⁊c̃.deſtruetur effectus eius:modo ergo aut queris de oc
currentibus ante litem conteſtatam ⁊ iuratur particula⸗
riter ante litem cõteſtatã: aut iurabitur particulariter ⁊
in ſingulis cum nondum ſit generale pꝛeſtitum de occur
rentibus poſt litem conteſtataʒ /⁊ tunc aut generale iurs
mentum fuit omiſſum ⁊ iurabatur in ſingulis quia ceſſat
ratio huius.l.Sed ſi generale non fuit omiſſum tunc am⸗
plius in ſingulis non iuratur vt hic.
¶ Itez oppo.ꝙ etiam in medio litis iuretur:vt in autent᷑
de teſti · S quia vero Reſpõdeo vt glo.quia ſpecialiter o⸗
poꝛtet ibi iurari non obſtante iuramento generali vt vi⸗
deatur neglectum ⁊c.vt.l.item apud:S.hoc edicto. ff. de
iniur.¶ Item oppo.de.l.que bona.S.penulti.ff.de dam⸗
no infecto.So.vt glo.⁊ pꝛima ſo.eſt verioꝛ cum determi
natione tamen quã dixi.
P r m et Omnes qui participant litem
L* habent Kurgare conſcientias
uas iuramento vel quaſi hoc non poteſt remit
WM Bti/1 qui recuſat iurare punitur ſiue ſit actoꝛ ſi⸗
ue reus:hoc habet locuʒ ĩ omni loco ⁊ in litibus futuris.
hoc dicit Jacob.butri.
¶ Diuigde in plures partes quia in nouem In pꝛima pꝛo
cedat lis cum pꝛincipalibus perſonis ⁊ de eoꝝ iuramen⸗
to queritur vſq; adS. qð obſeruari. Secundo pꝛocede⸗

bat lis per legitimos adminiſtratoꝛes:vt per tutoꝛes et

curatoꝛes vſq; ad verſicu. Similiq; modo.Quarto agi⸗
tabatur per pꝛocuratoꝛem ex parte rei cum mandato vł

Sõ .

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

SOp. ꝙ aliter compeſcatur calumniavt inſti. de pena te.
liti.So.vt glo.quia cohercetur per calumniam vt hic: et
per refectioneʒ expenſarum: vt ibi in criminalibus per ſi

ſine vſq; ad ·S. ſed qꝛ veremur. Quĩto interſerit an poſſit
hoc iuramẽtuʒ remitti vſq; ad.v.hoc etiã. Sexto loquit᷑

quãdo de mãdato ꝓcuratoꝛis actoꝛis dubitabatur vſq;

ad.S. ꝙ ſi actoꝛ. Septimo punit nolentem iurare vſq; ad
p. ſic enim. Octauo cõcludit ad pꝛemiſſa oſtendens quis
ſit effectus huius legis.vſq; ad v.an ſi qua.Nono ⁊ vlti
mo oſtẽdit hanc legẽ eſſe generalẽ vſq; in finẽ.¶ Ad eui⸗
dẽtiam eſt ſciẽdum ꝙ hec lex facit mentionẽ de lege rem
non nouã j.de iudi.qꝙ licet ſit poſterioꝛ in oꝛdine fuit poꝛ
in cõpoſitione.⁊ ſi dicas ꝙ debẽt leges oꝛdinate poni ve

rum eſt leges eiuſdẽ tituli. , ,
¶ Sppo. ꝙ hec lex male dicat/ꝙ ſit ſtatutum de iura⸗

mẽto in patronis.cum poſt iſtam legẽ fuerit hoc nouiter
inductum.vt.l.rem nouãj de iudi.So.licet iſta ſit pꝛioꝛ
in oꝛdine / illa tamen in compoſitionc.¶ Item oppo.ſi il⸗
la fuit pꝛioꝛ in cõpoſitione deberent etiam eſſe in oꝛdine:
vt.l.cum ergo.ff.de ſta.ho. So.oꝛdo attenditur in codẽ
titulo:vt leges pꝛimo facte pꝛocedant vt in grio.ſed in di
uerſis ti.non vt hic. Itẽ op.ꝙ iudex iuret vt in aut᷑iuſ⸗
iuran.quod pꝛeſta.ab his.circa pꝛin.So.iurat generali⸗
ter in pꝛincipio ſui regiminis ⁊ ideo in ſingul.non iurat.
vt.S.in aut᷑.hoc ſacramẽtum.ſed pᷣponuntur ei vt recoꝛ⸗
detur.⁊ eſt ar.ꝙ poteſtas bononie cũ in pꝛincipio ſui re⸗
giminis iurct omĩa ſtatuta ſeruare/non deberet poſtea
lurare particulariter ſcholaribꝰ.Sed dic ꝙ cum hoc no
tabiliter fleri debeat videretur eẽ neglectũ ſi non fieret:
vt.l.item apud · S.hoc edicto.ff. de iniur. ar.in aut᷑.de te⸗
ſti · S. qꝛ vero.¶ Item op.ꝙ hec lex ſibi contradicat quia
dicit hic. et ·e · S· fl. iurari in initio.poſtea dicit ꝙ iura⸗
tur poſt narrationẽ.ſed dic ꝙ narratio eſt initiuʒ iudicij
⁊ ideo ſi incõtinẽti poſt narrationẽ fiet.ſatis videt᷑ in ini
tio iuratum eſſe.vt.l.lecta.vᷣſi.dicebam. ff. ſi cert. peta.

¶ Item op. ꝙ pꝛimo reus iuret / deinde actoꝛ. vt inſti. de Jurareqͥſ
pena te.liti ·S.j.So.hic ẽ certa iuris diſpoſitio:⁊ ideo oꝛ⸗ debeatp⸗
do ſcripture ibi non attẽditur. Itẽ eſt adhuc ↄtra ille·S· mo reꝰ vł
quia dicit pꝛius:ſed qꝛ ibi dicit pꝛius / ſub.qᷓ; ad alia pꝛo⸗ actoꝛ.

cedatur.¶ Quero an aduocati debeãt iurare:⁊ dic ꝙ ſic
de iure:ſed de ↄſuetudine nõ ſeruat᷑. Itẽ quero an ante
litis conteſta.debeat cliẽtulus conſulere aduocatũ cum
nondum de calũnia iurauerit:et dic ꝙ non vt glo. ⁊ certe
hoc bene ſeruatur in palatio noſtro.nam ſi que ꝓpoſitio
nes fiunt /iudex facit aduocatũ recedere ⁊ interrogat cli
entulum de ſua conſciẽtia.verũ aduocati bene debẽt vi⸗
dere an capitula pꝛocedãt/⁊ ſub hoc pᷣtex.faciunt aduo⸗
cati omnẽ maliciã: nam ad hoc vt habeãt ſpaciũ loquẽ⸗
di cum clientulo ſtatim vt oſtẽduntur poſitiones dicunt
eas non ꝓcedere qꝛ duplices qꝛ imꝑtinentes /⁊ qꝛ nega⸗
tiue vt ſic oꝛta queſtione.de hoc cõmittatur alicui ſapiẽ⸗
ti cõſilium/ ⁊ ſic interim conſulũt cliẽtulum qualiter ha⸗
beat reſpõdere:ſed cautus iudex incõtinẽti faciet ſibi di

ci que ſunt ille ̊ non ꝓcedunt ⁊ ſi reperist aliquas nega⸗

tiuas eas reijciet:⁊ ſi reperiat aliquã dubiam illam reſer
uabit.ſed alijs faciet incõtinenti reſpõderi. Nerũ cano⸗
niſte hoc non ſeruãt licet dicant ſe habere melioꝛẽ conſe⸗
quẽtiam qᷓ; nos ⁊ peſſime faciũt:nam ipſi aduocati reſpõ

dent poſitionibus ⁊ dant reſpõſionem in ſcriptis clientu

lis ſuis. Itẽ quero quis iurabit in duplicibus iudicijs
⁊ dic vt glo.qꝛ vterq; ⁊ actoꝛ ⁊ reus.i J tẽ quero quis pᷣ⸗
mo iurabit ⁊ dic ꝙ pꝛouocãs:vt.l.in tribꝰ.ff.de iudicijs.
Item quero quando reus opponat exceptionem pacti
dẽ non petẽdo qͥs pꝛimo iurabit ⁊ dic vt glo verum glo.
non videtur ꝓcedere/nec eius q̃ſtio:nam cũ interrogati⸗
ones ⁊ reſponſiones fiant poſt litem cõteſtatã ⁊ iuramẽ⸗
tum calũnie generale pᷣſtitum ⁊ ante diſputẽtur perem⸗

pꝛorie:ergo amplius iurari non debet:vt aut᷑.hoc ſacra⸗

mentum.Sed glo.poſſet ſuſtineri in exceptionibus emer
gentibus ante litem conteſtatam/cum iuramentum non
pꝛeceſſerit:vel etiam quando ipſam exceptionem oppo⸗
nendo litem conteſtatur: vt quia cum reſpondet libello
con fitetur vera eſſe contẽta in eo:ſed dicit ſibi factum pa
ctum de non petendo:⁊ ſic cum non expectetur amplius

iuramentum generale iurabitur ſingulariter ſuꝑ iſta ex⸗

ceptione ⁊ reus pꝛimo cum videatur agere / et ex hoc ſu⸗
munt aduocati illud quod quotidie faciũt:nam faciũt in
allegationibꝰ pꝛimo allegare aduocatũ actoꝛis q; rei: ſi
cut pꝛimo iurat actoꝛ qᷓ; reus niſi quando ſolum eſſet ſuꝑ
exceptione rei:nam tũc reus videtur actoꝛ vt dixi. Glo.
tamẽ videtur dicere ꝙ oꝛigine attenta ſemper pꝛimo iu⸗

hien

Ala⸗
ſt⸗
Gno
I.
hn
ſve
ſepe
ſpſi
tai

9

De Jureiurando pꝛ

opter calum. dan. Jo. LXXXV.

t neſ=t
Kloloene rabit actoꝛ. Itẽ quero an hoc iuramẽtũ remittatur pa⸗ iurat:quia ſi ſcit ſe calumnioſe mouiſſe non iurabit ⁊ ſic
batnr rentibus ⁊ patrono:⁊ cõmunis opinio eſt ꝙ ſic: nam põt cadct a cauſa. Item cum ſcisat ſe debere iurare de pꝛeteri
Neſſgil allege remitti non ab homine.vt.·..S. ſed quia veremur. to abſtinebit ab initio alite mouenda:⁊ ideo cohercet ca
W uraͤs in ¶ Itẽ quero an ſi quis in pꝛincipali cauſa iurauit habeat lumnitam:⁊ eſt ar. ad queſtionẽ. Quidam ſentiens ſe mo⸗
1onort cã pᷣncipa neceſſe iurare in ca appellatiõis.⁊ dic ꝙ ſic: quia eſt alia uere malam cauſam iuxta ſententiam petijt iurari de ca⸗
eſAtan⸗ li an tene⸗ cauſs qᷓ; pꝛima. Pꝛeterea dato ꝙ eſſet eadẽ cꝗ eſt tamen lumnia:querebatur an excuſaretur ab expẽſis pꝛeteritis
deſcenm atur poſt⸗ alia inſtantia ſᷣm oẽs:at hic iurando videtur ſe potius re dicebatur ꝙ non quaſi a calumnia pꝛeterita non poſſit iu
lneſntin ea iurare ĩ ferre ad inſtãtiam qᷓ; ad cauſam vt ꝓbabo:ergo iuramẽ⸗ ramento purgari.Econtra videtur ꝙ ſic cuʒ referatur ſe
ntepoln. cã appel⸗ tum in vna inſtantia pꝛeſtitũ non poꝛrigitur ad aliã. Et ctiam ad pꝛeterita de hoc dicã .l.ij.
lationis. ideo iterum iurandum. ⁊ ꝙ videtur iurare ſuper inſtan⸗ ¶ Quod. ¶ Abi cã agitatur per legitimam perſonamvt
un deiez tia non ſuper cã patet:quia qñ quis habet iuſtaʒ inſtaõtii tutoꝛes curatoꝛes ⁊ ſimiles ipſi extimãtur ſcireveritatẽ:
hoenanin ⁊ ſuper ea recte iurat:⁊ tñ non habet iuſtã cauſam vt eſt ⁊ ideo iurant non minoꝛes.h..d.
ſaſtoin emptoꝛe a quo res cuincitur per veruʒ dñm.vt.l.vtiq;. ff. ¶ Quero que ſint legitime perſone ſimiles hic exp̃ſſis.
moppoßie de rei ven. ⁊.l. at qui naturaS·cũ me.de nego.geſt.pꝛeter x⁊ dic ꝙ pater in bonis aduenticijs ⁊c.vt in glo.ſ Modo
einonite ea quod tutoꝛ auctoꝛiſatur duobus pupillis inuicem li⸗ venio ad gloſ.magnam pꝛimam hic poſitam ⁊ oppono
turin ni⸗ tigantibus:quia ſᷣm credulitatẽ facit credens bonam in duobus modis ex ea: pꝛimo ſic videtur ꝙ tutoꝛ iura⸗
Pioſcdnnd ſtãtiã vtriuſq;:licet ſit impoſſibile ꝙ cauſa vtriuſq; ſit bo re non debeat:quia deſtructo conſequenti deſtruitur an
rinatit⸗ na. vt.l.accipientis.ff. de aucto tu.cũ ergo iuretur ſuper iĩ tecedens:ſed ita eſt ꝙ ideo iuratur vt interrogationes ⁊
ftgenerat ſtãtia tm̃ ⁊ nõ ſuꝑ cã ⁊ alia ſit ĩſtãtia cãe pᷣncipalis ⁊ alia reſponſiones poſt iuramentum fiant et tutoꝛ reſpondere
Alronin appellationis ſʒʒ omnes licet an ſit eadẽ cã:queſtio ſit / er non poteſt:quia eius reſponſioni non ſtatur.vt.l.certum
ranteen go iuramentũ invna pꝛeſtitũ ad aliam non poꝛrigitur/er Sdenul veconſeſſ Sed certe ego poſſem dicere ꝙ re
eoſfin go iterum iurabitur. ¶ Itẽ quero quid ſi finita eſt cauſa ſponſiones nõ flant ſub iuramento iſto maxime iure iſto
deret hoe triennio ⁊ reinchoetur an iurabitur⸗ ⁊ puto ꝙ ſic. cũ om cum iurabat ſolum ſe putare fouere bonam cauſam ⁊ ſic
cumſwen⸗ nia acta ad pꝛeparationeʒ in pꝛima cauſa expirauerint ⁊ reſponſiones non ſunt conſequens iui amenti. Vel ſolue W
“Bl alia eſt inſtantia. vt dixi.¶ Item quero quid ſi in medio vt gloſ.multis modis. Ucrũ pꝛima ſolutio ⁊ ſecunda qᷓ Tutoꝛum
au.deſs inſtantie mutetur iudex an iterum iurabitur ⁊ dicit gloſ. ſunt quaſi idem ſunt vere vt diſtinguas ſic: quia aut tu⸗ ſeu curato
icar 4 ꝙ non:quia non eſt alia inſtantia ⁊ fingitur idem iudex. toꝛ confeſſus eſt:⁊ reſpondit verum ⁊ ſtatur eiꝰ dicto:aut rũ ↄfeſſiõi
iet ii Item quero quid ſi poſt litẽ conteſtatã reo volente mu reſpondit falſum:⁊ tunc aut errauit in facto ⁊ tollitur eiꝰ an ſtetur.
ckcen. tefur actio an iterũ iurabitur. Ultramontani dicũt hance conkfeſſio cõmuni iure.vt.l.non fatetur.ff. de confeſſ.aut
nu queſtionẽ nõ ꝓcedere: qꝛ dicunt actionẽ mutari non poſ errauit in iure ⁊ tunc minoꝛ beneſieio reſtitutionis iuua⸗
. kinit ſe poſt litẽ conteſtatam.vt.l.edita.S.de eden. Sed certe tur ar.l.interdum.ſff.de condic.inde. Item opp.ꝙ nõ iu
ncart en ipſi male dicunt:quia gloſ.in qſtione pꝛeſupponit mu⸗ ret tutoꝛ:nã duobus litigantibus poteſt pꝛeſtare auctoꝛi
Ninuf tatio fuerit facta volente reo:⁊ ideo pꝛocedit queſtio: in tatẽ.vt.l.accipientis.ff de aucto tuto.aut ergo dices euʒ
fotictpl,nl qua dic ꝙ aut actio mutata inſurgit ex eodem facto qaue non iurare de calumnia/ ⁊ hoc eſt contra hanc legẽ: aut
Nhnſlegn pꝛima ⁊ amplius nõ iurabitur cum ſuper facto iuratum dices eum iurare ⁊ ſic iurabit pꝛo vtroq; ſcilicet pꝛo acto
addlun fuerit ſemel: aut inſurgit ex alio facto:⁊ tũc iuratur iteri re⁊ reo:⁊ ſic erit periurus contra legẽ videamus.ff. de ĩ
fen dgſt ar.l.qui bona.S.pe.ff.de dãno infec.Sic ergo autẽ finita litem iurãdo:⁊ hic in fl. So.dico ꝙ auctoꝛitatem pꝛeſtat
nero enant eſt pꝛima inſtatia aut durat:pꝛimo caſu ſiue ſit finita per duobus litigãtibus cum tertio non inuicem:⁊ tunc opoꝛ
ocatii n ſententiã ⁊ appellatũ ſit/ſiue per lapſum triẽnij ⁊ reinte⸗ tet duobus contrarijs reſpõdere que videntur obſtare.
glo 1en gratur ⁊ ſemꝑ iurabitur. Secũdo caſu aut nil mutatur et deund eſt qð dixi ꝙ non poteſt eſſe qui deieret. Secun⸗
ne ppoſtn aplius non iuraturvt autẽtica hoc ſacramentũ:aut iĩmu⸗ ũ pꝛopter effectum condẽnationis:quia veniet condẽ⸗
errogatel tatur iudex ⁊ nõ iuratur iteꝝ:aut mutatur actio quod po naãdus ſibi ipſi contra.l.licet · S.ſi plures.ff de pꝛocurato.
edebetſi teſt eſſe reo volẽte:⁊ tunc aut actio noua ꝓcedit ex eodez Sed pꝛimum nõ obſt.quia poteſt verum iurare:pone er⸗
lunt dne⸗ facto quo pꝛima ⁊ non iuratur amplius ałs ſic. Item ᷓ go ꝙ vnus pupilloꝛũ vendicat rem ſuam ab alio: certe il
Niü loqni ro quid ſi agnatus vendicat cognatum detentũ ⁊ vendi-⸗ lc habet iuſtam inſtantiã alter ſe defenditvt ſpectet ſentẽ
nes dicunt cat contravolũtatẽ defuncti quis iurabit.Rñdeovt glo. tiã:vt ſic ſibi cõmittatur ſtipulatio de euictione cõtra au
Aneg ⁊ dic vt glo. „IILtoꝛẽ ſuum / certe iuſtam habet inſtantiã: ⁊ ſic vterq; po⸗
Alicuiſchi⸗ 21 iſto Hec aut᷑.venit ad.l.codicꝭ addẽ⸗ teſt licite auctoꝛari⁊ iurare.vt.l.vtiq;.ff de rei vendica.
gpalten 6 AM IO. do: na pʒz l. codicis iurabat acto: Mõ obſtat ſcᷣm quia tutoꝛ non litigat ſed pupilli eiꝰ au
facleſbit, Ale putare bona inſtantia vti:et econtra reus ſe ctoꝛitate: ⁊ ideo vnus pupilloꝝ alteri condemnabitur au
lignasnegy Eoutans bona inſtantiavti venit ad contradicẽ ctoꝛitate tutoꝛis pꝛectãtis victoꝛi:⁊ victo non autez ipſe
nilamnckr dum. Modo vltra hoc iuratur per aut.iſtã ꝙ pꝛobatiöes tutoꝛ ſibi ipſi condẽnabitur ⁊ ſic non obS.ſi plures.
Oeri cano⸗ quas non putabat neceſſarias eẽ non cxiget ab aduerſa ꝗ Modo quero quis debeat cãʒ actitare:⁊ dico ꝙ aut lo
iccoſſe rio ⁊ bꝛeuiter hoc intẽdit. Pꝛeter ſpẽm iuramenti q eſt ĩ ueris de monacho litigãte:⁊ ſerua qð dixi in aut᷑.cã q
octtifehi l. codicis adijcit᷑ noua ſpẽs vt iuret non petere in tota li⸗ fit cũ monacho.S.de ſacroſan. eccle. aut querꝭ de minoꝛe
igrisclinn te pꝛobationem non neceſſariã: ideo dixi in tota lite ne litigante:⁊ circa hoc dic ꝙ ſi eſt infans non poreſt agere
us udicß ſepius iuretur.h.d. ¶ Ad euidentiam eſt ſciendũ ꝙ ſjß me cuaãm nec ↄueniri põt nec in iudicio eſſe.vt.l.neq; impube
neolisß rã opinio.interrogationes ⁊ reſponſiones fiunt ſub hoc res.ff. de in ius vocan.ſed reuocabit ipſe tutoꝛ ⁊ cauſam
R iuramento ⁊ ſi non iuraretur generaliter pꝛo tota cã eſſet ipſe actitabit ſolus.vt.l.j·S. ſufficit.ff.de admi. tut.aut eſt
gotenſit iurãdũ in ſingulis.vnde ſi fleret vna poſitio deberet iuns maioꝛ infante:⁊ tunc altero de duobus modis poteſt agi
cunge re ꝙ non peteret ſuper illa pꝛobationẽ non neceſſariam. ca: nam poteſt ipſe tutoꝛ conueniri/vel ipſe pupillus au⸗
en Ntn Sed hec lex voluit generaliter iurari ſuper tota cauſa ne ctoꝛitate tutoꝛis: immo qͥdã ambos cõueniunt dicentes
tnt, ſepius ſit iurandum. conuenio vel ago contra tutoꝛẽ ⁊ contra pupillos aucto
kitin KR I Hec aut᷑.venit ad.l.co tritate tutoꝛis.Sed qͥs iurabit de veritate.Reſpõdeo ipe Juramè⸗
eu lin D D e incipa eS.dicis addendo nouaz minoꝛ ſi eſt talis in quo poſſit cad ere veritas:qꝛ habet in tũ calũnie
it hor nr ſpeciem iuramẽti.ſ.ꝙ nil dedit iudicibus ⁊c. tellectum alas non.vt.ł ĩpuberem.ff.ad.l.coꝛn.de falſis. an ſit per
onibie n daabeꝛeuiter hoc intẽdit poſt duas ſpecies iuramẽ Poſſes tñ dicere ꝙ impubes pꝛeſumatur neſcire verita⸗ adultũ vł
neſnunnn, ii/ de quibus dictum eſt in. lI. ⁊ in aut᷑.in iſto.adijcitur hic tẽ ⁊ ſi non admittitur in cã aliena vt teſtis.vt.l.iulian.ff. eiꝰ curato
nen ſ noua ſpẽs iuramẽti.hoc dic̃.¶ Sʒ q̃ro ſi aduerſariꝰ vult deteſti.multominus in ſua in qua dãnum poteſt pati:vn rẽ pᷣſtãdũ
ond le lſnre vtvideat abſentem iurare cuius expẽſis ibit:certe ab de impubes etiã doli capax non videtur admittendus ĩ
bituunt ſentis.ar.l.generaliter·j.de iureiuran.⁊.l.pꝛetoꝛ·S. defen cauſa pꝛopꝛia cum in aliena non admittatur.ſed adultꝰ
turaniie di.ex qui.cau.in po.ea. Jurãt ergo tria vnum ꝙ non mo ſic. vt.l.inuiti.ff.de teſti.⁊ iurabit etiam ſine curatoꝛe:ſed
ſſiniſuc, uerunt litem calũnioſe ⁊ hoc per legẽ codicis. Scðʒ ꝙ reſponſionem non faciet ſine curatoꝛe. Sed quis iurat
4 ertnen non petet pꝛobationem de ſuperfluo⁊ hoc per aut᷑.ĩ hoc. de affectiõe?certe aut eſt pubes minoꝛ ⁊ ipſe iurabit / aut
unfiii⸗ Tertiũ ꝙ nil dabit vel dedit iudicibꝰ ⁊ hoc per iſtã auł. eſt impubes ⁊ non iurabit:ſed ipſe tutoꝛ iurabit volẽs/ſʒ
ishn ¶ Sed quid pꝛodeſt iurare nõ mouiſſe litem cum hoc iu-⸗ non inuitus. vt.l.videamus. ff. de in liem iurã. Sed qͥs
uneſ 6 ramentum ſit de pꝛeterito ⁊ calumnia pꝛeteritaʒ non co⸗ iurabit de calumnia.reſpondeo tutoꝛ non minoꝛ. ſed que
noi 4 hercet ſed futuram. Reſpondeo ideo de pꝛeterito etiam eſt ratio cum auctoꝛe tutoꝛe poſſit de veritate reſponde⸗
erpe

2

Butrigarius ſuper ſcdo libꝛo Codicis

re. Rñdeo dicunt quidã ꝙ iuramentũ eſt de ſubſtãtiali⸗
bus litis/⁊ hec requirunt perſonam legitimam. Sed cõ⸗
tra videtur quia iuramentũ poteſt omitti:ergo nõ eſt de
ſubſtãtialibus iudicij a's omiſſum viciaret iudicium.
Sed potes dicere ꝙ aut iuramentum eſt petitum ⁊ pꝛe⸗
ſtitum ⁊ tunc eſt de ſubſtantia/aut eſt petitum ⁊ non pꝛe⸗
ſtitum:⁊ tunc etiam de ſubſtantia eſt/ aut non eſt petituʒ
neqʒ pꝛeſtitũ:⁊ tunc non eſt de ſubſtantia vt dicam in li⸗
bello. de litis conteſt.aut᷑.offeratur. Sed poſſes aliam
rõnem reddere.ſ.qꝙ minoꝛ veritatẽ ſcire poteſt.ſ.ꝙ talis
numerauit pecuniã tali:⁊ ideo de veritate poteſt teſtifi⸗
cari.Sed qualitatẽ cauſe neſcit iuris pꝛeſùptione:nã nõ
ſufficit credere niſi iuſta ratione credatur. vt.l.iulianus.
ij.ff. de act. empti. alłs credulitas ſine iuſta rõne caderet
in temeritatem de qua in.l.plagij jad.l.iuł.de plag.vn⸗
de non puto ꝙ temeritas excuſet a periurio: ſed creduli
tas cum iuſta ratione: cuʒ ergo minoꝛ iuris pꝛeſumptio
ne cauſã.i.qualitatem cauſe pᷣumatur ignoꝛare ⁊ non ſci
re:quia ſcire eſt per cauſas cognoſcere: ideo non iurabit
de calumnia ipſe ſed tutoꝛ:⁊ ideo non eſt vera illoꝛuʒ opi

nio qui dicunt non dari tẽpus ad deliberandum.vt.j·di⸗

iliuſfa. cã. ¶ Modo quero quid ſi filiuſfſamilias litigat quis iu⸗

ſi litigat rabit.Rñdeo ſi litigat in caſtrẽſi vel quaſi aut eſt maioꝛ:

an dẽat iun ⁊ tãc ipſe agit cauſam per ſe ⁊ ipſe iurabit: qꝛ ſibi nullum
rare de ca obſtaculum obuiat non patria poteſtas:qꝛ illa nihil ope
lumnia. ratur in caſtrenſivel quaſi/non etas:quia eſt maioꝛ iura⸗
bit ergo ipſe.Si aũt eſt minoꝛ tunc licet ceſſet obſtaculũ
poteſtatis / tamẽ adeſt obſtaculũ etatis.vñ dabitur cura
toꝛ non ſibi:qꝛ eſt in poteſtate.vt inſti.de tut.in pᷣn.ſed da
bit᷑ liti. Vñ ſi peteret qͥs curatoꝛẽ ſibi dari male peteret:
curatoꝛ ergo litigabit ⁊ iurabit tanq; adminiſtratoꝛ legi
timus vt hic.ſi autẽ fllius litigare vult in aduenticio pe⸗
culio:tunc aut pater acceptauit vſumfructũ:⁊ ipſe ille qͥ
actiões ſuſcipit ⁊ mouet:ideo ipſe pater tanqᷓ; legitimus
adminiſtratoꝛ iurabit vt hic.⁊ qui foꝛte diceret ipſum fi⸗
lium ſi eſt maioꝛ iurare etiã conſenſu patris:⁊ patrẽ etiã
foꝛte non eſſet male dictũ:licet ipſi dicant ꝙ non eſt inte⸗
ger pꝛopter patriam poteſtatem. Si aũt pater non acce⸗
ptat vſumfructũ tunc non eſt legitimus adminiſtratoꝛ/
aut ergo filius eſt maioꝛ ⁊ per ſeipᷣʒ litigabit: non tũ ſine
conſenſu patris iurabit de calumnia:quia nõ eſt integer
pꝛopter patriaʒ poteſtatẽ qui pater habebit ei neceſſe cõ
ſentire. vt. l. cum non ſolum/S. neceſſitatẽ.j.de bo. que lib.

vbi pꝛobãtur hec omnia.Si aũt filius eſſet minoꝛ tũc nõ

poteſt per ſeipſum litigare:ſed petet curatoꝛẽ dari non ſi
bi ſed liti:qꝛ cum ſit in poteſtate ſibi nõ poteſt dari tutoꝛ
vt dixi. vt inſti.de tute.ĩ pꝛin.⁊ iſte curatoꝛ datus liti agi
tabit cauſam/x tãqᷓ; legitimus adminiſtratoꝛ iurabit de
calũnia vt hic /non aũt ipſe minoꝛ vt dixi/⁊ hec eſt vᷣitas
? ita debet intelligi glo.hic poſita /naʒ ꝓut dicitur neceſ
ſariũ conſenſum patris referas ad aduenticiũ peculium
Interro⸗ ⁊ ita bene ſuſtinetur licet quidã eã repꝛobẽt.¶ Modo ve
gationes nio ad quartã gloſ.⁊ pꝛimo circa eã quero:ex quo titulo
ex qͥ titulo flant interrogationes.rñdeo quedã ſunt ad pꝛeparatio⸗
ſub qᷓ ſpẽ ⁊ nẽ litis:⁊ iſte flũt per ti.de interroga.ac.⁊ ante lit. ↄteſt.
qñ ⁊ ſub qᷓ Quedam fiunt ad deciſioneʒ litis: ⁊ hec fiunt ad deciſio
foꝛma de⸗ nẽ litis ⁊ hec fiunt per titulum de cõfeſſ. Et circa hec eſt
bẽt fieri. vidẽdũ ſub qua ſpẽ iuramẽti fiãt /qua foꝛma flat/⁊ quã⸗
do fiãt.Et de his hic loqᷣtur / q̃daʒ fiunt teſti:⁊ hec flunt
ad voluntatẽè aduerſarij:nã facit fleri interrogatiões te⸗
ſti. ad ſuũ ſenſuʒ dũmodo non ſint extranee.vt.l.ſi poſtu
lauerit.ff.de adul.⁊ .ij.de teſti.l.teſtiũ.⁊ ibi de hoc dicam.
Redeo ergo ad noſtras.ſ.ad illas que fiunt ad deciſio⸗
nẽ ⁊ quero ſub qua ſpẽ iuramenti flãt.⁊ dic vt gloſ.quis
mult a ſunt capuula iuramẽti:⁊ ſᷣm verã opinionem ſunt
ſuꝰ capitulo ülo/quod eſt in aut᷑.in hoc ſacramẽto.S.eo.
Sed qua foꝛma fiũt: Reſpõdeo de iure deberet fieri hoc
modo:credis tu ſuper hoc aliquã debere fleri pꝛobatio⸗
nem vt dicit gloſ. Sed de conſuetudine fit tantũ hoc mo
do credis hoc verũ eẽ vel non. ¶ Modo q̃ro quando de
heat fieri interrogatio. ⁊ ad euidentiã huius queſtionis
Poſitiõi⸗ eſt ſciẽdum ꝙ multa opponũtur poſitiõibus:nã opponi
bus ĩ iura tur qñ q; ꝙ ſunt ipertinentes /qñq; ſunt negatiue/ quãdo
mẽto calũ q; ꝓꝙᷣ ſunt duplices/qñ ꝙ ſunt implicitc/qñq; ꝙ ſunt de
nie multa pendẽtes/qñq; ꝙ ſunt poſitiones iuris ⁊ de his omnibꝰ
opponũt᷑.⁊ ſingulis eſt videndũ an ⁊ quãdo ſint admittẽde vel nõ.
Hitco ergo quãtã ad pꝛimũ ꝙ aliquãdo opponitur poſi⸗
tionibus ꝙ ſunt ĩpertinentes.circa qð dic ꝙ quedaʒ ſunt

pertinentes oĩno vt eſt cũ minoꝛ vult pꝛobare ſe minoꝛẽ
7 leſum vt reſtituatur:⁊ iſte debent admitti ſᷣm oẽs. vt.l.
jꝗ̃. de dila.ibi ſpaciũ inſtructiõis ⁊ exhibẽde ⁊c.aut ſunt
omnino impertinẽtes:⁊ tunc non admittũtur: qꝛ ad illa
nõ poꝛrigit᷑ iuramentũ ſub quo dʒ rñderi.vt.l.nõ nudis.
æ.l.non epłis . de pꝛobat.quedã ſunt pertinẽtes ſed nõ
oĩno.i.quando non pꝛobant per ſe ſed adminiculantur/
⁊ hec debent ad mitti:⁊ ideo in cã poſſeſſionis bene debe
ret admitti capitulũ dñij ⁊ eum adiuuet:nã pariter ꝓbã
tibus partibꝰ de poſſeſſione ſi alter eoꝝ etiam de dñio ꝓ⸗
babit / obtinebit tãq; duplicia iura obtinẽs: vt dixi .j. vti
poſſi.l.vnica.licet quidã cõtra ꝑ.l.naturaliter·S.nihil.de
acquiren.poſſeſ.ff.ſed male dicunt omnia:ergo q̃ poſſunt
coadiuuare ꝓbationẽ /vel iudicium debẽt admitti vt ſic
q̃ ſi non pꝛoſunt ſingula multa iuuãt:vt ꝓbat᷑ in. .iudicia
de rei ven. ⁊.l.iij · S.idẽ diuus.ff.de teſti. Aliqũñ opponit᷑ Poſitio⸗
poſitiõibus:qꝛ ſunt negatiue ⁊ dicũt quidã ꝙ non debẽt nes negs⸗
admitti qꝛ ula ſunt ponibilia q̃ ſunt ꝓbabilia:ſed negati= tiue an
ua eſt ĩpꝛobabilis ergo ĩponibilis:ſed dic ꝙ vbicũq; ne⸗ ſint ꝓba⸗
gatiua ꝓbabilis eſt ſ̃m ea q̃ dixi in.l.optimã.de cõtrahẽ. biles.
⁊ cõmitten.ſti.⁊ tunc eſt ponibilis ſed aliqñ nõ eſt ꝓbabi
lis per ꝓbationes ⁊ tunc dicerẽ ꝙ aut fit poſitio ⁊ de cu⸗
ius facto depẽdet: vt quia dico te mihi numeraſſe ⁊ tũc
debet admitti:qꝛ per cõfeſſionem aduerſarij ꝓbari põt.
ar.l.marcellꝰ.ff.rerũ amo.⁊ in aut᷑.de heredi.⁊ falci ·S·ſi
vero abſunt.Sed ſi res dependet a facto eius.de quo q̃ri
tur ⁊ tunc non eſſet ita tutũ admitti.ſi tũ equitas moueat
mdicem ad hoc admittet eã:vt.l.vbicũq;.ff.de interrog.
act.i Aliquãdo opponit᷑ poſitionibꝰ ꝙ ſunt duplices vt
eſt cũ dico hoc modo pono teſtatoꝛẽ feciſſe teſtamẽtum
et mihi.x. legaſſe.modo iſte ſunt due poſitiones ſub vna.
nam poſſibile eſt ꝙ fecit teſtamentũ.⁊ tñ nihil legauit:et
ideo debẽt diuidi qꝛ ĩminet periculum reſpõdẽti vel in⸗
terrogãti:nam aut interrogatꝰ ſimpliciter affirmabit et
põt eſſe ꝑiurus ſi alterum nõ erat verũ.Aut negauit ſim
pliciter qð põt etiam ſi ſola pars vna eſt falſa:nam cum
negat ſub vna oꝛatione totũ non videt᷑ ſingula negare:ſj
ipᷣm vniuerſuʒ qð ex vns ſola particula falſa reddit᷑.vt.lʒ.
ſi is qui ducenta.S. vtrum.ſff. de rebus du.licet quidam
dicãt ⁊ male ꝙ videtur ſingula negare.nõ ergo habebit
actoꝛ qð petit cum liceat reo negare totũ:ergo iudex fa⸗
ciet petitionẽ diuidi ⁊ cuilibet ꝑ ſe rũderi.ſ Aliqñ oppo⸗
nitur poſitionibꝰ ꝙ ſunt implicite ⁊ hec ſunt ſimiles ſupe
rioꝛibus:vt eſt cum dico pone ꝙ teſtatoꝛ mihi legauit.x.
ſingulis annis quo ad ſtarem cũ herede ſuo.⁊ hec omĩa
fecit fauoꝛe mei.modo poſſet decipi reſpõdens ſi ſimpli⸗
citer cõſitetur hec fuiſſe facta fauoꝛe legatarij: ⁊ ideo dʒ
diuidi.nam ꝙ habebat legatũ eſt bene fauoꝛe/ſed ꝙ ſtet
cum herede/eſt fauoꝛe heredis:ſed qñq; bonũ eſt facere
tales poſitiones aduerſarijs quãdo habẽt malã cauſam
vt decipiãtur:⁊ ideo feci ſemel vnam fieri ſic inſtrumẽtũ
debiti.dicebat talis nũ erauit.⁊c.et nõ fuerat nũeratio fa
cta ego ex parte rei ponebã ſic.dico me confeſſum fuiſſe/
recepiſſe mutuo centũ/a numerata eſſe dato ꝙ in pᷣſentia
numerata non fuerint actoꝛ ſtatim fuit confeſſus hoc ⁊ ꝑp
hoc ſtatim apparuit inſtrumentũ falſum eſſe: qꝛ dicebat
numer auit.(¶ Aliqñ opponitur poſitionibꝰ ꝙ ſunt depen⸗
dentes: vt ſi dixiſti me heredẽ talis.⁊ ego negaui poſtea
dicis. Item pono ꝙ hereditatẽ adiſti/certe hec depẽdet
a pꝛima ⁊ ideo nõ debet admitti qꝛ poſſem reddi ꝑiurus
ſi cõfit erer:vt.l.qui iuraſſe·S.·ſi pater.ff.de iureiur.i¶ Mo
do quero an pluries poſſit ĩterrogari aliquis ſuꝑ cadem Interro⸗
poſitione.⁊ dic ꝙ aut eſt iuamẽtum de credulitate⁊ fit Sari an

Fm idẽ tẽpus interrogatio /ſcdᷣo loco ⁊ tũc nõ dʒ admit: po- it d;

ti: qꝛ redderetur periurus / quia m idẽ tẽpus non poteſt bluries ſu
idem credere ⁊ nõ credere/⁊ ſic ꝓcedit.l.qui iuraſſe.ff.de pei eacdẽ
iureiur. Aut eſt iuramentũ de credulitate ⁊ fit interroga⸗ Poſitionc.
tio ex interuallo/⁊ tunc põt interrogari ſecundo loco:qꝛ
non reddit᷑ periurus.nã põt eſſe ꝙ heri vnũ credidit/ho

die credit aliud. Aut eſt iuramentũ veritatis ⁊ nõ debet

interrogariniſi ſemel etiã ſᷣm diuerſa tẽpoꝛa:qꝛ id qð eſt
verũ ſemꝑ eſt verũ.vñ poſſet reddi ꝑiurus.ar.idẽ. dic.l.
qui iuraſſe.⁊ ideo fuit q̃ſtio hic:qꝛ quidã interrogatus ſi
interfuerit tali negocio ⁊ dixit ꝙ ſic.⁊ iterrogatꝰ de quo
milleſimo dixit ſe neſcire/poſtea reuerſus/a poſtes iĩter⸗
rogatus dixit ꝙ fuit in tali milleſimo certe nõ poſtea eſt
ꝑiurus:qꝛ poteſt eſſe ꝙ neſcit ãnos dñi:vel de milleſimo
non recoꝛdabat᷑ tũc:modo ſic.qꝛ fecit rõne dominij⁊ in⸗

Cmi
hucix
CE

oop.

Uns (A

Eeher uata
Ninme ſtio
lte hoies
fleit
ireſp
Lyna
cpio⸗
lun
won
ſde
fnde
Peed
rar
ſtur
chen
Urarn
ln
li⸗
lnen
lhn
ſtuer
anfi
iegttvpan
lvedſoltezn
nintöehen
in iurad
coꝛre
farer
ſiut
(rre
urat
Lpo
ho⸗.
de
Mpg
luret.
Curar
tioni
dpini
Cc⸗⸗
un

oipoſin
nminfe
nlintſe
lgſtoppone
Vnon doherſe
tlnen
bicſggeſtn
decrthi
nöck pbtr
ſtiotdeh
mefaſſeriie
pooni i,
lt gleigſ
,dequoi,
tas monen
e intenng
duplicestt
teſtamenun
hes ſubynn
ülegente
detipelin
Cſfirmabtte
negank n
ſarnan an
ls negereß
reddikn!
cet quiden
go haben
o iuderſ
liqnopy⸗
imtlesſpt
ilegauitt
Theconi
pöſi ſimp⸗
i: Tidedtr
e ſec ge
niͤeſt faeen
nali uin
cinſrunetn
tnüeritiof
ſſun fuſe
gin ßſents
ſushoct9
eg diceht
ſundehen⸗
egnipoſi
hecdieitt
düipiun

Utilitas
eſt triplex
m iuramẽ
to calũnie

De Jureiurando pꝛopter calum. dan. Jo. LXX

uenit milleſimũ.põt ergo pluries interrogari ᷣm diuerſa
tꝑa in his q̃ dixit nõ vᷣa ſj̊ nõ recoꝛdabat᷑:vel de creduli⸗
tate dixerat. Aliqñ opponit᷑ poſitiõibꝰ ꝙ ſunt iuris:nã
dico ꝙ filius ſuccedit pri ab inteſtato.certe iſte eſt caſus
legis.⁊ ideo dic ꝙ aut eſt poſitio iuris ſcripti ⁊ nõ debet
adm itti.aut eſt poſitio iuris cõſuetudinarij ⁊ dʒ admitti
vt.l.ij/q̃ ſit long.conſue. Sed quid ſi dicat ſe dubitare/
an dab tur ei tẽpus ad deliberandũ: dicũt quidã ꝙ non
qꝛ ſtati ſcit/an credat vel nõ.Sed tu dic ꝙ debet dari di⸗
latio:nã non ſufficit credere niſi iuſta rõne credatur:vt.l.
plagij. de plagia. ⁊ ideo debet dari dilatio.⁊ ſi iudex fa⸗
tuus denegauerit dilationẽ reſpõdeat negatio pᷣmiſſa:vt

dicit glo.Sic ergo aut quis interrogat᷑ de veritate ⁊ dʒ

ei dari dilatio ad deliberãdum.aut interrogatur de cre⸗
dulitate ⁊ tũc aut interrogat᷑ de facto alieno ⁊ dʒ dari ei
dilatio qꝛ iuſte põt dubitare:vt.l.fl.ff.pꝛo ſuo.aut de ſuo
facto interrogatur.⁊ tunc aut de remoto ⁊ põt merito du
bitare:qꝛ labilis eſt hoĩm memoꝛia.et ideo dʒ ei dari di⸗
latio.ar.l.hac conſultiſſima:Sat cum humana.j.qui te.
fa.po.⁊.l.ijS.ſed qꝛ.de veteri iure enu. Si interrogatur
de facto ſuo ꝓximo:tũc nõ debet ei dari dilatio.ar.ff.ad
vellei.l.aliquãdo.hoc tamẽ cõmittitur iudicis arbitrio.
¶ Quid em̃ ſi interrogat᷑ de negocio ꝓpꝛio:⁊ etiã de ꝓxi
mo:ſed eſt quedã ratio longa ⁊ implicita quã non potuit
tenere mẽti.Certe deberet dare dilationẽ.Sed qͥd ſi iu⸗
dex non vult dare dilationẽ quãdo debet:certe cõſilium
eſt ſᷣm glo.ꝙ rñdeat negatione pꝛemiſſa als non admitte
rem talem reſpõſionẽ niſi in caſu pᷣdicto poſſem etiã ꝓte
ſtari ꝙ iudex ſibi iniuſte denegat dilationem dare.
¶ Si aũt. Si veniat ꝓcuratoꝛ ex parte actoꝛis vel rei
cũ mãdatovlł ſine nõ audit᷑ volẽs ꝓcedere ĩ cã niſi faciat
pꝛĩcipalẽ iurare.h.d.vſq; ad S. ꝙ ſi actoꝛ.omiſſo S.ſqʒ qꝛ.
¶ Ex tex.mãdare vt peragat totum/mãdare tñ poteſt
anteq; iuretur. . .
¶ Sed quia. Juramentũ hoc non põt remitti qꝛ non
oð pꝛiuatã vtilitatẽ ſed ob cõem ĩtroductũ eſt.hoc dicit.
Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ triplex eſt vtilitas.eſt pꝛi⸗
uata q̃ͥ reſpicit ſingulariter quẽlibet vt eſt iuramentũ te⸗
ſtis. Quedã eſt publica.i.fiſci.quedã eſt cõis.ſ.q ad om̃s
hoĩes reſpicit.i.cõiter nõ ſingłariter:vt eſt hic.ſ.vt lites
ſileãt in cõi ⁊ hec cõmunis pᷣfertur publice vtilitati fiſci
q̃ reſpectu huius cõis appellat᷑ pꝛiuata:vt.j.de cadu.tol.
l.vna S. hec oĩa.⁊ in aut᷑.vt iudi.ſiue quoquo ſufra.in pᷣn⸗
cipio Et hec cõmunis vtili non poteſt pacto remitti:vt
l.iuriſgentiũ ·S. paciſcar.ff.de pac.⁊ in aut᷑.de nõ ali ·S·qꝛ
vero veriſſime.ſ¶ Ad .S.ſi aũt.op.ꝙ hodie oẽs leges loq̃n
tes de cautione rati ſint coꝛrecte:qꝛ aut venit dñs ad iu⸗
randũ.⁊ videtur ratũ habere.aut nõ iurabit/i⁊ i cauſa nõ

ꝓceditur. Sed dic ꝙ nõ ſunt coꝛrecte / quid enim ſi ante

liuramẽtũ pᷣſtandũ ſunt facte multe expenſe ⁊ dñs poſtes
ratum nõ habeat nõne cõmittetur cautio de rato ꝓpter
expenſas pᷣteritas certe ſic. Pꝛeterea poteſt eſſe ꝙ poſt
iuramẽtum calũnie iam pᷣſtitum interuenit ꝓcuratoꝛ de

cuiꝰ mãdato dubitatur ⁊ ſic cautio de rato eſt neceſſaria:
vt. l.ij. de cõſoꝛ.eiuſdẽ li. Item põt eſſe ꝙ iuramẽtum ca⸗

Pꝛocura
toꝛ oſtitu⸗
tus a dño
an iuret ð

calunia.

lũnie non petetur ⁊ ſic dñs nunq;ᷓ venict ad cam:vt no.
in.l.papi ·S· ſi is.ff.de pꝛocura.ſ Item op.ꝙ dñs poſſit cõ
ſtituere ꝓcuratoꝛẽ/⁊ anteq; de calũnia iuretur:vt.l.etiã.
ff.de ꝓcura.So.vt glo.⁊ dixi ſuꝑ textu. Itẽ quero an
ꝓcuratoꝛ iuret: Reſpõdeo ꝙ ſi eſt pꝛocuratoꝛ ſimplex ⁊
iſte ᷣm cõmunẽ opinionem iurat.ſʒ dñs mar.tenebat ꝙ;
deberet iurare ⁊ hoc ꝓbat ſic.certũ eſt ꝙ olim ꝓcuratoꝛ
iurabat:vt.l.qui bona.S.penul.ff.de dã.infec.nec reperit᷑
coꝛrectũ non ꝑ.l.codicis.qꝛ licet dicat actoꝛẽ ⁊ reum iu⸗
rare non ꝓpterea remouet quin ꝓcuratoꝛ debeat iurare
ſicut nec iuramẽtum aduocati eſt coꝛrectũ. Item non eſt
coꝛrectum ꝑ aut᷑.pꝛicipales. Jurare nõ remouet quin ꝓ⸗
curatoꝛ iuret:ĩmo tex.qui ibi dicit in medio migrauerint
⁊c.poſſet ĩtelligi ꝙ loqueret᷑ de pꝛocuratoꝛe ⁊ ſic faceret
pꝛo.Sed ſi intelligas de herede non facit pꝛo.nec cõtra.
Pꝛeterea.vᷣ.ſic enim.je.l.facit pꝛo.qꝛ videt᷑ velle ꝙ oẽs
ꝓticipantes litem iurẽt:ſed ꝓcuratoꝛ participat eã:ergo
iuret.⁊ ſi aduocatus iurat qui minus pꝑticipat litem qᷓ; ꝓ
curatoꝛ ⁊ tñ aduocatus iurat:ergo ⁊ ꝓcuratoꝛ.⁊ his ra⸗
tionibus videt᷑ ꝙ debeat iurare. Sced ſi nolo tueri cõem
opinionẽ dicam ꝙ ideo aduocatꝰ iuret qꝛ ſe ipſum in iu⸗
dicio repꝛeſentat ⁊ non aliũ.ſed ꝓcuratoꝛ nõ ſe ipᷣm:ſed
dñm repᷣſentat/ac dñs iurauit:ergo ſuꝑ verũ nec aduoca

XXVI.

tus iurat de cõſuetudine verũ.ꝓcuratoꝛwo iurare pᷣ dño
poſſet ſi haberet ſpale mand atũ ad iurandũ in iſta cauſa
nõ als vt plene dixi.S.de ꝓcu.il.ſi pꝛocuratoꝛ.Si autẽ in
ꝓcuratoꝛe loqmur rei.tũc aut qrit᷑ an in cꝗ pncipali quã
defendit dẽat iurare/⁊ dico ꝙ nõ.ſʒ dũs:aut loq̃ris in cã
ſtipulatiõis de iudicato ſoluẽdo cũ ipe vt pꝛĩcipalis exi
ſtat ⁊ iurabit ipſe.nã poſſibile eſt ꝙ nunq; aliquid recupe
rabit a dño.ſ¶ Itẽ nec ob.il.nõ ſolũ.S.ſed interdũ.ff.de ꝓ⸗
cura.qꝛ ibi danum in aliũ redũdabat hic pᷣncipaliter ad
ipſum.Sed quid in ꝓcuratoꝛẽ in rem ſuã certe nõ eſt du
bium ꝓꝙ ipſe iurat cuʒ ad ipᷣm ꝑtineat negocium.Sed an
dñs iurabit:videt᷑ e ſic.ſi actoꝛvelit cũ dñs melius ſciat
veritatẽ negocij:vt l.ſi actoꝛ malit.ff.de ꝓcura.ſed certe
hoc videtur valde abſurdũ ꝙ dñs debeat iterrogari⁊ ĩ
ptaãte ſua ſit per ſui reſpõſionem dãnificare pꝛocuratoꝛẽ
in rem ſuã dicendo cõtractũ eſſe ſimulatũ vel alia. Sed
dicũt quidam ꝙ aut agit directa noĩe dñi ⁊ iurabit dñs.
aut vtili noĩe ſuo ⁊ tunc ipᷣe ſolus iuret qð non puto rõne
quã dixi:nã bñ eſt verũ ꝙ in pncipio cauſe pdteſt vocari
ille qui melius nouit veritatẽ vt ipſemet iudiciũ ſubeat:
vt dicta.l.ſi actoꝛ malit.Sed quo ad cauſaʒ inchoatã cũ
vno alius vocet᷑ non inuenio.Alij dicũt ꝙ aut dñs tenet᷑
de euictione ⁊ iurabit.aut nõ/⁊ nõ.Ego puto eũ indiſtin
cte non debere iurare.ſ Ad ·S.ſed qꝛ.op.ꝙ poſſit hoc iu⸗
ramentũ ꝑ pactum remitti cũ quilibet ſuo fauoꝛi poſſit
renũciare:vt.l.ſi quis in conſcribẽdo.S.de pac.So.hoc
nõ eſt inductũ in fauoꝛem ſinguloꝛũ ſed cõem ⁊ ideo pot
remitti.¶ Item op.ꝙ poſſit remitti:nam ita demũ pᷣſta⸗ Juramen
tur ſi petatur:vt l.iuſiurandũ ⁊ ad pecunias.ff.de iureiu. tũ de calũ
ergo ſi nõ petatur põt remitti tacite/ergo ⁊ expꝛeſſe:vt.l. nia an po
cum quid.ff.ſi certũ petatur:ĩmo plus debet oꝑari expᷣſ⸗ ſit omitti
ſum q; tacitũ:vt.l.fi..de noua.So.nõ ſemꝑ equiparãtur in cauſa.
tacitum ⁊ expᷣſſum:ĩmo dictum eſt expᷣſſa nocere non ex⸗
pꝛeſſa nõ nocere:vt.ff.de regu iu.expᷣſſa.⁊ ita eſt hic.Alij
dicunt ꝙ nõ poteſt nec expᷣſſe/ nec tacite remitti ſed omit
ti ſic.⁊ hoc tenet dñs mar.vñ dicebat ꝙ aut iuramẽtũ eſt
boin ⁊ pꝛeſtitũ ⁊ planum eſt.aut eſt petitũ ⁊ non pᷣſtitũ.
oc caſu erat de ſubſtatia iudicij qꝛ petitũ:⁊ ideo iudici⸗
um non tenet ſi non eſt pᷣſtitum.⁊ ideo quidã ꝓcuratoꝛes
malicioſi qui veniũt ex parte rei dum litẽ cõteſtant᷑ di co
narrata ꝓut narrãaãtur vera eſſe.⁊c.⁊ peto iurari de calũ⸗
nia.modo actoꝛ qui de hac cauda iuramẽti non ꝑppendit
ꝓcedit in iudicio ⁊ nihil de iuramẽto dicitur lata ſnĩa:di
