rã vt glo.qꝛ non dicit ꝙ in fundo ſuppleatur quarta ⁊ qͥ-

dam doc.appꝛobãt hãc lectu.dicentes ꝙ per hãc lecturã

deſeruitur verbo habentẽ:qꝛ quãdã deteſtationem habʒ

hm quaʒ põt dici habere.vt.l.ſtipulatio ·S.hi quoq;.ff. de
verbo.obliga. Itẽ deſeruitur verbo hereditaria:qꝛ remãꝗ

ſit in bonis vt .l. poſſeſſio · S. qui in aliena.ff. de acquiren.

poſſeſſione.

¶ Sead contra hoc opp. ſi eſt in peculio fundus:ergo re⸗
maãſit in hereditate ⁊ due partes pertinẽt ad coheredes
qꝝ diuiditur inter eas.vt.l.fllie’j.de collatio.⁊.l.ij.S.de ĩ

offi. dona. Quare ergo ſi fllius contra extraneos etiã de
ducere dʒ quartã poterit cõputare in fundo pꝛo poꝛtioni
bus alioꝛum ⁊ ſic ſolũ contra coheredes computaret q̃r

tã ⁊ non contra extraneos. Pꝛeterea cũ fundus ſit here

ditarius vt dixi ſicut ⁊ cetera bona:q̃re plus in fũdo qᷓ; .
alijs bonis deberet quartã habere ⁊ ſibi ſuppleri:⁊ ideo

hac rõne non puto hanc lectur. non pꝛocedere.¶ Modo

venio ad lec. Jo.ſᷣm quã fundus fuit filio pꝛelegatꝰ ⁊ lit
terã expone.vt glo.⁊ ſᷣm hanc habes ꝙ hereditariã par⸗
tẽ computat ſibi totã ĩ quartã nec ſuppletur ſibi reſiduũ
in fundo:qꝛ illum dʒ lucrari pꝛo partibus quas capit a
coheredibus:qꝛ eas capit iure pꝛelegati ⁊ non iure here
ditario:⁊ ideo de alijs bonis teſtatoꝛis debet fieri ſup⸗
pletio quarte.

¶ Ad hec op.ꝙ totum fundũ debeat computare.qꝛ quic⸗

quid iudicio teſtatoꝛis percipitur cõputatur.vt.l quar⸗

tsã.ff. ad.l.falcidiꝗ. So. dicunt quidã ꝙ aut capit plegatũ
ab extraneis:⁊ tũc licet non percipiat aliquid heredita⸗
riũ percipit tamẽ iudicio teſtatoꝛis: ⁊ ideo totũ compu⸗

tatur / vt in contrario.aut ꝑcipitur a coheredibus ⁊ tunc
partẽ hereditariã quã habet a ſe ipſo cõputat in quartaʒ

quã hʒ a coheredibus nõ cõputat vt hic.¶ Sed ↄtra hoc

opp.quia etiã partes quas hʒ a coherede hʒ ſaltim iudi⸗

cio teſtatoꝛis: ⁊ ideo cum hic de trebellianica loquamur
debet totũ cõputare.vt.d.l.in quartã.ſed hoc eẽt verum

niſi aliud repugnaret:⁊ ideo dic ꝙ ſi totũ hr̃et iudicio te
ſtatoꝛis vt eſt quãdo ab extraneo percipit tunc totũ im⸗
putat. Item ſi totum hereditario iure ꝑciperet totũ com

putaret:ſed qꝛ iſtum fundum hʒ iure hereditario qᷓ; iudi

cio teſtatoꝛis:ideo ne duplici iure ĩ eadẽ ſibi imputet q̃r

tã contra.l.eum qui edes.ff.de vſucapio.ideo ſolum ĩpu⸗

tet hereditariã.Alij dicunt ꝙ hic etiã fuit grauatus de re

ſtituẽda poꝛtione ſua:⁊ etiã fundo.Sed hoc eſt diuinare

qꝛ tex. hoc non dicit.¶ Item op.ꝙ etiã pᷣlegata omniave

niat in reſtitutione.vt.l.cũ virum.j. de fldeicom.So. ibi
fuerũt verba generalia hic non: ſed fuit hic habita men
tio hereditatis. ¶ Item oppo.ꝙ totã hereditariam non

Foaamilie herciſcunde.

imputet ſed qrtã hereditarie. vt.l. ticie.ff. ad.l.falci.? iſta
oppoſitio reſpicit omnes lec.ſed ſolue ꝙ hic retinet quar
ta cõtra voluntatẽ teſtatoꝛis ibi ex voluntate.¶ Itẽ op.
datũ cã conditionis implẽde non imputetur.vt.lã q̃r⸗
tã.⁊.l.id autẽ.ff.ad.l.falci.⁊ iſta oppoſitio ctiam reſpicit
oẽs lec.⁊ ideo reſeruo.ſ¶ Itẽ op.qꝛ in fundo ſuppletur ei
quarta. Reſpondeo immo non ſuppletur in eo idco ex⸗
ponevt gl. Itẽ op.ꝙ poꝛtio hereditatis veniat reſtituẽ

2

da: & in ea nõn ĩputatur q̃rta.vt.ff.ad trebel.l.in fideicõ.
S'fi. So. ſatis reſtituit cũ imputet ſibi in quartam.

¶ Vodo op.ad hãc lect.foꝛtiꝰ ⁊ ſic. Nerba qualitatiua
denotat qualitatẽ ſᷣm tẽpus verbi cui adijciuntur.vt.lĩ

delictis · S.ſi extraneꝰ.ff. de noxa.⁊.l.⁊ ſeruoꝛũ.S. ĩgenui.

de ſta. ho. Modo cũ hic quod pater ſanxit reſtituere fili⸗
um hñtẽ fundum ergo innuit ꝙ tunc habebat cũ graua⸗
uit cum ſic dictio habentẽ denotet qualitatẽ ſᷣm tempus
verbi ſanxit.aut conſtat ꝙ pꝛiuilegiũ tũc filius nõ habe⸗

at cum ſolum poſt moꝛtem habere dẽbat.ergo lect. iſta q̃
de fundo pꝛelegato loquitur non eſt bona:⁊ hac rõne nõ

puto hanc lec. Jo.eſſe verã. Modo venio ad lec.Aʒzon.
ſm quꝗ fuit fundus cã moꝛtis donatus. Et ad euidẽtiã
eſt ſciẽdum ꝙ aliquãdo pater donat filio vt bñ merito/⁊
ſic vt extraneo.aliquãdo vt hẽat in peculio: aliquãdo cꝗ
moꝛtis vere vt quado donat cã moꝛtis vel quaſi moꝛtis
vt quãdo donat inter viuos filio vt filio:⁊ donatio moꝛ⸗
te confirmatur ⁊ capit vim relicti. ¶ Ad hanc lec.op. ſic

