lc. So.ibi pꝛotulit verba diſpoſitiue ſcienter/hic enuncia eſt. Si vellem ꝓbare aliquẽ moꝛtuũ pꝛobabo ꝙ centum Verzni
tiue vel ignoꝛãter Alij dicunt ꝙ aut expꝛimit cãʒ /⁊ tune ganni ſunt ꝙ moꝛtuus eſt:⁊ hec ꝓbatiões admittũtur in Loſo⸗
ſiue ſit vera ſiue falſa valet diſpoſitiovt in contr ario:aut hiꝛis ĩ quibꝰ vera ⁊ neceſſaria pꝛobatio faciliter nõ cadit. hlcia
non expꝛimit /⁊ non:⁊ ideo dic ꝙ aliquando teſtatoꝛ po Idẽ eſt ĩ adulterio pꝛobãdo:qꝛ ꝓbãtur hec ꝙ erat nudꝰ Adulteri⸗ nnſedn
fert verba enunciatiue:⁊ tunc hec verba habent effectum cuʒ nuda ⁊ baſia ⁊ amplexus/ alia pᷣparatoꝛia veneris: um fuiſſe dica
UVerba e⸗ tribus vel quattuoꝛ modis. Pꝛimo quia habent effecti nam hec pꝛobabiiiter cõcludunt adulteriũ: ⁊ ideo quidã cõmiſſũ q̃ ation
nũciatiue diſpoſitionis in teſtamẽto militis nõ errãtis:vt.l.ex his volens ꝓbare quãdam eſſe meretricẽ pꝛobat ꝙ in domo liter pber ne Ki
ꝓlata qͥd ꝙ de teſta. Aliquãdo non operãtur diſpoſitionem:ſ̊ qus ſua paſſum admittebãtur om̃s homines/⁊ ꝙ recedentes ghopea
oꝑantur. dã pᷣſumptionẽ in pᷣiudicium patiẽtis inſeri hec ĩſtrumẽę dabant ei vnũ groſſum vel duos / ⁊ quia hec frequenter ntodo⸗
to:vt.l.optimã.ide contrahen.⁊ cõmitten.ſtip.⁊ inſti.de cotingunt in meretrice:ideo pꝛobabiliter concludebatur leeſon⸗
inutili ſtip · S· item verboꝛum ⁊ extra de pꝛoba.qualiter ⁊ eã eſſe meretricem/vbicũq; ergo pꝛobatio cõcludit ſi nõ ſtindu
quando. Item operatur hoc quia licet non pꝛobẽt tamẽ pobetur actus medius non pᷣſumuur niſi pꝛobetur:vt.l. iſaßf
inducunt declarationem in diſponente:quia ſi dicitur in deniq;.ᷣff. ex qͥ. cau.ma.⁊.l.ĩ bello.S/ facte.de capti.⁊ poſt eanu
inſtrumento talis ſeruus talium ſtipulatus eſt dominis li.reuerſis.ſed vbi neceſſario nõ cõcludit ſed ꝓbabiliter
ſuis talibus ⁊c.nã licet non pꝛobetur per hoc ſeruuʒ eſſe talem pꝛobationẽ admitterẽ in his q̃ faciliter neceſfariã
declaratum reſpectu dominij ſtipulatum fuiſſe: vt.l.ſi pꝛobationem non recipiunt.ar.l.couſenſu ·S. penulti de
ſeruꝰ omunis f de NE ſer. Idẽ in. nans aliauts repudijs.
I de iure deliberã. Item operantur in pꝛeiudicium hf⸗ P . Quilibet debet pꝛobare eie
PWANadum qñ̃ teſtatoꝛ iurauit:vt in aut. q obtinet. . J ſer iptu m. a eſt cauſa ſue R o⸗ i i⸗
4 GB od O b tinet Verba enuncia⸗ e nis/2 negatiua iuris debet ꝓbari:qꝛ omnia de ehuͤet
. 4b tiua cum iuramẽe EE Miure ̃ſumutur licere. hoc diẽ. ¶Glo. exempliſi⸗ Wiria
to teſtantis creditoꝛibus nõ piudicãt.ſʒ hĩdi. cat de non capace/a male:qꝛ tunc hereditas deberet da⸗ ſeſin
Ru ſtra Actoꝛi eſt inducendum onꝰ ꝓ⸗ rie fiſco:vt.l.hr̃ditas.de his qui.vt indig.⁊ ideo alia exẽ⸗ unf
Eu bãdi non reo. hoc dicit. ¶Hec pla ſunt melioꝛa. vel dic etiã in non capace:qꝛ ⁊ quãdoq; win
VV lex facit cõtra canoniſtas qui ſtatuũt ſimul a⸗ defertur agnatis hereditas / ⁊ non fiſco: vt dicta.l. he⸗ 4
cCLctoꝛi ⁊ reo terminum ad pꝛobãdum ⁊ male:qꝛ reditas.
reo ſtatuere non debẽt duplici ratione Pꝛima qꝛ dilatio SGrS E Scriptura regulariter fit ad bne
ſolum debet daripetenti? non alij vt. lj. S. de dilat. Se⸗ öOαGSres. pꝛobationem rei geſte non ad nnnen
cunda quia reus nil habet pꝛobare niſi poſt fundatam P ubſtättam. hoc dicit. logaſn
intentionẽ actoꝛis:vtpe.l.ſiue poſſidentis.⁊ de except. EA &Op. ꝙ pꝛobatis his qᷓ ſunt hic non ſit pꝛoba uas
l.ſi quidem. tum dmium immo opoꝛtet pꝛobari auctoꝛem fuiſſet dũm mman
⸗ m te Affirmãti etateʒ maioꝛẽ vel mi⸗ vt inſti.de actio · S. alie.⁊.l.j.⁊.ij.de publi.So.dicit placẽ. i
. Rhh NA W.III E. noꝛc incubit onus ꝓbandi h. vo. willud eſt verum quãdo apparet aliũ eſſe dũm als ſuffi⸗ icil
Quotidie ꝓcuratoꝛes ĩ materia iſta ſꝑ ponũt memt

ꝛoban⸗
i onꝰ cui

¾ Wnegatiue ſic nego eũ maioꝛẽ vel nego eum mi⸗
noꝛẽ ⁊ putant hic eẽ totãvĩ ⁊ male: qꝛ nõ attẽdo an qͥs ne
Gꝛt vel affirmet:ſʒ an qͥs fũdet intẽtionẽ ſuã ex maioꝛi vł
minoꝛi etate/⁊ ille ꝓbet illã ſiue ſit maioꝛ etas ſiue mĩoꝛ.
¶ SOp.ꝙ nõ incũbat onꝰ pꝛobãdi:vt.l.minoꝛ.xxv.annis
ex aſpectu.ff.de minoꝛ.So.hec ſᷣm illã qꝛ ſi appꝑet ex aſpe
ctu non ẽ neceſſe pꝛobari/ałs ſic vt hic.(¶ Itẽ op.ꝙ affir⸗
mãti incumbat onus ꝓbãdi:vt·j.e.l.actoꝛ.⁊.l.ij.ff.e.ſʒ ita

cit ꝓbatio qð non eſt verum:⁊ ideo dic ꝙ etiam exigitur
id qð dixi.ſ.ꝙ pꝛobet᷑ de dñio auctoꝛis.Et ſi dicas qua⸗
re hec lex nõ ponit de illo: Reſpõdeo quia aduerſarius
hic cõfitebatur autoꝛem fuiſſe dominũ:vel hic agens ha
bet cauſam a conuẽto:vt.l.ſi rem alienã ſᷣm vnã opinio⸗
nem.ff.de pigno.actio. Itẽ pꝛobo ꝙ ſuperfluo ꝓbetur in
ductio in vacuã poſſeſſionem:vt.l.ſi fundum.ff.de fundo
do. So. dicit placen.ꝙ ſemper requiritur vacua.Tu dic
qꝙ aut q̃ris an ad dominiũ tranſferẽdum requirãtur va⸗

icũbat an ẽ ꝙ dicẽs minoꝛẽ etatẽ negat curſũ tꝑis:qꝛ verba pꝛimi⸗ cua:⁊ dico ꝙ non.vt dicta.l.ſi fundum.Aut queris qᷓ;tuʒ
affirmãti tiua ita negãt ſicut negatiua/vt.l.minꝰ.j.de acq.poſ.ẽꝭ di ad hoc vt liberetur venditoꝛ ab actione ex empto:⁊ dico
vł negãti. cẽs maioꝛð dʒ pꝛobare.So.dicũt quidã hoc ideo cõtin⸗ ꝙ ſic requiritur vacua:vt.l.ij.ff.de acti.emp.Aut queris

gere:qꝛ etas per ſe currit qð nõ placet:qꝛ tũc in pᷣſcriptio
ne non eſſet neceſſe pꝛobare lapſum tempus poſtq; per ſe
currit quod eſt abſurdum.nam licet de ſe labatur tamen
qꝛ lapſum eſt in facto:⁊ ideo pꝛobaridebet Alij dicunt ꝙ

qui affirmat debet pꝛobare non qui negat.tu dic ꝙ aut ex
aſpectu apparet de etate ⁊ non eſt neceſſaria pꝛobatio vt

dicta.l.ſi minoꝛ.aut nõ apparet/⁊ tunc non curo quis af⸗
firmet vel neget:quia ita eſt pꝛobabilis negatiua hic ſi⸗
cut affirmatiua.⁊ ideo dico ꝙ aut ex etate maioꝛi vel mi⸗
noꝛifundat actoꝛ ſuã intentionẽ ⁊ illam debet pꝛobare ſi
ue alleget maioꝛem ſiue minoꝛem. Idem econtra ſi reus
ex etate maioꝛi vel minoꝛi fundet exceptionem ſuam il⸗
lud debet pꝛobare⁊ ita ſentit gl.bene intellecta in.lʒ.ſi mi
noꝛem. ð.de in ĩtegrum reſti.⁊ ibi dixi.

quãtum ad ius publiciane/⁊ dico ꝙ requiritur vacua:qꝛ
cum requiratur vacua ad vſucapionẽ:ergo ad publicia⸗
nam.vnde ei dat᷑ publiciana qui cepit vſucapere. vt.l.eũ
qui.ff.de publi.j.reſponſo.¶ Item oppo.ꝙ nõ requiratur
pꝛeciũ numeratũ.vt.l.de pꝛecio.ff.de publi.hic rei vẽdi.
¶ Vodo oppo.hec lex dicit ꝙ non ſolum inſtrumento
pꝛobatur dominiũ: ſed alijs pꝛobatiõibus/⁊ per hoc in- Titulꝰpo
nuit ꝙ per inſtrumẽtum pꝛobet᷑: ſed hoc videtur falſum. teſt ꝓba⸗
qꝛ titulus bene poteſt pꝛobari per inſtrumẽtum / ſed non ri inſtru⸗
alia que cõcludũt dominiũ:quomodo ergo hoc: Rñdeo mẽto.
ad euidẽtiã pᷣdictoꝝ eſt ſciendũ ꝙ doctoꝛes dicunt ꝙ in
rebꝰ ĩmobilibus non põt pꝛobari dñium niſi ꝑ ↄfeſſionẽ
factãꝗ a pꝛincipe/vel cõfeſſionẽ aduerſarij:⁊ ideo ſi in bel
lo dicat quis dico talem rem pertinere ad me iure do⸗

— C – = —
=. = =2
EU S=S =
= = = E=
☛ = = =
— — =—
5 E
E
S=. =. B.

S=

9

ß phe
flaſtl
faitise 1
dſleis
dblsdi
Alninin,
clitennoit

= =
= . =

=☛–

= ESE

S

Negctnn
Koitenn
Gticoal
batgindnt

reccden

oncluckchte

cöcludtie

iprobemnn
de captitng
ſes thi
iternettfri
Hpenni

tdebetpechn
uſaſueſnie
Priequormue
Gloetenni⸗
39 debere
ideoglues
ge gitn

7

t dictalIH

Mariter fii.
igeſtennn

cnonſtper
a
So dict d
edinaſc⸗
tunerpir
lſidictoge⸗
n Adnefirui
Uhicagenn
nwi gn
fuoben
da
n In
eiſinn
qbensg
enolde
Au ens
fiuruun
o ti,

Hoſognrin
bicteiti

minij vel quaſi / dicaont aduocati eligas dominiũ vel qua

ſi⁊ ſi eligit dominium videtur directũ eligere:vt l j.ĩ fi.
ff. ſi ager vec.⁊ ideo dicũt ꝙ dʒ ſuccũbere qꝛ impoſſibile ẽ

pPbari niſi mõ quo dixi qꝛ opoꝛteret ꝙ ad pᷣmũ qͥ habuit

rẽ deueniret᷑. Si elegit quaſi dñium videt᷑ eligere publi⸗
cianaã ⁊ ꝑ hoc ſuccũbet ſi cõuẽtꝰ hʒ cãm ab aliquo: ſʒ cer⸗

te cum dictio quaſi/ſit nota impꝛopᷣetatis compᷣhẽdit q̃⸗

Hñiũ vti⸗
le an poſ⸗
ſit ꝓbariĩ
ſtrumeto.

ſi dñiũ etiã vtile dñiũ dʒ ergo eligere publicianã vel vti⸗
le dñiũ. Nunqᷣd ergo iſtud vtile dominium põt pꝛoba⸗
ri ĩſtrumẽto:certe ſicqꝛ pꝛobabo ꝑ inſtrumentum dicẽs
ſic talis exñs in tali fundo vẽdidit illi tali ⁊ ſe eius noĩe
conſtituit poſſidere ⁊ in poſſeſſionẽ induxit aperiẽdo ho
ſtia ⁊c.⁊ ꝑ hoc habeo titulũ ⁊ inductionẽ ĩ vacuã /poſtea

lapſis.x.annis ſi conueniar rei vẽdicatione vt poſſeſſoꝛ

pꝛobatur ꝑ confeſſionẽ aduerſarijde poſſeſſione pñti ⁊ ꝑ

inſtrumentum de initio poſſeſſionis qð fuit iaʒ ſunt x.an

ni ⁊ pꝛobatis extremis pᷣſumitur med ium.ſ.me continue

poſſediſſe ⁊ ſic erit pꝛobata pᷣſcriptio ⁊ vtile dominiũ ar.
.quicumq;. C. de apo. pu.vel etiã ꝑ inſtrumentũ põt pꝛo
byvuari pᷣſens poſſeſſio pꝛobando ꝙ hodie cxiſtẽs in tali fũ
do araui/fructus collegi vt poſſeſſoꝛ ⁊ animo poſſidẽdi ⁊
ſic ꝑ ſola inſtrumẽta erit pꝛobata pᷣſcriptio/aut ergo ago

publiciana ⁊ debeo pꝛobare tituluʒ ⁊æ inductionẽ invacu

am:ſed nõ pᷣcij numerationẽ/vt.d.l.de pᷣcio. Aut ago rei

vendicatione:⁊ tunc debeo pꝛobare titulum ⁊ pꝛecij nu⸗
merationẽ. Sed nunquid inductionem in vacus debeo ꝓ

bare. Rñdeo aut ego pᷣtendo dominium ab auctoꝛe ⁊ nõ

habeo pꝛobare inductionẽ invacuã vt.d.l.ſi fundum. de
fundo do.aut ꝑꝛetẽdo a me habere dominium vtile ⁊ tũc

hoc non potuit eſſe niſi mediãte pᷣſcriptione ⁊ illa requi
rit inductionem invacuam:quia alio poſſidente non po⸗

Fliatio
lit᷑ pꝛobet

tuiſſet pᷣſcribi:⁊ ideo tunc pꝛocedit opinio placentini vt
debeam pꝛobarevacuam ⁊c̃. Epiſtalepel M
. αrAEDeoSE Epiſtolavel aſſeuera
On cpiſt 0 1 18 tio cognationẽ nõ ꝓ⸗
Fbant.hoc dicit cum ſequẽti.
RaI ¶ Op. ꝙ epła ꝓbet: vt l. quid ff. e So. vt gl.
¶ Woõ quero quid oꝑetur hec epiſtola. Et ad huius eui
dentiã eſt ſciẽdũ ꝙ qui vult pꝛobare ſe filiũ aliquãdo /ꝑ
bat hũc talem accepiſſe bertam in vxoꝛem/a ad ipſam cõ

uerſationem habuiſſe vt ad vxoꝛem ⁊ ꝙ natus ſum vici⸗

nis ſcientibus in domo: ⁊ his pꝛobatis pᷣſumoꝛ filius vt
l.fllium. ff. de his qui ſunt ſui vel ali.iur.⁊.l.ſi vicinis . de
nup.aliquãdo hec pꝛobare non poſſuꝰ ⁊ ideo adijcio alia

capitula/quia dico ꝙ me vt filium tractauit ⁊ ego ipſum

exhibendo ei reuerẽtiã debitam:aliquãdo addijcio cõeʒ

opinionẽ eſſe ꝙ eius ſum filius/⁊ hoc per.l.cum delanio⸗

nis.S. aſinã.ff.de fũdo ĩſtruc.aliquãdo adijcio ꝙ me filiũ

vocauit in epiſtola vt eſt hic.⁊ qͥd opatur hoc:dicunt qui
dam quãdam poſſeſſionem filiationis.Alij ꝙ pꝛeſũptio⸗
nem cui ſtatur niſi contrarium pꝛobetur ⁊ hocvidetur ve
rius/qꝛ poſſeſſio pꝛobatur qũ pꝛababit ꝙ tractauit eũ vt

patrem debitam reuerentiam exhibendo/⁊ admittuntur

iſte pꝛobationes pꝛobabiles qꝛ facile non poteſt neceſſa⸗

Nrio pꝛobari filiatio:immo ẽ quaſi impoſſibilis

pꝛobatio:vt l.lucius ff.de condi ⁊ de.
WA JIs Violenta poſſeſſio vicem poſſeſſionis q̊
BE ad vim pꝛobationis non hʒ.h.d.
6 Ju 2 Sicut actoꝛi ad fundãdam intentio⸗
Conem ita fundata reo incumbit onus
hoc dicit.¶ Diuide in duas partes quia in pꝛi⸗
A ma tractatur de intentione fundanda. Secun

da pars incipit ibicſiue ipſius glo habet tres partes:pꝛi
ma querit de triplici pꝛobatione cui incumbat ⁊ quid pꝛe

ſumamꝰ de etate / dommio / ⁊ poſſeſſiõe /⁊ de etate dixi. S.

c.l. cuʒ te. ⁊.l.ſi minoꝛẽ. S. de ĩ itegrũ reſti.⁊ ideo hic nõ re
peto:⁊ de alijs dico ⁊ pꝛio pꝛemitto ꝙ poſſeſſio eſtvilis ⁊
abiecta ⁊ faciliter perditur/ dominiũ non vt.l.ſi quisvi.

Poſſidẽſ
oli an ho⸗
die pᷣſuma
inn poſſi⸗

e.

5S· differentia. ff. de acquirend.poſſeſ. Si ergo queris an
qui olim poſſedit hodie pꝛeſumaturpoſſidere.Reſpõdeo
aut qui olim poſſedit hodie negat ſe poſſidere:⁊ tunc non
pꝛeſumitur poſſidere:quia apparet eum non habere ani⸗
mum poſſidendi ⁊ ſolo animo perditur poſſeſſio: vt.l.li⸗
cet de acquirend.poſſeſſi.⁊ dictoS.differentia.fallit in

duobus caſibus. Pꝛimus quando conſtat conuentum

poſſediſſe tempoꝛe litis cõteſtate: quia pꝛeſumitur ⁊ ho⸗
die poſſidere licet neget vt.l.non ignoꝛabit.S.ad exhibẽ⸗

dum. Secundus caſus eſt quando res ex contractu per⸗

Bꝛobationibus Fo. CXxxXV.

uenit ad eũ:nã cũ dat pᷣſtare diligẽttã ? culpã diligẽtiã
vt aſſit in cuſtodiendo:culpamyt abſit/non debemus pꝛe

ſumere ꝙ perdiderit rem ⁊ ſic in culpa fuerit vel in dolo

ideo habere pꝛeſuinitur.vt.l.nec creditoꝛesj.de pigno.
actio.Si aũt qui olim poſſedit hodie ſe aſſerit poſſidere:

⁊ tunc aut queris an pꝛeſumatur naturaliter poſſidere:et

dico ꝙ nõ / ſi non eſt in re immo pꝛeſumitur contrarium:
vt.l.clam poſſidere.S. qui ad nundinas.ff.de acquir.poſ⸗
ſeſſ.⁊ hoc verum de naturali que hẽtur coꝛpoꝛe ⁊ pedibꝰ
ſecus eſſet de ea que habetur per animum coloni:qꝛ tune

pꝛeſumeretur eam habere. Si aũt queris an pꝛeſumatur

hodie poſſidere ciuiliter:tunc dico ꝙ ſic ⁊ pꝛeſumitur cõ
tinue poſſediſſe:nam ꝓbatis extremis pꝛeſumuur mediũ
vt.l.quicunq; :j.de apoch.publicis.li.x.⁊ idem ſentit heec
gloſ.lʒ dicat per alia verba qui recte eam inſpicit.¶ Mo⸗
do quero an qͥ olim dñs hodie pꝛeſumatur dñs: Rñdeo Nñs olim
ſic:qꝛ dñium non perditur ſolo animo niſi qũ res habet᷑ an pᷣſuma
ꝓ derelicto.vt.d.S.differentia.immo per actus medios tur hodie

