e ſico⸗ neumo ꝗj.de acqᷣr. poſſeſ ibi vtrãq; aũt.⁊c̃. Abi reqᷣritur ꝙ cipe eſſet mihi cõceſſum.ff.ne quis in flumine pub. per to⸗

Aiterffn nulla poſſeſſio fuerit intrupta ałs qᷣcũq; fuerit ĩterrupta tum. aut flumen non eſt nauigabile/⁊ tunc cum ſaltim al⸗
cletiſ SFfFſcriptio nõ ꝓcedit: vt.l. naturalit᷑.ff. de vſuca.nõ ob· S·g ne ſit publicus nõ poſſum edificare ſine cõſenſu pꝛinci⸗
cchiß uũ·⁊.l.ui ⁊ filij.qꝛ ſeruũ ĩ fuga exiſtẽtẽ poſſideo ciuilit pis:⁊ ſi mihi concedat videt᷑ concedere mihi ſine leſione
crbblk. ⁊ naturaliter / donec ab alio fuerit opbenot dictis. lk. alteriꝰ / niſi expᷣſſe dicat ꝙ poſſuʒ aliũ ledere:vt.lj·.S. meri
facli⸗ Dicit᷑ ergo nimirũ ſi ex vtraq; poſſeſſione ꝓcedit pꝛeſcri to.ff ne qs in loco pu.⁊.l nec auus.·jde emanci li.
ellil ptio. no ob. l acqritur. & fl. ar aliquado ciullis anatur⸗ tiusg. Kontra ſeruitutẽ domũ non ele⸗
mgſtem . . lis exiſtẽtes penes diuerſos ſunt oppoſite qð eſt ſitẽdüůr ·uo:ſed pᷣter ſeruitutẽ poſſum vſq;
eciceek d effectũ eiuſdẽ acquiſitionis dñij:vt quilibet poſſideet ad celum.hoc dicit cũ lege ſequẽti.in fine.
fürmeruss tanqᷓ; dñs/⁊ tunc ex neutra ipſarũ ꝓcedit pꝛeſcriptio prr E& Ro. ꝙ ome pꝛediũ pᷣſumit᷑ liberum / niſi ꝓbe Pꝛed iũ
eſotsdek dic. l. nemo.⁊ qꝛ ſeq̃ret᷑ ꝙ plures poſſent eiuſdẽ rei důium tur ſeruitutẽ debere.Hec ergo lex cuʒ ſequẽti in fi. dicit pᷣſumit᷑ li⸗
Gieon pꝛo ſolido q̃rere voneralüil.Siet ʒꝛio.ff.de acquirẽ.poſ. idem..ſ.ꝙ ſi ſeruitutẽ non debeo /potero eleuare quatum berũ/niſi
eTutt ⁊.l.ſi vt certo·S.ſi duobus ·ff. cõmo.Aliqñ non ſe habent voluero.⁊ hic ꝓpoſita negatoꝛia. idẽ eſt in vx.in pariete. ꝓbet᷑ ſᷣui⸗
eckinb vt cõtrarie: vt quãdo tendũt ad acquiſitionẽ diuerſoꝛu ſed in.l.ſi in edibus.in pꝛinci. ꝓponam confeſſoꝛiã cõtra tutẽ debe⸗
Kiist iuriũ: vt eſt cũ illo qui naturalẽ habet vult acquirere ius cdificãtem/a cõtra ſeruitutem debitam. fe.
gumit vtendi fruẽdi ille qui hʒ ciuilem vult dñium acquirere æ J tibi Qui habet ſeruitutẽ conſtitutã / ⁊ tẽ
menoe hoc caſu quilibet oꝑatur ſuũ effectum/t ex qualibet ꝓce E. poꝛe non ꝑditam/ poſſum vti ea ałs
i Seruitus dit pſcriptio: vt dic.l.acquiritur. ¶ Item qro an bꝛeuioꝛi Æι☚°◻ non h. b. Ja. But. H
oniet⸗ an poſſit tẽpoꝛe poſſit acquiri ſeruitus q non hʒ continuã cãm ꝙ Er agrum Omne pꝛediũ eſt liberũ/
slſ⸗ acqri bꝛe⸗ eius cuiꝰ initij memoꝛia nõ exiſtit. dicit glo.in.l. ſeruitu⸗ ddb5 ₰Gilaniſi appareat de impoſi⸗
innog uioꝛi tpᷣe tes.ffe. ꝙ ſic. allegando ſolẽnem cõceſſionem ſeruitutis / . ta ſeruitute. h. d.
noln cuiꝰ initij ⁊ Fraäco vinurnd vſum pꝑ.l. cum de in remvſo ff. devſu. DEOn Conuẽtio limitat ſeruituteʒ / non modus
eſn memoꝛia q non placet. qꝛ in illa.l interuenit factũ debitoꝛis ſol⸗: D WVpacdioꝝ. h.o. Jaco. Bu.
naini nõ exiſtat. uentis annuatim vſuras quẽ non eſt veriſimile tãto te 2 FIcut Et vſuſfructꝰ in rebꝰ mobilibus⸗?-
liünt⸗ ſoluiſſe ex ſoꝛte indebita/cũ nẽo pᷣſumat᷑ ſuũ iactare:vt .. RHALWIL. imobilibꝰ? ſeruitutes pereũt ſpacio
ont cum de indebito. ff. de ꝓbatio. At hic nullũ factũ dñi co⸗ xXY) lõgi tẽpoꝛis nõ vtendo. h. d. Hec lex facit aid
tel tra quem pᷣſcribitur ĩteruenerat: ĩmo foꝛte ex curialitate E e ſtioné vſuſfruct? res mobilis pꝛo ? 3. quã di
neſeg me ꝑmittit trãſire per agrũ ſuum cũ ſibi nil noccat/⁊ fm xi.S.ti.j.⁊.l.coꝛruptionẽ.nã in eo qð dicit ꝙ ideo ſeruitu⸗
nſ oopi glo.non eſſet differẽtia inter ſeruitutẽ habentem cõ tes pereũt ſolũ in lõgo tꝑe.qꝛ iherẽt rebꝰ ſoli.g innuit
n t Seruitu⸗ tinuam cauſam /vel quaſi:vel inter nõ habentẽ continus ſecus invſufruc.qͥ inheret rei mobili:vt ſic triẽnio pereat
f i tem pᷣſcri⸗ vel q̃ſi.qꝛ vtraq; lõgo tpᷣe q̃reret᷑:⁊ ſic fruſtra eẽt hec lex. in ↄꝛiũ facit ꝓut annũ q locũ ĩ rebꝰ mobilibꝰ ⁊ biẽniũ qð
6 uit bẽs an de enn q̃ro an pꝛeſcribens ſeruitutẽ debeat ꝓbare bonj hẽbat locũ in ĩmobilibꝰ reducit ꝑiter ad decẽniũ.⁊ hoc
beat ꝓba⸗ fidem ſe habuiſſe/⁊ certe in pᷣſcriptione rerũ coꝛpoꝛalii vltimũ eſt verius. Jaco. Butt.
nn re bonà fi habẽs titulũ pꝛcſumit eſſe in bona fide/ c ideo pbare noõ m talis. DZuad ſeruitus hʒ iterual⸗
nin in⸗ dẽ ſe ha⸗ debet. vt dic.l.fl... de pᷣſcrip.lon.tempo.⁊ ar.l.maioꝛes·j· II LaLB: ia maioꝛa in pᷣſcriptione cõ
int buiſſe. de fal. Si caret titulo pᷣſcribit.xxx.vel.xl.an.⁊ tunc fruu⸗ A tra eam duplicãtur indutie.h..d.

Brutrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

¶C Sp.·ꝙ debeat duplicari omne iepae vt inter abſẽtes
xl.annoꝛũ pꝛeſcribãtur niſi.xx.vt.l.ſi ſic.quẽadmodũ ſer
ui. admit. So. vt glo.qꝛ hec coꝛrigit. Vel veriꝰ hec ſ̃m il
lã vt duplicetur decẽniũ non vicẽniũ. ¶ Itẽ op.ꝙ ſi dẽo
vti ſingulis quinquènijs vna die ſint plures ſeruitutes:⁊
per oñs plures pꝛeſcriptiones ſint neceſſarie vt.l.j.quem
admo.ſerui.admi.So.aliud invſufructu qui ſunt plures
aliud in ſeruitute que habʒ vnũ ius/ eſt ratio differẽtie:
qꝛ vſuſfructus habet inſtar dñij:vnde ſicut in dñij tranſ⸗

de licet tẽpoꝛe occiſionis modicum valet:ſi tamen ab an
no retro valuit ſatis illud totum extimatur:⁊ hoc reſpe⸗
ctu eſt penalis.ſ.quia ſi conuentus negat ſe damnũ dediſ
ſe tenet᷑ in duplum. Secundum caput non eſt in vſu. Ter
tiñ caput ſic/⁊ habet locum pꝛo homine vulnerato nõ oc

men veniat idem diſputãdum in ſecundo iudicio ꝓ in p .

mo obſtat exceptio rei iudicate.vt.l.duobus ·S.exceptio.
ff. de iureiuran.⁊.l ſi quis cum totum.S.ſi ancillam.ff. de
exceptio.rei iudi.q Item quero an idem ſit in criminibꝰ
publicis ꝙ in pꝛiuatis.⁊ dic ꝙ ſic.vt dixi dicta.l.vnica.
quando ci.ac.cri.pꝛi. “ .
¶ In gloſ.que inciit ſi dolo.ibi ſtellionatus.l.j.ibi pur⸗
gatur crimen non per abſolutionem ſed per ſatiſfactio⸗
nẽ.¶ In eadẽ glo.ibi.vt ibi dicitur:⁊ libertatis fauoꝛe.

in co:pus agatur in factum:⁊ non vtili aquilia. vt.l.ſi ob
ſtetrix. ff. eo. So habet locumvtilis ⁊ etiâ in factum vtĩ
contrario.⁊ attende quia quedam eſt ĩ factum generalis
ſubſidiaria ⁊ de hac non loquitur hic:quedam eſt ĩ factũ
ſubſidiaria aquilie tantũ:⁊ de hac hic loqͥᷣtur. ¶ Ultimo

latione poſſum adijcere cõditionem ⁊ diem: ita ⁊ in vſu⸗ – S tra Actio legis aquilie eſt penalis
fructu vt finiatur ad tẽpus:⁊ poſtea nouus incipiat ar. e ntra. aptitudine nõ ſemper actu.hoc unn
l.omnia.⁊.l.pꝛoinde ff.ſi cert peta.ſed ſeruitutes debent dicit. Vel dic contra negantem in. l. aquilia yrogy
cũ quada perpetuitate conſtitui:⁊ ideo habentvnicũ ius creſcit pena in duplum.h. d. . ⸗ liswin
Si enim habet ius iĩmittendi tignuũ in domo tua vſq; ad ¶ LEppo/ꝙ contra negatem non ſit pena dupli.vt.l. eum ſecviste
tempus tantum haberem neceſſe domum meum diruere qui ff. de iurciuran. So.vt glo.⁊ eſt ratio:quia qui invno ſpeconc
quod eſſet abſurdum. gr auatur in alio reuelatur.quod eſtveruʒ quando relctua Gcicart
Hec lex habet lectur. tio tollit cauſam grauaminis:nam hic cum grauamine tcrpon
= B in autem. a vndq loquatur erat onus pꝛobationis que actoꝛi ĩicumbebt. ſitfuct
dc iure cõmuni:aliam vt loquatur de iure ſpe ¶Quero quid veniat duplãdum:⁊ dic ꝙ omne intereſſe ſecript
Aciali: ⁊ hec lex bꝛeuiter hoc intendit. Si impe quia illud duplatur quod veniebat in ſimplo:nam duplũ Mudene
dias ne vẽtus veniat ad aream vbi habeo triturare poſ dicitur reſpectu ſimpli.vt.l.f. de ſponſali. Cum ergo in (Sdce
ſum te impedire vel iure ſeruitutis ſᷣm vnam lec. vel pꝛre⸗ ſimplo veniat omne intereſſe:ergo üllud debet duplari: ſ mmißon
ter ſeruitutem fauoꝛe rei ſʒʒ aliam. h.d. in ↄdictione furtiua venit in ſimplo ſola res:ergo ipſa q̃ thnften
¶ Op. ꝙ non poſſun pꝛohibere quominus eleues. vt.öõ. druplatur vt.l in furti.ff. de furtis.q Item quero an deli Delictum eploin
l. altius. So.duobus modis vt glo.⁊ huiꝰ timoꝛe ſũt hic ctum poſſit pꝛobariper inſtrumẽtum:glo.ꝙ ſic.ſed videt᷑ an poſſi Cdiniio⸗
due lectur. male dicere:quia teſtes debẽt coꝛam iudice venire ⁊ toꝛ⸗ ꝓbaripi⸗ Prinnon
l l ., b „ queri ſi exped it.vt.l.iudices.⁊ aut᷑.apud eloquẽtiſſi imum ſtrumetu. lißfife⸗
Be ege aqui la. Uubꝛtica. Tde fide inſtrumẽ.⁊.l.iij.S·ſabino.ff de teſti.Sed dic ꝙ aubo
E Amn um Hamnũ iniuria da aut de delicto agitur ciuiliter ⁊ põt pꝛobari per inſtrumẽè ſtberla
L tum venit ĩ aquiliã tum:⁊ ita pꝛocedit hec glo.nam per inſtrumentũ ꝓbabit ſubonat
NVI etiam venit ſi domum meam depꝛeſ ꝙ eſt dominus:vt qꝛ pꝛobabit pꝛeſcriptionem:itẽ pꝛoba nrinhoe
S PXſi. h. d. cum ſequen. bit damnũ datum. Si aũt agitur crimĩaliter de crimine oſeine
Tex aqui Ad euidẽétiam eſt ſciendũ ꝙ lex aq non puto ꝙ per inſtr̃m poſſii pꝛobari ratione pꝛedicta. J min 4
iia tria h EYY AUia habet tria capita ? duo tantũ ſunt A E b Hic eſt datum danuʒ ſne n
F WA& 4in vſu. Pꝛimũ caput habet locum ꝓ KH P ecoꝛi us. de non coꝛpoꝛe in coꝛ 1d
pomimne occiſo vł pecude q̃ gregatim vous:⁊ habet locum vtilis vel in factum. h.d. n
paſcitur ⁊ cõſideratr᷑ quãti plurimi valuit anno retro: vn ACOp. ꝙ quãdo datur damnũ de non coꝛpoꝛe ſumc.

hus:r ita

icjen

ciſo:⁊ pꝛo pecude vulnerato ⁊ pꝛo effracto ⁊ effuſo:⁊ vo⸗ diſtingue:qꝛ aut datur dãnum de coꝛpoꝛe ⁊c̃.vt in glo qͥ⸗
nit in aquilia quãtiplurimi valuerit per.xxx.dies retro · cũq; tamen capite agatur cõtra negantẽ creſcit ĩ duplũ. (Med
punitur quis etiam ſine dolo dũ tamen in aquiliana cul ¶ In glo. que incipitvtili.ibi vt inſtar.in fi.vel potes di eplah
pa fuerit. L cere ꝙ hec in factũ hoc caſu ſit generalis ſubſidiaria. Kerlyenh
¶ Ad pꝛimam lect.op.ꝙ pꝛo ſilua ceſa non agatur aqui⸗ E g Si pecus tua meã glandem depa gno
lia vt.l.ſi ſeruus ſeruum.S. vulneratus.⁊.S.ſi oliuam. ff. NN his. Zi⸗ tenetur aquilia vtili.h.d. . Ulſfde
eo.So.aut ſilua nõ erat matura ⁊ tenetur aquilia vt hic. /COopp.ꝙ non agatur vtili.ſed de paſtu peco Ngollacl
aut erat matura ⁊ tunc ſi cedens eam aſpoꝛtauit ⁊ tene⸗ RAW rum. vt. l. qui ſeruandarum. ff. de pꝛeſcriptis Pec? tus Nicom
tur furti: aut eam dimiſit ſtare ceſam ⁊ ſolum pdit ſum⸗ verbis. Solue vt gloſtu dic ꝙ aut ſine miſſione homi⸗ ſi come⸗ Nopterte
ptus quos fecit ? operas: vt in contrario.¶ Item op. ad nis ⁊ culpa pecus comedit ⁊ tunc ceſſat aquilia vtilis ⁊ dat gladè heredi⸗
idem de.lʒ.ſi quis fumo·S.j.ff. eo. So.ibi non fuit in culpa directa: ſed ⁊ tũc agit᷑ in factũvtili de pauperie nõ dire⸗ meaz que Neigoti
hic ſi.. HS cCcta:qꝛ non dedit dãnũ cõtra naturã ſui generis.vt.l.j.S. actio mi⸗ hmel
¶ Ad ſecundã legem op. ꝙ deponens meã domum non in beſtijs.ffſi qdru. pauper feci. di. vel nullomõ locũ hʒ. hi ppetat. ſtatiane
teneatur aquilia. vt.ff. eo.l.ſi quis fumo.S. j. Sol. vt gloſ. Si autem in miſſione hoĩs ⁊ culpa comedit:tunc autim gnen dt
¶ Item op.ꝙ hac actione non teneatur ſed interdicto qd miſi in alieno fundo ⁊ agitur de paſtu pecoꝛis: ant ĩ meo . eoi
aut clam. So. vt glo.qꝛ illud locuʒ habet / ⁊ hec vtilis. ⁊ tũc teneoꝛ vtili aquilia vel in factũ:⁊ hoc caſu loquitur nſcd
PP X mo ꝛte De moꝛte ãcille dat᷑ ciuilis.l. iſta lex:nec diſtinguo fuerit natiuavel non poſtq; cecidirt eentate
Æ◻W.. e . aquilie.⁊ criminalis coꝛnelie. ſecus ſi fuiſſet collecta.vt.l.ſi ſeruꝰ ſeruũ.S.ſi oliua.ff. ooo. .. Pbenſen
bdboc dicit. . ¶ In glo. q̃ ĩcipit actiõe.ibi ĩmiſſo: ſed eo caſu quo ſine lgioantc
. AHLOpp. ꝙ non ſit neceſſarius dolus vt agatur imi ione hoĩs ceſſaret culpa:ergo aquilia ⁊ de pauperie uli⸗graion
aquilia. vt. lin lege aquilia.ᷣ ff eo. Sol. vt glo.qꝛ reſpectu vt. l. j. S. j. .ſi quadru.pauper. Fe.di. niſi recurras ad vtilẽö nentiltain
aquilie non requiritur:ſed coꝛnelie. ¶ Quero an abſolu⸗ vt cadem.l:S.· in beſtijs. hiweinia
Abſolutio tio facta in ciuili pꝛoſit in criminali.Ouidã ꝙ non per.l. inedelgan

facta ĩ ci⸗= fl.j de fide inſtru.⁊ male facit:quia ibi queritur an ſenten
nili an ꝓ⸗tia lata cum vno.alij pꝛeiudicet:⁊ ideo dic ꝙ condẽnatio
ſit ĩ crĩiali. cum abſolutione in ciuili non pꝛodeſt criminali.aut que

Fa milie herciſcunde. unn
NRubzica. lenrcon

ris an abſolutoꝛia lata in ciuili pꝛoſit in criminali.⁊ dic g 6 Non diuiſa in commun:᷑ mnide
ꝙ aut fuit abſolutus declaratione / quia non ẽ delictũ: et Non. onidundo iudiciovel fa ugin
tunc pꝛodeſt in criminali.vt.l.ſi duo/S.idem iulianus. ff. jmil. herciſcun. poſſunt peti diuidi: niſi udn
de iureiuran.⁊.l.fina.j.de fide inſtrumẽto.⁊ eſt glo.in.l.ij. ſententia vel tranſactione ſint diuii. deer
⁊.iijj.ſi ex fal.inſtrumen.Aut fuit abſolutus: quia actoꝛ dvoc dicit. “ runte
non pꝛobauit/⁊ nõ pꝛodeſt ĩ criminali.vtj..quãdo ci.ac. 9CSp. hoc iudicium non debet inten- Prſin
l. vnica. Nerũ Yacob.de are. ĩducit rationẽ talem: qua Eehaari niſi ſemel/ cuz ergo ſemel fuerit in con,
dicit ꝙ non pꝛodeſt ĩ criminali:ideo quia mutatur actio entatumquod patet:quia quedã ſũt Unetfi

