cit ꝙ inducat ſententiã q̃ continet minoꝛeʒ quãtitatẽ: cer
te videtur ſufficere ꝙ cum ſuꝑ eadem cã non poſſent fer⸗

ri ſentẽtie due ꝙ vltima nonvaleret:vt.lj.quãdo pꝛouo.

¶ Oppo.ꝙ damnetur furti.vt.l.etiam ꝗ. de furtis.ergo Fur an ſit
infamatur:vt.l.non poteſt.ff.de furtis.So.dicit glo.in ef infamis.
fectu ꝙ hic ceſſat furti crimenvł pꝛopter ignoꝛãtiã recioiid
entis:vł pꝛopter voluntatẽ ſoluentis:ſed in cõtrarijs fu⸗
it in dolo.⁊ ideo tenetur furti ⁊ per conſequens infamat᷑
Alia ſo. eſt ꝙ potuit agi furti:vt in contrarijs.ſed nõ fu⸗
it actum:vt hic ſed actione in factum.⁊ hãc appꝛobat gl.
iz ꝙ gl. male dicat: ꝓbo ſic qꝛ ĩ.l.ꝛia nõ exegit plꝰq; debe

ret:ſ abduxit ãcillã loco pignoꝝ ĩdebite:⁊ iõ acilla no fu

it facta ſua:⁊ qꝛ ctauit eã potuit furtũ cõmittere ⁊ tenet
furti:ſed hic exegit plus qᷓ; deberet ⁊ factus eſt dominus
pecunie ſibi ſolute:ideoq; in ea non poteſt furtum com⸗
mittere: vt.l.ſi pꝛocuratoꝛi.ff. de condi.ob cauſaʒ. ⁊ de cõ
di.fur.l.quonisʒ.¶ In gl.que incipit: quia hic. ibi coacte

cclibs

ni.
Alte
Virt
tabl
wu

ſein s
ſtnechu
lin n⸗ hin
6 ch

ncc
ut
lce
fgre
ſis
nner
Uira
Gi
ſtſo
Nebet
lier
corri
legss
cim
lcet
ergo

gek.ll

itq
ite

pen
tgtefhe
Getici⸗
ſtii
Nobae
tprie
Nrde⸗
dii⸗
lto.
Lſitei
dcen;
oſenti⸗
Certun
Liſeo
.1c,
nr cun
lü qpin
hicet
ſrin⸗
leffer
ls
Ncun

i
.
Spe
Uderius
turqocd
Eqbens
i Gii
cogſie:
mir
Vonnes
biſotun
poar
resſtei
miſdel⸗
conle
tüzfaci
dinal
b verin
gtoful
de hon
ia ſbine
netodin
cgon

uis

tur.

etlil
Nn inc⸗
odic⸗
ſeyt g.
dept
nii ho⸗
Pnonfi
D
urifr.
egal⸗

io eft
fäͤreepe
niofh
fimt⸗
Anöͤfn
obng⸗
ßot
lapiſt
etn
vmninm
mn o.
Adel
dt

Ex quibus cauſis infamia irrogatur.

volens. immo ideo nec tenetur nec teneri poteſt furti: qꝛ
exegit pecuniã:que eſt facta ſua in qua non potuit furtuʒ

committi:vt.l.quoniã.ff. de condi.fur.⁊.l.ſi pꝛocuratoꝛi.
ff.de condi.ob cauſã.⁊ iſti.de obli.ex delic · S.j.⁊.l.j.ĩ pꝛĩ.

ff. de fur.¶ In glo.que incipit ſuo ibi in actione in factũ.

tu dic vt. ð. diDr.
Ex quibus caulis infa⸗
mia irrogatur.

⁊ ſic ĩnuit ꝙᷓ potuit conueniri:ſed non fuit conuẽtus. Sʒz

S

criminis penam videtur de ĩfamia dã
nati traãſegiſſe hoc dicit.¶ In hac.l. p⸗
„ Eceda hoc oꝛdine: quia poſito ſumma⸗

de ponã caſum in nube ⁊ ipſum exem⸗
rrPplificabo ᷣm glo. deinde diuidã appa
atum in quattuoꝛ partes ⁊ ſignabo quattuoꝛ genera cõ
trarioꝛũ. VUltimo foꝛmabo quaſdam queſtiones⁊ ero bꝛe

uiter expeditus. ¶ Ad euidẽtiã eſt ſciẽdum ꝙ plura ſũt

Inkfamẽ que releuãt ab infamia aliquẽ:nã eſt pꝛimo appellatio a

quẽ plura ſententia:vt.l.furti.in pꝛin.ff.e.ti. Item pꝛincipis remiſ⸗

ſüt ꝗᷓ rele⸗ ſio:vt.l.ſolent.ff.e. Item iudicis alteratio pene: vt hic.⁊

mia.

uãt ab ĩfa l.quid ergo/S. pena grauioꝛ.ff.e. Itẽ trãſactio ꝑtium iuſ⸗

ſu iudicis ſuper crimine:vt.d.l.furti.S.qui iuſſu.i¶ Iteʒ ẽ

ſciendum ꝙ iudex alterãdo penã quãdoq; auget eãa:⁊ tůc

loquitur.l.quid ergo/S.pena.ff.e.⁊ ·j/l.pꝛoxima pſᷣm vnam

lec.quãdoq; minuit penã:⁊ tunc aut ſine cauſe cognitiõe
1 tunc loquitur.l.generaliter de decur. ſ̃ᷣm vnã lec.⁊ e.l.

ad tempus.⁊.ff.de iniurijs.l.diuus iclo minuit cum
cauſe cognitione:⁊ tunc loquitur.l.iſta pone caſum in nu
be:vt littera ſonat.

¶ Ex tex.⁊ ſi.i.q;uis.. Debuit.ſ.ſnĩa dicta cert rõnibꝰ
ſic ex cã dixit.i.pꝛo grauioꝛi impoſuit leuioꝛem coꝛpo-⸗
ralem tñ videtur ⁊ in eius conſequentiã remiſiſſe infamie
penã. Modo quero de exẽplis legis ⁊ dic vt glo.Et que

ro que potuerit eſſe ratio minoꝛationis:⁊ dic vt glo.vt er
go oꝛdinate capias materiã diuide ĩ quattuoꝛ partes eã:

qꝛ videtur dicere.l.iſta.pꝛimo ꝙ iudex poteſt alterare pe

nã. Scdo ꝙ alterata pena ceſſat pena legalis. Tertio ꝙ

alterata pena tollitur infamia. Quarto ꝙ hoc contingit
virtute cuiuſdã traſactionis.Et ad quodlibet iſtoꝛuʒ no

tabilium eſt per oꝛdinem opponendum. Et pꝛimo ad pꝛi
mum quo dicitur ꝙ iudex poteſt penã minuere.

