qꝛ eſt contra.l.per interualla.ff.de iudi.aut datur ab hoĩe
⁊ tunc planũ eit/ſed certe lʒ in duobus membꝛis vltimis
bñ dicat. Jaco.tñ nonvidet᷑ bene dicere in pꝛimo.nã biẽ⸗
nium vel frienniũ ad perſequendũ a.l.datur ſine miniſte⸗
rio hominis.⁊ tñ poteſt iudex abbꝛeuiare: vt.l.pꝛoperan
dũ.circa pꝛin.S.de iudic.⁊ illo pꝛimo mẽbꝛo ſubdiſtĩguit
dñs Odofre.qꝛ aut.l.pꝛoceditvltra dando arbitrium iu⸗
dici minuẽdi ⁊ põt vt dicta.l.pꝛoperãdum.aut vltra non
pꝛocedit/ tunc minoꝛare non poteſt:quia datur cõdem⸗
natis ⁊ ita pꝛocedit opi. Jaco.vel aliter ſᷣm dñũm Mart.
Aut queris an dilatio indicis tollat dilationẽ a.l.datam
ſine miniſterio hominis:⁊ dic ꝙ non. immo per dilatio⸗
nẽ iudicis poterit perſequi /⁊ ita pꝛocedit opi.Ja.de are.
Aut queris an lapſa dilatione iudicis ille qͥ eam nõ eſt ꝓ
ſecutus ⁊ cadit in turpil.⁊ dico ꝙ ſic /vt hic.ſed pꝛima vi⸗
detur verioꝛ/qꝛ dicit hac lege ꝙ lapſa dilatiõe iudicis vi
detur renunciaſſe.¶ Itẽ quero an iudex poſſet inſtituere
tp̃ᷣs ad ꝓbandum: ⁊ vltra illud non audeat pꝛobare volẽ
teme⁊ dic ꝙ ſic ⁊ bene:ſʒ non per hãc legẽ:⁊ ideo ſũt tres
caſus.qꝛ aut iudex vult dare dilationẽ ad cãm ĩchoãdã ⁊
pꝛoſequendã ⁊ poteſt vt hic.aut ad pꝛobationes fiendas
⁊ põt in criminalibꝰ per.l.ij.vt infra cer the⸗
E rhe⸗ iles cum pꝛe
1 Sn pꝛ oh ib etur. ſcriptiõe ad ac⸗
cuſãdum admittitur ſi ſuã vel ſuoꝛum iniuriã
MWapꝛoſequatur non als.h. d.
6 OO n ianoꝛat Mõ debet qᷣs admitti
g 2 Ryt talis niſi pꝛius pꝛo⸗
f bet ſe talem. ⁊ qui pꝛo ſe allegat exceptionẽ il⸗
Elam pꝛobet. h. d. .
Ad ditio Adde Inno.i.c.cum ſit gñale.er.de ſoꝛ.
cõpe.⁊ in.c.ex parte.de pꝛiuile.⁊ no.iſtũ
tex. ⁊ videas Bald.hic pleniſſime an ⁊ qñ qualitas intro
ductiua iudicij dẽat pꝛius pꝛobari:⁊ de materia filiatio⸗
nis vide hic per eundẽ Bal. ⁊ alios in.lʒ.filium.ff. de his
qui ſunt ſui vel alie. iur. ”
At a. Incendiarius doloſus tenetur lege
EAMXW.. cCoꝛnelia de ſiccarijs. hoc dicit Jaco.
444 Butrig.

z31 MWulier caſualiter admit
GHa E crim ne.titar ad accuſãdum ex eo
gcaſu ita demum ſe inſcribit quo maſculus ſe in
AKſcribit. h. d. 'm veram oht. . “
— uper fratrẽ vel ſoꝛo
a J magnum rẽ vel matrẽ vel filiam
non accuſat de magno crimine niſivice accuſa
E A&Ctozis iam dictus accuſatus fuerit. h. d. cũ. l. ſeq.
⁊ .l.ſi ſoꝛoꝛem·jeo.
Add itio Adde ꝙ iſte tex.eſt ſing.ſᷣm Bal.i rubꝛi.
.S. eo. ⁊ in.l.ſeq.qᷓ incipit ꝓpter iſidias di
cas ſᷣm doc.ibi⁊ ſᷣm cepo.vero.cautela pma:⁊ibivideas
ſing.ꝙ ſi pr̃ offerat filiũ ſuũ iuſttcie illũ ducẽdo ad iudicẽ
dato ꝙ filiꝰfeciſſet tale crimẽ ex q̊ͥ dẽret moꝛi.verũtñ pr̃e

ducẽte ad iudicẽ filio eſt ꝑcẽdũ qð eſt mirabile ⁊ ałs ipa

toꝛvoluit videre iſtã.l.ꝓpter ĩſidias/cũ iſte caſus eueniſ⸗

¶ [Kumin videagRernieeno erer
nfamis ĩ pᷣſcpᷣtiõe accuſat
Kiminis 1 ſuopꝝ ĩiuriã Pſeq̃t ñ aliter.

Ee Qui duos reo
Bmrationibus. eul ouve rto⸗
tpe accuſat ꝓhibet᷑ a tertio niſi ſuã vel ſuoꝝ in⸗
A iuriã ꝓſequatur. hoc dicit.
¶Sp. ꝙ etiã duo accuſari nõ poſſunt:vt.l. hos accuſare.
f. de accu. So. vt ĩ glo. ⁊ pᷣma nihil vʒ ⁊ tertia nõ placet:
qꝛ nõ pꝛobatur attẽto ꝓpter ĩpedimẽtũ iudicis/ſʒ ꝓpter
reſũptionẽ turpis q̃ſtꝰ ¶ Itẽ op.ad idẽ de.l.q de crie·j.ti.
j.Sol.illa ponit cõuerſũ vt hic in qͥ dic vt ibi.¶ Itẽ opp.
ad idẽ de.lres ;: de adul.So.ſpãle ĩ adulterijs.i Itẽ op.
ꝙ pluries qᷓ; tribꝰvicibꝰpoſſit accuſare vt.l.jʒ.j.ſi reꝰvł ac.
moꝛ.fue.So.ibiloqt᷑ de eodẽ crumine hic in diuerſis inqꝗͥ
bus non! poteſt reus accuſare 6e
äl umptus in tutoꝛem ſer⸗
R Niquu mM. uus vel familiarẽ dominuʒ
libertus patronum non accuſat.hoc dicit vſq;

„. R . „7 .
Min flnem titu.