⁊ videtur ꝙ qrta nõſi: uppleatur in fundo magisq; in alijs
bonis cum fundus in hereditate remanſerit qð patet: qꝛ

venit diuidendus.vt.l.ſi donatione.j de collatio.So ali
quãdo pater donat filiovt hẽat in peculio:⁊tunc ad filiũ
tranſit ſola adminiſtratio ⁊ eocealt lex cõtraria.Aliqñ
donat filio vt bene merito ⁊ ſic vt extraneo ⁊ olim talis

donatio non valebat cũ omnia patri per filiũ querebant᷑

ſed moꝛte confirmatur:⁊ ex hoc caſu poſſet loqui hec lex
hodie ſᷣm quoſdã valet ſtatim /ſʒʒ alios non. Aliquando
donat pater filio vt filio:⁊ tunc nec olim nec hodie valet
ab initio:ſed cõfirmatur moꝛte:⁊ de tali poſſet loqui hec
lex:qꝛ videtur eſſe quedã tacita donatio cã moꝛtis cum

capiat vim relicti.aliqñ donat filio cõferendo in eũ ſupꝛe

mũ arbitriũ ⁊ donãdo cã moꝛtis:⁊ tunc etiã hoc caſu p⸗

cedit hec lex ſᷣm opinionẽ Aʒo.i¶ Itẽ opp. ꝙ hereditariã

partẽ debegat reſtituere: ergo in ea nõ imputet quartã.vt:

l.marcellus.S. res que.ff.ad trebel.So.ſatis reſtituit cuʒ
in ea quartaã non cõputet. Itẽ opp.quare magisin hoc
fundo q; i alijs rebus ſuppleatur q̃rta. Reſpõdeo hic fũ
do eſt remanſurus penes filium nec aliquid ex ipſo debʒ
reſtituere:ſed ſoluʒ poꝛtionẽ hereditariã imputat.q Ite
op.ad vtrãq; lec.ſ.Aʒo.⁊ Jo.ꝙ ſolum q̃rtã hereditarĩe ĩ⸗
putet. vt.l.ticia.ff ad.l.falcid. So. hic q̃rtã retinet contra

volũtatẽ teſtatoꝛis ibi ex voluntate teſtatoꝛis.¶ Itẽ op.

Quaiitati

ua ̈ba de
notaãt q̃li⸗
tatẽ pᷣm tẽ
pꝰ v̈bi cut
adijciũt᷑.

datum cꝗ conditionis implẽde non imputetur in qrta Sonat᷑io
vt. l. id autẽ.⁊.l.quod autẽ.ff. ad.l.fal.So.lʒ datuʒ cauſa cã ↄditio⸗
conditionis implẽde non imputetur reſpectu alioꝝ / ĩpu nis implẽ
tatur tñ reſpectu illoꝝ a quibus ꝑcipitur:aut ergo perci⸗- de an ĩpu⸗

pitur coꝛpꝑꝰ vel pecunia hereditaria:⁊ illud totum perci⸗ tet᷑ ĩ q̃rta.

pitur iudicio teſtatoꝛis:⁊ ideo ĩ trebellianica cõputatur
in falcidia non computaret᷑:aut percipi tur coꝛpus here⸗
ditarium vel pecunia hereditaria:⁊ tunc partem perci⸗

pit iure hereditario non ab heredibus iure legati cũ nõ
ſit ſua. vt.l.legatum in vltima quarta.ff.de leg.j. Parteʒ
vero coheredũ hʒ iure legati:ne ergo ĩ eadẽ re duplici iu

re q̃rtã imputet vt dixi imputat ſolũ hereditariã poꝛtio
nẽ: verũ in l.noſtra.datum a coheredibus cauſa condi⸗
tionis implende non fuit coꝛpus hereditarium vel pe⸗

cunia hereditaria. ⁊ ideo totum imputatur in quartam

reſpectu coheredum a quibus percipit.Et ſi dicas ſi nõ

capit iure hereditario:ergo non dʒ imputare. vt.l.in q̃r⸗

tam.ff.ad.l.falcid.So.ibi in falcidia hic in trebellianica:
ſed hanc lectur. impugnant quidam ex verbo heredita⸗
ria:nam dicunt ꝙ ſi fuiſſet fllio donatus per moꝛtem cõ⸗
firmatur ⁊ trahitur retro vt.l.donationes.S.fina .de do
natio.inter virum ⁊ vxoꝛem.ergo non eſt hereditarium.

Peeterea dicit lex ꝙ eſt extra cauſam bonoꝛum talis do

natio.vt.l.vnum ex familia.S.fina.⁊.l.ſequen.ff.de leg.
ij.⁊ ideo non poteſt dici hereditarium. Sed certe tu po⸗

tes ſuſtinere Aʒo.æ ideo cõſidera plura in donatiõe iſta.
Pꝛimo quia poſſeſſio trãſit ad filium ⁊ detẽtatio.vt.l.j.

§.ſi vir vxoꝛi:ff.de acquiren.poſſeſſ. Item conſidera vo⸗

Byj5utrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis

Honatio

luntatẽ donantis que multipłr in talibus attenditur.vt
l.in cõditionibꝰ.ff. de cõ.⁊ demõ.⁊ ſᷣm eã teſtatoꝛ habuu
voluntatẽ vt etiã quo ad dominiũ cxiret bona ſua. Item
conſidera diſpoſitionem iuris que pꝛohibet dominium
ad filium tranſire ab initio. Modo certum eſt ꝙ eadem
res pꝛopter varios reſpectus poteſt diuerſimode conſi⸗
derari.vt.l.papinianus·S.ſed nec impuberis.ff. de inoffi
cio.teſtamen.Ad pꝛopoſitum ergo fateoꝛ ꝙ donatio con

moꝛte con firmatur moꝛte vt exiuerit quantuʒ ad acquiſitionem do

firmatur.

