teſt ↄſtitui vt hic. Lu dic ꝙ tutoꝛ veꝭ curatoꝛ debẽt noĩare actoꝛem:
duobꝰ mo ⁊ petere vt iudex eum confirmet/c iudex confirmabit eũ
dis. periculo nominãtius vt ꝓbatur dicto/S. fl.inſti. de cura.
Op.ꝙ etiam non dñs poſſit pꝛocuratoꝛem cõſtituere:
vt.l.ſi pꝛocurato⸗cm.S.j.ff.manda.Solu.vt glo.quia ibi

in pꝛocuratoꝛe uegocia hic ad iudicia. Sed ↄtra hoc

oppo.ſic.omnis diffinitio debet cõuerti cum ſuo diffini⸗
to:ſed ita eſt ꝙ pꝛocuratoꝛ eſt ille qui eſt cõſtitutus a do⸗
mino.ergo ⁊ ad negocia.Si debʒ eſſet ꝓcuratoꝛ opoꝛtet
ſit conſtitutus a dño.vt.ff.e.l.j. So. dicunt quid am ꝙ
i ſolum diffinitur pꝛocura.ad litẽ qð non placet/ ideo
dic ꝙ ibi vterq; ꝓcuratoꝛ diffinit. Sed reſponde ꝙ ideo
pꝛocuratoꝛ ad iudicia non poteſt pꝛocuratoꝛẽ cõſtitue⸗

re qꝛ actio nõ eſt ſua.ſed dñi/ſed pꝛocuratoꝛ ad negocia

ita eſt dñs negocij ſicut mãdans.vnde ſi dominus man⸗

dat mihi ꝙ emam ei fundum ego poteram ita emere mi-

chi ſi volebam ſicut ſibi.que eſt ergo differẽtia inter ꝓcu
Pꝛocura ratoꝛem ad negocia mandantẽ alii/⁊ pꝛocuraroꝛẽ ad iu⸗
toꝛ ad ne⸗ dicia.Reſpondeo eſt differentia in actione mãdati:nam
gocia ⁊ ꝓ ſi mando tibi actionem/tu mihi teneris actione mãdati:
curatoꝛ ⁊ ſi tu mandas alij inter me ⁊ illum non eſt actio manda
ad iudicia ti:quia non mãdaui nec inter te ⁊ eum cui mandaſti. Itẽ
in q̊ dr̃nt. mãdare non potuiſti ratio erit quamdicam.Si aur̃em
mando tibi negocia ⁊ tu alij mandas / inter te ⁊ me erit
actio mãdati:⁊ĩter te ⁊ eũ cui mãdaſti erit mãdati actio:
quia madare potuiſti. Item differunt in executione mã⸗
dati:quia datus ad litem non poteſt exequi per alium:⁊
eeſt ratio.quia cum actio inhereat mihi domino adeo ꝙ
ſine voluntate mea ꝓponere eã nõ poteris. Si ergo mã⸗
do tibi / tu non potes alij mandare:quia ille non habebit
voluntatẽ mei domini:ergo agere non poterit:vt.l pupu
li.S.videamus.ff.de negocijs geſt.⁊.l.quotiẽsS. item ſi
tẽpoꝛali.ff.de admi.tu. Itẽ quia alteri mandare domini
actionem eſt quedam ſpecies alienationis:vt.l.ſi pupil⸗
li S.quid ſit.ff.de iure deliberã.ſed alienare rem domini
non poteſt pꝛocuratoꝛ ſine voluntate eius:vt.j.e.pꝛocu⸗
ratoꝛem.⁊.lʒ.ſi pꝛecium.ſed pꝛocuratoꝛ ad negocia poteſt

exequi per alium:qꝛ negocium nõ eſt amplius meum qᷓ;ᷓ

ſuũ:⁊ ille cui mãdabit erit pꝛocuratoꝛ ſuus:ſed ex volun

.
₰ℳ

Codicis
tate mea pᷣcedenti vel ſequẽti cogoꝛ habere ratã emptio
nem meo nomine factam:pꝛocuratoꝛ tamen poſſet pꝛo ſe/
emere ſi vellet / vel ꝓ alio. Nel potes dicere quãdo mã
datur actio vt electũ miniſteriũ ꝑſone ⁊ vt per ſe ipſum
ageret:ſed quãdo mãdat negocia videtur mãdare ꝙ vel
per ſe vel ꝑ alium faciat.¶ Itẽ op.ꝙ non dñs poſſit ꝓcu⸗
ratoꝛem conſtituere:vt in aut᷑.de ſanc.epiſc.S. ſi quãdo.
col.ix.So.vt glo.Alij dicũt ꝙ quidã ſunt adminiſtrato⸗
res ad ſui cõmodũ vt epiſcopus ⁊ iſte põt pꝛocuratoꝛem
cõſtituere: vt in cõtrario.Quidã ſunt ſimplices admini⸗
ſtratoꝛeæ ine ſuo cõmodo:vt tutoꝛ:⁊ talis non põt pꝛo⸗
curatoꝛẽ cõſtituere ſicut facit pater qui eſt legitimus ad
mini: ratoꝛ filij in bonis aduenticijs ad ſuum cõmodũ:
quia hobet vſumfructũ:vt.l.cũ non ſolum et.l.cum opoꝛ⸗
tet · de bonis q̃ li.⁊ poteſt pꝛocuratoꝛẽ conſtituere:vt.l.
j.in ſ.j..de bo.materni.Sed certe tex.non dicit ibi ꝙ pa⸗

ter conſtituerit pꝛocuratoꝛẽ:ĩmo glo.ibi intellexit ꝙ fuit

ↄſtitutꝰ a fllio auctoꝛitate patris vel ab ipſo pr̃e poſt litẽ
conteſta. et ſic erat factus dñs ergo eſt tutius dicere/qꝙ
conſtituũt actoꝛem ⁊ tunc nullũ erit dubium.Si autẽ di
cant ꝙ ꝑꝛocuratoꝛẽ conſtituãt erit dubiũ cum de hoc ſit
opimo vt dixi.¶ Itẽ op.ꝙ etiã poſt litis cõteſt.nõ poſſit
pꝛocuratoꝛem cõſtituere.vt.l.minoꝛis.jde pꝛedi.mino.
So.immo nulla eſt cõteſtatio / ſed alienatio rei minoꝛis
cui debet ꝑſonaliter auctoꝛari. Modo quero que diffe⸗ Pꝛocura
rentia ſit inter actoꝛem ⁊ ꝓcuratoꝛc̃.⁊ dic vt gloſ.verũ. toꝛ ⁊actoꝛ
intellige glo in actoꝛe generali.naʒ poteſt dari ſpecialis quõ diffe⸗
actoꝛ ad vnã cauſam:⁊ ea finita finitur eius officiũ:vt.l. runt.
ſi actoꝛij.de appolla.⁊ ibi dixi. Item quero quid ſi mi⸗
noꝛ ſine tutoꝛis auctoꝛitate ꝓcuratoꝛem cõſtituit ⁊ fuir
admiſſus ad agẽdum: an valeat ſentẽtia:?: Reſpõdeo vt

glo. Itẽ quero datus eſt actoꝛ ad litẽ ipſi mioꝛi.nunqͥd

minoꝛ auctoꝛitate illius actoꝛis poterit pꝛocuratoꝛem
cõſtituere ad cauſam agendã. Jaco.de are.dicit ꝙ ſic:qꝛ
videbitur actoꝛ ipſe agere qui auctoꝛitatẽ pᷣſtauit.ar.l.ij.
S· que omnia.S.de veteri iure enucleã.et.l.item eoꝝ ·S.· ſi
decuriones.ff.ꝙ cuiuſ.vni.no. Modo ſubijciamus rem
in termis vt clarius videatis.minoꝛ eſt de ciuitate bono
nie ⁊ vult agere in ciuitate fauẽtie cõtra quẽdam fauẽti⸗
ninũ ⁊ petit ſibi dari actoꝛẽ ad litem:iudex fauẽtinꝰ ſibi
dare non põt/cũ non ſit de eius iuriſditione.vnde iudex
bononiẽſis dat ei actoꝛẽ quẽdam bononiẽſem vt debet /
iſte bononiẽſis non vult ire fauẽtiã ⁊ dimittere negocia
ſua nundqd ſaltim minoꝛ põt conſtituere ꝓcuratoꝛẽ quẽ⸗
dam fauentinũ:licet abſentẽ auctoꝛitate huius actoꝛis.

Jaco.de are.dicit ꝙ ſicvt dixi.Sed ego putarem tutius

eſſe ſi minoꝛ qñ petit actoꝛẽ diceret peto actoꝛẽ mihi da
ri ad auctoꝛitatẽ pꝛeſtandã cuidam pꝛocuratoꝛi per me
flende.de tali fauẽtino abſenti in cauſa quã intendo ha⸗

bere cum tali de fauẽtia de tali re.ſ Item quero an poſſt Pꝛocura
conſtitui ꝓcuratoꝛ incertus glo.ꝙ non per.l.dũmõ.ffe. toꝛ ĩcertꝰ

Tu dic ſᷣm dñm mar.ꝙ aut dico conſtituo mihi pꝛocura ĩ rẽ pupil⸗
toꝛem eum quipꝛimo capitoliũ aſcendit ⁊ non tenet cõ⸗ li an poſſit
ſtitutio qꝛ poſſet aſcẽdere aliqs qui eſſet meus inimicus conſtitut.
⁊ abſurdũ eẽt ꝙ ille eẽt meꝰ ꝓcuratoꝛ:⁊ ita põt loqͥ dic.l.

dũuũmõ.vbi plene de hoc dixi. Aut dico / ↄſtituo mihi ꝓcu

ratoꝛẽ eũ quẽ titiꝰ elegerit ⁊ tũc tenet ↄſtitutio:qꝛ vide᷑
me certũ ↄſtituere declarãdũ ꝑ titiũ. ar.l.vnũ ex familia
ff. de le.ij.⁊ ideo tutiꝰ faciet titiꝰ qũ aliquẽ eliget dicẽdo
declaro talẽ in ꝓcuratoꝛẽ dñi mei/⁊ ↄſtituo vł ſubſtituo
⁊ ſubſtitutũ declaro loco mei ſi ipſe titiꝰ pꝛimo erat pcu⸗
ratoꝛ/⁊ aliũ ſubſtituit loco ſui ex poteſtate ſibi per dñũm

conceſſa:vnde nõ debet dicere ꝙ eum ſibi cõſtituit ꝓcu⸗

ratoꝛem ſed domino. E .
F&α SH Pire᷑ENiEx parte rei non requiritur
N Eigendi. madatũ / ex parte actoꝛis cõ
NVüuuncta perſona mãdatũ non cogitur allegare
,admittitur filius minoꝛ a defendentibus vbi
pater abſens erat in aliquo incõmodo afficiendus.h.d.
Diuide in duas partes:quia in pꝛima ponit dictum qð
pꝛobat duplici ratione vſqʒ; ibi ſane.ibi facit vnã oppoſi
tionẽ ⁊ ſoluit vſq; in finẽ᷑.Alij dicũt ꝙ pꝛima pars loqui
tur in maioꝛe / ſecũda in minoꝛe.Alij ꝙ pᷣma loquitur in
allegante cauſas abſentie. Secũda loquit᷑ in plene defen
dẽte.Tu dic ꝙ pꝛima loquitur in minoꝛe ⁊ plene defen⸗
dente. ¶ Pone caſum in terminis hoc mõ.querebat pa
ter ab imꝑatoꝛe ego fui cõuentus a titio ⁊ lite cõteſtata

me abſentaui/filius me? minoꝛ ad defenſionẽ meã com⸗

1

— — — — —

— —. —— — — —

- =,ͤçGP dw

—
—

—.— — — — —

—

6
Phara r
loe ſ
ſislrqg
tulege d
mſcier⸗

— — — — — — — — —.(—.—

=,ãẽ — ——

1.

ſor

dſbi
nder
ebe/
ch
qpe⸗
ris.
Gtius
dide
ernne
ohe⸗
peſt
jffe loi
curg iſir
tc⸗ lg
icus
igen
Nlack
mmilis
cido
ſtio⸗

De pPꝛocuratoꝛibus. Fo. LXVI.

paruit: iudex eum repulit / vel repellere volebat duplici
ratione. Pꝛima/quia non habebat mandarum. Secun⸗
da/quia erat minoꝛ.¶ Modo quero an iudex bene fece⸗

rit: Imperatoꝛ queſtionẽ repetit vt videat an bene intel

lexerit querẽtem/et eo intellecto reſpondet ꝙ filius non
debuit repelli non obſtantibus rationibus ſupꝛadictis.

Et pꝛimo:pꝛima non obſtat duplici ratione. Pꝛima eſt:

quia defenſoꝛ rei regulariter non cogitur habere manda
tum eum ergo filius venerit ad defenſionẽ rei ſcilicet pa
tris ſuimon debuit ab co exigi mandatum. Secunda ra⸗
tio eſt: quia ſi etiam veniſſet ad agendum pꝛo patre non
tenebatur allegare mãdatum cum ſit de coniunctis per⸗
ſonis. Ad ſecundã rationem que faciebat contra filium

fſcilicet de minoꝛi etate reſpondetur ꝙ licet de rigoꝛe afs

minoꝛ nõ deberet admitti. de equitate tamen in caſu iſto
iuſtius fuit fllium minoꝛem audire qᷓ; patrem abſentem
graui condẽnatione afficere.hoc dicit.¶ Quero de quo

Minoꝛ debeat cauere: Reſpondeo de defendendo. Sed quid di
agẽs ꝓ pa cit poſtea textus de alia obſeruatione:certe loquitur de
tre de qͥ dʒ ſatiſdatione de dolo quod abſit ⁊c.dic vt dicit glo.nec

cauere.

