ad contrarium ad..l.j.S.fina.ff.ſi ta.te.nulle exta.

Add itio dde hic plene an ⁊ qñ ꝓpter inimici⸗

tias reuocetur legatũ ꝑ iaſo.pleniſſime.

in glo. mag.ſuꝑ vbo peti qð erunt.⁊ hic videas plene in

tellectũ.l. ex ꝑte.de adimẽdis leg.

De His quibus vt in

dignis. Fo. NNXVI.

W O 1 0 0 tet Mon ꝓpteres hr̃ditate
Bt P 2 pꝛiuatur qui defuncto ĩ
ſepultura non paruit.h.d.
4A& Op. ꝙ heres dẽat volũtatem teſtatoꝛis ad⸗
implere:vt.l.hereditas in fli.ff.de peti.here.Sol.nõ pᷣuat᷑
br̃ditate vt hic.Sʒ aut voiuntas non eſt legitima ⁊ nõ cõ
pellitur adimplere:vt.l.quidã.ff.de cõdi.inſtit. Aut eſt le
gitima:⁊ tũc aut hʒ coheredẽ ⁊ ab eo cõpellit᷑ iudicio fa
milie herciſcũde. Aut nõ hʒ cohr̃dẽ ⁊ cõpellit᷑ põtificali

auctoꝛitate vt in ↄꝛio. Itẽ opp. ꝙ etiã hr̃ditate puetur.

vt. l. fl.· · de fideicõ.So.vt gl. Itè op.ad idẽ de aut᷑.hoc
amplius·p de fideicõ.So.vt glo ⁊ vltima ſo.eſt ver.
Additt 0 Amplia iſtã legẽ ꝓcedere ſiue talis vo⸗
LED Iuntas defuncti fuerit minus legitimag

caſu indubitatũ eſt ſiue etiã fuerit ſolẽnis legitima vt ex

tẽdit gl.in pᷣma parte ⁊ bene.Glo.in ver.opoꝛtet.diuidit
in tres. In pᷣma extendit tex. In ſcvᷣa ponit edictũ ꝑ qð
rñdetur tacite obiectioni. In tertia opponit ⁊ tripliciter
oluit. Scða ibi hoc tñ caſu.Tertia ibi itẽ huic ecõtra.

B J no ib us Heres minoꝛ nõ cogitur
2 neceſſe defũcti accuſatio⸗
Vnem multominꝰ appellationẽ pꝛoſequi:licʒ ex
HaHoHVebanitate déat maioꝛ ſi non accuſat ⁊ appella
tionẽ ꝓſequatur hr̃ditate pꝛiuatur.h.d.
¶Op.· ꝙ etiã maioꝛ nõ cogatur appellationẽ ꝓſequi:vt
l. ꝓpter necem. S. fl.ff. ad ſille. So.vt glo.¶ Modo quero
an in appellatiõe dẽat ĩſeri cã: ⁊ bꝛeuiter dic ꝙ aut appel Cã an de⸗
latur ab articulo qð poteſt fieri ᷣm canoniſtas:⁊ tunc dʒ beat iſeri ĩ
inſeri cã ĩ appellatiõe vt in decretali interlocutoꝛꝛia.aut appellati⸗
appellatur a diffinitiua a qua ſola ſᷣʒ nos põt regulariter one.
appellari:⁊ tunc põt inſeri cã ſed non eſt neceſſe vt.l.ſcio.
in fl . ff. de appella.¶ Itẽ q̃ro quid ſi erat minoꝛ dũ adiuit
⁊ ſtatim poſtea factus maioꝛ cũ cõuenitur ex appellatio
ne nundqd tenetur appellare: dicit gloſ.ꝙ non q̃ſ initiũ
ſit ſpect andum ⁊ pᷣuilegium dʒ eſſe perpetuũ.tu dic idem
ea rõne:qꝛ oĩa ſubſequuta poſt aditionem trahunt neceſ⸗

ſariam conſequentiam ab aditione:⁊ ideo trabuntur ad

illud tempus ⁊ m illud iudicantur. vt.l.iij ·S. ſcio.ff. de
minoꝛibus. „
Ad ditio Dum dj in tex. ibi his qui mãdaſſe cede
L *re dr ⁊c.hic eẽ tex.nota.ad tria pᷣmo ꝙ
in eodẽ libello poſſunt mandas ⁊ mandatarius accuſari
ita pꝛobat iſte tex.iũctis pᷣcedẽtibus ibi accuſationẽ per
tuliſſe: in quo dic vt plene per Bar. in. l.hos accuſare. S.
lege.ff. de accu.⁊ in.l.j.S·accuſationẽ.ff.ad turpi.cũↄcoꝛ.
Adde Bar in..l.j.in· S.incidit.ff.ad turpil.Gar.ĩ.l.athle⸗
tas.ff.de fal.Scðo ex eiſdẽ verbis no.ꝙ qui tenet᷑ accu⸗
ſare malefactoꝛẽ nõ excuſat᷑ accuſando pꝛincipalem:ſed
dz accuſare etiã oẽs participes ⁊æ mãdatoꝛes ałs puniet᷑
ac ſi nullũ accuſaſſet:ita ꝓbat iſte tex.vbi minoꝛ pꝛopter
etatẽ excuſat᷑ qui vt vendicaret necem defũcti fecerat pu
niri reos pꝛincipales:ſed nõ mãd atoꝛes:ſi ergo nõ fuiſſet
minoꝛ nõ fuiſſet excuſatus:ideo facit iſte tex.ſᷣm bal. Sa
ly.⁊ Moder.ad ſindicos villaꝝ qͥ ex foꝛma ſtatuti tenẽt᷑
malefactoꝛs denũciare ſub pena.Mã ſi denunciare pᷣnci
pales ⁊ nõ participes ⁊ mãdatoꝛes incideret in penã ſta
tuti ⁊ ſi plures cõmiſiſſent delictũ ⁊ oẽs denũciaret vno
excepto incideret intotalẽ penã ac ſi neminẽ denũciaſſet
ꝓut etiã determinat Bal. in.l.ſi cũ exhibuiſſet.S.fl.in fi.
ff.de pub.⁊ in.l.fi.in.ij.col.ff.ad.l.coꝛ.de ſicca. ertio ha
bes notare ex eiſdẽ verbis ſᷣm Bal.⁊ Saly. hic ꝙ appel⸗ Appella⸗
latio interpoſita ꝑ vnũ ex cõdẽnatis nõ ſuſpẽdit q̊ ad ali tio iterpo
os:⁊ etiã no.Bal.iſtã legẽ in rub.S.ſi vnus ex pluribꝰ.in ſita p vnũ
tellige niſi eadẽ eſſet cauſa defenſiõis.per.l.j.⁊.ijXj.ſi vnꝰ ex ↄdẽna⸗
Agex plu. ʒ moder. B. alia notabilia collige ꝑ tex. tis an ſu⸗
R 7 id eo. Qui facit id quod poteſt non eſt ſpendit q̊

