⁊ tunc loquitur hec lex.aut negat ſcripturã ⁊ debitũ ⁊ lo⸗
quitur aut᷑.hic poſita.¶ Item eſt ſciendũ ꝙ aut creditoꝛ
habet ꝓbationẽ teſtiũ ⁊ non eſt neceſſaris hec lex.aut nõ
hʒ pꝛobationes teſtiũ vel cõfeſſiones aduerſarij:ſed vult
pꝛobare per ſcripturã ⁊ loquitur hec lex.¶ Itẽ eſt ſciẽdũ
ꝙ hec lex loquitur qñ alter ↄhentiũ ſcripſit ſcripturã vel
tabellio non in publica foꝛma vel alius quilibet pꝛiuatus
⁊ ſic eſt pꝛiuota:hʒ tamen ſubſcriptionẽ contrahentium.
in qua diſtingue:qꝛ aut hʒ ſi Bblerißeion? triũ teſtium ⁊ eqͥ
ualet publice ſcripture vt hic in fine.aut non hʒ ſubſcri⸗
ptionẽ triũ teſtium ⁊ tunc non hẽturvt publica/immo pu
blica pꝛeualet.

Scriptu⸗ ¶· Ex tex.notarij Sed nõ eſt in publica foꝛma ſubſcri⸗

re robur ptionis qñ eoꝛum manu non fuit ſcripta. Quero qð ſit
qð fit qũ; robur huius ſcripture qñ non hʒ ſubſcriptionẽ triũ teſtiũ
nõ hʒ ſub⸗ Sicunt quidã ꝙ non intelligũt:qꝛ nullũ robur hʒ:vt.l.in
ſcriptio⸗ ſtrumẽta.S.de pꝛobatio.Alij dicunt aliter ⁊ glo.etiã non
nẽ triũ te⸗ videtur bene dicere.Sed dic ꝙ aut q̃ro de pꝛobatiõe ſcri

ſtium.

Scpᷣtura cuidẽtiã eſt ſciendũ ꝙ eſt ſcriptura ex qua pꝛincipaliter

pture?⁊ dic ꝙ pꝛobat contra ſcribentẽ non q̊ extraneum/
niſi hẽat ſuſcriptionẽ triũ teſtiũ vt hic:⁊.l.inſtrᷣa.S.de ꝓ
batio. Aut quero de contẽtis in ſcriptura an cõcludãt qᷣd
obligatoꝛium ⁊ tũc pꝛocedit lex in contractibus.ẽ.denõ
numera.pecu.Si ergo confitet᷑ ſcripturã ſed negat debi⸗
tũ loquitur hec lex:qꝛ pꝛobat contra confitentẽ ſcripturã
ſcʒ ꝙ verum fuerit qð ibi continetur:ſp an obliget cõfitẽ⸗
tem loqᷣtur lex in cõtractibus:ratio aũt huius legis qua⸗
re non ꝓbat contra oẽs qñ non hʒ ſubſcriptionẽ triũ te⸗
ſtiũ eſt: qꝛ facile eſſet debitoꝛi ꝓponerevnũ creditoꝛẽ alij
faciendo pꝛiuatã ſcripturã: ⁊ ideo vidi dubitari an ſcri⸗
ptura pꝛiuata debitoꝛis cuius bona erãt publicanda pꝛe
ludicct fliſco:⁊ reperiebat᷑ debitoꝛẽ ſe dudũ obligaſſe ti⸗

tio ⁊ dicebatur ꝙ non.ſ.non hʒ ſubſcriptionẽ triũ teſtiuim

ſed male dicebãt:qꝛ cũ fiſcꝰſuccedat loco hr̃dis:vt.l.non
mtelligitur. S. ex ca ff. de iure fiſ.ſcriptura que nocet ipſi
debitoꝛi dʒ nocere eius hereqir ſief ico⸗ . ieu . 2
. 6 . B ec aut᷑.loquitur qua
Iquis vult. debttor negar ſchtu

r7 debituz ⁊ ita hũc caſum addit leg codicis.
EK Aas &St bꝛeuitk dicit. Ubi quero de ſcpᷣtura / ex qus
dz fieri pꝛobatio nõ eſt neceſſaria ſubſcriptio: ſed ſi adeſt
neceſſe eſt ꝙ atteſtẽtur teſtes ſubſcriptionibus ſuis /ſi nõ
adeſt opoꝛtet ꝙ atteſtentur documento.

¶ Ex tex.nõ ſufficcre qñ negat᷑ ſcriptura ⁊ debitũ.(Ad

——

q ſit q̃ idu fit pꝛobatio/⁊ de hac loquit᷑ iſta aut.ſed quedã eſt ſcpᷣtu⸗

cat᷑

ad ꝓ⸗ ra que inducitur ad pꝛobationẽ ⁊ cõparationẽ ſcipture

bationem debiti qñ negatur ſcriptura ⁊ debitũ / t illa talis ꝗᷓ dz ꝓba

res diuerſis tempoꝛibꝰ qui pꝛi

re ſcripturà debiti dʒ eſſe pꝛobata per teſtes/ſic ergo opʒ

ꝙ ſcripture debiti atteſtẽtur teſtes/⁊ dicũt ꝙ viderũt de
bitoꝛẽ eam ſcribere ſi non ſunt in ea ſubſcripti qð tñ non
eſt neceſſe:tunc atteſtãtur ſubſcriptionibꝰ ſuis ⁊ nõ ſolũ
quilibʒ ſubſcriptioni atteſtatur:ſʒ ⁊ alijs ſuis ſubſcriptio
nibus ſuoꝛũ cõteſtiũ. Sed qꝛ in hoc faciliter poſſet erra⸗
ri opoꝛtet ꝙ pꝛoducatur alia ſcriptura que ꝓbetur ſcpᷣtu
ra manu debitoꝛis per teſtes ⁊ ex hac ſcriptura ſic pꝛoba
ta fit cõparatio ad ſcripturã debiti pꝛincipalis ⁊ ſi cõcoꝛ
dent iſte ſcripture hẽmus plenã pꝛobationem. Itẽ attẽ⸗
de ꝙ glo.l.ſcripturas.innuit ꝙ ſcriptura pꝛiuata valeat ſi
ne ⁊ cum conſule/⁊ per hoc videtur caſus in.l.cum taber
nam.ff.de pignoꝛib.⁊ dic vt dixi.s.in couſtuutione codi
cis. S. penul.

eltam hoc idẽ non hʒ in donatione pꝛopter nu
ptias.h. d. ¶ Hiuide ĩ partes quattuoꝛ:qꝛ pꝛima pomnit ra⸗
tiones finales ⁊ impulſiuas huius legis vſq; ibi ad hec.

ibi ponit diſpoſitiones huius.l.⁊ quibuſdam rationibus

adiunctis vſq; ibi exceptis.ibi ponit quandam exceptio⸗
Rmr ſg ibi hoc autẽ.ibi foꝛmat queſtionem nouã vſq;
Ex tex.inquietationibus ec eſt cã impulſiua.
HNos itaq;.i¶ Mec eſt cã finalis. ¶ Quero q̃ puilegia
hʒ: Rñdeo qꝛ hʒ pᷣuilegiũ ĩ pſonali. Itẽ actionem ex ſti⸗
pulatu/⁊ ſi nulla ſtipulatio interceſſit᷑ vel inutilis. Item
hʒ tacitam hypothecã per.l.vbi.S.de iure dotiũ.⁊x in ea p
fertur alij s pꝛioꝛibus in tempoꝛe hñtibus tacitã per hac
legem hʒ in dote data non in cõfeſſata/tñ obſeruatur pꝛi

uilegiũ incõfeſſata. ſicut ⁊ in data. Tutius tñ eſſet ꝙ pꝛi⸗

uilegiũ pꝛelationis haberet ſolũ in data non iĩ cõfeſſata.

Qui potioꝛes in pignoꝛe habeãtur. JFo. LXXIII.

S ſid uis In dote hʒ mulier pꝛiuilegi⸗
um perſonalis ⁊ in hypothe⸗
Wca vt pꝛeferatur pꝛioꝛibꝰ in tẽpoꝛe hñtibus ta⸗

Vulier q̊ᷓ
pꝛiuilegia
habeat in
dote.

¶ Sed quomodo hʒ pꝛiuilegiũ ſi non hʒ liberos cum pꝛo

pter liberos datur pꝛiuilegiũ. Sʒ dic ꝙ hic ſũt plures ra
tiones finales:vñ lʒvna ceſſet filij remanent alie q̃ ſuffici
unt. Pꝛeterea poteſt eſſe ꝙ habebit adhuc filios. Itẽ qͥd
ſi nubat ſeptuagenaria ita ꝙ certũ eſt ꝙ filios nunqᷓ; hrᷣe
poteſt an hẽbit pꝛiuilegiũ:⁊ dic ꝙ ſic cum aſſint alie ratio
nes finales vt dixi.
6 Exceptis.i¶ Ceteris paribus melioꝛ eſt ratio pꝛioꝛis.
Moteg pꝛiuilegiatus contra pꝛiuelegiatũ nõ vtit᷑ pꝛi

uilegio ſed iure cõivt ſic pꝛioꝛ in tẽpoꝛe pᷣferatur.¶ Secũ

do nota ꝙ ceteris paribus melioꝛ eſt conditio pꝛioꝛis qñ

ad idem non poſſunt concurrere.ſ Tertio nota ꝙ non dʒ
concedi ſcdᷣo quod pꝛioꝛi denegatur ⁊ attende qꝛ loqtur

hec lex quãdo non poſſunt concurrere ad idẽ:immo ſi cõ

cederetur ſecundo auferretur pꝛioꝛi.hec regula deſtruit᷑ũi

perſonalibꝰ in quibus cõcurrunt ꝓ rata ⁊ ita pꝛo rata de
ſtruitur hec regula:vt.l.pꝛo debito.S.de bo./ auctoꝛi iudi
cũ poſſi.immo in perſonalibus potioꝛ eſt ratio pꝛioꝛis vt
l. inopis.ff. loco.

¶CSp. ꝙ non pꝛeferatur mulier in perſonalibus:vt.S. in

qui.cau.pig.ta.õ.l.ſatis.Sol.vt glo.⁊ dic caſus in quibꝰ
fallit hec lex:vt in glo.ſ Scdo op.ꝙ res datas in dotem
mulier non poſſideat:qꝛ duo non poſſunt iſolidũ poſſide⸗
re:vt.l.iij ·S· ex ↄꝛio.ff. de acquir.poſſ. Sed maritus dicit
poſſidere ergo nõ mulier: vt.l.pomponius·S.in dotis.ſff.
de acguir.poſſ.So.vt glo.qꝛ non poſſidet. Sed qͥs poſſi⸗
det ⁊ ex hoc fundant aduocati intentionem ſuam ſi vo⸗
lũt pꝛobare mulierem poſſediſſe talẽ: qꝛ pꝛobãt ꝙ nõ ha⸗
buit rem in pꝛomiſcuo vſu cũ viro arg.l.hinc queritur·S.
põt.ff.de pecu.i Itẽ quero qñ icipiat mulieri pꝛiuilegiũ

— —

hypothece:⁊ dic vt glo.qꝛ in expᷣſſa hʒ pꝛiuilegiũ ſtatim

Hypothe

conuentione facta licet nondũ ſit numeratioſecuta ⁊ eſt ce puilegi
ratio:quia non eſt in poteſtate mariti perſonalem nõ cõ⸗ um qñ ĩci⸗
trahi ⁊ dotem non recipere.vel non eſt cõmode qꝛ rema⸗ piat mulie
neret ei mulier in dotata ar.l.qui potioꝛ.ff.qui po.in pig. ri.

ha.⁊.l.qui balneum .Sieo amplius:in tacita.dicvt glo.
¶ Item quero an mulier pꝛeferatur omnibus creditoꝛi⸗
bus indiſtincte:⁊ in hoc eſt triplex opinio.vna eſt Mar.

ſcilicet ꝙ habeat indiſtincte ⁊ pꝛo hoc ſatiſracit hec lex

que loquitur indiſtincte alias rationes allegat pꝛo ſe: qꝛ
ſi vinco vincentem te ⁊c̃.vt in gloſ.Alij faciunt differen⸗
tiam inter pignus ⁊ hypothecam.Tertia eſt opinio glo.
ſ. ꝙ pꝛeferatur pꝛioꝛibus habentibꝰ tacitã hypothecã nõ
expᷣſſam ⁊ hãc opinionẽ fundat glł.per expoſitionẽ text.⁊
per vnam rationemvt patet in ea.Ex uellige y ſicut
iij

SSSõ

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

Mulier

de poteſtate legis eſt non dare pꝛiuilegiũ creditoꝛibꝰ:ita
⁊ aufferre poteſt:⁊ per hoc eſt argumẽtum ꝙ clericus pe⸗
tit eximi de ꝓtectione cõmunis/⁊ vt ſic poteſtas nõ poſ⸗
ſit clerico reddere ius:nam ſicut cõmune potuit nõ dare
iuriſditionẽ poteſtati:ita potuit dare limitatam vt in tali
caſu non cognoſceret.¶ Modo glo.reſpõdet ad cõtrari⸗
um ſi vinco vincentẽ te.⁊c̃.et bene reſpõdet inducẽdo:vt
inducit:ſed ego induco aliter.certum eſt ꝙ mutuãs in re⸗
fectionẽ hʒ pᷣuilegiũ legale.⁊ tñ pᷣfert᷑ alijs poꝛibꝰ habẽ⸗
tibꝰ expᷣſſũ:⁊ ita nõ ꝓcedit argumẽtũ gl.ſʒ dic ꝙͥ hͥ nõ ꝓ⸗
cedit alege ſed a ↄctu ex qͥ rem fecit ſaluã ſibi/⁊ alijs cre⸗
ditoꝛibꝰ vñ nõ hʒ pꝛioꝛ creditoꝛ qͥd cõquerat᷑. Sic ergo

an p̃ferat᷑ aut quis habet expᷣſſam hypothecã ex cõuentione:⁊ tunc
bñtibꝰ ex⸗ ſi lex pꝛeferret mulierem habʒ creditoꝛ vnde conquerat᷑:
pꝛeſſã hy⸗ guia lex ſibi auferret pꝛiuilegiũ quod a lege non habet.

potecã.

Aut creditoꝛ non habebat tacitã hypotecam/⁊ tunc ſi lex
pꝛeferat mulierẽ non habet creditoꝛ vnde conqueratur:
qꝛ lex ei aufert id qð ſibi dederat/⁊ a ſe non habebat. Si
autem creditoꝛ pꝛimo habebat expᷣſſam/⁊ lex ꝑꝛeferat eũ
qui mutuat in refectionẽ non habet vnde conqratur cre⸗
ditoꝛ:qꝛ niſi iſte mutuaſſet res ſibi defeciſſet/⁊ omnibꝰ vt
interdum.ff qui poti.in pig.habe.¶ Item qrit glo.an pᷣfe

res pig. obliga.po. Sed certe licet perſonalis actio non
poſſit ſeparari ab oſſibus noſtris tamẽ ius reale eſt am⸗
bulatoꝛium vt ſi vendo rem meam dominium in totum a
me recedit: vt.l. quis ergo caſus. ff. de pecu. ⁊ ideo vr ꝙ
idem ſit pignus ⁊ ambulatoꝛium ſʒ potes tenere glo. qꝛ
videt᷑ potius actum vt noua conſtituat᷑ hypotheca q;; an
tiqua remaneat.
G m atre Vltimus ſuccedens lo⸗
P p co pᷣmi excludit mediũ/

⁊ medij venditionem impedit. hoc dicit.

pignꝰ.hoc dicit. .
¶ Nota glo.hic poſitã quia quotidie pꝛacti⸗
cat/⁊ ſic nota ꝙ in re ꝓpꝛia poſſum habere qusſi pignus
ſimile in.l.iulisnus ·S· offerri.ff.de actio.emp.

J p ꝛioꝛ Poteſt ſecũdus creditoꝛ offer⸗

In re ꝓpꝛia nõ habeco
S potiozes. pignus habeo tñ quaſi

re pꝛioꝛi ⁊ hoc ipſo ꝙ ſoluit ſuc⸗

. ced it loco pꝛimi.hoc dicit Jaco.

Di antiqᷣoꝛ credi⸗

ratur in bonis poſtea queſitis etiã pꝛioꝛi habẽti expᷣſſam toꝛ pig .v end id erit 4. go vere
dic ſic ex cõparatiõe ad fiſcum quicquid dicat glo. Itẽ 4 v Ed d iſl. t Aut pᷣoꝛ cre lltor eu
quero an in bonis ſoceri habeat pꝛiuilegiũ:Et dic vt gl. 820 J edidillet. ditoꝛ rẽ di⸗ aln nali
¶Item qro an in bonis hr̃dis mariti:⁊ dic vt glo. ¶ Itẽ 7 Atr ahit ⁊ alij creditoꝛes nõ pñt empto iconſtate⸗
querit glo.quid ſi cõtraxerit matrimoniũ in maturũ:dic i offerre / aut debitoꝛ diſtrahit 1 tunc Mefcuſo
vt glo.¶ Item op. ꝙ heres mulieris non habet hoc pꝛiui⸗ etiã ſi pecunia emptor ad pᷣmũ creditoꝛẽ ꝑueniat ſuꝑeſt nuid

legium: vt.l.j.S. de pꝛiui.do.Solu. hic in filio herede.ibi
in extraneo.⁊ hec vera quicquid dicat glo. ¶ Item op. ꝙ
in hypothecaria non cõſideret pꝛiuilegium ex cauſa: ſed
ex tempoꝛe.vt.l.j.⁊.ij.S.co.hoc eſt ſpeciale.¶ Item op.qꝙ
melioꝛ ſit ratio poſterioꝛis.vt.l.aretuſa.ff.de ſta.heo.So.
ibi loquitur in alio caſu ſingulari.ſ¶ Item op.ꝙ etiam in
donatione ꝓpter nuptias habeat pꝛiuilegiũ.vt.l.vbi.S.
de iure doti. Sol. vt glo. . conff
. ec aut᷑.venit ad confirmati⸗
Do ure onem legis codicis ĩ caſu ma⸗
Isgis dubio / ⁊ bꝛeuiter hoc intẽdit:licet concur⸗
rat mulier cum eo qui mutuauit in emptionẽ:
vel refectionem rei pꝛefertur mulier hoc dicit.

alijs ius offerẽdi. Idẽ ſi debitoꝛ poꝛi creditoꝛi vẽdit vel
inſolutũ dat.h.d. ¶ᷣ Sp. ꝙ etiã ſi poꝛ creditoꝛ diſtrahit
ſupſit aliud ius offerẽdi:vt.lł.ij.⁊.iij.ff.de diſtra.pig.So.
vt gl. ⁊ rõ eſt quia in caſibus cõtrarijs cum ex neceſſitate
pꝛioꝛ creditoꝛ habeat dare offerenti videt᷑ potius ex ne⸗
ceſſitate dare qᷓ; vendere.¶ Modo pone ꝙ pꝛioꝛ creditoꝛ
accepit inſolutum pignus. Secundus vult venire ad pi⸗
gnus ⁊ non offerre iſta lex dicit ꝙ non: ſed certe immo
ſic / quia per adiudicationem eſt ſublata hypothecaria

creditoꝛis pꝛimi videtur et perſonalis: vt.l.libera qui⸗

dem theodoꝛa ſancta cũ ſi.ergo ſecũdus creditoꝛ rema⸗
net ſolus in pignoꝛe:ergo vendicabit ſine aliqua oblatio
ne. So.vt glo.que facit duas rõnes:ſed iudicio meo eſt

9

qꝙ mutuans in refectionem nõ ſolum habeat per⸗ tantũ vna: ⁊ alia ratio eſt ratio rõnis.rõ eſt qꝛ ita demuʒ 14
ſonale ius ſed etiã hypothecam: vt.l.quis.S.de pig.⁊.l. viget ab obligatiõe noluiſſe recedere ſi res irreuocabili /C
interdum.ff. qui po.in pig.ha.So.vt glo. ter ſua fiat.rõ rõnis eſt no.qꝛ diligentia ſua ſit ſibi dano⸗ gitnlei
quid Hec aut᷑. cadit ſuꝑ· S. exceptj. ? ſa⁊ ſi vicas nõnc eſt factus dñs per adiudicationẽ.ergo mitethenn
UlIVU. qs ibi dictũ fuerat poꝛes filios non põt hr̃e hypothecam. So. fatcoꝛ oppoſitionẽ q; nõ tohaft
ſferri ſecũdis fallit in caſibꝰ hic poſitis:bꝛeui⸗ habet ius pignoꝛis.ſed quaſi pignorſ.⁊ ideo dic ꝙ ſi poꝛ lulcisarb
ter dicit licet hoc ſit verum/ꝙ vbi concurrunt creditoꝛ accepit inſolutũ / aut erat dñs debitoꝛ et extin⸗ ltecu reiin

liberi vtriuſq; matrimonij contendẽtes de dote pꝛioꝛes
in tẽpoꝛe pᷣferũtur. fallit hoc quado res dotales ſecunde
extent vel ex pecunia dotali empte.hoc dicit.
¶ In glo. que incipit.ſ.mulieres.ibi dotem occupat ⁊ in
alijs paribus paſſibus ambulat.¶ In glo.q̃ incipit licet
pꝛimo.ibi ob poſſeſſionẽ.i..fi.illa loquitur in queſitis a de⸗
bitoꝛe non ab herede.¶ In glo.que incipit immo non ·ibi
ſed argumẽtum cõtra.vbi melioꝛ eſt ratio poſterioꝛis: ſʒ

in ſingulari caſuloquitur.

De his qui in pꝛioꝛũ locum

guit᷑ pignus duplici rõne.pꝛimo qꝛ ſolutum eſt debitum.
Secundo qꝛ eſt effectus dñs ⁊ ideo non põt in eadem re
habere pignus. Si ergo creditoꝛ ſcᷣus velit auocare hʒ
poꝛ creditoꝛ ꝑſonalẽ actionẽ de euictiõe Itẽ hʒ antiquã
hypothecã q̃ fit quaſi hypotheca/⁊ nõ vera ex qua exclu
det ſcdᷣm. Si autẽ res nõ erat debitoꝛis /t ſic euincitur ꝑ
verũ dñm: certe in ulla re nũqᷓ; habuit creditoꝛ ius pigno
ris:ſʒ hʒ actionẽ de euictione / ⁊ in alijs bonis debitoꝛis
hʒ pꝛimã hypothecã vel ei ſimilem:qꝛ ſi uccedit ſibi ipſi/⁊
nũc eſt vera Eper kr⸗ nõ quaſi/⁊ hoc ꝓpter rõnes glo.

D
lit

⁊ illð qð dicit h̊ gl.ꝙ tacite ĩtelligit᷑ ego facio ad maioꝛẽ
lucced unt . Kub ꝛica cautelã expᷣmi a iudice in adiudicatione:nã dicit adiudi N
NAAEN O — R 5 ſue um talẽ tali crediton Prara pecunio ſini debitaca hi⸗ Uuedatott⸗
e J luca teſtatione ꝙ ita demũ videat᷑ a iure pignoꝛis eẽ receſſũ 15
NX J En omimodo i qui Ires enocgbiliter. ſua flat. bis an
3 Y or ꝛimi ſine pz⸗ Prr N jAE& 5 1cdesh
6 . ro ccdieit cum ſequenti. Bli ata. Kon dr detlrrechimre e ine
N C. uero an iſte qui ſecundo loco con jJemit. h. d. C Op.· ꝙ poſſit offerre.vt.l.ſi cũ venæ⸗ fnmmmd
AKFraxerit pecuniam directo nũerauerit deret. ff. de pig. ac. So. vt glo. ¶ Sʒ qd ſi credi⸗ Panae
reaitori debitoꝛis an debitoꝛi? debi ⸗ tornoſttecte vendidit:s dic vr al glo. ¶ Sʒ qd ſi credi⸗ nöekadin
2 . Broꝛ creditoꝛi⸗ debitoꝛi debi⸗ toꝛ non recte vendidit:⁊ dic vt glo. uyſis
. creditoꝛi?⁊ certe poteſt loqui vtro⸗ Mõ iĩpedit ſecũdꝰ vẽditionẽ lenan
q; caſu: ſed pꝛimo caſu ſunt duo neceſſaria.ſecundo tria QQOominus. bioris h. d nügadi⸗
vt patet in glo.diſtingue ergo tres caſus vt glo.¶ Item ꝗy 2E„ . funppforn
quero quid ſi ego extraneus numerem pecuniam credi⸗ ꝗ We Si cois res pigno nheber⸗
toꝛi pꝛimo hoc acto vt eius loco ſuccedam vel numerem Sy — — ſhengu.
debitoꝛi hoc acto vt pꝛioꝛi numeret et vere numerauit et ridata lit. MRub. ncepio⸗
eſt actum ꝙ pꝛimo locoſuccedam an pꝛeferar ſecundo li⸗ ä HRem cõem ꝓ parte mea —
cet ante me contraxerit et dic vt glo. ¶ Wodo querit ꝗl. Water. poſſum inuito ſocio pi⸗ miſom
an eadem ſit hypotheca pꝛimi⁊ ſoluentis qui eius loco gnoꝛare / ꝓſua parte nequaq;.hoc di⸗ laytſie

ſuccedat:⁊ dicit glo.ꝙ no.⁊ idem tenet in.l.ariſto.ff.que

MAcit Jaco. Butrig.

neüi
Gge⸗

Parahe⸗
Miwi,

Coidepeg
nit
aritni
Plogſtett
„R

ora

ndidet

D
ennd
H
nſhinn
Meppentuie
nitnift⸗
ectordffte
dedſcage
Scumernteſe
geidonnonr
negpuoetd⸗
Srulpennel,
Niſedcennn
Naahbpocnn
is:prlloeng
lnsodtore
neslianec⸗
d udicod
oeltqeium
res irreutdi
ſua ſirſibiſ⸗
micationin
poſitioneg
ed diege⸗
5debottn
umeſtuee
Npöt inenn
seltiunn
de Negnn
vefnergni
5/1ſcutehn
Nedtoipſen

ſvceecſpi

eninet
ſbioca
igniptiuc

cbtacfint⸗

orictticeſt
menlſch⸗

cütſt
.
tope
4

en ppri
uin a
nnhn

=

(Shitint.

toꝛiũ ⁊ iu⸗
diciale q́⸗
modo dil
ferunt.

Pignor
captio añ
dẽat fleri.

Depꝛe pig. Deremiſ pig. Fo. XNXIIII.

De pꝛetoꝛio pignoꝛe. Mub.
P= pꝛetoꝛium. Sibecr me

pꝛetoꝛium. hoc dicit.
¶ Quero qualiter nomen capiatur pi
KKgInoꝛi: Et dic vt glo. quam nota:quia
„(eſt ſingularis ⁊ ſola in rerum natura.
rAAA& Yaco. Butrig.

G 6 W. 6 ſeſſionẽ rerũ debitoꝛis acquiro pignꝰ

W EKNA& iudiciale cũ vtrũq; a iudice ꝓcedat: Rñdeo
ꝓpꝛie dicitur pᷣtoꝛium quãdo ex interlocutoꝛia fit miſſio
pter cõtumaciã Judiciale qñ ex diffinitiua.ſ Quero q̊
uit dubitatio noſtre legis?: Rñdeo qꝛ cum pignus pᷣto⸗

rium non queratur niſi per miſſionẽ in poſſeſſionẽ vt.l.nõ
eſt mirum.ff. de pigno.ac.videbat᷑ ꝙ ſicut poſſeſſionẽ exi⸗
ret ꝓderet ius pignoꝛis qð tamen non eſt verũ poſtq; ſe⸗

mel queſitum. Itẽ quia ſua culpa pꝑdiderat poſſeſſionem:
⁊ ideo videbat᷑ ſibi imputãdum:ſed non eſt verũ.⁊ ſic di⸗
cit glo.vere culpam nõ puniri /⁊ eſt ratio: qꝛ hic cõmiſit

creditoꝛ culpam in ſuo i.in poſſeſſione q̃ ſua erat/⁊ licet

culpa in alienis ſit inculpanda:ſed non eſt puniẽda: vt.l.

ſi conſtãte · S. ſi maritꝰ.ff.ſolu.ma. Pꝛeterea poſſeſſoꝛ nõ

poteſt culpam obijcere ex qua lucrum ſentit. vt. l. cum in
fundo.S. ꝙ ſi mulier.ff.de iure dotium.⁊.l.nupta· S·j.ff. ſo
lu.ma.⁊.l.penul/S. fi· Jaco. Butriga.

Si in caula iudicati pign.
capiatur. Mubꝛzica.

—

erxcutione rei iudicate tenet᷑ pignoꝛi⁊
(auctoꝛitate iudicis vendit creditoꝛ nõ
pꝛopꝛia ⁊ admittit alijs deficiẽtibus
Acreditoꝛ velut emptoꝛ extraneꝰ vel vt

2 2 e, totus titulus.
¶ QAuero qñ debeat fleri captio pignoꝛis: Et dic vt gl.
⁊ male:qꝛ illud eſt tẽpus poſt ſentẽtiã ⁊ ante captionẽ/ſʒ
de tpᷣe venditionis poſt captionẽ non reperit᷑ expᷣſſum:⁊
ideo põt fieri qñcũq; poſt captionẽ vel ex interuallo ſᷣm
iudicis arbitriũ.vt.i. debitoꝛibꝰ.ff de re iudi.⁊.l.fl.S.de
execu.rei iudi.⁊.l.cum ꝓponas.de bo.aut.iu.po. Jaco.

Di pignus pignoꝛi datum
lit. Kubꝛica.

“ä . Quihzʒ rem pignoꝛi
. e Tiam id põt eam pignoꝛi da

à Pre/ nec p hoc plus iur trãſit ĩ accepto

rem q; fuerit in datoꝛe.h.d.
N¶ Ex tex. ¶Et ante] ſecus ſi ante offe
rat conſignet deponat.
N¶ No. ꝙ reſoluto iure datoꝛis reſol⸗
rrmker Uitur ius acceptoꝛis qð dependebat a
ure datoꝛis ałs ſecus.vt.l.iiij.ff. de in diem adiectione.
⁊.l.j.Scum pᷣdium ff.de pigno.⁊.l.vſucapio.S.de pigno.
¶ Auerit glo.quid ſi creditoꝛi obligaui vſumfructũ tm̃
⁊ qð eſt obligat alij rem:nũquid videt᷑ obligare ius ſuũ:
Et glo.arguit pꝛo ⁊ contra.ſed dic ꝙ ſi ego obligo vſum
fructum creditoꝛi ⁊ tranſferem vſumfructum foꝛmalem:
nõ eſt dubium ꝙ trãſferendo in alium creditoꝛẽ ſuũ finie⸗
tur vſuſfructus vt inſti de vſufruc·S· finitur.Sed non eſt
verũ ꝙ obligãdo vſumfructũ creditoꝛi ꝙ tranſferat᷑ vſu⸗
fructus foꝛmalis: qꝛ ſic efficeretur dñs vſuſfructus ⁊ eũ⸗

E

dem haberet obligatũ qð eſſet abſurdũ. vt.l.neq; pignꝰ.

ff. de regu. iur. Et ideo dic ꝙ ſi obligo vſumfructũ trãſit
exceptio ⁊ cõmoditas vtendi fruendi ex cauſali qð rema
net penes me ⁊ trãſit etiam in creditoꝛem poteſtas alie⸗
nandi foꝛmalem vſumfructum ⁊ hec omnia ſunt ambula
toꝛia.vt ſic creditoꝛ pignoꝛando ſuo creditoꝛi tranſferat
hoc in eũ.vt.l.ſi is ·S. anvſuſfruc tus.ff. de pbigno.
¶ In glo. que incipit ſed nũ quid.in fi.ibi liceat vtifrui/

Eteris Pignus pꝛetoꝛiũ pꝛodeſt credi
toꝛi agenti ⁊ excipienti.h.d.
¶ Quero que ſit differẽtis iter pignus pᷣtoꝛiũ

Es ob cauſam. Red te

ſibi res pꝛo debito adijciat᷑ hoc dicit

non fit tranſitus foꝛmalis ad creditoꝛem ne inueniat᷑ ſte

ri eius quod debet ei eſſe pignoꝛi:vt.l.neq; pignus.ff. de
regul.iur.ſed trãſit exceptio ⁊ cõmoditas vtendi ex cau
ſali ꝙ remanet penes debitoꝛẽ ⁊ poteſtas alienãdi foꝛma
lem/que oĩa ſunt ambulatoꝛia ⁊ trãſitoꝛia ad aliũ:vt.l.ſi
is · S· an vſuſfructus.ff. de pigno⸗⸗ ideo bains verlaꝛ:
=ðèð 5 i creditoꝛ vendit pi⸗
S J cred itoꝛ. gnus non ſupereſt ius of
ferendi ſecus vbi alij pignoꝛat. hoc dicit Ja⸗
A cob. Butrigar. .
De partu pignoꝛis.
Uubꝛica.
. Artus Aut percipit debitoꝛ par
tum vel fructus rei: aut
bercipit debitoꝛ ⁊ loquitur.l.ij eo.
¶ Opp. ꝙ partus pignoꝛis non ſit pi⸗
hus. vt. I. paulus S. ſi mancipia. ff. de
AARpig. So. vt glo. diſtinguendo.

BDe remillione pignoꝛis.
MRubꝛica.

J te Si conſentiat creditoꝛ ex⸗
N pꝛeſſe alienationi perdit ius
pignoꝛis hoc pꝛimo:ſed vbi tacuit tũc
videtur cõſentire manumiſſioni. item
fõũͤlſco alienanti. Itẽ ſibi pꝛeiudicat qñ
Natutum fucrat eitp̃s als ex taciturni
Atate ſibi non pꝛeiudicat.h.d.totꝰ titu⸗
———– us. (Quero an in hac. I. creditoꝛ expjſ
e conſenſerit? ⁊ dic Jeis ſi conſentit tacite hʒ locum ꝓ
hic dicitur vt ſibi videatur in iure pignoꝛis.¶ Itẽ quero
an ſeruus fuerit ſpecialiter hic pignoꝛi obligatus: Rnñ⸗
deo ſic ałs non eẽt queſtio cũ etiã creditoꝛe inuito poſſet
manumitti.
¶ Opp.ꝙ creditoꝛ tacẽdo ſibi non pᷣiudicet cũ ſciat ius
ſuum voiq; durare:vt.l.ſicutS. non videtur.ff.qui.mod.
ius hypo.ſol.So.aliud in alienatione vt ibi:aliud in ma⸗
numiſſione ideo ſibi imputet iuxta regulam.l.gaius.ff.de
pignoꝛ. actio.

es e g Abi diſtrahit debitoꝛ Pi⸗ no
☛ pbaueris. αà ↄſentiente cre Eign

.

—

Fen ditore tollitur ius pignoꝛis.h. d. . lat᷑ vbi de⸗
C Op.ꝙ ipſo iure pignus tollatur ⁊ nõ ope ex bitoꝛ di
ceptionis: vt.l.ſi tibi.S·de pignoꝛe.ff.de pactis.Sol.hec ſtrahit ſci

ſm illã. Vel dic ⁊ melius ꝙ aut ꝑignus erat ctum ſolo ente ⁊ cõ⸗
conſenſu ⁊ tollitur ipſo iure per ↄꝛium conſenſum vtĩ cõ ſentiente
trario.⁊ l.maioꝛ.S.de pig.⁊ ibi de hoc.aut erat cõſtitutũ creditoꝛe.
ctiã per traditionẽ ⁊ tũc ↄꝛio ſenſu nõ tollitur ſolum opʒe

exceptionis vt hic.

We Vbi ſecundꝰ debitoꝛ
RS J iano ante. ignoꝛante pᷣmo credi
toꝛe rem obligat ſcõo:pꝛioꝛi nõ pᷣiudicat.h.d.
¶ Op. ꝙ ſi obligauit rei publice ⁊ ſic fiſco piu
dicet pꝛimo vt.l.ſi is qui.ff.de iur.fiſ.So.ſi ego acciperẽ
hic rẽ publicã pꝛo re publica romanoꝝ ⁊ non ꝓ fiſco.foꝛ

te non eẽt male dictũ:ſʒ ſi accipis hic rem publicã pꝛo fi⸗

ſco. So. vt glo.nã tunc pꝛeiudicat in q̃rendis.i Itẽ op.
ad idẽ de.l.creditoꝛ:S.ſi tecũ.ff.qui po.in pig.ha.So.ibi
creditoꝛ pꝛimꝰ ↄſenſit alienatiõi:⁊ iõ ſibi piudicat hic nõ
⁊ dic vt glo.que optime dicit lʒ alia ↄdicat ĩ caſu dubij ⁊
male in.d.l.creditoꝛ ·S.ſi tecum. JUVẽß
¶ Iℳn glo. q̃ incipit vt ⁊.ff. ibi creditoꝛ patitur/⁊ oſentiat
expꝛeſſe.q In eadẽ glo.ſed tu dic nõ tolli.hec vers:ſed in
ſi tecum ↄꝛiũ nota.ſed hec verioꝛ.
Gm te. Pignus conſenſu contractũ cõ

*
W trario conſenſu diſſoluitur. hoc

— Vbi ſutilis eſt remiſſio debi⸗
e E b itum ti expꝛeſſa ſeqᷣt᷑ tacita inutili
A NN. tas pignoꝛis ſi ẽ eadẽ cꝗ iutuitat vtriuſq;.h.d.
D Oop ꝙ Iʒ ſit remiſſio expᷣſſa debiti ĩutilis tũ
teneat tacita remiſſio pignoꝛis:vt.l.j ff.qͥ mo pig. vl hy⸗
po.ſol.So.hic ẽ eadẽ ĩutilitas ĩ remiſſione pignoꝛis que
erat in remiſſione expᷣſſa debiti:quia dolus vel metus:et
ideo vtrumq; vitiatur /ſed in contrario nane eadem rõ
1 1 iiij

