
ſide.hoc dicſt cum ſequenti.
quennalis contra emptoꝛem:hodie currit pꝛe
ſcriptio quadriennij contra fiſcum: ſʒ hec nõ
habent locum in minoꝛibus.hoc dicit.
Fiſcꝰ du⸗ ¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ fiſcus alienat rem alie
pliciter rẽ nam vt ſuam:⁊ tunc olim dominus poterat agere contra
alienã põt emptoꝛem vſq; ad quinquennium non poſtea ⁊ hec pꝛe⸗
vẽdere. ſcriptio minoꝛibus non currebat hodie emptoꝛ ſtatim ẽ

ſecurus:ſed vſq; ad quadriennium agitur contra fiſcum:
⁊ an hec pꝛeſcriptio currat minoꝛi j. dicam:ſed aliquan⸗

do fiſcꝰ vẽdit rẽ alienã vt alienã ⁊ pꝛopter debitũ: ⁊ tũc

aut vendit ſolemniter ⁊ non reuocatur res licet ſit mino⸗
ris aut non ſolẽniter. Ad hoc autem vt ſolemnis ſit ven⸗

ditio opoꝛtet ꝙ vᷣe ſit debitum ⁊ ꝙ bona fide diſtrahatur
? iuſto pꝛecio ⁊ ſubhaſtatione facta ⁊ ꝙ plus offerẽti de⸗
tur: vt.l.j.⁊.ij.ſi pꝛo.pub.pen.iſ Querit gl.qͥd hodie in mi
noꝛe?⁊ dicit glo.ꝙ admittitur ad rem vendicandam qð

non puto quando m noꝛi ſuccurritur /quãdo leſus eſt ſui

facilitate vel dolo aduerſarij qð non eſt hic: quia quili⸗

bet maioꝛ pꝛiuaretur dominio rei ſue:⁊ ideo dico ꝙ iure
veteri minoꝛ ⁊ maioꝛ poterãt vẽdicare rẽ ⁊ vſq; ad quin⸗
quennium maioꝛ:ſed minoꝛ etiã poſtea /hodie vero ⁊ mi
uoꝛi ⁊ maioꝛi non datur actio ad rẽ ſed in fiſcum ad pꝛe⸗
cium. puto tamen ꝙ minoꝛ poſt quadriennium admit⸗
titur ſicut olim poſt quinquennium admiuttebatur/maioꝛ

vero non:a hoc pꝛobat.l.neq; .de reſti.mi.

¶In glo uc incipit duobus.ibi ſuam admitteret. imo
2

pꝛecium non ad rem quicquid dicat glo.¶ In eadem
glo.ibi pᷣcio ſoluto.ſi erat debitoꝛ.

Di aduerlus creditoꝛmm

RKubzica.

S 7 pꝛ obus Siminor ledaturt

contractu mito cuz
nis eſt pꝛocuratoꝛ ceſaris vna cum pꝛe

D t Abi fiſcus alienat rem alienã vt
Die O. ſuam: oli currebat pꝛeſeriptio qͥn

rrrr m et iple Licet regulari⸗
—R Eeb ρι μιter mior emptoꝛ
6 petendo reſtitutionem deheat pꝛoba⸗
e ſe minoꝛem ⁊ leſum /ſpale eſt in con⸗
tractu mutui vt pꝛeſumatur leſus niſi
S Eſit locuplex.h. d. cum ſequenti.
D ¶ODp. ꝓꝙ debeat pꝛobare ſe leſuz t mi⸗
rr☛ Moré vt. I. minoꝛibus. S. de in integr. re
ſtit.⁊.l.nam ⁊ poſtea ·S.ſi minoꝛ.ff.de iureiur.ad hoc dicit
ꝙ pꝛobatur locuplex.So.vt glo.tribus modis ałs quat⸗
tuoꝛ ⁊ illa eſt vera qꝛ hic eſt ſpeciale.¶¶ Item quero quo Minoꝛ qͥ⸗
modo debet pꝛobare minoꝛem locupletatum. dicunt qui mõ dʒ pꝛo
dam ꝙ ad liquidum.ſ.pꝛobando ꝙ mutuauit pecuniã ad bari locu⸗
emendum frumentum ⁊ ipſemet numerauit vẽditoꝛi fru⸗ pletatus.
menti idẽ ĩ eccleſia vt nota.ĩ aut᷑.hoc ius poꝛrectuʒ:g.de
ſacroſan.eccle. Alij dicunt ꝙ non debet pꝛobare adliqᷣdũ
locupletioꝛẽ:ſed ſufficit ſi pꝛobet creditoꝛ ꝙ minoꝛ indi⸗
gebat tũc pecunia pꝛopter talẽ rẽ puta pꝛo emẽdo frumẽ
to ⁊ ꝙ in illã cãm mutuauit ⁊ hoc ſufficit per.l.fl.ff.de ex⸗
erci.⁊ hec eſt magis cõis opinio:⁊ idem dicũt in credito
re eccłie. Itẽ oppo.ꝙ non ſit hoc ſpãle vt creditoꝛ pꝛo⸗
bet:immo ⁊ alibi pꝛobare tenet᷑:vt.l:.ſi pdiũ.⁊.l.ſi pꝛedio⸗
rũ/de pꝛedi.mino.ſ¶ Ad euidẽtiã huius ſolutionis ẽ ſciẽ Agẽs ſeu
dũ ꝙ quilibet qͥ agit vel excipit debet pꝛobare id qð ẽ cã excipiens
ſue actionis vel exceptionis.ad pꝛopoſitum ergo quan⸗ tenet᷑ ꝓba
doq; minoꝛ dicit contractum rei ſue ipſo iure ic nul⸗re id qð ẽ
lum:quia ſine decreto ⁊ per hoc agit rei vẽdicatione ipſo cã ſue acti
iure ⁊ tunc pꝛobat ſe dominuʒ ſi aduerſarius excipiat pᷣ⸗ onis vł ex
cium fuiſſe verſum in rẽ minoꝛis ⁊ per hoc vult retinere ceptiõis.
rem minoꝛis opoꝛtet ꝙ pꝛobet minoꝛem locupletatuʒ cũ
inde fundetur eius exceptio:vt dicta lege pꝛedioꝛum.ali

quando minoꝛ dicit ſe leſum ideo quia contraxit: nam

dicit ꝙ non expediebat ſibi vendere/⁊ tunc pꝛobata leſi
ne in contrahendo ſi aduerſarius crcipiargpoechnnſſug
verſum in vtilitatem minoꝛis ⁊ per conſequens vult reti
nere rem opoꝛtet ꝙ etiã tunc pꝛobet minoꝛẽ locupletatũ
cum inde fundet exceptionem ſuam: vt dicta.lpater.S. ſi
pecuniam.ff. de minoꝛ.aliquando minoꝛ dicit ſe leſuʒ nõ
quia contraxit:quia bene expediebat ei contrahere ſed
pecuniam quam recepit perdidit ⁊ tunc cum a perditio⸗
nefundetur minoꝛis reſtitutio debet pꝛobare eà non au⸗
tẽ aduerſarius eũ locupletẽ ⁊ hoe regulariter:vt.d.l.naʒ
⁊ poſtea.S.ſi minoꝛ.fallit ĩ mutuo in quo leſus pꝛeſumit
niſi ꝓbeturlocuplex vt hie.

