tm̃ clariſſimus vt.l.jj.de offi.cõſul. So.aliud eſt in con
ſule vt ibi:aliud in cõſulari vt hic.qui conſularis eſt/qui
inſignia conſulatus poꝛtat ⁊ dignitateʒ expectat.¶ Que
ro qui dicãtur interagẽtes ⁊ dic vt glo.¶ Item quero qᷣt
fuerunt ſapientes in cõpilatione alioꝛum libꝛoꝝ.⁊ dic vt
glo.¶ Quibꝰ Joñs ĩperatoꝛ electis viris foꝛmã tradidit

vt pᷣfationes ⁊ ſił ia cõtraria reſecarẽt ⁊ his q̃ ĩi deſuctudi

nem abierunt claras ⁊ apertas leges nobis traderent ⁊
vnũ codicem componerẽt:⁊ ſingula oꝛdinatim ponerẽt
h.d. Vel dic bꝛeuiꝰ ꝙ hic traditur foꝛma operis ⁊ eiꝰma
teria.h. d. ¶ Pone caſum ĩ terminis:queritur ab impera
toꝛe qualẽ foꝛmã dederit ſapiẽtibꝰ electis. Rñdet ꝙ de
dit eis foꝛmam quã iuſſit ſeruari ſ.vt pꝛefationesſuꝑflua
2 contraria reſecarent niſi diuiſione adiuuẽt᷑ ⁊ eas etiã

quue in deſuetudinẽ abierunt claras.ll.componerent ad⸗

ꝓpterea viciãtur ĩmo valeant ⁊ generales ſicut ⁊ ille va⸗
lent.⁊ ſunt gñales q̃ miſſe ſunt ad certas ꝑſonas cõſilio
pꝛocerum vel ſine ⁊ poſtea ĩ hocvolumine ſunt deſcripta
h.d. ¶Cͤ Ex tex.pᷣterꝙ; referas ad oĩa ſupꝛadicta.ſ Diui⸗
ſiõe] Ex hoc collige ꝙ iudex dʒ teſtẽ diuiſione iuuare ſi
poteſt vt non videatur ſibi cõtrarius ne cadat in crunẽ
falſi vt plene dixi ĩ.l.cuʒ de etate.ff.de/ ꝓba. IJmmo ꝓpo⸗
nitur augmentatiue non coꝛrectiue ꝓpter copulaʒ ⁊/qᷓ
ſibi adiung it᷑. vt plenius:j.dicam.¶ Eerba eoꝛum..Ex

hoc collige ꝙ ſi vnus contrahentium dicat ꝙvult ſibi fie

ri inſtrumentũ ad ſenſum ſapientis ſᷣm ꝙ ſapiens poteſt
mutare verba non autem mentẽ. de quo plene nõ.in.l.ſi

maãdato.S En 1 n pmo loco Hota duo pᷣmo argu
mentãaãdum eſſe ab oꝛdi
MNota ſuperſlua reecanda ⁊ taliter ne id ꝙ remanet re⸗

ne. ſecũdo ꝙ oꝛdo ſit ſeruandus.

maneàt defectiuũ ſed perfectũ ⁊ iolidũ. Item nota om
nia: contraria reſecãda.Alia notabilia dixi ſuper tex.
¶ Ad hãc partem op.pᷣmo ſᷣm gl.ꝙ omnia ſuperflua nõ

ſunt reſecata ĩmo aliqua reperiuntur. vt. l.fi.⁊.l.arbit᷑.ff.
der dic ae pgignon ſen certe gloſ.nõ bene facit opponen⸗

do de illis.ll.quia hic dicit nil ſuperfluume ſe ĩ hoc codi
ce ⁊ ille.ll.ſunt in.ffo.veteri:⁊ ideo melius eſſet opponere
de.l. ſi quis in conſcribendo.jde epiſ.⁊ cler.que lex repe

titur.S.de pac.So.vt per glo.dict.l.arbit᷑.⁊.l.fi.de diſtra

ctio.pign. Ael dic ꝙ nõ ſunt ſuperflua.qꝛ in vna plus eſt
qᷓ; in alia. Et eodẽ mò reſponde ad.il.raptoꝛes.j. de epiſ.
⁊ cleri.que repetiturã ti.de rap.vgi. Vel dic ꝙ ideo po⸗
nunt᷑ in pluribus locis quia faciũt advtrãq; materiam:⁊
ideo neceſſariũ fuit eas repeti. 6 Itẽ op ꝙ aliqua contra
ria reperiant᷑.vñ ob.ſᷣm glo.l.ſi poſt·.j.de iur.⁊ fac.ig.ad
l.cum putareʒ.ff. fami.her. Sed certe glo.non debuit de
illis.ll.opponere cum vna ſit in codice alia in. ffo.⁊ ideo
melius fecit opp.de.l.ſi donatione.⁊.lł.illud.de col.que

vigdentur ſibi contrarie: quia vna dicit donationem non

eſſe conferendam.alia ꝙ ſic.ſed dic ꝙ illa contraria diui
ſione iuuantur.namvna lex loquitur de ſimplici donatio
ne.alia de donatiõe cauſa moꝛtis.Et ſi dicas ſi diuiſiõe
iuuantur:ergo non ſunt contraria. Pꝛeterea ⁊ lex ꝙ nul
la contraria debent reperiri in hoc lib.vt.l.ij.S·contrari
um·j.de vete.iur.enu. Reſpondeo aut conſideras appa⸗
rentiam:⁊ vid entur contraria/aut cõſideras mentem in
trinſecus ⁊ non ſunt contraria:aut cõſideras declaratio

nez iudicis ⁊ doctoꝛis qui declarant mentem legũ.⁊ eti⸗

am pᷣm hoc non ſunt contraria quia concoꝛdantur et iu⸗

uantur. Item op.ꝙ dictio immo/ponatur coꝛrectiuevt Ne dictio
l.ſi vehenda ·S.pe.⁊ fl.ff. ad.l.rodi.de iac. So.hoc opera ne immo.