⁊ extrinſecos perditur qui actus non pꝛeſumũtur a iure dñs.

niſi pꝛobentur.vt.l.deniq;.ff.ex qui.cau.ma.¶ Modo ve
nio ad ſecũdam partẽ glo.⁊ quero an quis compellatur Titulum

Dicere titulũ ſue poſſeſſionis.⁊ dic ꝙ in rei vendicatione poſſeſſiõis

non/in petitione hereditatis ſic.vt.l.cogi.ẽ.de petitione an po ſſit
heredit.? eſt ratio/qꝛ interrogationes que fiunt ad ppa⸗ cogi qͥs di
rationẽ fiunt ad neceſſitatẽ ⁊ non aliter.vt.l.j ff. de inter⸗ cere.
rogato.act.modo ita eſt ꝙ non ſufficit cõuentũ petitiõe
hereditatis poſſidere niſi qualitatiue poſſideat.ſ.pꝛo heè⸗
redevel pꝛo poſſeſſoꝛe ⁊ ideo titulũ cogitur dicere:ſed in
rei vendicatione ſufficit cõuentũ poſſidere: ⁊ ideo cuʒ re
ſpondet poſſidere nõ exigitur ꝙ titulus allegetur.¶ Sed
in pꝛedictig omnibꝰ obſtat hec lex:qꝛ hic cogitur dicere
titulum ⁊ tñ loquimur in rei vendicatiõe.ſed reſpondevt
glo. Sed placẽtinꝰ aliter rñdet in.d.l.cogi.⁊ an poſſit eiꝰ
opinio ſuſtineri:dic vt dixi in.d.l.cogi. ¶ Modo venio
ad tert iam partẽ glo.⁊ quero que eſt rõ ꝙ olim dñs pꝛeſu
mitur hodie dñs.Rñdeo: quia dñium non perditur ſine
aere ⁊ facta non pꝛeſumuntur niſi pꝛobentur. vt.l.ij.ff.
eodem.
¶ MWodo quero de pᷣſumptionibꝰ ⁊ earũ effectu:⁊ dico pᷣʒ
Jaco.de are.triplex eſt pꝛeſumptio qued eſt temeraria Pꝛeſum⸗
vt cũ iudex credit quẽ nocentẽ eo ipo ꝙ accuſatur:⁊ hoc ptionum
iudicio meo eſt potius ſuſpitio qᷓ; pꝛeſumptio/⁊ huic pꝛe Sna iunt
ſumptioni non eſt ſtãdũ.vt.l.fi.j.de accuſa.cũ ſimilibus.triplicia.
⁊ eſt rõ:qꝛ eſt temeraria ⁊ ſine rõe:⁊ ideo equiparatur ca
lumnie credulitas temeraria.vt.l.iulianus·S.ij.ff.de act.
emp.⁊ dixi in.l ij.S.de iura.calum. Item eſt pꝛeſumptio
rõnalis ⁊ alia violenta ſᷣm JYac.de are.ſed reſolue verba
ſua ſic ꝙ quedã pꝛeſumptio eſt iuris cui ſtatur aliqñ non
tñ pꝛohibet pꝛobari còtrariũ. Pꝛeſumptio iuris eſt mul Pꝛeſum⸗
tiplex nam eſt quedã hominis.vt.l.non eſt veriſimile ff. ptio iuris
ꝙ me.cã.nam eo eſt in dignitate pꝛeſumitur nõ paſſus eſt multi⸗
vim. Sed huic repugnat lex ad inuidiam.S. ꝙ me.cauſa. plex.

vvbi dicitur ꝙ dignitas alicuius non dʒ ei nocere.Sʒ dic

ꝙ aut queris an dignitas alicuius faciat pᷣſumi euʒ vim
nõ paſſũ:⁊ dico ꝙ pᷣſumit᷑ nõ paſſꝰ.vt l.d.l.nõ eſt veriſimi
le.Aut queris an exñs in dignitate pᷣſumatur ideo alij fe
ciſſe vim:⁊ dico ꝙ non ⁊ ita loquitur.l.ad inuidiã. Item

eſt pᷣſumptio facti⁊ hec duplex:iqꝛ quedã eſt facti pᷣcedẽ Pꝛeſum⸗
tis de qua in.l.non oẽsS. a barbaris ff.de re mili.cum ſi. ptio facti

quedã eſt facti ſequentis de qua in.l.ſi qui adulterij . de ẽ duplex.
adulterijs.quedã eſt nature de qua in.l.nec codicillos.j.
de codicillis. Pꝛeſumptio iuris ⁊ de iure eſt cũ lex aliqᷣd

ſtatuit ⁊ pꝛohibet pꝛobari contrarium.vt.A.antique.j.ad

velleianum.⁊.l.fina.ar.tu.⁊ eſt ratio in.l.ãtique.pꝛopter

ſolemnitatem inſtrumenti ⁊ pꝛopter odium velleiani in

l.finali.ar.tu.eſt ratio ſolemnitatis inuentarij ⁊ odium
tutoꝛis / qui ex adminiſtratione debuit deſcribere que i⸗
uenit ⁊ alia non. ¶ Item eſt fictio de q̃ in.l.j.j.de reivxoꝛ.
actio.⁊.l.in his verbis.ff. de adoption.⁊ de captiuis per
totũ:hec eſt diuiſio glo.quã facit in dicta.l.non eſtveriſi⸗
mile. ¶ Modo videamus an hec ſit ſufficiens diuiſio
ct quero de pꝛeſumptione.l.cum pꝛecibus.S.eodem ſub
quo membꝛo cadat. Reſpondeo ſub pꝛeſumptione ho⸗
minis. nam qualitas perſone conficientis inſtrumen⸗
tum facit ei ſtari. Item quero de pᷣſumptione legis que

cſt in.l.cũ de indebito.ff.de pꝛoba.ſub quo mẽbꝛo cadat /

qꝛ nõ pꝛeſumitur quis ſuũ iactare. Rñdeo cadit ſub pᷣſũOa⸗/
ptione nature:qꝛ quis pᷣſumitur rõnabilis zton fatuus:
qliiij

Pꝛeſũpti
onũ qͥs ſit
effectꝰ.

Exceptio
dilatoꝛia
qñ debeat
opponi
ſeu pbari.

Butrigarius ſuper Quar

milibꝰ Quedã ẽ dilatoꝛia ſolutionis/a hec dʒ opponi añ

vt. d. l. nec codicillos ¶ Itẽ q̃ro de pᷣſumptione q̃ eſt in..
optimã.de ᷣhẽ.⁊ cõmitten.ſtipula.ſub quo mẽbꝛo cadat
qꝛ pᷣſumit᷑ ſeruus eẽ ⁊ pñs.Rñdco cadit ſub pᷣſuinꝑtione
nature:qꝛ nõ ẽ veriſimile ꝙ aduerſarius fuiſſet paſſus in⸗
ſeri in inſtrumẽto id qð ẽ eius danum niſi eſſet verũ.Itẽ
illa pᷣſumptio q̃ ẽ in ruſtico ⁊ milite ꝙ iura ignoꝛãt /⁊ ſint

deſides de qua dicit᷑ in.d.l.cuʒ de indebito.cadit ſub mẽ⸗
bꝛo de pᷣſumptiõe hominis:qꝛ hominis qualitas hoc fa

cit:⁊ bꝛeuiter dicendo non reperies aliquaʒ pᷣſumptionẽ
que non cadat ſub aliquo mẽbꝛo pꝛedictoꝛum vnde bo⸗
na eſt diuiſio. S
¶ Quero ergo de effectu iſtarum pᷣſumptionũ. RHñdeo ſi
q̃ris de fictione dico ꝙ nunq; admittit ꝓbationẽ in ↄꝛiũ
⁊ ſi milleſies confiteatur quis ꝙ non ẽ ita vꝓᷣum tñ ſtatur
fictioni:vt.l.his vᷣbis.⁊.l.j.de rei vxo.act.Si q̃ris de pꝛe
ſũptione iuris ⁊ de iure dico idẽ qꝛ nõ admittit pꝛobati⸗
onein ↄꝛium:vt.d.l.fl.ar.tu.⁊.l.antiq̃.ad velley.⁊ q̃ ſit rõ
g. dixi. Si q̃ris de pᷣſumptione iuris ⁊ non de iure tunc
aut ẽ Z eum qui ałs pꝛobare non debebat ⁊ ſᷣa fert in euʒ
onus pꝛobãdi: vñ ſtatur pᷣſumptioni niſi pꝛobetur cõtra

rium ibi põt tñ pꝛobari:vt hic ⁊.d.l.cũ de indebito ⁊ hoc

facit ad qſtionẽ quã dixi in.l.j de re iudi.aut ẽ eum qͥ
als pꝛobare debebat ⁊ grauat eum durioꝛi pꝛobatiõe:vt
d. l. non ẽ veriſimilile. dineſiuma
Qui ex oꝛdine fundat exceptio⸗
Atre m. nẽ vł actionem ſuam debet pꝛo
bare. hoc dicit. —
HRaASE (LQuero quare pꝛobẽ matrẽ liberam fuiſſe.
Reſpondeo quia conſtabat ꝙ aliquando fuerat ſerua
als ſi hic non conſtaret cum hodie ſit in poſſeſſione liber
tatis pᷣ ſu meretur ſꝑ fuiſſe libera.Sʒ quare pꝛobo me na
tum cum erat libera. Rñdeo qꝛ cuʒ conſtabat matrẽ fuiſ
ſe ancillã duo fund abãt intẽtionẽ ſuã.pꝛimo mji fuerat iã
libera ⁊ ꝙ tunc natus ẽ:⁊ hoc ideo pꝛobat qꝛ eſt in poſſeſ⸗
ſione ſeruitutis.hoc dicit.

Pr . Statur inſtrumen⸗
4 m pꝛecib uS. ro donec contra ꝓ

betur. hoc dicit.

–

ee⸗ *& —„
i de Zhẽ.⁊ cõmitten.ſtipu.So.ſtatur donec ðↄ pꝛobetur
pꝛobatur inſtrumentum: vt in ↄꝛio.

Ateſtata / pꝛobat᷑ autẽ poſt fundatã intẽtionẽ a⸗

AHKCctozis. hoc dicit.
de hac non loquitur hec lex.q̃dã ẽ dilatoꝛia ſolutionis ⁊
de hac hic loquitur.
¶ Op.· ꝙ exceptio dilatoꝛia debeat non ſoluʒ opponi añ

litẽ conteſtatã:ſʒ etiã pꝛobari:vt.l.ſʒ ⁊ ſi ſuſceꝑit.ff.de iu

di.So.ibi loquit᷑ de dilatione iudicij qᷓ dʒ pꝛobari añq;
actoꝛ de iure ſuo doccat.nã excludit cõteſtationẽ ⁊ ẽ qͥd⸗

dã iudiciũ ſeꝑatũ a pꝛĩcipali.nã ſi obijcitur pꝛocuratoꝛi

ꝙ non hʒ madatum /vl tutoꝛi ꝙ nõ ẽ tutoꝛ: iſtud iudiciũ
non ẽ dñi vł pupilli ſ pꝛocuratoꝛis ⁊ tutoꝛis ⁊ pꝛopꝛio

nomine litigant ⁊ ideo añ dʒ decidi.Sʒ exceptio dilato⸗
ria ſolutionis eſt pars iudicij pꝛincipalis:⁊ ideo poſt ꝓ⸗

Exceptio
nũ plures
ſũt ſpẽs.

batã intẽtionẽ actoꝛis.¶ Itẽ op.ꝙ non pꝛobetur poſtq;
actoꝛ pꝛobauit intẽtionẽ:qꝛ actoꝛ non hʒ pꝛobare.nã ꝓ⸗
pter ſolã obiectionẽ exceptionis fundatur actoꝛis intẽ⸗
tio cum exceptio pᷣſupponat actionẽ.So.glo.confitetur
oppoſitionẽ hic ⁊ in.l.ſiquidẽj. de excep. Tu dic ꝙ aut
opponitur pure ⁊ pꝛocedit ↄꝛiũ / aut ſub cõditione:vt qꝛ
dicit nego me debere ⁊ ſi apꝑet me debere dico mihi fa⸗
ctum pactum de non petẽdovſq; ad mẽſem:vt pꝛobatur
dicta.l.ſi quidem.
¶ Item oppo.ꝙ reus poſt fundatam intentionem acto⸗
risõ nõ poſſit pꝛobare:qꝛ iam didicit teſtificata.⁊ ſic vide
tur obſtare a ut᷑.at qui ſemel.hic poſita.So.aut actoꝛ pꝛo
bauit ꝑ inſtrumẽtũ ⁊ põt reus ꝑ inſtrumẽtũ pꝛobare. Itẽ
per teſtes poteſt pꝛobare reus anteq; dicta teſtium fue⸗
rint publicata etiã ita poſſet loqui hec lex/⁊ ſi dicas qũo
ſcit reus qð pꝛobauit actoꝛ.Rñdeo ſciuit pꝛeſumptiue qꝛ
credit eum pꝛobare.Cõclude ergo ꝙ quedam ẽ exceptio
ꝑemptoꝛia ⁊ hec poteſt o pponi ⁊ pꝛobari vſq; ad ſſiam:
vt.l.pemptoꝛias·ſ/ſnĩ am reſcin. nõ poſſe ⁊.l.ſi quidẽ.de
excep.quedã ẽ declinatoꝛia iudicij/⁊ hec dʒ opponi ⁊ ꝓ⸗
bari añ litẽ conteſtatã /vt.l.ita demũ.S.de ꝓcurato. cũ ſi

4 ¶ Sp· ꝙ non ſtetur inſtrumẽto:vt.l.optima,ʒ
P en Ex ceptio dilatoꝛia
ea Ekceptionem. opponitur añ litẽ cõ

¶ Ad euidẽtiã ẽ ſciẽdum ꝙ qdã ẽ exceptio ꝑ emptoꝛia ?

tõ libꝛo Codicis

litẽ conteſtatã ⁊ pꝛobari poſt fundatã intẽtionẽ actoꝛis:

vt hic. Quedã ẽ mixta q̃ ſapit naturꝭ ꝑemptoꝛie ⁊ decli⸗
natoꝛie vt ẽ exceptio rei iudicate trãſactionis ⁊ iuriſiurã

di ⁊ pᷣſcriptidis ſᷣm Ja.de arenis.vt.l.intra vtile.ff.de mi

noꝛ.⁊ ſᷣm alios idẽ in exceptione macedoniani⁊ velleya
ni:qꝛ reſpiciunt initiũ ⁊ dicit non detur petitio: vt.l.j.in

vön. ff. ad velley. .l.j. ad macedo. ⁊ in his mixtis dico ꝙ

aut opponit᷑ ꝑ modum declinatoꝛie ⁊ iudicabo vt de eis

qꝛ debebunt opponi añ litẽ conteſtatã ⁊ pꝛobari:vt.l.ele
ganter · S. ſi quis poſt.ff. de condic.indebi.aut ꝓponũtur
per modum peremptoꝛie ⁊ iudicabo vt de eis/qꝛ poterũt
opponi vſq; ad ſniam.

T ui ſem el Hec lex legitur duo⸗
☛M T ¶ bus modis. Vno mo⸗
Ado ſᷣm vᷣitatẽ in quarta ꝓductione teſtis. Alio
☛ mo 'm cõem opinionem que ſeruat᷑.ſ. in quar⸗
ta dilatione ad pꝛobãdũ que datur cum iuramẽto ſᷣm foꝛ
mã huius aut᷑.⁊ bꝛeuiter hoc intẽdit. Poſt didicita teſti
ficata nõ datur dilatio ad ꝓbãdũ nec admittit᷑ pductio
teſtium/immo ſi dubitatur non datur quarta dilatio niſi
cum iuramẽto purgatiõis.h.d. Quero an qᷣs teſtema ſe Teſtèa ſe
pꝛoductuʒ poſſit repꝛobare poſt didicita teſtificata ⁊ gl. ꝓductum
dicit ꝙÿ ſic Etvt intrẽ gl.op.ꝙ poſt didicita teſtificata ꝓ an poſſit
ducãtur teſtes:vt.l.ſi quis teſtibꝰ.pe.So.dicit. G.qꝙ aut qͥs repꝛo⸗
volo inducere ad pꝛobationẽ ⁊ non poſſum:aut ad repꝛo bare poſt
bationẽ teſtium ⁊ poſſum vt in ↄꝛio:verum illa lex ſi qͥs didicits
loquitur qñ ibi volo teſtes redarguere ex ſuis dictis nõ teſtificata
ꝓteſtes:verumtñ dicunt quidã in his que nõ erant mihi
nota pꝛimo ante didicita teſtificata poſſum pꝛobare ꝑ te
ſtes. vnde cum dictum teſtis añ publicationem ſit mi⸗
hi incognitum ideo poſtea poſſum de falſo excipere poſt
ea ⁊ pꝛobare non ſoluʒ ex ſuis dictis ſʒ etiã ꝑ teſtes:vt ſic
l.ſi quis.intelligat᷑ gñaliter/⁊ hoc ſentit hic gl.aduocati
tñ non figunt pedes.¶ Iteʒ quero an teſtẽ a me inductũ
poſſim repꝛobare:⁊ dic vt gloſ.¶ Itẽ q̃ro an in cauſa ap⸗ Teſtesan

pellationis poſſim inducere teſtes HPicũt canoniſte q nõ poſſint in⸗

ſuꝑ eodẽ capitulo:qꝛ ẽ timoꝛ ſuboꝛnationis in vtraq; in⸗ duci in cã
ſtantia ⁊ ẽ ſatis equa /qꝛ vidi plures nil velle pꝛobare in appella.
cã pꝛincipali vt videretur ſi actoꝛ aliquid pꝛobare poſſet
⁊ poſtea in cã appellationis pꝛobabãt:veruʒ de iure ciui
li vt veritas inueniatur:vt.l.eos.j./de appel.poſſunt pꝛo
duci etiã ſuꝑ eodẽ capitulo.ſ Itẽ q̃ro an poſt didicita te
ſtificata poſſit inſi: umẽtũ pꝛoduci.Rñdeo ſe ee que
ro an hec lex loquatur in quarta pꝛoductione:ſj ᷣm coeʒ
opinionẽ loquitur in quarta dilatione.¶ Itẽ quero an te Teſtis an
ſtis poſſit coꝛrigere dictum ſuum. Rñdeo aut teſtis re⸗ poſſit coꝛ⸗
dit ꝓpꝛio motu ad iudicẽ ⁊ põt coꝛrigere dictũ /niſi ſit lo rigere di⸗
quutus cum parte:quia tunc pᷣſumitur ſuſpectus:aut re⸗ ctũ ſuum.
dit ad poſtulationẽ partis ⁊ non põt:vt.l.repeti.ff.de te⸗
ſti. aut ad bonuierton dicti ſui ſi dubitatur in aliquo nõ
tñ vt addat vt nota in coꝛ.e S.qꝛ ver.

QO J de poſſeſſione. Mabe hen

tis inducit hec lex ⁊ dicit ꝙ non pꝛobat hoc eſ
Eſe ⁊c̃. hoc dicit iaco.bu. 6 dat
S gJfr on pꝛobat
HhB ↄtingit abeſſe. h. d. vel dic ꝙ non dʒ quis ad⸗
Ha H1 1Amitti ad id pꝛobãdum qð pꝛobat non releust.
hoc dicit.aut ergo pꝛobãt plene vel ſemiplene vel admi⸗
niculariter ⁊ debẽt admitti capitula:aut nullum admini
culũ fac iunt ⁊ non debẽt admitti vt pꝛobatur hic ibi nul
lum pᷣſtetur adminiculum ⁊c̃.

e D 1 ati 0 3 Mec lex põt ĩtelligi de
E P ne ſeruili miniſterio. ſ.
conſtabat vt ſerua. Itẽ põt intelligi ꝙ ſeruie⸗
ang bat vt ſeruiũt famule non vt ſerue:⁊ bec lex bꝛe
uiter dicit. Exhibitum miniſterium ſeruile a matre ⁊ fra
tribus non concludit ſeruitutem cõtra filium vel fres.
hoc dicit.quid ẽ qð dicit hec lex nonne ſi pꝛobetur ma⸗
trem ſeruãꝗ eẽ concluditur ſeruitus in filio:vt.S.l. matre.
NRñdeo põt hec lex loqui q mr̃ exhibebat miniſterium
ſeruile ſicut famula non ſerua:⁊ tunc ẽ planum. Itẽ pot
loqui quado ſtetit vt ſᷣua:verũtñ conſtat eã aliquãdofu⸗
iſſe liberã: vñ eius ſtatus non concludit ſeruitutẽ niſi in
poſtea natis /in antea natis nõ. Si ergo q̃ras qͥs debeat
pꝛobare oꝛdinẽ: Rñdeo ꝙ aut iſte filius ẽ in poſſeſſione

(x.

in u
i pisde
barek!

Solan
ppatun
gutere
gonmr
iauari
cirog
fenot
quad
auo,
comm
debi
Nea

en ive
pertek

itü
hlions
lu c
ntt
irdef
ſſione
(Au
üde

.

De Pꝛobationibus.

Fo. CXXV.

repen
mn o. ſeruitutis / 1 debet ꝓbare matrẽ ſuã fuiſſe libertatẽ cõſe⸗ vt. lI.quod nerua.ff. depoſiti.⁊.l.hec verba.de verbo.ſign.
ciaetik cutam ⁊ ſe poſtea natũ. Aut eſt in poſſeſ.libertatis ⁊ ad modo ad pꝛopoſitũ ſi dicitur ꝙ contraxi bononie pꝛobo
n li uerſarius debet ꝓbare ipſum cõceptũ tẽpoꝛe ſeruitutis me mutine tũc fuiſſe / quo pꝛobato bñ ſequitur ꝙ hic non
dinie Nr matris: vt.v. e.l.matrem. “RD DK contraxi. Itẽ ſi dicatur me vulneraſſe ticiũ in platea ta⸗
W . 5 C 4 2 Actoꝛi incũbit onus pꝛobandi qd li die pꝛobo ꝙ tota illa die fui cuʒ titio.¶ Sed q flet qꝛ
l⸗ 4 WAaſſeuerat / quo non ꝓbate reus ab⸗ in actionibus ponitur tm menſis ⁊ non dies.vt.i.libello⸗
. bnn 4 ſoluitur. Vel dic actoꝛ ꝓbat affirmatiuã/ne⸗ rũ.ff.de accuſa.⁊ ibi nota.nũquid ergo debeo pꝛobare ꝙ;
Ren andets Ha. A gatiuã nõ ꝓbat reus cũ ꝑ reꝝ natura ſit ĩpꝛo toto eo menſe abfui:certe ſic: vel poſſum tempus reſtrin
un ſ babilis. hoc dicit , gere ⁊ facere duo capitula. Pꝛimuʒ ꝙ tali die ticius fuit
ee Malin ¶ Ad euidentiam eſt ſciẽdum ꝙ aut loquimur de affiræ occiſus. Item ꝙilla die fui rome⁊ ſicfacilius pꝛobabo.
elbpni matiua ⁊ negatiua facti ⁊ loquitur hec lex. Aut de negs Itẽ pꝛobatur ſᷣm quoſdam per.l.jeff. de itinere actu que
lele tiua iuris ⁊ loquitur lex ab ea ꝑte.ff. eodẽ. Aut de nega⸗ pua.nã ſi volo ꝓbare ꝙ quis non poſſid erit talẽ fundũ ꝓ
erlegen Ne tiua qualitatis intrinſece ⁊ loquit᷑ lex.nec codicillos:j. abo ꝑ vicinos qui dicũt ꝙ non potuiſſet poſſidere quin
wdſs Uirn de codicilł.⁊.l.magiſtrosj. de ꝓfeſſo.⁊ medici.⁊.l.j. de vidiſſent /q̃ pꝛobatio non appꝛobatur communiter cũ ne
tcnetettz, offi. ma. offi.⁊.l.j.de pꝛofeſ.qui in vꝛ.conſtan.l.ſed repꝛo⸗ ceſſario non cõcludat. Item dicunt quidam pꝛobari me
hnakkine bari.de excu.tu.ff. Aut loquimur de negatiua qualitatis moꝛiam non ſtare per.l:.ſi arbiter.ff.de pꝛobat.⁊ male:qꝛ
manktonfe extrinſece ⁊ loqᷣtur lex ſi vero.S·qui pꝛo rei.ff.qui ſatiſ⸗ ibi non pꝛobatur negatiua lʒ canoniſte hoc dicant: ĩmo
dſcctuti datione coguntur. ⁊.l.cum de lege.ff. eodem. CLaſus in ibi ꝓbatur ꝙ communis opinio eſt memoꝛiã non ſtare ?
nntin terminis planus eſt. .Y r ita affirmatiua. Itẽ pꝛobatur qñ teſtis interrogat᷑ de fa⸗
antadiation ¶ Expoſitio tex. cum] ꝓ quia. ⁊ tunc erit argumẽtuʒ a cto pꝛopꝛio.vt.lcũ pꝛobatio.ff eo. Itẽ qñ aduerſarius ĩ
neetkenii, cauſa ceſſante /⁊ ſic ſi erit ꝓbabilis debebit ꝓbari.vel ců terrogatus de facto pꝛopꝛio.vt.l.marcellus.ffrer.amo⸗
ateſiftntng pꝛo qñ.⁊ tunc facit ↄditionẽ: vt.l.ſi cui legetur.ff.deleg. ta. ¶ Ex pꝛedictis ergo omnibus ↄclude duas regulas
cte Uſfen, j.⁊ conditio inducit argumẽtum a cõtrario ſenſu: vt.l.. vna ꝙ ſinegatiua eſt poabilis debet ꝓbari vt hic colligi
dct bgt S huius rei.ff. de offi. eius cui man.eſt iuri.⁊.l.ſi fideiuſſo tur /ſiue actoꝛ eã pꝛoponat ad fundandam intentionẽ / ſi
nanin fesS. ignoꝛãtes.ff. man. ue reus exceptionem. Secũda regula eſt eſt pꝛobabi
umllige⸗ ¶ Opp. ꝙ reus debeat ꝓbare:vt.l.in exceptionibꝰ.ff. e. lis ſi teſtis interrogatur de facto ſuo vel aduerſariꝰ. Si
tſins ae· Pꝛobare Solu. hic loquit᷑ in his ꝗ pertinẽt ad actionẽ ſundãdam autem interrogatur de facto alterius tũc eſt pꝛobabilis
enöͤemn 46s debeat ibi ad exceptionẽ fundandã. ¶ Itẽ op. ꝙ reus debeat ꝓ⸗ vbicunq; poteſt reddere rationẽ dicti ſui neceſſario con⸗
in bobn neus vel bare / ſi eſt impꝛobabilis: vt. .cſi intra·j.de non nu. pecu. cludẽtis ⁊ hec de negatiua facti. In negatiua iur: dic ꝙ;
Atanengt actoꝛ. Sol. aut eſt pbabilis ⁊ pꝛobat᷑aut nõ eſt pꝛobalis ⁊ non aut loquimur in his que ſunt de genere pꝛohibitoꝛuʒz: et
erthn ꝓbatur:⁊ tñ quãdoq; inducit᷑ onus ꝓbandi es/⁊ ſibi im tunc affirmas debet pꝛobare ⁊ non negans:vt.l.j.⁊.ij. ff.
tüteft putet qui ꝓbare dʒ: vt in grio:qꝛ ibi renũciauit exceptioi de colle.illi.Aut loquimur in his que ſunt de gñe permiſ
bieg airi non numerate pecunie: ⁊ hoc in actoꝛe ⁊ reo ſi inde velt ſoꝛuʒz: ⁊ tunc affirmans non debet pꝛobare ſed negans et᷑
Z iuuari.¶ Itẽ op. ꝙ etiã ſi ſit ꝓbabilis non pꝛobet᷑.vt.l. ſi eſt ratio:qꝛ licet neget ius affirmat factum:⁊ ideo illð fa⸗
foannncnigt cirographũ. ff. e. So. ibi eſt pſumptio pꝛo reo:⁊ ideo ꝓba ctum affirmatũ pꝛobat: vt. d. l. ab ea parte.ius vero nõ ꝓ
icnnitr, re non tenetur:als dʒ ꝓbare / ⁊ pꝛobat ſi eſt ꝓbabilis.nã babit:qꝛ eſt certum ⁊ finitum.vt.l.ij.ff.de iur.⁊ fe ignoꝛ.
ni Tnen, quãdoq; eſt pꝛobabilis per modũ qui no.in.l.ij.de erro. In negatiua qualitatis dic ꝙ aut eſt negatiua qualitat⸗
Pdedan aduo.vt ſi eſt limitata loco ⁊ tẽpoꝛe.vt.l.optimã. de hẽ. 2naturalis/⁊ debet pꝛobare negãs: ? eſt ratio duplex: vna
4 nl ⁊ cõmit.ſtipula. Itẽ ꝓbatur ſᷣm foꝛmã que eſt in.l.cũ de q ſemper includit aliquid affirmatũ ⁊ ideo illud pꝛobat.
1e entt indebito.ff. e. ꝓducendo teſtm̃ in quo eſt relictũ legatůꝗ. Scðsa ratione:qꝛ pꝛeſumptio eſt nature ꝙ quuibet ſit ſa⸗
nz de nrii ¶ Itẽ op. ꝙ negatiua pꝛobat᷑:vt in act᷑.de heredi.⁊ falci. ne mẽtis ⁊ rõnabilis vt.d.l.nec codicillos.Aut eſt nega⸗
hel poſin Negatiua S li vero abſunt.⁊.l.marcellus.reꝝ amo. So.aut q̃ris an tiua qualitatis accidentalis: ⁊ tũc dic ꝙ aut eſt negatiua
poſtdiciet an poſſit per teſtes poſſit pꝛobari / ⁊ dico ꝙ non:vt hic.aut ꝑ iura⸗ qusalitatis accidentalis intrinſece:aut extrinſece:ſi intri
coſicFig ꝓbari. mẽtũ / ⁊ dico ꝙ ſic. vt ĩ ꝛijs:⁊ ſi dicas ꝙ ea q̃ nõ ſũt ꝓpa ſece vt qꝛ nego quẽ ſcire iuravł medicinã:tũc aut aſſerẽs
one ßeni bilia nõ ſũt ponibilia /nec ecõtra:vt no.in.l.ij.S.de iura. ſe derttimn vult appꝛobari ⁊ nondũ eſt pꝛobatus: ⁊ tunc
Nierom calũ.cũ ꝭ̊ capitulũ negatiuũ ſit ĩpꝛobabile:ergo nõ debz dcbet affirmãs pꝛobare ⁊ nõ negãs.vt.l.inagiſtros.j.de
keoennſet admitti? Rñdeo non eſt ꝓbabile quãdo teſtis interroga pofeſſo.⁊ me.li.x.⁊.l.j.S.de offi.ma.offi.⁊ dẽ pꝛofeſſoꝛ.qͥ
edicniniſt tur de facto ꝓpꝛio /vel etiã aduerſarius:quia per eius cõ in vꝛbe conſtã.l.j.li.xij.⁊ de ſacroſanc.eccle.l.quiſub pꝛe⸗
ſpecns ur feſſionem põt cõſtare:ergo poteſt poni:vt dic.l.marcellꝰ tCtextu.aut fuit iam ſemel appꝛobatus per eos qui poterãt
tlrcpeifer ¶ ¶Quero quid velit dicere tex. duʒ dixit ꝑ rerũ natura appꝛobare ⁊ tunc negãs ipſum eſſe idoneũ debet pꝛoba⸗
rnaion iMñdeo poteſt ſumi pꝛopᷣe pꝛo eſſe qð natura tribuit. Itẽ re.vt.l.ſz repꝛobari.ff. de excu.tu. x.l.ij.j.de pꝛofeſſo.⁊ me
ded. , poteſt ſumi figuratiue pꝛo cõſuetudine de natura:dic ꝙ di. Si aũt eſt negatiua qualitatis accidẽtalis extrinſece
Vrlep⸗ de rerũ natura non poteſt negatiua ꝓbari:nam pꝛobatio vt diuitie videtur ꝙ debeat pꝛobare dicens pauperem ⁊
vdatoneſnt dʒ fleri ꝑ qualitates ⁊ differẽtias.i.per circũſtantias.at per hoc pꝛiuans ⁊ negãs diuitias:nã verba pꝛiuatiua ne
Rrhlet qð negatr non eſt:ergo non habet ſubſtãtiam.i.eſſe.ſi non gaãt ſicut negatiua hinc eſt ꝙ aduocati qui dicunt hoc ca
ſubſtantiã:ergo nec qualitates.i.circũſtantias:vt.l.ſi qs pitulũ eſſe affirmatiuũ res eſt abſq; eo ꝙ ticius fecerit ſic
fmpete vxoꝛi ·S· neq; vᷣbo.ff. de fur.⁊.l.eius qui.ff.ſi certum peta. male dicunt qꝛ dictio abſq; eſt pꝛiuatiua.ergo equipollet Abſh di⸗
1. grafi⸗ ¶ Item op.ꝙ negatiua ꝓbetur ⁊ nõ affirmatiua: vt.l. ab negatiue.vt.l.minus...de acquir.poſſ.⁊ videtur caſus in ctio eſt p⸗
mg gei ca ff. e.x.l. nec codicillosj.de codicillis.So.aut qris de l.cum de lege.ff.eo.⁊ in/S.itẽ pꝛopter.de excu.tu.Econ⸗ uatiua.
Pur ſonfiit. negatiua facti /⁊ illa nõ pꝛobat᷑:vt hic.aut de negatiua iu tra videtur ꝙ affirmans.i.dicẽs ſe diuitem debeat ꝓba⸗
eſt h ris/⁊ illa pꝛobatur:vt in cõtrario.⁊ ideo ꝓbatur quia lʒ re.vt.l.ſi vero·S.· qui pꝛo rei.ff. qui ſatiſda.cogũ.Quid er
h,nlunuir negetur.ius tñ affirmatur factũ/a ideo illud affirmatum goꝛ certe ĩ hoc eſt duplex opinio:vna eſt ꝙ negãs diuiti
banrhetin pPbat non negatũ:vt dixi in.l.j.S.de cõdic.ob turpẽ cau. as debeat pꝛobare:⁊ hec not.in.l.ij.ff.eod.Alia eſt ꝙ aut
¶ Auervo ergo quotuplex eſt negatiua? Rñdeo triplex quis vult admitti ad aliquid ꝓpter diuitias vel pauper⸗
ilgt MNegatiua facti /iuris / ⁊ qualitatis.de negatiua facti dic ꝙ ſemꝑ dʒ tatẽ ⁊ debet illud pꝛobare:aut vult aliquẽ reijcere ꝓpter
erß ſrni eſt triplex pbari ſi eſt ꝓbabilis ſicut ⁊ affirmatiua /ſiue actoꝛ inde diuitias vel pauꝑtatẽ ⁊ debet illud pꝛobare hec opi.no⸗
nlanſni ⁊ põt tri⸗ vult fundare intentionẽ ſuã ſiue rcus exceptionẽ.vt hic ta.in dicta.i.ſi veroS.quiꝓ rei.⁊ hec videtur verioꝛ opi⸗
