non eſt emptio:ſed huic repugnat lr̃a que dicit certa quã

titate ⁊ ſic non videtur data in ſacculo. Sed ipſi dicunt
ꝙ erat quantitas in ſe/ſed fuit data vt ſpecies in ſacculo
vnde idem eſt ꝙ eſſet de qualibet alia ſpẽ vt.l.cum fundũ
5 l.ff.ſi cer.pe.⁊ hoc renet glo.ſed quia hoc non bene ca⸗
it in auribus meis:ideo ego puto ꝙ hic fuerit emptio ⁊
ex ſolo titulo trãſiueritvtilis/⁊ ex ceſſione directa:modo
ſi decedat mandans añ litem cõteſtatã expirat directa ⁊
remanet vtilis ex natura contractꝰ nõ in ſubſidium:nec

E Hic ẽ mirabile ꝙ debitoꝛ de
Acet. hois conuenitur perſona⸗

V diem exigit creditoꝛ creditoꝛis etiim
añ diem. h. d. ¶ Quero quare põt exigi

ſtrumentum inefficax penes

Jaicatione / de conſumptis condictione. h. d.

jt poſſidere:vt.l.parem. ff. de reg. iu⸗

7 non eſt Exceptio non numerate pe
L cunie impedit cautioneʒ pb⸗

Gue oppoſita ſuit ante biennium ſiue ſumus in⸗

minatis inter quos eſt emptio tranſit

vedei
ſ
ut
hoteſn
chſce
n
hodlede
Nedons.
inaus
utrſ⸗
ſeinter.
i inehtte
eetie
rtune
ſttctetr
aerme
ſeiuce⸗
e enefacl
ainfera
ignehan
crmne
ged
chonn!
lodicot
ſinunep
cinide
fenone
olemi
Rſeer
Ntlisc
1sW
Curatort
egog
(rokore,
Nx
ſtcpnio⸗
Galude
noſene
icert
lulegi
alnci
ore y
anſic;
Noomnt
ſciorde
ihice
tuncan
nittrau

nnſnry

—

mnace
liſccic

latio⸗ den

erurn
N

lurei

eriten
linr orſn
erigerine
lolscen
narhtez,
faSaten
döeocicſe
E dianrtt
horsdecnn
uman,
torenungt
fuftkne
Nlper cde

hbeniin
o pf viceien

ſor tenetn
tibusreie

ctione bd.

Ur rei ende
nef deng⸗
Preivende
gnigongic

onnummu
tcanenß
terpoſtun

Nieſrue

Gtont

thuusleen
onnuatbin
enptio hent
naheclernt
migionese
Hrherentient
jhahoſton
heuiitict
Hdeſtiesnegl
nilateti
üninnuten
geneiegtne

ſctisimd

gyerlich
wiltafn

Mäãdare

2 cedere

qüo dꝛũt.

Vtilis ⁊
directa in
q differat.

nẽ:quare peto te mihi condemnari. Sed

De actionibus et obligationibus. Fo.CXX.
cut.ff.cõmo.⁊.l.ſi in diẽ.de aqua plu.ar.⁊.l.in cõcedẽdo.g
¶ Op. ꝙ illð qð ſemel placuit poſſit diſplicere.vt.l.ſi cer Cõtraue⸗
tis annis.S.de pac.⁊.l.quẽadmodũ.j.de agri⁊ cenſi.⁊.l.nire an
lubemus·S. ſane.S.de ſacroſan.eccle.Sol.aut cõtractus poſſit qͥs 3
eſt contra.l.⁊ tunc poſſum cõtravenire.vt.d.l.quẽadmo factũ ſuũ.

hoc dicit hec lex ⁊ qð dicit ſine herede ſubaudi maxie vł
ſi hr̃s eſſet/poſſet compelli ad cedẽdam directã.¶ Item
op.ꝙ ſola vtilis ex ceſſione tranſeat ⁊ alibi:vt.je.ſi inſo⸗
lutum. So.fateoꝛ qꝛ in quibuſdam caſibus tranſitvt ĩ gl.
Item op.ꝙ mãdatum non finiatur moꝛte:vt.l.illam · j.
de dona. So.ſimplex mãdatum ⁊ olim ⁊ hodie expirat ꝑ
moꝛtẽ mandatoꝛis re integra.mandatum in rẽ ſuam oli
expirabat moꝛte mandatoꝛis vt hic:hodie non:vt.d.l.il⸗
lam.¶ Item op.ꝙ cum donatio ſit contractus nominatꝰ
hodie debʒ ab initio naſci vtilis.Rñdeo hic nõ loquitur
de dona.ſed in.l.illã.ſic/⁊ ſiue donatio ſit contractus no
minatus ſiue innominatus non tamen eſt de illis in qui⸗
bus ex ſolo titulo vtilis trãſeat. Quero que ſit differen⸗
tia inter cedere ⁊ mandare. Rñdeo reiectis omnibus ce
dere habet operari circa vtile:mãdare circa directam.at
tende tñ qꝛ in quibuſdam caſibus ex ſolo titulo trãſitvti⸗
lis:⁊ tunc ſi flat ceſſio cum circa vtilem operari non poſ⸗
ſit facit tranſire exercitium directe: tunc non differũt ce
dere ⁊ mandare.Sed quãdo ex ſolo titulo non trãſit vti⸗

lis tunc eſt differẽtia qꝛ ceſſio facit tranſire vtilem:man⸗

dare facit tranſire exercitium directe.¶ Item q̃ro in quo
differant vtilis ⁊ directa. Rñdeo pꝛimo differunt in oꝛi⸗
gine.nam directa naſcitur ab initio ex cõtractu.vtilis na
ſcitur mediante ceſſione ex contractu.tamen dudum ini⸗
to. Itẽ differunt in pꝛoſequutiõe:nam ſi pꝛopono vtilem
debeo in narratione facere mentionem cedẽtis hoc mo⸗
do: dico te debitoꝛem talis in centum⁊ Per ceſſiſſe actio
i pꝛopono dire⸗
ctã mãdatam /tunc in narratione ⁊ in concluſione faciaʒ
mentionem mandantis:nã dicã in concluſione quare pe
to te mihi pꝛocuratoꝛio nomine condẽnari. Itẽ differũt
in ꝑſeuerãtia:nã directa expirat moꝛte mandantis ſi nõ
eſt lis conteſtata.vtilis vero durat ⁊ poſt moꝛteʒ mandã
tis. Modo circa hec ſolet queri:pꝛocuratoꝛ meus pꝛo⸗
curatoꝛio nomine accepit ceſſionem ab aliquo queritur
an ego poſſim agere vtili ſine ceſſione mihi facta a pꝛo⸗
curatoꝛe/⁊ videtur ꝙ non:vt.l.poſſeſſio ·S· ⁊ ſi poſſeſſio.ff.
de acqui.poſ.⁊.l.j.j.p q̃̊s ꝓꝑſonas nobis acqᷣri. Sed lʒ hec
ſit opinio:tñ ego puto ꝙ poſſum agere vtili ſine ceſſione:
qꝛ aliud eſt vbi actio non ẽ q̃renda ex cõtractu pꝛocura⸗
toꝛis:ſed ex antecedenti contractu mediãte ceſſione quo

