nire. Sed dñs Mar.ĩpugnabat glo.alia röne:na dicit ip
ſe ꝙ vbicũq; qͥs vna via venit/alter non põt venire eadẽ
via ſi nõ eſt ſibi aꝑta.cũ ergo ius ciuile faciat ſuũ heredẽ
adeo ꝙ nomẽ nũq́; admittit:ergo eodẽ iure ciuili non ve
niret nepos:qꝛ ſic duo erũt heredes inſolidũ ⁊ dñi rerũ.
Sed poſſes rñũdere ⁊ dicere ꝙ ĩmo poſſit venire de iure ci
uili cũ iuſtinianꝰhic ↄfirmet.ſicut dicimus ꝙ hodie filij
emãcipati de iure ciuili veniunt per aut᷑.de here. q̊ ab in⸗
teſt. Oꝛeterea nonne ſi quis venit de iure ciuili rüpit te⸗
ſtamentũ:⁊ veniũt alij ad ſucceſſionẽ de iure ciuili⸗ certe
ſic. vt l.poſthumus · S. ſi qͥs ex his.ff de moff teſt. Sʒz dñs
Varti. dicit ꝙ ſemper de iure ciuili nepos inuenit viã ſi
bi pᷣcluſam ⁊ hoc eſt ſatis pꝛobabile ⁊ magis tutũ qᷓ; glo.
nã cũ hec lex faciat mẽtionẽ de · S.ſui:⁊ dicit de iure ci⸗
uili venire non poteſt ergo patet ꝙ per · S. ſui. non poteſt
venire de iure ciuili. ¶ Item opponitur ꝙ etiam iure
ciuili poſſit repudiare hereditatem.vt inſti. de legi. agn.
ſuc.S.placebat.⁊ ſic edictum ſucceſſoꝛiũ locũ hẽat ctism
de iure ciuili in ſuis. Solu.hic loquitur in ggnatis non
ĩſuis:⁊ hic in ſuis.¶ Itẽ op.ad idẽ de l.ſcripto.ff. vñ li.
So.hic nepos tꝑe qͥ còſtat ipᷣm auũ deceſſiſſe iteſtatũ ꝓ⸗
cedit᷑ a pr̃e qᷣ de iure ciuili nõ poteſt repudiare ibi non.
Itẽ op. ad idẽ de.l:.fi.ff. de cõdi.ĩſti. Sol.vt glo.vel me
liusvt pᷣcedẽs ↄꝛiũ.¶ Itẽ op.qͥ negat ſe heredẽ nihilomi
nus tñ poſſet adhuc ſuccedere vñ videt ob..l.filij matrẽ.
S· j. ff ad tertullia.So.vt glo.qꝛ hic accipit negat.i.repu
diat.¶ Itẽ op.ꝙ aliter ſumat᷑ negat.vt.lſi putas.ff. de pe
ti.heredi.So.fateoꝛ.nã tribus modis ſumitur negat.vt
dicit glo.quã nota ⁊ quotidie aduocati multũ pꝛacticãt
nã faciũt ꝙ ĩterrogatꝰan ſit heres dicit nõ adeo ⁊ adhuc

põt adire vſq; ad anũ. Verũtamẽ iudex poſſet abbꝛeuia
4

re tpᷣs ex cã.vt.l.ꝓꝑãdũ in pᷣn.S.de iudi.Mõ expediuipᷣ

ndex pᷣt
bꝛeuia⸗

mã ꝑtẽ glo.pᷣme venio ad ſcdaʒ que idẽ repetit ſolũ tuno re tpᷣs ex
re vniꝰ ↄꝛij talis dictio qͥ facit ↄditionẽ maxie qñ refert᷑ cauſa.

ad futurum ⁊ ad indeterminatum.vt.l.nuꝑ.ff. de leg.iij.

Wͦ

Gutrigarij Gcda pars ſuꝑ Bexto libꝛo Codicis
2.l.ſtichũ qui.de le.j.At cõditio inducit argumentũ a cõ ſubtiliter inſpicias in.d.S. poſthumi.dum dicit ꝙ ratio ẽ itnſ
trario ſenſu:vt.l.ſi ꝓcuratoꝛẽS.ſi ignoꝛãtes.ff.man.⁊.l. quia donec eſt in vẽtre habetur pꝛo iam nato:de quo dic ſen nmn
· S. huiꝰ rei.ff. de offi.e.cui mã.eſt iuri.Tu g̊ dicas ꝙ hec ꝑ iaſo.in.d.l.poſthumus.vbi vide vltra bal. hic. vide iaſ. nnen dee
lex nõ põt venire ad bona aui de iure ciuiliqͥ negat ſe pa may.in. iij. colla. enumerantem caſus in quibus quis eſt n munlar
tris hr̃ᷣdẽ:ergo ſſi non negat ſe hr̃dem pr̃is põt venire de ſuus:⁊ tamen non eſt in poteſtate:⁊ quantum ad pꝛeſen⸗ iielgri
iure ciuili ad bona aui relictis pr̃nis. Sed hoc eſt fallum tem materiam attinet. Adde ꝗ' vltra modos ſuccedendi ene
vt ꝓbabo:ergo male dicit hec lex. ꝙ autẽ ſit falſum ꝙ de⸗ tã de iure ciuili qᷓ; pꝛetoꝛio:vt hic plene habes: dicas ta⸗ Succedẽ e

beat eẽ differẽtia an repudiat prna/an nõ / ſic oñdo.Aut
pater adiuit hereditatẽ aui/⁊ tunc cũ ſint bona cõmixta
nõ põt nepos habere bona aui ſine pr̃nis/nec ecõtra:aut
repudiauit pr̃na bona aui/⁊ tunc ſint due hr̃ditates:ne⸗
pos põt hẽre bona aui /ſiue repudiet pr̃na ſiue nõ.⁊ ideo
non refert/an repudiet pr̃na / vel nõ. Huiꝰ timoꝛe eſt hic
iſta ſcdᷣa pars glo.q̃ ſoluit hoc ↄꝛiũ dicens ꝙ hec lex vo⸗
luit ponere caſum indubitabilẽ/in quo nepos vllomodo
nõ poſſit habere bona aui / niſi de iure pᷣtoꝛio:ꝙ eſt qñ pa
terna bona repudiat cũ ſi appᷣhẽderet pr̃na eſſet dare du
os caſus in qͥbus nepos poſſet hẽre bona aui de iure ciui
li. Unus eſt ſi nepos eſt in ptãte pr is:qꝛ de iure ciuili ca
piet bona eiꝰ ⁊ aui. Secũdus eſt /ſi eſt emãcipatꝰ a pr̃e q
caſu lzʒ de iure pᷣtoꝛio ſuccedat in bonis pr̃is:hʒ tñ bona
aui eo iure quo hẽbat pr̃ eius/⁊ ſic de iure ciuili cũ pater
eſſet in ptãte aui/⁊ ſic nõ ꝓced eret hec lex.q̃ ſolũ de iure
p̃ᷣtoꝛio/nepotẽ admittit. Idẽ erit ſi filiꝰ fuit emacipatus
⁊ nepos in ptãte retentus: qꝛ lʒ filius adeat her̃ditatem
aui de iure pᷣtoꝛio:tñ nepos capit bona filij de iure ciuili
⁊ per ↄñs bona aui hʒ de iure ciuili eiꝰ ſucceſſione attẽta:
vt plene no.in.l.iij.ff.de peti.hr̃di.¶ Modo venio ad ſe⸗
cundã lec.ſ.qñ filiꝰ ⁊ nepos erãt emãcipati/ tunc dictio
maxime male ĩplicat:qꝛ ſi nepos eſſet in poteſtate poſſet
venire de iure ciuili.cũ pater eũ non pᷣcedat cũ ſit emãci⸗
patus:⁊ ideo nõ videt᷑ bona hec lec.Sʒ potes aliomodo
implicare ⁊ dicere/ maxime in emãcipato.ſ.nepote ⁊ pr̃e
ſecus ſi eſſent ambo ĩ ptate.¶ Sed op.ꝙ etiã ſi vterq; eſt
emãcipatus de iure ciuili veniũt:vt in aut᷑.de hr̃di.ab in⸗
teſta.Sol.hoc coꝛrigit᷑.aut ergo vterq; eſt in ptãte/⁊ bñ
ꝓcedit hec lex.idẽ ſi vterq; eſt emãcipatus iure iſto non
de iure aut᷑ Aut filius eſt in ptãte/⁊ nepos emãcipatus/
⁊ tunc etiã ꝓcedit hec lex. Aut filius emãcipatꝰ eſt ⁊ ne⸗
pos in ptãte/⁊ tunc non ꝓcedit:vt.S.dixi.q Item op.ꝙ
nepos ad bona aui nullo iure veniat:vt inſti de here. ab
inteſta·S. admonendi. Sol.hic nepos fuit ſaltẽ ↄceptus

er an viuo auo ibinõ.¶ Modo qro an pr poſſit filio ſucceder̃:
filio Et videt᷑ ꝙ nõ/arguẽdo a diuiſione:vt dicit glo.ſed dic
ſuccedere vt glo.⁊ quo iure ſuccedat. dic vt glo.nã aut filiꝰ eſt emã

cipatꝰ/a tũc pr̃ nullo iure occupat iure pecu.ſed ab ĩteſt.
vnde liberi. Aut eſt in ptãte:⁊ dic vt gl.¶ Item q̃ro an
bonox poſſeſſiões ſint hodie neceſſarie? Et dic ꝙ eſt ᷣm
ta.⁊ illa nec hodie/nec olim eſt neceſſaria niſi in tribꝰ ca⸗
ſibus.pꝛimꝰ eſt in.l.poſthumꝰ.ff.de iniuſt.rup.te.ſcðᷣs eſt
in· S. nõ tñ ĩſti.qͥ. mõis te.ĩfir.tertius.ff.de ſcðis.ta.l.j·
ſub ↄditione..ta.ſicut olim fuit neceſſaria emãcipatio.
ita ⁊ hodie:nam licet ſint exequata iura ſuoꝝ ⁊ emãcipa
toꝝ.verũ eſt in ſucceſſione ab inteſtato/non qñ factũ eſt
teſtm:qꝛ ſuus dicit nullum emãcipatꝰ rũpit ꝑ ᷣ ta.vñ li.
olim erat neceſſaria emãcipato/hodie nõ.niſi ĩ caſu hu⸗
ius legꝭ/ꝓut legit᷑ qñ ãbo erãt in ptãte.ſᷣm do.mar.qcqᷣd
dicat glo. Vñ legitimi/nec olim nec hodie eſt neceſſaria
vñ cogna.olim fuit ncia / hodie non. In ſeptima exoꝛdi.
dic ꝙ nec oli / nec hodie fuit nẽia.in carbonia dic ꝙ ſicut
olim fuit neceſſaria / ita ⁊ hodie.idẽ in illa q̃ dat᷑ ventri.
lla qᷓ̃ datur gr̃a agnoſcẽde litis:ſᷣʒʒ eos qͥ dicũt materiã
rele eẽ coꝛrectã:hodie locũ nõ hʒ.ſed pſᷣm alios qͥ dicũt
nõ eſſe coꝛrectã hẽbit locũ ⁊ hodie.nec ob.ꝙ exeq̃ta ſunt
iura ſuoꝝ ⁊ emancipatoꝝ. Werũ eſt nullo facto teſtõ: ſed
co facto nõ ſunt exequata:qꝛ ſuus pꝛeteritus dicit teſtm̃
nullũ:emãcipatꝰ pᷣteritꝰ dicit rũpendũ ꝑ õ.ta.vt..dixi.
Add itio Adde hic ꝑ bal.q̃ſdã eſſe ſuos:⁊ tñ non
ſunt in ptãte vt eſt poſthumus qͥ natꝰeſt
poſt moꝛtẽ patris.il.fi.ff.de col.bo.i:.fi.ff. de aſſigna.liber.
nam qñ eſt natꝰ dr̃ eſſe ſuus hr̃s pr̃i / ſiue ab ĩteſtato ſiue
ad rũpendũ teſtm̃l.poſthumo.S.de ʒ ta.qꝛ oĩa iura ↄſer
uant᷑ poſthumo qñ naſcit᷑ ac ſi eẽt natꝰ viuo pr̃e.l.antiqͥ.
ff. ſi pars hr̃d. pe.⁊ ꝓ hoc vltra bal.allego melioꝛẽ tex.de
iure in· S.poſthumi.inſti.de hr̃di.q̃ ab inſta.de.⁊.in.l.in⸗
teſtato.ſ..de ſuis ⁊ leg:ante tamẽ qᷓ; naſcatur poſthumus
non eſt ſuus: vt expꝛeſſe dicit bal.in.l.ſi pater.in nona
oppo.j. de inſti.⁊ ſubſti.quãuis contrarium velit gloſ.ſi

men ꝙ alius eſt modus ſuccedẽdi ſ m legem moſaycam: di modus
⁊ ſic veteris teſtamenii que traduur numeri.xxvij.e.⁊ eſt ſm legem
iſte homo cum moꝛtuus fuerit abſq; filijs ad filiam eius moſaicã.
tranſibit hr̃ditas ſi filiam non habuerit habebit ſucceſſo
res fratres ſuos qð ſi fres non fuerĩt dabitis hr̃ditatem
fratribus patris eius:ſinautẽ nec patruos habuerit da⸗
bitur hr̃ditas his qui pꝛoximi ſunt.Eritq; hoc filijs iſra
el ſanctum lege ꝑpetua:⁊ ita refert ang.in conci.cxcij.ſu⸗
per puncto videtur pꝛima fronte in vlt.coł.Et nota ꝙ in
ter iudeos adhuc de pꝛeſenti non ſeruãtur in ſucceſſioni⸗
bus leges noſtre:ſed iſta.l.moſayca.vt pulchꝛe conſuluit
io.cal.in conci.xj.poſito ſuper rubꝛica de conſti.qð inci⸗
pit factum ſuper quo conſiliũ petitur tale ſupponitur ma
theſias ⁊c.⁊ idem cal.in ↄci.x.incip.l.ex moſayca.ĩ co.ti.
de cõci.⁊ ĩ ti.de conſue.in conci.ij.qð incip.cõſuetudo q̃
hʒ in ti.de teſta.conci.xxx.lud.roma.in conci.cliiij.inci.
pꝛemiſſum laudum ad fl.⁊ refert floꝛ.in.l.maximum viti
um·j.de libe.pᷣte.ita fuiſſe conſul tum in hr̃ditate cuiuſdʒ
iudei /que erat.xxx.milia ducatoꝛum.tamen iſta.l.veterj
teſtamèti hodie non vendicat ſibi locum ĩter xpᷣianos ex
quo ius ciuile aliter diſpoſuit cum pꝛecepta iudicisliave
teris teſtamenti non obligent in nouo:niſi ĩ nouo ſint ap

pꝛobata vt no.in.vj.d· S/his ita.⁊.c.fi.⁊ ita tenet expꝛeſſe

io.de imo.in.l.ſtipulatio hoc modo cõcepta in.iij col.ad
finẽ.ff.de vᷣb.obli.vide hic ꝑ iaſo.may.młta accumulatẽ

ndelegitimi t vñ cognati.
Mubꝛica.

¶ I,ſta rubꝛica facit moꝛe logicoꝛum:nam cum ibat ad
pꝛetoꝛem ⁊ dicebat ꝙ decerneret eum poſſeſſoꝛem hr̃dita
tis talis dicebat pꝛetoꝛ:vnde locꝰ?rñdebat petensvñ le
gitimi vel vnde cognati. Item eſt ſciẽdum ꝙ ſeptem ſüut
poſſeſſiones que tribuũt ius:due ſunt ex teſtõ.ſ.ᷣm ta.⁊. ꝰ
tabu.nõ ꝙ õ tabu.ſit ex teſtamento ſed contra teſtamen⸗
tum:ſed habere non poteſt locum niſi ſit factum teſtamẽ⸗
tum.Alie ſunt ab inteſtato vnde legi.vnde cognati: vn⸗
. de liberi: vnde vir ⁊ vxoꝛ: ? ſeptia er⸗
R oꝛdinaria. ¶ Itẽ eſt ſciendum ꝙ om⸗
4 nes coniuncti per lineam maſculinam
dicuntur agnati /coniuncti per femini
nam dicuntur cognati.

ſahz Con⸗
4 Onſobꝛinoꝛum. or⸗
ni ſunt in quarto gradu/⁊ ſibijnuicem
poſſunt cognati ſuccedere.h.t.d.

—
4
—

Gm io E Ad euidentiam eſt
SR ꝓPpioꝛe. fiendum ꝙ cõſobꝛi
E„“ni pꝛopꝛie ſumpti ſunt in quarto gradu:quoꝛũ
QDaa A. filij dicuntur pꝛioꝛes ſobꝛini:ſed ſilij ſobꝛino⸗
rum dicuntur etiã ſobꝛini:ſed non pꝛioꝛes.
NWNWN. . Mepotes ex auo mater⸗
8 Ep atib us. no de iure pꝛetoꝛio ꝓ vi⸗
rilibus ſuccedunt eidem.h.d.

NACOp. ꝙ veniant in ſtirpem: vt ĩſti. de hr̃di. ab
inteſt. S.cum autem.So.vt glo. .
KN O n h oc Non pꝛobat hoc cẽ ⁊c̃.vł dic
. , *ꝙ poſſeſſio rerum hereditaris
Vrum non pꝛobat quẽ hr̃dem.h.d.
A(LOp. ꝙ poſſeſſio rerum hr̃dita. faciat quẽ he
redem:vt.l.gerit.ff. de acqui.heredi.Sol.illud verum in
dubio:ſed hic conſtabat ꝙ non habebat animum adeun
di:vt quia pꝛoteſtatus fuerat.
Ad d itio Ex hac.l.habes regulam ad quã quoti
·die allegat᷑ iſta.l.ꝙ dictum teſtis ⁊ que⸗
libet pꝛobatio dʒ de neceſſitate concludere:alłs non pꝛo⸗
bat hoc eſſe ⁊c̃.vt habes hic in glo.⁊ iuribus allegatis in
ea:idem tex.in.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.ex.in.l.pe ·S.do⸗
cere.ibi bart.ff.ne quis eum qui ĩ ius voca.eſt vi eximat
tex.in.c.fl.de ſucceſſio.ab inteſtato:⁊ in.c.fi.de cã poſſeſ⸗
ſio.⁊ ꝓpetatis.Ex pꝛemiſſis vult bar.hic in fine notabłr

(cbior

6(Seceſo⸗
Geitwantein
uſnet vrſbi

vumthal

fperhoene
keliberi ag
c ani /ria
Lpredictis
pnon audit
nbonis qui
sinſtituat
ſonsſuced
ibus .

nognon
lletat otſt⸗

ſöſhnncemalt
Uunguntur:
licdebes n
ne dicereg

un deſcedee

lcidornajop

gadüt apfe

int duograc
lad auii/ ſi
mpepotem:⸗
togragu:r
inograqu
emogragus

Mofuntsban

unffeſvoeſt

ſititoa f

nundosett
mncneno⸗
läithiimog
monke mae
ſiſritgadi
inn poſtena
lebego diſhn
osgnar def
lere orebzl

De

fentbon
ſnrenis:
innulinu

indiciten
nnnn
W
nun,
nodos ſ
ehehenne⸗
legenno
umen tp
liisaaflin
enbabcht
deditishfi⸗
Unos hilten
Entchheef
nginconciggi,
Atcckketngne
Utmrin ſhrcſtn
Npalchreage
decoſſiſcin
ftuleigpeten
lermoſgain
inci ſert
inconci chiit
inlnarimn
Uhrdtitateteii
tammen iſtal
miterrßiane.
(cpta tudtcigt⸗
iinoroſt
Litgtenetene
Oceptann ijatt
,emliascan

ſicogu
.

Im nemaunbe!
npoſſeſſoonzi
idebatpctni
iduing ſn
exteſtoſcnn
dcontra telrt
ſitfactumteſe
vndecognett
yroꝛ: t ſepni
ſtſciendomgt
ineammaſclte
onnunctiperin

nan
orutte

graantſbfni

Za aidemn
ſinun e
iniſc fli
nioes,
Ctesetao ni
deiuettetolo

.

S
= =
—

☛n =

6

=
BD

,.
4
1

=
=

S
=
=

8

=

e

— —

E =
S=

E

= =

17

☛

=S

=

=S=

S

.d. . 61 ½
nnitidehii⸗

ceciliſi
beth dten

mniͤgliſi⸗
icuntt ie,
enngiitt

„ beH
uekili 4
uaͤſe

cninmm

G⸗

—
= =

ex iſto text.ꝙ articulus ⁊ poſitio debet de neceſſiate con⸗

cludere vt hic per eum dic vt in.c.in pꝛeſentia.er.de pꝛo⸗
bat.qð ad hoc allegat bald.in.l.ſi quis non dicam rape⸗

re. S. de epiſcopis ⁊ clericis:vide tamen hic not. Jaſon.

may.accumulantem.xj.extenſiones ſeu diuiſiones ⁊ poſt
modum decem limitationes:⁊ vide bal.in.l.iĩterpoſitas.
S.de tranſac.idem Bald.in.c.j.in.v.coł. in tit.an agna.

vel filius:⁊ ibi allegat Bart.ꝙ arg.⁊ poſitio debet con⸗

cludere de neceſſario. R neceſfarig b
e im erat neceſſaria bonoꝛũ
y/ Ertum. doſccno vñ cognati volẽti ſuc

cedere non inuito.h.o.¶ Que bonoꝛum poſſeſ
enſiones ſint hodie neceſſarie:⁊ dic vt glo.⁊ ple
ne dixi in. l. qui ſe pr̃is.S. vñ li. .

De luccelloꝛio edicto.

NMubꝛica.

Succeſſo ¶ Succeſſoꝛium edictum hʒ locum de graduin graduʒ
riũ edictũ ⁊ de capite in caput ⁊ adinuentum eſt pꝛopter fauoꝛẽ de⸗
qñ habeat functi / vt ſibi cito ſuccedatur. Item pꝛopter fauo.credi⸗

locum.

toꝛumvt habeãt ptãtem cito exigendi ſibi debitum:verũ
tñ per hoc nõ erat adhuc eis bñ pꝛouiſum:qꝛ tot poterãt
eẽ liberi ⁊ agnati ꝙ nimis differrẽt ſi deberẽt habere ſin⸗
głi ãnũ / ⁊ ideo poſſũt creditoꝛes petere a iudice/ꝙ ſtatu
at pꝛedictis tpᷣo bꝛeue arbitrio ſuo ad adeundum vltra
ꝓꝙ non audiãtur reſpectu creditoꝛũ:immo dabitur cura⸗
toꝛ bonis qui vendet ea ⁊ ſatiſfaciat creditoꝛibus:vt.l.ſi
quis inſtituatur.ff de hr̃di.inſti.non pꝛopterea perdit he
res ius ſuccedendi de iure ciuili vłpꝛetoꝛio:vt.l.cum an⸗
tiquioꝛibus·Xjide iure deli. Excluſo pelmo capi
S 5 8 mater. te per edictum ſucceſ
ſoꝛiũ defert᷑ ſucceſſio ſcdᷣo capiti:⁊ ex⸗
cluſo pꝛimo gradu ſuccedit ſcðᷣs.h.d.
EE RDp. de. l. . S. furioſi. ff. e. So. vt glo.
ES(Wodo pone ꝙ ſtatutũ dicit ꝙ exñte
prono defuncti nõ admittatur mr̃: nũ
aquid patruus magnus excludet mr̃eʒ

puto ꝙ non:q
pꝛietatẽ/at ſtatutum debet intelligi pꝛopꝛie.
a auie Anterioꝛ in gradu pꝛefertur pᷣo⸗
E. jribus niſi repudiatione vel tꝑe
ſit excluſus.h.d. NHos cõputamꝰ gradus meli⸗
B Aus ᷓ; canoniſte: nã ſivis ſcire in quo gradu ſũt
ſibijnuicem aliqui debes recurrere ſꝑ ad ſuꝑioꝛem ĩ quo

2

diunguntur:vbi gr̃a/ſi queris in quo gradu ſunt fres ad

inuicẽ debes incipe abvno ⁊ aſcẽdere ad pr̃em in qͥ iũgũ
tur ⁊ dicere ꝙ ad pr̃em ẽ in pꝛimo gradu pr̃ vo ad aliũ fl
lium deſcẽdẽdo ⁊ in alio gradu:ergo fr̃es ſunt inuicem ĩ

ſecũdo:nã opʒ de vno filioꝛũ aſcendere ad pr̃em ꝑ vnum

gradũ ⁊ a pfe deſcẽdere ad aliũ filioꝝ ꝑ aliũ gradũ:⁊ ſic

ſunt duo gradus idẽ in nepotibus:qꝛ opʒ ab vno aſcẽde⸗

re ad auũ/⁊ ſic ꝑ duos gradus ⁊ ab auo deſcẽdere ad ali

unm nepotem:⁊ ſic per duos gradus ecce q̃ttuoꝛ:⁊ ſunt in
Irto gradu:x ſic de ceteris. Hã hic nepos ad fr̃em auie ẽ

in q̃rio gradu:n a nepote vſq; ad filiũ eũdẽq; pr̃em ſuũ

ẽ vnus gradus:a filio vſq; ad auiã eſt alius gradus:⁊ ſic
duo ſunt ab auia vſq; ad pꝛoauũ in quo auia cõiungitur

cumffre ſuo eſt alius gradus: ſic ſunt tres/ a pꝛoauo de⸗

ſcẽdẽdo ad frem auie eſt vnus gradus/⁊ ſic ſunt q̃ttuoꝛ:

ergo nepos eſt ei in q̃rto gradu. Sʒ canoniſte faciunt cõ

putationem ꝑ ſatyꝛã non ꝑ gradũ:nã dicũt ꝙ fres ſunt i⸗
uicẽ in pꝛimo gradu/ ſic nõ aſcendũt ad pr̃em in quo cõ
iungunt᷑ ⁊ male faciunt /nec ob.ꝙ ipſi dicũt ꝙ vna ꝑſona
noõ facit gradũ veꝝ ẽ ꝑ ſe:ſed poſito vno ſtipite:q̃libet ꝑp⸗-

ſona poſtes adiecta facit vnũ gradũ /vt ptʒ ad ſenſum:

ideo ego diſputaui talem q̃ſtionẽ: ſtatuto cauet᷑ ꝙ extãti

bus agnat defũctivſq; ad q̃rtũ gradũ nõ poſſint mr̃i ſuc

cedere q̃rebat᷑ qᷓlr deberẽt ↄputari gradus ipᷣi ĩpꝛopꝛie.

De carboniano edicto.
ibcda.

¶ ad euidẽtiã ẽ ſciendũ ꝙ aliqũ mouetur pupillo qõ de
ſtatu ⁊ bonis:qꝛ dr ſeruꝰ/⁊ tũc qꝛ lex pᷣſumit ꝙ ĩterim vDũ
ſunt ꝑuuli nullũ hẽant amicũ/a hoc ſum exꝑtus:⁊ ita fa⸗

ciliter ſuccũberet /iõ differt᷑ q̃ſtio vſq; ad tpᷣs pubertatis

ſeſſionis 7

2 dictio magnus denotat quandam impꝛo⸗

Bñ pir et vxoꝛ. Fo. IX.

et mittitur in poſſ bonoꝝ ſummaria cognitione p̃habita
yt. .l.ij.⁊ differtur ex carboniano: aliqũ fit etq̃ſtio de ſta
tu tm̃: ⁊ tunc differtur qõ ex conſtitutionibus. Aliquan⸗

do mouetur ei qſtio de bonis tm ⁊ tunc non differtur que
ſtio vllo iure. Itẽ ẽ ſciẽdũ ꝙ aut filiꝰẽ iſtitutꝰ⁊ nõ hʒ car
bonianũ:qꝛ hʒ ius cõe.ſ.bo.poſſ.ſᷣm ta ꝗᷓ tribuit ius:aut
eſt exhr̃datꝰ ⁊ tũc etiã nõ hʒ carbonianũ:qꝛ tũc demũ hʒ
qñ ſolũ ei obijcit᷑ ꝙ nõ eſt filiꝰ/at hic obijcit᷑ ctiã exhr̃da

tio ⁊ ideo carbonianũ non hʒ: aut ab inteſtato ⁊ tunc h⸗

carbonianum qð non tribuit ius in reæ hoc ꝓbato ꝙ co

tinetur in caſu.l.ij eo.⁊ ideo illam pꝛimitte.

. tibi Hec lex legitur duobꝰmo
L22 dis vno modo in filio ⁊ in
Mmfre poſſidentis:⁊ tunc eſt in ar.ad qõ
nẽ quidã eſt in poſſeſſ.hr̃ditatis ⁊ vult
ſſe in poſſeſſionem tueri ex edicto diui
Hy agdria. Obijcit ei ꝙ non põt: qꝛ illð eſt
MVAaadipiſcende poſſ. certe male dicunt qꝛ
AA carbonianum eſt adipiſcende poſ⸗
tñ tuetur poſſidentẽ vt hic ſic ⁊ ibi ar.l.qui iã.
ff. ad trebel.aliomodo legit᷑.ſ.ꝙ non poſſidet ſʒ aduerſa⸗

rij ⁊ ei cõſulitur vt ĩ petitoꝛio nõ laboꝛet ſ in poſſeſſoꝛio.
¶ LC Op.ꝙ nõ differatur petitoꝛiũ.vt.l.j.S.de oꝛ.iudi.So.
ibi expediebat filio non differri:qꝛ hẽbat teſtes paratos
hic expediebat differri. ¶ Itẽ opp. ꝙ filio nõ detur carbo

nianũ.vt.l.j.S.põponius.ff.eod.So.hec pſᷣm illã:qꝛ aut fi

lius eſt inſtitutus ⁊ non hʒ carbonianũ: qꝛ venit ex ĩſtitu

tione licet nõ ſit filius/aut eſt pᷣteritus/⁊ tũc aut a matre
⁊ tunc dic idẽ qð dicã in exheredatiõe.Si aũt eſt pᷣteritꝰ
a patre ⁊ tunc hʒ carbonianũ vt hic:aut eſt exheredatus
⁊ tunc non hʒ:qꝛ obſtat ei non ſolũ filiatio:ſed exhereda

tio vt in Sↄꝛio.ſ Itẽ op.ꝙ filio pᷣterito nõ detur carbonia

nũ. vt.l.j ·S. gñaliter.ff.eo.So.vt gl.qꝛ hec ſᷣm ills.q Mo
do quero que ſatiſdatio eſt illa q̃ͥ hic pᷣſtatur.⁊ dic vt glo.
repꝛobata opinione placen.¶ Itẽ op.ꝙ lʒ velit ſatiſdare/
tñ alij mittãtur ſecum in poſſeſſionẽ.vt.l.ſʒ ⁊ ſi is.in pᷣnc.
ff eo. So.vt glo.q Modo q̃ro an qſtio differatur quo ad
matrẽ ſi dicatur acilla:⁊ dic ꝙ non/qꝛ ſnĩa ↄtra eam lata
filio non pꝛeiudi cat niſi ad q̃lẽ q̃lẽ pᷣſumptionẽ vt plene
habes ꝓad.l.coꝛ.de fal.l.j. Itẽ q̃ro an hñs carbonianã
poſſeſſionem poſſit actiões intẽtar e:⁊ dic vt glo.

2 ilius impubes ĩ
Arbonianum. liu⸗ carbonia⸗

E „ 2„ 2* . „ 2
nũ ꝓbatis his que ſunt in hac lege ſummatim

A. non plene. h. d. L
¶ Vodo opp.ſi filiꝰ ꝓbat hec oĩa debet etiã in ꝓpᷣetate
obtinere. Sʒz dic ꝙ ülð veꝝ ſi ꝓbaret plene / ſʒ ꝓbabit ſum
matim. ¶ Sʒ qᷓ erit iſta ſummaria cognitio: dicebat dñũs
Mar.ꝙ duo viciniveniẽt ⁊ dicẽt ꝙ aſſimilet᷑ defũcto.ve Filiꝰ aſſi⸗
rũ qͥdã meꝰ amicꝰ dicebat ꝙ filij d aſſimilat marito non milãs pfi

ſunt legitimi:qꝛ qñ mulier male facit⁊ adulterat᷑ ꝓpter ti an pᷣſuma
moꝛẽ viri hʒ ſemꝑ coꝛ ad eũ ⁊ ex illa ymaginatiõe gñat ſi tur legiti⸗
Ari Deficiẽtibꝰ aſcẽdẽtibꝰ
4 Aritus trãſuerſalibus ſuccedit
. e 60 ⁊ cog
tis non veniat vir vel vxoꝛ. vt· ..ſi im⸗
pialis lib.ſoci.l.j. So.vt glo.qꝛ ibi ſpã
5
⁊ ſic affinẽ ĩtereẽ.Rñdeo hicvr̃ ꝙ nõ:nã affinitas non ve
nit ad ſucceſſionẽ: vt.l.affinitatẽ...cõi.de ſucceſſ.⁊ ꝓbat
Itẽ q̃ro nũqd dẽat ꝓpĩqᷣoꝛ oĩm ĩtereẽ alienatiõi: ⁊ cer
te videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ ille dr ppinquus quẽ nemo pcedit vt.ff.

milẽ marito:vel poſſet dicere ꝙ ꝓbabit per vnũ teſtẽ. mus.
vir ⁊ vxoꝛ ⁊ flſcum excludunt:h.d.
N le. ¶ Modo q̃ro q̃ ſit naturalis ſucceſ
tra qro ſtatu o cauet ꝙ ſi minoꝛ vult alienare dẽat itereẽ
tex.qꝛ dicit ꝙ ſi deficiũt oẽs ꝓpinq/tunc vxoꝛ ſuccedit:⁊
deyb.ſig.l.ꝓximꝰ.⁊ põt eẽ rõ:qꝛ cũ ꝓpĩqᷣoꝛes ſperẽt abĩ

Gnde virſt vxoꝛ. RMubꝛi.
¶ Op. ꝙ deficiẽtibꝰ agnatis ⁊ cogna
= ſio ⁊ qᷓ ciuilis:⁊ dic vt glo.¶ Modo ex
vnꝰ de ſuis ꝓpinquis nũqd ſufficit cõiũctũ ꝓpter vxoꝛẽ
ita videt᷑ ꝙ appellatiõe ꝓpinquoꝝ nõ ↄtineãtur affines.

teſtato ſuccedere nõ eſt veriſiłe ꝙ cõſentiãt alienationi

faciłr ⁊ ſine cã:de ↄſuetudine tñ nõ curat ꝙ ſit ppĩquioꝛ.
Itẽ op.ꝙ etiã extãtibꝰagnatis ſuccedat vir ⁊ vxoꝛ:vt ĩ
aut᷑.pᷣteres h̊ͥ poſita.So.vt gl.qꝛ ibi ſpãle vt ⁊ ĩ galijs caſi

bꝰ. veꝝ ĩ eo qð dicit glo ꝙ fallit ĩ. liij. · de bo.mr̃.nõ pla⸗
cLet:qꝛ ibi venit vir tanq; ad bons filij non vroils.

Butrigarij Gecũda pars ſuper Gexto libꝛo Codicis

ESs Adde ꝙ iſtũ tex. dicit odof. in ſumma
Vxoꝛ an Add itio ſua in ſid⸗ ſucceſ.ab inteſta.ad finẽ quẽ
poſſit ſuc⸗ refert ⁊ ſimpliciter ſeqᷣtur albe.hic ꝙ ſi moꝛiatur clericꝰ
cedere ma coniugatus eius vxoꝛ ſuccedit excluſa eius eccleſia:tuvi
rito ſi eſt de tex.in.l.ſi quis pᷣſbiter.S.de epiſ.⁊ cle.iſta.l.pꝛĩo fallit
clericus. in marito occidente vxoꝛẽ etiã cũ cã faciẽdo ſibi ius pꝛo
pꝛia auctoꝛitate ꝑdit ſucceſſioneʒ q̃ ſibi defert᷑ ex iſta.l.ſi
ab hoſtibꝰ. S. ſivir.vbi bar.⁊ alij.ff.ſo.ma.bal.i.l.fi.in vlt.
coł.ff.de his qͥ.vt indig.⁊.l.fl.circa medium.ſff.ſi qͥs aliq.
teſt.pꝛohi.bal.pau.de ca.⁊ lud.ro.hic.tñ iſte caſus non ẽ
ſine dubio:⁊ pleriq; oppoſitũ tenẽt pᷣcipue ſaly.⁊.d. Ale.
hic.⁊ veritas pẽdet ab illo paſſu nunqͥd ius ſibi dicẽs ꝓ⸗
pꝛia auctoꝛitate ꝑdat lucrũ legale:habes tex.notabilem
ꝓ ſic in.l.interdũ ·S.qͥ furẽ.ff. de fur.ĩ ↄꝛiũ ẽ foꝛtis tex.ĩ.l.
qvas.ĩ fi.ff eo.de furtis.ꝓ quoꝛũ cõcoꝛdia vide oĩno do.
matth.in nota.lxxiij.remitto ergo te ꝓ veritate huiꝰ fal.
ad plenius ſcripta ĩ.d.l.ſi ab hoſtibꝰ.S·ſivir.⁊ ibi pau.de
cea.Secũdo iſta regła fallit in ſponſa de futuro:q̃ lʒ ałs

dicatur habere pᷣuſlegia cõpetentia vxoꝛi tex.ẽ no.in.l.ij.

Sfl.cum.l.ſeq.⁊ pꝛinc.ſeq.ff.de puile.cre.tñ non hʒ pꝛiui
legiũ ſuccedendi ſponſo ab inteſtato: qꝛ nõdũ eſt ꝑfecta
aliqua affinitas.l.qð ſeruus.ff.de condi.ob cãm ſᷣm bal.
hic in.ij.q.ſaly.⁊ moder.hic cy.in.l.non ſine :j.de bo.que
lib. bal.in.l.fl.in pe.col.S.vñ legi.Tertio fallit ĩ concubi⸗
Cõcubĩa na q̃ lʒ parũ diſtet ab vxoꝛe.il.itẽ legato ·S.parui.ff. de le.
an poſſit iij.tñ nõ ſuccedit concubinario:nec eõ ſᷣm Ang.in · S. cõſi
ſuccedere deremus.poſt gl.ibi in aut.ð trien.⁊ ſemiſ.ſequũtur lud.
cõcubina⸗ ⁊ do.Alex.hic.Et iſtud eſt qð vult tex.in.il.j.in pꝛinc. ff.
rio. e.in ver.iuſtũ mr̃imoniũ ⁊ illa glo.in.dS.conſideremus.
ad hoc ſingularis ſᷣm lud.ro.hic. Eã etiã dicit ad hoc
eſſe ſingularẽ ⁊ non reperiri alibi bal.in.c.p tuas.circa fi.
de ma.⁊ obe.Quarto fallit qñ fieret ſeꝑatio thoꝛi ex ma⸗
la gra:qꝛ lʒ hodie attẽto iure canonico nõ ꝑmittatur di⸗
uoꝛtiũ:qꝛ quos deꝰ coniunxit hõ non ſeꝑet:tñ cum ſeꝑa⸗
tio thoꝛi ſuccedat loco diuoꝛtij:certe ꝑdit᷑ ſucceſſio de q̃
hic iſtud ꝓbat tex.in.il.j.ff.eo.reqᷣrẽs ꝙ mr̃imoniũ duret
vſq; ad tpᷣs moꝛtis:⁊ ita tenẽt cy.ſaly.⁊ moder.hic ⁊ fa⸗
Maritus cit qð dicã in ſeq fallentia.Quĩto fallit qñ maritꝰ expu⸗
vxoꝛi non liſſet vxoꝛẽ de domo ſince cã ꝑdit eiꝰſucceſſionẽ ita bal.in
põt ſucce⸗ l.vnica ·S.ſed ⁊ ſcimꝰ ꝑ illũ tex.j.de lati.liber.tol.bal.in.l.
dere ſi eã qð in vxoꝛẽ.ij.de neg.geſt.⁊ in aut᷑.dos data in.ij.col.j.de
expulſit ð̊ do.añ nup. pau.de ca.⁊ do.Alex.hic. Sexto notabiliter
domo ſine fallit in feudis tex.in.c.j.quẽ ad hoc ibi no.bar.in.j.no.ĩ
cã ti.an maritus ſuc.vxoꝛi in bñfici.⁊ tex.in.c.j.in verſi.ſed
qᷓ;uis.ałs ẽ.c.q;uis.de inueſti.de re al.fa.bal.ĩ.c.imperia
lẽ. in nc i. liſ coß ſi de feu.fue.contro.ĩter do.⁊ agna.⁊
in aut᷑.res q̃ in.ij.coł.j.cõia de leg.Septimo videret᷑ poſ
ſe limitari iſta.l.ex oĩbꝰ cauſis ex qͥbꝰ maritꝰ põt denega
ri vxoꝛi alimẽta q̃ enumerant᷑ in.l.ſi cũ dotẽ.S.ſinaũt.ff.
ſo.ma.ex his deneget᷑ ſucceſſio de q̃ hic ꝑ iaſ.may.dicẽs
iſtud ꝓbari ꝑ regulã q̃ hʒ ꝙ ex oĩbꝰ cauſis qͥbꝰ pñt alimẽ
ta denegari ex eiſdẽ filiꝰ põt exheredari ⁊ pꝛiuari ſucceſ
ſiõe pr̃is gl.ẽ no.in.l.ſi qͥs a liberis·S.ſi qͥs ex his.in vᷣbo
detulerat.ff.de liber.agno.melioꝛ glo.in verbo habere in
autentico vt cum de appel.cognoſcit᷑:repꝛobatur tñ hec
uetatt vt hic ꝑ iaſo ugy viaͤere Foranis. 1,6
—r ec aut᷑.venit ad.l. C.coꝛre⸗
„0 WVeterea. ctiue:nã in eo ꝙ lex. C. exclu⸗
4 debat virũ ⁊ vxo.extãtibꝰ agnatis derogat᷑ ci
Qꝓ bẽc aut᷑. Item põt venire addẽdo: nã cũ illa
admittat virũ ⁊ vxo.in vno caſu.hec aut᷑.addit alium: ⁊
hec aut᷑.bꝛeuit᷑ dicit. Abi ẽ Zᷣctũ matrimoniũ ſine dote ⁊
ſuꝑueniens ẽ pauꝑ ⁊ moꝛiẽs ẽ diues ſuccedit ſuꝑueniẽs
in quartã vel virilẽ cũ liberis alteriꝰ mr̃imonij vł eiuſdẽ
qᷓ;tum ad vſũfructũ /liberis nõ extatibꝰ ſuccedit ĩ pleno
dñlo dicte ptis.h.d. ¶ Op.ꝙ aliter debeat diſtingui: vt
in aut᷑.vt liceat mr̃i ⁊ auieS. qꝛ vo.So.reiectis alijs dic
ꝙ vir vł vxoꝛ aliqͥd volũt lucrari ꝓpt᷑ mr̃imoniũ diſſolu⸗
tũ:⁊ tũc ꝓcedit diſtictio ·S. ꝛij.aut volũt lucrari ex bñfi⸗
cio huiꝰ.l.ꝓpt᷑ pauꝑtatẽ:⁊ tũc ꝓcedit hec.l.⁊ iõ vxoꝛ viri
cognoſcẽs qꝛ fuerat ĩidotata⁊ pauꝑvolebat ſuccedere cũ
a qñ filiabꝰ in virilẽ marito.i¶ Quero qñ dicat᷑ pauꝑ: ⁊ dic vt
8

dicat᷑. gl.qꝛ iudic arbitrio ↄmittit᷑ qͥ ↄſiderabit q̃litatẽ ꝑſonaꝝ.

nã nobił ⁊ qͥ neſcit oꝑari nõ diceret᷑ diues de eo de qͥ dice
ret᷑ qͥdã ruſticꝰ vł artifex.(¶ Mõ collige ꝙ aut extãt liberi
⁊= tũc aut ſũt tres vł paucioꝛes ⁊ ſuccedũt ĩ q̃rtã:aut ſunt
płes qᷓ; tres:⁊ ſuccedũt ĩ virilẽ:⁊ hͥ q;tũ ad vſũfru.ſi aũt
liberi nõ aſſũt hʒ plꝰ iur.Sʒ nũqͥd capiet totũ ⁊ excludet

parẽtes defuncti:qͥdã ꝙ ſic:qꝛ cũ ſuccedat cum filijs ⁊ fi

lij parentes exclud erent:ergo ⁊ vxoꝛ ⁊ hoc iure quaſi ac⸗

creſcendi:qð non placet/qꝛ poſtq;.l.iſta nil diſponit ĩ ca⸗
ſu iſto ſtabo iuri codicis:vt ſic excludatur ab agnatis vł
cognatis:⁊ non habeat niſi quartz.
Add it 0 Adde etiã ꝙ illud qð dicitur hic quãdo
1 mt̃imonium eſt ſine dote/pꝛocedit etiã
in dote ꝑua:qꝛ parũ ⁊ nihil equiparãtur.l.quis.ff.de cõ⸗
di.⁊ demon.⁊ late per bal.hic ad finem in vlti.q.ꝑ aliqua
ſimilia:idem tʒ ſaly.hic qui dicit h apertius pꝛobari ig.

a ½ i
hil eqpat.

qm̃vero.in verſic.ſi vero quaſdã glo.habeat a ↄꝛio ſenſu

ĩ auc.de exhi.reis.idem tenet ludo.rom.in.l.diuoꝛtio.in
pꝛincipio.ff.ſolu.ma.idem pau.de ca.ludo.ro.⁊ Alex.hic
⁊T1 pau. de ca.in.d.l.diuoꝛtio.in pꝛin.facit qð vult bal.in ſi
mili.in aut᷑.ſed iã neceſſe ſde dona.ante.nup.qð licet de
bitoꝛ poſſit iurari ſuſpectꝰ: fallit tñ ĩ debito ꝑuo facit tex.
iĩc.terrulas.xij.q.ij. Itẽ vide qð decidit bal.i.l.eã quã·Xj.
de fideicõmiſ.i.vij.colũ.ĩ pᷣn.iĩ vᷣſi.ↄſueuit q̃ri. Tertio ꝓ

iſta ꝑtevltra alios facit qꝛ.l.vlł ſtatutũ loq̃ns de dote ſim

pꝓłr itelligit᷑ de dote ↄgrua: ſecꝰ ſi ſtatutũ dicat ꝙ mulier
ſit cõtẽta dote data:qꝛ ĩtelligit᷑ etiã de cõgrua ſᷣm bal.in
l.fi.in.ij.col.de dotis pꝛomiſſio.vel nuda pol.idem bar.
in auc.res que.ĩ pe.col.jcommunia de leg.Quarto facit
in ſimili:nã lʒ ꝑ dotationem eccleſie vel altaris acquirit

ius patronatus vt eſt glo.in.c.pie mẽtis.xvj.q.vij.⁊.lxxiij

d.in ſumma inno.⁊ cano.in rubꝛica.ex̃.de iure patro.ta⸗
men ille qui dat modicã dotem eccleſie vel altari nõ per
hoc efficitur pr̃onus:glo.eſt no.in.c.quicumq; el.ſecũdo
xvj.q.vij.quã pꝛo ſingulari allegat.d.abb.in cõci.cvj.in
ij.vol.caſus ſuꝑ quo concilium de iure poſtulatur in.ij.
coł. Item iſtud vltimum vltra adducta per alios hic po
tes compꝛobare per multa pulchꝛa ſimilia que recollegi
in.l.ſciendum.in pꝛinc.ſuper.iiij.q.gloſ.mag. ff.qui ſatiſ.

cog.que habentur hic pꝛo repetitis: in contrarium tñ fa-

cit ꝙ no.bal.in.c.ſi pꝛoponente arg.illius text.de reſcrip.
ꝙ mulier dicitur dotata etiã ſi ſit dotata in vno nummo
⁊ ſtatutum excludens mulierem dotatã excludit eã: pꝛe⸗
ſertim ſi ſtatutum fauet teſtamento pr̃no arg.glo.ſingu.ĩ
l.ſi quis pꝛioꝛe.ff.ad trebeł.ſᷣm eum.

Berepudiäãda bono⸗
rum poſſlellione.
Rubzꝛica.

+ Mancipatus. on ere

ſentia aduocati pꝛiuatus licet excuſe⸗
Nztur fiſcus. hoc dicit.
NC¶OSp. ꝙ abſentia aduocati excuſet cli
a entulum: vt.l.j. ⁊. ij. S. de aduo.fi.Sol.
* vt glo. (Item quero q̃ ſit bonoꝛũ poſ
rRI H ſeſſio qᷓ repudiat᷑. Rñdeo aut volo re⸗
pudiare edictalẽ ⁊ poſſũ/qꝛ illã hẽo:aut decretalẽ/ non
poſſũ ſiue iã hũi qꝛ agnoui ſiue nõ hũi:qꝛ futuꝝ ius ẽ. Al
timo not.gl.bonã q̃ dicit ꝙ abſẽtia aduocati poſt leſionẽ

OR

mihinõ ꝓdeſt. Sʒ añq; ledar facit mihi dari duationem

aduocatum querendum.

Ili D.Bonoꝛũ poſſeſſie delata filio nõ re
pudiat pr̃ ĩ pᷣiudiciũ filij. ¶ Op. ſic
ficut flliꝰ acqᷣrit pr̃i ita ſᷣuꝰ dño.Sʒ ita ẽ ꝙ de⸗
latã ſeruo repudiat dñs vt.l.j.ff.e.& delatã filio repudiat
pr. So.vt gl.na hec lex nõ pᷣt ĩtelligiĩ veti iure:qꝛ illo tꝑe
totũ qrebat᷑ pr̃i:x iõ poterat repudiare. Itẽ nec iure no⸗
uiſſimo:qꝛ illð ẽ ĩiductũ a iuſtiniano:⁊ hẽc.l.fuit fctã ãte
eũ:ſʒ ĩtelligit᷑ ̃ᷣm iura media:⁊ ĩ bonis mr̃nis qͥꝝ ꝓpetas
filijs qᷓrebat᷑ ⁊ añ iuſtinianũ /⁊ vſuſfructꝰpr̃i.

Becollationibus. RKubzica.
PAMancipatos. 1a Kiesi

ꝙ ẽ triplex collõ:vna ẽ quã faciunt fra

&ti. ⁊ hec.l.bꝛeuiter dicit. Emãcipati ab
Miteſtato ſuccedẽtes conferũt donata a

pr̃e:non ſi ex teſtõ ſuccedãt.hoc dicit.

Collatio⸗

tres qͥ bñ bibũt: Alia ẽ collatio q̃ acci⸗ nũ tripli⸗
pit᷑ ꝓ colloqo ⁊ diſputatiõe. Quedã ẽ ces ſũt ſye
collatio.i cõtributio:⁊ de illa tractat h cies.

in

znoͤootil
chnt
enco bint
ourede
AntlRaun
unc ſue
leicopetet
ſtlus a
atdicg
nterroꝛẽ /ſz
geo
i. Sol

☛— +

Nercorera;

ſeſinioj ii

phönlznöre

ſälitgrine⸗
Cumitaleg
vinotriti.
nos cophe
Pꝛeterea
nius flod.
fenõſaum
ne goapot.
iſd adimen
otrutk,ff
torſecieo
iln fofgiemac
um mocinoß

ly ineconfert

—

=

H

luſßhdie
ſcchkneßde

Pttio
Pnkghodi
fesciſfho
nyorpohib
Niottme
llſcor
Meherarce
ncſtuenont
N omag
1batenirn
Ndonnlang.
nmnoender
Ucnimöde
lniii ce⸗

r deine in
leyelaltainir
nicumcgcl. ſel
bin cci j
e poſtulaturi
Aaper Aioe
hmiia gne ecte
loſmag fint
incontraruni
Uliusten ente
Otata inynopune
tatiercluttiig
Pfnoarggoſtn

hono⸗
l.

tu Pone
9.ſinnt
vatus licer an

4.
advocatitztt
5 desgtof
croqqſt bonoi⸗
PBüdeoau won
autdecretge
iigtfnpinil
dnoen otein
nihioxtolto

ſientuſloli
icifii C)
dclriflontn
ivttiinrgſin
e Nintin
hee itſi/
niniolrd
Nct

Rubut

De Collationibus.

Collatio⸗ ¶ MNota ergo quattuoꝛ vident᷑ facere collationẽ ceſſa⸗
nẽ q̃ttuoꝛ re.ſ.emaãcipatꝰ.Scðo qꝛ iſtitutꝰ. Tertio qꝛ ex teſtõ hr̃di⸗
vident᷑ fa tatẽ obtinet. Quarto qꝛ teſtatoꝛ de collatione nil dixit.
cere ceſſar ¶ Op· ꝙ emancipatio nil operet᷑ ad impediẽdam colla⸗
tionẽ:ĩmo foꝛtiꝰ cõferũt:vt.je.l.filij. So.fateoꝛ ꝙ ideo:
qꝛ emancipati nõ ipedit᷑ collatio:ſ qꝛ ex teſtõ ſuccedunt
Itẽ op.qꝛ lʒ ex teſtõ ſuccedant cõferant:vt.l.ſi nõ moꝛ⸗
tis.ff. de ĩo ffi. teſt. So. vt glo.⁊ pᷣma vᷣa.i¶ Itẽ op.q lʒ ex

teſtõ nõ obtineant ſucceſſionẽ:tñ nõ cõferant: vt.l:.ſi filiꝰ
emancipatꝰ.ff.de coł.do.So.dicit gl.ꝙ ibi errauit ſucce⸗

dendo ab inteſtato.Sʒ hoc nõ videt᷑ bñ dictũ:qꝛ q capit
vno iure qð erroꝛe ignoꝛat ſibi cõpetere:aliud ſibi impu⸗
tat vt.l.ſi auia.ff.de ſucceſſoꝛio edicto.So.dicit do.mar.
ꝙ aut qͥs ſuccedit de iure pᷣtoꝛio:⁊ tũc ſi capit ignoꝛanter
iure icõpetẽti fingit᷑ cõpetẽti accepiſſe ⁊ ſibi ꝓdeſt / vt. d.
l.ſi fllius.aut de iure ciuili:ꝛ tũc ſibi imputat:vt.d.l.ſi a⸗
uia.tu dic ꝙ glo.ſentit ꝙ non nocet ei erroꝛ/ĩmo reuoca⸗
bit erroꝛẽ/ſʒ in.l.ſi auia.nõ reuocauit erroꝛẽ poterat tñ.
ſ Itẽ oꝑ.ꝙ ex teſtõ fiat collatio vt aut᷑.ex teſtamento hic
poſita.So.hec coꝛrigitur.

lodie ex teſtõ flt
4 *£ teltamento collatio.h.d. ¶ Que

ro q̃ fuit rõ.l.codicis. Rñdeo qꝛ viſſimile erat

B Aꝙ ſi teſt atoꝛ voluiſſet fieri collationẽ expᷣſſiſſet
Sʒ q ẽ rõ aut᷑. Rñdeo duplex. VUna.ſ.eq̃litas ſeruãda im
ter filios. Secũda qꝛ pᷣſumit᷑ omiſiſſe dicere de collatiõe
pPpter turbationẽ moꝛtis/⁊ hec pᷣſumptio cũ ſit ĩ ſpẽ tol
nHonatio lit pᷣſũptionẽ.l.C.q̃ erat ĩ gñe.¶ Mõ qro an donatio ſim
ſimplex plex cõferat᷑ a ſuo ꝑ hanc aut᷑.mar.ꝙ ſic ⁊ arguit płibus
an ſit ↄfe⸗= rönibꝰ/ĩ gᷣꝛiũ tʒ gl.⁊ bũ:nec ob. hec.l.qꝛ genus qð ſequit᷑
rẽdaa ſuo ſpẽm lʒ nõ reſtringat᷑ qtũ ad numeꝝ ſpẽrũ / reſtringitur
tñ q̃litatiue vt compᷣhẽdat ſolũ ſpẽs ſimiles expſſe/ vt. l.
cum ita legatr᷑ ·S·ĩ fideicõmiſſo.ff. de le.ij.⁊.l.f · S· cui.ff. de
vino triti. ⁊ oleo le.ita ⁊ hic dictio ⁊ alioꝝ datoꝝ q̃ ẽ ge⸗

nus cõpᷣhendat ſimiles expᷣſſas.ſ.dot ⁊ ſic data ob cam.

Pꝛeterea aliud eſt in dote q̃ nõ põt reuocari:vt.l.põpo⸗
nius filadelphus.ff de pꝛele.⁊ ideo qꝛ nõ potuit reuoca⸗
re nõ pᷣſumit᷑ voluiſſe:qꝛ ceſſet collatio:ſecus in donatio⸗
ne quã potuit reuocare. Pꝛeterea qñ teſtatoꝛ potuit a⸗
liqd adimere: ⁊ nõ ademit videt᷑ cõcedere:vt.l.a pr̃e e.
⁊.i.ↄſtruit᷑.ff.ð iure codi.⁊.l.j·S./fl.ff.ð le.iij.⁊ iõ nõ fit col
Donatio latio:ſecꝰĩ eo qͥ adimere nõ potuitvt pᷣdixi. Sʒ an dona
fctã fllio tio fctã emãcipato dʒ cõferri:⁊ dic ꝙ ſic vt dos:qꝛ ꝑ pr̃eʒ
emancipa reuocari nõ pᷣt.Caue tñ qꝛ ſi p̃ diceret ꝙ ſuꝰ ↄferet dona
to an ſitꝰ⸗ tionẽ confert pᷣciſe cũ remãeat ĩ bonis:vt.l.fi.ĩ fl.j.de fi⸗

ferẽda. deiuſ.ſʒ lʒ dicat ꝙ emancipatꝰ cõferat ſuã nõ cõpellit᷑ pᷣci

ſe cõferre:ſʒ demum ſi velit ſuccedere.
Add itio Hec aut᷑.eſt ſubtilis ſᷣm iaſ.hic fina.col.
in verbis finalibus.Hec aut᷑.ex teſtamẽ
to vult ꝙ hodie ex teſtõ ⁊ ab inteſtato ceſſat collatio ĩter
fr̃es qñ pr pꝛohibuit expᷣſſe:ergo a cõtrario ſenſu ſi teſta⸗
toꝛ non pꝛohibuit expꝛeſſe habeat locum collatio etiam
ꝓdito teſtamẽto:⁊ ſic in hoc coꝛrigitur.i.j.S.eo.ti.ſᷣm ia⸗
ſo. hic.j.coł.Et ſi dicas ꝙ opinio. B. ⁊ aʒo.⁊ py.⁊ lot.⁊
bul. ẽ vera ⁊ communis ꝙ donatio ſimplex facta filio in
poteſtate non debet conferri moꝛtuo pr̃e idem glo.in.l.q̊
pr̃ in glo.mag.ad fi.ff.fami.her.⁊ idem inſequẽdo docto
res antiqui ⁊ moderni hic io.and.in additionibus in ti.
de dona Jand.in cõci.clj.vbi dixit hanc opinionẽ eſſe cõ

munioꝛem bar.in.l.j.ff.eo.ti.in:S.nec caſtrenſe bald.in.ł.

quoniam.S.de inoffi.teſtamento.idẽ iaſ.hic in.iij.col.ad
fl. ⁊ in.iiij.coł.
— te Aut dos eſt pꝛomiſſa ⁊ nõ ſolu
X „ Pa ex. ta: loquitur hec.l.aut eſt pꝛo⸗
y miſſa ⁊ ſoluta/⁊ loquitur.l.pactum.⁊.l.filie.⁊.l.
