venit / vt. l. minoꝛ .l. Pfecti.ff. de minoꝛ. aut vult interta ciendo acta pꝛime cauſe ⁊ ex eis pꝛonunciando ſm es q fuwr
ri/ ⁊ poteſt ſ̃ je d5 anatorigs als nõ I. d. l. ab erecutore dixi.S. ti.ij.l.ſi vt pꝛoponis.j. iei⸗
de ap. aut vult addere/⁊ pᷣt circa acce oꝛia/⁊ eadẽ die cir e Z . it i ellatniͤſ
ca alia nõ / vt. d. l. paulꝰ. ff. de re iu. aut vult debitũ ex ſnia G S arb iter . Leanne e rroꝛ faeit in⸗ ſeſgrenor
remittere:⁊ tũc ãt ſnĩa ẽ lata oꝛdiario iure ⁊ nõ pt aut ex⸗ n tur pꝛo veritate.¶ Hec lex habet tres lectu.po NN
oꝛdiariovt ĩ młcta⁊ pᷣt ex cãvt d.l. illicitas · S. fl · ff. ð of. p. E u= nam caſum in ſeruo delegato que eſt magis du nſtioner
T atutis Non ſufficit ſnĩam ſcribi niſi bla ⁊ ad ipſam opponam ⁊ alias declarabo. ſſite
(ET V⅛Mτ n¼ ybo pꝛoferatur nec vᷣbo pio ¶ Sppo /ꝙꝙ ſententia lata per ſeruum non teneat cui cau Seruꝰ an nader
Sacerdo vze vm ferri ſufficit niſi fuerit i ſcriptis redacta.h. d. ſa delegari non poteſt: vt. l. cum pꝛetoꝛ·S. non poſſunt ff. poſſit eſſe agtehent
tes debẽt † YAEx tex. deſcripti recitatione. ¶ Mor. ar. de iudicijs. Timoꝛc huius contrarij hic non ſignati ſunt iudex 1ſi Geſtlat
legere offi contra ſacerdotes qui dicunt officium menti/ q; debent hic tres lecture. Sed illa que loquitur in eo qui crat ſer= ferat ſetẽ⸗ N
ci ⁊ non ſuꝑ libꝛo legerel Nomen ⁊ ſic carebit nomine⁊ per vpũↄs uus et putabat liber eſt magis dubia q; alie ct circ⸗ eam tiã an va⸗
menti die ⁊c effectu / vt. l. anulo. S. de fer. 2 quero ſic. quid faciat ſententiam valere an delegatio an leat:
cere. ¶ Sp. nonnc ⁊ illi qui neſciunt legere eliguntur in iudi⸗ poſſeſſio libertatis an communis erroꝛ: NReſpondeo de⸗

—₰„ „ „₰ℳ „ „
Kn De Bentetijs et interlocutioibus om. iu. Jo. 11.
ecalnd legatio cõfert iuriſditionem:ſed per ſe nõ poteſt niſi alia hoc cũ hic loquat᷑ de ꝓcura.ſiſci.qui cognoſcere dz inter
r dinn ſubſequatur quid ergo hec operatur:nunquid quaſi poſ⸗ pꝛiuatũ ⁊ fiſcũ. Itẽ quõ hic ꝓnunciauit inter duos pᷣua⸗
urni leſe ſeſſio libertatis hoc facit:certe non:qꝛ illa quaſi poſſeſſio tos.ſ.inter fideiuſſoꝛẽ ⁊ reũ pncipalẽ vt hẽant illa bona:
ielliti non pꝛodeſt veritate comperta vt.l.circa.ff.de pꝛobatio. vt õʒ.l.j.S.de iuriſ.om.iud. Rñdeo ꝙ hoc ↄtingit qꝛ hic fl
Nenickei ſed hoc facit cõmunis erroꝛ.⁊ ideo hoc anno vidi dubi-⸗ deiuſſoꝛes fiſco obligati erãt ꝓ reovt.l.veꝝ·S quiꝓ alio.
elerſi tari de quibuſdã auditoꝛibus dñi legati:an valeret eoꝛũ hic alleg.innuit ꝙ hic fuerunt due inſtãtie: vna pmo qꝛ
V ſententia:qꝛ de delegatione dubitabat᷑ ⁊ dicebat᷑ ꝙ vale⸗ fiſcus còuenit fideiuſſoꝛeʒ ⁊ exegit.ſcõa fuit:qꝛ fideiuſſ.
Puefiftue bat:qꝛ erant in quaſi poſſeſſione delegationis: ego dice · exacti egerunt fiſcũvt eis cederet actiones cõtra reũ ⁊
tinuniie bam ꝙ hoc eſt verum / donec contrarium reperiatur: ſed pignoꝛa ſibia reo data det fideiuſſ.¶ Sʒ qꝛ littera noſtra
(Anen magis hoc facit cõis erroꝛ ne vitiẽt᷑ geſta coꝛã eis facta. nõ ſonat ꝙ fuerũt hic due inſtãtie:ideo pone ꝙ fuit tatũ
dilrectn ¶ Item opponitur ꝙ iſte non potuerit reuocari per do-⸗ vna inſtãtia.ſ.qꝛ fiſcus cõueniebat fideiuſſoꝛes debitoꝛ⸗
hſlannn, minum vt ſeruus cũ ſit factus liber.ſᷣm opi.que nõ.in.l. ſui ⁊ ipſi dicebat nos ſumus parati ſoluere.ſed volumus
unfnbe. barbarius.ff.de offi.pꝛe.Sol.ibi fuit populus romanus nobis cedi ius a fiſco õ debitoꝛeʒ ⁊ ꝙ nobis dʒ pignoꝛa

dedit ei iuriſditionem qui eum poterat facere liberum ⁊
pᷣſumitur qð feciſſet ſi ſciuiſſet.at hic iudex eum delega⸗
uit qui eum liberũ facere non poterat.¶ Item opp.ꝙ er⸗

Erroꝛ cõ⸗ roꝛ non faciat ius:vt.l.iij ·S·ſubtilius.ff.de cõdic.ca da.
munis an Sol. diſtingue qꝛ aut erat erroꝛ ſingularis ⁊ nõ facit ius:
ſẽꝑ faciat vt.l.iij · S· ſubtiliꝰ.allegat.Aut eſt cõmunis ⁊ tũc aut ſua⸗

debitoꝛis/⁊ ꝓcuratoꝛ ꝓnũciauit idẽnitatẽ fiſco foꝛe pᷣſtãẽ
dã ⁊ pignoꝛa fideiuſſ.dari per flſcum.
¶ Sp.ꝙ fiſcꝰnon poſſit dare fideiuſſoꝛi pignoꝛa debito
ris cũ ea non poſſideat ſʒ debitoꝛ.vñ videt᷑ ob.l.rẽ mihi.
¶S.·j.ff. cõmo. Rñdeo qꝛ erãt penes fiſcum. Sed qũo po
tuit pꝛonũciare in pꝛeiudiciũ rei pᷣncipalis.Rñdeo quia

ius. det cõmunis vtilitas ꝙ habeat᷑ pꝛo vᷣitate ⁊ habet᷑: vt. l. reus erat pᷣſens ⁊ ſibi pᷣiudicatur pꝛopter pᷣſentiam:vt.l.
teraäffing, barbarius. ff. de offi.pto.aut ſuadet oppoſitũ ⁊ nõ habe ſepe.S.ſʒ ſciẽtibus.ff. de re iud.⁊ iſta lec. conuenit lr̃e⁊·S.
dapſhoente Pꝛ0 veritate: vt.l. nõ rõne.ff. de legi.⁊.l.decernimus S. qui pꝛo alio. hic allega. nihil facit hic. ¶ Itẽ op.ꝙ ſnĩa nõ
de epiſco.⁊ cleri.aut non ſuadet pꝛo/nec cõtra.⁊ tunc aut teneat cũ ſit lata ſub cõditione:vt.l.jS.biduũ.ff.qũ app.
Sidin rPedie rane vobeak groeritare. aner. t non ſit. Sol. vt glo. M
E,& .i expedit/⁊ non habet᷑ vt colligit᷑ ex.l.j.G.fi.ff. quãa ct. S——Rrr”õ . incon⸗ Sni
uti ſ dehecu eſt anna. 7 ad mace. 3enodomms. 1.1 iqs pr̃em. 7. —☛ B m ſenten tiam. Karn e zon n an .
Nnngehödi Dicã ergo ꝙ hic cõis vtilitas ſuadet erroꝛẽ hẽri pꝛo ve⸗ ſniam nullã. h. d. ¶ Quero que hic vitiãt ſentẽ incõgruꝰ.
udinhgritn ritate: ⁊ ideo habetur vel ſaltim pꝛiuata errãtium/ne vi⸗ RAtiã: Rñdeo duo: qꝛ in ſecreto loco tulit cum de
ſaſt ſtine tientur geſta coꝛam eo:vt hic.⁊.l.j.ð.de teſta. buerit ſeruare locũ maioꝛisvt.l.pe.ff. de iuſti. ¶ iu.
enk iltn ¶ Item quia non coꝛam officialibus /ſed an hoc ſit verũ
dmäiſſ N R eſe Sententia que cõtinet condem2ꝛ ꝓdicam.
cprchnſt NMe. S. nationem vel abſolutionem vel ¶ Ob.ergo ad pꝛimũ ꝙ poſſit pꝛonũciarivbiq; dũ tamẽ
loſnuntnſ, equipollens valet: ałs non habet robur ſnie. in loco honeſto vt.l.ſi cũ dies · S. ſi arbiter. ff. de arbi. So.
dicg uſiſt R=W hoc dicit cum. l. ex ſtipulatione. aut iudex eſt oꝛdinarius ⁊ dʒ locum maioꝛis tenere ałs
furwn n ¶ Ad hoc op.de ſentẽtia appellationis.Et ſolu.vt glo. nõ vʒ ſnĩa:vt.d.l.pe.ff.de iuſti.⁊ iur.⁊ hic.Aut erat deleg.
debentdini, quia cõtinet equipollens. Adde hic duas q̃ſtiones quus ⁊ põt quolibet loco dum tñ honeſto vt in contra.⁊ ita co⸗
tplſſtm habes in quaterno. But. coꝛ.pꝛimã ⁊ ſecundã partè glo. Itẽ quero an coꝛã offi⸗ Snĩa an
locdiemt SA R Vbi omittit᷑ oꝛdo iudicij ma⸗ cialibus debeat ferri ſnĩa:glo.ꝙ non.Tu potes ſuſtinere dẽat ferri
dammwplfen 2 0 ata. xime pꝛefixus a.l. vitiatur qd texſic:qꝛ certum eſt ꝙ ſnĩa dʒ ſcribi: vt.S.ti.ij.per totum. coꝛã offi⸗
unmnzbfkfit WAigitur. h. d. Pone caſum in nube poſtea quere Ergo opʒ ibi officialẽ eẽ qui ſcribat eẽ. ⁊ ſi dicas nonne cialibus.
nihi. Hii ,fF. l. 2 diſtinguam 7 queram. otuit ille ſcribere.Rũñdeo non/qꝛ ille qui inchoauit ſcri
ktalis ſf ¶ Sp. ꝙᷓ oꝛdo nõ vitiet ſnĩam ipſo iure:ſed remedio ap⸗ ere acta dʒ ſentẽtiã ſcribere: vt.lpꝛecipimus.j.de app.
ſona 7Nl pellatiõis:vt.ſ. de appel.l.j.p. So.vt glo.ĩ flne.Hic ergo ꝙ 2.l. j. S. de ſpoꝛ. ⁊.l.vbi.ff.de iudi. Et ſi dicas nonne po⸗
actibus iti aut quero de oꝛdine in ipſa ſentẽtia/⁊ circa ipſam ⁊ iſte tuit ſcribere ãte ⁊ tñ non eẽ dum fertur ſnĩa.Rñdeo non/
rahituryptl omiſſus vitiat ſnĩam: ſed iſta non ſunt exẽpla huiꝰ l. ſen.qꝛ dz inde conſicere cũ fertur publicũ inſtr̃m: vr.l geſta.
oat werti ſunt. S. titu. j per totum. Aut quero de oꝛdine inſtãtie ad dere iudi ⁊ hec vera vbi reqrit᷑ ſcriptura in caſibꝰvoi nõ
en pcura ſentẽtiam vt de litis conteſt. ⁊ iuramẽto calũnie.⁊c.Et requiritur pot pꝛocedere glo. —. .
Kcontant talis oꝛdo omiſſus bene vitiaret ſnĩiam:vt in aut.de exhi. J bera Hegreſſus mihi cõpetẽs ðᷣ aucto
oſerm A 5S· ſancimus. ⁊· S. ſuſcepto.⁊ ita intelligitur hec lex. Aut NeRE Rerẽ meũ re euicta nõ reddit ſnĩam
ſicontrummne quero de oꝛdine plurimũ inſtãtiarum ad inuicem/a talis nulla lata ſuper auegale,.
tinivdicot nõ vitiat ipo iure.vt.l.j.j..de appel.Et eſt argumentũ ad a. Pꝛimo op. a gne dieſt datares in ſo
ſeruakoinße⸗ q̃ſtionẽ de facto:nã creditoꝛ cõuenerat pignoꝛis poſſeſ⸗ lutũ ꝙ re euicta reuertatur a dri n actlon ex empto ⁊
qt Ntengen ſoꝛem/nõ excuſſo debitoꝛe pꝛĩcipali qᷓrebatur an teneret non ad pꝛimitiuã. Uñ videt᷑ . iĩpꝛe iũ i· de euic. So.
uſcti ſnĩa lata cõtra pignoꝛis po ſeſſoꝛẽ videbatur ꝙ nõ:qꝛ eſt hic ſunt due ſo. in glo. iunge ſimul:⁊ dic ꝙ au ras vaturi
ſnalitenen omiſſus oꝛdo iuris ð hanc legẽ. Sed dic ꝙ ĩmo tenet:qꝛ· ſolutũ pꝛo re:⁊ tunc re euicta recurritur ad pꝛimitiuã ſi⸗
nn M non fuit omiſſus oꝛdo iuris vnius inſtãtie ad ſe ipſam: ſj ueſfuerit actũ ꝙ poſſet rediriſiue non. aut dat᷑ res ꝓ pecu
luiſlen vnius inſtãtie ad aliã: nam in vna iſtãtia dʒ pꝛimo cõue⸗ nia:tunc reditur ad pꝛimã ſi eſt actũ ałs non:ſʒ ad actio⸗
Eghun 6 niri debitoꝛ pꝛĩcipalis in alia fideiuſſoꝛ poſtea:⁊ ideo ta-⸗ nẽ ex empto vt hic. Et rõ pᷣmiſſoꝛũ eſt:qꝛ quãdo res dat᷑
b ſetn Snrnia an lis oꝛdo omiſſus nõ vitiat ſnĩam ſm ea que.S.dixi.¶ Itẽ pꝛo re eſt qdam ſpecies permutationis ⁊ in permutatioe
Peitnmne vitiet᷑ ſi iu quero an ſi iudex cognitionẽ cãe omittat vitiet᷑ ſnia qua res dʒ fleri accipientis: vt.l.j.de reꝑ ꝑmu. ⁊ niſi res flat
genn n dex omit⸗ ſi iuris oꝛdine nõ ſeruato. Glo.videt᷑ tenere ꝙ non. in oo accipiẽtis non liberat᷑ tradẽs:vt.d.l.j.in fl. de re.permu.
Naengni tat cãc co⸗ ꝙ repꝛobat illud exemplum in hac.l.ſed dñs Mar. dicit poteſt ergo agi pᷣmitiua actione ad debitũ. Itẽ cõdictio
Urchihte gnitionẽ. ꝙ vitiatur: qꝛ cognitio cauſe eſt de oꝛdine debito / ⁊ debz ne ob cam vt ſe reponat in obligationẽ ſi alter reum libe
Noſervene ſnĩam pcedere/ſic ⁊ ĩ arbitro qui eſt electꝰ:vt de iure litẽ raſſet. Itẽ actione pᷣſcrip.verbis ad intereẽ /vel vt imple
— decidat:nã ſi incõtinenti nulla cognitione facta vult ⸗-⸗ at quo conuenit.vt.ff. de rerum permuta.l.j.in fin. Sed
3 nunciare non pot ꝙ; pꝛobatur ſic:arbiter hʒ ſimilitudinẽ quando datur res pꝛo pecunia eſt quaſi emptio:de cuius
mis nnſtn ludicis: vt.l.rem non nouam. S. de iudi. ſed iudex non d; natura noõ eſt vt detur ſed vt aerrer ideo debitoꝛ tra
efttenmntn cognitionem omittere:vt.l.iudices.S. de iudi.⁊.l.de vno dẽdo adimplet omnia que vei et: v ideo a vꝛuntriu⸗ ner⸗⸗
zwanat 1 quoos. ff. de Ie iudi. ergo nec arbiter. ¶ Item querit glo. one omnino liberatur licet alia nrattir dicta.l.ſi
oqtecin an ſi iudex no publicauit dicta teſtiũ valeat ſnia ego pu dium. niſi expꝛeſſe dixerit q ita demum vu . a pꝛimao
ſrabo. to ꝙ teneat:qꝛ nõ omittitur oꝛdo:ſed potius ð ius litiss gatione recedere ſi res irreuocabiliter ſua flat:quia fune
gortortge,⸗ toꝛis eſt lata:⁊ ideo tenet mero iure. Buk. videtur dari in obligatione: vt. l. qui res. in Hrincibt
cſolſete P! „ Licet ſentẽtia nõ poſ-⸗ de ſolutioni. ff. .l. deferre.de iure fiſci.Et ideo ſi res poſ
ſcni,, 4 Bm eoꝛum. ſit ſub conditione ferri ea euincatur apparet ꝙ data non fuit: ⁊ ideo pꝛima obli⸗
N e lata tñ tenet. Vel dic ꝙ z non debeat ferri ſub gatio durat: ⁊ ex ipſa poterit agi cum reus ex ſua parte
nddec R . AαNconditione: pôt tñ ferri ſub modo. h. d. Pone non impleuerit id quod debuit: et ita apparent vera
6 ſec caſum vt glo.ſonat. ¶ Quero an iudex ita debuerit ꝓpnũ⸗ eſſepꝛedicta. ¶ Conclude ergo tres caſus: quia aut res
nein ciare vt hic fecit? Et glo.videt᷑ dicere ꝙ ſic. Sed quomõ datur in ſolutum pꝛo re:tunc contractꝰ eſt ber nuraris

Butrigarij Gecũda pars ſuper Septimo libꝛo Codicis
oppoſitiones foꝛma ⁊ veritatem.l.collige.

de cuius natura eſt dari ⁊ ſi non detur qꝛ euincitur tũc re a7
¶ NMota id quod dixi in ſummario. ¶ Pꝛimo op.ꝙ va

curritur ad pꝛimã:vt.l.j.ff.de re.permu.⁊ hoc vᷣʒ vnã lec.

aut datur res ꝓ pecunia ⁊ tunc eſt contractus emptionis
de cuius natura eſt rem tradi ⁊ non dari:⁊ ideo ille qͥtra
didit impleuit qð debuit:⁊ ideo ad pꝛimam actionẽ non

leat ſentẽtia ⁊ ſit interlocutoꝛia: vt.l.generaliter.in pꝛin.
de iureiu. So.vt ĩ glo.⁊ male:qꝛ hoc non fuit intentio no
ſtre legis ꝙ ſi iuramẽtũ pᷣcedat ſnĩam vel econtra ꝙvitie

tur ſnĩa:ſʒ voluit dicere ꝙ hic voluit diffinitiue iudex ꝓ⸗
nunciare ⁊ hec diffinitiua non continet condemnation?
vel abſolutionem vel equipollens:⁊ ideo non valet vt ꝓ
bat tex.non tamen addat ⁊c.¶ Item op.ꝙ hic videtur in Snia lata
nuere ꝙ ſi dixiſſet abſoluo ſi iuraueris ⁊ ſic ſub conditio ſubaqitio
ne ꝙ teneat op. de.l.j·S· biduum.ff.quãdo app.ſit.Sol.vt ne an v⸗ orptyt

Regreſtꝰ eſt regreſſus ſed advtilẽ ex empto:vt.d.l.ſi pꝛedium·j.de
an poſſit euic.niſi expꝛeſſe fuerit dictũ ꝙ ita demum intẽdit rece⸗
hr̃t ad pꝛi dere ab obligatione ſi res irreuocabiliter ſua fiat/quo ca
mã actio⸗ ſuvidet᷑ eẽ dari in obligatione:⁊ ideo non liberatur debi
nem. toꝛ ab actione pᷣma niſi res flat accipiẽtis:vt.d.l.qui res
in pꝛin.ff. de ſolu.aut datur ĩſolutum qᷓ;titas pꝛo reyel qᷓ;

titate:⁊ tũc cum de natura q;titatis ſit vt detur ⁊ fiat ac gloſ.Et ideo collige ꝙ aut iudex pꝛonunciat ſimpliciter lest. iiiſinns
cipientis vt.l.qui concubinã.ff.de le.iij.idẽ dicã quod di iuſiurãdum pꝛeſtari ⁊ tenet ſententia ⁊ habet vim inter⸗ ucot
xi vbi res ꝓ re datur:vt plene dixi in.l.eleganter.in pᷣnci. locutoꝛie:vt dicta.l.generaliter.in pꝛin.Aut vult diffini 6 non
ff. de pig. ac.¶ Sed qͥd dicemus in creditoꝛe qui pꝛecede tiue in cauſa pꝛonunciare:⁊ tunc non ſufficit ſi pꝛonunci ſun
bat alios tꝑe in hypotheca.⁊ in perſonali ⁊ res aliqua fu et iurãdum ⁊ nihil aliud vt hic.¶ Sed ſi dicat abſoluo ſi ſiinnen
it ſibi data ĩ ſolutum a debitoꝛe modo alij creditoꝛes po⸗ iurauerit valet ſi ſtatim iuretur vel modicum poſt/ſecus . iren
ſterioꝛes conueniunt eum qui accepit in ſolutum pigno⸗ ſi ex interuallo:vt dict.l.generaliter.⁊ hoc habes ex pꝛi⸗ ⸗ jtno
raticia ad illam rem ipſe opponit ꝙ fuit pꝛioꝛ eis / ipſi re mo contra.i Ex ſecundo collige ꝙ ſententia poteſt ferri nolen
plicãt ꝙ bene verũ eſt ꝙ fuit pꝛioꝛ in hypothecaria ⁊ in ꝑ ſub conditione que debet exactis ſub alia extrinſeca nõ: wg 1
ſonali ſed ille ſunt extincte per ſolutionẽ ei factam ⁊ ha-⸗ vt not.hic ⁊ bñ ⁊.j.de fruc.⁊ li.expen.l.terminato.in glo. fn Pcn
bet nouamvtilem ex ẽpto ⁊ iſti ſunt pꝛioꝛes in ſuis actio q̃ incipit ꝙ eſt vbi ⁊c᷑. Et ſunt hec in argumẽtũ ad qonẽ fin ncd
nibꝰ q; iſte in ſua noua.Quid ergo erit an poterint ſe tue quã pꝛidie vidi:nã iudex appellationis ꝓnũciauit bñ ap gnece
ri: certe creditoꝛ debuit ab initio ſibi pꝛouidere per pa⸗ pellatũ ſi ex ꝓbationibꝰfactis apparerẽt vᷣa eẽ ea q̃ in li⸗ nnrt⸗
ctum / vt non intelligeretur a iure pignoꝛis eſſe receſſũ ni bello appellatiõis erãt contẽta ⁊ bñ fecit ar.huius glo.⁊x Klur e
ſi res irreuocabiliter ſua fieret per ea que.S.dixi.i¶ Sʒ qͥd l.terminato:j.de fruct.⁊ li.expeñ.Hic fuit q̃ſtio talis ſta⸗ GE
ſi ſibi non pꝛouidit. Reſpondeo aut res data inſolutum tuto cauet᷑ ꝙ q̃libʒ qõ crĩalis finiat᷑ ifra duos mẽſ.modo int mnt
fuit debitoꝛis ⁊ ſic fuit factus dñs creditoꝛ ſi alij credito qꝛ tot exceptiões fuerũt oppoſite ꝙ q̃ſi erat lapſũ tpᷣs du nnenlt
res eam aduocant vt pꝛedixi:tunc in rebus alijs debito oꝛũ mẽſium/x nondũ erat ꝓbatũ qrebatur quałr poſſet ſcles hin
ris ſui durat ſibi generalis hypotheca.pꝛima: quia nõvi ptãs pꝛonunciare ⁊ fuit conſultum ꝙ ꝓnunciaret ſic ab⸗ rdterm
detur voluiſſe a iure pignoꝛis recedere dato ꝙ hoc non ſoluo reũ ſi appeat eũ ex ꝓbationibus factis ⁊ flẽdis ab Nench⸗
expꝛeſſerit niſi res irreuocabiliter ſua fieret vt.l.elegãter ſoluẽdum ⁊ vʒ ſnĩa:qꝛ depẽdet ab actis.¶ Verũ glo.ſub Gnpenſan
in pꝛin.ff. de pig.ac.⁊ hoc pꝛeſumit lex eum ſenſiſſe ne di⸗ dit ꝙ ſi iudex dicit ſic/ſi iuraueris abſoluã ꝙvaleat ꝙ nõ go.nnul
ligẽtia ſua quã habuit in debito exigendo ſit ſibi dmno eſt verũ:qꝛ verba futuritꝑis non diſponunt niſi per mo⸗ ſon poie⸗
ſa:vt.ff.de ſepara.l.debitoꝛ. Durat ergo ſibi hypotheca⸗ dum interlocutoꝛie:vt dict.l.generaliter.ſed valet ſi di⸗ le edpot
ria:ſed perſonalis eſt extincta per ſolutionem ſibi factã. cit abſoluo ſi iuraueris:⁊ ideo quidam fatuus iudex qui modume
In rem autem quam habuit in ſolutum non poteſt habe⸗ ſapienti commiſerat conſilium cauſe reſtitutionis ⁊ con⸗ tennzer
re hypothecariam cum ſit factus dominus eius:vt ·j/de ſultoꝛ cõſuluit minoꝛem reſtituẽdum ⁊ bñ / iudex fatuus gun ece
reg.iur.l.neq; pignus.habet tamen ius quaſi pignoꝛis ? lecto conſilio per vocẽ dixit ⁊ ego ſic pꝛonuncio ſcilicet ſanrie/
retentionis contra omnes donec ſibi de debito ſatiſfiat: minoꝛẽ reſtituẽdum ⁊ male:nam quis debʒ eum reſtitue er iuſtit
quia videtur ſibi ipſi ſuccedere: vt.ff.qui po.in pig.ha.l. re:⁊ ideo debet dicere per verba de pꝛeſenti/⁊ ego eum conueniri
creditoꝛ/S. cum ex cauſa.⁊.ij.ſi anti.cre.l.j.⁊ ibi no.⁊.j.di⸗ ſic reſtituo. deiudi⸗e.
cam.⁊.l.iułG offerri.ff.de actio. emp. Si autem debitoꝛ = di Snia põt ferri grece inter gre⸗ lni benepe
non erat dominus illius rei quam dedit inſolutum ⁊ ſic lces *cos/ latine inter latinos.h.d. ſeratcom
aduocatur per verum dñm a creditoꝛe:tunc in illa re cre A¶¶ Ad euid entiã eſt ſciẽdum ꝙ ſnĩa dʒ ferri co lnlegatio⸗
ditoꝛ non poteſt habere ius pignoꝛis cum non ſit debito VAram partibus:vt.l.devno quoq;.ff.de re iudic. ue: quis
ris. Sed ſi data fuit ſibi res pꝛo pecunia habet nouã vti⸗ ⁊æ non dicitur coꝛã illo qui non intelligit: vt.l.dies·co⸗ lle lernanf⸗
lem ex empto:vt dict.l.ſi pꝛedium.⁊ cum illa habeat hy⸗ rã.ff.de arbi.cũ ergo latinus intelligeret vᷣba greca nec inleusm

pothecariam antiquã in alijs bonis debitoꝛis per quain
omnibus pꝛefertur. Si vero fuit ei data res pꝛo re habet

grecus latins:⁊ ideo dʒ ferri grece inter grecos/x latine
inter latinos ⁊ hoc poſſet foꝛmare per modũ ↄꝛij.(¶ Sed

E; xon ali
onaadat

pꝛimã perſonalem ⁊ hypothecariam ſaluã per quam po⸗ nũquid debebit ferri vulgariter inter illitteratos. Nide ſegocio.“
teſt petere rem ſibi debitã vt hic. Item poteſt agere pꝛe⸗ tur ꝙ ſic per ea q̃ dixi ⁊ per glo.hic poſitã/qꝛ ałs non itel (Indo
ſcrip.verbis vt ſibi impleantur pꝛemiſſa vel intereſſe pꝛe ligerent:ſed dic contra:qꝛ ibi debent eſſe ꝓcura.⁊ aduo⸗ Pogls vel
ſtetur ⁊ ſi lideraſſet debitoꝛẽ per acceptilatio.poteſt age⸗ cati qui ſciunt litteras ⁊ intelligunt. ltlexper
re condic.ob cãm.vt ſe reponat in pꝛiſtinam obligationẽ S E NMõ eſt exẽplis ſʒ legibꝰ iudicãdũ. Ueetert
vt pꝛobãtur hec in.l.j.in fin.ff.de rerum ꝑmu.⁊.j de pᷣſcri k mo. ¶ Nota ꝙ iudex non dʒ ſeqᷣ ſnias ſtöno.
brlg ver is.l.j.in fi.cum ſimi. Euolat emiſf niſt in Eheai ronen⸗ tunc non ſequnn eg nmuitergo
uolat emiſſuz HVadqꝛ ſic iudicatũ fuerit:ſʒ qꝛ ius ita vult ſicut ſa⸗ ſentent
D Blſt lententi am.irreuocabile v⸗ ciunt fraͤcigene qui ſeruant röneminon qꝛ lex hoc dicit Franclge luſeneti
VWV Aũ vbi iudex diffinitiue pꝛonunciat.h.d.¶ Hi⸗ qꝛ.ll.non alleg. ſed qꝛ ratio vult ſic.¶ Itẽ nota ꝙ non eſt nean ſer⸗ bitengo

GH. Ram Quide hanc.l. in partes tres:quia in pꝛima po⸗
nit dictum vſq; ibi nec enim. In ſecunda ponit pꝛimam
oppoſitionẽ contra dictum vſq; ibi nec interlocutiones.
In tertia ponitur ſcðᷣa oppoſitio contra dictum vſq; ĩ fi⸗

nem ¶ Quero an ſnia lata ſuper cã poſſeſſionis ſit diffini

exemplis iudicandum.

catur:⁊ tñ ↄſuetudo exẽplis ĩducit᷑:vt.l.jxq̃ ſit lon oſue.
So.aut ſnĩa ĩducit᷑ vt cà ĩmediata:qꝛ dico ſic iudico:qꝛ

uant ronẽ
¶ Op.ꝙ exẽplis ſit iudicãdumyt.l.j·S. caſũ.ff. de poſtu. legis i iu⸗
Lot dicã ſuper glo.¶ Itẽ op.ſic ex conſuetudine iudi dicando.

„* *

Snia lata tiua?⁊ dic ꝙ ſic vt gl.¶ Item quero an interlocutoꝛia ali alłs ſic fuit iudicatum ⁊ malefacio. Aut inducit᷑ vt cẽ re⸗ ſchnen
ſup cã poſ quid diffiniat: ⁊ dic ꝙ ſic vbicũq; fertur ſuꝑ exceptione mota qꝛ dico iudico ex cõſuetudine q̃ a ſentẽtijs eſt ĩdu⸗ icicoei
ſeſfiõis an emergenti vt ſatis ex glo.colligitur. cta bñ dico. Vel dic ꝙ nec directo nec per mediũ iudice –W
ſit diffini⸗ lli Interdicere pr̃ie eſt ſpecies relega⸗ tur ex ſentẽtijs /ſz ex tacito conſenſu populi a quo ↄſuetu Uesrntttm
tiua:⁊ an ĩ E B tio.⁊ ideo ſoli oꝛdinario competit. do cauſatur nõ ex ſentẽtijs:vt.l.de quibus..de legi. lied aid
terlocuto⸗ Ex Vh. d. Hic videtur caſus ꝙ relegatio non tr⸗ ¶ Itẽ op. de. l. fl · S. de legi. Sol. ibi erat diffinitiua lata 3 1 fuiniigf⸗
ria aliqd Aſeat per delegantem: qꝛ ſoli oꝛd inario cõpetit Spncipe ĩ ↄdictoꝛio iudicio totũ negociũ examinauerat.⸗ ſmneng
diffiniat? ⁊ hñti merum imperiũ:nã hic eſt ſpecies relegationis v· ¶ In gloſ. qque incipit nota.in fi.ibi ⁊ magiſtratũ. Sol. N klariit
l. relegatoꝛum.ff.de interdic.⁊ rele. ibi nõ iudicatur exẽplis lʒ exempla ĩducãtur ad compꝛo ftun inde
ððð Snĩa non continẽs con bationẽ iurium.¶ In glo.que incipit hec ſint. ibi que ſen aalli
S m iud EV. demnationem abſolutio tẽtiam m Jo. licet videatur occaſionari conſuetudo a “
In m vel equipollens non hʒvim diffinitiue h. ſentẽtia ſed vere cauſatur a tacito conſẽſu populivt.l de Pelge⸗
d. (Pone caſum in nube vt Ir̃s ſonat ⁊ dus quibus..de legi. ſdll

nis hiiſi
Mheritptigt

fterhuut
eitifini⸗
fadosni
ſſierrlgpifg

fthamn va,e

De Bentẽtijs et interlocutiõibus om.iu. Fo.XLVIII.

Juger i⸗ PF nani Scðᷣm iura cõia per recon⸗
cCompetẽs H . in pap l. uentionẽ fit iudex cõpetẽs
põt fleri aui non erat/⁊ ceſſat exceptio incõpetentis iu⸗

cõpetẽs ꝑ

Eakdicis. h. d. ¶Ad euidentiã eſt ſciendum ꝙ tria

recõuẽtio ſunt iura:nã pꝛimo eſt ius antiquũ.ff.⁊ illud eſt dictũ pa⸗

nem.

DH
N .

4

Phwsciareſ

usftistfiͤe
bſcignien
diponunt tiir.
rlte ſctflen
lanfunnin
nefeſtputane
um tbi uge
lic pzopunerſk,
nis debzeunt

epꝛeſeniag i

erigroete

e interlatins
mngſnindze
loq; ffden
igtt.r. die
gere whagtn
Mer grecceſe
er moci zi⸗
er ilitumns,
poſtiien.

teſe pantt⸗
. ,A
btnnti
ermmpt⸗
Uncrorbgir,
D
Inongeun
(Ninenn

Fait

ulne

Pꝛiuile⸗

piniani de quo fit mẽtio in hac.l. Itẽ eſt ius codicis qð
ponitur in hac.J. Item eſt ius nouiſſimũ aut᷑.qð cõtra in
aut. de excu. S. fl. ⁊ habes hic in aut᷑.hic poſita. Dhiuide

legẽ in duas pꝑtes:qꝛ in pꝛima ponitur dictũ papini.vſq;
ibi huiuſmodi.ibi ponũtur dicta iuſtiniani augmẽtatiua

ꝓ̈boꝝ papi.vſq; in fl. Ponã caſum in nube vt ir̃a ſonat.

cet q̃ſtiones foꝛmabo ⁊ opponã ⁊ ero bꝛeuiter expeditus.

¶ Quero pꝛimo quid addat iuſtinian? dictis papiniani⸗
NRũ.ſᷣm papi.reconuẽtio hẽbat locum in codem negocio
vt ſi ↄueniebar actione negocioꝝ geſtoꝝ vel tutele ⁊ ego

recõueniebã eũ ꝓpter expẽ. circa negociavſł tutelã: vt.l. j-
ff. oc ꝗͥ re. ad eũ.iudi.ea.⁊ hoc ſi iudex erat cõis actoꝛis

ct rei ⁊ nõ ałs. Quid ergo oꝑabat᷑ hec recõuentio. Rñ.

ꝗqꝗr tollebat puilegiũ reuocãdi domũ:vt.l.qui non cogit᷑.

ff. de iudi.a.lij·.S legatis. Quid ergo addit iuſtinianꝰ⸗

IRũñ. tria quia etiã de alio negocio poteſt recoueniri. Itẽ

ꝙ ſiue erat cõmunis iudex actoꝛi ⁊ reo ſiue non efficitur

competens ⁊ ceſſat exceptio incõpetentis iudicis. Item
dQqldit rationem.

¶ Op. ꝙ ea que debentur reo in condẽnatione non ve⸗

niant cum petita non fuerint ⁊ iudex non poteſt cõdem⸗
nare niſi in contẽtis in petitione. vt.l.ſolemꝰ.ff.de iudi.?

l. eduesS. item ſciendum.de edi.edic. Solu.vt glo.quia

hec determinat᷑ per illam vt veniat ſi petitum eſt ꝑ reũ.

Item op. ꝙ non ſit neceſſaria petitio: ſed ſola exceptio
compen ſationis vt inſti. de actio· S. in bone fidei. Solu.
glo. ⁊ male: quia ego confiteoꝛ ꝙ aut eſt tale debitum ꝙ
non poterat compenſari ⁊ non compenſatur. Aut eſt ta⸗
le qð poterat compenſari /⁊ tunc aut reus pꝛoponit per
modum compẽſationis ⁊ poteſt ⁊ vno iudicio ⁊ vna ſen⸗

tentia expediatur: a ita loqt᷑ lex ria. Aut venit per mo⸗

dum reconuentiõis/⁊ tunc opoꝛtet ꝙ petat ⁊ due erũt in⸗
ſtantie / ⁊ dueſententie. ¶ Item oppo. ꝙ non ſit de nouo
per inſtitiam inductum:vt coꝛam non ſuo iudice põt re⸗

cConueniri: quia etiam de iure veteri: vt.l.ij.S. legatis. ff.
de iudi. .l. qui nõ cogitur. ?.l.nulli.S. de iud. So.iure ve
teri bene poterat de eadẽ re reconueniri nõ de alia. Itẽ
ſi erat cõmunis iudex als non perdebat ergo pꝛiuilegi⸗

um legationis ſcilicet reuocationiz domum non ius cõ⸗
mune: quia non reconueniebatur ſi als non erat ſuus iu⸗
dex:nam facilius tollitur pꝛiuilegium qᷓ; ius commune:

giñ faciliꝰ vt.l.eius militis · S:militia miſſus.de teſta.mili.⁊ in aut᷑.
tollit q; de non ali.S· quoniam vero. ¶ Item oppo. ꝙ iſte textus
ius cõe. non addat de alio negocio:quia textus hic dicit de eodè

2

negocio. Solu.vt glo. .
In glo. que incipit licet nõ. in ft. ibi item ſcicndũ.qd.

no ałs veniet in cõdẽnatione niſi reus petat ⁊ ad hoc fa⸗

cit lex per glo.alł.ſ In glo.que incipit ſic enim ibi etiã
iure veteri:nõ eſt verum ſi nõ erat als competens iudex

vt. S. no. ¶ In eadem glo. ibi ſed dic ꝙ non erat liquidũ.

innuit ergo ꝙ ſi tale eſſet debitum ꝙ poſſet compenſari ꝙ
vna ſententia expediret /qð eſt falſum:qꝛ alia inſtantia ⁊

glia ſentẽtia in cauſa recõuentionis eſt. Slo.vltima in fi.

ibi item nõ:continet aut᷑. ad legem. Butrig.

2 S qui vult re⸗
Tconſequenter. Sααnln⸗
poteſt coꝛam eodem iudice quem cogitur/⁊
non poſtea ſed ſtatim. hoc dicit. Cõtinua aut.

5 4 ——„ 24 — „ 2— —
ſic iure codicis. Poterã recõuenire actoꝛem coꝛã eodẽ

2 quãdocũq; iſta auctẽtica modificat vt non ſolũ poſſim

reconuenire actoꝛem coꝛam eodem immo cogar. Item

permittit me reconuenire incõtinenti non ex interuallo.
Recuſatõ ¶ Ad euidẽtiam eſt ſciendum ꝙ recuſatio iudicis poteſt
iudicj ifra fieri infra viginti dies: ⁊ ſi non fiat ĩfra illud tẽpus videt᷑
q tps pt non recuſans in iudicẽ conſentire vt ſic coꝛam co com⸗

neri.

pellatur litigare: ⁊ per hoc videtur hec auctentica loqui

tãtum in delegato:ſed in oꝛdĩario etiã locum habet vt in

coꝛ. colligitur. ¶ Expediam glo.per oꝛdinem vt iacct.

¶ Quero quid ſi quis coꝛã delegato me conuenit in cau

ſa delegabili/⁊ ego volo reconuenire eum in cauſa non

delcgabili vt pꝛeiudiciali an poſſim? Glo.dicit ꝙ ſic. per

l. quotiens. S. de iudi. ſed ibi loquitur quando incidit/⁊

pꝛima queſtio aliter expediri non poteſt/⁊ foꝛte ſecus eſt Recõue⸗
in cauſa recõuentionis vt.j.di cam.¶ Item qucro an po⸗ nire an
tero recõuenire in criminali. Glo.ꝙ ſic ꝙ foꝛte nõ eſt ve⸗ poſſit qs ĩ
rum vt.j.dicam. ¶ Item quero an ſi reconuenio actoꝛem crmiali.
ipſe me poſſit iterum cõuenire: NHicit glo.ꝙ non.i Item
quero an loquat᷑ hic in oꝛdiario: ⁊ videtur ꝙ ſic vt colli⸗
gitur in coꝛ. Sʒ videtur ꝙ non:quia oꝛdinarins recuſari
non poteſt:vt.l.apertiſſimi.S. de iudi..l.nemo. de iuriſ-
oĩum iudi.⁊.l.j.quãdo imperatoꝛ inter pu.vel vi.Solu.
qᷓ;tum ad recõuentionem loquitur in oꝛdinario ⁊ delega
to quãtum ad recuſationem loquitur tãtum in delegato
qꝛ oꝛdinarius non recuſatur.(¶ Contra hoc op.ſi recuſa⸗
ri non poteſt oꝛdinarius/⁊ lex dicat ꝙ hec ſit ratio recõ⸗
uentionis:qꝛ potuit recuſari ⁊ non recuſauit:ergo debet

ceſſare recõuentio coꝛam eo.Sol.licet oꝛdinarius recu⸗

ſari nõ poterit/tñ poterat peti ſibi adiungi ep̃ᷣm:⁊ ideo qͥ
fecit videtur eum eligere ſponte.( Item quero quid im⸗
poꝛtet dictio alioquin:⁊ dic glo. Item quero quid im⸗
poꝛtet dictio ſtatim: ⁊ dic vt glo. Nerum pꝛima opinio
non pꝛocedit: qꝛ in.l.ſi rem fit ad aliud denũciatio q; hic
recõuentio:nam ibi fit ad hoc vt vẽditoꝛ de euictione te⸗
neatur hic fit recõuẽtio vt ex oꝛdine pꝛocedat᷑ in vtraq;
cauſa: ⁊ lite ↄteſtata in vna dʒ ſtatim in alia conteſtari/⁊
ſic de ſingulis. debet ergo tali tẽpoꝛe fieri quo poſſit iſte
oꝛdo adhiberi/⁊ ſic ante liquid atũ negociũ.ar.l.ita aũt.
ff. de adminiſtra. tuto. ⁊.l.jS. non ergo omnis.de flu.

¶ Expedit glo.vt iacẽt colligamꝰ materiã clariꝰ ⁊ ſic ⁊

conſideremus quid fuerit iur in recõuentione iure vete
ri quid iure nouo:quid iure nouiſſimo: Et pᷣmo iure ve⸗
teri flebat recõuentio in eodẽ negocio ⁊ ſi erat iudex cõ⸗
munis/⁊ ſic non tollebat recõuentio ius cõmune:ſed pꝛi⸗
uilegium reuocãdi domum.iure codicis eſt addituin:vt
etiam in alio negocio fiat reconuentio. Item ⁊ coꝛam
alio iudice. Item additur ratio. Jure aut᷑.limitatur ꝙ
ſolum coꝛam eodem iudice fiat reconuentio. Item fit ta
tum in continenti non ex interuallo.ſ Item eſt ſciendum
ꝙ recõuentio participat cum pꝛoꝛogatione:qꝛ ſicut per
pꝛoꝛogationẽ fit iudex cõpetens qui ałs non erat ⁊ hoc
pꝛocedit ex cõſenſu partium: ſic⁊ hic:quia ſi cõöuenis me
coꝛam iudice videris in eo conſenſiſſe ⁊ ego reus qui re⸗
cuſare potui vel ſuſpectũ hẽre vel petere alium ſibi adiũ⸗
i videoꝛ conſentire/ ⁊ ſic ex conſenſu in reconuentione
lt pꝛoꝛogatio/⁊ ſic infertur ꝙ ſi ipeditur pꝛoꝛogatio vel
ratione perſone/ita ⁊ reconuẽtio.verbi gratia.Sicut cle⸗

ricus nõ poteſt per pꝛoꝛogationem trahi ad iudicem ſe⸗s

cularem: ita per reconuentionem vt ex.de foꝛo compe.
ſi diligenti. Item ſi impeditur ratione cauſe quia ſi con⸗

uenis me in cauſa ciuili non poſſum te reconuenire in cri

minali ſicut non poteſt p ꝛoꝛogari ad criminalia iuriſdi⸗
tio illius qui ſolum de ciuilibꝰ poterat cognoſcere:quia

p:ꝛ:oꝛogatio eſt de eadem ſpecie ad eandem: ałs non eſſe
pꝛoꝛogatio ſed ad nouam ſpeciem tranſlatio: vt.l.labeo.

S· j. ff. de arbi.⁊. l.ſed ſi manente.ff. de pꝛeca.ergo non de
ciuilibus ad criminalia/nec econtra. Item impeditur a⸗
lio modo ratione perſone quia ſi in arbitrio compꝛomiſi
mus in vna cauſa non poterit fleri reconuentio in alia.
puplici ratione.pꝛimo quia reconuentio ſapiat naturam
pꝛoꝛogationis/⁊ pꝛoꝛogatio ſit iuriſditionis non poteſt
fleri in arbitro qui iuriſditione caret. Pꝛeterea cum ar⸗
biter habeat poteſtatem cognoſcendi a voluntate ꝑarti⸗
um ⁊ conſenſu ſibi debent imputare qui cum poterãt no⸗
luerunt de omnibus cauſis compꝛomittere: vt.l.ſi cum
dies S. plenum.ff. de arbi.⁊ per hoc pꝛocedit melioꝛ ra⸗
tio qᷓ; dicat glo.ſi actoꝛ velit reum tertio conuenire qua⸗
re non debet audiri.quia ſibi imputet actoꝛ qui non im⸗
petrauit iudicem delegatum ſuper omnibus cauſis ꝙ nnö
poteſt reo imputari. Item habet reconuentio in aliquo Recõuè⸗
naturam compenſationis: quia ſicut debito liquidato o an poſ
non poſſum obijcere compenſationem de debito non li⸗ iit fleri ĩ a
quidato ita nec reconuenire negocio liquidato quia cum lia cã qñ ẽ
debeat in eiſdem cauſis ex oꝛdine pꝛocedi:vt.S.dixi nõ cõpꝛomiſ⸗
poſſet oꝛdo adhiberi ſi eſſet iam negocium liquidatuʒ: ſʒ ſum i vna.
ſi nõ eſſet liquidatum tunc poſſet recõuenire/⁊ ex oꝛdine
pꝛocedetur in vtraq; cauſa ſpᷣm foꝛmam.l.qui pꝛioꝛ.S.de
iudi. Conclude ergo ſic/ſi reum conuenio ⁊ ipſe contra
me vult agere. Dic ꝙ aut vult coꝛam alio litigare q; eo
coꝛã quo agebam ⁊ ibi reconuenire ⁊ non habet pꝛiuile⸗

gium reconuentionis:ĩmo durante peims inſtantis non

/

Recuſatö ⸗

Butrigarij Gecũda pars ſuper Beptimo libꝛo Codicis

poterit me in alia ↄuenire vt colligit᷑ in coꝛ. huius auctẽ⸗

tice.ſi vult me reconuenire / tunc aut vult vti pꝛiuilegio
reconuentionis ⁊ opoꝛtet eum ſeruare has leges. ſcilicet
ꝙ ſtatim recõueniant:⁊ eſt pꝛiuilegium recõuenttonis vt
fiat iudex qui ałs non erat.ſi autem non vult vti pꝛiuile⸗
gio reconuẽtionis: quia ille iudex etiam ante erat iudex
cõmunis ⁊ ſic non facit eum iudicem/tũc finita pꝛima in⸗
ſtantia poterit me ↄuenire coꝛam eod em iudice qui ante
erat cõmunis/ in quacũq; parte iudicij ſᷣm ius comune
⁊ ex oꝛdine ꝓcedetur ſᷣm l. qui pꝛioꝛ.ff.de iudi.nam hoc
poteſt fieri in crimmalibus de quo minus videtur: vt.l.
is qui.ff. de pub.iudi.⁊.l.neganda.j.qui accuſa. non poſ.
multo foꝛtius in ciuilibus de quo minus.¶ Item quero
an ſi conuenis me in centum/⁊ ego recouenio te in quin⸗

quaginta.iudex vno iudicio expediat ⁊ condenet me ti-

bi in tantũ minus/ ſic vna ſentẽtia expediatur. Glo.ꝙ ſi
eſt liquidum debitũ ꝙ ſic. ſi nõ / no: vt in cõpenſatione ꝙ
non placet:quia in hoc non tenet compenſe atio ⁊ recõuen
tio ꝙ patet:qꝛ qui opponit compẽſationem debitum hinc
inde confitetur/als non poſſet fleri compẽſatio: vt.l. j. ff.
de cõpenſa.ſed reus conueniens non cõfitetur debitum:

ĩmo negat:ſed bene dicit ſibi deberi:⁊ ideo duobus iudi

cijs ⁊ duabus ſententiis expedietur. ¶ Item qro an acta
in vno iudicio pꝛoſint in alio/a certe ſi diceremus ꝙ vni⸗

vno iudi⸗ co iudicio expediretur vt dicit glo. certuʒ eẽt ꝙ ſic:ſed qꝛ
cio an ꝓ⸗ non eſt verum vt dixi erit opus noua ꝓductione ⁊ pꝛo⸗
ſint i alio. batxione.

¶ In glo. que incipit ſi cui.ibi ſed als dicebat reſpondẽ
do ad.l papi. que videtur dicere ꝙ actoꝛ iudicem eligit:
æ ideo eum recuſare non poteſt. ¶ In glo. que incipit.i.ſi.
in fl. ibi.l.ratum.⁊ ſic ante liquidatum negocium vt bene
conueniat compẽſationi:vt.l.fl.S.de compen.⁊.l.ratum.
ff. de ſolu.⁊ hec vera:pꝛima non:vt.S.dixi.

re eee falt Quãdo duo vniũtur
Bm ſolitum. n vna diſpollriöe vi
Adetur eo caſu diſpoſitio vniꝰ locũ hẽre quo hʒ
Allocuũ alteriꝰ diſpoſitio ⁊ non ałs.h.d.ſ Ad eui⸗
dentiã eſt ſciẽdum ꝙ recuſatio põt fieri cõi iure vſq; an li
tem ↄte non poſtea.vt.l.aꝑtiſſimi.S.de iudi.ſʒ appellatio
non põt ſteri ante litẽ ↄteſt.cõi iure nec poſt litẽ ↄte.ante
ſniam etiã ſine aliqua ſpãli ꝓhibitione vt.l.ante ſnĩiam.j·
que app.non reci.⁊.l.j.⁊.ij.ff.de ap.re.
¶ Ex tex.Lab eo appellare] potius de iure cõi qᷓ; ex vi
reſcripti. O nec recuſare ex vi reſcripti Uetitũ eſt.ſ.
recuſare ante litẽ ↄteſt.ꝙ eſt verũ alłs non hic.vbi ꝓhibi⸗
tio facta fuit. .
Quero ergo an qñ ſunt ſimul vnita hec vᷣba vt fuit hic
aliqͥd opretur/⁊ videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ vbi duo eadẽ diſpoſitiõe
vniũt᷑:ſi diſpoſitio in vno oꝑari non põt.nec in alio oꝑat
ſed hic nil oꝑatur in appellatiõe: ergo nec in recuſatiõe.
Ecõtra arguo eodẽ argumẽto:qꝛ vbi duo vniuntur ſub
eadẽ diſpoſitiõe / ſi diſpoſitio oꝑatur in vno dʒ oꝑari in
glio: ſʒ hic operat᷑ in recuſsatiõe/ergo ⁊ in appellatione dʒ
opari. Sed dic ꝙ aut q̃ris an apellatio ſit ꝓhibita ante
lit. ↄteſt.de iure cõi:⁊ dico ꝙ ſic:ergo reſcriptũ in eo nil
oꝑatur in ea:ergo nec in recuſatione:ſed dico ꝙ lʒ diſpo⸗
ſitio ſit inutilis ⁊ ſuꝑflua in appellatione nõ tñ eſt vitioſa
⁊ ſupflua:q̃ vitio carent non habẽt diſpoſitionẽ vitiare:
yt. l teſtm.S. de teſta.⁊.l.iuriſgen.S. dolo malo.ff.de pac.
