matetiali & efficienti re conſumata: & diſpoſitio rem inſpicit precipue: uitiatur ac/
tus.l ſi ſub una. i de uer obl. Aliud ſi perſonã. l. damniS, emptor de dam ifect,

npp
noott
Cur
Ptecn
ſrute
r.
i
pru⸗
igen

Gon

öel

lerit
ig
Roe.
kehu
lss
lcẽ
bin
eſt⸗
ci⸗
ſor
iter
woi
nie
n
ſii
tu⸗
ler
bo
in

dun

Niur
alom

nie
ipug⸗
cer
delo

Oind
tcon
ig

. inn

Tea

Huad.Y

Aie.
a.
moi
tnl
comn
uifi

tinle
ndiu
Neoon
lleck
bus
greh,
egren

taten

4

)vang

4

.
cul

tuNM

De regu.iur. ff. Fo.LVII

aliud ẽt in re pfecta que nõ uiciat ſi ĩcidat in defectũ cauſe mixteuti.S. & ſi placeat

nõ ĩduco tex.illos qꝗa ſatis clari ſunt Juis.S.ẽptor. ſit extra rẽ. Alia qᷓdã illic angtra
dit. Alia cy. & ſcrib.i.l.ſi gaudẽtius. C. deotr. ẽpt. Due alie ↄcluſiões ex ang.colligũ
tur. pria ĩ cã formali ſeu rõne forme. ubi diſpoſitiõi ꝑfecte ſuccedit deſectus ſorme
a quo ĩchoari nõ potuiſſet nõ uiciat᷑ actus niſi aliud a. l.expſſe dicat᷑. liubẽus. ad fi
nẽ. C. deteſt. illic. ꝗd. n. antiqtas peccauit q pñtis legis ĩſcia priſtinã fuauit ſormã?
illic aũt erat mutatio forme a lege facta poſt tẽpus pꝑfecti actus: erat eniĩẽ pfectus
eo tpe quo nõdũ forma noua erat ĩtroducta. Secũda ocluſio ꝗᷓ illi cõbinationem
uocant.eſt in caſu mixto cauſe efficientis & paſſiue. Vbi ſuꝑuenit defectus cauſe
agẽtis & patiẽtis actus uitiatur. exemplũ in eo qui legat ſeruo alieno:tũc enĩ legãs
eſt efficiens cauſa:ſeruus eſt patiẽs & recipiẽs. Vnde ſiteſtator ipſe redemerit eum
ſeruũ euaneſcit legatũ.ultĩo reſpõſo.l:ſi in metallũ:de his que ꝓ non ſcriptis hab.
Preter hec prĩa cõcluſio bar.inducitur ad queſtionẽ.,uiro ad ĩopiam uergente dos

mulieri eſt reſtituta ex.l.ubi adhuc. C. de iure dotiũ. l. ſi cõſtãte. ad prici. ſolu. matri.

ff. poſtmodũ factus ẽ diues rediit reſtitutio ad eũ caſum a quo nõ fuiſſet ĩchoata.
an ꝓpter id reuocet᷑. glo.l.ubi ſentit nõ reuocari ſpecu.in ti.de dõa.ĩteruir. & uxo.
in cõtraria eſt ſnĩa bar.ex theorica prĩa conſentit glo.quia diuitie ſuperueniẽtes tẽ
dunt ad eundẽ effectum quo dotis ſolutio ideſt ad cõſulẽdũ mulieri pau. caſtrẽ
ſis recitat Raphaelẽ cõtra bar. ea rõne ꝙ ceſſat cã reſtitutiõis ergo reſolui debet re
ſtitutio quẽadmodũ ĩ otractu.l.ii.S.fl.de dõa.ᷣff.l.cũ te. C. de pac.ĩter ẽp. & uẽd. bar.
ĩ.l. ult.ff. de cõdic. ob cãm. pau. uero ſequutus ẽ bar. cuius ſnĩa ẽ crebrior:ſed bal. &
Ang.in.d.l.ſi cõſtante.dũt eſſe falſum qa ut ẽ dictũ cã ceſſat.adducũt huc tex.i.c.
per ueſtras. de dona.ĩter uir. & uxo. ubi marito exigẽti dotẽ ab eo qui ꝓmiſit ꝓ cõ

iuge non obſtat exceptio pauptatis ĩminentis modo pᷣbeat cautionẽ uel cõſentiat

deponi apud mercatorẽ. Io. de imo.illic ſeqtur bar. Fran. Areti. reſpondet illi. c. per
tuas. nam illic exceptio ĩopie nõ obiiciebatur ab uxore ſed a tertio cui nõ debet pre

ſtari tantus fauor ꝗᷓtus uxori ꝙ ſuadet᷑. Nã ſatis ẽ eo loco dare cautionem iurato

riã ꝙ nõ eſſet ubi a muliere peteret᷑ ut uoluere ſcribẽtes in. d.l. ſi cõſtante. Azo ſen
tit otra gl. ꝙ per ↄditionẽ ſiue maritus repetet dotẽ: Vbertus de bobio dixit ipſo iu

re ſiue reſtitutiõe uel actiõe reſolui dotis reſtitutionẽ & maritus ĩqt poterit res do

