ẽ gᷣꝛietas: ⁊ ſi
dicas ſi ẽ öᷣꝛietas quare naſcuntur he actiones. Rñdeo
qꝛ nõ ſunt ↄꝛia in oꝛigine tunc vna impediret natiuitateʒ
alterius:⁊ ideo non eẽt locus electioni / vt.l.ſed ⁊ ſi pupil
lũ ·S.ſi inſtitoꝛia.ff.de inſtitoꝛia.hẽmus ergo ꝙ actio mã
dati dat᷑ dño directa.Sed nunquid ꝛia datur cmptoꝛi
contra dominum vt ſeruum recipiat. Reſpondeo non: ⁊
ſic hic claudicat contractus: quia hic ſubeſt iuſta ratio
claudicandi:nam domino ideo datur mand ati actio ne
ſeruus ſe ſubſtrahat a domino per hũc modum ⁊ ne mali
cia ſerui pꝛoſit ſeruo ⁊ ne ignoꝛantia domini ei nocegt / et
ideo non ſuadet vt detur domino mandati actio ad ſer⸗
uum conſequendum ſi velit.Sed econtra non debet dari
emptoꝛi contraria per quam compellat dominum reci⸗
pere ſeruum/quia ipſe emptoꝛ fuit ſciens: ⁊ quia eſſet in⸗
conueniens ꝙ dominus ſeruuʒ teneretur recipere qui foꝛ
te hoc animo vendidit ne in perpetuum rehaberet.¶ Itẽ
quero quomodo reconualeſcit mandatum in dominum
cum non mandauerit.Reſpondeo quia licet mandatum
inchoetur in ſeruo tamen effectus acquiſitionis reſidet
in domino niſi ſit in obligatione quid fiendum per ſer⸗
uum vt inſti.de ſtipula.ſeruoꝛum·S.ſed cum factum. hoc
dicit Jacobus butrigarius.

Pꝛo ſocio.
RKubzica.

+☛MOcietatem. Sremmt o⸗
33 tes lucri: dic vt
glo.contrarium tamen ſeruatur / nam
ſemper volunt ſalarium capitale ⁊ lu⸗
ecruz diuiditur ſicut ĩ colono partiario
Aqui eſt ſocius ⁊ ponit operas nõ tamẽ
M“Xα dimidia pars ſoli eſt ſua ſed fructuum
. AS vt. ff. e.l. cum duobus · S. ſi in coeunda.
ſi perit pecunia:dic vt gloſ.

Sed quid

Etiam ad pꝛedis
m pz 0 P onas. comparanda po⸗
teſt fleri ſocietas.hoc vielr conract
. leut ceteri contractus
E ſo cietate.i ſocietatis contractus
põt iniri pure/⁊ ſub conditione.hoc dicit.
—Be contraheuda
ermptioe & vẽditio
. ne. Rubzica.
C A1 Furioſus ca⸗
— Mp.⸗ tionem. rẽs dilucidis
interuallis nõ pᷣt emere vel vẽdere cum careat ↄſẽſu.h.d.

Y donationis Cum vnum agitur
2 aliud ſimulatur:li
cet vitiet᷑ ſimulatũ valet qð vere agebat᷑.h.d.
H ,A&((Ro. ꝙ conſenſus eſt de ſubſtantia venditio⸗
nis:quia ſine eo non valet /idem in re ⁊ pꝛecio:ſecꝰin cau
tione de euictione:qꝛ non eſt de ſubſtantia: ſed de natura
nã poſſet agi ꝙ nõ pꝛeſtaretur ⁊ valeret vẽditio.h.d.
— m res Nei pꝛopꝛie non tenet emptio

