c qlibet eſtimauerit. Fallitĩ n obligatoriis utriq; ꝑ dictionẽ cũ nõ ꝑ dictionẽ ſi ut.d.
l. cẽteſimis:&.l. cũ expreſſũ.ᷣfl. deↄdi. & de. Fallit ĩ uolũtate tacita ut i.l. nõnunꝗᷓ. ff. de
condi. & demõ.ĩ expſſa nõ ualet ꝑ dictionẽ ſinec recurrit ad arbitriũ tertii: ultra hre
mitto te ad lec. ordi.d.l. ſqs arb. cũ ſi.p Iaſ. & alios: & uide cy.i.d. li emẽtes .q.tribus
CSi librarius in tranſcribendis ſtipulationis uerbis erraſſet: nihil nocere, quo
minus & reus & fideiuſſor teneatur:
CLex ſi librarius ut relique ſceuole leges pulcra eſt eaq; a bar. diligẽtius ĩterpretata.
Declarat᷑ ꝓcedere ĩ teſtamẽtis.l.errore.l.quotiẽs. C. de here ſti. In otractus.l.ſi innoĩe
ff. de uerb. obl.In ſtat.l. ĩperator. ff. de ſtatu ho. & illic ſcrib. dicũt ĩ dubio pᷣlumi poti
us ertorẽ quã dolũ notarii. Facit quia clauſula ſolita appõi pᷣſumit᷑ appoſita.l fi. cũ
gl. ſing. in uer. fimplicitas. C. de fideiuſ. Et ſi dolo notani ꝓbetur factũ tenetur ad ĩter
eſſe parti leſe ꝑ tex. ſing.i.l.fi. C. de magi. comẽ. ꝓbato aũt dolo ſtatuto iur̃ato partis
ſuper dãno ut ſcrib. mod.i. d. l. errore. Probatur aũt h error ꝑ duos teſtes niſi eẽt ſub
limitas omiſſa in teſtõ circa nũerũ teſtiũ ꝗᷓ ꝓbatur per ſeptẽ ut bal. c. cũ io. de fide
iſtr. Huc ẽt adde q; Lud.ro.ↄſi.ccclxxxv.ſcribit clauſulã teſtamenti primi in ſecũdo
omiſſã pᷣſumi per obliuionẽ & ꝓbari per uiuã uocẽ teſtiũ illic adhibitoꝶ. De hac re
hẽs per bar.ĩ oſi.ĩcipiẽte reꝑitur inſttm & ↄſi. ĩcip. ex facto.ſpe.ĩti.de ĩſtru. edit. .iſtĩm
Io.an.i dat.ſexti lib.bal.ĩ.l. cũ ꝓpõebat᷑.de leg.ii.cão.in. c. ĩter dilectos. c. ex litteris. de
fide ĩſtr. Probat᷑ ẽt error ꝑ originale alterius ut no.i.l. i. C. de erro. aduoc. per hancgl.

alleg. Per ꝓthocollũ ipſius. 5.pe.ĩ auc. de tabel. per eos qui fuerũt pũtes & dictũ uni

us teſtis cũ notario: & per uniuerſitatẽ ut ſcribẽtes tradũt. Valet aũt ſcriptura ꝗᷓ hẽt
ꝙ; titius dixit idẽ ꝙ meuius per oĩa ut ſcribit balti. de pace aſt. ad fi.bar.in. l.i ff. quẽ
ad.teſt. ape. Declaratur ĩſuper hec regula ubi eſt erratũ ob malam latinitatẽ quia põt
corrigi. lqui hẽbat. de mãu. teſt. nõ mutata ſubſtia & cũ nõdũ in publicã formã reda
cta. l. ſquis de curio. de falſis no.in. l. actoꝶ uerba. ff. de re iudic. Declaro ad hoc ubi ẽ
erratũ in his que ꝑtinẽt ad partẽ: & cõtinuo uult corrigere: nõ ex ĩteruallo: niſi ꝓba
to etrore. Sillud in auc. de equali. doc. c.p̃terea de teſti. ubi idẽ in teſte declaro ubi cõ
ſtat erratũ eſſe in eo ꝙ uitiat: ut in dictiõe in aut. Vt prepo.nomẽ iper. dic. c.ĩter dilec.
de fide ĩſtr. & ſcrib. in uaris locis: ubi cõcluditur attendi debere cõſuetudinẽ ſi appa
ret. c. cũ dilectus de cõſue. põt corrigi ne noceat partib. d. l. errore. Hic ubi nõoſtat in
quo:ſed notatius aſſerit ſe recordani diei quia in ommittẽdo corrigere. Itẽ ſi idictio
poſita nõ ↄcordat cũ ãnis ñ uiciat:ſed corrigit᷑.d.l.quotiẽs:qa difficile ẽ ſcire ĩdictões
& facile ſcire ãnos. Decla. ſuper h. quia per partes ipſas otrahẽtes emẽdatur cõmuni

