cat in vtroq; vt hic:ſed errans non ſibi pᷣiudicat:nec ĩ iu⸗ iudicialis
dicio nec ex. vt.l.erroꝛ.S.de iuris ⁊ fa.ign. Rñdeo immo qũo dif⸗
differunt:qꝛ ſi confiteoꝛ in iudicio ſi erro in iure mihi pꝛe fert ab ex⸗
iudico/ꝙ non eſſet extra iudicium quocũq; erroꝛe errarẽ iudiciali.
Item ſi ſum ſciens ex iudicium mihi non pᷣiudico ĩ his
que per confeſſum induci non poſſunt / in alijs ſic vt.l cuʒ
falſa.de iur.⁊ fac.ig.ſed in iudicijs mihi hiudico etiã in
his q ꝑ confeſſum induci non poſſunt Item ſi cõfiteoꝛ ex
iudicium ad obligandum me ſine cã no valet confeſſio in
iudicio valet etia ſine cã. Sed pꝛobo ꝙ hoc non ſit verũ
qꝛ petit io ⁊ libellus ſemper continent càm ałs non recipi
tur:vt.l.j.⁊ ibi nota.ff.de eden.⁊ confeſſus videtur ſe ad il
lã cãm referre vt inſti.de inuti.ſtip· S·pꝛeterea.ergo ſem⸗
per ineſt cã in iudicio.So.fateoꝛ ꝙ eſt in iudicio cã taci⸗
ta que tamen extra iudicium non ſufficeret niſi eſſet expſ
ſa Vel aliter poſſum ĩtelligere hoc in ſummarijs vbi ſine
libello pꝛoceditur ⁊ ĩterrogatus fuit ſtatuin confeſſus ſe
debere. Vel verius dic ꝙ poſſum in libello petere.x.ad qͥ
es mihiobligatus/⁊ ſic expꝛimo cam pꝛoximam ⁊ bñ ꝓ⸗
gedit libellus vt dixi in dicta.l.j.de eden.⁊ ſi reus confite
tur tʒ ↄfeſſio lʒ cã expᷣſſa non fuerit que non teneret er iu
dicium ſine cã. Item op.ꝙ confeſſio etiã ſine cã valeat
etiꝗ ex iudicium:vt.l.qñq;.fr.de infa.So.ibi loquit᷑ in cõ⸗
feſſione que in ſurgit ex trãſactione facta ⁊ in caſu ſpecia⸗
li:x q́;=tum ad infamiã irrogandã:ſʒ vera confeſſio cx iudi
cium ſine cã non valet vt dixi. ¶ Itẽ op. ꝙ non ſit differẽ
tia an ad obligãdum an ad liberadum:qꝛ ant erronee cõ
fiteoꝛ ad liberãdum vt de pꝛeterito tunc mihi non pꝛeiu⸗
dico ſicut nec in obligãdo: vt.l.generaliter.S. de non nu.
pec.aut ſcienter confiteoꝛ ⁊ rẽ ⁊ in obligatione ⁊ in libe⸗
ratione ca donandi intelligitur/aut confiteoꝛ ſpe future
numerationis:⁊ tunc mihi pꝛeiudico..tẽpoꝛa legalia et
in confeſſione ad liberandum ⁊ ad obligandum:vt.ĩ cõ
tractibus.S.de nõnu.pe.¶ Quce ergo eſt differẽtia ĩter cõ Conteſſio
feſſionem ad liberandum/z ad obſigandum. Rñdeo qñ ad liberã⸗
erratur non eſt differentia:ſed quãdo ſcienter confitetur dũ ⁊ ado⸗
quis neceſſe eſt ꝙ cauſa expꝛimatur in obligatione que ſi bligaädum
eſt vera bñ quidem / ſi falſa tunc pᷣſumitur cã donatiõis: qũo diffe⸗
ſed in confeſſione ad liberandum non eſt neceſſe cxpꝛimi runt.
cauſam:qꝛ ſꝑ cauſa donationis pᷣſumitur: ⁊ hoc ſi cõſtat
ꝙ ſcienter ſuerit confeſſus:ille ergo qui confeſſus eſt pꝛo
bat rem aliter ſe habere quo pꝛobato /aut conſtat ꝙ ſcien
ter confeſſus fuerit:vt qꝛ foꝛte dixerat coꝛã aliquibus bñ
ſcio ꝙ non debeo tñ ego confiteoꝛ me debere:nam p talia
vᷣba exterioꝛa pꝛobatur animus:vt.l.fulcinius.S.ſi is qͥ.
⁊ ibi nota.ff.qui ex ca.in po.ea.tunc pᷣſumet᷑ habuiſſe ani
mum donandi:aut conſtat ꝙ errauit ⁊ tunc ſibi non pꝛe⸗
iudicat:aut dubitatur/a tunc in vltima voluntate pꝛeſu⸗
mitur animꝰ donandi:vt.l.j.S.de falſa cã adiec.vel in cõ⸗
tractu inter viuos pᷣſumit᷑ erroꝛ cũ nemo ſuũ iactare pꝛe
ſumatur:vt.l.cum de indebito.ff de pꝛoba.i Itẽ dicit gl. Conteſſio
ꝙ ſi confiteoꝛ id cuius nomine cum alio actio eſſe nõ poſ an mihip̃⸗
ſit ꝙ mihi non pᷣiudico. Sed quomodo hoc nonne ſi con iudicabit
fiteoꝛ me debere centum ⁊ nõ debeam mihi pꝛeiudicabit ſi cõfiteoꝛ
confeſſio ſi vꝛiũ non pꝛobabo:⁊ tñ hoꝛum centum nomie me ðᷣbere
cum alio non poteſt eſſe actio cũ nũqᷓ; fuerit alicui mutua cẽtũ ⁊ nõ
ta:⁊ ideo vltramon. ⁊ maxĩe Pet.limitat multum hãc gl. debeã⸗
dicens ꝙ aut quis confitetur id cuius nomine non com⸗
petit nec competere poteſt actio: ⁊ notoꝛiuʒ eſt eam com
petere non poſſe/ tunc ex confeſſione mea non obligoꝛ/
vt ſi confiteoꝛ occidiſſe eum qui viuit:aut certum ẽ actio
nem competere poſſe/vl dubitatur an poſſit competere/
vt cum confiteoꝛ me debere.x.ex cã mutui:⁊ tunc ex con⸗
feſſione mea obligoꝛ vt.l.de etate. S.j.ff. de interrog.ac.tu
dic ꝙ aut confiteoꝛ id cuius nomie non eſt nec eſſe põt a⸗
ctio ⁊ repugnat iure vł natura:⁊ tunc ex mea confeſſione
non obligoꝛ:vt.l.filius.⁊.l.confeſſionibus.ff.de interrog.
ac.aut confiteoꝛ id cuius nomine non eſt actio eſſe tñ poſ
ſet:qꝛ ius vel natura non repugnat:ſi tamen ex accidenti
competere non poteſt:vt qꝛ nunq; fuit factus contractus
cuius nomine confiteoꝛ me teneri:⁊ tũc indiſtincte ex cõ
feſſione mea obligoꝛ:vt.d.l.de etate.S.j.poſſum tñ reuo⸗
care confeſſionẽ pꝛobãdo rem aliter ſe haberevſq; ad ſen
tentiam:vt.l.erroꝛ.S.de iuris ⁊ fac.ign. allit ĩ.l.aquilia.
in qua ſi ſum confeſſus me teneri non ſufficit me pꝛobare
rem aliter ſe habere niſi pꝛobem etiam ꝙ eius nomine qð