minij:⁊ ideo tẽpoꝛe diſpoſitionis eſt in dominio defũcti:

ergo hereditarius eſt fundus ⁊ poterat defunctus reuo⸗

care ſi volebat ⁊ grauare etiam ſivoluiſſet vt dicta.l.vnũ
ex familia · S. fl.⁊.l.ſe.nimirum ergo ſi ſibi imputat i quar
tam hereditariam poꝛtionem.¶ Item patitur diminutio
nem per falcidiam.vt.l.in donationibus.⁊.l.ſi moꝛtis·j
ad.l.falcid. Nerumtamen fateoꝛ ꝙ actualiter ⁊ quantum
ad detẽtationem ab initio exiuit bona defuncti vt dicto
S. vir vxoꝛi.⁊ ideo dicitur extra cauſam bonoꝛum eſſe: et
ita loquitur dicta.l.vnum ex familia.cum.l.ſequenti.licʒ
autem non ſit ex bonis defuncti cum moꝛitur vt dixi:eſt
tamen in bonis eiusvt dixi.aliud enim eſt dicere aliquid
gle, in oms vel eſſe ex bonis.vt inſti.vi bonoꝛum rapto.
.finali.
¶ Modo quero an due quarte per filiumveniunt deducẽ
de: ⁊ dicunt quidam ꝙ ſolum vna.⁊ pꝛobant per iſtum
tex.qui dicit.Sð.quartam habens ⁊c̃ ⁊ per tex.in aut᷑.de te
ſti ·S· q;obꝛem.⁊ aut᷑.res que.jcõmunia de leg que leges
dant ſolum vnam quartam ⁊ non plures ⁊ tamẽ erat ſub

conditione grauatus:verum quidam volentes ſuſtinere

contrarium reſpondent ad hãc legem exponendo ſupꝛa
quartam.i.quartas.
¶Ad · S. qᷓ;obꝛem reſpondent ꝙ ibi loquitur de debita
iure nature nec ibi foꝛmata fuerat queſtio de trebelliani
ca.dominus Martinus dicebat aut filius eſt inſtitutus
pure ⁊ grauatus ſub conditione:tunc anteqᷓ; veniat con⸗
ditio nil deducit cum totum habeat ⁊ ſic ſibi ipſi deducc
ret ⁊ dubitabatur an ſit extitura conditio adueniente cõ
ditione cum deductio quartarum ſit flienda ſᷣm idem tẽ⸗
pus non poteſt niſi vnam deducere ne vna euellatur de
coꝛpoꝛe alterius vt hic.aut eſt inſtitutus ſub conditione
⁊ grauatus pure:⁊ tunc ſtatim detrahit debitam iure na⸗
ture quã debet habere ſine onere.vt.l.quoniam in pꝛioꝛi⸗
bus.S.de inofficio.teſtament.⁊ in euentum conditionis
detrahet trebellianicam ⁊ ſic duas habebit cum ſint di⸗
uerſis tempoꝛibus deducẽde ⁊ hec eſt multum equa opi⸗
nio:ſed conſuetudo eſt in contrarium ⁊ decretalis ſi pa⸗
ter. extra de teſtamẽtis.⁊ communis opinio eſt vt diſtin
guatur an ſit grauatus pure:⁊ tunc vnam tantum detra⸗
hit an ſub conditione/⁊ tunc duas. Unam ſtatim ſcilicʒ
debitam iure nature ⁊ ſic quattuoꝛ vncias:aliam dereſi⸗
duo ſcilicet trebellianicam vt in euentum conditionis ⁊
ſic quartaʒ de octo:⁊ ita duas vncias:vnde reperitur ha
bere dimidiaʒ hereditatis. Ad rationem domini Mar
tini poteſt reſponderi ꝙ non detrahit eam ſibi heres duʒ
eſt inſtitutus pure:ſed ipſa lex:ſimile in.l.ſi noxali S.eſt
nul onis f. de peculio.vbi eſt verbalis deductio non
realis. =G
Item quero quid imputetur in quarta: Reſpõdeo:aut

Quarte queris de fructibus:⁊ tunc aut loqueris in debita iure na
qͥd iputet᷑ ture ⁊ recurre ad gloſl.papinianus·S.ſi conditionibus.

ff. de inofficioſo teſtamento.quia aut eſt adiectum certuzʒ
tempus infra quod percipiuntur/a tunc computantur in
quartam:aut incertum ⁊ tunc non imputantur in quartã
aut queris de trebellianica:⁊ tunc liberis pꝛimi gradus

non computantur alijs ſic.vt.l.iubemus·j.ad trebellia.

quod dicvt ibi nota.poſſeʒ tamen dicere pꝛo omnibus ꝙ
aut fructus ſunt ſati tempoꝛe moꝛtis teſtatoꝛis:⁊ tunc tã
qᷓ; coꝛpus hereditarium ⁊ poꝛtio hereditatis computa⸗
tur in qualibet quarta: aut fuerunt poſtea ſati ⁊ ſeminati
⁊ tunc aut eſt adiectum certum tempus:⁊ tunc in debi⸗
ta iure nature imputatur: vt dictoS. ſi conditiom.
Multo foꝛtius in trebellianicam niſi ſint liberi pꝛimi
gradus. vt dicta.l.iubemus. In falcidia vero non im⸗
putant᷑ fructꝰ poſtea ſati. Si aũt queris an pꝛelegata

Pꝛelega⸗ computentur in quartam. tunc dic ꝙ aut eſt pꝛelegatum
ta an ↄpu⸗ coꝛpus non hereditariũ vel pecunia non heditaria.⁊ tũc
tẽt᷑ ĩ q̃rtã. falcidia non imputat᷑ cum iure hereditario nõ capiatur:

yt.l. in quartã.ff. ad.l.fal.Sed in trebellianica ſic: vt hic.

D

quia capitur iudicio teſtatoꝛis.Si autẽ eſt pᷣlegatuz coꝛ⸗
pus hereditariũ /⁊ tunc poꝛtio quã habet a ſe imputat in
falcidiã ⁊ in trebellianicã:vt hic ſᷣm opinio.Jo.⁊ impu⸗
tatur tota hereditaria:ſed retinet᷑ quarta contra volun⸗
tateʒ teſtatoꝛis als quarta hereditarie:vt. l. titia. ff. ad.l.
falcidiam. Aut pᷣlegatur pecunia hereditaria:⁊ tũc vide
tur totã de ſua poꝛtione habere ⁊ totum iputat in trebel⸗
lianicam ⁊ in falcidia:vt l.deducta ·S.nũ mis.⁊.l.cum ꝑa
ter in pꝛin ff.ad trebel.qð non eſt verum:vt.j.dicam. Si
autẽ queris an datum cauſa cõditionis implendeveniat
in quarta computãduʒ /⁊ tunc dic vt dixi.S.in pꝛelegato
ꝙ aut capitur coꝛpus /vel pecunia nõ hereduaria:⁊ com
putatur in trebellianica:vt hic.in falcidia non:vt dicta.lʒ.
in quarta. Aut eſt datũ coꝛpus hereditariũ/⁊ tunc poꝛti⸗
onem quã habet a ſe ipſo cõputat in falcidiã ⁊ in trebel⸗
lianicã.qꝛ iure hereditario capit /⁊ ex iudicio teſtatoꝛis
pꝛo ꝑte in coheredẽ nõ ĩputat in falcidia:qꝛ nõ capit iure
hr̃dario:dẽret aũt in trebellianica ĩputare cũ capiat iudi
cio teſtatoꝛis:ſed hoc ideo nõ facit ne in eadẽ re duplici
iure quartã imputet cõtra.l.eũ qui edes.ff de vſuca.Aut
eſt data pecunia hereditaria cauſa cõduionis implẽde:
⁊ tunc totam fingitur ex poꝛtione ſua percipere. Sed
an totũ imputet ſibi in quarta:certe in trebellianicã ſic/
in falcidia non.qð eſt mirabile dicere ꝙ fingatur totam
ex poꝛtione ſua hẽre ⁊ tamẽ in falcidiã tota nõ imputet:
ſed pꝛo hereditaria poꝛtione:⁊ eſt ratio differẽtie inter
trebellianicã ⁊ falcidiam:qꝛ lex citius patit᷑ vnã impꝛo⸗
pꝛietatẽ qᷓ; duas:vt.l.j.⁊ ibi no.⁊.l.ad exactionẽ·j/ de do⸗
tis ꝓmiſ. Modo ita eſt ꝙ ſi in falcidiã deberetur totum
imputari iam eſſent due impꝛopetates.vna qꝛ fingeretur
totũ ex poꝛtione ſua habere qð habet ex poꝛtionious co⸗
heredũ.Secũda qꝛ in falcidiã imputaret id qð iure here
ditario non cepit.ſ pꝛo poꝛtionibus coheredũ qð eſt cõ⸗
tra naturã falcidie:vt dicta.l.in quartã.⁊ ſic duas impꝛo
pꝛietates haberemus quas lex nõ patiuur:ſed ſi totũ im⸗
putatur in trebellianica nõ eſt niſi vna impꝛopꝛietas ſcʒ

ꝙ fingitur pecuniã habere ex poꝛtione ſua/⁊ ſic nõ diuer

ſo iure ⁊ eſt ſpeciale in pecunia/cum autẽ ſit percepta iu⸗
dicio teſtatoꝛis nõ eſt ſpeciale ſi in trebellianicã tota un⸗
putetur:vt dicta.l.deducta·S·nũmis.⁊.l.ſi pater.in pꝛin⸗
cipio.in debita vero iure nature imputatur id qð ex ſoli⸗
dis rebus teſtatoꝛis perceptũ eſt ⁊ non aliud:vt.l.ſcimꝰ.
Srepletionẽ.S.de inoffi.te.ſ Modo venio ad duo verba
que in fine mihi reſeruaui.
¶ Et pꝛimo op.ꝙ hec lex non ſit cõgrue ſituata.Et ſol⸗
ue vt glo.¶ Ultimo oppo.qꝙ in vna re non poſſu deduci
quarta:vt.l.ij.j.ad fal.So.multis modis:nam quida di⸗
cunt ꝙ hoc teſtatoꝛ voluit / qð eſt diumnare.Alij dicũt ꝙ
ibi in falcidia.hic in trebellianica.Alij dicunt qð eſt ſpe⸗

ciale in fllio qð eſt falſuʒ:ĩmo ius cõmune:⁊ nichil eſt cõ

tra filium qð non ſit contra alios:nihil pꝛo ipſo qð non
ſit pꝛo alijs:⁊ ideo dic ꝙ hoc hic non cõtingit ex natura

trebellianice:ſed ex natura iudicij familie herciſcũde ĩ qͥ

nil debet remanere indiuiſum: vt.l.heredes ·S. nihil.ffe.
et ideo iudex aſſignat totam quartã in hoc fundo:vt nil
remaneat filio cõe cum heredibꝰ.⁊ ꝓcedit hoc cõtrariũ
ſᷣm pꝛimas lect᷑.antiquoꝝ.ſᷣm alias duas vltimas non.
Sed ſi queras an quarta poſſit in vna re detrahi: dic ꝙ
ſicut in legato bonoꝝ poteſt deduci in vna re:vt.l.nõ am
plius · S. fl.ff. de le.j.ita ⁊ in fideicõmiſſo vniuerſali:ſecus
eſt in falcidia:vtl.ij. ad.legẽ falci.⁊ ẽ ratio:quia trebel
lianica deducitur de vniuerſo ⁊ deducitur vni.vnde in
vna poteſt deduci.falcidia vero deducitur de ſingulari⸗
bus legatis / et pluribus.vnde ſi deduceretur in vna re
fieret tantum iniuria illi ſoli cui illa res eſt relicta/quod
eſſe non debet cum omnibus legatarijs debeat dedu⸗
ci.vnde ſi vni tantum eſſent plura legata relicta puta
rem idem eſſe de falcidia ꝙ de trebellianica ſcilicet ꝙ in
vna re poſſet deduci. Sic ergo concludendo dico pꝛimã
lec. hic poſitam nõ eſſe bona:tum qꝛ in debita fit ibi exti⸗
matio in empta tuʒ quia ſi res eſſet data in peculio rema⸗
neret in bonis defuncti ⁊ cõmunis:nec eſſet ratio q̃re ma
gis in fundo deberet ſuppleri quarta q; in alijs rebꝰ:tum
qꝛ eſſet abſurdum ꝙ in poꝛtionibus cohereduʒ fieret ſup
pletio ⁊ ſic ipſis ſolis fieret deductio ⁊ nõ extraneis.Et
eadem rõne repꝛobo ſecunda.vt.S.dixi.Tertiã repꝛobo
per dictionẽ hñtẽ vt.S.dixi.Reſtat &̊ ꝙ quartã.ſ.Aʒonis

appꝛobemus ⁊ hec ſufficiãt de materia iſta.

Cbicſun
eraq
ſnli.
uut ſed
o deepl
Gloopo.
ſotſieſun
niait
ſtmce
Nehancl!

A

ſeſenaan
Merminst
Pntaten
ſeuah
lr deten
ſl intero
hgipel no⸗
hebltſol
eautcof

1

Piwonen

C

2-

Cõi diuidũdo. Cõia vtriuſq; iudi.etc. Jo. CXIII.

Ehnn
nemn J Add itio Dic ꝙ in hac lege vera lectura eſt lectu⸗ quare hic in ſcða lege opoꝛtet me agere pᷣmo rei vẽdica⸗ cta vl mo
mmndi. DQuarta X. 0 Lμà ra antiquoꝛũ ᷣm Bar. cõiter ſᷣm ofis tiõe.Rñdeo exceptio pᷣpoſteratiõis facit ꝙ ſivolo agere ta contro⸗
nufa an dedu⸗ ⁊ nouiſſime pᷣm Yaſo. de may.hic. ⁊ eſt vera ſjʒ Bar. ⁊ ſin⸗ familie herciſcũde pᷣmo agã petitiõe hr̃ditat.vel ſi volo uerſia.
itſem. cat᷑ devna gu. m Yaſo. ad hoc ꝙ quarta per trebellianũ deducitur agere cõi diuidundo: pꝛimo agã rei vendicatione ⁊ hoc
ine rreoceſſa fi de vna re coceſſa filio in peculiũ ꝓfectitiũ q;uis trebellia duobus concurrẽtibus. Oꝛimo ꝙ aduerſariꝰ totũ poſſi⸗
ulaung lio ĩ pecu⸗ nũ detrahit᷑ tã devna re q; de alia.Et eſt rõ ſpecialitatis deat⁊ diffitetur me coheredẽ:nã cũ tunc ſperetur per me
fteng liũ ꝓfecti⸗ ſᷣm glo.in verbo percipit in verſi.alij vt loth.Et ratio il moueripetitione hereditatis facit ſilere iudicium fami⸗
lglene tium. lius ſpãlitatis eſt:qꝛ iudex inſequi debet voluntatẽ teſta lie herciſcũde interim.ſi autẽ non poſſidet totuʒ: ſed ego
inhtegnn toꝛis.Et adde in hac.leſſe tex. expꝛeſſum ⁊ ineuitabilem ſimul cũ eo ſperatur per me moueri petitio hrditatis cuʒ
tnlitin qð filius grauatus ſub aliq̃ cõditiõe nõ detrahit niſiyns poſſideã:⁊ ideo agò fa mil.herciſcũde: qꝛ nõ expedit agt
Nenttien quartã trebellianicã vt hic ꝙ eſt cõtra opinionẽ canoni. petitione hereditatis.vt.l.ij · S· .ff. ſi pars hered ita peta.
4 negnn qu totus mundus de cõſuetudine ſeruat / videlicet vt f Jasẽ ſi volo agere cõi diuidundo:nꝗ aut aduerſariꝰ poſ⸗
itinnit lius ſub cõditiõe grauatus poſſit duas quartas detrabe ſidet totũ T diffitetur me heredẽ:⁊ opoꝛtet me pᷣmo age⸗
dttſte, re circa quod vide gloſ.in. c. rainutius. cx. de teſtamen. re rei vendicatione ⁊ pꝛobare me dñm pꝛo parte. Si aut
nöcnt, in glo. ſuper verbo legitimã ipſam circa fl.glo.in verſic. poſſideo etiam ego vel aduerſariꝰ poſſidet: ſed nõ negat
ianut alij vero voluerũt ⁊c.⁊ illã cãdem opinio.tenet glo. in. l. me heredẽ pꝛo parte vel dñin ſufficit mihi iudiciũ cõmu
lirnn H papinianus.S.meminiſſe.ff. de inoffi. teſta.⁊ ibi Bar.idẽ ni diuidũdo. ¶ Op. ꝙ non extimetur res reſpectu domi
Xſſenn bar. ⁊ bal.hic.qui pluries ita conſuluerunt: idem tenet uj ſed crediti.vt.l.cõmuni diuidundo·S. inter eos.ff.eo.
* Panoꝛ.in.d.c.rainucius.in antepe. col. et ibi per eum vt So. aut creditoꝛes inuicẽ agunt ⁊ ꝓcedit.l.cõtraria.aut
geis deas.⁊ ꝙ due quarte ſint detrahende.vide tex. in. c. rail⸗ crcditoꝛ ⁊ dñs alterius partis:⁊ pꝛocedit hec. Idẽ eẽt ꝙ
elintit naldus verſi. dilectus.ex. de teſta.⁊ ibi per cano.Et duz eſt bicſi duo ſocij inuicem agerert.
— glo. hic ſuper verbo percipit in fine ſui enumerat ſeptem yAK3 EEE officium Bona indiuiſa veniunt
R*MR genera q̃rtarum. Adde ſᷣ̃m Jaſo.may.alia gña quartarũ —1 Sn, O diuidẽda inter me ⁊ eũ
npun yt in. l.j.?..ij. C. quibus ⁊ qũ quarta pars debetur.itẽ alið ERaui dominus eſt alienata cum nouo ſucceſſoꝛe.
feſeikiie in aut᷑.ſed neq;. de epiſco.⁊ cle. Item alið in aut᷑.pꝛeſbite AA LyOc dicit.
knimn ros.de epiſco.⁊ cle. Itẽ aliud genus quarte qð debetur ðõ J7 maio:ꝛ Valet diuiſio ſine inſtrumen
ionen epiſcopo. Itẽ aliud quod debet᷑ rectoꝛi eccłie parrochis en & to/ minoꝛ i ea leſus reſtituit᷑:
cfeturten lis ⁊ ſic ſunt.xij.quarte.ſᷣm Jaſo.de may.hic in.x.col.ald rx hi hoc iudicio veniunt ſumptus percepta roõne
fingetn finẽ.Adde hic Cy.in.xj.col enumerãtem ſexdecim g’a A& Doli ? culpe. h. d. P usliter pꝓbet᷑ diuiſio. Rñ⸗ Biuiſio
tionmne q̃rtarũ ⁊c.vide ad plenũ per Jaſo.hic poſt Pau.⁊ alios deo per teſtes vel etiam pꝛobãdo ꝙ diuiſim poſſedi.x.an bonoꝝ q̃li
achͤiein doc. hanc.l.filiũ quem habẽtem.⁊ eius materia fui pꝛsoſe nis/nã pꝛeſumetur facta.¶ Quomodo ergovnus factũ ꝓ ter ꝓbet᷑.
ſedugt P guutus dum legebã Andegauus. boabit ſe pſcripſiſſe contra fratrẽ cũ nõ poſſit pꝛobare titu
ſiedunsſn 6 ekech ſ Qucſita cum effectu retinet ui lũ. Rñdeo pꝛobabit ſe.x.annis poſſediſſe dominiũ:⁊ tũc
ſedſttoie cau d. non vult ſuccedere nec cogitur p̃ſumetur ꝓ parte fratris hfre titulũ diuiſiõis: ⁊ ideo po⸗
pontteg &conferre.h. d. ttiuit pꝛeſcribere pꝛo ſua parte non habʒ titulũ.vt.l.nihil.
Aſcnin 1. Omne iudicium teſta S. pꝛohibere.q Itẽ quero nunquid filius agendo contra
ſtennn Nter omnes. iu iclumte ſi⸗ Eextraneũ rei vẽdicatione vincet pꝛobãdo ſe diuiſim poſ⸗
ninn ne ſcriptis ſolemne vel non ſolemne valet ĩter ſediſſe decẽnio. Hñdeo nõ:quia pꝛimũ decenniũ facit ſo
letninct WMliberos. h.d. lum pꝛeſumi titulũ / ergo ẽ neceſſarium aliud decẽniũ ad
ridcderſc⸗ J do Aut quis teſtatur ĩter libers pꝛeſcribendum ⁊ tunc vinceret:⁊ ſic duo ſunt neceſſaria.
udtlſen SA mo ꝛ ſine ſcriptis minus ſolemimm SAꝰ R R communionem In com⸗
addooſen Yter ⁊c tunc ſerua.l.hac cõſultiſſima.S.ex imper⸗ §. easD eSLiEEIS. fnunione
fecto.de teſtamẽtis. qꝛ quãtum ad teſtamen⸗ ¶ ½VRichoata quis inuitus ſtare non cogitur. h. d. ʒ
ſtun kiſ⸗ m ſine ſcriptis remanet incoꝛrecta. Si aũt facit teſti E, & Svcram lectunramam. —
Npoltati tũc ſerua aut᷑.quod ſine poſita. ſup.l.hac conſultiſſima:q CMota ergo duas regulas: vna ꝙ inchoare ſocictateʒ
un quiin determingtur per dictꝗ aut aut no facit teſtm ſed aliam qs non cogat᷑ Ad hanc op de.l.ſi frumentũ.ff. de rei ven⸗
Aſdin ypoluntatem ⁊ tunc aut ſine ſcriptis ⁊ ſerua.l.ĩter eos hic di. So. illud ratione impoſſibilitatis.¶ Secunda regula
untcöttſe poſitã que quãtam ad hoc nõ eſt coꝛrecta.aut in ſcriptis Eſt ꝙ in communione inchoata quis ſtare non cogatur:
eanichlchi ſerua hãc aut.⁊ hec eſt veritas:licet alij dicãt ꝙ aut᷑. Ad quã op.de.l.in hoc iudicio.S·ſi cõuenerit.ff.eo. So.
moin ſine. determinet.l.ĩter omnes.ĩmo illa loqtur qñ teſtm̃ fe hec eſt regula ſpale in caſibus vt in glo.
gratnmn ai inter Ks dnon focit l age vableatt Raucei e Cö DMVMV . .
itie ari vel non ſerua.l.quotiẽs.⁊.l.filij.S.eo.cũ glo.ſua.aut .
nen diſponit ſolemniter ⁊ videtur velle ſi minus ſolemniter: 0 munia v triuſ; iud icij. ſte.
itann tunc aut confert per modum quote ⁊ videtur velle teſta⸗ MKubꝛz ica.
teecanni ri/ſi non per modum quotejnon. Hõ Hiuiſio ſimili⸗
nan Communi diuidundo. Zuiſionem. ii imilt.
derahiedi 221 „ . Vcum emptione. h. d. =UUGU
ei “ð́” Mubzica. l ch opont. Pomd non ſit ſinii⸗
giberſalfen Loni em cõem gemptioni:cum illa ſolo conſenſu perfi
umnini Mater. Bee emegenn Mciatur hec non yt.s titul ij l ſi cogita
un alienare vel pignoꝛare ⁊ cũ nouo dño 2 tione. Sol. vt glo. quia habet ſimiltu⸗
neſie agi cõi diuidũdo nõ cũ antiquo⁊ ho MXaai& dinem non per omnia. Jacobus Bu⸗
nenn niſi fuerit lis cõteſtata in hoc iudicio: trigarius.
Knliute aaꝛ tũc alienare nõ poſſet. h.d.cũ ſen. Pr Tiam Si diuiſio eſt facta a iudice incõ
brunn S“ „¶ Quero an tota res debeat extima⸗ AE HA D petenti firmatur cõſenſu partiuʒ
uuſlleſe ☚ &1i an ſolũ pars. Rñdeo vt glo.ſ Jtem vt valeat vt ex contractu non ex ſententia. hoc
ſaiſiuni Pignoꝛa qucro an lite conteſtata pꝛohibeat᷑ pignoꝛatio: dic yt r dicit. .— .
oniae tio an phi glo. Et dic ꝙ hic non eſt facta res litigioſa ĩ hoc iudicio Fea S Aio ib Queinadmodum in vendi
Pluſttie bea lite ⁊ de iure dñij non eſt queſtio:qꝛ tunc rei vendicatioße A 5 1 21 UIS. tione ſuccurritur contra d0
hheline conteſt. ageretur pꝛimo: ideo benc eſt verũ ꝙ vbipꝛopter vicii VAlum ex pꝛopoſito / vel re ipſa: ita in diuiſione.
nnn igonaprahbek noꝛatlo:ſeg hic Beaile ratione α☚ BD Shoc dicit.
Alofehein yt dixi pꝛohibetur alienatio ⁊ ideo pꝛohibita alienatio n — 11& Heclex eſt contra vulga
Miin, Alienatto enderut huohibita ignoratio Qucro an pol mots (N pattuug. glexeſt contrs vutge
ni en enatio controuerſiam tantũ impediatur alienatio⸗ videtur vptiy intedit. Socij non communicant niſi que ha⸗
in r ibedia ſic vt.l. alicnationes fr famil. perciſcũ. Sed dicꝙ ibilo⸗ Wa Abent wnn nommunicant niſi que ha⸗
Lotiͤt turſtatici Ctdl. ienationes.ff.famil.herciſcũ. ed dic ꝙ ibi lo⸗ AEEbent communia non alia licet ſint ex commu⸗
uniſ angen⸗ quitur in iudicio vniuerſali: at in ſingulari cxigitur con⸗ mi pecunia comparata/ niſi ſmmt ſocij omnium bonoꝛum.
6e a2 teſtatio vt hic ⁊.l.ſi poſt acceptum.ff de rei vend.¶ Sed hoc dicit Butrig.

*„

Dos vel

Gutrigarius ſuper C ertio libꝛo Codicis

Er ¶ So. ꝙ remittak
cum patruo. wr le⸗
) ſub cõditione · S. ſi quis.de condi.inſti.Sol.vt

EAglo. ⁊ iunge ſimul ſolutiones:qꝛ hic in contra⸗
ctious/⁊ in iuramẽto de futuro.( Item q̃ro ipſo iure hic
an ↄctus ſit nullus: Hñdeo aut ꝑiurium dedit cauſam
cõtractui:⁊ tũc reſcindit᷑ actione de dolo.l.ſi legatarius.
ff.de dolo.aut voluit iurare:⁊ tũc ipſo iure deficit ctus
tanq; cõditionale cõditione deficiẽte:vt hic.aut iurauit
ſed falſum:⁊ tũc cum ꝑiurium nõ dederit cãm cõtractui
non reſcindit᷑:ſed aut deierãs doloſe deierauit/⁊ tm̃ cri⸗
mine ſtellionatꝰ.ſi non doloſe in fraudẽ aduerſarij /ſoluʒ
deũ hʒ vltoꝛem:vt.lij.j.de rebꝰ creditis.⁊ hec eſt vᷣitas.

fr atres Piuiſio facta extra iudiciuʒ
2.

inducit actionẽ de euictione

non inter Lentes d⸗ r aſen icrc trad in
y iuiſio nõ ꝑficit᷑ ↄſenſu:ſed traditi⸗
inter. one vera vel ficta.h.d.

. G ‚,
7 milie. vel fami. herciſ.vbi nil eſt cõe /
4 5 Ge hoc qᷓ;tum ad directum iudicium:ſecus qᷓ;tũ
Krrd vtile. . d.
S Criptura Verba enũciatiua nihil operan
P vcνtur. hoc dicit. S
. D ſſeſſio num Officium iudicis in
N☚ hoc iudicio eſt:vt fa
o yY milias nõ ſeparet / et ꝑſonas cõiunctas non ſe⸗
H, Rrrzgreget. h. d. Querit glo. quid ſi coheredes cõ
ſentiũt:vt familie ſeparẽtur. DPicit glo.ꝙ poſſunt/⁊ male.
qꝛ hoc non eſt inductũ fauoꝛe heredũ:ſed ſeruoꝝ:⁊ ideo
heredes huic fauoꝛi renũciare nõ poſſunt.vt.l.j.S.de vſu
fructu.⁊.l.ſcire debetis.ivt in poſſeſſi.lega.
E Cum data in dotem vel donatio
D Tlud nem ꝓpter nuptias non ↄferãtur
cum ex teſtamẽto ſuccedatur equalitatis ra⸗
sAWM tiôc ad ea q̃ redeũt ex primonio reducit᷑.h.d.
¶ Diuide in tres partes:quia in pꝛima ponit qñ pater te⸗
ſtatur in filios:⁊ filij habucrũt donationem ꝓpter nupti
as / vel dotem: ſed donatio quoꝛũdam reuerſa eſt ad 5e⸗
trimoniũ patris.in ſecũda loquit᷑ quãdo dos quoꝛũdaʒ
ad patrẽ eſt reuerſa:ſed alij nichil habuerũt. in tertia lo⸗
quitur qñ pater inter filios ⁊ extraneos teſtat. Secunda
pars incipit ibi ſi autem. tertia ibi ſinautem extranci.
¶ Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ iure iſto ſuccedẽtes ex te⸗

donatio ꝓ ſtamento dotem ⁊ donationẽ ꝓpter nuptias etiã pꝛofe⸗
pter nupti ctas ex bonis eius / de cuius bonis queritur nõ cõferunt
as nõ eſt ↄ niſi teſtatoꝛ hoc expꝛeſſe in teſtamẽto dixerit vt hic.⁊.l.j
ferẽda ni⸗ . de collatio.¶ Itẽ eſt ſciendũ ꝙ ſi pater dedit dotem vł
ſi teſtatoꝛ donationẽ ꝓpter nuptias pꝛo filio vel filia/⁊ dos vel do
hoc expᷣſſe natio ꝓpter nuptias reuertebat᷑ in eiꝰ patrimonio diſſo⸗

dixerit.

Collatio

luto matrimonio.hec dos vel donatio reuerſa ad bona
paterna venit diuidẽda inter liberos: ſicut cetera bona/
niſi rõne equalitatis:vt qꝛ alij filij habẽt dotes ⁊ donati⸗
ones que ad patrimoniũ non redierũt que nõ ſunt diui⸗
denda:naʒ tũc illi quoꝝ dos vel donatio ad patrimoniũ
redierũt tm̃ deducẽt de dote vel donatiõe reuerſa ad pa
trimoniũ:vt equales remaneãt cũ illis qui dotes vel do
nationes habẽt que nõ redierũt ad patrimoniũ:vt quia
matrimonium durat.

¶ Ex tex. Compoſitũ ſit iunge hic vᷣſiculum ſi tamen

minus vſq; in finem.¶ Hota ergo tres caſus:qꝛ aut illud

qðs redijt eſt tantũ ſicut illud quod redijt:⁊ totũ deducit

id qð redijt. Aut illud qð redijt eſt minꝰ qᷓ; illud qð non
redijt/a tunc etiã deducitur totũ illud qð redijt. Aut eſt
pꝛius id qð redijt qᷓ; id qd non redijt / ⁊ tunc nõ deducit᷑
totũ quod redijt ſed tm̃ deducit᷑ vt deducentes equales
remaneant cum illis quoꝝ dos vel donatio ad patrimo⸗
nium non redijt. .—
¶ Op. ꝙ flat collatio ex teſfamẽto / vel ab inteſtato:⁊ ꝑ

qñ dʒ fleri hoc ceſſat hec lex:vt.j.de colla.aut᷑.ex teſtõ. Sol.vt glo.
ex teſtõ vł aut &̊ ſuccedũt ex teſtõ.⁊ de collatione nil eſt dictũ:tunc
ab iteſta⸗ aut ſuccedũt filij cum extraneis/⁊ tũc dotes ⁊ donatio⸗

to.

nes nõ reuerſas ad patrinoniũ lucrãtur fratres.aut ſuc⸗
cedunt filij inuicem:⁊ tunc iure iſto dotes ⁊ donationes
q̃ redierunt non ↄferebãtur niſi rõne equalitatis: vt hic.
Si autẽ aliquid de collatiõe dictũ eſt in teſtamẽto illud

ſerua. Si autẽ ab inteſtato ſucceditur:tunc cum etiã iure

iſto habeant conferre illi quoꝝ dotes ⁊ donationes non

Non agitur cõmunt diuidũdo

ſunt reuerſe ad patrimoniũ:ergo nec alij deducũt:ſed iu
re nouo etiã ex teſtamẽto fit collatio:⁊ ideo nec fit dona⸗
tio:vidi dubitari de tali queſtione. Pater dedit dotẽ ꝓ
filia/⁊ filia in matrimonio habuit filiũ: deĩde moꝛtuo vi
ro filie.dos reuerſa eſt ad patrẽ/⁊ pater iterum filiã col⸗
locauit in matrimonio/⁊ ei dotẽ dedit:deĩde moꝛtua eſt
filia nullo filio relicto ex ſecũdo matrimonio:⁊ dos ad
patrẽ eſt reuerſa:nepos enim ex pꝛioꝛe matrimonio vult
dotẽ. pater idẽq; auus non vult ei dare / ⁊ arguit ſic. aut
tu nepos vis dotẽ tanqᷓ; heres filie/⁊ non potes:qꝛ dos
ad meũ patrimoniũ eſt reuerſa ꝑ hanc legẽ.Dicit nepos

licet dos reuertatur ad te tñ reuertit᷑ eatenus vt eã des

filie in dotem nubẽti.ſcðdᷣo non vt tibi remaneat:cũ ergo
tuum patrimoniũ exiuerit ego debeo matri ſuccedere in
actione de dote. Pꝛeterea aut᷑.dos a patre ꝓfecta.dicit
ꝙ dos reuerti dʒ ad te auũ:qñ filia eadẽq; mater mea fi⸗
lios nõ haberet.at hʒ me filium:ergo.⁊c. Auus vero de⸗
fendit ⁊ bene dicẽs:qꝙ aut dos a patre ꝓfecta hʒ locum
quãdo filij ſuperſunt ex filia ex matrimonio /in quo filia
deceſſit:qꝛ tunc penes illos filios remanere nõ debet:qꝛ
nõ eſt in caſu meo:cũ ex ſecũdo matrimonio in quo moꝛ⸗
tua eſt nullũ filium reliquerit:nec opi.mar.in dicta aut᷑.
dos a patre debet extendi cum erronea conſuetudine nõ
de iure ſint appꝛobata.ar.l.ꝙ non ratione.ff.de legi.

undozum.
ubꝛica.
„ udex in nego⸗
Egionem. ochin regun⸗
edoꝛum non attendit antiquos termi⸗=
Anos. Si ex conſequenti actu vel facto
V Vmutati fuerint. hoc dicit cum ſequẽti
& Judex aditur in hoc iudicio.
S 5 Iquis. pꝛĩo q̃rit de poſſeſſione. Scðo
de ꝓpꝛietate.Tertio aſſignat terminos.h.d.

Pꝛimo ergo iudex mittit agrimẽſoꝛem:vt vi
deat qᷓ;tuʒ quiſq; poſſideat/⁊ hoc eſt poſſeſſoꝛiũ / hoc viſo
examinat de ꝓpꝛietate ⁊ videt q;tum quiſq; debet poſſi⸗
dere poſtca facit terminos ĩponi. Modo vidi dubuari
an iudex debeat pᷣmo mittere agrimẽſoꝛẽ ⁊ facere poni
terminos:vt debeãt ſtare poſtea ꝓnunciare ꝙ decetero
debeant poſſidere ſᷣm terminos per agrimẽſoꝛes impo⸗
ſitos qui incipiunt in tali loco ⁊ finiũtur in tali:an vero
debeat pꝛimo ꝓnunciare ſic cum mihi cõſtet ꝙ titius tot
pedes poſſideat pluſqᷓ; debeat.ideo ꝓnuncio ſic termi⸗
nos ponẽdos per agrimẽſoꝛem ⁊ eos ſic poſitos ſic ſer⸗

uandos: poſtea in executione mittet agrimẽſoꝛẽ qui po

net terminos vbi debet:⁊ ſi nõ poſſunt poni cõmode vbi
debent/qͥn poſſit adhuc q̃ſtio inſurgere:ponet alibi adiu
dicando vni de terra alterius/a certe vtraq; opinio põt
ſuſtineri:ſed pꝛima eſt tutioꝛ. Quero q̃ ſit differẽtia ĩter
Aerimontar queſtionẽ: Et dic vt Far kin 4
Sn ui poſt lit. conteſts
3 J co nlti terit. tionem in iudicio fini
um regundoꝛum occupat de alicno illud ha⸗
bet reddere ⁊ tantundem de ſuo.hoc dicit.
ũ quid hec lex concoꝛdat cũ.lʒ.ſi quis in tantã:Certe
nõ:quia ſᷣm illam redderet qð accepit ⁊ extimationẽ eiꝰ
hic nõ extimationẽ:ſed tm̃dem ĩ territoꝛio de ſuo dabit
et hoc ſi alienum vſurpauit. Si auteʒ ſuũ ſufficit ꝙ ꝑdat
illud ⁊ non tantũdem dat.ar.dicte.l.ſi quis in tantam.
¶Op. ꝙ ex ſola cogitatione puniri non debeat: vt.l.co⸗
gitationis.ff.de penis.Sol.vt glo. J

B Aincq;. Siolim erat ſio ve mmmoꝛiſß⸗
A tio quinq; pedũ an caſſabat iudi⸗
cium: Reſpondeo ex tẽpoꝛe quo ceperunt ter⸗

R A miniturbari. Itẽ quero vnde naſcature Re= Finiu re⸗
ſpõdeo dicit glo ꝙ eſt dattiuum / ⁊ malc. ⁊ ideo dic. ꝙ aut gudoꝝ ac

ago quia terminos amouiſti / ⁊ videtur naſci ex delicto. tio vñ na⸗
Aut ago quia poſſides vltra qᷓ; debes ⁊ tunc videtur ve⸗ ſcitur.

nire ex quaſi cõtractu/⁊ eſt perſonale ⁊ te perſequitur vt
obligatum / ⁊ non peto qð meum eſt ſed mihi aſſignari ⁊

terminos debite poni /ſicut cõi diuidundo ⁊ fami.her⸗

ciſcũde.ar.inſti.de obliga.ex quaſi ↄtractu ·S· idẽ iuris:.

6 ſeniot. R

Galan
igoiurs
hnecunet
Gſderi
latuere
Gipen..
epha
oycilegeg
eufde iudt
incötrar
idato t!
giret aliſs

ſifaeee
Nopy.
Ponponia
Ncodni
ſeulpendt
luun Col
Nrchpeter
lebatſet
Mhisſ
gisgurn
Gſdatio
a..llo
Melit co
Mobarem
Uederat
ſtoſoeije
unrib
Ctorat
dctene
rde
nſatic
(Ngo.
dun
Adde
n.

cnſtt Finiũ re⸗ ¶ Itẽ quero quanto duret hec actio:⁊ dic ꝙ aut volo pe Pꝛima qꝛ ſi facit mihi furtũ nõ naſcit᷑ actio furti. Scᷣa
fitdonn gũdoꝛum ſcribere directo ↄtra actionẽ ⁊ pᷣſcribo ſpacio.xxx.an.vt qꝛ ſi manumiſſus eſt ⁊ de nouo cõtractet ex noua ↄtracta
itdos; 9 actio q;to hic:aut per indirectuʒ:⁊ tũc aut habeo titulũ ⁊ pꝛeſcribo tione naſcit᷑ furti actio. Sed qñ facit furtum extraneo:
