merit ate:ſed repetit etiam illum qui erat in actoꝛe vi bo.
rapto.⁊ ſic vtroq; caſu locum habet. Pꝛimam gloſ.expe⸗
diui per diuiſionẽ. Secundam expedio per vnum contra
rium ⁊ ſic:ſi iſte erat in furoꝛe ergo non debet puniri vt.lj.
diuus.ff. de offi.pꝛeſi.So.vt glo.quia non erat in furoꝛe/⸗

ſed tanq; furioſus fecit.¶ Item quero an dictio apud ſu⸗

matur pꝛopꝛie an pꝛo penes nam inter hec eſt differentia
nam illud dicitur eẽ penes aliquem cuius poſſeſſionẽ ha⸗
bet: ſed illud dicitur apud cuius etiam ſolã detentatio⸗
nẽ habet vt depoſitarius ⁊ commodatarius ⁊ certe hic
ſumitur apud impꝛopꝛie pꝛo penes.nam depoſitarius qͥ
poſſeſſionem non habet non poſſet agere cõdictio.ex iſta

lege nec commodatariꝰ. Opoꝛtet ergo intelligi in eo qui

poſſeſſionem hẽbat:quia ille põt agere condictio.ex hac
lege. ⁊ differẽtia inter penes ⁊ apud ꝑꝛobatur in.l.penes

ff. de verbo.ſignificatio.¶ Sed quid ſi poſſeſſio non eſt pe

nes aliquẽ dicit gloſ.ꝙ idem per.l.cum querebatur·j eo.

Attende tñ quia licet ibi eadem pena que eſt hic veniat
ibi ex repetitione legis illius non tamẽ condictio.ex hac

lege:quia nil diſponit hic.l.de poſſeſſione vacante ſʒ agi⸗

tur condictio.ex.l.cum querebatur.ad penam que hac..

ſtatuta eſt/ſicut quando teſtatoꝛ in ſecundo teſtamẽto cõ
firmat legata in pꝛimo agitur ex ſecundo non expꝛimo.

Itẽ quero qualiter intelligantur hec verba ante euẽtũ

⁊c᷑.⁊ dic vt glo.⁊ plenius/dicam.¶ Modo ingredioꝛ gl.
magnam ⁊ opp.ſic quis debet puniri reſpectu eius reſpe
ctu cuius delinquit:ſed iſte hic delinquit reſpectu poſſeſ⸗
ſionis:ergo ſolum reſpectu eius debet puniri ⁊ nõ reſpe⸗
ctu pꝛopꝛietatis.So.vt gloſ.vel hic ſpeciale in violẽtia.
¶ Wodovenio ad queſtiones ⁊ pꝛimo quero quid de mu
liere hermofrodito:⁊ ſi dicamus ꝙ mulier teneatur ceſ⸗

ſabit queſtio in hermofrodito: quia ſiue incaleſcat ſexui
maſculino ſiue feminino habet locum hec pena: ſed ſi di
camus mulierem non teneritunc pꝛocederet queſtio: ⁊ ſi

incaleſceret ſexui feminino non teneret /ſi maſculino ſic.

MHaſculi⸗ ¶ Quero ergo an hic maſculinum compꝛehendat femini

nũ an cõ¶pᷣ

num:Hicunt quid am ꝙ aut tractamus de fauoꝛe ⁊ com⸗

hendat fe pꝛehendit.aut de odio ⁊ non ⁊ ſic not. hic. Sed Jaco.de
mininum.

are. dicit ꝙ aut tractamus de fauoꝛe⁊ compꝛehẽdit:aut
de odio ⁊ tunc aut de rationabili odio ⁊ compꝛehẽdit vt

hic:aut de irrationabili vt de exheredatione ⁊ tunc non

trigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

In glo.que incipit quid ergo.ibi ſᷣm pileum. Odofred.

compꝛehendit vt.l.jS· ſi quis incertum.ff.de ven.in poſ.
mittẽ.quod non placet:quia ſicut in delictis eſt odium ra
tionabile vt ſᷣm eam ſequatur delictum ita eſt rationabi
le ꝙ exheredatio ſequatur ingratitudinem: ⁊ videtur eti
am pena venire ex voluntate delinquentis:quia qui con
cedit antecedenti.i.in delinquendo videtur conſentire in
conſequenti.i.in pena.vt.l.j·S·beſtias ff. de poſtulã. .l. il
lud.de acquir.heredi.Sed dictum Jaco.poſſet ſuſtineri

in exhered atione ĩiuſta ⁊ ſine cauſa.Tu tamen dic ꝙ aut

maſculinum compꝛehendit femininum: in caſibus tamẽ
qui poſſunt adaptari mulieri ałs non:vt.l.hos accuſare.
omnibus.ff. de accuſa. ⁊.l. ſi vero ·S. de viro.ff. ſol. ma.
⁊ ſic loquitur.l.iij:ff.de negoc.geſt.x.l.ſi quis id ff. de iu⸗
riſditio.omnium iudicum. Si pꝛofertur a iure municipa
li tunc nũq; compꝛehendit femininum:quia ſi quãdo cõ⸗
pꝛehendit hec eſt ex interpꝛetatione extenſius que nõ ca⸗
dit ĩ ſtatuto:⁊ ideo hic nos habemus ſtatutum ꝙ omnia

dicta in maſculo in alijs ſtatutis intelligantur in femi⸗

ninis etiam in caſibus que mulieribus poſſũt adaptari.
Sed aliquando maſculinum pꝛofertur ab homine:⁊ tũc
aut tractamus de fauoꝛe/ ⁊ maſculinum compꝛehẽdit fe
mininumvt.l.ſi quis ita.de teſta.tu.aut de odio ⁊ tunc nõ
compꝛehendit.vt.l.j·ſi quis incertum.ff.de ven.in poſ
ſeſ. mit. Fruſtra ergo hic queritur de hermofrodito cum

maſculinum cõcipiat femininum. ¶ Item quero quid in Miles t
milite ⁊ ruſtico: ⁊ dic vt gloſ. Tu dic ꝙ aut iſta violẽtia ruſticꝰ an
fuit cum dolo ⁊ ſic de iure veteri poterat puniri:⁊ tunc be poſſit pec

ne videtur ignoꝛare ius nature vel quaſi/⁊ ideo punitur
aut ſine dolo ⁊ tunc eſt ignoꝛantia circa ius ciuile:nã oli
non erat pena impoſita ſed per legem iſtam imponitur:⁊
ideo talis erroꝛ non videtur in his puniri vnde ſi putat
ſibi licere auferre excuſatur pꝛo quo.il.j.in fin.ff. de abig.
⁊·S·quia tamen.inſti.vi bo.rap.¶ Sed quid ſi puto mihi

care ĩ.lſi
qͥs ĩ tãtã.

licere furari:nũ quid ergo ſum in dolo: Reſpondeo ꝙ ta

lis erroꝛ non poteſt pꝛobari cum ſit in animo ⁊ q;tumcun
qʒ dicat ſe credere non pꝛeſumitur credidiſſe:⁊ hac ratio
ne poteſt ſuſtineri Dy.ex.de regulis iur:.c.ignoꝛantia.⁊
gloſ.in.l.regula.ff.de iuris ⁊ fac.ignoꝛan.Alłs videretur
ꝙ quilibet erroꝛ excuſet a dolo:vt.l.plagij.jad.l.falci.de
pla: licet nona lata culpa. Sed quomodo ergo excuſaba

tur iure veteri ignoꝛans.Reſpondeo quia hic non puta⸗

bat licere rapere ⁊ ſic non errabat in iure naturali/ſed pu
tabat ꝙ ſi acciperet ſuam rem non caderet in rapinam.
Sed quid in minoꝛe ⁊ videtur ꝙ pupillus non teneatur
quia eius etas ⁊c̃. Econtra videtur ꝙ teneatur: quis po
teſt eſſe in dolo/⁊ idem in adulto multo magis.Sed quõ

poteſt teneri /quis ſic erit ei conceſſa alienatio rei ſue de⸗

linquendo. Pꝛeterea lex videtur velle dicere ꝙ vſq; ad
xviij.annos excuſetur:vt.S.de epiſ.aud.aut᷑.ſi captiui.⁊
hoꝛum timoꝛe ſunt hic varie opiniones.Ham gloſ. dicit

ꝙ aut eſt ĩ dolo ⁊ iuuatur / aut ſine dolo ⁊ ſic:quod nõ pla

cet:⁊ ideo Rofred.dicit ꝙ aut eſt in dolo ⁊ nullomodo in
uetur ſiue de crimine agatur ciuiliter ſiue criminaliter.
Sed vbi eſt in culpa criminaliter accuſari non poteſt.l.

iulia de vi quia illa requirit dolum /ſp ciuiliter teneri po⸗

teſt condictio.ex lege:ſed ei dabitur reſtitutio: vt.l.ſi ex

cauſa·S.nunc videndum.ff. de minoꝛibus.⁊ hoc videtur

ipſa veritas.Mec obſtat id quod dicis de alienatione:qꝛ

ipſe non alienat / ſed lex: vnde alienatio per ipſum fien⸗

da eſt pꝛohibita ſed legalis argumen.i.”finali.S. de legiti.

tutoꝛ.Sed Jacobus de arenis dicit ꝙ aut eſt in doloet

non iuuatur / aut non eſt in dolo: ⁊ tunc vſq;ʒ ad. xviij. põt
ignoꝛare ius ⁊ excuſatur /poſt/nõ:vt aut᷑.ſi captiui.S.de

epiſcopis ⁊ clericis.Sed Rofredus bene reſpondet illi

aut᷑.dicens ꝙ ipſa loquitur quando eſt delictum in omit⸗
tendo hic putem eſt delictum in committendo. Quid er⸗
go dicemus? Certe tu poſſes iungere omnes opiniones:
⁊ dic ꝙ ſi eſt doli capax poteſt teneri ex delicto ałs non/
vt in glo. Modo ſupple pᷣm Rofredum ꝙ aut eſt in dolo
⁊ tenetur omnino ſiue agatur criminaliter ſiue ciuiliter /

nec reſtituitur: vt.l.auxilium.fr de minoꝛibus. Aut non

eſt in dolo ⁊ tunc criminaliter comenefinon poteſt: ciui
liter bene tenetur ſed reſtituitur. vt.l.ſi ex cauſaS. nunc

videndum.ff.de minoꝛibus. Reſpondeo ſupple ſᷣm Ja⸗

cobum de arenis ꝙ hec vera in delictis iu committendo

ſed in delictis in omittendo refert an ſit maioꝛ.xviij.ana⸗
nis ⁊ teneatur ałs non vt.d.aut᷑.ſi captiui. Nec ob.ꝙ alie
nare nõ põt:vt.S.dixi. Itẽ q̃ro an filiovył liberto ↄ pfe,

igen li 0 .
tenu

Neldompe
guid dehto
diceumten
ſeontan
, lveulſ⸗

Sv ſtio dequik

Ebalceheſit
iu ſtinge.g.
nleto capan
congregat
dicomnii
glcotrato
culuſcß
leuurdolo
nact ¶Sze
ſon potert
honpoteſt
hoſſir cade
Kruetarüͤl
velſieſtcl
tatis. Et
Reſpon
quem Fein
men qe licea
ullbet ſin⸗
mmiuerſitati
fderego in
len ſinecon
biumagie
cl nepoſt
ucenenor
Aensſbili
Pke
tem qn
farare
in temerit
ctu ſicut y
tentemno
e veglo.
Goqulggn
tror.
(Maloe⸗
ſanngen
lſe⸗ igm
onunfn
nteriſn

mnquenenen
utiſanti
Duniinntg
icent
iociuſeis
minpan,
fi vndele
uiaſhnn
Keſponlne
Hinotqn
diſeecher
ſcighon
n. Dortee
ijſeslaun
oergon
liahichcne
enaturiſd
t infapne
usnonten
negtuf:ge
lagis Gl
Ntiorei ſ
diceregſ
Aat ſiche
Hangkn

ſueofmnut
ſen olti

Urkhrn
Ful ni
ſicaptins
eeſontut
gicumpt⸗
mnio n⸗
neschtite
NAlortin

Vnge vi. Fo. LXVI.

⁊ patronũ det᷑ hec ↄdictio:Et dic vt glo. Vel meliꝰ ſᷣm
Jacob. de arenis.aut agitur rõne doli ⁊ non datur:quia
attrocitas allegatur. Aut agitur ratione culpe/⁊ ſic quia

f an te⸗ nulla infamia ⁊ facti erit.¶ Item quero an ex delicto filii
neat᷑ ex de vel ſerui teneatur pater vel dommus: Et dic vt glo.hoc
licto filij. addito ꝙ filius ipſe poterit ciuiliter ⁊ criminaliter cõue⸗

niri:ſeruus criminaliter non ciuiliter.vt.l.hos accuſare.

S omnibus.ff. de accuſa.¶ Item quero quid in furioſo:⁊

videtur ꝙ teneatur per hanc legem.ſed certe hic non lo⸗

quitur de vero fauoꝛe:⁊ ideo dic ꝙ non tenetur. ¶ Sed

quid ſi in furoꝛe exiſtens appꝛehendit poſſeſſionem/⁊ fa⸗
ctus ſane mentis retinet eam.nunquid tenetur: dic ꝙ nõ
ſiue conſideras tempus ingreſſus: quia tunc non habe⸗
bat animũ furioſum vt not.in.l.furioſo.ff.ſi certum peta⸗
tur.ſiue conſideras tempus quo eſt factus ſane mentis:
quia hoc non debet inſpici/ qꝛ ſolum initium inſpicitur.
vt.l.clam poſſidere · S.j.ff.de acquiren. poſſeſ.iſ¶ Item qro
quid de pꝛodigo: quidã dicunt idem qð in pupillo.Tu
dic eum teneri:qꝛ licet pupillo equiparetur in alienatio⸗
ne / non tamen in delictis. ¶ Item quero quid de abbate

ꝛelat? ⁊ de qualibet vniuerſitate / ⁊ collegio: vt pꝛidie erat que⸗
ſi cõmit⸗ ſtio de quibuſdam monachabus que pꝛopꝛia auctoꝛitate
tat violẽ⸗ acceperãt bona cuiuſdã defuncti: In hac queſtione di⸗
tiã an te⸗ ſtingue:qꝛ aut delictum eſt cõmiſſum concilio conuoca⸗
neat᷑ eccle to/æ cãpana ſonata. Idem ſi non ſonata dummodo ſint

ſia ſua.

congregati omnes.vt pꝛobatur in.l.ſi familia.ff.de iuriſ⸗
dic.omniũ iudi.⁊ tune tenetur vt vnum coꝛpus/⁊ poteſt
agi cõtra totum capitulum/⁊ ita loquitur gloſ.in.l.ſicut.
ff. ꝙ cuiuſq; vniuerſitatis:⁊ alia glo. que eſt in.l.non vi⸗
detur dolo.ff.de regu.iur.⁊ facit.l.⁊ ſuumS.hodie.ff.de
pact.¶ Sʒ quomodo cadit pena.l.in totum coꝛpus:quia
non poterit decapitari? Reſpondeo quãdo pena legis
non poteſt cadere alicubi imponitur pena ei ſimiiis que
poſſit cadere.vt.l.hodie.ff.de penis.quid ergo: certe de⸗
ſtruetur illa vniuerſitas/⁊ non erit amplius vniuerſitas:
vel ſi eſt ciuitas patietur aratrum/⁊ carebit nomine ciui
tatis. Et quid ſi abbas nihil habet quia ipſe delinquit:
Reſpondeo patietur penam coꝛpoꝛalem aliam. ar.l.ſi
quem·S.in ſeruos.ff.de iuriſdi.omniũ iudicum.Caue ta⸗
men qꝛ licet dixerim teneri vniuerſitatẽ/ tenetur tamen
quilibet ſingulariter: quia in delictis non debuit parere
vniuerſitati:vt.l.liber homo.ff.ad.l.aquili.⁊.l.ad ea que.
ff. de regu.iur.⁊.l.ſi ſeruus.ff.de actio.⁊ obligatio.Si au
tem ſine congregatione ſingulariter delinquant non eſt
dubium quia ſingulariter cõueniantur. Sed quid ſi cre
didi me poſſidere dicens:tu debes teneri per hãc legem:
ſed certe non eſt ſic.quia aliquãdo quis errat in iure cre⸗
dens ſibi licere ⁊ punitur vt hic.aut in facto qꝛ credidit
ſe poſſidere/⁊ excuſabit᷑ ſiue ſit ſupꝛemus erroꝛ ſiue nõ.
¶ Item quero an habeat locum hec lex/quando ſcicbat
ſibi non licere:? Et dic vt gloſ.quia ſi eſt in dolo.ergo ⁊
in temeritate ⁊ in culpa:qꝛ dolus ĩcludit hec omnia effe⸗
ctu ſicut vſuſfructus vſum. ¶ Item quero quid ſi poſſi⸗
dentem non admiſi vel ſuſpicatus eſt reppelli poſſe: Et
dic vtglo. ¶ Item quero quid de magiſtratu:Et dic vt
glo.quia aut facit vt iudex/⁊ excuſatur.aut vt pꝛiuatus/
et non.
¶Vodo erxpedita eſt pꝛima pars gloſ. Venio ad ſecũ⸗
dam:⁊ quero an in re mobili loquatur hec lex? Et dico
ꝙ ſic: quia maximę ad ſupplendam actionem vi bonoꝛũ
raptoꝛum fuit introducta: ſed quia eſt poſita in materia
vnde vi:ſupplebit etiam interdictum vnde vi:⁊ ſic ⁊ in
immobili locum habeat. ¶ Item quero quid de iuribus

Piꝛebẽda ⁊ pꝛebenda:⁊ videtur glo.ſentire ꝙ pꝛebenda non faciat

an faciat clericum fructuarium nec poſſeſſoꝛem rei:qꝛ poſſidet ius
quẽ cleri⸗= eccleſie:ſed ius pꝛebẽde quaſi poſſidet ſeparatũ a rebus.

(um.

quid ergo:dic ꝙ repulſus a pꝛebenda habet vtilem cõdi
ctionem ex hac lege. Idem in eo qui habet ſeruituteʒ: qꝛ

rem non poſſidet: ſed ius quaſi poſſidet. ¶ Sed quid in

fructuario ⁊ emphiteoticario/⁊ ſimilibus: Certe iſti na⸗
turaliter poſſident ciuiliter ⁊æ naturaliter. aut ergo volũt
agere reſpectu iuris quod habent/⁊ habent vtilem con⸗
dictionem:quia ius quaſi poſſidẽt ciuiliter ⁊ naturaliter:
ſed ſi volunt agere reſpectu poſſeſſionis naturalis rei ha
bent directam condictionem. ar.l.naturaliter.ff. de acqᷣ⸗
rend.poſſeſſio.⁊.l.j.ff.ſi vſuſrfruct.peta.¶ Sed quid in eo
qui detinet vt cõmodatarius?: Certe iſti poſſunt reſiſte⸗
re ⁊ extraneo:vt.l.rem mihi ·S· in exercitu:ff.cõmo.⁊ do⸗

mino etiam durante tempoꝛe conditionis:vt.l.edem.⁊ ꝙ
ibi not.S. loca.¶ Sed quid ſi deijciatur: Certe non ha⸗
bat condictionem:quia non poſſidet:ſed dominus habet
qui per eos poſſidebat: vt.l.peregre ·S. fl.ff.de acquiren.
poſſeſſio.ſed ſi dominus deijciat non tenet ⁊ hec vers:ſi
colonus vel cõmodatarius non interuertat poſſeſſionẽ/⸗
ſed ſi iam interuertit poſſeſſionem:tunc qꝛ factus eſt poſ⸗
ſeſſoꝛ habet condictionem cõtra extraneum/a contra do
minum/⁊ ſic debet intelligi.l.colonus.⁊.l.ſi fundum. ff.
de vi ⁊ vi arma. Sed quid ſi furi expoꝛtanti rem meam
eam abſtuli? Et dic vt glo.⁊ male:qꝛ ad hoc vt dicatur
fur manifeſtus:vel non diſtinguit lex ſiue.ff.de condicti.
fur.ſed qᷓ;dtum ad hoc vt teneatur hac condictione diſtin
guitur /an recuperet incontinenti⁊ excuſatur: an ex in⸗
teruallo ⁊ nõ. vt.S.eo.l.j.⁊.l.iij·S:cum igitur.ff.de vi ⁊ vi
ar. ¶ Sed quid fi vagum equum putans meum cepi:Et
dic vt glo.Et caue quia duo verba ponũtur in queſtione
cum miniſterio:nam ꝙ dicit vagum ergo a nemine poſſi⸗
debatur/⁊ per hoc ceſſat hec cõdictio. Item putans eſſe
meum / ⁊ per hoc ceſſat furtum:⁊ dic ꝙ agit rei vendica⸗
tione:⁊ hec eſt vera opinio.¶ Item quero quid ſi vnꝰ eſt
dominus/alter poſſeſſoꝛ/alter detentatoꝛ:? Et dic vt glo.
Item quero quid ſi rem mihi debitam appꝛehẽdi? Et Furtũ an
dic vt glo. Vel dic ꝙ cõcurrit hec lex cũ edicto diui mar⸗ cõmittat
ei:nam quia mihi dico ius in re michi debita habet locũ qͥs ſi appᷣ⸗
illa/⁊ quia ab alio poſſidetur habet locum hec/⁊ qꝛ ſunt hẽdat rẽ
rei perſecutoꝛie ſe tollunt quatenus concurrũt. Idem in ſibi debi⸗
penalibus:vt.l.idem ait ·S· vlti.ff.nau.cau.ſta. Sed qͥd tam.··
ſi debitoꝛ rem quã pignoꝛauerit ingreditur.⁊æ dicit Pla.
ꝙ non tenetur.Tu dic vt glo.quia licet debitoꝛis imagi⸗
nem creditoꝛ repꝛeſentet in his que pertinent ad domi⸗
nium. vnde per poſſeſſionem creditoꝛis pᷣſcribit: vt.l.nõ
ſolum.ff.de vſuca.tamen poſſidet ⁊ ſe non debitoꝛem re⸗

pꝛeſentat in iure pigno.⁊ ideo cum poſſideat habet hanc

condictionem.
Modo expedita eſt ſecũda pars gloſ. Modo venio
ad tertiam partem:⁊ quero quo tempoꝛe facta inuaſione
habeat locum hec lex:Et dic vt glo.ſcilicet anteqᷓ; iudex
iubeat eum ingredi.⁊ hec veraꝛ⁊ diſtingue vt glo.cuius
contrarium not. in.l. meminerint.S.eo.⁊ ibi dixi. Sed
poſſum concoꝛdare gloſas ſic.quia aut decretum interue
nit ⁊ ſolẽniter ⁊ excuſat᷑: vt.l.iuſte.ff.de acqᷣren.poſſeſſio.
aut nullũ int᷑uenit/⁊ hʒ locũ hec lex:aut ĩteruenit ⁊ minꝰ
ſolẽne:⁊ tũc poſſem ſubdiſtinguere.qꝛ aut decretũ ↄtine⸗
bat ꝙ hẽbat iuſtã cam ingrediẽdi:non tñ licẽtiã ingredi⸗
endi dabat:⁊ habet locum hec glo.quia non excuſatur:x
ita loquatur lex meminerint.aut cõtinebat licentiam in⸗
grediendi ⁊ pꝛocedit contraria glo.Glo.tamen cõtraria
ſeruatur cõmuniter hec tamen equioꝛ ⁊ verioꝛ de iure.
¶ Sed quid ſi clam ingredioꝛ? Et dic vt glo.
¶ Vogdo expedita tertia parte glo. venio ad quartam
⁊ quero que ſit pena dñi inuadentis:⁊ dic vt glo.Et q̃ro
an ipſo iure perdat dominium:⁊ dic vt glo.
¶Modo venio ad quintã partem glo.⁊ quero an poſ⸗ oſſeſſio
ſeſſio tantum extimet᷑ quãdo extraneus ingreditur:⁊ dic an tm̃ exti
vt glo.Sed ſi fruetuarius deijciat aliquem extraneum:⁊ met᷑ qñ ex⸗
ſic debz ꝑdere vſumfructũ cui applicabitur:⁊ dic vt glo. neus ĩgre
non tamen bene pꝛobat ſed melius eẽt dicere ꝙ fructua⸗ ditur.
rius perdat cõmodum pcipiendoꝛum fructuũ:⁊ illud ap
plicabit᷑ deiecto:⁊ ſic hẽbit effectũ vſũfructũ tãto tẽpo⸗
re quãto duraſſet penes deijcientẽ.ar.l.ꝙ ſi pendente:S.
fi.ff.de pericu.⁊ cõmo.rei ven. Sed quid ſi iudeus poſſi
det mãcipium chꝛiſtianum ⁊ deijciatur: ⁊ dic vt glo. vel
foꝛte dabit᷑ iudeo extimatio ſerui. ¶ Item querit glo.an
hec detur heredibus/⁊ an contra heredes:⁊ dic vt glo.
¶ Sed quid ſi reſtituit ſe ante litem conteſtatam /vel ſen⸗
tẽtiam an excuſatur a pena: ⁊ dic ꝙ non. nec obſtat.l.nõ
ab re·j.co.qꝛ ibi non inuaſit.ſed minus deliquit. Item
quero an ſi egi ad rem poſſim agere poſtea ad penam:⁊
dic vt glo.¶ Item quero an a ſententia lata in hac condi
tione poſſit appellari:⁊ dic vt glo.¶ Item qui ſi ſeruum
quem poſſideo mea auctoꝛitate capio: ⁊ dic vt glo.ego
puto ꝙ hoc caſu hec ↄdictio detur ſeruo pꝛo libertate ha
benda:ſicut ⁊ ał's poteſt petere libertatem fideicõmiſſa⸗
ria ſibi relicta.ar.l.iiij.ff.de manumiſ.ſ Item q̃ro in quo
differat hec.l.ab alijs? Et dic vt gl.verũ aſſigna melioꝛẽ
rõnem inter hãc ⁊.l.non ab re ·:ſpeo. qꝛ hic loquit᷑ in inua⸗
dẽte.ibi loqᷣt᷑ in eo apud quẽ res erat:ſʒ 35 “ es/
iii

₰ℳ
*

nem. vel per edictũ diui marci. ¶ In eadem glo.ibi non
agã hac lege.cum vtraq; ſit penalis.¶ In eadem glo.ibi
idem dico ſi inuaſi.ſupꝛa inuaſit vel accepit ſibi debitam
hic non ſibi debitam ſed vt loco pignoꝛũ vel inſolutũ ha

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

ſemper pertinet ad vim publicam vel pꝛiuatam.i.nõ ſem
per pꝛoponitur criminaliter.l.iulia.devi publica vel pꝛi⸗
uata.ſed quandoqʒ ciuiliter per interdictumvndevi ⁊ au
ditur mox.i.anteq; de pꝛopꝛietate vel ideſt anteq; crimi⸗

inter hec eſt magna differentia:vt.l.ſʒ ⁊ ſi lege ·S. de eo.ff. rauerit in fructuario ⁊ non plus. ar.l. ꝙ ſi pendente.ff. de
de petitio.heredi. pericu. ⁊ cõmo.rei vendi. ¶ In eadẽ gloſ.ibi ⁊ ſic incũbit
¶ In glo. que incipit.i.penes.innuit ergo ꝙ qui hʒ ſolã cionus pꝛobãdi: ego puto hoc caſu ſeruũ poſſe agere ad G
detentationem vt comodatarius ⁊ depoſitarius nõ poſ- libertatem licet dominus non perdiderit dommium ipo oſfcul
ſint agere condictio.ex hac lege:cum ſolum detur poſſi⸗ iure ar.l.iiij.ff.de manumiſſ. In eadem glo.ibi fuerit do ſanument.
denti.¶ In ea. glo. in fi. ibi ĩtellectum illius.⁊ intelligẽedldo minus vel non ꝙ hic facit. Pꝛeterea in.lł.non ab re.non Etier.
ꝙ ibi habebat locũ pena hius legis:agetur tamen tũc ex inualit:ſi ed reſtituere nonvult / hic inuaſit. dintem.
illa lege / non ex iſta. vt. S. dixi.¶ In glo. que incipit etis —Om entarie Ciuiliter agens de cri⸗ cunſatutu
ratione ibi ſed hic magis deliquit᷑:quia hic loqᷣtur invio⸗ 4 E.mine non ſe inſcribit: er irigelus
lentia expulſiua vel ablatiua:⁊ ideo punitur reſpectu ꝓ⸗ ſpoliatus ante oĩa eſt reſtituendus.h.d. Po⸗ Pnefoftun
pꝛietatis ſecus in violentia cõpulſiua vt dic.l.ſi mulier. H E ne caſum in nube vt luters ſonat. mioglctu
S·q poſſeſſionẽ:⁊ ſecus in violẽtia turbatius: quia ſolum ESner quare dicatur momentaria?⁊ dic vt glo. roondite
poſſeſſio extimatur.vt dic.l.penul·S. fi.ff.vti poſſi. Item Sed op.ꝙ magna ſit eius vtilitas:vt.S.l.ꝓxima.So. lnoprob⸗
ſecus in furto:quia ibi venit duplandũ intereſſe reſf?ectu vt glo.ſ.ꝙ ibi agitur de pꝛopꝛietate. gtſimieb
poſſeſſionis tantum: vt.l.ſi vendidero· Scum autem. ff. ¶ Itẽ opp. ꝙ etiam ſi de ſola poſſeſſione queratur magnũ (Dpun
de furtis ⁊ ibi not. In eadẽ glo.ibi de femina ⁊ hermo ſit commodum poſſidendi:qꝛ in dubio abſoluetur poſſeſ o vnae
frodito.fruſtra q̃ritur de hermofrodito cum hic appella ſoꝛ So.vt glo.que hic loquuur aptitudine ⁊ non actu. ſden?
tione maſculini cõtineat᷑ femininũ.vt.S.plene dixi. In ¶ Item oppo. ꝙ ſemper pertineat ad vim publica vel pꝛi chr fen
eadẽ gl.ibi ᷣ ius naturale:ĩmo eſt ignoꝛatia iuris ciuilis uata: quia aut eſt vis facta cum armis ⁊ pertinet ad vim lintnobl
qꝛ ante hãc legẽ nõ erat pena ĩpoſita ſi ꝑ ignoꝛãtiã app⸗ publicam:aut eſt ſine armis ⁊ tunc pertinet ad vim pꝛiua rlactea
hendebat᷑ vt ſic iure naturali / vel gentium non erat ꝓhi- tam. ⁊ in alternatiuis ſemper alterum debet eſſe verum: lareguir
bitum:⁊ ideo puto ſᷣm Jaco.de arenis ꝙ aut ſunt in do⸗ vt.l.ſi is qui ducentaS·vtrum. ⁊· S.cum ſtipulatoꝛem. ff. ndeho
lo ⁊ non excuſantur: aut non/⁊ tunc cum erant in iure de re.du. So. vt gloſ.exponendo. Vel dic ꝙ interdictum nechatoun
excuſantur vt.S.plene dixi. In eadem glo.ibi tertio de in genere non dico vnde vi non ſemper pertinet ad vim enſisc
pupillo.⁊c.in hac queſtione dic ꝙ aut non eſt doli capax publicam vel pꝛiuatam:quia poteſt eſſe interdictum reti riie
2 tũc aut eſt in dolo ⁊ tenef nec reſtituitur:vt.l.auxilium. nende poſſeſſionis vel aliud Uel dic ꝙ interdictum vn⸗ ſundale
ff. de mino.Aut non eſt in dolo ſed in culpa/⁊ tenetur ciui devi non ſemper pertinet ad vim publicamvel pꝛiuatam cn .
liter ſed reſtituitur: vt.l.ſi ex cauſa ·Sinunc videndum.ff. i non ſemper pꝛoponit᷑criminaliter ſed quandoq; ciuili⸗ ng ic
de mino. criminaliter vero lege iulia de vi.non tenetur. ter.⁊ ſi dicas ꝙ immo ſemper ciuiliter pꝛoponatur inter zis on
cum illa dolũ requirat:ſed hec vera in delictis in cõmit⸗ dictũ.Rñdeo ideo expono intdictũ.i.violẽtia q̃ꝑ iterdi 6i 8
tendo:ſed in delictis in omittẽdo excuſat᷑ vſq; ad. xviij. ctum punitur interdictuʒ ciuiliter pꝛoponitur interdum ae N
annos:vt.S.de epiſco.⁊ cleri.aut᷑.ſi captiui.¶ In eandem criminaliter ⁊ hec vera. nerlue,
glo. ibi ⁊ tamen non datur:quia attrocitatem cõtinet:di⸗ ¶ Item quero quid velit impo:tare dictio mox: ⁊ dic iaähicn
cerem ergo ſ m Jaco de arenis ꝙ aut agitur ratione do- vt gloſa. ncongrus
li patris vel parentis/⁊ tunc non detur in eos quia attro. ¶ Item quero quid ſignificet dictio interdum: ⁊ dic vt Interdũ. gifech
citas allegaretur. Aut agitur rõne temeritatis eoꝛum/ ? glo. Sed videtur ꝙ non interdum immo ſemper ſine pꝛe dictioquẽ fbetckt
tunc datur ĩ eos:qꝛnulla attrocitas allegatur: nec nulla ſcriptione pꝛoponatur cum ſit ciuile.Reſpondeo ego ex effectũ hs gaphe
infamia iuris vel facti ſequitur eos. ¶ In eadem glo.ibi pono interdictum.i.violentia/ex qua poteſt pꝛoponi in⸗ beat. lterco
idem de pꝛodigo.ego puto ꝓdigũ tenẽri/⁊ licet pupillo terdictum / interdum auditur ſine pꝛeſcriptione quod eſt pobaron
eqͥparetur:verũ eſt in alienatione rerũ:non tamen in deli ſi ciuiliter agstur:quandoq; cum inſcriptione vt eſt ſi cri alpꝛacticu⸗
ctj. ⁊ ſi dicas nõne ſic alienabit: Reſpõdeo hec alienatio minaliter agatur. Eel dic ꝙ dictio interdum determinat nweelereſ
eſt legalis non que pꝛoccdit ex cius animo vt.S. dixi in dictionem mox ⁊ pone interdictum in gñe:⁊ dic ꝙ quan lulernon
pupillo. In eadẽ glo.ibi ſeptimo de abbate.⁊c̃.Pic ple doq; ſtatim auditur interdictum quod eſt ſi eſt recuperã nlonnat
ne vt. S. dixi.¶ In cadẽ glo.ibi niſi vltra officium.⁊c̃.i.ni⸗ de poſſeſſionis:quandoq; non ſtatim vt ſi eſt adipiſcẽde Mhantpoope
ſi fecerit vt pꝛiuatus. In eadem glo.⁊ pᷣbenda alicuius poſſeſſionis ſᷣm ea que dixi in.l.finali.S.quoꝛum bono⸗ nno dzpet
clerici.innuit ꝙ clericus non poſſ igearged eccleſia ꝑ cle⸗ rum. lopucticab
ricum cum ponat pꝛebendã inter iura pꝛedioꝝ.¶ In eaðd ¶ Item quero quid velit dicere in ſcriptione:⁊ dic vt gl. lanutpil
glo.ibi ⁊ ſi hi tres inuadat.⁊c̃.hii tres poſſidet rem na⸗ ¶ Item quero quãvtilitatem hodie habeat interdictum. mnblisery
turaliter:ſed ius ſuum quaſi poſſident ciuiliter ⁊ natura⸗ ⁊ dic vt gloſ. Poteſt ergo intelligi ſic ꝙ querebatur ab hortſires
liter.vnde ratione natursalis poſſeſſionis rei haberent di imperatoꝛe ſic habeo interdictum ratione violentie mi⸗ Kerecutio
rectam condictionem ratione quaſi poſſeſſionis ciuilẽ ⁊? hi illate.quero an ſtatim debeam audiri ⁊ ſine inſcriptio oactors:
naturalem:iure ſui haberẽt vtilem cum non ſit vera poſ: ne: Reſpondetur ꝙ interdictum quod non ſemper reſpi⸗ hugnatter
ſeſſio.¶ In eadem glo.ibi vagum in paſcuis acceperit.⁊ cit vim publicamvel pꝛiuatã:ſed quandoq; ſicvt eſt iter⸗ ertt intätun
ex hoc ceſſat conditio huius legis:qꝛ nullus poſſidebat / dictum vnde vi:quandoq; non vt eſt interdictum adi⸗ lus modis
hic equum. Sequitur in glo putans eſſe ſuum. ⁊ per hoc piſcende / vel retinende poſſeſſionis poteſt pꝛoponi:quan dequatita
ceſſat dolus ⁊ per cõſequẽs furti actio.agitur: ergo ſolũ doq ſine inſcriptione vt ſi agatur ciuiliter:quandoq; nõ tcponafnin
rei vendicatione/⁊ ceſſant om̃es ↄdictiones:quia nemo ſine inſcriptione vt ſi agatur criminaliter ⁊ auditur mor lt ſieſen
rem ſuam condicit pꝛeter qᷓ; a fure. vt.l.fi in fi.ff.vſufruc. quandoq; vt in interdictovnde vi:quandoq; non moxvt nlegcredh
quemad.ca. ¶ In cadem glo ibi vt. ff. de fur.l.ſiue igitur. in interdicto adipiſcende poſſeſſionis ſi conuentus dicit unettimat
illa lex diſtinguit de loco quãtum ad hoc vt fur ſit mani⸗ hogdie conſtat ⁊c᷑. Uel melius iudicio meo pone caſum fünendast⸗
feſtus vel non:ſed in caſu noſtro vt cadat in hãc legẽ:vel ſic: ſum paſſus violentiam cum armis vel ſine vnde ha⸗ ſttued
non ſolum diſtinguitur auferat incontinẽti/an ex inter⸗ beo actionem.l.iulie de vi publica vel pꝛiuata.nunquid tſirsnon
uallo.vt.S.eo.l.j.⁊.iijS:cum igitur ⁊.ff.de vi ⁊ vi ar.lqui poſſum agere etiam ciuilitervnde vi.Reſpondet᷑ ꝙ inter nentungen
poſſeſſionem. ¶ In eadem glo.ibi per hanc conſecutio⸗ dictum ideſt violentia que punitur per interdictum non Cicgriebi
P

beret. ¶ In eadem glo.ibi aut ergo nullum ⁊c. Hãc pu⸗ naliter agatur etiam ſine inſcriptione àuditur cum agi⸗ egn
to glo.veram:licet de cõſuetud ine ſeruetur illa que eſt in tur iĩterdicto ⁊ ſic ciuiliter. Sed quandoq;ʒ ſine inſcriptio logre
l.meminerit. S. eo.¶ In eadem glo ibi ⁊ pꝛo mea teneoꝛ ne non audiretur:vt ſi criminaliter ageretur.hoc dicit/ nihin
diuerſimode:qꝛ ꝓ ꝑte mea teneoꝛ tãqᷓ; inuaſoꝛ rei ꝓpe.ꝓ herc eſt veritas. fien ſde⸗
ſic pꝛiuoꝛ iure qð in ea habebã.ſcdᷣm vᷣſiculũ dñs quidẽ ¶ In glo. que incipit.ſ.vñ vi.ibi per.l.quis ĩ tantã quod ide ſnpe
pꝛo parte ſocij teneoꝛ vt inuaſoꝛ rei aliene:⁊ ſic extimati⸗ eſt verum:ſed ſi agatur interdicto idem hodie ꝙ olim. en Eaͤt
onem partis ſocij ei ſoluam ſᷣm finem huius legis.¶ IIAy· ¶ In eadem gloſa ibi quandoq; ad pꝛiuatam. vel dic in⸗ coce
eadem glo.ibi.Ael dic ꝙ ius vſuſfructus penes vſuſfru⸗ terdictum. ii.violentia que per interdictum punitur non anntuc
ctuarium:ſed cõmoditas percipiendoꝛum fructuum trã ſemper pertinet ideſt non ſemper pꝛoponitur criminsli Digcded
ſibit ad delictum quod habebit donec ius vſuſfructꝰ du ter ſed etiam ciuiliter. eſ

erahnnng
ſchum ef
Netnonn
hlkftith
pertynetesn

beftintagen
Merlong

imyelpt
opomeri
derigiin
niur ſet

ctio m

erdomgnn
öſonperſn
eſpoptegten
Neſtperpene
lptionevel
kioneytckf
Humdetenn
e: dicgee
tſieſtntau
eſt odlpſd
guorumn te

Dneen dien
Rintentt
Hquerehmn
he violanenn
a ſineitſe
onlerpe tß⸗
och ſotki
ercheundh
ſtproytun
ter gnnhhef
AlttuN
doginnit
nnenmen
eo oeeli
1ſvemit
ara nunl
lſei

= =
=

=

gatemmi ee
plcate
umnhinſe
ſantcen,

n rex oblataꝝ punit᷑. B. d. vel dic ꝙ quãdo agitur
S&Wαt&‿*H OtVà doloſum dolo pꝛobato maxime ſi concur
rat difficultas pꝛobationis creditur de dãno ⁊ expenſis
ſacramento actoꝛis.hoc dicit. J
¶ LEx tex. Lpatefctã Ho.ergo ꝙ dolus dz pꝛobari in de
linq̃ntem:ſed de ſingulis rebus creditur iuramẽto / ſic ꝙ
cum ſtatutum dicat ꝙ ſi inferatur iniuria vel furtũ ſcho⸗
lari ꝙ eius ſacramento credatur de ꝑſona/tenet᷑ pꝛimo ꝓ
bare furtum vel iniuriã ar. huius.l.Et ꝙ pꝛimo debeat ꝓ
bari delictum pꝛobatur ſic quia lex iſta vel ſtatutum loqͥ
tur conditionaliter.ſ.ſi fctã fuerit violẽtia / opoꝛtet ergo
pꝛimo pꝛobari conditionem extitiſſe.ſ.ꝙ violẽtia fctã fu⸗
erit:ſimile habes in.l.j.S/itẽ illud.ff.ad ſilleyanum.
¶ Sp.· pꝛimo ꝙ hie fuit vis expulſiua:⁊ ſic debet agi ĩter
dicto vnde vi.at illud non datur ad mobilia: vt.l.j· S.
ij.ff.de vi ⁊ vi.ar. So. pꝛincipaliter agitur hoc interdicto
pꝛopter rem immobilẽ inuaſa:ſed in eius conſeq̃ntiã ve⸗
nient mobiles.ſ Itẽ op.ꝙ actoꝛ debeat ꝓbare ⁊ non iura
re/vt.l.actoꝛ.ff. de pꝛoba.⁊.l.qui accuſare.de edẽdo. So.
illa regula hic fallit pꝛopter dolum pꝛobatum aduerſarij
nam de hoc non creditur iuramẽto pꝛopter difficultateʒ
pꝛobat ionis.⁊ dolus pᷣſumptus ſuccumbẽtis facit ꝙ de
expenſis cred atur iuramẽto actoꝛis:vt.l.pꝛoꝑpandum.S.
j.S.de iudic.⁊ in aut᷑.de iudi S. opoꝛtet.Sed quid ſi adeſt
ſolum dolus aduerlari ⁊ non difficultas pꝛobatiõis:cer
te glo.tʒ ꝙ etiã tunc iuramẽto pꝛobet᷑:⁊ ita not. ff.de in li
tẽ iurã.in.l.nummis.⁊ dy.idem ꝑ.l.ſemꝑ.S.fl.ff ꝙ vi aut
clã.Sʒ pone ꝙ non eſt dolus ſʒ difficultas pꝛobationis
certe dʒ pꝛobari.Sʒ ego admuterem impꝑpfectas pꝛobati⸗
ones q̃̊s als non recipem:vt l.conſenſu.S.de repudiis.⁊
ẽ etiã hic imꝑfecta pꝛobatio ſi iuramẽtum admittã ergo
incongruã pꝛobationẽ.ſ.ꝑ domeſticum: vt.d l.conſenſu
qñ ; recipiã famã ſᷣm q̃litatẽ negocii:vt.l.iij.S. idẽ diuꝰ.
ff de teſti.vnde hoc totum cõmittitur iudici. Item reci⸗

bis pꝛobationẽè non neceſſario concludentem:ſi tñ pꝛoba

iliter cõcludat pᷣm communiter accidẽtia /vt no.in.l.ad
pꝛobationem.S.de pꝛoba.ſ Modo expedita gloſ.veniã
ad pꝛacticam huius.l.⁊ ꝙ iſta lex nõ poſſit pꝛacticari nec
pꝛocedere ſic oſtendo/qꝛ aut pꝛopono libellum de rebus
2 iudex non dʒ de extimatione querere/immo debet fieri
condemnatio in rebus/vt.l.ſeruum.S. penul.ff. de verbo.
ob.aut pꝛopono libellum de extimatione ⁊ maleficio: qꝛ
immo dʒ peti res vt.lł.iure.ff.de condi.fur.quomodo er⸗
go pꝛacticabitur hec lex. Rñdeo ꝙ ponã libellũ ſuꝑ vio⸗
lentia ⁊ pꝛicipaliter ſuꝑ re immobili ⁊ in conſequẽtiã im

mobilis expꝛimã de mobuibus/⁊ iudex condemnabit de

his:⁊ ſi res extabunt fiet in eis executio/a ſi non extãt fi
et executio in extimatione rerum de q̃ credetur iuramen
to actoꝛis:⁊ ſic ſententia feretur ſuꝑ rebus. Sed huic re⸗
pugnat tex.qui dicit ꝙ pꝛonunciabitur p̃ᷣm ꝙ taxatum fu
erit intãtum:⁊ ſic in extimarione rerum. Sed rñdeo duo⸗

bus modis. Pꝛimo ꝙ creditur ei de extimatione rerum

i. de quãtitate earum/⁊ ita exponẽdo ceſſabit ↄꝛium.vel

exponam in fine condemnare opoꝛtet.i.cõdẽnationẽ exe

qui:⁊ ſic ſemꝑ fliet condẽnatio in rebus:vel dic ⁊ foꝛte nõ
male ꝙ credetur iſtius iuramẽto de quãtitate rerum ⁊ ea
rum extimatione ⁊ poſtea iudex pꝛonunciabit res eſſe re
ſtituendas tãte extimationis:⁊ ſic non ſuꝑ extimatione
reſtituẽda:ſed ſuꝑ rebus tãte extimationis pꝛonũciabit
⁊ ſi res non extent executio fiet in extimatione iã ꝑ ſacra
mentum actoꝛis declarata:⁊ ita bene poteſt hec lex pꝛa⸗
cticari:⁊ bñ pꝛocedere. .
ANS On ab re Alieno nomie poſſidẽs qui
expectat ſnĩam in reſtitutio⸗
ne rei condemnatur in reſtitutione rei ⁊ eiꝰ ex
4 a timationis. hoc dicit. Pꝛimo quero que eſt al⸗
legatio que poteſt competere huic/a dic vt gloſ. Secun⸗
do quero nunquid hec lex locum habeat ſolum iureloca
toꝛis. Rñdeo ſi eſt locatoꝛis planum eſt. Idem ſi erat ter
tij qꝛ non poteſt ei referri q̃ſtio dñij:vt.l.nec cred itoꝛes.
S.de pig.act.Sed quid ſi erat conductoꝛis:certe non vi⸗
detur pꝛocedere hec.l. Pꝛimo quia res non eſt locatoꝛis
ſed conductoꝛis. Itẽ qꝛ non tenuit locatio:ergo non poſ
ſidet locatoꝛi ſed ſibi vt.l.ſi rem aliquã.ff.de acquir.poſ.
Tu diczg.quia tenuit ab initio locatio ſaltim opinione lo
cãtis:lʒ non quãtum ad vᷣitatem. Item conductoꝛ poſſe⸗

Bnge vi.

ce Pꝛobato delicto credi⸗
F J ¶ uand 0. toꝛ de dãno ⁊ extimatiõe

dit ab initio nomie locatoꝛis opinione:⁊ ideo tenetur re
ſtituere / vt.l.ſi quis conductionis.S.loca.i Itẽ quero qͥ⸗
modo pꝛacticabitur hec lex:⁊ qñ cadat in penã:dicunt qͥ⸗
dã ꝙ lite conteſtata/qð non eſt vᷣum ałr qᷓ; ꝑ ſniam ⁊ ve⸗
rius. Sʒ nunquid ex eadẽ inſttia punietur.quid ꝙ ſic
ꝙ non videtur vᷣum:qꝛ hoc non fuerat petitum in libello
videtur ergo dicẽdum ꝙ ſicut ſi accuſatoꝛ pꝛobat iudex
de eius animo incipit inquirere ⁊ eum de calumnia puni
et ſuo officio:⁊ ſi hoc nõ faciat fict in alia inſtãtia p accu
ſationẽ / vt. l. .J. de calum.ſic ⁊ hic iudex ſuo officio pote⸗
rit in eadem inſtãtia condemnare eum ad extimationem
⁊ ſi hoc omiſerit petetur in alia inſtãtia ↄdictione ex hac
lege. vl ꝙ eſt tutius dʒ ꝓponere ſic. Peto rẽ mihi reſtitui
actione locati ⁊ ſi contingat conductoꝛem vſq; ad ſenten
tiam in reſtitutione ceſſare ex nunc pꝛout extunc peto ipᷣjʒ
in extimatione pene nomine condemnari condic.ex hac
lege ⁊ bene dicitvt innuit glo.i Ultimo quero in quo dif
fert hec lex a lege ſi quis in tãtam:⁊ dic vt gloſ.⁊ adde qꝛ
hec loquiuur in eo qui bona fide ab initio è ingreſſus.Sʒ
in. l.ſi quis in tãtã ſecus.

m querebatur. Moneſid⸗

cante contra ingredientem pꝛouidetur hac

RrAege / cum antiquis legibus nõ eſſet pꝛouiſum
hoc dicit.Diuide in partes quinq; quia pꝛimo thema ⁊ qᷓ

ſtio cum ratione dubitandi vſq; ibilnos non concedẽtes
ibi determinatio queſtionis vſq; ibi cridiculum ⁊ enim
ibi reſpõdet tacite obiectiõt vſq; ibi ccũ talis diſpoſitio
ibi pꝛobat a ſimili vſq; ibiłin his videlicet ibi determiat᷑
pᷣcedẽtiavſq; in finẽ.Continua hãc.l.ſic per interdictum
vnde vi non erat pꝛouiſum g̊ eum qui pꝛetextu ſententie/
vł reſcripti ingreſſus eſt poſſeſſionẽ videbatur ꝙ amodo
dolus ceſſaret:⁊ ideo fuit pꝛouiſũ ꝑ.l.meminerit.s.e.Itẽ
non erat pꝛouiſum ʒᷣ temerarie ingredientẽ rem ſuã qui
non erat in dolo:⁊ ideo fuit pꝛouiſum ꝑ.l.ſi quis in tantã.
Item nõ erat pꝛouiſum ꝑ interdictum vnde vi.de rebus
mobilibus que pꝛopter vim ꝑdebãtur ⁊ pꝛobari nõ pote⸗
rat de eis:⁊ ideo fuit pꝛouiſum p.l.ſi qũ S.e. Item qꝛ non
erat pꝛouiſum ꝑ interdictum vñ vi.qñ quis bona fide ap
pꝛehẽdebat ⁊ de volũtate dñi:ſed poſtea reſtituere dene⸗
