redditus in q;titate.
Meditoꝛ Hec lex dicit idẽ qð ſuꝑioꝛ
Deterioꝛa e RRNR Uæ& eo addito ꝙ deterioꝛatio cõ
tio an ve⸗ S tingens culpa creditoꝛis ꝑtinet ad creditoꝛẽ
niat actio hoc dicit Jac. But. ¶ Quero an deterioꝛ atio
nis iure. veniat actionis iure.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ nõ videtur res red⸗
dita/q̃ red dit᷑ deterioꝛ:vt.l.iij ·S.ſi reddita.ff.e.Sed dic
ꝙ pꝛo re ꝓponitur actio cõmodati/⁊ officio iudicis mer
cenario venit deterioꝛatio. ¶ Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ
aliqũ facit creditoꝛ pactũ cum debitoꝛe vt pecunia nõ ſo
luta ad diem poſſit pignus vẽdere / ⁊ tunc valet pactũꝙ
pecunia nõ ſoluta habeat rem emptã ꝓ debito/ nõvalet
pactũ. Idẽ ſi dr̃ ſimpliciter ꝙ habeat emptũ iuſto pᷣcio:
vt. l.ſi fundũ.ff. de pigno.⁊ .de pac.pig.l.j.Et dicit hec
lex bꝛcuiter. Oactũ de vẽdendo re nõdum vẽdita nõ tol
lit debitoꝛi pignoꝛatitiam actionem.hoc dicit. Ja.
¶ Op. ꝙ pactũ nõ valeat vt.l.jde pac.pig.Sol.vt glo.
e J cred ito Creditoꝛ tenetur de dolo
2. lata culpa ⁊ leui non de ca
ſu niſi agatur:hoc dicit cum ſequenti. Quero
an creditoꝛ debeat pꝛobare caſu perdidiſſe/an
debitoꝛ ꝙ culpa. Et in hoc eſt duplex opinio:ſed tene
glo.⁊ contra eam op.de.l.ſi quis.ᷣff.locati ⁊ conducti.ſed
ſolue vt glo. ¶ Item non ob.l. ſi rem. de excep.rei iudi.ſed

ſolue vt glo. poſſes tamen dicere ꝙ aut quis fundat inten
tionẽ ſuã caſu/c debet illuʒ ꝓbare.aut nõ ⁊ nõ.vt.l.ſi qͥs.
ex argentarijs ·S· fl. ff. de elen. ſns f⸗ 3
. aſus foꝛtuitꝰ circa
8 De koꝛ tuitis. rem pignoꝛatam libe⸗
. rat creditoꝛẽ a pignoꝛatitia remanẽte ꝑſonali
Ain debitoꝛem niſi aliud actum ſit.h.d.

¶ Sp ꝙᷓ caſus foꝛtuitus non liberet creditoꝛẽ: vt.S. ti. j. Caſus foꝛ

l.j.Sol.hec regula fallit ꝓpter moꝛã vel culpam vel pa⸗ tuitꝰ circa
ctum:vt in contrario.ſ Item op.ꝙ extincto pignoꝛe tol⸗ rẽ pigno⸗
latur etiã ꝑſonalis:naʒ pignus tollitur ꝑ ſolutionẽ᷑: vt.l. ratã an ſp
ſi rem · S· omnis.ffe.At tunc eſt certũ ꝙ etiã ꝑpſonalis tol⸗ liberet cre

litur ergo male.So.ibi tollitur pignus ſolutione / hic in⸗ ditoꝛẽ.

teritu. Jaco. Buk.
Fre V edito 2 Deterioꝛatio contigens in re
„G pignoꝛata culpa creditoꝛis ꝑ
tinet ad eius periculũ: ⁊ ſumptus neceſſarij fa⸗
¾Accti in re pignoꝛata a debitoꝛe repetunt᷑ per cre⸗
ditoꝛem.h.d.

Vera pignoꝛis amiſſio ſine cul
J nulla. pa creditoꝛem liberat/nõ ſimu⸗

lata. h. d.
Ignus Si eam diligentiam adhibeat
2 creditoꝛ in re pignoꝛata:quam
WV‚auilibet diligens adhiberet in ſuis per interi⸗
/tum liberatur.

W bit ⁊ ꝓbato cõtractu pignoꝛis pᷣſumitur poſ⸗
40 ſeſſio creditoꝛis. h. d. Jaco. But. ¶ Diuide in
tres partes:qꝛ in pꝛima cõſulit debitoꝛi cõtra creditoꝛẽ.
in ſcdða conſulit creditoꝛi contra debitoꝛẽ̃.in tertia redit
ad pꝛimũ dictum ⁊ ↄſulit debitoꝛi.Secũda pars incipit
ibiſ vt autẽ Itertia ibil vel ſi tu
¶ Oppo.ꝙ ſuceſſoꝛ creditoꝛis poſſit pᷣſcribere.vt.lłj.j.ſi

aduerſus credito.So.vt glo.⁊ rationẽ ſolutiõis aſſigns

vt glo.E ſt ⁊ alia rõ:qꝛ vniuerſalis ſucceſſoꝛ/eſt ſucceſſoꝛ
vitioꝛũ /⁊ culpe defũcti.vt.l.ſi egoS. partus.ff. de publi.
ſingular nõ.¶ Itẽ op.a diuiſiõe ꝙ oꝛigo ↄctus nõ ꝓbet᷑:
qꝛ aut debitoꝛ agit rei vendicatiõe/⁊ nõ ſufficit ꝓbariõ⸗
ctum ſed dñium:vt.l.vnica.S.de ali.iudi.Aut agit pigno
ratitia/⁊ nõ ſufficit ꝓbari oꝛiginẽ gctus niſi ꝓbet ſe ſol⸗
uiſſe: vt.l.ſi remS.oĩs.ff.e.So.dicũt quidã ꝙ hic debitoꝛ
agit pignoꝛatitia ⁊ pꝛobat ſe ſoluiſſe vel offert: vt hic.
Alij dicũt ꝙ agit rei vendicatione ⁊ ꝓbat ſe dñm: ſed ꝙ

aduerſarius poſſideat pꝛobare nõ debet:nã pꝛobato oꝛi⸗

Ec creditoꝛes. aubi han blen⸗

gine cõtractus pᷣſumit᷑ poſſidere.¶ Modo quero an cre⸗ Creditoꝛ
ditoꝛ debitoꝛi agenti poſſit referre q̃ſtionẽ dñij: quidã an poſſit
ſic.alij cõtra. Tu dic ꝙ aut agit pignoꝛatitia debitoꝛ/ ⁊ referre q̃⸗
tunc aut vult creditoꝛ obijcere de dñio qſito poſt cõtra⸗ ſtionẽ do⸗
ctum per pᷣſcriptionẽ/x nõ poteſt vt hic.qꝛ reſpectu dñij minij ðbi⸗
ſibi nõ poſſidet ſed debitoꝛi:⁊ ideo nõ pꝛeſcribit:vt.l.ma⸗ toꝛi agẽti.

le ij.de pᷣſcrip.xxx.an. Aut vult obijcere de dñio q̃ſito ei
ante ᷣctũ ⁊ põt: vt.l.ij.jque res pigno.obli.po. Si autẽ
debitoꝛ agit rei vendicatione.tunc aut q̃ris an creditoꝛ
poſſit obijcere ſe dñʒ eſſe?: Et dico ꝙ ſic.⁊ ſic excludet eũ:
qꝛ duo nõ poſſunt inſolidũ eſſe dñi:vt.l.loci coꝛpus ·S.cõ
petit.ff.ſi ſerui.vendi.⁊.l.ſi vt certog. duobꝰ.ff. cõmo.ſed
ſi queras qualiter cõſulat᷑ debitoꝛi ꝑ hanc legẽ: Rñdeo
ꝙ cũ als quilibet agens rei vẽdicatione habeat ꝓbare ſe
dñim ⁊ aduerſariũ poſſidere: vt.l.vnica.S.de ali.mu.iu.
cau.fac.ſi ſufficiet hic ꝙ ꝓbet ſe dũm/⁊ oꝛiginẽ cõtractꝰ
quo ꝓbato pᷣſumetur creditoꝛ poſſidere.vnde de poſſeſ⸗
ſione pꝛobare non debet ad liquidum:⁊ hoc ideo qꝛ ha⸗s
bet creditoꝛ cauſam a debitoꝛe/ałs non pᷣſumetur poſſi⸗
dere niſi tẽpoꝛe litis conteſt.poſſediſſet:vt.l.non ignoꝛa⸗
bit. S. ad exhiben.¶ Item qro an lõgiſſimo tẽpoꝛe poſſit
pꝛeſcribere creditoꝛ: glo ſic ⁊ male/reſpectu rei vẽdi⸗
cationis:quia eius reſpectu non poſſidet ſibi:ſed debito

ri.vt.l.ſerui nomine.ff.de vſuc.⁊ ideo non poteſt pꝛeſcri⸗

bere: vt dicta.l.male: ſed reſpectu perſonalis ſcilicet pi⸗

gnoꝛatitie/ ⁊ cõtra eam bene pꝛeſcribit ⁊ huius reſpectu

bene diceret glo. .
5 7J SOp.nõne poſſũ ꝓpꝛia auctoꝛi⸗
9 nozis *tate ĩgredi ⁊ ſine pacto auctoꝛi
tate iudicſ.So.vt gl.qꝛ ibi videt᷑ q̃dã tacita ↄuẽ

tio de ingrediendo.¶ Item op.de.l.vtiq;.ff. de dã.infec.

ol. vt glo.
1

Butrigarius ſuper Quartolibꝛo Codicis

De exercito. inſtito.actione.
MRubꝛica.

) Ad euidentiam eſt ſciẽ
Eruus dum ꝙ aliquando con⸗

locũ exercitoꝛia:verũ ſi eſſet naualis ⁊
Rnõ dñica haberet locum vtilis. vt.l.j.
S:ſi is qui nauem. ff. de exercitoꝛ.⁊ his
ouobus caſibus loquitur hec lex.Ali⸗
l quãdo coõtrahit in re peculiari:⁊ tunc
aut dno iubẽte ⁊ habet locuʒ ꝙ iuſſu:aut dño nõ iubente
ſed ſciente ⁊ habet locũ tributoꝛia:aut ignoꝛante ⁊ habʒ
locum actio de peculio. Itẽ eſt ſciendũ ꝙ aut dñs man
dat ſpeciẽ cõtractus ⁊ ceſſat inſtitoꝛia ⁊ hʒ locũ qð iuſſu

aut mãdat genus negociationis ⁊ hʒ locũ ꝙ iuſſu ⁊ inſti⸗

Inſtito⸗ toꝛia.¶ Item eſt ſciendũ ꝙ aut dñs mandat ĩ re peculia⸗

ria actio⁊ ri ⁊ ceſſat inſtitoꝛia ⁊ hʒ locũ ꝙ iuſſu:aut mãdat in re do⸗

ꝙ iuſſu qñũ minica ⁊ habet locum inſtitoꝛia ⁊ ꝙ iuſſu.

hẽant lo⸗ ¶ Opp.ꝙ lʒ contrahatur in re ĩ qua pꝛepoſitꝰeſt/tñ dñs

cum ⁊ qñũ non teneatur vt.l.j.g. non autẽ.ff.de exercito.So.vt glo.

ceſſent. 10
merce dñica contrahat ⁊ non nauali nec peculiari.

4

tur mutuis pecunijs dandis ⁊ accipiendis:et
Atunc eſt genus negociationis ⁊ habet locũ in⸗

dis tantũ:⁊ tunc non eſt genus negociationis:⁊ ideo in
ſtuoꝛia locũ non habet. Itẽ vtilis foꝛte locuʒ
haberet. vt · .eo.l.penul.
T ſi Hic mulier videbatur fideiubere ⁊ ꝑ
— hoc velleiano iuuari quod eſt falſuʒ.

= te Opp.ꝙ mandati actio
„ J mutuam.ltm hat. vt liſt iitte

ras.j. mandati. So.vt gloſ.i¶ Itẽ op.ꝙ habeat

trahit ſeruꝰĩ merce dñica ⁊ nauali ⁊ hʒ

¶ In glo.que incipit ꝙ fileri.in fi.ibi in.l.fin. Iv&6em ꝙ in
SE α Ad euidentiã eſt ſcienduʒ
N NKſtitoꝛ la. g aliquando quis pꝛeponi

ſtitoꝛia.Aliquando pꝛeponitur accipiendis tãtũ vel dã

Op. ꝙ filius nõ teneatur intercedè⸗

RDlla. d01iffs perulio⸗ Soabi 5us

ma dicit teneri. in ſcðᷣa dicunt vti defenſionibus.Huius

hic in filio qui differunt in multis vt dicit glo.
¶Itẽ op.ꝙ pꝛima pars pdicat ſecunde:qꝛ inꝰ

timoꝛe ſunt hic plures ſolutiões:vt ptzʒ in glo.⁊ q̃ ſint de:

fenſiones.dic vt glo.

¶ In glo. incipit quidẽ.in fl.ibi mace.hoc nõ videtur

e eẽ verũ cũ macedonianũ nõ det᷑ niſi in ctu mutui
niſi dicas ꝙ in mutuo accipiebat:ſed coloꝛe queſito fide
iubebat.vt.l.quẽqᷓ;· S· ſi cũ eſſem.ff.ad velleia.
B J ſeruus Opp · per vim licite ĩgredi
L nõ poſſim.vt.l.ſi q in tãta.j.
vñ vi.huiꝰ timoꝛe ſũt hic płes ſolutiões vt pʒ
OR in glo. Neꝝ Jaco.de rauẽ.repꝛobat ſolutionẽ
illã.ſ.ꝙ aliud ſit in peculiari qᷓ; in dñica:qꝛ in vtraq; põt

dñm puare poſſeſſione.vt.l.peregre · S. qbꝰ.ff. de acquirẽ.
poſſ.⁊ ideo ſoluit ipſe ꝙ hic dñs per ſeipᷣm rẽ dñicã vł pe
uliarẽ poſſidebat:⁊ ideo ſeruus ei pᷣiudicare nõ põt:at ĩ

ↄꝛio poſſidebat ꝑ ſeruũ:⁊ ideo ſeruꝰ ei potuit pᷣiudicare.

