ntiog indi
Pteſtiruen
fer qviov

tanon pꝛo
be ytlfaſo
ſttuoꝛijt
horistel
lntquod
cpoſttione
un velnon
treisnonp⸗
gincpaliein
Phum zion
ſecineſivela
iryloſciemd.
Ecä Gaßn
Ppelladdun
liqtenus
onoꝛs
ſouſi ſnia⸗

i Fvond;

unigsk.
ſerinregli
ſauusfuit

(Apowwerith

logiali
nlich
nſiingpp
t Ge
Gialtert
ncolil
gialiterin⸗
idek llaſe
npoſeti
Kceptiore
ſaata
Mtegcto⸗
Pauitpote
rma
Käſzerce
Dſkpo
Npäſib,

Kod

NN
bmnmmn

Ce

mdungſtn
elatiocisrt⸗
tonmis N
nciptleni
rſochrinis

Mositalitt
bighicin
lanidis ſif
gre inne
ücunt ii
ſagpyrlt
tenporelnte
umſaäſiti
Brotpehytit⸗
kuncauftk
eidenſtoemn
lud impednni
omineercnt
mpusint
erqui aun
pus intenr!
vmn velmi
ltig eſt: en
ieiEn
ſexrr dien
penapentn
änönulin
ppelletcnnnt
eſtterhnen
elaniot
itnife
Nenicunt⸗
lpt a d
Atliurttſmil
Incin
en lnin
ennſiſi⸗
ziſtoit,
ant eppt⸗
girſtenie

RJ

De tẽpo. appel.

t unc hʒ locum.l.ij. S.e.qꝛ ᷣm varietatem iudicũ varia dã

S

tur tꝑa/ſʒ ꝑ.l.cum antiquioꝛibus.dantur varia tempoꝛa
ex diuerſitate locoꝛum ⁊ multiplicantur fatalia / ⁊ dãtur
x.dies que non erant ſolita eſſe niſi quinq; ad plus/⁊ qui
patitur omnia tempoꝛa labi videtur litem deſerere / vt. l.
nemo.S.in pꝛin.e.Aut queris de tempoꝛe appellationis

erercende/⁊ tunc ⁊ olim ⁊ hodie datur annus ⁊ ex cauſa

a lege datur alius annus integer/licet in minoꝛi tempo⸗

re ſit leſus ⁊ incipit currere ſᷣm verã lec.a tempoꝛe appel

lationis interpoſite/ vt. l cum anterioꝛibꝰ.S.· fl.S.e.⁊ aut᷑.
ei qui. ⁊ per eãdem eſt coꝛrectũ tempus intimãde ⁊ incho
ande appellationis:quia poteſt inchoare ⁊ intimare qñ

vuult/⁊ eſt tm vnum fatale/vł duo/a olim erant plura.Ca

ue tamen qnia victoꝛ olim non poterat pꝛoſequi cãm ap⸗

pellationis abſẽte appellatoꝛe ſᷣm ia.de are.ſʒ ſufficiebat
curſu tempoꝛis ſentẽtiã pꝛimã confirmari /vt.d.l. cum an

terioꝛibus.S. fl.hodie poteſt dum tamen pꝛope finem tri

ennij:vñ aut vterq; ꝓſeqᷣt᷑ ⁊ planũ ẽ/aut nullꝰ ꝓſequitur

tũc ſnia pꝛima lapſu tp̃ᷣis confirmatur / aut alter tm pꝛo⸗

ſequitur/⁊ tunc aut appellãs ⁊ poteſt in quacũq; ꝑte tẽ⸗
poꝛis / aut appellatus. i. victoꝛ/⁊ poteſt demuʒ pꝛope finẽ
triennij:⁊ intelligo pꝛope finem eẽ in arbitrio iudicãtis

ſm ꝙ videt cãm expedibilem / ⁊ licet text.dicat de men⸗
ſe non tñ in coꝛpoꝛe loquitur taxatiue / ſed cã exẽpli Qð
aut dixi ꝙ habet annum ⁊ ex cã biennium a.l.fallit in ca

ſu vbi plus habet vt in aut᷑.item ſi.quia ipſo iure non cur

rit ei tempus. Item in aut᷑.ſʒ lis. vbi nullum tempus cur
rit ad pꝛoſequẽndum vel intimãdum. Item fallit in aut᷑.
ſi tñ.vbi põt biẽnium excedere.ſi autem occurru ex iſtos

caſus impedimentum: tunc ex iuſta cã datur ſibi reſti⸗
tutio a iudice ⁊ ſolum tempus in quo leſus eſt iuſta cau⸗
Iia reſtituetur: ſibi:vt.l.ab hoſtibus S· ſed ꝙ ſimpliciter.
ff. ex quibus cau. ma.

E E Mon oppoſita in pꝛimo iudi
R Er anc. pꝛincipallopponuntur in
y Acã appellationis ſi non ad nouum capitulum
DNeRe doertinent/ ex veteribus oꝛiuntur / æ oppoſi⸗
ta non pꝛobata pꝛobãtur.hoc dicit. Ponã caſum in nu⸗

be vt l̃a ſonat ⁊ foꝛmabo duas qſtiones duplices q̃ erũt
qttuoꝛ qᷓ tẽdunt ad declarationem textus. poſtea foꝛma⸗
bo gria/⁊ ero expeditus. Quero quod ſit nouuʒ capitu⸗

lum ⁊ quod non/⁊ ſic qſtio ẽ duplex/⁊ dic vt glo.⁊ pꝛima

expoſitio nonẽ bona:qꝛ etiã ſi non eẽt nouiter acquiſi⸗

tum vel non eſſert in pꝛimo iudicio pꝛopoſitũ vł oꝛiretur

ex eis non poſſet in cã appellationis pꝛoponi ſicut nec in

pꝛincipali: iuxta cea que no in. l.edita. S. de eden. ſed quia

vnum ꝛioꝛum dat intelligere aliud / vt. l. j. ff. de his qui

Captłʒ qð ſunt ſui vel ali.iuris.¶ Quero qð dicatur antiquum quo
dicat᷑ ãti⸗ viſo ſciemꝰ qð ẽ nouuũ.Rñdeo qꝗñ non mutat᷑ pſona res
quũ ⁊ qð vł cã/ſʒ qñ aliquid mutatur de pᷣdictis tũc ẽ nouũ /nec ẽ

nouũ.

iſi qtenus neceſſe ẽ ſuccũbẽti vt.qñ ꝓuo.nõ ẽ ne.l.oẽm
ponoꝛẽ. 106 non vult appellari fruſtratoꝛie: ſʒ qñ capłʒ ẽ
nouũ ſnĩa ad illud nõ poꝛrigit᷑/ſ ẽ ius ſaluũ in alia inſtã

ikalatuen jrõ qꝛ lex nõ facit vᷣecundiã ⁊ iniuriã iudici

tia & non dʒz ad appellationẽ recurri cũ ſnĩs ad illud non

poꝛrigat᷑. Sʒ qũo venit ex veteribus.Rñdeo pᷣmo ĩ acto

rc ⁊ in reali actiõe/qꝛ ſi pꝛopoſuit pꝛimo dñiũ ſimplr ⁊ ꝓ
ſecutus fuit vnã cãm poterit aliã in cã appellatiõis ꝓſeqͥ

cũ potuerit hec facere in pꝛĩa/⁊ ex veteribꝰ qꝛ ex dñio ꝓ

H poſito gñaliter ĩ pᷣmo ⁊ maxiĩe qꝛ ſnĩa quo ad oẽs cãs mi
hi pꝛeiudicaret in reali/⁊ ideo cum mihi non eſſet conſul

tum ſi in appellatione non pꝛoſequitur: ideo mihi conce
dit᷑. Sʒ ⁊ qͥd in ꝑſonali qͥd ſi ꝓpoſui titiũ mihi obligatũ
gñ aliter ⁊ ꝓſecutus fui vnã cãm nũqͥd ĩ cã appellatiõis

H potero aliã pſeq Nidet᷑ ꝙ ſic vt h qð nõ puto vᷣum/qꝛ lIz

gñ aliter in ᷣma dixerim obligatũ/iñ ꝓſeqndo ſpalẽ caʒ

videt᷑ illa ſola ab ĩitio ꝓpoſita/ſʒ ſi illa ſola eẽt ꝓpoſita

nõ poſſet ĩ cã appellatiois aliã ꝓſe qͥ:& nec nũc. Pꝛeterea

exceptio rei iudi.non obeſt niſi in ꝓſecutis / vt I. ⁊ an ea
dẽ.S. actiones.⁊.l.mr.S.eãdẽ.ff.de excep.rei iudic.⁊ hoc
ex pte actoꝛis.Sʒ ĩ reo dic ꝙ ſi pꝛimo vnã exceptionẽ ꝓ
poſuit / poterit ĩ cã appellatiõis quãcũq; opponere q̃ ex⸗
cludat intẽtionẽ actoꝛis/⁊ hoc duplici rõne. Pꝛĩa qꝛ vi⸗

Qert qlʒz exceptio venire ex veteribꝰ. i ex petitiõe ꝑ actoꝛẽ

ꝓpolita poſtq; eã reſpiciũt ⁊ excludũt. Scða qꝛ ſi reꝰ nõ
poſſ qſlibʒ exceptiões ꝓponere ĩ cã appellatiõis nõ eẽt

ſbi reßuatũ ius opponèdi eas ĩ alia inſtãtia /c iõ pt eas
opponere. ¶ Op / c nõ debez audiri:qꝛ is publicais ſunt

OQñ pꝛo

uo.nõeſtneſ Fo. X VIII.

dicta teſtiũ/⁊ ĩminet timoꝛ ſuboꝛnatiõis:vt in aut᷑.de te⸗
ſti · S· qꝛ vero. Sol.poſſum ꝓbare vt poterã in pꝛima.ſ.q
ſi iam pꝑ teſtes ꝓbauerã ꝓbabo ꝑ inſtr̃a.ſi ᷣo ꝑ inſtra vł
nullo modo ꝓbauerã/⁊ tũc in cã appellationis ꝑ teſtes ⁊
inſtra ꝓbabo. ita nõ. in. l.offm. ff. de rei vẽ.⁊ hoc eẽt ſatis
equũ.ſʒ hic tʒ gle.ꝙ in cã appellationis poſſum quõcũq;
⁊ indiſtincte ꝓbare:ſʒ ↄꝛiũ loqͥtur in eadẽ inſtatia.Sʒ ca
noniſte in.c.frnitat:.tenẽt ꝙ in cã appellatiõis pñt teſtes
ꝓduci ſuꝑ nouo capło:qꝛ nõ ĩminet ſuſpitio ſʒ ſuꝑ eodẽ
nõ:qꝛ ĩminet ſuſpitio.q Itẽ op.qꝛ vbi eſt eadẽ rõ /ibi idẽ
ius:ſʒ eadẽ eſt rõ ſoboꝛnationis in cã appellationis q̃ in
pma ergo.⁊c᷑.Et ideo vbi cõcurrũt duo mala eligere mi
nus malũ:eſt eligere bonũ.vt.l.penul.ff.de iuſti.⁊ iure.ſʒ
ita eſt ꝙ ſi dʒ ꝓbare ꝑ teſtes in cã appellationis inſurgit
vnũ malũ.ſ.iqꝛ adeſt timoꝛ ſuboꝛnatiõis: ſed ſi ꝓbari nõ
poteſt / inſurgit aliud malũ.ſ.ꝙ veritas ⁊ iuſtuia occulta
bitur.vt.l.eos:S.ſi quis autẽ in agendo.S.de appel.⁊ hic
⁊ hoc eſt maius malũ qᷓ; pꝛimũ:ideo eligamꝰ minꝰ malũ
tanqᷓ; bonũ.ſ.vt veritas inueniat᷑ q̃ in veteri non põt niſi
mediãtibus ꝓbationibus teſtiũ ⁊ inſtr̃oꝝ.⁊ ideo admit⸗
tantur ꝓbationes lʒ immineat ſuſpitio.¶ Itẽ op.ꝙ pen⸗
dente appellatione nil debeat innouari/⁊ ſic nil de nouo
ꝓbari.So.dicit glo.in.l.ſi appellationẽ.S.ti.j.⁊ hic ꝙ eſt
ſpãle.Tu dic ꝙ nil innouat᷑ ab hoĩe vt in ↄꝛijs:ſed a lege
innouãaãtur multa.inter que hoc eſt vnum.ſ.vt non ꝓbata
ꝓbentur ⁊ nõ oppoſita opponãt᷑.Si ergo q̃ris an poſſim Pꝛobare
ſemel ꝓbationibus inductis amplius ꝓbare.Hiſt ingue an iterum
cauſam appellationis a pᷣncipali.qꝛ ſi queris in pᷣncipali poſſim ꝓ⸗
tũc aut volo ſuꝑ eodem capło ꝓbationes facere / ⁊ tũc ſi bationibꝰ
nõ ſunt publicata dicta teſtium poſſum ꝓducere iterum ſemel ĩdu⸗

teſtes/⁊ tertio ⁊ q̃rto cũ ſacramẽto:⁊ de quarta ꝓductio ctis.

ne loqᷣtur·S.qꝛ vero.nõ de quarta dilatiõe:ſʒ etiã pluries
gdmittar ex cã iuſta. Itẽ admittar etiã poſt publicati⸗
onẽ ſuꝑ eodẽ capło ſi volo ꝓbare ꝑ inſtrumẽta.Sed ſuꝑ
alio capło nũqͥd poſſuʒ poſt publicata dicta teſtiũ:tenẽt
canoniſte ꝙ ſic.qꝛ ceſſat rõ ſuboꝛnationis:ſʒ nos tenemꝰ
ꝙ in his in quibꝰ potuit eſſe ĩſtructꝰ añ non admittoꝛ: vt
ſi velim dicere ꝙ teſtis ſit amicus ꝓducẽtis vel inimicꝰ
meus:nã hoc potui pꝛimo ſcire:ſed in his in quibꝰ nõ po
tuit eẽ inſtructus / vel qꝛ volo dicere teſtẽ falſum dixiſſe
nõ poſſum:lʒ quidã dicãt ꝙ poſſum dicere eũ ſibi ipi ↄꝛiũ
⁊ hoc oſtendere ex dictis eiꝰ: ſed eũ de falſo redarguere
non poſſum niſi in alio iudicio:ſʒ nos cõiter tenemus ꝙ
in eodẽ poſſit ⁊ boc in cã pꝛincipali:ſʒ in cauſa appella⸗
tionis nos tenemꝰ indiſtincte ꝙ poſſit quomodocũq; ꝓ⸗
bare ⁊ ꝑteſtes ⁊ ꝑ inſtr̃a:id tñ ꝙ ex veteribꝰ oꝛitur cano⸗
niſte dicũt aliter vt dixi.⁊ rationes ſuas ⁊ nr̃as ſuperius
aſſignau.
¶ In glo. que incipit.i.nouiter.ibi iure dñij. ꝙ eſt verum
ſi dñium fuit gñaliter ꝓpoſitũ:ſed vnã cãm fuit ꝓſecutꝰ
als ſi ſpãliter vnã cãm dñij ꝓpoſuifſet nõ poſſet in cauſa
appellationis aliã ꝓſeqͥ:qꝛ eſſet nouũ capitulũ.¶ In eað
glo.ibi ſʒ ſcðᷣa placet.ĩmo que ſeqᷣtur clarioꝛ eſt vtraq; tñ
vera.¶ In eadẽ glo.ibi ſed capłm foꝛte aſſertione.i.ꝓ cã
agendi. ¶ In glo.q̃ incipit.S.qñ. ibi rñ.fallit in hoc. Et
dic ꝙ hic nouatio fit a lege nõ ab hoĩe. In eadẽ glo.ibi
dũmodo iterũ iurent ꝙ eſt verũ ſi ſuper vno tm̃ capło pᷣ⸗
mo iurauerãt ⁊ hoc ne iniurati admittãtur: vt.l.iuriſiu⸗
randi. S. de teſti. Si autẽ pꝛimo iuraſſent ſuꝑ tota cauſa
amplius nõ iurarent.¶ In eadẽ glo. ibi tu dic:hec vera
lure noſtro. Butrig.

Quando pꝛouocare non eſt

neceſlle. MKubꝛica.

Atam Sentẽtia õ̊ ſniam nõ va⸗
let ipſo iure.h.d. Pone
Acaſum in nube vt lᷣa ſonat.Neinde re⸗
Acitabo glo. vt iacẽt:poſtea reaſſumã q̃⸗
dã dicta earũ / ⁊ exaĩabo an bñ dicant
S NC¶Oo. ſic ex pᷣma glo.in medio ⁊ vr ꝙ
Aſnia ; ſnĩaʒ valeat. vt. l.j. in pn. ff.ꝗᷓ ſen.
ſine appel. reſcin. Sol. vt glio.
¶ Ex eadẽ glo. in pᷣn. ⁊ in fl.q̃ro de duobꝰ.⁊ pᷣmo an ſic
lata ꝓ pᷣma valeat: Hicit glo.ꝙ ſic a ↄuo ſenſu.ꝙ an ſit
verum.·ꝓ.dicã. Secũdo ex eadẽ glo.in fl.q̃ro que ſit ratio

huiꝰ legis: ⁊ glo.aſſignat vnã que eſt contra.l.quod non
eſt verum: quia non eſt erroꝛ expꝛeſſus in ſententia yt in

lo iij

Butrigarij Gecũda pars ſuper Geptimo libꝛo Codicis

glo.alia eſt vt ſit litium finis:alia pꝛopter rigoꝛem iudi⸗
cioꝛum:alia quia expirauit officium iudicis.¶ Modo ex
alia glo.op.ſic:quia cum ſententia ⁊ iuſiurandum cqui⸗
parentur:ſed poſt iuſiurandum valet ſententia: ergo ⁊c̃.

Appelãs So.vt glo.quia in hoc non equiparantur.¶ Item quero
an videat᷑ an appellans videatur confirmare ſententiam que eſt nul

ↄfirmare la:⁊ dic vt glo.vel melius aut ſententia eſt nulla pꝛopter

ſniaʒ nłlã rigoꝛem iuris:a tunc nunq; conſenſu partium expꝛeſſovł

Appella⸗ ne ⁊ nullitate: quiavbi ſentẽtia eſt nulla nunq; poteſt ha

tacito confirmatur:vt.l.ſi expꝛeſſim.ff.de appella.⁊ ſic in
telligat᷑ gl.in.lłij.S.cõmunia vtri.iudi.⁊qð ibi dicit tex.
ꝙ agitur intellige ex contractu conſenſu partium non ex
ſententia:aut erat aliqua/ſed non in pꝛeiudiciuʒ mei pꝛo
pter defectum voluntatis mee/ tunc petendo reſtitutio

nem mihi pꝛeiudico:vt.l.cum minoꝛ alł.in gloſ. Idem ſi

appello ſᷣm gloſ.quia foꝛte non eſt verum vt . dicam.

Item quero quid ſi iudex pꝛonunciat appellationem ĩ⸗

iuſtam:⁊ dic vt in glo.que videtur male dicere ⁊ in ratio⸗
ne:⁊ in dicto:vt ·j..dicam. Iteʒ quid ſi lata eſt ſentẽtia cũ
domino pꝛo eo/poſtea cum pꝛocuratoꝛe contra dominũ
quevalet.Rñdeo vt in gl. ¶ Expedita glo.vt iacet. Mo
do redeo ad examinationem eius ⁊ pꝛimo qꝛ dicit glo.
ꝙ quãdo iudex pꝛonunciat appellationem iniuſtã ꝙ cau
ſa nullitatis veniat per modum incidentis: ⁊ ideo tacite
debet pꝛonunciari ſuper ea:ſʒ certe ego puto ꝙ ſi veniret
ꝑ modum incidentis bene deberet tacite decidi: ſed hic
non venit per modum incidentis:immo expꝛeſſe dicitur
nulla: quia dico ſententiam nullam:⁊ ſi qua eſt appello.
Sʒ an hec petitio debʒ amitti:certe nos dicimꝰꝙ quedã
ſunt contraria ᷣmvnum tempus:ſed poſtea ſucceſſiue nõ
ſunt cõtraria:vt eſt querela inofficioſi / ⁊ petitio heredi⸗

tatis:⁊ tunc admittitur conditionaliter libellus: vt quia

dico peto teſtamentum rumpi/⁊ eo rupto pꝛopono peti⸗
tioneʒ hereditatis. Sed quando ſunt contraria omnino
⁊ nunc ⁊ ſucceſſiue:tunc non admittitur eoꝛum cumula⸗
tio:vt in inofficioſo ⁊ falſo. Ideʒ dicit glo.in appellatio

tio non hʒ bere locum appellatio/⁊ ideo non debet admitti talis li⸗
locũ qũ ſẽ bellus:ſed tamen de conſuetudine admittitur libellus:ſʒ
tẽtia ẽ nul pſᷣm ia.de are.bene poteſt appellari quando eſt nulla:licet

1a

fruſtratoꝛie appelletur:ſed cum conſuetudo admutat li⸗
bellũ tũcvenit ex cauſa nullitatis ⁊ appellatiõis pꝛincipa

liter ⁊ non per modum incidẽtis. Sʒ ſi ſimpliciter appel

lat modo cauſa nullitatis non veniret pꝛincipaliter: ſed
p modum incidentis/⁊ tunc diceret verum glo.Etvt col
ligas omnis ſic diſtingue:qꝛ aliquãdo iudex pꝛonunciat
fruſtratoꝛie appellatum /quia ſententia nulla/⁊ tunc non
videt᷑ bñ pꝛonunciare:ſedamen quia gloſ.tenet ꝙ bñ fa⸗
cit opoꝛtet ⁊ nos ſic tenere.Sed quis tunc dicetur obti⸗

nuiſſe. Certe vterq;:quia in eo qð pꝛonunciatur male ap

pellatum obtinet appellatus:in eo ꝙ ſubditur quia ſentẽ
tia nulla obtinere appellans videtur: ergo alteri cõdẽna

bitur in expenſis.⁊ hec vera ſi appellans dixit: dico eam
nullam/⁊ ſi qua eſt appello.Sʒ ſi ſimpliciter dixit appel⸗

lo:certe ſi pꝛonuncietur male appellatum: quia ſententis
eſt nulla videtur ſolus appellans ſuccumbere iuxta peti⸗
tionem ſuam bene condemnaretur in expenſis.licet ſen⸗
tentia nulla eſſet:ſed aliquando iudex cauſam non expꝛi
mit:ſed dicit ſimpliciter appellationem non tenere/⁊ tũc

dicit glo.ꝙ videtur pꝛimam ſententiã confirmare. Sed

ꝙ hoc non ſit verum ſic pꝛobo: quia ſnĩa ſꝑ refertur ad
foꝛmam petitionis ſᷣm gloſ.vt.l.penult.⁊ fi.S.de ſuſpec.
tu.ſi ergo dico ſententiam nullaʒ:⁊ ſi qua eſt appello/tũc
ſi pꝛonunciat appellationem non tenere videtur eius op
poſitum concludere.ſ.ſententiam nullam eſſe:⁊ glo.dicit
ꝙ eam confirmat.ſed eam ſuſtine ſic quia aut iudex pꝛo⸗

nunciat non tenere appellationem/quia iniuſta:⁊ tuncvi

detur ſententiaʒ confirmare:aut pꝛonunciat non tenere

⁊ tunc non videtur ſententiam cõfirmare: immo potius

infringere:qꝛ nulla ſit vt ſic petitio cõſonet ſẽtẽtie / ⁊ ecõ
tra/vt dicta.l.fi.de ſuſpec.tu.Sed qð dicit glo.ꝙ valet ſe

cunda lata pꝛo ſe/non contra.ſed ꝙ hoc valeat ego pꝛo⸗
bo ſic/quia aut iudex vult ex noua inſtantia pꝛonuncia⸗-⸗

re/⁊ tunc cum non poſſit pꝛonunciare contra ſententiam

cogetur pꝛonunciare ſᷣm eam/⁊ ſic certe compellitur di⸗
cere ſententiam qð eſt contra.l.qualem.ff. de arbit. aut
vult ex eadem inſtantia pꝛuna pꝛonunciare/⁊ non poteſt
cum eius officium expirauerit/⁊ ſic non poteſt pꝛo ſentẽ

tia pꝛonunciare.Item pꝛobo ꝙ contra eam poſſit pꝛonũ

ciare:qᷣꝛ ſi opponatur exceptio rei iudicate non poterit ꝓ Exceptio
ſnĩa/nec contra: ſi nõ opponatur tunc poterit ita fleri cò rei iudica
tra ſicut pꝛo:qꝛ exceptio rei iudicate non poterit ampliꝰ te qñ poſ⸗

poſt ſcdᷣam ſniam opponi:qꝛ non eſt de illis que poſſint ſit opponi
poſt ſnĩam opponi vt.l.perẽptoꝛias..ſenten.reſcin.non
poſ.Quid ergoꝛ:diſtingue ſic:qꝛ aut ex eiſdẽ actis vult p
nunciare ⁊ non põt:qꝛ expirauit officiũ:aut vult ex nouis
actis ⁊ ex noua inſtãtia iterum ꝓnunciare:⁊ tunc aut ſen
tẽtia fuit condẽnatoꝛia ⁊ actoꝛ nihilominus agit non cõ
tẽtꝰ ↄdẽnatiõe:⁊ tũc aut pᷣma ↄdẽnatio fuit cũ ſolutiõe:-
tunc cũ videatur reus abſolutus poſtq; ſoluit poteſt op⸗
ponere exceptionẽ rei iudicate:vt.l.ſi quis cũ totũ.ff. de
excep.rei iud. aut pꝛima condẽnatio fuit ſine ſolutione:c
tunc videtur actoꝛ renunciare pꝛime condẽnationi agen
do de nouo quod põt:vt.S.ſi plures vna ſen.fuer.condẽ.
l.j.⁊.ij.⁊ ideo tenebit ſcðᷣa ſentẽtia ſiue ſit contra pꝛimã ſi
ue pꝛo ea:⁊ ſibi imputet actoꝛ:qꝛ a pꝛima condẽnatione
receſſit:aut ſnĩa fuit abſolutoꝛia pꝛo eo:⁊ tunc ſi actoꝛ ite
rum agat:aut reus opponit exceptionẽ rei iudicate aut
non.Si opponit aut es pꝛobat /aut nõ:ſi pꝛobat ꝙ fuit ſe⸗
mel iudicatum:⁊ iudex hoc non obſtãte iterũ pꝛonuncia
uit:tunc mĩa eſt nulla vt hic. Aut pꝛobare nõ potuit ⁊ tüc
rõne dubitationis qꝛ dubitatur fuerit ałs pꝛonunciatum
vel non tʒ ſnĩa:vt.l.j.in pꝛinc.ff.que ſen.ſi.app.reſcin. Si
aũt reus non oppoſuit exceptionẽ rei iudicate:tunc cum
exceptio rei iudicate ſit peremptoꝛia / nec ſit de illis que
poſt ſnĩam poſſunt opponi ſibi imputet reus.ſi eã non op
poſuit anteq; ſcdᷣa ferretur:vt.l.peremptoꝛias.S.ſnĩaʒ re —R
ſcin.non poſ.i¶ Itẽ quid ſi dixi nullã nunquid currit mi⸗ Appellati
hitpᷣs apꝑellationis interponẽde.ſ.x.dierum. Certe nos onis inter
dicimus ꝙ vbi quis non põt ſimul cumulare iura/qꝛ con ponende
traria:tunc vno ꝓpoſito non currit ſibi tẽpus in alio:vt tpᷣs ancur
l.eum qui.⁊.l.contra maioꝛes.C. de inoff. teſt. Ad pꝛopoſi rat mihiſi
tũ ergo ſi dicamus ſᷣm glo.ꝙ appellatio ſit ↄꝛia nullitati dixi ſniaʒ
nec poſſit cumulari:tunc non currit tẽpus. ¶ Sʒ cum de nullam.
cõſuetudine admittatur libellus cumulationis: ⁊ ſic põt
ſimul ꝓponere nullitatẽ ⁊ appellationẽ curret tpᷣs:vt.d.
l.eum qui.⁊.l.contra maioꝛes.Sed an poſſim in eodem li
bello dicere dico ſentẽtiam nullam:⁊ ſi qua eſt peto eam
beneficio reſtitutionis reſcindi:quia ſum minoꝛ certe re⸗
ſtitutio ⁊ nullitas directeſunt contraria. Vñ ſi dicamus
ꝙ appellatio ⁊ nullitas non ſint contraria ſᷣm JYacob.de
de are.ptʒ:qꝛ licet libellus admittatur in appellatione ⁊
nullitate non debet admitti in reſtitutione ⁊ nullitate: qꝛ
ĩvno eſt pꝛietas ĩ alio nõ. Sed ſi dicamꝰ ꝙ appellatio⁊
nullitas ſint contraria ſᷣm gloſ.⁊ ſic appellatio equipare⸗
tur reſtitutioni:certe nec tunc videtur admittẽdus libel⸗
lus:quia cum dixerim ꝙ non de iure:ſed de conſuetudi⸗
ne admittatur in appellatione ⁊ nullitate conſuetudo er⸗

ronea non debet trahi ad caſum etiam ſimilem:vt.l.ꝙ nõ

ratione.ff.de legibus.⁊ ideo in reſtitutione ⁊ nullitate nõ
debent admitti. Nidi tamẽ ꝙ aduocati inceperunt a par
uo tempoꝛe citra admittere libellum ⁊ in reſtitutione:qꝛ
Inno.hoc tenet:quia pꝛidie ſuper.l.eos.S.de appel.fuit
mihivna oppoſitio foꝛmata:ideo quero ſi appellatur a ſẽ .
tentia ⁊ per ſecundã ſententiam confirmetur: ex qua de⸗ Snia ſe⸗
beat agi.Et puto veram opinionem Hugo.notatã in.d. cunda ſi
l.eos.ſcilicet ꝙ quãdo confirmatur pꝛima expꝛeſſe per ſe ↄfirmet jᷣ
cundam ꝙ agatur ex ſecunda:⁊ eſt caſus in.l.tale·S·. qui mam exq̃
pꝛouocauit.ff.de pactis.vbi textus ⁊ gloſ.dicit ꝙ iudex dʒ agi:
appellationis mandabit ſententiã executioni per quond
patet ꝙ dependet a ſecunda. Item pꝛobatur per.l.furti.
in pꝛincip.ff.de his qui notãtur infamia.vbi text.dicit ꝙ
a tempoꝛe ſententie eſt infamis. Item pꝛobatur per.l.j.⁊
ij. S.de vſuris rei iudica.vbi ſolum a tẽpoꝛe ſecunde ſen⸗
tentie incipiunt currere tempoꝛa quadrimeſtria. Pꝛoba
tur ergo per pꝛedicta iura ꝙ vbi pꝛima ſententia confir⸗
matur per ſecundam ⁊ ſic expꝛeſſe ꝙ agitur ex ſecunda ⁊
non ex pꝛima. Sed quando pꝛima per lapſum fatalium
confirmatur ⁊ ſic tacite:tunc agitur ex pꝛima ſententia:
quia fingitur appellatum non fuiſſe: vt dicta.l.furti. in
pꝛincipio.ff.de his qui notantur infamia. Nec obſtat ſi
dicis ꝙ vbi ſecunda cauſa venit ad confirmationem
pꝛimo ꝙ agitur ex pꝛima per.l.ex placito.S.de re.permu.
qꝛ dico ꝙ ſnĩa pꝛima nõ põt cõcurrere cũ ſcda/qꝛ ſecũda
venit ad confirmationẽ pꝛime quatenus vt repetat ea q
in pꝛima cotinẽtur/nõ autem vt ipſam faciat valere:⁊ iõ
ex ſecũda agitur non ex pᷣma:vt.liſi quis pꝛioꝛe ff. ad tre.

ſentücontt
iepneſc
ohugo⸗e

0&

glo⸗ Nt⸗
ſeodicech
adit umd

Acrruptus⸗

thtio: ece
v onupteläg
4 us Kdein
ima iul,
tian ſinepe

ſtglo.
(Ingoc
tiginfin
ſon eſtage
tione in qn

tqeruitin

Endouumon
ſaer
Inglo⸗⸗
icſopner
ſic ſe die
fudiciglen

nonporen
riieini Et hoc ꝓbo ſic.ſ.ꝙ cum pꝛima nõ concurrat cum ſecũda cogere.Sol.non ſunt oĩno oꝛdinarii:qꝛ videt᷑ eis remit⸗
tert nlſts certum eſt em̃ ꝙ per appellationẽ non extinguit᷑ ꝓpnũcig-⸗ ti ⁊ ꝙ ſimul cognoſcãt /⁊ per hoc ſapiunt naturã delega⸗
cheſnit tum/⁊ eſt nullũ.vt.l.j.in fi.ff.ad tur.ſed qð nullum eſt co⸗ toꝛis. Itẽ qꝛ videtur eis cognitio cõmiſſa a pꝛicipe:licet
Enntnn firmari non põt niſi in eo caſu quo fictio iuris interuenit mediate.l.⁊ ideo videntur delegati. Item qꝛ videtur eis
aian, qua fingit᷑ appellatũ non eſſe vt eſt qũ appellatio expirat cõmiſſa iuriſditio reſpectu cãꝝ ⁊ nõ territoꝛij: ⁊ ideo vi⸗
nlſen,ge per curſum fataliũ:nam tũc cum ꝑinde ſit ac ſi appellati entur delegati:ſecus qñ cõmittit᷑ reſpectu territoꝛij: qꝛ
ſermene non eſſet agit᷑ ex pꝛima ſnĩa:ſed qñ iſta fictio non interue videtur tũc eſſe oꝛdinarius ille cui cõmittitur:vt.l.j·S· cũ
nsigttmn⸗ nit:vt eſt qũ per ſecundã ſniam expᷣſſe ↄfirmat᷑ tũc nõ ha v⸗bem. ff. de offi. pfec.vꝛ.⁊x.l.iij.de offici.pſi. Et ideo vidi
tciſtri, betur relatio ad pꝛim ſentẽtisã vt ipſa cõfirmetur:ſed vt dubitari an inqſitoꝛ hereticoꝝ ſit oꝛdinariꝰ an delegatꝰ: Inqſitoꝛ
lutpette⸗ dð in ea eſt in ſecũda ſnia deducatur. Item vt ſecũda ꝑ Et puto ꝙ ſit delegatꝰ qꝛ nõ eſt ſibi cõmiſſa iuriſditio re⸗ fidei an
li⸗ tis, pꝛimã declaret᷑.⁊ iõ puto verũ eſſe ꝙ iudex deberet in ea ſpectu territoꝛij:ſed reſpectu cauſarũ:eſt tñ delegatꝰ ad ſit oꝛdia⸗
tfleſähin⸗ dicere expᷣſſe.⁊ ideo condẽno vel abſoluo/ eẽt tutius:cũ vniuerſitatẽ cauſarũ vnde ſapit naturã oꝛdinarij.But᷑. rius vel
dinntinin ergo vt dixi ſcdᷣa nõ cõfirmet pꝛimã q ſublata eſt agit᷑ er Sy Erta Vbi iudex excedit terminos ſue iu delegatꝰ.
zeninene ipſa ſecũda ⁊ non ex pᷣma ſublata:⁊ ꝑ hoc colligit argu⸗ V S . riſditiõis ſnĩa ẽ ipo iure nulla:⁊ iõ
tamnif mentũ contrariũ:qꝛ hic ſcðᷣa cauſa non venit ad ↄfirma⸗ P non eſt opus appellare.hoc dicit.¶ Ad euidẽ⸗
nchlli tionẽ pᷣme:ſed ad ↄfirmationẽ effectus.vt.l:.ſi qs ar.j·de Atiam pᷣmitte ꝙ quida ſunt iudices qui poſſunt
unſn dona.⁊.l.legitima.ff.de pac.⁊ ideo aget᷑ ex ſcðᷣa.⁊ ſic opi⸗ mulctare plus q; alij/quidã minus.vt.l.eos.S.de modo
intenen nio hugo.eſt va.nec ↄdicit his que dixi dic.l.legitima. mulctan. S
inttnft Wob. En ales ſer coꝛruptelam pecunie lats ¶ Op. de.l. ⁊ in multis.S.de app.Sol.vt ibi dixi.Et dic
rleri n BIe ſnĩa non tenet ipſo iure.h.d. aut cõqueroꝛ de iudice qui cum nõ eſſem cõtumax me
einn NWN/ ¶ Op . de. l. ſeruo inuito · S· cum p̃toꝛ.ff. ad tre. inulctauit ⁊ recte cõqueroꝛ.aut ↄq̃roꝛ qꝛ fui cõtumax:lſſʒ
koemnn Sol. aut fuit coꝛruptus gr̃a vel amicitia.⁊c.vt nimis me mulctat.ſed tñ ifra terminos iuriſditionis ſue
ſan n n in glo. ¶ Itẽ op.de.l.ita demum.ff. de arbi. Sol.vt glo.⁊ ⁊ poſſum appellare.vt.l.⁊ in multis.aut cõqueroꝛ de iu⸗
Atime aiaiiieo dicedũ eſt qꝛ qñ iudex eſt coꝛruptus pecunia ſnĩis ꝓ dice: qꝛ mulctat me vltra terminos ſue iuriſditionis / ⁊
eſtd ſin Snia non cedit cum coꝛruptela ⁊ cũ vicio ⁊ ideo nõ valet: ſj qñ eit tunc ipſo iure non tz vt hic.aut cõqueroꝛ de pena/⁊ tunc
teſtde ſin valet ſi iu⸗ coꝛruptus arbiter non dʒ agi ex eius ſnia in qua eſt coꝛ: aut ideo qꝛ nõ delinqui ⁊ poſſum appellare aut ideo qꝛ
sſeinn dex ẽ coꝛ⸗ ruptio:ſed ex ſtipulatiõe partiũ cuius effectus tollitur ꝑ aliã ĩpoſuit qᷓ; deberet ⁊ poſſum appellare: vt.l.qͥd ergo.
rlgs ſin ruptꝰ pe-⸗ coꝛruptelã arbitri.¶ Item op. ꝙ aliter cõ ſulatur: vt. l. ſi S pꝓena grauioꝛ.ff. de his qui not.infa.aut ideo qꝛ me cõ⸗
qndanmg (unis. filius.ff. de iudi.Sol.vt glo.⁊ plene dixi.S.de pena iuli. deẽnauit.⁊ dico penã legalem nimiã ⁊ non poſſum.Sed q̃
eum Cenn qui ma.iu.l.j.⁊ aut᷑.ibi poſita. ¶ Item op.ꝙ lata ꝑ gratiã. eſt ratio ꝙ ſi excedat modũ iuriſditionis in penã ꝙ tenet
lgeiunn n etiam ſine pecunia non valeat:vt.S.ſi ex fal.alł.l.j. Solu. ſentẽtia ſed appellatur. Sed ſi in mulcta excedit iuriſdi⸗
tepasingen vt glo. tionem ipſo iure nõ tenet.Rñ.qꝛ in penis non eſt limita⸗
ftek Nnn ¶ In glo.que incipit ſcʒ qꝛ.ibi.⁊.S.de ar.l.iij.qꝛ hec ſen ta iuriſditio ſed in mulctis ſi.
oſit ignliet tentia infir mat᷑ in qua fuit dolus/⁊ ex qua agi dʒ: ſed iobi ¶ In glo. q̃ incipit ipſo iure ibi in mulcta.ſ.in modũ iu⸗
s. (Ganm non eſt agẽdum ex ſnĩa arbitri.ſed ex pꝛeambula ſtipula riſditionis non dico modũ contumacie:qꝛ tunc idem di
lutonistiſ tione in qua non eſt dolus. But. ceurem ꝓꝙ in pena. Butrig. UJMUẽJ
Lcurta en = 7 cum Erroꝛ expᷣſſus in ſnĩa ipſam vNi, ⸗ J ater Minoꝛ.xxv.an.nõ vocatur ad
voſininate e tiat ipſo iure.hoc dicit. 6 8 P E·. munera niſi eiꝰ etas ſuppleat
gnaetoeren ¶ Op. de. lI. cũ platig. ff. de re iudi. So. vt glo. ☛ numero liberoꝛum. h. d.
mmiman Item oppo. de.l. j.S. ſi ex fal. alł. Sol. vt glo. RA4 Op. ſufficiat eum eſſe minoꝛem: vt. S. qui
. Diſinſen Itẽ op.de.l.ſeio. de tu. ⁊ cu. da.ab his.ſed certe illa con eta.l.j.Sol.vt glo.⁊ illa eſt vera vt exponas ſi pꝛo quia.
fisn gun coꝛ. qꝛ fuit in ea erroꝛ expᷣſſus in ſnĩa.But. HS ¶ Item op.ꝙ minoꝛ etas non excuſet:vt.:.iij.ff de mino.
jappeinin Pr e Jvt pꝛopo nis. Pꝛeiudicialis ¶ So.ibiſupplet᷑ etas numero liberoꝝ qð hic eſſe non põt:
net hulltrue 2 . cauſa dat excu⸗ qꝛ nõ poſſet habere decè filios legitimos de qᷣbus loqui⸗
cappeln Rſationem nominato ad munus hoc dicit. tur in tam bꝛeui tpᷣe:⁊ ideo glo.q̃ dicit de numero liberoꝝ
Aatio eqt 1 Ad euidentiã pꝛemitto ꝙ quis non põt eli⸗ debet referri ad alium caſum nõ ad hanc legem.
mmmedte! gi in duumuirũ niſi ſit de decurionibus. ¶ In glo. q̃ incipit vt qꝛ.ibi niſi filij.i.numerus liberoꝝ
äde conſtn EDealo⸗ mõ vt glo.⁊ ſolu.vt dicam ſuꝑecea. . qð pꝛocederet alłs non.hic in hoĩe.xxv. an.
teconſucue In glo. que incipit ſic eſt. in fl. ibi · S· hoc ergo. ibi dici⸗ RSAES Eteranis NRegulariter vocatꝰ ad mu
ſimilemutel tur ꝙ ſupueniens poſt noĩationẽ non ꝓdeſt / hic dicitur EW IB. nus publicũ auctoꝛitate 2
onetnulni ꝙ ſic. ſed dic ꝙ hic erat excuſatio de pꝛeſenti pꝓpter cim Bytilitate dʒ appellare: fallit ĩ veterano qui nõ
inagenin piudicialem pendentẽ iam non autẽ ſuꝑuenit de nouo. Ne habet neceſſe zrellare rs excuſationẽ ꝓpo⸗
nnneßiries Pr- E m non ex eo Vltra tpᷣs datum nere.hoc dicit cum glo.¶ Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ qͥ⸗ VUcteranꝰ
⸗ 66 Wre ker ·‚ad iudicandũ nõ danm veterani mittũtur ex honeſta cã:qꝛ debito te ſerui⸗ q excuſe⸗
ne PVpꝛonũciat delegatus.h. d. erunt:quidã ex cauſaria:qꝛ infirmi/ hij duo hñt pꝛiuile⸗ tur a mũe
W RAA1Oppo. de. l. ij. S.ſi T iudex. ff. de iudi. Solu. giũ. Quidã ex ignominioſa: qꝛ male ſe habuerũt ⁊ arma ribꝰ publi
nans H vi glo. Butrig. Sierpl ecrnon zuniti fecerunt:⁊ on hobent pꝛiuilegium. cis.
Sniaan — . ex pluri tẽ eſt ſciendũ ꝙ veterani habent excuſationem a mu⸗
ucfl, valeat ſi MRS Bm magiſtratus. delega aibue perſonalibus non a patrimonialibus.
en fte pnũciat tis ꝓnunciat vnus / ſentẽtia ipſo iure nõ tene. ¶ Op. ꝙ non excuſentur:vt..iij. S. de vecti. Sol. vt gloſ.
o i vnꝰ ex plu hoc dicit. Attende qꝛ oẽs tex.⁊ rubꝛice dicunt Item opp.ꝙ debeat appellare:vt.l.j.j.de excu.ve.So.
uinl ribꝰ dele⸗ ꝙ non eſt neceſſe appellare:⁊ ſic eſt ſuꝑuacua:ſed non di vt glo.Si ergo in munere quod eſt publicum auctoꝛitate
un l atis. cunt ꝙ; nõ poſſit qð facit pꝛo YJaco.de are.¶ Quid ſi ame ſed vtilitate pꝛiuatum: ⁊ tunc nominatus non debet ap⸗
tlnn boeo pꝛonunciant / ⁊ quid in oꝛdinarijs:Nic vt glo. pellare ſed excuſationem ꝓponere.Sʒ ſi reiecta excuſa⸗
ncnmmte, ¶ Op.ꝙ vnus ſolus poſſit iud icare. vt.l.j.ff.de offi.con⸗ tione ꝓnuncietur eum nõ eſſe legitime excuſatum ab illa
Hurſanle ſul. So.ibi in oꝛdinario /hic in delegato.Et eſt rõ:qꝛ oꝛ⸗ ſnĩa appellet vt inſti. de excu. tu.S. fl.qꝛ in mũere publico
neftuht dinarij habẽt iuriſditionẽ in ſolidũ:delegati ꝓ parte tm̃. auctoꝛitate ⁊ vtilitate tũc vocatus dʒ regulariter appel⸗
ſatennnn, Et eſt ratio:qꝛ oꝛdinarij hñt iuriſditionem a.l.⁊ ideo ha lare ſi noĩatio eſt valida als non. vt.l.noĩationes.⁊.l.ci⸗
unctfen bẽt in ſolidũ:vt eſt in pluribus tutoꝛibꝰ qui hũt admini⸗ ues.s. de appella. Speciale eſt in veterano vt non habe⸗
Pplunnin ſtrationẽ a.l.nã quilibet hʒ in ſolidum: ſed iudices dele⸗ at neceſſe appellare:ſed ſufficiat excuſationem pꝛopone⸗
inmſini gati habẽt adminiſtrationẽ ab hoĩe.⁊ ideo habẽt ꝓ par⸗ re vt hic. ss
toelen tibus æ non in ſolidum Et ratioronis eſt: q: qñ lex cõc⸗ cMuem. Superuacuis appellatiõibus
is Kehet dit iuriſditionẽ concedit eã ſimpliciter: ⁊ ideo videt᷑ cuu⸗ KTe 12%4 . nõ vtimur ꝓpter honoꝛem iu⸗
Cnffnnſn libet pꝛo ſolido cõcedere.Sed qñũ homo concedit/cõce..-⸗ ¶Ev adicum.h.d.i Facit ad ea q dixi.S.de tẽp.app.
hiͦdeſeint dit per copulã ⁊ /qꝛ dicit talẽ ⁊ talẽ delego:⁊ copula ⁊ hʒ Sa c&1. per hac. Uei dic ꝙ vbi victus appellauit ſuꝑ
ſlttnſi cuilibetq; partẽ aſſignare niſi aliud agatur: vt.l.j. ⁊ aut. ſoꝛte non appellat victoꝛ ſuꝑ expen.ſiue victus ꝓſequat᷑
N tue ibi poſita. S. de cau.po.ſ¶ Sed ↄtra hoc op.de.l. in offerẽ⸗ ſiue non:qꝛ tunc hoc totum ſupplet iudex ex officio ſuo. .
Eirihtin dis.vbi ſunt oꝛdinarij/⁊ hñt a.l.⁊ tñ in ſolidũ nõ poſſunꝰ ¶ Ex tex.ĩtroducẽde i.ꝓſequẽde⁊ hecial. Auxilio ſa ſe

7

Quãdo pꝛouocare non eſt neceſſe. Jo.LIX.

Butrigarij Scda pars ſupꝑ Beptimo libꝛo Codicis

iterpoſito /ĩterpoſito tñ ab aduerſario.aut & null appel⸗
lauit ⁊ iudex ſe non intromittet de ſumptibꝰ per.l.termi⸗

nato.S. de fruc.⁊ li.ex.¶ Quomodo ergo hic dicit Hu. ꝙ

bus: aut victus non appellat / 1 poteſt victoꝛ appellare.

Cõtumax

in fine nullus appellauerat. Rñdeo intelligo qꝛ victꝰ nõ

appellat in veritate ſed nec occaſione ſed dicꝗ victoꝛem

appellaſſe:⁊ tunc bene pꝛocedit/qꝛ potuit appellare ꝓ ex⸗
Bekn els ſi intelligeres ꝙ nullus appellaſſet male diceret.
Aut ergo victus appellat pꝛo ſoꝛte/⁊ victoꝛ non appellat
pꝛo ſumptibus ſiue victus pꝛoſequaturvt in pꝛima parte
huius legis ſiue non pꝛoſequat᷑ victus / vt in ſecunda par
te huius legis:quia iudex ſupplet ſuo officio de ſumpti⸗

Butrigsr. ,B
Quoꝛzum appellationes no
recipiantur. RKubꝛica.

Lusͤoch repelluntur appellatiões: qꝛ ſuperuacue ⁊c᷑.

ontinua vt glo. .Y S
us Non recipit᷑ appellatio eius
qui fuit vere contumax hoc
ͦRpꝛimo: non recipitur appellatio eius qͥ
Aeſt victus ⁊ cõfeſſus in enoꝛmibus cri
minibus:hoc ſecundo:officialis conui
Actus ⁊ condemnatus rõne officij non
appellat hoc tertio: debitoꝛ fiſcalis
̃ ̃ mmanifeſte conuictus non appellat hoc
quarto:ab executione facti vel ab articulo non appella⸗
tur hoc quinto:vbi poſſeſſio agitur non appellatur hoc
ſexto:ante diffinitiuam non appellatur hoc ſeptimo. hoc
dicit totus titulus.
¶ Ex tex.ſummatim intellige ſummatim qꝛ altera tan⸗
tum parte pure expeditur negocium.
¶ OSp.a diuiſione ꝙ nunq; appelletur: qꝛ aut fuit contu⸗
max ⁊ non appellat vt hic. aut non fuit contumax ⁊ ſnĩa
eſt nulla.So.vt glo.qꝛ deficiunt membꝛa duo.nã aut qͥs
eſt pᷣſens ⁊ appellare poteſt:aut eſt abſens/⁊ tunc aut nul
lo modo eſt contumax ⁊ ſentẽtia non tenet:vt.l.ea.v.quo
modo ⁊ qñ iud.Aut contumax ⁊ tunc aut vere⁊ non ap⸗
pellat vt hic.aut ficte ⁊ appellat:vt.l.⁊ poſt · S. fl. ff. de iu⸗
di.¶ Quero nunquid cõtumax in non reſtituendo vel ĩ iu

in nõ reſti rãdo poteſt appellare: dic ꝙ ſic:ſʒ contumax in nõ veniẽ
tuẽdo vł ĩ do non appellat:⁊ eſt rõ:qꝛ qui eſt contumax in nõ veniẽ
iurãdo an do per cõſequẽs eſt contumax in non iurãdo de calũnia
poſſit ap⸗ ⁊ in reſtituendo /⁊ ſic in oĩbꝰ nimirum ergo ſi plꝰ põt pu⸗

pellare.

mmanifeſtam. referas ad omnia crimina ſupꝛa dicta.

nitur.ſ.vt appellare non poſſit.¶ Item op.ꝙ ſummatim
non poſſit pꝛocedi:vt.l.iudices.S.de iudi.So.vt gl. UVel
dic ꝙ cã dicitur plena tribus concurrẽtibꝰ.ſ.ſi vterq; eſt
pꝛeſens ⁊ audit iudex vtrũq; ⁊ plenas pꝛobationes reci⸗
pit:æ quocunq; iſtoꝝ deficist negociũ dicitur ſummariũ
vnde ſi alter eſt abſens:tunc dicitur ſummariũ:vt.l.ꝓpe
rãdum .S.ſinaũt..de iudi.ſic ⁊ hic examinatur tñ plene
cum pꝛeſenti.Si aũt vterq; eſt pꝛeſens ſed iudex non au

dit vtrũq;:qꝛ exceptiones requirunt altioꝛẽ indaginem

tunc etiã dicitur ſummarium: vt.l.iij·S· ibidem.ff.ad ex⸗
hiben. Si aũt vterq; eſt pꝛeſens ⁊ iudexvtrumq; audit ſʒ
non recipit pꝛobationes plenas:tũc etiã dicitur ſumma⸗
rium:vt.l.j.S cum patronus.ff.de officio pᷣ.vꝛ.⁊.l.nec qͥc⸗

qᷓ;· S.de plano.ff.de officio pꝛocon.⁊.le. ¶ Itẽ op.ꝙ vere

contumax poſſit appellarc:vt.l.diuus.ff.de in integ. reſt.
So. vt glo.

PS Pꝛopter iĩmanitatem cri⸗
QN. Bleruare. Ret conuictus ⁊ confeſ⸗
Aſus non appellat.h. d. ¶ Intellige confeſſũ nõ
W timoꝛe toꝛmentoꝛum:qꝛ tunc poſſet appellare.
Item in alijs criminibus hic nõ enumeratis ſeruatur
ius cõmune vt poſſit appellare:⁊ verſum itẽq; eoꝛum qui

2

¶ Sp.ꝙ confeſſus poſſit appellare: vt.l.addictos.S.de

Cõfeſſꝰan app.So.ibi fuit confeſſus poſt ſentẽtis hic ste.¶ Sed qͥd

poſſit ap⸗
pellare.

in alijs criminibus: Rñdeo põt appellare:qꝛ ſicut vſq;
ad ſni am poteſt reuocare confeſſionem: ita ⁊ in cẽ appel

lationis:⁊ eſt glo.in.l.creditoꝛ·S· iuſſus.ff.de appellatio⸗
nibus. Butſig.

Glli Hebitoꝛ reipublice conuictus ⁊ con⸗
. feſſus non appellat.h.d.cum ſequen.

quentis. Butrig.

Enge intellige hoc cum determinstione ſe⸗

PisEανhνπ§ο Abexecutione facti
B exec utione. nen appellatur niſi
auãdo nouum modũ exequitur executoꝛ:⁊ eſt
Epale ꝙ tunc ſequeſtratio flat contra ius cõmu
ne ⁊ qui appellat ab articulo punitur pena qͥnq; libꝛarũ
argenti.h.d.¶ Diuide in quattuoꝛ partes:qꝛ pꝛimo poni

tio quedã ꝓuiſio datur circa illã appellationem vſq; ibi

tur regula vſq; ibi niſi. Scðᷣo exceptiovſq; ibi aque.Cer

ſciãt. Quarto ponit penam quibuſdam illicite appellãti-

bus vſq; in finem.
¶ Ex tex.ab articulo ſub.in caſu pꝛohibito licet gloſ.
intelligat in permiſſo/⁊ mouet me.l.ſi quis clericus.S.de
epiſco.au.vbi imponitur eadẽ pena/⁊ pꝛopter idẽ crimẽ

⁊ ibi appellatur in caſu krohibitoꝛ nec eſt differentia inter
i

hunc caſum ⁊ illum:niſi qꝛ hic pena applicatur fiſco ibi
qui dat eam pauperibus. 8
Ex pꝛima glo. opp.ſic ⁊ videtur ꝙ ab executione poſ
ſit appellari:vt.l.ſi quis ꝓuocatione.S. de ap.⁊.l.ab exe⸗
cutione.ff.e.ti.So.vt glo.attẽde qꝛ quotidie pꝛacticamꝰ
hãc legem qꝛ ſtatutum habemus ꝙ iudex de ſnia diffini⸗
tiua hẽat tot denarioꝝ de interlocutoꝛia minus.Mõ po