31 2 puniendus.hoc dicit Jacob. Bu ad alios.
trigar.
Lia ca uſa Qui pꝛoſequitur vſq; in ſt
enem ⁊ ſuccumbit perdit re
lictum in teſtamento.hoc dicit Jacobus Bu⸗
trigarius.
G in Hij qͥ cladeſtinis ĩſidijs puniũt᷑ pñt
WII vidicari poſt aditã. h. d. ¶ Sp. ꝙ añ
Naditã dẽat vĩdicari vt.l.ſi ea.S. eo.So.reiectis
aglijs dic ꝙ aut fuit occiſꝰ a familia? toꝛq̃nda ẽ
aſqᷓ; adeat᷑ vt ĩ Zio.Aut ab extranco:⁊ tũc aut palã ⁊ dʒ
vindicari anteq; adeat:vt.j.e.l.cum ſnlelanun. aut clam
ij

Butrigarij Gecũda pars ſuper Gexto libꝛo Codicis

Aconfirmari.So.vt glo.

tur ex pᷣdictis ⁊ loquit᷑ cũ nulla clauſula fuit adiecta. In

t potante adiri ꝛ poſteavindicarivt hic. Et collige qd aicillis ĩ gn. gillu ter lhae Oſultiſſima. S. fl. . de teſta.
ſilleianum ⁊ qͥd oꝛatio continebat ⁊ qͥd lex coꝛnelia. vbi dixi ideo hic non tãgã.Tertio quarto quinto limita G le
¶ In glo. q̃ incipit ante.ibi ſed Aʒo nõ:pꝛima eſt verioꝛ vt hic per moder.in.j.Col.vſq; ad fl. , iud 6
yyt innuit tex. „ AEH&Gm atterloꝛs vcroonntpidꝛibe hd. Aur
(ERAAH Oꝛozem Heredi non indigno non au⸗ WIIt, In Sl.4 ĩcipit alioqn. ibi vr̃ ↄcur ſco
2 2 fertur hr̃ditas ⁊ qñ aufertur ĩ ſꝰ: ſi aũt ñ et ↄcurſꝰ:vt qꝛ legaſſet titio ⁊ eẽnt 4 eo
EAdigno datur fiſco non alij. h. d. duo nec apparet de q ſenſerit tũc poſſidẽs ex⸗ ce
Additi 0 HNabes ex iſto tex. ibi ⁊ neq; dolo malo Iudit alios ſiue ſit hr̃s ſiue alter de legatarijs.vt.l.ſi qs mnn gehe
maritũ necatum ⁊c ꝙ ad hocvt quis te¶S. ſi ĩter.de læ.ij.⁊.:.ſi fuerit.de re.vub. wur
neat᷑ de maleficio requirit᷑ ꝙ arguatur eius dolus ⁊ ĩ cii ʒ⸗ O n id circ 0 Non refert cũ quo qͥs de Cun
Culpa la⸗ minalibus lata culpa non eqparatur dolo Fnne mactio e EEX&—Wſußmis ſuis loqjt. ſzi quẽ vun
ta ñ eqpat᷑ nibus.vbi JIs ff. de ĩ litẽ iur.⁊ ideo lexvel ſtatutũ punis vyolũtatis intẽtio dirigat᷑.h.d.¶ Aut ergo teſta lnm
dolo ĩ cri⸗ ſimpliciter homicidium pena capitis debet intelligi ſi ſit· AEtoꝛ loqt᷑ diſpoſitiue ⁊ non refert cũ qͥloquat᷑ vt hiene
minalibꝰ . commiſſum dolo homicidium. hic. Aut enunciatiue ⁊ tũc aut cũ grauato ⁊ tz diſpoſitio: ſann
Dilatio legalis nemini dʒ eſſe dame⸗ vt.l.peto.iĩ pᷣn.ff. de le.ij.Aut cũ honoꝛato ⁊ non tenet niſi 1 Sl
=ð m noſa.hoc dicit. 8 in milite vt.l.ex his.S.de teſta.mili. Adecti
R cqꝙ inchoata hẽantur pꝛo cõſummatis: AHle ri Megætiua qualitat Ktolteſe
Wi ſine.cum ſi.ff.ar.fur.ceſa.So.ibilo S Ec codicillos. naturals 8 per ne Khei
quitur de his q̃ non ſpcctãt perfectionẽ a lege:ſed ſolum Ea Mαμ gantem pꝛobari h. d. tetai
actus inchoatus punitur: vt.l.eũ qui.j de adulter. At hic Zue Codicilli teſtamento confirmati ante Nedickli
loquit᷑ in his que ſpectãt ꝑfectionẽ a lege. Sʒ quomodo Vxvel poſt conditi benevalent. Jacobus ſdicakg
põt dicere ꝗ nil ſit actum/ſi non eſt ꝑfectum:ĩmo eſt tan⸗ J Butrigar. ſcautel
tum aliqd. Circa quod dicꝙ aut ↄſideras veritatẽ 2 veo. Pa . D Varietas in noĩe inducit varie cionem.
re eſt aliquid:aut fictionẽ ⁊ dico qð fingit᷑ eẽ nihilvt hic. J 1 m.tatẽ in ſubſtãtia.fallit in ſinoni joͤpiudt
Et eſt rõ/qꝛ foꝛma dat eẽ rei:vt.l.iulianus·S.ſʒ ⁊ ſi quis. :) mis. h. d. tex. 1 glo. ſes. Aut
ff. ad exhibẽ at quod non eſt ꝑfectum non vr hr̃e foꝛma: E AKιOpp. ꝙ diuerſitas noĩs nõ ĩducat varieta⸗ lecrion⸗
vt. l.ſi is qui qdringẽta.S.qᷓda.ff. ad.l.fal.ergo nec eſſe. tẽ ĩ ſᷣa vt. l teſtm̃.S.ð teſta.So.vt gl.qꝛ ibi ſũt ſinonima. icaean
Alis Sub codem tecto intelligitur quivo — α Circa eãdẽ ſcripturã nõ admit⸗ adierſ⸗
*cem domini potuit exaudire vel gli⸗= quis. tit᷑ variatio.h.d.ſᷣm vnã opi.Ał cißiudie
Ater eius inſidias ſentire.hoc dicit Jacob. Bu dic ꝙ q eligit ius incõpetẽs ſibi piudicat in cõ Enr Ludc
e Btrigarius. SDS5 a, S petéti m aliã. Uel dic ꝙ vbi due vie ſunt Zꝛie ikfichii
Additio Adde ꝙ iſta lex facit. ſim Bar.ad qõnẽ imn oꝛigine ⁊ effectu per electionem vnius paratur pᷣiu⸗ Er Nedeti
DLLEGDIſtatuti duplicantis penà qñ delictũ cõ⸗ diciũ in alia. h. d.̃m vnã lect. ¶Ad euidẽtiã eſt ſciendia i Ancn,
mittitur poſt pꝛimũ ſonum campane quod eadẽ pena ba ꝙ qñ teſtatoꝛ cõpleuit teſtm̃ aliqñ nullã clauſulã adijcit: Teſtmſi ncd
