æ in.l.fina.ſ.de pactis.facit ꝙ no.bar.in.l.fin.de pꝛetoꝛia

ſtipu ff eſſet enim aperire viam malicijs hominum ſi da⸗
retur copia poſitio.parti aduerſe.⁊ ita intelligas iaſonez

hic in. ij. coł.verſi.tene contrarium ⁊c̃.⁊ hic multũ lente

tranſit ſuper iſto paſſu alias tres fallentias quas dat A⸗

edi parti. ferr.in pꝛa. papieñ.in ti.de foꝛ.pe.cop.inſtru.circa pꝛinci⸗

pi. vbi tenet fſoꝛma ꝙ quemadmodum de omnibus actis
debet dari copia parti ita de allega.iuris ⁊ cõcilijs ne iu

dex eircumueniatur ex falſis allega.l.j.j/ſi ex fal.allega.

Zi.l.ſi quis obꝛepſerit.ff. de fal.confirmo ſᷣm Jaſonẽ per

duo fund amẽta. Oꝛimo allegationes iuris ſunt de actis

⁊ debẽt in actis redigi in.c.duduʒ. de clectione.ſpe.in.S.
poꝛro.verſi.⁊ no.⁊c.in titu.de diſputa. ⁊ allega. Secun⸗

do confirmo: ſentẽtia per falſas iuris allega pꝛoductas
ab actoꝛe poteſt quandocumq; retractari vt il: ſipꝛetoꝛ-.
marcellus.ff. de iudi.⁊ in.l.j·j·ſi ex falſis allegatio.nec

Copia al⸗ lex. hic vide per teipſum. Quero ſᷣm Jaſonem de may.
leg ·. iuris hic in.ij.coł.vtrum debeat dari parti copia allegat. iu⸗
an debeat ris ⁊ conſuũ.pꝛoductoꝛum iudici: dic ꝙ ſic ſᷣm io.petri de

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

obſtat auctoꝛitas Inno.in. c per tuas. de teſti ex qua mo
uebatur Ludo.ro.in contrarium ngulattcctrrij, quia

Inno.loquitur in his que dantur ad inſtructionem ex⸗
aminatoꝛis ⁊ ſic loquitur de interrogatoꝛijs in quibus

vt. . diximus non debet dari copia parti:non autem lo⸗

quitur inno.de allega. iuris.quia illarum debet dari co⸗

pia ꝙ patet quia allega.iuris dicũtur de actis per dic.c.
dudum.⁊ ibi Panoꝛ.⁊ ita intelligas Jaſo. hic in.ij. col.
verſi.nec obſtat auctoꝛitas. inaliter no.ꝙ iudex debet

laboꝛare pꝛo veritate eruenda facit. ca.iudicantem. xxx.
q. v. veritas enim ſepius examinata magis ſplendeſcit
in lucem tex eſt in canone graue.xxxv.q.ix.glo.antep. in
c.cum io. e de fide inſtrumen. cetera que poſſent dici in
materia huius legis reſeruo dicenda in.l.iudices:j. de
iudicijs.

D it aa ctio Editio actiõis habet de⸗
4 4 monſtrare qualitatem fu
ture litis:emendatur ⁊ mutatur ꝓut ſuadet au⸗
ccctoꝛitas edicti perpetui ⁊ equitas ius redden⸗
tis hoc dicit. Hiuide in tres partes: quia in pꝛima po⸗
nitur vnum dictum per quod pꝛouidetur reo vſq; ibi qᷓ;
emendari.ibi ponuntur duo dicta per que pꝛouidetur ip
ſi actoꝛi vſq; ibi pꝛout.ibilimitatio pꝛedictoꝛuʒ per quã
limit ationem pꝛouidere videtur reo vſq; in finẽ. Supꝛa
habitum eſt in pꝛecedenti libꝛo. in titu.de pꝛeci.impera.
offer. ⁊ ſequentibus de libꝛis ſupplicatoꝛijs qui pꝛincipi

udex ðʒ
aboꝛare
ꝓveritate
eruenda.

offeruntur nunc de iudiciarijs kacratur Pone ergo ca

ſuʒ in terminis hac foꝛma.queritur quare flat editio.Re

ſpondetur ꝙ actio edita demõſtrat qualitatem future li⸗

dere vel contẽdere. .
¶ Item queritur an editam actionem poſſit actoꝛ emen⸗
darevel mutare/⁊ dicit ꝙ ſic:⁊ intellige emendare in par
te ⁊ mutare in totũ:⁊ hoc eſt ad fauoꝛẽ actoꝛis. Inſtatur
et queritur an hoc ſit verum indiſtincte ꝙ poſſit mutari
vel emendari?:⁊ reſpondetur ꝙ non:ſed pꝛout edicti per⸗

tis ideſt reum certificat.vt ſic videat an ſibi expediat ce

petui monet auctoꝛitas⁊ ius reddentis decernit eqtas ½

hec limitatio tendit ad fauoꝛemrreier.
¶ Expedito caſu pꝛo declaratione tex.quero de quibuſ
dam queſtionibus:⁊ pꝛimo qualiter hic accipiatur edita

actio dicit glo.ꝙ pꝛo nomine actionis.quod non placet:

quia immo hic accipitur pꝛo vulgari foꝛmula vel argu⸗ accipitur.

mento legiſtaruʒ /vel libello bene ↄcepto quod idem eſt:
nã licet vulgaris foꝛmula quantum ad ſolemnitatem ſit
ſublata ſine ſolemnitate pꝛoponitur:⁊ qui cadit a fillaba

cadit a cauſa:remanet tamen in ſui ſubſtantia firma.vt.l.

ſi ſeruus nauem.ff. de furtis.⁊ ꝙ hic non ſumitur pꝛo no⸗
mine actionis pꝛobat relatiuus quẽ emendare:qꝛ aut di⸗
ces ꝙ faciat ſimplicem relationem ⁊ ad genus ⁊ hoc nõ

Edits
actio q̃lr

eſt bene dictum immo abſurdum:aut dices ꝙ faciat rela

tionem ad diuiduum ⁊ ſpeciem ⁊ ad ipſam actionem et
male dicis: quia non ſolum nomen actionis mutatur: ſed
etiam ipſa res ⁊ cauſa.vt etiam glo.exemplificat.et ideo

dic ꝙ actio ſumitur pꝛo vulgari foꝛmula qᷓ; vulgareʒ foꝛ .

mulam licitum eſt mutare pꝛout edicti ⁊c̃.⁊ hoc tenebat

dominus Martinus ⁊ bene et eius opinio pꝛobatur per

hunc textum licet ipſe non induceret.

¶ Item collige ꝙ qualitatem future litis demonſtrat ex

quo nota.ꝙ libellus nunqᷓ; eſt ſufficiens reo niſi reddere
tur certus reus velit cedere vel contendere.

¶ Item nota ꝙ mutatur ſᷣm foꝛmaʒ edicti perpetui ideſt
vt debito tempoꝛe fiat mutatio ſcilicet añ litis conteſt. et
ſic reus poſſit deliberare de defenſione ſua/quod eſt con⸗

tra.c.abbatem.quod permittit quancumq; mutationem
fleri quod cſt contra pꝛincipium huius legis:quia ſic re
us non habet ſaluum ius deliberandi:⁊ quomodo
ferri ſnĩa ſuper eo:ſuꝑ quo non eſt facta conteſtatio. Itẽ
eſt ſᷣm foꝛmam edictivt flat mutatio ſine damno rei:⁊an

poteſt

te litem conteſtat.verbi gratia actoꝛ poꝛrexit libellum et

reus deliberauit cũ aduocato ſuper libello ⁊ ſoluit rduo
cato.poſtea actoꝛ mutat:mõ ſi reus velit ſuꝑ noua actio⸗

ne deliberare cuʒ aduocato opoꝛtebit ꝙ uerum ei ſoluat

ſalarium: certe actoꝛ mutans vel emendans hunc dam⸗
num debet reo reſarcire:quia qui non edit vel minus per

Pꝛont di

fecte edit:tenet᷑ ex hoc edicto ad intereſſe.vt.l.argentari ctio/tpᷣs ⁊

us · S. j. ff. eo. ⁊ ſic dictio pꝛout tpᷣs ⁊ qualitatẽ ſignificat

qlitatẽ ſi⸗

tpᷣs:quia ante litẽ conteſt.qualitatẽ qꝛſine dãno rei:⁊ ſic gniſicat.

4

—

— ,— — — — — — —

——— —- — — — —

no
ig
cxi
us
lo⸗
d:
0
de
n bar
t pen
inenat
n
ſd

enfu
etau:
dden⸗
apo⸗
biih
turi⸗
i
Sa
pen
incihl
rgoce
ioce
tureli⸗
digte⸗

emnen⸗
inper
Uſtanr
nurart
ctipen
ectast

quibul
r edit El
placet gd
largo⸗
enn eſ:
Ntemt
fülabe
na N.
pꝛono⸗
naudi
hoc
cigt tel
onene
Aturſcs
bet ide⸗
garezfo
klenebet
atur hel
ſrare
redden
Etuitd⸗

nteſte
deſt.

De Edendo.

pꝛidie inducebat mar.ꝙ in quodam inſtrumento contine
batur ſic pꝛout dictum eſt ⁊c.⁊ dicebat ꝙ dictio pꝛout ſi⸗
gnificabat qualit atem ⁊ tempus per hanc.l.¶ Sed cum
poſſes diccre ꝙ ſolam qualit ateʒ ſignificet ⁊ ꝙ de tempo
re dẽ non habemꝰ hanc legẽ/nec per dictioneʒ pꝛout:ſʒ
ꝓ aliam que vult ꝙ ius dveliberandi ſit ſaluum reo:vt. ff. e.
Ri. in pꝛin. qð non eſſet ſi poſt litem conteſtatam flieret edi
tio. Item ꝙ dicit tex. vł ius reddẽtis ⁊c. vidi ſic pꝛacti⸗
cam:quid am contra furem pꝛopoſuit rei vendicationem

poſtea vult mutare ⁊ pꝛoponere condictionem furtiuam

dicit iudex quare mutas cum plus non conſequeris per
condictionem furtiuam quam faceres per rei vendicatio
nem:dicit actoꝛ ideo facio quiavolo infamare ſaltim de
facto reuʒ. modo dicet iudex certe equitas mea non pa
titur talem mutationeʒ:ſecus ſi econtra pꝛopoſita condi
ctione furti vellet rei vendicationes pꝛoponere:quia hoc
equitas iudicis pateretur. Ad euid entiam eſt ſciendum
ꝙ eſt libellus conuentionalis ciuilis: de quo in autk. offe⸗
ratur.j.de litis conte.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur.¶ Item

eſt libellus conuentionalis criminalis: de quo in. I.

libelloꝛum. ff. de accuſatio. ¶ Item eſt libellus inquiſi⸗
tionis ⁊ ſi inquirat iudex in caſu ſpeciali a lege conceſſo
debet fleri ſcdᷣm quod libellꝰ accuſatoꝛius ſaluo ꝙ aliqd
detrahitur:nam accuſatoꝛ dicit accuſo ticium qui me vul

nerauit in tali loco..tales confines / de menſe tali ⁊ me
ſubſcribo /quare peto ipᷣm puniri ᷣm foꝛmã ſtatutiloquẽ?

