iſte annus currat abſẽti:ſʒ poſtea detur ei reſtitutio: ⁊ ſie exceptiones ſuas/tunc pꝛocedit hec lex.Et ſic nota ꝙ iu igi

reſtituetur ad annũ vt ĩfra ipſum petat reſtitutioneʒ. So.

mar.fatetur oppoſitionem:tu tene glo. L

dex ex cauſa poteſt tempus legale excedere vt hic.⁊.l.in
tra vtile.ff.de minoꝛ.

Czr
ſane

ſensden Ssn e L Loco anni vtilis ¶ In glo. que incipit ⁊ in integrum ibilex hoc pꝛohibeat
dunm [SSSE Bper uacnamm. aui dabatur olim 2 A aliud tempus datur ad illam.ſ. tempus reſtitutũ ab
anin Se reſtitutionibus hodie datur quadriennium cõ ſentie ⁊ leſionis ⁊ non quadriennii/⁊ ſufficit in ea liteʒ cõ
ſtin Ainuum: qð non currit in minoꝛi etate vel abſen teſtari vt perpetuetur ⁊ hec vera Ja.
W tia.hoc dicit. ¶ Diuide in tres partes:quia in pꝛima po⸗ s
nunini nit dictum vſq; ibilꝙ non ſolum libi extendit dictum vſ⸗ P 7 mino Minoꝛi q infra tpoꝛa com⸗
q; in finem. M 02² mũia excep.nõ nũ erate dot
otenge MNota ꝙ hodie datur quadriennium continuum olim non oppoſuit dant᷑xij. anni a tempoꝛe nuptia⸗
poſteg ife annus vtilis/⁊ multis modis dicitur tẽpus vtile: qð dic RGruz. heredi maioꝛi datur annus. heredi minoꝛi
nanmnce⸗ vt gl.¶ Wõ op.ꝙ beneſicium quadriennij non ſit pꝛodu⸗ datur quinquennium.hoc dieit. Poſito ſummario conti
ctum maioꝛibus /ſed minoꝛibus nec ſit pꝛiuilegiatum / ſſy nuo hanc rubꝛicam hoc modo / in dote confeſſata ⁊ nõ ſo
teodltdef⸗ tempus minoꝛis etatis vel abſentie:vt.l.iij ·S· vtrũ.ff. de luta ad exceptionẽ nõ nũ erate dotis dantur quedam tẽ⸗
efaron minoꝛ. So.vt glo.quia non eſt pꝛiuilegiatum:ſed expꝛiui poꝛa cõmunia de quibus.j.de dote cau.non nu.l.fi.⁊ aut.
mmnorst legiate rei datum. JGMZMM ibi poſita.Sed quia vltra tempoꝛa communia datur mi⸗
Ztem op.ꝙ ex varietate locoꝛum varia iuris diſpoſi⸗ noꝛi alia tempoꝛa ratione minoꝛis ctatis ⁊ reſtitutionis
res ael tio hauca ur: vtil idcoq. ſeoe eo qð certo loco. So.ibi beneficio:idco de his tempoꝛibus erat videndum:⁊ ideo
enie teft nõ varietas locoꝛum:ſed varia pꝛecia rerum inlocis va⸗ ponitur hic hec aut᷑.quia hic tractatur de tempoꝛe qð da
permunte rietatem inducit. ¶ Item op. ad ideʒ de.l.j.⁊. .ij.ff. de offi. tur pꝛiuilegio minoꝛis ctatis⁊ bñſicio reſtitutiõis:⁊ ideo
ſbcösti⸗ pꝛoconſu.⁊ le. So.ibi non varietas locoꝛum / ſed limitas in materia reſtitutionum ponitur: ſed.l.fi.⁊ aut᷑.ibi poſita
IEeeo e eia iuriſditio circa loca varietatem inducit. ¶ Item op. ꝙ loquuntur in tempoꝛe communi: ⁊? ideo hec aut᷑.ibi non
nehhen WMioꝛile⸗ quadriennium ſtatim currat leſione conſummata non ponitur. ¶Ed cuidentiam eſt ſciendum ꝙ quis quandoq;
ſethen ſo qñ inci ſolum poſt xxv. annum. So. minoꝛi leſo currit quadrien· confitetur: ſed ante ſunt facta dotalia inſtrumenta: ⁊ tunc
nandig biiat curre nium ſolum poſt. xxv. annum completum: ſed maioꝛi ab? ſtatim confitens ſibipꝛeiudicat: vt.l.in cõtractibus .. de
na fe tps. ſenti cauſa rei publice currit a tempoꝛe reuerſionis ⁊ con non nu.pecu quãdoq; econtra poſtes flũt dotalia inſtru⸗
lof conmn ſummate leſionis.nam licet eſſet reuerſus/ſed nonduʒ eſ mẽta ⁊ anteq; quis confitet᷑ ⁊ tunc pꝛeiudicat ſibi poſt tẽ
ſucceccuf ſet leſio conſummata nondum inciperet currere cum ad⸗ ßor⸗ legalia que ſunt in dicta. l. fl · . de dote cau. no nu. et
gue: aus huc non competeret ius petendi reſtitutionem cũ adhuc oc iure communi: ſed minoꝛ qui confitetur habet alia tẽ
ceſortit eſſet tutus iũe communivnde circa reſtitutionem peten poꝛa pꝛiuilegio minoꝛis etatis poſt communia tempoꝛs
5 deneſti dam non eſſet negligens licet circa iuſſionẽ ſic vt dixi.ↄX. ⁊ potes intelligere ꝙ loquitur hec aut.eo caſu quo maio
4 corſtnid⸗ de reſti. mili.qð tempoꝛe. Item ſi eſſet leſio conſummats ri ſtatim pꝛeiudicat confeſſio vel ctiam quando pꝛeiudi⸗
e⸗ alaui ſed non eſſet adhuc reuerſus nondum ſibi curreret cum caſſet poſt tempoꝛa commũia: ⁊ qð dicit ſtatim expone.i.
ctecthis reſtitutionem impetrare non poſſet pꝛopter abſentiaʒ im poſt tempoꝛa communia:vel pꝛopꝛie ſᷣm pꝛimam.¶ Diui
n 4 peditus:⁊ ſic negligens non eſſet:currit ergo ſolum iſtud de in partes tres:quia pꝛima loquitur in ipſo minoꝛe con
nipeetht tempus a tempoꝛe reuerſionis ⁊ conſummate leſionis. fitente vſq; ibil Eoq; moꝛtuo libi loquitur in herede eiꝰ
mannta Item op.ꝙ non ſolum quadriennium: ſed totum tem⸗ maioꝛevſ; ibil Sed ⁊ ſi heres libi loquitur in herede eiꝰ
fentgt pus abſentie reſtituatur:vt.l.ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛemS·. que minoꝛe vſq; in fl.¶ Caſus in terminis eſt planus.
er ei tiẽs.ff. ex qui.ca.maio. So. aut queris de tẽpoꝛe ĩfra d ¶ Ex text. Anno continuo poſtqᷓ; aliud non expꝛimi⸗
dtteram detur reſtitutio:⁊ iſtud eſt quadriennium vt hie: aut que⸗ tur:vt.l.j..de ferijs. Nota ꝙ minoꝛi dãtur.xij.anni reſti⸗ Dot non
ſdanuliif ris de tempoꝛe ad quod datur reſtitutio:⁊ iſtud ẽ ts aba tuto:vt poſſit exceptioneʒ non nũerate dotis opponere: numerate
ligaltt ſentie ⁊ vſucapionis coniunctim:qꝛ licet toto tẽpoꝛe vſu hoc vſq; ad.xij.annos a tempoꝛe nuptiarum.i¶ Item no exceptio
tljeni cahionis fuerim abſens ⁊ poſtea etiam per decẽnium nõ ta currit ei ſine ſpe reſtitutionis iſtud tempus.i¶ Item currit etis .
er cotfae reſtituitur mihitꝑs abſetic totum: ſed vſucapionis. Ite nota ꝙ heredi eius maioꝛi datur ãnus continuus.¶ Itẽ miĩoꝛibꝰ ⁊
Hariteran ſi in pꝛeſentia currit totum tempusvſucapionis exceptis nota ꝙ heredi eiꝰminoꝛi dat᷑ quĩquẽniũ.¶Circa pꝛũmꝗ hʒ multa
Nlyn vj. menſibus /⁊ poſtea me abſente reſtituũtur mihi ſolum posrtẽ aut᷑.nr̃e quero qñ ĩcipit tpᷣs.xij.annoꝝ.Rñdeo a tẽ ſpãlia.
turanne vj. menſes:ſed ad petendam reſtitutionẽ iſtoꝛum.vj.mẽ⸗ poꝛe nuptiaꝝ:⁊ ſi dicas ꝙ debet incipere poſt tꝑa legalia
choauert! ſium habeo quadriennium ⁊ finito quadriennio reſtituũ ⁊ ſic nõ a nuptijs.Rñdeo immo currit a tꝑe nuptiaꝝ octa
31 N euit tur mihi.vj.men ſes:⁊ iſtud erit tẽpus vtilis reſtitute. Ca rũ pᷣm quoſdã /vł ↄhẽdarũ ſᷣm alios:⁊ eruũ mirabile ꝙ cõ
is odioſt ue tamen quia licet habeam quadriennium ad petendaz putatio fit retro tpis huius:⁊ dum durat cõmune. Atten
fallitinoct⸗ reſtitutionem:ſi tamen ſum negligens in petenda reſtitu de tñ ꝙ doc.nr̃i moderni dicũt ꝙ lz iuris poteſtate minoꝛ
vplaricken tionc tanto tempoꝛe quantum effluxit in abſentia tempꝰ qWui eſt. xiiij. annoꝝ poſſit nuptias ↄhere:tñ ipſius habili⸗
tl ſicur negligentie coꝛrodit tempus abſentie/ ſic per indirectẽ tas ⁊ cõſuetudo ↄhẽdi ẽ in.xv.ano flnito.dicũt &̊ ꝙ a tpe
erxcludoꝛ ante quadriennium a reſtitutione petenda.⁊ ſ,j Shendarũ currunt tꝑs ⁊ ſic a.xv.anno ⁊ potcerit tũc aſcẽ
hoc debet intelligi.l.ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛemS. quotiens.ff. dere vſq; ad.xxvij.snnos ⁊ vna die plus:⁊ ita non aſcen
dumaat ex qui.ca.ma.vnde ſi totum tempus currerat in abſentis dit vltra tpᷣs cõmune reſtitutionũ:qð ẽ.xxix.annoꝛum.⁊
Vinonee / excepta vna die habeo quadriennium ad petendam re⸗ hec ẽ cõis opinio:ſedvltramotani itelligũt ꝙ tp̃s nuptis
tinder in ſtitutionem ſi non negligã. quicquid dicat gl.⁊ reſtitue rum vᷣhẽdaꝝ eſt ſtatim finito.xiiij.anno:⁊ ſic ĩ pꝛima die
blltotsſi mihl vna dies ⁊ hic erit tempus vtilis reſtitute:⁊ eadem quintidecimi ⁊ ſic iſti.xij.anni pñt aſcẽderevſq; ad.xxvj.
uocktitel dDie debeo litem conteſtari ⁊ perpetuarivtilem reſtitutam annos ⁊ vnam diem plus qð eſt ſatis equum. Scd mar.
vilatovehti 12 ſi non poſſum mihi imputem: quia fui tantum negligẽs tclligte g eunatrenpus a tempoꝛe nuptiarum.ſ. cõtra
rgeisß Reſtituti in directa. ¶ Wodo quero an per conteſtationem perpe⸗ ctaruʒ vnde poſſet extendi vſq; ad.xxx vij. annum:ſed in
oꝛquipinn onis bñſi⸗ tuetur hoc beneficium. Reſpodeo aut queris de benefi⸗ fine.xxv.contrahet.⁊ pꝛo mar.facit lex que dicit ꝙ quan⸗
dilt ciu an per cio reſcindenti. 1. de iudicis officio ⁊ illud non perpetua⸗ do de nuptijs loquimur intelligitur de contractis ⁊ non
tor an/ etuet o tur: vt hic ſicut nec actio de dolo: vt.S. de dolo.lł.j.aut que contrahendis:vt.l.ſcimusj..de nuptijs.Sed tamen pꝛi⸗
nöͤcrie⸗ it. ↄteſta⸗ ris de vtili reſtituta ⁊ ula poteſt perpetuari infraà tempus ma opinio glo. communiter tenctur. Et ſi oppo. mar. eſ⸗
iarensniai. treſtitutum ſicut ⁊ directa poterat perpetuari:cuius loco ſet vera male diceret littera ſi minoꝛ: qet maioꝛ reſtitue⸗
. denmi hec datur. Item quero qualc ſit iſtud quadrienniuʒ an retur ſᷣm eum. Sed pꝛo mar. facit littera quam quidam
ih etm vtile vel continuum/a dic vt glo.¶ Ex pꝛedictis aũt col⸗ habent ſic vt tranſcendat: nam ałas non tranſcenderet᷑
hanntg lige quãtum tempus detur ad reſtitutionem et ad quid xrxix.annos niſi a tempoꝛe nuptiarum contractarum fie⸗
emm öft qꝛ aut loqueris de tempoꝛe ad qð ⁊c̃.vt.S.dixi.Iteʒ quu ret computatio:ſed expone tranſcendat id eſt aſcendat:
nmtf do currat. Item quale ſit.ſ.an vtue vel continuũ que om vt exponit gl. ¶ Expedita vna queſtione ꝓ declaratiõe
8. tecs S nia ex ſuperioꝛibus patent. tex.venio ad contraria pꝛime partis que ſunt ſeptem: et P
nhe ſiunn ¶ In glo. que incipit id ẽ differentiã ibi ꝙ certo loco da pꝛimo op. ꝙ minoꝛ veniat communi iure:vt.l.fl. et aul.
ſn riideo qꝛ ibi non loci varictas:ſed varia rerum extima⸗ ibi poſitaj.de dote cau.⁊ non nu. So.hic erat excluſus
nö tio circa locavarietatẽ inducit. ¶ Sequitur in gl.⁊. de of⸗ iama communi iure.
etin 1r fi.pꝛoconſul.⁊ le.l.j.⁊.ij.nec ibt loci varietas⸗ Ka limita⸗ ¶¶ Item op.ꝙ tempoꝛa huius exceptionis ipſo iure mino
W ta iuriſditio circa loca varietatem inducit. ri non currant vt.l.ſancimus.de tempo.in iteg.reſti.So.
eſh ¶ In glo. que incipit ſi nõ.ibi maioꝛem reuerſuʒ de ab hic ſpeciale.i Item op.ꝙ ad reſtitutionem petendam ha
ſeni ſentia.Et ita currit a tꝑe reuerſionis ⁊ cõſũmate leſiõis.

„

Quibus ex cauſis maioꝛes ett. FJo. LXXXI.

beat totum tempus ſue minoꝛis etatis ⁊ Vtnd dusriam

Butrigarius ſuper

nium:vt.l.ea que. So.hic ſpeciale.ſ Item op.ꝙ non de⸗
Mioꝛ leſꝰ beant currere niſi finita minoꝛi etatẽ vel ſaltim poſt leſio
qũo ſit re-⸗ nem:vt.S.c.l.j.So.hic ſpecialc. Item op.ꝙ detur qua⸗
ſtituẽdꝰ ⁊ driennium ſolum ⁊ non.xij.annoꝛum.So.hic ſpeciale.
ifra quod ¶ Item op.ꝙ tempoꝛe reſtitutionis petende ſubducatur
tps. tẽpus minoꝛis etatis: vtj.e.l.fl. So.hic ſpsãle.i¶ Itẽ op.
ꝙ ſi currant tempoꝛa debesnt reſtitui: vt.l.etiam.ff. de
minoꝛ.So.hic ſpeciale.⁊ ita collige multa ſpãlia. Mo⸗
doquero pone ꝙ tempus nuptiarum cõtrahendaruʒ ſit
xv.annoꝛum. ſed poſtea per quinq; annos poſt contraxi
nuptias ⁊ fui confeſſus quomodo a tempoꝛe contrahen⸗
darũ nuptiarum currit tempus cum ante non elſeʒ leſus
quia non eram confeſſus: ergo non eram reſtituendus.
Pꝛeterea potui habere auxilium commune:ergo non ſe
ſtitutionem tunc habebam:ergo circa eam non fui negli⸗
gens:ergo mihi non debebat concurrere:vt. l. ab hoſtibꝰ
S. fi.ff ex qui ca.ma. Reſpondeo ꝙ non currit ſibi ante⸗
qᷓ; competat ſed non ſemper ſibi competit ⁊ datur totum
tempus.xij.annoꝛum:nec hoc dicit heclex:ſed quãdo cõ
trahit datur ſibi tantum tempus quãtum ſupereſt a tem⸗
poꝛe quintidecimi anni vſq; ad. xxvij. ⁊ illud ſibi incipit
currere cũ contraxit vñ non currit a tempoꝛe nuptiarum
contrahendarum:ſed exinde fit computatio.xij annoꝛũ.
¶ Ad pꝛimam partem op.ꝙ heres habeat ſolum id qð ſu
pereſt defuncto ⁊ ſic interduʒ plus anno / interdũ minus
vt. S. e.l.j.⁊.ij.⁊ per totum So.hic ſpeciale. Modo que⸗
ro quid ſi minoꝛi non ſupererat annusvel ſupererat plus
anno an habebu integrum annum: certe ſic: quia aliqñ
habet plus heres qᷓ; defunctꝰ:vtj.ſi penden.appel.moꝛs
interue.l.ij.Modo pone heres maioꝛ ſuccedit minoꝛi cõ
feſſo / poteſt eſſe ꝙ minoꝛ deceſſit altero de tribus tempo
ribus vel infra minoꝛẽ etatẽ ⁊ infra tempus communevł
infra minoꝛem etatem ⁊ infra tempus reſtitutionis: vel
infra tempus.xxvij.annoꝛuʒ ⁊ poſt.xxv. Modo quero
de quo tempoꝛe moꝛtuus fuerit. Reſpõdeo loquitur quã
do moꝛtuus eſt minoꝛ in minoꝛi etate ⁊ infra tempoꝛa re
ſtitutionis. Item quando deceſſit in maioꝛi etate: ſed in⸗
fra tempoꝛa reſtitutionis ⁊ poſt vigeſimũ quitũ ãnũ ⁊ añ
vigeſimũſeptimũ.nã his duobus caſibus habet eius ſuc
cech oꝛ annum ex perſona defuncti quantumcũq; tempus
ſuperfuerit defuncto. Sed ſi deceſſiſſet dum adhuc habe
ret tẽpus commune tunc non reſtitueretur heres non ex
perſona ſua quia ẽ maioꝛ/non ex perſona defuncti: quia
ei non competebat:vt.x de teſta.mili.l.j. Ad tertiam par
tem op.ꝙ heres non habeat quinquennium licet ſit mi⸗
noꝛ:immo ſolum illud qð ſupererat defuncto poſt vigeſi
mumquintum annum ⁊ ſic biẽnium:vt.l.ea que.S.e.So.
hic ſpeciale eſt.¶ Item op.ꝙ iſtud quinquẽnium non cur
rat ſibi toto tempoꝛe minoꝛis etatis:vt je.ſuperuacuam
So hic ſpeciale. Modo quero quo tempoꝛe hic deceſ⸗
ſit minoꝛ confeſſus. Reſpondeo ſiue deceſſit poſt tempo⸗
ra communia ⁊ infra tẽpus reſtitutionis ⁊ in minoꝛi eta
te ſiue deceſſerit poſt tempoꝛa communia⁊ infra tempus
reſtitutionis ⁊ in maioꝛi etate habet locum hec lex: quia
minoꝛi qui ſucceſſit datur integrum quadriẽnium ex per
ſona defuncti.ſi autem deceſſit infra tempoꝛa communia
ſiue eſſet in maioꝛi etate ſiue in minoꝛi heres minoꝛ non
poteſt reſtitui ex perſona defuncti:quia defuncto nunq;
competit reſtitutio:vt.S.de reſti.mili.l.j.niſi diceres da⸗
ri de equitate per.l.pantonius.ff.de acquirend.heredi.ſʒ
ex per ſona pꝛopꝛia ſaltim reſtituetur ad illud tempus qð
de iure communi ſupererit defuncto Jaco.

Ex quibus cauſis maioꝛes.
RBubꝛica.
pꝛopte

Rtentiam contra ſe latam reſtituitur ad
totam cauſam. hoc dicit. C Ad euiden
tiam pꝛemitte ꝙ ad hoc vt quis dica-
y Itur rei publice cã abſẽs nõ refert an q s
(AQſit legatus ad pꝛincipem an a pꝛincipe
eKAHXOp. ꝙ ſi iſte fuerit abſens nõ debuit
poſſe ad diffinitiuam veniri:vt.l.pꝛctoꝛ.⁊.l.ꝙ iuſſit.ff. de
re iudi.So.hic ſe abſentauit lite conteſtata.¶ Item op.
ſi fuit abſens:ergo non cõtumax / ergo ſentẽtia nõ tenet.

Meuerſus de abſẽ
tia qui inuenit ſen⸗

ſnia ð euz E A
lata ẽ reſti
tuẽdꝰ ad E
totã cãm.

ſecũdo libꝛo

4

odicis

vt.l.ſi vt ꝓponis quomodo ⁊ quãdo iudex.et.l.ea que. Snia lata
So.hic fuit citatus ad domũ ⁊ ſic ficte contumax quod ð abſentẽ:
ſufficit an ſententiam: vt.S. de teſta.mili.i.ignoꝛare non an teneat.
debet. ¶ Item oppo. ꝙ ſolum ad appellãdum reſtituatur
vt. l. fl·ff. de in integrũ reſti. So.hic non fuit defenſus:vł
minus legitime. ””äl
¶ In glo. que incipit ſcʒ romanoꝝ ĩ fi.ibi.l.quo abſente
remittendo ad..i.fi.ff.de in intregrũ neli. aco. butk.
Fnng, . Ex iuſta cauſa ⁊ pꝛeſenti cõ
id circo tra ſententiam datur reſtitu
tio.hoc dicit. .
¶ Op.. ꝙ ſentẽtia ipſo iure nõ teneat cum nõ
fuerit citatus:vt.l.j.S item cum ex edicto.ff.que ſen.ſine
appel.reſcin.Solu.hic fuit citatus ad domũ.Alij intel⸗
ligunt hanc.l.in arbitro.Ad quam lec.op.a diuiſione ſic.
gut arbiter fecit citari partem et non venit/⁊ cõmiſſa eſt
ſemel pena:ergo nõ põt ad diffinitiuã pꝛocedi amplius:
vt.l.ſi duo · S. ſemel.ff. de arbitris.aut non fuit citata ⁊ nõ
valct ſentẽtia.So.hic erat actum ꝙ pluries poſſet cõmit
ti pena:vel ꝙ arbiter etiã parte nõ citata poſſet ꝓcedere.
Sed quia hec lex loquitur de leſione que contingit pꝛo⸗
pter ſentẽtiam ⁊ nõ ꝓpter ſtipulationem cõmiſſam:ideo
pꝛima lectura placet.
¶ In glo.que incipit.i.iudicẽ.ibi vel poteſt dici vt de⸗
ſeruiamus littere que dicit apud arbitrum. ¶ In eadem
glo.ibi altera parte abſente nõ teneat.a ſi citar̃etur coꝛa
arbitro ⁊ non veniret ſemel eſſet cõmiſſa pena.vñ ampliꝰ
cõmitti non poſſet:⁊ per conſequẽs nec ad ſnĩam perue⸗
niri niſi eſſet dictum ꝙ ſepius poſſet cõmitti:vt.l.ſi duo.
5ſemel. l.diem ꝓferre .S. ſi quis litigatoꝛũ.ff.de arbit᷑.

. n cõtractibꝰ
RNecontractibus. α²,
Eſulitur minoꝛibus ⁊ maioꝛibus.hoc dicit.
H¶ Op. a diuiſione ſic. aut dolus dedit canſam
contractui⁊ ipſo iure non tenet/aut incidit in contractũ
⁊ agitur actione ex eo cõtractu:ergo non officio. So.vt
Elo gul⸗ hic loquitur de officio mercenario.⁊ ideo attẽ⸗
e quia ſi in libello agit quis rei vendicatione ⁊ dicit in
cõcluſione quare peto per vos ⁊ veſtrũ officium condẽ—.+
nari:dicerẽt quidã ꝙ male diceret:quia cũ pꝛoponat rei
vendicationẽ non debet officium et ſic via extraoꝛdina⸗
ria intẽtari: vt.l.in cauſe.ff.de mino. Sed certe libellus
bene dicit quia intelligit agẽs de officio mercenario: nãa
nulla actio poteſt expediri ſine officio mercenario: vtl.
ij . S.· poſt oꝛiginem.ſff.de oꝛigine iuris. Item op.nonne
idem eſt ſtricti iuris: certe ſic.ſed ibi doõlus reſcinditur
cxceptione vel replicatione doli ⁊ non actione ex eo con
tractu. Sed an etiã ſtricti iuris habet locum quod dixi
de officio mercẽnario: Reſpondeo ꝙ ſic.quia ſemper eſt
neceſſariũ officium in qualibet actione vt pꝛedixi:ſed de
bone fidei ideo hic dicit:qꝛ nullis plus pꝛodeſt iudicis
officium. ¶ Item quero vſq; ad quod tempus audiantur
decepti?:Et dic vt glo. Jaco. Butrig.
Es Vinoꝛ ⁊ res publica ↄparãtur in reſti⸗ B
“ tutionibꝰ.h.d.¶ Quero quibꝰ datur be EKeſtituti⸗
neftciũ reſtitutionis: Reſpõdeo minoꝛibꝰ da⸗ onis bũfi⸗
tur toto tpe etatis ⁊ poſt / infra quadriẽniũ ſal⸗ ciũ qbus
uo eo qð hẽs in aut᷑.ſi minoꝛ.S.de tempo.in iĩtegrũ reſti. datur.
¶ Itẽ datur maioꝛibꝰ leſis ex iuſta cã ⁊ hoc ti.ff.e.¶ Itẽ
rei publice romanoꝛũ datur ſᷣm oẽs. ſed de illa ciutate
dubitabat ⁊ de eccłia.⁊ dicũt quidã ꝙ reſtituitur eccłia: .
qꝛ cum equiparet᷑ rei publice:vt.l.fl.S.de ſacroſan. eccle.
⁊ res publica minoꝛi:&̊ ⁊ eccłia minoꝛi/i⁊ ſic reſtituet᷑ mi⸗ .
noꝛ vt minoꝛ. Sed intra quãtuʒ tẽpus põt reſtitui: certe
cũ equiparet᷑ minoꝛi/⁊ minoꝛ poſſit reſtitui toto tpꝑe mio
ris etatis ⁊ ea ↄpleta ifra quadriẽniũ: ſic videt᷑ ꝙ eccłia
toto tꝑe q̊ eſt eccłia ⁊ etiã deſinat eẽ eccłia ifra quadriẽ⸗
niũ poſſit reſtitui/ſed ſemꝑ hoc eſſet valde durũ ꝙ ſemꝑ
donec eſt eccłia reſtitui poſſet.⁊ ideo dicũt vltramõtani
ꝙ eccłia eqparat᷑ mioꝛi leſo facto maioꝛe:vt ſic ĩfra qua⸗
riẽniũ petat reſtitui ⁊ nõ vltra:eqparat᷑ ¶ minoꝛi qꝛ eſt
reſtituẽda ſicut mioꝛ qñ eſt leſa ſʒ hʒ ſolũ q̃driẽniũ ſicut
mĩoꝛ factꝰ maioꝛ ⁊ currit ſibi lʒ mĩoꝛi diũ ẽ in mĩoꝛi etate
nõ curreret/⁊ hoc ẽ verũ:nã lex magis fauet rei determi
nate ⁊ finite q; indeterĩate:vt l.ij.S. cũ furioſi.ff.de tute.⁊
ra.diſtra.⁊.l.ſi longius.ff de iudicum ergo longum eſſet
ſpectare ꝙ eccłia deſineret eſſe eccłia nõ expectat᷑ Item
eſſet durum expectare ⁊ ideo non expectatur:vt.l.pater

B

eE

rvimyo⸗
eſte
cecont
ſcctin
cg
nid
ußf.
Gren
fommm
ſerſus
ſt in
lerei
ep⸗
ſgtioe⸗
ldigne
le ſec
llegat
Peta
ſague
lerigo
umſie
anre⸗
grum
obeer
umni
lſcen
ono
entn
gefurverbe
deci hon
ociolegart
ſſtugg guia
. toten
beant
8n.
1399

ſee
lsp.
leuu

ont
uia
nc
ſecon
cuig⸗
kegcz
Haop
u
. ſing
Meto
opr
3
guia⸗
ante⸗
or
Ino
S.

ntcus

rur glal
eſtivennr

Kfenſiene

gogbe
oheN

heſmniei

Nurfn

de 8
gleſcn
A ht
huſcneſe
Tcomiſece
iamgie
tcietaans
voſetcänt
ſtpctict
W
mlſamice⸗

dieinrde
(Zeanden
egfetur cni
.phang
liam perue⸗
vtl.ſi dun
ffde ant
cotracthe⸗
gefideicon⸗
ocditt.
editcalſn
incontraat
ficio. Son
ideo gtte
ner dicit⸗
ium conds
voponatnt
traordinnn
te libellun
tenarioni
nario: !
nop. nonte
felcindin
ſeexreoc⸗
nqvoddit
uͤſenpere⸗
ediriſel de
Meſt iudſes
ggodiantu

Zurinteſt
Pydrrurbeß⸗
nonbde
crieniüſtl⸗
ſtegüͤreſN
tiffe J
Ilo cunat
iturcectt
roſan. ⸗
reſtituein⸗
eſtituitcnt
ototpen
Gckgegt
ftnntſi⸗
uigſn
vtremötant
ſciffans
tonec⸗
ieniü ian
ioꝛt ℳ

Ciuitateſ
qñ iminet
danũ rei⸗
pub. an
poſſint re⸗
ſtitui.

Legatꝰ iu
ſta de cã

abſẽs qũo

reſtituit ⁊
ifra qð tẽ⸗
pus.

Quibus er cauſis maioꝛes etc. Fo.LXXXII.

ſeuerinã · S. ſocrus.ff. de condi.⁊ de.⁊.l.mutiane:ſed expe
ctare ꝙ minoꝛ efficiatur maioꝛ eſt certum ⁊ determina⸗

tum nec eſt nimis longum. Item non eſt durum ⁊ ideo
expectatur: eccleſia ergo ſolum habet quadriennium.

Sed an alie ciuitates qᷓ; roma poſſint reſtitui:qͥd am q;
ſic per duas rationes ⁊ vnam legem:⁊ pꝛima ratio eſt ta⸗
lis:quia vbicũq; verba poſſunt operari ᷣm impꝛopꝛium
intellectum ſi hoc pꝛocedat ex mente legis trahuntur ad

impꝛopꝛium vt.l.liberoꝛum.S.qui cum caſſius.⁊.l.cuʒ q
decedensS. ſeia.ff. de le. iij.⁊.l.ſceuola. ff. ad trebeł.ſed

ita eſt ꝙ ſᷣm mentem ⁊ impꝛopꝛie appellatione rei publi⸗
ce continentur etiam alie ciuitates:ergo debent reſtitui

te/qð pꝛobatur ſic:quia mens colligitur ex ratione legis

vt.l.legitimos.in pꝛin ff.de legi.tu.⁊ inſti.de legi.patro.

tu S. fl.Sed ratio quare res publica romanoꝛum reſtitu⸗

atur eſt quia per alios gubernatur ⁊ non facile poteſt ſci
re omnia:vt.il.barbarius.ff.de offi.pꝛeſidis.⁊.l.ij.S.ſi ad

uerſus fiſcum.de offi. eius qui vicem alte. Sed hec ratio
eſt in qualibet ciuitate: ergo idem ius:⁊ ꝙ appellatio
ne rei publice contineant᷑ etiã alie ciuitates licet impꝛo⸗

pꝛie pꝛobatur ĩ.l.ſed ⁊ hiS. pꝛeterea. ff. de publica. Sed
ratio eſt quia potentioꝛ eſt ratio in cauſa qᷓ; in cauſato:vt

l.digna.S. de legi.⁊ aut᷑. multo magis.S.de ſacroſan.ec⸗
cle.ſed ita eſt ꝙ legati reſtituuntur occaſione ciuitatis vt
l.legatis.ff.ex qui.ca.ma.ergo multo magis ipſa ciuitas.
eeeren videtur caſus.S.de offi.qui vicem alte.ge.l.j.
laduerſus fiſcum. ¶ In contrarium arguitur ſic. in ma
teria odioſa non debemus extendere verba vltra pꝛopꝛi

um ſigniſicatum:ſed hec eſt materia odioſa cum reſcin⸗
dat ea que de iure communi tenent:vt.l.ſcio.ff.de in inte⸗

grum reſti.⁊.l.in honoꝛarijsS.ſed cum reſciſa. ff. de ac.⁊
ob. ergo ⁊c. Pꝛeterea verba tunc trahuntur ad impꝛopꝛi
um intellectum cum pſᷣm pꝛopꝛium operari non poſſuntvt
l.ſceuola.ff. ad trebeł.⁊.l.verbis devul.⁊ pu.ſed verbũ rei
publice poteſt pꝛopꝛie operari ĩ re publica romanoꝛũ: er
go non trahitur ad alias ⁊ per hoc tollitur pꝛimum argu
mentum in contrarium allegatum:nam pꝛocedit quãdo
verba poſſunt operari ſᷣm pꝛopꝛium intellectum. Item
non ob.ſm ar.quia minoꝛ eſt falſa:nam non eſt verum ꝙ
legati reſtituãtur pꝛopter ciuitatẽ:immo pꝛopter ſeipos

quia iuſta cauſa abſunt ⁊ ex clauſula generali reſtituũtur

vt. l. ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛem · S. fl.ff.ex qui.ca.ma.ĩmo illa ra
tio tendit in oppoſitum:nam cum legati ciuitatis non ha
beantur pꝛo abſentibꝰ rei publice cã:vt.l.legatis.ff.ex qͥ.

cau. maio.⁊ dicta.l.ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛẽS·fl.ergo nec ciui

tas a qua ſunt miſſi continentur appellatione rei publice
tem non ob.l.j. S. de offi.e.qui vi.alte.ge.vbi dicit † pꝛe
es pꝛouincie cognoſcit de reſtitutiõe rei publice ⁊ ſic vi
detur loqui de alia re publica qᷓ; romana cum loquatur ĩ
pꝛouincia:quia ibi res publica romanoꝛum volebat reſti
tui aduerſus pꝛiuatuʒ qui erat de pꝛouincia /⁊ ideo opoꝛ
tet ꝙ ſequatur foꝛum eius:vt.l.ij.S.vbi ⁊ apud quẽ.ſecus
ſi econtra pꝛiuatus contra rem publicã peteret ſe reſtitui
quid ergo:ego dico concoꝛdando cuʒ omnibus ꝙ alie ci
uitates q; romana non reſtituuntur ex clauſula qua abſẽ
tes cã rei publice:⁊ ita non extendo nomẽ rei publice ad

pꝛopꝛium intellectum in materia odioſa:⁊ ita pꝛocedunt
argumẽta ſecundo loco aſſignata:ſed reſtituũtur ex clau

ſula generali ſi qua mihi in cauſa ⁊c᷑.vt dicta.l.ſed ſi per
pꝛetoꝛem. S.fl.⁊ ex eadem clauſula reſtituuntur legati nõ
pꝛopter ciuitates:ſed pꝛopter ſe:quia iuſte abſunt ⁊ eſt iu
ſta cauſa in ciuitatibus illa que eſt in ciuitate romana. ſ.
quia difficile eſt ꝙ omnes ſimul conſentiãt in vnum ⁊ ſci

tionẽ ibi⸗

ant ea que gerũtur Idem dicerem in quolibet caſtro ma
gno vel villa magna cum ſit eadem ratio.ſecus dicerem

„

driennium vt dixi in eccleſia. H
¶ In gloſ.que incipit cum aliquo.ibi:S·ſumus.ille equi
parant eccleſiam in alijs ciuitatibus nonromane. Sed

Jab hoſtibus. hum aewer

Rr v matre reuerſus patre ⁊ matre ibi defunctis: in

E. ☛ Hueniẽs rem paternam vſucaptam ad recupera
eget quattuoꝛ remedijs:ſcʒ fictiõe poſtliminij

i modica gens ibi habitaret / etiã ſi ciuitas eſſet ſenagia.
Sʒj.quantũ tẽpus poterunt reſtitui Reſpõdeo.j.qua

legis coꝛnelie / reſtitutionis cvtilis reciſoꝛie.hoc dicit. .
¶ Iſta lex habet duos intellectus /vnus eſt ꝙ inuenit reʒ
pꝛeſcriptam.

Oop.ſic:reuerſus habʒ vtilem reſtitutam: ergo nõ agit

ad exẽplum vtilis ĩmo ipſi vtili.Hums timoꝛe ſunt hic

iiij.ſolutiones.verum quarta ſolutio facit nouã lecturaz
ſ. ꝙ hic reuerſus nõ ĩuenerit rẽvſucaptam. Et eget fictiõ
ne poſtliminij ⁊ coꝛnelie non reſtitutione:qꝛ habet dire⸗
ctam vẽdicationeʒ ad exemplum vtilis/que daret᷑ ſi vſu
capio eſſet completa.

¶Item opp. ad vtramq; lectur. videtur ꝙ vtili actioni

–

e co non pꝛeſcribatur ano:quia actioni non nate non pꝛeſcri⸗
licet impꝛopꝛie contineantur: quia continentur ex men⸗

bi poteſt. vt.l.jj/de annali exceptione. ſed ita eſt ꝙ non

eſt nata anteqᷓ; reſtitutio detur ergo ante eam non poteſt

pꝛeſcribi. So.dicunt quidam ꝙ habet leſus etiam ſine re
ſtitutione vtilem a pꝛetoꝛe moꝛtuo: ſed eſt ſemiuiua que
poſtea puriſicatur per pꝛetoꝛem viuum.vt in leone dant
exemplum qui voce viuificat filios: cum ergo ſit natura Leo ſola
poteſt ei pꝛeſcribi.Alij dicũt ⁊ hec eſt communis opinio voce viui⸗

ywS¶ʒ —⸗on eſt nata ante reſtitutionem. reſpondẽt ad cõtra⸗ ficat fili⸗

*

trario: tamen eius natiuitati bene poteſt pꝛeſcribi vt ha
bes in.l.cum notiſſimi ·S. eodeʒ iure.j de pꝛeſcrip.xxx.an
no.Alij dicunt ⁊ in idem recidit ꝙ pꝛeſcribitur per indi⸗
rectum pꝛeſcribendo officio quo mediante datur reſtitu
tio non directe actioni ipſi.ſ Item op.ꝙ vtilis non tolla
tur anno:immo tanto quod ſuꝑerat tempoꝛe captiuitatꝭ
vt.l.ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛeʒ ·S.quotiẽs. ff.ex qui.cau.ma.⁊.l.
nec non.S.exemplo. Sol.fateoꝛ oppoſitionem:quia vti⸗
lis anno non tollitur:ſed officium quo mediãte vtilis re
ſtitui debet ⁊ ita per indirectum excludent. Conclude er
So caſum pinguem ſic. ¶ Querit iuuenis ab imperatoꝛe
domine ego cum patre ⁊ matre mea fuimus capti ab ho⸗
ſtibꝰ / ego ſuʒz reuerſus /⁊ pater meus ⁊ mater ibi deceſſe
runt / inueni quẽdã poſſidere rem que fuerat patris mei:
quero qualiter mihi conſulatur. Reſpõdetur ꝙ ſi res eſt
pꝛeſcripta ego egeo quadruplici auxilio / pᷣmo beneficio
poſtliminij per quod fingar ſemper in ciuitate fuiſſe ⁊ ꝑ
hoc non fuiſſe ſeruum effectum aras non poſſem parenti
bus meis ſuccedere. Item eſt neceſſaria fictio.l.coꝛne⸗
lie.per quẽ pater meus ⁊ mater fingantur moꝛtui pꝛeam
bula hoꝛa captiuitatis ⁊ per conſequens liberi ałas non
poſſent heredem habere. Itẽ eſt mihi neceſſaria reſtitu⸗
tio. Item eſt neceſſe ꝙ intêtemvtileʒ reſtitutam ad exem
plum illius vtilis que olim cum ſolemnitate pꝛoponeba⸗
tur a qua vtili ergo excluderer per indirectum ſi non pe⸗
terem per reſtitutionem infra annũ vtilem. nam pꝛeſcri⸗
beretur officio iudicis quo petitur reſtitui vtilis actiõis.
Si autem res non eſt pꝛeſcripta egeo ſolum duplici au⸗
xil io.ſ.beneficio poſtliminij per quod ſim liber. Jtem
fictione coꝛnelie per quam parentes mei liberi cenſeãtur
⁊ ſic poſſe habere heredem ⁊ ſine aliqua reſtitutione intẽ
tabo directam rei vendicationem ad exemplum vtilis ꝗᷓ
daretur ſi vſucapio fuiſſet complcta que vtilis tolleretur
anno per indirectum vt dixi.vel etiam directe ſi dicamꝰ
eam ſtatim natam ſed ſemiuiuam.h.d.ſᷣm qualibet aliaʒ

rium ꝙ licet actioni non nate non poſſit pꝛeſcribi vt ĩ cõ os.

lecturam ⁊ ceſſant contraria. . S SD
Modo q̃ro quotuplex eſt reciſoꝛia.Reſpondeo duplex Reciſo⸗
actiue ⁊ paſſiue.nam actiue reciſoꝛium officiũ iudicis re ria quotu⸗
ſcindens paſſiue vt vtilis reſtituta.¶ Item quero quale plex ſit ⁊ q̃
nomen habeat an ſit nomen actionis:⁊ dic ꝙ non immo le nomen
eſt cognomen quicquid dicãt alij / ⁊ reciſoꝛia actiue qua hẽat ⁊ vñ
reſcinditur vſucapio appellatur officium iudicis. vt.l.ſi naſcatur.
quis ſtipulatus.de verbo.obli.⁊ reciſoꝛia paſſiue dicitur 2
vtilis reſtituta que pꝛimo erat directa vel eadem directa
que erat inefficax iuxta ea que dicam. .
quero vnde naſcatur reciſoꝛia ſiue loquatur de of⸗
cio reſcindente ſiue de vtili reſtituta. Reſpondeo ſilo⸗
queris in officio reſcindente.aut conſideras ipſum actũ
iudicis reſcindentis/a iſtud eſt quoddam factum ⁊? non
ius:vnde non poteſt dici naſci vt pꝛobatur in l.quintus
mutius·S.idem pomponius.ff.de annu.le.ſed ſi conſide⸗
ras ius quo petitur ⁊ imploꝛatur officium:⁊ iſtud eſt na⸗
tiuum quia habet materiaʒ paratam / ex qua naſci poteſt
ſcilicet leſionem ⁊ abſentiamvel mminoꝛem etatem.vt.l.iu
riſgen tium·S.j.ff.de pactis. J
1Sed quid de reſtituta vnde naſcitur. Reſpondeo quã⸗ Reſtituta
oq; actio erat per pꝛeſcriptionem ſuplata eſt in vſu⸗ vñ naſcit᷑.

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

capione rei mobilis:nã dominium tollitur in t otuʒ. Mo

do hoc caſu dicunt quidam ꝙ vtilis reſtituta eſt datiua
quia non habet materiam vnde naſcatur:ſed certe ipſi ve
rum dicerent ſi ſola actio reſtitueretur: ſed non ſolum a⸗
ctio hic reſtituitur ſed etiam dominium vtile/quia illud
qð mihi abſtulit leſio debet reſtitutio reintegrare / vt.l. fl.
.de ſen.pa.⁊ re.ſed cuʒ fuerim leſus in dominio:ergo mi
hi reſtituatur dominium vtile:cum ergo mihi reintegre⸗
tur vtile dominium qð eſt materia vtilis in rem poſſumꝰ
dicere ⁊ bene materia vtilis in rem eſſe datiuam:ſed ipſã
vtilem in rem eſſe natiuã quia habet materiam ſibi reſti⸗
tutam:ſed quandoq; per pꝛeſcriptionem non erat in to⸗
tum ſublata actio:ſed eliſa:vt eſt ſᷣm glo.in omnibus acti
onibus perſonalibus:modo pᷣm hoc nulla actio reſtitui⸗
tur: ſed remouetur obſtaculũ pꝛeſcriptionis vnde agetur
pꝛima actione que ex contractu venit:⁊ ſi excipiatur de
pꝛeſcriptione replicabitur de reſtitutione data: ſed vltrs
montani tenent ꝙ hodie omnes perſonales actiones in
totum tollantur per.l.ſicutj.de pꝛeſcriptio.xxx.an.ibi vi
uendi vlterius ⁊c.⁊ per.l.omnes in.e ti.ibi ꝙ pꝛedictoꝛũ

xl.an.extinctuʒ eſt ⁊c.vnde ſᷣm eos ſemper debet reſtitui

vtilis:qð ſatis poſſet dici ⁊.l.obligationum fere · S· pla⸗
cet.ff.de ac.⁊ obliga.quã glo.allegat pꝛo ſc.⁊ in dicta.l.ſi
cut.loquitur in obligatione non in actione.vnde dicunt
vltramontani bence eſtverum ꝙ obligatio non tollitur tẽ
poꝛe cum ſit iurugentium: vt dicta.l.obligationum ferc.
ſed actio que eſt iuris ciuilis bene tollitur pꝛeſcriptionc

Reciſo⸗ ⁊ tempoꝛe:vt dicta.l.ſicut.⁊.lomnes.(¶ Item quero quã⸗

ria actio do naſcatur reciſoꝛia reſtituta: dicunt quidam ꝙ ſtatim

qñ naſcat᷑ vſucapione cõpleta datur a pꝛetoꝛe moꝛtuo ſcʒ ſemiuiua

Rei vẽdi vt rei vendicatio

vnde poſtea in ea pꝛetoꝛ viuus inſufflat ſpiritum vite nec
mirum ſi ſtatim dat:quia id qð fit a pꝛetoꝛe moꝛtuo vel s
lege poteſt fleri ab hoĩe:vt.l.iunius diophãtus.ff.de mi⸗
noꝛ.⁊ quia incontinenti eſt nata ſᷣm eos poteſt ei directe
pꝛeſcribi anno vtili. Alij dicunt ⁊ hec eſt communis opi⸗
nio ꝙ naſcitur demum reſtitutione habita ⁊ hec vera in
actione que per pꝛeſcriptionem tollitur ipſo iure.ſed in il
la que ſolum eliditur vt eſt in perſonalibus ſ̃m glo.nata
eſt ab initio:ſed eſt inefficax pꝛopter pꝛeſcriptionem: ſed
reſtitutio remouet obſtaculuʒ pꝛeſcriptionis ⁊ reddit eã

efficacem:quando ergo tollitur ipſo iure per pꝛeſcriptio⸗

nem vtilis naſcitur demum reſtitutione petita:⁊ per hoc
cum non ſit ante natiua non poteſt ci directo pꝛeſcribi:ſʒ

eius natiuitati.i.officio quo mediante petitur reſtitui vn

de pꝛeſcribitur anno vtili hodie quadriennio:vt ⁊ in.l. cũ
notiſſimi·S· eodem iure·j·de pꝛeſcrip.xxx.an.⁊ hec eſt cõ⸗
munis opinio.

Be aliena. mutandt iudicij
cauſa facta. Mubꝛica.

R PBP

ffectus.hoc dicit. vel dic ꝙ due cauſe
pꝛoducunt duos effectus.nam domi⸗
nium mihi parat vendicationem: alie
natio actionem in factum. Pꝛima ex
poſitio pꝛime glo.eſt vera non ſecũds
⁊ ideo quero ꝙ ſũt neceſſaria ad hoc
nihi competat. Dicunt quidã ꝙ duo.ſ.

catio ad h 5 ego ſum dominus ⁊ ꝙ aliquis rem meaʒ poſſideat als

vt alicuiꝰ

ego poſſiderem non poſſet mihi competere reivendica

petat qͥt tio ⁊ hoc ſentit glo.in.i:.certi iuris·j de rei ven.que dicit
ſũt neceſ⸗ ꝙ ille qui vult cedere rei vendicavionem pꝛo re quaʒ poſ⸗

faria.

ſidet ꝙ cedit competituram ⁊ non competentem:ſed hoc
non eſtverum:quia immo ex ſolo dominio cãtur mihi rei
vendicatio ⁊ ipſam habeo licet poſſideam et hoc pꝛobat
hec lex ſᷣm vnam litteram. Exercitium tamen rei vendi⸗
cationis non habeo niſi cum alijs poſſidet quia meip⸗
ſum cum poſſideo conuenire non poſſum: ⁊ ideo dicit
lex ꝙ ſi ego conueni aliquem rei vendicatione qui tunc

non poſſidebat rem meam ſed iudicio pendẽte cepit poſ

ſidere / ex cadem inſtãtia recte fiet condemnatio:quia mi
hi non ſuperuenit ius de nouo:ſed poteſtas dirigendi rei
vendicationem in illum:vt.l.ſinautem.S. poſſidere. ff. de
rei vendi. Item quero quot ſunt neceſſaria quo ad hoc
vt competat actio in faceum ex hoc edicto ⁊ dic vt gloſ.
¶ Item quero an etiam in alienantem deturvtilis in rem

Hõä Ad poſitioneʒ
Bm in rem. cauſe ſequitur

quia dolo deſijt poſſidere Reſpondeo ſic.ꝗ¶ Item quero Actto ĩ ſ
an actio in factuʒ ex hoc edicto tollatur per directam rei ctũ an tol
vendicationem que competit contra emptoꝛem⸗⁊ dic ꝙ lat . dire⸗
non vt gl. quia vna datur ad rem / alia ad intereſſe.¶ Itẽ ctã rei vẽ⸗
nũquid tollitur vtilis in rẽ que datur in alienãtẽ quia do dicatiõeʒ.

lo deſijt poſſidere tollitur per actionem in factum ex hoc
edicto.iReſpondeo ꝙ non eadem ratione. Pꝛeteres illa
que datur quia dolo deſijt poſſidere non pꝛopꝛie dicitur
vtilis in rem:ſed debet dici directavtilitervt ſic variatio
flat per aduerbium ⁊ non per nomen cum fiat variatio ex
parte reivt.S.de nego.geſt.l.curatoꝛis.⁊ ibi dixi. ⁊ ideo ſi
cut directa directo que competit contra emptoꝛem non
tollit actionem in factum competentem contra alienan⸗
tem: ita non debet eam tollere directa vtiliter que com⸗
petit contra eundem.¶ Altimo quero an directa in rem
que competit contra emptoꝛem tollat vtilem in rem /vel
directam vtiliter que competit contra alienantem ideo
