eis cõmodũ faceret ꝓbat᷑ in.l.j.circa pᷣncipiũ.ff.e.⁊ glo.
in.l.vt liberis.S.e.rõ aũt quare ab ĩteſtato debebãt ſucce
dere erat duplex.pᷣmo qꝛ qͥ ex teſtõ ſuccedebat hẽbat ꝓui
ſionẽ a teſtatoꝛe/nõ alege:⁊ iõ teſtõꝛ ĩ collatiõe grauare
poterat vt.S. e.l.filiã.nõ lex.Sed qñ ab ĩteſtato ſuccedũt
vocãtur a lege:⁊ iõ lex poterat grauare ſuccedẽtes.Alia
rõ eſt.pꝛeterea qñ ex teſtõ ſuccedit᷑ teſtatoꝛ nil expᷣmẽdo
de collatiõe cum poſſet videt᷑ eã inhibere:cũ in ſua ptãte

.

odicig

ſaiua ⸗
nne le
etibzhe
exg. in⸗
igeretpmi
zelſliee
colatotß h
Olerſontre
iited o⸗
ſee ocaſus
Cnuncz ven
xniügenn
gatcop ſol
Pitteſta.5
ſo ſlebat co
laſe colls
otmittebat
ytlcump
t eris ſet
Nſmmousos
mnĩ aut ert
Ewackernm⸗
Cpmturvea
ſechzalege
lenloboen
ſemipſevid
norkonniſer
ſeso ieſt
ciolidvede
gmnusofer
huthorebe
CNtrenil
Uenetint ure
reddiuct
Etbocieadu⸗
leriteono
nraldonati
Etochons ei
lfleje.
nnicpnis v
llccfek niſt
ſegiemſir
Rokert:n
negaſinon
ſefllije.
ze ſlii.

iihnetyten
unitnopoſſune
Fiperfitetufn

nichpatisni
fſengäfere
uiserat cön⸗
mnleäd
ſatoeili
aſtis nece
fruſtlii
Namindot
kamalesde
lens inßiz
cintelio⸗
fnntehoͤg
ſono n con
uhaninri
urticrici
uenigten
prernon vie
u Nſite
aneter⸗
laperlt
ſfſnrure

–

edcirgi Ae
donatoechlte

otes:Ateigi⸗

ui iamſate
iſetfacugenen
kerpſoneſune

ditcüdinin

3
3

ſtamt dolnii

nimurde don
Nibeghanol;
Pfercbantpen
tä mglo Ce
Amale.Ndienz
martiqnoscin
nice.yteninn
ſſonecönatiſn
ſonegbintcton
dentiäͤcktſeni
etteſtamennider
eſtametum inet
giturhicaleinn
fepletione Pn
pnfereda, Don
ntinqauertic
i nom donar
men qigzcon

ddite: inqunt

cöputeturint

fuituartaei.
exes cöputen

irisanoprum
Perr dieog ſell
Oo. glvoi in
Sol hoihifni
ct rſti
deiofitek l
jasxtſen mnt
ſninaniind
ltervicrtn
eiſaun.
iendniftfeg
boCramu
uͦftealton
cis uoctüftin
frit aichimn⸗
r ſene tglot

De Ceſtamento militis.

fuerit de ea expᷣmere poſtq; ð alijs bonis diſponebat:vt
l.cũ pᷣtoꝛ.ff.de iudi. Ratio autẽ quare opoꝛtebat ꝙ eodẽ
iure ſuccederẽt eſt duplex.pᷣma qꝛ ea q̃ͥ cõferunt / in vno
aceruo ponebãt᷑.Mõ iſtð aceruũ nõ dʒ diuerſo iure cẽſe⸗
ri:vt.l.eũ q edes.ff.de vſuc.Alia rõ eſt foꝛtioꝛ:qꝛ illis de⸗
beo cõferre/ qͥbꝰ facio iniuriã ⁊ nõ alijs. Modo ita eſt ꝙ

qqjñ diuerſo iure veniũt qᷣlibet vocat᷑ ad ſolidũ iure ſuo:⁊
io cũ iura reſpiciãt quẽlibʒ ꝓ ſolido deberẽt ſuccedere.

vñ vnus alteri non facit iniuriãmo dicit ſibi fieri cũ ha
beat ius ꝓ ſolido:ſed concurſu faciebant ſibi ꝑtes:vt.lł.
vnica.S. ſinaũt deficiẽtis. de cadu.tol.iure aũt.C.coꝛ⸗
rigeret pᷣmũ: qꝛ fit colło etiã ſi de iure ciuili ſuccedit᷑:vt
S. c.l.filie.⁊ eſt rõ:qꝛ lʒ a ſolo iure pᷣtoꝛio eẽt ĩducta olim
collatio tñ hodie eſt ĩducta etiã a iure. ſed etiã illa rõ qꝛ
oiuerſo lure veniat:eſt etiã coꝛrecta qꝛ nõ vocãtur in ſo⸗
lidũ:ſed ꝓ parte:⁊ a iure pꝛetoꝛio ⁊ a iure ciuili in parte:
nec ob.caſus in quo filius ⁊ nepos diuerſo iure ſuccedũt
⁊ vterq; venit ꝓ ſolido iure ſuo: vt.l.j.S. emãcipatis.ff.
de ↄiũgen.qꝛ exequati ſunt per titu.de ↄiũgen. Jure au⸗

ctẽticoꝝ ſolus filiꝰ emãcipatꝰ ſuccederet.ꝑ aut᷑.de hr̃di.

ab inteſta. Sed ſi ex teſtõ ſuccedit᷑ / tunc iure etiã codicis
nõ ſtebat col.⁊ erat rõ:qꝛ cũ teſtatoꝛ vocaret eũ/nec gra⸗
uaſſe collatione/nõ debebat grauari a lege. Pꝛeterea cũ
omittebat iſtud dũ de alijs diſponebat haberi ꝓ omiſſo
vt. l.cum pᷣtoꝛ ff. de iudi.⁊.l.maritꝰ.gõ.de ꝓcura. ſed iure
aut᷑.etia ſi ex teſta.ſuccedũt/ↄferunt:⁊ eſt rõ qꝛ pᷣſumitur
defunctus obliuione obmiſiſſe: vt colligit᷑ in coꝛꝑe vnde
ſumit᷑ aut᷑ ex teſtõ ⁊ hec rõ tollit ſcdᷣam q̃ erat pꝛo iure.C.
qꝛ videt᷑ ex mẽte tacite voluiſſe collationẽ fieri maxume
qꝛ pᷣſumitur velle eq̃litatẽ eſſe inter liberos.nec ob.qð dr
nec hʒ a lege/⁊a ideo grauari non põt ab ea:qꝛ ĩmo hʒ a le
ge: vt. l. obuenire. ff. de ᷣbo. ſigni.⁊ lʒ habcat tm̃ a teſtato
re.tñ ipſe videt᷑ velle ↄferri ꝓpter eqᷓlitatẽ/x lʒ turbatiõe
moꝛt omiſerit:ergo iure nouiſſimo ſiue ſuccedat᷑ ex teſtõ