D

——
7

OO g Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ ali
qñ qʒis termios tres amouet
rvt eos hẽat:? tũc hẽst locũ pena oꝛdi
Enaria furti aliqñ vtvltra fines occupet
poe alleno vel zizaniam ſeminet: tunc
uaäaut agit crialit᷑ ⁊ hʒ locũ hec lex:aut
ciuiliter ⁊ etiã hʒ locũ hec.l.aut ciuiłr
Sr 1 hbz locum angaria.ff. de termi. mo.
dicit bꝛeuiter hec lex. Amouens terminũ vt occupet vel
ʒiʒaniã ſeminet crĩalłr ex oꝛdinẽ puniet᷑.h.d.⁊ ceſſat ðꝛis.
¶ Sp · ſic qͥ terminos amouet ↄctat /ſi ↄtractat ergo lſa⸗
cit furtũ ergo tenet᷑ pena oꝛdinaria. Solu.aliqũ amouet
vt ↄctet ⁊ pꝛocedit ↄꝛiũ.Aliqñ vt ʒziʒaniã ſeminet vel de
alieno occupet:⁊ tũc punit᷑ er oꝛdinẽ vt h̊.¶ Cotra hͥ op.
qꝙ etiã ſi amouet ⁊ ʒiʒaniã ponet vel occupet alienũ hẽat
locũ pena oꝛdinaria:vt.l.angaria.ff.de termi.mo. Solu.
Dicunt qͥdã ꝙ illa loquit᷑ de iure nouo hicveteriꝙ videt᷑
abſurdũ cum hic ſit poſterioꝛ.Alij dicũt ꝙ ibiloqᷣt᷑ de pe
na ciuili hic de pena crĩali.Sʒ huic repugnat tex.ĩ ðꝛio
q̃ dicit ꝙ pena eſt publico applicãda / ergo eſt crĩalis:v
l.fl. ff. de Pua.delic. Sʒ potes ſuſtinere ſᷣm dñũm MWar. q
ibi õ eſt cuilibet de publico/ qꝛ actio popula⸗
ris eſt. Vel dic ꝙ licet dicatur crĩalis regulariter vbi pe⸗
na applicãda eſt fiſco cũ hoc nõ cõtingit in pluribꝰ actio
nibus qꝛ ciuilis remanet.¶ Cõclude ergo ꝙ aut amouet
vt octet ⁊ punitur pena oꝛdinaria furti:aut vt occupet ſt
nes vel ʒiʒaniã ſeminet:⁊ tunc aut agit᷑ ciuiliter et ẽ pena
oꝛdinaria:aut criminałr ⁊ tunc extraoꝛdinaria pena im
ponetur yt hic.

J cuiulſd am Ad crimẽ publici iudi
Iécij nõ admittit᷑ ocura.
niſi ad allegãdas cãs abſentie ⁊ exceptiões di
*K&latozias ipediẽtes ꝓceſſũ ĩponẽdas.h.d.cũ ſe.
Op.qꝙ ſeruꝰaccuſari nõ poſſit:vt.l.hos accuſare·S/oĩ⸗
bẽ. ff. e.nã cũ nil hẽat nõ põt ĩ eũ fleri executio.So.̊ age
bat᷑ ad penã coꝛpoꝛalẽ ĩponẽdã ibi ad pecuniariã. ee
opp.ꝙ dñs nõ dẽat admitti ad defẽſionẽ vt.lj.· ad cri⸗
mẽ.ff. de publ.iud.So.dicũt qͥdã ꝙ admittit᷑ qꝛ ſua ĩter⸗
eſt qð vr verum:qꝛ ſi ſua nõ ĩtereſt nõ admittit᷑ qð eſt õ.l.
rcos e. Alij dicũt ꝙ aut ĩteruenit añ lit.ↄteſt.⁊ nõ audit
aut poſt ⁊ ſic qð eſt ↄ.l.S.de ꝓcur.⁊ ideo dic vt glo.Nec
obſt. l. ſeruũ · S· publice.ff. de ꝓcur.qꝛ aũt venit ad allega⸗
das cãs abſentie ⁊ põt:vt.l.reos.j.eo.Aliqñ venit ad ple
nã defẽſionẽ ĩ crĩe qð excedit ⁊ nõ põt:vt.d.lj·g· ad cri⸗
men. ff. de publ.iud.aut venit vt dilatoꝛia vt eſt illa nõ dʒ
ei reddi ius ⁊ auditur qꝛ nõ diſputatur de crĩe: ſed exce⸗
ptio dʒ per ſe decidi vt.llicet.S.de pꝛocura.⁊.l.qm̃ alexã
drum/j.de adulter.aut vult opponere peremptoꝛiam me
rã vt eſt illa poteſt ĩpune offẽdi:⁊ tunc nõ auditur:qꝛ ve⸗
nit diſputãda ſił cũ crĩe vt.l.j.S.de oꝛdi.iudi.autvult o
ponere exceptionẽ iniuſtã ⁊ tunc autvult per modũ dec i
natoꝛie ⁊ tunc audit᷑ vt in mera declinatoꝛia:aut vult op
ponere ꝑ modũ perẽptoꝛie ⁊ tunc non audit᷑ ſicut nec in

2

„

mera peremptoꝛia. ¶ Item quero vna regula dicit quod

ad crimen publici iudicij non admittitur pꝛocuratoꝛ.
¶ Wodo quero an habeat locum in actoꝛe ⁊ reo? Reſpõ
deo in actoꝛe habet locum ſiuce ſit criminalis ſiue ſit ciui
lis ⁊ non eſt lis conteſta.vt.l.licet.ff. de pꝛocuratoꝛibus.
ſed in reo locum habet ſi eſt ciuilis. Alia eſt regula que

Be acculationibus. Mubꝛi.

Gutrigarij Gcda pars ſuper Nono libꝛo Codicis A

1 G

dicitiy
n pen
ntiuata
nreot
ſntene
ionis

Pd

ntdifer
ncyein
ools.
Periin

norcaſt
garerep⸗

to Etd
hoͤtenet.
ithitaſt
ſtoppo
ſeo qui⸗
hecl nor
heraliten
plures
ſenteme
culatur⸗
turyrl.
hicnon
quia no
Reo⸗
oppoſiti
Negene
Femo
ſenten di
ſonvidet
Afn de
ſigccuſa
deatura
ler So⸗
Oadinari
nerün
guſent
omaſni
Peimus
Vtlabſen
capio diſ
Plcioran
nmſupic
Roatus
Ulöta
iaſwe
ſenenaſ.
ppon
nelatam
Apoſtegt
iur ge⸗
altere
itemer
hulltatee
ſochelite
mnt rens
tfubge
mnotadn
luneg

De

De ccuſationibus et inſcriptionibus. Fo.X CVII.

nn tur ꝓcura.⁊ non lo quit᷑ tm̃ in publicis qꝛ etiam quedam mangdantis liberet mandatariũ.yvt.l.liber homo ff. ad.l.
W pꝛiuata excedunt relegationẽ et hoc ius pariter ꝓcedit acquil.So.aut obtemꝑat in hijs qͥ nõ tenet᷑.põt tñ ſivult
ſterbi in reo ⁊ actoꝛe.nã cum ſnia debeat ferri in pntem nõ ab⸗ vt in leuioꝛibꝰ cribus/⁊ tunc excuſat᷑.vt.l.ſi ſeruũ · S.ij.ff.
liulcgen ſentem opʒ reum eſſe pñtem ⁊ accuſatoꝛem ꝓpter penam de ac. ob. aut obtempꝑat in quibꝰ de iure nõ poteſt ⁊ tũc
eelientin talionis qᷓ in abſentem ferri non põt. Ja. Bu. non excuſat vt hic. Item ꝙ nõ attendat᷑ factũ mandan⸗
WNN Ad d itio Adde ad iſtam.l.ꝙ ſi factoꝛ alicuiꝰ dñmi tis ſed madatarij/an faciat delictũ vel nõ ⁊ ſolus mãda
igieſzen K eſt ad moꝛtẽ condẽnatꝰ dñs põt petere tarius punitur.vt.l.nõ ſolũ·S. ꝓculus.ff. de iniurijs. So.
rniſſiche vt differatur executio donec admiſtrationeʒ reddiderit ibi mãadatarius erat facturus hic non. ¶Quero ergo an
tinin 1 Hᷣm cy.in.l.j.jde ſnĩam paſſis. Idem panoꝛ.in.c.veniẽs. qui alterius mãdato cõmittit delictum excuſetur ꝓpter
ſnl iij.colla.ex. de accuſationibus.ꝙ facit pꝛo mercatoꝛibus mandatũ:⁊ dic ꝙ aut q mandatũ ſuſcepit nõ tenebat᷑ pa
hnaſtitere Pariſius factoꝛes habentes. rere in hoc vt qñ res nõ cadit in delictũ ſʒ non in alio/ et
nlinnnd N Eos tunc excuſat᷑ ⁊ ſolus mandãas tenetur:aut tenebat᷑ parere
alkhee 2 ſea non in hoe: poterat tñ pere / vt qꝛ erat de leuioꝛibus
Geſarn Ad d it Q Adde Odof. hic plene decla⸗ crimibꝰ tunc excuſatur.vt dicta.l.liber hõ.⁊.l.ſeruus.
l litio. rantem hanc.l.addentẽ quat j.rñ.de ac.⁊ ob. Sʒ ſi erat de grauioꝛibus/tũc nec tenet᷑
s Re tuoꝛ caſus nota.ᷣin quibꝰ in cauſis ciuilibus tenet᷑ qͥs cõo⸗ nec põt parere de iure:⁊ iõ puniturvt hic.¶ Itẽ quero an
– parere perſonałr licʒ regulariter non teneat᷑.de quo per mandatũ obligat mãdantẽ. Rũñ.aut mandar᷑ id qð non
☚ bar.in.l.fl.S.de ꝓcura.⁊ adde bal.in hac.l.pleniſſime. cadit in ſpẽm delicti ⁊ tunc aut fuit mandãs in dolo ⁊ te⸗
rtsn — Aligg actore oſttunc mmtmdatarist enat islaeints :noinenerhr
e P e Aliqñ ⁊ tunc aut mãdatarius erat ałs facturꝰ ⁊ non tenetur
WN W J accuſatoꝛib us. abſẽte fertur als ſic. vt.l.ſi remunerãdi:S.ſʒ nemo.ff.mãda.nã aut id
mmanſnung abſolutoꝛia pꝛo reo/loquitur hec.l.reo abſente mandauit qð in ſpẽm delicti cadit ⁊ tũc aut q̃ris de obli
WE as Afertur condénatoꝛia oᷓ eũ et loquit᷑l.abſentẽ .·· gatione ↄhenda nũc mãdantẽ ⁊ mãdatariũ ⁊ dico ꝙ nul
locibelu eo.Et dicit ſũmarie. Sniĩa lata ʒ abſentẽ non ↄtumacẽ la.l.reus trahatur. vt.l.ſi remunerandi:S.rei turpis.ff.
rüfenn nõ tenet:igr̃ de cã cognoſcere nõ pᷣt ꝑ eũdẽ niſi ð ipo fue manda.aut q̃ris de Zhenda inter mãdantẽ ⁊ eũ in cuius
fminünaahet rit hĩta ſiniſtra ſuſpicio.h.d.cũ.l.abſentẽ.¶ Ad.l.ſi accu⸗ perniciẽ mãdatur ⁊ tũc aut erat tale delictum quod ſolo
nieihotectf ſat.oppo.⁊ videtur ꝙ plures nõ poterũt accuſare vnũ vt verbo mãaãdãtis pꝑficitur ⁊ tenetur mãdatariꝰ ſolo mãda⸗
ftowrn, Teo.qui de crimine.So.vt.glo.⁊ vltia eſt vᷣa. Vel dic ꝙ to.vt.lł.jS. perſuadere.ff.de ſeruo coꝛ.aut erat tale quod
Golaicin hec.l.non dicit ꝙ plures accuſauerunt vnũ ſed loquit᷑ ge non confirmabatur ſolo verbo mandantis. ſed factum
zeniſenitte neraliter dicens.ꝙ ſi accuſatoꝛes ſe abſentauerint.ſ.qui madatarij reqritur.⁊ tũc aut ſufficiebat mãdatarij fctm̃
nenz ine plures reos accuſauerant.ſ.quilibʒ ſuũ. ¶ Op.ad.l.ab⸗ ſine dolo eiꝰ ⁊ illud interuenit ⁊ punitur mãdans licʒ nõ
locctpetii ſentem ꝙ abſens accuſatur.vt.l.ij.’ de reqre.re. Solu.ac mandatarius vt.l.ſi quis id quod .S. fin.ff. de iuriſdictio.
kdelerninoc cuſatur vt ibi.ſed non ꝓceditur vt hic.¶ Item ꝙ ꝓceda omniũ iudi. aut erat tale factum quod requirebat dolum
vohicheeitſt tur vt.l.abſentem.ff.de penis.So.vt glo.¶ Item opp. mangdstarij ⁊ tunc aut non fuit delictum conſummatum
dicitgbiben hic non fuit ratio quare ſnĩa nõ valeat.ſ.qꝛ fuit na quia nec dolus mandatarij interuenit poſito ꝙ interue⸗
crepngunti quia nõ fuit contumax. So.hec ⁊ illa facit ꝙ non valeat. nit factum.vt.l.ſi is qui.S.ſi cum titium.ff.de furtis.vł ſi
errockir Itẽ op · ꝙ alia ratio ſic qꝛ iudex incõpetens.So.fateoꝛ nec factum interuenit tunc non tenetur mandans.vt.l.ſi
reßmndin N oppoſitionẽ qꝛ ſunt tres rat iones pᷣma quia fuit abſens quis vxoꝛi:S.· neq; verbo.ff. de furtis.et.l.ſi quis id ·S.j.
o grtrinfe Itẽ qꝛ non cõpetens iudex. Itẽ qꝛ reus nõ fuit ptumax. ff.de iuriſdi.om.iudi.aut fuit conſummatum /⁊ tunc aut
