ita ꝙ pactum actionem pꝛoducst poſſet tunc aliud veſti⸗
re/nec poteſt dici perfici contractum donationis ſolo cõ
ſenſu quia ex ipſo contractu non agitur:immo ſᷣm vltra⸗
montanos quodlibet pactum veſtitum legis auxilio re⸗
manet nudum licet actionem pꝛoducat: vt.l.etiam. ff. de
vſuris.⁊ ſiveſtiretur conſenſu ergo non legis auxilio ve⸗
ſtiretur verum glo.tantum tenet ꝙ hodie ſit contractus
nominatus ⁊ ſolo conſenſu per ficiat ⁊ poſſit veſtire aliuʒ
vt.l.j.ff.de re.permu.Et ſi vis ſuſtinere glo.potes dicere
ſicut emptio ⁊ vẽditio ſolo ↄſenſu ꝑficit᷑:qꝛ recipit robur

a iure ciuili vt actiones perducat.nam in cis eſt natura⸗

lis obligatio ⁊ ciuilis pꝛopter robur ciuilis:licʒvltramõ
tani dicant ꝙ in eis ſit ſola naturalis ⁊ male: quia immo
eſt naturalis iure ciuili validata ⁊ hec eſt illa que diffini⸗
tur inſti.de ob.ſic dicam hic ꝙ pactum recipiat robur ho

die a iure ciuili ⁊ a.l.validetuùr ⁊ veſtiatur.ſed certe tunc

agendum ex pacto ⁊ non condictione ex lege:vt.l.legiti⸗
ma.ff.de pac.⁊.l.ex placito.de re.permu.quod eſt contra
dictã.l.ſi quis argentum.vbi dicitur ꝙ aguur ex lege.Sʒ
ego poſſum dicere ꝙ illa condictio ex lege naſcatur ex pa
cto:vel dicere ꝙ agitur ex.l.j.ex pacto pꝛopter.l.quod vi

tioe.

detur multum durum.ſ Item quero an in legato pꝛeſte᷑ Euictio

euictio:⁊ de hoc plene dic coniungendo duas gl.ſcʒ.l.ſi an deati⸗
domus · S.· de euic. de leg.j.⁊.l.cum pater.S.· euictis. dele. ſtari in le⸗

ij.⁊ hic.S.de le.j.l.ſi aliena.in cauſa lucratiua noxali:dic gato.

vt.l.ſi noxali ·S. fl.ff.de noxali.
Se Bi rem Re vendita ⁊ tradita non agit
N emptoꝛ contravenduoꝛem niſi
9 res euincatur. h. d. “
¶ Opp. ꝙ etiam ſi non poſſideat idem ſit: vt.l.
non tamen conſequens.ff. de euictio.So.vt glo.¶Cõtra
quã extra glo.op.ꝙ etiam ſi res euicta nõ fuerit ⁊ nõ poſ⸗
ſidet ꝙ poſſit agere:vt.l.ij.ff.de actio.empꝑp.So.ſi vendidi
⁊ tradidi perfecte ⁊ poſtea deſinis poſſidere ſed non per
euictionẽ non teneoꝛ: ⁊ ita poteſt intelligi gl.iſta.aut ven
didi ſed non tradidi ⁊ tũc agis non quia euicta ſed quia
non tradita ⁊ ita poſſet intelligi hec lex.aut vendidi⁊ tra
didi ſed non perfecte qꝛ non tradidi vacuam:⁊ tũc agis
etiam euictione non ſecuta:quia poſſeſſionem debeo face
re tuam ꝓꝙ ſi non feci ſtatim potes agere: vt dicta.l.ij.de

actio.empt.ſed pꝛopꝛietatem non debui facere tuam ſed

de cuictione cauere.

¶ Item opponitur ex glo.ſecunda ⁊ videtur ꝙ etism an⸗
teq;ᷓ res euicaatur agatur de euictionevt eodẽ.l.ſi poſt.
Dicit gl.ꝙ ibi fallit ⁊ male:quia immo ibi nec agitur nec
excipitur de euictione ſed pꝛecium retinetur donec flde⸗

iuſſoꝛ de euictione pꝛeſtetur.
Item oppo.ad idem de.l.ſi ſeruus quem.ff.de acti.em⸗

pti. Sol.vt glo.⁊ male.immo dic ꝙ ibinon agitur de eui

ctione vel ratione euictionis ſed ratione dolivenditoꝛis
⁊ ad intereſſe doli tantum.⁊ hoc vidi de facto:quia qui⸗

dam vendiderat rem alienam ſcienter emptoꝛ non pote⸗

rat agere de euictione anteqᷓ; euinceretur ſed ad intereſſe
doli bene agebat ⁊ poterat intereſſe ſua ꝙ foꝛte nolebat

rem venderevel obligare/⁊ non reperiebat qui ſecumyel

let contrahere/quia res erat aliena.

Item oppo.ad idem. de leg.ij.ffeo.So. ibi non agitur

de euictione ſed ad cautionem interponendam.

¶ Item opponitur de.l.ex pꝛedijs eodem.Sol. ibi non
agitur de euictione ſed vt libera tradatur res. Conclus

de ergo ſic:qꝛ autvolo agere euictõis noĩe añ euictionẽ⁊
non poſſum ⁊ conditio euictionis nõdum extiterit.vt.l.
euictis.ff.eo.aut volo agere pꝛopter aliud ⁊ poſſum:nam
quandoq; retineo pꝛecium vbi ĩminet euictio in limine
contractus.vt.jeo.ſi poſt.quandoq; ago ad intereſſe do

cabllter e
ſautemn
arönem
91
enon

hicloui

ag
col ſifn
ctione:
nenofut
ſciuitren
ltioneog

Nl.itas
flt adhe
keritali
quodo ſi
ͤhfs:
Vencdttoꝛ
ſiadiete
kdereg.
Aſclam
ctoenn
Ulykdictz
onfirp
n ze⸗
ttomſci
(⸗
goine
ſalscriä
litait
bidenun
utgaun
eſeg iu
fuſhen

(
Kunn
ogf
Kiidopt

pe Euictionibus. Fo. XCIII.