beat locũ licet quis eẽt in loco in quo non poſſit campa⸗ ⁊ tũc nõ eſt dubiũ ꝙ voluit teſtari ⁊ nũqᷓ; valuit iure codi ↄpleuert ccoe
nam audire dummodo eẽt nox ⁊ talis hoꝛa ĩ qᷓ debuiſſet cilloꝝ vt hic in pᷣmo caſu.⁊.l.j.⁊ fi.ff. de iure codic.Aliqũ teſtatoꝛ Lection-
cãpana ſonare pꝛout expᷣſſius tʒ Bart in.l.j· S· hoc autẽ adijcit hãc clauſulꝗ ſi nõ vʒ iure teſtivaleat iure codicil an ſitne⸗ bicelec
ſenatus.in pꝛin.ff.ad ſil.⁊ ſequunf᷑ Saly.x Fulg. hic/pꝛo loꝝx:⁊ tũc loqᷣ ↄditiõałr:vñ qñcũqʒvaleat iure teſti nũqᷓ ceſſe ꝓp ipeditt
iſta deciſio:addo facere qð decidit bal.in.l. liberoꝝ.ĩ pn vxzʒ iure codicilloꝝ ⁊ iõ ñ ẽ locꝰ electõi:⁊ iõ młtũ refert an põat ltans fuudica
cip.in pᷣmo no ff.de infa.vbiq̃rit ſtante dicto ſtatuto du⸗ teſtatoꝛ vtat᷑ vᷣbis pñtis tpis.ſ.ſi nõ vʒ iure teſtamẽti va ſulã ſinon rroto.
plicante penã ſi delictum committatur poſt ſonum capa leat iure codicilloꝝ:⁊ tũc ſi vʒ ſpᷣm pᷣſens tpᷣs ꝓpter vitiũ vʒ iure teꝛ· goutam
ne:pone ꝙ ſit dies in quo nõ pulſatur cpane vt in die ve ſupueniẽs vt ſi rũpatur agnatiõe poſthumi pᷣteriti nũqᷓ; ſtamenti Aldicet
neris ſãcte decidit ꝙ tñ punitur pena ſtatuti:qꝛ conſide yzʒ iure codicilloꝝ qꝛ nũqᷓ; vba pñt tꝑis oꝑat᷑ de futuro cc. ereept
rãdum eſt tps quo veriſimiliter pulſatur capana ⁊ ſeq vt.l. vxbũ erit.⁊.l.vbũ opoꝛtebit.ff.devᷣb.ſig. Idẽ dicũt qͥ iifundn
Ludo.in.d.S hoc autem ſenatus. Idẽtenet Alber.in.ij. dã ſi qs natꝰ fuit pᷣteritꝰ.nã dicũt ꝙ teſtm̃vʒ donec rũpa ſtercau
parte ſtat utoꝛum.in.q.viij.incip.itẽ q̃ro retẽtis ⁊c̃. tur Fli dich⸗ ꝙ ab initio eſt muls En flliꝰviuo pr̃e Za tunchone
2ðð 4. at ↄfirmat᷑ de iure pᷣtoꝛio:⁊ de hoc fuit magna qõ.Sʒ ſi lelaöt
B cod icullt 9. Mub⸗ꝛ ica. vtat᷑ etiã xbo futuri tꝑis:qꝛ dicit ſi nõ vʒ velpalcbitine uncaut ſt
a F Gpto AVbi factuz eſt teſtm̃ ?⁊ co⸗ teſtamẽti ⁊c᷑.⁊ tũc ꝓpter vitiũ pñs vł futurũ reducit᷑ ad Aectiozn
W'E diciuli rupto teſtaméto rũ codicillos. Aliqñ adii cit hãc clauſulã valeat iure teſti t alAl
pũt᷑ ⁊ codicilli:⁊ relicta ĩ teſtõ poſſunt codicilloꝝ:⁊ tũc dicit dñs Mar.ꝙ dictio ⁊ reſoluit᷑ ĩ vel Atuncan
in codicillis vel epła ↄfirmari ⁊ valẽt cũ ponat᷑ ĩter ↄꝛia ⁊ ꝓpᷣe operari nõ poſſu: ⁊ hʒ locũ ele⸗ (licoinc
Niure fideicõmiſſi.h.d. ¶ Ad euidentiã ctio. vt.l. titio.ff. de vſufruc.le.z.lſi h̃di płes ff. de cõdi. iſiſciet
eſt ſciẽdũ ꝙ olim aut codicilli ſfebant inſti qð nõ placet qꝛ illð ꝓcedit qñ eẽnt ↄꝛia ĩ oꝛigĩe:ſʒ rninc
ANui teſtm̃ ⁊ nũqᷓ; dicebãt᷑ ptinere ad te⸗ exercitio:⁊ ideo nõ eſt neceſſe ꝙ ↄiunctio reſoluat᷑ ĩ diſiũ ltter f
K Te, Nm ſti niſi expᷣſſe cõfirmati fuerãt ĩ illo:ſi ctã:qꝛ vtraq; via ↄpetit/ſʒ eligere dẽat vnã:vt colligit᷑ ĩ eiudico
ficbãt poſt teſtm̃ tũc ſic / hodie ſiue fiãt añ ſiue poſt perti l.ij.S.de fur. In ſolutiõe ↄꝛij de.l.ſi qͥ ſeruꝰ ff. cõmo.ſic ⁊ nhinon⸗
nẽt ad teſtm̃ ⁊ ĩtelligũtur ↄfirmati. ¶ Op.ꝙ tex. ſibi ĩpli glibi eeſt ↄꝛictas ĩ oꝛigine non in exercitio:vt.l.ſi pupillꝰ. Utis.
cet ꝛia:qꝛ dicit de lris/ poſtea dicit ꝙ erãt codicilli. So. G. ſi inſtitoꝛia.ff.de iſtito.Aliqñ teſtatoꝛ dicit valeat iu⸗ Wnene
bic ꝓ eodẽ ponit codicilloslr̃as ⁊ epłas.i¶ Itẽ op nõ treteſtamẽti vel codicilloꝝ:⁊ tũc ꝓpᷣe habʒ locũ electio. Wmeen
rũpat᷑ codicilli poſthũi agnatiõe.vt.l:.ſi qͥ cũ.ſcdᷣo rñſo. Eiuide legẽ in qͥnq; ꝑtes:qꝛ in pᷣma nulla clauſula fuit eg
ff. e. So.ibi nõ fuit factũ teſtm coꝛrupto cũ ĩ eiꝰpnism rũ⸗ adiecta:⁊ ideo nõ põt trãſiri ad viã codicilloꝝ:⁊ põt itel uinen
perẽt᷑ codicilli hic factũ fuit.¶ Itẽ ꝙ ſi teſtm rüpat᷑ ex cõ ligiqꝙ ideonõ poſſũ/qꝛ teſtm̃ vʒ:⁊ ideo illã viã dẽo elige Ne⸗
pteritiõis valeat legata ſine aliq ↄfirmatiõe facta in codi re. Uel põt etia ĩtelligi qð nõ vʒ iure teſtĩ ⁊ tñviã codicil idenes
cillis.vt.S. de li.pte.aut᷑.ex cã. So.hec coꝛrigit᷑ ſʒ gl. Tu loꝝ eligere nõ poſſũ qꝛ incõpetẽs. In ſecunda pꝑte apliat lnndn
dic ꝙ ibi oquitur in pᷣteritionc q̃ pꝛo exheredatiõe hr̃ vt pmũ dictũ dicẽdo idẽ eẽ ſi adijciat᷑ clauſula qð etiã iure Pachen
ibi dixi.¶ Itẽ op.qũo factũ coꝛã teſtibus.vij.põt coꝛã.v. codicilloꝝ valeat. In tertia remouet qͥddã dubiũ qð oꝛi z Reon

