inſtitui vt hic. Eodẽ modo nõ hʒ teſtamenti factionem

actiuã hoc eſt non poſſet facere teſtamẽtũ.l.eius quiS· j.
ff. de teſta. IAſtam legez limita octo modis vt hic habes
plene per Yaſo.

8
=
„☚ „
8
„

. . . =
yt in.l.ceterum.ff. de verb.ſign.⁊ in.c.j.de teſt.⁊ in.c.quã
qᷓ; de vſuris.li.vj.Limita tamen iſtud dictũ huius legis
tribus modis:vt hic videre poteris moder.

èW Vulgaris ſubſti
6 N . m peop 0 nas. tutio facta cõmu
VRRni ſeruo teſtatoꝛis ⁊ alterius ſi putauit liberuʒ
vnum ſignificat / ſi putauit ſeruum aliud ſigni
ficat.h.d. ¶ Incipio a magna glo.q̃ declarat tex.⁊ tres
ſunt caſus:qꝛ aut diſpoſuit de eo vt de ſeruo:aut vt de li⸗
bero diſpoſuit ⁊ hij caſus ſunt hic. ¶ Sed quid in dubio
dic vt glo.q̃ hic non determinat/ſed allegat ꝓ ⁊ õ.ſed in
ſti.de vulg.⁊ pup.ſub.multũ de hoc diſputat ⁊ querit an
veritas debeat attẽdi:an opinio teſtatoꝛis/⁊ puto ꝙ opi
nio teſtatoꝛis pꝛeualeat:qꝛ ʒʒ id quod teſtatoꝛ opinatur
ſᷣm illud diſponit.vt..e.l.ſi pater.⁊.l.nec auus.⁊.ff.de cõ
di.⁊.de.l.falſa.⁊.l.cũ tale·S.falſam cãm.vbi ergo eũ noĩa

uit libertũ ⁊ putauit eũ liberũ ⁊ vt de libero diſponeret.

Modo venio ad glo.ſecundam ⁊ caue: qꝛ pꝛima pars
loquitur in teſtatoꝛe errante vſq; ad verſiculũ ſi autem
ſciſſet. Secũda pars glo.loquitur in teſtatoꝛe ſciente.
¶SOppo.ergo ⁊ videtur ꝙ teſtamentũ nõ valeat.vt.l.ne
q;S.·ſi ſeruum pꝛopꝛiũ:ff.de mili teſta.So.vt gloſ.in pꝛi
ma ſolutione⁊ eſt ratio:qꝛ qñ eſt pꝛopꝛius teſtatoꝛis non

põt alij q̃rere:qꝛ noluit teſtatoꝛ ſibi non qꝛ ſeruus.Sʒ ve

nientibus ab inteſtato q̃reret:⁊ ideo viciat᷑ inſtiiutio. Sʒ
qñ eſt cõmunis teſtatoꝛis ⁊ alterius poteſt alteri dño ac
quirere.¶ Itẽ op.ꝙ aliter diſtinguat᷑ in ſeruo cõmuni.vt
l.j..de cõmu.ſeruo ma.So.aut errauit teſtatoꝛ/qꝛ puta⸗
uit liberũ ⁊ erat ſeruus:⁊ tunc nõ tenet inſtitutio / vt hic.
qut non errauit:⁊ tunc aut erat ſeruus alienus:⁊ certũ eſt

do ſeruo alieno:⁊ ideo dño ſuo q̃ret hereditatẽ:aut erat

pꝛopꝛius ⁊ tunc inſtituendo videtur ei dare libertatẽ.vt

l.j· de neceſſa. ſeruis:aut erat cõis:⁊ tuncolim non po⸗
terat eilibertatẽ dare hodie põt.vt.l.j.j.de cõmu.ſeruo.
ma.i Modo quero quid ſi ſeruus coacte adimit de iuſſu

domini an valet aditio:⁊ dic ꝙ ſic.Hec obſtat.l.qͥ in alie
na.qꝛ ibi loqᷣtur in libero non in ſeruo qͥ ꝓteſtatus erat ſe

88 Appellatio reſidui totũ cõ
Ater tuus.h acs⸗
9 EiA& Ex hac lege habes ꝙ appella
Ad d itio tione reſidui totum continet᷑

nolle adire. Itẽ op.de.il.fi.in pᷣn.j de vulg.⁊ pupil.So.
vt glo. Butrigar. ,
M t Erroꝛ circa id qð habet pꝛiua
8 ater. re et voluntatẽ ⁊ mentẽ diſpo
ionem vitiat. h. d. ¶ Sed qͥd in dubio. dic vt
¶Wodo Spponi. c talia verba nonvitient inſtitutionẽ
vt.l.his verbis.ff.eo.So.ibi nõ errauit ſed impijſſime lo
cutus.Sed ↄ hoc videt᷑.l.quotiẽs.ff.de heredi.inſti.So.
aut teſtatoꝛ errauit ⁊ vitiatur inſtitutio:aut teſtatoꝛ non
errat ſed incõgrue loqᷣtur:⁊ tunc aut incongrue loquitur Teſtm̃ an
ĩ ĩſtitutiõe:⁊ tunc aut ſtat in verbis gñalibus:qꝛ dicit ſo⸗ vitiat᷑ ſite
lũ ille filius impijſſimꝰ ſit heres ⁊ tenet inſtitutio.vt.d.l. ſtatoꝛ ĩcõ⸗
his vbis.aut deſcẽdit ad ſpãlia:qꝛ dicit ille filius impijſ grueloqt.
ſimus qͥ voluit me occidere ſit heres:⁊ tũc non tenet iſti⸗
tutio:vt.d.l.quotiẽs.Aut loqᷣtur incõgrue in exheredati
one ⁊ vitiatur ſiue ſtet in gñalibus verbis ſiue deſcẽdat
ad ſpãlia.vt.l.poſthumus ·S.·cũ ita.ff.de liber.⁊ poſthu.⁊
eſt ratio.qꝛ fauoꝛesampliatur ⁊ odia reſtringũtur.ſ Itẽ
op.ꝙ erroꝛ nõ vitiet diſpoſitionẽ.vt.l.eũ qui.ff.de iiurijs
o.ibi habuit animũ delinquẽdi lʒ non in illũ ⁊ ibi ſpã⸗
le ne maleficiũ remaneat ĩpunitũ. Modo q̃ro ad quem
HræW1 deuoluatur hr̃ditas. RBñdeo ad veniẽtes ab ĩ

E.

INI. teſtaton lla eſtvera. ſtatfihig: ſehch
NEA Vxoꝛ non eſt affinis: ſed c
AAGnideo nitatis io.
2. . 4 Inſtitutus cre
u₰P0sſandi debitum illud non poteſt exigere. hoc
a, A&dicit. Butrig.

Quis nõ poteſt loco fratris
D Ec ap ud adoptari.hoc dicit Jacobꝰ

Butrigar. Coltegimm
—2 Collegium non ſpeciali
2 Ollegium.er appꝛobatum heredi
tatem non capit.hoc dicit Jacobus Butriga

Xx traneum BGlo. voluit ſoluere oppo
gS rP . ſitionẽ quan ſignat: 7 10
VeeRſigna ſic videtur ꝙ iſte nõ poſſit eẽ heres: quia
aut vult eẽ dũ viuit ⁊ nõ põt:qꝛ nõ venit condi
tio:aut poſt moꝛtẽ ⁊ nõ põt ipᷣe qꝛ moꝛtuꝰ nec eius heres
qꝛ hr̃ditas non adita nõ tranſmittitur.vtij.de cadu.tol.

5S. ſinaũt.Huiꝰ timoꝛe ſunt hic plures opiniões in ſpnma·

glo.¶ Itẽ op.ꝙ aliter diſtinguat᷑. vt.l.ſi cũ hrs.ff.q di.
le.ce.So.vt glo.Cõtra quã op.de l.libertas.ff.de ma te.
2?.l.ticio.de vſufruct.⁊ So.vt gloſ.qꝛ ſpale ĩ libertate ne
Vzreddatur inutilis ſʒ ĩ moꝛte dʒ cõpetere:atũcſt
Kniri ⁊ idẽ in vſufructu eadẽ ratione.

Ec per ſe. Auinon capiper ſenee⸗

——= Inſtitutus in re certa nullo
Bo ti ens. alio vniuerſaliter inſtituto
hẽtur loco vniuerſalis heredis alłs loco lega⸗ Inſtitut⸗

teſt. vbi dicit ꝙ dʒ filius habere iure inſtitutionis q̃rtã q̃ nullo alio
re eſt hic cũ inſtitutio inrecerta nil operatur ꝑ hanc legè vliter iſti
ſed loco legatarij eſt. Rñdeo pᷣm Ja. de are.⁊ bñ ꝙ eſt ra tuto anba
tio:qꝛ eſt honoꝛ filio vt ſit inſtitutus vel alłs fit ei honoꝛ beat᷑ loco
vt. l. ij. ff. de le. ſtan. Odofre.dicit ꝙ rõ eſt:qꝛ hẽbit locũ vlis here⸗
ius accreſcẽdi ſi ałs fuerit inſtitutꝰ ⁊ repudiet qð nõ pla dis.
cet cũ ſit loco legatarij.dñs Mar.dicit ꝙ aut fllius eſt ĩ⸗
ſtitutus ex re certa ⁊ hẽtur vt vniuerſaliter inſtitutus vt
in contrario.⁊ eſt ratio:quia ſemper aut habet quartam.
aut reducitur ad quartam per ſuppletionemvt.l.ſcimus.
S.repletionem.S.de inoffi.teſta.⁊ ſic ſemper habet quar⸗
tã hereditatis.aut eſt extraneꝰ inſtitutus ex re certa ⁊ hẽ
tur loco legatarij / vt hic:⁊ ita ĩ filio hẽbit ius accreſcẽdi
⁊ ſic cõcoꝛdat cũ opi.Odofre.qð nõ placet vt dixi.Nec
ob. vᷣba dñi Mar.qꝛ filius hʒ quartã bonoꝝ non heredi⸗
tatis:nꝗ habet deducto ere alieno.vt.l.papinia:/S:quar⸗

ta.ff. de inoffic. teſta.

£

EN IiB Non eſt homo ita ſu
. 4 Bm in libꝛ is pinꝰ qui ignoꝛet no⸗
Vmen ſum. hoc dicit. S
SAX„“(LNMota ꝙ de natura appellatiuoꝛũ eſt ꝙ ſuſti⸗
nẽt᷑ ſi poſſunt ꝓpꝛie vel impꝛopꝛie operari al's viciantur
⁊ ita eſt hic de nomine heredis. .

kkölines

tarij. h. d. ¶ Op. de aut᷑. nouiſſima.S.de inoffi ĩ re certa

btrurus⸗
niet no
nlot pop.
lſchtlen⸗
abiinir
tus irece
ſgoaibi
gocitur.
nrlocoleg
merepern
ſioꝛ ſoluti
—
Pa.
into
Ncheunſſe
nlepecſip
nnehe de
gosdreſpi
Coadlis
ſchecrayr
ſa.ij.
Barto op
gerhic.

De

S

toantſennn
t ncngeſi
Kalbusggel
Netiſfinini
dictſle fluine⸗
drtſchentnti⸗
coreſeint
Ferdisſte it
fdelbatcct,
tanefnhimg
tlei W
Bnon nlitite
Wocoifalan
ideo d win

lon eſtafinigſit

di ſtinm
ditoꝛaßin
npoteſt exigene

poretlocnft
mihoc der ge⸗

Olegiun onſrit
7 gpprctum iet
cit Jocohpn

lovoluitſuntg

lone quifiſe 4—

öpoſſteihena
pot:enopenten
mur yridecttil
es oplnioebifi
lwenasff dent
leſpäleilivnne
nedzcenrii
WGe fatione.
Non clekiu
nhd 4
tutusinfecgut
phiuerſaine if
erodisttsſin
noriſinui
reinſtintotoſti
loperumtennt
denlettifen
s eleſhflgſin
crocknhii
eegd
diettufluf
erſalenfhin
erauthiht⸗
oreryrllne
bletotent
cſene n,,
Nunserrini
vhebitſt,
öplace N
tͤhoneunin,
Ntloei

onel nn,
pinfguiſpon⸗

Aotmoiͦ
ni, ſin

genm

3 nſtitut?ꝰ
re certa
dato cohe
rede vli
an hẽatur
loco lega⸗
tarij.

Add it io h abes ex iſto tex.regulã ad quam tota
*die allegat᷑ ꝙ inſtitutus in re certa vel
in certis rebus vato coherede vniuerſali vel herede in⸗
ſtituto in quota hr̃ditatis haberet᷑ loco legatarij:⁊ ideo
reſultãt duo effectus de quibꝰ in tex. Limita tñ regulam

huius tex. ꝓcedere qñ inſtitutus in re certa hʒ coheredẽ

vniuerſalẽ in eodẽ teſtamẽto ſecus ſi in diuerſo /qꝛ vłi.l.
ſi quis pᷣoꝛe.ff. ad treb. ʒ Alb. Saly. Ang.⁊ fulg.hic. Se
cũdo ⁊ notabilius limita iſtã regulam ꝓcedere qñ habet
coheredẽvniuer ſalẽ in eodem gradu:ſecus ſi in diuerſo.
nam ſi teſtatoꝛ inſtituiſſet heredemvniuerſalem pᷣmo gra
du:deinde ſi heres nõ eſſet ſubſtituiſſet aliquem ĩ certa re
ſubſtitutus in certa re nõ hr̃etur loco legatarij:immo vt
ſubſtitutus vniuerſalis cũ ibi coheredẽ nõ habeat.ita ꝓ
bat tex.no.in.l.coheredi/S.fi.pᷣm pᷣmam lec.glo.ibi.ff. de
vulg. ⁊ pup.⁊ Bal.ibi reputat ad hoc valde notabile ⁊ eſ
ſe ſubtilem ↄſiderationẽ: ⁊ ang.hic in.j.col.⁊ ille tex.non
eſt alibi in iure ſᷣm Dy.ibi cetera dic ꝑ moder.Et an iſti⸗
tutus ĩ re certa habeat᷑ in totũ loco legatarij:vt in hac.l.
tñ glo.⁊ ibi tex.in.S.ceteꝝ.in aut᷑.vt cũ de appellatiõe co
gnoſcitur.col.viij.vbi hr̃ ꝙ inſtitutio ĩ re certa non habe
tur loco legati:qꝛ teſtamentũ eſſet nullũ:⁊ in hac difficul
tate reperiũtur quiq; opiniões.Quinta ⁊ vltima fuit opi
nio ⁊ ſolutio Bar.hic qͥ dixit ſemꝑ veritatẽ ⁊ vide bar.in

l.ex facto ma.⁊ ibi Bal.⁊ Imo.ſf eo.ſequũtur Ang.Sa⸗

Hrditas
ogern
ſub oditio
ne relictũ

an dẽat ſi ¶

vditiõi nõ
pareatur.

ly.⁊ Pau. de caſt. hic:⁊ alex.hic ꝙ inſtitutꝰin re certa nõ
cenſeat᷑ in totũ loco hr̃dis/nec in totuʒ loco legatarij vt
hic ꝑ eum ſed hʒ mixtam naturã/a ideʒ cũ bar.tenet bal.
in repe.c.ſi pater in.v.⁊plenius.ĩ.x.col.de te.in.vj .PImo.
in repe.d·S·ex fundo.ff.eo.Et ſic in effectu vult Bart. qꝙ
quo ad reſpiciendum ipſã rẽ habetur loco legatarij:ſe ed
quo ad alia extrinſeca hr̃ loco heredis. Adde Barba.in
repe.c.raynutiꝰ.ð teſt.⁊ ꝑ fl.de ꝑu.⁊ Be.ca.ĩ.c.ſi pr.ð te⸗
ſta. li.vj.⁊ Pe.de anch.in.c.rainaldus.eo.ti.pꝛo huiꝰ tñ
Harzo ob iiſioveruatiſch indagatiõe:videas plene mo

De inſtitutionibꝰ ẽ lubſti⸗
tionibus ſub cõdi. Aubꝛi.
bi appõitur
Gm auum. cnaitto in ſub
ſtitutione depẽdẽs ex facto ſubſtituti
⁊ alteriꝰ ſiue impleat᷑ ↄditio venit ſub
ſtitutꝰ oꝛdinario iure ſiue nõ impleat
venit extraoꝛdinario iure.h.d.

Op. ꝙ ſi nõ ĩpleta eſtↄditio ⁊ ſi non
ſtet per eũ nõ ſuccedat vt.l.legatũ.j.de

cõdi.inde.
ꝙ aut ſtetit per eũ in cuius ꝑſonam debet impleri ⁊ hr̃ ꝓ
impleta /vt hic.aut ſtat ꝑ eum qui eſt percepturus cõmo⸗
dũ ⁊ non hʒ legatũ.aut per caſù ⁊ non hʒ vt ĩ contrario.
Itẽ op.ꝙ ſi ſtet caſum non habeat legatum.Sed ſi ĩ⸗
pediatur ꝑ aliũ hẽat. vt.l.qui ſub conditiõe·S.quotiẽs.
ff.de condi.inſt.Sol.hic cõditio dependet ex facto meo
⁊ alteriꝰ: ibi ex facto meo tm̃.⁊ ẽ rõ differẽtie quã .j. dicã
licet Dy.non reddat in.c.ĩputare.i¶ Itẽ op.ꝙ ſi unpedia
tur per caſum non habeam relictum.vt.l.pe.ff. de condi.
⁊ de.So.ibi iam fueram in moꝛa.ſ¶ Item op.ꝙ ſi ĩpediar
per aliũ veniam ad legatũ lʒ dependat ex facto meo tãtũ
vt. l. inde neratius.in pꝛin.ff. ad.l.aquil.So.bñ ago ↄtra
impedientemvt ibi:non tamen habeo hr̃ditatemvel lega
tum ⁊ eſt ratio:quia cum veniam via extraoꝛdinaria qñ
per me non ſtetit hoc eſt de equitate ne remaneam in dã⸗
no ⁊ alter in lucroque equitas ceſſat quando poſſum age
re contra impedientem:quia tunc non remaneo in dam⸗
no. Si tamen impediens non eſſet ſoluendo admitterer
ad legatum.vt.l.fi.in pꝛin.ff.de eo per quẽ fac.eſt. Sʒ qñ
ſtat per caſum tunc habet locum equitas.i¶ Item opp qꝙ;
ſi ſtet per alium veniam ad legatum. vt dicta.l.inde nera

tius.So.vt glo.ſ¶ Itẽ op.ꝙ ſi ſtet per caſum admittar ad

legatum. vt.l.ſi fundum.S.iul.ałs.l.ſi ticio.ff.de le. j. So.
ibi loquitur in conditione.ſ Item op.de.l.vter.ff.de con
di inſti. So.vt gl. Vel dic ꝙ ibi fui impeditus facto meo
cũ non puenerim alium cum poſſem.q Item op.de.l.ſeie.
ff.de annu.lega. So. vt glo.¶ Item opp. poſſim ſperne
re conditionem dependentẽè ex facto mei ⁊ alterius.vtj·
co.l.repꝛehendenda. So.ibi eſt turpis con ditio.

Sup hoc ↄꝛio eſt tota glo.⁊ remotis aljs dic

Item op. de.ll. cũ ita.ff. de condi.⁊ de. Sol. vt glo. Col⸗
lige ergo ꝙ qñ cõditio depẽdet ex facto meo ⁊ alteri⸗ lex
contẽtatur ꝙ faciã id qð in me eſt/nec nocet mihi factũ
tertij ipedietis.Sed lex ↄſiderauit ꝙ ctiã ꝑ caſũ poſſim
impediri: ⁊ ideo caſus me ĩpedit/a per eũ perdo legatũ.

Sed qñ dependet ex facto meo tm/tunc lex nõ cõſidera⸗

uit caſum/cũ ſit in poteſtate/⁊ in mea ptãte cõſiſtat: vt.l.
ſeruius · S.· puto.ff.de hr̃di.inſti.⁊ ideo ſi ſtat ꝓꝑ caſum ha⸗
beo nihilominus legatũ.et hoc ſi nõ ſtat ꝓ me: ſed ſi ſta⸗
ret per me/vel fuiſſem in moꝛa nõ admitterer ad legatũ:
vt. l. fl eff. de cõdi.⁊ de.¶ Vltimo diſtingue vt per dy.in.c.
imputari.de regu.iur.li.vj.

De Inſtitutiõibus et ſubſtitutiõi.ſub cõdi. Jo. XVI.

¶ In glo. que incipit nã.ibilinterfectoꝛẽ nec cõſulitur

exoꝛdinario iure cum nõ remaneat in dãno niſi in caſu qꝗᷣ
ſequitur.¶ In eadẽ glo.ibi in lege Z.ſ.legatum.

Ad ditio. Ex bac l. habes pmittere ad euidentiã

K ſm cy.⁊ latius albe.hic in pᷣnc.ꝙ condi⸗
tionũ tres ſunt ſpẽs pꝛincipaies.Quedã eſt neceſſaria/⁊
eſt duplex. quedã eni eſt certa an ⸗ qñ.quedã eſt certa an
ſe⸗ non A. v in illa ſi moꝛieris.l.ſi pupil.et.l.q̃ſub cõdi.
de cõ. ĩſti.

Conditio
num tres
ſunt ſpẽs

Quedã eſt cõditio ĩpoſſibilis/⁊ eſt quadru⸗ pꝛincipa⸗

plex:qꝛ quadrupliciter põt cenſeri impoſſibilitas:vt per les.

glo.et ibi doc. in.l.j.ff de condi. inſti. Adde glo.melioꝛẽ
de iure.in. S. impoſſibilis inſti. de here.inſtituen. Quedã
⁊ tertio eſt conditio poſſibilis ⁊ vera/ix eſt illa que cõcipi
tur in futurũ: ⁊ iſta habet ſe ad ſe/⁊ꝛ non eſſe:⁊ iſta eſt que
pꝛopꝛie ſuſpendit actum: vt ſi iueris medioianum. Nam
que cocipiuntur in pꝛeſens/ vel in pꝛeteritũ / non ſi unt ꝓ⸗
pꝛie conditiones.l.cum ad pꝛeſens cũ ſi.ff.ſñ cer. pet. Et
iſta ſpecies cõditionis ꝓpꝛie eſt triplex. Quedã eſt mere
poteſtatiua/queda mere caſualis/ q̃dã eſt mixta: vt de⸗
clarat iuriſcõſultus.in.l. ſuus quoq;.ff de here. inſti.t eſt
tex.in.l.vnica·S.ſinautem aliquid ſub cõditione.pde ca⸗
du.tol.dicetur.in.l.ſi pater.j.eo.declarat cy.⁊ albe.hic.⁊
aliquid. paul. de caſt. in fl. Item cõditio mixta dicit mul⸗
tipliciter.aliquãdo dicitur mixta illa qᷓ̃ partim pendet a
caſu ⁊ foꝛtuna:⁊ partim a volũtate debentis implere:ivt
habes caſum ⁊ exẽplum.in.d.l.ſuus quoq;.vt ſi inſtituo
fllium meu exiſtentem vltra mare ſi venerit in patria: qꝛ
partim pẽdet a volũtate ſua ꝙ velit venire.⁊ etiã a caſu
⁊a foꝛtuna: qꝛ dato ꝙ vellet venire / foꝛte non poſſet. de
iſta loquitl.ſi pater.eo. Aliomodo dicit᷑ cõditio mixta
illa cuiꝰ implemẽtum cõſiſtit ex voltate alterius/ꝛ etiã
inſtituti. ⁊ ſic dicitur mixta alio reſpectu qᷓ; pꝛecedens.et
de hac loquitur iſta lex. Dicit᷑ etiã mixta alijs modis de
quibꝰ..¶ Ultimo no. ex tex. qꝛ licet mulier metu pene nõ
poſſit cogi ad matrimoniũ contrahendũ.ltitia.in pꝛinc.
ff. de verb. obli. eo qꝛ matrimonia debent eſſ. eoĩno libera

Mulier

nõ põt co⸗

c.gẽma.de ſpon.tamen mulier bene põt ſub ſpecie inſtitu gi ad ma⸗
te hereditatis.⁊ ſic ſub ſpe pᷣmij inuitari ad matrimoniũ trimoniũ
vt hoc tex.⁊.l.ſeq.⁊.l.titio centũ.in pꝛin.cum multis ſi.ff. Zhendũ.

de condi. ⁊ demõ. Intellige tñ ſẽper quãdo inuitatio a
matrimoniũ ſpe pꝛemij fieret P tetrin/tn⸗ valeret vt dict
ſecus ſi fleret ab altero ipſoꝛum cõiugum:qꝛ non valeret
quia lex ſuſpicaret᷑ tunc ꝙ illud pꝛemiũ offeratur ab alte
ro coniugum occaſione libidinis /⁊ non aliter.l.ſi ita ſti⸗
pulatus fuero · S. fi. et ibi bar.no.fy de verb.obliga.⁊ not.
ange.⁊ fulgo.hic. Quid autẽ ſit in matrimonio ſpuali an
ſpe pꝛemij ⁊ inſtitutiõis poſſit ad id quis inuitari Bar.

in.l.ſequẽti.⁊ ibi dicetur.
Ond itio ni VAbi conditio non eſt
turpis debet heres ps
y rere als a ſucceſſione repellitur. hoc dicit.
¶ Nota ergo ꝙ aut heres paret cõditioni: è
habet oꝛdinariũ auxiliũ. aut nõ paret / ſed p eum nõ ſtat /
⁊ tunc habet extraoꝛdinariũ auxiliũ.aut per eum ſtat/æ
nullum habet.
¶ Op. ꝙ coditio iſta habeat᷑ pꝛo non adiecta: vt.l:titia.
de vᷣbo.obli.Sol.ibi pᷣponitur pena nuptijs contrahen⸗
dis qᷓ non valet/cum matrimonia debeãt eſſe libera. hic

adijcitur matrimoniũ legato per modũ conditionis /et
valet. Jaco. But.

oꝝ NMon refert quid ex equipollẽ
REHS J mater. tibus fiat.hoc dicit. 4
2 D. ꝙ interſit qͥd ex equipollẽtibꝰ flat:vt.l.
RAfl. S. de his qui. veni. eta. impe. cum ſi. Sol. ibi
non ſunt equipollentia.¶ Modo vidi dubitari de tali q̃⸗
ſtione.quidã legauit annua quedã titio donec vixerit

Bu trigarij Bcðda pars ſupꝑ Bexto libꝛo Codicis

iuxta ſoꝛoꝛes de ſctõ franciſco.modo titius inrrauit aliũ
oꝛdinem honeſtũ/⁊ petebat legatum:qꝛ dicebat iuxta.i.
ſm illas ſoꝛoꝛes.ſic exponitur.in.l.iuxta.S.de epiſco.et
cleri.vnde effectus ⁊ mens debet cõſiderari.alij dicebãt
ↄtra.q;ꝛ foꝛma data a teſtatoꝛe debet ſeruari.vt.l.meuis.
ff de cõdi.⁊ de. Ego puto ꝙ aut cõſtat de mẽte:⁊ illa ſer⸗
uetur vt hic.aut nõ ⁊ ſeruabitur foꝛma/⁊ vᷣba teſtatoꝛis:
vt dic. l. meuis. ⁊.l.non gliter. de le. iij.

ſtitutum: vt. l. ſi ita quis · S. ff. de leg. ij.

„ 2 .

naturales habuerit.⁊c. not.ex iſto tex.

ſ̃m ange.peru.⁊ paul.de ca.ꝙ ſi pater inſtituerit filiũ na⸗

iuncto verſi.iuxta ſobolẽ hic eſſe tex mirabilem/a⁊ſingu.

turalem tantum/quo caſu non videtur abhoꝛrere talem

ſobolẽ:tamen filij naturales illius naturalis non exclu⸗
dunt ſubſtitutum.idem iaſon hic.in antepe colũ.

Additio E dum dicitur in tex. in verbo vt ſi des
*

Inſtitutio ſub cõditione caſua Fo⸗ Quando cõditio apponuur que
P ater. facta de filio vitiat᷑/ niſi in eiꝰ J Uts. extat poſt teſtamentum/a anne
ydefcctũ fuerit exheredatus. h. d. ¶ Sed an ſub morꝛtẽ ſi in faciẽdo conſiſtit ⁊ dependet a caſu ajmmrchil
A“c&poteſtatiua cõditione põt inſtitui? Rñdeo ſic. Æ☚α,. &vel factle adimpleri nõ poteſt non eſt neceſſe ꝙ Spriimin
. dᷓ ſi habet aliqͥd grauaminis remouet᷑ per.l.quoniã in iterum adimpleatur poſt moꝛtem ſecus ſi faciliter poteſt iſronde
Teſtm̃ q̃ pꝛioꝛibus.S.de mnoffi.te.¶ Modo q̃ro que cõditio vitiet adimpleri vel in dando conſiſtat.hoc dicc. uc Gpube
ↄditio vi⸗ teſtamentũ: Reſpõdeo.aut cõditio eſt poteſtatiua/⁊ po.- ¶ Op. ꝙ opoꝛteat impleri poſt moꝛtẽ ⁊ ex ꝓpoſito/a nõ S minen
tiet? teſt filius ſub ea inſtitui/⁊ non vitiat᷑ teſtamẽtum. Verũ caſu.vt.l.multum.ff.de condi.⁊ de.⁊.l ij. So.aut cõditio 4 pcl
hodie q;tum ad debitũ bonoꝝ ſubſidium deducit᷑ omne depengdet in facto qð facile poteſt adimpleri / tunc ꝓce⸗ ln n
onus per.l.quoniã in pꝛioꝛibꝰ.S.de inoffi.te. Aut eſt in⸗ dit contrariũ:ſecus ſi nõ poteſt facile impleri. Idem ſi a nn alaͤt
ſtitutus ſub caſuali/⁊ tunc vitiatur inſtitutio / niſi in eus caſu depẽdet.¶ Item op.ꝙ non ſufficiat factũ niſi duret i ꝛde⸗
defectũ fuerit exheredatus vt hic.aut eſt inſtitutꝰ ſub mi factũ vt.l.ſi pꝛo pᷣatre ·S·verſum.ff.de in remvᷣſo.So.aut ihmil
xta:⁊ tunc voluerũt quidã diſtinguere / an ſteterit per e’“ cauſa cõſũ mauit effectum ſuũ:vt qꝛ eſt in facto eſſe/⁊ tũc n D p
an per caſum ⁊ male.⁊ ideo indiſtincte dicas non tenere licet ipſa deficiat remanet effectꝰ / ⁊ ſufficit vt hic.aut nõ e 141.
yäytt glo. ¶ Wodo quero an idẽ ſit in nepotibꝰ qð in filijss. conſũ mauit effectum ſuũ vt qꝛ eſt in fleri/⁊ tunc non ſuf⸗ idenn
ſo r̃ditatẽ ⁊ dic vt glo. ¶ Item quero quo iure hic in fine.l.adibit· ficit niſi duret:vt in cõtrario.aut ergo cõditio erat ante i oſtion
prᷣis qͥ iu: fllius hereditatẽ patris: Reſpõdeo aut pendet cõditio. teſtamentũ:⁊ tunc aut teſtatoꝛ ſciebat ꝙ extiterst ⁊ opoꝛ nie ryene
re adire ⁊ poteſt ex teſtamẽto adire de iure pꝛetoꝛio per ſcõm ta. tet iterum adimpleri.aut ignoꝛabat ⁊ tunc ſecus.vt.lłſo⸗ . ret
dz fllius. non de iure ciuili: vt l ij·S. ſi ſub conditione.ff.de ſᷣm ta. lemꝰ ff. de condi ⁊ de.Aut euenit conditio poſt teſtamẽ⸗ nn . den
Item põt adire ab inteſtato de iure ciuili etiam dicẽdo tum ⁊ ante moꝛtẽ:⁊ tũc aut depẽdet a caſu ⁊ ſufficit quo⸗ “ inſi
teſtamentũ nullum:vt hic. Si autem cõditio extitit adit modocũq; veniſſet:vt hic.idem ſi dependet a facto qð fa u nis
ex teſtamento de iure ciuili ⁊ ptoꝛio poſſet tamen dicere ciliter adipleri non poteſt: ſecus ſi dependet ex facto qð m.
teſtamentũ retro fuiſſe nullum: qꝛ non confirmatur / niſi faciliter poteſt adimpleri vel eſt in dãdo ꝙ ſemper debet N
eius fauoꝛe. Si autẽ deficit conditio venit tãtum ab in⸗ iterum impleri.Si autẽ extitit poſt teſtamentũ ⁊ moꝛtẽ: ſuon
teſtato dicendo nullum Jaco. Buk. tunc aut eſt iuris ⁊ ſufficit qualitercũq; veniſſet. aut facti en ni
Add itio Et dum dicit᷑ in vᷣſi. erat. ꝙ hec.l. habet ⁊ tunc debet ex ꝓpoſitio impleri: vt dicta.l.multum. de .
doc⸗ marert de ſũmis apicibꝰ iuris zmiat codi.æ de. Jaco. But. Accig ſries,
ic. ⁊ eſt difficilis habens materiã in qua quis plus ſcit/⸗ ccidẽtalia de⸗ nen
plus dubitat.ſᷣm bar.⁊ ful.hic vnde dic plenerᷣm iaſo.j. J teſtam entu m. ficiẽtia nõ viti⸗ fkunde
colũ · hic. äuaition ant legatũ / ſubſtatialia ſic h.d Jeco Buf. nt
= baitiorurpia ⸗m quid ulgaris expꝛeſſa ſl
1 Epzꝛeh end end dR. appoſita in iſti⸗· π☛S m quid am. no ehenaittari⸗ ſſomd
Mẽdaciũ tutione habetur pꝛo non adiecta.hoc dicit. ) tam pupillarem vbi mater eſt in medio.h.d. uroe
cõfirmãs ae . Mor⸗ ꝙ peius facit qui mendaciũ vel aliui A(Ex textu deceſſit adita hereditate. nitk de i
mag pec= malum confirmat qᷓ; qui facit. ¶ ůSp. ꝙ tacita pupillaris excludat matrem:vt l. lutius. ſunanht
cat q; ille P E alit Piſiuncta ↄtra ꝓpꝛiam de vulg.⁊ pu. Sol. ibi eſt expꝛeſia pupillaris q eſt in bꝛe Uulgar i do⸗
qᷣ facit. R nera lter. naturã querit ↄcurſum uiloqua.¶ Modo quero an vulgaris tacita que eſt in pu tacita qẽ iia areſ
omniũ diſiunctoꝝ:⁊ licet hoc pꝛincipaliter fil⸗ pillari expꝛeſſa excludat matrem⸗Et dic vt glo. ipupillari ner
WA(lioꝝ fauoꝛe fuerit ĩtroductũ:tamen ad extra⸗ Add itio Iſta lex eſt valde ſubtilis ⁊ ſpeculatiua expjſa: an nirnnt
neos eſt exrenſum bh. d. ¶ Quero que eſt ratio y hic alter⸗ MD OlEIVD. 7en vna de pꝛincipalioꝛibꝰ in materia ercludet flnacn
natiua ponitur ĩpꝛopꝛie: Rñdeo dicit glo.ꝙ ratio eſt ꝓ⸗ ſubſtitutionũ ſᷣm iaſonẽ hic.⁊ dum dicitur in glo.in vᷣb. matrẽ. unhoriu

pter dubium.qꝛ neſciremus ex qua cõditione veniret/ qöS

non placet:qꝛ in cõtractibus vbi ſunt due conditiones q̃
eueniũt:tamen obligatio vna ſola ex vtroq; tamen euẽtu
naſcitur:vt.l.ſi ita quis ꝓmiſit.ff.de verbo.obli.⁊.l.cum
querebot᷑.iudi.ſol.⁊.liſi is qui ducẽta·S. cum ſtipulamur
de rebus du. ſic ⁊ hic ex vtroq; euẽtu veniet.⁊ ideo puto
ꝙ ſit ratio quã facit tex.nam filij debent ſubſtitutũ exclu
dere/a ſingulariter loquitur hec lex in tribus cõditioni⸗

bus hic poſitis:ſecus eſſet in alijs.¶ Vitimo nota ꝙ ver⸗

pꝛioꝛ verſi.nos.idem dic ꝙ iſte eſt intellectus cõmunis

quẽ inſequunt᷑ doc.hic.tam antiqui qᷓ; mogerni. excepto
Bar.⁊ eſt iſte tenendus ſᷣ̃m iaſo.may.hic in penulti.col.

in pꝛinci. in verſi. vltra alios. æc.· ⁊ videas iſtum ſenſun

cõmunem clariſſime per moder.hic in pꝛeludijs ⁊ caſus .

poſitione declaratum:nam tacita pupillaris contenta in
expꝛeſſa pupillari ſiue mater fuerit coheres ſiue non/ms
trem ipſam non excludit.

De impu. c alifs ſubſti⸗

ſnd e Sanme dirioin iubſt P
Cum autem. Semper ineſt tacita conditio in ſubſti .
tutione facta filijs ſi deceſſerit ſine liberis:ſiue ſint legiti tutio ſte. Mubꝛica. .
e namirler nantum no dien. B ci⸗ rns— Bm heredes oetlonco!. en
Ex textul pater efficiatur ¶ Mõ.ꝙ vnum relatiuoꝝ e DEB inſtitutioib? A
dat intelligere aliud:nã filius pᷣſupponit patrẽ/⁊ ecõtra. doate videntur in ſubſtitutionibꝰ repe⸗ munette

ä ſic eſt ar. ꝙ ſi ſtatuto cauet᷑ ꝙ rapiens filium decapitet᷑
ſi rapiatur carente patre/non habet locum ſtatutum.

non. Aut relinquit legitimos tantũ/⁊ non excludũt ſub⸗

tite. hoc dicit.

Q Op. ꝙ debeãt vocari viriliter: vt. l.

plures.j. vbi glo.ff. e. vbi tex.no. paulæ alexan. hic. aliss

R

itluſieſtn
aitheres la

Filij natu ¶ Op.· ꝙ etis naturales excludũt ſubſtitutum:vt.l.ex fa⸗ V noͤnunq;. ff. ad trebel. cũ ſi. Sol. vt glo. ſio gfirnate
rales an cto ff. ad trebel.. l.lucius· S· dame.de le.ij. Solu.vt glo. & quia hec regula fallit in duobus caſi⸗ lpoſtacit
excluàãt qꝛ ibi loquuur in libertinis.quibus ſolum legis ĩpoſſibi⸗ MMre bus. h. d. Jaco. Buk. MDU Gnſtipnlan
ſubſtitutũ litas opuiabat:nã bene volebant ꝙ eſſent legitimi:ſed nõ Additi Adde de materia iſtius legis bar. bal. ditiutone
poterãt /⁊ taliter naturales ſuccedũt ad inſtar legitimo⸗ 4 0.7 docto.in.l.turpia.in· S. fina. ff. de leg. ſi Mo in
rum:vt inſti.de ſerui.cog.Collige ergo bꝛeuiter ꝙ aut re Adde etã ꝙ regula huius tex.nõ ſolum pꝛocedit in ſub⸗ liftbi .
lin quit naturales ⁊ legitimos/⁊ non eſt dubium ꝙꝙ ex⸗ ſtitutionibus directis:ſed etiam in fideicõmiſſarijs: vt Ncklter⸗
cludunt ſubſtitutũ vt hic⁊.l. cum virumj de fideicom. patet in legibus in glo. alleg. ⁊ eſt tex.in.l. lucius · S· pa—⸗ hſeet ſed
Aut relinquit naturales tantũ:tunc videtur equa opinio ter.ff. ad trebel. Intellige tamen ſane dũmodo inſtituti ſott 8
dñi mar.ſ.ꝙ aut ſunt nati ex ſeruis:⁊ excludunt ſubſtitu⸗ ex inſtitutione partes ſuas acceptent/ałs ſi non accepts Nitoge nn
tum ſicut ſuccedunt vt legitimi:vt inſti.de ſerui. cog. as rent ex inſtitutione non venirent ex ſubſtitutione.l. qui weis i

bocdiet.
rleter eſn⸗
delfSnni
kalinhieiin
cleinpei
uffeinfni
deinſenkege
teſtinftanigei

.

S.

S

4
.
4

— 2
=

SS.

.

2S

rſifietntr
kinferitnnen
ergocöcitioenn
bar gertinung
1tttunceſecnen
ondltiopoſtteft

=

3
.

=

tacaſur ſuffiene

ependctafsctd
depehcterfin
didog ſenpen

ſtictamenndeon.
Ercſczveniſceek

6

Aulgar

De Impuberumet
limitationes dicam in glo. Item ad iſtã legè adde quod

decidit bar. in.l.fl.ff ad trebel.⁊ in.l.lucius.in pe.col.in
EEs „SE& Bꝛeuiloca cõpꝛehen⸗
8 “ Ereditatem. quattuoꝛ ſubſtitu⸗
Ationes ſi flat perſonis equalibus ałs non.hoc
dicit. Jaco.

CNota ꝙ vulgaris expꝛeſſa ex interpᷣtatione
iuris con ulti cõpꝛehendit tacitam pupillarẽ/ hoc ideo

expſſa ↄp⸗ qꝛ veriſimile eſt ꝙ teſtatoꝛ qui voluit ſubſtitutũ admitti

hedit taci ſi heres nõ eſſet heres:idẽ velit ſi heres eſt ⁊ moꝛiat᷑ ifra
tã pupilla tẽpus pubertatis/quod tamen nõ eſt hic ppter pluralem

rem.

in ↄtrariũ. Sed quomodo hoc cũ pluralis locutio ſemp

eNdical,non.

Aeccice
Kindl
Noene
n. Gten

4

Nooprcheldtr

Nereſtinmnefot
2ditaheroltun
tmnatrennll
pupilariscki⸗
ſstacitaqvecht
Etdieytgl
ſcbrlistſpeeul⸗
caliorbinmt
ndickuringon
ſtintellectus ein
giih nodenteni
marhientgnt
Apicensſtnnt.
hicinprebcſete⸗
philanpenlin
itcoheresſten

slukt

1

Gublli,

fotie

Eedegenteu

ivſbtfninpn

en ii,
trebelciſ 8

4

faltmnmmn⸗

—
SS
ERW☚&

locutionem.
¶Op ꝙ pluralis ſermo reſoluat᷑ in ſingłaritates: vt ſic
videatur vna ſubſtitutio que nõ includat pupillarem tg⸗
citam / alia filio qͥ eam cõpꝛehendat: vt.l.falſa.S. fl. ff. de
condi. ⁊ de. Sol.dicit glo. ꝙ hic ſit ſpale quaſi regula ſit

requirat pluriũ concurſum:vt.l.inter illã·S. j.de verbo.
obliga.⁊.l.vbi numerus.de teſti.⁊ ideo dic ꝙ aut diſpoſi
tio ſingulares ⁊ ſeꝑatas rõnes nõ cõmunicet reſi piciẽtes
diſpoſitionẽ/⁊ tũc pluralis locutio ĩ ſingłaritates reſol⸗
uitur vt in cõtrario. Sed quãdo rõnes comuniter reſpi⸗
ciunt diſpoſitionem adeo ꝙ non ſufficiat vnum ſine reli⸗
quo / ⁊ tũc cũ hʒ vnũ effectum ⁊ vnã diſpoſitionẽ non re⸗
ſoluitur in ſingularitates: vt hic.⁊.l.ſi ſeruus·S.ſi pluri⸗
um.ff. ſiquis cau. J

Additto abes regulã magiſtralẽ in tota mate⸗

ria ſubſtitutionũ qdð ſi teſtatoꝛ facit vul⸗

gar em ſubſtitutionẽ tantum tamen poꝛrigit᷑ etiã ad pu⸗
pillarem tacite ⁊ contra.hinc dicitur ꝙ ſub expꝛeſſa vul⸗

Part continetur tacita pupillaris ⁊ ecotra.cõcoꝛdat.l.iã

oc iure.ff. eo.tradunt Bar.⁊ alij in.l.gallus·S.⁊ quid ſi

tãtum.de libe.⁊ poſthu.vbi reſpõdent obiecto quod poſ⸗

ſet fleri ꝙ caſus omiſſus a teſtatoꝛe debet haberi ꝓ omiſ
ſo. l.cõmodiſſime.ff.de libe.⁊ poſthu.l.ſi cũ dotem.in pᷣn.
ſf. ſol.ma. dic vt ibiper eos. Iſta rła fallit quatuoꝛ mõis
quoꝝ duos habes in tex. Tertio fallit qñ teſtatoꝛ expᷣſſe
ꝓuidit de ſubſtituto ⁊ in caſu vulgaris ⁊ pupillaris ſub⸗
ſtitutionis.l.cum ex falſisS. filio.cũ glo.no.in ver.⁊ aliꝰ
vbi bar.⁊ doc.no.ffe.⁊ glo.⁊ oẽs hic.Quarto ſingu ·fallit
quando adeſſet ſtatutũ in ciuitate ꝙ verba teſtatoꝛis in⸗
telligerent᷑ ad litterã pꝛout iacent / tunc nunq; ſub exp̃ſſa

vyvulgari continetur tacita pupillaris nec ecõtra.ita ſing.
bal. in dicta. l. pꝛecibus. in. v. col.æ ſequitur alexã.in dic.
l. iam hoc iure.⁊ in.l.poſt aditam..eo.

n hac.l. pꝛocedam hoc oꝛ⸗
dine qꝛ pꝛimo ponam ſũma
W Arium. Secundo p̃mittã quedam ad euidẽtiã.

minis /v colligã notabilia. Quinto recitabo materiã cu⸗
iuſlibet ſubſtitutiõis ꝑ ſe. Redeo ad pꝛimũ.ſ.ad ſumma⸗

riuʒ qð tale eſt. Nulgaris ſubſtitutio expirat ꝑ aditionẽ

ſeg licet als ſoleat relinquere tacitã pupillarẽ hic nõ re⸗

linquit fauoꝛe matris.Sed pupillaris vel cõpendioſa fa

Cta a milite valet vſq; ad pubertatẽ iure directo. Et cõ⸗
pẽdioſa valet etiã poſt pubertatẽ iure directo niſi mater

Aulgar.

ſit in medio:quia tunc obliquatur.hoc dicit.
Vodo venio ad ſecũdũ.ſ.ad euidentialia.Et ad eui⸗

an ſemper dentiam eſt ſciendũ ꝙ vulgaris habet ſemꝑ verba nega⸗

hẽat vᷣba

tiua/ſiue ſit tacita ſiue expꝛeſſa hoc modo. Si titius non
negatiua. erit heres talis ſit heres:⁊ ideo adueniente caſu contra⸗

rio affirmatiuo: quia ſit heres ſubſtitutio expirat:vt.S.
eo.l.poſt aditam. Simile in obligatione: vt.l.ſi is qui·G.
cum ſtipulamur.⁊. S. vtrum.ff. de rebus du. Et per hanc
ſubſtitutionem ſucceditur teſtatoꝛi /⁊ non alij. ff. eo.l.j. et

Pupilla⸗ inſti.eo.in pꝛinci.¶ JItem eſt ſciendum ꝙ eſt pupillaris/

r dʒ fieri ⁊ illa fit his vbis affirmatiuis /ſi talis heres erit ⁊ in pu⸗

ybis affir pillari etate deceſſerit talis ſit hetes: verũtamen illa ver

matiuis.

ba ſi erit heres non ſunt neceſſaria quia etiam non he⸗
redi ſubſtitui: vt.l.in omnibꝰ.S.j.ff. eo. Ooſſunt tamen
quãdoq; operari:vt ſi non erit heres ceſſet ſubſtitutio/⁊
per eius verba patet / ꝙ adueniente pubertate expi⸗

rat. Poteſt tamen fieri ad bꝛeuius tempus:⁊ per hanc

luralis locutio non veri⸗
SSANA e catur ex vno.⁊ copulati⸗
Raua requirit cõcurſum duoꝛum copulatoꝝ.h.d.

Tertio diuidã.l.Quarto ponam caſum in ter

M ”M

lijs ſubſtitu. Jo.XVII.
ſucceditur pupillo æ non teſtatoꝛi ⁊ excludit matrem.ſed Cõpẽ
compendioſa poteſt fleri a milite ⁊ non a pagano:qꝛ nun ſa
qᷓ; iure directo poteſt ſubſtituere poſt pubertatem paga⸗ lit

nus ſed miles ſic:licet tamen regulariter valeat iure dire pagano.

eto etiã poſt pubertatem:fallit fauoꝛe matris / vt hic. Et
licet alibi valeat iure directo:tamen poſt pubertatem nõ

ſucceditur niſi in bonis teſtatoꝛis vt hic in fl.x.l.cẽturio.

ff. eo. ⁊ que ſit ratio.dicam. ¶ Modo venio ad tertium
ſcilicʒ ad diuiſionem.⁊ diuide in duas partes: quia ĩ pꝛi

ma ponit queſtionẽ ⁊ male foꝛmatam per mulierez/ bene

rttaa ger pꝛinctpcrrn ſecunda reſpondet per diuiſio

nem. Secun a pars incipit ibi nã non eſt.
¶Wodovenio ad quartum.ſ.ad caſum in terminis iſta
foꝛma. Mulier quedã acceſſit ad pꝛincipem ⁊ pꝛopoſuit

coꝛam co. Domine habui maritum militẽ ex quo filiũ ha

bui qui maritus veniens ad moꝛtem filium ſibi ⁊ mihi cõ
munem heredem inſtituit/a ei quoſdam ſubſtiruit ⁊ moꝛ
tuus eſt filius noſter. Quero an ego an ſubſtuutꝰ deẽat
pferri in ſucceſſiõe filij: Nicit imperatoꝛ bona mulier tu

manifeſtius debes expꝛimere queſtionem: nam dicis

maritus tuus miles filium communem inſtituit / ⁊ ei ſub
ſtituit/v quod filius moꝛtuus eſt:⁊ queris quis in ſucceſ⸗
ſione pꝛeferatur an tu an ſubſtitutus: Ego reſ pondeo ti
bi diſtinguendo: qꝛ aut maritus tuus ſubſtituus filio ſo⸗

lum vulgariter/a tunc ſi filius adiuit hereditatem expira

uit ſubſtitutio/⁊ tu habebis bona. Si autem ſubſtituit ſi

lio pupillariter vel compendioſe quãdocunq; deceſſerit

certo tempoꝛe non expꝛeſſo:tunc aut filius infra puberta
tem deceſſit:tũc ſubſtitutus hʒ omnia bona / ſi fllij here⸗
ditatem adierit. Si autem deceſſit poſt pubertatem tunc
tu capis hereditatem filij. Sed bona que fuerunt mariti
tui tempoꝛe moꝛtis per fldeicommiſſum reſtitues ſubſti⸗
tuto.hoc dicit. H M

¶ Erx tex.tuis.i.in libello pꝛecum tuarum [debueras

ſubſtitutionis caſum ſecundum .i.ſubſtitututum Iperti

neat] quia vulgaris expirauit per aditionẽ ſcdᷣm caſũ

vocat ſcõᷣm caſum oẽm ſubſtitutionẽ q̃ poſt aditionẽ ſit.
¶ Nota ꝙ turpiter querenti imperatoꝛ bene rñdet ⁊ cu⸗

rigliter / ſic ⁊ ałs.in.l.vt reſponſum.S. de trãſactionibus.
¶ Ad hoc op.ꝙ debeat reſpondere minus curialiter. vt

l.domitius.ff. de teſta. So.dicunt quidã ꝙ ibi loquitur iu
risconſultus qui eſt ruſticus/hic imperatoꝛ qui eſt curia

lis. Sed certe imperatoꝛ peius reſpondet.vt.l.mercalem
3.de condict. ob turpem cãm.⁊ ideo dic ꝙ homo ſepe re⸗

ſpondet male ex habitu ⁊ diſpoſitione quilibet ᷣm quod

diſpoſitus eſt / vel bene vel male.¶ Secundo nõ ꝙ vulga Lulgar

ris debet per hec verba fieri ſi talis non erit heres talis qͥbꝰ vᷣbis
ſit heres:⁊ eſt rõ:quia quis non poteſt facere ſibi heredẽ dʒ fleri et

ex tẽpoꝛe vel ad tempus niſi in milite:t ideo nõ poſſũ di⸗
cere ſis heres vſq; ad annũ/x⁊ ille poſtea.⁊ ideo ſub condi

tione ſubſtituo ſi talis non erit heres:⁊ ideo non hẽo he⸗

redem ex tempoꝛe vel ad tempus.nam aut ille erit heres
⁊ ceſſat ſubſtitutio:aut nõ erit/⁊ ſubſtitutus erit heres: ⁊
ideo ſi eueniat euentus contrarius ſubſtitutioni:vt quia
aliquis ſit heres ceſſat ſubſtitutio. In iſta vulgari ſolet ĩ

elſſe qued am tacita pupillaris niſi mater ſit in medio nõ

ex verbis/imo eſt cõtraria verbis.ſ.ſi ſit heres:⁊ ideo ex
verbis nonvenit:qꝛ ſic eis ineſſet contrarietasvt.l.vbi re
pugnãtia.ff. de regulis iur.nam iuris conſultus eam ſup
plet per verba:quia veriſimiu ceſt teſtatoꝛem qui pꝛedile

xit ſubſtitutum in caſum quo hereditas non aditur/ita pᷣ
dilexerit eum in caſum quo aditur ſed filius decedit pu⸗
pillus.arg.in aut᷑.hoc amplius.j.de fideiuſſoꝛi. Venit er⸗

go pꝛopter verba non ex verbis: ſic ⁊ als eſt diferentia

„

inter ex ⁊ pꝛopter vt.l.j.S ex incendio.ff. de incẽ.rui.nau.
⁊.l.ſi eo tempoꝛe.de pecu.

