
Kubzꝛica.
G Pecunia indebite ſo⸗
Ecunie. ke⸗ repetitur non vſu⸗
ra eius:fallit in pecunia ex cauſa iudi⸗

WQuig de alia re qᷓ; pecunia: ⁊ dic vt
glo. Itẽ quero de quo ĩdebito loqua
Atur: à dic vt glo.

Acati ſoluta que non repetit᷑hoc dicit

ſtratiõem

enanbn

iyrl
ſueha

hart
tur vtn
Fan
e
A1v

lirfriven
riſtcietion
1

liteoqa
DMlumnor
mmiai
4l ſepett
ſkonfe
wetor
Nſten
is Ffi
ſanoie
ituncan

in non

ltcaqci
ſtaoa
goonis

inn ſomm

Eatione
Criteol
lencbee
Adett

De cõdictiõe indebiti. De cõdic.ob cãm.o. CXVIII.

bace .
Elegent
⸗ V ig cã quã i repetitio:v facti repetit᷑ h.d.Glo.hic diſtiguit inter erroꝛẽ fa
dcattpel, Modo op.aꝙ ex alia cã quã iudicat ceſſet repetitio:vt erroꝛe facti rep t ehic diſtige e
ſenlt & cura a delo Linti eci ſ So. regulariter fallit ĩ quſ cti vel iuris ⁊ male niſi eam ſuſtinctis ſic:qꝛ aut q̃ro an re
uieg n dã caſibus vt in gi.¶ Itẽ op.ꝙ etiã qui ex cã iudicati ſol: petam ab co cui ſolui ⁊ tunc indiſtincte repeto cuʒ ſit oĩʒ
it nn uat repetat: vt.l.ſi fideiuſſoꝛ. S. in oiĩoꝰ. ff. man ⁊ l.ſi ptoꝛ. iure indebitum: vt.l.ſed ⁊ ſi me puteʒ in pꝛin ff e.aut que
4 ⸗ e 2 .* 5S„ .

Abridaen S ntum §. marccllus. ff. de iudi. cum fl. So. regula ẽ ̈ ſolutum ex ro an repetat ab eo pꝛo quo ſoluit:⁊ tunc pꝛocedit diſtin⸗
ihtt ſſ Solutnan Snrtei regulariter nõ repetit᷑ vt ßic a Zꝛio ſenſu fal⸗ ctio glo.an erroꝛe facti ſoluerit ⁊ repctit/an iure ⁊ nonvt
ib une caeino pt lit in caſibus notatis in glo.ꝗ Itẽ op. ꝙ vſure veniat ſal⸗ l.ſi fideiuſſoꝛ f man.

neet. u⸗ Bornrgt giem acktot denndetd datdrianr Ddeicom millum. Fegeicom

ic in actie iuris cõtraria ibi
N r⸗od. e gl. deli anaruſoptmnn ane 0 be etiã in tum indebitum erroꝛe facti ſolutum repetitur
wunk actione ſtricti iuris veniat acceſſio:vt.l.videamus. ff. de oc dicit. Quero quo iure erat debitum ⁊ dic
–M vſuris. So. ibi loquitur in acceſſione naturali que veniti vr glol. hoc dicit iaco. butrig. So fat
ohon ſi actione ſtricti iuris ⁊ caue ꝙ veniant actionis iureĩ hac p KRed itoꝛis. So utum falſo pꝛocura⸗
inn condic.non venit nõ ſolũ atꝑe moꝛe:ſʒ etiã a tꝑe obliga⸗ 4 „R Je toꝛi repetitur condic.in⸗
ißi tionis cte:vt.l.indebiti.ĩ pꝛin.⁊.l.in ſumma.S.ei qui.ff. Aebiti. hoc dicit. . .
ehuin de condi.indebiti.Sed vbi venit officio qð eſt regulare: Op. ꝙ detur furti actio vel cõdictio ob cãʒ
W tunc a tempoꝛelitis conteſt. venit vt.l.cũ fũdus.ff.ſi cer. vt.l.falſus j.de furtis.⁊.l.ſi ꝓcuratoꝛi.ff de condi.ob cãʒ
duchusin eta. ⁊.d.l.videamus.ciuilis vero acceſſio nõ venit ĩ ſtri⸗ So.aut dominium pecunie fuit tranſlatun in pꝛocurato
W la,, iuris cõtra vinculũ ſtipulationis:vt hic. D rem ⁊ non habet locum farti.Si aũt dedi liberandum et
. men Ary/ Siue pꝛomittat quis indebitum habet locum ↄdictio ob cauſaʒ.vt.d.l.ſi pꝛocuratoꝛi.aut
luaui J citra.ſe ſoluat/nõ aio traſigẽdi repe vt liberatus ⁊ habet locuʒ condictio indebiti:vt hic: aut
Anm tit hoc dicit cũ ſe. dominium non fuit in eum tranſlatum:æ habet locum fur
dekit ◻ ¶O. ꝓ mulier habeat aliud auxiliũ.ſ velley ti:vt dicta.l.falſus.
deiurewi. L

ani.vt.l.q;uis.·S.·ſi mulier. ff.advelł. So.habet duo auxi⸗
l ueſt lia:qꝛ habet contra eum cuiẽ delegatũ auxiliũ velleyani
haberedie NXyt in Zꝛio eum q delegauit hʒ ↄdictionẽ vt li⸗

d eb it um. Qui ſoluit ſciẽs ĩdebi⸗

tum non repetit/⁊ inde

bitum a me poſſũ ꝑ ratihabitionem a me tra⸗
ocoliſ Vberer vl pecunia ſibi reddat᷑ ſi ſoluit vt hic. here 7 facere debitum hoc dicit.
pellatece ſ. Iri q Eui damus actionẽ mł uis Qui erat debitoꝛ alternatiue et
igtt Gm oluta. r foꝛtiꝰ exceptionẽ.h.d 4 · ſoluit vtrumq;:ſicut habuit ele⸗
nſic

Cui denegatur exceptio młto foꝛ Vr ctionem in ſoluẽdo ita in repetendo.h d.
4A ¶q Ue. tius actio.h.d.vel dic vel ꝙ ex cau BeHKE& (LOp. ꝙ habeat electionem ille cui eſt ſolutũ
ſa q creſcit p ĩficiationẽ ſolutum vel pꝛomiſſũ. vnde videtur.l.plane.⁊ l.ſi non ſoꝛtem S. fi.ff e. So. in. l.
Wetia indebitũ nõ repetitur. h. d. ¶ Diuide in du⸗ plane.ffe.duo ſoluerant:⁊ quia poterat inter ipſos oꝛiri
as partes:quia in pꝛima fuit ſolutum:de quo magis vide diſcoꝛdiam in repetendo:ideo datur electio creditoꝛi in

tation
.

