mnonof, tꝑe duret. ſpacio longi tẽpoꝛis pꝛeſcribendo rem.i.tales terminos tũc ſtatim naſcit᷑ actio q̃ noxalis ẽ ⁊ m cõpetit co manu⸗
nſh aut non habeo titulũ ⁊ tũc pᷣſcribo ſpacio.xxx.anno.⁊ nõ miſſo ſiue cotractet vel non/ actio que noxalis dabat᷑ in
monnnc ante. vt. l.ij S. ſifundũ.ff.de vſucap.ꝓ empt.⁊.jin qui.nõ me datur directe in manumiſſuʒ:⁊ ideo cũ antiqua actio
Nrdorgt ob.lon.tempo.pꝛeſcrip.l.ne. durat:lʒ de nouo cõtractet amplius nulla actio nous na⸗
monionte . ſelur Sewero eo auano ſeruus anum gns rem
guitſie⸗ P. on cotractat de nouo qualiter dño con⸗
n D 2 co nſoꝛtib us eiuſdem litis. ſulatur: Reſpõdeo vt gd iret vcnaicationeae⸗
letn J . Si ſeruus delinquit / aut ex eiu
Enche Bubz ica. MM C lerui. delicto agere volo crimialiter /
enclegn Xp⸗ lo ſis Ratione partis etiaz R t ipſum conuenia non dñm:aut ciuiliter ⁊ tunc
hrcietn . mee non poteram liti EHEdnm non ſeruũ. ſi autẽ delinquit ſciente dño / et
pfenit gare abſente ſocio olim / hodie poſſum couenitur in ſolidũ.aut ignoꝛante vel inuito ⁊ noxaliter
uur neiß⸗ boc dicit m vnam lecturam. NMel 2 cõuenitur. hoc dicit vſq; ad.l. i.
nunenn . Ldic de⸗ Frd din litigare non pore⸗ — J t lbi. Ex delicto ſerui agit᷑ ciuiliter ſem⸗
Uhplonn Aram⸗ les ie poſſum ᷣm determinatio⸗ 3 ber cum dño non cum ſeruo hoc di⸗
ſncuſ arenie. dicit m aliam cit Js. But. .
ann y⸗ Smmune Ad pꝛimã legẽti.opp. 4A d exhib endum. MRub.
nmn N. leELEEratioe partis nõ audiar — Id ominium Actio ad
ſintinn de toto niſi caueam de rato.vt.l.ꝓxima. So. R III. exhibeẽduʒ
enucleſd Pperc cũ determinatione illius:qꝛ debeo cauere leſt pᷣparatoꝛia rei vẽdicatiõis ⁊ cuiuſ
Nelg de rato ſi ſum ex parte actoꝛis ſi rei tunc iudicatũ ſolui:⁊ ccüucq; iudicij in quo pecuniarit᷑ ĩtereſt.

ſi dicas qũo cauet iudicatũ ſolui ꝓpꝛio nomine cõuentꝰ
cõtra.l.antepenul.S.ſi ex noxa.cã aga.Rñdeo aut conſi⸗
dero iura vetera ⁊ ſᷣm illa ꝓpꝛio noĩe conuentus in reali
bene cauebat multo foꝛtius ſi de re cõmunilitigabat:aut
cõſidero iura noua ⁊ tunc ꝓpꝛio noĩe conuentus non de

boc dicit hec lex. .
D C¶ Op. quomodo cognoſcet de veri⸗
W tate/cum hoc iudiciũ ſit ſüůmariũ:vt.l.
,lilij · S. ibidem.ff. ad exhibẽdũ. So.verũ
elt:⁊ ideo in hoc iudicio ſũmarie /in rei vẽdicatiõe plene

De cõſoꝛ.eiuſò li. De noxa.ac.Ald exhibẽdũ.Fo.CXIIII

er innt B bet cauere.ſpꝛo ſua parte / ſed ꝓ ſocij parte ſic. Mec ob.l. Quãdo debeat ſeruꝰ toꝛqueri dixi in.l.cũ ſemꝑ.5. de rei
fniü nr añpenł.S.ſi ex noxa.cã aga.qꝛ ibi negociũ erat idiuiduũ vendi.⁊ plene dicã in.l.cum mãcipiũ·j de ſeruifugi.
hos ien nec ꝓ parte poterat expediri /hic ſic.¶¶ Item op.ad ſecic⸗· J cri ni Abi ex delicto fui ññiis
W Cõſoꝛs ꝓ dã legẽ ꝙ non admittar ſine cõſenſu alioꝛũ vt.l.ſi pettoꝛ c . minis. nxaliter ↄuenit᷑ eundẽ .
cun in cöſoꝛte an ff, de iudi. So. venit eis ignoꝛãtibus vt hic:inuitis nõ vt cogitur exhibere.h.d.
dẽat ad⸗ in cõtrario.ꝗ Itẽ op.ꝙ non admittatur non allegato mgꝗ ¶ Op. ꝙ hac actione nõ agat᷑ cũ pecuniariter
hoc idſee mitti ad li dato. vt.l.j.S. de pꝛocur.So.hic ſpãle qñ venit poſt lit. ccõ nõ interſit:vt.l.de eo ·S.j.Sol.vt glo.qꝛ bene intereſt pe⸗
ſineh t ꝓſequé teſt. alijs pꝛeſentibus. Sed quid ſi ante litem conteſtati cunigriter.
rminoeabe dafrn. en : Nideo ſernabo ius e habeatallegare mãda MN Ecq; Slne ytkerdr es ſiue cauſa agendi/
ſoremnf tũ ⁊ facere rẽ dubiam/tunc admittetur cum cautione. WM' non obſtat exceptio rei iudicate. h. d.
riiſhoerin ¶ Itẽ opp.ꝙ poſt litẽ conteſtatõ non debeat cauere.vt.l. I ¶ Quero de exemplis.l.⁊ dic vt glo.
debeta pomponius·S·rati.ff. de pꝛocura.cũ ſi.So.vt glo. IJte,z da¶ Op.ꝙ omnis cauſa videat᷑ in iudiciũ dedu⸗
ididubtn op.ꝙ admittatur ſine cautione.vt.l.loci:S.ſi fundum.ff.ſi cca:⁊ ideo obſtet exceptio:vt.l.ſi mater·S eadẽ.ff. de ex⸗
facere ſerui. vendi. Sol.ibi negocium eſt indiuiduum/hic diui⸗ cep.rei iudi.cum ſi. So.aut pꝛopoſui actionẽ ad exhiben
Gdecen duum.Collige ergo duo/pꝛimo ꝙ declinatoꝛia que inci: dum pꝛo intereſſe in aliqua actione ꝑſonali/⁊ tũc nõ ob.
ꝛes ind pit cõpetere poſt lit.ↄteſt.põt poſtea oppo.idẽ ſi ante cõ exceptio rei iudicate. Si ex alia cauſa agst᷑.aut ratione
gliren petebat:ſed ignoꝛabam. vt.l.manifeſtiſſimi.S· ſinautem tntereſſe dñij/⁊ ſic realis:⁊ tũc aut indeterminate fuit ꝓ⸗
titiute dubius .· de furtis. Item collige pꝛiuilegium conſoꝛtis poſita ⁊ tunc obſtat exceptio:licet tantũ vna cauſa fuerir
oſieten⸗ quia aut negocium eſt ĩdiuiduũ ⁊ admittitur ſine aliqug pꝓſequuta vt in cõtrario. Aut eſt cauſa determinata in p-
ſtosſetn ſatiſd atione õä ex noxa. cã kiionernon at exceptio CSaen alia cauſa / etiã in
heſorgu aga. ?·l loci. S.ſi fundũ. aut diuiduum ⁊ tunc aut venit rea 8 ſone ſ tẽ quero quid ſi iudex cõuentũ hac acti
cöncert, ante lit. conteſt.⁊ nullum ha r Peiullegium inio debet alnes oluit quaſi non poſſideret/poſtea reperitur poſſi⸗
aiet pꝛobare maãdatum vel allegare t facere rem dubiã ⁊ c⸗ dere.actoꝛ iterũ agit dicens eum de nouo poſſeſſionẽ q̃⸗
Pitefi uere de rato.aut venit poſt litẽ conteſtatam:⁊ tunc aut in ſiſſe:reus dicit ꝙ de nouo poſſidet. Sed qͥd ſi poſſidebat
3 iinir uitis ſocijs non põt niſi pꝛo parte ſua/aut nolentibus vel tpe ſnĩe.dic plene vt.l.qui iuraſſe.ᷣff. de iureiuran.
ignoꝛantibus⁊ voreſ c Hobet daiuſegiu borteſt ge hon C n Ga aus incipir i inn antie in ſi. ibi.l.fl.⁊ quod eſt
ren ð anerrurcam erlſis H lcih oc vieis Haco Dug. nhonikrvteſt
nec in hoc habet pꝛiuilegium:quia quilibʒ ſic admittere⸗ NN . 20 intereſſe
vlut tur in riſgande. . 5 ala unnz SS R On ignoꝛab it. a⸗ r ca do⸗
boen 1 ¶ In glo. que incipit ⁊ ſatiſdare. ibi in cauſa ſuſpitiis qj bibendũ pꝛo quarta contra eum qui habet vel
nli⸗ vt iudex delegatus poſt litem conteſtatam poſſit recuſa AA.tẽpoꝛze litis conteſta. habebat: ⁊ ↄtra non exhi
nn ri vel delegatus ante poſſit et poſtea recuſari ex nous bentem iuratur in litem. h.d. H
de ſoß caua. WZ L ¶Ex tex.Ltui iuris id eſt ad te pertinẽtia iure dominij
fu ee 1 0 Reramnae .
SAeban 44 p.qꝙ detur iudicis officiũ ⁊ actio in factum/⁊ nõ ad
dell . De noxalibus actionibus. exhibendũ:vt.l.pꝛetoꝛ.⁊.l.quedã.ff.de eden. So.hic pꝛe⸗
M RKub ica e tenditur intereſſe dominij:ibi aliud intereſſe.¶ Item op.
ꝙ olim poſſidens non pᷣſumat᷑ hodie poſſidere:vt.l.ſi mi Poſſidẽ
ennnii . „ noꝛc̃.et ibi no.ff.de in ĩtegrũ reſtitu.⁊.l.ſi quis vi·S. diffe⸗ olim an
ſcbat nmm Ze tat Si ſeruus facit furtum rentia.ff.de acqui.poſſeſ.Sol.aut qͥ olim poſſedit/hodie hodie pᷣſu
Cennli/ 4 Ne* Xx domino non naſcit᷑ fur⸗ negat ſe poſſidere:⁊ regulariter nõ pꝛeſumitur poſſidere mat᷑ poſſi⸗
ſa ne⸗ Rti actio ex pꝛima contractatione/ſed ſi cum poſſeſſio ſolo animo perdatur:vt.l.ſi quis vi:S. diffe dere.
dgili, factus liber contractet/ex noua cõtra⸗ rentia.ff.de acquiren.poſſeſ.fallit in duobꝰ caſibus. Pꝛi
ernſſce ctatione naſcetur. h. d. mus quãdo poſſedit tẽpoꝛe litis ↄteſt. Itẽ quãdo res ex
denn CAuero ad declarationem textus cotractu puenit ad eũ: vt.l.nec creditoꝛes de pignoꝛa.
cut q differentia ſit an ſi ſeruꝰ me? mihi fa actio.Si aũt q olim poſſedit hodie ſe dicat poſſidere/pᷣſu
ſſen ciat furtũ an exneo.Rñdeo duplex eſt mit᷑ poſſidere:⁊ ↄtinue poſſediſſe/ ſaltim ciuilit᷑ aio. Itẽ
nndh Nv9H

Exhibẽs E
rẽ fora mu
tata q̃ acti
one tenet᷑.

naturalr ſi eſt ĩ re vel in cõſpectu.vt.l.j.pꝛimo rñſo.⁊ · S. ſi
iuſſerim.ff.de acquir.poſſ.ꝗ Itẽ op.ꝙ indiſtincte qͥ olim
habuit rẽ pᷣſumat᷑ hodie hr̃e.vt:l.ſiue poſſidetisj.de pꝛo
batio.So.ibi in dñio hic ĩ poſſeſſiõe.ſ¶ Itẽ opp.ꝙ in hac
actioe nõ iuret᷑ in litẽ cũ ſit ſtricti iuris.vt.l.ĩ actionibꝰ.
ff. de in litẽ iurã.Sol.licʒ ſit ſtricti iuris eſt tñ arbitraria:
ideo in ea iurat᷑ in litẽ. ¶ Itẽ q̃ro an alia ſint remedia qᷓ;
iuramẽtũ in litem.⁊ dic vt glo.
= D exh b end ſi Hec actio ĩuenitur
1 . . cõpetere directo vt

hac..l. Itẽ vtilis ⁊ directa.vt·j.eo.ſi res.

R Opp. ꝙ nulla vtilis ĩueniat. vt.l. cũ ſeru?. ff.
o.· vt gloꝛ lʒ ſcedᷣam nõ appꝛobet:eſt tñva quãtũ ad

eo.“ J
hãc.l.q̃re dic ꝙ aut queris an recipiat hec actio variatio
nẽ ꝑ aduerbiũ/⁊ dico ꝙ ſic:qꝛ dat᷑ vtilis ⁊ directavt.jeo.
l.cũ res. ſpãale eſt ĩ.l.dicta.cũ ſeruꝰ.vt vtilis nõ cõpetat.
= .J Contra inuadẽteʒ
Nſtrumenta. ?cccultante innt

oõt agi ciuiliter ⁊ criminaliter.h. d.
ASp. ꝙ male dicat inuadẽtẽ cũ ꝓpᷣe ĩuade
re ſit in imobili.So.fateoꝛ:qꝛ hic ĩpꝛopᷣe ponit᷑. Quero
q̃ accuſatio criminalis cõpetat ⁊ dic vt glo. ¶ In glo. qᷓ
icipit large.ibi accipe quatũ ad hãc criminalẽ accuſatio
nẽ vel actionẽ vi bo.raptoꝝꝑ:ſʒ quãtũ ad actionẽ iſtã ſtri
cte.vt.l.iij.S.ĩterdũ.ff.ad exhibẽ. In glo.q̃ incipit ꝓba
tionibꝰ.ibi qñq; nõ agi ꝓ inſtrumẽto vbi nõ pᷣtẽdit᷑ ĩter⸗
eſſe dñij. Si ergo volo agere vi bo.rap.vel actiõe.l.iulie.
ſufficit me pᷣtẽdere ĩtereſſe qdðᷣlibet q̃ntũ ad l.coꝛnelia te⸗
ſtamẽtariã ⁊ ꝙ fuerit teſtm occultatũ /ſecꝰ ĩ alijs inſtr̃is
qᷓntũ ad actionẽ ad exhibẽdũ reqᷣrit᷑ in q̃rta ĩtereẽ dñij.
rDSðð Xxh⸗ ib itio is Qui pot exhibere vel
n dolũ vel culpã cõmiſit
Bin nõ exhibẽdo tenet᷑ actione:⁊ qui rẽ exhibet
aas fozma mutata tenct᷑ ad exhibẽdũ/qͥ deterioꝛeʒ
exhibet foꝛma nõ mutata tenet᷑ in factum.h.d.tex.⁊ glo.
¶ Op.ꝙ nõ ſit agẽdũ in factũ ſʒ hac actiõe.vt.l.iuł·S· ſjʒ
⁊ ſi q̃ ff.eo.Sol.hic nõ eſt mutata:ibi ſic.¶ Itẽ op.ꝙ ſiue
mutet᷑ foꝛma ſiue nõ agat᷑ pᷣma actiõe.vt.l.etiã.ff.de ſolu.
⁊.l.vniꝰ.S.qᷓ ꝓ euictiõe.ff.de le.ij.Sol.aut ſoluit᷑ pars rei
tm̃:⁊ tũc põt agi pᷣmitiua ꝓ alia ꝑtenõ pꝛo tota ſi res eſt

diuidua ałs nõ põt ſolui ꝓ parte.vt.l.ſi qͥ ſtipulatꝰ.ff.de

ſolu.⁊.l.ij ·S.quedã.de vᷣb.ob.⁊.l.in executiõe:S.ꝓ parte.
aut ſoluitur tota res:ſed deficit ius in re ipſam totã affi⸗
ciens ⁊ agitur pᷣmitiua.vt.d.l.domus.⁊.l.etiã.Si aũt nõ
deficit ius in re:ſed res reddit᷑ deterioꝛ: tũc aut eſt actio
bone fidei ⁊ agitur pᷣmitiua. vt.l.j.S.ſi reddita.ff. cõmo⸗
da.⁊ depoſi.l.j.S.ſi res.aut eſt actio ſtricti iurꝭj:⁊ tũc aut
eſt mutata foꝛma ⁊ durat pᷣma actio.vt.d.l.iul ·S·ſed ⁊ ſi
q.ff.eo.aut non eſt mutata foꝛma:⁊ agit᷑ in factũ vt hic.

Ad hoc vltimũ opp.ꝙ agatur vtili aqlia ⁊ non in factũ

vt.l.qui tabulas.ff.ad.l.aquil.So.vt glo. .
7 res Hic ꝓponitur q̃ſtio de duobꝰ ⁊ rñ
4

det᷑ de vno.¶ Sed an idẽ iur ſit ĩ
alio debito:qꝛ licet in reſcriptis q̃ expectant
lad iur diſpoſiti executionẽ ⁊ rñſio fctã vniad
aliud poꝛrigatur.vt.:.j.S.de diuerſis reſcript.tñ in his q̃
pertinẽt ad iuris diſpoſitionẽ nõ inuenio maxime cũ nõ
ſit eadem ratio invtroq; vt in ·S: item inutilis.inſtitu.de
inutili ſtipulatio.
¶ Op.ꝙ nulla vtilis ĩueniatur.vt.l.cũ ſeruus.ff.eo. So.
vt glo.ſ Itẽ op.ꝙ ex pacto deponẽtis nõ detur actio do
mino.vt.l.poſſeſſioS.· ⁊ ſi poſſeſſio.ff de acquir.poſſ.Sol.
hic ſpãle ⁊ hec vera. Mar.dicit eſſe regulã dari vtilem et
cõtraria eẽ ſpãlia/⁊ mouetur ex eo:qꝛ ſũt.xiiij.caſus vbi
datur vtilis:ſed tene gloſ. Modo q̃ro quid in cõmoda⸗
to glo.tenet ꝙ idẽ per.l.j.Sg.de diuer.reſcrip.⁊ idẽ tenet ĩ
d · S. itẽ.inſti.de inutili ſtipu.ſed illa.l.j.de diuer.reſcrip.ĩ
alio caſu loquitur vt dixi ⁊ magis ẽ fauoꝛabilis cã depo
ſiti q; cõmoda.⁊ ideo non videt᷑ extendi ad cõmodatum

ſed depoſitũ ſic loquit᷑.l.publia.ff.depoſiti:cũ ergo ſit di⸗

uerſa rõ in vtroq; nõ recte ĩfertur de vno ad alium.

WFr Si inſtrumentũ
” J ex quocunq;. mane remãſit .*
N nes creditoꝛem petittur per debitoꝛem condi⸗
K& aA *uEQctione ſine cauſa vel ad exhibendum. hoc di
cit Butrig.

¶ QAuero quando condictio ſine eauſa locum habeat er

quando ad exhibendum.⁊ dic vt glo.

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

Dereligioſis ſt lumptibus fu
rüt alee luſu et. Rubꝛi.

vi Ex cã licet traſferre reliqͥas
J moꝛtuoꝛum.h.d.
¶ Sp. ꝙ etiã ſine cauſa poſſint trãſfer
ri. vt. j·eo.l.ſi nec dum. So.vt glo.
Atẽ op. de. l. fl · eo. So. vt glo. Colli
ge ergo ꝙ aut non eſt traditus perpe⸗
tue ſepulturc ⁊ põt ſine cauſa tranſfer
.M re. vt. . l. ſi nec dum. aut nõ eſt traditꝰ
perpetue ſepulture:⁊ tunc cã poteſt tranſferri vt hic:ſine
cꝗ nõ poteſt niſi auctoꝛitate pucipis.vt.jeo.l.final.
EE ee nlocum meum non infert qᷣs
Nuito .Doaminn me muito:ſed me 2
lente ſic/x facit locũ religioſum. hoc dicit Bu
trigarius.
— E atum Tria poſſum petere legatuʒ
g Rĩpenſam futuris ⁊ infirmita
e tis. hoc dicit. Se b.
1 epulchꝛum non
8 J lep U lchꝛum. Endicanr nhn
1 na loca que ſunt iuxta ſepulchꝛũ vendicantur
ffauapmiliaria ſepulchꝛa tranſeunt ad heredẽ.h. d.
Quero quod ẽ ſepulchꝛũ familiare: Reſpõdeo qð feci Sepul⸗
mihi ⁊ familie mee.Sed qui cõtinẽtur appellatiõe fami⸗ chꝛũ ſami
lie. Rñdeo filij ⁊ emãcipati ⁊ deſcendentes / agnati/nõ liare qd
cognati nec affines niſi nurus ⁊ gener. ſit.
¶ Opp.ꝙ ad alios tranſeat ius ſepulchꝛi.vt.j.eo.l.ius.
So.hec ſupplet᷑ per illã.ſ Itẽ quero cũ hodie ſit ſublata
differẽtia agnatoꝛum ⁊ cognatoꝛũ an cõtineãtur cogna⸗ Familie
ti appellatiõe familie:⁊ dicit glo.ꝙ ſic.tu dic ꝙ nõ:qꝛ non appellati⸗
eqparaãtur niſi ĩ ſucceſſione ab inteſtato ⁊ ſic erit idẽ ho⸗ oneqͥ con
die in cognatis. iinentur.
WC, Ei & Heres cogitur ĩplere volũtatem
AFlitis. cdhcri, e inovtactiots/mdͤtcis
AItñ offõ.h. d. ¶ In gloſ. i. accuſatio in fl. ibi qͥ
Ea Maa nunc. ſed ſi habet heredẽ compellitur iudicio
fami.herciſ.vt.d.l.hereditas.

Inſcriptiões ⁊
Gnumentozum. u ſepulchꝛo
rum non tranſeunt in libertos:ſed legitima pꝛe⸗
ſcriptio.h.d.
Re Lʒ nõ poſſũ locũ religioſum
6. Tatuas. mutare poſſum tñ oꝛnare.h.d.
AVel dic ꝙ immo poſſum facere quicquid volo
* ntſi inueniatur iure pꝛohibitum. h. d.
GB Familiare ſepulchꝛũ ad affines vel co
8. gnatos no heredes nõ ꝑtinet.h.d.
An hodie agnatis cõpetat glo.ꝙ ſic.tu dic :
Aqꝛ eqparãtur ſolũ in ſucceſſiõe ab iteſtato.

PTA Religioſi loci non tenet vẽditio/ſed
HGcum. painauiſcb d⸗ a
ui non traditur perpe⸗
„ nec d um.·. ine ſepulture poteſt alibi
Poꝛtari · h. d. Lond 4
. ondẽnatus qui iã debit
3 Bno xiogS. pena ſuſtinuit:qꝛ moꝛtuus
I jeſt vel qui ſtetit ſuſpenſus in alioꝛũ terroꝛẽ po
RAEAteſt licite ſepeliri. h. d.

O tuo: um Aciuitate quis ſepeliri nõ

Vs. Jus ſeyulchꝛi cululibet tranſmittitur
. 16 ereg cs iarmiliare ad familiares et
non heredes.h. d. =
Emo Traditus perpetue ſepulture ſine
. . cuſe inconſulto pꝛincipe remoue

Vſus alearum in .
nitur i lachꝛimis ideoq; pꝛohibetur: quattuoꝛ
E& autem ludi permittuntur qui hic numerantur.
hoc dicit. Jaco. Butrig. e

Erxvplicit liber Tertius.

—

D
la

heni
aulsac
um
weden
tsbat 6
ſhnogee
inifie
Drntri
Nencli
ve ponit
Nengo.
oetel
Puris.
Er a.απαn

lichoc⸗
ll peeſen
o frer.

Arzdliri⸗

Ceſtwripr
ntariüs
ſſt iudicun
cituriud

tmen
Dulde⸗
ila erce

Neqpotun
Urincpie
criodene
urziudi
ecſerior
Pnaeſare
Whiiniv
ſcengink
AMytgeo
dicohie
Mutune
ltaro
Ajoc
Ctottst
hleſder
Mriermen

11 it libe uartus cee delatuʒ partiin terminis.l.in bone fidei.xde quo vide
lbn. Inc Pit r ¶q Oe degioeglo ingin te ae ene iareinn
e ,.* gDiE/ 17 27 col.xvj.in vᷣſiculo ſum in tertia parte glo.pꝛincipali. Et
rnie D D erxe b us cred itis ſt lureiu⸗ dicit Aiaſ nar macke⸗ aliqutd eſt Geetiunm werert
. iuramẽti neceſſarij dicitur factũ ſeu deciſum ex ꝓbatiõe
ran d 0. MKubꝛ: Wa. pꝛiuilegiata.i. ꝓpꝛio iuramẽto partis / t ſic ex ꝓpꝛio te⸗
cht .. . VMZ ſtimonio in cã ꝓpꝛia coõtra regulã que hʒ ꝙ nullus in fa⸗
nis Il ¶Nꝛemiſſis pᷣparatoꝛijs iudicioꝛũ /poſuit de iudicijs: cto ꝓpꝛio idoneus teſtis eſt.l.nullus.·ff. de teſti.⁊ in.l.om
i dne ſʒz quia actiones in iudicijs ꝓponũtur erat de his videre nibus·j.de teſtib.facit.l.fl.iuncta etiã ibidem glo.rde ſi⸗
ctune Et pꝛimo paemiſit de realibus vniuer ſalibꝰ ⁊ ſingulari⸗ deicõ. Et in iſto paſſu ſuccedit illa notabilis regla q ſen
ri bus ⁊ de mixtam cauſam habẽtibus.⁊ de in rem ſcriptis tẽtia lata ex ꝓbationibꝰ puilegiatis nun; trãſit in rem
ſ heſte reſtabat ergo videre de ꝑſonalibus. Sed quia titulus de iudica ta quin ſemper ⁊ quãdocũq; etiã vſq; ad mille an⸗
dul rebus creditis eſt generalis ad om̃s pſonales in quibus nos talis ſnĩa poſſit retractariſupuenietibꝰ veris ⁊ ꝓba
nffn alienã fidem ſequimur. vt.l. j.ff. ſi certũ petat᷑. Ideo ißyßm tionibus cõtra rijs. Iſtã regulã tradit no.inno.in.c.tua
oſclnen pꝛemittit. de hoc tamen hic nõ dicit. et quia ꝑ iuſiurãädũ. nos.de cohabi.cleri.⁊ mulier. in glo.ſua magna.in vbo.
Wedt plerũq; litigia decidũtur ĩ quibuſlibet actionibꝰ:ideo de ſed eſt mirabile qð dicit ⁊ reputat notandum/a mirabile
hoc ponit. Querit glo.quare non dicit de debitis? Et ange. in. l. j.. ſenteñ.reſcin.non poſſe. Idẽ angein.l.diuꝰ
ukreleen dic vt glo. quia ſuffit vnum reſpectiuoꝝ maxime nobiliꝰ traianus.ff.de teſtamẽto militari.⁊ in.l.ſub ſpecieꝗ.de re
Eifint quod eſt ex parte creditoꝛis.ar.l.iij.de nouatio. Jaco. iudicata. ⁊ ibi vide per eũ.⁊ idẽ ang.in aut᷑.nouo iure põ⸗
Butrig. —r i de r. ibi ꝑ S Rn iudi:.qͥ male uldickg ibi
lchuumne gerr e . ulum tex.eſſe mirabilẽ. Idẽ no.do.antho.de bu.in.c.fra⸗
ann Auſa ure iurand 0. ternitatis. de frigidis ⁊ maleficiatis. Idẽ antho.in.c. cũ
hentieren à Pꝛetextu periurij nõ reſcindit᷑ cauſa venerabił.er. de exceptio.⁊ in.c.fl.ex.de iureiur.do.abb.
benlibe iureiurãdo deciſa niſi ſpecialiter lege panoꝛ.in.c.ꝓpoſuiſti.de ꝓbatio.⁊ in.c.ſignificãtibꝰ cir⸗
hodogſitt ”” Acaueatur. hoc dicit Jacobus Butrig. ca mediũ.ex.de purga.vulgari.idẽ abbas panoꝛ.in.c.ex
Alufßeſtni Juramẽti) NC¶Agd euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ multa tuaꝝ. in fine. de purga. cano.ad idẽ allegãt ludo.ro.⁊ do.
ligut g multa ſut / ſunt genera iuramẽti: naʒ quoddã eſt alexan.in.l.admonẽdi. ff. de iureiurãd. tex. ſingularẽ. in
genera. .ρ nn a E. CTedulitatis. de quo in. l. ij. S. de iura. l.ſi qui adulterijj. de adulte.vbi tex. valde ſingularis ⁊
Ntſcol ie caluæ hoc nihil ad nos. Quoddã eſt purgatiõis de qu vige doc. ꝙ er ſententia lata expꝛeſumptionibꝰ/⁊ ſic ex
cieſtſckln in. l.pꝛeſenti. S. de his qui ad eccle.cõfugiunt.⁊.l.marcel ꝓbationibus pꝛiuilegiatis põt qncũq; retractari ſuꝑue⸗
äurcognſt lus.ff.rer.amo.⁊ de hoc nil ad nos Quoddã eſt qð defer niẽtibus veris ꝓbationibꝰ euidẽtioꝛibus.aut ſuꝑueniẽ⸗
cgnögpae tur ad litis deciſionem: ⁊ de hoc hic loquimur. Et caue tibus pᷣſumptionibꝰ que ſint foꝛtioꝛes ⁊ dicit ludo.ro.in
e tihre w eſt triplex id de quo hic loquitur:nam quodda eſt vo⸗ v.col. in pꝛin. ꝙ pꝛo illa regula inno.ipſe nouiter põderat
luntariũ qõ defertura parte parti extra iudiciũ. quoddã elſſe tex. ſingularẽ ⁊ peregrinũ in. d.l. admonedi. ⁊ dicit
Fevoliun eſt iudiciale.ſcʒ quod defert᷑ a parte parti in iudicio ⁊ di ibiꝙ caripenderet in hoc habere ſociũ verũtamen ante
tösinde citur iudiciale:quia ĩ iudicio defertur / vel iudice appꝛo⸗ eũ hoc idẽ voluit bar. in. ij. glo.in.d.l.admonẽdi.pᷣm iaſ.
Nonnſſ bante. Item eſt neceſſariũ quod iudex defert non pars. ibi. xvij. col. circa pꝛincipiũ.⁊ ibi plenius videas ꝑ doc.
itur iudd Diuide in duas partes:qꝛ in pꝛuma ponit regulã.in ſe⸗ pꝛincipaliter p iaſo.may.et hic clariſſime per ange.peru.
cũda exceptionẽ. Secũda pars incipit ibi niſi. ¶ Quero in. j.?. ij. col. ⁊ in.l.ſequẽti hic. ⁊ ibi declarabo an ⁊ qñ iu⸗
ſerptün de quo iuramẽto hic loquitur: Geſpõdeo videtur loqui ramẽta voluntaria ⁊ iudicialia/ ac neceſſaria retractari
ſepulch in pꝛincipio de volũtario/⁊ in vᷣſi.vel aduerſario de iudi poſſint vel non ⁊ quãdo pars deierans puniat᷑ vel non/
ſ ciario.de neceſſario vero nonvidetur loqui:cũ illud defe circa qð dic vt.l.ſequẽti.
Gtinaſ ratur a iudice non a Parteſed potes ſubaudire in tex.vel “ 2
zrat neceſſario: ſie de quolibet loquitur vt. dicam. . GB Qui iurat per deũ ſa
hnelghn ¶ Oppo . ꝙ poſſit cracrart: vt. l.admonẽedi. ff e. Solu. bi I9/ rili urandi. tis deum habet vlto⸗
nommanht in neccſſario ⁊ in caſu in quo inſtrumẽta nouiter reperũũ . ꝗN Nrem. qui iurat per pꝛincipem: licet crimine ma⸗
nicgun tur hic in iudiciali ⁊ volũtario vel neceſſario:ſi non ſunt Aleſtatis nõ teneat᷑ punit᷑ aliqualiter. hoc dicit.
. reperta inſtrumeta nouiter. ¶ Itẽ op. ad idem de l.fl.·ÿee. ¶ Pꝛima pars legit᷑ duobus modis,. Pꝛimo ꝙ puniat᷑ a
ffntsſit Sol.vt glo.Sed que eſt ratio ſolutionis pꝛimi cõtrarii/ deo ⁊ ꝙ deciſa cauſa nõ retractet᷑/nec aliter punit᷑ in hoc
inetb qð dico hic loqui de neceſſario. DPicũt quidã ꝙ cum hic mũdo. Alia eſt lec.ꝙ puniatur quãtum ad deum ⁊ ꝙ ſibi
gſedeg ponatur regula ⁊ exceptio non habet locũ in iudiciali? tantũ iurauerit/⁊ non alij ſed pꝛima melio.
leſuo volũtario ſed in neceſſario:⁊ ideo ſubauditur de neceſſa⸗ ¶ Op.ꝙ deierans puniatur: vt.l.j.õ.de ſumma trini.⁊ fl Deierans
huttſt rio. Alij dicũt ꝙ hic non loquitur de neceſſario:nam ex. de catho. So. ibi concepit fidem violãdo. hic deierãdo. an debeat
ceptio fit a iudiciali:vt.je.l.fi. Ytem a volũtario:vt aut. ¶ J tem op.ꝙ etiã deierãdo puniatur:vt.l j.ff. ad.l.coꝛ.de puniri.
iur ve⸗ hodie de repudi.ſ¶ Item op.ꝙ pꝛetextu ꝑiurij retracte⸗ falſi.Sol.ibi periurium cadit in ſpeciale nomen delicti.
eporetab⸗ tur iuramentũ: vt. l. ſi ex falſis. S. de trãſactio. Sol. vt gl. hic non.¶ Item op.ꝙ ⁊ ſi non cadat in ſpale nomen pu⸗
2 Tu dic “yYhic fuit cauſa iuramẽto deciſa ibi non.ſed trãſ⸗ niatur:vt in aut. vt liti. iurent. Sol. dicunt quidã ibi ſpe⸗
grlüdbii actione ⁊ iuratum fuit ſuper trãſactione ſeruãda:⁊ ſic ſu ciale.vel dic ꝙ ibi iurauit per coꝛpus dñi vel ſanguinem.
ngt nonn . per contractu ⁊ ſuper futuro:vnde nil habet cõc cũ iſta. hic per deum ⁊ eius diuinitatẽ. ¶ Item op.ꝙ deierãs pu
tümeg Snia an (MWogo quero an ex iuramento iudiciali naſcatur vna miatur: vt.l.de periurio.ff. de crimi.ſtelli.Sol.aut queris
naſcat᷑ ex ſentẽtia/⁊ ex ſentẽtia alia. Glo.ꝙ ſic.placen.ꝙ non.⁊ eſt an puniatur ratione deſerte religionis ad deũ:⁊ dico ꝙ
isſplin luramẽto ratio: quia ſperatur ex ſententia:ied hec non eſt bona ra⸗ non. vt hic.aut quia dolũ cõmiſit in aduerſarium:⁊ dico
iudiciali. tio:q;ꝛ plures actiones ad idẽ naſcũtur: vt.l.nã ex poſtea ꝙ ſic. vt in cõtrario.ſ¶ Item op.ꝙ iurans per pꝛincipẽ pu
manſnitir AXſl.ff. e Et ĩtereſt noſtra plures debitoꝛes habere:vt.. niatur: vt.l:.ſi duo.in feff. e. Solu. vt glo. ¶ Item op. ꝙ pu
famlintse non eſt nouum. de actio. emp.ſed placen. potuit moue⸗ nisgtur :vt.l.ſi quis maioꝛ. S. de tranſac. So.ibi iurauit ſu Jurãs g
ri melioꝛi ratione:nam effectus nõ operatur vltra intẽ⸗ per cõtractu.⁊ de futuro: hic ſupꝑ lite ⁊ de pᷣterito.Pic er pꝛicipẽ q̃⸗
loluutſt tionem agentium: vt.l.ſicuti·S. ſed ſi queritur.ff.ſi ſeru. go ꝙ aut iurat quis per pꝛincipẽ/⁊ tunc qꝛ deus cum nõ lit᷑ puniat᷑.
Ncheſennn ven. Sed ita eſt ꝙ quando in iudicio defertur datur lo⸗ puniret / punit eũ pꝛinceps hac foꝛma.qꝛ aut caloꝛe iura⸗
co pꝛobationis ⁊ confeſſionis:⁊ hec eſt intẽtio partium: uit ⁊ non punitur vt hic. aut non caloꝛe/⁊ punitur non
Aenni ctt ideo ſicut confeſſio et pꝛobatio actionem non indu⸗ crimine maieſtatis:ſed verberatur: vt.l.ſi duo.g fins. ff.
1geutoit cent: ita nec iuramentum: æ ita videtur bene dicere pla⸗ de iureiurand. aut iurauit per deum / ⁊ tunc aut querig
r unn cen. ſed quia glo.tenet contrarium eam tene. Jacobꝰ. an puniatur:quia religionẽ deſeruu.⁊ tũc aut deſeruit ſt
ummmn Butrig. . dem violando/⁊ punitur: vt.l.j.S.de fide cath. Aut deſe⸗

Additio Adde ad iſtã legẽ ⁊ totũ titu. c intellige

*ꝙ re deciſa iureiurãdo amplius non in⸗

quirat᷑ quo ad intereſſe partis regularit᷑:qð tamen intel⸗

lige vt hic in. j...ij. colinis ꝑ ang.de peru.diſtinguẽtẽ in
ter iuramẽtum voluntariũ iudiciale/⁊ iuramẽtum a iudi

ruit deierãdo/⁊ tũc aut periuriũ cadit in ſpeciale nomen

delicti ⁊ punitur: vt.l.j.frad.l.coꝛ.de fal.aut non cadit in
ſpeciale nomen delicti: ⁊ tunc dic ꝙ aut quis iurat ſibi⁊=
ſatis deũ habet vltoꝛẽ.ſic poſſet intelligi hec lex. aut iu⸗

De rebus creditis et iureiurando. Jo. CxXV

rat alij/a tunc aut ſuꝑ contractu conſeruãdo:⁊ ſic ſuꝑ fu⸗

P uij

Adde ad iſtam legẽ que ſit pena periu⸗
uras p Additio. egẽ que ſit pena periu

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

turo ⁊ punitur.vt.l.ſi quis maioꝛ.S.de tranſac. Aut iurat
ſuper lite decidenda.⁊ ſic de pꝛeterito/⁊ tunc aut queris
an puniatur ratione deſerte religiõis ad deum:⁊ dico ꝙ;

non.⁊ hic eſt ꝓpꝛie caſus.Aut queris an puniat᷑ qꝛ deie⸗

rando dolum cõmiſit in aduerſariũ /⁊ dico ꝙ ſic:vt.l. de
periurio.ff.de crimi.ſtelli.

rãtis in.c.quãto in glo.fi.de iureiur.ex.

deũ vel ſa glo.in ſumma.xxij.q.j.Et qᷓ;tum habetur ad materiã hu
cras ſcri⸗ ius legis dic ꝙ ĩ iurate per deũ vel per ſacras ſcripturas
pturas in vel aliter periurãte.i.iurãte falſum.dicas ꝙ ſi ſe periura⸗
caloꝛe ira= uit per irancundiam excuſatur:vt in hac.l.in fine facit.l.
cũdie an quod caloꝛe.ff.de reg.iur.⁊ in.l.j.j/ſi quis imperatoꝛi ma

excuſet᷑.

ledixerit.⁊.l.ij q/ad.l.iuliã maie.⁊ generaliter factuʒ per
caloꝛem iracundie non videtur punibile.tex.in.c.ſi quis
iratus.ij.q.iij.c.illa pꝛopoſitoꝛũ.xj.q.iij.Spec.in titu.de
accuſa.ver.quid ſi te vocaui ⁊ ibi bal.in.ij.carta.et licet
ita ſoleat cõmuniter dici:tamen eſt dicendũ ſᷣm iaſo.ꝙ
immo is qui caloꝛe iracũdie aliquid cõmiſit debet puni⸗
ri.l.ſi non conuitijj de iniur.⁊ de hoc habes tex.in.c.j.⁊
ibi panoꝛ.in ſecũdo no.de his qui fllios occiderũt.fate⸗
tur tamen iaſon may.in locis.S.allegatis.ꝙ iſto caſu de⸗
bet mitius puniri:⁊ ita ꝓcedat tex.in.l.ſi quis ĩpera.ma⸗
ledi.⁊ in.l.famoſi.ff.ad.il.iul.maie.facit.l.ſi adulteriuʒ cũ
inceſtu:S:imperatoꝛes.ff. de adul.⁊ tex.in.c.ſi qͥs iraſci⸗
tur.iij.q ij.hinc videmus ꝙ licet is qui publice blaſphe⸗
mat debeat puniri.iuxta.c.ij.de maledi tamen qui caloꝛe

iracũdie blaſphemat debet mitius puniri ſᷣm archi xxij.

q v.c.quid ergo.circa finẽ.⁊ panoꝛ.in.c.ij.de maledi.vbi
limitat:vt iſtud ſit verũ quãdo caloꝛ iracundie eſt iuſtus
ſecus ſi ex cauſa iniuſta ꝓceſſit puta ex amiſſiõe pecunie
in ludo.Aut pars periurauu deliberate/⁊ tunc ſi nullius

pꝛeiudicium reſpicit vt quia iurauit nunq; comedere car

nes ⁊ poſtea cõmedit/⁊ tunc ſolum deum habet vltoꝛem
ita loquitur in hac lege.in pꝛin.vbi glo.ita exemplificat.
⁊ doc.ſequũtur.⁊ glo.in.l.lucius.ff.de infamibus.qᷓ;uis
ange.in aut᷑.ſenicas nõ ſolum fideiuſſoꝛem.col.v.teneat
ꝙ etiam iſto caſu debeat per iudicẽ extraoꝛdinarie puni
ri:ſed pꝛecedens opi.eſt cõmunioꝛ. Aut pars deliberate
periurauit in pᷣiudiciũ tertij/⁊ tunc puniri dʒ extra oꝛdi⸗
nem arbitrio iudi.l.fi.cum glo.ff.de cri.ſtel.⁊ poterit iu⸗
dex eũ facere fuſtigari:vt in.l.ſi duo pꝛõni ·S.fi.⁊ in.l.iij.
S·fl.ff.de iureiur.⁊ dic ſᷣm ange.peru.hic ꝙ iſta lex nõ ha
bet locum niſi quãdo eſt iuratuʒ per euãgelia appꝛobata
non autẽ ſi per ſacra pꝛohibita:vt per capillos vel viſce⸗
ra dei:vt in coꝛꝑe.vt non luxuriẽtur hoĩes ↄtra naturaʒ.
colla.vj.Et dicas ꝙ hec lex non habet locum in caſibus

in quibus iuramẽtum iudiciale / vel neceſſariũ retrahat᷑:
vt plene dicit ange.peru.in.l ꝑꝛecedenti.⁊ ibitetigimus.

⁊ ita in illis caſibus ſicut poteſt queri de periurio ciuili⸗
ter ad retractationẽ cauſe:ita etis criminaliter ad ĩpoſi⸗
tionem pene.Et per hanc legẽ non intelligas quin teſtis

periurus debeat puniri:vt in.l.lucius.ff. de his qui infa⸗

mia notantur ſᷣm ange.peru.hic.⁊ in.l.pꝛecedenti.de quo
vide no.in.l.ſi quis maioꝛ.⁊ ibi per iaſo.de pena veniẽtis
contra actum iuratum.vide no.per doc.in.c.ſicut.ex.de
teſtibꝰ.⁊ ibi panoꝛ.in.ij.notabili⁊ ibi eſt bonus tex.qua⸗
liter teſtis ꝓꝑiurus eſt puniẽdus.ibi glo.idẽ tex.in.c.vno.
de cuſt. euch. glo.in regula imputari.de regu iur.lib.vj.
Et poteſt iudex facere mitrari vel poni ad cathenã ꝑiu⸗
rum per dictã.lʒ.fl.cũ glo.ff.de crimine ſtel.ſᷣm doc.in di⸗
cta.l.ſi duo patroni ·S.fl. Pꝛedicta ĩtellige qᷓ;dtũ ad penã
criminalẽ que autẽ pena imponi debeat periuro in foꝛo

conſciẽtie ſeu in foꝛo cõfeſſionis eſt tex.in.c. quicũq;.vj.

q.j.ꝙ dʒ ieiunare.per quinquaginta dies in panc ⁊ aqua.

eriurꝰ Ciuiliter autẽ agẽdo inuenio ſeptẽ alias penas. Pꝛima
pena ve⸗ eſt ſi aliqͥs iuret in ↄtractu /vel in cõpꝛomiſſo / vel in trãſ⸗
niat puniẽ actione:⁊ poſtea nõ obſeruat iuramẽtum ⁊ ↄſequẽter eſt
dus ſi aga periurus cadit in penis.l.ſi quis maioꝛ.S.de tranſactio.
tur ciuilit᷑. inter quas eſt quod ipſo iure pꝛiuatur ab omni iure ⁊ ac⸗

tione. Secundo periurus eſt infamis de facto ⁊ de iure
c. infames.vj.q.j.no.bar.⁊ ange.in.l.lutius.ff.de infami⸗
bus.glo.bar.⁊ doc.in.d.l.ſi qͥs maioꝛ.bal.in.l.j.j.de fidei
cõmi.lib. vt in hac.l.⁊ in aut᷑.ſi dicat᷑ in vlti.col.j.de teſt.
ange.in.d.aut᷑.ſcenicas.colla.v.Tertio ex hoc ſeqtur du
plex pena. Pꝛia qꝛ nõ admittit᷑ ampliꝰ ad aliquã digni⸗
tatẽ.l.quotiẽs.C. de digni.lib.xij.bal.in.l.ij.jeo.⁊ ſtatim
ſubijciò. Scda eſt qꝛ ꝑiurꝰ nõ admittir᷑ ampliꝰ ad aliqð

teſtimoniũ.c.paruuli.xxij.q.v.⁊.c.quicũq; ſciens.vj.q.
j.c.teſtimoniũ.c.ſicut.de teſti.c.litteras.de pꝛeſumptioni
bus. Spec in titu.de teſti ·S· j.verſi.item ꝙ eſt periurus.⁊
iſtud pꝛocedit etiam poſt peractã penitentiã.c.antepen.
de teſti. glo.in.c.fina.de iureiu.in.vj.glo.in.l.iij.S.· lege iu
lia.ff.de teſti.licet contrariũ videat᷑ innuere Bar.in.l.im
perialis in pꝛin. per illum tex .jde ſecũ.nup. Itẽ iſtud ꝓ⸗
cedit etiã ſi periurus nondũ ſit per ſententiã condemna⸗
tus ſᷣm Bal.in.l.ſi veteris:j de fide inſtrument.Quarto
periurus repellitur ab agendo glo.eſt in.d.c.paruuli.ſpe⸗
cu.in ti.de actoꝛe ·S.j.ver.item ꝙ eſt periurus quod tamẽ
ſane intellige ⁊ limita vt per glo.⁊ doc.in.c.dilecti.de fo⸗
ro compe.do Anto.de bu.in.c.intelleximus.in fi.de iudi.
immo foꝛtius exceptio periurij eſt exceptio litis finite q̃
impedit litis ingreſſum dictum eſt no.do.Antho.in.c.di
lecti.in.iij.col.de excep.Quinto ⁊ hoc bene no.periurus
perdit beneficiũ omnium legũ canonũ ⁊ ſtatutoꝛũ quibꝰ
cauetur ꝙ credi debeat iuramẽto alicuius.tex.eſt de hoc
no.in.d.c.paruuli.per quẽ tex.ita determinat Ludo.ro.
in cõmento.l.admonẽdi.in.vj.⁊.xxv.col.ff.eo.⁊ idẽ Ro.
in.l.ij.in pꝛinc.in.x.col.ff.qui ſatiſ.cog.Bal.in aut᷑.ei qui.
Ide bo.auc.iudi.poſ.facit.c.cum eccleſijs.de maioꝛita.
⁊ obe.c.clericos.de vita ⁊ honeſt.cleri. Panoꝛ.in.c.que⸗
ſtioni.de appel.niſi ſit iuramẽtũ oneris vt in locis pꝛeal⸗

2

lega.Sexto clericus benefi

ricus beneficiatus ꝓpter periuriũ remo⸗ Cler
uetur a beneficio.c.ij.⁊ ibi doc.de reſcrip.⁊ dicit Bal.ꝙ peri

iſtud clarius alibi non habetur:ſed eſt ſimilis tex.in.c.cũ mouetur

quidã.⁊.in.c.querelam. de iureiur.vbi dicitur idẽ eſſe in a bñficio.

epᷣo qui pꝛopter periurium pꝛiuari debet epᷣatu.notat gl.
in.c.fi.eo.ti.in.vj.Bald.in.l.ij.j.eo.⁊ dicit Bal.in.d.c.q̃
relam.per iulũ tex.ꝙ doctoꝛ ꝓpter periuriũ poteſt depo⸗
ni a doctoꝛatu.tamẽ peracta penitentia poſſet epᷣs cũ eo
diſpẽſare:vt ibi per eũ.Septima pena eſt:qꝛ collatio bñ⸗
ficij eccleſiaſtici facta periuro eſt ipſo iure nulla ᷣm Fe⸗
de.de ſenis.in conci.l.incip.an collatio allegantẽ. Hõſti
enſem in.c.cũ inter.de exceſſ.pᷣla.ſeqtur Abb.panoꝛ.in.d.
c.querelã.⁊ in.c.cũ noſtris.de cõceſſ.pꝛeben.⁊ in.c.cum ĩ
cunctis ·S.·fi.in pe.col.de elec.⁊ in.c.j.ĩ vlticol.de re iud.
⁊ in.c.fi.in vlti.col.de pꝛeſum. ⁊ in.c.graue.in.iij.col. de
pꝛebẽ.Licet contra tenuerit ꝙ ĩmo teneat collatio bene⸗
ficij facta periuro do.Car.fol.ĩ.d.c.querelã Jo.de imo.
in.c.auditis.ex.de electione.contrarium tenet idẽ Jmo.
in.c.cum noſtris.ex.de conceſſ.pꝛeben.

Y R b one fid ei Hegulariter ex ino⸗
. pia pꝛobationuʒ veni
tur ad iuramentũ neceſſarium.h.d.
WBAA&CCAd euidétiam eſt ſciendum ꝙ hec lex ponit
vnam ſpeciem.deinde ſubijcit genus:tertio limitat regu
lam tribus modis:ſpecies ponitur ibi bone ſidei.genꝰibi
necnon etiam:pꝛima modiſicatio ibi inopia pꝛobationũ.
ſcða ibi per iudicem cã cognita.tertia ibi iureiurando.
¶COp·ꝙ ex inopia pꝛobationũ non pꝛocedatur ad iuſiu
randum ſed ad abſolutionem.vt.l.actoꝛ.j.de pꝛobation.
So.aliquando pꝛocedit ad abſolutionẽ vt in contrario.
Aliquãdo ad iuramenti delationẽ vt hic. ¶ Ite opp.aut
eſt pꝛobatum ⁊ reus debet condemnari:aut non eſt ꝓba⸗
tum ⁊ tunc abſoluendꝰ:ergo nunq; eſt dare mediuʒ iura⸗
menti.So.vt glo.quia tria ſunt membꝛa.
Item oppo.ꝙ actoꝛe nihil pꝛobante non abſoluatur re
us niſi iuret:vt.l.pꝛeſenti ·S.ſicubi.S.de his qui ad eccle.
confugi.⁊ /de pena iudi.aut᷑.nouo iure.So.ibi ſpeciale.

.4

¶ Item op.ꝙ actoꝛe non pꝛobante non detur reo iuramẽ Juramen
tum:ſed actoꝛi.vt.l.ſi quando.j.vnde vi.⁊.l.ſemper · S· fl. tũ an defe

ff.ꝙ vi aut clam. So.regula eſt ꝙ actoꝛe non pꝛobante re ra

k reo ſi

us abſoluatur:fallit.nam quandoq; defertur iuramentũ actoꝛ non
reo ad purgationem vt dicta.l.pꝛeſenti·S.ſicubi.⁊ in aut᷑. pꝛobet.

de heredi.⁊ fal S· ſi vero abſunt.aliquando defertur ipſi
actoꝛi pꝛobato dolo aduerſarij per difficultatem pꝛoba⸗
tionis.vt dicta.l.ſi quando.⁊ ſi dicas ſi eſt pꝛobatus do⸗
lus aduerſarij:ergo actoꝛ aliquid pꝛobauit. Reſpondeo
non pꝛobauit aliquid circa intereſſe de quo queritur ſed
pꝛobauit dolum iure pꝛincipali adhibitum.

¶ Quero an in delictis deferatur iuramentum gloſ. hic Juramen
tenet ꝙ ſic. vt.l.iij S penulti.ff. eo.quod intellige verum tũ an deſe
quando de delicto agitur ciuiliter non ſi criminaliter:qꝛ rat᷑ ĩ deli⸗
tunc debent pꝛobationes eſſe clariſſime. vt.l.ſciant.j de ctis.

pꝛobationibus. Aut ergo agitur ciuiliter de delicto

icus
urꝰ re

chutlo
Epoterit
Neurce
Nohie
crimin
riſger⸗
nonte
ſenpt.
geh iſt de
itonef
i iulthe
oramn V
ſigſenp
lun hen
ſsunſt
linictie
culſciit
ſaubi3
luereq
crcap
fviden
ſlent.
vr acto:
quicquin
Un deſtal
eſqy⸗
Ecauſe
leyigere
Ntatiapn
worarex
lshamt
Sattemn
Uitnelior
Gltitſun
ſnu vel
lytdl
Whzcon
fret luſi
ſtenini
Auntitas

Manmon
ller
Aydned
Cndtoon
haſonte
ſonfacit⸗
lorion
ſonistee
lerptni
condtio
eang

—
—

ltoßii
neinn
nopenung
ndüqnſ⸗
redehee
luon,
tili

Juramẽ⸗
tum gñ ſit
deferẽdũ
et cui:

nlocset⸗
tunüͤfenng,
dickbigg,
terinel
ur ilitſli⸗
Atunang
Balindeg
poteſt dep⸗
ſeteßsct
Peoleroe
nnlaͤfn⸗
