gari ſuper eius dicto non ſtarcetur.vt.l.iureiur.j.de teſti.aut queris

petitoꝛio. an in cã poſſeſſoꝛij poſſit foꝛmari capitulum dñij: ⁊ dic
aut queris an ex ꝑte actoꝛis admittatur/⁊ dico ꝙ non ni-

ſi in poſſeſſoꝛio retinẽde.vt infra dicam/x ẽ rõ qꝛ ẽ omni⸗
no impertinẽs.vt.l.naturaliter · S.· nihil.ff. de acquirẽ. poſ
ſeſ. aut queris ex parte rei.⁊ dic ꝙ aut loqueris in interdi
cto recuperãde ⁊ non debet admitti: qꝛ poterit replicari
ꝙ ſpoliatus eſt ante omnia reſtituẽdus / verum cum hey
replicatio inſpiciat pꝛoceſſum exceptionis dʒ ad eum op
poni/⁊ ſi actoꝛ paciſcat᷑ exceptionẽ audiriet de dominio
pꝛobari ſuccumbet. nã ſicut exceptio reſt piciens pꝛoceſſũ
actionis debet ad ipſuʒ opponi:ałs non auditur / ita ⁊ re
plicatio reſpiciẽs pꝛoceſſum exceptionis:vt.l.eleganter.
5§·ſi poſt. ff. de condi. indebiti.⁊.l.ſed x ſi ſuſcepit. de iudi⸗
cijs: ⁊ videtur caſus . de adulte.l.qm̃ alexãdrum.aut lo⸗
queris in interdicto adipiſcẽde poſſeſſionis:⁊ tũc nõ ad⸗
mittitur capitulũ ſi reus dicat hodie conſtat/hodie aga⸗
tur:nõ ałs vt.l.ſi is a quo.ff.vt ĩ poſſeſ.leg.⁊.l.ſi conſtate.

.quoꝝ bono.in poſſeſſoꝛio retinẽde dic ꝙ admittuur tã

erx parte actoꝛis q; ex parte rei /quia coadiuuare põt. naʒ
aut vnus pꝛobabit melius de poſſeſſione q; alter: ille oo
tinebit / aut pariter pꝛobãt de poſſeſſione ⁊ obtinebit qui

.J I19 . . .
Jcum Neq; pupillꝰ neq; adul

MaA men pꝛetextu poſſeſſoꝛij non tranſeatur ad pe⸗-

tur agere / aut reus defendere:

toꝛio /circa qð dic ꝙ aut queris an ſi capitulum ſolum eſt

Bubzica.

pꝛobabit etiã de dñio tanq; duplicia iura obtinẽs: vt. ..
nam ⁊ ſi.ff. de inoffi.teſta.⁊ in aut᷑.de conſan.⁊ vteri.fra ⸗

tri. in pꝛincipio.⁊ plene dixi.pvti poſſi.l.vnica.cum ergo
poſſit coadiuuare debet admitti.vt.l.iudicia.jde rei vẽ
di. .l.iij· S·idem diuus.ff. de teſti. IJaco. Buf.
Ad diti 0 Adde ꝙ iſte tex.eſt ſingularis hic in vᷣſi
X cud fina.⁊ in pꝛĩcipio ſᷣm paul.de caſt.
hic quem plenc vide.

t nemo inuitusagere vel
accu. cogo. NKubꝛica.

T Nuitus. Peclar tion no⸗
SeS / re legis ſũt ↄſiderã Jura ſu
da tria iura. Pꝛimo eſt ius.ffoꝝ.⁊ ſᷣm Seraim
q lillud actoꝛ / nec pꝛeciſe / nec cauſatiue videlʒ co⸗
Acõpellebatur agere ſed ſolum circũdu dicis ⁊ au
e cebatur edictum: vt.l. et poſt. S. circũ⸗ ctẽticop.
Aducto. ff. de iudi. Secundũ eſt ius co⸗
icis/a ſm iſtud cõpellitur ſm foꝛmã.

l. pꝛoperandũ- ⁊ ſi quidẽ.quia aut eſt liquidũ de cauſa

⁊ poteſt ferri diffinitiua. aut nõ eſt liquidum/⁊ tunclidq⸗
dari non poteſt ſed abſoluitur reus ab obſcruationc iu⸗
dicij. Tertium eſt ius auctenticoꝝ/c im iſtud compelli⸗

tur agere ſᷣm foꝛinã auctẽtice.qᷣ ſemcl.ꝓ. quõ ⁊ qñ iudex.

¶ Sppo. ꝙ quis compellatur agere.vt j. quomodo ct᷑
quãdo iudex.auctenti.qui ſemel.Solu.ibi inchoauerst
agere / hic non. ¶ Item op. ꝙ etiã ſi non inchoauit com⸗
pellatur agere / nam ſi non agat excludetur ab agendo
ſpacio triginta annoꝛũ: vt.l.ſicut.⁊.l.cum notiſſimi .j·. de
pꝛeſcrip.xxx.an.So.compellitur cauſatiue:vt ibi non pᷣ⸗
ciſe vt hic. ¶ Item oppo.ꝙ pꝛeciſe cõpellatur:vt.l. ſinan
tem.ff de nego.geſt.⁊.l.ij.arbi.tu.cum ſi. Sol.illud co⸗
tingit in cauſa aliena ⁊ ratione officij.¶ Modo quero an Judex an
iudex poſſit ſtatuere certũ terminũ actoꝛi infra quẽ agat poſſit ſta⸗
⁊ poſtea eum non audiat. Reſpõdeo ꝙ ſic ex cauſa vt in tuere cer⸗
queſtione glo.ar.l.ſi es · . qui accu.non po.⁊.l.diffamari. tũ tminũ
de inge. ma.⁊.l.ſi eo tempoꝛe.de remiſſi:pig.ſ Item q̃ro actoꝛi in
an idem ſit in reo vt non cõpellatur ſe defendere: Et dic fraquem
ꝙ ſic vt glo.contra quod op.ꝙ compellatur pꝛeciſe:vt.l. agat.
ſed he· S. pꝛeter.ff de pꝛocura.Solu.ibi ſpeciale ⁊ in cau
ſa aliena. Collige ergo ſic.aut queris an actoꝛ compella⸗
n ꝛimo caſu / aut actoꝛ
nõdum incepit agere/ aut cepit. Si non cepit pꝛeciſe nõ
compellitur vt hic:cauſatiue ſic in duobꝰ caſibus.vnus

eſt quia ſi patiatur currere ſpacium triginta annoꝝ am⸗

plius non audictur: vt.l.ſi quis.⁊.l.omnes. de pᷣſcriptio.

xxx.an. Alius eſt quãdo iudex ex cauſa ſtatuit certum tẽ

pus actoꝛi infra qð agat:qꝛ niſi agat infra illud / poſtea
non auditur. vt.l. diffamari.j de inge. ma. x.l. ſi eo tem⸗
poꝛe.de remi.pig.⁊.l.ſi ea.qui accu.non poſſunt.Aut iam

incipit agere/⁊ tunc cõſiderotria iura. Pꝛimo ius.ffoꝝꝛ.
⁊ ſm illud non compellebatur pꝛocedere pᷣciſe vel cauſa

tiue: ſed circũducebatur edictum: vt l.? poſt. 5. circũdu⸗
cto.ff. de iudi. Secũdum eſt ius codicis ⁊ ſ̃m illud cau⸗
ſatiue cogitur iuxta foꝛmã que eſt in.l.pꝛoperãdum.S. ct

ſi quidem. Tertium eſt ius auctẽticoꝝ ⁊ ſᷣm illud cõpel⸗
litur ſp̃m auctẽticã qui ſemel.quomodo ⁊ quãdo iudex.

