hoc in caſu iſto ꝙ ſi cõtingat eũ nõ ſeruare bãnũ ꝙ poſſit

affici maioꝛi pena:nã nõ debet venire in territoꝛio:vñ bã

nitus eſt. ⁊ ſi veniat tanqᷓ; inobediens poteſt affici ma⸗

ioꝛi pena. vt dicimus in relegato. vt.l.aut damnum..
quiſquis.ff.de penis.⁊ ideo ſi deberem bannitũ alicui e

parare potius relegato eum equipararẽ q; depoꝛtato:na

non perdit ius teſtandi nam ſi vnus eſt bannitus de ciui
tate iſta non pꝛohibetur teſtari ⁊ contrahere mutine:non

ex.l.cõmuni quia illa non pꝛohibet euʒ :nõ ex municipali

huius ciuitatis quia non extenditur vltra territoꝛiũ iſtðᷣ
ſed ſi veniret ſuper diſtrictu iſto contra foꝛmam bani pu
niretur pᷣm ſtatutum non vt de crimme conuictus ſed qꝛ
bannum non ſeruauit.⁊ ideo ſi aliquis bannitum de ciui

tate iſta caperet mutine ⁊ eum inuitum hic adduceret bã

nitus non debet puniri quia non venit contra bannum ſz
muitus fuit adductus. .

Add itio Quia polliciti fuimus in.l.placet. S. de

1. ſac. ſan. eccle. nos dicturos hic ad plenũ

ad que onera ſeu munera teneat᷑ eccleſia. NHaʒ legitur.iij.

reg.c.viij. Salomon pꝛo tẽplo edificato ⁊ veniẽtibꝰad
templũ maximas libertates ⁊ immunitates ac pꝛeroga⸗
tiuas a deo petiit ⁊ impetrare voluit vt impetrauit ⁊ ob⸗
tinuit vt conſtat ſucceſſiue in.c.ix.eodem lib.vbi dñs ait
Exaudiui oꝛationẽ tuã ⁊ depᷣcationẽ tuã quã depꝛecatꝰ
es coꝛaʒ me/ſanctificaui domũ meã quã edificaſti ⁊ erũt
oculi mei ⁊ coꝛ meũ ibi cunctis diebꝰ. Exo.xxj.c.pꝛopo⸗
ſuit deus moyſi /vt conſtat Joſue.xx.c.deus dedit ⁊c. nu
meri.xxiij.ego tuli leuitas.⁊.c.xviij.⁊ Joſue.xiij.Exo.

xix. deus ait mea omnis terra.⁊ NHumeri.c.viij. Gꝛeg. in

in ca.ſacerdotibus.xj.q.j.quibꝰ cauetur dñm pleniſſimã

libertatcʒ eccleſie ac perſonis eccleſiaſticis dediſſe:adeo

“ *

gaut inua
requiſiti ab eccleſia vel imperio emẽdare contempſerint
triplũ refundant nibhil ominus banno imperiali ſubia⸗
ceant quod abſq; ſatiſdatione debita nullatenus remittã
tur innoc.in.c.non minus.de immu.eccl.ex̃ ſatis confuſe
facit iſtam diſtinctionem quam ſupꝛa retulilicet deuiare
videatur in aliquibus tã in nominibꝰ q; ſignificatiõib“c.
2 abb. ſiccu in dicto.c.non minꝰ. male contentus de cõfu
ſione Innoc.ita pꝛolixe iſtam materiã tractauit ꝙ in rei
veritate reincidit in confuſionęm inno.licet in ſubſtantia

De Epiſcopis et clericess Fo. NXVII.

ꝓvenientes contra libertatẽ eccleſie ſacrilegium cõmit⸗

tere dicuntur ⁊ excommunicantur.in clę.j.de pe.⁊ fano.

in. c. conqueſtus.ex.de ſo cõpe.⁊ vt dicit Phs.iij. retho.
opoꝛtet pꝛoceſſum locutionis ad intellectum ſuuʒ eſſevt

dixeramꝰin dicta.l placet. munerum multa eſſe generavt

dicit Hoſti pleniſſime in ſum ti.de immu.eccleS. quibꝰ.
vbi dicit munera alia ſoꝛdida alia honeſta.Honeſtoꝛuʒ
alia oꝛdinaria/alia cxtraoꝛdinaria, Oꝛdinarioꝝ alia an⸗
garie ⁊ perangarie alia reruʒ; tm. Extraoꝛdinarioꝝ alia

pertinẽt ad publicam vtilitatẽ/alia ad pietatẽ/alia ad ca
pit aneã voluntatẽ vt ſicvolo ſic iubeo.Ad oꝛdinaria aũt
munera que regulariter ſunt ſicut tributuʒ ⁊ cenſus ĩ poſ
ſeſſionibus aut rebus que peruenerunt annexa ſeu onerz
ta ad eccleſias eccłie ſacerdotes tenentur. xj.q.j. ca.ſi tri

butum. xxiij.q.viij.c.conuenioꝛ.et in c.ex lr̃is de pig ⁊ in

cC.paſtoꝛalis ex.de deci.⁊ m.l.de his.j.co.licet aliqũ ſi dã
tur in dote pꝛo fundatione eccleſiarum ⁊ videntur onera
remiſſa.vt in.c.j.de cẽſi.⁊ ibi per doc.in.c.cõperimꝰ.xiiij.
ꝗq.vj. MHon aũt intelligas ꝙ cenſus realis aut tributũ rea
le quod imponitur hominibus ratione bonoꝝ ſuoꝝ ctiã
ſi bona ſint deſcripta ratiõe operis. nam huiuſmodi onꝰ

non tranſirct in eccleſiã cum re in eã tranſlata.vt volunt

do. ⁊ alij doc.in.c.j.de ĩmu.eccle.li.vj.Ab exactionibꝰſeu

muneribus ſoꝛdidis angarijs t pergarijs/ r ab oꝛdina.
rijs pᷣterq; in munere ſeu cenſu reali.vt/S. ⁊ ab extraoꝛdi

narijs eccleſie ⁊ earum ſacerdotes ſunt immunes vt.S.

pꝛobatum eſt de iure diuino ⁊ canonico.de iure ciuili ve⸗

rro pꝛobat in.l.ij.in.l ꝓlacet.⁊ ĩ.l.om̃s.⁊ ĩ.l.pſoiteros iſto
ti.hic ⁊ in.l placet.⁊ ibi per oẽs doc.⁊ ibi diximꝰ.S.de ſa

croſan.eccle.nam vt ait Hoſt.in ſum.de cleri.ↄiuga.ĩS·

⁊T pꝛiuilegij.⁊ in ti.de immu.eccle.S.j.hodie om̃s eccleſie
ſunt immunes reſpectulaicoꝛũ ab omnibus exactionibꝰ
ſupꝛadic ⁊ ꝙ tales exactiones vt indebite ſunt cõdẽnan
de non obſtante abuſu contrario vt in aut.de eccle.ti ͤr

ad hoc ſancimꝰ ⁊ in aut᷑ vt nulli iudicũ ·S. nulli liceat.col.

ix.⁊ ait quod bñ facit.l.que ĩcipit hac edictali · S· illicitas
cuius verba ſunt hec illicitas etiã exactiões maxime ab
cccleſijs quarum abuſus iam per longa tẽépoꝛa inoleutt
per ciuitates ⁊ caſtella omnimodo cõdẽnamꝰ ⁊ pꝛohibe
mus ⁊ ſi facte fuerit in duplũ reddant᷑. Itẽ alius Siqus
dã.l.que incipit ad decus ⁊ decoꝛẽ.S. itẽ nulla cõitas vel
perſona publica vel pᷣusta collectas ſiue exactiones an⸗
garias perigarias eccleſiis alijſq; pijs locis imponãt
lere eccleſiaſtica bona pꝛeſumant/ꝙ ſi fecerint?

multum videat᷑ concoꝛdare cũ dictis hoſtien.cũ aliqua

Ddicta ibi per inno.ſi intelligerentur ſimpliciter vt ipſe di

cit nec poſſunt aliquo iure ſtare ꝙ in aduentu pꝛincipis

clerici debuiſſent contribucri niſi intelligatur vt abb. in⸗
tellexit ſcʒ in patrimonio eccleſie vel alicuius pꝛelativbi

ſeculares aliquid exponerent in aduentu pape non eſſet
incõueniens dũ tũ ſeculares ipſi non eſſent imponentes
onus vt clerici ſoluerẽt.vt in.c.peruenit eo.ti.iła ꝙ omi
ſis varijs ⁊ confuſis opinionibus quod eſſet pꝛolirxũ ma
ximũ quid narrare licet ſᷣm qᷓ; plures leges imperatoꝝ ⁊
ßmverit atẽ ſcilicet ipſum redemhtore ⁊ magiſtrũ noſtrũ
qui fuit ⁊ eſt ſine fallentia vere legis conditoꝛ ⁊ ſᷣm eius
vicarios eccleſie ⁊ earũ ſacerdotes ſunt immunes ab oĩ
bus exactionibꝰ ſcʒ ab omni munere turpi honeſto ⁊ ex

traoꝛdinario ⁊ oꝛdinario pꝛeterqᷓ; in cenſu reali. vt.S. li⸗

cet theoꝛica abbatis in dicto.c. non minus. de reparan.

vijs ⁊ itineribꝰ videt᷑ mihi ꝙ poſſet ſtare ꝙ ſi imponatur
in curribꝰ cenſus pꝛo reparatiõe viaꝝ contribuat maxi-

me cũ clericus no debet eſſe auriga currus attẽto maxĩc

currꝰ ꝓ ſuſtẽtatione clericoꝝ nòſunt omnino neceſſarij
lcut fontes ⁊ põtes ⁊ putei ad aquã etiã ad vtilitatẽ pu-
blicã ⁊ pietatẽ coactã ſunt immunes.vt.S⁊ late per ab⸗

ba.in.c.nõ minus.in.vij.col.licet ad neceſſitatẽ cõem q̃ſi

ineuitabilẽ teneatur de iure ſcilʒ ad vigilias muroꝝ ciui

tatis.vt in.c.ꝑuenit.de immu.eccle.vbividetur in hac ne

ceſſitate ⁊ periculo pꝛouiſũ vt clerici non teneãtur a vigi
lijs muroꝝ ciuitatis ſe excuſare quod ſane eſt inteiligen

dũ.vt intellexit ibi glo.in pn. ſcʒ nullũ de hoĩbus eccłie

ſecularibꝰ aut meliꝰvt intellexit Jo.and ⁊ Hoſt refert
abb. in dicto c. non minꝰ ſcʒ qũ ciuitas hʒ inſdeles ſuſpe
ctos:vbi tũc nõ ſolũ ꝓ obſeruatione bonoꝝ:ſed perſona

rũ datur clericis a iure licẽtia hoc faciendũ ⁊ in euentũ

bellaãdi.vt in.c.petitio.de homi.⁊ ratio eſt in pꝛõptu ⁊ vi

dimus qð dolendũ eſt) tẽpoꝛibꝰnoſtris in hoc. Nam cũ
turci⁊ inimici infideles ciuitatẽ inuadunt ⁊ intrant acci
piũt bona⁊ interficiunt perſonas ſicut ibi ꝙ interfecerũt
archiepm alias nerſonns eccłiaſticas ⁊ ſic videtur lici
tũ in ſimilibꝰ ↄtra infidele 1s v
ſed pugnare ⁊ interficere ⁊ mutilare cũ videãt᷑ defenſare

deles nõ ſolũ pꝛeſpiteros vigilare

ſe ⁊ ſua in cuius defenſione non göᷣhitur irregularitas.vt

m.c.interfeciſti.de homic.⁊ in cle.ſi furioſus.eo.ti.vbi vi

detur conceſſum pꝛeſbiteris ꝓ defenſione ꝑſone hominẽ
interſcere ſine pena irregularitatis. Hec ob.licet m ali
quos videat᷑ obſtare:c. petit᷑io.de homi.vbi c(lerici inter⸗

ficiẽtes ĩfideles ſunt irregulares cũ ibi apparet caſus ꝙ

homicidia nõ fuerunt cõmiſſa ꝓ defenſione muroꝝ ciui⸗
tatis:ſed extra ciuitatẽ clerici cũ laicis exeũtes bellarũt

vbi cõmiſſa fuerũt homicidia:quare clericinon excuſan

tur ab irregularitate ſi reperiũtur homicidia aut mutila
tiones mẽbꝛoꝛum manu pꝛopꝛia facta.⁊ iſte eſt verus in⸗
tellectus ad dictũ.c.petitio.nec aliter poteſt ſaluari ſicut
excuſantur.vt dico ſi in cuſtodia muroꝝ turcos interfice
rent cũ intrantibus turcis clerici de vita nullã ſecurita⸗

tẽ habent quod ſecꝰ eſſet ſi vigilia eſſet cõtra chꝛiſtianos

q vellèt ciuit atẽ inuadere:in qͥ caſu credo ſalua deteria⸗

tiõe maioꝛũ clerici non teneant᷑ per ſe vel alios vigilare
nec hoc voluit dicere.c.peruenit.cũ loquatur Gꝛeg. epᷣo

Taragoneñ.qͥ ſemꝑfuit put eſt in ſuppoſitione agareno

rũ ſeu vt vulgariter loqmur ſarracenoꝛũ ſtantiũ in Affri

ca. Hã vltra ciuitatẽ aragoneñ.q̃ ꝑ mare parũ diſtat a
machometicis affricanis habet eccleſia taragoneñ pul⸗
chꝛũ caſtrũ in inſula que vocat᷑ Juiſa que non diſtat per

duas dictas a pᷣncipali ciuitate affricana:⁊ ſic ibi fuit iu
ſta puiſio.Nãa alas ſi eſſet bellũ inter chꝛiſtianos qͥs ex⸗
cuſaret clericos in homicidio ab irregularitate quã nec

ꝓ pr ia nec ꝓ parẽtibus nec defenſione eccłiarũ cleri⸗
ci debẽt incurrere.vt in.c. ſuſc .
homi.qꝛ lʒ videat᷑ ↄceſſũ clericis ſine mutilatiõe ⁊ homi
cidio ⁊ ſaguiĩs effuſiõe laicos ĩ caſu iuſto defẽſare vbilʒ
alios ſeqt᷑ homicidiũ ex adiutoꝛio clericoꝝ clerici nõ ĩ
currũt irregularitatẽ tex. eſt ſingular ĩ.c.pñntiũ de cleri.
pcuſſo.⁊ gl.ĩ ·S·j.xxiij.q.vij.qꝛ clerici dũ pñt ſine ſcãdalo

epims. 1 i c. ſignificaſti. de

⁊ irregularitate tenẽt᷑ ꝓximũ defẽſare.vt i.c.nõ ĩferẽda.
⁊ ĩ.c.qꝗͥ põt.⁊ ĩ.c.ab ĩpatoꝛibꝰĩS./ecce.xxiij.q.iij.⁊ i.e dile
cto de ſen.excõ.li.vj.tñ ipi clerici nõ tenet᷑ ꝓ alia defẽſio

ne q; ꝓpᷣa ſua mutilare aut homicidiũ facere. Mec ob.c.

oĩ timoꝛe.xxiij.q.viij.qͥ allegat᷑ ꝑ doc.⁊ ꝑ abba ĩ di.c.nõ

minꝰ ⁊ ĩ c.puenit. nã valde abb.⁊ aliqͥ doctoꝛes fuerunt ĩ

lrᷣa illiꝰ c.decepti cũ nõ aduerterũt ꝙ papa ibi ſcripſit ex
ercitui Frãcoꝝ⁊ ſic laicis ⁊ vbi abb.recitat tex.vbi lr̃a di
cit ſi qlibet veſtrop moꝛiet᷑ ꝓ vitate fidei ipᷣe abb.refert
nr̃oꝝ itãtũ ꝙ cũ illo erroꝛe ĩ. c.clerici.de vi.⁊ ho.cleri.vo
luit ꝓbare eẽ licitũ clericis ↄᷣ ĩfideles ĩdiſtincte bellare:
nec etiãvalet qð allegat ĩ dic c.puenit in.iij.col.⁊ i.c.pe⸗
titio.ðᷣ homi.Ad ꝓbãdũ qꝛ clerici teneãt᷑ advigilias ſcu
cuſtodiã ciuitatis:qꝛ vt dixi tex.ĩ.c.petitio.loqt᷑ ð infide

les vbi ſi homicidiũ fuiſſet factũ in cuſtodia muroꝝ cleri

cus non vᷣhit irregularitatẽ:itaq; in caſu de qͥ agit᷑ nõcre
do ſalua determinatione pᷣmiſſa ĩi muneribꝰexoꝛdinarijs
etiã ĩ tãgẽtibꝰ pietatẽ ſeu cõitatẽ ꝙ clerici pñᷣt a ſeculari
bẽ aſtrigi vt ↄtribuãt nõ qꝛ clerici ab operib? pijs exclu
dãtur ſed qꝛ ꝓhibẽt᷑ ĩponi a ſecularibꝰ. Nã certũ eſt ꝙ
opꝰ piũ ab oĩbꝰ catholicis eccłijs edificare ⁊ pontiſices
pncipes hoc exhoꝛtant᷑.vt ĩ.c.boni pᷣncipis.xcvj.diſt. ſʒ
ſec eis nec alijs ꝑmiſſũ eſt auctoꝛitate ꝓpᷣa aut auctoꝛi⸗
tate ſcłariũ eccłias edificare.vt ĩ.c.nemo.⁊ ĩ.c.baſilicos
de ↄſecr.diſ.j.⁊ ſic ĩ caſu de qͥ agitñ lʒ ſit meritoꝛiũ edifica

re põtes / reꝑare fontes/putceos mũdare/ ſiłia pia nõ tũ

videt᷑ hoc iure ꝑmiſſũ pᷣſpiteris de mãdato ſcłariũ cũ nõ
habeat ptatè imperãdi:ſed vt pᷣdictũ eſt citiꝰ ĩ oibꝰ obe⸗-
diendi ſacerdotibꝰ ⁊ eccłiaſticis.NHec videt᷑ ꝓcedat nec
faciat argumẽtũ qð pluries vbiq; locoꝛũ faciũt ſcł'ares
neq; etiã aliqͥ doctoꝛes opinionẽ ↄꝛiã ſequeñ.ſcʒ iſta ſũ:
Cc

BGuutrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

vtilia cõmuniter tam pꝛeſbiteris q; ſecularibus ⁊ ſic nec
immerito cccleſiaſtici contribuant vt in re cõmuni.nam
vt pꝛobatum eſt in locis pꝛeallegatis.Heus ſacerdotes
vt tanq; in ſoꝛtem eius electi voluit ab iſtis exactioni⸗
bus ⁊ curis vt ſolum vacarent diuinis liberius eſſent li⸗
beri et exempti: vt videtur hoc ſcriptum per nicolaum
pꝛimum ad carolum imperatosem quod traſlatum eſt
in. c. repꝛehẽſibile.xxiij.qviij. vbi littera ait rephenſibi⸗
le valde ↄſtat eſſe qð ſubintuliſti dicẽdo maioꝛẽ partem
oĩm epoꝝ diu noctuq; cũ oĩbus alijs fidelibus tuis ð pi⸗
ratas maritimos vigilare ⁊ ob id epiſcopi ipediatur ve⸗
nire cũ mil itũ xpᷣi ſit xpo ſcruire/ milites ſeculi ſeruiãt ſe
culo:qꝛ nemo militãs deo.c.ita ꝙ realiter ⁊ plene ꝓba⸗
tur nullo pacto contra chꝛiſtianos licet peſſimos tiran⸗
nos clerici debeant ciuitates vigilare / nam quod genus
ita peſſimuʒ inter chꝛiſtianos / q; piratarum poteſt dari.
Sed vltra ius diuinũ ⁊ põtificium ſtat contra ſeculares
maxima ratio quam abbas ſiculus in dicto.c.nõ minug
ct alij doctoꝛes allegãt.ĩmo iura expꝛcſſa que faciunt ad
caſus:qꝛ ipſi ſeculares gaudẽt de bonis / honoꝛibꝰ / digni
tatibꝰ ſecularibꝰ ipſius ciuitatis /habẽt etiã caſtellanias
ptãtẽ / rectoꝛias /tã in caſtris ciuitatis qᷓ; ĩ ipſa ciuitate ⁊
ic hñt ex ciuitate honoꝛes ⁊ vtilitates et pecunias ꝓ ſe -
ſuis cuiꝰ cã nec ĩmerito vt cũ ſi gaudẽt honoꝛibꝰciuitat/
ſuppoꝛtẽt onera:vt in regula rõni congruit.⁊ in regka qꝗᷣ
ſentit onus ſẽtire dʒ cõmodũ ⁊ ecõtra de re iudi.li.vj.ita
ꝙ videt᷑ pontificio ⁊ ꝑq; plures leges imꝑatoꝝ de eqᷣtate
et rõne ſacerdotes ab om̃i munere ⁊ cenſu pᷣterqᷓ; a cenſu
reali vt.S. cſſe immunes: ncq; obſtat ꝙ aliquando per ali⸗
quos imperatoꝛes aliter videatur ꝓuiſum in exactioni⸗
bus ad pias et vtiles cauſas in.l.ad inſtructiones:⁊ in. I.
nemincm. C. de ſacroſanc.eccle.nam neq; imperatoꝛes
habuerunt facultatem in his diſponendi nec leges ha⸗
bent locum/nec in aliquo iudicio:vt.S.ſunt admittende
quia ius ciuile intendit ſeruare ciuilem ſocietatem non
curans de vtuitate anime et ius canonicum pꝛincipali⸗
ter curat de ſaluationce aĩe.vt in. c.vt aĩaꝝ.de cõſti.li.vj.x
ibi ꝑ do eſt glo oꝛdinaria in.c.cũ ↄtingat.de iure iu id eo

lʒ ius ciuile ꝓpter ſocietatẽ ⁊ publicãvtilitatẽ ꝑmitteret

vſuras dãdas ⁊ pᷣſcriptionẽ cuz mala fide ius canonicũ

dð tẽd t ad finẽ dei magis qᷓ ad ſocietatẽ ⁊ vtilitatẽ ho⸗ us ad ge
ait quicũq; igitur aliter ſcripturã intelligit q;ᷓ ſenſus ſpi⸗

mimnũ iſta ⁊ ſimilia excluſit ⁊ repꝛobauit ⁊ noluit vt ĩ his
ll.impꝑatoꝛũ locũ haberẽt/a in locis pᷣalleg.⁊ in.c.nõ licz
impatoꝛi.x.diſt.vbi lr̃a ait.non lʒ ĩperatoꝛi:vel cui pie⸗
tatẽ cuſtodiẽti aliqᷣd ↄ diuina maãdata pᷣſumere nec qcq;
qð euãgelicis vel ꝓpheticis aut apłicis regulis obuiet
agere hoc in.c. lege imꝑatoꝛũ ⁊ in.c ↄſtitutiones ct in.c.

imperiũ.⁊ quaſi ꝑ to.ea diſt.hoc idẽ.in.c nulli fas.ct ĩ. c.

violatoꝛes.xxv.q.j.et q̃ſi ꝑ to.hoc idẽ.in·c.eccłia ſancte
marie.in.c.q̃ in eccłiarũ de ↄſti.⁊ in.c.ſane.xv.q·iij.in · S·
ſed ſicut. vbi lr̃ᷣa ait. Sed ſicut circa huius opis initiũ pᷣ⸗
miſſũ eſt totis legibꝰ imꝑatoꝛũ in eccłiaſticis negocijs
vtendũ cſt quotiẽs ſacris canonibꝰ obuiare nõ inueniũ⸗
tur.hoc idẽ grego.naʒãʒenus ſcripſit imꝑatoꝛibꝰ cõſtan
tinopolitañ.qð trãſlatũ eſt in.c.ſuſcipitis.x.diſt. vbi lr̃a
ait:ſuſcipitis ne libertatẽ vᷣbi libẽter accipitis qð lex dei
ſacerdotali vos ſubijcit ptãti atq; iſtis tribunalibꝰ ſub⸗
dit. dedit enim vobis ptatem / dedit et pꝛincipatũ multo
pfectioꝛem pꝛincipatibꝰ vr̃is / aut nunqd iuſtũ vobis vi⸗
detur ſi cedat ſpũs carni:ſi a terrenis celeſtes ſuperent᷑.⁊
ſi diuinis pferant̃ humana:ecce ꝙ oſtitutiones pꝛincipũ
eccłiaſticis.ll.poſtponẽde ſunt.vbi aũt euãgelicis et ca⸗
nonicis decretis nõ obuiauerũt omi reuerẽtia digne ha⸗
beant᷑.ita ꝙ clare deciſum eſt de iure diuino et pontificio
impatoꝛes ⁊ dños tẽpoꝛales ꝑ ſuas.ll.nõ poſſe venire cõ
tra libertatẽ eccłiaſticã/nec aliquid directe aut ĩdirecte
poſſe diſponere in pᷣiudiciũ eccłiarũ ⁊ clericoꝝ nec oꝛdi⸗
narie ĩmo non ſolũ in ſpũalibꝰ:ſed etiã in alijs eccłiaſti⸗
cis tpᷣalibꝰ.ll ĩpatoꝝ nõ recipiunt᷑ in foꝛo eccłiaſtico niſi
in ſubſidiũ qñ canonica decreta deficiũt.vt.S.et in.c.j.de

no ope.nũcia.et in.c.clerici.de iudi:.⁊ in.c.ſuꝑ ſpecula.de

pꝛiuile.⁊ ſunt iura vulga.nã cui dubiũ qð impatoꝛes non
potuerũt ꝓuidere neq; ꝑ ſuas.ll. diſponere vt ꝓuiderũt

tt diſpoſuerunt de tpᷣe oꝛdinãdoꝝ pᷣſbiteroꝝ/⁊ de matri⸗

monijs ↄtrahẽdis per epos vel pꝛeſbiteros ⁊ de multis
alijs eccłiaſticis ⁊ ſpũalibus: cuʒ in his nihil ad eos ſed
ad xpᷣi vicarios ⁊ ſũmos ſacerdotes quibꝰ a deo data eſt

* . — „

poteſtas ꝓuidendi/paſcẽdi ligãdi/t abſoluẽdi: et inter

lepꝛã ⁊ lepꝛam diſcernẽdi:namlʒ videatur in. c. pluresc
in c. pꝛincipales.⁊ in.c. reatina.⁊ in.c. nobis.⁊ quaſi ꝑ to.
lxiij. diſt. qdð in electionibꝰ ⁊ pꝛouiſionibꝰ eccłiarũ ⁊ pla⸗
toꝛum imꝑatoꝛes interuenirẽt hoc erat viſa ⁊ ꝛttenta ti⸗
rannide ⁊ infidelitate ipſoꝝ imꝑatoꝝ: vt maius malum
euitaret᷑.ſcʒ ne eccleſia careret paſtoꝛe ⁊ incideret in ſe iſ⸗
ma cauſa imꝑatoꝝ.ita voluit ſentire ſteph.pontitex in.c.

noſce.⁊ tex. Lc.valẽtinianꝰ.lxiij.diſt.ita ĩtellexit guydo.

