qũo ꝓce⸗ hee due dicuntur pꝛocedere ex vna ꝑte tm:pᷣſcriptio lon
dãt. gi tẽpoꝛis cãtur ab odio tm̃ non petẽtis ⁊ fauoꝛe poſſidẽ
tis:⁊ ita ex vtraq; ꝑte dicitur pꝛocedere.querit ergo iu⸗
uenis a pꝛĩcipe an iſta miſſio limitet᷑ ãno ſicut olim: Rñ
detur ꝙ nullis tẽpoꝛibus coartatur niſi tm̃ tẽpus cucur⸗
rerit ꝙ etiã ĩ dominio ꝑaret ſecuritatẽ poſſeſſoꝛi:vt ẽ ſiue
pᷣſcriptio ex altera tm ꝑte pꝛocedat.i.ex odio tm̃ vł ex fa
uoꝛe tm̃ᷣ.i.ſiue ex vtraq;.i.tã ex odio qᷓ; ex fauoꝛe.h.d.⁊ ſic
pꝛobatur ꝑ hunc tex.ꝙ exceptio pᷣſcriptionis impedit ꝓ⸗
ceſſum m ia.de are.vt hic:⁊.l.intra vtile.ff.de minoꝛ.qð
ẽ verũ ſi opponatur ad pꝛoceſſum impediẽdum: ſʒ ſi op⸗
ponitur ad iniuſticiã petitionis/⁊ merita cãe non impe⸗
dit pꝛoceſſum:vt.l.emptoꝛ.S.de pᷣſcrip.longi tꝑis. Mo
do veniamus ad notabilia. G
¶ Notsa pꝛimo ꝙ edictum diui Adriani hodie ſublatũ
E:de hoc tñ ẽ qõ adeo ꝙ ſi actio debetur expꝛimi in libel⸗
lo ecẽt maxima lis.Sʒ ipi tm̃m nominãt ſctm/⁊ dico ego ta
lis exhibeo vobis teſtm quondã talis non abolitum/non
cãcellatum in aliq̃ ꝑte ſui ĩ quo ſum ſcriptus:q̃re peto me
mitti ĩ poſ.rerum q̃ tpe moꝛtis defuncti ꝑ eum poſſidebã
tur/⁊ hoc ex edicto diui marci.vł condic. ex.l.vł officio
iudicis.i¶ Item not.ꝙ aliqñ ſummarie pꝛoced itur:vt qꝛ
iudex audit tm̃vnum/alium non:qꝛ nõ ẽ legitimꝰdictoꝛ
vt.l.pꝛopandum · S.cum aũt.S.de iudi.⁊.l.iij ·S.ibidẽ. ff.
ad exhibẽdum.ii¶ Itẽ no ꝙ aliqñ plene cognoſciturvt qũñ
extat legitimꝰ dictoꝛ:⁊ tũc offert᷑ libellus ⁊ lis cõteſtat᷑
⁊ plene de cã cognoſcitur:⁊ mittitur ĩ poſſeſſionẽ qui po⸗
Pꝛeſcri⸗ tioꝛa iura oñdit.¶ Itẽ nõ.ꝙ exceptio pᷣſcriptionis impe⸗
ptiõis ex⸗ dit actionẽ ⁊ pceſſum ſi ad ipſum opponatur vt hic:⁊.d.
ceptio an l.intra vtile. Secus ſi nõ opponatur ad ipſum:vt.d.l.em
poſſit ĩpe⸗ ptoꝛ:ſʒ ia.de are.idẽ tenẽt vltrampᷣtani ꝑ.l.ſicut·:j. de pꝛe

dire actio ſcrip.xxx.an.ibiſ viuẽdi vlterius ⁊c̃.“ inſt.de perpetuis.

nẽ ⁊ ꝓceſ⸗ ac.in pꝛin.⁊ ſi dicas ꝙ tẽpus non ẽ modus tollẽede obli⸗
ſum. gationis:vt.l.obligationũ fere · S. placet.ff.de ac.⁊ ob.ipᷣi
fatẽt᷑ ꝙ non tollit obligationẽ:vt ibi:ſʒ ac.ſic vt.d.l.ſicut.
Võ op.ſic hic dr ex teſtõ nõvitioſo fit mẽtio ¶ Op etiã

ꝙ ſi hʒ vitiũ fliat miſſio:vt.S.l pꝛox.So.hic ẽ vitiũviſibi

le ibi ĩuiſibile.¶ Itẽ op.ꝙ etiã inuiſibile impediat:qꝛ vi⸗
tiũ falſi ĩpedit: vñ vider᷑ obſtare.l.fl.S.de oꝛdi.iudi. So.
vt glo.duobus modis.S.l pꝛox.⁊ vtraq; eſt vᷣa. Itẽ op.
ꝙ vitium muiſibile unpediat miſſionẽ:qꝛ vitioſum inoffi
cioſi / vt.l.papini ·S. fllius.ff.de inoffi.te.So ibi agitur pe
titoꝛio/hic in poſſeſſoꝛio in quo ſummarie pꝛoceditur.

¶ Itẽ op.q̃rela ẽ remedium reſcindẽs:ergo de ipſa nullo

modo põt opponi niſi pꝛius reſciſione fctã:vt.l.necnon.
CS.exẽplo.ff.ex qui.cau.ma.⁊.l.quintus mutiꝰ.ff.de an.le.
⁊Z.·l.nã ⁊ poſtea.S.ſi minoꝛ.ff.de iureiur.So. ibi remediuʒ
reſcidẽs datur ab homine:ſ qrela a lege/⁊ ideo põt etiã
añ reſciſionẽ opponi vt ⁊ in.l.metum.S.ſʒ ꝗ pᷣtoꝛ.ff.ꝙ me.
cã.¶ Itẽ op.ad idẽ de.il.liber.S.de pet.hrd.vbi vitium in
uiſibiſle impedit miſſionẽ.So.ibi agit᷑ petitoꝛio hic ĩ poſ⸗
ſeſſoꝛio. Itẽ op.ad idẽ de.l.ſi res .j.de oꝛ.cog.So.vt pᷣ⸗
cedẽs tium:vel dic ꝙ ibi loquitur de ſtatu hr̃dis:⁊ ideo

gauditur opponẽs:qꝛ ſit agẽs ſi ᷣuus nõ tʒ iudicium/nec

petitoꝛium nec poſſeſſoꝛium:vt.l.lʒ.S.de pꝛocurato.⁊.l.ſ
uus.de iudi.Secus qñ q̃ritur de ſtatu defũcti:qꝛ tũc aut
agitur petitoꝛio:⁊ põt opponi:aut poſſeſſoꝛio ⁊ nõ.⁊ ẽ rõ
qꝛ ſi obtineret in petitoꝛio non audiretur aduerſarius in
poſſeſſoꝛio:ſʒ dato ꝙ vnus obtineret in poſſeſſoꝛio audire
tur aduerſarius in petitoꝛio/⁊ iõ tunc cũ idẽ veniat duo⸗
bus iudicijs diſputãdum in pꝛimo exammat᷑ ſummarie:
vt.l.celſus.ff. ad exhibẽ.¶ Itẽ op.ad idẽ de.i.ſi is a quo.
ff.vt in poſ.leg.So.vt gl.⁊ ẽ ar.ꝙ etiã poſt dilationẽ poſ⸗
Miſſionẽ ſum pꝛoducere inſtrumẽta:qꝛ hoc non requirit altioꝛẽ in
ĩ poſſ.bo. daginẽ ſᷣm quoſdã:de quo dixi in l.i..de dil.i Itẽ op.ꝙ
an mipe⸗ etiã vitiũ viſibile non impediat miſſionẽ:vt.l.ſi ex fal.S.

viſibile. aut ergo de falſo pꝛoponitur pꝛincipaliter agẽdovł accu

ſando ⁊ facit ſilere alia iudicia:vt.l.fl.S.de oꝛd.iudi.aut
ꝑ modum exceptionis:⁊ tũc aut allegat falſum in loco de
quo non ẽ qſtio ⁊ non impedit petuoꝛium nec poſſeſſoꝛiũ
vt.d.l.ſi ex falſis:ſi allegatur falſum in loco ð quo ẽ q̃ſtio
tunc aut ẽ vitium viſibile:vt qꝛ raſuzʒ: cãcellatũ/vł aboli
tum:⁊ tunc impedit etiã poſſeſſoꝛiumvt hic:aut ẽ inuiſibi
le ⁊ tunc poſſeſſoꝛium non im pedit: vt hic: ſʒ petitoꝛium
ſic interim:nã hẽt᷑ pꝛo ſuſpecto/vt.l.iubemus.S.de pꝛob.
Sʒqʒ hoc inqᷣſito ſᷣuat iudex qð ĩuenit:na aut inuenit qð ẽ
cacellatum voluntate teſtatoꝛis ⁊ non ᷣuat cacellatum:
aut ſine/⁊ ſᷣuat /vt.l.ſi vnus.v.de teſtamẽtis.i¶ Itẽ op.ꝓ
non requirat᷑ publicatio in poſſeffoꝛio/qð innut᷑ iſte tex.
vñ videtur obſtare qð nõ.in.l.publicati.S. de teſtamẽtis
⁊.l.repetita.de epiſcopis ⁊ cleri.So.aut nõ aꝝet creditoꝛ
legitimꝰ/⁊ non reqritur publicatio ⁊ teſtiũ depoſitio/aut
apꝑet dictoꝛ legitimꝰ/⁊ tunc dʒ eẽ ſolẽniter publicatũ/⁊
ita conſului de fctõ cum alijs doctoꝛibus.i Itẽ op.ꝙ hic
non dʒ ori de pꝛopꝛietate:at hic dicit que fuerunt res de⸗
functi/ergo male.So.vt glo.qꝛ intelligo fuerũt.ſ.quo ad
poſſeſſionẽ reiectis alijs opinionibus.i¶ Itẽ op.hic dicit
qꝙ miſſus acquirit poſſeſſionẽ. Sed qũo acquiret qui iã
hʒ. So.pt petere ſibi ↄfirmarivt.l.j.ff.de car.edi.⁊.l.flliã
fribꝰ.ad trebeł.¶ Itẽ op.h̊ dicit ſi apꝑet dictoꝛ: hec nõ
põt pꝛocedere:qꝛ aut vult ᷣdicere de facto ⁊ non põt:vt
l.addictos.de appeł.aut de iure appellãdo ⁊ nõ põt qꝛi
poſſeſſoꝛio non appellatur.So.vt glo. Itẽ op.ꝙ petuio Cetitio

poꝛis:vt.l.hr̃dit.S.de peti.hr̃di.⁊ ..in qui.cau.nõ ob.lon. antollaf
tꝑis pᷣſcript.lł.hr̃dit.So.vt glo.ſ Expeditis ↄꝛijs venio vſucapiõe
ad qõnes ⁊ pꝛĩo q̃ro q̊ iure agat᷑: ⁊ dicũt quidã ꝙ edicto vłpᷣſcri⸗
di. adri.quibꝰ repugnat rubꝛica. Item tex. dum dicit pe ptide logi
nitus quieſcẽte. Itẽ dicit ꝙ occaſionevigeſime fuit intro tꝑis.
ductum:vt illa vigeſima ccſſet ergo ⁊ edictum.⁊ ſi dicoas
ceſſat quo ad vigeſimã male dicis/qꝛ illa ceſfabat iõ ante
hanc.il.ergo nulla eẽt diſpoſitio huius.l.Sʒ qui tenent ꝙ
hʒ locum editio /dicunt ꝙ in his q̃ ſunt ſeꝑabiliavtile per
inutile non vitietur:ceſſet ergo edictum quo ad ſui iniqui
tates non in ſui ſubſtãtia ſimile in.l.j.⁊.ij.S.de foꝛmu.⁊.l.
j· G. ⁊ cum lexj.de cadu.toł.⁊.l.j.in pꝛin. ff.ad trebeł.⁊ ſi
dicas poſt annum quo iure agetur non edicto:qꝛ poſt an
num non competit/ergo agetur condi.ex hac.l.⁊ ſi dicas
agam edicto:⁊ ſi excipiatur de anno replicabitur de coꝛ⸗
rectione huius.l.non bñ dicã/qꝛ illud hʒ locum qñ exce⸗
ptionis actionẽ non tollit:at hic tollit vt dixi/quid ergo
azo dicit in ſumma ceſſare edictum pꝛopter hũc text.qui
dicit ꝙ occaſione ⁊c. Sed hoc non videtur veꝝ/qꝛ occa⸗

ſio denotat cãm impulſiuã: ⁊ iõ ipſa ceſſante/nõ dʒ diſpo

ſit io ceſſarevt.l.j.·ſexum.ff.de poſtu. Lutius tñ videtur
dicendum ꝙ agatur officio iudicis vel condic.ex hac.l.
⁊ ſi dicas qũo põt agi condictione cũ cõdictiões ſint perr
ſonaliſſime ⁊ dentur vt aliquid nr̃m flatvt inſti.de act.S.
ſic itaq;. Rñdeo q̃dam condictiones bñ dantur ad poſſeſ
ſionem / vt. l. indebiti:S. ſʒ ſi nummos.ff.de condi.inde.⁊
ſi dicas ꝙ ꝑ eas petitur quid dari.Rñdeo vᷣum ẽ ⁊ ideo
petam mihi dari.ſ.poſſeſſionẽ nõ dominium. Vel poſſes
dicere melius ꝙ aut non appet ᷣdictoꝛ:⁊ tunc agatur of⸗
ficio:qꝛ non petitur aliquid dari vel fieri ab aduerſario:
⁊ ideo non pꝛoponitur actio/nec apꝑet odictoꝛ/⁊ tũc p⸗
ponitur condi.ex.l.qꝛ petitur ab aduerſario quid dari.
¶ Modo q̃ro quis erit cõpetẽs iudex: dicebat.d.mar.
requiritur ille qui hẽat merum imꝑium /vt.l. iubere cauge
re.ff. de iuriſdi.o.iud.Alij dicunt ꝙ aut non erat odictoꝛ
⁊? quilibʒ mittitur/aut crat/⁊ tunc hñs meruʒ impium v
l.cognitio · S. vt bonoꝛum. ſff. de offi.eius cui mã. eſt iuriſ.
doctoꝛes cõmuniter tenẽt ꝙ miſſio re ipſa requirat hñtẽ

imꝑium lʒ de cognitione miſſionis ſit qõ.ſan requiratur

ꝙ hẽat merum imꝑiumvł non/x hec opinio tenetur com
munit᷑.Sʒ tu poſſes dicere ꝙ aut extat legitimꝰdictoꝛ⁊

tunc cum negocium expediatur actionis iure poterit ſie
ri per quẽcũqʒ iudicẽ:ſicut ſi condictione ĩdebiti vł alia

actione peterẽ poſſeſſionẽ/aut nõ extat legitimꝰ odictoꝛ:
⁊ tunc cum negocium expediatur officio iudicis oꝑtet ꝙ

hẽsat merum ⁊ mixtuʒ impiuʒ / vt. d. l. iubere cauere/ hoc
vigdetur vᷣum de iure.¶ Modo q̃ro an detur hoc edictum/
fidcicommiſſario.glo.dicit ꝙ non pꝛo q̃ facit.l.fl.j. de co Edictum
dicillis. vbi dicitur ꝙ intẽtans edictũ agit vna directa/ĩ di adr. an
diat vitiũ de trãſac.So.ibi dicitur falſum in loco de quo nõ ẽ q̃ſtio .

Ʒꝛiũ dicit dñs mar.qꝛ aut fctã ẽ reſtitutio re ⁊ vbo:⁊ tũc det᷑ fidei⸗
cum ſit adeptꝰpoſſeſſionẽ ad quid petet. Sʒ certe adhuc cõmiſ.

poſctpe
cgredic⸗
mtautn
aeictiu
lcocts
Gönlſerlu
ghinſit

((hattt

igſe
Unt het
iunodat
Pentſiet
lenonpo
ertetan
etrot re
cuattefe
itlinter.
ur vnad
us ſub c⸗
Uüchon
liorqetur
kaͤnt,
iter inſt
dis. vt!.

imrust⸗
hr̃ditatis non tollat᷑ vſucapione vł pᷣſcriptione longitẽ⸗ hr̃ditatis

zdehere⸗
ctaigkein
gunärbi
Ofiteſtaic
Feivreint
let qtnon
ſoyrl par
um § bon
n dature
GShonqr
Pitvimh
ſcrete .d
pauperes
ninauitpe
ihs hocca
ninnt
ſtuerige
asytl
Ckteſktnon
niſo Qui
n Egop.
Aeſtcontr⸗
Uun ytln
erig.
(cnone
ublicati

iumco:

fen miſto⸗
. Oteſtnnnan
liſtlegitimn
Nenimdſtor
ſs ſtaludteſt

mEr

Nboenone
ſenektlegit
Copoſeſion
antquidie

nbng

impecie
opont
Pliian
ſum ? pꝛe
lendamp
hnanfnic
Nudchtio
uoencen
kleppdef
tnarffſeei
Ninprin

enptioneleg
quicau nocſe
elitis zeis n
ſtquiicte
Uter, damden

wigeſimeftit

eGictunn enNee

lla ceſobgi
1 Sjqlitnn
tſcpebtlente
umquozeftn
2.ffdetonu!

Nin. ffocttitit

feplicsbiue

hylocuncit
zytditi guln
opterhuctu
etur er /t
ſanteno dy
Tatiustſie
condicetkt
codictosſun
fathintiden
bidanturiint

fdechlit.

deozunitte
miniun Neoe⸗
toretunckgnni
fiencbetitttt
ztmii/
eſeroniin

t:dichar i

Utnmncex ile
nenzirpinn
oͤini ce,
eiſsfecnht⸗
conn
nt, 8
opinio i 1

onns iuftß⸗

ſnrine
ſtondiiße

beſeenet

=
☛ =

6
4

4

4

car. edic. ⁊.l.filia fr̃ibus.ad treb. pꝛocedunt ipᷣivltra ⁊ di

cunt aut nec re nec verboeſt facta reſtitutio:⁊ tunc nõ ha
bet edictũ. Sed qũo reſpõdebis ad.il.fin.j.de codicil.rñ

deo oẽs actiones etiã q̃ cõpetebãt hr̃di tranſeũt ĩ fidei⸗

cõmiſſariũ: ergo ⁊ edictũ qð ſibi competebat: dicã ergo
ꝙ hẽat ſaltim vtile per reſtitutionẽ ⁊ cũ ex ſola reſtitutio
ne hẽat vtile ex ceſſione hʒ directũ ñ ex ꝑſona ſua ⁊ ita lo
q́? gl.ſed ex ꝑſona cedẽt. Itẽ quero an ſubſtituto debe

tur ⁊ videtur ꝙ ſic:qꝛ videtur conditiõałr inſtitutus at ĩ

ſtituto datur ergo ⁊c. In pꝛiã videtur ꝙ nõ detur: qꝛ ad

hoc vt flat miſſio opoꝛtet ꝙ ex notoꝛia cognitiõe fiat q8

hic non põt eſſe:qꝛ habʒ pꝛobare ſe ſubſtitutũ ⁊ hoc facit
per teſtamẽtum. Itẽ repudiationẽ hr̃dis ⁊ hec dʒ fleri p

teſtes ⁊ requirit altioꝛẽ indaginẽ:⁊ ideo nõ auditur ex ꝓ

ma parte foꝛte ex ſcdᷣa:ergo qñ extat õdictoꝛ quibus ob
ſtat.l.inter oẽs.ff.de iuriſ.om.iud.vbi ſubſtitutus admit⸗

titur vna cũ inſtituto. Tu dic ꝙ aut eſt ſimpliciter inſti⸗

tutus ſub conditiõs ⁊ hebitvtile edictũ:aut ẽ ſubſtitutus

⁊tũc non admittit᷑ niſi hret repud iationẽ heredis ĩ ſcri⸗

ptis:qꝛ tunc poſſet faciliter ꝓbare ⁊ ideo auditur. Sʒ nũ

quid inſtituto ex re certa datur. Rñdeo aut non eſt aliꝰ
Vliter inſtitutus ⁊ dabitur ei: qꝛ hr loco vmuerſalis he⸗
redis.vt.l.ex facto.f.de hered.inſti.aut eſt alius vłiter ĩ

ſtitutus ⁊ ei non dabitur cũ ſit loco legatarij:vt.l.qᷣtiens
S. de here. inſti. Fallit ſᷣm dñm mar.in filio inſt ituto exre
certa:qꝛ eius poꝛtio ſemꝑ reducitur ad quartã:qꝛ aut hʒ

quarta ⁊ bñ eſt/aut nõ:⁊ ei ſuppletur per.il.ſcimꝰ.S.de in⸗

Olfi.teſt. ⁊ ideo habet hoc edictum:⁊ hec eſt rõ:q̃re debet
h'·ee iure inſtitutionis:qꝛ eſt ſibi vtile iſto caſu qd nõ pla⸗

cet/qꝛ non hʒ quotã hr̃ditatis:ſʒ bonoꝝ deducto ere alie

no.vt.l.papinianus.S.quarta.ff. de inoffte.⁊.l.ſubſigna⸗
tum . S. bona.de vᷣb.ſig. ⁊ ideo non hʒ hoc edictũ. Item

an datur epo q pauperes xpi ſunt iſtituti h̃des: videt᷑
ꝙ non:qꝛ ipſe non eſt hẽ̃s.Tu dic contra:qꝛ per omia ca
pit vim hr̃dis.vt.l.ſi quis ad declinandã.S.vbi aũt indi⸗