MWBBBe

ê AQuero in quibꝰ poſſeſſionibꝰ loq̃i
yea . I qu ero in quibꝰ p oqt

N e verſiculꝰ alioqᷣn. Rñdeo vt glo.
V¶ Op.ꝙ etiã minꝰ ãno duret actio de peculio

R ..
522. e
— „

R a ſi actio pmitiua nõ erat tanto tẽpoꝛe duratura
vt.l.j· S. annis.ff.qñ actio de pecul.eſt annalis.So.vt gl.
qꝛ hec ſᷣm ulã.¶ Itẽ op.ad finẽ.l.ſic qd non eſt meo noie

geſtũ nõ poſſũ habere ratũ.vt.l.ſi pupilli:G·ſi ego.· S · fl.

ff. de neg. geſt. at hic liber homo nõ geſſit noĩe meo &cc.

huiꝰ timoꝛe ſunt hic due ſolutiones ⁊ pᷣma eſt diuĩatiua.

Itẽ op:ꝙ nullo mõ dñs poſſit ꝑ ratihabitionẽ obliga⸗
ri.vt.l.ſi creditoꝛ.S.ſi tutoꝛ vel cura.So.vt gloſ.vt ̊ hec
materia liqat q̃rẽdũ eſt an ex õctu ſerui poſſit dñs ↄueni

ri. Rñdeo ſic.ſʒ qñq; ↄuenit᷑ actiõe de peculio qñq; de in

rem verſo ⁊c. Idẽ dico ĩ pr̃e vt noĩe filij teneat᷑¶ Itẽ q̃⸗
ro an ex ↄᷣctu adminiſtrationis ciuitatis vel eccłie tenea
tur ciuitas vel eccłia:⁊ dic ſic ſi invtilitatẽ eccłievel ci
uitatis eſt verſum ałs non.vt.S.de ſacroſanct.eccle.aut᷑.

Rran Alocũ actio negocioꝝ geſt. vt. l. liberto.in pᷣn. ff. hoc ius. ⁊. l. ciuitas.ff ſi certũ petatur.¶ Itẽ quero an ex Puplllꝰ
de neg. geſt.So.quidã fatentur hoc ſi contemplatiòe dñni contractu tutoꝛum vel curatoꝛuʒ teneatur pupillus vel an teneer eſ
contraxit. Alij dicũt ꝙ hic fuit mandatũ vnũ negocium adultus.⁊ dic ꝙ aut contrahẽs querebat ſolum tutoꝛem ex ðctuu mre
tantum:⁊ ideo inſtitoꝛia locũ nõ habʒ directa ſedvtilis. obligæare ⁊ ita ꝙ non pupillum:⁊ tunc pupillus non tene⸗ toꝝ vel clah ltk
WPrr G ſe Opp.qꝙ ipᷣa inſtitoꝛia lo⸗ Cur.vt.l.ſi creditoꝛ.S.ſi tutoꝛ vel curatoꝛ.aut gerebat in ratoꝛum. ſöerar
SBGi lecutus. aht dbtat vr l. eninſdas animo non obligare pupilluʒ ⁊ tunc tenetur vterq;. vt..· uum
“ſSj.ff. de inſti. So. vt glo. verũ petrus ĩtelligit quando ex fac. tu.l.j.?.ij. ¶ Item quero an ex zctu liberi letcy⸗
a&α hic de peculio agitur qð videtur falſum: hominis tenear ego. Reſpondeo aut mandaui alicui vt eu
on daretur inſolidũ vt hic dicitur / niſi dicas ꝙ verſum ſecum contraheret: tunc teneoꝛ ex meo mandato non ex ſbia
fuit in vtilitatẽ dñi totum: vel dñi iuſſu contraxi in pecu cõtractu liberi hominis. vt.d.l.ſi pupilli.idẽ ſi nõ mãda⸗ nsc
lio:⁊ hec ſatis placet ne hec lex ſit ſuperflua per pꝛece⸗ ui ſed tamen contraxit vt nuncius ⁊ puta:quis tunc tene oten
dentem. . = oꝛ.vt.S.eo.l.ſi ex contractu.⁊.ff.ꝙ iuſſu.l.fl.Si autemver Urloe
O& c e e . boa contractus ⁊ omnisa ſunt facta cuʒ libero homine:tũc lficir
um eo qui in aliena po⸗ aut nullum habebat mandatum ⁊ me non obligat. vt.l. aura⸗
t eſt ate ſt ſt „£ ignoꝛantis.ff.de ꝓcur.⁊.l.in cauſe.aut habet mandatum peur
ge um c. ⁊ tunc aut generale/⁊ tunc me obligat ſi in rem meam cõ abe
R b trahat ałs non.vt in.l.iulian ·S.ſi pꝛocuratoꝛ.ff.de actio. gige
U ca. eceepqptio. Aut habet ſpeciale mandatum ad ſic contrahen- Unin
B m NRegulariter ex adminiſtra dum ⁊ tunc aut vterq; contrahit contemplatione mei et ln be
tiõe filij pater de peculio te⸗ non eſt dubium ꝙ teneoꝛ.vt. S. de exercitoꝛ.per totum ti- finleoy
net᷑ vltra non/fallit in caſibus.h.d. tulum.aut mei ↄtemplatione non contraxerunt:tunc aut iſe San
. ¶ SOp. ꝙ pater inſolidum ↄueniatur. creditoꝛ voluit ſolum obligare creditoꝛem ita ꝙ non me ian
Pf an te⸗ vt. l. ſi filius. ff. de tutel. So. vt gloſ. qꝛ ⁊ tunc non teneoꝛ.vt.l.ſi creditoꝛ.S.ſi tutoꝛ vel cura.Aut Nonu
neat᷑ ĩſoli⸗ ibi pater agnouit expꝛeſſe hic non. gerebat obligare pꝛocuratoꝛem non tamen gerebat me ſii
dũ de pe⸗ D Item opponitur ꝙ etiam ſi non ex⸗ non obligare ⁊ teneoꝛ ſi ratum habeo vel in rem meã eſt Ane
culio ex E eNPzZeſſe agnouit: ſi tamen ſciuit ⁊ tacuit verſum vt hic in fine. sen
admiſtra⸗ teneatur inſolidũ.vt.d.l.ſi fllius.So.hic erat in teſtamẽ u J ex Oppo. ſic lex equiparat fili⸗ ſdon
tione filij. to datus ibia iudice:⁊ eſt ratio differentie ꝓpter iudicis e Y alo. um duz eſt in poteſtate ⁊ dum ſbon
auctoꝛitatem.ſ¶ Itẽ op.ꝙ pater inſolidũ teneatur.vt.l.iſ. Feſt in poteſtate:⁊ dum eſt emancipatus quodvi *M
ff. de magiſtra. conueni.So.vt glo.vltimo collige gloſ.ſi RE &μdetur male dictum: quia ſi eſt in poteſtate tene
mul ⁊ diſtingue. . tur inſolidum / ſi emancipatus tenetur inquantum face⸗
FE J us Ad euidẽtiam eſt ſciẽdũ ꝙ ſi filiuſfſa repoſſit.vt.l.ij.ff.eodem.So.aut queris an fllius tenea⸗
A milias contrahit patre ignoꝛante te tur/⁊ dico ꝙ tenetur vtroq; caſu:aut queris inquantum
netur inſolidum ⁊ pater de peculio/ ſi fliat ſni teneatur:⁊ tunc pꝛocedit contrarium.
Ra. Aiuris fuerunt duo iura vnum antiquũ ſ̃ʒ quecd ¶ Modo quero quid ſi pater pꝛo filio fideiuſſit an tene 1. Ne
tenebatur inſolidum:aliud nouum ſᷣm quod tenetur ſo⸗ atur inſolidum ſi.
N Item quero an etiam invſuris teneatur pater. Reſpon

lum quatenus facere poteſt. .