tales ut prius adminiſtrare ſine aucto. iudi. Snĩa tũ bar.p̃ſertim fundat᷑ ꝑ eũ ĩ tex.
l. ſciẽdũ.S. ult. alleg. quã ego ĩduxi. & declaraui prius Aretinus reducit ad concor /
diam has opiniones in hunc modum. ex mente. bald. in. dicta. l. ubi adhuc. Aut
reſtitutio dotis fuit ꝑfecta & ĩ uxorẽ dñiũ tranſlatũ per rei uendica. uel ꝑſonalem
actionẽ aut declarationẽ iudicis ſecuta traditiõe tũc uera ẽ opi. bar. p hũc tex. &. S.
& ſi placeat prĩo tũſo.lut pomũ.iĩ fi.ff.de ſeruit. ubi ſeruitus ex poſtſacto nõ uitiat᷑
licet ad eũ caſum ꝑuenerit aquo ĩcoari nõ poterat. Aut mulier egit hypothecaria ꝗq
ẽtertius modus agẽdi h caſu.tũc ꝗa ẽ ĩ rebus ſolũ ei creditis pignus oſtitutũ uel p
toriũ uel ↄuẽtiõale ceſſãte cã ꝑ ꝗᷓ pignus datũ ẽ ipſo iure pignus reſoluet᷑.l.ſi pecu
nie. 5. i. fl. ut in poſſ. eg. illic nã ꝙ ſi ĩtegrare fieret ĩ poſſeſſio. nõ mitteretur id ſi offe
ratur a poſſeſſiõe debet diſcedere.ita ſentit bar.i.l.ſ. finita.S. Iulia. ff. de dam. infe. ꝗᷓ
ſnĩa mihi ſatisfacit multũ & in pũcto iuris placet.pᷣter hec Fran.areti.tradit aliã cõ
cluſionẽ in materia noſtra. ubi nihil intereſt per ſecũdam cauſam irritari primam
tunc irritatur ut in.S. ecõtrario.&.l.ſciẽdũ: quia illic nihil intererat debitoris. Hic
reus iam ſatiſdederat. ubi uero multum intereſſet non irritaretur primus actus. ut
hoc caſu mulieris poſito per bar. ob adminiſtrationẽ rerum dotalium ablatã ma
rĩto. adducit tex. in. l. ſ fideiuſſor. 5.fi. ff. qui ſatiſd. cog. . .F. i. ff. de cur. furioſi. ubi
clare apparet ſecũdã cãm tollere primã licet ad eũdẽ finẽ tẽderẽtilic poſtꝗᷓ ẽ ſatiſ

—

De regu. ĩur. ff.

datũ a ſuſpecta ꝑſona uel lis terminata eſt res deſinit ſequeſtrari ꝗa tũc nihil inter

eſt licet ſatiſdatio & ſequeſtratio eodẽ tẽderẽt. Hic curator datus ꝓdigo uel ſurio

ſo ceſſãte uitio uel morbo ceſſat ꝗa nihil ĩtereſt:neſcio an hec ſnĩa ꝗᷓ uidet frequẽti
or de eqtate uẽiret obſeruãda marirus uxorẽ factus diues tractare & alere teneat᷑
dotis adminiſtratiõe ſublata ꝗᷓ ꝓ oneribus dat᷑. unde uideas illic ꝑ Alex. & moder
nos latius. ubi tenet A. lex. ſnĩam bar. & rũdet ad. l. adigere. . quãuis. de iure patro.
ubi ceſſãte cã ceſſat effectus ꝙ eſt p̃cipuũ fundamẽtũ Ro.& Raph. bal. & ang. qa
nõ obtinet ubi actus eſt iã cõſumatus & ſortitus effectũ ut ꝑ traſlationẽ dñii ꝗᷓ fir
dote reſtituta.l.qui rẽ. S. areã. ff. de ſolut. Potes dicere aut dos cõſignata ſeu depoſi
ta fuit apud aliquẽ ob ſuſpitionẽ iopie tunc reuocat᷑ & ceſſat ſequeſtratio ceſſate
cã aut fuit reſtituta uxori tũc nõ reuocat᷑ ꝙ ſemel ꝑfecte ẽ oblatũ in eã trãſlatũ lo.
an. ad ſpecul. & anto. But.ſequũt᷑ bat.cuius ſnĩa eſt crebrior.S.quotiẽs legendus 6
& interpretãdus ut glo.exponit cui nihil opus eſt addere.
Idem.
Non ſolet deterior cõditio fieri eoꝶe qui litẽ cõteſtati ſunt quã ſi nõ eſſent:
ſed plerũqʒ melior. Nemo enĩ ꝑſequẽdo deteriorẽ cãm ſed meliorẽ facit. De/
niq; poſt litẽ cõteſtatã heredi quoq; ꝓſpicitur, & heres tenet᷑ ex oĩbus cauſis.
CPrimus efſectus litis conteſtationis eſt in glo. ppetuitas actiõis in quadragĩta
annos. l. ulti. C. de preſcrip. xxx. uel.xl. anno. que lex habet locum in ꝑſonali & rea
li actione ut illic in gl. & perpetuata tranſit in heredẽ quẽcũq;ʒ ẽt extraneum. Vt il
lic tex. Fallit in actione de dolo.l.fi. C. de dolo.que poſt biẽnium terminatur & cur
rit tẽpus contra abſentẽ & ignorantẽ: ſed actio in factum in id quod ad heredem
ſucceſſorẽue puenit ex dolo perpetua eſt. l.itaq;.l. Sabinus. ff. de dolo. l. queſitum.
F. ulti.ff. de peculio. Fallit in petitione reſciſorie & officio iudicis ad reſciſoriam q;
biẽnio finit᷑. lLulti. C. de tẽpo. in ĩtegrũ reſti. pet. ſed reſciſoria ipſa petita & data nõ
finitur. declara hoc latius. Nã litis cõt. facta ſup off. iud.p ꝙ; petit ĩ ĩte. reſt. nõ ꝑpe
tuat illud off.D ut perẽpta ĩſtã. rurſus ĩcohari poſſit cũ ad illud terminãdũ pᷣſixa ſit
meta quadrtinui loco ãni utilis olim ſtatuti. Per reſtõem uero oceſſã actio oceſſa
appelli reſciſoria que ſi in iudiciũ per conteſtationẽ deducatur durat in annos. xl.
Hec eſt nouatio legis que eſt neceſſaria de qua in.l. aliam. ff. de ſolu.l.i. C. de iudic.
per quã non tollitur actio ſed perpetuatur. Fallit tertio in cã ſtatus que licet ſit cõ
teſtata cum defuncto non durat eo mortuo etiam ad quinquẽnium. l.i. . ſed inter
dum. ffne de ſtatu defuncto. in piudiciũ eius. aliud in eius cõmodũ. Fallit in dete
genda colluſione ſacta inter dũm & ſeruum ſuꝑ ſtatu intra quinqu Eẽnium queali
quãdo eſt breuior nec perpetuatur ut ratione ctatis. lii. ff. de colluſione detegẽda.
Secũdus efſectus eſt qa per litis cõteſtationẽ tranſit actio in heredes actiue & paſ
ſiue que tamẽ alioqui non trãſibat.l. penalia. Hoc ti. §. penales. de ppet. & tempo.
actio. l. omnis.l.ſciẽdũ ſupra de actio. & oblig.l.i. C. ex delictis defuncto. Fallit in
ſtipu. operarũ. I.ſi operarũ.ff. de operis liber. ubi diſtinguitur inter heredẽ extraneũ
& ſuum.illi non debẽtur:huic debẽtur:& gl illic diſtinguit inter certas & incertas
operas. Fallit.ii.in actione de dote.l.i.F. uideamus. C. de rei uxo.act. ubi actio de do
te ꝓfectitia ꝑ patris obitũ trãsfert in filiã etiãẽ emãcipatã & exheredatã nec diuidi
tur inter plures heredes. in reliqs ſequere gl. Tertius effectus eſt ob fructus & uſu