in.d.c.reatina. vbi ait ꝙ leo papa quartꝰ fuit natione ro
manus qui fuit multũ timidus ⁊ in graue pᷣiudiciũ eccle
ſie pꝛincipi ſeculari ſe ſubmiſit ⁊ etiã hoc ↄfirmatur in.c.
lectis.lxiij.diſt.vbi ait ꝙ ſteph.tertius natione romanus
bic plus tumuit lapidari cito flexus / q; ſanctꝰ ſtephanus

aomortir bor videtur ſentirc dominicus in pᷣallega.
No

cis Cardinalis ſancti ſixti in.c.j.lxiij.diſt dicit ꝙ da⸗
batur locus laicis vt intereſſent in electionibus ſummi
pontificis nõ ꝙ licitum eſſet ſed ꝓpter pacem et quietem
eccleſie vt ſine ſcãdalo celebꝛaret᷑ electio. Idẽ Cardina

lis in. c. perlecta.ea.diſt. ꝙ requirebat cõſenſus laicoꝝ ad

euitandũ ſcãd alũ coꝝ qui impedire poſſent electionem:
ita ꝙ inpatoꝛes nec directe nec ĩdirecte per ſuas.ll.neq;
ſtatuta poſſunt/nec ſi catholici ſunt/debent cõtra liberta
tem eccleſiarũ t ſacerdotũ earuʒ diſponere ſeu iudicare
imo doctoꝛes volẽtes aliter ſentixe q; eccłia ſentit cano
nes eccleſie ſcindere dicũtur ⁊ vident᷑ ſanctũ blaſphema
re ita btũs damaſcenꝰ papa poſuit ĩ.c.violatoꝛes.xxv.q.
j.vbi lr̃a ait violatoꝛes canonũ volũtarie grauiter a ſetis
patribus iudicãtur/⁊ a ſpũ ſancto inſtin tu cuius ac do⸗
no dicati ſunt dãnantur quoniã blaſphemare ſpiritũ ſen
ctum non incõgrue vidẽtur qui cõtra eoſdẽ ſacros cano
nes nõ neceſſitate cõpulſi ſed libẽter vt pᷣmiſſuʒ eſt aliqᷣd
aut pꝛoterue agunt aut loqui pᷣſumũtur / aut facere volẽ⸗
tibus ſponte conſentiunt.talis enim pꝛeſumptio manife⸗
ſte vnũ genus eſt blaſphemãtiũ ſpm̃ ſanctũ hoc idẽ in.c.
nulli fas.ea.cau.et.q.vbi lr̃a ait.nulli fas ſit ſine ſtatꝰ ſui

periculo:vel diuinas ↄſtitutiones vel apłice ſedis decre

ta temerare:nã vt ait beatus aug.qð traſlatũ eſt in.c.he⸗

rcticus.xxiij.q.iij.hereticus eſt qui alicuiꝰ tpᷣalis cõmo⸗

di et maxime vane gloꝛie pꝛincipatuſq; ſui gratia falſas
ac nouas opiniones vel gignit / vel ſequitur. ⁊ etiã Pau
lus ad gala.quod tranſlatum cſt in.c.hereſis ea.cau⁊ q.

ritus ſancti flagitat q̃ ſcripta licet ab eccleſia non receſſe

rit tñ hereticus appellari põt.itaq; doctoꝛes volẽtes ali

ter interpᷣtari iura diuina et pontificia qᷓ; interpᷣtatum et
deciſum eſt per eccłiꝗ ⁊ nõ vidẽt᷑ ab hereſi multũ diſtare
et multa mala a deo ſperare ⁊ eccłia vt ipſe deus ait per
eʒechie. xiij.c.qui multa mala cõminatur contr a inter
heerames ſeu loquentes de ſcripturis aliter qᷓ; interpꝛe⸗

– Ehis Clerici ſubeunt onera oꝛdinaria ⁊
. patiuntur tranſlationẽ rerum ſua⸗
/rum in fiſcum ꝓpter debitam ceſſat onem.h.d.
668 ¶Vbbo clerici non agnoſcant onera.vt.S.
titu.j. placcet. o.hic in oꝛdinarijs ibi in ſoꝛdidis et ex⸗
traoꝛdinarijs.¶ Item op.ꝙ ſi non ſoluãt non patiantur
tranſlationem:vt᷑ dicta.l.placet. So.dicunt quidã vitra⸗
montani ꝙ pꝛopter ceſſationem indebitam ſcuicet quan⸗
do ſoluere non debebant non patiuntur tranſlationem:
vt in contrario pꝛopter debitaʒ bene patiũtur vt hie.ſed
certe hoc non eſt de intentione tex et ideo dic ꝙ pꝛedia
cccleſie non traſferũtur in fiſcum ⁊ ſi debitum non ſolua⸗
tur vt ibi.ſed pꝛcdia clericoꝛum ſic vt hic.i¶ Item oppo.
ꝙ inter ytalicos et pꝛouinciales non ſit differentia: vt.l.
vnica.i.devſuc.tranſtoꝛ.Solu.aliud in vſu capione:nam
qꝛ ꝓumciales non habẽt in pꝛedijs ſed fiſcus.habent ta⸗
men vtile et ratione dñij directi quod habet ſiſcus ſol⸗
uunt tributum :ſed in ytalicis non habet fiſcus aliquod
dominiũ cuius eetcxtu debeant ſolui tributa ⁊ ideo in
hoc differunt ſed conueniunt in pꝛeſcriptione quia ſicut
pꝛeſcribitur dominio directo italicoꝛum longo tempoꝛe
ita dominio vtili pꝛouincialium. nõ autem intelligas ꝙ
dominio directo quod habet fiſcus in pꝛedijs pꝛouin⸗

cialibus longo tempoꝛe pꝛeſcribatur. ¶ Item oppo. ad

idem de · S. per traditionem. inſtitu. de rerum di. Solu.
q;dtum dominij tranſlationem equiparantur non in tribu
tis: vt hic. ¶ Item oppo. ꝙ omnes ſoluant tributa:

6S

=
—.

in⸗
40
bbu

B 4 iſe . 7 „ , ℳ☛— L
De Epiſcopis et clericis Fo. XV
vt ..ſine cen. vel reli. So.lla determinatur per iſtaʒ. ar.·· quo per Jo.and. dicto.c.j.goffre.in c.ante.per illũ tex:
vt gradati · S.ſʒ ſi lege.ff.de mu.⁊ hono.⁊.l.j.jde ĩ offi.do.
Item op.ꝙ nulla onera ſubeãt clerici:vt in aut᷑.itẽ nul⸗

la. So.illud iure nouo.

dic ad cuidentiã ꝙ aut eſt officialis ⁊ debuoꝛ et loquitur
pꝛima pars legis vſq; ibi.ſi vero. aut eſt officialis et non

debitoꝛ ⁊ vult ingredi palam:⁊ loqtur ſcdᷣa pars vſq; ad
verſi.ꝙ ſi clandeſtinas:aut eſt officialis ⁊ non debitoꝛ et

vult ĩgredi clam ⁊ loquit᷑ tertia pars in fi. aut eſt debitoꝛ
ſed nõ officialis: quia finitũ eſt eiꝰ officiũ ⁊ ille caſus nõ

eſt hic. Scd ·e.quiſquis.⁊ hec lex bꝛeuiter hoc intẽdit ꝙ

officialis ⁊ debitoꝛ non clericatur palam nõ clam.h.d.
¶ Querit glo. que ſit iſta pena ⁊ dicit ꝙ eſt realis et ꝑſo⸗
nalis ⁊ ꝓbat ꝙ bona ꝑdat:ar.a minoꝛi qꝛ ſi punitur in fa

cultatibus vbi in eccleſia dimittit᷑: vt in fi.l.multo foꝛtiꝰ

vbi ad eccleſiam retrahit᷑: vt hic in pꝛin. Sed non videt᷑

bona argumẽtatio:qꝛ cum in pꝛima parte reuocct᷑ ad cu⸗

riã:vt ei ſeruiat nõ debet puari bonis:ſed in vltimo caſu

huius legis nõ reducit᷑ ad curiã ⁊ ideo nimirũ ſibona ꝑ⸗

dit.⁊ ideo nõ videtur glo.bene dicere niſi arguas ſic. Si

ꝑdit bona vbi nõ eſt debitoꝛ vt in fine.l.multo foꝛtiꝰ vbi

erat debitoꝛ: vt in pn.⁊ ita ꝓcedat glo. ¶ Sin vo.¶ Hic
erat officialis ⁊ nõ debitoꝛ.⁊hũc vᷣ.dicit gl coꝛrigi ꝑ aut᷑.
¶ Op· ꝙ hec lex male dicat / nõ diſtinguedo iter officia⸗
les g̊ legẽ quiſquis.j.c.So.vt gl Vel meliꝰ dic ꝙ aut eſt

officialis ⁊ debitoꝛ ⁊ tunc nulla eſt differẽtia inter pꝛimi⸗
pilariũ ⁊ aliũ:idem ſi erat officialis ⁊ nõ debitoꝛ.et ſerua

hãc legẽ. Aut non eſt officialis ſed debitoꝛ ⁊ tũc eſt diffe⸗

ricali / vel. l.nõ diſtinguemꝰ. S. ſacerdotio.ff.de arbi.⁊ pᷣſ⸗
biter poteſt eſſe tutoꝛ: vt. eo.aut᷑.pꝛeſbiteros.quomodo
ergo hoc dicit hec lex.et ideo dicunt vltramõtani/ꝙ aut
qjuis habʒ officiũ pꝛiuatũ ⁊ vult aſſumere publicũ:vt cle
Officium ricatũ ⁊ poteſt:vt dic·S· ſacerdotio/aut habẽs publicũ.ſ.
ublicum clericatũ vult aſſumere pꝛiuatũ ⁊ poteſt:vt dicta aut᷑.pᷣſ⸗
Pis an ad biteros.aut habens pꝛiuatũ vult ſumere aliud pꝛiuatũ ⁊
aliud pu⸗ poteſt vt eſſe ꝓcuratoꝛ ⁊ negocioꝝ geſtoꝛ.aut habẽs pu⸗
blicũ poſ⸗ bneumn vult aſſumere aliud publicũ oĩno ⁊ habʒ locũ iſtas
ſu cõpelli.lex:qꝛ aut erat officialis ⁊ debitoꝛ ⁊ nõ poteſt.aut officia⸗
lis ⁊ nõ debitoꝛ ⁊ põt palam ſᷣm hanc legem:hodie non
indiſtincte p aut᷑.hic poſitam:ſed vᷣm eos poteſt hodie ſi⸗
cut ⁊ olim: nõ eſt oꝛiginaliter aſtrictꝰ curie.idẽ ſi erat

aſtrictus ⁊ geſſerat officiũ pium vt ſeruire poteſtati⁊ iun

dicibus in cauſa:vt ipſi colligũt ex pꝛincipio aut᷑.als nõ
vt ĩ aut᷑.clã vo ĩgredi nõ põt nec olim nec hodie Ja.but.
Add tio Officiales publici ad ſacros ꝓmoueri
ltio. nõ poſſunt in.c.aliquãtos.lj.diſt.de quo
plene per panoꝛ. ⁊ alios in.c.j.de obliga.ad ratio.oꝛdinã.
vel nõ.nec obſtat.ca.puenit.lxxxvj.diſt.ã dicẽdũ eſt ꝓ

reſolutione ꝙ qñq; aliquis eſt obligatꝰ ad ratiocinia ali⸗

cuius pꝛiuate ꝑſone ⁊ durat in officio et nõ põt ꝓmoueri
iſto caſu eo exiſtẽte in tali officio.xxj.q.iij.c.j.⁊ ne cleri.

vł mo. c.j.⁊.ij. ex. Si aũt aliqs ſit adminiſtratoꝛ miſero⸗
bilis pſone vlł eccłiaſtice põt ꝓmoueri:vt in.d.c.puenit.

⁊z hoc fuit volũtarie ſiue ex neceſſitate qꝛ pꝑppetuo ad gerẽ
dam adminiſtrationè eſt aſtrictꝰ.tũc in iſto caſu ob oꝛdi⸗
nibus repellit᷑.liij.diſt.legere.liiij.diſt.quicũq;. Si vero
aliqs exercet admiſtrationẽ publicã: vt in hac.l.tũc nõ
põt ꝓmoueri ante redditã admiſtrationẽ: vt hic. Si vᷣo
adminiſtratio eſt pᷣuata ⁊ tpᷣe ꝓmotiõis cõuenit᷑ de dolo
vel ꝑfidia cõmiſſis /tunc eſt dicendũ talẽ nõ ꝓmouendũ
anteqᷓ; rõnẽ reddat.lxxxj.diſt.c.tantũ.xxiij.diſt.c.illud.
ita eſt ĩtelligẽd a.l.reũ .-ide ꝓcura.niſi ↄueniret᷑ de culpa

tm̃:qꝛ tũc pot ꝓmoueri nõ obſtãte reclamatione credito

ris lʒz hoſt. ala.⁊ guillermꝰ naʒã. dixerint pᷣfatã noſtrã di⸗
ſtinctionẽ eſſe ꝓlixã ⁊ ĩualidã adeo ꝑ iſtã legẽ officialis.
et.l. diſt. ꝓ to.⁊ ar.l.iij.de offi.pᷣſi.ffet.l.de pᷣcio.de publi.
ff. ind iſtincte adminiſtratoꝛes nõ poſſe ꝓmoueri ad oꝛdi

nes:ſalua tñ ipſoꝝ alani ⁊ guillermi pacenr̃am dictã di⸗
ſtinctionẽ hic nõ eſſe tollẽdã:ſed tenèdã ar.no. in.c.eccle
ſia.le.ij. ᷣm panoꝛ.in.d.c.j.in.ij.col.de obli.ad ratioci.qð

facit ad q̃ſtionẽ de laico conuento coꝛa iudice ſeculari qͥ

poſt ea factꝰ ẽ clericꝰ an poſſit dãnari a iudice ſeculari de

BGlo. intelligit ꝙ lex ſit coꝛ⸗
7. N Fficiales.cta in vno mẽbꝛo. vltra⸗
montani variãt legẽ ab aut.vt nõ coꝛrigat᷑ lex
Eet dicunt ꝙ lex loquit᷑ in officiali ſimplici non
aſtricto curie oꝛiginaliter ⁊ ſic nõ coꝛrigit.l.codicis.Et

ex de reſcrip.de quo per Bart.in.l.j.ff.de penis.⁊ in iſto
paſſu varie reperiuntur opiniones.Et finaliter tamẽ eſt

concludendũ ꝙ ſi laicus fuerit litem conteſtatus cũ non

pꝛodeſt ſibi foꝛi mutatio.vt no ĩ.l.quedãa puella.⁊x ibiper
bar. Alex. ⁊c ia. ff. de iuri.om.iudi.⁊ in.l.hi tñ.de accuſa.ff.

⁊ in·l.ſi quis poſtea q;. ff.de iud.Si vero non eſt lis con⸗
teſtata ⁊ mutat in fraudem tũc nõ pꝛoderit ſibi mutatio

foꝛi. vt in.l.f.j.de his qui ſibi moꝛ.ↄſciue.in.l.fl.de re mi

II.

li ff. aut ſine fraude ⁊ tuncvtetur pꝛiuilegio cleri.nec con

dẽnabitur a iudice ſeculari ⁊c̃.de qua queſtiõe.vide ple⸗
ninus per panoꝛ. de oblig. ad ratioci.iij.col.⁊ per legittas

in locis pꝛeallegatis.

8

Fmontani intelligunt aut᷑.in eo qui oꝛiginaliter

SEE Hec aut. fm glo. coꝛrigit. l. co
K Ed ne;. eg mn g in vero. Senl vltra

r Aerat aſtrictus curie:alegem intelligunt quãdo

erat ſimiplex officialis nõ oꝛigialuer aſtrictus curie ⁊ ſic
cũ diuerſis caſibus loquatur noncoꝛrigeret᷑ lex codicis.
⁊ hec aut᷑.bꝛeuiter hoc intendit. Hodie officialis curia⸗

lis non clericatur niſi pꝛobatus.h.pꝛimo.Et ſi apoſtata

uerit reducitur ad curiã:idẽ in monacho non curialihoc

dicit:pone ergo caſum ſᷣm glo.

¶ Ex tex.·clero iniuria fiat. Ex hoc colligũt vltramon

tani ꝙ ſi gerebat officium perinde poſſit clericari quaſi

erx hoc nulla ĩiuria flat clericis ( SFoꝛſitã vitã nõ dicas ꝙ
fiat monachus ſed vitam monaſtichã ducit. ¶ Sed qũ o0
põt quartã partẽ bonoꝝ habere ſi eſt monachꝰ ↄtra aut᷑.

ingreſſi.Reſpondeo hic non eſt monachus licet monaſti

chã vitam ducat:⁊ ideo poteſt habere pꝛopꝛium.
¶ (Sed ſi poſt.¶ Sed quo reuocat᷑ iſte ad euriã ꝓpiĩ deli

ctum ⁊ ſic ad honoꝛẽ᷑. Reſpõſio reuocat᷑ ad onus non au Apoſtata

oꝛ ⁊ tuc eſt? tem ad honoꝛes quia nunq; habebit honoꝛem in curia: ĩ monaſte
rẽtia:vt in ↄᷣrio.¶ Sed nonnc exiſtens in officio põt cle⸗

ſed onera ſubibit ⁊ ita ꝓbat.l.ne quis.j de decur.hinc eſt rio redu⸗
ꝙ ſi fratres reducũt apoſtatã in oꝛdine reducũt eũ vt ha ctꝰ ꝑpetuo
beat onera ſicut alij fratres.nõ aũt honoꝛẽ habet ꝑpetuo eſt puatꝰ

¶COp.ꝙ ſi fugit non reducat᷑ ad curiã:ſed ad aliud mo⸗

honoꝛe ſʒ

naſteriũ.vt in aut᷑.de ſan.epi ·S/ſi monachus.So.vt glo.nõ onere.

AVel melius dic ſᷣm vltramontanos ꝙ aut fugit ⁊ duxit

vxoꝛẽ ⁊ reuocatur ad curiã.vt hic aut fugit ſed non du⸗

cit vxoꝛem/a tunc in aliud monaſteriũ mittitur vt in con
trario. Jacob. H

Ato. h. d. ¶Quidã intelligũt hanc.l. ita ſtricte ꝙ

pter delictũ in quo qͥs pꝛocedit ad actũ ⁊ non conſuma⸗
uit:qꝛ non potuit ꝙ puniatur ꝓ delicto conſumato.
¶ Ex tex.dicam i.in monachã ſᷣm quoſdam nã alie in
dute de albo non ſunt monache: ſed dicunt᷑ ſacratiſſime
virgines:idem tñ ĩvtraq; vt hic.hic ſunt due glo.que di⸗
cunt idẽ.Scðda fuit antiq̃ ⁊ qꝛ erat bꝛeuis ⁊ obicura fuit
facta pᷣma que eſt noua ⁊ clarioꝛ. ¶ Ad declarationẽve⸗
teris op.de.l.cogitationis.ff de peni.So.vt gloſ.⁊ ⁊ ple⸗
nẽ j.dicã.ſ Itẽ op.ꝙ etiã ſi deueniat ad actũ ⁊ non cõſu⸗
mauit ꝙ non puniat᷑.vt.l.j.in fi.ff. ꝙ quiſq; iur. Sol.ſᷣm
vltramont anos hic loquitur in atrocioꝛibꝰ delictis:lex
cõtraria ĩ leuioꝛibꝰ.ſed vltramontani ſoluũt ſic ꝙ aut cri
men eſt tale de quo non poteſt criminaliter agi ⁊ non ha⸗
bet pꝛo cõſummatovt in ↄꝛio:aut ex delicto poteſt crimi
naliter agi ⁊ tũc habet᷑ ꝓ cõſumatovt hic.(¶ Itẽ op.ꝙ eti
am in atrocioꝛibus non puniat᷑.vt.l.qͥ falſam.ff.ad.l.coꝛ.
de fal.So.ibi nõ ↄſumauitqꝛ noluit:hic aut᷑.qꝛ nõ potuit.
Itẽ op.ꝙ ctiã in atrocioꝛibus ꝓcedens ad actũ nõ po
niat᷑.vt.l.vulgaris ·S.·qui furadi.ff.de fur.So.aut eſt deli
ctũ qð non poteſt criminaliter tractari ⁊ puniri ⁊ nõ ha⸗
bet᷑ ꝓↄſumato.vt.l.j.ĩ fi.ff.qð qͥſq; iur.aut põt tractari

crimĩałr ⁊ tũc aut agit᷑ ciuilit᷑ ⁊ nõ punit᷑ ꝓꝑ ↄſumato deli

cto.vt dic.l.vulga ·S·qͥ furãdi.ff. de furtꝭ.aut agit᷑ crimi⸗
nalit᷑ ⁊ punit᷑ ꝓ ↄſumato ⁊ ita loqᷣt᷑ hec lex.( Itẽ op.del.
int oẽs · S. recte.ff.de furt.So.ſᷣʒ vltramõtanos aut ĩ ↄſu

mãdo ĩteruenit ipedimẽtũ iur ⁊ ñ punit᷑ vt ibi:aut ipedi

mẽtũ fetĩ/⁊ punit᷑vt h:qð nõ eſtveꝝ qꝛ ĩmo ĩpedimẽtũ fa

= . Qui cogitat ⁊ agit ?⁊ de
J quis no n. lictum non conſumauit
auia non potuit punitur pꝛo delicto conſũma⸗

loquat᷑ ſolũ invirginibus deo dedicatis. Alij intelligunr
in omni genere delicti vt hec lex faciat regulã ꝙ qlibet ꝓ

cti⁊ iurj eqpant᷑.vt.l.j.ĩ fl.ff.qð qͥſq; iur.⁊ iõ dic ꝙ ĩ.l.ꝰv ⸗

ria non delinquit:qꝛ cum furtum requirat doluʒ ⁊ ibi ceſ

ſabat dolus ergo ⁊ furtum:ergo nimirum ſi non punitux

c ij

vt hic delinquit ergo punitur. Itẽ op.ꝙ non puniatur
pꝛo delicto conſumato ſed er̃oꝛdinarie arbitrio iudicis.
vnde dicitur obſtare.l.j.de extraoꝛ.cri.So.ſᷣm vltramõ⸗
tanos aut venit ad actum verbi tantum ⁊ non punitur ꝓ
cõſummato. vt in contrario: aut ad actum factiꝛ tũc ſic.
yt hic:ſed certe ipſi male dicũt ꝙ etiã ſi peruenit ad actũ
facti non punitur pꝛo cõſummato.vt.l.iij.de ſerui.fugi.et
l.ſi quid aliquid.ff.de penis.⁊ ideo pꝛidie dicebã ꝙ nos
habemus ſtatutum ꝙ qui poꝛtauerit tale quid extra ter⸗
ritoꝛium noſtrũ:puniatur in tanta pena. Modo quedam
poꝛtabant non tamen adhuc erat extra territoꝛium nr̃m
querebatur an deberet puniri? ego dicebam ꝙ non qꝛ ſta
tutum loquitur ĩ eo qui poꝛtauit extra territoꝛiuʒ at iſte
non poꝛtauit ſed poꝛtabat ergo ⁊c᷑. Et ideo dic ꝙ aut qͥs
peruenit ad actum pꝛoximum vt quia gladium daret
ſtatim homini pꝛeſenti ſed non potuit ꝑficere ⁊ tunc pu⸗
nitur ꝓ conſũmato.vt.l.is qui cũjde ſicaræ hic: aut ꝑ⸗
uenit ad actum remotum vt eſt in contrario nolebat ire
a barbaros qui longa via diſtant tunc non punitur pꝛo
delicto cõſũmato:quia poteſt eẽ ſpes penitẽdi/quod nõ
eſt quando ad actũ ꝓximum venit.ſ Itẽ op.de l.ea qui
dẽqᷣ/ſi mã.fue.ali.vbi inchoaui ⁊ feci quantũ potui⁊ nõ
punioꝛ. So. p̃m vltramõtanos ibi interuenit ipedimẽtũ
iuris quod nil eſt æ ideo dic ꝙ ibi loquitur in pena cõuẽ
tionali hic in legali:⁊ eſt ratio differẽtie: qꝛ pene legales
non expectant iuris effectum.cũ imponãtur pꝛopter deli
cta que effectũ iuris ſpectare non pñt ⁊ ideo ſufficit de fa
cto facere quod poteſt:ſed conuentionales pene irrogãt᷑
pꝛopter efficaciâ iuris ⁊ non pꝛopter merũ factũ / dic tñ ĩ
penis conuentionalibus ꝙ aut ſunt oꝛdinate ꝙ pꝛopter
ius cõmitti pñt ⁊ ex mero facto nõ cõmittũtur.vt dicta
l.ea quidẽ.aut non poſſunt pꝛopter ius cõmitti ⁊ tunc ꝓ⸗

pter factum cõmittãtur.vt l.ſtipulatio S· id quoq;. ff.de

verb.obl.⁊ ſic eſt argumẽtũ ꝙ ſi liberaui debitoꝛẽ ꝑ acce
ptilationẽ ⁊ pꝛomiſi penã ſi amplius peterem commuta
tur pena etiã ſi de facto vel de iure penã petere non poſſũ
¶ Itẽ op ꝙ etiã de delicto cõſũmato non puniar.vt.l.cer
tũ.ff. de fur. So.ibi actus non erat oꝛdinatꝰ ad illud deli
ctũ lʒ ex ↄña ſit commiſſuʒ.vñ ſufficit ſi puniat᷑ de illo ad
quod pꝛincipaliter intendebat. ¶ Et vt hec materia ple⸗
ne liqueat diſtingue ſic:qꝛ aliqũñ quando cogitat quis de

linquere ⁊ delinquit aliud q; cogitauit: aliquando delin

quit plus qᷓ; cogitauit:aliqũ delĩquit minus q; cogitauit
ſi delin quit alið qᷓ; cogitauit / punitur:ne actus delicti re
maneat unpunitꝰ.vt.l.eum qui non certe.S.ſi ĩiuria.ff.de
iniurijs:ſi delinquit in plus qᷓ; cogitauit⁊ tunc punit᷑ ᷣm
qðò cogitauit ⁊ non in plꝰ.vt.l.etiã apud ·S.ſi qͥs virginẽ.
ff. de mniurijs.⁊ in dicta.l.eũ quiS. fl.ſi deliqui in minus
qᷓ; cogitaui modo iſta materia nr̃a in qua dic ꝙ quidam
cogitant tantũ ⁊ in cogitatione nõ perſeuerãt/⁊ iſti non
habent penã quo ad mũdũ qꝛ pꝛobari non põt ⁊ delicta
non debent are obari I-Erer ſoepeoharto immo
eſt meritum expellere cogitationẽ / aliqñ in cogitatione
perdurat ⁊ tunc ſᷣm glo.committitur veniale peccatum.
¶ Sed theologi dicũt ꝙ aut ſtat in moꝛoſa cogitatiõe cũ
delectatione ⁊ cõtrahitur moꝛtale:aut non in moꝛoſa co⸗
gitatione ⁊ contrahiturveniale aut interuenit conſenſus
⁊ tranſit etiã in moꝛtale:ſed ſi dubitat conſentiat vel nõ
quia ipſemet neſcit ſi facere poſſet: ⁊ hoc caſu eſt dubi⸗
um apõ theologos/aliquãdo cogito ⁊ ago⁊ delictũ per⸗
ficio ⁊ tũc regulariter punioꝛ ⁊ regulariter non habet lo⸗
cũ penitentia.vt.l.qui ea mẽte.ff.de fur.fallit ĩ aut.nouo
iure . de pena iu.⁊ eſt ſpeciale vbicunq; reperias ꝙ ad⸗
mittat᷑ penitẽtia coſumato delicto / aut nec cogitaui nec
egi ⁊ regulariter non punioꝛ fallit in crimine maieſtatis
qꝛ iure pꝛeſumptione pꝛeſumitur filiꝰ delinquere. vt.l.qͥs
.ad.l.iułma.aut cogitaui ⁊ actũ pꝛoceſſi:ſed non cõſu⸗
maui:⁊ tunc aut quia nolui ⁊ non punioꝛ.vt.l.qui falſam.
ff. ad.l.coꝛneliã de ſicca.ſi qꝛ nõ potui reiecta opi. vltra⸗