¶ Quero quid velit dicere textus dum dicit inquantuʒ

facere poteſt:⁊ dic vt glo.Et quid ei ꝓſit dic vt glo.Et
dic ꝙ iſta eſt regula ꝙ tenetur inquantum facere poteſt
que fallit in quibuſdam caſibus. —

deo ſic ſi fideiuſſit ſimpliciter vel in omnem cauſam ſecꝰ

ſi tantum in ſoꝛte fideiuſſiſſet:quia tunc non teneretur in

vſuris.vt nota.in.l.centum capue.ff. de eo ꝙ certo loo.

Jacob. Butrigar.

Soibiift . I Mandatũ gñale cum libe Aſſeueratio filijfami⸗
in ennz 3 tionẽ factã ꝑ ꝓcuraroꝛc̃.h.d. Diuide ĩ duas ramilias tollit exceptionem macedo⸗
nohin artes: qꝛ in pꝛima loquit᷑ qũ ſeruus habebat mniani.hoc dicit. ¶ Quero quefuerit iu⸗
Roriſſtr⸗ ecuſij adminiſtrationẽ. in ſcdᷣa non. Scða incipit ibi ꝙ 2 ſta ratio credendi eum eſſe patremfa⸗
lan ſinõ habẽtes. ¶ Querit glo. an emptoꝛ habẽs rem poſſit CrEE S milias. Et glo. dat exemplũ per.l.ij. ·
conlan Uſucapi⸗ pᷣſcribere vel vſucapere? Rñdeo ſciẽtia rei aliene vel vi⸗ EAAe⁊ licet exẽplum ſit verũ in ſe:non ta⸗
e Iunm oné ipedi tium rei impediũt vſucapionẽ.⁊ ideo in re immobili dic — –°–¾men coͤuenit legi nr̃e: qꝛ tunc non ex⸗
ecteſmfe unt ſciétia aut emptoꝛ habuit ſcientiã rei aliene⁊ nõ poteſt pᷣ ſcri⸗ pediret ꝙ filiꝰ aliqd aſſeuerauerit:⁊ ideo dic ꝙ hic foꝛte
eu. teialiene bere. Si aũt res eſt mobilis / aut eſt domeſtica: ⁊ tũc aut oſtendebat inſtrumẽtũ falſum emãcipationis.Hic ergo
imnſtting vel vitiuz ſeruus iã tradidit / æ tũc cũ ſit facta furtiua non põt vſu aliquado creditoꝛ credit filiofamilias aſſerẽti ſe patrẽ
lſicpſti rei. capi.ſi aũt non tradidit:tunc nõ pᷣſcribit᷑ nõ ꝓpter vitiiũ familias:⁊ tunc aut iuſta ratione credit ⁊ non excuſatur
ſelrogi rei:ſed qꝛ non poſſidet ꝑ eum qui emit/⁊ ſine poſſeſſione vt hic. Aliquãdo creditoꝛ credit cõmuni opinioni:tunc
zherſltine pꝛocedit pᷣſcriptio. Jaco. Buk. dic ᷣm Yaco.de arenis.ꝙ aut opinio creditoꝛis cõcurre
g nmgi O S Pñs ex cõtractu ſerui te⸗ bat cum cõmuni opinione:quia credebat ipſe ꝙ eſſet pa⸗
fder 58 minum. netur de peculio in que terfamilias:⁊ tũc excuſatur:vt.l.ſi quis patrem.ffe.Aut
ntidſrcife NAE deducit qð ſibi debetur ⁊ his qui ſunt in endẽ opinio creditoꝛis non cõcurrebat cum cõmun/qꝛ credi
enͤſi Aporeſtate. h. d. Jaco. Butrig. e ſe ris Verirat 2 tunc nõ Fcſatum. enn qui⸗
potitönte . am.S. quod dicitur.ff. de acquiren.heredi.⁊ hoc placet:
linen B er quas p erſo nas no b is glee nuniter regegeen Pal n umnis Obinio mai⸗
Ridenac „ tincte excuſetur. ¶ Item op. hic videt᷑ ꝙ debeatur ꝓba⸗
monen acquirxitur MRubꝛica. ri ignoꝛantia qdð eſt contra.l..verius.ff. de ꝓbatio.⁊ ꝙ pᷣſu
dihnennn gy - X ce a Hiuide in duas partes: matur dolus:niſi ꝓbetur cõtrarium qð eſt contra.l.quo⸗
ndisgin, e P qꝛ in pᷣma loquit᷑ in libe tiens· S. qui dolo.ff. de ꝓbatio.Solu.dicit glo/ pꝛobat᷑
noneſniit ro hoĩe vhente: ſcðᷣa in ſeruo. Secũda ignoꝛãtiam eo ipſo qð cõtrarium non ꝓbatur.Tu dic ꝙ
ißſeg n pars incipit ibi Lſeruis aũt Itẽ pᷣma eſt quedã ignoꝛatia circa matrimoniũ ex quo dicitur na
tibiennitg diuidit᷑ in duas:qꝛ in pᷣma ponit dictũ tus iſte:nam neſcit creditoꝛ/ an ſit ex legitimo matrimo⸗
Bchant in gne. in ſcða infert ad ſpeciez. Scdða nio natus/ ꝑ conſequẽs ſit in poteſtate:⁊ hanc ignoꝛã⸗
biton⸗ .* pars incipit ibi ſi igitur ¶Et hec lex tiam pꝛobat eo ipſo ꝙ contrariũ non ꝓbatur. Sed q̃daʒ
gaine, rrmnh bꝛeuiter dicit. Excepta poſſeſſione tã⸗ eſt ignoꝛãtia circa emãcipationem:ſcilicet an iſte emãci
micag 1 tũ ab ea per liberã ꝑſonam non q̃ritur / per ſeruũ ſic.h.d. patus fuerit cuʒ cõſtet ſemel eum fuiſſe in poteſtate:⁊ tũc
dau e Pone caſum ĩ nube vt littera ſonat.i¶ Nota ꝙ per liberj debet pꝛobare creditoꝛ ſe iuſta rõne credidiſſe eum emã⸗
ten ꝑſonam regulariter alteri nõ querit᷑.¶ Itẽ nota ꝙ cauſs cipatum. DSHSH
in poſſeſſionis poteſt queri. Itẽ ꝙ per ſeruũ queritur dño. Enod 02⁰ Quinc; enumerãtur in
ollcclletmn ¶ Op . ſic. aut tu exponis hec vᷣba cã poſſeſſiõis.i.poſſeſ⸗ 3 0½ 5.½ hac lege que faciũt ma⸗
ligtigt ſione.⁊ ſic pꝛo poſſeſſione tm̃/ male dicis:qꝛ etiã dñium cedonianũ ceſſare.hoc dicit Jaco. But.
foſengette querit᷑ ꝑ pꝛocuratoꝛẽ:vt inſti.e·S.ex his.Aut exponis ꝓ ¶ Op.ꝙ cõmunis erroꝛ nõ habeatur pꝛo ve⸗ II ²
(Nron dñio/⁊ ſic dices tantũ dñium queri/i⁊ male dicis:qꝛ etiã fitate:vt.l.ꝙ non ratione.ff.de legibus.Solu.aut publi⸗ munis an
tür prollnt poſſeſſio ꝑ pꝛocuratoꝛẽ querit᷑:vt dicto.S.ex his.uius ca vtilitas ſuadet cõmunem erroꝛez haberi pꝛo veritate ſemꝑ ha⸗
tſolunmtunn timoꝛe glo.exponit duobꝰ modis.ſ¶ Itẽ op.ꝙ dñium nõ ⁊᷑ habetur:vt.l.barbarius.ff.de offi.ptoꝛis.⁊.l.ij.jde ſen⸗ beat pꝛo
upülusronn, querat᷑ per ꝓcuratoꝛẽ: vt dicto · S. ex his.ſed ibi tradens ten. Aut publica vtilitas ſuadet erroꝛem non haberi pꝛo
eaut geltut nõ erat dñs:hic ſic. VUltramõtani dicũt ꝙ eſt quidã actꝰ veritate/⁊ non habetur:vt dicta.l.ꝙ non ratione.Aut pu
jeturpten naturalis ꝑ quẽ querit᷑ vt eſt appꝛehẽſio poſſeſſionis: nã blica vtilitas non ſuadet haberi ꝓ vitate nec pꝛo erroꝛe
an exjetllin per appᷣhenſionẽ queritur dominiũ ⁊ poſſeſſio: ⁊ ideo q ⁊ tunc aut expedit erranti ꝙ erroꝛ habeatur pꝛo veritate
endauiglut runtur ꝑ ꝓcuratoꝛem/⁊ ideo dixit. Excepta cã poſſeſſio⸗ ⁊ habetur vt hic.⁊.l.ſi quis patrem.ſff.e.Aut expedit ei ꝙ
nandato ſan nis·i.apphenſione que eſt cauſa poſſeſſiõis:ſed eſt quidã habeatur pꝛo erroꝛe/⁊ habet᷑ pꝛo erroꝛe:vt.l.fina.ff.quaã⸗
ideſiöͤni actus ciuilis: ⁊ querẽda ꝑ tales actꝰ nõ querũtur ꝑ ꝓcu⸗ do actio de pecu.eſt anna.¶ Itẽ op.ꝙ ſi in rem pr̃is con
nanistuntn ratoꝛem: vt.l.ei qui.ff. de acqui.re.do.qð non ꝑlacet:qꝛ ꝓ trahat non ceſſat macedonianum:vt.j..e.l.macedoniani.
KSiauten hic loquitur in traditione facta ſeruo:⁊ dicit q̃ri per e Solu.immo ⁊ hic/⁊ ibi ceſſat macedonianum. ¶ Modo
rohonmirin ⁊ facit differẽtiam inter ſeruũ ⁊ ꝓcuratoꝛẽ: ergo per ⸗ quero qualiter videatur agnoſcere debitum: Et dic vt
onolger curatoꝛẽ non q̃ritur. Pꝛeterea nec appᷣbenſio acquirit᷑t lo. ſcilicet ſoluendo partem. Quid ſi dedit pignus:Et
habetafiim ꝓcuratoꝛẽ / cuz ſit meri facti circa qð non cadit fictio: vt dic vt glo.
ſinremnand l. in bello · S. facte.ff.de captiuis.⁊ poſt.re.ſed ⁊ ideo pᷣma = J filius Oppo.ꝙ non conſideretur oꝛi⸗
retofhenmn opi. glo. eſt va. ¶ Itẽ op. ꝙ hec littera ſibi cõtradicat: qꝛ .· go / ſed accidens: vt.l. licet.S
aüſranmitn in pꝛima ꝑte dicit queri dñiuʒ:ergo non queritur dñiuz: idem ſcribit. ff. de peculio. So. aut oꝛigo eſt in⸗
mpltonenei Acqri an ſed ſolue vt glo. Itẽ op.ꝙ per liberã ꝑſonam querat¶ cnouata per accidens/⁊ tũc aut diſponẽs ſe re⸗
taetun bolie ꝑ li⸗ actio ꝑſonalis: vt.l.ſtipulatio iſta · S. alteri.ff.de vᷣb.obli. tulit ad oꝛiginem quãtumcũq; innouataʒ. vt.l.meuio.S.
ronnrtuncnn erã pꝑſo⸗ Sol. aut ꝓcuratoꝛ cõcipit verba in ꝑſonã dñi:⁊ non q̃rit auie.⁊.l.cum filius·S. heres meus.ff de leg.ij. Aut diſpo⸗
ventaenonn nam. ſibi qꝛ non vult / nec dño:qꝛ non põt.aut cõcipit verba in nens ſe non retulit ad oꝛiginem: ſed ſimpliciter eſt locu⸗
nedantd gſonam ſuã ꝓcuratoꝛio noĩe / tũc aut intereſt ſua alteri tus/⸗ attendimus accidẽs:quia videtur in dubio diſpo⸗
ar Ftan ſtipulari / ⁊ tunc ei queritur: vt dicta.l.ſtipulatio ·S·fina. ſuiſſe ſᷣm tempus pꝛeſens: vt.l.ſi ita.ff.de auro ⁊ arg.leg.
nnhe nri⸗ Aut non intereſt / tunc aut non ſubijcif̃ ſtipulatio pena⸗ Aut oꝛigo non eſt innouata / ⁊ tũc aut diſponẽti pꝛodeſt
ainten lis ⁊ nõ valet.Aut ſubijcitur ſtipulatio penalis /⁊ tũc au inſpici oꝛiginem/⁊x inſpicitur vt hic. Aut pꝛodeſt ei inſpi
urtin laboꝛat eodem moꝛbo quo pꝛima / ⁊ neutrũ valet.aut nõ ci accidens/⸗ ⁊ inſpicitur:vt.l.iij ·S.idem ſcribit.ff.de pe⸗
rullem — eodem vicio / ⁊ tunc non valet pꝛima ſed timoꝛe culio. 2
hoefli penalis paretur pꝛime. J ppo.ꝙ teneat pi⸗
henug FEA B 5 b J Sppo.ꝙ cõdictio „ P ermittente. gnoꝛatio rei licet fi
nholine⸗ SS m P er libexa.nen queratur cum ·⸗ lius patri non ſucceſſerit cũ pater cõſenſerit:vt
inguapumn 6 KE ſit perſonalis actio vt. S. e.l.j. So. vt glo. ¶ Itẽ l.j ſi res ali.pigno.da.ſit.Sol.vt glo.iq Item op ꝙ etiã
nſlun oppo ꝙ etiam realis non queratur quia nõ hy ſi aliꝰ creditoꝛ ſit potioꝛ:tamen poſſit agere creduoꝛ.vt
eris ien pothecaria:vt.l.ſolutum · S.fina.ff.de pigno.actio. Solu.K⸗ ꝓqui poti.in pigno.ha.per totum.So.vt glo.
ſtuu vt glo. Tu dic ꝙ ibi loquitur de pignoꝛatitia que eſt ꝑ᷑ſo ”s
ſgeiſttmd⸗ nalis/⁊ ideo non queritur. N Aced 0 nian Diuige in tres partes
hche 2 2 acta eſt impenſa in ſi Pru ce⸗ nf ſ⸗ .
nhe . . NVfacta eſt impenſa in ſumptus neceſſarios qͥ ſpe
n. in, Ad lenatulſcõ lultum ma⸗ 6 iats. S ad barte. In Keüc lagait in lnie
en . R s volũtarijs. In tertia loquit᷑ vbi iuſſu pr̃is ↄtractuʒ
Nramin ced omanum. ub ꝛica. eſt. Scðᷣa pars ĩcipit in vᷣſi.ſed ſi ex cõtractu.

7

spſo.nob. acqͥ. Ad ſenatuſcõ.mace.Fo. CNXX.

r ij

r

Vulierũ
genus eſt
auariſſi⸗
mum.

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

UVel dic ꝙ pᷣma pars loqtur in ↄctu mutui /x in ſumptibꝰ
qui neceſſario ꝑtinebant ad patrẽ. In ſcdᷣa loquit᷑ in alio
gctu qᷓ; mutui.¶ Sed qᷣd ſi pater nõ feciſſet iſtos ſũptus:
ſed ſint neceſſarij? Rñdeo pater tenet᷑: ⁊ hoc innuit glo⸗

ſula exponẽdo. Sed qͥd ſi ꝓpter aliã cauſam qᷓ; ſtudioꝝ

eſt filius abſens foꝛte cauſa mercationis: Et dic vt glo.
Quid ſi fllius erat pꝛeſens? Et dic vt glo.

J filiuſtamilias. .det
macedonia
num valeat non refert pᷣcedat vel ſequat᷑ pa⸗
tris voluntas.h.d. Jaco. But.
¶ Op. ꝙ ratihabitio nõ trahat᷑ retro.vt.l.penul.ff.rem.
ra.ha.Sol. aut in his de quo q̃rimꝰ erat viciũ ſᷣm tẽpus
ratihabitionis/⁊ nõ valet / nec vt nũc / nec vt retro non
ᷣm tẽpus ratihabitiõis ⁊ cõfirmat᷑ vt nunc:nõ vt retro.
vt.l.obſeruare.S. fi.ff.de offi.ꝓcõſul.⁊ lega.Aut non erat
vitiũ ſᷣm tẽpus initij.⁊ tunc cõfirmat᷑ ⁊ trahit᷑ retro quo
ad quedã.⁊ quo ad quedã non.vt hic.⁊.l.donationes·S·
rati.de donati.inter virũ ⁊ vxoꝛẽ.nec ob.l.ſi qs mihi bo⸗
na·S.iuſſum.ff.de acqui.hr̃di.qꝛ ibi loquit᷑ in vniuerſali
acquiſitione. Modo q̃ro an pater ĩuito filio poſſit ratũ
habere: Et dic vt glo.
¶ Sin autem. Hec ſunt paria queʒ eſſe patrẽfamilias
vel reputari patremfamilias.hoc dicit Butrig.
Quero an filiuſfamilias poſſit renũciare macedonia⸗
no? Et dic vt glo.

Ad lenatus cõſultum vel⸗
leianum. MKubꝛica.

¶ Quia aduerſus obligationes de quibus dictuʒ eſt.ẽ.
cõtingit quãdoq; mulierẽ velleiano iuuari: ideo de hoc
ponit Jaco. ,B ,
Ad ditio Continua hanc rub. aliter ᷣm Pau.de
caſt.hic.ſic.Quia mulieres ꝓpter ſexus
fragilitatẽ pꝛone ſũt ad ꝓmittẽdũ plus qᷓ; maſculi:ſʒ ad
donandũ vel ſoluẽdum vel diminuẽdũ de ꝓpꝛio pr̃imo⸗
nio tenacioꝛes ſunt qᷓ; maſculi:qm̃ genꝰ mulierũ eſt aua⸗
riſſimũ eſt vt tradit᷑ ꝑ doc.in.l.ſʒ ſi ego.ff.eo.ti. Idcirco
ſenatuſcõ.ꝓuidet eis qñ incipiũt a ꝓmiſſione/⁊ ꝓmittãt
ꝓ alio:⁊ ſic intercedãt vt ſoluere nõ teneant᷑: ſed habeãt
exceptionẽ.Et ſi ſoluãt ex cã dicte ꝓmiſſiõis ꝑ erroꝛẽ iu
ris vel facti repetãt ꝑ ↄdictionẽ indebiti:⁊ hoc ne ex faci
litate eaꝝ periclitent᷑:qꝛ ſoluẽdo foꝛte nõ poterũt repete⸗
re ab eo ꝓ quo ſoluerũt:qꝛ foꝛte nõ eſt ſoluẽdo: vñ repe⸗
tunt ab eo cui ſoluũt.Excipiũt ne ſoluere cogant᷑.cũ vᷣo
donst vel incipiũt a ſolutione nulla pᷣcedẽte ꝓmiſſiõe ꝓ
alio:qꝛ in hoc nõ ſunt faciles ſed tenaces:vñ nõ ex facili⸗
tate hec faciũt.ſenatuſcõ.eis nõ ꝓuidet vt repetãt ab eo
cui ſoluũt:ſʒ poſſunt repetere ab eo ꝓ quo ſoluũt:⁊ ſi ille
nõ eſt ſoluẽdo ĩputent ſibi.⁊ hec eſt ſubſtãtia velleia.qð
ſic ðꝛ a velleio cõſule qͥ ipᷣm rogauit ⁊ fieri fecit in fauoꝛẽ
mulieꝝ:⁊ ſic ðꝛ exceptio fauoꝛabilis cui põt renũciari:vt
no.glo.in.l.j.⁊ in.l.fi.jeo.Sʒ exceptio macedoniani nõ
fuit introducta in fauoꝛẽ filij recipiẽtis mutuũ:nec pr̃is
ſed ĩ odiũ mutuãtis:ideo filiꝰ non põt ei renũciare:⁊ põt
eã opponere etiã poſt ſnĩam q̃ trãſiuit ĩ rem iudicatã.vt
l. tã ⁊ ſi.ff.ad mace.qꝛ eſt odioſa nõ tñ ĩducit repetitionẽ
ſolutionis ꝑ erroꝛẽ iuris ſed facti:ſicut in.l.fi.ff.ad mace.
Secus in exceptiõe velleiani q̃ iducit repetitionẽ ſiue ꝑ
erroꝛẽ iuris ſiue facti.vt in.l.qͥ exceptiõe.ff. de cõdi.ĩde.
⁊ ſic iſta exceptio fauoꝛabilis magis reddit indebitũ qᷓ;
odioſa.qꝛ lʒ vtroq; caſu tã filiꝰ recipiẽs mutuũ qᷓ; mulier
ĩtercedẽs obligent᷑ ciuiliter ⁊ naturalit᷑:tñ exceptio vel⸗
leiani cõpetens mulieri facit ꝑinde haberi ac ſi nec ciuili
ter/nec naturalit᷑ deberet᷑ quocũq; erroꝛe ſolutũ repetit᷑:
ſz exceptio macedoniani facit hẽri ꝑinde ac ſi eſſet debi⸗
tũ naturaliter tm̃ nõ ciuiliter quo caſu ſolutũ ꝑ erroꝛẽ iu
ris nõ repetit᷑:ſed ꝑ erroꝛẽ facti ſic.vti.ad le.fal.l.erroꝛ.
⁊ plene no.in.l.j.ff.de condi.indebi. Dinid
R op/ iuide in duas
V * B lierib us. partes:qꝛ in pꝛi⸗
⁰ρα 5 mag mulier iterceſſit. In ſcdᷣa donauit
E Scðda ꝑs inctipit ibi:ſj ſi ꝓ alijs.⁊ hec

1lex bꝛeuiter hoc ĩtẽdit. Mulieri ĩterce
Gdẽeti ſubuẽit velleianũ nõ donãti.h.d.
Quero de rone differẽtie inter pᷣmũ
caſum z ſecũdũ: Rñdeo:qꝛ velleianũ

ſubuenit tm̃ mulieri obligate:at hic in pꝛimo caſu fuit ob
ligata in ſecundo non:⁊ ideo in pꝛimo iuuatur.in ſecũdo
non.¶ Itẽ quero quare ipſi obligate ſuccurritur non do
nanti. Rñdeo:quia facilius ſe obligaret qᷓ; donaret cum Wullterfa
ſit eoꝛum genus auariſſimũ ⁊ ideo contra obligationem ciliꝰ ſe ob⸗
fuerat potius pꝛouidendũ que ſepe contingebat. li gat ido
¶ Opp. ꝙ ſi omnes ſciant tamen iuuetur mulier. vt.. vir nat.
vxoꝛi.ff.eo.So.vt gl.qꝛ vterq; ſcit vel qꝛ ignoꝛat / vel cre
ditoꝛ tantũ habet locum velleianum:ſed vbi mulier tan⸗
tũ ſcit ⁊ non iuuatur vt.lʒ.ſi decipiẽdi.ff.e. Itẽ op.ꝙ etiã
ſi mulier intercedat nõ iuuetur.vt.l.ᷣf:·S.penul.ff. eo. So.
ibi renũciauit velleiano.¶ Itẽ op.ꝙ mulieri ſubuenienti
ſuccurat᷑.vt.reo.l.q;uis.So.ibi tẽpoꝛe qͥ ſoluit erat iã ob
ligata licet inefficaciter ꝓpter velleianum:nam qꝛ ex ne⸗
ceſſitate pᷣme obligatiõis videtur ſoluere /ideo ei ſuccur
ritur:at hic tẽpoꝛe quo ſoluit non erat obligata:vñ ex ne
ceſſitate non ſoluit/ſed donat.¶ Modo quero que ſit dil⸗
ferentia inter ſuſcipere ⁊ tranſferre.⁊ dic vt glo.
¶ In glo. que incipit fideiubenti.ibi genus earũ:⁊ ideo

ꝛ raro donant non eſt eis ita pꝛouiſum in donatiõe:ſʒ qꝛ

facilius fideiubent ⁊ fideiubendo ſe obligant igitur faci
lius eis ſuccurritur velleiano. In eadem glo.ibi ſecun
do nota.ſed ex neceſſitate cõtracte videtur ſoluere.vt.l.
us iij- S.ſcio. ff. de minoꝛi.
5 uſtr a Mulieri intercedenti in rem ꝓ
:pꝛiam non ſubuenit velleianũ.

7 cum Etiam mulieri pꝛo filio interce⸗
denti ſubuenit velleianum.h.d.
¶ Op.ꝙ mulieri intercedẽti pꝛo filio non ſuc⸗
nA Curritur. vt. .eo.l. ſi dotare. So. ibi mulier nole
bat ſe pꝛincipaliter obligare dotando ftliã ⁊ in locum do
tis aſſumit obligationeʒ pꝛo genero / hic non ſe volebat
pꝛincipaliter obligare.

Re 4 Aliqñ mulier intercedit
E Enatuſcõ vel q̃ſi:vt ĩ pᷣma parte hu
ius legis vſq; ad ver.ſed ſi pꝛedia:hec lex bꝛe⸗
Auiter dicit. Mulieri ĩtercedẽti vel quaſi ſuccur
ritur non donanti.h.d.
¶CSp.ad ſecũdã partem ꝙ mulier id quod ſoluit poſſit
repetere:qꝛ ſoluendo ꝓ viro videtur ei donare que dona Donatioĩ
tio non valet:⁊ poteſt repeti.vt.l.cũ hic ſtatus.ff.de dona ter virũ⁊
tio.inter vir.⁊ vxo.So.aut queris an repetatur ⁊ quo iu vxoꝛẽ nõ
re:⁊ dic ꝙ repetitur vt ibi:aut dicis a quo poſſit repeti:⁊ valet.
dico ꝙ a viro non a creditoꝛe.¶ Itẽ op.ꝙ ſi vendat rem
ſuaʒ vt ſoluat pecuniã creditoꝛi non teneat vẽditio. vt.l.
fl · S· itẽ ſi mulier.ff.eo.Sol.vt glo.quia hic tẽpoꝛe vendi⸗
tionis non hẽbat animũ ſoluendi pecuniã pꝛo viro licet
poſtea mutauerit voluntatẽ:ſed in cõtrario ab initio vẽ⸗
didit vt ſolueret vel ibi vendidit creditoꝛi/hic alij.

. SS ſine Abi mulier decepit vel vti poteſt
e iure cõmuni non iuuatur iure ſpe⸗
Ncialivelleiani.h.d. Iſta lex habʒ tres partes
Aquia in ęꝛima loquitur quãdo ſine cõſenſu mu
lieris maritꝰres vxoꝛis obligauit. In ſcdᷣa conſenſit mu⸗
lier. In tertia decepit ⁊ ſimulauit tacẽdo. Secũda pars
incipᷣit ibiꝙ ſi conſenſiſti. Tertia ibi ꝙ ſi patientiam.
¶ Nota ꝙ ſi obliget maritus remvxoꝛis ea inuita ceſſat
velleianũ:qꝛ tuta eſt iure cõi cum non teneat obligatio.
Item nota ꝙ ſi conſentit ei ſuccurritur/⁊ eſt ratio:quia
quaſi intercedit. Item nota ꝙ ſi ſimulat rem ſuam eſſe
viri non iuuatur:⁊ ratio eſt in tex.
¶ SOppo.ad pꝛimam partem ⁊ videtur ꝙ teneat pigno⸗
ratio etiã muliere inuita. vt.l.rem alienam. ff. de contra⸗
hen.emptio.Sol.ibi in venditione in qua non agitur de
conſtituẽdo ius in re quod non poteſt fieri niſi per domi
num. Sed hec ratio non videtur bona:quia etiam pignꝰ
poteſt conſtitui ſine domini voluntate.vt.l.tutoꝛ·S· con⸗
trariam.ff.de pignoꝛa.act. Sed dic ꝙ aut quero quantũ
ad ius perſonale inducendũ:⁊ ſatis equiparatur emptio
⁊ pignus:nam ſicut naſcitur actio ĩ emptione ⁊venditio
ne ita in pignoꝛe naſcitur perſonalis contraria pignoꝛa⸗
ticia ciuilis ⁊ crunen ſtellionatus:aut queris quantũ ad
conſtituendum ius in re:tunc nec in venditione nec in pi
gnoꝛe rei aliene non conſtituitur ius in re:ſed diuerſis
rationibus: nam in venditione: ideo non conſtituitur
ius in re:quia hoc non agitur nec eſt de natura cõtractus

E

giͤeone
Hiron ſie
ſcidapa

acleh.

ſonent
ſarpetz.
—
opy⸗
aft
gehbbefe.
ziſhipen
un⸗
ogour
hrlen
ſetfntßſen
ſolveleia

cantint
npmte,

urt hec

yliseſt
inonp:

Inolo.

niditone
ium partic

60

ndolos

(pollter

litur cñc

uatur.

Gne

(Aance

Penonippten
cpern
Ahenthui
tneſcbn
furthero
rüperide
(Mbe.
Amimm
figepe
ungoc
guei
Winf
litiiei
ds Uene
loiſd

Cengebiſe
de
len Cenf

ſgecenihn.
fnen
ſbigtſien,

fipoffoinne
tycleimunhe
topflonnte
WE
flätinloann
hic wnet

Innlirinm
Vtiprapente

Nedibecleg

tipclceſtr

—

wodſortocn
donaretenen
katus fdenn
petaturgun
ppoſſtt etl
bſi vendan
t vidttio
tepoꝛe venn

3

irovirolt

oeb init⸗
i hicali.

itvelvtipott
nusturiweh⸗
abztrespenti
ſinecoſenſm
conſenſtmn
Secũda n
atientian⸗
uinuttachl
ntobligatn
etranon
tfenſuund

Ad ſenatuſconſultum velleianum.

vyt .l.ex ẽpto.in pᷣnci.ff.de act. empt.ſed in cõtractu pigno

ris ideo non conſtituitur ius in re/qꝛ non poſſunt contra

hot s:⁊ ſic de natura contraetus.i¶ Itẽ op.ſic / hec lex in

ſecũda parte dicit ꝙ ſi mulier conſentit expᷣſſe ſuccurrit᷑
ei / tacite non/vt in parte tertia:ergo male:qꝛ tantuʒ va⸗
let conſenſus tacitus qᷓ;=tum expꝛeſſus vt.l.eum qui.C.
ſi cer.peta.So.aut in fraudẽ conſentit expꝛeſſe vel tacite
⁊ tunc non iuuatur vt hic:aut ſinc fraude/⁊ tunc iuuatur.
Itẽ opp.ꝙ patientia etiã ſine fraude ſibi pꝛeiudicct.vt

L.gaius.ff. de pig.act. So.ibi loquit᷑ in his ĩ quibꝰ potuit

pꝛohibere: hic ſic. Itẽ op.ꝙ etiã invẽditione per patiè

tisꝗ ſibi pꝛeiudicet.vt.l.quid ex parte.ff.de euic. So. ibi

non ſolum tacuit / ſed etiã pꝛeciũ participauit Collige er
go ꝙ aut mulier fuit ignoꝛãs ⁊ de iure cõmuni eſt tuta:et
ideo velleiano non iuuat᷑: vt hic in pꝛima parte. aut mu⸗
lier fuit pᷣſens:⁊ tunc aut conſentit expᷣſſe ⁊ tenet obliga⸗

tio ſi velleiano iuuatur vt hic in ſecũda parte: aut tacet ⁊

tunc aut in fraudẽ ⁊ tenetur-

Reſtitu⸗

n iuunatur: vt hic in vlti⸗
ma parte/aut tacet ⁊ nõ ĩ fraudẽ ⁊ tenet obligatio:ſed iu⸗
uatur ⁊ hec in pignoꝛe. In venditione dic ꝙ aut ſimplici
ter quis eſt pꝛe ſens dum res ſua vend tur ⁊ tacet: ⁊ tunc
ſibi non pꝛeiudicatx vt.d.l gaius.aut tacet ⁊ pꝛecium par
ticipat:⁊ tunc ſibi pꝛeiudicat.vt.d.l.quidã ex parte.
¶In glo que incipit vt ⁊.ibi ꝙ videatur conſentire.ſ.in
venditione.ſ¶ In eadẽ glo.ibi.l.quidam ſed dic ꝙ ibi pꝛe
cium participauit.

e⸗ . 7 m ater Aut mulier loquitur cuʒ futu

4 A Eε ro creditoze ⁊ iuuatur: aut cuʒ
A. Rdebitozꝛe futuro non iuuatur. h. d.
R, A (LOp. de. l. ;uis. ff. eo. So. vt glo. ⁊ eſt rõ:quia
quando loquitur cũ debitoꝛe futuro ſe eidẽ obligat pꝛin
cipaliter ⁊ nõ intercedit/a ideo non iuuat /ſed quãdo lo⸗
quitur cũ creditoꝛe tunc videt᷑ intercedere ꝓ alio/⁊ ideo
iuuatur.

rito mulieri non p̃iudicat etiã vendendo quo

W — minus rem vendicet nullo pꝛecio emptoꝛi red⸗
dito.hoc dicit.
J ater Hiuide ĩ duas partes
SS . *C nam. in pꝛima loquitur
Faaiie de obligatione perſonali. In ſecũda de iure pi

gnoꝛis.ſecunda pars ĩcipit ibi pignoꝛa tamẽ.
¶W¶Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ quedã ſunt reſtitutiones

tiões ſunt legales.i.datas a lege:⁊ hee ſubito operãtur effectũ vno
duplices. momẽto vt eſt in velleiano. Quedã dantur ab homine ⁊

hee nõ operant᷑ vno momento ceffectũ ſuũ velleianum.er

go liberat pꝛimũ debitoꝛẽ / mulierẽ obligat/⁊ eã ab obli⸗
gatione ſubducit:⁊ obligationẽ in antiquũ debitoꝛem re

ſtituit ⁊ hec omnia facit vno momẽto.⁊ ideo quia tã cito

bperatr᷑ perĩde ẽ ac ſi nũq; ãtiquꝰ debitoꝛ fuiſſet liberatꝰ.
¶ Op. ſic / hec lex loquitur in filijs emãcipatis per quod

vigetur inuere ꝙ ſi eſſent in poteſtate patris non poſſent

deiubere pꝛo patre qð eſt contra.lʒ.ſi ex alio.S. ꝙ cũ eo.

