in memoꝛialibꝰ debeat ſcribi ſuꝑ qͥ fuit ctũ.⁊ victio ſuꝰ hic.¶ Item op.ꝙ remanest hodie differẽtia:nã remanet Rkante
denotat ipſã ſubſtãtiã ctus:⁊ idco pene ↄctꝰ non pigno in nomine:ergo in ſubſtãtia:vt.il.ſi idem.S.de codicillis. ſcuden⸗
ra debent ſcribi que ſunt acceſſoꝛia.ſic eſſet hic ſi pꝛopꝛie Sol. fateoꝛ ꝙ remanet differentia in nomine: ſed non in Eppecium
exponeretur. Itẽ quero an eodem caſu detur hypothe ſubſtãtia/nec ob.ſi idem:qꝛ illa regula fallit in ſinonimis W
caria ⁊ realis ⁊ perſonalis actio ⁊ dic vt gloſ.¶ Itẽ qro vt hic:⁊.l.teſtm̃.S.de teſtamẽtis.iſ¶ Itẽ op.ꝙ adhuc rema Chich
an ſingularis fideicommiſſarius poſſit deducere quar⸗ nebt differentia: nam fideicommiſſarius pot hr̃dem com gnideſe
tã ⁊ dic vt gloſ. pellere adire/legatarius non: vt.l.ſi quis omiſſa.ff. ſi qͥ föeilſi
. Ad d iti 0 H abes regulã in hac.l.ꝙ pꝛo legatis cõ omi.cã te.⁊ ĩſti.ad.lł.fal.S·ex diuerſo. So.equiꝑatio flt le Nlegnri
Actiones U.· petunt tres actiones: vt hic ⁊ alijs iuri⸗ gatoꝛum ⁊ fideicommiſſoꝛum ſingularium:vt hic/nonle ſtperent
tres cõpe⸗= ribus vulgaribus.Amplia duobus modis pꝛedictã re: gatoꝛum ⁊ fideicommiſſoꝛum vniuerſalium vt in ↄꝛio. . cober
tũt ꝓ lega gulã ⁊ limita.vij.modis: vt hic ꝑ moder.ij.⁊.iij.col. Ex ¶ Itẽ op.ꝙ legata non equiparatur etiã ſingularibus fl⸗ Legats Ncgibia
tis. gl. huius.lł.teneas perpetuo menti qð vult bal.hic fi. col. deicommiſ.vt.l.cum vero .S. fi.ff.de fideicõ.li.So.eqᷣpa⸗ an eqpare (Auert
qð alibinõ legit ia ſon may.hicvt refert ꝙ ſi teſtatoꝛ moꝛ rabantur legata fideicõ.ſingularibus:⁊ pecuniarijs: vt tur fidei⸗ Gendian)
tifere vulneratus ab aliquo cum exculpauerit dicens ꝓ hic:non aũt eqͥparãtur fideicommiſ.non pecuniarijs: vt cõmiſſis. letudi
non fuerit ab eo vulneratus:certe iſte non poteſt ex legi⸗ m contrario:ſic ergo remanet hodie triplex differentia ĩ⸗ Sdg
timis indicijs per iudicem toꝛq̃ri:qꝛ hʒ indicium innocẽ ter legata ⁊ fideicommiſſa. Pꝛima eſt in nomine.Secun Mhöbern
tie pꝛo ſe allegat.l.paulus·S.j.ff.de bonis liber.nũqᷓ; obli da inter legata ⁊ fideicommiſſa vniuerſalia.Tertia inter Lalſiet,
uiſcaris:qꝛ vtile eſt ad euadẽdum aliquem a toꝛtura:eꝰ legata ⁊ fidicommiſſa non pecuniaria. Modo q̃ro queẽ netlen⸗
autem aſſertio ſeu inculpatio vulnerati etiã in extremis rõ ꝙ in fidecommiſſo vniuerſali non trãſit ſtatim domi⸗ mnhedle⸗
conſtituti ⁊ aſſerentis ꝙ fuit a titio let aliter vulneratꝰ ne nium. Rñdeo qꝛ ſi ſtatim in eum trãſiret hr̃s non reperi⸗ tnteh
dum non pꝛobat õ inculpatum vt eſt tex.ſingu.in.l.ſi s treretur honoꝛatus in teſtõ:ergo non teneret grauamen re⸗ (Gg
in graui.S.ſi quis moꝛiens.ff.ad ſil.ĩmo nec facit iudicii lictum ab eo:vt.l.ab eo.S.de fideicommiſ. Sʒ que eſt rõ Prſi
Marns 1

Communia de legatis.

uchhit in libertatibus qᷓ ſunt ſingularia fideicommiſſa ꝙ ſtatim
non tranſit libertas.Rñdeo qꝛ in hoc vertitur hr̃dis vti
litas:qꝛ ſi dũ nondũ eſt in moꝛa ancilla pareret partꝰ eẽt
ſeruus hr̃dis:⁊ quicquid etiã ĩterim q̃reret. Scd in lega

Fo. NXXII

alienam hic ſciebat eẽ heredis: ſed ſubiacere reſtitutio⸗
ni ſᷣm dubium euentum: ⁊ ideo ei ſuccurritur in ſimplo.
Item op.ſi eſt ſtipulatus:ergo dʒ poſſe agere ad duplũ

wſnt is:⁊ quicquii . Scd in lega vt. o.l. ſi iĩ fũdũ j. de cuic. So. hic ẽ ſpeciale.¶ Modo qro .
toban riel to ſingulari alicuius rei non eſt ſic: qꝛ ab adita hr̃ditate quid impoꝛtẽt illa verba qð alienum ẽẽ. Circa q eet· P
ſtnihtir oẽs fructus rei pertinent da egaarig etenerut ei heres ſciendum ꝙ ẽlegatum purum/t in hoc non eſt dubiũ ꝙ Legatu ẽ
anl ſt dare:⁊ideo ſua non intereſt ꝙ non trãſeat ab initio.Sed eſt res aliena.ſ.legatarij. J tem eſt legatum in diem certũ duplex pu
dege m g ſiteſtatoz legat rem ſuꝗ ⁊ eada legata legatario an in ⁊ in hoc eſt opinio.nã quidã dicunt ꝙ trãſit ſtatim domi rũ vcʒ ⁊ ĩ
togenk. Legãs rẽ ſcᷣm trãſibit.dic vt glo.Sʒ qᷣͥd ſi rẽ hr̃dis legat an dñiũ nium in continenti in legatarium. alij ʒ ꝑ.l.ſempꝛonius. diẽ certuʒ
and idlan hr̃dis an trãſit in legatariũ:glo.ꝙ ſic/⁊ male:qꝛ in rebꝰ hr̃d vel al devſufru.le.Alij arguũt ſic ſic ſe hʒ obligatio ad actionẽ
è dñiũ trãſe terius nũqᷓ; ipſo iuretraſit legatũ:ſʒ in rebꝰ teſtatoꝛis ſi ꝑſonalem:ita dominium ad realem:ſed ita eſt q i obliga
atuiee st in lega⸗ vt hic ⁊.l.a titio.ff. de fur.i Itẽ quero q̃ actio de᷑ ꝓlega tione in diem añ diẽ naſcit᷑ actio ⁊ obligatio ſm nos: er⸗
,niſttſifcifz tarium. to non in teſtõ ſed codicillis: Rñdeo vtilẽ ex teſtò. S8S8o ꝛ? in reali trãſit dominium:⁊ ſic hic. Sʒ impugnant vl
hurolgnfe, Ad d iti 0 Adde ſᷣm Bal. ꝙ in vnitis ad inuicẽ di tramontani dicentes ꝙ hec non eſt bona argumentatio
ſcenlin r . ogniꝰ trahit ad ſe minꝰ dignũ.Adde glo. qꝛ in obligatione in diem dato ꝙ naſceretur actio ⁊ obli
döbatenning in. c. qð in dubijs.de conſecra.eccle. vel alta ⁊ glo.ĩ.c. de gatio añ diem tunc tranſfertur ex actio.⁊ ſic in effectu nõ
tomn. ieiunio.lxxvj.di.⁊ tex.in.c.j.de conſecra.eccle.vel altae in pꝛodeſt.Sed ſi dominium tranſiret añ diem legatariꝰ lu
nune ri vj. adde.l.hr̃ditas ·ff. de peti. hered.feli.diffuſe in rubꝛ.de craretur fructus ante diem cuʒ eſſet domimus ⁊ hr̃et effe⸗
Alum anit offi. dele. in.j.col. Ultimo no.in ft.tex.illud ad quod alle⸗ ctum ante tempus qð eſſet contra voluntatem defuncti ⁊
logſionhii gat᷑ iſta lex ꝙ leges non debẽt eſſe ĩipoſite verbis ſʒ rebꝰ ideo ante diem non tranſit dominium. ¶ Modo gloſop⸗
ſtintonge, ⁊ vltra concoꝛ.glo.adde tex.no.in.i.fi.S.devſu.⁊ in.c.cõ ponit ſimul de duabus legi.que non vadũt ad vnũ vallũ
onmiſciinit miſſa · S·j.⁊ ibi per Jo.and.de elec.in.vj.glo.ad declara⸗ ⁊ ideo ſeparatim op.de qualibet:⁊ pꝛimo op ꝙ teneat ali
n tionẽ tex. dicit ꝙ verba directa dicuntur altero de tribus enatio /vt. l.marcellus q̃ res.ff. ad trebeł.So.ipi fideicõ⸗
tfideiconni⸗ modis.dic melius vt per bar.⁊ alios hic in.l.centurio.ff. miſſ arius noluit res alienatas reuocare:⁊ tñ ſatis poteſt
30 lt gin de vulg. ⁊ pup.dicvt ꝑ iaſo.in.l.qm̃ indignum.S.de teſta. dici ꝙ alienatio non teneat in effectu cum hr̃di.imputent᷑
ommiſunt . res alienate in q̃rta.¶ Itẽ opꝑ. ꝙ teneat alienatio ⁊ res ali
deleiitli . J d uobus Abiplures diſcrepant in enate non reſtituãtur: vt.l.ſi hrs inſtitutꝰ.S.ſi hr̃s.ff. ad
N 9 eligendo ſoꝛte dirimitur: trebeł.So.illa lex non pꝛohibet quo minus fideicommiſ

tantloftnie
mnoand ke

lcneſtbe ec tariii h. d. „ ſario ꝑ hr̃dem nil operatur ĩ rebus alienatis ꝑ hrĩdem cũ
Nidicing ¶ Hota ꝙ res dirimit᷑ ſoꝛte ſic ⁊ als ĩ.l.in tribꝰ. ff.ð iul. non habeat eas. aut ergo hr̃s non alienauit vltra q̃rtã et
cic Einen Op.qꝙ iudiciũ ſoꝛtis non ſit aſſumendũ: qꝛ ĩpꝛobatũ: nõ reuocatur alienatio/nec ꝑ hr̃des nec per fideicommiſ
W vt jde male.⁊ mathe.per totũ:⁊ qꝛ pꝛobatiões debẽt fle⸗ ſarium /aut alienauit vltra qrtã/⁊ tunc illud quod ẽvltra
congledelt ri. vt.l. actoꝛ. S. de pꝛoba.So.aut dubiũ contingit ſuꝑ fa-⸗ quartã alienatum non poteſt reſtitui ꝑ hr̃dem cũ non ha
inligtlenmn cto:⁊ tunc non dirimitur ſoꝛte/ſed ꝓbatur: vt.l.actoꝛ.ↄ. bet vt in ↄꝛio:ſed fideicommiſſarius ſine aliqua reſtitu⸗
betiunneſan de ꝓba.⁊.l.qui accuſare.de eden.aut non eſt q̃ſtio ĩ facto. tione poteſt illud vendicare ab emptoꝛe. Itẽ poteſt age⸗
Aurimponter ß in iure: ⁊ tũc aut lex illã incertitudinẽ declarat ⁊ ſtatu re õ hr̃ditatem qꝛ deterioꝛauit hr̃ditatem.¶ Itẽ op.ꝙ he
ihogienonfln declarationi legis:vt.l.ſi plures.⁊.l.maioꝛẽ.ff.de pactis. res poſſit ſeruum manumittere:vt.l.quidã.G. ſi quis fili⸗
tione filtnt Aut lex nõ declarat:⁊ tũc aut diſcoꝛdãt in piudiciũ alio um.ffad tre.So.vt glo.x ſecunda ſo.eſt vᷣa ð quãẽ op.de
lbernus dfn rũ:⁊ tũc ſoꝛte nũqᷓ; dirimũt in piudiciũ tertij: vt.l.ſi plu⸗ l.ſeruum.ff.de manumiſ.cum ſi.So.vt gloſ.opoꝛtet ergo
bitlocl ut res.ff.de admi.tu.⁊ inſti.de ſatiſda.tu.S.ſi aũt.aut diſcoꝛ me dicere ꝙ.ll.q̃ concedũt ꝙ interim ſeruus poſſit manu⸗
Ncömtſanifit dãt circa ꝓpꝛiũ pᷣiudiciũ:tũc aut diſcoꝛdãt ſuꝑ leui:tunc mitti ſint coꝛrecte:⁊ ſic ſpãle in libertate cum alie res in⸗
biͦ valctumn iudex ſe ĩterponit ⁊ eos excludit/nec res dirimitur ſoꝛte: terim poſſint alienari:⁊ hoc ideo qꝛ libertas eſt irrcuoca
gerücllön vt. l.huiuſmodi ·S. flff. de leg. j. Aut ſuper graui ⁊ tũc aut bilis / vel opoꝛtet me dicere ꝙ cum hr̃s ſit interim domi⸗
gpotiens diſcrepãt concurrẽdo ad idẽ ⁊ tunc ĩpediunt ſe cõcurſu: nus qñ eſt ſub conditione grauatus poſſit libertatem cõ
mil nä nong, nec res dirimitur ſoꝛte:vt.l.quotiẽs.ff.de vſufruc.⁊.l.ij. ferre. Iteʒ op.ꝙ teneat alienatio:vt.l.is cui.S.fi.ff.q;ad
icſxt inſti de⸗ G.fl.qui.mo.vſufruc.admi.aut diſcrepãt concurrẽdo ad modum ſerui.admi.cum ſi. So.vt glo.qꝛ vere interim te
inmultis iune diuerſa:⁊ tunc res dirimit᷑ ſoꝛtevt hic:⁊.l.in tribꝰ.ff.de iu nuit.ſed fingitur non tenuiſſe.¶ Item q̃ro qũo datur rei
Aem inenun di.¶ Itẽ op.ꝙ ſerui debeãt iuſto pꝛecio extimari.vt.l.fl. vendicatio fideicommiſſario reſtitutione ſibi non facta
fdeleſ Legatuʒ de condi. inſerti. So. hic eſt ſpale. ¶ Itẽ op. ꝙ ſi moꝛia⸗ vic vt glo. „. .
ii iſtoim an vitigk tur qui debuit eligere vitiet᷑ legatũ ⁊ ſilegatariꝰ dʒ elige. S E g q ue AQuidam ꝑ hanc aut᷑. dicunt ꝙ
Pictnn ſi moꝛiat᷑ re poſſit eligere melioꝛem:vnde videt᷑ ob.l. fl. S. de cõtra⸗ . filiꝰ nõ poteſt habere duas qr⸗
delej Yita ule q debu hen. ẽp. z. l. ij.ff. de op.le. So.vt gl. ꝙ aliud eſt in venditio Ias qð hodieẽ determinatũ ꝑ.c.ſi pr. ex ·rte te⸗
Adyt it cligere. ne ⁊ aliud eſt in hoc legato quod nil eſt. Tu dic ꝙ aut per Eſtamentis vbi appꝛobatur illa opi. an ſit graua
on ek diftmn moꝛtem tertij cui erat commiſſum arbitrium remouetur tus pure an ſub conditione ⁊ opi. domini mar. ibi repꝛo⸗
dffrfütunun id quod erat ſubſtantiale eius quod agitur vt in vẽditio batur. ¶ Item dicunt per hanc autenticãâ hodie ab inirio
denztin ne pꝛecium: ⁊ tunc moꝛtuo eo qui debet eligere vitiatur nõ valere alienatio rei que ſubiacet reſtitutioni: ſed olim
nnonnineh quod agitur.vt.l.j.S.de contrahend.emptio.⁊.l.titio.ccir valebat.Sed in euẽtum cõditiõis fingebatur retto nul⸗

.
lafaltnſten

vbi tertius qᷣ debat eligere non eligit deuol⸗
* E&Xα&Uitur electio ad legatariũ. h. d.

ca pꝛincipium.ſff.de legat.ij.Aut eo amoto nõ deficit ſub

ſarius vẽdicet res:ſʒ dicit ꝙ reſtitutio facta fideicommiſ

la/⁊ hoc dicũt ꝑ tex.iſtum qui dicit ꝙ pꝛohibetur aliena⸗

ſeicpgilan⸗ ſtantiale ſed accidentale ⁊ tunc non vitiatur: vt.l.penul⸗ tio:ergo eſt ↄ.l.⁊ ſic ab mnitio non vatet: vt. l. non dubium.
uopotkfinee ti.S. de inſtitutio.⁊ ſubſtitutio.⁊.l.cum pater· S.penult.ff. S.de leg.ſed certe in coꝛpoꝛe non cſt pum pꝛohibetur lʒ
Kas nlaki de legat.ij. Hic videtur hoc fallere ne ſine culpa teſtato: pyꝛ.hic poſuerit:⁊ aut᷑.ſolum voluit cxcipere duos caſus a
iri ſott ris pereat legatum cum non ſit quid ſibi poſſit imputari: lege codicis/in quibus valet alienatio. ¶ Wodo q̃ro an Quarte
Soanſon ⁊ ideo lex ſupplet eius voluntatem:vt.l.ij.ff. ð op.le. el due quarte deducãtur ꝑ flliũ.Canoniſte dicunt ꝙ aur qͥs due an
unntß dic ꝙ ibi a pꝛincipio fuit n electio legatal picnon. inlirurns pure eſt — bure r zunic cum deductio ſ pñt ean.
eſatin Querit glo.an quando ſunt plures qui habent ius eli⸗ at ᷣm idem tempus non deducitur niſi vna / aut grauatꝰ ci ꝑ filium
güiſtten, EC an ans Declerarur ul wabegeviue iur qᷓ; alij gl. ſub conditione/⁊ tunc duas deducit:ita eſt caſus in. d. c.
leliſ , ꝙ ſic.tu dic contra:quia hec lex loquitur indiſtincte. ſi pr̃.⁊ ita ſeruatur per totum mundum.ſſʒ dominus mar.
henn ¶ Sed quia. ¶ Si legatum eſt pure vel in diem certum hoc impugnabat p.l.iſtã: nã hic non deducit niſi vnã q̃r⸗
ſnolhenn pꝛohibetur alienatio ⁊ manumiſſio ⁊ ipſo iure non tenet. ta/t tunc fuit inſtitutus pure /⁊ grauatus ſub cõditione.
nhirni t Sed ſi eſt relictum ſub conditione vel die ĩcerta interim iatcre⸗ dicebat ipſe/aut vult deducere añ euentum cõ
Einnnn tenet alienatio:ſed adueniente conditione vel die fingi⸗ itionis:⁊ non põt qꝛ ſibijpſi deducetur/aut in euentum
r luſin 4 tur nec alienata /⁊ ab ẽptoꝛe aduocatur pꝛeſcriptiõe nõ conditionis/⁊ tunc cum modo ſint eodẽ temꝑoꝛe due de
ddn obſtante. h. d. eAucẽde /id eo non p̃t deduci niſi vna/⁊ ideo ipe pꝑ hac.l..
jtriſtkin ¶Op.ꝙ ẽptoꝛ non poſſit agere de euictione cum ſit ſci⸗ p..ł.fr̃ a fre.dicebat /aut ſil ius eſt inſtitutus pure:⁊ tũc nõ
irnbisſn 1 ens.vt.il.ſi fundum ſciensj.de euictioni.Solu.hic eſt ſti curo ſit grauatus pure an ſub cõditione:qꝛ vnã tm̃ quar

pulatus ibi non: ſed certe hec lex loquitur ſiue ſit ſti⸗
pulatus ſiue non. Et idco dic ꝙ in contrario ſciebat

tã deducit:vt hic/⁊.d.l.fr a fre:aut eſt inſtitutus ſub con
ditione/⁊ rogatus ſub conditione/⁊ tũc cum interim ni⸗

Butrigarij Bcda pars ſup Bexto libꝛo Codicis.

hil habeat detrahit debitam iure nature⁊ ĩ euentum con
ditionis detrahet tabellianicã: ⁊ hec opinio eſt multũ eq̃
ſʒ pꝛima tenetur cõiter lʒ male pꝛobetur iure:nec ob.ver⸗

ba domini mar.ꝙ ſi fllius eſt inſtitutꝰ pure ⁊ grauatꝰ pu⸗
re ipſe ſibi non detrahit /ſed lex ſeparat poꝛtionem debi:

tꝗ cum iure nature ab alijs bonis ſtatim ⁊ ĩ conditionis

euẽtum detrahit ipſe aliã:hinc ẽ ꝙ quotidie dum volunt

alienare aſſignãt ſibi debitã iure nature in vna re:⁊ illam
alienat ĩterim. Sʒ nunquid ⁊ trebellianicã poterit aliena
re interim:certe hec lex non expꝛimit niſi de debita iure

nature: ⁊ ideo multi tenẽt ꝙ nullo caſu poſſit deduci niſi
vna q̃rta:ſʒ de conſuetudine tenetur qð dixi. Modo po

ne ꝙ hr̃s alienauit rẽ ſubiacentẽ reſtitutioni an in euẽtuʒ

conditionis cum reſcindatur vẽditio an poterit emptoꝛ

conueniri petitiõe hr̃ditatis q̃ſi ſine ti.poſſideat: commu
niter tenetur ꝙ non:nã durat titulus ⁊ ex eo agitur:vt.S.
e.l.fi · Scemptoꝛ.⁊ lʒ alicenatio non teneat:tñ ti.tenet ſicut
cum rem alienã vendo:nõ tenet alienatio:ſʒ ti.ſic.Alij di
cunt ꝙ põt conueniri peti heredi.qꝛ fingitur venditio re
tro feta non fuiſſe⸗ laeo videtur erdefere ohibiti
P; 9 abes ex pꝛima parte reguls pꝛohibiti
Alienari Ad D itio uã ꝙ res ſibirera reſtitutioni itellige ti.
an poſſint de leg.vel fideicom.pticularis vł vniuerſalis/puta vel ĩ

res ſubie⸗ diẽ vel ſub condi.vł in quibus hʒ ſubſtitutionẽ vulgarezʒ

cte reſtitu vel fidcicõ:alienari non poſſunt:vt hic ⁊.l.marcellus·S.
tioni. res que.ff. ad trebeł.⁊.l.iijS pe.⁊ fi.ꝑ bar.S.eo.ti.Limua
iſta autẽticã pluribus limita.vt hic ꝑ moder.ij.⁊.iij.coł.

Adde fin aliter ⁊ no.dilig.ex hoc tex.ſᷣm Saly.in.ij not.

bo. argu.ꝙ qñ ſtatutum repellit filias feminas a ſucceſſio
ne ⁊ madat eas dotari arbitrio pꝛopiquoꝝ qð ꝓpinqͥ nõ
poſſunt arbitrari minus legitima: ſʒ plus ̃ m ſtatum ⁊ q̃⸗
litatẽ ꝑſone tex.eſt hic no.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur.ſiłyr
dicit fulg.ex h̊ tex.colligi vnũ pᷣcipue no.dig ꝙ pr̃ cogit᷑

dare magnã dotẽ filie niſi ercludat legitima. Adde ang.

ↄci.xxxj.ĩcipi.do.grego.bal.ĩ ↄci.ixcip.pũctꝰtalis eſt
Anto.plures liberos hñs ⁊c̃.⁊ do.Alexã oci.lxix ĩcipiẽ.
ſuppᷣmo dubio quo queritur an dicta aſſig.⁊ in ↄci.clin⸗
cip.viſis ac diligenter animaduerſis in.iij.col.⁊ in cõci.
ccccclxvj.incip.viſo ſtatuto.ſub rubꝛica qualiter mulier.
⁊ hoc modo declaratur in ſpẽ illud ꝙ dicit bar.ĩ.l.ſi fllie.

per illum tex.ff.de leg.iij.⁊ in.l.quero.ff.de iure do. Ang.

in.S:quobꝛem in aut᷑.de reſti.⁊ ea que parit.

De falla caula adiecta legato.

Erb⸗ Falſa cauſa non hʒʒ vicia

VAAnaliter pꝛoferatur. h.d. .
SE .Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ ali
N Jan teſtatoz expꝛimit falſam cãm:⁊ tũc
VE&αnon vitiatur legatum niſi erat als nõ
relicturus:vt inſti. de leg· S. longe ms
REANANNegiS. 7.l. cum tale. S. falſaʒ. ff. de condi.
T de.aliqñ teſtatoꝛ loquitur demonſtratiue:⁊ tũc falſa de
monſtratio nonvitiat legatum:aliqñ teſtatoꝛ loquitur cõ
ditionaliter:⁊ tunc deficiente conditione deficit legatuʒ
Igem in modo quãtũ ad effectũ:vt.l.j·.j·ti. j.
Verba e⸗ . Mota ꝙ hec verba non pꝛobãt ſolutionem:ſ. inducũt
nũciatiua animũ liberãdi:vt.l.luciꝰ.in:S.quiſquis.ff.de le.ij.⁊ ideo
i vltia vo⸗ non petet ſolutum/ſed vt legatum/⁊ ideo patitur falcidi
lũtate pᷣn⸗ am. ⁊ ẽ ↄ eos qui dicunt ꝙ ſi teſtatoꝛ confitetur in vlti⸗
cipałr ꝓ= mna ſe mihi debere coꝛã pluribus teſtibus ⁊ poſtea mutet
pr ſe emiſ⸗ voluntatẽ ꝙ nihilominus debet qð confeſſus eſt qð fal⸗
ſa qͥd ope⸗ ſum eſt/quia talia verba non faciunt debitumyt hic:ſed
renł. legatum qð ẽ mirabile:vt.l.cum pꝛoponatis.S.de codi⸗
cillis. a.l.j.de teſt.⁊.l.clari.de fldeicõ. B

¶ Vodo op.ꝙ hec vᷣba ſtatim non ßiudicẽt ſz demum

pooſt. xxx. dies. vt. l. in ctibus.S. ſuꝑ ceteris.S.de non nu.
pec.So.aliud in gctibus in quibus quis non hʒ animuʒ
liberalem ar.l.cum de ĩdebito.ff.de pꝛobat.⁊ ideo ſtatim

non ſibi pᷣiudicat/aliud in vltimavoluntate:vt hic in qus

quis eſt liberalis:qꝛ legatum appellatur donatio:vt.i..le
gatum invltima qrta.ff.de le.j.⁊ datur regulariter pᷣcedẽ
tibus meritis:vt.il.nec adiecit.ff.pꝛo ſocio.⁊ hoc pꝛobat.il
j.de pecu.eius quili.me.i¶ Itẽ op.ꝙ erroꝛẽ nõ debeat he
res pꝛobare:ſed legatarius ſciam:vt.l.titia.S·gayus.ff.ð
lrc.ij. Solu. gloſ.voluit hoc dicere licet male expꝛimat ꝙ

re legatum niſi conditio⸗

in.l.cõtraria verba teſtatoꝛis nõ impoꝛtabãt illã mẽtem
quã legatarius aſſerebat: ⁊ ideo dʒ legatariꝰ ꝓbare hoc
impoꝛtare ⁊ ideo pꝛobat heres.¶ Itẽ op/ ꝙ hec verba nil
operentur: vt.l.ex his..de teſta.mili.Sol.ibi ſunt verba
enunciatiua / hic diſpoſitiua.
WDð Aliquãdo teſtatoꝛ legat in ᷣm
Tiam. iona klego qð debewe⸗ tüc
klet legatũ ſi q;titas expꝛimatur ałs nõ. aliqñ
R vtit vbo ſecude ꝑſone vt lego/qꝛ debes ⁊ tũc
videt᷑ liberationẽ legare:⁊ ſi nil debes nil ẽ legatũ.aliqñ
vtitur vᷣbo tertie ꝑſone:qꝛ dicit lego qð talis debet:⁊ tũc
videt᷑ actionẽ legare ad debitũ:a ideo ſi nil debet nullum
eſt legatum. hoc dicit cum lege ſequẽti.⁊ cum gloſis.
¶ Op.ꝙ hec verba ſiue quãtitas expꝛimatur ſiue nõ nil

operẽtur:vt.l.ſi ſit legatũ ·S.ſi mihi.ff.de leg.j.Sol.aliqñ
teſtatoꝛ loqᷣtur in pꝛima ꝑſona lego qð debeo/x tunc aut

non expꝛimit quãtitatem/⁊ tunc dictio que delata ad in-⸗ Demõſira
certum coꝛpus facit conditionẽ:vt.l.nuper.ff. de leg.iij.⁊ tio falſa
defectus cõditionis viciat legatũ.Si autẽ expꝛimit᷑ qti an ꝑimat
tas hec dictio que facit demonſtrationẽ ⁊ debetur lega⸗ legatum.
tum.Aut vtitur vᷣbo ſecũde ꝑſone vlł tertie vt lego quod
debes vel qð debet talis ⁊ tũc nõ curo ſiue expᷣmat quã⸗
titatem ſiue nõ:qꝛ aut tu debes vel ille debet ⁊ tenet lega
tum ałs non:vt in ↄtrario.¶ Ad.l.⁊ ſi non deſignataop.
ꝙ hic dicitur ꝙ ſi pꝛobet pecuniã numeratã:habet lega⸗
tum:hoc non videtur bene dictũ:qꝛ ſi pꝛobat᷑ datũ peti⸗
tur vt debitũ:ergo inutile eſt legatũ. Reſpõdeo aut exp⸗
mitur q;titas/⁊ tunc cõmodũ legati ⁊ tota ſũma expᷣſſa/⸗
⁊ ideo tota patitur falcid iã.Aut nõ expꝛeſſit q;titatem:⁊
tunc dʒ mulier ꝓbare q;titatẽ ⁊ põt habere cõmodũ rep⸗
ſentationis ⁊ in eo patitur falcidiã non in dote. Sed an
in ſumptibꝰ habeat cõmodũ:vt ſi facti ſunt in dote ipſaʒ
non minust: Reſpõdco oĩibus reiectis: aut teſtatoꝛ vti⸗
tur verbo pᷣſentis tẽpoꝛis.ſ.lego dotem /⁊ tunc ſumptus
facti in dote ipam minuũt.Aut vtitur vbo pᷣteriti tꝑis.i.
lego que dedit in dotem debet᷑ dos / nec minuitur ꝓpter
ſumptus:vt.l.meuio·S.auie.ff.de leg.ij.⁊.l.eum qui·S.ſi
mulier.de iureiur.licet aliter dicat glo.⁊ male.¶ Atẽ op.

wetis ſi q;titas expꝛimatur nõ valet legatũ / ſi nulla dos

fuit data.vt.l.j.S.ſed ⁊ ſi dotem.ff. de dote pꝛelega. Sol.
vt glo.¶ Itẽ op.ad idẽ ꝙ etiã ſi q;titas expꝛimat᷑ non va
leat legatũ:vñ videtur ob.l.virilis:.: ſi qͥs vxoꝛi.⁊.l.is qͥ
in ptate.S.· ei qui.ff.de le.pᷣſtan.Solu.vt glo.qꝛ ibilegata
debent᷑ ſpali iure:⁊ ideo falſa cã ibi hʒvitiare legatũ /hic

cõi iure. Collige ergoꝙ aut dictio qs vel qͥ adijcit᷑ cũ ⸗ Quisyłj

bo futuri tꝑis/⁊ tunc facit cõditionẽ:vt.l.ſtichum q meꝰ dictiones
erit. ff. de le.j. Aut adijcitur vᷣbo pᷣſentis tꝑis vel pteriti / qd opert
⁊ tunc aut fit relatio ad incertũ coꝛpus ⁊ facit ↄditionẽ.
aut fit relatio ad certũ/⁊ tunc facit demõſtrationẽ qͥ falſa
regulariter nõ vitiat legatũ. Fallit in caſibꝰ.pꝛimꝰ eſt ec
fit ad coꝛpus relatio qð non videt᷑ eſſe in rerũ natura:vt
dicto.S.ſed ⁊ ſi dotẽ.ſecũdus eſt qñ q;titas nõ expꝛimit᷑⸗
⁊⁊ nihil eſt in dote datũ vt hic.Itẽ fallit qñ legata iure ſin
gulari debebant/⁊ non cõi:vt qꝛ teſtm̃ fuit ruptũ ꝑbono
rum poſ.õ ta.que petita fuerat. vñ legata ſingulari iure
debebant᷑ qbuſdã ꝑſonis:nõ tñ debẽt᷑ falſa legata.iq̃ pᷣte
xtu falſe cauſe relinquũt᷑: vt dic.l.virilis.⁊.l.is qͥ ĩ ptate.
X 7 dotem Falſa cauſa nõ vitiat legatũ/
☚n 1Eeniſi pꝛobetur erroꝛe pꝛolata.
hoc dicit Jaco. But. èM
E kert Falſa demõſtratio legatũ non vi⸗
VEH„Hiat vbi certa quãtitas expꝛimuur

2 vel habetur relatio ad certum alłs ſecus.hoc
KaAMA dicit Jaco. Buk.

Nlegatig. Vocns a cont

in effectu: ſed differt quo ad pꝛineipi⸗
um. hoc dicdirt. .
„CSOp. ꝙ modus ⁊ cõditio non eqpa⸗ Coõditiot
frent᷑:qꝛ relictũ ſub cõditione ante ↄdi modus eq
tionẽ nõ petit᷑:relictũ ſub modo petit᷑ parãtur.
ſtatim pᷣſtita cautione: vt.l.liberto·S.

lucius ·ff. de an le. Sol. ſũmariũ tollit Sꝛiũ. qꝛ eqpafant᷑
in cffectu: nã ſicut ſi deficit cõditio legatariꝰ nõ hʒ lega⸗

tum:ita ⁊ ſi deficiat modus.ſed q;tum ad pꝛincipiũ diffe
runt:qꝛ vnum pᷣſtatur anteq; aliud vt diri.

o⸗

uln dn
Ellest
Nal
Nibribu
cauſiss
rleline
lgrani⸗
lunaut⸗
giagnont
ſſdenhen
eratot. 1
giparte/
ophicdie
umrp⸗
ſoneytl
Cne vl ſi
. (M
gerisv
conditio

2
ti

E
raklocu
i ſctern.
l luredeli⸗

uuleoori

nulier den
pblier dee
andotis⸗
Urmplur.
deceſſeg
Uturin ſin
Kicefnt
ſgnovnin
Moſolof
1lliſeru
rüſinn⸗
hichzbet

B

F

tcbitſli X his Olim relicta ſub modo non debebã LOp. ſic i 197.f. i 4
Aari⸗ Rinrn /HE 1) . tur vt poſſint peti ? exigi: æ⁊ datux cæ&t:af ſi vnus ſolus edificet oẽs non ediſicãt: ergo nõ ad
gheen ehe —☛1a t1àορ cceptio. b. d. (Diuide in duas ꝑtes: : impletur conditio: ergo etiã vnus totum cdificat. Sol.
Solbi⸗ tni Ra. Win pꝛima loquit᷑ de actione danda pꝛo relictis hic nullus dʒ reduci ad impoſſibile / ⁊ ideo iſta plurali⸗
lmt ſub modo.ſcdðo de exceptione.Scðᷣa ꝑs incipit ibiſi o. tas reſoluitur in ſingulare:⁊ videtur cuilibet relicta pars
ſatcrlent⸗ ¶Op. ſic.hec lex videt᷑ velle hoc nouũ inducere ꝙ lega⸗ legati ſi demuʒ cdificet.ſ Item op.ꝙ ſufficiat heredẽ im
öceite tum ſubmodo debeat᷑ certe videt᷑ ꝙ etiã olim debebat: plcre ꝓ ꝑte:vt.l.ſi qs legatu · S. fi.ff. de condi.⁊ de. So.ibi
nd ottſen vt. l.legatarius.ff. de le.iij.⁊.l.imꝑatoꝛ in pꝛinci.de le. ij. conditio eſt diuidua hic indiuidua. ¶ Ite op. etia ſi ſit
leg⸗ heni Sol. aut relinquit᷑ alicui vt miniſtro vt eadẽ pꝛeſtet tiio diuidua non ſufficiat ꝓ ꝑte adimpleri: vt.l.cui fũdꝰ.ff. de
dche, ⁊ diſtribuat ⁊ tunc non hʒ actionẽ niſi ſit executoꝛ ad pi⸗ cõdi.⁊ de. So.ibi ↄditio fuit appoſita vni tm:⁊ ideo quã
WWE as cauſas: vt l.alio.ff. de ali.le.⁊.l.ſi quis titio.de leg.ij. tũcũq; diuidua dʒ iĩ totũ adipleri:ſecꝰ ſi pluribꝰ ⁊ ẽ diui⸗
4 loenen Aut relinquit alicui decem vt det fundũ titio/⁊ tunc aut dua:vt.d.l.ſi qͥs legatũ.i¶ Itẽ op.ꝙ ſufficiat vnũ adimple
oſinldernn legatarius agnouu ⁊ hʒ legatũ de decẽ ⁊ tenet᷑ dare fun-⸗ re ꝓ oĩbus:vt.l.ſi ita fuerit.ff.de ma.te.So.hic cõditio ẽ
W dum.aut agnouit:ſed nõ hʒ ⁊ tenetur actionẽ cedere.aut reiterabilis ibi ẽ irreiterabilis.¶ Collige ergo ꝙ aut ap⸗
Pinangrſenin nõ agnouit nec hʒ ſed repudiat:⁊ tunc datur actio cõtra ponit᷑ coditio vni:⁊ tũc ſiue ſit indiuidua ſiue nõ/nõ ſuffi
fdeletigt hr̃dem penes quẽ cum onere remãſit legatũ·vt dic.l.im⸗ cit ꝓ ꝑte implere vt.l.cui fũdũ.ff.de cõdi.⁊x de.aut apponi
ödedene peratoꝛ. Aut relinqtur alicui ſimplicit ſub modo vt det tur pluribꝰ: ⁊ tũc aut qro an qutũ adimplẽtẽ ſufficiat ad
foqnedirn tali partẽ/⁊olim nõ poterat peti:hodie ſic vt hic.¶¶ Item implere ꝓ ꝑte. Rñdeo aut cõditio ẽ idiuidua nõ ſufficit
nnberfint op.hic dicit ſiue ad conditionẽ reſpiciat ⁊ videt᷑ male di vt hic /ſi diuidua ſic: vt l.ſi quis legatũ · S. fiff.ð ↄdi.⁊ de.
Datientti ctum: qꝛ pꝛo legato cõditionali nõ datur actio ante codi aut qris an ſufficiat vnũ ſolum ipleri in totũ quãtum ad
konitdermnt, tionẽ: vt. l. cedere di fr. de vbo.ſigni.So.ſub.ad cõditi⸗ hoc vt pꝛoſit alijs:⁊ tũc dic ꝙ aut cõditio erat reiterabi⸗
lrtennn onẽ. vł ſub. admodũ ⁊ poſtea expòe ſiue admodũ.ſ.tene lis/x nõ pꝛodeſt alijs vt hic:aut erat irreiterabilis:⁊ tũc
foſive erzing tur. ¶ Wodo quero quid ſi lego decẽ. ſi capitoliũ aſcen⸗ ſic: vt.l.ſi ita fuerit.ff. de ma.te.
ledebettinte deris ⁊ vt des titio quinq;:certevalct/⁊ expectat᷑ euentꝰ ☚ G m 4 U id am Juſſus eſſe liber ſi
ſinnnigt cond tonis. L 4 . ꝑ hr̃dẽ ſiu aſum ſiue Pe⸗ mi kornhoche
gti⸗ah S E v ſop⸗ tur eꝑ c ue per alium cui dare
ene . De cO nd itio nib us inler⸗ — D oebur nltchur hertt⸗ lʒ Vliauo caſu tenes
R * S& poſt libertatem dare aliquo . O.
enadnn tis * Eb. Mubꝛica. ¶ ¶qOp. iſte nõ liberetur ꝑ interitum cuʒ ſit debitoꝛ quã
tpreſtch iſ or Bm teſtatoꝛ em Hec cõ tuatis:vt.l.incẽdiũ.s.ſi cer.pe. So.hic nõ liberatur ꝑ ca⸗
Rbere UAEUL. dito ſi ſum: ſed erit liber 2 poſtea dabit: ſed certe immo vt dediſ
ndo c⸗ 3 (deceſſerit ſine liberis falſificatur vno ſe videtur vñ dicebat dominus mar.ꝙ aut conſideras id
aiſmntt 1 ſolo libero exiſtente. hoc dicit. að ẽ ĩ obligatione⁊ non liberatur ꝑ interitum: aut coſide
nen Queroqᷓ eſt ratio dubitãdi: Rñdeo ras id qð eſt in conditione ⁊ ſic.¶ Item op.ꝙ ſi impeditꝰ
W Paꝛ tex. dicit de liber in plurali: ⁊ ideo fuerit ſemel pꝛeſtare amplius pꝛeſtare non teneatur: vt.l.
kem khnkinn plures videbãt᷑ reqri. Pꝛet᷑ea nepos ſipeculia.ff. de ſta.li.So.illud eſtñ verum qð ꝑ caſum im⸗

ur pboßtetig

Locutio

:

De Koõdi ĩſer. De pſur. ald Crebel. Fo. XNXIII.