tur dictio ⁊/que hic adiungit᷑ ⁊ non in contrario.Sic et
ałs relatiuum quis vel qui.habet de ſuinatura determi⸗
nare ⁊ reſtringere:ſi tamen copula ſibi adijciatur vel di⸗
ctio implicatiua.vt.l.ſi quid harum/S.interemptuʒ.ff.de
le.iij.⁊.l.hec adiectio. Vel dic aut in oꝛatiõe que pꝛece⸗
dit dictionem immo eſt maioꝛ ratio qᷓ; in ſequenti/⁊ non
coꝛrigit᷑ pᷣma vt hic.aut eſt maioꝛ in ſecũda qᷓ; in pᷣma et

ppma coꝛrigit᷑:vt in ðᷣrijs. Vel dic ꝙ aut dictio ĩmo/adij⸗

cit᷑ ⁊/ vel alia ĩplicatiua ⁊ tunc nõ ponit᷑ coꝛrectiue:vt h.
aut non adijcitur dictio ĩplicatiua/vel copula et/tũc aut
dictio ĩmo ponitur inter contraria ⁊ ponitur coꝛrectiue
vt in contrario:aut ponitur inter diuerſa ⁊ non ponitur
coꝛrectiue:vt.l.iubemus·S.ſane.j.j.de ſacroſanc.eccle.
¶ Item op.ꝓ male appellet hunc codicem ſanctionem:
immo ſanctio ſumitur pꝛo toto coꝛpoꝛe iuris:vt in pꝛoe⸗
mio.ffoꝝ.So.tribꝰ modis accipitur ſãctio/ vno modo:
pꝛo Aeider lege non intelligas diſtributiue ſed collecti
ue. id eſt pꝛo omnibus legibꝰ ſimul iũctis:vt in ↄtrario.
Alio modo ſumitur pꝛo volumine codicis:vt hic. Alio
modo pꝛo quadam lege penali:vt.l.ſanctio.ff.de penis.
¶ Item op.ꝙ non ſit argumẽtum ſumẽdum ab oꝛdine:
vt.l.cum paterS.fidei tue.ff. de le.ij.Sol.aut eſt iur diſ⸗

poſitio ⁊ ceſſat argumentũ ab oꝛdine vt in contrario:naʒ

cum a nomine ſumatur quedã coniecture patet ꝙ nõ ha⸗
bent locum vbi eſt certa iuris diſpoſitio:quia in incertis
non certis.⁊c.vt.l.continuus·S.cum ita.ff.de verbo.ob.
et. l. pediculis.S· argento ff.de auro ⁊ argen.le.aut nõ eſt
certa iuris diſpoſitio:⁊ tunc in dubio ſumimꝰ argumẽtũ

Fo. II.

ab oꝛdine vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ oꝛdo nõ ſit ſeruãdus vt hic. QOꝛdo an
Z..nec eniĩ.ff. de ſolu. So.aut oꝛdo eſt de ſubſtãtia rei ge⸗ ſit ſeruan⸗
ſte: vel dat foꝛmã rei ꝙ idẽ eſt/⁊ tũc debet ſeruari:omiſ⸗ dus.
ſus viciaret vt hic.aut oꝛdo nõ dat foꝛmã rei vel non eſt

dẽtes ⁊ detrahẽtes veteribꝰ: ⁊ verba mutãtes vt clario
res ſint:⁊ ĩvnũ codicẽ reducãt:⁊ eas oꝛdinatun ponãt ⁊
ſub cõgruis titulis ⁊ cũ die ⁊ ↄſule:vt ex die ⁊ ↄſule ⁊ ea
rũ cõpoſitione appareat oꝛdo.⁊ ſi careat die ⁊ cõſule nõ

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

de ſubſtantia ⁊ tunc non debet ſeruari/⁊ omiſſus non vi⸗
ciat rem de qua agitur vt in contrario et.l.pꝛepoſteri.j⸗
de teſtamen. ¶ Item op. ꝙ non valeant ſine die ⁊ conſu⸗
le.vt.l.ſi quaj de diuerſis reſcrip.Sol.aut queris an lex
valeat ſine die ⁊ conſule ⁊ dico ꝙ ſic: ſi eſt redacta in coꝛ⸗
poꝛe iuris:vt hic.aut q̃ris de reſcripto an valeat ſine die
et conſule.et dico ꝙ non:vt in contrario niſi eſſet reda⸗
ctuʒ in coꝛpoꝛe iuris.aut queris de inſtrumento:an va⸗
leat ſine die ⁊ conſule ⁊ dic ꝙ aut loqᷣmur de inſtrumento
publico aut in pꝛiuato.in publico dic ꝙ nõ valet ſine die
7 cõſule.vt in aut᷑.vt pꝛepo.nomen imperato.in pꝛincip.
⁊.l.j·S· editiones.ff.de eden.in pᷣuato eſt opinio /quidam
ꝙ ſic:alij ꝙ non per.l.cuʒ tabernam ·S·idem queſijt.ff.de
pigno.ego puto ꝙ debeat apponi nec in.l.cum tabernaʒ
queritur an debeat apponi dies vel non: immo poſſuʒ di
cere viciari ibi ſcripturam licʒ ibi non vitietur pignoꝛis
obligatio de qua aliter conſtabat.vt.l.contrahitur.ff. de
pign.¶ Item op.ꝙ ea que ſunt reſcripta ad certas perſo⸗
nas non habeant vim legis generalis:vt.l.ij.j de legi.et
conſti.So.vt gloſ.⁊ iunge ſimul ſo. Et dic ꝙ aut impe⸗
ratoꝛ reſcribit eo animo vt eſſet ius cõmune:⁊ non pꝛiui⸗
legium alicuius ⁊ hʒvim.l.generalis.aut reſcripſit in pꝛi
uilegium alicuius:⁊ tunc aut illud pꝛiuilegium eſt reda⸗
ctũ in coꝛpoꝛe iuris ⁊ habet vim legis communis vt hic
niſi eſſet expꝛeſſe dictum ꝙ non haberet locũ in alijs per
ſonis:aut non eſt redactum in coꝛpoꝛe iuris ⁊ non valet
vt lex generalisvt in cõtrario. C Hoc igitur.iperatoꝛ
vult oſtendere duo. Pꝛimũ ꝙ ipſe eſt ſollicitus ad bo⸗
num commune.Secũduʒ ꝙ de cetero.ll.ex iſto.C.nõ ex
alijs allegentur.h.d.¶ Diuide in duas partes:quia in ꝑ⸗
ma parte imperatoꝛ ponit concluſionem ſue intentionis
generalem:quantum ad totum coꝛpus iuris que colligi⸗
tur ibi ſtudentes ⁊c.vſq; ad ver.vt ex eo.ibi ponit cõclu⸗
ſionem ſpecialem quantũ ad iſtud volumen vſq; in finẽ.
¶ Pone caſũ in terminis ſic. Querunt ſenatoꝛes a pᷣnci⸗
pe.quare nobis hanc epiſtolã ſcripſiſtis reſpondet im⸗
peratoꝛ ꝙ pꝛopter duo.pꝛimo vt ipſi videant quałr eſt in
tentus circa bonum commune:⁊ vt videant ꝙ ipe ſtudet
certas ⁊ indubitatas leges in vnum codicem eſſe reda⸗
ctas:⁊ ipſe tantum modo in iudicijs decetero allegttar.
h. d. C Sequentia leguntur extraoꝛdmnarie vſq; ad ti.de
ſacroſan.eccle. Jacobus Butrigarij. .
Add iti Adde hic ad finem pᷣncipi an liceat ali⸗
tio. cui fame ſeu honoꝛi alteriꝰ aliquid de⸗
tractando dicere:Pic ſimpliciter ꝙ non.not.in.c.ho mi⸗
cidioꝛũ.de peni.di.j.⁊ ibi.glo.in vᷣbo.detrahit.que tales
vocat detractoꝛes homicidas:quia qᷓ;tum in eis eſt pꝛi⸗

uant animã que melioꝛ eſt pars hominis vita:duʒ negat

virtutes quibus anima viuit eſſe in ea:vt puta ſi quis di⸗

cat ſapientem ſapiẽtiam non habere:caſtum caſtitatem.
Sicut iudei dicentes Chꝛiſtũ in belʒebuth demonia eij⸗
cere.xxj.diſtin · S.j.et hoc eſt peccatũ contra ſanctũ ſpiri

tum.c.ſi euangelica.lv.di.xxxij.q.v.qui viderit.⁊ hoc eſt

er̃ iudiciuʒ. In iudicio vero ſi cauſa illud requirat:licet

alteri detractare.l.eum qui nocentem.⁊ ibi bar.ff de iniu
rijs.in aut᷑.de non alienandis ·S.pe.et maxime ſi intereſt

reipublice quia ſpurius falſarius vel homicida de quo ꝑ

cy.in.l.ſi non ↄuitijjde iniurijs in.viij.q. Idem cy.in.l.
iij . de liber. ⁊ poſthu.Hu.⁊ hoſt.in ſũma de iniurijs ex.
pↄtra nos.canoniſte in.c.accedens.de purga.ca.oldra⸗
us conſilio.ciij.incipi.cõſueuit dubitare.aʒo.in ſũma
de infa. bal.hic in quarta oppo.⁊ quando poſſit impune

iniuria dici per ange.in.lł.iij.de liber.⁊ poſthu·j.faciũt qᷓ
nota.per bar.⁊ ange.in.l.que omnia.ff.de pꝛocur.notant
guillermus de cu paul. de caſtro.bal.ange. et ibi alex. et

imoꝛtalis fame iaſon de may.in.il.fi.ꝙ qſq; iuris in aliuʒ
ſtatuerit.ff.in.j.colum. verſiculo.item facit.⁊c.et in vᷣſi⸗
culo tertio facit.c.⁊ ibi bar.⁊ ſaly.Nã licet diceres tu mẽ
tiris vel teſtes eſſe falſarios pecunia vł aliter coꝛruptos

pꝛo defenſione iuris mei ſᷣm pꝛefatos doctoꝛes in locis
vbi.S.per ang.in.l.apð labeo·S.ꝙ ait.⁊ in.l.iniuriaꝝ·S·ſi

quis.ff.de iniurijs.bar. in.l.ſi quis extraneꝰ.ff. de acqui.

beredi. et ibi doctoꝛes per iaſonem in.l.non ſolum · S.

moꝛte. de noui operis nunciatione.ff.per abbatem in.c.
cum te.de re iudi.ex.alex.in.l.turpia.ff.de leg.j.⁊ ibi ante
bar.abbas in.c.eam te.de iureiurã.alber.de roſaã ſcðᷣa
parte ſtatutoꝛum.q.xliiij.incipi.ſed quid ſi quis.⁊c̃.aut
cauſa hoc non requirit nec facit ad defenſionem cauſe ⁊

tunc non eſt licitum alteri maledicere.l.quiſquis.de po/
ſtulãdo.⁊ ibi bal.cõtra aduocatos ꝓꝛumpentes in vᷣba
iniurioſa potius ad inuidiã loquẽtes qᷓ; iura partium re
leuãtes:vtinã ab iſtis illicitis ſuꝑfluiſq; abſtinerẽt facũ⸗
di aduocati andegauẽſes.Si vero loquamur in e iudi⸗
cialibus non licet alicui ↄuiciari:reqre.not.in.c.ſi pecca
uerit.ij.q.ij.adeo tamen ꝙ dicẽdo alicui veritatem ſim⸗
pliciter iſtud eſt licitũ ſᷣm iacobũ de bel.viſu.⁊ bal hic ꝙ
ego intelligo ꝓcedere iuxta doctrinã bar. in dic.l.eum
qui nocentem.per panoꝛ.in.c.nouit.ex.de iudi.vbi ſi
peccauerit frater tuus.⁊c̃.¶ Hic ſuꝑ vᷣſiculo tex.noſtri
in · S.· j. dum tex. dicit Theophilũ virũ ⁊c̃.dic ꝙ doctoꝛa⸗
tus eſt dignitas.tex.in.c.quanto.de magiſtris ex.Et ibi
panoꝛ.in notabilibus vbi allegat tex.noſtrum hic.idẽ te
net Bar. hic in.ij.col.vᷣſicu.quero circa hoc ⁊c. Et ꝙ do
ctoꝛatus ſit dignitas patet:qꝛ doctoꝛ habet iuriſditionẽ
oꝛdinariam in ſcholares aut.habita.⁊ ibi Bal...ne filiꝰ
pꝛo patre.⁊ tex.in pꝛoemio.ff.S.fl.⁊ habere iſtam iuriſ⸗
dictionem eſt dignitas quod apparet:qͥa als repellunt
vt infames.vt.l.pꝛetoꝛ.ff.de his qͥ not.infamia.fateoꝛ ta⸗
men ſᷣm bar hic.ꝙ doctoꝛ non eſt illuſtris vt in pꝛoemio.
ff ſi tamen doctoꝛ legerit per viginti annos dicet᷑ comes
ſacri palacij:vel clariſſimus.de quo per abba. in.c.pꝛo⸗
poſuiſti. ex. de taore⸗ ct.l.j.⁊ ibi.io.de pla.de pꝛofeſſo.
qui in vꝛbe conſtã.vide tex.ad hec dicta.in·S.reliquos.
in aut.vt liceat mr̃i ⁊ auie coł.viij.panoꝛ.in dicto.c.quã⸗
to.tex.in.l.alexandrinis.de decurio. C.li.x.ibi io.de pla.
⁊ luc.de penna.poſt bar.ibi in pᷣmo nota.inter quos repe
rio dñm doctoꝛem anſelmũ reynaldũ in floꝛẽtuſimo an⸗
degauoꝛũ pꝛimam obtinens in iure ciuili cathedram oꝛ⸗
dinarie legentem:necnon dñm henricũ de carnaret pᷣmã
in iure canonico obtinẽs regẽtiã virũ ſumme theoꝛice ⁊
pꝛactice officialẽ reuerẽdi ĩ xpᷣo patris dñi andegauẽſis
epiſcopi.at etiam dñm paſſinũ.iuris vtriuſq; doctoꝛem
diſertiſſimũ in pꝛedicta andegauoꝝ achademia lecture
oꝛdinarie ac tutele reparatiõibus lectionum ſuoꝝ ſcola⸗
rium incumbẽtem:non pꝛetermittẽdo ſpeculatiuũ virũ
lectura facundũ doctoꝛem meritiſſimũ regentem in pᷣdi⸗
cta vniuerſitate dñm egidium de comers:vulgariter vo⸗
catum langlade officialem reuerendiſſimi cardinalis de
lulanburſo epiſcopi ſenomanẽſis.non pꝛetermittendo
honoꝛatiſſimũ iuris vtriuſq; doctoꝛem regẽtem in facul
tate ciuili dominũ ludouicũ de la honue:quẽ mihi ſemꝑ
reperi amicum/totũq; paratuʒ.cui me ad antidota reco⸗
gnoſco obnoxium.⁊c̃.necnon cariſſimum amicũ meum
iuris vtriuſq; doctoꝛem conſiliariũ ac vice pꝛeſidentem
ducatus ſeu concilij andegauie dñmæfranciſcum laſnier
regentem in facultate ciuili:in locum dicti la honue.cuiꝰ
anima in pace requieſcat:regratiãdo litteratiſſimo viro
ac nobili in legibus liceñ.ſcientie ac bonoꝛũ moꝛum dire
ctoꝛi magiſtro ioãni arnauld. capitaneo de bꝛiulay auun
culo iam dicti laſnier.¶ Ex pᷣmiſſis eſt inferendũ ꝙ infa⸗
mes ⁊ apoſtate ⁊ ſimiles qui nõ ſunt capaces nõ poſſunt
doctoꝛari qð pꝛocedit etiam in iudeis qui doctoꝛari non
poſſunt:quia ſunt incapaces alicuius dignuatis.lʒ.fi.. de
iude.et ibidem bar.cõcludit ꝙ iudeus non poteſt docto⸗
rari: ⁊ ita ſe dixit ałs conſuluiſſe cuidam iudeo de quo
per ummoꝛtalem iaſonem de map.in rubꝛica.ff. de iuſti⸗
tia et iure panoꝛ in dicto.c.quanto.S.allega. Vnde per
pꝛemiſſa teneo doctoꝛatum eſſe dignitatem:nec obſtat
opinio bar.in.l.ex eo.de milit.teſtam ff.vbi concludit
nec miles/ neq; doctoꝛ dicantur habere dignitatem. ⁊c᷑.
alibi vt in locis ſupꝛa allegatis tenet contrarium idem
tenuit in pꝛoemio.ff. contra moꝛem ſuum ſolitũ:ſibi con⸗
trarius:ſatis poteſt dici ꝙ doctoꝛ ſaltem legens inconti⸗
nenti ꝙ incepit dicatur dignitatem habere ꝓbatur ma⸗
xime cum habeat iuriſdictionem oꝛdinariam ſuper ſcho
lares.dicta aut᷑.habita.quam iuriſdictionem non habe⸗
ret ſi dignitatem per doctoꝛatum habere non diceretur
ſm bar. hic in.iij.col.idem voluit panoꝛ.in dicto.c.quã⸗
to. de quo per franciſcum de zabar.in clemen.iij.de ma⸗
giſtris.et ibi tex.iuncta glo.ibi. Quero vtrũ doctoꝛ eo
ipſo quo doctoꝛ eſt nobilis eſſe dicatur:Dic ꝙ ſic. vt not.
mn.l pꝛouidendum.i. de poſtu.in verbo nobiliſſimos.iun⸗
cta glo.ij.et ibi.cy.de piſtoꝛio.declarans/ an et quando
ſcientia nobilitet vel non:et que nobilitas ſit pꝛeferenda
ſanguinis vel virtutis pꝛoueniẽtis pꝛopter meritum de
qua nobilitate habetur in.l.diximꝰ.S.ſi pater.in fine ſui:

De emendatione Juſtiniani Codicis. Fo. III.

vbi dicitur vulpinianus nobiliſſimus.⁊c.ff.de excuſ.tu.
⁊ cu.hinc dixit panoꝛ.in.c.de multa.ex.de pꝛebendis.in
verſi.circa ſublimes.i.nobiles/quaſi ſupꝛa alios eleuati
ſeu limen poſiti:tales enim perſone non repꝛobãtur ab
eccleſia quinimmo honoꝛantur in collatiõibꝰ beneficio⸗
rum. ¶ Et nota bene ꝙ perſone litterate equiparantur
nobilibus .intellige tamen panoꝛ. dum dixit. ibidem

equiparatur nobilibus id eſt nobiles ſunt:per iura ſupꝛa

allegata ⁊ eccleſia honoꝛat perſonas litteratas non ſolũ
verdo:ſed etiam facto:vt ſubueniẽdo eis de pĩguibꝰ red
ditibus eccleſie pꝛe alijs minus litteratis:⁊ hoc nõ ꝓue⸗
nit ex alio niſi ꝙ ſcientia pꝛodeſt nedum habenti: ſed
etiam toto vniuerſali eccłie.Hã vꝛbs ſine litteratis regi
non poſſet in aut᷑.habita.j.ne filius pꝛo patre: alibi dr̃ ꝙ
eccleſia vniuerſitatis admodũ ad ſui regimẽ indiget vi⸗
ris litteratis.c.cum ex eo:de electio.lib.vj.⁊ ibi Philip
pus fran.Et pꝛopter hanc cauſam eccleſia diſpenſat cũ
Poõne ſci⸗ volentibus ire ad ſtudiuʒ litteraꝝ vt poſſint ſe abſentare
entie qͥdã ab eccleſijs etiam curatis per ſeptennium: ⁊ vt non tene
fiunt que antur interim pꝛomoueri ad ſacerdotium:vt in dic.c. cuʒ

ałs non. ex eo.⁊ per hanc conſiderationem ⁊ multas alias cõiter

doc concludunt in.c.pe.de magiſtris:ꝙ religioſus de li⸗
centia ſui pꝛelati poteſt pꝛomoueri ad officium docendi
nec aliqui doct.diſcrepant niſi parum ſapientes: ⁊ idem
archi. xvj.q.j.c.monachi:⁊ ideo dixit Hiero.ſcribendo
ad ruſticum monachum:lõgo tempoꝛe diſce que poſtmo
dum doceas ⁊c.ꝙ facit contra aliquos qui bꝛeuiſſimo tẽ
Nõ. ali⸗ poꝛe ſtudentes nimis cito aſcendunt cathedram ⁊ pa⸗
quos ſcho rant alijs ruinam:ꝙ non eſt ab aliquo tam cito pꝛeſumẽ
lares. duʒ.xlviij.diſt · S.j.c.ſic viue.xvj.q.j.de peniten.diſt.ij·S.
hec que:quia nemo repente fit ſummus tex.iuncta gloſ.
in ver. inſtructus. in.c.tuzʒ ex litteris.ex.de ĩ integ. reſti.
gkia epi.xij.q.ij.faciũt que notãtur ĩ.c.offi.ex.de electio
ne. vbi dicit tex. ꝙ quis non debet eſſe arrogans vt vclit
eſſe magiſter anteq; ſit diſcipulus.idem in.c.miſeruʒ.lxj.
di.c.ſi clericatus.xvji.q.j.c.cũ in magiſtrum.de electione

⁊ in. c.oꝛdinatos.lix.di.aliquando tñ pꝛopter defectũ ſa-

pientis eligitur qͥ ał'as repelleretur: de quo vide Paul.
de caſt. in.l.j.qui ⁊ aduer.quos in integrum reſtitutio po
ſtul. tex in.l.non tãtum·S.neq; enim.⁊ ibi gloſ.l.ij.S.fi.ff.
de decurio.l.ij.qui etate ſe excuſ.C.li.x.notat᷑.in.l.iij.iun
cta gl.fl.ff. de iurc ĩmu.in.l.vt gradatim ·S.quotiẽs.ff. de
muner.⁊ hono.¶ Ex pᷣdictis eſt inferendum ꝙ ex bꝛeui⸗
tate tempoꝛis non pꝛeſumitur quid perfectum:plena per
fectio licet ex curſu tempoꝛis pᷣſumptio aliquando legi⸗
tima oꝛiri dicatur vt in caſu.l.ſing.ſi filius.de petitio.he
redij.pᷣm Bar.ibi ⁊ in l.cũ te minoꝛẽ.⁊ in.l.ſiue poſſide⸗

Mõ.ð il⸗ tis.⁊ ibi bar.poſt Cy.de piſtoꝛio.. de ꝓbatio.facit totꝰ

los qͥ ſũt ĩ tit.ne de ſtatu defunc.il.fl.ſi ma factus ratam habuerit
moꝛapetẽ venditioj.in l. poſt moꝛtem. ibi Bal. ff. de adop.ſaciunt
di us qð notata per Panoꝛ. in. c.venera.in expeditione gloſ.ma⸗
bñt ĩ offõ gne in ver.conſtituat᷑ de dolo ⁊ contumacia er.vbi con⸗
vł bñficio cludit per illam glo.ſingu. Panoꝛ.ꝙ non pꝛoſcquẽs ius
quod habet ad beneficium per lapſum.x.anno.excluſus
dicitur.idem panoꝛ.in.c.capłʒ.de reſcrip.in penulti.col.
idem ego reſpondi alas andegauis de quodam pꝛeten⸗
dente ius in aliquo officio iudicature qui initiato pꝛoceſ

ſu ad dictum officiũ pꝛoceſſum doꝛmire fecerat per.x.an

nos ⁊ vltra dixi non eſſe vlterius admittendum ad pꝛo⸗
ſecutionem cũ ex tali tempoꝛe obliuio inducta cenſeatur
⁊ ſit per cõſequens quedam tacita renũciatio per ea que
vult panoꝛ.ibi vt.S.not.in ·S.qͥd aũt.le.j.⁊ ibi ang.de arc
tio. ĩſti.de vſucapi.glo.finalis in.il.licct .jde aqͥ. ⁊ amit.
poſſ.ſſione.cum curſu decẽnij obliui.pᷣſumatur quicquid
dicat bal.in.c.querelam.de electio.ex.vbi vult ꝙ in his
ſtetur arbitrio iudicis. Idem tenuit panoꝛ.in.c.j.er̃ de
officio vicarij.in pᷣma oppo.quẽ bene pondera qꝛ perpul
chꝛe limitat pꝛecedens dictum: dicens in non pꝛoſequẽ⸗

do quem pꝛiuari: verum ſi monitus fuerit.⁊c̃.non alas.

⁊c.ad idem faciunt q̃ habent᷑ in.c.cũ in cũctis.et ibi glo.
inno.panoꝛ.et alij canoniſte er.de elec.dum loquitur ibi

de obtinente dignitatem ĩferioꝛem epiſcopali dignitati

ue licet nõ pꝛomoueatur tñ per lapſum non anni perdit
uum beneficium cum ibi monitio requiratur de pꝛomo⸗
Poctoꝛ pᷣe uendo.nec obſtat.c.licet canon.de elect.li.vj.⁊ alia iura
ſumptiõe vulgaria quia de alijs beneficijs loquũtur.
iuris ſapi- ¶ Quero ſecũdo ex pꝛemiſſis.doctoꝛ qui pꝛeſumptionc

ens dicit᷑. iuris ꝑſumitur peritus:vt notat dñs cy. de piſtoꝛio.in.l.

actoꝛ j.de ꝓba.allegat in ar.glo.in.l.ij.de ꝓba.⁊ pᷣſump.
ff.quã glo. inducas ſᷣm cy. vbi.S.ꝙ doctoꝛes ꝓpter eoꝝ
ſcientiã cminẽtem ad officia ſenatoꝝ pariſius quotidie
aſſumũtur:⁊ vbiq; per totam franciã ad iudicaturas.Et
glia inferioꝛa et ſuperioꝛia eligi cõſueuerunt ꝙ doctoꝛi⸗
bus toloʒanis meritiſſimis:⁊pꝛecipue dño bauł cõſilia⸗
rio ad latus pꝛincipis quotidie inſiſtente/necnõ multis
oꝛelia.doc.eueniſſe compertũ fuit inter quos reperio do.
anth. de petru.legum doc.caturceñ.aduocatũ regium fa
moſiſſimũ pꝛeceptoꝛẽ meum.⁊ doctoꝛi volẽti ingredi in
curiam pꝛincipis non debet ꝓhiberi ingreſſus.Sed de⸗
bet ad:mitti etiam ad ſecreta iudicum.l.vlti.j de offi.di⸗
uerſo.iudi.idẽ tenet ʒabar.in dic.clemen.ij.Doctoꝛ ma⸗
xime ad iudicaturã aſſumptus qui fert ſentẽtiam in tam
bꝛeui tẽpoꝛe ꝙ non eſt veriſimile ꝙ acta pꝛoceſſus vide⸗
rit ac ponderauerit iura partium vt in.c.j.de re iudi.in
vj.c.iudicantem.xxx.q.v.vult bar.in.l.ꝓbatam.j.de ſen⸗ Bꝛeuitas
teñ.⁊ interlo.oĩm iudi. Vtrũ talis ſentẽtia valeat de iu⸗ tẽpoꝛum
re: Reſpondeo ꝙ non.immo eſt ipſo iure nulla.ſᷣm bar. vtrũ anul
in dic.l.pꝛobatam.⁊ in dicto.c.i icantem.⁊ ſic ex bꝛeui let ſniam.
tate tẽpoꝛis perpere iniquitas ſententijs ſᷣm ange.peru.
in.l.iudices.⁊ ibi immoꝛtalis iaſon de may.in pᷣmo not.
.de iudi.poſt inno.in.c.cum bertoldus de re iudi.idem
bar. in.l.ex ſtipulationej.de ſentẽ.⁊ inter.oĩm iudi.anth.
de lup.et panoꝛ.iĩ.c.ij.de re iudi.⁊in.c.eccłia poſt glo. ibi
de ↄſti.ex tex.iũcta glo.in.c.tũ ex lr̃is de ĩtegrũ reſti.ex.
⁊ ibi vide panoꝛ.in.viij.nota.qͥ declarat bar.in iſto paſſu
facit glo ·in.l.ſed ⁊ ſi ine pᷣtoꝛẽ.S·quotiẽs.ff.ex quibꝰ cau⸗
ſis maio.tex.in.l.ſi finita·S.nõ aũt.ff.de dãno infecto.ad
pmiſſa facit lex.⁊ ibi glo.in.c.põderet.l.di.vbi dicitur ꝙ
tẽpoꝛe egemus vt aliquid maturius agamus.⁊c̃.ꝓpter
qð arguit ibi geminia.cõtra iudices qͥᷣbus de mane mit⸗
titur pꝛoceſſus ⁊ in veſperis ferunt ſentẽtiam:ꝙ ſint ipſo
iure nulle quia non pꝛeſumitur ꝙ de cauſa cognouerint
ſcðo facit lex in.c.ad noſtram de cenſ.per quem tex.bal.
ibi inuehit ̊ iudices fabꝛicãtes ſenten.non ruminã pꝛo⸗
ceſſũ.⁊c̃.Tertio facit qð vult petrꝰ de anch.ↄcilio.lxxij.
incipi.viſis.⁊c.alex.con.ccclix.viſis verbis rapha.cu.
con.clxx.videtur pꝛima frõte rapha.ful.con.xj.incip.qͥ⸗
dam petrus.⁊c᷑. Et dixit dominꝰ iaſon viua voce quo
iſtud facit contra ruſticos qui illamet die qua factum eſt
compꝛomiſſum pꝛoferunt laudum quod nil valet iaſon
n dic.liudices.in.j.colũ.circa finem.verſiculo quarto
acit. Tc.
¶ Qucro tertio pꝛincipaliter quibus vicibus debet do⸗
ctoꝛandus examinari anteq; ad doctoꝛatum pꝛomouea⸗
tur:dic ꝙ tribus vicibus.ſᷣm bar.in.l.vnica. de allet. li⸗
bꝛo.x.C.panoꝛ.in.c.cum ſecundum penul.col.ex.de pꝛe⸗
ben.ad hoc.l.magiſtros.⁊ ibi.io.de pla.poſt bar.de pꝛo⸗
feſ.et medicis.C.lib.x.et ibi.bar.in fine dixit enumerari
omnia que in doc.requirantur. Ita ſe habet conſuetudo
ſᷣm panoꝛ.in dic.c.cum ſecundum.arch.in.c.de quibuſ⸗
dam.xxxvij.di.non enim poteſt depꝛehendi vnica exa⸗
minare ſententia hominis/ꝙ facit contra ſcholares qui
vnica examinatione faciunt ſe pꝛomoueri ſᷣm panoꝛ.in
dic.c.cum ſecundum.in penul.col.
¶ Quarto pꝛincipaliter querit᷑ quis debeat magis ho⸗
noꝛari /an doctoꝛ vel miles:Dic ſᷣm bal.in rubꝛica.ff. de
iuſti.et iure.ꝙ doctoꝛes legum ſcientes debent pꝛeferri.
ſed non doctoꝛelli. an. in.l.tribunus.ff.de teſtamen.mi⸗ Honoꝛã⸗
li. eſt in alia opinione:ꝙ tempoꝛe guerre ſunt magis ho⸗ di ſũt do⸗
noꝛandi milites:ſed tempoꝛe pacis ſunt magis hono⸗ ctoꝛ ⁊ mi⸗
randi doctoꝛes.tex.in ·S.j.in pꝛocmio inſti.et ibi.ange. les.
de aretio.in.j.colum.et.j.q.et ibi concludit ꝙ olim eſft
hodie ſi doctoꝛ eſt actu legens:⁊ legerit per viginti an⸗
nos in ſtudio etiam extra Romã vtputa bononie/ande⸗
gauis:vt doctoꝛ meus / dominꝰ anſelmus reynal.et quia
lam dictus doctoꝛ fruitur dignitate vicariatus pꝛinci⸗
pis: et eſt comes et dux:vt eſt glo.bar.io.de pla.in.l.j.C.
de pꝛofeſ.qui in vꝛbe conſtã.⁊c.li.xij. Igitur talis do⸗
ctoꝛ crat olim militibus pꝛeferendus: hodie nulli du⸗
bium ꝙ talis doctoꝛ qui tanto tempoꝛe legit / ſir pꝛefe⸗
rendus cnicunq; militi. Si vero doctoꝛ non legit: vel
non legerit per viginti annos.tamen ſcientia pꝛecellit
crederem ſᷣm ange.de aretio.loco.S.allegato olim do⸗
ctoꝛ et miles pariter pꝛocedant.l. aduocati . de aduo.
di. iudi.ꝙ facit glo.in.l.miles.ff.de re iudicata. et ſic
miles et doctoꝛ equiparantur per dictan glo. l. mi⸗
3 uii)

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

les.Adeo dico militem et doctoꝛem pꝛocedere a pari.ꝙ
ſicut donatio facta per militem concubine non valet vt
notat᷑ in.l.ſi ancillaʒ.et ibi richardus de malũbea ⁊ bar.
C.de donatio.inter virum ⁊ vxoꝛẽ per bar.in.l.affectio⸗
nis.ff. de donatio. Idem de milite celeſtis militie iuribꝰ
S.alle.pariter. Idẽm de eo dicendum in doctoꝛe donãte
ſue concubine per eãdem rationem cum doc.ad rem pu⸗
blicam regend am tẽdeat:ſicut miles armate militie per
iura ſupꝛa allegata ꝙ patet in aut᷑.habita.j.ne filius pꝛo
patre.argu in ꝓemio inſti.in pᷣnci.vbi imperatoꝛ qð eſt
armoꝛũ attribuit legibus/⁊ qð eſt legũ applicat armis.
Ex quo clare idem dicendum in vno ⁊ in alio:quia ĩ cõ⸗
nexis idem eſt habendum iudiciuʒ ſeu eadem diſpoſitio
c tranſlato.⁊ ibi canoniſte er de cõſtitutio.doctoꝛes mi⸗
litare dicuntur in.l.aduocati.S.alleg.pᷣm LZabar.inpꝛoe
mio clem in.ij.q pꝛincipali.Ad pꝛopoſitum reuertẽdo
eſt dicenduʒ ꝙ hodie doctoꝛ eſt pꝛeferendus:ratio:quia
doctoꝛ pꝛecellens vocatur anteceſſoꝛ imperatoꝛis in · S.
HNota de cumq; hoc.inſti.in pꝛoemio.Et quoniam hodie milites
militibus non gaudẽt pꝛiuilegijs:vt notat Cy.in.l.j.j de iuris ⁊ fa
noĩe qͥ ma cti ignoꝛ.quod eſt intelligẽdum de militibus noſtri tem⸗
gnam bꝛa poꝛis qui non ſunt armate militie nec ſunt vtiles tempo
gã faciũt. re guerre.ſatis eſt ſitales milites honoꝛẽtur in ſedẽdoꝛ
bibendo.vide Jo.de imo.in c.j.de maio.⁊ obedientia.ex
intantum ꝙ aũ us eſt dicere Barto.in.l.filius faS. ve⸗
terani.ff.de pꝛocura.ꝙ milites hodie non in caſtris/ſed
per plateas ⁊ vicos diſcurrentes tota die ⁊c̃.tales poſ⸗
ſunt eſſe ꝓcuratoꝛes ⁊ nullo modo tales milites hodier
ni habent ſex qualitates de quibus per gloſ.oꝛd.in.l.pe.
ff. ex quibus cauſis ma.⁊ in aut᷑.de man.pꝛinci:S. fina.
nimirum ergo ſi ooctoꝛ in quo interuenerunt omnia de
quibus in tex.⁊ ibi Bar. Jo.de pla.l.magiſtros.C.de ꝓ
feſſ.⁊ medi plene per petrum de anch. in cle.ij.de magi⸗
ſtris.ſit pꝛeferendus.⁊ maxime cum etiam pupillus poſ
ſit eſſe miles.l.fi.j.de teſtamento mili.⁊ ſic in coꝛpoꝛe ꝙ
caret ſenſu ⁊ diſcretione cadit militia.vt.l pupillus.⁊ibi
Bar. ff.de acquir.here.⁊ ignoꝛat quicquid videt l.j.in fi
ne · . de falſa moneta. Jo.de pla.poſt Ange.de aretio ĩ ꝓ
hemio inſtitutionum.
¶ Quinto qro an doctoꝛ ſemel appꝛobatus veniat ex
cauſa repꝛobandus: dic ꝙ ſi doct ꝛeſt tanqᷓ; ſufficiẽs ꝓ
motus ⁊ deinde reperiatur inſufficiens debet repꝛobari
⁊ inſignijs doctoꝛalibus pꝛiuari pꝛo hoc bonus tex.in.l.
grammsticos ⁊ ibi Bar. Jo.de platea de pꝛofeſ.⁊ med.
li.x.C.⁊ in.l.ſed ⁊ repꝛobari ff de excu tu.⁊ cu ⁊ ibi bar.
nam in eis ſubeſtvtilitas publica cum per pꝛe umptionẽ
gradus doctoꝛes ad multa officia publica aſſumunt᷑ ⁊ ꝑ
imperitiam multos ledunt. gloſ.? anoꝛ.in.c.cũ ſcõᷣm
ex de pꝛebẽdis.il.vt.gradatimS·repꝛobari.ff.de mune.⁊
hono.Et quid ⁊ qualia in doctoꝛe requirantur vide ple
ne per Zabar.in clem̃ ij.de magiſtris. verſiculo.ſcðᷣo 4
ro ⁊c̃. Panoꝛ.in.c.cum in cunctis. de electide.⁊ aliqui
in.c.penul.de pꝛebendis.duʒ ibidem loquitur de eminẽ⸗
ti ſcientia ⁊ in.c.pꝛopoſuiſti.er̃ de pꝛobatio.⁊ in.l.magi⸗
ſtros ⁊ in.l.medicos.⁊.l.grammaticos.de pꝛofeſ.⁊ med.
li.x.C. Bar. Jo.de pla ⁊ Lucas de pẽna.⁊ pꝛedicta tene
as habere locum in omni doctoꝛe ⁊ doctoꝛando pſᷣm Za
bar.⁊ alios doc.in locis S.alleg.
¶ Sexto quero vtruʒ ſpurius poſſu doctoꝛari: videtur
non:quia doctoꝛatus eſt dignitas ad quam tales ſunt
ncapaces per ea que notãtur in.c.cum in cunctis. et ibi
panoꝛ ex de elec.⁊ in.c.cum nobis.⁊ ĩ.c.innotuit.eo.ti.⁊
ibi nenſte paob aur to.ti.de filijs pꝛeſbiteroꝛum er.⁊
in.vj. per Jaſonem in.l.barbarius phil. de officio pꝛeto.
ff et hec eſt veritas ꝙ ſpurius non poteſt pꝛomoueri ad
dignitatẽ doctoꝛatus ar.l.gñaliter·S.ſpurio.ff. de decu⸗
rionibus.⁊ in.l.honoꝛi.ff de muner.⁊ hono.pꝛedicta ĩtel
ligi debent niſi in defectuʒ quia admittũtur ſpurij per iu
ra ꝓxime. al.ſᷣm Bertrã.in dicto ꝓemio:⁊ q̃ſtio pᷣdicta
examinat᷑ ꝑ eũ.in.c.quanto e de magiſt.in.ij.colũ.vᷣſi.
q̃rto põt ex.idem MNHicolaus ſuperãtius in addi.clemẽ.
in pꝛoemio hodie iſtud male obſeruatur quia indiſticte
ſpurij ad doctoꝛatum admittũt᷑ pᷣm Zabar.in dic.cle.ij.
Septimo qrit᷑ cuius etatis debeat eẽ doctoꝛ:qͥdã di⸗
cunt quinquaginta annoꝝ ar.l.ad rem publicaʒ.ff de mu
ner.⁊ hono.Alij dicunt de alijs tẽpoꝛibus de quibꝰ in.c.
cũvigeſimũ e de officio ⁊ poteſt.iud.deleg. per Bal.ũ.l.

*

I·ff de poſtula. Concluſio eſt ꝙ nulla etas eſt determina⸗

ta: dũ tamẽè habeat alia requiſita poteſt ſemper fleri dðo
ctoꝛ:non em̃ refert an quis iit ſenex per etatem an ſʒ mo
res.i.ethicam ⁊ aliqui pꝛopter nũmũ pꝛeueniũt tempus
ar.notatoꝛum in.c.tum ex litteris.de in ĩtegrũ reſtitutio.
inter quos reperio virum illuſtrẽ militẽ re ⁊ fama peritiſ
ſimũ eminentiſſima tbeoꝛica ac pꝛactica oꝛnatũ digniſſi
mũ do.Anthoniũ de pꝛato pᷣmũ pᷣfectũ ſupꝛemi ſenatus
Francie pariſius:ille nãq; eſt qui diu gradu meruit do⸗
ctoꝛali inſigniri.plura nãq; etia altioꝛa meretur:poſſũ cĩ
de eo dicere qð dixit bal.ĩ.l.j.ĩ.xj.colũ.j.qui accuſare nõ
poſſunt.vbi inquit loquens de Bar.iuris ciuilis interpᷣ⸗
te acutiſſimo:vir namq; erat dedicatus pꝛactice qui mul
tum ſe bñ fecit in legendo hinc ĩmoꝛtalis fame de Jaſo.
de mapy.in pᷣludijs rubꝛice ſi cer.petatur.ff.bar.tanq; ter
reſtre lumen in iure eiꝰ adoꝛamꝰ ⁊ inſequimur veſtigia.
Bal. adoꝛat ⁊ inſequitur domi. Jaſo. in rubꝛica de iure
emph ego iurium doctoꝛ humillunus cui anth. depꝛa⸗
toveſtigia inſequi ſummo deſiderarẽ affectu vſq; ad ani
mã ⁊ ſanguinẽ inherendo ⁊c̃. Noto tamẽ.l.ad rempubli
cam.S.in pᷣncipio iſtius queſtionisallegatam qꝛ ſingula
ris eſt ⁊ menti tenenda ad hoc ꝙ non poteſt quis eſſe de
dominis vel de concilio ſenatoꝝ pᷣcipue Pariſius niſi
xxv.annos habeat perfectos optima cõſideratiõe:nã ſi
non dicatur quis idoneus in ꝓpꝛie ſubſtãtie adminiſtra
tiõe to ti.de minoꝛ.xxv.annis.ff.foꝛtiꝰ in adminiſtratiõe
reipublicevbi eſt maius periculũ tñ ſtante conſuetudine
admittũtur minoꝛes ar.l.non tantũ.ff.de decurio.qͥ tex.
eſt menti tenẽdus ad hoc ꝙ cõſuetudo eſt attendẽda in
iſtis officijs deferẽdis:vnũ tñ nolo tradere te obliuioni
ꝙ ea que dixi ſupꝛa ꝙ.xxv.anni requiſiti eſſe dicuntur
vbi ad conſilium vel adminiſtrationem reipubli perue⸗
nire affectatur /tunc non ſufficeret vltimum annum teti⸗
giſſe ſᷣm Bald.in dic.c. cum vigeſimumfil.colum.verſi.
in iuriſditione ⁊c̃.vbi dixit ꝙ in iuriſditione dãda requi⸗
ritur ↄſummatio:ſed in honoꝛibus quibꝰ non ineſt iuriſ
ditio contẽtioſa ſufficit tetigiſſe vltimũ annũ.qꝛ ibi ver⸗
titur ſimplex fauoꝛ.⁊ in nulliꝰvergit pꝛeiudiciũ in.lł.iij ·S.
minoꝛẽ ⁊ ibi Bal.ff.de mino.xxv.ãnis.faciũt ea qͥ notat

i.l.fl.-·de his qui veniã.⁊ ĩ.l.ſi queramꝰ.ff. de teſtamẽtis.

¶ Sctauo q̃rit᷑ quot ⁊ quibꝰ puilegiis gaudeat doctoꝛ
dic ꝙ decẽ. Pꝛĩo qꝛ excuſat᷑ a mũeribꝰ etiã realibꝰ.l.me
dicos ⁊ ihi glo.Bar. Jo.de pla.de ꝓfeſ.⁊ med.li.x.C.l.j.
de mune.pr̃imo.C.li.?.vbi de hoc ꝑ doc.Scðo qꝛ ĩ iudi⸗
cium trahi non debʒ inuitus ſeu exhiberi etiã in caſuvbi
alius traheret᷑ dic.l.medi.⁊ ibi eſt glo.ſingula.in ver.ex⸗
hiberi. ad hoc ꝙ doctoꝛ ꝓ debito ciuili nõ põt incarcera
ri.ſᷣjʒ Bal.ĩ tractatu de carceribꝰĩ.iij.car. Lertio qꝛ iuriſ
ditionẽ habet in ſcholares aut᷑.habita.⁊ ibidẽ Bal.j.ne
filius pꝛo patre.in pꝛoemio.ff.S.fi.
Quarto qꝛ cum per pꝛeſidẽtẽ ſcribitur doctoꝛi nõ frater
ſed pater eſt nominandus:als pena arbitraria ĩcurritur
l.j.de officio diuerſoꝛum iudicum.
Quinto doctoꝛi nõ debet denegari ĩgreſſus ĩ curiã pᷣnci
pis etiam ad ſecreta.l.fl.ti.pꝛoxime allegato.
Sexto qꝛ ſoliꝰ teſtimonio credit᷑ ſuper peritia ſui ſchola
ris.l.nemini:j.de aduo.diuer.iudi.⁊ etiã ſuꝑ vita.c.j.xij.
q.j.vbi de hoc vide Jaſo. in repe.l.admonẽdi.ff.de iure
iur.An ⁊ qñ doctoꝛi medico ſit credendũ etiã per verbũ
credit ſcholarẽ peritũ vel medicus vulnꝰ moꝛtale ⁊c.ibi
colũ.xvij.vᷣſi.⁊.S.⁊c̃.per doc.in.l.j.ff.de vẽtre inſpi.⁊ ibi
vide Alexã. in addi.ad bar. Jo.and.in addi.ad ſpecu.ti.
de homicidio·S.j.ver.ponc.a.vulnerauit ⁊c.vide glo.ſin
gu. ſᷣm Ra. Paul. de caſt. ⁊ Jaſo. de map. in.l.ſi ab hoſti
libꝰ. S. f. ff ſoluto ma. vbi crẽdit᷑ medico ĩ hoc caſu hoc
modo.Quidã ticiꝰ vulnerauit gaiũ: iſte Gaius cũ eſſet
pariſiꝰ vbi ſũt boni ac optimi ſirurgici nõ curauit nec vo
luu ſioi adhibere ſirurgicos:tãdẽ pꝓpter defectũ ſirurgi
hꝛũ moꝛtuꝰ eſt:nũc ẽ dubiũ vtrũ pᷣdictꝰ Ticiꝰde homi⸗
cidio teneat᷑:dic ꝙ ſic ſirurgico deponẽte ꝙ ſi pfatꝰ Sa⸗
ius medicinã adhibuiſſet ꝙ ex talivulnere nõ deceſſiſſet
non tenebit᷑ de homicidio dictꝰ ticius qð eſt menti tenẽ
dum ſᷣm pꝛefatos docto.in locis.S.allega.Septimo ve⸗
hiculis põt vti ctiã in loco vbi eſt imperatoꝛ ⁊ vbi alias
nõ poſſet.l.j.de ho.vehi.li.xj.Octauo.ſi per.xx.annos le
git comes efficitur.l.j.de pꝛofeſſ.qui in vꝛ.conſtã .l.j.lib.
xij.Alexandrinus de decurionibꝰ.libꝛ.x.C. Nono quia
executoꝛ eſt contra exercentes ludos in pꝛoemio.ſfr᷑.g.
pe.ibi Bar. Decimo eiꝰ ſtat᷑ ĩterpᷣtationi ſi ſit ꝓbabilis ⁊

De GBumma Trinitate et Fide Catho. Jo. IIII.

ſit iuri cõſona.c.j.de poſt. pᷣlatoꝛ.l.j.de legibꝰ.j.x ibi per

doc.l.ſi de interpᷣtatiõe.ff.de legibꝰ. Et ex his ptʒ ꝙ ho⸗

noꝛ doctoꝛalis non eſt ſine fructu. vt apparet ex pᷣdictis
vᷣ j. eſt puilegiũ habens opinionẽ doctoꝛis famoſi ꝓ ſe

li. vj.per bar. in.l.in bonoꝛum.ff. de bonoꝛum poſſeſſione.
p illũ textũ bal.ſaly.in.l.iuris ignoꝛantiã.ſ..qui admi.ad

De oꝛdie
ſcripture.

Nota de

excuſat᷑ ab expẽſis.vide iaſonẽ ⁊ alios in.l.ꝓperãdũ.S·

ſi aũt alterutra in.iiij.coł.de iudi:.j.no.in.c.vt debitꝰ.de

