gabat:⁊ ideo fuit pꝛouiſum per.l.non ab re. Itẽ qꝛ ꝑ ĩter⸗
dictum vñ vi.non erat pꝛouiſum qñ quis occupabat poſ
ſeſſionẽ vacuam vel vacatẽ:ideo fuit ꝑ hanc legẽ pꝛoui⸗
ſum iſto caſu/⁊ ſic patet ꝙ per interdictum vnde vi.ſup⸗
pletur in pluribus.
¶Ex text.Liuriſdictione .i.gñaliter obſeruari ab oĩ ius
dicente quicquid dicat glo.
¶ Nota ꝓꝙ interdictum vñ vi.hic locum non habet: ſed
condictio ex hac lege⁊ ſᷣm glo.habet locum pena.il.ſi qͥs
intantam qð non appꝛobo:⁊ ſi eſſet verum tamen non a⸗
geretur condictione ex illa lege:ſed ex iſta.¶ Item nota
ꝙ illud quod non eſt meum debeo credere eſſe alienum.
¶ Item nota ꝙ arguitur a ſimili de furto ad hanc legem.
Item nota ꝙ hic dolus requiritur quod pꝛobatur duo
bus argumẽtis. Pꝛimo quia dicit tex.ꝙ poſtqᷓ; ſcio ꝙ nõ
eſt meum ſcio ꝙ eſt alienum: ergo ſum in dolo:ſed ſi ne⸗
ſcio pꝛopterea eſſe alienum: certe ego pꝛeſumoꝛ ſcire: li⸗
cet dicam me ignoꝛaſſe: ⁊ eſt pꝛeſumptio huius legis ꝙ;
ſciuerim. Pꝛeterea cum hic equiparetur furto:⁊ in furto
requiritur dolus:ergo ⁊ in cõdictione ex hac lege requi⸗
ritur dolus.
¶ Item nota ꝙ auditur dominus niſi ſit pꝛeſcriptum cõ⸗
tra eum ſpacio triginta annoꝛum.¶ Modo venio ad glo
ſas ⁊ per oꝛdinem recitabo ſicut iacẽet.
Oꝛimo ergo quero que poſſeſſio dicatur vacua vel va⸗
cans:certe hic eſt opinio vt dicit gloſ. Caue tamen quia
nunq; ingrediens acquirit poſſeſſionem niſi ille qui poſſi

intervacuam vel vacantem:⁊ dicitur eſſe vacua quando
a nomine detinetur: ⁊ dicitur vacua quando habui pꝛo
derelicto. Item quando longo tempoꝛe non iui ad eam
quia longum tempus inducit obliuionem:⁊ obliuio ani⸗
mum tollit:⁊ p conſeq̃ns poſſeſſione pꝛiuoꝛ cuʒ non hẽaz
animum poſſidendi: vt.l.licet.S.de acquirend.poſſeſſio.
Et attende quia dicit gloſ.ꝙ hic non habet locum vi bo⸗
noꝛum raptoꝛum quia res non eſt mobilis per quod in⸗
nuit ꝙ hec condictio non habeat locuʒ in re modili: ita
allegatur hoc anno hec gloſ. Sʒ Rofredus tenet ꝙ hẽat

Fo. LXVII

redi cua vl va⸗
debat amiſerit poſſeſſionem ⁊ tu non facias differentiam cãs.

locũ in re mobili:quia multo foꝛtius fuit hic pꝛouidẽdũ
in eis cũ facilius perdaãtur qᷓ; immobiles:⁊ ꝙ dicit glo.ꝙ
non habeat locũ actio vi bono.raptoꝛum ideo dicit:quia
actio vi bonoꝛum raptoꝛum requirit violẽtiã illatã ĩ per

Furtũ an ſonam. ¶ Modo op.qũo poteſt eſſe furtum vel rapina in
cõmittat re a nemine poſſeſſa:immo non ⁊ poteſt res vſucapi:vt.l.
qͥs ſi appᷣ⸗ ſequitur·S.ſi tu.ff de vſuc.So.vt glo.qꝛ eſt vitiũ perſone
hẽdat reʒ non rei. Caue tamen qꝛ aut inuadens vult pꝛeſcribere ⁊
ꝗ nemine non põt niſi ſpacio.xxx.an. vt in fine legis:aut alter vult
poſſeſſam. pꝛeſcribere ad quem res peruenit:⁊ tunc aut non habet ti

tulum ⁊ pꝛeſcribitur ſpacio.xxx.ãno.aut habet titulũ ab
inuadente ⁊ tunc olim pꝛeſcribebat lõgo tempoꝛe:hodie
non: ſed ſpacio.xxx.anno.vt aut᷑. male fidei.S.de pꝛeſcri⸗
ptio.longi tempoꝛis:⁊ ita ſentit glo.vltima.¶ Itẽ quero
que pena hic imponatur dicit glo.ꝙ pena legis ſi quis in
tantam. Idem tenet Jo. ⁊ Aʒo ⁊ Rofre.ſed hoc non pla
cet:vt.S.l.pꝛoxima ſi quis in tantam. ⁊ ideo puto ꝙ ha⸗
beat locum.l.inuaſoꝛ.S.eo.ſed ſᷣm illam non erat ſtatuta
pena ſed reſtitutio poſſeſſionis tm̃:ſed hodie punitur ctiã
in fructibus.¶ Itẽ quero que ignoꝛãtia excuſetvel nõ ex
cuſet iſtũ ingredientẽ vacãtem poſſeſſionem:? Reſpõdeo
quattuoꝛ ſunt caſus:qꝛ aut rem alienã credidi alienam⁊

ſciebam cuius erat:⁊ non eſt dubium ꝙ habet locum hec

lex qꝛ ſum in dolo:aut rẽ alienã credidi meã ⁊ ceſſat hec
lex:qꝛ reqͥrit dolũ in qͥ hic non fui: aut rẽ alienã credidi
alienã ſed neſcieb cuiꝰ:⁊ tunc etiã teneoꝛ qꝛ lʒ nõ ↄmittã
dolũ reſpectu certe perſone committo tamen reſpectu in
certe:aut rem meã credo meam/⁊ tunc non teneoꝛ qꝛ non
ſum in dolo.¶ Modo quero quid ſi imperatoꝛ cõceſſit ec
cleſie nouãtulane oĩa bona italie nunquid videtur ↄceſ⸗
ſum pꝛiuilegium in pᷣiudicium alterius: ⁊ videtur ꝙ nõ:
qꝛ omnia iure naturali erant in bonis nullius:niſi ꝑ vſur
pationẽ factã ab aliquo de iure gẽtium.cum ergo devſur
patione non conſtet pꝛeſumitur ꝙ conceſſerit omnia ⁊ ꝙ
nullius erant/a ſic ſine pꝛeiudicio alterius ⁊ valet.E con
tra videtur ꝙ fuerint alicuius pꝛeſumptione huius legis
quia hec lex videt᷑ derogarc iuri naturali ⁊ gentiũ in hac
parte ⁊ hoc puto verum.ſ.ꝙ pꝛeſumantur alicuius.Quid
ergo: Certe tenet reſcriptum ſi poterunt domini rerum
comparere ⁊ conqueri ⁊ pꝛobare ſe dominos. Hodie er⸗
go perlegem iſtam pꝛeſumitur ſemper res alicuius.
¶ Sed contra hãc legem opponitur ſic:quomodo debuit
iurare ꝙ eſſet alterius que dum res ſint que nõ ſint in bo⸗
nis alicuius vt ſacre ⁊ ſimiles.So.putare potuit ꝙ eſſent
nullius ſcilicet pꝛiuati:ſed debuit putare ꝙ erant alterius
ſcilicet eccleſie. = =
Item quero an habeat locum hec lex in re hereditaria
iacẽte hereditate per alium appꝛehenſa. Gloſ.tenet ꝙ nõ
idem tenet Rofredus.Sed certe poſſet dici arguẽdo ꝙ
hoc eſt verum dum iacet ſcilicet ꝙ illo tempoꝛe non com
petat condictio ex hac lege.ſed ſi poſtea adeatur heredi⸗
tas quare heredi non reſtitueretur poſſeſſio ope reſtitu⸗
tionis cum ſit iuſta cauſa hec:⁊ licet nũqᷓ; poſſeſſionẽ ha⸗
buerit tamen habuit ius appꝛehendendi poſſeſſionem ꝓ⸗
pꝛia auctoꝛitate ſi hereditatem adibat ergo reintegretur
ſlibi hoc ius argumen.l.ctiam.ff. de minoꝛibus. Pꝛeterea
cum cõdictio trahatur retro ad tempus moꝛtis pꝛeſumũ
tur bona dommum habuiſſe tempoꝛe quo fuerunt inuaſa
ſie videtur ꝙ condictio ex lege iſta daret᷑ ad poſſeſſionẽ.
Item quero quid ſi habeo qui vacantem intrauit cepe
rit vacare/⁊ alius ingrediatur cui reſtitueretur poſſeſſio
NReſpondeo vt glo.
Item quero quid ſi yvacantem occupam ⁊ poſtea deij⸗
cioꝛ vel ſine dolo deſijt poſſidere an tenear Nicit glo.q pᷣ
mo caſu ſic quia habeo actionem. Tu dic indiſtincte me
teneri ⁊ teneoꝛ quia inuaſi/non quia actionem habeam:
quia tunc liberarer actionem cedẽdo:vt.l.quod debetur.
ff. de peculio.qð hic non eſſet. Cõclude ergo ꝙ ad hoc vt
habeat locum cõdictio ex hac lege opoꝛtet ꝙ putem rem
eſſe alienam vel certe perſone vel incerte ⁊ ſic ſum in do⸗
lo. Item ꝙꝙ vere ſit aliena ⁊ ꝙ ſit vacua poſſeſſio ab co qͥ
agere vult: ſiue autem credam eſſe meam cum ſit aliena
ſiue credam alienam cum ſit vere mea:non teneoꝛ condi
ctione ex hac lege.

SDi per vim vel alio modo.
ARubꝛica.

Butrigarij Gcda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

¶ Iſte titulus ponitur in medio ti.vnde vi ⁊ ti.vti poſ⸗
ſidetis/⁊ ſᷣm rubꝛicã videtur congrucere ⁊i. vti poſſidetis
qui loquitur de violẽtia turbatiua:ſed ſᷣm magiſtrũ vide
tur loqui in recuꝑanda poſſeſſione ⁊ ſic cõgruere ſuperio
ri ti magis q; inferioꝛi/⁊ hoc puto verum quicquid dicat
gloſ. Jacob. Butrig. —2 .
e GB d . ces Mir abilia ponit hecil.
CB⁰ ad recuperãdam poſ
ſeſſionẽ abſentis ad mittatur carentes

(poſſunt: ſed lʒ admittatur ed cam
ſeſſionis: non tñ sdmittuntur ad cqm tãt᷑ ad cꝗ

dubium vſq; ibil nec ſi ſerui ibi foꝛmat aliud dubiuʒ vſe.
tbil ſed poſt elapſa qibi foꝛmat aliud dubium vſqʒ ibi cui tatis.
tamen Jibi mouet aliud dubium vſq; ibil ſed refoꝛmato
ibi foꝛinat aliud vſq; in finẽ̃.¶ Ex tex pꝛiuati ſunt jergo
loquitur de pꝛiuatiua non de turbatiua:quia illa non pꝛi
uat poſſeſſione. S
¶CNot. in od ium violẽti multa ſpecialia in lege iſta:pꝛi⸗
mo ꝙ admittitur carens mãdato ⁊ ſi hoc conſtet. l.pu⸗
pilli. ff. de neg. geſt..l.quotiens.de admi.tu.ff. Itẽ ꝙ ad
mittãtur ern. S.vir certe.ff.de iudi. Iteʒ ꝙ etiã poſt la
pſum tempoꝛis admittũtur. Itẽ non pꝛeiudicat negligẽ⸗

tia coꝛum dño abſenti.¶ Itẽ no.ꝙ ante omnia reſtituẽdꝰ

eſt ſpoliatus. Item no.ꝙ cã pꝛopꝛietatis reſeruatur legi⸗
timis ꝓſonis.Quero pꝛio an admittatur illi qui non poſ
ſidebãt nomine abſentium:⁊ dic vt glo.
¶ Op.·pꝛimo ꝙ carẽs mãdato non admittatur vt.il.ſi pu
pillus· S.· fl.⁊.l.ſe.ff.de nego geſt.⁊.l.quotiẽs.ff.de admi.
tu. So.ibi regulare hic ſpeciale:⁊ eſt ratio ſi intelligis ꝙ
admittãtur illi qui poſſidebãt nomine abſentium:quia qͥ
bus eſt coommiſſa defenſio rei /videtur commiſſa recupera
tio:vt.S.ti.j.l.j.ſic ⁊ cui mãdatur cuſtodia rei videtur cõ⸗
ceſſa actio ad res vendicãdas/vt habes in.l.ſancimus.S.
de ſacroſãc.eccle.⁊ habes etiã idem in marito cui mulier
cautione srerum ꝑafernalium tradit:quia poteſt eas ven
dicare:vt.l.fi.S.de pactis cõuẽ.ſed qꝛ glo.videtur dicere
ꝙ etiã illi qui non poſſidebãt admittãtur erat ratio ĩ odi
um violenti. S
Item opponitur ꝙ ſeruus agere non poſſit: vt dicta.l.
vix.So.hic ſpeciale.ſ Itẽ op.ꝙ poſt tẽpus agi non poſ⸗
ſit: vt.l.vi expulſos.S.ti.j.So.poſſuʒ dicere ꝙ hec lex po
nat regulam/⁊ hoc duobus modis pꝛimo ꝙ hic loquatur
de his que ꝑuenerunt ad violẽtum:ergo ꝑpetuo ſᷣm regu
lam poſſunt peti /vel aliter lapſo tempoꝛe qð datur ad re
cuperãdum de fctõ.ſ. incontinenti admittuntur ad agen⸗
dum infra annum tñ de eo qð non ꝑuenit ⁊ poſt de eo qd
peruenit. Itẽ poſſum ĩtelligere ꝙ hec lex ponat exceptio
nẽ ⁊ ſic hic ſpeciale. .
¶ Itẽ q̃ro quo iure admittãtur:⁊ dic vt gloſ.
¶ Item quero an poſſint iurare de calumnia:⁊ dicvt glo. Seruꝰ an
quia cui mãdat᷑ ⁊c.vt.l.ij.ff.de iuriſ.om.iudi.⁊ de pꝛocu. poſſit iura
l.ad rẽ mobilem.⁊.l.ad legatum. Itẽ q̃ro quid ſi iſti ſuc re de calũ
cumbat an piudicet domino/⁊ dic ꝙ non vt gloſ.poſſunt nia.
ergo pꝛodeſſe domino non nocere.i Itẽ q̃ro an iſti caue⸗
ant defendendo dñm in reconuẽtioe /vel de rato ⁊ dic
vt glo. .
¶ In glo. que incipit.ſ.anni in fi.ibi.xxx.ann.omnes vel
dic ꝙ loq̃tur de tẽpoꝛe quod datur ad recuperãdã poſſeſ
ſionem de facto poſt quod admittuntur ad recuperan⸗
dum de iure. .

EN . Ex vigoꝛe reſcripti
. Ec unmp eriale. vel ſententie non de
bet minꝰ ſoleniter abſente poſſeſſoꝛio occupa⸗
d Ti. hoc dicit. Hec lex ponit caſũ illius legis me

minerint. S. e.et habet locũ pena hic illius legis iudicio
meo/⁊ q̃ ibi dixi hic dicas ad lr̃am.

ti polſlidetis.
Rubꝛica.
¶ Iſte eſt bonꝰtitulusg⁊ quotidie pꝛacticat᷑:⁊ lʒnõ ſemꝑ
pꝛacticetur ꝑ modum interdicti diſputatur tamẽ eius eſ⸗
fectus: qꝛ ſi allego pꝛeſcriptionem opoꝛtet me poſſeſſio⸗

Q mãdato :⁊ ſerui qui ałs ĩ iudicio eẽ nõ Serui li⸗
poſ cet eadmit

. Aropꝛietatis.h. . (Hiuide in ptes qui poſſeſſiötf
RREE 2. AE Sq́ q: pꝛimo ponit dictum gñalc multũ non tñ̃ ad
vſq; ibil nec eos quilibi circa dictum gñale foꝛmat vnuʒ mittif ad

q; cãʒ ppꝛie⸗

=—

iackopp
nſinevictea
inevtervil
ſet ſe ren
Hoevtrevo
ſeta reoy
z haberer
auerſario

pꝛoudet co

ſſe bilact

etigpäruma⸗
ſedumgd
u iopiopont

ghuliffo
guitur htoꝛ
linter duo⸗
Uebator ¹9
hoſites di
peratoꝛne
inquietat:
minsreq
loꝛg debe
poſſcdet /
ſninus pof
ſiden?. S,
hetltorio?
pictoꝛes op
ſoſolvedo/
ſerurpoſſe
lbus erito
Mipoſſetti
Wodove
ltigcetge
tſicoppon
ſaliſergor
ſiduobus.
ſc gfaho
bapeloqui
Clgras: ? ,
Nacaudag
ſſeaetiot
fem. (Wo
Aldefund
Soyt goo
wmn bi
n hz,
inobt
ſeopg
Pcov.
4 ſancg
eipoſice⸗
Goan At 9
oythiee
famugti
nttertn
ſobtine⸗
neano g.
auncum
oSo.