caſu querit᷑ mihi actio ſicut quereretur dominiũ: vt hic:

aliud ẽ q ex contractu pꝛocuratoꝛis debet queri actio:
quia tunc non queritur mihi vtilis ſine ceſſione factaa p
curatoꝛe vt.l quecũq;.ff.de ac.⁊ obligat.⁊.d.l.poſſeſſio.
cum ſi.¶ Item quero an ſi cedis mihirẽ tuã queratur mi
hi dominiũ. Rñdeo aut cedis mihi rei vẽdicationẽ ⁊ nõ
efficioꝛ dominus:immo debes ĩ libello dicere vt dñiũ rei
⁊ mihi ceſſiſſe rei vẽdicationẽ /aut cedis mihi rẽ ißam:⁊
⁊ tunc aut conſtituiſti te meo nomie poſſidere:⁊ ſic inter

uenit traditio ⁊ tunc efficioꝛ dominus:ałs ſi non interue

Corttietdꝓ G

Rideogets

Onenigaahe

luccſoo
Ftlisehhid
hiiuemm
nominm
gucede
ſeclot
Nkenun
diinun
custtltat
honbere
Uertcnp
Olreche!
fei
ſbſcunn⸗

=☛ =
=

4

S
=

=
= = = =—
— – —
— — — —

=☛

Anit traditio non efficioꝛ dominus:vt.l.ij.⁊ ibi
dixi de hoc qᷓ delitigioſis.

4 WITIZN 1 Speciale eſt in contra
W OSminibus. ctu dotis vt ex ſolo tit.
tranſeat vtilis actio.hoc dicit. gect ⸗
ſe Nec locatio ex cõtractu
R B cauſam. ormini nec econtra cõ⸗
ueniri poteſt.h.d.cum.l.nimia:.j.e. Sed quid

Al non ſatiſfecit penſionibus an poterit conue⸗
niri: dic ꝙ ſic ſi nomen fuit obligatum agenti:ałs dicvt ĩ

l.ij ..qñ fi.vel pꝛiua.debi.ſui debi.exi.

8 In omnibus contractibus exi
B nam. Ane bona fides.ſed in bone fl

Jaei exigitur ad ſubſtantiam / in ſtricti iuris ad
HanAAA qualitatez. h. d. tex. glo. Ex hac.l. poteſt red⸗
di ratio quare ſi dolus dat cauſam contractui bone fidei

Cõtractꝰ eſt ipſo iure nullus:quia deficit ſubſtãtia contractus:er⸗

bone fidei go ⁊ ipſe contractus:vt in.l.j.ff.de rerum permu. Sed in

q̃re ẽ iᷣo ſtricti iuris ſi dolꝰ det cãm contractui:contractus nõ de

iure nullꝰ ficit in ſubſtantia:ſed in qualitate:⁊ ideo ipſo iure nonvi

ſi dolꝰdat ciatur contractus:ſed agitur actione de dolo:vt.l.ij.jde
cãm ↄᷣctui inutili ſtivulatione.

— 7 t Sicut ab initio voluntatis eſt ↄtra
☚ (ut here ita ex poſt facto neceſſitatis
eſt perſeuerare. hoc dicit. Hec lex ſtricte loqui
E a *Atur in contractibus / ſed alibi è regula in gene⸗
re.ex.de re.iuris.c.qð ſemel.li.vj.⁊.l.in commodato ·S·ſi

qũ.⁊.l.iubemꝰ.S.ſane:maxime alieno noĩe.vt.j.de li.cau⸗

ſa l. 1. . d. l.iubemus · S. ſane. Aut eſt ſᷣm legẽ ⁊ tunc non li

cet reſilire vt hic.⁊.d.c.quod ſemel.idem in quolibʒ actu
ſm legeʒ.vt.d.l.in diẽ.⁊.l.in cõcedẽdo.de aqua plu.arcẽ.
Fallit autẽ in caſibus quos dicã.j. Si aũt cõtractus eſt
pꝛeter legẽ:tũc hoc poteſt eſſe dupliciter:vno modo quã

do eſt contra id quod diſponit lex:⁊ tunc dicitur magis

eſſe ſʒʒ legẽ ⁊ valet vt.l.paciſci ff.de edil.edic. Alio modo
dic itur pᷣter legẽ:quia lex non aſſiſtit ⁊ tunc licet contrs
uenire.vt.d.l.ſi certis ãnis.idem in vltima voluntate cui
lex non aſſiſtit qꝛ non debet ſeruari.vt.l.hac cõſultiſſima.
S. ex imperfecto.j.de teſta. Sed contra hoc vltimũ mẽ⸗
bꝛum opponitur ⁊ videt᷑ ꝙ etiã ſi ſit pꝛeter legẽ non poſ⸗
ſit contra veniri.vt.l.poſt moꝛtẽ.ff.de adopti.So.dicunt
quida ibi obſtabant duo patri.ſ.factũ ſuũ ⁊ curſus tẽpo⸗
rũ ⁊ ideo non poteſt contravenire.Sed hoc eſt contra le
gẽ ſi certis annis:ideo ego dicerẽ aliter ꝙ in his queſũt
pꝛeter legẽ:aut loquimur in cõtractu ⁊ contra talẽ licʒ ve
nire.vt.d.l.ſi certis annis.⁊ eſt rõ:qꝛ tractatur de obliga
tione inducẽda que nõ habet aliquã poſſeſſionẽ vt ſic ali⸗
quo tẽpoꝛe poſſit pꝛeſcribi.vt.l.obligationũ fere.S. placʒ
ff. de acti.⁊ obl.⁊ obligatio eſt odioſa. Itẽ eſt multum iu⸗
ris vnde ius multũ poteſt eſſe circa ipſam impediendam
fallit in.l.j.de fideiuſſ.aut loquumur in exiſtentia ſui iuris
⁊: hec habet quaſi poſſeſſioneʒ ⁊ poteſt tẽpoꝛe acquiri vt
ſeruitutes ⁊ ẽ fauoꝛabilis/⁊ eſt multũ facti: vnde ius nõ

poteſt ita circa eã vt faciat habere eam pꝛo infecta. vt.l.⁊ĩᷣ

bello · S. facte.ff.de cap.⁊.l.deniq;.ex qui.cau.ma.⁊ ita lo⸗
quitur.l.poſt moꝛtem.S.de peti.heredi.l:.ſi fllij.
¶ Ad mẽbꝛum de zctibus ꝙ valent ⁊ ſunt ſᷣm legẽ. de qͥ
bus hic loqmur oppo.ꝙ liceat reuocare vt.l.j.S. penulti.
ff.depo.So.illud ideo qꝛ depoſitum fit ſola gratia depo
nẽtis ⁊ non ad aliquã vtilitatẽ depoſitarij:⁊ ideo ſi reuo
cet᷑ non poteſt agere:qꝛ debebat agere ad ĩtereſſe. vt.l.ex
hoc edicto.de eo per quẽ fac.eſt.¶ Itẽ op.ꝙ etiam ſi con
tractus fiat ad vtilitatem recipientis poſſum peniterevt
l.cum pꝛecario.ff.de pꝛeca.So.ibi non fuit datũ pꝛeciuʒ
ad determinatũ vſum:⁊ ideo non fuit obligatus conce⸗
dens ad non reuocandum tacite vel exp̃ſſe ſecus in com
modato quod datur ad certum vſum. vt.d.l.in commo⸗
dato ·S.ſicut.i Spp.ad idem de.l.verũ·S.fi.ff.pꝛo ſocio.
So.idbi intererat ſocietatis diſſolui ⁊ ideo attento cõmu
muni intereſſe non vnius non agitur cum deberet ad in⸗
tereſſe agi ⁊ deficit intereſſe in communi.¶ Itẽ opp.ad
idẽ de.l.ſi mandauero .S. fi.⁊.l.inter cãs.S.mandatũ. ff.
man.So.ibi debebat actio vel exceptio ad intereſſe⁊ qꝛ
non intereſt qꝛ gratia tãtũ dñi erat mandatũ:ideo ceſſat
actio vel exceptio.¶ Item op.ad idẽ de.l.ſi pecuniam.ff.
ff. de condic. ob cauſa. So.dicit glo.ibi loquitur in cõtra
ctibus innominatis in qbus regulariter habet locũ peni
tẽtia ꝓpter eoꝝ debilitatẽ dũ tamen ſeruetur illeſus ad⸗
uerſarius.vt.d.l.ſi pecuniã.in pᷣn.hic loquitur in contra⸗
ctibus nominatis.Sed NDy.⁊ Jaco.de rauẽ.dicũt ꝙ aut
eſt perfectꝰ contractus innoĩatus hincinde:⁊ tunc nõlʒ

reſilire:aut eſt impletꝰ ab altera parte tantũ ⁊ tunc poteſt

penitere ille qui unpleuit.Si aũt vult penitere ille an im
pletum eſt ⁊ non poteſt. Si autẽ gctus eſt gᷣctus hincin⸗
de nudus tunc habet locum penitentia. Sed certe ſʒ mẽ
bꝛum poſſet pꝛocedere ſi ille qui nõ impleuit non offert
tunc qð debet:qꝛ ſi offert tũc hẽtur pꝛo unpleto ex parte
ſua ⁊ non habebit locum penitentia.Gui.de cug.dicit ꝙ

Pnia an

regulariter in contractibꝰ innominatis non hʒ locuʒ pe⸗ heat locũ
nitentia niſi in contractu do vt facias: quia habet ſimili ĩ zctibus
tudinem cum mandato:ideo ſicut de mandato iudicatur ĩnoĩatig.

de eo vt poſſit penitere.vt.ff.de pꝛeſcriptis verbis.l.na⸗
turalis·S· fi.⁊.lł.jS in cõducto.ff.depoſiti.⁊ ita intellige
dictã.l.ſi pecuniam.in pᷣn.Sed contractus do vt des ha
bet ſimilitudinem emptionis:⁊ ideo ſicut in emptiõe nõ
habet locum penitentia / ita nec in cõtractu do vt facias
ſed hoc non placet:quia contractus do vt facias magis
aſſimilatur locationi ſi tale erat factum ꝙ conſueuerat
locari.l.naturalis·S.ij.ff.de pꝛeſcriptis verbis.⁊ ideo ſi⸗
cut in locatione non habet locum penitentia: ita nec de⸗

* 2 1 H õ
õsõs

Butrigorius ſuper Quarto libꝛo Codicis

beret habere locũ inↄtractu.do vt facias.NHo.mar.dicit
wꝙregulariter in cõtractibꝰ innoĩatis habet locum peni⸗
tentia fallit in trãſactione:quia eſt deciſiua litis. Tu dic
p̃ᷣm.dy.qꝙ aut qctus eſt ĩpletꝰ ab vtraq; ꝑte.⁊ nõ hʒ locũ

penitètia:qꝛ cuilibet iam nata eſt actio ⁊ exceptio ſicut

in tra ſactione dicimus.Aut cõtractus non eſt impletus
ab aliqua parte/⁊ tũc habet locũ penitẽtia:qꝛ nulli alteri
eſt obligatꝰ:vt dicta.l.ſi pecuniã in pᷣnci. Aut cõtractus

eſt impletus ab altera parte tmê/⁊ tunc ille qui non imple

uit nõ poteſt penitere.ille vero qui impleuit põt penitere

⁊ hoc eſt verũ niſi ille qͥ non ĩpleuit offerat qð dʒ ⁊ poſſit
offerre:qꝛ tũc hẽtur ꝓ ĩpleto.vt.l.acceptã.j.de vſurj.⁊ iõ

nõ hẽret locũ penitẽtia.ſʒ ſi offerre nõ vult bñ hʒ locũ pe

nitẽtia:vt.l.ſiue apð acta.S.de trãſac. Idẽ ſi vult offerre

ſʒ nõ põt:vt qꝛ dʒ aliqͥd facere/ac factũ nõ põt offerre/cõ

ſignare/⁊ deponere:⁊ iõ hʒ locũ penitẽtia ſi velit penite⸗

re ille qͥ ipleuit ↄctũ ex ꝑte ſua hec eſt ttas.
¶ In glo.que incipit vt ex.ibi naſcitur ante dolũ.qð eſt

verũ in ea que naſcitur ex re.Sed in ea q̃ naſcitur ꝓpter
dolum /nõ naſcitur ante dolum cõmiſſum:vt.l.ſi quis in⸗

ficiatus ·S. cõpetit.ff.depoſiti. Ja.But᷑. B

ceſſione.idẽ ſi vẽdatur.h.d.cum ſequenti.

NY Honatio ꝑfecta nõ reuoca–᷑-
. „ quid em. ꝑ mãdatũ ſed expirat mo-⸗

te mandantis re integra.h. d. Ja. Buk.

oꝛdine iudiciarlo v. Ja But. chi i
0 Quog minus debito cre
B Uer lus. toꝛ per hypotecariã cõſeq̃⸗
Atur eidẽ ꝑſonali ſuppletur. h. d.

Seruire
an poſſit
qͥs cogi ꝓ

ig αAX.αρο ö ſoluerit ad tẽpus ſtatutũ liceat credito⸗
pt᷑ debith. ri ꝓpꝛia auctoꝛitate eũ capere ⁊ icluſuʒ tenere ĩ carcere
donec debitũ ſoluerit/an valeat pactũ: videtur ꝙ nõ per

Atur in inſtrumẽtis maxime in Italia ꝙ ſi debi⸗

hãc legẽ.Tu dic cõtra.qꝛ hic agebat᷑ ꝙ eſſet ſeruus ꝓpe⸗

tuo qð nõ põt fieri: ſʒ in qſtione nr̃a agebat᷑ vt poſſet iclu

A „E/ Quero quo caſu
(Mmo a debito pens debeat ſol⸗
AINui parẽtibus⸗Hic vt in glo. Et nota mira⸗
,dbile ꝙ quis pꝛiuat᷑ debito ſi dicat ſibi ius/etiaʒ
ditoꝛi qdð eſt ᷣ eaq no.in.l.ſi q in taãtam·vñ vi.ſed hoc
facit atrocitas delicti:qꝛ dixit ſibi ius i ꝑſona debitoꝛis
ſecus ſi in rebus v in raraio. .
☚◻ Conueniẽdus eſt qui mutuo accepit/nõ
R m. cũ eo contraxit.h.d.