Si mioꝛ ab heredi
tate le abſtinuerit.

vos. Siue leſus eſt minoꝛ in

— O. ageundo ſiue in repudia⸗
MAe reſtituitur. hoc dicit iſte titulus cũᷣ
ſequenti. S
Tcum. Querit glo. an veniat de iure pᷣ⸗
N 3ERLIL. toꝛzio an ciuili ? hec eſt de mate⸗
lllria legis.qui ſe patris vnde li.Sed dic quo
WWagq pꝛeſens ꝙ ad hereditatẽ aui materni non
venit de iure ciuili cuʒ ſit cognatus niſi ꝑ aut᷑.de heredi.
ab inteſta:ſed ad hereditatẽ paternã ⁊ aui paterni venio
de iure ciuili.Sed an poſſum venire ad hereditatem aui
omiſſa paterna. Reſpõdeo ſi ego ⁊ pater meus eramus
in poteſtate aui ⁊ tunc cũ hereditas auitina ⁊ paterna ſit
mixta non poſſum de iure ciuili:ſed de iure pᷣtoꝛio poſſuʒ
ad vnã admitti.Si autẽ eramus ambo emãacipati ⁊ tunc
etiam de iure pᷣtoꝛio admittoꝛ ſolum ad vnã. Si autẽ pa
ter erat emãcipatꝰ ego nepos nõ.⁊ tũc etiã de iure ciulii ⸗
poſſum admitti ad auitã omiſſa paterna.¶ WModo ſolet Suꝰ quõÿ
dubitari an ſuus incõtinenti hodie ſit heres re ⁊ nomine dicat᷑ inc
an ſolum noĩe:⁊ dicunt quidã ꝙ eſt re ⁊ nominedicet † ſe tinẽti hr̃s
abſtineat:quia cum de iure ciuili eſſet heres re ⁊ noĩe ius re ⁊ noiĩe.
pᷣtoꝛium dedit ei poteſtatẽ abſtinendi.vnde niſi abſtine⸗ † Als niſi
ant remanẽt heredes re ⁊ noĩe:⁊ hoc pꝛobãt per.l.fi.j·de
cur.furi.et.l.iij.de iure deli.Alij dicũt ꝙ eſt ſolum heres
nomine hodie incõtinenti: nam ius pᷣtoꝛium dando be⸗
neficiũ abſtinendi conſtituit eum loco extranei:vt.l.nec
emancipatus.ff. de le.j.et hoc vltimũ puto verum:qꝛ cũ
de iure ciuili habeat duo.ſ.nomen ⁊ rem ius pᷣtoꝛium nõ
poteſt nomen tollere ſed rem ſic ⁊ effectũvt inſti.de bo.
po · S· quos aũt.¶ Item op.ꝙ etis re ſit heres etiã ſi abſti

.

