rato vt hic.¶ Item op.ꝙ vno cõceſſo videat᷑ ⁊ aliud mã⸗
datum:vt.l.ad legatũ.et.l.ad rem mobilem.ff.e.So.vno

coceſſo videatur ⁊ aliud cõceſſum ſine quo cõceſſum ex⸗
plicari non poteſt: vt ibi:non aliud oĩno ſeparatũ vt hic.

Item op. ꝙ ſpecies expꝛeſſa nõ deroget generi. vnde
licet de vno negocio expꝛimat᷑ nõ ꝓpterea videatur ꝓhi
bitum: vt.l.queſitum. S.penul.ff. de fundo inſtru. et.l:.le⸗

gata. de ſupellec.lega.cum ſi. Solu.aut ita eſt ꝙ vult ve⸗

nire in caſu vbi habet mandatum:et poteſt ſine cautione
de rato.Sced in alijs caſibus admittetur.ſ.cum cautione
. i iij

de rato et ita concoꝛdat cum contrarijs. vnde ex vno

mandato videtur reſeruari genus vt pꝛius de iure con⸗

muni: vt ſcilicet admitatur vt pꝛius cũ cautione de rato
Sed quia doctoꝛes nr̃i intelligũt aliter legem iſtam.ſcʒ
ꝙ nullo modo admittatur in alijs maritus.et ideo ꝓ ſo⸗

Species lutione contrarij opoꝛtet nos ſic diſtinguere:qꝛ aut expᷣ⸗

quõ dero⸗ mitur genus ⁊ ſpecies: ⁊ tunc ſpecies nõ derogat generi
get gůi.

Exceptio ?

niſi quãtum ad ſe quia genus non poꝛrigitur ad eam:ſed
ad alias: vt.l.doli clauſula. ff. de verbo. obligatio. et.l.

ſi ſeruus ſeruũ·S·inquit lex.ff. ad.l.aquil. Nerũ reſtrinꝰ⸗

git genus qualitatiue:vt poꝛrigat᷑ ad ſpecies ſimiles ſpe
ciei expᷣſſe in qualitate:vt.l.fl·S.cui dulcia.ff.de vino tri
ti.⁊ oleo lega.⁊ ar.l.ſeruus.de verbo.ſigni.Aut expꝛimi⸗
tur ſpecies ⁊ indiuiduũ reſtringit ſpeciem ad ſola indiui
dua expꝛeſſa:vt.l.queſitum. de fundo inſtru.et quod ibi
no.⁊.l.legata.de ſuppellec lega.et.l.cũ delanionis··cui
fundi.de fundo inſtruc. Aut expꝛimitur ſpecies et genus

eſt tacitum ⁊ tunc ſpecies derogat generi vt hic.et.l. cuzʒ

pꝛetoꝛ.ff. de iudi. Honliect vomi
S on licet dom
Vo curatoꝛib ESuo lire cöteſtata
cum pꝛocuratoꝛe tranſferre in ſe cauſam niſi ex
WAᷓiuſta cauſa.h.d.¶ Ego vidi dubitari de tali q̃⸗
ione: quia lite conteſtata cum ꝓcuratoꝛe dñs non vult
litem totam in ſe tranſferre:ſed ad vnum articulum veni
re:ſc ilicet pꝛoducere vnum teſtem. an poteſt. Quidã ꝙ;

non per hanc legem ⁊ male ĩmo poteſt quia volebat totã

cauſam aſſumere ⁊ ideo non poteſt:nam dicit perſequen⸗
di ⁊ dictio per denotat rem ꝑfectam.l.vꝛbana/S. pnocta⸗
re.et.l.edificia· S. perfeciſſe.ff. de verb.ſigni.poſſum ergo
ad vnum articulum venire maxime vbi timetur collu⸗
ſio.ar.l.ſi ſuſpecta.ff.de inoffi.teſta.et.j.de liti.aut᷑. nunc
ſi heredes.Aut ergo vult in totum aſſumere negocium ⁊
poteſt eum cauſe cognitione et non ſine vt hic. Aut ad
vnũ articulum vult venire ⁊ tunc poteſt. Modo quero

quomodo fiat tranſitus ad dominũ ſi contingat hoc ex

cauſa fleri: Reſpõdeo quia ꝓcuratoꝛ narrabat dño oĩa

que fecit. ſcʒ quomodo poꝛrexit libellum ⁊ litem eſt con-
teſtatus ⁊ dñs cõpꝛobabit omnia et videtur iudicium in

eum tranſlatum.vt no.in.l.que omnia.et.l.ſe.ff.e. verius
puto ꝙ pꝛocuratoꝛ debeat cedere ius inſtantie:vt no.in
lincauſc. g:her ante od nitio. ffe. .
EAE Glla oꝛtuo dommolite cõteſtata nõ
expirat inſtantia:ſed eam pꝛocura

Aaurmet iuriſditionem ſuaʒ per ſolam citationẽ

teſta.ſicut hic flrrmat mandatum pꝛocuratoꝛis litis con⸗
teſtatione. nam mand atum pꝛocuratoꝛis ⁊ delegationis

equiparantur. vt.l et quia.ff. de iuriſdi.oĩm. iudi. Ja. bu.

Exceptio que reddit iudicium retro

indicij: ĩmo etiã poſt ſententiã hoc dicit.
¶ Op. ꝙ hec exceptio cũ ſit ꝓcuratoꝛis debe⸗

ꝓcurato⸗ at opponi ante litis cõteſt.⁊ non poſt. vt.S. e.ita demum.
ria qñ poſ et.ff e pomponius·S. rati.⁊ hic in pꝛin.Sol.quidã ꝙ hic
ſit opponi eſt ſpeciale in exceptione tu non es pꝛocuratoꝛ ⁊ iudicis

Except

incõpetentis /qð intellige qũ ignoꝛãter litigauerũt.Alij

dicũt ꝙ eſt ſpale in exceptione qͥ reddit iudiciũ retro nul
lum qð idẽ eſt. Alij dicũt ꝙ aut ſciebam michi exceptio⸗
nem cõpetere/⁊ mihi pᷣiudico:ſi non obiicio ſtatim: aut
ignoꝛo:⁊ tũc ſemꝑ poſſum obijcere:vt hic.ar.l.mater.ff.
de inoffi. teſta. Aut dubito ⁊ tunc debeo obijcere añ litis

ↄteſt. ⁊ non poſt:vt.ff.e.l pomponius.S.rati. ſed tu dic ꝙ
io eſt triplex exceptio ꝓcuratoꝛia.Ana eſt tu nõ es ꝓcura⸗

ꝓcurato⸗ toꝛ⁊ iſta opponitur qñcũq; vt hic. Itẽ eſt exceptio.tunõ
ria eſt tri- potes eſſe ꝓcuratoꝛ ⁊ iſta opponit᷑ vſq; ad litẽ ↄteſtatã.

plex.

vt. S. e.ita demũ. Alia eſt exceptio tu non cauiſti de rato
et iſta debet opponi ante litis conteſta.vt.S.e.ita demũ.
et.l.pomponius ·S.rati.ff.e.¶ Ad ſecundum membꝛum

op.ꝙ etiã iſta exceptio tu non potes eſſe ꝓcuratoꝛ.poſſit

qñcũq; opponi:vt.i.ij ·S. j.ff qui ſatiſdare cogã. Sol ſᷣm

Ja. de arenis in hac exceptione tu nõ potes cẽ ꝓcuratoꝛ

debet ſubdiſtingui ſic:qꝛ aut hec exceptio opponit᷑ tali

nec pꝛo ſe/nec pꝛo alio poterat eſſe pꝛocuratoꝛ ratione coõ

ditionis perſone: vt quia ſeruus vel minoꝛ. ⁊ iſta poteſt
obijci in quacũq; parte iudicij.vt dicta.l.ij· S.j.qᷣ ſatiſda.

Nroꝛ exequitur.h. d. Solet queri an delegatus

noniſte ꝙ ſic: nos dicimus ſolum firmari per litis con

nullum põt opponi in quacũq; parte

Bu5ỹutrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

cogũtur.sut opponitur tali qui licet pꝛo alio ĩ iudicio eſ⸗
ſe non poterat tñ pꝛo ſe poterat vt miles: ⁊ tũc iſta debet
opponi ante litẽ conteſtatã ⁊ nõ poſt.vt.S.co.ita demũ:
Sed quid ſi dico te non poſſe eſſe pꝛocuratoꝛẽ rõne: q·
cauſa eſt publici iudicij:certe tenet glo.ꝙ ſolum ante litẽ
conteſtatam opponat᷑in.l.q;uis indubitati j. de adulte⸗
rijs per.l.ſi maritus·S.pᷣſcriptiones.ff.de adulterijs.cui
concoꝛdat. Ja.de are.⁊ male:qꝛ ideo pꝛocuratoꝛ ĩ publi
cis criminibus non põt venire:qꝛ ſibi nõ poteſt mandari
cauſa:vñ ſicut ſi nullũ haberet mãdatum poſſet qñcunq;
repelli / ita ⁊ quãdo habet minus legitimũ:ar.l.quotiẽs.
ff.qui ſatiſdare cogũtur.Tutius eſt ergo dicere ꝙ ex par
te actoꝛis qñcunq; poſſit repelli:qꝛ cũ cã erat publica nõ⸗
magis pertinebat ad mandãaãtẽ qᷓ; ad aliũ NHec ob.l.q;uis
indubitati: qꝛ loquitur in ſpeciali caſu qñ in tota cã fue⸗
rat vſq; in finem. Sed tempoꝛe ſententie opoꝛtuit accu⸗
ſatoꝛẽ ſe abſentare cã rei publice ⁊ ideo põt ꝓcuratoꝛem
conſtituere/maxime qꝛ venit ad vnum articulũ.ſ.ad ſen⸗
tentiam audiendã. Mec ob.l.ſi maritus ·S. pᷣſcriptiones:
qꝛ non loquitur de exceptione ꝓcuratoꝛia ſed de alia.ſ.
lenocinij.Sed ſi dicas pꝛocuratoꝛem venire ex partce rei
foꝛte poſſet ſuſtineri opi.glo.⁊ Jaco.de are.⁊ tunc condẽ
nabitur dñs ⁊ non ipſe iuxta ea q̃ dixi.õ.eo.nihil. Sʒ qͥd
ſi iudex inquirit in caſu pꝛohibito nunquid negatione
facta de crimine/i⁊ ſic lite conteſtata poterit opponivt iu
dici / vos non poteſtis ſuſtineri in hoc crimine tãqᷓ; accu
ſatoꝛ ⁊ iudex.⁊ certe ego puto ꝙ qñq; poſſit opponi/quia
redditur iudicium nullũ cũ non ſint in iudicio oẽs perſo
ne que ad iudicij ſubſtantiã requiruntur.ſ¶ Itẽ quero an
exceptio libelli male ↄcepti poſſu qũcunq; opponi.Ego Exceptis
puto ꝙ ſic per l.libelloꝛũ.ff. de accuſationi.ver.ꝙ ſi libel⸗ libelli ma
li.vbi dicit ꝙ ſi libellus non ſit bñ conceptus nomen rei le cõcepti
abolet᷑ de reis.per quod patet ꝙ loquimur etiã poſt lit. qũ poſſit
conteſt. quia ſolum poſt lit.conteſt.dicitur nomẽ accuſa⸗ opponi.
ti recipi inter reos.vt.j/.de adulterijs.l.adultera. ¶ Ad
aliud membꝛũ quo dicitur tu non es ꝓcuratoꝛ:põt qñcũ
q; opponi.opponitur ſic: nonne ab initio cum aſſeruit ſe
habere mandatũ ⁊ ego negabã res eſt effecta dubia:er⸗
go ſucceſſerunt duo pꝛeſtanda alternatiue.ſcilicet vel ca
uere de rato /vel pꝛobare mandatum. vt.S. eodem.l.j.
Sed vnum alternatiuoꝛũ tollitur per cõteſtationẽ.ſ.cau
tio de rato.vt.ff. eo.pomponius·S.rati.ergo ⁊ aliud.ſ.vt
non poſſit obijci qð non habet mandatuʒ.vt l.ſi vnus·G.
ſi ſtipulatus.ff.de pactis.So.dicit dñs Mar.ꝙ aut dico
ſimpliciter tu non es pꝛocuratoꝛ ⁊ non poſſum poſt lit.
ↄteſt.aut dico tu nõ es ꝓcuratoꝛ⁊ hec ſum paratus ſtatĩ
— tunc audioꝛ quandocũq;.Sed hoc non videt
bene dictum:quia cum excipiens ſemper debeat pꝛoba⸗
re qð excipit.vt.l.quinquaginta.ff.de pꝛobatio.ergo iſta
expꝛeſſio ꝙ eſt paratus pꝛobare nihil operatur.vt.l.nõre
cteij.de fideiuſſ.⁊.ff.de lega.j.l.hec verba.Sed foꝛte dñs
Marti.voluit dicere ꝙ quando ante litẽ conteſtatã obij
cio tu non habes mandatũ nulla neceſſitas pꝛobãdi mi⸗
hi ĩminet /⁊ ideo non eſt neceſſe ꝙ pꝛobationẽ offerã: ſed
nado poſt litẽ obijcio tunc pꝛobare debeo.Sed tu poſ⸗
es reſpondere aliter altero de quattuoꝛ modis: pꝛimo
ꝙ pꝛocuratoꝛ pꝛimo allegauit madatum ⁊ ego non nega
ui cum habere mãdatum:vnde nõ fuit locus cautioni de
rato:ſed modo poſt litem cõteſt.nego.⁊ ſic tãtũ nunc in⸗
cipit peti cautio de rato:ergo eam petere potero vel ſivo
lam pꝛobare eum non habere mandatum potero. vt.l.
ij .de conſoꝛ.eiuſdem litis.vel dicam ꝙ ipſe dominus
veniens poſſit eum repellere et cauſam ſuam agere quã⸗
docunq; de rato cauerit / cum in eius pꝛeiudicium nihil
egerit.vel poſſum dicere ꝙ etiam ipſe debitoꝛ poterit euʒ
repellere ⁊ dicet licet in iudicio emergenti in quo de per
ſonis diſputatum fuit fuerit admiſſus cum cautione de
rato ad agendum tamen dico me non condemnandum
tibi pꝛocuratoꝛio nomine pꝛo tali:quia nõ es eius pꝛocu
ratoꝛ/ nec in hoc iudicio pꝛincipali pꝛobaſti mandatum
et ideo vidi ſemel ꝙ quidam aſſerens ſe tutoꝛem pupilli
cum negaretur eum eſſe tutoꝛeʒ pꝛocurauit ĩ hoc iudicio
emergenti per inſtrumentum et inuentarium ſe eſſe tu⸗
toꝛem et fuit admiſſus ad agendum pꝛo pupillo poſtea
Biebarionibns factis de debito: dicit debitoꝛ pupil⸗
liſe non condemnandum agenti tutoꝛio nomine: quis
in hoc iudicio pꝛincipali non pꝛobauu ſe tutoꝛem eſſe.
vnde opoꝛtet ꝙ in vtroqʒ pꝛobet. Vel dic quarto

cide⸗
i ꝙ per ſolã negationẽ nõ fuit facta res dubia: ⁊ ideo non ſam ⁊ ad rñdendum ſub iuramento in anima ſua ſic et ſic
Nne⸗ fuit locꝰ cautionis petẽde/ ideo etiã poſt lit.conteſt.po⸗: ⁊ narrare omnia ĩ quibus ſuper crimine poſſet interroga
nteli tero eũ excludere.Sed qũo tualeicemnergen de ꝑpſonis ri⁊ tunc cum appareret pꝛocuratoꝛem eſſe plene inſtru⸗
dllte expedietur cũ nõ conſtet ꝓcuratoꝛẽ mandatũ habere: re ctum de conſcientia domininon compelleretur dominꝰ
ꝰ ſpondeo quia ĩ hoc iudicio emergẽti nõ venit pꝛocurato comparere.¶ Item quero quid ſi ceſſiſti mihi iura cõtra
ihlhi rio nominc/ſed pꝛopꝛio nomine venit.¶ Itẽ op.ꝙ dicãa⸗ ticium debitoꝛeʒ tuum ⁊ dum ego litigo iudex vult ꝙ tu
niri tur controuerſie:vt.l.ſi ꝗs.ff.de iudi.So. vt glo.ĩmo dic pꝛꝛincipalis compareas quaſi melius ſcias negocium qᷓ;
fang ꝙ nec etiã de perſona eſt iudiciũ cum hec lex pᷣupponat cgo an poteſt hoc facere: quidaʒ ꝙ ſic per hanc legẽ.Tu
neni⸗ eum falſum eſſe.¶ Atem oppo.ꝙ iudiciũ ſit aliquod:qꝛ ſi dic ꝙ aut litigat pꝛocuratoꝛ ſimplex ⁊ poteſt vocari dñs
raf dñs non habet ratũ cõmittet᷑ ſtipulatio de rato.vt.l.j. Sẽ. vt hic ex cauſa quã dixi/aut litigat pꝛocuratoꝛ in rem ſu
Neni co.ti.So.vt glo.⁊ dic ꝙ aut quer an iudiciũ ſit aliqducd am ⁊ tunc ſte lueʒ conteſtata ſi eſt queſtio de perſona bñ
Mih quãtum ad pꝛeiudiciũ dñi /⁊ dico ꝙ aut habuit ratů au poteſt vocari dominus vt queratur habeat madatumvł
ci nõ:ſi habuit ratũ:tũc ei pᷣiudicat ⁊ ratũvidet᷑ hr̃e ⁊ appel non. Si autem lis eſt conteſtata tunc cum pꝛocuratoꝛ ſit
R lado.vt.l.iij. S. fl. f.rẽ ra.haberi: aut nõ habuit ratũ tunc dominus factus ⁊ cõmodum ⁊ incõmodum ad eum per
nn ſibi nõ p̃iudicat:aut queris an ſit aliqð iudiciũ quãtũ ad tineat abſurdum eſſet ꝙ dñs vocaretur ⁊ ꝙ per aliquam
. en pꝛeiudiciũ domini⁊ dico ꝙ aut habuit ratũ aut nõ/ſi ha reſponſionẽ quam faceret pꝛeiudicaret pꝛocuratoꝛi ĩ reʒ
lcſe⸗ buit ratũ /tunc ei pᷣiudicat ⁊ ratũ videtur habere etiã ap ſuã/niſi quando haberet regreſſum de euictione ĩ aucto
Niones pellãdo.vt.l.iij.S./fl.ff.rẽ ra.ha.aut non habuit ratũ tunce rem:quia tunc effectualiter cauſa pertineret ad auctoꝛeʒ
e Aul ſibi non pꝛeiudicat: aut queris an ſit aliquod iudiciũ in ¶⁊ ideo poſſet citari ⁊ hoc caſu poſſet defendi illa opinio.
hattete pꝛeiudiciũ ꝓcuratoꝛis ⁊ eius fideiuſſoꝛũ ⁊ dico ꝙ ſic do ¶ Item quero quis dicatur maximus iudex.⁊ dic vt glo.
nce Solutum mino hñ̃te ratũ. Itẽ quero an ſi eſt ſolutũ falſo ꝓcurato Jacob. Butrig. ’”
fto pcura ri poſſt rtreheti di vt glo. len ec ſiue ſi 1 ſolutů Per ſen d r
tone toꝛi anpoſ tentiã ſiue ſine poſſit repeti:qꝛ hic fuit iudiciũ actitatuʒ R
whinri ſit repern cũ perſona nihas egenchar que actionẽ in iudicio de⸗ 2 lic eat P 0 tentt 0 ꝛib us.
ihuen ducere non potuit ⁊ hoc niſi dñs haberet ratum: qꝛ tunc Kub
Dni/le traheret ad ſe iudicium/ſᷣm.l.cum putarem.quã allegas ꝛica
eg erſ⸗ gloſ.fuit legitima perſona in iudicio ⁊ cum ea lata ſnia.
lneron Dic ergo ꝙ aut cũ nemine fuit diſputatum de mandato/ Juine Non licet mihi aduocã
ni.Ecokn aut cum aliquo:ſi cum nemine fuit diſputatũ de emergẽ⸗ eLE.teʒz petentẽ aſſumere nec
Gſilber e ti ⁊ fuit admiſſus cũ cautione hic nũq; fuit negatũ habe⸗ D ectionem in potentem tranſferre. hoc
omnenntiec⸗ re mãdatũ:⁊ tunc qñcunq; fuerit ei ſolutum poterit repe dicit cum ſequenti.
i poklrc ti pccunia.vt.l.ſi ſine · S. marcellus.ff.rem ra.hab.aut fuit aAd euidentiã eſt ſciendum ꝙ aut a⸗
ralſuggt aut fuit allegarum madatũ ⁊ ꝓbatũ:⁊ tunc aut cũ debi⸗ lieno in potentem rõne officij ⁊ loqui
1.(A toꝛe fuit pꝛobatũ ⁊ nõ cum dño:⁊ dicũt quidã ꝙ pꝛeiudi⸗ — tur hec lex. Sed de potente alia rõne
hotſci cet dño per.l.ij.⁊.iij.ff.ꝙ cum falſo tutoꝛe.Sed Jaco. de Ra Woquitur lex vlti ... de alie iudi. ¶ Itez
gſene are.dicit ꝙ ĩmo nullo modo pᷣiudicet dño ⁊ aliud eſt ĩ tu eſt ſciendũ ꝙ aut actoꝛ alienat ⁊ loquit᷑ hec lex: aut reus
bige⸗ toꝛe cuius auctoꝛitas dependet a iudice:⁊ ideo ſi iuderx· ·⁊ loquitur titulus.de alienatione iudi.mu.cã fac. Que⸗
etyala declaret euʒ tutoꝛẽ eſſe piudicat omnibus:⁊ ita loquitur ro an cadãt ab actione ipſo iure.⁊ dic vt glo.
lenli l.ij.⁊.iij. quod falſo.tu.ſecꝰ in ꝓcuratoꝛe cuiꝰauctoꝛitas ¶ Op. de. lij.S. de aduo.diuer.iudi.So.vt gloſ.¶ Item
öſecil nõ depẽdet a iudice / ſed a ſolo dño:⁊ ideo dic ꝙ aut fut op.de.lj.j· de ſuffragi.So.illa ſᷣm iſtam.¶ Qucro añ pꝛe⸗ Pꝛeſes
