tutevt vxoꝛ ſub marito / vel ſanctimonialis ſub abbatiſſa
vñ lʒ mulieres velint ⁊ per hoc non cõmittatur raptꝰ: cõ
mittitur tamen raptus perſonarum ſub quarum poteſta
te ſunt ↄſtitute que non conſenſerũt. Nim rapere ẽ de ma
nibꝰ? auferre.i.de ptãte.⁊ ꝑ hoc vidi dubitari de tali qſtio⸗
ne. Statuto cauetur ꝙ rapiẽs puniatur in. c. quidam per

vim vxo. alicuius ſecum duxit:nunquid in penam ſtatuti
incidit:dicunt quidam ꝙ non:quia rapere eſt de manibꝰ

inferre ꝑ rapt.vt.l.eximendi.ff.ne quis eum qui in ius vo
catus eſt vi exi.aut iſte de manibus alienis non abſtulit
ſed ſecuʒ traxit ergo ⁊c. Sed certe ipſi tenent iſtã.l.ſʒ exi⸗
mendi ibi qᷓ;uis coꝛpus non eximit ⁊c pꝛopter verbũ ma
nibꝰqð accipit᷑ in bonã ꝑtẽ vt.l.manumiſſio.in pꝛin.ff. de
iuſti. ⁊ iure. vnde etiam iſte de poteſtate manumitti abſtu
lit eam / ideo punitur pena ſtatuti.¶ Itẽ quero an matri⸗
monium facrum cum rectoꝛe teneat cum ſit contra hãc l.
Rñdeo ſic cumſit ſaltim iure communi nouuʒ;. ¶ Wodo
quero an cognati poſſint tueri cognatum: qꝛ patitur rui⸗
nam ⁊ dic vt glo.i¶ Item quero an eadem pena puniatur
rapiens virum/⁊ dic vt glo.

Additio Adde que dixi in lectura noua.l.rapto⸗
*

res.S.de epiſcopis ⁊ clericis.⁊ dicas ꝙ
de iure canonico poteſt nubere cum rapta ca.pe.⁊. fa. ex.

de rapto.coꝛrepta iſta.l.in hoc.⁊ adde dynum in.c.ſcien⸗

ti. de regulis iuris. in vj.⁊ nota ex hac.l. ꝙ parentes non
poſſunt facere pacem de raptu filie ſᷣm bal.hic in penult.
nota. ⁊ videas hic eundem Wal. in fl.q. an maritus poſſit

ſuam vxoꝛem pꝛopꝛia auctoꝛitate capere ⁊c. ⁊ de alijs mł

tis vide hic per ſcribentes.⁊ non obliuiſe caris videre pas
noꝛmit anum in c. penultimo:ex. eodem titu. pꝛo intelle⸗
ctu huius legis nota finem dum vult ꝙ etiam volente mu
liere debet tamen raptoꝛ puniri dic vt ibi per Panoꝛmi.
⁊ dy.in.c.ſcienti.de reg.iuris⸗

Mubꝛica.
eß *nire etiam atrociter
Vin ſeruum ſine cauſa non.h.d. Hiuide
Lin duas partes/qꝛ in pꝛima dominus
ex caà atrociter inſurrexit vſq; ad ver.
necnon.ibi ſine cauſavſq; in fl.ᷣm ve⸗

fFfram lectu. ”
R—ʒʒLQQBSo . ſic/ pꝛima pars pꝛohibet. Se⸗
cunda permittit ergo ſibijnuicem contradicunt. So.ſᷣm
Pla. ⁊ male:⁊ ideo dicvt glo. Item oppo.ꝙ etiam ſine
ca poſſit ſeruũ occidere:vt inſti.de his qui ſunt ſui vel as
lie.iuris.Sol.ibi poterat libere ſeuire in ſeruum hic po⸗
teſt cum cauſa/ſine cauſa non. ́ÿ”JMUDũ
Ad d iti 0 Adde per iſtum text. ſi dominus ſeuiat
Ee in ſeruum tenetur niſi reperierit in actu
venerco/vt in.l.qui ſeruum.ff. de ver.obli.

Deemendatione pꝛopinquoꝝ
Mubꝛiic.
Ncoꝛrigendis Maioꝛes

iũ ctos coꝛrectionẽ hñt moderatã. h.
o. (Diuide ĩ duas ꝑtes/qꝛ ĩ pꝛia ꝑmit
(tit coꝛrectionem vſq;ʒ ibil neq; em̃ eos⸗
ibi moderat᷑ vſq; 1 i 2
6 dde ca. pꝛimũ. xxiij
è Add itio. a var ibt el Eeii,
voluntate.et. de ſententia excõicationis/⁊ dum dicitur ĩ
hac.l.in verbo ptãtem.adde ſi ſenioꝛ inueniens iunioꝛem
ludẽteʒ ſibi coniunctim ſi eum percutit ⁊ caſtigat non po
teſt accuſari nec puniri: ideʒ in fratre minoꝛi:qꝛ eadem ẽ
ratio qꝛ ſi pbatur ꝙ cauſa coꝛrectionis hoc faciat non dʒ
pena imponi niſi excedat modũ in coꝛrigẽdo ipſum fra⸗
trẽ ſᷣm bal.⁊ ille dicit᷑ minoꝛ ad hoc vt coꝛrigi poſſit per
conſanguineos qui eſt minoꝛ.xxv.annis ſᷣm bar. hic ⁊ ri⸗
cardũ de mala vmbꝛa adeo ꝙ cã coꝛrectionis quedã de
iure liceãt que ałs nõ licerẽt /ptʒ qꝛ cã diſcipline etiã poſt
ſacros oꝛdines m nõ incidit in excõicationẽ.d.c.cũ vo⸗
luntate.ex.de ſententia excõicationis /ſecus in pr̃e.gloſ.
no.in.c.j.xxiij.q.v.vbi eſt cautuʒ clericos poſſe virgis ce
dere.c.ille vj.q.v.per panoꝛ.in.c.cum voluntate.⁊ ibi glo.

finaliter ita concludens pᷣm Panoꝛ.per not.in.c.vniuer⸗
ſitatis illo ti.⁊cc.
Ad legẽ coꝛne. de licarijs.
Kubzica.
SS or In delictis pꝛeſumit do
Ma ter. s cqui vicit dolum ad
eſſe debz pꝛobare. h. d. cum. l. j. ⁊ quia ẽ
capitulum iõ hic iunge ex tex.
¶ Crimen.¶ Mota delictum dicit et ſi

ne animo quandoq; commutitur cri⸗
mẽ non rõne talis:quia talis actꝰ non

34. AA& eſt oꝛdinarius ad moꝛtem ſicut cuʒ qͥs
hʒ ſeruum in manu / dum percuſſit aliquem voluit manu

bꝛium /nam non pꝛeſumitur habere animum occidẽdi vt
l.j..S.diuus.⁊ ibi nota.ff.e.the hac materia vidi queſtiões
plures /nam vidiꝙ quis ꝑcuſſit cum pede mulierem pꝛe⸗
gnãtem ita ꝙ peperit aboꝛtiuum ⁊ querebatur de puero
moꝛtuo an debeat decapitari. Iteʒ vidi ꝙ qͥs percuſſit pa
trem in palatio pater moꝛtuuseſt ſtatim querebatur an ſt
lius qui erat clericus eſſet irregularis. Item vidi ꝙ dum
quis poꝛtaret lanceam quida veniens cõtra cũ cecidit ĩ
lanceã ⁊ moꝛtuus eſt. Item vidi ꝙ dum quidam ſagitta⸗
ret ſagitta trãſiuit quendam ſepè ⁊ ꝑcuſſit homines ⁊ oc
cidit/querebat᷑ an ſagittans deberet puniri: ⁊ certe q̃ſtio
de muliere pꝛegnante fuit diſputata coꝛam legato/⁊ dice
bant qᷣdã ꝙ aut ille noluit ꝑexcutere qui cũ pede percuſſit

⁊ potuit percuſſus eſſe adeo ſlebilis i debilis eſſe qðᷣ ictu

pedis poſſet moꝛi/⁊ certe hoc pꝛeſuppoſito ? conceſſo cũ
actus talis facit pꝛeſumi animum ceſſarevt pꝛobat.l.iſta.
Mã regula eſt ꝙ ea que veniunt ex impꝛouiſo caſu compᷣ⸗

ðò

Butrigarij Scda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

hendit es que culpa ſunt ałs male diceretur plerumq;:nã

exceptio debet eſſe de regula ałs non eſſet bona exceptio:
⁊ ideo iſti caſus faciunt ceſſare pꝛeſumi animum. Sed pᷣt
eſſe qdð adeſt culpa ⁊ poſſibile eſt ꝙ non eſt:ſᷣm quãtitateʒ
tñ culpe veniet puniendus.¶ Modo op.ꝙ dolus non pꝛe
aſumatur niſi pꝛobetur /vt.l.quotiens·S·qui dolo.ff.de pꝛo

bat. So. in contractibus ⁊ quaſi non pꝛeſumitur dolꝰ vt

in Zꝛio. In delictis dicit ꝙ aut ſunt de genere pꝛohibito⸗
rum / ⁊ tunc actus percuſſionis erat oꝛdinatus ad moꝛ⸗
tem:⁊ qꝛ cum gladio bene acuto eum percuſſit tunc pꝛeſu
mitur dolus / aꝛ als non opoꝛteret fatuitatem pᷣſumere in
homine vel furoꝛeʒ qð non eſt voluit aut actus nõ erat oꝛ
dinatus ad moꝛtem:vt qꝛ cum pede percuſſit ibi vel ma⸗
nubꝛium percutiendo: tunc non poteſt pꝛeſumere do⸗
lum. Si aũt loquimur in his que ſunt de genere permiſſo
rum / t in ſpecie pꝛohibita ⁊ tũc aut palam fuerũt ⁊ non pᷣ
ſumitur dolus / aut clam / x ſic vt. l. fl. ff. de ritu nup. Sʒ qͥ⸗
modo pꝛobatur ꝙ non habuit animum occidendi.Et di
cit glo.amicitiã pꝛobando ⁊ affinitatem ⁊c.⁊ attende qꝛ
coniuncte requiruntur omnia que dicit glo.nam non cre
das ꝙ ſufficiat pꝛobare affinitatem:nã ſic pater occidẽs
filium nunq; puniretur affinitate pꝛobata: ⁊ ideo ĩtellige

eo caſu qͥ̊ quis facit talẽ actum ꝙ poteſt ſe habere ad ani⸗

mum occidendi ⁊ non ad cauſam vt qꝛ miſit litteras ali⸗
cui vt veniret ſibi ad loquẽdum in tali loco/⁊ veniens in
itinere moꝛtuus eſt qꝛ miſit pꝛo eo vt occideretur invia ⁊
poſſibile eſt ꝙ non miſit hoc animo:nam pꝛobata qualita
te fctĩ ⁊ pꝛobata affinitate abſoluetur. Idẽ ẽ in caſu qͥ qͥs
ſagittat vt.S.dixi/qꝛ ſi pꝛobetur qð non videbat euʒ quẽ
percuſſit ⁊ ꝙ affinis eius eſt ille qui percuſſus eſt abſolui⸗
tur ſagittans: ⁊ ideo debes ita intelligere:quia cum fra⸗
ter curreret poſt fratrem ille qui fugiebat ſe pꝛecipitauit
de monte ⁊ moꝛtuus ẽ /querebatur an frater poſt moꝛteʒ
deberet decapitari / ego dixi ꝙ cuʒz iſte actus ãbiguꝰeſſet
poterat fleri animo occidendi ⁊ non occidendi/⁊ ſic ad
vtrumq; ſe habebat ꝓbato modo moꝛt ⁊ affinitate non
pꝛeſumitur habuiſſe animum occidendi/⁊ quãtũcũq; al⸗
ter tempoꝛe moꝛtis ſe pꝛecipitauerit /non tñ fuit iuſtꝰ me
tus:quia non eſt veriſſimile ꝙ frater voluerit eum occide

re. Altimo oppo.ꝙ ſub pꝛeſide reſpondere nõ debeat cuʒ

ſit miles.S.de iur.o.iudi.l.magnã.So.vt glo.
¶ In glo. eque incipit qualiter.ibi eſt ⁊ non militare.

Y S ut Omis occidẽs ad defenſionẽ nõ
„W excuſatur.hoc dicit cũ ſequẽtibꝰ
N tres. Il. hic poſite videntur eundem caſum po⸗
* unere:ideo gloſ. variat hanc.l.⁊ aſſigna diffe⸗
rentiam vt gloſ. B
Ad ditio Adde ad iſtam.l.iuncta glo.pꝛima in vᷣ.
/ * vel dic alium qui inſultũ fecit ⁊c̃.ſingu⸗
lariter no.hanc glo.ſᷣm Ange peru.hic que coniuncta tex
tui tradit aduocatis foꝛmam pꝛacticãdi cum iuuant ac⸗
cuſatum pꝛotegentes eum ideo non debere puniri eo ꝙ
omnia fecit ad ſuam defenſionem/ debent enim articula⸗
ri de loco ⁊ tempoꝛe in accuſatione deductis ſuꝑ tali tẽ⸗
poꝛe ⁊ taliloco ⁊ eas expmere ſigillatim accuſatoꝛ/arma
tus talibus armis inſultum fecit ⁊ impetum contra accu
ſatum cã eum percutiendi cũ dictis armis/⁊ tunc dictus
accuſatus videns ſe ſic inſultatum ⁊ in vite diſcrimie cõ⸗
ſtitutum eiſdem loco ⁊ tempoꝛe vulneribus in dicta tali
accuſatione deſcriptis percuſſit dictum accuſatoꝛẽ:iſta ẽ

enim recta pꝛacticandi foꝛma:quia te coartas ad locum
tempus ⁊ vulners in accuſationc deſcripta: ⁊ ita te co⸗

artãdo deducis ꝙ cum eſſes in vite diſcrumine conſtitu⸗
tus pꝛedictũ inſultũ tu ꝑcuſſiſti/⁊ hec pꝛactica ẽ bona/vi
de iaſo.iſtud tenẽteʒ in.l.vt vim. ij.coł.verſi.in hac ⁊c.ff.
de iuſti.⁊ iure.vnde aduerte qꝛ per iſtã.l.ptʒ ꝙ ſi aliquis

fuerit in diſcrimine vite conſtitutus poteſt hominem oc⸗

cidere vt hic in cle.j.de homicidio in clementinis:non tñ
neceſſe hʒ pꝛobare ꝙ ĩminebat periculum moꝛtis / ſed ſa⸗
tis eſt pꝛobare ꝙ ĩminebat periculum alicuius iniurie ꝑ⸗
ſonalis ſᷣm Bar. in.l.j.ij.coł.S.vnde vi.⁊ in conſil.ſuo in⸗
cip.raynuncius do.Antho.de bu.in.c.olim in.j.ex.de re⸗
ſtitutione ſpo.in pe.coł.vide perAnge.de peruſi.in.lł.is qͥ
T.iſto ti.vbi ponit pꝛacticã ſingularem/⁊ reputat ibi glo.
ſingularem ad hoc ꝙ ſufficit occidenti pꝛobare ꝙ imine⸗
bat periculum alicuius iniurie perſonalis/⁊ hoc vult di⸗
cere glo.j.qũ dixit voluntas non exitus inſpicitur ⁊c̃.be⸗

ne illã glo.ponderãdo/⁊ errabat in pꝛactica in hoc:vnde
venetis ałas quẽdã defẽdit qui erat de homicidio accu⸗
ſatus ⁊ ſi ita pꝛactices multas lucraberis pecunias idem
Jaſo.in.l.vt vim.ij.ff.de iuſti.⁊ iure.ff.⁊ dic ꝙ glo.in ver⸗
bo alium ver.vel vt puto:hec glo.eſt ſingula.Ange.hic.x
JYaſo.in.l.ſed eximendi·S.pꝛetoꝛ.ffne quis eũ qui in ius
vocatus vi eximat.

IX quis percuſſoꝛm.
Add itio . Liagc oinnis de peni. diſt,

c.ſi quis.de peni. diſtin.j.
Dic ad hanc.il.ꝙ ſi aliquis in iudicio conſttat ſe ceeni.
ſe hominẽ: ſed dicet ad ſui defenſionẽ ex iſta cõfeſſiõe po⸗
teſt licite condẽnari: vł põt in parte iſtã confeſſionẽ acce
ptare quatenus confitetur ſe occidere ⁊ in alia parte re⸗
ſyuere aduerſarius.ratio ſᷣm Barto.eſt ꝙꝙ vbi confitens
cõtra ſe pꝛeſumptione poteſt cõfeſſio ĩ parte diuidi ꝑ tex.
in.l.j.⁊.ij.ff.iſto ti. Bart.in.l.aureliusS.idẽ queſijt. ff. de
liber. lega. Oanoꝛ.in.c.auditis.ex.de reſcrip.ĩ pe.col.tʒ
ꝙ illa cõfeſſio q̃lificata non poſſet capitalit᷑ dãnari pno.
in.c. litterag. ⁊.c.Tlitteris.ex de pꝛeſump.iſtud fecit hono
rẽ Yaſoni in pꝛactica dic per Panoꝛ.in.c.cum veniſſent
ex. de inſtituto.

———

Ibʒ animum cũ res capere volebat ⁊ nõ occide⸗
EWAre. Rñdeo vtrumq; voluit facere. vel diſtigue
furẽ diurnũ ⁊ nocturnũ.Et q̃ ſit ratio differẽtie iter eos:
dic vt gloſ.⁊ pꝛima rõ non eſt bona/ſed ſecunda ſic.nam
ideo nocturnum poſſumus occidere/qꝛ non cognoſco eũ
⁊ ideo ei non poſſum parcere ſine periculo rerum mearũ:
⁊ ideo poſſum eũ occidere dum tñ clam.Sed qñ eſt diur⸗
nus aut ſe telo defendit:⁊ tunc videtur hr̃e animũ defen⸗
dendi ⁊ occidendi ⁊ ideo poſſum eũ occidere. Si autẽ ſe
telo non defẽdit poſſum eũ cognoſcere ⁊ accuſare ⁊ ideo
occidere nõ poſſum:⁊ hoc ĩ latronibꝰ.Si aũt eſt egreſſoꝛ
viarum poſſum etiã occidere: vt.l.j.⁊.ij.S.vt vni.lice.ſi.
iudi.ven.Si autem non eſt egreſſoꝛ viarum ſi tñ vult me
occidere ſi ad mei defenſionem occido eum ſum excu⸗

ſatus. 24 ſr a
P „ Adulta etas non excuſat ab
J quis t homicidio.h.d.

¶ DOp. ꝙ etas non pꝛoſit in delictis:vt.l.auxi⸗
lium. ff. de mino. So.aliqñũ excuſat a delicto bñ
gis: vt. l. ij. S. ſi aduer.delic.⁊.l.pe.ex qui.cau.in⸗

ficium le

fa. irro. Aliqñũ imbecilluas conſilij qꝛ non eſt doli capax

vt.l.j.in fi.j.de fal.mo.ac.l.impuberẽ.ff.de furtis. Alij im
becillitas etatis:vt.l.ſi adulter.ff.de adulter.Quandoq;
beneficium reſtitutionis in delictis ſine dolo commiſſis
vel cũ dolo ſi potuit trãſigere vel haberi pꝛo cõfeſſo.quã
doq; officium iudicis vt qꝛ licet dolo deliquerat ⁊ ſit pu⸗
niendus tamen ratione etatis iudex minoꝛem penam im
ponit vt dicta.l.auxilinm. 2
R S ui Actus inchoatus non cõſumma⸗
. tus per eum qui nõ potuit vel no⸗
luit non habetur pꝛo conſummato.h.d.

Ee

conſum

mato: vt.l.. in fiff. ꝙ quiſq; iur. x.l.j. de extraoꝛdi

na.crimi.⁊.l.ſi fugitiui.de ſeruis fugitiuis.Sol.i delictis

leuioꝛibus non habetur pꝛo conſũmato: vt.l.j.in fin.ff.ꝙ
quiſq; iur.vnde ſpeciale eſt in quodam delicto quod de
facili poteſt trahi ĩ exemplum:vt.l.ſi quis ſeruo.S. de fur
tis.in atrocioꝛibus dic ꝙ aut non perficit:qꝛ noluit ⁊ nõ
punitur vt de conſummato: vt.l.qui falſam.ff. ad legem
coꝛneliam de fal.aut quia non potuit:⁊ tunc aut deuiauit
in factum pꝛoximum ⁊ tunc punitur vt de delicto conſũ⸗
mato: vt hic.⁊.l.ſi quis non dicam.S.de epiſcopis ⁊ cle⸗
ricis.vel ad actum remotum ⁊ non puniturvt de conſum
mato ſed extraoꝛdina.vt dicta.l.ſi fugitiui.⁊.l.j.de extra
oꝛdina.crimi.Sed alij diſtingunt an ad actum verbi vel

fscti pꝛoueniunt/ſed pꝛima verioꝛ.

☛ Iquis necandi. dt dvelm ne.

Ne tre exiſtentem punitur hac lege.hoc dicit ſᷣm
AASE& veram lecturam.
¶ Dpponitur ꝙ ſtatutum dicit indiſtincte:ꝙ occidens

occidatur quidam percuſſit mulierem pꝛegnantem ita =

Jyt allegas. are Gia qgo lan⸗

¶ Op. ꝙ actus non cõſummatus habeatur ꝓ

ſupeen
ni
clude
ſloclin
auſunn
goccii
Grope
gamndicl
dennorrn
heregiu
eſthonno
utummno
luncnol
Habarrt
ilernon

necyind
tribus
rem xxr
tanturn
deuoꝛan⸗
mbalh

Den

ſihmnnn
ohtiiſi
WN
achllttne
eſinpltitie

Etohthelit
tati Nlß
epoſchutbt⸗
Uit facere tee

tio difftitg
ſedſeandtn
reſgenoregt
ericklorenans
clam Srditt
leturtfennnnt
hoceſtee G
ſceretacalatet⸗
b Sitütcke
iaijN
Nr piarunſie
dccido eunſn

etas non enl
liohd,
ndeluctis:n!
ercuſatsd
lpeergii
genonekue
ef defuned
e Adolte ie
sſinedcen
Nberigociſtg
Nodeltceratke
rtnincengenn

oamsſoniim
nqtifogtun

1,,ntenter

lehen
ate golle
nunnutl

W

De ſepulchꝛo violato.

ipa peperit aboꝛtiuũ querebatur an ipſa debeat decapi⸗

tari. Quidam dicebant ꝙ non: quia aut accuſatur coꝛ
nelia de ſicar.⁊ illa requirit dolum: aut hic non fuit in do
lo:quia ignoꝛabat pꝛegnantem:vt.S.e.l.j.⁊.l.eum.Aut ac
cuſatur lege municipali:⁊ non poteſt quia ſtatutum dicit
ꝙ occidens hominem occidatur/⁊ iſte non occidit hoĩeʒ
qꝛ nondum eſt homo vt.l.penul.S.de poſthu.heredi.inſt.
nam dicitur eſſe in ſpecie hominis non re.nec h̊ negat lex
de moꝛtuo in ſe:⁊ minꝰ eſt eſſe ĩ ſpecie q; ĩ re: vt.l.txãſitꝰ.
de reg.iur.Alij diſtinguebãt an adhuc eẽ̃t.xl.dieꝝ.⁊ tunc
eſt homo ⁊ punitur capite:nec diſtĩguitur a iure /quia ſta
tutum non diſtinguit.Aut non erat quadraginta dierum
⁊ tunc non eſt homo ⁊ non punitur/⁊ hoc videbitur ſi ex⸗
trahatur de coꝛpoꝛe:⁊ per philoſophos etiaʒ videatur:⁊

ſi lex non diſtinguit nec nos diſtinguere debemus an ſit

Ndhomo in ſpecie vel non. 8.
f. t Abi vere pꝛobationes deficiunt
02 E. aſſumimus imperfectas.h. d.

Dehis qui parẽtes
vkliberos occiderüt
NRubꝛica.

— J Singulare debitum re⸗
quis.aquirit ſingularem penazʒz
Mhoc dicit.ſed qꝗ.l.coꝛ.poſſunt accuſari
dic vt in glo.
6 Add iti 0 Adde ꝙ pat᷑ occidẽs
infra annum eccleſiã
non ingrediat᷑/⁊ per tres annos ſacra
̃̃ ̃ ̃ mnenta eccleſie nõ recipiat/ nec carnes
necvinũ ſumat/ſingłis hebdomadis ter iciunet: pᷣdict⸗
tribus annis quando foꝛas ibit pedeſter vadat in.c.lato
rem.xxxiij.q.ij.hoc patet vt dixit bald.ꝙ ſi tales decapi⸗

tantur non debent ſepeliri: ſed debent canibus tradi ad

deuoꝛandum:hodie pena in hac.l.contenta non eſt invſu
hᷣm bal. hic.

De maleticiis t mathematicis
MNMubzica.

S Tus Circa hanc.l.qro Quia ſta⸗
R tuto cauetur ꝙ in crimine
homicidij infra duos menſes poꝛriga
xtur actio queritur an infra duos men⸗
Aſes debeat poꝛrigi actio ⁊ videtur ꝙ
non: quia homicidium dicitur a cede
yt. I. ita vulneratus.in pꝛincip.ff. ad.l.
L 2. —– aguilia: vel qꝛ actione ẽ occiſus: ergo
hoc nõ ẽ homicidiũ:ſed bñficiũ petit᷑ vt poſſit accuſari in
fra.xxx.annos.Rñdeo vnum annum ſᷣm do.mar. vel di⸗
cꝗ ibi de fal.l.querebatur.ałs querelam. ¶ Iteʒ quero qͥs
accuſat᷑ de maleficijs.Rñdeo omnis malefaciens:ſed qꝛ
iſti peioꝛes ſunt alijs:ideo cũ ꝓfert verbis afficit de iſtis
intelligitur/ſicut cum dicitur pꝛophets ĩtelligitur de da⸗
uid vt·jeo.l.nemo.

N te m Beometria nõ eſt pꝛohibita ſed

Aa mathemmarte bd.
G 7* e generibus incantationis
ES Add itio vide in.c.j.xx vj.q.iij.⁊.iiij.ge

nus diuinationis a percis fertur eſſe allatum. vnde dixit
Varro diuinationũ quattuoꝛ eſſe genera. Pꝛimo gemi⸗
nantiam/hydromantiam/pyꝛomantiam/aeromantiam.
diuini dicti quaſi deo pleni diuinitate ſe eẽ plenos ſimu⸗
lnat ⁊ aſtutia quadã fraudulẽta hoĩbus futura coniectãt
cultura eſt ydolatrie auguria ſeruare ⁊ ſtellaꝝ recurrere
curſus.c.fl.xxvj.q.ij.⁊ vide gloſ.de ſoꝛtilegijs
Nloquentem in ſumma.xxvj.q/j.
. G lus Incãatatiões diuinatiões ad ma
. vlum fieri non debent:ſj ad bonuʒ
ct qui contrarium fecerit concremabitur.
Ad d iti Ad iſtam legẽ dic ꝙ vita ſoꝛtilegoꝝ ſeu
0. maleficoꝝ deteſtabilis ⁊ enoꝛmis eſt fu

gienda ⁊ vitanda eſt illoꝝ conuerſatio:immo periculoſa
eoꝝ colloqͥa ſunt qm̃ peſtifere intoxicationis a demone ĩ
toxicante venenũ cõtagioſum lõge ⁊ late euomũt quo ce
teri plures ſauciati pereunt:qꝛ abyſſus abyſſum inuocat
chataractarũ demonis pᷣm Bonauẽtu.ij.ſentẽtiaꝝ.diſti.
xxxiij.Et dicas ꝙ hoĩes magici nõ debẽt cõuerſari cum
bonis:⁊ ſic in domũ alterius nõ debẽt ingredi / ⁊ hoc eſt
qꝛ boni foꝛte ꝓpter iſtoꝝ cõuerſationẽ poſſent effici ma⸗
liᷣm Odof.hic.⁊ iſta vult iſte tex.hic in pꝛinc.dicere ⁊c᷑.
dic pleniſſime an ⁊ qũ malefici mathematici ⁊ ſoꝛtilegi
puniant᷑ ⁊ de multis ſpeciebus diuinãdi.xxv.q.iij.⁊.q.v.
c.epᷣi.⁊.c.nec mirũ.per Bonifa.de vitalinis.de man.

De lepulchꝛo violato.
MRubꝛica

¶ Continua vt glo.Et ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ ſepul
chꝛũ nõ eſt in bonis noſtris:⁊ ideo pꝛobato damno meo
nõ cõpetit aquil.que dat᷑ dño: ſʒ bñ cõpetit interdictũ q;

ue criminaliter agstur:dicam inferius.

vi aut clã:que aũt ſit pena huius criminis ſiue ciuiliter ſi

7„ 7

C¶Op. ꝙ teneat ẽptio:vt l.liberi.cũ ſi.
fſff.de ↄhẽ.emp.So.nõ tʒ qͥ ad rẽ vt hic
. N qdtũ ad actionẽ ẽpti ⁊ vẽdi.autvter⸗
9 R6 N eſt ſciés/ aut nõ/ tũc idẽ ſz ẽptoꝛ tm̃.
ſi aũtvterq; ignoꝛat vł ſaltim emptoꝛ/tunc tʒ vẽduio nõ
qᷓ;tũ ad rẽ/ſ̊ q;tũ ad actionẽ empti ⁊ vẽditi.¶ Quero an
ſola vẽditio ſine ↄᷣctatiõe hẽat locũ hec lex: Rũ.ñ qꝛ hic
fit qdã ſpẽs furti ⁊ reqrit actionẽ qͥcqͥd dicat gl. Itẽ ⁊ ſi
res erat penes ẽptoꝛẽ ⁊ ſibi vẽdo an videar õctare:⁊ dic

DHiuinati⸗
onũ quot
ſunt guũa.

vt gl.¶ Itẽ qro qð crimẽ ſit iſtud: Rñd.nõ ſacrilegiji/qꝛ

mĩoꝛ ſʒ maioꝛ eſt furto vt ĩ glo.¶ Quero q̃ ſit pena huius
crĩs ſi ciuiłr agat᷑ an aqlis locũ hẽat.Rñd.nõ/vt dixi.S.
ſ ĩterdictũ vñ vi/aut clã ſic.¶ Itẽ actio ĩ factũ:⁊ dic aut
agit extraneꝰ cuiꝰ nõ ĩtereſt ꝙ põt cũ ſit actio ppłar agit
ad penã.c.aureoꝛum. Si agit ille cuiꝰ itereſt ↄſeqr᷑ totũ
ĩt ereẽ dũ tamẽ nõ ſit minꝰ.c.aurcis.⁊ plꝰ ↄſeqͥ᷑ extraneꝰ
qᷓ; is cuiꝰ ĩtereſt. Si aũt qͥs hitaret ſepulchꝛũ punitur in
cc.aureis:vt.l.pᷣtoꝛ.in pᷣn.S.j.ij.⁊.iij.ff.e. Si aũt agit crĩa
liter:dic vt glo.⁊.j.
uerit?⁊ dic vt in glo.
Add itio Adde ad iſtã legẽ ⁊ eiꝰ materiã ꝙ pᷣſby⸗
ter vel aliꝰ ſacrarij ſindonẽ vel velũ ſub
tractum vendiderit / iude ſcariothis ſiłis extimabit᷑ ⁊ pe
nã ſupꝛadicti iude ſciat ſe ſubiturũ.c.ſi foꝛte.xvij.q iiij.

vñ ſacrilegium cõmittit᷑ ſiue auferẽdo ſacrũ de ſacro vel

nõ ſacrũ de ſacro/ vel ſacrũ de nõ ſacro.c.ſi qͥ cõtumax.
⁊.c.q̃ſqs.xvij.q.iiij.adeo vt ibidẽ dr ꝙ ſacrilegij duplex
eſt pena:qꝛ eſt pecuniaria q̃ deferenti qrimoniã appellat᷑
alia eſt excõicatiõis vt pᷣdictis iuribꝰ cauet᷑iure iſto bu⸗
milioꝛes decapitãt᷑ alij depoꝛtãt᷑ ſeu relegẽt᷑.l.fl.ff e.ti.l.
ſacrilegij.ff.ad legẽ iuliã.peculatꝰ.iure tñ ciuili ſi non ſa⸗
crũ auferat᷑ de loco ſacro nõ tñ dicetur ſacrilegiũ:qꝛ iſta
duo requirũtur ſcʒ locꝰ⁊ ꝙ res ſacra ſit:qᷓ;uis glo.in.l.di⸗
uus.ĩ pᷣma expoſitiõevoluerit dicere ſupplẽdo ibi ꝙ etis

ſacrilegiũ diceret᷑ tñ Bar.⁊ cõiter legiſte ibi contrariũ te

nẽt per dictã.l.diuus.ff.ad legẽ iuliã peculatus.⁊de ſacri
legijs vide hic de pena cõmittentis ſacrilegium hic per
Bonifacium de vitsalinis in tractatu de pena commiten
tis ſacrilegium.
== S ſeruus Si ſeruꝰ nõ paret dño ĩ atro⸗
cioꝛibꝰlʒ in totũ nõ releuet᷑ a
v. pena releuat᷑ tñ eatenꝰ vt minus puniat᷑.h.d.
¶ ODoppo. ꝙ ſeruꝰ non debeat parere ĩ atrocio⸗

ribus: vt.i. liber homo.ff. ad legem aquiliã. So. nõ debet
parere ⁊ nõ punitur vt ibi.

Eaquis lepulchꝛum. zag
I iſtð nõ vĩdicas in. xx.libꝛis auri punit᷑.h. d. ?

Avyerũ qdã iĩtelligũt ꝙ eadẽ pena violatoꝛi ĩpo⸗
it / quidã nõ vt patet in glo.hic Vicr. ie afreit.

dicã. ¶ Itẽ qro an qͥ edificauit viola⸗

Butrigarij Becũda pars ſuper Nono libꝛo Codicis .

feren
WBJ ſon Vbicumq; lex pe⸗ men plagij:ſed in alieno. “M ulſtaen
R Bi ſepul ch 2A. nam nowein in⸗ Mor⸗ 4 ciuiliter apparebit an criminalis debeat pꝛe⸗ nnnn
Aponit non coꝛrigit veterem niſi expꝛeſſe di⸗ ccdere:vt.l.penult.S.de oꝛdi.iudi.So.hic ciuilis eſt pꝛe⸗ mhon
ecat vnde poſſum agere qua velim vt.l.etiam. tudicialis criminali: ſed in tertio nõ eſt pꝛciudicialis: NN
ff.de act.⁊ oblig. .⸗RN—U tet quisa in ſeruo pꝛopꝛio non committitur plagium: ſed Nonetete
¶ Sppo ꝙ ſit pena.xx.lib. auri:vt.jl.pꝛoxima.Solu.vt quare hic ponuntur rei vendicat. Reſpondeo per modũ dett
glo.⁊ notat᷑ in contrario in fl. ſolut. actionis ⁊ nõ exceptionis.Et ſi dicas quõ poteſt habere evnnn n
¶ Item oppo. ꝙ iſte decapitetur vel depoꝛtetur ergo non rem cum poſſideat aduerſarius. Reſpondeo ꝙ poſſum in nſſoegt
poterit ſoluere.l.pondera auri.Sol. vt gloſ. et vitimam telligere ꝙ pater pꝛoponit vtrumq; iudiciuʒ ⁊ fauoꝛe rei gumecro⸗
appꝛobat dominus ABʒo in ſumma. ꝗ¶ Quero an pena.x. vendicationis tenetur expoꝛtans qui dolo deſinat poſſi⸗ iuntepli
ondo auri ſit criminalis. Reſpondeo ſic. Sed quomo⸗ dere:⁊ ideo rei vendicatio examinatur ⁊ ſi pater vindi⸗ ſedecden
do fiet cum lex dicat ꝙ alie pene non coꝛriguntur.ſ.deca cat de dominio pꝛecedet in crimine plagij ſi ſuccumbat gininis e
non/⁊ ſic loquitur iſta pꝛima lex. Sed aliquando vnus

itationis vel depoꝛtationis Rñdeo dicunt quidam ꝙ;
Pona non publicantur licet depoꝛtentur vel decapiten⸗
tur. Alij ꝙ ambe ſint criminales:ſed vna abſoꝛbet aliam
tu dic ⁊ tutius ꝙ ambe ſint criminales/⁊ licet hec nõ coꝛ⸗
rigat antiquam tamen ſufficit vnam eligi: nam ambe im
ponende non ſunt vt.l. quotiens.ff. de act. ⁊ obligatio.
Alij dicunt ꝙ hic loquitur de pena ciuili ſubꝛogata loco
ene.c. aureoꝛum.de qua dixi.S.l.j.
Ad enidentiam eſt ſciendum ꝙ tria

Bm. tempoꝛa ſunt conſideranda. Pꝛi⸗

mo tempoꝛe loquitur aut᷑.item.in pꝛimo caſu. De ſcðᷣo lo
quitur dicta aut᷑ item qui.in ſecũdo caſu: ⁊ etiam hec lex
He tertio tempoꝛe loquitur dicta aut᷑.ſi inter.⁊ bꝛeuiter
hoc intẽdit. Mon licet in equitate poſt moꝛtem defuncti
heredis impediendo funerationem pꝛetextu alicuius de
biti ⁊ quandoq; cautio tunc exoꝛta ⁊ fideiuſſio vitiatur
ſaluo iure debiti hoc dicit.¶ Quero an hoc ſit recte ꝙ qᷣ

pꝛoponit crimẽ plagij ⁊ conuentꝰ pᷣponit reivẽdi ſũie pa
ter:⁊ hoc quia ſeruus ad agendum de crimine redijt ali⸗

quo modo:non tamen pꝛopterea ceſſat criminalis etiam

per modum exceptionis emergentis / ſic dico non eſſe ꝓ⸗
cedendum in crimine plagij contra me quia ſum dominꝰ
ſerui:⁊ ideo vtroq; caſu ꝓponit᷑ ⁊ examinatur cauſa do⸗
minij:⁊ ex eius euentu apparebit an criminalis ſit admit
tenda.Et ita loquitur.l.pꝛeſes:jco.ergo vtraq; cauſa p⸗

ponetur ab eadem ⁊ loquitur lex pꝛeſes.nec intelligas ꝙ
Rmum eſt dum quis moꝛitur. Secundum eſt cũ in.l. pꝛeſes fuerit de dominio ꝓpoſitum ⁊ oppoſitum per
WWai quis moꝛitur?ꝰ eſt ante funerationẽ. Tertium modum incidentis:quia tunc debent cum pꝛincipali ſi⸗
eſt tempus ante funerationem ⁊ ante decem di es. De pꝛi mul cognoſci quia textus ille non patitur:quia dicit pꝛi⸗

mo non dicit cauſam dominij niſi dicas ſᷣm vnam opini.
not.in.l.penult.S.de oꝛdi.iudi.ꝙ quandoq; ciuilis inci⸗
dat criminali vel econtra ꝙ ſemper incidens eſt ante om
nia per ſententiam terminanda qð non placet vt dixi in

l.quoniam alexandrum.S.de adult.fuit ergo in pꝛima le⸗

ge vtraq; cauſa ab vna parte pꝛopoſita ⁊ in hoc differt a
l.pꝛeſes.in qua ab vna parte pꝛoponitur crimen ab alia

non poteſt in pecunia ſoluere luat in coꝛpus.Reſpondeo rei vendicatio pꝛincipaliter vel per modum emergentis
aut conuenitur ꝙ in pecumam ſoluere non poteſt: ſed ¶ Item oppo.hec lex innuit a contrario ſenſu ſi ſuccum t ili
fit cefſio bonoꝛum: vt.. de ceſ.bonoꝛum per totum. Aut bat ad rei vẽdi. nõ admittit᷑ ad crimen ꝙ eſt contra legeʒ 1 une
conuenitur ex delicto tunc qñ non poteſt ſoluere in pecu⸗ vnicamj.quando ciuilis actio.So.vt glo.ſubaudiendo 5 Tton
nia luit in coꝛpus: vt.lſi quis id. ff. de iuriſdi. omnium u maximc. Scd certe gloſ. male ſignat contrarium male le inn
dicum. ¶ Item op. ꝙ creditoꝛ cadat a iure debiti vt aut᷑. ſoluit: nam eius ſo.eſt contra.l.pꝛeſes.⁊ ſi velis eam ſu⸗ Uernt

item. hic poſita. So.hec coꝛrigitur.
eVS Tem ut Hiuide in duas partes: qꝛ
. q .ᷣ in pꝛima quis moꝛientem
inquietat moꝛtis tempoꝛevel eius familia vſ⸗
. E,q; ibil vel iã moꝛtuꝰ Jibi inquietat funꝰeius im
ediens vſq; in fi. et ſic ſummatur. Ille qui accedit ad
domum moꝛibundi ipſum inquictans ⁊ familiam ſuam

ſtinere dic ꝙ aut pater vincit in rei vendi.⁊ ideo admitti
tur ad crumen:vt.l.j.aut ſuccumbit:⁊ tunc aut ideo quia
non pꝛobauit ſe dominũ:⁊ tunc non admittitur ⁊ ita lo⸗
quitur lex pꝛeſes /aut quantum ad hoc male ſubauditur
maxime ⁊ ſic videt᷑ ꝙ contrarium non debuit ſignari per

l.nã cõtraria loquuntur quãdo ciuilis ⁊ criminalis veni⸗

unt ex eodem facto ⁊ delicto:⁊ hic criminalis venit ex cri

cadit a iure ſuo ⁊ infamatur: ⁊ in tertia parte bonoꝛum mine ciuilis ⁊ in dominio:aut ergo loquoꝛ quãdo ciuilis wuir
punitur. Item in eo qui eo moꝛtuo funus impedit.hoc di et criminalis veniunt ex delicto/⁊ tunc aut eſt abſolutus Af
cit. ¶ Ex tex. item qui. hec pꝛima loquitur cum moꝛitu quia innocuus ⁊ non poteſt criminaliter accuſari:vt.l fl. Par
eadem:aliquando eo moꝛtuo ⁊ impedit funus / et habet S.de fide inſtru.⁊.l.j.⁊.ij.ſi ex fal.inſtrumen.aut fuit con⸗ E.

locum hec pars ar.l.C.

moꝛientem vel funus non im⸗
V pedit: ſed familiam inquietat poſt funus infra
Rp HAàr. dies qui nõ cadit a debito/aut ergo quis mo
rientem inquietat tempoꝛe moꝛtis/⁊ patitur tres pcnas
quia debito ꝑꝛiuatur ⁊ tantumdem de ſuo ſoluit:⁊ in ter⸗
tia parte bonoꝛum mulctatur ⁊ infamatur. Item qui in
pꝛimo caſu aliquãdo quis moꝛtuum inquictat funus im⸗
pediens:⁊ tunc licet iure.C.non cadat a debito hic cadit

5 Ed ne; Hec autentica loqᷣt᷑ in eo qui

demnatus/⁊ tunc criminaliter poterit puniri vt·j.quan⸗

do ciuilis actio.aut loquoꝛ in ciuili ⁊ criminali:quia ve⸗

niunt ex eodem crimine: vt eſt hic:⁊ tunc dic ꝙ aut con⸗
demnatur in ciuili ⁊ audiatur tamen criminaliter vt hic
aut fuit abſolutus ⁊ tunc quia actoꝛ non pꝛobauit ſe do⸗
minum/nihilominus auditur crimen cum ſit publicum
aut fuit abſolutus ⁊ pꝛobauit ſe dominum ⁊ tunc non au
ditur:vt.l.pꝛeſes:jeo.Et ex his leg. collige ꝙ vbicumq;
exceptio venit ſeparatim diſputanda ⁊ decidenda a cri⸗
mine admittitur pꝛocuratoꝛ:licet exceptio ſit criminalis

(Apo

a tertia parte bonoꝛũ ⁊ multatur ⁊ infamatur/⁊ tantum⸗ excluſiua:⁊ de hoc habui queſtionem cum domino Ja⸗
dem reddit vt dicta autent᷑item qui.aut quis poſt fune⸗ cobo de bel. vi. diſputaui vnum ⁊ ipſe contrariũ et ma⸗ Mlliniuc
rationem inquietat heredes.ante.ix. dies. ⁊ tunc queli⸗ le.Mã qdã accuſabat᷑ ð homicidio ipᷣe obtinebat ꝙ occi tateyp
bet cautio interim facta eſt inutilis: ſed non cadit a iure ſus erat bãnitꝰ ⁊ fuerat ĩ iuſte cãcellatꝰ bãno:vñ ꝑiñ erat nlencise
debiti vt hic. ac ſi cãcellatꝰnõ eẽt⁊ fctã fuit lex municipalis q̃ cauebat᷑ Nihotarn
ꝙ anteq; crimen cognoſcatur vicarius poterat cogno⸗ ob
Ad legem fauiamde plagia. ſcere an iuſte fuerit cancellatus an non/⁊ ſi appareat iu⸗ fllipſe
V e p. agia. ſtte cancellatus iudex maleficioꝛum pꝛocedat in crimen: tekintact
Kub ica ałas non.ſ¶ Modo in hac cauſa que cognoſcitur an iu⸗ umend
2 Len⸗ ſte fuerit cancellatus vel non: queritur an poſſit in⸗ Guaſtini
Quero quare dicatur plagium. Reſpõdeo vt glo. teruenire pꝛocuratoꝛ accuſati: ⁊æ Jacobus de belloui⸗ efraturt
E eEE ter Abi cauſa ciuilis pꝛeiudi⸗ ſu diſputauit ꝙ non et male.Ego diſputaui oppoſitum mdohi
cat criminali pꝛeponitur cet ꝙ debeat admitti pꝛocuratoꝛ niſi ſpecialiter inueniatur ſaminin
Verpeditur pꝛimo ⁊ determinatur: ? ex pꝛohibitum vt.l.j · S· vſus.ff.de inter.act et.l.inter·cum nquoa
eius euẽtu apparebit an ad criminalẽ quaſi ꝑpetuũ.ff.de pꝛocur.at hic poſſet ferri ſententia cõ⸗ fminran
ſit admittendus.hoc dicit cum.l.pꝛe⸗ tra abſentem ſcz ꝙ iuſte fuerit cancellatus ergo cc. Pꝛe⸗ nuntun
Gſes. . co. terea hic ceſſauit ratio pꝛohibitoꝛie.nam pꝛohibent pꝛo⸗ Goſclcd
*Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ in cur. defendere crimen vt. l. penult.S. ad crimen.ff. de pu⸗ ulenen
Eſeruo pꝛopꝛionon poteſt committi cri blicis iudi.⁊ hic non defendit crimen ergo.⁊c.⁊ hic non

— —
= =
= =
S. =
S= E
E =

Seỹ
SS⸗=
=
=
=2
Z
E
E
=n

=

=☛
SZ
S.
—
=
=
=

—
=

=
= =S,ã
☛ =
— SꝛScc
S=

—

E
E
E
☛

Se

—
E
E
—
E
=

=–

=
S=

Atun N
lcasfnn
ancog di
lncidepeckn
nonplramnn
futgronge,
ſturnheſe
nlturcinet
modumenm
trorioſenſtn
nengckconte
Ntgloſhutnl
1t coptrarunte
ſes, 1ldditen
vendt aidote:
1tuncautſtte
adtmitinrte
oc male ſhe
ũ debuit ſer
6 7criminad
minglisvent
dcnor gnäͤttt
unc uteſttin
Aütcracanint
trunen un,
criponninſes
1cininle
Ttunediegt
nctiminilr
rtorpihnt
en anſtn
ninuneimnt
coligeo tin
ds detidct
recgtoſten
emcunn do
ſe nn
ſßeobtnn
ßbinon
unicpale
rius hol
vonA n
Pocell
erimnin,
cois de
iſprtani,

=

SE
S=

E

=

4

=

E

=

E

= S

4

=
=

=

1

=

e
=
☛☚

7
4

=
☛Ssv

S=—

E
—

E
E
=

SEe
=
☛

=

=

S=S
— S=.
=
=

7

=
S=

7,

☛r
☛
☛
=

= =
=

= —
=s = ==
☛ =

—,—

=

S

differat ante /patet quia poteſt eſſe ꝙ in hac cauſa ſuccu⸗
buiſſet accuſatus quia pꝛonunciabitur iuſte cancellatum
⁊æ tamen vincet in cauſa criminali:quia foꝛte de crimine
non pꝛobabitur vt hic euenit de facto in.q.pꝛedicta: ⁊ de
hac.q.videtur caſus in.l.pꝛeſes.nam exceptio dominij
non eſt excluſiua criminis plagij quia venit per ſe diſpu⸗
tanda c terminanda a crimine vnde in dubium admit
teretur pꝛocuratoꝛ ⁊ ceſſent pꝛohibitoꝛie/⁊ aſſint per⸗
miſſoꝛie.¶ Conclude ergo ꝙ vbicumq; cauſa ſiue per mo
dum actionis /ſiue per modum exceptionis /ſiue per mo⸗

dum replicationis venit diſputanda ſeparatim a crimi

ne decidenda poteſt in ea interuenire pꝛocuratoꝛ licet ſit
criminis excluſiua/⁊ eſt caſus hic.⁊ de iſta materia hoc
ufficiat. Jac.Butrig.

„ Abi crimẽ pꝛoponi
J ab eliano * arcriminalirs non
admittitur pꝛocuratoꝛ /vbi ciuiliter ſic:licʒ ipᷣa
Auuilis ſit criminis excluſiua. lagij non haber
Awr Ters —ς In crimine plagij non habe
T leg is. nn accuſatio ⁊ inſcriptio.
MAhoc dicit Jac. butri. . luriſcke
RNy & Exceptio defectus iuriſdi
A On valet. nmnis reddit ludicium nul
PWAlum. hoc dicit.¶ Quero quare ſit ꝙ pꝛocuratoꝛ
Ea a ad vice pꝛeſidis cognoſcit. Reſponde vt gloſ. Js
cobus Butrigarius. ero ſul oh
ꝛo fratre meo ſuſpenſo ha⸗
2 J kratr em. R locuzʒ fama.hoc dicit Jaco
bus butrigarius.
S5”ã8 Nfu a Nemo alienat ſeruum exiſten⸗
* g tem in fuga:ſed fallit ſi aliena⸗
WXNtio fuerit neceſſaria ⁊ fallit ſi conferatur in tem
Ppus permiſſum. hoc dicit.ꝙ not. quia alienare

N e 5 — . .
pꝛohibet ex tempoꝛe neceſſaria:vt.l.fl.S. de operis liber.
⁊c.l.flius · S. diuus.de.l.j.⁊.famił.herciſ.l.alicnationes.

☚

Item nota ꝙ hec ſunt paria aliquid fleri ĩ tempus per⸗

miſſum vel aliquid conferri in illud:vt.l.in tempus.ff. de
here.inſti.⁊.l.in tpᷣs enim.S.ſi ſponſus.ff.de donat.inter
virum ⁊ vxoꝛcm.⁊.l.mulier.de adult.

385 20 crimine plagij eſt pena ca⸗
Q Goniam. i boc wleit bene

m Qui celat mancipium alienum non te⸗
S netur. h. d.
¶ Gm atrem Delictum in ignoꝛantem
P non cadit.hoc dicit Jaco

bus Butrigarius.

A Bd ucti Abductio plagiarij non mutatur.
N hoc dicit ſᷣmvtramq; lectu. Jaco.

Butrig.
J uis Qui ſeruum ſubſtraxit ⁊ occultat
q vbł qui ſcienter ſubſtractum occul
tat tenetur.h.d.
D a 4 Hoc crimem eſt publicum. hoc dicit
g * Jacobus Butriga.
Abi quis eſt puniendus ex cri⸗
6 La gij minc pꝛopter dolum iuſta vel in⸗
Aiuſta ratio occidendi excuſat a dolo.hoc dicit
Wtex.⁊ glo.
¶ Oppo.ꝙ non ſit diſtinguendum ſit iuſta credulitas
vel iniuſta:tamẽ quelibet excuſat a dolo licet non a teme
ritatevt videtur:⁊ ideo dicit dynus ꝙ in criminibus pu⸗
niendis ex dolo quelibet credulitas excuſat ⁊ ideo fuit
diſputatum ⁊ dubitatum cum quis vendidiſſet rem pꝛo
duobꝰ⁊ cxcuſaretur a crimine falſi vt.l.qui duobus.ff.de
kalſ. ipſe dicebat ſe credidiſſe poſſe alienare duobus: ⁊ li⸗
cet iniuſte crederet:erat tamen excuſatus a dolo: verum
tamen dynus ſolet dicere ꝙ vbi errat in iure naturali vel
quaſi iniuſta credulitas non excuſat:ſed vbi in iure ciuili
erratur tunc quelibet ignoꝛantia excuſat a dolo:ſed quo⸗
modo hic ſi olim putabam licere in rem meam auferen⸗
dam in iure naturali tamen olim excuſabar iure veteri
ſ̃m quod puniebatur ſolus dolus:licet hic non excuſetur
ſm iura noua:quia etiam temeritatem puniũt: vt.l.ſi ds
in tantam.S.vnde vi.inſti.vi bono.rap·S. ſed quia.verũ
glo.ſolebat dicere ꝙ aut putabam mihi licere rem meam
auferre quaſi meam: a tunc erro in iure ciuili ⁊ tunc olim

