Aetiã in minimo articulo a fide deuiat. hoc dic̃.
RE& (LAd euidentiã eſt ſciédum ꝙ quidã ſunt qui
male loquũtur de fide:non tamen ꝓpterea ſunt heretici:
quia credunt.quidã ſunt qui non credũt articulos fidei.
et hi non ꝓpꝛie dicũtur heretici:ſᷣm theologos.quidam
ſunt qui non ſolum nõ credunt ſed eoꝝ pꝛauitatem docẽt
contra fidem conſtanter /et hi pꝛopꝛie dicuntur heretici.
Jacobus Butrigarij. D
. Bn cti Nõ debẽt heretici habere loca in
LleeU. quibꝰ cõueniãt et ſuas miſſas di⸗
cant / nec letaniss dicere debẽt. hoc dicit.

7 Crimen hereſeos eſt publi
E Anich eo B. cum admittũtur oẽs ad

Eaaa bet videtur offenſus: et ideo poteſt accuſare.
hoc dicit. ¶ Ex tex.in omnium fertur iniuriã. ¶ Hota

Hereſis ꝙ ideo delictum eſt publicum: quia eſt tam atrox ꝙ ita
crimen an defenditur res publica ꝙ etiaʒ quilibet de populo videt᷑
ſit publi⸗ offenſus ⁊ ideo quilibet põt illud delictum vindicare:vt

hic et.l.ſi quis in hoc genꝰ.S.de epil.⁊ cleri. et ideo ego

1 accuſandũ qꝛ in his grauibꝰ criminibꝰ quili⸗

diſputaui q̃ſtioneʒ talẽ.dicit lex ꝙ qui extraxerit gladiũ
aĩo occidendi aliũ ꝙ debet decapitari ⁊ eſt crimen publi
cum /modo pone ꝙ ſtatutũ de tali crimine imponit penã
pecuniariã.nũquid tenetur eſſe publicũ crimen diceres

tuꝙ nõ: qꝛ nõ deſcendit ex.l.coꝛnelia.ſed municipali nec
inponit᷑ pena coꝛpoꝛalis / ſed pecuniaria. certe ego tenui
Zrium.ſ.ꝙ nihilominꝰ ſic publicũ.nã minoꝛatio vel aug⸗

mentatio pene nõ facit crimen eſſe publicũ: vel deſinere.
ĩmo atrocitas criminis q̃ oẽs iniuriari videt᷑ vt hic ꝓba
tur:lʒ ſit pᷣſumptio ꝙ minoꝛata pena minoꝛet᷑ delictũ.tũ
vere nõ deſinit delictũ eſſe atrox per minoꝛationẽ pene/
nã cum pena ſit illa q̃ purget atrocitatẽ delicti qᷓ;dtum pe⸗
na eſt minoꝛ tantũ minus purgat:⁊ ideo remanet magis
atrox ⁊ ideo eſt publicũ. In criminibꝰmaieſtat ꝑ hoc Leſe ma⸗
dicũt doctoꝛes ꝙ oẽs pene q̃ imponũtur his qui cõmit⸗ ieſtat cri

tunt crimen leſe maieſtatis ĩponuntur hereticis. Pater mis pena

na diſceſſerint ⁊ ſic ſi diſcedunt a pꝛauitate paterna de⸗ ⁊ hereſis:
bent ſuccedere patri / hodie non:licet diſcedant. ar.l.qͥſ⸗ an ſit eq̃te
quis ꝗj.ad.l.iuł.ma.quaſi pꝛeſumatur ſentire de delicto Hcretico
paterno:vt dicitur in crimine maieſtatis:et eſt caſus in rũ filij an
aut. gaz aros. Jaco. 2 hodie ſuc⸗
LCegdãt ĩ bo
= Mriani Hec lex noĩat quaſdam ſpe⸗ nis prᷣnis
S cies hereticoꝛũ et mandat ꝙ
non habeãt locũ vbi cõueniãt ĩmo publicatur
AE NWXꝗOomus illa niſi dñs fuerit ignoꝛãs:qꝛ tunc pu
nitur ꝓcuratoꝛ/vł gaſtaldus.leges facte ↄtra hereticos
cõfirmãtur.hoc dicit Ja. ¶ Ex tex.viridi obſeruãtia
Nota ꝓ vbi lex legem confirmat: videtur exnunc facta
lex cõfirmata.ſ¶ Item nota ꝙ lex ſemꝑ eſt viridis et quo⸗
tidie loquitur:⁊ ideo ſi ſtatutũ dicit ꝙ aliquid non poſſit
ſtatui in fauoꝛem bãnitoꝛum /poterit ſtatui aliquid in fa-
uoꝛem bãniendoꝝ:qꝛ lex videt᷑ omni die de nouo loqui.
ſed contra hoc facit quod dixi in.l.j.ff.de condi.ex lege
Ar.ꝙ ſi ſtatutum dicit ꝙ qui poꝛtauerit in curru frumen⸗
tũ extra ciuitates.currus ⁊ boues publicẽtur certe ſi do⸗
minꝰ plauſtri et boum fuerit ignoꝛãs nõ publicabũtur:ſʒ
ducens aliter punictur.¶ Modo pone ꝙ iudex inquirit
de hereſi:⁊ vnus teſtis dicit ꝙ audiuit dicentẽ accuſatũ
chꝛiſtum non veniſſe in virginẽ. alter dicit ꝙ audiuit euz
dicẽtem chꝛiſtum nõ eſſe verum deum.nunqͥd teſtes ſunt
ſingulares:certe ſic indiuiduo.ſed nõ in genere quia cõ⸗
ueniunt oẽs in hereſi in genere:vt hic pꝛobat tex.ibi.⁊ qͥ