Si autẽ queras an reus compellatur defendere dicoc
non eſt regulare ſed ſufficit mitti in poſſeſ.vtl. ſatiſq;. ff.
de inius vocan. Cauſaliter compellitur in cauſa altens.
vt. l. ſed he· S· pꝛeter.ff. de pꝛocura. Jaco. Butrig.

De oꝛdine udicioꝛum.

Dite Ad cuidẽtiam dic ꝙ ſi cini⸗
ð lis incidit ciuili loquit᷑ hec
Alcx ⁊ ſecunda. Si criminalis ciuili lo⸗
RNaquitur.l.iij.ſi ciuilis ⁊ crimmalis pꝛin
Acipaliter pꝛoponsãtur loquitur.l.fina.
3 e. ¶ Itẽ eſt ſciendum ꝙ quãdoq; plu
ℳ 8 Era iudicia occurrunt pꝛincipaliter / et
E EEn tunc aut ſunt plura criminalia 7 tunc
aut pꝛoponũtur hinc inde.⁊ dic vt.l.j.⁊.l. neganda·j.qui
accu.non po.ect.lis qui reus.ff. de publicis iudicijs. Si
pꝛoponuntur ab vna parte tantum / ſiue vnus contrs
vnum /ſiue contra plures pꝛoponat / ſerua l.qui de cri⸗

cöfn
ioly here

Hprin
CR
lione
gbeſt
pꝛonn
2
09.4
itat
hice
rato⸗
ſuee⸗
mſi
loyt
ſahe
Nhe
hage
berhe

ehgi uitti
fiher am
luns co no
Iee
hedit
ſonen
ſcerei
iudic
Popt
npui
venie
ſe 60
un
cheli
tario
hicin
gl
jede
eſtye
etpr
nunci
ain

9

ddrinee
nd Neri fe 8
ciaſderin
N mn
Rrishiente
npalldeag

geteye
Ubricn

cruſonife
ioſroſcrig,

mine.j.qui accu.non po.⁊.l.ſenatus.ff. de accuſa.aut ſunt

plura ciuilia:⁊ tũc aut hincinde pꝛoponuntur ⁊ loquitrr

l.qui pꝛioꝛ.ff.de iudi.S.l.in operis.ff.loca.aut ab vna par
te tm̃:⁊ tunc ſerua dy.ex.de reg iur.c.nullꝰpluribus.⁊ ma
teriã cumulationis:de qua dixi de eden.il.edita.aliquan⸗
do ciuilis ⁊ crimmalis pꝛoponitur:⁊ tunc ſerua.l.vnicã.

ꝓj.quãdo ciui.ac. Aliquãdo plures cauſe pꝛoponũtur:vñ

pꝛincipaliter alia incident᷑:⁊ tunc aut ciuilis incidit ciui⸗
li:⁊ loquitur hec lex ⁊ ſequens:aut criminalis incidit ci⸗
uili.⁊ loquitur.l.iij.idem ſi ciuilis incidat criminali: ſed
lex fi ·.e.loquitur quando pꝛoponitur pꝛincipaliter ciui⸗
lis ⁊ criminalis.⁊.l.noſtra bꝛeuiter hoc intẽdit. Si que⸗

D
y
4

De oꝛdine iudicioꝝ. De litis cõteſtatione. Fo.XCI

vtraq; plene cognoſcat /nõ tñ ꝓuunciat expᷣſſe ſuꝑ incide

ti.ſed tacite eo ipſo ꝙ ſuper pꝛincipali expᷣſſe pꝛonunciat
poſtq; de incidẽti plene cognouit.hoc dicit. ¶ Alia lec.ẽ
ꝙ ꝓpoſita fuerit carboniana:⁊ ſic poſſeſſoꝛiũ ⁊ ſumma⸗

rie cognoſcit᷑ de oĩbꝰ ⁊ de ſtatu/ſed plenaria q̃ſtio differk

itps pubertatis.ſ¶ Op.ꝙ nõ debeat differri qſtio.vt. l. iij.
5S miſſum. ff.de car.edic.So.hic agitur poſſeſſoꝛio ibi p-

titoꝛio.ſ Modo q̃ro an ſuꝑ incidẽti ſit pꝛonũciãdum.⁊ ĩ
hoc ẽ opi.ſed dic ꝙ q̃dã ſunt emergẽtes ⁊ in iſtis expꝛeſ⸗
ſe ꝓnunciatur.q̃da ſunt incidẽtes ⁊ in his non ꝓnuncia⸗
tur expꝛeſſe ſed tacite:vt hic. Sed qͥd differunt emergen

tes ab icidẽtibus.Rñdeo in tribꝰ. Pꝛimo qꝛ emergens Emergẽſ

nõ naſcitur ante iudicium:qꝛ cum opponatur ad ipm vt qũo dif᷑⸗
ipſum pꝛiuet non ẽ dare pꝛiuationẽ añ habitum.vt.l.ma⸗ fert ab ĩci
numiſſiões.ff.ð iuſti.⁊ iur.vt ẽ ſi dico teſtẽ ꝓductũ ꝑ te nõ dẽti.

kus ſobiſn ſttio ſtatꝰ queſtioni bonoꝝ incidat de vtraq; plene cogno
r an ſcitur: ſed ſolum ſuper pꝛincipali ꝓnunciatur. hoc dicit.

