N do ꝙ nõ intendis cõſentire illi actui: quem facturus es coacte reddatur actus nul
nil lus: ex quo ille actus depẽdet ab aĩo tuo.quod eſt ueꝶ ſecũdũ Ang.qũ metus uel
cauſa terroris durat tempore cõtractus ut puta quia ille qui te coegit ẽ tirrannus
lm ſicut prius quod eẽt utile his quos prĩceps cogit aliquid uendere: ut proteſtentur
l predicta forma ſecundum Dy.in. d. . celſus: quod tñ non uſq; quaq; placuit bar.
nmd dicenti aliud eẽ in cõtractu uenditionis: qui dependet es duob. tamen cõmuniter
i ſeruatur conſiliũ Dy.quando durat metus tempore cõtractus. Limito deniq; ut
Pin per doe.in.l.in rem.S.tignũ.ff.de rei uend. ut agricola:uel operarius excuſetur ex
uu mandato alicuius: quem credebat dñm fundi quod limita ob precedentem: mo

on

De regu.iur.ff.

nitionẽ uel certiorationẽ ꝙ fundus ĩ quo oꝑantur non Eillius.l.ſi fundum. C.de
rei uendic.ꝗᷓ loquitur in uendicatione & precedente actum ſiue re integra facta.
Itẽ qũ dicunt uicini:qui preſumuntur ſcire: uel erat fama publ.ut hic per Decium.
Tu et hẽs de hac reg. Card. Alex. in. c. ueꝶ de iureiu. & in. c,i. de eo quod metus cã.
In negociis contrahendis alia cauſa hita eſt ſurio
ſorum alia eoꝛũ qui faꝛi poſſunt:quauis actum reinoõ
intelligant Ma furioſus nullũ negociũ cõtraheꝛe poõt
Pupillus oĩa negocia tutore autore agere poteſt.
WUn negociis. Noto primo driam eẽ ĩter furioſum & pupillum quia ille nul
lo pacto contrahit etiam in ſuam utilitatem Pupillus uero cum auctoritate tuto
ris ola agit ẽt inutiliter. quod dico prius intellige ẽt in ſuum cõmodum niſi cum
autoritate curatoris. Item niſi ĩ is: ex quib. ignorantib. acquiritur. ut in.l.ſia lurio
ſo. ff. de act. & oblig. l. cum pater. . ſurdo. ff. de leg.i.l.ſi a furioſo.ff.ſi cer.pet. & ubi
ex re actio uenitut in.l. furioſus de act. & obl. Ettñ comparantur alteri ut in. fla
uius. S. adeo. ff. ex qui. cau. in poſſ.ea.ibi non multũ abhorret iuncta gl. Et pro de
claratione gl. noto ꝙ; ſurioſus in negociis agendis nõ admittitur quia neſot quid
agat: nec ſuus eſt: nec eſt mentis compos: nec põt dici conſentire uere uel ſicte. Fa
ciunt tex. multi:per quos contrahere teſtari ludicare prohibentur. l. cum furioſus.

ff. de iud. ꝗᷓ limitat᷑ dum hẽt dilucida interualla in. lI. i. C. de contrah. emp. l. ii. fl. de

codici. hic alleg. per glo.l. nec codicillos. C. de codici.l furor. f de ſponſa. cum aliis
infinitis hic per Decium collectis pro magna parte. Gl. uero tres caſus diſtinguit.
Primus eſt ubi requiritur expreſſus conſenſus ut in.lii C.inuitum.ff. de pro cur.
alius in quo tacitus.l. qui ad certum. ff. locati ut in locato reſ umendo. Tertius in
quo ſufficit non prohibere & ignorantes ẽt tenentur. In duob. primis caſib. hẽtur
pro diſſentiẽrẽ abſente mortuo:lapide & ſum.que laſon cumulat in. lI. furioſum
C. qui teſt.fa.poſſ.in tertio ſecus.l.iii. S. furioſi.fl.de neg. geſtis.glo. limitat primũ
caſum per.l.ii.SO. uoluntate.fl.ſolu.matr.ubi dicit eẽ ſpeciale in pre. Que aũt ſit rõ
ſpecialitatis inter Iaſonem & deciũ ut ſolet controuerſia eſt. Iaſon dicit illic nõ eẽ

ſictionem conſenſus:quia nõ põt fingi cõſentire.ſed fingete nõ contradicere. Phi.

decius hoc improbat:quia ĩllie nõ eſt querenda fictio. ubi eſt ueritas: ſed ibi ẽ ueꝶ
filiã furioſã non contradixiſſe: & ꝙ fingatur cõſentire ẽ ibi uerbũ credet conſeniiſ
ſe eam: & rõ ẽ ut Decius uoluit duplex. Vna quia actio dotalis ẽ pñ̃i cũ filia cõis.
Alia quia tenetur eam dotare ſi dotem non heret Tu dicas melius & clarius ut
Pau.de caſtro.d.poſt gl.in. d. . uoluntate ꝙ pater habet exercitium actionis dota

lis ſibi datum a iure. quod non procedit:niſi duob. concurrenti b. ꝙ filia cõtradi/

cat. & hẽat iuſtam cauſam cõtradicendi. l. dotem. e. tit. Illic aũt cũ eſt furioſa nõ cõ
tradicit. & fingere oſentire qa tũc fingere.ↄſẽtire: cum ſi eẽt ſane mentis nõ cõtradi
ccre preſumeretur.l. qui ad certum. ff. locati. alias ſecũ ut illic. no. Vnde infert ꝙ;
ſi pater furioſe eẽt leno:uel turpis perſona:uel iuſta eẽt cauſa contradicendi nup
tiis non teneret mfimonium. VItra iſtas rõnes: que non tangunt punctum cur
pater poſſit dare autoritatem filie furioſe. que nullum ſenſum habet: nec cõſẽſum
ut contrahat mrimonium:quod conſenſum requitit. Dico ꝙ; rõ eſt: quia ut hic di
cit glo.ſpeciale eſt in patre.Et rõ ſpecialitatis eſt: quia lex ĩ eo confidit: & nihil doli
preſumit erga filiam. L iſti quidem. ffde eo quod met. ca. Vnde ſpeciale ẽt é in. ſi
Patre.ff de ritu nupt ꝙ nuptie coacte ualeant: qũ pre cogente fiant. ita in hoc caſu

ſeine

err

Uran
nol

pt

ie
i.
sa
Ulun
ſhen
Ueel
Uban
che⸗
uͤbt
lile
Pril

un

ci⸗
un
e
lent
cer
nntn
Een
lene
B
lll

De regu.iur.ff. Fo. XXXVII

iure cãonico teneret ꝓpter tex.in.c. dilectus:de ſj põſa. qui tñ tex.nõ dicit ĩterueniſſe

auctoritatẽ pattis illius furioſi: ſed dicit: , nõ poteſt ĩteruẽire legitimus cõſenſus.
Vide illic glo.de furore:que diſtinguit aut ante furorẽ fuit cõtractũ & durat:autĩ
furore ſecus. Hanc regulã circa furioſum hic expediã optima queq; colligẽdo cir
ca pupillũ: in quo diſtinguitur inter ĩfantẽ & aliũ. dicã in.l.pupillũ ĩfra. e. de prodi
go. dicã in.l.furioſi ĩfra. e. Decius ergo hãc regu.extendit in eo qui recte & diſcretis
uerbis fecit cõtractſũi uel teſtamẽtũ ut no.in..preterea.inſtit. de his qui nõ ẽ ꝑmiſ.
fa. teſt. Et limitat hãc reg. in eo: de cuius furore nõ cõſtabat. qũ uero cõſtat: tũc ex
uerbis apparet: an tꝑe furoris fecerit: an uero dilucidis ĩteruallis. Ita tenet Ange. &
fere ſerib.ĩ.l.c furioſum. C. qui teſt. fa. poſſ. quos ẽt illic Iaſon recitat. Decius allegat
alex. in conſi. duob. & eſt error in libro quia eſt in cõ. cxli. incip. mature. uol.i. & cõ.
lxxxvii.incip.uiſo themate uol.ii.ubi melius,. ſed illic Alex. tenet cõtrariũ & ita con

ſulit. Vnde quia pulcher eſt locus quẽ ego uidi practicari nuꝑ, Queſtio ẽ. titius

uẽ conſtabat eſſe furioſum in ſua uita:uel aliquo tẽpore fuiſſe licet habeat inter
ualla dilucida cõdidit teſt. quod dicebatur in furore feciſſe, an preſumatur in furo
re uel nõ? & cui incumbat onus probãdi heredi: an ĩpugnãti? Omnes prope legi
ſte in. d. l. furioſum, tenẽt qꝙ; preſumatur ſana mẽte feciſſe. In quã ſentẽtiã adduco
preter bal. qui diſtinguit an furor fuerit uicinus tempori teſtamẽti cõditi an nõ: &
bar. an uerba teſtamẽti ſint diſcreta: an nõ? & ſi ꝑmiſcuerit ſtulta uerba pᷣſumitur
furioſus fuiſſe:alias nõ per.l. pe.ff. de condi.inſtitu. Addo q; furor nõ preſumitur

nili probetur.l. cõgruit. . fi. iuncta ſeq. ff. de offi. preſidis gl.ĩ.c. ĩducas. iii.q.ix. l. nec

codicillos. C. de codicil. & ex quibus ſignis & iactu lapidũ furor probetur habes ĩ
Lii. C. de iudeis.l. ob que uicia. ff. de edili. edict. late colligit Iaſon in. d. l. furioſum.
His argumẽtis uidetur ꝙ de iure tam ci.ꝗᷓ can. uerior ſit illa opinio:quã multi ſecu
ti ſunt allegati per Iaſo.illic & per alex.in cõſi. cõtraria tamẽ ſententia:que Salice.
placuit & quibuſdã: in quã deſcendit Alex. conſulendo, eſt melior quod incũbat
heredi onus probandi eum quem conſtat fuiſſe furioſum ẽt ſi dilucida interualla
habuiſſet ante tẽpus teſtĩ eo tẽpore ſane mẽtis fuiſſc. que probatur prĩo per glo.in
c.fi. de ſucc. ab inteſt. in uerbo compotem: ubi ẽt ad pias cauſas nõ ualet teſtamen
tũ. Et gl. dicit quod quia cõſtat illum prius fuiſſe furioſum ĩcũbit onus ꝓbãdi eũ
fuiſſe ſane mẽtis. alias ſecus. Ita tenet gl.in. c. inter cãonicos de elec. in uer. recuſa.
Et illic ubiq; tenẽt Inno.Io. and. Io. de imo. Abbas ſiculus opinionẽ glo. Ita tenẽt
multi allegati per Alex.in. d. conſi. et preſertim probatur auctoritate Pe. de anch.in
cle.i.de homi. dicẽtis ſe ita obtinuiſſe. et card. flo.in. d. cle. idem dicentis in contra
ctu mutui celebrati per furioſum ꝗ dilucida ĩterualla habebat. qa fuit probãdum
ꝙtꝑe contractus erat ſane mẽtis. Et auctoritas Pe. de leaza. illic diceutis hanc ſen
tentiam eſſe ueram et probari per Dy. in. c. ſemel malus de regu.iur.i. vi. que ſic de
claratur quod in iis que preter naturam accidunt durabiliter illud accidens preſu
mitur ppetuo eſſe niſi ꝓbet᷑. cõtra.ita in furore et demẽtia que durabilia ſunt acci
dentia ſemel furioſus preſumitur fuiſſe ſemper niſi probetur contrarium. Hanc
tenendo reſpondeo ad illam. leg. penulti.que eſt unicum fundamentum Barto.
et Bald. quia illa uerba reiiciuntur: et non reddunt teſtamentum nullum neque
probant illum fuiſſe furioſum qui prius non fuerat.illic enim teſtator non dicitur
fuiſſe olim furioſus. Et ego retorqueo illum tex. contra eos ad probandum quod
incumbat onus probandi heredi ĩpſi: non autem alii per tex. ibi expreſſum: de quo
tamen multum dubito:mec uideo admodũ tutam ſolutionem hanc tenendo quia
de directo tex ille probat & glo.cõcor adducit ꝙ ex uerbis fatuis Sſumiur fogſ

De regu.ĩur.ff.

demens niſi ꝓbetur cõtrariũ: ſed nũc dicas quod ꝗuis ille qui prius fuit ſanus pre
ſunuitur tunc freneticus & ĩſanus ex illis uerbis ut illic ſed nõ ecõtrario.ĩlle qui fu
it furioſus preſumitur ex uerbis diſcretis fuiſſe ſane mẽtis. tu cogita & uide tex.i.l.
ii.ff. de teſt. que requirit ſanã mẽtẽ tpe teſta. uide tamẽ Io. andre. citantẽ Valerium
de teſtamẽto furioſi per ſena. Ro.approbato & doc. de iudicio furioſi apud pariſi
os facto de quo alibi dixi.bar. aũt in.l.ii.·ff. de bo. poſſ.ĩfanti uel furioſo delata dicit
eum qui fuit una hora uel die furioſus nõ eſſe preſumendũ perpetuo fuiſſe. unde
a cõtrario infert Alex. ſi conſtat fuiſſe aliquot dies menſes uel annos preſumẽdũ
eſſe ſemper: quod uidetur uerius & melius probatũ quã precedẽs. Vnde poſſum
deſtinguere quod onus probandi eum fuiſſe aliquando furioſum ante teſtamẽtũ
incũbit impugnanti teſtamẽtum tanꝗᷓ furioſi quia tunc probat intentionem ſuã
ex quo preſumptio eſt quod furor qui eſt morbus durabilis durauit: & heredi de
fendenti teſtamentũ incumbit onus probandi eum fuiſſe ſane mentis cum fecit te
ſtamentũ. De furioſis quo pacto in delictis excuſanttrr ſiue agatur ciuiliter. l. acꝗ

lia ſiue criminaliter etiam in grauiſſimis & atrocioribus quia ſatis ſuo furore ple

ctuntur. habes per Deciũ hic.l. de furioſis multa per modernos ĩ. d. l. furioſum per
Barba.i.li.ff.de uer. obli. p Areti.in.l.i.. adipiſcimur.ff de acqui. poſſ.
VVLPIANVS. “
Non uult eſſe heres quiad alium tranſferre uoluit
hereditatem. .
CNon uult eſſe. huius regule caſus per gl.quadru plex nõ adeo placet Phi.de
cio. Alius ergo caſus per eum traditur ex.l.ſi quis ita heres inſtituatur: ſ legitimus
ff.de here.ĩſti.ubi ſi quis ita heres ĩſtituatur ſi legitimus heres hereditatẽ uẽdicare
uoluerit:ſi legitimus cõſentiat ut in heredẽ inſtitutũ hereditas trãs feratur apparet
eum nolle eſie heredẽ: qui tex.hoc nõ dicit niſi a cõtrario ſenſu quia dicit puto defi

cere cõditionẽ eo uendicãte: unde non uidetur ita proprie caſus figurari ſicut ipſe

dicit. ſimiliter caſus poſiti per gl.nõ ſunt oĩo abſoluti & pertinẽtes ad rẽ per rõnes
Dec.ꝗa cũ heres ille nõ potuerit pro ſe ſi uellet hereditatẽ retĩere nõ dicitur uelle is
qui nõ põt.l.eius ſupra.eo.Item is qui reſtituit per fideicõmiſſum remãet heres no

mine & ſic non fit totalis tranſlatio. Itẽ in aliis exemplis non fit per tranſlationem
ſed per repudiationẽ. que tũ rationes leues uidentur quominus glo. & eius exẽpla

refellere debeamus. quod oſtẽdo in primo exẽplo euidenter ubi ſalua pace & ho
nore preſato tanti uiri uidetur nõ aduertiſſe quod proponit falſum dũ dicit quod
in duobus exẽplis gl.primis nõ potuiſſet pro ſe retinere ſi uellet. nã tex.ille aꝑte cõ

trariũ dicit his uerbis ſi non habuerit ſibi acquirẽdi animum nã ſi habuerit eã mẽ

tem ſibi acquirit. Vnde eſt optimũ hoc glo. exemplum. in aliis ſuſtinẽdis nõ labo
ro quãuis ſecundũ haud ita cõueniat ut alia. Dñs Albe.claro & ſolido uir ĩgenio
ui recte & ſane leges intellexit tradit alium caſum ex.l. fuit queſtiõis. ff. de acqui.
heredi. &. l. lulianus. ff. ſi quis omiſſ. cau. teſta. quem reprobat Decius quia loquũ
tur inquit in caſu illicito. led tu nide quod quamuis ille dolus qui compendium
& lucrum prefert honori damnetur per illas leges tamen id quod dicit regula no
ſtra dicitur etiam in. d.l. fuit queſtionis. Hunc pro herede quidem non gerere qui

ideo accepit ne heres ſit & ſic declarauit per illud factum ſe noluiſſe eſſe heredem

qui uoluit precio accepto ad aliũ transferre. ex quo tex. collige quod facta ad unũ
effectũ nõ oꝑantur cõtrariũ que eſt intentio huius regule.facit tex.i. l. ſi mãci.ff de
ſundo ĩſtr.l.legata ĩutiliter. ff. de leg.i.l.nõ oĩs.ff. ſi cer. pe.alia dicturi ſumus ad hãc

„

n
golu
Lin
haes
oe

(u

ſonn
⸗
Molu
ulhe
gel
min
Cn

Are
a
men
n
ſve⸗

Lin

Cen
itin
lol
cun
h
ſ⸗

e
ler

De regu.iur.ff. Fo.XXVIII

rem pro legis intellectu in primo notabili. uide tñ quod in poſterioribus exẽplis
glis qui repudiat ut ad aliũ transferat uidetur declarare uolũtatẽ trãsferẽdi per re
pudiationẽ que eſt actus declaratiuus uoluntatis unde huic regule ſatis cõuenit:
que nõ dico ſtudio cõtradicẽdi Decio cuius umbra nõ ſum ſed ut ſocrates ille ſtu
dio ueritatis & ꝓ tuitione glo. Noto ex regula noſtra ꝙ non uult eſſe heres is qui
uoluit ad alium hereditate transferre. quia eſt actus qui denotat aĩum cõtrarium
& intentionẽ agentis quia ſtare nõ põt ego uolo titiũ eſſe heredẽ & ego uolo eſſe
heres quod eſt ĩtelligendũ inſolidũ. In aditione autẽ hereditatis animus qui oꝑat᷑
prĩcipaliter nõ debet eſſe abſtractus a facto ſed cõiunctus,l.ſi quis erafß ens . P
herede.l. gerit. ff. de acqui. here. ubi doctores docẽt quibus argumẽtis & factis ĩdu
catur ille animus & probetur quia probatur ab exterioribus: & qualitate reꝶ & ꝑ/
ſonarum utillic bar. poſt Azo. & glo.in.l. patuit. C. de iure delib. ubi bal. & Salice.
& quia iſta tota lex loqꝗtur de uolũtate que eſt caput aditiõis & ĩterpretatiõe illius
uoluntatis precipuũ eſt ad materiam huius. l. ſcire quibus modis illa uolũtas que

ex ſactis indicari ſolet probari poſſit in iure. In qua re barto.ſolet dicere quod ſunt
quedam que non poſſunt geri citra ius & nomẽ heredis & hec faciũt probationẽ
animi ſi per heredem fiant ut ſi cum eſſet ſolus heres acceperit a ſtatulibero cauſã

conditionis implende ut dicit tex. & glo. no. in. d. l.pro herede. 5. papinian. ff. de ac
qui. here. quedam ſunt que poſſunt tieri ab herede & ab co qui non ſit heres tunc
eſt recurrendũ ad qualitatẽ rerum & perſonarũ eſt exemplũ optimum in. Lſi auia.

C. de iure delibe.in eo qui heres ĩſtitutus ab aliquo in fundo tuſculano facit teſta

mentũ.in quo inſtituit aliquem in illo fundo uel parte eius:& in.S.fi.inſtitu. de he

re.quali. & differẽtia quia ꝑ nudũ animũ non ſit aditio ſicut nec per nudum factũ

ſine animo ſed ex qualitateſacti probatur animus. bar. in. I. nõ hoc. C. unde cogna.
& in.d.l.potuit. &.l.gerit facit.ꝭ.pro hecede.inſtitu. de here.quali. & diffe.licet cnim
dicatur contra bar. qui dicit quod animus ſolus nõ declaratus nõ obligat heredẽ
ẽt in foro conſciẽtie ultra uires hereditarias que eſt cõis: quod ſolus aĩus & nuda
uolũtas ĩducit aditionẽ tamẽ intelligitur per.S. pro herede qui dicit ꝙ aditio indu
citur per animũ declaratũ uerbo uel facto. etiã eſſentialiter ſecundũ bar. & cõem
cõtra glo.in. d.l.pro herede nõ obſtãtibus quibuſcũq; argu.quibus Areti. egregie
reſpondet in. d. l. ad glo. uoluntas ergo iſta prima probatur ꝑ uerba nõ facta diffe
rẽtia ĩter uolo adire & uolo eſſe heres quã barto.faciebat in.d.l. gerit. in quo repro
batur cõiter quia per hec uerba in his que ex unius aĩo dependent inducitur aditio
uel actus.l. Pamphilo.S.propoſitũ.ff. de leg.iii.ubi tñ a teſtatore prolatũ erat illud
uerbum uolo ſeu uellem tibi relinquere quod ĩducit diſpoſitionẽ. facit. l. clodius.i
uerbo uoluit & noluit.fl. de acqui. here.l. ſi ſeruũ. 5. ſi ſuus.e.ti.ubi ĩducit abſtẽſio
nẽ uerbũ nolo.l.ei cui.e.ti. ad fi.ẽt in pupillo.ut ibi.ideſt in uerbis prolatis a tutore
eius.l. filiũ emãcipatũ.e.ti.facit.l. filii mater..i.ff. ad tertulli.quã Ioan. de imo. retor
quet cõtra bar. & per eum in.d.l. gerit: & per Aretinũ melius facit dictũ bald. in. li.
ult. col. C. de fal. cau. adiect. le. quod ſi quis reſpondendo poſitionibus in iudicio

neget ſe eſſe heredem uel dicit nõ ſum heres preſumitur repudiare hereditatẽ.alio

ui reſponſio illa nil operaretur. Secũdo per hec uerba hereditas nõ diſplicet mihi
ab ipſo herede prolata ĩducitur adicio quicquid bar.dixerit per.l. in arbitris. ĩ fi. C.
der arbi. ubi ipſe bar. dicit ꝙ ſi quis dixerit nõ cõtradico uidetur approbare crimẽ
argu. a maiori ad minus facit. c. per tuas. de cõd. appo. ubi nõ nego ĩportat affuma
tio nẽ qñ per ipſum de quo agitur uerba ꝓnũtiãtur ſecus ſi ꝑ tertiũ ꝗ tñ deciſo ẽ
dubitabilis: & eſſet ad conſuetudinem & cõem uſum loquendi recurrendum de
H ii

De regu.iur.ff.

uo eſſet docendũ. ſecundũ Frã are. Itẽ & tertio uerba enũciatiua ſi per ſe prĩnci
aliter prolata ſint aditionẽ inducũt aliud ſi ĩcidenter ſecũdũ bar.& cõem uel ob
aliud ſeu per modũ cauſe ſeu demõſtratiue tex. eſtultra bar. optimus in.l.ſi ꝓpo/
nas. F. fl.de ĩofteſt. & ibi bal. ubi is qui cõtrahit cũ aliquo tanꝗᷓ herede preiudicat
ſbi in cõfeſſione nec põt poſtea negare eũ eſſe heredẽ. Facit ẽt tex. not.in. lI. tale pa
ctũ. S. ſi.ffde pactis. & ibi bar. quãdo quis prouidet alicui tanꝗᷓ heredi fnturo uide
tur per hoc eum inſtituere ſi ſit ꝑſona habilis ſecreta ſolẽnitate iuriſgentiũ ſola ut
illic bar. ſingulariter expõit qui tamẽ tex. dubius eſt & uerbũ uideatur aliter ab ali
is intelligitur. Item uerba enũciatiua propter aliud prolata ſi geminata ſint diſpo
nũt. l. cum ſcimus. C. de agrico. cenſi. li.xi. quod eſtueꝶ ut Fran. areti. doctor mihi
familiaris declarat poſt auctoritatẽ bal. quẽ uideas ſubtilius in. d. l. gerit ſi ex inter
uallo pronũtientur. Secũdo principaliter colligẽdo ſubſtãtiã materie per ſcriptu
rã probatur aditio ẽt ſi ſit ĩutilis & minus ſolẽnis.facit pro bar. tex.in.l.ſi.ita ſtipu.
. Griſogonus.ff.de uerb. obl, ſecũdũ bar.ibi facit. lĩpuberẽ. & ibi bal. C. de iure de
libe.ubi inutilis petitio bo.poſſ.inducit aditionẽ & probat uolũtatẽ.facit.l.ſi quis
mihi bona.S. mãdauit.ibi glo.ff.de acqui.here.ubi tñ eſt difficilis queſtio per doc.
tradita: quãuis nõ ita ſit in repudiatione inutili que nõ ĩducit probationẽ cõtra he
redẽ per bal.in.l.ſicut. C. de repu. here. per illũ tex. Tertio per actus iudiciales ꝓba
tur uolũtas ut ꝑ.l. quẽadmodũ. ff.de inoffi teſt. ut ſi quis ĩ libello petat hereditatẽ:
quia qui uult cõſequẽs uidet᷑ uelle antecedẽs.l.illud. cũ ſimi.ff. de acqui. here. ſecũ

dũ cõem contra glo.in.l.i. C. quo. bo. facit. l. ſuus heres. C. de repu.here. ſecũdũ gl.

cet bal.l.ſi filius. fl:de tutelis. ut ibi barto. declarat: et hoc eſtuerum quia eſt factum
preparatorinm ad petitionem hereditatis ſecus quando eſſet preparatorium ad
aditionem neceſſarium ut implendo conditionem per quam efficietur capax ade
undi non uidetur adire. d. l. quẽadmodum. In factis aũt regula eſt quã dixit Azo
et ubiq; bar. ſequitur diſtinguit tamẽ poſtea latius utrũ licite uel illicite potuit fa
cere et plura ut illic per eũ. preſumitur aũt licite uoluiſſe facere. Item ad eius dicta
concludo cõtra id quod dicit: ex cõmuni ſententia per tex.in. l.i. C. de repu. heredi.

7

quod habitando domum teſtatoris cenſetur habitare tanꝗᷓ heres indiſtincte niſi

robaret ſe ob ius emphiteoticũ uel ius in re cepiſſe poſſeſſionẽ de quo uide Io.
dc imo.et Frãciſcũ quia ſatis eſt hic referre conci uſio. Ratio uero eſt quia ſicut ex
pceptiõe fructuũ uidetur adire ita ex habitatiõe domus que eſt fructus. Item per
retentionẽ legitime ut bar. quod moderni limitant quia ſi filius eſſet inſtitutus in
ſola legitima eſſet uerum quod legitima eſſet quota bonorum & non hereditatis
l.non amplius.S. cum bonorum. ff.de legai. ſed quando eſſet ĩſtitutus in tota he
reditate uel in quota hereditatis ultra legitimam tunc legitima eſſet quota heredi/
tatis & ideo non poſſet ſeparare & poſſidere fundum pro ſua legitima tmĩta bar.
pſe in..i. ff. de uulga. ſubſtitu. &. l. quia poterat. ffad trebell. Item ad ipſum barto.
dicentem quod expenſa neceſſaria de bonis teſtatoris facta ut in funere non indu
cit aditionem. dicas contrarium eſſe uerum ſecundũ cõmunem per. ltutores. ff de
condi. indebi. & quia per quemlibet actum adminiſtrationis in dubio inducitur
aditio lege iulianus.. primo.ff. de acquirenda hereditate. Item dum dicit quod ex

perceptione & repoſitione fructuum non inducitur aditio eſt ſecundũ cõmunẽ

lalſum. pro qua eſttextus in. S. pro herede.in titu. de hereditate qualitatiua ubi cul
tura agri eſt aditio ergo fortius collectio fructuum & repoſitio niſitunc ipſe pro
teſtaretur ſe facere cauſa cuſtodie uel alia. ſic ex poſſeſſione cuiuſcunque rei
hereditariæ de non facto: de aditione nomine alieno quia prolixa eſt materia

nno
gi
von
du⸗

Dee

us

ſee

G
gul⸗

nan

ZE
=

o
not
te⸗

peu

let
el
.l⸗
ſn
in
cl
l⸗
uͤ

lu

=–

De regu eiur. ff. Fo. XXIX

remitto ad. d. l. gerit. de ſtatuto puniente uoluntatem. dicut Decius quod exſubie

cta materia iudicatur an intelligatur cum facto uel an pũiatur ſola & fimplexuo

luntas per.l. l. ff. de re. diui. ſaciunt not.in.l.cogitationis. fl.de pactis cum ſimi. de

attentatione & nuda uolũtate. quod Felinus late tractat in trac. de conatu.

POMPONIVS. J D
Ius noſtrum non patitur eundem in paganis ⁊ te
ſtato ⁊ inteſtato deceſiſſe:earũqʒ; reruʒ naturaliter in
ter ſe pugna eſt. ßMDUd
Clus noltrum. Huius regule ratio eſt quia teſtamẽtũ eſt indiuiduũ: & quo
ad ſolemnitatẽ & quo ad iſtitutionẽ heredis tam ex parteteſtatoris quã heredis.I.
furioſum:& ibi Cy. C. qui teſt. face. poſſ.l.ſi is qui.ff. de teſta.l.ſideicõmiſſa.S.i.fl. le
leg.iii. Vnde dicit Decius eſſe ius accreſcẽdi introductũ hac rõne ut traditur in. S.
non aũt inſtitu. de heredi. inſtitu. l. ſeruus cõis ab exter. ff. de acq. her. & h ſequitur
bar.quãuis moderni multa in contrarium adducant quibus egregie reſpõdet ipſe

. S
Decius in.l.i.quãdo non pet.par.C. ubi ſuperiore anno dixi. Inquãtum primo De

cius extendit ad ſubſtitutionẽ pupillarem ut in. lI. ſed & ſi plures.S. ad ſubſtitutos

fſ.de uulg.ſub. pondera ibi tex. in uer. ſi nõ dicas eſſe militem ego cõtrariũ. eſt ius
cõmune ut hic. & faciunt not.in.l. patris & filii.e.ti.quia illud teſtamentum filii eſt
eiuſdem nature cuius eſt teſtamẽtũ patris et ſic non põt pro parte fieri. Inquãtum
ſecũdo extendit hanc regulam procedere non obſtante diſpoſitione teſtatorĩs cõ
traria per quã ius accreſcẽdi prohibeatur per bar. in. lI. quotiens. 5. ſi duo. ff. de here.
iſtiru. Dicas tu ex oĩbus ſcribentiũ dictis an ius accreſcendi ꝓhiberi poſſit quod
põt prohiberi per.d. l. quotiens. in uer. ſi non uoluntas teſtatoris refragetur. et ibi
not. per bar. non ob.l. nemo põt. ffde leg.i quia ut bar. dicit teſtator non põt facere

ut ea que ſolemnitatẽ reſpiciũt non obſeruẽtur ſed aliud eſt de his que ex uolunta

te eius procedunt: et dicit pau. de caſtro quod non ſolum expreſſa prohibitio hoc
facit ut uoluere multi ſed etiam tacita. Fallit quãdo nõ in cõmodũ uenientium ab
inteſtato hoc facit ut patet cum plures inſtituitauideas que bar. illic egregie ſcribit:
et Io. de imo. et moder.poſt bal.in.l. quotiens. C. de here. inſtitu. et an cauſa teſtati

ſit nobilior dicas regulariter quod ſic. ut dicit bal.in. l.i. C. de ſec. nuptis in. ii. col.

niſi eſſet minus ſolẽnis. in quo tũ dicunt quod ubi ex eodẽ fonte procedit utraq;
cauſa inteſtati eſt nobilior.l.pe.ff. de iniuſto rupto teſt. quia teſtator ibi preterierat
filium et in totũ rũpitur teſtamẽtũ.ubi uero ex diuerſo ſecus.l.quadiu.ff.de acqui
rẽ. here. alii diſtingunt utrum ex quota uel ex quanta ut per Ange.et Pau. de caſt.
illic. et hic bar. ſe remittit dicetur in. I. quãdiu infra hoc ti. doc. in. l. queri. C. cõia de
ſuc. Inquãtũ tertio dicit id eſſe ĩ here. ꝑ.l.i. et.i. ff. de acqui. her. unde filius ĩſtitutus
nõ poſſit legitimã retinere et reſiduũ repudiare ut tenet Cv. in. l. her. inſti. C. de im
pu.et aliis ſub. bar.et aliii.l.quia poterat. Hoc fallit qũ filius heret ſubſtitutũ et pa
ter grauaſſet eum multis legatis quia poſſet hereditarẽ repudiare et nihilominus
legitimã hẽre ad inſtar eoꝶ que ſcrib.in.l.ſᷣ libertus patrono. ff. de bõis liber.ꝙ cy.
et pau. limitãt ſi a pticipio repudiaret hereditatẽ qa nõ poſſet petere ex et legitimã
quã prorſus repudiauit: uide ẽt modernos I.d. l. heres. In tex. inteſtatus ĩtelligitur
ꝓprie:& in ſtatuto ẽt ſic ĩtelligeret ut bar.i. l..ff. de ſuis & legi.here.Ad glo.limita
tribus modis. ut hic egregie ꝑ Deciũ. In milite armate militie de cuius uolũtate cõ
ſtat. alias nõ ut hie per eũ.In querela inofficioſi per.l.circa.ff.de inoffici.teſta.non

G ii

lpe. ff. de iniuſto. teſt. quia illa non dicit teſtamentũ totum eſſe inofficioſum ſed
ro parte unde iudex ſic inducat: & pro parte ſupplet quãtũ ad legitimã ſed in.l.
pe. erat defectus ſolemnitatis quia debet de eſſe teſtamẽti filius inſtitui uel exhere
dari. Vude non rumpitur niſi inſolidum. Inquãtum ad tertiam limitationẽ dcit
in. l.. C. de ſecun. nupt fallere quia non poterat ſolidum relinquere marito unde

pro parre reſcinditur eſt bonus tex.in.l.ſi is qui de bonis.ff. de uulg.ſubſti. ubi de

ſpurio dicunt quod ſi ſic filio teſtatoris ſpurius frater ſubſtitutus habet ex ſubſti
tutione tertiam & alia bona fratris que ex patre non prouenerunt: & ſia frarre illo
cui ſubſtitutus eſt eſſet in teſtamẽto heres inſtitutus haberet omnia bona que in
eius hereditate reperiſſet etiam a patre proueniẽtia ut illic a doct. dicitur. Huius re
gule pars in ſeq tractabitur ut de iure accreſcendi & de cauſa teſtati & ĩteſtati. De
cius poſtremo in ſtatutis limitat quibus etiã teſtamẽti ſolẽnitas adimi põtut de
moribus. f.de uulg. ego dixi in conſuetu. de teſta.
Jura ſanginis nullo iure ciuili diꝛimi poſſunt.
lura ſanguinis. huic regule concordat.l. ius agnatiomis. ff de pactis. . abdi
catio.C.de patria poteſtate.S. ſed naturalia. de iure. natu. gentium & ciui.exem pla
glo. facilia ſunt. Infertur ad duas queſtiones. Prima eſt nunquid alimenta que de
bentur pertitulũ de abẽdis & agnoſcendis liberis per ſtatutũ tolli poſſinr: in qua
re miror Filippum deciũ tenuiſſe quod ſic etiam ſine cauſa pro uoluntate ſtatuẽ

tium. cum Albe..l.i. .ius naturale. per illum tex. ffde iuſti. & iur. & ſpeculator &

oẽs doctotes per eũ etiã allegati teneant cõtrariũ: & habes tex. quod uite & alimẽ
torum cauſa eadem eſt. l.necare. ff. de libe. agnoſc. & ſtatutũ crudele & irrariona/
bilie eſt nullum. c.fin. de cõſue. cum ſimi. nec obſtant iura per eum allegata: & pri
mo tex. in. l. ſi quis a liberis. . ſed & ſi filius. quia ceſſat cauſa illius obligationis ci
uilis & naturalis inſtinctus quãdo filius non eget alimentis & põt ſe alere. unde
ceſſat lex nec obſtat. Secũdo tex.in auc. ut cum de appel. cog.aliud quoq; uer. cau
ſas. quia eſt ratio quedam naturalis & iuſtitie cõtraria quia filius non debet patri
eſſe ingratus unde ſi ſit merito ei legitima aufferatur & ſic non ſine cauſa expreſſa

in iure poſſunt auffe rri. ut in auct. ex cõplexu. C. de ſecun. nup. Item inquantum

tenet quod pactum ualet ex quacũq; cauſa ẽt ſi caſu & non dolo uel culpa perdi

derit a patre datum. facit in cõtra. tex. & not.in. I. pactum. C. de pactis. & ſicut nẽo
eſt dominus mẽbrorum ſuoꝶ:. l.nõ tantũ. ff.de appel. ita nemo põt renũciare illis
alimẽtis iure naturali debitis & tale pactũ eſſet crudele & contra bonos mores &
ius publicũ. Vnde in hac prima queſtione teneo quod neq; per pactũ neq; pꝑer ſta
tutum poteſt fieri niſi ex cauſa in iure expreſſa ut legibus allegatis. faciunt que ſta
tim dicuntur. Secundo ĩducitur ad queſtionẽ nũquid legitima poſſit tolli per ſta
tutum. & tenet quod abſolute tolli poſſit per ſtatutũ dominus decius & quod ue
ra & magis cõis eſt per rationem Dy.in.c.indultum: de reg.ĩu.li.yi. Ego puto tale
ſtatutum eſſe nullum quãuis Lãcellotus politus non audeat de hac re diſputare
in. l. flium quem. C. fami. herciſ. & dicat ſe orare deum ut nũquã accidat tale ſtatu
tum. Et pro hac parte uide rotam in deciſiõe.xyiii. in nouis ita tenentẽ per multa
fundamenta. & ita probo hanc ſentẽtiam: Primo quia omne ſtatutũ debet eſſe ra
tionabile. c. fi. de cõſuetu. cum ſimi. ſed iſtud ſtatutum eſſet irrationabile per quod
in totum & abſolute tolli poſſet legitima. per tex.in auct. de triẽ. & ſermiſſe: . pro

hibemus. in uerbo crudelem & eſt ibi tex. prohibens hoc fieri per quãcũq; diſpoſi

tionẽ uel teſtatoris uel legis uel ſanctionis. Item cõtra ius non ſolum naturale ſed

6
la
ſcut

met

mar
kum
ſecu
de⸗

lele

enn
vece
inu
ſms
tor &
Ane
tomm,
an
Cns
eun
ercl
detpr
ncl

anrunn

cutpeo
neils

notesN

le e
gekt
le ſe

golte

Ntote
or .

unnd

clen
a
ſese

4 hel

De regu.iur.ff. H FPFo. Xl.

contta ius diuinũ.c.quintauallis de iureiur.& illic glo. dicit quod eſt turpe & con
tra bonos mores. c. unuſquiſq;.xxii. qũii. Item dico quod ubi agitur de iure priua

ti id quod nõ põt fieri per pactum nõ põt fieri per ſtatutũ.gl. in ru. de decre. decur.

C. & ibi doc. & in. l. non eſt ĩpoſſibile.ff. de pactis: & ſtatuta ius priuati nõ poſſunt
in totum tollerre. Itẽ quia in. c. raynu. quod allegant nõ tollitur in totum ſed pro

parte per conſuetudinem tuſcane ciuitatis ut uerba tex. ſonãt aperte: & non tollit
idbi legitimã ĩmo dicit quod non poteſt legitimam aggrauare. Item legitima debe

tur tanquã es alienum.l. oĩmodo cũ ſimi. C. de inoffeteſt. & tanꝗᷓ alimenta. d. . pro
hibemus. Item quia omnia ſtatuta italie loquẽtia de excluſione legitime per ĩdire
ctum fiuntut quod extãtibus maſculis femina non ſuccedat & reſeruant dotem
uel alimẽta nec tollunt in totũ legitimã: & deniq; multa in hãc rẽ adduci poſſunt
quibus oſtendatur illud ſtatutũ nullum eſſe & abhorrendũ: & laſon in auct. no
uiſſima. C. de inoffi. dicit hanc eſſe cõem ſicut etiam dicit ille ſumme memorie uir
Lancellotus quãuis de ea dubitet. “
PAVLVS..

BGecundum naturam eſt commoda cuiuſque rei eũ

ſequi quem ſequũtur incõmoda.

„ „

CSecundum naturam. Hec regula eſt ſumme equitatis. c. rationi cõgruit. ..ti. li.

Yi.a cõtrario faciunt tex. per glo. citati quia inſtitor in inſtituentem onus trãsfert

ſicut & cõmodũ & in emptorem periculum tranſit perfecto contractu ſicut aug/
mẽtum: & patronus ſicut habet emolumentũ bonoꝶ liberti:ita & onus tutele &
maritus qui ſuis ſumptibus uxorem exihbuit põt cõpenſare alias nõ: & dectemẽ
tum legati in legatarium conuertitur ſicut augmentum. & legata preſtari debent

ſecundũ diminutionẽ uel augmentũ factum per contrabulatiouem ut in legibus

per glo. adductis ex ordine glo. colligendo ſnbſtantiam. facit.l.is qui in poteſtate
de lega. preſtan. per Phi. decium allegata cui concor./ filium. §. ſi legato. e. ti de leg.

. preſtan..illud inſti.de ſocic.łid quod. ff.de pericu. & cõmo.rei. uendi. l. eum qui
ff. de iureiu. Et alia per Dy. in regula qui ſentit. & decium hic alioſq; cõmuniter ad

ducta. facit dictum Bar.in.l. quia poterat. ffad trebell. in fin. de quo hic decius &
dictum Angeli et bal. quod Alex. recitat in. I. plane.5. ſi duobus. ff. de lega.i. de uil

la emente quoddam terricetrium quod ruſticis uolentibus edificare diſtribuatur
quod plus debet illi diſtribui qui plus contribuit pecunie ad emendum facit. i.
S.pro ſecũdo. C. de cadu.tol.et illic bal. de uaſſallo.l.manifeſtiſſimi. S. cum in ſecũ

dam. C.de ſurtis de pena cõmodatario non domino applicãda. Facit quod Albe.

hic dicit poſt. Io. Andree in cautella de priuilegio cuidã mõaſterio conceſſo.an fa

milie poſteriori que ſubit onera conceſſum uideatur concludentis ꝙ ſic: dum ta
men non ſit ſupernumeraria & ad uoluntatem inſtituta infero ad regulam con/
trariam quod ceſſante honere ceſſat onus. d, regula rationi. et. c. rationis. C. di.et. c.
filiis. xyi. q.yii.in patrono a contrario. c.. de ſolu.in ſucceſſore.l.mortuo.ff.de iud.
cum ſimi. a cõtrario ſiue abſurditate quia eſt cõtrariũ neceſſarium et urgẽs ſed eſt
tex. expreſſus in. l.pamphilo.S.fin. fl.de lega.ii.exx quo infero ſecũdo ad hanc regu
lam quod cõiter doctores tenent ꝙ maritus non debet alere uxorẽ et maritali affe
ctu tractare a qua dotem promiſſam non accepit ut dicunt ſcriben. poſt glo.in.ſ.
ſi cum dotem..ſinaũt ĩ ſeuiſſimo.ff.ſolu.matri.& bal.in. l. fin. C. ad uelleian. ct ale
xan. dicit hunc tex.lꝑ fin. eſſe ad hoc expreſſum.et gl. ordinaria in uerbo onera quã

ladoui:o dixit ſe neſcire in auct. de non elig i mubentes S fin quod tamen bald.

—.—

.

De regu.iur. ff.

dicit in. l.ę ſi donaturus. Si.fl. de cõdict. ob cauſam non fieri frequenter a maritis ni
ſi; miſeris & auaris ut ob nõ ſolutam dotem ſuas uxores abiiciant. quamuis plau

tus dicat eſſe extreme miſerie ac dementie uxorem ducere indotatam. de qua re di
xi anno ſnperiore latius poſt Albe. in. d. l. i donaturus. Tamen ſi non cauit ſibi
dotem promitti uel conſtitui imputatur ipſi cur indotatã duxerit nec poſtea Põt
alimẽta negare uel aliud pro dote petere quam perſonam & miniſterium uxoris.
glo.in. d. . ſinaũt in uerbo quanti.lfin. C. de diuor.& Inno.in.c.per ueſtras.de do
na. inter. uir. & uxo. faciunt que illic alexan. dicit in..ſinaũt.quod dos pro alimen
tis datur & quedam alia illic per eum tradita ubi etiam omnes moder. Tertio inſe
ro per hanc regulam:eſto ꝙ maritus non teneatur alere uxorem ob dotem non

ſolutam tameu ſi eam non aluerit non petet uſuras quia non ſenſit onus. S. uſu-