S bet in ea. h. d.
mACOp. ꝙ poſſit duplicari titulꝰ poſſeſſionis vt
l.iij·S ex plurimis.ff.de acqͥr.rer.do. Gl.exponit.i.domi
nij/ſed certe ⁊ titulus dominij põt duplicari: nã aut ſunt
plures cauſe tempoꝛc traditionis ⁊ dominij concurrunt
⁊ ex his omnibus queritur dominium ſi dominꝰ erat tra
dẽs /als paratur cauſa vſucapiẽdivt dicta.l.iij.S.ex plu
rimis.aut diuerſum eſt tempus traditionis:⁊ idem tem⸗
pus dominij:vt quia ſemel vendidi ⁊ tradidi dominiũ:et
certe durãte dominio nõ potes amplius querere: immo
etiam titulus vitiatur vt hic. aut diuerſum eſt tempus tra
dit ionis ⁊ dominij vt quia vendidi ⁊ tradidi dominium
poſtea deſinis eſſe dominus ⁊ iteꝝ emis ⁊ recipis:⁊ tunc
dñiũ potes querere. Item op.ꝙ teneat emptio rei ſuevt
l.ſi in emptione . S. rei ſue.ff eo.So.vt gl.¶ Modo quero
quare non tenet emptio rei ſue:ſaltim quantum ad titulũ
NReſpõdeo vt glo.¶ Item quero quid ſi filius vendit res
an videtur vendere ius querele.DPic ꝙ nõ quia venderet
mihi z meipᷣʒʒ:ſʒ videt nbeta me ⁊ mihi pat cteid⸗
Pr 445 . õt tutoꝛ rẽ pupilli emere
. K B m 1P le. ſeipᷣm ⁊vxoꝛẽ vt h. ¶C No.
G HW foꝛtioꝛ eſt rõ ĩ cã qᷓ; ĩ cãtovt.l.diã.S.de legi.
RCOp. ꝙ nõ poſſit emere vt. l. ſi in eptiõe · S· fl.
ff. e. So. vt gl. ⁊ illud eſt veꝝ: qꝛ ſi hʒ ↄtutoꝛes põt emere
palã ⁊ bona fide nõ clã eo auctoꝛe.ſ Itẽ op.ꝙ teneat vẽ⸗
ditio:vt.l tutoꝛ rerum.ff.de admi.tu. So.vt glo.
23 g diuoꝛtiũ non irritat vẽ
ditionem ante factam.hoc dicit.
„R J anci ll am Vere geſta non vitiãtur:ſed
ſimnulatz p 5 .
15 õſiderat᷑ vᷣitas ⁊ in
S„ nõ donatioõis. αααρρhoi⸗
um niſi ſoluto pᷣcio vel flde habita de eo.h.d.tex.⁊ gl.
GGQ Moy ti Si deficit ſubſtãtia ẽptõis vt ẽ pᷣcij cõ
ALLELE uentio deficit venditio. h. d. Diuide in

tres partes:qꝛ ĩ pꝛima deficit ↄuẽtio de pᷣcio. In ſecũda

non deficit conſenſus. In tertia ſic. Secunda pars inci⸗
pit ibi placito Tertia ibiſſʒ donatiõis. ¶ Ex tex.ccõ⸗
uẽtaſſed nõ nũerata/qꝛ tũc valeret vt ſeqᷣtꝗ Quero nun⸗
qd recte poſſideat ẽptoꝛ pᷣcio nõ ſoluto VUidet᷑ ꝙ ſic qꝛ bʒ
volũtatẽ vẽditiõis: eõ ꝙ nõ vt ĩſti.de rer.di:S. ꝑ traditio
nẽ. Hicit gl.ꝙ fuit habita fides ð pcio:ſʒ dic ꝙ aut refers
te ad dñiũ:⁊ qͥ ad illð nõ recte voſſige niſi ſoluto pᷣcio vł
fide hĩta de pcio vt ĩ Sꝛio:aut te refers ad poſſeſſioneʒ ⁊
vᷣe poſſidet ſiue bñ ſiue male:vt.l.iij.S. eðꝛio.ff. de acqͥrẽ.
poſ.aut te refers ad rectã poſſeſſionem ⁊ recte poſſidet ſi
habeat domini voluntatem/als non vt hic.
Upꝛopꝛie emptio.h. d.

◻Nuitum. Aaede nnnemai⸗

. . „ — 5
Eobellat᷑ emere vt.l.iuł. S. idẽ celſus. ff. de actio.

