gationẽ:quia non affirmat ſᷣm ⸗ aſo. may. hic.
SWS D b emus Hec aut.venit ad cõfirma⸗
NV tioncm..l.codicig.nã ibi di⸗
ctũ eſt ꝙ iudex debeat pluries interrogare par
W,Eates an velint aliquid addere / hoc cõfirmat hec
aut᷑.⁊ addit de dilatione dãda. F
¶Sp.ꝙ alie dilationes dentur.vt.l.ad peremptoꝛiũ. ff.
de ludicijs cum ſi.So.ibi in dilationibus citatoꝛijs hic

in expectatoꝛijs. Itẽ op.ꝙ alie dilationes dentur ⁊ nõ

detur ſecunda niſi cũ cauſe cognitione.vt.l.oꝛatione. ff.
de ferijs. ? ſ.de dilat.l.j.So.ibi ĩ dilatioibꝰdatis ad ꝓbã
NRenũcia⸗ dũ. Mõ q̃ro qdã qñq; renũciãt allegatiõibꝰ qũq; teſti⸗
tio facta bꝰ/quãdoq; inſtrumẽtis an tenet renũciatio: dicit glo.ꝙ
allegatiõi renũciatio tenet in allegationibus iuris:vñ ſi ambo renũ
bo vel teſti ciant ſtatim iudex pꝛocedit:ſi alter tãtum tunc iudex ei qꝗͥ
bo vł iſtru non renunciauerit dat dilationẽ / nec in eãdem dilationẽ

audietur alter:quia eſt excluſus renũciatione ſecus ſi eẽt mentisan
aliter excluſus.vt.l.pendente.S.de tempoꝛe in integr.re⸗teneat.
ſtitutio.pe.ſed ĩ teſtibus ⁊ in inſtrumẽtis nõ tenet renun⸗
ciatio.vt dicit glo. Et eſt argumentũ ad queſtionẽ quo
tidie in inſtrumentis apponitur ꝙ ꝓmittit debitoꝛ ſic fa
cere ⁊ ꝙ non pꝛobabit contra inſtrumẽtum niſi per ſcri⸗
pturam ⁊ aliud inſtrumentum:nunquid valet hoc pactũ
videtur ꝙ ſic: qꝛ quod poteſt lex /debet poſſe conuentio
cõtrahentium.vt.il.fl·.j.de fideiuſſoꝛi.ſed lex põt mihi ꝓ⸗
hibere pꝛobationẽ fieri aliomodo qᷓ; per ſcripturam. vt
l.gnaliter.S. de nõ nu. pec.ergo ⁊ conuẽtio.cõtrariũ diccid
mus per hanc glo.quia eſt renũciare pꝛobatiõi fiẽde per Renũcia⸗
teſtes que renũciatio non tenet.vt in hac glo. Nerumta⸗ re an poſ⸗
mẽ Jac.de are.tenet ꝙ renũciatio teneat etiã in teſtibꝰ⁊ ſit qͥs ꝑx te
in inſtrumẽtis per.l.ſi quis in cõſcribẽdo.S.de pactis.⁊ ſtes vel in
intelliguntS.qꝛ vero.in aut᷑.de teſti.ꝙ ibi nõ fuerat renũ ſtrumẽtũ.
ciatum ſed cõcluſum in cãꝗ quo caſu poteſt teſtes pꝛodu⸗
cere niſi inpediatur:quia didiſcerit teſtiſicata ⁊ſic quar
ta dilatio lapſa/cõmuniter tñ tenemus glo.Sed nũquid
tpᷣs poterit tpᷣs abbꝛeuiare.videtur ꝙ nõ:quia beneficiũ
a lege cõceſſũ non debet auferre.Sed dic ꝙ quedaʒ ſunt
a lege diſpoſita que tamen in poteſtate iudicis ſunt poſi
ta vt eſt in delictis nã pene ſunt a lege ſtatute.vt.l.j.ff ad
turpil.⁊ tamẽ iudex ex cã poteſt minuerevel augere.vt.l.
quid ergo·S.pena grauioꝛ.ff.de his qui notã ĩfa.⁊.S.eo.
l. ⁊ ſi ſeuerioꝛ.ſic trienniũ qð datur ad lites finiendas eſt
in iudicis poteſtate.vt.jeo.l.ꝓperãdum.circa pꝛinci.ibi
nullus tã audax ĩuenitur ⁊c.⁊ ideo ſi reus nolit exceptio
nes opꝑponere niſi iuxta finem triẽnii dicet iudex ſi diffe⸗
ras vſq; ad finẽ excipere /actoꝛ tunc volet replicare:⁊ ſic
ꝓpter exceptionẽ tuam ⁊ replicationẽ actoꝛis non pote

ro deliberare an debeã abſoluere vel cõdẽnare infra triẽ

niũ ⁊ ſic triẽniũ nõ erit ĩ mea ptãte vt dʒ eẽ ꝑ.l.pperãdũ
⁊ ideo ſicut actoꝛi poteſt· abbꝛeuiare tẽpꝰ ad agẽdum.vt
l.ſi eo tẽpoꝛe·jde remi.pign.⁊.l.diffamari.de ingen. ma.
⁊.l.ſi ea.qui accu.nõ po.ita ⁊ reo ad excipiẽduʒ:põt ergo
tẽpus ex cauſa minuere.
Ad d iti 0O Ex iſta aut᷑.potes colligere tria not. vt
ertD. habes ex doc ⁊ pᷣcipue ꝑ domi. Alexan.