Butrigarius ſuper ſcdðo libꝛo Codicis

Vo

fo

g
neat.vt.l. cũ quaſi ff. de fideicõmiſ.liberta.Sol.remanet lit petere pꝛeciũ cum vſuris an ſine eis qð nõ eſſet in ma ne
heres re qtum ad libertates vt valeãt vt ibi. Item q;tũ toꝛe.et ſi dicas ergo lucrabitur cum aliena iactura. MKe⸗ a
ad confirmãdas tabulas pupillares.vt.fr. de acquirẽ.he ſpõdeo non.qꝛ ſi petit pᷣcium cũ vſuris dabit rem cũ fru⸗ u
redita.l.iuli.⁊.l.ita tamen.ad trebel. Modo pone ꝙ mi ctibus:habet ergo tũc ſolum pꝛiuilegium in electione. n
noꝛ nullũ reſtituat ⁊ poſſit repudiare hereditatẽ quã adi N It t Tutoꝛ qui non ſatiſdedit ipſo 6 4
uit quomodo ꝓbabit leſionẽ dicit Jaco de are.ꝙ debert 5 U O. fure minoꝛi non pꝛeiudicat.hoc aan
ꝓbare tot eſſe debita in hereditate/⁊ quot facultates heæ dicit Jaco. Butrig. n
reditatis ad hec onera non ſufficiunt pꝛobãdo quãtita⸗ r- A νας Pꝛeſcriptiones que olim nu
tem earum. Ego puto ꝙ ſufficiat ſi pꝛobet ſe tantum eſ/ſe MXMn KR uc im uS. urrebãt: ſed reſtitutio da⸗ 1 .
obligatũ vna occaſione hereditatis.nã tunc ſatis appa⸗ E) batur / hodie ipſo iure non currũt. hoc dicit. et e
reret eũ leſum poſtq; obligatus eſt niſi per aduerſarios RE at Iceſſant otraria. Diuide in partes quattuoꝛ. qꝛ ſun
pꝛobetur ꝙ facultates hereditatis ſufriciant ad ſoluen⸗ pꝛimõ ponit dictuʒ ſpeciale cũ ratione/⁊ rõnẽ rõnis vſq; en
dum. dvi. ſed humanius ibi qð dictũ erat in ſpecie extẽditvſq; ſ e
— omnes Neſtitutio datur cum Hint ibi cmelius etenim libi ponitur ratio extenſionis vſq; ibi lite
mnn IE.dicio aiieno:et ideo dʒ dari Cyidelicet bi ponitur exceptio vſq; in finem. giat
acauſa cognita illis citati.h.d. ¶ St atuto caue⸗ EEx tex.nõ currere lid eſt tᷣa pꝛopoſita ad ꝓponendã no⸗
tur ꝙa die citationis tali die ꝓcedat ſic iuldex· cxceptionẽ nõ numerate pecunie. vel.i. cum tepoꝛe labi. tin
Modo pone ꝙ iudex aliqͥd pꝛonũciauit aliquo pᷣſente:ſſ- ¶ Pꝛimo ad pꝛimã partẽ op ꝙ tẽpoꝛa exceptionis non noit
non citato:dicebatur ꝙ nõ valebat qꝛ etis pꝛeſens deber mnumerate pecunie non curràt minoꝛi: vt l.ſi intra..de nõ lee
citari vt hic.ſed ego intelligo ꝙ hic erant pᷣſentes:ſ. in ei numerata pecunia. Sol. ibi erat inchoata cũ deſuncto ⁊ ſuloe
uitate / non coꝛã iudice:qꝛ tunc nõ eſſet neceſſaria citatio. finita cũ minoꝛe:hic erat inchoanda cũ minoꝛe ⁊ hecvᷣa. Hot
ꝛeſẽtes ¶ Querit glo. an ꝑ pꝛeſentes ſi ſit maioꝛ pars piudicetu· Item op. in eo ꝙ littera dicit carere:qꝛ aut refers tead ui
quõ pᷣiudi abſentibꝰ ſi non ſint citati:quidam ꝙ ſic ..l. x ſuum ff. de repus ⁊ male dicis qꝛ immo tẽpus ſemper currit. Aut te hep
cãt abſen⸗ pac.ſed illa lodtur in caſu ſpali.⁊ ideo dic ꝙ nõ pᷣſentes refers ad exceptionè ⁊ illa currit:qꝛ datur minoꝛi.Solu. ſtn
tibus. pꝛeiudicãt abſentibꝰſed cõtumacia abſentiũ eis nocet ſi exponendo litterã vt dixi.¶ Itẽ op.ꝙ pꝑ hãc legem nõ ſit gini
fuerint citati.Sed an legatarij debest citari:certe multto cõſultũ minoꝛi:ĩmo eſt leſus qꝛ olim finita minoꝛi etate cun⸗
magis qꝛ cum eis fuit quaſi cõtractum ꝑ aditionẽ. Secd habebat quadriẽnium ad petendã reſtitutionẽ: ⁊ ea peti Opal
quomodo hic ꝓceditur ad diffinitiuꝗ ſine contecatione ta habebat biznium ad exceptionẽ ꝓponẽdã ⁊ ſic.vj an⸗ lone
cũ ałs hoc fleri non poſſit/niſi in cauſa appellationis: vt nos hodie nõ niſi biẽnium. Reſpõdeo immo iuuatur: qꝛ Aautt
l.fi.S. illud.j.de tpᷣe in integrũ reſtitutio.ſed hic eſt ſpoale licet olim haberet finita minoꝛi etate quadriẽniũ ad pe⸗ une
⁊ eſt ratio qꝛ mihi non põt eſſe aliter cõſultũ niſiper difſrſi tendam reſtitutionẽ:ſi tamen fuiſſet negligẽs in ea peten lbet
nitiuam. nam cum nihil petam ab aduerſario nõ poſſum da per biẽnium perdidiſſet biẽnium reſtituendũ:vt.l.nec iii
mitti in poſſeſſionẽ bonoꝝ ſuoꝛum:vbicũq; ergo non phot non . S. ſi quus ſepiꝰ.ff ex qui.cau.ma. Pꝛeterea ſi minoꝛ Idi
conſuli niſi per diffinitiuã pꝛoceditur ad eã ⁊ lite nõ cõte eſt tutus ipſo iure habet beneficiũ a lege: quia ſubueniri i
ſtata. ⁊ ideo quidã floꝛentinus cũ eſſet cancellatus de ſo non põt. At reſtitutio datur ab hoĩe:et ideo poteſt ſub⸗ ct
cietate ſua volebat ſe facere reponi fecit citari aduerſa⸗ uerti per fas ⁊ nefas vt hic ꝓbatur:⁊ ſic eſt argumẽtũ ꝙ Uiuere dent
rios ipſi volebant cõparere / modo certũ eſt ꝙ actoꝛ non melius eſt viuere legibus q; regi etiã a bono viro. Pꝛe⸗ meliẽeſtle ſsͤſe
poteſt ſe facere mitti in poſſeſſionẽ bonoꝝ aduerſarioꝛu; terea beneficiũ legis nõ tollit᷑ iuramẽto:bñſicium hoĩs gibꝰ qᷓ re⸗ ſutal
