ad ſyllani. dicũt ꝙ quãuis nõ poſſit quis remittere iniuriã pu. põt tũñ deculpare &
purgare aliũ ſua confeſſione: & declarationeut in. d.l.ii. quod intellige non om/
nino quia admittitur probatio in contrarium ſicut non omnino ei ſoli creditur
qui eſt in furca alios accuſanti ſic nec ei deculpanti credit quominus poſſit pro
bari contrariũ attenta tamen qualitate facti ut per Ange.de maleficiis. & parim
de puteo cum ſimi. Glo. limitat hanc.l. in uniuerſitate: que põt derogare legibus
per ſua ſtatuta quando ſcilicet habet poteſtatem cõdendi ſtatutũ not. in.3i. ff.
cuiuſq; uniuer. nom. in. l. uenditor. 5. ſi conſtat. fl. cõmu. predi. Innoc. in. c. cum
acceſſiſſet. &. c. cum omnes de conſtitu. Albe. hic dicit quod per ciuitatem non
poteſt fieri ſtatutum contra ius diuinum ut quod ex furto uel maleficio nõ oria
tur pena. Poteſt etiam ſtatuereut res uendatur iuſto tamen precio. per.l. impera
tores. ff. ad. l. iul. de anno. ubi bar. & bal. in. äJ.. ff. ſolu. ma. quod põt fieri ſtatutum
quod ciues cogantur locare domos ſuas ſcolaribus & etiã religioſis ut dicit hic
Do. Guil. per not.in.l.i. C. de ſtudi.libe.li.xi.l.decernimus. C. de epiſcopis. & eleri.
Alia extra rem uide per doc.in illis loccis. Paulus.
C¶ CO uod in initio uitioſum ẽ: nõ põt tractu tẽporis conualeſcere.

CQuod.cõcor.regu.nõ ↄfirmat᷑.e.ti. li.yi. ratio ẽ ꝗa ſicut ſolũ tẽpus nõ ẽ mo-

dus iducẽde uel tolſẽde obligatiõis: ita necofirmãde.l. obligationũ fere. 5. placet
ff de act. & obl.c. puenit. de cẽſi. ſcrib. in. d. c. nõ cõfirmatur. Declaro prio ad gl.
apparatũ ꝓcedere ĩ cõtractibo. ut i.l.iter ſtipu. 5. ſacrã fl. de uerb. obli. ubi rei ſacre
ſtipu. nulla ẽ ẽt ſi deſierit eſſe ſacra uel liberi hõis ꝗuis poſtea ſit ĩ ſeruitutẽ reda⸗
ctus ſic in.c.unic. de deſpon.impub.li.vi.ubi ſponſalia ab initio nulla tempore
non conualeſcunt impedimento ſublato niſi alius actus nouum conſenſum in
ducens uerbo aut facto ſequatur. illic autem eſt glo. que dicit eum qui uxo

tem dicit expõere ſe tot piculis quod ꝗ mare ingrediuntur. Secundo declaro in

L iii

De regu. ĩur. f.

telſtamentis utĩ. l. ſcut. C.de falſis ut ſi perſonę teſtantis ĩhabilitate ab initio nul
lum ſit non cõualeſcit.l.eius qui apud hoſtes.l.ſi filiuſfa.ff. deteſła. aliud in codi
cillis. l.i. F. .f. de leg.ii.Idẽ ſi perſone inſtituti ut in lege penul. hoc titu. ege ſi alie
num. S. in extraneis. ff. de heredibu. inſtitu. 5. in extraneis. inſtitu. de here. inſti.
ubbitria tempora ſunt quibus heres extraneus debet eſſe capax. duo quibus ali
quam extranei ut illic glo. eſt enim tempus mortis/tempus teſtamẽti conditi/ te
pus aditę heredi. Vnde bal.dicit illic ſi pater filiũ inſtituit profeſſum ordinẽ mi⸗
norũ poſtea is filius ad aliud monaſteriũ tranſierit quod ſit capax hereditatis nõ
cõualere quod ini non ualuit.nec obſtat.l. hac cõſultiſſima. . ex im bfecto. de
teſta. quia eſt ubi teſtamentũ inter liberos ratione ſolẽnitatis eſt impertectũ non
autem incapacitatis nec uoluntatis. Idem ait eſſe in eo cuius pater inteſtatus
deceſſit cum ipſe eſſet frater minor poſtea tranſierit in aliud monaſteriũ quia nõ
ipſi ſed agnetis debet᷑ hereditas cũ tẽpore mortis quod in ſuis inſpicitur incapax
fuerit tũcq; ius agnatis queſitũ ſit. faciunt not.in.ꝭ.ſi alienis. inſtitu. de here. qua
li. & diſ. Idem eſt ſi ab initio non fuerit ſolẽnitas ſeruata licet poſtea / detur po/
teſtas & diſpẽſatio nõ ſeruandi ut eſt tex.in. l. diuus traianus de milita. teſta. ff. ſe
cundũ Bal.illic. quod qualitas que requirit᷑ certo tẽpore ſi ſupuenerit nihil facit.
Vnde ſi ſtatutũ dicat dominũ ex famuli delicto teneri nõ tenebitur dominus de
delicto cõ miſſo P famulum antequam eius domini eſſet. l in delictis. 5. ſi extra/⸗
neus. ffde noxa. acti. in arg. quod etiam trahitur ad materiam penę infligendæ.
ut inſpiciatur qualitas perſone delinquentis non eo tẽpore quo ſententiã pa ſſus
eſt ſed quo deliquerit. l.i.ff. de pẽis ut ſi plebeius deliquit factus miles faciũt no.
bar.in.l.poſthumus preter.ad fi.de iniuſt.teſt.bal.in.l.ſeruus.C.de lega . Sic in le
gatis ab initio uel legantis uel legatarii uel eius a quo relinqt inhabilitate uel rei
legate uitio aut qualitate nullis que deficiente ac ceſſante ĩpedimẽto nõ cõfirmaã
tur.l.i.ffde reg. catoni. l. cetera. ff. de lega.i. cũ ibi not. ertio declaro hanc regulã
in reſcriptis ꝑ.c.i.de reſcrip.li.vi.ubi excõicatus ĩpetrans reſcriptũ ad lites licet ab
ſoluat᷑ non pbt eo uti. Itẽ in. c.ſi eo tẽpore.e.ti. ubi ſi patienti defectũ etatis datũ ſit
mãdatũ ſuꝑ beneficio curato ſi anteꝗᷓ uacet effectus ſit maior nõ ualet reſcriptũ
ſeu gratia. Idem in hoſpitali quod ſeculari datũ eſt tãquã eccleſiaſticũ beneficiũ
nõ cõfirmatur ſi poſtea mutet᷑ per not.in. cle. quia cõtingit. de religi. domi. Quar
to in iudicialibus. nã ſententia excõicationis lata poſt & cõtra appellationem eſt

nulla neq; ligat ab initio neq; tractu tẽporis cõfirmat᷑. c.licet. de ſentẽ. excõi. li. vi.

Sic ſecũdũ bal. & Sali.in.l.unic.C. qui pro ſua iuriſdi.iudi.da.cõtra glo.ibi.in co
qui cũ iuriſditionẽ non hẽret proceſſum fecit quod eius acta nõ ualeant licet po
ſtea ſuꝑpuenerit iuriſditio.Alii dicũt limitari quãdo expreſſe in noua iuriſditionis
conceſlione diceretur quod acta prius per eũ cõfimarentur.alii aliter loquũtur.
uideas illic ſcrib. Sic & in ſentẽtia que ab initio nulla eſt ipſo iure.l. ſi expreſſim
ffde appella. Quinto declaro in electionibus. c. auditis. deelecti. c. ĩidẽnitatibus
S. ſi qua uero.de elect.li. vi. ubi ſi electio ab initio nõ ualuit utpote factaa minori
parte capituli non conualeſcit aucto & cõſentiente numero: & ratio eſt quia eſt
defſectus in forma. Sexto in libertatibus.ll. ſi ſeruo.ff. qui & a qui. l. ſi nõ proprieta
tẽ. C. de his qui a nõ domino.manu. ubi ſi ſupuenerit dominiũ ſerui manumiſſi
nõ tenet manumiſſio a nõ domino facta. Fallit prio hęc regula ſic enim clarius
tradi põt quãdo ratihabitio actũ precedẽtẽ cõfirmauit ceſſante prohibitiõis cau
ſa tunc enĩ uidet᷑ nouus actus & cõfirmatio p ratihabitionẽ fit dũ non ſit inhabi
litas extremoꝶ.l.unic. C. de cõtracti.iudicũ.l. per fundũ ff, de ſeruitu. ruſtic. pᷣdi.

ferunt ſingula in ultimo indice in ordinẽ deducẽtur.

De regu.iur.ff. FPeo. Ixyi.
l.ii. C. ſi maior factus rat. habu.c. propoſuit. de cõiu gio ſeruoꝶ preſertim ubi in ſa
uorem illius perſonę que ratũ habuit erat impedimentũ quod licet nõ ceſſauerit
tamẽ ualet actus quia põt fauori ſuo renũtiare expreſſe: & tacite. d. c. propoſuit.

aliud ſi alius conſentitet. l.obligari. . tutor. fl. de aucto.tuto.S.tutor.inſtitu.eo.ti.

Q ue nõ procederẽt ubi ob deſectũ ſolẽnitatis ab initio eſſet uitiũ ut.d.l. diuus
adrianus:nec ubi certo tẽpore eſſet conſenſus preſtandus. I. bonoꝶ fl. rem ratã
habe. auct. hodie. C. de appell. quia extrema non eſſent. nec ubi eſt talis qui nõ p̃t
obligare conſenſus eius & ratihabitio nihil operatur.l. ſi fundu 8. F. .fl. de pigno.

in ulti. reſponſo. Fallit ſecundo quãdo conſenſus requiſitus erat & contẽptus
actũ uiciabat tunc põt illic contẽptus cõfirmare actũ: & ſuũ intereſſe remittere
per tex.in. c. quod ſicut &. c. quia error: de electi aliud ſi plurium preſentia requiſi

ta eſſet pro ſorma ut per.l.ſi in tres.l.ſicuti.ffde arbitris.l.duio ex tribus.ff.de re iu

dic. dictũ eſtin.l. qui põt inuitis. hoc ti. qa non cõſenſus ſed preſentia requiritur:
neque ſua intereſt ſed litigantiũ eſſe preſentẽ fuiſſe. Fallit tertio in defectu ex-

trinſeco.l.qui ſoluendo.fl.de here.inſtitu. ubi teſtator qui ſoluendo nõ erat du⸗

os ſeruos liberos heredeſq; eſſe iuſſerat cũ non poſſit niſi unũ ſiunus moriatur
ante apertas tabulas. recõualeſcit teſtamentũ p quod determinatualere teſtamẽ
tũ uſurarii qñ poſtea preſtat cautionẽ de qua ĩ. c.quãquã. deuſur.li.vi. uide bar.
in. d.l.poſthumo. & pau. in. d. l. ſ filius.quia eſt ſolẽnitas extrinſeca.item quia ec⸗
cleſia nũquã claudit gremiũ redeunti. Fallit quarro quando cauſa principalis

ſublata eſt licet cõſequtiua nõ ſit ſublata, ut in.l.ii. C. ſimaior factus aliena. ſiue
decre. rat. habue. quia ceſſat etas minor que eſt cauſa prima licet non ceſſet ſecun

da cauſa ideſt deſectus decreti. Fallit quinto quia licet non confirmetur actus
in preiuditiũ eccleſie uel reipu. tamẽ in preiuditiũ cõtrahẽtiũ confirmatur. l.ii. C.
cia utriuſq; iudi. c. quia propter. de elec. Fallit ſexto per. l. eos in uerbo poſtea

natos. ff-de ritu. nupti. ut ex nunc ualeat ideſt a die ratihabitionis non ut ex trac.

Fallit propter reſtitotionẽ papæ uel principis.c.ad petitionẽ.de accu.in fi.c.in pri
mis.ii.q.i. Fallit octauo in cõditiõalibus legatis uel propter diem incertam. d. .

i.de regu. cato. &.l. fi.eo. ti. ob nouas leges. Fallit nono per exceptionem que illi
obſtabit qui fecit actum nullũ ob uoluntatẽ teſtatoris.l. mulier..i.ff. de condit.
inſtitu. Fallit. x. fauore libertatis libero hõi relicte qui mortis tẽpore uel cõditio

nis repetit ſeruus: ut in.l. generaliter. ff. de fideicõmiſ. libertatibus ſupra alleg. p
glo. Fallit undecinio quia regula cathoniana nõ habet locũ in legatis quoꝶ di
es a die mortis nõ cedit ut in uſuſeuctu qui cedit a die aditionis.l.quod in rerum

F.i. iuncta gl.ff.de lega.i. Poteſt inſuper hæc regula extendi ad materiam preſcrip

tiõis &. c. poſſeſſor. de reg.iur.li.vi. & quedã alia id genus. Nonnulla quę Pyr

rho legente in alias leges excepta ſunt inordinate congeſta ſuperioribus inſeren
da duxi ut in promptu haberent ſtudioſi quæ ad huius tituli interpretationẽ cõ
“ UDe probatione. l
Probatio quelibet debet concludere alias nõ probat hoc eſſe quod ab hoe

coõtingit abeſſe. l.nõ hoc. C. unde legiti. l. pe. ff. ne quis eũ qui ius. uoca. eſt ui. exi.
concor. tex. in. c. fi. extra de cã poſſ. & pro.c.in preſentia de proba. Adde dictũ gl.

in. d. c. in preſentia. ꝙ interpretat probatio non concludens contta probante.

Adde per bar.in. l. ſi uxot. S.pe.fſ.de adult. & in. l. i. F.i.ff. de duobus reis. l.filiusſa
milias. fl. de teſta. perillos tex. de eo qui probat ꝙ ticius uiolenter cognouit quod

reprobatur per glo.in.l.uni.in uer. ſuam ſponſam. C. de rapto. uir. & Imo. in. c. ſa

crĩs quod me. cã. cis qui de ſponſa. per Io. an. & cano. & per limiiiii. infra.
dde quod no. ange.in.l. poſtquãa. ffde peti. her. illum tex. de teſtibus deponẽ
tibus quod uiderunt auferre qnia põt auferri fine ui:& ideo male deponũt dera-
pina per hec uerba.per.l.ſciant cuncti. C. de proba. ſequere Franci.de are. Ad-
de per bar.de teſte deponente de fama quod audiuit publice dici quod nõ plene
ꝓbet. bar.in l. labeo. fl. de ſupelle. lega.l. de minore. F. i. f. de queſti.ſed bal. contra
& melius per tex.i. c. per tuas de ꝓba. &.c. litteras depᷣſumpti.Et per cõem uſum
loquendi qui debet attendi. c. ex litteris de ſpon. Adde de bidello per Io. an. &
alios in. c. auditis de preſcripti. per illum tex. Adde per docto.in. d. c. auditis ꝙ ĩ
depoſitioneteſtis indefinite non equipolet uniuerſale. Limito ut per Bar.in. i.
iiii.col. fl.ſi cer. pe.in prcſumptionc inducta a lege etiã non uehemẽti ꝙ; conclu⸗
dat nam preſumptio legis eſt ꝓbatio liquidiſſima per tex.in.l.i.ff. de mi. teſta. in
uer. liquido iuncta glo. in. l. ĩperator. fl. de lega.i.cum ſimi. Fortius in uehementi
er.l. ſi qui adulterii. C. de adulte. c. litteris. c. afferte de preſumpti. Intellige in cã ci

uili ĩ criali regli ſecus per doct. in. c. quia ueriſſime &.c.ii.de preſumpti.niſi in. qA.

l. ſi qui. Limito in probatione a frequẽter accidenti. glo.in. l. neq; natales. C. de
proba. & dictũ bal. de mulieré loquente cum ſcholari ꝙ nõ pᷣſumitur dicere pa/
ter noſter. Limito a cõmuniter accidentibus glo.in.l. cũ dotem. C.de iur. do. ut
de legitimatione & matrimonio que ꝓbantur per inſtrumẽta dotalia. & dictum

pal. in. l. cum oportet. C. de bo.que.li. de aſcenſibus uſurariis & dictũ lo. cal. in

c.i. de cle. non reſi per illum tex. ꝙ ualet talis ꝓbatio etiam ad ferendam ſenten-

tiam etiã in crimine ciuil B X Gem
probatione dubia ueriſicabili in quolibet intellectu ad probandũ intentũ ꝓban
tis ut per Alex.in.l. inter ſtipu. S.i. de uer. obli. de homicidio ꝓbato cum enſe uel

claua alternatiue. Nam ſatis ꝓbatum eſt homicidiũ. facit. l. quod ſi dubitet.ff. de
acqui.here. Limito per ea que no.in.c.cũ cã.de empti.& uendi.qũñ ſufficit ꝓbha

re incertũ ꝑ quod reprehenditur doc. bal.in.l.ii. C. de reſcin. uendi. Limito ꝙ;

qñ uis non ſufſicienter probet tñ facit adminiculũ & eſt ꝑtinens bal.in.l. cũ ui-
rũ per illum tex. C. de fideicõ. & tex.in.l.fin. de ſucce ab iure uerba ſunt no. Iaco.
bu.in.l. certi. C. de inter. Limito Nam ꝓbatio dubia eſt ſufficiens pro uictoria
rei accu ſati cũ in dubio debet interpretari quod ſit delictũ.l.merito.ff. pro ſocio.

Iſta eſt doctrina bar.in.l. non ſolũ.S. ſed ut ꝓbari.ff. de ope.no.nũc. Panor. in. d.
c auditis. Ratio eſt quia preſuppoſitio iuris iuuatur. Limito ut per bar. poſt

Dy.in.l.fructus.ff.ſolu.matri.& doc.in.l.ſi quis ita ſcrip. herede.ff. de here. inſtii.

per illum tex. de ꝓbatione plures heredes inſtitutos ĩterpretatur equis partibus

& admittitur. Limito ut per bar.in. l.i. per illum tex.in prin. ff. de uentre ĩſpi.qñũ

exceptio rei elidet pbationem perfectã & offuſcat. Nihilominus admittitur que
in ſe perfecta eſt tex.in.c.in preſentin. L
S L De ſeruitutibus. M
CSeruitutes mere perſonales que conſiſtunt in perſona ut in ſeruis nõ ſunt
formales ſed cauſales ſicut de uſufruct. in. l. uti foui. in prĩci.fl.ſi uſuſſr. pe. & gl.
ordi.inſti.de uſufruc.in prin.in uer.ius. „
CMixte que debentur a re perſoneutuſus uſusfr. habitationis. ſicut. . fin. ff. ꝗ
mo. uſufruct. amit.l.non ſolum. S. tale.ff. de libe.leg. De conceſſionibus diſtin. ſe
cundũ Io. de Imo.in.l.apud iuli.S.ſi quis alicui.ff. de leg.i.Aut uenit aliquid de/
terminate ut concedo tibi quod capias annue de fondo meo tot fructus ꝓ uſu
tuo tunc eſt ſeruitus uſus.Aut indeterminate ut ſi non dixit pro uſi u tunc eſt po

uiliter. Limita ut per Io. an. & Gemi. in. c.de pact. li. vi. de

ius
pol
heut
Gi⸗

il.

Ber
“
itce
tent
ung

nnren

guit

ulue
liſe
pto
wt⸗
Vu
aut
Hho⸗
chul
zmu
Hha
tani
ſep
ſiu
Him
nol
ſn

ſh

fun

Ale

ln
dus
aſe

ſor
ln⸗

De regu.iur. f. Fol.lxyii.

tius ius perſonale. Sed ĩ his iuribus ad quoꝶ: acquiſitionẽ eſt neceſſariũ uicinũ
prediũ:tunc uera eſt diſtinctio bar.in.l.mella.S.fi.ff.de ali. lega. OQuod ſi non ha
beat uicinũ prediũ non eſt ſeruitus per glo.in. d.l. & in. d..ſi quis alicui. utilitas
eſt in. l. gayus. ff.de ann. leg. & glo. in. l.fi. .i.ff. de contra. emp. Mere reales a re
rei.l. quotiens la.ii. in princ.ff.de ſeruitu.l. ſicum fundum. fl. de ſer. ruſt. predi.
Quedam habẽt cauſam continuã quedã diſcontinuam quod pulchre declarat
Bar. per tex.in.l. foramen. ff. de ſer. ur.predi. Quedam ruſticæ quedam urba-
ne. l. urbana predia. ff. de uerb. ſig. . pe. inſti.de ſerui. Pro hüs omnibus compe
tit confeſſoria petens & negatoria negans. 5. eque iuſti de acti. In his iuribus pa-
tientia pro traditione eſt. d. l. quotiens. ff.de ſer. & ideo per ſe non uſucapiũtur ꝗqa
tangi non poſſunt ſed aliqñ cum corporalibus.l. ſi aliena. . hoc iure.ff. de uſuca.
Que hũt cauſam continuã preſcribitur longo tempore.i.xĩter preſentes. xx.
inrer abſentees.l.i.S.i.ff. de iti.actuq; priuato.l.ii. C. de ſerui. & aqua. Sed in his re
quiritur ſciã aduerſarii ut.d.ll. quia requiritur quaſi poſſeſſio.l. ſiue poſſe.fl.de
uſuca. que non eſt aliud quã aduerſarũ patientia.l. pe.ff. de ſer. que nõ poteſt eſſe
niſi duobus concurrentibus ꝙ ego utar & ipſe ſciat aliud in proprietatis preſcri
ptione.l.fi. C. de preſcrip.long.tẽp.Ille que hñt diſcontinuã non preſcribit᷑ niſitã
to tꝑe cuius initiiĩ non extat memoria. d.l. ſeruitutes. &. l.i. in fi. ff. de aqua plu. ar.
Vſuſfructuarius ante cautionẽ nõ ſacit fructus ſuos.l.uxori.ff.de uſufr. lega. ꝗa
cautio eſt de ſubã in illis rebus queuſu non Conſumuntur. l. uſufr. C. de nl.
I. hoc ſenatuſcõſ.S.i.ff. deuſufr.ea.ᷣ re. queuſu. cõ. precipue ſi petita fuerit. l. hac edi
ctali. . his illud. C. de. ſe. nup. Limito in. l. ſi uſufru. meſſem in fin. ff. quem. uſu
amitt. in bonefidei poſſeſſore ẽt ignorãte proprietario percipiente. Limito.ii.in
l.hac edictali.S. ſinautem utraq;.C. de ſecun.nup.propter negligentiam proprie-
tarii ſcientis. Limito.iii.in glo.l.iiii. C. de uſufr. qnando eſſet pauper & nõ poſ
ſet preſtare cautionem quia ſtabitur iuratorie cautiõi ſi ſit ſidelis & nõ ſuſpectus
ſi ſuſpectus ſequeſtrabitur ſi res uſu conſumatur ſecundũ doctrinã ſcribẽtium
Limito niſi remiſſa fuerit per conſtituentẽ inter uiuos aut per heredẽ in ultima
uoluntate.l. pe. C. de pact. Limito in patre uſufructuario bonoꝶ filii. l. cũ oportet
§. nos autẽ. C. de bo. que.libe. tenetur ad refectionẽ ſm. bar.diſtictionẽ in.l. quero
ff. de uſufr. lega. tenetur ad tributum fictum Cenſum.d. lI. quero & no.tex.in.l. de
functa. ff. de uſufru.&.l. in ſingu.ff. de annuis. lega. Cum uni proprietas alii uſu
fr. legatus ſimpliciter concurrunt.l. ſi alii.l ſempronio. ff. deuſufru. lega. & deuſu
fru. omniũ bonorum legato uxori an cõcurrant legatarii cum uſufr. patri queſi
tus eſt ex ꝑſona filii per.l.cum non ſolum. C. de bo. que libe. Requirit᷑ mens utri
uſqʒ ad finiendũ uſumfr.l. fi. C. de uſufr.l.fi. . ſi uero. C. ad Tertull. uſufr. uniuer
ſorum bonorũ tenet᷑ ad oĩa debita & onera hereditaria. d. l. uxori. fl. de uſufr. leg.
l. namq; in fi. cum. l.ſeq.ff. ad trebell.niſi eſſent tam grauia ut abſorberent totum
uſufr. arg. in.l. fl. .ubi autem in unum in fi. C. de iu. delibe. glo. in. I. qui concubi⸗-

nam. S. qui ortos. fſ.de lega. ii. Ad legata & alia non tenentur ſed cõcurrunt cum
legatariis ſecus in uſufru.ptis bonorum. d.l.fi.tamen deducto ere alieno.l. ſubſi

gnatum. S. bona. ffde uerb. ſigni. in uſufr. rerum pticularium ut in. l.i. 5. ſi heres
H.ad trebelli. Regulariter in obligatione facti coherentis perſone requiritur in-
duſtria ꝑſone.linter artifices. fl. de ſolu. l. nemo. ff. de duo. re. Limito in. I. nul-
lus qui nexu. C. de decu.li. x. ꝓpter dignitatem ſuperuenientem. Limito ꝓpter
neceſſitatẽ. l.i. C. de prin. age.in re. li. xi. quia neceſſitas non eſt ſubiecta legi.l.ii.

ff de feris, Limito in.l. quiſquis. C. de epiſ. & dle. teſtringo dum ſubſtitutus ſit

De regu ĩur.ff.

approbatus. l.ſi quis ex Corpore. C. de murileg. li.xi. & hoc ad huc ſeruit picu/
lo ſubſtituentis.l.ad ſimilitudinẽ cum glo.C. de epiſ.& cle. & etiam oportet ꝙ;
ſubſtitutus ſit talis qui ĩpſe poſſet admitti ad illud faciendum principaliter. l. pa
rabolani. C. de epiſ. & cle.l.ii. . legati. ff. de lega. no. bar, de notario & filio nota
rii in. l.ſi quis ex argen. Sii.·ff. de eden. e .. 1.
De priuilegio.

CPriuilegium Continens prima facie idem quod ius cõmune debet intelligi .
ut aliquid addat. c. in his de priui. c. paſtoralis in princi. de appel.li.i,5. i. ff. ad mu
ni. facit quod dicit Pe.de anch. con.clxxxii.ĩcip.pro ꝑte eceleſie.ĩ ult.col.de epo

teſtante ppriuilegium. item bal.in. c. cum olim de conſue.de falcutate conceſſa

epᷣo a papa creandi nouam dignitatem quam poterat creare de iure cõmuni in

telligetur ſine conſenſu capituli. idem bal.i.l. i. C. ſi ſer. exte. uer. quinto. oppono

de FNacu ltate teſltandi monacho data ſcilicet de bonis de facto tenet.itẽ quod no.

in. c. quamuis.lo.i.de pᷣbendis li.ſexto.item dictũ bu.de diſpenſatione in.c at ſi

Clerici. de. iudi.item dictum bal. in. lI. nullus. C. ad. lI. iul. maieſt. quod eſt uerum
dum modo princeps hoc mandet inquiri delictum proprio motu gl.i.in. c. ii. de
accu.li.vi.item dicit Fran.Are.in Conſi. v.pe.colũ. tñ not. ꝙ curret Centenaria
contra eccleſiam quia illi non eſt derogatum ꝑ uerba generalia ꝙ nõ Lurrates
tra eã pᷣſcrib.idem in ſtatutis ut ꝑ alex.ad ſaturitatem in.l. iii. 5. pretor. ff. de dam.

infec.idem in legatis.l.legatus..fin. f. de lega.i.idem in contractibus quodli bet

uerbum debet ĩta interptari ut aliquid operetur bal. in Ru. C. de cõtra. emp.idẽ in
l.fundus qui locatus. ff.de fun. inſtruc. item Adde ad.c. fin. de pᷣbẽdis. ꝙ litẽ ad

eccleſias cathe. de beneficiis earum etiã includat canonicatus ſi non ſint alia q;

eſt intelligendum ſaluo eo ꝙ dicit glo. in. cle.i. de preben.item Adde ad.l.. libero-⸗
rum. ff. de lega.iii.de teſtatore qui legat chartas etiam de libris ſi non habet niſi
libros.idem adde quod dicit bal. in.l.ſi ita ſcripſiſſet.ff. de lega.iide uſuris reſtitu

endis ꝑ m ãdatum ſi non ſint alie quam poſt exrorte. Limito rertio.l.ſi quando
C. de inoffi. teſt. cum ſimilibus quando aufert tercio lucrũ uel affert ei dam-
nium ut de eo cui conceditur a principe factio teſtamenti intelligitur cum ſolẽ
nitateinducta ĩ alterius fauorem adeo ut nec excludat legitimam ᷣm docto. que
non dicitur proprie lucrum ſed quaſi aliud ſi de mero lucro querendo ageretur
ut eſt tex. in.l. etiam in prin.ff.de bo.que libe.Facit dictum.lo.an.in.c. certificariĩ
ii. col. de ſepult. de priuilegio concedente liberam ſepulturam nõ tollit quartam

canonicam ſed dat acquilitionem nouam iuris fenerãdi. Limito ſecũdo quod

ledat minus ius cõe quã poſſibile eſt. c. eos. . i.de tempo. or.in. vi. unde dicit do-
mini. de eo cui cõceditur electio libera ꝙ non põt eligere minus idoneum & Ar-
chi.viii.q.ii.licet q; priuilegium datum epᷣo ſuper collatione certe p̃ᷣbende intelli
gitur cum conſenſu.priuilegium eſt ſtricte intelligendum ne ledat ius tertii etiã

cauſa pietatis Inno.in. c. cum dilecti de donat. c. audita. de reſti.ſpo.bar.in.l. bene

ficium de conſti.prin.c.cum olim.i.de priuilegio ꝙ; interinatio non facienda in

preiudicium tertũi. Priuilegio non derogatur per ſecundam diſpoſitionẽ contra
riã nõ facta eius mentione.c. ueniens de preſcrip. cum ſimi. Facit dictum bal. in

l.iii. Cide ſilen.li.xii.de principe imponẽte onera.l.generali quod non tollat im/
munitatem alicuius ꝑ illum tex. Idem in. l. fi. C. ſi con. ius de reſcriptis non de
rogantibus priuilegio alicuius non facta eius mentione Fallit in. c. generi de re-
gu. li. vi. Fallic quando primum priuilegiũ cõtinet ius cõmune ſolum niſi in.,

nonulli de reſcrip. extra tex. eſt in. cii. de conſti.in vi. quia cum ſit facti preſumit

⸗ðẽ

De regu.iur ff. Fol.lxyiii.

pape incognitum. Fallit quando primum derogans iuri cõi eſt inſertum in cor

Pore iuris. alias ſecus quia cũ ſit ſacti &c. tex.eſt in. c. cum ordinem de reſcrip. de
priuilegio ciſterſienſiũ clauſo in iure niſi in eo quod habet clauſulam derogato⸗
riam ad priuilegia. .! eam te de. eta. & aqua. c. ſi pꝑ de reſcrip.li. vi. quãuis clauſula
derogatoria priuilegia poſita a lege uel principe non intelligitur in dubio de ĩſer

tis iu iure que eſt una cautela pro illis qui habẽt priuilegiũ ſuper ĩmunitate ꝙ; ſa

ciant eam inſeri in ſtatutis quia noua impoſitio derogans non operabitur niſ fa
ciat mentionem de inſertione ſecundũ Are.uero caute. lxxvi. ĩci.diui & prĩcipes

poſt Pau. de caſt. & alios in auc. qua in prouincia in. yiillic in fin. C. ubi ciui agi.

7„

opor. Fallit in. . ex tenore in glo. de reſcrip. qñ primũ eſt nullum uel ſurrepticiũ

uel elidibile quia de eo non eſtfacienda mentio.
Arlg reg. fauorabiliores.
CNoto ꝙ fauorabiliores reg. facit. l. Arrianus alleg. p gl. cũ ſi.l. ſtipulatio iſta. .
in ſtipu. ff. de uerb. oblig.l. fi. f- de iureiu. alleg. p gl. d. I. Arrianus. Albe. hic trahit
ad materiã de excõicat. ut. ꝑ eum. Facit huic prĩo ꝙ Alex. ſcribit in cõſi. c. lxxxiii.
quod reo plus ledere debet quã actori p̃iudiciũ in criminalibus quia debet audi

ri ad purgationes ſicut actor ad indicia & plus quia tortura eſt irreparabile dam

nũ.l.ii.ff. de app.reip.facit ſecũdo qa reo intra ãnum uenienti res cũ fructibus re
ſtituitur ut uoluit. glo.in.c.quoniã..in aliis.ut lite nõ cõteſtata nec põt iudex de
cernere ut miſſus in poſſ.lucretur fructus ĩtra annũ ſecũdũ bar.quia eſſet uſura

ria prauitas in. l. ſi finita. §. Iulianus.ff. de dam. infec. contra glo. in auct. de exhib.
reis. F. ſi uero.quia iudex non põt pmittere uſuras. facit tertio quia reus non tene
tur reſpondere ad ea que tanget ĩterrogationẽ aduerſarii nec poſitionem que fit
lite conteſtata ſine mãdato iudicis bar.in.l.ornamentũ.l. cum prolatis.ff. de. re. iu

dic. facit. Quarto quia ſi reus negauerit ſe poſſidere quãuis ꝑdat poſſeſſionem
& ꝓ reo efficiarur actor tamen ſi peniteat anteqnã actor aſſumat in ſe onus pro
bandi andiendus eſt ut Anto. & ſcri.i. c. cũ cauſam de iurat. cal. p.l. ſi quis libel
los.QC. de appel. Hec limitantur fallit primo quia quãuis quis nõ teneatur reſpõ

dere ad ea que tangũt turpitudinem ſuam.l.qui iuraſſe. ff. de iureiura. I. marcel-

lus. ff. re. amot. c. dud. ſcdo. de elect. bar. in. l. fi.ff. de his. qui ut indig. doc. in. l. in trã
ſactione..·C. detranſact. tamen tenetur reſpondere an dolo deſierit poſſidere. glo.

fi.in. d. c. cum cãm ne retineat rem cum iactura alterius. & illic barbat. quomodo

deſiit poſſidere. Fallit ſecundo quia reo non datur poteſtas reſpondendi condi

tionaſiter quia certum debet reſponderi.l. de etate. .nihil. ff. de interrog. act. l. ſi ꝗ
dem. C. de excep.c. cũ uenerabilis eo.ti. l. certũ. ff. de confeſ.ſuꝑ quo eſt prouiſum
p.c.ii.de confeſſ.li.yi. Fallit tertio quia quãuis in probationibus reus ſit fauo-
rabilior ut per. c. cum ſint iura ꝑtium eo.ti.li.yi.c. ſ a ſede de preb.l. ſ debitor ff.
de pigno. Si tamen altera eſt fauorabilior preualet. l. lege iulia. ff. de manumiſſ.
Idem ſi iudex ex certa cauſa uni magis aſſentit ut ob fraudem.quod in ſententia
debet exprimere.l.iij.. quacũque.ffde iureiur. bal. in. l. cum magiſtratus. C. quã

do prouoc. doctin. c. in preſentia, de prob. c.in noſtra deteſti. Fallit quarto ꝗa

quãuis actore non probante rem tamen non abſoluitur niſi ab obſeruatione iu
dicii non aũt a diffinitiua ſi nihil ſit actũ.l.properandũ. 5. fi. C. de iudi. niſi actor
fuiſſet arctatus ad probandum uel a lege uel a iudice uel a compromiſſo.l.ſi de
meis. S. ſin. ff. de arbitris. Fallit in exordũs litis ut gl. in. d. c. cum partium.
Ag reg. non poteſt dolo caree.
Noto contumacẽ doloſo comparari concor. tex. in. l. ſi ex cauſa. S. uidendum

De regu.iur. ff.

fde mino.diſtinguendo ut ĩn. glo.inter dolum uerum & preſumptum concor.
l.i. . ⸗in. ff.ſi quis.ius dic. non. obt. & illic glo.facit quod in ſtatutis loquentibus
de dolo uel delicto continetur contumax ut illic per. Iaſo. qui ponit duas limita
tiones bar. p.l. ſi ideo. de euict. &. I. papinianus. S.ꝛ meminiſſe. ff. de ĩoffi. teſt. facit
quia quẽadmodũ quelibet cã etiam iniuſta excuſet a dolo. l.iii.. ſi quis id .ff.
de iuriſd. om. iudi.ica excuſat a cõtumacia ut uoluit. glo.d.l. i. quam tamẽ docto

res improbant ꝑ tex.in. c. cum bertoldus de re. iudi. ubi friuola cauſa &c. item ꝑ

tex. in. c. cum parati. dẽ app. ubi ſeruitium epiſcopi non excuſat. quauis tex. non
dicat hocut illic gl.item per tex. in. c. ex litteris de in integ. reſti. ubi eſt ſpeciale fa
uore matrimonii. facit preterea quia procuratori contumacia non nocet dño. d.

l.i. S. ſi procur. eo quod non uidetur habere mandatum de dolo faciendo uel de

licto.eſt autem contumax ut iurecõ. definit in.l. cõtumacia.ff.de re.iud. &c. ſunt

etiam quinq;ʒ ſpẽs contumacię quas declaro ur facit glo. d.l. contumacia. Et eſt

contumax uerus ex cõmuni ſententia is qui ſcit ſe eſſe citatum & ſine cauſa non
comparet ut communis opinio doc. in. .. ex conſenſu.S.fin. ff. de appel. cum ſimi.
& illic ample ꝑ.bar. &. Io. de imo. fictus qui neſcit quãuis ad domũ uel alias cita

tus ſit legitime aut alio modo non comparuit & utillic late ꝑ docto. diſputan-

tes pro & contra. glo. pena contumacię eſt multiplex ut hic ꝑ glo. quam in ulti-

ma pte reprobat Albe.circa ſindicum tu uide eum allega. per eum. ſed pena una
eſt mulcte. de qua uide late. Iaſo. in. d. l. i. qui requirit quĩq; ad hoc utmulcta con

tumaci ĩponatur. alia pena eſt amiſſionis litis in. l. ii. . ſed ſi actor. de iur. calũ. &

ubicũq; habetur pro confeſſo ut ꝑ Alex.in. d. l. cõtumacia & Io. de ymo.in. d. l. x

conſenſu.item miſſio ex primo & ſecundo decreto.l.fulcinius.S.celſus.ff.ex qui

cau. in poſſ.ea. Diſtinguendo inter perſonalem & realem alias penas dat utĩ gl.

& per docto.in.c.ii.de confeſ.li.vi.cum ſimi.eſt ampla materia.
Ad reg. temporalis.
Noto quod cõſuetudo non tollitur per non uſum. Eſt igitur hic conſuetudi
nis materia funditus examinanda inqua multi tum legiſte tum canoniſte dum
fim brias ſuas dilatant oĩa confundunt. ego procedam per ordinem. Primo que
ro quotuplex ſit conſuetudo. Secundo quid ſit cõſuetudo de qua hic agitur. Ier
tio per quos inducatur.quarto quo tꝑe. quinto quo tempore tollatur. Reliqua
ad doctores remittam.in. l.ii. C. que ſit long. conſue. in. l. de quibus. ff. de legibus
in rubri. de cõſuetu.extra cũ ſimi.Ad primam dico ꝙ conſuetudo eſttriplex.Pri

mo enim ſumitur pro aſſuetudine ideſt pro eo quod quis ſolet facere unde So/

crates alcibiadi in caupona repꝑto dixit non eſt parum conſuetudo & illud adeo
in teneris conſueſcere. Secũdo pro iure non ſcripto. quod grece theſmos dicitur

ſic in. S. ex non ſcripto.inſti. de iu.na. gen. & ciui.l.de quibus.ff. de legi. Tertio ꝓ

uſu maioris ptis populi ſiue ſeripto ſiue non quia quauis in ſcripturam tranſe⸗
at tamen non mutat nomen ut bar. dixit in. d. l. de quibus & in.i. moribus. fl. de
uulg. ſub. Hec uarie definitur ut barbatius faſtoſe ꝑ inmenſum recitat in rubri
de conſuetu.qui tandem ait ita poſſe magiſiraliter definiriconſuetudo eſt uſus
rationabilis competenti tempore preſcriptus aut firmatus nullo actu contrario
interruptus bino actu aut contradictorio iudicio uel in memoriali tempore in-
ductus uſu cõmuni utentiũ cõprobatus in hancdefinitionẽ multa cadunt que
relinquo ſuperſticioſis & uerboſis diſputationibus illic recitatis. Ad tertium ꝑ
quos induci poſſit conſuetudo.dico ꝙ põt induci p quẽlibet populum quia lex

eſt municipalis ut ſepe in iure dicitur nec requiritur cõſenſus aut iuſſus prcipis

ſ
.

—— —

— — — — —

— 5

Dregu iur ff. Fol.lix.

quãuis Innoc. uiſus ſit aliter ſentire in rub. &. c.i. de conſuetud. Ad quartũ quo

tẽpore inducatur omiſſa diſputatiõe concludo ſufficere decennium ut uoluere

cões glo.quod incipit currere a tẽpore primi actus celebrati ĩn populo ex ſenten
tia bar. cõi & hoc ſiue conſuetudo ſit contra ius ſiue preter ius de iure ciuili niſi

induceretur in his que ſunt reſeruata principi in ſignum ſupreme poteſtatis tũc
memorialetꝑs requiritur. d. c. ſuper quibuſdam. S. preterea de uer. ſigni. ſcri.in.c.

fi. de conſuetu. Que autem ſint reſeruata principi ponit bal. in. l.. C. de iure au-
reo.anull. l. reſcripta. C. ſi contra ius. ut eſt de poteſtate ĩponendi noua uectiga-

lia que non preſcriberetur niſi in memoriali tꝑe ab inferioribus principe. ut in. d.

5S. preterea in eam rem plura per modernos ĩ. d. l. de quibus. De iure autẽ canoni

co ſi conſuetudo eſt contra ſus requiruntur. xl. anni. c.fi.de conſue. & illic glo. &
glo.c.ↄſuetudo.xii.d. c. cumana de elect. &. c.cũ de beneſicio.de p̃ben.li.vi.ſiue ſit

cõtra unã eccleſiã ſiue cõtra oẽs ut Panor. uoluit contra Innoc.in.d.c.fi. de con-

ſuetu. etiã papa ſciente ut idem uoluit contra Anto. de butrio. nec ſufficit unus

actus ad cõſuetudinẽ inducendã ſed requiritur binus ſecundũ cõem opin. alias
eſſet ficta conſuetudo punũ actum ſtatim inducta quicquid bar. uiſus ſit dicere

in. d. l. de quibus & gl. d.l. tenet quod tales duo actus debeãt eſſe iudiciarii uel no
torii tũc ſufſicerent ut facere pontem uel ſcaliã in uia publica ſufficiũt duo actus
cum decẽnio alias tot actus eſſent neceſſarii ex quibus populus ueriſimiliter ſci

ret arbitrio iudicis eſtimandũ ut bal. dixit in.l.iiii. C. de epiſco. audien. nec ſuffice
ret unus actus quantũuis notorius cum requiratur actuũ ſrequentia. d.l.ii. que
ſit long. conſue.nec requiritur ꝙ; ſint iudiciarii dũmodo ſint notorii.nec requiri/
tur titulus aut bona fides ut ange. in. d. l. dequibus Io, and. in. .i. de reſcrip. li. vi.
in nouell. & circa hunc articulum Alex. in conſi. cẽte. octag.ſeptimo querit quo
modo probetur conſuetudo per teſtes. Debet enĩ ſpecialiter atteſtari factũ quod

uiderunt ut uolunt doct. in. c. cum dilectus de cõſuetu. &. d.l. i. ut Cy. illic.ĩ uer.

ſed quero quid deponent teſtes & qnod deponat de uiſu illius actus de quo atte

ſtatur & de diuturnitate temporis & actuum frequentia ita quod tacitus conſen

ſus populi uel maioris partis interueniſſe appareat & ꝙ cõcordent teſtes in tem

pore & actibus alias tanquã ſingulares non probarent ita Anto. de butrio in:c.
licet ex quadam deteſti. o.de imo.in.l.inter pares.ff.de re iudie. & de probatione
conſuetu. & implicito actu contrario. habes illie plura per Alex. eleganter. ad quĩ
tum quibus modis tollatur dic. ꝙ neq; lex neq; ſtatutum tollitur ꝑ ſolum non
uſum. Declarando ut. Cy. quem alii ſequũtur in. d.l.ii. cano. in. c. Ioannes. de cle.
non reſid. Circa hanc materiam de effectu conſuetu. doct. tradunt infinita & pre
ſertim an & quando tollat legem in quo eſt una cõcluſio.quod cõſuetudo tollit
legem pᷣcedentem. Fallit primo in particulari conſuetu.que non uincit in alio lo
co.l. uẽditor. 5. ſi cõſtat. ff. cõia pᷣdio.l.pe.C. de metall.li. xi. Secũdo fallit qñ ĩduce
vet aliqd cõtra ius diuinũ uel gentiũ ut bar. declarat in.d.l. de ꝗbus uel cõtra cõ