e ec calſtine . bet D ,ſo .
kcilſniui ¶ ¶Ad euidẽtiã eſt ſciẽdum ꝙ aliquãdo pupillus pꝛopo⸗

rmni umiſtt poſſeſſoꝛium vt carbonianũ:⁊ tũc differtur q̃ſtio vſ; poſſe eẽ teſtẽ. nã hoc non poſſum opponere anteq; pꝛodu
lichnd⸗ Pupillꝰ ad tempoꝛa pubertatis:qꝛ ſibi expedit aliquãdo agit pe-⸗ cas euʒ: Idem in exceptione iuriſiurandi ⁊ ſententie pꝛo
linfnin 1 Lagat pe⸗ titoꝛio.i.petitione hereditatis:⁊ tunc qꝛ agit expedit ſibi ut opponitur ad pꝛoceſſuʒ:nã reſpectu pꝛoceſſus nõ erãt
tidid⸗ titiöe he⸗ agere:⁊ ideo queſtio non differtur:vt hic ſᷣm pꝛimaʒ lec. nsꝗte ante iudicium licet reſpectu actionis ſic. Sed inci⸗
dun net reditatis quã pꝛemitta:ſed ſi conueniatur tunc ſic. Nidi dubitari dens naſcitur ante iudicinm:ergo ⁊ exceptio:vt pactum
anichhr an poſſit de foꝛmatione libelli.ſ.an ſit dicẽduʒ ꝙ teſtamẽtum rum de non petendo.Secundo differunt:quia emergẽs oꝛdi⸗
iſtu ſ agi de ſta⸗ patur pꝛimo ⁊ poſtea pꝛoponere petitionẽ hereditatis ? natur ad impediẽdum pꝛoceſſũ cãe pᷣiudicialis. incidẽs
nccmu tu ſuo. certe hec lex videtur velle ꝙ poſſit agi petitione heredita vero ad iuſticiã petitiõis:⁊ ideo cognitionẽ pꝛincipalis
guorſe tis ⁊ non petere rumpi:qꝛ de lege rũpitur: ⁊ ideo agit pe- noõ impedit ⁊ ex hoc inſurgit.Tertia differẽtia: qꝛ emer⸗
⸗gvonocne titione hereditatis:⁊ tunc docet ruptum eſſe. CEx tex. gens diffinitur expᷣſſe per ſuam ſnĩiam cum aliter in pꝛin⸗
biinchaum Nec enim impedit quia de natura incidentis ẽ vt nõ tol cipali pꝛocedi non poſſit. Incidens vero deciditur taci⸗
nchozuit cen lat cognitionem negocij pꝛincipalis.ſed ſi ſemel cũ eo ex te ꝑ deciſionẽ pꝛincipalis:vt hic. Neruʒ in hoc dicũt qui
ur ab aget aminatur ſecus in emergenti:quia illa impedit pꝛoceſſu, dãꝗ eẽ verum:qñ ciuilis incidit ciuili:ſed ſi criminalis cri
tnorlſimiſn in pꝛincipali. minali:vel criminalis ciuili:vel econtra.dicunt expᷣſſe ſu
evt bbinoß NQ¶ ¶ Hota ꝙtria dicit hec lex. Pꝛĩo ꝙ pupillꝰ cuius agna per vtroq; ꝓnũciandũ:vt l.qm̃ alexãdrum j.de adulte⸗-
Kunyt.l ſin tione rũpit᷑ teſtamẽtũ ꝓponit petitionẽ hereditatis ⁊ p rijs.tu dic indiſtincte ſuꝑ incidẽti nõ pꝛonũciãdũ:⁊ in.l. Exceptio
1Sol üt queſtio ſtatꝰ nõ impedit cognitionẽ. Item ꝙ pꝛeſes non qm̃.opponebat᷑ de ſtatu ꝑ modum emergentis.¶ Modo in ĩcidẽti
Wodoquon pꝛonunciat ſuper qõne ſtatus:lʒ de ea plene cognouerit. qro an ꝓnũciato ſuꝑ pꝛĩcipali obſtet exceptio ĩ icidẽti ſi an obſtet
ninfracpeege⸗ ¶ Ag hec dicta per oꝛdinem eſt opponendum: ⁊ pꝛimo de ipo pᷣncipałr nũc qrat᷑⁊ dic ꝙ aut ð ĩcidẽti nõ fuit ple ꝓnũciato
icercanani op.ad pꝛimum ꝙ pꝛeſes non cognoſcat de petitione here ne cognitũ:⁊ tũc nõ obſtat exceptio ſi ð eo pᷣncipałr q̃rat᷑ ſuꝑ pᷣnci⸗
o,11difennit ditatis.Sed differat:vt.l.iij ·S.miſſuʒ.ff. de car.edic.So. vt. l.ſi iudex ſᷣm vnã lec.ff.de his qͥᷣ ſunt ſui vł ali.iur::aut pali.
lg Zenit hic expediebat pupillo cognoſci: quia habebat teſtes pa de incidẽtifuit plene cognitũ:⁊ tũc aut expꝛeſſum ⁊ pꝛin⸗
endcreEiReN ratos. Sed in contrario expediebat differri. ¶ Itẽ op. ꝙ cipale põt eẽ iuridicum ⁊ verum dato ꝙ tacitum nõ ſitve

urpeeciſenl,

ſiue expediat pupillo differri ſiue nõ differatur:vt.l.iij · S.