gegllatin Item op.S.l.de accuſatoꝛibus dicit adiri eundẽ.l.ab-⸗ mandatarius erat als facturus ⁊ non tenetur mandãs
gitnn lun⸗ ſentem dicit adiri aliũ.So.dicit gl.ꝙ põt etiã ſuꝑioꝛ qð vt.l.non ſolum ·S.pꝛoculus.et.l.qui mandato.ff.de iniu⸗
Suton ttn non videt᷑ verũ:qꝛ nec dixit vt ibi fuit iudex incompetẽs rijs.aut interuenit ⁊ non erat alłs facturus et tunc tene⸗
gogin vel ᷣm Ja.de are.in.l.abſentẽ iudicis habeat᷑ ſuſpicio in tur vterq;.Sed ſunt hec in arg.ad queſtionẽ talem ſtatu
laut r al l.ſi accuſatoꝛibꝰ non.¶ Item op.etiã ſi ſit iudex ↄpetens to cauetur ꝙ iudex debeat inqrere de delicto in loco vbi
kauulletei adeatur alius ⁊ nõ idem.vt.l.ſi vt ꝓponis.S.quõ ⁊ qñ iu commiſſum fuit. Modo quidam extraneus nunc man⸗
Nrämane dex.So.ibi in delegato hic ĩ oꝛdinario. Item op.ꝙ ẽt dauit delictum committendum bonoñ.iudex bene ince⸗
e oꝛdinarius adiri non poſſit qꝛ ſcda ſnĩa q̃ fertur ↄtra pꝛi pit inquirere in loco vbi conſummatum eſt delictum di⸗
dalnegtin mãꝗ erit nulla.vt.l.j.S.ſen.reſ.non poſſe. So.illud ꝓcedit cebatur ꝙ non poterat quia delictum mandantis fuera
ſnoͤganime qñ ſentẽtia fuit valida/hic aũt fuit nulla.Si ergo qris ſi commiſſum mutine. certe ex ſuperioꝛibus videtur dicen
tetetige pma ſnĩa fuit nulla quis dẽat adiri.Diſtingue ſic/qꝛ aut dum ꝙ aut ſolo verbo mandantis cõſumabatur delictũ
ſhohaltshnt pꝛimus qui cognouit fuit ĩcõpetẽs ⁊ tũc nõ datur ad idẽ eius:ſi facto mandatarij ⁊ tunc attẽdatur locus vbi per⸗
lhoseraimnſ vt.l.abſentẽ.Si fuerit cõpetens aut erat oꝛdinariꝰ tunc fectum ⁊ conſũmatum ẽ delictũ ⁊ ibi inquiretur de deli⸗
ereeunteni⸗ capio diſtin. Jaco.de are.q aut habetur eius ſiniſtra ſu: cto contra mandatum pꝛopter mandtem.
dpeengiſt ſpicio ⁊ aditur ſuperioꝛ.vt.l.abſentẽ.aut non habet᷑ ſini ¶ Item quero an ratihabitio in delictis operetur qð ma
ſonetl ſtra ſuſpicio ⁊ aditur idem. vt.l.accuſatoꝛibꝰ.Si erat de- datum pꝛecedens/et videtur ꝙ ſic.vt.l.j.S· deieciſſe.ff. de
zamnint gur legatus aut functꝰ eſt officio ſuo ⁊ nõ perfunctꝰ ⁊ tũc idd vi ⁊ vi ar. Sed glo.dicunt ꝙ aut delictum fuit nomine
aunie vt.l.qð tamẽ.in pᷣn.ff. de arbi.x.l.ſivt ꝓponis.S.quõ ⁊ qñ̃ meo factum ⁊ tunc poſſum ratum habere vt eſt in contra
ltorithi iud.¶ Modo quero an ſnĩa exñte nulla debeat pᷣmo ferri cctibus.vt.l.ſi pupilli.S. ſed ſi ego.ff. de nego.geſt.igitur
ſdopdethe ſentẽtia ſuꝑ nullitate añqᷓ; pꝛocedatur in pꝛincipali.Rñ. aut fuit commiſſum nomine meo et tunc habeo ratum/ſʒ
Lütltd aut ꝓponitur pꝛincipaliter cã nullitatis qꝛ dico ſniam ʒ non quis ſit factum nomine meo ⁊ tunc non teneoꝛ.gloſ.
9 Zliſcts melatam null eſſe/⁊ tunc dʒ ſuper hoc pꝛonũciari facto pꝛo hoc nil allegat ſed allegata pꝛo ea: aut determina
t Nedl ai et poſtea de crimie cognoſci ⁊ ſic duobus iudicijs expe⸗ vt glo. in.l.fundũ.S.de arbi.nã refert an ſubſtantia vel
inncini ditur. Sed aliqñ de nullitate queritur incidenter qꝛ pin qualitas ibi pꝛobetur vel appꝛobetur. Sed quidã repꝛo⸗
giellen cipaliter oppo.non eſſe pꝛocedendũ ex ſnĩa quia nulla bant pꝛimum membꝛum dicentes quod ibi non eſt meo
un de che eſt ⁊ tunc pᷣncipałr inſpicit᷑ de crie / ⁊ incidẽter qritur / de nomine factum poſſum habere ratum q́;tum ad mei pꝛe⸗
walt wint nullitate cognoſcit᷑ ⁊ eodẽ iudicio expeditur.¶ Itẽ que⸗ iudicium.vt.l.j.S.j.ff.quod iuſſu.ſed dic ᷣm dy.in dicto.
reinline, ro qualiter ↄ accuſatoꝛẽ abſentem ꝓcedat᷑.Rñ.ſi eſt ↄuu Sdeieciſſe ꝙ aliquando ratihabitio venit ad confirmã⸗
enp dlg max. reus adijcitur in eo / qꝛ ſi crimen eſt tale quod exce dum id quod erat inualidũ ſine ratihabitione/⁊ qdð meo
iliit oli dit relegationẽ nõ poterit abſens dãnari.ſʒ reqrentur et nomine factum non erat ⁊ tunc poſſum habere ratum qᷓ;
ln f annotabunt᷑ eius lr̃e.vt.l.abſentẽ. Si aũt crimẽ nõ exce tum ad mei pꝛeiudicium licet mihi pꝛodeſſe non poſſet:
narotnd ſt dat relegationẽ ↄdẽnabit᷑ etiã abſens ad penã talliõis. niſi in caſu.l.mater.ff.ꝙ iuſſu.⁊.l.ſi fundus.S.j.ff.de pig.
hulſſen Qui in patiẽtia doloꝛis ſecedit nõ Sed aliquando ratihabitio venit ad confirmandum id
uregt 4 EActu m punitur.hoc dicit. Butk. quod iam erat conſummatum ⁊ perfectum ſine ratiha⸗
tu gon 55ν Seruus ad toꝛmẽta nõ ponit᷑ niſi ſe bitione vt eſt hic in delictis et tunc etiam quo ad mei pꝛe
Core ln S J quis.ſubſcripſerit accuſa.h. d. iudicium non obligoꝛ ex ratihabitione quando non fu⸗
nuliͤſnie Factum mandantis mandata⸗ it meo nomine geſtum/ ita remanet vᷣa.Sol.vt glo.ad⸗
ehrocnitn LOn id eo. rium non excuſat/et mandãs ⁊ dengdo ſibi iſtud membꝛum. But.

dicit ꝙ in crimine qð excedit relegationem non admitti

mandat arius pariter puniunt᷑ hoc dicit. ¶ Sp. ꝙ factũ

=*

8

nõ ꝓbauit / aliqñ etia ſimilitudine ſupplicij punietur. ſi⸗
mile hẽmus ĩ ſtatuto qꝛ admiutimus accuſationẽ ⁊ inqͥ⸗

tra in pꝛimis duobus pꝛoſequoꝛ iniuriam alterius / in ter
tio non/⁊ tunc nõ debeo audiri:aliq audioꝛ indiſtincte

„— ,„ . eG 2 . ,„ W ., 1,„ e:
Butrigarij Gecũda pars ſuper Nono libꝛo Codicis .
—— A id em Hiuide in partes quis in ſitionem ſimul in terram/⁊ ꝓbationes in vno facto poſ⸗ ne
4 S“” *pꝛima dicit qð debeat eſſe ſunt in alio fleri: nimirũ qꝛ inquiſitio ⁊ accuſatio tendũt ſomen
officiũ iudicis ad pcedendũ ad denunciatio⸗ ad eundẽ effectum ? ſuper eodẽ crimine.Sed in caſu nr̃e fent
er. Anem officij vſq; ibi. verum. ibi ponit qð ſit of⸗ legis diuerſa ſunt crimina:vnde non video qliter hec lex o
ficium iudicis poſt inquiſitionẽ foꝛmandam et bꝛeuiter loquat niſi dicas ꝙ ex vno ſint ſtatuto ĩ alio q̃lis q̃lis nõ tije
hoc intendit. Ad denũciationẽ officialis ꝓcedit iudex ſi plena: vt.lſſi duo patroni.in pnc.ff.de iureiur. Vel dicas nemn
ne inqſitione boc dicit. ¶Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ d⸗ non plenam inſtructionẽ faciant in alio:qꝛ ꝓbationes nals
dam officiales erant deputati ad referendum iudicibus fuerũt facte ĩ vno iudicio pᷣſente altero accuſatoꝛe:⁊ ideo l
enoꝛmiaque cõmittebantur/⁊ ſunt hic ĩ ciuitate miniſtra ei pꝛeiudicãt in ſuo iudicio:vt.l.ſepe ·S·ſciẽtibus.ff.de re l⸗ o⸗⸗
les in villis maſſarij.de quibus hic loquitur.⁊.l.j·Sqes iudicata. . ſb ſe⸗
ff. de officio pꝛefecti vꝛbis. = ¶ Itẽ opponi. ꝙ delegatus ab vno poſſit ab alio deferri: u cc
¶Opp. ꝙ iudex non pꝛocedat in criminibus ſine inſcri⸗ vt l. is qui.ff e.⁊ ſi plures tẽpoꝛe accuſationis cõcurrant
ptione. vt. S. ti. j. qui crimen. Solu. dicit gloſ. ꝙ hic eſt eligitur dignioꝛ.vt.d.l.ſi plures.aut ex interuallo ⁊ tunc W
ſpeciale ⁊ male qꝛ tunc eſſet ſpãle quãdo eodem caſu lo⸗ regulariter non poteſt venire ſecũdusvt hic. fallit in caſi ſun
quitur caſus ſpecialis quo regula/ ſed regula loquit᷑ qñ bus vt in glo. G Nuntch
per modum accuſationis ꝓcedit᷑/ hic qñ mero officio iu ¶ Item opponi.ꝙ ex diuerſis criminibus ex eodẽ facto ſchefe
dicis ꝑ inquiſitionẽ ⁊ ita diuerſi ſunt caſus. venientibus accuſari non poſſit:vt.l.ſenatus.ff. de accu⸗ nucdit
¶ Item oppo. ꝙ officiali non credatur vnde videtur ob ſa. So. aut eſt idem crimẽ ſed pluribus legibus venit pu ſen
ſtare.l.ſi quis decurio . de falſis.Soiu.creditur ei com niẽdꝰ.⁊ tunc ĩtẽtatavna lege nõ põt alia intẽtari vllomo hamt
miſſis ſibi de leuioꝛibus: ibi in non ſibi commiſſis vel do:vt.d.l.ſenatus.licet quidam dicant poſſe aliam agi in ſnod
grauioꝛibus etiam ſibi commiſſis non creditur ſibi vt eo qð plꝰẽ qð nõ placet ĩ crĩalibꝰ ſʒ in ciuilibus penalibꝰ alish
in contrario ¶ Quero ergo de duobus pꝛimo an officia⸗ ſic: vt inſti.ſi quadru.pau.fe.di.S.ft.aut ſunt plura cria/ mnaffd
li credat᷑ ꝗð dic ꝙ aut debeat ſibi credi in hijs q̃ nõ ſunt tunc poteſt de duobus accuſarivt hic.i Itẽ q̃ro qũo plu raliſ
ſibi cõmiſſa ⁊ dato ꝙ nõ credat᷑.vt ...e.l.ſi non ſinguli aut ra crimina dicũtur naſci ex eodẽ facto.Et glo.dat exem biceſen
queris in ſibi ↄmiſſum ⁊ dico ꝙ in leuioꝛibus ſibi credit᷑. plum ꝙ ſeruus occiſus eſt pꝛopter dominũ vel cõmiſſum ſtcuci⸗
vt hic / nã creditur ꝙ ſit delictum ↄmiſſum. Sʒ non ſic vt eſt adulteriũ cũ ſoꝛoꝛe.Sʒcerte in his exẽplis glo.nõ ſũt icſi
denũciatus puniatur:⁊ ſi verũ eſſet eũ deliqᷣſſe idem in.l. plura delicta immo eſt vnũ tm̃ delictũ quod venit diuer⸗ nſe⸗
ſi quis decurio j de fal nam creditur tabellioni ꝙ ſepſit ſis legibus puniendum: ⁊ ideo his caſibus hr et loci l. ſe lſnoe
ſed nõ eſt verũ ſic qð eſt ſcriptũ ſed in grauibus ctia ſibi natus.ff. de accuſa.⁊ ideo pone exẽplũ cum fit iniuria fi⸗ ſſue⸗
commiſſis. . liofa.qꝛ ex illo facto naſcũtur: ⁊ tunc vna flilio alia patri ſamln
Item quero an iudex poſſit pꝛocedere ad condemna⸗ Itẽ qñ fit iniuria vxoꝛimã vna ĩiuria vxoꝛi / alia marito infed
tionem de noto ſibi manifeſto. Reſpond.quedã ſunt ma facta eſt:vt inſti.de iniur.S.patitur.q Item quero an ſint üinin
nifeſta ⁊ ex iſtis nõ põt iudex ꝓcedere niſi ꝓbetur ſic eẽ plura delicta ſi plura vulnera alicui inferat᷑:⁊ glo. cõiter Gferak
vt. l. ciues ⁊ incole.S. de appel Quedã ſunt ſimpłr nota tenent aut facit pluravulnera ⁊ ſecutũ eſt homicidium nſt
iudici vt iudici.⁊ tũc põt.vt.l.ſi ruptione ·S· ad offm̃.ff.fl. vl vnuin delictũ:aut nõ eſt ſecutũ homicidiũ ⁊ tunc ſunt nyuͤr
reg aut yt huato ⁊ nonvt.l.illicitas.S. veritas ff. de offi⸗ plura. Si ergo aut vnus accuſat vnũ tunc aut vno crimi munit
cio pſidis. Quedã ſunt nota vt notoꝛia ⁊ tũc habẽt actůũ ne aut vna lege ⁊ poteſtvt hic / diuerſis legibus nonvt. v. wocn
manentẽ ⁊ ſufficit ꝓbari notoꝛiũ eſſe nõ ſic eſſe. vt. l. . SFÖ. l.ſenatus.aut vult de diuerſis criminibꝰ:⁊ tunc aut veni⸗ M̃
qui ? aduerſus quos.⁊. S. quõ ⁊ qñ iudex. aut᷑. qua ſemel unt de diuerſis factis ⁊ poteſt aut de codẽ facto ⁊ nõ pot eimt
aut habʒ actum tranſitoꝛiũ.· vt ꝙ homo fuerit occiſus ert vt hic. ar. a cõtrario ſenſu ʒ glo. ? diuiſum: aut plures ac nlegt
tunc debet pꝛobari ſic eſſe. JYaco. Bu. cuſat aut vnũ/x pꝛocedit diſtinctio huiꝰ legis quia diuer delegi
en . ä ſis criminibus veniũt ex diuerſis factis ſiue ex eodẽ poſ ſuhlina
PEr uis ſe Non ſtationarij:ſed pᷣſides ſunt accuſari.vt hac.l.de codẽ non poſſunt/nec pendente fͤrtu
=ERRe dE„ iniuris adeunt᷑.h.d. pꝛimo iudicio vt hic:nec eo finito niſi in caſibus ſpecia⸗ fmmüpt.
Pe ¶ Oopo. ꝙ hic male dicat qꝛ in iure veteri in libꝰ notat in glo.aut vnus accuſat plures / ⁊ tunc aut de in Pre
(criminib? reqᷣritur libellus. vt. l. libelloꝝ. ff. de eodem crimine ⁊ poteſt vt ̃·ſi reus vel accuſatoꝛ moꝛtuꝰ fier,
accu. Huius timoꝛe ſunt hic multe expoſitiones/⁊ illa ? fucrit.l.j. Sallit in crimine adulterij: vt.l.reus·j.de adul⸗ nienl
vera / quia aut agit᷑ ciuiłr ⁊ nõ requirir libellꝰ/aut crialr terijs.aut de diuerſis criminibus: ⁊ tunc eodem libello mpena
⁊ ſic. Sʒ Z.l.op.ꝙ etiam in ciuilibus reqͥrit᷑ libellus.vt.õ cum poſſunt plures accuſari.l.j.ff.eodem.pluribus libel⸗ cotracta
de lit. ↄte. aut.offeratur: illud iure nouo. Jacobus Bu⸗ lis poteſt plures non vbi ſuam vel ſuoꝛum iniuriam Np
trigarius . pꝛoſequi: vt.S.qui accuſare non poſſunt.l.cum ratio⸗ erg
RN B i de crim ine Hec.l.non loqui⸗ nibus. turdell
„ ce, ſpãli accu⸗ ¶Erpedita eſt materia noſtra qᷓ;dtum ad gloſ.modo vnumd
E ſatione:ſed de pluribus accuſationibꝰ volẽti eſt videndum an ea que dixi ſint vera ⁊ dubitatio erat. huicop⸗
abus concurrere ad idem vel ad diuerſa ex eo⸗ Et ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ aliquando obijcitur dirniſi
dem facto vel ex alio venientia. Et hec.lłbꝛeuiter hoc in alicui multitudo libelloꝛum ſcilicet ꝙ de diuerſis crimini tbiturp
tendit. Accuſatus ab vno nõ differtur ab alio ſuper eodẽ bus diuer ſſis libellis accuſat plures quã debeat:x tũc eſt fpenan
articulo. crimen licet veniat ex eodem facto.hoc.d. pꝛopꝛia materia l.cum rationibus in qua ac.ꝙ in crimi⸗ liofugi
¶ Diuide in duas partes quia in pꝛima ponit qð eſt iu ne publico poſſum duobus libellis duos accuſaret diuer de fae
dicis officiũ eo tꝑe quo plures ad accuſandũ ↄueniunf᷑. ſis criminibus non eodem:quia tunc debemur eodem li Gogno
vſq; ibi.iudex autem.ibi ponit qð eſt officium iudicis in bello:tres vero non poſſum etiã diuerſis libellis vel vno Piceurd
pꝛoceſſu criminis vſq;ʒ irnnf. niſi ſuam vel ſuoꝛum iniuriam pꝛoſequatur.Et eſt ratio/ atadide
¶ Ex tex.ex alio deferri quia hic colligit a ſe ar.a con⸗ quia tunc videoꝛ tam publicum delictum qᷓ; pꝛiuatum Auniten
trario ſenſu. Sed certe de hoc voluit dubitare lex. pꝛoſequi tot accuſando:ſed an in pꝛiuatis criminibus ach buheele
¶ Op. de ratione.l. in pꝛimo anno.iRñ quia nõ debʒ ſe: mittoꝛ ad plura crimina pluribus libellis nomine illoꝛũ erſoſe
pius de eodem crimĩe accuſari vt.l.ſi cui.S· hijs idem qui vulnerati ſunt: Reſpondeo ſic/pꝛimo quia.l.pꝛohi⸗ coyenie
ff. eo. ꝙ hic eẽt ſi plures admitterent᷑. Item qñ iudicia bens loquitur in publicovt.l.hos accuſare · S. j.ff eodem. üni
ſunt contingentia qꝛ attingũt eandem cãam: ⁊ iõ ſicut la⸗ Itẽ aꝛ etiam publice poſſum ſi pꝛoſequoꝛ mes iniuriam fltenci,
ta ſnĩa in vno pᷣiudicaret alij vt.l.fi .e. &c pꝛeiudictium plures accuſare vt hic. Item multo foꝛtiusĩ pꝛiuato nec olenfe
pendẽs vt dicta.l fundi.⁊.l.fundũ. Item dicit hec.l. qd poreſt michi obijci ꝙ plures habeam accuſatos: quia cũ ittſi
ab alio deferri nõ perhibetur. glo. colligit ar. a contrario faciam mandato ⁊ voluntate iniurians videtur ipſe pꝛo⸗ aſti
ſenſu: ꝙ an ſit verum ... dicam. ¶ Item nota mirabile ſequiæ? non ego. Sed quid ſi vno crimine pꝛoſequoꝛ me⸗ fri i
ꝙ licet ſint diuerſa ſi tamẽ ex eodẽ facto veniant deferr am iniuriam in alijs duobus non vel econtra non su⸗ Potui n
deciſio:ĩmo donec de alio ſit cognitum ꝑ quod videt᷑ - diar. Hicunt quidam ꝙ aut pꝛimo pꝛopoſui duo crimina ni N
iudex ex pluribus in vno iudicio factis ſumat inſtructio in quibus non ſequebar meam iniuriam / et debeo audi⸗ mun
nem in alio iudicio:qð eſt mirabile.ſic ſi vnus accuſatoꝛ ri:vt.l.cum rationibus S.qui accuſare non poſſ.aut econ dbinn⸗