¶ Op.ſic iſta conditio eſt adiecta pluribꝰ.ſ.ſi oẽs ediſt⸗

d RarneIENR AO videbat᷑᷑ ð familia:ſj rõ ẽ qꝛ hic plu pedus nullo mõ liberat᷑ a pᷣſtãdis: qꝛ illð qð dare dʒ ẽ in
necmiuun pluralis ra locutio nõ reqrit plura:nã dato ꝙ hec ↄditio nõ fuiſ⸗ cõditiõe nõ in obligatiõe/⁊ ideo nũq; ĩteritu liberat᷑ ⁊ ex
gitlange nöſemnp ſet expſſa: intelligebat tñ a lege:vt.l.cũ antiqoꝛibꝰ.ff. de hoc inſurgũt tria mirabilia. ꝛimũ ꝙ cõditiõe nõ ĩpleta
oemndeſi reqrit plu iure deli.⁊ tñ ꝑ vnũ ex liberis excludebat᷑ ſubſtitutꝰ ergo coõſeqᷣtur libertatẽ. Scõm ꝙ de caſu foꝛtuito tenet᷑ ᷣuꝰ:lʒ
legrtä/innon ra. multofoꝛtiꝰ qñ fuit expſſa.¶ Sed qᷣd ſi ſtatutũ dicit ꝙ ſi nulla culpa vel moꝛa eiꝰ caſũ pᷣceſſerit. Tertiũ ꝙ factꝰ li⸗
edoteßen mulier deceſſerit ſine liberis vir lucret᷑ dimidiã dotis/ ber de añ geſto tenet᷑:⁊ hoc ideo qꝛ ex hoc fuu ↄſecutꝰli⸗
etpꝛinmin mulier deceſſit vno ſolo fllio relicto/an dʒ lucrari dimidi bertatẽ argu.l.ꝓmiſſe.S. an ᷣuꝰex ſuo fctõ poſt ma.te.nec
ſicſs ytoriſl am dotis: videbat᷑ ꝙ ſic.qꝛ cũ ſtatutũ dẽat ĩtelligi ⁊ lo ob..i.ſi ꝑiculũ.qꝛ ibi fuit ĩpeditꝰ ꝑ hr̃dẽ ⁊ alio caſu loqᷣtur.
ytgo qribila tur in plurali reqrunt᷑ plures filij ałs adijcit᷑ ſine liberis Et hec lex ẽ i argumẽtũ ꝙ ſi famulꝰſit ĩfirmꝰita ꝙ nõ poſ Salariũ
ltiare legoti deceſſiſſe. Sed ſi vis ſuſtinere ↄꝛiũ dic ꝙ dictio niſi reſol ſit fuire dʒ nihilominꝰhĩr̃e ſalariũ:ſʒ curatus dʒ ſcruitiuʒ an dẽat
Veldadiſekt J un in ns enegatlo ſi hrepoutun dictioni nieris uc adĩplere:vt nota in.l.ſi vno·S.itẽ cum quid am.ff.locati. nre ſemu⸗
Nl ſichune eſt ĩdefinita equipollet vniuerſali/at negatio poſtpoſita j L us tẽꝑe ĩs
tiotpisv en ſigno vniuerſali eqpollet ſuo ↄꝛio/⁊ vniuer ſalis oĩno ex ¶ De vluris ſt tructib us ſc. flrmitatis
Mslfackolti vno ſolo falſificat᷑:vt.l.ſi is qͥ ducẽta.S.vtrũ.de rebꝰ du. = „ Kub ic a
enötrutcnift ⁊.l.ſi ſeruꝰ.S.ſi pluriũ.ſi q cautio.videt᷑ ergo dicere ſta⸗ 5 ₰ 2
ncaſbe gneti tutũ ſi nullos liberos habuit pr̃ hẽst dimidiã dotis: at &% GU In legatis a tẽ
eſeinreiunn hic habet vnum ergo non dalrar gacs. Bu. —ESE a poꝛe moꝛe ve⸗
jötinsſicne 2WW Bm p atrem r. a ↄꝛio ſenſu non NAniunt vſure / 1 fructus ⁊ interitus niſi
gltcilgrin EBnpa ſumit᷑ vbi reſultat in VV eres habuit iuſtam cauſam litigandi
Pifurntire itellectus legem vel pꝛauus.hoc dicit. ° Poc dicit cum ſequenti ⁊ ſequenti Ja⸗
legtiſimunt Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ grauatꝰ de lega⸗ ☛à cob. Butrig.
iflalci to ſoluẽdo ſub conditione vel in diem dʒz cauere de ſoluẽ R lecatis Op. ꝙ fructus debeant ve
e lbſe do adueniente die vel conditione. . g nire ab ipſo pꝛincipio ex tẽ
irlis ite Wunn -⸗ Quãdo ponit᷑ cõditio q̃ dependet ex poꝛe adite hereditatis cum dominium rei le⸗
uſanoflu 6 7 ea. facto legatarij ⁊ alteriꝰ:aut deficit ꝑ agste tranſeat in eum ab adita hereditate: vt.l.

betur nuret

eum / 1n5 hʒ legatũ. aut ſtat ꝑ aliũ ⁊ habet. hoc
AAdicit cum lege ſequenti.

SS 4. 1. , 4
in fldeicommiſſi.⁊.l.herennius.ff de vſuris.So.vt glo.

mmtletin ¶ Dp. de.l. j.S. de le. Sol. vt glo. ¶ Itẽ op. ad.l.legatũ ꝙ Ad ſenatuſco nſultum trebel.
littelinn turpis ſit conditio ⁊ poſſit ſperni:vt.l.turpia.de le.j.So. W Kub ꝛica
S e . n legato cõͤſiderat acqᷣſitio SS Onera credito
VYTVraoꝰe In legato cõſiderat᷑ acqſitio /ESEE Je ito⸗
6 – Y vxoꝛe. m tẽpus ↄditionis exiſtẽt ĩ Se ex lenatu. ners weaito⸗
do Svitate ſm tẽpꝰ aditiõis.h.d.Hec lex eſtꝰ vulu⸗ cre res ⁊ fideicommiſſarius/non legato⸗
Molhit⸗ 9H gare cõe qͥ dr̃ vxoꝛẽ eẽ in ptãte viri ⁊ nõ pr̃is. rum. hoc dicit.
tonenini CDbe ↄſideret᷑ tẽpus obligatiõis:vt.l.flliꝰ.ff.de vᷣbo. ¶Oob. ꝙ heres nil pꝛeſtet creditoꝛibꝰ
Grqloalt obli. Sol. aliud in gctibꝰ vbi q̃rit᷑ ſpes trãſmiſſibilis ad A6ß fideicõmiſſarius: vt inſti. de fideiuſ.
4 heredes ergo ad patrẽ vt in ↄꝛio.aliud in legatis in qui⸗ ſi vna. glo. l S
1cöltomii bus non queru:⁊ eſt ratio quã aſſignat glo. D eum Circa hanc.lł:diſtĩgue latius qᷓ;
dcödkottii, PE Iplures Quãdo vna condito indiuur⸗ G Æt4 e h'glo:qꝛ aut hr̃s retinuit ſibi vnã
cii ſb idind õ dua adijcit᷑ pluribꝰ non ſuſfi rem ⁊ reliq̃ reſtituit: ⁊ tunc fideicommiſſariug
Ge linn cit vnum ĩplere vt pꝛoſit alijs: nec ſufficit ynn ααdz agnoſcere totũ es alienum ⁊ legata. Idẽ eõ
riigtt, AH pꝛo parte implere vt pꝛoſit ſibi.hoc dicit. ſi tm̃ yna res heres tenetur ad oẽ es alienum gad legata
Cnnel i