ras. l.uideamus. S. ſi actio.ff. de uſur. de quibus a me dictũ eſt in.l. generaliter. diſti

guẽdo ĩter fructus ꝑceptos et ꝑcipiendos et inter cõtractus bõefideiĩ ꝗbus uẽirẽt
uſure a tꝑe more:et ſtricti iuris in quibus inſpicitur tẽpus litis conteſtate. Quar
tus effectus litis cõteſtatiõis eſt in gl. quia dñs cõmunis ſeruiꝗ funüũ fecit cedẽdo

i
l,
gi

De regu. jur fl. Fo. LVIlI

partem ante acceptũ iudicium liberatur, poſt acceptã ñ liberat᷑ ſed tenet᷑ inſolidũ
l.ſi ſeruus cõis furtũ.ff. de noxali. actio. ubi de repetitiõe agitur. Quintus effectus
eſt in.l.ſi pluribus:in fi. de lega.i.ubi dicit᷑ electionẽ precii uel rei deberi ei g4 primus
litẽ cõteſtatus cuius cõditio per hoc fit melior. cõcor.tex.in electione ſeu optiõe in

l,ſi quis ſtipulatus fuerit decẽ in melle.in utroq; rũſo ſupra de ſol. electo melle nõ

tũtur decẽ. titio cõteſtante mihi ſolui nõ pt. ſic electio tollitur per litis cõteſtatio
nẽ.l.ſi titius.ff.de uerb. oblig. Sextus effectus eſt qa actiões quedã nõ dicũturĩ bo
nis noſtris anteꝗᷓ litem cõteſtati ſimus.l.iniuriaꝶ actio. ff. de iniur.S. ſi ab heredib.

de ppet.& tẽpo.actio.qa natura eius actiõis eſt ut nõ ſit trãſitoria. Septimus eſt in

cõpẽſatione ꝓcuratori in rẽ ſuam ex alterius pſona querẽda ꝑ litis ↄteſtationẽ.l.ĩ·
rem.ff. de cõpẽſa. que declarat p.l.poſteaꝗᷓ.e.ti.iuncta glo. Octaus effectus ẽ ꝓcu
ratoribus eiuſdẽ litis pluribus datis p̃fertur is q primus lit. cõteſta. eſt qa ꝑ cõteſta
tionẽ efficitur dũs litis nec reuocatur.l. pluribus.ff.de procu.l. neq; &. I. cum quis
C. de ꝓcu. Nonus effectus eſt ĩ iudiciis.l.ꝗ prior appellat.ff. de iudic. &. l. ubi acce

ptiũ.e.ti. qa ꝑ litis cõteſtationẽ inducit pᷣlatio & neceſſitas agẽdi ſic uno reſpectu

delſt litis cõteſtatio alio nocet ut in ſcholari qui unũ iudicẽ elegit. qa nõ admittit
uariatio.l.ſi ꝗs poſteaꝗᷓ. ff. de iudic. cũ ſimi. & gl.in. d.l. ſi pluribus. Alii ſũt efectus

litis cõteſtatiõis ꝗ huc nõ adeo ſpectãt ut ẽ ꝙ litis cõteſtatio ſit de forma & ſubſtã

tia iudicii ut in. l. ꝓlatũ. in glo. C. de ſentẽtiis: auct. offerat᷑. C. de litteſt. c. de cauſis
de offi. deleg.c. nos in quẽquãa.ii. q.i. Alex.ĩ conſi.ii.uol. ii. Alius effectus ut lite pẽ

dete nil nouet in pᷣiudiciũ litis: & id gẽus effectus litis cõteſtatiõis. Habes unum

pulcherrimũ effectũ a Philippo decio traditũ in cõſi. cxliii, in. iiii. col. ubi ait matri
moniũ ſecundũ lite ſuꝑ primo ẽt pẽdẽte ſequeſtrari debere quia ĩ fraudẽ primi fa

factũ ẽ tex.i.c. tenor.de re iudi.nbi gl.fi.in quo cõſi.paulo prius dixerat mẽorabile

uerbũ.quod in cauſis crimialibus ꝓbatio fieri poſſit per unũ teſtẽ cũ fſama publi

ca & ꝗbuſdã aliis cõiecturis. Vidi nuꝑ in muliere accuſata de lenocinio quã fama
publica dãnabat in quã cõiecture erãt qa mẽtita erat in noĩe filie & dixerat eã eſſe
filiã que nõ erat nec marito de uita nec domeſticis de moribus uolebat credere: di
cebã unũ teſtẽ deponentẽ de ꝓſtitutione filie ſatis eſſe ad eã cõuincendã. Alium

eklectũ egregiũ tradit Andreas ſiculus in.c.prudẽtiã. S.ſexta.de offi. deleg. . c. ulti.

ut lit. pendẽe. ubi ĩdulgẽtia aut gratia lite pẽdente cõceſſa nõ facta mẽtiõe litis nul
la eſt cõtra ſentẽtiã Anto.de but.ꝗ illic refert.Vbi poſtea declarat quo pacto fiat li
tis cõteſt. ꝑ petitionẽ in iure ꝓpoſitã & rnſionẽ factã. c. uni.de lit. cõteſt. Idẽ tñ in. c.

ſignificãtibus. de libelli oblatioe. citat Ang.in. I. duo rei. p illũ tex.ff de duo. reis: di

centẽ cõteſtationẽ poſſe unico uerbo fieri cũ pluribus & pluriũ cõtumaciã euadi.
ubi ſine unica uoce rñdeat & ſingularis nũeri uerbo ſiue pluribus aut pluratiuo

uerbo duoꝶ reoꝶ oſtitutio fit illic Io. de imo. meminit huius dicti qꝙ P illũ tex. An

ge. ſcribit ut ſimul & ſemel poſſit ꝗs cũ pluribo uno uerbo litẽ cõteſt. Itẽ ꝙ poſſit

As una cõpitiõe(inqt) pluriũ terminoꝶ cõcurrẽtiũ otumaciã purgare & euadere
cõtra eos qui eũ apud eũdẽ iudicẽ cõuenerũt. De litis conteſtatiõe an & ubi reqra

tur & ꝗbus modis fiat cũ pleriq; abũde tã maxime dixit Barba. in ti. de litis cõteſt.

in antiqs. Albe. hic limitat ꝗa ceſſionẽ ĩpedit actiõis litis cõteſt. .i. C. de litigio. niſi
in caſibo illic traditis. uideas de hac re gl. in. l..i. C. ne lic. potẽtio. =ð

ä Sceuola.
¶ Nulla intelligitur mora ibi fieri ubi nulla petitio e.
CSũpta ẽ ex. l. ſi pupillus.de uerb.oblig. Eſt autem mora cũ is qui obligatus eſt
efficaciter & interpellatus uel diei lapſu uel litis conteſtationeuel Gctuprialion
11.

De regu. iur. ff.

congruo loco ac tẽpore facta recuſat ſoluere aut preſtare non rem iſſa inſtantia.
lta colligitur more deſcriptio ex glo.& Bart.in.l.mora.ff. deuſuris. Cuius effectus
quo ad fructus uſuras penam & reliqua traduntur illic & in. l.- magnam. C. de con
tra. ſtipu, l. quod te. &.l.lecta. ff. ſi certum peta. Huic regule conuenit.c.non eſt in

7

mora. de regu.iur. lib. vi. ubi legitima exceptio liberat a mora. Declaro in exceptio
ne diei.l. lecta. 5. ſed ſi. non ſortis. ff. ſi certum petatur. Idem in exceptione conditio
nis que ſuſpendit obligationem: ut illic & in. lJ. ita ſtipulatus. magna.ff. de uerboꝶ
obligatione. ubi bart. & ſcribentes dicunt euentum conditionis non continuo in
mora conſtituere debitorem ne operetur duo ideſt obligationem & moram: con
ta.l. quod dicimus. fl.de ſolu. ſed conditione exiſtente interpellatione opus eſſe.
Ita ſentit Philippus decius in conſi.i. ubi cirat Cy. in. d. magnam. in exemplo pa
tris qui promiſit filium ubi ad pubertatem puenerit ratũhabiturum qui filio pu/
bere facto non illico fit moroſus anteꝗᷓ interpelletur. in quo errat Decius nã Cy.
illic aliter ſentit quia pater non habet iuſtam ignorantie cauſam cum debeat ſcire
filii etatem. Et hoc Cy. dictum in hunc ſenſum citat melius Andreas ficulus ĩ cõ
ſi. xxiiii uol.iii.ubi diſputat de iureiurãdo per quod fit interpellatio ipſo iure & de
aduocato qui iurauit defendere eccleſiam qui non eſt ĩterpellandus ſi ſcierit eccle
ſiam patrocinio egere. Declaro.iii.per. l.cum alter. ff. de compenſa. ut Phi. francus
in. d. regu. non eſt. Declaro quarto in contumatia. l.non uidetur. ff. de iudic.l. con
tumatia. 5. ſi.ffl. de re iudic. Declaro in uſuris. l. cum quidam. S. i pupillo. ff. de uſu
ris. In glo.ad. l. ſi pacto quo penam. &. l.nuda. ſententia cõmunis eſt illud eſſe ne

ſtipu. ſt inutilis & ex conditione agitur non ex pacto nudo. Queſtio decime bre

uius & melius deciditur a Phifranco quã ab Alberico.
PAVLVS.
CQ uãdiu poſſit ualere teſtm̃ tãdiu legitimus heres nõ admittit᷑.
CConcor.lłquãdiu.ii.ff. de acqui.here.lanteꝗ. C. cõia de ſucceſſ. nã cã teſtati pre
fertut cauſe inteſtati.ad primũ obiectũ glo.uideas glo. in. l. ulti.ff. unde libe.& lIo.
de ymo.in. d. l. quãdiu. ad.l. qui duos. dic ut glo. per. l qui duos.de rebus dubis:qa
reperit hereditatem unius in hereditate alterius. ad.l. ſcriptus. 5. ulti. de carbo. edict.
dicas illic teſtamẽtũ eſſe nullum quia filius in poteſtate etat preteritus. ad hec ob
legem.illud &.l.ſj ex duobus. de bono poſſ. cõtra. tabu. ff. dicas interdũ ex p̃torio

ut ꝑ emãcipatũ: interdũ ex ciuili iureut ꝑ poſthumũ ſperatur rumpi teſtm̃ ſic ĩter

dũ cã inteſtati prefertur interdũ nõ pᷣfertur ut per Areti.in.d.l. quãdiu.
. Idem.
Cn oĩbus quidẽ, maxime tũ in iure equitas ſpectãda eſt.
CConeor.l.placuit. C. de iudi.l.. C. de legibus: que declarãtur ꝑ lIaſo.illic in teſta
mẽtis & cõtractibus hẽre locũ: & limitat᷑ quatuor modis. Prio p.l. ꝓſpexit.ff. qui
& a quib. ubi rigor ſcriptus eſt equitas nõ ſcripta. Secũdo ubi eſt generalis eqtas
rigor ſpecialis: ut in p̃ſcriptionibus & uſucapionibus que ſunt cõtra equitatẽ ge/
neralem ne quis cũ alica iactura locupletetur. Tertio cũ rigor poſterius ſcriptus

