ſibi aliquẽ vt.l.hũanitat.⁊.l.pᷣcibꝰ.j.ð ĩpube.⁊ alijs ſub.
qd g̊ ego intẽdo ꝓbare ꝙ ſit vltia volũtas.Scðdo ꝙ ſit te
ſtm̃:⁊ꝙ ſitvltia volũtas pʒ:qꝛ qð capit effectũ poſt moꝛtẽ
habet vim vltime voluntatis vt.l.ſeia · S· cũ pr.ff. de do⸗
na.cau.moꝛ.⁊ pꝛobatur ſic:qꝛ dicit ꝙ debet conferre legi
timã que legitima eſt limitata re ⁊ tempoꝛe:re vt habeat
poſt moꝛtẽ.Hã pater nõ tenet᷑ fllio cõferre q̃rtã niſi poſt
moꝛtẽ ſuam:habeo ergo ꝙ eſtvltima voluntas.⁊ ꝙ ſit te
ſtm̃ pꝛobo.Nã q̃libet diſpoſitio in q̃ de bonis diſponitur
per modũ quote ⁊ vniuerſitatis in dubio dr̃ teſtamentuʒ
vt nota.in.l.quotiẽs.j/fami.her.⁊.l.hereditatẽ.j.de codi
cillis.⁊.l.non codicillũ.de teſtamẽtis. Itẽ quero qñ ſu
mat vires teſtamẽtũ:⁊ videtur ꝙ ſtatim per ingreſſũ ałs
fllij carerent alimentis.Tu dic ꝙ poſt moꝛtem naturalẽ
capit robur nã dicunt vltramontani ⁊ dy.per alia verbæa
ꝙ ſi queratur an moꝛs ciuilis equiparetur naturali. ꝙ;
aut ciuilis ñ ↄſumauit effectũ naturalis ⁊ tũc nõ eqparã
tur vt eſt hic nã pater lʒ ſit ingreſſus monaſteriuʒ thᷣ vult
comedere donec viuit quod non eſſet ſi eſſet moꝛtuus na
tura liter.Hiĩc eſt ꝙqui vult reſtituere hereditatem poſt
moꝛteʒ eã nõ reſtituet ſi depoꝛtet᷑ ⁊ ſic moꝛiatur ciuiliter
qꝛ ita expedit ei comedere vt pᷣmo:ſed quando eſt moꝛtu
us naturaliter tũc reſtituitur vt.l.cũ pater.S. hereditatẽ
ff. de leg.ij. ⁊.l.ex facto.S. ideo.ff.ad trebelł.Sed qũ effe⸗
ctꝰ naturalis ↄſumitur per ciuilem moꝛtem ſicut per na⸗
turalẽ ⁊ ideo equiparãtur moꝛs ciuilis ⁊ naturalis.
¶ Pꝛeterea hec aut᷑.q̃ loquitur de ingreſſo in fi.⁊ dicit ꝙ
ſi poſtea moꝛiatur filij debẽt habere legitimam ergo lo⸗
quitur de naturali moꝛte. ¶ Sed nunquid filij carebunt
glimẽtis.reſpondeo non.na ſicut ſi erat debitoꝛ aliquoꝝ
conueniretur ipſe ⁊ non monaſteriũ quicquid dicat glo.
vt in aut᷑.cauſa que fit·j/ti.j.⁊ ſi monaſterium vel abbas
non defendat eum fiet miſſio in poſſeſſio. bonoꝛum que
fuerunt ingreſſi ar.inſtitu.de acqui.per arroga.in fl. et.l.
iu arrogatoꝛem. ff. de pecv ſic hic vꝛaetuß paler debitoꝛ

