ita: tamen feliciter eo etatis anno diſputaui illam materiã. de hoc quod facta in iſtis
non fingantur eſttex.in. l. cum heredes.f. de acquiren. poſſeſ. uulgata.l. in bello, 5.
facte.fl.de capti.melior tex.ad rem preſentem. in. l. i. . acquirere. ff.de bon. poſſeſ.
quia idcirco bono. poſ.nõ trãſmittitur: quia facti eſt. Aduerte ẽt ꝙ Iaſon pollicet
ſe multa noua dicturũ: que ſunt apud Alexã. per ordinẽ pauciſſimis adiectis.
¶ In titu.de iure delibeD.
CIn.l. licet. C. de iure delibe. & in. l.unica. C. quando non peta.par. laſon tenet con
tra cõmunem ꝙ iuri ĩmiſcendi nullo tempore preſcribatur: & mouetur neſcio qua
ratione que mihi uidetur impertinens:quia pretor introduxit ius abſtinendi in cõ
modum filioꝶ:non autem in detrimentum eoꝶ per.l. ſi filius qui patri.ff. deuulg.
ſubſti. ergo (inquit) noluit quod preſcriberetur iſta conſequẽtia non urget / quia
quãuis preſcribatur: tamen eſt ei utile ſi uelit ante preſcriptionem uti:nec reperitur
preſcriptio ſublata per ius pretorium: preſertim illa mere in odium negligentium
inſtituta que eſt longiſſimi temporis cum minime equitati conueniret: ut nũquã
eſſet certus heres & dominus hereditatis. Preterea omiſſis aliis ratiõibus allucina
uiſus eſt in terminis dum dicit ꝙ ius abſtinendi preſcribitur: quia queſtio non ẽ

K. 3„*.

luue
uße
net
A
mli

ſhe
un
G

uͤbe

Sßn

nnh
tn
en
ea
or
6dn⸗
len
Wei
ts
AEr
Uten

Le

natu
lonc⸗
llec

l
ſab

bonoꝶ poſſ. Fo. XXVIII.

56 9* * * . . . . . .
de iure abſtinendi:ſed de iure ĩmiſcendi quod eſt omnino contrarium:per illud da
tur poteſtas non adeundi:per hoc adeundi uel acquirendi hereditatem. Ideo con
ueniẽtius eſt inſiſtere cõmuni opinioni. Et ego dico quicquid Ange.dixerit ꝙ gl.

in. d.l.uni. non fuit in hac opinione: quia quãdo dicit ꝙ ius ĩmiſcendi eſt perpetuũ.

intelligitur.i.longiſſimũ iuxta

tex.per eam adductum ĩ. S.i.ĩſtitu.de perpe.& tẽpo.
&.l. f. C. de preſcrip. xxx. an. “ðJM
“ l CIn eundeem.
In eadem lege licet. Diſcordia eſt inter ſcrib.an ius abſtinẽdi ſit de iure ciuili uel
preto. nam bal. Sali. Ludo. Catho ſaccus & nõnulli tenent quod ſit de iure ciuili ꝑ
quedam argumenta quibus rite per Iaſo.reſpondetur. Cõmunis autẽ eſt in contra
riũ. Ego credo diſtinguendũ eſſe hoc modo diſtinguendo tẽpora & concordãdo
ſcripturas. primo fuit ius ciuile antiquũ ſcilicet lex duodecim tabulaꝶ: & leges ro.
per decẽ uiros facte que preceſſerunt ius pretoriũ ĩmo facte ſunt priuſꝗᷓ pretores
inſtituti eſſent. & hoc iure non eſt introductũ ius abſtinendi cum eſſet filius illo
iure neceſſarius. S. ſui.inſti. de here. quali. & diffe. quia olim parentes habebant po

teſtatem uite & necis in filios.l. in ſnis. ff. de libe. & poſthu. Secundo ſucceſſit ius

pretorium quod benignius erga filios eis beneficium iſtud abſtinendi cõceſſit.S.
ſed his permittit. eſt ergo origine pretorium: neq; aliter dici poteſt/ nec reſponderi
uere ad.d. S. Tertio fuit ius digeſtorum per quod huiuſinodi beneficium cõfirma
tur a iuris interpretibus ut eſt in.l.ſi filius qui patri.ff. de uulga. exponendo ius di
centis.i.pretoris qui ius abſtinendi introduxit noluit ĩ eorum detrimẽtum ſtatue

re. & no.in.l.neceſſariis. ff. de acqui. heredi. & tandem per ius ciuile nouiſſimũ. C.