ſiue ab inteſtato/ſiue codẽ iure/ ſiue diuerſo:ſiue de iure

ciuili /ſiue de iure pᷣtoꝛio hʒ locũ collatio. Modo vide⸗

gagmus q ↄferat:circa eſt ſciẽdũ ꝙ eſt ſuus.⁊ circa ipᷣm dic

ꝙ põt hẽre bona multiplicis gñis:nã põt habere peculiũ
caſtrenſe/x illud nõ ↄfert. Itẽ põt habere ꝓfectitia ⁊ ad⸗
uentitia ⁊ lure veteri cũ acqrerent᷑ oĩa patri:nõ ↄferebã⸗
tur ſed diuidebant᷑ cũ eſſent in bonis pr᷑is:vt.S.e.fllie.ij.
Et hodie aduẽtitia nõ q̃runt᷑ pr̃i: vt.l.cum opʒ.de bo.q̃
libe.⁊ ideo nõ cõferunt᷑:vt hac.l.in fl. Itẽ põt habere do⸗
tem vel donationẽ ꝓpter nuptias / in qua dic ꝙ ſi ꝓfecta
eſt de bonis eius/de cuiꝰ hr̃ditate qritur ↄfert oĩbus eã.

vt.l.fllie.j.S. e. Aduentitia olim nõ hodie ↄfert ſuis non

emãcipatis: vt dic.l.fllie.ij.rñ. Itẽ ꝓnepotibus ex filia

nil cõfert᷑ niſi ꝑ legẽ illã repꝛobata opinione /q eſt in.d.l.
filie. Item ſimplicẽ donationẽ põt hẽre/c hãc regularit

Emãcipa

non ↄfert:qꝛ cum ab initio nõ tenuerit pater potuit reuo
care:qꝛ ſi non fecit capit vim relicti:⁊ ideo nõ confert:vt
S.e.flliã. ⁊.l.a pr̃e. Item põt hẽre legata ⁊ hec nõ confert.
vt.S.e.l.filiã.fallit rõne eq̃litatis: vt hac.l.fl.⁊ ſi teſtatoꝛ
dixit: vt. S.e.l.filiam.j. Modo veniamꝰ ad emãcipatos

tus an poſ iſti nõ poſſunt hẽre peculiũ / cũ ſint ſui iuris:vt.il.fl.S.de

ſit hẽre pe
culium.

inoffi. teſta. modo iſti oĩa ↄferunt ſuis:vt.l.ea demũ.S.e.
emãcipatis nihil.⁊ hoc ꝓcedit ex ſũma equitate:qꝛ cum

ſui ſemꝑ qrerent pri/⁊ poſtea diuiderẽt oiĩia cum emãci⸗

baris erat cõueniens ꝙ oĩa cõferrẽt emacipati:⁊ hoc ꝓ⸗
atur in.l.cũ duobusS. idem reſpõdet.ff.ꝓ ſocio.et hoc

facit ratio eq̃litatis. Sed cum hodie ſuus pr̃i nõ querat

aduẽtitia / nec cõferat:videt᷑ ꝙ per hãc.l.fi.emãcipatꝰ cõ
ferat ſolũ ea q̃ habet ab eo de cuius hr̃ditate q̃ritur. Idẽ
dicam in dote:qꝛ ꝓfectitiã conferet/⁊ non aliũde pꝛofe⸗
ctam.⁊.l.ea demũ.erit coꝛrecta.ꝑ hanc.l.fl.nec ob.l.vt li⸗
beris.in fl.S.e.que dixit pꝛo tenoꝛe pꝛecedẽtium legum:

qꝛ intelligo ſᷣm legẽ pꝛimã.S.e.ſcʒ vt pꝛofecta a pr̃e con⸗

ferant ⁊ nõ alia.Sed qͥd de ſimplici donatiõe facta emã
cipato/an conferat:videtur ꝙ nõ per hãc.l.fl. Sed certe
illa loquitur in ſpãli caſu qñ ab initio nõ tenuit /ſed cepit
vim relicti:⁊ ideo dicam eũ conferre ꝑ.l.vt liberis.et ꝓ.l.
ea demũ.que nõ eſt coꝛrecta niſi in ꝓfectitijs:⁊ eſt ratio:
qꝛ pater non videt᷑ conſentire ⁊ ↄferre eã flilio/cũ reuoca

re nõ poſſit.ar.l.gaius.ff.de pig.actio. Modo veniamꝰ

ad nepotes ex filia:⁊ dicunt quidã ꝙ eis cõfertur dos ꝓ

fectitia per.l. fllie.j. S. e. ⁊ male:qꝛ illa loqᷣtur in emãcipa⸗

to qð patet:qꝛ lex illa dicit ꝙ ante eam nõ erat cautum ꝙ

cis cõferretur / nec ꝑ.l,ſi maritꝰ: qꝛ ibi nepos ſuccedit ex

pſona patris qͥ iam ſucceſſerat non ex ꝓpꝛia:nec ꝑ.l.vt li
beris: qꝛ ibi loquitur qñ nepotes cum nepotibus ſucce⸗
dunt/nõ qñ nepotes cum filijs defuncti ſuccedũt:⁊ ideo
dic ꝙ nepotibꝰ ſuccedẽtibus ex ꝓpꝛia perſona cũ defun⸗
cti filijs cõfertur per filios ⁊ ipſi cõferunt eis per.l.illam
S.e.⁊ non eſt ante:⁊ hec ſufficiãt de materia collationis.
BZe teſtamẽto militis. Ru.
VB ater Inſtitutus ĩ paganicis
S EWſon trahit ad ſc caſtren⸗
lis:imo veniunt ſuccedẽtes ab inteſta
to.h.d.cum ſequẽti.¶ Ad euidentiã eſt
ſe ciendũ ꝙ miles fungit᷑ vice duoꝝ ho⸗
minũ:⁊ ideo põt duo patrimonia ha⸗
Abere ⁊ in vno decedere teſtatus/⁊ in
Baa α◻MEralio inteſtatus.
Erx tex.liquido pꝛobat qð ꝓbatur eo ipſo / ꝙ ꝓbat᷑
eũ voluiſſe caſtrẽſia cõferre.⁊ ſic ceſſat Sriũ de.l.ſequẽti.
Add itio Notabis ex hoc tex.ſᷣm ang.⁊ do.frãc.
de are. ꝙ teſtatoꝛ qͥ põt decedere ꝓ ꝑte
teſtatus ⁊ ꝓ barte iteſtatus:vt eſt miles põt ꝓhibere ius
accreſcẽdi nõ ſolũ expᷣſſe ſed etiã tacite vt hic.⁊.l.ſi duo⸗
bus. ff. e. Quid ĩ pagano: Hic vt ꝑ bar.ĩlqͥtiẽs · S.ſi duo.
p illũ tex.ff. de hrdi.inſtitu. ⁊ in còſi. mathioli p bal. in. l.
oñs. S. j. vbi vide tex.ff.de vſufruc.⁊ ange.hic.cũ concoꝛ.
quas allegat alex.in.l.quotiẽs.in vlti.col.de hr̃d.inſti.
circa pᷣmiſſa vide cõcoꝛdãtias hic ꝑ iaſo.in.iiij.notabili.
— Iles Quero an ſit differẽtia qͥs ſit inſtitu⸗
111222 tus in paganicis / an in caſtrenſibus
Btũ ad hoc vt trahat ad ſe ad alia bona: qͥdã