hic Itẽ ex fi.lex.ibi legibus ⁊ moꝛibus nota.duo.pꝛimo

ſim Bald.⁊ Salp.hic ꝙ iudex dʒ iudicare non ſolum ᷣm
ll. etiam ſᷣm conſuetudines patrie.⁊ iudicãdo cõtra cõ
ſuetudinẽ ita facit litẽ ſuam ſicut ſi iudicaret contra ius
commune ſᷣʒ eos.cõfirmo: uigata nnnur. tranſgreſſoꝛ Cõſuetu⸗
cõſuetudinis ſicut tranſgreſſoꝛlegis.c.in his.xj.di.glo.ĩ dinis trãſ
c.ex litteris in glo.iij.de conſue. bal.in.l.j.in.ij.colq que greſſoꝛ ita
ſit long. conſue.⁊ in.c.cum omnes.in.vj.col.de conſtit.⁊ punitur ſi
idẽ Bal.in.l.ſi quis non dicã rapere.in.iij.col.in pꝛin.S. cut tranſ⸗
de epiſc. ⁊ cle.vbi dicit ꝙ aſſeſſoꝛes ita debẽt obfuare cõ greſſoꝛ le⸗
ſuetudi.ſicut.ll. ſtatuta:⁊ ita dʒ puniri de trãſgreſſione gis.
conſuetudinis ſicut de tranſgreſſione.l.ſcripte:dũmodo
ſit cõſuetudo publica ⁊ notoꝛia.facit etiã quod vult idẽ
Bal. in rubꝛica.ex de dila.ꝙ ſi iudex non ſeruat cõſuetu⸗
dinẽ patrie cum ex ea ius fiat ita poteſt appellari ſicut ſi
non ſeruaret ius commune.Scðdo notabis ex eo.tex.ᷣm
Bal. ⁊ Saly. ꝙ ſicut iudex ſupplet circa ea q̃ ſunt in legi-
bus ꝑ ti.S.que deſunt aduo.ita ſupplet circa ea q̃ ſunt cõ
ſuetudinis ꝙ eſt verũ quãdo conſuetudo eſt notoꝛia ał's
ſecus ſᷣm Bal. poſt Cy. in.l.ij.j. quãdo pꝛouocare nõ eſt
neceſſe.⁊ ibi Bald. —
B li Nec iureveteriꝑ ti.de qui re.ad eun.
Oiu. eg. nec iure nouo ꝑ hanc.l. ꝑmiſſa
MW feſt cauſe diuiſio.hoc dicit. Hec lex habʒ tres
a AaAllecturas: ponam ergo pꝛimam ⁊ ad ipſam op⸗
ponã ⁊ ſuſtinebo pꝛout potero:deinde ponam ſcdᷣam ad
eam ⁊ eazʒ ſuſtinebo pꝛout potero.ponam tertiam ⁊ eam
defendam: quia nullam patitur contrarietatẽ. Eſt ergo
pꝛima lectu.ꝙ vnus impetrauit vnum iudicè ſuꝑ cã poſ⸗
ſeſſionis ⁊ alius impetrauit alium iudicẽ ſuꝑ cauſa pꝛo⸗
pꝛietatis certe hoc facere non debet/a ſi fecerit arbitrio
iudicis punietur.hoc dicit. G
¶ Ad hanc legẽ op.qꝙ illa ratio ne cauſe continẽtie diui

dankt non ſit illa q̃ artat eũ ad litigãdum ſub vno iudice:

ſz illa que eſt in.l.papinianꝰ.j.de ſẽtẽ.Sol.hic cõcurrunt
ambe rationes:⁊ illa q eſt ibi. Sʒ hoc non videtur bñ di
ctũ:quia in.l.cum papinianꝰ.loquitur quando de alia re
agit᷑ hic quãdo de eadẽ. Sʒ dic ꝙ aut qritur de eadẽ re
T tunc non poteſt adiri alius iudex ꝓpter duas rationes

,

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

vna eſt alia in dic.l.cũ papinianus. Si aſit querit᷑ de alis vtraq; ibi ꝓuidet ne huius legis diſpoſitioneʒ imped iat ie

re tunc habet ſolũ locũi ratio que eſt in.l.cum papinianꝰ. factũ iudicis culpa vk caſus in eius perſona cõtingẽs vſ
Item op. ꝙ obſtet exceptio rei iudicate:vt.l.cũ q̃ritur. q; ad· S.· illo pꝛoculdubio. ibi pꝛouidet ne huiuſmodi di⸗ yn
æz. l. cum de hoc.de excep.rei iudi.So.hic nõ erat adbuc ſpoſitionẽ impediat culpa aduocatoꝛũ.vſq; ad·S·hec au Yy0 .
lata ſentẽtia in pꝛima inſtãtia dato ꝙ eſſet lata non obſts teʒ omnia. vbi eſt ſcdᷣa pars pꝛincipalis. In pꝛima ergo ſinaa
ret exceptio rei iudicate:qꝛ de alia re agitur:vt.l.ſi de ꝓg⸗ parte cxoꝛditur ⁊ ponit rõnes quare facit hanc legẽ ⁊ p⸗· deßſia
pꝛietate.ſi a non cõpe.iudi. ¶ Scða lec.eſt ꝙ idem im mo ponit rationẽ finalem ibi ne lites ⁊c. Secũdo arguitt cpotuus
petrauit iudicẽ ſuper vtraq; lite. Ad hãc op. ꝙ rõne oꝛdi apari cũ criminales ⁊cc. tertio pꝛobat a minoꝛi ibi. ⁊ pe⸗ guo e
nis impediat᷑ æ non iſta que eſt hic. vñ videtur obſtare.. cuniarie ⁊c ¶ Item oſtẽdit hãc legè gñalem eſſe quo aa ncncf
incerti de interdic. cum ſi. So. dicũt quidã ꝙ cõcurrit loca⁊ tẽpoꝛa ⁊ ſuã diſpoſitionem ponit in vᷣſ.cenſemus. ſocexe
Petiro⸗ duplex ratio.ſ.hec ⁊ illa.u dic ꝙ aut volo pponere/pe⸗ Ex tex.ciuitatum. alterius qᷓ; romane.vt.. dicaoam. gena
riũ ⁊ poſ⸗ titoꝛiũ ⁊ poſſeſſoꝛiũ adipiſcende vel recuperande ⁊ tunc Nota ꝙ tractus inſtãtie hʒ odium in ſe: qꝛ eius cõtra Inſtatie e Nge
ſeſſoꝛium poſſem coꝛam eodẽ iudice / coꝛã diuerſis non vt hic.⁊ ſic riũ.ſ.abbꝛeuiatio eſt fauoꝛabilis:⁊ hic eſt ar.ad q̃ſtioneʒ tractꝰ hʒ eng
adipiſcẽ⸗ ratio oꝛdinis nõ impedit vt hic. Aut volebam ꝓponere de facto.nam ſtatutũ hẽmus ꝙ ſi aliqua petitio poꝛrigs odiũiſe. euid
de poſſeſſi petitoꝛiũ ⁊ poſſeſſoꝛiũ retinendũ ad idẽ:⁊ tũc nõ poſſum tur in pꝛeiudiciũ alterius debcat aduerſarius citari/⁊ iu ai⸗
onis:an ſi etiã coꝛã eodẽ iudice ꝓpter cõtrarietatẽ ⁊ oꝛdinẽ:vt in dex habet pꝛonũciare an ſit equa vel iniqua de equitate no Menn⸗
mul itẽta⸗ cõtrario.Lertia lec.nullum contrariũ patitur qꝛ oĩa lo. non de iure:modo quidã poꝛrigebat petitionẽ antianis ſe cerlous:
ri poſſint. quũtur pendẽte pꝛima inſtãtia hic ea finita ¶ Itẽ quero in cꝗ quaʒ habebat cũ tali pꝛocedi poſſit ſummarie / di 1 ulse
an delegata vna cauſa videaf᷑ alia delegata? Et dic vt cebatur ꝙ hec petitio erat iniq̃/ſed certe ꝑ hãc legẽ vide ſocontet
glo. in. l. ſi de ꝓpꝛietate.ſi a non ↄpeten.iudi nec obſtabit tur equa:nã ſi cius contrarium.ſ.pꝛoꝛogat io eſt odioſuʒ griones
cxceptio rei iudicate in hac tertia lectura:cũ aliud ſit c? ⁊ ĩiquũ:ergo abbꝛeuiatio eſt equa ⁊ fauoꝛabilis:ſed hoc goßdei
ꝓpꝛietatis ⁊ alia poſſeſſionis. .— eſt verum quãdo peteretur minus bꝛeue tẽpus:qꝛ omne uſonẽ⸗
P glo. que incipit neq; ibi.ſed per iſtã legẽ.quaſi di⸗ nimium eſt odioſũ.Lex enim vult vt plene cognoſcatut ulape
cat bona eſt caſus poſitio ꝑ hãc legẽ ne cae ↄtinẽtia diu ⁊ veritas fmeniatur.r Ecojl uaices enhprlleo, uerom
datur poſſet etiã vtraq; ratio cõcurrere.ſi de eadẽ re age ⁊ ideo plene debet cognoſci niſi in qbuſdam caſibus in ntqan
retur.¶ In cadẽ glo.ibi ᷣm aʒ.vt hic ſed aliud reugnar qbus ſummarie Fegderd modicam leſionẽ continent ltfmc⸗
ſi velit alium iudicem habere.ſ.ne cauſe continẽtia diui⸗ vt.l. ille a quo·S. ſi de teſtamẽto.ff. ad trebel.x.l.nec quic⸗ Mnoſon
datur vt hic. 6G · 5S. vbi decretũ. de offi. ꝓconſu.⁊ le.¶ Itẽ nota ꝙ i cau iun Ser
Add itio E x hac.l.habes regulã vulgarem ꝙ cõ ſis ciuilibus datur triẽnium / in criminalibus biennium. Pihece
tinentia cauſe nõ debet diuidi coꝛã di ¶ Itẽ nota ꝙ omnia que ad iudiciũ redigũtur ſunt in iu⸗ ſoeriei
nerſis iudicibꝰ vt hic tototi.de qui.reb. apð cundẽ iudi. dicis ptãte:⁊ ideo dilationes etiaʒ a lege datas põt mi⸗ lerccie
catur.ff.x cano.in.c.fti.ex. de iudi.⁊ in.c.j.ex.de cauſa poſ-⸗ nuere ſicut penas legales alterare. vt.q l. quid ergo · S. pe⸗ tanrie
ſeſfio. et ꝓpꝛieta. Limita iſtã regulã ſex modis. Pꝛimo na grauioꝛ.ff. de his qui not.infa.⁊. ẽ. eo.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ. ⁊ iſt coꝛan
vt ꝓcedat ſi apponit᷑ a parte ałs valeret ꝓceſſus coꝛam facit hoc ad id quod dixi. S. eo.l.iudices. . enptioi
vtroq; ſᷣm inno.⁊ panoꝛ.in.c.cum. M.ferar.er.de cõſtit. ¶ Op. ꝙ tex.male dicat dum dicit de ſiſcalibus:nam ſu⸗ inecpe.
idem paul.de caſtr.poſt bal.idem reliqui moderni hic. pꝛa dixit de ciuitatibus ⁊ per hoc de romana que eſt idẽ nit
idem do. anth. de bu. in. d. c. . de cauſa po. ⁊ ꝓpꝛie.eẽ. Et fiſcus.So.vt glo.qꝛ ſupꝛa loquutꝰ eſt de alijs ciuitati cnonid
notabis repꝛobatis opinionibꝰ in cõtrarium ꝙ huiummo bus nõ romana. Ael dic ꝙ ãte traſlationẽ imperij ĩ pᷣnci ſetapye
di exceptio ne cauſa cõtinentie diuidatur debet opponi em idẽ erat fiſcus ⁊ res publica romanoꝛũ/ſed poſt trãſ ci N
ante litis cõteſta.⁊ non poſt ſicut nec alie declinatoꝛie.l. lationẽ in pᷣncipẽ cepit res publica obtinere locũ cuiuſli
penul.in fi de exceptio.c.inter monaſteriũ de re iudi. bet alterius ciuitatis ⁊ habere ius ſeparatũ a flſco licet mude
de quo habetur p glo.in.l.exceptionẽ. de ꝓba. iſtud eſt puilegia retineat:ſupꝛa ergo loquitur de ciuitate roma⸗ ſe
de mẽte cy. hic. Sed ego habeo ꝙ ſi vna cauſa ẽ cepta co na litigãte de ꝓðo iure ſuo poſtea ſubijcu de iure ſiſci.⁊ he
ram vno iudice poſtea trahatur coꝛã alio ꝙ exceptio dʒ ideo habes diuerſos ti .de iure fiſci.⁊ de iur.rei publice 04
opponi antelitis conte poſtea opponi nõ poteſt ᷣm bal. cæuſe.ergo flſcales ⁊ publice terminãtur vt alie:quod in⸗ ſd
in.l.peremptoꝛias.in vlti. col.j.ſenten. reſcin. non poſſe. telligit qͥdꝗ doc.ſic ꝙ nõ excedũt trienniũ ſed non termi cn
⁊ in diſputatione accuſatꝰ de vi turbatiua in.xj.col.ymo. nãtur vt alie:quia habẽt plus de tẽpoꝛe:qꝛ etiã die feria ſhac⸗
in. l. cum pꝛocuratoꝛ·S. dñs.ff. de ope.no.nuncia. do. alex. to poteſt cognoſci ⁊ ita intelligebat tex.gloſ. Itẽop. Ninane⸗
in conſi.cccclxx.quod incipit magnifice pꝛetoꝛ.in.x.col. cauſa duret minus.vt.l.fi.j.vt in frau.cre.Sol.idi in cau CErn
ſicut nec exceptio pꝛeuentionis foꝛi poteſt opponi poſt ſa criminali /hic in ciuili. Itẽ op.ad idẽ vt in aut.vt cle in Jue
lit. conteſt. ſᷣm bal.in aut᷑.ſed nouo iure.in penul.col.de rici apud pꝛopꝛios epiS.ſi tamẽ.Sol.dicit gloſ.ꝙ ibi eſt Ci in
ſer. fugi. Secũdo lunita iſtã legẽ no.quãdo actoꝛ ⁊ reus ſpeciale. alia ſunt ſpecialia.vt in glo.¶ Itẽ op. ꝓ minoꝛi utis i
ſunt eiuſdem foꝛi / ſecus ſi diuerſi:vt quia vnꝰ ſit laicus / tempoꝛe finiatur. vt j.quomodo ⁊᷑ quàdo iudex.aut᷑.qui iſefuit
alius clericus:tunc in cauſa poſſeſſionis ⁊ ꝓpꝛietatis pp ſemel.So.vt glo. Tu dic ꝙ ibi loqᷣtur de tẽpoꝛe dato ad amun
terunt diuerſi iudices adiri ᷣm foꝛum cuiuſlibet tex. eſft expectãdum actoꝛẽ non aũt de tẽpoꝛe dato ad finiẽdam ſv⸗
no.in.c.fl.et ibi clarius cano.de iudi.imol.in.l.exitus.ff. litẽ de quo hic loquitur. Modo quero quid ſi ſtatutum laſnen
de acquiren.poſſeſ.paul.de caſt.⁊ do.alexan.hic.ſed cauue dicit ꝙ quelibet cauſa fliniatur ĩfra duos mèſes nunquid (Rent
quia glo.magna in pꝛimo intellectu pla.quem omnes di porerir inir poſt. dicũt quidam ꝙ non:nõ debuit finiriẽ laltnent
cunt eſſe verum in ſe vult cõrrarium in quãtum loquitur fra tẽpus a lege municipaliſtatutũ ałs oſtea flniri non üten
de bononieñ ⁊ mutineñ. qui ſunt diuerſi foꝛi / niſi dicos poteſt. Alij dicunt ꝙ aut lex que diſponit de minoꝛi tem⸗ tert
ꝙ ambo tamen ſunt laici ſecus in d.c.fina.Tertio/quar⸗ poꝛe loquitur cũ iudice:qꝛ dicit ꝙ debeat terminare ifra ultue
to/quinto/ſexto limita ſᷣm iaſo.hic in.iij. col. dDdieiem:⁊ tunc non pꝛopterea tollitur inſtatia immo durat ſoſeci
Sõ triennio / ſed iudex erit periurus:quis non ſeruauit ſtatu imneiure
R 0 p er and um Mãadat hec lex tumyvt iurauit:aut loquitur cum inſtantia quta dicit ꝙ tã ſemane
* Taie I.· omnino cauſa, tum duret:⁊ tunc finitur tanto tempoꝛc inſtãtia:⁊ hec eſt madifin
/ciuilem infra triẽnium a tẽpoꝛe litis cõteſtate multum in vſu/⁊ pꝛo hoc facit lex quinquaginta.ff. deex udepen
RKuaKterminari ⁊ ne hoc impediat abſentia actoꝛis cu.tu. Alij dicũt ꝙ quocũq; modo loquatur ſtatutũ ſem ictoꝛis el
pꝛouidet pꝛimo. Et ne hoc ĩpediat abſentia rei ꝓuidet per inſtantia duret triennio vt pꝛobatur in hac lege:nam Nhabebit
ſecũdo. Et ne hoc impediat factũ iudicis / vel caſus foꝛ dicit ꝙ cauſa pꝛope finem triennij terminetur.⁊ aut. qui urinen
tuitus hoc tertio.Et ne hoc impediat cauſa aduocatoꝛũ ſemel/dixit iuxta finem per ſex menſes non tamen pꝛo⸗ fensat
tutoꝛũ vel curatoꝛũ.hoc dicit vſq; in finem. ¶ Diuide in pterea tollit quin poſtea poſſit inferri donec duret trien⸗ rant
partes duas.quia pꝛima loquitur in maioꝛibus vſq; ad nium: licet ⁊ ałs quando vnum diſponitur in vno tem⸗ Contreun
Ss· hec autem omnia. Secũda loquitur in minoꝛibꝰ vſq; poꝛe videatur contrarium in alio tempoꝛe eſſe ſtatutun keſthit,
in finem. ¶ Itẽ pꝛima pars ſubdiuiditur in partes qui; vt.l.ticia cum teſtamento · S. finali.ff. de leg.ij. tamen hie lalſanker
quia pꝛima ponit pꝛouiſionem ſuam mandans cauſas ci eſt colligendo argumentum a contrario ſenſu quod ca⸗ wberpen⸗
uiles a tempoꝛe litis conteſta. infra triẽnium terminari deret in ſtatuto/ cognoſcet ergo infra tempus ſtatutuʒ a umnin
4 ſq; ad· S.·et ſi quidem. ibi pꝛouidet ne huiꝰ modi diſpo⸗ ſtatuto vigoꝛe legis municipalis:⁊ eo lapſo ceſſante ſta⸗ ndat
ſitionem impediat contumacis rei vſq; ad ·S.· ſinantem tuto cognoſcet ex diſpoſitione legis communis ⁊ hoc vi Ke

De iudiciſss. Fo. LHXXXIX.

alt Ai teneri a quibuſda niſi ſtatutũ diceret ꝙ oĩno infratĩ etiam ſſ etat liquidum ſed ſolum edictum circunduccba
da tin tepus terminetur vel ꝙ poſtea non ꝓcedatur ⁊ hec mul⸗ tur: ſed hic loquitur iure nouo quo caſu ſi eſt liquidum
P ſhen tuʒ videtur equa.Sed pꝛecedẽs magis eſt in vſi u. Aes poteſt decidi totum negocium ſi non eſt liquidum non
Ublmgen op. ꝙ alio tẽpoꝛe finiatur lis.vt.j de appel.aut᷑ ci d. So. poteſt liquidari ſed abſoluitur ab obſeruarione iudicij.
ätn ibi in cauſa appellationis hic in pꝛincipali.¶ Item opp. ¶ Item op. ꝙ ſi non eſt liquidum liquidari p ſſit ⁊ ſic to
Gogralt de . S. ſi autem in medio.jeo. So ibi iudex pꝛimus erart tum negociũ decidi.vt quomodo ⁊ quando iudex aut᷑.
nori biihe moꝛtuus vel remotus hic non. ¶ Itẽ op.ꝙ poſſit durare qui ſemel.So.illud iure nouiſſimo.
emn N plus.vt e de iudicijs.e.venerabili.So.aliud de iure ca Item quero an ex neceſſitate iudex ſpectet finem trien
lgſen en nonico ſʒ quod nunq; finitur: aliud de iure ciuili.¶( Que nij an exvoluntate. ⁊ dic vt glo.⁊ ratio eius poteſt eẽ:qꝛ
enſen. ro an ex conſenſu partium poſſit pꝛoꝛogari.⁊ dic vt glo. olim nullo tempoꝛe poterat terminari actoꝛe abſente: qꝛ
cescit, EItem quero quid ſi ſententia eſt lata poſt triennium.⁊ reus inſtare non poterat Si ergovelis dicere ꝙ quando
naläſtng, dic vt glo. ¶ VUltimo diſtingue:quia aut vterq; eſt abſs cunq; poſſit iudex ferre hoc non botes aliqua lege dice⸗
eitiohorig ⁊c.vt in glo. re non per legem veterem: quia ſᷣm illam nullo tempoꝛe
nscitaie Inſtatuai d ditio Inſtantia regulariter in ciuilibus triẽ⸗ tfertur nec per legem nouam quia permittit ſolum pꝛope
nde eeon cats ciuili EOU.· nio durat a tẽpoꝛe litis ↄteſt. vt hic no. finem triennij ergo ante remanet pꝛohibitio iuris anti⸗
nenteg bo q;to te⸗ Ange. in aut᷑. de exhibẽdis reis hinc dicit not.bal.in aut. qjui:econtra actoꝛe pꝛeſente ⁊ reo abſente poterat in qua
tſunnattn poꝛe du⸗ clericus.S.de epiſ.⁊ cleri. ſi ſtatutũ diſponat S cauſe ci cunq; parte triennij terminari: licet ergo lex dicat ꝙ iu⸗
dhiclegig ret, uiles terminentur ifra. lx. dies ꝙ, intelligitur a tẽpoꝛe li⸗ dex non debet differre amplius quando de triennio non
btloetocſit tis conteſt. per iſtã legẽ facit:qꝛ ſtatuta recipiunt interb⸗ ſuper ſunt niſi ſex menſes non tamen pꝛohibet iudicem
wpleſthe tat ionẽ a iure cõmuni glo.in.l.ᷣfi · S.in cõputatiõe vbi do⸗ ante poſſe pꝛocedere. .
ſehns non ccto. j.de iur. deli.l.ij. cuʒ ſimilibusjde noxa. Et adde cõ Item opponitur qũo dicitur reus fugiens cum inſtet:
hecogſ cluſionẽ ꝙ ſententia lata vltra ts inſtantie eſt ipſo iue ⁊ dic vt glo.
deeppelat nulla per rationem quã dat Bar. hic ⁊ ſequũtur commu Item oppo.quomodo alia dilatio detur ⁊ non decem
lun ſdit niter omnes de quo per Panoꝛ.in.c.pe.⁊ ibiplene vide dierum.vt.j.quomodo ⁊ quando iudex. aut᷑.qui ſemel.
ionecolife an ⁊ quando pereat inſtantia.De iure cano.tñ ibi non pe So. hec lex coꝛrigitur. s
tlneegtn Tijt ſ̃m cano. Limita pꝛimo ex doctri. Bar. quando tem (¶ Item oppo.ſi non fuit inuentus quomodo fuit contu⸗
tenotigia pus ſolum ſtatueretur iudici ⁊ nõ iuriſditioni vt hic per max ⁊ ſic ſententia ferri non poteſt. vt l.j · S itez cum ex
sbientin eum. Sccundo tertio quarto quito limita vt hic ꝑer Ja⸗ edicto.ffq ſenten.ſine appel.reſcind. So.vt glo. Tu dic
irnr ſuntiin ſo. in pe.col.circa finem huius pꝛinci.Quero quid in cau ꝙ non fuit inuentus in iudicio:ſed per nuncium ſic:⁊ ita
dutashan ſis clerici vtrum inſtantia pereat triennio: dic ꝙ ſi cauſa vere fuit contumax: aut ergo nullo modo fuit citatus ⁊
ndegogr clerici eſt coꝛaʒ iudice ſeculari recipiat ibi perem tionẽ non tenet ſententia:aut fuit citatus ⁊ non inuentus ⁊ tũc
liſi 4 inſtantie ̃m leges ⁊ ſtatuta laicoꝛum. Si aũt cauſa laici tenet ſed appellare poteſt:aut fuit citatus ⁊ inuẽtus ⁊ ap
laſiſann eſt coꝛam iudice eccleſiaſtico non habebit ibi locum per-⸗ pellare non poteſt vt hic.
it 4 emptio inſtantie: quia non habet locum de iure cano.yt ¶ Item op. ꝙ non denegetur remedium appellandi. vt.l.
lbhnsnun in. c. pe. de iudi.ita voluit no.cal.ĩ quadã ſua diſputa. que diuus.ff. de in integ. reſtitutio. So. hec m lllam.
muleck incipit ſtatuto cauetur. per hoc etia dixit archi. ij. q. v. in Item oppo ꝙ ſemper ſit liquidum: quia aut actoꝛ pꝛo
deallisct C. non ideo. ꝙ ſi clericus litigat coꝛã iudice laico non po- bauit ⁊ eſt liquidum pꝛo eo/aut res pꝛobauit idemq eſt
einperhin teſt appellare ante ſententiam niſi in caſibus in quibꝰ iu⸗ liquidum pꝛo eo. Si autem nullus pꝛobauit videtur eſſe
ſegpofn ra ciuilia admittunt appellationẽ de quibus dixi in. c. ſu liquidum pꝛo reo t ideo diffinitiue debet abſolui. vt. C.
relocliau per eo.de ap.⁊ ſi laicus litigat in foꝛo eccleſiaſtico poteft de edendo l.qui accuſare.Sol.vt gloſ.quia illud vtroq;
i sſſool appellare ante ſentẽtiam indiſtincte ſicut canones ꝑmit peꝛeſente.¶ Item op. qũo finiuntur omnia acta cuʒ actio Acta qu⸗
iultate ton tũt.vt in.c.vt debitus.de ap.⁊.c.j.de appella.eo.ti. ſit perpetuata.vt.l.fl.p de pꝛeſcript.xxx.an.So.ſᷣm domi finiũt cuz
de iureßfi GQT ſic id Abſente actoꝛe t reo pſen num Martinum acta ad deciſionem cauſe durant. vt.l. actio ſit .
Ur. tei penſt U em.teex negocio non liquida⸗ fina.S.de arbitris.hoc ſaluo ꝙ ſi loqueris in teſtibus ſta petuata.
1alieen to fertur diffinitiua pꝛo eo qui melioꝛẽ cauſam fouet.h.d. tur atteſtationibus ſi ſunt morenl Bean vmam zune ſi RèỹÿM

ſednonun vſq; ad·S.ſinautem reus.i¶ Diuide in duas partes quia ĩ velit aduerſarius iterum pꝛoducentur.vt.l.fin.j.de teſti⸗

Pen deen pꝛima negocium non erat liquidum vſq; in i. bus.quod dic vt ibi dicam:aut queris de pꝛeparatoꝛijs
ucſgien ¶ LEx tex.ex vna parte.] eſt ergo ſummarium iudicium ⁊ illa finiuntur vt hic / niſi quantum ad perpetuationem
Gol biina fm aco de are.incuſante. actionis vt in ↄtrario. Item quantum ad fructus vt ve⸗
Sinan ¶ Mota ergoꝙ iudex nunqᷓ pꝛocedit niſi ad inſtantiaz niant quaſi ſit malefidei conſtitutus. vt.l.litigatoꝛ.j. de
lgoſbi partis inuente in iudicio fuit tamen inuentus a nuncio fruc.⁊ li.expenſis ſᷣm quoſdam.
iepgnn t⁊ ſic fuit vere contumax als nõ haberet locum ꝙ ifra di ¶ Wodo quero an reus poſſit liquidare.x dic vt glo.
lder aul citur in verſicul.nullo.ſ.vt ei denegaretur remedium. ¶ Item op.quomodo per iuramentum pꝛobatur cum iu
thor duhi Auero ad decdlarationẽ tex. quomodo deducãtur expẽ ramentum non pꝛobet niſi deferatur ab aduerſario.vt.l.
Mrcfidn ſerei in expenſis actoꝛis. ⁊ dic vt glo. . lij.· S. delata.ff. de iureiur. So. hic eſt ſpeciale pꝛopter pꝛe
neſitnnun ¶ Mota tria/oꝛdinem iudicij: quia iudex nõ pꝛocediri ſumptum dolum aduerſarij ⁊ difficultatem pꝛobationis
ntesnmnl continenti inſtante/ſed pꝛope ſinem triennij ⁊ non ante: ¶ Wodo iterum opponit glo. ꝙ maioꝛ detur dilatio vt di
icchltfuni quia triennium eſt datum actoꝛi ad inſtandum: ⁊ citatur cta aut᷑.qui ſemel.⁊ dicit glo.ꝙ eſt coꝛrecta hec/quod pu
afnn. actoꝛ ter ⁊ in qualibet habet dilationem.x.dierum ⁊ non to verum actoꝛe abſente ⁊ reo pꝛeſente ſed non eſt econ⸗
l clx tengdit iudex ad deciſionẽ cãe niſi poſt contumaciã acto⸗ tra:immo hec iura remanent incoꝛrecta ⁊ eſt ratio:quia
nnnne ·ðð ris.¶ Secũdo nots de deciſione cãe qꝛ aut non eſt ſiqdũ actoꝛ abſens plus grauatur: quia lite non conteſtata pꝛo
humn 4 tctunc iure iſto non poteſt reus liquidare ⁊ abſoluitur ab ceditur ad diffinitiuam ſententiam contra eum quo nõö
tnn n bſeruationc iudicij ⁊ vtraq; ſententia eſt diffinitiua:iſedeſſet reo abſente. Item pꝛopter contumaciam binam ca⸗
ſne vna diffinit inſtantiam/alia totam cauſam.i¶ Tertio no⸗ dit a cauſa quod non eſt in reo:cum ergo tantum graue⸗
gud⸗ e ta de pena contumacie:quia aut non eſt liquidum ⁊ pena tur nimirum ſi habet plus tempoꝛis qᷓ; reus vt ſic magis
ſtſite actoꝛis eſt ꝙ expirant acta vnde reuerſus ſi volet litiga⸗ aggrauetur eius contumacia cum maioꝛem penam de⸗
ugn re habebit neceſſe omnia facere de nouo. Item condem⸗ beat pati ar.l.j.vt.jcertum tempus. H
nu tan natur in expenſis rei ſacramento declarandis ⁊ abſolui Item opponitur ꝙ inſtantia non duret triennio.vt di⸗
tu tur reus ab obſeruatione iudicij. Si autem eſt liquidum cta aut᷑.qui ſemel. Sol. ſm gloſ.hec coꝛrigitur:ſed male
ſeutt . tunc aut actoꝛ fouet malam cauſam ⁊ fertur diffinitiua dicit:quia ibi non loquitur de tempoꝛe inſtãtie/ſed dato
n nn, contra eum ⁊ damnatur in expenſis ⁊ non poteſt appel⸗ abſenti ad venienldum. J
ebunun 5 lare ſi fuit vere contumax. Si autem actoꝛ fouet bonam een opponitur ꝙ pꝛopter contumaciam debeat ca⸗
rin u cauſam fertur ſententia pꝛo eo:ſed de condemnatiõe ſoꝛ ere a cauſa.vt.l.contumacia.ff. de re iudicata. Soluevt
Leſe un⸗ tis expenſarum actoꝛis deducuntur expenſe rei. vt.ſ.ĩ ti gloſa. ¶ Item opponitur ꝙ non puniatur contumax in
giſunn 6 tum minus condemnatur. CHais textualiter expeditis expenſis.vt.l. eertum · S. penulti. ff. de confeſſis. Solue vt
n d . yenio ad oppoſitiones. Op.ꝙ abſente actoꝛe inſtantiali gloſ. Collige ergo tria iura: nam eſt ius digeſtoꝛum ⁊
gnſut, tis ſed ſolum circũducitur cdictum. vt.l.x poſt.ff eodẽ. fßm illud actoꝛe abſente reo pꝛeſente non poterat dit⸗

Sol. lllud veteri uure ſm quod non ferebatur diffinitius

finitiua ferriietiam ex negocio liquidato:ſed ſolum cix⸗

cũducebatur edictum:vt.l.⁊ poſt. ff de iudi. Aliud ius co
dicis ⁊ ſᷣm hoc ſi ex pꝛobationibus factis anteqᷓ; actoꝛ

abeſſet negocium eſt liquidum / et fertur difinitiuaaut

non eſt liquidũ:⁊ tũc reus liquidare nõ poteſt:ſed abſol⸗

uitur ab obſeruatione iudicij.Aliud eſt ius auctẽticoꝝ

pᷣm illud poteſt reus pᷣſens actoꝛe abſente liquidare ne⸗

gocium / etiam lite non cõteſtata: ⁊ citabitur actoꝛ ter/⁊

Habebit tẽpus triginta dierum inter vnam dilationem ⁊
aliam ⁊ quãtum ad hoc tẽpus coꝛrigitur iſte·S. ſed non
puto coꝛrigi qtũ ad ·S.ſequẽtẽ.quãdo reus eſt abſens et
actoꝛ pꝛeſens:vt.S.dixi.¶ Item actoꝛ abſens hodie ex
bina contumacia cadit a iure ſuo:vt dicta auctẽtica qui
ſemel. Sed an idem in reo abſente vt pꝛopter cõtumaciã
cadat a cauſa:dic ꝙ non reperiuntur in hoc coꝛrecta iu⸗
ra vetera: ergo eis tabbbo.
Add itio Et no. hic ex iſto tex. in verbo requiren
te parte ſᷣm bar.⁊ alios doctoꝛes hic.ꝙ
iudex non poteſt ꝓcedere contra partem abſentem: niii
Judex an pꝛocedat ad inſtantiã alterius partis pꝛeſentis ⁊ inſtan⸗

poſſit ꝓce tis facit tex.in aut᷑.qui ſemel.in verbo. reo poſtulante·j·

dere ꝑtẽ quomodo ⁊ quãdo iud.no.bar. in aut᷑.ciquid ad fij/de

sbſentẽ. temp.appel.Et ex hoc duo inferuntur. Pꝛimum ꝙ qua⸗

do vtraq; pars eſt abſens non poteſt iudex peruenire ad
ſententiam diffinitiuã: quia nemo eſt qui petat: vt tenet
glo.S.in pꝛinci.huius legis.in glo.magna.in verbo triẽ⸗

nij. in.iij. parte.⁊ glo.hic. in vbo.licẽtia.Scðo infert᷑ ꝙ ſi

iudex ferat ſentẽtiã/⁊ nõ appareat ꝙ lata ꝑte ĩſtãte ſniĩa
eſt ipſo iure nulla.ſᷣm bar.⁊ alios.in.l.vnica ·j.vt que deſ.
aduo.ang.⁊ imol.i.l.de vnoqͥq;.ĩ pn.ff.de re iudi.⁊ paul.
de caſt. S.eo.l.j.in pꝛin.in.ij.col.qꝙ aliqñ vidit ꝓceſſum in
quo ↄtinebat᷑ ſentẽtia:⁊ qꝛ nõ apparebat ad cuius inſtã⸗
tiam fuiſſet lata/fuit pꝛonũciatum ꝙ eſſet nulla.facit glo.
no. in.l.ſancimus · S.cum autẽ.in verbo.contumacia.jad
trebel.que dicit.ꝙ iudex debet facere ſcribi in actis. ad

cuius petitionem faciat actum iudicialem. Et dum dici
Kur in iſto · S· in tex. ibinec pars fuerit inuenta ſᷣm bal.hic
eſſe tex ꝙ creditur relationi nuncij publici qui dicit ſe ci

taſſe aliquem ad domum ⁊ non inueniſſe per ſonaliter: et
ideo pᷣm bal.quando iudices cõmittunt nuncio publico
vt citet aliquem perſonaliter ſi eum inuenerit:alłs citet
ad domũ /ſtatur relationi nuncij ꝙ eum perſonaliter non

inuenit: ideo citauit ad domum. Adde ꝙ cõmunis con⸗
cluſio eſt ꝙ nuncio publico plene creditur in his que ſpe⸗
ctant ad eius officium:puta ꝙ aliquem perſonaliter cita

uit.c.cum parati.vbi glo.⁊ docto.de appel.ſecus ſi depo⸗
neret er officium. Et no.bal.in.l.j.S·cura carnis.ff. de

officio pꝛefec.vꝛ.et in extrauagan.ad repꝛimendũ.in ver
bo per nuncium ad fi.adde bar. in.l.pꝛeſes.ff.de officio

pꝛeſid.bar.in l.cum qui.in·S. finita ff como. bal.in l. ſci⸗
endum. ff.de verbo.obliga. Jo and.in.c nouit.de offici.

delega. bal.in.c.cum dilecti.de dolo ⁊ contuma.in.v.col.

feder.de ſe.conſi.cxlij.incipi.domino Joãni Car zabs.

conſi x incipi. Jacobus cxecutoꝛ.

¶ Sin autem reus.¶ Oppo.ꝙ negocio non liquido nõ
poſſit liquidari:ſed abſoluatur ab obſeruatione iudicij:
vt. S. pꝛoxi · S· Solu.ibi loquit᷑ actoꝛe abſente/⁊ reo pꝛe⸗
Sniĩa an ſente hic ecotra actoꝛe abſente / reo pꝛeſente.¶ Item op.
poſſit fere ꝙ abſente reo feratur ſolum interlocutoꝛia ⁊ fiat miſſio in

ri reo ab⸗ bonis rei.vt.l.fulcinius.ff.ex qui.cau.in poſſe.ea.⁊.l.cum

ſente. Pꝓponas.⁊ auctẽtica ibi poſita.j.de bo.aut᷑.iudi. po. Sol.

ibi non erat lis conteſt.hic ſic.¶ Modo quero quis ſit il⸗

le qui non ſolam perſonam de re abſentis pᷣtendat ⁊ dic
vt glo.¶ Item op. ꝙ poſt ſentẽtiã audiatur:vt.j-.quomo⸗

do ⁊ quãdo iudex.l.conſentaneum.cum ſi. Solu.aut non
eſt lis conte.vel quaſi ⁊ tunc fit miſio in poſſeſ.rei petite
ex interlocutoꝛia ⁊ audietur de poſſeſſione infra annum/
⁊ non poſt.⁊ de pꝛopꝛietate perpetuo:vt lſi quis emptio
nis.in fi ·j..de pꝛeſcriptio.xxx.an.Aut eſt conteſtata: vel
quaſi:⁊ tunc aut non eſt liquidum / nec lata diffinitiua et
auditur infra annum de pꝛopꝛietate / non poſt. de poſſeſſi

one nunq; auditur: vt.l. conſentaneum. quomodo ⁊ qua-⸗
do iudex.l.j.⁊ ij. .· vbi in rẽ actio. Aut negociũ eſt liqdũ.
æ lata di finitiua:⁊ nũqᷓ; audit᷑ de ꝓpetate/nec de poſſeſ⸗

ſiõe / niſi appellauerit veniẽdo: iudice ſedẽte ꝓ tribuna⸗

li:vel alia iuſta cq fuit abſens:vt hic.c.l.diuꝰ.ff.de in ĩte⸗

grum reſtitu. ¶ Item oppo. ꝙ audiatur perpetuo donec

fuerit res vendita vel creditoꝛi adiudicata:vt.l.fulciniꝰ.

⁊.l.pꝛetoꝛ.ff.qui.cau.in poſſeſea.Solu.aut loquimur in

Butrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis

reali ⁊ pꝛocedit diſtinctio quã.S.feci. Aut loquimur in

perſonali:⁊ tunc aut fit miſſio pꝛopter interlocutoꝛiam?
auditur perpetuo volens ſe defendere.⁊ ſatiſdando etiã

ſi non ſoluat debitum. Si autem fuit facta miſſio per dif⸗ 1.

finitiuam auditur ſi velit ſoluere debitum /non ſi ſe velit
defendere / niſi res ſit vendita vel creditoꝛi adiudica⸗
ta:quia tunc nullo modo auditur:vt dicta.l.fulcinius.⁊

l.pꝛetoꝛ.¶ Sed que eſt ratio ꝙ in perſonali auditur poſt
diffinitiuam.in reali non: Reſpondeo quia in reali non
poſſet reuocari miſſio vel interloculoꝛia de mittendo mi⸗
ſi diffinitiua pꝛecedẽs qua pꝛonũciatum eſt rem eſſe moe⸗

ram reſcinderetur.alłs non eſſet iuſta cauſa quare res ei

deberet reſtitui:ſed ita eſt ꝙ illa diffinitiua pꝛecedens re

uocari non poteſt ⁊ ab ea nõ fuerit appellatum:ergo nec
eius conſequẽs.Sed in perſonali aliud eſt:quia bene po

teſt renocari miſſio dato ꝙ diffinitiua de debito non fue⸗
rit reuocata:⁊ hoc per ſolutionem debiti fiendam: vt dis
xi.ſic ergo hec lex loquitur in reali ſ̃ᷣm glo.poſſet etiam

loqui de perſonali quado per perſonalem petitur res:vt

per actionem ex empto:quia tunc ſi in ea flat miſſio prr

diffinitiuam nunq; audietur ſecus quãdo agitur ꝑſona⸗

li ad quãtitatem ⁊ poſtea fit miſſio in bonis:vt dixi. Aut
ergo agitur reali ⁊ tũc facias tres caſus:vt.S.dixi.qꝛ aut
eſt lis conteſtata /vel quaſi.⁊c̃.aut ad quãtitatẽ.ſi ad rem
tũc ſi fiat miſſio in ea per diffinitiuã nunqᷓ; auditur reus:

⁊ ita etiã põt loqui hec lex.Si agitur per ſonali ad quã⸗
titatem ⁊ poſtea fit miſſio in rebus.aut fit ex interlocuto
ria ⁊ auditur de pꝛopꝛietate / ⁊ de poſſeſſione perpetuo ſi

venit ad defendẽdum ſe:ſi ex diffinitiua auditur ſi venit
dd ſoluendũ /non ſi ad defendẽdum.¶ Modo quero cer⸗
tum eſt ꝙ ſi abſens non eſt contumax non tenet ſententis
lata contra eum. Sed nũquid tenet lata pꝛo eo:glo.picit

ꝙ ſic/⁊ male.cõtrarium no.⁊ melius. in.l.ea q̃ quomõ

2 quãdo iudex.⁊ ibi dixi.nec ob.l.qᷓ;uis.indubitati.j. de
adulter. que allegatur in glo.qꝛ loquitur in alio caſu / ſci⸗
licet quando toto tẽpoꝛe cognitionis vſq; ad ſentẽtiaam
fuit pꝛeſens ⁊ tẽpoꝛe ſniĩe ſe cauſa rei publice abſentauit:

⁊ ſic in ſpeciali caſu loquitur.
Cum autem. ¶ Ex tex. Pꝛeſentia repleatur

No.ergo ꝙ vbicũq; iudex altera parte citata ⁊ pꝛoce·

dit repꝛeſentat partem abſentem.

—,

¶ LOppo. ꝙ vere cõtumax appellet: vt. l.creditoꝛ. S. miſ⸗

ſus ff. de appella.Solu.vt glo.

¶ Huiuſmodi. ¶ Ex tex. Si enim anterioꝛi tempoꝛe

hic neceſſario in actoꝛe abſente pꝛopter finem.

ankon . Victus victo
Din autem alterutra.reonaenatur
in expenſis ſiue iudicatum eſt vtraq; parte pꝛeſente ſiue
altera tantum.hoc dicit.¶ Quero an victus victoꝛi ſems

per condẽnetur in expenſis.⁊ dicit glo.ꝙ ſic.ſed fallit ꝓ⸗

pter contumaciam victoꝛis ⁊ pꝛopter iuſtam ignoꝛantiäö
condẽnati. Item quero an hoc ſit cõmune in contuma
cia actoꝛis ⁊ rei ⁊ dic vt glo.¶ Item quero quomodo iu
ſta cauſa excuſet ab expẽſis: certe quado quis habet iu⸗
ſtam li. negandi.¶ Modo quero an ſi actoꝛ abſens obti⸗
net ⁊ ſic expenſe pꝛeſentis veniunt pꝛopter cõtumaciam

abſentis.an venient abſentis ꝓpter victoꝛiã Placen. ꝙ
non ⁊ potuit moueri ꝙ cum declaretur iuramẽto abſens

iurare non poterit. Sed dic vt glo.ſQuero an iuramẽ⸗
tum excuſet ab expenſis: Dicunt vltramontani ꝙ non. tũ an excu
quia expenſe veniunt ex ſola victoꝛia / nec reperitur ex⸗ ſet ab ex⸗
ceptum ꝙ iuramentum excuſet. Et ſi opponas contra pẽſis.

eos ꝙ pꝛeſumatur verum iuraſſe / et ideo debeat excu⸗

ſari: nam non eſt veriſſimile ꝙ in minoꝛem. ac. vt.l. fl⸗
nalij.ad.l.iuliam. repetun.⁊ ar.in auctentica / nouo iu⸗

re.ipſi dicunt ꝙ pꝛeſumptionem iuramenti tollit ſenten⸗

tia ſequens.ar.l.nam poſtea.S.ſi dãnetur.ff. de iureiurã.

Sed certe ipſi male dicunt /quia ſententia non venit di⸗

recto contra iuramentum nam licet declaret eum foue⸗
re malam.non tamen remouet / quin putauerit haberebo
nam cauſam. Sed in ·S. ſi dãnctur.ſententia directo ve-⸗

nit contra iuramentum / nec eſt verum ꝙ ex ſola victoꝛis

veniant expenſe:immo pꝛoter temeritatem: vt in rubꝛi-⸗

ca inſti.de pena teme.liti.⁊.ff.e.eum quẽ temere.⁊ ideo di

cit lex in coꝛpoꝛe de iudiiꝙ iudex debʒ deliberare de ani
mo litigantium.⁊ ſi viderit neminem condẽnandum in
expenſis. Quidam ergo calũnioſe litigant / ⁊ iſti condẽ⸗
nantur in expenſis.quidam non calũnioſe/ſed temera⸗

huicſp
ſeobe
tumnae
jentel
deben
ani
reae
injſ⸗
hong.
tigan
de do
gerat
deert
1uß
haute
Non h
pe.
leſere
deſue
A di
hliee
lohra
Gina
feden
Aße
e
tis o
