appel.ex.⁊ ibi ꝑ canoniſtas.⁊ in.c.vnico de poſt.pᷣlatoꝛ.

bonoꝛum poſſeſſionẽ.ymo.⁊ ange.in.l.ſi couenerit.ff. de
re iudicata ar.iuriũ.in.l.ſi quis iniuriatꝰ.ff.depoſiti.⁊ in

regula is qui in ius alteriꝰ.de reg.iu.li.vj.⁊ in reg.qui in
glterius.ff de regu.iu.que declara ſᷣm iaſonem in loco.S.

allegato.iiij.colũ.verſiculo pꝛimo.⁊xc.

¶ Nono pꝛo cõplemento huius pꝛoemij in.S·quibus.

verſiculo ita tamen vt oꝛdo:nota oꝛdinem attendi intel⸗
ligas ad ĩtellectum ⁊ nõ quoad ſcripturã.require per ea

que notãt᷑ in.l.ij.S·fl.in.iij.coł.vᷣſiculo.ſcdðᷣo moueoꝛ.⁊c̃.
et iſte eſt verus ⁊ appꝛobatꝰ intellectus citra montano2ꝛnãC
5ſ̃m iaſo.de may.de hoc in.l.eniĩ.ff.de ſolu.de quo per iaſo
nem in.Sſupereſt.de actio.inſt.in.ij.colũ.vᷣſi.tamen ᷣm
oꝛdinem intellectus qͥ eſt attendendus vt in dic.lij. S· fl.
et ibi plene per iaſonem.ff de vulgari et pupillari ſubſti.
limita pꝛecedens dictum ꝙ oꝛdo intellectus debeat attẽ
di non ſcripture pꝛocedere in his que fiunt vno cõtextu
per tex. in diger ibi iaſon in penul.colũ.circa finem
2 in tertia in fl.oꝛ
eo. ti. debet attendi:ſecus ſi in diuerſis ti.ſᷣm glo.bar. in
l.iij...de iure codicilloꝛum. in dubijs attendimus oꝛdi⸗
nem ſcripture ⁊ ſermonis ſᷣm bar.et iaſonem in di. l. ij. ·
fl.in pe.colũ cir ca medium.⁊c. Et de hoc dic ſᷣm bar.
hic in fl. Eol emepsoppoſitionemn:e Pleunaper eundẽ?
l. ⁊c.in.ij.iij.⁊.iiij.
col.infero ex iſto textu hic in di.verſi.ita tamen oꝛdo.
pꝛioꝛes in electione pᷣmo loco ponũtur ſequentes poſtea
ym bar.hic in pe.colũ.verſi.venio.⁊c. Amplio iſtud di⸗

do tamen reſpectu legum poſitarum in

bar. ⁊ ibi no.iaſon de may.in di.l.ij. S·

iure quod ctum bar pꝛocedere non ſolum in electione / ſed etiam in

qs hʒ ob

caãm poꝛi⸗ in.S·ſinguloꝝ.ibi ange.de aretio.de rerũ diuiſione.inſti.

teipoꝛe eſt pꝛeferendus tex.in. S oꝛdina.in aut᷑.de mo⸗

quibuſcũq; actibus cum dicatur venerãda ſenectus no.
ar.l.ſemꝑ.ff.de iure immunitat.data paritate antiquioꝛ

nachis.textꝰ in.c.epiſcopi.xxiiij.di.glo.oꝛdi.in.l.cuʒ qͥd.

ff.ſi cer. petatur.alibi tamen no.bal.in.c.cum omnes.de
conſt.ex ꝙ non debet fleri differẽtia inter iuuenem et ſe⸗
nem paria iura habentes:et ꝙ tamen valet vox iuuenis
q;tum vox ſenis etiam in cardinalibus quod dixi in qui⸗

buſcũq; actibus. intelligo in quibus ratione pꝛioꝛitatis

de iure cõmuni eſt fundatus: vtputa in.c.auditis.de ele⸗

ctione.⁊ ibi panoꝛ.in tertio nota.verſi.ſed tu dic clarius

⁊c̃᷑.vbi ↄcludit ꝙ antiquioꝛ canonicus reſpectu inſtituti⸗

onis idem pꝛeeſſe alijs:vnde ad eum ſpectat ipſius capi
tuli cõuocatio.ſecundo ad eum ſpectat pꝛimũ eſſe in vo⸗
ce ⁊ ſubſcriptione/a in ſedendo⁊ alijs ſimilibus.facit ad

pꝛedicta.c.ſtatuimus.de maio.et obedientia.et quod no

tat ibi innocen.et ibi panoꝛ.poſt inno.dicentem ꝙ vacã⸗

te eccleſia abbate ſeu pꝛepoſito.iſte qui eſt antiquioꝛ in

oꝛdine habet(vt ſupꝛa diximus) conuocare capitulum

Et dico poſt ino.et panoꝛ.in dic.c.pᷣmo.ceteri de capło
ad iſtius antiqoꝛis mandatũ tenẽtur venire:verũtamen

per hoc non exercebit iſte iuriſdictionẽ in alios niſi con
aſuetudo hoc habeat. Undce non poterit punire non veni⸗

erntes / neq; poterit facere cõtractus nomine eccleſic: ſed

habet iſtam maioꝛitatem in honoꝛibus ⁊ in iſtis maioꝛi-

tatibus.habebit tamen hec vocatio ad capłm per iſtum
facta hunc effectum quia poteſtas reſidebit penes veni⸗
entes:et ſic facit abſentes contumaces.ad idem facit qð
notat innocen.in.c.ij.de noui operis nũ.in ſecũda colũ.

ver ſſi.quando autem derici.⁊c.vbi dixit ꝙ ille ad quem

ſpectattvt.S. dixrimus) capituli cõgregatio poteſt alios
vocarc.verum / dum tamen in tuto loco conuocet:als ſi

lõbardos ꝓ maioꝛi parte de lombardia vellet cõuocare

in franciam non tenẽtur ire/quia mandatũ eſt manifeſte

miquum ar. c. cum intervniuerſas.ex. de elec.ſecus in du
bio quia tunc ſemper obedire debent xj. q-/iij.quid ergo.
et qꝙ ad mandatum antiquioꝛis de iure vel conſuetudi⸗
ne poteſtatem pꝛedictam habentis teneantur vocati ve⸗-

mnire:⁊ ſic in hoc ei obedire facu tex.in.l.fi.ff. de fide ĩſtru.

t1 de pieęfecti pꝛetoꝛio.lj.ct.ij lib. xij. C.de pꝛoxi.ſacro.

l.vbicunq;. C. de offi.magi.l.nemo.l.j.ff.de albo ſcriben⸗
do:et ibi vide bar.ad pꝛemiſſa.idem panoꝛ.in dic.c.pꝛi

mo. et vtrobiq; inno. Hota hec dicta inno.que quotidie
alleg.et ſequitur bar.in dic.l.j.de albo ſcribendo.
¶ ecimo quero. Reperiũtur duo inſtrumẽta ſcriꝑta in

vna charta / an inſtrumẽtum pᷣmo ſcriptum pꝛeſumatur
pᷣmo celebꝛatũ: Hic ꝙ ſic:per tex.in iſto.S.quibꝰ: verſi.
colligentes.ſᷣm bar.hic pe.colũ.verſiculo nota.⁊c.⁊ tene
menti bᷣm bar.vbi. S. Idem tenet bal.hic:idem tenuit ia⸗
ſon de may. in.l.ij.S.fi.pe.colũ.vᷣſiculo ſecũdo adde.⁊c.
ff. de vulgari et pupil.ſubſtitu. Idem no.val.in.l.de rebꝰ
.de dona.ante nuptias.adde illud qð notabiliter vuitt
bal.in aut.hoc amplius.in pe.colũ.ide fideicom ꝙ pꝛi⸗

mo nominatus in contractu pꝛeſumitur pꝛincipalis.

