gauerit notariũ vt ſcribat ꝙ eẽt ſane mentis. iſtud nichil
ꝓdeſt:⁊ lʒ teſtis poſſit deponere de ſanitate coꝛpoꝛis per
aſpectum:vt ꝑ bar.in.l queſitum ad fl.ff.de re iudi.tñ no⸗
tarius non poſſz etiã rogatus a ꝑtibus conficere inſtru⸗
mẽtum ſuꝑ ſanitate vel egritudine ad inducẽduʒ effectũ
qui nõ pẽdet a ptãte ꝑtium. Iſta ſnia ẽ vera ⁊ cõis ſᷣm ia
ſo.in.ij.col.⁊ videas hic ſᷣm bal.⁊ ſaly.ꝙ flliuſfamili.põt
teſtari de conſenſu pr̃is ad pias cãs.iſta opinio ẽ tenen⸗
da in iudicãdo/⁊ conſulẽdo ſᷣm iaſo.hic in.v.col.vſi.qͥd
tenẽdum ⁊c.⁊ cum in pñti dubio reperiãtur q̃ttuoꝛ pꝛin⸗
cipales opiniones q̃rum pꝛimã.S. retuli:de quo videas

Butrigarij Gcda pars ſuꝑ Gexto libꝛo Codicis

Bar. in.l.j.S.j.de leg.iij.ff. Bar.⁊ doc.in.l.qui in poteſta⸗

te.Quarta opinio ⁊ vltima fuit Joan.and.iĩ.c.licet. de ſe
pul.in.vj.⁊ in.c.ſi pater.de teſta.in.vj.in nouella ꝙ filiuſ⸗
fa.etiã ad pias cãs cũ conſenſu patris nõ põt teſtari: ſed
bene donare cauſa moꝛtis:⁊ iſtam tenet Pe. de anch.in
dicto.c.licet.vbi dicit ꝙ opi. Joã.andr. eſt magis tuta ⁊
⁊ quod ita de facto iterrogatus reſpõdit: eã etiam tenet
Pe. de anch. in. c.ij. de teſta.eam tenet Jo.and.de IJmo.
T in.d.l.qui in ptãte.in pꝛin.ff.de teſta.⁊ in.l.tam his ·S.j.
ff.de dona.cauſa moꝛtis.eo qꝛ tex.d.c.licet.non ꝓbat ni⸗
ſi a cõtrario ſenſu:qð arg.a contrario ſenſu fieri nõ debʒ
ne reſultet abſurdus intellectus ſᷣm glo.in.l.ij./ de cond.
inſer. tñ in ſtricta diſputatiõe putat Jaſon hic ꝙ vltuna
opi. Jo.and.ſit verioꝛ in pũcto iuris ꝙ filiuſfa.etiam cũ
conſenſu pr̃is non poſſit ad pias cauſas teſtari:de cuius
paſſus veritate dic ſᷣm Jaſo.may.hic.ij.col.verſi ⁊ quia
tota difficultas pendet ⁊c.in.v.col.hic ⁊ plenevide de in
Ptellectu. d. c. licet. de ſepul. in. vj.
fr ate Maioꝛ.xiiij.annis recte teſta⸗
FPe L· tur licet ſit minoꝛ vigintiquin⸗
HA&α6.° Zboc dicit.
. Gnu cl ig Eunuchus poteſt facere
9 teſtamẽtum.hoc dicit Ja
cob. Butrig. ð
uig Non pꝛohibetur teſtamentum
4 Be mutare qui pꝛincipem here⸗
dem inſtituit. hoc dicit Jacobus Butriga⸗
AKrius. .—
S Quantum ad ſolem⸗
4 D m h ered es. nitatem teſtamẽti pᷣn
cceps ⁊ anguſta ſequitur ius puatoꝛum.hoc di⸗
Kcit Butrigar.
Ac conlſultiſlima. b eins
1 debeat dici in ſcriptis eẽ cum tanta habeat ſo
MW lemnitatẽ. So. vt glo. ¶ Itẽ op. ꝙ non debeat

B

docere teſtibus verba que hic ſunt.vt.l.in teſtamẽtis·j·

ti.j. Sol.vt gloſ. Quero an ſemper nomen ⁊ cognomen

debeat inſcribere: Reſpõdeo vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ in codi
cillis nõ requiratur tãta ſolemnitas.vt.l.final.j/ de codi⸗
cil. So.hic ſpale ⁊ eſt ar. ſtatuto cauetur ꝙ qͥ noluerit vl⸗
timam cõdere voluntatẽ in ſecreto ſcribat ⁊ ponat in ſa⸗
criſtiam factum coꝛã ſeptem teſtibus nunquid tanta ſo⸗
lẽnitas requiretur ſi voluerit codicillari in ſecreto:⁊ dic
ꝙ ſic ar. huius legis.
¶ At cum humana.ſ Ex tex.agnoſcere. Nota ꝙ tãtũ
valet ſi iudex faciat recitare ſentẽtiam per tabellionem
1 poſtea dicat ſicut lectum eſt ita cõdẽno ⁊ ita pꝛonũcio
quantũ ſi ipſemet legeret ⁊ ita ſeruatur maxime in crimi⸗
nalibus:quidã dicunt ꝙ tabellio cõputatur in numero te
ſtiũ ⁊ inducunt.l.domicius labeo.ff.eo.⁊ male: quia illa
loquitur in ſcriptoꝛe nõ in tabellione.iſ Itẽ inducunt le⸗
gẽ iſtam ⁊ male:qꝛ immo hic ꝓbatur contrariũ: qꝛ defl⸗
cit tabellio licet ſint ſeptẽ teſtes alius ſubꝛogatur:⁊ ideo
dic ꝙ vbi reqͥritur ſcriptura publica a tabellione cõfecta
neceſſario tunc cũ tanq; officialis veniat vt in publicam
foꝛmam redigat non poteſt in numero teſtiũ cõputari vt
in aut᷑.de fide inſtrumento.S. opoꝛtet.Sed ſcripta publi
ca non eſt neceſſaria:tunc poteſt haberi loco teſtis vt di⸗
ctis.ll.Si ergo requiritur ſcriptura publica ⁊ tres teſtes
KENon ſufficiunt duo 2 idſo⸗ pabenodilue 4
— Furioſus habens dilucida
r B rio lum. interualla poteſt teſtarinõ
als hoc dicit. Surc ſimul an
urdus ⁊ mutus ſimul ana⸗
G. Iſcretis. tura non poteſt teſtari ſurdus
tantum vel mutus tantum poteſt certa foꝛma.
2 hoc dicit Butrigar. .
Ad ditio Adde ꝙ diſtinctio huius legis non ſolũ
, habz locum in teſta. codicillis ſeu alijs
vltimis voluntatibus: ummo etiam in donationibus in
terminos adeo ꝙ mutus ⁊ ſurdus a natura nõ poteſt do
nare donatione in terminos.gloſ.in.l.qui id quod ·S. mu

tus.ff.de donatio.⁊ ibi Bartol.Ludoui.roma. Rap.cu.

qui dicit ſe habuiſſe iſtum de facto ⁊c. que eſt gloſ.ſingu⸗
lar. ſᷣm Ludouicum romanum in.l:.j.ff.de verboꝛum ob⸗

ligatio.idem Alexand.hic ſᷣm Jaſo.in.ij.col.iſtã opi.te⸗
ne quicquid dicat Bal.⁊ NDau.de caſr.·

umINe
ganckſcrig
caponec.
(o.
ſliſtna
lebaturide
jcbaturide
lucichocl
ßeſponde
lnopoterl
ſchus Eth
mnomodoi
Unripertett
cupatiuo

tis Etie
Emn atüteſta

i mmnis oi

ii ideoopo⸗
ig deconſuen

Ropinion
videturpeo
lo ſolape
riodhiber
ſignatoꝛibl
feteſtamẽt
ſbſcriotion
origlnale.
leſtqueadm
Poreritgd de
Ctiputllis.
Nosſerpton
Adepondn
onotaqc⸗
Cotlus vtl.
aut eſt err
lus ff deco

eroꝛ comn
lethaberi⸗
nnius ff de
uthabetur,
nns , dee
Pheccotra⸗⸗
ſorhärpe.
nal nucedo.
ſtgerponh⸗
de
Riti
emnisßn
no mirabie
kanv
mexcepef
Ber 1 ptie

gnentotl
nundn

Es

R *
e BDe teſtamentis et quẽadmo. etc. Fo. XIIII.
, 4 . . 7* „ . 7 ⸗
hnndlg PT, Em Licet aduenticia patri hodie nõ gapertura ſʒ publicatio ⁊ in iſta opoꝛtet fleri ꝙ teſtes veni
nöͤhir tſne 0. querantur tamen in eis filius nõ ant ⁊ atteſtetur non his que ibi ſcripta ſunt:qꝛ illa nõ au⸗
der leremt fſtIteſtatur / ſecus in caſtrenſibus.h.d.cum.l.ſe⸗ diuerunt ſed atteſtãtur ſigillis ⁊ dicẽt ꝙ vere iſta ſunt ſi⸗
reinagen Squenti. Plle ſua ueſtificabin quelibʒ de ſe ⁊ al se ꝙ hec ẽ vo
ditei een ⸗ untas talis que fuit ibi exhibita ſubſcribẽda ⁊ ſignãda
Palunn D te ſtam entis * MKubꝛ 1. ꝑeos ⁊ ſe cribetur in q̃dã quarta ⁊ ꝓnun ciabitur deiceps
inln r Teſtis minus idoneus q hñdꝗã eſſe fidem dicte quarte:ipſa autem q̃rta pꝛius non
clienzn log Elles. cõmuni opinione habeba ꝓbabat:qꝛ non erat publica cũ teſtes neſcirent contenta
dſeſtinnin tur idoneus tẽpoꝛe teſtamenti reddit tea. Sed an eſt neceſſe ꝓbari ꝙ caſu fuerit ꝑdita: ego di
Loinliſn NRE Veſtamentũ ſolẽne. h. d. cerẽ ꝙ aut in publicatione fuerũt requiſiti ſucceſſoꝛes ab
Jaſon he Seruꝰ nõ ⸗ NCAd euidẽtiam eſt ſciendum ꝙſeruꝰ inteſtato ⁊ oẽs quoꝛum intereſt: ⁊ tunc non puto ꝙ ſit ne
fliſtc 6t eſſe te⸗ F non põt eſſe teſtis in teſtamento: quia celſſe pꝛobare oꝛiginale amiſſum:aut non fuerunt requiſi
ſianinge ſtis ĩteſtö e E opoꝛtet ꝙ teſtes ſint liberi. ¶ Item eſt ti? tunc ſic:quia publicatio non debuit obeſſe non cita⸗
Kciſclfin EE. 9. W, ſciendum ꝙ eſt teſtamentum nuncups Fe tis ar. l. na ita diuus.ff. de adop.
hicigiggien tiuum.¶ Item eſt in ſcriptis ⁊ hoc eſt duplex:nam quod S X* im perfecto Licet pꝛinceps ſit ſo
iny. dam eſt ſcriptum manu publica/quoddam non manu pu lutus legibus/tñ ipſe

tliſennonte

blica:pone caſum in nube.

XM vult legibus viuere. h. d.

6

leninneng ¶ Opp. ꝙ hoc teſtamẽtum non valeatvt..co.l.hac edn
ſultiſſima.So.hic loquitur de eo qui cõmuni opiniõe ha

Erroꝛ ĩ ꝓpꝛio nomi⸗Teſtamẽ
R J in no m ine. ne nõ viciat ſi de coꝛ tũ non vi⸗
g poꝛze conſtat. h. d.

bebatur idoneus ibi non. ¶ Itẽ op. ꝙ lʒ comuniopinione ASley üͤer erroꝛi
nenshti hẽbatur idoneus /tñ en Darn debet poſtea ĩ iudicio de RE a& (LOpp. ꝙ erroꝛ in nomine viciet vt. l.iiij. ff. de ꝓpo noĩe.
ack duci ⁊ hoc non poterit fleri cum liberi debeãt deponere. le.. So. ibi erratur in appellatiuo nomine:hic in ꝓpꝛio.
dbennrtctn MReſpondeo glo.dicit ꝙ teſtamẽtum eſt ſolẽne ſed pꝛoba Ech. Que relinquũtur alicui vt fllio nõ de⸗
iaelpene ri nõ poterit: ⁊ ſic hec lex videtur impoſita verbis ⁊ non /bentur ſi appareat eũ filium non eſie.
Panchen n rebus. Et huiꝰtimoꝛe ĩtelligitur hec lex duobus modis. Fboc dicit. MWMUW
Nobus rn vno modo in reſtamẽto in ſcriptis quod non expedit ꝓ⸗ 4 6C⸗Op. Palis aſſeueratio pꝛeiudicet vt.l. fina.
. bari per teſtes:⁊ ideo vʒ ⁊ pꝛobabit ſcripturam. Sed in ff de pꝛoba.So.vt glo.q Itẽ op.ꝙ legatũ debeatur.vt.l.
uſtunn ad nũcupatiuo vbi teſtes habẽt deponere: tũc hec lex eſſet i nemo.ff de here.inſti. So. vt glo.
genuſteni Jnttfz pu utilis Et ideo ſolet queri an publicũ inſtrumentũ nücu⸗ E r Erba. Heclegitur duobus modis 2 m
dundum i plicũ nun⸗ patiuũ teſtamenti pꝛobet lz ſint in eo ſeptẽ teſtes: ⁊ eſt cõ yvnuʒ modũ dicit ſũmarie. Mõ po⸗
eupatiuũ munis opi. ꝙ non ꝓbet: aꝛ habet vim ſolum duoꝝ teſtii VIteſt teſtatoꝛ diſponere ad piudicium illius cui
ma gi teſtamẽti ⁊ ideo opoꝛtet ꝙ oẽs teſtes deponãt.vt.jde fideicõ.l. ff. . Anõdfert. h. d. Scoʒ aliũ dicit e non põt etiã in
tgelefimm an pꝛobet de conſuetudine tñ pꝛobat. vt nõ. Modo ergo ſᷣm cõmu hiudicium heredis diſponere vbi enũciatiue non diſpo⸗
cumtania ma né opinioné hec lex non loquitur in nũcupatiuo. Itẽ nõ ſitiue pꝛofert verba.h.d.
Neopgſonnte videtur poſſeloquiin teſtamẽto in ſcriptis: quia äut vo. ¶ Ad pꝛimã lec. op.de.l.jij· de fal.ca. ad. le. So. vt glo.
eyrlinitfmi lo ſolu aperire teſtamentũ:⁊ tunc poſſunt quidã boni vi⸗ ¶ Itẽ op.de. l.ex hac ſcriptura. ff. de don. So vt glo.
Nomentconn ri adhiberi. vt. L.ij./quẽadmo teſt. aperi.x..ſi quis ex aiſ⸗ ¶ Ad ſecũdã lec. op. de. d. l ex hac ſcptura. So. vt gl. Et
,(Nichgul ſignatoꝛibus. ff. o ⁊ tũc non pꝛobabit / aut volo publica⸗ idco dic ꝙ aut teſtatoꝛ loquit᷑ diſpoſitiue tunc valʒ diſpo
3pt finalſdeas re teſtamẽtũ:⁊ tunc opoꝛtet ꝙ teſtes veniant ⁊ atteſtẽtur ſitio. vt. l. non idcirco.j. de codicil.⁊.l. cum pr · S· donatio
eturgnolun ſubſcriptionibus ſuis t ſocioꝑ /t plus valebit exempluz, nis.de le.ij. aut loquitur cãtiue ⁊ dicũt quidã aut ců eſt
Tibattponait qᷓ; oꝛiginale.ſᷣm dñm Mar.vt.l.cũ ab initio.⁊.l.vel legg de ßſterito:⁊ tüc tenet legatũ ſiue ſit vera ſiue ſit fła.ſi eſt
hunquidtene te.ff. quẽadmo.teſt.aperi.Ergo ſeruus modo venire nõ defuturo:tunc ſecus. Tu dic ꝙ aut erat ałas legaturus
griinſecretont poterit ad deponendũ ꝓ teſtamẽto:ergo hec.l. omnino ⁊ valet. aut non/⁊ tũc ſecus. In dublo dic ꝙ aut ſcienter
eſt inutilis. Sed dic ꝙ non eſt inutilis in teſtamẽto ĩ ſcri diſponit ſciẽdo cãm falſã eẽ:⁊ tunc pᷣſumitur cã impulſi⸗
ge Kotiq ptis ſcripto manu publica: qꝛ pꝛobat lʒ teſtes nonvenißðt ua ⁊ vʒ legatum: ſed in dub io aut cã reſpicit commodum
nper tibdlie ad deponẽdum. vt.l. j ff quẽadmodũ teſta. aperi. ¶ VUlti lesatarij ⁊ pꝛeſumitur ĩpulſiua als finalis. vt. l. ij.ff. de do
noa dapi mo nota ꝙ cõmunis erroꝛ facit ius.¶ Op.ꝙ erroꝛ non fa na. aut diſponit demonſtratiue:⁊ tüc aut verba reſpiciüt
ur mapimenn ciat ius. vt.l. iij.. ſubtilis.ff de condic.ob cam. Sol. dic indeterminatũ ⁊ futurũ:ꝛ tunc potius videt᷑ conditionẽ
— ꝙ aut eſt erroꝛ ſingularis ⁊ non facit ius.vt.l.iij·S.ſubti⸗ facere qᷓ demonſtrationẽc. vt.l. ſtichum qui meus erit. ff.
1 legin lius.ff. de condictione ob cauſam cum ſimilibus.aut eſt de leg.j.⁊.l.nup.de leg.iij.ſi autẽ vᷣba reſpiciũt determi⸗
toln - erroꝛ communis: a tunc aut communis vtilitas ſu⸗ natũ ⁊ pteritum vel pᷣſens:⁊ tunc falſa demonſtratio nõ
e(Nibcenn det haberi ꝓ veritate cõem erroꝛem ⁊ habetur.vt.l.bar⸗ viciat legatum.vt. ꝓde fta cã adiec le ꝑ totum. ſed tacitũ

rcoNari g

ten barius.ff. de offic. pꝛeto.⁊ hic:aut ſuadet haberi ꝓ erro⸗ ſub fla demfratiõe ñ ↄfert vt.d.l.ex hac ſcpᷣtura.aut ꝓfert
15 ſbꝛoont re ⁊ habetur ꝓ erroꝛe.vt.l.ꝙ non rõne.ff de leg. ⁊. l.decer v̈ba enunciatiue: 7 tunc dic remotis aglijs opinionibꝰ P
anlend mnimus .S ve epiſc. ⁊ cler. Aut publica vtilitas non ſuadet aut loquitur cũ honoꝛato ⁊ nõ tenet diſpoſitio vt hic. ſm
nat rin l ꝓ / nec cõtra: ⁊ tunc dic ꝙ aut expedit errãti haberi p ve- vnã lec. fallit in milite. vt. l. ex his.S.de teſta.mili.aut cuʒ
rotekiichhen ro ⁊ hẽtur:vt.lſi quis prem.ff ad macedo.⁊.l. ʒenodoꝛꝰ. grauato ⁊ tenet.vt.l.peto.in pᷣn.ff.de le.ij. Sed aliqñ ver
Sinuli 5. ad macedo. Aut expedit errti ꝙ non habeatur pꝛo ve ba enunciatiua licet non operẽtur diſpoſitionẽ operant᷑
herorſonn ritate ⁊ non habetur.I..S. finali.ff. quando act. de pecul. qñq; tñ pᷣſumptionẽ in piudiciũ patientis ea in ſeri in in⸗
publcarno eſt anna. Butrigarius. = ſtrumẽto.vt. .· de Zhen. committẽ.ſti.l.optimã. Item
ſo. Additio Hec lex eſt multũ nota.⁊ mirabilis m operãtur qꝛ inducunt qñq; declarationẽ in diſponẽte. vt
ſis higetin Bar. hic in pꝛinc.⁊. in.ij.q.⁊ eſt lex ſo⸗ l.ſi ſeruus cõmunis ff. de ſti. ſeruo.⁊.l.cũ aliquisj. de iu⸗
elaponkuini lemnis ᷣm Jaſo. hic in pᷣn. ⁊ dum dicit᷑ in ver. habiti ſüt re deli. ¶ Itẽ operatur ĩ iudicium hominis qñ teſtatoꝛ
no. mirabilẽ tex. ad pdicta ꝙ ſi obijciatur ꝙ teſtis tẽpo⸗ iurauit. vr aut. quod obtinet. s. de pꝛoba. ? de hoc dixiin
muns nlt re quo depoſuit vel iudex erat excõmunicatus ꝙ opꝰ eſft Lrõnes. g. de pꝛobatio.
ockfmin in exceptione addatur ꝙ tunc erat talis reputatus bm F ro e Erroꝛ tabellionis non viciat te Tabellio
erttaanfe⸗ Bar. licet Bal. alij moder.iſtud repꝛobqt.vide Jaſonẽ ¶ 4 ſtamentum. h. d. mserro⸗

/¶ Opp. de.l.j. S. ſinaũt. ff. de heredi. inſti. So. non vitiat
NAEEW. 6 vI glo: qꝛ ibi omiſit totum / hic non.

V Bar. Saly.hic.iij.col.ᷣſi.lʒ cum Bar.⁊c.

sle —.G B Agd euidentiã eſt ſciendum e teſtm̃.
cſeui Teſtm̃ q⸗ N blicati. ꝙ apiebatur olim teſtamen ¶ Item opponitur de.l.finali.ff. de iure codicillo. Sol.
1 donntcln⸗ le oli apie . tum ppter duos effectus pꝛimo vt poſſit adi⸗ xt glo. Et ideo dic ꝙ aut ſunt omiſſa ſubſtantialia tũcvi
gturuni pen batur. Ne Eeaztiſr i hr̃ditas que olim adiri non poterat ãte ap⸗ ciatur ſiue hoc omittit teſtatoꝛ ſiue tabellio. vt.lj·S.ſi au
qui icelf⸗ tas ta.hodie ſic vt.l.vnica · S· j.de cadu.tol. Itẽ flebat ad tem. ff. de heredi.inſtitut.. l. ticia. cum teſtamento circa
iromn he⸗ hoc vt viſis verbis teſtamenti poſſit trãſigi cũ ałs fieri pꝛincipium deleg.ij. Aut omittuntur accidentalia ⁊ tũc
eceee N non poſſit. vt. l. de his. ff de trãſact. ⁊ hec apertura pote⸗ ſiue omittantur a tabellione / ſiue a teſtatoꝛe non vitiat.
ne rannt rat fieri coꝛã bonis viris dato ꝙ non fuiſſent teſtes in te veꝝ qñ omittũtur ſubſtãtialia erroꝛe tabellionis ſi pꝛo⸗
ſgui c ſtamento.vt.l.cum ab initio.⁊.l.vel legate.⁊.l.ſi quis ex betur ꝙ teſtatoꝛ expꝛeſſit ſubſtantialia ⁊ tabellio omiſit

aſſignatoꝛibus.ff. quẽadmo.te.aperi. Sed quedã eſt nõ

non viciatur teſtm̃ vt hic⁊ dicam.ꝓe.l. ambiguitates.

Butrigarij Ocda pars ſuꝑ Bexto libꝛo Codicis

F Aſu g Actus medius impedit teſtamen:- fallit in.l.jꝗ. de fideicõ.ꝓpter ea q̃ dixi. Itẽ op ꝙ agno in hot
B.· tum licet fuerit neceſſarius.hoc di ſoens vnũ pᷣiudicet ſibi quo ad oĩa.vt aut᷑.ſi teſtatoꝛ.pad tetk re
EVN cum.l.cum antiquitas J.eodem. Jacobus fal. So.vt glo. Supabnna⸗ gell th
R Butrigar. . xrccame Supabundãs cau E
N J non ſ eciali Solemnitas debʒ A EE E ſtamentum. eia nõ nocet. h. d. aß, F
be ,adhiberi niſi remil Op. ꝙ ſupflua vitient: vt. l. uriſgẽtiũ · S. ſed i nents
ſa fuerit. hoc dicit Saeobus Hüt aRſi fraudadi. ff. de pac. Sol. aut ſupflua ſunt ad⸗ it ncdeg⸗
— Per reſcriptum mirxta vitio / vitiat vt in cõtrario aut non/⁊x non vt hic. ,Cr
M J teſtamentum. nõ vic iatur teſta ¶ Item op. ꝙ etiã ſi ſit vitioſum nõ vitiet alia:vt.l.grece. 4 n
mentum . hoc dicit. A.lllud ff de fide. æ.l. actus legitimi. de reg. iur. Sol. qd nin ße
W. On dcirco Licet teſtamentum fue ſunt indiuiſibilia/⁊ in his vtile ꝑ inutile vitiatur: vt in cõ ſeſid
4 . urco. rit ſubꝛeptum nihilomi trarijs:nam conditio adeo legato ineſt ꝙ ab eo ſeparari ſele
5 nus valet. hoc dicit. non poteſt.⁊ ita loqᷣtur.l.actus.ſic ⁊ in.l.grece. inutilitas e
EakaAAA LQuero de ratione dubitandi:⁊ dic vt gloſ. reſpicit foꝛmã obligationis/q̃ foꝛma eſt indiuiſibilis: vt t nei
Vel dic ꝙ videbatur alteratum ⁊ mutatum teſtamentuz; l.ſi is qui quadringẽta.·S.qdam.fr.ad.l.fal.⁊ l ſtipulatio⸗ ele
per ſubꝛeptionem. nes nõ diuidũtur. in pn. de verb. obli. Aut vtile eſt ſepa⸗ iiſer
Pe S vnus Aut eſt queſtio de ſolemnibus bile ab inutili / ⁊ tũc non vitiat᷑ vtile vt hic. Aut ergo ſup⸗ ganetie
e ⁊ loquitur pꝛima pars:aut de flua non ſunt vuioſa/⁊ tũc non vitiãt qð agitur:aut ſunt 4
aæ veritate: loquitur ſecunda que incipit bi de vitioſa/z tunc aut ſunt ſeparabilia.⁊c.vt dixi.
EnKhis. nTN Coꝛã magiſtro cenſus
E x text.ſupꝛaſcripta in loco de quo eſt queſtio. . E ſtam en ta. debet ee publicatio (

¶ Op.ꝙ iudex de his non debeat inquirere ſed ſcriptu⸗
ram vt ſuſpectam reijcere.vt.l.edicto.j de edic.di.adria.
tol.⁊. lLiubemus.S.de pꝛobatio.Solu.duo ſunt tempoꝛa:
Pꝛimum ante inquiſitionem ⁊ tunc ſcriptura eſt ſuſpe⸗

teſtamenti. hoc dicit.
RA & (CLOp. ꝙ coꝛã alijs poſſit publicari:vt in aut᷑.
de defen. ciui in · S· nulla. Sol.vt glo.i Itẽ op.ad idẽ.de
l.ꝓxima.j.e.So.vt glo.i Item op.ꝙ non ꝓpterea vitieĩ

cta. vt dicta.l.iubemus. Secundum eſt tempus poſt inmq teſtamentum quod coꝛam alio fuit publicatum:vt.l:con⸗ eale
ſitionem iudicis ⁊ tũc ſeruatur qð iudex collegit ex pꝛo⸗ ſulta ꝓeo.Sol.vt glo. ngod⸗
bationibus:quia aut repperit cãcellatum contra voluun: ES RR 5 Scvm cõem opinionẽ teſtm̃ fee nulg⸗
tatem teſtatoꝛis ⁊ ſeruabit id qð cancellatum fuit ⁊ ſire⸗ K. 2 mum factũ coꝛam pꝛincipe hʒ vfũ (hoſtiot
perijt aliquid falſo ſcriptum non ſeruabit falſum ſed pꝛi⸗ ⸗ Ipꝛiuilegiũ tantũ.ſ.ꝙ non exiguntur teſtes. fiiruſpoſ
mum.¶ Item op. ꝙ etiam poſt inquiſitionem non faciat RAE & Op. ꝙ coꝛam quocũq; iudice non publicen Cbnittütur
fidem nec iudex debeat aliquid inquirere. vt.lł.final.j.de Eta:vt.S.e.in.lceſtamenta.So.vt glo. fdehfii

edic.di.adri.tollendo.So ibi agitur poſſeſſoꝛio hic peti⸗

tur teſtam

iure codic

α Ad euiden⸗
toꝛio.¶ Collige ergo ꝙ aut agitur poſſeſſoꝛio ⁊ ſcriptura At Ac (O nlultillim a. tiam eſt ſciẽ TeſtamtA:· luturteſt
ſuſpecta omnino reijcitur. vt dicta.l.fin. de edic.di. adri. EER duũ hodie ſunt duo gna teſtamẽton.l.in ſcri toꝛũi duo
tollen. Aut agitur petitoꝛio ⁊ tunc ante inquiſitionem iu E& ptis 1 ſine ſcriptis: Iʒ antiquo tꝑe eſſent plu⸗ ſunt gña.

dicis habetur ſuſpecta.vt dicta.l.iubemus pꝓoſt in quiſiti
onem iudicis ſerua legem iſtam ⁊ hec eſt vera ſi eſt can⸗

ra.vt inſti.de teſta.in pꝛin. Sed per ſtatutũ habemꝰ etiã
alia genera teſtamẽtoꝝ:nam quedã ponũtur ĩ memoꝛia⸗

Himus ſolẽne teſtm valet inter liberos/⁊ ſi extranes ꝑſo

worla l

cellatum vel raſum in loco de quo eſt queſtio. Si autem libus cõmunis: ⁊ hec ſunt manifeſta oĩbus.quedã ſunt
alibinon viciat.vt.l.ſi ex falſis.S.de tranſac.⁊ ſecreta qᷓ ponũtur in ſacriſtijs fratrũ. Modo hec lex dat Myobl iſſch
dDdicta.l. fl. de edic.diui adria.tollen. pꝛactica conficiẽditeſtm̃ in ſcriptis ⁊ ſine ſcriptis.hec... (5ÿ
RV E ſtand 4 De pecunia pꝛopꝛia poteſt in eo qð dicit ·.ꝙ teſtatoꝛ dʒ dicere ſe velle ſine ſcriptura aAime ,ea
WeN OL. quis teſtari.h.d. 5 elariiek oerect Alin en emrvtis ver in eo qð dicit elrneteſti
W S Exterioꝛa indi⸗ ipſe teſtatoꝛ debet ſubſcribere / eſt coꝛrecta per.l.cum pſoigreſeg
NR On codicillum. n interioꝛa b. antiquitas. 5.fi⸗co. * ae
sd. Iſta lex eſt in ar. ꝙ ſi pꝛomitto reſpondere ¶ Ex imperfecto.¶ Aur pater teſtat᷑ inter liberos ⁊ ſine iconoͤfui
1 ub quocunq; iudice ſub pena non videoꝛ cius ſcriptis /⁊ ſeruabo.S. ex imꝑfecto aut in ſcriptis/⁊ ſerua Neent que
iuriſditionem pꝛoꝛogare ⁊ hoc ideo quia penam adie⸗ aut᷑ ibi poſitã. Aut non teſtatur:ſed aluter diſponit / ⁊ tũc Sſcdavoli
P Eci. Burrig. 1 M aut inſcriptis:⁊ ſerua aut᷑.que eſt ſuꝑ.lfl.S fami herciſ. umin ue
GB on ia Verba directa aut obliqua ſi ſine ſcriptis /ſerua dictãl fl.⁊ iſte · S· bꝛeuiter hoc dicit. Ertinteſte

õ H.nõ ſunt hodie neceſſaria in
Wa ſtamentis hoc dicit Jacob. Butr.

A Et dum dicitur in verſicu. que foꝛte no.
Teſtari Ad d 1 ti 0. hic eẽ tex. ſolemnẽ ⁊ ſingula. ꝙ quilabo
an poſſit rat in extremis dato ꝙ ſibilingua ingroſſetur ⁊ incipiat

is q ĩ extre balbutire:tamen

poteſt teſtari ᷣm Ange.⁊ moder. Ludo

mis labo⸗ ni. conci.clxxix idem YJaſon:idem dicas de contractibꝰ
rat ⁊ inci⸗ l.ſeia· S. finali. ff. de donatio. cauſa moꝛtis. que eſt ſin⸗
pit balbu⸗ gular.ſᷣm Bal. c.quoniã frequẽter.ex.vt lite non conte.

tire.

Jaſon hic. 2 leg
e . ignitas legatarij
4 B n d ub lum. non impect legatũ
x agnatio minus ſolemnis voluntatis per he
fFrrekgem ſcientem remanet valtda.h. d.
Ad euidentiã eſt ſciendum ꝙ aut queris an agnitio pᷣ
iudicet in agnitis / ⁊ tunc loquitur hec lex. aut queris an
pꝛeiudicet in alijs ⁊ tunc loquitur.l:.j de fideiuſſ.
¶ Modo quero de exemplis legis in ſecũda parte ⁊ qdã
ponunt ꝙꝙ heres ſoluit ſcienter ⁊ male:quia fruſtra dice⸗
retur de adimplendo cũ iã impleſſet.Alij ponunt exem⸗
plum ꝙ agnouit vnum ⁊ ſoluit queritur an in illis ſibi p̃⸗
iudicet.vt.l.j'j. de fideicõ.ſed male dicunt: quia regulari
ter agnoſcẽs vnũ nõ tenet᷑ ad alia. Hec ob.łj. de fideicõ.
qꝛ ibi ↄcurrũt tria.ſfauoꝛ vltime volũtatis ⁊ alimẽtoꝝ ⁊

Ppter triẽnalẽ pᷣſtationẽ. ¶ Collige & ꝙ aut ſoluo legatũ

—

7 mihi ĩ ulo hiudico:aut nõ ſoluo ſʒ ꝓmitto tũc idẽ qntũ
ad illð legatũ.vt.l.flꝗ.ad.l.fal.⁊ hic. Sʒ añq; tñ ad futu⸗
ra ⁊ alia legata ſi q̃ris an pᷣiudicat:⁊dic ꝙ nõ regulariter

na fuerit admixta vitiatur quo ad illꝗ h. d. But.

ſtin minus ſolẽni volũtate er̃neis non poterat
Aaliquid relinqui ſᷣm hanc aut᷑.ſic. Itẽ ᷣm lł co⸗

dicis/no
hodie ſic alterum Jaco.
S 2 OD . in ker Nota ꝙ vbi pᷣcedit deroga⸗
. toꝛia volũtas.lł.vł hoĩs opʒ
w expꝛeſſe reuocet᷑ ꝑ ſecũdãa:ſi ſcvᷣa dʒ valere.
KaEEENNOp. ꝙ teſtamentũ minus ſolẽne nõ valeat
inter liberos:vt.l.qui a patre.ff. de confir.tu.Sol.vt glo.
Verũ quidã addunt hanc aut᷑.ſi modo.que eſt de coꝛꝑe.
de trien. ⁊ ſemi.⁊ male.Et ideo dic ꝙ aut pater teſtat᷑ in⸗

ter liberos /aut aliter diſponit inter eos. Oꝛimo caſu aut

teſtatur in ſcriptis /⁊ ſerua aut᷑.qð ſine.que in hoc coꝛri⸗
git . S. er nõ ſcripto qui loqᷓbatur indiſtincte. aut teſtatur
ſine ſcriptis/a ſerua ·S. ex imꝑfecto:qꝛ q;tum ad illud nõ

eſt coꝛrectꝰ. Sccũdo caſu.ſ.qñ nõ teſtat᷑ ſed aliter diſpo⸗
nit/tũc aut in ſcriptis ⁊ ſerua aut᷑.ſi modo.S. fami.her.

que in hoc coꝛrigit.lł.fi.S. fami.her.que loqbatur ĩdiſtin⸗

cte.aut ſine ſcriptꝭ:⁊ ſerua dictã.il.fi.fami.her que qtum

ad hoc remanet ĩcoꝛrecta.¶ Per nũcupationẽ/ſ Op. ꝙ
etiã alibi ſit ꝙ minus ſolẽnis volũtas mutat ſolẽnem:vt
l.ij. f. de iniuſt. teſta.⁊.l.ij. de teſta.mili ⁊ ee l.ſcimꝰ. Sol.
regula eſt ꝙ ſecũda minus ſolẽnis nõ vincit pꝛimã ſolẽ⸗

nem. fallit hic ⁊ in alijs caſibꝰ numeratis a glo.¶ Itẽ op.

N— zn, lacc aut. loquitur in teſtõ in
(Bod ſine. ptis: venit ad.l.codicꝭ

erat neceſſaria pr̃is ſcriptura/nec ſubſcriptio

ereginn i⸗
lenunni
eſtgab Gſonn
nl gecinit,
ekiuniten
lallin,
Dure
Nbicuennt

göagtnee
1c Ndiri

Gänagſfumne
et fieni olle

publienintn
Sreopatſin
hon ppterentts
Plicatum ptle⸗

emopinionet
mprincipehyi
riguntur teſe⸗
Wdice nonpett
So Ngo⸗
imna d⸗
kuncifi
Nteſtamitop,nte
ntiqvorpeclenge
ſtamutühermnei
ponüturinemt
1oibus, deliſe

7

1.
ſineſenptͤt
eyelleſineſaien
ſe incog

coꝛrectaper4

interliverost
ninſcriptis in
Auer diſpot
plflöfmihai
bielünhrn
fos tſierntnu⸗/
llähd .
ilocntunntti
srr tnl
enes in in⸗
alkſitc hifrli
Dun: hteſtlit

—
— ☛
⏑ —
— ☛
— —— —
—☛mr =
=☛ — =
=☛ & —

—
S=
S
—
S
=
—
S=.
=
EE

De teſtamentis. Deheredi.inſti. Fo. NXV.

ad idẽ. de.l.hr̃ditas.j.de his qͥ. vt indig.ſed certe ꝑ illã
epłam non reuocat᷑ ſolẽnis.ĩmo iĩſtituti ſuccedũt: ied ei
aufert᷑ vt ab indignis.¶ Itẽ op. de.l.pe.ff. de cõdi.inſti.
Solu.vt glo. ¶ Item opppo. de.l.claudius.ff.de acquirẽ.
heredi.Sol.vt glo. Itẽ op.de.l.quidã.ff.de his qui.vt

Teſtm̃ ſe⸗ indi.So.vt glo.Collige ergo ꝙ aut vtrũq; teſtm̃ eſt ſolẽ⸗
cundũ an ne ⁊ pꝛeualet ſecũdũ vt hic.aut ſecũdũ eſt minus ſolẽne:

*

Uoluütas

pma an

rũpat pꝛi⸗ tunc dic ꝙ aut pꝛimũ valebat iure ſpãli militie/⁊ tollitur
m

per ſcᷣm: vt.l.ij. de teſta.mili.aut pꝛimũ valebat iure cõi/
⁊ tũc regulariter ſcdᷣm minus ſolẽne nõ tollit pꝛimũ niſi
in caſu hic poſito.⁊.ij.e.l.ſanximus.ſed qñq; minus ſolẽ⸗
nis.ſecũda bene facit hr̃des reputari ĩdignos nihilomi⸗
nus valet pꝛimum teſtm̃ ⁊ ſuccedũt ſcripti in eo.Sed eis
aufertur hr̃ditas.vt ab indignis:vt.l.hr̃ditas·j.de his
qui.vt indig.⁊.l.q̃dam.ſff.de his qui.vt indig.nec ob.l.pe
nul.ff. de condi.inſti.vt ptʒ in glo.¶ Modo qro coꝛã quo
deponẽt teſtes? Et dic vt glo. Ja.

J ctantib us Dictãtibus teſtamẽta
H poteſt legari non ſcri⸗
. bentibus.h. d. Jaco. Butk. .
Q¶ O nſulta Qlerici nõ debent ſe miſcere offi
cijs laicoꝛũ. Bar dien Ja Bul.
. eruerſꝰ oꝛdo
62 Mb iguitates. Kinrh d haco
CSp.·ꝙ oꝛdo puerſus etiã de volũtate teſta⸗
aA Wασ1°tozis /nõ vitiet: vt inſti. de leg · S añ hẽ̃d. Solu.
vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ obmiſſus oꝛdo vitiet.vt.l.in oĩbus·S.
j. ff.de vulgari ⁊ pu. Sol.ibi ſpecialc.nõ ergo dicit glo.ꝙ
trãſpoſitio nõ vitiat ſed obmiſſo ſic. Circa qð dic ꝙ aut
fit tranſpoſitio ⁊ nõ vitiat vt hic.aut obmiſſio / ⁊ tũc aut
obmittũtur ſubſtãtialia/a vitiatur teſtm̃: vt.l.j·S.ſi autẽ.
ff.de hr̃di.inſti.aut obmittũtur ſolẽnia ⁊ idẽ vt.il.fi.ff.de

iure codicil.aut obmittũtur accidentalia/⁊ tunc non vi
tiatur teſtm̃:vt.S.c.l.erroꝛe. .
S Ancimus Aut poſt pꝛimã voluntatẽ
“ ſolẽnem ſequitur alia ſolẽ⸗
nis/aut ſeqᷣtur alia non ſolẽnis/aut ſequit᷑ cur
PrAN&ſus tẽépozis. aut ſeqtur minus ſolẽnis ⁊ curſus
tẽpoꝛis. Pꝛimo caſu ⁊ vltimo tollit pꝛima ſolẽnis:alijs
duobꝰ. ſ. ſcdᷣo ⁊ tertio non tollit᷑ pꝛima ſolẽnis.hoc dicit.
¶ Op.ꝙ pᷣma volũtas non ſtet etiã ſi nõ mutet᷑.vt.ff. de
adimẽ.lc.l.alũno .S.qui filias.So.ibi ꝑcipiebatur de vo

tollat ꝑ ſe luntate teſtãtis.¶ Itẽ op.ꝙ pꝛima nõ tollatur ꝑ ſecundã

Ad

cundam. ipſo iure ſed ope exceptionis: vt.l. qui ex liberis · S. teſta⸗

mento.ff. de ſcdᷣis tab.Solu.ibi refert ad pꝛimũ caſum.ſ.
quãdo nõ fuit facta ſecũda diſpoſitio ſed abꝛogatio ſu⸗
peruenit que tollit pꝛimã diſpoſitionẽ ope exceꝑtionis.
Sʒ ſc dðavolũtas tollit ᷣmã ipᷣo iure:vł potes referre ad
caſum in quo teſtatoꝛ incidit tabulas:qꝛ aut fecit vt dece
deret inteſtatus.⁊c.vt glo.⁊ tene penul.ſol.vel vltimã.