EeES In codicillis hrditan iiij.poni ionẽ ioꝛi ĩta tradi n Ellicn
In coe hidit j.ponit exceptionẽ a ſuperioꝛibꝰ. In quĩta tradit᷑ que eeei
Ered ita tem. cõcedi vel adimi dire da rła gñalis dirci lcünas woiree cuar ad numeꝝ ii⸗ reſe
HaMu cto nõ põt/per fideicõmiſſum ſic. h.d. teſtiñj. Scdᷣa ps ĩcipit in vᷣſi.tãtũ oĩm abeſt. Tertia ĩ yjſi. in ieth
. Add itio Exr hac lege not ꝙ regulã ꝙ hr̃ditas nõ illð qq;. Quarta ibi ſi qs vo.Quinta ibi ĩ oĩ. ¶ Ex fie n ncgee⸗
Eof̃ditas α R põt directo dari nec adimi in codicillis huiꝰlegis ibi foꝛtuitiveneriĩt.nõ ꝙ vnũ ↄꝛioꝝ dat ĩtellige Cõtrario im or
nõ põt da ↄcoꝛ ſũt ĩ gl.eodẽ mõ nõ põt dari p donationẽ cq moꝛtis re fliquũ.nã ñ expedit ꝙ p̃cibꝰctis ⁊ cruce regẽt᷑ teſtes rũvnũ dat ioj
ri nec adi⸗ l.lʒ.vbi Bar.⁊ alij. ẽ. de pac. Iſta rła fallit ĩ milite.l.mili vt afſint:ſʒ debẽt eẽvocati ⁊ nõ foꝛtuito trãſeũtes qͥ audi ĩtelligere anat
midirecto tis codicillis.ĩ bᷣn.ff. de teſt.mil. Scðo fallit ĩ ꝑte diſponẽ ueft negociũ ñvocati /vt pbat iſte tex. Et iõ ſufficit ſi ta ⁊ reliquũ. Ori
in codicil te ĩter liberos vł veniẽtes ab ĩteſtato q põt ĩ codicillis di bellio ſcribat talibꝰ teſtibus vocatis lʒ nõ dicat rogatis rge

lis.

recto ſubſtitutionẽ adimere ⁊ dare ſᷣm bar.i.d.l.milit co vt dixi.S.de teſti.aut᷑.rogati.

nentocofffnm,
Z

Binoiehili

4

Pſitailinin

ds nöinn
Alqrbiütimm
leſaipwinie
ſobofmninn
tesſbiincctg
Pwinerein⸗
n Musmmn )
ldeuilihichſici
nuläcanſlids
2nch altiree
ffdeiurecgledt
ſtipazen undct
pglestivetſfti
töͦnt nti tnt
zinretefmnin
ſens ths polgt
ſthumi htani
tpis opat deſt
ib ſig Ncid
eſtnpz donent
iſflispinopft
litmagnaao?
vz valchi
kfururürectak
livalcatinett
dctor feſclhi
hoſſt: chyi
hfiplesf i
eit ui igi⸗

.2

nctioreſouiſe.

eat nmun
sſeuffn,
retlontliut
taot nieng
jehabzlocſei,
pul Aſi⸗
codicllort o/
keoilinidinn
teſittinicn
nſecuntsgen
ticlintii
ſlrfiinige
Nnaun
1ee⸗
Sziorritͤ⸗
loniei
Eiiͦſfn

☛ =

=—
S
=

abe
lbilol.

.

—

De Negatis. Fo. XXVII.

¶ Op. ꝙ per electionẽ non ſibi piudicet cũ ex alia cauſa

agat:vt.l cum qrit᷑ff.de excep.rei iudi.Solu. dicere vo⸗

luit glo.ꝙ exceptio rei iudicate nõ obſtat in ʒꝛio:qꝛ nar⸗
ratur cã agẽdi. Sed exceptio electiõis ſic: qꝛ ↄꝛia vt hic
ſed hec ſolutio q;dtum ad pꝛimũ caſum nõ eſt bona:qꝛ etis
ab initio viã codicilloꝝ nõ poſſet eligere.¶ Itẽ op.ꝙ eti⸗
am exceptio electionis non habeat locũ:vt.l.eum qͥ⁊.l. ʒ
maioꝛes.S.de inoffi.te.Sol.dicit glo.ꝙ ibi ambe vie erãt
directe.hic vna directa/alia obliqua.Sed hoc ẽ variare
caſum ⁊ nõ aſſignare rõnem:⁊ ideo dy.dicit ꝙ aut ſunt ð⸗
ria in oꝛigine ⁊ effectu/⁊ tunc ꝑ electionẽ pꝛeiudicat᷑: vt
hic:nam cũ vnavia dicam me her̃dem. alia via dico aliũ
her̃dem eſt ↄꝛias in oꝛigine/⁊ qꝛ. vnã res deducitur ad

cauſam teſtamẽti ꝑ alis ad cãm teſtati/eſt ↄꝛietas in effe

Vie due

ctu. Sed vbi eſt Zꝛietas in oꝛigine ⁊ nõ in effectu/a tunc
per electionẽ non pᷣiudicat᷑ vt in ↄꝛio:nam dicere falſum
eſt dicere nullũ /dicere ĩofficioſum eſt dicere aliqͥ / ⁊ ita
eſt ꝛietas in oꝛigine:ſed ꝑ vtrãq; viam reducit᷑ ad cãm
inteſtati:⁊ ideo nõ eſt ↄꝛietas in effectu.ſed hoc nõ eſt be
ne dictũ:qꝛ etiã vbi non eſt ↄꝛietas in oꝛigine ⁊ effectu pᷣ⸗
iudicat᷑ ꝑ electionẽ.vt.l.j.S.de fur.Sed põt ſi upplere dy.
ſic aut eſt Zꝛietas in oꝛigine ⁊ effectu/⁊ piudicatur ꝑ ele⸗
ctionem vt hic. Aut eſt Zᷣuetas in oꝛigine ⁊ non effectu.⁊
nõ pᷣiudicatur per electionẽ:vt dicta.l.eum qͥ.⁊.l.q maio⸗
res. Aut eſt ↄꝛietas in effectu/ non in oꝛigine:⁊ tunc per
electionẽ pᷣiudicat᷑:vt.d.l.j.S.de furt . Alij ſoluũt p aut
circa eandẽ ſcripturã volo variare ⁊ nõ poſſum / aut cir⸗
ca diuerſas ⁊ poſſum. Alij dicũt ꝙ aut eligo ſciẽter ⁊ mi⸗
chi pᷣiudico.aut ignoꝛãter/a non:qð videtur ſatis equũ.
Tu dic ꝙ aliqñ due vie ſunt in eſſe ꝓducte:vt eſt in l.j.de

ſi ſüt ĩ eſſe fur.⁊ hic in ſecũdo ⁊ tertio caſu:tunc hʒ locum electio/ä

ꝓducte

per electionẽ iudicat᷑ vt hic.Aliqñ eſt mihi via tm̃ ineſſe

qd operẽt᷑ ꝓducta/a tunc aut eligo incõpetentẽ/a mihi nõ pꝛeiudi⸗

co in cõpetẽti: vt dic.l.eum qui.⁊.l. cõtra maioꝛes.aut eli
go cõpetentem viã/⁊ mihi pᷣiudico in non cõpetenti non
electione:ſed qꝛ ab initio non cõpetebat. vnde nõ cadit
hic electio vt hoc·S· illud.ſ Itẽ op.ꝙ rõ ↄꝛietatis hic nõ
ipediat variationẽ: nam etià vbi nõ eſt ↄꝛietas quis ſibi
piudicat ꝑ electionẽ:vt.l.quod in hr̃dem·S· eligere.ff. de
tributo.So.aut queris an obſtet exceptio rei iudi.⁊ dico

