tem nota ꝙ in ſecunda parte facit mentionem de pu⸗

pillari ⁊ de compẽdioſa:⁊ pupillaris fit hoc modo /ſi de
ceſſerit in pupillari etate talis ſit heres. Compẽdioſa fit
hoc modo quandocunq; deceſſerit talis ſit heres: ⁊ hec

compendioſa continet vſq; ad pubertatem pupillarem
non tacitam immo expꝛeſſam licet non ſub foꝛma pupil⸗

laris. nam ſi eſſct taciia pupillaris in compendioſa non
excluderet matrem. vt. l.lucius.ff. eodem.¶ Item nota ꝙ
Directa tranſit in obliquam. 48ðð
Modo venio ad quintum ⁊ pꝛo expeditione materie Subſtitu
eſt ſciẽdũ ꝙ cõiter doc.ſic diſtingũt/ ſubſtitutionũ alia tionuʒ qᷣt
eſt obliq vt quis capitur de manu aliena de marſlde fide⸗ ſint ſpẽs.

HButrigarij Gecũda pars ſuper GSexto libꝛo Codicis

Cõpẽdio

ſa ſubſtitu caſꝰ ↄtinet:ſed hoc non eſt veꝝ:qꝛ aut ſuccedit᷑ ex pupil

iuſſo. per totum.⁊.ff.ad trebelli.quedam eſt directa ⁊ iſta
diuiditur in quinq;:quia quedam eſt vulgaris/quedã pu
pillaris/quedam recipꝛoca/quedã cõpendioſa/⁊ quedã
exẽplaris.¶ Sed ꝙ hec diſtinctio nõ ſit bona oſtendo ſic
na compendioſa ideo dicitur:qꝛ ſub compendio plures

tio q̃re ſic lari etate ⁊ ſuccedit᷑ ex pupillari:aut ſuecedit᷑ poſt puber⸗

appellat.

Aulgar

tatẽ ⁊ tunc ſuccedit᷑ ex cõpẽdioſa:ergo illũ ſolũ ↄplectit
ſcilicʒ poſt pubertatem:ergo male appellatur compẽdio
ſa.¶ Itẽ male ponitur recipꝛoca vt ſpẽs oppoſita vulga
ri ⁊ pupillari / cũ in ſe cõtineat duas vulgares ⁊ duas pu
pillares:vt. S. de teſta.mili.l.ĩ teſtamẽto:ergo nõ dʒ poni
vt ſpẽs oppoſita vulgari ⁊ pupillari:⁊ lʒ cõiter doc. diſtĩ
guãat eas vt ſpẽs oppoſitas tu nõ debes ſic diſtinguere:
vt dicas ſpẽs directe ſubſtitutionis ſunt q̃nq;.ſ.vulgar/
tc̃. Sed debes dicere ꝙ modi ſubſtituẽdi directe ſunt qͥn
q;.ſ.vulgariter pupillariter ⁊c.vel ſi vis ſuſtinere cõmu⸗
nem opi. dic ꝙ compendioſa in pupillari etate non conti
net pupillarem ſubſtitutionem. Sed hʒ effectum pupilla
ris ſubſtitutionis ⁊ ſic plures caſus continet.ſ.ãte pupil⸗
larem etatem ⁊ poſtea.⁊ idem dicas in recipꝛoca.ſ.ꝙ nõ
contineat illas:ſed hẽat effectum ipſarum ⁊ ita recte po⸗
terũt poni vt ſpẽs oppoſite.loc expedito veniamus ad
gloſas. Modo opp.ꝙ vulgaris non expiret per aditio

an expiret nem.vt.l.iã hoc iure.ff eo. So.dico ꝙ expirat per aditio⸗
p aditiõeʒ nẽ.vt.S.e.poſt aditã.Sʒ ſolet relinquere quãdã tacitam

pupillarẽ vt in ꝛio quã non relinqᷣt hic fauoꝛe matris.
nã in contrario ideo relinquit:qꝛ hoc interpꝛetatur iuris
contractus ex pꝛeſumpta voluntate defuncti:qꝛ veriſimi
le eſt ꝙ ſicut teſtatoꝛ voluit ſubſtitutum venire ſi non erit
heres:ita eſt veriſimile ꝙ voluit ſi decederet in pupillari
etate:que ratio ceſſat pꝛopter matrem:qꝛ nõ eſt veriſimi
le ꝙ teſtatoꝛ qui voluit ſubſtitutum ſuccedere ſibi ipſi qð
eſt per vulgareʒ: voluerit ꝙ etiã filio ſuccederet:⁊ ſic ma
trẽ excluderet ab hr̃ditate filij lucroſa:⁊ ita hoc caſu nõ
inteilig itur hic tacita pupillaris.¶ Item op.ꝙ mr exclu⸗
datur ſi ꝓbetur teſtatoꝛẽ hoc voluiſſe.vt.l.iã hoc iure.ĩ fl.
ff. eo.⁊.l.in teſtamẽto.S.de teſta.mili.So.glo.fatetur op⸗
poſitionẽ ⁊ male/ quod pꝛobo ex diuiſione ſic:aut ſubſti
tutꝰ nollet venire exvulgari ⁊ nõ poteſt:qꝛ expirauit adi
ta hr̃dit ate:aut vult venire ex pupillari:⁊ tũc aut expᷣſſa/⸗
⁊ non poteſt:qꝛ verba vulgaris nec pꝛopꝛie nec impꝛope
poſſunt extendi ad pupillarem cum ſit ei contraria: aut
vult venire ex tacita pupillari ⁊ non poteſt:qꝛ illa ceſſat
fauoꝛe mr̃is vt hic. NHec ob.ll.ↄꝛie:qꝛ aut volo extendere
verba ex mente pꝛobando mentem ad caſum:ad quã pꝛo
pꝛie vel impꝛopꝛie non poꝛriguntur verba ⁊ non poſſum
⁊ ita eſſet hic.Sed ſi pꝛopꝛie vel impꝛopꝛie poſſuntverba
conuenire cum mente:tunc ꝓbat᷑ mente vnde poꝛrigũt᷑
ad illũ caſũ:vt.l.ſceuola.ff.ad treb.⁊.ff.e.l.vᷣbis.⁊.l.ĩ pu⸗
pillari. Sed aliquãdo quis vultverba non extendere ſed
reſtringere ad mentem:⁊tunc poteſt mente pꝛobata ⁊ ita
loquitur dict.l.iam hoc iure.in fl.⁊.l.vt gradatim·S. ſed
ſi lege.ff. de muner.⁊ hono.Nec obſt.l.in teſtamẽto:qꝛ lo
quitur in ſubſtitutione recipꝛoca que continet duas vul
gares expꝛeſſas / ⁊ duas pupillares expꝛeſſas.At hic loqᷣ
mur de tacita pupillari. ¶ Item oppo.ꝙ vulgaris duret
poſt aditã.vt.lʒ.iuli.ff.de acquirend.hered.So.dicit Dy.
ꝙ aut loquoꝛ de vulgari que non habet in ſe tacitam pu⸗
pillaremn:vt qꝛ teſtatoꝛ de ea expꝛeſſe diſponit ⁊ ſic non in
telligitur tacite:vel ſi non diſponit lex facit non intelligi
fauoꝛe matris /vt hic:⁊ tunc expirat aditione:aut loquoꝛ