autenticoꝶ. inſtitu. & feudorum confirmatum eſt. ut.l.fi. C. de iure delibe. cũ ſimi.
SS. & quoniã. in aut.qui.mo.natu.effi.ſui.ubi ſpeciale eſt in eo qui per curiã legiti
matur ut non habeat ius abſtinendi. & in feu. tex.eſt in. c.i.an agna. uel fili.ĩ uſi. ubi
conceditur ius abſtinendi. Eſt ergo inuentione de iure pretorio confirmatione de
iure ciuili.Ilus autem deliberandi a iure ciuili proceſſit. quod nõ eſt idem.
́ UIn titu.de pactis.C. —
Cln.l. pacta que contra. C. de pactis. Eſt uarietas bartoli notata a ſcribentibus ꝗ
modo tenuit donationem inter coniuges ualere ſi iuramẽto firmata ſit: modo no
conſirmari iuramento. Primam approbat Iaſon poſt maiorem ſcribentium partẽ.
Tribus potiſſimum rationibus. Quãuis hec opinio michi uideatur eſſe melior.
tamen rationes eorum ſunt inepte meo iudicio. Et hoc euidentibus fundamentis
probare inſtitui. Primo cum faciunt argumentum de confirmatione que fit mor
te: & ea que fit iuramento longe diuerſa eſt ratio. Nam ideo morte cõfirmatur: ꝗa
ceſſat per mortem cauſa prolubitionis ne mutuo amore ſe ſpolient: que cauſa per
iuramentum non tollitur: immo magis roboratur, quia quanto magis erunt aſtri
cti iuramento ad obſeruandam illam donationem: tanto magis uiolabunt inten
tionem legiſlatoris & mutuo ſe ſpoliabnnt. eſt & unum cuius nunc ſuccurrit cui
credo uix poſſe reſponderi:quia Bar. dicit & uerum eſt quod lex adeo reſiſtit dona
tioni ꝙ non oritur naturalis obligatio. patet quia nõ accedit fideiuſſor: ut ipſe do
cet in. l. cum lex.fſ. de fideiuſſo. Sed iuramentũ non eſt modus inducendi obliga
tionem in ingenuis: ut.l.ſiquis pro eo. Secundo dicũt ꝙ eſt bonum argumentum
de donatio.facta per patrem filio: & donatione inter coniuges: quo laſon luſi. feu.
utitur.in col.yi. uer. noto etiam. Concedo quod utrũq; prohibeatur & cõceſſo ad
huc ꝙ donatio inter patrẽ et filium iuramento firmetur: quod tamen non eſt ſine
dubio (ut ego ſtatim dicam) non eſſet bona conſequentia: ergo donatio inter con

Qui admit ad

ſuges ualet.quia comparatio iſta in hac parte non habet eandẽ rationẽ. Donatio
enim inter patrem & filium non prohibetur: quia contra bonos mores ut illa: ſed
quia nullo pacto formari poteſt. Si enim pater dat filio: daret ſibiipſi. cum ſtatim
ſibi acquireretur.l.placet. ff. de acqui. here.ergo debet eſſe differentia perſonaꝶ ĩter
donantem & donatarium. Si filius dat patri/ non poteſt dici dare id quod non ha
bet / neqʒ ſuum eſt: quia patri per eum queſitum. Vnde huiuſmodi donatio nõ ua
let quia ridicula:neq; conſiſtere poteſt.aliud eſt de donatione inter cõiuges queha
bet rectam formam donationis: quare malum eſt eorũ argumentũ. Incidenter di
co quod teneri poteſt in puncto iuris talem donationẽ inter patrem & ſlium iura
mento non cõfirmari:quia id quod nullum eſt ipſo iure defectu forme ſubſtantie:
uel quia lex reſiſtit: confirmari de iure nullo modo poteſt. l.non dubium. C. de leg.

ubi fit mentio de iuramẽto.ſecus ſi lex non aſſiſteret:ut in ſtipu.alteri facta. uel cõ

tractu puberũ:cui lex non aſſiſtit. ut aut.ſacramẽta.licet dicatur qd nõ eſt iuſte cõ

dita illa aut. Sic dico quod etiã donatio inter coniuges non cõfirmaretur iuramẽ?

to: quia lex ei reſiſtit: nec parit ullam obligationẽ: & ſic iuramẽtum de ſe ꝓduceret
qd fieri legitime de iure non poteſt de iure ciuili. Tertio adducunt auctoritatẽ bar.

& bal. quod poteſt fieri per ſtatutũ/poteſt per᷑ pactum iuratorium. Primo dico ᷓ;

iĩmo quod poteſt fieri per pactum /poteſt fieri per legem uel ſtatutũ argumento a

minori ad maius:quod eſt bonum affirmatiue. Sed non credo ꝙ econuerſo proce

dat:quia maior eſt uis legis ꝗᷓ pacti: ut dicitur in. I. nõ ĩpoſſibile. ff. de pac. ubi argu
mentũ iſtud negatiue procedit quod non poteſt fieri per legem nec ꝑ pactum:nõ
econuerſo quod non ꝑer pactũ non per legem quod eſt luce clarius. & patet recẽ
ter in. l.non dubiũ. ubi ſi lex ꝓhibuit aliquid fieri pacto etiam iuratorio non fit. &

uide arg. quo utitur laſ.in. J. ius agna. ff. de pac. Verum eſt quod quãdo aliquid nõ

poſſet fieri per pactum ob turpitudinẽ uel impoſſibilitatẽ: tunc ꝑ legem nõ fieret:
ut dicit bal.in.l.i. C. de ſacroſan. eccle. alias ſecus. quia lex non eſt niſi recta ratio &
honeſti precepti:alioqui non eſt dicenda lex. l.i. &.ii. ff. de legi.ſic nec ſtatutum nec

conſuetudo.c.fi.de cõſuetu. VItra hec ego habeo quod in materia donationis ĩter

coniuges ius canonicum ſequitur ius ciuile: & non dicit quod iuramẽto cõfume
tur.c.fi.de dona.inter ui.& uxo.quare in puncto iuris ut dicitur teneri poſſ. et fortio
ribus argumẽtis poſterior opinio bar.qui non ſine cauſa uariauit:cum raro id ſo

leat facere bal.ſepe qui hanc tenuit & cum eo Sali. & alii relati per Iaſo.i. d. l. pacta.
Nihilo ſecius ego puto quod ita poſſunt cõcordari he opiniões: & ſi quis hoc for

te ante me dixerit neſcio. neq; uſquã legi. nec enini omnia legi:nec omnia memini.