rum:⁊ tunc non obſtat exceptio in incidenti ſi de ipſo pꝛĩ

eclller intt miſſũ. de car.edic. So.petitoꝛiũ differt᷑ ſi expediat pupil⸗ cipaliter queratur: vt.d.l.ſi iudex pᷣm aliam lec.nã poteſt
ctorcompell lo vt dicto · S· miſſum.ſi nõ expediatnõ /vt hic ᷣmvnã lec. elſeno eſt filius:⁊ tñ debẽtur ei alimẽta:vt qꝛ pater co⸗
Aſu/ aur ae ſed poſſeſſoꝛium non differtur:ſiue ſibi expediat ſiue non. tempſit plaucianũ.aut pꝛincipale non poteſt eſſe iuridicũ
epitpꝛeciſen vt in cõtrario ⁊ hic ſm aliam lec. Item op.ad ſecũdum ⁊ verum niſi ⁊ incidẽs ſit iuridicũ:⁊ tunc aut aliter petik
cſbus n queſtio ſtatꝰ ipediat cognitionem hereditatis:vt.l.li⸗ modo vel aliud qᷓ petebatur pꝑ modum incidẽtis / aut idẽ
ta amnoptn ber homo.·j.de peti.heredi.So.vt glo.qꝛ ibi loquitur de ¶⁊ eodẽ modo pꝛimo caſu nõ obſtat exceptio / vt.lq in di⸗
deßſenzt Stat⸗ qõ ſtatu defũcti hic heredis in quo dic ꝙ aut queſtio ſtatus em .· S. ſi rationem.ff. de cõpenſa.et.l.vẽdicãte.de euic. ⁊.l.
amitertni An ipedi= heredis opponitur ꝑ modum incidẽétis: vt q;ꝛ dico nõ po ſinautom. de nego.geſt. Secũdo caſu obſtat vt hic. de pᷣn
rn llud om at cogniti tuit tibi deferri hereditas: q; ſeruus / a tunc examinatur cipali vero ſp iudex pꝛonũciat:vt.l.de q̃ re.ſf. de iudi.
ilſiOim onẽ here⸗ cum pꝛincipali: vt hic: aut ꝑ modum emergẽtis: vt qꝛ di⸗ P J ueſtio Hec ſũmaturvt pꝛecedens
ſint duu Alitstis. co non potes agere q: ſeruus / v tunc impediret pꝛoceſſuʒ J que ¶ Ex tex. Pꝛiꝰ ..i. anq;; de
hoſn luftn ¶ Iteʒz op.ꝙ littera ſibi contradicat:qꝛ dicit ꝙ cognoſcit W pꝛincipali pꝛonuncietur: examinatur tñ vtrũq;
un cn ds ſtatu ⁊ ꝙ cognoſcere non põt.So.cognoſcit hic/qꝛ ex ſimul ⁊ ſolum de pꝛincipali pꝛonunciatur.
eſclen ſt pedit minoꝛi.Sed cognoſcere non põt.ſ.ałs.ſ.ſi pupillo KE ili Vbi ciuilis crimiĩali inci⸗
nnſſll wnon expediret.ſ Item op.ꝙ etiã als pꝛeſes poſſit cogno —S m ciui Lł. dit vel econtra de vtraq;
giff ſe ſcere:ĩmo ei reſeruatur:vt.S.de peda.iudi.l.ij. So.vt gl. plene cognoſcitur: ſed de pꝛincipali pꝛonun⸗
hgiun⸗ tu dic ꝙ non im peditur ex defectu iuriſditionis:vt ibi:ſʒ .·AAciatur expꝛeſſe/ de incidẽti tacite.hoc dicit Ja
fnilud 8 pꝛopter vim carboniani ſic ſi pupillo nõ expediret vt hic cobus butrigarius. 2èò
ot nicoie innuitur.¶ Item op.ad idẽ ꝙ ałs poſſet cognoſcere cum B Ego puto opi.yꝛ.veram eẽ
fendere nel veniat per inodum incidentis: vnde quilibet iudex poſ⸗ 5 ontam. ſ. ꝙ hec lex loquatur in pꝛe⸗
ſſenl in ſet congnoſcere:vt.l.quotiẽs S.de iudi.So.non impedi DAJiudicialibus cauſis. al's pꝛocederetur ſimul in
rincnſtaitn tur pꝛeſes cognoſcere ex defectu iuriſditionis: etiã ſi pi vtracq;:ex oꝛdine tamen pꝛius in criminali.
Burri⸗ cipaliter ꝓponatur /nec minoꝛ iudex ſi incidit:vt in con⸗

unn

trario:ſed vigoꝛe carboniani ſi pupillo non expediret.vt
hic innuitur.¶ Item op.de.i:.penult.ff.oe car.edic.So.vt
glo. ¶ Ad tertium dictũ op.ꝙ iudex debeat pꝛonuncia⸗
re de incidenti:vt.l.de qua re.ff.de iudi.So.vt gloſ.⁊ ula

Delitis conteſtatione
KRubꝛica.

Eg. Hec citatio aduerſarij nec li⸗
Esg.

andeg e eſt vera quia pꝛonunciat tacite vel expꝛeſſe:at h̊ tacite fa VBS. belli oblatio faciunt conteſta⸗
aul inie cit pꝛonũciãdo ſuꝑ pꝛincipali. ¶ Contra hoc oppo.ꝙ ꝓ tionẽ:ſed narratio cum contradictiõe
ninlscuii nunciato ſuꝑ pꝛincipali nõ videtur pꝛonunciari ſuꝑ inci (APoc dicit. Jac. bu. r
Lcrinniſefi dẽti nec in eo obſtat exce ptio / vt. l.ſi iudex ali.ff. de hijs ¶ Ex tex.· Añ iudicium not.ꝙ per li⸗
rpennn in qui ſunt ſui vel ali.iuris. So.hic de incidenti fuit plene 2 bellum non viciatur iudiciuml Cote⸗
l cognitũ ibi non. Collige ergo hãc lec.ſic ⁊ caſum pingus Aʒę S ſtatam Jex parte vna Actionem Jex
pünegimn ꝙ tutoꝛes nomine pupilli petitionẽ hereditatis ꝓpoſue2⸗ RAR EHâÖParte allis.
ninnen runt ⁊ oppoſita fuit queſtio ſtatus iudex cognoſcit de pe ¶ Mora ꝙ per libellum non viciatur iudicium:qð eſt cõ⸗ Judiciuz
lirgnirſt titione hereditatis/nec differt queſtionẽ: q; expedit pu- tra canoniſtas qui tenent ꝙ ſola citatione firmetur iuriſ⸗ nõ viciat᷑
is bdliß 5 pillo ⁊ cognoſcit de queſtione ſtatus: ⁊ eã plene exami-⸗ ditio iudicis pꝛoꝛogata: nã per citationem non inchoat᷑ ꝑ libellũ.
g nat:licet ałas ſi pupillo non expediret non poſſet cogno iudiciũ:ergo nec confirmatur iudicium: verum ipſi poſ⸗
eaied ſcere vi carboniani nõ ex defectu iuriſditionis.⁊ licet de ſent dicere ꝙ cutatio eſt pꝛeparatoꝛia iudicij:⁊ ideo p cita

nualau

Byjÿutrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

tioneʒ firmetur/ſed contra eos facit:qꝛ pꝛeparatoꝛia nõ
faciunt deſinere rẽ eſſe integram. vt.l.ſi pecuniã.ff.de cõ⸗
dictio.ob cauſam. ⁊ ideo ſola citatione non videtur fir⸗
mari.
Judiciuʒ ¶ Opp.qꝙ iudicium incipiat a vocatione in ius vt inſti.
a q̊ ſit ĩci⸗ de pe.te.liti ·S.final.So.initiatur per conteſtationemvt
piendum. hic:ſed omnis qui agere vult incipit a vocatione in ius
vt in contrario non ꝙ vocatio in ius faciat conteſtatio⸗
nem.

4 Itẽ op.ꝙ conteſtatio ⁊ citatio ſint idem:qꝛ habent eũ⸗
E

m effectuʒ. vt.l.ſicut.⁊.l.oẽs.j.de pꝛeſcripxxx.an.So.
aut quer an ſint idẽ:⁊ dico ꝙ non vt hic:aut quer an ha
beãt eundem effectum/⁊ dico ꝙ ſic:in quibuſdaʒ non.nꝗ
ad interrũpend am pꝛeſcriptionẽ lõgi tẽpoꝛis vellvſuca⸗
pionẽ non habẽt eundẽ effectum:quia conteſtatio inter⸗
rumpit ⁊ actionẽ ꝑpetuat non citatio:ſed quãtũ ad inter
rũpendã pꝛeſcriptionẽ.xl.an.habent eãdem vim nonta⸗
men quantum ad perpetuandam actionem. ¶ Itẽ op. ꝙ
Libelli libelli oblatio ſit idẽ ꝙ conteſtatio:quia actionẽ ꝑpetuat
oblatio in ſicut conteſtatio.vt.S.quando li.pꝛin.da.l.j.⁊.ij. Sol.vt
q̊ differt a glo. æ male. Tu dic ꝙ non ſunt idem vt hic: verum libellꝰ
ↄteſtatio⸗ ſupplicatoꝛius in aliquibꝰ actionibus habet vim conte⸗
nelit. ſtationis vt in cõtrario non libellus conuentionalis de qͥ
hic loquimur.
Item opponitur ꝙ etiam libellus conuentionalis ſit
idem ꝙ conteſtatio:nã poteſt ferri ſnĩa eo oblato ſicut ſi
cõteſtatio facta eſſet.vt .j-.qũo ⁊ qñ iudex.aut᷑.qui ſemel.
So.non eſt idẽ ꝙ conteſtatio vt hic:ſed tamẽ ibi eſt ſpe⸗
ciale. vt lite non conteſtata ad diffinitiuã pꝛocedatur: q;
actoꝛ eſt abſens:⁊ aliter nõ poteſt conſuli ipſi reo niſi per
diff nitiuã.¶ Quero ſic/hec contradictio que facit conte
ſtationem nunquid ſi reus comparet ⁊ neget iudicem eẽ
cõpetentem actoꝛ dicat competẽtem an erit lis conteſta
ta? Certe non:⁊ ideo intellige contradictionẽ factã ſuꝑ
negocio pꝛincipali facere conteſtationeʒ. Nic ergo ꝙ ali
quando reus citatus comparet ⁊ opponit declinatoꝛiã:
⁊æ tunc non conteſtatur litem:immo vult excludere eã.vt
l.ſed ⁊ ſi ſuſceperit.ff.de iudi.⁊.l.ita demũ.S.de pꝛocura.
⁊.ff. eo.l.pomponius·S. rati.Aliquãdo opponit exceptio
nem mixtam vt iuriſiurandi⁊ ſententie:⁊ tunc aut oppo
nitur per modũ declinatoꝛie:⁊ ideʒ quod.S.dixi.vt.l.nã
⁊ poſtea in pꝛin. ff. de iureiur.⁊.l.fratris.S.de tranſactio.
Aliquando opponitur per modum peremptoꝛie:⁊ tunc
fit conteſtatio:quia dicit ĩiquã petitionem:ideʒ in mera
peremptoꝛia. Aliquando reus comparet ⁊ negat: tunc
aut negat ſimpliciter ⁊ fit conteſtatio ⁊ attendo quia ne⸗
gando ſimpliciter videtur negare vniuerſum non ſingu⸗
la.nam ratione partis falſe poſſum negare totum in oꝛa⸗
tione ſumpta ex vniuerſo.vt.l.ſi is qui ducẽta in·S· vtrũ.
ff. de rebus du.⁊ eſt caſus.in.l.ſi ſeruus.s·ſi plurium.ſff.ſi
quis caut. nec eſt verum immo fatuum ꝙ dicunt quidam
ꝙ negando ſimpliciter nedum vniuerſum: ſed et ſingula
videar negare ⁊ ſic ſʒʒ eos ſi creditoꝛ ſecũdus agat hypo
thecaria contra pꝛimum ⁊ dicat rem fuiſſe in bonis de⸗
bitoꝛis ex ſe mutuaſſe ⁊ rem ſibi obligatam:⁊ pꝛimus cre
ditoꝛ neget ſimpliciter / videbitur negaſſe ſingula ⁊ ſic in
rem fuiſſe in bonis pꝛeferretur pꝛimo vt in coꝛpoꝛe de tri
en.⁊ ſemi ·S.illud quoq;.ſed hoc eſt abſurdum quia cum
vniuerſalis oꝛatio ex vno ſolovicietur poteſt ſimpliciter
negare: non tamen ſequitur ꝙ ſingula negauerit rem
non fuiſſe in bonis:nam foꝛte ideo negauit quia non mu⸗
tu auerat agẽs aliquid domino rei vel de pignoꝛe non cõ
uenerat.Aliquando reus comparct ⁊ negat cum hac pꝛo
teſtatione ꝙ non habeat animum conteſtãdi:⁊ in hoc ca
ſu eſt opinio.nam gloſ.tenet ꝙ non fiat conteſtatio per
l.ſi debitoꝛ · S· j. ff. qui. mo.pign. vel hypo. ſolui. et.l.ſi
quid.S.finali.ff. de vſufructu et.l.debet.ff. naut.cau.ſta
bu. Alia eſt opinio domini Martini dicentis ꝙ aut iu⸗
dex admiſit pꝛoteſtationẽ/⁊ tunc non fit conteſtatio: aut
repulu eam:quia dixit volo tantum ꝙ conteſteris:⁊ tunc
pꝛoteſtatio nichil operatur. vt dicta.l.debet.⁊ hec ſatis
equa.Alij dicunt ⁊ participant cum canoniſtis ꝙ pꝛote⸗
ſtatio nil operatur contra factum:nam pꝛoteſtatio habʒ
aliquid fingere/at circa facta non cadit fictio.yt.l.in bel
lo· S. facte.ff. de capti.⁊ poſt. reuer.et.l.nec enim.ff.ex
quibus cauſis maioꝛes.Quid ergo: Reſpondeo ꝙ licet
pꝛoteſtatio non poſſit tollere factum: poteſt tamen tol⸗
lere mentem a verbis.vnde ſi vendo tibi rem hec eſt fa⸗

cti:quia eſt contractus: vt.l.conſilio.in fin.ff.de cur.furl.
ſi tamen pꝛoteſtoꝛ ꝙ illis verbis nolo vendere:lʒ non tol⸗
latur factũ tolliiur volũtas a facto ⁊ remanet meꝝ factũ
⁊2 nonvidetur quis dixiſſe verbo qð mente non agitauit:
vt.l.labeo.in fi.ff.de ſupellec.le.ad pꝛopoſitum ergo aut
iſte voluit remouere mẽtem a verbis:qꝛ lʒ verbo negaret
nõ tamen intẽdebat negare mẽte:hoc eſſet verũ/⁊ bñ po⸗
tuit hoc facere:ſed ſi vere intendebat negare illis verbis
ſed volebat ꝙ ex illis inſurgeret conteſtatio:tũc pꝛocedit
id qð dicunt illi.ſ.quia pꝛoteſtatio nõ operatur contra fa
ctum:qꝛ non fit ad remouendam mentem:ſzʒ vt ex verbis
⁊ ex mẽte nõ ſequat᷑ iuris effectus/qð facere nõ põt cum
iur effectus a lege non ab homine pꝛocedat: vt.l.j.ff. ad
turpilł. Itẽ quero an ſi confiteatur quis conteſtetur li⸗ Coõſeſſiõe
tẽ ⁊ videtur ꝙ non:qꝛ hic non eſt contradictio:econtra ꝙ fctã an cẽ⸗
ſic:qꝛ hic eſt ſimul teſtatio:nec hec lex dicit requiri cõdi= ſeat᷑ lis ↄ⸗
tionẽ. Sed dic ꝙ aut cõfitetur quis añ libelli oblationẽ ⁊ teſtats.
nõ videt᷑ lit. ↄteſtari:ſʒ fit ei qͥddã pᷣceptũ ð ſoluẽdo.jtpᷣs
arbitrio iudicꝭ:vt.l.ſi debitoꝛi.ff.de iudi.aut ↄfitet᷑ poſt lii
belli oblationẽ:⁊ tũc videt᷑ ↄteſtari ⁊ põt ferri diffinitiua
⁊ hᷓ etiã ſentit gl. Itẽ q̃ro qͥid ſi oblato libello reꝰ veniat
reſpõſurus ⁊ abſente actoꝛe rñdeata neget an erit lis cõ⸗
teſtata.videtur ꝙ ſic:qꝛ hic interceſſit variatio ⁊ rñſio:tu
dic contra.triplici ratione. Pꝛima qꝛ(vt dixi)ſicut ꝑ ne⸗
gationẽ fit cõteſtatio ita ꝑ confeſſionẽ:ſed certum ẽ ꝙ cõ
feſſio facta parte abſente nihil oꝑatur:ergo ⁊ negatio fa⸗
cta parte abſente nil oꝑatur:vt.l.centum .S.ſi quis abſen
te.ff. de confeſ. ¶ Pꝛeterea ſpeciale ẽ in aut᷑.qui ſemel.vt
lit non conteſtata pꝛocedatur:⁊ tñ ibi fuit libellus oblatꝰ
ſed reſponſio fuit facta parte abſente:⁊ dicitur lis nõ con
teſt. Pꝛeterea ↄteſtatio eſt ſimul teſtatio:⁊ ſic vtraq; par Conteſta
te pᷣſente:ergo ſi alter ẽ abſens nõ poteſt dici ſimul teſta⸗ tio dĩ q̃i
tio:ergo nec conteſtatio.Sequitur aut᷑ offeratur q̃ ẽ ſum ſił teſtato
pta ex coꝛꝑe de exhibẽ. ⁊ introdu.rei ·S·ſancimꝰ.coł.v.

WRW f Hec aut᷑.nõ põt commode
2 keratur. der nuari ad.l.codicis: qꝛ
WIioſa lex loquitur de litis conteſtatione.autenti
Aca vero loquitur de pᷣambulis conteſtationis:
ſcʒ qꝛ alibi commodius adaptari non potuit: ideo poſita
eſt hic in materia lit.conteſt.⁊ hec aut᷑.bꝛeuiter hoc inten
dit.Offertur libellus vocato ad iudicium ⁊ datur dilatio
xx.dieruʒ ⁊ eos reus de multis deliberat ⁊ fideiuſſoꝛes
pꝛeſtãtur:⁊ ſine his conteſtatio facta non tenet.h.d.
¶ Ex tex. Libellus. hic nõ ſumit᷑ libellus pꝛo pane ci⸗
nericio:vt ſumitur in.l.iudices..de epi.audi.ſʒ eſt peioꝛ
libellus iſte:qꝛ ꝑ eum pett̃ aliqͥd a reo.Et exinde iunge
hic data fideiuſſione ⁊ poſtea ſume pꝛebitis ſpoꝛtulis de
liberat ſuꝑ omnibus que ſequuntur. ¶ In recitatiõe ma
terie huius aut᷑.pꝛocedã oꝛdine ſingulari qꝛ qdᷣlibet ver⸗
bum per ſeipſum et ſingulariter expediam opponendo
7 querendo.
¶ Venio ergo ⁊ op.ad pꝛimum verbũ.ſ.offeratur/ꝙ nõ Libelli
debeat offerri / ſy ſufficiat verbo dicere vł edere:vt.l.j· S. oblatio
edere.ff. de edẽ. So.ibi de iure veteri. hic deiure nouo:ĩ⸗ an ſit ð ne
mo cauti faciunt tres libellos: vnũ dãt iudici / aliũ vocãt ceſſitate.
ad iudicium / alium ſibi retinẽt:vt poſſint habere eum qñ
cũq; velint.¶ Item op.ꝙ etiã iure nouo nõ offerat᷑ libellꝰ
vt.S.de epi.⁊ cle.aut᷑.generaliter:⁊.l.nec quicqᷓ;·g· de pla⸗
no.de offi.pꝛoconſul.⁊ le.So.aliquãdo ꝓceditur actiõis
iure:⁊ tunc aut cognitio ẽ plenaria ⁊ offertur libellus: vt
hic:aliter tamen hodie/⁊ aliter olim:aut non eſt plenaria
⁊ tunc non datur libellus:ſʒ talis qualis petitio dʒ in act⸗
poni / nec eſt neceſſe reo offerri:ſʒ accipiet copiã ex actis:
⁊ ita ꝓcedit de ſubmerſis ⁊ naufragijs:vt dicta.l.nec qͥe⸗
qᷓ;: ⁊ eſt ratio qꝛ ſiue plenarie pꝛocedatur ſiue ſummarie:
de quibus ſummarijs habes in.l.iij· S. ibidem.ſf.ad exhi
bẽ. ⁊ dixi in.l.iudices.S.de iudicijs:tñ expectatur diffini
tiua que debʒ ex petitione foꝛmari:vt.l.ij.j.de ſẽ.ex ꝑicu.
reci.aut agitur officio:⁊ tunc aut loqueris in mercẽnario
⁊ in illo non offertur libellus:⁊ ita pꝛocedit glo.l.j.ff.de ĩ
terro.act.aut loqueris de officio mero:⁊ tunc aut pꝛopo
nitur officiuʒ ad foꝛmã actionis ⁊ expectatur diffinitiua
qꝛ peto aliquid mihi dari vel fieri:⁊ tunc aut requirit᷑ pla
na cauſe cognitio:⁊ offertur libellus:vt.l.ꝙ ſi minoꝛ.S·re
ſtitutio ⁊ · S. vlti.ff.de minoꝛ.aut requiritur ſummaria co
gnitio:⁊ tũc debet offerri talis qualis petitio:vt.l.j·· cũ
patronus de offi.pꝛefec.vꝛ.⁊.l.ſi quis a liberis ·S· memi⸗

niſe
uran
pattn
leſp
helbe
jnen⸗
glcq
dereg
o
uii
zdet
olit
urs
net
ſeita
ſſetn
Coptin
hen
els tenp
erſo
ſockrenp

(
a

hoſer
or
ſonpl
ick.
Nod
lrt diu.
inor riso
dehoe
ſdice
rro/
(lj/vt
fl Et
aute
ytibi
feggt
betof
ſcoci
unmt
nlei
ludig
udiſ
llep
tett
Itdic
wisg
ſalart
hec
Dare
cumd
rob
Urgn
Deuhtr
g
Naibe
Ali.
nab⸗
en
mninal
hoben
contr
iden
d
A⸗
ooſt ſde
Kilutith
ſſolee⸗ A
Pbre
tun
ipu
le⸗
ere
fomp
iuc

.