Memp. So. vt gl. qꝛ hic fallit ĩ caſibꝰ.¶ Itẽ op. ꝙ

mſi ratione iuris qð alius ha⸗

mnſo So b
mn valetſech
ittatur arbit
no So.

gecium comt
ſonvoler vtd⸗
Aenvs extran
net wletſit
fumboni viri
golrrioincerte
Pinofeſpoe
nbcliones mi
Crumenris an
cumqſivſc
woribaberere
beren maled
triocontrahe
ſer ſiad diẽ
ſeemoptamiux
biplocuerity
nldicto⸗enn
toꝛinbreuit
gepactum cv
Nonbabeamr
Ghentts pecun
KKunoreciutn
ltonl ſd
Jenop po
leconrabent
Vhrurnoncor
nns olige
nnoaltenus

ciam aut

Urzenirioann
npalerydi
umnztunce
tſierbitret
Cnturodarbi
Phackpenätti
Rgoſtardirin
müununcen
MAmm rdien
Piyengerehe
ordieſtg
ſblvendene
Enent iiſti⸗

=
—
E.
=

—
—,
=
=
–
E-

n Crengſit

Cumynn
talutin
zwreigtii
bſtmnihe
etpeecgſc
ntig:ſden
et veditohn
genontegant
eiuris ai,

tulspoſeſte
lerpontin
licari:niat
minij conen
ſidomminden
dicta laiſha
ionis tidnn
maatdideniti
ius quercreſnn
tradididnnn
nist feepetin
egt emptoni
gl.Man
quantumalti
ſifllius etin
Pnonispoin
bizateril
ꝛrepuplier
roꝛe vth
ytl diß de
lſiineprio⸗
mmoꝛes hotn
neotehetn
50, t on
bſeeuninfmni
ortii nonfniu

=☛ =

11
R
4

=
=

=

S

=
=☛

1
=

non ire

2d.
Sſare tut
Citiöerinid
cohlerſ⸗
etos eſ
tto ho dhe
deſchht

☛ = —

S= — =
= =

S
=

“

Ayt glo. quia hoc fallit in caſibus.
4. S R vendentis Non põt referri cõ⸗
merciũ ĩ alteriꝰ õhẽ
. Wtis arbitriũ. h. d. ¶Ad cuidẽtis ẽ ſciẽdũ ꝙ tria
ſüt q̃ vident᷑ idẽ eẽ ⁊ nõ ſunt.ſ.res/pꝛeciũ/⁊ commerciuʒ
pꝛimum.ſ.res poteſt cõferri in arbitriũ alteriꝰ contrahen

tium alia duo non. ¶ Oppo. ꝙ poſſit conferri in arbitrio

vt inſti. de emp.⁊ ven·S. emptio.huius timoꝛe ſũt hic plu
res ſolutiões:ſed reiectis alijs dic ꝙ res poteſt commit⸗
ti arbitrio alterius:vt ſi vendo tibi rem talem ſi ipſa tibi
placebit vt in cõtrario / aut confertur pꝛecium in arbitriũ

glterius/⁊ nonvalet vt.l.ꝙ ſepe · S. j. ff. de contrahen. emp.

aut confertur commercium:vt quia dico habeas emptuʒ

ſi placeat tibi habere emptum: ⁊ non valet vt hic. ¶ Item

oppo.ꝙ pꝛecium poſſit conferri in arbitrium alterius vt

l. ſi merces.ff. loca. ⁊ conduc. So. ibi fuit commiſſum alte⸗
ri non alicui de contrahentibus.¶ Item op. ꝙ nec etiam

alij poſſit committi pꝛeciuʒ vr dictà.l.ſi merces.pꝛimo re
ſponſo. So. ibi ↄmittitur arbitrio incerte perſone:⁊ ideo
non valet:ſecus ſi certe.¶ Item op.ꝙ etiam valeat ſi com
mittatur arbitrio incerte perſone: vt.l.ſi fundum · S. fl.ff. ð

pigno. So. vt glo.quia ibi ſpeciale.¶ Collige ergo ꝙ aut

pꝛecium committitur arbitrio alterius contrahentium ⁊
non valet vt dicta. l. qð ſepe · S.j. aut committitur arbitrio
alterius extranei:⁊ tunc aut committitur arbitrio certeꝑ
ſone ⁊ valet:ſi tamẽ iniq̃ arbitretur poteſt reduci ad arbi
trium boni viri: vt dicta.l.ſi merces ·S.j. aut committitur
arbitrio incerte perſone:⁊ non valet vt dicta.l.ſi merces.
pꝛimo reſponſo. fallit ĩ dicta.l.ſi fũdus.⁊ ideo caue quis
tabelliones multum errant quandoq;.nam dicunt in in⸗