ſcrete.S. de epiſ.⁊ cleri.¶ Modo pone ꝙ teſtatoꝛ inſtituit

pauperes hr̃des q̊ͥs fr̃es pᷣdicatoꝛũ nominaret ⁊ ipſe no⸗
minauit pauperes mendicantes ad ianuã ipſoꝛũ nunqᷣd
epᷣs hoc caſu poterit hr̃e edictũ diui marci.hic fuit deter

minatũ ꝙ ſic:qꝛ adhuc vidẽtur incerte perſone hr̃des in
ſtitute:⁊ ideo epᷣs hr̃ vt heres quantũ ad actiões mouen

das. vt. .l.ſi quis ad declinanda. Itẽ quero qdã pdu⸗
cit teſtm̃ non publicatũ nec publica manu ſcriptũ an flet

miſſio.Quidã ꝙ ſic ità ꝙ ꝓbat in poſſeſſoꝛio/in petitoꝛio

non. Ego puto ꝙ aut non eſtotradictoꝛ ⁊ fiet miſſio/aut

ageſt contradictoꝛ:⁊ tunc opoꝛtet ꝙ ſit legitime publica
lum.vt.l.cum ab initio.⁊.l.vel negare.ff.quẽadmo. teſta.
gaperi. Sʒ quid ſi pꝛoduco teſtm̃ ſolemniter publicatuʒ
tunc non eſt dubiũ ꝙ pꝛodeſt in petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio.vt
l.pꝓublicati.S. de teſta.¶ Sʒ quid ſi pꝛoduco atteſtatiões

teſtium coꝛã iudice factas ⁊ publicatas/an ex eis poterit

fieri miſſio:æ dic ꝙ ſic. vt.d.l.publicati.i¶ Sʒ quid ſi ꝓdu

Cõtradi⸗

co teſtm̃ nuncupatiuum.Reſpondeo vt gſ.¶ Uiſo quis

ſit legitimus petitoꝛ modo quero quis ſit legitimus con

ctoꝛ legiti tradictoꝛ. dicunt quidã ꝙ ille qui pꝛetendit ſimilem cãm
mus quis vt aliud teſtm̃ ⁊ hoc pꝛobat tex.ibi⁊ ei poſſeſſio acquira⸗

dicatur.

tur ⁊c.Ex quo patet ꝙ vterq; eandẽ cãm pꝛetendebat:⁊
de hoc non eſt dubiũ. Alij dicunt ꝙ etiã allegãs poſſeſſio
nem eſt legitimus contradictoꝛ.Circa quod dic aut alle⸗
go poſſeſſionem me habere tẽpoꝛe moꝛtis defuncti:⁊ di⸗

cunt quidã ꝙ non poſſum:quia non eſt de legitimis exce⸗
ptionibus. Sed certe illud pꝛocedit quando fundata in⸗
tentione actoꝛis venirẽ per modum exceptionis:ſʒ quan

do impedio fundamentũ actoꝛis.nã qui pꝛoponit edictũ
pᷣſupponit res eſſe poſſeſſas tempoꝛe moꝛtis defũcti.hoc
auxẽ ego tollo pꝛobando me tũc poſſediſſe:⁊ ideo debeo

audiri: aut allego poſſeſſionem poſt moꝛtem defuncti que

ſitam ⁊ pꝛeſentem:⁊ tunc aut allego poſſeſſionem ad ĩpe⸗

diend am poſſeſſionem iam traditam ⁊ debeo audiri poſt

qᷓ; non fui citatus ⁊ petam eam reuocari.vt.l.a dino· S. ſi

ſuper rebus.ff.in qui.cau.in poſ.ea.⁊.l.nam ita diuus. ff.

de adoptio.⁊.l.in cauſe·S. cauſa.ff.de minoꝛibus.⁊ ideo
cauti aduocati faciunt ꝙ miſſus comparet ⁊ dicit non eẽ

reuocandam miſſionem ⁊ ſi reuocari debet de nouo petit
fieri:vnde ſi ſuccumbat ĩ pꝛimo caſu.ſ.in reuocatoꝛia ob⸗

tinet in ſecũdo.ſ.in noua miſſione:aut allego poſſeſſionẽ
vt impediam mi fſonem flendam ⁊ non poſſum.Quis eſt

.

De Edicto diui adriani tollendo. Fo. x

poſſet petere vt liceret ſibi habere ↄſeruare. vt.l.j. ff. de

g

ergo legitimus cõtradictoꝛ dicit aʒo. ꝙ aut quis allegat
poſſeſſionẽ tantum ⁊ non audit᷑. aut titulum ⁊ tunc aut a

defuncto ⁊ audit᷑:qꝛ de euictione tenetur hrs.aut ab alio

⁊ tunc non auditur: ⁊ ideo dic ꝙ aut apparet ↄᷣdictoꝛ/⁊

tunc aut allegat poſſeſſionẽ tantum/⁊v tũc aut tẽpoꝛe moꝛ

tis defuncti ⁊ excludit edictũ. Aut allegat poſſeſſionẽ ha

buiſſe poſt moꝛtem defuncti/c tunc aut allegat ad exclu⸗

Adendam miſſionẽ iam factã/a põt ſi non fuit citatus ſpe⸗

cialiter vel generaliter per pꝛogrãma als ſecus: aut alle
Gat poſſeſſionẽ ad excludẽdam miſſionem flendam ⁊ nõ
poteſt. aut alle gat titulũ ⁊ poſſeſſionem ab alio qᷓ; a defun

ccto ⁊ nõ impedit ſummariũ:qꝛ hoc requirit altioꝛem in⸗

daginem: æ ideo opoꝛtet venire poſtea ad plenioꝛẽ. Sed
ſi habet titulũ a defuncto vel hr̃de/tunc eſt cõmunis opi

nNio ꝙ ſit legitimus cõtradictoꝛ ⁊ ꝙ excludat ſummariũ/

⁊ ex ſola allegatione:nã dicunt ꝙ ea que allegata ⁊ pꝛo⸗
bata in plenario iudicio excluderẽt plenarium allegata
ſolũ ĩ ſůmario excludunt ſũmariũ qð nõ placet:ſʒ bũ pu
to ꝙ ea q̃ allegata ĩ plenario ⁊ ꝓbata plenarie excluderẽt

plenariũ iudiciũ eadẽ allegata ⁊ ꝓbata ſũmarie in ſũma

rio excludũt illũ vñ ſi ↄpareat dictoꝛ/⁊ hẽat ĩſtr̃m qũo
hẽat titulum a defũcto vel hr̃de:cũ notoꝛia ſit eiꝰ ꝓbatio
excludit ſummariũ per dominiũ queſitũ per tituluʒ ſicut
Ppꝛeſcriptionẽ: ⁊ ideo tunc oꝛdinabitur iudicium plena
rium:ſed per ſolam allegationẽ nõ puto ꝙ excludat:imo
etiã per pꝛobationem non video quare poſſit excludere
quom inꝰ poſſeſſionem quã defunctus tẽpoꝛe moꝛtis ha⸗
buit recuperet:qꝛ nõ impediet recuperare per talem titu⸗
lum in inrerdicto quoꝝ bonoꝝ:vt.l.non tantuim.ff.de pe⸗
tio.hr̃di.⁊ ideo videretur tutius dicendum ꝙ ule ſolum
intelligeretur legitimus ↄtradictoꝛ qui ſimilem cauſam
pᷣtendit.puta aliud teſtamentum qᷓ;tum ad excludẽdum
ſummarium:non tamen nego quin habens titulum aliũ
⁊ poſſeſſionem a defuncto vel herede ſit legitimus ↄtra⸗
dictoꝛ quãtum ad petitoꝛiũ: ↄmuniter tamen tenetur qꝙ;
hñs titulum a defuncto vel hr̃de ſit legitimus contradi⸗
ctoꝛ etiam ad impediendũ poſſeſſoꝛiũ ⁊ non hẽat neceſſe
aliquid ꝓbare ſed ſolũ allegare.Sed pone ꝙ conuentus
hoc edicto obijcit de dñio ⁊ dicit hodie cõſtat hodte aga
tur an debet audiri.⁊ dicunt quidã ꝙ ſic quaſi hoc ſit poſ
ſeſſoꝛiũ ad ipiſcende poſſeſſionis in quo bñ hʒ locum exce
ptio dolo facis.vt.l.ſi is a quo.ff.vt in poſſeſ.leg.cõiter te
netur ↄꝛium quaſi hoc ſit poſſeſſoꝛium recuperade ⁊ rein

tegraãde poſſeſſionis que penes defunctum fuerat. ¶ JItẽ

quero an fideicõmiſſarius ſit legitimꝰcontradictoꝛ?: Rñ
deo ſic ſi ei facta fuit reſtitutio revel verbo alłs non.
¶ Item quero quare hec lex fuit inducta cum habeamꝰ
interdictum quoꝛum bonoꝛum ⁊ petitionem hereditatis

Reſpondeo vt gl. Ultimo quero quid ſi duo pꝛoducũt Teſtamẽ⸗
duo teſtamenta quis ipſoꝛum obtinebit: Reſpondeo aut ta duo ꝓ⸗
apparet de oꝛdine ipſoꝛum ⁊ tũc obtinebit qui pꝛoducit ducẽs qð
teſtamentum vltimo loco factumvt.lʒ.ſi quis pꝛioꝛe.ff.ad ip ſoꝛũ ob⸗
trebellia.aut non apparet quod factum fuit pꝛius:⁊ tunc tinebit.

aut vnus poſſidet ⁊ obtinebit vt.l.ſi quis ſeruumS.ſi in⸗
ter duos.ff de leg.ij.aut nullus poſſidet ⁊ vterq; repellet᷑
pꝛopter dubium.vt.l.duo ſunt titij.ff. de teſt a.ttu.
Ad ditio Iſta lex eſt ſingu.⁊ m Bar. Alber. An⸗
ge.⁊ Fulgo.materia huius legis non eſt
alibi. ideo erit aduertendum ſᷣm Moder. hic ⁊ habes ex
pꝛima parte ꝙ coꝛrecta vna lege ĩtelliguntur etiam coꝛ⸗
recte alie leges tendentes ad interpꝛetationem ⁊ declara

tionem eius:⁊ ita no. Cy.in.l.tranſigere ante fi.Sẽ.de trãſ

act.⁊ refert Bal.hic in.ij.no. Pau.hic.in pꝛimo vide ta⸗
men qð dicit glo.in rub.vel in.l.j.in pꝛin.ffde coniun.cũ
eman.lib. cuius deciſio videtur contradicere ſed non cõ⸗
tradicit.Adde ar.in.l.j.ff.de legi.tu. Inno.in.c.multj.
de eta.⁊ quali.Heinde ex tex.ibi mittatur ⁊ c. ᷣm Bal.eſt
no.hic in.iij.col.ꝙ licet de iure communi inſtrumenta pu
blica confecta manu notarij publici non habeant execu⸗

tionem paratam: ſed etiam requiritur ſolemnis libellus
⁊ alius pꝛoceſſus iudiciarius vt eſt ter. melioꝛ de iure.in
l.minoꝛ.xxv.an⁊.l.cui fideicomiſſum.ff.de mi.in pꝛin.in
verbo ad initium noue petitionis redegerat: tamen hic

eſt vnus caſus ſpecialis in quo inſtrumentum teſtamen⸗
ti habet executionem paratam de iure cõi ⁊ ita per hunc

tex. dicit Bar.hic in.vi.col.Adde ſᷣm caſum in inſtr̃o de⸗-⸗
poſito depoſiti:ita pꝛobat tex.in.l.pe.in verbo ilico ⁊ ix

bo oĩbꝰ modis..depoſiti.⁊ ibi bor.and no ear alex. hic

in.l.ait pᷣtoꝛ · S.j.ff.de iudi. Contrariũ tenẽt bal.⁊ ſaly.in
dic.l.pe.S.depo.qꝛ ex quo intẽtatur actio /dʒ dari libellꝰ
Legatari iuxta regula.l.j.in pꝛin.ff.de eden.Lertius notabilis ca⸗
us ſeu fi⸗ ſus eſt ⁊ ſigna qñ legatariꝰ vel fldeicõmiſſariꝰ agit cõtra
deicõmiſ⸗ heredẽ pꝛo legato vel fideicõmiſ.ſibi relicto:nam de iu⸗
ſarius ſi re cõmuni habet executionem teſtamẽti abſq; libello:ita
agit g̊ hr̃⸗ ꝓbat tex.in · S/ illud cũ glo.in ver.decreto.⁊ ibi not.ang.
dẽ ꝓ lega in auctẽtico de hered.⁊ fal.⁊ not.hunc caſum:quia quo
to ſibi reli tidianus nec alibi in ſpecie inuenies ᷣm iaſonem may.
cto hʒ exe Quartus caſus eſt quãdo in inſtr̃o eſſet poſitum iuramẽ
cutionẽ te tum/ tale iuramẽtum facit ꝙ inſtrumentũ hʒ de iure cõ⸗
ſtamẽti de muni executionẽ pſᷣm bar.in.l.ij.in fi.ff.de iureiur.vbi di⸗
iure cõi xi an ſit verum. Quintus caſus eſt quãdo quis ꝓduceret
abſq; libel inſtrumentum vel ſcripturã / vel exceptionem in iudicio /
lo. ⁊ eſſet pena pꝛoducẽti talem ſcripturã vel de iure cõmu⸗
ni vel a ſtatuto. Mam eo ipſo ꝙ pꝛoducit in iudicio ſine
alio pꝛoceſſu dʒ de iure cõmuni fieri executio pene abſq;
libello vel alio pꝛoceſſu:ita pꝛobat tex.not.in.l.ij.in ver.
ꝓtinus.S.vt lite pen.vbi bal.no.in.iij.not.Sextus caſus
eſt quãdo ꝑartes vadunt ad notarium ⁊ vna pars confi⸗
tetur ſe debere:nam ſi notarius pꝛomiſſoꝛi volenti ⁊ con
ſentiẽti faciat pꝛeceptũ ꝙ infra tm̃ tẽpus ſoluat /tale in⸗
ſtrumentum continens tale pᷣceptum hʒ de iure cõmuni
executionẽ ſicut ſententia ſᷣm imo.paul.⁊ alexan.in.l.ait
pᷣtoꝛ · S.j.ff.de re iudi.paul.in.l.poſt rem.eo.ti.⁊ alex.hic.
No. dum dicit᷑ in tex.⁊ ei poſſeſſio acqratur.⁊c̃.ꝙ recre⸗
dentia in beneficijs ſeu alijs rebus contẽtioſis eſt adiu⸗
dicãda ⁊ habẽt titulũ apparitioꝛẽ̃.vt hic ſᷣm Jo.fab.in
c.licet.ad fi.ex.de pꝛoba.poſt guymicr.in titu.de cauſis.
in· S.neq; ad fi.glo.in verbo nequiuerit.

=S Si quis aliquem
rit. tẽ. Mubꝛica.

S uil . Vltima voluntas debet
s v: eſſe de libero arbitrio als
non tenet, b. d. Jaco. Biut; 1 i
S . qꝙ aliter teneatur ꝓhibens
y« 6 Gs qui. teſtari:qꝛ debet ſoluere duplũ
ei cui erat legatum: vt aut᷑.vt nulli. iu·S.⁊ hoc
E„puenit. Sol. vt glo. qꝛ vtraq; pena locũ habet.
Inſtitutõ ¶ Wodo qro quid ſi metus tertij interuenit vt ego in ſti
an valeat tuerer an valet inſtitutio? Dicũt quidam ꝙ ſic:qꝛ dolus
ſi intuenit tertij nõ debet mihi nocere:vt.l.elegãter.ff.de dolo.Alij
meiꝰ cuiuſ contra:qꝛ dolus tertij non debet nocere:vt.l.metum·S.
da tertij: aliquãdo.ff.ꝙ me.cauſa.quid ergoꝛ dic.ꝙ aut dolus vel
vt ego iſti metus eſt cauſa immediata rei:vt eſt hic ⁊ vitiatur inſti
tuerer. tutio:vt in queſtione noſtra.aut nõ erat mediata cauſa:
⁊ tunc ſecus:vt in cõtrarijs.Vel dic.ꝙ aliud in cõtracti⸗
bus in quibus dolus tertij non nocet.aliud in vltima vo
luntate in qua nocet:qꝛ debet eſſe liberi arbitrij. Tu dic
ꝙ aut eſt ille qui ſucceſſurus erat põt hẽre regreſſum in
eum qui pꝛohibuit:vt quia ẽ ſoluendo /⁊ non vitiat᷑ inſti
tutio.ałs ſic.axr.eius quod not.in.l.j.S.de inſti.⁊ ſub.ſub
con.fac.⁊.l.fi.in pꝛin.ff.de eo 5SS quẽ — ere⸗
NEA / p. ꝙ adulationes ſint ꝓ
d clum. hibite: vt.l.non ẽ.ff. de in⸗
— off.te. Solu. hic fuit ad bonũ ibi ad malum.
Ma Item op. ad idẽ de le.j. in fi.x.l.ij.⁊.iij.in pᷣn.
ff. de dona.inter virũ ⁊ vxoꝛem. So.ibi ne mutuo amoꝛe
ſe expoliẽt.¶ Item opp.ad idem de.il.j.S.de ſta.⁊ imagi.
Solu.ibi fuit ꝓhibitum ⁊ delictum.¶ Itẽ op.ad idẽ de
l.captatoꝛias.ff.de hr̃di.inſti.Sol.ibi adulationes adi⸗
mũt liberã teſtĩ factionẽ:⁊ iõ nõ lʒ eas fieri/ hic ſecꝰ.

Dehis quibꝰ? vt indignis.
MKubꝛica.

„

4

*
V
.

Teſtöꝛis o& Qui nõ vindicat moꝛ⸗
moꝛtẽ nõ S Ered es. tem defũcti eſt male fi⸗
vindicãs dci poſſeſſoꝛ ⁊ hr̃ditatem fiſco reſtituit
Dz pꝛiuari %½ ⁊ tenetur de fructibus ꝑceptis ⁊ ꝑcipi
hrditate & N Oendis:⁊ de vſuris.hoc dicit.
q̃ poſtea fl 4 C¶Diuidce in duas ꝑtes:qꝛ in pꝛima lo
ſco appli⸗J IY⸗ M0 quitur de furtis. in ſecũda de vſuris.
cabik. a a =WE*Sed quid ſi fuit ignoꝛãs: Rñdeo aut

7

Butrigarij Becũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis

ignoꝛat ius ⁊ factũ ⁊ eſt bone ſidei: idẽ ſi factũ tm̃ ſi ius
remanet male fidei: vt.l.ſed ſi lege:S.ſcire.ff. de peti.he

redi.¶ Modo quero quo oꝛdine ꝓcedatur contra indi⸗ Indign⸗

gnũ: Rñdeo pᷣmo accuſat᷑ de crimine coꝛã pᷣſide:poſtea ſi fuerit he
ciuiliter coꝛã pꝛocuratoꝛe ceſaris:vt.l.j.S.vbi cauſe fl. res iſtitu⸗
¶ Op.· ꝙ id qð aufertur indigno non pſtetur fiſco:vt.lſi tꝰ qͥ o»die
pater. ⁊.l.nec apud.ff. de hr̃di.inſti. Sol.vt glo.¶ Itẽ op. ꝓcedat᷑ ʒ
ꝙ nõ ſolum a tpe litis ↄte.ſed etiã a tpᷣe ↄtrouerſie mote: eum.
vt.l.ſed ſi.S.j.⁊.l.diuus.⁊.l.interueniũt ·S.·petitã.ff.de pe
titione hr̃ditatis.So.vt glo. .
Add itio Adde ꝙ habes ꝙ hr̃s q ſciuit teſtatoꝛẽ
occiſum dr̃ malefidei poſſeſſoꝛ hr̃ditat:
etiã añqᷓ; fuerit a fiſco de indignitate intelligẽdo ꝙ occi⸗
ſoꝛes nõ accuſauerat.Et ideo habes hic tex.ſingu ꝙ in⸗
dignus cenſet᷑ vſq; a pᷣncipio.maleft.etis ante inita litẽ
indignitatis.vnde hic eſt tex.ſingu.ſᷣm guil.⁊ ange.ꝙ va
ſallus qͥ cõmiſit cam ꝓpter quã meret᷑ pꝛiuari feudo vel
clericus cõmiſit cãm ꝓpter quã meret᷑ pꝛiuari bñficio ec
cleſiaſtico ꝙ lʒ non ſit ipſo iure pꝛiuatꝰ anteqᷓ; ferat᷑ ſen⸗
tentia.tñ q;pꝛimum cõmiſit cãm efficit᷑ indignus:·⁊ ſic
malefidei poſſeſſoꝛ/⁊ ſic a tpᷣe cõmiſſe cauſe tenet᷑ ad oẽs
fructꝰ reſtituẽdos:⁊ dicit paul.de ca.ꝙ iſta lex eſt ad hoc
valde ſingu.nec alibi reperit᷑ que ita poſſit allegari:lʒ ʒ⸗
riũ videat᷑ ꝓbari ex glo.no.in aut᷑.ðde inceſti.nup.in pᷣn.
in ver. imminere.in.ſfi.de cuius veritate dic vt ꝑ cy.⁊ bal.
in aut.inceſtas.S.de inceſt.nup.
— Cõtra factũ defuncti qð tenuit non
. Olla. 5 hr̃s venire/⁊ q accuſat teſtm̃ vt
falſum ⁊ ſuccũbit ꝑdit relictũ ex eo.hoc dicit.
(GBlo. colligit ar. a prono eccłie ad pᷣlatũ ꝙ ha⸗
beat pᷣlatꝰ ius qð habuit patronꝰ:nã eſt ſucceſſoꝛ:⁊ iõ iu⸗
re pr̃oni dʒ vti.Ecõtra videt᷑ ꝙ nõ:vt.l.cũ qͥdã.S.fiſcus.
ff.devſur.Sed dic ꝙ qſtio nõ facit admotiuũ ꝙ iʒ platus
ſuccedat ĩ eccłia/nõ tñ in iure pr̃onatꝰ.Circaillud gñale
dic ꝙ in ĩchoat ⁊ ↄſũmatis cũ defuncto hr̃s nõ vtit᷑ pᷣui
legio:in alijs ſic.vt.l.qui a patre.S.de teſt.mili.cum ſi.
¶ Vodo op.ꝙ noie pupilli tutoꝛ accuſare non poſſit:vt
l.ijq;qͥ accuſare nõ pñt.So. vt gl.ſ Sed hoc op.ꝙ hec
lex nõ ꝓcedat:qꝛ aut accuſat noĩe ſuo/⁊ tũc etiã ꝓ parte
polle dʒ poſſe accuſari:qꝛ trãſactio ĩ publico crmiĩe nocet
ſolũ trãſigẽti nõ alij.vt.l.trãſigere.S.de tranſac.aut agit
noĩe pupilli/⁊ nõ põt vt dixi.So.dic ꝙ põt ĩtelligiꝙ age
bat᷑ ciuiliter/⁊ tũc repugnat finis qͥ dicit ꝙ de calũnia de
liberabit᷑ cũ ĩ ciuilibꝰ calũnia nõ puniat᷑:ſʒ dic ꝙ lʒ puni
at᷑ ſił itudie ſupplicij:tñ qꝛ dolũ cõmittit põt puniri crĩe
ſtellionatꝰ vt.l.de ꝑiurio.ff.de crimĩe ſtel. Itẽ põt loqͥ qũ
accuſat crĩalit᷑ ⁊ noĩe ꝓpo ad vtilitatẽ pupᷣilli:⁊ iõ ꝓ pte
polle accuſare nõ põt:qꝛ nõ dicet᷑ ad vtilitatẽ pupilli.Sʒ
q̃re: Dicit tex.ꝙ de calũnia deliberat. Rñ.qꝛ rõne offi⸗
cij de pᷣſũpta calũnia ñ tenẽt᷑ vt.l.ij.qͥ accu.n pñt.ſ Itẽ
op.ꝙ pupillꝰ nõ ꝑdat derelictũ:vt.l.tutoꝛẽ.ĩ pᷣn.ff e.So.
nõ ꝑdit tutoꝛ vt ibi.ſʒ pupillꝰ ſic vt hic. Itẽ op.ꝙ pupil
lus nõ ꝑdat legatũvt.l poſt legstũ ·S. etati.ff.e.So.vt gl.
Modo qro qre partẽ polle nõ ꝑdit: Rñdeo qꝛ ꝓ ea ꝑte
nõ dicit teſtm̃ falſum.¶ Mõ op.ꝙ debeat totũ ꝑdere ſiue
directo ſiue ꝑ indirectũ ↄſeq̃t᷑ legatũ:vt.d.il.poſt legatũ.
GSſi pr̃ ⁊ S·ſi filiꝰ. So aut qͥs ↄſeqᷣt᷑ legatũ ex diſpoſitiõe
teſtàtis directo:vt ꝑ ſe ipᷣm vel ꝓ indirectũ:vt ꝑ ftliũ vel
ſeruũ/⁊ tũc dʒ illud ꝑdere vt in ↄꝛio.Aut nõ ꝑcipit ex di⸗
ſpoſitiõe teſtãtis ſʒ alteriꝰ vt ẽ hic ĩ pupillo qͥ nõ ex diſpo
ſitione defũcti ſʒ polle hʒ ꝑtem polle/ tũc nõ ꝑdit illã vt
hic.¶ Itẽ op ꝙ lʒ ſuccũbat nõ ꝑdat legatũ:vt.i.poſt lega
tum . S.· j. ff. e. So.hic dixit falſum ibi minus ſolẽne.
Additio Adde duʒ dicit᷑ in tex. ibi quã adimi pu Filiꝰſi ac
pillo hic eſſe tex. valde no.ſᷣm guil.⁊ mo cuſat te⸗
der.hic ꝙ filius accuſãdo teſtm̃ pr̃is de falſo ſi ſuccũbat ſtamẽtum
perdit etiã legitimã ſuã /ſecus eſt quãdo adit hereditatẽ pꝑr̃is ð fal⸗
ſine inuẽtario vt dixi poſt glo.in.l:.fi ·S.fi.S.de iure delib. ſo ⁊ ſuecl
ratio diuerſitatis eſt qꝛ accuſando delinquit faciẽdo:ſed bat perdit
grauius eſt delictũ qð ↄmittit᷑ faciẽdo qᷓ; qd cõmittitur etis legiti
omittẽdo inuẽtariũ iuxta glo.in.l.ſi moꝛa.ff. ſo.ma. alia mã ſuam.
notabilia per te collige.
„ 7 ea Non dʒ adiri hr̃ditas per heredẽ antevin
2. dictam necem defuncti.h.d. Jaco. Buk.

Codicillinoñ ſunt tãte po
2 Ered itas. tẽtie vt poſſint dare vł adi
Pyv mere hr̃ditatẽ directo/poſſũt tamen per obli⸗
.N M quum adimere. hoc dicit.

.
d

fes abin

Oo.
ginitten
Gihe no⸗
loter no
gihialta⸗
Glg
tun
hafſi
aliete
ict nr
nteſtono⸗
vlche
lopfieia
legato /
ocorepun
totcodt
azali
ſöͤveniat
nul.ext
unnl n
n? cel
15,Sz
eerk ad
ſoeinteſt
cchedes 9
eto.
aextle⸗
Gol yt
ſͤſncceſſoꝛ
tchiſtin
gno.Drs
na
locuhec

heregei⸗
l gotop
. deuoluit
iudignos
depluribt
ortoacca
ſooea pt
noſtrun
roreteſte
lorrie
ſiſſusti
rödeher
Ntit pyt
lenerd
uuuß ſoſi
inſchoh⸗
Ulrcurſus
Cöſulkiſi
leſtin ti
iſtintio⸗
laum ere
1uncinſt
hanteſtp
finugtie
ioher,
Uhlinr

In Vider
ßſum
letur vegin
umpu
bertotan
efuncti/
Nrnn
ſo chn
Cnge
Ninpem
ngoi
34 conerg

nngo
AO. mg
deai

Atiumfin

ekpeumtffe
Pau Nff
bennöͤfe

eaſetclile
poſftälemi⸗
einceſtinpe
tedicytgene

ctigöten
(accuſar tihe
tüexeo. hon

ciead eti

iſtſucceſon⸗
ulch egigfi

Amotinigf

15 Cinalllai
ncto hioſotif
deteſtinlicun
ccyſarencnptt
Sedzhoecper
/1tüctiige

publicocriem

‚detranſecaut
Gpotitellig
citg de callie
kißͤ dicgh⸗
ttitpot punſit
tel Nepoͤtli
epupeliĩ
tlügteprpn

. Bi derate

daccun ü
ucrei öfis
i(Neohon
Sctatlffe ont
eſhidcon
ebenteni nn
Utolgten
egetiniiei
rai N,ſii
llognoan
egetin
minusſgin
lſin
zonithaltn

¶Oppo.ꝙ de poteſtate eius qui adimit poſſit ad aliam
trãſmittere ſicut adimere vt inſti.de adoptio.le:j.de his
qui.pe.no.per totũ.Huiꝰ timoꝛe glo.exponit tribus mo
dis tex.non iure.¶ Itẽ op.ꝙ directo poſſit dari vel adi⸗
mi hr̃ditas in codicillis:vt.l.penulti.ff.de cõditio.inſti.
Sol.vt glo.q Modo venio ad magnã glo.⁊ op.ꝙ nõ po
tuit admitti hr̃ditas inſtituto ꝑ hanc epłam.vt.l.exptis.
Adẽptio ff. de adimen.le.So.q̃dam eſt adẽptio tacita.i.nulio mo⸗
eſt multi⸗ do expᷣſſa ꝑ caſus occurrẽtes vt inimicitias / ⁊ hec valet
plex. in legato / non in libertate: vt dic. l. ex parte. 2. l. iiij. Sed
quedã eſt expꝛeſſa ademptio/⁊ hec qñq; fit directo.vt qꝛ
Dicit adimo qð cõceſſi/⁊ hoc q;tum ad hereditatẽ valet
in teſtõ non in codicillis/qᷓ;tum ad legatũ valet in teſtõ ⁊
codicilł. Quedã fit ĩdirecte ⁊ hec duobꝰ mõis. vno mo⸗
do ꝑ fideicõmiſſum rogando/ ⁊ hec põt fieri in hr̃ditate
7 legato/⁊ ĩ teſtõ ⁊ in codicillis:vt.j.ti.j.l.hr̃ditatẽ. Alio
modo repudiãdo her̃dem indignũ:⁊ hec põt etiã fleri in
teſtõ ⁊ codicillis ⁊ in her̃ditate ⁊ legato: vt hic.⁊ hec eſt
vera lʒ alij aliter ſoluãt.iſ Item op.ꝙ ad fiſcum hr̃ditas
nõ veniat:ſʒ ad ſucceſſoꝛes ab ĩteſtato vt.l.j.S.fl.ff ſi ta.
teſ.nul.exta.So.vt glo.⁊ vltima ſolu.eſt vᷣa:q̃ etiã habe
tur in.l.noſtra.S.de teſta.⁊ in.l.ꝓxime.de his qͥ in teſt.de
len.⁊ ꝓcedit qñ vnus ſolus fuit hr̃s inſtitutus ⁊ cancella
tus. Sʒ qñ plures fuerũt ĩſtituti ⁊ vnꝰ fuit cãcellatꝰ/tũc
defert᷑ ad fiſcum vel coheredes nec potuit ꝓ ea ꝑte dece⸗
dere inteſtatꝰ:lʒ milleſies vellet. vñ potius ad fiſcum vel
cohrdes qð eſt verius accederet qᷓ; ad ſucceſſoꝛes ab in⸗

teſtato.¶ Itẽ op.ꝙ ad ſucceſſoꝛes ab ĩteſtato etiã deuol⸗

uat?᷑: vt.l.ẽam qua·j.de fideicõ.⁊.l.nec apud.S.de heredi.
iſti. Sol. vt gl. ⁊ eſt rõ:qꝛ q teſtõꝛ erat /iſtitutio ẽ nulla:⁊
isõ ſucceſſoꝛes ab ĩteſtato veniũt:nã tũc demũ fiſcꝰ ſucce⸗
dit cũ iſtitutio ẽ aliq̃.ſʒ hr̃ditas eſt hr̃di auferẽda vt ĩdi⸗
gno.¶ Itẽ op.ad idẽ de.l.hac ↄſultiſſima.S. de te. Sol.vt
gl. ¶Collige & ꝙ aliqñ teſtõꝛ reputauit hr̃dẽ idignũ ⁊ hʒ
locũ hec lex: aliqñ cãcellauit teſtm/⁊ tũc ad h̊ vt ſucceſſo

lar̃ditas res ab inteſtato venirent / x illi ſuccedũt. aut qꝛ reputaui

indigno heredẽ indignũ/tũc fiſcus ſuccedit in dubio fauoꝛe le⸗
ablata cui gatoꝝ pᷣſumitur indignũ reputaſſe hr̃dem / ⁊ ita ad fiſcũ

applicat᷑. deuoluitur qͥ ſoluet legata.⁊ hec vera qñ vel oẽs reputãt

indignos/vel ad oẽs voluit ab inteſtato decedere: ſed ſi
de pluribus iſtitutis vnũ reputauit indignũ/⁊ tunc eius
poꝛtio accreſcit alijs ĩſtitut::vt.l.cum q̃ſtio.j.de leg.etiã
ſi pꝛo ea ꝑte voluit inteſtatꝰ decedere:qꝛ non potuit:vt.l.
ius noſtrum. ff. de regu.iur.Aliqñ inſtitutio viciat᷑ ꝓpter
erroꝛẽ teſtatoꝛis/⁊ tũc qꝛ ĩſtitutio caret omi conſenſu eſt
nulla: ⁊ ideo ſucceſſoꝛes ab inteſtato habẽt ⁊ non fiſcus:
nã fiſcus tũc hʒ cũ inſtitutio fuit aliq̃:ſed dʒ auferri hr̃di
vt.S.de heredi.inſti l.nec apud.⁊.l.ſi pr. Aliqñ inſtitutio
vitiat᷑ ꝓpt᷑ defectũ ſolẽnitatꝭ/⁊ tũc aut fecit ſcõᷣm teſtm
2 ſolẽne ⁊ tũc ſuccedũt ſcripti in ſcõo.Aut fecit teſtm ſᷣm
minꝰ ſolẽne/t tũc aut ĩteruenit curſus tꝑis/ ⁊ tũc iĩſtituti
in ſcõo habẽt bona.vt.l.ſcimꝰ.S.de teſt.Si aũt nõ ĩterue
nit curſus tꝑis tũc veniũt ſucceſſoꝛes ab ĩteſtato vt.l.hac
coõſultiſſima.S. fi.S. de teſtis.aut nullũ poſtea fecit ſcõᷣm
teſtm/⁊ tũc veniũt ſucceſſoꝛes ab inteſtato.Aliqñ vitiat
inſtitutio ꝓpter delictum heredis/⁊ tũc aut erat tale de⸗
lictum/ex quo paſſus eſt maximã capitis diminutionem
⁊ tunc inſtitutio nulla ⁊ deuoluit᷑ ad ſucceſſoꝛes ab ĩteſta
to.aut eſt paſſus/tunc accipit inſtitutus:ſed non capit:qꝛ
fiſcus ei aufert: vt.S.de heredi. inſti.l.j.cum ſi. F allit
quãdo heres ſe ipſum ſcripſit in teſtamẽto:quia tunc de⸗
uoluitur ad ſucceſſoꝛes ab inteſtato:⁊ eſt ratio/quia non
tam videt᷑ eſſe delictum heredis q; vicium inſtitutionis/
quia pᷣſumitur falſum / ⁊ ſicut ſi ꝓpter verũ falſum vitia⸗
retur venirent ſucceſſoꝛes ab inteſtato.ita quãdo ꝓpter
falſum pꝛeſumptũ viciatur:vt.S.de his qui ſibi aſcribũt
per totum. Aliquãdo vitiatur inſtitutio pꝛopter delictuʒ
defuncti/⁊ tunc admittũtur quidam cognati/x in eoꝛum
defectum flſcus vt.l.j·S. pꝛeterea cum ſi.S.de ſecũdis nu⸗
ptijs. cum ſi.
¶ In glo. que ĩcipit a fiſco ibi ſed pᷣma tutioꝛ. Vel ſolue
vt in pꝛma gloſ.ibi ſi autem tabulas incidit ⁊c.¶ In ea⸗
dem gio.ibi ſi autem tabulas incidit.hec eſt bona ſolutio