Secundo nominatus pꝛeſumitur fideiuſſoꝛ limitando

ſm bal. ibi. .

¶ Tertio adde illud quod notant ange et ymo in.l.qui Mota de
ſoluendo.ſecunda ꝑte ꝑ illũ tex.ff.de heredibus inſtituẽ⸗ oꝛdine.

dis.ꝙ oꝛdo denominationis deſignat oꝛdinem dilectio⸗
nis et charitatis idem bar. in.l.pe.in.iij.oppoj.de ver⸗
vaium ſigniſicatione. et in.lł.j. de edicto diui adriani
ollen. M
¶ Quarto adde qð notat ange.in.S. etenim.in auten. de
heredi.et fal.colla.pꝛima. vbi notat qð ſi in eodem inſtru
mẽto obligaſtinlicäputs domi ticio et ſeio hypotheca

ſei erit poſterioꝛ ꝓpᷣter oꝛdineʒ ſcripture: qð bene nota⸗
bis quia poſſet tibi facere honoꝛꝛem. =
¶ Quinto adde quod notat alber.de ro.in pꝛima parte
ſtatutoꝝ in.q.clxxij.incipiente qd ſi ſtatuto.⁊c̃.vbi tenet
ꝙ ſi ſtatuto caueatur ꝙ bona captiuoꝝ alienata non ſolẽ⸗3⸗.C
niter reuocentur per pꝛioꝛes vel ancianos pꝛeferuntur
pꝛioꝛes tanq; pᷣmo nominati ex oꝛdine ſcripturc. Limi⸗
ta oĩa pᷣdicta ſingulariter niſi ex conuentiõe partium ſi
actum ꝙ contractus debeat in ſcriptis celebꝛari ſi in tali
inſtrumẽto eſſent deſcripta multa pacta:nõ poteſt argui
ex pꝛioꝛitate pactoꝛũ vt plus in eis acquiratur vniqᷓ; al⸗
teri:qꝛ oĩa perficiunt᷑ vltimo verbo quado partes habẽt
contractum ꝓ perfecto et abſoluto. Ita determĩat ſingu
lariter bar.in.l.cõtractus. de fide inſtrumentoꝝ.ſequũ⸗
tur bal.ſaly.et alij iidem. Et huius opinionis eſt facũ⸗
dus canoniſta do.ioãnes de boſqueto natione nauarrus
vulgariter vocatus cõmendatoꝛ lectura toloʒana picta⸗

uenſi andegaueñ. ac pariſienſi comendatus.

er ſſe rubꝛice ĩuocat
RN AMKima pars alale iuot qj
habes eſt unꝑatoꝛ chꝛiſtianꝰ et pot
tiinura iperij guber nare vt in aut᷑.ius iu⸗
ran. qð pᷣſta. ¶ Itẽ habemꝰ ꝙ ab bono
VY ESlinicio inchoadũ eſt ⁊ cetera bene ſub⸗
— CSſequẽtur. vt in coꝛpoꝛe quomõ opoꝛtet
9 Erepiſcopos. circa pꝛin. ¶ Secũda pars
intitulat libꝛum pꝛimum. Tertia pars continuat rubꝛi
cam vt in glo.et quidam ſumunt cõtinuationem a pꝛima
parte rubꝛice:quidam a ſecunda.in glo.que incipit de iu

2

ſticia ibi.j.q.j.cum paulus.et matthei.iiij.c.

catholica Rubꝛica.

Additto. Hora Omitto ilud ab vut inno. n c.

firmiter. in fine er eo.ti. Referunt et ſe⸗
quũtur bal.paul.de caſt.hic do.anto.de butrio.in.c.pᷣmo
S.ſane.ex̃.eo.ti.ꝙ ſi aliquis ſimpliciter credit illud quod

credit ſancta mater eccleſia:ſi in ſpecie credat ĩ trinitate

patrem eſſe maioꝛem filio:vel crederet eſſe quaternitatẽ

erroꝛe ductus: quia ſi crederet temere eccleſia dũmodo

non pertinaciter duret in hac opinione nõ eſt hereticus:
nec poteſt puniri de hereſi:quod eſt valde notãdum ſᷣm
bal.ad defendendum ruſticos vel idiotas ꝑſonas q̃ ſepe
impetũtur ab inquiſitoꝛibus heretice pꝛauitatis. Adde

ad hoc tex.no.in.c.dixit apoſtolus:cum glo.in verbo ꝑ⸗

tinaci.xxiiij.q.iiij.et glo.in.c.hec eſt ſides.in verbo emẽ

22

dari.xxiiij.q.j.⁊ in.l.om̃es.in ver.argumẽto.jde hereti.

do. bar. vero cautella.ccv.et.ccxxxvij.vbi refert alber.

de roſa.in.iij.parte ſtatutoꝛum.q.xxxij.defendiſſe in cu⸗
ria romana coꝛam papa quoſdam mediolanenſes de he⸗