R

R4 ſic 1 male: 1 ideo dic vt gl. ¶ Item qro an ſit
diffiretia inter cõmilitonẽ inſtitutũ ⁊ alios:⁊ dic ꝙ nõ.
¶ Op. ergo de.l. pᷣcedenti vbi dʒ ꝓbari ꝙ defunctus vo
luit inſtitutũ habere etis caſtrẽſia.⁊ ſolue vt glo. Modo
dicit glo. S. l. ꝓxi.ꝙ ſicut ex diuerſis teſtamẽtis nõ hʒ lo⸗
cũ ius accreſcẽdi/ita nec ĩ duobꝰ ĩſtitut :vno in caſtrẽſi ⸗
alio in paganicis.⁊ diſtingue vt glo. ¶ In glo. q̃ incipit

i.militatis.ibi vel vnũ ex vncia/aliũ ex caſtrẽſibus.hec

glo.eſt coꝛrupta:qꝛ deberet dicere vnũ ex vncia.aliũ ex
du abꝰ:⁊ ad hec allegatur.l.quanq; /
ES B emõ Si miles vnũ inſtituit ĩ vna vn
Be P.· cia/ aliũ in duabꝰ videt᷑ pr̃imo⸗
Aniu diuiſiſſe in tres ꝑtes vt duas habeat inſti⸗
R.αtus in duab? vncijs. Tertiã vero inſtuutus
ex vna vncia.h.d. Ja. Butrig.
P , . . Hic ceſſat pꝛiuilegiũ mili
J rukfin us. tare/⁊ eſt rõ:qꝛ vbicũq; pᷣ
uilegiũ militare eẽt eis dãnoſum dʒ ceſſare: vt

H (hic.?.· e.l. fi. nã ſi in iſta etate poſſet teſtari oĩa
ↄferet pupillo ſuo vel alijs ꝓ vno denario cereſoꝝ exclu⸗

ſis parẽtibꝰ.¶ Op. ꝙ poſſit maumittere ĩ vltia volũtate

dũmodo ſit maioꝛ.x viij.vt.j.de teſta.manumiſſi.aut᷑.ibi
poſita.So.olim minoꝛ.xx.ſine cã inter viuos manumit⸗

tere nõ poterat /nec etiã hoc eſt ĩmutatũ. Sed in vltima
volũtate ſunt tria iura: nãꝗ iure veteri nõ poterat minoꝛ.

xxv.an.libertatẽ cõcedere. Jure nouo põt ſi eſt. xx.an.vt
inſti.qui.ma.po.S.eadẽ lege iure nouiſſimo poſſunt ſi ſũt
xiiij.an.vt in aut᷑.vt ſpon.lar.S.j.col.ix.

Additio Mo. ex ſcðᷣo dicto huiꝰ.l.pulchꝛã regu⸗

lam ad quẽ tota die allegatur iſta.l.vᷣm
bal.⁊ fulgo.⁊ do.alexã.hic.ꝙ vbi in eadẽ ꝑſona cõcurrit

duplex pᷣuilegiũ vnũ pꝑmittès / et aliud ꝓhᷣibẽs pᷣferri dʒ
aliud qð ꝓhibet qõ eſt notandum ſᷣm bal hic.in milite.

Reperit᷑ pꝛiuilegiũ amplũ ꝙ poſſit libere ſine legũ ſolẽni
tate teſtari.aliud pᷣuilegiũ reperit᷑ ꝙ nullus mĩoꝛ.xx.an.
poſſit pᷣſtare libertatẽ ſeruo/niſi ſubſit iuſta cã. Certe in
milite minoꝛi.xx.an.attendit᷑ pᷣuilegiũ ꝓhibitiuũ /caſus
eſt hic. Sic ĩ ſiłi qñ in aliqua materia repiuntur due rłe.
vna ꝑmiſſiua/alia ꝓhibitiua.attẽdi dʒ illa q̃ ꝓhibet: ita
ꝓbat tex.in.l.iij.in pᷣn.in vᷣſi.ſʒ ſi pr̃onũ.⁊ ibi ad h̊ notãt
lia. de are. dy. ⁊ bar.ff.de ſuſpec.tu.iũcta.l.jS. ↄñs eo.titu.

Teſtamentũ factũ tpᷣe
OαW1† teſtameto. εαυνα 7aler ine
ſolẽnitate /ſiue moꝛiat᷑ ibi/ſiue reuerſus infra
E nnũu. h. d. Collige & ꝙ miles exiſtẽs in domo
iure cõiteſtari dʒ in tentoꝛio põt coꝛã duobus teſtibꝰ.in
bello qͥ cũq; voluerit põt.dũ tñ de eiꝰ volũtate aꝑeat: vt
hic.⁊· e.l.miles.⁊.l.nec quidam. Hä
H Biiij

Fo. XII.

Inſtitut?ꝰ
in pagani

cis an dik⸗
ferat ab ĩ⸗
ſtituto in
caſtrẽſibꝰ

Butrigarij Gecũda pars ſuper Gexto libꝛo Codicis

E Bꝛeuiloqua ſub⸗
Subſtitu e A R teſtam ento ſtitutio Wera per⸗
ĩo bꝛeui⸗ Ra Eſonis equalibus cõpꝛehendit duas vulgares
loqᷓ fctã ꝑ a U duas pupillares: ſed ſi perſonis ĩequalibus
ſonis eq̃li compꝛehẽdit ſolum duas vulgares ⁊ non pupillares ni⸗
bus vl in⸗ ſi hoc contingat pꝛiuilegio militari.h.d.laic ſũt quattu⸗

eq̃libꝰ qͥt oꝛ leges contrarie. Pꝛima ẽ.l.lucius.ff.de vulgar.⁊ pu.

ſubſtitutõ ſub. Sccunda eſt.l.pꝛecibus:j de impu.x alijs ſubſt.er
nes cõpꝛe tia eſt lex iam hoc iure.ff.de vulga.⁊ pu.Quarta lex ſce⸗
hendat. uola.ff. ad treb.licet gloſ.has duas vltimas ſimul ſignet
7 male.
¶ Op.S iſta ſubſtitutio vos inuicẽ ſubſtituo/compꝛe⸗
hẽdat duas pupillares ⁊ duas vulga.vt.l.luciꝰ.ff.de vul.
⁊ pu. So.ibi facta fuit ꝑſonis equalibus/hic ĩequalibus
⁊ eſt caſus in.l.quãuis·:j.de ĩpu.⁊ alijs ſubſtit. Itẽ op.
ꝙ lz miles noluerit ꝙ ſunt due tñ non excludat mr̃em: qꝛ
cum non colligatur ex verbis:ergo eſt tacita:⁊ ideo ma⸗
trẽ nõ excludit:vt.il.pꝛecibus de ĩpu.⁊ alijs ſub.So.im
mo non eſt tacita Korpieſe a:nã ambe ſubſtitutiões com⸗
ꝛehendunt᷑:⁊ ex p nift⸗ .
erpmn e: quare ergo dʒ pꝛobari aliqs ſubſtitutꝰ. Rñdeo ꝙ
licet verba hoc ſignificarent:tñ mens videtur eſſe in op⸗
poſitum:nam pꝛeſumitur voluiſſe ſubſtituere in caſum qͥ
vtriq; conuenit/a verba ſemper reſtringuntur ad mentẽ
vt.l.labeo.ff.de ſuppel.le.⁊.l.vt gradatim.de mũeri.⁊ ho.
⁊.l.oẽs.S.ſine cen.vel reli.ſed repꝛobata mente ⁊ declars
ta remanet ſignificatum verbiclarum /qð ex mẽte pꝛeſũ⸗
pta erat obfuſcatum ar.il.ſi qui adultcrij .j.·de adulterijs.
¶ Item opponi. ꝙ etiam idem ſit in pagano quod in mili
te vt ſi de eius voluntate conſtet compꝛehendat duas:vt
l.ſceuola.ff.ad trabe.⁊.l.iam hoc iure.devul.⁊ pu.ſed cer
te.l.ſceuola.nõ dʒ ſic ſignari /nec ſic ſolui:vt dicam . Sʒ
ſolue nunc ſᷣm quoſdam ꝙ pꝛiuilegium militis erit ꝙ lʒ
vbi pꝛobetur voluntas pagani cõpꝛehendat duas:tamẽ
poſt pubertatem trãſibit in fideicõmiſſoꝛiã in milite vale
bit iure directo.ſed hoc videt᷑ falſum/qꝛ etiã in milite tra
hitur ad fideicommiſſoꝛiã ſi mater eſt ĩ medio:vt.l.pꝛeci⸗
bus. in fl./de vulg.⁊ pu.ſed ipſi dicunt ꝙ eſt militis pꝛiui
legium qñ mater non eſt in medio /⁊ filia decedit poſt pu
bertatem:aut ergo filia decedit poſt aditã hr̃ditatem in
pupillari etate:⁊ tunc iure directo valet:⁊ in milite ⁊ pa⸗
gano / ita ꝙ nullum ẽ militis pꝛiuilegiuʒ /aut decedit poſt
pubertatẽ:⁊ tunc aut mi eſt in medio etiã in milite ⁊ ĩ pa
ano trahitur ad fideicõmiſſoꝛiã vt.d.l.cum pꝛecibus.in
de vul. ⁊ pu.ita ꝙ nullum eſt pꝛiuilegium militis: aut
mr non eſt in medio:⁊ tunc in militevalet iure directo:in
pagano iure fideicõmiſ.cum ergo hic loquatur de paruu
la videtur ꝙ deceſſerit in pupillari etate:⁊ non videtur a⸗
liquod pꝛiuilegium militis Pꝛeterea hic mr̃ eſt ĩ medio:
⁊ ideo nullum eſt pꝛiuilegium militis:ad quid ergo facit
hec lex differentiã inter militem ⁊ paganum non video:
Alij ſoluũt ꝙ pꝛobari dʒ ðꝛium a mr̃e/⁊ expone tibi.i.cõ⸗
tra te ab aduerſa parte/⁊ poteſt eẽ rõ qꝛ deſtructa cã de⸗
ſtruitur cãtum:ſed ita eſt ꝙ fctã perſonis inequalibus nõ
comphendit duas in pagano:qꝛ nõ põt equaliter vtrũq;
comphendere:que rõ ceſſat ĩ milite cum poſſit omnibus
ſubſtituere iure directo:⁊ ideo dʒ pꝛobari ꝑ matrem:⁊ ſic
erit pꝛiuilegiuʒ militis. Modo quero an ſi pꝛobetur de
voluntate defuncti ſᷣm glo.ſiue pᷣſumatur ſᷣm alios vſq;
ad qð tpᷣs extẽdatur ſubſtitutio. Rñdeo aut pꝛobatur ꝙ
ſimplicitervoluit extendi poſt additam hr̃ditatem:⁊ tũc
reſtringã eã vſq; ad pubertatẽ ſolã filie ĩ vtroq; ar.d.l.lu
cius.aut pꝛobatur ꝙ voluit eã extẽdi vſq; ad omne tem⸗
pus:⁊ tunc in perſons pupille vſq; ad pubertatẽ valet vt
pupillaris:poſt pubertatẽ valet vt ↄpẽdioſa iure directo
in ꝑſona fr̃is:vʒ qñcũq; vt compendioſa iure directo/⁊ ẽ
differentia an ſuccedat ex pupillari/qꝛ tunc capiũtur bo⸗
na pupille vñcũq; queſita:qꝛ ei ſucceditur:an vero ex cõ⸗
pendioſa:qꝛ tunc veniunt ſola ea que fuerunt teſtatoꝛis
vñ cõpẽdioſa ſimilis eſt ftideicõmiſſarie:nã ex compẽdio
ſa capitur iure directo in fideicõmiſſoꝛia capitur ex ma⸗
nu aliena.Attẽde tñ ſemꝑ:qꝛ vbicũq; mr eſt ĩ medio poſt
pubertatem trahitur ad fideicõmiſſoꝛiã:vt.d.l.pꝛecibus.
¶ Modovenio ad ↄꝛium de.il.ſceuola.⁊ op.ꝙ ſꝑ trahatur

ad fideicommiſſoꝛiam:vt.d.l.ſceuola.Reſpõdeo ibi ſub⸗

ſtitutio facta fuit in codicillis: ⁊ ideo non potuit operari
iure directo.⁊ ideo trahitur ad fideicõmiſ.at hic iure di⸗
recto potuit operari.

opꝛio ſignificato vᷣbi:⁊ ſi dicas ſi ſũůt

Ad d iti 0 ic ſᷣm raph.fulgo.hec lex hʒ nouã ⁊ ex
traneã matiã ab his q̃ hactenꝰ hite ſunt
⁊c᷑.iſta lex nimis pᷣmature ſe offert debuit eĩ poniĩ tiij.de
ipuber.⁊ alijs ſub.ſᷣm iaſ.hic ĩ hac.l.ĩ teſtõ:dic ſᷣm iaſo.hᷣ
in. ij.colũ.vᷣſi.ego autẽ.vbi dicit ꝙ in hac.l.pꝛobatavolũ
tate milit ĩ ꝑſona pupille hẽat locũ pup.ĩ ꝑſona fr̃is ha⸗
beat locum directa militaris:lʒ diuerſe ſint / eo qꝛ ſi ĩ iſta
l pꝛobata volũtate militis ſolum habeant locum directe
militaris certe per directas militares ſucceditur militi
tm̃ ⁊ in bonis militis tm̃.l.centurio.ff.de vulg.⁊ pup.⁊.l.
miles ita.S. exhr̃dato.ff.eo.⁊ tñ in hac.l.tractatur de ſuc
ceſſione filie ⁊ non milit.vt dicit tex.ibi in verbo filie ſuc⸗
ceſſionem defendat:ergo neceſſario intelligitur de pup.
ſubſti.per quam ſucceditur pupille ⁊ nõ de militari:et cũ
do.alex.conatus ſit huic ar.reſpondere tñ ⁊ ſᷣm iaſo.hic
tenendo que ſupꝛa retuli quicquid dicat ang.pau.⁊ alex.
a quoꝛum lectura eſt recedẽdum ſᷣm iaſo.hic.Et dũ dici
tur in glo.ſuper verbo heredibus.verſi.niſi mĩ eſſet ĩ me
dio ⁊c̃.intellige iſtam glo.ſic ꝙ qñ mr᷑ ẽĩ medio miles nõ
pꝛeſumitur feciſſe directam ſubſtitutioneʒ niſi appareat
de militis voluntate ſᷣm doc.hic iaſon. Itẽ dũ djĩ in gloſ.
ſuꝑ vᷣbo ſenſerit vᷣſi.idem ſi tacite vt võs ĩuicẽ ſubſtituo
⁊c̃.dicas ꝙ licet ſubſtitutio tacita pupil.contenta in vul⸗
gari expᷣſſa:vt in.l.fl.⁊ ibi omnes doc.cõmuniter poſt gl.
de inſtitu.⁊ ſubſtitutionibus:vel tacita pupillaris ĩ cõ
pendioſa cõtenta mr̃em non excludat:vt in.l.ſolẽni pꝛe⸗
cibus:⁊ ibi cy.bar.bal.pleniſſime alex.⁊ ibi iaſ.j.de impu
berum ⁊ alijs ſubſti. verũtamen in terminis huiꝰ.l.in hac
glo. in verſic.idem ſi tacite ⁊c̃.habes notare ꝙ ſubſtitu⸗
tio tacita pꝛobata per aliquas alias cõiecturas: ita ꝙ nõ
ſit mere inducta ex ſola diſpoſitiõe legis bñ excludit ma⸗
trem ita loquitur hec.lĩfl.⁊ idem no.gl.in.d.l.pꝛecibus.
in verbo omnino.⁊ iſtã ſol. tenent bar.⁊ quaſi omnes hic
⁊ dicit ange.hic in.ij.col.in.lec.flo.ꝙ ad hoc iſta.l.eſt ſin
gularis pꝛo limitatione.d.l.pꝛecibꝰ.Finaliter no.ex iſto Miles q
tex.huius.l.ꝙ miles in dubio non pꝛeſumitur vtipꝛiuile⸗ pᷣſumatur
gio militis:ſed iure communi niſi pꝛobetur eum voluiſſe vti pᷣuile⸗
vti pꝛiuilegio:et dicit pau.de ca.hic in.vj.col.in vlti.no. gio militi
iſtud melius pꝛobatur in hoc text.qᷓ; alibi in iure.adde.l.
qᷓ;;.⁊ ibi dixit do.iaſo.de may.S.eo.ti.ad plenũ fui ande
gauis dum legerem iſtã legẽ oꝛdinarie pꝛoſequutus hãc
huius.l.materiã.idem dixi in.l.pꝛecibꝰ.j.de impu.⁊ alijs
HRW ſub. materiã huius.l.deducendo.ſ̃m iaſo.
2 X h 18 Enunciatiua verba non inducunt
diſpoſitionem niſi ſint pꝛolata a mi

u& Rlite ſciente non errante. h. d.
Add itio In hac.l.pꝛemitte ad euidentiam ꝙ ali⸗
Y D quãdo verba enunciatiua pꝛoferuntur
pꝛincipaliter pꝛopter ſe hoc eſt ad hũc ſolum finẽ vt enũ
cient illud qð pꝛoferunt:⁊ tunc talia verba enunciatiua
etiam in pagano bñ diſponunt tex.habes ⁊ exemplum in
l.ex hac ſcriptura.ff.de dona.ita põt intelligi.l.tale pactũ
in pꝛin ff.de pac.de qua glo.opponit ⁊ non ſoluit.Aliqũ
verba enunciatiua pꝛoferuntur pꝛopter aliud / vt eſt hic
vbi incidẽter ẽ dictum qð eſſet liberius:⁊ tũc iſta verba ĩ
cidẽter pꝛolata in pagano nil diſponunt:ſed in milite ſic:
ſed iſte videtur intelligendus vt pꝛocedat concurrẽte fa
uoꝛe libertatis /ſic intelligunt iſtum tex.ãg.⁊ pau.de ca.⁊
do. Alex.⁊ lud.hic ⁊ bar.in.d.l.ex hac ſcriptura ĩ.iij.col.
Ex hac.l.⁊ pꝛemiſſis facias regulã ꝙ vᷣba enũciatius pᷣn AUerba
cipaliter pꝛopter aliud pꝛolata regulariter non diſponũt enunciati
⁊ nihil operatur:caſus ẽ hic.iſta regula recipit varias li⸗ ua pᷣncipa
mitationes quas põt colligere ex traditis ꝑ bar.⁊ alios lit᷑ ꝓpt ali
in. d. l. ex hac ſcriptura ꝑ Bal.⁊ Ang.hic ꝑ gl.⁊ doc. in.l. ud ꝓlata
j. in glo.mag.ad ſt . de falſa cã adie. ⁊ in.c.poſt ceſſionẽ. reglarit
de pꝛoba.⁊ in.c.ſi papa.de pꝛiuileg.in.vj.⁊ in cle.j.de pꝛo non diſpo
ba.ꝑ gemi.in.c.j.vbi notabilẽ deciſionẽ ponit de pꝛocu. nũt quo i
in. vj.p cy.Ang.⁊ ſaly.in.l.verba.j.de teſta.ꝑ cano·i.c.fl. telligitur
de ſucceſ.ab inteſtato.glo.in cle.j.iuncto text.de pꝛobat. iſta regka.
vbi hẽs aliã fallentiã quãdo vᷣba enuncia.pꝛoferuntur
a pꝛincipe.⁊ adde hic vltra ſcribẽtes.xj.notabiles limi⸗
tationes quas tradit iaſon hic in.ij.⁊.iij.col.⁊ addas et
aduertas in hac materia ꝙ ſi notarius in inſtrumẽto di⸗
cit ticiꝰ ꝓcuratoꝛ gay ꝓmiſit ſic:⁊c̃.talia vᷣba notarij ẽt
aſſertiua nõ pꝛobãt eum eẽ pꝛocuratoꝛẽ:ita tʒ bal.in rub.
I. de fide inſtru.in.iiij.col.motus ꝑ duo. Pꝛimo qꝛ iſtud
eẽ pꝛocuratoꝛẽ ẽ narratiuum:ſʒ que ſũt alio tꝑe geſta nõ
pꝛobatur ꝑ pñs inſtrumẽtum:qꝛ quo ad ea nõ hʒ diem et

aturio,f.
hed oſani
cereſis mi
ebes dicere
cihitd fi

ſoꝛlas de
nis/ nuquu
yolltateca
nkare vall
eitaunttit
ecrinſtitue
ſernentob
a ſtainſ
Plurit Dic
uunclegeli
laaüͤnan
liſitutpan
inhi
nun poſͤl
fdele ijl
d declinan
ſeoſitekar⸗
ſatmalcui
nhndlere

BSeteſta. militi. Quiteſta facere poſ. Fo. XIII.

conſulẽ:vt not.in.c.qm̃ cõtra falſam.de pꝛoba.Scðo fa⸗

Qui teltamenta facere

eſtdee ſe cit ꝙ nme Inno. in. c. cũ in lure peritus.de oſk vdeg dot
hac ne n tenet ꝙ ſi ſnia dicit quẽ eſſe ꝓcuratoꝛẽ hoc non pꝛobat ⁊ S . .
N ſequitur iſtud vltimũ.ang.in·S. ⁊ hec ĩſuꝑ in.ij.col.ĩ aul. YEN poſlunt. Mubꝛica .
ſef ſufiie vt ſpõ.lar.Et idẽ ꝙ talia verba notarij non ꝓbant illum yy/ VPꝛohibet ſocius ꝓ ꝑte ſua de
W ꝓcuratoꝛẽ tenet bal.in.c.j.in.j.col.de ꝓcura.⁊ no.in.c.ſe R amc. re cõmuniteſtari. h. d. Ja. Bu.
nrlbonmn ries. in duobus locis vbi videas de teſti. Pe. de anch. in

—
2
E
—
=
=–
—= S=
S
S= =

cle.j.de ꝓba.Adde Inno.in.c.ſuꝑ litteris.de reſcrip. In

6 ſta lex habebit materiã vtilẽ ⁊ amenã
Ad ditio. . iaſ. ex hoc tex. habes ꝙ qui hʒ bona Teſtari

elmucth no.in.c.ex parte decani. eo.ti. Spec.tit.de ſindico.in.S.j. cõia ⁊ cum alio indiuiſa tñ põt teſtari eo qꝛ qd cõmune an poſſit
Clrnamge verſi.qd ſi iudex.vnũ nõ.etiã ĩ pſenti materia huiꝰ legis eſt quo ad diſpoſitionẽ partis mee dẽ meũ.lillud.in vᷣſi. is qͥ bʒ bo
inpeſdefe⸗ Frencach reperitur qðᷣ verba enũciatiua diſponit pꝛsoce non ꝓpꝛie ff. de ritu nup.l.duo fr̃es.ff. de acqͥ.hr̃di.et eſt na cõia cũ
incligtn 1 it ex fauoꝛabili diſpoſitiõe: vñ in odioſis aut ĩ materis glo.no.in.l.id qdð noſtrũ.ff. de regu.iur. de quo pũcto oꝛ⸗ alio ĩdiui⸗
ürödenlimtn, penali nunq; diſponerẽt/etis ita Bald. in.l.ij.de neceſſ. dinaric ponitur ꝑ bar.⁊ alios in.:.ſerui electiõeS. labeo. ſa.
aefitfniit, ſer. here. inſt. Finaliter notabis vnum ſingu.quod eſt nõ. de leg.j. ⁊ in.c.cũ in illis · S.fi.in glo.fi.vbi no.doc.de pᷣ⸗
ckeng ni dignum quod ſi pꝛiceps cõmittat oꝛatoꝛi ſuo ꝙ gratias bend.in.vj.cy. ⁊ ange.hic cum ↄcoꝛ. de quibꝰ plene ꝑ do.
ſohektin agat cõmunitati ſue de ſe benemerite intelligit᷑ mandaſ⸗ alex.hic.⁊ in.d.S. labeo.Tñ nõ dicit᷑ ppꝛie meũ:ſed ficte
perſiniimicitf, ſe quod eã faciat exẽptam:pꝛo quo adde aliũ tex.ĩ.l.yni⸗ fm ange.⁊ moder. hic.bar.⁊ moder.in.d·S.labeo.ꝑ dic.l.
nfüimmtonig, ca. circa mediũ.in verſi.ſinuero gr̃as agendo.j.cõ.de ma illud.in vbo.non ꝓpꝛie.⁊ glo.in.d.l.illud quod nrᷣm. Et
niangtigen nu. tñ quia iura ſpecialiter ſic diſponũt fauoꝛe libertatis iſtud inducit bal. ad q̃ſtionem ꝙ ſi quis vulnerauerit ali⸗
n Fidiffyg non debent extendi:vt hic per domi.Alex. quem in domo ꝑcuſſi ꝙ amputet᷑ ſibi manꝰ: qð iſtud ſta⸗
rosiiſten =W E rti Hec lex eſt radix cõpendioſe ſubſti tutũ locũ habebit / etiã ſi ſit dom? cõis cum alio / q; cum
uplcontenit tutionis que pꝛopꝛie ⁊ directe fleri vulnerãte:ſequit᷑ ange.ſaly.⁊ plenius do.alex.hic.in.d.l.
ccömmnimnt non poteſt niſi a milite:nã miles põt ad tempꝰ ſerui electione · S. j. q;uis ↄtrariũ/⁊ male tenuerit Ludo.
kacttapuplne I ex tepoꝛe heredẽ directo facere/⁊ ita loqtur ro. vt hic. ⁊ ibi videas per do.alex.
l.cẽturio.ff.de vulg.⁊ pupil. Paganꝰ vero nõ põt facere ——

18 qui Qui ſe occidit ob ĩpatietiã do

rebiiſſn copedioſam directe / ſ traſit in figeicoõmiſſaria. nã debes (CExM ) τ⅛½1or bona nõ pdit: ? ᷓ ob ↄſciiẽs
rminishußi⸗ Dicere ſis mihi heres ⁊ poſt moꝛtẽ reſtituas tali/non aũt tiã cris bñᷣ pdit.h.d. ¶ Opp. ꝙ dẽat ꝓbare ille Oecidès
notare ſüt debes dicere ⁊ poſt moꝛtẽ tuaʒ talis ſit heres ⁊ ſi dixerit AAQôà dicit ꝙ cõſcĩa cris ſe occidit vt.l.fl.ĩ pn. ff. de ſe ob ĩpa⸗
öiecursg:ig trahit ad fideicommiſſoꝛiam. ”ä bo. eoꝝ. o. duobꝰ modis vt glo.⁊ vtraq; vᷣa hoc mõ:qꝛ tiẽtiã do⸗
giobſterellt⸗ Icut VWiliti erranti non datur pꝛiuilegii aut ↄſtat ꝙ ſe occidit ↄſciẽtis crimis ⁊ ꝑdit bona:aut cõ loꝛis an
5Glindlnnt v· quia eſſet eius damnum.h.d.cum ſe ſtat ꝙ ĩpatiẽtia doloꝛis/⁊ nõ ꝑdit.in dubio dic ꝙ ꝓbabi⸗ bona eius
1r aaſionnet —. quenti. , IIlililIliitt᷑ ex aiectur?: ꝙ ſi ia erat accuſatꝰ de crimie pᷣſumet᷑ id veniãt cõ⸗
Padhociſnlc èr Ap tatoꝛi as Captatoꝛia ĩſtitutio nõ feciſſe ob crimẽ ea.l.qᷣ poſtulatr ff. de bo. e. ¶ Itẽ op. ꝙ nõ fiſcanda.
Finaltenoct Inſtitutõ 32 W . vʒ eti in milite q̃ ſub ſe publicẽt bona:vt.ff. de bo.eoꝝ.l.fi. So.qda ſũt crimia ex
eſemin captato⸗ 8 Vdcreto volũtatis aliene pẽdet.h.d.¶ Modo po qbꝰ qͥs venit dãnandꝰ ⁊ bona publicãda /⁊ etiã poſt moꝛ
nn nia quudo „Aneteſtatoꝛ voſt multa legata fecit fideicõmiſ⸗ t mẽoꝛia dãnanda/t tũc ſi s ſe inifecit etiã poſt moꝛtẽ
Man i valeat. ſoꝛias ⁊ dedit eis poteſtatem alterandi ⁊ mutandi om-⸗ gccuſabit᷑ ⁊ publicabũt᷑ bona vt.l.ex iudicioꝝ ff. ð accuſ.
nnlinf nia/nũquid valet: certe nõ: qꝛ eſt captatoꝛia ⁊ ĩ alterius aut erat crimẽ ex qͥ pꝰ moꝛtẽ accuſari nõ poterat /tũc aut
albinins volũtate collata licet quidam dicãt valere quaſi ſub vo⸗ crat tale ex qͥ veniebãt bona publicãda/æ tunc cũ videat
dtiadeniſini luntate vallata ſit collata ⁊ pendet de facto. Item nõ va⸗ Sueniſſe ſnĩam moꝛte ĩ fraudẽ fiſci ne ei bona publicent᷑/
nienoſehn let iſta inſtituo te ex partibꝰ quas talis ſcripᷣſerit. Sed ſi nõ ꝓderit ſibi:qꝛ poſt moꝛtẽ ĩſtituet᷑ accuſatio ꝓpi bona:
oſdeinhuin dicat inſtituo te ex partibus ex quibꝰ me ſcripſiſti in tuo vt ̊.ar. in ſiłi . de adul.l.pe.Si aũt nõ eſt tale crimẽ ex qͥ
cengo mnitſ teſtamento bñ valet: quia non depẽdet a futuro. Sed an bõa veniãt publicãda/c tũc pꝰ moꝛtẽ eiꝰ de bõis nõ q̃rit
erba non inir valet iſta: inſtitutio / ĩſtituo pauperes chꝛiſti quos ticius vt ĩ Zꝛio. In gl. q ĩci.ꝙ ibi ſũt bona accuſatiõe ĩſticta/
Hiſiſintpꝛolatn voluerit.Dicunt quidam ꝙ non de iure cũ ſit captatoꝛia ⁊ ſnĩa lata. In cað gl.ibi exoꝛdĩariũ.vbi ñ erit bo.pub.
. Rhane leg licet de cõſuetudine valeat.Ego puto ꝙ va⸗ Add iti Dic in hac lege dum dicit᷑ ꝙ quẽ ſeipᷣm
denidemtiangt leat etis nam heredis inſtitutio non cõmittitur alicui:qꝛ ClO · cccidit metu delicti cõmiſſi habet ꝓ cõ
ciatius proinn iã iſtituit pauperes chꝛiſti. Sʒ heredis declaratio bene feſſo ⁊ ↄdẽnato.Verũ eſt qᷓ;tum ad hoc vt cenſeat᷑ ſeruꝰ
ücſolumfen cõmittitur alteri quod poteſt fleri vt pꝛobatur in ſimili: pene ⁊ qᷓtũ ad bona:ſed nõ qᷓ;ẽtum ad ĩponendã ſibi penã
2varbe eiuii nam poſſũ legare vni de pluribus quẽ heres elegerit vt coꝛꝑalẽ: qꝛ ex quo delictũ moꝛte extinctũ eſt.i. defuncto.
hebestennn. ff de le ij.l.vnum ex familia. ⁊ ꝓbatur foꝛtius per.:ſi qs ff. de publi.iud.nõ dʒ ampliꝰ affici pena coꝛpali..j.x ij .
tinreligiltape ad declinandã in fi.. de epiſ.⁊ cleri.nã.l.ibi eligit paupe ſi reus vel accu.moꝛ.fuerit.⁊.l.ex iudicioꝝ.ff.de publi.iu
tnon cute res ſi teſtatoꝛ nemini electionẽ conceſſit quaſi dicat ſi t⸗⸗ di. Ideo ſᷣm cy. pe.poſt ia.de are.errãt iudices malefi⸗
tertilc/ tcit ſtatoꝛ alicui electionẽ conceſſiſſet ceſſaret.l.electio ⁊ inſti cioꝝ:nã pone ꝙ aliqs eſt in carceribꝰ ꝓ delicto ꝓ quo dʒ
fisttielunt turig valeret. ſuſpẽdi. eiꝰ cognati vel affines q nolũt ſuſtinere tantã ve
Nunrſennnuit VYV R teſtamento Trebellianũceſſat recundiã publſice faciũt eũ in carceribꝰ toxicari vel ipſe
oceltananniti. „N LEM.in militis teſtamẽ⸗ ĩterimit.iudices tñ faciũt cadauer ſuſpẽdi/⁊ male faciũt
jtetigthbn de to quo ad quedam nõ quo ad omnia. h. d. qꝛ q́ᷓtũ ad penã coꝛpoꝛalẽ delictũ ẽ moꝛte extinctũ/⁊ ta⸗
nitnnniiit ¶Op. ꝙ trebellianũ hic locũ habeat. vt.l.j·&le cadauer qð oĩ ſenſu caret nõ eſt pena afficiẽdũ.Et idẽ
lgidtn in fllij. ad trebel.So.vt glo. . ſeqtur bal.⁊ ange.in locis hic allegat ꝑ do.alex.quibus
in oriß T militib us Viles dãnatꝰ de cri adde bonũ tex.in.l.vniuerſi.in.ſfl.in vᷣſi.vniꝰ cõcremet᷑
iur ſnmir NS mie militari bona pꝝ vbꝛtcauſ. fiſ.lʒ bal.hic.in.j.col.ĩ fi.dixerit ꝙ ẽ in arbitrio.
☛ licant᷑ eo excepto ꝙ ex ꝑmiſſione pᷣncipis vel iudi.cũ tale cadauer ſit ſeruũ pene allegat notata in cle.j.
gie net E iudicis teſtatoꝛ in bonis caſtrenſibus: ſi auteʒ de pe.⁊ lʒ fulgo.dicat ꝙ nihil iueniat ĩ illa cle.qð ſit ad ꝓ
hichs chn ab inteſtato oĩa deuoluũtur ad fiſcũ. ¶ Op.ꝙ nõ poſſit poſitũ.Tu aũt dicas ſᷣm iaſ.may.hic.ꝙ eſt glo. ibi in vſi.
nc in teſtari. vt.l.ſi qs ex.S. quotiẽs.·ff de ĩiuſt. te. So. vt glo. penitẽtie. ꝗ dicit ꝙ poſtq;ᷓ aliqs fuit pub. ſuſpẽſus ꝓpter
nin n ¶ Itẽ op.ꝙ fiſcus nõ ſuccedat.vt.l.j.ff.devetera.mi.ſuc. delictũ põt iudex facere ꝙ ſic moꝛtuꝰ remaneat ſuſpẽſus
oheponti ei So.yvt glo. Vltimo diſtingue vt glo. ⁊ ſic poſt moꝛtẽ videt᷑ addi pena/ita teneas qͥcqͥd teneat Pena an
ettiaen e W J afe t Lʒ miles minꝰ? ſolẽniter te ludo.ro.qͥ dicit ꝙ ĩ famaſo latrone qͥ vltrã plublicã moꝛ⸗ poſſit ad⸗
nctotetiben . . ra LE. ſtetur valet teſtamentum: tem etiã punit᷑ qð eiꝰ cadauer nõ põt ſepeliri:ſed dari fe di poſt
nnn ie, hoc dicit. 5h ris ⁊ volucribꝰ lamadn:⸗ vte ter ini ff. arboꝝ fur. ce⸗ moꝛtem.
tj.no ,„Pe n agri otarij militum nõ ha ſarũ.in alio etiã qᷓ; publico latrone.adhuc tʒ õ cy.qꝛ dato
lin t, Begelli Criniarios. er cõꝛum pꝛiuilegia. etiã ꝙ qs ſe occidat.⁊ aliter moꝛtuꝰ ſit.tñ cadauer dʒ ſu⸗
viniſn Aiuerſ⸗ R pb. b. CMota ꝙ notarij a bedelli vniuerſitatis ſpẽdi:qꝛ lz oĩ ſenſu careat tñ videmꝰ ꝙ etiã illud qð rõne
alus n rumn an non habent pꝛiuilegia ſcolarium. arg.eſt hic ꝙ caret ꝓpt᷑ delictũ publice punit᷑ tex.eſt ĩ.c.mulier.xv.qj.
öltutzb au eant illi qui ſunt deſcripti in matricula mercatoꝛũ ⁊ artem il⸗ vbi ſi aial irrõnabile puta canis aſcẽderʒ mulierẽ dʒ ↄpu
Piin e, uilegijs lã non exercent nõ habeant pꝛiuilegia mercatoꝛum licet ri.facit ĩ ſiłi tex.ĩ.c.cũ ad monaſteriũ · S.j.de ſta.mo.vbi
itglopehi 6 cholariũ. in coꝛum matricula ſint deſcripti. ſi monachꝰ nõ reddit ĩ vita rõnes admiſtratiõis bonoꝝ