Ktdbn
ſſfen

htpoſttng
nculirann
akſurini
(Ptinti
,Etganen
miniſpetri
eriplsgti

vod vene

ibus fali
icumfit ifn⸗
whafllol
Avroni dlene

Pemneonan.

feraf agne
utüeſthonte
ömicidiättn
tunceutnoont
ſislegbugnmn
nibeeſutnen
eodefgotti
niſumaupus

isſegioclad.

tis ſiue etali
ſunt/necpolt
in caſibuog
Ures/tun
laccuſatorn:
Nlrens d
tunceodeniit
dem porbut
4 ſtorun un
oſuuntl an

6

E

un adg
4, dubiub
dicpanchheſen
dediueſann
udebel in

nnute n

Gos accat
cdebenn

4
14

=
☛ ☛

= =
☛ r——

= =

S

— — w⏑
= SE
— —
— — = S=£
S= S ☛ = =
= = =
=SS

Se

De Accuſationibus et inſcriptionibus.Fo. XC

B municato conſilio ⁊ tũc plura:⁊ ideo libellus non ſufficit

7

quocunq; pcedat põt libere me repellere eo caſu quo ĩ vI
timo nõ pꝛoſequoꝛ meam iniuriã/ꝙ nõ potes: qꝛ aut vel
les me repellere quaſi iſte accuſatienes ſimul iuncte exce
derent duas ⁊ vnũ debitum/⁊ non potes: qꝛ ille ĩ qbꝰ ꝓ⸗

ſequoꝛ meã iniuriã non cõputatur in numero:aut velles
me reijcere ideo qꝛ iſta in qua pꝛoſequoꝛ meã iniuriã ex⸗

cedit numerum ⁊ non potes qꝛ nõ exccdit / cũ non fit niſi

vna.ſed aliqñ obijcitur alicui non multitudo:ſʒ paucitas
libelloꝛũ:vt qꝛ eundẽ accuſo de diuerſis criminibꝰ eodẽ
libello:⁊ videtur ꝙ non poſſit.vt.l.libelloꝛum.S. ſed ſi ali
ud.ff.eod.ibi ad ipſum libellũ ⁊c/ nam loquimur in popu
lari / ecõtra ꝙ ſic vt.l.pꝛetoꝛ·S. ſi mihi plures.ff.de iniur.
Quid ergo:Dicunt quidã ꝙ aut ſunt publica crimina ⁊

requirũtur plures libelli:vt.dictS. ſi michi plures.Alij

dicunt ꝙ aut pꝛoſequoꝛ meam iniuris ⁊ ſufficit vnus:aut

non ⁊ tũc plures.Alij dicũt ꝙ aut delicta ſunt continua-

ta eodẽ tpe:⁊ tunc vnus libellus ſufficit: aut diuerſis tẽ⸗
poꝛibus ſeparata ⁊ tunc plures requirũtur.Alij vt DHyn.
dicunt ꝙ ſemper vnus libellus ſufficit ⁊ exponit ·S. ſed ſi
glius:quod ibi dicit libellus.i.libelloꝛũ:na ſingulare pꝛe
cedẽs habʒ infoꝛmare pluralẽ ſequẽtem ⁊ ecõtra:vt.l.ſer
uus.ff. de verb.ſig.nã in.l.libelloꝛum.in pᷣn.loquitur ĩ plu
rali tñ exponitur per ſingularẽ. Sed certe nos poſſumꝰ
dicere ꝙ ibi plura iura cõpetunt contra eũdem q poſſunt
reduci ad vnã foꝛmã agendi in q̃ venit effectus vtriuſq;:
⁊ tũc ſufficit vnus libellusvt.l.cum duobꝰ.S.ſi plures.ff.
ꝓ ſocio.⁊ l.pꝛo duobꝰ.⁊.l.non eſt nouũ.de act.emp.Sed

qñ nõ poſſunt reduci ad vnã foꝛmam /tũc non ſufficit vnꝰ

libellus:ſic ergo ſi plures iniurie ſunt illate/tñ ad vnam

foꝛmulam reducant᷑ ſufficiet vnus libellus.ſʒ ſi non poſ-⸗

ſunt reduci ad vnã foꝛmulam vt qꝛ facta fuit ⁊ tũc male.
Itẽ iniuria tunc non eſt neceſſe ꝙ vnus libellus tantum
offerat᷑: verũ ſi velit vnũ accuſatoꝛ ꝓponere tũc poteſt/
vt ſic ſaluetur opi.Dyn.i¶ Itẽ quero quid ſi eodẽ tꝑe plu⸗

ra vulnera inferãtur an eſt vnum crimen.gloſ.dicit ⁊ co⸗

muniter tenetur ꝙ ſic:vidi dubitari de tali qõne. Statu⸗
to cauetur ꝙ ſi quis vulnerauerit aliquẽ puniatur in.x.
Mõ qdã eodẽ tẽpoꝛevulnera intulit alicui nũqd ſufficit
ci vna pena:videtur ꝙ ſic:quia ſtatutum loquitur indef⸗
nite:qꝛ ĩ indefinita vna pena cõtẽta eſtvt.l.ſi pluribus.ff.
de leg. ij. Pꝛeterea tenet gl.ꝙ ſi quis pluries accedit ad
nuptã non cõmittit plura adulteria niſi pꝛimũ eẽt purgs
tũ:⁊ ita ſufficit vna pena.ſic ex aſſidua cõtractatiõe nõ fit
furtũ:vt.l.ſi quidã diuturno ff.de penis.⁊.l.vulgaris.de
fur. Pꝛeterea qũ plures vno cõicato cõſilio delinquunt
ſufficit vna pena ⁊ cenſeturvnũ delictũ/lʒ plura facta fue
rint:vt.l ſi familia.ff. ð iuriſ.om.iu.iõ dicas ſeruari ꝙ vna
tmĩ pena imponatur.verũ do. Mart. dicebat ꝙ vbicunaʒ
cõtractabatur de re publi.vindicanda plura facta cenſen
tur vt plura/⁊ plures pene imponuntur:vt.d.l.ſi familia.
aut ergo agitur crĩałr ad vindictã publicã ⁊ plura ſequũ
tur delicta ⁊ ẽt płes pene ſequũt᷑:aut agit᷑ ciuiłr ⁊ cenſet᷑
vnum delictum ⁊ ſufficit vna pena: vt dicta.l.ſi familia.
huic opinioni repugnat.d.l.vulgaris.⁊ qð de adulterio

dixi niſi dicas ꝙ ibi eſt vnum delictum agendo ⁊ augmẽę

tabitur pena pꝛopter cõtinuationemvel ꝙ ſunt pluravna
tñ pena imponitur ⁊ de hoc dicam in.l.quicunq;.S.de ſer

uis fugi.¶ Itẽ quero an idem de duobus criminibus ex

eodẽ facto venientibus poſſit eundem accuſare et dicit
glo. ꝙ non vt hic a contrario ſenſu. Sʒ certe de hoc non
videtur dubitare hec lex.ſed an alius admittatur:quia ſi
cut ad idem crimen non admittebatur ita non videbatur

admittendus ad aliud/ꝙ vidi ex eodem facto. Et hoc ꝓ

bat hec lex:qꝛ ratio dubitandi erat qð poſſibile erat ꝙ di
uerſas ſententias foꝛmaret in criminalibus ex eodem fa
cto venientibus ⁊ ꝙ ivno abſolueret in alio cõdemnabit
quod videtur incõgruum:⁊ ideo puto etiam eundem ad
mittendũ niſi dicas ſubſtituendũ glo.ꝙ nõ conueniat ex
eodem facto inter delata electo accuſationi vt eligat qoᷣ
velit:⁊ ſic per electionemvnius ⁊ in alio pꝛeiudicet ſic in
accuſationibus ex eodem facto pꝛouenientibus vt.l.ꝙ in

heredem .S. eligere.ff. de tribut.act.non video quid aliud

potuit mouere gloſ. Item quero ſi plures fecerint inſul
tum in vnum ⁊ vulnerauerant aĩo occidẽdi⁊ ſic deuenia
mus ad publicum nunq; poterit eodem libello accuſari
dubium eſt ⁊ an ſint diuerſa delicta:quia ſi eſſet vnum nõ
eſt dubium ꝙ ex eodem libello poſſet plures accuſare: vt
l.jij.ſi reus vel accuſa.moꝛ.fue.Et dicunt quidã ꝙ aut eõ

hoc dicit.

vnde tunc refert qualiter accuſatoꝛ dixerit in libello: qꝛ
dicat omnes tales fecerunt michi miuriã videtur ꝙ fue⸗

rit vnum cõicatum conſilium ⁊ ſic vnum delictum in vni
uerſo:ſed ſufficit libellus vnius. Si autẽ dicat omes ⁊ ſin

guli tunc nõ videtur cõmunicatũ conſilium ſingulariter

quẽlibet delinquiſſe. Et ideovnus libellus nõ ſufficit ſᷣm

domi. Mart.nam facit differentiam an omnes dicat vni
uerſaliter an dicat omnes ⁊ ſingulariter ſi dicit ꝙ hic agi
tur criminaliter ⁊ tunc cenſentur plura facta ⁊ plura deli
cta:quia contractatur de vindicta publica:nam condem
nata pᷣtoꝛis maieſtas hoc facit ⁊ iõ vnus libellꝰ non ſuffi

cit vt dicta.l.ſi familia.aut agitur ciuiliter ⁊ tunc ſi cõmu

nicato conſilio delinquẽtium cenſeturvnũſ factum a iure
⁊ yvns pena imponitur ⁊ ſufficit vnus libellus ſi non com
municato conſilio ⁊ dic vt.d.l.ſi familia.
A

SAs pralirani Pariter delinquẽ
“ exp lica nd l.ies pariter puniun
COp. ꝙ minus puniatur coꝛruptus:qꝛ ſaltim

non punitur in damno litis quia eſt ſua. Sol.punitur pa⸗

riter in alijs penis que ſunt in glo. Vel dic ꝙ etiã ad exti

mationẽ punietur.¶ Item oppon. ꝙ indictis penis non

puniatur vt aut᷑.nouò iure.S.de pena iudic.qui male iud.

T auf niridis De crimi⸗
I quis homicidiſ. ne de quo
ſemel fuerat diſputatum non diſputatur am⸗
KKplius niſi de pꝛimo doceatur pꝛeuaricatum.

„

¶ DSop. ꝙ non ſit neceſſe docere de pꝛeuaricatione pꝛimi.
ſed ſolum ignoꝛare de pꝛimo: vt.l.ſi cui:S.hijſdem. ffeo.

So.ibi ſecũdꝰ pꝛoſequitur ſuam vel ſuoꝛum iiuriam /hic
non. ¶ Op.ꝙ res inter alios acta non noceat vt.S. res in⸗
ter ali.ac. per totum. So.vt gl.Ex qua collige ꝙ aut cri⸗
men eſt ſopitum per trãſlationem ⁊ non nocet alijs:vt.qᷓ.
res inter alios.ac.per totum.aut per ſniam ⁊ tunc aut ſe⸗
cundus ſequitur ſuam vel ſuoꝛum iniuris:⁊ auditur ſi de

mum pꝛobet ſe ignoꝛaſſe accuſationem pꝛimi:vt.dict.l.ſi

cui .S. hijſdem.aut nõ pꝛoſequitur ſuã vel ſuoꝛum iniuriã
2⁊ auditur / ſi ita demũ pꝛimi doceatur calũnia/vt hic.Sʒ

qũo pꝛobabit ignoꝛantiã ille qui pꝛoſequitur ſuãvel ſuo⸗
rum iniuriam cum pꝛeſumatur ignoꝛantia: vt.l.verus.ff.
de pꝛoba.dic ꝙ pꝛobabit eo ipſo ꝙ contrariũ non ꝓbatur
Vel dic ꝙ pꝛobabit per ſacramentum ſibi delatumvt no

ta. d.l. ſi cui. ¶ Modo expedita pꝛima glo. magna venio
ad ſecundam ⁊ opp.ꝙ hec lex ſibi ipſi contradicat. nam
in pꝛima parte dicit ꝙ non auditur niſi de pꝛeuaricatiõe
pꝛimi doceat. In ſecunda auditur ⁊ deſcẽdere poteſt ad

crimen. Huius timoꝛe ſunt hic tres lecture que patent
in gloſ.¶ Modo quero quare dicatur crimen paſtoꝛũ: ⁊
