mitatem habeant:non tamen pꝛopterea ſequitur ꝙ ex pa
cto nudo debeat actio dari:⁊ dicit bar.in.d·S. pꝛetoꝛ ait.
l.iuriſgentium ꝙ non vidit vnq; ſolutionem:cum illa ver
acta ſᷣ⸗ ba pacta ſeruabo poſita ĩ edicto pꝛetoꝛis impoꝛtãt ꝙ oꝛi

uabo / ver⸗ atur actio per regulam.l.ſtatuas.ſf. de acquiren.re.do.

ba iſta po opoꝛtet igr ſᷣm bar.ibi ĩ dicto · S.· pꝛetoꝛ ait.didere ꝙ erãt
ſita in edi alia verba in edicto pꝛetoꝛis.ex quibus apparebat ꝙ pa

cto pᷣtoꝛiſ cta nuda non pꝛoducebat actio.que verba non ſunt in.c.

q̃d inpoꝛ j.er. eo.nec obſtat.c.iij.ex.eo.dum dicunt cano.per illum
tãt. tex.ex pacto nudo actionem dari:quia reſpondetur ꝙ il⸗
le tex. loquitur de pꝛomiſſione facta pijs locis ⁊ ſic ẽ ſpe⸗
ciale: vel ꝙ ibi interuenerat ſtipulatio:vel tertio dum di
citur ibi opere implentur intellige non per viaʒ actionis
ſegd perviam euangelice denunciationis ᷣm do. Anto.de
bu.⁊ imol.in.c.que in eccle.de conſt.er notata ĩ.c.nouit.
de iud tenet bar in extrauaganti ad repꝛimẽdam.inver.
per denuncia ⁊ ibi ponit pꝛacticam ⁊ foꝛmã huius denun
cia. ⁊ ita dicit bal. in autentica ad hec.iiij.coł.j.de vſuris
ita poteſt intelligi.c.j.⁊.iij.ex.eo.bᷣm Jaſo.may.in.d/· ſʒ
cum nulla.l.iuriſgen.eo.ti.ff.in.iij.coł.verſicu.iiij.limita.
⁊c̃.⁊ ſic patet per pꝛedicta bar.eẽ huius opinionis ꝙ nec

iure ciuili ne; canonico ex pacto nudo actio dari debe

at regulariter. ⁊ hec ẽ verioꝛ opinio de iure diſputabilis
multum. Nerũtamen totus mundus tenet cõem opinio⸗
nem canoniſtarum exr pacto nudo iure canonico actione
competere. Amplia iſtam communem opinionem vt pꝛo
cedat non ſolum in pacto:ſed etiam in pollicitatione ſᷣm
domi. Anto.de bu.in.c.ex parte.ex.de cẽſibus.ſfl.coł. Se
cundo amplia ꝙ pactum nudum pꝛoducat actioneʒ non

ſolum in foꝛo canonico:ſʒ in foꝛo ſeculari in omnibus ter

ris ſubiectis eccleſie ſᷣm Imo.in.c.que in eccleſiarum.de
conſt. ex.in.xxiij.coł.ideim Bald in autentica ad hec.iiij
coł.j.de vſuris.vbi dicit ꝙ iſtud pꝛocedit non ſolũ in cle⸗
ricis:ſed etiam in laicis ſubiectis eccleſie quo ad tempo
ralem iuriſditionem. Tertio adde ſᷣm do.anto.de but.in

Laicꝰpõt c.j.in pꝛincipio de pꝛobatio.ꝙ coꝛam eccleſiaſtico poteſt

agere co⸗ laicus agere ex pacto nudo.adeo ꝙ non valcet ſtatutũ di⸗
rã iudice ſponens ꝙ ex pacto nudo agi non poſſit:ita tenet abbas
eccłiaſti⸗ in.c.dilecti.in.iij coł.ex.de iudicijs. Limita iſtam com⸗
co ex pa⸗ munem concluſionem iuris canonici pꝛocedere in pacto
cto nudo. nudo nõ reſpectiuo.Secus ẽ in pactis nudis reſpectiuis
nã in octibus innoĩatis añ implemẽtũ nõ oꝛit᷑ actio de iu
re ciui vt ĩ.l.ex placito.de re.pmutatioe.idẽ ẽ de iure ca.
vbi ctꝰ innoĩati nõ pariũt actio niſi poſt ĩplemẽtũ ꝑ no
tata ĩ.c.cũ inter. R.ſenioꝛẽ de elec.ſᷣm bal.il.ſiue apud a
cta in.ij.coł.vbi dicit ꝙ iurs ciui.loquẽtia de ↄctibus in⸗
noĩatis hñt locũ etiã de iure ca. Scðõo limita nõ ꝓcede⸗
re ĩ pacto nudo a verbis ⁊ cã:tũc etiã de iure ca. nõ ꝓdu
ceret actio.vt puta pacto nudo ꝓmiſi tibi decẽ ſine cã:qꝛ
ſicut ſtipulatio facta ſinc cã de iure ciuili nõ valeret vtin
l.ij · S. circa.⁊ ibi bar.ff.de doli exceptio.⁊ ibi glo.a foꝛtio
ri nec pactũ nudũ valere dʒ ſʒ bal.ĩ.l.cũ qs.S.de iur ⁊ fa
cti igno.⁊ in l.ſi diuiſio fami.herciſ.⁊ in.l.petẽs ad finẽ
Iᷓᷓ. iſto ti. Certio nouiter limita ſ̃m iaſ.may.ĩ pacto nudo
iito dolo vł metu:qꝛ tũc etiã de iure cano.nõ oꝛit᷑ actio:⁊
tñũ ſi eſſet veſtitũ ꝑ ſtipulationẽ valeret: ſʒ obſtaret exce⸗
ptio dolivl metꝰtex.ſing.in.l.ſi mulier.S.·ſi dos.ff.qð me
tus cã.idẽ ẽ dicẽdũ de iure ca.qͥ amplioꝛi nitit᷑ eqᷣtate.c.
ilecti.ex.de iud.idẽ dicas in curia merca.vbi ex bono ⁊

equo ꝓcedit᷑ m bar.ĩ.l.quĩtus ꝑ illũ tex.⁊ ĩ.lʒ.ſi fideiuſſo.

5S qdã. ff. madati. bal. æ ſaly.ĩ.l.ſi ꝓ ea:jimãdati.⁊ dic̃ bal.
in.c.ſi pꝛo debilit ate de offi.deleg.ꝙ bona fides reqᷣrit᷑ in
his q̃ plurimũ negociant᷑ ⁊ ĩ his nõdiffert pactuʒ nudũ a
ſtipulatiõe.l.j.ff. de ↄſti pec.in·S. agnoſcãt.⁊ ibi glo.i aut᷑.
de fideiuſ.Tertio limita pꝛincipalit᷑ ꝙ q;uis ex pacto nu
do nõ poſſit agi tñ verecũdia ẽ denegare ꝓmiſſuʒ pacto

nudo:ita no.bar.in.l.quĩtꝰ.ꝑ illũ tex.ff.mãda.⁊ vide bar.

in.l.ſi pecunie.ĩ flff.de adimẽdis legatis.ſaly.ĩ.l.placuit.
.de iud. Quarto limita ꝙ q;uis ex pacto nudo nõ poſſit
agi de iure ciuili:tñ põt peti execu.ꝑ viã euãge.denuncia
tionis Ant. de bu.⁊ imol.ĩ.c.q̃ in eccle.ex.de conſti.ꝑ no⸗
ta.ĩ.c.nouit ex de iud.bal.ĩ aut᷑.ad hec·.j.devſu.bar.in ex⸗

uag.in v.ꝑ denuncia.⁊ ibi vide. Quinto limita nõ pꝛoce⸗

dere de iure quo pactũ nudũ erat efficax cuʒ manu regia

mandarentur executiõi.vt in.l.ij. ff. de oꝛigine iuris An⸗

tho. de but.in.d.c.que in eccle.Sexto limita:qñ in pacto

nudo deducit᷑ illud qð alas debebat᷑ glo par ange mo
der.in.l.legi.ff.eo. Septimo limita vbicũq; ex iobſeruã
tia pacti aliqs pateretur dãnũ:tũc dat᷑ ſibi actio de dolo
tex.eſt no.in.l.elegãter.S/ſeruꝰ pactionis.⁊ ibi bar.⁊ bal.
hoc notãtes ⁊ dicẽ.ita limitari totã materiã pactoꝛum.
Octauo limita niſi E pactũ nudũ fieret ĩ iudicio qꝛ tũc
ꝓduceret actio. Lud.ro.Alex.ĩ.l.j.in pᷣn.ff.de vᷣb.obli.ꝑ

tex. in.l.cũ oſtẽdimꝰ.S.fi.ff.de fide.tu.bar.⁊ ibi pleniꝰper

paul.de ca.qᷣcqͥd dicat ibi bal.in.l.tale pac.S.q ꝓuocauit.
ff. co. NHono limita qñ pactũ nudũ eẽt appoſitũ in inſtru⸗
mẽto garẽtigonato.ſᷣm bal.in.l.ijqde execu.rei iudi.vi⸗
de ꝓ veritate huius Jaſo. in.l.legi.ff. eo. Decimo limita
quantuʒ ad cõſcientia.ſᷣm bal.in rub.⁊ in.c.j.in.ij.col.ex
eo.abbas in.c.litteraꝝ.per illũ tex devoto.⁊ ĩ.c.ſicut.ex.
de iureiu. Undecimo limita qñ pmittitur aliquid pacto
nudo deinde apponitur iuramẽtũ /tũc pactũ nudũ ꝓdu
cit actio.ꝑ.l.ſi qͥs maioꝛ ꝓð trãſac.⁊ ibivið ꝑ Ja.⁊ alios.
Duodecimo limita in ligis ⁊ treugis vbi ex pacto nudo
dat᷑ actio:qꝛ pacta publica nõ egent fomẽto.vt.l.conuen
tionũ ⁊ ibiꝓ Ange.⁊ Jaſo.ff.eo. HBal.in. c.j.fl.col.ex.eo.
Eiij.limita ĩ pacto nudo qð vaſſallus ſeruiat dño expen
ſis dñi:qꝛ etiã ſi ſit nudũ naſcitur vtilis actio.tex.eſt ſin⸗
gu.ĩ.l.inter ſocerũ/g cõuenit.ff.de pac.dot. vᷣʒʒ bald.in.c.
ſi cautio.ſi.col.ex de fide. XRiiij.limita in negocioꝛũ ge⸗
ſtoꝛe qui z ſea eihn a ſeipſo debitũ naturałr tãtum debet
exigere ſicut ſi eſſet debitũ efficax.tex.eſt in.l.at qui natu
ra in pᷣn.quẽ ita no.bald.in.l.eũ actum in quinto nota.in
eo.ti.ff.de nego.geſt. ſO v.limita in pacto nudo facto ſub
cõditione:qꝛ ſi cõditio eueniat ex pacto nudo põt agi ſᷣʒ
Ange.in.l.cum ad pᷣſens.ff.ſi certũ petatur.tene tñ cõtra

rium huic ꝓxime limitatiõi ſᷣm Bal.i. c. cũ inter.ex de re

nũ.⁊ in.c.cũ ioh.ex.de fide inſtru.idẽ Jaſon.may.in.l.iu
riſgen. S.ſed cũ nulla.iiij.col:ad finẽ.ff.de pactis.⁊ ibi vi
de plene. **–&Qr ᷣj. limita qñ pactum nudũ eẽt geminatũ pᷣm
Hoſt.⁊ clariꝰ ſᷣm do.Anth.de bu.ĩ.c.p tuas.de arbitris.

idẽ in.c.cũ cõtingat.ex.de iureiur.Alber.de ro.in.l.iuriſ

gen · S.ſolẽni ac ſubtili/quinimmo.in. viij.col.ff.eo.paul.

de caſtr.in.l.j.de ↄſti.pecu. Ludo.ro.in l.j.in pe.charta.

de verb. oblig. ff. raph.cu.⁊ Alex.in rubꝛica.de verbo.ob
liga.idem Alex.hic in fine Bal.⁊ ibi ange.in.l.fl.per ulũ
tex ĩductũ ſᷣm bald.j.ad..i.fal.ſcõo facit ꝓ iſta communi
opiniõe ꝙ lʒz ex cõfeſſiõe extra iudiciali nõ oꝛiatur actio/
ſed ſolum pꝛobatio.vt in.l.publia.S.fi.ff.depoſiti.tñ ſi ſit
geminata oꝛitur actio.qꝛ equiparatur iudiciali ſᷣm bart.
⁊ Jo.de pla.in.l.cũ ſcimus.de agri.⁊ cenſi.li.xj.C.Lud.
ro.in.l.nuda ratio.in.j.col.pau.de caſt.in.d.l.publia.Cõ
trariã tñ opinionẽ ⁊ nouã contra ſententiã cõmunem le⸗
giſtarũ ⁊ cano. tenet Jaſ.de may.in.l.iuriſgẽ·S. ſed cum
nulla.in.vj. limit atioñe.ff. eo ple.idem Jaſon.i.l.ſi pacto
quo penã in.ij.col.vᷣſi.ij.contra pᷣdic.rẽg.pondero noui⸗
ter ⁊c...iſto.tit.⁊ huius opinionis Jaſ.may.fui pariſius
motus qð dictũ doctoꝛis dʒ ĩtelligi ſᷣm iura que allegat
m bar. in. l.nõ ſolum. S. libera.ff. de liberatio.lega.ſed iu
ra que allegantur ꝓ coi opinione ꝙ ex pacto nudo gemi
nato oꝛiatur actio illa iura ſi bene inſpiciẽtur qñ interue
nit ſtipulatio ałas nõ videtur qð ex pacto geminato nu⸗
do debeat dari actio. ꝓ quo põdera.l.ſi pacto quo penã
T.vbi pena erat ꝓmiſſa pacto nudo:⁊ tñ ſi denuo pꝛomit
tatur ita demum ex illo pacto geminato agi põt ſi ſtipu⸗
latio ſubiecta eſt:ergo ſi fuiſſet pactum nudum q;uis ge⸗
minatũ de eodẽ:nõ tñ poteſt agi cũ tex.ibi requirat ſtipu
lationem ⁊ loquatur conditionaliter hoc modo ſi pacto
ſubiecta eſt ſtipulatio.⁊ ibi iaſo.ĩ.ij.col.circa mediũ.Et
conſidera iſtud fundamentum ineuitabile contra cõmu
nem opinionem quam.S.retulimus quicquid dicat Bal.
in.l.ſi verita j..de fideicom.quia ibi nimis diuinat ſᷣm ia
ſo. map.in dicta.l.ſi pacto.ij.col.vltra medium. Et ſi di⸗
catur ꝙ communis opinio vult ex pacto nudo gemina⸗
to actionem dari ⁊c̃.⁊ ꝙ in iudicando ⁊ conſulẽdo com
munem opinionem ſequi debemus.vt no. Bar. in. l.fina.
.de pena iudi.doc.in pꝛoemio ſexti. Jaſon.in/S.· fuerat.
de actio.inſtitu.⁊ in.c.finali.per doc.ex.de re iudica.per
Panoꝛmita.in.c.j.de conſtitutio.dico tamen ꝙ vbicun⸗
qʒ opinio communis poteſt conuinci de irrationabilita

te tunc licet a cõi opinione recedere.vt not. anoꝛ. in.c.
capellanꝰ.in.j.col.ex.de ferijs.nõ eĩ multitudini auctoꝝ

Fo. XLIX.

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis
eſt ſtandum ſi alius apparentem rationẽ reddat: nam ali delẽ amicũ/quartã filiã hñtẽ /veſtigia inr̃is inſequẽtem: .
quando deus aperit vni et minimo ꝙ ałas non datur . . . 8ðU d
multis auctoꝛibus facit text.in.l.pꝛima.S. de vete.iure — X conu enti one Pactum veſtitũ n
enu.no.panoꝛ.in.c.iij.ex.de conſuetu.⁊ nemini eſt dubiũñ A . ̊.oäl ſtipulatione pꝛo⸗ l
ſi bñ aduertatur ꝙꝙ pdicta communis opinio de pacto ge aucit actionem. Jdẽ ſi cohereat contractui:q:
minato ẽ falſa ac erronea ꝑ fundamẽtũ qð adduxi de.lſi e al/ pꝛoducit ? infoꝛmat.
Actio an pacto.⁊ ibi ꝑ iaſ.jiſto ti.Adduco nouũ fundamẽtũ ðco⸗ ¶ ¶ Ad cuidentiaʒ eſt ſciẽdum ꝙ aliquãdo datur fundus u
oꝛiatur ex munẽ opinio.ꝙ ex pacto nudo geminato nõ debeat oꝛiri extimatus:vt. extimatio reddatur ⁊ hec eſt emptio: vt.l. .
pacto nu⸗ actio qð pꝛobo ſic:pꝛimũ pactũ nudũ ẽ ſola obligatio na plerũq; fl.ff. de iure doti.aliquãdo datur extimatus: wt·
do geĩato turalis tm. Secundũ pactũ nudũ geminatũ c.alia obli⸗ videatur q;tum fundus ſit deterioꝛatus:tñ reddatur ibe n
gatio naturalis tm̃ ꝓbat᷑ in.l.iuriſgẽ·S·ſʒ cum nulla.⁊ in fundus:vel dat᷑ ſimpliciter inextimatus ⁊ tũc nõ ẽ eptio.
l.ſi vnusS·pactus ne peteret ⁊ ibi bar. ff. de pac. ſed ſic ¶ Op. de.l.ex cõuentione. .ſine cen.vł reli.So.vt gl. dic e
ẽꝙ ad hoc vt de iure ante naſcatur actio opus ẽ ꝙ ille ergo ꝙ aut fundus fuit datus inextimatus:⁊ tunc pꝛo pᷣ⸗ u
actꝰ habeat materiã ex qua actio deſcendere poſſit tex.ẽ terito ſoluit tributa ⁊ vſuras:ſed pꝛo futuro tpᷣe non agit
ſing. ᷣm bar.in l.iuriſgẽ.ad finem pꝛincipij ff.eo.ſʒ pactũ heres:qꝛ eius non intereſt ꝙ fundus ad mulierem redeat 1l
nudũ nõ ẽ cã ſeu materia ex q̃ cauſatum.i.actio deſcẽde⸗ cum ſuo onere:vthic. Idem ſi fuit extimatus ea extima⸗ die
re poſſit:⁊ ita ſentit foꝛmalit᷑ bal in rubꝛica.ex co.⁊ ia.de tione que non facit emptionẽ:⁊ ita intelligitur hic ⁊ in ð⸗ ſar,
de may.in.d.S·ſʒ cũ nulla in pꝛinc. Itẽ obligatio natura rio / aut fuit extimatꝰ ea extimatione que facit emptionẽ ſi
lis ſola non ꝓducit actio.immo reqritur obligatio ciui, ⁊ tunc cum remaneat fundus penes heredẽ põt agere cõ lue
lis ⁊ naturalis tãqᷓ; pater ⁊ mater reſpectu diuerſoꝛũ:vt ĩ tra mulierem pꝑꝛo futuro tempoꝛe ⁊ pᷣterito ad tributa et iol
SF. j. glo. ⁊ ang.de are. inſti de obli.ꝑ bar.plene in.lj.ĩ.iiij advſuras:poſſes etiã dicere ꝙ pactum valeat inter here⸗ t
æ.v.coł.ff. de condi ĩdebiti.⁊ ſi dicat᷑ vt dicebat mihi qui dem ⁊ mulierẽ non inter fiſcum ⁊ heredẽ:ſed hec ſolutio ſec
dã optimus aduocatꝰſenatꝰpariſieñ.vocat᷑ autem io.mo non tolleret contrarriiia. ir
rin qui dicebat ꝙ ex pacto nudo geminato oꝛiebat᷑ actio Add itio Adde dum dicitur in hac.l. ꝙ extimatio ba⸗
ego in ↄꝛiũ adducebã iſtud exẽplũ. Duo pacta nuda ſũt I1 J. rei dotalis vł alterius rei in dubio facit jer
tan due obligationes naturales tãtũ:⁊ ſic tãqᷓ; due ma⸗ emptionem.l.j.⁊ ibi gl⁊ l.quotiens.⁊.lł.ſimiliter.jde iure len
tres q̃ mres ſole in naturalibꝰ nõ poſſent cõciꝑe nec pare do. ⁊ in. l.ſi extimatur.ff. ſoluto matrimo.cuʒ alijs ꝑ alex. hac
re ita dicebã ego in actibꝰ ciuii.due obligatiões natura Limita ſingulariter iſtã legẽ ⁊ teneas coꝛdiꝙ extimatio au bes
les maxime ex pacto geminato ꝓueniẽtes nullã poſſunt rei dotalis facit emptionem quaãdo maritꝰ ẽ ſoluẽdo als s. au
ꝓducere actionẽ. Mã ciuilitas imitat᷑ naturã in tũ pot ſecus ſᷣm bal.⁊ ſaly. in.l intereſt in fi.j.de vſufruc.motiꝑ ð
S. femine.inſtitut de adopt.⁊ ſic cum in pactis nudis de glo.ſing.in.d.l.ſi extimatio in pꝛinc.ff ſo.ma.qð intellige he
Finrobligani⸗ ciuilis ꝙ nemo põt negare vꝛiũ ĩpoſſibi: lſimita.ʒ bal.hic in.iij.oppo.⁊ ita ałs in contingentia fa n⸗
lẽ actionẽ dare ꝑ notata.in.d ·S· de oblig.inſt. facit qð di⸗ cti obtinuit ia.may.iĩ ciuitate mediolañ.finałr not.ex iſto na
cit bar.ĩ.d/S pactꝰ ne peteret.S. ꝓluries alle.⁊ huiꝰ opini terx.inverſi.ita pars inſtrumẽ.ꝙ nõ ſolũ ex toto inſtrumẽ Pꝛoba⸗ go
onis fuit optimꝰ licentiatꝰ nobilis vir magiſter Guil. de to:ſjjʒ qualibet eius ꝑte inducitur ꝓbatio ſʒ bal.⁊ ſaly.hic tio ĩducit tun
mond agron aduocatꝰ inſupmo ſenatu pariſieñ ↄſiſtoꝛia fscit tex.in l.j.j.ſine cẽ.vel reliquis per ia.hic invlt.nota. nõ ſolũ ex ao
lis:tñ qͥ vltra naturã ⁊ ↄſuetudinẽ viroꝝ vroꝛa.ſtudet ac vide cy. bal. ſaly. hic. S toto ĩſtru⸗ n
quotidielr̃is ĩpendit vt nihil illi ouleis iñis inuetã dieck ve πActa no uiſſima Vltĩa pacta va mẽto: ſed ho
verũtñ vnũ multum me aſtrinxit opinio illuſtris conſilia NRrHõ Hd.ct ⁊ ſeruãda ſũt q̃libet eiꝰ 1
rij domininoſtri regis militiſq; dñi ludouici tiercelin ſũ⸗ ◻ ſiue poſſint coadiuuare ſiue parere. h. d. ¶Ad parte. lb
ma theoꝛica ac muitiplici pꝛactica ĩbputi: qͥ miles tene⸗ We-Geuidẽtia ẽ ſciẽdũ ꝙ qᷓdã ſũt pacta ↄꝛia ⁊ de his 8
bat opinionẽ pᷣdictã cõeʒ ex pacto nudo geminato actio habes hic: quedã ſunt diuerſa ⁊ de his habes·.e.l.pets .
nẽ dari/motꝰ auctoꝛitate maioꝛis vcʒ opinionis cõis.ſe-⸗ quedã ſunt ſimilia de quibꝰ ĩ.l.iuriſgẽ·S. adeo.ff.e.⁊ l.ab
cundo motus exꝑientia ac ingenti ſubtiliq; ſua pꝛactica emptione. Glo.media colligit argumẽtũ ad litteras ⁊ be 1
cũ ałs fuerit locũ tenẽs vniuerſalis in comitatu cenoma ne:quia que fiunt in actis pꝛeſumuntur fieri coꝛã pluribꝰ
neñ.ac balliuus vniuerſalis comitatus vãdomẽſis: nec⸗. p̃ſumptione iuris ⁊ de iure/⁊ que flunt coꝛazʒ pluribꝰ ſunt n
nõ cãcellarius potẽtiſſimi ducis alãconi.⁊ ꝓpter eiꝰ opri validioꝛa:vt.lacta.j.de re iudi.⁊.l.oĩʒ.de teſta.⁊.l.hac cõ
me iuſticie exercitium theoꝛicam iuris ac pꝛacticam re ? ſultiſſima.¶ Mõ redeo ad pꝛimã gl.q̃ videt᷑ limi.nr̃am ꝑ
nomine optime nominatuʒ / non auarum ac minime vari tria cõtraria.Et ideo pꝛio ego op.⁊ op ꝙ vltimũ pactum E
um motu pꝛopꝛio domini noſtri regis Karoli ac Ludo⸗ nõ ſeruet᷑: vt.l.iuriſgẽ·S.ſʒ ſi iuradi.So.vt gl. ¶ Itẽop.
uici duodecimi huius nominis regis noſtri in ſupꝛemuʒ de.l.ſi mihi⁊ tibiS.in legatis.ff.de le.j.So.vt.glo.ſ Itẽ 3
eius conſilium inter conſiliarios aſſumptus fuit ⁊ pio op.de.l.ſi vnus·S. pactus.ff. e.So.vt gloſ.ſeruatur ergo
vno de pꝛincipalioꝛibus:vt ĩ ſimili dicit bar.ĩ extrauag. vltimũ:ſi tñ non ſit inualidum ꝓpter dolum. Itẽ ſi nõ ẽ r
vbi dicit ꝙ ipſe aſſumptus fuit in vnum de conciliarijs. inualidum pꝛopter pᷣcedens derogatoꝛiũ. Item ſi actio
illuſtriſſuni domini Raroli quarti romanoꝛum impera-⸗ pꝛima non eſt ſublata ⁊ tale eſt pactum:ſed ẽ tale ꝙ actio⸗
toꝛis.ita dictus miles tiercelin tãdem ⁊ vltimo creſcenti nẽ ꝓducere non poſſit. Attẽde tñ qꝛ id qð dixi ꝙ pactum dee
bus eius meritis motu pꝛopꝛio illuſtriſſimi Regis Lu⸗ derogatoꝛiũ pᷣcedẽs ĩpedit ſcõᷣm. Eſt argumẽtũ ꝙ ſi qͥs u
douici in conſiliarium tamen requeſtarum ac totius coꝛ vadit ad abbatiſſã ⁊ dicat:nolo ↄuerſari vᷣbalit᷑ ⁊ non ve uniD
poꝛis ſenatus pariſieñ. aſſumptus fuit / ꝓfecto enim diu re⁊ ſi contingat me in futurum cõuerſari ex nunc tali cõ nden
altioꝛem meruiſſe iuſticie ſedem.⁊ inter bona foꝛtunevnũ nuerſationi nõ conſentio.certe ſi poſtea conuerſet᷑ ſibi non menn
de maioꝛibus bonis:in pꝛedicto domino milite tiercelin piudicat:⁊ hoc ideo qꝛverba pꝛima fuerunt derogatoꝛia hci
reperio in natis ſuis maſculis inter quos habet mihi di Et caue qꝛ tunc ſunt derogatoꝛia cum reſpiciunt futuruʒ
lectum ſcholarem iulianũ tiercelin iuris vtriuſq; bacca⸗ vt.S. poſui exemplum.ſecus ſi diceret ſimpliciter abbatiſ ſo⸗
larium optune initiatum / inſignia habentem ad maioꝛa ſe volo me conuerſari realiter ⁊ poſtea per plures dies 50
deucniendi / vxoꝛem habente bonam matremfamilias poſt ſe conuerſaret:nam bene teneret conuerſatio ⁊ vide Pa
moꝛibus ac virtutibus oꝛnatam ⁊ quantum decet mari-⸗ retur voluntatem mutaſſe:vt.l cum in plures·S.locatoꝛ nne
to obedientem ⁊ ſeruilem ꝙ non omnibꝰ coniugatis etiiꝭ horrei.ff loca.⁊ cõduc.⁊ ideo ſi quis vellet pꝛobare cõtra u
pariſius commoꝛantibus datum eſt iuxa illud. NHon om⸗ ccum eſſe ſimulatum vt qꝛ dicit ꝙ vere agebatur ꝙ eſt pi in⸗
nibus datum eſt adire coꝛintum. Inſuper generos habet gnoꝛatio rei ⁊ nõ vẽditio ⁊ teſtes interrogati q̃lit᷑ ſcirẽt tef
exq̃ſitos theoꝛica ac pꝛactica iſignes.pꝛimo honoꝛabilẽ ꝙeẽt ſimulatꝰ ↄctꝰ dicẽt qꝛ debitoꝛ talis dixit ſe velle pi pul
ac diſcretũ viꝝ magi.iacobũ taureu ĩ legibꝰliceñ ſuis er gnoꝛare ⁊ nõ vẽdere.certe nõ ꝓpterea pꝛobãt ſimulatio⸗ ho
igẽtibus meritis vniuerſalẽ locũ teñ.cenomaũñ.re ⁊ noie nez ſi poſtea ex ĩteruallo fecit ↄctũ vẽditiõis ⁊ non ĩ cõti de
de bona iuſticia famatũ rectũ in ſuis iudicijs. Ac etiam nẽꝑti poſt vᷣba pᷣdicta:qꝛ videt᷑ volũtatẽ mutaſſe ꝑ.dl.cũ ĩ ſir
magi nicol.coꝛbin geneꝝ ſecũdũ quẽfecit balliuũũ poten ples.Sʒ ſi teſtes dicerẽt ꝙ debitoꝛ dixerat ꝙ nolebat vẽ go
tiſſimi comit vãdomeñ ac ↄſiliariũ ducis alãconi:necnõ dere:ſʒ pignoꝛare:⁊ ſi cõtingeret eũ in futurũ vẽdere.ex tio
nobilẽ viꝝ vocatũ des chapeles.⁊ inter ceteros hʒ gene nunc tali vẽditioni non conſentiebat:ſʒ pignoꝛationi mo pl
rũ nobilẽ vixꝑ magi. Guil.de maãdragon legũ liceñ. meri⸗ do ꝓbarent bñ ſimulationẽ. ¶ Wogo venio ad vltimaʒ e
tũ ĩbutũ lr̃is ac pꝛactice deditũ recto iudicio ꝓcedẽtẽ fi gloſam ⁊ oppo.qꝙ replicabitur ex vltimo pacto ⁊ ſic:pꝛi⸗

oß⸗
gt
et
ne⸗
ii.
bone
ec
det
re⸗
utio

hati⸗
ſact
kiure
Aer.
gtio
as
votip
blige
tife
Liſto
pvnne pe⸗
Phefei
hotg fiſi

De Pactis.

mum nõ tollitur ipᷣo iure.contra hoc op.de.l.ſtichũ.. na
turalis.ff.de ſolutio.So.vt gl.vel melius dic ꝙ aut que⸗
ro an ſcõᷣm pactũ de non petendo tollat naturalem obli⸗

gationem que erat in pꝛimo de petendo:⁊ dico ꝙ ſic ⁊ ita

loquitur.d.l.ſtichũS·naturalis/ut quero an tertium de

petendo tollat ipſo iure pꝛecedens de non petẽdo:⁊ dico

ꝙ non.⁊ eſt ratio ſᷣm glo.coniungẽdo tres opiniones ſi⸗

mul:quia pꝛecedens pactum de non petendo habet tria

ſcʒ metum facti aut multum facti ⁊ fauoꝛeʒ / ⁊ ideo pactũ
poſtea de petendo non poteſt tollere pꝛinum de non pe⸗

tendo:quia habet in ſe factum ⁊ fauoꝛem: ſed replicatio⸗
nem contra cum pꝛoducit: ſed quãdo pꝛecedit conuen⸗

tio obligatoꝛia ipſa continet quid iuris ⁊ odium ⁊ habet
multum fictionis:⁊ ideo poteſt tolli: vt naturalis tollat᷑
⁊ ciuilis elidatur:vt.l.ſi vnusS.pactꝰ.ff.e.Sed G.de co.
dicit aliam eſſe rationem:nam dicit ꝙ nullus actus ope⸗
ratur niſi circa id ad qð inducitur:vt.l.obligationũ ſub⸗
ſtantia.ff. de ac.⁊ ob.⁊.l.non omnis.ſi cer.pe.ſed ita eſt ꝙ
pactum de non petendo non fit ad aliquem obligationeʒ
toilendam ciuilem vel naturalem: ſed ad impediendam
petitionẽ: nõ tollit aliquã obligationẽ.pactũ ̊ de nõpe
tẽdo non ↄtinet qͥd iuris.i.nõ ẽ oꝛdinatũ ad tollendũ qd

iuris: ſed ad petitionem impediendam:⁊æ hoc eſt ꝙ dice⸗

bam in.l.cum quis.S.de iuris ⁊ facti igno. In exceptio⸗

ne macedoniani nec ob.leges dicẽtes ꝙ tollunt natura⸗

lem:vt.l.ſtichũ · S·naturalis.ff.de ſolu.quia loquuntur in
pacto liberatoꝛio: quia dico:libero te ab eo qð michi de⸗

Pactoꝛũ bes.¶ Quero ergo de viribus pactoꝛum ⁊ dicit glo. ꝙ pa

vircs.

Pacta vl

ctum de non petendo tollit naturalem/elidit ciuilem/ex
ceptionem inducit /⁊ obligat paciſcentem naturaluer nõ
petere.ſed pactum ſcõʒ de petendo non tollit naturalem
que erat in pacto de non petendo:quia ad hoc non oꝛdi⸗
natur p̃m glo. Sed quare magis pactum de non peten⸗
do tollit naturalem pꝛecedentem cum ad hoc non oꝛdine
tur:⁊ ideo puto.G.bene dixiſſe.ſ.ꝙ pactum de non peten
do nullam obligationem tollat:communiter tamen nos
tenemus glo.⁊ ideo ab ea non recederem. ¶ Tertium er⸗
po pactum inducit replicationem contra ſcdᷣm an ergo
ſi agam debeo facere mentionem omnium pactoꝛum in
libello:de hoc vidi hic dubitari. Sed ſi nos dicamus ꝙ
vltimum pactum de petẽdo pꝛoducat naturalem obliga
tionem que iungatur cum ciuili eliſa que erat ĩ pꝛimo pa
cto opoꝛtebit me facere mentionem de illo cum ſit cauſa
agẽdi:vt.l.edita.⁊ qð ibi nota.Sõ.de edẽdo:ſʒ qꝛ cõmuni⸗
ter tenemus ꝙ ſolum ex pꝛima ciuili:licet eliſa agitur nõ
erit neceſſe expꝛimi in libello niſi pꝛimum pactum ⁊ ſi ex⸗

cipiatur de ſecundo replicabitur de tertio.

„ . .

¶ In glo. que incipit vt ſi.ibi ipſo iure ſublata.⁊ poſteri

us pactum ⁊ ad actionẽ pꝛoducendam non fit habile: vt
dicto . S pactus.¶ In eadem glo.ibi res ſit ſequuta.qð ẽ
verum ſi conuenio de reſcindẽdo contractuʒ: ſecus ſi fie
ret pactum de non petendo pꝛecio tm̃ vt colligit᷑ ex gl. di
cte legis ab emptione.¶ In glo.q̃ icipit maxime ibivltra
montes.vt valeant factã maxime in pꝛeſentia actoꝛuʒ:qꝛ
pꝛeſumptione iuris pꝛeſumuntur facta in pꝛeſentia pluri
um ar.l.j. de re iudica. geſta.⁊.l.hac ↄſultiſſima.qui te.fa.
po. ⁊.l.omnium de teſta.
Adde dum dicitur in hac.l.ꝙ vlt.pacta

tima dero Ad ditio. valent ⁊ derogãt pꝛioꝛibus: vt ĩ.l.ſi vnꝰ
gant poꝛi ·S. pactus ne peteret.ff eo. Limita iſtam regulaʒ niſi pꝛi⸗

bus.

mũ pactum eſſet iuratum tunc vltimum pactum non de⸗
rogat pꝛimo ꝙ pꝛobo ſic quando pꝛimum pactum habet
vyba derogatoꝛia ad ſequẽtia pacta nõ tollit᷑ per ſequẽs
pactum gloſa eſt hic appꝛobata.ſed hic eſt quod iura⸗
mentum habet vim verbo.derogatoꝛioꝛum adeo qð ſe⸗
quens actus non valet ſine ſpeciali reuocatione io.and.
in reg.qui ſemel.in mercurialibꝰbar.in.l.ſi quis.in pꝛĩci.
teſtamẽti circa finem pꝛĩc.de leg.tertio.⁊ in.l.omnes po⸗

puli.in.iij.q.in pꝛincip.ff. de iuſti.⁊ iure per text.in.l.cum

poteſt · S. filius matrem.ff. deleg.ij. ſingular. ſᷣm Ange.

de aretio in·S fideiuſ.in. iij. col.inſti.de fideiuſſo. Con⸗

firmatur ſ̃m iaſ.hic per glo.ſing. in.c.cum non deceat.in

glo. fi. de elec.in vj. ⁊ ibi phi.franc.vbi dicitur ꝙ conſtitu

tio generalis non tollit actus iuratos pꝛecedere quã gl.
ꝓ ſing.no.Ang.in.l.j.S:qui onerande.quaꝝ reꝝ. ff.facit
c.j.de reſcpᷣ.gl.no.ĩ.cle.dudũ S.fi.de ſepul.Amplia regu.
huiꝰ.l.ꝙ vltima derogãt pꝛioꝛibꝰaltero de.xiiij.modis.
Pꝛiĩo in pac. Scðdo ĩvl.volũ.l.iij ·S/pe.ff.de adimẽ.lega.

Fo. L.

glo.no.in.c.j.⁊ ibi phi.fran.de conſti.iib.vj.⁊ in.c.cum
marthe.e.de cele.miſ.glo.in.l.ſancimus.et.l.hac cõſul⸗
tiſſima.Lertio pꝛocedit in codi.l ꝓpꝛoponatur.⁊ ibi glo.
bar·j.de codi.Quarto ꝓcedit in contract..cum in plu-
res ·S locato hoꝛrei.ff. locati.in.l.j·S.fina.de ſti.ſeruo.ff.
adeo ꝙ tacite vltimus contract.reuocat pꝛecedentem ta
cite/ nec eſt opus ꝙ partes apponant verba deroga.tex.
ſingu.ſᷣm bal.in.c.j.ex.de tranſac.Quinto habet locum
in ſententia interlo.l.quod iuſſit.ff.de re iudi. Sexto ha⸗
het locum in conſti. ꝓcura.l.ſi quis cum ꝓcuratoꝛis.in
fine.de ꝓcu.ff. Septimo in reſcrip.c.ceterum.de reſcrip.
no.in.c.j.ex eo. Octauo locũ habet in iuramentis.l.duo⸗
bus · S.· fl. iuncta.l.ſequẽti.ff.de iurem.Hono in legi.l.ſedq
et poſterioꝛes.de legi ff.⁊ in.c.j.et ibi phi.fran.de conſti.
lib.vj.Hecimo in ſta.ſᷣm bar.in.l.omnes populi in vlt.q.

iij.q.pꝛinci.ff. de iuſticia ⁊ iure. Vndecimo habʒ locũ in

conſue.nam vltuma cõſue.pꝛeſcripta derogat pꝛioꝛibus
glo.no.in.l.nemo/S.tẽpoꝛalis.in pe.charta.ff.de reg iur.
F̃m bal.in.c.j.de feud.cog. huodecimo hʒ locũ in fama:

quia vltima fama tollit pꝛioꝛem.l.ſi mater. ⁊ ibi glo.jjne Fama vl⸗
de ſta. defun.per ca.cum inter. R. ſenioꝛẽ. Decimoter⸗ tima tol⸗
tio ꝓcedit in moꝛa:qꝛ vltuma nocet l.ſi ſeruũS.ſequitur. lit poꝛem.

de verbo. obli.ff.in.l.illud.ff.de peri.⁊ commodo rei ven
dite.ff. Hecimoquarto ⁊ vltimo ꝓcedit qñ referãtur a cõ
ditoꝛe.l.vel in gio.plures opini.in dubio vltima appꝛo⸗
batur alijs reiectis ſᷣm bar.in.l.bo.fid. per illũ tex.et ibi
gl. ff. depo.glo.in.l.qͥ filiũ ·S.ſabinꝰ.ff.ad trebel.quã repu
tauit ſingularẽ ange.⁊ male.in·S·item pꝛeciũ inſti de cõ⸗
trahen.bal.in.l.ſi mater.per illum tex·.jne de ſta.defun.⁊
vltra allegatã per doc.hic allego gl.ea.l.in glo.mag.cir⸗
ca pᷣn.vᷣſi.huiꝰ diſiũctiue altera pars ẽ vera:qꝛ vltima·j
de cõdi.l.⁊ alia omitto qͥ poſſunt hic allegari.

NNhan oi NDPacta in cõtinenti
b one fid l. appoſita pariũt ⁊ in⸗
EVfoꝛmãt ex interuallo/ appoſita pꝛoſunt ad exce
a.. Maptionem tantũ. hoc dicit Ja. Burri.
Ad d t o Nõ.reg.in hac lege qð pactũ appoſitũ
des iuxta ↄctũ incõtinenti veſtit᷑ coherẽtis
cõtractus ⁊ actionẽ ꝓducit etiã ſi ſit cõtractꝰ ſtricti iu⸗
ris hoc dicit lectura huiꝰ legis.⁊.l.petẽs:jet ibi dicemꝰ.
Scðdo põdera tex.in vᷣbo.ex pacto actio.qð cũ dictio ex
denot. cãm ĩmediata.l.j.S. ex incendio.⁊ ibi bar.ff.de in⸗
cẽdio rui naufra.⁊ bar.in.l.nõ dubiũ.S.ð legi.hic.pꝓbat᷑
opinio bar.⁊ citramõtanoꝝ ꝙ ex pacto ĩcõtinẽti appoſi⸗
to oꝛit᷑ ſẽꝑ actio pᷣſcript vᷣbis dato ꝙ hita relatiõc pacti
ad gctũ nõ reſultet ctus innoĩat ꝰvide bar.in.l.ex placi
to.j.de re.ꝑmu.⁊ in rub.de pᷣſcrip.ver.ff.bal.⁊ alij in.l.pe

tens.·j.co.et ibi ad plenũ dicemus.pᷣdicta ↄfirmatur ſᷣm

ia.hic.hoc mõ actio pᷣſcrip.vbis.oꝛit᷑ ex õct. innoĩat.l.

quotiẽs.cũ glo.ff. de pᷣſcrip.vb.ſed pactũ eſt ↄctꝰ innoĩa

tus:lʒ nõ reſpectiuus glo.ſing.in.l.j.in pᷣn in glo.magna
ff. de actio.⁊ obl.quã ſequit᷑ bal.in rub.⁊ in.l.j.S.eo.⁊ hic

⁊ eã reputat ſingularẽ bal.in.c.quintauallis.in.ij.col. ex·
in.l. lecta. in. vij. col.ff. ſi certum petatur.

„

Drr e Si penalis ſtipulatio incipiar
22 Ypacto. pᷣcedenti pactione nuda cõo⸗

mittitur lite cõteſtata ſuꝑ penali ſtipulatione:
KRvel cõuẽtione nuda ᷣm varias lec. extra oꝛdi
nem ſolenem debitoꝛis pignoꝛa nõ capiunt᷑.h.d. Ja. bu.
¶ QAuidã intelligũt ꝙ actio fuit ex ſtipulatione:⁊ qꝛ hec
conſonãt littere ea pᷣmittã. Alij intelligunt ꝙ fuit actũ ex
pacto nudo:⁊ de hoc infra faciã mentionrnm.
¶ Sp.· ꝙ non agat ex ſtipulatu ad penã ĩmo certi ↄdicti
one cum ſit certũ in ſtipulatione deductũ:vt.l.ſi quis.ff.
ſi cer. pe.⁊ inſti.de vᷣbo.obli.in pᷣn.So.fateoꝛ oppoſitio⸗
nem:⁊ ideo reſpõde tribus modis. Pꝛimo ꝙ hec vᷣba ex
ſtipulatu non denotât nomen actionis: ſed cõtractũ.ex
quo agi hec eſt ſatis bona.Alij dicunt ꝙ hic fuit facti
ꝓmiſſum. Alij ꝙ hic erat dubiũ quid reus ſolueret quod
nõ placet:qꝛ lex reſpexit certũ in obligatione ⁊ non in ſo
lutione. Tene ergo pꝛimã quã dixi ⁊ eſt ſcðᷣa in gl.¶ Itẽ
op.ꝙ non cõſequatur id quod in pacto deuemit cũ ſit nu
dum: vt.S. e.l.legem. Solu.vt glo.quia hic ſponte ſoluit.
Item op.ꝙ vno petito aliud non debeat ſolui: vt.l. fl· .
de fideicommiſ.lib.Solu.vnum petere et aliud in con⸗
dẽnatione deduci non debet fieri: vt in contrario:ſed
vnum peti et aliud ſolui ſponte non eſt malum: vt hic.

Byuÿutrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis 4
¶ Item op. ꝙ etiam id quod in pacto deuenit petatur ab nil erat dandũ vel flendũ:vt q; dixi ſi nauis venerit ĩfra c
inuito:cum ſit veſtitũ coherẽtia ſtipulatiõis:vt.j.e.l.pe⸗ annũ ꝓmittis mihi dare decẽ:q tunc dies expectari no (
tens. So ꝓactum pꝛincipale a ſtipulatione penali acceſ⸗ dʒ ſi ↄditio exiſtat. Si aũt ſtipulatio eſt duplex /tunc aut (ocel
ſoꝛia veſtiri nõ põt. ¶ Item op.a diuiſione: aut dices agi incipit a pcedenti cõditione.aut a pcedẽti couentione.ſi heſe
ex pacto ⁊ hoc nõ poteſt eſſe:quia nudũ ⁊ nudũ pactũ nõ ccipit a pꝛecedẽti cõditione/tunc expectat᷑ in cõtracti⸗ ſde
piꝛoducit actionem ⁊ ſine actione nemo experitur: vt.l. ſi bus ꝙ deſinat poſt:⁊ tunc cõmittit᷑:vt.l.ita ſtipulatus.de lice
pupilli·S. videamus.ff. de nego.geſt.et.l. quotiẽs · Sitem vbo. ob. In vltimis volũtatibꝰ dic ꝙ aut cõditio eſt ap⸗ .
ſi tẽpoꝛaliff. de admi. tu. Item qꝛ ᷣm glo.pactũ pꝛimum poſita onerato ⁊ expectat᷑ moꝛa tantuʒ: vt.l.j. itẽ ſi ita. nun
eeſt nouatum ergo ſublatum in totum. aut agitur ex ſtibu ff.ad.l.fal. aut ẽ appoſita onerato ⁊ expectatur ꝙ deſinat uct
latione ⁊ non poſſum cum ſit conditionalis t ante condi poſſe niſi expectare ſit turpe:qꝛ tunc nõ expectat᷑:ſed in⸗ be
tionis euentum non naſcitur actio vel obligatio:vt.l.ce⸗ terponit᷑ cautio muciana:vt.ff. de condi.⁊ de.l.muciane. etn
dere diem. ff. de verbo.ſigni. Huius timoꝛe ſunt hic due et ·l.1 pater ſeuerinam. Fallit in libertate cuius fauoꝛe
lecture. AUna ꝙ agatur ex pacto nudo ⁊ de facto vſq; ad media via eligit᷑:vt ſtatiin quis ↄſequatur libertatẽ ſicut
litis conteſt.et ſi obijciatur ꝙ non habeo actionem hoc otuit facere cõtra volũtatem defuncti ⁊ non fecit. vt.l.li
venit diſputandũ poſt litis coteſt. cum ſit exceptio pꝑem⸗ bertas.ff. de manu.teſta.aut incipit a pꝛecedẽti pactione
ptoꝛia:vt.l.j.ff. de interrog.actio.lite conteſtata dimittã nuda:⁊ tũc cõmittit᷑ lit. cõteſta.ſuꝑ pacto ſᷣm vnã lec.vel .
inſtantiam pꝛimã:æ agam ex ſtipulatione penali cõmiſſa ſuꝑ ſtipulatione penali etiã de facto ſᷣm aliaʒ lecturã que n
ad penam.Et ſi dicas nõne pactum fuit a ſtipulatiõe no c(õiter tenetur in hac.l.Aut incipit a veſtita cõuentione ⁊ lun
uatum. Reſpondeo ꝙ non:quia nouari nõ potuit per ſti tunc moꝛa cõmiſſa ſuꝑ pꝛincipali cõmittit᷑ ſtipulatio pe ne⸗
pulationem conditionalem anteq; exiſtat conditio: vt.l. nalis vt dicta.l.ita ſtipulatꝰ:⁊ de hoc dixi.ff ſiquis cau. ſne
ſtichũ · S. j.ff. de noua. Sed ſi eſt cõmiſſa pena ꝑ lit. conte⸗ ⁊ ſipoſt tres. ¶ WModo quero qñ nouetur bligorlo⸗ Ao. Obliga⸗ ſ
ſtationem quomodo amplius poterit offerre id quod in dicit ꝙ olim fiebat nouatio tacite hodie nõ / niſi expꝛeſſe tio q no⸗ ſci
cõuentione deductum eſt. Reſpodeo potuit.⁊ videtur in agat᷑:vt.l.fl.jde noua Ro.di/q aut ſecũda obligatio cõ uetur. .
uito offerrevſq; ad litis ↄteſt.ſuꝑ pacto poſtea nõ niſi mi tinet idẽ ꝙ pꝛima ⁊ tunc fit nouatio vt.l.duo ſocietatẽ.ff. lu⸗
chi volenti. vel dic ꝙ etiã poteſt purgare vſ; ad litis cõ pꝛo ſocio.aut cõtinet aliud per modũ ſubꝛogationis ad in.
teſta.ſuper pena:vt.i.inſulam.ff.de verbo.oblig.et.l.ſi ita pꝛimã ⁊ nũqᷓ; fit nouatio:ſed potius ↄſtituit᷑quedã alter ſin
quis·S.ſeia.et hec eſt vna lec.Alia eſt lec.ꝙ actum fuit a natio:vt.l.reſcriptũ ·S· ſi pacto.ff. e.dy. dicit ꝙ aut cedit dr
prꝛicipio penali ſtipulatiõe de facto vſq; ad litis cõteſta. cõtractus iuris gentiũ:x tunc nec olim/nec hodie pᷣſumi 5
et lite conteſt. cõmiſſa eſt ſtipulatio:quia apparet eum vo tur nouatio: vt.l.ſi quis a ſocio.ff. ꝓ ſocio.⁊.lł.pᷣdia.ff.de ct
luiſſe adimplere quod cõuenit:cet poſt litem conteſtatam ac.emp.Aut pceſſit cõtractus iuris ciuilis.⁊ tunc pᷣſume ir.
agetur de iure:⁊ ex eadem inſtãtia recte flet condẽnatio: batur tacite nouatio: vt.l.obligationũ fere.S.fiff. de act. ſt
cum ſuperueniat ius pendente lite ex cauſa de pꝛeterito: ⁊ ob.hodie non niſi expꝛeſſe agatur: vt.l.fl.de nouatio. dei
vt. l. ſi rem. ff. de pigno.act. ¶ Quero cuius ſit electio qd ·¶Alij dicũt latius ſic. ꝙ aut ſcðᷣa obligatio nõ venit per chu
velit ſoluere an actoꝛis an rei. Et circa hoc diſtĩigue ſic: modũ ſubꝛogationis ad pꝛimam.aut ſic.pꝛimo caſu aut ſan
quia aut duo debentur ſub vna obligatione ⁊ electio eſt ſecũda cõtinet idem ꝙ pᷣma/⁊ tunc aut noua ꝑſona in ſe⸗ ind
debentis. vt. i plerũq;.ff. de iure doti. aut debẽtur ſub di cunda obligatione adijcit/aut non. Si non.nõ fit noua⸗ lin.
uerſis obligationibus vt eſt hic:⁊ tunc ſi cõmiſſa eſt obli tio:ſed ſic olim fiebat nouatio hodie non:niſi expꝛeſſe de
gatio ad vtrũq; ⁊ tunc electio eſt actoꝛis in actionibus: agatur hec pꝛobantur.·J. de nouatio.l.finali.et inſti.qui ter
vt. l. quod in heredem ·S. eligere.ff. de tributo.⁊ per con⸗- modis tol.obli.S. pꝛeterea.aut ſecunda continet minus ten
ſequẽs ⁊ in rebus.verum dicũt doc.ꝙ regula eſt ꝙreus F Seinn⸗ nõ pꝛeſumitur nouatio etiã olim: vt.l.eum qui. init
in rebus habeat ſemper electionẽ ⁊ non actoꝛ niſi quido ſi ita.ff. de verbo. obliga. Aut ſecunda continet plus qᷓ; inte
ex poteſtate reo conceſſa reſultaret ⁊ in ptãte ⁊ arbitrio pꝛima/ nec tunc flt nouatio: vt.l.ſcire.ff. de verbo.obli⸗ pot
ſuo an debeat vel non:vt.l.ſtipulatio nõ valet.ff.de ᷣbo. gatio.Aut ſecunda continet illud per modum ſubꝛoga⸗ c
oblig. ⁊. l.j.ff.de eo ꝗð certo loco.⁊ ideo ipſi limitãt hoc tionis ad pꝛimam / tunc accipiunt diſtinctionem dy. uur
ſic. ꝙ licet actoꝛ poſſit petere id quod velit:reus tamẽ po quia aut pꝛecedit contractus iuriſgentium: et tunc nec inl
teſt vſq; ad litem cõteſta.offerre quod velit:poſt non: vt olim /nec hodie pꝛeſumitur nouatio:vt.l.ſi quis a ſocio. ben
l. ij. S. pꝛoinde.ff.de eo ꝙ certo loco. Aut duo debent᷑ ſub ff pꝛo ſocio.et.l.pꝛedia.de actio.emꝑ.aut pꝛecedit con⸗ lbe
diuerſis obligationibꝰ ⁊ vna eſt cõmiſſa ⁊ alia non.⁊ tůéc tractus iuris ciuilis:tunc olim pꝛeſumebatur nouatio: ſal
aut agitur ad id ad qð eſt cõmiſſa obligatio et electio efſt vt dicta.l.obligationum fere · S. fl· ff. de verbo. obliga. ho⸗
actoꝛis. aut agitur ad id quod nõ eſt cõmiſſa ⁊ tunc reus die nullo caſu pꝛeſumitur nouatio niſi expꝛeſſe agatur:
