quia dolo deſijt poſſidere vel econtra.Reſpondeo aut ẽ
actuʒ directa directo pꝛimo contra emptoꝛem ⁊ aduocs
ta res ⁊ tunc tollitur vtilis in rem vel directa vtiliter que
competit contra alienanteʒ qui dolo deſijt poſſidere / aut

econtra pꝛimo fuit actum contra alienantem vtili in rem

⁊ non tollitur directa que competit contra emptoꝛem.
De receptis arbitris
Rubꝛica.

/Rparit quia vilis:ideo pꝛouidendum ẽ
Xſtipulatione penali.hoc dicit. CHiui⸗
ge in partes tres:quia in pꝛima poni⸗
tur dictumvſq; ibil Et ob hoc ibi dat
8 remediũ cõtra pꝛemiſſa vſq; ibi (ſed ſi
yVltra jibi limitat pᷣcedẽtia. ¶ Rora ar.
a cõiter accidentibus /quia ab ea ſentẽtia appellatur que
pꝛoducit actionem iudicati:ſed ſententia arbitri non pꝛo
ducit:ergo ⁊c̃.⁊ per hoc eſt argumentum contra opinio⸗

nem Yaco. de arenis.qui dicit ꝙ quando ſentẽtia eſt nul⸗

la ⁊ appellatum eſt ꝙ iudex non debet pꝛonunciare male
appellatum ſed fruſtratoꝛice per.l.quedam.ff.fami.herciſ.

⁊.l.fl.ff.de iure patro.nam hic dicit ꝙ a ſententia qͥ nõ ꝓ⸗

ducit actionem iudicati:non debet appellari:ſed illa que

bet dicere fruſtratoꝛẽ male appellatum.
¶ Op. ꝙ non ex vtilitate ſententie:ſed ex maioꝛitate iu⸗
dicis non appelletur:vt.l.j.ff.de offi.pꝛefec.pꝛeto.So.in
terdum non appellatur pꝛopter vtilitatem ſententie vt
hic:quandoq; pꝛopter maioꝛitatem iudicis:vt in contra
rio.¶ Item op.ꝙ a ſententia appelletur:vt.l.arbitro.ff.qͥ
ſatiſdã.coguntur.iſ¶ Item op.ad idem de.lʒ.non diſtingue
mus · S· cum arbiter.ff e.Sol.ibi eſt quedam reclamatio
non appellatio.¶ Sed quid hodie cum quandoq; actio⸗
nem iudicati inducat ſententia arbitri vt.j.e. cum antes.
an poterit ab ipſius ſententia appellari.Rñdeo vt glo.

S Qui non paret arbitro in cõ⸗
KEAA JJ co ntra. arèdo incidit in penã com⸗
pꝛomiſſi. hoc dicit.¶ Wodo quero vndeveniat
Khoc ꝙ ſi nõ cõparet cadat in penã. Reſpondeo

eſt nulla non pꝛoducit actionem:ergo ⁊c̃.vnde iudex de⸗

KA Citatꝰ n
qꝛ pꝛomiſit hoc expꝛeſſe ꝙ ſi nõ pareret in oĩbus caderet ↄparens

in penã. Itẽ ⁊ ſi ſolum pꝛomiſiſſet parere ſentẽtie:qꝛ cum an cadat

ſentẽtiã impediat nõ veniẽdo / merito cadit ĩ pena.¶ Sʒ
quid ſi ẽ cõpꝛomiſſum in arbitruʒ hoc acto ꝙ poſſit pꝛo⸗
nũciare altero abſente an ſi ctatus nõ venit cadit in pe⸗
nã. Reſpondeo nõ /qꝛ ſentẽtia nõ impedit cuʒ poſſit ferri
eo abſen.ſed ſi ꝓmiſit in oĩbꝰ parere arbitro ſub pena ca
deret etiã ex citatione:⁊ ita tenet glo.in.l.non ex oĩbꝰ. ff.
de arbit. ſic ergo vbi ſolũ ꝓmiſit ꝑere ſnĩe:tũc ſi accuſatꝰ
nõ cõpareret pena cõittitur qꝛ impedit ſentẽtiã ⁊ expirat
officiũ arbitri /niſi eſſet dictũ ꝙ pena poſſet cõmitti pluri

es:vt.l.ſi duo:S.ſemel.ff.de arbi nã tũc cõmittet᷑ ex citati

one ⁊ etiã ex ſnĩa:aut fuit actũ ꝙ ꝑte abſẽte poſſit ꝓnũcia
re:⁊ tũc ꝓpter citationẽ nõ ↄmittit᷑:ſj ꝓpt᷑ ſnĩam ſic/ſi nõ
pareat᷑.ſ Itẽ q̃ro qͥd ſi nõ vult ↄparere añ liteʒ ↄteſtatã.

an cadat in penã. dicunt quidã ꝙ nõ: qꝛ nõ impedit ſentẽ

tiã:qꝛ lite nõ ↄteſtata nõ poterat ad ſententiã ꝑueniri:tu
dic S.qꝛ immo impedit:qꝛ ſi veniſſet fuiſſet lis cõteſtata?
potuiſſet ad diffinitiuã perueniri Jacob. L

penã.

bat
niar

nyrillinnen
nptoren

9

gtentisat
Cctionenmni
videndun:
ict (Da⸗
hprüns pon
bhoc)bide
ſcͤbilſ
1,(Hoan
pellamr ge
Ntrinonpe
tra opinid
itig eſtn⸗
ciare mie
mi herel.
Niaqno
ſed üls gi⸗
le inderde

gorſatein
hrelo Gon
ſententeen
Nincoſmn
lafbinoft
diltnhre
jfeclamat⸗
logg acti⸗
Nontg⸗,
Ubinonncs

oheſeit.
hihell⸗
elin,,

nitiegon

la

S S n ſtipulatiõe de ſtã⸗
AAN& J Ub itroꝛ um. Paenco arbitro in
Aſt tacita conditio/ſi dolus malꝰ ab fuerit.h. d.
SC Op. ſi ſtipulatio habet hanc conditioneʒ ta
olus ineſt:ergo non debet excipi immo ipſo iu⸗

re ſtipulatio non debet committi cum deficiat eius condi

tio:vt.l.cedere diem.ff.de verbo.ſig.So.vt gl.⁊ male/ qꝛ

tacita conditio ſi erat expꝛeſſa ſuſpendit licet tacita non

impediat / trãſmiſſio nõ/expꝛeſſa ſic.in.l.cõditiones.alł.
in glo.⁊ ideo dic ꝙ conditio ſuſpẽdit illud qð reſpicit: ſʒ
interdum reſpicit obligationem ⁊ eam ſuſpendit vt in cõ
trario:quandoq; reſpicit effectuzʒ:vt eſt hic quia videtur
ꝙ pꝛomittere parere cum effectu ſi ceſſet dolus ⁊ tunc ſo⸗
lum ſuſpendit effectum vt hic:ita no.in.l.ita demum.ſff.e.

⁊.l.item quia.de pac.¶ Item op.ꝙ ĩdiſtincte pareatur ar

bitro:vt.l.diem.S.ſtari.ff.e.So.illa ᷣm hanc vt ita demũ

pareatur ſi dolꝰ abeſt.¶ Item quero quid ſi dolus tertij

interuenerit an obſtabit exceptio agẽti ⁊ dic ꝙ ſicvt glo.
⁊ eſt ratio quia licet agens doluʒ non commiſerit /hodie
tamen committitur dolo tertij.i.ſententia eius dolo lata
vt.l. apud celſum.S.ſi cũ legitima.ff.de doli excep.ia.bu.

F

S AE gen ee s ναN Lompromiſſum iu⸗
S E in arbitris. fanuenro vallatuz p⸗

Se Btum reperitur ſcriptum altero de tribꝰ modis
hic poſitis ⁊ pꝛoducit actionem ałs nõ /⁊ ita hic ſcriptu
ra eſt de ſubſtantia:nec curatur an fuerit iuratuʒ:ſed ſuffi

cit ſcriptum eſſe coꝛam arbitro qð iuratum eſt.¶ Diuide

in.vj.ptes. Pꝛimo exoꝛdiũ.Scðdðo tenoꝛ legis ⁊ vbi arbi
ter iurauit ⁊ partes ⁊ eſt ſcriptum altero de tribꝰ modis.
Tertio iurauerũt partes ⁊ eſt ſcriptũ altero de tribꝰ mo
dis.QAuarto ſolũ arbiter iurauit ⁊ ẽ ſcriptũ altero de tri⸗
bꝰ modis.Quito nõ reperit᷑ ſcpᷣtura facta.Serto lʒ iura
tũ nõ fuerit:tñ poſt ſnĩiam ĩteruenit emologatio ⁊ cõpꝛo⸗
batio partiũ ambarũ. Scðdða pꝑs iĩcipit ibi ¶ Si igit᷑. .CTer
tia ibi.( Sinautẽ de arbitro. Quarta ibi. Sed ⁊ ſi ipſe
Quita ibi. Sinaũt ſcriptura. Sexta ibi.ſſi qͥ aũt.Jan⸗
teq; recites hic glo.poſitam lege.l.cum antea.j.e.ia.bu.

= L. ficatur iudici in tribus
in pꝛincipio: vt in conteſtatione: in medio vt
EA/’in confeſſionibus: in fine:vt in ſentẽtia. h. d.
¶ Diuide in tres partes quia in pꝛima pariſicat arbitrũ
iudici in fine ⁊ ſic ĩ ſententiavſq; ibi Licet ibi parificat
arbitrũ iudici in pꝛĩcipio litisvt in conteſtationevſq; ibi
Laltera aũt libi parificat arbitrũ iudici ĩ medio vt ĩ cõfeſ
ſionibus ⁊ pꝛobationibus vſq; in finem. Modovenio ad
recitationem glo.l.ne in arbitris.(¶ Et pꝛimo op ꝙ ex ſen
tentia arbitri non detur actio vt.S.e.l.j.So.vt gloſ.quia

non naſcitur illa in factum que datur ałs ſed generalis.

Iteʒ op.ꝙ non detur actio in rem vt l.ſicuti:S. ſi quera
tur.ff.ſi ſerui. vendi.So.vt gl.quia in tribus caſibus da
tur in rẽvt gl.¶ Itẽ quero an he actiones ſimul ↄcurrant
7 dic vt glo.verũ vltramõtani dicũt ꝙ ↄdictio ex lege et
in factum poſſunt concurrere quia ambe ex equitateveni

unt:ſed glo.dat aliã rationem: qꝛ condictio ex lege cum

Judex an
poſſit teſti
ficari de

alia non currit:quia habet ſolum locuʒ quãdo obligatio
ex lege noua inducitur:nec eſt cautum quo genere actio⸗
nis agatur:vt.l.j.ff.de condi.ex lege ⁊ ideo gl.bene dicit.

¶ Item op.qꝙ arbitri dicto ſtetur:licet ſit vnus vt.l.ab ex

ecutoꝛe.ff.de appel.cum ſi.So.in officio iudicandi ſtatur
dicto vnius niſi ſit commiſſum pluribus: vt.l. ſi ex tri⸗
bus..l.ſi inter pares.ff.de re iudic.in officio interpꝛetan
di etiam vni creditur: vt dicta.l.ab execut.ſed in officio
teſtificãdi nõ creditur vni ſoli vt plenaʒ pꝛobationem fa

ciat:vt.l.iuriſiurandi.j.de teſti.⁊ hic. Pꝛeterea hic requi

rebatur ſcriptura.pꝛodeſt tamen als ad ſemiplenam pꝛo

bationem.vt l.in bone fidei.j.de iureiur.fallit in officiali⸗

bus quibus creditur in ſibi commiſſis ⁊ leuibus: vt.l.ſi
quis decurio:.j.de falſ.in grauioꝛibus non/niſi quatenus
ad denunciationem ipſoꝛum poſſu inquirere:vt.l.j · S. ſa⸗
ne.ff. de off. pꝛefec.vꝛ.⁊.l.j.S.diuus.ff.de cuſto.reo. Itẽ
quero an iudex poſſit teſtiſicari de geſtis coꝛam eo:⁊ dic
qꝙ aut cognitio cauſe durat in qua vult teſtificari coꝛam

geſtis co⸗ eo ⁊ non poteſt:quia in vna cauſa non poteſt eſſe iudex et

ra eo.

teſtis in iuriſditione contẽtioſa:vt.l.per hãc.S.de aduo.
⁊. l.ij.de offi.pꝛeto.Si autem expirauit cauſa ⁊ tunc aut
expirauit per appellationem ⁊ tunc in his que reſpiciunt

De Beceptis arbitris.

ducit actionem. hoc dicit. aut ergo iuramene⸗

Fo. LxX

terminũ ⁊ deciſionem cauſe non ſibi creditur:qꝛ ſuſpectꝰ
eſt:vt.l.eos.j..de appel. In alijs q̃ reſpiciũt oꝛdinationẽ
iudicij poteſt quia non reperitur ꝓhibitus: vt.l.ob car⸗
men.S.item ſenatꝰ.ff.de teſti. Si autem cauſa expirauit
per lapſum tẽpoꝛis ⁊ litigatur coꝛam alio / vel petita eſt
reſtitutio contra ſententiam ſuã.coꝛam alio bene poterit
eſſe teſtis:quia non reperitur pꝛohibitus.ar.dicti ·S· item
ſe enatus.nec ob.hec lex per ea que dixit glo. Itrẽ non ob.
l fl.ff. de teſti. quia ibi eodem tẽpoꝛe habebat aliud offi⸗
cium in cauſa quia erat pꝛocuratoꝛ ⁊ ideo non poteſt in
cadeʒ cauſa eſſe teſtis. ¶ Modo venio ad recitationẽ.l.
cum antea. Et pꝛimo ego quero quid ſi ante ſententiam
cõpꝛobauit ſentẽtiam.dicit glo.ꝙ valet per.l.j.S.de pac.
cum ſi.Sed certe ſi huic non obſtaret ideo quia eſſet ius
futurũ bene poſſet paciſci ſuper eo.⁊ ita pꝛocedit lex.glo.
Sed hic obſtat aliud quia paciſci ſuper futuro laudo eſt
remittere dolum futurum quod eſt contra.l.iuriſgentiũ.
Sſi paciſcar.ff.de pac.⁊ ideo nõ valet ſi flat ante ſnĩam.
¶ Oppo.ꝙ actio ex ſentẽtia arbitri non naſcatur.vt.g.
c l.j.So.vt glo.quia hic ſpeciale.(¶ Item op.ꝙ etiã olim
nal cebatur actio in pꝛimo caſu huius legis:vt.l.diem.G.
fl. ff e. So.vt glo.¶ Modo quero quid ſi fuerit datum pi
gnus ⁊ dic vt glo. verum in dubio ego puto videri da⸗
tum vt detur parti paciſcenti cum omnia que fiunt in iu⸗
dicio referri videâtur ad litigantes: vt.l.pe ff.ſi qs cau.
⁊ ideo puto ꝑinde eſſe ac ſi pena eſſet appoſita:⁊ ſic ceſſa
bit hec lex cum ſibi pꝛouiderint litigãtes.i¶ Item quero
quid ſi pꝛomittatur pena ⁊ dicatur rato manente pacto:

⁊ dic vt glo.¶ Item quero an acta coꝛaʒ arbitro pꝛobẽt Acta coꝛã
coꝛam iudice: ⁊ dic ꝙ cõfeſſiones bene pꝛobãt coꝛam iu arbitro an
dice que facte fuerũt coꝛam arbitro. Sed in atteſtationi ꝓbẽt coꝛã
bus dic vt glo. que an verum dicat dicam.j.de teſti.l.fi. iudice.

⁊ hec inter eoſdem ſed an inter alios pꝛobẽt: dic vt glo.
¶ Altimo attende ꝙ hec lex ſolum loquitur tota quãdo
pacto nudo partes pꝛomiſerunt parere arbitro.
kr Ecernit Hec aut᷑.venit ad coꝛrectionẽ
L.codicis.⁊ eſt pꝛohibitoꝛia:⁊
habet duos intellectus: vnũ vt pꝛohibeat iura
RXA,AAmentũ arbitrij. aliud eſt vt pꝛohibeat iuramen
tum oĩm.ſ.litigãtiũ.⁊ arbitri ſᷣm diuerſas lec.et hec aut᷑.
bꝛeuiter hoc ĩtẽdit.Hodic nõ lʒ ↄpꝛomiſſũ cũ iuramẽto
vallare.h.d.¶ Pone caſuʒ vt l̃a ſonat. Modo q̃ lec.ſit
verioꝛ.Et dicũt qͥdaʒ ꝙ littera dʒ dicere ei q̃ſi dicat ꝙ ꝑp
aut᷑.iſtã nõ ꝓhibet᷑ quo minus partes iurent ⁊ firmẽt co⸗

pꝓmiſſum ⁊ ꝓcedit lex codicis:ſed ꝓhibet arbitrũ iurare

⁊ ſi iurauerit.ſi doloſe male iudicet puniet᷑ a deo/ſi igno
rãtia ſolũ erit ꝑiurus:ſed cõpꝛomiſſum remanet validũ.
Alij intelligũt ꝙ loqtur indiſtincte ꝓpter pꝛincipiũ qð

Dicit cũ ſacramẽti religione:⁊ nõ dicit a quo ſit pᷣſtitum

⁊ ſic erit ̊ legẽê/x viciabit᷑ cõpꝛomiſſum. Pone ꝙ ꝑtes
iurauerũt ſeruare ↄpꝛomiſſum ⁊ adiecerũt penã:nũquid
ↄmittet᷑ pena: dicũt quidã ꝙ nõ:qꝛ eſt õj.l.vt.l.nõ dubiũ.
S.de legi.Alij dicũt ꝙ cõmittet᷑ pena:⁊ rñdetur ad.l.non
dubiũ:qꝛ aliqñ viciat᷑ aliqͥd in ſui ſubſtãtia ⁊ tũc nõ valʒ.
nec id qðſequit᷑ ex eo.vel ob id.⁊ ita ꝓcedit.l.nõ dubiũ.
Aliquãdo non ĩpꝛobatur ſubſtãtia ſed qualitas ſiue foꝛ⸗
ma:vt eſt hic.nam non eſt pꝛohibitum cõpꝛomitti.i.cum
iuramento:⁊ ſic qualitas eſt pꝛohibita.⁊ ideo licet quali
tas vicietur non viciatur quod ſequitur ex ea: vel ob id
ſcʒ pena ⁊ ideo ↄmittetur.⁊ ita hic:⁊ hoc ſentit mar.in.l.
non dubiũ.⁊ glo.in aut᷑.qui res.S.de ſacroſanc.eccle.nõ
autẽ intellexit mar.ꝙ.l.non dubiũ.ſolum ꝓcederet in ꝑ⸗
petuo ꝓhibitis.licet glo.dicat eũ ſic intellexiſſe.ĩmo in⸗
tellexit ꝙ loqueretur in his quoꝛũ ſubſtãtia eſt ĩpꝛobata

ſecus ſi ſolũ q̃litas ſine foꝛma. Circa materiã ↄpꝛomiſ⸗ Compꝛo⸗
ſi.⁊ maxime circa.l.cũ antea eſt ſciendũ ꝙ multis modis miſſum fſit
fit ↄpꝛomiſſũ:nã qñq; fit nudo pacto parẽdo tantũ.qñq; mult mo⸗
interuenit ſolũ penalis ſtipulatio ſi non pareat᷑.aliqũ in⸗ dis.

teruenit ſolũ ſtipulatio de parẽdo ⁊ non pena.aliquãdo
interuenit ſtipulatio de parendo ſtipulatio penalis ſi nõ
Barcainr. aliqñ interuenit nudũ pactũ ⁊ ſtipulatio pena
is ſi nõ pareat᷑:ſed nõ eſt dictũ rato manẽte pacto.aliqñ
eodẽ caſu dicit᷑ rato manẽte pacto:dico ̊ ꝙ aliqñ nudo
pacto fit tm̃ ↄpꝛomiſſũ/qꝛ pmittunt nudo pacto ſtare ar
bitro.⁊ tũc loqᷣtur lex cũ antea.⁊ ſᷣm eã iuuant᷑ ꝑtes q̃ de
lege ↄfiderũt.Aliqñũ interuenit ſtipulatio penalis tm̃:qꝛ
ꝓmittis penã ſi non pareas/⁊ tunc non loquitur lex cum
antea.quia loquitur ſolum quando pena non fuit ꝓmiſ⸗
Luin.

IXXIII.

HButrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

ſa:ergo hoc caſu remanet ius antiquũ. ar. l. queſitum · S.
illud.ff.de lega.j.pterea hic litigantes ſpꝛeuerũt legis au
xiliũ/⁊ ꝓuiſionẽ. aliter ſibi ꝓuidẽdo non debent bñflciũ
legis habere / cum de lege non confiderint.nec de ipſius
bñficio:ſed tm̃ ſuam pꝛouiſionem habebunt quã ſibi fece
runt.vt.:j.de pactis conuen.il.vlt.aliquãdo interuenit ſti⸗
pulatio de parendo ſed non de pena: T tunc agitur
itereſſe iure veteri ⁊ nouo.vt.l:.litigatoꝛes.S ij. ff. eo. ⁊ ita
non ꝓcedit lex cum antea:aliqñ interuenit ſtipulatio de
parẽdo ⁊ de pena ⁊ ſi non pareatur:æ tunc ex pma agitur
ad intereſſe: ⁊ ex ſcdõᷣa ad penã: ſed vna tollitur per aliã.
vt.l.ſi quis a ſocio.ff pꝛo ſocio.niſi eſſet dictum rato ma⸗
nente pacto.vt.lł.qui fidẽ.ff.de tranſac.nec tunc pꝛocedit
lex iſta. Aliquãdo nudo pacto pꝛomittis parere ⁊ per ſti
pulationem penã ſi cõtra fiat:æ tunc etiã non ꝓcedit lex
cum antea. Sed aliquãdo interuenit nudũ pactum⁊ de
parendo ſtipulatio ad penã ſi non pareas ⁊ dictuʒ eſt ra⸗
to manẽte pacto. Modo quero an tunc habeat locuʒ lex
cum ãtea.dicunt quidam ꝙ non quaſi legeʒ conceſſerim.
Alij dicunt ꝙ hec clauſula rato manente pacto facit com
pꝛomiſſum eſſe duplex ita ꝙ poſſit affirmationem recipe⸗
re ⁊ actionem pꝛoducere ᷣm.l.cum atea.⁊ ita tenet gloſ. ĩ
L.ij.ff eo.cui conſentit Jaco.de are.inuito tamen. ſz vltra
montani contra/verũ id quod dixiꝙ quando interuenit
ſtipulatio de parendo ⁊ penalis:etiã ꝙ debeo eſſe vtentꝰ
altera niſi eſſet diceum rato manente pacto.
¶ Opp. ⁊ videtur ꝙ vtrũq; poſſim petere licet non ſit di
ctum rato manente pacto. vt.l.ſi quis rem.ſff.de arbit. ſed

dic ꝙ ſtipulatio penalis ſubalternatur ſtipulationi de pa

rendo ⁊ ſententie arbitri:⁊ ideo debeo eſſe contẽtus vna

niſi eſſet dictum rato manente pacto jnã tunc nõ ſubalter

Arbiter

ab arbitra ſpondeo differunt in

natur vna alteri ⁊ ita pꝛocedit quod dixi / ſed ſtipulatio
penalis non ſubalternatur pꝛime actioni quam habebã
ad rem vel ad pecuniam.ſ.actioni depoſiti vel mutui vel
ſimili:⁊ ideo licet penam petierim ⁊ exegerim nihilomi⸗
nus agere pꝛimitiua actione ad rem vel ad pecuniam eti
am ſi non ſit dictum rato manente pacto:⁊ ita loquit᷑ lex
contraria quod tñ intellige / vt ibinota.
¶ Item quero in quo differat arbiter ab arbitratoꝛe. Re
tribus. Pꝛimo quia arbitratoꝛ adi

toꝛeĩ quo tur ſuper contractu: arbiter ſuper lite dirimẽda ⁊ in hoc

Differt.

mutatur natura iudicij:vt.ff. eodem..l.j.⁊· j·.de iudicijs l.
rem non nouam. Secundo quia arbitratoꝛ non habet ſe
uifoꝛmam iudicij ſed arbiter ſic. vt.l. cuʒ antea S. licet.
tem arbiter debet ſequi ius.vt.l.rem non nouã ⁊ aut᷑.
ibi poſita⸗j· de iudicijs. Arbitratoꝛ non debet ſequi me⸗
um ius ſed equitatem: ⁊ ideo ſi inique arbitretur petitur
eius laudum reduci ad arbitrium boni viri ſecus in ſen⸗

centia arbitri vt.l. nonne. ff pꝛo ſocio. Sed quid eſt quod

fit quotidie ꝙ quando aliqui habent litem muicem ⁊ cõ⸗
ꝛomittunt in titium tanqᷓ; in arbitratoꝛem de omnibus
keibus quomodo poteſt dici arbitratoꝛ cum de lite com
pꝛomittatur / ſic debet dici arbiter vt. l.ſi duo · S· arbitro
rum.ff. ꝓ ſocio.Certe ego non poſſum ſuſtinere commu⸗
nem opinionem quam dixi ſcilicet ꝙ arbiter adeatur ſuꝑ
lite arbitratoꝛ ſuper contractu niſi vno modo:videlicʒ ꝙ;
quãdo litigantes compꝛomittunt in titium tanq; in arbi
tratoꝛem ꝙ videantur inuicem tranſigere ⁊ alite diſcede
re:quaſi dicat recedamus a lite⁊ trãaſigamus ad inuiceʒ
pꝛo tãta pecunia quãtaʒ declarab it titius:⁊ ſic ſuper trãſ
actione ⁊ contractu videtur adiri vt ſic ſuper eum decla⸗
retur quid nomine tranſactionis dari debeat que tranſ⸗
actio iã finita eſt:⁊ a lite receſſum ar.in aut᷑.vt diffe. iudi.
S·ſi tamẽ. Modo quero an poſſit renunciari per pactũ

Renũcia⸗ quod non poſſit reduci arbitramentũ ad arbitriuʒ boni

ri an poſ⸗

viri. ⁊ dicunt doc. ꝙ in quolibet cõpꝛomiſſo ĩeſt tacita cõ⸗

ſit ꝑ pactũ ditio ſi ceſſet dolus:ex animo etiaʒ ſi fuerit iuramẽto val
ꝙ non poſ latum:⁊ ideo ſi dolus interueniat poteſt ſine periurio re⸗

ſit reduci
arbitra⸗

tractari ſᷣm oẽs quãtũcunq; pactũ ĩteruenerit de non re
ducẽdo.vt.l.fi· . de nõ nu.pe. Sʒ qͥdã eſt dolꝰ re ißa de q̊

mentũ ad loqt.l.ij. de reſci.vẽd.de iſto dolo re ipᷣa młtũ vubitat᷑ an

arbitriuz

oſſit p pactũ remitti:vt ſic nõ poſſit laudũ reduci ad ar⸗

—

boni viri. bitriũ boniviri.ſi ĩcidat dolꝰ re ipha.dy. tʒ ⁊ multũ ẽ cõis

opi.ꝙ nõ obſt. pacto põt reduci ad arbitriũ boniviri:nã ĩ
q̃libet cõuẽtiõe gñali tacite ĩtelligit᷑ legalis diſpoſitio ꝑ
modũ ↄditiõis:vᷣbi gra ſi pꝓmitto colonũ nõ expellere de
fundo ĩtelligit᷑ ſi ſoluat mercedẽ. vt.l.qro.S.intra locato
rem.ff locati.¶ Item ſi pꝛomitto filiũ non exheredare/in

telligit᷑ niſi cauſam ĩgratitudinis cõmittat per quam me

reatur exheredari:vt.l.qᷣdã cũ flliũ.ff.de verbo ob.ſimile
in.l.v ir bonus.ff.iudi.ſol.⁊.l.non cogendũ:S. at ſi iuſtas.
ff.de pꝛocura.ſic ⁊ hic quia licet pꝛomittat ꝙ non petet re
duci laudũ ad arbitrtiũ boni viri / itelligit ſi ceſſet qlibet

dolus ſiue ex aĩo ſiue re ipſa ⁊ hec eſt muitũ cõmunis opi

nio: non tamen mihi placet vt ſtatim dicam: verum qui⸗
dam adinueniunt talem modum quia dicunt remitto of⸗
ficium iudicis quo mediante petitur laudũ reduci ad ar⸗
bitrium boni viri /⁊ ſic dolum non remitto:ſed actionem
que datur pꝛopter dolum ſicut poſſum remittere actionẽ
depoſiti que competit ⁊ datur ad dolum ⁊ ipſum dolum
futurum non poſſem remittere:vt.ff.de pac.l.iuriſgẽtiuʒ.
§· ſed ⁊ ſi quis paciſcatur: ſed certe ipſi male dicunt nam
actio depoſiti nõ datur pꝛincipaliter ad dolũ ſed ad rem
⁊ pꝛopter rem / licet etiam pꝛopter dolum:⁊ ideo qui re⸗
mittit actionem depoſiti pꝛincipalitervidetur rem remit
tere ⁊ tacite ⁊ in conſequentiam dolum futurum:ſed cum
laudum petatur reduci ad arbitrium boni viri niſi pꝛo⸗
pter dolum remittendo iudicis officium per qð petitur
reduci ſatis expꝛeſſe dolum remitto ⁊ expꝛeſſa nocent et
nõ expꝛeſſa nõ nocẽt:vt.ff.de regulis iu.l.expꝛeſſa.⁊ ideo
ego puto hoc eſſe verum quicquid dicat dy.ꝙ per pa⸗
ctum non poſſit remitti reductio ad arbitrium boni vi⸗
ri vbi dolus ex animo interuenit ſiue remittam officium
iudicis ſiue reductionem:ſed non video quin dolꝰ re ipᷣa
contingẽs poſſit remitti per pactum.nec ob. argumentũ
dy.quia verum eſt ꝙ tacita conditio intelligitur ineſſe ni
ſi contrarium expꝛimatur.quid ergo ſi pꝛomitto non pe⸗
tere reduci laudum ad arbitrium boni viri ſiue ſit equum
ſiue iniquum dum tamen dolus ex animo arbitri non in⸗
terueniat quare non valebit hoc pactum certe non video
c hoc tenet roffre in.d. l. ij . de reſcin.vendi.dicitur etiam
ꝙ hoc tenet Innocen ·⁊ etiam tenet hic iaco.de are.⁊ pꝛo
bat pulcherrima ratione.certum eſt enim ꝙ ſtipulatio pᷣ⸗
toꝛia poteſt alienari ex conuentione partium ⁊ tũc fit cõ⸗
uentionalis vt.l.in cõuentionalibus.ff. de verbo.ob.qua
re ergo non ita hic poteſt conueniri expꝛeſſe per pactum
qᷓ; laudum non pꝑcretur reduci ad arbitrium boni viri ſi⸗
ue ſit equum ſiue iniquuʒ dum tamen dolus ex animo ar⸗
bitri non pꝛocedat:ſed re ipſa ⁊ inhoc ſapiat naturamar
bitri cuius ſententia retr actari non poteſt / certe valde be
ne fleri põt.⁊.l.vñ ſi nerue.ff.pꝛo ſocio. videtur loqui ĩ do
lo ex animo pꝛocedente:qꝛ dicit ita pꝛauum eſt vt manife
ſta eius iniquitas ⁊c.⁊ ideo cũ quidã meus clientulus ꝓ
miſiſſet ſub pena nõ petere reduci laudum ad arbitriũ bo
ni viri ſiue eſſet equum ſiue iniquum:dum tamẽ dolus ex
animo non intercederet:cõtingit ꝙ dolus re ipſa interue
nit ⁊ volebat petere reduci ad arbitriũ boniviri:ſed time
bat ne penam incurreret pꝛopter opiniones que ſunt va⸗
rie:circa hoc(vt dixi)ego dedi ſibi cõſiliũ vt cederet ius
ſuum ticio amico ſuo hac foꝛma cedo tibi iudicis officiũ
ad reducendum tale laudum ad arbitrium boni viri: ſed
⁊ inquantum mihi competit ſine commiſſiõe pene:modo
ticiꝰ exꝑiet᷑ de iure ceſſo ⁊ ſi iudex ſequẽdo opinioneʒ q̃̊ ẽ
magis cõis: dicat poſſe reduci nõ obſtãte pacto ⁊ planũ
ẽ qꝛ pena nõ ↄmittit᷑ ſi aũt iudex nõ ſequat opinionẽ quã
de iure puto verã ⁊ dicat nõ poſſe reduci ad arbitriũ bo⸗
ni viri obſtãte pacto cum dolus nõ ex aĩo:ſed re ipſa ĩter
uenerit:nec etiã tũc cõmittet᷑ pena:qꝛ cedens nõ ceſſit pu
re ſed ſub cõditiõe.ſed ⁊ inquãtũ cõpetebat ius ſibi redu
= cẽdi ſine commiſſiõe pene ar.ff. de ali.mutandi
iudi. cã fac.l.iij ·S· opus ⁊ ibi nota.

In mulieran compꝛomit⸗
Ancimus. ti nõ poteſt.hoc dicit.
De ſatildando
M Pꝛocuratoꝛ actoꝛis ꝓ⸗
Sn elt. pter dubium cauet de r8
tto ⁊ de recõuentiõe indiſtincte pcura⸗
Htoꝛ rei cauet iudicatũ ſolui indiſtincte
Mhoc dicit. ¶ Diuide in tres partes ꝗ?

in pꝛima ponit de cautione de rato vſ⸗
Hq; ibil Sin autem eiibi ponit de cau⸗

28 —w . Etiõe de recõueniẽdovſq; ibi. Rei aũt
ibi ponit de cautiõc iudicatũ ſolui q̃ pᷣſtat᷑ a pꝛocuratoꝛe

e

ſeirſa
ina
zven
foral
N.

t
(.
ſe
Pcau
Nheo
guuch
undt
koue
(Cere
depꝛe
glerpe
Alhee
ſeoſe
furſug
hberin
locat
ſanti
ren
deine
e
dirlin
ſopis
guig
15
0
idic
linnn
9⁰
G
tur
dolo
cellu
cekel
lsc⸗
guan
Pirs ergo⸗
Cprit tunn
bus mno
tahe
mot
itn
noct
nten
datu
mnp.
dcea
Uürnn
tt
ſda⸗
lenet
ſei⸗
ſerc
türdU
Vend
r
iueo
ſe
95
dte
tgit
Uatu
loce
comn⸗
ſepf
fen
ſeib

lten
lun
hep
tar
te
ſon

anmfte
bſinie rei vſq; in finem:continua rubꝛicam ad remota vel ad ꝓ tIi0 I eN
hiltm xima ⁊ ſic.Hictum c.S.de arbit.verum quia ſimilitudinẽ De f 0 ꝛmul 19 ſ 1P etratio nib 9
Pace habent cum iudicijs vt.l.rem non nouam.j·de iudi.⁊.l.j. Kub ica
c dſbe ff.de arbitris.ideo erat videnduʒ de iudicijs:ſed quia in 2 .
mmnson ipſo exoꝛdio cauetur ⁊ ſatiſdatur ideo de hoc ponit hic. Pe D ςDuo ſolemnia remouentur
Ferungl ¶. NHNota ergo ꝙ mandatum facit illam ſatiſdationeʒ ceſ De ris hic titulo impetrationis et
ennitoofr ſare que redditur ſuperflua pꝛopter mandatum. Sed ſo⸗ foꝛmularum hoc dicit totus ti.
ducigln⸗ la cautio de rato redditur ſuperflua pꝛoꝑter mandatum: E CAd cuidentiam eſt ſcienduʒ ꝙ olim
Atohen vt pꝛobabo ergo ſola illa reddirur ſuperflua. Sic patet ui volebat agere adibat pꝛetoꝛẽ ⁊ im=
nectoe quis cum dominus non poſſit non ratũ habere qð ſemel e petrabat ab eo foꝛmulam agendi ⁊ da⸗
un dolun mandatur.vt.l.pomponius ſcribit.ff.de nego.geſt.ergo „ BSBSot ei cartulam quandam. Item ſi ca⸗
niſgai ſtipulatio non poteſt committi: nam hec ſtipulatio ſiut R . 9 AKodebat a ſyllaba vel faciebat malum la⸗
icunt neft cetere pꝛetoꝛie debet cõmitti ad intereè: vt.l.pꝛetoꝛie.ff. tinum cadebat a tota cauſa:⁊ foꝛmula impetrata vocaba
ſded ten de pꝛeto.ſtipulat.Si non poteſt cõmitti ergo non poteſt tur vulgaris foꝛmula:vt.l.ſi ſeruus nauem.ff. de fur.⁊ hec
eogin interponi:vt.l.non cogendum·S.ſabinus.ff.de pꝛocurat. oinnia ſunt ſublata.
fentent ⁊.l.hec ſtipulatio/S. diuus.vt le.no.ca.ſed alie ſatiſdatios ¶Op.· ꝙ ſolemnia non ſint mutanda:vt.l.diuus.ff.deĩ in
mnſedan nes.ſ.de defendendo vel de iudicato ſoluendo nõ reddũ⸗ tegrũ reſti.So.ſolemniavtilia ſunt ſeruãda vt in contra⸗
inſine⸗ tur ſuperflue pꝛopter mandatuʒ vt expꝛeſſe patet ergo de rio:ſuperuacua non vt hic.¶ Modo extra dico ꝙ hec lex
Göetine bet interponi non obſtante mandato.¶ Item nota ꝙ re⸗ pꝛobat id qð dicebam in.l.edita.S.de edẽ.ſ.ꝙ bene expo⸗
nocente uocatio pꝛocuratoꝛis nõ debet nocere aduerſario igno⸗ natur actio.i.vulgaris foꝛmula naʒ actio poteſt ſumi pꝛo
eſnetie ranti:nam hec ſunt paria aliqd non eſſevel eſſe ⁊ me igno iure per ſequendi ⁊ iſta non eſt vulgaris foꝛmula. Item Foꝛmula
ordr rare:vt.l.manifeſtiſſimi:S. ſinauteʒ neſcius.⁊.l.mater. ff. poteſt ſumi pꝛo libello bene concepto vt ſic idem ſit ſulo⸗ vulgar qᷓ
umn boni ſ⸗ de inoff..teſta.⁊ inſti.mandaS. recte. Item nota de tem giſmus legiſtaruz ⁊ vulgaris foꝛmula ⁊ libellꝰ/⁊ hoc mo dicat.
zmofienn poꝛe opponendi huiuſmodi exceptiones de quo plene do actio eſt vulgaris foꝛmula olim ⁊ hodie quicquid di⸗
dobni⸗ dixi in. l.j.S.de pꝛocurato.i¶ Item nota de pena pꝛocura-⸗ cat glo inſti.de actio.in pꝛin.⁊ hoc pꝛobo ſic quia accidẽ
rguneti tionis actoꝛis qui non cauet de defendendo dominum: tia poſſunt adeſſe ⁊ abeſſe pꝛeter ſubiecti coꝛruptionem:li
ur incſen quia non admittitur ad iudicium eius nomine:vt.l.mu⸗ cet ergo quedam accidentia eius ſint ſublata.ſ.impetra⸗
ttonen tus·S.· pena.ff.de pꝛocua. tio ⁊ ꝙ qui cadit a ſyllabs non cadit a cauſa: non tamen
lſtegun ¶Sp.ꝙ ſi eſt reuocatum mandatum nullo modo valeat cius ſubſtantia eſt ſublatavt.l.ſi ſeruꝰ.ff. de furti.⁊ de hac
D iudicium:quia eſt falſum.ff. de falſi.ergo redditur iudici loquitur.l.edita.qdð patet quia ſi ibi ſuneretur pꝛo nomi⸗
tenoniie um nullum: vt.l.licet.S. de pꝛocurato.⁊.l.vero.ff.de ſolu. ne actionis ſiue pꝛo iure perſequendi non eſſet verum ꝙ;
dcturgi So. diſtingue vt glo.quã repꝛobat dominus mar.dicens ralis editio vera demonſtraret ſpeciem future litis: ⁊ ma
denntg gl. non pꝛobatur per rationẽ vel legeʒ immo impugna/ le refertur relatiuum qua ibi poſitum:qꝛ actio non emen⸗
ſulns tur quia licet iudex ignoꝛet ſi tamẽ aduerſarius ſic eſt in datur:ſed cauſa que in libello eſt:⁊ ideo ibi accipitur pꝛo
natücſtc dolo:ergo debet reſeindi iudicium:vt.l.ſi pꝛetoꝛ ·S. mar⸗ libello bene concepto:⁊ ſic pꝛo vulgari foꝛmula que olim
natan cellus ·ff. de iudi.ſed certe glo.poteſt ſuſtineri:nam hic li⸗ ⁊ hodic locum habet licet olim cum ſolemnitate impetra
ene ſer eſſet inpllcer ſcientia naner lari non tamẽ Ner do⸗ ret᷑ hodie nõ⁊ de hoc plene dixiĩ dicta.l.edita.S.de edẽ.
Pen ena us eiꝰ.⁊ ꝙ glo.verũ dicat pꝛobo ſic:certũ ẽ ꝙ in iudicijs e2 6 .
le quaſi nabuugvriliec gudn ſe ibis dr her eumn BD luretur. ꝓp „ ter cal u. Pze E⸗
udicia ergo iudicia equiparent᷑ contractibus debet idem in his B R SS
naturant Inaiei⸗ ſtatui qðᷣ in colnrractious ſed vnus contrahit:licet ad cõ ſtand 9 * ubꝛ ca. H
nevulig Ictibus modum alterius attenditur ſcientia vel ignoꝛantia con⸗- R 0 mnib Siue peto p⸗
urloqmig trahentis vt.l.cum mancipium.ff.de edi.edic.⁊.l.huiuſ⸗ E Us. bationem q̃vi
eſ tſmmli modi de contrahen.emp.⁊ ven.ergo ita erit hic quia attẽ .QAdeat᷑ ſuꝑflua ⁊ ſic peto mihi pꝛobarivł
clienlle, ditur iudex qui eſt ille qui iudicium ducit licet ad com⸗ volo pꝛobare cũ grauamiĩe aduerſarij
dgbinlit modum alienuʒ: vt.l.ij·S· poſt oꝛiginem.ff.de oꝛigi.iuris 2 (Zebes de calũnia iurare.h.d. ¶ Hiui⸗
amidollet gaut ergo ⁊ iudex ⁊ aduerſarius ſcit reuocatum eſſe man⸗ ade in duas partes qꝛ in pꝛima volebaʒ
reipſa tnen datum ⁊ tunc non tenet iudicium nec ſententia:aut ſciuit à Pib aduerſariũ cuʒ eius grauamine vſq;
Uytteſchin tm̃ pꝛocur.⁊ tũc nõ:licet ſit falſus habetur pꝛo vero auuo E& E. 2. Aibil Me aũt libi volebã pꝛobare cuʒ ad
zleſut ſp ad commodum rei pꝛopter iuſtam ignoꝛantiam: aut ſci⸗ uerſarij grauamine vſq; in finẽ. ¶ Quero qᷓ̃ differẽtia ſit Inſtru⸗
Nteedent iu uit iudex ⁊ tunc cum eius ſcientia vel ignoꝛantia debeat inter inſtrumẽtũ ⁊ litteras.Rñdeo inſtrm̃ eſt publicũ:lit mmentum ⁊
udicb ofiil attẽdi vt dixi ergo viciatur ſentẽtia:aut ignoꝛauit iuder terc pꝛiuata ſcriptura:⁊ eſt argumẽtũ ad queſtionem ſta⸗ littere in
bont rttſ ſed aduerſarius ſciuit ⁊ tunc attenta iudicis ignoꝛantia tuto cauet᷑ ꝙ domini de gabella cognoſcant de oĩbꝰ cau⸗ quo diffe⸗
epenenN tenet iudicium Merum quia non eſt cõueniens dominuz ſis.ex quibus dʒ ſolui gabella ſi inde non fuerit factũ in⸗ run.
dchnnongi ledi pꝛopter dolum pꝛocuratoꝛis ⁊ aduerſarium ſciente,y ſtrumẽtũ:mõ ponc ꝙ ſcriptura pꝛiuata eſt nunqd cogni⸗
Nacot hoanl ſi excipiat aduerſarius ex ſententia pꝛo ſe lata replicabi-⸗ tio pertinebit ad dños de gabella: videt᷑ ꝙ nõ: na appel⸗
noplicnecti tur de dolo vt.l. eleganter.S.ſi ꝓcuratoꝛ.ff.de dolo.⁊.l.cũ latione inſtrumẽtoꝝ cõtinẽtur oĩa qꝗͥ cam inſtruũt: vt.l.j.
Aarbiniü do venderet.ff. de pig. acti. Item op.ꝙ dominus reuocare fff.de fide inſtrumẽ. et per cõſequẽs ſcriptura pꝛiuata. Sʒ
dtriggi non poſſit mand atum ⁊ ideo ſemper teneat iudiciuʒ:vt.. certe ↄꝛium videtur dicendum ex cõi modo loquendimã
csnoceſtnl que omnia.ff. de pꝛocurato. So. vt glo.i Item op.ꝙ etia non appellamus ſcripturã pꝛiuatã inſtrumẽtũ ⁊ hoc etiã
zis ſhinen ſi conſtet de mãdato tamen caueat᷑ de rato: vt.l.de pupil videtur voluiſſe hec lex que ponu vt ſpecies diuerſas ea.
dedinnnnl lo · S· qui pꝛocuratoꝛio.ff.de op.no.nũ.⁊.l.quia poterat ¶ Alio modo põt exponi vt patet in glo. Quero cui incũ⸗ Onꝰ ꝓbꝗᷣ
8 ad trebeił.So.vt glo.Tu dic ꝙ ibi de mandato minus bat onus ꝓbãdi:dicit glo.ꝙ qũq; pꝛoducenti quandoq; di cuiin⸗
corpenn legitimo:quia conſtabat de generali in caſu in quo ex-ige aduer ſario qð declara ſic:aut ſcriptura ẽ pꝛiuata ⁊ ꝓdu⸗ cumbu.
1 cdet batur ſpeciale vt ibi notatur.¶ Modo quero qualiter cõ⸗ cẽs dʒ pꝛobare qꝛ illa per ſe non pꝛobat:vt.j.de pꝛobat.l.

De Joꝛmulis.

ſtituatur pꝛocuratoꝛ in actis. Reſpõdeo actoꝛ ibit vel re⸗
us coꝛã iudice ⁊ faciet ſcribi a notario hoc modo. Talis
comparuit coꝛam nobis ⁊c̃.⁊ dixit ſe nolle amplius per
ſeipſum cauſam agere/⁊ ideo conſtituit talem pꝛocurato

inſtrumenta.⁊.l.exemplo.aut eſt publica ⁊ tunc aut eſt ex
emplum aut oꝛiginale.ſi eſt exemplum debet pꝛobare pꝛo
ducens:quia ei non creditur niſi pꝛobetur cauſa:vt aut᷑.ſi
uis in aliquo documẽto.S.de eden.⁊.l.ij.⁊ .l.qcũq;.ff.de

ob rem in actis qui hanc cauſam exerceat ⁊ perficiat ⁊ hoc lde iſtru. aut ẽ ipa oꝛiginslis ⁊ tũc aut ẽ ſuſpecta:qð põt
tot⸗ euen ſcribat tabellio in actis. eẽ altero de tribꝰ modis vel experſona ſcribentis qui eſt
uncnn ¶ IAn glo. que incipit aduerſario in inuituʒ.vel etiã poſt ſolitus alia falſa cõficcre/vł ex perſona pꝛoducẽtis:vt.l.
ſnceſe litein conteſtatam non curo.ar.j.de pꝛocu.l.nihil.ſed qui ſi qs·S.j.ff.de edẽdo.vł ex ipſa qꝛ raſa vel coꝛrupta ĩ loco
bliſſe 8 tum ad hanc.il.pꝛocedat glo.quia loquitur de ſatiſdatio⸗ de quo eſt queſtio: ⁊ iſtis caſibus debet pꝛobare pꝛo⸗
nsſniͤ, ne pꝛeſtanda vel euitanda que ante litem conte.debet pe ducens:vt.l.iubemus·j.de pꝛoba. Si autem caret omni
voneden . ſtari:vt.l.pomponius·S. rati.ff.de pꝛocura. In glo.que ſuſpitiõe ſtatur iſtrumẽto donec ↄꝛiũ ꝓoetur: vt.l.cũ pꝛe
honte incipit actis.in fi.ibi·S etiam.vel ibi conſtabat de mäda cibus · j.de pꝛobat.. l.optimam.de cõtrsahen. ⁊ comit.ſti⸗
nen to minus legitimo. pula.⁊ inſti.de inutili ſtipulatione·S item verboꝛum.

*

l iiij

——ZM.

Juramen militudinem ſupplicij.vt.l.fl.j.ꝓde accuſa. Modo quero
fũ calũnie an in cauſa crimiali iurari debeat de calumnia?⁊ videtur
an ſit pᷣſtã ꝙ non/quia qui grauatur in vno videtur releuari in alio:
dũ ĩ crimi vt.l.imperatoꝛ.de le.ij.cum ergo in criminali puniatur ſi

nali cã.

militud ine ſupplicij ergo non iuramento. Pꝛeterea lici⸗
tum eſt vnicuiq; redimere ſanguinem:vt.l.j.ff.de bo.eo⸗
rum.ergo non debet iurare ne concedatur ei periurare.
Pꝛeterea quia patronus calumnioſe accuſatꝰ non puni
tur:vt.l.qui cum maioꝛ.ff.de bo.li. Pꝛeterea perſone in⸗

habiles admittuntur ad accuſandũ ⁊ ſic q̃ͥ iurare nõ poſ⸗

ſunt: vt. l. in tribꝰ.ff. de iudi.et.l.j.ſi per vim vel alio modo
contrarium tenet glo.⁊ bene Et reſponde ad.l.qui cũ ma
ioꝛ.quia non eſt verum ꝙ calumnioſa accuſatio conceda
tur:ſi tamen pꝛopter calumniam non perdit patronus bo
noꝛum poſſeſſionem:vt ibi ſed cum iuramento coercetur:
vt hic. Ad id qð diciturde perſonis habilibꝰ:dic ꝙ eo ca
ſu quo lex facit eas habiles ad litigandum faciet eas ha⸗
biles ad iurandum ⁊ ad omnia ideo iurabunt: vt not.d.
l.jj.ſi per vim vel alio modo.Ad alia argumenta reſpon
de vt glo.Sed contra ſecundam reſponſionem quam fa⸗
cit glo.poſſet opponi: bene eſt verum ꝙ vbi due peneve
niunt ex eadem lege ꝙ ambe imponũtur:vt.l.nemo.S.de
epi.audi.Sed quando ex diuerſis legibus veniunt debe
ret vna ſufficere.Sed dic ꝙ non eſt ita hic:nam ⁊ in ciui⸗
li punitur in refectione expenſarum ⁊ iuramento vltimo
colligit glo.ꝙ minoꝛ iurat de veritate ⁊ reſpondet.Circa
qð dic ꝙ aut queris an iuret de calumnia:⁊ dico ꝙ non/⸗
q̊ ſit ratio dica ·.e.l.ij ·S.qð obſeruari.aut queris an iuret
de veritate ⁊ tunc aut eſt unpubes ⁊ non iurabit aut pu⸗
bes ⁊ tunc aut queris an iurabit in cauſa pꝛopꝛia ⁊verita
tem reſpõdebit/⁊ dic ꝙ ſic.vt hac glo.aut queris an iurs
bit in cauſa aliena tanq; teſtis.⁊ tunc aut eſt cauſa ciuuis
⁊ ſic vt.l.inuiti.ff.de teſti.aut criminalis ⁊ tũc non admit
tetur nec iurabit niſi ſit.xx.an.vt.l.in teſtimoniũ.ff.de te⸗
ſti. aut queris an factꝰ pubes poſſu teſtificari de his que

vigit in pupillari etate ⁊ dico ꝙ ſic:ſi de his que tunc vi⸗

dit ſine ratione nunc videt rationem:vt ſi videat ticium

arare fundum neſciebat tamen ꝙ eſſet poſſidere hodie ſic

ſecus in alijs. Jacob. butrig.

7 non iuratur quia ſufficit generale iuramẽtum
MHcalumniec. hoc dicit. Hec aut᷑. venit ad coꝛrecti

onem.l codicis ᷣm quaʒ in ſingulis iurabatur / hodie nõ

quia ſufficit vnum generale/⁊ de ſuperfluis iuramentis
non vtimur. ¶ Quero an omnia iura loquentia de iura⸗
mento particulari ſint coꝛrecta per hanc autent᷑.dico ꝙ
non:nam deſtructa ratione que eſt hic in tex.ĩ initio iuret