AUVtrobi ſed apud nos eſſe/ideo datur pꝛo eis interdictum vtrobi ergo ꝙ aliquãdo poſſidet actoꝛ vtroq; modo: ⁊ tunc aut
thel vñ dx. ⁊ dicitur ab vtrum.i.apud ⁊ vbi.i.quẽ/vt plene dixi.S.ti. lʒ ſine vitio ab aduerſario ⁊ obtinet:idẽ ſi cũ vitio ⁊ ab
nmnun, ij.l.ſi quis in tãtã.in pꝛin. Imterdicto dlio u Pebe un tantũ/⸗ anc aut ciuijen⸗ 7 Feu nat
Ulenent 24 . g Inter ralem: tunc ſi reus hʒ naturalem cũ vitio ab actoꝛe ſuccũ
ilaiz; e „ Ti po⸗ llid etis vti poſſide⸗ bit reus /vt eſt ſi ꝑ vim ingrediat᷑ reus poſſeſſionẽ.⁊ ſi di⸗
hcnefe QA WVXVtis is obtinet quipoſſidet ⁊ non ab ad coes nonne tũc pꝛiuat᷑ vtraq;: Rũñdeo nõ: qꝛ ingrediebat᷑
ultk eteg⸗ K. „5 uerſario vi/ clam/ vl pꝛecario hoc pꝛi⸗ vt fructuarius:⁊ ſic ſolã naturalem nolebat.⁊ dicã ſic.di
tenrg A Nειμmo. 2 qui eſtvictoꝛ ſi non ſatiſdat traãſ⸗ co me ciuiliter poſſidere/⁊ peto me in ea non turbari:⁊ qꝛ
mgiäenmie Vferetur poſſeſſio ĩ aduerſarium. hoc di turboꝛ per naturalem quã reus habet vi a me:ideo vincã
Afonn „ N MR cit.¶ Tex. dicit iudicio meo de poſſeſ⸗ contra eum ⁊ deijciet᷑ ab ea/⁊ erit mirabile ꝙ interdictũ
lutture ſione que ẽ penes actoꝛem ſine vitio: retinẽde poſſeſſionis detur ad recuperãdam poſſeſſionẽ
umſtife gl. videt᷑ opponẽdo itelligere de poſſeſſione q̃ ſit penes re naturalẽ indirecto/⁊ non per directũ.Si autẽ me pꝛiuaſ
id dn um ſine vicio/⁊ ſic non conuenit cum tex. Et attẽde ꝙ ali ſet vtraq; ego ſuccũberem:qꝛ non poſſiderẽ non ꝙ ꝓ reo
eunſnin qñ neuter vincit in hoc interdicto vt eſt ſi actoꝛ non poſ⸗ ꝓnunciaretur ꝓpterea ſed abſolueretur a petitione mea
Nelun ſidet /ſed reus poſſidet ab actoꝛe vi clã vel pᷣcario: vn ad vbicũq; ergo reus hʒ vtrãq; poſſeſſionẽ ſiue habeat cum
hoc vt reꝰobtineat ſufficit ſibi ſi actoꝛ nõ poſſidetvel poſ vitio ſiue ſine abſoluit᷑ in hoc interdicto:ſù⸗ ¶cderet ſi age⸗
zinloreſe, ſidet a reovi/clã/ vł pcario. Itẽ actoꝛ ad hocvt obtineat ret ⁊ haberet cũ vitio ab aduerſario.Si aũt reus nõ poſ⸗
dconſe,, dʒ habere duo.ſ.qꝛ dʒ poſſidere ⁊ nõ vi/clã/vł pᷣcario ab ſigdet vllo modo ſed obijcit ꝙ alius tertiꝰ poſſidet: ⁊ hoc
tufi aduerſario.¶ Et diuide legẽ iſtã in duas ꝑtes qꝛ ĩ pima ꝓbat /⁊ etiã tũc abſoluit᷑:qꝛ licitũ eſt ſibi obijcere de iure
tii pꝛouidet conuẽto poſſidenti quãtum ad ius poſſeſſionis tertij poſtq; eſt excluſiuũ iuris actoꝛis.ſi aũt nõ ꝓbat: ſʒ
cſan vſq; ibiſac ſatiſdationis Iibi pꝛouidet actoꝛi non poſſidẽ actoꝛ ſe pꝛobat poſſidere ⁊ ſine vitio a reo obtinet᷑ actoꝛ.
mmiie Inkdicta ti quãtum ad ius pꝛopꝛietatis vſq; in f:.¶ Ad euidẽtisã eft Conclude ergo ſic:qꝛ aut oĩs poſſeſſio eſt penes actoꝛẽ ⁊
reſenn. quo diffe⸗ ſciẽdum ꝙ differentia ẽ inter interdicta ? actiones: qꝛ a⸗ vincit ſi nõ hʒ ab aduerſario cũ vitio. aut oĩs poſſeſſio eſt
liqum runt ab a⸗ ctio pꝛoponiturvni/⁊ loquitur ibi pᷣtoꝛ in tertia ꝑſonayt penes reum: ⁊ vincit etiam ſi habʒ cum vitio.Aut vnus
chhl ctionibꝰ: ptzʒ in.l.j.ff. cõmo.Sʒ interdicta ꝓponuntur duobus ⁊ lo habet vnã ⁊ alter aliã:⁊ tunc aut vtriq; ſine vitio ſaltim
W quitur pᷣtoꝛ in ſecunda ꝑſona/aideo dicuntur interdicta ab aduerſario habet ſuã ⁊ vincit quilibet in ſua.aut vnus
nis fyt i.inter duos reddita:verum qꝛ hic ab eadem ꝑte pꝛopo⸗ habet cum vitio alter non:⁊ tunc erit mirabile:qꝛ ratiõe
ſoſiinli nebatur ⁊ allegabatur poſſeſſio a duobus quomodo hoc poſſeſſionis quã habeo ſine vitio vitam in ea quã habet
benin 8 poſſit eẽ dicã inferiꝰ.¶ Pone caſum in nube ſic.dñe Im aduer ſarius cum vitio a me ⁊ interdictum iſtud ſapit na
— peratoꝛ nos duo poſſidemus fundum ſeysnum /titiꝰ nos turã reſtitutoꝛij per indirectum vt dixi. vt not.in.l.clam
ſſtan inquietat:qꝛ non patitur nos pacifice arare colere vel ſe⸗ poſſidere.ff.de acquiren.poſſeſ. l —
ufeiniini minare quero qualiter nobis ſit conſultum. Rñdet ima ( QAuero an duo poſſint poſſidere:⁊ certũ eſt ꝙ vnꝰ põt Poſſide⸗
inlſmen toꝛꝙ debemus adire pᷣſidẽ ⁊ pꝛoponere interdictum vti hẽre naturalẽ ⁊ alter ciuilẽ ſʒ nõ eandẽ poſſunt plures ha re an poſ⸗
natoelt poſſidetꝭ/quo pꝛopoſito pꝛohibebit nobis fleri vim quo bere.dicũt qͥdã ꝙ ciuilẽ pñt hr̃e qꝛ hec ↄſiſtit ĩ aĩo/⁊ aĩus ſint duo ĩ⸗
aporcttr minus poſſideamꝰ fundum de quo conꝗrimur ſicut poſ: vntꝰ nõ ĩpedit animũ alteriꝰ:ſʒ naturalẽ non pñt duo hẽ⸗ ſolidum.
opicemn ſidemꝰ. Sʒ quid ſi obtinuimus in poſſeſſoꝛio quid erit in re:qꝛ vbi ſedet vnus alter non poteſt ſedere:vt.l.iij ·S· ge
vefattatin petitoꝛio: Rñdetur ꝙ victus poterit illud intẽtare ⁊ nos nera.ff.de acquiren.poſſeſ.vbi loquitur de naturali.Alij
victoꝛes opoꝛtebit ſatiſdare de iudicio ſiſti vł de iudica dicunt ꝙ vtraq; poſſunt duo hẽre in re ampla nõ ĩ arcta:
MWityt del to ſoluẽdo /vt.j.dicã.⁊ nobis recuſãtibus ſatiſdare trãſ⸗ nam vnus poterit vtramq; habere ſedendo in vna parte
1s sGinor fertur poſſeſſio ad aduerſarium ⁊ efficiemur de poſſeſſo⸗ tãtum /⁊ alius alibi ſedendo etiã totum poſſidet:ſed hec
regheckt ribus petitoꝛes.h.d.Cõſtrue tex.vt gloſ.⁊ qũq; hec vᷣba non ſunt vera.qꝛ quod operatur impedimentũ facti/ope
Ghicloqet vti poſſidetis.ponuntur materialiter/qñ non vt ptʒ ĩ gl. ratur impedimentũ iuris.vt.l.conditiones.ff. de condi.
pelnoffm ſ Modo venio ad recitationẽ materie.⁊ gloſ.recitabo ſi inſti.ſ̊ impedimẽtum facti impedit cos naturaliter poſ⸗
g darmetn cut iacẽt ꝑ oꝛdinẽ ſupplẽdo etiã eas.Et pꝛima glo.volu ſidere:vt etiã ipſi fatentur.ergo impedimentũ iuris im⸗
tronturatts it ſic opponere / hic dicit vti poſſidetis/a ſic loqᷣtur in plu pedit ciuiliter duos poſſidere.⁊ hoc ideo qꝛ ſeq̃ret᷑ aliud
tepote rali/ergo duo poſſident in ſolidum q̊ legem ſivt certo.S. impedimẽtum:qꝛ cum ex ſola ciuili poſſeſſt ione quis pꝛe⸗
xponneunt ſi duobus.ff. cõmoda.So.vt glo.pꝛĩo qꝛ loquitur vni tm̃ ſcribat /ſic plures poſſent eiuſdem rei dominiũ habere in
ſed gr̃a honorꝭ loquitur in plurali / qð non placet qꝛ etiiã ſolidũ.cõtra.lʒ.ſi vt certo ·S.ſi duobus.ff. cõmo.⁊ ſi dicas
gol pape loquitur impꝑatoꝛ in ſingulari:vt..in epiſtola inter none ſi ſum in re habeo naturalẽ ⁊ ciuilẽ / ⁊ ſi alius ingre⸗
mmiagtetd claras: ⁊ ideo dic vt gloſ. Modo eſt pꝛima gloſ.exce⸗ diatur nũ etiam habet naturalem ⁊ ciuilem / cum ſint in
iditnſer pta cauda quã expediui in euidẽtialibus/⁊ tãgam etiimm animo ⁊ coꝛpoꝛe. Reſpõdeo quia ad hoc vt quis acqui⸗
oculſſten in ſequẽti oppoſitione ⁊ pꝛincipium expediui exponẽdo rat poſſeſſionẽ aliquã:opoꝛtet ꝙ interueniat animꝰ ⁊ coꝛ⸗
nrgeie lr̃am. ¶ Modo venio ad ſcᷣam glo.⁊ ex ea opponeꝙ nõ pus. Item ꝙ non inueniat eam vacãtem als non poteſt
iiſeni ſolũ de fundo:ſʒ etiã de re mobili agatur:vt.l:.j.ff.vtrobi. acquirere id quod ab aliquo eſt occupatum: cum ergo ꝑ
wpeletunk So.vt glo.qꝛ ibi loqtur in interdicto vtrobi:qð datur ꝓ cõſpectum retineat naturalẽ⁊ ciuilẽ q;tũcumq; alius in⸗
re mobili hic ĩ interdicto vti poſſidet qð in re mobili lo⸗ grediatur animo ⁊ coꝛpoꝛe nihil querit cũ nihil inueniat
mond cuʒ nõ hʒ.¶ Itẽ op.ꝙ pꝛo fundo locũ non habeat /ſʒ pio vacuũ.ſic quãdo quis ſe abſentat.aut habet naturalem ⁊
1 ie edibus:vt.l.j.ff.vti poſſidetis.So.vt glo. Itẽ op.ꝙ eti ciuilem poſſeſſionẽ per ſe ipſum/⁊ tunc per abſentiã ꝑdit
n Clnt am in ĩmobili locum non hẽat / vt. l. j. S· j. ff e. So. vt gloſ. naturalẽ ⁊ retinet ſolã ciuilẽ vt.l.clam poſſidereS. qͥ ad
mmngſalh,, Itẽ op. ꝙ habeat locũ pꝛo rebus incoꝛpoꝛalibus?⁊ non nũdinas.ff.de acquiren.poſſeſ.⁊ ideo alius poſtea ingre
in ꝓ fundo /vt.l.j·S. fl.ff.e.⁊.l.fl. So.vt glo. Modo ẽexpedi diẽs acquirit naturalem poſſeſſionem quam inuenit va⸗
urncee ta ſecunda gl.venio ad tertiã⁊ oppono ꝙ hoc interdictũ cantem ciuilem non quam inuenit occupatam: ſed ſi ille
lim det᷑ poſſidẽtivi /clã / vł pᷣcario vt.l.j·S. fl.⁊.l.ſe.ff.e.So.vt qui ſe abſentauit habebat ſoluʒ naturalem poſſeſſionem:
ſeſotocut⸗ glo.qꝛ aut poſſideo vi clã vł pᷣcario ab aduerſario ⁊ non quia erat fructuarius / tunc eam retinet animo quocũq;
llugiin ago vt hic /aut ab alio ⁊ ſic vt ibi.¶ Modo venio ad aliã vadat/cũ animꝰ nõ poſſit oꝑari ĩ retẽtiõe ciuilis vt dixi:
ls lge glo.magnã:⁊ attẽde qꝛ tex.loquitur de vitio qð ẽ ex ꝑpe c ideo ingrediẽs eã non q̃reret cum reꝑiret eã occupatã.

Bti poſſi

nem pꝛobare ? aliq aduerſarius vult pꝛobare ſe eodem

tꝑe poſſediſſe /vt.l.a diuo pio .S.ſi ſuꝑ rebus.ff.de re iudi.
⁊ continua vt glo.Et attẽde qꝛ res immobiles dicuntur
pꝛopꝛie poſſideri:⁊ ideo datur pꝛo eis ĩterdictum vti poſ
ſidetis /ſed quia mobiles non dicuntur pꝛopꝛie poſſideri

agẽtis ⁊ glo.loquitur devitio qð ẽ ex ꝑte rei⁊ ita non cõ
uenit textui/⁊ hanc glo.ingredioꝛ ſic/⁊ lʒ vi ab aduerſa⸗
rio obtineã:qꝛ ſi poſſideo licet vi: ergo aduerſarius non
poſſidet/qꝛ duo inſolidum poſſidere non poſſunt:vt.l.ſi
vt certo·S.ſi duobus.ff. cõmo.ergo non datur ei interdi⸗
ctum cum ſolũ detur poſſidẽti/ergo ſuccumbit/ergo ego
vinco.So.aut queris quid eſt opus actoꝛi vt vincat agẽ

detis.

do:⁊ reſpõdeo ꝙ eit neceſſe ꝙ poſſideat.⁊ non vi/clã vel/
pᷣcario ab aduerſario vt hac lege.Aut qris quid ſufficiat
reo vt ſufficiat actoꝛẽ ſuccũbere?Et reſpondeo ꝙ vnum

taãtum.ſ.ꝙ poſſideat:lʒ vi clam vł pᷣcario:nã cũ actoꝛ de⸗

beat poſſidere ⁊ ſine vitio/⁊ hic nõ poſſidet ſuccũbit.Nic

¶ Vodo venio ad aliam glo.magnam ⁊ oppono eo mo
do quo in pꝛecedẽti:quia qui clam poſſidet /licet vitioſe:
ergo alius nõ poſſidet:ergo non poteſt ei dari interdictũ
Solu.hic loquitur quãdo eſt vitiũ ex parte actoꝛis / qui
ſuccumbit:licet poſſideat ſi poſſidet vitio ab aduerſario:
ſed contrarium lo quitur in vitio ex parte rei in quo di⸗
ſtingue:aut ille qui ĩgreditur querit omnem poſſeſſionẽ:

Fo. LXVIII

Butrigarij Bcda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis N

vt qꝛ clã ingredit᷑ abſens ſuſpicatur ſe poſſe repelli: ⁊ tũc
reus obtinet quãtũcũq; vitioſe poſſideat / aut actoꝛ ha⸗
bet cõeʒ poſſeſſionẽ ⁊ ſine vitio ab aduerſario ⁊ vĩcct/aut
quuibet habet vnã vt qꝛ ingreſſus eſt quis clã:⁊ hʒ natu⸗
ralẽ ⁊ abſens non eſt ſuſpicatus ſe poſſe repelli aget actoꝛ
ratione ciuilis quã hʒ ⁊ dicet ſe inqᷣetari ꝑ naturaleʒ quã
habet reus clã ab eo:⁊ ideo ab ea expelletur reus. Item
⁊ ſi ille qui fuit ingreſſus ageret perderet:qꝛ habet cumvi
tio ab aduerſario:ſecus ſi haberet cum vitio ab alio:tunc
Intdictũ quilibet obtineret in ſua. Modo opponitur ⁊videtur ꝙ
vti poſſi⸗ non ſit neceſſariũ interdictum abſenti qui hʒ ciuilẽ: qꝛ ſi⸗
deti an ſit cut faciet reum qui hʒ naturalẽ ſtatĩ ſic vt veniet ad iudi
neceſſariũ cium perdit naturalem que ꝑ coꝛpus retinetur/⁊ ideo di⸗
abſẽti qͥ hʒ cũt quidã ꝙ iudex dʒ venire ad poſſeſſionẽ: ⁊ ibi cogno⸗
ciuilẽ. ſccre qð non eſtverum/qꝛ ille qui ſolã naturalẽ hʒ retinet
eã ſolo animo vbicũq; vadat:qꝛ cum eius animus nõ poſ
ſit operari in retentiõe ciuilis quam non habet oꝑabitur
in retentione naturalis:ſic ⁊ colonus meus ꝑ quẽ natura
liter poſſideo mihi retinet eã eius animo cuʒ eius animꝰ
operari non poſſit in ciuili quocumq; vadat:hic ergo iu⸗
dex videbit an actoꝛ poſſideat ⁊ ſine vitio ab aduerſario
vtrãq; poſſeſſionẽ ⁊ vincet invtraq; / aut reꝑiet ꝙ hʒ ſolazʒ
ciuilẽ ⁊ ſine vitio ⁊ tunc aut reperiet reum habere natura
lẽ cum vitio ⁊ ab actoꝛe ⁊ pꝛiuabit eum natursali ꝑ quam
actoꝛ impeditur in ciuili. Si autem reus hʒ naturalem ſi⸗
ne vitio vł cum vitio non ab aduerſario /⁊ tunc quilibet
obtinebit in ſua. Sʒ nunquid ratione naturalis quã appᷣ⸗
hẽdit ingrediẽs aget abſens interdicto vndevi/certe nõ
qꝛ non fuit vi appꝛehẽſa. Sʒ quid ſi abſens reuerſus non
admittatur dum vult poſſeſſionẽ ingredi:certe modo ſũt
neceſſaria duo iudicia. Pꝛimo dʒ pꝛoponi interdictũ vñ
vi pꝛo ciuui in qua videtur paſſus vim dum non ẽ admiſ⸗
ſus ⁊ illa recuperata pꝛoponet interdictuʒ vti poſſi.ratio
ne ciuilis:⁊ pꝛ ꝑ naturalẽ turbatur in ciuili per indirectũ
reus pꝛiuabitur naturali qð eſt mirabile vt pᷣdixi. Mo⸗
dovenio ad aliã glo.magnã ⁊ oppo.vt.S.ille qui poſſidet
lʒ vitioſe:ergo alter non poſſidet cum duo non poſſint eã
dẽ rẽ in ſolidum poſſidere:ergo alteri non poſſidenti nõ
põt ᷣ eum dari interdictum.So.yvt gl.qꝛ aliqñ in pᷣcario
tranſfertur vtraq; poſſeſſio in rogãtẽ:⁊ tũc pꝛocedit ↄꝛiũ:
qꝛ cum cedẽs non poſſideat non datur ei hoc interdictuʒ
aliqñ inrogãtẽ tranſfertur vna tm̃.ſ.naturalis / qð eſt re⸗
gulare ſi nil agatur aliud vel nulla trãſfertur qð ẽ ſi hoc
eſt actum/⁊ his duobus caſibus recte pꝛocedit hec.l.vel
dic ꝙ aut q̃ris ð vitio /ex ꝑte actoꝛis:ad hoc vt impediat᷑
agere/⁊ tunc dico ꝙ ſiue poſſid cat ſiue non poſſideat pᷣca
rio a reo ipſe ſuccumbet/⁊ ita loquitur hec lex. Si aũt q̃⸗
ris de vitio ex ꝑte rei:tunc aut reus hʒ vtrãq; poſſeſſionẽ
lʒ pᷣcario ab actoꝛe abſoluitur reus cõuẽtus: perderet tñ
ſi ageret g̊ eũ qui ei conceſſit cum ab eo pᷣcario poſſideat
aut hʒ reus vnã tm̃ poſſeſſionẽ.ſ.naturalẽ/⁊ concedens ſi
bi retinuit ciuilẽ/⁊ tunc concedẽs aget rõne ciuilis quaʒ
hʒ ſine vitio a reo hoc interdicto/a petet ſe non turbari ĩ
ciuili/⁊ qꝛ ĩ ea turbatur ꝑ naturalẽ quã reus hʒ pᷣcario a b
eo repelletur reus a naturali:ſecus ſi reus ab alio ⁊ nõ ab
actoꝛe haberet eã pᷣcario:qꝛ tũc quuibʒ obtineret in ſua.
Si aũt reus nullam hʒ tũc multo foꝛtius actoꝛ qui habʒ
vtrãq; ſine vitio vel cum vitio non a rec obtinebit. MWo
do querit glo.quid ſi actoꝛ pꝛopoſuit hoc interdictum ⁊
Int᷑dictũ ſuccubuit:qꝛ pꝛobare non potuit ſe poſſidere nunquid ꝓ
ſi ꝓponat pterea dʒ condẽnari actoꝛ vt reum non inquietet. Circa
actoꝛ⁊ ſuc hoc dic ꝙ aut vincit reus ſoluʒ ideo qꝛ actoꝛ de poſſeſſio
cũbat: qꝛ ne non pꝛobat/⁊ tunc ſolum debet reus abſolui/⁊ nihilꝓ
ꝓbare nõ eo ꝓnunciari:⁊ ſi dicas quid pꝛodeſt hoc actoꝛi.Rñdeo
potuit ſe qꝛ ſi poſtea turbet reum ⁊ reus velit agere qui hẽbatvtrã
poſſidere q; poſſeſſionẽ cum vitio ab actoꝛe ſuccũbet reus ⁊ ſic qui
an ꝓptea obtinuit defendẽdo ſuccũbet agẽdo.Si aũt reus obtinu
dẽat ↄdẽ⸗ it ideo qꝛ pꝛobauit alium tertium poſſidere/⁊ ſic oppoſu
nari actoꝛ it de iure tertij qð potuit cum eſſet ſimpliciter excluſiuuʒ
vt reũ nõ iuris actoꝛis /vt.l.loci coꝛpus·S: competit.ff.ſi ſerui.vẽd.
inqetet. ⁊ hoc etiã caſu ſolũ abſoluitur reus:non aũt aliquis pꝛo
eo pꝛonunciatur.Si aũt reus etis ſe poſſidere dixit aſſu⸗
mẽs onus pꝛobandi qð põt vt.l.ſi qua.ff.de pꝛoba.⁊ tũc
aut pꝛobat ſe poſſid ere ⁊ fine vitio ab aduerſario/ ⁊ tunc
non ſolum abſoluitur:ſed etiã pꝛonunciatur eum non in⸗
quietandum /aut pꝛobat ſe poſſidere:ſed cum vitio ab ad
uerſario/⁊ tunc ſuccumbit.qꝛ aſſumpſit ꝑtes actoꝛis eſt
en im hoc interdictum duplum vt.ff.e.l.ſi duo · S. j.⁊ idco

ſicut actoꝛ qui poſſidet cũ vitio a reo ſuccumbit/⁊ ita reꝰ
qui aſſumpſit ꝑtes actoꝛis ⁊ poſſidet cum vitio ab actoꝛe
Modo venio ad aliã gloſ.que q̃rit q̃liter debeat iudex Pꝛonüci

pꝛonunciare. Et circa hoc dic ꝙ aut vnus pꝛobat de poſ are qtr po

ſeſſione ſine vitio ſaltun ab aduerſario ⁊ aduerſarius ni= terit iude
hil pꝛobat/⁊ tunc pꝛonunciabitur nõ inquietãdum cum ĩ inkants
qui pꝛobauit /ſic ſnĩa erit certa.Si aũtvterq; ꝓbat de poſ vti poſſi⸗
ſeſſione ſinevitio / ⁊ tunc aut pꝛobant de diuerſis poſſeſſio detj.
nibus/aut de eadẽ ſi de diuerſis pꝛonunciabitur nemin?
inquietantũ in ſua/ꝛ ſic vterq; vincet quilibet in ſua. Si
aũt pꝛobant de eadem poſſeſſione ambo/⁊ ſine vitio/tũc
aut vnus pꝛobat melius de poſſeſſione qᷓ; alter quod eſt
ſi pluribus teſtibus pꝛobet / vł ſi nõ pluribus pꝛobat per
dignioꝛes teſtes/vł qui melioꝛem dicti ſui rationem red
dunt obtinebit ille qui melius pꝛobabit ⁊ pꝛonũciabuur
eum non inquietãdum.Si aũt teſtes ſunt pares in nume
ro ⁊ dignitate ⁊ ratione dicti/⁊ tunc aut vnus pꝛobat de
antiquioꝛi poſſeſſione qᷓ; alter vt qꝛ pꝛobat ꝙ poſſedit cõ
tinue a decẽ ãnis citra/⁊ alter pꝛobat ꝙ poſſedit cõtinue
a duobꝰ qnis citra ⁊ tunc obtinet ille qui pꝛobauit de an
tiquioꝛi poſſeſſione/⁊ eſt rõ qꝛ in octo annis pᷣcedentibꝰ
pꝛobat ipſe ſolus ⁊ non hʒ concurſum alicuius/⁊ ideolʒ
teſtes aduerſarij dicant ꝙ duobus annis citra viderunt
cum poſſidere:qꝛ arabaĩ ⁊ c. pᷣſumetur potius qdðdã ire⁊
agere ꝙ poſſeſſio fuiſſet ⁊ potius pᷣſumetur clãdeſtine oc
cupaſſe q; iuſte cum pꝛioꝛ non potuerit poſſeſſione pꝛiua⸗
ri niſi fuiſſet deiectus:vt.l.ſi finita.S. vbi aũt.ff.de dã.in⸗
fec.⁊.l.quivniuerſasS:cum pꝛetoꝛ.ff.de acquirẽ.poſſeſ.⁊x
ideo obtinebit pꝛobans de antiquioꝛi.Si aũt pꝛobt pa
riter etiã in tpᷣe ⁊ teſtibus:tunc alterutra hoc pꝛobat etiã
de dñio ⁊ dz obtinere tanq; duplicia iura obtinens ar. in
aut᷑.de conſan.⁊ vteri fra.in pꝛin.⁊.l.nã ⁊ ſi parẽtibꝰ.ff.de
inoffi.teſt.Si aũt nullus pꝛobat de dominio: ⁊ ſic ꝑ oĩa
ẽ ꝑitas hĩciñ ⁊ tũc dicet iudex vti poſſidetita poſſideatj
⁊ tũc faciet ſeq̃ſtrari poſſeſſionẽ ⁊ madabit ꝑtibus vt ad
poſſeſſionẽ nõ vadãt ne veniãt ad arma ⁊ rixas vt.l.ſi is
cuiꝰ.S.ſi int᷑ duos.ff.de vſufru.⁊ qðᷣlʒ petitoꝛiũ ꝓponere
audict᷑.¶ Mõ venio ad aliã glo.⁊ q̃ro de q̊ dẽat victoꝛ ſa
tiſdare/⁊ dic vt gloſ.¶ Itẽ q̃ro quid ſi victoꝛ in interdi⸗
cto obtinuit conuẽtus reali ꝑdit poſſeſſionẽ ⁊ fuit ad ad
uerſarium tranſlata/ an ſi pꝛiuatus poſſeſſione agat rei
vendicatione ⁊ argue pꝛo ⁊ contra vt gloſ.⁊ bꝛeuiter
dic ꝙ qñ delictũ cõmittitur hic inde circa idẽ mutua cõ⸗
pẽſatione tolluntur /vt.l.fi · S· penul.ff.de eo ꝑ quẽ fac.eſt
⁊? ſo.ma.l.viro.cum ſimilibus.Sʒ vbi ẽ delictum commiſ
ſum circa diuerſa non fit compẽſatio Modo ad pꝛopoſi
tum in.l.qui bona.S.ſi quis.quã gl.allegat erat eadẽ rui⸗
na ⁊ ratiõe eiuſdẽ debebat caueri:vnde ſi vnus noluit ca⸗
ueri ſibi nõ cauebit᷑.Sʒ ĩ.l.poſtq; · S·ĩꝑatoꝛ.petit᷑ diuerſa
cautio ab eo cui cautum non fuit:⁊ ideo opoꝛtet eum ca⸗
uere:ſic ⁊ hic qꝛ hic ſunt diuerſe inſtãtie ⁊ vnus in pꝛima
erat actoꝛ alius in ſecũda:⁊ ideo dʒ cauere ſecũdꝰ.¶ Itẽ
q̃ro ſi vnus hʒ vſumfructũ alter vſum an poſſideat natu
rałr vſuarius:⁊ videtur ꝙ non:qꝛ ſic duo in ſolidum poſ⸗
ſiderent naturaliter:ſed dic ꝙ aut loqueris quo ad ius/⁊
quilibet poſſidet ius ſuum/immo quaſi poſſidet nõ vere/
aut loqris de re ⁊ potes dicere naturaliter quẽlibʒ poſſi⸗
dere:ſʒ non in ſolidum.ſ¶ Itẽ q̃ro quid ſi feudatarius qui
hʒ naturalẽ det alij in feudum / ⁊ ille alteri quis poſſidet
dic vt glo. vᷣum glo.ſubijcit q̃liter retineatur poſſeſſio in
quo dic ꝙ aut hẽo ciuilem ⁊ naturalẽ ꝑ meipſũ/⁊ tunc cũ
recedo de re ſtatim perdo naturalẽ ⁊ ciuilẽ aĩo/aĩo reti⸗
neo vt.l.clã.S.qui ad nundinas.ſf de acquir.poſ.aut hẽo
ciuilẽ ⁊ naturalẽ ꝑ aliũvt ꝑ filium in cã peculiari:⁊ tũc q;
diu filius ẽ in re retineo vtrãq; poſſeſſionẽ ꝑ filium. Sʒ ſi
exit rẽ ꝑdo naturalẽ / ciuilẽ retineo eiꝰ aĩo.Si aũt habeo
naturalẽ tm̃ vt qꝛ ſum fructuarius naturalẽ aĩo retinco qͥ
cũq; vadã/qꝛ cum animꝰ non poſſit oꝑari in retentione
ciuilis quã non habeo oꝑatur in retẽtione naturalis. St
aũt hẽo ciuilẽ ꝑ me naturalẽ ꝑ aliũvt ꝑ colonũ / vl filiũ ĩ
re dñica/tũc qͥcũq; vadã retinco ciuilẽ aĩo meo. Itẽ reti
neo naturalẽ ꝑ aĩm coloni/vł filij quocũq;vadãt cum eo
rũ animus oꝑari non poſſit in retẽtiõe ciuilis quã nõ hñt
an aũt ſit tm̃ vna poſſeſſio in ſubſtãtia dicã.S.de acqͥ poſ.
l.Iʒ.¶ Itẽ q̃ro qͥd ſi habes vſũfructũ /ego ꝓpᷣetatẽ ⁊ tertiꝰ

inuadit vt ſolũ vſũfructũ hẽat / dic vt glo. ¶ In glo. q̃ inci

pit.ſ.de vtẽdo ibi in rem conucniebatur.hoc non eſt expe

ditum: ⁊ ideo dic yt.l.iul.ff. qui ſatiſds. cog.

op
So blpete
pmann
gog
l
heclen pto
ſſercitans
biſecuspn
terdicto⸗
nentis Nin
ſiderant.
dit ſciali
locu ad er
ſoloſtagit
bihefid

D

¶Bubriea

Catur hicff
ſundapten
fbice digie

ihalterqve
Merdictun.
nefflari⸗
ifdereipe
(Apog
cumctloe
oabede
Uſtingui
Ceuninte
mae
mirkploci
lseund
leſiſtiof
loiſin
innchbet
iießdi
Gpoſeſon
⸗ Noo
Undetinet

De tabu. exhi. De liber. exhi. De pꝛecario. Fo. LXIX

nbitei⸗
toihun D t b li ke ib . dis . ſionis agitur rei vendicatione adiecta cauſa de iure qui⸗
dcderite Be ta u 18 Y h en * ritum/item ⁊ hoc interdictum. Si autem detinet eum vo
Munel MKub ica lentẽ:tunc aut aſſerit ſe x̃em eius:tunc lʒ non poſſideat
naſeiee 44* 2 Rfllilium: tñ quaſi poſſidet ius patrie ptatis: ⁊ ideo reivendi
lnzinn tin J in oteſtate Scriptura catio adiecta ca/⁊ hoc interdictũ locum hʒ. Si aũt nõ aſ
ntunut SSE 2e* P EUu. ptinété ad ſerit ſe patrẽ tunc cũ ibi non ſit poſſeſſio vel q̃ſi ceſſat hoc
efeggetn Scriptu⸗ vltimam voluntatẽ petit quis ſibi edi interdictũ ⁊ rei vẽdicatio. Aut nullus eũ detinet ſed ipᷣe
Etẽ 2 p interdictum de tabulis exhibẽdisvt

rã ptinẽtẽé ſui ipſius controuerſiã facit:tunc cũ ibinulla ſit poſſeſſio

enint ad vltimã pic: vl ꝑ edictũ quẽadmodũ teſtamta ceſſat hoc interdictũ ⁊ hʒ locũ pᷣiudicialis in rẽ niſi etiã
ſneſton, volütateʒ ¶ E aꝑiantur / vt in glo. h. d. textus ⁊ gloſ. pᷣncipalr eẽt qõ de hr̃diiate vt hic:quia tunc haberet lo⸗
znn . qð inter CDb non agatk hoc interdicto:ſed cum hoc interdictum. D
d ictuzoc⸗ ar —1⁄αNtcrd duemadmodum tenamera ei eN Y ad inſtar. Pro vroꝛe erbibenaa
nutnn N beat qͥs pe antur. So.aut hñs tabulas negat ſe eas habere / vel dicit W ab. agitur ſm gl. interdicto
tPoiiche tere. ſe non teneri edere ⁊ agitur hoc interdicto.aut fatetur ſe F de vxoꝛe exhibẽda ad exẽplum huius interdi⸗
— K habere ⁊ teneri edere:⁊ tũc editur ꝑ edictum quemadmo Acti. h. d. ¶ Ego credo ꝙ hec lex poſſet loqui de
n Rn dum teſtamẽta aperiãtur ⁊ editur cuilibet aſſerenti ſe cre interdicto gñali delibero hoĩe exhibendo ꝙ dat cuilibz
nnt n dere ſibi aliquid relictum in tabulis dũ tñ iuret ſe non caa roõne officij quod dʒ homo homini⁊ ſic loquetur hec lex
ſcleinr ur vt.l. iij · · ſi iße. ff. e. So. vt in glo. 3⸗ rari jan ⸗
uun riter pꝛo guolibet inrereſſe⸗ ESirnj ad erdibendum niſ⸗ “ De P ꝛecario ſaluiano in⸗
as Ng⸗ tendatur intereſſe dñij/⁊ ideo heres vł defunctꝰ qui ſũ rg
tlligtl dũi poſſunt agere ad exhibendum. Sʒ ſi legatarius veii terd icto. RB ub ca.
clſim alius qͥ non eſt dñs velit agere pꝛo quarta non põt agere ¶ Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ hoc interdictum de pꝛeca
Cinsgcti ad exhibendum ſed aget hoc interdicto iſte vł edicto q;⸗ rio quãdoq; eſt recuperãde poſſeſſionis qñq; eſt retinen⸗
turcilehte admodum teſtamẽèta apiantur ſᷣm ea que.S.dixi. de.Circa quod eſt iĩcidũ ꝙ hoc interdictũ ꝙ aliquãdo ꝑ.
oſeſior ¶ Itẽ op.ꝙ alijs actionibus petatur editio /vt.S.de edeY. pꝛecarium tranſit naturalis ⁊ ciuilis poſſeſſio quod eſt ſi
iaütfin, So.ibi petentur edi ꝑtinentia ad ↄctus hic ad vltimam agatur hoc.⁊ hoc ĩterdictũ tunc eſt recuperãde poſſeſſio
Negnſini voluntatem. niiis ⁊ datur ad recuperãdãa poſſeſſionẽ vtrãq;/aliqñ trãſit
igit ¶ In glo. que incipit in teſtamẽtis ibi pertinet.de ptinẽ naturalis tm̃ qð eſt ſi nihil agat᷑:vt.l.⁊ hʒ. S.fi.ff. e.ti.⁊ eti
hocprate tibus aũt ad contractum vl q̃ſi dic vt.l.j.S· editiones.ff. am tũc dat᷑ ad illã naturalẽ recuperãdã:aliqñ nulla trãſit