S=

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

fllioꝛũ in alimẽtis/nam hodie inſtitutus naturalis ad li⸗
beros alendos ẽ redactꝰ ad neceſſitatẽ:vt.l.ſi qͥs a liber⸗
ff. deli. agno. cõuenit᷑ ergo ĩ vita ad alimẽta filioꝛũ: ſʒ ad
legitima ↄueniet monaſteriũ poſt moꝛtẽ naturalem tm.
Itẽ q̃rit qͥd ſi nõ hʒ liberos:ſj̊ ꝑentes an ipᷣi dñt hẽre le
gitumã ⁊ videt᷑ ꝙ nõ qꝛ monaſteriũ ſuccedit loco filioꝛũ:
vt ĩ aut᷑.de ſan.epᷣiS.ſʒ ⁊ hoc pꝛeſenti.ĩmo ẽ potẽtioꝛ eiꝰ
rõ qᷓ filioꝛũ qꝛ ſi nil diſpõit filij nõ hũt niſi legitimã ⁊ mo
naſteriũ totũ reſiduũ: ſʒ ita ẽ ꝙ filij ſi extarẽt excluderẽt
parẽtes. multo foꝛtiꝰ monaſteriũ.in ↄꝛiũ videt᷑ qꝛ ſicut ſt
lius dʒ hẽre legitimã a pr̃e ecõuerſo pri ⁊ filio/nec ĩ hoc ẽ
differẽtia ĩter votũ parẽtũ qð hñt ad filios nõ filij ad pa⸗
rẽtes: vt.l.nã et ſi.ff.de inoffi.teſ. Pꝛeterea excluſo filio
a querela repudiant vel ipe pr̃ ad eam admittit᷑ taq; exi⸗
ſtẽs eiuſdẽ gradꝰ:vt l.pr filiũ.ff.de inoffi.te.hoc puto ve
riꝰ cũ eadẽ ſit rõ eqᷣtatis in pr̃e q̃ ẽ in filio. Nec eſt veꝝ ꝙ
monaſteriũ hẽat᷑ ꝓ filio niſi in ſpali caſu:vt.S.dixi.¶ Itẽ
qro an ſi ſemel poſt ĩgreſſũ diſpoſuit int liveros.⁊ poſtea
vult iterũ diſponere:⁊ pꝛimã diſpoſitionẽ mutare an poſ
ſit: ⁊ puto ꝙ ſic qꝛ hec lex dat ei arbitriũ diſponẽdidonec
viuat.ar.S. eo.l.j.iaco.butrigarif.
α Adde ꝙ iſta autẽtica ẽ canoniʒata ĩ· S.
Additio q̃ mulier xix. q vlt. ⁊ ibi bona gl ĩ xbo
nõ extãtibꝰ⁊c.hĩc qꝛ dr ĩ iſta aut.ſi q̃ mulier.qꝙ igreiſoreli
giõis nõ ĩpedit parẽtẽ ĩter liberos de bonis iuis diſpo⸗
nere etiã ſi pꝛiꝰ añ ĩgreſſã nłlo diſpoſuerit mõ qurxta iſtð
q̃ro ticiꝰ añ ingreſſũ religiõis fecit ⁊ hoc fecit cogitas de
igreſſu mõaſterij qͥ caſu vᷣʒ opinionẽ Jꝗa bel quẽ ſequunt
odof. Jac.butri.⁊ bar.hic.ĩ.iij.col vᷣ.vñ alij / vt dñs ⁊c.
idẽ OPau.de caſt idẽ Imo.tenet ĩdiſticte teſtm̃ valerelzʒ
poſtmodũ ĩgrediat᷑ religionẽ nec ĩgreſſꝰrũpit pᷣcedẽs te
ſtmĩ pdicto caſu/cũ ĩpatoꝛ talivolẽti ĩgredi perate ꝑmit
tat libere teſtari.vt.ĩ·S·illð.de mona ·col j.qᷣcqᷣd voluerit
ibi dicere gl.ĩ Zꝛiũ ⁊ male ſᷣm bar.hic ula glo.repꝛobatẽ ĩ
v. tñ ĩ dicto ⁊cĩ iiij.col.ĩ pᷣn.idẽ tenet bal.hic dicẽs ꝑ in⸗
greſſũ monaſterij oĩia monaſterio acqrũt᷑:illð eſtvex niſi
pꝛiꝰ teſtatꝰ fuerit vł niſi pꝛiꝰ diſpoſuerit aut.nũc aũt.j.de
epiſ.⁊ cle.⁊ iſtã opinio.tene qͥcqͥd dicat glo.nr̃a hic ĩ ſcðᷣa
opiniõe dicẽs ꝙ niſi teſtatoꝛ aliqᷣd reliqrit mõaſterio ti.
iſtitutiõis qð ſuũ teſtm̃ nõ valebit ⁊ iſtã opi tenet gl.nr̃a
hic vᷣc iõ ſto pᷣme opiniõi ⁊c̃ ⁊ iſtã opi.ſedt᷑ gl.ĩ.d.S· illð
de monach.⁊ ĩ.c.ſi q̃ mulier.xi. Ar vetdo bel.p Cy. ra
ph.ful. hic ſpec ti. de teſta.mo.v.l. Inno.⁊ Jo.and.i.cĩpᷣ
lſẽtia. e de pba ⁊ dic̃ Jo.de imo.iĩ l.j.viij.col.ff. de teſt.ꝙ
hec eſt opinio cõis ⁊ ĩ hoc eſt hec gl ſingu. m ſaly. hic ꝙ
monaſterio ⁊ ſic filio ficto aut filio vᷣo relĩquẽda eſt iegi
tima ⁊c̃. de qͥ paſſu vide ꝑ doct.hic ⁊ ĩ aut nouiſſima ⁊ iõi
plene dixi dũ legebã ãdegauis.ti.de inofi teſt.cibi Ja
ſon de may. hic ⁊ finałr pᷣdictã opinio bar tʒ Yal. hic v.
col.v.tñ ĩoſulẽdo ⁊c̃. Si vo pᷣfatꝰ Ciciꝰañ ĩgreſũ ſimpir
faceret teſtm̃ nõ cogitàdo de ĩgreſſu ⁊ tũc igreſſus rũpit
illð teſtm̃ tãq; nouã volũtas:cũ eĩ oĩa ſua bõa det mona⸗
ſterio expᷣſſe vł tacite videt᷑ reuocare pᷣmũ teſtm̃ ſicut pᷣ⸗
mãũ p ſcðᷣʒ tollit᷑.vt ĩ.l.ſãcimꝰ.j.de teſta.⁊ ali s vulgaribꝰ
retẽto eodẽ caſu pncipali. ¶ Quero qͥd ſi pdictꝰ ticiꝰ te
ſtatoꝛ poſt ĩgreſſũ religiõis ⁊ ſic te qͥ de nouo regularit᷑
nõ poſſet teſtari . ea q̃ diximꝰ in aut. ĩgreſſi. poſſit ſivelit
mutare teſtm̃ añ ĩgreſſũ factũ.⁊ eſt rũdẽdũ pᷣm Bar hic ĩ
iiij. col. ᷣ iuxta q̃r.vbi ↄcludit ꝙ ſi qs eſt ĩgreſſꝰreligiõeʒ
frim minoꝝ nullomõ poſſit teſtm reuocare: qꝛ ſicut teſtm̃
p moꝛtẽ teſt atoꝛis naturalẽ ↄfirmat᷑ irreuocabiłr ex ꝑte
teſtatoꝛis.vt ĩ.lj.S.iſto ti.ita ꝑ ĩgreſſũ huiꝰdeuote ac ſctẽ
religiõis.Mã iſti ffes oꝛdis btĩ Frãciſci poſt ꝓfeſſioneʒ
factã nũqᷓ; pliꝰpñt ſe derebus mũdanalibꝰ itromittere
cle. exiui de ꝑadiſo de vᷣ ſig.vñ ĩ iſtis nõ hʒ locũ iſta aut᷑.
q̃ diſpoſuit poſt ĩgreſſũ rligioſũ poſſe diſpõere. Sinuero
p̃noĩatꝰ teſtatoꝛ aliã religionẽ quã bti Frãciſci ingreſſꝰ
kerit puto ſᷣm bar.qð teſtm̃ qð pus fecerat poſſit reuoca
re nũc dũ viuit q;tũcũq; fit religioſus ar.l.res vxoꝛis·j·
de dona. iter virum ⁊ vxoꝛem.idem tenet bar.ſub dubio
foꝛte in.l.j.ff. de teſt. idem cy.⁊ ſaly.hic in.vj.q.alex.con⸗
ſilio. xiij.in.iij.colũ.⁊ ſeq.de ꝓba.⁊ ibi dicit ſe ita de facto
rñdiſſe.ꝓ iſta diſti.bar.bñ facit qð vult bar.in.l.cũ pr · ·
hereditatẽ. ff. de leg.ij.ange.⁊ ymo.in.l.ex fctõ ad trebel.

ibi in. iij. col. ᷣm ia.hec moꝛs ciuilis nunq; eqparat᷑ natu
rali niſi in caſibꝰ ĩ iure expᷣſſis gl.ſing.ĩ c.placuit.xvj.q.j.
Bar. ⁊ alij l. ex ea pꝑte ff.oe vb. obl. per phi. fran ·in. c ſu⸗
ſeeptũ ⁊ ibi ꝑ gl.de reſcrip.lib.vj.⁊ ibi gl.in vᷣſ.nõ moꝛte
nũqꝙ; vero moꝛs ciuilis eqparat᷑ naturali niſi ĩ caſibꝰ ĩ iu⸗
re expᷣſſis ⁊c̃.⁊ ſic pʒ ꝙ dic.gl.c.placuit.quã ꝓ ſingkari al
legauit Jaſõ de may. hic ĩ. iiij. col. vſi. ſicut ĩ ſili⁊ c.nõ eſt
ſing. cũ.d. glo.ſuſceptũ.de reſcpᷣ.li.vj.idẽ dicat.⁊ ibi vide
vt dixit Phi.frãc.ad plenũ ⁊c.hac q̃ſtionẽ ĩ terminis.S.
relatis habui:de qdã dño Geraldo de barriaco qͥ anteqᷓ;
fuiſſet ĩgreſſꝰ oꝛdĩeʒ ſcti Auguſtini ĩ latioꝛi regłafecerat
teſtm ⁊ de oĩbus bonis ſuis diſpoſuerat:⁊ quẽdã nepotẽ
ſuũ Hhauidẽ de fargijs ĩſtituerat heredẽ tãdẽ ſeductꝰper
dñm Bertrã.pᷣſbyteꝝ aliũ nepotẽ dicti dñi geraldi dictꝰ
Geraldꝰ religioſus volebat pmũ teſtm ĩ qͥ dictũ dauidẽ
iſtituerat reuocare ⁊ bertrãdũ pᷣdictũ iſtituere ⁊c̃.ↄſului
iſequẽdo q̃ ſupꝛa retuli ꝙ poterat reuocare ⁊c̃.⁊ fuerunt
hec anno dñi.ioʒ.in menſe Jullij in villa Mõtiſpaſerij
dioceſis Sarlatẽſis apð pꝛetragoꝛicẽſes:⁊ ibi hẽo tota⸗
lẽ natiuitatẽ pr̃em ⁊ matrẽ qbꝰ deꝰ ꝑ ſuã gr̃am vitã det⁊
nobis eternã.i Reliq̃ an filij loco dicat᷑ monaſteriũ per
doc. Bar. Jaſon hic Inno. Panoꝛ.⁊ alios ĩ.d.c.pᷣſẽtia.
Et an qs pᷣoſſit oĩa bona pᷣſentia ⁊ futura eccłie donare
dic plene ĩ locis.S.alleg.ꝑ Jaſo.hic ⁊ ĩ.d.c.pᷣſẽtia.vbi eſt
ſingulariter notãdum ſᷣm pᷣanoꝛ.ibi ⁊c̃.⁊ de alijs multis
hic ⁊ ioi vide abundanter per doctoꝛꝛes.
Släl G b emus NRes eccłie Cõſtãtinopoli
3 tanc mobiles / vl imobiles
Nꝓ vl ã nui redditꝰ nullo ti. poſſũt alienariniſi in
Ea E caſu remuneratiõis ñ ficticie ⁊ etiã diuidi pñt
hoc dicit vſq; ad.S.ſane.¶ Diuide hãc.il.ĩ tres ptes.qꝛ in
pᷣma ꝓhibet.in ſcdᷣa punit ibi ſane ſi hec.in tertia pꝑmittit
vſq; ĩ fl.⁊ ſicut diuidit᷑ lex ita diuidunt᷑ aut᷑. Hã q̃dã ſunt
ꝓhibitoꝛie ⁊ ille ſignãt᷑ ſuꝑ pᷣma pte legis q̃dã ꝑmiſſiue:
⁊ iſte ſignãt᷑ ſuꝑ ſcðᷣa ꝑte legis.q̃dã ſunt ꝑmiſſiue.⁊ iſte ſi⸗
gnat᷑ ſup tertia ꝑte.l. Ex tex.Cui res Ex hocbo col
ligit᷑ diffinitio cconomi:qꝛ economꝰ ẽ ille cui res eccłia Econo⸗
ſtica gubernãda mãdat᷑ adde ab epᷣo.vt.jti.j.oĩs. Op. mꝰ qͥs di⸗
ꝙ l̃a ſibi dicat nã ꝓhibet alienationẽ ⁊ diuiſio eſt alie⸗ catur.
natio ⁊ hãc ꝑmittit g.⁊c. Huiꝰ timoꝛe ſunt hic płes opi⸗
niones vt ĩ glo.dic ᷣ ꝙ aut q̃ris de diuiſiõe factivt ꝑ ſopi
ta:⁊ illã põt facere vt hic ſᷣʒ vno lec.aut q̃ris de alienatio
ne iuris ꝑ quã dñiũ trãſfert ⁊ dic ꝙ regłariter illã nõ po
teſt facere:hoc fallit ſi ꝓuocet᷑ ab alio.vt.l.ĩter oẽs ijde pᷣ
dijs minoꝛ. Item ꝓpter es alienum vt aut᷑.hoc ius·j.eo.
Itẽ ꝑmutare cũ eccłia:vt ĩ aut᷑.iter ſibi. ¶ Querit gl.an
verũ ſeruitiũ poſſit remunerare.⁊ puto ꝙ ſic tñ.d. Mar.
dicebat ꝙ nõ ne det᷑ materia fraudis ĩueniẽdo ar.l.in fũ⸗
do.ff.de rei vẽ.i¶ In glo.q ĩcipit an ergo ĩ fi.j. eo.vnũ tm̃
caſũ remuneratiòis ꝑmittit &̊ alios ꝓhibet ⁊ hãc appꝛo⸗
bat dñs Mar.maxie ne detur materia fraudis ar.l.⁊ fũ⸗
do.ff.de rei vẽdi. ¶ Sane.¶ Si cõtingat eccłie alienari
ʒ foꝛmã huiꝰ.l.punit᷑ emptoꝛ ĩ amiſſiõe pᷣcij:punit᷑ tabel⸗
lio ſcribẽs.punit᷑ iudex auctoꝛitatem ĩ hoc pᷣbẽs ⁊ parti⸗
cipãs hũcõctũ h.d.DNiuide.l.ĩ qᷓ̃ttuoꝛ ꝑtes:qꝛ ĩ ·S pꝛedia
punit eũ qͥ participat rẽ ab eccłiavſq; ibi economꝰ.in ſe⸗
cũda punit dãtẽ vſq; ibi his tabellionibꝰ.in tertia punit
tabellionẽ ſcribẽtẽ vſq; ibi his qͥqʒ.in quarta punit iudi⸗
cẽ vł ius actoꝛis hñtẽ vſq; ad ·S.ſane.¶ Ex tex. Immo ] De dictio
nõ ponit᷑ coꝛrectiue ĩmo argumẽtatiue nã ſicut dixi in p⸗ ne immo.
ma ↄſtitutiõe.C.vbi ĩmo ponit᷑ inter ea q̃ nõ ſunt ↄꝛia po J
nit᷑ augmẽtatiue ⁊ non coꝛrectiue/vel vbi minoꝛ rõ eſt in
ofone ſequẽti dictionẽ ĩmo ꝙ ĩ pᷣmo pᷣcedẽti nũqᷓ; ponit
coꝛrectiue vt ẽ hic:nã maioꝛ rõ eſt puniẽdi qñ alienat qᷓ
qñ patitur alienari:naʒ peius eſt facere qᷓ; negligere vrl
ſi cõſtãteSmaritꝰ.ff.ſo.matri. ¶ Ex·S.his tabellionibꝰ
Nota ᷣ tabelliões faciẽtes ĩſtrumẽta feneratoꝝ anvide⸗
ant participare delictũ /nã vidi tẽpoꝛe dñi legati auferri
cuidã tabellioni.qͥ venerat ad moꝛtẽ qͥs poterat eẽ lucra

—

tꝰ ad confectionẽ taliũ inſtrumẽtoꝝ.iſ Ex.S.his quoq;.

ex tex. ¶ Geſta cõfecerint. Hota ꝙ qñ aliqͥd debet ĩſinua⸗

ri coꝛã iudice vel fleri debet ſcribi in actis ꝑ notariuʒ ibi
exñtẽ ⁊ acta ſcribere ch ignitatis ppᷣe. Nota de degra⸗
datione verbali / realis vero fit qn auferũt᷑ ꝑ oꝛdinẽ q̃ ſi⸗

Moꝛs ci⸗ff. bar.in.l.ſtatꝰ·S· coꝛnelio ff. de iure fiſci.Et aduerte hie bi coõceſſa fuerũt ĩ auferẽda dignitate.vt.l.qͥ cũvno · S· ex
uilis ⁊ na⸗ inq;tum bar.vult ꝙ moꝛs ciuilis eqparat᷑ naturali vt eſt auctoꝛatus.ff.de re mili. Et de hac materia habes extra
turalis an qñ qͥs ingredit᷑ religionẽ mẽdicãtiũ allegat.l.deo nob. iĩ de hereticis.c.nouimus.ꝗ Nota ꝙ viciatur contractus:
cqᷣparent᷑. S·j.dic ꝙ voluit allegare v.et hͥ tm.quẽ inducas ſᷣm euzʒ ⁊ tunc lex vltra pꝛocedit penam imponendo:⁊ hoc ideo

no⸗

De Bacroſanctis Eccleſijs.
qꝛ lex curabat penas:ſ foꝛte ſi ſimpliciter penas ĩpoſuiſ⸗
ſet nõ viciaret vt cõtractꝰ ipſo iur.⁊ de hoc plene dicã ··
de legi.nõ dubiũ.i¶ Itẽ no.ꝙ q̃ͥ ð legẽ flũt ⁊c. gire nõ &
reuoe ates 3 ¶¶Op. ꝙ&
eccłia nõ debeat locupletari cũ aliena iactura.So.vt gl.
vb dic ꝙ cõtingit ꝓpter delictũ accipiẽtis.ſ Itẽ op.ꝙ nõ
patiat᷑ danũ emptoꝛ imo hẽat regreſſũ i yconomũ: vt in
aut᷑.de nõ alienã ·S.ſi quis.So.ꝑdit quo ad eccłiam: ſed
poſtea recuperat ab yconomo:vt ibi.qð tñ ĩtellige ſic di⸗
ſtinguẽdo qui aliqñ accipiẽs eſt in dolo qꝛ ſcit factum ⁊

res reuocant᷑ ⁊ ꝙ oès ꝑticipãtes gᷣctuʒ puniun

ius⁊ tunc locupletat᷑ eccłia cum alieno dãno:⁊ ſibi impu
tet qui recepu qꝛ dãnum quod quis.⁊c.vt.ff.de regu.iur.

danum.⁊ qui conſentit in delinquẽdovidetur conſentire
in paſciſcendo:vt.l.j.S. beſtias.ff.depoſi.¶ Sed an recu⸗

perat ab yconomo:ĩ hoc eſt opi.vna eſt in aut᷑.qui res j.

co.ꝗ dicit ꝙ ſic.quia dolus yconomi pꝛeponderat ꝓpter

eius officiũ:qð nõ placet qꝛ nõ hʒ officiũ reſpectu cmpto
ris: ſʒ eccłie.Alia eſt in coꝛpoꝛe de non alie·S. ſi quis igr

que dicit ꝙ nõ reperitur qꝛ dolus cum dolo compẽſatur
vt.l.viro.ff.ſo.ma.⁊ hec vera:aliquando recipiens nõ ẽ

in dolo.ſed in lata culpa:vt.l.late culpe.ff.de verbo.ſig.q̃

equiparatur:vt.l.ꝙ nerua.ff.depoſi.⁊ tunc licet nõ repe⸗

tat ab eccłia pᷣciuʒ repetit vel ab yconomo: qꝛ yconomo
pᷣpõderat culpa emptoꝛis vt.l.itẽ ſi obſtetrix.ff. ad.l.aqᷣ.
ſi aũt accipiens ignoꝛat ius ⁊ factum quia credit reʒ eſſe
yconomi:⁊ ſic nõ eſt in dolo nec in lata culpa ſʒ habet bo
nam fidẽ ⁊ tũc eccłia retinet rẽ ⁊ pꝛeciũ:⁊ accipiẽs agit
cõtra yconomũ:verũ ſi nõ eſt ſoluẽdo agit cõtra eccłiam
q̃ locupletata eſt ex dolo alterius:vt.l.fl.ĩ pᷣn.ff.de eo per
quẽ factũ erit:⁊ ita intelligat᷑ gl. Itẽ op.qꝙ eccłia ſit ſibi

cõtraria:nꝗ petẽdo rẽ vel ĩfirmarẽt cõtractũ ⁊ agẽdo ex
cõtactu. ad pꝛeciũ videt᷑ appꝛobare eam: ergo debet re⸗
pelli.vt.l.j...de fur.So.agit ad rẽ rei vẽdi.ad pꝛeciũ ↄdi

ctione ex iſta.l.⁊ nõ actione ex cõtractu:ſjʒ huic repugnat
tex.in coꝛpoꝛe de nõ ali:S.ſi qꝗͥs igit᷑.vbi dicit ꝙ agitur ex
cõtractu:⁊ ideo dicit aliqñ cõtractꝰ nõ ẽ nullus ſʒ clau
dicat qð eſt vbi iuſta ſubeſt ratio claudicandi:vt.l.cũ ſer
uus.ff.inan.⁊.l.ſed celſus·S.ſi fundũ.de contrahen.emp.
⁊ ita eſt hic:nã aut queris an ↄtractus ſit nullꝰ reſpectu
eccłic vt.ſ.ipſa nõ poſſit agere ad pꝛeciũ ⁊ dico ꝙ non ẽ
nullꝰ ĩmo eſt aliqs fauoꝛe eccleſie/aut queris an ſit nullꝰ
reſpectu emptoꝛisvt cõtra delictũ agere non poſſit ad re
cuperanduʒ pꝛecium: ⁊ dico ꝙ eſt nullus eius odio:quia
participauit delictuʒ: aut queris an ſit nullꝰ reſpectu em
ptoꝛis vt ipe nõ poſſit agere contra yconomum:⁊ dico ꝙ
gꝗliqñ eſt nullus:vt quando emptoꝛ fuit in dolo: aliqñ eſt
aliquis vt qñ fuit in lata culpa:qꝛ dolus yconomi pᷣpon⸗
derat vt.S.dixi.multo foꝛtiꝰ ſi eſt bone fidei ẽptoꝛ.ſ Itẽ
quero an ſi eccłia nõ habet pᷣciũ poſſit agere ad illð Pla
cen.ꝙ nõ.Tu dic ꝙ ſic:vt ex ſuperioꝛibꝰ patet.ſ¶ Itẽ op.
ꝙ agẽs ⁊ conſentiens non pariter puniant᷑ quia nõ pari
ter delinquũt:vt.il.ſi multi.ff.de public.So.aut regulari⸗
ter delinquens ⁊ conſentiens nõ pariter delinqũt:⁊ ideo

non pariter puniũtur vt.l.jiᷓ.de rap.vir.⁊.d.l.ſi multi.ff.

de public.qñ aũt pariter delinquũt ⁊ tunc pariter puniun
tur vt hic ᷣm dom̃.mar. ¶ Mõ qro ꝑ quẽ poſſit vẽdica
ri res an idem qui alienauit ⁊ poſſit:quidã ꝙ nõ qꝛ ẽ pꝛi⸗
uatus officio. Tu dic cõtra.quia non eſt pꝛiuatus ipſo
iure:ſj debet pꝛiuari ꝑ ſũiam:ergo añq; pꝛiuetur durat in
officio ⁊ habet ius adminiſtrãdi:vt.l.fi.ĩ.de iure deli.vẽ⸗
dicabit ergo añqᷓ; pꝛiuetur officio ⁊ veniet ↄ factũ ſuũ:⁊
hoc triplici rõne: Pꝛima qꝛ factũ ſuũ ipᷣo iure non tenet
ergo põtotrauenire:vt.l.q;admodũ:de agrico.⁊ cẽ.li xj.
Scða rõ eſt qꝛvenit noĩe alieno.ſ.eccłie ⁊ nõ ſuo:vt hic ⁊

de li.cau.l.j.Tertia rõ ẽ qꝛ ꝓponet rei vendicationẽ in

qua non eſt dolus:⁊ ſi emptoꝛ excipiat de doloyconomi
replicabit:yconomus de ſuo:⁊ ſic exceptio ⁊ replicatio
tollentur et remanebit firma ſine dolo et turpitudine ex
qua emptoꝛ veniet condemnandus ad reſtitutionem rei
vt.l.apud celſum·S.marcellus.ff.de dolo:quia ſi actio ⁊
exceptio contineret in ſe dolum compenſaretur ⁊ inceſti
agi non poſſet:vt.l.viro.ff.ſo.mat.iſ¶ In glo.que incipit.i.
nos.in fine quivoluntate ymo.per eimptoꝛes pꝛo id bona
opera ⁊ pꝛo id memoꝛiam¶ In glo.que incipit ſic ergo.ĩ
fi:Et contingit hoc pꝛo delictis emptoꝛis vel qꝛ claudi⸗
cat in hac parte contractus:vt.l.ſi cuʒ ſeruus.ff.manda.
⁊:l.ſed celſus .ff.de contrahen.emp.⁊ hec verioꝛ:⁊ nota.ĩ
coꝛpoꝛe de non ali ·S. ſi quis igitur.¶ In glo. que incipit

uari:ſed non dicit ꝑ quẽ.ſed pꝛobatur per.l.j.S.ius publi

Fo. XI

et per iſtos. ibi de decurio.l.ſi quis. Illa bñ dicit reno⸗

cum.ff.de iuſti.⁊ iure.i¶ In glo.que incipit vel ibi pariter

delinquunt.ĩmo regulariter non pariter deliquũt ⁊ ideo

non pariter puniuntur:vt.l.vnica.de rap.virgi.⁊.l.ſi mul
ti.ff.de publican.ſic vbi reperias contractum eſt ſpeciale
vt hic ᷣm domi.marti. ¶ Sane ne.Licet eccłie ad ẽtpo⸗
ralem vſũfructum concedere rem ſuam vt tempoꝛe fſini⸗

to recipiat rem ſuam et alia tanti valoꝛis hoc dicit.Ex

tex.vt deſideranti ecce pꝛimum ſolemne ꝙ requirat eum

pꝛiuatus.( Tpᷣalis ecce ſcdᷣm qð requirit᷑.Cõſcribat

ecce tertium ſolemnel Poſt ſtatutuʒ lecce quartũ.( Ita
ecce quintum. ¶ Nota quot ſolemnia requiruntur vt ſu⸗
per tex colleg. Item quero an dominium perlone pꝛi⸗

uate ipſo iure tranſeat in eccleſiam:⁊ dic vt glo. Neruũvl
tramõtani dicunt et bene ꝙ iure veteri ⁊ nouo debet da
re inter viuos ⁊ tranſrferre dominiũ in eccłiam: ſʒ retinet

vſumfructũ: vt in.S.ſi qͥs igitur.ĩ aut᷑de nõ alie.

Add iti 9 Ad vnũ aduerte hic in tex.in:S·ſciẽtes

OEELB juxta glo. in v. beneſicij. æ in v permiſſã
⁊c̃.cõtrario ſenſu qð in iure foꝛtiſſimũ.vt ĩ c.cũ apoſtoli
ca.de his q̃ fũt a maioꝛi ꝑte capłi.⁊ ib.panoꝛ.tex.ĩ.l.j·S.

huius rei argumentũ ⁊ ibi plene ꝑ Jaſo.de may.ff. de of

fl.eius cui mꝗ iuriſd.dũ tamen nõ reſultet abſurditas vt
in.l.ij.⁊ ibi tex.⁊ gl.ſᷣm bal.ibi.j.de cõdi.ĩter.leg.⁊ fidei.⁊
in.l.cõuenticulã·j.de epiſ.⁊ cle.nam dũ tex.hic ĩ di S. ſciẽ
tes vult ſub coloꝛe coloꝛati.i.pᷣtextu ſeruitij ꝙ in reiueri
tate non fuit exhibitũ ipſi eccleſie nõ poſſe donare res ec⸗
cleſie:ergo a ↄꝛio ſenſu ſi re vera aliquis ſeruitiũ eccleſie
exhibuerit tũc licite põt donari de bonis eccłie vſq; ad
remunerationẽ condignã ſᷣm Bar.hic:qð eſt ſine dubio
verũ in mobulibus ʒʒ bar.idẽ bal.tex.ĩ.c.tributũ.ij.⁊ ibi
Panoꝛ.ĩ.ij.col.de teſtamẽ.ex.ĩ.c.per tuas ⁊ ibi panoꝛ.ĩ
ij.notabili de dona.ex idẽ Jo.and.iĩ addi.ſpec.ĩ Rub.de
re.eccł.nõ alie.fuit nõ.ꝑ do.abba.in.c.fi.de dona.ĩter viꝝ
⁊ vxo.ex.⁊ dicit Bal.hic ꝙ poteſt donare pᷣlatꝰ ꝓ remune
ratione ſeruitij intellige qñ fit non ꝑ modũ alienationis
ſed ↄceſſiõis fructũ alleg. Inno.iĩ.c.cũ ĩ officijs.ex.de te
ſta.tñ ibi Inno.niul dicit ⁊ bar.alleg.inno.in.c.relatũ.ij.⁊
tñ nec ĩ pꝛio relatũ nec ĩ ſcdo relatũ aliqd ðꝛ. Et dicẽ̃ do.
Cy.hic circa pᷣncipiũ vᷣſ.queritur ſi pꝛelatꝰ ⁊c᷑.ꝙ pᷣlatus
põt donare ad ĩſtar tutoꝛis vł curatoꝛis.vt ã l.ſi płes.ff.
de admi tutoꝝ. Aduerte illa.l.ſi płes.nil facit ad ꝓban⸗
dũ ꝙ pᷣlatꝰpoſſit donare res eccłie cã remuneratiois.de
buit do. Cy.allegare l cũ płes·Sfl.⁊ ibi gl.ĩ ver.pupilli.
vbi dr ꝙ tutoꝛ pee donare remunerãdo ruuia pᷣceptoꝛis
ipᷣiꝰ pupilli. Idẽ eſt dicẽdũ ĩ pᷣlato ꝙ nõ dñs ſʒ ſolꝰ admi
niſtratoꝛ reꝝ eccłie dr.vt in.c.ij.⁊ ibi panoꝛ.i.ij.notabili.
vt poſſit aliqua donare rõne remuneratiõis ſeruitij ipſi
eccłie exhibiti pᷣm OPanoꝛ.ĩ dicto.c.relatum.ij.dicerẽ ĩ
pñ̃iti caſu ceſſate cõſuetudine nõ poſſet platꝰ abſq; cã rõ
nabili aliqᷓ donare ſed cũ cã rõnabili ſic.puta:qꝛ recepit
ſeruitiũ ab illo cui vult donare ⁊ vult eũ remunerare: ita
debent intelligi iura ꝓ ⁊ contra alleg.ꝑ glo. in.c.ij.de do
na.S.alleg.pᷣmiſſa nota ꝓcedere maxime ſtãte ↄſuetudi⸗
ne.vt in.d.c.relatũ vbi põderat᷑ cõſuetudo facit.l.filiꝰ.ff.
de dona. vbi dr ꝙ filiꝰ habens liberã peculij adminiſtra
tionẽ põt aliq̃ donare attẽta tñ q̃luate filij. Idẽ põt di⸗
ci in pꝛelato qͥ hʒ liberã adminiſtrationẽ ĩ rebus eccleſie
notat᷑ in.c.cũ nobis.ĩ fi.de electio.ex ⁊ ĩ.c.is cui.de elect.
li.vj.ſᷣm panoꝛ in.c.ceterũ.in fin.col.⁊ ĩ pᷣmo notabili e
de dona. dicit finaliter Bar.ꝙ pꝛelatꝰ poteſt donare ĩmo
bilia ⁊c.refero verba Bar.hiæ ſuꝑ iſto mẽbꝛo q̃ͥ ſunt ſub
iſto tenoꝛe.de ĩmobilibꝰ vero ſiqͥdẽ eſt beneſiciũ collatuʒ
nõ poteſt reuocarevt hic:ſed ſi nõ eſt collatũ tũc ſic⁊c.ad
uerte ad hec ꝓxune verba relata dic ꝙ bar. eſt hic coꝛru⸗
beus ⁊ pꝛedicta verba nullũ vt ſunt poſita intellectũ ha⸗
erc videntur.vñ dic ꝙ debet ſic eẽ in Bar. duʒ queritur
vtruʒ pꝛelatus poſſit donare immobilia cauſa remunera
tionis de immobilibus vero ſiquidem eſt beneficium co
loꝛatũ nõ põt donare vt hic:ſed ſi nõ eſt coloꝛatũ tunc ſic
ita tenet gloſ.hic iſta ſunt vera verba bar.⁊ rogo te qͥ hec
leges ꝙ iſta conſideres.Credo tñ ꝙ qñ epᷣs vel alius pᷣla
tus vult aliqñ alienare etiã ex cauſa remuncrationis qð
illud facere non poteſt niſi obſeruata ſolẽnitate.c.j.extra
de his q̃ fiũt a pᷣlato ſine cõſenſu cap.⁊ tbi panoꝛ.⁊ ſ.c.no
uit.e.t.⁊ ĩ.c.nulli.de rebꝰeccł ie nõ alien ex·i.c.j.eo.ti.lib.
vi.in aut᷑.hoc ius poꝛrectum.⁊ ibi Baͤl igo titu.⁊ in
b iiij .

S

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

hoc aut᷑.de alienatione? emph.coł.ix.⁊.j.coł.in.iiij.qſtio
nevbi idẽ tenet ꝙ hic.idẽi ·S.j.de non alie.colł.ij.Et inqᷓ;
tum hic ĩ·S.· ſane dr ꝙ ſi economꝰ rem eccłie vendiderit:
ꝙ poteſt venire ipᷣe cõtra ꝓpꝛiũ factum dic pleniꝰ ꝑ bar.
q; hic poſt cy. in· S.j. in vitimo notabili.in.ij. coł.de non
alienãdis aut permatandis rebꝰ ecclłiaſticis.colla.ij.pa
noꝛ.in.c ſi quis pꝛeſbiteroꝛum.de rebꝰ eccłie alie.vel nõ.
⁊ ibi in fi.coł᷑.vide an emptoꝛ malefidei pꝛecium recupe⸗
ret a pꝛelato male alienante ⁊ dic ꝙ non. idem cy.⁊ Bal.
hic io.de lig.in cłe.j.de reb.eccle.alie.vel non:ſi vero eſt
bonefidei recuperat pꝛecium a pꝛelato non ab eccleſia ni
ſi in defectuʒ: vide in.c.ad audiẽtiam.eo.ti.plene que hic
omitto cauſa bꝛeuiratig. die inacoe eioi ecckia res
E odie iuscõe ẽ ĩ oĩ eccłi
2 Scius eiꝰ alienari ⁊ pignoꝛari ꝓhibent᷑
E9excipit᷑ vbi ĩminet es alienum h. d. Jaco. Diui
WQdit᷑ hec aut. duobus modis pꝛimo ſic: pꝛima
pars aut ſumitur ex coꝛ. de nõ alie.vſq; ad vᷣſi.vt nec res
eoꝛum. Scðdᷣa ſumit᷑ cõiter ex coꝛꝑe de non alie. et de ali.
in emphi. Tertia pars ſumitur ex coꝛpoꝛe de alien. ⁊ em
phi. Alio modo diuiditur ſic:qꝛ pꝛimo unmplicat.l.codicꝭ
ad alias eccłias vſꝙ; ibi vt nec res eoꝝ pignoꝛẽt᷑ Ibi am
pliat id qð dictuʒ ẽ de alienatioõe vſq; ibi ⁊ perpetũo / Jbi
confirmat regulã in quibuſdam caſibus ſine cxceptione
vſq; ad vᷣſic.in certis. Ibi cõfirmat regulam gñaliter in
omnibus rebus cum exceptione tñ:tradens foꝛmã in ali
enatione ſeruanda vſq; in fl. Itẽ vᷣſi. in certis ſubdiuidit᷑
in quattuoꝛ particulas:quia pꝛima ponit quando immi⸗
net es alienum eccleſie ⁊ poterit eſſe conſultũ eccłie ſine
glienatione vſq; ibi ꝙ ſi nolit.⁊ ibi imminet es alienũ:⁊ ſi
ne alienatione non poteſt conſuli eccłie vſq; ad vᷣſic.em⸗
ptoꝛe. Ibi nõ poterat conſuli eccleſie etiam cũ alienatio
ne vſq; ad vᷣſic.ſit tamen in fine. ¶ Modo q̃ro qualiter
hec aut.veniat ad.l.codicꝭ/an addẽdo/an coꝛrigẽdo/an
derogando. Rñdeo ego poſſuz dare reſpectuʒ ad alterũ
de tribus:nam aut habeo reſpectum ad regulam ⁊ tunc ĩ
eo ꝙ confirmat regulam addit de alijs eccleſijs ⁊ de pi⸗
gnoꝛatione: aut habeo reſpectuʒ ad exceptionem ⁊ dero
gat.l.codicis:⁊ non abꝛogat:quia excipiendovnũ caſum
confirmat regulam in alijs: aut conſidero ipſum caſum
exceptum: ⁊ ille cum ſit contra regulam eam coꝛrigit.
¶ CLaſus in terminis talis eſt.querit iuuenis ab impera
toꝛe ſic vidi in.l.codicis qualiter eſt pꝛouiſum ne res ec⸗
cleſie conſtantinopolitane alienent᷑: quero qualiter in a⸗
lijs eccleſijs ſit ꝓuiſum:rñdetur ꝙ ſtatutũ in eccleſia cõ
ſtantinopolitana ad oẽs alias eccleſias loca et collegia
deputatas ad dei ſeruitium eſt poꝛrectum:vt.ſ.bona alie
nari non poſſunt licite.h.d.pma particula.ſ¶ Op.ꝙ actio
eſt ius pꝛoſequendi:vt inſti.de acti.in pꝛinc.So.ponitur
pꝛo accu.vt hic.⁊ pꝛo iure pꝛoſequendi: vt in contrario.
¶ Adhuc inſtat iuuenis ⁊ qrit an poſſit ſaltĩ pignoꝛari
⁊ reſpondet᷑ ꝙ nõ:⁊ ſumit᷑ hec particula communiter ex
coꝛpoꝛe de nõ ali.⁊ ex coꝛpoꝛe de ali.⁊ ẽphi. Op.ꝙ poſ⸗
ſit pignoꝛari:vt in coꝛpoꝛe de non aliS· ſi vero creditoꝛ.
So.gñalis pignoꝛatio pꝛohibita ẽ cũ traditione.ſʒ non
ſine traditione particularinõ alienãdis:ſ̊ͥ ſpecialis ꝓhi
bita ẽ ĩdiſticte:qꝛ eſt foꝛtioꝛ contradictione.ſʒ per auct᷑
de alie.⁊ ẽphi. pꝛohibetur quelibet pignoꝛatio.¶ Item
op.ꝙ ſpecialis ꝓhibitio.vt· j·iĩ · S· in certis. So.vt ibi Lel
melius aut queris de voluntaria pignoꝛatione ⁊ illa eſt
permiſſa vel denegata.ſᷣm ꝙ dixi in ſolutione pꝛecedent
contrarij. Aut queris de neceſſaria ⁊ illa eſt permiſſa et

ſm aut᷑.de non ali·S.huc.ſi in ea non eſſet expꝛeſſum:nam

alienatione pꝛohibita videt᷑ voluntaria eſſe pꝛohibita et
non neceſſaria:vt.l.alienatiões.ff.famil.hercil.⁊.l.filius.
5S· diui. ff. de le. j. ¶C Et perpetuo] Querit᷑ an regła ſit ve
ra ſine aliqua exceptiõe: rñdet᷑ ꝙ ſic in re data a pꝛĩicipe.
hoc dicit. ¶ Sʒ an ſit ſolũſpeciale ĩ iſto caſu vt nullo mo
do poſſit alienari reſpondeo ꝙ non:ſed in caſibꝰ alijs ha
bet locum qui numerantur in gloſ. In certis hic fir⸗

mat regulam cum exceptiõe tamẽ ⁊ queritur hic an in a⸗

lijs rebus non a pꝛĩcipe dat ſit neceſſaria regula.Rñde⸗
tur ꝙ ſic:niſi imminet es alienũ:quia permittitur pigno
ratio ſm foꝛmam huius.lł.⁊ hic poterit conſuli eccleſie a⸗
liter qᷓ; per alienationem:qꝛ creditoꝛ cõtentabitur.i Op.
ꝙ fructus non computẽtur in ſoꝛtem:vt.j.de vſur.l.ſi ea.
So.vt glo.i Itẽ op.ꝙ arguẽdo ex oꝛdine lr̃e.ar.l.cũ pꝑ̃.
S· fldei.ff. de le.ij.⁊ videtur ꝙ pꝛimo invſuris deinde ĩ ſoꝛ

tem computentur: vt l.j ff. de ſolu. So. vt gl.? illud ẽven
ꝙ hic oꝛdo nõ attẽdit᷑ ⁊ ſic certa iuris diſpoſitio:vt.l.nec
concedo.ff.de ſolutio. ¶ r ſi nolit hic non poterat con
ſuli eccleſie niſi per alienationẽ:ſʒ per alienationem rñde
tur ꝙ abbas conuocabit capitulum ⁊ de conſen ſu maio⸗
ris partis capituli adit epiſcopum ⁊ iurabit duo de ↄſen
ſu capituli ſcilicet debitum ſubeſſe.⁊ ex mobilibus ſolui
non poſſe.et de hoc fiet ſcriptura ⁊ ex ſcripturanil ſol
uet eccleſia:⁊ tunc epiſcopus faciet exponi remvenalem
⁊ ſic expoſita ſtatim per.xx.dies:⁊ per conſequens tranſi
bit in notoꝛiuʒ ſᷣm ea que dixi in aut᷑.qui ſemel.⁊ dabitur
plus offerenti ⁊ pꝛeciuʒ debet ſolui creditoꝛi als emptoꝛ
reʒ retinere non poſſet: ⁊ de hoc debet fieri ſcriptura in q̃
contineatur nihil eſſe factum ad leſionẽ᷑ eccleſie.h.d. vſq;
ad vᷣſic.ẽptoꝛe.¶ Nota ergo ſcripturam eẽ neceſſariam
Itẽ nota ꝙ de cõſenſu capituli abbas adibit epiſcopũ
⁊ de ipſoꝛum conſenſu debet iurare.ſ Itẽ debet iurare.ſ.
debitum ſubeſſe:⁊ ex mobilibus ſoluinõ poſſe.ſ Itẽ no⸗
ta ſubhaſtationẽ flendam ⁊ rem dare plꝰ offerenti ⁊ pꝛe⸗
ciũ ſolui creditoꝛi.Sʒ quid ſi non adeſt ſuperioꝛ vel epi⸗
ſcopus quia vacat epiſcopatus qui adibitur. Dicunt qui
dam archidiaconũ ar.l.ij.vt digni.oꝛ.ſerue.li.xij.ego pu
to adeundũ totũ capitulum cum ſubeat vicẽ epiſcopi.ar.
l.vbi abſunt.ff.de tu.⁊ cu.da.ab his.¶ Sʒ quomodo cõ⸗
uocabũt. Reſpondeo non conuerſi:ſed clerici ibi exiſten
tes:⁊ dicit gl.ꝙ ſi omnes veniant vel due partes ſtabitur
iudicio maioꝛis partis.ar.l.qð maioꝛ.ff.ad munici.⁊ l. il
a Hereſert veregu iut r, nulli gcuini vniuer. no.
Sed domi.martinus dicit pꝛimo cõſiderandam dignita
tem ⁊ diſcretionem qᷓ; numerum: in his em̃ que ad fideʒ
pertinent.debet pꝛimo ſic conſiderari quis meliꝰ rõnem
dicti ſui aſſignet:vt.l.ob carmẽ.S.ſi teſtes.ff.de teſt. Itẽ
in his que ex diſtinctione ꝓcedũt cõſiderat᷑ qͥs ſit diſcre⸗
tioꝛ vt eſt hic ar.in aut᷑.de monachis ·S.j.⁊ hoc vbi nõ tra
ctatur de com modo burſali vel ſingulari ſed vniuerſali
vel alieno pꝛoꝛſus ſed vbi de ſingulari ⁊ pꝛopꝛio dãnovł
lucro querit᷑ pᷣmo conſideratur numerꝰ q; dignitas.vt.l.
maioꝛem.ff. de pac. Itẽ op.ꝙ clerici non debeant iura⸗
re vt.l.cũ clericis.ti.j.So.vt glo. ¶ Einptoꝛe hic etiã
per alienationẽ nõ poterat conſuli eccłie:⁊ queritur ab ĩ
peratoꝛe ſic. Nidi ꝙ ex neceſſitate vẽditur res eccleſie:ſʒ
quid ſi emptoꝛ nõ reperiatur. Rñdet᷑ ꝙ res dabitur exti⸗
mata cũ conſenſu capituli in ſolutũ creditoꝛi adiccta.x.
parte pꝛecij in extimatione.hoc dicit iſta particula.
¶ QAuero que opinio ſit tenenda vel ꝙ addatur decima
vel detrahatur. dico ꝙ ſtatur fauoꝛe eccłie. Item op.
ꝙ quis non cõpellatur aliud pꝛo alio recipere.Solu. hic
ſpeciale.ſ¶ Itẽ op.ꝙ creditoꝛ debeat eligere rẽ quã velit.
o.ſpecialiter fauoꝛe eccłie. ¶ Sit tamen] hic diſpo⸗
nit certã cauſam ⁊ foꝛmã alienatiõis:⁊ querit que res eſt
illa que debet dari inſolutũ/rñdetur ꝙ debet eſſe medio⸗
cris inſpecta qualitate rei ⁊ quantitate ⁊ honoꝛe:⁊ ĩtelli⸗
atur creditoꝛ eẽ qui ꝓbat ülud quod mutuauit foꝛe ver
um in vtilitatem eccłie.h.d.q Op.ꝙ creditoꝛ ꝓbare nõ
debeat:nã non cogitur eſſe curioſus ⁊ diligens.vt.l.doli
mali.ff.de nouatio.So.regulariter qͥs non debet eẽ ſolli
citus vt in contrario.fallit vbi quis vult aliũſibi obliga
re ex alterius ↄtractu pꝛelati. Vel ſpeciale fauoꝛe eccle⸗
ſie.¶¶ Itẽ quero qualiter pꝛobabit creditoꝛ.dicunt quidã
per pꝛeſumptiones ⁊c.dic.vt glo.¶ Itẽ querit glo.qͥd
ĩconſuetudo ſe habet ↄ.l.iſtaʒ. dicit glo. eam ſeruandaʒ
tu dic S.per aut᷑.caſſa.iſ¶ In gl.que incipit hoc eſt.ĩ fl.ibi
ſed generalis.vel illa in voluntario pignoꝛe iſta in neceſ
ſario.¶ In glo.que incipit pꝛimo ibi cũ pater · S.pe.So.
vbi eſt contraria iuris diſpoſitio non ſeruatur oꝛdo.
In gloſ. que incipit / que attenditur.ibi ſufficit ⁊c.de
bent tamen omnes citari.vt.l.ij.ff.de decre.ab oꝛdi.fa.
In glo.que incipitvt ſi.ibi decẽ accipiat ꝓ.xj.ec ve⸗
ra quia innuit lex ne decipiatur eccleſia ᷣm do. Mar.
( e glo.que incipit tẽpoꝛalẽ in pꝛin.ibi ſpeciale.ꝙ com
pellatur creditoꝛ eſſe curioſus ⁊ diligẽs.¶ In eade gloſ.
ibi diligebat in eam rem ↄtraxit ar.l.fl.ff. de exerci.¶ In
eadẽ glo.in fi.ibi·S.ex non ſcripto.pꝛimo dic ꝙ non valet
per aut᷑.caſſa. =
Ad ditio Solẽnitates huius aut᷑ non ſunt de ne
tEEO ceſſitate ſeruande in alienatione rerum
eccleſie dum tñ obſeruetur foꝛma.xij.q.ij.in.c.ſine exce⸗
ptione.Et dic ꝙ ſolẽnitas de qua in pᷣſenti per vſuʒ ↄriũ

Superioꝛ
qͥs dicat᷑
in rebꝰ ec⸗
cle.alieñ⸗

De Gacroſanctis Eccleſijs. Fo. XIII.

aviſt in· S.leges.iiij.diſt.glo.in.c.j.⁊ ibi doc.de reb.eccle.

non alieñ.in.vj. Et eſt hec auctentica cano.in.c.hoc ius

poꝛrectũ.x.q.ij.⁊ eſt ſingularis ſᷣm panoꝛ.in.c.coꝛam.ex.
de elec.dicit tñ io.and.⁊ ibi panoꝛ.in ca.nulli.poſt gl.ibi
ex.de reb.eccle.alien.vel non.ꝙ ſatis eſt ſᷣm inno.in alie⸗
natione rerum ecckłie ſeruare cõſuetudinẽ illius eccleſie/
de cuius alienatione agitur qð tñ non placet hoſtien.qꝛ
eſſet cõtra.c.j.S.allegatũ.vnde dicit io.and.ſe credere ꝙ
ↄſuetudo nõ poſſit adimere ſolẽnitatẽ dicti canonis ſine
exceptione pꝛo quo facit.c.cum cauſam.de re iudi.et.c.j.
de cõſuetu.er.et hec ꝓxime dicta intelligas ꝙ conſuetu⸗
do non poſſit adimere ſolẽnitatem in vendẽdis rebus ec
cleſie verũ in ſolẽnitate a iure canonico ĩtroducta:vt in
dictis.c.ſine exceptione.⁊.c.j.S.allega.Sed ſolẽnitateʒ
ꝗ iure ciuili introductam: vt in hac aut᷑.bene poteſt tol⸗
li per cõſuetudinẽ in hoc ꝙ eſt plus non eſt neceſſaria cõ⸗
ſuetudo ad illã tollendã:qꝛ ius ciuile non potuit introdu
cere ſolẽnitatem in alienatione rei eccleſiaſtice:qꝛ ꝓuiſũ
eſt per ius canonicũ. Ita vult inno.et ibi.io.and.in.c.j
de reb.eccle.alien.vel non.li.vj.Et ideo ſi cõſuetudo cõ
traria canoni ſine exceptione ſit grauoſa eceleſie nõ va⸗
let cõſuetudo in c.j.exr̃ de conſue.Cum hac opinione trã⸗
ſeunt cõiter oẽs ſᷣm panoꝛ.in.ij.colũ.in.c.nulli.S.alle.ſer
ua ergo diſpoſitionẽ iuris canonici in iſtis in.c.j.de his
que fia pꝛela.et in dicto.c.nulli.et vbiq; plene per panoꝛ.
Et dum in iſta aut᷑.dr / ꝙ in alienatione rei eccłie requi⸗
ritur auctoꝛitas ſuꝑioꝛis:intellige in eccleſia illũ dici ſu⸗
perioꝛẽ qͥ ibi oꝛdinat rectoꝛẽ̃.⁊ per hoc habes ꝙ ſi eccłia
ſubeſt vni abbati pꝛout eſt cura ſancti michaelis andega
uis q̃ ſubeſt abbati ſãcti albini illo caſu.in alienatio.aũt
rerum dicte eccłie ſufficeret auctoꝛitas illiꝰ abbatis nec
reqͥritur auctoꝛitas epi andegaueñ. Ita tenet io.and.in
cle.hac ↄſultiſſima.de reb.eccle.non alienã.qð tene mẽ⸗
ti. Et nota pᷣm bar.hic in.ij.colũ.vᷣſiculo venio ad quar⸗
tam partẽ.⁊c᷑.vide not.per panoꝛ.⁊ alios in.c.ij.de trãſ.
ex.pᷣdictam tñ eccleſiam ſancti michaelis ꝓpe monaſte
rium ſupꝛadictũ ꝓ tpᷣe ſuovtiliter gubernauit.ibi do.lu⸗
douicus de la honue iuris vtriuſq; doc.eminẽtiſſimꝰ ac
lingue latine diſertiſſimus in iure ciuili andegauis inter
doctoꝛes vnus de regẽtibus /nationeq; flami.
C— t Sicut nõ conceditur male vendere
Icu ita nec male emerc.h.d. Quero qͥ
modo poſſit eſſe oneroſa.dic vt glo.
Ad ditio Alienarevel acqrere dãnoſa eccleſie qli
ter ſunt pꝛohibita:vt in pᷣſenti aut᷑.que
eſt cano.in.c.hoc ius.x qij.Et dic ꝙ iſta aut᷑.non coꝛri⸗
git. l. codicis.⁊ intellige ⁊ nota ꝙ hic lodqtur de tali re ſte
rili cuius onus aggrauat. ita ꝙ extra primoniũ eccleſie
poꝛrigitur cũ alienatio extra ſit patrimoniũ poſitio:vtiĩ
l.alienationis vᷣbo.ff.de verb.⁊ rerum ſig et in.l.ex diuer
ſo.ſolu.ma.ff.als ſi non grauetur eccleſia vltra ſuũ patri
monium:bene poſſet q̃rere rem ſterilem: et ita intellige:⁊
no. pᷣm cy. hic. * chtal J llud
BeA ꝛopter vnum quodq; tale ⁊ il
lto magis.h. d. Vel dic. Potẽtioꝛ eſt

ꝗratio in cã qᷓ; in cauſato.h.d.⁊idẽ eſt dicere qð
pꝛecedens ⁊ pꝛobatur hoc in.l.digna.j.de legi
bus. Jaco. Butrig.
Additio lligitur illa ppoſitio ari.pꝛopter qð
vnũ quodq; tale ⁊ ipſum magis ſᷣm cp.
hic poſt iaco.but.et eſt hec au caninc. hoc gr.i.
uãtũcũq; ałs alie⸗
R B ib uſcunq;. anio ſit permiſſa pꝛo
Ahibita eſt in ↄiũctum economi.h.d. Iſta aut᷑.
R AA continuari põt ad. .. codicis in fine. ⁊ tũc habe