qui ſunt contumaces qꝛ nil petit ab eis. quomõ ergo ſibi ſic.vt in aut.ſacramenta. Itẽ plus grauatur minoꝛ in re⸗ gi etiams ti
ↄſulitur: certe poteſt ꝓcedi ad diffinitiuã ſententiã etii ſtitutione petẽda pꝛobãdo leſionẽ/⁊ alia qᷓ;ᷓ ſi ipſo iure ſit bono viro np
lite non cõteſtata.idein eſt ſi quis firmãs dicit ſe nõ ine tutus. Item hodie poteſt hãc exceptionẽ ſibi ꝑpetuare bbenn
tandũ amaſſano terre:qꝛ cum no poſſit mitti in poſſeſſio⸗ ſtatim ſicut vult / olim nõ poterat niſi pꝛius reſtitueretur pohi.
nem bonoꝝ nuſtralis qꝛ nil petit ab eo:x ideo nõ poteſt ad eam ꝑ ſententiã qð erat ſibi graue ⁊ periculoſuʒ: vt.l. Ni
pꝛocedi ad diffinitiuã etiã lite nõ conteſtata.vt. quomõ fi.j.. de tèpoꝛe in integr. reſti.et ſic patet ꝙ longe meliꝰ eſt lor
⁊ qũ iudex.autẽ.qui ſemel ⁊ de hoc ibi diiYi. ſibi ꝙ ſit tutus ipſo iure q; ope reſtitutionis.¶ Item op. lupn
7 n quib us cauli 8 reltit utio npetue ſint oẽs exceptiones etiã in maioꝛibũs:vt.l.pu leſo
. —LeE *, re.in fi.ff. de doli excep.So.quedam exceptiões cauſant ſafo
in inte rüũ noõ eſt necell⸗ aria. Atẽpoꝛe vt pꝛeſcriptiones / et iſte etiã tpe finiũtur.q̃dam eſer
g 4 cauſantur a facto ⁊ nõ finiũtur tẽpoꝛe vt eſt regulare: vt 1na
. R b 2 icdas. in cõtrario. Quedã cauſant᷑ a facto ⁊ tpᷣe finiunt᷑:hoc eſt öt
U e caſuale: vt hic ⁊ eſt ratio pꝛedictoꝛum:qꝛ ideo regulari⸗ ſeci
b RNihil eſt in hac.l.nec in ter nõ currit pᷣſcriptio cõtra exceptionẽ: qꝛ pᷣſcriptiones ila
S B Jnoꝛi us. ſequenti. ð ex negligẽtia currũt:at in ptãte rei nõ eſt exceptionẽ op⸗ ſſ
DEEEEA Tribus modis cõ⸗ ponere regulariter niſi ↄueniat᷑ &̊ regłariter ſunt ꝑpetue. Fie
MWoꝛa cõ⸗ Pl Id/⸗ R minoꝛzum. minit moꝛa iure coi Sed quedã ſunt quas reus põt per modũ exceptiois ꝓ⸗ ec
mittit᷑ tri⸗ ¶M ſcilicet per diei appoſite lapſuʒ. Itẽ per interæ ponere quãdocũq;: vt iſta de qua hic loqᷣmur ⁊ cũ circa le
bꝰ modis. . ⸗ pellationẽ cõgruo loco ⁊ tẽpoꝛe factam. Item iſtam cadat negligentia rei /ergo et pꝛeſcriptio que pꝛo⸗ itg
per litis coteſtationẽ. Sed moꝛa re ipſa cõmittit᷑ multis pter negligentiã currit ꝙ poſſit cam ꝓponere quãdo ve⸗ an
modis.Quãdoq; pꝛiuilegio actionis:vt.l.jS· exactio ··· iit pꝛobat᷑j..de non nu.pec.l.ſi intra.i¶ Ad ſecũdam partẽ ale
de rei vxo.act. Qñq; ꝓpter maliciã delinquẽtium vt in huius legis q̃ loquitur de alijs pᷣſcriptionibꝰ oĩbus op. d
delictis: vt.l.j.S.rectiſſime.⁊.l.merito.de vi ⁊ vi arma. et ꝙ currat pᷣſcriptio ⁊ nõ detur reſtitutio:vt.l.ſi mater.jne ſen
l. in re furtiua:jde cõdi. furtiua.⁊.l.parui.quãdoq; pꝛiui de ſtatu defuncto. So. ibi ſpale. ¶ Item op.ad idem de.l. tni B
legio ꝑſone:vt eſt hic.⁊ attẽde qꝛ hic dat᷑ puuegiũ actio. ꝓperandũ.S.fl.j.. de iudi.Sol.ibi loquit᷑ in ea que etiam l
ſcʒ actioni ex teſtamento:qꝛ ſapit naturam bone fidei. olim ip iure currebat ⁊ non dabartr᷑ reſtitutio:⁊ ratio eſt: n
¶ Sp. a diuiſione qꝛ aut minoꝛ vẽdidit ⁊ tradidit ⁊ o⸗ q mioꝛi reſeruatur ius ſuũ:hic qñ olim currebat dabat e
muni iure ẽ moꝛa ſibi ↄmiſſa:vt.l.curabit.de actio.emp. reſtitutio. Item op.ad idẽ de.l.emiliꝰ.ff. de mino. So. muen
et. l. iulia · S. ex empto.ff.de actio.emp.Aut vendidit ⁊ nõ ibi fui inchoata pᷣſcriptio cũ defuncto.hic erat inchoã⸗ dar
tradidit ? tunc non cõmittitur moꝛa ei cũ non tradiderit da cum minoꝛe. Solue ergo gñaliter oĩa pꝛecedẽtia ꝙ lo rir
quid ergo: dicũt quidã ꝙ vendidit ⁊ tradidit:⁊ ſi diess quũt᷑ quãdo olim currebat reſtitutio ſine ſpe reſtitutiõis Pen moſt
ergo iure cõmuni ei cõmittitur moꝛa.Reſpõdeo verũ eſt hec innouat ſolũ illas que currebãt ſed reſtitutio dabat᷑: r n
ſed huic repugnat textus qui dicit in minoꝛũ ꝑſona.⁊ c. ⁊ ita dixi in ſũmario. Item op.ꝙ currat tẽpus ſed det᷑ n i⸗
et ideo dicũt quidam ꝙ ſᷣm regulam cõmittat᷑ minoꝛi re reſtitutio:vt.·j.ſi quis igno.rẽ mi.lj.⁊ fl.So.ille ceꝛrecte eNonm
ipſa ⁊ nõ alijs.ſed in caſu iſto ei cõmittat᷑ ⁊ etiã alijs co. ¶ Itẽ op.ad idẽ de.lłj.S. ſi aduerſꝰ vſu. So.ſᷣm vltramõ⸗ ny
mitteretur. Sed iaco.de are.melius ſuſtinet tex.et dicit tanos illa eſt coꝛrecta:ſed certe immo nõ eſt coꝛrecta:qꝛ hin
ꝙ poteſt loqui quãdo minoꝛ vendidit ⁊ tradidit:ſed em⸗ loquitur qñ fuit inchoata cum maioꝛe:⁊ ipſi hoc idem re heef
ptoꝛ fructus non percepit.quo caſu maioꝛi nõ eſſet moꝛs pꝛobant dicẽtes ꝙ ideʒ eſt ſiue inchoetur cũ minoꝛe ſiue ſdey
cõmiſſa ſed minoꝛi ſic vt hic. Item põt loqui ſᷣm eum qñ cum defuncto:vt.l.ſicut ·S.nõ ſexus.de pᷣſcriptio.xxx.an. ſhere
vendidit ⁊ nõ tradidit:qꝛ eſt in electione minoꝛis an ve-⸗ ſed male dicũt per.l.ſi fundũ.ff.de fundo.dota.Sed ipſi

Qui et aduer.quos.Gi minoꝛ ſe ma.di. Jo. LXXVIII.

henr reſpondent ꝙ qñq; quis pꝛiuilegiatus ſuccedit in louum hoc inſpecto debet currere:ſed quia non cauſatur a con⸗
non pꝛiuilegiati: ⁊ de tẽpoꝛe pꝛiuilegij quatum ſit dura⸗ rractu defuncti habet reſtitutionẽ:vt.l.etiam.ff.de mino.
en de⸗ turum et longũ eſſet expectare ⁊ tunc nõ vtitur pᷣuilegio 7. S. ſi aduerſus vſucap.l.j.Quedam pꝛeſcriptiones ſunt
ſ üffv vt dicta.l.ſi fundum:nã ibi incertũ eſt q;tum ſit duratu⸗ inchoande cũ minoꝛe⁊ in his attende:qꝛ quedã olim cur
Cone rum matrimoniũ:aliquãdo ſuccedit pꝛiuilegiatus ⁊ eius reb⸗t ſine ſpe reſtitutionis/æ in his nil imutatur per hãc
dockri pꝛiuilegiũ nõ eſt longo tẽpoꝛe duraturũ ⁊ tunc vtitur pꝛi legẽ:quedꝗ currebãt ſed dabatur reſtiturio ⁊ in his non
car boe uilegio:vt dictoS. non ſexus.Sed certe ipſi male dicunt imutsatur qꝛ ipſo iure hodie non currũt vt hic in pꝛeſcri⸗
qꝛ quãdo fuit inchoata cum defuncto in initio inſpecto prione. xxx. anno. dic ꝙ aut eſt inchoata cum defuncto ⸗
ceon quod invſucapionibus attenditur:vt.l.vna.S hoc tantůũ non currit minoꝛi in pupillari etate ⁊ in hoc eſt ſpeciale ĩ
tintode modo.j de vſuc.trãſtoꝛ.dʒ currere ⁊ ſi opponas:ergo nõ ea ſed cõpletur in adulta etate:ſed non minoꝛi datur re-⸗
wedte debet dari reſtitutio: vt.l. emilius.ff.de mino.Rñdeo qũ ſtitutio: qꝛ licet fuerit inchoata cũ defuncto non tamẽ ex
lumng qʒ pꝛeſcriptio fuit inchoata cũ defuncto ⁊ eius cõtractu eius contractu:aut eſt inchoanda cũ minoꝛe ⁊ tunc cũ i⸗
kinonß venit:⁊ tunc totum detrahitur ad pᷣncipium ⁊ ad contra cchoetur ſolũ in adulta etate non põt finiri niſi quãdo mi
mtb ctũ defuncti.ar.l.ſi fillius.ff. de verb.ob. ⁊.l.qdã cũ fili’ũ. noꝛ erit extra tẽpoꝛa reſtitutionis:⁊ ideo nõ reſtituit᷑ nõ
ofgi S·fi.⁊ qui poti.in pig.habe.⁊.l.qui balneũ.⁊.l.qui potioꝛ anteqᷓ; ſit cõpleta:qꝛ adhuc habet cõe auxilium.vt.d.l.in
⁊ ideo ſicut ad contractũ defuncti nõ dat᷑ reſtitutio.vt.l. cauſe non poſtq; eſt completa qꝛ exceſſit omnia tempoꝛa
Ppneli qui 3 baore ee ketimil. re erig aerientr⸗ reſtitutionis.vt.l.iij·S.ſed vtrum.ff.de minoꝛ.
“W ab eo cauſatã ⁊ ita loquitur.l.emilius.ſʒ qũq; pꝛe WDiri of a annornſe a
eln eſt inchoata cum defuncto:non tamen ex eius contracuu Qui et ad uerl? quo 3 Mubzi.
mmjdeß, mõ iſto caſu initio ĩſpecto currit minoꝛi verũ qꝛ ex vÿ ctu ¶ Mota quod dixit nõ poſſunt nam regula eſt ꝙ contra
inch ⁊ facto defunctinon venit non datur minoꝛi reſtitutio ? oinnes poſſunt reſtitui.Exceptio eſt de quibuſdam ⁊ de
etheck, ita loquitur.l.j.S.ſi aduerſus vſuca. Hec ob.dicta.l.ſiut his loquitur hec lex.Et attẽde qꝛ rubꝛica dicit qui ⁊ de
rinun CS.non ſexus:quia ſpeciale eſt in pᷣſcriptione.xxx.vel.xl. hoc loquitur pꝛima lex. Itẽ dicit ⁊ aduerſus quos:⁊ de
mr an.ſui odio vt etiam inchoata cum defuncto doꝛmiat t⸗ hoc loquitur ſecunda lex/ vel põt loqͥ ſecũda lex de vtra⸗
t poꝛe pupillaris etatis ⁊ ĩ adulta etate perficiatur ⁊ detur q; parte rubꝛice. R
hal gl. reſtitutio. Itẽ op.ꝙ hoc non ſit nouum per hanc.l.cũ ?⁊ S e=⸗- er R co nlilio Mon gerere actꝰ
enſſt olim ipſo iure iuuabatur.vt.l nõ eſt incognitũ.S.in qui. 17 MADNIYX publicos ſed ĩdu
inmict cau.non eſt nece.in integr.reſtitutio.So.vt glo.¶ Item ſſtrioſe gerere tollit reſtitutionẽ. h. d.
erlae op.ad idẽ ꝙ ſiue loquamur in rebus pupilli repugnat lex V L caſũ in nube vt littera ſonaet.
ſc en⸗ bone fidei.ff.de acquiren.rerũ domi.ſiue loquamur in re ¶Op. ꝙ minoꝛ non debuerit pmoue Mioꝛ an
llatun adulti repugnat lex alienationis verbũ.ff. de verb.ſigni. iad honoꝛes.⁊ So. vt glo.¶ Oppo.ꝙ poſſit pꝛo⸗
müad pe nam cum genus pꝛohibeatur.ſ.alienatio pꝛohibetur que Wec lex ſibijpſi contradicat:nam qͥd ꝓ moueri ad
nagen libet eius ſpecies.vt.l.ſi quis harũ.S.ĩteremptũ.ff.dele. REx.A. æſdeſt deliberatio:qꝛ aut mioꝛ pꝛobat ſe honoꝛes.
Ndülne iij. ⁊ per conſequens vſucapio q eſt ſpecies alienationis minoꝛe ⁊ leſum ⁊ reſtituitur.nõ obſtãte ꝙ geſſit actus pu
anſinho⸗ vt dicta.l.alienatiõis.So.ſᷣm Ja.de are.hic loqt᷑ de re- blicos vt hic in fi.aut nõ pꝛobat ⁊ reſtituitur.vt.l.nam ⁊
niſhuntt bus que erant alienabiles ergo ⁊ pꝛeſcriptiles:ſed pe.di⸗ poſtea.S.ſi mĩoꝛ.ff.de iureiu. So.vt glo.Ego puto ꝙ aut
oportf⸗ cit ꝙ que pꝛohibẽtur alienari ꝓhibẽtur pꝛeſcribi ſᷣm eun ꝓbakt ꝙ geſſit ⁊ nihil de ĩduſtria pbat᷑ ⁊ nihil facit:q;ꝛ aut
ngumafigd dem modũ:ſed aliter ſic:nã tutoꝛ poteſt alienare rẽ mino ꝓbat ſe miĩoꝛẽ ⁊ leſũ ⁊ reſtituit᷑:aut nõ ꝓbat ⁊ nõ reſtitui