Poteſtaſ

vñ dicitk.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo CTodicis

reſi impetitos.Quãdo dicat᷑ quis pertinaciter aſſerere.
habes tex.in.l.iij.S. tutoꝛes.in ver.pertinaciter:cuʒ glo.
et ibi notat bar.ff. ve ſuſpec.tu.et q;uis aliter dicat glo.
in. c.j.de malefi. ¶ Nota etiam ꝙ non eſt hereſis fa⸗
cere contra articulos fideiſed ſentire ⁊ credere:et ideo
credẽs ꝙ ſimonia non ſit peccatum iſtud bene eſt de ſpe
cie hereſis.ita decla.bal.in.c.at ſi clerici in.vj.col.de iu
di.idem archy.in.c.fertur.j.q.j.qð dicit bene notãdum
bal.in loco vt.S. Idem do.iaſon de map.iuriũ egregius
ac ſolẽnis nodoꝝ ſoluro um hie ſun .
= ec lex tria facit.qꝛ pᷣmo tra
42 nctos. ſtrnobis fidem quã ſeruare
r, debemꝰ.ſcðo/pᷣmiat ſeruãtes.tertio/punit nõ
D ſeruãtes.h.d.hiuide.l.in tres ꝑtes ſᷣm ꝙ tria
dicit. Scda pꝑs ĩcipit ibi hãc legẽ.t᷑tia ibi reliqͥs. Caſus
in termiĩs eſt talis.Querit iuuenis:nos ſumꝰ in tractatu
de ſũma trinitate et fide catho.q̃ro q̃ ſit iſta fides:icit
imꝑatoꝛ/ꝙ ipſe vult cunctos populos ſeruare fidem quã
tradidu ſanctus petrus apoſtolus et pontifex damaſus
et petrus epᷣs:⁊ hec fides eſt vt credamusvnũ eſſe deum

et tres ꝑſonas.ſ.patrem et filium et ſpiritũ ſanctum et pa

rem maieſtatem. Inſtat iuuenis:qð erit mihi pꝛemiuʒ ſi
fidem ſeruabo: Keſpondet᷑ ꝙ vocabit᷑ xpᷣianus.Sed qͥd
ſi non ſeruabo fldẽ:? Reſpõdetur ꝙ iudicabitur demens
⁊ furioſus:⁊ erit infamis: Ganicter⸗ a deo / et punietur a
pꝛincipe.h.dicit. ¶ Hota fidẽ quã debes ſeruare.i¶ Itẽ
nota ꝙ eſt magnum pꝛemiũ vocari bono nomine et do⸗
an Put. ¶ Item magna pena vocari malo noĩe ⁊ turpi.
Se violata rigi⸗ non ſit punienda.vt.l.ijide iure
iu.Sol.quidam nõ ſeruant religionẽ fidem non ſeruãdo
et illi puniũtur vt hic.quidã deierando:⁊ illi non puniẽ⸗
tur in hoc mũdo ſed a deo.vtin ↄtrario.qð an ſit verum
F. dicam. ¶ Item op. ꝙ hereticus nõ ſit infamis:quia in⸗
famis non põt eſſe teſtis vt.l.iij.S. iulianꝰ.ff.de teſti.⁊ he
reticus admittitur ad teſtimonium.vt l.quoniã ·j de he⸗
reti.Huius timoꝛe ſunt hic plures lec.pꝛimam pꝛobant

vltramontani ꝑ hunc tex.⁊ cõmunẽ locutionẽ:quia dicit

ꝙ vocabuntur veſani ⁊ furioſi:et cõmunis locutio potiꝰ
infamiam facti irrogat qᷓ; iurj.vt.l.verbum.ſ.de infa.⁊.l.
impꝛobũ.⁊ hec eſt ſatis bona:et vltima etiã eſt bona.ſed
tene pꝛimã ↄtra quã op/ꝙ ſint infames infamia iuris.vt
aut᷑.gaʒaros.j.de hereticis.So.illud iure nouo ſchoies
vltimã iungere cũ iſta ⁊ dicere ꝙ iure nouo ſunt infames
ipſo iure:⁊ repellunt᷑ ateſtimonio:iure iſto non ſunt infa⸗
mes anteqᷓ; fuerint cõdemnati:⁊ ideo admittuntur ad ſit
teſtimoniũ / poſt ſnĩam nõ.¶ Item op.ꝙ pena infideliũ
oꝛdiaria.vt ĩ.d.aut᷑.gazaros. So.eſt oꝛdĩaria iure nouo
vt ibi:nõ iure veteri.vt hic. Modo hec lex ĩducit᷑ ꝙ lex
nonliget ſubditos:qꝛ dicit quos noſtre clemẽtie ⁊c.⁊ hu
ius gratia querit᷑:cõmune bononie ſacit exercitũ ſuꝑ di⸗
ſtrictu mutine.⁊ ibi eſt poteſtas:⁊ quidã bononieñ.delin
quit:nũquid poteſtas poteſt eũ punire ibi:videtur ꝙ nõ
qꝛ extra territoꝛiũ.⁊c᷑.vt.l.fl.ff.de iure iur.et de offi.pᷣfec.
vꝛ.l.fl. .l.iij.de offi.pꝛeſi.cũ ergo exiſtẽs ſuper territoꝛio

mutine ſit extra territoꝛiũ ſuũ non poterit punire aliquẽ.

hec lex facit ꝓ vtraq; parte.nã pꝛimo facit ꝙ nõ poſſu qꝛ
dicit quos noſtre clemẽtie ⁊c᷑. In contrariũ facit hec lex
quia dicit quos noſtre clemẽtie regat:ſed ibi poteſtas re
it / g punire poterit. ¶ Pꝛeterea poteſtas dicit᷑ a terren⸗
o.vt.l.ſi pupillus.S.territoꝛiũ.ff.de verbo.ſig.ſed ptãs
ibiterretur / ergo punire poterit.pᷣterea ibi eſt cũ vniuer⸗
ſitate.ſ.cum populo bononienſi.et non tanqᷓ; pꝛiuata.
¶ Quero in ↄtractibus quis locus attendatur: Reſpõ⸗
deo locus ↄtractꝰ debet attendi:⁊ ſᷣm eum locũ iudicari
ar.l.fideicõmiſſum.ff. de iudi. et.l.ſi fundus.ff.de euict.
dem in q̃ſiotractu et hoc ĩ iudicio.etiã ſi queramus de
deciſoꝛijs ſed in pᷣparatoꝛijs ſeruatur locus in iudicijs:
vt. l.ij ¶ de emãci.li.⁊.l.ij.quẽadmodũ teſ.aꝑi.Et ideo ſi
ago hic et ex vigoꝛe teſtamenti hic obſtat mihi pᷣſcriptio
q̃nquẽnij ⁊ in loco ↄtractꝰ nõ obſtaret:certe nõ obſtabit
mihi niſi in ĩſtrumẽto ſit dictũ ꝙ vbiq; poſſit agi:vel niſi
ſim de ciuitate iſta. Sed quid ĩ delicto ſi lex municipa⸗
lis imponit aliam penam qᷓ; lex cõmunis:que pens mihi
imponetur: Reſpodeco:puniar ſᷣm locũ delicti:ſicut iudi

catur in ↄtractibus /ſᷣm locum contractus:et quo ad hec
ↄparantur iudicia et ↄtractus.vt ar.in aut᷑.qua in ꝓuin⸗
cia·j.vbi de crimi agi op.ct hoc eſt ſatis equũ /verum nõ

eſt dubium ꝙ licet arguere de tẽpoꝛe ad locũ.vt.l.vinũ.

ff. ſi cer. pe. a.l.fl. de triti. Sed ita eſt ꝙ. ll.dicũt ꝙ in publi
cis criminibꝰ ↄſiderat᷑ tẽpꝰ cõmiſſi criminis:in pꝛiuatis
tempus ſniĩe.vt.ff.de penis.l.j.et.l.ij.ff.ſi ex noxa.cã aga.
ita nunc hic dicendum in loco ꝙ ſi cõmiſit crimen publi⸗
cum puniatur ſᷣm locum delicti/ſi pꝛiuatuʒ ↄſideretur lo
cus vbi agit᷑ et ̃m illum ↄdẽnetur.¶ Itẽ quero. Quida
cõmiſit actum hereſis in tuſcia:poſteã venit hic/⁊ moꝛat᷑
hic/⁊ nihil facit hereticũ:modo inquiſitoꝛ tuſcie vult ꝙ ſi
bi remittatur quia ibi deliquit. Imꝑatoꝛ hic exiſtẽs nõ
vult eum remittere: ĩmo vult eum punire / qꝛ dicis ꝙ hic
deliquit hereticus:nã hereticus delinquu eo ipſo ꝙ mo⸗
ratur in romano ſolo.vt.l.arriani.pde hereticis.cũ ergo
hic moꝛãdo delinquat / poteſt hic puniri. Nerũ inqᷣſitoꝛ
tuſcie dicit ꝙvbi eſt par delictũ bene eſt verũ ꝙ nõ debet
remitti:ſed quotiẽſcumq; quis in vno loco cõmittit deli
ctum maius/⁊ alibi minus:remittitur ad locũ in quo ma
ius delictum cõmiſu vt ꝓbatur m..ꝛ.ſi cui.·ſi.ff.de accu.
ſed ibi deliquit et moꝛabat᷑:hic moꝛatur tantũ/et ideo dʒ
ibi remitti.Quid ̊ dicã: Rñdeo ꝙ erroꝛ eſt in aĩo vt.l.j.
I de here.⁊ hereſis ↄcomitat᷑ eũ:vt.l.ex eo.ff.de poſtu.
⁊hic eſt hereticꝰ.Dicerẽ &̊ ꝙ aut ↄuenit᷑ qꝛ moꝛat᷑ in ro
mano ſolo et debeat remuti tuſcie cũ ibi magis deliqrit:
aut cõuenit᷑ vt qꝛ hereticus /et tũc cũ ſit hic hereticus et
vbicũq; vadat hereſis eũ ſeqᷣtur:et ſic par delictũ cõmit⸗
tit hic ⁊ ĩ tuſcia:⁊ ſit nõ remittet᷑ in tuſciam/quis in pari
cauſa melioꝛ erit ↄditio poſſidẽt .¶ Quero an vſure ſint
coꝛrecte:et glo.arguit ꝙ ſic/⁊ argumẽta eius non video
qualiter ꝓcedãt qꝛ . in epła inter claras.flrmant᷑ quat⸗
tuoꝛ cõcilia et tamen poſt eã concedũtur vſure.¶ Quero
ergo quo iure ſint vſure pꝛohibite: ⁊ dico ꝙ ſunt cõceſſe
de iure ciuili ⁊ iure.ffoꝝ.et codi.⁊ aut.ſed licet nõ ſint ꝓ⸗
hibite ſunt tamẽ illicite:quia minoꝛ magiſtratus nõ põt
tollere legẽ ſuꝑioꝛis.vt.l.ille a quo.S·tempeſtiuũ.ff.ad
trebel.⁊ ſic nec imꝑatoꝛ legẽ dei:nam ſpiritualia nõ ſunt
in poteſtate pꝛincipis vt in eis ð ius diuinũ poſſit diſpo⸗
nere:immo nec etiã pꝛo eis aliquid põt diſponere impꝑa⸗
toꝛ/cum ad ipſum non pertineat vt ꝓbatur e⁊᷑.de conſti.
c.eccleſie ſancte marie.nunqᷓ; fuerunt licite vllo iure non
tñ ſunt pꝛohibite iure noſtro:⁊ ſi leges alicubi appꝛobãt
quattuoꝛ cõcilia verũ eſt quo ad fidem.i¶ Itẽ quero que Aſure
ſint vſure permiſſe ⁊ licite ſi qͥ ſũt licite: Reſpõdeo aliqñ ſũt ꝑmiſſe

petuntur vt ſoꝛs /⁊ iſte licite ſunt.vt.l.idemq;.S·ſi ꝓcura et qͥ licue.

toꝛ.ff.manda.ſicut indebituʒ exactum a ꝓcuratoꝛe meo
debet mihi reddere/liceti. ite exegerit nomine meo
vt.l.ſi ꝓcuratoꝛ.ff.de cõdi.inde.aliqñ petunt᷑ vt intereſſe
⁊ tũc etiã licite petunt᷑.vt.l.et in ⁊ ia.ff.devſuris. Nerũ⸗
tamen ſi habeo ↄdi.ad repetendũ et debet cedere actio⸗
nem.vt.l.modeſtinus.ff.de ſolu.quedã petũtur vt lucrũ
et iſte ſunt ꝓhibite vt.l.ſocius qui.ff. ꝓ ſocio. Sed quid
in illis que non veniũt ex ↄuentione ſed ex lege ꝓpter cõ
tumacia:vt in vſura q̊ͥ datur ꝓpter dotem tardius ſolutã
nõne ſi lex imponeret marito tardius reſtituẽdi penam
triplici valeret: Certe ſic. Sed quidam theologus di⸗
xit mihi ꝙ quia ille veniebant ᷣm curſum tempoꝛis ꝙ
erãt pꝛohibite:qꝛ ibi eſt vtilitas curſus tẽpoꝛum / ſecus

ſi eſſet taxata certa pena. Sed vſura nautica non eſt uli⸗

cita ſicut nec ludus asardi qꝛ mutuans ſuſcipit in ſe peri
culũ. ANnde vſura que pᷣſtatur eſt pꝛeciũ periculi.vt.l.pe⸗
riculi.ff.de nau.fe.et ideo eſt licita.i Itẽ quero an deſer⸗
ta religio puniatur cũ non eſt dubium ꝙ deſerentes fidè

hunintur vt hic.ſ Sed quero an periurus punia᷑ Rñ⸗ Periuruſ

eo ꝙ aut periuriũ cadit in ſpeciale nomen delicti et pu an puniat᷑
nitur:vt.l.j.ff.ad.l.coꝛ.de fal.Aliqñ non cadit et tunc aut
iurauit per pꝛincipem et punit᷑:vt.l.ſi duo.·fl. ff. de iure
iu. aut per deũ:et tunc aut iurat ſibi vel deo et ſatis eſt ꝙ
punit᷑ a deo vt.l.ij de iureiu.aut iurat alij:et tũc aut iu⸗
rat ſuꝑ cõtractu:et tũc punit᷑ qꝛ venit ð iuramẽtũ et ↄtra
ctum vt.l.quiſquis maioꝛ.· de traſactio.aut ex cõtractũ
et tũc aut cõuenitur rõne deſerte religionis ad deũ et nõ
punit᷑ vt.l.ij de iureiu.aut cõuenitur ꝙ deierãdo ↄmiſit
dolum in aduerſariũ et punitur crimine ſtellionatꝰ.vt.l.
de per iurio ff.de crimi.ſtel.⁊ ideo vidi iam quẽdam foꝛ⸗
mantẽ libellũ ↄtra periurũ ſic. Peto talem puniri qꝛ de⸗
lerauit.certe male dicebat qꝛ videbat᷑ petere vt puniret᷑
ratione deſerte religionis ad deſũ. immo debet dicere pe Rereticꝰ
to talem puniri quia deierãdo cõmiſit dolũ in me.¶ Itẽ an repella
quero an hereticꝰ repellat᷑ a teſtimonio:x⁊ dic ꝙ aut qͥris tur a teſtt
co iure quo eſt infamis ipᷣo iure t infamia iuris/⁊ dico ꝙ monio.

De Bumma Trinitate et Jide Catho. Fo. V.

repellit. vt liij. Slege iulia f de teſt. aut q́rit᷑ eo iure qͥ eſt
infamis infamia facti.⁊ dicit ꝙ admittit᷑ in ſubſidiũ ⁊ cũ

toꝛmentl.ſic ĩtelligat᷑ glo.l.caſſius.ff.de ſena.i Itẽ que⸗

ro quidãaã deceſſit inteſtatus:⁊ ſtatutũ huius ciultatis vo

cat quoſdã agnatos ad ſucceſſionẽ:⁊ ſtatutum locioꝛigi
nis defuncti vocat alios:⁊ ſtatutũ loci in quo ſunt bona
defuncti vocat alios /quero qͥs locus debeat attẽdi:Et
videt᷑ ꝙ locus bonoꝝ:quia in his que reſpiciũt patrimo
nium vt eſt diſpoſitio defuncti qui de ſuis bonis diſponu
attendimus locũ bonoꝛũ.vt.l.libertus.S.ſola ratio.ff.ad
munici.et.l.foꝛma.S.ſi vero.de cenſi. Ecõtra videt᷑ ꝙ ſit
attendẽdus locus ꝑſone:qꝛ in his c iciũt ꝑſonã locꝰ
oꝛiginis attẽdit᷑.vt dicta.l.libertꝰ..pᷣſcriptio.ſed ꝑ ſuc⸗
ceſſionẽ heres ſuccedit in perſonã defuncti/⁊ in perſona
li obligatiõe ⁊ eiꝰ in perſonã in hominibꝰ repᷣſentat.ergo
in ſucceſſione locus oꝛiginis debʒ attẽdi.⁊ facit.l.incola.
GS.virgã.ff. ad munici. Quidam dicũt ſic:ꝙ ſicut teſtatoꝛ

moꝛiens faciendo teſtamẽtum expꝛeſſe cõfert bona here

dibus /ita decedens inteſtatꝰ tacite cõfert in ſucceſſoꝛes
ab inteſtato.vt.l.cõſiciũtur.ff.de iur.codi.⁊.l.j.G.fl.de le.
iij.ſed ſi feciſſet teſtamentũ nos cõſideraremꝰ locũ teſta
mẽti. vt.l.ij..quẽadmo.te.aꝑi.ergo idẽ qñ ab inteſtato
decedit cõſiderabimus locum vbi deceſſit/⁊ ibi tacite vi
deat᷑ bona conferre ⁊ diſponere. Ja. but.

Additio Hecc.l.eſt ſicut pꝛima fllia q̊ venit ad nu

ptias.ſᷣm Cy. Bal. ⁊ Jo. amplam a do⸗
ctoꝛibus dotem eſt ↄſecuta. Idẽ Jaſon de map.hic:vn⸗
de in tex.nr̃o.hic dum dicit populos quos.i.oẽs ſᷣm bar.

Imꝑatoꝛ hic. Hinc queruur vtrũ ĩperatoꝛ de iure ſit totius mun⸗
vtꝝ dicat᷑ di dñs:dic cõmuniter ꝙ ſic.ita tenẽt cy. bar.bal.ſaly.⁊ ia
totius mũ ſon hic.glo.in.c.ꝑ venerabilẽ.qui fllij ſunt legi.glo.in.c.

di dñs:

adrianꝰ.ij.lxiij.di. Ho.in ſumma.in ti.de offi. oꝛdi.S.j.
ver.ſed imperatoꝛ. per tex.in.l.vulgari.depcatio. ad le⸗
gem rodi.de iactu.ff. Nam pꝛincipes ⁊ reges ſubſunt de

iure ĩperio.c.in apibꝰ.vij.q.j.late.Oldra.laud.ↄſilio.lxix

cõſueuit dubitari.⁊c̃. NPatẽt pᷣdicta/oẽs natiões de iu
re ſubſunt imꝑatoꝛi.dic.c.adrianꝰ.⁊ oĩa ſunt ſub eius po
teſtate.viij.di.c.quo iure.xxiij.q.viij.c.cũ venio.idem ſir
mat ſpe.in ti.de appel.S.nunc tractemꝰ.alibi dicit bal.in
pꝛoemio.ff. in.iij.colũ.in fine.ꝙ imperatoꝛ imperat de iu⸗
re in vniuerſa ditione que aſcendentem videt et deſcen⸗
dentẽ ſolem et ex vtroq; latere meridie ⁊ ſeptẽtrione.S.⁊
hoc ↄſideremꝰ.in aut᷑.vt oẽs obe.pᷣſidi.ꝓuin. Itẽ ĩꝑatoꝛ
impat oĩbus inſulis vſq; ad occeani receſſus inaut.vt ec⸗
cleſia ro· S. qd S.col.ij. Et ðꝛ ĩꝑatoꝛ ab imperando ꝓut

eſt imperiũ in altiſſimo ſuo ſitu ⁊ circulo quod eſt ſumma

ptãs nullis circũcluſa limitibꝰ. ⁊ iſtud eſt in tantũ veruʒ
quod bar.in.l.hoſtes.in ij.colũ.ff.de captiuis.firmat ꝙ
ſi aliquis diceret imperatoꝛẽ non eſſe dñʒ totius mundi
et monarcham eſſet hereticꝰ: qꝛ cõtra euangeliũ Luc.iij
E xijt edictũ a ceſare augu.⁊c. Licʒ bal.in hoc teneat cõ
tra bar.tene tñ ꝙ imperatoꝛ eſt totius mũdi de iure dñs.
Jo.fabꝛi.Ra.ful.⁊ nõnulli moder.cõtrarium tenẽt per.l.
mercatoꝛes.cũ glo.ibi:j.de ↄmer.⁊ merca.vbi dicit᷑ ꝙ rex
Perſaruʒ nõ ſubeſt imperio:⁊ fa.l.jde offi pᷣfec.pꝛetoꝛ.
aphꝛi.⁊ in.l.ij.de vete.iure enucleãdo.¶ Ad pᷣmiſſa tñ po
teſt reſponderi ꝙ Rex perſa.et alij de quibus ſupꝛa non
ſubſunt de facto:ſecus tñ de iure.Sed foꝛtiꝰ ſtringit qð
etiã de iure ⁊c̃.quo imperatoꝛ multas ciuitates eccle
donauit.ille de iure non ſunt ſubiecte ĩperio.ſᷣm bar.in.l.
oĩbus.ff.ad trebel.⁊c̃. Reſpõ.ꝑ bar.in.l.j.S.fi.per illũ tex.
ff. de rei vẽdi.⁊ in pꝛoemio.ff.bal.ang.in.l.bene a ʒenone
de qua.p̃ſcri.bal.in.c.j.de pace iur.firmã.mũdus dicit
quid vniuerſale ⁊ nõ repugnat ꝙ imperatoꝛ dicit᷑ vniuer
ſitatis dñs:quãuis in particulari aliqua ad alios ſpectet
dic.l. j. S.fl. et ibi bar. idem bar. in eruag.qͥ ſunt rebelles.
ange.in.l.ſi heredi.ff.de leg.j.Qui dicit ꝙ imperatoꝛ eſt
totius mundi dñs / intelligo in imperatoꝛe alio qᷓ; in ma⸗
ximiliano qui ſolũ rex romanoꝛũ appellat᷑ ſ̃m panoꝛ.et
alios in. c. venerabilẽ. de electio.ex.et ibidẽ plene per eũ:
quicquid ſit.nõ intẽdo dicere imperatoꝛẽ aliquã ſuperio
ritatem habere nec de iure.⁊ minus de facto in regno frã
cie.adeo ꝙ rex francie nec de iure et minꝰ de facto nullo⸗
modo eſt ſubiectus imperio.per tex.in.c.pervenerabilẽ.
et ibi glo.qui filij ſunt legiti.⁊ ibi panoꝛ.iĩ vlti.colũ.tenet
ſpecula.in ti.de appel.S.nũc tractemꝰ. in pꝛincipio.bar.
mn dic.l.hoſtes.in.ij.colũ.et bal.in.c.j.in pꝛin.repꝛobata.
glo ibi de pace iur.flr. in vſib.feud. ⁊ ibi and.de yſernia:

huic opinioni reſidet iaſon de may.hic in.ij.col.Quic⸗
quid in contrariũ alle.de rege hiſpanie dic idem pᷣm glo.
in dic.c.adrianus.Quid de amicis nr̃is ſereniſſimis ve⸗
netis.dic ꝙ nec de iure neq; de facto imperio ſubeſſe di⸗
cũtur pſᷣm bal.in rubꝛica de re.diuiſio.ff.in.iiij.colũ. Mo⸗
tus: qꝛ eoꝝ ciuitas nõ eſt fundata in ſolo ſed in mari.ſed
de iure gentiũ et ciuili ſtatutũ eſt ꝙ ciuitates edificate in
mari cõmuniſſimo oĩbus animãtibꝰ ſunt coꝝ qui eas edi
ficant.l in tm.ᷣin pꝛin.ff.de re.diuiſio.ct hac rõne quia ve
neti ſunt fundati in mari et nõ in ſolo iuriſditiõis alicuiꝰ
merito de iure pꝛetendunt libertatẽ ab imperio. Idẽ te⸗

nuit Jac.alua.in.c.j.in pᷣnci.in pe.colũ.quis dicãt᷑ dux/⸗

comes /vel marchio.invſibus feud.HNinc quia dicimꝰre⸗
gem noſtrũ frãcie nullomodo imperio ſubijci.quero vñ Rex frã⸗
eſt hoc an a iure imꝑatoꝛio:quo in regno iſto francie illu cie nullo
ſtriſſimus noſter Francoꝛũ rex vtit᷑ an aliunde ꝙ archi. mõ ſubij⸗
epiſcopatus / abbatias/pᷣbendas cathedraliũ eccleſiaꝑ/ citur.
et collegiatarũ archidia.et alia minoꝛa et ſuperioꝛa con
fert beneſi.dicit bal.foꝛmaliter in.c.quãto.fl.colũ.ex.de
iudi.⁊ ibi añ bal.archi.ꝙ reges ſunt patroni in epiſcopa/
tibus:et ſic vt patronꝰ epᷣus cõfert.per.c.lectis.lxiij.di.
et.c.reatina.ea.di.et hfacit ꝓ ducibꝰalma.et ſimilibꝰ qð
tene menti ſᷣm bal.ibi.¶ Quero ex his qꝛ videmus quo⸗ Rex quo
tidie ꝙ vacantibus archi.⁊ epi.et ſic de ſimilibus regem iure dat

noſtrum ſereniſſimũ vni dare epiſcopatum alio nichilo⸗= epiſcopa⸗

minus per eligentes canonice electo.ita ꝙ ille qui ad tus.
epiſcopatũ ad beneplacitũ regis eſt pꝛeſentatus venit pᷣ⸗
ferẽdus:vnde eſt hoc ꝙ dictꝰ rex talem habeat in talibꝰ
pᷣrogatiuã cũ videat᷑ de iure electionẽ ad ipſos clericos

eccleſie ſpectare iure hodierno vt in. c. officij.c.ne ꝓ defe
ctu.quia ꝓpter.er̃.de elec.⁊ alijs vulgari.iuribꝰ.⁊ nemo

iure ſuo veniat ſine cauſa puandus.S·cauſas.vt cum de
appella.cogno.colla.viij.ar.no.in.l.culpa.ff.de reg.iu.⁊
in.c.ij.ẽ.de reſcrip.et ibi panoꝛ.facit reguid 35 noſtrũ
eſt.de reg.iu.ff.et alijs iuribus vulga.ex quibꝰ videtur
electionẽ pluriũ eligẽtium pᷣferri debere beneplacito re⸗
gis in talibus ↄſuetu.per ea q̊ͥ notant᷑ plene ꝑ canoniſtas
in.c.cũ terra.et ibi panoꝛ.in tertio no.ex.de elec.dicẽs ꝙ
poteſtas libera debet eſſe apud eligẽtes:nec valet cõſue
tudo talem libertatem eccleſie ꝙ eligentes tenentur eli
gere pꝛelatum ad voluntatẽ pꝛincipis cum talis ↄſue.ſit

cõtra ſubſtantiã actus electionis.vnde talis cõſue.non

poteſt tollere libertatem in actu eligẽdi ſᷣm panoꝛ.in pe⸗
nul.no.dic.c.cum terra. Item non poteſt induci per con
ſue.vt poſt factã elec.in eccleſia requiratur ↄſenſus pꝛin
cipis.et dixit inno.in dic.c.cũ terra.ꝙ requiritur iſte cõ⸗
ſenſus in talibus ↄfirmatiõibꝰ niſi aliud habeat cõſuetu
do.⁊c̃.põderat hec verba inno.niſi aliud.⁊c. Quicquid
tamen velit inno.tu dic latius ſᷣm ꝑanoꝛ.ibidẽ/ꝙ aut cõ⸗
ſuetudo ſuꝑ hoc nihil diſponit nec pꝛinceps vel alius eſt
patronus et tũc de iure nõ tenẽtur eligẽtes reqͥrere ante
vel poſt conſenſum pꝛincipis vel alterius ad quem non
ſpectat cõfirmatio ele.⁊ maxime hoc ꝓcedit in ſeculari⸗
bus ad hoc.c.bene quidẽ.xcvj.di.et.c.eccleſia ſancte ma
rie.de conſti.er.et.c.fl.de rebus eccleſie non alienãdis.
poteſt tamen de honeſtate pꝛincipis requiri vt cõſentiat
non ꝙ cõſenſus habeat pᷣſtare robur:ſed vt non poſſu in
futurum opponere cõtra electũ vel electionẽ: namm ꝑma,-·
xime pꝛinceps poteſt opponere cõtra electumvel electio
nem exceptiones legitimas maxime ſi rex noſter francie
dubit at de pꝛoditione patrie:vel reuelatione cõſilioꝛum
et ſecretoꝛum ſrox vt no.inno.in.c.ſuper his.de accu.ex.
Si vero in eccleſia habet rex ius patronatus ꝓut habet
rex in franciam/et potẽtiſſima domina claud.duc. bꝛita⸗
nie pᷣdicti regis filia cariſſima:tunc debet requiri cõſen⸗
ſus regis patroni.vt in.c.nobis.de iure patro.er et hoc
poſt electionẽ factam et non ante.ſi vero non vellet pꝛin⸗
ceps cõſentire ſine cauſa rationabili:nõ ꝓpter hoc caſſa⸗
bitur electio ſed requiritur conſenſus vt audiantur ſue
exceptiones legitime ſi quas hʒ ⁊ vt in poſterũ nõ poſſit
opponere.⁊ẽ᷑.ſuper quo vide plene panoꝛ.et alios in dic.
c.cum terra.pᷣma ⁊ ſcdᷣa colũ.idem in.c.cũ inter vniuer⸗
ſas.in quarto notabili.de elec. Ex quibus infero.poſtqᷓ;
eius conſenſus eſt tm̃ poſtea requirendus ꝙ licet etiam
patronus nõ poteſt ex ↄſuetudine ſibi ius vendicare in⸗
tereſſendi in electione p̃lati: nam conſuetudo non facit
laicum capacem iuris ſpiritualis:vt in. c.cauſaʒ.de pꝛe⸗
ſcrip et ibi panoꝛ.⁊ alijs no.m.c.ad decimas.de reſtitu.

Butrigorius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

ſpoliatoꝛ.li.vj:ibidẽ per Seminia.? Phi.frã. Cur tãva

rie ꝙ patronus poteſt pꝛeſentare rectoꝛẽ eccleſie non col
legiate ⁊ non ſic eligere pꝛelatum vna cum clericis ip⸗
fius eccleſie collegiate:dic ſʒ compoſte.poſt inno. ꝙ ele

ctio eſt actus mere ſpiritualis:nam per illam ſaltem traſ

fertur ius pꝛelature in habitu in clectũ:⁊ cõtrahitur ma
trimoniũ ſpirituale vt notat glo.in.c.quanto.lxiij.di.fſa⸗

cit tex.in.c.cum inter canonicos.er.de elec. Laicus oᷣo
non eſt capax exercẽdi hec iura ſpiritualia: nec eccleſia

voluit patronum facere capacẽ:bene hoc potuiſſet ſi vo⸗

luiſſet. Ham impatoꝛi romano⁊ multis pꝛincipibus ec⸗

cleſia alłs cõceſſit ius eligendi ⁊ ↄferẽdi.vt in. c. adrianꝰ

Lxiij. di. que tamẽ pꝛiuilegia tractu tempoꝛis eccleſia re.
uocauit vt in.S· verũ.eadẽ di.ſed per pꝛeſentationemno

tranſfertur ius pᷣlature nec ↄtrahitur de iure mrimoniũ

ſpirituale:ſed quoddam pᷣambulũ ad iuſticiã obtinenda

ex qͥ ꝓuenitius tituli ⁊ plature. Vnde licet laicus non
eſſet ꝑ ſe capax etiã huius iuris pᷣſentãdi.vt in.c.quãto.
e. de iudi.tantum valuit eccleſia cum patrono laico in
iure non magne impoꝛtantie diſpenſare vt facilius laici

inducerent᷑ ad fundationem ⁊ dotationem eccleſiarũ de

conſuctudine aliqui reges vel ex iure patronatus ſibi co
nantur vt in electionibus eoꝛum requiratur conſenſus.
de iure vero nõ poſſunt per dic.c.nobis.S.allegatum:qꝛ

yt iam dixi patroni conſenſus debet requiri poſt electi⸗

onem factã vt dic.c.nobis.⁊ ibi panoꝛ.⁊ alij canoniſte.
Adeo ꝙ de cõſuetudine non poteſt ſibi regi vel alteri ta⸗
le ius competere quia cõſuetudo non poteſt eum facere
capacem. vt S. dictum eſt. Poteſt tamen ꝑ cõſuetudinẽ

introduci vt moꝛs pꝛelati nuncietur pꝛincipi et ab eo pe
tatur licentia eligẽdi pꝛelatum:ita ꝙ electio aliter facta
nõ valer:intereſt pꝛincipis ne eligatur aliquis ſibi ſuſpe
ctus qui poſſit reuelare ſecreta regni ſui ar.l.omne deli⸗

ctũ.S·exploꝛatoꝛes.ff.de re militari. iſtud eſt quod ſing.
notat inno.in.c.qð ſicut.⁊ ibi panoꝛ. in.iiij.colũ.de elec.
ex.vide inno.idem tenẽtem in di.c.ſuper his.⁊c. Infero

ex pᷣmiſſis ꝙ ex cauſis pᷣmiſſis põt pᷣneeps ſecular̃is non

admittere pꝛelatum per papã. aduerte quia contra dicta
inno.facit foꝛmaliter in ↄtrarium tex.⁊ ibi panoꝛ.in.iiij.
colũ.in di.c.qð ſicut in ver.et ſi ſecus aliqũ per vſurpa⸗
tionem. ⁊c̃.et ſic oculariter et ad ſenſum patet ꝙ cõtrariꝰ

vſus eſt potius abuſus:⁊ ſic videtur vt iam dixeramus

ꝙ non poſſit induci conſuetudo vt electio retractetur ſi
non fuerit petita licentia eligẽdi.pꝛo hoc facit qꝛ aliquo
modo impeditur libertas eligẽdi vt in dicto.c.cũ terra.
et hanc opi.crederem de iure verioꝛem per fundamenta
S.allegata.Quicquid ſit tamen dictũ inno.ſolet cõmuni

ter teneri ſ̃ᷣm panoꝛ.iĩ di.c.qdð ſicut.⁊ ad pdicta vide Jo.
lupi.in tractatu ſuo de libertate eccłeſiaſtica in ij . parte

qxiij.in fine.⁊.q.xiiij.in pᷣnci.idem bal.in.c.cum inter.

et. c.quod ſicut.S.allegatis.vbi concludũt quicquid di

ceremus ꝙ pꝛinceꝑs ſecularis non poteſt repellere pᷣla⸗
tum per papam inſtitutuʒ.et quãdo panoꝛ.allegat inno.

in dic. c. ſup his.dic ꝙ hec nõ dicit ibi.ſed Ho.in. iij. col.
⁊ alij incidẽter dicunt ꝙ rex poteſt obijcere electũ.xc.
o.lupi.italus ſancte ſedis apoſtolice ꝓtonarius ſenen

is. Hõ tradas obliuiõi ꝙ ſefundãtes in. c.lectis. adria⸗
nus.reatina.lxiij.di.per totum:dum dicunt adulãdo ꝙ

Impꝑato⸗ reges de iure habent poteſtatem in electionibus epiſco⸗

tem ipedit nec intendit libere potentes eligere ipſos cõ

pellere:ſileant emulatoꝛes ↄtraria aſſerẽtes crimen leſe
maieſtatis ↄmittẽtes:ſi quis imꝑatoꝛi male dixerit·j·

3 eticoꝝ/⁊ tradit fidẽ ſeruãda
Ir uunit ↄtra faciẽtes /⁊ repetit ꝓhibitionẽ vt
.RAAHaddat penã hoc dicit in ſũma. Diuide in tres
ꝑtes:qꝛ ĩ pma ꝓhibet locũ ↄgregatiõis hereticoꝝ: vſq;

ibi vnꝰ. ibi ponit fidem quam ſeruare debemus: vſq; ibi

at ſi quid. ibi repetit pꝛimã ꝓhibuionem vt penã addat
vſq; in finem. ¶ Op. ꝙ ſit iſtis conceſſus locus:vt.l.in ſi⸗
nagoga.jde iude.Solu.vr glo.i¶ Item op. non ſit hic
ſpeciale quia reſcripta per obꝛeptionem obtẽta viciant
imo eſt regulare vt.l.reſcriptaXj de diuerſis reſcrip.So.
ſi certum eſt ꝙ eſt per fraudẽ elicituʒ viciatur ſemper:vt
in ↄtrario.ſed in dubio nõ pꝛeſumitur regulariter ꝑ frau
dem elicitũ:hic ſic ⁊ in hoc eſt ſpeciale.i¶ Ex tex.paren⸗
tem:ſub.⁊ filio et ceſſat contrariũ.¶ Item op.ꝙ imꝑatoꝛ

male dicat:nam ſpũs ſanctus ex patre ⁊ filio ꝓcedit vt

dicit᷑ in ſimbolo. So.dicũt quidã ꝙ hec lex loquitur ſᷣm
grecos:⁊ ſic male dicit:ſed certe non eſtveriſimile/ꝙ cũ
opus iſtud fuerit appꝛobatũ per papam vt in epła inter
claras.ꝙ hic poſuiſſent legem male dicentem/⁊ cõtra fi⸗

deʒ:⁊ ideo qð dicit tex.ex ſummo rerum parente:ſub.et

filio.⁊ ita bene dicit.
Ad d iti o. In hac.l.inver.cum om̃es.in fine no.ꝙ

EEDU. ante factũ maleficis eſt obuiandũ poſt
vero factũ delicta ſunt puniẽda: ſʒʒ bal.qð facit ad qſtio
nẽ. Oꝛitur ĩter duos cõtẽtio de poſſeſſione cui iminet ti
moꝛ vt puta qꝛ iam ſe pꝛeparãt ad arma:⁊ ſic veriſimili⸗

ter iudex poteſt pꝛohibere ambobus cõtendtibꝰne ad

poſſeſſionẽ accedãt donec ſit de iure diſcuſſũ de qͥ ꝑ ino.

in.c.in pꝛeſentia.ex.de ꝓba.in.ij.colũ.ver.poſtq; autem

⁊c̃. Vbi cõcludit partes nec publice nec pꝛiuatim poſſe

accedere ad poſſeſſionem poſt iudicis inhibitionem.ar.

no.in.c.cum apłs.et.c.non ſolum.⁊.c.ro.S.iiij.ibi do.de
ſancto geminiano. Philip.franc. de appel.⁊ ꝑ hec iura
cõfirmo dictum pᷣcedens inno. facit.l.equiſſimumff.de
vſufruc.tenet cy.in.lł.j.in fine j.vti poſſidet.⁊ in.l.fi.ff.de

offi. ꝓcu. ceſaris. ſ̃m bal. hic qð facit ↄtra iudices viden
tes rixas:eas tamen non ꝓhibentes pᷣm bal.Et adde ꝙ
ſicut heretici per iſtam.l.ſunt de ciuitate expellendi ſic

infecti ſeu infirmi moꝛbo peſtilenciali debent a ciuitate
remoueri ne alios inficiant. in auctentico vt iuſiurand.
quod pᷣſtatur ab his.in.S·fl.colla.ij.idem dic in lepꝛoſis

qui expelli debent a cõuerſatiõe alioꝝ ne ipſos inficiãt.
Igem in mulieribus mercrriciboer marime lenonibus
maledictis que virgines ad perditioneʒ deducũt:qð eſt
dolendum de tam grandi numero pꝛedictarum ar tex.
in autẽtico de lenonibꝰ. rolle ii. dẽ dic de ſcolari alios
infeſtante qui expellẽdus eſt B

as bal.hic in additionibus ad bal.

Nblice diſputare ꝓpter duas rões hic poſitas:

Aet ex varietate pſonarũ varie ĩponũtur pene.

id. Vel dic ꝙ de fide catholica nõ licet pub.diſputare:
ſubijciunt᷑ due rõnes hoc pᷣmo:et vbi dignitas minoꝛat
delictũ /mĩoꝛat ⁊ penã.h.d.i¶ Diuide.l.in ꝑtes tres qꝛ pᷣ ⸗

ꝛ0ohibet locuʒ cõgregationis

ura que allegat andre⸗

Emo clericus. on en l ta de

rfes iure patuum. ⁊c̃.dicas ꝙ tẽpoꝛe tyꝛannidis ⁊ attenta infide⸗ mo ponit ꝓhibitionẽ vſq; ibi.ex hoæ.ibiponit rões ꝓhi
antiqͥ ele⸗ litate impꝑatoꝛũ: et vt maius malum euitaretur: et ne ec. bitiõis vſq; ibi. igit.ibi ĩponit penã Sfacletib⸗ vic; nt