ſtrumentis quando debitoꝛ obligat bona ſua ⁊ facit pa-⸗

ctum ꝙ ſi vſq; ad diem non ſoluat debitum ꝙ liceat credi
toꝛi habere reʒ emptaʒ debitoꝛis ſi placuerit emptam ha
bere ⁊ male dicunt:quia commercium committitur arbi⸗
trio contrahentis:⁊ ſic contra.l.iſtam:immo debent dice
re ⁊ ſi ad diẽ nõ fuerit ſoluta pecũia liceat creditoꝛi habe
re emptam iuſto pꝛecio vnam de rebus deditoꝛis que ſi⸗

bi placuerit vt ſic res committatur eius arbitrio/⸗ valet

vt dicto · S. emptio.inſti.e.⁊ adueniẽte die ſe expediet cre
ditoꝛ in bꝛeui tempoꝛe quia adibit iudiceʒ ⁊ dicet habeo
tale pactum cum debitoꝛe ꝙ pecunia mihi non ſoluta ad
diem habeam rem que mihi placuerit emptam: modo di
es venit ⁊ pecunia nõ eſt ſoluta mihiplacet/peto pervos
iuſtum pꝛecium declarari:⁊ hoc facto erit perfecta ven⸗
ditio vt.l.fi . de iure do.impe.⁊.l.vir bonus.ff. iudi.ſol.
Item op. ꝙ poſſit committi commercium arbitrio alte
rius contrahentium:vt.l.hec venditio.ff.eo.So.ibi com
mittitur non commercium:ſed aliquod accidentale con⸗
tractus. Collige ergo ꝙ aut committitur commerciuʒ ar
bitrio alterius/⁊ non valet vt hic /aut res ⁊ valet vt inſti.
eo.S. etiam. aut accidentale contractus ⁊ valet vt dicta.l.
bec venditio: aut pꝛecium:⁊ tunc aut alteri contrahentiũ
⁊ non valet vt dicta.l.qð ſepe.S. j.aut alterius qᷓ; contra⸗
hentium:⁊ tunc aut certe perſone ⁊ valet vt dicta.l.ſi mer
ces. ⁊ ſi arbitretur bene ſtatur eius arbitrio.ſi male re⸗
curritur ad arbitrium boni viri: ſi nullo modo arbitret
nõ valetvenditio vt.l:.fl.j.eo. In ſtricti iuris iudicijs.dic
vt glo.ſi arbitrium pꝛomittendi conferatur in alterius ar
bitrium / tunc aut confertur in voluntatem expꝛeſſam aut
vallatam / ⁊ dic vt glo.¶ Modo quero quid ſi dico nolo
tibi vendere hanc rem/⁊ tu dicis volo emere anvalet ven
ditio ⁊ dic vt glo.ꝙ ſic.¶ Item quero quid ſi dico vellem
tibi vendere hanc rem/⁊ tu dicis ⁊ ego vellem emere an
teneat vẽditio/⁊ dic vt glo.ꝙ non.¶ Item quero quid ſi
dico vendo tibi ſi vis / ⁊ tu dicis ⁊ ego emo ſi vis ante⸗
net emptio /⁊ dic vt glo. VUel melius aut queris andefici
at venditio:quia collatum ſit commercium in arbitrium
alterius contrahentium:⁊ dico ꝙ non:quia per verba de
pꝛeſenti fuit collatum. Aux queris an deficiat quia in ea
non adeſt purus conſenſus contrahentium: ⁊ dico ꝙ ea
ratione deficit/ ita poteſt ſuſtineri glo.hoc dicit Jaco.

Bdum pꝛoximis. a orius
N 4 .gitur potius
Avendere pꝛoximis q extraneis niſi in caſibus.
AAhoc dicit. Habemus ſtatutum cõtra hãc legem
ct concoꝛdat cum iure veteri.hoc dicit Jaco.