⁊ cã agendi vt.l.hereditas.j.de peti.hered. Sed certe nõ
bene dicit: quia licet videatur cauſa agendi ⁊ actio /ſi ta

diuiſa n deoet ampliꝰ intẽtari. vt.lſi filia.· S. familie ſt. .
co.So.vt glo.⁊ omnes ſolutiones ſunt vv2ee//n.

an — gim 10 erCtI cun E. ₰W☚ 0. 4. 4
unin ge X 9 1 Judex aditus in hoc iudicio qued,; Quero an teſtatoꝛ ex iſtis particularibus aſſignationiTeſtato:
Alene XE aſſignat pꝛecipua. hoc dicit cum. lI. ſi bus videatur facere teſtamẽtũ an codicillos: ⁊ dic vt gl.aſſignãdo
4 VAinsFco eliſj qua. Judex ergo aditꝰ in hoâ quia aut in ſolẽni teſtamento teſtatoꝛ facit aſſignationes bona ſua,
litinr M MRK⅛dindicio diuidit ommia reglariter: vt. · eo. l.bo⸗ 2 videtur teſtari ⁊ facere heredes/aut in minus ſolẽni: ⁊ pluribꝰvł
ſtifnn Judex an na. fallit in dote vt hic. Item in caſtrenſi vel quaſi caſtrẽ tunc aut aſſignat ꝑ modum quote:⁊ videtur facere teſta⸗ vni an vi⸗
fa diuidat ſi peculio ⁊ aduẽticio iure nouo: vt ·.e. ſi fili.ſʒ ꝓfecticeig mẽtum/aut non per modum quote⁊ codicillos videtur deat᷑ face⸗
t nie oĩa ĩ fami bñ diuiduntur:vt.ſe.l.certum.⁊ tunc aut fllius fuit cõůdẽᷓ facere Ja. de are.dicit hanc gl. ꝓcedere qñ aſſignat inter re teſtmvł
ren i lie herciſ. natus æ condemnatitonem deducit de peculio: aut non fu libros / ſed inter extraneos ſerua.l.quotiens·j. de hered. codicilloſ
lale iudicio. it condemnatus: ? tunc ei cauetur de indẽnitate ſi conuc⸗ inſti. Ego puto ꝙ aut teſtatoꝛ facit teſtamentum minꝰ ſo
al niatur / vt dicta.l.certum.⁊ eſt mirabile:quia fratres tenẽ lemne:⁊ tunc eſt differentia inter extraneos ⁊ filios:nam
D tur pꝛo quanta peculij ꝑuenit ad eos nõ ꝓ quota cũ albsi extranei nil poſſũt capere / fllij ſic.aut facit ſolẽne:⁊ tunc
ginn alijs vniuerſitatibus /vt hereditate ⁊ bonoꝛum poſſeſſio⸗ non eſt differentia inter extraneos ⁊ filios / quia aut pat᷑
Ne⸗ e ne quis tenetur pꝛo quota ⁊ nõ ꝓ quãta:vt.l.frater a fre. aſſignat per modum quote ⁊ videtur facere eos heredes
I ſen ff. de condi. inde. Item pꝛelegata veniunt pꝛecipue adiu⸗ aut non ꝑ modum quote/⁊ tunc aut ẽ alius hrs vniuerſa⸗
Ennn dicãda:vt.je.l.ſi qua. Item non diuiduntur ſerui qui ſůũt lis inſtitutus/⁊ habẽtur loco legatarioꝛum. Sed ſi non ẽ
nein luſſi expoꝛtari / vt. .c. l. in ipſius. Item in hoc iudicio ve⸗ aliꝰ hrs tũc ſunt loco hr̃dis:vt.d.l.qͥtiẽs.¶ Itẽ op. ꝙ p⸗
ch niũt fructꝰ diuidendi:vt.l.non eſt.je.⁊ valet diuiſio etiʒ cedẽtia nõ declarẽt ſequẽtia/ſʒ ecõtra:vt.l.ſi cũ füdũ.cũ
Nndni ſine ſcriptura:vt.je.l.non ideo. Item nomina nõ veniũt ſi.ff. de verbo.ſig. So.aut ſpecies pꝛecedit ⁊ genꝰ ſequit
Angron diuidenda /vt ·e.l.ea que. 2? tũc ſpẽs detmĩat genꝰſequẽs tripliciter. Pꝛio qꝛ genꝰ
nnllin ¶ Sed contra hoc opponitur ꝙ nec alia bona diuidan non videatur ſe referre ad ſpecies expᷣſſas:vt.l.doli clau
ſgoſ cum ipᷣo iure pꝛo poꝛtionibus hereditarijs quilibet habe ſula de verbo.ob.⁊ hoc ſi põt aliud operari Scðdo ꝙ ſi nõ
ufoinneiN at partem in re.So.quedam eſt diuiſio intellectualis: et poteſt referri ad eas reſpiciat eas ſᷣm qualitates expꝛeſ⸗
ſeltnlit hec ipſo iure eſt in nominibus ⁊ alijs bonis:ſed quedam ſas in ſpeciebꝰ vt hic. Tertio modo determinat: vt lʒ nõ
hanhettoe eſt diuiſio que fit per homineʒ/⁊ hec cadit in alijs bonis referatur ad expꝛeſſas refertur ad ſimiles expꝛeſſis /vt.l.
Waſimnfe non in nominibus.i¶ Item op.ꝙ cadat in nominibus: v fl.S. cui dulcia.de vino triti.⁊ oleo lega.Si aũt ſpẽs ſeqͥ⸗
Gulde l. ij. S· fl. ff. e. . l.e. So.vt gloſ.⁊.d.l.ea que.tu dic ꝙ etiã ſi tur genus / tunc habet genus determinare nõ pm ſe tm: ſʒ
erinſtn ſint alia bona non veniunt nomina diuidẽda:ſed aſſigna etiam ſᷣm qualitates expꝛeſſas:vt.d.l.ſi cum funduʒ.ff de
Utd gebi davt hec lex dicit ꝙ nõ diuidũtur:⁊ ideo bñ dicit ſiue ſint xbo. ſig.Sʒ ſi indiuiduũ pꝛecederet genus reſtringeret
mitsoo alia bona ſiue non.¶ Item op.ꝙ cetera omnia non veni⸗ Fande ſequẽs ſᷣm ſe tm̃/vt.l.legatoꝛum ·S.fli.de le.ij.idem
deoinie unt in hoc iudicio:vt.l.cetere.ff.e.So.veniũt in hoc iuli ſi indiuiduuʒ ſequitur genus /vt.l.cum delanionis.S.cui
polie orſen non dimidda ennlarſech neger topureda⸗⸗ gr fundũ. f de fundo inſtruc.le. diciali pꝛe⸗ Eulctto
ũjXMM ꝛi impꝛobate ſecte:q̃dã effundenda vt venenũ: vt. inðd. FT J wmili. In dint ione iudiciali pꝛe⸗ Euict᷑io
– ſuper.l.non eft. ſ — 4 kam ilie. at᷑ euictio.hoc dicit.¶ Ad iudiciaria
cunbn. ¶ In glo. que incipit hoc ſi.ibi vtili hac actione.qð ẽ ve Yeuidentiai eſt ſciendum ꝙ aut loquoꝛ de diui an veniat
onahe⸗ rum in vniuerſalibus iudicijs: vt hic: ſecus in ſingularit⸗ RR aſione facta a teſtatoꝛe ſi aliquid euincatur ſer⸗ ĩ diuiſiõe
.Nl bus:⁊ ita loquuntur contraria ſᷣm pe. HS ua.l.cum pater.S.euictis.ff.de le.ij.⁊.l.cum alienamj/de bonoꝝ.
Gctum e Duerſus Poſt aditam hereditate,ʒ lega.aut loquoꝛ de diuiſione facta a iudice/⁊ tunc pꝛeſta
. . gnte app oſſeſſi tur euictio vt hic. Idẽ in conuẽtionali diuiſione / vt. S. e.
eſtifai Jonem rebus expilatis a coherede ceſſat cri⸗ ſi diuiſione ⁊.l.ſifres cõia vtriuſq; inuild.
(Eltin⸗ EaAmen expilate hereditatis pꝛopter concurſu ¶ Er tex. petenda ẽ ſi ſtipulatio non interuenit ałas
tingeg iudicij famr. pertl. 3 Ageretur ex ſtipulatione / aut ergo teſtatoꝛ diuidit ⁊ ali⸗
in ¶ Sp. ꝙ ceſſat crimẽ expilate hr̃ditat::vt.l.diu ff de cri quid euincit᷑ ⁊ ſerua.l.cum pater · S. eiectis.ff.de le.ij.aut
Apen mi expila.heredi.So.vt glo.que vult dicere ꝙ poſſum az⸗ coheredes diuidunt inter ſe/ tunc aut ſteterunt in pacto
din⸗ gere rei vendicatione ꝓ re expilata:vt in cõtrario.ꝗ¶ Itẽ diiuiſionis aut pꝛoceſſerunt ad traditioneim ſi ſteterunt ĩ
temdn op o qualibet criminali detur etiam ciuilis in factu,ʒ pacto diuiſionis tm̃/æ tunc non teneretur ſtare diuiſioni
ihd vt.l. fl. ff de pꝛiua.delic.⁊ j/ de crimi.expi.heredi.l.fl.non nec euictione ſequuta agitur de euictione:vt...l.ꝓxi.ſi au
nd ergo illa ciuuis non tollit / vt. l. vni. qñ ci. ac.⁊ tñ datur ex tẽ pꝛoceſſerunt ad traditionẽ/tunc pᷣͤſtatur cuictio:⁊ ideo
dnin delicto magis qᷓ; fami.herc.que non venit ex delicto / ſed quotidie in inſtrumẽtis diuiſionis talis poꝛtio de cõi cõ
W pꝛopter ⁊ ex quaſi contractu. vñ concurrit crimen expila ſenſu fuit aſſignata tali/c talis tali ⁊c. poſtea ſubdit᷑ quas
gtehm 4 te heredi.cum ea que venit ex delicto ⁊ que non venit ex terras fundos ⁊ domos ſᷣm diuiſionẽ ſᷣdictã /quilibet eo
lunllett delicto / ideo opoꝛtet te ſcire tria. Pꝛimo quare gl.limi trum alterius nomine ſe conſtituit poſſidere: ⁊ ſic interue
tenönen tat hanc.l.poſt aditam hereditatem. Rñdeo qꝛ ſi non eſ-⸗ niitt ficta traditio. Si autem diuiſio fit a iudicc agitur de
gnlit⸗ ſet adita non competeret fami. herciſ. ideo non tolletur cuictione:vt hic. ¶ Hic ſunt tria querenda. Pꝛimo que
be tze crimen. Itẽ ideo dicit ꝙ añ appꝛehẽſam poſſeſſioneʒ que ro qñ pꝛeſtetur euictio.Rñdeo aut eſt actũ ꝙ quilibet rei
neguin tunc non pꝛopter concurſum huius actionis ceſſaret cri⸗ euentum ſuſcipiat:⁊ tunc non agunt de euictione: vt hic.
lime men: ſed quia hereditas non iaceret:loquit᷑ ergo hec lex ¶ Item quero inqutum agam de euictione. Rñdeo non
glontun hereditate adita:et ſic habet locum hoc iudicium:⁊ añ pꝛo toto fundo euicto:quia in eo habebaʒ meã partẽ:ſed
elt apphenſam poſſeſſionem/⁊ ſic crimen expilate heredita⸗ pꝛo parte quam habui ĩ ea ex perſona ſocijvice permuta
fiafin Crimẽ ex tis poteſt locũ habere. Quero ergo an crimen tollatur tionis agam pꝛeſcriptis verbis vel condic.ob cãm.¶ Sʒ
6coſi pilate hr⸗ per actionem ciuileʒ: ⁊ tenent gl.ꝙ in factũ ex delicto nõ quid ſi ſunt duo pꝛedtavnũ qð hñt in allodio aliud in feu
rperpent ditatis an tollit crimen / vt. l. fl. de crimi. expi. her̃.ſed ſentit gloſ. do⁊ illud qð erat in allodio fuit aſſignatum vni.aliud a⸗
Gaanli tollat᷑ ꝑ ci hoc iudiciũ fami.herciſ.excludat illã ciuilẽ que venit erx lij queritur ſi cuincatur id quod erat in feudum an aget
uilẽ actio⸗ delicto non criminalem:qð videtur contra hunc tex.qui de euictione. Rñdeo aut fuit ſibi datum vt feudũ ⁊ nõ a⸗
nem, dicit eĩ hereditatis crimen ⁊c. Itẽ qꝛ hoc iudiciũ non vi git qꝛ ſcire debuit ꝙᷣ per dominum poterat euinci als ſic
1 detur concurſu tollere ciuilem que venit ex delicto: quia ſi vt allodium fuiſſet ei aſſignatum: vt.l.ſi fundus.ff. de e⸗
veniũt ex diuerſis cauſis ⁊ dato ꝙ venirent ex eadem ca vic.⁊.l.ſi quis domũ·S.·j.ff. loca.niſi fuiſſet ſciẽs cẽ feudũ.
tamen non concurſu:ſed ex actione ſe tollerẽt / vt. l. ſi mer Ad Dd itio Adde ꝙ gl magna in iſta.l. ſuper verbo
ormm ces·S.ſi plures.ff. loca.⁊.l.rei.pꝛo ſocio.⁊ ideo dic ꝙ inli N pꝛo parte in ver. ſʒ magis puto non poſ
oreſt ciũ hoc ex ſui natura nõ hʒ impedire crimen expilate he⸗ ſe.eſt ſingu.ſm bar.hic in ſuis terminis vt iacet glo.Ad⸗
ilendd reditatis:ſed pꝛopter communionem que communio fa⸗ de hic ꝙ iſta glo.hic in fine eſt ſingularis in vᷣſi.ſed puto
rnuſ⸗ cit pꝛeſumi ꝙ vnus coheredum attingendo res heredi⸗ Gam V'non cum patcr. xc. m bar.pbic.
tarias nõ videatur eſſe in dolo: ⁊ ideo ſicut rõne cõionis (SAA 7 d iuiſi 0 nẽ Hiuiſioſequuta in tradi
etiten⸗ ceſſaret furti actio / ita et crimen expilate hereditatis: ywt We, W tione firmatur non ſolo
n l. merito.ff. pꝛo ſocio. S ä, QHpacto. hoc dicit iacob. burrig.
ltunl erito. ff. p . SEAE—dEe i , el O
eliſ —= B otiens Licet pꝛelegata veniant aſſi Flij Diuide łm ia. de are.in duas partes
nle⸗ 5 gnanda pꝛecipua aſſignãtur quia in pꝛima filio contulit per modũ

HAIſaluo iure falcidie:⁊ vbi pꝛecedit ſpecies ⁊ ſeqͥ
Wtur genꝰ:genus declarat᷑ a ſpẽ pꝛecedenti.h.dð

Wν quote que poteratvel non poterat ad quartaʒ
ſufficere. In ſecunda non contulit per moduʒ

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

quote ſed rei ſingularis ⁊ non ſufficit ad quotam. Scda
pars ĩcipit in vᷣſi. ſ⁊ ſi tã.l⁊ hec lex bꝛeuit᷑ dicit VUbi pa
ter diſponit inter liberos diuidendo officium iudicis eſt
vt ſi nõ habet debitã iure nature ei cõſulitur ꝑ querelã iu
re iſto:at ſi habet legitimã ſed grauatã cõſumitur per iu
diciũ fami.herciſ.hoc dicit. . . .
Trebelli⸗ ¶ Sp. ꝙ trebellianum habet locũ in legatis vniuer ſali⸗
anũ an hẽ bus at hic erant legata ſingularia:ꝗ male.So. hic in pᷣn
at locã ĩ le cipio contulit in fllios ꝑ moduʒ quote que tamẽè non ſuf
gatis vni⸗ ficiebant ad quartã. In ſecunda non contulit per modũ
uerſalibꝰ. quote:vñ ab inteſtatõ filio ſuccedunt ⁊ videntur grauari
filij:vt cetera bona reſtituãt:⁊ hec reſtitutio videtur vni
uerſalis.iſ.reliquoꝛum bonoꝛum:⁊ ideo habet locũ trebel
lianuz. ¶ Iteʒz op. ꝙ licet minus ſolemniter diſponat ſuc
ced atur ei ex teſtamẽto:vt.S.e.quotiẽs.Sol.aut ẽ certũ
ꝙ voluit teſtari ⁊ ei ſucceditur ex teſtamento:vt.d.l.quo
tiens.aut certum ẽ ꝙ noluit teſtari ⁊ ſucceditur ei ab inte
ſtato:aut dubitatur:⁊ tunc ſerua legem iſtam cum glo.l.

quotiẽs.quia contulit fllijs per moduʒ quote/⁊ pꝛeſumi

tur velle teſtari:aut aliter qᷓ; ꝑ modum quote: ⁊ tunc aut
ſolẽniter diſponit/⁊ videtur velle teſtari vt hic cõſtabat
ꝙ inteſtatus voluit decedere.ſ¶ Item op.ꝙ ſecundo caſu
debeãt intentare q̃relam ſi habèt minus legitima poꝛtio⸗
ne / vt. l. cum queritur. S. de inoffi te. So.hic in ſecũdo ca
ſu pater decceſſit inteſtatus:⁊ ideo querela non hʒ locum
P cum detur contrs teſtamẽtum.

R er Diuiſio facta ĩter du
ES Sh ered ib UGS. o tertio non pꝛeiu⸗
Rec ad dicat. hoc dicit iac. Butrrig.
Nr PEEAHWWτν„ Donatio facta a patre filiefamilias
Slte.

.

V ñmoꝛte cõfirmatur ⁊ capit vim relicti
4 ccipua adiudicatur filie.hoc dicit.

S

vt.l.ſi donatione.j.de collat. So.aut pater donat filio e⸗
mancipato:⁊ tunc donatio tenet ⁊ non venit ĩ h iudicio:
qꝛ exiuit patrimonium:aut dedit aliquid filie exiſtẽti in
poteſtate:⁊ tunc hoc non habet pᷣcipuum:ſed diuiditur ⁊
venit in hoc iudicio qꝛ nunqᷓ; exiuit patrimonium parris

vt dicta.l.ſi donatione.aut dedit filie donãdo ſibi/tũc nõ

tenet donatio ab initio:ſed confirmatur moꝛte ⁊ capitvĩ
relicti:⁊ ideo qꝛ tẽpoꝛe moꝛtis erat in bonis patris venit
in hoc iudicio:ſed qꝛ confirmatur moꝛte non venit vt di⸗

nidat᷑ ſed vt pꝛecipua filie ad iudicetur vt hic.¶ Itẽ que

ro an hoc ſic datum filie ſit legatum:vel quid:⁊ dic vt gl.
Libꝛi a ¶ Item quero an filius teneatur conferre libꝛos ſibi em⸗

¶ Op. ꝙ non adiudicetur filie: ſed diuidatur:

pfr̃e filio ptos a patre.Rũñdeo ſi pater emit nomie filij videtur do⸗

ẽpti an ſit nare filio:⁊ ideo donatio moꝛte confirmatur: nec confe

ↄferẽdiab runtur:ſed ſilij pꝛecipui adiudicabuntur q; in filia hic

A familie hercilcunde.

fa.herciſ.
iudicio. Si res communis diſtrahatur communi no
KAEEEA Mine p̃cium venit in actione mandati vel ne
go.geſt.ſi pꝛopꝛio nomine venit in petitione hercditatis
Hoc dicit. Hiuide in duas partes:quia in pꝛima vnꝰcohe
red. vendit communi nominc. In ſecunda pꝛopꝛio nomi
Pꝛecium ne.Secunda incipit ibi.nam ſi¶ Quero quare pᷣciuʒ nõ
rei cõis di venit ĩ iudicio fa.her.Reſpõdeo qꝛ pꝛo ꝑte potuit expe⸗
ſtracte cõi diri. Sʒ quãdo venit in actione mãdati Reſpõdeo quã
noĩe anve do mandatum interuenit quocumq; nomine vẽdetur / ſi
niat in fa. autẽ non interuenit mandatũ.ſi vendit cõi nomine agit
herc.iudi. negocioꝝ geſt.ſi pꝛopꝛio nomine vendit:quare nõ venit
in hoc iudicio. Rñdeo qꝛ vendẽdo pꝛopꝛio nomie vide⸗
tur diffiteri me heredem/⁊ ideo opoꝛtet pꝛimo agipetiti
one h̃dit atis/lʒ tũ pꝛopꝛio noĩe vẽdid erit:ſi tñ non diffi

teretur me heredem agerẽ hoc iudicio vt.l.ij ·. S. ij.ff.ſi ꝑps

hr̃di peta:ſed in actiõc nego.geſt.venire nõ poſſet: quia

non fuit nomine meo geſtum:vt.l.ſi pupilli S. iteʒ qᷓritur.

ff. de nego.geſt.niſi habendo ratuʒ in ſubſidiũ re perẽpta
vel pꝛeſcripta:vt.l.mater.S.de rei vẽdi.

¶ DOp. ꝙ non agatur ad pꝛecium niſi in ſubſidiũ:vt.l.ma
ter. S. de rei vendi. So.hic vendit rẽ cõem ibi non cõem

ſed meam pꝛopꝛiam vł cõem erx alia cã qᷓ; hr̃ditatis.Cõö⸗

clude ergo ſic:qꝛ aut queris qñveniat pꝛecium cõicandũ
⁊ tunc dic ꝙ aut erat cõis ex cauſa ſocietatis ⁊ ſp tenetur
cõicare ꝑꝛecium quocumqʒ nomine vendat:vt.l.verũ·S.
item ſi diſtraxit ff.pꝛo ſocio.aut non erat communio ſo⸗
cietatis:ſed rem hẽbat vniuerſali nomine ex cã heredita

tamen quãtum ad actionẽ pꝛoponendã vt ſtatim dicas.
Si autẽ rem meã pꝛopꝛiã vendat non poſſum agere ad pᷣ
cium ſi ſuo nomine vendit niſi in ſubſidiuʒ re perempta.
¶ Si queris qua actiõeveniat diſtingue latius:qꝛ aut ha
hemus rem cõem ex cã ſocietatis ⁊ tũc quocũq; noĩe vẽ/
dat habet cõmunicare actiõe pꝛo ſocio.vt.l.verum.S.itẽ
ſi.ff.pꝛo ſocio.Aut non erat cõmunis ſed habebat exvniti-
uerſitate/⁊ tunc quocũq; nomine vẽdat habʒ cõicare:dif
fert tamẽ in ſpẽ actionis:qꝛ aut vẽdit cõmuni nomine ⁊
tũc aut cũ madato ⁊ venit in actiõe mãdati:aut ſine mã⸗
dato ⁊ venit in actiõe negocioꝝ geſtoꝛũ:qꝛ pꝛo parte po
tuit expediri/ſi autẽ pꝛopꝛio noĩc tm̃ vendidit: ⁊ tũc aut
diffiteretur me heredẽ ⁊ ſolum agã familie herciſcunde.
vt.l.ij.ſi pars heredi.pe.Aut vendidit rẽ cõmunẽ ex alia
cã qᷓ; ſocietatis:tunc idem dico ac ſi meã pꝛopꝛiã vendi⸗
diſſet:qꝛ aut vẽdit meo noĩe ⁊ agam ad pꝛeciũ ałs nõ.vt
l.ſi pupilli ·S· itẽ queritur.ff. de nego.geſt.niſi in ſubſidiũ
re ꝓperempta vel pꝛeſcripta.vt.l.ſi mater.S. de rei vendi⸗
catione. òòèMM
Add iti 0 Adde ꝙ diſtinctio glo.magne in verbo
We⸗ petẽda eſt pulchꝛa ⁊ pluries ſᷣm eam cõ
ſuluit Bar. vt refert hic:eſt tũ verboſa pᷣm Pan de caſt.
hic. Et adde ſᷣm au.de ca.ꝙ eſt ſingularis circa finem
ſui in verſi.item ⁊ illud ꝙ ſemper poſſim rẽ meã ⁊c̃. Et ꝓ
iſta glo.facit tex.in.l.fi · S. fi. ff. de leg. ij. Et dicit Bal. hic
ꝙ iſta glo.eſt mirabilis.vide Bal.hic vt iã dixi in fl. col.
S co it ti on Vbi pater diuiſit
9 ta l. bona iter liberos
α officium iudicis vertitur circa tria:vt in eo qð
HEAAdiuiſio excedit legitimã deducatur vt nõ diui
ſa diuidat diuiſa aſſignet.
¶ Ex tex.inter eos hoc eſt pꝛimum qð facit iudex viri
li pꝛeterea hoc eſt ſecundũ in adiudicando hoc eſt ter

„

tium.

—

22 Carens titulo longo tempo⸗
Eruum. re non pꝛeſcribit. hoc dicic
2„Butrigarius.

— Icet Pactum inter coheredes non afficit
AlEL. creditoꝛem: ſed afficit eos inuicem.
hoc dicit Butrigar.

A FIlium quem habentem.
RInhac lege pꝛocedam hoc oꝛdine:quia pᷣmo
Kxe ponaz ſummariũ intellectum. Secundo ponã
quedam euidentialia. Tertio ponã pꝛimam lect.quã de
ſtruã vna rõne:quiavenit ĩpugnanda hiſdeʒ rationibus
qͥbꝰpᷣma. Poſtea ponã lec.Jo.⁊ ᷓ ipſã oppo.⁊ finalit᷑ ꝓ
pter vnum contrarium ipſam deſtruã. DPeinde ponã lec.
Aʒo.⁊ ad ipſam opponã ⁊ defendã eam. Deinde opponã
cõmuniter ad lectur. omnes. Vltimo foꝛmabo quaſdaʒ
queſtiones ⁊ ero expeditus. Redeo ad pꝛimũ.ſ.ad ſum⸗
mariũ qð tale eſt. Fideicõmiſſum vniuerſale cõditionale
adueniẽte conditione debet reſtitui quarta deducta: in
qua cõputatur hereditaria fundi in peculio dati vel pᷣle⸗

gati vel moꝛtis cauſa dati ſpᷣmvarias lecturas ⁊ acceptfũ

cauſa conditionis implendc.h.d.
¶ Ad euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ hic ſunt quattuoꝛ lecturne
pꝛime due loquuntur quando fundus fuit datus in pecu
lio: tertia quando fundus fuit pꝛelegatus: quarta ſaſuuę·
eſt eadẽ in effectu cum tertia loquitur quãdo fuit datus
cã moꝛtis vel quaſi.¶ Itẽ eſt ſciẽdum ꝙ lʒ ſint plures q̃ᷓr Quarte

te.ſ. illa que debetur iure inſtitutiõis ⁊ deducitur de vni ſunt mul⸗

uerſo / ⁊ illa que debetur iure inſtitutiõis ⁊ deducitur de tiplices.
ſingularibus legatis que dicitur falcidia:⁊ illa que debe
tur ex conſtitut ione diui pij ⁊ multe alieę:tamẽ hic pꝛinci
paliter tractatur de tribꝰquartis.ſ.de debita iure nature
⁊ foꝛte de illa hic non loquit᷑. Itẽ de trebellianica. Item
de falcidia.Eſt ⁊ quedã mixta.ſ.trebellianica ⁊ falcidia

que detrahitur de vniuerſali fideicõmiſſo ⁊ de ſingulari

relicto:⁊ de hac hic loquitur pꝛout intelligitur ꝙ fuit etiã

in fundo grauatus:a de hac.l.qui quadringenta.⁊. l.mar

cellus.ff.ad trebell.loquũtur.i¶ Itẽ eſt ſciendum ꝙ aut q̃

ris de trebellianica quid in ea computetur ⁊ habemus re

gulã ꝙ omnia ꝑcepta iudicio teſtatoꝛis niſi repugnet cõ

curſus plurium iurium cirea idẽ contra.l.eum qui edes.

ff.de vſuca. In falcidia imputatur quicquuid hrditario

Ci niuerſalit ee . iure capitur. vt.l.in quartaʒ.ffead.l:falci. In debita iure
ria:tunc ſemper etiam venit pꝛecium coĩcandum:differt

nature percepta de ſolidis bonis teſtatoꝛis.vt.l.ſcimus

a rene Npe
ſte 4
etbere
bentemin
en Ai
Hitlectu.
ae
ga
ſlijſa.
iinkalcia
ſee dit
ſria habe
Nerdvo. P
ſcteriuris
Gnneont
erecume
ſbineßmmp⸗
ſiſtgor
lan docp
Nrutur,
nquazpo⸗
ſebooblig
ſtinbonis
nſeſione.
(Steont
figtinherea
Edſltiurt
Cfdons L
uaedzqn
Motlonun.
feroncont
ſtmiusvt
ſobonis
Neföneno⸗
eniogdͤlee
tierpon
kcomopute
nlundo:q
chereibua⸗
lnnri
ſoquart
becop
iudici
ſfeala
hermes
üherepet
Uurporine⸗
Mmher
äbzaco
cppcigen
Coteſtaon
Ccktoti⸗
lletiuaͤe
rsyte
Mr gten
Mnenſag
Loiekelone
fehhnle
ſberättr
N
Nuerboen
ſikinneti
fnited⸗
ſoheregie⸗
adit⸗

en d
Keren,
erent.
ckunß
hnoſer⸗

W

ened
honine
inſpeni⸗
ilice
eſann,
netral
Mäpent
Also
n ſbiti⸗
fei pepdt

nein ete
Sfmneanc,
n dent
Citezſten
citit⸗
et Bahe
lriinſtcg.
Ner diul
ter liben
Nkineoh
1nöde

tiedeni
bocckte

hotmmpn
t hor diet

Snonaftt
inlien

nten.

quiaznn
undopei
ect quit⸗
Tationbe
,Aſntli,
e oniſ.
hheopon
boqiſte
idſen⸗
cöatont⸗
dolnct:
girc ⸗
accen

§.· repletionẽ. S. de inofficio.teſta.

¶ His pꝛemiſſis venio ad pꝛimã lectu que eſt quaſi ea⸗
dem cum ſecunda. nam ambe loquũtur quando fundus
datus fuit in peculio:ſed differũt ſolum in extimatiõe fũ

di. Pone ergo caſum ſᷣm pꝛimam lectur.vt ponit pꝛima

glo.in pꝛincip.ſᷣm quã fundus valebat.xij. Et ad hanc

lec.op.ꝙ male ſit extimatus:qꝛ ſᷣm hoc non poſſet ſupple

ri in fũdo qrta:⁊ lʒ iſta rõe repꝛobet᷑:repꝛobat᷑ tñ ex rõni
bꝰ quibꝰ ⁊ ſcdᷣa repꝛobat᷑:⁊ ideo pone caſum ſᷣm ſecũdaʒ
lectur. ̃m qusa fundus datus fuit ĩ peculio ⁊ valebat.xxx.
¶ Expone tex.filium quem. Iſtud non videtur bonũ

Relatiuũ
añs ab
eodẽ vᷣbo
regi non
poſſunt.

latinum:quia relatiuum ⁊ ãtecedens non poſſunt regi ab
eodẽ verbo ſed requirunt diuerſa verba ⁊ hic non eſt ni⸗
ſivnum verbum:⁊ huius timoꝛe multis modis exponitur
littera.vt patet in glo. H
¶ Hereditaria parte Attende quia ponit filiuʒ habere
⁊ dicit hereditarium eẽ:⁊ ex hoc quidã inherẽtes verbo

habentem impugnãt lecturã Aʒo.⁊ appꝛobant lecturam

Joan. Alij inherentes verbo hereditaria poꝛtione ipu⸗

gnat lectu. Jo.⁊ appꝛobãt lectur.Aʒo.vnde pꝛopter hec
verba appꝛobãtur⁊ impꝛobantur lec.¶ Ad hanc lecturã
op.pqꝙ quarta non debeat deduci in vna re ſed de pluribꝰ.
vt. l. ij.. ad.l. fal. So. dicunt quidã ꝙ hic in trebellianica
ibi in falcidia. Alij dicunt ꝙ hic teſtatoꝛ hoc voluit vł ex

pꝛeſſe qꝛ dixit vel tacite:quia pꝛedilexit filiũ:⁊ vt fundũ

in vita haberet:ſed hoc eſt diuinare ⁊ male dictũ eſt pꝛo
pter duo. Pꝛimo qꝛ ſi hoc eſſet ex volũtate teſtatoꝛis nõ
eſſet ex iuris diſpoſitione: quia ponit hec lex. Secundo

qꝛ tunc non hereditariã ꝑtẽ computaret ſed quartã here

ditarie cum ex voluntate teſtatoꝛis hr̃et:⁊ ideo hãc lect.
ſuſtine ſᷣm pꝛedictas pꝛimas ſolutiones.vel reſolue litte
