Ad di ti 0 Ex pꝛeſenti lege no. ſ̃m paul.de caſt. et
e'iaſo. may hic non valere reſcriptũ impe
tratum in cauſa in qua eſt legitine trãſactũ ⁊ ſi impetre⸗
tur reſcriptũ eſt ipſo iure nulluʒ /et ad hoc habes ꝓ exce⸗
ptio tranſactionis q eſt exceptio litis finite.l.ſi fratris..
eo. c.j.de litis ↄteſt.in.vj.non ſolum opponit᷑ ad impedi⸗
endum litis cõteſt.⁊ ſic litis ingreſſuʒ vti ibi:ſed etiã ad
infringendũ reſcriptũ /⁊ ad elidẽdum iuriſditionẽ iudi⸗
cis ſuper hoc delegati⁊ ita declarat glo.magiſtra.in.c.j.
in gl. mag. ad fi.de lit.ↄte.in.vj.Addẽe ꝙ eo mõ ipetratio
reſcripti nõ facta mẽtione de ſentẽtia qᷓtranſiuit in rem
iudica.eſt ſubꝛeticia ⁊ cõſequẽter ipſo lure nulla.d.l.fl..
ſenten. reſ.non poſ. ⁊ eſt tex.no.in.c.expoſita.de arbi.glo.
et doc.in.c.ſuꝑ lr̃is.de reſcrip.no.do.cardi.in.c.cũ olim.
in pᷣn. per illum tex.de pꝛeſcrip.referens ſe ita conſuluiſſe
de quo vide hic allegata per laſo.may.Fallit ĩ cauſa ma
trimoniali. in qua valet impetratio reſcripti non facta
mentionc de ſentẽtia pᷣus lata. Ita tenet lapus de caſtei⸗
lio.in allegatione.lxxxix. incipiente.duo pꝛelati.in.iiij.
col.allegat.io.and.in.c.tenoꝛ.de re iudi.⁊ eſt ratio fal.qꝛ
ſententia q̃ fertur in cauſa matrimoniali nunqᷓ; tranſit in
rem iudi. vt ibi.⁊ in.c. latoꝛ.de re iudi. Limita etiaʒ iſtũ
tex. et pꝛedicta vt . glo.fi. hic niſi in reſcripto diceretur
nõ obſtãte iſta.l.iſtum caſum habui de facto andegauis.

m pꝛoponas. ſion ſeruaris
e e N VNR.9 traſactionis no⸗
nine coueniunt debeo eſſe cõtentus altero:ſcʒ
aut data repetere:aut excipere:niſi ſit dictum

rato manente pacto.hoc dicit.

2

¶ Ob. de. l. vbi. .eo. So. regulariter debeo eſſe ↄtentus

altero fallit: ſi eſt dictum rato manẽte pacto. Itent fallit
qñ pꝛima actio eſt per acceptilationẽ ſublata. Itẽ op.

de.l.ſi quis maioꝛ.j.e.So.ihi ſpeciale in odium veniẽtis
cõtra trãſactionẽ iuramẽto firmatã: regła geſt ꝙ ſi non
ſeruat᷑ trãſactio /debeo eſſe contẽtus altero:fallit vbi eſt
dictum rato manente pacto. Item fallit vbi pꝛima actio
eſt per acceptilationem ſublata:qꝛ repetã qð dedi:⁊ ſi ve
lit poſtea agere non põt:quia nõ habet actionem. Item
fallit vbi traſactio fuit iuramẽto firmata. ¶Wodõ q̃ro
cuius ſit electio: Et dic vt glo.qꝛ licet vbi plura ſub vno
iure alternatiue debẽtur electio ſit rei: vt.l. plerũ q;. ff. de
iure do.vbi tamen ſub pluribꝰ iuribus plura debetur: vt
eſt hic. tunc qui habet electionẽ iurium / habet ⁊ rerum qᷓ
ſub iuribꝰ cõtinẽtur: vt.l.ij.S. pꝛoinde.ff. de eo cer.lo.
o. qu ſ.ibi in electione repetẽtis qꝛ
alternatiue veniunt ſub diuerſis iuribus/nõ ſub eodẽ.
—— R anſig ere In omi crimine in quo
BB*eimponitur pena ſangui
nis pmiſſum eſt trãſigere in niſi crimine adul
Arij: in alijs non: niſi in crimie falſi.vel dic ſan⸗
inis in ”äl

penis ⁊c̃. vt in llo.
CDiuide in partes quattuoꝛ:quia pᷣmo ponit᷑ vna regu
la:vſq; ibi Lexcepito ibi eius exceptio vſq; ibi in alijs
Ibi ponit᷑ ſecũda regula vſq; ibiccitra ibi ponitur exce

ptio ſecũde regule vſq; in finẽ.¶ Ad euidẽtiam eſt ſcien⸗ Eria ſunt

. 4

dum ꝙ criminũ queda publica/quedã pꝛiuata. de pꝛiua⸗ multipli⸗
tis nihil dicit.⁊ hoc ꝓbatr᷑ ex illo vſi.in alijs autẽ.⁊c.nam cia.

vnũ contrarioꝛũ dat intelligere aliud. quid tamen iuris

ſit in pꝛiuatis die

*

am. ¶ Item eſt ſciẽdum ꝙ aliqñ dicit

capitale erimen quod imponit penã adẽptionis iure ci⸗

Butrigarius ſuper ſcdðo libꝛo Codicis
Crimẽ ca nilis vel naturalis.vt.l.j.c..ij.ff. de publicis iudi.ſed acci epiſc.⁊ clericis vnde ꝓpter immanitatẽ crimĩs cuilibet guno
pitale quõ pitur capitale ꝓ eo qð ingerit penã ſanguinis nõ autem datur pꝛoſecutio criminis non aute remiſſio: qꝛ ſic reſul⸗ ninnis l
capitur. ponitur hic pꝛo eo qð adimit libertatem: quia cadit ſub taret trariũ pↄmentis legis / que fuit vt maleſicia talia nõ . abatft
ſecũda regula.ſ.qꝛ nõ ingerit penã ſanguinis:ergo exclu remaneant unpunita. ct oꝛdinata ad vnum effectum non nlehe⸗
ditur a pꝛima/⁊ ratio hui? legis eſt: qꝛ cuilibet eſt licituz debent ↄtrariũ operari:vt.l.ij. in fine .de iura.calũ.⁊.l. ni⸗a
redimere ſanguinẽ ſuum. que ratio ceſſat vbi non adimi ſi cui ſerui. oẽs ff. de le.ij.⁊.l.cum vinum ff. dc vino tri. et 4.
tur ſanguinis ⁊ ſuccedũtur regule pꝓhibitoꝛie.ſ.quia duʒ olce. le.ſʒ ſentẽtia tenet ⁊ iuſiurãdũ maxime eſt neceſſariũ
tractetur de iure publico / non põt ſieri trãſactio.(¶ Item qꝛ tendunt ad deciſionem criminis.vnde cũ ſit conceſſa 1
q̃ro qͥd de mẽbꝛi abſciſione non videt᷑ ꝙ cadat ſub ma cuilibet executio criminis. ergo poſſunt vſq; ad finem H.
regula:qꝛ nõ eſt capit ale.nec ſub ſecũda.quia ingerit pc- perducere / et finis eſt ſententia vel uramentum. Que⸗ 4
nam ſanguinis.quid ergo: dicũt quidã ꝙ ideo hic nõ di dam ergo reſpiciunt deciſionem criminis: vt ſententia. 6
citur de mebꝛi abſciſione:qꝛ hoc tẽpoꝛe in aliquo crimie illa eſt permiſſa. Quedã reſpiciunt declarationem crimi l
publico nõ imponitur pena mẽbꝛi abſciſionis. licʒ in cri⸗ nis: yt eſt iuramẽtnm ⁊ illud etiã eſt permiſſum:vt dicta
mine pꝛiuato ſic qñq;: vt · de ſerui. fu.l. fugitiui. ſed die l. eum qui.⁊.l.pꝛeuaricationis.ff.de pꝛeuarica. Quedã re ſe
ꝙ cõtinetur ſub pꝛima regula.vnde pꝛima regula loquit ſpiciunt remiſſionẽ vt trãſactio/⁊ pactum.ct hec fieri nõ 4
vbi adimit᷑ vita vel pars vite⁊ ſanguinis. Secunda lo⸗ poteſt in pꝛeiudicium alioꝝ:vt.S. e. tranſactionis.i Iteʒ
quitur in capitalibꝰ in qᷣbus tñ nõ ingerit pena ſanguis. op. omnibus pꝛeiudicetur per trãſactionem que flt ſu⸗ 1.
¶ Vodo quero ad qͥd dicatur trãſactio in pꝛimo caſu per dubio: vt. l. pꝛeſes · S. e. So. yꝛ. fatetur cõtrarium.glo. 3
ꝑmiſſa? Reſpõdeo ᷣm oẽs. ;tum ad hoc vt reus nõ ha⸗ tenet ꝙ non pꝛeiudicet alijs:ſed ſibi ſic. Nec ob.l.pꝛeſes. e
beatur pꝛo cõfeſſo.qð eſſet als: vt.l.in oĩbus.ff. de pꝛeuas q loquitur in alio iure pꝛiuato non ineo: vt expoſcatur 1,
rica. ? in hoc cõcoꝛd ant oẽs ꝙ qᷓtum ad hunc effectũ eſt publica vindicta. ꝛeterea ibi loquitur in adminiſtrato er
pmiſſa vel ꝓhibita. Sed nundd intelligit permiſſa vel p re qui habet plenioꝛem adminiſtrationẽ qᷓ; hic:quia hic
hibita qᷓtũ ad hoc vt accuſatoꝛ nõ cadat in turpillianũ. ſolum habet executionem criminis.Sed ia.de arenis di 1n
æ in hoc concoꝛdãt oẽs ꝙ non loqᷣtur:qꝛ ſemꝑ accuſatoꝛ: cit ⁊ bene ꝙ etiã ſibi ipſi nullo caſu pꝛeiudicet:quia fatu⸗ he
deſiſtẽs cadit in turpupillianũ.vt.l.ab accuß⸗ atione. ff. al uñm eſſet dicere/ ꝙ poſſet remittere quoad ſe grauioꝛa cri⸗ 4
turpiił. Aerũtamen vltramoõtani diſtingũt an eſſet iq in⸗ mina:ſcilicet vbi imponit᷑ pena ſanguinis:vt hic in pꝛin⸗ .
ſcriptus accuſatoꝛ/⁊ tunc incidat᷑ in turpillianũ an no.⁊ cipio.et alia q́;tum ad ſe remittere poſſet vt in ſecũda ree
nõ: ſed de hoc nõ curo hic:qꝛ iam ſe inſcripſerat ⁊ in cau gula. nec ob.dicta.l.pꝛeſes.vt dixi. qꝛ ibi eſt alio modo .
ſa ꝓceſſerat. Aut queris de trã ſactione ꝓhibita vel ymiſ publicum. Item ibi alius adminiſtratoꝛ. Itẽ illud ꝙ ibi
ſa q;tum ad hoc:vt idẽ non poſſit ad accuſationẽ redire. cauſa trãſactiõis datur / debet eſſe rei publi.hic non.loqͥ 4
et dicit glo. qꝙ aut traãſigit in caſu hic ꝑmiſſo/⁊ non poteſt tur ergo hec lex q;tum ad hunc effectum vt reus habea⸗ .
idẽ in accuſationẽ redire. ſed alij ſic. aut loqueris ĩ caſu tur pꝛo confeſſo.vel non.vt.S.dixi.non qᷓ;dtum ad hoc:vt
Hic ꝓhibito ⁊ põt etiã idẽ ad accuſationẽ redire.ſed Ja. quis ſibi vel alijs pꝛeiudicet. ꝗ Item opp.ꝙ etiã eidem n
de arenis tenet ꝙ ſemꝑ etiã idẽ poſſit ad accuſationẽ re-⸗ non pᷣiudicetur:vt.l.iuriſgẽtium/S· ſi paciſcar.ff. de pa⸗ 4
dire. vt . dicã. Aut loqris an ſit ꝑmiſſa q;tum ad hoc vt ctis.Solu.trãſactio quãdo eſt permiſſa pꝛeiudicat traſi⸗ Trãſactõ 4
alij ad accuſationẽ redirenõ poſſunt/a tunc ſᷣm oẽs quo genti ⁊ non alij.quãdo non eſt permiſſa nulli pꝛeiudicat. qñ ẽ ꝑmiſ
cũq; caſutrãſigatur non fit alijs pꝛeiudiciũ.¶ Item ro Alij dicũt ꝙ trãſactio quãdo eſt ꝑmiſſa pꝛeiudicat omni ſa:an poſ⸗ 4
ad euidẽtiã: an hec lex loquat᷑ in trã ſactione an in pacto bus:ſed quãdo non eſt permiſſa pꝛeiudicat ſoli trãſigen⸗ ſit alicui K
Certe ᷣm opinionẽ illoꝝ qui dicũt hic fieri differẽtiã ſo ti. Alij ſoluũt ꝙ lex contraria loquit in pacto:hec in trãſ⸗ pᷣiudicare biſckſ.
lum ctum ad hoc:vt reus habeatur ꝓ cõfeſſo. vel nõ lo⸗ actione ar. dictel. pꝛcſes. Sed ꝗJa. de arenis.· tenet ꝙ nõ rphbihi
quitur regula ꝑmiſſoꝛia in traãſactione / et in pacto multo pꝛeiudicet vllo caſu quo ad ſe:vt. S. dixi. ¶ Expedita un inc i
foꝛtius. ſed regula ꝓphibitoꝛia loquitur ſolũ in trãſacti⸗ pꝛima regula venio ad eius exceptiones. Et op.ꝙ nõ ſo pp 4.
one ⁊ nõ in pacto:ſed ᷣm opinionẽ illoꝝ qui dicunt trãſ. lum in crime adulterij ſit pꝛohibitũ: ſed etiaʒ in crimine unpheeal
actionem ꝑmiſſam / vel ꝓhibitã q;tum ad hoc vt idẽ nõ raptus:vt.·j.in quibꝰ cau ſerui.pꝛo pᷣmi.lib.l.penul. So. Utum.
poſſit ad accuſationẽ redire vel poſſit:tũc loquitur tota dicunt quidam ꝙ oppoſitio eſt vera.ſed melius ſolue:vt 4.
in trãſactione vel in pacto:ſed ſᷣm opinionẽ illoꝝ qui di vltimo dicit glo. ¶ Item op. de. l. ſi maritus.S ſi negaue⸗ .
cunt phibitã vel ꝓmiſſam q́;tum ad hoc: vt et alius non rit.ff.de adulte.Sol.vt glo.qꝛ ibi renũciatio / hic pactũ. 4
poſſit ad accuſationẽ redire/vel poſſit: tũc pꝛima regula Tu dic m vltramontanos ꝙ nec ſibipꝛeiudicet: ibi ſed n
pmiſſoꝛia loquitur in trã ſactione ſed regula phibitoꝛia venire poteſt iure cõmuni cum alijs /⁊ alijs non pꝛefert᷑: e⸗
loquitur in pacto tm̃ ⁊ exponũt ſic. tranſigere vel paciſci ſed ibi ideo excluditur quia alius iam inchoauerat. be
id eſt trãſigẽdo paciſci. Ja. but. ¶ His pᷣmiſſis ad eu⸗ ¶ Item op. de. S. adultera.in aut᷑.vt nulli iudi. Solu. vt e
dentiã pone caſum in terminis hoc modo.Titius accu⸗ glo. Ael clarius ibi erat iam pena delicti impoſita.vnde ⸗
ſauit aliquẽ de crimine publico capitali querit᷑ an ſuper tranſigitur ſub pena non ſuper crimine. ¶Nunqd ergo hi
boc crimen poſſit trãſigi. Rñdetur ꝙ eſt tale crimen ex¶pma regula permiſſoꝛia loquitur etiã in pactoꝛ certe ſic. 1
quo imponit᷑ pena ſanguinis ⁊ trãſigi poteſt: excepto cri¶quia ſi eſt permiſſa trãſactio/multofoꝛtius ⁊ pactũ. Sed 4
mine adulterij. Aut eſt tale crimen ex quo nõ imponitur quid in ſecunda regula pꝛohibitoꝛia nũquid loquuur in
pena ſanguinis ⁊ traſigi nõ põt niſi in criminefalſi. h. d. pacto ·certe non: qꝛ licet ſit pꝛohibita trã ſactio. tñ pactũ r
¶ Op. ſit phibita trãſactio in omni caſu: vt. Lab accu poteſt fieri: vt l.furti.g. pactus. ff. de his qui not. infa. et u
Trãſactõ ſatione.ff. ad turpil. So.eſt ꝓhibita q;tum ad hoc vt ac⸗ ideo puto illã ſolam eſſe hic veram lecturã ꝙ hic quera⸗ n
qñ dicat᷑ cuſatoꝛ cadat in turpillianũ:ſed eſt ꝑmiſſa q;=tum ad hoc tur de tranſactione licita vel illicita:qᷓ;tũ ad hoc vt reus n
pꝛohibita vt non poſſit ad accuſationem redire.idem ßm glo. ⁊ eſt habeatur pꝛo cõfeſſo.vel non.Et exceptio que hic fit de le
ſeu ꝑmiſſa pꝓmiſſa tum ad accuſatum vt ſi traſigat in caſu pꝑmiſſo adulterio fit atrãſactione nõ a pacto. ¶ Item quero hec .
noõ habeatur ꝓ cõfeſſo. in caſu pꝛohibito ſic. ſed vltramo⸗ lex loquitur in crimmalibus publicis ied quid in pꝛius⸗ Trãſactõ hr
tani ſoluũt ſic. ꝓ aut accuſatoꝛ ſe ĩſcripſit ⁊ tũc ſi deſiſtat tis:an valct trãſactio ⁊ videtur ꝙ ſic:quia hic ſolum ꝓhi facta ĩ cri
cadit in turpilſtanũ aut ſe non inſcripſit/ et non cadit in bet in publicis. in contrarium videtur ꝙ non poſſit fieri minib⸗ b⸗
turpillianum. ſed de hoc hic non curo / quia hic ſe inſcri⸗ trãſactio: quia cõpꝛomiſſum fieri non poteſt: vt. l.non di uatis: an 9
pſerat et in cauſa pꝛoceſſerat: et ideo cadit in turpillia⸗ ſtinguemus.S. iulianus ff. de arbi. cum cõpꝛomiſſum hʒ valeat. n
num. ¶ Item op. ꝙ eo caſu quo eſt ꝑmiſſa pᷣiudicet oibus naturã trãſactionis:vt in aut᷑.vt differen iudi·S.j. Pꝛe⸗ nl
vt. leum qui·S. in popularibꝰ. ff. de iureiur. cũ ſi. Sol. xꝛ. terea licet pꝛiuatum ſit crimen. tamen quãdo agitur cri⸗
coõſfitetur oppoſitionẽ. Tu dic ꝙ ↄtraria loquũtur in ſen minaliter agitur ad publicã vindictã et ideo non poteſt
tentia æ iureiurãdo:quod nocet in oĩbus.hic in trãſacti: remitti. Pꝛeterea videtur caſus in.l.licitatioS. qð illi⸗ e
one vel pacto quod non nocet alijs:x eſt ratio:q; in iure cite.ff. de publi. ſuam ergo ciuilem pꝛoſecutionem poteſt l
publico eſt miht cõceſſa executio crimmis quaſi iniuria remittere ⁊ de ea cõpꝛomittere/criminalem nõ. Quid er⸗
ſit ulata omnius in vniuerſo non in ſingulos:qꝛ tẽtum go:certe diſputaui hanc materi in caſu foꝛtioꝛi:nam iu⸗ f
quilibet per ſe poſſet agere criminaliter ⁊ ciuiliter actio⸗ dex vigoꝛe ſtatuti inquirebat de crimine pꝛiuato / et cri⸗ in
ne iniuriarum:vt.l..S: vſq; adeo. ff. de iniurijs. quod nõ mine liquefacto offenſus remittit iniuriã nunquid tollit d
eſt hic. nam eſt tãtum vna iniuria illata omnibꝰ in cõmu inquiſitionẽ iudicis: dicebatur ꝙ non. ego dicebã ꝙ ſic. 8
ni: vt.l.manicheos.ð.de hereticis.⁊.lłſi quis m hoc.õ.de et pꝛobo ſic.quia iniuria fit in vniuerſo omnibus non in 4

myt dieng
Quedire
ec ſerino
W
quefir ſi⸗
umn go⸗
blpeſes
erpoſcatur
miniſtrato

cgis hie.

earenisd
quiafat⸗
Aulon⸗
Ncinpen⸗
ſecüdant⸗
lio moto
Alud
icnon b
us haber⸗
ad hocxt
etiäeidon
rffdepy
dicartraſ⸗i
vꝛeiudicn ci
licatommiſte
itraͤſigen
ec in trieſe
tenet nd
Expedi
p. noſ⸗
n crimmire
enul. So⸗
g ſoluen
ſi negen⸗
hicpagi.
cetibiſd
onprefett
oglerat.
Soln N
oſitapnte
unqgeng⸗
certeſe.
ti Gl
oqultur n
D tfi ad

ot ipf⸗D“

hic guere⸗
ocfas
ehiefid⸗
tlenoh 4
4ingein e,
ſolun h .
hoſtfe .

E xecutio ſingulari:vt dicta.l.manicheos:ſʒ criminis executio eſt
criminis cuilibet conceſſa/ſed non criminis remiſſio.ſed in pꝛiua⸗
cuilbet eſt tis non eſt niſi vna iniuria que mihi facta eſt/ mihi ſoli
ꝑmiſſa: ſʒ eſt queſitum ius:non autem rei publice aliqua iniuria fa
nõ remilſ⸗ cta eſt.⁊ idco licet ex ſtatuto detur iudici pꝛoſecutio vin
ſio. icte mee:vt poſſit inquirere.eſt tamen ius vnicuʒ ⁊ me⸗
um cuius ꝓſecutio mihi per accuſationem et iudici per
inquiſitionem eſt conceſſa:cum ergo ius ſit fundatum in
perſona mea poſſum illud remittere ⁊ quo ad ciuilem et
quo ad criminalem accuſationẽ ⁊ inquiſitionem:abſur⸗
dum eſt em̃ ꝙ ſubſt antia rei vel iniurie ſublata remaneat
eius imago:vt.il.j.in pꝛin.j.de lati.liberta.tollen.poteſt
ergo ſuꝑ crimine pꝛiuato fieri tranſactio per quam ciui⸗
lis pꝛoſecutio ⁊ criminalis accuſatio et inquuitio tolle⸗
tur.nec ob.l.abolitio.j.de abolitio.qꝛ loqᷣtur in crimie pu
blico. C Op.ꝙ crimen falſi debeat poni ſub pꝛima regu⸗
la cum imponat᷑ pena ſanguinis:vt·j.de falſa moneta.l.j.
So. illud eſt in caſu ſpãli in quo bene permittitur tranſ⸗
actio ex pꝛima regula:ſed quando iponitur pena depoꝛ⸗
tationis quod eſt regulare tunc eſt tranſactio permiſſa
exceptione ſecũde regule.⁊ ex hoc maniteſte pꝛobatur ꝙ;
pꝛima regula loquitur ſolum in capitali ex quo imponi⸗
tur pena ſanguinis/quia ſi loqueretur de moꝛte ciuili cũ
hec regularis imponatur in crimine falſi eſſet in eo con⸗
ceſſa trãſactio ex pꝛima regula nõ ex exceptione ſecũde.
Item quando imponitur pena ſanguinis eſt pmiſſa per
pꝛimam regulã non per exceptionem a ſecũda: quia pꝛi⸗
ma regula loquitur vbi non imponitur pena ſanguinis/
vnge non eſſet bona exceptio.Sed quare in crimine falſi
eſt permiſſa tranſactio etiam ſi ingerat penã ſanguinis:
NReſpõdeo vt glo.quia in eo plerũq; vertit᷑ dãnum pecu⸗
niarium:⁊ ideo lex concedit tranſigi.Conclude ergo ſic
ꝙ hec lex loquitur tota in publicis criminibꝰ. Item quã⸗
do loquitur de capitali hic ſumitur capitale pꝛo eo quod
ingerit penã ſanguinis. Item loquitur hec lex de tranſ⸗
actione permiſſa vel pꝛohibita quãtum ad hoc vt reus
hibeatur pꝛo confeſſo vel non.⁊ in caſu in quo eſt permiſ⸗

Trãſacti= ſa tranſactio multofoꝛtius ⁊ pactum. Sed quando pꝛo⸗

one ꝓhibi hibetur tranſactio non ꝓpterea pꝛohibetur pactum.vn⸗
taan intel de exceptio que fit de adulterio non fit a pacto:ſed a trãſ
ligat᷑ pa⸗ actione ⁊ hec eſt ipſa veritas.opoꝛtet nos tamen tenere
ctum ꝓhi⸗ aliã quã ponit glo.ſcʒ ꝙ in caſu permiſſo traſigẽs:⁊ ideo
bitum. nõ admittatur amplius:licet videatur abſurdum ꝙ quo
ad ſe poſſit/ grauioꝛa remittere:leuioꝛa non. Vltimo vt
oia colligas diſtingue:quia aut quero de pꝛiuatis:et tũc
gut quero de tranſigente/aut paciſcente:aut de compꝛo⸗
mittente.ſi de tranſigente:tunc eſt conſiderare quattuoꝛ
effectus.vnus an ſit permiſſa quãtum ad hoc vt reus ha
beatur pꝛo confeſſo.vel non.et dico ꝙ in quattuoꝛ caſibꝰ
reperio ꝙ pꝛo confeſſo habetur ſi tranſigat.⁊ ideo ad ali⸗
os non extẽdam:⁊ hij caſus ſunt in.l.ſi furti.⁊ in.l.j.ff.de
his qui no.infa.Aut q̃ris an valeat trãſactio qᷓ;tũ ad hoc
vt accuſatoꝛ nõ incidat in turpillianũ:⁊ dic ꝙ nõ incidit
pena turpiliani nõ hʒ locũ in crimĩbꝰ puatis:vt.l.ſi qͥs
repetere.S.ſi ſtellionatꝰ. ff. ad ſenatꝰ ↄſul.Si q̃rꝭ q;tũ ad
hoc vt non idem redeat ad accuſationem ⁊ dico ꝙ nõ da
tur ei pꝛoſecutio criminis in alium cõmiſſi. Si autem lo
quimur de pacto dico ꝙ eſt permiſſum ⁊ non habet᷑ reus
pꝛo cõfeſſo.nec incidit accuſatoꝛ in turpillianum.nec idẽ
nec alius poteſt ad accuſationem: vt dicta.l.furti:S. pa⸗
ctus.ff. de his qui not. infami.Attende tamen quia ſi ex
iniuria mihi facta oꝛit᷑ ius agẽdi rei publice nõ dico exe
cutionem tantũ:ſed ius agendi tunc tenet remiſſio quã⸗
tum ad me:ſed non pꝛeiudicat rei publice: vt.l.licitatio.
S · ꝙ illicite.ff. de publica.aut queris de cõpꝛomiſſo et cõ⸗
muniter tenet glo.l.non diſtinguemus.S.iul.ff. de arbi⸗
tris.ſcʒ ꝙ aut agitur ciuiliter ⁊ poteſt cõpꝛomitti:aut cri
minaliter ⁊ non:licet tranſactio in vtroq; ſcilicet ciuili ⁊
criminali fleri poſſet.⁊ eſt ratio differentie:quia quando
aliquid fit ad vnum effectum: ſi ille effectus ſequi non
poteſt illud fleri non debet:vt.l.hec ſtipulatio·S. diuus.
ff. vt le.no. ca. Sed ita eſt ꝙ compꝛomiſſum fit ad execu⸗
tionem criminis/quam executionem nõ poſſet facere ar⸗
biter quando agitur criminaliter: quia penam legalem
non poſſet imponere:ergo compꝛomitti non debet. Sed
trã ſactio fit ad remiſſionem delicti⁊ hoc fieri poteſt per
eum cui ius competit:ergo tenet tranſactio.ſi loquamur

in publicis criminibus:tunc aut loquimur in his in qui

De Tranſactionibus. Fo. LVII.

bus imponitur pena ſanguinis/vtũc aut q̃ris an ſit ꝑmiſ
ſa quãtum ad hocvt reus non habeatur pꝛo confeſſo ⁊ di

co ꝙ nõ hr ĩ caſu ꝑmiſſo:ĩ ꝓhibito vero ſic ⁊ ita loquitur

hec lex ſᷣm veram lecturã ⁊ ᷣm omnes:aut queris an ſit ꝓ
hibita vel permiſſa quãtum ad hoc vt actoꝛ cadat vel nõ
cadat in turpillianũ:⁊ dico ꝙ ſemper cadit.vt l.ab accu⸗
ſatione.ff.ad turpillia.⁊ ideo quãtũ ad hũc effectũ nõ lo
quitur hec lex. VUltramontanitamen dicunt ꝙ aut accu⸗
ſatoꝛ ſe iam inſcripſerat ⁊ dicũt ſi deſiſtat cadit ĩ turpu⸗
lianũ ſi nondũ ſe inſcripſerat non: aut queris an ſit ꝑmiſ

ſa vel pꝛohibita quatũ ad hoc vt idẽ poſſit vel nõ poſſit

ad accuſationẽ redire:⁊ tunc etiã loquitur hec lex ſᷣm gl.
qꝛ aut traſigit in caſu permiſſo/⁊ nõ poteſt idẽ ad accuſa
tionẽ redire:aut iĩ caſu pꝛohibito ⁊ poteſt. ⁊ hoc opoꝛtet
nos tenere poſtq; glo.dicit. Sed Jacob. de arenis tenet
contrariũ:qꝛ abſurdum videtur ꝙ poſſit crimina grauio

ra etiꝗ quo ad ſe remitterevt in pꝛima regula ſed lieuioꝛa
non vt in ſcdᷣa. aut queris an valeat trãſactio vel nõ quã

tũ ad hoc vt alius poſſit ad actionẽ redire/⁊ tũc non loqͥ

tur hec lex:qꝛ ſiue in caſu permiſſo tranſigat ſiue in ꝓhi⸗

to non pᷣiudicat alijs / licet quidã dicunt ꝙ trãſactio no
cet alijs pactũ nõ ar.l.pꝛeſes.S.eo.qð nõ eſt verũ vt dixi
⁊ hec in pꝛima regula in eius exceptione.ſ.adulterij.dic
ꝙꝓ aut volo facere locũ alijs ⁊ poſſũ.vt.l.ſi maritꝰ.S.ſi ne
gauerit.ff.de adulter.aut volo tranſigere ⁊ tunc aut volo

traãſigere ſuꝑ delicto ⁊ nõ poſſũvt h̊ ⁊.l.de crĩe.j.de adul

te. Pactũ tñ gratuitũvʒ vt reꝰnõ hr̃et᷑ ꝓ cõfeſſo.vt.l.fur
ti · S pactus.ff.de his qui not.infa.⁊ exceptio adulterij q̃
hic fit/fit a trãſactione nõ a pacto aut volo trãſigere ſuꝑ
pena iã impoſita ⁊ poſſũ.vt in aut᷑.vt nulli iudiS· adulte
rã. Hec ob.pꝛedictis in aut.vt liceat ma.⁊ a·S·penult.qꝛ
illa clauſula nõ refertur ad crimẽ adulterij: vt dicit glo.
Si autẽ loqmur ĩ criminibꝰ ĩ qbꝰĩgerit᷑ pena ſãguĩs ⁊ſit
ĩ ſcðᷣa regula:tũc regłarit᷑ trãſigi nõ põt/paciſci ſic.vt di
cto · S· pactus.fallit in crimine falſi:⁊ rationẽ.S.dixi.⁊eſt
ibiglo. Jacob. Butrigar. .
Ad ditio Hec lex ſᷣm bar.eſt ſubtilis ⁊ ſingula.et
E1 eius diſtinctio nõ reperitur alibi in iure
ſm Bal. hic:⁊ eſt materia vtilis ⁊ quotidiana apud nos
⁊ ſᷣm pau.de caſt.hic frequenter accidit inter heredes of
fenſi ⁊ offendẽtẽ fieri cõcoꝛdiã data pecunia / vt pluries
vidi in patria mea ibi vxoꝛ de facili data ſibi pecunia ſe
deſiſtit ab accuſando occiſoꝛem mariti /idẽ de filijs vidi
Notabis ex hoc tex.pꝛimo regulã permiſſiuã ꝙ in omi⸗
bus delictis publicis ingerẽtibus penã ſanguinis licitũ
eſt traſigere vł paciſci:qꝛ licitũ ẽ cuilibʒ redimere ſãgui Trãſige⸗
nẽ ſuũ.l.ij.f de bo.eo.qui moꝛ.ſibi.cõ.ideʒ dicas in acto⸗ re ſeu pa⸗
re ſᷣm bar.⁊ alios hic:qꝛ eadẽ pena puniri debet ſi non ꝓ ciſci licitũ
bet ſicut reus.l.fl. de accuſatio. ideo ſibi pari modo eſt eſt in oĩbꝰ
permiſſum ſuũ ſanguinẽ redimere ſᷣʒ Jaſo.may.hic poſt delict pu
pꝛedictos doctoꝛes. Limita tñ ꝙ iſta regula non habet blicis ige
locũ de iure canonico cum non imponatur de iure cano. rẽtibꝰ pe⸗
pena ſanguinis.glo.in.c.pᷣuaricatoꝛ.ij.q.iij. Inn.in.c.cũ nãſãguis.
opoꝛteat.de accuſa.ex ⁊ in.c.crimina.de colluũ.detegẽ.ex gun

⁊ ſic ceſſat ratio huiꝰ tex.⁊ regule.S.relate.ex iſto tex.hic

reſponde per Jo.fab.hic ad·c.ij.ex de pe.⁊ dic hic ſuper
iſto paſſu per Jaſo.may.in.ij.col.vᷣſicu.ſecũdo aduerte
⁊c.quare in adulterio non eſt permiſſa tranſactio dic vt

hic per doc. Cy. Bal. Jaſo. may. Limita vt hic per Ja⸗

ſo.may.pꝛoſequi vt hic per eum.
P Bb⸗ 2 ete tu Quãdo dolꝰ dat cau⸗
A p. XY ſam tranſactionireſci
ditur auxilio replicationis vel actionis de do
EASAo hoc dicit. —
¶ LSp.ꝙ ſi poſtea ĩſtr̃m reꝑiat᷑ reſcĩdat᷑ trãſactio. vt.l.ĩ⸗
peratoꝛes.ffde re iudi.So.vt glo. Itẽ opp.ꝙ de dolo
actio nõ poſſit locũ hr̃e:qꝛ ſi aduerſaria ſubſtraxit inſtr̃a
hʒ locũ furti:ergo nõ hʒ locũ actio de dolo. vt.l.j.⁊.ij.ff.
de crimi.ſtel.So.vt gl.qꝛ ſine furto fuerũt ſubſtracta qð
fuit altero de duobꝰmodis ſᷣʒ gl.vltramõtani ⁊ alij qͥdã
dicũt cõpetere de dolo ⁊ furti.nã actio q̃ dat᷑ ĩ ſubſidiuʒ
tũc demũ deſinit ↄpetere cũ ſuꝑeſt qͥ ↄpetat ad idẽ /ſecꝰſi
ad aliðↄpetat.vt.l.i ꝓuiĩciali.ĩ pn.⁊ibi ð h.ff.ð oꝑ.no.nũ.
ſz ita ẽ ꝙ actio ð dolo dat᷑ ad ĩtereſſe/ actio furti ad penã
ergo ſe non ĩpediunt /ſed certe ipſi male dicunt:qꝛ poſtqᷓ;

dolus cadit in ſpeciale nomẽ delicti non agitur de dolo
vt. S. dixi. Alij dicunt ꝙ actio de dolo nõ ſe cõpatitur cuʒ

alia actione non famoſa/ſed cuʒ alia famoſa ſe: vt actio

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

furti qð nõ placet ea rõne qua pꝛima:⁊ ideo tene ſolutio

Cõtractꝰ
an valeat
vbi dolus
dat cauſã
cõtractui.

nẽ glo. ſi vis. Vel dic ꝙ eſt dolus ãtecedẽs cõmiſſus ĩ cõ

tractãdo ⁊ ille ꝓducũt actionẽ furti:ſed ille dolus ante⸗
cedẽs cauſat hodie trã ſactionem qꝛ occultãtur inſtrumẽ
ta ⁊ non parit actionẽ furti:qꝛ aſſidua cõtractatione non
fit furtũ /ſed actionem de dolo michi pꝛoducit:⁊ ſic ſunt
diuerſi doli:⁊ hoc mihi videtur equius.ſ Itẽ op.ꝙ ſi do
lus dedit cãm contractui ipſo iure cotractusnon teneat.
vt. l. elegãter. ff. de dolo. So.vt glo.¶ Itẽ oppo.ꝙ in trãſ
actione que eſt ſtricti iuris dolus interueniens eã viciet
ipſo iure.vt.l.ĩ ſumma.ff. de cõdi.indebi.So.vt glo.et cõ
clude ſic: qꝛ in contractu bone fidei ſi dolus det cãm co⸗
tractui ipſo iure non tenet / ſed ſi ad traditionẽ ſit ꝓceſſũ
agitur actione de dolo.Si vero dolꝰ det cam contractui
ſtricti iuris regulariter tenet cõtractus:ſed agitur actio⸗
ne de dolo:fallit in trãſactione in qua ſi eſt dolꝰ in reo bñ
tenet trãſactio.Sed reſcinditur vt hic:ſed ſi eſt in actoꝛe
dolus ipſo iure nõ tenet.vt.l.ĩ ſumma.ff.de condic.inde.
Sea vltramontani dicunt ꝙ non eſt fieda differẽtia ĩter
reũ ⁊ actoꝛẽ nec inter cõtractus bone fidei ⁊ ſtricti iuris
qꝛ ſemper tenet contractus /ſed agitur ad reſcindẽdum:
12tractus habet ſui ſubſtãtialia lʒ quedã q̃litas faciat
vt veniat reſcindẽda. Pꝛeterea dicunt ipſi foꝛtioꝛ eſt rõ
dominij qᷓ; actiõis qð ꝓbat᷑ ſic: qꝛ ſuper libero homine
facta venditio ĩpeditur dñij trãſlatio:non tñ impeditur
naſci obligatio vel actio ſi hentes fuerũt ignoꝛãtes.vt
l. liberi.ff.de Zhen. emp.foꝛtius ergo impeditur dñiũ qᷓ;
obligatio ⁊ actio / ſed certũ eſt dicũt ipſi ꝙ ex inutili con
tractu ⁊ doloſo trãſfertur dñium ⁊ ſᷣm citramõtanos:er
go muito foꝛtiꝰ dʒ ex eo naſci obligatio ⁊ actio naſcitur
ergo ⁊ tenet cõtractꝰ:ſed nõ venit poſtea reſcindendꝰ au
xilio actionis vel replicationis doli.Sed certe ipſi male
dicunt qꝛ licet in oĩibus gctibus requiratur bona fides ĩ
bone fidei requiritur ꝓ ſubſtãtia contractꝰ.vt.l.bonã I⸗
de ac.⁊ obli.in alijs requiritur vt adminiculum ⁊ q̃litas
ſi ergo interuenit dolus ĩ ↄctu bone fidei tollit bonam ft
dẽ.vt.l.ꝙ nerua.ff depo.ergo non eſt verũ ꝙ aſſint ſubſtã
tialia contractꝰimmo deficiũt:ergo non tenet cõtractus
NHec ob.rõ ipſoꝝ de dñio:qꝛ ꝓhibitio operatur circa illð
ad quod tẽdit:ſed in libero homine ꝓhibitio eſt oꝛdina⸗
ta ad impediendũ dominij tranſlationem:quia in libero
homine non poteſt dari dominium: ſed non eſt oꝛdinata

pꝛohibitio ad contractũ impediendũ: æ ideo contractus

tenet inter ignoꝛantes ⁊ cõtractus ꝓducit obligationem
⁊ obligatio actionẽ.vñ hoc non contingit ꝙ potentiꝰ im
pediatur dñium q; obligatio vel actio:ſed qꝛ pꝛohibitio
quandoq; oꝛdinatur advnũ qñqʒ ad aliud. Oꝛeterea lex

dicit vbi dolus dat cãm contractui bone fidei ꝙ nullus

eſt contractus.vt.l.elegãter ·S·j.ff.de dolo.ſed nion eſt cõ
tractus ergo nec obligatio que ex ea naſci dʒ /nec actio q̃
ex obligatione oꝛitur / nec eſt verũ ꝙ ex inutili contractu
dominium trãſferatur:ſed ex voluntate dñi pꝛetextu cõ⸗
tractus qui putat᷑ valere ⁊ nõ valet:nã erroꝛ cauſe volun
tatem dñi non remouet.vt.ff.de condi.inde.per totum:⁊
bene eſt verũ ꝙ ſi ſubſtãtialiter contractus adeſt ꝙ tenet

vñ dic ꝙ aut conſideras contractum bone fidei ⁊ tũc cuʒ

in eo de ſubſtãtia requiratur bona fides dolus interueni
ens eã pꝛiuat ⁊ nõ deficit ſubſtatia:⁊ per ↄñs ⁊ contractꝰ
ſed in ſtricti iuris bona fides requiritur vt quoddam ac
cidens:⁊ ideo ſi ceſſet bona fides quod eſt accidens non
tollitur cõtractus ſed agitur ad reſcindendũ. Modo di⸗
cũt vltramontani ꝙ non debet diſtingui an dolus ſit in
actoꝛe an in reo cũ diſtinguamus contractũ bone fidei a
ↄtractu ſtricti iuris ⁊ vna diſtinctio videtur aliã tollere:
quid ergo: ego poſſuʒ dicere ꝙ in cõtractibusbone fidei
dolus dans cauſam contractui ipſum viciet ipſo iure ſi ĩ
cidit in contractu nõ:ſed ĩ ſtricti iuris:regulariter dolus

dans cauſam cõtractui nõ viciat ipſo iure ſiue ſit in acto

re ſiue in reo:ſpeciale eſt in tranſactiõe q̃ licet ſit ſtricti iu
ris /ſi dolus in actoꝛe eſt ipſo iure nõ tenet.vt.l.in ſũma.
ff.de cõdi.inde.ſed ĩ reo tenet ſed reſcinditur vt hic. Vel
verius dic ꝙ quidã dolus cõmittitur in litigando non in
tranſigendo:⁊ tunc ſi eſt in actoꝛe trãſactio poſtea facta
non tenet ſed in reo ſic.vt dicta.l.in ſumma.vel quidã cõ
miſſus eſt dolus in tranſigendo:⁊ tunc ſiue ſit in actoꝛe ſi
ue in reo valet /ſed reſcinditur vt hic. .
Add 7 Vec lex eſt ſingu. m Bal. Ex qua patʒ
Ad dirto *ꝙ trãſactio facta bona ſide non reſcin⸗

ditur etiã per iuſtrumenta de nouo reperta: ita amplia.
Il.fratris. S. eo. ̃m Bald. Saly. qꝛ eſt impoſitus vltimꝰ

finis liti ⁊ ſic pꝛobationibus:nam poſt lit finitã ampliꝰ

pꝛobationes non admittuntur. adde ꝙ alia rationem aſ⸗

ſignat bal.in.c.j.ad fi.ex eo.per illũ tex.quẽ ad hoc repu

tat no. dignum ⁊ mirabilem quia facta trãſactione bona
fide omnia inſtrumenta ⁊ iura ſũt ipſo iure caſſa ⁊ irrita
ideo cum ſint annullata non poſſunt tranſactionem ifrin
gere:⁊ ille tex.eſt ad hoc melioꝛ qui ſit in iure ſᷣm Bal. in
rub.ex eo.in.iij.col.Limita regulam huius tex.quando
tranſactio eſſet facta pꝛetextu iuramẽti neceſſarij falſi:qꝛ
tunc poteſt retractari per inſtrumenta de nouo reperta ſi

cut ſententia glo.eſt no.in.l.ſi ex falſis inver.pꝛecibDimus

ad flieo.quam glo.reputat ſingularem pꝛo limitatione
huius legis do.Alex.in.l.admonendi in.v.col.vbi dixi.
ff. de iureiuran.

. —

BItunm de die h. d. .
N RN. ¶ DSp. de.l. gracch? de adulte. So. aut diſcre
tio nõ variat᷑ ex tẽpoꝛe:⁊ ideo nõ viciãtur acta vt hic:ſʒ
delictũ bene aggrauat᷑ ex tẽpoꝛe vt ibi.¶ Itẽ op.de · S. ſe
debũt.in aut᷑.de iudi.Sol.nõ tenẽtur iudices ſed ere niſi
vſq; ad veſperas vt ibi.poſſunt tñ ſi volunt ſtare etiaʒ de
nocte ſi volũt vt hic/⁊ ita vidi de facto ſeruari:quia vidi
ferri ſententiã in media nocte. H .
dd iti Ex hac lege adde ꝙ tranſactio ⁊ ſentẽ⸗
. ltio. tia equiparantur.Adde ꝙ fallit vno no.
caſu:quis ſuper his que dependent ex teſtamento nonva
let tranſactio niſi inſpectis cognitiſq; verbis teſtamenti
l. de his.ff. eo.l.j.in pꝛincip.ff.quẽadmo.teſta.aperi.ᷣſicut
nec valet iuramentum gloſ.in.l.fina.in glo.ij.j:de rebus
credi.Et tamen iſto caſu valet ſententia:gloſ.eſt no.in.l.
iij · S· item ſi ipſe inverbo euicerit.ff.ſi cui plus qᷓ; per.l.fal
ci.quam ibi notant Ange.⁊ Inno.eam etiam notat.Ale
xand.in.l.ſub pꝛetextu.la.j.S.eo.⁊.in.l.imperatoꝛes.ff. de
re iudica. In ſecunda parte habes ꝙ actus qui flunt ſo⸗
lo conſenſu.ita valent facti de nocte ſicut de die.vt hic.⁊
l.ad teſtium poſſ.ff.de teſtamen.Aduerte tamen ꝙ inſtru⸗
menta facta de nocte/niſi ex cauſa neceſſitatis ſunt ſuſpe
cta pᷣm Bal.in.c.j.in penul.col.de fide inſtrumen.adeo q;
ſi notarius dicat inſtrumentum factum de die / ⁊ erat de
nocte pꝛopter hoc inſtrumentum non redditur falſum:
quia intelligitur de die natu.xxiiij.hoꝛarum /vt in.l.mo⸗
re.ff. de fer.ᷣm Inno.in.c.conſuluit.in ft.de offic.delega.
Bal. ⁊ Pau.dẽ ca.hic.Bal. Ange.⁊ moder.in.d.l.moꝛe.
3 mol.in.l.qua etate.ff.de teſtamen.idẽ feli.in.d.c.con⸗
uluit Bal. in. c. ij. de ferikss. “
è—ê G m ea Simulata non valent:ſed vera
72 * cr Glart. Po. tria diliaeter
Es: n iſta materia tria diligẽte
S Add itio nota valde vtilia:pꝛimo ꝙ in
ſtrumẽtum ſimulatum eſt tanqᷓ; coꝛpus ſine ſpiritu quia
cõſenſus eſt remotus ab actu:ita egregie ĩquit bal.i.lł.j.j⸗
plus vale.ꝙ agi.ideo tale inſtrumentũ nõ retinet ampliꝰ
nomen ĩſtrumenti ita no.bal.in.l.pᷣcibus per illũ gex
pꝛobatio.⁊ in.l.ᷣfi ·Sin cõputa.:j.de iure delibe.⁊ in.l.ſinõ
ſoꝛtẽ in pᷣn.ff.de condi.ĩde. Jo.de imo.in.l.ft.ffa qui.ap⸗
pel.nõ li.⁊ in.c.cõtingat.in ſcdðᷣo mẽbꝛo.ff.de iureiu.hinc
eſt ꝙ ſtante ſtatuto ꝙ cõtra inſtrumentũ nulla exceptio
poſſit apponi:tñ ſemper põt opponi quod eſt ſimulatum

pm Bar. in.l.j ·S. ⁊ parui.ff.ꝙ vi aut clam Bald.iĩ.l.j.vbi

limitat·.plus valere ꝙ agi.⁊ in.l.ita nobis pudoꝛ.j de a⸗
dulte.do.Anth.de bu.⁊ alij.i.c.itẽ cũquis.de reſt.ſpolia.
Secundo aduerte ꝙ ↄctus ſimulatꝰ adeo eſt nullꝰipᷣo iu
re ꝙ etiã ſi apponat᷑ iuramẽtũ nõ firmat᷑ iuramẽto: ĩmo
etia iuramẽtũ eſt nullũ.gl.eſt ſin.ĩ.l.ẽptio.⁊ ibi bal.⁊ alij
plꝰvalere ꝙ agi.quã gl.ad h̊ reputat ſingularẽ.panoꝛ.
ĩ.c.ad noſtra.iĩ.vj.col.de emp.⁊vẽ.de cuiꝰvᷣitatevide per
bal.i. l.j.ĩ.j.col.jde oper.lib.ꝑ bal.⁊ ange.i.lfi.ff.qͥ ſatiſ.
cog.p bal.i.l.rogaſti · S. fl.ĩ vlt.col.vbi limitat.ff.ſi cer.pe.
ang.i.l.ij.j·de dot.cau.nõ nu. Imo..l.nemo põt.ff. de le.
I.cano.in.c.cũ ↄtingat.de iureiu.Tertio aduerte ꝙ ſimu

S 4 Tantuʒ valent fa
RZ On minoꝛem.as de nocte quan⸗

Sniĩa a iu
dice lata
de nocte
valet.

Tranſla⸗
tio ⁊ ſnĩa
eqᷣparant᷑

Dde

latio nõ põt liqde ꝓbari:iõ ſufficiũt vᷣiſiłes ↄiecture ſicut Simula⸗

2

iĩ dolo.l.dolũ.j de do.ita ꝑ aliq̃ vulgaria ↄſuluit paul.de tio an poſ
ca.ĩ ↄci.lxxxij.qð ĩcip.viſis his q ſuperiꝰallegãtur ĩ vlt. ſit pꝓbari.

col.⁊ ĩ cõcil.cccxxvj.qð ĩcipit in cã mota.vide hic pꝑ Ja⸗
ſo.hic plene pꝛedicta confirmantem. bJa:

gicl⸗C
ou re⸗
tchri tin

srous
petut de⸗

Hu

angs
1 Vlin
i aol⸗
inmn
lboeftn
one bofe
atint
Memif,i
InBal
1 glence
ffelige
ofepertaf
Lecipinns
inttatone
rbidi

Wlentft
Gdkequan⸗

autdi
Wenen
degſeb
ſederniſti
eetize
iguigpil

0ſentd
it vnono to
Nononnach
eſtament
pert ſiat
de febus
Atnonnl.
iöperl,
otat. Ae
oresffh
jfluntſo⸗
bpthic
ginſtnn⸗
unt ſuſpe
adeog
erat de
falſun:
inl. mo⸗
cdelege
dl more.
..c Col

nſedvens

tdligte
zinogin
rituquir
baliliſ⸗
etanpl
jterſde
inl ſino
qula⸗
eiu hiſe
excchti⸗
gulatun
Alj. w
orſder
fei.
lißoin
ito: ine
balcui
Eanon⸗

Z Tranſactio non reſcinditur ex p⸗
matoꝛ. iatione e n heabu⸗ 1 6
Fa gESςTranſactio facta ſuper
MKanlactio. renõ poꝛrigiturad
S= pꝛeiudiciuʒ ſuper alia.hec lex legitur duobus

De Tranſactionibus. Fo. LVIII.

.aâà modis: vt in glo. Is bu.

actionem. hoc dicit iac. cuz.l.ſi quidẽ e. Hec
lex loquitur in indebito: ſʒ.l.ſi quideʒ. loquitur

in debito.

Indebi⸗
eu ſolutuz
ex catraͤſ⸗
actiõis nõ
repetitur.

¶ Nota ꝙ indebitum ex cauſa tranſactionis ſolutũ non

repetitur.¶ Itẽ nota ꝙ cui denegatur exceptio multo foꝛ
tius eius actio:ſicut econtra cui datur actio multo foꝛti

us exceptio:vt.l.cui damus.ff.de reg.iur.C.l.j·S· ꝙ ait.ff.

de ſuperfl. H
¶ Op.· ꝙ poſſit repetere:vt.l.ſi qͥd poſſeſſoꝛ.ff. de peti. he⸗

redi ⁊ attẽde qꝛ gl.aſſignat ↄꝛium ad.,l.ſed ad ſubaudituʒ
⁊ dic ꝙ ab eo cui ſoluit repeteret ſi eius nomine ſoluiſſet

vt in contrario:ſed hic pꝛopꝛio nomine ⁊ ex pꝛopꝛia obli⸗
gatiõe ſoluit. Itẽ ad idẽ op.de.l.ſi tibi·S· fi.ff. de pactſ.
So. vt pꝛecedens contrarium.¶ Item op.dc.l.ſi ex duo⸗
bus. ff. de tu. ⁊ ra.di. So. vt.S. —ðWD

7