De Hereditate vel act. vendita. Fo. CXXXVIII.

dqs compellat vendere vtᷓ. de cõi ſeruo ma.cũ ſimili.So.

N/ G er Pꝛeciũ arbitrio t᷑tij põt ↄferri/⁊ ſi
nõ arbitret᷑ nõ tʒ vẽditio/ſi arbitra
₰ ret᷑ ⁊ eq̃ ſtat᷑ eiꝰ arbitr io /ſi iiq̃ recurrit᷑ ad arbi⸗
triũ boni viri.h.d.tex.⁊ gl.i Op.qꝙ nõ teneamur ſtare ar
bitrio vt.l.ſi libertꝰ.ff.ð arbi.cũ ſimilibꝰ.So.aut arbitra
tur ⁊ eque ⁊ ſeruat᷑ eius arbitrium.vt hic in pꝛin.aut arbi
tratur et inique:et recurrit᷑ ad arbitriũ boni viri vt in cõ
trario.aut nullo modo arbitratur ⁊ nonvalet vt hic in fi.
¶ Modo quero que ſit iniquitas que faciat reduci ad ar

pitrium boni viri. Reſpondeo aut interuenit dolus ex

animo et tunc aut aduerſarius participauit dolum ⁊ pꝛi⸗
mo habeo regreſſum contra aduerſarium ⁊ in ſubſidium
in arbitrum/aut non participauit ⁊ tunc pꝛimo arbitruʒ
conueniam ⁊ in ſubſidium aduerſarium ar.l.fi.in pꝛinci.
ff. de e.per quẽ fac.eſt.aut arbitratur inique re ipᷣa et tũc

aut ſum deceptus vltra dimidiam iuſti pꝛecij et poſſum
reſcindere.vt.l.ij.j.de reſcindẽ.vẽditione.aut eſt.j. dimi⸗

diam iuſti pꝛecij et tunc licet ſi ego vendidiſſem non poſ
ſem reſcindere: tamen poſſum arbitrium petere reduci
ad arbitrium boni viri ⁊ ſic contra factum arbitri foꝛtiꝰ
mihi ↄſulitur qᷓ; contra meum.vt.l.minerue ff. pꝛo ſocio.
Sed quid ſi eſt queſtio inter nos et compꝛomittimus in
quẽdam tanq; inarbitratoꝛẽ an tenet compꝛomiſſum: vi Arbiter a
detur ꝙ non:quia arbiter aditur ſuper lite et arbitratoꝛ ditur ſuꝑ
ſuper contractu / non ſuper lite.vt.l.ſi ſocietatem· S. arbi lite ⁊ arbi
troꝛum. ff pꝛo ſocio.Tu dic contra/quia videmus tranſi tratoꝛ ſuꝑ
gere ex nunc pꝛo ea ſumma quã dixerit talis.⁊ ideo vide gctu.
tur adiri ſuper contractu.vt in auten. vt differen. iudig.
ſi tamen.¶ Sed an poſſumus renũciareꝙ non petemus
reduci laudum ad arbitrium boni viri. Doc.cõmuniter
dicunt ꝙ non / mihi tamen videretur dicẽdum ꝙ aut do⸗
lus interuenit ex animo arbitri:et illi renunciari nõ po⸗
teſt:quia ſic eſſet remittere dolum futurum quod eſſe nõ
poteſt. vt.l.iure gentium·S/ſi paciſcar.ff.de pact.aut in⸗
teruenit dolus re ipſa et tunc aut vltra dimidiam iuſti pᷣ⸗
cij et nihilominus poſſum non obſtante pacto vel renun⸗
ciatione petere reduci ad arbitrium boni viri/quia idem
facerẽ pactũ in ↄtractu ꝙ venditionẽ non reſcinderẽ.vt
l.ij j.de reſcinden.vendi.aut.j·dimidiã iuſti pꝛecij et tũc
ſatis videtur durũ ꝙ huic dolo renunciari non poſſum.