Penã an ¶ Op.·ꝙ iudex minuerce non poſſit penã.vt.l.j.circa pꝛin

poſſit mi⸗ cipium.ſf.ad turpilł.⁊.l.ſi qua pena.deverbo.ſig.⁊.l.alið
nuere iu⸗ S inter mulctaʒ. So.aut iudex tm̃ pꝛonunciat ſuper deli

dex.

cto ⁊ de pena nihil dixit:⁊ tunc ſuccedit pena legalis:vt
in contrarijs:aut vltra pꝛoceſſit penaʒ imponendo:⁊ tũc
aut impoſuit legalem ⁊ planum eſt aut aliam ⁊ poteſt vt
hic ex ptãte.l.ſibi conceſſa.Alij dicũt ꝙ penas extraoꝛdi
narias poteſt mutare vt hic/oꝛdinarias nonvt in contra
rijs.Cõtra hoc op.ꝙ nõ põt dici augerivel minui id qð ẽ
incertum:ſed pena extraoꝛdinaria eſt incerta cum ſit ar⸗
bitraria:ergo non poteſt dici minui vel augeri.So.vt gl.
quia poteſt augeri vł minui reſpectu pene que in talibus
eſt ſolita imponi.¶ Item op.ꝙ non poſſit alterare: quia
debet ſeruare leges:vt..de iudi.l.rem non nouaʒ.aut᷑.ho
die.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur.So.dicunt quidam ꝙ hec
coꝛrigitur.tu dic ꝙ poteſt ex cauſa ex poteſtate generali
legis ſibi conceſſa.i¶ Item op.ſicut ſe habet accuſatio in
criminalibus ita actio in ciuilibus. Sed in ciuilibus nõ
licet mutare actionem:vt.l.vt fundum.ſff. communi diui.
ergo nec in criminalibus accuſationem.et.l.pꝛopoſitam.

Penã an et.i.libelloꝛum.ff.de accuſatio. So.argumentum pꝛoce⸗

poſſit iu⸗ dit quãtum ad pꝛopoſitionem ꝙ ſicut in ciuilibus debet
dex alte⸗ pꝛoponi lex quo accuſatur aliquis ſed non q́;tum ad dif⸗

rare ⁊ in qͥ finitionem.nã in ciuilibus non poteſt alterare in crimina

bus cribꝰ libus ſic:vel dic ꝙ ſicut in ciuilibus ſeruat actionem pꝛo

poſitam:ita ⁊ in crĩalibus ſeruat accuſationeʒ ⁊ legẽ ſiue

penam legaleʒ imponat ſiue aliã ex poteſtate legis.¶ Itẽ
op.ꝙ vno petito ĩ aliud nõ flat condemnatio:vt.l.fl,⸗J. de
fideicõ.li.ſed hic petit certum.ſ.penã depoꝛtationis ⁊ pu
blicationis bonoꝛum:ergo non debuit aliam imponere.

NReſpondeo nõ ẽ nouuʒ ꝙ vno petito in alind flat condẽ

natio effectualiter:nam hoc eſtin ciuilibus:vt.l.qui reſti

T ſi leuerioꝛ. Sbliugerer

Irio pꝛemittã quedã ad euidẽtiã:dein⸗

tuere.ff.de rei vendi.nam ſi res non reſtituãtur condem⸗
natur reus inquantũ in litem iuratũ fuerit licet hoc peti
tum nõ fuerit ſic ⁊ hic ex iuſta cauſa:multo foꝛtius poteſt
condemnari in alio qᷓ; petitum eſt/vel poſſũ dicere ꝙ cõ⸗
dẽnatur ſolum in eo qð petitum eſt:qꝛ ſimpliciter petijt
accuſatoꝛ eum puniri de crimine ⁊ nõ expꝛeſſit pena: vel

ſi expᷣſſit tñ cũ ex poſitiõe legis iudex alteret penã /videt᷑

impoſita ſᷣm legem ꝓpoſitã. Circa ergo iſtud pꝛimũ no⸗

notabile diſtingue ſic: quia aut agitur ciuiliter in cauſa ci
uili:⁊ iudex nõ debet ĩ aliud cõdẽnare q; petituʒ ſit. vt.l⸗
fi.de fideicõ.li.niſi neceſſitate rei deueniat ad extimatio⸗

Fo. LXII.

nem. vt.l.ſi quis ſeruum.ff. de verbo.obli.⁊.liin re:S. ſi ex

cauſa:ff.de condict.fu. aut agitur de crimine:⁊ tunc aut

ciuiliter ⁊ poteſt alterare.vt dicta.l.qd ergo.S.pena gra⸗

uioꝛ.ff. eo. aut agitur de crimie criminaliter/⁊ poteſt etiã

iudex penam alterare.vt in hac.l.¶ Ad ſecundã partẽ et
ad ſecundũ notabile op.ꝙ nonvideatur pena alterata: ſʒ
vtraq; imponatur vt.l.nemo.in fi.S.de epi.audi.Sol.vt
glo.⁊ dicta.l.quid ergo:S.pena grauioꝛ:qꝛ aut iudex di⸗
xit ⁊ vtraq; imponitur quod nõ placet vt·j.dicã.Et ideo
dic ꝙ aut iudex ponit pꝛo pena legali ſuã ſubꝛogatiue:et

tunc videtur a legali recedere vt hic: aut pene nõ ponun⸗

tur ſubꝛogatiue ſed copulatiue/⁊ vtraq; imponitur vt in
contrario.ſ¶ Item op.ꝙ ambe concurrãt etiã ſiſucceſſiue
iponãtur.vt.l.quotiẽs.ff de ac.⁊ ob.⁊.l.ſi quis ſepulchꝛũ
j de ſepul.viola.Sol.aut plures pene imponũtur a lege
copulatiue ⁊ vtraq; imponitur/aut plures pene imponũ
tur ſucceſſiue nõ ſubꝛogatiue vna ad aliã/x tunc omnes
coõmittuntur vt in contrarijs:ſed vna tãtũ imponitur vt
hic.¶ Item op.ꝙ non ſolũ omnes committãtur: ſed etiã

omnes exigatur cũ effectu.vt.l.j.j/quãdo.ciui.actio.So.
aut ſunt plures criminales:⁊ tunc oẽs committuntur ſ

vna tatum exigitur.vt.l.ſenatus.ff.de accuſa.aut plures

ciuiles imponũtur:⁊ tunc vna tollit aliã quatenus cõcur

rũt. vt.l.⁊ ita·S.nouiſſime.ff.nau.cau.ſta.aut vna eſt ciui⸗
lis/alia criminalis:⁊ tũc vtraq; imponitur vt in ↄtrario.

CLonclude ergo ſic:qꝛ aut plures pene ĩponuntur a lege:
aut vna a lege alia a iudice:ſi a lege aut copulatiue ⁊ fũc
Comittuntur ⁊ exiguũtur.vt dicta.l.nemo ⁊.laneminerĩit
ꝓvnde vi.⁊.leiij .jqui accu.nõ poſſunt:ſi ĩponunt᷑ ſucceſ
ſiue:tũc oẽs cõmittuntur.ſed an exigãtur oẽs: dic ꝙ aut
ambe ſunt ciuiles ⁊ tollũt ſe quatenus concurrũt ⁊ non ĩ

plꝰ.vt.l.et ita · S. nouiſſe ime.ff. nau. cau. ſta.⁊ inſti.ſi quadr.
pau.fe.S.·fina.Aut ſunt ãbe criminales ⁊ dicunt᷑ quidã ꝙ

tollunt ſe quatenus concurrũt ⁊ non in plus:ego puto q;

vna in totũ tollat aliã.vt dicta.l.ſenatus. aut vna eſt ciui

lis ⁊ alia criminalis:⁊ tũcvna nõ tollit aliã.vt dicta.l.jqᷓ.

quãdo ciui.ac.niſi ãbe cõpeterent ad vindictã qꝛ tunc ſe

cus.vt.l.cum emacipati.de col.bono.⁊.l.pꝛetoꝛ edixit.ff.

de iniur.⁊. l.quod ſenatus.⁊ ibi nota.aut vna iponitur a
lege alia a iudice vt eſt hic:⁊ tũc aut ipſe expꝛimit quod ĩ
ponit loco legalis ⁊ planũ eſt etiã ſᷣm glo.qꝛ tãtum vnaĩ
ponitur.aut nil expꝛimit:⁊ tũc in dubio videturvna veni
re loco alterius niſi ſit dictũ ꝙ vtraq; locũ habeat /ſic em
eſt in ciuilibus:nã apponendo penã cõuentionalemvide
tur a legali recedere.ſ.ab ĩtereſſe niſi ſit dictũ ꝗ vtrumq;
poſſit qꝛ tunc eſt ſecus.vt.l.qui fidem.ff.de tra ſactio.⁊.S.
eo.cũ pꝛoponas.⁊.ff.de pac.l.reſcriptũS.ſi pacto.
¶ Ad tertiã partem cõtrarioꝛũ venio ⁊ opꝙ non videa
tur per alterationem pene ĩfamia eẽ remiſſa.vt.j.de gña⸗
li aboli.l.fl. So.vt glo.que videtur ſolũ variare caſum et
non ſoluere cõtrarium:nec videturvera eius ſolutio ⁊ ra
tio:qꝛ ſi eſſet bona tũc ſiue iudex ſiue pᷣnceps remittat pe
nã videbitur remittere infamiã in eius ſequela/⁊ ſic erit
eadẽ ratio in vtroq;:⁊ dic ꝙ anteq; pena ĩponatur ꝙ ĩifa⸗
mia eſt ↄña pene ita ꝙ ipſa amota etia ifamia tollatur: ſʒ
poſt ſententiã cepitvtrũq; per ſe ſubſiſtere/vñ licet remit
tatur vnũ.ſ.pena nõ videtur remiſſũ aliud.ſ.infamia.

la etiã poſt ſentẽtiam lata.vt patet in.l.ij.j..ſi penden.ap⸗

Peneplu
res qñ poſ
ſüt iponi.

Infamig

an dicat
remiſſaꝓ
ꝗalteratio ⸗
nẽ pene.

Sed contra hoc videtur caſus:nã ea q̃ veniunt ⁊ in ſeᷓ

pel.⁊.l.fi.ſi reus vel accuſatoꝛ moꝛ.fue.Sed rñdeas ꝙ in

legibus ꝓxime aeZarte fuit a ſentẽtia appel.⁊ ideo per
et iudicatũ ⁊ ſic veniunt in ſequelãa vx

inde eſt ac ſi non e

veniebat ateq; iudicaret:ſed certe ſi infamia eſt ſequecla

tunc ſiue cũ cã ſiue ſine tollatur pena tolleretur ⁊t ĩfamia.

cõtra.l.diuus.ff. de iniur.⁊.l.gencralier. ff. de decuri.⁊.l.

falſi · S· oꝛdine.ff.ad.l.coꝛ.de fal.quomodo ergo poteſt ſu⸗
ſtineri glo.nos poſſumus dicere ꝙ hoc faciat odiũ pene

Byjůutrigarius ſuper ſcdðo libꝛo Codicis

remittende ſine cã:contra.l.ita.vulneratus.ff.ad.l.aquil.
ſed ego puto ꝙ ſint alie rationes de quibus · dicam.
¶ Itẽ op.ꝙ non tollatur inſamia.vt.l.diuus.ff. de iniur.
So.ihbi ſine cã/hic cum cauſa. Itẽ op ad idẽ de.l.ad tẽ⸗
pꝰ. So codẽ modo. el ibi fuit ipoſita pena que debuit.
¶ Itẽ op. ad idẽ de.l.qͥd & pena quioꝛ.ff. eo. So. aut ꝓ

pecũiaria ĩponit᷑ pecuniaria ⁊ nõ vr remiſſa ĩfamia. Ite,ʒ

multo magis ſi pꝛo tribunali imponatur pecuniaria vt i
contrario:aut p pecuniaria fuit impoſita coꝛpoꝛalis/vel
ꝓ coꝛpoꝛali coꝛꝑalis maioꝛvel minoꝛ cũ cãe cognitiõe/⁊
videt᷑ remiſſa inf̃amia vt hic.¶ Conclude ergo ſic:q; aut
ena qñ pena fuit per indulgentiã remiſſa ⁊ per gratiã aut per in⸗
dicat᷑ re dicẽ alterata. Si fuit per gratiã remiſſa nõ tollitur infa⸗
miſſa ꝑ in mia vt.l.fi.de gñali aboli. aut fuit per iudicem alterata c
dulgẽtiã tũc aut cũ rõe: aut erronee ⁊ ſine rone.ſi cũ rõc tũc ſiue fu
gratiam erit aucta ſiue minuta tollitur ĩfamia/ ſi eſt mutata coꝛpo
ralis in coꝛpoꝛalẽ/ſiue pecuniaria ĩ coꝛpoꝛalẽ muleo ma⸗
gis. vt dicta.l.quid ergoS pena grauioꝛ.non ſi eſt muta
ta pecuniaria ĩ pecuniariã multominus.vt dicto.S quid
ergo.ſi aũt erroꝛe ⁊ ſine cauſa minuitux /tunc nõ tollitux
infamia. vt.l.diuus ff. de iniur.⁊.l.ad tẽpus:ſco.ſᷣm vns
lec.⁊x.l.generaliter.ff.de decurio.
¶ Ad quartã partẽ ⁊ quartũ notabile op ſic idẽ non po⸗

—

teſt eſſe cauſa duoꝛũ contrarioꝛũ.vt.l.cum hisS. j.de cõ⸗
di. indebi. ⁊.l.repugnãtia. de regul.iur. ſed tranſactio eſt
cã ĩfamie irrogate.vt.l.qm. ff e.⁊.l.furtiS· pactꝰ: ̊ nõ dʒ
trãſactio eẽ cã ĩfamie remittẽde. So.dicũt doc. aut trãſi
git᷑ ſuper crimine ⁊ non tollitur infamiavt in Zꝛio / aut ſu
per infamia ⁊ ſic vt hic.Sed hoc non videtur verum:qꝛ
qui tollit crimen per tranſactionẽ ſactã ſuper eo videtur
tollere omnem penam.vt.l.duobus· S exceptio.⁊· S· colo
nus.ff. de iureiuran.⁊.l.furti ·S·j.ff.de his qui no. infa.et
ideo alii dicunt ꝙ aut tranſigit iudex ⁊ tollitur infamia.
vt hic aut partes ⁊ nõ vt in cõtrario.⁊ eſt ratio:qꝛ aucto⸗
ritas iudicis alijs trãſigentibus tollit infamiã. vt.l.fux⸗
ti ·S. qui iuſſu ff. eo.quãto foꝛtius quãdo ipſemet tranſi⸗
git. ar. l.ij. S· que oĩa.de vete.iur.enucle..Sed ego puto
aliã eſſe ronem:qꝛ quãdo pars trãſigit in caſu pꝛohibito
videtur cõfiteri crimen ⁊ equiparatur condẽnato de cri⸗
mine ⁊ ideo nõ tollitur immo irrogatur infamia:ſed quã
do iudex trãſigit.i.alterat etiã penã qð nõ eſt ĩ trãſactio⸗
ne per te. Pꝛeterea in trãſactiõe ꝑtis datur pecunia que
nõ poteſt tollere crimen:ĩmo ⁊ ſi iudex imponeret penaʒ
pecuniariã ꝓ coꝛpoꝛali non tolleret infamiaʒ. vt dicta.l.
quid ergo/S. pena grauioꝛ. Oꝛeterea trãſactio partis eſt
pꝛohibita ⁊ actus pꝛohibitus nõ debet releuare deliquẽ
tem ĩmo grauare/ſed iudicis permiſſa eſt: aut ergo ꝑtes
trãſigunt/a tunc aut in caſu permiſſo⁊ nõ infamatur reꝰ:
aut in caſu ꝓhihito ⁊ tunc ſic/aut iuder trãſigit:⁊ tũc aut
ſimpliciter trãſigit ⁊ nil alið facit:⁊ nõ releuat ab ĩfamia
aut trãſigit ⁊ penã alterat:⁊ tunc bene releuat ab ĩfamia
vt hic. ¶ Modo q̃ro de rõnibus omnium pꝛedictoꝛũ.
¶ꝛimo qro ſi aggrauat iudex penã que eſt rõ ꝙ non
eſt infamis.Rñdeo:qꝛ quãdo aggrauat non videtur dã⸗
natus ᷣm foꝛmã.l.ſed ex arbitrio iudicis:⁊ ſic nõ erit in⸗
famis /ſed hec rõ non placet:qꝛ vt.S.dixi.cũ alteret ex po
teſtate.l.ſibi conceſſa.vt dãnatus ſᷣm foꝛmã .l.Alia rõ eſt /
qꝛ infamia videtur in ſequelã criminis venire:⁊ ideo re
miſſa pena/ videtur infamia remiſſa qð non placet.vt.S.
dixi. Alia rõ eſt/qꝛ qui in vno grauatur ĩ alio debet rele⸗
uari:vt.l.eum qui.ff.de iureiur.cũ ergo grauetur in pena
maioꝛi releuet᷑ ab infamia.Et ſi dicas vna pena nõ debe
ret aliã tollere /ſed deberet poſſe eligi.vt.l.quotiẽs.ff. de
ac.⁊ ob.cũ ſi.Reſpond eo illud eſt verũ ãteqᷓ; ſit lata ſen⸗
tentia ⁊ vna pena ipoſita.Sed qñ vna eſt impoſita vt hic
amodo alia eſt ſublara.vt.l.ſi quis cũ totũ ·S· plane.ff.de
Punitꝰ excep.rei iudi.⁊.l.ſi ds homicidij.jde accu.⁊ eſt in argu
pẽa ſtatu⸗ mẽtũ ꝙ ſi ſcholaris cõmiſit hic homicidiũ/⁊fuit hic pu
ti non põt nitus ſᷣm ſtatutum pena pecuniaria nõ poterit poſtea ac
poſtea pu cuſariĩ ciuitate ꝓpꝛia ⁊ puniri pena legali.ar.pꝛedicto.
niri pena Si aũt minuit᷑ pena ⁊ tũc aut gratioſe remittitur per pn
legali. cipẽ ⁊ tũc nunq; remiſſio poꝛrigitur niſi ad expꝛeſſe con⸗
Remiſſio ceſſuʒ / etiã ſi ſit eadẽ ratio invtroq;.vt dixi in.lłj..de di
pꝛincipis uerſis reſcriptis. Et ideo licet pᷣnceps remittat coꝛpoꝛa
ſolũ ſe ex⸗ lẽ non videt᷑ remittere infamiã. Itẽ quãdo erroꝛe ⁊ ſine
tendit ad cã iudex remittit ꝙ tũc non remittitur infamia:qꝛ quan⸗
expᷣſſa ĩ lit do aliquid cũ rõne diſponitur hʒ conſequẽtiã que fit me
teris. diante rõne.vt.l.legitimos.ff. de legi.tu.⁊ ĩſti.de legi.pa.

tu. ſed qñ ſine rõne aliquid ſit non hʒ conſequentiã: qꝛ cs⸗
ret rõne.vt.l.qð non rõne.ff. de legibus.vbi ergo vnceps
remittit gratioſe vel iudex erronee/⁊ ſine cã non remitti
tur inf amia:qꝛ quãdo ſine rõne factum eſt ad conſequen
tiã trahi non debet. vt dicta.l.qð non rõne:ſed quado iu
dex ex cã penã diminuit:vt qꝛ pꝛopter etatem vel aliã rõ
nem / eadem rõ eſt infamie remittende:⁊ ex pꝛedictis pa⸗
tent rõnes caſuum.S.dic.¶ Modo quero qñ alteratur pe
na an pena veniat ex lege eadẽ an ex cã famoſa an ex ar⸗
bitrio iudicis ⁊ quomodo.nã ex.l.pꝛopoſita nõ videt᷑ ve
nire cũ lex pꝛopoſita aliã penã exigebat nec ex delictovł
ex cã ꝓpoſita eadem rõne. Itẽ nec ex iudicis arbitrio qꝛ
illud nullo caſu deberet ĩfam arc/niſi adeſſet crimen ⁊ cã
famoſa. Sed ego dico idẽ eſſe crimen ⁊ eãdem legeʒ: ſed
penã alteratã bñ ex eadẽ lege venit pena alterata ⁊ nõ vi
detur alia pena impoſita qᷓ; petita ex poteſtate legis con
ceſſa iudici. HNõne ſi cõdemnãdus in pecunia ſoluere nõ
poſſit punitur in coꝛpoꝛe ex poteſtate legis.vt l.ſi ds id.
S.in ſeruos.ff.de iuriſd.om.iu.⁊.l.quicũq;.j de ſeruis fu
gi. nec videtur alia pena iponi qᷓ; debuerit pꝛopter ſubꝛo
gationem huius que fit loco pꝛime.⁊ex eadẽ lege dicitur
coꝛpoꝛalis imponi /nec videtur alterata ſed ea q̃ debuit
eſſe impoſita poſt/q; legis eiuſdem auctoꝛitate.¶ Item ꝗ
ro qñ ſieri debeat pene alteratio ſi fieri debeat. Reſpon⸗ Pene al⸗
deo alteratio aut ſit ex cã neceſſaria / vt qꝛ debet ſoluere teratio qñ

ecuniã ⁊ non habet:⁊ tunc dico ꝙ poteſt duobus tẽpoꝛi fleri dẽat.

us alterari vno tẽpoꝛe ſententie: qꝛ iudex videbit ꝙ nõ
hʒ pecuniã qꝛ eſt monachus: ⁊ ideo cũ ſit ſibi notum ꝙ

penam pecuniariã ſoluere non poterit coꝛpoꝛalem impo

nit ⁊ ita loquitur lex ſi quis id.ff.de iuriſ.om.iu.ſᷣmvnam
lectu.⁊.l.quicunq;.de ſer.fugi.⁊ flet hoc vel ex poteſtate
generali.l.quid ergoS. pena grauioꝛ.ff.eo. vel ex ſpecia⸗
li.l.ſi quis id.ff.de iuriſ.om.iu/poteſt etiam ⁊ in executio
ne alterare ſi pꝛius ſibi nõ conſtabat ꝙ pecuniariã ſolue⸗
re nõ poſſet/nam cõdemnabit eũ in pecunia ⁊ ſi in execu⸗

tione appareat cõdemnatũ nõ poſſe ſoluere pecuniã tũc

puniet eum in coꝛpoꝛe ex poteſtate.l.ſi quis id.vel.l.qᷣd
ergo S5 pena grauioꝛ.⁊ hec vera qñ alteratio fit ex cauſa
neceſſaria. Si autẽ fit alteratio ex cauſa pbabili nõ ex ne
ceſſit atevt eſt hic/tũc tꝑe ſnĩe alterat iudex vt hic.Sʒvi⸗
di dubitari de tali q̃ſtione quidaʒ accuſauit ticiũ.lł.iulia.
de vi publi. ⁊ pꝛobat violentiã ſibi factam ⁊ nõ pꝛobauit
ꝙ fuerit facta cuʒ armis vel dixit ſe ꝑcuſſum a ticio cũ ſã
guine ⁊ ꝓbauit de percuſſione non de ſangnine cũ diuer

ſe pene his caſibꝰ imponerẽtur:modo dicebat accuſatoꝛ

iudici:ĩponat penã reo ſaltimviolẽtie ſine armis poſtqᷓ;
ꝓbata eſt / vel percuſſionis ſine ſanguinc ex poteſtate vo
is per hãc.l.cõceſſa:nunquid debet hoc fleri.videtur ꝙ;
non/qꝛ ſi loqueris ĩ ciuilibus nõ põt ĩ aliũ ferri ſententia
qᷓ; quod petitum eſt.vt.l.fi.de fideicõ li. Item nec actio
poteſt mutari poſt lit.conteſt.vt.l.edita.S.de eden. Aut

verbũ ponderoſum volo mutare ⁊ poſſum vſq; ad ſentẽ⸗

tiã. vt.l. in delict/S fi.ff. de noxa.in criminalibus aut vo⸗

lo alterare crimen ⁊ non poſſum aut legem ⁊ non poſſum

aut penam ⁊ poſſum.dicet ergo iudex ꝙ exviolentia ſine
armis ſi fuiſſet pꝛopoſita⁊ pꝛobata bene poſſet imponere
penam....iulie.de vi publi.non poteſt imponere penam.l.
iulie.de vi puata.cum pꝛobata nõ ſit publica qꝛ ſic eẽt le⸗

gem alterare ⁊ crimen. Sed S. de cho. dicit in queſtio

nibus pꝛedictis poteſt iudex cõdẽnare ̃m id qð pꝛoba⸗
tum eſt licet pꝛopoſitũ nõ fuerit.⁊hoc pꝛobat᷑ per.l.qͥd er
go·S.pena grauioꝛ.vbi fuit ppoſita actio furti non ma⸗

nifeſti /⁊ tã qꝛ verberatum fuit de furto manifeſto pꝛoba
tione attenta condemnatus fuit de furto manifeſto in q̃⸗
druplum qð non placet:quia immo ibi fuit ꝓpoſita ſim⸗
pliciter actio ſurti /vel etiam furti non manifeſti non ex
furto manifeſto:ałas nõ diceret᷑ imponi pena grauioꝛ.

ſed que debuit.⁊ ideo non puto ꝙ iudex ex crimine nõꝓ

poſito condẽnet q́;tumcũq; pꝛobatũ fuerit. Itẽ quero

an ſit neceſſe cãm fuiſſe famoſam. Picũt quidam ꝙ non

per.l.imperatoꝛ.ff.de poſtu.quidam ꝙ ſic per hanc legez

quia tempoꝛe pene fuit infamis /ergo erat cã famoſa:⁊ iõ
ego dicerẽ ꝙ aut queris an ex vi pꝛohibitiõis debeat ab

ſtinere ab oꝛdinc:⁊ dico ꝙ ſic durãte tẽpoꝛe pꝛohibitio⸗
nis poſt non:aut queris an ex vi infamie debeat abſtine

re/⁊ dico ꝙ aut ca criminis non fuit famoſa ⁊ poteſt eſſe
in oꝛdne:aut fuit famoſa:⁊ tunc aut durat tempus pene ⁊

debet abſtinere: aut finitum eſt: ⁊ tunc durat ĩfamia poſt

Fo. LXIII.

Ex quibus cauſis infamia irrogatur.

. ☛ e— — —

☚K

—,— —
*2

tempus pene / debet abſtinere quod ſi eſt pecuniaria pe

na fuit pꝛo coꝛpoꝛali impoſita:vel pꝛo coꝛpoꝛali coꝛpoꝛa
lis minoꝛ ſine cauſa/vt ex ſuperioꝛibus patet:aut poſt tẽ
pus pene non durat infamia quod eſt ſi coꝛpoꝛalis ꝓ coꝛ

duas lecturas.
LDEmo Qui abſtinuit a bonis paternis nõ eſt
—— einfamis. hoc dicit.
S 3 7 furti Si ꝓpt᷑ furtũ nõ fuerit actũ furti
F .

ſed ↄdictione furtiua vł rei vẽedi

poꝛali fuit impoſita maioꝛ vel minoꝛ cã cognita:tunc po ARεπαα& l
teſt admitti ad oꝛdinem ſᷣm determinationẽ queſtionis Vn catione ceſſat ifamia.h.d. Vel dic ꝙ vbi ex cri
1 yltime quã ·..faciam.¶ Itẽ quero an ſaltim durãte tẽpo⸗ AQmine famoſo fertur diffinitiua irrogat᷑ ĩfamia
3 Infamia re pene ſit infamis eo cãſu quo poſt tẽpus pene nõ debet ex ſentetia/⁊ nõ ex genere pene:et ideo non expectat᷑ im⸗
4 an ceſſet remanere infamis certe gloſ.tenet in dicto·S. qͥd ergo. poſitio pene:ſed condẽnatus in rei vendicatione vel cõo⸗
pi tꝑe pene. aut pena habet tractum in tẽpoꝛe:⁊ interim eſt infamis/ dictione furtiua nõ efficitur infamis.hoc dicit.
aut non habet tractum in tempoꝛe:⁊tunc interim non eſt ¶Sp· ꝙ ictus fuſtium infamet ⁊ expectari debuit:vt.l. Fuſt ium
1 infamis /⁊ eſt ratio:qꝛ lex de tẽpoꝛe non currit momen⸗ ictus.ff.e.⁊..e.fuſtibꝰ.So.ibi pꝛecedit interlocutoꝛia et ictꝰ an ifa
4. to.vt.l.cũ non ſolum.S.j.de bonis que li. Itẽ quero an cauſa famoſa/q̃ non ſufficiũt ad infamandum niſi ſequa⸗ met.
1 relegatꝰ vł ab oꝛdie mot?ꝰ poſſint finito tꝑe pene ſi nõ re- tur genus penc ignominioſe:hic pᷣceſſit diffinitiua q̃ ſuf⸗
1 manet ĩfamis ad nouũ honoꝛẽ aſpirarevł veterẽ recupa ficit:licet pena nodum fuerit impoſita.¶ Item op. ꝙ dã⸗
r re.Sic diſtĩgue qꝛ autvult aſpirare ad nouũ honoꝛem ⁊ natus de furto ſit infamis:vt.l.non põt.ff.de furtis. SOo.
t tunc tanto tempoꝛe debet vacare quanto fuit in pena:⁊ vt gl.⁊ pꝛima ſolu.eſt diuinare.Sʒ martinꝰ potuit moue
i relegatus et ab oꝛdine motus. vt.l.oꝛdine.ff.ad munici ri tali rõne:qꝛ ſentẽtia facit ius inter litigãtes/iter alioos
n Pert pa.aut vult veterem recuperare/⁊ tunc aut non vacat:et non.vt.ſqui.res iudi.non no.per totũ.cum ergo de in/fs
re teng non poſſunt recuperare / nec relegatus/nec ab oꝛdine mo mia tractet᷑ ⁊ inter alios vt ſi velit dãnatus teſtificari ꝓ
0ͦ ſaice tus.Si autẽ vacant tunc poſſunt recuperare:verum hoc aliquo certe non debet ei nocere:niſi ꝓbatum ſit crimen.
n caſu differunt relegatus ⁊ ab oꝛdine motus/qꝛ ab oꝛdie Sed male dicit qꝛ quedã aff:ciũt perſonã vt eſt infamia:
9 motus recuperat ipo iure:ſed relegatus recuperat ꝑ no⸗ ⁊ talis nocet quo ad om̃s.vnde nõ allegabitur ſententia
o nam electionem. vt.ff.de decur.l.ij.Et eſt ar.ꝙ doctoꝛes inter alios lata.ſed infamia iam irrogata.ſed quedã non
n qui de bononia receſſerunt ꝙ ſi reuerterentur ꝙ nõ redi⸗ afficiunt perſonã:vt in condẽnato pecuniaria. vel alia: ct
M fent in collegio voc oꝛ locug non racart⸗Keah ſe yges iſta gon hieindicat inter alios. iniuria ſa
it⸗ ret tũc recuperarẽt hac for̃a:qꝛ ſi fuerũt relegati recupe Hãnatus de iniuria fa
rant ꝑ nouã electionẽ:⁊ cẽſebũt᷑ iunioꝛes ĩ collegio lʒ an ◻ Niuriarum. o in ↄtumeliã
le⸗ tea eſſent de antiquioꝛibus:ſi aũt erãt ab oꝛdine motire MVodñi ẽ infamis. hoc vien erler legit dud⸗
l cuperabunt ipſo iure/aſi ante erant de antiquioꝛibꝰꝛxnüũuc ;.. Mlbus modis.ideo qꝛ hic videt᷑ eſſe emphiteota.
tie erunt:⁊ hec ſufficiant de materia. ⸗ DEb ito es Debitoꝛ qui cedit bonis nõ eſt
1 J p oſſid oniũ Aucta penavidetur ℛ LCB infamis. h. d. Jaco. Butrig.
de ifamia trãſactũ. S 7 te Conuentus crim ine expilate heredi⸗
ri h. d. m vnam lecturam. OWE.tatis infamatur. hoc dicit Jaco. bu.
Hec lex legitur duobus modis vt videatu dο ¶ In glo. que incipit quis ibi furti: imo non
lin repetere id quod lex ſuperioꝛ. Legunt ergo quidam EAdeſcẽdit a furto niſi oꝛigine inſpecta: quia lo⸗
uit hic loquatur in pena aucta: lex ſuperioꝛ in minuta: alij co furti datur.
e ꝙ hic etiaʒ fuit minuta:ſed ſupꝛa loqᷣtur in remoto ab oꝛ⸗ A Si pater increpat filium inſurgit infa
ſs dine hic in relegato:ſed ego puto ꝙ alia ratione varietur G qułe.mia facti non iuris. h.d.
ec hic caſus.ſ.ne pᷣncipium videatur contradicere fini. S vN ll m Siuſte ſunt irrogate ad exqui
nin ego puto ꝙ verioꝛ ſit illa.ſq penafuerit aucta ⁊ violatrr B am. ſtionem criminis infamiã irro
ſtß aliq̃liter.naʒ ſecũda lec.nõ placet /qꝛ ſeueritas ſnĩe ferẽ⸗ eV YAgant. hoc dicit Ja. bu.
eo de non releuat ab ĩfamia:ſʒ releuatio ſententie late.⁊ que H. NAEC. Op. ꝙ efficiatur infamis: vt. ff. e. l. lucius. et
g ſit differentia inter hãc.l.⁊ ſuperioꝛem.dic vt glo. J.e.fuſtibus. So.aut ẽ pᷣcedenti diffiuitiua ſentẽtia irro⸗
ſnu E nes Decuriones nõ ĩcurrũt atus ictus fuſtiũ.⁊ irrogatur infamia vt in contrarijs.
c⸗ cutiones. infamiam ex ghe pene: ſʒ ut non pꝛecedit diffinitiua ⁊ tunc ſi inferãtur ictus ad
Au eam que eſt ex ſnĩa irroganda.h.d.¶ Diuide in cxquiſitionẽ criminis.tunc nulla infamia irrogatur/nec
nie duas partes: qꝛ in pꝛima loquitur in irfamia iuris/nec facti quicqͥd dicat gl. Aut ex ĩterlocutoꝛia in⸗
Jo⸗ rrogãda ex genere pene vſq; vbi verũ.ibi loquitur de ir feruntur ictus fuſtiũ:⁊ tunc ſimul.ſ.cauſa famoſa⁊ inter⸗
ln roganda ex ſnĩa vſq; in finem. öllocutoꝛia ⁊ genus pene ignominioſe infamiãꝗ irrogant.⁊
ſne ¶Erx tex.pꝛonunc iauit diffinitiue. ¶ Nota delictũ c0 d tunc infamis quis ex genere pene: vt · e.fuſtibus.
nc miſſum ⁊ penam / ſed executioni mãdari non põt/⁊eſt ar. Emine Qui nõ pugnat pꝛo patria
nl. ad queſtionẽ.ſtatutum dicit q; malapagus poſſit impune Eminem. non eſt infamis.hoc dicit
o offendi:aliud ſtatutũ dicit ꝙ in maleficijs iudex ex offi⸗ Jacob. Butrig.
ti⸗ cio poſſit ꝓcedere ⁊ habeat arbitriũ:pone ergo ꝙ mala⸗ Ecreto NRemittũtur mulieri triſtioꝛ ha
dy⸗ pagus fuit offenſus/⁊ iudex volebat inquirere:dicebant bitus ⁊ actus ploꝛandi:ſed ſi nu
de quidam ꝙ non:qꝛ non eſt maleficium /ſed certe male di⸗ bat infratẽpus luctus infamat᷑. h.d. Ja. but.
npl cunt:quia licʒ non debeat pena imponi eſt tamen delictũ Oſtib us Ad euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ Infamia
obt ⁊ maleficium vt eſt hic:quia aſtrictus eſt decurio pene⁊ UGS. infamia iuris tribus modis iuris qᷣbꝰ
nna⸗ tamen executio pene non poteſt fieri:ſic ⁊ hic eſt vere ma XAH imponit᷑. Uno modo a iure ipᷣo facto. Alio mo modis in⸗
ſim leficium:ergo poteſt inquirere/⁊ tenet inquiſitio licet pe o irrogãtur per ſentẽtiam. alio modo irrogã fertur.
nes na non ſit imponenda: nam exceptiones que reſpiciunt tur ex genere pene. ¶ Attende tñ qꝛ quando a lege ipſo
lor. terminum ⁊ ſententiam inducunt abſolutionem/ ſed pꝛo facto imponit᷑ infamia /tunc ſi velim obijcere tali infa⸗
ſog ceſſum non impediunt:tenet ergo inquiſitio quia eſt ma mi ꝙ nõ poſſit eſſe teſtis qꝛ infamis: ſufficit me ꝓbare fa
ero leficium / ſed iudex poſtea in fl.non debet penam impo⸗ ctum.i.delictum per eum cõmiſſum:ſed qñ per ſententiã
ſon nere: non ergo bene infertur non imponitur pena/ergo venit infamandus opoꝛteret me etiam ꝓbare ꝙ ex deli⸗
ege non eſt delictum: quia ſeparatoꝝ ⁊c. vt.l naturaliter·S· ccto fuiſſet condẽnatus.ałs non ſequeretur ꝙ eſſet infa⸗
eib nichil. ff. de acquir.poſſ.⁊.l.papinianꝰ exuli.ff. de minoꝛ. mis lʒ cõmilſiſſet delictũ. Tertio modo irrogat infamia
1e D temvus Siue imponatur pena ᷓ iuris.ſ.ſi pcedit famoſa cã ⁊ ſequat᷑ ĩterlocutoꝛia ⁊ ictus
to⸗ . H d debet ex crimine famoſo fuſtium t⁊ tunc dicitur infamis ex genere pene. nam ſola
tine Hiue ſine cã fuit minoꝛata durat ifamia poſt t⸗ cauſa famoſa nõ ſufficit vbi debet ex ſentẽtia infainari.
R pus. hoc dicit 'm vtramq; lecturaam. Itẽ ſi eſt cã famoſa nõ ſufficit ĩterlocutoꝛia:vt.l.qͥd ꝙᷓ · S⸗
et ¶ Sop.·ꝙ fama in totum conſumitur non ſolum minua qſitũ.ff.e.⁊.eo.l.interlocutio.ſʒ ſi ẽ cã famoſa ⁊ ferat᷑ ina⸗
Not tur. So. vt glo. terlocutoꝛia ⁊ poſtea ſequat᷑ pena ignominioſa: vt ictꝰ fu
¶ Secundo opp.ꝙ finito tempoꝛe pene tollatur infamia. ſtiũ/tũc eſt ĩfamis:⁊ dr ifamis ex gñe pene. Sʒ qñ eſt cã

vt.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ.S.eo.So.vt glo. SS
¶ In glo. eque ĩcipit pꝛopter.in fine ibi minuta. Vel hic
impoſita que debuit / ibi non/⁊ ſic hec lex poteſt habere

famoſa ⁊ ferat᷑ diffinitiua tũc genus pene nõ expectat᷑:ſʒ

ex ſola ſentẽtia eſt infamis.hec eſt ergo infamia iuris / et
hẽz plures effectus.⁊ per hoc apparet ꝙ glo.in.l.neminẽ⸗

&.e.male dicit qꝛ qñ ex inquiſitiõe criminis qs fuſtigat᷑.
⁊ ſi non ex cã famoſa nulla infamia iuris vel facti ſeqtur.
Infamia ¶ Item eſt ſciendũ ꝙ eſt infamia facti de qua.S.e.ea que.
facti qͥt hʒ et hec habet duos eſfectus ſᷣm omnes. Pꝛimꝰ: qꝛ repel⸗
cffectus. lit quẽ a dignitate:vt.l.ij.j· de digni. li. xij. Itẽ facit:vt ta
li inſtituto qui eſt infainis infamia facti poſſit ſuꝑ defun⸗
cto rũpere teſtm̃ tanq; turpis perſona inſtituta: vt. l. fra⸗
tris j.de inoffi.teſta. Item hʒ tertium effectum ſᷣm glo. qᷣ
elſt in.l. caſſius.ff. de ſẽnat.ſcʒ qꝛ repellit a teſtimonio.
X O d z. t g Furti iniuriarũ / vel
E n ana 03. de dolo damnatus
meſt infamis: non ſi iureiurando pur gauit con
l Aſcientiam ſuam. hoc dicit. CQuid ſi ego nõ
deliqui:ſed qꝛ vereoꝛ litigare ſuper furto tranſigo. certe
glo. tenet in.l.athletas·S. fl. ff.e. ꝙ nõ efficioꝛ infamis.ar.
l. item · S. ij. ff. de ali.mu.iudi.cau.fac.⁊ videtur ꝓbare iſte
tex.a contrario ſenſu.ibi pꝛo mala conſcientis.
— KNt xlo cutio Interlocutoꝛia nõ in
et famat /niſi infamia fa
cti. hoc dicit Jaco. Butrig.