eligat ꝑſonalẽ vel hypotecaria.hoc dicit.
¶QOp. ꝙ nõ poſſit eligere.vt aut᷑.ſed hodie hic
poñnita.Sol.hec coꝛrigitur. Modo pone plures ſunt

W☛☚

mihi obligati in inſtrumẽto.pecunia tñ ad vnũ ſolũ ꝑue

nit: an obligauer̃t oĩa ſua bona mihi ⁊ ↄſtituerũt ſe noĩe
mo poſſidere:vł ille ad quẽ pecunia ꝑuẽit alienauit q̃dã
de ſuis bonis ⁊ nõ eſt ſoluẽdo.vñ cito poſſum ipᷣm excu⸗
tere ſi alij ſunt ſoluẽdo:ego vellem ↄuenire poſſeſſoꝛẽ nõ
excuſſis alijs qͥ ſunt obligati in inſtrumẽto q̃liter michi
ↄſulit᷑: certe ꝙ agã poſſeſſoꝛio cõdi.ex.l.fl.j..de acqͥ poſſe.
cũ debitoꝛ me poſſeſſiõe pᷣuauerit ⁊aduocabo poſſeſſionẽ
cũ ſi agerẽ hypothecaria opoꝛterʒ pꝛĩo me oẽs excutere.

It actioes ab hrde & cõtra he.

e T Gm.. mhõ ſufficit deſtrui materia⸗
—eEWO.Ibtum/ quod habet foꝛmã niſi
Legatũ Rdeſtruatur materia. h. d. ¶Ad cuiden⸗
ſeu ꝓmiſ⸗ Er W tiã eſt ſciendũ ꝙ olim ſi ꝓmittebã tibi
ſio an va⸗ ᷣ boſt moꝛtem tuã dare / vel legabs poſt
leat ſi pꝛo⸗ moꝛtẽ tuã nõ valebat ſtipulatio vel le⸗
mitto tibi N gatũ ꝓpt᷑ regulã q̃ dicebat ꝙ actiones
dare poſt R W◻+△ b hrdib? 7 ↄtra hr̃des nõ poterãt ici

tñ nõ fuit coꝛrecta rła q̃ illa viciabat:⁊ iõ rła hͥ coꝛrigit᷑.

. AVbi nomen dakt inſe
☛ J inſo lutum. urã trãſit vtilis ſine
goC mõ ſunt cogẽdi debitoꝛes
Egan tes gladio vel metu ſoluere / ſed

P B es Quis ſeruire non pellitur pꝛopter
j A EB. debitũ.hoc dic̃.¶ Quotidie apponi.

ſus teneri ad tẽpꝰ.ſ.donec ſolueret nõ vt ſeruꝰ ⁊ iõ valet.

in re q̃ ſibi nõ debet᷑ vt eſt hic in debitoꝛe qͥ non debet᷑ cre

St in arbitrio. ae denot/

ectũ dictũ:qꝛ valʒ legatũ ⁊ ſtipulatio/=s

¶ Op.ꝙ etiã olĩ poterat actio ab heredibus ⁊ contra he
redes incipere vt patet in obligatione conditionali:vt ĩ
ſti. de verbo.oblig.S: ex conditionali.Glo.noluit exẽpli⸗
ficare legẽ iſtã in obligatione penali que committitur cõ
herede qð exẽplum nõ placet:qꝛ illa etiam eſt cõditiona
lis ſitale quid non fiat: ⁊ ideo etiam iure veteri valebit

vt dixi. Sed pone exẽplum vt dixi qñ pꝛomittebaʒ dare

poſt moꝛtemn.¶ Iteʒ op.ꝙ non valeat ſtipulatio poſt moꝛ
tem:vt.l.ſub hac.ff.de act.⁊ oblig. So.vr gl.Gl.inducit
argumẽtum ad pᷣbendã ꝙ poſſit concedi poſt moꝛtem ta
lis qui habet eam.ſed certe hec conceſſio videretur dare
occaſionem delinquendi:⁊ ideo nõ valet: vt.l.fl.S.de pa⸗
ctis.⁊.l.de illo.ff.ꝓ ſocio:puto ergo ꝙ valeat ſi in gñe cõ
cedatur pꝛebẽda que vacauerit in tali eccleſia poſt moꝛ⸗
tem cuiuſcumq;. Sed in ſpecie ꝑ moꝛteʒ talis non: papa
tamen poteſt facere ugadit 4Wode quero que ſit
ratio ꝙ ſtipulatio conditionalis ad heredẽ tranſmittat᷑ Stipula⸗
legatum conditionale non Rñdeo qꝛ licet in ſtipulatio⸗ tio ↄditio
ne conditionali non ſit nata actio vł obligatio: eſt tamẽ nalis an

nata q̃dam ſpẽs tranſmiſſibilis ad hr̃des in legatis:nec trãſmittas⸗
obligatio /nec actio/nec ſpẽs eſt nata.ratio rõnis eſt qñ tur ad hfj⸗
quis contrahit ⁊ ſtipulatur pꝛeſumitur diligere hẽdem dem.

ſuum ſicut ſcipſum cum in ipſuʒ cõferat omnia bona ſua
⁊ ideo etiaʒ pᷣſumit᷑ ſtipulari:vt.l.ſi pactum ff. de pꝛoba.
⁊ ideo tranſit ad hr̃dem. Sʒ quando aliquis legat reſpi

cit tantum legatarium ⁊ eum diligit.non autẽ hr̃dem le⸗

gatarij reſpicit:nec enim pᷣſumit᷑ velle litigare ⁊ ideo le⸗
gatũ cõdictionale nõ trãſmittunt ad hr̃dè.

Ne vxoꝛ pꝛo marito vel ma⸗
ritus pꝛo vxoꝛe.
MRubzica.
Muſtra diſputas. u⸗
viri nomine non tenctur niſi ſe pꝛo co
obligauerit: tunc velleyano iuuatur

Butrig. =
RR arifans DPꝛopter culpaz
–W B maritoꝛum. viri mulier non
WVconuenitur. hoc dicit. Quedam gloſulla inter
24 linear que incipit nomine mariti:facit cõtra
quẽdam doctoꝛem qui dicebat ꝙ ſi mulieris bonavł ali⸗
cuius ſunt capta ꝓ alio opʒ ꝙ pꝛobet res ſuas eẽ ſi vult
eas recuꝑare vt hic innuit tex.ſed hoc non eſt verum q

hoc ideo cõtingit hic qꝛ vir poſſidebat eas als ſufficeret
mulierẽ pꝛobarce ſe eas poſſediſſe cenpoꝛe quo capte fue⸗
runt:vt.l.a diuo:.S.ſi ſuper rebus.ff.

de re iud. ⁊ hoc dicit
gloſula iſta quia dicit ꝙ maritus poſſidebat eas:als ma
lier nondeberet pꝛobare ſe dominaʒ ſed poſſediſſe. eriãa
quidam per hãc glo.dicunt deſtrui regulam que dicit ꝙꝓ
pꝛeſumptio ẽ pꝛo officiali ꝙ bene fecerit ⁊ ꝙ res quas ce
pit ſint debitoꝛis vt ·j de pꝛiuilegio dotis.l.vnica. Sed

certe glo.hic non dicit: immo ſemper eſt pꝛeſumptio pꝛo

officiali ꝙ bene fecerit ⁊ res capte ſint debitoꝛis. Sed ſi
quis vult recuꝑerare eas vt ſuas:tũc aut poſſidebat cas
quando capte fuerunt ⁊ ſufficit ꝙ pꝛobet ſe tunc poſſediſ
ſe: vt. l.a diuo pio ·S.ſi ſuper rebꝰ.ff.de re iudi.aut nõ poſ⸗
ſidebat ſed debitoꝛ ⁊ tunc debet pꝛobare ſe dominum vt
hic. ¶ Modo op.ꝙ ex delicto viri conueniatur mulier: Mulier

vt.l.ſatis·j· qui.ca.pig.ta.contraha.So. vt gl.qꝛ hec regu an poſſit

la fallit ibitu dic ꝙ immo non fallit:quia hic negat eam ↄueniri ꝓ
perſonaliter conueniri:ibi dicit inquietari res ſuas in ca pter deli⸗
ſu illo. ¶ Ex pᷣdictis ergo collige ꝙ aut querit᷑ an poſſit ctũ viri.
mulier inquietari actione perſonali ob cuipam mariti: et

dico ꝙ non vt hic:aut queris an in rebus poſſit inquieta⸗

ri/⁊ tunc dic ꝙ in rebus non datis in dotẽ inquictari no
poteſt:in datis in dotem non poteſt inquietari.regulari

ter fallit in caſu pꝛimipillaris officij:vt.d.lſatis. Si su··
tem indebite fuerit inquietata res eius capte an re

capte ob debitum viri pꝛeſumantur viri fuiſſe?⁊ dico ꝙ

ſic quia pꝛeſumptio eſt pꝛo officiali:vt.d.l.vnica.de pꝛiui
legi. do. Si auteʒ queris quid expediat ei pꝛobare vt res

ſuas recuperet/tunc dic ꝙ aut mulier poſſidebat tempo⸗
re quo res fuerunt capte ⁊ ſufficit ꝙ pꝛobet ſe tunc poſſe⸗
diſſe:vt dicta.l.adiuo pio:S.ſi ſuper rebus:aut vir poſſi⸗
debat:⁊ tunc debet pꝛobare ſe dominam:vt hic. idem di⸗

KY
W

ant
Clnis qn
ſt
hin ſo
ſimlu
Uredebi
oleintan
Coptraal
uldaut.
opplus

ſipatr
hd.
Pptäte
liturf

dgretidegn

tone.
Utas⸗

4

nnſſeet
erenointer

Nopter elg
i muller ie
gloſullsife
ki:facit
is bonon!
ſuss eiſ
Neſt venune
glo ſuffent

quocefne⸗

ind thordet
vatensgen
oſeliſeen
nmdrnen
G tezistl
Nrſunpro
poſtehare
urccii
cſeltppe⸗
edomtunk.
giim nind
talcehennn⸗
hefeggen,
rsſina
eri nie⸗
pennrit
poſtrſiuc,
ilcnſe
curiſtgien
ere ,
crin
ſſo⸗
ſſed 6

Peqdagi⸗

cas vbi accipitur tunica de bonis alicuiꝰ ꝓ debito alte⸗
riꝰ⁊ ille cuiꝰ ſunt bona petit reuocari tunicã.¶ Altio op.
ſic:ſicut mulier ob culpamviri teneri nõ dz ita nec vir ob
culpã vxoꝛis vt ↄꝛioꝛũ ſit eadẽ rõ ⁊ ꝓbat᷑pl.ꝓxi.Ad hoc
op.⁊ videt᷑ ꝙ vir ex culpa mulieris teneatur.vt.l.obſerua
re g.· ꝓflciſci.ff. de offi. pcõſul.⁊ le. So.vt gl. ⁊ vlt. ſo.ẽ ya
B m te NRes cõſtitute extra doteʒ nõ ſũt
in dñio mariti/nec cadunt ſub hy
potheca ſua.hoc dicit. J
—r B m te Voluntarie ſuſceptum munꝰ nõ
NXͦ derogat pꝛiuilegijs multo minꝰ

Riuri ↄmuni. h. d. Cõcoꝛdat.l.gñaliter. ⁊ aut᷑.pꝛe

ſbiteros. S. de epi. ⁊ cler.⁊.l.voluntarie j.de ex.

tuto. ¶ Op. de aut᷑ ſed cũ teſtatoꝛ ad.l. fal. So ibi e ſpã

le fauoꝛevlti.volũtat.¶ Itẽ op.de.l.jij..de fideiuſſo.So.
hic nullũ vinculũ erat:ibiſic naturale:⁊ eſt curſus triẽnij
⁊ duplex fauoꝛ.ſ.alimẽtoꝛũ Picke volutatis.
Pn on debet quis aliuʒ pꝛo a⸗
4 Ed 0 mno lio pignoꝛare ⁊ qui gfecerit
puniatur. h. d. ¶( Intellige hanc.l. in pignoꝛan
te pꝛopꝛia auctoꝛitate nõ iudicis. Collige er
go ꝙ aut dico ius mihi in re mihi debita vel tantũdeʒ pc
cunia quãta eſt mihi debita ⁊ cado a iure debiti per.l.ex⸗
tat. ff. ꝙ me.cã.ſecꝰ ſi mihi debet᷑ homo in gñe ⁊ capio ſti
chũ in ſpẽ qꝛ nõ cado a iure meo:quia hic non ẽ omnimo
da ſimilitudo:vt.l.ij.ff.ſi cer.peta.aut dico mihi ius non
in re debita:ſed in alia non debita pꝛopter debitã ð debi
toꝛem tamẽ ⁊ tunc nõ cado a iure meo/aut dico mihi ius
contra aliũ qͥ non eſt meus debitoꝛ ⁊ punioꝛ ſᷣm foꝛmam
huiꝰ aut᷑.⁊ dicit ꝙ ciuitates hãc aut᷑.nõ ſeruãt:qꝛ debi⸗
to vnius cõitates capiunt res ſingulares ⁊ male faciũt.

Ne kilius pꝛo pa
tre. RKubꝛica.

Ei E .Ex contractu filij non conue
PB. nit patermiſi cum eſſet ĩ pote⸗
ſſtate/aut iuſſu patris contractuʒz ẽ/aut
AVſ ad peculij quantitatem conueni⸗
&αtur. hoc dicit.

☚
t2

Atra ſi fllius inuito patre geſſit.h.d.
W Abita Hec lex mãdat tria pꝛemiſſis plu
We ribus rationibus. Pꝛimo ꝙ ſcho
lares vel cundo vł redeundo ⁊ ſtãdo nõo pati⸗
aAAHant iniurias ꝓpter delictũ alienum/repᷣſalias
nõ patiant᷑. In cauſis ſuis hñt tres iudices ⁊ electionem
ĩ eis.h.d. ¶ Ex tex.cciuitatis eo non expᷣmit de pᷣſide
vł ptãte:qꝛ hoc erat de iure cõi:⁊ caue qꝛ rõne ſtudij non
ſoꝛtitur foꝛum:ſed iudicẽ/nã de ↄctibꝰalibi celebꝛatis nõ
õt ĩ ſtudio conueniri:vt.l.hr̃s abſes.ff.de iudi.ſʒ ſi hic
at põt eligere ep[ʒʒ etiã ſi ẽ laicꝰ.¶ Mõ op.ſic h̊ videt᷑ cõ⸗
cedere ꝙ iiuria non flat ſcholaribꝰ/ſʒ certe hoc eſt de iu⸗

re cõi. Quale ergo puilegiũ ẽ iſtud. Rñdeovt gl.¶ Sʒ an
nn nrſc⸗ de rebus ſuis debẽt ſoluere pedagium/⁊ dic ꝙ nõ: qꝛ cuz
eant ſol⸗

ſine ipſis eẽ nõ poſſit videtur ↄceſſũ:vt ⁊ eas poꝛtet libe⸗

uere ſcho⸗ re ar.l.ad rẽ mobilẽ ⁊.l.ad legatũ.ff.de ꝓcuratoꝛi.nã de

lares ð re

bus ſuis.

MRepſalie
quo ſint
ↄcedẽde.

rebꝰ q̃s qͥs poꝛtat ad ſuum vſum nil debet ſoluere:vt.l.ſi
publicanus .S.j.ff.de publica.⁊ videt᷑ caſus/de vectiga.
l. vniuerſi.
¶ Item opponitur ꝙ ſi eſt conſuetudo de hoc ꝙ pꝛo⸗
pter repꝛeſalias capiantur ꝙ debeat ſeruari.l.venditoꝛ.
CS.·ſi conſtet.ff.cõ.pꝛedi.So.hic eſt conſuetudo impꝛoba
ta a pꝛincipe ⁊ ideo non valet.ſicut nec ius ſcriptum a ci⸗
uitate valeret ſi eẽt a pꝛincipe ipꝛobatũ:cuʒ oĩa iura flãt
de conſenſu pꝛicipis ⁊ non ałs:vt.l.omnes populi.de iu
ſti. ⁊ iure.qũo ergo poſſunt cõcedi repꝛeſalie:dicunt qui
dã ꝙ ſi cõe ciuitatis in qua paſſus ẽ iniuriã requiratur a
mero communi ꝙ mihi emẽdet damnum ⁊ non facit tũc

cum delinquat tota ciuitas /poſſunt contra quãlibet con
cedi repꝛeſalie:ſed certe delictuʒ vniuerſitatis non debzʒ

in ſingulos redũdare: quicquid tamẽ dicatur ſcholares

pꝛopter hoc non debẽt inquietari.¶ Modo pone ꝙ ſcho⸗

laris vocatus coꝛam poteſtate vult eligere rectoꝛem ſu⸗
um nunquid poteſt:⁊ nunquid habet locum pena huius

gaut᷑.certe non.quia hec lex nõ loquitur de rectoꝛe:ſed de

doctoꝛe /nec ſcholares de iure cõmuni poſſent ſibi iudicẽ

EK Ex adminiſtratiõe patris
E O n tra non cõ uenitur filiꝰ nec ecõ⸗

Fo. CXXI.

conſtituere:quia non ſunt magiſtri ſed diſcipuli vt nota.
in.l.vnica.S.q ꝓ ſua iuriſ.tut.dari po:ſedq de cõſuetudie
vſurpatũ vt hẽant rectoꝛem ⁊ pꝛiuantur cõmodovniuer
ſitatis cõtra faciẽtes / non tñ hec pena habet locũ.Sed
nũquid hẽat locũ hec aut᷑.in cã criminali:⁊ dic vt glo.
¶ Modo op.⁊ videtur ꝙ non debeat hr̃e locum in iudi
cibus:qꝛ ſic erit in electione eius an dẽat contra.l.iij.ff.
de eo ꝙ certo loco.ſed dic vt glo.qꝛ ſpeciale eſt in ſchola
ri⁊ tamen nõ poterit eligere poſt litẽ conteſtatã nec va⸗
ria re. Aut ergo ſcholar conuentus nõ opponit de pᷣuile
gio ate litem conteſtatam ⁊ non poteſt poſtea opponere
cũ exceptio hec ſit declinatoꝛia.vt.l.ita demũ.S.de ꝓcu⸗
ra.Aut eligit ⁊ poteſt ⁊ ſatiſd abit de reſpõdendo ſub co
quẽ eligit ⁊ ſic erit conſultũ aduerſario.vt.l.ij.S.fin.ff.de
iudi.na poſtq; elegerit variare non poterit:cum iã ſit ad

uerſario queſitũ ius ex electione.vt.l.ſtatu liberũ.de le.

ij.⁊.l.apud aufidium.de op.lega.¶ Itẽ quero nũqͥd etii
iure veteri haberet hos iudices:reſpõdeo vt glo.i¶ Iteʒ Schola⸗
nũ qͥd hʒ locum in oĩbus ſcholaribus alijs q; legum. Rñ res ſtudẽ⸗
deęo ꝙ licet queda rönes adaptentur ſolũ ſcholaribus le tes in alia
gũ tñ ⁊ quedam ſunt generales ad omnes ſcholares alia facultate
rũ ſcientiaꝑ. ⁊ decretaliũ ⁊ medicine ⁊ grãmatice ⁊ logi⸗ qᷓ; ĩ legibꝰ
ce⁊ hoc pꝛobat dictio maxime que eſt in tex. ⁊ maxime an gaude⸗
diuinaꝝ ⁊c.¶ Cõtinentur ergo hic ſcholares grãmatice ant puile⸗
vt ex rõnibus gñalibus huius legis:vel qꝛ grãmatica eſt gio aut᷑ hi
pᷣparatoꝛia huius:nã ſine ea nõ poſſint ſciri leges:⁊ ideo ta.
videtur conceſſũ pꝛiuilegiũ ſtudẽtibus ĩ grãmaticalibꝰ:
vt ar.l.ad rẽ mobilẽ.⁊.l.ad legatũ.ff.de pꝛocurato.ſ Itẽ
quero nũquid doctoꝛes poſſunt cauſas ſcholariũ delega
re.⁊ dicvt glo. Itẽ quero an ſcholaris poſſit eligere po
teſtatẽ: Rñdeo ſic:qꝛ hoc põt de iure cõmuni.nam licet
ſint alij adiecti in iuriſdictione vt epᷣs ⁊ doctoꝛ:nõ tamẽ
tollitur iuriſdictio pꝛimi.ſ.pꝛeſidis:vt.ð.de offi.pꝛefec.vi
gi.l.nam ſalutẽ.iſ¶ Item quero qñ incidat in pena vocans
ſcholarẽ contra electionẽ ſuã:⁊ dic vt glo.quia lite conte
ſta.per.l.ampliꝰ.ff.rem ra.habe.ſ¶ Sed an poterit penite
re vocãs quẽdã:videt᷑ ꝙ ſicvſq; ad ſnĩaʒ/⁊ h̊ͥ puto equs⸗
licet alij dicunt aliter.nã gloſ.tenet in criminali.ẽ.de iu⸗
riſdi.om.iudi.ꝙ vocans poſſit penitere vſq; ad ſentẽtiaʒ
ctiã ſi vocauit coꝛã iudice incõpetenti.multo foꝛtius hic
vdi vocauit coꝛã competenti.ſ Sed cõtra foꝛmã huius

aut᷑.lʒ ſit quarta cõditio huius legis cõtra eũ qui vocat

iam allegato pꝛiuilegio per quod videret᷑ ꝙ iam queſitũ
ius ſcholaris non poſſet ſibi auferriex mutatione volun
tatis vocãtis.vt.l.nemo poteſt.ff. de regul.iur.⁊.l.apud
aufidiũ.ſ Itẽ quero quid ſi ſcholaris elegit ⁊ pꝛiuilegiũ
allegauit poſtea ſponte litigauit coꝛam eo coꝛã quo voca
tus eſt nunquid vocans cadit in penã. Rñdeo nõ ar.l.qᷓ;
uis.ff de in ius vocan.¶ Item quero a quo iudice punie⸗ Schola⸗
tur vocans.⁊ pꝛo huiuſmodi euidentia quero an ipſo iu⸗ rẽ vocãs ⸗
re perdat cauſam an per ſniam: Reſpõdeo per ſententiã ſua electi⸗
quia tex.dicit cadat.Quid ergo eum condenabit: certe onẽ coꝛã
ſi condic.ex hac lege vult agere ſcolaris planũ eſt: qꝛ po aliqͥ iudi⸗
teſt dimiſſa pꝛima inſtantia declinãdo foꝛum licet fuerit ce a qͥ ſit
tractus inuitus ⁊ tunc debet agere coꝛã iudice eius qui puniẽdꝰ.
cũ vocauit:qꝛ actoꝛ ſequitur foꝛum rei.vt.l.fl.S.vbi in rẽ
ac.agi.debe.Sed ſi velit per modum exceptionis obijce
re⁊ vt puniatur a ludice coꝛam quo vocatus eſt:quia ibi
inuitus litigauit nunquid poteſt videtur ꝙ nõ:quia hoc
non poteſt eẽ niſi in eadem inſantia ⁊ per hoc videbitur
renunciare pꝛiuilegio ſuo litigando. Sed dic ꝙ poteſt ꝑ
modum exceptionis hoc petere.quando inuitus litiga⸗
uit coꝛam eo coꝛaʒ quo vocatus eſt:⁊ pꝛoteſtabitur ꝙ op
ponendo hanc exceptionẽ non intendit pꝛiuilegio ſuo re
nunciare ⁊ electioni quam fecit:⁊ ſic quifuit iudex actio⸗
nis erit iudex exceptionis. ¶ Item quero quid ſi iudex
pꝛonunciauit ſe iudicem non obſtante electione. Reſpõ⸗
deo vt glo.quia ſcholaris debet appellare. Itẽ q̃ro qͥd
ſi vocãs errauit ĩ facto vel ĩ iure an cadat ĩ pena.Rñdeo
vt glo.ꝙ nõ.i¶ Itẽ q̃ro an hec exceptio ſit declinatoꝛia vt
ſic tm̃ añ lit.ↄteſt.poſſit opponi.Rũdeo ſic vt glo.
Ad ditio Vide Bal. hic plene ſuꝑ pᷣuilegijs ſcho
Velariũ: æ de alijs mult ꝗᷓ hic q̃rit ? decla .
rat.Et h; notabis ex tex.coꝛã dño aut mgr̃o ſuo ꝙſcho Scholar⸗
lar hʒ puilegiũ declinãdi foꝝ:qꝛ płes iudices hʒ.hʒ enĩ hʒ płes iu
ſuũ doctoꝛẽ ſiue męr᷑̃ʒ ⁊ epʒʒ vt hac aut᷑.⁊ ẽt hʒ pᷣſidẽ cĩta dices:et
tvt no.ĩ ꝓemio.ffoꝝ.⁊ gl.h̊ ẽt diẽ̃.Et ſi ↄuenit᷑ coꝛãvno põt declis
iſtoꝝ põt eius iuriſditionẽ declinare ⁊ aliũ eligere:tñ ſi nare foꝛũ.
A

Bjuutrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicio

Schola⸗

ſemel elegerit nõ poterit variare ſm cy. hic. lʒ glo.hic di⸗
cat ᷣ ⁊ male ſᷣm ang.peru.hic ĩ.ij.coł.coꝛã aliovero iudi
ce pᷣterqᷓ; vno ex ſupꝛadictis nõ põt ſcholaris ↄueniri vñ
ʒ faciẽs ꝑdit litẽ:vt ĩ hac aut᷑.⁊ hoc itellige veꝝ ſᷣm ang.

pe.hic etiã in ſcholaribꝰ nõ ꝑegrinãtibꝰ puta ĩ peruſinis

ſtudẽtibꝰ peruſij ⁊ bononiẽſibꝰ ſtudẽtibꝰ bononie: gau⸗
dere em̃ debent oĩbꝰ pᷣuilegijs ĩ iſta.l.ĩſertis:qꝛ gñałr im
ꝑatoꝛ hec pᷣuilegia tribuit ſcholaribꝰ ⁊ ideo etiã hec pᷣui⸗
legia pñt ↄſeqͥ ſcholares grãmatice:⁊ hͥ apꝑet ex iſta lr̃a
dũ dicit oĩbꝰqͥ cã ſtudioꝛũ ꝑegrinant᷑:⁊ ĩfra ſubdit ⁊ ma⸗
xime diuinaꝝ ⁊c.hec tñ ĩtellige veraĩ ſcholaribꝰ ſtudẽti⸗
bus ĩ ſtudijs appꝛobatis puta ĩ bononia vł peruſio ⁊ ĩ a⸗
lijs ciuitatibꝰhñtibꝰ pᷣuilegia ſtudioꝝ.Alia eĩ ſũt adulte
ria ⁊ repꝛobata:⁊ ideo ſtudẽtes vel docẽtes ibi puilegia
nulla merent᷑ vt no.jin.l.j.de ſtudi.li.vꝛ.ro.li.xj.⁊ ĩ.l.j.de
ꝓfeſ.qͥ in vꝛ.cõſtã.li.xij. Et dũ dr hic ꝙ ſcholaris põt eli⸗
gere coꝛã quo cõueniat᷑ hodie nõ poſſet loquẽdo ĩ ſchola

ri tõſurato cũ ſit exẽptꝰ a iuriſditiõe pᷣncipꝑi ſecularꝭ aut᷑.

ſtatuimꝰ. S. de epiſco.⁊ cle.ꝑ quã aut᷑.fuerũt exẽpti ſcho⸗
lares clerici vide pau.de ca.cy.i.l.j.ff.de iudi.an ⁊ qñ cle⸗

ricꝰ poſſit eligere ſecularẽ iudicẽ in.c.ſi diligẽti.er.de ſo.

cõpe.verũtñ dicit cy.hic ĩ.ij.colł.ꝙ Bex Frãcie qͥ nemi⸗
nem recognoſcit in ſuꝑioꝛẽ facit obſeruare contrariũ pa

riſiꝰ / vult dicere cy. ꝙ pariſius ſcholares cõueniũtur co⸗

res coꝛã qͥ rã ſeculari iudice parcat mihi cy. pariſius ẽ iudex ſpalis
iud ice cõ⸗ ſcholariũ qͥ ẽ eccłiaſticus qͥ vocat᷑ iudex ↄſeruatoꝛ puile

ueniant
pariſius.

gioꝝ /ſi tñ cy.dixiſſet pictauis ⁊ andegauis vt locũtenẽs
gñalis ⁊ iudex pᷣpoſiture andega.ſunt pᷣuilegioꝝ ſchola⸗
riũ cõſeruatoꝛes bonũ poſuiſſet exẽplũ:fatetur tñ cy.hic
Negẽ nr̃Dm Fracie hr̃e ſuꝑ hoc pᷣuilegiũ.Adde tñ hic ᷣm
ang peru.fi.colł.ꝙ glo.fi.huiꝰaut᷑.eſt ſingu.⁊ nõ alibi ĩ iu
re ad hoc ꝙ ſnĩa ꝑ quã iudex ſe ꝓnunciat iudicẽ lʒ ſit in⸗
terlocutoꝛia:tñ lʒ appellare etiã de iure ciuili.⁊ eſt rõ qꝛ
grauamẽ qð infert᷑ ꝑ eã nõ ẽ reparabile ꝑ appellationẽ a
diff init iua:vt ĩ.l.añ ſenten.tpᷣs.lʒ aũt poſſit appellari:nõ
tamen aduerſus eã põt ĩ ĩtegrũ reſtitutionẽ poſtulare/qꝛ
infert modicã leſionẽ ſ᷑ʒʒ inno.⁊ ideo ceſſat reſtitutio vt.l.
ſcio.ff.de ĩ ĩteg.reſtit.⁊ ideo no.ſingula.inno.in.c.coꝛam
felic.ex.de ĩ ĩteg.reſti. Itẽ dico ꝙ a ſnĩa legitimatiõis ꝑ⸗
ſonaꝝ põt appellari de iure ciuili ⁊ pꝛo hoc facit ꝙ no. in
l.ait pᷣtoꝛ Spermittitur:⁊ hoc dicit iſta auc.ergo ⁊c̃.ſᷣm
ange.peru.hic fi.coł.

An ſeruus er luo facto tt.
Mubꝛicic.
¶ NRubꝛũ foꝛmat queſtionem ⁊ nigrum ſoluit ⁊ ſubaudi
queriur an ſeruus ⁊ c.

D Mutato ſtatu quia
amuls. ex ſeruo factus ẽ li⸗

Quero de rõne dubitãdi. Rñdeo qꝛ
Apẽdẽte cõditiõe ſtatꝰ eiꝰ ad libertateʒ
Qoꝛdinat? er at ⁊ ideovidebat᷑ quaſi lib.
yt ſic qð eſt ĩ ſpe ſit ĩ re:vt.il.ij.ff.ꝙ me.
EKrr== (dA. Pꝛeterea conditio trahitur retro:
⁊ ideo videbat᷑ retro fuiſſe liber tꝑe cõtractꝰ.Sʒ hec nõ

obſtant.qꝛ nõ ẽveꝝ ꝙ tm̃ ſit eſſe ĩ ſpe quãtuʒ in re:vt.ff.de

regu.iur.l.plus nec ob.ꝙ cõditio trahitur retro:qꝛ illud
ẽ iuris flctione:ve tñ erat ſeruꝰ. Itẽ q̃ro de rõne deciſi
onis q̃re nõ cõuenit᷑ ex añ geſto. Rñdeo qꝛ ſicut ex gctu

vniꝰ nõ dʒ alter cõueniri vt.S.ti.j.ita nec alterius qꝛ fin⸗

gitur alter ⁊ ita iſte ti.bñ cõuenit ſuperioꝛibus.
¶ Op.·ꝙ nõ teneat᷑ de añ geſto:vt.l.eleganter ·S. pactio⸗
nis.ff.de dolo.So.ibi videt᷑ obligatio collata ĩ tpᷣs liber
tatis:⁊ ideo ꝑinde ẽ ac ſi factus lib. xiſſetvt.l.in fuga :j.
ad.l.iuł.de plag.⁊.l.j.⁊.ij.ff.de dona.cã moꝛ.⁊.l.pen.j.de
adulterijs.⁊.l.in tꝑs.ff.de hr̃di.iſti.So.vt pᷣcedẽs ↄꝛiuʒ
¶ Itẽ op.ad idẽ ð.l.eũ actũ.ff. S ne.ge.So.hec rub.fallit
ibĩ neg.ↄne.Vl clariꝰaut agit õᷣ fctm̃ libeꝝ qꝛ geſſit tꝑe ᷣ⸗
uitut ⁊ ↄtinuat factꝰli.⁊ tũcvẽit pꝛia admiſtratio diuidẽ

da nõ pᷣſtãda: at agit᷑ ð eũ qꝛ ꝑſeuerãdo ĩ admiſtratione
factꝰlib. nõ exegit qð ex añ geſto dʒ:⁊ tũc ẽt pᷣſtãdavenit

zĩa admiſtratio: vt. d.l. eũ act.ĩ pᷣn. ¶ Itẽ op. ad idẽ ð.l.
JSJ. ð pe.hr̃ed. So.ibi releuat᷑ ſᷣuꝰi vnõ:qꝛ cõſeq̃t᷑ libᷣtatẽ

lite pẽdẽte ſuꝑ teſtõ:⁊ ideo ĩ alio grauat᷑.¶ Item op.de.l.

lʒ j.e. So.ibi loqᷣtur de delictꝭ / hic in Zctibꝰ quare nõ cõ⸗

tractat.¶ Itẽ op.de.l.ſi apð.ff.depoſi. So.vt glo.

ber ex añ geſto nõ debet cõueniri. h. d.

In glo. que incipit videbatur.ibi hic fictione iuris ls

qunt᷑ oris ̃m veritatem.

Meditoꝛzibug. nnotenrun ee

lenns liber ſi peculiũ ei nõ eſt plegatii. h. d.
Op. ꝙ peculio legato debeat teneri ex ante
l.j·S. ꝑ ↄꝛiũ.ff.de dote pᷣlegata.So.vt glo.⁊ pꝛi⸗

geſto: v

mã ipugnat gl.⁊ bñ⁊ iõ dicvt gl. Itẽ op.ſic certũ ẽ ꝙ pe
culiũ ꝑuẽit ad ſᷣuũ: creduoꝛ qͥ hʒ res obligatas agit hy
pothecaria )ᷓ cũ ſiue ſit directe mãumiſſꝰ ſiue ꝑ fideicõmii/
ſuʒ vt.l. ꝑſequutiõe:⁊.l.pigno.j/de pig.So.fateoꝛ oppoſi
orenec ſolutio pᷣcedẽtis orij pꝛocedit qñ creditoꝛ nõö
pabe “

batbona yborhccde. D
Fe. W Liczʒ regulariter ex pꝛomiſ
Bo⸗ mille. ſione facta tꝑe ſeruitutis nõ

NJ. Ezlibertatis conſequende. h. d.
¶ Sp. a
ſione:ſʒ in factũ.¶ Itẽ op.ꝙ ex ꝓmiſſione facta cã liber⸗