eſt verum ꝙ cautio de defendendo compꝛehendat illa
tris:vt quidam dicebant.nec eſt verum ꝙ cautio debea⸗
tur de rato/cum veniunt ex parte rei regulariter.
¶ E xpedito textu ⁊ eo declarato per vnam queſtionem
venio ad recitationem materie per contraria / et queſti⸗
ones.ſ Et pꝛimo oppo.ꝙ omnis qui venit ad agendum
debeat mandatum ſaltem ſemiplene pꝛobare: et tunc
admitti cum cautione de rato.vt.S.e.l.j. Solu.vt glo.
Item hec lex facit pꝛo opinione placen.ſed dic ꝙ non
facit vt dicit glo.Et tene gloſam in fine.quia coniuncta
perſona/non cogitur allegare mãdatum:ſed de rato ca⸗
uet quando agit:vt.l.pomponius in fi.ff.e.¶¶ Item que⸗

Pꝛocura ro que ſit legitima etas/que requiratur ad hoc vt quis
toꝛ ad hoc ſit pꝛocuratoꝛ: Reſpõdeo vigintiquinq; annoꝝ.vt dicit
vt qs ſit q̃ glo.contra quam oppo.ꝙ ſufficiat.xvij.vt.l.j.in pꝛinc.ff.
etas legi⸗ de eden.Solu.vt glo.quia ibi in aduocato:hic in pꝛocu⸗
tima reqͥ⸗ ratoꝛe.i Item oppo.ꝙ ſufficiant.xviij.vt inſti.qui ma.

ratur.

non po.S. eadem lege.Solu.vt glo.quam unpugnat ꝗJa.

de arenis dicens ꝙ cuiuſcunq; tempoꝛis poteſt haberi

pꝛocuratoꝛ ad negocia:et ſibi imputet qui talem elegit:
yt.l. ſed ⁊ ſi pupillꝰ.S. ꝓinde.ff. de inſti ⁊.l.j.S·cuiuſcũq;.
ff. de exercito. nec.S. cadẽ lege.poteſt loqui in ꝓcurato⸗

re ad negocia:quia cum ſeruus poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ nõ

eſſet iuſta cauſa manumittendi ſeruum vt haberet eum

pꝛocuratoꝛem ad negocia.et ideo dicit ipſe ꝙ pꝛocura⸗

toꝛ ad negocia poteſt eſſe cuiuſcũq; etatis. Sed in pꝛo⸗
curatoꝛe ad iudicia dicit ipſe ꝙ aut venit ex parte acto⸗
ris ⁊ poteſt eſſe xviij.annoꝛum:vt in contrario. Aut ve⸗

nit ex parte rei/⁊ tunc aut non debet exccutio fieri in euʒ
vt quia habet mandatum/nec ſatiſdedit ⁊ poteſt eſſe cu⸗
iuſcunq; etatis. Aut debet executio in eum fieri:⁊ tunc
non poteſt eẽ minoꝛ vigitiquinq; annis. Sed certe ego

puto glo. bene dicere ⁊ Jaco.male.⁊ puto ·S. eadeʒ lege.

loqͥ in pꝛocuratoꝛe ad negocia. Nec ob.quod dicit Jaco

bus de arenis:quia aut conſideras ipſum pꝛocuratoꝛem
ſimpliciter: ⁊ tunc cuiuſcunq; etatis poteſt conſtitui ad

negocia.Aut conſideras an in minoꝛe manumittente ſit
iuſta cauſa manumittendi ſeruum vt pꝛocuratoꝛem ha⸗

besat:⁊ dico ꝙ tunc ex iuſta cauſa manumittendi ſeruum

vt pꝛocuratoꝛem habeat:et dico ꝙ tunc ex iuſta cauſa ſi
eſt octodecim annoꝛum/als non.nec obſtat quod dicit
de obligatione:quia hic non attendo:immo dico ꝙ in iu
dicio minoꝛ non admittitur:quia non habet legitimam
perſonam. ⁊ hec eſt ratio quare pater filio debet auctoꝛi
tatem pꝛeſtare:vt.l.cum non ſolumj.de bo.que liberis
nec ob.ꝙ poteſt habere pꝛocuratoꝛem ſeruum quia lex
pꝛopter duas rationes concedit vt fiat liber:pꝛima quia
poterit obligari minoꝛi ſi male gerat:vt.l.eum actum.ff.

de nego. geſt. Item quia pꝛeſumit lex ꝙ pꝛopter benefl⸗

cium quod recipit libertatis a minoꝛe erit ſibi legalioꝛ.
ar. l. ſed ⁊ ſi lege· S. conſuluit de peti.heredi. Aut ergo lo⸗
queris in aduocato ⁊ ille poteſt eſſe ſi eſt tantũ ſeptemde

cim annoꝛum:vt.l.j.ff.de poſtu.ratio eſt qꝛ non repꝛeſen⸗
tat pſonã dñi: qꝛ tũc deberet repᷣſentare legitimã ꝑſonã.
vt.l.momẽtarie.qui legi ꝑſo. Aut loqueris in ꝓcurato

re/æ iſte cum repꝛeſentet vnã de perſonis pꝛincipalibus
iudicij debet eſſe vigintiquinq; regulariter: vt hic nota.
nec curo veniat ex parte actoꝛis an rei vel an obligetur/⸗

yel non: quia debet habere perſonam legitimaʒ. vt dicta

l.momentarie/aut loqueris in pꝛocuratoꝛe ad negocia

⁊ tunc aut conſideras ipſum pꝛocuratoꝛẽ ſimpliciter: et

dico ꝙ poteſt eſſe cuiuſcunq;/etatis ⁊ ſibi imputet qui ta
lem elegit. vt.l.jS· cuiuſcunq;.ff. de exercito.⁊ de inſtito.
l. ſed ⁊ ſi pupillus.S. pinde.aut conſideras an ſit iuſta cã
in minoꝛe manumittendi ſeruum ſuumvt eum pꝛocurato
rem habeat/⁊ dico ꝓ eſt iuſta cauſa ſi ſeruus eſt.xviij. an
noꝛũ.non ałs.vt inſti.qui manu.non poſſunt·S.eadẽ le⸗

Se Hec ob ſeruus poteſi eſſepꝛocuraton pzopter ratio
nes quas.S.dixi.¶ Itẽ op.ꝙ ſi iuſtum eſt illud cuius cõ

trariũ eſt iniuſtũ. vt.l.ius pluribus.ff.de iuſti.⁊ iur.Si er
go iuſtum fuit minoꝛem repellere.ſed de rigoꝛe non fuit
iuſtũ:tũ de eqᷣtate nõ fuit iuſtũ ſed iniuſtũ:⁊ per cõſequẽs

iuſtuʒ fuit eum admittere de equitate. VUel dic ꝙ aliquid Juſtũ ali
eſt iuſtum cuius contrarium eſt iuſtius:⁊ tunc debet fieri qͥd eſt cuiꝰ
qð iuſtiꝰ eſt vt hic:aliqͥd ẽ iuſtũ cuiꝰ Sꝛiũ eſt ĩiiuſtũ:⁊ tũc contrariũ
illð ĩiuſtũ fleri non debet.⁊ dic vt glo.q Item opp.ꝙ mi iuſtiꝰ eſt.