nee
u

¶
ii⸗
uc
Ars
Al
8
lee
Cen
lan
tut
lip
ut.
pi

De regu.iur.fI. Fo.xLVI
conſenſu.. l. cum pro ponebatur. Innoc.in. c. quem contra falſum de proba. Fal/
lit primo ubi eſſet poſitio unius diei pro alia: que nõ corrigitur niſi probato per te
ſtes errore ut not.in. l. quicquid aſtringende. ff. de uer. obli. Fallit.ii.qñ nec ſcripta:
4 nec ſeruata fuit ſolẽnitas: tunc punitur notarius q inſtra fecerit contra formam
4 iuris.liubemus in fi. C. de teſtam. aliud ſifuit ſeruata: ſed non ſcripta. ut hic quia
non uiciat actum ſed ſ. cripturam. Pallit. ii ubi ipᷣe notarius eſſet ſuſpectus.l.ſiꝗs
ex argentariis. . . f. de edendo. Fallit.iii. in errore ob locum nõ appoſitum: uel diẽ.
. quod non emendatur: quia ẽraſura in loco ſuſpecto alias ſecus.l.ſi unus. C. de te
ſtam. Fallit quinto ubi erratum eſſet facti qualitate non in ſolemnitate: ſe deſtin
nl pu blicum archiuium redacta: quia non põt ſine mandato iudicis corrigi:qũ error
N nocet alicui. Aliud ſi ſine tali emendatione ualeret inſtrm.l. ambiguitates.l. prepo
ſteri. C. de teſta. Fallit.vi.qũ reſpicit uoluntatem & non apparet coniectura uolun
nd tatis. d. l. cum proponebatur. Quid aũt ſi duo originalia ſint contraria? neutri ſta
bitur.l. ſcripture. C. de fi. inſtr. nii una eſſet magis originalis. Multa alia per Ant.
de butrio: & ſcrib. in locis allegatis. Lex ſequens filius fa. eſt facillima.
VLPIANVS. Z
ihn CNon ſolent:que ſuper abundãt uitiare ſcripturas: .
Declaratur prio in glo.per.l.uſuras:&.l.placuit.ff.de uſuris ubi adiectio uſuris
InOMH illicita non uiciat ſortis obligationem: quod illic glo. limitat de iure nouiſſimo per
auct, ad hec. C. de uſur. que eſt falſa per.l.eos. S.i.e.ti. l. pecunia fenebris. ff. eodenti.
ð & reſpon.ad aut.ad hec. dum dicit actionem nõ dari ad uſuras ſcilicet. datur ergo
dam a fortem: & datur ad uſuras quatenus non exceduntut Ang. ſcribit in. d. I. placu
pld it: &. l. fenebris ut inquit in mercib. licitis que ꝑp illicitas non deferuntur fiſco. un
li de conſulebam nuꝑ cuidam ruſtico:qui pecuniã fenebrem acceperat ad decem ꝓ
in centum ut faceret uſuras redigi ad legitimum modum per regium edictum ſtatu
funs tum: non aũt putaret ob id eſſe liberatum ꝙ; uſure maiores eſſent. Secundo decla
ulb ratur in glo.per.l. periculis. 5. labeo. ff. de aur. & arg. leg. ubi enumeratio uerborum
keu ſuperfiua nõ uiciat rerum ſubſtatiã: nec reſtringit legatum generis: nec obſt. ꝙ ge
eit neri ſpecies derogat: ut dictum eſt in. J. in toto.illic. n. perſiſtit in genere: quia ĩ prin
lucre cipio dixit omnia: & in fine ctiam illud genus oĩa repetit. Tertio declarat per.l.ſan
in cimus..i. C. de donatiõe: ubi donationes olim ad ducẽtos aureos: hodie ad trecẽ
iNde tos ualent: in nonnullis caſib. ad quigentos: & quod ſupfluum eſt id tantum re
ueg ſecatur: quod non excedit ualet. Quarto declarat per.l teſtam. C. de teſtis:ubi abũ
iui dans cautela non uitiat: ſed defectus: ubi gl. citat legem ſi pupilli de neg. ge. & que
naa dam alia iura huc pertinentia: quibus addunt moderni tex. in. I. ultim. C. de prediis
. tamiacis: li.xi. ubi a me dictum: que ſint illa predia ĩ eorum librorum emẽdatione:
tai quam nunc typographi hũt pre manib. Facit glo.in. lI. ſi cum dies. S. penum ĩ uer.
int exprimere.ff. de arbitris. Ilüic ẽt moder. adducunt huc theoricam Hoſt. & Io. andr.
clhi in. c. nimis de excuſſ.prel. ꝙ in inſtris & priuilegis non nocent ſuperflua: niſi ſint
lpi impugnantia nature uel forme contractus: & clauſule inſolite apponi inducunt
bicd⸗ preſumptionem doli. gl. ſingularis in.l.ſfi quis ſub conditione.ff.de condi. inſtitu.
tle ſicut ex renuntiationib.inſolitis preſumitur inſtim eſſe fraudolentũ ut bal.ſcribĩẽ
i c(c.tertio loco ult. col. de proba. Et do. Ant. de butrio in. c. ad noſtrã de empt. & uẽd.
ſrr ſcrib. ꝙ ſi notarius in inſtro adiecerit hec uerba titius uere uendidit & nõ ſimulate
do preſumitur ſimulatio:quod & Bal.dixit in.l. emptiõe. Oplus ualere quod agitur.
s Fallit ergo hec regulaut ptedixi quoties adiicitur aliquid contra naturam uel for
mam contractus ut in. l actus legitimi ſupra eo notin.l.que extrinſecus.ff.de uer.

De regu.iur.ff.

obl. De regala que habet utile per inutile nõ uitiari alibi a me hoc ti. dictum: & di
citur per mod. plenius in. l.i.f de uer. obli. que procedit in is que ſunt ſeparabilia.
Ita intelligatur hec regula. aliud in iis que inſeparabilia & indiuidua ſunt. Trãſeo
pro breuitate propoſia ad ſequẽtia. Nam habemus aliam regulam. ꝙ; expreſſa nõ
nunꝗᷓ nocent. que non expreſſa non nocuerint. J

IDEM.

CNemo dubitat ſoluendo uideri eum qui defenditur.