d pꝛobatũ mandatum cum ſolo ꝓcuratoꝛe ⁊ non piudicat ſes poſſit cãm delegare.ꝛ dicvt glo. que ĩnuit ꝙ delegatꝰ an poſſit
vnns dño nec in madato nec in cã pꝛincipali vt.f eo.l.in cauſe apncipe poſſit quacũq; cãm delegare ⁊ de hoc ſolet du⸗ cam vele⸗
autdic aut fuit ꝓbatum cum domino ⁊ ei nocet ⁊ in cauſa pꝛin- btitari verũ.G.de cho. tenet ꝙ quãtumcunq; cã eſſet ałs gare.
pogli cipali ⁊ in mandato.vt dicta.l.cum putarem.ff.ſami.her indelegabilis tñ per delegationem pꝛincipis fit delega⸗
tus ſtoti ciſcunnd. . , bilis vt delegatus a pꝛincipe poſſit eam delegare.ar. ff.
onve GB icun Illuſtris non litigat niſi per pꝛio de le.ij.l.pater·S.·quindecim:ſed male facit illa lex:quia
un, — „ G. curatoꝛem h.d. , ibi erat determinata pꝛohibitio:ſed delegatio cãrum me
chi, OD c ius Nota ꝙ dictio vſq; ponitur in⸗ ri vel mixti imperij eſt generaliter ⁊ indiſtincte pꝛohibi
Ntlnir⸗ Oduſiue.Si queris an dictiovſ ta:⁊ ideo non videtur ꝙ licet imperatoꝛ ex pꝛiuilegio eã
nene Aſ di⸗ ponatur incluſiue.Dic ꝙ aut conſtat de mente deleget ꝙ flat delegabilis. vt ſic delegatus a pꝛicipe poſ
uichi ctio quo RexAAHX⁊ illud ſeruatur aut non cõſtat de mente ⁊ tunc ſit eò delegare.glo.tamen hic aſſentit Guillermo ⁊ in.l.j.
gich ſumitur. aut tractatur de fauoꝛe ⁊ extendã eaz: aut de odio ⁊ non .qui pꝛo ſua iuriſdi.⁊ de hoc ibi dicã. ¶ Itẽ quero quã⸗
uun⸗ extendam eam in dubio deſeruiat accuſatiuo caſui ha-⸗ do valeat ceſſio:⁊ dic vt glo.
ftiſ bet denotare rem extra terminũ ⁊ terminus ⁊ terminatũ Ad d iti Nota ꝙ aſſumens patrocinium poten⸗
upet non ſunt idẽ:⁊ ideo in dubio ponitur excluſiue.vt.l.ſiunn tCiO.tioꝛis punitur in amiſſione cauſe. Simi
b:puin ãanos.⁊ l.nõ putabã.ff. de cõdi.⁊.de.iuxta illos vᷣſus.In liter ciuitatenſes qui faciunt ciuem emere aliquam rem
honnegt campo curro ⁊c̃. pꝛo eis impoſitis ⁊c. Mã puniuntur in amiſſione talisrei
woonide RW. . R i & Om̃is citatio ha empte que debet publicari:ita no. Barto.in.l.j. per ülum
nunc ii⸗ E pecun arijs. ber incluſaʒ pote textjꝓ.de naui.⁊ non excuſſ.li.xj.Extende iſtã legem tri⸗
hſlſitl R ſtatem pꝛocuratoꝛis mittẽdi niſi iudex expꝛeſ⸗ bus modis:pꝛimo vt habeat locum tam in actoꝛe qᷓ; reo
no Nl. Wa Elb ſerit dñm perſonaliter venire.h. d. ¶ Iſta ler Fm — e.⁊ moder.hic qᷓ;uis gloꝗj.in rubꝛic.ti.
dofminn inducitur in argumentuʒ ad plures q̃ſtiones. ⁊ pᷣno nos j. æ in.l.penul in fl.ff. de alie iudi.teneat ꝙ ſolum habeat
gere ei habemus ſtatutum ꝙ quando citatur aliquis ⁊ debet ba locum in actoꝛe. Limita iſtã legem quattuoꝛ modis: pꝛi
uun nhhl niri / debet citari vt veniat ipſe vel alius ꝓ eo. Modo nũ mo vt pꝛocedat in potentioꝛe ratione officij ſecus ſi ſit
Mlrte cius euʒ citauit vt veniret vel alius pꝛo eo: dicunt qui⸗ potentioꝛ alia ratione puta diuitiarum:vel quia ſit de p⸗
vo dene dam ꝙ bannum poſtea datum non valet:qꝛ nõ eſt ſerua⸗ mgtibus ciuitatis p᷑ʒʒ glo.hic.⁊ in.l.pꝛoxi.⁊ glo.⁊ doc.in
uroofede ta foꝛma citationis:ſed certe ĩmo valet per hanc legẽ:qiꝛ c.fi.de alie.iudi.bar.in.l.pena.ff.de alie.iudi.ſpecu.in tit.
gnanlun cum tacite intelligatur ꝙ veniat per ſe vel per vnum er-⸗ de ceſſio.actioS.j.in.j.col.Secundo limita niſi eſſet offi
iuspl go expꝛeſſio nil operaretur. vt.l.non recte:.j.de fideiuſſo. cium ex quoveriſimiliter timoꝛ non incutitur a ceſſate rõ
ndotun Item eſt argumentũ.pone ꝙ accuſatus de crimine ·..·re⸗ ne huius.l.puta qꝛ eſſet tabellio qui eſt iudex cartulariꝰ
nohl lłgationem miſit pꝛocuratoꝛem pꝛo ſe.iudex vult q důs fm Bal...l.pꝛoxuna.in fin. Tertio notabi.limita niſi ille
ccte⸗ veniat quia foꝛte vult eum toꝛquere nunquid põt facere qui aſſumpſit patrocinium potentioꝛis litigaret cum em·
ſeſed eum venire:hec lex facit ꝙ non quia hoc non debet fieri potentioꝛi: quia tunc videtur feciſſe non vt metum inſe⸗
lopote niſi ex cã que cauſa debebit ꝓbari per allegantẽ eã.vt.l. rat ſʒ vt excludat.l.cum pater.S.ticio.ff. de le.ij.ſ̃ᷣm pau.
phl⸗ actoꝛ . de pꝛobati.ſed nonne videtur iuſta cauſa ſi dicat ⁊ moder.hic.qui dicit ꝙ vidit de facto bononie in perſo⸗
hricii melius ſcit dũs veritatem an deliquerit q; tu pꝛocur. cer na caiuſdaʒ mulieris vidue. Quarto limita in cauſis cri
nentſt te ſic per hanc legẽ. ⁊ ideo tutius faceret reus ſi in pꝛocu minalibꝰ ĩ ꝗbus ĩgeritur pena ſãguinis. ãa licitũ eſt ſã
cnn ratoꝛio diceret conſtituit talem pꝛocuratoꝛẽ ad talẽ cau guinẽ ſuũ q̃lit᷑cũq; redimere.l.j.ĩ flijvbo.eo.qͥ moꝛ.ſi:/oſc.

Ne liceat potentioꝛibu2s. Fo. LXVIII.

i ilij

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

glo.⁊ doc.in.l.tranſigere..de trãſac.⁊ qui obuiat cardi⸗
nali dum ducit᷑ ad patibulũ dʒ liberari a pena moꝛtis ſᷣm
bal.⁊ paul.de ca.in.l.adictos·jide appel.do.bar.veronẽ.

col. de elec. vtinam oẽs qui doctoꝛant᷑ in floꝛẽtiſſima an⸗
degauoꝝ vniuerſitate facũdia ⁊ eminẽti ſcientia rigoꝛo⸗
ſoq; examine quibus adeptus eſt regentiam amantiſſi⸗

in cautela.ij. “ mus zs trinſen artardne franeiſcus EHD fu⸗
E gr F, PEsS Hec lex loquitur de ſe⸗ turũ pditi eſſet doctoꝛãdus dʒ ter examinari ar. in
= J cuiuſcũq;. aael rubꝛice. l.vnica.de alth.lib.x.C.per ioh. de pla.in.l. magiſtros. et
„¶.ZOp. de. l. pe. ff. de ali. iudi. So. vt glo. Jaco. in.l.medicos.de ꝓfeſſoꝛ.⁊ medicis.lib.x.C.⁊ tandẽ dictꝰ ton
2Butrig. Hlnicr cius augmẽtatis Vrzunine caſittltis ac vicepßſi⸗ lon
ea 5 ens concilij ducatus andegauie eſt effectus. ce⸗
Behie den votetio eRNefiſcus velres pu. pꝛocu. 8
e titulos pdijs affigüt. alicunimeſtet. Kubꝛie 4
mine titulos pdijs aſtigut. alicuipꝛeſtet. Mubꝛica. 12
Kubꝛica. . Eipublice Fiſeus debitoꝛe ſu tue⸗
N Qρ ec νειι— ri nö dʒ aduerſus pꝛiua⸗
Nimad uertimꝰ. ler tum cuius etiã eſt debitoꝛ ſiue debitũ cofitea⸗ mn
bꝛeuit᷑ duo dicit pᷣmo ꝙ qͥ titulos potẽ Mtur ſiue neget. hoc dicit cum.l.fl.e. ſoſr,
tum alienis rebus ĩpoſuerit ſiue ſcien⸗ . si
te potente ſiue non ſᷣm sʒo.in ſumma Gm alle as Sicut aduocato ita aihet
in metallum dãnatus:potẽs vero qui . g nec fiſco partem litis küde

4 ſciẽter hec eſt paſſus perpetua no.infa
AEERAAE*& mia hoc pᷣmo. Reus cõuentus qui po
tentis nomen in iudicio allegauerit petit cam ⁊ potens
qui ſcienter hoc paſſus eſt notatur infamia.h.d.
t nemo pꝛiuatus titulospꝛe
dijs luis vel alienis iponat.
N 5 e „ Pꝛopꝛiñ eſt pꝛĩcipi impo⸗
EAE E le. nere titulũ pꝛedijs ſuis: et
fee ideo alius titulũ imponens ctiaʒ pꝛo
pꝛedio pꝛiuat᷑ eo.hoc dicit.
¶SBlo. intelligit hanc legẽ qñ pꝛediũ
Nerat inſcribẽtis ałs ſecus. Et hic eſt
YNargumentũ ꝙ ſi ſtatutũ dicit ꝙ ſi quis

ꝙ hoc hʒ locũ qñ equus vel plauſtrũ erant illius qͥ bladũ
depoꝛtabat ałs ſecus:qꝛ dñs equi qͥ non eſſet in culpa nõ
deberet eo pꝛiuari /ſi expoꝛtans teneret᷑ ſoluere extima⸗
tionẽ fiſco.ar.l.meminerĩt.jvnde vi.et.l.quicũq;·S· fi ·
de fugi. ſeruis. Eoeclexloquitut in duobvs
e . ec lex loquitur in duobus ca
N E quis. ſibus.ſ.ſiue quis ꝓpꝛia vela im
ponit pꝛedijs alienis.vel aliena alienis ⁊ ſi ple
Ebeius eſt capite punit᷑:ſi clariſſimꝰ dãnatur in

metall

uʒ: ⁊ quilibet ꝓpꝛia auctoꝛitate poteſt vela reijce⸗

poteſt cõcedere:vt per fiſcum tueatur.hoc di
2 cit tex. glo. Sicn ſiſ bi ſ
VAS icut fiſcus debitoꝛem ſuum
Boꝛret.

ita nec creditoꝛem ſuum. hoc dicit Jacobus
. dButrigarius. . — .⸗”
De negocijs geſtis. Kub.
meſtica affectio quod minus eſt dene
gant repetionem impenſi.hoc dicit.
¶ Ad euidẽtiãeſt ſciẽ̃dũ ꝙ eſt pietas
⁊ iſta eſt inter patrẽ ⁊ filiũ. Itẽ eſt offi
cium.et hoc eſt qdð dʒ homo hoĩ. Iteʒ

5

Re RRkemi pozꝛtauerit bladũ er ciuitatẽ ſuꝑ equo Hαeſt domeſtica affectio / aut mouet ad
vel plauſtro ꝙ equus vel plauſtrũ cũ bouibus cõſiſcetur impẽdẽdum ⁊ nõ impedit repetitionẽ.aut mouet ad do⸗

nandũ ⁊ impedit repetitioneʒ. Item eſt obſequiũ qð dʒ

libertꝰ patrono.vt.j/e.officio.¶ Diuide in duas ꝑtes:qꝛ

pꝛimo ponit dictum vſq; ibi cum etiam.ibi pꝛobat a mi⸗
noꝛi vſq; in finem. ”“
¶ Op.ꝙ mater non facit tutoꝛes ſuſpectos:immo ipſiſe

ipſos malis moꝛibus. So.non facu eos ſed petit decla⸗

rari.¶ Itẽ op.ꝙ ex pietate nõ fecerit ĩmo ex neceſſitate:

vt. l. ſciat · . de legi.heredi.So.ſᷣm Ja.de are.ex neceſſita

te petit tutoꝛes vt ibi.ſed ex pietate petit eos remoueri:

vt hic. ¶ Item oppo. ꝙ impenſum cauſa pietatis repe⸗ Impẽſuʒ

contra pꝛiuatos non adiuuat:

Alilis gui re ⁊ nulla criminali relinquetur occaſio.Et nota ꝙ foꝛ: tatur.vt.l neʒennius ff e.Solu.hec ſᷣm illam quia repe⸗ cã pietaij
us punit᷑ tius punitur vilis qᷓ; nobilis quia tractatur de pena coꝛ⸗ tit niſi pꝛo parte ſtetur: vt ibi.¶ Item op.ꝙ ꝓteſtatio ni⸗ an poſſit
qᷓ; nobilis poꝛali ſecus ſi de pena pecuniaria tractatur vt.l.pꝛope⸗ cchil operet᷑.cum ex neceſſitate faciat.So. dicere tutoꝛes repeti.

rãdum.S.ſin autẽ.j.de iudi.et.l.pedius.ff.de incen.ruina
nau.⁊ plene dixi.in.l.iij.v.deſumma trini.¶ Itẽ nota
depoꝛtatus ꝑdit libertatem qð videtur õᷣ cõiã iura.Se
dic ꝙ hic ſpale. vel dic ꝙ depoꝛtatur.ſ.in metallũ.i¶ Itẽ
no.ꝙ vbicũq; exceptio oꝛdinatur ad ꝓceſſuʒ eũ impedit
vt eſt hic:qꝛ hic ꝓhibet accuſationẽ recipi. Idẽ dicũt qͥ
dam in velleyano ⁊ macedoniano:qꝛ lex dicit actio peti
tiove detur: ⁊ ideo dicũt ꝙ impedit ꝓceſſuʒ:vt.l.j.in pᷣn.
ff.ad velleya.et.l.j.ffad ma. Item in exceptione rei iudi⸗
cate qꝛ lex dicit ꝙ amplius non audiat᷑ agens/vel accu⸗
ſans.⁊ ideo ꝓceſſum impedit:vt.l.ſi cui.S.hiſdẽ.ff. de ac⸗
cuſa.ſic ⁊ in exceptione tranſactionis ⁊ iuriſiurandi.

Gt nemint liceat line auctoꝛi

tate iudicis ligna ipꝛimere.
Rrrrr- Exp e NRebꝰ alienis etiã mihi obli

PE- gatis vel pꝛopꝛijs non a me
poſſeſſis non poſſum ſigna imponere.
voc dicit cum ſe.
Add itio Iſtum tex.dicit bar.
V * ſe ſepe allegaſſe in
idignꝰ pe⸗ . examinibus ſcholarium qui debent
tens inſi- Emm EE„aRinſignia doctozatus petere a doctoꝛi⸗
gnia do⸗ bus non aũt pꝛopa auctoꝛitate ſibi conferre ⁊ idẽ tenẽt
ctoꝛalia ange.⁊ paul.de caſt.hic.Et ſcholaris indignus petendo
peccat inſignia doctoꝛalia peccat moꝛtaliter glo.eſt in cle.ij. in
moꝛtalit. ꝓᷣbo honoꝛe de magiſt.panoꝛ.in.c.cũ in cũetis ·S·j.ðin.ij.

Scholar⸗

D

ſuſpectos eſt pietas:vt hic.⁊ ideo nõ repetitur impẽſa:vt
hic niſi ꝓteſtatio facta fuerit:vt dic.l.neʒenniꝰ.ſʒ petere
tutoꝛes eſt neceſſitas non pᷣciſa ſcʒ cauſatiua:ſed velit
filio ſuccedere:⁊ ideo etiã cum ꝓteſtatione non repetit.
Alij dicũt ꝙ potuit impẽdere/etiã in petendo tutoꝛcs.et
ideo aĩo ſuccedẽdi filio ſed pietate volẽs ſibi ſeu filio ꝓ
uidere.⁊ hoc videt᷑ facere qñ ꝓteſtatur ⁊ ſic eo caſu repe
tet:qꝛ videtur pietate mota ad petendũ nõ ad donãdũ.

vt. ff. e.is qui. Sed ego puto ꝙ illud ſit verũ ꝙ vbi impẽ⸗
dit in petendo tutoꝛes ꝙ ꝓteſtatio nihil oꝑetur:lʒ ſit ne⸗

ceſſitas cauſatiua nõ pᷣciſa.aut ĩpẽdit in dicẽdo eos ſuſpe
ctos eſſe/⁊ tunc in hoc ſic pietas ⁊ ꝓteſtatio ꝓſit.¶ Item
op.ꝙ dicere curatoꝛes ſuſpectos nõ ſit pietas ſicut eſt in

tutoꝛe qꝛ curatoꝛ nõ datur ꝑſone pupilli ſed rebus tutoꝛ

ꝑſone:cũ ergo impẽſa facta in curatoꝛe ꝑſonã nõ reſpici
at:nõ dr̃ facta cã pietatis:ergo ĩdiſtincte dʒ repeti. So.

licet pꝛĩcipaliter det᷑ rebus.ſecundario tñ datur ⁊ ꝑſone
⁊ matri vtrũq; facit ↄtẽplatiõe ꝑſone filij &̊ idẽ ĩ vtroq;.

Itẽ op.nõne mater naturalit᷑ tenet᷑ ad gubernãdũ filiũ
⁊ P ↄñs ad hanc impẽſaʒ ergo repetere nõ dʒ:vt.S.de iu⸗
ris ⁊ fac.igno.cũ quis.So.tenet ex inſtinctunature non
redacto ad aliquã neceſſitatẽ.tria ergo ſunt.ſ.petere re⸗
mouere ſuſpectos ⁊ ĩ hoc eſt pietas.⁊ ideo cũ ꝓtceſtatioe
recipit ałs nõ. Ideʒ eſt qñ nõ in ꝑſonã filij.ſed circa eos
ĩpẽdit. Aliud eſt peteretutoꝛẽ ⁊ hec eſt neceſſitas cauſati
ua ⁊ hoc nõ puto ꝙ etiã cũ ꝓteſtatiõe repetat. Itẽ aliud

eſt. ſ.pᷣſtare alimẽta filio mioꝛi triẽnio/⁊ hec ẽ neceſſitas
pᷣciſa:⁊ ideo multo minus repetit etiã cũ ꝓteſtatione.

ſiit
prilgt
ciflter

egto it
tenlitis
r hoedi

en ſuun
Adinnt
Nacobis

ub.
etas
eſt do
ecdene
e dicett.
eſpietas
teeſtofi
hoi gre
nonet d
let ad do⸗
liü qod
ptes:gt
gtam’

noipſie
t deche⸗
teſſitate:
neceſſttu
emoner :
tis repe
vis rehe dſ
eſtationene
fe tutores
inpeſent
ne
ſäſvalt
Nrepeti.
noꝛcsct
ſaufllog
aautepe
donidi⸗
wi impe⸗
nhſtne⸗
ecsſihe
ſtſgin
ſicutekn
custuet
nöreſte
Gpei
negoe
iyptro,
icdiflin
Ntdelt⸗

poſtea ſu

De Negocijs geſti. Fe

Ontra Vtililtergeſtũ negociũ ĩpube⸗
N ris hʒ repetition ſi eſt factꝰ lo⸗
cu pletioꝛ ⁊ non ałs hoc dicit.
¶ Op. ꝙ ſibi la dicat: qꝛ dicit ꝙ eſt vtile et
poſtea ꝙ eſt neceſſariũ.i.vtile.vel erat neceſſarium reſpe⸗
ctu ꝑſone /nõ reſpectunegocij. Vel dic ꝙ eo ipſo ꝙ erat

neceſſariũ hẽbat in ſe vtilitatẽ/⁊ ſic vna ſpẽs aliã inclu⸗

dit ꝑ modũ effectus nõ ꝑ modũ ſpeciei oppoſite: vt dolꝰ
culpam ⁊ materia actum. ¶ Item op. ſi eſt neceſſarium
in quẽcũq; ſequatur euentus debet repeti:vt.l.in pupil⸗

lo.ff. de ſolu. Solu.expone neceſſarium.i.vtile.vt.S.di⸗

xi. ¶ Quero quando debeat eſſe locupletioꝛ:⁊ dic vt glo.
¶ Item op.ꝙ etiã in negocio vtili ſufficiat vtil iter incho⸗

aſſe:vt.l.ſed an vltro.ff.e:ſed ibi ĩ maioꝛe.Sʒ quid ſi iguno

rauit menſurã impenſaꝝ an repetet:quidã ꝙ ſic.tu dic ꝙ
non quia hic ſuccurritur minoꝛi ratione minoꝛis etatis
nõ ratiõe doli aduerſarij vñ non curo:fuit ſciẽs vel igno
rans ar.l.ij.ſadvelly. Pꝛeterea hec lex requirit ꝙ ſit lo⸗

cupletioꝛ ⁊ ꝙ non ſolum ſit vtilitas:ſed etiam finiiuʒ:na

etiã de caſu quẽ ignoꝛauit tenetur. Uegocht
— 39 fy Megocium quo
MAIuepꝛo fratre. otdterpediri
partevenit in hac actione:qð non potuit ꝓ par
te expediri venit in fami.her᷑.h.d.

E D ,D gi ⸗ il⸗
i pupille. Serens negaia buhi

S ato m Curatoꝛ teſtamento da⸗
rat ꝛe ri nõ poteſt:ſi tamen geſ⸗
As ſerit hac actionetenetur.h. d.

dicit Jacob. Bu. ”
kicio Obſequium impedit repetitionẽ im⸗
pẽſe niſi interuenerit pꝛoteſtatio.hoc

F ₰☛ J ab eo. Succeſſio creditoꝛis debitoꝛia
ctioneʒ pꝛo rata ſucceſſionis ex

tinguit. h. d.

W .ſʒys & Actio negocioꝛum geſt. eſt
Kai Duerſus. ctt nes nec ei pꝛeſcribit

niſi ſpacio.xxx.annoꝛum.h.d. .
Ex tex. Ciuiliter Jexpone vt glo. vel dic ꝙ di⸗
cit ciuiliter ad differentiã actionis criminalis.hoc dicit
Jacob.vutrig. zie 8 eſt mei
P 41 MNegociuʒ qð eſt meũ
pecuniam. atibabitione ita de⸗
yn mum fit meum ſi ratum habeo.h.d.¶ Op. ꝙ de
beã ) debitoꝛẽ agere nõ g exigẽtẽ:vt.ff. e. l. ſol⸗

. 0

. uẽdo. So. vt gl. qꝛ hic habui ratũ:ibi nõ.ſ Itẽ op.ꝙ aga

tur mãdati ⁊ non negocioꝝ geſt.cũ ratihabitio cqparet᷑
mandato:vt.l.ſemper.ff.de reguł.iur.So.vt glo.⁊ iunge
ſimul ſolutiones ⁊ dic ꝙ aut habeo ratum geſtum me pñ
te aut abſente pꝛimo caſu agitur mãd ati:vt.·. qui patitur
ff. manda.⁊.l.ſi remunerandi·S.ſi paſſug. Secundo caſu
aut eced it mandatum ⁊ a pꝛincipio Vir recuſatum: ſed
ceptum ⁊agitur mãdati:vt.d.l.ſemper.ſᷣm vnã
lecturã:aut nullum pꝛeceſſit:⁊ tunc lʒ ratihabitio equiꝑe
tur mandato quãtum ad compꝛobationem negocioꝛum:
vt. d.l. ſemper vᷣm aliã lec.non tamen equiparãtur quãtũ
ad ſpeciem actionis:quia hoc caſu agitur actione nego⸗
cioꝝ geſt. vt hic. Modo querovnde naſcatur hec actio
dicit glo.⁊ dy.⁊ dominus mar.ꝙ hic naſcitur ex rati ha⸗
bitione ⁊ male:qꝛ lex dicit ꝙ naſcitur ex negocio geſt. vt. l
iij. S· hec auteʒ actio.ff.e. Pꝛeterea hoc pꝛobo duplici ra⸗
tione.pꝛimo qꝛ hec ſũt paria ab initio eſſe tale vel redire
ad tale:vt.l.cum dos.in pꝛincipio ⁊.l.fl.Sed ita ẽ ꝙ ſi ab
initio negocium eſſet meum ſine ratihabitatione naſce⸗
retur actio ex negocio geſto:vt.d.l.ij·Schec aũt.ergo idẽ
ſi ex poſt facto efficiatur meum:vt per rati habitationem
nam ratihabitio trahit negocium a me ⁊ facit eſſe meum
vt.l.ſi pupilli:S. idem ait ſi ticiuʒ.ff.e.¶ Pꝛetereavbi ad⸗
eundum effectũ concurrunt due cauſe vna per puus a⸗

lia per poſterius ſemper effectus denominatur a pꝛioꝛi ⁊
non a poſterioꝛi que venit ad validandum pꝛimam ⁊ noõ

eius effectum. verbi gratia:ſi lexvenit ad roboꝛanduʒ pa

ctum modo ad actionem pꝛoducendam concurrunt due

cauſe.ſlex.⁊ pactum:ſed quia pactuʒ venit per pꝛius lex
per poſterius:⁊ lex venit ad confirmationem pacti ⁊ nõ
eius effectus ideo agitur ex pacto non ex lege:vt.l.legiti

tur mandati pupille actio.negocioꝛũ geſt.hoc

ma.ff. de pactis.ſimile ĩ.l.ex placito :de re.permu.⁊.l.cũᷣ
enim de noua.ff.ita eſt hic: nam ad pꝛoducendam actio⸗
nem negocioꝛum geſt.concurrunt due cauſe.ſ.negocium
⁊ ratihabitio:ſed ita ẽ ꝙ negocium ſe habet ꝑ pꝛiꝰ/ratiha
bitio ſe habet per poſterius.⁊ ratihabitio venit ad coꝛro
boꝛationem pꝛime cauſe.ſ.negocij ⁊ nõ effectus eius: nꝗ
venit vt faciat negocium eſſe meum ⁊ non ad aliud.vt di
cta.l.ſi pupilli·S·idem ai ſi ticium.ff. e.ergò effectus.i.a⸗
ctio negocioꝛum geſt.debʒ nominari a negocio geſt. ⁊ ex
lpſo naſci ⁊ non ex ratihabitione:aut ergo queris vñ na⸗
ſeatur actio negocioꝛuʒ geſt. ⁊ dico ꝙ ex negocio geſt. vt
S.pꝛobaui.aut queris quãdo naſcatur ⁊ dico ꝙ demum
ratihabitiõe ſecuta:⁊ ita poſſet ſuſtineri opinio glo.⁊ dy.

⁊ alioꝛum eum ſequentium.

atrmi; S, vnt Aliquãdo mater impédit
Limenta. 3 petendo tutoꝛem filijs

V vel faciẽdo ſuſpectos remoueri: ⁊ de hoc loqᷣ
He. – 8 tur lex p̃ᷣma. æ. ij. S. eo. aliqñ impendit ĩ alimen
ta filij ⁊ in his q̃ filij perſonã reſpiciũt/⁊tuc loquitur hex
lex in ᷣmo caſu.aliquando impẽdit in rebus filij ⁊ loqᷣt
ferunga pars huius legis: aliquãdo maritus impendit
in vxoꝛẽ ⁊ tũc loquitur lex id quod.eo.Et ſummarie di
cunt he due leges ꝙ vbi pietas vel domeſtica affectio ĩ
teruenit ceſſat ĩpẽſi repetitio.hoc dicit cũ.l.qð in vxoꝛeʒ
.eo.hec lex videtur facere differẽtiã inter alimẽta ⁊ aliã
impenſam. Sed nonne idem eſt vtrobiq; / qꝛ aut mouet᷑

pietate ⁊ nõ repetit/aut no mouet᷑ pietate ⁊ repetit Rñ.
ſic. Sed cauet ibi ꝙ qñ impẽdit in alimẽta ſemꝑ pꝛeſumi
tur pietatis cauſa feciſſe / ſed in alia impenſa nõ:qꝛ qñq;

mouet᷑ affectiõe ad impendendũ ſed non ad donanduʒ ⁊

tunc repetit: quandoq; mouetur pietate ad donandum

tũc nõ repetit in dubio recurrimus ad cõiecturas vt pᷣſu
mat᷑ voluiſſe donare vel nõ ex quãtitate ſumptuũ ? patri
monijvtriuſq;.ſ.fllij ⁊ matris.quicqͥd dicat glo iũge hic
legẽ ꝙ invxoꝛẽ.ad cuiꝰdeclarationẽ attende:qꝛ autvxoꝛ

viuit ⁊ eſt infirma ⁊ loquitur lex id qð.ĩ pꝛimo caſu aut

vxoꝛ eſt moꝛtua ⁊ tũc loqᷣtur dicta lex id qð in ſcðo caſu.
¶ Spp.ad.l.alimẽta.de.l.neʒẽnius.ff.eo.So.aut habet

aim repetendi ⁊? hoc ↄſtat ⁊ repetit:aut nõ/jx nõ:in dubio

nõ pᷣſumitur habere animũ repetẽdi niſi fuerit ꝓteſtata

vt in contrario.i Sp.ergo non videt᷑ differẽtia inter im

penſam alimẽtoꝝ ⁊ aliã.qꝛvtrobiq; diſtinguit᷑ an habuit
animũ donãdi vel non:at hicvidet᷑ facere differentiã / er

go male. So. ſi eſt certũ ꝙ voluit repeterevel ꝙ noluit nõ
refert inter impẽſas / ſed ĩ dubio ſic:qꝛ ĩpẽſam ĩ alimẽta
nõ videt᷑ velle repetere / in alia colligit᷑ animus repetẽdi
ex qualitate ipẽſarũ.i¶ Itè op.de.l.ſi qs a liberis· S. ſi vel
parẽs. ff. de libe. agno.⁊.l.neʒenniꝰ.S. pene.ſᷣm vna lectu⸗

rã.ff.e.⁊ ..diuoꝛ.fac.liberi apð quẽ educ.de.l.vnica.q̃ͥ le

ges obſtãt in duobus:pᷣmo qꝛ dicũt ꝙ mater ex neceſſita

te hʒ alere:vñ neceſſitas ĩped it repetitioneʒ ⁊ nõ pictas: de ꝓpꝛio
ſecundo qꝛ etiã millies ꝓpteſtãdo nõ repetetur. Sol.aut nutrire fi⸗

tinebat pꝛeciſe ad matrẽ qð eſt ſi filius eſt mino: triẽnio

vel maioꝛ t pater eſt moꝛtuus vł vniꝰ⁊ inops ⁊ mater di

ues vel diſſolutũ eſt matrimonium culpa vxoꝛis:⁊ tunc

etiam millies pꝛoteſtando non repctit vt in contrarijs.?

hoc ratione neceſſitatis non affectionis: aut impenſa y⸗
tinebat ad filiuʒ / quia pater erat moꝛtuus ⁊ filius piues:

⁊ tũc aut habuit animum repetẽdi ⁊ repetit:aut nõ/⁊ nõ

in dubio pᷣſumitur affectionis cã facere ⁊ ideo nõ repetit

vt hic:aut impenſa pertinebat ad patrem / vt quia filius

erat maioꝛ triennio ⁊ pater diues ⁊ tunc in dubio pꝛeſu⸗
mitur habere animum repetendi a patre. vt.l.ſoluendo.

ff. de negoc. geſt. ⁊ dicta.l.ſi quis aliberisS. ſi mater.Si
