dicto
gtpt
htoꝛi
ſecus
lhrii
ſtin
buert
nyle
Rocen
de ur
de e

(abſa

De iudicijs.

Fo. XC
õ ℳ*

ioꝛ qᷓ; minoꝛ.vt.l.pedius.ff. de incen.rui.nau. ⁊.l.fina.ad Muniri

ſannet rie litigant:x iſti etiam in expenſis condẽnantur: vt di S.· j. de reb. cre.⁊ in.:.edita.S.de edẽdo.⁊in.l.j.S. de adus.
ſinn cta.leuʒ quem temere. Sed quãdoq; ceſſat calunia ⁊ te⸗ diner. iudi.⁊ in aut᷑.gñ aliter.S.de epiſco.⁊ cleri.do.Ant.
niſi ol meritas:⁊ tunc non condẽnatur in expenſis.ceſſat aůt de but. ⁊ alij in.c.finẽ litibus.de dol.⁊ contuma. ex. dicũt
noſſtent calũnia ⁊ temeritas pꝛopter iuramentum de calũnia: pa iſtud eſt relinquendũ arbitrio iudicis:qui ex qualitate
tni Auntr tet quia nõ eſt veriſimile quẽ eſſe imemoꝛem.⁊c. vt dicta facti ⁊ condẽnatione perſonarum hẽat arbitrari. Tu in
lfie Nis l. fina. de temeritate patet: quia nõ ſufficit ſimpliciter pu-⸗ hac materia lʒ non poſſit dari certa doctrina ſᷣm ꝗaſon.
luui nins4 tare/niſi iuſta ratione putetur.⁊ hoc videtur iurare/ſcil;ʒ map.hic in.iiij.col.fac.ix.concluſiones. Pꝛima eſt ꝙ hʒ
enn ꝙ iuſta ratione motus credit fouere bonam cauſam:vt.l. opinioncʒ doctoꝛis tenentis pꝛo parte pꝛo qua litigat di
eumrtim iulianus· S.ij.ff. de actio. emp.⁊ dixi.v. de iur. calũ.l.ij. tt xitur habere iuſtam cam litigadi cũ doc.habeat poteſta
ſtoft ideo excuſatur rahter iuramentum ab expenſis / ⁊c hoc tẽ gloſandi ⁊ interpᷣtãdi ⁊c. ⁊ eius opiniones ſunt pꝛoba
eneſene puto verum / niſi expꝛeſſe de calũnia doceatur. biles.cij. cum ibi no.de poſtula.pᷣla.glo.in.lłjj/de legi.⁊ ĩ
le⸗ fibt d d itio No. ex pꝛeſenti:Sregula vulgarem: vt l.j.j de pꝛofeſſ.qui in vꝛ.conſtãti.li.xij.ita in ſpecie tenet
Anteht Lictꝰ vi⸗ Wd We.in tex.et per iaſo.in.j.notabili.Amplia Pe.de ancha.poſt antiquos.in cle.ne romani in pᷣnci.de
ia⸗ eſgo ctoꝛi ĩ ex⸗ iſtam regulã vt pꝛocedat etiam coꝛã arbitro ſᷣm ſpecu.in clecti.cardi.in cle.ij.de magi.Bal.in.d.aut᷑. generaliter.
ſguiabehen penſis dʒ titu. de arbitro· S. fl.verſi.ſed cũ.⁊ inno.in.c.ex parte.de doc.in.c.vt debitus de appella.⁊ no. Panoꝛ.in.c.calum
Wbtonnft. ↄdẽnari: arbi.hoſt.in ſumma.in titu.de arbi:S. qualiter ad effectũ. niã.de pe.⁊ limita.⁊ inteilige.vt ibi per eũ. Secunda cõ⸗
ncafnetng iſta regła verſi.ſed nunquid poteſt. Tertio amplia vt iſta regula cluſio litigans qui habet pꝛo ſe conſilia aliquoꝝ doc.au
opoſttten limitatur pꝛocedat in moꝛtuo qui non habebat iuſtam cauſam liti cctẽticoꝝ.qꝛ ſint ſcripta ⁊ ſigillata dicit᷑ habere iuſtã cãm
Matuuos n mbtis mo gandi. Ham eius heres debebit in expenſis condẽnari litigãdi ⁊ſic excuſatur ab expen. ᷣm Bar. in.l. in bonoꝝ.
fumiſong dis. cum cenſeatur eadem perſona cum defuncto:vt in aut. peer illum tex.ff. de bo poſſeſſ. Bal.⁊ Saly.in.l.iuris igno
agnurgen de iureiur.a moꝛiẽte pꝛeſti.in pꝛin.ſᷣm bal.in.l.ſi pater. · trrantia.j.qui admit.Ange.⁊ Imo.in.l.ſi conuenerit.ff.de
niokdir ſi pen. ap.moꝛs interuenerit. Iſtã regulã limita multis re iudica. Quod limita duobus modis.pꝛimo ĩ perſonis
Ndiriter modis. Pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter limita niſi victus habue⸗ que non habent per ſe ſcire iura.ſecus ſi eſſet aliquis do⸗
tltgeſietin rit iuſtã cauſam litigandi.l.qui ſolidum·S. etiã.ff.de leg. ctoꝛ ſᷣm Bartol.⁊ alios in locis pꝛeallegatis.Secundo ĩ
suditurten ij.pꝛobat᷑.in·S. opoꝛtet. in aut.de iudi.ſᷣm glo.⁊ doc.hic. tellige quando haberet conſilia ſaltem duoꝛum doctoꝛũ
ſeuln que autẽ cenſeantur iuſte cauſe dicam inferius. Adde S:quod autem.in aut᷑.de non alienand.pᷣm Bal. in dicta
erinterlochl iuſta cauſa litigadi nõſolum excuſat ab expen. vt pᷣdixi. l.iuris ignoꝛantia.ᷣin.ij.qfacit quod vult Bar.in pemio
neperpeni ſed etiam excuſat ab omni pena iuris ⁊ canonis ſᷣm Jo. ffon.in fine pꝛinc.⁊ qð vult idem Bar. in.l...S· fina ff. de
äiturſit and.in. c.j..fina.ᷣ de elec.in.vj. in nouella. quem refert. ¶ verbo obli. Alias cõcluſiones vide hic per Jaſo.in. iiij.
ddoqneron ſequitur bal.in.j.col.⁊ in aut.generaliter.in.v.oppoj.de col. Altimo pꝛo ꝑfecto cõplemẽto iſtius pᷣme fallen.no.
lenetſettat epiſc.⁊ cleri.¶ Secũdo limita dictam fal.quãdo adeſſet perpetuo ꝙ quãdo iudex abſoluit partẽ victam eo quia
– ſtatutum diſponẽs ꝙ victus victoꝛi condẽnetur in exx habuit iuſtã cauſam litigãdi tenctur in ſnĩa expꝛimere il
ſaaiſimn ſis:nam ĩtelligeretur etiam ſi victus habuiſſet iuſtã cau⸗ lam cauſam tex.eſt in· S opoꝛtet.in aut᷑.de iudi. ita Bal.
nätninin ſam litigandi.ſᷣm alber. de ro.hic. poſt oldra.laud.⁊ in in auft.generaliter alleg. ſpec. in titu. de expen · S. nunc vi⸗
intloctit ſecũda parte ſtatutoꝛum.in.q.cxcij.quid ſi ſtatuto cauea dendum verſ.quidem: vbi nihil dicit: debuit allegare in
Gad ſenint tur ꝙ victꝰ victoꝛi vbi dicit ſe ita de facto obtinuiſſe.idẽ S.poſtremo.circa pꝛin.⁊ in ti.de ſenten. ꝓla·S. q̃liter. ver.
eecbſctat tenet ange.in aut.de exhi.reis in pꝛinc.per glo.verbi in tverũ Hoſt. Jo.and.⁊ alios in.d.c.finẽ litibus.Jo.qnd.
verbo caſum quã ad hoc dicit eſſe ſingulariter notãädam in. c.ſicut.de re iudi.Bal.in.l.pꝛeſes.j.de ſen. Bal.in aut᷑
glenm idem tenet ange.in.l.non ſolum. ff. de rei vendi.¶ Tertio nouo iure.in.iij.no.per illũ tex eo.⁊ ibi no.ſubdit ꝙ niſi
ſaretgen pꝛĩcipaliter limita dictam fal.ꝙ iuſta cauſa litigãdi extu i1iuderx in abſolutione expenſarũ inferat cauſaʒ abſolutio⸗
3, ſet ab expenſis.fallit in expenſis que debẽtur ratione cõo⸗ nis facit litem ſuã per iſtum tex. Heinde quero quid ſi
oltorgil tumacic iuxta.l.ſancimus·-eo.ſᷣm ſaly.hic.in.j.col.refe⸗ aliquis habuit iuſtam cauſam litigandipꝛo parte tempo
rente ita tenuiſſe fran.accur.iſta ratione:qꝛ tales expenſe · xvis ſcilicet vſq; quo in iudicio fuit pꝛoductum inſtrumẽ⸗
S debentur iure actionis in factum.l.jS. penul.⁊ ibi glo.ff. tã.Et dic ꝙ ab inde in antea debet condemnari in expen
ftiontenpen ſi quis iudi.non obtempe.ſed quando expenſe debẽtur ſis:iõ ↄſiliũ eſt ꝙ tale ĩſttrm pducat᷑ ̃ᷣm Bar.⁊ alios h̊ ⁊
Re. iure actionis iuſta cauſa litigãdi non excuſat:vt dixi.gõ. pleni bar.in.l.j.in pꝛinc.in.iiij.col.ff.ad turpillia.⁊ in.l.
Victuo ni in.j.fallen. Idẽ tenet ſaly.non iſta ratione que tamen eſft qui alterius vbi videas.ff de regu iur.⁊ in.l.deſtitiſſe. ff.
micondänn bona.ſed qꝛ contumacia non poteſt includi in iuſta cẽ li de iudicijs.⁊ in.l.ſi quis inficiatus.per illum textum. ff.
tepreſneſt tigandi:vide de hoc glo.oꝛdinariam.in.c.finem litibus. de poſtu.⁊ in.l.rem alienam S. finali. ff. de pignoꝛ. actio.
us niantſn de dolo ⁊ contumacia.er.in glo.magna ſuper verbo. mo Bald.in.l.terminato.in penulti.col.ad fin.de fruc.⁊ lit.
pſicſecflth deratas expen.circa pꝛincipiũ. Idem tenet ſpec.in titu. expen.Limita tamen vt per OPetr. de ancha.in concilio
ſtamignunt de expenſis.S.ſin autẽ.vᷣſiculo.hoc autẽ.i Quarto limi⸗ ccxlj.quem refert ⁊ ſequitur do. Matheſi.in no.lxxxiij.
unein connunt ta ſᷣm ange.hic.quando quis ſuccubuit in aliqua inter⸗ ſimiliter econtra qui malicioſe diſtulit pꝛeſentare inſtru⸗
roqondcht locutoꝛia:tunc debet indiſtincte condẽnari in expenſis mentum quod erat deciſiuum litis ad hoc vt aduerſariũ
ctisheha non habita differẽtis / habuerit iuſtam cauſam litigãdi: fatigaret expen. debet in illis expenſis condemnari. ita
or dbſels n vel ne.allegat inno.in dicto.c.finem litibꝰ.bal.refert idẽᷓ teenet ſingu.Cyn.in.l.vnica:j.vt que deſ.aduo. ¶ Quero
er cöummen tenere ſpec.in titu.de expen·S. ſin autẽ.vᷣſi.ſed nunquid vtrum iudex poſſit condemnare victumvictoꝛi in expen.
oti Panl deficiens.⁊ inS·nunc de expen.vſi.hoc autem ſcias.ſed ſinon ſit petitum. Reſpon.ꝙ iudex ſi non petitur poteſt
ramatninſ bal. dicit ꝙ hoc pꝛocedit de ſtilo curie:ſed non de iue condemnare in expen. quia iſtud emergit in lite ⁊ perti⸗
ſerogninim huic opinioni.bal.finalit᷑ inclinat iaſ.may hic. facit reg. net ad officium eius vt hic.⁊.l ediles·S.item ſciendum.
ontantg N, noſtra hic.que vult indiſtincte victũ victoꝛi in expen. cõ ff. de edi.edic.x.l.non ignoꝛet de fruc.⁊ lit. expen. ta men
epermt, dẽenari.⁊ ſic cum.l.iſta non diſtinguat /nec nos diſtingue ſi iudex condemnationem omittit non punitur ex hoc ſi
vonus re debemus.l:.de pᷣcio.de pub.in rerũ actione.ff. maxime non erat petitum. vt.:.iiij .S· hoc autem iudicium.ff. de
odebetitß ⁊ pᷣcipue cum ꝑ aliã.l.diſtinctũ non reperiamꝰ. Ita dicit dam. infect.⁊ ibi hoc tangitur per di.⁊ ibi dixi.⁊ pꝛopter
en. e Kl bar.in exuag.ad repꝛimendã que in crimine leſẽ maieſta hoc ſitis cauti ꝙ ex parte actoꝛis ſemper ponatis in li⸗
nlcunep tis ꝓcedit᷑ in vſibꝰ feudoꝝ.vide bar.tacite dicẽtem ꝛin bello petit eum condemnari ad pꝛedicta cum damnis et
i olt int dicto inno.S. relato ꝓxime.nam dirxit bar.in.l.nõ ingno expenſis factis ⁊ faciendis ⁊c.ſimiliter ex parte rei hoc
f vein rat.p illũ tex.j.de fruc.⁊ litiũ expen.ꝙ ſuccũbẽs in ĩterlo petatis.non ſunt alis.
NoniN,n cutoꝛia tenet᷑ ad expen.iõ ibi qꝛ cãm nõ hẽat litigãdi als ¶ Sinautem vtraq;. ¶ Sppo. ꝙ minus puniatur ma⸗
et

cunt ſecus ſi cãm habuit litigãdi vt ibi.⁊ ita ẽ de mẽte canoni

ehett ſtarũ in. d.c.finem. de dolo ⁊ cõtu.er.¶ Quinto limita fal l.faui. de plagi.Sol.aliquando dignitas minuit crimen grauiꝰ qͥs
uen ſecr lit in ſpoꝛtulis quas aduerſarius tenet᷑ reſtituere ſiu⸗. ha ⁊ tunc minuit pen am. vt.li.iij.S.de ſumma trinita.⁊ flde dẽat ma⸗
. in buerit iuſtã cauſam litigandi ſiue non. m bal.in.l.fina. catholi.Aliquando dignitas auget crimen ⁊ tunc auget ioꝛ an mi⸗
rt nns inn vlti. col.· de fruc. ⁊ lit. expen. dicit tamen bal. ꝙ iſtud penam. vt.l. pꝛeſbiteri.S. de epiſcopis ⁊ clericis. Aliquã⸗ noꝛ.
en ürt pꝛocedit ex conſuetudine quarũd am ciuitatum:ſed non do dignitas nec auget nec minuit crimen: ⁊ tũc aut tra⸗
eneſ e de iure vt eſt glo. ſingu. inS. tripli.in glo.j.magna inſti. ctamus de pena coꝛpoꝛali ⁊ minus punitur exiſtẽs in di
ben in⸗ Deoe acti. Ad pꝛemiſſa quero qudo quis dicitur habere gnitate vt in contrario:aut de pecuniaria ⁊ magis puni
dinn i cauſam litigadi.vt nõ teneat᷑ ad expen.bal.in.l.gñaliter. tur maioꝛ vt hie. S

V

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis
Inſtãtie ¶ Op. de.l. ſi iudex ff. eo. So.vt gloſ.¶ Itẽ quero an qᷓ empta:tñ adhuc iudex põt declarare inſtãtia eſſe perem⸗ a
tpᷣs an cur ſtat per iudicem currat tempus inſtantie: ⁊ dic ꝙ aut lo⸗ ptã ⁊ condẽnare in expẽ. illã partem cuius ca inſtatia pe d
rat qñ ſtat queris de tꝑe actionis ⁊ illud currit.ſed dat᷑ reſtitutio ꝓ rijt.adde Bar.in.l.ij.per illum text.j.vt intra cer.tẽp.qõ (mund
ꝓ iudiceʒz. ua loquit᷑.l.ſʒ ⁊ ſi ꝑ pᷣtoꝛẽ̃.qͥ.ex cau.ma.⁊.ff.de dolo.l.ait cri.ter.quã ad hoc reputat ſing.Ang.in pᷣn.huius legis. ſun ſuu
pꝛetoꝛ ⁊.l.arbitrio. aut loquoꝛ de tempoꝛe inſtãtie cauſe Limita in arbitro qui nõ poteſt ꝓnunciare inſt atiã per⸗ Vm n
pꝛincipalis:⁊ illud currit ſine ſpe reſtitutionis vt hic:aut emptã ſᷣm Bal.in.c.ſancimus.in.ij.col.quo.tẽp.⁊ licet nic⸗
loquoꝛ de tempoꝛe inſtantie cauſe appellationis ⁊ illud do. Alex.teneat cũ limitatione de qua per eũ adde ꝙ cõ⸗ ſire
ipſo iure non currit.vt in aut᷑.vt ſpon.lar.S.hoc quoq;. trarium tenet Imol.in.l.ſi quis in arbitratu.in antepn. Ckn
Item q̃ro qð hic dicitur de ſuppletione ãni an habeat col.ſf.de verb.õbl.⁊ Bar.ſi recte inſpexeris in.l.admouẽ L Homn
locũ in iudice annali.⁊ dic vt glo. Itẽ quero an habeat di.ff.de iureiur.in.iiij.col.in ver.quero pᷣmo ſi actoꝛ.ſᷣm ſtile
toen in udice alti durat 5um ſex menſibꝰ. ⁊ dic ꝙ nan⸗ Jaſo.· hic fl. col. 3 . . . 1
qꝛ ſic nunqᷓ; finiretur cã ʒ̊.l.ij·S. fi.S.de iuramen.calum. ES urat iudex ”ñ”ͤ
¶ In glo. que incipit ex n fi.ibi finiri: immo nõ ha 2. in non no uam in pꝛincipKio aun
bebit locum tunc hec lex.ne qð pꝛo compendio litium in õäaäaudginiſtrationis ſue ⁊ iudicat ꝓpoſitis ſacro N— lſepe
troductum eſt contrariam figuram trãſfoꝛmetur. vt.l.ij. Gx . ſactis ſcripturis ⁊ aduocati cauſe iurant.h.d. nſin⸗
5S·fl.S.de iuramen.calum. . ¶ Op.ꝙ iurare debeãt vt in aut᷑.iuſiurãdum.S. pe.Sol. eu
I L ld ubio Si ſtat per aduo iurãt in pꝛincipio ſue adminiſtrationis.Sed ĩ cais poſt⸗ lunan
T 0 pe ocu catũ vel culpã eiꝰ ea ponũtur euãgelia vt hic: quero de duobus.vt gl.⁊ dic non
quominus infra triẽniũ terminetur punitur. Si ſtat per vt ipſa. r
clientulos in ſolutione ſalarij ceſſante pꝛouidetur per ſo Additio Licet iſta lex ſit ꝓlixa tamẽ eſt multuzʒ ſdie
Cã an ſit ĩ lutionem ſalarij.h.d. ¶ Quero an cauſa ſit in ſentẽtia ex . E 6 no. z moꝛalis m Cy. Paul de caſtro 4dlas
ſnia expꝛi pꝛimẽda.Reſpondeo aut iudex vult aggrauare condem hic.⁊ eſt valde vtilis pꝛo ſalute iudicũ ⁊ aduocatoꝛum ſi Nope
mẽda. natũ vltra quà patiãtur verba ſententie:⁊ tunc debʒ hoc eẽ bene ſeruarẽt:ſʒ male ſeruãt maxime aduocati qui ſpe ceun⸗
in ſententia expꝛimere.vt.l.penulti:j.de ſuſpec.tu.idem ſi turpis lucri raro cãs deſtituunt ſimn Pau.de caſt. hic. Et che
vult minoꝛare/vt hic.Si aũt vltra verba aggrauare nõ notabis ex iſto tex.magnũ pᷣiudicium quod poteſt face⸗ ettene
vult nec alienare ⁊ tunc cõſiliũ datur ꝙ nullam cauſã ex⸗ re aduocatꝰ parti deſiſtẽdo ⁊ dicẽdo ꝙ hʒ malã ↄſciẽtiã ſeng
pᷣmat ne ſi illa deficeret/deficeret ⁊ ſnĩa:ſʒ ſi exòmit ali⸗ de ſua cã.nã pars nõ poteſt ꝑ iſtum tex.aliũ aduocatum Curn
quã dʒ dicere maxime motus tali ratiõe vel motus hac petere.dicit tñ Pau.de caſt.qꝙ nũqᷓ; vidit lllud obſeruari ſlute
rõne ⁊ alijs pluribus ar.l.qui teſtamẽto.de excu.tu.⁊.l.ſi ⁊ ꝙ iudex dʒ magnã diſcretionẽ in hoc pꝛeſtare ideʒ Ja ſiqen
is ad quẽ.de acquiren.heredita.Alij dicunt ꝙ aut certa ſo.map. hic. raͤin
eſt cauſa in actis ⁊ eam non debet expꝛimere / akłas ſic:vt SES Od Vrnerius hic poſuit vnã exceptio itis
hic.⁊.l.penul.de excu.tu. ,B 3 S le.ne ⁊ male:quia omnes iurant iudi⸗ AQAus
¶ Op. ꝙ non habeãt aduocati ſalariũ /niſi iam pᷣſtito pa care ſᷣm ꝙ iuſtius videbitur ſᷣm leges Jacob. noin
roctuio: vel nicsige- ſagftag. e ibi dicit annarkr e Butrigar Erpenſ 2
⁊ ſic etiã ãteqᷓ; pᷣſtet. Quid ergo:ego puto ꝙ quilʒ a xpenſe non veniũt per ĩ⸗ cid
ex contractu Rebeat illuʒ impleſſe. vt.l. iul · S· offerri. ff. de WAS An cimus. terlocutoꝛiã niſi per blu⸗ niſi
act. empti. ⁊ ideo aut agit clientulus cõtra aduocatũ / vel y e ſionem iudicij. h. d. Uel dic ꝙ abſens cõtumax deal
iudex pꝛo eo vult ꝙ pꝛeſtet patrociniũ:⁊ dʒ fuiſe ſolutuʒ non auditur reuerſus niſi omnes ſmnptus ad⸗ hac
ſalariũ: aut agit aduocatus pꝛo ſalario ſibi pꝛeſtando et uerſario reſtituat.h. d. ſtate
debet impleſſe ⁊ pꝛeſtitiſſe patrocinium vel ſatim incho ¶ Op. ꝙ hec lex ſit ſuperuacua per.l.ꝓperãdum.S. eod. o
aſſet pꝛeſtare ar.l.ex conducto.ĩ pᷣn.ff.de loca.ſʒ de cõue So.vvt glo.quia in multis differt hec ab illa. 1Are op nl
tudine datur in pꝛincipio pars ſalarij aduocato ⁊ in me⸗ nulla taxatio fiat.vt l.qͥ reſtituere.ff.de reivẽd. b.noſt ſon
dio alia pars/⁊ in fine ĩ allegatiõibus alia pars:⁊ideo iu alege vt ibi:ſed ab hoie ſic vt hic.¶ Itẽ opp.ꝙ ſi fiat ab cem
dex in cõſuetudinẽ ſeruaret ar.l.circa:j.loca.⁊.l.edem.v hoiĩe debeat fleri anteq; iurẽt vt in aut᷑. nouo iure.hic po ſonn
qꝙ ibi nota.ff.de vſufruc.l.ſi defuncta.⁊ ꝙ ibi nota.ſ Iteʒ ſita.So.hec coꝛrigitur.i¶ Itẽ op.ꝙ ſi fiat ab homine de⸗ ſerer
Aduoca⸗ quero quo iure aduocatus conſequatur ſalariũ. Reſpon beat fleri añq; iurẽt vt ĩ aut᷑.hic poſita.So.hec coꝛrigit᷑. loſie
tan poſſit deo regulariter officio mero.vt.l.vnica:.j.de ſuffra.ſʒ hic ¶ Itẽ op.ꝙ etiã poſt iuramẽtũ flat taxatio.vt. l.videamꝰ Wa
peti ſalari mercenario cauſe. Item dicit glo.ſecus ſi per eum aduo ff.de litẽ iurã So. ibi loquitur ĩ iuramẽto affectiõis hic hon.
um ⁊ quo catũ ſteterit ar.l.aduocationis.jde condi.ob cãm. ſed il⸗ veritatis.⁊ eſt rõ differẽtie:qꝛ poſt iuramẽtum veritatis done
lure. la nihil facit.nã aliud eſt querere an cõpellatur pꝛeſtare taxare ect iurãtẽ redarguere de ꝑiurio:ſʒ taxare poſt iu⸗ caeh
patrociniũ ⁊ loquitur hec lex.aliud eſt querere an ei de⸗ ramentũ affectionis non eſt redarguere de periurio iurã ltia⸗
beat ſolui ſalarium vel repeti:⁊ tunc ſi ſtat per eum nõ dʒ tẽ:ſed eius affectionẽ refrenare:⁊ ideo poſt põt taxari lʒ ſmnb.
ſolui vel repetit᷑.vt.d.l.aduocatiõis.ſed potes ſuſtinere ãte taxari ãte debuerat. Quero an in ĩterlocutoꝛia ve⸗ Expenſe nule⸗
glo.ſi dicas ꝙ aut ſtat per eũ:ſed compellitur per hanc.. niãt expenſe.⁊ dicunt canoniſte ꝙ non:qꝛ venient ĩ diffi⸗ an veniat i.
⁊ tunc habebit ſalariũ vt hic:aut ſtat per eũ ⁊ non cõpel⸗ nitiua.Sed certe ipſi male dicunt ꝙ poteſt eẽ:qꝛ ĩ emer⸗ ĩ ĩterlocu⸗ pin
litur:⁊ tunc non dʒ habere.vt.d.l.aduocationis.iſ¶ Item gẽti iniuſte litigaſti/⁊ in pᷣncipali iuſte.veꝝ ipſi ĩtelligũt toꝛia. n
op.de.l.pꝛoxima ·S.fl.peo.So.vt gl.¶ Itẽ quero quid ſi hẽc legẽ ꝙ hicveniãt rõne cõtumacie ⁊ non pciſe veniũt eſ
citentulus non habet vñ ſoluat.Reſpondeo vt glo. ſed per cõcluſionẽ iudicij. Sed tu diſtingue ꝙ aut peto . ii
¶ In glo.que incipit vt valitudo.in fi.ibi aduocatiõis cxpẽſas ratione contumacie:⁊ tunc veniunt ſaltim ꝑ mo ni
illa nihil facit:qꝛ loquitur de ſoluendo vel repetẽdo ſals dum excluſionis iudicij vt hic aut peto ratione victoꝛie
rio/hic de cõplendo eum pᷣſtare patrociniũ / niſi dicas ꝙ ⁊ tũc aut vici in diffinitiua ⁊ veniunt vt.l.pꝛoperãdum.
tunc habebit ſalariũ ⁊ compellitur pꝛeſtare pr̃ociniũ. S.eo.aut vici in interlocutoꝛia:⁊ tunc aut nõ expectatur iu
¶ Hec aũt. ¶ Sed quid de actis an durẽt.t dic ꝙ acta diffinitius vt ſi petij me mitti ĩ poſſeſſionẽ bonoꝛum ticij “
ad deciſionẽ durant. ſaluo eo quod dicã in teſtibus.j.de ⁊ quidã tertius cõparet:⁊ dicit remittã eſſe datam in ſui e
teſti.l.fl.acta ad pꝛeparationem expirant. pᷣiudicium ⁊ reuocãdã:modo alia diffinitiua inter iſtum at
¶ Op.· ꝙ pupillo non currat tẽpus:vt in aut᷑. de heredi. comparẽtem ⁊ me nõ expectatur:⁊ ideo puto venire ex⸗ e
⁊ fal ·S.pupillus.So.vt glo.i¶ Atẽ op.ꝙ ipſo iure habeat pẽſas:ałs impꝛobitas litigatoꝛis nõ puniretur cõtra le⸗ ce
electionẽ que conuiciãt.vt.l.etiam.S.ſi tu.vel cura.So. gem inſti. de pe.te.li.aut vici in interlocutoꝛia ⁊ expecta⸗ a
hic ſpeciale. Jaco. ” tur diffinitiua vt eſt ſivinco in emergenti.nam in incidẽ unt
Add iti 0 No.ex pꝛeſenti tex.ibi nihilominꝰ ſuuy ti non pꝛonunciatur:⁊ tunc cum poſſibile ſit ꝙ in emergẽ ſer
habere vigoꝛẽ tex.expᷣſſioꝛem de iure ꝓ ti male litigaui /⁊ in pꝛincipali nõ:⁊ ideo ne impꝛobitas Wo⸗
qᷓ;uis lapſum ſit trienniũ ⁊ perẽpta inſtãtia tñ durat ius litigantis remaneat impunita/puto ꝙ veniant. mhl
agẽdi de nouo.qð intelligeveꝝ in cauſis ciuilibus ſeuus ¶ Item quero an delegatus poſſit citari.⁊ dic vt glo. . W Wm
eſt in criminalibus glo.in.il.fl..de calum.no.bal.i.l.abo⸗ dd t Nota pꝛincipalem regulã ꝙ contumax Cötumax Nre
litio.per illũ tex .de abolitio.qð vltimum limita qñ in⸗ itio amplius non auditur niſi pꝛius ſolutis ñ dzʒ audi⸗ cuin
ſtãtia cãe criminali perijt culpa pr̃is ſʒ Saly.hic ꝙ mul damnis ⁊ expenſis litis: concoꝛdat text.in.S. omnem.⁊ ri niſipꝛ nn
tũ teneas coꝛdi. Collige ex intellectu glo.poſite in ver. ibi Angel. in aut᷑.de litigio.⁊ text. in autentic.qui ſemel ſolutis di lo
ſentẽ. ᷣm iaſo. poſt bar. ſingu. alios ꝙ lʒ inſtãtia ſit per⸗ que inde ſumitur quomodo ⁊ quando iudex. eſe ns n
19 litis.
, *

mi mun
dul decen
dnoeconn
noctiti

decaſtheett

= =

malzoſei
i aduocnn
lud obſeren

ſare ice

yniexcet
es iuraptius⸗
lleges Yeot

onvenitpei
i niſiper ſn
bſens cönner
gſinnprusth

Gdum 5 eol
Nẽoyg
So⸗ noft
Pſifianh
iure hien⸗

b bommine ℳ

dhecconigt
Ntl vilem
affectosh’
tum veritui
tararepoti⸗
epeniuroini
bärurn,
enocntoris n

41

venientidift,

6

teiggienmn /
pbpitclig
nßcſei

gue gellſea

nt ſaltinorn

tione en

propefüin

öͤexpeemn

vonotunti
edatanh
ainueritn
returcinn
oris etpetn
nam inin 1
lgnenen

nelnonhi

unt.
Nlentg,

Extende iſtam regulam duodecim notabilibꝰ modis.
Pꝛimo extende vt ꝓcedat in omni cõtumace:nã tribus

Cõtumax modis dicitur cõtumax ſiue citatus non cõpareat ⁊ accu

dr qs tri⸗
bus moõis

ſetur eius contumacia vt dixi in.l.pꝛoperandumS.· et ſi
quidem.S.eo.ſiue cõparet ⁊ illicẽciatus recedat ſᷣm bar.
in.l.conſentaneum.in fi’j.quomodo ⁊ quãdo iud.⁊ in.l.ſi
finita ·. S. iul.in.v.col.ff.de dam.infec.⁊.l.de etate.S.qui ta
cuit.ff.de inter.actio.ſiue compareat et nolit reſpondere

in omnibus iſtis tribus ſpeciebus cõtumacie habet locũ

iſta lex vt patet ex eius gñalitate ſᷣm cy. bal.et ſaly.hic.
An autẽ habeat locũ in ficto contumace vel pꝛeſumpto.

Tu addeꝙ iſta lex habet locum quãdo citatus cõparet

coꝛam iudice ⁊ pꝛoteſtatur ꝙ non intẽdit in eum conſen⸗

tire per aliquem actum quẽ facit vel in futuruʒ faciet/ qꝛ
niſi addat clauſulam quã boni pꝛocuratoꝛes ſemper po⸗

nunt / ſcilicet niſi ⁊ quatenꝰ artetur a ture iſte cenſetur cõ
tumax.perinde ac ſi non cõparuiſſet ſᷣm inno.vbi plene

canoniſte in.c.cumana.de elc.ang.qui dicit ſe pꝛacticaſſe

contra vnum magnũ aduocatum.iin.l.non videtur.ff. de

iudi.et in.S.j.in aut᷑.de exhi.reis cũ multis concoꝛ.quas

alas dedi.⁊ ponit no.ad pꝛopoſitum bal. in.l.ij.in vlti.

no.per illum tex·.j.vbi decuria vel choꝛtali.textus eſt in

c.eum qui.de dolo.⁊ con.er.vide ſingulariter petrum de

ancha.in conſi.xxij.quod incipit per ſtatutum. Secũdo
extende iſtam legẽ quãdo dominus cõſtituit pꝛocurato⸗
rem generalẽ cum mandato ſufficiẽte:quia ſi poſtea pꝛo⸗

curatoꝛ non cõpareat dominus amplius nõ auditur niſi

ſolutis expenſis.ita bar.in.lł.j.S.ſi pꝛocura. in.iij.col.ff.
ſi quis ius di.non obtempera.Tertio extẽde iſtam legẽ

ctiã in minoꝛe cõtumace qui etiam nõ auditur niſi reſar⸗

citis expen.ſᷣm bar.in.l.ſi finita ·S.ſi foꝛte.ff.de dã.infec.

noõ inuenitur in ſpecie:ſed pꝛobo quia minoꝛ ⁊ eccłia eq⸗

Quarto extende ad eccłiam ſiue pꝛelatum eccleſie / iſtud

parãtur.glo.in.l.ſi res publica jex qui.cau.maio.glo.in

c.j.de in integrũ reſti.vel quia eccłia vtitur iure cõmuni
niſi ſpecialiter reperiatur pꝛiuilegiata.c.j·S.ſi cliẽtulus.

de alie.feud.⁊ facit quod dicitur in.l.ſi certis annis.S.de
pac.per iaſo.Quinto extẽde vt locum habeat in vniuer⸗

ſitate:vel ita pꝛobat iſte tex.in verbo.perſona.cum appel
latione perſone veniat vniuerſitas ad collegium vt dixi
in.l.fina.S. de pac. Sexto extende iſtam legẽ vt habeat
locum nedum in reo citato vt dicit tex.ſed etiã in actoꝛe
citante quia ſi poſtea ſe abſentaret/⁊ eſſet cõtumax iuxta
l.pꝛoperandum .S.⁊ ſi quidem.S.e.non audiretur niſi re⸗
ſarcitis expen.vt hic.⁊ foꝛtius pꝛocederet in actoꝛe cita⸗
to ſicut in reo.ſᷣm cy.bal.ſaly.⁊ paul.de caſt.hic. Septi⸗

mo amplis ſiue tales expenſe ſint petite per partem ſiue

non. iudex poteſt tamen ex officio denegare audiẽtiam

donec expenſe reſtituãtur ſᷣm pe.cy.bal.⁊ ſaly.⁊ paul.de

ca.hic. Octauo extende ꝙ contumax non debet audiri
etiam ſi reſarciat expenſas donec deficit vnus nummus
ſ̃m bal.in.c conquerẽte.in.j.col.de reſti.ſpolia.⁊ ad hoc
multa cumulaui in aut᷑.qͥ rem. poſt glo.ibi:j.de ſacroſan.

cccle. Nono extende etiam ſi cõtumacia non habuit im⸗

pedire vel retardare ꝓceſſum tamen veniũt iſte expenſe
ſm ſpec.in titu.de expen.in.S.ſed nunquid deficiens.in
verſi.ſed quid ſi.⁊ ibi bal.in addi.in.j.col.circa medium.
⁊ vᷣſi.ſi contumacia.Contrariũ tenet cy.hic.ſed bal.hic.
in.iiij.q tenet pꝛimã opinionẽ quẽ omnino videas:quia
vult ꝙ tales expenſe veniãt tanq; dãnum ⁊ non tanq; in⸗
tereſſe. Hecimo extende vt iſta lex locum habeat nedum
in iudice oꝛdinario:ſed etiam in delegato ante litẽ conte
ſtatam vᷣm cy. hic.in.xij.q.⁊ bal.in.xj. VUndecimo exten⸗
de vt etiã locũ habeat in cauſis criminalibꝰ quãdo ꝓce⸗

ditur per denũciationem vel accuſa. nam ſi denuncians

ſit contumax non auditur niſi pꝛius reſarcitis expenſis:
qᷓ;uis videatur tractari de fauoꝛe publico:vt delicta pu⸗
niantur.l.ita vulneratus.ff.ad.l.acquil.ita tenet cy.hic.
in.xv.q.⁊ ſequenti.⁊ ſaly.in.xj.ar.l.ſeueriter.j.de excuſa.

tuto.⁊.l.j /de ſump.recupe.lib.x.Hhuodecimo extende⁊

amplia iſtam legem vt pꝛocedat etiam ſi deficeret vnus
nũmus de expen.litis ſᷣm bal.in.c.conquerente.in.j.col.
de reſti.ſpol.Et ad hoc vide plura que cumulaui in aut᷑.
qui rem. de ſacroſanc.eccle. Tertiodecimo pꝛo amplia⸗
tione adde ꝙ contumax condẽnatur in expen.licet in li⸗
bello nõ fuerit petitum.c.cum dilecti.⁊ ibi no.bal.in.vij.
col.de dolo.⁊ contu. Limita iſtã legem niſi contumax
poſt contumaciã incontinẽti compareret quia purgaret

8
2

De iudicijs.

in. c.ſalonitane.in.ij.col.lxiij. diſt.

4

„ „

ſuam contumaciã. ita ſentit glo.in.l.⁊ ſi poſt tres.ffſi qᷣs
cautio.⁊ ibi Jac.bu.ſicut ⁊ purgatur moꝛa.l.ſi ita quis.
S.· ſeia cauit.ff. de verbo.obliga. Licet bal.in dic.l.⁊x ſi
poſt tres.et paul.de caſt.hic teneat contra iſtam limita⸗
tionem tu tamen tene eam pᷣm iaſo.hic.vᷣſi.teneo hanc.

Fo. X

CI.

in.iij.col. Secũdo limita quãdo citatus non comparet

non ſui culpa:quia fuit per alium ipeditus ſᷣ̃m bal in di⸗
cta.l.⁊ ſi poſt tres.in.ij.col.iſtud tenet paul.de caſt.hic.
per vnum ſimile quod dat vt hic per eum.tu pondera hic
eſſe tex.in verbo.mala cõſciẽtia abfuerit qui nihil aliud

yvult dicere.adde paul.de caſt.in.l.ij.S.j.ff.ſi quis cau.et

ibi no.per illũ tex.ꝙ ſi citatus fuit iuſte impeditus ⁊ iudi

ci conſtet de impedimẽto non poteſt condẽna.in expen.

ratione contumacie ſicut nec ſuper pꝛincipali negocio.

oh.and.⁊ doc.in.c.j.de dolo ⁊ contu:libꝛo.vj.⁊ ibi ad⸗
unt ſi iuſtũ fuerit impedimẽtum ſtatur arbitrio iudicis
per no.in.l.j.ff.de iure deliberandi:in.c.de cauſis.er.de
officio ⁊ poteſta.iud.delegati. Tertio limita ꝙ citatus
perſonaliter vel ad domũ fuit citatus tali tẽpoꝛe ꝙ po⸗
tuiſſet in termino comparere ſi voluiſſet.l ex conſenſu·S·
finali.ſf. de appella.alłas non dicitur mals ſciẽtia ab eſſe
pꝛout requirit iſte textus.in fine.ſᷣm ſaly.hic.in vlti.col.
No.ex tex.ibi ex huiuſmodi vicio ꝙ contumacia dicitur

vicium. adde quod panoꝛ.in. c.j. in.iij.col. de iudi.Ho.

ꝙ contumacia eſt peccatum moꝛtale.vnde contumax di

citur in ſidelis.lxxxj.diſtin.c.ſi qui pꝛeſbiteri.et maximũ Cõtumax
eſt peccatum inobedientie.xxx.q.j.in.c.ſciendum.con⸗ eſt ĩfidelii
tumacia eſt peccatum adde.c.ij.de maio.⁊ obe.car.alex. ⁊ peccat

hec aut.
Bſt iuſinrandum. ager e.
Jas partes.Et pꝛima reſpicit legẽ ſancimus/et
Aeam coꝛrigit.⁊ durat pꝛima pars vſq; ibi ſed ſi

cit.Hodie poſt iuramẽtum non fit taxatio/⁊ expenſe nõ
veniunt vbi iudici videbitur vtrũq; litigantiũ bono aĩo
litigaſſe.hoc dicit Jaco. Butrig. MM
dditio Limita tamen iſtam auctẽticã vt ꝓce⸗
Odat in expenſis pꝛobãdis per iuramẽtũ
partis vbi iudex poteſt taxare ⁊ moderari ſecus in expẽ
ſis pꝛobandis per teſtes ſᷣm bal.in.l.ſancimus.S. eo.et

paul.de caſt.hic.nunquid autẽ in iſta taxatione iudicis

ſit neceſſaria citatio alterius partis vltra ea que dixi in

l.ſancimus.S.eo.bal.in ſpecie.in.c.j.in pꝛinc.ſi de inueſti.

inter do.et vaſal.lis oꝛia tenet ꝙ non requiritur aliqua
citatio eo quia eſt pena pᷣcedentis contumacie.iſta ratio
bal.nõ eſt bona.cum iſta auctẽtica generaliter pꝛocedat

non ſolum in expen.ratione contumacie:ſed etiam in ex⸗

penſis ratione victoꝛie litis vt pꝛobatur in · S. opoꝛtet.in
aut᷑.de iudi.vnde ſumitur iſta auctẽtica:⁊ ꝓbatur ex vl⸗
timo reſpõſo huius tex.⁊ ita in ſpecie tenẽt cy.bal.⁊ ſaly.
hic ĩmo plus tenuit ĩno.in.c.ſepe.de appel.ꝙ iſta auctẽ⸗
tica q;tum ad taxationem iudicis habet locum etiam in
expẽſis que debẽtur iure actionis:ſequitur paul.de caſt.
hic.ꝙ multum no.pꝛo magna extenſione huius.

gtam recuſatur/⁊ alius loco eius ſubꝛogat᷑ qui
Ga ν°½ obtinet locũ pꝛimi. hoc dicit. ¶Diuide in par⸗
tes ſex.quia in pꝛima ponit dictũ generale vſq; ibi cum
etiã ex generalibus. Ibi rationẽ dicti vſq; ibi.licet enim
ex impiali. Ibi ponit caſum ſpecialẽ in caſu magis du⸗
bio vſq; ibi anteq; lis. Ibi tempus recuſationis vſq; ibi
ei poꝛrecto. Ibi cui offeratur libellꝰ recuſatiõis vſq; ibi

eodem. Ibi per quẽ compellatur eligere arbitrum:quia

iudex recuſatus hoc facit:quia ſaltim quãtum ad hoc re
manet iudex vſq; in fi.hec lex.⁊.l.fl.·.e.tendunt ad idem.
nam aut iudici pꝛeſenti quis vult dare libellum repudia⸗
tionis ⁊ loquitur.il.flij.c.¶ Quero de foꝛma libelli recu⸗
ſationis.⁊ dic vt glo.⁊ attẽde tria tempoꝛa/ ⁊ que in eis
remedia locum habeant dic vt glo.
¶ Et nota ꝙ ſubꝛogatus loco mei videtur idem ꝙ ego
⁊ eſt ar.ꝙ ſi debeo eligere ⁊ facio aliquẽ ꝓ me eligere vi⸗
deoꝛ elegiſſe:vt.l.vnũ ex familia.ff.de leg.ij. His expe

.% W☚ — e — . 1
viderit. Secũda reſpicit legẽ pꝛoperandũ.⁊ bꝛeuiter di⸗

V ſi m i Delegatus etiam a pꝛin⸗
* Pertillimi. αdbeinen⸗ conteſta

moꝛtalik.

ditis textualiter quero de duobus. Oꝛimo an oꝛdinari⸗ Oꝛdĩariꝰ
us poſſit recuſari? Mar.ꝙ ſic.glo.ꝙ nõ ⁊ bene.⁊ ad leges iudex an
ſuas reſpõde vt glo.verũ ad.l.nemo.potes aliter reſpõ= poſſit recu
dere.ſ.ꝙ ar.a contrario ſenſu ſumit᷑ ab eo quod eſt cauſa ſari.

m iij

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

finalis legis. vnde dicã tibi non recuſat᷑ oꝛdinarius ante
litis conte.ergo delegatꝰ poſſet/⁊ tũc bene ꝓcedit.ar.a

cõtrario ſenſu.ſed non ꝓcedit ſic non põt recuſari poſt li

tẽ conteſtatã:ergo ante põt:hoc non pcedit qꝛnon ſumi⸗
tur a cauſa finali:vt in.l.conuẽticulã.S.de epiſc.et cleri.
Itẽ quero an cauſa ſuſpitionis debeat expꝛimi.glo.ꝙ
non ⁊ fundat ſe per tex.qui dicit ſi putat eum ſuſpectũ eũ
recuſet. Nerũ alibi dicit Ja.de are.ꝙ vbicũq; dicit᷑ ſi ta⸗
lis putet:intelligitur de putatiõe qͥ eſt cum iuſta ratione
⁊ non de fatua.tamen tene glo.⁊ ad cõtraria reſpõde vt
glo. ſecus de iure Ziaen bon⸗ dicit glei No. pꝛimoq
77 a eſt bona ⁊ vtilis lex. Ho.pꝛimo
Delegatꝰ Ad ditio delegatus etiã a pꝛincipe poteſt de iure
a pꝛincipe ciuili recuſari:vt ſuſpectus:⁊ multofoꝛtius.de iure aute
an poſſit cano.poteſt etiã oꝛdinarius recuſari vt ſuſpectus.c.cum
recuſari. ſpeciali.vbi glo.⁊ doc.de appel.c.ſi quis contra cleri.de
foꝛo compe.c.ſuſpitionis.de offi.dele.⁊ de iure cano.eli⸗
guntur arbitri iuris qui de cauſis ſuſpitionũ cognoſcãt

iuribꝰpꝛealle.ĩ c.ſcðᷣo requiris ·S.fi.de appel.⁊.c.cauſam

que de offi.dele.⁊ dicit bar.in.l.qꝛ poterat.ff.ad trebel.ꝙ

in terris imperij ſeruatur ius ciuile:ſed in foꝛo cano.⁊ in

terris ſubiectis eccleſie ſeruat᷑ ius canonicũ.Que autem
ſint iuſte cauſe ꝓpter quas poſſit iudex vt ſuſpectꝰ recu⸗
ſari habes glo.in.c.cauſam que ⁊ glo.in.c.cũ ſuꝑ.de offi.
dele.et glo.in.c.accedens.ſecũdo ⁊ ibi doc.vt lite non cõ
teſta.enumerãt cano.in.c.poſtremo.vbi tex.pꝛinci.de ap
pella. multas enumerat.Spec.in ti.de iudi.delega.in·S·
ſupereſt videre per totũ ·S. ⁊ io.and.⁊ alij in.c.legitima.
de appel.in.vj.vide hic pleniſſime per iaſo.may.an ⁊ qñ
ex quibus poſſit recuſari iudex.Et inter ceteras cauſas
recuſationis tenebis mẽti:ꝙ ſi cauſa ſubtilis cõmittatur
doctoꝛibꝰ groſſis.iſta eſt cauſa ꝑ quã poſſunt vt ſuſpecti
recuſari.ita vult bal.in.l.fina.xvj.q/de hered inſti. Cõ⸗
mendabis mẽti in tex.hic.cum etiã ex gñalibꝰ foꝛmis ꝙ;
pᷣfectus pᷣtoꝛio poteſt ↄdere ſtatuta/⁊ ꝑ hoc infert ange.
ꝙ cum cardinales legati equiparãtur pᷣfecto pᷣtoꝛio.glo.
in.l.j.ff.de offi.pꝛefec pꝛeto.certe cardinales legati de la
tere pape poſſunt condere ſtatuta in ꝓuincia.in qua ſunt
legati.⁊ ita ſᷣm eũ fecit bononie domi.egidiꝰ cardinalis
ſabieñ. dum ibidẽ eſſet legatus pape.Adde bar idem te⸗
nentẽ.in pᷣfec.pᷣto.⁊ cardinalibꝰ legatis ꝙ poſſint ſtatuta
condere.in.l.omẽs populi.ff.de iuſti.⁊ iur.in.iiij.qpe.q.

pꝛincipalis.⁊ in.l.j.in pꝛin.ff.ꝙ quiſ.iuris.Adde.c.fina.

de offi. leg. ⁊ ibi ſcribentes.docto.in.c.j.de loca.card.ʒa⸗
bar. in.c.cum oẽs.de conſti.in.ix.qcontra ius cõe adde
doc. in.c.j.de vᷣbo.ſigni doc.in.c.fi.de confir.vtil.vel in⸗
util.doc.in.c.fi.de ſponſal.

Pa Hec aut᷑.venit addẽdo ad.l.co⸗
Ld J V erxo dicis:nã licet oꝛdinarius nõ re⸗
i cuſet᷑ ei tñ epᷣus aſſociatur ⁊ amicabiliter cõpo
nent inter ꝑtes.ſi velint liigantes als ſᷣm foꝛ⸗
mam iuris ꝓcedent.hoc dicit Jaco.Butrig. .
¶ Op. ꝙ oꝛdinarius nõ recuſetur vt ibi: ſed aſſociat᷑. vt
hic.¶ Itẽ op.in eo ꝙ dicit amicabili cõpoſitione:nam iu
dex non põt eſſe arbiter illiꝰ cauſe cuiꝰ fuit iudex:vt.:.ſed
ſi in ſerui · S· ij. ff. de arbi. So.non põt eſſe arbiter vt ibi:ſʒ
arbitratoꝛ ſic vt hic.i Itẽ op.ꝙ hic nõ poſſit eẽ arbitra⸗
toꝛ cũ ille adeatur ſup cõtractu. arbiter vero ſuꝑ lite:ꝗ
loquitur hic de arbitro.Sol.ĩmo aditur hic ſuꝑ ↄctu.vi⸗

dent᷑ enim ꝑtes trãſegiſſe/⁊ alite receſſiſſe ꝓ tanta pecu⸗-

nia quantã duxerit iudex ⁊ epᷣus:⁊ ita magis ſuper trãſ⸗
actiõe ⁊ ſic ſuꝑ ↄᷣctu videtur aditus qᷓ; ſuꝑ lite vt colligit
Oꝛdĩariũ ex coꝛpoꝛe vñ ſumitur hec aut᷑.ſ¶ Modo q̃ro qualiter foꝛ
iudicẽ ha mabit libellũ ille qui habet iudicẽ oꝛdinariũ ſuſpectũ.di
bẽs ſuſpe⸗ cunt quidã ꝙ dicet qꝛ habeo vos ſpectũ /ideo peto aſſo⸗

ctum quõ ciarivobis epᷣm qð eſt falſuʒ:qꝛ aſſociatio fit a lege nõ ab

foꝛmabit hoĩe. dicet ergo qꝛ habeo vos ſuſpectũ.ideo peto vna cũ
libellum. aſſociato vobis a lege iudice.ſ.epo debere in cã ꝓcedere
⁊ non ſine. Jaco. ä
FE ti Oꝛdinariꝰ imperitus litterarũ:quia
. H 1 poteſt eſſe peritꝰ factoꝝ põt cauſam
eerpegire maxime per ſuos aſſeſſoꝛes.hoc diẽ.
N W AGlo. videtur dicere ꝙ oꝛdinariꝰ poſſit per aſſeſ
ſoꝛes expedire/ delegatus non vt in aut᷑.de iudi.S. appel⸗
latiõe:⁊ ideo opoꝛtet ipſum eſſe peritũ iuris.Alij dicunt
vt vltramontani ꝙ etiam delegati poſſunt habere aſſeſſo
res ⁊ cauſam per eos expedire.⁊ ideo poſſunt eſſe ĩperiti

vt in coꝛpoꝛe.vt defunc.ſeu fuS penul. Sed quidã ſunt

xij. delegati a pꝛincipe:⁊ illi per ſeipſos habẽt cognoſco⸗
re:⁊ ideo debent eſſe periti:vt dicto·S· appellatione. Ja⸗

cob. Butrig.

Ad diti Et dum dicitur in hac lege m commu
. itio nem iĩtellectum ꝙ imperiti litterarũ poſ
ſunt eſſe iudices:dicunt tamen Hoſtien.Anth.de butr.et

anain 'j de conſan.⁊ affi.per illum tex.in verbo et eẽ ĩperiti