De hereditate vel actione
vendita. Mubzica.
Erm. S alienum. Seanens ler

hec caſũ ſpecialẽ:⁊ bꝛeuit᷑ dic. Si flat
AAvenditio hereditatis licet onera effe⸗
ctualiter tranſeant in emꝑtoꝛẽ tũ non
cogit ſubire iudiciũ de pñti niſi fliſco
vendente.hoc dicit.cũ ſequenti.
ᷓ¶Oppò. ꝙ vbi fiſcus vendit emptoꝛ
ſtatim ſit ſecurus ⁊ non cõueniatur niſi fiſcus.vt.l.ij.x.l.
bene j.de quadri pꝛeſcrip. So.vt glo. Vel dic qñ fiſcus
vendit hereditatẽ effectualiter onera pertinẽt ad empto
rem:et ideo expedit fiſco ꝙ conueniat᷑ emptoꝛ/ ſed qñ vẽ
dit rem ſingularem expedit vt ipſe potius cõueniatur ne
emptoꝛ habeat contra fiſcum regreſſum de euictione vñ
et hoc ⁊ illud eſt fauoꝛe fiſci. Sed quid ſi emptoꝛ non eſt
ſoluendo an detur regreſſus in fiſcum. Rñdeo vt glo.ꝙ
ſic. ar.l.fl.in pꝛin.ff. de eo per quẽ fac.eſt.
¶ Item op. ꝙ non ſit bona differentia inter hereditatem
venditam ⁊ rem ſingularẽ.nam licʒ onera legatarioꝝ et
creditoꝛum reſpiciãt effectualiter emptoꝛem:tñ onus e
reditatis euicte pertinet ad fiſcum ſicut cuiuſlibʒ rei ſina⸗
gularis quia debʒ pᷣſtare ſe heredem eſſe:⁊ tñ dic it lex ꝙ

E

0

een

emptoꝛ ↄuenit᷑ ⁊ nõ fiſcus.vt.l.nec vllam ·S· ſi quis ſciẽs.

ff. de peti. heredi. Sol.illa eſt coꝛrecta per.l.ij.⁊.l.bñ·j.de
quadriẽ.pᷣſcrip.vt ſic hodie ſi tractetur de euictione he⸗
reditatis nõ dico de onere legatarioꝛũ ⁊ creditoꝛum eõ⸗
ueniatur fiſcus ⁊ nõ emptoꝛ/vel dic ꝙ S. ſi quis ſciens.lo
quitur eo caſu quo venditoꝛ de euictione nõ tenebatur.
¶ Item op.ꝙ debeat ſatiſdare.vt.l.in om̃ibus. ff. de iudi.
¶ Item op. ꝙ emptoꝛ licet non a fiſco fiat venditio here⸗
ditatis teneatur rñdere.vt.l.ij.S.de pact᷑.cum ſi. Sol.vt
gl. et illud eſt veꝝ ꝙ nec a creditoꝛibꝰ nec a vẽditoꝛe põt
ↄpelli: ſʒ ſi vẽditoꝛ aliqd ſoluerit repetet ab emptoꝛe.
¶ Wodo q̃ro q̃ eſt ratio ꝙ ad emptoꝛẽ mranſeut iura/a nõ
5

☛n

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis.

in eum. Reſpondeo qꝛ venditoꝛ eſt dominus iurium q̃ he
reditati competunt:⁊ ideo poteſt eas ad alium trãſferre:
vt vult:ſed non eſt dominus eoꝛum iuriuʒ que competũt
contra hereditatẽ:⁊ ideo nõ poteſt inuitis creditoꝛibus

facere ꝙ ipſe non teneatur eis:vt.l.pacto ſucceſſoꝛũ.S.de

pactj.Eſt ⁊ alia ratio qꝛ ꝑ pactũ ſuũ contractũ nõ poteſt
emptoꝛẽ creditoꝛibus obligare vt.l.j· S.j.cũ ibi notatis.
ff. de pactis. 3 a J
E n venditione nominis de
7 Sminis. toris conſenſus nõ ẽ neceſ
aEMWſari?. h. d.

p. de. l. j de nouat. So. vt glol .

CO

ontractuvt decipistur. h. d. ¶ Op. ꝙ pꝛeſuma
de rei vẽdi.So.vt glo. Itẽ op.hic dicit ꝙ non tradetur
res:⁊ ſic non implebitur contractus:at lex dicit ꝙvbi do
lus eſt incidens non vitietur cõtractus:ſed agatur ad de

cipiẽdum vt.l.iulianus ·S·ſi vẽditoꝛ.ff.de actioni.empti.

So ꝓoſſum intelligere ꝙ dolus fuerit incidens / ⁊ dicam
res retineri donec decipiatur ⁊ non vltra. Itẽ poſſũ dice
re ꝙ dolus dedit cãm ↄctui:⁊ ſic erit nullus.

OQOontenz Licet emptoꝛz hereditat habe⸗
Pä Mp toꝛ.a vtiles actiones ſine ceſſione
X 3 debitoꝛẽ tamen per ceſſionẽ habet exercitiuʒ
directarũ. h. d. ¶ Op . hic dicit ꝙ directam ha
bet/ poſtea in fine vtilẽ:ergo altera ẽ ſuꝑflua:ſed reſpon⸗
de vt glo. .. —
Item opponitur ꝙ ꝑ ceſſionẽ non trãſeãt directe actio
nes vt.l.quis ergo.ff.de pecu.So.fateoꝛ ꝙ non tranſit:ſʒ
cius exercitium.
¶ MWodo quero quid tranſeat per ceſſionem? Re⸗
ſpondeo regulariter ex ſolo titulo non tranſit vtilis:⁊
ideo regulariter per ceſſionem tranſit vtilis: ⁊ ideo ſi
poſtea fiat ceſſio: tamen circa vtilem operari non poſ⸗
ſit facit tranſire exercitiũ directe qcquid hic dicat gi.qꝛ
melius dicit in.l.ſi ex legatoj.de legat.⁊.l.j.S.de actio.⁊

obli. Sic dicimꝰ ꝙ ſi qͥs habet naturalẽ poſſionẽ tĩ cum

eius animus nõ poſſit oꝑari in retentione ciuilis oꝑatur
in retẽtione naturalis vt ſic quocũq; vadat e aĩo retine
at vt not.in.l.licet.j. de acquir.poſ.⁊.l.j.ff.de acquir.poſ.
Sed mandatum eſt in re pꝛopꝛia domini:⁊ ideo ſemꝑ ex⸗
ercitium directe tranſit. Modo quero quomodo cogno
ſcam an vtilem pꝛoponat ſuo nomine ad directam nomi
ne domini. Reſpõdeo hoc appebit ex foꝛma libelli: nam
ſꝑ in narratione nominatur dñs:qꝛ dico ꝙ talis eſt cre⸗
ditoꝛ talis ⁊ mihi ceſſit nune godo refert an in concluſio
ne concludam ipſum condemnari mihi ⁊ videoꝛ eligere
vtilẽ q̃ mihi pꝛopꝛio nomine competit:aut concludo ipᷣʒ
mihi ↄdẽnari ꝓcuratoꝛio noĩe ⁊ videoꝛ directã ꝓponere
noĩe dñi.Sʒiqͥd ſi hoc nõ apꝑeat:vt qꝛ peto ſimplicit᷑ ipʒ
condemnari:certe non videtur ꝙ valeat libellus/quia cũ
ggat ex iure ceſſo:⁊ ſic ceſſio eſt materia agendi:vt.l.ſi eo
tempoꝛe.ff.de peculio.⁊.l.j‚iS.ex incendio.de incen.rui.
nau.⁊ in concluſione non nominet dominum et non pe⸗
tat ſibi condemnari pꝛocuratoꝛio nomine /male ſtat libel
lus.Sed nunquid ſi fit ceſſio in reali debet in libello do⸗
minus nominari ſicut cum fit ceſſio in perſonali. Reſpõ⸗
deo ſic:nam dicam talis eſt dominus talis rei quam poſ⸗

Ceſſioneʒ ſides ⁊ mihi ceſſit iura ſua.¶ Modo quero quid ſi ago ex

D j ödum Deceptus dolo aduer
no *ſarij quifuit incidens
nõ dans cauſam contractui agit actione ex eo

tur veditoꝛ ſcire qualitatẽ patrimonij ſuivt.i.quiſquis. j.

in.l.ex legato.S.de lega.Alij dicunt ꝙ immo compellitur
ambas cumulare / quia vbi plures actiones competunt
ad idem etiam ſi veniũt ex diuerſis cauſis cogitur actoꝛ
cumulare/vt.l.heredes .S. j. famil.herciſcun.⁊.l.nõ eſt no
uum. de actionibus empt.⁊.l.cum duobus.S.ſi plures ff.
pꝛo ſocio.⁊.l.pꝛetoꝛ ·S·ſi michi plures.de iniurijs. Ego
puto ꝙ non poſſint cumulari:quia vbicunq; actiones ſũt
tales ꝙ lata ſnĩa in vna põt ꝑare aliquo caſu exceptionẽ
rei iudicate in alia nũqᷓ; poteſt fleri cumulatio vt no.Py.
ex.de regulis iur .nullus pluribus.li.vj.⁊ pꝛobatur per
l.fundi.⁊.l.fundum. ſff.de exceptio.ſed ita eſt ꝙ lata ſentẽ⸗
tia ſuper vtili poſſet parari exceptio rei iudicate contra
directam.vt ſi abſolueretur debitoꝛ:quia non debitum li
cet poſſet taliter ferri ſententia in vna qᷓ; in alia non pꝛeiu
dicaret vt ſi fuiſſet abſolutus debitoꝛ:quia iſte ceſſionem
non potuit oſtendere.nam pꝛopterea impediretur agere
directa nomine eedentis oſtendendo mandatum: ideo
quia poteſt eſſe ꝙ parabit exceptionem in alia ⁊ ꝙ nõ pa⸗
rabit ideo non admittitur cumulatio.ſ Pꝛeterea dicunt
quidam ꝓꝙ ea ratione opoꝛtet ꝙ eligat:quia diuerſe exce⸗

ptiones ſunt parate contra directam ⁊ diuerſe contra vti

lem:vt.l.ſi duo.ff.de ſolutio.⁊.l.ſi mihi ⁊ tibi.de leg.j.⁊ſic
expedit reovt ſciat que pꝛoponantur.Sed videamus an
hoc ſit verum /ſcilicet ꝙ aliqua exceptio poſſet obſtare ce
denti ⁊ ſic directe actioni que non obſtet ceſſionario ⁊ ſic
vtili.Certe aut exceptio eſt realis que obſtabat cedẽti⁊
obſtabit etiam ceſſionario indubitanter:aut eſt perſona⸗
lis:⁊ tunc ſi intentat directam cum vtatur in ea admi⸗
niculo ſui auctoꝛis obſtabit exceptio ſibi:aut intẽtat vti⸗
lem nomine ſuo:⁊ tunc cum non vtatur adminiculo ſui
gauctoꝛis nõ obſtat ſibi ex pacto ſi habet cauſam onero⸗
ſamvt eſt hic/ſecus ſi lucratiuam:⁊ ita dicunt per.l.apud
celſum.S.de auctoꝛis.ff.de doli exceptione.⁊.l.doli,:deno
uatio.Tu dic ᷣm Jacobum de arenis ꝙ quelibet exce⸗
ptio que obſtabat cedenti indiſtincte obſtat ceſſionario:
quia ſemper vtitur adminiculo ſui auctoꝛis ſiue pꝛopo⸗
nat vtilem actionem ſiue directam cum ſemper nominet
eũ ĩ libello ĩ narratiõe ⁊ ↄcluſiõe ĩdirecta/vł ĩnarratiõe
tantũ inutili:vt.S.dixi.et.l.doli.cum ſimili.loquitur in
delegatione vbi quis non vtitur adminiculo:ſed agit ex
pꝛopꝛia ſtipulatione:⁊ ideo diſtinguitur an habeat titu⸗
lum lucratiuum an non /ſecus in ceſſione vt dixi in qua ſẽ
per vtitur adminiculo ſui auctoꝛis:nec obſtat.l.apud cel
ſum ·S.ſi cum legitima.ff.de doli exceptio.per ea que ibi
nota.nam ibi agit ex pꝛopꝛiodominio ⁊ in eum tranſſlato
⁊ ita nullus acceſſione vtitur:at hic actio in eum tranſire
non potuit: vt.S.dixi.⁊ ideo auctoꝛis adminiculo vtit᷑
¶ Item quero an ſint due actiones in ſubſtantia vtilis ⁊ Atilis:

