in.l.pꝛeſbueri.in.ij volede epiſ. ⁊ cleri.⁊ m. l data opera.
Lx.colj.qͥ accu.nõ poſſ.⁊ in.c.j.in pꝛi.de pa. te. Tertio fa
cit tex in l. ſecularij.S. ſunt᷑ quidam. in fi.in verb. qꝛ ⁊ ip⸗
ſa res moꝛtem comminatur. ff. de extraoꝛdi. cri. Jaſon

Padue.
NKeſcriptũ contra publicãvtilita

Mnues. tem vori alet .o. .
S n iſta. l. habes regulam cuʒ
Add itio. Susteor fal.per glo.hic regu

la eſt que vt plurimum allegat iſta glo.quod dominium
rei mee non poteſt pꝛinceps auferre per reſcriptum. ide
tenet Pau.de caſt.in concil.cclxxxj.incip.pꝛimu dubiũ

pꝛocedit idẽ voluit. bar in pꝛoemio.ff glo. ⁊ cano.in.c. q̃ᷓ

in eccleſiarum. de conſti.er.glo.⁊ ibi Panoꝛ.in.c.conſti
tu.de religioſis domibus.faciunt que nota. in· S. ſed na⸗
turalia. inſtit.de iure naturali gentium et ciuili. Amplia
iſtam regulam huius glo.vt pꝛocedat non ſolum in do⸗
minio directo ⁊ ſic pꝛopꝛio:ſed etiam in dominiovtili qð
habet emphiteota vel feudararius vel ſi uperficiarius:qꝛ
etiam dominium vtile non poteſt auferri per reſcriptum
pᷣncipis.ito no.ſingulariter Bar.in.l.ij.in fin. de fun pa⸗
trimo.lib.xij. C. Sequitur paul.de ca. vbi per hoc infert
in concilio.clvj incipiẽte viſo ⁊ examinato pꝛoceſſu ⁊c᷑.
⁊ ſi dicas contra:quia dominium vtile non eſt de iure ge
tium / immo eſt inuentum a iure ciuili ad hoc reſpõde vt
no.per Bar. in extrauagan.qui ſunt rebelles:in verbo re
bellando in ver. Item quero quid de dommio bonoꝛum
vbi dicit magiſtraliter Hart. quod licet dominium vtile
ſit de iur. ciui. quo ad nomen tamẽ effectus eſt de iure gẽ
tium. vltra quattuoꝛ limitationes glo. Limita ſᷣm Bar.
ratione publice vtilitatis.l.item ſi verberatum.in pꝛinci.
ff de rei vendi.l.lucius.ff.de euict.dixi in.lł.ij.de in ius
vo. intellige facta indebita compenſatione ᷣm Bartol. ⁊
alios in.l. fl · S. fi· ff. de pign. ac. Bald.in dicta.l.iteʒ ſi ver
beratum in pꝛincip.⁊ clare Angel.in conci. cxxxix.quod
incip viſis omnibus ſtatutis / quicquid dicat gloſ. in.l. ſi
locus·S. fin.ff quemadmodum ſerui amit facit tex. in.c.
cum inferioꝛ.in fin.de maioꝛita. ⁊ obedien per quem no⸗
tat ibi Bal.quod qui aufert ius alteritenetur illi de pꝛo⸗
pꝛio recompenſare.vide no. Bald.in.l.ij.⁊ per illum tex.
.pꝛo quibus cau.ſerui.pꝛo pꝛeinio lib. accip.vbi vult ꝙ
ſi ciuitas vult facere foſſatum per pꝛedium meuʒ tenetur
mihi ſoluere extimationem damni / vel ſi per deoitũ vult
comburere domum que ſit mihꝛ communis tenetur mi⸗
hi ſoluere extimationem partis mee: ⁊ ſimiliter quando
vult mihi auferre dominium facit bene ꝙ vult Bal in. c.
j· S. ad hec in.v.col per glo.ibi de pac.iur.fir.quod ſi pa⸗
pa contulit mihi beneficium:⁊ poſtea de plenitu. poteſta
tis michi auferat ⁊ det alteri tenetur michi pꝛouidere de
eque idoneo. Ad idem facit quod vult Innoc. in. c. niſi
cum pꝛidem. de renun. quod ſi papa cogat ſine cauſa epi
ſcopum inuitum renunciare epiſcopatui debet ei pꝛoui⸗
dere de bono cambio. Sexto limita niſi de plenitudine
hoteſtatis cui nihil occurru per ea que dixi ĩ l.reſcripta
S. de p. ĩpe offe ⁊ ita in ſpecie.tenet Ange.in dicta.l.item
ſi verberatum in pꝛincip.vbi animoſe dicit quod menti
untur per regulam qui dicunt ꝙ imperatoꝛ de pl enitudi⸗
ne poteſtatis non poſſit mihi auferre dominium rei mee
⁊ per hoc infert ad conceſſiones factas per papam de bo
nis plebioꝛum.vt ibi per eum. idem tenet Angel. in.l. iij.
SS. ſi is pꝛo quo.ff ꝙ quiſq; iur. Bald.⁊ Ange.in.l.ij.j. de
quadr.pꝛeſcri.⁊ Ange.in.l.anthiocẽſium.ff.de pꝛiui.cre
ito. Septimo ſingu limitat Bald. in l.fina.in. ij. col.j⸗
ſen. reſcin.non poſſ.quando dominium eſſet acquiſi⸗
tum per actus ciuiles puta per vſucapionem vel per ſen⸗
tentiam tunc poſſet tolli per reſcriptũ pᷣncipis. Sʒ male
dicit:qꝛ lʒ aliq modiacquirẽdi dñiũ ſint de iure ciuili qͥs
enumerst gl. magiſtra in.l.j.in pꝛin.ff. de acqui.re. domi.
tamẽ dommium ſemp eſt de iur. gẽti.pꝛout declarat ipᷣe⸗
met bal.in.l.j.circa.fi.j.de iur.aurc.anu ĩ l. reſcripta.ĩ.ij.
coł.S.de pꝛeci imꝑ of.facit qð vult bar.in extrauag.qui
ſint rebelles:inverbo rebellando.in v.coł.quem.S.rctuli
in.j.extenſione pᷣdicta intelligas in ſupꝛemo pꝛincipe/pa
pa/vl imperatoꝛe / rege:ſecus in inferioꝛe:puta duce mar
chione vt dicit ad plenum iaſon in.l.reſcripta.de pᷣcibus
impatoꝛi offerẽdis. Non tamen obliuiſcaris in pꝛeſenti

lege dum glo.noſtra hic facit mẽtionẽ de clauſula nõ ob⸗

.

:

dii
gtt
i⸗
Nis

ſtante.l dic quis põt illam aponere ⁊ quid opetur gloſ.
ibi pleniſſime archi. i. c.j.de ↄſtitu lib.vj.⁊ ibi quãdo le

gi andegauis totum ſextum decretalium integraliter cũ

pecunijs: tamẽ fui ibi ad plenum de hac materia locutus
⁊ ibidem allegabam ꝙ in hac.l.erat glo. ad quam legiſte

occurrunt tanq; pauperes ad hoſpitale:vnum tamen die⸗
cas in pdicta clauſula nõ obſtante.l. ꝙ ſi actus aliquis ẽ
iuramento firmatus non poteſt tolli per huiuſmodi clau
ſulã nõ obſtãte lege ſᷣm cy.pau.de ca.hic ⁊ de hoc eſt glo.

ſingu in. c. cum non deccat. in glo ·fi. de elec.li. vj.jm phi.
fran. vt ibivideas de quo ꝑ eundẽ phi. fran. notabiliter ĩ
c. cum aliquibus. de reſcriptis lib. vj. pꝛo pꝛedicta glo. fa

cit tex. in c. conſtitutus.de reſcriptis idẽ tenent anto. de
bu. ymo. ⁊ panoꝛ. in. c.j.de his que flunt a maio.partc ca⸗
pituli. ex.ratio in pꝛoximo dicto ẽ: quia non eſt veriſimi⸗

le ꝙ ſupioꝛ tollẽs ſtatuta cogitet de ſtatutis iuratis: idẽ

vult io. andr. in. c.j.de filijs pᷣſbite in.vj. in nouelła io. de
ymo.in.c.dilecto.de pꝛebend alex.in conſilio.cxxv. in.j.
volu. incipiẽte viſis ⁊ ponderatis ſtatutis. in penul. coł.

7

idem lud.ro conſilio.cccxciij.incip.pꝛeſens conſultatio.ĩ
fi. coł. ⁊ in conſilio. cccciiij idẽ conſilio. ccccxxvi idẽ con
ſilio. cccccx vj. facitiqð dicit iaſon de may. in.l. quotiẽs. S
de pcibus imperatoꝛi offerendis. ꝙ quando pꝛiceps dat
alicui ſaluum conductũ talis ſaluus conductus non extẽ

ditur ad debitum iuratũ.dic vt ibi ꝑ may. Limita tamen
pꝛedictum fund amentum duobus modis ⁊ vterq; eſt mi
rabilis m iaſo. de may.hic pꝛimo niſi ſtatutũ iuratũ tol⸗
letur per viã legis:qꝛ tũc ſtatutũ quãtũcũq; eſſet iuratuz
tñ tolleretur:vt no. gemi.in dicto.c.cũ nõ deceat de elec.ĩ

vj. Secũdo limita niſi ↄcurrentibus clauſula non obſtan

tibus ſtatut ? clauſula motu pꝛopꝛio ᷣm lud.dero.ymo.
⁊ gemi. in.c.j.in pe. cobł.de fllijs pꝛeſe biteroꝝ. in. vj. tamen
in pꝛeſenti materia vnum rogo menti imperpetuum com
mẽdetis ꝙ vbi de iure requiritur ſpecialis derogatio et
papa in reſcripto dicit ꝙ tenoꝛ non obſtant. habeatur
pꝛo expꝛeſſo ꝙ iſtud ſufficit bm bal. in. c. cum dilecta. in vl
tima coł er̃ de reſcrip.bal.ange.in.l.omnes.in pꝛincipio
per illum ꝗ· de pꝛeſcriptione.xxx.annoꝛũ. ⁊ ibi bal.notat

2 duz legebam oꝛdinarie andegauis in dicta.l.omnes. il

lud dictuʒ bal.multũ extollebã qð peculiare ad aures de
mulcens ſchol aribus ibi in copioſo numero ſtantibus re
pertum fuit:⁊ circa pꝛedicta vide ange. in.l. ſj ⁊ ſi quis · S·.

tencbꝛoſo ac vulgari. queſitum.ff. ſi quis cautio t me re⸗

mitto ad ea q̃ ĩ dicto·S· queſitũ ad plenũ dixi andegauis
poſt docto·in lec. oꝛdinaria dũ lo quebar ibi vtrũ in renũ
ciatione caſuũ foꝛtuitoꝛum ſufficiat generalis vel ſpecis
lis renunciatio :require de quo ibidem per Bar. Paul.
de ca.⁊ finaliter ꝑ iaſonem. . OWS

(¶ De diuerlis relcri
ptis Rubꝛicc.
. —In ellu m In libello ſup⸗
7 WRQèðSð J lib ellum. An bello cõ⸗
muni cauſa ad iuris communis obſer⸗
uantiam poꝛrecta per duos.reſcriptuʒ
ad vnum intelligitur reſcriptum ad a⸗
SN Aium boc dicit ⁊ ceſſant omnia ꝛia.
¶ Extex.libellum .ſupplicatoꝛiuʒ ad
amE.iuris communis obſeruantiam.
¶ Dp. de.

l.j. ⁊ ij quibus res iudi.nõ no. So. ibi loqui⸗
tur de libello conuentionali ex quo ſequitur diffinitiua
hic de libello ſupplicatoꝛio ⁊ ad obſeruantiaʒ iuris com
munis non ſuper pꝛiulegio habendo. Limita ergo legẽ
iſtam: vt dixi in ſummario ⁊ ſi quod verbum deficiat in
ſummario non pꝛocederet hec ler.
¶ In glo. que incipit quia que. ibi loci. S· ſi fundum hoc
operatur ratio indiuidui: ⁊ de alio libello ibi loquitur ſ.
conuentionali.¶ In eadem glo.in fl.ibi l.iiij. voi dicitur
ꝙ duobus pꝛemiſſis in queſtione facta reſponſio vni ad
alium non poꝛrigitur ⁊ eſt ratio quia ibi repetitio vicia⸗
bar: vt. l. ſi ita · S·griſo gonus.ff.de verbo. ob.
A t Circa pꝛeſentẽ legem queritur de vtili
ddi ‚o queſtione ſᷣm bal.pone ꝙ debitoꝛ fecit
inſtrumãẽtum de duplo vere ſoꝛtis in quo ſe obligauit de
ſoluẽdo in termino c dedit fideiſſoꝛem vadit ad epiſco
pum vt reſcindat tale inſtrumẽtũ tanq; vſurariũ et petit

De Diuerſis reſcriptis.

inhiberi iudici ſeculari ne interim ꝓcedat ↄtra eum/nec

cõtra fidciuſ.iudex eccleſiaſticus in inhibitoꝛia ſolum fa
eit mentionẽ de debi.pꝛincipa.creditoꝛ ergo facit carce⸗

rari fideiuſſoꝛem nũquid valuerit talis incarceratio:vi⸗
detur ꝙ non per iſtã l.ex quo ſupplicatũ eſt noie vtriuſq;
et cauſa eſt comunis.Contrariũ determ nat bal.per glo.

in.l. cred itoꝛ. in pꝛin.ff. manda ꝙ alibi bal. reputat ſingu.

in.l.amplioꝛem circa finẽ pꝛĩcipijj de temp.appel.adde

bal. in pulchꝛioꝛibus terminis qñ duo ſe ooligauerũt in⸗
ſolidum cũ iuramẽto in inſtrumẽro ⁊ vnus petit abſolu⸗
tionẽ a iuramẽto in foꝛo eccłiaſtico volẽs ꝓbare inſtru

mentũ eſſe vſurariuʒ ⁊ ꝓpterea facit inhiberi iudici ſecu.
ꝙ poterit facere executionẽ cõtra aliũ debi.iuratum per
glo. in dic.l.creditoꝛ in pꝛin.ſm bal.in.c.ex parte.adde
etiam in ſimili bal in fi.per illum tex.ide fideiuſ.⁊ in.l.

diuerſas in.xv.qmada.poſt io.and.in addi.ſpec.ĩ tuu.
de ceſſio.⁊ actio.ad fi. Itẽ ad iſtꝗ legẽ adde qð dic̃ ang.
in. S: hinc nobis ad fl. in aut᷑. de here. et fal. ꝙ conſultoꝛ
dans vnicã reſpõſionem duabꝰ queſtionibus videbitur

ambabus reſpodere ſi vtriq; adaptatur reſpõſio. Adde
etiã regulam quam etiã no.do.antho.de but.in.c.j.per il
lum tex.de par.qð vbi fiunt due interrogationes/⁊ vna

habet dependẽtiã ab alia reſpõdens pꝛineipali affirma⸗
do. videt᷑ ſimiliter reſpõdere acceſſoꝛie affirmãdo:⁊ per

hoc infert ꝙ ſi aliquis interrogatur an pmittat dare cen
m ⁊ caſu quo nõ det ꝓmittat dare cert am penã ſi reſpõ
deat ꝓmitto cẽtum vid etur etiã reſpõdere de pena: E
iſtud repꝛobat ibi ymo.qꝛ ſi reſpõſio fuiſſet ſimplex quia
ſolum dixiſſet ꝓmitto verũ diceret. do.antho.ſed ex quo

reſpõſio fuit determinata:quia dixit pmitto centum non

debet extẽdi vltra illud quod expꝛeſſit. l.quicquid aſtrin
gende ff. de verbo. obliga. Confirmo per regulam quã
expꝛeſſe tradit panoꝛ. in.c.inter dilectos·S· ceterum in
iij. col. de fi.inſtru.⁊ in.c.ij.de treu ⁊ pac quod ſi petitio

fuit indeterminata et conceſſio determinata attendi de⸗
bet conceſſio quod dicit eſſe notandum:quia ſepe papa

ſignando ſupplicationem reſtringit petitionem/et tunc
non pꝛodeſt impetraãti dediſſe generalem petitionem.et
dicit panoꝛ.ꝙ pꝛidie habuit in factto.
Eê lſo NReſcripta non finiuntur tempoꝛe: ſʒ
AlIVU. perhennia debent eſſe. h. d.
C¶Dp. de. l. . de nũdi. So. vt gloſ. de hoc ha⸗
es ex. de conſti. c. cum acceſſiſſent. ¶ Quero

ARS

i;to tempoꝛe pꝛiui egia durent.¶ Ad cuius declaratio⸗

nem pꝛemitto ꝙ reſcriptum aſſumit naturam ab ea re
ſuper qua conceditur.ſicut etiam facit ſtipulatio vt ꝓba

tur in pꝛin. ff. de verbo.ob.⁊.l.ij ·S· quedã.His pꝛemiſſis

dico ꝙ aut reſcriptum datur ſuper actione vt eam det ⁊
tunc cuʒ de natura actionis ſit vt durat.xx.annis.dura⸗
bit ⁊ reſcriptũ tãtum.aut reſcriptũ datur ad executionẽ

actionis vt qꝛ delegatur quis vt cognoſcat inter me⁊ te.
et tunc añqᷓ; iudicium inchoetur durat qᷓ;tum ⁊ actio ſuꝑ

qua ĩterponitur. Sed inchoato iudicio finit᷑ tẽpoꝛe quo
iudicium.ſtriẽnio:vt.l.ſi cum.S·qui miuriaꝝ.ff.ſi quis
cau.Aut reſcribit᷑ ſuper exceptione:vt.ſ.mihrliceat exci⸗
pere/⁊ erit perpetuum ᷣm naturã exceptionũ:vt.l.pure.
in fl.ff. de doli exep. Aut reſcribit᷑ ꝙ aliquid facere liceat

⁊ puto reſcriptũ ꝑpetuum ſine aliquo tẽpoꝛe: vt hic.niſi

in nũdinis:vt.l.j.ff.de nũdi. Nerũtamen dicũt vltramõ⸗
tani ꝙ aut pꝛiuilegiũ habet ſolũ vnicũ actũ ⁊ tunc per cõ

trariũ actum tollit᷑ pꝛiuilegiũ in totũ:vt.l penul.jde iur.

do. impe. Aut habet plures actus ſucceſſiuos ⁊ tũc cõtra
ius actus nõ tollit pꝛiuilegiũ niſi in illo actu /in alijs nõ.
vt aut᷑.pꝛeſbiteros.S.de epiſco.⁊ cleri.qð nõ placet:quia
etiam vbi habet plures actus ſucceſſiuos per vnũ actuʒ
ſibi pꝛeiudicat in oĩbus in poſterũ:vt.l.cum ex orone.ff.
de excu tu.⁊.l.ij.ff.de iure anu.aure.Et ideo dicerem ꝙ
aut interuenit ſola pꝛeſcriptio/⁊ tunc nunq; mihi pꝛeiudi
cat ſolus curſus tẽpoꝛis etiã ſi per mille annos puilegio
non vtar:vt.l.hec autem.ff. de ſerui.vr.pꝛedi.aut interue⸗

nit factum aduerſarij contra pꝛiuilegium meũ ⁊ pꝛeſcri⸗

ptio /⁊ tunc mihi pꝛeiudicat ⁊ currit pꝛeſcriptio a tẽpoꝛe
illius actus:vt dicta.l.hec autem iura. Aut interuenit nõ
factum aduerſarij ſed mcũ. tunc aut pᷣuilegiũ habet vnũ
actum tantũ /c tũc mihi pꝛeiudico in oĩbus:vt l.penul.j
de iure do. impetran. aut habʒ plures actus ſucceſſiuos.
⁊ tũc aut factũ meũ reſpicit exercitiũ pᷣuilegij ⁊ nõ ſubaʒ
et tũc mihi pᷣiudico ſolũ in illo actu/⁊ nõ in alijs:vt aut᷑.

pꝛeſbiteros.S. de ſacroſanc.cccle. aut factuʒ merum reſpi
cit ſubſtantiam reicripti ⁊ contra eam eſt ⁊ tunc mihi pꝛe
iudico in omnibus:vt dicta.l.cum ex oꝛatiõe.ff.de execu.
tut. et. l. ij. de iure au. anulo.¶ In gloſ. que incipit ſine fi⸗
ne.ibi ſi ad faciendum tale quid quod eſt contra publicã
vtilitatem: vt nundine.iaco.but.
Add iti 0 Reſcripta ad iuris obſeruantiam ſunt
perpetua niſi aliud tempus ſit in reſcri⸗
o diffinitum. h. d. Limita duobus alijs modis: vt per
bar. ⁊ doc.hic poſt glo.adde ꝙ idem etiam in reſcriptis
gratioſis:quia regulariter ſũt perpetua.c.ſi ſuper gratia
de offi. dele. in. vj. Idem in pꝛiuilegijs:vt per glo.⁊ doc.ĩ
c. cum acceſſiſſent de conſti.cy. ⁊ ſaly. hic bar.in.l.fi. ad fi.
ff de conſti pꝛin. cy. ⁊ Saly. in. l.volũtarie. de excuſa. tu.
Quod vltimũ limita no.niſi in pꝛiuilegio conccdatur fa⸗
cultas aliquid faciendi:quia pꝛiuilegium in quo indulge
tur facultas faciendi aliquid tollitur per decennium:iſta

eſt no. doctri. glo.hic per tex.in.l·j.ff.de nundi.quam ſe⸗

quuntur cy. ⁊ ſaly. hic ⁊ bar.in.l.licitatio.S eoꝛũ.ff. de pu
bli. glo.⁊ doc.in.c.cum acceſſiſſent de conſti.io.an.in.c.ij.
de ĩmu. eccle. in. vj pe.de anca.in ↄſi.cclv.qð incipit ĩ que
ſtione quevertitur ad fi. Item in materia teneas fixũ coꝛ
di ꝙ ſi aliquis habet pꝛiuilegium exemptionis non tenea
tur ſoluere gabellas/aut datia / vel collectas ſi deſcribit

in li. debentium ſoluere ⁊ iſtud ſciat ⁊ non appellet infra

x.dies ſibi pꝛeiudicat ⁊ perdit pꝛiuilegium excmptionis
ita pꝛobat tex.in.l.j·S. ſi quis tutoꝛ.ĩ verbo cauſas immu
nitatis.ff. quando appel.ſit ⁊ ibi no.ange.ymo.⁊ ang. de
are. ⁊ dicũt ꝙ ibi eſt de hoc caſus in terminis q;uis a mł
tis ignoꝛatur ſequitur. do.alex.ymo.cõſi.cj.q incipit vi
ſis inſtru mentis exemptionis in.x.coł.in.j.volu.⁊ in con
ſi. cxxxvj. qð incipit in cauſa ⁊ lite vertente inter ia.in.v.
coł.idẽ tenet and.de barbatia.in.l.j.j de his qui ſpõ.mu.
ſuſcep.li.x. facit bene tex in.l.j.in pꝛin.ff.devaca.mu.⁊ qð
tenet bal in.l.hi qui ad ciuilia.in.j.q de appel. Sed ĩ cõ
trarium pondero facere quod vult bar. in l foꝛma· S· fl. ff.
de cenſi.ꝑ.l.qui ſe grauatos·jeo.⁊ quod vult panoꝛ.in.c.
quia iudicãte in.iij.q.de pꝛeſcrip.⁊ qð vult ſpe.in ti. de cẽ
ſi· S. ij. in ver. poꝛro Item tene menti perpetuo qð pꝛiui⸗
legium conceſſum eccleſie ſeu pio loco non perditur per
contrauentionem niſi decurrat ſpaciũ.xl annoꝛum dictũ
eſt ſingulare inno.in.c. accedẽtibus.de pꝛiui.quod di ctũ
ſ ſingu.exclamat ⁊ ſequitur panoꝛ. in.c.pꝛo illoꝛuʒ de pᷣ⸗
en. Quid aũt ſit in alijs pꝛiuatis ponũt cy.⁊ ſaly.in.l.vo
luntarie.j de execu tu. bar.⁊ alij in. l.fl. ad fi. ff. de conſti.
pꝛincipũ.Glo.in verbo pꝛemia diuiditur ĩ duas partes
pꝛin. in pꝛima declarat tex. in ſecunda oppo.⁊ ſoluit ſecũ
da ibi:ſecus autem ſit ad faciẽdum In fl.gl.habes ex gl.
⁊ tex.ꝙ regulariter reſcripta ſunt perpetua:itellige tamẽ
ſᷣm naturam actus ſuper quo conceduntur vt hic in glo.
eodemmodo gre ſunt perpetue ſi ſuper de offi. delega. in
— Vj. reliq̃ dicvt late dixi in tex. m iaſo. ibi ⁊ hic.

GA. DII& E xemplo nõ fit pꝛobatio
– Ancimus h.d.ſᷣm vnam lec.vel exẽ⸗
F ),plo non fit inſinuatio. h. d. m aliam.
Ad D it . 0 Oꝛiginalia reſcripta non tamèe exempla

ꝛobant ⁊ ipſa oꝛiginalia inſinuãda ſũt
pm glo.⁊ do.hic de quo remitto ad es que dicemꝰ in aut᷑.
ſi quis. in aliquo documento.·j. de egends. ſeriot 5
P ofiei eſcriptum
.α1 qua beneficia. arer dler con⸗
RR ſule nõ valet. hoc dicit.
K EA S Dp. delege vlt. S. de nouo codi.cõpo.Solu.
ibi loquitur de reſcriptis in coꝛpoꝛe iuris redactis:hic
de non redactis.

A itin QAuero anvaleãt lfe pape ſi ãnus ⁊ dies
0ditio. expeditionis nõ ſint poſiti in plica bul

le pꝛout ſolent poni:ſed alibi tenet lud.ro.ꝙ ſic in conſil.

cccxl.quod incipit circa pꝛimum arti. in quo querit᷑ vtrũ
littere. Quid aũt in ĩſtrumẽt publicis an in cis requirat᷑
dies ⁊ conſul.dic vt per cy.bal.⁊ io.fab.hic adde gloſ. in
autent᷑.vt pꝛeponatur nomen imperatoꝛis doc.in. c. ĩter
dilectos de fi inſtru. Et an valet conſuetudo ꝙ nõ appo⸗
natur dies vel conſul. vide dños de rota deciſione. xlv.
in nouis incip. vtrum valeat ⁊ ibi concludunt ꝙ nõ ⁊ cir⸗

ca hoc de die eſt gl. in. c.ſi qua beneficia.xxv.q.ij.dixi ple

ne in pꝛima additione in pꝛoemio. C. S. Quero deĩde an
in pꝛiuata ſcriptura dies ⁊ conſul requirantur dic ꝙ non

Butrigarius ſuper ſco libꝛo Codicis

vt notatur in.l.cum tabernam.ſff de pignoꝛ. ⁊ ibi bar.in.j.
no.latius per bal.poſt butrig.in.S· quibus.S.in pꝛima cõ
ſtitutione. C. ange. in aut᷑. ꝙ ſine.. de teſti. Fallit in lib.

pꝛiuatarũ rationũ ſm bal.ĩ rubꝛica de fide inſtru.in. viij.

coł.de quo vide plene per iaſonem de may.in.l.admonẽ
ru di. de iureiurando. ff.
A cri e ij Impꝛobare conceſſionem
e 4 ie ) pꝛincipis eſt quaſi ſacrilegi
☛ Qum. hoc dicit.
. Acri Zuo ſunt ſolẽnia que in reſcripto re⸗
quiruntur pꝛimo ꝙ ſit ſcriptum de in
e cauſto cocti muricis ⁊ triti conchilij. ¶ Item
,/dcbet eſſe in reſcripto illa clauſula.ſi pꝛeces ve
ritate nitantur.hoc dicit cũ ſe.
WDV. R iu er ſa Neſcriptum carens clauſula
vL.ſi pꝛeces veritate nitatur / nõ
R valet ⁊ ab omnibus reijci debet. Ego puto ꝙ
Vdbbec lex loquatur in reſcripto ad obſeruantiam
iuris communis confeſſio. “
Add iti 0 Licet dicatur de iure ciuili: vt hic ꝙ nõ
yvalẽt reſcripta niſi per expꝛeſſum fuerit
clauſula appoſita ſi pꝛeces veritate nitantur/ tamen de
iure canonico omiſſa ſubintelligitur.c.ij.de reſcriptis al⸗
legato in gl.qð etiam eſt de iure ciuili ſ m bar.ĩ.l.a diuo
ka⸗ in pꝛincipio in.ij.coł.ff.de re iud. Limita pꝛimo per
ar. in. l.pꝛeſcriptione.in.j.coł in fi.vbi dixi in ti j. Secũ
do limita in contractibus vel alijs actibus pꝛiuatoꝛum ĩ
quibus non intelligitur iſta clauſula ſi narrata ſunt vera
gl. eſt nota.m.l.pe.in verſi.pꝛecipimus ⁊ ibi bal.⁊ pau.de
ca.ĩ de trãſa.bal.i.l.j.ĩ.j.opꝑo.in fl.jde manu.vin.⁊ pau.
de ca. hic in fl.qui reputat iſtam glo.eſſe ad hoc ſing.ide⸗
iaſon de may. hic iſta confirmo per ea que notantur in.l.
bene aʒzenone j.de quadriennij pꝛeſcriptione. vbi pꝛoba
tur aliud eſſe in contractibus pꝛincipis qᷓ; in contractibꝰ
pꝛiuatoꝛum:mon eſt igit᷑ mirandũ ſi pꝛedicta clauſla po
nat᷑ in pꝛincipalibus diſpoſitionibus ad idem facit ratio
l. fl.·.de dona inter virum ⁊ vxo.

Incipit liber lecun⸗
dus Deedendo
Kubꝛica.

Ontinua vt in Hlon quero nunquid hic edere
deſcendat ab edo edis an ab edo es eſt. ⁊ dic
w ab edo edis:nam hic de editione non de co⸗
°¼M6ämeſtione tractatur. Item quero quare non di
xit in nomine.i.de editione.lRñdeo vt glo. ⁊ male immo
dic ꝙ cum hic non intendat tractare de ſubſtantia ipſius
editionis ideo non impoſuit nomen quod ſignificat ſub
ſtantiam ⁊ qualitatem ſᷣm grammaticos:ſed voluit tra⸗
ctare quomodo quis cõpellatur edere:⁊ ideo poſuit ver
bum quod ſignificat per modum agendi⁊ patiendi. Sʒ
in titulo de pac.noluit tractare de ſubſtantia pactoꝛum:
ideo poſuit ibi nomen.¶ Item quero quare hic non ſub⸗
iunxit accuſatiuum:⁊ dic vt glo.in remiſſionc.
5S B ſe d iſt ice Hec lex hʒ duas
. P E·lecturas ſᷣm glo.
Raliam m vltramontanos. Ponam
G ergo caſum in nube:vt littera ſonat: et
4 Ein oppoſitione declarabo lecturas.
eA¶Item eſt ſciendum ꝙ hec lex varia
72 yV& Detur duobus modis. vno modo circa ex
NM ◻ poſitionem tex. illius dictionis quẽ⸗
admodum. Item variatur circa caſus poſitionem: nam
quidam intelligunt in muliere que ſucceſſit argentario ⁊
in rationibus alia eſt ꝙ loquatur in inſtrumentis et he
due ſunt in Soiali eſt ꝙ loquatur in rationibus ab ipſa
muliere confectis ⁊ omnes iſte variationes fiunt temoꝛe
legis femiĩe.ff. e.verũ in expoſitiõe quẽadmodũ tene ſe⸗
cũdã expoſitionẽ ⁊ nõ pꝛimã:quia cum hec lex pꝛeſuppo
nat certam cauſam agendi.ſ.depoſiti:patet ꝙ non dicu
ꝙ de cauſa deliberet:ſed de modo pꝛobãdi:⁊ hec lex bꝛe
uiter hoc intendit. Wulier habens rationes ex quibus

poſſum de iure meo docere ex cauſa ad editionem com⸗

bellitur. hoc dicit.
¶ Op.ꝙ nec cum cã nec ſine cauſa compelloꝛ edere:vt.j.
e· qui accuſare.So.ibi in inſtrumẽtbic in ratiõibꝰ.i Itẽ

.

b. op.ꝙ . e mulie ffeo.l.ſi quis.S ex hoc.So.remotis truffis aut litigo cũ
i, re loquatur que non poteſt rationes conficere vt.l.f᷑emie eo qui rationes habet ⁊ tunc officio mercẽnarij illiꝰ cau
8 ffeo. So. vt glo.ſcilicet ꝙ hic ſucceſſit argentario.Huiꝰ ſe peto ꝙ edatvt hic:⁊ ſi non edat agitur actione in factũ
P taſen timoꝛe quidam tranſeunt ad aliam lecturam. ⁊ in- ad intereſſe vt in contrario.aut litigo cum tertio: æ tunc
n telligunt in inſtrumentis ⁊ dicunt cdi ex cauſa.ſ.an velit meo officio mandatur habenti rationes vt edat: ſinon
inde fundare intentionem ⁊ non audiatur aut exceptio⸗ edat aguur act.in factum ad intereſſc.vt dicto · S. ex hoc.
nem. vel replicationem ⁊ ſic. (ISEt caue quia officium eſt datiuuʒ a pꝛetoꝛe.⁊ ex hoc ti.
¶ Opp.ad hãc ꝙ inſtrumenta non edantur.vt.j.eod.qui actio in factum eſt natius ex malefcis non edentis. vt.l.
ein accuſare. So. vt glo. rationem differentie plene dicom hec actio.⁊ ibi dixiff. eo.
n FTeodem..i.finali. G ¶In glo.que incipit vt faciat.ibi caſu foꝛtuito vel non
N Item quero quid vertatur in cauſe cognitione. Reſpo ſi pẽtam ſecundam editionem. s
deo tria:quia debet vid eri an ſint confecte rationes me Add it io Et dum dicitur ĩ tex ibi quemadmodcuꝝu)
ie do mandante.¶ Item ꝙ continest vtilitatem meian. X. ꝙ depoſitum poteſt pꝛobari non ſolum Bepoſitũ
J ¶ Item ule qui conficit eſt talis ad cuius fidem publice peer inſtrumentum publicum: ſed etiam per omneʒ ſpeciẽ qũo debz
recurritur /non ꝙ ſit oficium publicum: nam ſeruus po-⸗ pꝛobationis ſᷣm Bald. in.l.generaliter·j de non nu pe. pꝛobari.
ſd teſt eſſe. ar. lI.pꝛetoꝛ. ff. eo. Et ex hoc collige ꝙ non poſ⸗ doc. in.c.ij.de depoſito Paaul.de caſt.conci.ccxij.incipi
n ſum facere mihi edi teſtamentuʒ: quia non eſt confectuʒ ente paſſus de quo queritur.hinc dubitauit glan valeat
me mandante nec continet vtilitatem meam niſi quate⸗ pactum ꝙ depoſitum non poſ.pꝛobari niſi per inſtruinẽ⸗
End nus mihi legatum eſt: ⁊ illud ſolum edetur.vt.l.argenta tum publicum.glo in S:quia vero in aut᷑.vt ſi.pꝛohi.ma
ert rius · S. j.ff. eodem. titres credit ponunt doc in aut. iubemus·j/de iudi. cano.
nde ¶ Item non poteſt ſibi debitoꝛ facere edi inſtrumentum in c ij.er̃ de pꝛobatio alibi tamen tex.dat conſiliũ ſi quis
c a tabellione cum eius vtilitatem non contineat ſed credi vult caute deponere. . qui potioꝛes in pignoꝛe habean⸗
do toꝛis. Item nec ab aduerſario poſſuʒ peterc mihi inſtru tur. “M J
oher mentũ edi cũ non confecerit me mandãate.¶ Alia lecturs
Seei eſt vltramontanoꝛum intelligentium ſimpliciter legem E S a⸗ D d. Acta eduntur ciuilia e crimi⸗
uumi iſtam vt iacet.ſ.ꝙ mulier ipſamet ſcripſit in ratione ſua E pu nalis actoꝛi ⁊ reo tanq; cõmu
ven me depoſuiſſe penes eam:certe debet compelli edere ex Nnia. oꝛmabo vnaʒ oppoſitionẽ ⁊ vnũ ↄꝛium
nNe cauſa.i.ſi iudici equũ videbitur.h.d.MNõ ob.l.femine:qOiꝛ bᷣxx „Re vnam queſtionẽ᷑:⁊ diſtinguam poſtea in ma⸗
apa. hic confecit rationes vt argentaria. Item non obſtat.i. teria latius q́; gilio.
gice, pꝛocuratoꝛ:quia loquitur in inſtrumentis:⁊ ex hac eqdau ¶ Pꝛimo ergo op.ſic editio flt vbi intereſt ałs non. vt
urhl. tate huius.l.dicũt ipſi/ feneratoꝛ compellatur edere li⸗ l.ſi quis·S.ex hoc.ff. co.ſed edi acta non intereſt cũ ſem⸗
lpoobs bꝛum rationum ſuarum: quia ad eius fidem publice re⸗ per ſit apud iudicem.vt.l.pꝛecipimus.j.de appell.luiꝰ
facnhy curritur licet non habeat officium publicum. ¶ Item qi timoꝛe dicit glo. ꝙ quandoq; intereſt edi æ caſus enume
dado vigdetur conficere me mandante:naʒ qꝛ de conſuetudine rat. Dic tamen ꝙ aut volo michi fieri editionem vt inde
itraro⸗ hz rões ↄficere vr̃ iteruenire tacitũ mãdatũvt eas ↄfici⸗ inſtruar cum aduocato meo:⁊ tunc fit editio:⁊ ita poſſet
gt ar.l.ticianus.ff. ꝙ cum eo.⁊.l.vel vniuerſoꝝ.de pigno. intelligi hec lex quando petũtur ad pꝛobationem fiendã
act.ſic ergo quaſi tacitum mand atum interuenit ⁊ com: ⁊ tunc vidẽtur neceſſario non peti ¶¶ Sed gloſ ad hoc de
pelletur edere:⁊ eius ſcriptura faciet ſemiplen am pꝛoba clarandum ponit caſus in quibus eſt neceſſe editionem
tionem.vt.l.inſtr̃a.j.de pꝛobati.licet illa argentarij pꝛo⸗ fleri:⁊ caue qꝛ fit quandoq; iudici quandoq; actoꝛi quan
bet plene. Ideʒ dicerẽ in campſoꝛe licet glo.videatur te doq; reo. Item ⁊ quãdoq; concurrit duplex cã editiõis
nore:qꝛ qð hodie iurãt plene pꝛobet.vt nota in.l.quedã. ſimul vt ſi velit quis ſibi edi ad pꝛobationem faciendaʒ:
ndunutetios Seo⸗. Item op.ꝙ totus titulus ſit ſuper c⁊ ad deliberationẽ habendã cũ aduocato ſuo.¶ Itẽ op.
cedere fluus vt in glo. So.vt glo.Er vt clarius ⁊ plenius qᷓ; di⸗ ꝙ non edãatur acta pꝛiuato quia nec fiſco.vt.l.iij S· diuꝰ.
ſt.1 die cat glo.habeas materiã dic ſi peto mihi edi chartaʒ. aut ff.-de iure fiſci.So.ibi loquitur in inſtrumẽtis.Dic ꝙ ſi ſt
1deco⸗ in ea pᷣtendo intereſſe dominij circa chartaʒ ⁊ agitur ac.· ſcus petit ſibi edi:aut pꝛetendit ĩtereſſe pecuniariũ ⁊ de⸗
enon dl ad exhibendum · ⁊ non ex iſto.ti.vt.l.iij.ff.ad exhibendũ. bet ſibi cdi:immo eoipſo ꝙ aduerſarius nõ edit pꝛeſumi
e immno aut non pꝛetendo intereſſe dñij ſed aliud intereſſe/⁊ tůc tur ſubſtraxiſſe. aut nonpꝛetẽdit intereſſe pecuniarium:v
nibſus aut peto mihi edi id quod pertinet ad contractumvel qt tunc nõ tenetur edere: vel ſi tenetur non tamen eo ipſo ꝙ
ſcat i⸗ aut ad vltimas voluntates:pꝛimo caſu aut eſt ex natura non edit non pꝛeſumitur ſubſtraxiſſe. Iteʒ inducit glio.
luttu contractus vel quaſi/ debet conficere rationes: et tuc in argumẽtũ ꝙ iudex laboꝛare debet in veritate inquirẽ
oſuirper vigoꝛe illius compellitur non ex beneficio huius tituli. da. Itemꝙ teſtis debet iurare pꝛo vtraq; parte. Iteʒ q;
ncd x vt. l.quedam ff de edendo.⁊ licet mandem non pꝛopter⸗ mino: iuret de veritate dicdl.
goum. ea agit᷑ mãdati qꝛ nõ gratuite facit:ſed ex neceſſitate co⸗ Itẽ querit gloſ. an acta in vna cauſa pꝛoducta pꝛoſint Acta in
ſon ſcr⸗ tractus.vt.l.j.in pꝛincip.ff.manda.aut non tenetur exna in alia ⁊ ar.pꝛo ⁊ conrrrts. vyna cã an
tura contractus vel quaſi conficere / ſed ex natura officij Sed ad ſolutionẽ huius queſtionis latius diſtingue qᷓ; pꝛoſint in
ehztun⸗ yvt eſt in argentario.⁊ ille per hunc titu. compellitur. Ide glo.diſtinguat: ⁊ dic ꝙ aut quero an geſta cũ quibuſdaʒ alia.
ngh. in tabellio.⁊ licet mãdem non agitur mandati: quia non poꝛrigantur ad alios: ⁊ dico ꝙ non ſicut nec ſententia. vt
. n gratuite facit ſed pꝛetextu neceſſitatis:ſed mãdatum tra .qᷣbꝰ res iudi.non nocet.fallit quoad q̃le q̃le pꝛeiudici⸗
enn hit ad me negocium.vt.l.ſi quisS.pertinere.ff. de eden⸗ um. at.,l.ſi due.ff.de iureiurando.⁊.l.res.ff.de erimine ex
ſonet do. Idem dicerem in feneratoꝛe ex conſuetudine quã hz pila. heredi.
lgs, conſicere inſtrumenta quaſi videatur tacitum interueni⸗ Item quandoq; fallit vbi plenum pꝛeiudicium fit alij
ler n re mandatum. vt dicta.l.vel vniuerſoꝛum.ff.de pignoꝛa. quando duo habentur loco vnius.vt.ff. famil.herc.l. he⸗
ocluie⸗ act nec ex natura contractus vel quaſi tenetur rationes redes.Sidem ſcribit.
nis u⸗ conficere:⁊ tunc aut interuenit mandatum/⁊ agitur mã ¶ Item fallit ratione pꝛeſentie alicuius.vt.l.ſepe · S. ſciẽ⸗
nentan dati: aut non interuenit mãdatum: ſunt tamen confecte tibus. ff. de re iudi. aut quero an inter eaſdem perſonas
entaro⸗ inde ⁊ videtur ex equitate huius tituli:ꝙ poſſit compel piudicet /ſi mutetur res vel cauſa:⁊ dico ꝙ ſic:in eo ꝙ eſt
ris ahe li edere.vt ſaltim talis editio faciat ſemiplenam pꝛoba⸗ acceſſoꝛium pꝛime vt fructibus ⁊ partu.⁊ ita loquitur.l.
ie tionem.vt l.inſtrumenta·j.de pꝛobationi.aut peto edi id fundi ⁊.l.fundum de re iudica.⁊.l.ſi quis cum totum·. S
ttenon quod pertinet ad vltimas volunt ates:⁊ tunc aut agitur ſi ancillam. de exceptio.rei iudica. Item acta in cauſa ci Acta ĩ cꝗᷣ
1ncneſs contra negantem ⁊ agitur interdicto de tabulis exhibẽ⸗ uili pꝛoſunt in criminali hoc modo:quia aut pꝛobatiões ciuili an
preſupyo dis:aut agitur contra confitentem ⁊ agitur ex edicto ; ſunt facte in criminali ⁊ pꝛobant plene ĩ ciuili aut fuerũt ſint in eri⸗
nondicu admodum teſta aperi. Sed nonne pꝛo quolibet intereſſe kacte in ciuili ⁊ plene non pꝛobant in criminali / cum ibi minali.
cler be agitur act. ad exhibendum ergo ceſſat hic titulus. Re⸗ clarioꝛes pꝛobationes exigantur. vt.j de pꝛobatio.l.ſci⸗
quibis ſpondeo ſpeciale eſt in charta.vt pꝛetextu alicuius inter ant.⁊ ita pꝛocedit glo.ꝓquando ciuilis ac.cri.pꝛeiudi.⁊
emn con⸗ eſſe non edatur niſi pᷣtendatur intereſſe dominij ⁊ hoc ne hoc ſi debito modo facte ſint pꝛobationes:alłs nec in pꝛĩ
. edictum pꝛetoꝛis iam inductum circa editionem redda cipali nec in alia pꝛobant. vt.l.ſi quando. C¶de teſtibus.
geret,. tur ſuperuacuum. Qꝗaut nõ mutat᷑ perſona:res/vetl ca/ſed ſola iſtãtia/ tunc
r N Item op. ꝙ non officio flat editio ſed actionis iure.vt

op.ꝙ hec lex non poſſit loqui rationibus cum de mulie⸗

aut ſũt publicata ĩ ᷣma: vbar iſeg ars i rul are

Fo. XII.

N

I de arbitris et gloſ. in l. pꝛoperandum. S de illoꝗ.de iu

dic.quod eſt verum in deciſoꝛijs·in pꝛeparatoꝛijs ſecus

vt plene dixi quomodo ⁊ quãdo iudexl.ſi vt pꝛoponis.
in teſtibꝰ plene.dicãj.de teſti.l.pe.¶ Itẽ iducas hac.l.in
ueſtione ſtatuto

ar. vt glo.¶ Item vidi dubitari de tali quel
cauetur ꝙ iudex habeat arbitriũ in cauſis in quibus pꝛo

ducuntur teſtes:videtur ꝙ non:quia hic ponuntur vt ſp-

cies oppoſite. In contrarium videtur quia quicquid cau

ſam inſtruit continetur appellatione inſtrumentoꝛuʒ ar.

l.liberoꝛum.ff. de verbo.ſig.ſed certe fuit determinatum

ꝙ non continebantur teſtes in ſtatuto ꝙ intelligitur ſtri⸗

cte ſᷣm pꝛopꝛium ſignificatuʒ qui mutari põt ex modolo
quendi: quia aliter appellantur inſtrumenta q; teſtes ar.
labeo.ff.de ſupellec.le.⁊.l.cum delanionis · S· aſinã. de fũ
do inſtruc.

NNiIfi der hanc legẽ patet ꝙ editio actoꝛum
Additio “ g officlum iudi.ꝙ patet cum

perba hic ad iudicem referantur glo.in.l.ſi ſoꝛoꝛ.⁊ ibiia⸗
ſon ĩ.de coł late bar:in.l.vnica.in.v.coł.ff. de condietio⸗
ne.ex le.facit text.in.l.metum·S:ſed ꝙ pꝛetoꝛ ait ⁊ ibi no.
bar. ff. qdð metus cauſa ex quo infertur m Guikł. de cu.
bald.ful.⁊ Paul.de caſt.hic ꝙꝙ notarius banchi non po⸗
teſt alicui dare copiam actoꝛum immo nec oſtẽdere ſine

licentia iudi.tamen m iaſo tex.iſtud non pꝛobat quia lo

quitur quando notarius nolebat tenere:ex quo a contra⸗

rio ſenſu videtur dicendum ꝙ notarius poſſit dare copi⸗
am actoꝛum.Adde deinde ex hac.l.gñalem regulazch aqg⸗
di cuicũq;

cta publica tam ciuilia qᷓ; criminalia debent

etenti cuius interſit:ex quo infertur ᷣm bald.⁊ moder.

ic copia inquiſi.⁊ articuloꝛuʒ ſuper fama debz dari reo.

c.qualiter æ quando. ij.S. debet. de accu.cx.ſimiliter co⸗
pia iudi.bar.in.l.fi.in fine.ff.de queſti.idem in.l. cuſtodi⸗
as. ff. de publi.iudi.cano.in.c.cum opoꝛteat.de accu.not.
alex.conſi lxv.in pꝛimo volumi.incipi.habita ſuper ⁊c.ſi
militer debet parti dari copia capitu vel articuloꝛuʒ als
teſtes dicerẽtur recepti.ſuper impertinen. ita not. Bald.
poſt ymo.in.c.per tuas.ex.de teſti.fallit pꝛimo in interro
gatoꝛijs teſtium quoꝛum non eſt dãda copia parti.ne de
tur ſibi occaſio falſum fabꝛicandi ⁊ ſuboꝛnandi tex.gloſ.

not.in.c.ij.in verſi. interrogatoꝛia de teſti. in. vj. ſentit.

lo. ij. q. j. canone. in pꝛimis.ſpeculatoꝛ.in titu. de teſte · S.
l. de interro. in pꝛincipio cum cõcoꝛdantijs per dominũᷣ
alex. ⁊ vide Ange.in. l. quicquid. ff. de iudi. bal.in. l. data
opera.xix.cołjqͥ accu.non poſſunt. Secundo fallit ſᷣm
do.alex.de.imo.⁊ domi.anto.de alex.hic in parte que de
bet reſpondere poſitiõibꝰ pẽdẽtibus de facto pꝛopꝛio no
debet dari copia ſed tantum legit ne inſtruẽtur ab aduo⸗

cato qualiter reſpondeant qð ẽ contrꝗ gloſ.in.l.ij.in pꝛi⸗

cl ·. de iura.calumnie.in.c.ij.de confeſſ. in. vj. ⁊ ita dicunt

tenere bald.in.l.ij.S.vt lite pendẽte:tene tamen in pꝛedi⸗

cto caſu contrarium pꝛout de conſuet videmus ꝙ in ali⸗
quibus locis datur copia poſitionum parti aduerſe.⁊ in

aliquibus locis non.⁊ ſic habʒ locum opinio pꝛedicta de
mol.⁊ anto.de alex.⁊ ita eſt intelligenda opinio Bald.

n addi. ſpec. in tit. de teſte. verſicu copia.⁊ in margarita
ſua in verb.interrogatoꝛia. Et credo opinionem dicto⸗
rum Alex.⁊ Anto. de alex.eſſe de iure verioꝛem ꝙ confir⸗

mo iſto modo non eſt⸗ erienda via malicijs hominum
notatur in.l.in fundo.ff.de rei vendi.cum concoꝛdantijs