kode J
andehe li:vt dicta.l.ſi ſeruus quẽ.quandocq; agovt res liberetu pa impedit emptoꝛem agere ad ſumptus còͤtra auctoꝛem
eoncſtnn ab obligatione. vt.j.ea.l.ex pꝛedijs. Item ſi eſt actum ꝙ vna eſt qñ poſſidebat ⁊ non excepit de ſumptibꝰ.¶ Itẽ ſi
rhonmg poſſit agi ſola cõtrouerſia mota. vt.j.e.ſiue.⁊ hijs caſibꝰ non poſſidebat ⁊ ſuccubuit agendo:ſed fuit in culpa deſi
W agitur ad hoc quia pure ſunt in obligatione ſʒ euictionõ nendo poſſidere.
löxinn eſt pure in obligatione:ſed ſub cõditione ſi euictio ſeqf. e S fines Si quid euincitur quaſi vendi
Slgon ¶ In glo. que incipit vt ⁊. ibi euictio eminet. nec ibi EAEE J Betoꝛis non fuerit agitur de eui⸗
eettin de euictione agitur ſed emptoꝛ qui pꝛecium nondũ ſol⸗ I.x ctione / nõ ſi euĩcatur ex natura iudicij finium
glloimm n uit exceptione ſe tuetur donec fideiuſſoꝛ ei de euictione E. Nααrgundog. hoc dicit. (el bꝛeuiꝰ. Tũc demũ
ni pꝛeſtetur.¶ In cadẽ glo.ibi vel niſi venditoꝛ fuerit ſcis agitur de euictione cũ aliquid euincit᷑ quaſi venditoꝛis
nnmili et tunc non conſequit᷑ intereſſe euictionis ſed doli. non fuerit. hoc dicit.
enmi J ꝛedi um Si res datur in ſoluum ¶ ¶Extex. euincatur. quaſi euictionis non fuerit ad vẽ
nn p. pꝛo pecunia agitur vtili ditoꝛcʒ nõ pertinet.hoc ſcðᷣo caſu nõ fuit euicta quaſi au
imeii n ex empto. hoc dicit. . ctoꝛis nõ fuerit ſed ex natura iudicij finiũ regundoꝝ.
ntoteſe AOppo. ꝙ pꝛimitiua agatur. vt.l. libera. Sð. de ¶ Diuide in duas partes: quia in pꝛima euincitur quaſi
hinmifrt ſentẽ. ?. l.ſi quis aliam. ff. de ſolutio. So. vt gl. in dicta.l. nonaarisnonfuern. in ſcs ſeineirn:non gr auctoilc
rlgeint libera.duobus modis ⁊ ambe ſunt vere hoc modo qꝛ aut non . Rnatura iudicij finium regũdoꝛum.ſcdᷣa
hlein, eſt actum vt non recedant ab obligatione niſi res irreuo ESpp . in inibus. iudicij agatur euincaf:
Nlegeintien cabiliter creditoꝛis fiat ⁊ planum eſt: qꝛ agitur pᷣmit ius Oppo.ꝙ quocũq; genere iudicij agatur euinca ꝛres
oned ſi autem nõ eſt actũ pꝛocedit illa diſtictio.an res pie.⁊c. asatur de cuictione. vt.l. ſimancipiũ.ff. eo. So. vt glo. vl
eſrurt⸗ et rõnem dixi in dicta.l. libera. clarius vbi euincitur quaſi auctoꝛis non fucrit:⁊ tunc a⸗
infni n glo.q̃ incipit. vt ⁊ in fr.ibi.l.j.licet ſit mutata quo Citur de euictione quocunq; genere iudicij fuerit euicta
egtante C e non eſt mutata quo ad alios creditoꝛes.et de aliss vt in contrario / ſed vbi euincitur ex natura iudicij finiũ
ckaepine hic loquitur. Jacobus. regundoꝛum. in quo ita potuit ſibi de alieno applicari ſi
WEN e . iy Licet anteq; res eui⸗ cut de ſuo alij: ⁊ hoc ſcicbat emptoꝛ vel ſcire debebat:et
uligſcſhi PE Xhy 18 pꝛed S. catur euictionis noie hoc caſu nõ agit de euictione vt hic. AUltima vo ſolutio
ütnn non agat: agitur tñ vt res libera Wadar.. hic poſita non placet. 2
gente Op. ꝙ ante rem cuictã non agatur.vt.l.qu 4 uem de euictione tenet
mnnecplunm, RSe — . . Xcep tio ne actio eundem agenteʒ re⸗
iatn ſclanrn ¶ In glo. que incipit.non ex.ibi ex empto vt liberetur ⁊ rppellit exceptio.hoc dicit. . V
erlegelin poteſt eſſe ratio quaſi deficiat actio in pꝛincipali:et per ¶ Oppo. ſi fideiubet conſentit. ergo habʒ ra
want conſequens in acceſſoꝛio. am EKr lin vr ler auid ergof ſann. Sol rt
gigimeiei e . Ex cõtractu em glo.i(¶ Item oppo.ꝙ quẽ de euictione teneat actio eundẽ
ärue ReE O n d ub itatur. peinis pꝛeſtat᷑ —☛ repellat execprlo⸗vr ſel f. aibi rclalc. 4
opicenl an eeeuictio etiam ſi in tali agatur. hoc di. „ J 6ͤ Megulariter ag
annlegtonet DaS ¶ Op· ꝙ ſi non ſit pꝛomiſſum non agat᷑.vt.j⸗ ue in libertatẽ. tur demũ euicti⸗
to unse eo.l.ſifundum.So.aut emptoꝛ fuit ignoꝛãs ⁊ agir K eu one ſecuta t añ euictionẽ Wienr ex P .
ur geust ctione: ſiue fuit pꝛomiſſum.et tunc actione ex ſtipulatuſi Ge J Abipars abeſt a iu⸗
heratiungln ue nõ fuit piomifum tũc actione ex empto aut emptoꝛ e 0 b cauſam dicio iudex repñtat
ſciuit rem eſſe alienam.et tunc aut eſt ꝓmiſſum ⁊ de euiui⸗ Rxv perſonam abſentis. hoc dicit.¶ Vel dic vbi iu⸗
zumnitun ctione agit:aut nõ ⁊ non /vt in contrario. SS rrnadex rem vẽdit videtur ille quem fit executio
rarendtont B Sufficit emptoꝛi denunciari fide⸗ endidiſſe.hoc dicit.
A ctoꝛe.iaſſoꝛi eius h.d. . ¶ Quero n nunciꝰ vel executoꝛ teneatur de euictione:
Logtidente = Tria faciunt ceſſare actionem et dic vt glblo.
Nüunc F4 N Myptoꝛ. euictione omiſſa denũciatio SJY ue Quem de euictione tenet actio eundẽ agẽ
höfuerttti, Vemnproris olſemi⸗ a ludicio/⁊ iudicãtis iniu⸗ tem repellit cxccntlo. b d ires cuincitur
AEria. hoc dicit. 1.
a ſr CAuero quando debet denunciari venditio. Dicũt qᷣ J non uniut Ia. non per iniuriam
licic dam ꝙ ſtatim ſicut mota eſt cõtrouerſia.Alij ꝙ qñcunq; iudicantis cõmittitur actio de euictione/et pi
ei ln ante ſnĩam. Lu dic quilibʒ effectus declarat ſuã cauſam == Ghlus in eam cauſam obligatur. h.ñdd.
nacii vt.l. ita aũt. ff de adminiſtra. tuto. cum ergo denũciatio NRG rempti. ie euicta peniculum
ra mos flat ad hunc effectum vt venditoꝛ poſſit defendere debet KX ve P *rei euicte pertinet ad
acunti⸗ fieri tali tẽpoꝛe vt ſaluũ ſit ius defenſionis vẽditoꝛi⁊ nõ auctoꝛem /ſed ſumptus facti in re pertinent ad
ſionndheſt quãdo ſit ↄcluſum in cauſa ſic intelligo l. qui concubinã Eu Aeuincentem. hoc dicit.
runl §·ſi hẽ̃s. de leg.iij.⁊.l.ſi rem.S.fi.ff.co.¶ Iteʒ quero qͥd ſſi ¶ Oppᷣ ꝙ vendicans teneatur ad pꝛeciſ.vt.l.ſi pꝛediuʒ
buikunm vendũoꝛ ſciuit moueri controuerſiã an debet ei denũcia de pꝛedijs minoꝝ.So.dicit glo.ꝙ ibi eſt ſpeciale.immo
enepiee ri. ⁊ dicit glo.ꝙ eſt tuttus.vt.l.denũciaſſe.ff.de adult᷑.dx. dic ꝙ eſt regulare vbicũq; pꝛeciũ eſt in vtilitatem dñi cõ
fcengeinn ex. de reg iur. c. eum qui certꝰ. dicit ꝙ aut denũciatio fit uerſum ſimile in.l.j.S.ſi vendi.pign.aga.⁊.l.ij.S.de vxo.
en ſeniii ad ſolam ſcĩam ⁊ tunc ſciens certioꝛari nõ debʒ.vt.l.j..de militis. L . .
obfneun, actio.empti.aut fit ad alium effectum ⁊ tunc fit etiã ſcii⸗ 7 cũ u eſtio Euictiõe ſecuta venit
tmemnnt ti. vt dicta.l.denunciaſſe.ſic videtur hic fienda ſcienti e,uäd RMOL qu pꝛeciũ ⁊ oĩa dãna.h.d.
non fiat pꝛopter ſolam ſcĩam ſed ꝓpter defenſionẽ fien⸗ V¶Oo. de. l. emptoꝛem. f-. de actio. emp. So. vt
genfoenie, dam. Idem in ceſſionario qꝛ denunciare debet debitoi E. glo. 1 male. ? ideo dic ꝙ aut queris an debeam
binontinane etiam ſcienti.vt.l.iij.de noua. expectare ſnĩam et dico ꝙ ſic. vt hic.⁊. Latqui natura.S.
edalſcht ¶ Itez qrit glo.qͥd ſi emptoꝛ eſt pᷣſens /⁊ dicvt glo.¶ In cum me. ff. de neg.geſt.aut queris an debeam cõtradice⸗
ſdektcoen glo.· q̃ incipit.vt.ff.e.ibi.aꝑturãmo eo tꝑe quo defenſio re ⁊ negare:⁊ tunc dic ꝙ aut eſt notoꝛium rẽ eẽ euincẽtis
fenytatert⸗ ſalua etiã fieri poſſit qꝛ ad hũc effectum fit denũciatio vt ⁊ non debeo negare als ſic. vt dicta.l. emptoꝛẽ. in pᷣn.
nſli⸗ Pit aũt. in brinn ff de amiſere deeo. 6n adebloan. i er Go enc debeat fieri denunciatio ⁊ dic vt
u ibi. denunciari quaſi nõ fiat a SE⸗ 8 ntt:
igin ad Sranancam veatoeis cõtumaciã /⁊ dic vt per dy.cx. J ſtatus Si euictio non ſequitur nullo
e E de reg. iur. c. eum qui certus. In glo.que incipit quid modo agitur.ſi ſequit᷑ agitur
G0 flungt ſt ibi dcberet. ſ. auctoꝛ. Tunc venit ſumn· teerus boc Rede ſecuta oↄfir
nnng i Icontrouerſia.α meret aa Tobligata. ndben niuz d .6
n C . pꝛincipaliter actio de euictione ↄmittit᷑.h.ðd. firmato dñio tollit actionẽ de euictione.h.d.
n Sah ¶ Op.ꝙ ſumptus factos in re cõſequar ab euincente nõ NR¶Oppo. ꝙ per pꝛeſcriptionem longi tempo⸗
oie ctn ab auctoꝛc.vt .e.ſuper empti. So.vt.glo.¶ Cõtra quam ris nõ ſit tutus.nam creditoꝛibus competit hypothecã
unncſan oppo.ꝙ ſi non poſſidebã mihi debeam iputare.vt.l.ſi rẽ. que non tollitur longo tempoꝛc.vt.l.ſicut.⁊ ¶.cum notiſ⸗
putnt⸗

Ssſſi duple.ff. eo. So. vt glo. Ex qua collige ꝙ duplex cul⸗

ſimi. de pᷣſcrip.xxx anno. So. vt gl.

Butrigorij
trigarij
— 3/ Eoον Mon inſtaurat litẽ actoꝛ
S J parentes. cioꝛi niſi remedio ap
. pellationis: ſed denunciatione omiſſa tuiꝰ eſt.
Ahoc dicit.

Mp ti Pꝛeſcriptio lõgi tempoꝛis actio

Wlit. b. d. Diuide in duas partes: qꝛ in pꝛims lo

in ſpecie vſq; in ft.

Euictio⸗ ¶ OSpp.ꝙ pꝛeſcriptio lõgi tẽpoꝛis tollat hãc actionẽ:vt

nẽ an tol⸗ S.eo.lʒ.ſi obligata.So.vt glo.⁊ videtur male dicere:quia

lat pꝛeſcri perſonalis actio non tollitur. xx.ann. Pꝛeterea naſcitur

ptio longi demum cuictione ſecuta/ergo nec pꝛius poteſt pꝛeſcribi:
tẽpoꝛis. vt.l.j.S.de qua.pꝛeſcrip.So.aut quero de actione ex ein⸗
pto tollenda perviam directam:⁊ tũc non tollitur ſpacio
xx.annoꝝ:qꝛ perſonalis eſt ⁊ naſcitur demum re euicta:
vt. l. euictis.ff.e.ergo ante nõ currit pꝛeſcriptio: vt.l.cum
notiſſimi · S.fl.S.de pꝛeſcrip.xxx.an.⁊.d.lʒ.j.de anna.exce⸗
ptio.⁊ ita põt loqui.aut q̃ris de ea tollenda per indirectũ

⁊ tunc tollitur lõgo tẽpoꝛe/qꝛ emptoꝛ fit dñs rei ⁊ res nõ

poteſt a modo euinci niſi per iniuriã: vt.S.e.l.ſi obligata.
⁊ hec vera ſi res erat pꝛeſcriptibilis ałs nec per idirectũ
etiã tollitur longo tẽpoꝛe / ⁊ ita etiam poſſet inteiligi hec
lex.i¶ Itẽ opp.ꝙ pactum non tollat actionẽ de euictione:
vt.l.emptoꝛẽ ·S. fi.ff.e.Sol.aut ſimpliciter remittitur eui
ctio ⁊ agitur nihilominus ad pꝛecium vt ibi:ſed ſi fiat pa

ctum vt etiã ad pꝛecium non agatur vt quotidie ponitur

in inſtrumẽtis/⁊ tunc ad nichilum poteſt agi.

¶ Ivn glo. q̃ icipit qꝛ.ibi re euicta:⁊ tũc incipit pᷣſcptio.

ES

* , „ 7 —
H Siactum eſt liberum fundũ
= Bm tib 1. pꝛeſtari ałas indemnitatem

Olclt. —
vno modo vt glo.x ſol.vt ipſa.

Om luccelſoꝛes.co de cuien

toꝛem ⁊ eius heredes.h.d. ¶ Hec lex pꝛobat ꝙ

8—

tractus pꝛecium non ſolutum re⸗
¾. tineri poteſt donec fideiuſſoꝛ euictionis nomi⸗
E &c peeſtetur. h. d.
¶ Op. ꝙ non agatur de euictione ante rem euictã:vt.lłl.qͥ
rem. S.e.So.hic non agit de euictione/ ſed pꝛecium reti⸗
netur.¶ Modo quero an pꝛo iſta euictione tm̃ debeat da⸗
ri fideiuſſoꝛ:?⁊ dic ꝙ ſic:quia cauſa finalis pꝛoducit effe⸗
ctum ſᷣm rẽ: vt.l.admonendi.ff.de iureiuran. Sed con⸗
tra hoc op.de.i:.fl.ff.de reſcin.vendi.So.ibi fuit cauſa im
pulſiua hic finalis.

ctio etiam ab ignoꝛante.h.d.
¶ Op. quare dicis hic de ignoꝛãte cum idem
R l gEA ſit in ignoꝛante ⁊ ſciente:qꝛ videtur ꝙ vendi⸗
tio non teneat:⁊ ideo non poſſit agi de euictione vt.l.ſi in
emptione · S. item ſi emptoꝛ.de contrahen.empt. Sol.hic
fuit ignoꝛans venditoꝛ ibi ſciens.Tu dic ꝙ aut quero de
re vendita ⁊ nunq; tenet emptio cũ ſit libera: vt.l.liberi.
ff.de contrahenda emptione. Aut quero q;tum ad obli⸗

gationem empti ⁊ venditi: Dic ꝙ aut eſt emptoꝛ ſciens

vel vterq;: ⁊ tunc non tenet venditio / nec de euictione
agitur vt in contrario.aut emptoꝛ fuit ignoꝛans⁊ tũc nõ
curo ſit venditoꝛ ignoꝛãs ſiue ſciens:quia ſemper de cui⸗
ctione tenetur vt hic. ¶ Itẽ op.quare dicis ignoꝛans cũ

ſciens multo magis tenetur. Rũñdeo qꝛ ſi fuiſſet ſciẽs poſ

ſet etiã ante euictionẽ conueniri non de conditione ſed
ad intereſſe doli:vt.l.ſeruus quẽ. S.fi.ff.de act.emp.
Item op.ꝙ venditoꝛ non poſſit eãꝗ vendicare:qꝛ quem

de euictione ⁊ c.vt.S.eę.ſiue pꝛimo.So.vt gl.vltima ⁊1 ma

le.⁊ ideo dic ꝙ hicvenit alieno nomine non ſuo:vt in glo.
penultiimm.
¶In glo. que incipit tibi.ibi.l.ſi in ẽptione.illa loquitur
in emptoꝛe ſciente vel vtroq; hic in venditoꝛe vt ibi ꝓba
tur.¶ In glo. que incipit immo videtur. ibi pꝛima placet
immo placet illa que eſt.S.glo.pꝛoxima.

DL 4 tibi Moꝛtuo ſeruo vendito
Squ 8 * ceſſat de euictione actio
hoc dicit. , . “”D
C.Op. ꝙ duret actio de euictione etiã motuo

nẽ ex empto de euictione non tol⸗

Iquitur in genere vſq; ibi ſi itaq;.⁊ ibi loquitur

pꝛeſtari agitur ante euictionem ſecutam. hoc

tibi Pꝛo ancilla vẽdita pꝛeſtatur eui

Bcda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

homine:vt.l.vtiq;ʒ.⁊.l.ſinautem ·S.homo.ſff.de reivẽ.So.

ibi erat iã lis conteſt.ſuper homine quando moꝛtuus eſt

hic non.

G s MHNon tenetur de cuictiõe
R J kund um. qui vendit ſcienti niſi ex
pꝛeſſe ſe obligauerit.h. d. L B
KnmA LOp. ꝙ etis ſi vendatur ignoꝛãti non teneat᷑
de euictione: vt.l.emptoꝛẽ.S. fl.ff. de acti. emp. So. aut cõ

uenit ꝙ teneatur de euictione venditoꝛ ⁊ tenetur ſcientix ti antenes
ignoꝛanti vt hic:⁊.lł.nec quiſq;. aut conuenit ne teneatur tur de eui⸗

de euictione ⁊ tunc aut ſimpliciter ⁊ non tenetur ad inter

eſſe ſed ad pꝛecium ſic: vt.d.l.emptoꝛẽ.S.fi.aut conuenit

hoc adiecto ꝙ etiã de pꝛecio non teneatur: et tunc videt
vt iactũ rethis vendere ⁊ ad nichilum tenetur: aut nil cõ

uenit ⁊ tenetur ignoꝛanti / ſcienti non. ¶ Itẽ op. ꝙ ſciens
agat ſine ſtipulatione ⁊ agat ſolũ ad ſimplum ⁊ ſic in duo
bus zdicit huic legi vt.il. S.cõmu.de leg. So.vt gl. Uel

dic ꝙ non erat ibi ſciens eſſe alienam immo ſciebat eẽ vẽ
dentis:ſed ſciebat receſſurum eſſe dñium ab eo in euentu
conditionis/ ideo eligitur media via:nã attento ꝙ ſcit

vendentẽ dominum ec ⁊ agit etiã ſi nulla ſtipulatlo inter
uenerit:ſed attẽto ꝙ ſit alterius futuram eẽ in euẽtum cõ
ditionis agit ſolum ad ſimplum.¶ Itẽ op. ꝙ ſciens agat
ad pꝛecium ſaltim:vt.l.j.S.ſi ven.pig.aga.So.vt glo.
¶In glo. que incipit vt ⁊.in fi.ibi:S qui aũt.niſifactum

erit pactũ ꝙ etiq ad pꝛeciũ non teneatur: quia tunc non te
J netur ad aliquid:vt.d.l.emptoꝛẽ·S.fi.

P Exceptio competens acto⸗
P S Myptoꝛi. ? gohen etiam ſingulari ſuc
Rcelſoꝛi ſiue habeat actionem de euictione ſiue

aſeunt ad ſingularem.h.d. J
. Etiam ĩ per
A—☛1 permutationts. mianas
ſtatur euictio ſi tamen pꝛecedat denunciatio.
hoc dicit.

K Stipulatio de duplo vel ſolẽ
Su exj eo nis vel abundãs cautelaem:

ptoꝛis non facit eum pᷣſumi male fidei.h.d.

inſti.ſed illa nil facit.ſ Itẽ opp.de.l.eris.⁊.l.anterius.ff.
ad.l.falcid. So.ibi aliter conſtabat de fraude.¶ Item

quero ad quid volebat iſte cõmittere malã fidẽ: Sicunt

quidã ꝙ ad hoc vt excluderet emptoꝛẽ ab actione de eui
ctione/ſed hoc eſt falſum:qꝛ cum ſtipulatio interueuit po
teſt agere etia ſciens.Sʒ glo.dicit ꝙ loquitur qũ pꝛomiſ⸗
ſum non fuit.ſed certe dicit contra tex.tñ quia ſtipulatio
ne facta volebat aduerſarius fraudẽ pꝛobare.⁊ ideo ſe⸗
quẽs pars glo.eſt verioꝛ.ſ.ꝙ pꝛodeſt qᷓ;dtum ad hocvt ex⸗
penſas retinere non poſſit.i Itẽvt pꝛeſcribat ſi fuit igno
ans ⁊ impediat ſtipulationẽ de euictione cõmitti.

Heres fideiuſſoꝛis de euicti
Se Ered em.one tenetur ⁊ ſi ex ꝓpꝛia per
⸗ ſona rem vendicet non excluditur ab exceptio

ð ne. hoc dicit.
Que lit longa conluetudo.
MNMubꝛica.

¶Quia conſuetudo habet vim legum ⁊ dictum eſt.S. de
legibꝰ.ſequitur de conſuetudine videre ⁊ male continua
tur. Super rubꝛica eſt glo.que venit:jrecitanda in mate
ria:⁊ ideo hic eam omũtto.

ês S

Egis:cõſuetudo contra legẽ coꝛrigit eã
Cõſuetudo pᷣm.l.roboꝛat eam.h.d.to⸗

2ρt aâοa⁄ââ q aliquando conſuetudo eſt pᷣter
rrAAE&legé 7 loquitur lex.j.x. l.iij. in ſecunda
= rn A6,R Parte eAliqudao eſt contra.l.⁊ loq⸗
tur.l.ij.jeo.Aliqñ eſt ſᷣm.l.⁊ tunc roboꝛat lex:⁊ loquitur.
l. fi. in pꝛima parte.j.eo.
¶ Ad euidẽtiam eſt ſciẽdum ꝙ aliud eſt imitari legem.
aliud coꝛrigere legẽ.aliud roboꝛare legẽ.aliud interpᷣta⸗
ri. HNam ſi caſus legis non deciſus eſt tunc ſi conſuetudo
eſt de hoc dicik᷑ imitari legẽ.i.habere robur legis:vt hic

RanA 6.h. d. Wel dic Licʒ iura agẽdi tranſeant ad
vniuerſalẽ ſucceſſoꝛẽ non ad ſingularẽ iura tñ excipiẽdi

¶Op. de. l. ſi quis ſub conditione.ff. de condi.

E Conſuetudo pᷣter legem
Meles. Honſur eã ⁊ hʒ robur le

tus titulus.i Diuide ergo ti. in tres

Dedens 4
re ignoꝛI

(4 la con
guibus erx
Cbedee
ſueuudini
ſvewdine
bur Hui
glo tene
ſatlege:
turſin ſ
ſicutt le
conſuetu
heralis?
lipus ai
clultas po
Aut conſic
rcluitae
ſerl potel
flert per.
lukideiun
ſergote
ſummna p
peeces
gemiuri
facta vie
tates nol
onunen
Aiſu
auͦc qu
(Ps ſol
cgener
ſterron
Ndinen
bioſuen
Pecdarto
Lalknan
ſtemdin
nn elde
Pobetce
ſettier
ſopoͤtf
wiſſione
iliſcz
inn.
r
lenßſi
ſiſne
Reiige
horeris⸗
Litiien

4
e⸗
eer. nle

lämmmnne,

N

luflne
ntiſtgin
Kopgſine
1 Coft,
uialtiſren
Nreqannnn

cofnpant
etiam ſhgt
mdeenictti⸗
Gedietet
feiuraſigne

Kccdet dennent

o dedporte
buncigein
immaleftahe
bitioyekntant
nsalun
nulifidiide
abcklonens
Alioinkerun
goiror gien
In dpisffl
robir l
ökunahonn
eſerbalfus
tioneconite
deiuſons an
ntſickggft
ladtunthgect

ſtetud⸗

e unden
fetndeonin
cnnrnnnt

Cõſuetu⸗
dinis vᷣt?
eſt imitart

legẽ ⁊ ro⸗
boꝛare.

4

Q ue ſit longa conſuetudo. Fo

in pꝛima lege.⁊.l.in totum.S. de edi.pꝛiuatis.⁊ ĩſti.de iur.

natu·S.ex non ſcripto.ſi aũt lex eſt ſcripta ſed cõſuetudo
ei Zdicit:tũc legẽ coꝛrigit gñaliter ſi eſt generalis:ſpecia
liter ſi eſt ſpecialis:vt.rl.ij.Aliqũñ eſt lex ſcripta ⁊ conſue
tudo idem dicit: et tunc aut lex erat dubiaæ conſuetudo
eã interpꝛetatur:vt.l.ſi de interpᷣtatione.ff.de legib.ſi non
erat dubia eã robo:at: vtſe.. m in pꝛin.
¶ Ex tex.conſuetudo pᷣcedens in caſu expᷣſſo ⁊ ratio in
caſu non expꝛeſſo ſimilẽ rationem habet ⁊ diuerſam acci
dentiam facti.
¶ Nota ꝙ conſuetudo dʒ pꝛobari. ¶ Itẽ nota ꝙ ſpãlis
conſuetudo hʒ vim.i.in loco illo.¶ Item nota ꝙ ratio cõ
ſuetudinis ſeruatur in caſu ſimili ⁊ ita trahitur de ſiłibꝰ
ad ſimilia:vt.ff.de legi.l.de quibus.anteqᷓ; recedas mate⸗
riã expedias totum tex.

” Specialis cõſue⸗
Gnluetudinis. o quo ad vnũ
PElocum vincit legem quo ad illũ non vincit ge⸗
Aneraliter. h. d.
¶ Extex.aut legẽ. dictio aut hʒ diſiungere niſi reſolus
tur in ⁊ vt.l.penul.S.de VIbig. Schara ergo caſꝰ quo
modo ergo erit dare legẽ ſine ratione. Itẽ qũo conſue
tudo coꝛrigit rõnem que non eſt ſub lege. Huius timoꝛe
glo.exponit varijs modis.

? l.⁊ roboꝛare.h.d. ¶ Modo venia⸗
WVi mꝰ ad materiã quã expediã quattuoꝛ modis.
HApꝛzimo per contra. ſecundo per diſtinctionẽ cir-
ca illa contra.tertio per oppoſitiones.quarto per qones
quibus expeditis remanebit tota materis expedita.
¶ Redeo ergo ad contra.⁊ pꝛimo op.ad hc legem con
ſuetudinis ꝙ ſibi implicet ↄꝛia:qꝛ dicit habere robur cõ⸗

ſuetudinem: poſtea dicit ꝙ nõ vincit.l.ergo non habet ro

bur. Muius timoꝛe ſunt hic plures ſolutiones:⁊ tene quã
glo. tenet. ¶ Itẽ op. contra hoc ꝙ in totũ con ſuetudo tol⸗
lat legẽ:vt.lde quibus.in fiff.de legi.So.ſm pla.ibi loqᷣ
tur pm ſua tẽpoꝛa ſᷣm que conſuetudo rome erat gñalis
ſicut ⁊ lex:⁊ ideo generaliter põt tollere.hic loquitur de
conſuetudine alterius ciuitatis qᷓ; romane que non eſt ge
neralis ⁊ hec eſtvera/ſi intelligas eã ſic ꝙ aut cõſideras
tẽpus añ trãſlationẽ imperij in pꝛincipẽ: ⁊ tunc romana
ciuitas poterat.l. generalẽ facere ergo ⁊ conſuetudinem.
aut conſideras tpᷣs poſt tranſlationẽ in pꝛincipem: ⁊ tũc
aut ciuitas romana vtitur ſua ſũma potentia.ſ.reuocãdo
per.l. poteſtatem tranſlatã in pꝛincipem quod poteſt cum
fuerit per.l.conceſſa.vt.lij.S· nouiſſime.ff.de oꝛi.iur.⁊
inſti. de iur. natu·S. penul.⁊ tunc poſſet.l.generalem face⸗
re ergo ⁊ conſuetudinẽ. Sed in dubio nõ videtur vti ſua
ſumma potentia. ſed ſolũ potẽtia ſibi reſeruata ⁊ ſpeciali
qꝛ pꝛecedẽtia declarãt ſequẽtia nã cũ dixerit ſe velle om
nem iuriſditionẽ in pꝛincipẽ niſi appareat de reuocatioõc
facta videtur vti tm̃ potentia ſibi reſeruata.ſ.vt alie ciui

tates non generaliter.l.non tollẽt.⁊ hoc pꝛobat᷑ quis ĩfra

ponuntur diuerſi tituli de iure fiſci:⁊ de iure rei publice.
Alij ſoluunt aliter an ſi talis eſt cui poſſit derogariꝑ pa⸗
ctũ ⁊c᷑. quod an ſit verũ dicã ifra in queſtionibꝰ.Sed om
nibus ſolutionibus dimiſſis tene glo.qꝛ conſuetudo gña
lis generaliter vincit legẽ:vt in ↄtrario.ſpecialis ſpecia⸗
liter non generaliter vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ lex tollat conſue⸗
tudinem non ecõtra: vt.l.iij · S· diuꝰ.ff. de ſepul.vio. Sol.
ibi ↄſuetudo pᷣcedit legẽ hic ecõtra.i¶ Itẽ op.ꝙ etiã ſi lex
pᷣcedat tollat conſuetudinẽ vt aut.caſſa.v.deſe a. ſan. eccl.
⁊ aut.nauigia.de furtis.So.aut lex expᷣſſe impꝛobat con
ſuetudinẽ ⁊ eã tollit etiã ſi conſuetudo ſequaturvt in con
tra.⁊.l.de pcario.ff.ad.l.rodiã de iac.aut lex nõ expᷣſſe im
ꝛobat conſuetudinem ſed conſuetudo aliter diſponit qᷓ;
ex ⁊ tũc pᷣualet cõſuetudo ſequẽs vt hic.⁊ eſt rõ:qꝛ popu
lus põt facere legẽ ſcriptã vel non ſcriptã ex ↄſenſu ⁊ per
miſſione pᷣncipis ⁊ non ałs vt.l.oẽs ppłi.ff. de iuſti.⁊ iur.
æ.l.ij · S. q̃ oĩa.S.de veter.iur.enucl. VUbi ergo pᷣnceps im
pugnat ↄſuetudinẽ defſicit eius cõſenſus ergo ĩduci non
põt.i¶ Itẽ op.ꝙ ↄſuetudo nõ vĩcat legẽ: vt.l.qð nõ rõe.ff.
de legi. So. dicũt qͥdã ꝙ ↄſuetudo ſine rõe nõ coꝛrigit le⸗
gem ſʒ ſi eſt ronabilis ſic vt hic. Sʒ qũo hoc qꝛ etiã.l.du⸗
rã ⁊ ſine rõe ſeruamꝰ:vt.l.ꝓſpexit.ff.qͥ ⁊ a qbꝰ.ergo idem
dʒz eẽ in cõſuetudine cũ ſit paris effectꝰ /qꝛ ꝓcedũt a pari
potẽtia:q. a cõſẽſu ppłi vel pᷣncipis vt.l.de qᷣbꝰ.ff.de leg.

Et ideo dic ꝙ aut qro an ↄſuetudo irrationabilis ſit ſer⸗

E Virtus conſuetud inis eſt imitari.
ges.

nãda in caſu expᷣſſo:⁊ dic ꝙ ſic ⁊ etiã in alio caſu vbi è ea
dẽ accidẽtia facti ⁊ hoc eſt verũ: vt.d.l.quod non ratiõe
licet quidã intelligãt illam ſolum ſeruari in illo caſu qui
tunc contingit nõ ałs/etiã ſi idem caſus q;tũ ad facti ac
cidentiam cõcurrat/aut quero an conſuetudo irrationa⸗

bilis extendat᷑ ad caſũ ſimilem in rõne ſed alia facti acci

dentia/⁊ dico ꝙ non:qꝛ vbi debet fleri extẽſio: debʒ fieri
per rõnem /ſed ibi non eſt ratio ſed erroꝛ ergo ceſſat extẽ⸗
ſio.¶ Item oppo.ꝙ virtus cõſuetudinis non ſit coꝛrige⸗

re.l.ſed imitari. vt.S.l.j.vel interpꝛetari. vt.ff.de legi.ſi

de interpᷣtatione.vel roboꝛare.vt .e.l.fi. So.dicis verũ
ſed aut cõſuetudo nõ inuenit legẽ.⁊ tunc imitat᷑.l i.habʒ
robur legis.vt.·je.l.fi.⁊ inſti.de iur.natura·S. ex non ſcri⸗
pto.aut inuenit.l.ſed ei ↄdicit: ct tunc eã coꝛrigit vt hic.
aut inuenit.l.et ei non cõtradicit.tunc aut inuenit eã du⸗
biã ⁊ tunc eã interpᷣtat᷑.vt.l.ſi de interpᷣtatione.ff.de legi.
aut nõ inuenit eã dubiã:⁊ tũc eã̊ roboꝛat ⁊ ↄflrmat vt.je.

l.fl. ¶ Ut ergo hec liq̃ant diſtingue.qꝛ aut cõſuetudo eſt Conſuetu
pꝛeter.l.⁊ dicit᷑ imitari.l.i tm̃ valere q;tũ.l.vt.l.de qbus. do qñ di⸗
ff.de legibus.cum ſi.aut ſᷣm.l.⁊ tũc aut inuenit eã dubiã cat᷑ imita⸗
et eã interpꝛetatur.vt.l.ſi de interpꝛetatione /ſi non inue⸗ ri legem.

nit eãẽ dubiam tunc roboꝛat eã.vt.S.e.l.j.aut eſt ↄ.l.⁊ tũc
aut contra diuinam ⁊ tunc in totũ tollere nõ poteſt ſicut
nec.l.qꝛ minoꝛ magiſtratus vt.liille a quo:S.tempeſtiue
ad trebel. ſed diſtingui ius diuinũ põt ſicut ⁊ lex vt in te
ſtibus. Idem ſi eſt ↄ ius naturale vel gentiũ.nam poteſt
derogare ⁊ non abꝛogare.vt.l.placet.⁊ ihi nota.ff.de le.
Si aũt eſt cõtra ius ciuile:⁊ tunc aut eſt ʒ ius ciuile.i.im
pꝛobata.p.l.⁊ tunc nõ valet vt aut᷑.caſſa.S.de ſacro ſanc.
eccle.⁊ aut᷑.nauigia.de furtis.⁊ eſt rõ qꝛ modo non ꝓce⸗
dunt a pari potentia qꝛ.l.derogatoꝛia ꝓcedit a pꝛincipe
vel a populo/⁊ cõſuetudo a populovnius ciuitatis.Sed
quid ſi a pari potẽtia ꝓcedat conſuetudo ⁊ lex: certe eſt
dubium.⁊ adhuc videt᷑ ꝙ non valeat cõſuetudo qꝛ ad hͥ
vt tollatur.l.derogatoꝛia pᷣcedens oꝑoꝛtet ꝙ in ſequenti
flat exp mentio de ea. vt.l.ſi qͥs in pᷣncipio teſtĩ.de leg.
lij. ⁊.l.ſi mihi ⁊ tibi·S. in legatis.de lega.pᷣmo.ꝙ in cõſue⸗
tudine cadere nõ poteſt qꝛ in ea nõ fit mentio legis dero
gatoꝛie cum nil in ea ſcribatur ⁊ ideo videt᷑ ꝙ vincatur
ꝗ lege derogatoꝛia etiã ſi a pari potẽtia pꝛocedat niſi ex⸗
pꝛeſſe iudex in ſnĩa dicat ꝙ de conſenſu populi ⁊ ex certa
ſcientia S.l.derogatoꝛiam pꝛonunciat ar.l.idem vlp.ff.
de excuſa.tut.aut eſt .l.i.diſponit aliud qᷓ; diſponat.l.⁊x
tunc aut eſt irrationabilis:aut rõnabilis KF irrationabi⸗
lis vincit.l.in caſu expꝛeſſo.⁊ vbicũq; inuenit caſum in ſi
mili accidentia facti:ſed vbi eſt diuerſa accidentia facti
licet ſit eadem rõ non quia extenſio debet fleri per exten
ſionem rõnis quc hic ceſſat ergo extenſio.vt.l.ꝙ vero.⁊
l. ꝙ non rõne.ff.de legibus.ſi eſt rõnabilis ⁊ tunc aut pce
dit legẽ ⁊ vicitur a.l.vt.l.iij.S.diuus.ff.de ſepul.vio.aut
ſequitur.l.⁊ tunc vincit.l.gñaliter.ſi eſt gñalis vt.l.de qͥ⸗
bus ff. de legi.ſi eſt ſpecialis vincit ſpecialiter.vt.l.vendi
toꝛ ·S· ſi conſtet.ff. cõmunia pᷣdio.ſed ſi eſt ſpecialis nõ vi
cit.l.gñaliter.vt hic in fl.¶ Expeditus de cõtrarijs ⁊ di⸗
ſtinctione venio ad oppo.et pꝛimo op.⁊ videt᷑ ꝙ cõſuetu
do nõ debeat pꝛobari quia ius eſt certũ ⁊ finitum. vt.l.ij.
ff. de iuſti.⁊ iure.Solu.ibi de iure ſcripto:hic de nõ ſcri⸗
pto.et ideo ſi dicat iudex ꝙ pꝛoducat titius oĩa iura ſua
vſq; ad talem diem:certe.l.cõem non debet ꝓducere:ſed
allegare.l.item nec.l.municipalẽ ſcriptam in volumine
ſtatutoꝛum.ſed ſi non ſcriptũ ius vel eſt ſcriptũ:ſed non
eſt red actum in volumine ſtatutoꝛũ vt ſunt q̃dam refoꝛ⸗
mationes ⁊ tales debent pꝛoducinon ſolum allegari.
Item op.ꝙ non conſuetudine ſed legibꝰ eſt iudicandũ
vt.l.nemo.ff.de ſen.⁊ interlo.om̃i.iudi.So.vt glo.mult⸗
modis /ſed dic ꝙ aut arguo ex ſnĩavelut ex cauſa imedia

ta vt qꝛ dico eſt ſic iudicandũ qꝛ alłs iudicatũ ⁊ male di⸗

co vt in cõtrario.aut ergo ex ſnia velut ex cã mediata et
ex iure ⁊ ex cõſuetudine velut ex cauſa imedista.vt quia
ius conſuetud inariũ eſt ꝙ ſic iudicet᷑ introductũ ex muls
tis ſentẽtijs ⁊ tunc bene arguo ⁊ debeo audiri.vt hic.
Atem oppo.ꝙ conſuetudo non ſit ius:ĩmo factum/x qͥ
am modus loquẽdi. nã dicimus et qui delinquit bis ꝙ;
conſuetudinẽ habʒ male faciẽdi.vt.l.iij.Sõ.de epi.audiẽ.

So. aut eſt conſiderare conſuctudinẽe tribꝰ modis.no
modo pꝛout eſt factũ ex quo nihil reſultat ⁊ ex bino actu

inducit᷑.vt.l.iij.in fi.S.de epi.audien. Alio modo ſoluitur
pꝛo facto ⁊ vſu ex quo reſultat ius vt ſunt moꝛes ⁊ vſuʒ

NCIIII.

.

Butrigarij Ocda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

⁊ tunc non eſt ius Alio modo ſumit᷑ pꝛo ipo iure reſultã⸗
te ex moꝛibus ⁊ ita ſumitur hic. Item oppo.ꝙ lapſute⸗

poꝛis non inducat᷑ cõſuetudo.vt.l.nemoS. tẽpoꝛalis ff.

de reg. iur. Solu. aut eſt tm̃ tempꝰ quod ad pꝛeſcriptio⸗
nem ſufficit ⁊ ꝓcedunt q̃ dixi.Aut eſt tm tẽpus ꝙ nõ ſuf⸗
ficit ad pꝛeſcriptionẽ: vel ſufficit ſed fuit interruptum qꝛ
aliqñ pᷣm.l.fuit iudicatũ:aliqñũ ) ⁊ tunc non inducit ius.

vt in contrario.i Item op.ꝙ ex eodem facto quis nõ dʒ

mereri penã ⁊ pᷣmium vt.il.ij.S nemo.ff.de capi.di.⁊.l.ſi⸗
ue hereditaria.de neg.geſt.ſed populus als iudex faciẽ⸗

do q legẽ meretur pena.vt.l.ſancimꝰ.j.de penis.ergo nõ
p̃ᷣmium.ilegẽ.Solu.vt glo.⁊ male.⁊ ideo dic ꝙ eſt conſi
derarc actum iudicis ⁊ eius cõſenſus ⁊ ex iſto actu merce
tur iudex penam qui facit ꝗ legẽ.vt.l.ſi iudex.ff.de iudi.

⁊ inſti.de obli.ex quaſi delic.in pꝛin.⁊ j.de pena iudi.qui
male iudi.per totum. ⁊ ex iſto actu non inſurgit pᷣmium.

Item eſt actus populi hoc ſcientis ⁊ patiẽtis ⁊ iſte actꝰ
non eſt contra legẽ.ĩmo pꝛinceps eis ꝑmittit conſuetudi

nem inducere cõtra legẽ.⁊ ex iſto inſurgit lex.i¶ Itẽ op.
ꝙ non ſit virtus conſuetudinis trahi ad ſimilia: ſed leg.
vt.l.non pñt.ff.de legi.Solu.qꝛ lex trahitur ad ſimilia vt

ibi.⁊ conſuetudo vt hic:ſed qð pꝛeualebit an ſimile ↄſue⸗
tudinis pꝛeualebit ſimili legis ſi inuicem contradicant.

NBñ.aut ipſa.l.pꝛeualeret conſuetudini.et tunc cius ſimi
le etiam pᷣualebit / aut conſuetudo pᷣualeret legi et tunc ſi
mile cõſuetudinis pᷣualet.An aũt.l.vel conſuetudo pᷣua⸗

leat.S.dixi. Expeditis oppoſitionibus venio ad q̃ſtio⸗
nes circa materiaʒ que ſunt plures.⁊ pꝛima erit qͥd ſit cõ

Conſuetu ſuetudo.i Quero ergo quid ſit conſuetudo.Rñ.conſue⸗
do qᷣd ſit tudo eſt ius non ſcriptum iaturhis moꝛibꝰ vtentiũ cõ⸗
⁊ vñ dicat piobatum. qꝙ adeo eſt magne auctoꝛitatis vt non fuerit

neceſſe ſcripto compᷣhendi.¶ Wodo expediamus diffini
tionem ⁊ pᷣno ideo dixi.S.eſt ius ad differẽtiam eius qꝛ
eſt factũ ex quo nil reſultatvel reſultat ius. Ideo dixi nõ

ſcriptum ad differẽtiã iuris ſcripti quod eſt ĩ ſcriptis re⸗

dactum. Ideo dixi diuturnis moꝛibꝰ qꝛ requirit᷑ lapſus

tempoꝛis de quo.Xj dicã. Idco dixivtentiũ quia ſivna coõ
munitas vtitur non ſic gñalis cõſuetudo: ſed in illo loco
tantum. Qð autẽ ſubijcitur ꝙ adeo eſt magne.⁊c.non

eſt de ſubſtantia diffinitionis ſed ponitur ad bene eſſe es
colligitur ex.l.unmo magne.ſf.de legibus.¶¶ Item quero

vñ dicatur conſuetudo. Rũñ.i.cõmunis aſſuetudo/ſicut

lex dicitur cõmunis conſenſus.vt.l.j.ff.de legi.¶ Item q̃
ro vnde inducatur conſuetudo. Rũñ.ꝙ eſt factum ⁊ nil in
ducit.vt dicta.l.iij.de epi.audien.S. Item eſt factum oꝛ⸗

dinatum ad conſuetudinem inducendã vt ſunt moꝛes:⁊

Conſuetu ex hijs inducitur conſuetudo.i¶ Item quero q̃ ſunt illa q̃
dinẽ indu inducunt conſuetudinẽ. Rũ.quattuoꝛ/moꝛes/tẽpus/ra⸗
cũt qttu⸗ tio/⁊ conſenſus populi.de moꝛibꝰ pꝛobatur.S.l.j.⁊ inſti.

03.

de iure natura ·S· ex nõ ſcripto.de tẽpoꝛe pꝛobat rubꝛica

hic poſita.⁊ inſti.de vſuca.ct qꝗð ſit iſtud tẽpus dicam ···

de ratione pꝛobat᷑ quia ſine rõnc von valet.vt dicta.l.ꝙ
non rõne.ff.de legi.qð non puto verum vt dixi:qꝛ immo
valet in caſu expꝛeſſo vbicũq; eadem facti accidentia cõ⸗

currit/ſed vbi diuerſa facti accidentia concurreret tunc

non trahit᷑ ad illũ caſum.vt.S.dixi. Item eſt cõſenſus po

puli.¶ Sed an hec ſunt vera. Rñ.ſi ego ſimul colligo pꝛo

ximas cauſas ⁊ remotas bene eſtverum ꝙ ſunt quattuoꝛ

cauſantes conſuetudinẽ:ſed ſi ſeparo ꝓximas cauſas et
remotas tunc dico ꝙ pꝛoxima cauſa cõſuetudinis eſt ſo

lus conſenſus populi.nam ſicut ſe habet expꝛeſſus cõſen

ſus ad legem/ ita tacitus ad ↄſuetudinem vt pꝛobat᷑ in.l.

de quibus.ff.de legi.ſed conſenſus expꝛeſſus ſolus ꝓdu⸗

cit legem. ergo ſolus tacitus inducit conſuetudinem/ſed
cauſa remota conſuetudinis ex qua colligimꝰ populi cõ
ſenſum adeſſe vnde ſunt moꝛes tempus ⁊ ratio.nam quo

modo poſſemus ſcire ꝙ populus conſentiret cum hoc cõ
ſiſtat in aĩo niſi per pꝛedicta:interioꝛa enim habẽt decla
rari per exterioꝛa.vt inſti.de re.diui.S. ſeruos.⁊.il.hij qui

de tuto. ⁊ cura.da.ab hijs.¶ Modo circa ea q̃̊ conſenſuʒ

