gis ⁊ tũc valet ⁊ pncipale ⁊ acceſſoꝛiũ.vt dicta.l.paciſci.
Nec obſt.l.non dubium:quia refert an id quod ꝑacto di
ſponitur ſit cõtra.l.⁊ tunc nõ viciatur / aut pactũ ipſum
eſt contra.l.⁊ a lege impꝛobatũ ⁊ tunc non valet.vt dicta
l.paciſci.quod ſecus eſt in reſcriptis quia hoc ipſo ꝙ cõ⸗
tinet aliquid cõtra.l.eſt impꝛobatuʒ a lege:qꝛ habet legẽ
derogatoꝛiam qð non habet pactũ:⁊ ideo in pacto valet
pꝛincipale ⁊ acceſſoꝛium.vt dicta.l.paciſci.alio modo di

citur pꝛeter legẽ: quia non abeſt quod abeſſe debet vt do

lus metus:⁊ tunc cum pactũ non ſit a lege impꝛobatũ te⸗
net pꝛincipale ⁊ acceſſoꝛium. Sed venit reſcindendum
7 pᷣncipale ⁊ acceſſoꝛiũ /ſi eodem vicio laboꝛet.vt.l.ſi de⸗
bitũ·de remiſſi.pig. Alio modo dicitur pᷣter legem:quia
non adeſt qð adeſſe debet /vt quia debeo paciſci michi ⁊

—

non alij ⁊ tunc cũ.l.non ĩpugnet pactũ:ſed dicit ꝙ ftat / ſi
flat non valebit:tunc licet pᷣncipale nõ valeat valet acceſ
ſoꝛiuz ſi nõ laboꝛat eodẽ vicio.vt inſti. de inutili ſtip·S· al
teri.¶ Sed ↄtra hec op.vbi deficit foꝛma rei ipſo iure nõ
valet ad eo ꝙ naturalis obligatio nõ contrahitur. vt.l.j.

Fo. XLVII.

S. ſi quis ita.ᷣff. de verb. oblig.⁊.l.j.S eum qui.de cõſti.pe⸗
cu. ¶ Si ergo ipſo iure nõ tenet pꝛĩcipale qmodo valet

aæacceſſoꝛiũ. Reſpõdeo altero duobꝰ modis:pᷣmo quia di

co ꝙ hic non eſt defectus in foꝛma.nã due ſunt opiniões
doctoꝛũ vna eſt ꝙ de diffinitione pacti fit hec pactuʒ eſt
duoꝛũ vel plurium in idẽ placitus ⁊ conſenſus in aliquid
faciẽdo vno ab altero. vt not.ff.eo.l.j.in pᷣn.⁊ ſi totuʒ hec

elſſet de diffinitiõe vbicũq; alteri quis paciſceretur nõ va

leret pactũ ipſo iure cũ hic foꝛma deficeret. Sed alia eſt

opinio aʒo.ꝙ illud nõ debeat adijci in diffinitiõe. vñ ipe

dicit ĩ ſumma ꝙ pactoꝛum alia vtilia alia mnutilia:tũc di⸗
cemus ꝙ ſi quis alteri paciſcatur nõ deficit foꝛma pacti:
ſed eſt defectus in effectu acquiſitiõis:nec debet dici nul
lũ ſed inutile:⁊ ideo acceſſoꝛium poterit valere ſi eodem
modo nõ laboꝛat vt dicto/S. alteri. Vel aliter qͥdd am eſt
adeo acceſſoꝛiũ ꝙ adeo reſpicit pᷣncipale ꝙ ſine ipᷣo eẽ nõ
poteſt.⁊ tuncviciato pᷣncipali non põt acceſſoꝛium rema
nere:ſʒ quoddã eſt acceſſoꝛiuʒ quod bñ reſpicit pꝛincipa⸗
le/ſed tñ ſine pꝛincipali poteſt ſubſiſtere vt eſt cũ ſtipuloꝛ
alteri ⁊ mihi penã immo penavideturvenire ad nouatio
nem pacti/⁊ideo poteſt per ſe ſubſiſtere licet pᷣncipale nõ
valeat vt dicto· S· alteri. Aut ergo pactuʒ eſt m legem ⁊
vtrũ q; valet aut eſt ↄtra legem pactũ ipᷣm ⁊ nõ valet ali⸗
quid ſecus ſi nõ pactũ.Sed id quod in pacto diſponitur
eſt contra.l.vt dixi:quia tunc dicitur pꝛeter legẽ:⁊ pactũ
pᷣter legem dicitur tribus modis vt dixi. .
Ad d it i 0 Adde ad iſtam legẽ ꝓ amplioꝛi declars
tione eoꝛum que hic no.per Jac.butri.

ꝙ pactum contra.l.eſt nullum:⁊ dicitur contra.l.quando

l. expᷣſſe ꝓhibet pactum fieriiſi vero lex nõ ꝓhibet expᷣſſe
pactũ fieri/tunc ſi diſpoſitio.l.reſpicit fauoꝛẽ partis põt
fieri pactum in ↄꝛium.l.paciſci.⁊.l.pactum.ſff.eo.⁊ plene
no.pꝑ gl.⁊ doc.ĩ.d.l.paciſci.ſecus ſi reſpiceret publicã vti
litatẽ.l.iuriſgen·S.ſi paciſcar ⁊·S. ⁊ gñaliter.ffeo.Qñ pa
ctum dicat᷑ ð.l.⁊ quãdo pᷣter.vide bar. in.l.cũ lex.in pen.
col.ff.de fideiuſſoꝛ.⁊ in.l.j.ff.de nouatio.bal.i.l.nõ dubiũ.
pe.q.S.de.legi.⁊ ibi als dũ legerẽ oꝛdinarie Andeg.d.l.
nõ dubium.pꝛedicta ad longũ declaraui ꝓ pᷣludijs dicte
l.idẽ dixi ex mente Bar. in.l.general.ff. de verbo.obliga.
dũ legebam ti. de verboꝝ obliga. Et adde ſᷣm Yaſon.de
may.hic ꝙ vbicũq; in aliqua diſpoſitione apponit᷑ a ſupe
rioꝛe clauſula decreti annullatiua:vt qꝛ dr ſi ſecus factuʒ

fuerit ſit irritũ ⁊ inane:tunc pactum vel cõſenſus partiũ

nihil poteſt operari glo.no.in.c.ſtatutum.ad finẽ pᷣncip.
⁊ in.c.diſpẽdia in verbo ꝓceſſus.de reſcript.libꝛ.vj.⁊ ibi
phi.fran.⁊ ita ibi comendabã illas glo.mẽti Andegauis
dũ legi ſextum libꝛũ decretalium in dictis.cc.iũctis que
no per glo.no.in cle.j.in verbo inhibentes de iure patro.
⁊ eſt glo.de iure ciuili notabilis in.l.a diuo pio in gloſ.in
verbo actionem.ſff.de ritu nuptiarũ.no.multũ ſᷣm bal.in
dicta.l.non dubium.⁊ in.l.iubemus la.ij.S.ſane.S.de ſa⸗
croſanctis eccle.⁊ in.c.latoꝛ in fi.ex de re iudicata tex.ſo ⸗
lẽnis in.c.dilecto.in ver.niſi foꝛte.quem doc.ibi multum

notãt de pꝛebendis:ratio eſt quia vbi apponit᷑ clauſula

annullatiua:tunc illud dicitur datum pꝛo foꝛma ſᷣm bal.
⁊ ange.in.l.j.ff.de liber.⁊ poſthu.ſequitur NPetrus de an
char.in rep.c.canonum ſtatuta.ex de conſti.inverſi.Que
ro ſi ſtatuto caueatur quod notarij ⁊c. Sed vbi aliquid

requiritur pꝛo foꝛma partium conſenſus nihil operatur
aut᷑.iubemus:·j.de iudicijs Bar.in.l.de his.ff de trãſact.

Et ſicut pactum cõtra.l.eſt nullũ ita pactum contra bo⸗
nos moꝛes.Et eſt aduertẽdũ ſᷣm YJaſ.de may.hᷣ ꝙ pactũ
cõtra bonos moꝛes de iure ciuili eſt:quicquid eſt impꝛo
bum vel inhoneſtuʒ dicitur contra bonos moꝛes ſed de

iure canonico illud ſolum quod inducit pactum ſᷣm bal.

hic in ſecundo notabili.⁊ in.l.pactum ꝙ dotali. in. xix.
qj· de colla.⁊ in.l.non dubiũ.in.xvij.oppo.S.de.legi.⁊ in
c.j.S.ſacramenta.de iur.patro.⁊ notabiliter in rubꝛica·j·
de condi.obtur.cauſam.⁊ dicit Paul.de caſtr.hic ꝙ re⸗
gula.c.non eſt obligatoꝛium.in. vj.que dicit ꝙ iuramen⸗
tum contra bonos moꝛes non eſt obligatoꝛiuʒ debet in⸗
telligi quando eſt contra bonos moꝛes de iure canonic.
⁊ ſic quando inducit pactum ſecus quando eſt contra
bonos moꝛes ciuiles.Et per hoc infert ꝙ donatio facta
inter maritum ⁊ vxoꝛeʒ conſtante matrimonio firmatur
iuramẽto:quia licet ſit contra moꝛes ciuiles.l.j.ff. de do
natio.inter virum ⁊ vxoꝛẽ.tamen non eſt contra bonos
moꝛes canonicos ergo flrmatur iuramẽto.⁊ iſta eſt opi⸗

Butrigarius ſuper ſcdᷣo libꝛo Codicis

nio communis licet bar.in.l.j.contrarium dixerit.⁊ in.l.
cum quis decedens·S.j.ff.deleg.iij.idem tenẽt Bal.Sa⸗

ly.⁊ ful.in.d.l.j. Paul.de caſt.conci.lxiiij.car. in cle.j ·S.

poꝛro.in.v.q.de iureiur.veruntamen idẽ Bar.ſibi cõtra
rius tenuit ꝙ ĩmo firmetur iuramento donatio facta per
maritum vxo.vt no.in.l.ſeius ⁊ augerius.ad..i.fal.ff.xĩ.l.
ſi quis pꝛo eo ad fi.pꝛincip.ff.de fideiuſ.late per Guil.de
cu.⁊ alb.in.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi:S.itẽ ſi iurauero.ff.de iure
iura.Abbas concilio.lxxxviij.in.ij.volumi.incipiẽte fa⸗
ctum ſic ꝓponitur. Paul.de caſtr.hic cum alijs con.per
Jaſo.hic.iĩ.ij.colum.verſic.contra oppo.vbi dicit ꝙ hec
opinio eſt cõmunis ⁊ vera: quod pꝛobat ſic.donatio ĩter
patrẽ ⁊ filium licet ſit pꝛohibita a.l.tamẽ firmatur iura⸗
mento.vt not.Alexand.⁊ ibi late videas ꝑ Jaſon.in.l.ſi
donatione ..de colla per Bald.in.l.fi.in fi.. de vſucapi.
pꝛo donato.ergo ſimiliter firmabitur iuramẽto donatio
iter maritũ ⁊ vxoꝛ.cum iſte donatio. que fiunt per patrẽ
filio in poteſtate ⁊ per maritũ vxo.cõſtante matrimonio
de iure equiparãtur.vt ĩ.l.donationes quas parentes ·j.
de donatio.inter virũ ⁊ vxo.ſᷣm Jaſo.⁊ vide Jaſo.hic ĩ
verſi.vltra alios pondera ⁊c.
E Eb itoꝛi Si creditoꝛ debitoꝛi ſuccedit
WeN TL:actio confunditur:põt tñ ſibi
ENpper pactũ cõſulere debitoꝛ in eo quod ſibi de⸗
AAAbebatur cũ hereditas ad alterũ deuoluatur.h.
d. Diſtigue vt glo.Caue tamẽ quia qñ creditoꝛ ſuccedit
debitoꝛi confunditur actio quo ad iuris ſubtilitatem: qꝛ
de ſubtilitate iuris debet obligatio habere neceſſitatem
actionis quã neceſſitatẽ quis ſibi imponere nõ poteſt.vt
l.fina.ff.de arbitris. Item extinguitur quantum ad fide
iuſſoꝛes debitoꝛis:quia deſinunt eſſe obligati amodo.vt
l.vranius.ff de fideiuſſ. ¶ Itẽ extinguũtur quantum ad
exercitiũ in iudicio quia ſeipſũ cõuenire nõ põt:quia ſic
eſſet actoꝛ ⁊ reus quod eſt cõtra.lʒ.inter litigates.ff.de iu
dicijs.ſed bñ durat ſubſtantia obligatiõis quantum ad
hoc vt in cõputatione falcidie poſſit deduci tanq; es alie
num. vt.l.ſcimus.S·in cõputatione·j.de iure deli.⁊.l.in ĩ⸗
ponenda·j.ad.l.falcidiã.¶ Item non extinguitur quomi
nus ad eũ habeatur quãdoq; regreſſus hoc modo: quia
aut hereditas remanet penes creditoꝛẽ ⁊ nõ hʒ regreſſuʒ
ad debitũ.aut hereditas deuoluitur ad aliũ:⁊ tunc aut ſi
ne facto creditoꝛis ⁊ durat debitũ.vt.l.eum qui.ff.de in⸗
offi. teſt. aut facto creditoꝛis deuoluit᷑ ad aliuʒ:⁊ tũc aut
culpa creditoꝛis ⁊ non durat debitũ:aut ſine culpa ⁊ du⸗
rat.vt.l.indignum.⁊.l.heredẽ.ff. quibus vt indig.¶ Wo
do querit glo.quid ſi ſtipulatio nõ interuenit.⁊ dic vt gl.
qWuod an verũ ſit dicam · . . .
¶ Sed opp.ꝙ ſtipulatio nõ teneat:qꝛ alteri ſtipulari ⁊c.
inſti. de inutil.ſtip · S· alteri. Sol.hic intereſt paciſcentis:
21 ideo valet.Si ergo interuenit ſtipulatio planũ eſt:ideʒ
ſi tradatur res /quia pactũ eſt neſcitum.¶ Sed quãdo nõ
traduntur ſed dimittuntur penes reum cum pacto. dicit
glo.ꝙ eſt pactũ nudum. Tu tamen poſſes dicere ꝙ ſit ve
ſtitum quia hec ſunt paria tradere vel dimittere ſi res eſt
in pꝛeſenti.vt in.l.hec ſi res.ff.de rei vendicatione. Sed
quando res eſt ſine pacto. Modo eſt dubium et nonvide
tur gloſa bene dicere:quis quomodo excipietur de pacto
quod eſt factum contra.l.quicquid aſtringi.ff.de verbo⸗
rum obligatione.
¶ Itẽ quomodo ad pꝛimam actionẽ extinctã poteſt ha
berĩ regreſſus contra.l.que res.S. areã.ff.de ſolutio.
¶ Itẽ quomodo creditoꝛes cedunt actiões heredi cõtra
extraneum cum actiones contra ipſum heredem dari de
beant. ¶ Item quare in pacto expꝛeſſo non reditur ad
pꝛimam actionẽ:ſed in tacito ſic:pis rationibus videtur
gloſ.male dicere. Sed tu potes ſuſtinere ſic ⁊ pꝛimo re⸗
ſpondere ad pꝛimum argumentũ ⁊ dico ꝙ verbũ heredi
tatis quia dicit dimitto penes te hereditatẽ videtur taci
te paciſci ꝙ om̃ia onera ſubire debeat ⁊ ſuccedat loco he
redis ac ſi ab initio iſte fuiſſet heres.vt.l.ij.. de heredi.
ven. Nec ob.ſcõᷣʒ argumẽtũ quia non eſt omnino extin⸗
cta actio quo ad omnia.vt.S. dixi cum hic hereditas de⸗
uoluatur ad aliud factum creditoꝛum ⁊ ſi ſine ſui culpa:
⁊ ideo ad eã poteſt haberi regreſſus. Hec ob.tertia rõ:qꝛ
cũ dixerim iſtũ ſuccedere loco heredis cui dimittit᷑ here
ditas poterũt cedi actiões contra eũ. Mec ob.qrta ratio
quia quod dicit gloſ. in tacito pacto rediri ad pꝛimam
expone ideſt in factum ⁊ concoꝛdabit. Vel dic ꝙ etiam

decid

ad ipſam pꝛimaʒ rediri poteſt vt dixi cũ non ſit ſimplici

ter extincta. Illud tamen verũ non puto ꝙ creditoꝛes vl

lo caſu poſſint cõuenire emptoꝛẽ niſi ſponte velit:vt.S.e.
l.ij. quicquid dicat glo.cõclude ergo ꝙ aut interuenit ſti
pulatio / et planum eſt. aut ſtipulatio non interuenit et
tunc aut res fuit reddita per ſententiã ⁊ poſtea re tradita

et pactũ eſt veſtitũ rei interuẽtu/nec poteſt habere locuz

in factum ex ſentẽtia cum ſemel ſit res reddua.Sed ha⸗
bebit locũ pꝛeſcriptis verbis actio.ſi autem res non fuit
reddita per ſentẽtiam ſed fuit dimiſſa penes cõöuentum ⁊
tunc aut res erat in pᷣſenti ⁊ puto ꝙ pactum ſitveſtitũ rei
interuẽtu:vt.l.hec ſi res.ff.de rei ven.et agetur pᷣſcriptis
vᷣbis.vel etiam pꝛiſtina actione cũ nõ ſit oĩno ſublata.vt
dixi. Sed ſi res nõ erat in pᷣſenti ⁊ tunc eſt nudum pactũ
T poteſt agi in factum ex ſentẽtia:ſi autẽ nullũ pactũ fue
rit expꝛeſſum tunc aut victoꝛ donauit res reo et non põt
agere in factũ ſed per cõuentionem tacitam dimittendo
ſub nomine hereditatis aget pꝛima ſi donauit tunc in fa⸗
ctum. 1
Ad ditio Adde ad iſtam legẽ pꝛo amplioꝛi decla
ratione regulã ꝙ quotienſcũq; creditoꝛ
ſuccedit debitoꝛi vel ecõtra actio cõfunditur ratione cõ⸗
trarietatis qꝛ actio ⁊ paſſio poſſent ſimul ſtare in eo.ſub⸗

iecto.vnde ſi in totum ſuccedat in totũ confunditur/ſi in
parte:cõfunditur ꝓ qua parte eſt heres.il.ſi vxoꝛ . de bo.

auct.iudi.poſ.l.licet.jad.l.fal.cũ alijs alleg.in glo. Am⸗
plia iſtam regulã ⁊ pꝛocedat ctiam ſi creditoꝛ ſuccedens
debitoꝛi ſit grauatꝰ per fideicõmiſſum de reſtituẽdo he⸗
reditatem ſᷣm ange.⁊ imol.in.l.deducta.in pꝛin.ff.ad tre
bel.Tamen in cõtrariũ facit tex.in.l.huiuſmodi.S.edes.

inucta glo.ff.de le.j.Limita ⁊ declara iſtaʒ regulã vt ha⸗

bes per paul.de caſt.in conſi.clxij.incip.viſa facti narra
tione ſatis longa in.j.col.Limita etiã alijs tribus nota⸗
bilibus modis vt hic per.d.alex.Et adde in materia qð
decidit ludo.ro.in conſi.cclxxvj.qð incipit viſis dubijs

ꝓpoſititematis.Et idem adde ꝙ creditoꝛ heres inſtitn

tus a debitoꝛe nõ petendo debitum non renũciat heredi
tatem dũ modo petat cũ expꝛeſſa ꝓteſtatiõe.glo. eſt in.l.
vt debitũ in glo.j.⁊ ibi not.bal.j de heredi.actio.⁊ bal.et
paul. de caſt. hic.
E aâa paſcenda.
Fn (2 Ein In pꝛeſentilege vltra queſtio
K G Ad d itio nes poſitas ꝑ ang.de peru. in
tractatu ſociatis ⁊ ſocide in.ij.parte pꝛicipali.Queritur
pᷣm iaſo.de queſtione tali ſi animal datũ in ſocidã pereat
cuius ſit periculũ.Conclude ꝙ ſi dñs retinuit dñium eiꝰ
eſt periculum per regulã.l.pignus:j.de pigno.actio.niſi
dolus vel culpa paſtoꝛis interuenerit.Si vero dũium eſt
trãſlatum in paſtoꝛem quia datum eſt cxaminatũ.l.quo⸗
tiensj.de iut.do.tunc licet videtur dicendũ ꝙ periculuʒ
debeat eſſe paſtoꝛis per regulã.d.l.pignus.tñ eſt cõmu⸗
ne paſtoꝛis ⁊ dñij.tex.eſt in.l.cum duobus·S. dãna.ff. ꝓ
ſoc.ſᷣm bal.ſaly.⁊ moder.hic ⁊ bal.in.l.j.in.viij.qj.ꝓ ſoc.
⁊ in.l.j.j.de fruc.⁊ lit.expen.Et ſi dicis dñium eſt paſto⸗
ris ergo etiã eius debet eſſe periculum. d.l.pignus. Rñ.
no.ſᷣm bal.hic melius q; in locis pꝛedictis ꝙ eſſet verum
ſi cum dñio tota vtilitas ad eum ſpectaret:ſed quia vtili⸗
tas eſt cõis.ita periculum eſt cõmune ⁊ licet bal.nihil al⸗
leger alleg.tex.melioꝛem de iure.in.l.ſi titius.ver.ſed nec
ipſius.ff.de pꝛeſcrip.vᷣbis quẽ paul. de caſt. ibi dicit eſſe
ſingulariſſimum ⁊ mirabiulem ⁊ neſcire alibi cõcoꝛdantẽ
vbi eſt tex.ꝙ in mutuo pecunie in quo trãſlatum eſt do⸗
minium.tñ ſi creditoꝛ ex pacto habet pꝛincipalẽ vtilita⸗
tem ad eum ſpectat periculũ illius pecunie dato ꝙ domi
nium ſit trãſlatum in ipſum debitoꝛẽ̃. Item ⁊ foꝛtius da⸗
to ꝙ ſit debitoꝛ quãtitatis q̃ perire non põt.l.incendiũ·j·
ſi cer. petatur. teneas coꝛdi illum tex.quia valde eſt ſolẽ⸗
nis ᷣm iaſon.de may.hic fi.col.circa pꝛĩcipium. Et vide

que vult bal.in.l.patruus in finali.q.ſ.cõmunia vtriuſq;

iudicij. Et vide iaſo.de may. hic fi.col.ver. Item quod

it. ⁊c̃.

iuris:vel incidit in cõtractum reſcinditur/ex⸗
ceptione vel replicatione doli. h. d.

Additio Adde dum dicitur in tex.ibi nullã ſe cõ

trouer.⁊c̃.vltra bal.et ſaly.qð pꝛomit⸗

Quãdo dolus dat cau
— B in P 0 ſtea. ſam contractui ſtricti

ſuit
tore⸗

nur.

Neen

ſ

ace ve
ita qᷓ ſint
et quõ ve⸗
ſtiuntur.

acta
Pa⸗
ſint.

de non petẽdo / immo qð eſt plus ᷣm ia.ꝓmittere nec in

iudicio/nec extra de iure nec de facto mouere cõtrouer.

pm bar.in.l.amplius non peti.in.ij.col.ff.rem ra.habe.⁊
aliquid in.l.lucius.Sitres heredes.et ibi tex. cum glo.ff.
ad trebel.⁊ in.l.diuus.ff.de peti.here.bal.in.l.j.jde teſti.
ſaly. in.l.qui fundũ.j.ti.j.antho.de bu.in.c.ſi diligenti.de
ſcrip. e. ange.in l.ſed ⁊ ſic tenoꝛe·S. ꝙ erizimus. ff. de
cõſti pe. VUltimo tenebis mẽti ex iſto tex.in fi.verſi.libe⸗
rabit ᷣm cy. bal.ange.ſaly.⁊ ful.hic eſſe tex.expᷣſſioꝛem de
iure qð ex pacto de non petẽdo oꝛitur obligatio natu. qꝛ

qui ꝓmittit obligatur naturaliter.de quo vide bar. ⁊ ali⸗

os in.l.ſi vnꝰ.S.tenebꝛoſo.pactꝰ ne peteret.et.ff.de pac.⁊
ibi vltimate dum legebam andegauis dic.S. pac.ne pete⸗
ret adducebam ibi ad longũ ⁊ cõſueui allegare in lectio⸗
nibus meis iſtã legẽ hoc modo faciẽs pactum de non pe

tendo eſt obligatus naturaliter non pctere et iſtud eſt ꝙ
volunt cy. bal.⁊ alij. in vᷣſi.vltimo.S. S

ber traditionis coherẽtiam.h.d.
C¶ Bio. dicit ꝙ veſtit̃ hic interuentu rei. quod
H, non eſt verum: qꝛ hic non ẽ ↄtractus ĩnoĩatus:
ſed noĩatu

ergo qñq; re qð eſt in quinq; caſibus.ſ.in mutuo /in debi
to / depoſito / comodato/⁊ pignoꝛe/a dicit᷑ re contrahi qꝛ
ſubſtãtiam capit a re.⁊ incipit a re.nec pꝛius eſt cõtractꝰ
qᷓ; res interueniat / nec ante interuenit res qᷓ; cõtractus ⁊
ſic cõcurrunt ſᷣm idem tẽpus.
pulatione ⁊ ſi dicas ĩmo cõtrahitur ↄſenſu verbo expᷣſſo

vnde non a cõſenſu capit robur:ſed a tali cõſenſu.ſ.vᷣbo.
expꝛeſſo ⁊ ideo verba ſunt de ſubſtãtia:vt inſti.de verbo.
ob · S. ſed hec ſolẽnia. Item veſtitur litteris vt in cirogra
phoõ poſt biẽnium. Itẽ veſtit᷑ ↄſenſu quod eſt in his caſi⸗

bus ſcʒ in emptione/locatione /ſocietate/⁊ mãdato/⁊ de

iure pᷣtoꝛio.l.in pignoꝛe.ffe.⁊ ſi dicas nõne in alijs req⸗

ritur cõſenſus: Reſpodeo ſic.ſed in alijs ſolus cõſenſus
non ſufficit: in his ſic. Item veſtitur coherẽtia ↄtractus

de quo habebis ·.e.petens. Item coherẽtia traditionis

veſtitur vt eſt in cõtractu innominato iam dudum inito

et poſtea dum tradit᷑ res fit pactum: nam tũc nõ veſtitur

coherentia cõtractus qꝛ iam eſt factus ante ſed coheren

tia traditionis. Item veſtitur rei interuẽtu: vt in cõtra⸗
ctibus innoĩatiõ ⁊ differt a ↄtractu re quatenꝰ ↄtractus

re nõ eſt anteqᷓ; res nec ante res tradit᷑ quã contractꝰ ſed

cõtractus interuẽtu rei eſt ↄtractus anteqᷓ; res tradatur
nec rei interuẽtu facit contractũ:ſed iam factum cõtra⸗
ctum implet / nec agitur ex re ſed ex ↄtractu dudum inito
ſed in contractu re agitur ex re. Item in cõtractu inter⸗
uentu rei poteſt dudum poſt contractum res interuenire

7

quod non eſt in contractu re / quia ſi pꝛomitto mutuare

non eſt mutuum ſed conuentio de mutuãdo. Item veſti⸗
tur operis iuſſio. Item legis auxilio. Item iureiurando

¶ Modo quero que ſint pacta nuda:? Rũdeo illa que nõ
habent aliquod veſtimẽtum de pᷣdictis:vt ſi nudo pacto

x.pꝛomitto. Item ſi ex ſtipulatione minus ſolẽni pꝛomit
titur. Sed vltramõtani hec impugnãt / dicẽtes ꝙ nõ ſunt

veſtimenta pactoꝝ ĩmo vnũ tm.ſ.interuentus rei.Et ad
hoc vt pactum veſtiat᷑ ſm eos requirunt᷑ tria. Pꝛimo ꝙ
fuerit nudũ. Item ꝙveſtiat᷑. Itẽ tali veſtimẽto ꝙ cuilibʒ

attributũ veſtiret illud ⁊ ex hoc ipſi dicunt ꝙ cõtractus
re veſtitur:qꝛ naſcitur cum re.i.cũ veſtimẽto:ergo cũ nj
ſit dare ꝙ nun ; fuerit nudũ ergo nec veſtiri potuit. Rtẽ
eſt in cõtractu verboꝝ ⁊ litteris.qꝛ aut nõ ſunt aut ſi ſunt

naſcũtur veſtita in cõtractu qui perficitur ſolo cõſenſu di

cunt ipſi ꝙ remanet nudũ ⁊ ex ipſo agr.⁊ dicunt ꝙ ibi eſt

ſolum vinculũ naturale nec mirum qꝛ ſicut lex poteſt effe

ctum naturalis tollere ſi obuiat obligationi. Itẽ ſicut ci

uili obligationi poteſt dare robur naturalis:ergo et na⸗
turali robur ciuilis:⁊ ſi eſſet in eo ciuilis non poſſet ſolo

conſenſu tolli ſed ſolũ naturalem obligationem tolleret:

vt.l. ſtichũ · S. naturalis.ff.de ſolu.¶ Item dicũt ꝙ; nõ ve⸗
ſtitur pactũ legis auxilio:qꝛ hoc veſtimẽtum non eſt cer
te ĩmo licet iuuetur lege remanet nudũ ⁊ ex ipſo agitur:
vt.l.etiam.ff. de vſuris. Itẽ dicunt ꝙ exẽplum nudi.ſ.ꝙ

Egem Pactum non eſt nudum qð ha⸗

S:⁊ ideo dic ꝙ veſtitur coherẽtia traditionis.
¶ Op. de. l ſi tibi..loca.Sol.vt glo.¶ Quero que pacta
ſint veſtita ſiue nuda:cognito ergo que ſint veſtimẽèta pa
ctoꝛũ ⁊ ſic pacta veſtita apparebit q ſint nuda:veſtiun

tem veſtitur verbis.i.ſti

„

ro. XLVIII.

quãdo nudo pacto pꝛomitto ꝙ eſt in totuʒ bene eſt bonũ
ſed exẽplum de minus ſolẽni ſtipulatione repꝛehẽdunt
ipſi tali rõne:qꝛ ſtipulatio inutilis vt qꝛ facta inter abſen
tes habet oĩa ſui ſubſtãtialia.⁊ ideo dicitur ſtipulatio l,ʒ
inutilis ⁊ nõ pactum:vt.l.an inutilis.ff.de acceptilatio.?
ſi in ſtipulatiõe deficeret foꝛma:vt quia interrogatio nõ
cederet non deberet etiã vt pactum valere iur regulam
j· S. eum qui.ff.de conſti:pecu.ſᷣm ergo eos vnum ſolũ
dicitur veſtimẽtum.ſ.interuẽtus rei.vt in ↄtractibus in
noĩatis qꝛ fuerũt nuda ⁊ poſtea eſt veſtimentũ cõe.Sed
iureiurãdo nõ veſtit᷑ pactũ:qꝛ ẽ ſpale in operis libertoꝝꝛ.
in alijs ſecꝰ:vt.l.vt iuriſiurãdi.ff de oꝑis liber. Sʒ certe
male repᷣhẽdũt gl.qꝛglo.in.l.iure gentiũS.qnimo. dicit
qꝙ; ĩpꝛoðpe dicunt᷑ veſtiri ſʒ veſtita ſunt ea q̃ veſtita naſcũ⸗
tur:nam aut queris an ſint veſtita:rñũdeo ſic.aut q̃ris an
dicantur veſtiri ⁊ dico ꝙ non ꝓpꝛie ſed impꝛopꝛie vt ibi
pelle ⁊ carnibus veſtiſti me/⁊ tamen naſcitur homo cum
carne. Mec ob.qð dicit᷑ legis auxilio nõ veſtiri qꝛ expo⸗
no legem etiã que dicit pactum nudũ.ſ.als veſtitum cuʒ
auxilio legis vel nudũ.ſ.alijs veſtunentis habent tamen
veſtimentum hoc:ſed auxiliũ legis eſt quodda tenue ve⸗
ſtimentũ ⁊ veſtit pacta pinguia ⁊ calida:ſed frigida cuzʒ
tenui veſtumẽto veſtiri non poſſunt ⁊ ita eſt in cõtractibꝰ
qui conſenſu perficiũtur /nec eſt verũ ꝙ in eis ſit ſolũ na⸗
turale vinculum ĩmo ciuile etiã ⁊ ſi pactum apponit᷑ re in
tegra ad reſoluẽdum contractũ reſoluitur legis auxilio
ſi eſt per ſolũ pactum inducitur:ſed ſi nõ flat pactum ſup
Ictu: ſed qð pᷣcium nõ petã non reſcindit᷑ totus cõtractꝰ
vt.l.ab emptione.et.l.iuriſgentiũ.S.adeo. ff.e.et ꝙ ibi ſit
ciuilis patet quia naturalis ibi eſt que ex conſenſu naſci⸗
tur: vt.l.j.in pꝛin.ff.e. Item ⁊ robur ciuilis iuris non eſt
tãtum vnam obligationem vare:ſed naturalem habẽtem
robur naturalis ⁊ talis obligatio diffinitur inſti.de obli⸗
gatio.in pꝛinci.Eſt ergo vna ſubſtãtia habẽs qualitatẽ
ciuilis/⁊ ſi dicas eſt tantũ vna in ſubſtãtia quomõ ſubla
ta naturalis remanet ciuilis q̃ eſt accidẽs. Beſpõdeco qꝛ
Aad ſimul inita ſunt talis nature ꝙ vnũ ſe habet ꝑ mo⸗
um ſubſtãtie/aliud per modũ accidètis:ſed ſi ſeparent᷑
tũc id quod pꝛimo ſe habebat vt accidens modo ſe habʒ
vt ſubſtãtia:pꝛobatur in poſſione.in.l.peregre.ff.de acq⸗
ren.· poſſeſ.et.l.clam poſſidereS.qui ad nũd inas.ſic ergo
contractus qui cõſenſu perficitur habet caliditatem ⁊ ro
bur a iure ciuili ⁊ licet in alijs oĩbus ſit cõſenſus.non ta⸗
men a iure validatur:ſicut dicimus ꝙ omnes fili q;tum
ad ius nature ſunt pares patri:ſed ius ciuilę aliquos pᷣ⸗
fert.ſlegitimos.ſic ⁊ hic in omni cõtraetu eſt dare cõſen
ſum:ſed quãdoq; iſte conſenſus habet robur ⁊ adminicu
lum iuris ciuilis ⁊ erit veſtitum:vt in obligationibus ex
conſenſu:nam due cauſe ꝓducunt duos effectus:vt.l.j.j.
de ali.iudi.mu.cau.fac.ſed hic ſunt due cauſe/naʒ hic eſt
cõſenſus qͥ eſt cauſa naturalis opbligatiõis naturał. Itẽ
adminiculũ iuris ciuilis licet nõ ſolẽnitas ⁊ hec eſt cau⸗
ſa ciuilis:ergo habent vtrũq; vinculum. Sed quidã con
tractus licet habeat cõſenſum non tñ habet robur a iure
ciuili niſi ſolẽnitas interueniat ⁊ iſta nõ aliter qᷓ; cõſen ſu
veſtiãt᷑ remanẽt nuda.Et vt clare reſpõdeã ad.l.etiã.ff.
de vſur. dico ꝙ aliquãdo lex fouet pactum ⁊ contẽplati⸗
one pacti⁊ ipᷣm impinguat ⁊ tunc cum veſtit ⁊ actionem
pꝓducit ⁊ ita loquitur materia obligationũ ex conſenſu⸗
⁊ titulus de conſti.pecu.aliquãdo lex fauet pacto contẽ⸗