yvo. Pen ris ſed poſſidens poteſt pꝛeſcribere⁊ ſic diuerſe per/ſone aut ꝓbat ſemiplene ⁊ defert᷑ ei iuramentũ: aut pꝛobat ꝙ
ciun hoti ſunt alienãs ⁊ pꝛeſcribens qð nihil eſt.dñs Mar.dicit ꝓ induſtrioſe geſſit tunc ſibi pꝛeiudicat eo caſu quo ſemi⸗
ninor inteft quedã pꝛohibentur alienari fauoꝛerei/vt res ſacra ⁊ iſte plene pꝛobauit de leſionex minoꝛi etate nõ dabitur ei iuſ
pſoiureſtſe non poſſunt pꝛeſcribi ⁊ ita pꝛocedit contrariũ:quedã pꝛo iurandi.ſ¶ Itẽ nota de notario de quo dicvt dixiide ap
lppetun hibentur alienari fauoꝛe perſone vt res pupilli ⁊ iſte non pel. l. cues. H —
ſtitueretur pꝛohibẽtur pꝛeſcribi vt hic/ſed hoc non eſt veruʒ:pꝛimo Czn glo que incipit.i.fecerit.ibi actus publici.i.non qꝛ
loſuz,n per dictã.l.ſi fundũ. de fundo dota. vbi fauoꝛe rei.ſq:ꝛ do Seſſit.¶ Sequitur in gloſ.ſed induſtria per eos ꝓbata ex
gemelidc talis eſt ꝓhibetur alienatio.¶ Sed tu poſſes rũdere ꝙ il⸗ actibus: qꝛ ĩduſtrioſe geſſe it. Ya. bu.
fJtem e⸗ lud pꝛocedit initio inſpecto.ſed certe immo eſt ibi fauoꝛ Ve m Beneficium reſtitutionis datur mi⸗
dus:Ftll perſone.ſ.mulieris ⁊ non rei/vt ꝓbatur in.:.j.ff.ſo.matr. E. L noꝛi cõtra parentẽ vel patronũ.h.d.
des calini ſed foꝛtius repꝛobatur opinio dñi Mar per.l. ſi inter. f. ανC.Op. de. l. ſi ſuperſtite. S. de dolo. So. vt glo.
jfünr icen de ſerui. vꝛba.pꝛedi.⁊.l.naʒ ſatiſ.ff quẽadmo.ſerui.amit ο Itẽ op. de. l. e ſi minoꝛ ff. de minoꝛ. .· debo.
fegllnet ta. nam qñũq; licet qdam alienare quenõ licet pᷣſcribi et queli l. f S. in vtroq. So. vt So gedte op. de. lſi cum pa
khocck ecõtra quedã pꝛeſcribi que nõ alienari.gl.ſoluit ꝙ hic eſt ter. S. ſi aduerſus rem iudi. So.vt glo.que remittit.Con
oclini ſpeciale vt illud argumẽtũ hic nõ ꝓcedat vt ⁊ als fallit cdude ergo ſic cum filius vult reſtitui:aut vult reſtitui cõ
ſgipions in.l.quẽadmo.de agrico.⁊ cenſi.ſim glo.que eſt in.l.Yj. tra patrẽ ⁊ factum eius ⁊ non auditur vt hic:aut vult re⸗
ne ij.de ſerui.fugi.vel ergo teneas opi. Ja.de are.vel glo.ſ. ſtitui cõtra patrẽ ⁊ non factũ eius ⁊ poteſt.vt.l.fl.S.ſi ad⸗
teht a ꝙ hic ſit ſpeciale.ſ Vltimo opp.qid eſt hoc quod dicit de uer.vem iudi.aut vult reſtitui contra factũ patris ⁊ nõ cõ
lunge pꝛeſcrip.xxx.an.nã ipſa non poteſt cõpleri in minoꝛi eta tra patrẽ ⁊ auditur.vt.l.fiſci ·S/in vtroq; jde bo.que lib.
dn in te.nec .tempoꝛa reſtitutionis /ergo reſtitutio dari nõ po ⁊ hoc in reſtitutione que datur officio:ſed ea que datur
nriche⸗ teſt. So. dicunt quidam ꝙ ſi cepit cũ pᷣdeceſſoꝛe minoꝛis alege iudiſtincte competit contra patreʒ.vt.l.ſi ſuperſti
. ior non datur reſtitutio quod eſt falſũ.vt.S.ſi auerſus vſu⸗ te.S. de dolo. Ja. Bu.
ggee ca.l.j.Alij dicunt ꝙ ſi cepit cum minoꝛe ⁊ finiatur cuʒ eo I . . a Rtre⸗
dannt dur —— finita quod nõ eſt verũ:qꝛ tunc eſſet S 1 mino 2 ſe maioꝛ em d ixe
ſochnel factus bene.xliiij.anno.ad minus ergo non debet reſti⸗ rit Kub ꝛica
manctt tui.vt.l.iij · S/ſed vtrũ.ff.de minoꝛi.Alij dicunt ꝙ dabitur — E ä
didende! reſtitutio vſq; ad. xxviij. annũ. ad tẽpus quod fluxit ĩ mi Cic titulus loquitur quando minoꝛ mẽtitur in etate ⁊
aegin noꝛi etate licet nondũ ſit cõpleta pꝛeſcriptio quod eſt fal aliquando minoꝛ ſe aſſerit maioꝛem ſine dolo ⁊ loquitur
fuſt ſum:qꝛ tunc habet rei vẽdicationẽ adhuc:ergo non reſti pꝛima lex huius ti. aliquando aſſerit ſe maioꝛem ⁊ cũ do⸗
feber dan tuitur. vt.l.in cauſe.ff. de minoꝛ. ⁊ ideo dic ꝙ qñ cum mio lo ⁊ loquitur ſecunda lex:tertia lex ponit vtrũq; caſum.
enni 0 re incipit nunq; reſtituitur: quãdo cuʒ defuncto ſic.¶ Vl W J cumm ino Abi mino:
m ih⸗ timo ſi queris an pꝛeſcriptio currat minoꝛi: dic ꝙ aut lo⸗ Aih. 2. ſine dolo af
citugl⸗ Pꝛeſcri: quoꝛ de inchoata cũ defuncto ⁊ ex eius cõtractu/⁊ finiẽ ſerit ſe maioꝛem bñficium reſtitutiõis
etiut6 ptio an da cũ minoꝛe: æ tũc habeo duo/ vnum quod eſt cauſata a Inon pdit. h. d. Quidã intelligũt ꝙ ſo⸗
od currat mi contractu defuncti qui contractus non habet reſtitutio⸗ lu oblatis tabulis credidit ſe maioꝛẽ
gſi noꝛi. nem. vt.l.qui a patre.ff.de reſti muli.ergo nec cauſatũ ab Nnihil aſſeruit ſed hoc nõ eſtverũ:qꝛ tũc
le conte eo.i pꝛeſcriptio. Iteʒ habeo ꝙ eſt initiata cũ defuncto Hbeclex nõ hr̃et dubiũ ĩmo loqtur de eo
D hoc bᷣm ſui initiũ debet currere.vt.l.j·S.hoc tantũmodo RamemAMqui affirmauit ſe maioꝛem.
coneltult I de vſuca.tranſfoꝛ.quedam fuit inchoata cũ defuncto ſſ- SJ is Vbi mĩoꝛ doloſe aſſerit ſe maioꝛem perdit
elinn nõ ex eiꝰ Zctu ⁊ tũc hẽo ſolũvnũ.ſ.itiũ hĩtũ cũ defũcto ⁊ LB. beneficiũ reſtitu.h. d. ⸗
ſotrren
guß

SY. Abi adeſt dolus minoꝛis
J al terius. nõ datur reſtitutio:vbi ad

Aus adeſt ſed ſimplicitas habet locum diſtin⸗
ctio huius legis in fi.ſᷣm opinio.Aʒo.Alij intelligũt vlti
tmam partẽ. l. qn dolus maioꝛis iteruenit.
Reſtitutõ ¶ ¶ Op. ꝙ ſidolus aduerſarij interuenit poſſit minoꝛ reſti
an oct᷑ mi tui ⁊ ſi iurauerit.vt.l.ſi ex falſis.S.de tranſactio.huius ti
noꝛi inter moꝛe ſunt hic lec.⁊ ſolue ᷣm Aʒo.duobus modis:pꝛimo
ueniente qꝛ hic in fine nullus: dolus interuenit. Secũdo q; ibi de
dolo ad⸗ iure cõmuni venit ad reſcindendũꝛhic de iure ſpeciali et
uerſarij. vtraq; vera.¶ Itẽ op.contra Aʒo.aut dolus dedit cauſã
contractui ⁊ ipᷣſo iure eſt nullus /aut ĩcidit ⁊ agitur ex cõ
tractu:ergo ceſſat reſtitutio. So.ſᷣm eum non fuit hic vo
lus. Alij tenent ꝙ fuit dolus aduerſarij.⁊ rñdet ad.l.ſi ex
falſis.ꝙ ibi fuit dolus ⁊ falſum hic ſolus dolus ⁊c.dic vt
glo. Sed opi.Aʒo.eſtvera quia aut dolus minoꝛis inter
uenit ⁊ non iuuatur:aut aduerſarij ⁊ iuuat᷑ etiꝗ ſi iuret vt
dicta.l.ſi ex falſis.at nullus dolus ĩteruenit ſed minoꝛ ex
ſimplicitate aſſeruit ⁊ tunc aut affirmauit cũ iuramento
coꝛpoꝛaliter pꝛeſtito⁊ non reſtituitur / aut affirmauit cuʒ
iuramento ⁊ non coꝛpoꝛaliter pꝛeſtito ⁊ reſtituitur eate⸗
nus ſi pꝛobet per inſtrumentũ / aut ſine aliquo iuramẽto
aſſeruit ⁊ iuuatur indiſtincte.¶ Itẽ op.ꝙ pariter pꝓbetur
per inſtrumenta ⁊ teſtes.vt.l exercẽdis Tse fide inſtru.
unſtẽo So. hic eſt ſpeciale ⁊ vbicunq; a remotis fit pꝛobatio ma
plꝰ ſtat᷑ qᷓ; gis creditur inſtrumẽto qᷓ; teſtibus qꝛ labiliseſt hominũ
teſtibus. memoꝛia. vt.l.hac conſultiſſima.S· at cũ humana.jquite
ſta.facere po.⁊ ideo dicitur in Apocał.audiui vocem de
celo dicentẽ mihi ſcribe ⁊c.qꝛ per ſcripturã meliꝰ memo
ria conſeruatur.¶ Item op.qꝙ licet ſit minoꝛ in dolo iuue
tur.vt l.minoꝛ ex aſpectu.ff. de minoꝛ.So.vt glo.⁊ eſt rõ
qꝛ dolus cõmiſſus reſpectu vnius contra alium nõ pᷣiudi
cat.vt.l fulciniusS.ꝙ ſi aduerſus.ff.ex qui can in po.ea.
¶ Itẽ op.ad idẽ dẽ.l.de tutela.S.de in integr.reſti.So.vt
glo.¶ Modo quero an poſſit renũciari minoꝛi etati. ⁊ di
cit glo.⁊ bñ ꝙ nõ:qꝛ hoc ipſo minoꝛ lederetur ⁊ ſic poſſet
petere reſtitutionem vt poſſet admitti ad reſtitutionẽ pe
tᷣlſiã ⁊ ſic eſſet dare reſtitutionẽ reſtitutiõis qð eẽ nõ dʒ.
vt ti. j. per totum. Welius eſt ergo ꝙ ipſo iure non tene
Cõfeſſio at renunciatio.ſ¶ Ad pꝛimam.l.huius ti:op.ꝙ erronea cõ
erronea feſſio ipſo iurc minoꝛi nõ noceat ⁊ ſic non ſit opus reſtitu
an pᷣiudi= tione.vt.S.de iuris ⁊ fac.ignoꝛãtia.l.cum teſtamẽtũ.So.
cet mĩoꝛi. ibi confeſſus fuit enunciatiue hic diſpoſitiue. Nelverius
hic non reſtituitur aduerſus erronea confeſſionẽ qꝛ ipſo
iure nocet vt ibi:ſed aduerſus contractum poſtea ſubſe⸗
quutũ ex quo leſus eſt vt hic. Et eodẽ mõ reſpode ad le⸗
gem cum ⁊ ſoluta..de condic.inde.que hic ſignatur ꝓcõ
traria:nam nec ibi nocet erronea confeſſio ipſo iurc.

cit quandã pꝛeſumptionem doli non tamen talem q̃ ꝓba
tionẽ trãſferat in minoꝛẽ:qꝛ etiã ſine aliqua confeſſiõe de
bebat pꝛobare ſe minoꝛẽ ⁊ leſum ſi reſtitui volebat.yvt.l.
nã ⁊ poſtea ·S·ſi minoꝛ.ff de iureiur.

— Bm circa Si erroꝛ nõ fuit expꝛeſſus
S in ſnĩa valet:ſed eſt reſcĩdẽ
BdQa ope reſtitutionis.h.d.fᷣm vnam lecturam.
R.e AAHec lex habet duas lec. vna ꝙ fuerit erratũ in
cõputatiõe annoꝛum:alia ꝙ fuerit pꝛobata per falſos te⸗

j·ff. que ſen.ſine ap.reſcin.So.vt glo. Itẽ op.ꝙ denega
ta reſtitutio non ſit amplius cõcedẽda.vt.jti.j.per totuʒ
So.vt glo.quia hic petit ex alia cauſa de nouo ſuperue⸗
nienti ad aliud. ¶ Ad ſecundam lectu. op.ꝙ cõi iure re⸗

habet reſtitutionẽ duplicẽ. Sed contra hoc op.vbi cur
rit ius nature ⁊ accidentis attenditur ius nature ⁊ nõ ac
cidẽtis. vt.I.j.⁊.ij.ff.de cura.furi.& ita ⁊ hic debet reſtitui
attenta etate ⁊ ex ipſa ſola non pꝛopter falſa inſtr̃a. Sol.
Curatoꝛ poſſum fateri oppoſitionẽ. Vel dic ꝙ curatoꝛ dat᷑ ĩ ſubſi
q̃re dat᷑ fu dium furioſo quando non poteſt dari ratione etatis:⁊ iõ
rioſo. ſi adeſt minoꝛ etas non datur ratione furoꝛis ſed reſtitu⸗
tio pꝛopter falſa inſtrumenta non datur in ſubſidium: et
ideo poteſt concurrere cumilla que datur ratiõe etatis.
¶ Item oppo.a diuiſione:quia aut ſententia fuit interlo⸗
cutoꝛia ⁊ põt peti ↄꝛio ĩperio reuocari.vt.l.qð iuſſit.ff.de
re iu. aut fuit diffinitiua ⁊ nõ dz apliꝰdari reſtitutio.vt·j·

Bujutrigarius ſuper ſcoo libꝛo Codicis H

H . Heſt dolus maioꝛis datur reſtitutio: vbi null?ꝰ oo

Quero ergo qd operetur hec cõfeſſio. Reſpondeo iĩidu

ſtes. ¶ Ad pꝛimã lec. op.ꝙipſo iure non noceat.vt.l.j· S·

ſeind atur. vt..·ſi ex falſis inſtru. per totum.So.vt glo.qꝛ

ti. i. et ſic nũq; dat᷑ reſtitutio. So.potuit eẽ ĩterlocutoꝛis:
quia potuit de etate opponi per modũ emergentis id ꝓ⸗
ceſſum qð nõ eſſet ꝓcedendũ /cum eſſet lapſum tẽpus re⸗
ſtitutionis petẽde. ⁊ non obſtat ꝙ põt grio imperio reuo
cari:qꝛ plus cõſequetur minoꝛ per reſtitutionẽ qᷓ; per re⸗
uocationẽ᷑:vt diximus de reſtitutionce ⁊ appellatiõe que
concurrũt qð non placet:qꝛ etiã reuocatione ↄrio impe⸗
rio oĩa reſcindit ſicut reſtitutio. Itẽ poteſt loqui in diffi
nitiua qꝛ de etate foꝛte x modũ incidentis erat oppoſitũ
quo caſu queſtio incidẽs tacite terminatur cũ pꝛincipali
? datur reſtitutio qꝛ ex noua cauſa petitur / nec ob. ꝙ põt
appellare:quia plus ei confert reſtitutio.
In glo. que incipit rectoꝛ. ibi vt·.·titu.j.l.j. Sequitur
in glo non eſt alia cauſa.ſ.noua:⁊ ideo non datur reſtitu⸗
tio:hic eſt noua cauſa ⁊ ideo reſtitutio datur Jacobus
Burrig. . .
Di lepius in integrum re⸗
ſtitutio poſtuletur. Rubꝛ.
n J oſt Petita reſtitutio ⁊ dene
* Pp W. gata nõ eſt ampliꝰ conce
denda niſi petatur ex noua cauſa / vel
μaliud. h. d. cum duabus ſequentibus.

C¶ Ex tex. em debuiſtis a pᷣma yel a
ſecũda ſentẽtia:tutius tñ eſt ꝙ a ſcða.

„ ¶ Quero quid eſt reſtitui ad appellã⸗ Keſtitui
um et quid ad totã cauſam: Rñdeo ad appel⸗
quãdo reſtituoꝛ ad appellãdum / reſtuuoꝛ ad.x.dies.ad lãdũ: c ad

appellandũ.⁊ ſi labũtur.x.dies anteq; appellem ꝑdo be⸗ totã cãm
nefſicium. Item ſi appello ⁊ non ꝓſequoꝛ tẽpoꝛa fatalia quid ſit.
ꝑdo beneſiciũ mihi datum. Sed ſi reſtituoꝛ ad totã cau
ſam:tũc reſcinditur ſentẽtia ⁊ reintegrat᷑ ius meũ:vt.S.
in qui.cau.in integr.re.non eſt ne.lᷣ.ij.et ideo vſq; ad tri⸗
ginta annos durat ius meũ. Item qro quid ſi minoꝛ ap⸗
pellauit ⁊ non eſt ꝓſecutus:an poterit reſtitui ad tẽpoꝛa
fatalia: qͥd am dicũt᷑ ꝙ fatalia currũt ſine ſpe reſtitutiõis
vt .deiudi l.ꝓperandũ ·S/fl.quod nõ placet:qꝛ aliud eſt
in tẽpoꝛe inſt antie cauſe pꝛincipalis:vt ibi.quia minoꝛi
reſeruatur integrum ius ſuum/ꝛ aliud in inſtantia cauſe
appellationis in qua ſi nõ reſtituitur perdit ius ſuũ.Alij
dicunt ꝙ tẽpoꝛa fatalia olim currebãt minoꝛi:ſed dabat᷑
reſtitutio:hodie ipſo iure non currunt minoꝛi.vt.l.ſanci⸗
mus.S.in qui.cau.in integrum re.non eſt neceſ.⁊ hoc bñ
põt ſuſtinere. ¶ Quero quare ſi eſt mihi denegata reſtitu⸗ Meſtitutõ
tio ʒ ſentẽtiã q̃re iterũ non poſſum petere.Rñdeo qꝛ aut an poſſit
volo petere gᷣ pꝛimã ⁊ nõ poſſum qꝛ obſtat mihi exceptio pluries pe
rei iudicate ꝑ quã fuit mihi denegata reſtitutio non ↄ ſe⸗ ti.
cundã qꝛ ſic reſtitueret᷑ vt poſſet reſtitui contra pꝛimã ⁊
ſic daretur reſtitutio reſtitutionis ⁊ circuitus qð nõ vult
lex.vt.l.dñs teſtõ.ff.de condi.indebi.Sed quare admit⸗
titur ex noua cauſa? Reſpõdeo:qꝛ vbi mutatur cauſa nõ
obſtat exceptio rei iudi.vt.l.mater.⁊.l.an eadem.ff. de
excep.rei iu.⁊ intelligo nouã cauſam/antiquã q olun cõ⸗
petebat:ſʒ nõ fuit ꝓpoſita qꝛ poterat eẽ ꝙ ex pluribꝰ cau
ſis poterat reſtitui. Item eſt noua ſi de nouo incipit cõ⸗
petere.¶ Item q̃ro quare reſtituat᷑ ad appellandũ: Re⸗
ſpondeo qꝛ ex alia cauſa petit ſe reſtitui ⁊ ad aliud petit᷑.
¶ Vodo op.ꝙ non poſſit minoꝛ reſtitui contra ſentẽtiã
cũ poſſit de iure cõi appellare ⁊ tẽpoꝛa appellationis ſibi
non currũt:vt.l.ſancimꝰ.S.ti.ij. So.poſſum dicere ꝙ cur⸗
rant tẽpoꝛa appellationis et ſic eſt neceſſaria reſtitutio.
Vel dic ꝙ non currũt tẽpoꝛa appellatiõis.⁊ tñ currit ap
pellatio cũ reſtitutione:qꝛ appellatio nõ tm̃ confert ſicut
reſtitutio vt patet in glo.¶ Itẽ op.ꝙ poſſit pluries reſti⸗
tutio dari ⁊ non tm̃ ſemel vt.l.minoꝛ deniq;S. ſed ⁊ ſem⸗
pꝛonius.ff. de mino.So.vt glo.¶ Item op.de.l.ij. . iij ..⸗
e.Solu.ibi ex noua cauſa.(¶ Item op.de.il.⁊ ſi ſine ·S. reſti
tutus.ff.de mino.So.vt glo.quia non fuerat denegatuʒ
immo conceſſum ⁊ ad aliud petitur. Sed qͥd ſi fuit dene⸗
gata reſtitutio quam petij dicẽs me leſum in ſententia.
Modo peto:quia dico me pꝛobationes omiſiſſe nũquid
audiar:certe ſic.quia petitur ex noua cauſa. .

De his qui veniam etatis

impetraue. Rubzica.

ſoangi
ntepns e
eriorene
derre⸗
letbeg
Scindff
Roppoſti
Uuprnnepal
eecb

ligrgin
Wreir⸗
r Zacobe

ſegveſthrs
Jaßtmayp
elgeſch
iadgppeli i
m: Bident
Ar dies all
len gdoben
org ardut
ad wolicn
omei⸗ſt⸗
o ſchad t⸗
Aſiininor⸗
tisstien
efeſtinniis
etiqealinge
quls miel
ſantig cal.
lus ſuü. A
rlſec dabt
lvt ſane⸗
ceſchoeti
gata feſtn
ideogant
mihiercegon
mtionanzel
nnna ainit
nognon
quare aanit
uurcaſum
de
Uäqolma
iniß
Moincſptt
landit he
Ailud per
ontraſeſtini
larionisſ
diceregan⸗
riareſtitnn
Atñunt
coffenſ
Prterſnp
ſlin
delie
ſfrogftf
retdenlh⸗
hüſfutiue⸗
viſenng

De His qui

mari an
poſſit qs

p ꝓcura⸗

toꝛẽ.

Og Venia etatis tollit minoꝛi beę
5 neficium reſtitutionis. non
confert poteſtatem alienandi /vel obli
gandi rem immobilem ſine decreto.
kramn non admutitur ad fideicõmiſ⸗
ſum relictum minoꝛi cum fuerit legiti⸗
m* & Ie ctatis. hoc dicit totus titulus.

Pc Mnues Queri ſolet an quis poſſit legiti
