wne Niade . ſtructum ẽ ad pꝛincipẽ referendum:⁊ ab eius ſentẽtis aa ra punitur in.xxx.pondo auri/etiã punit᷑ ⁊ eius officiũ in
tnlenet⸗ pellari non poteſt. hoc dicit. Sed qꝛ hec lectu. eſt iniqua tmdem.h.d. ¶ Ex tex.executionẽ laut ergo certũ ẽ ap⸗
Nince ideo dic aliter ⁊ ſic. AUbi imꝑatoꝛ delegat cauſã appella⸗ pellationem nõ debere recipi ⁊ non punit᷑ iudex non reci
nuſc tionis reſeruata ſententia: tunc negocium plene inſtru⸗ piẽs/aut certum ꝙ dʒ recipi ⁊ punit / aut dubitatur an ſit
ee ctum eſt referẽdum ad pꝛincipem: qꝛ poſt eius ſententis recipiẽda:⁊ de hoc cognoſcit᷑ officio eius I ſic ſimul pa
bochantſt non eſt locus appellationi.h.d. H tiuntur vnã penã/t ſic eſt arg.ꝙ ſi ſtatutum dicit ꝙ hẽat
rcaſin G. rreuoca C¶ Mõ. ergo ꝙ ea que ſunt irreuocabilia debent fieri cu, arbitrium capitaneus ⁊ anciã capitaneus ſolus tata au⸗
tureileng ilia dñtſi magna deliberatione:non ergo intelligas ꝙ hic impera⸗ ctoꝛitatẽ ʒ quãtã anciã ſimul.Quũo ergo ponet ꝑtitum.
qhaleg eri cũ ma⸗ roꝛ de appellatione coguoſceret:qꝛ tunc eſſet iniquum Rũdeo qꝛ capitaneꝰ ponet vnã fabã ⁊ poſtea anciã faci⸗
is dehentin gna deli⸗ non daretur dilatio:vt.l.in offerendis.in fl e.ſed intel⸗ ant ſcrutiniũ tãq; quoddã coꝛpus ⁊ maioꝛ pars concoꝛ⸗
jjettintun beratione lige ꝙ delegauit cãm appellationis reſeruata ſibi ſenten das habebit vna fabã:⁊ tm̃ ſicut capitaneus ar.l.nulli.ff.
Amunanatt tia quo caſu debet plene cognoſcere ⁊ negocium plene m ꝙcuiuſq;vniuerſi.⁊.l.ꝙ maioꝛ.ad muni.i¶ No.ꝙ quis po
Adlienge ſtructum ad pꝛincipem remittere:⁊ ipſe pꝛonũciabit nec teſt iudici reſiſtere. Et ad ʒ gl.rñ.ꝙ hic deſinit eẽ iudex
tergorpdt⸗ ab eius ſententia appellabitur. p appellationẽ:⁊ ideo ei tãq; pꝛiuato reſiſtitur:⁊ ideo cũ
ustinlunt ¶ QDOp. ꝙ ad pꝛincipẽ non recurratur obmiſſis alijs iu⸗ qda iudex in romãdiola ꝓnũciaſſet ̊ quẽdã ⁊ iuſſiſſʒ eiꝰ
1Aglagenhe dicibus medijs/vt in aut᷑.de mã.pꝛin·S. ſi tibi. So.vt gl. bona deſtrui cõdemnatꝰ appellauerat/iudex nihilominꝰ
drocnoneßt Secundo videtur mirabile ꝙ dilatio non detur:ſed intel iuſſit ruſticis ꝙ deſtruerẽt bona condẽnati: condẽnatus
elan Dhtd. lige: vt. S. diri. reſiſtebat eis/certe bñ poterat ꝑ hãc.l.¶ In gl.q incipit
theeeſuaa ¶ In gl. que incipit cum imꝑatoꝛ. in fl.ibi.l.cũ a nobis. (.officialis ibi ſi qͥs idS. doli.So.aut qris de pena irro⸗
eſolus legen ꝙ eſt verum quaãdo nõ cognoſcit:ſed cognitionẽ delegas gẽãda ex dolo ⁊ iuris ignoꝛatia excuſat vt ibi:aut pena ir
onfirnaig, uit reuata ſnia:ſʒ ſi cognoſceret daret dilationẽ / vt· e. Togãda ⁊ pꝛeter dolũ ⁊ nõ excuſat iuris ignoꝛatia:vt hic
betetimitt l. in offerendis. in fi. ’MMD 2.l. lege.S· cũ quidã.⁊ nõ ꝑ Dy.ex.de re.iuris .ignoꝛatia
ditun ni uTiam. Nedum ab alijs: ſed a delegato li. vjt gl. in. lregula.ff. de iuris ⁊ fac. igno..¶ In eadẽ gl. J
eprobatſtn 2 lIb. ad pꝛincipeʒ appellatur. Ratio S fl. ibi. l. ;q;. potes dicere ꝙ hic deſijt eẽ maioꝛ
cqpipꝛobe dubitãdi mouctur in tex.qꝛ repꝛeſentat yma⸗ A E iudex/x cepit eẽ pꝛiuatus ꝑ appellationcm.
uglpoſti RHA Ginem pꝛincipis. — 2 At a Snia lata ſuꝑ bonis vacãtibꝰ poteſt
Otrariutd Et no.ꝙ delegatus hʒ delegatã ⁊ ymaginẽ oꝛdinarie Krrrrnc * appellationẽ reinouert.
ginentier enaso. Et no.ꝙ non tatum valet ymago quãatũ veritas:nã ab QG m app el latio Hec lex ẽ localis vñ
mitind 4 duo dit, ipſo pꝛincipe non appellatur: ſed ab eius ymagine ſic: vn non ponã in ea ſum⸗
ſeäh fert a vᷣita qe facit ꝙ alibi dicit glo. ꝙ ex ymaginario intellectu ? , marium.
egart Nen⸗ modum loquendi apellatione filioꝛum continentur nepe * R B d icib us Si iudex ĩfra tꝑa. xxx. die
ſechnebo tes:ergo non ſᷣm vᷣitatem/qꝛ differẽtia eſt inter veritatt x rum apłos non exhibuit ſi
ymaginem vt hic. 8EPX mili pena.xxx.pondo auri punitur.Sʒ q̃ͥ ẽ mul
usghint d Vbi appellatur a ſentẽ tia pᷣto .cts que iudici et eiꝰ officio ĩponitur. Dicit gl.
Appelutheſ J ap U ris appellatur ad ſfectum vi⸗ ꝙẽ illa q̃ẽ. S.l.qm̃.⁊ eſt rõ qꝛ cũ ĩ.l.qm.nõnulli videãtur
po: Ciß⸗ bis ꝑ quod datur intelligi ꝙ pᷣfectus ẽ maioꝛ. eqparari hec delicta non appellare ⁊ apoſtolos non pe⸗
enedici hen — EE Hec lex loquit᷑ de pena nõ tere ita equiparantur appellationem non reciperevł apo
ilnegönenn 8 GB 0 niam. ſeruãtium tꝑa apłoꝛum pe⸗ ſtolos non dare:ſi ergo delicta equiparantur ergo ⁊ pe⸗
ſiatofcine Atendoꝛum ⁊ repᷣſentãdoꝛum:ſed tempoꝛa non na eadem imponetur que eſt.S.l.quoniã iudices.
gatus ein W⅓WMexpꝛimit /1 dic fũmarie Siue non ſeruauero tẽ ¶ Op. ꝙ iudex debeat ſine petitione dare:vt. l. eos· S. fl.
1lasſinlen pus apoſtoloꝛũ petendoꝛum ſiue repᷣſentãdoꝛum incur⸗ S. eo.ti.⁊ alibi dicitur ꝙ appellans debet petere ⁊ inſtan⸗
cülientate ro penam:vt videar deſeruiſſe appellationem. hoc dicit. ter:vt.l. j. S. j. ff. de libel. di. quare ergo hoc tempus ſtatui
tiorekteptn De tempoꝛe petendoꝛum loquitur lex iudicibus.je.de tẽ tur. So. iudex debet ſine petitione offerre vt dicta.l.eos.
poꝛe repᷣſẽtãdoꝛũ loquit᷑.:.ſi pᷣſes.S.e.modo ſi hec tpa nõ habet tamen.xxx dies ad offerendum/ſi non offerat ĩ⸗
betehn ſeruentur hec lex penã imponit.¶ Ad euidentiã eſt ſcien⸗ fra illos punitur pena huius legis. Item ⁊ appellans de
Ces tMid dum ꝙ debitoꝛ fiſci condemnatus ⁊ cõfeſſus non appel⸗ bet inſtanter petere infra.xxx.dies.⁊ ſi non petit infra di
lat:vt·j.quoꝛum ap.non re.l.abſtinendum: ſed hic fuit nõ cta tempoꝛa videtur appellationi renunciare:vt dicta.l.
o nannmt manifeſte ↄuictus:⁊ ideo potuit appellare. quoniã nonnulli.Eſt ergo hoc tempus ſtatutum ad hoc
1 Gnponns ¶ Dp. vno modo vt glo.⁊ ſo.vt ipſa. yt eo lap ſo iudex qui apoſtolos non dedit incidat in pe⸗
Pmunftſ⸗ Pe N Resnareesg ſulib MRegbłarit᷑ ab oi nam huius legis ⁊ arpellãs qui non petijtvideatur renũ
rſieii N Pꝛocon 11S. um nus ohell rrabbellationt. Eris abintetione mr
woreifc A&Ntur maioꝛis ⁊ minoꝛis iudic excepto pᷣfecto pᷣ Pe e 5 426¾ . tiã ab illatione mil⸗
n . orn reiecta appellatiõe ini conqueſtus T vum ulctis cre põt appellari. h. d.
lgre nnt ciuiiſuſto ſupplicio punietur. h. d. cũ.l. ſe. Aut ergo iudex r⸗ E& (Ob. de. .ſi . ff. de ver. ſig. So. vt gl. ⁊ dic e Appellari
veſiutc⸗ Ceiiipit appellationẽ/a planũ eſt/ aut non recepit: ⁊ tunc de ρ Kaut E mihi irrogata mulctꝗ aut pena: ſi mbeta an poſſit
nnoponmn ttpe deferẽde qrimonic de iudice non loqt hec lex:ſed.l.ſi tũc autvolo ↄqri de crimine vł de młcta/ de crie qꝛ dico ab illatiõe
und AAppellationẽ ..e. Sed ſi adeat pꝛefectos vt cognoſcãt an me non fuiſſe cõtumacem:de młcta qꝛ dicen nreoruinacs mulcte.
un b

Butrigarij Becũd

Queri
nie exp

fuiſſe / ſed non puniendum tanta mulcta ⁊ poſſum appel⸗

lare ex qualibet pꝛedictarum cauſarum vt hic.ſi autem ẽ

mihi impoſita pena poſſum appellare conquerẽdo me de
crimine: quia dico me non deliquiſſe ⁊ poſſum aut volo
conqueri de pena:quia bene dico me deliquiſſe:ſed penã
nimis eſſe magnam/ nõ poſſumyvt dicta.lʒ.ſi qua.ꝙ intel
lige ſi eſt pena legalis umpoſita.
S m oſt Appellatur a ſnĩia ꝓcur. ce⸗
P U. ᷣſaris vel fiſei ad pꝛefectum
pietoꝛium ⁊ ſi longinquitas itineris fuerit vel
WAnegocium lcue expediet ne gocium in loco per
delegatum. hoc dicit.
N Abi ſententia v
iure nulla appellatio eſt ſupuacua.h. d.
Ea NaAd CMo. argu. contra eos qui habuerunt bꝛeue
in conſilio ⁊ debent aliquem nominare ⁊ non debent no⸗
minare ex conſilium poſtea / ſed in conſilio.
en quis Qui condemnatus eſt appellat
*pꝛ

.

o libuo ⁊ ꝓſequit᷑ ꝓ libito.h.d
,) (Op. æ debeat ſatiſdare de pꝛoſequendo: vt
P AS. de epis ? cle. aut generaliter. So. vt dixi. S.
e.I. eos. dic ꝙ quidam appellat ex libito ⁊ ꝓſequuntur
pꝛo libito:vt in pꝛopꝛia cauſa vt hic:quidã ex neceſſitate
appellant:ſed non habẽt neceſſe pꝛoſequi:vt ibi ad quos
cauſa pertinet ex officio vt.S.c.lʒ.ſi actoꝛ.⁊.l.inuitus.S.de
de pꝛocur.⁊ ibi plene dicam: quid am in ꝓpꝛia cã ſᷣm qð
⁊ ſᷣm quid non qũcũq; cogunt᷑ appellare quãdoq; nonvt
l. herennius· S gaia. ff. de euic.
Ee NReſiſtẽdũ eſt iudici iuridi⸗
D d icto 3. ce per apellationẽ non de fa
/&◻Acto. hoc dicit. In caſu tamenvbi conſtat ꝙ de
Hiure non facit ei de facto reſiſtitur: vt.l.quoni
am.⁊.l.iudicibus.S.e.
45 7 uis Ab iniurioſa executione neduʒ
a ſentẽtia lata ſuper pꝛincipali
poteſt appellari.
Jappellationem. oa⸗
44— de tpe que⸗
S rimonie exponende de iudice qui non recepit
Aappellationem pᷣm ia. de are.⁊ bene:licet glo.ĩ

l. ff. de libel.di. intelligat hanc.l.de tempoꝛe pꝛoteſtatio
nis flende iudici qui non recipit appellationem:ſed male