noꝛ non poſſit ad litem venire.vt.ffeo.ſi minoꝛ.So.pluri
bus modis:qꝛ in pꝛima parte erat maioꝛ ⁊c.ſed tene glo.
Item op.ſic vt clare intelligas pꝛedicta:aut minoꝛ ad⸗
mittetur cõdemnabitur ⁊ non reſtituetur/x tũc repugnat

l.ait pꝛetoꝛ.S. geſtum.ff.de minoꝛ.que dicit minoꝛeʒ reſti

tui vbicunq; leditur/aut admittetur ⁊ condemnabitur ⁊æ
reſtituetur:⁊ tunc erunt decepti aduerſarij auctoꝛitate.l.
3.l.eos.j/de his qui ve.eta.impe.aut dices ꝙ admittitur/

ſed non cõdemnabitur: ⁊ tunc eſt contra cõem opi.ſ.que
eſt vt quilibet defenſoꝛ debeat condẽnari. vt.l.liberto. ff.

de neg. geſt.⁊.j.de ſen.⁊ interlo.om.iud.l.j.huius timoꝛe
ſunt hic plures opinion.vt patet in glo. Sed tene gloſ.⁊
dic ꝙ in tota lege eſt minoꝛ ⁊ venit ad plenã defenſioneʒ
⁊ condemnabitur ſᷣm cõem opi.nec reſtituetur. Nec ob.

l.ait pꝛetoꝛ ·S· geſtum.qꝛ hic eſt ſpeciale ne quis auctoꝛi⸗

tate legis decipiatur.¶ Item quero an coniunctꝰ admit
tatur vbi ſpeciale mandatũ exigitur.⁊ dic vt glo.
In glo. que incipit ibi cum ſit.ibivel ſatiſdare.qð non
eſt verum:qꝛ ſatiſdare cogitur.vt.l.pomponius.in. fi.ff.
eo.⁊ ideo ſequens eſt veribꝛ.
Ad d ti 0. Ex hac.l.no.j.ꝙ ex parte rei quilibʒ ad
EOmittitur ad defendendum ſine manda⸗
to/quia publice intereſt.l.ſeruum quoq; · S. publice.ff.eo.
Extende nedum ad totã cauſam:ſed etiã ad vnum arti⸗
culuʒ tm̃.l.ij.⁊ ibi Bar.ad fi j.de nego.geſt.Secũdo no.

ꝙQ önemo admittitur ad defendẽdum ſine ſatiſda.de iudi⸗

cato ſoluendo/vt hic.Limita quinq; modis ſᷣim Jaſonẽ

hic. deinde no.ꝙ coniuncta perſona admittitur ſine man

dato ad agendum pꝛo coniuncta perſona. iſtam regulaʒ
extende quattuoꝛ modis per moder.hic.

OO

Ali cauſa in cauſa appellationis nõ opponitur.
Whoc dicit.

Quero devno vt glo.pꝛima.⁊ dicvt ipſa.pꝛo cuius de

⸗

claratione attende:qꝛ triplex eſt exceptio pꝛocuratoꝛia Ex

. Exceptio declinato⸗
Tad emum..ri omiſſa in pꝛincipa

ceptio

vna eſt /tu non cauiſti de rato:⁊ illa debet opponi ãte lit. ꝓcurato⸗

conteſt.vt.l.pomponius·S.rati.ff. eo.Si autem pꝛocura⸗ ria eſt tri⸗

toꝛ interuenit poſt litem conteſt.⁊ poteſt tũc opponi poſt plex.

vt. l. ij ..de conſoꝛ.eius liti.

Secunda eſt exceptio/tu non habes mandatuʒ ⁊ ſic es

falſus ꝓcuratoꝛ:⁊ iſta poteſt opponi qñcũq; cum reddat

iudicium retro nullũ.vt.j.eo.l.licet.

Tertia eſt exceptio /tu non potes eſſe pꝛocuratoꝛ/⁊ iſta
aut opponit᷑ ei qͥnec ꝓ ſe nec ꝓ alio põt eẽ ꝓcuratoꝛvt ſer
uo:⁊ tunc etiam qñcunq; poteſt opponi:quia redditur iu
dicium retro nullũ.vt.lʒ.jS·j.ff.qui ſatiſda.cogũ.aut op⸗
ponitur ei qui non poterat pꝛo alio/poterat tamen pꝛo ſe

eẽ ꝓcuratoꝛ vt militi ⁊ femine/⁊ tũc dʒ opponi añ lit.cõ

teſt.ſi ante interueniant vt hic vel poſt /ſi poſt. vt arg.d.l.

ij ·de conſoꝛ.eiuſ.li.⁊ de hoc plene dicã ·jeo.l.licet.

Add t Exceptio pꝛocuratoꝛis dʒ opponi ante Exceptio
tto *liteʒ ↄteſt.poſtea autẽ opponi nõ poteſt ꝓcurato⸗
etiã in cã appellatiõis.h.d.Et eſt multũ no.ſᷣm bar.vt.j.· ris qñ de
dicã.⁊ ẽ vnica ⁊ ſing.ĩ iure iſtã regulaʒ.limita.xv.modis beat op⸗

̃m iaſo.hic.

i ij

7 O Qð fauoꝛe mĩoꝛis ĩtroductũ eſt
n eo nõ dʒ ĩ eius leſionẽ retoꝛq̃ri.h.d.

F Fi Extẽde iſtã.l.q̃ttuoꝛ mõis ö⸗
Additio movt nedũ hẽat locũ ĩ adulto

Byjÿutrigarius ſuper

de q̊ loqt᷑ tex.ſed etiã ĩ pupillo.glo.eſt in.l.neq; tutoꝛes ĩ
glo. pe.S. eo. Bal. Saly.⁊ alij hic. Secũdo extende etiazʒ
ſi nemo cõparuit pꝛo minoꝛe pᷣm doc.hic per rõnem.S.re
latã niſi eſſet adeo minoꝛ ꝙ careret intellectu:tunc idem
eſſet ꝙ in furioſo.l.furioſo.⁊ ibi Bar. ff. de re iudi.Bal.in
l.neq; in fi, de cõtrahen. ⁊ commit.ſtip. Lertio extende
iſtam.l.ſi minoꝛ ꝓ parte obtinuiſſet ⁊ pꝛo parte ſuccubuiſ
ſet:qꝛ ſi capitula ſint diuerſa valet in fauoꝛẽ minoꝛis:in
alijs capitulis eſt nulla.ar.l.etiam · S.· j.ff. de minoꝛ.⁊.l. ex
falſis .de tranſ.ſᷣm Alber.hic. Quarto extende ad eccle
ſiam cũ minoꝛ ⁊ eccleſia equiparẽtur.c.j. de in integ.re⸗
ſti. glo.c doc.in.l.imperatoꝛes.ff. de re iudi.⁊ ita in termi
nis iſtis tenẽt cõiter cano.in.c.caſum.de iudi.ꝗ mo.in.l.
queſitum.ſuper glo.j.ff.de re ini.z
R— Sꝛatis mãdatũ paciſci de qͥta litj⸗
Item. non licet . h. d. An autem qui mer⸗
cedem ex pacto accipit poſſit actionem nomi⸗
EAne domini pꝛoponere in iudicio dicã · eo. Ja
cobus Butrig.

(Kocuratoꝛem. Pagerrard: ut

Ale mandatum vel generale cum libera res do⸗

ſulitur tñ emptoꝛi contra dñm ſi pꝛecium in eius vtilita⸗
tẽ eſt verſum.h.d.cum.l.ſi pꝛecium.jeo.
Ba NAS Officiũ pꝛocuratoꝛis eſt volũ
( Nuitus. tarium ? avolete ſuſcipitur et
Jrecuſatur.h.d. Hec lex habet tres partes:qꝛ in
EBoꝛima loquitur in ꝓcuratoꝛe actoꝛis ſᷣm omes
vſq; ibiſed nec defenſionẽ. ibiloquitur ſᷣm quoſdam ĩ ꝓ
curatoꝛe actoꝛis/a tunc variatur tribus modis. Quar⸗
to modo legitur ſᷣm cõem opinionẽ ⁊ verã in ꝓcuratoꝛec
rei vſq; ibi cum fidem.illeverſiculus variatur ne videat᷑
deſtruere opiniones ⁊ lecturas pᷣcedẽtes:⁊ quidam refe
rũt eum ad pᷣncipiũ / quidã ad medium. Pone ergo caſũ
ſicĩ pꝛima parte. ¶ Queritur ab imperatoꝛe:quidãvult
me conſtituere pꝛocuratoꝛẽ ſuum ad agendũ pꝛo eo:ego
volo eſſe eius ꝓcuratoꝛ nunquid compelloꝛ:ſed ſuſceptã
cauſam debeo explicare ⁊ appellare/non autem compel⸗
loꝛ appellationẽ pꝛoſequi.h.d. ¶ Sed nec.¶ Iſte · S.
loquitur. in pꝛocuratoꝛe actoꝛis ſᷣm quoſdã ⁊ tunc intelli
gitur tribus modis. Secũdo legitur ⁊ melius in pꝛocu⸗
ratoꝛe rei:ponã ergo pᷣmas tres lecturas pꝛimo⁊ ad eas
opponã ⁊ pꝛimo pono pꝛimã ſic. Pꝛocuratoꝛ actoꝛis ve
nit ad cauſam dicit reus defende dñm:quia volo euʒ ſta
tim conuenire nunqͥd compellitur defendere: reſpondet᷑
non:qꝛ ſufficit ꝙ ĩpleat mandatũ.ſ.agendo cauſaʒ quã
Kn cepit: nõ autem defendere compellitur. h. d. ¶ Ad hãc
lectu.op.tribus modis ⁊ timoꝛe /tertie oppoſitionis re⸗
cedã ab ea:⁊ an poſſit defendi dicam inferus.
¶ Pꝛimo ergo op· ꝙ cõpellatur defẽdere.vt.s.eo.actio

Pꝛocura nem.⁊ l.mutus·S. pena.ff.eo. So.non compellitur pꝛeci⸗

¶mini in eius pꝛeiudiciũ alienare non põt con⸗

ſecũdo libꝛo Codicis

onſum huius legis ⁊ non ad ſecundum. ¶ Sed an hec
Panſn poſſit ſi eri dicam.ſed contrarij timoꝛe tran
ſitur ad aliam lecturam que eſt ꝙ pꝛocuratoꝛ cauit de de
fendendo non vult reus ꝙ defendat ꝓcuratoꝛ pꝛeciſe et
pꝛocuratoꝛ nonvult an compellitur: ? reſpondetur ꝙ nõ.
¶ Op.nonne ſi cauit eſt obligatus ad defendendum/ er⸗
go debet cogi. So.aut queris an cogatur a domino/⸗ di
co ꝙ non:quia ſufficit ꝙ pꝛocuratoꝛ cauit ad hoc vt poſ⸗
ſit agere:aut queris an cogatur ab aduerſario / ⁊ dico ꝙ
non:ſed ſufficit ſtipulationem committi vt hic:ſed cõtra
hoc eſt. I. ſed ⁊ hec·S. pꝛeter.ff.eo.vbi dicitur ꝙ pꝛeciſe cõ⸗
pellitur. Et ideo trãſeamus ad lec.tertiã que eſt ꝙ cauit
pꝛocuratoꝛ:⁊ queritur an poſſit compellia dño/⁊ reſpõ⸗
detur ꝙ non:quia debuit admitti ad agendum poſtqᷓ; ca
uit.¶ Sed op.ꝙ a domino poſſit cogipꝛeciſe.vt.l.ſi defũ⸗
ctꝰ.ff. eo. So.aut dño dedit ſuos fideiuſſoꝛes ⁊ compelli⸗
tur a dño pꝛeciſe vt in contrario.aut pꝛocuratoꝛ dedit ſu
os:⁊ tunc non cõpellitur a dño vt hic:ergo aut a pꝛocu⸗
ratoꝛe agente petitur ꝙ caueat de defendendo:⁊ tunc co⸗
gitur cauere ſi vult in actione perſeuerare ałs repellitur
ab agendo.vt.l.mutus ·S.pena.ff.eo.nec videtur implere
fidem ſuſceptam:quia videtur etiam ſibi mandatum vt
defendat/cum ſine defenſione explicare non poſſit mãda
tum:⁊ ideo iſte caſus non eſt hic:qꝛ repugnat verſiculus
cum fidem.per quem repꝛobatur hec lectu.poteſt tamen
ſuſtineri altero de duobus:pꝛimo referendo verſiculũ cũ
fidem.ad pꝛimum reſponſum legis /vel intelligẽdo ꝙ re
us omiſit petere ſatiſdationem ante lit.conteſt.⁊ ideo nõ
poteſt poſtea petere:aut pꝛeſtita ſatiſdatione reus vult ꝙ
kiaarato⸗ pꝛeciſe defendat ⁊ poteſt eum compellere.vt
ſed ne · S. pꝛeter.ff.eo.per quẽ ·S repꝛobatur ſecunda lec.
nec poteſt defendi:auspꝛeſtita ſatiſdatione dominꝰ vult
pꝛeciſe compellere ꝓcuratoꝛeʒ vt eum defendat ⁊ poteſt
vt.l.ſi defunctus.ff.eo.per quã repꝛobatur tertia lectu.q̃
tamẽ poteſt defendi quãdo pꝛocuratoꝛ ſuos fideiuſſoꝛes
dedit non qñ dñs dedit ſuos. vt.S.dixi. C Expeditis
his tribus lecturis.ſᷣm quas hec lex tota loquitur in pꝛo
curatoꝛe actoꝛis/ſecũda in pꝛocuratoꝛe rei.Querebatur
ergo ab imperatoꝛe an quis poſſit compelli agere pꝛo ali Pꝛocura
quo: ⁊ reſpondetur ꝙ non:ſed ſi ſuſcepit mandatum ad toꝛ an poſ
vnam cauſam debet eam perficere ⁊ appellare:ſed pꝛoſe ſit cõpelli
qui appellationem nõ tenet᷑. ¶ Modo queritur an quis agere pꝛo
cõpellatur reum defendere ⁊ ſic eẽ pꝛocuratoꝛ rei.Rñde aliquo.
tur ꝙ non:ſed ſufficit ꝙ quis impleat mandatum quod
quis ſuſcepit/nõ aũt inuitus cogitur ſuſcipere.h.d.⁊ pſᷣm
hoc verſiculus cuʒ fidẽ. refertur ad omnia pᷣcedẽtia:poſ
ſes etiam eum referre ad pꝛincipium tantũ vt gloſ.facit.
Op.ꝙ compellatur appellare ⁊ pꝛoſequi.vt.l.fi.ff.an ꝑ
alium cauſa appel.So.vt glo.ſ¶ Itẽ op.ad idẽ de.l.qui p
pꝛio · S. itẽ queritur.ff.eo.So.vt glo.eodẽmodo quo pᷣce
dens.⁊ vide quod ibi not.in contrario.
¶ Item op.de.l.incõmodato .S.ſicut.ff.cõmoda.vbi non
ſolum inchoari ſed finiri debet.So.ibi loquitur in con⸗

