initium:ſʒ ad hoc vt pri commodum queratur ⁊ efficaci

ter ſit agnita:⁊ ſpectatur ratihabitio pr̃is vt hic:⁊ hoc iu

re iſto/hod ie valʒ ſtatĩ nec ſpectatur ratihabitio niſi qus

tum ad acquiſitionem vſuſfructus:vt.d.l.cũ non ſolum.

Filius an ⁊.l.cum opʒ.¶ Item op.ꝙ filius nõ poſſit pꝛeiudicare pa
poſſit pᷣiu trivt.l.filius.g de pac.So. ibi in queſitis hic ĩ querẽdis
dicare pr̃i vel pactum filij non nocet pr̃i:vt in cõtrario.negligẽtia

ſic vt hic ſimile in plato:vt.l.iubemus.j.S.de ſacroſã.ec.

pꝛĩa placet. Itẽ op.ꝙ etiã caſu iſto non pꝛeiudicet filiꝰ
patri.vt.l.fi · S dies.ff.quis oꝛdo in bo.poſ.ſerue.So.hic
filiꝰ potuit patrẽ certioꝛare:⁊ ideo negligẽtia filij ei no⸗
cet qꝛ de querendis tractamꝰ:ſʒ in ↄꝛio non potuit certio
rare/a ideo negligẽtia pr̃is ſibi non pꝛeiudicat:qꝛ igno⸗
rat:nec negligẽtia filij:qꝛ non potuit. Itẽ op.cũ tpᷣs ſit
vtile non dʒ ignoꝛanti currere.Reſpõdeo ẽ vtile:⁊ ideo
non currit ei cui petere non poteſt. Sed hic potuit pete⸗
re pr ſi a fllio fuiſſet certioꝛatus:⁊ ideo negligẽtia filij ei
nocet.Collige ergo ꝙ in pꝛofecticijs ⁊ aduenticijs iure
veteri totum commoduʒ acquiritur pr̃i:⁊ ideo aut ſolus
pr̃ ſciuit delatã/⁊ debuit petere ałs ſibi unputet cum hic
non requiratur factum fuũlij: ſecus in hereditate:vt.l.cũ
ꝛoponasj.de herediinſti.idẽ ſi vterq; ſciuit: ſʒ ſi ſolus
llius ſciuit hʒ locum hec.l.qꝛ in duobus pꝛeiudicat᷑ pr̃i.
Pꝛimo ſi filius non petijt cũ poſſet. Item ſi nõ certioꝛa⸗

uit pr̃em vt ratã haberet infra tpᷣs:ſecus ſi certioꝛare nõ

potuit:⁊ ſic eſt vtile tpᷣs:vt.l.j·S· dies.ff.e.⁊ expectat᷑ rati
habitio pr̃is quãtum ad duo. Pꝛimo quãtũ ad cõfirma
tionẽ agnitionis.Scðo quãtuʒ ad acquirẽdũ emolumẽ
tum pr̃i: ⁊ hic non potuit filius petere:qꝛ ex̃ iudicium pe

titur iure nouo:aut loqᷣtur in pꝛofecticio ⁊ idẽ ꝙ olim:aut

in aduẽticio:⁊ tunc quantum ad cõfirmationem agnitio
nis expectatur ratihabitio patris:qꝛ indiſtincte tenet: ſʒ
quãtũ ad vſumfructũ querendũ pr̃i vel non bñ expectat᷑
vt.d.l. cum non ſolum.⁊.l.cum opʒ. Item q̃ro qð ſit tᷣs
petẽde bo.poſ.Rñdeo in trãſuerſalibus centum dies:in

directa linea ãnus:vt.·j.l.pꝛoxi.

¶ In glo. que incipit.ſ.vñ.in fi.ibi aduenticia.nõ ꝑ line⸗
am maſculinã deſcendentis:qꝛ tũc pr̃i deferretur imme
diate non per fuliũ.¶ In gl. que incipit unmo.ibi vel dic
ꝙ ſi prem.hec eſt bona ad pꝛiũ de.ł.ᷣſi · S. j.ff. quis oꝛ.ĩ bo.
poſ.ſerue.⁊ non ad aliud.¶ In ea.glo.ibi vel hic in acqᷣ⸗
rend.hec ẽ bona ad ↄꝛiũ de l.ſi filius.non ad aliud. Se⸗
quens eſt bona ad pꝛimum contrariũ ⁊ nõ ad alia.
Ad Ditio Adde in hac.l.in materia pcculij pꝛofe⸗
ecticij/ aduẽticij / caſtrẽſis vł quaſi bar.
plene hic:⁊ in.l.f:·S. neceſſitate·jde bonis q̃ liberis.in.l.
vj.ff.de acqui.heredi.⁊ ꝑ iaſo.hic multa accumulantem.
Et notes hic eſſe glo.ſingu.in verbo ignoꝛante verſi.vł

Cõſẽtire verius.ſᷣm ang.peruſi.hic in verſi.nota ſingulariter vbi
an teneat᷑ dicit ꝙ etiam hodie cum iudicis officium imploꝛatur pr̃
pr̃ fllio qñ non hʒ neceſſe filio conſentire:⁊ hoc intellige qñ ita ex oꝛ
iudicis of dinem agitatur iudicium ꝙ eius eſt capax etiam ille qui
ficium im integer homo non eſt:⁊ ita loquitur hic glo.⁊ ſi aliter in⸗
ploꝛatur. telligeres ĩtelligeres male:vt no.gl.in.d.l.cum non ſoluʒ

de bo.que li.idẽ ſequitur iaſ.in.l.cum filiuſfamilias.vbi
dicit iſtam glo.ſingu.⁊ ibi per eum vide.ff.ſi certum peta
tur. ⁊ dicit bar.hic ꝙ iſta gl.eſt vera ⁊ menti tenenda: vi⸗
de notata per phili.frã.i.c.flde iudicijs.li.vj.

ATRe In bonoꝛum poſ. dela
“ J bonozum ta ex linea trã ſuerſali

dãtur centum dies ad petẽdũ.h.d.

verum damnum ſed quaſi.

=”MG fan tig Bonoꝛum poſſeſſio.agnita ĩ
9 fantis nomine defertur ſuc⸗
ceſſoꝛibus ſuis. h.d.
E¶Opponitur ſic ⁊ videtur ꝙ infans non trãſ
mittat bonoꝛum poſſeſſio. vt.lñ.j.S.ſi quis matrem.ff.ad
tertullia.⁊.l.ſi infanti:j.de iure delib. Solu.ibinon fuit
eius nomine agnita / hic ſic.
¶ Item opponi.ꝙ ſi ſit agnita non tamen tranſmittatur:
quia infans equiparatur furioſo.vt inſti.de inutili ſtipu⸗ Infãs eq
la.S./pꝓupillus.at furioſus non tranſmittat etiam aditam pᷣaraturfu
vt.l.fina.S.tali.de cura.fu.ergo nec infans.Sol.hic non rioſo.
equiparantur licet ałas ſic.Nam furioſus non tranſmit
tit / infans ſic patri iure pr̃no.⁊ ſᷣm alios matri iure ma⸗
terno:vt plene dicam in.l.ſi infanti. .
P M ã cipata Emãcipata habet annũ
, Kakd n . L&α6ad bonoꝛzum poſſeſſio pe
SS tendam infra quod ſi non petat ius petendi ad
AEberedes non tranſmittit.h. d.
¶ Glo.videtur intelligere ꝙ hic ideo nontranſmittat:qꝛ
non agnouit vnde nõ tranſmitteretur etiam ſi deceſſerit
infra annum.Sed tex.videtur dicere ꝙ ideo hic nõtraſ⸗
mittit quia lapſum erat tempus vnde nec ſibi habebat.
¶ QOoponitur ꝙ tranſmittat vt.l..j.de his qui ante aper.
tabulas.So.dicit glo.ꝙ hec lex eſt coꝛrecta.Lu dic ꝙ ſi
intelligas hanc legem ꝙ fllia deceſſerit infra tempus et
non agnouerat:⁊ tunc bene diceret glo.quia hec lex coꝛ
rigit᷑. Sed ſi intelligas ꝙ hic deceſſerit poſt tempus la⸗
pſum:tunc non coꝛrigitur:quia nec hodie tranſmittit cũ

bi non habeat.

S 2 amdiun Erroꝛ factiimpedit agni⸗
BA tionem bonoꝛum poſſeſſio.
eergo ⁊ curſum tempoꝛis ad petendum.h.d.
B ris Juris ignoꝛantia non impedit cur
En ſum tempoꝛis bonoꝛum poſſeſſio.
etengde. hoc dicit.
. KCOpponitur ꝙ iuris ignozantia non debeat Jurſigno
quẽ afficere. vt.l.regula.⁊.l.iuris.⁊.l.erroꝛ.ff.de iur.⁊ fac. rantia an
ignoꝛantia.Sol.hic tractatur de lucro /ibi de damno vi⸗ dðbest quẽ
tando.Sed ſi dicas nonne hic tractatur de damno ſi eſt afficere.
hereditas paterna.vt.l.fina:.jde codicillis.Sol.non eft

E

72

Item opponitur ꝙ etiam iuris erroꝛ in lucro captan⸗
do non noceat.vt.l.in bonoꝛnm.ff.eodem.So. vt gloſa.
¶ Collige ergo ꝙ erroꝛ facti non nocet.vt.S.l.pꝛoxi.in
erroꝛe iuris dic.ꝙ aut tractatur de damno vitando cet
non nocet.vt.l.erroꝛ.ff.de iuris ⁊ facti ignoꝛantia.⁊.lre⸗
gula.aut de lucro captando: et tunc aut potuu conſu⸗
lere peritioꝛes ⁊ nocet vt hic:aut non/ non.vt.l.in bo⸗
noꝛum.ff. eodem. .
Ad diti 0 Ex iſta lex iũctis his que habentur hic
in gloſ.manifeſte habes magnamlimi⸗
tationem ad regulam huius text.que eſt ꝙ iuris ignoꝛan Jurigno
tia non excuſat etiam mulieres:verum eſt ſi potuerint cõ rantia an
ſulere peritioꝛes ałs ſecus:et quando mulier moꝛaretur excuſet
in aliqua ciuitatevel loco inſigni pꝛeſumeretur adeſſe co mulieres.
pia peritoꝛum.c.ſtatutum.in pꝛincip.de reſcriptis.in.vj.
ſᷣm Bartolum.in.l.idemq;.ffpꝛo ſocio.⁊.l.ſi ab hoſtibus
S· j.ff. ſolu. matrimo.⁊.l.in bonoꝛum.ſff.de bonoꝛum poſ⸗
ſeſſio. Et dato ꝙ non adeſſent in loco tenẽtur tamen ad
alium locum vicinum accedere:vt quia dicunt Bal. Sa
ly.⁊ modern.⁊ domin.Anton.de butrio.in.c.ij.de conſti⸗
tu.⁊ Ludoui.roma.in.l.ſi duo.ff.de acquiren.herediia.
quemadmodum mulieres vadunt ad ciuitatem pꝛo in⸗
dulgentijs:⁊ ruſtici ad nemus pꝛo lignis.ita debent ire
ad ciuitates pꝛo capiendis conſilijs aliter non excuſan⸗

tur. Et pꝛo iſta concluſione allegat Ludoui. roma. hic

tex.in.l.diuus.ff.de tutoꝛ.⁊ curatoꝛ.da.ab his.Ego ad⸗
do ſimilẽ in.l.j.S.ſi quando.ff.de magi.conueni.Stat er
go concluſio ꝙ erroꝛ iuris nocet mulieribus quando po
tuerunt conſulere peritioꝛes ałlas ſecus. Limita iſtam
regulam pꝛocedere in repudiatione tacita pꝛoueniente
ex curſu tempoꝛis:quia ſimiliter non agnouit bonoꝛum
poſſeſſionem infra tempus debitum pꝛopter erroꝛem iu⸗
ris / quia non potuit conſulere peritioꝛes excuſaturvt ex
pꝛedictis patet:ſecus autem eſt in repudiatione expꝛeſſa
facta erroꝛe iuris:quia dato ꝙ non potuerit conſulere pe
ritioꝛes valet tamen repudiatio ⁊ ſibi pꝛeiudicat.l.j de
repudiãda bonoꝛum poſſeſſio.que iſtud aperte decidit

Mioe

au dec
nrzeptg
iciui⸗
lrotdbi
ctus/e
ium ftii
lbieretſch
nninm,
fepekitto
iuhnl
Codinodo
ces teßu
igoren
glätracit
Ururoks
noofdeope
ſum materi⸗
ſumſcd mal
elopſus t
lbohol ſe
wpllhy no⸗
unſilĩ pert
6 eo quider
bico aliſpe
e logrütu
i tolenerit fi⸗
depſeſcire iu
Gecido limt
ſtiuniniure⸗
hoefll nocg
ſdebo pol.
dedicit rap
nitacſihad
amalis vel
(nolit Fi
foꝛtid volu

— —,
=

gijad
lrat depen
ltinolin
ytno pccd⸗
giſont.
nuleriram
Cragguocat
honiebarin!.

ſimnenn
(Aſehel
Kenfnin
ehamst
Goſalieen

odc

voſſeſſo gen
WNN
ine Ning

entrenfnin

kideſmnliine

uetun in

=.
S
=☛☛ d‚
=
=
E

nogtunfmitne
retianm ſdatn
ideo Niti
eneeſolhehgt
ehisniemen
Mrecta Luren
itinfratene
b. unghecien
t poſttennpns
Cietranſmieri

atiimpeditt

onotunpoſn.

lpetendunhn
tianonimpette
bonorum vſek

rantigtondhe
erroꝛffdeintie
/bide danon

1

.
Utur dedapmofe

4
4
4

icilis Sol ho

in locroene
en. So ng
1.. 5l gn

mmno vitana

ignorantigt
ur porut e
noNNI

squehebeint.

bes nuglenſt
eſtciunslr
meiſipount
onulier oumn,
mnrr/
dereſrtioſi
elittet⸗
Foebenotun ſe
onninn unn
ounba.
nciſdet
cgnrereiti
Ncutuun un
Nlb nnhli,
Uinmmen
Nulannu,
4. 4 hooen

1

Doctoꝛ
peritꝰ ſi

dederit
malũ ↄſi⸗

liũ an ex⸗
cuſet ab
ignoꝛãtia
iuris.

Alia di⸗
ctio quẽ

klavſc;
de iure deliberan. So. hec ſᷣm illã. ⁊ meliꝰ ſoluit᷑ in ↄꝛio.

₰

ſm pau.de caſt.ibi.Secũdo limita pᷣdictam concluſionè
que habet ꝙ erroꝛ iuris excuſat mulierem/t pari ratione
ruſticũ quãdo non potuerũt cõſulere peritioꝛes. Iſta re⸗
gula notabiliter fallit in oĩbus his q̃ ſunt inducta ꝓ foꝛ⸗

ma actus /vel cõcernunt rigoꝛẽ iudicioꝝ inductũ ob pu⸗
blicam vtilitatẽ: hinc eſt ꝙ ſi mulier faceret teſtm̃ê/⁊ non
adhiberet ſeptẽ teſtes.⁊ alia q̃ ſunt ĩducta ꝓ foꝛma teſta

mẽti dato ꝙ faceret per erroꝛẽ iuris:⁊ qꝛ nõ potuiſſet cõ⸗

ſulere peritioꝛes in hoc non ꝓpterea excuſaretur mulier

nec actꝰ valeret.vt eſt glo.no.i.l.ambiguitates·j.de teſt.

Eodẽ modo ſi mulier nõ ꝓduceret inſtrumẽta/vel ꝓba
tiones.jtẽpus taxatũ a lege/ vel a ſtatuto:qꝛ iſtud reſpi⸗

cit rigoꝛẽ iudicioꝝ non excuſaret᷑ per erroꝛẽ iuris. Iſtã

regulã tradit bal.hic.in fi.⁊ milies allegatur ad hoc ⁊ ſe
quũtur oẽs moder.a ſaly.in.l.pe.jeo.⁊ bar.in.l.j.S.nũci⸗

atio.ff.de ope.no.nũ.Et milia addita ꝑ do.alex.adde ad

iſtam materiꝗ ꝙ ſi qͥs cõſuluit peritioꝛes ⁊ habuit conſi⸗
lium ſed malũ: tunc excuſat᷑ ne ſibi erroꝛ iuris noceat/⁊

tunc lapſus tẽpoꝛis ſibi nõ noceret ſᷣm bar.in.l.bonox.ff.
de bo.poſ.ſequũtur bal.⁊ alij oms h̊. Limita q̃ttuoꝛ no⸗
tabilibꝰ modis pᷣdictam cõcluſionẽ que habet qð malũ
conſiliũ periti excuſat ab ignoꝛantia iuris. Pꝛimofallit

in eo qui deꝑ ſe debet ſcire iura:vt eſt in doctoꝛe:qꝛ cre⸗

dẽdo alij perito non excuſatur ſᷣm bar.in.d.l.in bonop. ?
fl. ſequũtur bal.⁊ ſaly.⁊ alij oẽs hic.bar.ang.imo.in.l.ſi
cõuenerit.ff.de re iudi.que aũt ſint ille ꝑſone que debent

de ꝑpſe ſcire iura declarat bar.in.l.gñali.C.de tabu.lib.x.
Secũdo limita pᷣm bal.hic in.ij.q.dũmodo habeatur cõ
ſilium in iure a pluribus peritis:ſecus ſi ab vno tm̃/⁊ per
hoc ful.no.ꝙ iura noſtra loquũtur in plurali.l.in bonoꝝ.
ff. de bo. poſ. facit tex.in.c.ſtatutũ.in pᷣn.de pᷣſcrip.in.vj.

idẽ dicit raph.cu.in.l.ſi duo.ff.de acqui.here.Tertio li⸗
mita qñ habitum eſt cõſilium a bonis doctoꝛibus/⁊ non

a malis vel parũ peritꝭ ſᷣm fulgo.⁊ moder.hic ꝑ tex.l.qð

ſi nolit · S. ſi mãcipiũ.cũ glo.in v.medicũ.ff.de edil.edic.
foꝛtiꝰ voluit ſingu.ang.nec alibi legi:vt hic.ꝑ iaſ.in.l.pla

gij.ꝓad.l.flaui.de plagia.ꝙ ille qͥ cõſuluit doctoꝛẽ qͥ non

erat de peritioꝛibꝰ ciuitat nõ excuſat᷑ qð bñ no.Quarto
⁊ vltimo limita ſᷣm ang.i.l.termĩato.j.de fruc.⁊ lit.expẽ.
vt nõ ꝓcedat in eo qͥ coͤſuluit aduocatos de iure:qꝛ ſuſpe
cti ſunt:qð qualiter ꝓcedat dic:vt ꝑ do.alex.nunqͥd aũt
mulieri vel ruſtico ſuccurrat᷑ actione in factũ ad ĩtereſſe

cõtra aduocatũ vel iurisperitũ qui malũ conſiliũ dedit.

ponit bar.in.l.ij.in fine.⁊ in.l.inter cauſas ·S.ſi quis ea.ff.

manda.
S en⸗ NHelatam bo.poſſeſ.pupillo
Bnozum. Pnoſen tutoꝛ ⁊ iudex ĩ eiꝰ

SDddefectũ. h. d. ¶ Diuide in tres ꝑtes. pᷣma durat
NAvſcq; ibic ipſe aũt Scðᷣavſq; ibicniſi etiã ·. Ter⸗
in fl. C Op· ꝙ tutoꝛ petere nõ poſſit vt.l.potuit.j.

Item op.ꝙ non ſufficiat iudex ſed reqᷣratur tutoꝛ:vt di
cta.l.potuit.Sol.hic iudex ſciebat eum carere tutoꝛe /ibi
non vt hic dicitur. i ͦa caufa ivecitua iih
W uſta cauſa ĩpeditus ſi bo.po.
B icuq;. petijt infra tẽpus tpᷣa ſibi nõ
ycurrũt. h. d.¶ Hec lex hʒ plures lecturas ⁊ glo.
RG‚nö bicit quare ſint tot lecture: ſed ego ſignabo
cõtrarium extra glo.cuius timoꝛe ſunt hic lecture.
¶ Op.ſic hec.l.dicit ꝙ ꝑ quãcũq; cãm nõ petijt vt excu⸗
ſet:ergo ſᷣm hoc etiã ſi ĩ iure errauu excuſat᷑ ꝙ eſt õ.l.ma
tris.S.e.huius timoꝛe ſunt hic plures lecture:vt ptʒ hic ĩ
glo. Collige ergo ꝙ aut omiſit omnino petere ⁊ agnoſce⸗
re:⁊ tunc ſubaudi hic quãcũq; rõnem.ſ.iuſtam: vt ſic ex⸗
cludam iuris erroꝛem:vt.S.e.l.iur.aut petijt:ſed non iu
dice ſedente:⁊ tunc nil ſubaudio:quia non eſt neceſſe ꝙ ſe
deat:vt.j.e.l.fi.aut agnouit:ſed non petijt ſibi decerni:⁊
tũc nil ſubaudio:quia non eſt neceſſe ꝙ petat.
Ad ditio In hac.l.no.in verbo quãcũq; aliã ſᷣm
LEU. So. frãc.ð are.hic ꝙ lʒz dictio aliã de ꝑ ſe
⁊ abſolute poſita facit relationem ſimilium:vt eſt gl.in.l.

affectũ ha ſi fugitiui.S.de ſer.fugiti.glo.⁊ doc.in.c.ſedes.de reſcri.

beat.

2 glo. in.l.quidam relegatus.ff. de reb. dub. ⁊ tex.in.c.cuʒ

non ab homine.de iudi.bal.in.l.conuenticulam..de epi.
⁊ cle.tñ ſi habeat dictionem generalẽ ſecum annexam:vt
hic quãcũq; aliã de ſui natura videtur impoꝛtare:vt ali⸗
quid plus ſignificaret qᷓ; oꝛatio abſoluta:vt habetur ĩ.l.
baliſta.ff. ad trebel.⁊ in.l.generali·S. non ſolum.ff.devſu

Qui admitti ad bo.poſ. Qñ nõ peten.par. Fo.VII.

fruc.leg.tunc nõ facit relationem ſimilium. Adde tex.cũ
glo.melius pꝛobantem in.c.ſi tibi abſenti.in verbo quicũ
ꝙᷓ alius de pꝛeben.in.vj.⁊ in.l.jG. debitum.in fi.ff.de con
ſti.ꝑ quẽ allegat glo.in.d.c.ſedes.⁊ qð vult glo. reputata
ſingu. in cle.j. in verb. aut earũ darte de fo. coͤpe.
S icut excluſa ſunt
“ T V er b 02 um. verba ſolẽnia per ti
X tulũ de foꝛmulis:vel ꝑ.l.pꝛecedẽtem its exclu⸗
a dit vt non ſit neceſſaria petitio. ſz agnitio. hoc
dicit. Aduocati quid am faciunt ſic:qꝛ ſi ẽ aliquis qui nõ
poſſit de iure ciuili venire foꝛmant libellũ ſic: dñe iudex
dico mihi delatã bonoꝛum poſ.in bonis talis quã agno⸗
ſco:⁊ agnoſcere intendo/⁊ ideo peto me in po.bonoꝛum
her̃di.mitti:certe lʒ de conſuetudine ſit admiſſus libellꝰ
vt ſic vnico actu ſe expediant:videtur tñ ꝑ hanc.l. ꝙ pꝛĩo

debet es agnoſcere coꝛam iudice:⁊ poſtes libellũ foꝛma

re ⁊᷑ petere ſe mitti in poſ.per interdictum:quoꝛum bono⸗
rũ ¶ Eo addito iſte verſiculus legitur duobꝰmodis: vt
patet in gloſ.

Add itio . In hac.l:l.non illud qð voluit bal.ꝛ cy.

ꝙ in inſinuatione donationis non ſuffi⸗

cit pꝛeſentia tabellionis ⁊ teſtium:ſed requiritur pꝛeſen⸗

tia iudicis.Adde ꝙ pau.de ca.in.l.acta in pꝛin.ff. de re iu
di. dicit ſe defacto conſultum ita reſpondiſſe ꝑ rationem
de qua ibi per eum ⁊ ſequitur ibidem do.alex.imo. ſʒ nul
la auctoꝛitate adducunt ⁊ miroꝛ ꝙ non allegauerint cy.

bal. hic expꝛeſſe.⁊ idem tenet ymo. in effectu in commen

to.c.cum contingat pe.car.in verſic.quid autem de iure

iur. ? ita ałs dicit iaſo.ſe habuiſſe de facto conſulere.

Quando non petentium par⸗

tes petentibus accreſcunt.
MRubꝛica.
AVbt ceſſabat legiti⸗
R Botiens ma ſucceſſio ⁊ exta⸗
bãat liberi:quoꝛum quidã agnoſcebant
ouidã nõ / poꝛtio nõ agnoſcẽtiũ accre⸗
ſcit alijs.h.d.hec lex hʒ quattuoꝛ lec.⁊
NAratio eſt qꝛ videtur innuere ꝙ ideo hzʒ
Alocum iusaccreſcendi:qꝛ ceſſabat legi

—tiima ſucceſſio quaſi dicat ꝙ in legitia
ſucceſſione locũ non habeat ius accreſcendi:qð eſt cõtra

—

l.j.S·his ira .de cadu.tol.⁊ ideo pone quartã lecturã q̃ ẽ

communis cvera q̃ pꝛocedit ſine ſcrupulo:⁊ etiam tertia
¶ Et vt alie lee appareãt oppo.ſic ablatuii abſoluti reſol
uuntur in conditionem: ⁊ ſic facit argueri a cõtrario
ſenſu / vt. l. ſi pꝛocuratoꝛem . S.ſi ignoꝛate ff. man. 2.l. j· G.
huius rei.ᷣff. de offi.e.cui manda.eſt iuriſ. cùm ergo hic di
cat ceſſante legitima ſucceſſione habere locum ius accre
ſcendi:ergo ſi non ceſſat legitima ſucceſſio non habet lo⸗
cum ius accreſcendi qñ qð eſt contra.l.j.S.ſi nemo.ff ad
tertul.⁊.d.l.vnica/S.bis ita.huius timoꝛe ſunt hic quat⸗
tuoꝛ lec.⁊ pꝛima lec.nõ pꝛocedit:qꝛ licet repudiãs exvno
capite poſſit venire ex alio hoc eſt verũ qñ in eadẽ linea ⁊
gradu non ſunt.alij ałs repudians ex vno capite non ad
mittitur ex alio. Secũda lec.non pꝛocedit qꝛ quãtũcũq;
ſui ſunt neceſſarij hr̃des ð iure ciuili:⁊ ſic repudiare nõ

pfit: ſ tñ de iure pꝛetoꝛio pñt abſtinere:⁊ ideo eo iure hʒ

locum ius accreſcendi. Itẽ quãtũcũq; ſunt ſui poſſũt re
pudiare ⁊ ſibi ſtatim pꝛeiudicant non expectato ſpacio
xxx.annoꝝ: aut ergo repudiant:⁊ idem eſt in ſuis qð in
emancipatis:qꝛ nunq; admittuntur/a non pꝛocedit hec
lex. Si aũt non repudiant:ſed omittunt:tũc poſſet ſuſti⸗
neri hec lectura hoc modo/qꝛ non dico ꝙ in legitima ſuc
ceſſione non habeat locum ius accreſcendi. Sʒ dico ꝙ ſi
filij emancipati ſunt ⁊ infra annum non adiuerit poꝛtio
eoꝛum accreſcit alijs: ſecus eſſet ſi eſſent in poteſtate: qꝛ
tunc per lapſum anni non excludẽtur /nec alijs accreſcèt
ſed per triginta. Tertia lec.eſt plana / quarta eſt planioꝛ.
¶ Wodo quero an poꝛtio alioꝛum accreſcat ipſo iure: ⁊

dic ꝙ ſic ſi eodem iure venint 4 ten quero an accreſcat Poꝛtio
. lam diei l.minoꝛ.ff. de acqui.her̃. an accre⸗
tu dic contra quia ibi loquitur in caſu ſpãli quando mioꝛ ſcat ĩuitis

inuitis.Quidam dieit ꝙ nõ per

coheres admittit᷑ ⁊ bñficio reſtitutionis abſtinuit.¶ Itẽ
qro pꝛo qua parte accreſcat/⁊ dic vt glo.

„

6

¶ In gloſ. que incipit caſus ibi ĩ eo.capite.at hic erant
alij in eodem capite:ergo non poteſt ſibijpſi ſuccederevt
agnatus:⁊ ideo hec lectura non eſt bona.ꝗ In eadem gl.
ibi ſʒ de iure pᷣtoꝛio ſecꝰ.⁊ ſic loquit᷑ de iure pᷣtoꝛio ⁊ iõ de
iure pᷣtoꝛio pᷣt hr̃e locum ius accreſcẽdi ⁊ ideo hec lec.nõ
eſt bona.¶ In glo.que incipit ſed an ipſo.ibi ſʒ cũ pr̃ono.
vbi diuerſo iure veniunt non habet locum ius accreſcen
di vbi eodem iure ſic:⁊ tunc ipſo iure:⁊ ideo ſemper ipſo
iure.hoc dicit iaco.bu. .

BDe bonozũ poſ. m tab ulas.
Mubꝛica.

ſum ⁊ vult ab inteſtato ſuccedere.Alio
* modo quando vnus dicit teſtamentũ
derc hec lex bꝛeuiter hoc ĩtẽdit: vbi
ab inteſtato:n
ter vult ſuccedere. . .
Adire an Spponi. ꝙ poſſit adire ab inteſtato iſte qui eſt pꝛo⸗
poffit s ximioꝛ: nam qui vult ab inteſtato ſuccedere videtur vel⸗
ab inteſta le omnia que ſunt neceſſaria ad illud: vt.l. pꝛo herede · S.
to papinianꝰ.æ. l. illud.ff. de acquir.hr̃d. cum ergo iſte appel

—

latoꝛ velit ab iteſtato ſuccedere: quare non pt appellatio
ni renũciare ⁊ remanebit firma ſententia: ? ſic erit certũ

ꝙ teſtamentum nõ valebit:vt.l.ad ſolutionem.j· de re iu.

2 hac ratione non pꝛocedit lec. ¶ Item op. ad egndẽ ꝙ de

beat diſtingui an ego dicar feciſſe falſum ⁊ poſſim adire/
an alius ⁊ non:vt.l.cum teſtamentum.ff. de acqui.hered.
aut hic loquitur indiſtĩcte:ergo male.So.ↄꝛiũ loquitur
quando quis vult de iure ciuili ſuccedere : at hic de iure
pꝛetoꝛio volebat bo.po.accipere quo indiſtincte non po⸗
teſt.ſed pꝛopter pꝛimum contrariũ no pꝛocedit hec lec.

⁊ ideo pone ſecundam.ſ.quando idem vult ſuccedere ab
inteſtato ⁊ falſum dicit teſtamentum ⁊ oꝑ.de dicta.l.cum

teſtamentum. x ſo. vt dixi.Collige ergo ꝙ aut volo ſucce
dere de iure ciuili:⁊ tunc pꝛocedit diſtinctio.lł.cum teſta⸗

mentum. aut volo ſuccedere de iure pꝛetoꝛio: ⁊ tunc aut

ego qui dicebam falſum ⁊ volebam ab inteſtato ſuccede
re appellauerã:⁊ poſſum renunciare appellationi.
Appella⸗ Ad diti Ex hac lege habes regulam qꝗð pendẽ⸗
tione pen⸗ 10 te appellatione nihil eſt interim innous
dẽte nil ẽ dum:vt hic:⁊ in toto ti.ff.nil noua. appellatio penden.⁊
inouãdũ. lex ex illo ⁊.l.minime:Xj.de appel.ſicut nec pendente nulli
tate ſententie ſᷣm bar.in.l.jqquando pꝛouo.non eſt neceſ
ſe:⁊ bal.ĩ aut᷑.que ſupplicatio ad fl.S. de pꝛecib.imper.ol⸗
fer. huic ex pꝛedicta regula no.qꝛ ſepiſſune contingit ꝙ ſi
iudex eccleſiaſticus inhibeat iudici ſeculari ne pꝛocedat
.in aliqua cã q̃ foꝛte aſſeri᷑ vſuraria pone ꝙ poſtea ipe iu⸗
dex eccleſiaſticus reuocet talem inhibitionẽ pars appel⸗
lat a tali reuocatione ad papã certe pẽdente tali appella⸗
tione iudex ſecularis non poteſt pꝛocedere:⁊ ſi pꝛocede⸗
ret totum eſſet nullum ita determinat fede.de ſe. in conci.
lxxxviij.ĩcip.nico.petri /que refert ⁊ ſequitur do.anto.de
bu. in. c. tuã.in.ij.q in ver.quero pendẽte queſtione de oꝛ
di.cog.do.alex.in conci.lxiij.in.iij.vol.qð incip.in cauſa
⁊ lite vertente inter tho.qð no.qꝛ per hunc modum pote
ris in effectu trahere cauſam a manibus iudicis ſecular
iſta tñ regula ꝙ appellatione pendente nil ſit innouandũ
fallit in multis caſibus:de quibus vide gl.magiſtram. ꝛij.
q.vj.in.c.appellationem ſpe.in ti.de appel·S· pe. in pnc.
vbi. xvj.fal.ad hanc regulam cano.in. c. bone. de appel.
hal. in.l.ſi quis filio exheredato:S· hi autem. ff. de iniuſt.
rup.cum alijs cõcoꝛd.de qͥbꝰ hic ꝑ do.alex.⁊ vide hic ꝑ
iaſo.may.hic in verſic.tertio no.ex hoc tex.ſᷣm cy. alber.

bal.⁊ ſaly. ꝙ licet non appelletur de iure ciuilia ſententia

lata ſuꝑ cã poſſeſſoꝛij.l.vnica.j.ſi de momenta.poſ.fuerit
appel.de quo plene per panoꝛ. in.c.cum ad ſedẽ. ⁊? ibi gl.
cx.de reſti.ſpol.illud verum eſt in poſſeſſoꝛio facti: ſecus
eſt in poſſeſſoꝛio iuris:vt in hac.l.verũtamen ſᷣm ia.may.
hic iſtud non colligit᷑ ex tex.noſtro hic:qꝛ ſententia q̃ hic
fuerat lata nõ erat lata ſuꝑ poſſeſſoꝛio iur::ſᷣ erat lata ſu⸗
per falſitate teſtamenti ita ponderat iſtũ text.bald. in.l.

— Hec lex logit᷑ duo⸗
End ente. bus modis. Uno
modo in eo qui dixit teſtamentum fal⸗

Gfalſum ? alius vult ab inteſtato ſucce⸗
oubium eſt de viribus teſtamenti: nec

ec ex teſtamẽto ſucceſſio locum habet.hoc
dicit. ¶ Pone pꝛimo lec. quando vnus dicit falſum ⁊ al⸗

Butrigarij Gcda pars ſuꝑ Bexto libꝛo Codicis

poſt ſententiamj.de ſentẽ. ⁊ inter.ideʒ bal.plenius in.l. .
fi.colũ ·.j ſi de momentanea poſſeſſione fuerit app.tu ta⸗
mẽ tene menti:qꝛ ſepiſſime cuenit in pꝛactica.Tres no.li

mitationes ad regulam ꝙ a ſentetia lata ĩ poſſeſſoꝛio nõ

poteſt appellari de iure ciuili.pꝛimo no.ꝙ quis appella⸗
ri non poſſit:tñ ſi iudex a quo fuit appellatum detulit vel
admiſit appellationem poterit appellans in ea obtinere

ita ſingu.limitat bal.in.l.poſt ſententiam.in.ij.colj.de ſẽ

ten.quem ſequitur ſimpliciter domi.alex.in cõci.x.in.iij.

vol.quod incipu ponderatis in pe.coł.ad fi.et ſequenti.
Limita ſecundo ꝙ in cauſa poſſeſſoꝛij ab inoꝛdinato pꝛo

ceſſu poteſt appellari. Ita limitat bald.ſingul.reputans

no. dignum in. c. ex conqueſtione in.j.colł.de reſti.ſpolia.

nec alibi legi.Tertio ⁊ vltimo limita ꝙ licet a ſentẽtia la
ta in cauſa poſſeſſoꝛij non appelletur de iure ciuili: tamẽ
bene põt dici de nullitate ſᷣm bal.in.d.l.vnica.ĩ pe.col .
ſi de momen.poſ.fue.appel.⁊ in.l.j.in.j.col.vbi oĩno vide
as balj/quando pꝛouo.nõ eſt neceſſe ⁊ ſequitur do.alex.
imo.in pꝛeallega.conci.x.in.iij.vol.in.iiij.col.

&& Ubi teſtamẽtum eſt ĩ ſcri Bo. poſ.
3 G n 02 m ptis habet locum bo. poſ. hʒ on
4 ſm ta.vbi ſine ſcriptis habet locumvtilis ᷣm vbi teſtm

MEaA ta. vel ' m nuncupationem. h. d. Eiſcriptj.
¶ Op. ſic hec.l.dicit ꝙ debeo pꝛobare ꝙ vij teſtes abrfue
rint/nec dicit per quot teſtes pꝛobem:ergo pꝛobabo per
duos teſtes: vt. l. vbi numerus.ff. de teſti. Sed lex requi⸗
rit maioꝛẽ pꝛobationẽ in vltimis voluntatibus:vñ vide

tur obſtare.l.hac conſultiſſimaj.qui teſta.fa.po.⁊. l. hac

conſultiſſima de teſta.huius timoꝛe mar.confitetur opi⸗
nionem/⁊ reſpondet ad ↄꝛiũ:ꝙ autvolo pꝛobare ſolem⸗
nitatem/⁊ ſufficiunt duo:vt hic:aut de veritate/⁊ tunc re
quiruntur pꝑlures:⁊ hoc ipſe pꝛobat:quia qñq; poteſt eſſe
queſtio de ſolemnitate:⁊ tamen non de veritate/nam he⸗
res poteſt confiteri legatum relictum ſi dicat ꝙ in minus
ſolemni teſtamẽto fuit relictum:vt inſti. de fideicõ.here⸗
di·S. fl.glo.tenet contrarium.quia quis nõ poteſt cogno
ſcere qualitatem niſi cognoſcat ſubſtãtiam vt.l.eius qui
in pꝛouincia.ff.ſi cer.pe.ergo opoꝛtet ꝙ teſtes deponant
de ſubſtantia teſtamenti ſi debet de ſolemnitate pꝛobare:
nam licet poſſit eẽ q̃ſtio de ſolẽnitate ita ꝙ nõ ð vᷣitate:tñ
pꝛobatio non põt fieri de vno quin fiat de alio.pꝛeteres
iterrogabitur teſtis quomodo ſcit ꝙ teſtabatur vñ opoꝛ⸗
tebit ꝙ dicat de veritate rei:⁊ videtur caſus . de teſta.l.
lueſtionem. in fl .ꝓ de fideiuſ.⁊ ſi dicas nonne ſi hr̃s con⸗
ltetur relictum/ teſtes pꝛobant ſolemnitatem /hocſuffi
ciet.Rñdeo non:qꝛ hr̃s confitetur relictum in minus ſo⸗
lẽni teſtõ teſtes pꝛobant ſolẽnitatemvnius teſtamenti/⁊
quid ſcimꝰ nos ꝙ ſit illð ĩ eſt relictum legatum:⁊ ſi di⸗
cas pꝛeſumitur illud niſi pꝛobetur:vt.l.ſi frumentum..ſi
plures.ff. de rei ven. Reſpondeo hic non pꝛeſumitur plu
ralitas:immo pꝛobata eſt:qꝛ vnus confitetur vnum teſta
mentum minus ſolemne: alius pꝛobat aliud ſolẽne: er⸗
go nõ ſufficiunt duo teſtes niſi eatenus vt impediant adi
tionem ab inteſtato:vt.S.l.ꝓxi.

De bonoꝛum polleſlione
contra tabulas Mubꝛica.

r Mupto teſtamento per cõ Legata
4 B Ib er 1. tra ta. debentur legata ſo an Pſtent
DDESAum quibuſdam pſonis h. d. Uenio oib; ſite⸗
Aad glo. rubꝛice ⁊ quero quare hic ti. ſe⸗ ſtametum
quatur pꝛccedẽtẽ cũ in.ff.pᷣcedat.Re⸗ ſit rupruz
ſpõdeo.l permittit variari pꝛopter re⸗ ꝑõtabu.
ſpectus varios:vt.l. papinianus· S. ſʒ
X Mec impuberis. ff. de iĩoffi.te. modo ita
eſt ꝙ aut cõſideras dignitatem:⁊ dico ꝙ m ta.eſt digni⸗
oꝛ:quia nititur ex voluntate defuncti:⁊ hac ratione atten
ta pꝛecedit hic:aut conſidero oꝛdinem decernẽdaꝝ:⁊ di
co ꝙ pꝛimo decernitur contra ta.quia ea locum habente

non poteſt locum habere ̃m ta. ⁊ hac ratione pꝛecedit in

ff. ¶ Item op ꝙ pꝛeſtentur legata omnibus:vt· de li. H.
aut᷑ ex cauſa.dicit gloſ.ꝙ hec coꝛrigitur ⁊ male:quia hic
loquitur de pꝛeteritione ibi de exheredatione vel pꝛeterir·
tione que pꝛo exheredatione habetur:vt patet in coꝛpo⸗
re vnde ſumitur. “””Ms
Item op. de. l. j.?. iij. ff e. So. vt glo. ¶ Item op. de.l. qui

dam:j de fideiuſ.So.vt glo.

Nebone
ddit

nt eiuerf
nl conen
gitfenet
.

— —
☛ ——

=
☛, =

,
lentatio
ſogoinl.
fn.
Ntqpime
lrulus/
nolſini
vheloqtun
nunatermin
ghenrizind
Vyer.ſign
en io. der
fica inpꝛun

uoceteros
Uopoſthummn
locvomodo
ſenanteßſit
Ciinventret
.CO
leſtamentun
Adrumpec
dicitgeſtn
yeldic de
lurad fump
r ad umpe

anere am⸗
uneconcumita
ioreumnons
Vjlporoſedbo
ſtanfmtag

¹ Minthocfan
Pefamentum
Ulegarsalig
ſeinreciulk
otyel dieg

4
nitte
ergopzobagg
Ki Segletnn
utqtibs: in
ſafa ho 1 e
Ir confitetur ,
loprobareſct
Voritatefrtm
viagſichont
everitateſnnte
ſidicetginnmng
ſti deficktln
is nöͤhotet
kütiamntletre
teſtes dopoen

Nemniteteprdn

tugnoſtri
lutdeeliopin
eſtabatur ign
calis dent
nonne ſihitn
nnitatem be
ictumin minse
hins teſant
Imleganuma
lfifmumemm
nonpreſurinnn
ohftenrfuunt
at aluuſcine
ustitheint

De bono. poſl. cõtra tabu. Bnde liberi.

FI. Adde dum dicitur in tex. huiꝰ legis.in
Solis di⸗ Add itio ybo ſolis iuncta.gl.ꝙlzʒ dictio ſolis ſit
ctio eſt ta⸗ taxatiua:⁊ ſic excluſiua.l.is ſolis.ff.de condi.indebi.⁊.l.

xatiua.

aduerſus.S.ſi ad. rem iud.tamẽ nõ excludit ꝑſonas ſimi
les / vel cõnexas. vnde dicit archi.in. c. ij. de accuſa. in. vj.
quẽ refert ⁊ ſeqtur bal.hic ꝙ ſi ſtatutũ dicat ꝙ ſolus epi
ſcopus faciat non intelligitur excludi capłm ſuum eo qꝛ
non excluditur id qð eſt cõnexum. Et idẽ gñaliter ꝓce⸗
dit in oibus taxatiuis ꝙ non excludant caſus ſimiles vł
ſimilem rationẽ habentes.l.ob es.cum glo.j.j..de pᷣdi.mi
no.glo.in.l.ſerui noĩe ⁊ ibi bar.ff.de vſuca.bonus tex.in
l.j·&.j ff. ſi mẽſ.falſum mo.dixe.bar.in.l.ſi cõſtante.in pᷣn.
in.ix.q.pꝛime ꝑtis pꝛĩcipalis ff.ſo.ma.facit qð dicit bal.
in.l.nullus.j.ad.l.iuli.maie.ꝙ dictio taxatiua excludit ſo

lum diſſimilia facit glo.no.iũcto tex.in.l.fi.j de reuo.do⸗

na. que loqtur in penalibus/⁊ ſequũtur cy.⁊ ſaly.ibi. Itẽ

natura termini taxatiui eſt excludere extranea:ſed cũcta
ꝑtinentia indulgere cle.exiui in ver. cum autem natura.

de ver. ſign. quem tex.ad hoc reputat aureum/⁊ ſingu⸗

Bo. poſ .

larem io. de ana. in conſi.xxxvj. vtrum cõfaui.lud. in.l.
vnica.in pꝛin.ff.ſi quis ius di.non ob.
EA S

ꝛeterito poſthumo te⸗
Oſth umo Eeseern ẽ ruptũ ⁊ põt eti⸗
VQIam contra ta.intẽtari ad rumpendum. hoc di⸗
Ha ReAcit. ¶ Ad euidẽtiam eſt ſciẽdum ꝙ olim poſthu
mus poterat ĩiter ceteros exheredari hoc modo talem in
ſtituo ceteros exheredo/ recte intelligebatur exhereda
tus poſthumus.hodie oʒ nominatim exheredari / ⁊ ſi di

cas quomodo nominutim põt exhr̃dari cũ nõ habeat no

men anteq; ſit natus Rũñũdeo ſufficit ꝙ dicat poſthumum
qui in ventre eſt exheredo:vt.l.maximum. in fl.j.de li.pꝛe
ter. ¶C Op.ꝙ hec lex ſibi implicet contraria:quia dicit ꝙ
teſtamentum eſt ruptũ:⁊ poſtea dicit ꝙ datur contra ta.
ad rumpẽdum.So.poſſum dicere ꝙ in pꝛima parte dum
dicit ꝙ eſt ruptum exponam.i.rumpẽdũ ꝑ g ta.vt ſequit
vel dic ꝙ de iure ciuili eſt ruptum:⁊ ideo eo iurenon agi
tur ad rumpẽdum: ſed de iure pᷣtoꝛio nõ ẽ ruptũ:⁊ nõ agi
tur ad rumpẽdum.¶ Modo quero an contra ta. poſſit cõ
currere cum ſᷣm ta.⁊ dico ꝙ g ta.que datur patrono be⸗

g tabu.an ne concurrit cum ſm ta.qꝛ non ẽ ei omnino oppoſita: qꝛ
poſſit con per eam non aduocãtur omnia bona:ſed ſolum legitima
currere cũ poꝛtio:ſed bo.po.contra ta.que datur alijs non concur⸗

bo poſ. ʒ
tab.

Emãci ⸗

toꝛio:vel dic

rit cum ſm ta.qꝛ eſt ei oĩno oppoſita:quia reuocat omnia
bona:⁊ hoc fauoꝛe filioꝝ vt ſoli habeant bona.⁊ ſi dicas
ſi teſtamentum impeditur adiri ꝑ pᷣ ta.quomodo deben⸗
tur legata aliquibus.Rñdeo foꝛte g ta. non unpedit adi
ri de iure ciuili:lʒimpediat bonoꝛũ poſ.ſᷣm ta.de iure pꝛe
ꝙ vident᷑ legata ꝑentũ ab inteſtato repetita

Bnde liberi.

g&

Durante cauſa teſtati non habet locũ
SrrEEX. Cauſa inteſtati h. d.
Bi ſe Edictum ſucceſſoꝛium de iure ciui
N Eli non hʒ locum in ſuis:ſed de iure
Apꝛetoꝛio ſic. h. d.

DarAAd euidẽtiã ẽ ſciẽdũ ꝙ gl. bis repetit ſeipᷣaʒ
⁊ dicit idẽ/⁊ rõ fuit qꝛ pꝛĩo poſuit gl.io.ſiẽ eã iuenit poſt
ea ĩuenit gl.hug.⁊ eã poſuit ad cõtextũ ⁊ incipit ibi. Itẽ
ideo dicit maxime:⁊ idem dicitvna ꝙ alia.i Itẽ eſt ſciẽ⸗

patꝰ qͥ iuñ dum ꝙ emancipatꝰ de iure ciuili non põt ab inteſtato ſuc
poſſit ſuc cedere:ſed de iure pꝛetoꝛio. Itẽ ꝙ ſuus eſt hr̃s patrisve⸗

cedere ab

inteſtato

lit aut nollit:⁊ ideo nepos qui poſtea eſt heres patris in⸗
uenit bona patris ⁊ aui commixta:⁊ cum pr̃na repudia⸗
re non poſſit cum in eius poteſtate reſiderit:ergo nec bo⸗
na aui poteſt repudiare:⁊ hoc de iure ciuili:ſed de iure pᷣ
toꝛio habet bñficium abſtinendi. Itẽ eſt ſciẽdum ꝙ aut
pr̃ ⁊ nepos ſunt in poteſtate aui:⁊ tunc nõ põt neposvnã
repudiare ⁊ aliam amplecti/rationibus duabus ſupꝛadi
ctis queveniunt ex eodemfonte:vt.d·g.ſui.aut vterq; eſt
emancipatus:⁊ tunc de iure ciuili nõ poteſt ſuccedere ne
pos auo:immo opʒ ꝙ veniat de iure pꝛetoꝛio:⁊ ideo vnã
hr̃ditatem poſſet habere ⁊ aliam omittere: aut pater eſt
in poteſtate/⁊ nepos eſt emancipatus:⁊ tunc cum pater
qui eſt ĩ poteſtate aui ſit hr̃s velit nolit aui:⁊ ſic bona ſũt

cõmixta nõ pot nepos habere bona aui ⁊ repudiare pa⸗
terna. Aut filius eſt emacipatus ⁊ nepos in ptãte: ⁊ tunc᷑
ſunt conſideranda tria iur a. Pꝛimũ eſt ius antiquũ.Se
cudum ꝙ filius oĩno repellitur: qꝛ incognitus de iure ci
uili ⁊ ſolus nepos admittitur. aliud eſt ius inductũ per ti
tu.de cõiũgẽ.ſᷣm ꝙ admittuntur pariter filius ⁊ nepos.
Tertiũ eſt ius aut᷑.de hered ab inte. ᷣm quod ſolus filiꝰ
ſucccdit.hʒ ergo hec lex tres lec. Pꝛima eſt qñ vterq; eſt
in ptate. Scðᷣa qñ vterq; eſt emãcipatus.Tertia qñ filiꝰ
eſt in ptate ⁊ nepos emacipatus.OQñ vero filius eẽt emꝗ
cipatꝰ ⁊ nepos in ptãte non põt loqui heclex: qꝛ de iure
ciuili ſuccedit nepos auo.(¶ Modo his pᷣmiſſis ponelec.
⁊ pꝛimo illã qñ ſunt ambo in ptãte ⁊ ſi tũc queras q̃re di⸗
xit maxime emãcipatus: Rñdeo qꝛ ſi nepos eſſet emãci⸗
hatus duplici rõne non poſſet venire ad bona aui repu⸗
diatis pr̃nis. Pꝛima qꝛ cũ filius eſt in ptate patris ẽ he⸗
es auivelit aut nolit /⁊ ita bona ſũt cõmixta. Scdᷣa rõe
qꝛ filius excludit nepotẽ cũ eũ pᷣcedat nepos eſt emãci
patꝰ ⁊ de iure ciuili ſuccedere nõ poteſt. Sed quando eſt
in poteſtate excluditur:quia pater fuit neceſſ ario heres
aui:⁊ ſic bona fuerũt cõmixta ⁊ nepos eſt neceſſario hr̃s
patris ergo ⁊ aui ⁊ hac rõe ſola vel duabus que ab eodẽ
fonte ꝓcedũt excluditur:mõ nepos de iure ciuili lz ſecus
it de iure pꝛetoꝛio ⁊ ideo dixit maxime.

Fo. VIII.

¶ Op ſic/filius hodie põt abſtinere a bonispr̃nis /ergo Filius an
de lure ciuili põt venire ad bona aui. vt ĩ· S. ſui. ĩſti. de he poſſit ab=.
redũ q̃li.⁊ differentia. Dicit glo ꝙ ille. S. coꝛrigit hanc le ſt inere a
gẽ cũ ille ſit iuſtiniani.Alij dicũt contra.nãꝗ cõpilatiovl⸗ bonis pr⸗
tima.C. fuit poſt cõpilationẽ inſtitutionũ:⁊ ideo nõ põt nis.

iſtã coꝛrigere vt ꝓbatur.S. de emẽda. Ciuſti.l. j. in pnci.
Verũtñ qui volunt glo.defendere dicunt ꝙ habito reſpe
ctu ad cõpilationẽ gioſ.male diceret. ſ. qꝛ ille · S. eſt iuſti⸗
niani. ⁊ ideo põt hanc coꝛrigere nam.l.in ſuis ſ. de teſta.
mili.coꝛrigitur.inſti.q ma.non pñt.Sed alia rõne dicunt
contra glo.qꝛ.S.ſui.non dat ptãtem abſtinendi de lure ci
uili / ſed recitat ius pꝛetoꝛiũ.aut ergo dices ꝙ illud nouũ
inducat᷑ de iure ciuili/a⁊ male dicis: qꝛ ille nil noui indu⸗
cit ſed recitat ius pꝛetoꝛiũ. aut dices ꝓ eſt nouũ de iure p
toꝛio ⁊ male dicis:qꝛ cũ hic de iure iſto per hanc legẽ po
teſt de iure pᷣtoꝛio venire ⁊ non ciuili⁊ eſt poſterioꝛ q; ſit
ille. ergo nõ inducit ilud nouũ per illũ · S. ⁊ huic ratio⸗
ni non eſt dare reſponſum niſi dicas ꝙ eo ipſo ꝙ iuſtinia
nus cõfirmat ius pꝛetoꝛiũ videat᷑ de iure ciuili poſſe ve⸗