mo intelligit:vt.j/dicã.⁊ hec.l.bꝛeuiter hoc intendit. Tꝑa q̃⸗
o⸗ rimonie exponende de iudice qui appellationem recipe
nẽdi de iu re recuſauit ſunt varia ex iudicum varietate.h.d. Glo. vt
dice qꝗᷣ re⸗- ego dixi intelligit hãac.l.i.l.j.ff.de li.di.in tempoꝛe ꝓteſta
ſauit a
pellatio vl non vult ea recepta apoſtolos dare:ſed Jaco.de are.
nẽ reciꝑe dicit cum ego habeam.x. dies ad appellandum ⁊. xxx. ad
tꝑa ſũt va petendum apoſtolos quid pꝛodeſt mihi pꝛoteſtari poſt
ria ex iudi xxx.dies/nam cum pꝛoteſtatio ſuccedat loco appellatio
cũ varie⸗ nis interponende ⁊ loco apoſtoloꝛum dandoꝛum ⁊ poſt

tionis fiende iudici qui appellationem nonvult recipere

x.dies non poſſit appellari:nec poſt.xxx.dies.petuntur
apoſtoli:immo tunc videtur renunciatum appellationi:
vt.S.e.nec cauſas:idco pꝛoteſtatio poſtea facta nihil ope
ratur:⁊ ideo puto ꝙ ſi iudex appellationis non recipit ꝙ
infra.x.dies debeat de hoc pꝛoteſtari ita ꝙ idem ſit tem⸗
pus pꝛoteſtationis ⁊ appellationis ⁊ ſi iudex apoſtolos
non det puto ꝙ pꝛoteſtatio debeat fieri infra trigintadi⸗
esvt ſic ſit idein tempus pꝛoteſtationis ſi non dãtur apo
ſtoli quod eſt eoꝛum petendoꝛum intellige ergo.l.iſtã de
tempoꝛe querimonie deferende de iudice qui noluit ap⸗
pellationem recipere vel noluit apoſtolos dare:non aũt
intelligas detpᷣe ꝓteſtationis fiende. 2
W Keci im us Quia appellationes
P deuoluũtur ad pꝛinci⸗
pem ⁊ ipſe pluribus occupatus non poteſt ap⸗
Wß pellationibus intereſſe: æ ideo cauſas commit
tit ꝑ.l.quãadoq; vni/quaãadoq; pluribus: qñnq; in conſiſto⸗
rio cognoſcit.hoc dicit cum.l.in offerẽdis:⁊.l.amplioꝛẽ.
Ego vidi dubitari de iſtis iudicibus quibus committũ⸗
tur per.l.iſte cauſe an ſint delegati:vel oꝛdinarij: ſed dic
ꝙ habent naturs mixtam:nam non ſunt delegati omni⸗
no:quia habent a.l.nec omnino ſunt oꝛdinarij/quia non
habent iuriſditionem in ſolidum: ſed ſimul cognoſcunt

Hiuide in tres ptes:qꝛ in pꝛima appellatur a ſentẽtia ſpe

ctabilis vſq; ibil ꝙ ſi a duce ibi appellar᷑ a ſẽtẽtia clariſ

„

pars ſuper Geptimo libꝛo Codicis

ſimivſq; ibi hoc ſi appellatio.ibi appellat᷑ ab his qͥ ex de⸗
legatione cognoſcebãt vſq; in finẽ. Caue tñ qꝛ pᷣmo loq⸗
tur de delegatis a non pncipe vſq; ibi huic ſalubꝛi. ibi eſt
delegatus a pᷣncipe / ⁊ non illuſtris vſq; ibi qui etiã.ibilo
quitur in delegato a pᷣncipe q eſt illuſtris:vel tpᷣe delega⸗
tionis vel ſnĩe vſq; ibi eadẽ obſeruãdo.ibi loquit᷑ cõiter
in illuſtri ⁊ non illuſtri vſq; in finẽ.ſ Itẽpꝛima diuiditur
in duas:qꝛ in pᷣma ſpectabilis cognouit de ca pᷣncipali/⁊
ab eius ſnĩa appellat᷑ vſq; ibi ⁊ hec licʒ.ibi ſpectabilis co
gnoſcebat ex appellatione vſq; ad vᷣſi.ꝙ ſi a duce.
¶ Quog ſi a duce.¶ Iſte vᷣſi. eſt coꝛrectus. vel attende
qꝛ quidã duces ſunt clariſſimi:⁊ de his hic loquuur.Alij
ſunt ſpectabiles ⁊ illuſtres vt dicam in.l.ſi quando.jeo.

¶ Qui etiã. ¶ Attende qꝛ dictio qͥs aut ponit᷑ cũ copula: Quis di⸗
2 hʒ augere.aut apponit᷑ ſine copula/⁊ hʒ determinare / ⁊ ctio quam
reſtringere vt.l.ea tñ adiectio.ff. de le.iij.Modo hic po⸗ naturã ha
nitur ſine copula ⁊/nũqͥd ergo habʒ addere vel minuere. beat.

ego puto ꝙ vbicũq; continet expᷣſſam oꝛationẽ determi⸗
natã ſub ſe ꝑfectã:puto ꝙ veniat augmẽtatiue/ non autẽ
determinatiue ad pᷣcedentia: vt inſti.qui.mo.re ↄ.ob.in
pᷣncipio.ibi quas res aut.⁊c̃.ſed qñ non habet ſub ſe / tũc
venit determinatiue ⁊ non augmẽtatiuce vt eſt cum dicit
teſtatoꝛ veſtes quas vxoꝛis cã paraui.
¶ Nota ex fine huiꝰ.l.ꝙ non ſpectat᷑ inititium.i Et not.
ꝓꝙ rõne adiũcti foꝛtificat᷑ ius ſocij.vt.l.ſi cõem.ff.de fᷣui.
ru.pꝛe.¶ Item no.qð nõ mutatur ſtat. ↄꝛia ſo.jeo.

A reſcripto pncipis nõ ap⸗
bemus. pclar: ſed vene appellatura
. ſuãa inde ſecuta.h. d.
πAbi dictũ eſt ꝙĩ ap
Nofferendis. Hαρiin

ad pᷣncipẽ cognoſcũt duo. in.l.pᷣcepimus.S.e.

doctkmiat hac.l. vt ſʒ q̃lit atẽ cãe.qñq; cognoſcet
vnꝰ:qñq; duo.qñq; cã in auditoꝛio pᷣncipis tractat᷑.h.d.
¶ Ex tex.Lvt cũ Jhic loqᷣtur de tpᷣe intimãde appellatio⸗
nis nõ ꝓſequẽde:lʒ glo.dicat de tpᷣe ꝓſequẽde/⁊ male.⁊
q̃ ſit diffirẽtia inter ea ſtatim dicã.( Et no.ꝙ quilibet pᷣt
appellationẽ pſequi ⁊ appellãs ⁊ alter.¶ Et not.ex ſine
huius.l.ꝙ etiã ĩ cã appellatiõis in conſiſtoꝛio dant᷑ noue
dilationes/⁊ ꝑ hoc ptʒ ꝙ glo.male dicit in.l.nec cãs.S.e.

