atuta canonum non ignoꝛent ꝙ ſi iudex ignarus cano⸗
nuʒ iudicat in cauſa matrimoniali ꝙ ſnĩa bene tʒ ſed pec
cat:quia debebat alteri delegare / vel peritos conſulere.

Judices
an poſſit

litterarũ.

Vltimo not.ex tex.noſtro hic pꝛo ſui ⁊ legis ſcientia ſᷣm

Bald.⁊ Saly.ꝙ ille qui iudicat debet habere duplicem
conſcientiam pꝛopꝛiam ⁊ legis: in dubio debet ſequi illã
legis:adde qð vult Bal.in.l.ij.in fl.col.j.de ſenten.ex pe
riculo re.ꝙ iudex debet habere duos ſales vnum ſapiẽ⸗

tie ne ſit inſipidus:⁊ aliũ recte conſcientie ne ſit diaboli⸗

cus idem Jaſon. hic in flne.

NE ſari non poſſu ⁊ ſapiat naturam oꝛdinarij. naʒ
dicit ſpecialis ergo ſecus ſi generalis.Et ↄtinuatur hec

m ſpecialis. Heeler viaerul p⸗

ſu ꝙ delegatus ad vniuerſitatem cauſarũ recu

lex ad ſuperioꝛa hoc modo / aut volo recuſare iudicẽ pꝛe

ſentem:⁊ tunc loquitur.l.apertiſſimi.S.eo.aut volo recu⸗

ſare abſentem:⁊ loquitur hec lex ⁊ dicit ſũmarie Poſſuzʒ

iudicem delegatuʒ mihi ſuſpectum abſentẽ recuſare etiã
non oblato ei libello:ſed defenſoꝛi vel pꝛincipi.h.d.

¶ LRNota ꝙ delegatus ad vniuerſitatem cauſarum ſapit

naturam oꝛdinarij ⁊ vidi dubitari an inquiſitoꝛes eſſent

oꝛdinarij an delegati: ⁊ dicũt quidaʒ ꝙ delegati ſunt ad
vniuerſitatem: quia eis commiſſa iuriſditio eſt reſpectu

cauſarum ⁊ non territoꝛij:⁊ ideo dicimus ꝙ aut commit
tit᷑ iuriſditio reſpectu territoꝛij: vt quia dicit facio te iu⸗
dicem in taliloco:⁊ videtur dari iuriſditio oꝛdinaria.vt
l.j· S· cum vꝛbem.ſff. de offi.pꝛefecti vꝛb.⁊.l.iij.de offi.pꝛe⸗
ſidis.aut com mittitur reſpectu cauſaruʒ vt quia dicitur
volo ꝙ cognoſcas de omni cauſa concurrenti in talilo⸗

co:⁊ tunc videtur delegari ad vniuerſitateʒ cauſarum:ſa
pit tamen naturam oꝛdinariji:⁊ ſic eſt ĩ ĩquiſitoꝛe hereti⸗
coꝛũ:quia commiſſa eſt iuriſditio reſpectu cauſarum ſci⸗
licetvt cognoſcat de omnibus caſibus contingentibꝰcir

ca fidem in tali loco.ſ Item nota ꝙ libellus poteſt offer⸗
ri etiam alij q; illi qui recuſaturvt.l.vt perfectius:j.de an
na.excep. Item nota ꝙ infra triduum compellitur elige⸗
1 Item nota ꝓꝙ ſi diſcrepant in eligendo eligit ipſe iu⸗
ex. L
¶ Sppo·ꝙ iudex debeat iuriſditionem denegare ſi non
concoꝛdant in eligendo:non auteʒ ipſe eligat.vt.l.huiuſ

modi .S. fina. de le. j. So hic. erat queſtio inter actoꝛem ⁊

reum ⁊ denegare iuriſditionem eſſet tantuʒ damnũ acto⸗
ris ⁊ lis diferretur quod eſſet abſurdum.Sed in contra⸗

Inqſitoꝛ
an ſit oꝛdi

nari? vel

delegatꝰ.

rio erat queſtio ĩter duos actoꝛes ⁊ ideo eſt quid eis im⸗

putetur ſi non concoꝛdant:⁊ ideo repelluntur.ſ Pꝛeter⸗

cg foꝛtioꝛ eſt ratio iudicis poſt litem coꝛam ſe inchoataʒ

quã ante.vt.l.ediles·S.item ſciendum.de edili.edic.Cuzʒ

ergo hic fuerit aditus iam eligere que vult ſi partes non
eligant:ſed in contrario non fuit aditus adhuc:⁊ideo eli

gere non poteſt: ſed eos repellit/c de hoc plene dicam in
l.iij ... communia de lega.

¶ Item oppo.ꝙ sa ſubdelegato appelletur ad delegatum
an delegautt. vt.l.jqui pꝛo ſua iuriſditione. Solue vt
gloſa.

¶ Querit glo. an ſine ſea criptis poſſit recuſari.Circa quod

dic ꝙ eſt libellus conuentionalis:⁊ iſte debet in ſcriptis

tentia.vt.l.ijde ſentẽ.ex peri.reci. Item eſt libellus ap
ke lationis ⁊ iſte debet offerri in ſcriptis.ſi ex interuallo
lat recuſatio ałs ſi ſtatim ſufficit viua voce. vt.l.ij.ff. de
appella.⁊.l.litigatoꝛibus.:j.de appellatio. Idem per om
nia puto in libello recuſationis cum per eum recuſetur pᷣ

mus iudex ſicut per per libellum appellationis.

Libellẽ ẽ

offerri.vt.j.de litis conteſtatio.aut᷑.offeratur.⁊ ideʒ ĩ ſen triplex.

¶ Item oppo.ꝙ a ſententia arbitri non appelletur.vt.võ.

de arbi.l.j. So. vt glo. =

ſubꝛogato loco delegati.

¶ In gloſque incipit appellatur de delegato. immo de

¶ In gloſa que incipit.·.i.cognitu. ibi ßᷣm quoſdam et

male.

in n ¶ In eadẽ glo.in fi.ibi cãrum.illa lex qui p ſua iuriſditio
Antdieſe ne loquitur in delegato a pꝛincipe:aut ergo eſt delegatꝰ
nN Ab oꝛdinario ⁊ appellatur ad delegantem ſiue ſit delega⸗
enen tus a pᷣncipe ſiue ab altero/verum lʒ appelletur ad pꝛin⸗

cipẽ ipſe nõ cognoſcit ſed alij.vt.l.pᷣcipimus·p/de appel

tiſſimi. S. eo. aut loquimur ĩ ſubdelegato a delegato ⁊ tũc

d hutogt n aut eſt delegatus a delegato a pꝛincipe ⁊ ſerua.łj.in flj
larectei ui pꝛo ſua iuriſditio. aut a delegato ad vniuerſitatẽ cau
tos gtn ſarum ⁊ ſerua.l.j.ff. qui ⁊ a quo appellan. ſit YJaco.
o anlin Additio Ex hac lege apparet ꝙ libellus recuſa⸗
benetan Libell're Ei tionis dʒ offerri coꝛã iudice recuſato: ſi
bere dlhſen cuſatiõis adeſt in ciuitate⁊ eius copia poteſt haberi ita intellige.l.
dchefſigili coꝛã q̊ͥ iu⸗ apertiſſimi.S.⁊.c.ſuſpitionis.ex de offi.deleg. ſi autẽ ha⸗
deſenefere dice debʒ bes ſufficit ꝙ libellꝰ recuſationis offeratur coꝛã oꝛdina⸗
unun ia offerri- rio iudice illius loci: itavult iſta. lI. ⁊ ſic habes ex iſto tex.
eheſtdieha facere regulã ꝙ quãdo abeſt a ciuitate ille coꝛã quo debʒ
actus fieri vel ſui copiã non pſtare/poteſt talis actus co
tlerilan, ram alio expediri:et ad iſtud coꝛroboꝛandũ adducit hic
econtrario in Jaſon.xij.deciſiones:⁊ inter cetera dic ꝙ iudex malef⸗
encauſgrüte cioꝝ qͥ de cauſis ciuilibꝰnon cognoſcit regulariter.l.ſole
noudinnie mus . S.latrũculatoꝛ.ff. de iud.tñ ſi vacat officiũ cauſarũ
ktimanrhe ciui ar⸗ tẽpoꝛe moꝛtali poterit dictus iudex malefl.co
ſſreiudti gno ſcere de cauſis ciuili.vide Ange.in repe.l.ſi vacãtia.
Aut voloftn in. viij. col. ⁊ ſequẽti de bo. vacan.li. x. per iſtum tex. iun⸗
marie don cta. d.I. Ultimo no.ex ver.fl. Bart. ꝙ ſententia mãdatur
recuſcregi executioni per iudicẽ appellationis ꝙ intellige verũ qñ
napih.. iudex appel.conſirmauit pꝛimam ſententiam: ſi auteʒ ap
uſarum i pellatio eſſet deſerta:tunc qꝛ per deſertionẽ confirmatur
ſitoꝛeseſenge pꝛima ſentẽtia abſq; iudice appel.tũc pꝛimus iudex mit⸗
legatiſint, tit eã executioni.l.pꝛecipimus.S. officijs ſ de appel.aut᷑.
Salnguut ſi qui litigantiũ.vbi no.S.de epiſ.audi.Ange.⁊ Dau. de
tioeſt reſpen caltrohi⸗
diclkfacoteſe uàu „ 44ð 4.
hri De ſpoꝛtulis. Rubꝛica.
r gudien rr n . g Inchoatalis ꝑ vnũ
Zcuuſanm AVAiri. Aidi dubitari an ſi vnꝰ tabellio
iſtor hen Aicepit pꝛoceſſum / an alter poſſet aliqᷣd
cauſarumſ Mo de pꝓceſſu ſcribere: ⁊ dico ꝙ nõ niſi pꝛi
ringentibin Y Aunus impeditus fuerit / quia tũc poteſt
Spoteſtofn N Hyyt. l. vnica. ff. de offi. conſul. idem ĩ exe
ectius ſden rꝛ ÿc(cutione.vt hic.ar.l.vbi.ff.de iudicijs.
elliturcig⸗ Sed quantũ ad executoꝛes non ſeruamus hanc legẽ:ſʒ
deligitipeen⸗ quantũ ad alios officiales. ⸗
Pe⸗ Mnib us Nandat heclex ꝙ iudices
denegareſton N ponant frenuʒ malicijs nũ⸗
igatctlhul rcioꝛuz ⁊ quomodo ponit hec lex. hoc dicit. JIs
nter acent A cob. Butrigar.
lan De pedaneis indicibus.
Unr(Punn . R
ediliedt „ mn;
baftesn . R MNõ habet iu⸗
ſhl ocuratoꝛ riſditioneʒ ꝓ
ſenedient curatoꝛ ceſaris ĩter pꝛiuatos ſic /nec
Nehedt poteſt cauſam inter eos delegare.h.d.
a deltn Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ pꝛo⸗
1a, giet WVcutatoꝛ ceſaris habet iuriſditionem ĩ
de. ter fiſcũ ⁊ pᷣuatũ / iter pꝛiuatos nõ:niſi
Eirae 9. EEA qñ vicepꝛeſidis cognoſcit vel eſr eius
ng 1 luriſlictiopꝛosogats. Quero de duobus vt gloſ. ⁊ dic
ber vt ipbla.
nt igſi K.3 Hiuide in tres partes Pꝛima vſ
chlcliß WE Lacct. dernbirr Scendavln
ſicrininne ☛ Aad ver. dũ tamen. Tertia vſq; in finẽ. Pꝛima
c.⸗ Nli 3 Ha oquitur in vilibus ᷣm quoſd am/ſᷣm alios lo⸗
enſcen quitur de cauſis que excedunt.ccc.aureos. Scðᷣa loquit᷑
inreanſen! de cauſis meri imperij. Tertia de cã ingenuitatis.Alij
nis. diuidunt in quattuoꝛ partes:qꝛ pꝛima loquitur in cauſis
Pelenn que excedũt.ccc.aureos vſq; ad verſi.ꝙ non ita.Secun⸗
3 da loquitur in cauſis meri imperij vſq; ad verſic.ꝙ vſq;ʒ.
roimmin Tertia ſᷣm Ja.de are.redit ad pꝛincipium legis vſq; ad

ver.dũ tamen.Quarta loquitur in cauſa ingenuitatis et

la.idẽ in ſubꝛogato ĩ loco delegati recuſati vt hic.l.⁊ ap⸗.

do De ſpoꝛtulis. De pedaneis iudicibus. Fo. XCII.

ſummarie dicit. Cauſe que excedunt.ccc. aureos pꝛeter
occupationẽ delegãtur ad cognitionẽ tãtum:pꝛopter oc
cupationẽ delegãtur in totum hoc pꝛimo.cauſe meri im⸗

erii ⁊ ingenuitatis non delegantur.h.d. Lege ergo quz⸗

ibet partẽ per ſe:⁊ pꝛima particula legitur duobus mo-⸗
dis vno modo in vilibus cauſis/de quibus non poterãt

Ite cognoſcere pꝛopter impedimẽtũ:ſed nõ eſt bona/ eſt

tamen facti:qꝛ lex iſta videtur ſibi implicare contraria:
nã videtur loqui de impedimento facti /⁊ dicit ꝙ oli non
poterant cognoſcere pꝛopter impedimẽtum facti:⁊ dicit
ꝙ hodie cognoſcunt etiam aſſiſtente facti impedumento
quod videtur abſurdum:⁊ ideo ipſi dicũt ꝙ erat impedi
mentum iuris:quia olim pꝛohibebat eos cognoſcere / ho

die non. Alia lectu. eſt vera:videlicet ꝙ loquatur de ipe⸗

dimento facti /vt olun modicum impedui delegabãt/ho
die nõ niſi ſint multum impediti:⁊ loquitur in cauſis ex⸗
cedentibus.ccc.aureos.hoc dicit vſq; ad verſ.ꝙ non ita.
Modo ꝗaa.de are.iũgitver.quodvſq;.cum pꝛincipio hu
ius legis ⁊ dicit ꝙ eo caſu quo erant leuiter impediti nõ
delegant quod eſt verum in totum:ſed cognitionem po
teſt delegare reſeruata ſibi ſentẽtia:⁊ hoc dicit ver.quod
vſq;. Collige ergo iſtam particulam ſic in cauſis excedẽ
tibus.ccc.aureos.aut eſt leuiter impeditus:⁊ non poteſt

in totum delegare.vt in pꝛincipio.l.ſed cognitioneʒ poſ⸗

ſunt delegare vt in verſiquod vſq;.Aut eſt multum ipe
ditus ⁊ poteſt delegare in totum.vt in ver.ita tamẽ. VUe⸗
rumtamen ſi vellet cognitionem delegare poſſet voicum

qe„vpꝓnltamen dixi ꝙ ſolam cognitionem mandat:⁊ ſibi reſer⸗

uata ſentẽtia / debet rem audire vt aut᷑.ad hec.S.de iudi.
Modo ſequitur in ver.ꝙ non ita.⁊ loquitur in cauſis me
ri imperij que delegari non poſſunt ⁊ ᷣʒʒ glo.loquitur hic
verſi.ꝙ vſq;. Et ſᷣm hoc naturale aduerſatur verſi.dũ ta
men.quia non debet aduerſari cum idem ſit in illis meri

imperij:ſi ſᷣm JYa.de are.pꝛout verſic.ꝙ vſq;.refertur ad

pꝛincipium bene aduerſatur ver.dum tamen. Collige er
go ꝙ aut loquimur de cauſis vilibus:⁊ tunc pᷣm quoſdã
olim non poterant cognoſcere hodie ſic.vt hic in pꝛinci.
ꝙ eſt falſuʒ/quia ⁊ olim ⁊ hodie poſſunt cognoſcere ⁊ de⸗
legare / ⁊ ſi nõ ſint in aliqͥ impediti:aut loquimur de cau⸗
ſis que excedunt.ccc.aureos:⁊ tũc aut ſunt leuiter impe⸗
diti ⁊ non poſſunt in totum delegare.vt hac.l.in pꝛincip.
ſᷣm veram lecturam:poſſunt tamen cognitionem delegas
re vt in ver.qð vſq; ſᷣm Jacob.de are.aut ſunt multum in
pediti ⁊ poſſunt in totum delegare ſi velint.vt in hocvᷣſi.
ita tamen. poſſunt tamen ſibi ſententiam reſeruare ⁊ ter
audient cauſam vt dixi.aut loquimur in cauſis meri im⸗
perij ⁊ iſte non delegantur vt hic in verſic.ꝙ non ita. aut
loquimur in cauſa ingenuitatis:⁊ tunc delegari non po⸗
teſt vt hic in verſicul.dum tamen.aut loquimur in cauſa
libertatis vel ſeruitutis /ct poteſt delegari ᷣm Jacobum
de arenis per.l.iamdudum/j.vbi cauſa ſtatus agi de.
¶ Oopo.ꝓꝙ non poſſit de ingenuiate cognoſcere.vt.l.j.
de oꝛdi.iudic.⁊ Sol.vt gioſ.quia ibi non impeditur pꝛe

ſes cognoſcere ex defectu iuriſditiõis ſed in carboniani.

Modo circa expeditionem materie noſtre querendum
eſt que cauſe ſunt delegabiles ⁊ que non /⁊ quid eſt me⸗
rum imperium/⁊ quid mixtum/⁊ quare ſic dicatur/a que
cauſe cadunt ſub pꝛedictis.
¶ Quero ergo que cauſe ſint delegabiles ⁊ que non:⁊ gl.
tenet ꝙ cauſe meri imperij vel mixti nullo modo delegẽ
tur ea que ſunt iuriſditionis:ſic ⁊ de mero imperio eſt ſi
tractatur de amiſſione vite libertatis vel ciuitatis et de
mixto ſunt que expediuntur cum plena cauſe cognitione
7 decreti interpoſitione /vel etiam per ſententiam ⁊ cau⸗
ſe excedunt.ccc.aureos.alia ſunt iuriſditionis ſcilicet q̃
expediuntur per diffinitiuam ſententiaʒ ⁊ non excedunt
ccc.aureos:vel expediuntur officio iudicis: ⁊ cum leui
cauſe cognitione:⁊ ita gloſa bꝛeuiter ſe expedit de his.
acerii intelligunt aliter ad quoꝛũ declarationen
eſt ſciendum ꝙ iuriſditio eſt genus:⁊ habet quattuoꝛ ſpe Juriſdi⸗
cies:pꝛima eſt merum imperium /ſecũda eſt mnixtum:ter tio hʒ ſub
tia retinet nomen generis et vocatur iuriſditio / quar⸗ ſe qᷓ̃ttuoꝛ
ta eſt modica cohercio.Alij faciunt tantum tres ſpeci⸗= ſpecies.
es ⁊ ponunt modicam cohertionem ſub mero imperio/
alij ſub iuriſditione vt gloſa. Oꝛ autem iuriſditio ſit ge⸗
nus /patet: quia in diffinitione cuiuſlibet pꝛedictarum
ſpecierum ponitur et repꝛeſentatur in eis: ergo eſt ge⸗
nus.vt.l.j.in fine.ff.ſi certum petatur.cet.l.ſi quid harum

S interẽptũ.de le.iij.⁊.l.iuriſgentiũS. dolo.ff. de pactis.

Imperiũ ¶ Modo q̃ro quare dicatur merũ imperiũ: Reſpondeo

merũ q̃re tribꝰ rõnibꝰ pmo qꝛ collatũ fuit ĩmediate pᷣncipi a ppło
ſic vocat᷑. romano ſine vlla neceſſitate cognoſcendi:⁊ ſic eius pote
ſtas eſt libera:vt.l.digna.S.de legibus:nã neceſſitas de⸗
trahitur libertati:vt.:.libertas.ff.de ſta.ho. Item unpe⸗
rium cõmunicatũ eſt inferioꝛibꝰ: ſed cum quadã neceſſi⸗

les/c quedã non.⁊ quãtum ad vim delegationis non eſt

õ

Butrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis

differentia inter glo.? Ja.⁊ G./ſed qtum ad iuris ſubti⸗
litatẽ ſic: nã he due cauſe que ſunt delegabiles ſᷣm glo.
ſunt delegabiles pᷣm Ja. ⁊ G. ⁊ nõ alie:ſed glo.ponit eas
omnes ſub iuriſditione. Jaco.⁊ GO.ſub mero ⁊ mixto ⁊ iu
riſditione.¶ Quero ergo que cauſe ſint delegabiles: Re⸗ Cauſe q̃
ſpondeo pᷣm glo. eſt expeditum: quia non ille que ſunt ſint dele⸗
meri vel mixti imperij: ſed ᷣm Jaco.de arenis.⁊ Guil. gabiles.
de cug.eſt conſiderare quid delegabile in mero imperio

Nubꝛzica.

tate/ vnde attenta oꝛigine qꝗᷓ eſt in pꝛincipe dicitur merũ.
Secũda ratione dicit᷑ merũ qꝛ abſolutũ a quadã neceſſi⸗ ⁊ in mixto/t in iuriſditione.⁊ in quolibet eoꝝ eſt quid in Culd
tate actionis.nã licet qlibet iudex habeat neceſſe cogno⸗ delegabile. In mero ergo impꝑio eſt cõſideraretria gene ſini
ſcere ⁊ iudicare gñaliter:vt.l.minimũ ·S.iudicandi.ff. de ra cauſarũ:quia q̃dam ſunt magne:⁊ iſte ſᷣm omnes non eit.
muncri.⁊ hono.quedã expediũtur ſine neceſſitate imme⸗ delegaãtur niſi cõtingat pᷣſidem abeſſe cauſa rei publice: i
diata/ inherens iuri ꝓpoſito vt ſunt criminales que non vel ſi neceſſariã moꝛã patitur in itinere:vel quãdo pꝛocõ ſent
exped iũtur neceſſitate actionis:ſed per actionẽ. vt inſti. ſul ſuo legato mãdat/ his caſibus ſola cognitio mãda⸗
de publici.iudi.⁊ per inquiſitionẽ:vt.l.cõgruit.ff.de offi. tur:vt.l.j.S·huius.ff.de offi.eius.⁊.l.ſolẽt.ff.de offi.pcõ. ſo⸗
pᷣſi.vnde officio nobili non neceſſitate actionis ꝓcedũt: ⁊le.quedam ſunt medie vt relegatio ⁊ grauis cohertio: nörn
ſed quedã neceſſitas ĩminet iuri ꝓpoſito:vt actio q̃ falat ¶⁊ tunc etiam non delegãtur niſi in caſibus ſupꝛa dictis:⁊ ſos
iudicem officio mercẽnario deſeruire actioni ⁊ in cauſa tunc etiã quo ad deciſionẽ:vt.l.ſi quis erit.ff.de offi.pꝛo⸗ ſnp
ꝓcedere:vt.l.ij·S· poſt oꝛiginem.ff. de oꝛigi iuris.⁊.l.edi conſul.⁊ lega.Quedã ſunt minime ſᷣm Guil. vt modica lyil⸗
les· S. itẽ ſciẽdum.de edili.edi.dicit᷑ ergo merũ imperiũ⸗ cohertio ⁊ iſte delegantur:quia cõpetunt iure magiſtra⸗ hont
qꝛ abſolutũ. Itẽ dicitur merũ.i.non habet aliquã mixtã tus.vt in aut᷑.de defen.ciui·S·audiẽt.⁊·S·leuia.ergo dele (
comodi pecuniarij: ſed tantum in coꝛpoꝛis cohertione gantur.vt.l.j·S·que vero.ff. de offi.e.cui mãda.eſt iu.⁊.l. ſetun
Imperij cõſiſtit. Quero ergo que cauſe ſint meri imperij.glo.di⸗ ij. de iuriſdi.oĩm iudi.quod intellige qð eſt de mero im⸗ ſiu
meri q̃ſin cit ꝙ vbi tractatur de amiſſione ciuitatis vel libertatis / perio eo caſu quo.S. dixi. Sed ſᷣm glo. eſt de iuriſd itione ſctuenlegnt
cauſe. ⁊z non alie.Sed quid in relegatione:certe videt᷑ licʒ non ⁊ ideo delegatur. In cauſis mixti imperij eſt cõſiderare inntſcin
ſ̃m glo.tamen ſᷣm Ja.de are.eſt meri imperij qꝛ officio quaſdam magnas:vt ſunt ille q̃ requirunt plenam cauſe il knd
expedit᷑:nec cõſiſtit in pecuniario cõmodo.ergo ſᷣm glo. cognitionẽ ⁊ ille non delegantur. Quedam ſunt leues: vt aunnr none
paucc ſunt de mero ĩperio: quia ſolũ maxime:ſed ᷣm ia. que non requirũt plenam cauſe cognitionem/⁊ iſte dele⸗ fincrtan
plures /quia etiam medie vt relegatio.ꝗ Itẽ mẽbꝛi abſci gantur:licet ſint mixti imperij.vt.l.nec quicq;.S· vbi d⸗e⸗ nmre⸗
ſio quia partem adimit vite.⁊ quelibet magna cohercio cretum.ff.de offi.pꝛoconſul.⁊ leg. Itẽ in cauſis iuriſdi⸗ Cãax tris ltcs hebet
coꝛpoꝛis eſt de mero ĩperio.vt.lꝝ.ſi quis erit.de officio g⸗ tionis ſunt conſiderãda tria generã cauſarum:nam que⸗ ſunt gna. ſctcoz niin
conſul. ct le. Sed pᷣm G. de co. modica cohercio eſt de dam ſunt magne/quedam medie/quedam minime. Ma cori⸗
mero imperio / ſic adhuc plures cauſas habes ᷣm Ja. gne vt ſtatus queſtio.licet glo.ponat in cauſis mixti im⸗ GSed
verum hoc videt᷑ cõtra.l.mãdata· S. j.ff. de offi. eius cui perij ⁊ in hac cauſa ſtatus: Hic ſᷣm Ja. de arenis. ꝙ aut ſie⸗
mãda.eſt iuriſdi.ſed reſpõdet ꝙ nõ eſt meri reſpectu ma⸗ eſt queſtio ingenuitatis ⁊ libertinitatis / ⁊ delegari non Gei
ioꝛis cohertionis:vel meliꝰ ſuſtineas eũ ſic.qꝛ aliquĩdo poteſt: vt hic in fine. Aut eſt q̃ſtio ſeruitutis ⁊ libertatis: fab⸗
leuis cohertio imponit᷑ mero officio:⁊ tunc eſt meri ĩpe⸗ ⁊tunc eſt delegabilis ſicut ſi eſſet queſtio de dominicis. toe
rij c tñ eſt delegabilis et ita ꝓcedat opi. S. Sed quan⸗ ⁊ tunc eſt delegabilis ſicut ſi eſſet queſtio de dominio cu ita
doq; imponit᷑ officio mercenario cauſe/æ tũc nõ eſt meri iuſlibet vilis rei:vt.l.iamdudum.vbi cauſa ſta.agi.Sed jin
Imperij imperij ⁊ ita loquatur dic.l.mãdata.¶ Modo quero de dc hoc mihi videtur durum.ſcilicet ꝙ cauſa ſeruitutis ⁊ a
meri diffi⸗ diffinitione meri imperij. Et dico ꝙ merũ ĩperiũ eſt po⸗ libertatis poſſit delegari:⁊ videtur contra.l.j.j· de oꝛ⸗ it
nitio. teſtas ſeuerioꝛis vltionis tendẽs ad publicã vtilitatẽ ſe⸗ dine iudi.Cauſe medie ſunt ille que excedunt trecentos ho
parata a cõmodo pꝛiuatoꝛis.ſed JYa. de are. ſed ᷣm. H. di aureos. Et in his dic ꝙ aut pꝛeſes modicum occupatꝰ / ſe
cam merũ imperiũ eſt poteſtas nõ dico ſeuerioꝛis vltio⸗ aut multum. Pꝛimo caſu non poteſt cauſam in totũ dele ai
nis qꝛ etiã leuem cohertionẽ cõtinet tendẽs ad publicã gre licet ſit iuriſditionis vt hac.l.in pꝛinci.poteſt tamen len
vtilitatẽ ſeparatã a cõmodo pꝛiuatoꝛis:⁊ ſic ſᷣm HG. ſub q;tum ad cognitionẽ delegare reſeruata ſibiſentẽtia:vt dbi
mero imperio ſunt cauſe magne/ medie/c infime ſᷣm Ja. hac lege.vᷣſi.quouſq;.Si autẽ eſt multũ occupatus /tunc üs
de are.magne⁊ medie ſunt de mero imperio no mninimc poteſt in totum delegare ſi velit: vt hac.l.vᷣſiita tamen. e
m glo.magne tamen ſunt de mero imperio.¶ Modo q̃⸗ poteſt etiam ſibi reſeruare ſentẽtiam ſi velit ⁊ ſolam co⸗ D
ro quare dicatur mixtũ imperiuʒ: Reſpõdeo tᷣm glo.qꝛ Snitionem delegare:ſed his caſibus quibus dixi eum ſi⸗
habet aliquid a iuriſditione quod eſt eius minimũ ſcʒ ꝙ bi ſentẽtiam reſeruare debet ter cauſam audire. vt.S. de si
conſiſtat in pecuniario cõmodo ⁊ a mero imperio habet iudi.aut᷑.ad hec. Cauſe minime ſunt ille que nõ excedũt M
qð eſt eiꝰ maximũ.ſ.quia non ſunt delegabiles ⁊ ideo ab cãm trecẽtoꝛum aureoꝛum ⁊ in his dicunt quidã ꝙ olim nur
eo ſumũt nomen.i¶ Quero ergo que cauſe ſint mixti ĩpe⸗ B his nõ poterat cognoſcere ſed debebat delegare
Imperij rij: Reſpõdeo ſᷣm gl.oẽs que delegari non poſſunt:⁊ nõ odie poteſt etiã ipſe cognoſcere:vt hac.l.in pꝛinci.ſed lir
mixti que admittunt ciuitatẽ vel libertatem ſed ſᷣm Ya. de arenis. male:qꝛ olim ⁊ hodie poterat cognoſcere⁊ delegare cũ ſln
ſint cauſe. et SG. quia in hoc concoꝛdant:ꝙ ille ſunt mixti imperij qᷓ cauſa ⁊ ſine:vt·pe.l:.fi.⁊ ſic inueni in quolibet genere cau nide
officio iudicis expediũtur ⁊ nõ nzecſute actiõis: vt eft ſarum ſiue ſint meri imperij /ſiue mixti / ſiue iuriſditiõis. i
noui iuris collatio. vt bonoꝛũ poſſeſ.petere. Itẽ decreti Quedam ſunt delegabiles/quedam non.⁊ hec ſufficiãt de
interpoſitio vt ſuꝑ alienatione rei minoꝛis vt ſunt ꝓpul⸗ de materia noſtra.
ſatiõis / rebellionis / miſſio in poſſeſſionẽ vt.l.iubere.ff. D acet Delegatus non ſubdelegat.hoc dicit. lti
de iuriſdi.oĩm iudi.Sed harũ cauſarũ quedã requirunt Jaco. Butrig. in
plenã cauſe cognitionem/a non delegatur. Quedã ſum⸗ PSN T t. Vbi delegatus iuder impedi⸗
mariã ⁊ delegatur vt.l.nec quicq;S· vbi decretum.ff.de R acuit. tur ſubꝛogaãdus eſt alius eius Goce
offi. pꝛocon.⁊ le.⁊ differt decretũ ⁊ ſententia:quia decre⸗ VAloco.hoc dicit. Vel ꝙ inchoatũ iudicium per
Hecretũ ⁊ tum eſt qdam deliberata ꝑmiſſio condẽnationẽ vel abſo Wvynum debet per eund em terminari niſi ſuꝑue⸗ lei
ſnĩa quõ lutionẽ nõ continẽs.ſentẽtia vero eſt deliberata ꝑmiſſio niatur neceſſitas. h. d. Intellige ſi ſe abſentauit? debet leni
differunt. condẽnationem vel abſolutionẽ continẽs.¶ Sed quare dinu abeſſe / tunc alius ſubꝛogatur.alłs non.vt.l.ſi lõgius. uüͤf
1 dicũtur mixti imperij cum ſint delegabiles: Reſpõdeo fff. de iudi. . „ nent
non rõne qua dicit glo.ſed alia:nã quia expediũtur ſine . d Cauſe vilioꝛes delegantur / maio⸗ Nee
neceſſitate actionis /in hoc participãt cum mero. Itẽ QCe am res non. hoc dicctt. t
conſiſtunt in pecuniario cõmodo baen iha en ſur ſdi JM R
tiõe/⁊ ideo dicũtur mixti imperij. odo q̃ro que ſint ⸗ U,—— „2 err
iuriſdictionis. Meſpode⸗ pᷣm glooss jvelear brlmnr Qui peo ſua iuriſd itio ne d
ſed pᷣm Ja. de are.⁊ G. ule enim ꝑ ſentẽtiam expediũtur e8 irt
Kae Sed in his q̃dã ſunt magne/quedã medie/ iud lces dare poſlunt. Tiur
q̃dam minine vt·patebit.⁊ de his quedã ſunt delegabi⸗ i

besf
iiti

ſa ſut
WNE P e - Piuide legẽ aliquando tempoꝛe initij non erat impedimentum volũ⸗
Kpnn R a ularum. in partes du tatis nec Poteſtatis: r Mis delegatus als iuriſditiones
Chhlroti as ᷣm me:qꝛ pꝛimo ponit vnã reguls: habebat ⁊ partes ſcienter litigauerunt:⁊ tunc valet qð fa
ll g ſſel vm glo. duas vſq; ad verſi.hec teneẽt. ctum eſt potius vigoꝛe pꝛoꝛogationis q; delegationis vt
nin ſunſe⸗ ibi ponit exceptionẽ vſq; in finẽ ⁊ hec hic in pꝛia queſtione glo.aliquãdo tẽpoꝛe initij non erat
e bul lex bꝛeuiter hoc intẽdit. Delegatꝰ nõ impedimentum poteſtatis:qꝛ bñ habebat alłs iuriſditio⸗
dinpeig 3 delegat niſi fuerit delegatus a pᷣncibe nem: ſed erat defectus voluntatis:quia ꝑtes ignoꝛabant
oreſtgaig 28 Ah. d. Glo. intelligit ꝙ pꝛima pars ſub⸗ delegationem non valere:poſtea ceperunt ſcire ⁊ nihilo⸗
faretuge diuiditur in duas:qꝛ pꝛimo ponit vnã regulã vſq; ibi: minus litigare:⁊ tunc confirmantur omnia ⁊ trahitur re
mnomng ſi quis:ibi ponit aliam ⁊ caſum mutat vſq; ad ver.hec te tro confirmatio:vt.l.iuł.ff.qui ſatiſd are coguntur:⁊.l.iij.
ſren Pble neat. Tu dic ꝙ nõ mutat caſũ:ſʒ pꝛimo pꝛohibet vſq; ibi rem ra.ha.aliquãdo tempoꝛe initij erat defectus poteſta
lgicopoi ꝙ ſi quis.ibi ponit quid iurꝭ ſit contra hanc legẽ factum tis:qꝛ nullam iuriſditionem habebat:⁊ tũc aut erat iuriſ
Cgnitionite fuerit vſq; ad verſi.heclteneant ni. ditio eradicata in delegante:⁊ tunc per iuriſditionem ſu⸗
fdeofigi Quero ad declarationẽ tex.in quo differat pꝛimꝰ ca⸗ peruenientẽ confir matur hodie:ſed non trahitur:vt.d.l.
uiscohetig ſus a ver.ꝙ ſi quis.⁊ dic vt glo.qua ſuſtine hoc modo:qi: galiquando:⁊ hoc in ſecunda queſtione gloſ.aut non erat
ſnditter in pᷣmo caſu foꝛte pꝛeſidi epᷣs delegauit cauſam inter cle eradicata:⁊ tũc non confirmatur hodie nec retro: vt di⸗
tffdeofige ricos:vñ lʒ clericꝰ ſit de ꝓuincia pᷣſidis tñ iure oꝛdĩario cta.il.apud celſum.S. ſi a ticio.⁊ in glo.contraria. Sp.ꝙ
Ul vt rocie non habet cognitionem in eo.Sed ſᷣm me nõ opoꝛtet vio confirmetur:vt.l.ij..communiavtriuſq; iudi.So.vt glo.
iuremagerr lari lf̃am:qꝛ ego dico ꝙ pᷣmus caſus pꝛohibet/ſecundus tu dic ꝙ ibi non confirmatur: vt valeat vigoꝛe ſententie/
leun ercode⸗ ponit quid iuris ſit ſi contra fllt. ſed contractus.¶ Item op.ꝙ aliud impediat delegatio⸗
ſicaekintl ¶ Op.· ꝙ licet delegatio ab initio non tenuerit tũ confrr nem q; incompetẽtia iudicis.ſ.ſi cauſa eſt indelegabilis:
etdeneoſn metur. vt. I. obſeruare. de off pꝛocõ.⁊ lega.So. ibi ſuuue ¶vt.l. j.ff. de off eius cui man.eſt iuriſdi. So.ↄfiteoꝛ:⁊ ideo
deiuriſttin Delegatꝰ nit iuriſditio delegati.hicnõ.¶ Mõ quero quid ſi hic de ad hoc vt teneat delegatio plura requiruntur que dic yt
eſtcöſihen ſi eſt ds ab legatꝰ hẽbat ałs ꝓpꝛiã iuriſditionẽ lʒ nõ ĩ cꝗ iſta ⁊ ꝑpes glo. Item op.ad finem.l.qð eſt ꝙ dicit non habita diſti
plenn an icogruo ⁊ ſciẽtes eũ ab ĩcõgruo delegatũ litigauerũt ſub eo an va⸗ ctione cauſarum:ergo ſi delegetur ſibi vna cã poterit ſub
ſuntletegft ꝑtes liti⸗ leat qð fit ab eo.⁊ dicvt gl.ꝙ ſic.qð ĩtelligevigoꝛe pꝛoga delegare aliam ſibi non delegatam:qð erit abſurduʒ: ſed
niriſted⸗ auerunt tionis non delegationis.¶ Sed quid ſi iſte delegatꝰ ab ĩ dic vt glo. ꝙ hic intelligit ꝙ poſſit ſubdelegare quainlibʒ
eß pbir ciẽter co⸗ congruo non hẽbat iuriſditionẽ ⁊ ꝑtes litigauerũt ſcien cauſam ſibi delegata: ſiue erat alas delegabilis ſiue nõ
auſisiune ru3 co: an ter coꝛã eo: nõ tñ potuerũt iuriſditionẽ ꝓꝛogare cũ nullſãs ⁊ hoc tenẽt vltramontani per.l.pater · S. quindecim.ff. de
funan LEaleat qð hébat. vt. l. uatoꝝ. de iuriſ. om. iu. Sed poſtea ſuperue le. iij. Sed certe hoc non placet. ⁊ ꝙ dicit tex. hic non ha⸗
minine A. fit ab eo? nit iuriſditio ſibi nõ in cꝗ iſta/ſʒ alia:an cõfirmẽtur acta bita differentia cauſarum ſub.ſi tamen erãt delegabiles/
ſionittin coꝛã eo dicit gloſ.hic ꝙ ſic a tẽpoꝛe hodierno non retro. nec ob. lI. pater ·S. quindecim. quia aliquando afficitur
enrenis gi Sed cõtrariũ videt᷑ dicere glo.j.vbi de crimine agi opʒ. perſona ⁊ non res:⁊ tunc pꝛocedit.l.contraria:quia ibi te
1deleggn l.j. Et ideo dic ꝙ aliqñ interuenit erroꝛ a pᷣncipio: qꝛ liti ſtatoꝛ pꝛohibuit quẽlibet alienare parteʒ ſuã:aliquando
i gauerũt coꝛã delegato qͥ hẽbat iuriſditionẽ / ſʒ ꝑtes igno afficitur res ⁊ cauſa:⁊ tunc ad quãcũq; cauſa vel res trã⸗
toͤtl mnnz rabãt:ſed poſtea ceperũt ſcire ꝑtes ꝙ nõ tenebat delega ſeat trãſit affecta:vt.l.imperatoꝛ.ff. de his qͥ not. infa.ſic
— tio an cõfirmet / certe ſic / ex pꝛogatiõe /nõ ex delegatiõe: eſt hic:quia affecta eſt cauſa indelegabilis:⁊ licet pꝛiuile⸗
dedanch ⁊ ita ꝓcedit vna q̃ſtio glo.q eſt.j..vbi de crimine agi opʒ. gio pꝛincipistranſeat ad delegatum tamẽ tranſit affecta
lagal l.j. in fi. glo. Aliqñ nulla iuriſditionẽ hẽbat delegatꝰ ab i vt ipſe delegare non poſſit:vnde ſi teſtatoꝛ affeciſſet rem
llenutut cõgruo ⁊ partes litigauerũt ſciẽter:ſʒ poſtea ſupuenit iu quia dixiſſet nolo ꝙ exeat familiã non poſſet alienari ad
iſ den riſditio delegãti vel delegato an cõfirmet᷑ delegatio:mõ gquãcumq; perſonam peruenerit:vt.l.peto · S. fratre.ff. de
unt trecene in hoc glo licte variant.⁊ Ja.de are.vult eas cõcoꝛda lec. ij.⁊.l.vnum ex familia:licet aũt hoc verum ſit:egonon
unocap re hoc modo:qꝛ aliqñ nullũ impedimẽtum in initio ĩter⸗ recederem a glo.quia vſus non eſt contra eam:vbicum⸗ Glola ac⸗
mintotüi uenit:vt qꝛ delegatus ałs iuriſditionẽ habuit ⁊ ꝑtes ſciẽ q; ergo glo.firmat pedes ſerua eam niſi vſus ſit ĩ contra⸗ curſij ſꝑ ẽ
poteſttanm tes eũ ab incongruo delegatum litigauerunt:tũc non eſt rium:qꝛ tunc recedas ab ea:quia etiã a lege receditur ꝓ⸗ tenẽda ni
Ppſentetin dubiũ ꝙ teneat qð agitur vigoꝛe ꝓꝛogatiõis nõ delega⸗ pter conſuetudinem contrariã:vt patet in aut᷑.dos a pa⸗ ſi vſus ſit
ccupats tn tiõis. Si aũppartes litigauerũt ignoꝛater ab initio /ſed tre.i¶ Op.ad finez huius.l.ſᷣm vnã litterã: a ſubdelega⸗ ĩ cõtrariũ
tit umm poſtea ſciuerũt eum ab incõgruo delegatũ ⁊ ſcienter liti: to appelletur oꝛdinarie:vt.l.fi.S.de iudi. So.hic appella
Cittſnc⸗ gauerũt a hẽbat ałas iuriſditionẽ/tũc ↄfirmat᷑ ⁊ trahit tur a ſubdelegato:ibi a ſubꝛogato loco delegati recuſati.
bus ditiaun⸗ retro.vt.l.iij.ff.rẽ ra.ha.⁊.l.iuł.q ſatiſda.cogũ.Aut ſʒ tẽ CSn l. que incipit quo caſu.ibi delegantis. Itẽ ꝙ cau⸗
ulſt ni pus zieentrii tinpeclimentlvt ⸗ als durtaltione⸗ ſa ſu delegabilis.
gve öetatti non hẽbat delegatus:⁊ tunc dicit ipſe ꝙ aut erat iuriſdi⸗ ,„ 5 . „„
Uentiͤn tio ei eradicata in perſonam delegati vel delegãtis ⁊ cõ Ne quis in ſua cauſa iud icet
cbeher detgnt firmatur / ſed nõ trahitur retro:vt.l.aliqñ.ff.de offi. pcõ⸗ MRub i ca SS
clinpinaltt ſul.⁊ legati. Si aũt nõ erat eradicata iuriſditio in perſo⸗ * l
erdetgnec nã delegantis vel delegati ab initio:tũc licet ſibi ſuperue Rerrnr Ener a li 3 ꝓPpꝛia cauſa nec
ſbetgenerect niat iuriſditio nõ confirmat᷑vt.l.apud celſum .S.ſi a ticio „EaE& MW: iudico nec ius mihi
ſriniſitis ff. de doli exceptio.⁊.l.ſi a ticio.de rei vendi. Sed certe Ndico. hoc dicit. ¶C Quero q̃ differẽtia
icher ſuftei non videtur bene loqui in materia noſtra:quia licet iuriſ ſit iter iudicare ⁊ ius ſibi dicere ⁊ dic
een dictio eſſet eradicata per electionem iam de ipſo factam Borgioo.
thoedii⸗ tamen quando confirmatur per ſuperuenientem iuriſ⸗ C¶ Zp. de. l. fl. S. de fideiuſ. So ibi im⸗
S dictionem:quia cum confirmatio non trahatur retro er⸗ NVpꝛopꝛie ponitur iudex.¶ Item op. de
ertnen go conteſtatio facta eſt nulla/⁊ iuramẽtuʒ calumnie: quo R rAAl. iure manda. So. ibi loquitur de di
sinber ilhet modo ergo confirmabitur ſnĩa ſequẽs cũ ſubſtãtialia iu ſpenſatione non iudice.¶ Item op.de.l.ſenatus.ff. de of
notl Auͤlt dicij nulla fuerint:niſi intelligas Ja.qñ iuriſditio ſuper fl.pꝛeſi.So.ibi erat actio tempoꝛe peritura ⁊ eatenus au
uicteinſt uenit añ lit. ↄteſt. Vetũtamen ipſe inducit.lʒ.ſi quis alie⸗ dit vt perpetuetur et non plus. Item op.de.l.vnica.de
inen nſſe nã. ff. de act. emp.ſed nõ bene fscit /vnde aliter diſtingue confelſ.So.vt gloſ.
ſemutnen rem in contractibus / aliter ĩ iuriſditione:in contractibꝰ Additio Adde ꝙ aliquis poteſt eſſe iudex:vt pu
nliliht⸗ dicerem ꝙ ſi vendo rem alienam:a poſtea mihi ſuperue⸗ L· ta in crimine notoꝛio:vt quia ficbat in⸗
1 nit dominium / aut michi ſuperuenit ante dominium q; iuria pꝛelatolvel alicui iudici de quo per inno.in.c.ex par
lgnnunmme tibi traderem rem:⁊ tunc tibi queritur dominiuʒ exvigo te. e.j.in.j.coł.ver.ſed ſi inferioꝛi ex.de verbo.⁊ rerum ſi⸗

ſtone
.

retraditionis:qꝛ tradens factus eſt dominꝰ.vt dicta.l.ſi
quis alienã. aut mihi ſuperuenit dñium poſtõ; tibi tradi⸗
di⁊ tũc aut ex cã qͥ hʒ fictionẽ ð pᷣterito: tũc dñiũ tibi q̃
ritur. vt.l. ꝓinde.ff.ſi cer.peta. aut ex cã q̃ non hʒ fictionẽ
Dde p̃terito:⁊ tũc nõ q̃rit᷑ tibi dñium lʒ publiciana quã ha⸗
bes foꝛtificet᷑ vt pᷣualeat ᷣ rei vendicationẽ meaʒ. vt.l.ſi
a titio.ff.de rei vend. In iuriſditione ſunt q̃ttuoꝛ caſꝰ:qꝛ

.

iuriſdi.etc. Ne q in ca ſua iudi. Fo.XCIII.

grnif.vide panoꝛ.in.c.pꝛopoſuit.fi.coł.ex.de appel.dic ꝑ.

inno.in.c.noſti.de electione.ex᷑⁊ in.c.irrefragabili de of⸗

ficio oꝛdinarij.⁊ ĩ.c.paſtoꝛalis.e᷑.de donatio.vide nota

biliter ãge. peruſinũ hic.Adde ad pꝛedicta gloſ.no.in.l.
ictus fuſtiũ.ff. de his qui not.infamia.vbi ſi in flagran⸗

ti crimine quis reperiatur /non ẽ opus citatione nec alia
cauſe cognitione:⁊ iſta eſt ratio ad ſupꝛadicta quare iu⸗

*

——

Butrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

dex in cauſa pꝛopꝛia poteſt pꝛedicto modo diffinire.
Qui legitimã perlonã ſtadi
in iudi. ha. Mubꝛica.

c ita intelligo.l. non eo minus de pꝛo
— cur ꝛtoꝛe. ſecus ſi cum ipſo pupillo fuiſ
ſet lis conteſtata. quia cum deficerent ſubſtantialia iudi⸗
cij non puto ꝙ valeret ſnĩa etiã ꝓ minoꝛe lata.
S ( 7 Judicium poſſeſſio⸗

2 O mentanee. nis momentanee põot

exerceri per perſonã minus legitimã dum ta⸗

titoꝛium.hoc dicit. .
¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ poſſeſſoꝛioꝛum: quedã

oſſeſſo⸗ ſunt adipiſcende: qued am retinende:quedã recuperande

rioꝝ tria poſſeſſiõis / vt habuiſti..quoꝛũ bo.quoꝝ lega.⁊ vnde vi.
ſunt gãa. ⁊ vti poſſi.¶ Itẽ quedã poſſeſſoꝛia expediuntur actiõis
iure / vt triticaria ⁊ condi. indebi. alia actione in factum
vel interdicto.vt iſti. de interdic ·S fi.pone caſuʒ in nube
vt l̃a ſonat.i¶ Quero quid ſit obꝛepere. Reſpõdeo eſt de
Obꝛepere licito ad illicitum traſire:⁊ fiebat trãſitus de poſſeſſoꝛio
qd ſii. ad petitoꝛium / ſiue pendente poſſeſſoꝛio ſiue eo finito et
pyupillus poſſeſſoꝛium actitabat qð poteſt:ſed petitoꝛiuzʒ
nõÿõ. Alij intelligunt ꝙ alieno nomine agebat vtroq; caſu.
¶ Pꝛo declaratione qro de duobus ⁊ pꝛimo in quo poſ
ſeſſoꝛio loquatur hec lex Reſpondeo dicunt quidam ꝙ
non habet locum ĩ.lſi quis in tantam:qꝛ illa attĩgit cam
dominij/⁊ in hoc ſatis confiteoꝛ. Itẽ non in adipiſcẽda
ſed in recuperãda poſſeſſione ſicut in ea alłs admittit᷑ per
ſona minus legitima: vt.l.j.·ſi per vim vel alio modo: ſʒ
in poſſeſſoꝛio retinende non habet locum. Sʒ quare hoc
ſi ſe poteſt tueri a violẽtia agendo contra violẽtum qua
re ergo non poterit ſe tueri contra vim in poſſeſſoꝛio reti
nende multo magis: vt.l.cui damus de re.iur.dicunt qui
dã ꝙ rõ huius.l.ẽ odiũ violenti:qꝛ ſpol iauit a poſſeſſione
2 ᷣm hãc rationem non habet locuʒ hec lex in poſſeſſoꝛio
retinẽde:ſed certe illa non eſt ratio huius.l.ſed ratio ẽ qꝛ
iudicium eſt vile ⁊ momentanceuʒ ⁊ reſeruatur ius in que
ſtione dominij. ⁊ hec ratio locũ habet in quolibet poſſeſ⸗
ſoꝛio agendo ⁊ defendendo. Sed quomodo minoꝛ pote
rit iurare de calumnia. Reſpondeo quia lex que facit eũ
habilẽ ad litigãdum facit cum habilẽ ad alia. hoc tenet
glo. etiã in pupillo:verũ qꝛ quibuſdã videtur durũ ꝙ pu
pillus litiget / ⁊ intelligunt ꝙ hic agebat alieno nomine.
Teſtis ꝓ ¶ Wodo dicit gloſ. ꝙ argumentum eſt hic ꝙ teſtis pꝛo⸗
nger ſun ductus ſuꝑ poſſeſſoꝛio:non debet interrogari ſuper peti⸗
poſſeſſo
rio an poſ de poſſeſſoꝛio ſic factum an teſtis ſuper petitoꝛio interro
ſit interro gari:⁊ dico ꝙ non/qꝛ quãtum ad illud non ẽiuratꝰ⁊ ideo