¶ Declarat optime gl. unde.l.ſoluẽdo ſupra de uerb. ſign. que dicit. ſoluendo nõ
eſſe:niſi qui perfecte poteſt ſoluere.intelligitur per ſe aut per alium ut puta per fide

iuſ. uel eum qui defendit & ſatiſdedit iudicatũ ſolui. Naã in eo non hẽt locum id

quod dicitur inanẽ eẽ actionem quam inopia debitoris excludit. L. nam is nullam

ff. de dolo. Glo. ergo dicit ĩccirco eos fideiuſſores qui ſoluendo ſunt dari benefici

um epiſtole diui Adriani: quo creditor debet ab eis partes exigere: quod beneficiũ
non datur fideiuſſorib. tutoꝶ. l. ult. ff. rem publicam fal.fore.l.i.S. nunc tractemus.
ffde tute: & ratio. diſtrah. Fallit ſecundo in fideiuſſore fideiuſſoris.l.ſ plures. 5. fi.
ff.de fideiuſ. Fallit.iii. in fideiuſſorib. diuerſorum debitorum.l. ſi a titio.ff. de fideiſ.
Fallit.iiii.in his qui inficiãtur.l.ſi dubitetur. . ita. ff. de fideiuſ. Ea aũt exceptio epi/
ſtole Diui Adr.eſt anomola ut.dicit glo. & declarat in. d, 5. ſi plures inſtitu.de tide
iuſ.quia nec peremptoriam.nec delatoriam imitetur ꝗuis enim perimat petitionẽ:
tamen ante litis conteſtationem ẽ obiicienda. ſic participia eſt utriuſq;. Albericus.

d. hanc. l. eſſe tenenda ob ſtatuta loquentia de his qui ſoluendo non ſunt: ut intel

ligãtur de iis qui neq; per.ſe:neq; per aliũ pñt ſoluere.Vnde dico.l.ſi quis id quod.
de iuriſd. oĩum iud.ꝙ is qui non habet in ere luat in corpore non habere locum
ubi paupꝑ:qui per ſe ſoluendo non eſt daret fideiuſ.idoneum: nec eſſet periculum
in mora. In criminalib. tñ & penis fiſcalib. non ſolent admitti fideiuſſotes: ſed deti
netur carceratus donec ſoluerit: aut ſi appellet a ſententia conſignatam pecuniam
depoſuerit. Aliud in ciuilib. uarie tũ utuntur iudices
D METIANVS.
CIn ambiguis orationib. maxime ſentẽtia ſpcctanda ẽ eius ꝗ eas protuliſſet.
CDeclaratur prĩo in reſcriptis & legib.l. neratius infra eo. ubi priuilegium cõcef
ſum uiuo non extendatur ad mortuum: & eſt per principem declarandum an he
redib. detur.l..ult. l. cum nouo. C. de legi. & conſti. l. ex facto.ff. de uulg.& pup.Se⸗
cundo declaratur in teſtamentis in quib. ſcrutanda eſtuoluntas teſtatoris unde⸗/
cũq; percipi potetit.l.in conditionib.l. de condit. & dem.l. non aliter de leg.iii..ſce
uola. ffad treb. l. cum uirum. C. de fideicom. l.. ii. C. de lib. pret. cum ſimil. Terrio ĩ
pretoriũĩs ſtipulationib. in ambiguis ad pretoris interpretationem eſt recurrẽdum

.l. de die.ff. qui ſatiſd. cog. Idem in ſententiis iudicum.il.acta.ff. de re iudi.que nô lo

quitur in ſententie interpretatione: ſed in amplianda: uel minuenda pena poſt ſen
tentiã. In contractib. aũt dicut in gl. nã in ambiguis fit interpretatio contra profe/⸗
rentem: qui potuit clariorem legem contractui apponere. lL. ueterib. ff. de pactis.l.

labeo ſcribit obſcuritatẽ.ff. de contrahenda emptione. Dixi in. l.obſcuris ſupra eo.

Dy.in.c.contra eũ qui legem de reg.iu.li.vi.
. HERMOGENIANVS
¶ Ea ſola deportationis ſententia aufert: que ad fiſcum perueniunt.
CDeclaratur prio in gl. pꝑ driam inter deportatum: & relegatum: que eſt ꝙ; de/
pontatio bonoꝶ confiſcationem includitmnon aũt relegatio: miſi ex magna cauſa iu
dex bona expreſſe ademerit. l. deportatorum. C. de penis, l. deportati. C. de bo. pro/

De regu.iur. ff. Fo.XLVII
1 ſcrip.liii.C.ſi penden. appel. mors inter. l..ffde bo. damnat. Alex.in. c. cclyiii. ſecũ
D do uolu. Alie ſunt dre quas recitat gl. in. . relegati qui mo. ius pfie p̃tatis ſol. ut cir D
d ca patriam poteſtatem: circa ciuitatis amiſſionem: circa tempus quia alius ad tem
pus: alius in perpetuum: neutra uero amittit libertatẽ. Vnde queſtio eſt magna
utꝶ hanniti relegatis:an deportatis comparari debeant. In qua re bar.in.. hec aſt .
tria in ꝓhe.ff. & in. l illicitas. ff. qui uniuerſas. ff de of preſid. tenet bannitum & de
i portatum non equiperari quia dicit gl. S. relegati hoc dicere & reprobari.poſtea ui
e detar aliud ſentire dum dicit preſidẽ non poſſe deportare: ergo nec bannire:quod
ni reprobatur. Crebrior ſententia eſtut Alex.in dicto cõſ.ſcrib. & moder. in. l.i.. C. de
her inſtit. bannitum cui annotatione bonorum expreſſa deportato comparari:
“ alium uero minime: ſed relegato. Ea eſt ſententia glo.illius. S. relegati: & glo. in ca/
i pitulo domino guerram. in ti.hic finitur lex in feudis. lta ſentit lIo.and.ad ſpec.ĩẽ le
8 riſq; locis in ti. de inſtr. edi. in ti. de actore in ti. de accuſ.in tit. de arb. ait hãc eſſe ſen
6 tentiã Guid. de ſuz. in. l. pedius. ffde arb. per. lactionem. 5 publicatioe.ff pro ſocio
M li. F. fl. ff.de bo. poſſ. contr tab. Ita ſentit lac. de beluiſo.in diſputatione incipiente
H Sempronius: & ticius inimici capitales. Ita bal. in. liii.ſ Penden. appel. l. Gallus. 5.
4 ille caſus: &. F. & quid ſi tantũ.ff. de lib. & poſthin. l. œtuptioncm. C.de uſufruct.
Ita multi alii per Alex. & mod. citati. Quid ergo amittunt iſti perpetu u:uel cum
Ac bonorum annotatione banniti? ea oĩa que depontati qui apolides greca uoce hoc
irl eſt ciuitate priuati dũñr in.l.i.. hi qui.ff. de leg.iii. & in.l.quidam ſunt ſerui.ff.d epe
. nis. perdunt ergo quicquid iureiillius ciuitatis & territorii a quo ſunt expulſi pẽt
w⸗ obuenire ex cõi ſententia bar.iſti exules:qui uere deportati non ſunr:quia inſulam
am cærtam non hũt. ſed extra id territorium poſſunt uagari: ꝗquis amittant bona que
lun illic hũt: tñ nõ oĩa que alibi acquirũt. Vnde ſi iure illius municipii aliquid lucretur
dun maritus ſi maſculi p̃ᷣferant᷑ femi.nõ gaudet illo iure. Aliud ẽĩ ũs ꝗ iure cõi deſerũ
ian tur. Hec eſt ſententia bar. in tractatu de bannitis: Et in queſtione incip.ſtatuto lu⸗
cane ciuitatis: ſic etiam ſucceſſionem ei ĩ illo teritorio delatam qñ bona ſunt illio.
Aliud eſt in iis bonis:que in alio territorio ſunt ſecundum bar.in.l.i.C. de ſu.tri.ad
n fi. bald. in.l. iuriſperitos. . cum oriundus.ff. de execu.tut.l.ſed ſi pl ures. S. in arroga
duf to. ff. de nulg. ſub. per illa iura pau. de ca. Et laſon in. d. l i. C. de her. reſtit. cano. in. c.
n proſtulaſti de foro compet. que eſt cõis opio. Secundo declaratur in glo. & melius
d ꝙ ſententia deportationis non aufert ea bona que fiſcus non capit. ld eſt ſi que ſit
ule hereditas obueniens deportato quam fiſcus ut ſuſpectam repudiet: quia dubitet
e in fit opulenta. nec ne: ea non aufertur. Cui ergo datur? Due ſunt in glo. ſententie
mol una ꝙ detur heredib. deportati ab inteſtato uenientib.per. l. actionem. . publicatio
dun ne. ff pro ſocio: & ei tanꝗᷓ imerito nõ detur Alia eſt q; detur ipi deportato per.l. de
nolo prortati. C. de bo.preſcript.Que dicit etiam bona: que poſt deportationem illi ob
Nle ueniunt, ad heredes non pertinere. infert glo. ergo ad fiſcum ſi uelit aut ſi nolit ipſi
o deportato relinquuntur. Prima tũ opio uidetur melior: & reſſ pondetur ad.l. depor
. tati: quia lex illa nõ dicit ad deportatum. peruenire. ſed fiſcum preferri heredib. Pre
n terea deportatus pro mortuo habetur in hiis quorum dies cedit tempore deporta
tionis.l.intercidit.ff.de condit.& demon. nec ẽ capax herediratis aut legati uel eo
rum: que iure ciuili obueniũt. d.l.i.de her inſtit. cum ſimi. Sed eſt magna: & ardua
queſtio an ſi ſit inſtitutus heres:acquiratur hereditas ſiſco:an uero uenientib. ab ĩ
teſt. que ꝗqᷓuis uideatur deciſa per di. lL deportati:tũ cadit in magnam controuer. ſia.
an Vtilitas redundatur prim oꝛquia ſi fiſco detur, legata preſtabuntur. lproxume ff.
drn deis: que in teſt del, ſtem alia quia nemo poſſet allegare: & obũicere indignitatem

De regu.iur.ff.

deportato: niſi fiſcus. Vnde ſi fi ſcus nollet eſſe heres deportatus ſuccederet:ut di/

cunt ſcrib.in. d.l. quod eſt ſecundum hanc glo.in. c. part. & contra id quod dixi re
ſpondendo ad.l.deportati ita tenent per glo.in.l. his conſequenter. . li. f. fa. her c.&
ad hoc allegant hanc gl. ſolemnem. B ald. in. l. am quam in. vi. col. C.de fideicõm.

Lud. Ro. in mubr. de acquir. her. Moder.in. l. ſi ſeruus plurium. . ſi quis ante per il

lum tex.ff de leg i. ubi dicit. quid tamen ſi fiſcus bona non agnoſcat, ex necellitate
redundabit onus legatorum ad heredem.qui tũ tex.in uer. heredem eſt dubius: &
uidetur in contrariam partem adduci poſſe: niſi dixerit pꝑ onus legatorum nõ da

ri heredib. ab inteſt. ſed deportato heredi inſtituto.ꝗᷓuis.n. deportatus perdat ius ci

uile tũ hoc eſtuerum ĩ fauorem fiſci. Vnde eo renũtiante remittitur illa pena quo
ad hoc. Ad.q. uero an deportato inſtituto ſuccedat fiſcus in ea hereditate: uel he/
redes teſtatoris ab inteſtato uenientes, Communis eſt bar.in. l. ſi ſeruus eius. ff. de

acquir. her ꝙ excluditur fiſcus per rõnes alleg, per moder.in.d. locis,. Qui poſſint

deportare. Dic ut in. li. de leg.ii,Et bar in. d. qui uniuerſas.
Q uotiens utriuſq; cauſa lucri ratione uertitur, is preferendus eſt:cuius in
lucro cauſa tempore procedit. .

C Glo.declarat primo.Si mihi.xx. debeas ex donatione: & Titio.xx. ex eodem ti

tulo: prefertur is qui litem conteſtatus eſt: uel ſententiam obtinuit per.l.ſi ex duo/
bus. fſ.de pecu. in argu. ubi dicitur. ꝙ; uno ex heredib. de peculio conuento, alii libe
rantur. & inſpicitur quantum ſit in peculio tꝑe ſententie. De litis conteſt. ſuperius
a me dictum eſt per.l.ſi titius.fl. de uerb. obl. per quam põt exemplum huius legis
tradi. Secundo glo. declarat melius per. l. quoties. C. de rei uend. u bi tã ex rit. lucra
tiuo quã oneroſo prefertur is:cui res eſt prius tradita:que lex procedit: ubi ius pro
cedit ex titulo & poſſeſſione ſimul iunctis. tunc. n. prefert is qui prius concurſum
utriuſq; habet. Aliud ergo eſt ubi ſolus titulus ſufficit. ut ĩ. l. ut inter diuinum. C.
de ſacr. eccl. ubi melior eſt cõditio eius qui prius habuit titulum: quia in reb. cccle
ſie non requiritur poſſeſſio ad dñii tranſlationem: nec traditio: quod ĩ publiciana
locum non habetiut ſpec. uoluit in ti. de locato. S. nunc aliqua. uer. yii. balin. d. .
quoties. Item fallit in hypotheca: in qua prioritas tit. attenditur. .potior in princ.
&. S. colonus.l. idemq;..ſi tibi.ff. qui potiores in pignoribus.l.ſi fundus.C. eo. tit.
.c. qui prior de reg.iu.li.yi. Item fallit ĩ benefici. alib. in quib. prefertur ius: cui prius
elſt conceſſum:mon qui prius poſſedit: ſed qui prius impetrat: & hẽt titulum uali/
dum. c. capitulum ſancte crucis de reſcrip.c. quia cũctis de conceſ.pred. Illic. n. no

requiritur ad acquirendum traditio uel quaſi ſicut nec ad perdendum eiectio de

poſ.uel quaſi:quia ſufficit quem eẽ priuatum titulo ut uacet beneficium. Scribit
innoc.c. cum noſtris de conceſ.pteben. &.d. c. quia cunctis: ubi diſtinguit
ter contractus: & ultimas uoluntates: quia in illis dominium non traſſertur ſine
traditione.l.traditionib. C. de pactis. in iſtis ſecus.l. a titio. ff. de furtis. Item fallit in

matrimonio capite fi. deſponſa. duorum. ubi is qui duabus promiſit. per uerba

de pñti debet priori ſtare. licet cum alia ſecuta ſit copula:quia matrimonium p ſo

lum conſenſum contrahitur. Aliud eſſet in matrimonio ſpũali.ut in.c.quod aũt:

&.c. paſtoralis de iure patronatus. Vbi ſi patronus laicus p̃ᷣſentet duos, ſecundus

inſtituitur: & prefertur: qnia requiritur inſtitutio: uel quaſi traditio: Et illic glo.alle

gat. l. quoties: & alia quedam iura per glo. nr̃am cum diſtinctione tradita. Inducit

ad queſtionem. Titius hẽbat primogenitum naturalem: & ſecundo genitum legi

timũ.poſtea legitimauit primũ, quis p̃fertur in ſncceſſione regni: uel feudi? bald.

guit ut glo.ĩ

l

ſt

4
le

c,
e
,
del
lin
1

us
l io
e

dlln

iun

dent
cio
lbe
penis
legs
lucn
sp⸗
uilum
uund,
becre
lcun
une
ot
innns
nul

nc

fe

cn
ctoce

Gcbhtt

ui
ur e
ltin
Luctht
din
uncus
u

e

=

De regu iur fl. — Fo. L.

ↄcludit ex pᷣdictis ſcdo gẽitũ p̃ſerri ꝗa licet priogẽitus fuerit natura priortã fuit iu
re poſterior. nã uĩculũciuile & naturale ex quibus cõſtat ſucceſſio prius reperitur
in ſcdo. Ita Iaco.bu. dixit. ita ſentit bal. ad fi.l. eã quã. C. de fideicõ. Ita Ang. & Pau.
in. l. gallus. S. & quid ſi tantum. ff. de libe. & poſth. Iaco. de belui.in aucto.qui.mo.
natu. effi.ſui. F. tribus. Ant. but.in. c. tãta. qui filii ſint legiti. Io. andr. in reg.ſine cul
PpPa. e.ti. lib. vi. & eſt cõmunis. In reliquis ſequere glo.& ſcrib.in.l.pacta. C. de pact.

„Venuleius.
C¶Non poteſt uideri improbus qui ignorat quantũ ſoluere debeat.
CGlo.declarat per.l.ſi reſiduũ.C. de diſtrac.pig.l.ſi quis ſolutõi.fl.deuſu.cũ ſimi.

Albe.inducit generaliter ad materiã oblationis & cõſignationis de qua in. l. acce

ptã. C. deuſuris. l. obſignatiõe. C. de ſolu.l. quidã eſtimauerũt.fl. ſi cer. pet. Nãubi
debitũ nõ eſt liquidũ totũ nõ eſt faciẽda cõſignatio pro eo ꝙ nõ liquet nec ĩcurrit

moram is qui non effert: de qua oblariõe reali & uerbali ſuperius a me dictũ fuit.
Seribentes aũt in. d. l. quidam. citant ſingu. tex. quo probatur Bar. iudicio quod ſi
reus conuẽtus confitetur partem debiti actor debet acceptare cõſeſſionẽ alioquin
reus non teneturei offerre nee eſt in mora. tex.eſt in.l. in fideicõmiiſſi: ad principiũ
ff. de uſuris. Dũ dicit tãetſi non facile euenit ut mora nõ precedente ad iudicẽ pᷣue

niatur ſed puta falcidie.l. rationẽ ĩterueniſſe. de qua re per bar.in. l. qui ſolidum.ff.
de lcga.ii. & modernos in dicta. l. quidam extimauerunt: ubi diſputant que obla
tio requiratur. Nã bar. dicit requiri realem ꝑ glo.in.l. ſi debitor offerret. ff. de ſolu.

alii ſolam uerbalem quia uerbalis in iudicio facta equipollet reali extra iudicium:
ut bar. ſcribit in.l. ſi rem. 5. fi. ff. de pigno.actiꝛuide eundem in.l. lulianus.S. offerri.
ff. de actio. empti. Dixi prius poſt ſcrib. in. d. l. acceptam: & in. d. l iulianus. cum ſi/

COmnia que iure contrahuntur: contrario iure pereuunt.

QDe hac regula dictũ eſt in.l.nihil tam natnrale. ubi poſt doct.i.l. ab emptiõe.ff.
de pactis. Albe. diſtinguit ĩter ea que ex unius uoluntate dependẽt & ea que ex uo
luntate plurimi. illic ſatis dictũ & per Iaſo.in.d.l.ab emptiõe. Põt aũt hec lex decla
rari per.l.non eſt nouũ.ff.de legibus. ubi una lex poſterior alii contraria eam abro
gat: & priuilegiũ aliud alii derogat: & cõſuetudo una poteſt aliã antiquare: ut eſti.
cõſuetudine ĩterdictiõis ſublate que pmittit hodie patri uẽdere bõa ſua. Hec in ĩſi
nitũ trahi poſſunt:qũ ab eo contrariũ ius ſtatuitur qui poteſtatẽ hẽt uel qui prius
ſtatuerat ut illic ſcrib. & in. l.i. C. que ſit lõga cõſue. & in.l.de quibus.ff.de legibus.

W Paulus.
C¶ CVbilex duorum menſium mentionem fecit & qui ſexageſimo primo die
uenerit audiendus eſt. Ita etenim imperator noſter Antonius cũ diuo fratre
ſuo reſcripſit. H

Poteſt eſſe ratio quia mẽſes nõnulli ſunt longiores.xxx. diebus. uel ga quod in

cõtinẽti fit uidetur ineſſe.l. lecta. ff. ſi certũ pet. cum ſimi. hinc dicitur ĩ cõſuetudine
retractus annũ & diem dari quia in illa die fit celerrima ſatis factio que purgat mo
tam. Vt ego illic dixi. ſic occurrit mihi hodie queſtio de quodam qui cum debe⸗
ret ex ſtatuto carnutum offerre pecuniam retractus intra octo dies totam. Obtu
lit de nocte ante mediam noctem & poſtea die rurſus obtulit.dixi facile cum eo
agi & remitti illum rigorem temporis cuni dies contineat uiginti quatuor horas.
Item quod celeriter ſequenti die purgauit moram: & ad hoc textus iſte eſt egregi⸗
us. Facit in arg. tex. in. I. ſi uenditor de his.ff. de edil. edic. illic ĩtra duos mẽſes uel ꝗ
ti temporis interſit: facitli,. C.de tempo. & rep appell¶ & auc. hodie. C. de appell⸗ in

uer. a ſentẽtie recltatione numerandũ. Sicut in concordatis inter leonem decimũ

pontiſficem Ro. & Franciſcũ regem Chriſtianiſſimũ dicitur primo mẽſe poſt pu

blicationẽ non cõprehenditur dies publicationis ſed ĩcipit nũerari a die ſequẽti.
Limitatur in teſtamẽtis in quibus dies cedit ſtatim & ſpecifice ac ſtricte fieri debet
iplemẽtũ.l.i.fl.qñ dies legati cedit. l. quibus diebus.ff. de cõdi. & de. &. l. qui heredi.
&.l.publius. Limitatur in cõtractibus & iudiciis.l.ii.fl.de eo ꝙ certo loco.in ſimi
li.l.ũ cum dies.ff. de arbi.l.propandum. C. de iudic.
VIlpianus.
CQ uiuetante pretore fecit:hic aduerſus edictũ feciſſe ꝓprie dicitur.

CNam aliud fit preter legem aliud cõtra legem ut ſcribẽtes in.l.non dubiũ. C. de

legibus: & ego ſuperius dixi: & eſt exẽplum per.l.ſiquid id quod. ff. de edili.edic.ſi

ue contemnatur edictũ pretoris ꝙ; grauius punitur ut illic: ſiue ſentẽtia.
C¶CS. Eius eſt actionem denegare qui poſſit & dare.

Declara ut glo.denegare:abſoluendo reum.dare condemnando ita Dy. & Al

beri.de qua re dictũ eſt in. l. nemo qui condemnare ſupra.e. unde cauſa breuitatis
ad alia tranſeundũ eſt ut hoc anno poſſit hic titulus diligẽter & ſatis accurate nõ

autermn curioſe abſolui. Nam poſſemus infinita congerere in ſingulis legibus uel
impertinentia uel non neceſſarii.
ä Paulus.
CFere in oĩbus penalibus iudiciis & etati & imprudẽtie ſuccurritur.
CGlo.declarat optĩe hãc.l. in iuuene & ſene per.l.i.C. ſi aduerſus delictũ.l.ii.ff. de
termi.moto.et pulchre dſtinguit in delictis ex cuius dictis. Collige regulã: minor
annis excuſatur in delictis.l.i. C. ſi aduer. delic. ubi cũ deliquit per culpã reſtituit
in totũ.Idẽ in ĩfante quia nõ eſt doli capax:qui plane nõ tenetur.l. ꝙ ĩfans.ff. de rei
uendic.l. infans. ff. de ſicariis.l. ſed et ſi. S. iniuriã.ff. ad.l. acquil.l.fi.ff. de admi. tuto.
l.ſi ifanti. C. de iure delib. Is aũt dicitur illic qui minor eſt ſeptẽ annis. Nã pupillus
quidã nouem annoꝶ (ut Auguſtius refert) nutricẽ impregnauit et qui doli capa

ces ſunt puniuntur ex dolo non ex culpa quia reſtituũtur ꝑ etatis beneficiũ.l. pu
pillum ĩfra.e.ti. Fallit hec regula in.l.ſi ex cauſa.S.ſi in cõmiſſum. fff. de mino.et.S.
nũc uidendũ ea.l.ubi ex dolo non datur reſtitutio quãdo ciuiliter agitur niſi utha

beatur pro cõſeſſo cum negauit nec reſcat in duplum: uel pro trãſacto. Fallit ubi
criminaliter agitur in crimine atrociſſimo ut in.l. auxiliũ. S. in delictis. ff. de mĩo. ut
in adulterio: in atrocibus uero minuitur pẽa iudicis arbitrio. Vidi ſepe iuuenes ad
modũ et impuberes laqueo ſuſpendi:iſed tardius ea pena illis infligitur nã et uidi

per latera ſuſpendi poſtea rurſus delinquẽtes ſtrangulari. Lres ſunt caſus in glo.

quibus non tenetur mĩor ex delicto. Primus in.l,ſi ſeruus. C. ſi aduerſus delic. ubi
non eſt.l.ſi ſeruus: ſed lex finalis: que matrem minorem annis. xxyv. excuſat in totũ

quod non petierit tutorẽ filiis. Alius eſt in.l. pe. C. de his qui not. infa. Vbi minor

qui fecit corporis ſui oſtentationem & ludicram artem exercuit non eſt infamis:

quia leges ille que tales puniunt in maiores tantum late ſunt. hodie tamẽ deſierũt
in uſu eſſe preſertim apud nos ubi ſenes etiam precio accepto in theatrum deſcen

dunt. Ego arbitrarer eos qui precium accipiunt quãuis in dei honorem agant in
famia notandos eſſe. Tertius caſus eſt in./.i.in fi. C. de falſa mon. qui tex.dicit ꝗa
etas eorum quid faciat ignorat:que lex non loꝗtur de minor.ſed de impuberibus
doli non capacibus ut illic etiã glo.dicit per.l.pupillũ infra hocti.reliqua dicut in
glo. de ſenibus. habes in. presbyteri. C. de epiſco. & cleri. hucetiã uide bar. in.l. nõ
ſolũ.S.ſ mãdato.ff.de iniur. potes addere huic gl.caſum ĩ quo mior nõ tũtur ẽtex

⸗

lel

utits
rend

sul

lice⸗

bminon
ltuut
kceni
dltur⸗
upiis
Aag
liu
eniont
veteill
Ictuil
ginge
certi
tnwi
uns
Aiit

ilue

De regu.iur.ffl. Fo. LI

delicto in uulg.l.ſiuero non reum S. ſi adoleſcens.ᷣff mandati:quẽ declarat Alex.

in conſi.cxxy.uol.i.ubi multa de dona. minoꝶ. Idem docet quomodo furor & mi
nor etas probentur in conſi.xcii.uol.v. De im prudentia & ignorantia an excuſet a

dolo & crimine leſe maieſtatis.Vide Phil.decium in cõſi.lxiiii.

Idem.
¶ Nullũ crimen patitur is qui non prohibet cum prohibere non poteſt.
Dicut glo. & dixi in. I. culpa caret ſupra eodem. Idem.

UIn eo quod plus ſit ſemper ineſt minus.
CGlo.optime declarat & dat egregiam theoricã que tñ nõ oĩno traditur ĩn.S. pre
terea:per eam alleg.hec regula tũ in cõtractibus tũ in ſentẽtis tum in iudiciis tum
in teſtamẽtis tum in iuriſdictione procedit. Vt alibi dictũ eſt & ſcrib. colligunt in
li.S. ſed ſi mihi ſtipulanti: ſupra de uerbo. oblig. diſtinguẽdo an in quãtitate: an in
qualitate ſit diſſenſus que eſt cõis diſtinctio. Iaſon pleniſſime dixit illic & oẽs mo
derni quibus addere non eſt opus. Albe. hic poſt ſcrib. in. . plus ſemper. Diſputat
pulchre de preſumptiõe partis: & ordinate recitat opiniões doc. uide pleius anno.
in.c.auditis:de preſcript. & ſcrib.in.l.ii.C. de ſeruit. & aqua.& in.l.cũ notiſſimi.C.
de preſcriptione triginta anno.cum ſimil. uide ẽt huc de iuriſdictione Fran. Areti.
& Albe.in.l.poſſideri.ff. de acqui.poſſ. reliqua pars huius legis ut in gl. & ꝑ Albe.
expediatur: uſq; ad. l.pupillum. S. in heredes. Cui adde dum diſputat qñ dicat᷑ quis
proximus pubertati ultra oẽs opiniones ſtandũ eſſe arbitrio iudicis: ut multi uo
lunt in.l. qui iuraſſe.ff. de iureiur. facit. l. ſi minor. xxv. annis ex aſpectu. ff. de mino
ribus. Alie in aliis legibus huius ti, dicemus de mulieribus uide Phi. decium in cõ
ſi.clxxx. &. clxxxyviii. “”ZMB
C. S. In heredes non ſolent actiones tranſire quæ penales ſunt ex maleficio,
ueluti furti, damni iniurie ui bo. rapt. WD—
CCollige, ꝙ actio ex delicto penalis nõ trãſit in heredẽ: cõcor. l..i. ff.de priua. delic.
l.i. C. ex delict. defunc. & iura in gl. relata: unde bar. in. d.l i. dicit platũ nõ teneri ex
delicto p̃deceſſorĩs arg.I. licet. . ſi ex cã.ff. de peculio: ubi ẽ limitatio potius huius
materie. Limitat᷑ enĩ prio ut teneãtur quatẽus locupletiores ſacti uel ad eos puẽit:
ut in. d. l.i. x delict. ꝗa iniquiſſimũ eſt ex delicto alterius alteꝶ locupletari & ſcele
re ditari:niſi in cõditiõe furtiua ꝑ hanc gl. qa ut dicit tex. ꝑ eã allegatus aliud reme
diũ datur contra ipſum heredem ſcilicet conditionis fnrtiue. quia ciuilis actio da

tur in heredem hoc caſu pretoria uero a delicto denominata ut unde ui bono.

rapt. & ſimili: nõ datur ſed actio in factũ. l.i. in fi.ff. ui bo. rapt. aliud in his que a de
licto non denominãtur ut dicta lege prima ex delict. Item fallit quando a lege pe
na ĩponitur tũc enĩ trãſit ut in ti. ꝙ quiſq; iuris.l.iii.S. aũt: ex prio ĩtellectu. Nec ẽ
opus ſentẽtia uel declaratiõe hominis: ut illo caſu. Tertio ſallit ubi ꝓ pena delin
quẽtis cauſatur exceptio tũc trãſit in heredẽ ẽt nõ cõteſtata ut dicit tex.d. S. ꝙ; aũt:
ex altero ĩtellectu. Quarto fallit in quaſi delictis in id ꝙ puenit quia ꝗquis pena iu
dicis qui litem ſuam fecit nõ tranſeat in heredẽ trãſit in id quod peruenit.l. in here
dem. f-. de calũniat. l. ſeruo. . cum pretor. ff. ad trebell. Quinto fallit quãdo actio
penalis deſcendit ex contractu: & cõmiſſum eſt delictum extra contractũ.l. fi. ff.
de nautic. fœn. ubi heres debitoris pene ob traiecticiã tenetur: aliud ſi delictũ circa
cõtractũ fieret. l. ex cõtractibus. f.de actio. & oblig. gl. tñ. l. ex delict. tradit quoſdaã
ſpeciales caſus ĩ ꝗbus actiões ex delictis deſcẽdẽtes nõ dantur cõtra heredes licet
dolus cõmittatur ĩ cõtractu:cuius materia ↄcluditur hac theorica bar.ut ſi delictũ
uẽiat purgãdũ per actionẽ ex cõtractu deſcẽdẽtẽ in heredẽ Baleat 1nalk ex⸗
ii

De regu. iur. ff.

cõtractibus & ſimiles: aliud ſi per aliã actionẽ. S.aliq inſti. de ꝑpet. & tẽpo. actio.
&.l.ſi hominẽ.S. datur.fl.depoſiti: & caſus per illã glo.enũerati. Fallit ſexto in con
ditione furtiua que ex uariis figuris cauſaꝶ oritur nã datur ẽt in id quod non pue
nit. l. ſ pro fure.fl. de cõdict. furtiua: ut illic glo. uoluit & hec glo.que reprobãtur ꝑ
bar. in. d. li: de priua. delic. dicentẽ illic eſſe ſpeciale ob frequẽtiã delicti ſcut in ſimi
li habetis in adulterio. Il. trãſigere. C. de trãſac. Fallit ſeptimo I.l. gaius. ff. ad Sylla.

ubi iuditio bar.fuit inflicta pena ipſo iure ob nõ uĩdicatã mortẽ defuncti ꝙ appa

ret quia poſſeſſor illic cõuẽitur petitiõe hereditatis: a fiſco. .i. C. de his qui. ut ĩdig.
l. in cognitiõe.ff. ad Syll.ſic agitur illic nõ ad penã iponẽdã ſed ad ĩpoſitã ipſo iure
exigendã. ut in. l. cõmiſſa. ff. de publica. &. d. . ꝙ aũt. Fallit octauo ĩ prelato cuius
predeceſſor deliquit non ſuo noie priuato ſed prelati uel dignitatis. c. cũ dilectus.
de ordi. cognit. ubi per Inno. & ſcrib. in. ci. de ſolut. & per bal.ĩ. d.l.i. C: ex delic. deſ:
Anto.de butrio ĩ.c.i.S.quibus:de priuileg.Io.andr.c.i.ut lit.nõ cõt.cũ ſimili. Fallit
nono in. d.l.i. ppter litis conteſtationẽ ut prius dictũ in.l.nõ põt: iuncta.l.ſeq.hoc
ti. de litis cõteſtationis effectibus. Idẽ propter cõfeſſionẽ uerã in iudicio ẽt crimĩa
li factã ut Spec. uoluit in ti. de accuſ.S.i.uer.quid ſi latro aliud.in ficta ſecũdũ har.
er.l.eius qui delatorẽ. ff. de iure fiſci: niſi in caſu.l.ii.in prin. ff. de bo.co.qui mort.
ſibi cõſci.ĩ latrõibus: cui addit gl. l. quiſquis. C. ad. l. iul. maieſt. Fallit decio in actio
nibus ꝑſecutoriis ex parte actoris: penalibus ex parte rei de iure naturali & cãoni
co quibus in ſolidũ heredes rei tenẽtur ſatis facere.c.i.de rapto.ĩ uer.oĩa plene emẽ

dent raptores bonoꝶ & predatores: ẽt per heredes ſecũdũ ſcrib. Fallit undecimo

in uſurarii heredibus qui de iure quoq; ciuili ex ſentẽtia cõi tenẽtur reſtituere in ſo
lidum quia de iure ciuili nõ repetũtur per actionẽ ex delicto ſed ꝑ cõditionẽ ĩdebi
ti uel ſine cauſa.l.ſi non ſortẽ.ff. de cõdict. indeb. Innocen. in. c. Michael. de uſur.
Bald.in dicta.l.i.ex delict. def. & in aucten. ad hec. C. de uſur. Frederi. de Senis in
conſixi. & dictum Ioan. andr. in ſpe. titu. de cõfeſ.S. poſtremo. uer. ſed nũquid cã
ſeſſus: de eo qui confeſſus eſt habuiſſe mille per rapinã. Fallit duodecimo ẽt lite
nõ cõteſt. ſed ubi proceſſum ẽ cõtra cõtumacẽ ex prĩo decreto ꝙ hẽt uim lit. cõt. ut
faciat actionẽ trãſtoriã: arg.l. ut pfectius. C. de annu. excep.I. ſi eum. 5. qui iniur ff.