m antiquitas. un, un⸗
intiq ¶ Octauꝰ ſub⸗
ſcriptoꝛ non adhibetur vbi teſtamẽtum ꝓpꝛia
M manu teſtatoꝛis eſt ſcriptum.h.d. Jaco. Buk.
ditio Et dum dictitur in vᷣſi.⁊ nõ alis ſubſcri⸗
ptio.⁊c.per iſtũ tex.patet ꝙ ſufficit ſi ce⸗
dula fuerit ꝑ manũ alicuius ſcripta ſᷣm bal.⁊ moder.hic.
idem bal.in.l.gñale.de tabu.lib.x.C. bar.in.l.cũ tabernã.
5 idem q̃ſijt ⁊ ibi bal.⁊ ſaly.ff.de pig.ſecus in ĩſtrumẽto
notarij qð non valet:lʒ totũ fuerit manu notarij ſcriptũ /
niſi fuerit ꝑ eũdẽ ſcriptũ.l.ij.de ↄueniẽdis fiſci debi.gl.
oꝛdinaria.in.l.gñali.de tabu.idẽ alex.iaſ.hic pe.⁊ fi.col.

A Aut opoꝛtet teſtatoꝛẽ ſcri⸗
Bb emus. bere nomen heredis ꝓpꝛis
manu? ſi ſcribere neſcit / opoꝛtet ꝙ teſtes po⸗
nat in ſubſcriptionibꝰ iure iſto.hoc dicit.

Teſtm̃ an ¶ Sp. ꝙ non poſſit in parte valere teſtm̃ ⁊ in parte non.
poſſit ꝓ ꝑ vt.l.ſi is.ff. e. So.vt glo.⁊ illa eſt va/qꝙ aut conſtat quos
te valere: inſtituturꝰ erat ⁊ debet in expꝛeſſis:⁊ ẽ ratio:quia diſpo⸗
ꝓꝑte nõ ſitio eſt ꝑfecta/quo ad oẽs:licet quo ad quoſaã ſit ſolẽ⸗

nis quo ad quoſdã non. Aut eſt certũ ꝙ alios inſtituere
volebat ſi non quos/tũc non valet in aliquibꝰ:⁊ eſt ratio
tũc diſpotio eſt imꝑfecta.¶ Itẽ op.ꝙ ſolo nutu poſſit
fieri inſtitutio.ff.de le.iij. So.ibiloquit᷑ in legato. In he⸗
redis inſtitutione dic ꝙ olim nõ erat neceſſaria expᷣſſio/
hodie ſic.ꝓ hac.l.iure aut᷑nõ. Modo colligit glo.ꝙ idẽ
eſt in teſtõ nũcupatiuo qð in ſcriptꝭ qð nõ videt᷑ q.l.hac
ↄſultiſſima.S.e.Sed dic ꝙ gl.voluit argucre a minoꝛi:qꝛ

E

ſi in teſtõ quod eſt ſine ſcriptis reqitur nũcupatio:mul⸗
tofoꝛtius vbi eſt in ſcriptis.i/ Modo q̃ro quid ſi alter no
minat heredes ⁊ teſtatoꝛ cõtẽtatur ⁊ appꝛobat an valet:
Dicebat dñs mar.ꝙ aut teſtatoꝛ non poterat loqͥ articu⸗
late:tũc ʒ dicat ita/nõ valet teſtm:qꝛ moꝛtuo ſimilis eſt
vt hic.aut poterat loqͥ articulate:⁊ tũc ſi dicat bene mihi

placet/benevalet vt in glo.¶ Modo hic videtur ꝓbari ꝙ Teſtm̃ ſi
teſtm̃ falſum in vna parte nõ reddatur ſuſpectũ in alia:qꝛ repiatur ĩ
eſt cõtra glo.l.ſi ex falſis.S.de tranſactio. Sed dic ꝙ aut vna parte
loquitur de vero falſo: ⁊ tũc ſi illud ſit in aliqua ꝑte teſta falſum:an
menti redditur totũ vitioſum: vt dic. glo.aut loqtur de reddat᷑ in
falſo pᷣſumpto:vt eſt hic.⁊ tunc ſi eſt in vna ꝑte teſtamẽti alia ſuſpe⸗
non vitiat totũ:vt hic ſimile habes:vel dic ꝙ aut loqui⸗ ctum.

mur de inſtrumẽto pᷣterito anteqᷓ; conuĩcatur de falſo:⁊
illud nõ habetur ſuſpectũ.aut depoſtea cõfecto/⁊ tũc ſic.
vt.l.ſi quis.de ſuſ cep.⁊ archa. Ja.
,Ae L Non debet caſus reddere vo
6 Oſtram. end teſtatoꝛis inutilẽ.h.d.
Ex textu Imaxime] expone vt glo.vei aliter
Ea Adic maxime valet. nec dubitãs de fide ꝓpter⸗
ea que diximus in.l.iubemꝰ.⁊ cõtra falſitatẽ ꝓuidimus.
¶ Op.ꝙ vbi facto teſtatoꝛis ſunt inciſevaleat teſtm̃:ſed
exceptione repellat᷑ heres ſcriptus:vt.l penul.ff.de ſecũ⸗
dis ta.Sol.dicit glo.ꝙ hec ſᷣm illã:qdð eſt verũ q;tum ad
inſtitutionẽ:ſed legata bene ipſo iure tollũtur.¶ Itẽ op.
ꝙ valeat teſtm̃ ⁊ ſcripti ſuccedunt ſed ab eis aufert᷑ hr̃di⸗
tas vt ab indignis vt.l.ꝓxime.ff. de his qui in teſ.dele.
So.aut incidit:qꝛ reputauit heredes ĩdignos/⁊ ꝓcedit
ↄꝛium.aut qꝛ noluit decedere ĩteſtatus/⁊ ꝓcedit hec lex.
In dubio fauoꝛe legatoꝝ pᷣſumitur hr̃des indignos re⸗

Hutaſſe ⁊ a fiſco pᷣſtatur legata. ¶ Item op.ꝙ ſi eſt raſum
caſu teſtm̃ non ſuccedat᷑ ex teſtamẽto:vt.l.j.S.ſemel.ff.de Teſtm̃ ſ

bo.po.ſᷣm tab. So.aut vult ſuccedere ð iure ciuili /⁊ põt:
vt hic.aut de iure pᷣtoꝛio/⁊ non põt:vt in ↄꝛio.Et dic ple
nius ꝙ aut vult ſuccedere de iure ciuili/⁊ põt vt hic. aut
de iure pᷣtoꝛio:⁊ tunc aut fuit raſum poſt moꝛtem teſtato⸗
ris ⁊ exhibitionẽ de eo facta iudici:⁊ põt etiã de iure p̈⸗
toꝛio ſuccedere.aut eſt raſum ante moꝛtẽ vel exhibitionẽ
⁊ de iure pᷣtoꝛio ſuccedi non põt:vt dic.l.j.S. ſemel.

PET . & Ruſticis qͥ nullã
4 T ab antiq uis peritiã habẽt re⸗
mittũt᷑ ſolẽnia teſtĩ.l.hac cõſultiſſima. h.d.
(Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ quedã ſunt ville

„NWEEENN

in quibꝰ nulli periti reperiunt/neclitterati ⁊ his remittit̃

ſolẽnitas. Sed q̃dam ſunt ville q̊ͥ habẽt aliquos peritos
Item eſt ſciendũ ꝙ erat olim inducta conſuetudo cõtra
l.hac ↄſultiſſima.cui non in totũ derogatur per hãc.l.nec
in totum deſeruitur. Ja.Buk.

Deheredibus inſtituen⸗
dis. MRubꝛica.
Bi depoꝛtãtur. abor⸗
iunt. h. d. ¶ Ex textulperegrini ex⸗
pone duobus modis:vt glo.
C¶ Op. hic dicit ꝙ nõ capiunt ſicut pe
regrini:ergo innuit peregrinos nõ ca⸗
ιpere qð eſt abſurdũ. Sol. vt glo. ¶ Itẽ
epop. ꝙ is qui eſt capite minutꝰvt eſt de⸗
ꝛtatus capiat:vt.l.iij.ff.de his qͥ ꝓ nõ ſcriptis habent᷑

J

So. dicit glo. ꝙ hic ciuilis eſt limitatio/ibi non. nam iſta
depoꝛtatio tollit ea q ſũt iur ciuil/ ſʒ nõ ea q̃ ſut iuriſgẽ⸗
tiũ.ſ.ctũ.nec ac.q̃ ex eo naſcit᷑:lʒ exercitiũ nõ hẽat:vt.l.

ſi mãdauero.S.id cuiꝰ.ff.mãda.i¶ Itẽ op.de.l.ſi cognati.
ff. de re. du. So. vt gl. ⁊ dic vt ibi.¶ Itẽ op.ꝙ nõ ſit pinde
ac ſi nõ eſſent ſcripti veniẽtes ab inteſtato haberẽt here⸗
ditatem ⁊ nõ fiſcus/qð eſt falſum:qꝛ ĩmo fiſcus habet.vt
l.hr̃ditas.j de his qui.vt indig.⁊.l.j.S.j.ff.de leg.iij. nam

cum fiſcus non poſſit/niſi ꝑ duos modos hẽre bona alte Fiſcꝰ poõt
rius.vno modo qñ ſunt vacãtia.alio modo qñ indignus adire ali⸗
fuit inſtitutus.Aut ergo hic volet venire tanq; ad vacã⸗ quã hr̃di⸗
tia ⁊ non põt:qꝛ ſunt agnati qui eũ pᷣcedunt. aut vult ve⸗ tatẽ dupli
nire qꝛ indignus ſit inſtitutus:ergo tenet inſtitutio:ergo citer.
non eſt ꝑinde ac ſi non fuiſſent inſtituti.Sol.dicit glo.q;
eſt perinde quo ad ſe.qꝛ nõ retinet ſed ei a fiſco aufertur.
Sed hec videt᷑ cõtra.l.j.S.fi.ff.de ta.⁊ de hoc fuit ma⸗

gna q̃ſtio.nam in romãdiola erat quidã inqᷣſitoꝛ hereti⸗

Caꝑe ⁊ ac

ciꝑe dĩnt.

Reſidui

appellati⸗9 E

one totuʒ
ↄtinetur.

ꝙ libertatẽ ei dare nõ põt/lʒ poſſet rogare de manumittẽ

Butrigarij Gcðda pars ſuꝑ BGexto libꝛo Codicis

coꝝ de oꝛdine fratrũ minoꝝ ⁊ filio heretici erant delata
bona/⁊ erat q̃ſtio an fiſcus.i.inqͥſitoꝛ deberet habere bo⸗

na:vt ab indigno vt ſic poſſit accipere ⁊ nõ capere/an vᷣo

ſuccedẽs ab inteſtato hahest ac ſi inſtitutꝰ non fuiſſet:vt
ſic non poſſit rccipere nec capere/⁊ eqᷣparabãt qͥdam cri
men hereſeos crimini maieſtatis/⁊ foꝛte non bene:quia
ibi ideo filius punit᷑:qꝛ a pꝛincipe timetur eius audacia/
qð patet:qꝛ non intm punitur fllia:qꝛ non timetur eius
audacia:ſed deus nõ timet hereticos:lʒ ipſi ſint infecti
in mente/⁊ grauius ſit offẽdere deum qᷓ; pꝛincipẽ:vt aut᷑.
credẽtes.S.de hereticꝗ.Sed pᷣſuppoſito ꝙ eqparent᷑ hec

crimĩa.allegabãt quidã ꝙ inqᷣſitoꝛ deberet habere:qꝛ ſic

eſt in crimine maieſtatis:qꝛ ibi filij nõ ꝓhibentur accipe
re ſed capere ⁊ retinere.vt.l.qͥſquisXj/ad.l.iul.ma.⁊ aliud
eſt capere ⁊ aliud accipere.yvt.l.aliud.ff. de verbo.ſignifi⸗
Alij dicebãt ꝙ ſucceſſoꝛes ab inteſtato debebãt hr̃e ꝑ di
ctã.l.quiſquis.vbi dicitur ꝙ ſint ꝓꝛſus alieni ab heredi
tatibus:⁊ per dictam.l.j·S·fi.ff.de cõtra ta.⁊ per hanc le⸗
gẽ que dicit perinde eẽ sc ſi inſtituti non eſſent ⁊ expoſi

tionẽ quã facit glo.ĩpugnãt per dictã.l.j.S.fi.ff.de ptra.

ta.Quid ergo? Ego puto hoc eſſe verũ.ſ.ꝙ aut defertur
eis ſucceſſio ab inteſtato:⁊ tunc cũ nõ habeãt voluntatẽ
teſtatoꝛis nec legis non hẽat inqᷣſitoꝛ qꝛ nec accipiũt nec
capiunt:⁊ ita loqᷣtur dicta.l.j.de contra ta.q̃ in ſingulari
caſu loquitur:aut defertur eis hereditas ex teſtamẽto ⁊
tunc qꝛ hñt volũtatem defuncti accipiũt hic:qꝛ non hñt
volũtatem legis non capiunt:quia fiſcus.i.inquiſitoꝛ au

feret ab eis.vt.d.l.quiſquis.idem in filio damnati crimi

mine maieſtatis.

Fi& Erx hac lege habes ꝙ depoꝛtatus eſt in
Ad d itio capax hereditatis ⁊ legati ⁊ ſic nõ habʒ

teſtamenti factionem paſſiuã vt hoc tex.hoc eſt non pöot