6

Butrigarij Becũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

R—— N—
inutilitatis in vtroq;:quia ibi ideo non poteſt remitti de ʒ.eo. Si autẽ creditoꝛ conſentit obligationi facte per de⸗ mnſe
bitum:quia donatio pꝛohibetur inter virum ⁊ vxoꝛẽ ne bitoꝛem tunc aut certum eſt ꝙ conſentit ſolum animo fa⸗ htor f⸗
alter fiat pauperioꝛ quãdo ceſſat in remiſſione pignoꝛis. ciendi pꝛioꝛè illũ cui ſecundo loco obligatur ⁊ tũc nõ per num
¶ In glo.que incipit foꝛte. ibi remitti inter coniuges: dit pꝛopterea ius pignoꝛis licet efficiatur poſterioꝛ.aut ſatfe
ita cauſa impediens remiſſionem debiti ibi non poꝛrigit᷑ certum eſt ꝙ conſentit obligationi eo animo vt in totũ a Gure n
ad vtrumq; / hic ſic. iure pignoꝛis recedat ⁊ nõ eſt dubiũ ꝙ perdit ius pigno⸗ ſnſiutie
E Licet regulariter taciturnitas cre⸗ tis. In dubio dic ey videtur habere animũ poſſe ↄſtituẽ nnnon
J O.àitoꝛis non ſibi pꝛeiudicctvbi pignꝰ di ſm creditoꝛẽ pꝛioꝛem ſe q; dimittendi pignus in totũ aecco
venditur nocet vbi pꝛogrãma pꝛecedit.h.d. yt not. S. c l. ſi ignoꝛante. licet contrariũ notatur ⁊ maleĩ iginnn
Sop. ꝙ ſibi non pꝛeiudicet taciturnitas: ꝛt creditoꝛ. S. ſitecum. ff. qui po. in pigha. Ggleiſo
l.ſtcut. 5 non videtur.fr qui. mo pig. vel hypo.ſol. So hic ¶ In glo. que incipit immo videtur ibi vel refert an ex naſgi
eſt ſpeciale vbi per iudicem fuit aſſignata dilatio. eadẽ.hec vera ad contrarium de.l.voluntate.ſed ad.l.ſi⸗ n zͤi
P S dit Qui reddit cyrogra⸗ cuut.S. ſuperuacuum eſt vera pꝛecedens ſolutio ibivel hic un t
GWE ricem. phum videtur redde⸗ certum erat debitoꝛem ⁊c. ntin .
re ius quod in e ſoneincrur ige en pi E — b . — ſocncck
NW“Aαgnus remittere ſi ibi continetur. h. d. ¶ Wel dic h W ,AnPoode
AQuĩ remittit continens videtur remittere cõtentum.hoc C tiã 0 ciro g rap aria P
dicit Butrigar. Ucet regelariker nampig. Kc. Mubꝛzica. hitrſn
J h ypoth e(a S. cda itio reipigno⸗ ¶ Quia videbatur dubitari an pignus obligatum ĩ vnã . —
N rate non noceat creditoꝛi tacenti nocet tamen cam poſſeſſ.ĩ alia retineri ideo ad deciſionem huius que⸗ nincon-
fiſco diſtrapente . ſtionis ponitur hic rubꝛum ⁊ nigrum. nnpup
¶ Op. de.l. ſicut · S. non videtur.ff.quibus modis pig.vel è”l ignus obligatumi ſterſ
bypothe.So.hic ſpeciale in fiſco:quia tam ſolemniter et R Ignus. cicen Snm nonat Fn
publice vẽdit ar.S.e.ſi eo. nnee ſecuta deſinit ex pᷣma cã teneri ⁊ ex rnign
G m ex cau ſa Qui ſoluit pꝛo debi⸗ noua re niſi hoc actũ eſt ꝙ teneatur ex mt
. vE11ρι toze non acquirit hy noua:⁊ tũc etiã tenetur ĩ cyrographa⸗ Pncces
pothecam niſi agatur ꝙ loco creditoꝛis ſucce⸗ Ariam. h. d. ¶ Diuide in quattuoꝛ partes . ſaon
Wgdat.h. d. ſ̃ᷣm glo.Cum tex.dicat ꝙ videtur ſe qꝛ in pꝛima poniturvnum dictum in 1 Anen
cundum pignus remittere reddendo debitoꝛi res: ergo E A “ Dicitur ꝙ nouatione ſecuta pignus nõ den loe
videtur innuere ꝙ in perſonam ſecundi fuit pignus ↄtra intelligitur repetitũ in cã nouante. In ſecunda dicit hoc l tun
ctum/zx tunc littera plane pꝛocedit.gloſ.tamen tenet ꝙ in verum eẽ niſi expꝛeſſe in ſcdᷣa fuerit repetuum. In tertia ollgi
perſona ſecundi non fuit ctum pignus: ſed ſimpliciter dicit ꝙ quando fuit repetitum tenetur etiam ob cyrogra ſagäbe
res ei reſtitute fuerunt. phariã pecuniam. In quarta ponit caſum econtrario ad Hütbes
Es MNõ pꝛeiudicat debitoꝛ creditoꝛi diſrra pꝛimum ⁊ querit an teneatur in pꝛeiudicium pꝛimi credi ancl
VWWB·hendo rem pignoꝛatam eo non conſen toꝛis. Secunda pars ibi in ver. ꝙ ſi pactum. Tertia ĩ vſi. 1
tiente. hoc dicit. ac ſi in poſſeſſionem Quartsa in verſi.ꝙ in ſecundo.⁊ du ſois
Debitoꝛ ſi Slit Si conſentiat creditoꝛ alienatio⸗ rat vſq; in finem. neli
rẽ obliga⸗ CMLE R. ni rei pignoꝛate licet poſtea rede⸗ ¶ Ex text. in ſecundo creditoꝛe agente de pignoꝛe ſibi e 4
tã de 2ſen th at ad debitoꝛem non reintegratur in ea pignus obligato contra creduoꝛem pꝛimũ non ꝙ nouata pꝛima n
ſu credito h. d. ¶Licet gloſ. ſignet tm vnum ꝛium ⁊ det actione non intelligitur pignus repetitum in ſcða:nã no ſunohit
ris vẽdat / plures ſolutiones tñ duo contraria pꝛincipaliter ſunt ſi: uatio vtraq; perimit:vt.l.alia.ff. de nouatio.x.l.nouare.⁊· cnogſa
⁊ poſtea gnanda ⁊ ſolutiones adaptabo contrario cui congruũt. hoc niſi agatur. goconſe
acqrit an ¶ Op. ꝙ reintegretur pignus: vr.l.ſi cura &. ſuper. f. qu ¶ Item nota ꝙ pꝛopter cirographariã pecunis non da⸗ Pignoꝛj ſNi
reincidat. bus mo.pig.vel hypo.ſol.So.dicũt quidã ꝙ hic de rigo⸗ tur pꝛopterea ius pignoꝛis: vñ creditoꝛ non hr̃et actio⸗ ius nõ da⸗ unznſüf
in obliga⸗ re ⁊c. dic vt glo.x illa eſt vera.ſꝙ aut certũ eſt cuius alie nẽ ad pignus pꝛopter cirographariam pecuniam licʒ ſi tur ꝓpter ſlgnun
tionem. nationi ↄſenſit creditoꝛ non exiuit dominiũ debitoꝛis ⁊ poſſideat hẽat retentionẽ.¶ Item nota ꝙ hec non habẽt cpꝛogra⸗ lrünbto
durat ius pignoꝛis: aut cõſtat ꝙ exiuit ⁊ non durat nec re locum in ſecundo creditoꝛe contra pꝛimũ agentem: nam phariã pe doyſz
integratur licet redeat ad debitoꝛẽ vt hic:aut dubitatur non cogitur debitum cirographariuʒ offerre. C Wogo cuniam. ſonpof
⁊ tunc ſi reperiat᷑ penes debitoꝛẽ oſſe pꝛeſumitur nõ exijſquero ex glo.rubꝛice quid ſi erat debita ſine inſtrumento glo
ſe bona eius / niſi contra pꝛobetur: ⁊ ideo in ea durat ob⸗ ⁊ ſic not.cirographaria ⁊ dic vt glo nã teſtes ⁊ ſcriptura Necſici
ligatio.¶ Itẽ ꝙ ſi certum ſit ꝙ alienaue it/ſi tñ poſtea re⸗ equiparãtur vt.l in exercendis.s.de fide inſtr.ſ Item q̃

uertatur ad debitoꝛẽ reintegretur pignus.il.voluntate in
pꝛin.ff.qui.mo.pign.vel hypo.ſol.So.aut reddit ex eadẽ
cã reſciſſo cõtractu:⁊ tunc ſicut reddit ad debitoꝛem ſub
dñio ita creditoꝛi ſub hypotheca:qꝛ videtur nec alienata
fuiſſe ⁊ per ↄñs non exijſſe pignus vt in cõtrario:aut red⸗
dit ex alia cã:⁊ tunc ſecus vt hic.Sed q̃ eſt ratio ꝙ in ge⸗
nerali obligatione nõ venit in re redẽpta ſicut in futura:
NRñdeo qꝛ in re alienata aliquãdo fuit ius pignoꝛis/ſj re
miſſũ fuit:⁊ ideo ãplius in obligatione nõ recidit:ſed res
futura nunq; fuerat in obligatione nec liberata ⁊ ideo in
ea poſtea ᷣhitur pignus ar.l.qui decẽ·S.fi.ff.de ſolu. AUl⸗
timo vt liqueat totus titulus ſic diſtigue:qꝛ aut creditoꝛ
conſentit alienationi que fit per debitoꝛẽ ſi conſentit alie
nationi:aut certũ eſt ꝙ exiuit bona debitoꝛis res:⁊ tunc
indiſtincte ſibi pꝛeiudicat.vt.S.c.cũ te ⁊ per totũ.aut cer
tum eſt ꝙ non exiuit bona debitoꝛis:⁊ tunc durat ius pi⸗
gnoꝛis:idẽ ſi certũ eſt ꝙ alienauit:ſʒ reddit res ad debi⸗
toꝛem ex eadem cã reſciſſo contractu ſecus ſi ex alia:vt.l.
voluntate.ff.qui.mo.pig.vel hypo.ſol.Si autem dubita
tur exiuerit vel non / tũc dic ꝙ eo ipſo ꝙ reperitur penes

debitoꝛem pꝛeſumitur nõ exiuiſſe niſi pꝛobetur de aliena⸗

tione:vt.l.ſicut·S. ſupuacuis.ff.qui.mo.pig.vel hypo.ſol.
ct hec ↄſentit expꝛeſſe:ſi aũt tacuit tũc regulariter ſibi nõ
pꝛeiudicat:vt.d.l.ſicut · S·nonvidet᷑ Fallit in manumiſſio
ne. vt. S. e. l.j. Itẽ cũ ſtatuitur ſibi terminꝰ a iudice:vt.g.
co.lʒ.ſi eo. Item fallit qñ fiſcus vẽdit vt.l.ſi hypothecas.

ro quid in alia cã qᷓ; mutui:⁊ dico idem qꝛ rubꝛica eſt ge⸗
neratis.¶ Item quero an poſſit retineri pꝛopter rẽ debi⸗
tã ſicut pꝛopter pecuniã:⁊ puto ꝙ ſic licet tex loquat᷑ de
pecunia:nã appellatione pecunie oẽs res continẽtur:vt
l.ij.S.de conſti.pecu. ¶ Expedita rubꝛica noſtra venio
ad nigrũ ⁊ pꝛimo oppo.ꝙ nouatio non perunat pignꝰ vt

l.aliã.ff.de nouatio.So.vt glo.qꝛ hic in voluntaria ibi in

neceſſaria. Itẽ op.ꝙ deſtructo pᷣncipali non pꝛopterea
tollatur acceſſoꝛium ⁊ ſic lʒ nouetur actio pꝛima non peri
mantur pignoꝛa: vt.l.ſi vnus ·S.ſi cum reo.ff.de pactis.
So.aut pꝛimitiua obligatio extinguitur ⁊ tollitur acceſ⸗
ſoꝛia vt hic:aut ſuſpenditur/a tunc ſecus vt in cõtrario.
Item op. ad idem de.l debitum.S.ti.j. So.ibi non erat
pꝛicipale pꝛoꝛſus extinctum/quia quodlibet reintegrat
¶ Item oppo.extra ad idem de.l.aliquando.S. de pigno
ridus.ff.ad vellei. Sol.duobꝰ modis qꝛ ibi fuit nouatio
que pꝛo nõ nouatione habetur qꝛ eodem momento tolli
tur pꝛima ⁊ nouatur ⁊ eodem momento reintegratur hic
ſecus quia vere tollitur. Vel meliꝰ ibi tollitur vtraq; ob

ligatio ſed reintegratur per.l..ſicut mulier ſubducitur:vn

de ex noua obligatione tenentur ⁊ eodem momento hoc
fit a lege: vt.l.iuliꝰ eufraſtus.ff.de minoꝛibus.⁊ dicta.l.
aliquãdo. Modo quero quid ſi eſt obligatũ exvna nũ⸗
quid etiã pꝛopter cirographarium erit obligatum: ⁊ dic
vt glo.ꝙ non / ſed ſi poſſidet retinet:⁊ ideo dic ꝙ aut poſ⸗
ſidet creditoꝛ ex iuſta cauſa vt pignoꝛis / et poteſt reti⸗

uniqngtte
nqumnggen
Ppnundlant
heſtanggen
nſcancimein
epettun un
etümcngne
8ſomeconmme
diciumpti
Lctun Denrii
inſeanhn

ng, nounns
tun inſchnn
gtio, 4 ht

nedepigetk

nnonhiut
1pecunimt
1 hecſona-
müzgaunrt
offene (M.
taſineintmmn
iteſtotſehr
fgeint, ſhe
naenhſit,
ripzontnti
lctterla,n
fesconhin!
bnic⸗ ſuni
npenmuent

igvolonentii

Pelennnn
goopininuen
nteofN
Cclmen
Snba
odibatrne
toaie

gatum.

De diſtractione pignoꝛũ.

nere ex vtraq; cauſa vt hic in textu:aut non poſſidet cre⸗
ditoꝛ/ ſed agit contra debitoꝛem poſſidentem:⁊ tunc aut
debitoꝛ reddit pignus creditoꝛis ex cã ex qua erat obli⸗
gatum:qꝛ noluit ſoluere debitum ⁊ tunc retinebit ex vtra
q;: aut reſtituit ex cã cyꝛographaria iam diſſoluto pigno
ris iure tunc tñ indebite reſtituerit.cõdicet debitoꝛ factũ
⁊ reſtitutionẽ:⁊ ſic penes creditoꝛẽ non remanebitvt.l.qͥ
exceptionẽ ·S.ſi ꝑs.ff.de cõdi.inde.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi me putẽ.ff.e.
ti. Idẽ econtra dicerẽ ſi creditoꝛ dũ poſſidet/⁊ ſic ꝓ ciro⸗
grapharia pecunia poterat retĩere nõ retinuit:ſʒ reſtituit

debitoꝛi ſoluta ſibi quãtitate ꝓ qua vᷣe erat obligatuʒ:nãa

puto creditoꝛẽ poſſe ↄdicere incerti nõ rẽ ſed factum reſti
tutiõis q̃ſi plus debito reſtituerit:aut retinere poterat ob
cirographariã pecuniaʒ/⁊ ſic poſtea retinebit ar. dicte.l.
ſed ⁊ ſi me putẽ.⁊.l.qui exceptionẽ.¶ Itẽ op.ꝙ ſoluto eo
ignꝰan bꝛo quo erat obligatum liberetur pignus ⁊ competat pi⸗
liberet ſo⸗ Snoꝛaticia debitoꝛi:⁊ ſic ob aliud debitũ retinerinon poſ
luto eo ꝓ lit: vt.l.ſolutum · S. ſi in ſoꝛtem. ff.de pig. act.⁊. Lꝑ rerentio
zerat obli nẽ de vſuris. So. vt glo. Tu dic ꝙ ſi pignus nõ fuit obli⸗
4 gatum niſi in vnã cãm lʒ tenearis ex alia ſine pignoꝛe ſo⸗
luto debito pꝛo quo erat obligatum tollitur ius pignoꝛis
vt in contrario:⁊ pignoꝛaticia datur debitoꝛi / põt tñ reti
neri pꝛopter aliud debituʒ ⁊ debitoꝛi agẽti obſtabit exce⸗
ptio:vt hic ⁊ hec ẽ vᷣitas.Sed ſi vis ſuſtinere gloſ.iunge
ſimul oẽs ſolutiones ⁊ dicas ꝙ ſi ſoluatur illa ſumma in
qua pignus obligatum erat vᷣe liberatum erat pignus et
competit pignoꝛaticia vt dicta.l.ſolutum. Si autem que
ris an q;tũcũq; liberatum retineri poſſit in aliã ⁊ dico ꝙ
in vſuris nõ earum odio yvt in vna ſolutione glo.aut erat
naturaliter ⁊ ciuiliter debitum ⁊ põt vt hic.
Modo ex vltima gl.quero ſic:pꝛimus creditoꝛ cui erat
obligatum in vnã cãm ⁊ poterat retinere ob aliã cirogra