eſt glo.in. c. extirpãde.de p̃ben. Quarto in arbitrariis: p bal. ĩn: l.i. C. de legi.ubi plu
ra ꝑ ſcrib. De equitate iuris canonici uideas Alex.in conſi.xlvi.uol.ii.nu.iiii. De eq

tate iuris ciuilis ſpectãda in cauſis eccleſiaſticis lege Phi. decium ĩ cõſi.cxxxi.ad.l.
ſeq/ quotiens duplici uide Iaſo.in.l. ſuum heredem. C. de iure delibe.
Vlpianus.
CNemo põt gladii poteſtatem ſibi datam uel cuiuſlibet alterius cohercionis
ad alium transfſerre. “

güngt
lats
Mrone
uport
nhete
ACun⸗
Knt
peltu
ſrella
Pimi⸗
leriͤge
Okatt
nlrge
Piot
ceda
dort
ulicii⸗
ulmä
lles
Alega
pyel⸗

iutici

Licte
Coiur
Konen
nuncdh
wwnp
Aprr
liui
ushe
leofl
poe⸗
Utſen

l.
s

No
ti⸗
Nn
con
ſle
bo/
.
ic
te
ce
las
con
llu
ene

De regu. iur. ll. Fo. LXI

CHanc legẽ ego per queſtiones & concluſiões explicabo que delegationis mate
riam pulchram & arduam continet. Prio quero quid ĩterſit inter mãdare iuriſditio
nẽ & dare iudicẽ? Hoc ĩtereſt ꝙ ordinarius dans iudicẽ cenſet᷑ tm̃ cauſe cognitio
nem delegare & nolle a ſe abdicare iuriſditionẽ in ea cauſa ſed illam ſolum iuriſdi
tionis ſpeciem madare ſine qua cõmode cognitio expediri nequeat. arg.l.ii.ff. de iu
riſdi. oĩum iudicũ. Ita loquitur lex a iudice. C. de iud. iudex datus iudiciario mune
refungitur & ideo iudicem dare nõ põt & tũc ad eum qui dedit appellatut.l. quod
dicitur. ff.quis & a quo appell. Vbi uero mandatur iuriſdictio abdicatur ab ordi
nario nec ad eũ appellatur.d.l. ꝙ dicitur. ĩ uer. ab eo. Item is cui eſt mãdata iuriſdi
tio. poteſt iudicem dare & delegare.l. cũ pretor. S.i.ff. de iudi. datus uero iudex non
habet delegandi poteſtatẽ. d. l.a iudice. Ita ioã. de imo. & Sozi. in. d. l. quod dicitur:
& Cuma.in. d.l. cũ pretor:hec tũ cõcluſio plurimis diſplicet. Vnde eget fundamẽ
to & rationibus ꝓbantibus. Primo firmatur hac ratiõe iuriſditio eſt iudicis dandi
poteſtas.l.im periũ.ff.de iuriſdi.oĩum iudi.unde is cui mandata eſt iuriſditio pote
ſtatẽ illam habet ꝗa iuriſdictionẽ hẽt. Secũdo ꝑ tex.in. l. legatus.ff. de offi. ꝓcon.
ubi mãdata iuriſditiõe legato poterit iudicẽ dare. Tertio tex.euidẽs in.d.l.cũ pᷣtor.
uer.is quoq; cui mãdata eſt iuriſdictio. ubi annũerat᷑ is ꝗ pñt iudicẽ dare. Quar
to facit tex.in. c. cũ Bertoldus. de re iudi. ubi delegatus archiepiſcopi uices ſuas cõ
miſit quedã alia fundamẽta ꝑ moderadducũt que leuiora ſunt. Suſtinẽdo hãc
opinionẽ Cu. & Soꝛi. & alioꝶ moder. rñdet᷑ ad.l. a iudice. ubi delegatus nõ põt iu
dicẽ dare. ꝙ loqtur in iudice cui ſola cauſe cognitio nõ ãt iuriſdictio mãdata ẽ. Se
cũdo rãdet᷑ ad.leũ ꝗ de iuriſ. om. iud. ubi dãdi iudicis ptãs cõcedit᷑ a iure maiorib.
iudici.in priuilegiũ ergo nõ transfert᷑ in minores mãdata iuriſdit. l.i.ff. de offi.eius
cui mãda. & iuriſdi. in prĩci.nã potes dicere ꝙ nõ transfertur uirtute delegationis

ſed legis. Item ad finẽ. d.l. a iudice: ubi ſpeciale eſt in delegato pricipis ut poſſit ſub
delegare ergo incõtrariũ eſt ius cõmune: & ad. l.i. F. qui m ãdatã.ff. de offi. eius. u bi

appellatione iuriſdictionis uenit ordinaria tantum quia mandata non eſt ꝓprie

iuriſdi. ſed uſus & exercitiũ uũ.l.ĩpe. ñ ĩtelligit᷑ niſi de ordi.neſcio quo pacto fatis ĩ

feliciter moder. ſenẽſes & flor. rãũdẽt. Vnde ↄtraria opi. que eſt cõis uidetur in pun
cto iuris melior preſertim per tex.in.l.ulti.ff. de offi.eius. illic mandatam iuriſdi/
ctionem mandari non poſſe:& per tex.in.l. mora. de iuriſditio. omni. iudicum.illic

eum demum qui ſuo iure habet non alieno beneficio.quibus congrue reſponderi

non poteſt per.c. cum Bertoldus. cum ſimi. illic adductis per canoni. Reſpondeo
ad primum fundamentũ Cum. & Soꝛi.quia iuriſdictione mandata nõ dicitur ip
ſa iuriſdictio tota mandari ſed eius exercitium ſine poteſtate delegandi ne delega
tus habeat omnino tantã poteſtatẽ quantã habet ordinarius. c. ſuꝑ queſtionum
de offi. delega. c. prudentiam. eo, ti ad ſecundum dico quod in.l. legatus de officio

proconſulis eſt negatiua fere in omnibus libris. Tertio ad.l. cũ pretor. dico primo

ut ſcrib. dixere illum tex. reſtringi. ad exemplũ ſuum ſcilicet ad legatum proconſu

lis & dico illic uerbum mãadata intelligi a lege nõ autem ab homine & ſpecialiter il

li a llege datur iurĩſdictio ideſt iudicis dandi poteſtas. ad.c. cum bertoldus dicunt
ſcrib. illic cõmiſiſſe ſimplicem examinationẽ teſtium nõ totã iuriſdictionẽ uel co
gnitionẽ. Hec eſt problematica queſtio & adhuc ſub iudice.tutius ẽ tñ crebriore
ſnĩa uti preſertim apertiſſimis legibo iĩnixa. Hãc cõem ſentẽtiã ꝙ; delegatus ĩſerio
ris pricipe non põt ſubdelegare extẽdit gl.ĩ.c. cũ cãm.de appel.etiã lite couteſtata ĩ

quo differt a ꝓcuratore ut illic ſcrib. latius. Limitat illic ꝑ eos in aliquo articulo li

iis qui p̃t comitti alterid cſuꝑ queſtionũ. Smnos ait & illicabbas, Ita intelligitur