r.as vltra licituʒ modũ.hodie omne fenus eſt
res an ſint impꝛobũ ⁊ tale fenus exercẽtes ſunt infames h. d. CEx
ifames: et hac legevidi dubitari de tali q̃ſtione.qꝛ quidã fecit teſtm̃
an poſſint ⁊ inſtituit quẽdã feneratoꝛẽ:frater teſtatoꝛis vult rũpere
ſuccedere teſtamẽtũ dicẽs turpem ꝑſonã inſtitutã ⁊ nedũ turpẽ ſed
infamem infamia iuris. ergo ⁊c. ¶ Sed vidi dubitari an
eſſet infamis ipſo iure: et hoc ideo quia ſtatutum habe⸗
mus ꝙ ſi minoꝛ vult alienare. interſit alienatio vnus de
pꝛopin quis ſuis.qui ſit bone opinionis et fame. alłs non

Fenerato

valeat ↄᷣctus. Modo dr ꝙ cõtractus nõ valet:qꝛ contra

ctui interfuit vnus ꝓpinquus pupilli qͥ erat feneratoꝛ/et
ſic non erat bone opinionis ⁊ fame:ĩmo infamis vt hic.
Verum ego puto ꝙ ſtatutũ intellexit de hoĩe bone opi⸗

nionis. Alio modo i.qui non eſt diſſipatoꝛ bonoꝝ ſuoꝛũ.

vnge non eſt veriſſimile ꝙ cõſentiat minoꝛi vt diapidet.
¶ Mogdo ergo q̃ramus an valeat cõtractus dicũt qui⸗

dam ꝙ ſic.qꝛ non eſt infamis feneratoꝛ:ſed infamandus
ex ſentẽtia vt hec littera ſonat.Sed glo.ꝓbat ꝙ ipᷣo iure

ſit infamis dicens ꝙ ex ſnĩa infamari nõ poſſet ſi ageret
crimine ſtellionatus cũ ius ciuile non infamaret.ſ.con⸗
dictio indebiti.Sed nõne ego poſſem dicere ꝙ poſſet per
ſententiã infamari ex crimine ſtellionatꝰ:⁊ ſic nõ ipſo iu
re ⁊ ſic crimen ſtellionatus veniat ab actionc de dolo in⸗
ſpecto oꝛigine:ſʒ indebiti ↄdictio loco eius ſuccedat:vt
not. in ſimili.S.e.ſi te.Et ſi dicas hic nõ eſſe dolum:qꝛ cũ
ex cõuentiõe faciat dolus nõ infertur aduerſario ſciẽti:
vt. l. j. in fl. ff. de ac. emp. Poſſem dicere e lz non fuerit in
dolo fenerandus eſt tñ hodie exigẽdo vltra licitum ⁊ ſic
crimen ſtellionatus infamaret:⁊ ſic ex ſentẽtia infamabi
tur:vt ſonat tex.vel tene glo.
— IYfr atres Quandoq;ʒ excuſat a crimie
Eimbecillitas cõcilij:vt qꝛ nõ
ett doli capax: vt.l. j. in fl.. de fal. mone.et.l. in
puberem. ff. de furtis. Qñq; excuſat imbecilli⸗
Mioꝛ an⸗ tas etatis:vt doli capax excuſatur ab adulterio / niſi ſit
nis qñ ex⸗ maioꝛ.xiiij.an.vt.l.ſi adulteriũ.in pꝛin.ff.de adulte.qñq;
cuſat᷑ a cri beneficium legis:vt qꝛ lex ſtatuit aliqð delictum eſſe in
mine:et ſi maioꝛe ⁊ non in minoꝛe:vt eſt hic.et in muliere minoꝛe q̃

exerceat nõ petiſt tutoꝛem filijs.Qñq; cxcuſat iudicis officiũ.vt

artẽ ludi⸗ l.auxiliũ.in pꝛin.ff.de mino.qñq; excuſat reſtitutio: vt.l.
crã:an ſit ſi ex cã·S.nunc videndũ.ff.de mino.Et hec lex dicit bꝛe
infamis. uiter ſi minoꝛ viginti annis artem ludicrã exercet/non
eſt infamis.hoc dicit. Jaco. Butrig.
¶ Doppo. vno modo vt glo.⁊ ſolue vt ipſa.

Id em Pꝛopꝛio nomine dãnatus acti⸗

— infamis. hoc dicit Jacobus Butrigarius.
De pꝛocuratoꝛibus.
Mubꝛzica. 8

¶ Continua vt glo.et quero differentiam inter aduoca

tum ⁊ pꝛocuratoꝛẽ: ⁊ dic vt glo. Item quero inter hũc
titulum ⁊ ti.manda. differentiã.et dic vt glo. Jac.But.

harum.S. interemptum. ff de le.iij. et.l. uriſgenum 5.
¹

11 Ad euidẽtiam eſt ſcien
Mypzꝛo bum. dum olim quoddã fe

põt cõmitti:

one pꝛo ſocio pꝛopter dolum eſt

do libꝛo Codicis

A L ti Abi dubium eſt de ma⸗
U 0 dato actoꝛis admittit᷑
pꝛocuratoꝛ ⁊ demũ cum cautione de
rato.hoc dicit Jacob. Butrig.
¶¶Sp. ꝙ ſic verbum cautionis pꝛola⸗
tum ſumitur pꝛo cautione ſimplici: vt
l. ſancumus j/ de verbo. ſigni. ac ꝓcu⸗
rrratoꝛ non ſimpliciter cauet: ſed ſatis
dat: vt.l.j.S·ſtipulationũ.ff. de pᷣto.ſtip.⁊.¶pꝛetoꝛie.So. Cautiõis
vt glo.qꝛ hic ſumitur impꝛopᷣe ⁊ dic ꝙ cautio eſt genus ⁊ vᷣbũ quot
hʒ tres ſpecies ſub ſe vt glo.i¶ Sed op.cõtra glo.ſic.nam ſpẽs ſub

S 55

Der

genus ꝓpꝛie repᷣſentatur in qualibet ſui ſpecie.vñ ꝓpꝛie ſe habet.

dicitur homo eſt animal.vt.il.j.ĩ fl.ſi cer.peta.et.l.ſi quid

dolo malo.ff.de pactis:cum ergo cautio ſit genus.ſi ſu⸗

matur pꝛo ſpecie ſua/ĩ ſatiſdatione dicetur ſumi pꝛopꝛie

⁊ nõ impꝛope. Sed dic ꝙ aut ſumas cautionẽ pꝛo gñe ⁊
tunc male dicit glo.aut accipis pꝛo ſpecie ⁊ tũc ponit᷑ im