de vulgari que hʒ in ſe tacitam pupillarem: ⁊ illa durat

poſt aditam / vt in contrario.Sʒ hoc non eſt bene dictum
2 ex vulgari ſemper ſucceditur teſtatoꝛi.vt.l.j.ff.eo.⁊ in
i. eo.in pꝛincip.⁊ ſubſtitutus niſi bona teſtatoꝛis dʒ hr̃c
cum ei debeat eſſe heres:⁊ ideo non debet plus habere qᷓ;
defunctus.vt.l.in his·S.non debeo.de regulis iuris.Sʒ
ex pupulari capiuntur etiam bona pupilli.Sed ſi vis ſu⸗
ſtinere Dyn.dic ꝙvulgaris expirat aditione:ſed pꝛopter
vulgarem non ex ea.ſed ex tacita pupillari capiuntur bo
na impuberis ⁊ ei ſucceditur /⁊ ſic illa poteſt poſt aditio⸗

nem durare:ſed vulgaris nunq; vt dixi.¶ Item opponi⸗

tur ſic:vulgaris ⁊ pupillaris equiparantur.vt.l.qui fun⸗
dum. S. coheres.ff ad legem falci. Sed pupillaris durat
poſt aditam ergo ⁊ vulgaris.Sol.equiparãtur:ſed non

per omnia ⁊ non in hoc.

¶ Item opponitur ꝙ duret poſt aditã.vt.l.ij.S· ſed ſi ita.

.

ff. eodem. So.dicit LPyn.ꝙ ibi loquitur inj vulgari tacita
Hic in expꝛeſſa ⁊ male:qꝛ licet ibi ſit tacita vulgaris in pu
pillari expꝛeſſa ex illa vulgari ſucceditur teſtatoꝛi:⁊ ideo
expirat aditione.Sed poſt aditã ſucceditur ex tacita pu
pillari non ex vulgari/⁊ hoc pꝛobatur expꝛeſſe:qꝛ ſi adea
tur hereditas ſemel habet hercdem: ⁊ ideo ſi ſuccederet
poſtea exvulgari cum per eam ſuccedatur teſtatoꝛi iã ha
beret duos heredes ex tempoꝛe ⁊ ad tempus quod eſt ꝓ⸗
hibitum niſi in milite.vt.l.certi.S.de teſtamẽ.mili.⁊ ideo
dic ꝙ poſt aditã ſucceditur ex pupillari ⁊ ipſi pupillo nõ
teſtatoꝛi. ¶ Item opponitur ꝙ duret poſt adus: vt.l.qui
fundum.S.coheres.ff.ad legem falcid.So. ibi erant duo

inſtituti ?⁊ vnus adiuerat ⁊ alius non:⁊ ideo pꝛo ꝑte eius

qui non adiuit durat vulgaris ſubſtitutio:pꝛo parte alte
rius qui adiuit non durat ſed expirat.ſ¶ Item opponitur

ꝙ non expiret aditiõe ĩmo repudiatione.vt.l.apud iuli.

S.idem iuł.ff.ad trebelli.Sol.dicunt quidam ꝙ aut lo⸗
quimur de expꝛeſſa ⁊ illa expirauit aditione vt hic:⁊ per
repudiationem conualeſcit:aut loquimur in tacita vulga
ri ⁊ tunc aut pupillus eſt ſolus heres:⁊tunc ipſo repudis
te non expirat repudiatione:aut eſt pupillus hrs ⁊ alter
ctiã tuncvidetur ꝙ repudiatiõe expirat altero repudiãte
⁊ altero adeunte durat ⁊ non expirat vt in contrario.Tu
dic clarius ꝙ ⁊ expꝛeſſa ⁊ tacita vulgar ſemper per adi
tionem expir ãt quicquid dicat Dy.Sed ſi queris an re⸗
pudiatione expiret dico ꝙ non expꝛeſſa immo reconuale
ſcit qꝛ venit eius caſus.aut loquimur de tacita ⁊ tũc aut
pupillus ſolus eſt inſtitutus:⁊ tunc ipſo repudiante non
expirat/immo durat:⁊ ſi dicas quomodo poteſt durare
cum teſtamentum inflrmetur cum ex eo non adeatur he⸗

reditas. Reſpondeo exiſtentia ſui beredis confirmst ta Tabulas
bulas pupillares cum teſtatoꝛ de legis beneficio ſit con⸗ pupillareſ
fiſus: aut pupillus fuit vna cum alijs inſtuutus: ⁊ tunc confinmat
cum teſtatoꝛ non fuerit confiſus de beneficio.l:.exiſtẽtis exñtis ſui
ſui heredis nil operatur:⁊ ideo aut vterq; repudiat here heredis.

ditatem ⁊ expirat vulgaris cum teſtamẽtum vitietur nõ
adita hereditate ex eo:aut vterq; adit ⁊ idem. vt.l.poſt
aditam.S.eodem. aut alter adit ⁊ alter repudiat:⁊ tunc
cum teſtamentum teneat quãtum ad repudiationem du⸗
rat vulgaris:vt dicto ·S.idem iuł.⁊ de hoc dixi in l.qui⸗
d elogio.S.õde iure deliberãdi. “
Item opponitur ꝙ repudiatio non faciat eã valere.vt
l.qui pater.ff.de acquirẽd.hr̃di.So.ibi inſtitutus deceſ
ſit conditione pendẽte:⁊ dic vt glo.
¶ Item opponitur ꝙ duret vt dict. l.qui pater. So.ibinõ
tranſmittitur iure inſtitutionis ſed iure accreſcenditrãſ
mittit partem coheredis /cum iã ſuãs habuerat.
¶ Item opponitur ꝙ duret vulgaris vt in aut᷑.de hered.
⁊ fal·S. ſubſtitutum. So.ibi non durat nec ex ea ſuccedi⸗
tur ſed ex beneficio.l. “
¶ Item opponitur ꝙ duret poſt aditã:vt.l.⁊ ſi me·Sreſti
tutio als eſt ·S· ſed quod papi.ff.de minoꝛ.Sol.ibi fingi⸗
tur nec adita per reſtitutionem. . „2
¶ Item opponiuur quare dicit ꝙ qui vult caute ſubſtitue
re in vtrumq; caſum filio dʒ expꝛimere etiam de pupilla⸗
ri:ergo non includitur in vulgari:⁊ ſic obſt.l.iam hoc iu⸗
re.de vulga.⁊ pupil.So.illud pꝛopter ineq̃litatẽ vitãdã.
MWodo venio ad queſtiones vulgaris.Dicunt quidam
ꝙ a quolibet de vulgo poteſt fleri.Alij dicunt ꝙ eſt ĩ quo
tidiano vſu.ad qð facit.l.vulgaris.ff.de furt.

is:? Reſpondeo du⸗ Aulgarſ
¶ Modo quero quotuplex ſit vulgaris: Reſpom ſabſtnns

plex vna expꝛeſſa alia tacita.