V aut ambe vie veniũt ex eadem cã.⁊ dic ꝙ ſi agatur vna
piudicetur in alia:nã ⁊ cumulatio ĩpedit᷑:nã ſicut obſta⸗

ret exceptio rei iudicate:ita ⁊ iudiciũ pendẽs:vt.l.fũdi.
⁊æ.l.fundum.ff. de exceptio ⁊ dictoS. eligere.Si autẽ age
ret ex cauſis diuerſis aut ſunt adeo diuerſe ꝙ non öꝛie/⁊
tunc non ob.aliqua exceptio ⁊ poſſunt cumulari vt no.in
l.edita.S.de eden.aut ſunt cõtrarie adeo ꝙ non diuerſe/⁊
tunc aut ſunt mihi plures vie parate ineſſe/⁊ tũc hʒ locũ
electio ⁊ mihi pᷣiudico ꝑ electionẽ vt hic ſecũdo ⁊ tertio
caſu.⁊.l.j.S.de fur.aut eſtvna via tm̃ mihi ineſſe ꝓducta:
⁊ tunc aut eligo aliã mihi incompetẽtem / ⁊ mihi nõ pᷣiu⸗
dico in cõpetẽti:vt dicta.l.eum qui.⁊.l.contra maioꝛes.
niſi ſciẽter elegerim incõpetẽtem:qꝛ tunc mihi pᷣiudica⸗
rem in cõpetenti:vt ibi dicit ia.de rauen.⁊ glo.in.l.regu⸗
lariter.ff. de peti.hr̃di.Aut eligo cõpetẽtem/⁊ tunc mihi

pꝛeiudico in nõ competẽti non electione:ſed qꝛ ab initio

Agnati

mihi non cõpetebat: vt hic pꝛimo caſu.⁊·.S.illo. ⁊ hec eſt
veritas.¶ Itẽ op.ꝙ etiam vbi ex eadẽ cauſa veniũt plu⸗
res vie poſſim ipſas ſimul ꝓponere:vt.l.j·S.ꝙ ait.ff.quo
rum legato.So.ibi ſpãle.qꝛ ſum incertus facto aduerſa⸗
rij.¶ Item opp.ꝙ admittatur variatio:vt.l.hr̃ditas ma⸗
tertere.S.de peti.hr̃d.So.ibi agit᷑ ex alia cauſa pꝛoꝛſus.
¶ Item op. de. l. ex ſextante · S· j. ff. delexcep.rei iud. Solu.
⁊ ibi agitur ex alia cauſa: aut ergo agitur ex cauſa alia/x⸗
non ↄtraria pꝛime/ ⁊ nunq; obſtat exceptio rei iudicate:
vel electiõis ⁊ rei iudicate.vt dic.l.qð in hr̃dem ·S:· elige⸗
re ſpeciale.in.l.j.S/quod ait.ff.quoꝛũ legato.Aut agitur
ex alia cauſa ↄꝛia pꝛime/i⁊ tunc dic ꝙ aut ſunt due vic pa
rate ineſſe.⁊c.vt.S.dixi.ſ Item op.ꝙ inter agnatos aſcẽ

aſcédẽtes dentes ⁊ trãſuerſales non ſit differẽtia vt in aut᷑.de hr̃di.
? traãſuer⸗= ab inteſta.So.non eſt differẽtia q́;tum ad ſucceſſionẽ ab

ſales an
differant.

inteſtato vt ibi.ſed q;tum ad id quod hic dicitur ſic.
Vodo q̃ro quo iure agatur: Reſpõdeo ex teſtamento
agitur/at ex teſtõ directa ex codicillis agitur vtili.¶ Itẽ
op.ꝙ hr̃ditas nõ ſit debita agnatis cum poſſint grauari.
So.vt glo.i¶ Altimo per hanc.l.videtur ꝙ edictum diui
adriani nõ detur fideicõmiſſario:qꝛ ↄputatur inter vias
directas ⁊ hoc tenet glo.Tu dic ꝙ non datur directũ:ſed

vtile ſic:vel nõ datur noĩe ſuo ſed hr̃dis:vt plene dixi.in
l.fl.S. de edicto diui adri.tol. Jaco.But.
Add iti Iſta lex eſt vnica ⁊ ſing.in iure ſᷣm bar.
0. 7 ang.⁊ moder.⁊ inducit aliqua de no⸗
uo q̃ alibi reperiũtur. Et dicas ꝙ in omni vltima volũta
te excepto teſtamẽto ſufficiũt quinq; teſtes / etiã non ro⸗
gati:ſʒ ſoꝛtuiti:vt ĩ hac.l.ſᷣm moder.hic.⁊ multi dicerẽt
cotrarium qui nõ vidiſſent iſtã legẽ.⁊ caſum kpurit bal.
ſaly.⁊ paul.de caſt.hic.Et dum dicitur in hac. non li⸗
cet vti ex eodẽ teſtõ diuerſis remedijs. Limita pmo ſin⸗
gulariter iſtã regulã non ꝓcedere in aſcendẽtibꝰ ⁊ deſcẽ
tibꝰ ⁊ agnatis vſq; ad quartũ gradũ/ cognatis vſq; ad

Teſtes
qnq; ſuffi⸗
ciũt in oĩ
vlt ima vo
lütate.

tertiũ.quibꝰ oĩbus pᷣdictis ꝑ hanc.l.datur ſingulare pꝛi⸗

uilegium variãdi. Scðo/tertio/quarto limita vt hic per
moder.in.ij.col.Et quãtumcũq; in hac.l.dicatur ꝙ filijs
detur pꝛiuilegiũ variãdi/an idẽ ſit in eccleſia vel pia cã:
Dic ꝙ nõ ſᷣm iaſo.may.hic.vſi.vlti circa iſtum.⁊c.Et di
cit ꝙ ceſſat ratio huiꝰ tex.in eccłia vł pia cauſa:qꝛ cccłia
nõ dicit᷑ amittere debitũ cũ eccłie ab ĩteſtato nil debeat᷑
ꝓut deſcẽdentibꝰ/⁊ ſic cum ceſſat ratio hic in tex.poſita.
non poſſumꝰ dicere ꝙ in eccłis vel pia cauſa habeat locũ
iſte ꝓᷣſi. Scðo mouet iaſon:qꝛ cõiter dicimus ꝙ excepta
legitima magis fauetur pie cauſe qᷓ; filijs: ideo dicimus
qꝛ tractat᷑ de fauoꝛe aie teſtatoꝛis que pferenda eſt filijs
vt dicut bar. in. d.l.j.in.vj.q.pꝛinc.circa pꝛinci.ſed iſta ra
tio non videt᷑ militare in caſu huius vᷣſi.qꝛ eccłia que in⸗
tẽtauit vnã viã poſſit variare/ aliã eligere hic.nõ vide⸗
tur cõſiſtere fauoꝛ aĩe teſtatoꝛis niſi dicas ꝙ immo cõſi⸗
ſtat ad hoc vt eccłia habeat bona defuncti cogita:qꝛ no⸗
ua eſt qſtio nec aliter pꝛo nũc firmo ſᷣm iaſo.may.

R Be legatis. AKubꝛica.

caſum ipedit᷑ legatariꝰ adiplere.h. d.
,⸗ ¶ Op. ꝙ legatũ non debeat᷑:vt.l.ſeio.

2“ quidã magnus doctoꝛ foꝛmabat in ſi⸗
mili caſu.l. noſtre tales poſitiones:di⸗
ama οÜαYY talis fecit teſtm. Itez dico y hec
vᷣbafuerũt fauoꝛe titij adiecta a teſtatoꝛc.ſ.lego alimẽta
titio donec cum hr̃de meo ſteterit /hrs fuit cõfeſſus ſim⸗
pliciter hec vᷣa eſſe/a fuit deceptꝰ:nam bene debebat cõſt
teri ꝙ alimẽta erãt relicta fauoꝛe titij:ſed ꝙ deberet ſtare
cum hr̃de fuit adiectum fauoꝛe hr̃dis:⁊ ideo poſt moꝛtẽ
hr̃dis non debet᷑ legatũ:⁊ ideo ſi cõpoſitio ſit ĩplicita dʒ
ipſam petere diuidi cautꝰ aduocatus.¶ Item op. ꝙ de⸗
beatur legatũ:vt.l.legatum.j.de condi.inſerti.So.vt gl.
qꝛ hic ſpale fauoꝛe alimẽtoꝝ. vel hic fuit relictum legatũ
ſub modo:ibi ſub cõditione. Jaco.Butk.
Additto. Aadeq ſimaritd in teſto relinquat ali⸗
Rmẽta vxoꝛi ſi cũ filijs moꝛabit᷑/nec alit᷑
expᷣſſit ꝙ ſtet ĩ habitu viduali ⁊ ipſa mulier ceperit mari⸗
tum quẽ induxit ĩ domũ determinãt bal.ang.⁊ ſaly. hic.
ꝙ filij poſſunt vxoꝛẽ ⁊ ſic matrẽ ⁊ virũ expellere ⁊ ꝙ ipſa
pdit legatũ alimẽtoꝛũ.Quod cõfirmo ex eo ꝙ dicit bal.
in.l.volũtatis.in fi.col.j/de fideicõ.ꝙ relictũ factũ a viro
vxoꝛi donec ſteterit in domo viri ĩtelligit᷑ ſi ſteterit in ha
bitu viduali ałs ſecus qð no.Quid aũt ſit qñ alicui ſim⸗
pliciter reliquũtur alimẽta ⁊ teſtõꝛ non expmit ꝙ magis
debeat᷑ in domo quã alibi an hr̃s poſſit dicere volo pᷣſta⸗
re in domo qꝛ pᷣſtando er̃ doma nimiũ grauaret.ponunt
paul.⁊ alex.hic.⁊ eſt q̃ſtio bar.in.l.iiij.S.fi.p illum tex.de
ali.leg.? in.l.diuoꝛtio.in pꝛin.ff. ſo.ma.cum cõcoꝛd.vt ꝑ.
alex. hic ⁊ ibi.

gatarijs ⁊ creditoꝛibꝰ reſpõdere/lʒ ab empto⸗
re recuperet quod impẽdit.h.d. „
Add iti 0 Habes ex tex. ꝙ lʒ in emptoꝛem hr̃di⸗
tatis trã ſeãt iura vtilia actiue:tñ nõ trã
ſeunt paſſiue.⁊ iõ lʒ emptoꝛ hr̃ditat poſſit ↄuenire debi⸗

= ſi Legatũ relictũ ſub
Bam UiS. noâ debetur ſi xꝑ

gin pn. ff. de an. leg. So. vt glo. Et ideo

ZI 4 Licet hr̃s hr̃ditatẽ vendi⸗
„ Yamulis. Kuet bie nihilommus le-

Hjrditatꝭ

toꝛes hr̃ditatis vtili actione.l.ij.o.de hr̃di.vel ac.ven.tñ emptoꝛ an
paſſiue ipſe ↄueniri nõ põt alegatarijs vl creditoꝛibꝰ.vt poſſit Zue
hoc tex.rõnẽ diuerſitat aſſignat gl.in dic.l.ij.vbi ſequũ⸗ niri a lega
tur cy.⁊ ſaly.S.de hr̃d.vł ac.vẽ.qꝛ hr̃s de eo ꝙ ſibi debet tarijs.

non. dic.l.ſi mãdato meo.in pꝛinci. Paſn hic.

põt diſponere trãſferẽdo in aliũ:ſed de eo ꝙ ipſe dʒ alijs

Legatum ¶ Wo

R

egatum: immo res eſt heredis ſumptibus libe

Aranda. hoc dicit.
do op.nõ ſequẽdo oꝛdinẽ glo.⁊ videt᷑ ꝙ ſi teſtõꝛ

non videt᷑ pignoꝛet rem legatã videatur reuocare legatũ:vt.l.cum
reuocare hic ſtatus.S.ſi maritꝰ.ff.de dona.ĩter virũ ⁊ vxo.Sol.vt
teſtõꝛ ſi rẽ glo.qꝛ ibi loqᷣtur in donatione facta ĩter virũ ⁊ vxoꝛem q̃
legatã pi⸗ ab initio nõ tenuit.⁊ ideo faciliter reuocat᷑ / hic ĩ legato.

gnoꝛat vł qð tenuit ab initio.¶ Item op.ꝙ etiã in legato videat᷑ fie

hypothe⸗ ri reuocat io:vt.l.fideicõmii:S.·ſi rem.ff.de le.iij. Sol.aut

Cat.

res legata poſtea pignoꝛat᷑:⁊ nõ videtur reuocarilegatũ
vt hic. Aut alienatur/⁊ tunc aut ex cauſa neceſſaria qð pᷣ⸗
ſumitur ſititu.oneroſo alienet᷑/⁊ tunc nõ videtur reuoca
ri legatũ.aut ex cauſavolũtaria qð pᷣſumit᷑ ſi titulo lucra
tiuo alienet᷑/⁊ tũc videt᷑ reuocari legatũ:vt in ↄꝛio. Itẽ
op.ꝙ hr̃s non debeat ſuis ſumptibus liberare rem: ĩmo
legatarius:vt.l.ſi res.ff.de.le.j.⁊ .j.de fideicõmiſ.l.pᷣdia.
Solu.vt glo. .
Add ti Ex iſta.l.habes ꝙ teſtatoꝛ pignoꝛãdo
cio vel hypothecãdo rem legata nõ intelli⸗
gitur per hoc legatũ reuocarevt hic.⁊ in ·S.ſi qͥs rem.iſti.
eo.ti.vide q̃ iaſ.no.in.l.xj.ff.de le.iij. Limita niſi teſtatoꝛ
pignoꝛaſſet pꝛo tãto vel pluri quã valet:qꝛ veriſimile eſt
ꝙ noluit redimere/tunc reuocatur legatũ:qꝛ perinde eſt
ac ſi penitus alienaret.l/qui habebat.vbi pulchꝛe bar.de
leg.iij. Iſtam limitationem ponũt cy.⁊ paul.hic.⁊ bar.
in.l.rem legatã.in fi.ff.de adi.leg.Et pignoꝛare rem pꝛo
tanto quanti valet cenſeatur totalis alienatio adduxi
multa bona ſimilia maxime dicta bar. in.l.in rem.ff. de
pigno.in.l.manumiſſiones.ſf. de iuſti.⁊ iur.ideo hic non
repeto. Limitat tñ paul.haãc limitationem verã eſſe niſi
ſi quis pignoꝛaret rem que fuerit maioꝝ ſuoꝛum: qꝛ licet
pignoꝛauerit pꝛo quãto valet.tamen nõ eſt veriſimile qͥn
eam debeat redimere.il.in emptione.ff.de mino.tunc non
reuocatur legatũ.ſcdo tertio quarto pꝛĩcipaliter limita:
vt hic per iaſ.in.ij.⁊.iij.col. Secũdo habes ex fi.tex.hic.
ꝙ heres tenet᷑ luere rem legatã quã teſtatoꝛ pignoꝛauit.
Limita niſi teſtatoꝛ ꝓmiſiſſet heredi qð poſſet pꝛo ſuis
neceſſitatibꝰ talem rem obligare:qꝛ ſi eam obligaret non
tenetur luere es tex.eſt no.in.l.deducta·G.fi.ff.ad trebel.
pꝛobatur.in.l.iij.in fi.j..de fideicõmiſ.facit tex.ſingu.quẽ
bal.ibi multum no.in.l.tribus.de vſufru.earũ rerum que
vſu cõſu. Secũdo limita vt hic.per iaſo.in fli.col.verſicu
lo.ſcðo pꝛincipaliter no.Cetera vide per iaſ.hic.
= WLegatũ relictũ ſeruo ꝓpᷣo ſine
Erulis. entateno vaiet voe dein
Quero de rõne legis: Rũdeo qñ legat᷑ lega⸗

A tũ ſeruo ꝓpꝛio teſtatoꝛis ſine libertate legatũ
deberet acqͥri hr̃di qui erit dñs ſerui ⁊ eſt legatũ ab hr̃de
⁊ ſic videt᷑ ab hr̃de legatũ ſibi ipſi ⁊ ideo nõ valet rõ ſcdᷣi
caſus eſt ꝓpter regulã catonianã de q̃ plene dic vt.l.j.ff.
de regula catoni.
¶ Sp.ꝓꝙ valeat legatũ:vt.l.plane.ff. ad.l.fal.So.vt glo.

qqꝛ ibit fuit ſeruꝰ alij legatꝰ hic nõ.vel manumiſſus.i Itẽ

op.ꝙ valeat legatũ vt.l.q̃dam.S.de neceſ.ſᷣui. Sol.valet
ex vꝛbanitate vt ibi /nõ ex neceſſitate vt hic.ſ Item op. ꝙ
etiã ex neceſſitate valeat/⁊ ꝙ ꝑ h̊ videat᷑ libertas ei reli⸗
cta vt.l.ex his.S.de te.mili.Sol.illa lex nihil facit:qꝛ hic
ſimpliciter legauit ſeruo.ibi etiã libertum appellauit.
Add itio H anc legẽ limita ſᷣm modernũ hic alte
de ro de quattuoꝛ modis vt hic per eum in
j.⁊.ij.col adde bal hic ponentẽ multas fal.circa ea q̃ di⸗
cit glo.hic ſuꝑ verbo poſt moꝛtẽ.Et inter ceteras limita

Regła ca tiões vnã nota ꝑpetuo ꝙ regula catho.tũc demũ hʒ locũ
thoniana qñ eſt impedimẽtum cui teſtatoꝛ potuiſſet ꝓuidere vt in
qñ hẽat lo hoc tex.vbiteſtatoꝛ potuiſſet relinquere libertatẽ ſeruo:

ecuw.

ſed qñ eſt impedimẽtum cui ꝓuidere non potuiſſet nõ hʒ
locum regula catho.hinc eſt ꝙ ſi teſtatoꝛ in teſtamẽto fa⸗
ceret legatũ filio ſpurio vel naturali legatũ nõ valet.Et
ſi teſtatoꝛ ſtatim deceſſiſſet legatum ſuiſſet penitus nullũ
pone ꝙ teſtatoꝛ ſuꝑuiuat ⁊ interim filius legitimet᷑ recõ⸗

ualidabit᷑ legatũ /nõ obſtante regula cato.qꝛ impedimẽ⸗
tum erat tale cui teſtatoꝛ ꝓuidere nõ poterat:ita no.⁊ ple
nius bar. in.l.j.in pe.col.ff.de regu.catho.ſequũtur bal.⁊x

paul.hic.paul.in.d.l.cetera.in pꝛinci.licet contrarium te⸗
neat bal.in.l.eam quã ·jde fideicõmiſ.in.xv.col.ver.q̃ro
nunquid in eo ꝙ relinquitur furio.

Butrigarij Becũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis

P j oſt Si teſtatoꝛ rem legatã poſtea
SS P *pignoꝛat non tenetur reuocare

RRY ꝛiuatur cõmodo falcidie quis
(On elt. Pi delictum.h. d.¶ Mec iar le
gitur pluribus modis vno modo ĩ herede ſub⸗
Aſtrahéte. Itẽ in legatario ꝓpꝛia auctoꝛitate le
gatũ occupãtis.¶ Ad hãc lec.opp.ꝙ legatariꝰ non pꝛo
pterea ꝑdat legatum. vt.l.j·S· qð ait.ff.quoꝛũ legatoꝛum.
So.vt glo.⁊ media eſtverioꝛ.i Itẽ op.ad idẽ de.l.obtẽ⸗
tu·j de cri.excep.here.So.vt glo.
Add it Addeqꝙ iſte tex. eſt ſing. in iure ßm pau.
O. de caſt hic ⁊ als de facto conſuluit Ja⸗
ſon parme.⁊ ſᷣm veꝝ ĩtellectũ glo.⁊ doc.qꝙ legarari Pa
auctoꝛitate occupãs rem legatã cũ vitio.i.hrᷣditate adi⸗
ta per heredẽ ac appꝛehenſa poſſeſſione pꝛiuatur legata⸗
rius re legata ałs ſecus⁊ notatur.in.l.j.ff.quoꝝ legatoꝝ.
⁊ vide Ludo.in cõcil.cccxij.incip.circa pꝛopoſitũ ⁊c̃.
Limita iſtã legẽ nõ ꝓcedere in legatario cui teſtatoꝛ ĩ te⸗
ſtõ dedit licentiã appꝛehendendi poſſeſſionẽ pꝛopꝛia au
cto.tunc ſi appꝛehẽdit non pꝛiuatur legato /rõ: quia tũc
nõ dicitur appꝛehẽdere cum vitio:vt dicit hic tex. Secũ
P eAd0 tertio quarto limita hic ſ̃ᷣm Moder.

. B Vulgaris ſubſtitutio ſicut in
Be J legata. hereditate in legato expirat
m, Aper agnitionem.h. d.
. Quãdo pf̃fami.
2 J foꝛtidianum. e⸗ eädem rem
pluribꝰ videtur cuilibet legare ſolidũ:ſed con⸗

N Acurſu faciũt ſibi partes:⁊ erroꝛ in nomine ſi de
coꝛpoꝛe conſtat non nocet.h.d.

AAB adminiſtratione. Audd
A legatari
X Gus non adimplet voluntatẽ teſtatoꝛis in onere
EEæ du põt nõ dʒ agnoſcere ĩ cõmodo ſʒ vbi nõ põt
agnoſcere dr̃ nolle ſed nõ poſſe.h.d. Hec lex facit in ar.
ad qõnẽ de clerico quã dixi.S.de ſacroſã.eccl.aut᷑.caſſa.
ad idẽ facit.j.e.l.ſi legatarius.⁊.l.cũ filius ·S.non vir.de
le.ij. ¶C Op.etiã ſi pꝛohibeat᷑ qꝛ non poſſit tñ non dʒ hr̃e
legatũ:immo ſi habuit dʒ reddere.vt.l.penul.S.de ↄdic.
ob cãm.So. vt glo.mult modis. Vel dic ꝙ militem eſſe
tutoꝛẽ eſt omnino impoſſibile:⁊ ideo nõ eſt quid ſibi ĩpu
tetur ſi nõ adimplet:ſed eũ eẽ ꝓcuratoꝛẽ non eſt impoſſi⸗
buc ſi ei non opponatur.

i ts n Adde ad iſtã legẽ dũ dr ꝙ ille ñ dr nolle Molle ille
Ad d itio ꝗᷣ nõ p̃t velle:vñ fac̃ ĩ ar.ꝓ cłico vt vult nõ dr qñ
Butri. hic.Adde bal.⁊ alios ad ſtatutũ puniẽs declinan põt velle.

tẽ iuriſditionẽ iudicis vt poſſit impune offendi etiã ſi ſit
clericus vel ſi non facit mentionẽ de clerico ſed ſimplici⸗
ter loqtur:ſi clericus declinat non incidit in penã ſtatuti
qꝛ non poſſet conſentire in laicum in.c.ſi diligenti.de fo.
cõpe.aut᷑.ſtatuimus.S.de epi.⁊ cle.vnde cum clericus nõ
poſſit expꝛeſſevelle non dr etiã nolle per hunc tex.⁊ ſic nõ
incidit in penã ſtatuti:quã materiã ꝓſequitur hic Alexã.
diffuſe vt hic per eũ. tutius tñ eſt q iudex eccleſiaſticꝰ in
hibeat iudici ſeculari ſub pena excõicationis ne ſe impe⸗
diat de clericis ſᷣm bal.in aut᷑.ſtatuimus.ĩ fi.⁊ no.diligẽ⸗
ter ⁊ eſt pulchꝛa ⁊ ſingu.limitatio ꝙ licʒ epᷣs vel iudex ec
cleſiaſticus non poſſunt mittere tales inhibitoꝛias iudici
bus ſecularibus niſi parte citatavt ponũt cano.in c.tua.
de oꝛdi.cog.cum multis cõcoꝛd.quas dedit Jaſo.il.nec
quicq; · S.vbi decretum.ff.de off pꝛocõ.⁊ alex.ĩ.l.iiij ·S.cõ
demnatũ.in.viij.col.ff.de re iud.⁊ in conci.ccxxxiijĩcip.
viſis actis mihitrãſmiſſis ?2c. .
an eA 5 F. F Mota ã̃ſtione an legatũ
RRES 7J 1 kraud e. ſolutum dʒ ſolui legatuʒ
Fys e pꝛeſtita cautione de euicta hr̃ditate legata red
P adi. Sed qñ de falcidia dubitat᷑ pᷣſtatur alia cau
tio.ſ.de reddẽdo heredi.id quod plus recepit legatariꝰ
qᷓ; debuerit.h.d. ¶ Quero qualiter interponitur cautio
hr̃di ſi fraudulẽter fecit litẽ moueri:ſʒ dic ꝙ hoc nõ ↄſta
bat ſi legatarius obtinet. Modo opp.q̃re interponitur
cautio cũ nõ poſſit cõmitti poſtqᷓ; in fraudẽ mouet᷑ q̃ſtio.
vt.l.nõ cogẽdũ ·S.ſabinꝰ.ff.de ꝓcur.⁊.l.hec ſtipulatio ··
diuus.vt.lega.no caueatur.So.vt glo.

Ad euiden
„ÆWM m rem alienam. ren ſei
Vendum ꝙ aliquando legat rem alienam et lo⸗
Rr quitur hec lex. Aliquando legat rem quam
poſſidet que poſtea euincitur:⁊ tunc loquitur.l.ſi domꝰ.
ff. de legat.j.⁊.l.cum pater ·S.euictis.de legat.ij.Aliquan

re/y 4
nenius
ſſie ſ
ſengliena/
gctüſt
lominns
hie N⸗
gauctis
gionateſt
etareſe
ſcha:
Etdebes ſ
glnnterfa
ſanonleg⸗
eres ff de
ſiteſtatoꝛ.
wniſier
me nonß
ſſeglien
Nriinent
Ng
ntlapud
n genefact̃
um wormodi⸗
lag lötridus
läti vide
faͤte tſice
dispotat

rin doti
lere goſ.
ladatan vi
cpolueritg
Gennnetur/
geninare:v
lopio dote
nenleſolv
(laginta⸗k
egat videi
foe iured
egl.qꝛpe

ddit
Nitiumg
eurdore
ogterfn
Miiſta
nsdeleg
Nnnd⸗
ſmittano⸗
arlſima

Atmroſn⸗
fdelei
eco de

De egatis.

kofgle
frkk do legat rem que eſt ſua et poſtea eam altenat: et tunc lia.ff de leg.j cum ſi. So. vt glo. . .
bleſe dic. vt. l. ſideicõmiſſa · S. ſi rẽ. fr. de le.iij. Aliqñ rem ſus le⸗ P B numenta Sepulchꝛũ non poteſt
. natnlme, gat poſtea obligat ⁊ loquitur.l.qui poſt. S.e.Aliqñ pmo Gʒ legari:ſed ius inferẽdi
Cunfſn obligat:deinde legat⁊ loquit᷑.l.ſi res obligata.de le.j.Et Vmoꝛtuum ſic.h.d. ¶ Sed qͥd ſi legat ſepulchꝛũ
nniſegtnn bꝛeuiter dicit hec lex. Ille qui legat rẽ alienã ſciẽs tene R EAGr ſic nonvalet an videtur legare ius inferedi.
liili legatũ /ſecus ſi ignoꝛet niſi ꝑſone cõiũcte legauerit.h.d. ⁊T dic vt glo.ꝙ ſic.ar.l.cum taberna.ff.de contrahẽ.empt.
¶ Op.ꝙ non dẽat redimi ſi videatur legare ius qd habz ⁊.il.apud iulianum . S.ſi titius.de leg.j.
W in re / vel ad rẽ/ vel pꝛo re.vt.l.ſi domus ·S. fl.ff. de le.j.⁊.l. Ry ANXAJ v ſe Quando nil ſupereſt ha⸗
tonſutg⸗ meuius·S. penul.⁊ fi.de leg.ij. So.hic nullum ius hẽbat niuerle bere alieno non hʒ locũ
glegnfn ibi ſic. Itẽ op.ꝙ hoc legatũ cõtineat impoſſibile.ſ.dari pꝛeſtatio legatoꝛũ: ſʒ quãdo aliqᷣd ſupereſt ha
tolbtiint, rem alienã/⁊ ideo non tenet:vt.l.impoſſibiliũ.de regu. iu 04bet locũ cũ diminutione tñ falcidie. h. d.
ehuiunnren ris.So.non eſt impoſſibile:qꝛ poteſt redimi ⁊ dari.¶ Iꝗte & R . di Non repetit heresa credito