ſed bñ dicit. S. de dila.l.cum a nobis. Modo hec lex loqᷣt᷑

de tpᷣe intimãde ⁊ dicit ꝙ eſt biẽnium.Sed nũqᷣd erit idẽ
tpᷣs qñ cauſa in auditoꝛio eſt tractãda:certe hoc non dr
hic.ſed alibi repetit᷑ iſte tex.⁊ ponit᷑ fimul de cauſa que in
auditoꝛio tractat᷑/⁊ dicit locũ hẽre annũ /hodie in oibus
ꝑ quod videt᷑ iſte tex.etiam loqui in cã q̃ in auditoꝛio dʒ
tractari tex. de quo dixi eſt in.l.fᷣ·S. in his ·j· de tẽ. appel.
¶ Op.· ꝙ aliud tpᷣs detur:vt.l.fl·S.· in his j.de tẽp.appel.

So tpᷣs intimãde appellatiõis hodie coꝛrigit᷑: ſi dias

ꝙ hic loqᷣtur qñ cognoſcit vnus vel plures/⁊ non qñ pᷣn⸗
ceps male dicis:qꝛ in.i:.ð.repetit hũc tex.⁊ dicit idẽ ſi in
conſiſtoꝛio deberet tractari. Pꝛetera eſſet abſurdũ ꝙ ha⸗
beret duos annos qñ vnus iudex vel duo cognoſcunt/⁊⸗
qñ in cõſiſtoꝛio dʒ tractari habeat ſolum annũ.ſ Itẽ cr.
de.l.nemo.j.ti.j:vbi de alio tpᷣe dicit.Sol.vt glo.⁊ male:
qꝛ tpa inchoãde appellationis ſunt in.l.ijj de tẽ.appel.
⁊ appellabãt fatalia vt ibi dicã. Etr ideo nota q̃ttuoꝛ actꝰ
vnus petendoꝝ apoſtoloꝝ: ⁊ ad eos petẽdos dant᷑ xxx.
dies. vt. l. iudicibus.S.eo.⁊ ſi nõ petit videt᷑ litẽ deſerere:
vt.l.qm̃ nulli.S.e. Sed qñ habet apoſtolos cõoſidera tres

actꝰ.vnũ.ſ.deferendoꝛũ apoſtoloꝝ iudici appellationis:

⁊ iſtud eſt tpᷣs arbitrio iudicis.vt.l.pᷣſides.S.e.⁊ qui ifra
tpᷣs ſibi datũ non pᷣſentat /nõ videt᷑ pena ſtatuta:ſʒ potes
dicere ꝙ videatur litem deſerere.vt dic.l.qm.poſtq; apo⸗
los pñtauit debet intimare iudici negociũ ⁊ ipᷣm infoꝛ⸗
mare vt videat ſi velit recipere appellationem vel non:?·
qñ velit ꝙ interroget᷑/⁊ de hoc tpᷣe loquitur hoc lex.⁊ lex
nemo.:j.ti.j. Poſtqᷓ; iudex deliberauit eã recipere eſt tpᷣs
appellationis inchoande /⁊ de hoc loquitur.lʒ.ijj titu.
pꝛoximo. G

¶ Sp. de. l. pᷣcipimꝰ. v.ꝙ ſi a duce.So. ille coꝛ bi

rigit᷑ Vel dic ꝙ ibi dux eſt clariſſimꝰ: hic ſpectabilis eſt luſtri duo
vel illuſtris. Hec obſtat hec lex que dicit ꝙ non conſide⸗ debẽt co⸗
ratur dignitas: quia verum eſt q;tum ad hoc:vt cauſs gnoſcere
deuoluatur in cõſiſtoꝛio: quia non deuoluitur cuiuſcũq; de cauſa.

Hodie ſi appellat᷑ a ſen⸗ Appellas
J 1 uand 0. tẽtia iudicis ſpectabilis / a ſnia iudi
vel illuſtris non cognoſcit vnus ſed duo. h.d. cis ſpecis

Dete

tosexerce
1 male:ge!
ſſtalex v⸗
pellationie
ytdici e⸗
liſerxr oye
(Ngo⸗
bꝛeuetßs

Cnigarur
ſendumq/
lippellabe
Gminum
leg qñqqꝗ
orr ifran
portzrein
Galsinqn
Unklegitin
(Ulisp
lcigyelin
„ Mltonedi
tene
lagibsep,
ſennnchoi
i eloeunye
feterorbgin
hoteangln
urilbh
uitehe
umentiguie
en ,5
Pigrrodu
Cinanteri
—
iüftne
fmimng,
ſnpateen
entego
nqnito
uyenien

fn
Plett
fannd
Hiaunoie
nſkcichae
eentne
Waelnn
gepelmingr,⸗
Nani denn
diuenener;
lmonii
Habatſhltii
eſteſtanne

itumſhn
ſicienfde⸗
iaſoſen

nepsni;
eegppeltr

dicti etir
Mione da
Ucccpim
e gſchconn
Rerut
mmädecpoct
ſeguece tnt
tno glief
.(Etnerſt
ſiſtoriodnin
tinkneechte
vodoheelgtl
ed nugetl
teftehoenol
decauſat
hodieinc
imaudinn
8 detit
ſdetihent
origirſiin

mresſtorcſ⸗

ert Netitt
ſetebſurtiet⸗
Mocogen
maNnd⸗
olrgpin
liſctin
onolnitvt
etidcs in
iekſtiunn
oscſinn
eigprlun⸗
gesdt ii
Aſnutii

S
=—

—w0—
—
=—
SS
—,: 2
S =
= S

De tempoꝛibus appellationum. Fo. LVII.

dignitatis exiſtat:ſed ad diuerſiſicãdũ hãc.l.a vᷣſi.ꝙ ſi a
duce.bñ refert:qꝛ ſi eſt clariſſimꝰ vnꝰtm̃ cognoſcitvt ibi ſi
ſpectabilis vel illuſtris tunc duo vt hic ⁊ hec eſt tutioꝛ.
= Mplio em. Appellat vnus / ſupplck
S J P 10 m. ſnia ĩ appellatione ꝓ oĩ⸗
QNous:i refutatoꝛijs libellis quis non dʒ eſſe vᷣbo
e lus: x iuſticia alicuius ex iuriſditionis defectu
perire non dʒ ſi ex poſt ſctõ apꝑeat quãtitatem ſnĩe iudi⸗
cis iuriſditionẽ excedere.h.d. l
¶ Ex tex.l iudicati opponere vt ſi iudex cõdẽnauit ĩ x
æ condemnatus appellauit /⁊ dicat ſe condẽnatum fuiſſe
tm in.v poterit alter dicere ſi velit ꝙ immo in.xv.erat cõ
demnãdus /⁊ hoc pꝛobat lʒ a ſentẽtia nõ appellauerit.
¶ Sʒ cũ ſcimus.i¶ Iſta qõ inſurgit ex.l.ĩ offerẽdis.S. e.
nꝗ ⁊ dixerat ibi ꝙ quevſq;. ad certã quãtitatẽ ſufficitvnꝰ
iudex ⁊ ꝙ quãtitas conſiderat᷑ que eſt in ſentẽtia ⁊ nonĩ
petitione merito potuit hec dubitatio contingere /als ſi
conſideraret᷑ quãtitas ſm petitionẽ iſta qõ non poſſet lo⸗
cum habere:qꝛ nunq; poſſet ſñia in plus ferri qᷓ; petitũ eſ⸗
ſet: vnde intellige ꝙ hic putabat᷑ ſniam continere minus
qᷓ contineret / non tñ intelligas ꝙ cõtineret plus qᷓ; ſit pe⸗
titum:qꝛ hoc eſſe non poſſet.

De tempoꝛibus appellationũ

S J uig Qui appellat a nomina⸗
2 9 tione hʒ decẽ dies ad ap
à pellãdum duos mẽſes ad ꝓſequendũ
ebh. d. ᷣm vnam lec.vł dic qui appellat a
nominatione hʒ duos mẽſes ad appel
adũ. h. d. m aliã lec. Pone caſum in
aunube vt lr̃a ſonat. Quero ad declara⸗
̃tioné tex. de q̊ tꝑe hic loq̃t᷑ an appella⸗
tòis exercẽde/an itponẽde:qͥdã ꝙ appellatõis iĩ᷑ponẽde
⁊ male:qꝛ nimiũ vacarẽt mũera:⁊ iõ dic vt glo.Et videt᷑
iſta lex ꝓbare ꝙ a tꝑge noĩatiõis currunt tꝑa exercẽde ap
pellationis/⁊ non a tꝑe appellationis interpoſite.Alij ð.
vt dicã j.e.l.fl. Sʒ qũo pꝛobat ſe ſciuiſſe cũ pᷣſumat᷑ igno⸗
raſſe:vt.l.verius.ff.de pꝛoba.So.vt glo.
¶ In glo. que incipit vł pꝛopꝛie:ibi ⁊ in hoc eſt ſpeciale.
vyt bꝛeue tp̃s detur ad ꝓſequẽdum.
e Em . oza Licet hec lex videatur po⸗
P 2 nere tempoꝛa appellationis
exercende:non tamẽ ẽ verũ:immo loquitur de
tepoꝛe inchoãde:ſʒ de tempoꝛe exercẽde loqui
tur.l.fi.niſi dicas ꝙ lex loq̃tur de tempoꝛe exercende ⁊
coꝛrigatur .e.l.fi.ꝙ non eſt verum.¶ Et ad euidentiã ẽ
ſciendum ꝙ olim dabatur vna dies ad inchoandum ⁊ il⸗
la appellabatur vltia fatalis / hodie.x.dies poſt quẽlibʒ
terminum qui appellãtur fatales vt ꝓdicã.Et ideo attẽ⸗
de ꝙ qñq; quis appellauerat petebat appellatos · xxx.
dies:⁊ ĩfra ulud tempus debèt ei dari a iudice poſtea dʒ
ea poꝛtare iudici appellationis/⁊ ipᷣe dʒ deliberare an ſit
cã talis in qua poſſit appellare/⁊ an ſint legitime ꝑſone ⁊
An ſit legitime ſatiſdatum. .
¶ Aiſis pᷣparatoꝛijs iudex debet incipere cognoſcere ð
iuſticia vel iniuſticia appellationis. Et ad inchoãdã co

gnitionẽ dãtur varia tempoꝛa vᷣm diuerſitatem iudicum

Appellati vt hic ptʒ.Et hec lex bꝛeuiter dicit.Ex varietate iudicũ
onẽ ad h̊ a quibus appellatur dãtur varia tempoꝛa ad appellatio
vt poſſit nem inchoãdã.hoc dicit hec lex cũ ſeq. Hodie exvarieta
q ichoa⸗ te locoꝛum variantur hec tempoꝛa. hoc dicit lex cum an⸗

re exvarie terioꝛibus in pꝛin.⁊·S cum antea.Et numerus fatalium

tate iudi⸗ hodie ampliatur. hoc dicit lex cum antiquioꝛibus·S. in
cũ a qbus alijs als in his. Diuide qꝛ aut tractatur de tempoꝛe in
appellat᷑ choãde appellatiõis/⁊ loquit᷑ hec lex cũ.l. ſe.⁊.l.nẽo.⁊.l.
datur va⸗ cum antiquioꝛibus ałs cum anterioꝛibus vſq; adS·cuʒ
ria ta. antea.⁊· S. cũ antea vſq; ad/S. in his aut tractamus de tẽ
poꝛe introducende appellationis.⁊ loquitur · S· in his de
l.cum anterioꝛibus vſq; ad/S.ſi cum.aut loquimur de tẽ⸗
poꝛe exercende appellationis/⁊ loquitur dictusS.· ſi cũ.
vſq; in finem cum aut᷑.ibi poſitis.¶ Et ad euidentiam eſt
ſciendum ꝙ ſi appellabam olim ⁊ aduerſarius erat pꝛe⸗
ſens poteram cauſam quandocumq; inchoare:ſed ſi non
vcniebat ego nõ poteram inchoare niſi invltima ſex mẽ⸗
ſium /quia totum illud tempus erat in arbitrio aduerſa⸗
rij ad veniendum. Et ſi dictavltimsa die non inchoo etis

6 .

aduerſario non citato quia dies interpellat ꝓ homĩe ca

debam ipſo iure ab inſtantia:⁊ ideo dicebantur fatales

dies:ſed iterum mihi dabatur vnus menſis a.l.⁊ debebã
vltima die illius mẽſis inchoare ⁊ non ante etiam aduer
ſario non citato:⁊ ſi non inchoabam adhuc mero iure fi⸗
nitur cauſa:ſed adhuc.l.dabat alium menſem:⁊ ĩ vltima
die debebam incipere ⁊ non ante/ niſi aduerſarius pᷣſens
eſſet ⁊ ſi non incipio adhuc mero iure cado a cauſa. Sed
iterum mihi datur alius menſis:⁊ in vltima die.i.i.xxxj.

die debeo incipere ꝙ ſi non facio cado mero iure a cauſa

⁊ ita erant quattuoꝛ fatalia vnum in fine cuiuſlibet termi

ni:modo lex nõ dabat mihi plus de tempoꝛe:ſed erat ne—-

ceſſe adiri pꝛincipem ⁊ impetrare tempus reparationis
qð incipit a fine vltimi fatalis currere quãdocunq; peta⸗
tur reparari nec debet citari aduerſarius ad hoc: qꝛ poſt
q́;ᷓ ſcit initium tempoꝛis debet ſcire ⁊ finem.Et ſic eſt ar⸗
gumentum ꝙ ſi teſtis dicit ꝙ ſi talis eſt.xxxv.annoꝛum:
quia recoꝛdatur diem natiuitatis eius bene dicit: quis
poſtqᷓ; ſcit initium tempoꝛis poteſt ſcire finem ⁊ an tem⸗

pꝰ cucurrerit quod faciat.xxv.ãnos. ¶ Modo ergo hic Appellati
loquitur de tempoꝛe inchoande appellationis licet glo. onis ĩcho
intelligat exercende ⁊ male. Aut ergo appellatur a ſen⸗ ande tꝑa
tentia pꝛeſidis vel ſpectabilis vel cuiuſlibet oꝛdinarij:⁊ q̃ ſint.

tunc omnia tempoꝛa ſimul cumulata ſcilicet fatalium ⁊
reparationis faciunt vnum annum.Aut appellatur a ſen
tentia delegati a pꝛincipe:⁊ tunc totum tempus ſimul cu
mulatum facit nouem menſes ⁊ non plus:quia nulla re⸗
paratio datur. Si autem appellatur a ſententia delegati
ab illuſtri: tunc totum tempus cumulatum facit.v.mẽeſes
idem ſi eſt delegatus a ſpectabili vel clariſſimo.i Sed ſi
dies termini vltima ſcilicet fatalis incideret in feristam
diem intelligitur dies pꝛecedens non feriata fuiſſe fata⸗
lis ⁊ eo die debuit inchoari/⁊ hoc ᷣm nos:ſed pſᷣm canoni
ſtas intelligeret᷑ ſequens dies poſt feriatã fuiſſe fatalis.

¶ Quod ſi quis. Quecunq; ſunt circa acta intelligun⸗

tur eſſe nota iudici vt iudici:⁊ ideo nemine poſtulãte po⸗
teſt ſupplere:caſus eſt in aut᷑.offeratur.S.de litis conteſt.
Et ex fine huius legis nota ꝙ qui nõ pꝛoſequitur vide⸗
tur conſentire:⁊ per hoc dicunt quidã ꝙ in ſententia eſt
naturalis obligatio pꝛeſumpta.
New Poſt tempoꝛa ſuperioꝛa lapſa nõ
. E. Emo ſperet aliquis per reſcriptum ha⸗
Vbere alia tempoꝛa/⁊ tempus appellationis in
EAA. troducéde eſt medium tp̃ᷣs appellatiõis. h. d.
¶ Diuid e in duas partes:quia in pꝛima loquitur de tem⸗
poꝛe inchoande appellationis:⁊ ſᷣm glo.coꝛrigit tempo⸗
ra.l.pꝛeceden.ſed ᷣm Jacobum de arenis non coꝛrigit/
ſed dicit ꝙ poſt ſuperioꝛa tempoꝛa alia non dãtur:⁊ hoc
ꝓbat textus ibiſ vltra ſtatuti ⁊c. hoc vſq; ad ver.⁊ vt

ibi pm glo. lo quitur de tempoꝛe inchoãde appellationis

⁊ male.ſed ſᷣm Jacobum de arenis loquitur ⁊ bene de tẽ
poꝛe introducende appellationis vſq; in fin. ⁊ cõtinuat᷑
hec.lLcum anterioꝛibus.

P m anterloꝛibus. Porite⸗

locoꝛum: ſed in.l.ij.dicebam pꝛo varietate iudi
ACum varia tempoꝛa ſtatuuntur ad appellatio⸗
em inchoãdã.⁊.d.vſq; ad.S. in alijs. S
¶ Diuide in tres partes:quia in pꝛima loquitur de tem⸗

poꝛe appellationis inchoãde vſq; ad .S.: in alijs.ibi loqui
tur de tempoꝛe introducende appellationis vſq; ad .S.· ſi

tamen. ibt loquitur de tempoꝛe exercende appellationis
vſq; in finem/⁊ cum illa parte continuantur omnes aut᷑.
¶ Er tex.in ſuo roboꝛe per hunc text.dicunt aduocati

ꝙ quãdo lex vtitur his verbis nullum robur dat/ſed di⸗

mittit id quod erat.Si ergo tempoꝛa fatalium eſſent coꝛ
recta per.l.nemo.in quo roboꝛe durarent cum nullum ha
berent.⁊ ideo dic ꝙ üla nõ ſunt coꝛrecta per.l.nemo. Vel

„

ſi vis ſuſtinere glo.dic ꝙ pꝛonomen meum tuum ⁊ ſuum Meũ tuũ
ſignificant ᷣm pꝛeſens tempus:vnde quando dicitur in ⁊ ſuũ ꝓno
ſuo roboꝛe videtur confirmare ſᷣm robur quod hʒ nunc: mĩa ſigni⸗
vt. l. ſi ita. ff.de auro ⁊ argen le.niſi in caſu.l.fin.j.que res ficant m.
pig.ob.po. Et hec vera/ niſi lex ſe referat ad pꝛeteritum: tpᷣs pñns.

qꝛ tunc confirmat ᷣm tempus antecedens coꝛrectionem

vt. l.nemo · S. a me.ff de legat.ij.⁊.l.eum qui:S. ſi mulier.

ff.de iureiurando.ſic ⁊ hic:quia ſe refert ad pꝛeteritum⸗

quia dicit dari ſolẽt:⁊ ideo bene potuerunt tempoꝛa coꝛ⸗

rigi ꝑ.l.nemo.⁊ ꝑ hãc ↄfirmari vt erant a cortectionè.

E ¶ Hodie numerꝰ dierum
¶Et cum antea. Maba nliareu pv.
¶In his. ¶ Olim dabatur biennium ad introducen⸗
dum cauſam appellationis ad pꝛincipem hodie ſuffi⸗
cit annus.h.d. Per hunc.S· coꝛrigitur.l.pꝛecipimus in
? fl.vt ibi plene dixi.Sʒ que ẽ pena non ſeruãtis hec tem⸗

tiõis ĩter⸗ poꝛa.Rñdeo ſi non ſeruãtur tẽpoꝛa appellationis inter⸗
ponẽdevł ponẽde videt᷑ ei renunciare.ſʒ ſi non ſeruãtur tꝑa ĩtrodu
ĩtroducẽ⸗ cẽde appellationis tunc ſi cã eſt coꝛã pꝛicipe examinãda
de tꝑa nõ vł coꝛã duobus tunc tẽpoꝛa exercẽde currunt a fine tẽpo
ſeruãtis q̃ ris introducẽde/vnde pena ẽ non introducẽtis:qꝛ lapſo
ſit pena. tẽpoꝛe illo incipiunt currere tẽpoꝛa exercende. Sʒ ſiali⸗
us iudex cognoſceret/tunc hʒ medium tẽpus fataliuʒ: vt

l.nemo.S.e.per quod patet ꝙ tempus introducende ſibi
currit ſimul cum tꝑe exercẽde appellationis /vnde ſi tar⸗
de introducit nullã penã inde ſubijt.
¶ Si tñ.¶ Si cã coꝛã pꝛincipe ẽ examinãda ad exercen⸗
da cãm nulla tꝑa ſunt ſtatuta/ſi aũt coꝛã alio iudice tũc
datur ad exercẽdum ãnus/⁊ ex cauſa biẽnium ⁊ ſpeciale
ẽ in cauſa appellationis ꝙ lite non conteſtata põt ad dif⸗
finitiuam pꝛocedi.¶ Item dicit aliud ſᷣm ia.de are. diffi⸗
culter tñ.ſ.ꝙ iure iſto abſente appellatoꝛe non põt pꝛoſe⸗
quivictoꝛ:ſʒ ſufficit ſnĩaʒ lapſu tpis ↄfirmari:hodie pᷣtꝓ
ſeq vterq;.ſ.vnꝰqñ vult alter tarde.h.d.ſᷣm ia.de are.
P ui Hec aut᷑.circa tpᷣs exercẽde nõ coꝛ
E rigit:ſʒ dat annum ⁊ ex cã biẽnium
6Cſed t̃s inchoande ? introducende appellatio⸗
d==Nis eſt coꝛrectum. Item ̃m.l.co.victoꝛ nõ po
terat pꝛoſequi cãm appellationis abſẽte appellatoꝛe: ſed
appellatoꝛ abſente victoꝛe poterat pꝛoſequi hodie põt vi
ctoꝛ ꝓſequi abſente appellatoꝛe:ſed demum in fine tem⸗
poꝛis:ſed appellatoꝛ in quacumq; ꝑte tempoꝛis põt ꝓſe⸗
qui⁊ ſimile in.l.ꝓperãdum ·S.⁊ ſi quidẽ.S.de iud.Et hec

aut᷑.bꝛeuiter dicit Ad exercendã appellationẽ datur ãnꝰ

⁊ ex cã biẽnium/⁊ põt in appellatione q̃cũq; ꝑte iudicij
appellatoꝛ abſente vł non cauſam ꝓſeqͥ:ſʒ appellatꝰ pᷣt ꝓ
ſeqͥ in fine tm̃.h.d. hiuide qꝛ in pꝛima ꝓſeqtur appella⸗
toꝛ pñte victoꝛe vł abſẽte vſq; ibil appellatione ceſſante
ibi pꝛo ſequitur actoꝛ appellatoꝛe abſẽte vſq; ibiſneutro⸗ʒ
ibi neuter ꝓſeqᷣtur vſq; ad finẽ. Ex tex.cũ vnꝰ Jhuc vſ⸗
qʒ; ↄ-coꝛdat cũ.łl.codicis /ſʒ hic incipit coꝛrigere ſᷣm ia.de

are.qꝛ iure veteri nullo mõ victoꝛ poterat ꝓſequi abſente
appellatoꝛe hodie põt ita demum ꝓpe finẽ tpᷣis:ſʒ appel

latoꝛ qũcũq;. Item ſi appellatoꝛ ẽ abſẽs quẽcũq; finẽ ſẽ
tẽtia accipiat abſẽs ↄdẽnat᷑ in expẽſis:ſʒ ſi eẽt pñs ⁊ ſuc
cũberet idẽ:ſed ẽ pñs appellatoꝛ ⁊ obtinet tunc nullꝰ cõ⸗

dẽnatur in expẽſis:non appellãs qꝛ obtinuit /nõ appel⸗

latus qꝛ habuit iuſtam cauſam litigandi ꝓpter ſnĩiam ꝓ
ſe latam:⁊ ideo neuter alteri cõdẽnabitur in expẽſis hoc
caſu.Sʒ qͥd ſi ẽ lapſum biẽniũ an ex cauſa poſſu dari ali⸗
ud tpᷣs Glo.ꝙ ſic/ſed huic repugnat.l.fl.j.e.quia ibi dicit
ꝙ nullo modo datur aliud tempus:quia potuit pꝛincipẽ
adire/ſed certe ibi loquitur quãdo fuit impedimentũ iu⸗
dicis ⁊ non aliud:⁊ tamen illud eſt hodie coꝛrectum /ha⸗

bet ergo annum:⁊ ex cauſa biennium/poſtea ex clauſula

gñali poteſt habere tertium/⁊ quartum/⁊ quintum. Sed
in quo differt annus qui datur ex cauſa pꝛimo ab illo qui
datur ex clauſula generali.Reſpondeo quia illud qð da⸗

tur ex cauſa hic datur a lege / illð tempus quod datur ex
clauſula generali datur ab homine.Item ille qui datur a

lege datur integer ſiue impedimẽtum ſit longum ſiue bꝛe
ue:ſed ille qui datur a iudice non datur integer: ſed tan⸗
tum tempus reſtituitur quanto fuit impeditusvt.l.ab ho
ſtibus· S· ſed ꝙ ſimpliciter.ff.quibus ex cau.maio.¶ Iteʒ
quero an debeat ſolum in fine per menſem victoꝛ pꝛoſe⸗
qui abſente appellatoꝛe.Quidam ꝙ ſic ꝙ non puto:quia
tex.in coꝛ.non loquitur de tempoꝛe menſis taxatiue: ſed
dicit foꝛte menſeʒ exemplificatiue:⁊ ideo puto ꝙ in iudi⸗

Appella⸗ cis arbitrio ſit.¶ Item quero quando incipiat tempus
tiois exer exercende currere.iReſpondeo hec eſt vera opinio ꝙ a tẽ
cẽde tpᷣs poꝛe appellationis interpoſite/⁊ eſt mirabile ꝙ etiam pᷣʒ
qñ ĩcipiat iuravetera eodem tempoꝛe currit tempus introducende

⁊ exercende:vt.l.nemo.S.e.⁊ non mireris dicit Jaco.de
are.quia ⁊ alłs currit tẽpus reſtitutionis petẽde ⁊ exercẽ
Ge⸗ de ſimul:vt.l.fi.S.de tẽp.in integ.reſti.pe
e J tũ Si ꝓpter aditum arbitri cauſa ap⸗
ge *pellationis non potuit biennio ter⸗
Kminari durat vltra biennium. hoc dicit.

*

Butrigarij Becũda pars ſuper Beptimo libꝛo Codicis

¶ Ex text. niſi biennium Ihoc intellige quando bi⸗
ennium anteqᷓ; ad arbitrium iretur non erat in aliquo di⸗

minutum /als tempus lapſum anteq; ad arbitrum iretur
computatur cum eo ꝙ poſtq; ab ꝗrbitro receſſerunt cur⸗

rit tempus/⁊ hẽbit tm minus de biẽnio.

erInur ipo iure non currit. hoc dicit. Sed quid ſi
ſteterit ꝑ alium q; ꝑ iudicem / dic vt glo.
¶Oo. ꝙ vbi ſtat per iudicem currat tempus nihilomi⸗
nus:vt.l.ſed ſi per pꝛetoꝛem in pꝛĩ.ff.ex qui.cau.ma.So.
ibi loquitur in tempoꝛe actionis hic inſtãtie.i¶ Item op.
ꝙ etiam tempus inſtantie currat:vt.l.pꝛoperãdum ·S. ſin

autem.S.de iudi.So.ibi in tempoꝛe inſtantie cauſe pꝛin⸗

cipalis / hic appellationis.Et ideo conſidera tria tempo
ra:quia eſt tempus actionis /⁊ iſtud currit etiam ſi ſtet ꝑ
iudicem /ſed datur reſtitutio vt.l.ſed ſi ꝑ pꝛetoꝛem in pᷣn.

ff. ex qui.cau.ma.aut loqueris de tempoꝛe inſtantie cauſe

pꝛincipalis:⁊ illud currit ⁊ non datur reſtitutio / ratio qꝛ

hic non perdo ius meum:quia poſſum reinchoare ꝙq non

eſt in pꝛecedenti caſu quia niſi reſtitueretur totum ſuum
ius perderetur/⁊ ita loquitur.l.pꝛoperandum .S.ſinautẽ.
S. de iudi. Item ẽ tempus inſtantie appellationis/x iſtðᷣ
non currit mihi ſi ſtet per iudicem:quia totum ius perde
rem vt hic.Sed quare currit in cauſa pꝛincipali/a nõ da⸗

tur reſtitutio hic non currit.Rñdeo hoc facit rigoꝛ inſtẽS

tie ipalis cauſe.

S

An &biéënij/ hoc ꝓbat lr̃a ibi faciat eã introduci/

h. d. LCollige ergo ſic ꝙ appellãs hʒ ãnum:ſed ſi ĩ iſto ĩpe
dit᷑ cũq; ĩpedimẽto fuerit ĩpeditꝰ:⁊ qᷓ;to tꝑe hʒ ãnũ ĩte⸗
grum a lege:ſed ſi poſt illum vult alium /tunc aut fuit im⸗
peditus a iudice/⁊ ipſo iure non currit:idem ſi ꝑ arbitruʒ
idem ſi ꝑ pꝛincipem.Sed ſi pꝛopter aliud impedimentũ
fuit impeditus datur ei reſtitutio ab homine ex clauſula
generali ⁊ reſtituitur ſibi ſolum illud tempus in quo leſꝰ

eſt vt. l. ab hoſtibus · S.ſ̊ ꝙ ſimpliciter.ff. ex qui.cau.ma.
¶ Nota ergo hec tempoꝛa nam eſt tempus interponen⸗ Appella⸗
de appellationis /⁊ iſtud olim erat biduum vel triduum tiois iter⸗
hodie decẽ dierum ⁊ pena non appellantis eſt: quia vi⸗ ponẽdetè
detur renunciare liti vt.l.eos.⁊ aut᷑.hodie.S.ti.j.Eſt tem poꝛa q ſit.

pus petendoꝛum appellatoꝛũ/⁊ iſtud eſt.xxx.dieruʒ idẽ

eſt tempus dandoꝛum appellatoꝛum / ⁊ pens non peten⸗

tis eſt qꝛ videt᷑ liti renunciarevt.l.quoniã nõnulli.S.ti.j.

⁊ pena iudicis ẽ qui non vult darevł appellationem reci

pere in.l.iudicibus.⁊.l.quoniam.S.ti.j.eſt tempus pꝛote

ſtationis flende ipſi iudici qui appellationem non reco.-
pit ⁊ iſtud eſt idem tempus quod eſt appellationis inter
ponende ⁊ petendoꝛum appellatoꝛũ vt dixi in.l.ſi appel⸗

lationem.S.ti.j. Item eſt tempus deponendi querimoni⸗
am de iudice qui appellationem non recepit vel appella⸗

tiones non dat / x iſtud tempus varie ſtatuitur ex varieta
te iudicum:vt dicta.l.ſi pꝛouocationem. Item eſt tempꝰ

deferendoꝛum appellatoꝛum ad iudicem appellationis
⁊ iſtud eſt arbitrarium:vt.l.pꝛeſes.S.ti.j.⁊ pena nõ ſeruã⸗
tis eſt vt cadat a cauſa. Item eſt tempus introducẽde ap
pellationis in quo dic ſᷣm iura vetera ꝙ aut appellatur
ad pꝛincipem/⁊ tunc licet quidam diſtinguãt ſit cauſa ex
aminanda in auditoꝛio ſiue non:tu dic ꝙ olim ſiue debe⸗
bat tractari in auditoꝛio ſiue coꝛam duobus iudicibus ſi
ue vno dum tamen ad pꝛincipem fuerit appellatum ha⸗
bebat biennium appellatoꝛ per.l.in offerendis.S.ti.j.ſed
hoc eſt coꝛrectum per.l.cum anterioꝛibus S.in alijs.S.e.
per quam datur tantum annus:⁊ pena non introducẽtis
debito tempoꝛe Acg kanſo tempoꝛe incipiat currere tem
pus exercende.Sed quando appellatur a pedaneis iudi
cibus delegatis a pꝛincipe debʒ cauſa introduci infra du
os menſes / vt in aut᷑.de iudi ·S audient.ſi auteʒ eſt appel
latum ad alium qᷓ; ad pꝛincipem tunc conſulitur vt infra

tempus fatalium debeat introducere vt... e.l.nemo.⁊ po⸗
na nõ ĩtroducẽt ad tpᷣs nulla eſt:quia eodẽ tẽpoꝛe currit
ſibitpᷣs exercẽde appellatiõis⁊ ĩtroducẽde ꝙ ẽ mirabie

Si aũt loq̃ris de tꝑe inchoãde ⁊ reꝑande appellationis

Vbi ꝑ iudicẽ ſtetit quominus
N J app el. ppeilrio vebito tempoꝛe fini

Ed et lig. cc aut hʒ duos ĩtellect? Äm
ia. de are. tz ⁊ bñ ꝙ hic ẽt coꝛꝛꝛꝛ:
rigat᷑ de tꝑe ĩtroducẽde appellatiois.ſ.ãni vk
vñ nec ad itroducẽdũ nec ad exercendũ currit aliquod

tempus.Et bꝛeuiter hoc dicit ꝙ vbi cauſa appellationis
eſt coꝛam pꝛincipe examinanda nullo tempoꝛe limitatur

unhi lo
nrtpi i
Ediuerſit
tdies gue
titur onn
ſeno in
glege datu
nmnbein
ſtaper⸗
igeshel
ljrektn
letumenqn
elotiopis.
rlutempo
grorlbus5
ninan
ſc ſnia pr
ſquiture
houis aut⸗
friennij.h
ng vide
ſenonthin
gut dixi
ſuvbiplus
litel tempu
ſtal proſe
iti. voipot
laſus inpe⸗