tis de vulnere. Sed nõne tenet᷑ ponere nomẽ ſuũ: certe ĩ
libello inquiſitionis non ponitur nomẽ accuſatoꝛis: nec
ſubſcriptio:ſed ſtabit ſic hec eſt quedam inquiſitio quam
facit ⁊ facere intẽdit iudex talis contra ticium qui tsle de
lictum commiſit in ſerum / tali mẽſe / in loco tali/ ⁊. tales
conſines:⁊ dictam inquiſitionem intẽdit iudex pꝛoſequi
⁊ dictum titium ᷣm iur foꝛmã punire ſi ipſuʒ repperierit
deliquiſſe: ⁊ hec inquiſitio ſᷣm nos fleri non poteſt ni⸗
ſi in caſibus ſpecialibus a lege permiſſis qui no.in.l.j.
publico. ff. de adulter. Sed ᷣm canoniſtas poteſt fieri
in quolibet crimine inquiſitio generalis vt facit pote⸗
ſtas in pꝛincipio ſui regiminis hac foꝛma. Hec eſt in⸗
quiſitio quam facit ⁊ facere intendit dominus poteſtas
contra oinnes bannitos fures ⁊ lenones ⁊c. ⁊ dictam
inquiſitionem pꝛoſequi:⁊ ſi quem repperierit de pꝛedi⸗
ctis vigoꝛe talis inquiſitionis poterit eum punire ⁊ ſic
intelligimꝰ in aut᷑.de collatoꝛibusS: ⁊ hec ꝓhibemus.⁊
l. congruit.ff. de offi. pꝛeſidis: patet ergo ꝙ q̃dam in ac⸗
cuſatione ponũtur q̃ in inqſitione omittunt᷑ ⁊ hoc voluit
ſentire glo.inſti.de publicis iudi.dum dicit ꝙ non om⸗
nia hec q̃ ſeruant᷑ in accuſatione ſeruantur in inqſitione:
ſʒ aliqua nõ:de his vero libellis nil ad nos quãtũ ad pꝛe
ſens niſi de cõuentionali in cã ciuili:⁊ de hoc habemꝰhic
tractare:venio ergo ad oppoſitionẽ. Et pꝛĩo op.ꝙ res
etiã debeat edi:vt.l.ſi iurem.ff.de rei vẽdi.So.edetur a⸗
ctio:vt hic:⁊ res vbi. Item op.ꝙ cã edat᷑:vt.l edicto.·
ſinautem.j.de edic.di.aãdri.toł.So.⁊ cã ctiã dʒ edi:edit᷑
ergo actio cũ ſuis cõcomitantijs.ſ.cum re ⁊ cã. ¶ Item
op.ꝙ actio non edat᷑:qꝛ non intereſt reo:nã expꝛeſſa re et
cauſa redditꝰ certus velit cedere vel contedere ergo fru
ſtra edit᷑ actio:ergo fieri non debet:vt.l.ſi qs ·S· ex hoc.ff.
e.So.dicunt qͥdã ꝙ fit editio ppter duo.ſ.ꝙcertiſicet᷑ reꝰ
⁊⁊ hoc habet ex editione rei ⁊ cauſe.¶ Itẽ vt ſi actoꝛ pꝛo⸗
ponat actionẽ ineptã ſuccũbat: ⁊ ideõ dic ꝙ hic non di⸗
cit ꝙ edatur nomen actionis:ſed ſumitur actio pꝛo libel⸗
lo bñ concepto ⁊ ideo placen.dicit ꝙ cã ⁊ actio ſunt ideʒ
qð impugnat glo.ff.e.l.j.dices ꝙ actio non ẽ idem qð cã
ſiue loquaris de cã pꝛoxima.i.de obligatiõe:qꝛ illa ẽ ma
ter actionis:vt.l.lʒ· S. ea.ff.de pꝛocur.⁊ mater ⁊ filia non
ſunt idẽ:ſiue de remota multominꝰ.ſ.de ↄᷣctu qꝛ ↄctꝰ ſũt
facti:vt.l.cõcilio in fi.ffde cur.furioſi.⁊ actio eſt iuris:vt
inſti.de actioni.in pꝛincipio.ſʒ certe placẽtinꝰ potuit bñ
dicere:ſʒ accepit actionem pꝛo vulgari foꝛmula q̃ licet qᷓ;
tum ad ſolẽnitatẽ ſit ſublata:vt.j.de foꝛmulis.l.j.⁊.ij.nõ
tñ eius ſubſtãtia ẽ ſublata:vt.l.ſed ſeruuꝰ nauẽ.ff.de fur.
ſumẽdo ergo actionẽ ꝓ vulgari foꝛmula:vł ꝓ libello bñ
ↄcepto qͥ ↄtinet narrationẽ:petitionẽ:⁊ cõcluſionẽ vł ꝓ
argumento legiſtarum qð in idem recidit:ſunt enim hec
ſinonima.i.idem ſignificantiavnde diceret placen.ſ.ꝙ a⸗
ctio.i.vulgaris foꝛmula eſt idem ꝙ cauſa.i.ꝙ libellus bñ
conceptus vel ar.legiſtarum qð idem eſt vt dixi. Sed
ſi aliter intellexit placen.non bñ dixit.

Fo. XLII.

Irem oppo.ꝙ editio actionis non demonſtrat qualita
tem future litis:quia licet pꝛoponam actioneʒ de mutuo.

non ſequitur ꝙ mutuauerim:quia foꝛte aliꝰmutuauit cui

ſucceſſi:vnde neſcit reus pꝛopterea nolit cedere vel cõtẽ
dere.So.ſᷣm glo.fateoꝛ ꝙ ſola editio actionis non demõ
ſtrat ſpeciem future litis:ſed editionem actionis cum ſu⸗
is concomitatiuis ſic: ⁊ ita ſubaudis: vel ſi velis dicere
ꝙ hic ſumatur actio pꝛo vulgari foꝛmula vl libello bñ cõ

cepto:certum eſt ꝙ talis editio ſufficit:a ideo ẽ cõſidera⸗

re actioneʒ pꝛo nomine actionis ⁊ ita nõ ſumit᷑ hic.¶ Itẽ
ſumit᷑ pꝛo iure ꝓſequẽdi qð ſigniſcatur ex noie.qũq; ſu⸗
mitur pꝛo actu:vtin aut᷑.hoc ius qñũq; ſumitur pꝛo libello
bñ concepto ⁊ vulgari foꝛmula olim impetrãda cum ſo⸗
lẽnitate hodie non:⁊ ita ſumit᷑ hic.quero ergo quis edat
reſpondeo agens:vt in au.offeratur.¶ Item quero cui
edatur.Reſpòdeo pꝛimo iudici ꝑ aut᷑.libellum.j.de lit.cõ
teſt.⁊ ſatiſd at actoꝛ de lite incho anda duos menſes.
¶ Item flt editio ipſi reo ⁊ tunc ſatiſdat actoꝛ de pꝛoſe⸗
quenda lite vſq; in fl.in autent᷑.generaliter.de epiſcop.?-
cleri. Itẽ quero quando debeat fieri editio. Reſpõdeo
illa que ſit iudici fit ãteqᷓ; reus citetur:ſed ills que fit reo
fit poſt legitimationem perſonarum: quia cum debeat
fleri vocato opoꝛtet videri an ille qui comparet ſit voca⸗
tus vel talis qui poſſit eum repꝛeſentare: quia non pꝛius
iuris ratio ⁊c.vt.l.quid am referunt.ff. de iure codicillo⸗
rum.⁊ hoc de editione que fit ad inſtructionem negoci,)
pꝛincipalis ⁊ offertur parti per aut᷑.offeratur:⁊ deliberat
etiam ſi velit iudicem recuſare ſuper illa cauſa vel non:
ſed quedam eſt editio que fit ſuper deliberatione emergẽ
tis. verbi gratia agit quidam pꝛocuratoꝛio nomine pꝛo
ticio contra ſeyum ſeyus vellet ante legitimationem per
ſonarum videre libellũ vt ſciret an cauſa ſit talis que poſ
ſit per pꝛocuratoꝛem expediri vel non:vt quis popularis
eſt cauſa modo iſta editio flet ante legitimationem per⸗
ſonarum non per modum editionis: quia actoꝛ non edit
reo:ſed quia obtulit iam iudici:⁊ ſic eſt in actis redactus
poterit inſpicere ⁊ videre⁊ facere ſibi exhiberi a tabellio
ne cum acta ſint communia litigantium:vt.S.e.l.ij. Itẽ
quero qualiter fiat editio. Reſpondeo olim fiebat ſolo
vᷣbo:qꝛ dicebat ago actiõe de mutuo:hodie fit in ſcriptꝭ⸗
vt.l.j · S edere. ff.e.⁊ ideo actoꝛ hodie facit tres libellos
vnumvt det iudici / alium parti/alium ſibi retineat:⁊ iſte
ex abundanti fit ⁊ ad cautelam.¶ Item quero quid debe
at continere libellus. Reſpondeo rẽ:vere aut agitur iudi
cio vniuerſali:⁊ ſufficit vniuerſaliter deſignari.ſ.dicere
peto hereditatem talẽ:⁊ ſi volo aliquam rem declarare
poſſum:⁊ ſi non in executione declarabitur vt dixi:⁊ in⸗
tereſſe in iudicio generali deſignabo generaliter rem:

verbi gratia peto vt reddas adminiſtrationis ratio⸗

neʒz tutele / in ſingulari iudicio debʒ ſingulariter deſigna
ri.Et aut pctitur ſpecies aut quantitas ⁊ dic vt in.l.ſi
in rem.ff.de rei vendi.aut petitur fundus ⁊ debẽt deſi⸗
gnari confines ſaltim duo vt.l.foꝛma.ff.de cenſi. Item
cauſa:vt.l.edicto·S.fin jide edicto di.adri.tollen.⁊.l.an
⁊ eandem · S.actiones.⁊.l.mater.de exceptio.rei iudica.
Sed que cauſa debet edi.Reſpondeo quelibet actio ⁊
perſonalis habet duplicem cauſam:vnam pꝛoximam et
aliam remotam:nam actionis realis pꝛoxima eſt domi⸗
nium.remota eſt contractus:⁊ actionis perſonalis pꝛoxi
ma cauſa eſt obligatio: vt.l.licet · S. ea.ff.de pꝛocurat.et
remota eſt contractus. .
¶ Ad pꝛopoſitum ergo ſi ago perſonali ⁊ queris quam
cauſam debeo expꝛimere Reſpõdeo aut queris de ſuffici
entia libelli quantum ad actoꝛem:vt iudex eum recipiat
⁊ dico ꝙ quilibet libellus qui condemnationem conclu⸗
dit:debet recipi: ſufficit ergo ſi expꝛimam cauſam pꝛoxi⸗
mam quia dico. tu es michi obligatus ad.x. recuſas
ſoluere quare peto te condemnari. certe libellus bene
pꝛocedit: vt pꝛobatur in.l.ſi quis ex multis · de an⸗
na.cxceptio.
¶ Sed nunquid cauſam remotam id eſt contractum
debeam expꝛimere ſi reus hoc petat: Reſpondeo ſic du⸗
buͦci ratione. Pꝛimo quia ex pluribus cauſis poteſt de
eri:⁊ ideo reus eſt incertus.Secundo quis intereſt rci
ergo debet edi:vt.l.ſi quis·S. ex hoc.ff.e.⁊ ꝙ interſit pꝛo⸗
bo ſic:qꝛ ſi peto.x.qꝛ obligatus:⁊ ita generaliter.poſtea
vnam ſpeciem pꝛoſequar: licet poſtea feratur ſenten⸗
tia generalis michi non pꝛeiudico in non pꝛoſequente:

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

vt.l.adoptiuus habebat.ff. de inſti. ⁊. l. licet ¶ de iudi.in⸗
tereſt ergo rei vt ſibi edatur cauſa remota.i.contractus
ſed in reali fit ſic dico me dominum talis rei ⁊ te eam poſ
ſidere:quare peto te ad reſtitutionem condemnari certe
libellus bene pꝛocedit. Sed an cauſam remotam debeo
expꝛimere.i.contractum ſi reus velit vt fit in perſonali.
NReſpondeo non:duplici ratione. Pꝛima quia dominiuʒ
meum eſt niſi ex vna cauſavel ex pluribus in eiuſdem ac⸗
quiſitionis tempus concurrentibus:vtl.tertia · S. ex plu
rimis.ff de acquirenda poſſeſſio. cum ergo ex vna cauſa
ſim dominus videoꝛ oẽ ius meum in iudicium dedurxiſ⸗
ſe. ¶ Pꝛeterea illud non debet edi reo:qð ſibi nõ expedit
vt dicta.l.ſi quis·S. ex hoc.ſed eius nõ intereſt ꝙ edatur
cauſa remota.i.contractus in rei vendicatione: immo
nocet:ergo ⁊c ⁊ qð ſibi noceat patet:quia qui ſimpliciter
agit reali videtur oẽ ius ſuũ in iudiciuʒ deduxiſſe adeo
ꝙ ſi in pꝛoceſſu pꝛoſequar vnam cauſam ⁊ ſuccumbat nõ
poterit poſtea agere ex alia qð totum eſt contra:in perſo
nali ergo editur cauſa pꝛoxima ⁊ remota ſi reus velit: in
reali editur pꝛoxima remota non niſi actoꝛ ſponte velit:
Sic ergo aut queris de ſufficientia libelli quantum ad
hoc vt iudex debeat eum recipere:⁊ dico ꝙ ſufficit libel⸗
lum concludere:aut queris quid expediat ipſi reo:⁊ dico

3 ei eſt vtile ꝙ libellus ſit magis ſpecialis q; poteſt in ꝑ⸗
0

nali ad hoc vt ſit certioꝛ: in reali ſecuzs vt dixi: aut que
ris quid ſitvtile ipſi actoꝛi ⁊ dico ꝙ in perſonali quantuʒ
libellus eſt generalioꝛ melius eſt pꝛo eo.·in reali melius ẽ
ſibi cauſã ſpecialem expꝛimere quod eſt verum ſi ex cer⸗
ta cauſa habet pꝛobationes paratas:als melius eſt pꝛo⸗
ponere gñaliter ſe dñʒ vt ſic poſtea ex quacũq; poſſit Nꝛo
bare: vnde hoc conſiſtit in diſcretione aduocati.¶ Mo⸗
do quero an nomen actionis ſit edendum⁊ pꝛimo vide⸗
tur ꝙ ſic vt hic ⁊.l.j.ff.e.⁊ quia ſine ac.nemo experitur vt
l. ſi pupilli · S. videamus ·ff. de nego.geſt.⁊.l.quotiens· S·
item ſi tempoꝛali.ff.de admi.tu.⁊ quia ineptam pꝛopo⸗
nẽs ſuccumbit:vt.l.j.ffſi menſoꝛ fal.mo.di.ſed certe hec
lex non dicit ꝙ actio debeat edi.ſed bene dicit ꝙ ipſa edi
ta demonſtrat ſpeciẽ future litis nec pꝛopterea remoucet
quin alia ſint que demonſtrãt ſpeciẽ future litis: nec hic
loquitur de nomine actionis:quia eius nomen ſolum nõ
demonſtraret ſpeciem future litis vt ex ſuperioꝛibus pa⸗
tet. ⁊ ideo non puto ꝙ ſit neceſſe edi nomẽ actionis ⁊ hoc
pꝛobo tali ratione habito effectu rei nos non curamꝰ de
modo:vt.l.iij·S. cõditio.ff. de adimẽ.le.⁊.l.iij.· de inſti. ⁊
ſubſti. ſub condi fac.ſed ita eſt ꝙ editio fit ad hũc effectũ
vt reus ſit certus velit cedere vel contendere: vbicumq;
ergo redditur certus reus ſine editione nominis actio⸗
nis non debʒz fleri:nec ob. ꝙ ſine actione nemo experitur
quia verum eſt ꝙ carens actione non agit:ſed tamen no⸗
men eius non debet edi.Et ꝙ non debeat edi nomen:pꝛo
bo ſic. non refert qualiter quid expꝛimatur:vt.l.certuʒ. ff.
ſi cer. peta.ſed per expꝛeſſionem cauſe demoſtrat᷑ actio
certa:vt quia dico mutuaui /datur intelligi ꝙ ago acti. de
mutuo.⁊ hoc quando cauſa pꝛopoſita ſe habet ad vnam
actionem pꝛoducendam tantum. Sed quando eſt apta
ad plures actiones pꝛoducendas:vt eſt cuʒ dico colonũ
incidiſſe arboꝛes:quare peto eum condemnari:nam cum
hec cauſa poſſit pꝛoducere plures actiones.ſ.l.aquiliam
⁊ arboꝝ furti ceſa.⁊ locati.hec demonſtratio cauſe nõ fũ
gitur vice nominis actionis:⁊ ideo opoꝛtet actionem et
eius nomen pꝛoponi ar.dicte.l.certum/a contrario ſenſu
aut ergo qucris de actione pꝛo vt eſt idem ꝙ libellus be⸗
ne conceptus vel vulgaris familia ⁊ dico ꝙ illa debet e⸗
di vt hic.⁊.ff.eo.l.pꝛima.aut queris de actione pꝛout eſt
nomen actionis:⁊ dico ꝙ aut cauſa pꝛopoſita eſt apta ad
vnam actionem ſolam pꝛoducendam ⁊ non debet expꝛi⸗
mi nomen:vt dicta.l.certum:aut cauſa pꝛopoſita eſt apta
ad plures actiones pꝛoducendas: et tunc debet expꝛi⸗
mi nomẽ actionis:quia per cauſam non redditur certus
reus que actio pꝛoponatur:vt.l.duobus· S. colonus. ff.
de iureiurand.·¶ Expedita materia cditionis: modo ve⸗
nio ad materiam mutationis.

Sppo. ꝙ non poſſit mutari: vt.l.non poteſt. ff. de iudi⸗

cijs. Solu.poteſt vſq; ad litẽ conteſtatam: vt hic:poſt li
tis conteſta. non. vt dicta.l. non poteſt. ⁊ J. non quemad⸗
modum.i¶ Item oppo.ꝙ vſq; ad ſententiam poſſit muta⸗
ri:vt.l in delegatis·S. ſi detracta.ff.de noxa.So.aut volo
mutare rem:actionem:vel cauſam ⁊ poſſum vſq; ad con⸗

teſtationem/a non poſt vt hic. Aut volo mutare qualita⸗
tem actionis/a verbum põderoſum ⁊ poſſum vſq; ad ſen
tentiam vt ibi.Et ideo fuit dubitatuʒ: ſtatutũ habemus
ꝙ ſi nobilis offendat popularẽ puniat᷑. in.c. Si nobilis
nobilem:vel popularis popularẽ offendat aliud ſtatutũ
dicit ꝙ puniatur in.xl.modo popularis offenſus a nobili

cgit contra eũ ⁊ non dixit ſe eſſe popularẽ. vnde nobilis

fuit condẽnatus in quiquagita lite ↄteſt.popularis vult
mutare ⁊ dicere ſe popularẽ ⁊ nobilem condẽnari.in.c.
querebatur an poſſet: videbatur ꝙ ſic.quia ſolũ mutare
videbatur qualitatem actionis ⁊ verbum ponderoſum.
Sed tu dic ↄtra.immo etiã videtur mutare rem ⁊ actio⸗
nem.rem qꝛ petit.c.⁊ pꝛius petebat quinquaginta actio⸗
ne:quia pᷣmo agebat condic.ex vna.l.municipali:modo
agit cx alia.⁊ ideo poſt litẽ conteſt non põt mutare.ar.ff.
de nego. geſt.l.põponius in nego.in.fi.¶ Item op.ꝙ etiã
quãtum ad rem vel cauſam poſſim vſq; ad ſententiã mu
tare:vt·S.·ſi minus. inſti.de actio.So.poteſt in alia inſtã
tia:vt ibi:nõ in eadẽ:vt hic.i Item op.ꝙ hodie etiã vſq;
ad litis ↄteſt.non poſſim mutãre vt aut᷑.qui ſemel.jquo⸗
modo ⁊ quando iudex.glo.dicit ꝙ hic coꝛrigitur ⁊ multi

hoc ſequũtur. Alij dicũt ꝙ aut volo deſiſtere ⁊ poſſum vt Deſiſtere
l.poſtqᷓ;/j.de pactis.Aut volo mutare ⁊ pꝛoſequi ⁊ poſſuʒ a lite an
vt hic. Aut nolo mutare ſed differre ⁊ non renunciare:et qͥs poſſit:

non poſſum vt dicta aut᷑.qui ſemel.et hec eſt opinio odo⸗
fredi quã ſequitur dñs mar.⁊ mihi videtur vera.Et vi⸗
di dari concilia pꝛo.et ↄtra.Cõmuniter tamen vidi plus
ſeruare opinionem glo.qᷓ; odo. Conclude ergo ꝙ aut vo

lo deſiſtere ⁊ liti renunciare ⁊ poſſum:vt ·j..de pactis.l.et

poſtq; liti.Aut volo pꝛoſequi nec renũciare ſed differre ⁊
non poſſum vt dicta aut᷑.qui ſemel. Aut volo pꝛoſequi et
mutare ⁊ tunc ſᷣm oꝛdinem poſſum etiã hodie:vt hic.ſᷣm
glo.non poſſum hodie per aut᷑.qui ſemel:olim vero aut
volebam mutare ante litem cõteſt.et poteram vt hic.aut
poſt litem conteſt.⁊ tunc aut volebam mutare actionem
rem vel cauſam ⁊ non poteram in eadem inſtãtia:vt.l.nõ
poteſt. ff.de iudi.et.l.non qᷓ;admodũ.iin alia inſtantia po
teram:vt inſti.de actS.ſi minus.aut volebam ſolam qua
litatem mutare ⁊ verbum obſcurũ ⁊ poteram:vt.l.in deli
ctis · S.ſi detracta.ff. de noxa. ¶ Expedita materia mu⸗

tationis modo venio ad cumulationem/⁊ ponã exempla

earum. Secundo que ſint rationes illarum regularum.
Tertio que regule cumulationem firment et defendant /
diſtinguã ergo.Et pꝛimo quero que ſint regule impedi⸗
entes cumulationẽ: Reſpõdeo ſunt tres.vna eſt quando
ſunt tales que electione tollũtur:vt qꝛ veniunt ex eadem
cauſa:vt.l.qð in heredẽ.S. eligere.ff.de tributo.Scða eſt

ꝙ ſi ſunt cõtrarie vt inofficioſum ⁊ falſum.naʒ cumulari

nõ poſſunt.⁊ ideo interim dum ago vna/ mihi non currit
tẽpus in alia.cum eas nõ potucrim ſimul agere:vt.l.eum
qui.et l.cõtra maioꝛesj de inoffi.te.Tertia eſt ꝙ ſi ſunt
tales ꝙ lata ſentẽtia ĩ vna obſtat exceptio rei iudicate in
alia:vt qꝛveniũt ex eadẽ cã.diceres tu.ergo non eſt dare
niſi vnã cauſam impedientẽ:quia ſi veniũt ex eadẽ cauſa
ergo ↄpᷣhendũtur ſub pꝛima regula.ſ.ꝙ electione tollũ⸗

tur.¶ Itẽ eo ipſo ꝙ ſunt cõtraria electione tollũtur:vt.l.

j’j.de furtis.Sed quia dy.er.de regu.iur.c.nullus pluri⸗
bus. tenet ⁊ cõiter tenetur ꝙ ſint tres regłe.ideo opoꝛtet
ꝙ reperiamꝰ exẽpla talia ꝙ vna regula nõ cadat ſub alia
⁊ pᷣmo vide exemplũ ꝙ ſunt cõtrarie ⁊ nõ electione tollũ
tur / nec ſentẽtia lata in vna parit exceptionẽ rei iudicate
in alia:vt eſt qñ due actiones ſunt grie in oꝛigine:nã ele⸗
ctione non tollunt᷑: ſed vna intentata ſi ſuccũbo poſſum
aliã intẽtare ergo non tollũtur electione: vt.l.eum qui.et
l.cõtra maioꝛes ꝓ.de inoffi.te.⁊.l.ſed ſi pupillus ·S.ſi inſti
toꝛia ·ff.de inſti. Item exẽplũ qñ electione tollũtur etiã
nõ ſunt cõtrarie eſt quãdo non ſunt contraria in oꝛigine:
ſed in effectu vt eſt in.l.j.. de furtis. Item exempluʒ qñ
ſunt tales ꝙ lata ſententia in vna parit exceptionem rei
iudicate in alia ⁊ tamen non tollũtur electione / nec ſunt
cõtrarie eſt in ciuili ⁊ criminali.nam aut in vns fert᷑ con⸗
dẽnatoꝛia et nõ ob.exceptio rei iudicate in alia.Aut fert᷑
abſolutoꝛia/ tunc aut abſoluitur quia non pꝛobatum et
idem aut quia non delictũ ⁊ tunc lata ſentẽtia in vna pa
reret exceptionem rei iudicate in alia:vt..quãdo ci.ac.l.

vnica. Ratione ergo huiꝰ dubitatiõis qꝛ poſſibile erit ꝙ

ſnĩa tali mõ feret᷑ ꝙ poterit obſtare exceptio rei iudicate
ĩ alia.ideo ĩpedit᷑ eoꝝ cumulatio:vt qð ĩpediret lata ſen

— –ã ,— —,.—

— — —— ———— —— — — — — — — „— —

— — —

—.— — — =

— — — —

—- — —, —

— —. — „ — — — — —.— — — —.— . – -—

— — — — — —— — — —. — —Cʒ S S; —

—

ſen
s
lis
Urſ
bii
lig
vult
nce
tare
un.
ckio:
ctio:
100
rf.
hei
äm
lti
iyſ⸗
ſgbo⸗
NAmn
unyt Ne

4

ſntk
Arerck (sre
uar
Ety⸗
iplus
Autvo
isle
fener
gwi
hlcffn
coat
hicane
tionen
Nln
ntiapo
Amqe
in dell
ia mi⸗
empts
grum.
idant/
nped⸗
nando
eaden
cdae
mulert
gaherir
tloum
Pſiſn
icatein
eſtdare
licalt
e lolli⸗
Urevtl,
put
ohotte
ſbalu
ne toli
udicare
n de⸗
poſu
ncic
Fſint
iuraud
ognne⸗
Ppu; n
nenn ſel
nec ſen
irk con
Zutfen
atum 4
vna
ocl
leerug⸗
iudiee
luiſn

De Egendo.

tentia impediat iudicium pendens: vt.l.fũdi. et.l fundũ

ff. de exceptio.rei iudica. ⁊.l.iulia.ij.reſponſo de condic.

indebiti.⁊ hec eſt ratio huius regule.¶ Ratio vᷣo regule
que inpedit contraria cumulari: patet expꝛeſſe ne quis

ſibijpſi ſit contrarius:ratio regule electionis eſt ne ex eas

dem cauſa duas actiones pꝛoponendo videatur plus pe

tere:vt inſti.de ac.S.plus ceſſantibus his regulis poteſt

fieri cumulatio. Sed que eſt ratio:reſpondeo:quia om⸗

nia pꝛeſumuntur licere ⁊c̃.vt.l.necnonS. ſed ꝙ eis.ff.ex
qui.cauſ.maio.¶ Item dominus Martinus ponit tale
exemplum ego dum me abſentarem depoſui penes tici⸗
um. x poſt longum tempus reuerſus non recoꝛdoꝛ depo⸗
ſuerim an mutuauerim: certe equitate ſuadẽte potero cu

mulare actionem depoſiti ⁊ mutui ratione equitatis: ſed
pꝛima ratio eſt melioꝛ quam dixi. Conclude ergo ſic ꝙ
aut actiones ſunt diuerſe ⁊ cauſe diuerſe: vt quia peto

ſtichum ex cauſa emptiõis ⁊ pamphilum ex cauſa depo⸗

ſiti ⁊ poſſum cumulare actiones:idem in petitoꝛio et in
poſſeſſoꝛio quando non eſt in eis contrarietas: quia ceſ⸗
ſat regule pꝛohibitoꝛie:vt.l.naturaliter.S. nihil.de acqui

rend · poſſeſſio.ᷣfallit vbi eſt contrarietas in exercitio: vt.
j: ſ.de furtis.aut ſunt plures actiões ⁊ vna cauſa:vt quia

peto decem que mutuaui ⁊ eadem michi per ſtipulatio⸗

nem pꝛomiſiſti certe potero eas cumulare:immo ⁊ quan

doq; effectus ambarum cumulatur:vt.l.non eſt nouuʒ.ff.
de actio.empt. Sed pone ꝙ res eſt mihi legata ab eo cui
ſucceſſiſti. Ytem eadem mihi ex cauſa donationis pꝛo⸗
miſeras nũquid potero cumulare:diceres tu ꝙ ſic:quis
ceſſant regule pꝛohibitoꝛie:ſed certe immo habent iuris
impedimento contrarietatẽ in exercitio.nam cũ iſte cau
ſe tendunt ad acquiſitionem rei ⁊ eadem res non poteſt
haberi ex duabus cauſis lucratiuis.¶ Sed quid in ciui⸗

li ⁊ criminali:quare non concurrunt cum ceſſent regule ꝓ

hibitoꝛie. Sed certe ĩmo hñt iuris impedimento contra
rietatem in exercitio:nam cum iſte cauſe tendunt ad ac⸗
quiſitionem rei ⁊ eadem res non poteſt haberi ex duabꝰ
cauſis lucratiuis.. Sed quid in ciuili ⁊ criminali quare
non concurrunt cum ceſſent regule pꝛohibitoꝛie: ſed cer⸗
te immo compꝛehenduntur ſuõ illa regula:quia poteſt eſ
ſe caſus in quo ſententia lata in vno parat exceptionem
rei iudicate in alio vt ſupꝛa dixi.⁊ ita determinctur gloſ.
Item quero an in noua actione cumulata iuretur de ca

lumnia: quidam ꝙ ſic: quia ſuper ea non fuit iuratum

Alij dicunt ꝙ aut iuratur ſuper facto ⁊ poſtea non iura⸗
tur ſuper noua actione qð nil eſt: quia ſi ex eodem facto
venirent non fleret cumulatio:⁊ ideo dic ꝙ cum actio ve
niat ex noua cauſa ideo ſuper ea debet iurari:vt.l.qui bo
na.S.fina.ff.de dam.infec.¶ Iteʒ quero an ſuper noua a⸗
ctione noua detur dilatio. Reſpondeo aut ex pꝛima deli⸗
beratione potuit eſſe inſtructus ⁊ non dabitur ei dilatio:
aut non potuit eſſe inſtructus ⁊ ei dabitur.¶ Vltimo glo.
videtur dicere ꝙ ſi ſuperuenit mihi ius pendẽte iudicio
in vniuerſali vel generali iudicio ꝙ ex eadem inſtãtia fit
condemnatio ſecus in ſingulari. Sed tu non facias hanc
differentiam:ſed dic ꝙ aut pendente iudicio mihi ſuper⸗

uenit ius ⁊ cauſa agendi de nouo:⁊ ex eadem inſtaãtia nul

lo modo flet condemnatio:vt.l.non poteſt.ff.de iudi.qð
eſt contra.c. abbatem.aut ſuperuenit ius ex cauſa tamen
de pꝛeterito:⁊ ex eadem inſtantia poteſt fleri condemna

tio:vt.l.ſi rem.ff.de pig.ac.aut nõ ſuperuenit niſi ius:nec

cauſa:ſed poteſtas dirigendi actionẽ in aduer ſarium: vt
eſt in rei vendicatione:nam ipſa mihi cauſatur a ſolo do
minio:licet poſſeſſoꝛio mihi pariat aduerſarium ĩ ea vt.l.

ijj.de ali.mu.iudi.cauſa fac.ſi ego non cepi agere contra
non poſſidentem:⁊ pendente iudicio ĩcipiat poſſidere po

teſtas ad dirigẽdũ actionem ĩ eum mihi ſuperuenit non
ius ex eadem inſtantia fiet condemnatio:vt.l.ſinautem.
Spoſſidere.ff.de rei ven.

.

¶ In gl. que incipit Emẽdo ibi ſuper facto quid ad rũ⸗
bum iuretur ſuper eodem facto vel non / cum ſi veniaãt ex
eodem facto non cumulentur.

¶ In glo. que incipit id ẽ gñalis.ibi ꝙ ſua intereſt:quis
non plene edit Jacob.butrig.

Ad d itio Et quicquid dicant io.fab.⁊ do. Anto.

de alex.ꝙ actio de iure ciui.eſt expꝛimẽ⸗

da ĩ libello:tamẽ communis ſẽtentia eſt qð ſufficit factũ

apte narrare abſq; expꝛeſſiõe actionis.tex clarus ⁊ ibi ca

no. iin. c. dilecti.de iudi.⁊c.Ham cum ibi ſit clare deciſum

de iure ca.⁊ ſit dubiũ de iure ciuili ſtandum eſt iur.ca.eti
am in fo.ciuili glo.in.c.pervenerabi.qui filij ſunt legi.⁊

in. c.licet ĩ ſuſcepto de fo.compe.nota.ĩ c.j.⁊.ij. de noui

ope.⁊ ita tenet cy.hic in.v.q.HBal.⁊ alij.⁊ an cõfeſſio rejq
rat partis pꝛeſentiã ibi.⁊ per Jaſo.inl.ſuum heredem.
pleniſſime.⁊ in.l.tale pactum.bart.⁊ omnes.⁊ Jaſon. ff.
de pact.glo.⁊ doc.vbi bart.invlt.col.dicit ꝙ conſuetudo
ſic obſeruat bar.i.l.gallus·S.ſi eiꝰ.in fl.⁊ ibi plene Jmo.
ff. de liber.⁊ poſt.late ſpec.in ti.de act.⁊ peti ·S·j.intellige
tñ niſi eſſet ↄſuetudo ꝙ actio apponetur ſʒ bal.in.l maio
ribus in fi·cõmunia vtriuſq; iud. vbi dicit ſic eſſe cõſue
tudinẽ ĩ ciuitate Auinioneñ.Sed occurrit ſubtile duoiũ
pone ꝙ in libello factũ ſit aperte narratũ:deinde ꝓpona
tur actio inepta an libellus ĩ totũ vicietur Inn. in.c.exa