7

ekrupnn tur vt nõ repetatur. In ſecunda fuit pꝛomiſſũ de qᷓ minus l.ſi non ſoꝛtem. circa fineʒ / electio erat ab initio credito⸗
fighintn Secunda pars incipulſed ⁊ ſi cautio ris petere qð nolebat: ergo ⁊ in reddendo debet elecrio⸗
Aoukfrins ¶ p.· ꝙ ſolutũ ex hac cã repetat᷑:vt l ĩde neratiꝰ.S.fi.ff. nẽ habere:hic aũt vnus ſolus ſoluit ⁊ electio erat ab ini⸗
ad.l.aquił.So.hic erat ab alio debitũ ibi non: ſed certe tio ſoluentis. ¶ Item op ꝙ non repetat: ſed obligatio
lemneuun. Cã p ĩfici ᷣm hoc illa nõ erit ratio:quia nõ repetitur quia creſcit ꝑ ſit in pendenti:vnde videtur obſtare.d.l.ſi non ſoꝛtẽ·G.
Mamgi ationé cre ĩficiationẽ: ſed qꝛ ab alio debitũ vt. l. ſi pene · S. ;uis.ff. e. ſi decem. ⁊.l. ſi is. de le.ij. So. aut ſoluit vnum de alterna⸗
ſenu ſcit. 2z ideo qdã hoc repꝛobãt. ſed dicit glo. ꝙ ſiue ſoluaz inde⸗ tiuis: ⁊ tunc nil repetit licet putet illum tantuʒ ſe debere
Phieperni bitum noie meo ſiue alterius dum tñ nõ noie debentis re quia bñ debebat cum vtrumq; ſit in obligatione: x ita lo⸗
fotdet beto q;uis ab alio fuerit debitum:vt.d.liſipene.S. q́uis. quitl.ſi is.ff de le.ij.x.l. cũ his.S fi.f.e. aut ſoluit vtrũq;
ſſogho⸗ 2.l. repetitũ ff. de condi. inde. q non eſt ĩ cauſa que cre⸗ alternatiuoꝛum: ? tunc aut duo ſoluerũt:⁊ tunc ne diſcoꝛ
deegl d ſcit ꝑ inficiationẽ:qꝛ ſiue meo ſiue alieno noĩe ſoluã non dent eſt electio creditoꝛis:vt. d.l plane.ff e. aut vnus tãtũ
Encenndt repeto:⁊ vt ſuſtineas glo.dic ꝙ aut pꝛobo a noĩe datũ dã ſoluit/⁊ tunc aut ab initio fuit electio creditoꝛis in peten
Hapanunatt nũ:⁊ ſic nõ ẽ debitũ ⁊ indiſtincte repeto vt.d.l inde nera do/æ habet etiam in reddendo vt dicta.l.ſi non ſoꝛteʒ · S.
Kagvnt tius &. fl. aut crat ab alio datum: vnde nõ poteſt pꝛoba⸗ fi ff. c. aut fuit debitoꝛis in ſoluendo: ⁊ habet in repeten⸗
ſſenn ria noie datũ:tunc aut eſt cã q̃ nõ creſcit per inficiationẽ do:vt hic:aut quis ſoluit partẽ vnius alternatim/ tunc
ondlis ⁊ tunc aut ſolu t pꝛopꝛio nomine ⁊ repetit/aut noĩe debẽ obligat io eſt in pendenti.nam ſi ſoluat poſtea partẽ ali⸗
Penzfi tls: ⁊ non repetit: vt. d.l.ſi penc. S. quis.⁊.l.repetitio: aut am eiuſdeʒ erit liberatus ⁊ non repeteret ſi ſoluet alterũ
ecie eet ca q̃ creſcit per inficiationem: ⁊ tunc repetere non po⸗ alternatiuoꝛũ repetet partem alterius pꝛimo ſolutam ve
eifn teetſt quocumq; nomine ſoluat: quia videtur ex cauſa trãſ- lut indebitã: vt.d.l.ſi non ſoꝛtem·S. fi.ff e.
Enlcidn actionis ſoluiſſe meru future pene vt hic.¶ Itẽ quero an ęꝑ

Titubatio ⁊ erroꝛ
Bodub leta te. guatum ad huͦc ti⸗

ſrnene Solutũ q̃ ſaltim repetat condic.ſine cauſa hicunt quidam ꝙ ſic ar m ad hũc ti⸗
nnme 4 tulum equiparantur. h. d. ¶Ad cuidẽtiam ẽ ſii

lſgu actiõe poſ guendo de ſententia ad tranſactionẽ fictã ar.l.fideiuſſoꝛ

rogeni ſit repeti. · S. in omnibus.ff.manda.qð non eſt veꝝ qꝛ illud contin⸗ . N Aendum weſt darce ignoꝛantiam:⁊ hec ſumitur
rtit git ratione zctus ⁊ cã ſnĩe reducitur ad nõ cãm ꝙ hic nõ in mala parte qñ quis ignoꝛat id ꝙ ſcire debet. Item eſt Titubatõ
nd eſt:⁊ ideo hic nullo iure repetet.i( Itẽ quero an ſaltim re dare neſcientiam/x hec poteſt cadere/⁊ in his que ſcire itubato
wiſ petat ab eo qui damnuʒ dedit. Rũdeo aut ſoluit noĩc eiꝰ debui. Item eſt titubatio:vt quando quis dub itat ⁊ ani⸗ dquid iit.
lute las . qui dedit dãnũ:⁊ tunc repetit actione negocioꝝ geſt. cuz mum ſuum non applicat magis ad vnum qᷓ; ad alium vt
i ipſum liberauit /aut pꝛopꝛio noie timoꝛe bene netarlo⸗ nota.ff.de iuris ⁊ facti ignoꝛantia.
nan is: itvt. I. qui ſeruum. ? ibi notatur. ff. de apietideo? 5 aſi
Rend Merrkunc nonrepetlkvt i qui ſerun De cõdictiõe ob cãm datoꝛũ.
Getelul Qui agnoſcit alienum debi⸗ .
ruonl W J a patre. tũ quaſt ipᷣe ſoluẽs debeat re⸗ Rubꝛica. Q .
3 Wdpetit per condictionẽ indebiti.h.d. Frgnzmarr e a MI. Dñ datur ob cãʒ
der . TSp cvRlus faciens actum pꝛo herede videt᷑ adirevt Ecuniam impoſſibilẽ de iu⸗
l. pꝛo hr̃de · S. papinianus.ff.de acqui.hr̃dita.ergo eſt fa⸗ K Vre:·qꝛ nec ſequitur nec ſequi poteſt da⸗
ctus debitoꝛ:ergo non repetit:vt.l.fl.ff. de interrog. act. 2 tum venit reperendum per condic. ob
er So.illud habet locũ qñ põt fleri hr̃s ſed hic non potuir cauſaz. hoc dicit.
giiti nec iure ciuili:quia emancipatus nec pᷣtoꝛio:qꝛ tpa pet⸗ C.Mota ꝙ quando oꝛatio concipitur
e de poſſeſſionis ſunt lapſa:⁊ ideo nec heres nec debitoꝛ fit 4 Wſub verbo reſpectiuo vel ſi ub nomine
r alſitl ſed repetit.¶ Item op.ꝙ non repetat ab eo cui ſoluit: vt C 2 D appellatiuo deficiente nominc deficit
it hoe . „Al. ſi Ppene . S. q;uis. ff. e. So. hec ſe tantum voluit diſpoſitio:cum ergo hic fuerit factũ pactum reſpectu do
ſun berare ibi quẽcumq; heredem. tis ⁊ deficit dos:ergo ⁊ pactum.¶ Item nota ꝙ dos non
un

8 , 5S Solutuz poteſt eſſe ſine matrimonio.
D J per ignozꝛantiam. indebui ¶ Obp· S dos veniat confiſcanda:⁊ per hoc non repeten

tum.

Cõd ictio ¶ Sp.
ob cãʒ an ſiuit/ergo non ſeruatis pꝛomiſſis debet vendicari nõ cõ⸗
hẽat iocũ dici: vnde videtur obſtare.l.fi.ff.vſuſf.q;admo.ca.hanc
vbi dñiuz oppoſitionem non ſignat glo.ſed ſoluit eã pꝛima gloſ.tri
nõ ẽ trãſla bus modis. Pꝛimo ꝙ flat emãcipata:⁊ its tenuit dona⸗

Dos non da per dantem vnde videtur obſtare.l.qui contra legum
pᷣt eẽ ſine .de inceſtis nup.So.hic dans erat ignoꝛans matrimo⸗
mr̃imõio nium nõ tenere in contrario fuit ſciens.alij dicunt ꝙ etiã
ſʒ ſi fuerit hic fuit ſciens dans per.l.auunculo.ff.de condi.ſine cã:ſp
an veniat male dicunt:a ideo pꝛo declaratiõe materie dic 4 gut da
ↄfiſcanda ta fuit dos ob matrimonium illicitum:qð tñ de fa

cto nõ
fuit ſecutum:⁊ tunc aut fuit datum a ſciẽte ⁊ repetit fiſcꝰ
vel ſaltim retinet qui accepit cuʒ ſit turpitudo hincinde
vt.l.auunculo.ff.de cõdictione ſine cauſa:aut ignoꝛauit
ius vel factum ⁊ repetit condic.ob cãm /vt hic: aut matri
moniũ ſuit etiã de facto ſequutũ/⁊ tũc dos ↄfiſcat᷑ niſi a⸗
trociſſimꝰerroꝛ facti ĩteruenerit:vt.d.l.qͥ ð legũ:⁊ h ſi tra
ctatur de pena amittende dotis.Si autẽ tractatur de pę

na adulterij mitius agitur.⁊ habet locu ʒ lex ſi adulteriũ

cũ inceſtu.ff de adulterijs.¶ Item op.ſi cõtractũ fuit ma
trimonium: ergo cauſa fuit ſequuta: ergo debet ceſſa⸗
re repetitio.So.vt glo.quia non fuit ſequuta de ture
Item op ſi matrimonium eſt nullum:ergo nulla fuit cã
dandi:⁊ perpñs debet ceſſare hec condictio.So.vt glo.
quia fuit aliqua in gñe non ſpẽ.¶ Itẽ op.in ſeparatis nõ
recte infert᷑ de vno ad aliud vt.l.naturaliter · S nihil.ff.de
acqui.poſ.⁊. l ſi maritꝰq de dona.inter virum ⁊ vxo. Sʒ
ita eſt ꝙ aliud eſt dos ⁊ aliud pactum:⁊ ideo ſi non tenet

dos non ſequitur ꝙ pactum non teneat. So. in ſeparatis
omnino bene pꝛocedit contrarium quia de vno no recte

infertur ad aliud ſi hic non ſunt omnino ſequuta ſed con
nexa quia pactum fuit de lucrando eo qð in dotem deue
nerat:⁊ ideo ſi non eſt dos per conſequẽs nec pactum.
¶ VWodo quero an condictio ob cauſam ſit hoc caſu pꝛi

uilegiata:⁊ dic ꝙ ſic vt gloſ.¶ Modo venio ad gloſ.ru⸗

bꝛice ⁊ oppo.ꝙ male dicat ob cauſam / quia ob cauſam ẽ
de pꝛeterito res de futuro vt.l.damus.ff.de condictione

indcebi. Solu. vt gloſ. ¶ Quero ergo que ſit differentia

an ob cauſam de futuro detur aliquid / an ob cauſam eſ⸗
ſe finalem: ⁊ tunc ſiue ſit de futuro ſiue de pꝛeterito ea ceſ
ſante habet locum repetitio/aut conſtat cauſam eſſe im⸗

pulſiuam ⁊ non repetitur in dubio. dicunt qͥdã ꝙ ſi cauſa

eſt de futuro pꝛeſumitur finalis: ſi de pꝛeterito tunc im⸗
pulſiua per.l.ij.de donat.qð non placet⁊ ideo puto tutiꝰ
dicendum ꝙ quãdo reſpicit futurum ꝙ aut reſpicit com⸗

modum eius cui datur ⁊ pꝛeſumitur impulſiua/aut com⸗

modum eius qui dat vel recipiẽtis ⁊ alterius:⁊ tunc ꝑꝛe⸗
ſumitur finalis:vt.d.lij.ff.de dona.⁊ ꝙeo.ſi repetẽdi.⁊
ff.de condi. ⁊ de.l.cum taleS. falſam cãm:⁊ ſunt in argu⸗
mentũ ad queſtionem Cõceſſumfuit abbati nouãtulano
quoddã flumẽ vt poſſit ibi habere molendina/querebat᷑
an alij poſſent habere molendina in flumine quaſi ſolum
eſſet conceſſum abbati pꝛopter iſtã cãm vt haberet molẽ
dina ⁊ non libere ⁊ gñaliter vt flumẽ ſuũ eẽt.⁊ dicebatur

ꝙ cum cãm reſpiciat fauoꝛem abbatis.ſ.vt habeat molẽ

dinum fapit naturam cauſe impulſiue ⁊ nõ finalis.vñ po
tius libere ⁊ generaliter videtur conceſſum flumen ſibi⁊
ſic alius molendina in flumĩe non poterit facere:licet qͥ⸗
dam contra · ꝑ.l.cum hic.S.ſi fundum. ff.de tranſac.ſi au⸗
tem cꝗ eſt de pꝛeterito/tunc aut eſt veriſſimue danteʒ nõ
dediſſe ſi cã illa non ſubeſſet/qð apparebit ex quãtitate
data ⁊ conuictione dantis ⁊ recipientis /⁊ tunc erit fina⸗
lis:⁊ ea ceſſante repetetur datum vt.d.l.cum tale ·S. falſã.
Si autem eſt veriſimile ꝙ ałs erat daturꝰvel ſciebat cãʒ

non ſubeſſe:⁊ tunc videt᷑ cãꝗ ĩpulſiua:vt.d.l.damus.cũ ſi.

n S RAA1 Donatio cãm ha⸗
Y vt pꝛe ponis. εnοo aEα
ν ta reſcinditur ſiue de reuocatione ſit actum ex
ashA pꝛeſie/ ſiuc tacite. hoc dicit.

ꝙ; donatio non tenuerit ergo dominium non trã⸗

tio. Scdõᷣo modo ꝙ crat ex alio patre. Tertio ꝙ donatio
moꝛte confirmatur:⁊ideo qð deſunctus potuit vẽdicare
condicet hr̃s eius. Itẽ op.hic dicit ꝙ fuit factũ pactũ
ꝙ; nõ ſeruatis pꝛomiſ.reuocentur data: certe hoc videt
ſuꝑuacuũ:qꝛ ⁊ ſi nil eſſet actum adhuc cꝗ non ſequuta re
uocarentur.vt.l.j.ij.⁊.iij.ff.e.So.vt glo. Item op.ꝙ nõ
reuocetur res:ſed agatur ad intereſſe:vt.j de reſcin.ven.
l.ea. So.vt.glo.¶ Item op.ꝙ hic nõ habcat locũ condi⸗
ctio ob cãm cum non habeat locum in ↄctibus noĩatis

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis
at donatio ẽ Zctꝰnoĩatꝰhodie.So.vt gl.qꝛ tꝑe haꝝ legũ Cõdictio
pficiebatur ſolo conſenſu ⁊ erat innoĩatus ⁊ hẽbat locuʒ ob cqʒ an
condictio ob cam / hodie ſolo cõſenſu perficitur ⁊ eſt no⸗ hẽat locũ
minatus ⁊ tamen habet locum cõdictio ob cauſam ⁊ ſic ĩ ctibꝰ in
eſt dare ꝙ ratio legis ⁊ diſpoſitionis coꝛrigitur ⁊ non ip noiatis.

ſa lex vel diſpoſitio.vt.l.tam is.ff.de dona.cau.moꝛt.Sʒ
ego puto tutius ꝙ licet hodie perficiatur ſolo conſenſu
non ſic nominatus ſed innominatꝰ. MNec ob.l:.j. de rerum
ermu.qꝛ bene eſt verũ ꝙ oẽs contractus qui tẽpoꝛe ulliꝰ

legis perficiebãtur conſenſu erant nominatinon illa rõ⸗

ne:qꝛ ſolo conſenſu perficiebãtur:⁊ ideo non ſequitur ꝙ
poſtea illi qui ſunt perfecti conſenſu vt donatio ſit hodie
nominatus:remanet ergo hodie inominatus ⁊ recte ha⸗
bet locũ condictio ob cauſam. ”
¶ In glo. que incipit emancipare.ibi nata condictione
quia cũ dominium remanſit penes patrẽ non poteſt rem

ſuã condicere.vt.l.fi.ff.vſufruc.quẽ admod.cau. In ea⸗

dem glo.in fl.ibi ſoꝛoꝛẽ: quia licet donatio non tenueru

⁊ ſic pater non potuerit condicereö/tamen cõfirmat᷑ moꝛ

te vñ heres vendicare non poterit ſed ↄdicere.¶ In glo.

que incipit ſic.ff. ibi ⁊ reipſa.i.ex contractu inito re.i Se

quitur glo.ſine rei interuentu.hoc eſt falſum:qꝛ interuen
tu rei habet implere obligationẽ iamdudũ contractã.at
hic ante rẽ nõ eſt obligatio ĩmo ſtatim naſcitur cum res

dstur:⁊ ideo eſt cõtractus re ⁊ non interuentus rei.

Fr A lege Pactũ de re non alienãda non ĩ⸗
õ 9 pedit alienationem ex contractu
dovpoꝛter ergo dñium tranſire ⁊ agi ad intereſſe
WW h. d. 'm veram lectu. 8
¶ Quero que pars ſit vera iſtaruʒ alternatiuarũ. Nicũt
quidã ꝙ vtraq; vt ſic habeat electionẽ actoꝛ ꝙvelit cõſe⸗
qui ⁊ hoc pꝛobatur per..i.fl.de re.ali non alie.vbi equipa
ratur vltima volũtas contractui inter viuos: ſed in vlti⸗
ma voluntate pꝛohibita alienatione nõ tenet ſi flat vt.l.
peto fratre.de le.ij.⁊.l.vnum ex familia.ergo idem in cõ
tractu.itẽ inducũt.l.ea quidẽ.ij.ſi maci.ita fue.ali.ne ma.
item · S.ſanctiſſimas.in aut᷑.de alienat.Alij dicunt ꝙ ĩ vl⸗

tima voluntate pꝛohibita alienatione fieri non põt:in cõ

tractibus ſic/ſic intelligũt.lſi binarum.ſff. de ſerui.vꝛ.pꝛe
di. ⁊.l.ſi tibi liberũ.de act.empti.Alij dicunt ꝙ pꝛohibita
glienatione non poteſt fieri / vt in pᷣma parte. Sed ſi fiat
trãſit dñium:ſed agitur condic.ob cãm/vt in ſca:⁊ he c
eſt ipſaveritas.Et pꝛobatur ſic:certuʒ eſt ꝙ dñium tran
ſiuit in donatariũ:ſi ergo donatarius alienat.aut dices
dñium redire ad donantem:ergo donatarius poteſt euʒ
in alium tranſferre: vt inſti.de rer.diuiſio:S.per traditio
nẽ:aut dices redire ad donantẽ:⁊ hoc eſt falſũ:qꝛ ex ſolo
pacto nõ trãſfert᷑ vel re tranſfert᷑ dñiũ.vt.l.traditionibꝰ.
S.de pactis.

¶ Op.ad verã lect.qꝛ etiã in cõtractu pꝛohibita aliena⸗ Cõtractꝰ
tione ſit ꝓhibitꝰ ctus quilibet:⁊ lex eqparat ꝓhibitio⸗ an videat᷑
nem in contractu ⁊ invltima voluntate ſic.l.fl.j/ de re.ali. ꝓhibitus
non ali.So.aut queris an ꝓhibita alienatione qͥs cõtra⸗ ſi aliena⸗
ctus ſit pꝛohibitus ⁊ quãtũ ad hoc parificantur contra⸗ tio fuerit
ctus ⁊ vltime volũtates vt in contrarijs:ſed quaãtũ ad ef ꝓhibita.

fectum pꝛohibitionis non equiparãtur:qꝛ pꝛohibitio in
vltima volũtate impedit dñium tranſire: ſed pꝛohibitio
in contractu licet ſit quilibet contractus pꝛohibitus non
impedit dñij tranſlationẽ:ſed agitur cõdictione ob cau⸗
ſam vt hic. Itẽ op.de.l.ea quidẽ.j.ſi man.ita fu.ali.que
lex obſtat duobus modis. Pꝛimo quis ibi pꝛohibita ma
numiſſione impeditur libertas:hic nõ ĩpeditur dominij
trãſlatio. Itẽ ibi facta manumiſſione non agit᷑ ad penã
hic facta alienatione agit᷑ ad penã.Scðo quãtũ ad pᷣmũ
modũ foꝛmãdi cõtrariũ eſt illa vera ꝙ ideo ibi ĩpeditur
libertas:quia difficilius reuocatur qᷓ; alie res. Sed quã
tũ ad ſecũdũ modũ foꝛmãdi ↄꝛiũ eſt illa vera ꝙ ibi manu
miſſio nõ habuit effectũ de iure:⁊ ideo pena non cõmitti
tur hic de iure tenuit glienatio:⁊ ideo pena cõmittit᷑. Et
circa hoc dic ꝙ aliqñ gᷣhẽtes voluerũt penã cõmitti ꝓpt᷑
iuris effectũ tm:⁊ tũc aut ſequit᷑ iuris effectꝰ ⁊ pena com
mittitur vt hic:aut nõ ſequitur iuris effectꝰ nec ſequi po

teſt ⁊ tũc non cõmittiturvt.d.l.ea quidẽ.aliqñ ↄhẽtes no

luerũt cõmitti ꝓpter veꝝ factũ:⁊ tũc cõmittit᷑ pena etiaʒ
ſi iurꝭ effectꝰ nõ ſeq̃t᷑.vt.l.ſtipulatio·S. hij qͥq;.⁊ · S.· ſʒ qte⸗
nꝰ. de v̈b. obli.⁊.l.vbi.S.de trãſac.Aliqñ dubitat᷑ qd vo⸗
luerint:⁊ tũc aut pena põt cõmitti ꝓpt᷑ iur effectũ ⁊ com
mittit᷑ ꝓpter iuris effectũ:⁊ nõ ꝓpter meꝝ factũ.Aut nõ

—

ſSPot
Tenanol

Pizon

N on
venne
nlein
mngſ
cniof
ſobero
oßi
Nulnte
donan
iime
gudin,
Nilumpe
nüſre⸗

mien⸗
n keehsl
catſuel

Nonudo⸗
Galter
Fleink.
oipee
cbeo fa
ſegliene
ſresbip
ſtivister
nultion
mo dii
tielie
ſodend
ſeonope
Ilngsrt
(lonis n
ſeſcince

hec ex
fdeflh
dfiljrxt
loappo⸗
dicio⸗
hiclo
Aiud ſr⸗

J-
4

goblſcla
moppo
Nemo
Uſtipoß

t ncontt
ir laciſit

irxe

enzctb

De cõdictione ob turpem cam. Fo. CXIX.

säl XYroneten Tacus cõdictio ab al
dehe ie põt cõmitti ꝓpter iuris effectũ ⁊ videret srnige J repetendi. tm parte in coꝛde
hörſige pter merũ fact ũcõmittat᷑: vt dicto.S. quatenꝰ.⁊. G· nie⸗ D retenta non inducit repetitionem.h.d.
N ſimile.in.l.ſi clericus.S.de epi.audi.⁊ ſũt hec marg de u α☚ u ¶ Obp. ꝙ cõdictio tacita inducat repetitioneʒ
nik fun g Racrebit cunarteonſanaaetabatn de facto vt. l.ſenatus.S.j.ff.de dona.cã moꝛ.cum ſ. So rcio
ihon 8 re nõ poſſim petere: cõmittetur pe 19 1Kã in donatione appoſita non
unng Ridtepdegroerſid Prop ; non riſearphinm ge:, G S Ictam. cain donarion repetitioneʒ ni
Mocoſſnt peto · S. fratre de le.ij.⁊.l.nõ dubiũ.S.de Ron 6t dñiuz K ℳ„ ſicã fuerit impoſtlibilis.h. d. = 2=
Uidum Ictu inter viuos:vt hic.qꝛ ex nudo Hacton ideo nõ RAAICOp. ꝙ etiã ſi cã continet impoſſibile ea nõ
bltäpcreile in donantẽ trãſire: vt.l. traditionib dc D0 ium: vt hic ſeruata iducat repetitionẽ: vt.S.eo.il.ſi militẽ. So. vt gl.
inonſei⸗ sendegie qucrnin pcotract naſta: Bnium Taeac nenl . Auãdo datur ob cãm can on ſe
ſilung aliud in vltima volutate: qꝛ cum ex DW 1 ãaſlatio dñij. Y lib ł. quuta venit repetẽdũ.¶ Diuide
oſthre dñlum: põt etia ex ſola vollitate impediri ctu phibita in duas partes quia in pꝛima dedit libe. pꝛo fl
winnie Zilehtlo erraſrenid coneredes: J Irr nbiſn au de allc⸗g. dtin i⸗ EEAlia ſua manumittenda. In ſecunda dedit ſer⸗
ne phibl, dlienetione no ranſcar tibit eſt alienatio rei eccłhia⸗ uus vt ipſe manumitteretur vel eius filia. Secunda inci⸗
Nantiatn. an trãſe mas. So. ibi no ex pacto ꝓhibita ali in quo erat pñut in verſic. nam ſi quid. 1
üccg aan ice:ſ a lege. Sed pactũ facit ꝙ in caſu ſpali in que b. pminus cogatur manumittere: t.l.ſi ab alio
natn at dñlum. nice gege. Se upedlat vñ magis coadiuuat pactu, ¶ ¶Op. ꝙ dominus cogatur manumittere:v
(AnSer õceſſa alie lat. vn! ioegat: milè imi oa= vt glo. H
on n Pbibiione legalẽ q; Baelefter elbetarlente⸗ 3 So. vt glo. Si nõ impleuit qui debu⸗
ifnin Eio nudo: qꝛ pr action per Nekaigenmien 5. de pac. ⁊ ſi R Ecuniam. it impeditus caſu foꝛtuito
WS cipaliter ꝑ ſe inducere. vt.l.pacta no Querog ſiin Zctu V Joatum non repetitur.hoc dicit cum ſequenti.
ninſtce Voe ldigauſteri Toe gautig AuaoSſincit Ob. repetatur vt.l. ſi pecuniaʒ. fp e. huius
mn geinen olo ĩ edire ne ꝑ alienationẽ tranſfera dnium quat Eed aut caſus contingit in per
chme deboe tacere MRñdeo dicã ſic dono rem meã hoc pacto fimoꝛe ſunt hic due brinn P in contrario: aut in pſonã
cotaci D ͦactũ alienatiõis ve⸗ ipientis ⁊ repe contr ario: aut in pꝑie
fenn Bealilcr:: ctingaortoad aliqu er nt prermmecen antis enen ptpier⸗ en enlnfk gange gen
Utustet nire ab ipſo ꝛincipio re Car: . it qſi . it glo. in. l. ſi vno in fl. magne g „quiche
tiln kiruid en en oſſtcrac Ronhor derteſ re a n in contractibus imorninattd iq,
“ itio: vt. l. q meo. ff. de acqr. poſ.non põt dici ex in⸗ u itentia ⁊ dic ꝙ aut volo re⸗
er conme traditio:vt.l.q dire. Si autẽ ſimpliciter dicerẽ ſi cõtin- dus poteſt habere locum pen o dieq aut volo re⸗
iad inn gacto oniumre ideret᷑ purificari cõdi⸗ petere pꝛopter defectum cauſe ſo⸗
at te alienare res redeat ad me videret᷑ purifice „t erefe bꝛrobfer o m vt hic: aut volo repetere ratio⸗
tunl d ie ü lenaetone eNbiatrae fiert em dr. lr n Penamns pofftmunn integra dum tamen aduerſariꝰ
l . 6poſſʒ ad me redire. r Gdi 5 indẽnis: vt. d.l.ſi pecuniam.
ncwdlitec⸗ idcono poſſ; ſc res ſit inẽpta:vt fit ĩ pacto adie coſeruet᷑ indẽnis:vt.d.l.ſi pi. „ —
n tingat te vẽdere ex nũc res ſit inẽpta:vt . W TSIm
iunr kaleirdrlegteniſoueper gontade De cõdictiõe ob turpẽ cãm.
ercen reſcindendũ: ⁊ ſicut dñiuz ab initio iret: AWELA „ .
eirr nec ex poſt facto põt ſine titulo Neſdere rt veanſs. Mubꝛica.
onne ff de fideiuſ. ¶ Itẽ op. ꝙ in Zctu ex aRacrn oqꝛ; zuen — orp ttone. Qui exci⸗
frällen dñiũ:vt.l.cõiſſoꝛiejde rerũ ꝑmu.So.illud i oel or J Y ex caution pit de non
ſdlangit⸗ tio apponit᷑ ad ti.reſcindẽdũ:vt dixi.¶ Itẽ op. l. U'dic numerata ⁊? ſimulatione ↄtracta debʒ
Ihonporſec iudicio ·S.· ſi ĩter ſocios.ff. cõi diui.cũ Srrt noasa . pꝛobare. hoc dicit.
Uki bic loqt quo ad iĩpediẽda dne Natſan, ilnonre ⸗ ¶ Op. ꝙ non pꝛobetur non eſſe nume
nikat⸗ aliud.ſ.vt qͥs nõ ↄpellat᷑ poꝛtionẽ ſuã maliiil . Bnlin a⸗ Recnmia euin itnegaruar rl a
hr Klall TrZImeri . ctoꝛ de pꝛobat. ?.l. ei qui. ff e. So. vt
nſchahe Icum exiguam. cauſalacts f E nss slortn die waut interpono cautionem
6 DKnrn. ceſſante condicitur.h.d. Jaco. But. nec ð. extu numerationis de futuro: 7 tunc nullus conſenſꝰ
3 tem cõdici⸗ ſt in obligando:quia volui obligari ſolum ſi nu .
bepolct Imi 1 Jacso ſeuuit znareperak: ſubſequatar: ideo numeratione non ſequuta deficit na⸗
nal uhd a bu C. D Bteſſe Peurardeniſi turalis obligatio:⁊ ideo ſi non eſt lapſum biennium ⁊ op
W n poruikeg ld na miles pi 5. de Ycur. Sol. fa⸗ ponam exceptionem non numerate pecunie ⁊ aduerſari⸗
Natac, fiobyergf aſ itgoten rlud de ſiti ante lit pteſtatã. us pꝛobauit ſe numeraſſe cum voluerim obligari niſi nu⸗
ſitionẽ: ſz hic fuit ei oppoſitũ an tur / cũ ati aut eſt lapſum biennium:⁊ tunc vali⸗
biucle eoropbon io ex hac conuẽtione naſcatur/cũ mer atione ſequuta:aut eſt lap um bier Saallen
Pbtucleſ Item op.ꝙ nulla actio n ff. de ac. ⁊ obligatio. Sol. qatur obligatio:vt ſic ſim litteris obligatus. ed aliquã
nr bet no ſit oblis:r. non 1 olfibilt non oꝛitur obligatio do confiteoꝛ non pꝛetextu numerationis de futuro:ſed vt
lene Bligts vtglo. Ner io ſacexeins delectu ſic vt hic. ¶ Itẽ op. de pꝛcteritoꝛ declaratiue:⁊ ideo Htbro dbete r inde ipu
no oꝛlk ex. vt in contrario: ſcd exei Enaſcit᷑ actio ne ſolutũ repe⸗ tatur: quia hoc fui paſſus inſeriin inſtrumento: vt. l gene
neQauſa ipoſ licet ca ſit impoſſibilis: tamẽ naſci actio ne ſol legatis liter.de non nu. pec. t ſic eſt hic quia nõ ſpe futurenu⸗
lcilidt/ ſibili. tatur.vt.l.ab an niſrationer ele rurchim⸗ merarlonts fui confeſſus. Sed declaratiue:⁊ ſene debeo Pꝛobats
on . . er viuos. 1 e gence mop. quis non debet grauari ſupfluis ꝓP⸗
pohſſon hic in ſctibus inter vin 6 vitiat᷑: in vltima volũtate pꝛobare.¶ Item op.quis non debet g 1 ibus ſi
6 pohr ibilis adiectio vitiat ⁊ nõ vitiat᷑: ſani non releuant: vt.l.ad pꝛobatio⸗ nibus ſuꝑ
rn blinilte viciat ſed hic nõ.¶ Itẽ op. ꝙ ſoluancg on Berien memarlne nc Syſiue Pꝛobem non nhigbe atazs fluis non
ninccer repetat:qꝛ videt᷑ donare poſtq; ex cauſa ĩpoſſibili ſe ſacbza iſſionem ex turpi cã debeo obtinere: ergo vtrũ⸗ dʒ qs grs
ſg ex qua nõ tenet᷑:vt.l. cuiꝰ ff.ð reg. iur. So. hie 5 nen ign iuc Duare non debeo. So. vt glo tu dicas ꝙ bec lex do⸗ uari.
uthin rãter ibi ſciẽter:vel hic nõ fuit oĩno cã impoſſi ◻☚ ched icam ⁊ pꝛacticam themicã:q; dicit ꝙ debeo op⸗
u ſcqui potuit: vt pdixi. Item op. w etia ſadier luet brtnecpnontätenttunt numerata:ſed ex turpi cã pꝛo⸗
na repetht vr ej f de con ic indebi. Solu. vt glo. 1 ede Rier practleus aulapenbonn permiſſioneʒ ex turpi cau
ielei ergo ꝙ dur ſluieienegteteenerituir ve hic nig ligien ſa noptobato erit pꝛobatum numerationem non factã
i T tunc aut eſt ꝓteſtatus ſe velle naebt ant non eſt uc dele erat impoſſibile pꝛobari:foꝛmabo ergo capitu⸗
gae uorun d epetif: vr dietal i: oc codii. tẽ op. ꝙ licet ſei lum ſic:dico ꝙ vere agebatur inter nos pecunis debe⸗
8 nn ꝓteſtatus ⁊ nõ repetit.vt dic. l.cuius.i J fnonadi leat rem ex turpi cã ⁊ g hanc pecuniam deducerem in cautio
ngt 6 enter ſoluat᷑/⁊ nil fuerit ꝓteſtatũ repetat᷑ o 1* nernpm de mutuo non ex aliqua cã de pꝛeterito: ⁊ ſic ſimula
nnn qð conuenit.Sol.ibi ſtat per cũ /hic ꝑ e ine 5. e⸗ Pegronarg cohctudetunhür nn fackin onfu⸗ Ereepeis
.ẽU nnert⸗
,nen „°S . ũ venit repetendũ.h. d. nie / ſic biẽnio tollatur. Rnideo nõ: m quero an te pecunie
Cigin 2 on lorne⸗ Reropoſtrlbertasegar vt. l. ge⸗ mulationis ſiue doli ⁊ durat perpetuo. ꝗ Dci⸗ c alte⸗ Sto ye
nec A Op. ꝙ libero poſſit ibi dH⸗ int vera ſiue ſit turpitudo ex parte vtriuſq; ſiue alte⸗ q;to tꝑe
,zhiteste rene , P. lo.nã ibi va⸗ hec ſint vera ſiue pitudo ex ErII tollak
ſzpinu S · ſi libero.ff. de fideicõ.li.So.vtg . ius tm. t dic vt glo. mplum qð ponit glo.de mere tollat᷑.
ie le dioti⸗ expectat cana anluart, idetnno peli rice ſuppieas ic:quialicet iit wiru viths⸗ parte Dan
e hoĩs: qꝛ ⁊ expectat᷑ erꝰ cõmodũ:ſed ad e obli. tis tm̃ ⁊ ſolutum non poſſet repeti/tñ mulier agendo ſub⸗
t j E.G.· ſacrꝗ.ff.de vᷣbo.obli. i
ei xpectarevt. einter ſtipmon §

Turpe da re ⁊ dieit

—

,

——

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

eumberet:quia quedam honeſte accipiuntur que non h
neſte petuntur:vt.l.j.ff. de varijs ⁊ exoꝛ.cog.

—è In pari cauſa turpitudinis me⸗
. B in te. lioꝛ eſt conditio poſſeſſoꝛis.hoc

Rdicit. ¶ Sʒ quid ſi quis pꝛomiſit.x. mulieri⁊ pi
MWPögnoꝛi dedit domum an poterit domum repete
glo.ꝙ ſic. ¶C Circa cuiꝰ declarationẽ eſt ſciẽdũ

tũ an poſ⸗ ꝙ ſi turpitudo communis eſt in actione ⁊ exceptione ſuc
ſit repeti. cumbit actoꝛ:ſed vbi actio fundatur ſine turpitudĩe ⁊ ex

NVitũ eſt ꝙ in penis vnus poteſt conueni⸗
an poſſt · &WAri inſolidum ⁊ exigi ⁊ ſoluendo nonli⸗
qs inſoli⸗ / berat alios / in perſequutoꝛijs vnꝰ ſol⸗
dũ ꝓ plu⸗ ER Auendo liberat alios: ſed añ ſolutioneʒ

ribus.

ceptio ⁊ replicatio fundatur a turpitudine communi ex⸗
ceptio ⁊ replicatio inuicem ſe tollunt ⁊ remanet actio fir⸗
ma ſine turpitudine ⁊ vincet actoꝛ Ad pꝛopoſitum ergo
hic licet quis dederit pignoꝛi pꝛopter turpitudinis cam
tñ remãſit dominus dans/⁊ ideo pꝛoponet rei vendicati
onem in qua nulla ẽ turpitudo/⁊ ſimiliter excipiat de tur
pitudine agentis replicabitur de ſua:⁊ ſic exceptio ⁊ re⸗
plicatio ſe tollent ⁊ remanet firma reivendicatio ſine tur
pitudine ⁊ vincit actoꝛ.ſed vbi vir agit ↄdictione ob tur⸗
pem cãmiad repetitionem dati allegat turpitudinem mu
lieris/⁊ mulier excipit de ſua ⁊ ita in pari cã obtinet mu⸗
lier.¶ Item quero quid ſi mulier non poſſidet:ſed vult a⸗
ere hypothecaria.Rñdeo vt gl.qꝛ ſuccũbit mulier:⁊ aſ⸗
ignat rationem: quia ſuccumbet poſſidendo pꝛopter
dominium conuenti:ſed certe licet dictuʒ ſit tñ ratio nõ
eſt bona /quia ſic ſequeretur ꝙ ſi pignoꝛãs non fuiſſet do
minus/ ſic non viciſſet agendo vir/obtineret mulier a⸗
gẽdo hypothecaria:qð nõ ẽ verum:quia ſemper ſuccum
bit qꝛ non poteſt agere hypothecaria niſi alleget cãm ꝑ
ſon aleʒ ⁊ pignꝰ obligatum in ea ⁊ ſic turpitudinẽ ⁊ ideo
ſuccumbere debet.¶ WModo opponu glo.ꝙ ex inutili con
tractu non tranſeat dominium:vt.l.non dubium.. de le
gi. So.vt glo.tu dic aut contractus eſt impꝛobatus ĩ ſui
ubſtãtia:⁊ tunc non trãſit dominium:vt in cõtrario /aut
eſt impꝛobata ſola qualitas contrahendi ⁊ tũc trãſit do⸗
minium vt hic. Alij dicunt ꝙ aut lex ſtat in finibus ꝓhi⸗
bitionis contractus ⁊ tunc non tranſit dominium vt in
contrario:aut vltra pꝛoceſſit dãdo actioneʒ ad reſcindẽ
dum ⁊ tunc trãſit vt hic de quo plene in contrario.

— lo repetere actione ꝙ metus cã ⁊ non poſſum:
qꝛ non eſt iuſtus metus:vt.l.cuʒ res.ꝙ me.cã:autvolo re
petere condi.ob turpem cãm/⁊ tũc aut fuit turpitudo ex

ꝑte recipientis tm:vt qꝛ ego eram inhabilis ad munera
tunc potioꝛ eſt cõditio conuenti.

B otiens Abi turpitudo eſt ex parte
Wer accipientis tãtum datum re
petitur non vſura hoc dicit.

n pari cauſa poſſidẽtis me
¶) Ercalem. 2 eſt conditio poſſidentis

8

hoc dicit iacob. Butrig. .
ſer Qui debet gratis
B reſtituenda. aliqd facere ſi fa⸗
.Aar decep⸗ pecunia hac condictione tenetur
hoc dicit Jacob. Butrig.

Decondictione kurtiua.

Mubꝛica.
SRV In penis in pluribus de
R Meſes. linquentibus vno ſoluen
½ EVite nõ liberatur alter ĩ rei perſequutiõe
ſecꝰ. h. d. C Circa hãc legẽ quero cer⸗

quero an quilibet poſſit inſolidũ conuemiri.Theologi di
cunt ꝙ ſic/⁊ pꝛo eis facit.l.ſi duo.circa pᷣncipiũ.ff. depoſi

ti. nec ob. hec lex: qꝛ bñ verum eſt ꝙ ſolutio vnius liberat
glium tñ quilibet poteſt in ſolidum conueniri cum reiꝑ⸗

ſequutoꝛia hic veniat ex delicto ał's ſetus.
PAS Nte Fur ſemper eſt in moꝛa ãteqᷓ; purget

4 LE eam/ ideo non liberatur ĩteritu hoc
V Roicit. ¶ Op. ꝙ etiam ſine oblatione purgetur
e Moza furis: vt. l. parui. 2. l. licet. ff. e. z. I. ſubſtra⸗

cto de furtis. So. aut offertur res furtiua ⁊ tunc purga

AVAbi eſt turpitu⸗
Bod euitandi. αaoentls i⸗

datum repetitur. hoc dicit. Dic ergo ꝙ aut vo⸗

tur moꝛa:vt hic:aut non offertur:ſed in ſtipulatiõe dedu

citur/⁊ tũc purgat᷑ altero de duobus modis:quia aut de

ducitur in ſtipulationẽ aĩo nouandi ⁊ purgatur moꝛa qꝛ
deſinit ex pꝛima cã teneri:aut non aio nouadi:⁊ tunc aut
res erat in pꝛeſenti ⁊ purgatur etiã moꝛa / aut nõ erat in
pñti / ⁊ tunc non purgatur ſic loquitur.d.l.ꝑui.⁊.l.licet.

De cõdictione ex leget line cã
MRubꝛica

WWAir ꝙ creditoꝛ nõ poterat exigere ante

Daañ diem. Rñdeo fauoꝛe fiſci. Sed qua
„ actione petit fiſcus Reſpõdeo cõdicti
9 Bne ex hac lege ⁊ ne ĩſurgat aliqua ini
uitas dicam deduci commodum medij tẽpoꝛis de con⸗
Enatione: vt.l. ſi conſtate · S/ quotiẽs.ff.ſolu.matri.
— ſlo lute. Soluto debito remanet in⸗

„*

2

eccreditoꝛem reddendum debitoꝛi per cõdictio
AAnem ſine cauſa. hoc dicit. 5 4
¶Sp. ꝙ agatur rei vendicatione ⁊ ad exhibendũ: vt.l.
fi.S.ad exhibẽdũ ⁊ per hoc ceſſet condictio vñ videt᷑ ob⸗
ſtare.l.fi.ff.vſufru.q;admo.ca.So.vt glo.
. Ala fid e Male fidei poſſeſſoꝛ tenet᷑ de

fructibus extantibus rei ven⸗

BaC g de conſumptis teneatur rei vendica
tione cum dolo deſi
ris.So.fateoꝛ oppoſitionem:quia tenetur rei vendicati⸗
one vtiliter ⁊ nihilominus condictione/quia omnis con
dictio degenerat contra furem.

textu numerationis de futuro interpoſitam /ſi⸗

b⸗ blennium. hoc dicit. ,
Deactionib? et obligationib?
Kubꝛzica.

mm Ata laec lex habet duas lecturas
z ideo quia in contractibꝰ no

vtilis ſine ceſſione:veꝝ qꝛ hec lexvide
tur dicere ꝙ hic emerim actiones ⁊ ſic
H́ñðõõä ſine ceſſione deberem habere vtilem ⁊
ℳ hoc qꝛ in ſubſidiuʒ tm̃ habeo ideo va⸗

— EMWßriatur bec lec. hec lex bꝛeuiter dicit Si

pꝛo pecunia tibi data mihi actiones mandaſti ⁊ anteqᷓ li
tem conteſtarer moꝛiaris deficit directa mãdati:⁊ ſuꝑ⸗
eſt ſola vtilis in ſubſid ium.h.d. Pone caſum in nube vt
lr̃a ſonat. Quare ceſſet directa Rñdeo qꝛ reitegra moꝛ
te mandantis expirat mãdatum ⁊ ꝑ conſequẽs actio mã
dati ⁊ facit contra canoniſtas qui dicunt ꝙ per ſolã cita
tionẽ deſinit res eẽ integra. Itẽ contra eos c᷑.l.⁊ qꝛ.ff. de
iuriſ.om.iudi.immo deſinit res integra ꝑ conteſtationeʒ.
Item quare datur vtilis in ſubſidium. Rñdeo ex eqta⸗

te qꝛ cum iſte non habeat hr̃dẽ ⁊ non ſit conueniẽs eũ pe

cuniã ꝑdidiſſe hʒ vtilem.
¶SOp .· hic fuit pecunia ex vna parte ex alia ceſſio:ergo ẽ
venditio / vt.l. fl. ff. de condic.ob cãʒ. ergo vtilis ab initio
competit ſine ceſſione ⁊ non in ſubſidium Huius timoꝛe
dicunt quidam ꝙ hic fuit contractus innominatus do
pecuniamvt mãdes actiones.nec ob.littera que dicit pe
cuniam datam eſſe:qꝛ dicunt ꝙ fuit data ĩ ſaceulo:⁊ ideo