— — 172
111

De regu. iur. ff.

c. cum bertoldus. Limitatur ẽt in delegato ad uniuerſitatẽ cauſaꝶ qui equiparat᷑
ordinario per.l.i. quis & a quo.fl. & iſta eſt cõis dũ tñ totã uniuerſitatẽ nõ deleget
ſed unã cãm. Limito tertio per. l.ii. C. cõia utriuſq; iudicii:ubi tenet ſentẽtia delega
ti ab eo qui delegãdi ius nõ habebat ex cõſenſu partiũ prorogãte: nõ tñ tãquã ſen
tentia ſed tanꝗᷓ pactũ ualet. Reliqua potes apud Alex. & modrnos legere ĩ locis
allegatis. Sed ad hanc legem ſciendũ eſt delegationẽ nõ ualere interdũ ratione de
legãtis ut predictũ eſt, ĩterdũ rõne delegati ut nõ ſubditi.l.eũ qui.de iudic.aut aliis
cauſis que cõtinẽtur in. d.l. cũ p̃tor. S.ii.iterdũ rõne cauſe ut hic & in.l. placet.de pe
da.iudi. & iſte eſt p̃cipuns articulus nie legis. in quo eſt regula ex.l.i. de offi. eius &
l. placet. cũ ſimi. ꝙ cauſe gladii & maioris coherciõis & que reſeruãtur maioribus
magiſtratibus ĩ priuilegiũ nõ ſunt delega biles & generaliter oẽs cauſe meri & mix
ti ĩperii: nec in generali delegatione nec in ſpeciali, ille uero que cõpetunt cuilibet
magiſtratui ẽt infimo ut ſunt cauſe leues ſimplicis iuriſdictiõis delegari poſſunt.
concor.l. ſolẽt. in prin. ff.de offi. procon. hac rõne quã aſſignant ſcrib. quia ob ma
gnitudinẽ & pondus cauſaꝶ atq; perſonarũ dignitatẽ cenſetur electa pſone ĩdu
ſtria.l.i.ff. de offi.prefecti p̃to.quare nõ p̃t alii cõmitti.l.uni.S.ne aũt.C. de cadu.tol.
l. inter artifices.ff.de ſolu.c.fi. de offi. deleg. Eſt aũt paucis aduertendũ ex ſententia
Bar.& cõi merũ imperiũ eſſe quod expeditur officio iudicis nobili & publicã utili
tatẽ reſpicit principaliter. l.imperiũ. ff. de iuriſdi. oĩum iudi. Mixtum quod officio
nobili expeditur ob priuatã utilitatẽ. l. ne quioquã. S. ubi decretũ.fl. de offi. proc.l.i.
ff. de dãno ĩfec.l. iubere cauere.ff. de iuriſd. oĩum iudi. Iuriſditio que expeditur pro
poſita actione per officium iudicis mercenariũ actioni deſeruiens ut in.d. S. ubi de
cretũ.l.iiii.S. duas.ff. de damno infecto. Prioris exemplũ eſt delicta punire uel auf
ferẽdo uitam uel libertatẽ uel ciuitatẽ uel aliter cohercẽdo ut ĩ.l.i.ff.de publi.iudi.
l.ſi quis forte..fi. cũ ſeqff. de penis. Secũdi exemplũ mittere in poſſeſſionem dare
bo. poſſ. & ſimilia ut in. Il.i. de iuriſd. oĩum iudi. ff. Iuriſdictiõis tres ſpecies ſunt, eſt
enim magna que delegabilis nõ eſt ut que ſtatus cauſam uite cõparatã reſpicit &
que trecentos ſolidos aureos excedit in auct. de iudi. S. audient: quedã meciia trecẽ
toꝶ quedã minima de qua loquit᷑ auct. niſi breuiores. C. de ſentẽ. ex peric. recit. me

dias aũt delegare nõ poſſunt niſi reſeruata ſentẽtia niſi per occupatões pu. uel cau

ſarũ multitudinẽ occupati. d. l. placet. minimas ĩdiſtincte delegant ut illic. Limito
rimo hanc regulã cauſa neceſſarie abſentie aut ĩpedimẽti arg.l.caſus. C. deteſta.
Ficrde offi. conſu. Io. and. in addit. ſpecu. de iuriſdi. oĩum iudic. in addit.ĩcip. ex ne
ceſſitate: & credit iudici de cã aſſerenti licet admittatur ꝓbatio in cõtrariũ ſecũdũ
Albe. & cõem quicquid heſitet laſon. Secũdo in pricipe.l. fi. C. ubi ſenat. uel clariſ.
c. illud. xxiii.q/iiii.etiã priuato delegat.lᷣfi.S.i.de offi. eius in uerbo priuato.Idẽ in de
legato prĩcipis.l.i. C. qui pro ſua iuriſdi. qui poteſt meri uel mixti imperiũ delegare

ut illic tenet glo. ad hoc reputata ſingularis.ita tenẽt fere oẽs ſcrib. et Guillier.in.d.
l.i.dicit ſe longa diſputatione uſum cũ quodã doctore qui meruit et obtinuit car

dinalatũ ob eius ſententiã. Ita tenet bar. in.l. ſi ſic. . ſi quis ita.ᷣ ff. de lega.i.per illum