minata ⁊ ibidẽ JImo.⁊ Panoꝛ.de iudi tenẽt ꝙ non quia

vtile eſt per inutile non debet viciari.idẽ tenet bar.ſuoti⸗
lioꝛi ⁊ firmioꝛi ratione.in.l.j.in pᷣn.in vlt.col.⁊ ibi bald.x-
moderni.ff eo.bar.in.l.inſuiã.per illũ text.ff.de pꝛeſcrib.
verbis. Ange.⁊ Saly. Pau.de caſt. hic Bal. Angel. in. l.
gallꝰ. S.j.ff. de liber.⁊ poſt. Imo. i.i.ſi ita ſtipulatꝰ.S.gri

ſogonus.ff. de verbo.oblig io.andr.in add.ſpec in ti.de

acti.⁊ petiS ſequitur ſuper verſi penul.Et iſta eſt cõioꝛ

ſnia omniũ legiſtaruʒ ⁊ canoniſtaꝝ: qꝛ ſi actio non debet
de neceſſitate expꝛimi in libello.vt.S.dixi pᷣm iaſo.hic.er

go ſi expᷣmatur ⁊ inepte non debet viciare per regulaʒ.l.
vnice.in pᷣncip.j/de rei vxo.actione.ſᷣm iaſo.de may.hic
ij. col. Còtrariã tamen opinionem tenent bal.⁊ ange.ſioi
cõtrarij.in.l.ij.per illũ tex.qui multũ obſtat·j.de foꝛ.⁊ ĩ⸗
pe.⁊ in.l.certi cõdictio·S. quoniã.ff.ſi cer. petatur Angel.
in.l.j.ff. eo.tit.et ſpecu.in ti.de actio.⁊ petitioS·ſequitur
ver. pe.Et iſta opmio pꝛima eſt ſuſtentabilioꝛ per tex.in

„

dic.l.ij.⁊ per tex.foꝛtioꝛẽ.⁊ ibi bar.no.ff.ſi mẽſoꝛ fal.mo.
dixerit.ĩ verbo.nec tenere intẽtionem.vbi tcx.⁊ glo.vo
lũt ꝙ inepta actio inficiat intẽtionem:⁊ huius opiniõis
eram dũ legebam Andega.iſtã legẽ cdicta.⁊ etiã qñ legi
dic.l.pꝛimaʒ.ff.ſi menſoꝛ fal.mo.dixerit.quicquid dicat
Bar.ibi qͥ diuinando vᷣm iaſo.hic ꝙ ibi factũ erat inepte
narratũ ꝙ nõ patitur ille tex.dum dicit ꝓpter libellũ nõ
tenere ĩtẽtionẽ:ergo intẽtio erat de ſe apta/⁊ ita bar.ibi⸗
dẽ diuinare videtur ſʒʒ iaſo.hic. Secũdo facit tex.in.l.ſi
cũ ea in verbo cõpetentibus vſus.⁊ ibi notat ad hoc An
ge j.de dotis ꝓmiſſione tex.in.l.debitoꝛes.ĩ verbo cõpe
tentibus actionibus.j.de pignoꝛ.⁊.in.lʒ.pe.in ver.copetẽ
ti actiõe.j.ſi vẽd ito pignoꝛe agatur:in quibus iuribus eʒ

ao ie pondera q; ſi actio inepta non viciaret libellũ
fruſtra tot leges reqrerẽt actionẽ cõpetẽtẽ.facit qð vult

cy.in l.ij.j.loca ꝙ ſi quis narrat in libello ꝙ locauit ⁊ po

ſtea agit actione ex conducto debet ſuccũbere:⁊ tũ inten

tio erat apte narrata:qꝛ vere locauerat.Et tenẽdo hanc
partẽ poteſt rũderi ad fundamentũ Bar.⁊ doc.ꝙ qũ ali⸗
quid nõ requiritur de neceſſitate ſi ilud expᷣmatr᷑ ⁊ iepte

non viciat actũ.l.vnica in pᷣn · .de rei vxo.acti cum mul⸗
tis ſi. Iſta regula reddit᷑ dubitabilis ex multis.Et pmo

in libello nõ debet de neceſſitate expᷣmi ca.⁊ tamẽ ſi exp⸗
matur ⁊ ſit inepta viciat libellũ ᷣm HBar.hic in.iij.col.⁊ ĩ
l.j.in pꝛin.ff eo. Anth.de but.in.c.dilecti.in.iiij.col.de iu
di.Scðdo facit:qꝛ iudex non tenetur in ſentẽtia expᷣmere
cauſam.c.ſicut de re iudi.⁊ tñ ſi expꝛimat ⁊ ineptã viciat᷑

ſententia.c.cũ ſuper. de offi.deleg.glo.⁊ doc.in lſſi is ad

quẽ.ff. de acqui.here.etiã ſi ſententia potuiſſet ex apta cã
iuſtificari.Nã expꝛeſſio ĩepte cauſe adhuc ſentẽtiã viciat
ita no.panoꝛ.poſt doc.ĩ c.ex parte in vlt.col.de conceſ.pᷣ

ben. facit bene ꝙ vult Inn. in.c.ĩ pᷣſentia.de renũ.ex.cum

„

ſuis concoꝛdãtijs.Tertio facit qð vult glo.ſingu.in.l.ꝓ
inde.ij.ĩ glo.ſ.ad fl.ff.ad.l.aqᷣ.quã no.⁊ reputat ſingłarẽ
diẽ nõ eẽ alibi bal.ĩ.l.diffamari.ĩ iij.col.de inge:manu.
alibi bal.ĩ hoc arti.diſtiguit ꝙ aut vno ↄſtructu verboꝝ
ponit᷑ iepta actio cũ apta narratiõe fcti ⁊ tũc ĩ totũ vicie
tur libellꝰ/aut ſeꝑatĩ ⁊ tãc ſecꝰ:ita diſtiguit balã rubꝛ.ex

de offi. iudi.ĩ.vij.col. Scðo notabis ex tex ibi ſpẽm futu

re lit. demõſtrat.ꝙ libellꝰdʒ ita clare ↄcipi ꝑ actoꝛẽ ꝙ reꝰ

itelligat figurã future litis ⁊ hoc mõ po ſit deliberare an

