qñ accuſatoꝛ crimen ad aliquam ſuſpitionem adducat:
als non teneretur ſe purgare:ſi tamen ſe nõ purget eo ca
ſu quo tenetur:non tamen ex tali pꝛeſumptione veniet cõ
demnandus. Si vero accuſatus de crimine fuit contu⸗
max reuerſus habet ſe purgare:quia pꝛeſumptio eſt con
tra eum non tamen talisvt veniat condemnandus ex es
ſi ſe non purget. B
Crimẽ qñ ¶ Quero quid dicatur crimen graue. Rñ hec lexvidetur
dicat᷑ gra⸗ cõſiderare grauia ex parte effectus ſcilicet pene /alibi lex
ue. videtur conſiderare cauſam vt dicatur graue illud quod
cum dolo committitur.vt.l.ij.ff. de noxa.⁊.l.liber homo
ad l.acquil.hec ergo conſiderat crimen graue ex parte
pene ſcʒ ſi excedat relegationeʒ quia tũc in abſentem nõ
poteſt ferri ſententia.
Bãnũ qð ¶ Modo quero an bannũ quod hodie datur habest vim
hodic dat᷑ ſententie/an annotationis. Et cõmuniter repꝛobat᷑ glo.
an hẽat vĩ que eſt inſti.quibus mo.ius pa.po. ſolS.depoꝛtati.que
ſnie. equiparat bannitos depoꝛtatis vel relegatis. nam rele⸗
gatio vel depoꝛtatio imponuntur per diffinitiuam:ban⸗
num per interlocutoꝛiã niſi conſiderat᷑ ꝙ bannum da⸗
tur ex contumacia non ex crimine liquidato⁊ per inter⸗
locutoꝛiam: ſed depoꝛtatio et relegatio ex crimine impo
nuntur:ſed ex crimine liquidato ⁊ per diffinitiuam ſentẽ
tiam/nunq;ᷓ ergo bannitus perdit patriam poteſtatẽ vel
tutelam vel curam:⁊ certe vidi magnos doctoꝛes tenere
ꝙ non/quibus multuʒ repugnat quia ſtatim eo capto de
capitatur etiam crimine nõ liquidato. Sed dic ꝙ hic nõ
ſic quia lex municipalis hoc dicit:ałls nõ operaretur bã⸗
num durioꝛi pena qð de iure ↄmuni poſſet effici.vt.l.aut
damna. S.: inter eos.ff. de penis ⁊ ita loquitur aut᷑.item
quecunq; ałs quicquid.S. de epiſco.⁊. cleri.hinc eſt ꝙ ſi
bannitus de ciuitate iſta exiſtens in ciuitate mutine hic
duceretur per vim non deberet hic puniri quia non fugit
bannum: ſed ſi ſponte venit iterato iſto crimine punitur
non vigoꝛe banni / ſed ſtatuti:quia dicit ꝙ bannitus ha⸗
beatur pꝛo confeſſo.vnde in ipſum tanqᷓ; in cõfeſſum fer⸗

m ablenti. n eraunt⸗

tentia in abſentem. Sed requiſitio et

mine non de bonis ? quedam facti in

tur diffinitiua crimine non excuſſo.Et ideo equipara bꝗ
num annotationi non perpetuo ipſum audiri de crimi⸗
ne ſicut hic / niſi eſſet ſtatutum impedieus.et ideo non pu
to ꝙ perdat patriam poteſtatem: ſed ꝙ non redditur ci
ius ⁊ ꝙ bhabeatur pꝛo confeſſo ⁊ ſimilia.
Item quero nunquid habeat locum bonoꝛum annota⸗

tio. Et dicunt quidã ꝙ non hodie nõ publicantur bona.

vt ·/de bono.pꝛoſcrip.aut᷑.bona damnatoꝛum.Tu dic

immo hodie locum habet annotatio que fit pꝛopter con

tumaciam in non veniendo/⁊ in iſta nil eſt mutatũ.Sed
publicatio que flebat per diffinitiuꝗ eſt ſublata.ſic ⁊ ałs
contumax in non veniendo et etiam contumax in nõ pa⸗
rendo.nam vnus appellare non poteſt alter ſic. Et eſt
ratio quia eſt contumax in non veniendo ⁊ etiam in non
parendo.vt.l.creditoꝛ·S.iuſſus.ff.de appella.

„ famis de iure vel de facto.Sed in cauſa crimi⸗
SX“E nali de facto non de iure. hoc dicit.
Quero an bannitus de crimine ſit infamis. Rñ. ſic de
acto nõ de iure cũ ſtatutũ nil de hoc dicat Ende recur⸗
ram ad ius cõmune.Sed an per cancellationem abolet᷑
infamia:hoc non determiio.

Item quero nunquid contumax in cã ciuili in qua di⸗

natus eſt ſit infamis infamia facti.Gloſ.ꝙ ſic: et male qꝛ

nõ debemus extendere infamiam ad caſus.in.l.non ex.

pꝛeſſos vt not.in.l.j.ff.de hijs qui not.injfa.cum ergo hic
ſolum de criminali loquatur non extendã ad ciuilẽ.nam
licet aliter q;tum ad infamiam irrogandã per diffiniti⸗
uam que dicit ꝙ ciuiles criminalibus comparent᷑ non qᷓ;
tum ad irrogandam infamiam ex cõtumacia.

De queſtionibus.
MRubzica.
Beltionem. egulereni

non toꝛquetur ſeruus in dñm. fallit in

vitiatur in cauſa ciuili.Seruus cõtra

¶ Item oppo.ꝙ etiam in alijs crimi

e unbus iſtis t alijs. 2 dicvt in glo. But.
Ad ditio. Addeꝙ milites ? decuriones non tos
quent᷑.l.milites.⁊.l.diuo.j.iſto tu. Aue⸗

dam ſunt perſone que nõ toꝛquent᷑ contra certas perſo⸗

nas.l.j.⁊.l.pꝛidem.j.iſto ti.regulariter ſerui⁊ plebei toi:
quẽtur.:.libero.ff. eo ti.l.fallaciter.. de abolitionibus/⸗p

ſidente iudicio locus eſt toꝛture:ałs nõ vt.l.j.ff. eo. ti.

ſalitum Rec contra dominũ au⸗
4 Nſo li tum. ditur ſeruus:ĩmo nec cõ⸗

WVEWirs matrem vel tutoꝛem dñi h. d.
H., ¶RNota ergo ꝙ beneficium trãaſit ad ſuperio⸗
rem licet non dignitas. Butrig.

Um cognitionaliter e

J toꝛquetur pꝛecedentibus indicijs. Butri.

₰☛ J Regulariter reus non interroga
„W cuti. & eioſed iſocino iud aceint

conuincit᷑ non excuſat᷑:qꝛ ſociũ pñtauit. Bu.
Ec. ſi moꝛs Etiam ad moꝛtem teſta⸗
U*HB: toꝛis vẽd icandã ſubijciũ
tur indiſtincte toꝛmentis pᷣui quis in teſtamen

R
. Kb

W vto ſunt libertati donati.hoc dicit.
¶ In glo. que incipit quid eſt et indiſtincte ibi.poterũt

iſtud vlſtimũ attendo quo ad penam:non quo ad queſtio

Aacob. Butrig. s
V Non toꝛquetur ſeruus in dñm
= Rid em. xei pꝛo eo nec libertus contra
patronumvel pꝛo eo. ¶ Op.ꝙ fauoꝛe alicuius
H„ rAGinductum eſt non debet eum ledere. vt. l. ꝙ fa⸗
uoꝛe.S. de leg.at in honoꝛem ⁊ fauoꝛem domini ſeruus
non toꝛquetur contra eum ergo debet poſſe pꝛo eo toꝛ⸗
queri.Solu.due ſunt regule.vna ꝙ ſeruus in honoꝛẽ do⸗
mini non toꝛquetur contra dominum. Alia eſt regula ꝙ;
domeſticum teſtimoniũ repellitur/de hac ratione ꝓ do
mino non toꝛquetur. Jacob. Butrig.

,„/ ar Cötumax in cꝗ
NRpecuniarijs. nar in c

ſcaſibus hic poſitis. Utile ꝑ inutile nõ

dñm non toꝛquetur. h. d.

Pd
eteſ

ſtl dau
i

Nbenthe
gn ſc
giaſunt
linis ecu
ocſineſi⸗
hnsrinin
ſebeioru
ſapꝛuno
gari po
degradal
ſpterih

icktoꝛque
ſecturam.
lurdekact
figretunc
figm non
qpeſtion
gberur)
fam 1
Zacoot

corrigitt
ſtio defan
finumv
Ulinterdt
ſiodebo
col hoce
Ntapetti
ſeſoria
fis anor
foqaib
meij
facto gli
aſuntte
ceditur
§dione

mͤchp
hefſona
Gbipone
oyrinc⸗
lrinnon
Arfliue
cctus
ttiamer
int na⸗

E
S=
S=
=
2 =
5 = S
-
☛ ☛

= =
=

☛S =
E
=
=

nlictiifeens
Goſgſetnin
daſunln
Nigflnane
tmligkain
Mincihnz
Pcorpmnn
Dunaci

= =

lulli Genunen
Irch.d.
tiamindlim
dicrkingitl
curiones
oſiſtont
Nrs certusft
jſerir
e holitſens
nötlifan

coln wnii
ſeruusinonu“
fihd.
miräſtottont

Ais b
Go hon hnence
lsllueini
ciipirut
asnonen
deenciſchi
icis hie

diec.
inar ihonn
ſon gwul N
nſnnunti
elbenls
gtnotlin⸗

llke le
ndunnil

=—
= =

Eruos Seruus contra dominum non
US. roꝛquetur etiam ſi velit domin?ꝰ
hoc.dicit᷑ Jaco. Butrig.
Ad d iti 0 Adde hic eẽ tex.ꝙ ſi dominꝰ extraxerit
Rfamulum de ſeruitio ſuo ꝙ deinde non
poterit eſſe teſtis I maxime cum data opera hoc factum
ſit. l. ⁊ qui data. ff. ex quibus cauſis maioꝛes.ſm docto⸗
rem antiquum.
Tlites udex in queſtionibus habet cõ
1 ſiderare duo:pꝛimo vt ad ea non
5 pꝛocedat ſine iudicio. Secundo vt conſide⸗
Kumret perſonam ſi eſt pꝛiuilegiata toꝛqueri non
debeat hoc dicit. Hodie milites hoc non habent pꝛiuile
gium: ſed populares qui ſunt de alia ciuitate ⁊ merito
quia ſunt decuriones:nam conſilium ciuitatis ẽ loco oꝛ⸗
dinis decurionum. quia a toꝛmentis excuſantur. Sed de
hoc ſiue ſint de conſilio ſiue non dum tamen ſint in arti⸗
bus pꝛiuilegium habent ar.ꝙ clerici militent:⁊ ſic penis
plebeioꝛum non ſint ſubijciendi:nam non debẽt mutari:
ſed pꝛimo degradantur: ſic ⁊ milites pꝛimo debet degra
dari ⁊ poſtea penis plebeyoꝛum poterunt ſubijci: ⁊ de
degradatione dixi.S. de epiſcopis ⁊ clericis.autent᷑.pꝛe⸗
yteri.hoc dicit Jaco. Butrig.
— ſt tu In cauſa ingenuitatis
Gp erxj a poteſt toꝛqueri etiam il⸗
æ& le de cuius ſtatu queritur. hoc dicit. Dic ergo
. Eaa; aliquando queritur de facto ſerui / ⁊1 tunc po
teſt toꝛqueri:vt.i.interrogari.eo.⁊.l. cũ ſeruum. ſᷣm vnã
lecturam. S. de ſeruis fugitiuis. Si autem non interroga
tur de facto ſuo.⁊ tunc aut eſt cauſa libertatis ⁊ poſſeſſo⸗
ria:⁊ tunc toꝛquetur vt hic ſiue cauſa liberalis ⁊ petito⸗
ria:æ non toꝛquetur vt hic:⁊.l.de minoꝛe· S. vltimo. ff. de
queſtionibus. aut eſt queſtio inter duos: æ nemo toꝛz
quetur vt dicam in. l.cum mancipium. ſᷣm aliam lectu⸗
ram ⁊ eo.l.quotiens.⁊.l.cum teſtamentum. hoc dicit

Jacobus Butrigarius.

Abi eſt
m teſtamentum. dubium
de dominio ſerui poteſt toꝛqueri. hoc dicit cuʒ

N Ma AHl. quotiens eo. .l. hoc qð placet. que tamen

coꝛrigliur per legem de toꝛmentis·.eo. aut ergo eſt que⸗
ſtio de facto ſerui:⁊ poteſt interrogari etiam contra do⸗
minum vt. ſ. eo. interrogari:aut ẽ queſtio de dominio ſer⸗

ui inter duos / ⁊ tunc idem vt.l.quotiens.jeo.aut eſt que

ſtio de bonis hereditarijs ⁊ tunc non toꝛquebuntur vt · ·
eo.l.hoc qð placet. hodie ſic vt.l.de toꝛmentis.j.co.aut
eſt queſtio de libertate / æ tůc aut eſt cauſa liberalis ⁊ poſ
ſeſſoꝛia: ⁊ toꝛquetur vtl.ſuper. S. eo.aut liberalis ⁊ petito
ria æ non toꝛquetur:vt.l.de minoꝛe.. fl.ff. co. ¶ Iteʒz que⸗
ro quibus toꝛmentis ſtetur / dic vt glo.in.l. hoc ꝙ placet.
ꝙ medijs / pꝛocedit gloſ.quando quis interrogatur de
facto alieno / ſed quando de facto pꝛopꝛio quanto facilio
ra ſunt toꝛmenta tanto ei facilius credirur immo ei non

creditur in toꝛmentis niſi perſeueretvt.l.j.ff. de cõfel.⁊. l.

. S. diuus. · ſi quis vltra.ff. eo. Jaco. butrig.
— Ver aſperſam maculã pꝛiuilegium
Juo. o

RN ntranſit ad inferioꝛes.h.d.
¶ Sppo ꝙ pꝛiuilegiuʒ tranſeat ad inferioꝛes
Alicet pꝛimus gradus macula ſit aſperſus vt. l.
emãcipat. ff. de ſenat. aut queris an trãſit pꝛiuilegium ex
perſona aſperſi:⁊ dico ꝙ non:ſed ex perſona pꝛecedenti
qui non eſt aſperſus macula non obſtante medio macula
to vt in contrario: aut ergo auus ⁊ filius non ſunt macu⸗
lati non tranſit honoꝛ ad nepotem ex perſona aui⁊ filij
gut filius medius eſt maculatus:⁊ tunc aut nepos fuit cõ
ceptus ante maculam patris ? tranſit ad nepoteʒ honoꝛ
etiam ex perſona patris ⁊ aui:vt in contrario. Si pater
fuit maculatus anteq; nepos eſſet conceptus tunc non
tranſit honoꝛ ad nepotem ex perſona patris maſculi / vt
hic: ſed aui ſic vt in contrario / ⁊ hec vera in honoꝛibus.

Sed in acquiſitionibus ſecus:quia ſi pꝛimus gradus eſt

maculatus non tranſit ad ſequentem vt per indirectum
ei qui maculatus eſt:vt.l.diui fratres.de iure patro.
= E Seruus non toꝛquetur pꝛo do⸗
ErxruoS. mino pꝛeſenti vel pꝛeterito.hoc
dicit. Hec lex eſt ĩ argumentum ꝙ quidã hñs
Eſfamulũ teum expellit de domo vt pꝛo eo poſ⸗
ſit eſſe teſtis modo ſi conſtaret ꝙ hac de cauſa ipᷣm expu⸗

Dej Queſtionib⸗·· De Abolitionibus.Fo. CXI.

liſſet non poſſet eſſe teſtis pꝛo eo ar.l.pe.S.de adul. Sed
in dubio hec lex dicit ꝙ ſicut pꝛo pꝛeſenti domio nõ po⸗
teſt teſtificari:ita nec pꝛo pꝛeterito. Sed foꝛte.ll.que di⸗
cunt repelli domeſticum loquuntur de alia domeſticita⸗
te nõ famuli ⁊ de hac dicam ⁊ qͥ ſint domeſtici.S.de teſti.
l. etiam. Butrigarius.

. Abi de facto ſerui querit᷑
TKterro gar poteſt toꝛqueri.h.d.
Ecuriones Decuriones cõmuniter
non toꝛquentur.fallit in
quibuſdam criminibus. Butrig.
Xh il Nec gratia nec pecunia debet iu⸗
2 *dex coꝛrũpi:vt toꝛmenta innocẽ⸗
Vtibus vel dignitate minutis inferat.hoc dicit

5 Jacob. Butrigarius.

De abolitionib us.

Mubꝛica.

” Abolitione a pꝛeſide con
Meles. ana non flt repetitio cri⸗
Uminis. hoc diccitt.
C¶ Ex tex.ſupplicatione. Iſte tex. le⸗
Ssitur duobus modis. vno modo ꝙ pᷣn
Sceps conceſſit abolitionem abolitiõis
Soate a pꝛeſide quo caſu poteſt repeti
AAcrimen. Alio modo poteſt legi vt eui⸗
tet caſum quo non pꝛeſes:ſed pꝛinceps abolitionem con
ceſſit quo caſu poteſt repeti crimẽ infra triginta dies ab
abolitione. Butrigarius.

Add it io Videamꝰ qͥd ſit abolitio ⁊ quidẽ põt di Abolitio
ci. Abolitio eſt accuſatiõis perẽptio ſi⸗ qͥd ſit ⁊ q̃t
ue excluſio vt nomen ſit conſequens rei.Sicut dicitur ex mõis fiat.

ceptio acti.excluſio.ff.de excep.l.ij.in pꝛincip.Et not.ꝙ
abolitio fit tribꝰ modis vno modo a pꝛincipe ex ſuo mo⸗
tu ob rem pꝛoſpere geſtam vel ob gaudium vel ob ſimilẽ
cauſam. ff.ad turp.l.ſi quisS.fin et l.ſeq. Secundo mo⸗
do ad inſtantiam ⁊? poſtulationem accuſatoꝛis coꝛam iu
dice oꝛdinario qui de cauſa recognoſcebat. Lertio mo⸗
do per moꝛteʒ accuſatoꝛis vel accuſati cum extinctũ fue
rit crimen regulariter moꝛte ſuperueniente.vt. ff e.l.aut
pꝛiuatum.vel pꝛopter iuſtum impedimentũ ſuperueniẽs
accuſatoꝛi.vt dicta.l.aut.et.l.ſenatus·S. reos.S.ſi accu⸗
ſa.moꝛ. fuerit.l.ij.et.l.defuncti. Et not.ꝙ ſi fit abolitio a
pꝛinc ipe nullo poſtulante ꝙ talis abolit o extinguit om⸗
nes accuſationes.nõ quo ad om̃es pꝛeterq; ad actoꝛem
quia tempoꝛe non minus poterit vſq; ad.xxx. dies repe⸗
tere accuſaui.vt·j.e.l.fl.computandos a die quo ferie ge
neralis abolitionis ſunt finite.Et debet accuſare eo mo
do quo pꝛiꝰ fecerat.vt.j.de generali abolitio.l.ij.⁊.ff.ad
turp.lł.aut.S.in iudicio.Si vero flat ad petitio.accuſato
ris coꝛam iudice tũc debet fieri vtraq; ꝑte pñte.ſ.accuſa
toꝛe ⁊ cã cognita. Et vertitur in cauſa cognitionis hoc
modo vt ſi accuſatoꝛ calumnioſe hoc modo fecit accuſa
tionẽ abolitio non concedatur.vt.j.e.l.fl.in pꝛinci.de ca⸗
lum.il.fallacia.immo puniatur de calum.vt.S.not.de ca⸗
lum. Si vero per erroꝛẽ accuſauerit ſi quidem accuſatꝰ
ſuſtinuit iniuriam vel carceris vel verboꝛum vel toꝛmẽ⸗
ti non eſt concedenda abolitio:ſi vero nõ ſuſtinuerit in⸗
iuriam vel carceris vt dictum eſt:⁊ tunc concedit᷑ alas
ſi etiã vtraq; parte volente.Et debet peti abolitio xxx
dies computandos a die inſtitute accuſationis/ałs nõ
auditur.vt.j.e.l.fl.⁊ ff.eo.l.j.S. abolitio.⁊.l.aut·S.in iudi
cio.Si vero pꝛopter moꝛtem petitur abolitio debet con
cedi regulariter qꝛ moꝛte extinguitur crimen.vt.S.ſi reꝰ
vel accuſa.moꝛ.fuerit.l.ij.cum ſi.ff.e.l.in ſenatus.· ſi ꝓ⸗
pter moꝛtem.fallit in caſibus in quibus nullo modo con
ceditur vt in crimine leſe maie. patrie oppugnate vel ꝓ⸗
dite vel crimĩe falſi.vtj.eo.l.ſi falſis.ff. ad turp.⁊.l.falla
citer. Item in crimine peculat. repetundarum ⁊ de reſi⸗
duis et in crie apoſtaſie ⁊ hereſis ⁊ ſy mo.vt..ſi reus vł
accuſa.moꝛ.fuerit.l.j.⁊ ibi not. Item ꝙ ſi auis calũnio⸗
ſam fecerit accuſatiõeʒ et ipſe pẽcunia ↄuictus velit abo
litionem fleri non eſt audiendus etiam conſentiẽte par⸗
te aduerſa/ſed pꝛocedi debet in accuſa.ita vt nocens pu
niatur.·j.e.l.ij.Ffallit etiam ſi accuſauit pꝛoſequendo ſuaʒ
iniuriamvel accuſauerit conſanguineosvel ſimiles. Ma
tunc conceditur abolitio.vt.dic.liij 5 Jiem no. ꝙ per

Inkama⸗
ri an poſ⸗
ſit qs ex
ptumacia

abolitionem generalem vel ſpecialem tollitur pena:⁊ eti
am crimen extinguitur /ſed non tollitur infamia.:j de ge⸗
nerali abolitione.l.finali.cum ſimilibus.et de hoc notat
Aʒo in ſumma huius tituli.

B lit . 0 Abolitio conceditur pꝛeſen⸗
α olitio. te aduerſario ⁊ cauſa cognita.
hoc dicit. Heclex facit argumentum ꝙ ſi iu⸗
aerx de crimine inquirit:⁊ ille qͥ paſſus ẽ iniuri⸗
am vult crimen remittere.queritur an tollatur inquiſitio
⁊ videtur ꝙ non:quia iudex nihilominus pꝛocedit. Sed
certe ego diſputaui q̃ſtionẽ iſtã ĩ crĩe puato⁊ dicebãt qui
dã in accuſatiõe ꝙ ſint due ĩiurie:vna reipublice:alia of⸗
fenſi/vñ vna remiſſa nõ ẽ ꝓptea alia remiſſa: vt.l.licita⸗
tio · S. ꝙ licite.ff.de publicanis.Sed certe ipſi non dicunt
verum /quia pꝛimo eſt tantum vna iniuria/alas ſi eſſent
plures pene plures poſſent imponi:qð non eſt hic:⁊ ideo
remiſſa iniuria ab offẽſo iudex non poteſt inquirere Hec
obſtat hec lex:quia loquitur in crimme publico qð patet
quia in pꝛiuato non eſſet neceſſaria abolitio cum ſit indi
ſtincte licitum in eis tranſigere.S.de tranſac.l.tranſige⸗
re.hoc dicit Jacob. Butrig.

xræ Igrauato nec teſtibus iam queſtionibus ſubie⸗
ctis in quibus criminibus nullo modo conce⸗
ditur.hoc dicit Jacob. Butrig. =
Ad d iti 0 Adde ꝙ in hac.lł.verſiculo ſinautem ⁊c̃.
iſte verſiculus eſt ſingul.ſᷣm bar.hic.

Be generaliaboli
tione. Mubꝛzica.
Di potentatus. hie⸗

4 D S

WuAs fit ex cauſa publica poteſt fieri crimi⸗
n ge Anis repetitio infra triginta dies.hoc
dicit Jacob. Butrig.

Gm eo Pꝛeſcriptio triginta dierum habet
Q locum in accuſatione inſtituta ⁊ abo
lita non inchoanda.hoc dicit Jacoh Wuttig. ia no tol
— . ndulgentia nõ to
NRd ulg entia. infamiam / reſtitu
tio vᷣ0 tollit. ¶ Op. de.l. j· S. pe.ff. de his qͥ no.
infa.Sol.ibi vtitur imperatoꝛ verbo reſtituo

hic verbo indulgeo:hec vera reiectis alijs.hoc dicit Ja⸗
cobus Butrigarius.

t intra certum tempus
criminalis queſtio termi⸗
netur. RKubzica.

Dilſe uis Qui non expediunt
¶ cauſam criminalem
Vinfra biennium puniuntur in quarta
AA Aparte bonoꝛum ⁊ infamia.hoc dicit.
COopo. ex. gloſ.⁊ videtur ꝙ punia⸗
y Ntur ſimilitudinarie ſupplicij: vt.l.accu
. ſationis. ff. de accuſa. So. quidam pꝛo
ARAReſequuntur crimen ? non pꝛobant ⁊ illi
puniuntur ſimilitudine ſupplicij:vt in contrario:quidaʒ
non pꝛoſequuntur infra tempoꝛa a iudice ſtatuta/⁊ ałas
punitur vt ſtatim dicam.
Item oppo.ꝙ alia pena imponatur vt.l.crimen.S.qui
accu.non poſſunt. So.vt glo.⁊ pꝛima eſt vera.ratio:quia
poſito accidenti ſequitur conſequens :nam ad crimen ſe⸗
quitur pena:vt.l.jS.· ad beſtias.ff.de poſtu.ergo quando
non pꝛoſequitur infra tempus ſtatutum a iudice non eſt
determinata et oꝛdinata contumacia: ergo nec oꝛdina⸗
ria pena:hic autem eſt tẽpus legale ⁊ oꝛdinatio/⁊ ideo ẽ
pena oꝛdinaria:aut ergo quis pꝛoſequitur ⁊ non pꝛobat
⁊ punitur ſimilitud ine ſupplicij: vt dicta.l.accuſationis.
aut quis pꝛoſequitur infra tempus ſtatutũ a iudice/⁊ pu
nitur ſᷣm.l.qui crimen.S.qui accu.non poſſunt.
¶Oppꝑo.ꝙ quis ex contumacia nõ infametur:vt.l.fi.S. de

requi.reis.So.hec ſᷣm illam quia infamatur de facto et

Sg/ Calumnioſe accuſanti non
“ Alla citer. conceditur abolitio nec reo

Butrigarij Gecũda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

non de iure. ¶ Item oppo.ꝙ etiam de iure infametur cuʒ

in turpil.incidat:vt.jti.j.l.ij.So.glo.fatetur oppo.quod

non puto verum:quia contrarium loquitur in deſiſtente
hic in pꝛoſequente:ſed non in terminante cauſam infra
tempus legale:⁊ ideo non puto hic locum habere penam
turpil. ¶ Quero an ſufficit ꝙ detulerit reum an non exi⸗
gatur ꝙ fideiuſſoꝛ ⁊ de exercenda lite deſiſtat:⁊ dic vr gl.
Jacob. Butriga.

*„
S
S

net vt faciat terminari infra tempus ſtatutum

⁊ ꝙ alijs eſſe ſolet pena non eſt de pena delinquenti opoꝛ⸗

tet ad aliud trãſire ꝙ ſit ei pena hoc dicit.ſ Ego diſputa
ui hic queſtionem talem ſtatutum dicit ꝙ non ſoluẽti col
lectas non reddatur ius vſq; in quinquennium:vnde ſi p
pter collectas non ſolutas non debet ei reddi ius ad qui
quennium non erit ei pena cum per aliam cauſam non de
beat ſibi reddi/nũquid aliam penam debet eis imponi:
ego determinaui ꝙ ſic per hanc.l.vnde poſt pꝛimũ quin⸗
quenniũ non reddetur ei ius infra aliud quinquennium.
¶Erx tex.łſi petantur NHota ꝙ dilatio datur demum ſi
petatur:⁊ ideo ſi actoꝛ petit dilationem ad pꝛobandum
iudex dicat /do dilationes ambabus partibus ad pꝛobã⸗

dum:male dicit / quia non debet dare reo poſtq; reus

eam non petit.

Additio. Aaae giltal in verſl r iperſong e fa

*cit ad queſtionem de ceco qui cõmittit
tale delictum qð debebat ſibi oculus remoueri ꝙ cum pe
na non poſſit habere locum in oculo/tunc punietur ĩ alio
membꝛo per hunc textum ſᷣm Joan.and.in regula nemo
poteſt. de regulis iuris libꝛo ſexto.

=ðð Ad cauſam criminalẽ
E„Miminales. nunundi van b⸗
nium oĩmodo.h.d.¶ Ad euidentiam eſt ſciẽdũ
Mα quidam pꝛoſequuntur ⁊ non pꝛobant /⁊ tũc

pena turpilł. de qua hic. Iteʒz eſt ſciendum ꝙ hec pena ſo⸗
lum locum habet in crimine publico pena.i.remie:⁊ in pᷣ⸗
uatis.ff.eo. Ja. Butrig.

Ad ſenatuſcõſultum turpillia

KRubzꝛic.
S demum. Qu ab geeuſa⸗

Edicij ⁊ publici criminis deſiſtit incidit
Min turpil. h. v. C Oppo. hic inuit ꝙ ad
hoc vt deſiſtens cadat in turpił.opoꝛ⸗
tet carceratũ fuiſſe reũ ⁊ alia contigiſ⸗
ſe q̃ bic dicunt᷑.Sʒ ʒ hoc videtur lexi
Eſenatus.S. qui poſt. ff. e. So. vt glo.
Itẽ op.ꝙ etiã ĩ pꝛiuatis criminibus hẽat locũ hec.l.vt
l.ſi quis repetere · S. j. ff.e. So.ibi.l.remia.hic turpil.

„ Fideiuſſoꝛ in certam rem non tene
SY Pzo W. iur vltra hoc.

ß

—H & Ad accuſationẽ eliſam non
D S Bamuis. nanis pꝛomiſſis reditur

ad extinctam/nõ ſic ad accuſandum act. quia
Pacto extinguitur nõ eliditur. hoc dicit. Quia
glo.duo in oꝛdine ſignat contraria: ideo oꝛdina ſic.Et
ideo oppo.ꝙ non ſeruatis pꝛomiſſis poſſit ad pꝛimã ac⸗
cuſstionem rediri vt.S. de tranſact.l.ſcire.⁊.l.ſub pꝛe⸗
textu.So.ibi loquitur in actione ciuili in qua diſtingui⸗
tur ꝙ aut eſt eliſa:⁊ ad eam reditur / aut extincta ⁊ non.ſʒ
agit de dolo vt dicta.l.ſub pꝛetextu.hec loquitur in accu

2

ſatione criminali que tollitur ex ſolo pacto.ar.l.ſi tibi · S⸗

q̃dã.ff.de pac. Op.ꝙ poſſit ad accuſationem redire tan⸗
q́; tranſactio non tenuerit vt.l.tranſgredi.So.ſᷣm aʒo.
¶ IAn gloſ. qque incipit quibus ibi.qð non placet: immo
eſt bona ratio aʒo:qꝛ quantum ad hoc vt idẽ poſſit ad ac⸗
cuſationeʒ redirevel non hʒ locũ diſtinctio illius:licet nõ

qᷓ;tum ad hoc vt cadat in turpil.vel non.¶ In eadem gl.
ibi ratio autem.hec ratio redit ad pꝛimum contrarium.S
de. l. ſub pꝛetextu.¶ In eadem glo.ibi aliud.in ft.in crimi
nali ⁊ colligitur ratio exil.ſi tibi:g quedam.ff, de pc.

⸗ Licet accuſatoꝛi non pꝛoſe⸗
Ouerint. en infra tempus debliin
irrogetur pena/tamen ad officium iudicis pꝑti

habet locum pena.l.remie. Quidã non pꝛoſequuntur in⸗
fra tempoꝛa legalia/⁊ habet locum ciuilis pena tituli pee
cedentis.Quid am ſine abolitione deſiſtunt:⁊ habʒ loc,

larſe
nie
ſtioriamt
N.
Gccnitunt
ferunt /non

1ddi

codens l
hotremo.
iNeant
ſrenonp
lſerein

Nibi/n
tiepꝛin
ytglo.
tur debe
crimen.
decrimin
ſicum ſi
ytglo Cea
ger ſuo o⸗
teſtremite
gulyenit
Et ſi dica

ſtlbinote

ro:ſed in
Anentur
Clratoꝛ in
Moꝛiamm
in de c.
Comparet
vospertin
ſaunyen
eſltina
ſlmwoen
ſcoetro
ſockinl
dſforentes
nn lun
Upeltroff
ercauſan
lelisſecgl
Pspolebe
mzödet
ehocf
ercinari

catſnanu
mingncidr

Lidenrunetſia

Nonecben i⸗
Npsſeunu
Ulispentinie
eſikvnrthtrte

dungben n
enaltetietkge

tun

QAuichun
tonegtin
nisdeſſtint
phohiinigl
dorinutee
reätascontt
zloeſttenh
feoſt⸗
binaihel
iahleun
timſenton

ſetcnicſeng

goniſettr.
Ninmigſi
rhoene,

vociuſe⸗

„

oſttad gini

De Calũniatoꝛib.

AQAui deſiſtit ab accuſatio
*ne ad eandem redire non

JYis de qu
poteſt. hoc dicit. Femi M
4 1 emina deſiſtens ab accu⸗
L J fem ina.ſtione non pꝛoſequit᷑ ſuam
vel ſuoꝛum iniuriam:cadit tamen in turpił.
COppo. ꝙ non cadit in turpił.vt.l.j· S· actio⸗
nem ff. e. dic vt glo.⁊ de hoc plene dixi in.l.ſi ea · Squidã.
F.qui accu.non poſſunt.ſ¶ Item quero quis dicatur ſuaʒ
iniuriam pꝛoſequi:dic vt glo.

¶ In glo. que incipit ſi quis.ibi non poſſunt cogi.nã bũ

admittuntur licet non cogãtur in executionibus que dif⸗
ferunt / non tñ deſiſtunt. hH.dd.
Ad DdD iti 0 Adde ꝙ glo.j. huius legis in verſi.ſʒ qs
dicitur ⁊c.⁊ glo.eſt ſing.ſᷣm bal. in.c.ac
cedens.j.col.vt lite cõteſt.in.c.ceterum.de teſtibus.in.c.
poſtremo.de appel.idem Jaſo.in.lł.j.ad fi.ff.in ius voca⸗
ti vt eant aut ſatiſdant. vide bald.im.l.j.xj.coł.S.q accu⸗
ſare non poſſunt.verſi.ſuper tertio puncto.⁊ ibi videtur
reſidere in hac oppoſitione.

De calumniatoꝛibus.
RKubꝛica.
Turpitudo occur
Alumn la. rẽs in iudicio pur
gatur mercẽnario officio iudicis eiuſ
adem cauſe.hoc dicit. B
2 ¶ Oppo.ꝙ etiam finita pꝛima inſtan
V Atia poſſit ad cauſam rediri cum tenea⸗
tuxn. l. remia criminaliter ⁊ ciuiliter: vt
l. j. ff. e. So. poteſt poſt accuſationem
vt ibi/non officio vt hic.¶ Item oppo.ꝙ demum accuſa

tiõe pꝛima finita de calumnia vt.l.j.S.j.ff.ad turpił.So.

vt glo.¶ Item oppo.ꝙ qui de crimine calumnie pꝛoſeqͥ⸗
tur debeat ſe inſcribere ꝙ hic non fuit:⁊ ſic obſtat lex qui
crimen.S.qui accu.non poſſunt.So.vt glo.i Item op.ꝙ
de crimine calumnie pendente pꝛimo non poſſit cogno⸗
ſci cum ſit par in crimine vt.l.j.S.qui accu.non pñt. Sol.
vt glo. Collige ex.l.iſta ꝙ ineptitudineʒ iudicij poteſt iu
dex ſuo officio remittere:hinc eſt ꝙ ſi accuſat qui non po
teſt remittit eum eſſe vere poſtulantem /ſic ⁊ in ciuili lite
qui venit vt ꝓcuratoꝛ remittitvt.l.ꝙ ꝓhibet. ff. de poſtu.
Et ſi dicas quomodo poteſt ſibi remittere cum non

ſit ſibi notum vt iudici. Reſpondeo eſt ſibi notum vt pꝛi⸗

uato:ſed inquiret ⁊ faciet ſibi notum vt iudici.⁊ eſt in ar⸗
gumentum ſtatuto cauetur ꝙ in criminibus non poſſit ꝓ
curatoꝛ interuenire ad aliquam exceptionem etiam decli

natoꝛiam exponendam. Modo iudex inquiru cõtra quẽ

dam de crimine in caſu in quo inquirere non poterat
comparet pꝛocuratoꝛ eius ⁊ dicit:domine iudex cum ad
vos pertineat ineptitudinem iudicij reijcere imploꝛo of

ficium veſtrum vt remittatis ⁊ reſcindatis inquiſitioneʒ

que fit in caſu pꝛohibito:dicit iudex tu non debes excipe
re: dicit pꝛocuratoꝛ:ego non excipio. ſed officiuʒ implo
ro:immo etiam me non poſtulante debetis hoc facere of
ficio veſtro Et ꝙ aliud ſit exciꝑe alið officiũ iploꝛare ca⸗
ſus eſt. in. l. fl.. de petit.hered.⁊ gl.ponit hoc vt ſpecies
differentes vt. l. querela.S. de fal.⁊.l.iij.qui accu.non poſ
ſunt. Cum ergo ſtatutum pꝛohibeat ſolum excipere non
impedit officium. Item collige ꝙ officio mercẽnario iu⸗
dex cauſam ineptitudinis remutit: ⁊ ideo cum quidam
teſtis ſecularis coꝛam epiſcopo depoſuiſſet falſuʒ:epiſco
pus volebat eum cauſa finita punire officio ſuo per.l.nul
lum.S. de teſtibus: dictum fuit ꝙ non poterat ſine accuſa

toꝛe hoc facere quia cum officium quo punire poterat ſit

mercẽnarium vt hic ꝓbat᷑ expirauu pꝛima cã finita.
= At er Vbi pꝛeſumptio contra pꝛeſumptio
RNNRVEEL. nẽ/ eſt pꝛeſumptio in ſpecie et pꝛeua⸗
jet contra pꝛeſumptionẽ in genere. ¶ Ex tex.
Acalumnie ꝓpꝛeſumptione.

nia non punitur.
¶DOppo. ꝙ eo ꝙ non pꝛobat veniat de calum
nia puniedus:vt.l.iure mariti.S.de adult.⁊.l.is cuius · S·
mariti.Ge adult.cum ſi. So.aut conſtat de ipſoꝛum ca
lumnia:⁊ tunc puniuntur:aut non conſtat:⁊ tunc regula

De Bonis ꝓſcriptoꝛũ.o. C

riter qui non ꝓbat pꝛeſumit᷑ calũniari/fallit in quibuſdã

2ν Vendicans necem pater⸗
Alumnte. nam de pꝛeſumpta calum⸗

caſibus in patre ⁊ ſi.ex quo collige duo:pꝛimo ꝙ pꝛeſum
ptio ↄtra non pꝛobatũ nihil operat᷑. Scðo ꝙ vbi due pꝛe
ſumptiones ſunt oppoſite vna in genere:alia in ſpecie pᷣ⸗
ualet illa que eſt in ſpecie.vt.l.cũ de indebito. ff.de ꝓba.
et.l.diuꝰ.ff.de ĩ integrũ reſti. Sed vbi conſtat ꝙ nõ eſt in
calũnia unullus punitur.hic nõ ſunt alia.

RSS Iniate Calũnians in
Di calünio toꝛes.cauſa liberali
Apena.l.remie tenetur.h.d.
¶ Doppo. de. l. ſi tibi. S. de libe. cã. So. vt ibi.

D S m inis Qui ſeruũ alienũ facit calũnioſe
*toꝛqueri punitur in duplum.
O n pꝛius Mon debet quis admitti ad
3 P. D. accuſationem inſtituendam
Sniſi ſe inſcpᷣſerit ſolẽniter ad penã tallionis.h.d

N ſg ODmnis qui accuſat habetur lo⸗
O ſtris co delatoꝛis:et ideo ſi pꝛobatur

“

Rreus punitur de calũnia. h. d.

Dilquis. Au en tviceten Wr r
calumnia venit puniendus.h. d.
De bonis pꝛolcriptozuz
ſiue damnatoꝛum
Mubꝛca

N

X

as S† alumnioſo remediũ abolitio⸗
EAllaciter. ns non datur. h. d.

II

1

DHDepoꝛtatus teſta⸗Depoꝛta⸗
Epoꝛztati. eretno o⸗ t en poſ⸗

gea queſita nõ publicent᷑.vt.l.ſi tibi mã

Sed contra hoc occurrit dubiũ.nam
a nos dicimus ꝙ actiones ſunt iuris ci⸗
uilis ⁊ oĩa q ſunt iuris ciuilis denegant᷑ depoꝛtato:⁊ tñ
actio ei ↄcedit᷑.vt dicto/S.is cuiꝰ.opʒ ̊ nos dicerevel ꝙ

ꝙ eſt ̊ dictũ/S. .is cuiꝰ.qũ bona publicant᷑ ex ↄᷣctu planũ
eſt. Sed ſi ego intelligo ꝙ publicant᷑ ex delicto poſſuʒ di
cere ꝙ perdit actus iur ciuilis quia nõ poteſt teſtari vt
hic vel ſuccedere alicui. Sed non perdit actus iur natu
ralis vel gentiuʒ.nam contrahere poteſt ⁊ per contractꝰ

habʒ acqſitiones ciuiles.licʒ ſit de iure ciuili. Sed actio

nes nõ poterit ĩ iudicio deducere.¶ Itẽ op.ꝙ depoꝛtatꝰ
fiſco non qrit.vt.l.in metallũ.ff.de iure fiſci. So.vt glo.

na damnatoꝛum. hee

tica habet tot opiniões quot capita:quia do⸗
HKsagk ctoꝛes non firmant pedes. Et bꝛeuiter hoc di
cit.Bona damnati non applicãtur fiſco/nec iudicibus:
ſed aſcendentibus vſq; ad certum gradum: vxoꝛes capi
unt dotem et partem.l’.diffinitam. excepto tamen maie⸗

dauero/S is cuius.ff. man. So. vt glo.

actiones nõ ſunt iur ciuilis vel ꝙ depoꝛtato nõ ↄpetunt

ſtatis in quo ſeruantur iura vetera ve publicatiõe bono⸗

rum.hoc dicit.
Diuide in duas partes quia in pꝛima parte ponit regu
lam generalem/in ſcdᷣa exceptionem.ſecunda ibi in maie
ſtatis crumine.
¶ Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ textus in coꝛ.vnde ſumi⸗
tur dicit ꝙ imperatoꝛ intendit dirimere penas coꝛpoꝛa⸗
les vt habuiſtis in aut᷑.nouo iure.S.de ſeruis fugi.quia
eſt in eodem coꝛpoꝛe cum iſta ſcʒ vt nulli iudici. Item et
pecunias dirimat vt hic: et ille tex. me multum aſtrin⸗
git. vt · j.dicam. “
¶ Oopo.etiam ꝙ iure nouo bona damnatoꝛum ſeu pꝛo⸗
ſcriptoꝛũ veniant publicanda vt in auten. de incep.nup.
S·ſancimus.vbi quis pꝛoſcribitur ⁊ bona eius publican
tur. Huius timoꝛe ſunt hic plures opiniones.vna ſcilicʒ
ꝙ ſint tria iura vnũ antiquum ſᷣm quod fiebat publica⸗
tio.vt.l.j.ff. de iure fiſci. Item eſt ius nouiſſimum et ſᷣm
hoc non fit.vt in auten.de man pᷣn·S. opoꝛtet.E ſt aliud
ius magis nouiſſimũ ꝙ clarius ponit ceſſare publicatio⸗
nẽ vt hic:⁊ ita alia iura coꝛrigunt᷑.Alia eſt opi.ꝙ aut qͥs
daãnat᷑ ad moꝛtẽ naturalẽ ⁊ ciuilẽ ita ꝙ bona nõ ſũt ei re⸗
mãſura ⁊ tũc cũ ſucceſſoꝛes hr̃e dẽant bogn nõ publicat᷑

lteſt etiam in bonis poſt depoꝛtationẽ ſit facere
Rqueſit . hoc dicit. Op. ꝙ bona poſt⸗ teſtamẽtũ

Butrigarij Gecũda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

ne puniantur ipſi innocentes vt hic. Si autem retinent
ciuitatem vt quia relegantur expꝛeſſe erant ei bona aufe
renda tunc patiatur penam ex delicto etiam hodie publi
cantur vt in contrario.Alij dicunt ⁊ hec videtur verioꝛ:
quia aut bona veniebant in contumaciam pꝛeſcriptionis
publicanda:⁊ tunc hodie non publicentur vt hic: aut ex⸗
pꝛeſſe veniebant publicanda per legem ⁊ non in conſe⸗
quentiam/⁊ tunc hodie publicanturvt in contrario. Sed
ꝙ pꝛecedens ſo.referat multa equalia mala ſic oſtendo.
quia in contrario tex.dicit in coꝛpoꝛe de exilio: et ſic de
depoꝛtatis ⁊ moꝛte ciuili et crimine publicantur bona:
ſed glo. exponit in relegatiõe ⁊ male: quia ſtatim ſubijcit
textus ꝙ filij ſunt effecti ſui iuris:ergo non de relegatio⸗
ne:ſed de depoꝛtatione loquitur: ſed illi qui tenent illam
opinionem mouentur tali ratione: quia dicit textus in

coꝛ.ꝙ bona eoꝛum qui non deliquerunt non ſunt publi⸗

canda nec parentes ſunt puniendi qui dicuntur ſuccede
re.⁊ innocentes:⁊ ideo dicunt ꝙ quando non perdit ciui
tatem:vt quia relegatur ⁊ bona erant expꝛeſſe publican⸗
da per legem:publſicabuntur etiam hodie ⁊ ipſe qui de⸗
linquit puniatur ex delicto. Sed quando perdit ciuitatẽ
ita debet heredem habere ⁊ nihil debet retinere / tunc
nõ debẽt bona publicari qꝛ non deliquerunt ⁊ nõ puniet᷑
aks punientur parentes ⁊ agnati a ſucceſſione. Sed ipſi
non videntur bene dicere de depoꝛtato:quia licet ciuita⸗
tem amittat retinet bona:hinc eſt ꝙ grauatus de reſtitu⸗
endo poſt moꝛtẽ poſt depoꝛtationẽ retinet hereditatem:
vt.l.cuius pater·S·hereditatem.ff.de leg.ij.⁊.l.ex facto.
S·ex facto.ff.ad trebellia. Si ergo non publicantur reti⸗
nebunt ipſi delinquẽtes ꝙ erit abſurdum.Et ideo ꝓ iſto
rum declaratione dic ꝙ aut quero an iura que loquuntur
de annotatione que pꝛopter cõtumaciam fit ſint coꝛrecta
⁊ dico ꝙ non:⁊ eſt ratio:quia quod non mutatur ⁊c.vt.l.

ſãcimus.S.de teſta. Sed hic loquitur in damnatis ⁊ pꝛe⸗

ſcriptis:⁊ illi non ſunt damnati nec pꝛeſcripti: ergo ceſ⸗
ſant verba legis in.l.ſi vero/S.de viro.ff.ſolu.ma.⁊.l.hos
accuſare · S. omnibus.ff.de accu. Pꝛeterea dicit.l.iſta in
coꝛpoꝛe ꝙ vult penas criminis minoꝛare/⁊ illa pens an⸗
notationis non eſt pena criminis: ſed continuatio. pꝛo
hoc induco.il.qui iuſſus.ff. de appella.nam contumax in
veniendo non auditur appellans niſi veniat iudice ſedẽ⸗
te pꝛo tribunali. Sed contumax modo reſtituendo non
impeditur appellans quia non debemus extendere ver⸗
ba legis:hinc eſt ꝙ repꝛobamus glo.que tenet bannitum
equiparari depoꝛtato/quia non eſt verum/quia depoꝛta⸗

tus eſt damnatus de crimine/bãnitus habet penam dam

ni ex contumacia non ex crimine:ideo niſi ſtatuta aliam
penam bannitis imponerent non haberent aliam penaʒ:
ſed ſi frangerent bannum poſſẽt durioꝛi pena affici / vt. l.
aut damnum·S.:quiſq;.ff.de penis.aut tu queris an iura
que in relegatis quandoq; adimunt bona coꝛriguntur/
⁊ dico ꝙ non:⁊ eſt ratio qꝛvbicumq; lex diſponit ꝙ appel
latiuum diſpoſitum non extenditur vltra illud quod eſt
cauſa diſpoſitionis:vt habes tex.⁊ glo.i.l.j.S.de impu.⁊
alijs ſubſti. Cum ergo hec lex diſponat ſub appellatiuo
de damnatis ⁊ pꝛeſcriptisvidetur loqui de publicatione
cuius cauſa erat pꝛeſcriptio bonoꝛum vel damnatio. Sʒ
relegatio non dicitur eſſe cauſa publicationis niſi lex ex⸗

pꝛeſſe dicat:⁊ ideo illa iura nõ ſũt coꝛrecta triplici ratiõe.

rna quia hec lex loquitur de pꝛeſcriptis ⁊ damnatis
illi non ſunt damnati ergo ⁊c. Pꝛeterea hic diſponit lex
ſub appellatiuo nomine:⁊ ſic quando pꝛeſcriptio ? dam⸗
natio eſt cauſa publicationis ⁊ relegatio non eſt cauſa pu
blicationis niſi expꝛeſſe l.hoc dicat:⁊ ideo non eſt illud
coꝛrectum. Pꝛeterea relegatus erat retenturus bona: et
ideo pena eius ẽ ꝙ bona publicant᷑/a ſic ego coniungã ſe
cundam ⁊ tertiam ſolutionem. Sed quando ad moꝛtem
quis damnatur bona non erat retenturus: ſed debebit
ſucceſſoꝛem habere ⁊ hodie non publicantur ne vel bona
que non deliquerunt publicentur contraS. opoꝛtet.in
autent᷑.de man.pꝛinc.vnde ne parentes qui debent ſuc⸗
cedere puniant innocentes contra legem ſancimus.S.de
penis.⁊ in hoc noſtra iura coꝛriguntur ſcilicet in dam⸗
nato ad moꝛtem non in relegato nec in annotato: ſed qͥd
