ſio vitiatur. vt l. debitum. de remiſ.pigno. Si aut eadẽ

rõ inutilitatis non eſt in pignoꝛe que eſt in debito tunc li
cet pꝛincipalis obligatio non tollatur ipſo iure vel ope

exceptionis tamen pignoꝛis obligatio tollitur per exce⸗=3

ptionem.vtl.j.S.j.ff qui.mo.pigno.vcl hypotheca ſolui
tur. hoc dicit Jaco. Butk. .
PE ſe cution Electio datur credi⸗
Er ecu lone.ioꝛi agat perſonali vł
OQO hypothecaria de vignoꝛe Por dicit. ta “
Nohife ectio data per le⸗
6 Bc li D eb toꝛ. gem codicis habʒ lo
9)cum debitoꝛe poſſidente / ſed ſi extraneus poſ⸗
AAſidet ceſſat hec electio. hoc dicit.
¶ Quero qualiter hec auten. veniat ad legem codicis.
Reſpondeo poteſt venire determinatiue qꝛ determinat
et reſtringit eam vt locum habeat quando debitoꝛ poſſi⸗
det. Item poteſt venire coꝛrectiue / quia aut conſideras
caſum quãado debitoꝛ poſſidet ⁊ tunc determinatur ⁊ no
coꝛrigitur:aut conſideras caſum quando extraneus poſ
ſidet ⁊ tunc cum lex codicis loqueretur generaliter ⁊ ſic

etiam illũ caſum compꝛehendet coꝛrigitur quo ad illum

et ideo dicunt vltramontani ꝙ legi codicis derogatur:
ſed non abꝛogat᷑ i.derogat in parte/non abꝛogat.ſcilicet
in totum. . ,
¶ Ex tex.ſi que ſunt. non poſſeſſe per fideiuſſoꝛem:ſed
per extraneum. S .
¶Doppo.de.l.codicis.Solu.vt glo.qꝛ illa coꝛrigitur.cõ
tra quam op.de aut᷑ hoc ita.S.eo.quia illa eſt poſterioꝛ et
reſeruat electionem etiã extraneo poſſidente.So.dicunt
quidam ꝙ hec coꝛrigitur qð nil eſt. Alij dicunt ꝙ illa de⸗
terminatur per iſtam. Alij dicunt ꝙ hic loquitur de taci⸗
ta hypotheca. ibi de expꝛeſſa:ſed huic repugnat.l.cũ poſ
ſeſſoꝛ. ff. de cenſi. ſed ibi eſt ſpeciale in cenſu qꝛ res tran⸗

ſit affecta ita ꝙ poſſeſſoꝛ tenet᷑ non ſolũ reali ſed etiã per⸗

ſonali. ¶ Sed omibus reiect dic ꝙ aut᷑.hoc ita. loquitur
in ſpeciali caſu ⁊ ſjm hoc habʒ duas lecturas. Una ꝙ lo
quatur in caſu ſpeciali.ſ.quãdo res venditur de volunta

te creditoꝛis hoc acto vt ei de pꝛecio ſatiſſiat. Secunda

lec. eſt ꝙ loquatur in caſu ſpeciali hoc modo qꝛ olim ſiue
erat queſtio de dñio ſiue de pignoꝛe res efficicbatur liti⸗

gioſa ſed hodie hoc eſt coꝛrectum hoc modo/quia quã⸗
tum ad alienationem impediendam non fit litigioſa: fit
tñ ea tenus vt ſicut ante alienationem poterat creditoꝛ

agere hypothecaria ↄ debitoꝛem perſonali omiſſa:ita et
nunc poterit agere hypothecaria ð extraneum poſſeſſoꝛẽ
perſonali omiſſa poſtq; debitoꝛ rem vendidit iam cõuen
tus hypothecaria.⁊ hec ẽ ipᷣa veritas iudicio meo ⁊ hoc
videtur velle tex.in coꝛpoꝛe de litigi:S ad hoc autem.
¶ QAuero quid ſi debitoꝛ eſt abſens: ⁊ dic vt glo.quã de

termino ſic quia ſi debitoꝛ non cõpareret non fit tranſitꝰ
ſuper perſonales per diffinitiuã:fit tñ executio bonoꝛum

debitoꝛis ꝑ interlocutoꝛiã.⁊ ſi ex eis poterit ſatiſſieri bñ
quidem:ſed ſi non poteſt ex eis ſatiſfieri tũc venietur ad

piggnoꝛa ⁊ ita ſeruamus ar.l. pꝛeſenti·S. ſicubi. S. de hijs
qui ad eccle. confugi. ¶ Sed quid ſi debitoꝛ non compa⸗

ret/nec habet bonavnde debet cõueniri fideiuſſoꝛ an po⸗
terit habere creditoꝛ electionem:an conueniat ipſum hy
pothecaria ſi velit perſonali omiſſa:ſi fideiuſſoꝛ poſſidet
res creditoꝛi per eum obligatas et dic vt glo.ꝙ ſic.et no⸗
ta oꝛdinem /quia pꝛimo debitoꝛ cõuenitur perſonali vel
reali ſi poſſidet. Secundo fideiuſſoꝛ perſonali vel reali

D A§. de pignoze. ff. de pactis. Sol. vt glo. ? plene
dic ꝙ aut conſtituitur pignus non ſolum cõſenſu:ſed ẽt

ſi bona poſſidet. Lertio conueniunt poſſeſſoꝛes rerum de
bitoꝛis.Quarto cõueniuntur poſſeſſoꝛes rerum fideiuſſo
ris.¶ Quero extra qualiter fiat executio: Reſpõdeo ma⸗ Executio
datur de bonis debitoꝛis:mittitur nuncius qui inquirat qł'r dẽax
an aliquid inueniat de bonis debitoꝛis nihil iuenu ⁊ cre fieri.
dat ꝙ ſi aliqͥs ſciret de bonis talis / referat iudici hoc be
ne pꝛobatur per.l.pꝛeſenti ·S.ij.S.de his qui ad eccle.con
fug.⁊.l.nemini.de epiſ.⁊ cleri.Sed quandocunq; mittun
tur duo nuncij ⁊ eſt tutius: quia officiali creditur in ſibi
cõmiſſis in leuioꝛibus/non in grauioꝛibꝰat hoc videtur
graue aut agatur cõtra extraneum poſſeſſoꝛem ⁊ ideo eſt
tutius duos mittere.¶ Sed quid ſi ſcripta eſt relatio nũ⸗
cij qũo de bonis nõ ĩuenit nũqᷣd eſt neceſſe ꝙ iudex ꝓnũ⸗
ciet executionem factam ad hoc vt poſſit agi contra ex-.
traneum poſſeſſoꝛem.quidam ꝙ ſic.Lu dic contra ⁊ pio
ba per caſum.l.ſancimus ·S.j.S.ad trebel.vbi non eſt ne-
ceſſe ꝙ pꝛonuncietur contumax. Pꝛeterea pꝛoceſſus fa⸗

ctus ſuper perſonali contra debitoꝛem. quomodo erga

debet pꝛonunciari poſſe agi contra extraneum poſſeſſoꝛẽ
non autem dices ꝙ hec ſententia noceat extraneo poſſeſ⸗
ſoꝛi/⁊ opoꝛtet ꝙ ipſe fuerit citatusvt aut᷑.ſi omnes.S.ſivt
ſe ab heredi.abſti.aut dices ꝙ ſibi non noceat ⁊ nõ debe⸗
bit citari:⁊ ideo dic ꝙ non eſt neceſſaria pꝛonũciatio exce
cutionis ⁊ ita tenet gloſ. Item quero an ſi fuerit actum
contra poſſeſſoꝛem debitoꝛe non excuſſo ⁊ lata fuerit ſen⸗
tentia an talis oꝛdo omiſſus vitiet ſententiam: dic ꝙ nõ:
quia hic eſt omiſſus oꝛdo vnius inſtantie ad aliam: vt.l.
j.S.de appel.ſecus ſi eſſet omiſſus oꝛdo vnius ad ſeipſam
quia tunc vitiaretur:vt.l.pꝛolatam.S.de ſen. Item que⸗
ro an ſi conſtet ꝙ debitoꝛ nulla bona habeat debeat fieri
executio:⁊ videtur ꝙ non per..il.fl.ff ſi cer.peta.contrariũ
tenent doc.per/S.ſed neq;.in aut᷑.de fideiuſſo.vbi dicit ꝙ
opoꝛtet tranſiri ſuper perſonales:ſic ⁊ ałs non ſufficit ꝙ
aliquid ſciatur niſi iudicialiter ſciatur: vt.l.nõ vimj.que
res pig.obli.po.⁊.l.emptoꝛ.⁊ ibi nota.ſ.de euict.¶ Item
quero an ſi ſint plures creditoꝛes ⁊ vnus excuſſit debito
rem ⁊ nil inuenit in bonis an alius creditoꝛ habebit ne⸗
ceſſe executionem facere ſi velit agere contra extraneum
poſſeſſoꝛem:⁊ videtur ꝙ non:vt.l.fl.õ.de bo.auc.iud.po.
⁊ quia hec executio non fit hic vt ſciatur an habeat vnde
poſſit ſoluere debitoꝛ ⁊ ſic hic ſemel eſt inquiſitum quare
debet amplius inquiri. Sed certe ipſi faciunt ad cautelã
iterum excuti per dictum S. ſed neq;. Item quero quan Exceptio
do debeat opponi exceptio executionis flende per extra executois
neum poſſeſſoꝛem: ⁊videtur ꝙ ante litem conteſtatam cũ fiende qñ
ſit declin atoꝛia.Sed gloſ.tenet ꝙ eſt dubia ⁊ ideo debet dẽat op⸗
dici de ea vt de perpetua ſcilicet ꝙ poſſit vſq; ad ſenten-⸗ poniꝑ ex⸗
tiam opponi ita not.in.lł.iij.ff.de exceptioni.i. Modo po traneum
ne ꝙ ſunt plures conrei debendi ⁊ vnus eoꝛum vendidit poſſeſſoꝛẽ.
bona ſua ego creditoꝛ vellem conuenire potius poſſeſſo⸗
rem emptoꝛẽ q; excutere alios conreos qui ſunt mei ami
ci nunquid poſſum? Reſpondeo aut iſti conrei quando
obligauerũt mihi bona conſtituerunt ſe meo nomine poſ
ſidere:⁊ tunc cum vnus alienando pꝛiuet me poſſeſſione
naturali ⁊ ciuili poſſum eam a poſſeſſoꝛe recuperare con⸗
dictione ex.l.fl.S.de acqui.poſſeſ.⁊ alijs non excuſſis.Si
autem non conſtituiſſent ſe meo nomine poſſidere opoꝛte
ret me pꝛimo omnes reos excutere.

Ertincto pignoꝛe remanet perſo⸗
MEruo nalis. hoc dicit Jacobus Butri⸗

garius.
7 tibi Creditoꝛi datur furti actio vel vi
S 2 bonoꝛum raptoꝛum pꝛo re pigno⸗
R rata ſibi ſubſtracta vel ablata. hoc dicit Jaco.
Æα Butrig. H SS
¶Oppo./ꝙ creditoꝛ non agat cum ſua non interſit. So.
vt glo.quia immo intereſt potius pignoꝛi ⁊c̃. Quero in
quantum agat:⁊ dic vt glo. s
e Bvy er Creditoꝛ cui debitoꝛ obligauit
NBP* “:. omnia ſua bona habet obligataz
lqilitiam ex ſua pecunia comparatam verevel
Apꝛeſumptiue/⁊ in ea habet pꝛiuilegium. hoc

dicit.
¶ Diuide in tres partes:qꝛ pꝛima loqᷣt᷑ ĩ militia cõparata
filijsvel agnatis vſq; ibi ꝙ ita.ibi fuit cõparata er᷑neisvſ
q; ibi ꝙ ſcilicet futuris.ibi determinatio omnium pꝛedi⸗
ctoꝛum vſq; in finem. HZ

MWilitia
quid ſit.

¶ Ex tex.ꝙ ita..S.emit pꝛopinquis ⁊ pꝛeſumitur empta

militia de pecunia mutuata / hic extraneis ⁊ non pꝛeſumi

tur empta ex pecunia empta niſi pꝛobetur. Quero quid
ſit militia: Reſpondeo militia eſt quidam redditus con
ceſſus a pꝛincipe vel barone alicui vt ſeruiat certo tempo
re anni/ex hac quãdoq; plus debebat bereipart heres qᷓ;
defunctus quandoq; minus quandoq; tmdem ⁊ hec mi⸗
litia poterat vendi per eum cui erat conceſſa cum tranſi⸗

bat ad ſucceſſoꝛes:̊ ad ſingłarẽ ↄuenit᷑ ꝗ̊ hñs militiã ea

tenꝰ q̃tenus ex miluia modo venderet᷑ ⁊ ſi eſt empta ex⸗
traneis non pꝛeſumitur empta ex pecunia mutuata niſi
pꝛobetur.ſed quandoq; pꝛopinquis emitur ⁊ pꝛeſumitur
empta de pecunia mutuata ⁊ habet eam obligatam ⁊ in
ea pꝛefertur omnibus creditoꝛibus
P d btinet Hec aut᷑. venit ad.i.
ARBGo. ODtinet. οcis determinati
jFue vt ita demum pꝛeferatur omnibus alijs cre
RWWditoꝛibus ſi ad hoc mutuauit pecuniam vt ex
ea emeretur militia ałs ſi non mutuauit ad hoc fuittamẽ
inde empta pꝛefertur omnibus alijs creditoꝛibus niſi tri
bus vxoꝛi vendicati dotem a marito vel eius herede cui
militia eſt acquiſita. Item filijs mulieris vendicantibus

eius dotem. Lertius eſt vt dicit glo.quia non pꝛeferetur

illis qui ad hoc mutuaſſent.

In quibus caulis pign? vel

hypotheca tacite contraha⸗
tur. MRubꝛica.
Aiuerſa dcnumerans acue

GHrcontrahitur hypotheca ſine conuen⸗

e⸗

Ael dic. In ſpecie debẽtis tributa bo

—

IJacob. Butrig.

„

hoc dicit.
(B)] boc dicit. ¶Vel dic ꝙ regulariter pꝛecium non
luccedit loco rei / nec ecõtra.
Sp. ꝙ pꝛecium ſuccedat loco rei ⁊ econtra:vt.l.ſi rem

4
——

& tione hominis.hoc dicit totustitulus.

Ertum Fiſco tacite obligantur bona cu⸗
¶ iuſcunq; contrahentis cum ipſo.

na ſunt fiſco tacite obligata.hoc dicit

Non eſt eadem ratio pꝛecij
DB amu is. ⁊ rei ex pꝛecio comparate.

⁊ pꝛecium.ſf.de peti.here.So.vt not.in.l.labeo.ff.de ver.

ſigni. Hec regula fallit in vniuerſalibus iudicijs vt in cõ

trario:⁊.l.imperatoꝛ·S·cum quidam. ff.de le.ij. Item fal-⸗
lit in ſubſidium re perempta vel pꝛeſcripta:vt.:..ſi eum.ff.

ſi cer. pe.⁊.l.mater.ff.de rei ven.

4 pter debitum mariti non capiantur:
fallit in bonis dotalibus que occaſione pꝛimi
puli capiuntur. h. d.

a poſſunt ab eo pꝛopter debitum re
tineri.hoc dicit.

tumcunq; non ſit ſibi obligatum: vt.l.ſi nõ ſoꝛtem · S. ſi cẽ
tũ.ff.de condic.indeb.⁊ ·etiã ob cyꝛo.pecu.pig re.po.il.j.
So.aut res peruenit ad creditoꝛem de voluntate debito
ris:⁊ tunc poteſt retinere vt in contrario:aut ſine volun⸗
tate ⁊ tunc non vt hic.
¶ Item op.ꝙ etiam ſi de voluntate debitoꝛis perueniat
ad creditoꝛem non poſſit retinere:vt.l.ſub pꝛetextu.S.cõ⸗
mo.So.quando res peruenit ad creditoꝛem de volunta
te debitoꝛis:aut peruenit animo conſtituendi ei ius in re
⁊ poteſt retinere:vt.di.l.S.etiã ſi ob cyꝛog.pe.Aut perue⸗
nit non animo conſtituendi ei ius in re ⁊ tunc non poteſt

vt. d. l. ſub pꝛetextu. Item op. ꝙ etiam quando peruenit

de voluntate debitoꝛis non animo conſtituendi ei ius in
re tamen poſſit retineri.vt.l.in rebus·S. poſſunt.ff. cõmo.
So.quando peruenit non animo conſtituendi ius in re:
aut vult creditoꝛ retinere ratione impenſe facte in re⁊ po
teſt vt in contrario.aut pꝛopter aliud debitum ⁊ non po⸗
teſt:vt dicta.l.ſub pꝛetextu.Conclude ergo ꝙ aut res per

— NRes non obligate creditoꝛi non

e icet regulariter bona mulieris ꝓp⸗
Atis 5

EWWOp. vpoſſit retinere pꝛopter debitum quã⸗

Butrigarij Becũda pars ſuper Dctauo libꝛo Codicis

uenit ad creditoꝛem ſine voluntate debitoꝛis ⁊ eam reti⸗
nere non poteſt vt hic:aut peruenit de voluntate debito⸗
ris:⁊ tunc aut animo cõſtituendi ius in re ⁊ tunc poteſt
retincre pꝛopter aliud debitum vt dict.l.ſi non ſoꝛtem.S.
ſi centum. ⁊. S.etiã ob cyrogra.pe.lł.j.Aut peruenit ius in
re:⁊ tunc aut vult retinere pꝛopter impenſamactam ire
⁊ poteſt:vt dicta.l.in rebus:S/ poſſunt.aut pꝛopter aliud
debitum ⁊ non poteſt:vt dicta.l.in rebus ·S. poſſunt.⁊ ſic
facit pꝛo ſcriptoꝛe qui vult retinere quaternum pꝛopter
impenſam in re ⁊ ſalarium ſuum:vt dict.l.in rebus ·S·poſ
ſunt. ſed pꝛopter aliud debitum non vt dic.l.ſub pꝛetextu

⁊ ita debet determinari hec gl. Item quero quot requi Hypothe
rantur adhoc vt inuecta ⁊ illata ſint hypothecata: Re⸗ cata ad
ſpondeo opoꝛtet ꝙ ſint inducta ⁊ animo vt ibi ſint perpe hocvt ſint
tuo ⁊ ꝙ ſint in bonis inducentis vel inducantur volunta iuecta ⁊ il
te domini. Item ſi eſt pꝛedium vꝛbanum ꝙ ſcientia loca⸗ lata quot
toꝛis interueniat non eſt neceſſe ſi ruſticum ſit/⁊ ita debʒ requirant

ſuppleri hec glo.
E= J m ater Qui ducit vxoꝛem que ſuſce⸗
R E· pta filioꝛum tutela tranſit ad
ſecundas nuptias tutoꝛe nõ petito ratione nõ
E A reddita tacite obligat ſua bona pupillis. hoc
dicit. Butrig. .
¶ Ex tex.legitime.¶ Mota dici tutelam matris legiti⸗
mam:ſed hocverum ſumendo legitimam large non ſtri⸗

cte quia non defertur ei a lege.xij tabularum. ⁊ illi qͥ ha⸗

bent a lege ⁊ compelluntur eam ſubire: vt.lł.legitimos.ff.
de legi.tu. Mater vero ſubire non cogitur ſed volens ad
mittitur:vt.l.ij.S.quando mulier tu.offi.fungi poteſt.

Di aliena res pignoꝛi data

ſit. Kubꝛica.

, Alienam rẽno
Mocuratoꝛ. Alienam rend

dicit totus titulus.i Vel dic in ſpecie
Iꝙ. ꝓcuratoꝛ non habens ſpeciale man
Gdatum vel generale cum libera / vel ge
E AAHAANRAtus pignozare non poteſt res pignoꝛi
obligari:exceptio tamen detur creditoꝛi ſi pecunis eſt in
rem domini verſa.h.d.cum glo.

¶Oppo. ſi eſt pꝛocuratoꝛ ergo habet mandatum ergo .

poteſt obligare.vt.l.ſolutum ·S.ft.ff.de pign.actio.Solu.
habebat mandatum ad alia non ad hec: vel expone pꝛo⸗
curatoꝛ.i pꝛocurans ⁊ ſimilia/⁊ dic vt gloſ.ſ Item op.ꝙ
detur in dominum vtilis inſtitoꝛiavel negocioꝛum geſto
rum.So.vt glo.quod verum eſt? C. .
¶ In gloſ.que incipit ſic.ibiaccepit pignoꝛiſciens alie⸗

nam:al as quereretur ei vtilis hypothecaria:vt.eodem

cumres.

P α Res non debitoꝛis
S J pꝛo⸗ baueris non obligatur mihi

niſi ſcĩia domini ei pꝛeiudicet.h.d.

rem ⁊ de euictiõe cauere: ſed non poſſum facere in re alie

na ea que ſunt de naturs pignoꝛis.ſ.conſtituere ius in rẽ.

Modo dicit glo.ꝙ ad hoc vt ſibi pꝛeiudicet opoꝛtet ꝙ

dolus ⁊ ſimulatio domini interuenerit:ſed certe ego pu-

to ſolam pꝛeſentiam pꝛeiudicare domino etiam ſi ceſſet
omnis fraus per ea que not.in.l.gayus.ff.de pign.actio.

⁊ ſubaudio hic maxime.Et collige tres caſus:quis au

debitoꝛ rem quã mihi obligauerat obligauerat alij me pᷣ

ſente:⁊ tunc michi non pꝛeiudicat cum ſciam ius meum
vbiq; durare:vt.il.ſicut ·S. non videtur.ff.qui.mo.pignoꝛ.

vel hypothec.ſoluitur.niſi ſcĩa ⁊ fraus mea interueniret

aut vendit debitoꝛ rem mihi obligatam ⁊ michi non pꝛe
iudicat.vt.S.eodem.vſucapio.niſi conſentiamvt dicta.l
ſicut.S.ſuperuacuum.aut debitoꝛ michi obligat rem alie
nam. ⁊ tunc pꝛeſentia domini ſibi pꝛeiudicat licet nulla
fraus interueniat:vt.d.l.gayus.ff.de pignoꝛ.actio.ſpeci
ale quando obligatur res mulieris:quia bene obligatur

Ignoꝛi obligare niſi ratione officij. hoc

&nerale ſine libera:⁊ dominus erat ſoli

r=-&(Oppo. ꝙ res aliena poſſit pignoꝛari:vt.l.rẽ Pignoꝛa
alienam. ff. de contrahend. emptio. So. ibi in venditione ri an poſ⸗
hic in pignoꝛatione / ⁊ eſt ratio: quia in re aliena poſſum ſit res alie
facere ea que de natura venditionis ſunt ſcilicet tradere nia.

tſol⸗ nn
gu
Ne 5

lgenon ſe
r aren!

po
lir nlo.ll,
bi neoute
ſein tiot illsq
onv gationis.
connrmart
Nthic.(.
gno Go
mobligo
Scumex
debitaett
Ge vtĩ
mihi obl
meger te
go pure
nusmih
bis ren
quidepi
ſans alie
nemeſeg⸗
Ininus ret
letfeperi
ſtidemqr
igtoacti
Ngo⸗
ſaunrde
mmnore

Que res pignoꝛi obligari poſſunt. Fo. LXXII.

ernt ex ſola pꝛeſentia eius. Sed ad hoc vt ceſſet velleyanum religioſis.l.monumentoꝛũ.So.ius inferẽdi moꝛtuũ põt
Anren opoꝛtet ꝙ interueniat eius fraus. vt.i.ſi ſine.S.ad velÿ. pignoꝛari qꝛ eſt in bonis:ſed ſepulchꝛũ non.qꝛ non eſt in
4 dmnin, Item quero quis pꝛobet dolum.⁊ dic vt glo.qð puto bonis. ¶ Item op.ꝙ etiã ſepulchꝛuʒ poſſit obligari.vt.l.
hſnignn vẽrum vbi eſt neceſſe dolum allegare:ſed hic non eſt ne- in modicis.ff.de ↄhen.emꝑ.So.vt glo.qꝛ traſit eum vni⸗
hupehi ceſſe vt dixi. B .—r uerſitate.¶ Sed op.ex. quõ trãſit cum vniuerſitate id qð
nogoeſn P Brat 02. Tutoꝛ vel curatoꝛ ita demum non eſt in bonis noſtris ⁊ ideo dicit hugolinus in dicta.
unn C1 2. rem minoꝛum obligant ſi pecu l,in modicis bene ꝙ inter alienationẽ ſingularem ⁊ vni⸗
linngen Vdenis in vtilitatem minoꝛum fuerit cõuerſa.h.d. uer ſſalem ſola eſt hec differentia qꝛ alienans rem ſingula
dlſün – Op. ꝙ etiam ſi pecunia perueniat in vtilita⸗ riter ſepulchꝛum / videtur ius inferẽdi alicnare remanet
len En tem minoꝛum poſſit obligarc.vt.l.tutoꝛ leg. ff. de pigno. ti ſibi directum ius inferendi/a vtile tranſit in emptoꝛẽ
ht actio.cũ ſi. So.quicquid dicat glo.dic ꝙ aut tutoꝛ obli⸗ ius inferendi directo ita ꝙ nil remanet pen es alienãtem
wrbifn ee gat lege refragrante.i.contra legem ⁊ ipſo iure pignꝰ nõ non autem ipſum ſepulchꝛum tranſit vllo caſu cum non
ene tenet etiam ſi ꝓecunia perueniat ad pupillũ/aut obligar ſit in bonis noſtris. —YYDMU
gſannt lege non refragrante. tunc tenet pignus ſi pecunia ver⸗ . GS men NHomẽ debitoꝛis cadit ⁊ in gña⸗
ant llat tat᷑ in rem pupilli: vt dicta.l.tutoꝛ. als non yt hic. j li ⁊ in ſpeciali pignoꝛe.h.d.
Hitde . Ec li Rem patris non obligat filius.hoc di⸗ C¶ Diuide ĩ duas partes:qꝛ pꝛimo ponit dictũ
tnungg, D CU. cᷣ Jacobus Butrig. ar D kuſc; ibi.quare.ibi illatio dicti.vel effectus di⸗
nnl Wè NRes que nõ erat in bonis de⸗ vſch in finem. .
Z mitnt S GB in res Riid tempoꝛe obligationis ¶ Ex tex. compelletur.] Et ſi erit q;ᷓtitas cedet in debi⸗
W Apoſtea ſupueniat confirmat pignus vtiliter. to ⁊ ſi ſpes retinebitur loco pignor. Hota ꝙ lʒ nomẽ ſit
baſggiglkke Boc dicit. incoꝛpoꝛale cadit tñ ĩ generali ⁊ ſpali hypotheca.i¶ Itẽ
Unr Pignus ¶ Oppo. ꝙ nullo modo confirmetur cum nõ erat in bo- nota ꝙ habeo ego cui eſt obligatũ nomẽ vtilem actionẽ
umnmete an confir nis.vt.l.et qui nondum.ff. de pigno. Solu.vt glo. Sed te its tamen ſi debitoꝛ nondũ ſoluit creditoꝛi nondũ a me
tamlagen mẽt res qᷓ ne ꝙ aut quero de directa hypothecaria querẽda ab ini⸗ certioꝛabit᷑ᷣ. Querit glo.an ſi debitoꝛ eſt certꝰ certioꝛari
lanuntli nõ erãt in tio ⁊ illa qucrit rem in bonis debitoꝛis fuiſſe tẽpoꝛe obli debz ⁊ dic ꝙ non. Tu dic ꝙ dz certioꝛari iudicisliter.vt
nrllegm bonis de⸗ gationis.vt in contrario. aut queris devtili querenda exr notat᷑ ſiłi in.l.emptoꝛj.de euict.⁊ dixi.S.de pig.aut᷑. ho
tur ſed in bitoꝛis. confirmatione ⁊ illa requirit ꝙꝙ ſuperueniat res in bonis ſi debitũ.ſ¶ Modo quero que ſit iſta vtilis q mihi datur: Debitoꝛ

⁊ dic ꝙ eſt vtilis ꝓꝑſonalis/que directe competebat debi⸗ certus an
toꝛi meo. Sed op.ꝙ detur hypothecaria noĩe meo.vt.l. debeat ite
grege · S. ſi pignoꝛi.ff.de pigno. So.habeo vtilem perſo⸗ ruʒ certio
nalem.vt hic. Item hypothecariã nomine meo:vt in cõ⸗ rari.

fifungint vt hic.¶ Item oppon.ꝙ non confirmetur.vt.l.j.S.j.ff.de
pigno.Sol.aut obligo rem meã ⁊ tenet pignus directo
noride

aut obligo non meam: ſed mihi debitam ⁊ idem.vt.:.ilj.
S cum ex cauſa.ff.qui poti.in pigno.ha.aut non eſt mihi
lcg.
1 Ania

9porcte⸗

atontgkeit nus mihi ſucceſſit: pꝛimo caſu cõfirmatur vtiliter vt hic bonis debitoꝛis ſui⁊ per eum poſſeſſuʒ: ⁊ ideo nõ erat ne
(Datenit quia reperit᷑ idem debitoꝛ ⁊ idem dominus rei.⁊ idem ceſſe executionem fieri:ipſe vero debitoꝛ debitor ius ve
belsftiin qui de pignoꝛe cõuenit. ⁊ hoc verum ſi creditoꝛ fuit ignsa bitinon poſſidet pꝛopꝛie:ſed ĩpꝛopꝛijſſime.vt.l.nec vllã.
ecunlba rans alienam vt hic ałs non cõfirmaretur quo ad actio⸗ S.fi. ⁊.l. ſq ff. de pet. hereðᷣ.a. I. regulariter ⁊ ibi notatur.
dominicr, nem:ſed ad exceptionem.vt.l.j.ff.de pigno.Si autẽ do⸗ Tutius tamen eſt ꝙ creditoꝛ agat vtili perſonali ⁊ tunc
otektug minus rei mihi ſucceſſit non cõfirmatur pignus quia li⸗ non cſt neceſſe executionem ficri ⁊ ceſſabit dubium pꝛe⸗
iſſpennet cet reperiatur idem dominus ⁊ idem debitoꝛ non tamen dictum ꝙ ſolũ pꝛocedit qñ agitur hypothecaria.
Pednus eſt idem qui de pignoꝛe conuenit.vt.l.rem alienam.ff.de „ Pem Pꝛemium athlete non pignoꝛatur:
Pandamg pigno. actione. ) hoc pᷣmo. filij nõ pignoꝛantur: hoc
nectin ¶ In glo. que incipit.i.ſicut. ibi hic de eqtate:immo ibi Æμ=-- ſecundo / ea que pertinent ad agriculturam pt⸗
gn tlan loquitur de directa ab initio querenda.hic de vtili ex co⸗ gnoꝛi capi non poſſunt.hoc dicit cum ſequentibꝰ.
ecſe firmatione. Gi filios Fali, obligari non poſſunt.
Nn . Que deſijt eſſe dña pꝛedijj J qy Hoc dicit.
iegocſer⸗ Q Bepꝛed um. non toten obliganc. . S ¶ DOp. de. l.fi⸗. de ca. Solu. vt glo.
AWNTI Non poteſt tutoꝛ ĩ pꝛopꝛiam .In glo. que incipit immo. ibi ĩ capto ab ho
bigtonſine in rem. cauſam rem pupilli obligare. ſtibus ⁊ redempto.ſ¶ In eadem glo. ibi retinendi habet
Ncanunſtd⸗ N hoc dicit. Jacobus Butk. J creditoꝛ dic plene vt ibi.¶ Incadẽ gloſibi nulli iudi·S.
wen KEr, Tre E Perſone inhabilitas impedit quia aũt.mclius in·S quia vero Jacob?ꝰ?.
hesn xum.ignoꝛis obligationem. Item Ps Xecuto ꝛes Ea que pertinent ad agri
nchrn Raualitas rei. que nõ eſt veriſimilis ſpecialiter XEeE Z. culturam non debent capi
1bd e Vobligare. Itez qualitas rei que non cadit ſlb NVApignoꝛi. hoc dicit cum ſequenti. ¶ Ratio hui⸗
. rut, obligatione. hoc dicit vſq; ad.l.nomẽ.jtij. RS klegis eſt ſperielis in ꝓuincia. Sed ratio ſequẽ
dibiinelin, E . tis eſt generalis in omni loco. ðBð
hrlinnii Que res P ignoꝛi G ꝛiculto g9 Hec auteñ.cõfirmat
rſaliunnte ob li ari oſlunt E Ze legẽ codic ⁊ ampliat
nfucennt g P Le RAMAVlegem executoꝛes ad omnẽ locũ ⁊ penam im⸗
ſtttuereiti N. R b ica S21 Pponit. hoc dicit.
Paicetchotif e U 2 — ¶Ex tex. violare pꝛeſumpſerit.] Si intelligas ꝙ vio⸗
ſeicantett E LTum nos In generali obli- lenter arripiat ꝙ erit hic ſpeciale. Reſpõdeo quia maioꝛ
no gunſn 2 1 gatione non trãaſ⸗ pena imponit᷑ violẽto hic q; alibi. Vel dic.ꝙ quilibet ca
fbepicnen, eunt ea que non eſt veriſimile quem ſpecialiter obligaſſe piens quõcunq; agricultoꝛe inuito hoc ipo videtur vim
sſulglii non ergo lectum ⁊ ſuppellectilia vidẽtur cõtineri in gia facere cum hec lex velit extendere legem executoꝛes.
gauen NN li obligatione/⁊ creditoꝛ ea petens male peteret. , 7 g4 U i8 Obligatõ bonox ſiue flat ſimpli
ſcun um 411 B mco nſtet Qui obligat inſtrumen Ey ·citer ſiue cũ expꝛeſſione futuroꝝ
enimſen WitboneL. ia emptionalia pꝛedio⸗ e reſpicit pꝛeſentia ⁊ futura.hoc dicit. .
nuinmm rum videt᷑ ipᷣa pᷣdis obligare.hoc di. a A&Oppo. ꝙ non habeat tantum ius in futuris
nichiet C Op. ꝙ pignus contrahatur re.vt inſti.qui.mo.re con quantum in pꝛeſentibus.vt ꝙ pꝛeſens tempus non com⸗
runt trahi. obli.S. creditoꝛ. So.vt glo. H pꝛehendat futurum. vt.l.ſi ita.ff. de auro ⁊ argen.le.So.
Gigtnmt S 7 monumento Res que nulliꝰ aut tractamus de pignoꝛe et habet locum hec lex. aut de
rlenn ☚ J IIEO1. in bonis eſt obli galienatione / tunc pꝛocedunt iura contraria: ratio eſt:
dic et gari non poteſt. hoc dicit. . quia debitoꝛ patitur modicum damnum ex hoc.quis nõ
ſn olte ¶ Op. ꝙ monumentũ poſſit obligari.vt.S.de pꝛopter ea fit niſi vna debiti exactio.
eR”

debita et tunc aut eſt mihi obligata ⁊ poſſum etiam obli⸗

gare.vt.j.ſi pigno.da.ſit.per totum:aut non eſt mea: nec

mihi obligata et tunc aut obligo ſub conditione ſi fiat
mea et tenet. vt.l.ſi fundum·S. aliena.ff.de pigno.aut obli
go pure et tunc aut mihi ſuperuenit dominium aut domi

trario ⁊ exigam id qð debetur ⁊ ſi erit quantitas cõpen⸗
ſabo in debito ſi ſpẽs retinebo loco pignoꝛis.Et attẽde
quia vidi dubitari cũ quidã ageret hypothecaria ad no
men ſibi obligatum obijciebatur ꝙ pꝛimo debebẽãt excu⸗
ti bona debitoꝛis:rũdebat creditoꝛ ꝙ hoc nomen erat in

K ij

„

er Octauo libꝛo Codicis

Butrigarij Becũda pars ſup

nomine deſcẽdente a verbo.vt ſub participio vt eſt hic.

Item op.ꝙ etiã ſi tractaret᷑ de magno pᷣiudicio:tñ cõ⸗
pꝛehendantur futura:vt.l.ſi ſeruitus.ff. de ſerui.vꝛba.pᷣ⸗
dioꝛum.So.ibi ſunt verba indefinita que cõpꝛehendunt
omne tẽpus.hic ſunt verba reſtrictiua que nõ videbãtur
cõpꝛehendere futura:ſed compꝛehẽdunt ꝓpter leue dã⸗
num debitoꝛis:⁊ ideo dic ꝙ aut oꝛatio cõpꝛehẽditur ſub
ꝓbo aut ſub noĩe deſcẽdente a verbo.aut ſub participio.
aut ſub nomine non deſcendẽte a verbo ſignificãte tamẽ
tẽpus vt eſt ꝓnomen aut ſub noĩe non ſignificãte tẽpus:
ſed indefinito. Si concipitur ſub verbo determinatur s
verbo ⁊ a tẽpoꝛe verbi/⁊ pꝛeſens non poꝛrigitur ad futu⸗

rum.vt.l.verbũ erit.⁊.l.verbum opoꝛtebit.ff.de vᷣb.ſigni.

æ. l.ſi a colono.ff. de verbo.obli.aut oꝛatio concipitur ſub

ibi imꝑtinentium.⁊c̃.⁊ tunc regulariter idẽ ꝙ ſupꝛa:quia

oꝛatio determinatur ſᷣm tẽpus verbi ⁊ pꝛeſens non poꝛri

gitur ad futurũ.⁊ ita loquitur.l.ſi quis ſtipulatus.cũ glo.
ff. de vᷣb. obli. fallit hic ꝓpter modicũ dãnum.vt dixi.aut
cõcipitur ſub noĩe non deriuato a verbo.ſed ſub pꝛonoĩe
mea qð pꝛonomen ſignificat tẽpus /reſtringint᷑ ad pᷣſens
tẽpus:vt.l.ſi ita.de auro ⁊ argẽ.lega.fallit etiã iſte caſus

vbi eſt modicũ dãnum vt hic.Si autẽ oꝛatio cõcipiatur

ſub verbo indefinite ꝓlato compꝛehẽdit omne tẽpus.vt
l.ſi ſeruitus.ff. de ſerui.vꝛ.pꝛedi.an idem in tacita hypo⸗
theca? Rñdeo ſic. ¶ Modo vidi ab aduocatis de tali q̃⸗
ſtione debitoꝛ obligauit omnia ſua bona ⁊ dixit que bo⸗

Quero an iſte foſſianus fuerit defunctus an hr̃s:⁊ dic

vt glo.
¶ Doppo. vno modo vt glo.⁊ ſolue vt dicam ſuper ea.

¶ In glo. q̃ incipit non vnam. in fin.ibi.l.eum qui vecti

gal. So.ibi pꝛopꝛie hic minus pꝛopꝛie.

A& (Querit glo. an hoc habeat locum in genera⸗
li⁊ ſpeciali?⁊ dic vt gloſ. ¶ Quero de qua re publica lo⸗
quatur hec lex: Reſpondeo in quacũq; re publica:quia

ſiue obligauit mihi pꝛimo gũaliter ſiue ſpecialiter ⁊ poſt

ea fiſco pꝛeferoꝛ fiſco.Sed ſi mihi pꝛimo gñaliter obliga
uit deinde fiſco poſtea bona q̃ſiuit ĩ q̃ſitis poſt obligatio

nem fiſci fiſcꝰ eſt potioꝛ vt.i.ſi is.ff.de iu.fiſ.⁊ ibi de hoc.

¶ In glo. que incipit.ſ.ſpaliter in fi.ibiſi pignus:eſt veꝝ
in queſitis tunc tẽpoꝛe obligationis pᷣmi ſed ĩ q̃ſitis poſt
obligationẽ fiſci fiſcus eſt potioꝛ:vt.:.ſi is.⁊ ibi not.ſff de
RSrr Aiure fiſci.

..

Eio Pꝛimus creditoꝛ offert ſecũdovo⸗
Butrigar. Sencralis h
NV eneralis hypothe⸗
☛ J generaliter. οoαναs pr⸗
=— fertur ſpeciali poſterioꝛi.h.d.

„In iure hypothece ui
EA fu nd um. pꝛioꝛ eſt tẽpoꝛe votione

luntarie nõ neceſſarie.hoc dicit Ja.

. ioꝛ in tẽpoꝛe in pigno⸗ A
na conſtituit ſe creditoꝛis nomine poſſidere:dubitat᷑ nũ⸗ „ Icet. eoꝛ iraurelallu die taro mor lilig
quid hoc relatiuũ que bona cõpꝛehẽdat futura bona:vt poſita. . jdeconf
ſic quecũq;queſierit poſſideat creditoꝛis noĩe:dicũt qͥdã DOopp. ꝙ res ẽpta ex pecunia mutuata nõ ſit tiamnone
ꝙ non.qꝛ quomodo poteſt conſtituere poſſidere ꝙ nõ hʒ pignoꝛi obligata:vt.l.quis.S.de pigno.So.vt gl.aut er funürei⸗
pꝓpter verbũ cõſtituit qð eſt pꝛeſentis tẽpoꝛis.alij dicuůt go mutuo ad refectioneʒ rei ⁊ hẽo rem obligata ⁊ potioꝛ zdefiei
y pꝛehẽdit futura:qꝛ relatiuũ eſt añ late rei repſentatio eſtvt.l.interdum.⁊.l.idemq;.ff.e.aut mutuo ad emptionẽ Ltuncloc
cũ & oĩa veniãt ĩ pignoꝛe ẽt futura ita ⁊ relatiuũ qͥ oĩa ẽt rei ⁊ tunc non hẽo rem obligatã/niſi expꝛeſſe conuenerit Auiuurari
futura ↄpᷣhẽdit:⁊ vr̃ ↄſtituere ſe poſſidere pñtia vt nũc fu habeo perſonalem. habet b⸗
tura vt tunc.Hicũt alij ꝙ cum hic tractetur de magno p⸗ ¶ Sed an habeo eam pꝛiuilegiatam?: videtur ꝙ non per hypꝛoba
iudicio pᷣſens nõ debet cõpꝛehendere futurũ.Sed certe l.pꝛocuratoꝛis ·S.plane.ff.de tributoꝛ. Econtra videtur robaret
poſſet dici vt cõpꝛehẽderet futura/nec eſt magnũ dãẽnum ꝙ habeam pꝛiuilegiatam: vt.l.qui nauẽ.ff. de pꝛiuile.cre⸗ ybecler
cum poſſeſſio ſit momẽtaria:⁊ qꝛ non afficit niſi pꝛo qᷓti⸗ di.⁊ hoc veꝝ nec ob.l.ꝓcuratoꝛis S.plane.qꝛ ibi loquit labellion
tate debiti cum ſub iudice lis eſff. in tributoꝛia que ſapit naturã realis:qꝛ magis dicit᷑ cre⸗ tſicek o⸗
¶ In glo.que incipit in tacita.in fi.ibiſed Jo.contra.⁊ dere menti qᷓ; perſone:vt.d.l.pꝛocuratoꝛis ·S.·ſi plures.⁊ inqvsdict
male. , . . . ideo non hʒ in ea pꝛiuilegium ex ca:quia in realibus non lalet vvbl
Qui P otio 2e8 in Pp ign 0 2 C h a conſideratur pꝛiuilegiũ ex cauſa ſed ex tẽpoꝛe.¶ Itẽ op. Nonetriũ
965 YꝓY etiam alibi non pꝛeferatur pꝛioꝛvt aut᷑.hic poſita.So. Ulcapreust
beantur. R ubꝛ ica. fallit etiã in regula. ſr (Erlern

¶ Quia plures creditoꝛes cõcurrunt qũq; ad idẽ pignꝰ

Lem pollelloꝛ. Nrral hades

in Konsgie
ſtei wborhein⸗

vendicandũ per hypothecariam videndũ eſt quis ißoꝛ & addendo.item derogando nam aut eam conti ſtb Dianrri
ſit potioꝛ ⁊ hoc querit rubꝛica. Jaco. Bu. We. nuas ad regulã ⁊? ei Feroge⸗ qꝛ exceptionẽ po⸗ ne⸗ nnnins
ESSð D 1 P ian us. Secũdus cre⸗ nit/aut eã continuas ad exceptionẽ ⁊ tũc addit alium ca hiſpnſccunbe
ſn BB1 ditoꝛ offerens ſum ⁊ ſummarie dicit. Pꝛopter mendaciũ creditoꝛis ne in oueredi
AE Ppꝛimo cõſignãs ⁊ deponens ſuccedit gantis ſe poſſidere vel rem ĩ bonis eſſe qui potioꝛ eſt quo ſiſiheanin
Ain locũ pᷣmi/⁊ ↄfirmat ſibipignꝰ.h.d. ad quid fit poſterioꝛ. hoc dicit.¶ Intelligss ergo ꝙ pꝛi⸗ batio At
. Querit glo. an pꝛimus poſſit offerre oꝛ efficitur poſterioꝛ in iure poſſeſſionis non pignoꝛis: Cbligrori
WD ſecũdo: Et dic vt glo. 2 quia ſi poſtea pꝛobat ſe pꝛioꝛem obtinebit.Sed quo iure nuneruge
¶ In glo. que incipit vt et. in fl. ibi . fit hec tranſlatio: Dicunt quidam ꝙ cõdictione ex hac ſloqier
rr o. dic vt. l. cum notiſſimi·S· eodẽ aut lege:nam ſtatim ſicut pꝛimus negauit ſe poſſidere vel res gowenm
1 .S. de pꝛeſcrip.xxxn. S in debitoꝛis bonis nõ debeo in eadem inſtantia perſeue nbodn
Pe J decreto Si cõtendat pignꝰpᷣtoꝛium rare ergo ſecundus quia cum pꝛopoſuerim hypotheca⸗ rnn dbu
Ianus AA E cum iudiciali qͥ potioꝛ ẽ tꝑe riam in ea diſputatur de iure pꝛioꝛitatis:⁊ ideo vinceret ſietf
Den cm) potioꝛ & iure.Que differentia eſt inter pignus pꝛioꝛ ⁊ ideo debeo dimittere inſtantiam: æ cum mendaci ini,
iudiciale n, 1ludiciale 7 pꝛetoꝛiũ? Reſpõdeo vtrũq; poteſt um fit cauſa tranſlationis poſſeſſionis debeo mendaciuzʒ Nora e
zoziitn dici iudiciale cum a iudice capiatur.vt.l.non eſt mirum. allegare ⁊ dicam ſic dñe iudex talem cõueni hypotheca⸗ icter
quõ diffe⸗ ff. de pigno.actio.ſed pꝛetoꝛium pꝛopꝛie dicitur ꝙ per ina ria ⁊ negauit rem in bonis vel ſe poſſidere ⁊ mentitus eſt ſordie H
runt. terlocutoꝛiã capitur.iudiciale ꝙ per diffinitiuã.vt.j.ſi in quare peto condictione ex hac lege poſſeſſionem tranſfer einaten
cauſam iuid. ri ad me.idem eſt in rei vendicatione:vt.l.finali.ff. de rei nled
¶ Oppo.de.il.ſi poſtq.S.vt in po.lega.⁊.l.cum apud. de vengdicst. et.l.deierare·S.j.ff. de interrogato.actio.⁊ in —
bo.aut.iudi.po.So.vtglo. coꝛpoꝛe vnde hec ſumitur.Alij dicunt ꝙ etiam in eadem .α

¶ In glo. que incipit nos.ibi diuerſoꝛum tituloꝛum ſũt.
als miſſio vnius pꝛodeſſet alij non foꝛte quãtum ad ius
pignoꝛis.per.l.non eſt mirum.ſff. de pigno.actio.ſed pꝛo⸗
deſt quantum ad hoc vt poſſit vendutionem impetrare

inſtantia officio iudicis mercenario pꝛobato mendacio

flet tranſlatio poſſeſſionis.

CQuerit gloſ.an ſi poſſidens dicit hodie cõſtat hodie
agatur:⁊ dicit ⁊ bene ꝙ non hoc caſu licet hoc iudicium

ſicut miſſus debitoꝛe non citato / ⁊ alio oꝛdine non ſerua ſit adipiſcende poſſeſſionis quis ſic nulla eſſet pena men⸗
to ꝙ ałas deberet fieri:vt dixi in dicta.l.cum apud. dacij:nam ⁊ ſi nullum mendacium dixiſſet cogeretur red inſtet
Si . .2 dere rem ꝓbato ꝙ erat debitoꝛis ⁊ fuit obligata niſi ſta⸗ (Er
Gm reim. i contẽdat perſonalis cũ tim pꝛobaret ſe pꝛioꝛm. “ n ertr
5 EEN pignoꝛe potioꝛ eſt ratio h- ¶ Item querit gloſa quid econtra ſi ille qui poſſeſſionem iſtn aid
pothece qᷓ; perſonalis actionis etiã ſi ꝑſona? perdidit dicat eam eſſe in bonis debitoꝛis cum pꝛimo di W
ſit pꝛiuilegiata.hoc dicit.cum.il.eos:j eo. cebatꝙ non erat:⁊ dic vt glo. Ren nrin
ici

nhied

nſtperen
m iheg

bpot
Ahece
idor nn

funne
rgie
ſepbina
geggimt
Ki⸗
Poſt oblig
lrine
ignusc⸗
ſliiten
bippinnf

E = =. — =
=n = S=

=

=
=

Cfenſtilgg.
Mehenage

henls pete
Nrſnizer⸗

N
N

4

=
=S
=

hlihornti

S

niammmtt
Songen
oblgitgen
toidont
treſecnon

igenrge
Econnaie
ffdepulten
lane gnblg
emnagiodke
ris ſgr
zinrealbun
ipoꝛe N
hicpoſſti⸗

Decant t
hire dlats
zmaltun
ir erchthi⸗
ſcadctiin⸗
cüartiger
gviponortis
liosegef
is hon e
bit Salnn
dictichegh
epoſteett
inſmun
enin hnit⸗
geſdchſnan

=

¶ In glo.que incipit.ſ.contrahẽtibus.ibi ſᷣm Jo. per.l.
ꝙ in nauem.ff.de pꝛiuilegio credito. In eadẽ glo.ibi ꝓ

curatoꝛis · S. plane. ibi loquit᷑ in interiocutoꝛia que ſapit

naturam realis vt ibi magis menti ⁊c.⁊ in realibus non
habet locum pꝛiuilegiũ ex cauſa. In glo.que incipit an
autẽ.ibi in poſſeſſoꝛio iſtovt aliq̃ ſit pena mendacij. In
eadem glo.ibi in alio iudicio.⁊ poteſt dici aliud:qꝛ in pꝛi
mo querebatur de mea hypotheca:in ſecundo de hypo⸗
theca pꝛimi.
—— J 7 erlis. Abi duobus obligat eadem

NAoꝛ eſt tempoꝛe potioꝛ eſt iure/ nec ſecundus cre
RA&αditoz poteſt pignus vẽdere in pꝛeiudiciũ pꝛio

ris. hoc dicit.

Pr. erſonalis poſtponitur hypothece.
O 8. Ee dicit. e
¶ QAuero que ſint actiones perſonales pꝛiuile
giate:?? dic vt glo.
Bm tibi Per ſonalis actio non ſequi⸗
tur ſingularem ſucceſſoꝛem ⁊
aqui potioꝛ eſt in tẽpoꝛe potioꝛ eſt iure/ niſi ſecũ
aus offerat debitum. h. d.
7. AVbi quis inficiatur debi
Crip turas tum nõ ſcripturã ſcpᷣtura
„ Pinaͤlca ſcribenti nõ pᷣiudicat alijs niſi hẽat
AA ſubſcriptionẽ triũ teſtiũ.h.d. ¶ Ad euidẽtiã ẽ
ſciẽdũ ꝙ aut ↄfitet᷑ debitũ ⁊ ſcripturã ⁊ tũc ẽ planũ: vt.l.
j. S. de confeſſ.aut confitetur debitum non ſcripturã ⁊ tũc
etiam non curo de ſcriptura/niſi qñ ſcriptura eſſet de ſub
ſtantia rei geſte:vt.l.contrahitur.ſff.de pig.⁊.l.cõtractus
S.de fide inſtru.Aut confitetur ſcripturã ⁊ non debitum