eccłie poſt moꝛtẽ etiã punitur:qꝛ debet er cimiterium in
ſtercoꝛe ſepeliri.⁊ fuerunt iura per imo.adducta in defũ⸗
cto.ff.de pub.iudi.tenuit etiam ludo.ro.in.l.ſi vero ·S.de
viro.in.xvij.fallen.ff.ſolu.ma.Sed tu dic ꝙ iſti ſunt eaſꝰ
ſpales qui non ſunt ad ↄñam trahẽdi.alibi tñ habes tex.
quem bar.ad hoc not.in.l.ij.ff.de cadauer.punito.ꝙ qui
non potuit viuus in ciuitate moꝛari:ſi ſit moꝛtuus nõ po

Lugere steſt ĩ illa ciuitate ſepeliri.Adde etiã pꝛo diſtinctione quã
an debeat facit hic tex.ſimile ꝙvxoꝛ dʒ ꝑ annuʒ lugere maritũ moꝛ⸗
mulier ꝓꝑꝓ tuum:⁊ ꝑ annum deferre veſtes lugubꝛes: eſt verum niſi
ãnũ ð ma ſeipſum occidit maritus conſcĩa delicti ꝑ eum commiſſi:
rito qui ſe tunc nõ tenetur eum lugere.l.liberoꝛum·S. non ſolent. ff.
occidit cõ de infa.Adde tñ ꝙ hec diſtinctio tex.noſtri non hʒ locuʒ
ſciẽtia de⸗ q;tum ad denegãdũ ſepulturã:qꝛ quãdocũq; quis ſe oc⸗

licti.

cidat /ſiue impatiẽtia doloꝛis /ſiue pꝛopter delictum a ſe
commiſſum non dʒ in eccłia ſepeliri tex.in.c.placuit iun⸗
cta glo.no.xxiij.q.v.
Enium Coꝛpoꝛis infirmitas vel ve⸗

5 lꝑ· tuſtas teſtari non ꝓhibet. Sa
Ino mẽte pr̃ia ptãs ſic h.d.

R& Ra COp. ꝙ filiꝰ poſſit teſtari: vt.l. tã his.ff. de do
na.cã moꝛtis.So.poteſt donare cã moꝛtis conſentiente
patre vt ibi:ſed teſtari non vt hic rationẽ aſſigna:vt gloſ.
quã impugnat dy.dicens ꝙ potius tendit ad oppoſitum
nã in his que ſunt publici iuris non attẽditur pr̃ia ptãs:
vt.l.nam qð.ff.ad trebellia.ſed male dicunt ideo ſuſtine
glo.hoc modo:qꝛ ꝑſona que eſt in ptãte non ẽ integra ad
teſtãdum:⁊ ideo opʒ ꝙ reintegretur:reintegrari autẽ nõ
poteſt ꝑ auctoꝛitatem patris:cum pr̃ia ptãs in his q̃ ſũt
publici iuris non curetur.
Ad Dditio Circa iſtã.l.mouetur pulchꝛũ dubiũ no
tarius dicit/talis ſempꝛoniꝰ ſanus mẽ⸗
te ⁊ intellectu lʒ eger coꝛpoꝛe condidit teſtm modo ⁊ foꝛ⸗
ma ſequẽtibus.Queritur vtrum ſtetur iſtis vbis notarij
⁊ an talia ᷣba pꝛobent dictum teſtatoꝛẽ fuiſſe ſanum mẽ
te Jo.de imo.ſub dubio foꝛte tenuit ꝙ ſic ĩ.l.ij.ff.de teſta.
per.c.ad audientiã de pꝛeſcrip.ꝑ rõnem.c.comparati de
appella.⁊ in.c.qm̃ de pꝛoba.ex.cum credatur nũcio iura⸗
to ꝙ aliquem citauerit:quia ſpectat ad officium ſuum:vt
in.l.omnes:S.ſi vero apparitoꝛ.S.de epi.⁊ cle.⁊ in.d.c.cõ
parati:⁊ ibi videas bal.dẽ qͥ ꝑ bar.in eruag.ad repꝛimẽ.
in verbo ꝑ nuncium.⁊ in.l.j.S·cura carnis.ibi bar.de offi
cio pꝛefecti vꝛbis.ita in ſimili videtur dicendum ꝙ debe⸗
at credi notario in caſu.S. pꝛemiſſo.communiter tñ ſᷣm ia
ſo.de may. hic tenetur ↄꝛium ꝙ non ſtetur dicto notarii/
nec illaverba aliquid pꝛobent:ita tenẽt bal.Ang.⁊ raph.
cu.in.d.l.ij.de teſta.eo.qꝛ an aliqͥs ſit ſane mẽtisvł nõ eſt
quid inuiſibile ꝙ non ꝑcipitur ſenſu coꝛpoꝛis:ſʒ magis ĩ
telllectu:ergo etiã non ſtaretur dicto teſtis:vt no.in.l.ſo⸗
lã ·ij.ð teſti.idẽ no.tʒ bal.in.l.vnica.in.ix.col.⁊ ſeq.in vᷣſi.
modo ſequitur alia q̃ſtio ad fi.j.de cõfeſ.⁊ in·S· itẽ furio⸗
ſi inſti.eo.⁊ ſaly.in.l.furioſũe.⁊ Ang.in.l.quidã in ſuo.
ff.de condi.inſti.vbi dicit Ang.caueãt notarij faciẽtes ĩ⸗
ſtrumẽtum teſtamenti pꝛo eo qui non ẽ ſane mẽtis: qꝛ li⸗
cet in ſcriptura atteſtentur ꝙ erat ſane mentis eis nõ cre⸗
detur:qꝛ non ꝑtinet ad eoꝛum officium:idẽ tʒ do.Alex.ĩ
conci.cxlj.qð incip.naturce in pe.⁊ vlti.col.in.j.vol.⁊ ĩ cõ
ci.lxxxv.in.ij.vo.incip.viſo themate ⁊ dubijs ad fi.ean⸗
dẽ opi.tʒ do.frãc.de are.in.d.il.ij.ff.de teſta.⁊ pꝛo ea ad⸗
ducit nouã rõnẽ:nã de q̃litatibus ⁊ rebus naturalibꝰ nõ
põt notarius confſicere inſtrumẽtum ad inducẽdum effe
ctum qui non depẽdet a ptãte ꝑtium rogãtium: ita tʒ ni⸗
co.de mu.vt refert bal.in rub.S.de fide inſtru.in. ij.cart.
Jo.and.in addi.ſpec.in ti.de inſtru.edi.S.poſtqᷓ;.ver.itẽ
nunquid:ſz ꝙ teſtatoꝛ poſſit facere vel nõ face.teſtm̃ hoc

Nnon depẽdet a voluntate ipſius teſtato.ſʒ ab oꝛdinatiõe
l. vt.l. ſi qramus.ff.de teſta.ergo etiã ſi teſtatoꝛ expᷣſſe le⸗