8

fdecrf
aehnan niſſe de libe.agno.x.l.ſi iudex ali.de his qͥ ſunt ſui vel ali. tũ in iudicis arbitrio:et hec ẽ opi. Ja.de are.et certe ipᷣe
netmey ſte, iur.aut non pꝛoponitur officium ꝑ modum actiõis:qꝛ nõ male videtur dicere in pᷣmo mẽbꝛo. Nonne terminꝰ da⸗
enonagt⸗ petitur aliqd dari vel fleri ſʒ ꝑmitti/qꝛ petitur decretum tur a lege ⁊ tamen poteſt abbꝛeuiari per iudicẽ/licet ſine
tumn enn interponi ſuꝑ alienatione rei minoꝛis: nam decretum eſt miniſterio iudicis detur:vt dicta.l.pꝛoperandum. Item
Verboftent deliberata ꝑmiſſio condẽnationẽ vel abſolutionẽ non cõ tempus actionis vel accuſationis datur a lege/⁊ tamen
dverüſebige tinens / ⁊ tunc non exigitur libellus:nec petitio /vt. l. nec abbꝛeuiatf᷑:vt.l.ſi ea.qui accu.nõ po. Idem in tẽpoꝛe da⸗
Neilsete quicq;S· vbi decretũ.ſᷣm vnum intellectum. ⁊.l.omnia. to ad deliberãdum.vt.l.cum antiquioꝛibꝰ.de iure delib.
lotüepet de reg. iur. ¶ Item op. ꝙ etiã iure veteri offerebatur libel Idẽ in tpe dato iudicatis ad ſoluẽdũ:vt.l.qui pꝛo tribu
raruranmne lus. vt.l. libel oꝛuʒ.ff.de accuſa.So.ibi in criminali hic ĩ nali.ff.de re iudi.Quid ergo dicã:Certe in his que dan⸗
nſberrnte ciuili.¶ Item opꝑ. ꝙ etiã olim detur libellus / vt. l. iudices tur alege miniſterio hominis /vel ab ipſo homine nõ re⸗
ereſoinn S. de epi. audi. So.aliter ſumitur libellus:vt dixi exvonẽ cedoa Jaco.de are.Sed in tẽpoꝛe quod datur a lege ſi⸗
at life do litteram.¶ Item op.ꝙ libellus non offeratur / ſed eda ne miniſterio hominis.dic ꝙ aut ita eſt ꝙ eſt pᷣfixus ter⸗
Scanefnt tur actio / vt.l. edita.S. de eden. So.dicunt quidã edi acti minus ⁊ non vltra habeat ⁊ tunc ppõt dare ⁊ abbꝛeuia⸗
kieicton 4 onẽ que ẽ idem ꝙ libellus.⁊ de hac actione loquit᷑ dicta re:vt dicta.l.pꝛoperandum ⁊.l.ſi ea qui accu.non po. Si
etſeqliicͤſen l. edita.ſ.pꝛo libello bñ concepto ⁊ vulgari foꝛmula / vt.l. autẽ vult excedere terminos legis pᷣmiſſos tunc non pu⸗
hinit ſi ſeruus nauẽ.ff. de furtis.⁊ idem ꝙ argumentũ legiſtaꝝ to poſſit niſi ex poteſtate legis hoc faciat: vt quia lex
doiii continẽs rẽ ⁊ cãm ⁊ omnia q̃ cõdẽnationẽ concludunt:. Vltra pꝛocedit dando eipoteſtatem:vt eſt in.l.ſi eo tẽpo⸗
auftint hoc patet:qꝛ in.l.edita.dr ꝙ põt emẽdari qð refertur aa re.de remiſſio.pig.⁊ in.l.cũ antiquioꝛibus:ij.de iure deli.
fen dinn Libellus rem vel ad cãm.¶ WModo venio adverbũ Ei qui ⁊ exB o Poſſem etiam dicere ꝙ in. l. cum antiquioꝛibus.nõ tol⸗
bbelorchn qñ ⁊ cui collige tempus oblationis libelli.ſ.ꝙ poſt legitimationẽ litur ei ſimplex dilatio legalis:ſʒ reſpectu creditoꝛistan
S ſit offeren perſonarum qð pꝛobat᷑ ſic:qꝛ dicit ꝙ offerat᷑ vocato:aut tum non habetur pꝛo herede:vt ſic poſſit bona vendere
ritorff, dus. ergo aduocatus veniat ⁊ ei offeratur:aut venit alius pꝛo tanq; vacãatia ſic in.lł.ſi eo tẽpoꝛe non tollat actionẽ:ſed
diriſ n eo:⁊ dicet actoꝛ/egonõ vocaui te: ⁊ tunc ille oſtendet ſe erxceptionẽ inducat.ar.l.ſi diu.ff. qui.cau.in po.ea. et.l.
geenachl poſſe repꝛeſentare vocatũ /quia eſt pꝛocuratoꝛ curatoꝛv· cum aliquis.·j de iur.deli.ſ Modo venio ad verbũ Re⸗
centunige tutoꝛ vocati /vt.l.tutoꝛ qui reꝑtoꝛium.ff. de admi.tu.na,zʒ cuſet Et op.ꝙ indiſtincte iudex nõ recuſetur:ſed refert
or heggioſn non plus iuris ratio ⁊c̃.vt.l.quidã referunt.ff.de iure coo gan ſit oꝛdinarius /an delegatus:vt.l.apertiſſimi.S.de iu⸗
Fſiquis dicił᷑.vñ poſt legitimationẽ offertur libellus.ſ Modoyve icijs.So.hec ſᷣm illam. Et attẽde quia hec lex videtur
ken ſetnelt nio ad verbũſ Judicium eſt ſciẽdũ ꝙ quattuoꝛ ſunt iu pꝛobare ꝙ exceptio incõpetentis iudicis non tollatur
lbalus oh udicia dicia. Eſt pꝛimo iudicium dei:⁊ ibi nõ offertur libellus: per libelli oblationem: ſed per conteſtationẽ. quomodo
cturlistin fut qᷓttuoꝛ quia omnia ſunt nota deo:ſʒ demon bñ offert libellum / ſy enim poteſt ſcire iudex / an poſſit de cauſa cognoſcere / et
ſicytragnl de hoc nil ad nos ad pᷣſens Eſt iudicium qð agitur coꝛs an excedat.ccc.aureos.niſi videat libelluʒ. Idẽ videtur
dictſimuluft iudice/⁊ ibi offert᷑ libellꝰ /vt hic Eſt qð agitat᷑ coꝛã arbi⸗ in exceptione pꝛocuratoꝛia:quia quomodo poteſt ſcire
fferguurgi ini tro/⁊ in hocvidet᷑ offerri libellus /qꝛ hʒ ſimilitudinẽ iudi reus an ſit talis cauſa que requirat ſpeciale mandatum/
Mcimd ohy. cij / vt. l.rem non nouã.S. de iudi.⁊.l.j.ff.de arbi.⁊.S.eo.l. niſi pꝛius ei oblato libello.Et ſic videtur hoc contra id
fl. Econtra videt᷑ ꝙ non debeat offerri / vt. S. de epi. ⁊ cle. quod dixi ꝙ demũ poſt legitimationem perſonarũ offe⸗
o höt conndt aut᷑. gñaliter. Sʒ non obſtat / qꝛ non loquitur de arbitro ratur libellus ⁊ ꝙ non pꝛius iuris ratio ⁊c. Solu.duplex
ladlcodicse vt ibi dixi. Eſt et quartum iudicium ꝙ coꝛam arbitrato eſt oblatio. Uns que fit iudici / ⁊ tunc libellus ponitur in Libelli
ſtationeaen re agitatur ⁊ iſtud non pꝛopꝛie dr iudicium/nec in eo de⸗ actis:et reus poteſt eum videre anteq; ſibi offeratur in oblatio ẽ
conteſtatioſe bet offerri libellus cum non pꝛocedat moꝛe iudicis / vt.I. actis ex narratione libelli poterit videre an velit patile duplex⸗
tuitetdeopoſ ſi ſocietatẽ.S. arbitroꝝ.ff. ꝓ ſocio.¶ Modo venio ad ver gitimationem perſonarum / ⁊ ſic de perſona ꝓcuratoꝛis
uiter hoc inn buml Pꝛebitis ſpoꝛtulis op.ꝙ non pꝛeſtẽtur añ ſpoꝛ: poteſt inſtructus.ſed poſtea ipſi reo offeretur/⁊ ipſe deli⸗
1 datur dDua tule / qꝛ ſolum poſt lit. conteſta.ſoluuntur /vt ĩ coꝛpoꝛe de berabit an iudex ſit competẽs vt hic.¶ Item quero quo⸗
t fideinſn iudi·S.ne aũt.immonullo modo pᷣſtãtur / vt ĩ coꝛpoꝛe vt mõ ex ſubſcriptione libelli apparebit an ſint lapſi dies:
tencth . iudi.ſine quo.ſuf. So.aut queris de ſpoꝛtulis nuncioꝛuʒ KReſpondeo quia ynus libellus offertur iudici:vt dixi/⁊
lasropereß ⁊ ille pꝛeſtantur añ /vt hic/aut de ſpoꝛtulis iudicis /⁊ tũc iſte ponitur in actis.⁊ ex hoc poterit iudex videre an ſint
Audl hktre aut eſt delegatus ⁊ debz habere ſpoꝛtulas poſt li. conte. lapſi dies: quia ſcribitur dies poꝛrecti libelli in actis.
Et eringe in vt dicto · S· ne autem.in hoc tñ ſerua conſuetudinem loci. ¶Sed ↄtra hoc op.ergo iudex iudicabit ex his que crũt
biisonlen vbi agitur / aut ẽ oꝛdinarius ⁊ nõ dʒ habere ſpoꝛtulas cũ ſibi nota contra.l.licitas· S. veritas.ff.de offici.pꝛeſidis.
feckrren ſalariũ ꝑcipiat de publico / vt ĩ aut. vt iudi.ſine quoqͥ ſu. So.omnia que ſunt in actis ſunt ei nota vt iudici.⁊ ideo
n ſſchum 2 hec eſt veritas qͥcqᷣd dicat gl.¶ WModo venio ad verb“ũ Fm ea poteſt iudicare/a ſi dicas bene eſt ei notum vt iudi
nic ic IData fideiuſſione op.ꝙ indiſtincte non ſatiſdetur/ſea,d ci initium tẽpoꝛis:ſed curſus non.immo ille eſt ei notus.
lunchhe cum diſtinctione an poſſideat immobilia vel nõ: vñ vide vt pꝛiuato ⁊ nõ ex actis didicit:immo a matre didicit di
een tur ob. l. ſciendum.ff. qui ſatiſda.co. So. hec determina⸗ numerare. Sed dic ꝙ aut poſtq;; initiũ eſt ſibi notum vt
ſoſrum 66 tur ꝑ illam. ¶ Modo venio ad verbũl.xx.dierũ. lx op.ꝙ iudici et ex actis videtur curſus ei eſſe notus vt iudici:
lelglei 1 i dentur. x. vt. S. de iudi. pꝛoperãdum. So.ibi in dilatione vt.l.ij · S. fina.⁊ · S.j.j de tẽpo.appella.¶ Modo venio ad Snĩa dit⸗
Nekelſeſaſ data ad veniendum hic ad deliberãdum.ſ Itẽ op.ꝙ ad verbũ Litis ergo cõteſtatio Et q̃ro de duobꝰ. Et pꝛi⸗ finitiua
udiciAlünoe, deliberandum detur ad deliberãdum detur aliud tempy mo an ſinelibello poſſit ad diffinitinã veniri: Et videt᷑ ꝙ an poſſit
nhabartuni vt.l.ij · de exhibẽ.rei.So.dicunt quidã ꝙ aliud in crimi non:qꝛ ſnĩa dʒ ex libello foꝛmari:vt.l.ij .de ſen. ex peri⸗ ferri a iu⸗
dſofniiſi, nalibus / vt ibi:aliud in ciuilibus:vt hic.tu dic vt glo:qi cu.reci. Pꝛeterea libellus omiſſus viciat conteſtationẽ: dice non
cbicß deH idem tempus datur ad deliberãdum ſuper libello in cri⸗ vt hic.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur.⁊ ſine cõteſtatione non oblato li⸗
. Cgfuramin minali qð in ciuili. Sed in criminali habet hoc plus: qꝛ poteſt ſentẽtia foꝛmari vt.l.pꝛolatam:j.de ſentẽ.et.l.fl·G. bello.
fiturlbelto habet tempus ad componendum meſtos penates: vt in illud.de tẽpo.appel. Sed dominꝰ mar.dicit ꝙ aut libel⸗
tionetpenn contrario: tempus ergo deliberationis ſuper libello eſt lus eſt petitus ⁊ oblatus/⁊ planum eſt ꝙ ex eo fertur ſen
sheltiohi idem in ciuilibus ⁊ in criminalibus cuʒ in criminalibus tentia:vt dicta.l.ij de ſentẽ.cx pericu.reci. Aut nec eſt pe
eteohiitt i⸗ pꝛocedatur ad inſtar ciuilium / vt. l. abſentem. ff. de penis titus / nec oblatus:⁊ tũc tacite videtur omitti/⁊æ valet iu⸗
vtdical o/ ⁊.l.inter accuſatoꝛẽ.ff.de publi.iudi. Modo q̃ro an hec dicium:vt.l.ij·S·ſed quia.S.de iuramẽ.calũ.Aut petitur