yt inſti. de fid eicõ. hrd · S. ſi quisvna.Si aũt hr̃s retinuit

ſibi quota: tũc aut nil ſupereſt ere alieno deducto /⁊ tene
tur vterq; ad es alienum ⁊ legata non pᷣſtãtur ab aliquo:

yt. ff. e. l.j· &· penul.⁊. S. de leg.l.ſi vniuerſa.ſi autẽ aliquid

Subꝛoga
ti natura
que ſit.

ſuꝑeſt deducto ere alieno:tunc aut hʒ hr̃s aliqͥd vltra q̃r⸗

tã:vt qꝛ erat ſolum rogatꝰ de dimidia reſtituenda:⁊ tũc
tenetur creditoꝛibus ⁊ legatarijs ꝓ rata ſi hʒ ſolã quar⸗
tã tenetur ſolum creditoꝛibus/⁊ pꝛo rata legatarijs non
vt hic / ſi autem heres eſſet rogatus reſtituere deductis
oneribus ⁊ legatis ſolus conueniretur.

Yper lideicommillum.
Etiam ſi reipublice hr̃ditas dʒ reſtitui etiã ab
=mͦinteſtato debʒ hrs quartã hre . me
; Onus iniunctum in
SE On iuſtam. o deuoluitur Z ſub⸗
2 ſtitutum ⁊ pariter: vt ab inteſtato debebstur.
SaENA,h. d. Hec. lex hʒ duas lecturas:vnã ꝙ hic he
reditas deuoluatur ex ſubſtitutione/⁊ hãc pꝛo ſequar:ali
am ꝙ iure accreſcendi deuolustur/⁊ de hac faciam men⸗
tionem in ſolutione contrariij.
¶ Ex tex.lquẽ auia hic rõ q̃re timebat Cum diuo hic
eſt rõ quare non debuit timere.
¶ Nota ꝙ onus iniũctũ inſtituto pꝛeſtatur a ſubſtituto
Itẽ ꝙ natura ſubꝛogati ẽ vt eodẽ iure ⁊ modo cenſeatur
quo illud cuius loco ſubꝛogarur.
¶ Op. ſic iſta auia fuit iuſſa adire ſi adiuit ceſſat ſubſtitu

tio:vt.l.poſt aditã.S.de ĩpu.⁊ alijs ſub.⁊ ceſſat ctiam ius

accreſcẽdi/ergo nullo iure põt habere cohr̃s. So. vt gl.
qꝛ lʒ fuerit iuſſa adire/non tñ adiuit.¶ Itẽ op.ꝙ nõ debu⸗
erit cogi adire auia cum a ſubſtituto:nihilominꝰ eſſet ha
biturus fideicommiſſum fideicommiſſariꝰ:vñ videt᷑ ob.lł
ſi titio ⁊ meuio ·S. iuł.ff.ð le.ij. So.vt gl.qꝛ expediebat ſi
bi potius hr̃e ab auia.¶ Item op.ꝙ de libero arbitrio ſit
auiã adire ⁊ repudiare maxune cũ habeat ſubſtitutũ vt.ff
ſi quis omiſ.cã te.l.qð autẽ.So.illud verũ qñ nõ facit in
fraudẽ ar..l.j·S· deniq;.ff.de aqua plu.ar.i¶ Itẽ op.ꝙ onꝰĩ
poſitum inſtituto non deuolustur ad ſubſtitutuʒ / vt.l. cel
ſus S penul. ff. de le.ij. So.vt gl.⁊ opi. Jo.ẽ verioꝛ.i Itẽ
op.ad idẽ de.l.i.S·fl.ff.de le.iij.So.vt glo.⁊ ꝓcedũt ↄꝛia
qñ diceremꝰ ꝙ iure accreſcendi cohr̃s habuit /⁊ ſoluunt᷑
vt.S.ſʒ qñ ex ſubſtitutione hʒ non pꝛocedunt ꝭᷣꝛia/qꝛ lo⸗
quunt᷑ qñ iure accreſcendi habuit:⁊ hoc voluit dicere gl.
pꝛima.i Collige ergo ꝙ aliqñ capit qͥs ſucceſſionẽ defun
ctig voluntatẽ eiꝰ:vt in exhr̃dato ⁊ pᷣterito: ⁊ iſti non a⸗
gnoſcunt onera:vt.l.papini ·S. fl.ff. de inoffi.te.⁊ de le.pꝛe
ſtan. hodie ſecꝰ/vt in aut᷑.ex cã.Aliqñ quis capit exvolũ
tate expᷣſſa:vt in ſubſtituto:⁊ iſte agnoſcit onera:vt hic/⁊
l.cum pr.S. ab inſtituto.ff.de le.ij.Aliqñ quis capit ex ta⸗
citavoluntate/⁊ hec tacita qñ colligitur ex alia expᷣſſa:vt
eſt in coherede qui pꝛopter expᷣſſam voluntatẽ q̃ ſibi ẽ cõ
ceſſa poꝛtio ĩ teſtõ colligit᷑ tacita/ꝙ ſi cohr̃s repudiet ha
beat eius poꝛtionẽ:vt·j/ de cadu.tol.S·pꝛo ſecundo.aliqñ
colligitur ex alia tacita: vt in ſucceſſoꝛibus ab inteſtato
quoꝝ ſi vnꝰ repudiet / alij accreſcit ex tacita voluntate de
functi/⁊ iſti agnoſcũt onera:qð tamen dicvt.l.q̃ cõditio.
ff. de cond.⁊ de.Aliqñ capit qͥs pᷣtervoluntatẽ defũcti:vt
qñ repudiãt illi qui ſunt in pꝛimo gradu/⁊ deuoluitur ad
ſequẽtem gradũ vl ſi aliqui vniꝰgradꝰ repudiãt ⁊ deuol
uitur ad alios eiuſdẽ gradꝰde qͥbꝰ tñ nõ ſenſit teſtatoꝛ: ⁊
hi aõ pᷣſtãt onera:vt.l.poſt emãcipationẽ.S·item q̃ri.ff.ð
le.iij.⁊.lł.j·S.·fl.¶ Itẽ op.ꝙ ſubſtitutuspoſſit retinere quar
tã.ff.ad trebeł.ꝑtotum.So.vt glo.ſ Item op.nonne po⸗
tuit auia libere repudiare hr̃ditatẽ:⁊ ad ſubſtitutum de⸗