ad imam vſq; ſcelerum.⁊c̃.⁊ ideo dictum ipſoꝝ bene pꝛo

bat quod eſt notandum.et idem pꝛobat tex e.l.quicũq;
verſi.idcirco.et hec vera quando de hereſi inquiritur in
genere ſecus ſi diceret quis eſſet de ſpecie hereſis euthi.
quia ſi de alia hereſi pꝛobaret non eſſet pꝛobata actoꝛis
intentio. J atei rontkirur fi oien euti
E i m Omnes qui ſequũtur fidem eut
α Dicuq;een et non credunt ſtatuta in
W quattuoꝛ cõcilijs ſunt heretici: æ omnes penc
Riank ſtatute cõtra hereticos dirigũtur in eos.h. d.
vſq; ad ·S·idcirco.vel ſic. Omnes heretici cõueniũt in he
reſi in genere.et ideo conueniunt in pena.hoc dicit.
¶ Solct queri an vſure ſint ꝓhibite iure noſtro: Et di⸗
cunt quidã ꝙ ſic:quia hic mandãtur ſeruari quattuoꝛ cõ
cilia in quibus fuerunt pꝛohibite vſure.ſed certe hic lo⸗
quitur quoad fidẽ:quod patet:quia etiaʒ poſt hanc legẽ
permiſſe ſunt vſurevt.l.eos...de vſur. ,
¶ Vniuerſi ꝓhibet eos qui ſunt apolinariſte ⁊ ſimiles
habere eccleſias ⁊ loca in quibus cõueniant ⁊ vbicumq;
habuerint publicãtur.h.d.vſq; adS.nullum.
¶ Nota ꝙ vbicũq; delictum eſt eccłiaſticũ/⁊ bona ſunt
publicãda:debẽt applicari eccleſie m glo.
¶ Nullũ pꝛeterea.¶ Heretici ꝓhibẽtur militare ⁊ bñfi⸗
cia militũ habere.et oẽs ſuilibꝛi ſunt comburendi:⁊ pꝛo
hibẽtur epᷣos etpꝛeſoiteros habere.h.d
7 uis Pꝛohibet in hereticos aliqd trãẽ
4 1%². ſire inter viuos / vel in vltima vo
. lũtate ⁊ locũ in quẽ ↄgregationẽ elat. nd
——— 51 atri heretico ſu
PE 4 Sano uimus. Runt filij oꝛtho⸗
Aaaoxi / heretici non ſi nõ habet filios.ſuccedunt
R“ KHagnati oꝛthodoxi. et ſicut filius pꝛouidetur in
ſucceſſionem poſt moꝛtem patris:ita ⁊ in eius vita: vt ſi
percipiant alimẽta ⁊ dotes ⁊ donatiões percipiãt.Vlti⸗

mo pene aduerſus hereticos ſtatute confirmitur b. d.
d iiij

4

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

◻Ois hereticus aſſumit no⸗
. SS Amn ato men ab eo cuius hereſim ſe⸗

Eaæ) quitur ⁊ oẽs libꝛi hereticoꝝ cõburantur: ⁊ diſ⸗
putationes non faciant heretici.h.d. Butrig.

VAT/6 α 1οιονω Ex eodé delicto nõ dʒ qͥs co⸗
GB riales. ſequi penã ⁊ pᷣmiũ.h.d.vel dic
Heretici pꝛiuant᷑ honoꝛibꝰ nõ oneribus.h.d.
= R ed entes Ad euidentiã eſt ſciendũ
4 ꝙ quidam ſunt male cre⸗
dẽtes:⁊ tamen nõ ſunt heretici:qꝛ ſunt parati
hbene credere. quidam ſunt heretici: vt qui ar⸗
guũt cõtra fidem. quidã ſunt receptatoꝛes eoꝝ.quidam
ſunt fautoꝛes eoꝝ:vt aduocati.quidã ſunt male loquen⸗
tes /licet nõ male credãt. Et attẽde hic ꝙ renaſcẽtes ĩfra
annũ recipiũtur:non tñ ſine aliqua pena pecunaria/ vel
alia poſt annũ acrius puniũtur.Et attende ꝙ agere non

poſſunt ſed conueniri. .
Fad WVY. Hec aut᷑. cõfirmat legem co⸗
BDem elſt. dicis et addit de quibuſdam
bereticis et ꝙ ſi ſunt quidꝗ xpᷣiani quidam he⸗
retici ꝙ poꝛtio hereticoꝝaccreſcit xhianis. Sʒ
ſi reuertant᷑ ad fidem heretici recuperat partem ſus ſine
fructibus pᷣteriti tẽpoꝛis deficiétibꝰ ſilijs oꝛtodoxis ſuc
cedunt agnati ⁊ cognati fideles/ his dencientibus capit
ecckia:que ſi fuerit negliges in petẽdo bona infra annũ.
fiſcus bona pꝛedicta occupat.hoc dicit. .
SSrrreene lhec aut᷑.in pꝛima parte loqui
Azaro 8. tur de hereticis qui cõtra fidẽ
arguũt / in ſcðᷣa de ſuſpectis de fide qui mala
verba dixerunt. Secunda pars incipit ibi:

4 Contra chꝛiſtianuʒ hereti⸗
4 ontaͤm. cus nõ admittitur ad teſti⸗
moniũ iudiciale in teſtamẽtis ⁊ alijs. ſic inter
Rſe poſſunt eẽ teſtes:qꝛ nil iudeꝰ iudeo.Except

nec ctiã inter ſe poſſunt eſſe teſtes. Ex tex. ſiue
altera Junge hic vſiculum. alijs vero. quod eſt·. ·
¶ Op.· ꝙꝙ vnus reus nõ accuſet alium reñ et per ↄſequẽs
vnus hercticus contra alium non teſtificetur: vt.l.is qui
reus.ff. de publi iudi. So. ibi erat dubiũ de crimine. hic
certum ꝙ ambo erant criminoſi. ¶ Vodo quero qᷣd ſit
teſtimoniũ iudiciale? Et dic vt glo.puto tñ ꝙ ſi e iudi⸗
cium ſint teſtes ⁊ poſtea reducaãtur ad iudiciũ vt ꝓbent:
puto adhuc habere locum hanc legem.ſ.vt repellantur.
¶ Itẽ op. ꝙ heretici nõ admittãtur ad teſtimoniũ: qꝛ ſũt
inſames vt. 5. de fide catho.l.j. So.vt ibi. ¶ Modo q̃ro
an oꝛthodoxus poſſit huic pᷣullegio renũciare: et dic vt
glo. ¶ Itẽ quero / an cõtra hereticum poſſit oꝛthodoxus

eſſe teſtis. Et dic vt glo. ””M
— . Fideicõmiſſum vel legatum
Juin am nõ põt ↄſequi hereticus etiã
Fex militis teſtamẽto.h. d. Butriga.

Neſanctum baptiſma
reiteretur. Rubꝛica.

aſans vel alium punitur pena huius le⸗
N. gis. hoc dicit. Aut ergo quis ſcienter
OVrebaptiſat nõ videtur errare ĩ fide:qꝛ
ANEE&NISſcit ꝙ male facit. ideo punitur a iudi
„ NIRA1E ce ſeckari aliter q; hic dicat᷑: aut errat
in iure ? punitur pena huiꝰ legis.⁊ co⸗
gnoſcet inquiſitoꝛ hereticoꝝ ſi errat in facto / vt qꝛ crede
bat nunq; eſſe baptiſatum non punitur. ſerabaht
õz ena capitis ĩminet ſe rebapti
J quis. be erist ne dieif Ja. Buk.
S Sꝶ5 νCꝛohibetr ſub pena capitis:
è Add ltio Wecnun i rebaptiſet᷑ aliquis
ub ↄditione ſi baptiſatꝰnõ es.ego te baptiſo In noĩe pa
tris ⁊ filij ⁊ ſpũs ſancti:et ita quotidie fit ꝑ obſtetrices q̃
cũ dubitãt baptiſant puerũ /et deĩde pᷣſbiter in eccłia ſub
ↄditiõe rebaptiſat.de quo habet᷑ in.c.de ꝗͥbꝰ.⁊ ibi panoꝛ.
in.j.not.cx.de bap.⁊ eiꝰ effectu.⁊ in.c.ſolẽnitates.de ↄſe.
diſt.j. Sed q̃ro vtrũ aliqs poſſit ſeipſum baptiſare.dic ꝙ
nõ.in.c.debitũ.⁊ ibi panoꝛ.ex de bapt.Sed q̃ro q̃ reqran
tur ad ſubſtantiã baptiſmi:dic ꝙ duo vᷣba ad hoc inſtitu

ta. Itẽ elemẽtum aq̃ naturalis de qͥ in.c.j.⁊ pe.ex.eoð.ti.

Sed q̃ro vtrũ aliqs poſſi ĩ aq̃ roſata baptiſari⸗ Dic ꝙ Baptiſa⸗
non.etiã inſtãte neceſſitate:qꝛ chꝛiſtus fuit baptiʒatus ĩ ri an poſ⸗
aqua ioꝛdanis:⁊ ſic ĩ vero elemẽto:⁊ ideo nõ ſufficit aliꝰ ſit qͥs ĩ aq̃
li quoꝛ.nã xpᷣs ſanctificauit nobis aquã in baptiſmo ſuo roſata.

c.nũqᷓ;.de ↄſe.diſt.iiij.¶ Sed q̃ro qͥ iure fuit introductꝰ
baptiſmus.dico de iure diuino tex.in.c.nulla pᷣter baptiſ
mũ.de conſec.diſt. iiij.⁊ dicas ꝙ illud qð hodie confert
baptiſmus cõferebat circũciſio.vt eſt tex.in.c.quod apð
⁊.c.ſequeñ.de conſecr.diſt.iiij.vide ibi glo.multa de iſta
circunciſione q̃ fiebant olim per ſctm̃ Thomã.iiij.ſentẽ.
diſt. j.diceñ.⁊ quõ ⁊ quando fuit inſtitutũ ſacramentum.
ponit glo.in.c.ex quo.de ↄſec.diſt.iiij.de q̃ vide late tho.
in.iiij.ſen.diſt.j.q.ðij.arti.j.ij.iij.⁊.iuij.⁊ ibi multa ponit de
hoc ſacramẽto.¶ Sed quero quid ſit baptiſmus/⁊ vñ di
catur.vide.bo.gloſ in.c.j.de ↄſe.diſt.iiij.per canoniſtas.
in rubꝛi.ex de baptiſmo ⁊ eius effectu.⁊ ibi Panoꝛ.
A GB T ¶Ex tex.minoꝛi aut nulli.lar.ꝙ pe
nãꝗ a lege ſtatutã ↄtra hereticos inq⸗

SS tor murore ve alterare non poſſit:veꝝ ipſi fa
Na Eciũt ⁊ alterant ſicut volũt per ·S. pena grauioꝛ.
hanc intelligunt qñ ſine cauſa vellẽt facere.
QO Beapoſtatis. Kubzi.

& Apoſtati bona publicantur.
JI quis poſtati bona publicantur.hoc

— dicit Jaco. But.
F J uis Apoſtatatꝰ crimẽ poteſt accuſa
q ri poſt moꝛtem vſq; ad quinquẽ
nium ⁊? damnatur memoꝛia hoc dicit Butri⸗
„* garius.

Ad ditio Apoſtate enim dicũtur impꝛopꝛie qui ſt
dẽ relinquũt ⁊ qͥ dicãt᷑ apoſtatevel non
per Bal.in.l.iubemꝰ.S.ſeruos.S.de epi.⁊ cleri.⁊ dicas ꝙ;
ſicutibona pꝛopter crimen leſe maieſtatis confiſcantur
ita bona heretici adeo ꝙ ꝑ moꝛtẽ de hereſi q̃rit᷑ gl.ſingu⸗
laris.in.l.manicheos.inverbo ſubire.S.de heret.⁊ notes
ꝙ. ll.? canones diceñ.ꝙ de crimine hereſis poteſt cogno
ſci etiã poſt moꝛtẽ debent intelligi:-quinqueniũ quod te
ne menti pꝛopter inquiſitoꝛes inquirentes moꝛtem ⁊ pu
blicantes bona pᷣm Bar.poſt Richar.de malumbꝛa hic.

NEE ¶ Ex tex. viſuʒ
E Iqui lanctam αοαα0
α 7 hec.l. inducitur in argumentũ ad qõnẽ.Statu
sEE& to cauet̃ ꝙ hẽs mr̃imoniũ cũ gibellina ſit ex
emptus a ꝓtectiõe cõis/nec reddit᷑ ei ius ĩ cã ciuilivł cri
minali. ¶ Modo qͥdã accuſat᷑ ꝙ pxit matrimoniũ cũ gi
bellina nũqͥd poterit ſe ꝓꝑꝓcuratoꝛẽ defendere:⁊ videtur
ꝙ non:qꝛ certũ eſt ꝙ vbipena depoꝛtationis venit ex cri
mine ĩponẽda in illo crimine nõ admittitur ꝓcuratoꝛ.vt
l.ſeruũ · S. publice.ff.de ꝓcura.ſed pena ſtatuti eſt maioꝛ
qᷓ; pena depoꝛtatiõis vt pꝛobat iſte tex.ergo in ea non ad
mittitur ꝓcuratoꝛ.Sed ↄꝛiũ eſt verũ qꝛ qdam pene ſunt
afflictiue vt eſt depoꝛtatio ⁊ iſta nõ cadit in abſentẽ:⁊ iõ
nõ admittitur ꝓcuratoꝛ:quedã ſũt pᷣuatiue vt eſt iſta ſta
tuti:⁊ illa bñ cadit in abſentẽ ⁊ ideo poteſt ꝓcura.inter⸗
uenire. vt dic . S· publice. C
rimen apoſtate eſt
2 B oſtatarum. crimen publicũ ⁊ ad
mittuntur omnes ad accuſandum ⁊ interdi⸗
e &α cuntur alienationes apoſtatis poſt moꝛtem
poſſunt accuſari:⁊ eius bona applicãtur pꝛoximioꝛibus
ſidelibus hoc dicit.
P m Qui a fide retrahit ſeruum vel libe⸗
N rum inuitum punitur capite.h.d.
A¶ Ex tex. ſuaſione plectẽda. ¶ MNota ꝙ que
Wfiunt per ſuaſionem videntur fieri per violen⸗
tiam:⁊ ideo dicit tex.in.l.raptoꝛes.j.de rap.vir.ſiue volẽ
tibus ſiue nolentibus mulieribus quia ſuaſione vincun⸗
tur. Butrigarius.

Ot nemini liceat ſignum ſal

uatoꝛis ſculpere. Kubꝛica.

m ſit Signum pꝛecioſe crucis non
Wilt IE debet ſculpirivel pingi in loco
ybi poſſit pedibus conculcari hoc dicit Jaco.
Butrigarij.

((¶ De iundeis et celico

= , . Qñ collegiuʒ eſt impꝛoba⸗
D D 0d tuʒ licet non poſſit legari ei
Vdpoteſt legari ſingulis de collegio.hoc
dicit Jacob. Butriga.

iti m Celicole ſũt qui ado
Ad dD iti 0 rant creaturam ſolez

lis Mubꝛica.

WWA è2 lunam Collegiuʒ iudeoꝛuʒ eſt repꝛo
PrELbatum: ſed non repꝛobatur quilibet iu
deus de per ſe adeo ꝙ licet collegio iudcoꝛum non poſſit

relinqui tamen quilibet iudeus poteſt de per ſe capere ſᷣʒ
cy.S. de ſacroſan.eccle.⁊ bar.hic vide bar in.l.cum ſena⸗
tus.de reb. dubijs.ff.
Sð d eis Runk iudeꝰ qͥ ↄpellit xpᷣianuʒ
* A

E xpᷣi dimittere.h.d. Jaco.

8 4 Add itio Hec ẽ bona lex ᷣm bar.iudei
REaAd habent ea que ſunt ciuiuʒ ro⸗
manoꝝ:⁊ coꝛam chꝛiſtianis iudicibus debent litigare ni

ſi in cauſis que pꝛincipaliter ſpectant ad ſi uperſtitionem
⁊ fidem eoꝛuʒ:quia tunc ipſimet cognoſcunt. l. iudeis.S.
eodem⁊ in.l.pꝛoxima:.j.ſᷣm bar.

TOſſio Que ſunt ad penam non redundant ad
pꝛemium.hoc dicit Ja. —
LDE uts BGuelfa non debet cum ghilbellino
4 contrahere.hoc dicit Ja. .
DE mo Judei ſᷣm iura noſtra debent nuptias
contrahere .hoc dicit Ja.
— dei Judei cauſas ſuas ſᷣm iura noſtra
EE. debent agitare ⁊ ſi compꝛomiſerit

Ain arbitrum tenet eius ſententia/ executioni
emãadabitur: quod intelligo ſᷣm legẽ cum antea

õ R☚
. de arbitris.

n re ſua qlibet dʒ eẽ moderatoꝛ
Emo. urbasb ſunt kear
(ES. E; hꝛiſtiani non poſſunt ſtatu
NX Ad d iti 0. ere pꝛecium rebus iudeoꝛum
ſed ipſimet iudei inter ſe tex.eſt hic pꝛout habetis in litte
ra.ſecus tamen ſi populus faceret legem generalem: qꝛ
tunc poſſet ſtatui: vt omnes res certo pꝛecio venderent᷑
vt in.l.j.S.cura carnis de offi.pꝛefec.vꝛb.ff.⁊ in.l.de anno
na.de exoꝛd.crimi.bar.ibi.

TOde 9 Qui facit illicita perdit ꝑmiſſa.hoc
0 dicit Burigarlug. i
¶ . ui a fide deuiat dicitur
Eli (Oo larum ei Fnari on, . 4
P NJugdeiĩ die ſabbati ad iu
Je ſabbati. icium non vocantur nec
alios vocant cum hoc in honoꝛem feſtiuitatis
“ uunon ipſoꝛum fuerit introductum. hoc dicit. et ꝑ

De Judeis et celi. De Legibꝰet cõſtitu. Fo.XXIX.

¶ Edict nõ dicit de edict pᷣtoꝝ:ſʒ de legibus edictali⸗
bus vt quando pꝛinceps dicit hac edictali:⁊ ex hoc colli

gitur ꝙ eſt lex gñalis:vt· .e.l.fl. Ja.butrig.

ter Si dubitat qͥd pᷣualere de
beat eqᷣtas ſiue rigoꝛ recur
xARrẽdũ ẽ ad pncipẽ h. d. ¶C Ad euidẽtiã
9: Qbuiꝰ. lI. q̃ttuoꝛ ſũt ꝑ oꝛdinẽ pᷣmittẽda.
S Apꝛio qð ẽ iuenire ius ſcriptũ ⁊ eqtatẽ
Aſcriptã ⁊ hoc hẽt᷑ ĩ.l.ſi qͥs ſᷣuo.j·de fur
Avtis: na rigoꝛ ibi ſuadet:vt non puniat᷑
% ◻ ◻ſuadens cum ibi contra voluntatẽ dñi
nõ fuit/ſed equitas ſuadet eum puniri:quia derelinque⸗
re voluit fecit qð potuit/⁊ pꝛeualet equitas.idẽ eſt in.l.ſi
pecuniam.ff.ſi cer.pe.aliquando eſt inuenire vtrũq; non
ſcriptum:vt eſt in monacho qui non poteſt ſuccedere in
feudo:ſed de regulari canonico nil inuenitur ſed rigoꝛ iu
ris non ſcriptus ſuadet eum ſuccedere quia filius eſt eqͥᷣ⸗
tas non ſcripta ſuadet eum non admitti pꝛopter diuinuʒ
officium cui debet inſiſtere ⁊ ſic neutrum eſt ſcriptum: et
pꝛeualet equitas.Sed aliquando reperitur rigoꝛ ſcriptꝰ
⁊ equitas nõ ſcripta ⁊ pꝛeualet rigoꝛ:vt.l.ĩter cauſas om
nia.ff.man.nam ibi rigoꝛ ſcriptus ſuadet pꝛocur. non re⸗
petere damna. Sʒ equitas non ſcripta ſuadet ꝙ repetat.
Aliquando ſᷣm dominuʒ mar.reperitur equitas ſcripta⁊
non rigoꝛ:vt eſt in exceptionibus a regula in quibus eſt
equitas ſcripta non rigoꝛ:lʒ rigoꝛ ſcriptus ſit in regula
non tamen eſt ſcriptus in exceptione ⁊ pꝛeualet equitas.
Itẽ eſt ſciendum ꝙ aliquando equitas nõ repugnat ri-
goꝛi:vt in macedoniano qð ex equitate extenditur adne
poteʒ ⁊ ad alias res qᷓ; pecuniam:vt l.ſed iul:S. mutui.ff.
ad mace.⁊ tunc ⁊ rigoꝛ ⁊ equitas ſeruatur Aliqñ ſibijnui
cem repugnant rigoꝛ ⁊ equitas:⁊ tunc aliquãdo equitas
pᷣfertur aliquando nonvt.S.dixi in· S.et equitatẽ.¶ Itẽ ẽ
conſiderare iuſticiã in terminis nõdũ traditam ad obſer

uantiã. Item ẽ conſiderare iuſticiam ⁊ equitateʒ reda

ctam ad pꝛecepta:vt eſt videre exemplum in inſtinctu na
ture ad liberos alendos qui erant in ſuis terminis olim
hodie eſt ad pꝛecepta redactuʒ:vt.l.ſi quis a liberis.ff.de
liberis agno.ſic ⁊ equitas naturalis qð ſuggerit:vt bñ fa

cienti bene faciamus:que olim erat in ſuis terminis? nõ
redacta ad pꝛecepta:vt.l.ſi non ſoꝛtem·S.libertꝰ.ff.de cõ⸗

1

dic.inde.⁊.l.iiij.j de obſequijs patro.pꝛeſtan. Itẽ ẽ ſciẽ
dum ꝙꝙ hec lex variatur duobus modis:⁊ ſᷣʒʒ quãlibet va

riationem habet diuerſas lecturas. Unavariatio ẽ circa
expoſitionem tex.vt verbum interpoſitã exponat᷑.i.inter

ponendaʒ.Alij intelligunt pꝛopꝛie ⁊ hoc timoꝛe littere q̃
ſibi videtur contradicere:quia ſi eſt iam interpoſita ĩter⸗
pꝛetatio/ad quid debet adiri pꝛinceps. Item qꝛ ᷣm qð
dixi cum reperiat᷑ quandoq; ius ſcriptum ⁊ quandoq; eqͥ
tas:qñq; vtrũq; ⁊ qᷣd iuris ſit tunc ⁊ qð debeat pꝛeualere

iam eſt ſtatutum q̃re ergo debeat adiri pꝛinceps:⁊ huius

timoꝛe variatur hec littera. Item variat᷑ hec lex quia qͥ

hoc ceſſat contrarium.

Offẽdere e udeos vel res eoꝛum nullus de dam intelligunt in vtroq; ſcripto: quidã in vtroq; nõ ſcri
aliuz ppa 4 llus Sr pꝛopꝛia auctoꝛitate offendere pto vt in gl. Legitur ergo hec lex duobus modis in neu⸗
auctoꝛita .

troſcripto.ſed ſᷣm vna mverbũ interpoſitam exponit᷑i.ĩ⸗
terponendam.ſᷣm aliam ſumit᷑ pꝛopꝛie ⁊ expones ĩterpo
ſità.ſ. in terminis iuſticie:ſed eruendã ⁊ tradendã ad ob

ita Aj Enec ipſi alios.hoc dicit butrig. ¶ Hec lex eſt in
re nulli p⸗ largumentum elicet gibellini vel maltrauerſi

4 .2,— „ = 1 . 3 eſ
mittitur. qui ſunt rebelles communis bonoñ habitãt bonoñ nõ tũ

debet aliquis eos pꝛopꝛia auctoꝛitate offendere niſi ſint
banniti:licet a cõi poſſint conſignari vel bãniri.
Ad d iti 0 Iſta eſt bona lex ⁊ vide glo.in verbo: ſʒ
. U. nunꝙᷓ; æ dicas ꝙ iura dicentia ꝙ nullus
poteſt ius ſibi dicere non habẽt locũ qñ auctoꝛitate ſupe
rioꝛis non poteſt eſſe conſultum:per hanc legẽ dicit᷑ ꝙ re
pꝛeſalie ſunt permiſſe eo caſu quo quis non reperit iuſti⸗
ciam in ciuitate contra quem repꝛeſalie conſequuntur de
quo vide per bar.in tractatu repꝛeſaliarum:dic tamen ꝙ
repꝛeſalie ſunt contra ius diuinuʒ ⁊ naturale:vt in.c.j.de
iniur.lib.vj.⁊ ibi videas plene per philip.fran.poſt alios
cano.⁊ in hac materia iudeoꝛum ꝙ iudei qᷓ;tũcũq; periti
non poſſunt reſtitui ad collegium pꝛetoꝛum nec doctoꝛa⸗
rari cum doctoꝛatus ſit dignitas:vt diximꝰ plene ĩ pꝛoe.
S.⁊ ita ↄſuluit(cũ quidã iudeus vellet doctoꝛari)bar.hic
ĩ fine ꝑ Jaſ.ĩ rubꝛica.ff. de iuſticia ⁊ iure.⁊ ibivide plene.

¶ Delegibus t cõſtitutionib?ꝰ

pꝛincipum et edictiss

ſeruantiam ⁊ tendũt hec ad eundẽ effectũ ambo. Tertio
modo legitur in vtroq; ſcripto:vt eſt in.l.ſi pecuniã. ff. ſi
cer.pe.⁊ exponit interpoſitam pꝛopꝛie ⁊ termiĩos iuſticie

⁊ qᷓ;tuʒ ad pꝛecepta /⁊ tunc non dicitur ꝙ adeũdus ſit pᷣn
ceps:ſed ꝙ interpꝛetatio facta per ipſum iam debet ab oĩ
bus obſeruari ⁊ tunc fit virgula inter dictionẽ ſolis ⁊ v⸗
bum opoꝛtet.

¶ Dp.· ꝙ non adeatur ſuper iaʒ interpoſita:ſed ſuper no

ua dubitatione: vt· .eodẽ.cũ de nouo.So. expoſitio tex.
tollit contrarium quia poteſt eſſe interpoſita in terminis

iuſticie ⁊ non tradita in pꝛeceptis.¶ Itẽ op.ꝙ equitas p⸗
feratur:vt.l.placuit.j..de iudi.So.altero de duobus mo⸗
dis.ſ.vel ꝙ ibi loquit᷑ in vtroq; ſcripto hic in neutro ſcri⸗

pto:vel illa ↄcoꝛdat.⁊ qð dicit hec lex ꝙ adeundus ẽ pun
ceps.i.ẽ aditus.Sed quidam dicunt ꝙ illa lex placuit lo
quitur in vtroq; non ſcripto:qꝛ dicit de ratiõe legis ⁊ ſic
de non ſcripto:⁊ tñ dicit ibi eẽ deciſũ ꝙ equitas pꝛeferat

Sʒ reſpondeo ꝙ illud ſtatutũ ẽ ĩ terminis iuſticie.nõ aũt

ad pꝛecepta: vel etiam eſt redactum ad pꝛecepta in il⸗

lo caſu ⁊ non in ſimili. Item op. ꝙ ſi hic neutrum eſt ſcri

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

ptum debet equitas pᷣualere per dictã.l. placuit. pꝛout lo⸗

quitur de ratione.l.⁊ ſic de no ſcripto.¶ Pꝛeterea pꝛoba

tur ſic:ſi vbi vtrumq; ẽ ſcriptuʒ pꝛefertur equitas:ergo a

pari vbi neutrum eſt ſcriptum. Sʒ reſpondeo ꝙ hoc.l.nõ
pꝛobatur. Sʒ rationes pꝛedicte ꝓcedunt ſᷣm quãdam eq
tatẽ exñtẽ ĩ ſuis tminis ⁊ nõdũ redacta:ſʒ reducẽda ad
pꝛincipẽ ⁊ ad pꝛecepta.¶ Item op.ꝙ debeat inſpici con⸗
ſuetudo:vt.ff.c.ſi de interpꝛetatione.So.hic nulla cõſue⸗
tudo erat de hoc.cõclude ergo ſic.ſi queris an debeat pᷣn
ceps adiri dic ꝙ aut eſt equitas in terminis iuſticie ⁊ tũc
aditur pꝛinceps:vt hic:aut eſt redacta in pꝛeceptis ⁊ adi
tur ſuper alio negocio non ſuper iam deciſo:vt ·e.cũ de
nouo. Item aut eſt declaratio per conſuetudinem ⁊ non
adit᷑ pꝛinceps: vt.l.ſi de interpꝛetatione.ff. e. aut non eſt
declaratuz ⁊ tunc aditur:ſi queris qð ſit pꝛeferẽ dum tũc
dic ꝙ aut vtrumq; ẽ ſeriptum vel vtrumq; non ſcriptum
vel equitas ſcripta tm̃ ⁊ pꝛefertur equitas/aut rigoꝛ tin
ſcriptus / ⁊ pꝛefertur rigoꝛ.¶ Item op.ꝙ quãdo.vtrumq;
eſt ſcriptum pꝛeferatur rigoꝛ:nam ſcriptum eſt neminem
locupletari cũ aliena ⁊c.vt.l.nã hoc.ff.de cõdi.inde.⁊ ri
goꝛ ſcriptus in vſucapiõe ẽ ⁊ ſeruatur rigoꝛ:vt de vſuca
pione.per totum. Solu. rigoꝛ ibi eſt ſcriptus in ſpecie et
equitas in gñe.¶ Item ꝙ neutruʒ pꝛeualeat:ſed vtrumq;
ſeruetur equaliter:vt.l penult.ad mace. So.ibi non inui
cè repugnant hic ſic. Collige ergo ſic ꝙ aut equitas ⁊ ri⸗
goꝛ non ſibi contradicunt:ied hñt ſe ſʒʒ plus ⁊ minꝰ ⁊ ſer
uatur vtrũq;: vt.l pater.ad macedo.aut ſibijnuicẽ repu⸗
gnauit:⁊ tunc aut neutrum eſt ſcriptum ⁊ pꝛefertur ratio
quia ſi pꝛefertur quando vtrũq; eſt ſcriptum:ergo a pari
quando neutrum eſt ſcriptum. ⁊ videt᷑ caſus in.l.placu⸗
it:pꝛout de ratione.l loquit᷑:aut vtrũq; eſt ſcriptum ⁊ tũc
aut equitas ẽ ſcripta in ſpecie ⁊ rigoꝛ in gne:vel vtrumq;
in ſpecie ⁊ ſeruo equitatem:vt.l.ſi pecuniam.ffſi cer.pe.⁊
l.ſi qs uo.j de furt:aut eqͥtas ẽ ſcripta ĩ gñe⁊ rigoꝛ ĩ ſpẽ
⁊ ſeruat᷑ rigoꝛ: vt.l.nam hec natura.ff.de condi.indebi.⁊
inſti. de vſuc.in pꝛin.ſimul iunctis:aut vnum eſt ſcriptum
aliud non.⁊ tunc ſcriptum pꝛefertur:vt.l.inter.S.non om
nia.ff.manda.⁊.ff.qui et a qui.l.pꝛoſpexit.cum ſi. Vlti⸗
mo oppo.de.l.non ambigitur.ff. eo.cum ſi. So.vt glo.
Ad d itio Equuas ſcripta pꝛefertur rigoꝛi ſcripto
. vel non ſcripto:vt hic plene ĩ.l.placuit·.j.

de iud.adeo ꝙ iudices equitatem ſcriptaʒ pꝛeferre debẽt

rigoꝛi ſcripto vel non ſcripto:intantum ꝙ iudex ſemꝑ de
bet ſeruare equitatem in his que ſuo arbitrio committun
tur tex in aut᷑ iuſiurãdũ qð pꝛeſtatur ab his· S· equũ. col⸗
la.ij.ſᷣm bar.hic verſi.ad iſtam lecturam oppono ⁊c. In
his tamen que a lege ſũt deciſa debet iudex.l.deciſioneʒ
ſeruare ita dicit inuoc.in.c.j.er.de conſtitu.⁊ ita eſt intel
ligenda materia iſta pᷣm bar.hic in.ij.coł.hic vide cy.⁊ a⸗

lios plene hic.

peratoꝛ in pꝛiuilegium non debent trahi ad ſi⸗
RPAA rmilia ⁊? ex multis cognoſcitur lex gñalis:ſed in
terlocutoꝛia non facit legeʒ gñalem ſed diffinitiua ſic.
hoc dicit cum ſe.⁊.l.fl,··e.
¶ Op ꝙ quando aliquid decidat ĩ palatio ꝙ faciat ius

—

commune:vt·.e.l.fl. So.hic in pꝛiuilegium reſcripſit ibi

non.i¶ Item op.de.l.fi.circa finem.S.de no.cod.cõ.So.

α Geex relationibus. atr

vt glo.¶ Item op. de. l. fl. in fl . .. que ſit longa conſue.So.

vt glo. ¶ Item op. de decretalibus ⁊ dic vt gloſ. Collige
ergo ꝙ ſiimperatoꝛ cognoſcit in palatio ⁊ decidit in pꝛi⸗
nilegiũ⁊ nõ facit ius cõe:aut decidit nõ ĩ pᷣuilegiũ ⁊ tunc
aut eſt diffinitiua ſnĩa ⁊ facit ius cõe:aut ĩterlocutoꝛia:et
non. Itẽ qñ reſcribit ĩ pᷣuilegiũ aut illð ẽ poſtea redactũ
ĩ coꝛpe iuris ⁊ ẽ effectũ ius cõmune:aut nõ eſt redactuʒ ĩ
coꝛpoꝛe iuris ⁊ non facit ius cõe:nec debet ad alium poꝛ
rigi niſi quando ad poſtulationeʒ fuerit conceſſum: quia
tunc aduerſarius debet vti eo: vt. d.l.j.ff. ꝙ quiſq; iuris

NRelatio ¶¶ Item op. ꝙ relatio ſit permiſſ⸗ a:vt·j.de relatio.l.j. Sol.
ad pᷣncipẽ aliquando reſcribit:quia timet ⁊ tunc non debet referre:

an ſit per⸗ vt in aut᷑.vt iudi.expec.ſa.conſti.aut reſcribit quia dubi⸗
tat de facto:⁊ tunc non debet referre:vt.l eum quẽ teme⸗

miſſa.

re.ff.de iudi.⁊.l.diuus.de offi.pᷣſi.aut dubitat ſuper iure⁊

dicunt vltramontani ꝙ aut reſcribit in caſu dubitabiliet
poteſt:vt in contrario:aut in caſu indubitabili et non po
teſt vt hic: ꝙ nil eſt quia ſemper poteſt eſſe dubium a⸗
pud iudicem. ⁊ ideo dic ꝙ poteſt ſemper reſcribere ſi du