platione perſone ⁊ non pacti ⁊ tunc remanet pactũ nudũ
⁊ ex ipſo nudo agitur:vt dicta.l.etiam.aliqñ lex nõ fauet

pacto ſed contẽplatione pacti actionẽ pꝛoducit ⁊ tũc ex
pacto non agitur ſed ex lege:vt.l.ſi quis argentũ jde do
natiõibus.¶ Item nõ obſtat repꝛobatio exẽpli de pacto
nudo:qꝛ quedã foꝛma eſt coherens ei.qð eſt de ſubſtãtia
vt eſt in ſtipulatione cõſenſus vᷣbis expᷣſſus ⁊ tune cũ al⸗.
teratio eius habeat totũ contractũ reſcindere ⁊ nõ valer
vt pactũ ⁊ ita pcedit argumentũ ſuũ. Sed q̃dam foꝛma
non reſpicit id qð eſt de ſubſtatia:vt ſi in obligatione mi
noꝛis non aſſit tutoꝛis auctoꝛitas vel in teſtamẽto defi⸗
ciat ſolẽnitas in ſtipulatione q̃ fit inter abſentes et talis
foꝛma deficiens totũ nonviciat/ſed habet vim pacti.nec
ob.quod dicunt:ĩmo eſt ſtipulatio ſed inutilis / qꝛ dico
ꝙ ĩmo in ſtipulatione inutili nõ ſunt foꝛmalia ſtipulatio
nis:qꝛ non ſolum conſenſus vᷣbis expꝛeſſus requirit᷑ ſed
etiam ꝙ inter pᷣſentes expꝛimat᷑ qð ſi non fiat non debet
dici ſtipulatio:⁊ ſi dicas deficit in foꝛma ergo nec vt pa⸗

5

Butrigarius ſuper ſcdo libꝛo Codicis

ctum valere. Reſpondeo illud verum quãdo cõtrahen⸗
tes omnino agebant vt eſſet ſtipulatio:ſed quãdo ſimpli
citer mittunt ſibi nunciũ licet intercedat oꝛdo ſtipulatio⸗
nis:ſed quia inter abſentes non valet vt ſtipulatio valet

tione nec alter conſentit tacite vel expꝛeſſe quia tunc eſtet
pactum:⁊ qð pollicitatio tunc demum ſit quàdo pꝛomu⸗
titur abſenti:eſt etiã de mẽte bar.in...illud in fi.jde ſacro
ſãct.eccle.idẽ tenet bal.in repe.b.ij.ff.de iureiur.circa finẽ

ſcde qͥſtionis.idẽ no.⁊ melius qᷓ; alibi tʒ abbas in repeti⸗
tione.cꝑ tuas.in quĩta caxta de arbi. ꝛo iſta communi
doctrina.ſ.ꝙ ſi pꝛomiſſio flat pꝛeſenti ⁊ tacẽti ꝙ ſit pactũ

Pactum vt pactũ.¶ Sed quomodo contractus veſtitur litteris /
quõ veſti⸗ immo lapſu biẽnij vt inſti.de bo.ob. Reſpõdeo ꝙ ĩmo
tur lĩ̃is. litteris veſtitur quia aliquãdo ſecũda cauſa ſupueniens

reſpicit effectum/a tunc effectus denomĩatur ab ea vt... ⁊ non pollicitatio pꝛobaturg tex.in.l.tale pactuʒ.in pꝛin uus
legitima.ff. de pactis.quedã cauſa ſuperueniens non ve-⸗ ci.in vᷣbo te.ff. de pac.pꝛobatur etiam optime ex tex.iun⸗ Penen
nit ad validandũ effectum ſed cauſam pꝛimam vt eſt hic ctca glo.in.l.donationes ·S.ſpecies.ff.de do ⁊ glo in.l. illð rle
nam lapſus tẽpoꝛis venit ad roboꝛationem litteraruz/ ⁊ S.de ſacroſanc.vbi donatio facta pꝛeſenti ⁊ tacẽti valet n di
tunc effectus.i.obligatio denominatur a pꝛima.i.a litte⸗ ⁊ tenet:⁊ tamen certum eſt ꝙ donatio ad eius validitatẽ Ghetſ⸗
ris ⁊ non a curſutempoꝛis.Sed quid in turamẽeto an eſt requirit ſtipula. vł pactum ⁊ conſequenter conſenſũ par por
veſtimẽtum ⁊ videtur ꝙ ſic.vt in aut᷑.ſacramenta. Econ⸗ tium..i..abſenti.in pꝛinc.ff.de do.ꝑ gloſ.⁊ doc.in l.cum pa⸗ 3
tra videtur ꝙ nõ.quia eſt ſpeciale in operis:vt.l.vt iuriſ⸗ ter.S.ineuio.ff.de leg.ij.⁊ iſtud idtlliter põderat abbas
iurãdi.fr.de operis li ergo ſecus in alijs. Ego puto ꝙ liæ in repe.c ꝓ tuas.in quinta carta de arbitris. Ad tertium Actio an H
cet iurametum flrmet contractum inutilem:vt in aut.ſa⸗ vtruʒ ex pacto nudo oꝛiatur actio Regula ẽ que tota die oꝛiatur ex
cramenta. x licet ſi deferat᷑ in indicio cum ſit declaratoꝛi Alegatur ꝙ pactum nuduʒ de iure ciuili non pꝛoducit a⸗ pacto nu⸗
um faciat obligationẽ de pꝛeterito pꝛeſumi.non tamen ẽ ctionem:ſed bñ exceptionem.il.iuriſgentiuʒ S. ſed cũ nul⸗ do.
veſtumẽtum:hinc eſt quod ſi nudo pacto pꝛomitto tibi x. la ⁊ ibi doc.finaliter iaſ.may.ff.eo.ratio huiꝰeſt qꝛvbi nõ
2 iuro ſoluere in karurum non obligo⸗ nec veſtitur pacti ẽ cauſa ibi none canſoauml. mamnniſſtones f de luſti, 4
iuramẽto vt actionẽ pꝛoducat:⁊ ſic vbi reperiat᷑ ꝙ acti- iure.ſʒ actio eſt quoddam cauſatum.l.licet. S. vulgari.ea
onem ꝓducat et pactum veſtiat puto ꝙ ſit ſpeciale:vt di obligatio.ff. de pꝛocur.ergo nõ põt ſine cauſa oꝛiri:ſed pa
cta.l.vt iuriſiurandi.ff de operis libertonn. ctum nudum dicitur cui non ſubeſt cauſa:ergo bñ ſequit
Additio Adde ꝙ iſta lex fuit alte cõmentata ⁊¶ re ex pacto nudo actionẽ non oꝛiri Iſta ẽ ſubtilis ratio ⁊ fũ .
petita per ſaly.hic.et per bar.in aliqui⸗ damẽtalis poſita in.d.S.ſed cuʒ nulla.S. alle.⁊ adde bal.
bus lecturis ſuis ſed non eſt vera repetitio bar. ſm iaſo. ad pꝛedicta.in iij.coł.in rubꝛica.ex.eodem. Amplia iſta =
hic.⁊ ꝓced am in hac lege alio oꝛdine qᷓ; conſueuerũt cõo⸗ regulã ex pacto nudo actionẽ nõ oꝛiri pꝛocedere etiaʒ
muniter doc. hic. Pꝛimo querẽdo quid eſt pactũ nudũ. debitoꝛ ſuo iuramẽto confiteretur vt affirmaret nudum
Secſdo ã̃ ſit differẽtia inter pactũ nudũ ⁊ pollicitatio⸗ pactum: nã ꝑ hoc non teneretur ſoluere m bal.in.l.fl.in.
nem.Tertio vtrũ ex pacto nudo oꝛiat᷑ actio:⁊ quid de iis ii.coł j/de fidei commiſ.⁊ ita tenet inno.in.c.j.ex.qð me⸗
re ciuili ⁊ cano.Quarto ponam regulã ex pacto nudo de tus cauſa.Secundo amplia ꝙ ſi pꝛiceps cõmitteret cau⸗
iure ciuili ⁊ ᷣm veram opinionem quicqͥd dixerint cano. ſam alicui de hereditate ⁊ iuſticia intelligeretur de veri⸗
in locis vulgaribus.in c.antigonus.er.de pac.dicemus tate cui via patrocinatur:non autem qð ex pacto nudo
cx pacto nudo actionẽ non oꝛiri.Quinto aliquas fal. ad agatur: qꝛ reuera ius ei non patrocinatur: ita vult bald. ĩ
regulã pᷣdic.adducã.ſ¶ Ad pꝛimũ quero qᷣͥd eſt pactũ nu⸗ l.nemo.in vltimo not.jdelſentẽ.⁊ interlocuto.oĩm iudi.
dum dic ex mente cp.et bar.hic ⁊ clarius per bar.in.l. iu⸗ Iſtã regulã limita nõ pꝛocedere altero de ſex modis.de
riſgen·S. igitur verſi.tu dic clarius.⁊c.vbi dicit ꝙ pactũi ini⸗ ꝑ gl.⁊ docto.in.d.lł.iuriſgẽS.ſ̊ cum nulla.⁊ in.ꝛ.
nudũ eſt qð ſtat in puris ⁊ ſimplicibus terminis cõnẽtio ſubtili.legitima. ⁊ ibi ãple.pñtẽ materiã deduxi andega
nis.dat exẽplũ naturale:ſicut ille dr̃ nudus qui ẽ in ſtatu uis oꝛdinarie legẽdo ti.de pac.ff.Et vltra pᷣdictas limi⸗ .
quo de vtero mr̃is ꝓceſſit. Ita illud pactũ dicit᷑ nuldum tationes limita regulã pꝛedic.pꝛoce.de iure ciuili ex pa⸗ lichin
qõ ſtat in puris terminis ↄuentiõis qð nomè ↄuẽtio eſft cto nudo actionẽ non oꝛiri.ſecus eſt tñ de iure canonico: rch
gñale ⁊ eſt quaſi mater oĩm pac.in.l.jS·cõuentiõis.ff de vt in.c.j.⁊.iij.ex.eo.glo.⁊ archi.ĩ cano.quicũq; ſuffragio. . lic
pac. do exẽplum pacti nudi. Inter me petrũ ⁊ ty. fuit cõo⸗ xij.qij.glo.⁊ archi.in ca.iuramenti.xxij.q.v.⁊ glo.ij.ĩ.c. ie

uentũ vt ego pe.darẽ decem vel irem romã.⁊cc. Iſtud di
co eſſe pactũ nudũ qꝛ non pᷣceſſerat aliqua interrogatio/
⁊ ſic non põt dici ſtipulatio:nec pᷣceſſerat ↄtractꝰ veſtuꝰ
cuiꝰcoherẽtia poſſet veſtiri pᷣdicta ↄuẽtio.S.relata:̊ ſeqᷣ
tur de neceſſario qð pꝛedictũ exẽplum qð.S.poſuimꝰ eſt
pactũ nudũ.⁊ ita videtur eſſe de mẽte ſubtilis ac immoꝛ
talis fame.do.iaſo.de may. in rubꝛica de vᷣbo.obliga.ff.
i.j.col.vᷣſi.tertio pactũ.cc.Ad ſecũdũ que ſit differẽtia

j.xxj.q.i.⁊ ita tenẽt communiter cano.in.d.c.j.ex.eo.ant.
de bu.⁊ imo.in.c.ꝑ tuas.⁊ ibi panoꝛ.ex.de arbitris.⁊ hu⸗
ius opinionis fuit bal.in.l.legi.in.ij.coł.ff.eo.⁊ ĩ.l.petẽs
Teo.Ange.peru.in l.ſi certis nnis iud roin. ij. S ex
bis in vlt.coł.ff.de vᷣ.obli. Et pꝛo iſta communi opiniõe
canoni.bal.ang.⁊ lud.ro.tria faciũt. Pꝛimo qꝛ inter ſim
plicem loqueę. ⁊ aliã ius ca.non facit differẽtia.c.iuramẽ
ti. xxij.q.v.Secundo facit quia pactum nudum a iure ca.

Gohedo⸗

ctum inter pactũ nudũ ⁊ pollicita. dic remoto erroꝛe quoꝛũdã
nudum et ſcholariũ ꝙ pollicitatio eſt ſolius ꝓmittẽtis ſpõſio:vt in
pollicita⸗ l.pactũ.ff.de pollici.adeo ꝙ in pollicitatione nõ adeſt cõ
tio in quo ſenſus id eſt ſimul ſenſus duoꝛum pluriũve.et tamen in
differunt. pacto nudo requiritur ſimul cõſenſus duoꝛum pluriũve.

capit fomẽtũ.i.robur ſeu efficatiã:vt in.c.j.⁊.iij.ergo ſeqͥ
tur qð pactum nudum ẽ legitima conuẽtio:ergo debet a⸗
ctionem pꝛoducere.l.legi.ff.eo. Lertio facit ꝙ in foꝛo ca.
pꝛoceditur de equitate:vt notatur in.c.dilecti.e. de iud.
hinc infertur ſᷣm io.de imo.in.c.quintauallis.in.xix.dif⸗

cum dicatur pactum eſt duoꝛum pluriũve in idem placi⸗
tum et cõſenſus id eſt placitus cõſenſus:vt.l.j.et ibi glo.
ct doc. ff. de pac. glo. in.l:conſenſu. ff. de actio.et obli⸗
ga. et in. l. j. in pꝛinci.ff. de contrahenda emptione. vnde
pollicitatio magis dicitur q́; pactio: vt in. dicta.l. pa⸗
ctum.⁊ in.l.ſciendum.S. dictum.ff. de edilitio edic.adeo
wꝙ tenetur cõmuniter per legiſtas ꝙ pollicitatio dicatur
tunc demum ſi flat abſenti in perſonam nũcij vel per epi
ſtolam:ſecus ſi fleret pꝛeſenti ⁊ tacenti:quia pꝛeſens ⁊ ta
cens vidctur ad ſui cõmodum conſentire.l.qui patitur.
et in.l ſi vero non remunerandi:S. paſſus.ff.mandati.vn
de non diceret᷑ tunc pollicitatio:ſed per conſenſum duo⸗
rum:vnius expꝛeſſum /alterius tacitum. ita eſt de mente
bar. ſi bene inſpexeris in l.j.j.de pactis. in.j.col.ad fl.et
in.ij.col.circa medium. Et ibidem expꝛeſſius ſentit Cy.
in.·ij.opp.ad fl.et ita ponderat/et no.declarat tmol. in.c.
cum contingat de iureiuran. dum querit an ex iuramẽeto
oꝛiatur actio. Idem ſimpliciter tenet alexã. in.l.j.in fl. ff.
de pactis. Idem tenet alber. in.l. iuriſgentium· S. quin⸗
immo. ij.colum.ff. de pactis.vbi foꝛmaliter ſic inquit.
ꝙ pollicitatio ẽ quando vnus ſpopondit ſine interroga⸗

fe.ex.de iureiurã.de quo ꝑ alex.in.l.j.vj.coł.ff.de leg.ij.

qð lʒ de iure ciui.compꝛomiſſum factuʒ pacto nudo ſine

adiectione pene non valeat tex.foꝛ.in.l.non diſtinguemꝰ

S· fina.ff. de arbi tamẽ de iure ca. valet tale compꝛomiſ⸗
ſum cum ex pacto nudo oꝛiatur actio.⁊ ita de iure ca. de⸗

rogatur illi.l.non diſting·S.fl.pᷣm Jaſon.imol.⁊ Alex.in
locis.S.alleg.⁊ lʒ iſta ſit communis opinio ꝙ pactum nu
dum de iure ca.pꝛoducat actio.in iſto paſſu diſputabili ⁊
in meris terminis iuris dic ꝙ non ſolum de iure ciui. ſeu
etiam de iure ca.ex pacto nudo non põt oꝛiri actio:a hu⸗
ius opinionis fuit ſaly.hic in.vij.q poſt patronum ſuum
quem refert ⁊ ſequitur Ang.de are.inS. in pſonã.in vlti.

col.inſti.de actio. Mouẽtur ꝙ tex in.c.j.ex.eo.dum dicit

ſuã obtineat:ergo apparet ꝙ papa ibi nihil de nouo ſta⸗
tuit: ⁊ non debet induci differẽtia inter ius ca.⁊ ciui.nec
ꝑ ſubauditos intellectus debet induci coꝛrectio iuris ci⸗
ui. glo.ſing in.c.cupiẽtes ·S.qð ſi ꝑ vinguti.de elec.⁊ licet
tex.in.d.c.j.de pac.dicat pacta cuſtodiẽtur ꝑ hoc tñ non
ſequitur ꝙ ex pacto nudo oꝛiatur actio. Nam etiam pꝛe⸗
toꝛ in edicto de pac.dicebat ꝙ pacta debent ſeruari: æ tũ
non vult qð oꝛiatur actio: vt in · S pꝛetoꝛ ait. et ibi bar.

eſe
omie:
ſcro
afne
epeti⸗
Umuni
Daeni
in Din
eiun⸗
dl ils
myale
gieg
püpr
un
Cton Zor
doade in
lctn unn
cindl
bin
eiuſti
garien
iſan
ſequt
oefi
de bal
lis in
aig
nudum
l fin.
ö me
ret car⸗
de veni⸗
io mdo
ltbalc.
im idt
vodis,de
1,41l.,.
andeg:
gslimt⸗
ier pa⸗
nonico⸗
fragio,
o.ij it.
co. ant.
6.1 hu⸗
l.pete
i er
opinte
interſin
Liuram?
glurecs.
ergoſes
debets⸗
foꝛoca.
it
hrroe
deleg
udo ſine
ngten⸗
nproni⸗

De Pactis.

dubitat.l. iuriſgẽ.ff eo immo qðs eſt plus tex.ĩ.l.penult j·
eo.apponitſoictum pꝛeciſum qð pacta omnino ſeruantur
⁊ tamẽ non oꝛitur actio:ex quo datur manifteſte intelligi
ꝙ licet iura cano.dicãt ꝙ pacta cuſtodientur ſeu ſuam fir
