nẽpe excõtractu habiti trãsfert dãium traditiõe.l. traditio. de acq. rer. domi. Idq;
a boneſidei cõttactu nimis abhorreret ut nõpſtet debitor id ꝙ hẽt ĩ ſua poteſta
te, accepto p̃tio re nõ tradita quã tradere ꝓmiſit eiuſq; rei dnio ꝙ ĩ mẽte erat con
trahentiũ. ea uero celſi ſnia in.l.ſi iactũ rhetis. cõi ſnĩe nõ parũ aduerſaria eſt. Si ia
ctũ rhetis emero & iactare piſcator noluerit: incertũ huius rei (ſtimandũ ẽ.Si
extraxit piſciũ:reddere mihi noluerit.id eſtimari dẽt extraxit.agẽdũ ergo ad eſti
mationẽ non ad rẽ quãuis dñs piſciũ eſſet qui ceperat. Alciatus oĩum reſpõſa &
ariolatiões reſſ puit.quãquã nõ adeo rõne caret ꝙ nõnulli dixere piſces captos fa
cile corrũpi. exẽplo ĩterdicti de glande legẽda.ĩdcirco ſati us eſſe emptori eſtiatio
nẽ ꝗᷓ poſt morã piſces hẽre. & ne ꝗdnos fallat uideamns nõ mõ ad dñiũ piſcium
nõ eſſe actionẽ ĩ.l. ſi actũ rhetis.ſed nec ad ipſam piſciũ traditionẽ. neq; de rei tra
ditione. Neque de ipſius dominio agitur neque adeo negatur ipſam rem pe⸗/
ti poſſe niſi a cõtratio ſenſu nimis abſurde colligatur cõtra ipſam uẽditiõis legẽ.
põt igitur emptor ſi piſces mora debitoris ĩ tꝑe nõ ſunt traditi ad eęſtimationem
agere: quos ſi extarẽt poſſet petere potius ꝗᷓ eſtimationẽ neque id negat. l.ulla.in
hoc adduco.l. naturalis. S. i. de pſcrip. uerb. uel ſi malit actor eſtimationẽ. Ad hęc
aduertendũ eſt in.l.ſi iactũ. rem ĩ caſu ſpeciali eſſe hoc eſt in ſacto mero & fortũa

reque incerta. Budeus galliæ decus ampliſſimũ in. lemptorẽ quæ pcedit. lſi ia⸗

ctũ ſcribit dũ pãthera grecũ uocẽ ĩterprętat᷑ ea uoce utrũque actũ & effectũ cõ⸗
prehẽdi.utrũque eni thyreuten. greci dicunt, hoc eſt ex uenatu capturã. Ita ꝗ uẽ
dit iactũ rhetis, uẽdit piſcãdi actũ & piſcaturã. nec ab re dixit Ludo. Ro. in ea.l. ſ.
iactũ incertũ quidpiã in obligationẽ ueniſſe unde nõ ſic argumẽtũ trahendũ ad
uẽditionẽ rei certe. Atqui me adducũt multaut ĩ hac ꝑte a Bar. iuriſperitoꝶ duce
nõ deticiã. Et eni preter id ꝙ clare dixit Vlpianus in ea.l.exempto.ſatis ſuaderi pᷣt
uenditorẽ dũm ad rei traditionẽ dñiique trãſlationẽ teneri argu.l. ſi aque ductus
ff. de act. emp. ubi aqueductus & ſeruitus p̃dii uẽditio trãſit ĩ emp.ẽt ſi nihil ↄue
nerit.res enĩ cũ ſua cã femptorẽ dẽt trãſire.l. alienatio.ff. de cõtra. emp. nihil ob
ſtat tex.l. cũ mãu ſata.S.ulti.e.ti.quã ego retorqueo in aduerſãtes.inibi enĩ uſque
adeo in em p. uenit dñium ex.l. cõtractus ut ſi qd aliter cõuenerit: nõ ſit uenditio.
Accedat põponiũ dictũ I.lii. de pig. act. fl rẽ alteri a me uẽditã nõ poſſum pigno⸗
ri apud aliũ obnoxiã facere eũ aliena ſit. nõne lex ſi gaudẽtius. C. de otra. emp. di
cit ex ti. emptiõis dñium trãs ferri? none rei uẽdicatio m ãdat᷑ emptori quę dñium

pᷣſupponere di?ẽt id ab ĩuito uenditore preſtari ſcribit Accur. in. S.pciũ. unde ne

ſcio qua rõne diſcedã a crebriore ſnĩa ut ſi uẽditor eq dñium hẽat ipſũque poſſit
dare & tradere ĩ id cõpellat᷑ potius ꝗᷓ liberet᷑ ĩtereſſe ſoluẽdo.ne ſit cõtractus ĩno
minato ſimilis. Vbi uero is ꝗ uni uendidit hiditatẽ: poſtea uendidit alteri rẽ aliꝗᷓ
hereditariã eique tradidit priuſquã ab alio eſſet petitatĩ ultimũ emptorẽ huius rei
trãſit dñium:quãuis obliget uẽditor prĩo emp.qꝙ fidẽ fregit in id ꝙ; ĩtereſt. l. qui
tibi hereditatem. C. de heredi. uel actio. uendit. nam res tra dita ſecundo emptori
in huius dominium trãſlata ubi ab alio petitur in uenditoris poteſtate non eſt.

De regu.iur.ff.
ſuũ cuiq; iudiciũ, ſua ratio eſt. mihi hæc cõmunis ſententia probabilior eſtquã
uis argute fuerit in aliam opinionem diſputatũ. Tranſeundo per communes
concluſiones nonnihil de eo quod intereſt priuatim ac publice in iure feudoꝶ

ex forenſi uſu libet ſuperioribus addere. l
Septima regula. Qui promiſit feudum tradere & inueſtituram (ut dicitur a
cere:ſi dandi poteſtatẽ habet tenetur tradere & utile dominium transferre nec li
peratur ſoluendo intereſſe. niſi perſona ſtipulatoris ſit incapax. ego cum bal. cõ
tra Aluarotũ ſic ſentio. huiuſmodi enim contractus non continent merum fa-
ctum. in hanc ſententiam non repeto que ſcribit Io.imo.in.l.ſtipulationes nõ di
uidũtur. pag.xi. & Ludo. Roma. pag.ix. Neſcio an nimis extra rẽ fit diſſerere an

ſeudum antquũ de quo agnati omnes ab initio & familie nomine ſunt inueſti

ti ueniqt in publicationem & conli ſcationem bouorum an ẽt fructus feudi: quę
res cum habeat nonnihil dubii ex uaria doctorũ lectione: libet in hũc modum
decidere. Neq;ʒ feudum ipſum in fiſcum in agnatorum preiudiciũ transferri ob
iura ſeudorum.in.c.i. Si uaſſallus feud.priue.c.i.S. deniq;. que fuerit primi. cauſ.
ben.amitt. aliaſqʒ theoricas quæ tradũtur abũde ĩ.l. ſ finita.. ſi de uectigalibus.
per Alexan. neque etiam fructus niſi illius anni quo quis deliquit ut in. c. prinio
.cS. his conſequenter. Hic finit. lex. deind. incip. conſ. & ſtatim redire ad agnatos
proximiores non quarto gradu ſed primo eoſq; uiuẽte etiam eo qui deliquit fru
ctus percipere. cum non teneantur ullo pacto ex delicto aut debito fratris capi
tulo primo an agnatus uel filius. & illic bal. aliter atq; in feudo tranſitorio in exx
traneos.in quo poteſt intelligi.lI. Statius florus. S. cornelio fœ lici.ff. de iure fiſci
& dictum bal.in. l. antiquitas. C. de uſufructu. & Alexan. in. d. . cornelio. & in
dicto.S. ſi de uectigalibus. habetq; locum in feudo antiquo ius accreſcendi per.
l.i. C. ſi liberalit. imper. ſotius uel non decreſcendi ut Salic. l.i. C. quãd. non pet.
part.colligi poſſunt in huius articuli diſputationẽ plurima ſed non opinor eſſe
opus mendiecatis ſuffragiis cũ ea ſit etiam in ſenatu recepta ſentẽtia nõ fieri ullũ
agnatis preiudicium ex delicto agnati quominus eo priuato ſtatim ipſis acqui
ratur feudũ alioquin uiolaretur lex feudi qua ſunt inueſtiti nec egẽt noua jueſti
tura: ut bal. ſcribit in. c.i. ſi uaſallus feudo priuetur. nec dicũtur locupletati ex de
licto quãuis non expectent niortem quia nihil ex delicto ad eos peruenit qui ſi
priuarentur fructibus: priuarentur iure ſibi quæſito & ſine fructibus ſeruirent
cum fructus loco ſeruitii cedant. ci. de feudis. in antiquis. Ego in hunc modum
& mature conſultum & iudicatum hoc anno in ſenatu noſtro uidi. Idq; iudicin
ſenatuſconſulto dignum cenſeo. Verſatur apud me quęſtio alia: ſuper eo quod
intereſt. an heredes uenditoris qui paſſi ſunt euinci rem ab empore cum ab eo li
tis motæ certiores eſſent facti poſſint moram purgareut nõ teneant in id quld
inteieſt. Ego cum ea queſtio fuſius dĩſputata ſit a Philippo corneo in cõſil. cxlix.
quarta parte.ubi copioſe ſcribit de purgatione more & intereſſe in ſumma non
abſcedo ab eius ſententia ne tranſuerſum quidem unguem. ad hęc de eo qui no
mine intereſſe lucratur fructus legito apud Alexan. in. l. ſi finita. 5. Iulianus. de
damno inſec. Pleraq; alia potuiſſem huc conferre ut ampliores & turgi diores fa
cerẽ cõmentarios ſed hec pauca de eo quod ĩtereſt uiri non admodũ otioſi furti
uo ſtudio in eorũ que ſuperiore anno a me edita fœdeque impreſſa fuerant reco
gnitionem cõgeſta/& prioribus adiecta beneuolus lector qui boniq; cõſulat.

.Finis

—— — —

9

—

De regu. iur.ff.

4

Fol, lxxyiiii

Interpretatio.S. Cato ĩn.l.quarta.de uerbo.obli ff.
&.l. lecta.de reb. creditis.

CInueteratus error apud iuriſperitorum libros in hũc uſque diẽ inualuit/unde
perpetua pugna inter eos orta neque dũ lis deciſa eſt etiã ſi noſter Altiatus æſta

te ſuperiore tentauerit emẽdare locũ illum deprauatiſſimum in paragrapho. Ca

to.neque is rem penitus nitori ſuo reſtituit. Ego dũ hunc locum Aureliæ pro le
ctionis ordinariæ munere in eo ti. de uer. obl. explicandũ haberem incidi in uetu
* * — — „ 1 * HWRK
ſtiſſimum codicem ex quo in hũc modũ reſtituebam. Cato lib. xv. ſcribit.poœna

certæ pecuniæ promiſſa ſi quid aliter factum ſit: mortuo promiſſore / ſi ex pluri

bus hæredibus unus contra quã cautum ſit fecerit: aut ab omnibus hæredibus
pœnam cõmitti pro portione hæreditaria aut ab uno pro portione ſua. ab omni

bus/ſi id factũ de qua cautum eſt indiuiduũ ſit ueluti iter fieri.quia quod in pat
tes diuidi non poteſt, ab omnibus quodãmodo factũ uidetur. at ſi de eo cautũ

ſit quod diuiſionem recipiat, ueluti amplius non agi:tunc eum hæredem qui ad

uerſus ea fecerit pro portione ſua ſolũ pœnam cõmittere. differentiæ hãc eſſe ra
tionem quod in priore caſu omnes cõmiſiſſe uidentur, quod niſi inſolidum pec
cari non poterat. Vt inilla ſtipulatiõe per te non fieri neque per heredẽ. tuũ quo
minus mihi ire agere liceat. Sed uideamus ne nõ idem hic ſit quod in illa ſtipula

tione Titium hæredemque eius ratum habiturum? & Paulus reſpõdit non iddẽ
eſſe. Nam hac ſtipulatione & ſolus tenebitur qui non habuerit ratum/& ſolus
aget a quo fuerit petitũ iddemque & Marco uidetur quãuis ipſe dũs pro parte ra
tum habere non poſſit. Eo pacto demptis illis addititis quibuſdam uerbis quæ
uulgo in codicibus habẽtur lex integra eſt, nihilque am bigui cõtinet. ea librorũ
deprauatio alios quoque permultos errores atque diſcordias ĩ iuriſperitiæ ſcho
la ſeminauit. Huc aũt puto aduertendum primum omnium ad illud exemplũ.
ueluti iter fieri.nã poſtea declaratur a iuriſconſulto cõuerſa oratione in negatiuã
nam qui obligatus eſt ad ſeruitutẽ itineris (quæ etiam per hæc uerba cõtrahitur
iter ficri, is eſt obligatus ad nõ faciendũ quominus ire agere liceat.iter enim actũ
quoque cõtinet. ut eſt in ti. de ſeruitutibus. non abſurdũ igitur uideo ut intelliga
tur utrũque exemplũ in ſeruitute itineris quæ ſecum habet annexã tacitam obli
gationem facti hoc eſt patientię. ut in. l. quotiens. de ſeruitu. ffa qua non poteſt

abeſſe ius itineris efficax. idque magis puto cõuenire legis ſenſui hac rationi quã

quod dicitur iter fieri non eſſe hic ſeruitutis ſtipulationẽ quæ ius continet ſed ſa

cti cuiuſdam hoc eſt uiam ſterni ac præparari: hoc quoque adinitti poteſt exem

plum ſed alienum magis (meo quidem iudicio) a iuriſconſulti mente. Item ego
non crediderim ea uerba legis. ſolus tenebitur qui ratũ nõ habuerit. intelligi poſ
ſe aliter quam pro hæreditaria portione cũ enin: diuidua ſit obligatio tranſit in
hæredem actiue & paſſiue. Vnde cum non potuerit niſi pro parte ſua ratum ha
bere non etiam in plus tenebitur. quod nimis clarum eſt in ti. de hærediact. item
in præcedenti parte legis explicatum eſt a iuriſconſulto. dũ inquit. at ſi de eo cau
tum ſit quod diuiſionem recipiat ueluti amplius non agi / tunc eũ hæredem qui
aduerſus ea fecerit pro portione ſua ſolum pœnam cõmittere. tem ratio eſt diffe
rentiæ in calce legis inter promiſſorem qui pro parte ratum habere non poterat
& hæredes qui pro parte poſſunt in quorũ perſona fit diuidua obligatio. aliter
atque in obligatiõe itineris quæ natura ſui eſt indiuidua neqʒ diuiditur mutatio
ne perſonarum. t eſt aperte dictum in. lii huius tit, item ſi in facto quia non

De regu iur. fI.

poteſt iter prohiberi niſi in ſolidũ.nõ enim ex perſona hęredum indiuiduæ obli
gationis cõditio ĩmutatur. & ideo ſi diuiſionẽ res promiſſa nõ recipiat ueluti uia
heredes promiſſoris ſinguli inſolidum tenẽtur. daturque inter eos poſtea re ab
uno perſoluta familiæ herciſcundæ actio. aliud eſt plane in ſtipu. rati.quæ nõ eſt
indiuidua natura ipſius obligationis. Abſit ut hoc loco uelim me diſtorquere in
ea diſputatiõe diuidui ac indiuidui quæ tandẽ nullã habet cõtrouerſiam ſi leges
recte & incorrupte legantur ſi non præpoſtere intelligantur elegantiſſima & pro
pria juriſconſultorum uerba. Huc etiã adiiciendum putaui quod olim dicebam
enarrando legem lecta.᷑ ff. de reb. cred. optime legi quindecim milia ualdeque con
uenire id quod illic dicitur ĩ ſingulos menſes fieri uſurarum ſolutionẽ ut ob ſin
gulos centũ denarios unus ſingulis mẽſibus ſoluatur. ita ut illic ĩ ſingulos mẽ
ſes quibus trecenti denarii ſortis non eſſent refuſi imputentur uſurarũ nomine
tres denarii. quæ res neſcio quid ſonat auribus meis quod in centeſimas uſuras
reiici poſſit. Quandoquidẽ & olim fiebat & hac fere tẽpeſtate fit ut ſingulis mẽ
ſibus uſuræ ſoluantur fœnetatoribus. itaqueuſuræ centeſimæ erant apud pan
dectas ut Sozinus quoque uoluit Hermolaũ ſequutus in ſingulos annos duo
decim pro cẽtum hoc eſtin ſingulos menſes. unus pro centũ denariis. eo pacto
eſſet intelligẽdum in.l. lecta. præſtari centeſimas. uſuras. ea ſupputatione audiui
bud xum pulchre explicãtem. l.iii. Sitem ſi reipublicæ. ad.l. falci. ff. &. l. hæredita
tum.eiuſdem tituli.cuius cõmentarios doctiſſimos in omnes pãdectarũ libros
propediem (arbitror) accepturi ſumus ex quibus integra & perſpicua erunt no
bis iuriſcõſultorũ reſpõſa. Redeo ad legem.lecta. cuius forma in hunc modũ ſo
leo figutare. extabat cautio ſeu inſtrumentũ obligatoriũ quod apocha græce di
citur quo tria continebantur. Primũ quo promittit lutius titius publio meuio
creditori ſoluere quindecim milia puta ducatorũ ſibi ab meuio mutuata idque
calendis proximis, & ex ſtipulationc. Secũdũ erat ex ſtipulatu promiſſum ſiſta
tuta die ſolutum non eẽt uſurarũ nomine poſt illam diem in ſingulos triginta
dies (ita enim lego in uetuſto codice non aũt. xy. pro ſingulis centum denariis
ſortis ſingulos denarios. Tertiũ eſt pactũ nudũ quo diffinditur dies ſolutionis
& diuiditur ſolutio ita ut ſingulis mẽſibus trecenti denarii ſortis ſoluãtur donec
tota ſumma ſit perſoluta creditori hærediue eius. nihilque ĩ hoc poſtremo pacto
de uſuris dictũ. Debitor in mora fuit lapſique ſunt mẽſes quinquaginta ut opti
me ſupputet laſon. Creditor petebat uſuras totius tẽporis quæ maximæ acimẽ
ſæ erãt ut laſon quoque deſcribit ‚dubitatum fuit apud æmiliumi præfectũ præ
torio reſque controuerſa fuit cuius temporis & cuius ſũmæ debeantur uſuræ:
Paulus reſpõdit illud pactum nudũ ineſſe ſtipulationi & per hoc fieri ne totius
temporis uſuræ debeantur ſed uideri actum ut in ſingulis terminis ideſt ſingu
lis menſibus deberentur tres denarii ob trecentos non ſolutos, quæ res in ſum
mam centũ quinquaginta denariorũ pro uſuris quinquaginta menſium aſcen
det.ita perſpicua erit ea lex. Verum quia nonnulli iuriſconſulti Pauli ſententiæ
aduerſabantur, idcirco eorũ argumenta diſſoluit. prinnum quod pactum illud
poſterius uſurarum mentionẽ non cõtineatunde non extendatur ad uſuras in
ſtipulationẽ præcedentem deductas ut in. I. ſiunus. S. ante omnia.ff.de pac.Item
quod nudũ ſit debiliuſque ac impotentius ſtipulatiõe ſolũque exceptionem pa
riat. quæ obiecta facile repellit Paulus. quãuis enim nihil deuſuris conuentum
in eo pacto ſit: tacite tamẽ actum cenſetur cum acceſſorie ueniant ad ſortẽ cuius
ſolutio in aliud tempus dilata eſt nec expreſſim obligationi uſurarũ derogatio

1
n
us
6

De regu.iur.ff. Fol, Ixxx
ulla facta eſt. & cõſequens eſt ut etiam uſuræ ex eo tempore quo moram fecit ac
cedant. pręterea pactum nudum. ueſtitur cohęrentia cõtractus & ineſt cõtractui
& actionem parit nouam informata uetere: datoq; quod ſolũ exceptionẽ pare
ret, impediret tamen illarũ uſurarũ curſum impedit enim ſortis petitionem quæ
ex prima ſtipulatione fieri poterat calendis. unde impedit moræ periculum ubi
enim petitio non eſt illic nulla eſt mora nullęque uſuræ debentur niſi quæ con
ueniunt tẽpori poſtremo pacto appoſiti. Hoc aũt poſſe in cõuentionem deduci
ait ut ſi primo menſe non ſoluantur trecenti denarii tunc totius temporis uſuræ
ſortiſque præſtentur. quemadmodũ ſi quis mihi promittat fundũ ſub ea cõditio
ne ſi nauis ex aſia uenerit & ſi conditio defecerit promittat fructus quos medio
tpꝑe ꝑceperit oiĩmodo ualet ſtipulatio. Hæc ĩpræſentiarũ habui quæ ſtudioſis cõ
municãda putaui ex paupere mea officina maturius in poſteꝶ alia traditurus.

LAVS TKRINITATI.
Nomina earum legum de regulis iuris quæ in hoc opere ſunt interpre
tate per alphabeticum ordinẽ adieci, cum neque omnes neque ſuo que
que ordine in manus meas peruenerint.

Actus legitimi fſolio.lxii
Bonaſides tantũ ſo. lxxiii

Contractus fo. i.
Cum tempus fo. xliii
Cum amplius ſo. liiii
Creditor fo. Ilxx

Donari uidetur fo. liiii
Dolo facit. fo.lxiiii
Eius eſt nolle fo.xxxvi
Ea ſola deportatiõis.lxyi
Eius eſt actionẽ. ſo.l.
Ea quæ in partes. fo.lxxii
Expreſſa nocent ſo.lxxii
Fæminæ ab oĩbus. xxxiiii
Fere in omibus. Lo.l.
Fructus rei eſt. fo. lIx
Fauorabiliores. ſo.lxyiii
Fere in omnibus. fſo. lxx
Factum a iudice. fo.lxxi
Generaliter ꝓbãdũ. ſo.li.
Gãũraliter cũ de fraude.liii
Item impuberes.ſo.xxxiiii
In negociis. fo.xxxyi
Ius noſtrum. fo.xxxix
Iura ſanguinis.fo.eodem

In omnibus oblig. fo.xli.

Imaginaria. fo.xlii
In perſonam. fo. li.
In ambiguis. fo. xlvi
In eo quod plus. ſo.li.

In heredes fo. li.

In ambiguis. ſo.liiii
In omnibus quidẽ.ſo.lyiii
In totum omnia. fo.lxii

In pari cauſa. fo. lxix
Impoſſibilium. fo. Ixxi
In pari cauſa. fo. Ixxii
Imperitia. fo.lxxiii

Non uidetur rem. fo.liiii
Non eſt nouum. fo. lv
Nulla ĩtelligi᷑ mora.lviii
Nemo poteſt gladii.eodẽ
Nõ uult eſſe heres.xxxyii
Non uidetur cepiſſe. xl
Nõ ſolet doli exceptõ.xly
Nõ debet cui qd plus. f.l.
Nõſolẽtqꝗſu pabũdãt.xlyi
Nemo dubitat. eodem.
Nẽo p̃t uideri ĩprobus.l.
Nullum crimẽ patitur. li.
Nihil conſenſui. fo.liii
Non uidentur data.eodẽ
Nec paciſcendo. ſo. xii
Non debet alteri.fo.eodẽ
Nẽo põt mutare.ſo.eodẽ
Nec ex prætorio. fo. lv
Nõ põt dolo carere.lxyiii
Nemo de domo. fo.lxix
Nõ ut ex pluribus fo.lxx
Non eſt ſingulis.eodem.
Nõ põt dolo carere. Ixxii
Omnia quę iuxe, foil.

Omnia ꝗᷣcũq; cauſe. f. lxx
Plus cautionis eſt. xiiii
Pro batio. ſo. lxvi
Priuilegium fo. Ixvii
uatenus ĩterſit. lxxiiii
ui actionẽ habet. xlii
Que legata. fo.xliii
ui cũ alio. fo. eodem
Quotiens dubia. fo. li
Quotiens utriuſq;.xlyvii

Qui uetante. fo. l.
Qui propter. fo. liii.
Quãdiu poſſit.ſo.xxxiii
Quo tutela. fo. xi.

uæ in teſtamẽto.f.lxii
Qui põt inuitis. ſo.lxiiii
d initio uitioſum. Ilxy

Qui in ius. ſo. lxxi
Regala eſt. fo.xxxiii
R etfertur. ſo. lxx
Secundũ naturã. fo.xl.
Si librarius. fo. li.
Seruitutes. ſo. lxvi
Temporalis. fo.lxyiii

Velle nõ creditur. xxxvu
Vbi lex duorum. fo. l.
Vifactum. fo. Ixi.
Vnicuiq; ſua mora. lxiii.
Si qᷓ ſunt mendę adeo le
ues ſũt ut lector ipſe faci
le ferr atq; caſtigar quęat.

õ

——

s

20

15

10

eculiaris admoduim tabella tituloꝛum omnium in hac

—
—
—
*
„
kw
—

R

Balance Q

conioſiſſima lectura repoſitoꝛum.

N

—

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXVMaster Gmbh wwW.yXyVmaster. om

u additiones lüme vtiles ab eximio J. V. pfel⸗
ino Betro de vergnia comptlalaae.
m artikicioſa ſerie diſpolitum: perutiles quellio
ioneſq; quotidianas complectens additur.
uris ciuilis Renüciationes in contractibꝰ mul
ccurrentes in fine huius operis inſeruntur: ab
omino Jacobo Butrigarij BGonoñ. edite.
nouasvltra Butri, ad didit lecturas dictus dñs
e vergnia: videlicet i aut. itẽ nulla. in aut. ſta⸗
i.l. raptoꝛes. de epil. t cle. itẽ in. l. legẽ. de pact.

8

„,
=

SS

0
er