Item quero quibus verbis flat: dicunt quidam ꝙ ex⸗ qztuplerſſit

pꝛeſſa verbis negatiuis /tacita affirmatiuis/⁊ male. ⁊ re⸗

coꝛdoꝛ ꝙ in materia ſeruitutum dicunt quidam ꝙ ideo bis

dicitur negatoꝛia/quia pꝛoponitur verbis negatiuis:et
ideo confeſſoꝛia/quia verbis affirmatiuis.fallit dicunt
ipſi in ſeruitute altius non tollendi: qꝛ dicunt cõfeſſoꝛiã
verbis negatiuis pꝛoponi ſic: nõ eſt tibi ius eleuãdi.ſed
ſemper immo debet pꝛoponi verbis affirmatiuis ſic:eſt
mihi ius pꝛohibendi te altius eleuare.ſic dico hicnaã ſem
per vulgaris fit verbis negatiuis:de expꝛeſſa conſtat:de
tacita pꝛobo ſic: quia non venit ex verbis affirinatiuis
pupillaris expꝛeſſe cum per pupillarem ſucceditur pu⸗
pillo/per vulgarem defuncto: et ideo ex verbis expꝛeſ⸗
ſis non venit.ſed ex interpꝛetatione iuris conſulti qui in
terpꝛetatur eam negatiuis.
¶ Sed cõtra hoc opponit᷑/t videtur ꝙ flat expꝛeſſa etis

qbꝰ ver⸗

*

cabongt
ierpꝛe
ſcohere⸗
flgaren
ſitutus
ßdekune
dlcht car
ſaertae
Nẽqe
Oſerr dic⸗
cits Aun
ſrimnotun
Ncgatt
nepudt
cumelioi
Nterazren
disyrdir
frmatun
11 lgs. Et
ſo) gatiuis
at ſthoen

ſus ein
ltquis
urgliud:
ſitutione⸗
tum niſic⸗
Codov
ſcunquͤca
Etſoluey
Pupelinon
lelariext
(le. Z
ppilline
hezt cont
tonus
ltemplari
epupile
Cmetery
ameto/
ſnoetti
alrecon
luoronfen
lundi
gnͤrigi
ebigarirn
Dupaturl
Al niſ
linenrä
lonepup
Ppoplla

Sentuneipſonn
mlunfe,
ratateorgnti
Gorſſerpepee
ſaimmoreene
detacita tſtn
ſo fepudianne
ſodopoteſt de
dononadeanu
redis confin
s benefieolen
isinſtuutnsn
beneſciolnit
Nerchreyulaie
tamitunntien:
Adit ticen ns
Atertepolettmn
Arepudinhenn
dehocditi lc⸗

nfacigteinln
ibi inſtiunen

ntorter Oot
Frchianti
habueret.
rin aut denn
unecercs ſuß

litluſnge

nino: Si⸗

inlltaurſitr
erectin eſiie
ſechlinti⸗
ter iſtgniſi⸗
grDatili

Ginantgetſf

fdefn.
fanfmun

—M
dunt Pemg,
enis eine⸗
riis fli
nani
tibiius cen

e Impuberumeet alijs ſubſtitu. Fo. XVIII.

verbis affirmatiuis:vt.l.lucius.ff.e qð fatetur dy.dicẽs

ꝙ expꝛeſſa poteſt fieri affirmatiuis ⁊ etiã negatiuis:vt..

in ſubſtitutione.ff.e.qð eſt falſum: qꝛ illa vᷣba reſoluũtur
in duas ſubſtitutiones ſculicet vulgarẽ ⁊ pupillarẽ in cu⸗

iuſlibet perſona cum ſit recipꝛoca/⁊ reſoluitur q;tum ad
vulgarẽ in negatiua verba:⁊ ideo dic ꝙ ſemꝑ fit verbis

negatiuis. Sed eſt quedã vulgaris expᷣſſa ſ̃m rem ⁊ foꝛ⸗
mam: vt cum dico ſi talis nõ erit heres talis ſit heres.q̃⸗
dã expꝛeſſa eſt ſᷣm rem ⁊ non ſ̃ᷣm foꝛmẽ:vt in bꝛeuiloqua
ſubſtitutione que cõtinet quattuoꝛ etiam expꝛeſſas.q̃ͥdã
eſt nec ſᷣm foꝛmã/nec ſ̃m rem:vt illa q̃ eſt in pupillari ex⸗
Aulgar pꝛeſſa:⁊ illa dr̃ tacita. Modo q̃ro ad que vᷣba poꝛrigat᷑
ſubſtitutõ vulgaris: Reſpõdeo dicit dy.ꝙ aut loqueris de expꝛeſſa
ad qͥ ba que nec habʒ nec habere poteſt in ſe tacitã pupillarem ⁊

poꝛrigat᷑. capit ſolum bona teſtatoꝛis.aut loq̃ris de ea que habet

in ſe tacitam pupillarem/⁊ tunc ratione pupillaris capit
oĩa bona etiã impuberis.idem in tacita que eſt in pupil⸗
lari expꝛeſſa:vt.l.ij.de vulga.⁊ pupil.⁊ ar.l.qui fundum.
S coheres.ad.il.falci.Certe ipſe male dicit:quia cum per
vulgarem ſuccedatur teſtatoꝛi nunq; per eam capit ſub⸗
ſtitutus niſi bona defuncti/cum plus non debeat habere

; defunctus:vt.l.in hisS.non debeo.ff.de regu.iur.qui

dicũt capi bona ĩpuberis.nõ dicũt ꝙ capiãt᷑ ex vulgari.

ſed ex tacita pupillari vel expᷣſſa ꝑ quã ſuccedit᷑ pupillo.

Itẽ qro quõ exꝑiret: Rũñ deo aut q̃ris an expiret aditi⸗
one:⁊ dico ꝙ ſic/ſiue ſit tacita ſiue expꝛeſſa.vt.S.e.l.poſt
dgitã. Aut qris an expiret repudiatiõe:⁊ dico ꝙ nõ expᷣſ⸗
ſa:ĩmo tunc ↄfirmat᷑ cũ eius caſus aduenerit. In tacita

dic ꝙ aut fuit ſolus pupillus hr̃s inſtitutꝰ:⁊ tũc nõ expi⸗
rat repudiatione pꝛopter exiſtentiã ſui heredis: aut fuit

cum alio inſtitutus: ⁊ tunc aut vterq; adit ⁊ expirat:aut
vterq; repudiat ⁊ idem ⁊ nil operatur exiſtentia ſui here
dis vt dixi. Aut alter adit ⁊ tunc q́;tum ad alterum con⸗
firmatur:vt dicta.l.apud iulianũ ·S.idem iulia.ad trebel.

Aulgar ¶ Viſis cõtrarijs ⁊ queſtionibus / venio ad eius regu⸗
expſſa ? las. Et pꝛima regula eſt ꝙ vulgaris expꝛeſſa fit ꝓbis ne⸗

7

tacita bꝰ gatiuis:⁊ tacita fit verbis negatiuis tacite intellectis/t
ybis dẽat ſit hoc modo. Si talis nõ eſt heres:talis ſit mihi heres.
fleri. Ex quo infertur ꝙ ſi adeatur hereditas expiret:qꝛ venit

caſus eius contrarius. Secũdo inferturꝙ per eam ſucce

dit quis teſtatoꝛi/non pupillo: vt.l.j.ff. e. Et ex hoc infer⸗
tur aliud:ſcilicet ꝙ ſubſtitutꝰ vulgariter nunq; ex ea ſub⸗
ſtitutione capit bona impuberis:ſed bona teſtatoꝛis tan

tum / niſi caperet ex ſubſtitutione tacita pupillari vt dixi.

¶ Modo venio ad pupillarem:⁊ op.ꝙ male hic appellet
ſecundũ caſum/cum ſit tertius caſus:vt patet hic in tex.
Et ſolue vt glo.⁊ dixi ſuper tex.¶ Item opp.ꝙ de bonis
pupuli non poſſit teſtari: qꝛ de alienis bonis nullus põt
teſtari: vt aut᷑.ingreſſi.S.de ſacroſanc.eccle.Solu.hic ſpe

ciale.¶ Item oppo.ergo poteſt filium grauare in bonis
pupilli/nec in debita iure nature/ cum esm per legem ha
beat contra.l.ſi arrogatoꝛ.in fine.ff. de adop.Solu.non

eeſt onus ſed pꝛouiſio.¶ Item op.pupillaris equiparatur
exemplari:vt.l.ꝓxima.ſed illa nõ excludit matrẽ:ergo
nec pupillaris.Sol.non eſt per omnia ſimilis illi.Si er⸗
go mater volet bona/dicet ſubſtitutus.aut vis venire ex
teſtamẽto/ ⁊ non potes:quia non eſt inſtituta:aut ab in⸗
tcſtato/⁊ tũc non potes:quia durat cauſa teſtati aut vis
venire contra teſtamẽtum ⁊ rumpere ⁊ non potes:qꝛ fi⸗
lius non fecit teſtamẽtum/ſed pater.nec ob.l.ſequens.qꝛ
multum differt pupillaris ab exemplari:licet in hoc con

ueniãt:quia per vtrãq; pꝛouidet᷑ filio.nõ tamen in aliſs

equiparatur:⁊ eſt ratio:qꝛ vbi impedimẽtum lõgius eſt
duraturũ lex foꝛtius pꝛouidet:vt.l.ſi longius.ff. de iudi.
⁊. l.niſi·S· cum furioſi.ff. de tutelis ⁊ ratio.diſ.Aut impe⸗
d imentũ furoꝛis poteſt ꝑpetuo durare:⁊ ideo fuit agna⸗
tione pupilli pꝛouidendum in exẽplari. Sed impedimẽ⸗
tũ ꝓupillaris etatis cito finitur: ⁊ ideo non ſic eis pꝛoui⸗

detur. Eſt ⁊ alia ratio: quia compẽdioſa non fit ratione
patrie poteſtatis:quia etiã a matre poteſt fieri: vt.l.ꝓxi.

Secd ratione pietatis:ergo non debet mater excludi que
Pupilla⸗ ratione pietatis ſuccedit:vt.l.nam ⁊ ſi.ff. de inoffi.teſta.
r ſubſtitu Sed pupillaris fit ratione patrie poteſtatis/a non pieta

tio q̃re ſic tis.⁊ ideo mater poteſt excludi. Modo quero quare di
citur pupillaris? Reſpondeo quia non durat vltra pupil

dicatur.
upilla⸗ larem etatem / poſſet etiã durare minus:vt.l.in pupillari.
rjſubſtitu ff. eo. ¶ Itẽ quero quotuplex ſit: Reſpondeo duplex: vna
tio quotu⸗ expꝛeſſa ⁊ alia tacita.¶ Item quero quibus verbis fiat:

Reſpondeo dicunt quidã ꝙ expꝛeſſa fit verbis expꝛeſſis plex ſit⁊
tacita negatiuis:cum dicitur / ſi talis nõ erit heres talis qͥbꝰ ꝓbis
ſit heres:quod eſt falſum: quia tacita non colligitur ex il flat:⁊ que
lis verbis negatiuis:qꝛ tunc eſſet expꝛeſſa/⁊ ideo dic ꝙ bona ↄpᷣ⸗
ex interpꝛetatione iuris contẽti tacite intelliget᷑:⁊ intel⸗ hendat.
ligetur verbis affirmatiuis tacitis.dic tamen ꝙ quedam
eſt pupilla ris expꝛeſſa re ⁊ foꝛma:vt cum dico ſi deceſſe⸗

rit in pupillari etate talis ſit heres.Quedã eſt expꝛeſſa re

non foꝛma: vt dic.l.lucius.quedam tacita re ⁊ foꝛma.vt
illa que ĩcluditur in vulgari expꝛeſſa.¶ Item quero que
bona ↄpꝛehendat.icit G.de co.ꝙ aut ſit a parẽte natu⸗
rali ⁊ poꝛrigitur ad bona parẽtis naturalis.aut ab ado⸗
ptiuo/⁊ tunc poꝛrigitur ad bona parentis adoptiui:vt.l.
ſed ſi plures ·S. in arrogato.ff.eo.⁊.l.ſi arrogatoꝛ.ff.de
adoptio.Et male dicit:quia cum ſuccedatur per eam pu
pillo capit ſolum bona filij ⁊ nõ patris.Quid enim ſi re⸗
pudiet hereditatẽ patris vel ſit experedatus nũquid ca
piet bona pr̃is ſubſtitutus: certe non.⁊ ideo dic ꝙ capit
ſolum bona pupilli cum ei ſit hrs ⁊ non teſtatoꝛis niſi pu
pillus fuiſſet heres teſtatoꝛis / ⁊ ſic bona eſſent cõmixta:
qꝛ tunc caperet ſubſtitutus etiã bona patris/nõ tanqᷓ; pa
tris ſed tanqᷓ; impuberis:vt.l.iulis.ff.de acquirẽ.heredi.
⁊.l.iam hoc iure.ff.e.⁊x ita debet intelligi dic.l.ſi arroga⸗
toꝛ.in fine.⁊ in·S.in arrogato.conſulitur parenti natura⸗
li: vt ſubſtitutus ab arrogatoꝛe non capiat ea bona que
pupillus habuit aliunde q; a pr̃e arrogatoꝛe.¶ Item q̃ro Pupilla⸗
quot ſunt neceſſaria ad hoc vt poſſit fieri? Rñdeo opoꝛ= ris ſubſti⸗
tet ꝙ ſit impubes / ⁊ in poteſtate eiꝰ qui facit tẽpoꝛe quo tutio ad h̊
facit ⁊ ꝙ non ſit poſt moꝛtem eius recaſurus in poteſtatẽ vt poſſit
alterius:qꝛ cum tunc ipſe exiſtẽs in poteſtate non poſſet fieri qͥt ſũt
teſtm̃ facere cuiuſcũq; etatis ſit:nec ſibi per aliũ fieri po⸗ neceſſaria
teſt: vt.l.tam his.ff. de dona.cau.moꝛ.¶ Item q̃ro quo⸗
modo expiret: Reſpõdeo adueniẽte pubertate ⁊ vitiato
teſtamẽto pr̃no.vel ſi ſe in adoptionẽ dederit pupillus.
¶ Wodo quero an tacita pupillaris excludit mrem⸗ Re
ſpõdeo non:vt.S.dixi. Sed nunquid excludat fratrem⸗
⁊ videt᷑ ꝙ non.qꝛ ita venit ex teſtamẽto ⁊ ab inteſtato:vt
mater ex tacita volũtate pꝛeſumpta. Sed dic contra:qꝛ
aut ſucceditur ex volũtate expꝛeſſa vel tacita ab ĩteſtato
tunc equiparãtur mater ⁊ frater vt.S.dixi:aut otra volũ⸗
tatẽ defuncti ⁊ tũc nõ eqparant᷑:nã mr põt rũpere teſtm̃/
frater non:vt.l.nã ⁊ ſi parẽtibus.ff.de inoffi te. Sed nũ⸗
quid expꝛeſſa pupillarjĩ excludit hodie mr̃em. ⁊ do.mar.
tenet ꝙ non.per.l.ſequentem.Alij contra per.l.penul.Xj.eę.
⁊.S.dixi.¶ Colligo ergo regulas pupillares:nam ipſi fit
impuberi qui ſibi nõ poteſt facere teſtamẽtum/⁊ per hoc
habes ꝙ non eſt onus filio:ſed pꝛouiſio/cum ipſe ſibi ꝓ⸗
uidere non poſſit.⁊ per hoc infertur ꝙ poſt pubertatẽ nõ
durat: qꝛ tunc non eſſet pꝛouiſio filij ſed onus cum ſibi
pꝛouidere non poſſit.¶ Item fit vᷣbis affirmatiuis ſempꝑ /
⁊ per eã ſucceditur pupillo/non teſtatoꝛi ⁊ ex hoc infer᷑
ꝙ ſubſtitutus non capit bona patris ſed filij tãtum niſi
eſſent admixta/x tunc non tanq; pr̃is ſed tanqᷓ; filij cape
ret. Itẽ expirat pubertate capitis diminutiõe etiã ſi filiꝰ
poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis eſt recaſurus in alterius poteſtatẽ
¶ Wodo venio ad cõpendioſam ⁊ op.ꝙ duret poſt pu⸗
bertatem:vt.l.centurio.ff. de vulga.⁊ pupilla. Solu.aut
loquimur in pagano/⁊ non durat poſt pubertatẽ aut in
milite ⁊ ſic.¶ Itẽ op.ꝙ ĩ pagano duret poſt: vt.l.ſceuo⸗
la.ff. ad trebel. Sol.non valet iure compendioſe:ſed iure
ſaetcomiſſi tem oppo.ꝙ nec in milite valeat iure di⸗ .
recto vt hic in fine.Sol.hic ſpeciale fauoꝛe mr̃is. Mo⸗ Obliq̃ vᷣ⸗
do quero que ſunt vᷣba directa ⁊ que obliqua: Reſpon⸗ ba ⁊ dire⸗
deo directa vᷣba ſunt quãdo non denotat᷑ ꝑ es actus me⸗ cta q̃ ſunt.
dius vel pſona de cuius manu quis debeat capere:vt cũ
dĩ / talis ſit heres. Nerba obliqua ſunt quãdo de alia ma
nu quis debet capere:vt cum dicit᷑ rogo hr̃dem vt tibi
hr̃ditatẽ reſtituat.¶ Sed quid de verbo volo/an eſt dire
ctum/an obliquũ. Jaco.de arenis dicit ꝙ eſt directũ per
l.omne vᷣbum.j.cõmunia.de leg.Ego puto ꝙ per ſe nihil
operet᷑ ſed ſᷣm vᷣba que ſibi adijciũtur:nã ſi dico volo ꝙ;
talis ſit hr̃s eſt directa ĩſtitutio vel ſubſtitutio. Sed ſi di
co volo ꝙ hr̃ditas reſtituat᷑ tali tunc eſt fideicõmiſſaria.
Hoc pꝛemiſſo vt ſcias de natura cõpendioſe ⁊ quid per
eam capiatur.debes ſic diſtinguere.de vᷣbo tamen perue
nire fuit dubitatum:ꝑ.l.titius.ff.eo. Sed puto ꝙ pariter
ſe habeat ad vtrũq; vt verbum ſubſtituo:qꝛ aut teſtatoꝛ
vtitur verbis directis tãtum:vt quia dicge/inadocumas
1

Butrigarij Becũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis

deceſſerit talis ſit heres / tũc caue qꝛ aut loquitur diſiun
ctiue ſcʒ ſi deceſſerit in pupillari etate vel poſtea quãdo⸗
cũq; tunc ꝓpter diſiunctionẽ ſunt due ſubſtitutioncs:vt
l.teſtamento· S.idẽ quero.ff.e. Una eſt pupillaris que po
teſt valere ⁊ valet iure directo vſq; ad pubertatẽ.Alia q̃
eſt vł poſtea qñcũq; valere non põt iure directo:vt aliqͥd

operetur trãſit in fideicõmiſſariã:vt.l.ſceuola.ff.ad tre⸗

bel.⁊.ff.eo.l.verbis.⁊.l.in pupulari.⁊ ꝙ ibi not.Aut non
loquit᷑ diſiunctiue.Sed dicit quãdocũq; deceſſerit talis
ſit heres /tunc aut fit impuberi / ⁊ tunc valet iure directo
vſq; ad pubertatẽ:poſtea nullo modo valet:quia poſtqᷓ;
fuit vna ſola ſubſtitutio / ⁊ aliquãdo valuit iure directo
nunq; obliquat᷑ ſed deficit adueniẽte pubertate.Aut fit
puberi ⁊ tunc cum nunq; iure directo potuit valere trãſit

in fideicõmiſſariã ⁊ valet pꝛo omi tẽpoꝛe:vt dic.l.ſceuo⸗

la.ſimile in exceptione pacti.vt.l.ſi tibi ·S· fl.⁊.l.ſe.⁊ ſe. ff.
de pactis.Aut teſtatoꝛ vtitur verbis obliquis:vt qꝛ dicit
aaoclß deceſſerit reſtituat tali ⁊ tunc planũ eſt ꝙ eſt
ldeicommiſſaria. Aut vtitur verbis aptis ad directam
⁊ obliquam:vt qꝛ dicit quãdocũq; deceſſerit talẽ ſubſti⸗
tuo:tunc dicunt canoniſte ꝙ cum rebus ⁊ perſonis con⸗
ueniat directe valebit iure directo vſq; ad pubertatem/
⁊ poſtea nullomodo. Sed certe ipſi male dicunt:quoniã
bene verum eſt ꝙ conuenit rebus ⁊ perſonis directe vſq;
ad tẽpus pubertatis:ſed quo ad omne tẽpus non/⁊ idco
cum ſᷣm pꝛopꝛiam ſignificationẽ poſſit cõpꝛehendere di
rectam ⁊ fideicõmiſſariam:⁊ directa non poteſt valere ꝓ
omni tempoꝛe:ſed fideicõmiſſaria ſic.⁊ ideo ſi illã eligo/
nec cõſidero an dicat ſi deceſſerit ſine liberis:qꝛ illa adi⸗

tio non obligat eam:vt nõ. dic.l.centurio.quicquid hic

Cõpẽdio⸗
ſa an cõti⸗
neat fidei⸗
cõmiſſari⸗
am.

dicat glo. Sed quãdo verba ſᷣm ꝓpꝛium intellectum re⸗
feruntur ad directã tantum:tunc ſi quo tẽpoꝛe poteſt va
lere iure directo ⁊ ßᷣm ꝓpꝛium ĩtellectum nunqᷓ; obliqua⸗
tur: vt.S.dixi.⁊ hoc in pagano / in milite diſtingue eodẽ
modo:qꝛ aut vtitur verbis obliquis ⁊ planũ eſt. Si autẽ
dicit qñcũq; talis ſit heres tunc vſq; ad pubertatẽ valet
iure directo poſt pubertatẽ idẽ ſi mater nõ eſt in medio
⁊ tunc ꝓpꝛie dicitur compendioſa:ſcʒ quãdo a milite fit
poſt pubertatem/⁊ capit radicem hec compẽdioſa: ex l.
certi iuris.S.de teſta.mili.nam cum ſit ibi datum pꝛiui⸗
legium militi vt poſſit habere heredem ex tẽpoꝛe ⁊ ad tẽ⸗
pus ex illo inſurgit iſtud ꝙ poſſit cõpendioſam facere/⁊
ſubſticuere directo quãdocũq;. Si autẽ mater eſt in me⸗
dio/tunc obligatur ⁊ tranſit in fideicõmiſſariam: vt hic.
Sic ergo conclude ꝙ cõpendioſa fit ꝓpꝛie a milite poſt
pubertatẽ/⁊ ſi queris que bona capiãtur per eam. Reſpõ
deo aut pupillus non adit hr̃ditatem/⁊ tũc cum ſuccedi⸗
tur ex vulgari que eſt in cõpendioſa vel compendioſa ha
bente vim vulgaris ea bona capiũtur q̃ dixi capi in vul⸗
gari. Aut pupillus adit hereditatẽ/⁊ decedit in pupillari
ctate/⁊ tunc cum per pupillarẽ veniat ſubſtitutus que eſt
in cõpendioſa vel ex compendioſa que habet effectũ pu⸗
pillaris capiũtur ſolum bona pupilli / niſi ſint mixta: vt
dixi in pupillari.Si autẽ decedit poſt pubertatẽ/tũc ſiue
duret iure directo ſiue obliquetur ꝓpter matrem ſolum
bona militis capiũtur:qꝛ ei ſucceditur/⁊ non filio vt hic.
⁊ dicta.l.centurio.¶ Item quero quis ſit fauoꝛ matris ꝙ
poſt pubertatem trãſeat in fid eicõmiſſariã: Et certe vi⸗
detur ꝙ nullus:nam ſiuce ſit directa ſiue obliqua poſt pu⸗
bertatè nõ capit ſubſtitutꝰ niſi bona ĩpuberis:vnde ma⸗
ter bona filij capit vtroq; caſu/i⁊ ſi dicas ꝙ de bonis mi⸗
litis mater detrahet quartã quãdo tranſit in fideicõmiſ⸗
ſariam hoc nõ eſt verum:qꝛ ceſſat quarte deductio in mi
litis teſtamẽto:vt.l.in teſtamẽto.ad.i:.fal.ſed dic ꝙ mu⸗
lier lucratur hoc:qꝛ detrahit debitam iure nature fuij in
qua filius grauari non potuit:⁊ ſi opponas ꝙ non poſſit
per.l.papinia·.S.ſed nec impuberis.ff.de inoffi.te.Reſpõ
deo ꝙ bene eſt verum ꝙ non poteſt rumpere teſtamẽtum
per rationem que eſt in dicto·S.ſed nec impuberis.tamẽ
debitã iure nature bene retinet vt hic.nã ⁊ ałs agitur ad
legitimã/⁊ tamen teſtamentũ rũpi nõ poteſt per qrelam:
vt.l cum lege.⁊ aut᷑.ibi poſita.S.de epiſco.⁊ cleri.⁊ iura
ſepulchꝛoꝝ remanent matri vt dicit glo. Itẽ q̃ro an cõ
pendioſa ↄtineat fideicõmiſſariã? ⁊ dico ꝙ ſic aliquãdo
vt hic in fine:licet quidã ↄtra.de bꝛeuiloquavero q̃ inclu
dit duas vulgares ⁊ duas pupillares niſi ſit ibi inequali
tas vt dixi.S.de teſta.mili.l.in teſtõ.de exẽplari .j.l.ꝓxi.⁊
bec ſufficiant de materia iſta. Jaco.

Item opponi

Add itio Iſta lex eſt ſolẽnis ⁊ repetibilis:⁊ dicit
P au.ꝙ eſt ſolemnioꝛ que ſit ĩ toto.C.⁊
vtilioꝛ in ſua materia:⁊ dicit Jaſo.may.hic:ꝙ in hac le⸗
ge tractatur de quĩq; ſub.vt ꝑ eũ in.j.⁊.ij.col.No.ex tex.
nam non eſt incerti iuris in ver.omnino:hic eſſe melioꝛẽ

tex. de iure ꝓ communi ſententia cõtra nouiſſimos ⁊ ful.

hic ꝙ tacita pupillaris contenta ſub expꝛeſſa vulgari ma Subſtitu⸗

trẽ non excludit ꝙ ſic induco. Nam hic ſubſtitutio expᷣſ= tio tacita
ſa erat facta. In pꝛimũ caſum ergo vulgaris expꝛeſſa ꝙ pupillar/
omnino ad matrem ſpectat ſucceſſio:ergo tacita pupilla ↄtsta ſub
ris contenta ſub expꝛeſſa vulgari non excludit matrem:⁊ expᷣſſa vul

tex.dicit omnino ꝙ eſt idem ꝙ omni caſu:glo.in.l.ſi cum gari mfeʒ
exceptione · S.ꝙ ſi homo.ff.quod me.cauſa.⁊ĩ.c.ex parte. non exclu

j. de offic. deleg. ergo ſiue ſubſtitutus velit venire ex expᷣſ dit.

ſa vulgari contra matrem non poteſt nec ex tacita pupil⸗
lari cum text.dicat ꝙ omnino mater admittitur.i.omni
caſu Cetera dic per modernos hic ampliſſime per Alex.

poſt Bar. vide Paul. de caſt. Bal. ⁊ alios ſcribentes hic

⁊ in.l.ex his.S.de militari teſta.per Bar.⁊ alios in.i.cen⸗
turio.ff. eo.ti.per eſdem Bar.in effectibus ſubſtitutiõis
pupillaris.ff. eo.in.l.ij.vide notata in l.verbis ciuilibus.

ff eo ti.⁊· S. qua ratione ⁊ ibi Joã.fab. Ange.de are inſti⸗

tuta co.ti.per cano.in.c.rainutiꝰ ⁊.c.rainaldus.er̃ de te⸗
ſta.per · Philip.frãcum.in rubꝛica de teſtamentis.⁊ vlti⸗
mis voluntatibus in.vj ⁊ in.c.j.illo ti. Cetera vide ad lõ

gum hic per Jacob. Butrig. ⁊ alios doc. hic ⁊ locis.S. al
legatis/ his contentus:quia iam hodie in hac.xv. lectiõe
hanc legem ⁊ materiam ad longum expediui in hac flo⸗

rentiſſima vniuerſitate Andegaucñ.vbi oꝛdinarie extipẽ
diatus lego. J

te capto ſubſtituere dũ tamen ſubſtituat illos
EEAquos veriſimile eſt eum inſtituturũ ſi ſaperet.
hoc dici. PHominus Martinus dicit ꝙ equitate iuris ⁊
dei hec lex coꝛrigit.l pꝛecibus.naʒ ibi ſubſtuutio dicuur
exemplaria:quia ad exemplum pupillar eſt inducta. Sʒ
in exemplaria pater nõ poteſt excludere illos quos eſtve
riſimile eum inſtituiſſe: ergo idem ĩ pupillari /⁊ ſic pater
non poterit excludere matrem pupilliꝙ eſt veriſimile eũ
inſtituere ſi poſſet ⁊ ſic eſt coꝛrecta l.pꝛecibus.⁊.l.papi⸗
nia·S.ſed nec impuberis.ff de inoffi.teſt. Sed doc. dicũt
contrarium ⁊ dicunt decidi per.l.ſequẽtem.nec iſte inſti⸗
tutiones in omnia ſunt ſimiles.
Ad DdD itio Adde ad iſtam legem Petrum de peru.
in repetitione.c.raynutius.de teſtamen.
Collige quinq; dr̃ias inter exemplariam ſubſtitution?
⁊ pupillarem. Pꝛima eſt quia exemplaris fundatur ĩ hu⸗

Poteſt pater fami⸗
Gmanitatis. lfaridio vel men

manitate pupillaris in rigoꝛe vt dixi. Secunda eſt ꝙ exẽ Exẽplar
plaria poteſt fieri etiã a matre ſecus in pupillari quã ma ſubſtitutõ
ter facere non poteſt.l.ſi mater in pꝛinc.ff.eo.⁊ rationem ⁊ pupilla⸗
diuerſitatis perſuaſiuam vide per Bartol. hic: ⁊ in di⸗ ris qmo⸗
cta.l.ex facto.Ex hoc colligitur tertia differentia ꝙ exẽ⸗ do dint.

plaria poteſt ficri etiam filio nõ exiſtenti in poteſtate cũ
amatre fiat ⁊ ſic poteſt fieri etiam emancipato ſecus ĩ pu
pillari que non poteſt fieri niſi filio in poteſtate.l.j.in pn⸗
cip.ff eodẽ.Quarta differentia eſt qꝛ exemplaria nõ põt
fleri filio exhr̃dato/pupillaris ſicvt ꝑ Jaſo.hic.i.j.nota.
Quinta differentia eſt quia in pupillari qlibet poteſt ſub
ſtuui.Quaſdã alias differentias ponunt Cyn.⁊ Bal. hic
in lect.flo.Bartol.⁊ alij in dicta l.ex facto. Cetera dic ꝑ
Jaſonem hic in.ij.col.⁊ adde ſᷣm Jaſonem hic quattuoꝛ
eſſe requiſita ad hoc vt poſſit exemplaris ſubſtitutio fie⸗
ri vt hicvideas per Jaſo.

Bm uld am Subſtitutio hec pu
L 4 pillar facta duobꝰ
mpuberibus filijs non vendicat ſibi locum
yno moꝛiente in pupillari etate/⁊ alio ſuperui
uente. hoc dicit. .
¶ Opponitur ꝙ ſubſtitutus veniat poſt moꝛtem pꝛimi.
vt.l.penultima.ff. de iniuſto teſtamento.So.vt glo.⁊ pꝛi
ma cſt vera. 4

„

tur ad ideʒ de.l.heredes .S. cum ita.ff.ad
trebellianum. Sol.hic extitit ſubſtitutionis conditio in
perſonam pꝛimi ⁊ extitit in perſonam ſecũdi ibi econtra
⁊ eſt rõ ſʒ dñʒ Mar.qꝛ dictio vterq; reqᷣrit ↄcurſũ duoꝝ:
⁊ iõ ĩ caſu nr̃o repugnat rigoꝛ ⁊ eqᷣtas qꝛ ñ ẽ ↄcurſꝰabox.

Ppbutiust in

ſitlooheren
Gniſorianon
in nenientes⸗
ſitſolubona
ſo fones comn

opottc
qu ſſtii,
ie Gec q
e vteſtin

Cus eſt n
svt in cotr

agrneutra par

llſdegpp.
corticulo ff
m cun glo i
(Pll prirn
uo f tlpo

noien altere

fe ggiunctus

que incipltib
Opaldpei
Mteme adiu
1pup. So ptg
ſdeyulgpu
ſpeinfdeyi.
Cniſceturptun
nne velcollect
Ces vocant in
Meiſc dee

lfnilcetur v⸗

ur qullibet
Eyt dicitgta
Ad ſecidi
Nyſuffuc acc
appellatiua
uclias talis
opꝛopꝛiaße
ſret adali

Feiquiint
bipf flins
Mincnttrn
Kiteenſlih⸗
erdeſtnntod
Nrindeſttgef
ecit Balh
lſſgui ltate li
ücnogylegni

Xc hiet oete
inhac toli
ediuiin hut
ordinariect

oteſt patnte
Sfurioſontr
enſubſtiunle
tktutnniſihn
Gecoltge
ſubſtnnoden
arl eſtipgncig
reillosctosct
pilari eſen
peſt ninte
vecibusl
Sec doe di
ten, necitrit

Petrundenn
lus deteſtent
An ſabſtituſe
isfundauni
Seclhcgcket
poptlanguir
cfcoAr
nol bitht
diferatugt
iin eteket
nciprtoſnef
poleſtrlſin

—
=

*

Vterq; di
ctio qͥd ĩ⸗
poꝛtet.

Item equitas qꝛveriſimile eſt ꝙ teſtatoꝛvoluerit potius
fratrem fratri ſuccedere qᷓ; alium. Sed in cõtrario lʒ deſi
ciat rigoꝛ:qꝛ non eſt ibi cõcurſus ãboꝝ:non tñ repugnat
equitas:qꝛ poſtq; deceſſit pꝛimus in cuius perſona defe⸗
cit conditio.poſtea qñ conditio extat in perſonã ſecundi
non ſupereſt frater qͥ debeat ſubſtitutũ excludere:⁊ ideo
ipſe admittitur ad bona ſecũdi/in cuius perſona extitit
conditio.dñs Dy.ſoluit ꝙ hic loquitur in directa ſubſti⸗
tutionc ibi in fideicõmiſſaria ⁊ eſt hic duplex equitas:qꝛ

per directã fit quis heres directo ⁊ excludit veniẽtes ab

inteſtato:⁊ ideo non eſt extẽdẽda talis ſubſtitutio. Pꝛe⸗
terea in directaveniunt nõ ſolũ bona defuncti:ſed etiã ſt
lij.vt.l.coheredi:S.cũ filie.ff.devulg.⁊ pup.Sed in fidei
cõmiſſaria non efficitur quis heres directo:immo ſucce⸗
dũt venientes ab inteſtato lʒ reſtituãt ſubſtituto ⁊ ĩ ea ve
niũt ſolũ bona teſtatoꝛis. Item eſt foꝛtioꝛ rõ: qꝛ vbi plu⸗
res rones cõmuniter diſpoſitiones amboꝝ reſpiciunt:

tunc opoꝛtet cõiter vtriuſq; concurſum adeſſe:⁊ ita eſt qñ

directa ſubſtitutio cũ in omnibus bonis debeat ſuccedi
vt hic.Sed qñ plures rõnes reſpiciũt ſeparatim diſpoſi
tionẽ vt eſt in fideicõmiſſaria:qꝛ tũc quilibet ꝓ parte ro⸗
gatus eſt ⁊ nõ de toto/tũc non requiriturvtriuſq; cõcur⸗
ſus vt in cõtrario ⁊ facit qð dixi.S.eo.il.qᷓ;uis.

No.ex hoc tex.ſᷣm Bar.ꝙ dictiovterq;

A 0 d itio eſt collectiua:ſed alter ⁊ alteruter eſt di
ſtributiua ⁊ in hoc bene vt eſt tex.in.S.ne autẽ.cũ gloſ.in
ver.neutra parte.in aut᷑.de iudicibus:ptʒ in.l.ſi apud vbi
Bal ꝓ de app.ſed ꝓ nũc te remitto. ad Bar.⁊ alios in.l.
hoc articulo.ff.de here.inſti.Et adde tex.in.il.fi ·S/ſinau⸗
tem.cum glo.in verſic.vtraq;.vbi bal.no.j.de bo.que lib.
⁊ Bal.ꝓl.ꝓxima.vterq; adde.l.ſed ſi duo.i · Sitem videa
mus.ff. vti poſſid.

1. *S⅞

Prr nLQiñ vnus cõmi⸗
AIquis duobus. cerurpiu to⸗no
minatis vno cõi appellatiuo noĩe ⁊ ꝗritur q̃lẽ

E& AEαortioné debeãt hre loqr pᷣma ꝑs huiꝰ legis.
Sed qñ vnus miſcetur pluribus copulatis appellatiuo
noĩe ⁊ alter adijcitur⁊ qritur quantã partem dẽat habe⸗
re adiunctus reſpectu mixti tunc loquitur ſecunda pars
que incipit ibi alia applicata. S
¶ Op. ad pꝛim partem ꝙ omnes hr̃des veniant advnã
partem ⁊ adiunctus ad aliã. vt.l.ſi pater filio.ff.de vulg.
7 pup.So.vt glo.ſ Item op.ad idẽ de.l.qui cum plures
ff de vulg ⁊ pup.Sõ.vt glo.¶ Item op.de.l.ſi quis titio
in pꝛin.ff.de vſufruc.accreſ.So.vt glo.Tu dic ꝙ aut iſte
cõmiſcetur pluribꝰ vocatis vno cõmuni appellatiuo no
mine vel collectiuo vniuerſali vel indefinito:⁊ tunc here
des vocant᷑ in vnã adiunctus ad aliã ar.l.ſi pluribus. ff.

dele.ij. . S. de epiſ.⁊ cle.autẽ.cauſa.que fit cũ monacho:

Filiꝰ pr
cadẽ pſo⸗
na cẽſenk.

aut miſcetur vocatis ſuovno diſtributiuo noĩe:⁊ tuncvo
catur quilibet ad ſuam ꝑtem vt hic. Nec ob.l.qui cũ plu⸗
res vt dicit glo. .
¶ Ad ſecũdã partẽ opp.de.lſi quis titio ij.reſponſo.ff.
de vſufruc. accreſc. So.vt glo.⁊ vltima eſt vera/⁊ eſt rõ:
qꝛ appellatiua denotãt ãlitatem ⁊ ſeparant ab alijs qui⸗
bus q̃litas talis non competit: fallit in patre inſtituto cũ
filijs:pꝛopꝛiavo nomina non inducũt q̃litatem aliquam
q̃ ſeparet ab alijs. . .
Ad D iti 0 No.ex text.vulgatã regulã ad quã alle⸗
·gatur iſte tex.qð pater ⁊ filius cenſent᷑