Butrigarij Scðda pars ſuꝑ

ptimo libꝛo Codicis

7 lenle
Genghneccngartscgpgioren aon ius. Bafene
Mes inter alios acta ſtc. eteRes doten rra c du wt⸗ unun
RKubꝛicaa. Grnckeic Futf Koeenuthie
GBð
ſſi qñq; quale quale. h. d. totus ti. glo.⁊ ad eãẽ opponã:poſtea de alijs faciam mentionem.

¶ Spp. ꝙ noceat alijs ⁊ ſol. vt gloſ.
ſ Itẽ op. ꝙ pꝛoſit alij ⁊ ſol. vt glo. Ex
ᷓ collige ꝙ regulariter fctã cum vno
aaulij non pꝛeiudicat qnq; poꝛrigitur vt
. 2. Qin glo. Item ctia qle qle hiudicium al
teri quandoq; facit vt l.ſi duo.in pꝛin.ff.de iureiur.qnq;
poteſt alijs pꝛodeſſe:vt in glo. .
Pe. Quia in ſeparatis non re

R tex alioS. &e infertur de vno ad ali

ud: ⁊ tranſactio nil habet commune cum diui⸗

8

Lſione/a hic de vna infertur ad aliam: idcirc

glo. violat textum.
6 J cum In duobus coheredibus factuʒ
III.vnius agentis vlł tranſigentis a⸗

RRas lijs non pꝛeiudicat.

Derelationibus.

¶ Sp.· ꝙ pꝛimo devi ſit querendum:vt.l.ſi de vi.ff.de iu⸗
di.⁊.l.qui cetu.S.j.ff.ad.l.iuł.de vi.So.aut queris de oꝛ⸗
dine inter ciuilem ⁊ criminalem ⁊ pꝛocedit hec lex.Aut qͥ
ris de oꝛdiĩie inter poſſeſſoꝛium ⁊ petitoꝛiũ:⁊ pꝛocedit lex
contraria.¶ Item op.de.l.ſi quis a ſe fundum.jad.l.iuł.

de vi. So. ibi non dubitatur de poſſeſſione hic ſic.vł meli
us ibi erat vnum iudicium tm̃:hic vero erant due inſtañ.

vel iunge ſimul:⁊ dic aut pꝛimo ꝓponit᷑ iudiciũ ciuile et
poſt ea criminale:⁊ tunc pꝛimo expeditur: vt hic:aut pꝛo

ponitur vnum iudicium tm̃:⁊ tunc ſi dubitatur de poſſeſ⸗

ſiõe / ciuilis dʒ pᷣcedere ſi non dubitatur de poſſeſſiõe:tũc
pᷣmo criminalis expediri.¶ Item op.ꝙ detur actoꝛi cle⸗
ctio:vt.l.j.j.qñ ciuilis actio.So.ab initio habet electio
nem:vt ibi/ſup ſi iam elegit ⁊ elegit ciuilẽ ⁊ vult poſtea pꝛo
ponere criminalẽ vt concurrat cũ ciuili/⁊ tũc non poteſt
vt.l.ex moꝛte.S.ad.l.aqui.aut vult pꝛoponere criminalẽ
vt ex oꝛdine examinetur:⁊ poteſt ⁊ pꝛius ciuilis examia

nius ercul⸗
aſum CAn

Erer.

Mub 6 ic a tur vt hic. ¶ Itez op. ꝙ omiſſus oꝛdo hẽat ipſo iure vitis Oꝛdo ſio lenan
§* * re ſentẽtiã:vt.l.pꝛolatã.S.de ſen.⁊ inter.o iud.So.vt gl. mittat᷑ an ſfon
7J uis Aut queris quando iu⸗ Conclude ergo hanc lec.ſic:qꝛ aut queritur de oꝛdine pe vitiet ſetẽ 6 1 zront
q dex hʒ referre:aut quer titoꝛij ad poſſeſſoꝛium ⁊ econtra ⁊ loquitur.l.ſi devi.ff de tia. Mao on
. ſup quo bʒ referre: aut ris qũo hʒ rc iudi æ.l. qui cctu· S.·j. ff adl iuł. de vi. aut qris de oꝛdine inrenſtpui
. ferre/aut queris qua foꝛma: aut q́ris ð̊ ciu“uilis ad criminalem:⁊ tunc actoꝛ habet electionem pꝛo ſcavis hic
toꝛma relationis: ? bec omnia ſunt in ponere quavelit vt l. qñ ciuilis actio: ſed poſtq; elegit rſtantee⸗
doc titulo. J Hicit aũt hic titulus ſums vnã:aut eſt tmvna inſtãtia ⁊ pꝛocedit.l.ſi quis.ꝓad.l.iuł. in racg
Vmaric qᷓ̃ttuoꝛ. Pꝛimo ꝙ dz fieri rela⸗ de vi qꝛ ſi non dubitatur de poſſeſſione expedit᷑ crimina⸗ denls ſed!
ti añ ſentẽtiam. Scoo ꝙ negocio ple lis ałs debet pꝛecedere qõ poſſeſſionis / ſi aũt ſunt due in renonoſt
ne inſtructo. Lertio ꝙ pꝛimo dʒ oſtendi ꝑtibus. Quarto ſtsãtie hʒ locuʒ.l iſta quia debet ipſa ciuilis pꝛin. pꝛopo emquipe
ꝙ debent reſcribi ᷣm acta ſed non in foꝛma actoꝛis ¶ Di ſita p̃cedere criminalẽ ſecũdo loco ꝓpoſita: ⁊ ſi fiat tʒ n mleufſi
uide & in tres ptes:qꝛ in pꝛima dicit qñ iudex dʒ referre ſniĩda licet ab ea põt appellari / ⁊ eſt rõ qꝛ aut omittitur oꝛ⸗ ſumatur ne
vſq; ibilſʒ nec In ſcða ponit ſup quo dʒ referre vſq; ibi do vnius inſtatie ad ſeipſam: ⁊ tunc ſententia ipo iure nõ bonlobſtan
[q̃tiẽs aũt In fertia dicit qũo vſq; ad.l.lLſi qñ ibi dicit tenet:vt.l.pꝛolatõ.aut omittitur oꝛdo pluriũ inſtãtiarum dera fo
q̃ foꝛmavſq; in finẽ tituli.¶ Ex tex. plena inſtructione ĩ⸗ adinuicem:⁊ tzʒ ſnĩa licet poteſt appellari:vt hic: alie lec. loninonpo
digeat hec lr̃axſt in ar. ꝙ qñ iudex ↄmittit conſilium ali ſunt truffe:pone vt glo. J eudi So. /
cui ptes coꝛã eo qui debʒ conſulere nõ poſſũt teſtes vel in WerW E Reſcriptum pꝛincipisnon im⸗ Aeemteaurr⸗
ſtrumẽta ꝓducere q;̃ in iudicio ꝓducta nõ fuerãt qꝛ com B Unm. pedit appellationẽ.h.d.ſᷣm om aauiurince
mittitur ei conſilium vt conſulat ex pꝛobatis non pꝛobã⸗ . nes lec.Hec.l.habet duas lec.vt patet in gloſ. licenturſz
dis:⁊ plenum negociũ ei remittitur ſicut hic / ⁊ pꝛincipiũ W. ¶ Ad pꝛimã lec. hic poſitam op.de.l.ftff.aqͥ nanſappel
concoꝛdat cũ.l.cum a nobis.S.de dilatio.¶ Nota q̃ dixi ap. non licet. So. vt gl. qꝛ ibi fuit expᷣſſum in reſcripto:vt n Nemo
in ummario. . . ,B appellari non poſſit.¶ Ad ſcðᷣam lec.op.de.l.j.S.q̃ſitum. mlotquu
¶ Ad hãc.l.op.pꝛimo de.l.placet.S.de peda.iud. So.ibl de ap. So.debẽt conſiderari qᷓttuoꝛ actus. Vnus ẽ quo lſopoteſt
facit relationem vt pꝛonunciet ꝙ non põt niſi eẽt defectꝰ iudex interloquitur de reſcribẽdis ad pꝛincipem: ⁊ ĩ hoc ecauſs reſt
MKelatio iuriſdictionis vt quia et ſolum cognitio demãdata hic eſt opi.cõiter tñ tʒ glo.ꝙ poteſt appellari. Secũdꝰ actus querisde
qñ poſſit vt conſulat:⁊ hec vera.¶ Item op.ꝙ non põt fieri clatio eſt lr̃e relationis ꝗᷓ ad pꝛincipem mittuntur /⁊ tũc aut ſũt ns index
neri. vnde videtur ob.in aut᷑.vt iudi.non expec.queẽ hic poſi appꝛobate a partibus ⁊ non põt appellari:aut non:⁊ tũc alioyt.las
ta aut᷑ nouo iure.So.aliqñ quis pꝛopter timoꝛemvult re poteſt reclamari ſi male ſtant: vt.ð.ti..l. ij. ertius actꝰ wodinarin
ferre ⁊ non dʒ vt in contrario:aut vult referre qꝛ dubitat eſt reſcriptum pꝛincipis reſcribentis ⁊ ab illo non appel 8como 79
⁊ tunc aut dubitat de facto ⁊ non debet referre: vt.leum. latur.Quartus actus eſt ſententia:⁊ ab illa poteſt appel⸗ lnt ſleqen
orer Edi go Iiten b ertam Poſt ſenrenti lari licet ſit lata ex reſcripto vt hic. gtuting
eſt fieri relatio vñ videtur obſtare.l.ſi quis exxhe. E . n ᷣiudiciũ appella e
redato.ff.de iniuſto rup.teſt.l.filio.cũ ſi. So. ibi ſpeciale. AS P P C llatio ne. angiein he vel Kenen
Item op. ꝙ a lr̃is non appelletur / quia non debz appel E Ginterponende nil eſt innouãdum.h.d. Lenytdet.
lari ante ſententiam:vt.l.anj quoꝛum ap.non re. So.ibi EX ¶ Op. g fiat nouatio vt.l. p hanc . de tem ap. Mouatio nichllscan
ſpeciale:⁊ hoc ideo quia vbicũq; interlocutoꝛis ſecũ tra So. ec regula fallit in multis vt in glo.⁊vt plenevideas an poſſitſi ener⸗
hit executionẽ eiꝰgrauamen a diffinitiua per appellatio-⸗ conſidera q̃ttuoꝛ tempoꝛa. Oꝛimum eſt tps appellatio⸗ eri ĩ piui Aolenn
nẽ non remouetur / vt eſt ſi ꝓpnunciatur aliquẽ toꝛquen⸗ nis interponende ⁊ nõ interpoſite.ſ.infra.x. dies.⁊ hoc ciũ appel⸗ llenlfnrin
dum / vl teſtes idoneos/a poteſt ab ea appellari: vt. l. ar⸗ tpe nihil innouatur ab homine: ⁊ ita poteſt ĩtelligi hec.l. latiõis in⸗ numpalunt
bitro ⁊. l.ſi ab arbitro.ff. qui ſa.co.ſed verius puto ꝙ hic ſ ałs innouatur ꝙ condemnatus interim eſt infamis vl terpoſite heſetishoe
non ſit appellatio:ſed quedã reclamatio / vt. d.l.arburo. excommunicatus:vt.l.furti · S. j·ff. de his qui no. infa. Se vl intpo⸗ lule ei.
Item eſt ſciendum ꝙ eſt interlocutoꝛia de ferendo. Itẽ cũdũ tpᷣs appellationis interpoſite ⁊ pẽdeñ.⁊ tũc nil in⸗ nẽde. lli re
eſt littera relationis. Item ẽ reſcriptum pꝛincipis reſt ri nouatur /immo innouata ꝑ.l.tolluntur qꝛ remouetur infa tionen N
beñ.· Item ẽ ſententia poſt ea lata. an ab his poteſt appel mia/vt. .l. furti. S. .fallit in caſibus hic notatis in gl. ⁊ ſi mrgan
lari dicam .. ti. .lij. S SS quid innouetur illud remouetur: ex vi ſnĩe non. ſed per mnien
¶ In glo. ue incipita hoc.ibi depoꝛtauerit:vł depoꝛtã officium iudic] vt.l.cirographis.ff.de admi.tu ·S. fl. Ter nbnen
qum pꝛonunciaucrit. ,B „ riumn rennns E eppellatio expirauit ꝑ lapſum fataliũ tinmi
gpanngell. tunc ſi qᷓris an facta appellatiõe pẽdeñ.a pellatiõe re⸗ marene
B ap P ellati 0 nib o ſ⸗ ultatio ſcindantur. ⁊ dico ꝙ ſic non ſolum ex vi aleepe. ſʒ etiam namm
ni bus. R ub ꝛica . ex vi pꝛime ſnĩe:qꝛ trahitur retro ↄ firmatio ſniĩe/⁊ retro obene u
fingit᷑ infamis ſᷣm veram opi. Hugo.vt.d.l.furti · S·j.ᷣm he

lggh, uit con . quaſi ſubintelligat᷑ ⁊ reum cõdẽno:tutius tamen eſt hoc
leſn reuocantur fctã pẽdẽte appellatione nec ex pꝛima ſenten expꝛimere.i Item q̃rit glo.quid ſi inſtantia eſt lapſa:nũ⸗
mneine tia / qꝛ ſublata eſt vt. ff. ad tur.l.j.in fi.nec ex vi ſce:qꝛ illa quid aliquid ꝓnunciabit:glo.variat:qꝛ vnum tenet hic.
ſderß non trahitur retrovt.l.ij.S.de vſu.re.iudi.ſʒ ex vi attenta agliud tenet in.l.ꝓperandum.S.de illo.S.de iudi. ego di⸗
ial u ti iudi.oficiovt.d.l.chirographis.S.de admi.tu.lʒ gui. cerem ꝙ lapſa inſtantia ſuꝑ pꝛincipali cauſa non ꝓnun⸗
nechtng aliter ſenſiat.ſ¶ In glo.que incipit vt ⁊.ibi aliud in ſuppli ciet/cum ſua iuriſditio ſit finita:ſed ſuper inſtantia an ſit
nnmn catione.q quia etiam es pẽdẽte ſnĩa mchgrnn cxee igi⸗ bane is Eal non benebꝛoneiat rarione dublrerlabie⸗
ſidong . eg no fficio qð ẽ an lis expirauerit vel non. ar. I. quis ex.
nnin — J ad lſcr ib atum. publicum vti⸗ gliena.ff. de iudi.x.l.ſi non cognitio.S.ſi contra ius vel
tbaigde litate ⁊ auctoꝛitate non excuſatio:ſʒ appella⸗ vtili.pub.¶ Sed qd fi in pꝛima cauſa male pꝛobatũ fue⸗
tne u tio ẽ interponẽda hoc dicit cum glo.⁊ ceſſat ↄ. rat:⁊ ideo reus fuit abſolutus.ſʒ in cauſa appellationis
nſ in ¶ Op.ꝙ excuſatio debeat int᷑poni vt inſti.de excuſa.tu. sctoꝛ ita pꝛobauit ꝙ debet obtinere qualiter ꝓnunciabit
heſe gt. S: qui autem. So. vt glo. D iliudex:nam ſi ipſe pꝛonũciat male iudicatum male facit:
Nn eles Hec lex non loquitur de tꝑe ap⸗ quia bene fuit pꝛonũciatum ſᷣm pꝛobationes ſibi factas.
dleitii pellationis interponẽde / nec de ſi pꝛonũciat male appellatum male dicit / immo bene: qꝛ
lut tpe infra qð debẽt peti apoſtoli qꝛ illud ẽ xxx ius habet actoꝛ.Quid ergoꝛdicit glo.ꝙ pꝛonunciet male
Neiunn D⸗ RAàdieruʒz: ſed loquitur de tempoꝛe ĩfra qdð debét iudicatum: quia licet q́;ẽtum ad pꝛobatioes bene factas
ktammge apoſtol: glentari iudici appellationis de qͥ habes in.l.in pꝛimo bene iudicauerit/tamen q;tum ad ius litigatoꝛis
depoſcſiri⸗ offerendis ..e.hec lex bꝛeuiter hoc intendit. Caſus foꝛ: male iudicauit. . .—
etur genie tuitus excuſat a pena eum qui non potuit impleri pꝛopt ¶ Sed contra hoc oppo.quo modo ſufficit dicere bene
iohphet caſum. Quero q ſit foꝛma lr̃arum vł apłoꝝ dic vt glo. appellatũ vel male:nõne ſuper pꝛincipali negocio debet
1 ukefn O r cauſa appellationis non eſt regrem/ expꝛeſſe pꝛonũciari: vt.l.de vno quoq;.ff.de re iudi.Rñ.
töcſong RR Bs. s ad eum qui de pꝛincipali cauſa co⸗ ſatis expꝛeſſe eſt quia habet relationem ad certum: vt.l.
ohefeannt E 3 gnouit ⁊ pꝛonunciauit.hoc dicit vſq; ad ·S· ſi ij.S.de ſentẽ.que ſine certa quanti.¶ Item querit glo.ex
ciulsg Equis autem. , qua ſententia agetur: quidam ꝙ ex pꝛima:alij dicunt ꝙ
tipſoinnnt ¶ Ex tex. pꝛopꝛia ſentẽtia vl alterius delegati. Quid ſi aut tacite fuit confirmata pꝛima lapſu tempoꝛis/⁊ age⸗
iud Goſtn ab interlocutoꝛia appellatur qð pꝛocedit de iure canonũ tur ex pꝛima. Aut expꝛeſſe per ſecundam ſecunda ſenten⸗
urdeotng dee iure nr̃o non quia ab interlocutoꝛia non appellatur. tia ⁊ agitur ex ſecunda: ⁊ hec mihi videtur vera. Alij di⸗
urlſdmig Delegäãs Modo q̃ro nunqd delegãs poterit eidem delegato qui cunt ꝙ ex vtraq;: ſed hoc non placet per.l.furti. S.· ff. de
qris ueh an poterit de cauſa pꝛĩcipali cognouit poterit eam delegare Gl. ꝙ his qui no. infa. que dicit ꝙ a tempoꝛe appellationis eſt
adeaium eigdé dele⸗ ſic: quia hic loquitur in diffinitiua non de interlocutoꝛia infamis. Item quia a tempoꝛe ſecunde ſententie currũt
ſel oizn gato q de ſed certe eadem ẽ ratio in vtraq; cum de iniquitate iudi. tempoꝛa quadrimeſtria. vt.l.ij. S. de vſu. rei iudi.⁊ ideo
iauejlA Caãpncipa in vtraq; tractetur bñ talis delegatio eſt õ decretał.ſ(cc. puto eſſe verioꝛem opinionem Hugo. que eſt ſecũda in
crpceirm li cogno⸗ veniẽs. ſed ſi delegaret diffinitiuam eidem deberet dice⸗ glo.¶ Sed quid ſi iudex appellatiõis repperit ſententiãs
ſaſtſnng uit dele⸗ re non obſtãte iſta.l. eos. S, quid ſi ſpecialiter delegat ei nullam qualiter ſentẽtia feretur? Tenẽt glo.ꝙ debet p⸗ Sniĩa q̃li⸗
llopen n gare. dem qui pꝛimo cognouit ⁊ non dicat non obſtante tali.l. nunciari male appellatum: quia ſententia eſt nulla. Sed ter ſit ferẽ
bſtiir an valeat ſi papa vł imperatoꝛ ſciat factum cum etiã pie quis obtinet tunc / nunquid appellans: videtur ꝙ non: da ſi iu⸗
autontine ſumatur neſcire videtur velle ea remouere que delega⸗ quia male appellauit: ergo nec petet ſumptus quos fecit dex reꝑit
kentisirin, tioni obſtant ar.l.idem vlpianus.ff. de excuſa.tu.⁊.l. res quod ſatis dici poſſet.ſed nec alter videtur obtinuiſſe cũ ſniam nul
müüfffin iudicata.ff. de re.iur. ¶ Item op.ad ſubauditum.l.ſ.ꝙ de ſententia pꝛo eo lata dicatur nulla: æ ideo Jaco de are. lam.
R legari non poſſit cauſa ãppellationis:vt in aut᷑.ad hec.ↄ. dicit ꝙ non debet dicere iudex male appellatũ: ſʒ debet
ENhe dad de iudi. So. vt gl.¶ Itẽ op ꝙ cã appellatiõis ad eũdẽ iu-⸗ dicerefruſtratoꝛie ⁊ ſupuacue appellatum. ar.l.quidã. ff.
H dicem recurratvt.l.minoꝛ.⁊.l.pꝛefecti ff.de mino.So.ibi fami.hcr.⁊.l.carmelia.de iure pa.Collige ̊ ꝙ aut durãt
incpieſae loquitur in cauſa reſtitutionis in qua nõ de iniquitate in tẽpoꝛa appellationis ⁊ ſentẽtia pᷣma fuit aliqua/a tũc ex
ni hoͤf di.queritur:ſʒ de fragilitate minoꝛis:hic autem loquitur pmis aci eſt iudicãdũ:tũc dʒ iudex appellatiõis dicere
Ntpetcrii⸗ in cauſa appellationis in qua de iniquitate iudic.queri: ꝓnũcio bene appellatũ vł male tutius tamen eſſet ſi exp⸗
do delfft tur. ¶ Item op. ꝙ idem ſit adeundus: vt.l.ſi pꝛeſes.S quo meret ↄdẽnationẽ eo caſu quo actoꝛ iuſte appellauit ar.
ninreſene modo ⁊ quãdo iu.So.aut queris de cauſa appellatiois l. generaliter·S. ſinautem.S. de iureiur. Aut tẽpoꝛa appel
del Kn ⁊ nõ poteſt adiri idem quia de eius iniquitate qritur:aur lationis non durent:⁊ tũc ſuꝑ pꝛincipali canſa non pꝛo⸗
ws⸗ EUnieig de cauſa reſtitutionis ⁊ aditur idem vt dicta.i.pꝛefecti. nũciet.vt in aut᷑.ei qui:j de tẽpo.appel.ſed ſuper inſtãtia
nincipenthn aut queris de cauſa nullitatis.⁊ tunc dicit glo.ꝙ aut pꝛi⸗ ſcʒ an expirauerit vel non bene poteſt pꝛonũciare / tunc
fi. Secidtn mus iudex fuit oꝛdinarius ⁊ aditur ideʒ vt.d.l.ſi pꝛeſes. ratiõe dubij vel de iure omniũ incolarũ.ff ad munict.⁊.l.
hturttien⸗ vel aliꝰvt.l.abſentem de accuſa.aut delegatꝰ:⁊ tũc adi ſi quis ex aliena.ff.de iudi.Aut tẽpoꝛa appellationis ſu⸗
rirautrorti. tur oꝛdinarius vel deleget ipſe alteri:vt.l.ſi vt pꝛoponis perſunt:⁊ ex alijs actis eſt iudicãdum/⁊ tunc etis ſufficit
i⸗Lanm S. quomo.⁊ quãdo iudex.ſed ia.de are.dicit eo caſu fuit dicere male appellatũ hita relatione ad ius litigatoꝛis
dbilonnunt nulla.⁊ ille qui eaʒ tulit erat oꝛdinarius ꝙ aut dicitur nul non ad ꝓbatiões factas. Aut durãt tẽpoꝛa appellatiõis
ilapentti⸗ la vitio ⁊ iniquitate iudi.⁊ aditur alter: nõ idem:ar. eius ⁊ ſentẽtia fuit nulla/⁊ tunc ſᷣm glo.ꝓnunciauit male ap⸗
qð de appellatiõe diximꝰ:⁊ ita ĩtelligit.l abſente ·de ac pellatum:ſed ſᷣm Ja.de are.pꝛonũciabit fruſtratoꝛie ap⸗
Hiugciin⸗ cuſa. aut ꝓpter aliud vitium dicitur nulla/⁊ tunc aditur pellatum non male vtpꝛediDrr.
sinntn, idem vt dicta.l.ſi vt pꝛoponis. Item quero quid ſi iulex· ¶ In glo. qᷓ incipit nã ante.in ft.ibi diffinitiua ſentẽtia.
unhn dpuriccipalis cauſe ſucceſſit iudici appellationis. So. vt gl. idem in ĩterlocutoꝛia:qꝛ eadẽ eſt ratio ne de ſua iniqtate
vaneſcetn e 1 tem quero an iudex appellationis debeat dicere abpb⸗ cognoſcat.tenet ergo delagatio ſi dicat non obſtãte bac
aſtpcenten ol uo vel condemno. Glo.pꝛimo alleg. duas.ll ꝙ ſic: ſed l.vel.c.veniens.i¶ In glo. que incipit vel delegare in ſt.
ißs Gſllte/ ille nil faciunt:quia lex qui ex liberis dicit ꝙ qui vult pꝛi⸗ ibi cõmittere cognitionẽ reſuata ſnĩa.i¶ In glo.q̃ ĩcipit
fut e mam voluntateʒ confirmare debet hoc expꝛimere:ſed nõ no.foꝛmã.in.l.tale pctm̃·S.qui ꝓuocat.melius facit.ff.de
teiuls ne ſatis hoc expꝛimit cum dicit male appellatum. Item re iudi.l.j.⁊.l.pꝛeſes.S.de ſen.⁊ inter.oĩm iud.i In eade
Crenit, l.tale pᷣciũ ·S.qui pꝛouocat.nil facit melius facit.ljde re glo.ibi de his qui ingre.ad ap. in pꝛin.dicit ꝙ eſt certum
mn it⸗ iudi.que dicit ꝙ debet imponere finem liti ⁊ condem⸗ lapſum inſtañ.⁊ non pꝛonũciat.Aut dubiũ ⁊ non pꝛonun
gi cict⸗ nationem vel abſolutionem continere:tamen gloſ.tenet ciat ſuper negocio pꝛincipali ſed ſuꝑ inſtãtia ſic.ar.l. de
lef gent ⁊ bene ꝙ ſufficiat ſi dicat male appellatũ vel bene:ſʒ hoc iure admi. ⁊. l.ſi qͥs ex aliena.ff.de iud.i¶ In eadẽ glo.ibi
nen ,g non videtur verum/qꝛ ſi actoꝛ appellauerit a ſententia la ſecũdo ex ſecũda/t hec eſt vera.ar.l.furtiS.j.de his qui
ſornn c ta pꝛo reo:⁊ iudex iudicat bene appellatum: tunc reſcin⸗ not.infa.⁊.l.j.⁊.ij.de vſur.rei iudi.⁊.l.cum apud.iudi.ſol.
ſhieo dit ſententiam latam pꝛo reo:non tamen pꝛopterea con-⸗ ¶ Si qd aũt. Hiuide iſtam legẽ in ꝑtes decẽ̃. In pꝛima
mnic fi demnat reum ipſi actoꝛi/vnde hoc caſu non eſt actoꝛibe⸗ ponit qᷣs de appel.cognoſcit vſq; hic.ſcdᷣo qui põt ille qͥ
iſti,n ne conſultum:vnde videretur ꝙ deberet dicere pꝛonun⸗ appellauerit vſq; ad.S.ſi quis autẽ poſt.ibi ponit quid fa
e an cio bene appellatum:⁊ ipſum reũ in eo quod petitum eſt cere debeat ille qͥ appellauerat vſq; ad·S· ſuper his.ibi po
lan condemno ar.l.generaliterS. ſinauteʒ. S.de iureiur. com nit quale debeat eſſe officium iudicum a quo ppellatür⸗

De appellationibus et conſulta. Fo. LV.

aliam lee. Quartũ tempus eſt poſt appellationẽ fictã per
ſententiã qua fuit confirmata pꝛima ſententia/⁊ tunc nõ

muniter tamen tenetur ꝙ ſufficit ſi dicat bene appellatũ

vſq; ad.S.ne temere.ibi ponit qualit᷑ puniatur temere ap
pellans vſq; adł·S.ſinautem.ibi ponit de tempoꝛe inter
ponende appellationis vſq; adS. apoſtolos.⁊ ibi ponit
de tempoꝛe petendoꝛum ⁊ dandoꝛum apoſtoloꝛum vſq;

in fi. ⁊ iſte · S H̊ dicit Is qui appellat non oppoſitũ in pꝛi

ma:opponit in ſecunda:non pꝛobatum in pꝛima pꝛobat
in ſecunda hoc dicit vſq; ad·S.ſi quis autem. .
Op.ꝙ poſt publicatiões teſtium nõ debeant admitti ꝓ
bationes teſtium in aut᷑.de teſti S quia vero.So.dicunt
quidam ꝙ hoc contingit ⁊ male: ſed dic ꝙ ibi in eandem
inſtãtia loquit᷑ hic in alia vt iuſticia alicuiꝰ non ꝑeat:qð

eſt contra.c.fr̃nitatis.¶ Itẽ ſine diſpẽdio audioꝛ ad cõ⸗

ſecutionẽ iuris mei.hoc dicit vſq; ad ·S·ſuꝑ his. ¶ Suꝑ
his.¶ Judex cauſe criminalis ⁊ capitalis dʒ tranſmitte⸗
re reum ad iudicem appellationis cum actis cauſe ſub ft
da cuſtodia maxime ſi fideiuſſoꝛẽ dederit.hoc dicit vſq;

Clericꝰ ſi ad ·S. ne temere.¶ Iſte · S· eſt in ar.ꝙ ſi iudex laicꝰ ceperit
capiat᷑ a clericum qui cunctatur de crimine capitali ⁊ clericus pe
iud ice lai⸗ tat ſe remitti ad epiſcopum /iudex debet eum remittere
co ꝓpt cri ſub fida cuſtodia:ſed an acta debet remittere videtur ꝙ
mẽ capita ſic per hunc.S econtrario videtur ꝙ non /quia illis actis
le ⁊ petat ſtari non debet cum non valeant facta a iudice ſeculari/
ſe mitti ad at hic loquitur de his quevalẽt.Quid ergo:ego puto ꝙ
epᷣm an iu etiã debzʒ mittere acta:quia licet eis non ſtetur:pꝛoderũt
dex debe- tamen ad aliqualem infoꝛmationẽ.Temere appellãs ex
at eum re⸗ tra oꝛdinem punitur.hoc dicit vſq; ad·S.ſinautem.
mittere ſbᷣ ¶ Opp.ꝙ aliter puniatur vt.l.s pꝛoconſulibus·ije.⁊.l.ab
ſida cuſto executoꝛe:j.quo.ap.non re.So.vt glo.vel dic ꝙ aut cau⸗

dia.

ro que dicatur cã ꝓpꝛia:⁊ dic vt in glo.

ſa fuit criminalis ⁊ habet lecum hec pena:⁊ hoc ꝑ conti⸗
nuationem ad ſuperioꝛa vbi loquutus ẽ de ciuili /aut cau
ſa eſt ciuilis ⁊ habet locum pena legis ab executoꝛe.ſpe⸗
ciale eſt in.l.s ꝓcõſulibus:je.vel dic meliꝰ ꝙ hic loqᷣt᷑ in⸗
cauſa ciuili ⁊ criminali ⁊ ſpeciale eſt in.l.a pꝛoconſulibꝰ
Item eſt ſpeciale in.l.ab executoꝛe.vbi quis ab articulo
appellat ante diffinitiuam vt.l.ſi clericus.S.de epiſco.
au.⁊ ꝙ iſte S.loquatur in criminali pꝛobatur per conti⸗
nuationeʒ ad ſuꝑioꝛa:⁊ ꝙ loquatur in ciuili pꝛobatur ex
repetitione huius·S.que ſit generaliter in ſequenti.S·ſin⸗
autem appellatio debet interponi infra biduum vł tridu
um iure iſto.⁊ apoſtoli ſunt petendi in inſtãtia infra.xxx
dies:⁊ cautio non eſt interponenda de pꝛoſequenda ap⸗
pellatione ſiue lite.hoc dicit vſq; in fl.
¶ Op.ꝙ aliud tempus detur ĩ aut᷑.hodie hic poſita. So.
hic coꝛrigitur. Item oppo.ꝓꝙ ſine ſcriptis poteſt etiam
appellari:vt.j.e.l.litigatoꝛibus.So.vt gloſ.⁊ eſt ratio qꝛ
lioellus debet continere quis appellauerat ⁊ a quo ⁊ ad
quẽ ⁊ a qua ſnia ⁊ ꝓ quo lata fuerit:⁊ ideo patet ꝙ ex in⸗

teruallo pꝛo verbo appellando non continentur hec om-⸗

nia.ſed quando ſtatim appellant: tunc per continuatio⸗
nem ad ſententiam videtur hec omnia continere appella
tio facta viua voce:⁊ ideo poterit tabellio poſt ſententiã
ſic ſcribere a qua ſententia titius appellauit.¶ Modo q̃⸗
¶ Item oppo. ̃de.l.ij .jde libell.dimiſſo.So.vt glo.
¶ Item oppo.ꝙ caueatur de aut᷑.generali.S.de epiſco⸗

pis ⁊ clericis.So.vt gloſ.⁊ eſt ratio quia ꝙ quis in cauſa

pꝛincipali non pꝛocedat tendit ad damnum aduerſarij
qui vexatur ſumptibus:⁊ ideo cauere debet de pꝛoſequẽ
do:ſed in cauſa appellationis dãnum eſt non pꝛoſequen⸗
tis:quia pꝛima ſententia confirmabitur ſi expirãt pꝛima
fatalia:⁊ ideo cauere non cogitur.
¶ In glo.que incipit quinquaginta.ibi.l.ab executione.
illa loquitur in ſpeciali caſu:vt in.l.ſi clericꝰ.g.de epiſco.
au.⁊.l.a ꝓconſulibus.loquitur in alio caſu ſpeciali: ſed
iſte · Sloquitur in cauſa criminali per contumaciam ałlas
per continuationem ad ſuperioꝛa ⁊ in ciuili per repetitio
nem eius:que gñaliter fit in ſequenti · S·

nodie impartitur cuilibet ſpacium decem die
N.“um ad appellandum a tempoꝛe ſcientie ⁊ ſen⸗
tentie conumerãdum.h.d.
¶ SOp. a diuiſiõe aut fuit ignoꝛãs ⁊ ſibi non currunt tem
poꝛa:aut ſciens ⁊ tunc cum ſitvere contumax audiri non
debʒ:vt.l. diuus.ff.de ĩ inte.re.So.glo.quia aut fui contu
max ficte ⁊ non fui defenſus:⁊ tunc appello ⁊ mihi cur⸗
rit tempus a tempoꝛe ſcientie:aut fui vere contumax: ⁊

4

— T h od ie Hec autentica venit ad.l.co⸗
. di.coꝛrectiue ⁊ dicit ſũmarie

Gutrigarij Gecũda pars ſuper Geptimo libꝛo Codicis

tunc non audioꝛ ad appellandum niſi veniam iudice pꝛo
tribunali ſedente:tunc reſtituũtur mihi.x.dies ad appel
landum:vt.l.diuus.ff.de in integ.re.Aut nullo modo con
tumax fui: ⁊ tunc ſententia nulla ⁊ non eſt neceſſaria ap⸗
pellatio:vt.l.j.S. item cũ ex edicto.ff.que ſnĩe ſine appel.
reſcin.aut fui ficte contumax ⁊ per pꝛocura.⁊tunc currũt
mihi tempoꝛa a tempoꝛe ſententie:qꝛ ↄtumacia pꝛocura.
mihi poteſt nocere:vt.l.j.S·fl.ff.quãdo app.ſit. allit ſᷣm
glo.quãdo pꝛocura.meus non eſt ſoluendo: quia tunc in
Rinſtäm audioꝛ / idem ſi fui abſens neceſſaria ⁊ pꝛoba⸗
ili cauſa.

erre als videtur acquieſcere pꝛimo:⁊ qui appella
PAAuit dʒ pꝛoſequi ałs ſnĩa executioni mãdat᷑ h.d.
ſq; ad.l.dominus.
Dp non dẽat appellare: vt.l.nominationesj eo.ti.
o. vt glo.ſ Op.ꝙ ſi ſit aliqua non appelletur: ſed excu⸗
ſatio pꝛoponetur.vt ĩſti.de excu.tu·S·qui autem. So. vt
gloſ. innuit.ſ Quero ĩfra que tẽpoꝛa debuit appellare: ⁊
dic vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ ſi iſte hẽbat excuſationẽ a pᷣncipe/
ergo nominatio eſt contra.l.ergo ipſo iure valere non de
bet.So.excuſatio facit vt nominatio veniat reſcindẽda
appellationis remedio/non aũt eã facit nullam. ¶ Item
op.ꝙ appellare non poſſit vt in aut᷑.de defen.ci·S.iterim.
So.vt glo.i Querit glo.quis in cauſa appellationis de⸗
beat pꝛobare:⁊ finaliter tenet ꝙ ille qui pꝛobauit in pᷣma.
Ja.de are.dicit ꝙ aut vterq; pꝛoſequitur cauſam:⁊ tunc
pꝛobat appellans:aut alter tm pꝛoſequitur ⁊ ille qui pꝛo⸗
ſequitur ꝓbat. ¶ Sʒ ego diſtinguerẽ ſic: qꝛ aut quero de

appellatione a munere publico ⁊ appellãs debet pꝛobare

vt hic. Ratio eſt:quia intẽtio aduerſarij eſt fundata a iu

re cõmuni:quia eo ipſo ꝙ eſt ciuis debet munera publica

ſubire:vnde q̃ſtio gloſ.non adaptatur ad..l.iſtam: ſed ad
alias cauſas a quibus appellatur. Aut ergo appellat᷑ ab
alijs cauſis:⁊ dic ꝙ aut venit vnus ſolus ⁊ inſtat ⁊ debet
pꝛobare inducendo pꝛimam ſentẽtiam ⁊ alia acta.Alias
autem pꝛobationes non habet neceſſe pꝛoducere:ſʒ acta
⁊ ſentẽtiam debʒ oſtendere:ałs neſciret an deberet com
pꝛobare vel non:vt.l.pꝛecipimus·j.eo.⁊ hec vera ſiue ap
pellans velit ſententiam infirmari ſiue ſolus ille contra
quem eſt appellatum petit ſententiam confirmari.Si au
tem ambo concurrunt tunc appellãs debet etiam ſcilicet

pꝛoducere ſententiam ⁊ acta ⁊ ideo ſibi dãtur: vt.S.eo.l.

eos·S.ſinautẽ.Si autem loqueris non de pꝛobationibus
pꝛimo factis ſed de alijs fiendis:⁊ tunc qui pꝛobauit in
pma: debet pꝛobare in ſecũda ⁊ ita ꝓcedit gl.poſita hic.
¶ In glo. que incipit ⁊ hoc in fi.ibi ꝙ contrarium demõ
ſtratur. hoc non eſt verũ in caſu iſto cum intentio nominã

&αμ Inominatus in alijs uſis dic vt. S. dixi. .
„WDemn: on dz negari dño defen⸗
N OSm inus. ſio pꝛopꝛie cauſe.h.d.
— 7 acto 2 Actoꝛ oꝛdinatus ad cãm deſi⸗

3 nit eẽ actoꝛ ꝑ appellationẽ:⁊ iõ
caãm appellatiõis ꝓſequi nõ põt.ſ Qñ aũt quis

4 Aopellar᷑ appellare vł ꝓſeq plene dicã. de ꝓcur.
l. inuitꝰ. Iſta.l.videt᷑ ipugnare gl.q̃ eſt ĩ.l.neq;.S.de ꝓcu⸗
ra.que dicit ꝙ officiũ actoꝛis durat tm̃ ſicut officiũ tuto⸗

ris. Sed dic ꝙ quidam eſt actoꝛ oꝛdinatus generaliter

et iſtud officium durat qᷓ;dtum ⁊ tutoꝛis.⁊ ita intelligatur
illa glo. Sed quidam actoꝛ datur ſpecialiter ad cauſam
vnam ⁊ iſtius officium expirat appellatione interpoſita /

vt hic.
F MWanifeſta egent pꝛobatione.h.d.
6. Jues. Quero qui ſunt ciues ⁊ qui inco⸗
le?? dic vt gloſ.
¶ DSp. dde.l.veteranisꝓquãdo pꝛouo.non eſt
ne.⁊ dic vt glo.ſ Item op.ꝙ manifeſta non pꝛobenturvt
l.ea quidem.j.de accuſa.So.vt gloſ.quia manifeſta pꝛo⸗
bantur ſic eſſevt notoꝛia:hic nõ pꝛobantur ſic eſſe:ſed no
toꝛia eẽ vt in contrario.⁊.l.ſi vero·S.·qui pꝛo rei.ff.qui ſa⸗
tiſda.cogan.

¶ VWodo quero que dicantur notoꝛia ⁊ que manifeſta? Wanile⸗
KReſpondeo ea que hñt actum manentem poſſunt trãſire ſta ⁊ noto
in notoꝛia:vt ſi quis militet circa latꝰ pꝛincipis:nam eiꝰ ria q dicꝭ
excuſatio eſt notoꝛia/ ſed ea que non habent actum ma⸗ tur.

nentem et continue apparentem / vt cum quis babet

Bai aneinilig Vocatus ad munu
Bi ad ci uilia. dlieum dz appella

Nltium ſit fundata de iure cõmuni:⁊ ideo ꝓbabit

Nehkuin

ſcpitcurre

llorinon
ſeo dic ali
ſonis reſer⸗
uunet rete
Met locun
n CRöergo
Pit nugnadalit
im odesppel
Wepondaretur
elige dele
luvocait
ſtrucrums
eius ſen
CO.g
dicibusm
SGechndo
ligeivt
(Inga
geſt verun
Utreßuata
lMofferend

Pꝛobare
qͥs dẽati ·
cã appel
lationis.

csꝛergone

1
.

1

*

Def appellationibus et conſulta.

Fo. LVI.

nge pꝛiuilegium excuſationis a pꝛincipe iſta non poſſunt in ſit recipiẽda appellatio vł non / tunc ſi appeat ꝙ debuit
glomnenii = „Nnotoꝛia tranſire: ſ in manifeſtumvt plene dixi recipi tunc remittitur iudex ad pꝛincipẽ qui eũ puniet/ſi
N ( Ne S. quo ? qñ iudex aut᷑. qui ſemel. aũt nõ debuit recipi puniet᷑ appellãs infamia.¶ Sʒ op.ꝙ
ſieſten n WN J nim e Juris executio non habet iniua alia pena iponat᷑:vt.S.c.l.eos.S. ne temere.⁊ ·pe.l.ab exe⸗
mume lEeriam. hoc dicit. cutione.So.vt dixi in dictoS ne temere. O 5. kf ſs
Unncenen P * II engdente cã pꝛincipali vel appel HRIE& Ovp. B. Lj' ſi ö8
wiſin ðs illo INdants non eſt Tuppliedqun h d. T in maioꝛib us mom̃.poſ.So.
giurn CEx tex. relatiõe] in quo differat relatio a yvt glo. ¶ Itẽ op. de. l. fi · . qñ pꝛouo. non eſt ne.
chnuph, RAAConſultatione: dic vt. S. e. l. ij. — .a So. vt glo. ¶ Itẽ op. ve. l. ij. S. de ſũma tri ⁊ fl.
Mh — 7 . .. a . ib Si appello in con⸗ ca. So. vt ibi:qꝛ ibi loquit᷑ de deciſione.l.hic de ſnia Vel
nean 86 . 0 2 us. tinenti poſſum ap⸗ ibi de re irreuocabili/ hic de reuocabiliiii. —
lund Ebellare viua voce ſine libello.h. d. Enr GB ontam Ad euidentiã eſt ſciẽdũ x
narlegt 5 A¶ QOp. de. l. j. in fl. ff. e. ?. S. eo. l. eos. So. vt gl. ” R5ν qñ interponitur appellatio
Honiniite aseXXαä aue th qz qnq; eſt melius appellare in decia iudex dz eã recipe ⁊ dare apoſtolos ⁊ ſi nõ fa⸗
„0 die q; ſtatim ꝓpter tempus ꝓſequende appellationis qð rEa Cit punitur. xxx. pondo auri/ eius officium
utmnat, incipit currere ab appellatione interpoſti. in tmidem/2 dʒ dare apoſtolos infra. xxx. dies. Et ex hoc Apli ĩfra
dlennſt W E caulas Glo.videntur male intellige colligimus ꝙ ĩfra.xxx.diespeti debẽt:ſi aũt appellãs nõ qð tpᷣs pe
Miummn gen NWE e⸗ re.l.iſtã ⁊ S.l.in offerendis·j. peetit infra.xxx.dies apoſtolos punit᷑ ̃m.l.qm.S.e.qꝛ cuʒ ti debẽt.
huteie J. N. eco. ? 5.l. cũ a nobis. S. de dila. t. ᷣm gl.hoc dicit ibi equiꝑet delicta.ſ.nõ appellare vł apoſtolos non pete⸗
ſonee Aa Nal; Ubi Imperatoꝛ de appellatio cognoſcet nul⸗ re: ergo ⁊ pene equipãtur ⁊ dicit hec lex. Judex qui apbp⸗
enen la dilatio eſt dada:⁊ ideo antecedens negocium plene in pellationẽ non recipit vł apoſtolos non dedit ifra tẽpo⸗