tex. qui nõ uiſus eſt mihi aliquid facere.ð ita canoniſte Panor.et imo.ĩ.c. quod ſedes

de ofli. ordinarii et in. c. uenerabili. de offi. deleg. per illum tex. qui etiã meo iudicio
non eſt ad hoc bonus quia illic dicitur corporis ĩfirmitate grauatus cõmiſit uices
ſuas.item non in totum: ſed facit optime tex.in.c.ſuper queſtionẽ.in princi.eo. tit.
ubi delegatus pape põt principiũ mediũ et finẽ cõmittere ſiue diuiſim ſeu coniun
ctim. Ergo et delegatus principis: ſed nihil faciunt iura canonica ex quo de iure ca
nonico delegabiles ſunt cauſe meri et mixti imperii. Sed facit tex. in. d. li. qui pro

nr
gen
len
deis
. e
Ais
e be
8
bus
i
be
un,
na
ilu
tol
utli
hco
cli
Poo
ice
uul
adi
dre
bel
nete
te
lan
nto
A.
Abe
ili
nte
gn

nc.

lun
s
lco
locs
⸗
Alun
ecd

1.

e

ſua. in uerbo nullo cauſarum perſonarũqʒ habito diſtinctu reiecta ſolutiõe Alex.
dicẽtis illũ tex.ĩtelligi de cauſis meri uel mix. miĩmis ꝗᷓ ex ſeña bar.ſũt delegabiles ĩ
d. lpe. ꝗᷓ ſolõ diuĩat & re ꝓbat᷑ ꝗa ẽt ordiar.p̃t & ꝗuis Pe. & Cv. & Ray. qdãq; alii
legiſte Petr. de anch. Anto. de but.et Pe. de leaz. quidãq; alii tenuerint ↄtrariũ. Ta

men hec eſtcrebrior licet utraque ſit ſuſtentabilis. Procedo ſummarie per commu

nes reſolutiones et non refero doctoꝶ argumẽta ſed cõcludo ꝓ pria opiniõe bar.
et ſequatiũ ꝙ; fallit reg.ĩ delegato prĩcipis ꝗẽ maior et dignior quocũq; ordinario
quodĩ ſubdelegato eius non procedit:ne res eat in infinitum. Item in s que reſer

uata ſunt principi ab eo alicui delegata ſubdelegari non poſſunt: uel quando ele/

giſſet princeps expreſſe eius induſtriam: ut dicendo tu & non alius cognoſces &
ſimilibus.cauſis impedientibus ſub delegationem. Limito tertio hanc regulam
in proconſule per tex.in dicta.l.ſolent. Ipſe enim habet alia priuilegia in iure: que
alii ordinarii non hũt. Hec eſt ſententia Iaſ. & limitatio: quam ponit in. d. l.i. de of.
eius:qui ad hoe inducit glo.in.d.l.i.ĩ. uer. cognitionem:ſed eſt falſa hec limitatio:qa
tex. in. d.l. ſolent, dicit cõttarium. Dicit. n. ꝙ proconſul legato ſuo non põt cauſas
capitales cõmittere: niſi uſq; ad cognitionem: non aũt ad punitionem uel liberatio

nem.ita etiam dicit dicta glo. Limito.iiii. in cauſa ſu ſpecti tutoris: que cõmitti põt:

licet uideatur eſſe crimĩalis:& ſit miſti imperii ut.l. cognitio de of. eius:& hoc fauo
xre pupillorum. Vnde & ſi ubdelegatione generali uenit. & non ſolum cognitio de

qua loquitur ille tex. ſed ẽt remotio: quamuis de hoc magna ĩter doc. bononie fue
rit controuerſia. Vnde bar.in.l.i. . ſu ſpecti ff. ad turpil.diſtin guit inter remotionẽ:

que fit a lege: quam poteſt declarare delegatus.l.quod ſi fortu.S.i.de ſolu.ff. l. eum

quem. C: de ſuſpec.tut. Sententiam uero que ad puniendum tutorem fit, non põt

delegatus quoquo pacto ferre:niſi preſidis uel proconſulis ſententia ut. d.l..i.. ſu
ſpecti. ad turpil. Limito quinto in reſtitutione in integrum:que eſt miſti im pii & tũñ

delegari põt. ut bar.in. d. l.imperium pe. col. per.l.fi. C. ubi & apud quos reſtitui. co
gni. quia iſte cauſe ſunt fauorabiles & priuilegiate: ut illic cauetur: & in eis requitit

expeditio:& cognitio facilior per rationem illic traditam: de qua.re adde quod bar.

d. in. d. l. fi. quod ſiue cõmittatur reſtitutio principaliter: ſiue uniuerſitas cauſarum
poteſt delegari ſpecialiter & generaliter. ſi tamẽ principaliter cauſe unius cognitio

delegaretur: inquo eſſet lata ſententia: & peteretur a delegato cauſe reſtõ contra il/
lam ſententiam non poteſt reſtituere.l.aduerſus.C. ſi aduer.ſentẽtiam. Limito de

iure ean. ſecundum cõem opi. canoniſtarum in. c. q; ſedes de of. ord. per illum tex.
&.c.illud. xxiii.q.iiii.niſi ſint reſeruata pape:uel eſſet dictum ĩ reſcripto per teipſum
eognoſcas.c.fi.de of.deleg. uel conſcientiam tuam oneranius. Panor.in. c. cum ue

teri de elect. Alia remitto ad ſcrib. in locis alleg.
IABOLENVS.
(¶¶ Fructus rei eſt: uel pignori dare licere.
CHanc.l.glo.multis modis declarat. Primo ꝙ natura dedit hominib. res multas

ad uarias utilitates: inter quas eſt quod pignori dantur ut inde pecunia mutuo ac

cipiatur. Ita enim facilius inuenitur.l. ꝗ autem. S. i.in uer. pignoris utilitas irrepſit

Iff. de conſtit. pecu. S. fi.inſtit. ꝗ mo. re contra obligatio. illic quia pignus uttiuſq;

eauſa contrahitur et debitoris. quo magis pecunia ei crederetur:et creditoris quo

magis ei in tuto ſit creditum quod eſt utile inquit hec glo. ſcolarib.ut liceat eis res

ſuas pignori dare:& pecũiam accipere quo ſtudium continuetur. Eſt aũt utilitas
hec ut glo.in.d.l.qui aũt dicit:et in naturali obligatione: ut in.lI. per retentionem. C.
de uſu.et in ciuili ac naturali:quia tutius eſt pignori incumbere: ꝗᷓ in perſonam age

De regu.iur.ff.

re.ff. facti.ĩſtit. de oblig.que ex delicto naſcuntur.in eiuili tantum non expedit ha
bere pignus cum neq; petitio:nec; retentio detur. pignus ãt ſolo conſenſu conſti,/
tui põt.l.iff de pign. act. De pignore dictum eſtin. l. contractus : &. l.neq; pignus
ſupra. eo. Secundo glo. declarat ꝙ ſi uendico a malefidei poſſeſſore ſinetitulo rem
meam cum ſructib.percipiẽdis ut in.l.ſi uanis.ff.de rei uend. poſſum petere qnod

damnum feciĩ hoc quod potuiſſem pignori dare ſi habuiſſem. Et ſic appellatione

fructus in rei uendicatione continetur per hanc.l. &. l. fructus ſupra de uſu.queeſt
ultima illius tituli. Non ob. tex. in. L intereſt. C. deuſuf. que dicit ꝙ uſufructuarius
non poteſt obligare rem: in qua fructum hẽt: quia ut illic bar. d. non poteſt obliga
re proprietatem rei:quam non hẽt. ſed uſumfr. poteſt: nec obſtat lex arborib.ff. de

uſulr. item finitur inſtit. e. ubi non poteſt cedere: aut uendere ius uſus fructus:ſed
ut bar.dicit cõmoditatem utendi põt.

IDEM

COm nia quecũq;ʒ cauſe cognitionem deſiderãt ꝑ libellum expediri nõ pñt.

CGlo.exponit hanc.l.primo ut loquatur in ſententia diſinitiua:que non poteſt ꝑ
libellum abſente parte expediri.l.de unoquoq;.ff. de rei.iud. ubi pñre parte: uel legi
time citata debet ferri ſententia ut. d. bal. in. l. ſi parte que penã in princ. C. de pactis.
Innoc.in.c.querelam de elcct. Extendo procedere etiam in ſententia principis per

tex. cum glo.i n.l. ki. C. de legib. in uer.utriu ſq; partib comunus conſtitutis. tex in. l.

nam ita diuus.fſ. de adop.in uer adibitis his qui lederentur iuncta glo.que allegat

..l. fi. de nata. reſtitu. &. l. fi. C. ſi per uim: uel alio mo. & illic bar.no.tex.in.c.i.de cau.
poſ.cano.in.c.cum olim de re iud.in.c.in noſtra de procu.c.inter quatuor de maio
ri. & ob. ubi in executione reſcripti neceſſaria eſt citatio eorum quorum intereſt. Et

parte uocata. niſi expreſſe ex certa ſcientia contrarium mandauerit: uel partib. uo/
catis mandatũ dediſſet per.l.ii. in fl. f-.de in integr. reſt. balita tenet in. ].ii. C. de tẽp.
appel. ꝗuis alibi ſepe cõtrarium tenuerit. Fallit quando pronũtiaretur proceſſum
eſſe nullum: qui uere eſſet nullus:ut abbas antiquus uoluit in. c. cauſa que.de re

ſcrip.per illum tex.ubi aliter locunt᷑ An. de butr. & Imo. Fallit aliis modis ꝑ Alex.

in. d. l. de unoquoq;:que non ſunt fallentie: ſed declarationes potius. Fallit aũtfm

hanc glo.i n in terlocutoria:que põt ferri parte abſente per.l. diem proferre in princ.
ff. de arbi. in uer. uel preſens uel abſens ubi glo. d. n on habere locum in.l. a proce⸗
dente. C. de dilat. ubi quando eſt queſtio an debeat dari dilatio an non requiritur

citatio. Vndetu dicas ſecundum cõmunem: aut interlocutoria infert preiudicium
non modicum tertio tunc debet citari & fieri cauſe cognitio.d. l. a procedente. lin
cauſe.S. cã cogni. de mino.ff. aut modicũ: aut nullum preiudiciũ tunc abſente p /
te fieri poteſt.ut.d.l.diem: &.l.ſed ſi interpellatus. S. arbiter de arbi. optimus tex. in.

ille a quo ad trebell.ff in uer. cum nullum dãnum ſit futurũ non requiritur here/

dis preſentia per Ang. ad hoc ponderatus. Ita bar: & ſcrib. in. le. nequicꝗᷓ. 5. ubi de

cretũ de offi.proconſ.& ſcrib.in.l.quod iuſſit. ff.de reiud. Ang.in. d.l.de unoquoq;

doct.in. lI. cõſentaneũ. C. quo & qũ iudex. Bal.in. l. tres denũtiationes co. tit. & in..

terminato de fruct. & lit. exp. . canoniſte in. c. auditis de procura. in. c. ad petitionẽ
de accu.in.c. querelã de elect. Butr.in. c. ſepe de uer.ſign. ubi refert deciſionẽ. do. de

rota. in deci. ccccxyv. incip.item ſi a diffinitiua. Secunda lectura glo. nõ placet. Ter
tia conuenit legi nemo poteſt. Vnde Albe. hanc.l. poſt illam legebat ante legẽ fru
ctus:quod per libellum ſeu reſcriptum datum per ordinarium alicui delegato nõ
debet cau ſa terminari. Fallit Per glo. ut dictum fuit in.d. l. nemo poteſt in ca⸗ reſt. ĩ

ſi papa mandat eliquem induci in poſſeſſionem amoto illicito detentore intelligit

(N.
leab⸗
Nen⸗
Gund
Cno
enl
Laun
pl⸗
ai.
uum
lell
lunn
ni

luue
tut.
Een

o
gan

tun
e
Ut

— — = —

R— — — —

i

lee
ſd

ℳ.

i
l
cns,
Se
einl

r

al.
Nal

tr

/ 12
gt

00/
etip⸗
Aun
elen
ltin

Un G

Gptut.