nec magna librorũ copia mihi unquam placuit. Sicut nec Oldrado laudenſi nec

pleriſq;. Tamen hec mihi interlegendum & obeundum lectionis ordinarie mu

nus occurrere fortaſſe non digna ut legantur: ſed que uiſa ſunt nuhi omnino ſtu
dioſis rem aperire. ſuum etenim cuiq; iudicium inquit Campanus ſua ratio eſt. Ce
terum ut ad me redeam. crederem ita rem decidi, ut attento iure ciuili nullo pacto

poſſit ualere donatio inter coniuges conſtante matrimonio:nec iuramẽto confir

mari per rationes allegatas:quia eſt cõtra bonos mores iure ciuili attento: ut.l.i.ff

eo. titu. & ideo quia nulla eſt de iure ciuili nec parit naturalem obligationem. & qa

de iure ciuili iuramentum non eſt modus inducendi obligationem. De iure autẽ

.—— 1SaEiO
canonico puto ualere ita demum ſi iuramẽto conſeruetur: alias non per. d. c. fi. Et

hoc primo:quia non eſt cõtra bonos mores iuris canonici: cum non inducat pecc
catum directe & preciſe:neq; cõtineat improbitatẽ: uel aliquid quod ſit a.l. diuina
prohibitum:ergo ſeruari debet proptet iuramentũ de iure cãonico:quod in terris

le

le
ſi
ſs

tul

u—
ben
el
e
N⸗
ſu
t.
lllc
ari
votl
late
llt

poe
.
n
Ginmd
t kece
bes

Gno

ert
to
vumnee

tnstet
voleoe

tfone

vodlo
pad.

hoclot
nemint

enlie

.

gtie u

oſu
ckle
cot

rlit

nANN.

7

Utee
chh.
EH
R.
“

end

bonoꝶ poſſ. Fo. XXIX.

eccleſie procederet. In aliis minime:ſed abſolueretur a iuramẽto & contractus ſol
ueretur: ut alibi ſepe deciditur. Secũdo quia licet de iure ciuili iuramentũ nõ ĩdu
cat obliga. tamen ſecus eſt de iure canonnico.c.debitores. cum contingat. ueniẽs
de iureiu.cum ibi not. & per ſcrib.in.d.l.non dubium VlItimo quia pactũ de non
ſuccedendo q aufert liberam teſtamenti factionem/ideo iuramẽto uallatur. c.ꝗᷓ

uis. de pac. lib. vi. quia nõ inducit peccatũ: quis de iure ciuili ſit contra bonos mo

res. ſecus in pacto affirmatiuo quod inducit uotũ captande mortis: & ſic pecca

tum. Et hec de ea re plus ſatis que docctiorem cenſure ſummitto.
WUIn titu.de bono.poſſeſ.contra tabu. C.

CInil.poſthumo.C. de bo. poſ.cotra tabu. magna contentio fuit inter ſcribentes
quare pretor det bo. poſſeſ. cõtratab.illi qui eſt preteritus cũ teſtamentũ ſit nullũ.
& ſuꝑ ea redantur multe ſolutiones. Ego tandem puto melius dici poſſe omnia

iura que dicunt id teſtamentum quo filius eſt preteritus eſſe nullum: intelligi de
bere de rigore iuris: ut eſt tex.ĩn.l.i.in fi.ff.ſi tabu. teſta.nul. ext. &. S.i.inſti.de exne
re. libe. &. I. ſi duo. allegata per Alexan. ff. de lega. preſtan. cum ſimi. tamen de equi

tate ſit aliquod: & per filium approbari poſſit & confirmari: ut dicit tex.in.l. filio
preterito. fl. de iniuſto rup.teſta. nec placet diuinatoria ſolu. eoꝶ qui dicunt ꝙ; lo
quatur quo ad libertates. ideo nõ eſt mirum ſi contratabulari poteſt: quia per cõ

tratabulas non dicitur teſtamentũ nullum. Hec em̃ longe diuerſa ſunt:ꝗuis in lo
cum dicendi nullum cõtratabulas ſucceſſerit: & puto ſic intelligi opi. bar. quia li
cet iure ciuili tale teſtamentũ ſit nullum: non tamen eſt oino nullum: & iure pre

torio eſt aliquod:eſt ergo nullum attenta nimia iuris ſubtilitate: ſed attenta equi

tate non eſt nullum: ut. d. tex. in. d.l. filio. qui aliter exponi non poteſt:nec cauillari
cum illic aperte id deciſum ſit:de quo tanta contentio orta eſt.
EEIntitu. unde lbe.
CIn.l.i.C. unde libe.iaſon circa rationes dubitandi dum intelligit tex. proprie &
directe: & citat auctoritatem bar.ĩn. lJ. i. ff. de bo. poſſeſ. ad probandum qd heres

Qes iure pretorio eſt directe heres: ꝗuis Decius ad illud Iaſonis dictum non aduer

terit imoratus circa meliora. Tamen aduerte ſalua iaſonis reuerentia illud quod
dicit eſſe falſiſſumum. Verum eſt enim q bar.dicit illic ubi nemo eſt heres nec re
nec ſpe: tunc pretor ꝗᷓuis non poſſit facere quem directo heredem: tamen in eum
transfert actiones directas ſicuti & dominium directum transferre põt. Poſteaĩ
fine dicit ꝙ dictum Dy.eſt ueriſſimũ ꝙ pretor licet poſſit facere quẽ effe uice he
redis: tamẽ non poteſt facere eſſe heredẽ uere nec directe. qd ipſe porrigit ad ſuc
ceſſiones delatas alicui autoritate preſidis uel inferioris prĩcipe: utputa ducis uel
marchionis. Nã tales ſunt ueluti bonoꝶ poſſeſſores: alii uero a principe uel ſtatu
to ſuccedentes ſunt heredes. Et hoc idem tenuit bal. in rubri. C. qui adinitti. Cica
id cogita qd enĩ dico diſputatiue id dictũ uelim. & iuxta illud uerbũ apelles facie
bart. CIneuncdea.
CIn.l. qui ſe patris. C.unde libe. Querunt ſcrib. que ſit diuerſitas ratio cur nepos
repudiata patris hereditate autem acceptare poſſit de iure pretorio. de ciuili autẽ
iure non poſſit. Dicunt eſſe hanc rationem: quia de iure pretorio primũ caput eſt
euacuatũ cum filius mortuo patre hoc iure non ſit heres: ſed habeat beneficiũ ab

ſtinendi: nepos ergo inuenit illud caput ſuitatis uacuũ. Ego credo non eſſe uerã.

quia falſum eſt quod dicitur filiũ non eſſe heredem. de iure pᷣtorio ob illud beneſi
ciũ. Ius enĩ iſtud nõ põt facere quẽ deſinere eſſe here.nec tollit iura & ordinem ſui
tatis: ſed priuſꝗᷓ abſtinuerit eſt heres: & ſtatim ei acquiritux ſine aditione iuribus

—.—7

Q ui admit.ad

uulgatis: licet poſſit abſtinere.tunc ius neeeſſitatis tollitur:non autẽ ius ſuitatis.
Cogitaui ſuper alia ratione quã relinquo melioribus iudiciis perpendendã. Ideo

nepoti hoc de iure pretorio conceſſum: quia ius abſtinendi quod eſt conceſſum

nepoti in hereditate patris ſui eſt in eius fauorem introductũ.S.ſui.inſtitu.de her.
uali. ſed ſi abſtinendo ab hereditate patris perderet hereditatem aui: & nõ poſſet
eam ſolã amplecti:ius iſtud fauorabile in eius detrimentum cõuerteret. Vide an
hoc ualeat:quia ſic placet donec melius intelliga. Item de iure ciuili eſt aliud:quia
unius hereditas in alterius confuſa erat: ſic diuidendo uideretur pro parte adire
contra. l.i.ff. de accquiren. here. Alia ſunt illic que frangunt capita doctorum: &
pondera uerbum defunctis. in.l. defunctis. C. de legi. here. cõtra id quo dicit quia
etiam alia ratione eſt reprobatum per Decium. Item Decius approbat intellectũ
Fulgo.qui tamen corrumpit totam litteram nec placet.
2 CIn eundem.
CIn.A.l. qui ſe patris. contentio eſt inter docto.citramõtanos & ultramontanos
ſuꝑ glo.fi. An pater ſuccedat filio per unde libe. & glo.arguit ꝙ nõ.& cõclndit q;
habeat utilẽ. OQui tenẽt hãc opinionẽ ut Bar. mouẽtur hoc argumento. quia un
de libe.dat᷑ illis ꝗbus dat᷑ contratabulas. l.i. Trecte. ff.ſi tabu. teſta. nul. ext. dico il
lud nõ bene ꝓbari ꝑ illam.l. quia dicitur q; pretor ab inteſtato dat ſucceſſionem
liberis:quibus ex teſtamẽto dedit cõtratabulasmon autẽ dicit id quod bart. & ſe
qua. uolunt. Sed ego pro opinione citramontanoꝶ quã firmat laſon quibuſdam
argumẽtis:quibus reſpõdet Decius.adduco tex. expreſſum ubi ponitur uerbum
oportet /q eſt neceſſitatis.in.l.non putauit.s.ut autem. ff. de bo. poſ.cõtrata. ubi
dicit᷑ ut autem ad bono.poſ. admittantur ex liberis eos eſſe oportet.idem not. in
l.i. illius ti. ergo ſequitur ꝙ, parentes nõ admittunt᷑: & melius procedit alia regula
e cõuerſo que habet ꝙ; illis datur cõtratabulas quibus datur unde liberi non co
tra. patet quia datur patrono contrata. & tamen non datur unde liberi. nec ſatisſa
cit mihi qd dicit Decius ꝙ equiparantur & liberorum appellatione ueniunt pa
rentes: quia eſt contra ommne ſignificatum uocabuli & contra naturam ꝙ liberoꝶ
appellatio ad parentes extendatur: & contra gradus cognationis uel conſangui
nitatis et arborem. & ſic rationes eorum non multum urgent. Item ego adduco
tex.in.S.rurſus.inſtitu.de ſerui. cogna. ubi tex. dicit ꝙ pater primum cognationis
gradum obtinet: licet loquatur in ſeruili. neculla lege datur patri unde liberi. Ad
de ꝙ de pat re et patrono eadem diſpoſitio eſt: quia contratabu. que competit pa
renti non rumpit in totum.l.pantonius.ff. ſi quis a par. fue.manu. & ſic conuenit
cum ea que datur patrono:nõ cũ ea que datur liberis. Preterea fundo argu. quod
neſcio an ſit tutum quod pater habet cõtratabulas pro tertia ſicut patronus rõne
emancipationis:et ob illud beneficiũ: ut expreſſe dicit tex.in. lJ.i.ff. ſi quis a paren.
ergo extra illum caſum non habet contratabu.ſic retorqueo eorũ regulam ſi nõ
habet contrata. ergo non habet unde liberi. Item uide quod glo.iaſon & ſcri.tenẽt
ꝙ illa regula habet locum in liberis tantum / non in aliis: ut uult glo. in rub. unde
liberi. C. Vtcũq;ʒ ſit non poteſt dici quod habeãt unde liberi propriam & directã:
quia non datur ex uerbis legis: ſed ex ſola mente. ſed impropriam & utilem: ut gl.
ſentit:que ex ſola mẽte datur. Item pondero tex. in titu. de bo. poſſeſ. inſtitu. . ad
huc.ibi:primo loco ſuis heredibus:et his qui ex edicto pretoris inter ſuos heredes
cõnumerantur dat bo.poſ.que uocatur unde liberi:& ibi poſtea docetur quod ha
bebant in edicto bo.poſſeſ.unde parentes. VItimo quis eſt qui iuſte reſpondebit

ad.l. ſcripto. in fi.ff, unde libe. qua expreſſe cauetur quod non ſic debetur parenti

danos
dt
wuen
d
lonn
rAl
huſten
labun
lti
notin
DL
non
lrn
nubtfe
lbeg
lpgl
Adue
uta⸗
en
vonent
udol
nuslone
4 an
mb
ſaitniet
Gbnte
i
emug
ingI
Ghn

I

bonoꝶ poſ. Fo.XXX
bus liberorum hereditas: & non datur unde liberi.
”ü WUIn titu. de ſucceſ.edic. C.
In rub.de ſucceſ.edic. C. Queſtio eſt inter ſcrib. an ſudex poſſit coartare uel ab
breuiare tempus datum alicui ad adeundũ hereditatem uel bonoꝶ poſſeſſionẽ/
uel ad deliberandum. Et cõmunis reſolutio eſt ꝙ poſſit ad hunc finem ut detur
inrerim curator bonis: per quem ſatisfiet creditoribus. arg. l..i.ff. de cura. bo. dan.
Ad finem uero excludendi ſucceſſorem non poreſt. Philippus decius teuet con

tra. p multas auctoritates & iura: & maxime cũ lex ubiq; dicat iudicem poſſe ex
cauſa tẽpus abreuiare: ut in. l. ad ꝑemptoriũ. ff.de iudi. cũ ſimi. Que opinio uide

tur michi multum dura & cõtra equitatem: maxime cũ pretor nõ poſſit alteri tol

lere ius ſuum ſibi queſitum. & eſſet irreparabile dãnũ. Preterea cũ p̃tor non poſſit

facere quem deſinere eſſe heredem. ut de his oĩbus iura uulgata ſunt:muxime cũ
iſtud nulla.l. caueatur: & expreſſe uideatur prohibitum in. ˖.i. §. ſane et. S. largius
ff. de ſucceſ.edic.ibi non eſſe precipitandos eos qui dicũt ſe deliberare uelle. Et cõ
tra eũ retorqueo uerba ipſius dum dicit ꝙ iudex ex eauſa poteſt abreuiare termi
nũ a.l.ſtatutũ: quia eſt uerum ex cã: ut puta ex cauſa creditorũ et ad illũ finem dũ
taxat: et ita dicũt oẽs. l. et precipue tex.in.l. ſi plures. ff. de iure delibe. qui tex. in uer.
edicit:et in fi. facit contra Decium. ſimiliter tex. in.l.ſi curatoris. C. de iure delibe.
quãdo dicit ꝙ moderatum ſtatuet.ſ. ad hoc ut ſatisfiat credtoribus: ut.l. in princ.
innuit. Er quod prĩa fronte procedat ad priuationẽ ſucceſſionis eſt cõtra morem
pretoris & formã decretorũ pᷣ̃toriorũ. Ex quo non uidetur mihi hec opinio bona
preter multa que ad hanc rem dici poſſunt. que uideatis per bar. Ange. & Alberi.
in. d.l.ad perẽptoriũ. Lex aũt licet: citata per iaſo. C. de iure delib. non ! oquitur de
hoc:ſed inducitur de iure preſcribendi ad ius excludendi.
CIn titu. unde uir & uxor.C.
CIn.l.i. C. unde uir. & uxor. Doc.cõiter hanc rationem illius bo.poſſeſ.eſſe dicũt
ob unionem & ſocietatem que eſt inter coniuges.l. aduerſus. C. de crimi. expi. he
re. l.i.ff. de ritu nup. Et ꝗᷓuis hec ratio ceteris placuerit: Philip. decius nõ approbat

Ait enim eam rationẽ ea tantũ reſpicere que matrimoniũ cõcernunt ut adherere

uxori. debitum etiã ieiunii tẽpore perſoluere:ob lepram non ſepatari:& huiuſmo
di que matrimonii ſunt ratione diuine et humane ſocietatis.c. debitum.de bi ga. c.
ſicut.xl. diſt. cum ſimi. Ad alia uero que preter niatrimoniũ ſunt: ut ad patriam po
teſtatem. ad originẽ & conditionẽ: ad ſucceſſiones minime eã rõnem muilitare: per
glo. in. Si. inſtitu. ad tertul. bar. in. .fi.ff. ad munici. His tamen non obſtantibus te
neas cõmunem. Et reſpondeas q; ſalua pace Decii cauſa iſta etiã reſpicit alia quã
ea que dicit. Nam in.l.aduerſus.eſt queſtio de accuſatione uel actione.in.l.i.de ri
tu nup.eſt queſtio de dona. & ſic de aliis rebus. melius aũt pondera tex.in./.ff. un
de uir & uxor. Primo ad principium dicit oportet iuſtũ eſſe matrimoniũ ad hoc
ut detur iſta bono.poſſeſ.quod uerbum oportet / neceſſitatẽ & cauſam preciſam
denotat.l.obſeruare.ff. de offi. ꝓcon.cũ ſimi. Item illic dicit propter matrimoniũ:
que dictio cauſam finalẽ innuit. ut in rubri. de dona. propter nup. & in rub. de cõ
dic. ob cauſam. Tertio pondera ꝙ illic cauetur non dari bonorũ poſſeſſionem ſo
cietate coniugali per diuortium di ſſoluta ſi tempore mortis non cõſtabat matri

monium: quia ceſſante cau ſa illa que finalis eſt ceſſat efſectus. aut. generaliter. C.
de epiſ. & cleri. Per hec ſtandum eſt cũ cõmuni.

In titu. de tranſactio.C.
UIn titulo detranſactio. C.due ſunt leges quas ego recenter põdero: neq; id legi

Qui admit. ad

ab alio ſcriptum. quibus uidetur mihi ea ſententia defendi poſſe: ut tranſactio ſit
contractus nominatus. Item ut ex ea poſſit oriri actio. Primo eſt tex.in.l. quis. ubi
dicitur ꝗᷓuis is qui pactus eſt ſtatim penituit: non reuocatur tranſactio penitẽtia.
Ergo non eſt innominatus quia reuocaretur.l.dedi.ff. de condic. ob.cau.l.ſi quis

, .
cum fundũ.ff. de pac. poſtmodũ legi bar. quẽ prius non legeram recẽter qui facit

hoc argu. & ſoluit fauore minuendaꝶ litium eſſe ſpeciale: uel fauore liberationis:

que ſunt ſpecialitates diuinatorie.et per eas non deciditur materia. Videbatur mi
hi poſſe res aliter decidi: quia in contractibus innominatis penitẽtia admittitur re
integra: non alias. l. ſicut. C. de actio. & obliga. Sic ĩtelligas in. lI. ꝗuis. rem non fuiſ
ſe integram: quia dicitur pactus:quod uerbum denotat actum preteritum & con

ſumatum ſeu perfectum: tamen in contrarium ponderares tex. in uer. ſtatim. Item

hoc argumentum faciebam in.l.tranſactio.que precedit illam dicitur tranſactio
nẽ eſſe ultro citroqʒ obligatoriam. ergo ſtatim parere debet actionẽ: & eſt nomina
tus contractus. Tu cogita & lege ſcribentes.

UIn lIaſonem ad.l.id quod apud hoſtes.fl.de lega.i.
Cn.l.apud hoſtes.de lega.i. laſon uir alioqui ſummus & eloquens halluci
natur ſepe ac ſomniat euiden tiſſime. Primũ ubi adducit tex. in. l. ſi quis ſeruum. .
fina. ff. de capti. quem tex. non inuenies in eo titulo: neq; in. C. de poſtliminio re
uerſ. Sed ad eam rem que a laſone dicitur heredem debere ſi poteſt rem ab ho
ſtibus ereptã aut redẽptã recupare: & eã dare legatario melius firmant ſenẽſes. ut
habes illic per bar. ſæoinum. Item ubi contra ſententiã Alex. que habet ꝙ milites
noſtri tenẽtur nobis res noſtras ab hoſtibus recuperatas / ſine precio & gratis red
dere. adducit Iaſon tex.in.l.ſi quid bello.ff. de capti.que non loquitur de precio/
ſalua lIaſonis pace:ſed faciunt ea que illic ad prĩcipiũ bar. ſcribit. & tu adducas me
liorem tex.in.l.in bello.S.ſi quis ſeruum.que expreſſe dicit oblato precio is qui
rem noſtram ab hoſtibus recuperauit. eam nobis tenetur reſtituere. & ille tex. pro
bat contra Alex. ꝙ non debet gratis: ſed dato precio reſtitui. & ĩprobat diſtinctio
nem Ange.aut illico fuit redempta aut ex interuallo. que eſt egregia: ſed ipſe non

ſoluit ſum obiectum:& relinquit rem indeciſam. Ego cogitaui poſſe ſolui illud

contrarium & poni tale fedus:aut illa res noſtra fuit ab hoſtibus publice & uirtu

te bellica erepta & redempta: tunc gratis reſtituenda eſt: per tex. in. l. ab hoſtibus.

ſecunda. C. de capti. non enim decet milites eſſe dominos rerum noſtrarum :ſed
defenſores. facit optime tex. in.l.ſi captiuus. ffde capti. ibi expulſis hoſtibus agri
ſunt dominis reſtituẽdi nec publicari: aut prede loco cedere debẽt. quis do. Iaſon
falſo dicat eſſe corrpute allegatum ab Alexã. aut fuit redẽpta per aliquem de ma
nu hoſtium non uirtute belſica nec publice: ſed pecunia data: tunc non eſt gratis
reddenda. & ita loquuntur illi tex.
CAn mutatio fideiuſſoris inuito creditore fiat.

CIn.l. ſi pater. de collatio. C. queſtio eſt diſputata poſt bal. per omnes fere mo

dernos. An ſi quis promiſerit liberare fideiuſſorem titium: & uelit eũ liberare no

uatione dando alium eque idoneumi. creditor autem nolit mutare ob id ille a ſua

fide liberetur. bal. ſcribit eum debere illi fideiuſſori de indẽnitate cauere. per tex. in
.. ſimandato.S.i.ff. manda.quia creditor inuitus nõ mutabit perſonam fideiuſſo
ris dati. ſecus in eo qui dandus eſſet. l. qui autem. S. i.ff. de conſtitu, pecu. Hãc ſen

tentiam ſequuntur Sali. Alex. Iaſon. in. l. ſi pater. & in. .i. ff. ſolu. matri. Philippus
Decius uir ſumme doctrine in contraria opinione eſt dum citat leges ꝗplurimas
& argumenta quibus cõcluditur creditorem cogendũ ad eque idoneos fideiuſſo

.*

ol
b
iti
u
lei
nid
Un
wur
nti
Lcon
len
c⸗
minn

lumng
nor
bo
Gasn
niins
tsel
nci⸗
come
döi
tero

Unc

ſe non
Al
Auun

htbus

mnld

us

0 M
deme

gun

Geno
aren
Hezlu
erteehn

dei

Hicſe

is

lums

eut⸗

— er

bonorum poſſ. Fo. XXXI

res excipiendos. Sed mihi altera ſententia longe tutior apparet.ea ratione qua po
tiſſimum Alexã. mouetur: quia in. I. ſi mandato. cum ſimi. cauetur ne quis cogat᷑
mutare perſonam debitoris. & cum dicit Decius ex cauſa cogẽdñ:hoc iure cautũ
non probat:neq; eſſet hec cauſa neceſſaria. E go cum tantis uiris non arroganter
manum conſerere: niſi diſputationis cauſa uelim. Sic reſpondeo ſingulis domini
Decii argumentis. Primum quando dicit eſſe eandem rationẽ in dando fideiuſſo
re que elt in dato. puto id non eſſe idem ut colligitur facile ex illa.l.qui autem. S.i.
in eo qui deceſſit ante moram promiſſoris ut promiſſor liberetur ſicut ĩteritu ſſ pe
ciei.longe ergo eſt aliud in dando fideiuſſore:aliud in dato:preter multas alias ma
nifeſtiſſimas rationes quibus illud dictũ facile poſſet impugnari. Nã inter facta
& facienda lata eſt differentia. Secundo dum adducit.l.illud.ff.quod metus cau.
Dico illuc dari alios fideiuſſores eque idoneos in odium metũ inferentis: quia pri
mi erant liberati qui metum non intulerantut illic patet.alios ergo eque idoneos
preſtabit in eius odium is qui metũ intulit: ꝗuis illorũ obligatio ſit extincta. Ier
tio dum adducit.l. labeo.S. ſi per fideiuſſores. ff. de arbi. ibi uel alios nõ abſimiles:
quia illi priores qui in primo cõpromiſſo interceſſerant liberati erant & non ſunt
pro ſecundo obligati.l.non omnis.ff.ſi cer. peta. cum ſimi. merito liberãtur dando
alios. Quarto in.l.ſi quis domum. f. locati. dominus euincens domum ſuã per
alium locatam non erat conductori obligatus. & merito is qui locauit liberatut

preſtando aliam eque cõmodam: quia eã quã promiſerat prebere non poteſt. non

eſt ergo eadem comparatio huius rei cum fideiuſſoribus iam datis: iam obligatis
& obnoxiis ut nouatione liberentur inuito creditore, cum nouario fiat ex eius cõ.
ſenſu uel delegatio.l. delegare.ibi uel cui iuſſerit.l. omnes.ibi:ta demũ ſi hoc aga/
tur.ff. de noua. l.i. C. de noua. & que not. in. .. ſi rem aliqua. S. ſi duo rei.ff. de noua.
Sexto tex.in.l.ii.S.locum. ff.de religio.eſt ſpecialis fauore reli gionis. Septimo in. l.
i. F. deniq;. ff. de aqua pluuia arcẽda cum ſimi. ubi quis debet facere id quod ſibi nõ
nocet & alteri prodelſt.illud intelligitur ſic: ut ſi loquaris in faciendo quis non po
teſt facere id quod alteri noceat ſibi non proſit.l. fluminum.ꝭ.fi. fl. de dam. infec.I.
in fundo. ff. de rei uendi. ita intelligas dictum Bartol. ueroñ. per Decium citati. &

Pau. caſtr. Si uero in non faciendo: dicas ꝙ quis non cogitur facere id quod alteri

proſit etiam ſi ſibi non noceat:niſi de iure naturali:ideſt de inſtinctu quo quis nõ
obligatur efficaciter: uel ex cau ſa puta religionis uel publica. & in iam quelitis iuri
bus iſta neceſſitas nunꝗᷓ ĩponitur de iure.l.ii.. ſi quis a principe.ff. ne quid ĩ lo. pu

bli. cum uulgaribus. Ex predictis cre diderim cum uenia tanti uiri eſſe conſtantio

rem opinionem ut creditur non cogatur mutare.·

An ſententia tollat aut producat naturalem
obligationem. ”ä
¶ Q ueſtio eſt antiqua inter ſcribentes in.l. lulianus.ff. de condic. indebi. le-

ge ab eo. C. quomodo & quando iudex, an ſententia cõdemnatoria producat na

turalem obligationem. in qua re uarie ſunt ſententie. Ea uero maxime laſoni pla/

cet quam tradit Barto. in ea lege iulia. ut naturalis uera non oriatur ex ſententia:
ſed impropria que ex equitate iuriſgentium procedit. Et ipſe Barto. in contraria

opinione eſt in lege ſi plures.ff. de fideiuſſor. ea ratione. Nam ſi abſolutoria que
fauorabilior eſt non tollit naturalem ut eſt communis opinio: quo pacto con/

demnatoria pariet ipſam. Cui rationi reſpondet ita: abſolutoria non rollit natura

lem ueram que ex conſenſu oxitur: quia ſenteria eſt de iure ciuili & illa obligatio

De regu.iur.ff.

de iuregentium: ſed impropriam (inquit) que ex equitate illa oritur ut maioribus
pareamus bene tollit. Hec ratio mihi non placet. nec miror Bartolum uariaſſe.
Nam obligatio naturalis ſeu ex conſenſu naſcatur ſeu ex equitate illa ſemper eſt
iuriſgentium: ut ipſe bar. & omnes fatentur per.l.ueluti.ff.de iuſti. & iur. quo pa
cto ergo hec magis ꝗᷓ illa per ſentẽtiam tolli poteſt. cum uxraq; ex eodem fonte &
iure ſit profecta. Item quis eſt qui non debeat intelligere ꝙ ſententia contra equi /
tatem operetur: & quod tollat obligationem naturalem que ex mera equitate pro
ſiciſcitur. contra lege placuit. C. de iudi. l. pria. C. de legi.l.. ff. ſi quis teſta. lib. eſſe
iuſſ. ſue. Et ego pondero tex. in. d. l. iulianus. ubi is qui uere debitor erat ſi abſolu
tus fuerit natura debere non deſinit:quia ſententia abſolutoria nõ tollit illam na
turalem obligationem que ex equitate remanet: & in foro anime ex communi opi
nione remãet obligatus ob illam equitatem que tolli non poteſt per ſententiam.
Dicerem ergo optimam eſſe Albe.Ray.& Matheſi.ſententiam:qui diſcernunt iu
ſtam ab iniuſta. Nam & iuſta naturalem obligationem tollit. Is enim qui iuſte eſt
abſolutus nullo pacto eſſe poteſt obligatus: neque naturaliter ex equitate: neque
naturaliter ex conſenſu qui nullus unquã fuit. ideo iuſte abſolutus eſt:aut ſi fuit:
aliqua ex cauſa ſolutus eſbut per acceptilationem uel pactum de non petendo.
Item iuſta ocondemnatoria parit obligatiõem naturalem ex equirate ut iuſtis mã
datis maiorum pareamus. Iniuſta minime. nam & iudici iniuriam facienti licet ad
uerſari.l. deſenſionis. C. de iure fiſ. lib. x. ne inde oriatur iniuri arũ occaſio unde iu
ra naſci debẽt.l. meminerint. C. unde ui. Per que mihi uiſa illa opinio uerior ꝗᷓ plu
ribus argumẽtis defendi poſſet: niſi ſtuderem breuitatiꝰ

Alia in titu. De regulis juris. ff.

culeos: quibus enarrandi ceſarii iuris munere in hoc percele,
bri auditorio pro mea uirili functus ſum, ubi mihi iugum re/
Kſumendum atq; (quod dicitur ad penſum redeundum uide
rem clariſſimi aduleſcentes interpretatis quondam omnibus
S= AWMHprope pandectarum titulis, propoſui uobis titulum de regu/
lis luris oinnes alios concludentem abſolutius enodare. Vt im pendio difficilem
ita impendio utilem: ob idqʒ ad prime legendum ac intelligendum uelut omnium
romanaꝶ legum tabulas & enchiridion in manibus ueriandum: in finu fſouem
dum: a quo ſurgendum in quem obdormiendum:a quo uigilie captari: in quem
ſomnus figi debeat: utpote qui legum omnium: omniumq;ʒ librorum Alberico iu
dice reuolutionem expoſtulet. lata autem eſt culpa ignorare iuris regulas ut dicit
Ludo. Roma.in.l.quod te.ffſi ert. peta. ad glo. unde hunc titu. pre manibus ha/
bendum cenſeo. Cuius explicationi meam eruditionem longe imparem: meum
ingeniũ qualecumqʒ eſt: meas curas omnis: ſtudia: feſtos ac ꝓfeſtos dies:oẽm de
niq; operam: omneq; oleum cõſumptuꝶ me polliceor. Ita ſpero futuꝶ ut & mihi
prodeſſe: & uobis ſatiſſacere: & poſteris quoq; nõnihil hac ĩ re forte cõſulere poſſit

hic labor cene impenſus neſcio cuius frugis. Veſtrum erit uiciſſim & geniũ frau

Oſtexantlatos annorum duodecim labores pluſquam Herx

hesn
ulin
ole
vooinun
zomote
on En
gen
Muacle
woprl
geyi⸗
Orpal
Gut
Mennn
nboo
lge
güntm⸗
Micun
uceet
lgur
loign
Kiute
ſnor
Nituti
nodo
Count
Med
laros
llca
cin
Aig
lcu⸗
Ckuo⸗
k
go
ie

Pemn

De regu. iur. f. Fo. XXXII

dare.& huic operi uos quod ſoletis & dociles & attẽtos prebere. Cum igiturex an

tiquiſſima ſimul & receptiſſima. noſtrorum ſententia titulorum ſeries & conti /
nuatio rerum intellectui conferat: ut iureconſultus ait in lege ſecunda.ff. de ſtatu

hominum. Bald. in.l. Gallus. ad principium. ffde liber. & poſtu.ſcribentes ab ini

tio more ſuo poſt Accurſium hunc tĩtu. hoc ordine prioribus coniungũt. Quia

non eſt abſurdum ut quibuſdam particulatim & ſpecialiter enumeratis quedam

regule tradantur.l..ſi ſeruus ſeruum. S. ĩquit lex. ff.ad. l. aquil.l. genetali. C. de ſacro
ſan. eccle.c. quoniam contra falſam. de proba.c.qui ad agendum. de procu.li.yi.ci

tato per Philip. Decium. Ideo iuriſcõ.poſt traditas totius iuris ſpecies ac partes in

ealce pãdectarum regulas ſingulorum tradit in quibus ſumma rerum omnium
compacta & collecta uideatur. ta qui ſcribunt in. yi. librum titu. de regu, iur. con
tinuant hanc glo.ſequẽti. Inſerunt quod generalis clauſula deheat ſequi particu