——— — — — —

—, ðð

—- — — — — — —.

— —

toꝛ ſi egit ſe vt hic:ſed cauſatiue:qꝛ repellitur ab agendo ſi nõ defẽ m inc r in ce
g aliquem dat vt in contrario.Alij ſoluunt ꝙ aut petitur ꝙ defẽdat nexis / at in cauſa appellationis nullam connexitateʒ ha
an poſſit ante litẽ conteſtatã ⁊ debet vt in contrario. Aut poſt lit. bet cum pꝛincipali.vt in glo.

cogi vt de conteſt.⁊ non tenetur:qꝛ huiuſmodi exceptiones debent Item op.extra ꝙ cõpellatur exequi appellationem. vt Appellãs
fendat. opponi ante lit.conteſt.¶ Item op. ꝙ compellatur defen l.Herẽnius ·S. gaia.ff.de euic.So.aut litigo ad pꝛopꝛium an ↄpellat

dere:nam dñs qui ſibi mandauit vt aget videtur ſibi mã
dare vt defendat:ergo ei tenetur pꝛocuratoꝛ actione maã
dati ergo compellitur. Sol.aut queris an compellatur
ab aduerſario ⁊ dico ꝙ compellitur eatenus vt non ad⸗
mittatur ad agendum ſi velit defendere:aut queris an
cõpellatur a domino ⁊ dico ꝙ ſi non defendit non vide⸗
tur impleſſe mandatum:⁊ ideo domino tenetur actione
mandati.vt.l.ſi pꝛocuratoꝛem·S.j.ff. manda. Alij dicunt
ꝙ; dominus videtur mandare id ſine quo mandatum ex
plicari non poteſt. Sed illud ſine quo poſſibile eſt imple⸗
ri mãdatũ nõ videtur mandari.ſed ſine defenſione põt
explicari mandatum vt ſi non petatur ⁊ ideo non vide⸗
tur mandatum.

¶ Tertio op.ſic actione mandata videtur mand atuʒ id

ſine quo non poteſt explicari mandatum.vt.l.ad reʒ mo
bilem.⁊.l.ad legatum.ff.de pꝛocura.Sed ita eſt ꝙ ſinede
fenſione non poteſt ĩplere: quia repelletur ab agendo ſi

non defendat / ergo non implebit fidem ſuſceptam. vnde
obſtat verſiculus cum flidem.⁊ ideo non videtur hec lec.
poſſe defendi.verumtamen quidam volentes eam defen
dere:dicunt ꝙ verſiculus cum fidẽ.refertur ad pꝛimuʒ re

cõmodum pꝛincipaliter ⁊ ſecundario:⁊ tunc poſſum ap⸗ pꝛoſeqͥ ap
kelere ſ volo vel non et pꝛoſequi ſi volo arg.l.ſi quis li pellatio⸗
ellos:j.de appel.⁊.l.eos in fi.aliquando negocium nul⸗ nem.
lo modo me reſpicit vt qꝛ ſum ꝓcuratoꝛ alterius:et tunc
ſufficit appellare:ſed non teneoꝛ pꝛoſequi niſi de hoc mã
datum ſuſceperim:immo ⁊ ab appellando excuſoꝛ ppter
paupertatẽ vt hic.vt.l.ſi pꝛocuratoꝛẽ ·S.ſi ignoꝛantes.ff.
de pꝛocurat. ⁊.l.ſi actoꝛ.jde appel.Sed aliqñ cum reſpi⸗
cit me pꝛincipaliter:vt quia ſum emptoꝛ rei:ſed ſecunda

rio ⁊ in effectum pertinet ad alium vt ad venditoꝛeʒ.idẽ

ſi ſum fideiuſſoꝛ ⁊ tũc debeo appellare ⁊ pꝛoſequi niſi do
minus ſit pꝛeſens ⁊ ei denũciem vt appellet ⁊ ꝓſequat᷑.
quia tunc ego excuſoꝛ ⁊ ita loquitur lex idemq; ĩ fi.ff. mꝗ
dati.⁊.l.herẽnius ·S. gaia.ff de euic.aut conſtat ꝙ habet
malam cauſam ⁊ non cõpellitur appellare in dubio pᷣſu⸗
mitur habere malã cauſã pꝛopter ſnĩaʒ:⁊ ideo excuſat᷑ ſi
nõ appellauit:vt.l.gñabłr · S.· fl.ff de iureiu.verũtñ ſi appel
lat pᷣſumit᷑ credere ſe hr̃e bonã cãʒ:⁊ ideo cõpellit᷑ pꝛoſe
qui poſtq; appellauit.vt.d.l.herẽniꝰ.cũ ibi notatis.ff. de
euic.¶ Vltimo quero quando dicatur pꝛocuratoꝛ inuitꝰ.
⁊ dic vt glo. Jac. Butrig.

— — —

x*

Se

E E

Pre
dn
ltg
et
lee,
vule
Ntek
wi
oues
its
pio
Atur
oali pre
nad mnu
noſe cht
guis An
ſide An
vod
1kn
pol
ane
gnis
ßee

non
con⸗
ehe

niumn MNgr
nnel
noltn
nnlenn
ttune
Neni
Pyer
lof
feſpi⸗
Unds
zidi
ſi do
dut
fni
habet
ſ⸗
ſatſi
p.
ge⸗
foe
uic⸗

ꝛocura οNNifi Erx hac. .no. quod nemo inuitus cogi⸗
Additio *tur ſuſcipere officiũ ꝓcur.ſecus in naduo

toꝛis offi⸗ 95 ½ . cus in aa
ciũ nemo cato.l.j·S: ait pꝛetoꝛ.ff.de poſtu.⁊.l.ꝓuidendũ.verſi.ſi qͥs

cogit᷑ ſu- vero monitusij.de poſtu.et duplicem rationẽ diuerſitat
aſſigna. vt per bal.hic in.j.no. Item ſecus eſt in doctoꝛe
qui poteſt inuitus cogi ad cõſulendũ.l.in ſacris.vbi glo.
⁊ bar.no.C.de pꝛoxi.ſacro.ſcrinio.lib.xij.dic ꝑ moꝛder.

ſcipere.

in.l.eum qui.S.Fallit iſta lex in ꝓcuratoꝛibus palatij ſo⸗

litis operas locare ſᷣm raph.⁊ paul.de caſt.hic imol.in.l.

dãni·S.ſi is qui.ff.de bã.infec.quicquid ibi teneat ludo.
ro.et dubitat do.alex.hic. Item fallit fauoꝛe reipublice

vel flſci. ar.l.hi qͥ ad ciuilia.pde appella.et.l.ſi magiſtra⸗

tus.ff.de mune.⁊ hono.ſᷣm ſaly.⁊ do.alex.hic.

TLienam. Dulier ad pꝛocurationẽ nõ
admittit᷑: qꝛ virile officiũ ẽ.
¶ QOopo. de. l. feminis.ff e. Solu.ſicut ibi ad⸗

AEImittitur filia pꝛo patre vt ibi. ita admitterem
hic matrem pꝛo filio ſi eſſet maioꝛ fllius: ſed quia eſt mi⸗
noꝛ ⁊ poteſt ſibi alia via conſulere.ſ.petẽdo tutoꝛem dari
filio ideo nõ admittit᷑.¶ Itẽ op.ſi admittit᷑ mulicr.ergo
venit cõtra velleyanũ.So.due ſunt regule quare ꝓhibet
mulier. Vna eſt:qꝛ virile officium eſt ⁊ ꝓpter hanc regu
lariter nõ admittitur:vt hic.fallit in caſibus.vt dic.l.fe⸗

minas.in quibꝰ nõ ob.iſta regła.Sed nunqd velleyano
iuuatur:qꝛ intercedit.⁊ hec eſt ſecũda regła.Rñdeo.aut

interuenit ex parte actoꝛis / ⁊ tũc licet ſatiſdet ⁊ oblige⸗

tur nõ iuuatur:quia pꝛopꝛiã obligationẽ ſubit ⁊ nõ alie⸗

nam. Aut interuenit ex parte rei ⁊ tunc aut habet manda
tum ⁊ non debet fleri executio in ipſam qꝛ non eſt obliga
ta ⁊ ideo nõ videtur intercedere/nec iuuatur. Aut nõ ha⸗

bet mandatũ vel ſatiſdedit de iudicato ſoluẽdo/⁊ tunc

vigdet᷑ alienaʒ obligationẽ ſuſcipere ⁊ velleyano iuuatur

S. ad velleyanum. Jaco. Butrig.

niſi renũciaſſet velleyano qð facere poteſt:vt.l.antique.

vel poſtea.h. O. Pone caſum in nube vt littera

¶ Op.· ꝙ hec lex male dicat:quia ꝓcur.ante litis cõteſt.

non ↄſtituit alium pꝛocuratoꝛẽ /poſt ſic. Item ante litis

conteſta.non fit dũs:poſt ſic.So.dicunt quidã ꝙ pꝛocu
toꝛ ante litis cõteſta.veniens poteſt fieri dñs per conte⸗
ſtationem: ſed veniẽs poſt non poteſt fieri dñs ꝑ conte⸗
ſtationẽ:⁊ ideo q;tuʒ ad hoc differt. Sed gl.dicit ꝙ ĩmo
equiparãtur ꝑ.l.ij.de cõſoꝛ.eius lit.que facit hoc modo.
quia equiparãtur pꝛocuratoꝛ interueniẽs ante litis ↄte.
anteq; lis cõteſtetur pꝛocuratoꝛi veniẽti:quia ab vtroq;
exigitur ſatiſdatio.tu dic ꝙ ſicut pꝛocuratoꝛ veniẽs ante
litẽ conte.per litis conteſta.fit dñs:⁊ pꝛocuratoꝛẽ conſti
tuere poteſt.⁊ ita qui venit poſt ⁊ cepit tractare cauſam
⁊ efficitur dñs. Item ſicut ille qui venit ante / debet ante

inchoare:ita ⁊ venits poſt debet cauere poſt.ar.l.et ele⸗
ganter.S.ſi poſt.ff. de condi.inde. Iteʒ op.ad idem cer

tum eſt ꝙ pꝛocuratoꝛ veniẽs ante litis conteſta.poteſt
reuocari ⁊ lis ad dominũ tranſferri:ſedveniẽs poſt non.
Solu.vt glo.quia aut fit tranſitus de pꝛocuratoꝛe in do⸗
minũ.⁊c. Sed certe hec lex non tractat de poteſtate trãſ⸗
ferendi litẽ. Sed quid iuris ſit ea tranſlata.⁊ ideo dic ꝙ
aut queris de poteſtate trãſferẽdi litem:⁊ tunc dic ꝙ aut
queris de trãſferẽda a domino in pꝛocuratoꝛeʒ ⁊ poteſt
tranſferri ante litis conteſt.⁊ poſt.vt hic. Aut queris de
tranſferenda lite a pꝛocuratoꝛe in pꝛocuratoꝛẽ alium:et
tunc dic ꝙ aut pꝛocuratoꝛ interuenit ante litẽ conteſta.⁊
tunc cõteſtationẽ efficitur dominus litis:⁊ poteſt aliũ
conſtituere ante non.vtij.e.nulla.et.l.pcuratoꝛibus.Aut

interuenit poſt litis conte.et tunc quado incipit cauſam

tractare efficitur dominus ⁊ poteſt aliũ pꝛocuratoꝛẽ cõ⸗
ſtituere.Aut queris de tranſitu a pꝛocuratoꝛe in dominũ
⁊ tunc aut eſt lis cõteſtata ⁊ poteſt fieri cum cauſe cogni⸗
tione non ałs a ꝓcuratoꝛe inuito:vt.l.ꝓcuratoꝛibus e.

Pꝛocura Aut non eſt lis conteſta.⁊ poteſt fleri pꝛocuratoꝛe inuito
toꝛ intue⸗ ⁊ ſine cauſe cognitione.vt.l.ante litis.ff.e.Aut queris qͥd

niẽs poſt iuris ſit lite tranſlata ⁊ tũc pꝛopꝛie loquitur hec lex:quia

litẽ ↄteſt. id eſt iuris eſt ſiue ſit trãſlata ante litẽ ↄteſtatã/ſiue poſt

an debeat vt hic.¶ Item quero an pꝛocuratoꝛ interueniẽs poſt litẽ
danari.

AThil Nulla eſt differẽtia inter pꝛocurato⸗
lll. rem venientẽ ante litem cõteſtatam

Eſonat. Quero in quo nil interſit: Et dic vt glo.

peclaratione

conteſta.debeat dãnari:Hic ꝙ ſic vt glo.in caſibus in qᷣ⸗

Bꝛocuratoꝛibus. Fo. LXVII.

bus ſentẽtia poteſt adaptari in cum. Sed an ipſe domi⸗

nus debet danari:glo.ꝙ non.⁊ ſubaudi maxime in.l.fur
ti ·S·qui alieno.ff.de his qui not.infami. Sed ego non
ſubaudio maxime:⁊ ideo dicerem ꝙ aut pꝛocuratoꝛ in-
teruenit ante litis conteſta.⁊ tũc ipſe ſolus dãnetur. Aut
interuenit poſt litis conteſt.⁊ tunc vterq; dãnabitur do
minus quia litẽ cõteſtatus eſt ⁊ pꝛocuratoꝛ:quia pꝛoſe⸗
cutus eſt ⁊ illa lex furti S.: qui alieno.recte intelligendo
hoc pꝛobat: quia dicit ibi ꝙ dominus nõ eſt infamis:qꝛ
ab initio per ſe nõ litigauit.quaſi dicat ꝙ ſi ab initio do⸗

minus fuiſſet ⁊ litẽ conteſtatus fuiſſet:licet ꝓcuratoꝛ ve⸗

niret dãnandus:quia eſt ꝓſecutꝰ nihilominus ⁊ ipſe do⸗
minus:quia litẽ eſt conteſtatus et eſſet dominꝰ infamis.
⁊ ideo dic non ſubaudiri maxime in dicta.l.furti.⁊ ratio⸗
nem·j/ſubijciaʒ.¶ Quero ergo an ſicut pꝛocuratoꝛ ex ꝑte
rei venit condẽnãdus ꝓcuratoꝛio nomine.ita ⁊ pꝛocura
toꝛi auctoꝛis fiet odẽnatio ꝓcuratoꝛio noĩe.⁊ puto ꝙ ſic.

tali ratione quecũq; gerimus ſi ex noſtra perſona.⁊c. vt

l.quecũq;.ff. de actio.⁊ ob.hinc eſt ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ ſtipula

tur aliquid debet ſtipulari ſibi ꝓcuratoꝛio nomine:vt ſic

obligatio fundetur ⁊ oꝛiginem capiat in perſona ſua:nã
ſi diceret ſtipuloꝛ dari dño non teneret ſtipulatio niſi
eius intereſt domino dari:vt.lſtipulatio iſta·S. alteri.ff.
de verbo obliga. ſicut eſt in contractibus / ita ⁊ in quaſi
cõtractibus.modo ita eſt ꝙ pꝛocuratoꝛ in iudicio quaſi
contrahit. vt.l.licet.S. idem ſcribi.ff.de peculio.opoꝛtet
ergo ꝙ obligatio ⁊ ſententia in eius perſonam fundetur.

vngde debet dicere iudex condemno titium ad dandum

decem ſeio pꝛocuratoꝛio nomine pꝛo taliſſic ex parte rei
debet dicere condẽno titium pꝛocuratoꝛem ſei pꝛocura⸗
toꝛio nomine ad decem.Sed ſi dommus fuiſſet litem cõ⸗
teſtatus et poſtea pꝛocuratoꝛem conſtituiſſet:tunc quia
vterq; quaſi contraxiſſet in iudicio dominus per conte⸗
ſtationem pꝛocuratoꝛis pꝛocedendo ineſt vtriq; dãnan⸗

dus ⁊ de iure non:vt omnium ſeruaretur opinio:vt alibi

glo. dicit. ¶ Item querit glo.an pꝛocutatoꝛ conſtirutus Pꝛocurs
ad ſententiam audiendam vel ad alium articulum cauſe toꝛ ↄſtitu⸗
non ad totam cauſam debeat damnari.⁊ dicit gloꝙ nõ. tus ad ſen
et ex hoc nos dicimus ꝙ licet in cauſa capit ali non poſſit tẽtiã audi
interuenire pꝛocuratoꝛ ad plenam defenſionem / poteſt endãa: vel
tamen venire ad vnum articulum:vt ad pꝛoducendum ad aliũ ar
vnum teſtem.vel ad opponendam vnam exceptionem: ticulũ cãe
vel ad audiendum ſentẽtiam.⁊ eſt ratio:quia non debet an poſiit
dãanari:vt in hac glo.et per hoc ceſſat ratio.lpe·S. ad cri⸗ dãnari.
men.ff.de publi.iudi.
⸗ Aritt 19 Maritus tanq; coniuncta ꝑſo⸗
B.na ꝓponit actiones pꝛo vxoꝛe.
boc pꝛimo:⁊ ſpecies expꝛeſſa facit ceſſare ge⸗
HE aAnus tacitum hoc ſecũdo. ¶ Hota ar. ꝙ mari⸗ Perſone
tus eſt de coniunctis ꝑſonis:nam ille dicũtur coniuncte ↄiuncte q̃

perſone que admittuntur ad agẽdum ſine mãdato:æ he dicatur.

perſone dicũtur coniũcte que appellatione ſuoꝛum cõti⸗
nentur /⁊ ille cõtinentur appellatione ſuoꝝ que non coguiua
tur inuite ferre teſtimonium contra coniũctum: ⁊ ex hac
conſequẽtia ꝓbatur ꝙ maritus continetur appellatione
ſuoꝛum ⁊ ꝙ non cõpellitur dicere teſtimoniũ contra vxo
rem hec ꝓbãtur hic.l.ij. ff.de accuſa.et.l.iulia.ff. de teſti.
C Do. velſ or pactis cõuentis.So.vt glo.pꝛo cuius
ciendũ ꝙ tria genera rerum habet mulier.
Pꝛimo dotales quas marito tradidit in dotem. Scðo

parafernales: vt quas mulier tradidit marito: ſed nõ in

dotẽ:⁊ de his marito videbat᷑ ei mãdaſſe tacite defenſio⸗
nem earũ ⁊ vendicationem.ar.l.ſancimꝰ.S.de ſacroſan.
eccle.⁊ ideo ꝓpter tacitum mandatũ non cauet de rato.
Tertio habet tres res q̃ nõ ſunt dotales /nec paraferna⸗

les: vt ſunt qᷓ viro non tradit ⁊ in his cum maritus cuſto
diam / nec per cõſequẽs tacitũ mandatũ habeat cauet de