bitat ſuper iure ſpeciale eſt hic in reſcripto.ꝗ Iteʒz op.ꝙ
alia pena imponatur.vt.l.ſi eccleſie.ẽ.de epi.⁊ (leri. So.
vt glo. ¶ In glo. que incipit relatio.ibi conſuetudo.hec
vera. ¶ In glo. que incipit immo.ibivel ibi:ambe ſut ve
re ſed iunge ſimul:⁊ dic ꝙ ibi vtroq; pꝛeſente cognitiona
liter diffinitiue pꝛonunciauit non in pꝛiuilegium. C In
glo. que incipu non ergo.ibi in iuris coꝛpoꝛe hic non licz
ergo pꝛius eſſent ſpecialia redacta tamen ad coꝛpus iu⸗
ris ſunt generales.
Add ltio An relatio ſit permiſſa indiſtincte a pꝛĩ⸗
. IU. cipe Nic vt hic per Butrig. hic Cy.in
vj.oppoſitione.⁊ dũ dicitur hic ꝙ ad pꝛincipem recurrit᷑
ſuper legibus ab eo conditis.dic per no. per Joh. andr.
⁊ alios canoniſt.in.c.cũveniſſent.de iud.⁊ quod habetur
in.c.cũ tẽpoꝛe.de arbitris.⁊ ad has legatꝰ de latere po⸗

teſt reſcriptũ pape interpꝛetari.in.c.j.circa mediũ.de po

ſtul.Antho.de butr.in.c.nouit.⁊ in dic.c.cũ veniſſent.de
iud.⁊ ſic ea que tangunt beneficiũ pꝛincipis veniunt per
ipſum ĩterpꝛetanda ꝙ fa.ad ea que pꝛoximo allegauimꝰ
⁊ ad ea que vult Bar.hic.in.ij.oppoſitione.
Lo. E es Hec lex tradit quinq; modos ex
5 g quibus cognoſcitur lex gñalis.

182 qꝙ vbi ĩperatoꝛ iudicat ꝙ ſit gencralis
K:R Vt. .co. l. fl. So. ibi in diffinitiua. hic ĩ iterlocu
toꝛia.¶ Item op.ꝙ etiam in interlocutoꝛia faciat ius. vt

l.metum ·S.ſed quod pꝛetoꝛ. Sol.vt gloſ.hic. Item op.
de. l. fl. de conſti. pecu.cum ſimilibus.So.vt glo. Jacob.
Add it Quinq; ſunt ſigna quibus leges vt ge⸗
ltio. nerales obſeruantur. Sextũ ſignum eſt
ſi ſituentur in coꝛpoꝛe iuris inter alias generales leges
ſᷣm Bal.per iſtum tex.dicuntur iſtis ſex modis leges ge
nerales.vt hic in tex.ſᷣm e⸗ Ring
otentius eſt ius in cã q; in cau⸗
☚ NR Igna. ore ille effectus nobilioꝛ erit cu
E'y ius cauſa erit nobilioꝛ.h. d. Vel dic ꝙ pꝛiceps
R¾1ſe voluntarie ſubijcit legibus: qꝛ hoc dignum
eſt ¶ Queritur an imperatoꝛ ſit ſubiectus legibus. ipſe
reſpondet ꝙ non:ſed tamen pꝛofitetur ſe velle eſſe dupli
ci ratione.pꝛima eſt:quia imperium eſt cauſatum a lege:
aut cauſa eſt potentioꝛ ſuo cauſato:ergo lex imperio.Se
cunda ratio eſt:quia ille effectus eſt potentioꝛ cuius cau⸗
ſa eſt potẽtioꝛ ⁊ nobilioꝛ:ſjʒ lex eſt a deo:ĩperiũ a foꝛtuna
cum ergo potẽtioꝛ ſit cauſa legis q; imperij:ergo lex po⸗
tentioꝛ eſt:⁊ hoc indicamus ſucceſſoꝛibus noſtris non ꝙ
eis neceſſitatem imponamus qꝛ non poſſumus:qꝛ par in
parem non habet imperium.h.d. Jacob.
Ad d lti 0 Queritur vtruʒ imperatoꝛ obligetur ex
contractibus iuris gentium pactis⁊ cõ
uentionibus.dic ꝙ ſic ſᷣm docto.in · S.ſed naturalia.inſti.
de iur. natu.gen.⁊ ciuili. pᷣm Bar.poſt Cy.hic.⁊ fer᷑ Ari
ſto.admonuiſſe alexandrumvt conuenta obſeruaret:alłs
malus finis ſequeretur ſibi/adeo ꝙ deus obligatur ex ſu
is pꝛomiſſionibus ⁊ conuentionibus ſᷣm Cy. hic Bal. ⁊
Jaſo.in.l.j.ff.de pact.⁊ intantũ ꝙ papa poteſt per ſuam
conuentionẽ in his que ſunt iuris diuini ⁊ naturalis alte
ri ſubmittere fa glo.ſingulariter notan.ſᷣm Panoꝛ. ibi in
c.ſane.ij.in verbo terminandã.ex de offic.⁊ po.iud.dele.
aduertant conſiliarij regis ſeu alterius domi.ne ↄſulant
aliquid mali regi alłs dicti conſiliarij tenẽtur ad damna
,inde ex malo conſilio inſecuta ꝑ panoꝛ.in.c.ſicut dignũ.
et᷑ de homicidio.fi.col.verſic.caueant.

Qui facit cõtra legẽ
Gn dub lum vel in frauð.l Par ſe⸗
cantur quãtuʒ ad penas legales. Diuide ĩ par
2R. ltes q̃ttuoꝛ: qꝛ ĩ ᷣma ponit᷑ dictũvſq; ibi nec pe
nas.ibi effectꝰ dictivſq; ibi.nullũ.ibi declaratio effectus
vſq; ibi ꝙ ad oẽs. ibi extẽſio pᷣmiſſoꝝ cũ pẽa ⁊ ðᷣclaratõe
vſq; ĩ finẽ. ¶ Ad euidẽtiã pᷣmitte qͥt modis fiat fraus le
gi. vt gl.dicit remittendo.potes etiã addere ꝙ quando⸗

Gqg..l6çit fraus legi de loco ad locũ.vt ſi emptoꝛ pꝛoſtitueret

ancillã aut ponit eã in caupona ⁊ ſic in alio loco.vt.l.pe

nul.·j.ſi man.ita fue.ali ne pꝛoſti.¶ Item de tempoꝛe ad
tempꝰ.vt.l.iij ·S nd.Fde minoꝛ. Item alio modo de
loco ad locum. vt.l.

mercatoꝛes.ſ. de cõmerci.⁊ merca.

Item fit de ſacramento ad ſacramentuʒ. nam cũ pater
hic non debeat facere iurare liberte ne nubat facit eã iu⸗
rare ꝙ nubat ſibi prono / ⁊ poſtea nõ vult eã ĩvxoꝛẽ acci⸗
pere / ⁊ ipſa non poteſt alij nubare ꝓpter ſacramentum

De Legibus et cõſtitutionibus.

certe patronus incidit in legem eliaſcentiã:vt.l.adigere.
⁊:l.qui cõtra legum. de iure patro. Ponce ergo ꝙ volebã
donare vxoꝛi ⁊ vendi quid iuris.Rñdeo:aut volebs do
nare ⁊ finxi venditionem:⁊ tunc non habet locũ hec lex
quia ibi viciatur venditio:quia ſimulata et per titu. plꝰ
valere quod agitur:non ideo qꝛ fit in fraudeʒ.l.¶ Item
viciatur donatio:qꝛ j legẽ qꝛ nõ in fraudẽ.l.aut volebaʒ
donare ⁊ in fraudẽ vere vendidi ⁊ cogitaui poſtea remit
tere pꝛecium:mõ fraus fit legi ⁊ habet locum hec lex.idẽ
qñ quis vult mulieripotiꝰ mutuare queſita coloꝛe 5 caz
accipere in fideiutricẽ:habet ergo locuʒ hec lex qñ fit vᷣe
fraus legi. ¶ His pᷣmiſſis pone caſum ſic.quidam ſeruãt
verba legis ⁊ mentem offendunt.queritur an faciãt con⸗
tralegem Reſpõdetur ꝙ ſic:hoc dicit pꝛĩa particula.Ex
qua collige argumentum tale.Canoniſte dicunt ꝙ com⸗
mittitur homicidium ſicut occidens:ſed ego dicerem ſic
ꝙ ſtatutum dicit ꝙ ſi quis commiſerit homicidiuʒ ꝙ tũc
cõpᷣhendat etiam mandãtem:quia dicitur committere.i.
cum alio mittere.⁊ qũocũq; faciat committit in legem:ſi
ue directe ſiue indirecte:vt hic:tenebatur ergo:ſed nõ ex
maleficio ſed ex mandato:hinc eſt ꝙſi ſtatutum dicit ꝙ
bannitus de maleficio non poſſit cancellari de bãno mã⸗
dans poterit cãcellari: quia ex maleficio non eſt damna
tus vel bannitus ſed ex mandato. Si aũt ſtatutum dicit
qui fecerit homicidium non compꝛehẽdet mandantem
¶ ec penas Pone caſum ſic. Juuenis ĩſtat querẽdo
audiui dictum veſtrum quo dicitur ꝙ ille contra legem
tacit qui mentem offendit. Modo q̃ro quis ſit effectus
huius dicti:rñdet᷑. Rñdeo ꝙ effectus eſt talis mentem of
fendens ſub coloꝛe verboꝛum que ſeruare videtur penas
legales euitare non poterit:inſtat iuuenis que ſũt iſte pe
ne declaretis mihi. Dicit ĩperatoꝛ ꝙ nullũ pactũ: nullus
contractus:nulla conuentio facta contra mẽtem.l.vale⸗
bit: ⁊ hoc extẽdimꝰ ad leges antiq̃s ⁊ nouas.ſ.ffoꝝ.⁊ co
dicis:vt ſolũ ſufficiat pꝛincipem aliquid ſimpliciter pꝛo⸗
hibere:vt ſi contra fiat non ſolum inutile ſed etiaʒ pꝛo in
fecto debet haberi:licet expꝛeſſe dictũ non fuerit ꝙ ſi qd
contra fieret nullum eſſet ⁊ non ſolum id qð factuʒ eſt cõ
tralegem vel eius mẽtẽ:ſj qͥcqᷣd fuerit ſequutũ ex eo vel
ob id erit nullum. Conclude ergo ꝙ poſtq; qͥcqᷣd cõtra le⸗
gẽ fit nõ valet:nec qð ſequit᷑ ex eo:vel ob id ꝙ ſtipulatio
mandatũ vel ſacramentum ſuper eo interpoſitum nõ va⸗
lebit. h. d. ¶ Hota ꝙ ita punitur mentem l.offẽdens. ſicut
offendens verba ⁊ mentẽ. ¶ Scðᷣo nota ꝙ viciatur id qðᷣ
eſt factũ i fraudẽ legis. Tertio nota ꝙ viciatur quicqᷣd
ex eo ſequit᷑ vel ob id ⁊ circa iſta eſt inſiſtendum.ſ¶ Op.pᷣ
mo ꝙ ſola verba debeant attendi ⁊ ab eis non recedi: vñ
videtur obſtare.ff.de le.iij.l.non aliter ⁊.l.j.S.ſi is qui na
uem. de exerci.⁊.l.pꝛoſpexit.qui.⁊ a qui.So.hic mẽs eſt
certa ibi dubia.¶ Item oppo.ꝙ mentem ſeruare non de⸗
beam vllo modo:vt l.in ambiguo.de rebus du. ⁊.l.iiij.
de le.ij. So. Seruo mentẽ qn conuenitverbis:vt hic als
non:vt in ꝛio.ſ Item op.ꝙ nec verba ſeruẽtur.vt.l.iiij.
in fi. ff. de ſupellec.le.⁊.l.labeo.So.ibi verba non diſcre⸗
pant a mẽte ⁊ ideo neutrum ſeruatur.i¶ Et vt hic clare in
telligas ſic diſtingue bꝛeuiter:qꝛ aut verba ⁊ mens oĩno
diſcoꝛdant ⁊ neutrum ſeruabo:non mẽtem:qꝛ non eſt ex⸗
pꝛeſſa:non verba:quia non videtur dixiſſe:vt.l.labeo.i fl.
ff. de ſupellec. le.⁊.l.in ambiguo.ff.de reb.du.aut nõ cõue⸗

niunt ⁊ vtrumq; ſeruabo:vt hic dum dicit cõtra.l.⁊c᷑. aut

ſe habent ſᷣm plus⁊ minus:⁊ tunc aut mens ſe habet ĩ plꝰ
⁊ tunc aut verba nullo modo poſſunt trahi ad mentem⁊
non ſeruabo aliquid quia non videtur verbo ⁊c. Si autẽ
poſſunt conuenire licet impꝛopꝛie tunc extendam ea ad
mentem.Caue tamen quia aut tractamus de fauoꝛe ⁊ la⸗
tius extendam:aut de odio ⁊ minus:vt.ff.de vulga.⁊ pu.
l.in pupillari.⁊.l.verbis.⁊.l.ſceuola.ad trebeł.⁊.l.cũ qui⸗
dam.de li.⁊ poſth.⁊ hec extẽſio appellatur extenſiua in⸗
terpꝛetatio ⁊ non caderet in ſtatuto: aut verba ſe habẽt ĩ
Pius ⁊ tunc reſtringuntur ad mentẽ:quia nõ videoꝛ ver⸗
bo dixiſſe ⁊cvt.d.l.labeo de ſupellec.le. Et hec reſtrictio
appellatur imterpꝛetatio declaratiua:quia bene cadit in
ſtatuto:vt.l.vt gradatim.S.ſed ſi lege.ff.de muneri.⁊ ho⸗
no.⁊ hec habent locum quando mens eſt certa.ſi autem
eſſet dubia nõ recederẽ a verbis. vt.l.nõ aliter.ff.de le.iij.
⁊.l.j ·S. ſi is.ff.de exerci. Nunc op.ꝙ factum contra.l.nõ
habcatur pꝛo infecto vt in maleñcijs.So.vt glo.qð im⸗
pugnant vltramontani dicentes ꝙ ſi ea q̃ nõ expectãt iu⸗

ris effectum non habeant᷑ pꝛo infeetis ſed ea q epectant
uris effectũ.ſic ergo erit melioꝛis cõditionis delinquẽs
