dectani toꝛ. de acqui.poſ.Si ergo habeo ciuilem poſſum conueni iuret ꝙ non petit ſe mitti in poſſeſſionem calumnie cauſa fit.
fihlocdd ri inducendo in poſſeſſionem ⁊ inductus acquiret ciuilez ego puto ꝙ aliqualiter debeat de debito conſtare:vt l cũ
deonli quam habeo:⁊ pꝛobatur hoc/qꝛ actio ad exhibenduʒ eſt pꝛoponas.j.de bo.aut᷑.iudi pꝑo.⁊.l.fulciniꝰ.ff.qui.ex ca.
huraſtif pparatoꝛia vẽdicationis:⁊ tamen datur in ciuiliter poſſi in poſ.ca. ⁊ dicitur ſummaria ꝓpter duo:pꝛimo quia iu⸗
icpenitin dẽtẽ:vt.l.iij· S/fl.ff.ad exhibẽ.¶ Item q̃ro an ſnĩa lata co⸗ dex altero abſente pꝛocedit:vt.l.pꝛoperandum &S.·⁊ ſi qui
eiloo d tra hñtem naturalẽ pᷣiudicet hñti ciuilem vł ecõtra:qui⸗ dẽ. æ S. ſinautem reus. . de iudi. Secundo quia iudex tã
ro diſn dã ꝙ ſic quaſi vna ſit pediſſequa alteriꝰ. Ego puto ꝙ ſint cognoſcit de iure pᷣſeti: vt. l.iij · S. ibidẽ.fr.ad exhibẽdũ
conuelti due ĩ ſubſtãtia qñ ſũt penes diuer ſos:vt colligit᷑ ex.l. pe⸗ Y Cto 2 Actoꝛ ſequit᷑ foꝛuʒ rei ⁊ in reali h.d.
cötenfft gre · S. fl. ff. de acquir.poſ.⁊ ex notatex.l.ex liberis·..de Æ. A W—AH116 ([Quero quid in re mobili ? dic vt
miuſcti⸗ 4 quir.poſ.aut ergo fertur ſñia cuʒ vno ignoꝛãte alio ⁊ alij dE glo. ego puto ꝙ res debeat ſequeſtrari: ⁊ ibi
eſtmato ti non pꝛeiudicatur: aut ſciente ⁊ pñte ⁊ ſic: vt. l. ſepe · S. ſed ArTEYHEAGI vbi eſt: vt ar. l. fideiuſſe 02· G. j. ff. qui ſatiſda.
gloci i ſccientibus ff. de re iudi.¶ Itẽ quero an ille qui dicit ſe al⸗ cogun.i¶ Item quero quid ſi reali agatur vbi reus ⁊ alibi
licginf Poſſidẽſ terius nomine poſſidere debeat hoc pꝛobare. Rñdeo ſic eſt res petita/quis ſententiam executioni mãdabit:⁊ dic
ine⸗ noĩe alte⸗ cum Her ſit gura; ercePri declinatoꝛia ar.l.ĩ exceptio vt gl. Itẽ qro in cuiꝰ electiõe ſit foꝝ eligere:⁊ dic vt gl.
n riꝰan dẽat nibus. ff. de pꝛoba. Item quero an qui dvnũĩm nominauut ð S S
oueiai B pꝛobare poſſit penitere ? ſuo nomine litigare. Rñdeo ſic ar.l. ele⸗ B bide 6 erxeditate
ſong ſagut ctio.ff de noxa.i¶ Item q̃ro ĩ quo habet᷑ ꝓ ↄteſtata: certe a f E R b 5 α
1 Modd quo ad tria q̃ hic dicunt᷑ ⁊ dixi in ſummario.Sed nunqͥd S”Ll I EEe A. U 2 ca.
tſeſinechi habetur pꝛo quaſi conteſtata quãtũ ad diffinitiuã ferẽdã 2, Llic Siue agatur petitione here
tſbireust ⁊ glo.in.l.conſentaneum:⁊ ia.de are.vidẽtur dicere ꝙ nõ ditatis ſiue edicto diui adri
lo ſi mi nam cum hec quaſi conteſtatio ſit irregularis non debe⸗ ani debet agi vbi eſt res. hoc dicit Ja
Bloco da mꝰ ei di plꝰ robur Pler ar ler lſta war ei robur tm̃ quã Ecobus Butrigarius.
zi interele tum ad tria:ergo non dabo in plus:huic tamẽ repugnat S ) orgkffeoartszit
aut᷑ qua in pꝛouincia.vbi ex quaſi cõteſtatione fertur dif T bi d ratio cinus
Pub finitiua:ſed dic ꝙ ibi pꝛeſes defendit dñm:hic autẽ colo⸗ “ D im qu Siue quis geſſerit of
nus voluit pꝛocedere in cauſa:qꝛ tũc potuiſſet ferri diffi⸗ 9 oeficiuʒ publicũ aucto
tordz defiin nitiua.i¶ Itẽ op.ꝙ quãtum ad ĩterrumpendam pᷣſcriptio r ritate ſed vtilitate pꝛiuatũ /ſiue publi⸗
zezinfooemn em non ſit neceſſaria conteſtatio ſed citatio:vt.l.ſi quis &à ESAcum auctoꝛitate ? vtilitate dʒ ibi red⸗
nproptionel emptionisj. de pꝛeſcriptio.xxx.an. So. omnibus reicct e W dere rönẽ vbi adminiſtrauit ? ſcdᷣo ca
dic ꝙ qdam pꝛeſcriptiones ſunt q̃ ſolum cauſantur a faz⸗ Stenn Eiu fit remiſſio pꝛimo nõ.h.d.cũ ſeq̃nti.
pendiceg uoꝛe vt eſtvſucapio:⁊ hoc mõ nõ interrumpitur etiã ꝑx cõ EE no ¶Additio. Regulariter ĩ cõtra⸗
ohetee h teſtationem.ſed quantum ad effectum: vt l ſi poſt acce. ꝗ Hi ctibꝰnõ eſt locus remiſſiomvt ĩ l.
ertireadihn ptum. ff. de rei vendi.quedã cauſantur ab odio tantuʒ: vt eres abſens. ff. de iudi:c.romana.S. ghere. de
gitont ꝛeſcriptio.xxx. vel.xl. an.⁊ ad interrumpendas iſtas ſu- Ga &&è ſał foꝛo ↄpetẽti.iſtud tñ fallit in caſu huius.l.⁊ in
ep iſtlti ficit ſola citatio:vt in contrario:⁊ pꝛopter illas pᷣſcriptio gl.hic:⁊ idẽ guillermus de clu.dicẽs eẽ ſpale ꝙ in ↄᷣctibꝰ
nc nes eſt inducta illa interruptio:q̃dam cauſantur a fauoꝛe vel quaſi fiat remiſſio:⁊ hoc qꝛ iſta adminiſtratio põt ha
nn Lin ⁊ ab odio mixtum:vt eſt pꝛeſcriptio.x.vel.xx.an.⁊ ĩ hac bere delictũ incluſum:⁊ ſicut in delictis fit remiſſio ad lo
dan), eligitur media via:vt ꝓ conteſtationem fiat interruptio cum delicti in.S. ſi vero.in aut᷑.vt nulli iud.coł.ix. IJIta in
dientglo ul ipſo iure:vt.l.moꝛe j.de reiven.¶ Modo quero an ſtatim edditione alicuiꝰ adminiſtrationis.ideʒ vbi agit᷑ de ſta
oſenn poſſideat miſſus in poſſeſſionem:⁊ dic vt glo.ſ Item que tuꝓti.ꝓximo.l.j.idẽ ſi cõparuiſſet coꝛã vno iudice⁊ pꝛo⸗
toncinend ro an reuerſus audiatur de poſſeſſione. Rñdeo aut agiꝭ miſiſſet ibidẽ ↄparere ĩ aut᷑.de exhi.⁊ intro.reis/S.ſivero
ſſfennm perſonali aut reali:pꝛimo caſu auditur quãtũcũq; de poſ regularit᷑ ſecꝰ vt ĩ.c.romana.S. hẽtes.de foꝛo ↄpe.ĩ.vj.
u Pinoen, ſeſſione niſi res fuerit vendita vł creditoꝛi adiudicata:vt fßʒ pau.de ca.hic ⁊ guił.i.l.j.yvbi qͥs de curiali vel coarta
litide l.ſi quis emptionis·S.fi .. de pꝛeſcrip.xxx.an.⁊ hoc verũ li aliq cõdi.conue.Adde glo.ſing.i.l.iã gl.ſup vxbo ꝓ nõ
glantigl hen ſi petitur quatitas.Si aũt peteretur res actione periona datoi fine glo.ĩ vᷣſi.ſʒ ꝑ h̊ͥ pactũ ſʒ bar.ibi q̃ glo.ẽ icogni
ſeho li ⁊ in ea fieret miſſio. idem dicerem ꝙ qñ agitur reali: ta canõiſtis łʒ ab.ĩ.c.fl.ex.ð fo.ↄp.⁊ L.c.j.de iud.vide ple
ſon, Er.kpꝛoperandlj.5 ſinautem reus g de nndl prour ocl ne⸗ aſid...f ſ qͥs ĩ ius vocatꝰ nõ ic.⁊ ibi ẽ gl.pᷣdi.
dereivene”, ur in pſonali. Si aũt agitur ĩ reali:aut non eſt lis cõteſta s 5
Pnin ta vel quaſi:aut eſt conteſtata vel quaſi: pꝛimo caſu fit ta M dlcaã ſtat s ag 1 d X. W n 9 . 1.
han finin im poſſeſſoꝛtꝛ auditur annum depoſſeſione no etra eAA ue. Siſeruus fugita vomio
. Poſefoline ſz de ppꝛietate ſic:vt dicta.l.ſi quis emptionis.ſi autẽ lis Sr a LE. in aliam pꝛouinciam: pꝛi⸗
ithni erat conteſtata vel quaſi /aut non eſt liquiduʒ de cauſa AAEto capitur a domino ⁊ ca poſſeſſionis
irheſi ſic ex interlocutoꝛia fit miſſio tunc nunq; auditur de poſ /tractatur eodem loco: cauſa vero pꝛo
ſeüinchie ſeſſione:ſed de pꝛopꝛietate ſic vt hic:⁊.l.conſentaneum.·· ErE E,GC(„νhDietatis examinatur coꝛam iudiceyn
ni oſce quomo.⁊ qñ iudex.Si autem ẽ liquiduʒ de cauſa:⁊ ſic fit = de fugit.hoc dicit. Seruꝰ? fu⸗
cn e(Non miſſio ex diffinitiua ⁊ tunc nunq; auditur:nec de poſſeſſi⸗ AE „ Mota ergo tres actus. Pꝛimus eſt giens põt
ſben nöm one:nec de pꝛopꝛietate:vt.d.l.conſentaneum in fi.ideʒ p rEECAptionis pꝛopꝛia auctoꝛitate. Secun capi a do⸗
noſn ſetn omnia ſi agitur hypothecaria ⁊ eo caſu quo dixi in reiv? dus eſt cognitio de cauſa poſſeſſionis. Tertius eſt co⸗ mio ppa
ſollin⸗ dicatione ſeruari queſtionẽ dominij eodem caſu dicas in gnitio pꝛopꝛietatis:⁊ hanc legem vidi pꝛacticari in quo auẽitate.

niij

Butrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis

dã canonico regulari qui ab oꝛdine fugerat: nã eius pᷣoꝛ
dicebat ſe euʒ excõminicaſſe ⁊ oĩa feciſſe que poterat vñ
imploꝛabat bꝛachiũ ſeculare vt eum caperet:nã pꝛopꝛia
auctoꝛitate poterat capere cũ poſſi ideret.vt.l.quẽadmo⸗
dũ·S.magiſtratus.ff.ad.l.aquiliã.cũ ſi.⁊ quia capit fugi
tiuũ.vt.l.ait pꝛetoꝛ ·S·ſi debitoꝛem.ff.que in frau.credi.⁊
qꝛ capit nõ vt ſibi hẽat:ſed ad iudicẽ reducat: deinde cã
poſſeſſionis tractabitur in loco in quo depᷣhenditurvt.S.
vbi de poſſ. agi opoꝛte.l.j.poſtea reducetur ad locuʒ vbi
fugit ⁊ ibi cauſa pꝛopꝛietatis tractabitur: quia poſtqᷓ; ꝓ
uocat in libertatem debet ſequi foꝛuʒ pꝛioꝛis.idẽ ĩ ſeruo
vt · ..eo.l.iiij.⁊ in coartali per omnia.vt.jti.j.l.j.

L ꝛocuratoꝛ ceſa⸗
£● RKo curatoꝛes. non examinat
C.cauſam ſtatus. h. d. Actoꝛ ſegut
. Actoꝛ ſequitur
J in poſſellione. foꝛum rei ⁊ ĩ cã
ſtatus. h. d. cum ſeanenti⸗ Slihertaris e ſ
SVAW auſã libertatis ⁊ ſer⸗
NES Am dud um uitutis examinat ꝓcu⸗

ratoꝛ ceſaris:cauſamvero ingenuitatis exami

enat ſolus pꝛeſes. ”
¶ Dop.de.l pꝛocuratoꝛes.S.e.que loquitur indiſtincte.
So. illa intelligitur ſʒʒ diſtictionẽ iſtius.vel dic ꝙ aut eſt
queſtio libertinitatis vel ſeruitutis inter fiſcum ⁊ pꝛiua⸗
tum litigantes de quodamtertio/⁊ tunc pꝛo curatoꝛ co⸗
gnoſcit vt hic. aut eſt queſtio inter pꝛiuatũ ⁊ quẽdam quẽ
dicit ſuũ libertũ vel ſeruũ/⁊ tũc hec eſt pꝛopꝛie cã ſtatus
æ tunc non cognoſcit vt in contrario. he ſunt vere/ alie
ſunt truffe: ſed illa que dicit ꝙ hic cognoſcit vicepꝛeſidis
eſt falſa:qꝛ tunc etiã de ingenuitate poſſet cognoſcere vt
g.de offi.eius qui vicẽ alte. gerit.l.j.⁊.ij.⁊ ·vbi cauſc fl⸗
liif⸗ Qued aʒ pᷣſcriptio quique
R litib US. nalis abcoibn ſeruabatur
WRwin cã ſtatus / hodie eſt abolita.h. d.
„ .COp. de to. ti . ne de ſta. defun. So. vt gloſ.

Bbiquis de curiali. Mubꝛica.

*lis fugerit auctoꝛitate

AAE—ναrit câ poſſeſſionis tractabitur: pꝛopꝛie
tatis vero in locovnde fugit.h.d.
(.Ex tex. fuerat audiat .ſ in cã poſ⸗
ſeſſionis conuictus.ſ.poſtea in peti
toꝛio in locovnde fugit.
¶Bp. cꝙ pꝛiullegium non ceſſet. vt..l. pꝛoxi. So vt glo.
Zu dic ꝙ hic voſebat cõueniri coꝛam eo ſub quo illicite
militabat:⁊ ideo nõ auditur/als audiretur vt in ↄꝛio.

Adde glo. ij. huius legis ſingul. ad hoc
Nebitoꝛẽ Ad D tio non ſoluz creditoꝛ pꝛincipal is poteſt

fugiẽtem capere debitoꝛẽ fugiẽtẽ:ſed etiã ꝓcuratoꝛ ipᷣiꝰcreditoꝛis
põt cape⸗ ſᷣm Jaſonem. in · S· j. inſtit. de action.xi.col.Et no.ꝙ an
re credi-⸗ tiquitus erant homines parum induſtrioſi ⁊ non habe⸗
toꝛ pꝛinci bant artem vnde viuerent. vnde dedicabat ſe alicui cu⸗
palis vel rie alicuius ciuitatis vł iudicũ: ⁊ facicbãt ſe balliuos vl
ipſius pꝛo executoꝛes vel ſcriptoꝛes vt ex illis lucris viuerent ⁊ ꝓ⸗

curatoꝛ.

mittebãt ppetuã obediẽtiam ⁊ operã:⁊ iſti largo vocabu
lo dicebãt᷑ milites nõ armate militie:ſicut aliqui qᷣ ſe offe
rũt monaſterio nõ tñ faciunt ꝓfeſſionẽ qui vocatur obla
ti/⁊ ibi ſtãt expẽſis monaſterij ⁊ faciũt hoꝛtos per paſar
lo tẽpo vel coquiam ſᷣm Paul.de aſ. . fcürialt
SAS p iqñouenit᷑ curialis
Ac Pp erp etua * Ppotr ſtatũ curie co⸗
artalisvł ꝓpt᷑ exactionẽ vel ↄcuſſionẽ:⁊ tunc
lodqt hec lex vſq; ad ver. ſuꝑ publicis. aut ↄue⸗
nit ppter publicas fũctiões ⁊ ceſſat oĩs exceptio ⁊ hoc
in ſcðᷣa parte vſq; in finẽ ⁊ ſummarie.h.d.Si curialis cõ
ueniat᷑ ꝓpter ſtatũ vel ꝓpter exactionẽvel ↄcuſſionẽↄue
nit᷑ oĩ exceptiõe foꝛi ceſſate pᷣterqᷓ; armate militie ⁊ bñfl⸗
cij pᷣncipis.Sʒ ſi ↄuenit ꝓptẽ᷑ publicas fũctões ceſſat om
nis exceptio:oꝛdinarius non recuſatur.h.d.
¶ Ex tex.p̃ter eos. Iſte vᷣſ. Fʒ opi.Aʒo. reſpicit pᷣeedẽ
tia ⁊ ſic idẽ erit ſiue ↄueniat᷑ ꝓpt᷑ publi.fũctiões ſiue ꝓpt᷑
ſtatũvt ĩ duobꝰ pᷣdict caſibꝰ excuſent᷑.Alia ẽ opi.ꝙ vᷣſi.
iſte reſpiciat ſeqntia vt ſic vbi qs ↄuenit ppter publi.fun
ctiões nullã exceptiõem poſſit op.⁊ nõ ſit vᷣ. ibi ceteros.

3 Si curialis vel coarta⸗
Iquis

Hoꝛopꝛia poteſt capi ⁊ vbi repertus fue

Vbi ſenatozes vel

clariſſimi.
MKubzica.
. Clariſſimi ĩ cr imi⸗
Bicum . nali cã ↄuẽti nullo
pꝛiuilegio Ho unude micd. ſueri
6 Illuſtres ⁊ ſuperioꝛes in
Enatoꝛ es. ciuilibꝰcauſis iudices hic
— politos ſoꝛtiumur hoc alcit⸗
P Diuide hãc.l.in duas ꝑtes:
RBotiens. νima loquik iilluſtribus
Xæ ſpectabilibus in cã criminali conuentis ha⸗
— ℳ bétibus dignitateʒ cũ ad miniſtratione. In ſe⸗
cũda loquit᷑ de illuſtribus ⁊ ſpectabilibꝰ in cã criminali

cõuẽtis hñtib? dignitatẽ ſine adminiſtratione. Secũda
ꝑs ĩcipit ibilviros aũt ⁊c᷑.⁊ hoc ſit loco ſummarij.

Add itio Ad cuidẽtiã huiꝰ.l.⁊ totius ti.pᷣmitte ꝙ Dignita⸗
DEEDtres ſũt oꝛdinarie dignitatesclariſſime / tesoꝛdina
ſpectabiles/⁊ illuſtres:alie ſũt exoꝛdĩarie vt militia.lłl pe. rie ſũt treſ

qui militare non poſſũt.j. Item ſuꝑilluſtris que non ẽ di
gnitas de ꝑ ſe:ſʒ ẽ q̃dã adiectio dignitatis ſʒ guil.de clu.

licet gloſ.in aut᷑.vt ab uluſtribus coł.vj.appellet eam di

gnitatẽ.vnde ibi guił.de clu.dicit ꝙ qdã eſt dignitas ſu⸗
perilluſtris:⁊ iſta eſt in papa ⁊ imꝑatoꝛe:olim erat in con
ſulibꝰ ⁊æ patricijs:⁊ hec appellat᷑ maxĩa.Alia ẽ dignitas
magna/⁊ iſta ẽ illuſtris vt in pᷣfecto oꝛiẽtis.Quedã ẽ me⸗
diocris:⁊ iſta dicet᷑ ſpectabilis q̃ ẽ ſupꝛa clariſſimã ⁊ iſta
erat in ꝓconſulibꝰ.Quedã ẽ ꝑua ⁊ dicebatr clariſſima q̃i⸗
fra ſpectabilẽ/⁊ hec in pᷣſidibꝰ ꝓuinciaꝝ.lʒ.illicitas ·S· qui
vniuerſas.ff.de offi.pᷣſidis.Quedaʒ erat minima ⁊ care⸗
bat nole dignitatis ⁊iſta ẽ ĩ magiſtratibꝰ municipalibꝰ⁊
defẽſoꝛibꝰ.ã nõ ſunt dignitates:qꝛ ſũt officia cũ admi
niſtratione ⁊ nõ hẽbat aliqͥd de pᷣdictis noĩbꝰſᷣm paul.de
ca.hic ſuper rubꝛica vbi ſenatoꝛes vł viri clariſſuni ciui⸗
livł criminalit᷑ cõueniant᷑.Qui fuit ſenat.vł pr eiꝰſi poſt

ea finiat᷑ offr adhuc durat in dignitate illuſtri ⁊ gaudet

pꝛiuilegio reſpectu huiꝰ.l.pꝛimo qꝛ nõ poſſũt cõueniri ni⸗
ſi coꝛã pꝛincipe vlł eo cui pᷣncepscam delegaucrit. Scdðo
nõ poſſunt ab ipo delegato ↄdẽnari pᷣncipe ĩcõſulto.Ter

tio cũ eoꝝ ꝓceſſus agitat nõ tenent᷑ in carceribꝰ: ſʒ ſedẽt
vna cũ iudice /i aliquo tamen loco ſeparato ⁊ non tantuʒ

eminẽti hij qui nunq; officium habuerũt:tamẽ pꝛinceps
eis concedit dignitatem ac ſi habuiſſent:vt patet in iſtis
qui efficiũt᷑ comites ab imꝑatoꝛe:⁊ tñ nũq; habuerũt co⸗
mitatum vel milites ⁊ nũq; exercuerunt ꝑſonam ſuam ꝓ
re publica in factis armoꝛum:ſti non ſunt pꝛiuilegiati re
ſpectu iudicumvt hic tamen non condemnãtur pꝛincipe
inconſulto ⁊ ſi rome conueniantur non debent cedere:qꝛ
ibi ſunt magni iudices:ſi vero in pꝛouincia vbi non ſunt
tam magni iudices:⁊ tunc ſecusvt ĩ verſi.quotiẽs.qꝛ ha
bentes dignitatem ex pꝛ iuilegio nõ ſunt ita digni ſicut il
li qui hñt ratiõe officiſvel adminiſtratiõis.⁊ ẽ ꝗ illos qͥ p
bullã ſine examĩatiõe faciũt ſe doctoꝛari pau.de ca.h.Et

no.h̊ eẽ tex ĩ vᷣſi.quã ſacra nr̃e pietat pariter ſublimauit ohilitaſ

oꝛatio:ex h̊ habes ꝙ a pꝛĩcipe ꝓuenit nobilitas ⁊ ſic pꝛin
ceps quotidie põt hoĩes nobilitare ſᷣm pau. de ca. hic vi
de bar.in.l.quotiens.de digni.li.xij.C. ⁊ ita nobilitatꝰ fu
it generoſus martinus de barathegy capitaneus affinis

meus qui ſoꝛoꝛẽ meam duxit in vxoꝛem.
In quibꝰ caulſis milites ſtc.
RKRubꝛica.
nomeſtici curiales aut
Mnunes agentes in rebus con⸗
à Vueniri poſſunt non obſtante aliqua
ꝛeſcriptione niſi armate militie. ſᷣm
vnam lec.vel non declinat foꝛum ſᷣm
Haliam lec. .
μOp. 3 lec. illoꝛum qui dicunt ꝙ af⸗
Rrr= RAmata militia excuſat op. ꝙ iſte tex.ſibi
contradicat: quia pꝛimo dicit quocũqʒ pꝛetendat militia
non audiri.Secundd dicit ꝙ excuſatur militia:ſed dic ꝙ
in pꝛima parte loquitur de militia inermi.in ſecunda de
armata.i Itẽ op.de.l. fl. S.ti. ij. vbi in public fũctiõibꝰne

dirlco

foone
nl
ſſoſun
ſenlaͤtn
vocide
Hicnor.
(ientun
ſinpr⸗
uris
ceſerit
ſergus
yndeke
tnyt
ſeuaks

ſncpfie

Nedve

.
miane
Conitinl

ſupning
ſsintics
lirduustee
uifillerfee
lcanete,n
ſrinrgee
lncägifini
Ricne Seiſe
bnmmf⸗
stigninee
tutgemniſfet
eltnitelgen

nssnenmen

S

2

iocznl dect.

Ppelcten.
ickdigntnt⸗
Aimerztincn
Mediger
ie Qvcce
ldemniſimi eſt
Nichrſſimi⸗
lllicnog
tmininatene
Fnunicafe

kofficigci A

noibefmnpln
ridgriſmicu⸗
tpkofebipt
luſtnie gan
ſuütcouenii
gauerit. G
eicöͤſultoſ
ceribd: gſe

totnontmn

=
☛☚

SS
== ==
= =
= - ☛☚ dD – =

=
—,=

=

4

S=
=z

tamẽ pelie
habneiis
tglonenſung
emnäturprtmn
debent cker
cupbtwonſ
ſigonisg
ſen
S
ipundec⸗
vblltastl
in bli
pimnens

ytpatet inli
n
Uprintegenn
ttabigniſan
lerſihlimt
hen dee
glliter

=

ii

=

.

mini licet foꝛi pſcriptionem opponere.So.ibi expone ꝙ
nemini licet niſi ſit miles armate militie:vt ibi mvnam
lec.pꝛout vᷣſiculus pꝛeter eos refertur ad ſuꝑioꝛa. Mo⸗

do pone lec.hugolini qui intelligit ꝙ nulla militia excu⸗

ſat:ſed excuſantur cond uctoꝛes: qð eſt verum niſi eſſent
milites armate militie:qꝛ illi conducere nõ pñt ⁊ ad hoc
excipit verſiculꝰ cũ nõ armata ⁊c.qð aũt dixi milites ar
mate militie non poſſe eſſe conductoꝛes:fallit quando cõ
meatum acceperunt ⁊c̃.⁊ ab hoc excipit vᷣ.niſi.¶ Ad hãc
lec.op.ꝙ pᷣtendẽtes armatã militiã excuſentur:vt.l.fi ·S.
fi.S. ti ij. So.non ob.pꝛout verſiculus pᷣter reſpicit ſequẽ
tia. ¶ Item op. de hac eadem.l.j..vbi dicit cum non arma
ta. Rñndeo illud non refertur ad pꝛincipiuʒ:ſed ad id qðᷣ
dixi conductoꝛes ⁊c.vt dixit. ss
Add itio Iniſta.l.tractatur de his qui militãt in
curia pꝛincipis.i.habent officium circa
perſonam pꝛincipis:exẽplũ in familiaribus pape vt ſunt

capellani/cãtoꝛes /ſcutiferi/⁊ ſimiles ⁊ cubicularij:nã q⸗

uſq; ſunt ad tale officium habent pꝛiuilegium vt non con⸗
ueniãtur coꝛaʒ oꝛdinarijs ſed coꝛam qͥdã ſpeciali iudice
hoc idem erat in familiaribus quibuſdam umperatoꝛis qͥ
hic nominantur:ſi vero de licẽtia pꝛincipis ibidem nego
cientur tunc conueniuntur ratione adminiſtrationis idẽ

ſi in pꝛouĩcijs: quia tũc conuenientur coꝛã eoꝛum oꝛdi⸗
narijs niſi cum commeatu pꝛincipis ad certum tẽpus re
ceſſerũt Idem dicas in familiaribus cardinalium ꝑ hũc
tex.quando dixit ſiue viroꝛum potẽtium ſᷣm paul.de ca.
vnde facit iſte tex.ad queſtionem Abbas vel religioſiꝰex

emptꝰ ab epiſcopo ibi ĩ ſtudio tãq; ſcholaris emit / vẽdit
ſeu al's contrahit poterit ibidẽ conueniri.c.j.de pꝛiuileg.

in.vj. idem ꝑ iſtum tex.paul.de ca.hic.

VObi cãe fiſcales vel diuine ec.
Rubꝛi.
On dekenſe. Cumadd

candoꝛum pꝛopter necẽ defuncti non
vindicatã nõ põt retractari niſi cã cri
minalis coꝛã pᷣſide fiunt terminata ſi
decidi põt.hoc dicit cum ſe.
HCOp. ꝙ poſſit eligi pꝛĩo ciuilis ſi ve⸗

4 RN 2. Blu actoꝛ:vt.l.pᷣbemus.⁊.l.damus:j de
falſſis.⁊.l.vnica.j.qñ ci.ac.cri.pᷣiu.⁊ ex hac.l.⁊.l.j.S.de ad

uo.di.iudi.dicit iaco.de are.ꝙ non poſſũ petere reſtitutio

nẽ ex falſis inſtrumentis niſi pꝛio crimialiter de falſo de
linquẽs accuſet᷑:⁊ ꝑ hoc eẽt argumẽtum ꝙ ſi quis cõuẽtꝰ⸗
ex aliquo inſtrumẽto vellet de falſo pᷣncipaliter agere ci⸗

uiliter:vt ſic pꝛincipalis debiti petitio differat᷑ nõ dʒ au⸗
diri niſi criminaliter accuſet:⁊ ideo rñdet᷑ ad contrariuʒ
ſic ꝙ aut viuit ille qui deliquit ⁊ pꝛimo debet accuſari
crimin aliter qᷓ; ciuilis qſtio intentet᷑:vt hic:aut eſt moꝛtu
us:⁊ tunc bñ poteſt ciuilis pꝛimo pꝛoponi vt ĩ ꝛijs.Sed

certe hec ſolutio nõ ẽ bona:qꝛ etiã ĩ.l.damꝰ.⁊.l.pᷣbemus.

viuebat deliquẽs:⁊ tñ dat᷑ accuſatoꝛi electio ⁊ ꝙ viueret
patet:qꝛ ałs criminalis qᷓ; ibi dicit intentari nõ poſſet:qꝛ
eſſet moꝛte extincta: vt ſi reus vel accuſatoꝛ moꝛ.fue.p
totum:⁊ ideo contraria loquũtur:qñ ciuilis⁊ criminalis
veniũt ex eodẽ delicto ⁊ ð eũdẽ qð hic nõ eſt qꝛ crimina⸗
lis venit ex crimine ⁊ contra delinquẽtẽ:ciuilis.ſ.rei ven
dicatiovenit ex dñio:⁊ cõpetit cõtra heredẽ qͥ non vindi
cauit necẽ defuncti:⁊ ideo diſtingue:qꝛ aliquãdo ciuilis

cẽ hʒ ſe per moduʒ ſubſidiarij ad criminalẽ:vt eſt cũ vnꝰ

delinqᷣt alter vero ex delicto ſentit lucrũ:vt ſi vtoꝛ ſalſo ĩ⸗
ſtrumẽto qð nõ feci:ſed alius:vt.j.de falſis.l.maioꝛem.⁊
l.fl.ff.de eo per quẽ fac.e.⁊ tũc ſi viuit auctoꝛ opoꝛtet pꝛi⸗

mo ꝙ conueniatur ⁊ in ſubſidium ille qui commodum

ſentit:ſʒ eo moꝛtuo conuenitur ille qui commodum ſentit
⁊ ita ꝓcedit opi.iaco.de arenis.⁊ pla.vt...ſi ex fal.inſtru.
per totum.⁊ hoc niſi ſentiens commodum participaſſet
dolum:quia tunc poſſet accuſatoꝛ eligere quem vellet:vt
l.cum in plures·S.veſtimenta.ff.loca.⁊.ff.de dolo.lꝝ.ſi plu
res. Sed aliquãdo criminalis habet ſe pꝛeparatoꝛie ad
ciuilem:vt hic ⁊ tunc ſi viuit actoꝛ delicti debet accuſari

de crimine ⁊ opoꝛtet de crimine iudicari ad hoc vt bona
veniant confiſcãda:⁊ puto heredes debere citari ad cau

ſa criminis:vt ſic eis ſciẽtibꝰ pᷣiudicet᷑:vt dixi.et.l.j.S.de

aduoca. diuer.iudi.aliqñ vna cã/nec ꝑ modũ ſubſidiarie

le WBbi cãe fiſca. etc. Qñ liceat vnicuiq; ſine iud.etc. Fo. C

g

nec pꝛeparatoꝛie ſe habʒ ad aliam:⁊ tũc poteſt accuſatoꝛ
eligere quavelit.vt dicta.l.pbemus.⁊.l.damꝰ. Et eſt ar⸗
gumentũ:ſtatuto cauetur ꝙ qui bona ſua non ponat ĩ ex
tumo ipſa veniãt confiſcanda modo quidam nolebat co⸗
ram pꝛocuratoꝛe cõis cãm bonoꝝ ticij tractare dicẽs ꝓ
bona non deſcripſerat in extimo:ego diceb ꝙ pꝛimo de
bebat titiũ accuſare de crimine coꝛaʒ iudice malefieioꝛũ
yt ſic ꝓnũciaretur ſuper delicto ⁊ bona confiſcanda.naʒ
ſaturl n dieit ↄfiſcata ſint ⁊ ſic . iure: ſʒ die ↄfiſcẽt᷑.
S ui non poteſt penam
S Ro curatoꝛ deſerte accuſatiõis exi
Y. gere ita nec pꝛonunciare vt exigatur.h.d. Hec
ex habet duas lec.vt patet in glo. H
B m Quo officio cogitur quis ſoluere fi⸗
2 ſco eodeʒ officio qui ſoluit exigit ab
yjeo pꝛo quo ſoluit.h. d. ¶ Hora caſum in quo Pꝛocura
8 ꝓcuratoꝛ fiſci cognoſcit inter duos pꝛiuatos. toꝛ fiſci
¶ Op.ꝙ pꝛocuratoꝛ nõ cognoſcat inter duos pꝛiuatos an poſſit
vt. l. j.S. de iuriſ.om. iu. So.hic ſpãle:qꝛ fuit ſoluẽs cõpul cognoſce⸗
ſus a ꝓcuratoꝛe ceſar ſoluere fiſco ⁊ iõ eodẽ offõ dʒ exi⸗ re de cã in
gere ab eo pꝛo quo ſoluit.vt.l.ĩ fraudẽ.S.qui pꝛo alio.ff. ter duos
de iure fiſci. Nel dic ꝙ hic ex pꝛoꝛogatione cognoſcit vt pᷣuatos.
innuit tex.ibi elegeris:⁊ ſub. de cõſenſu aduerſarij.

ſ 1,Si cauſa vertitur inter fi
„ D tilcum. cum ⁊ pꝛiuatuʒ competẽs
iudex eſt pꝛocuratoꝛ ceſaris. Jacob. Butrig.
BY uis In hac lege agit quis ciuiliter con
¶ B. tra colonum ceſaris Jacob.
Add itio No. ex pꝛeſenti.l.ꝙ pꝛocuratoꝛ ceſaris
dicitur illuſtris.vt in hac.l.pᷣm Guiller.
de cu.?⁊ Pau. de caſt. in.l.vniuerſi.j.iſto ti. Et dicas arg.

huius legis ꝙ conductoꝛ bonoꝝ eccłie poteſt conueniri
coꝛã ludice eccłiaſtico ſᷣm pau.de caſtr.hic.

D minicis In hac lege duo coloni ceſa⸗
1 * ciuiłr iuicẽ litigabãt.h.d.
¶ m Hic aliquis agit criminaliter cõtra colo
Lnum vel ſeruum pꝛincipis. Jac. J
W Niu erli Hic conueniebatur pꝛocura⸗
. EEE. toꝛ ceſar de eo quod geratvel
extoꝛſerat.
MAAH(Extex. ſiue a pꝛocuratoꝛe quod idem eſt.
Ad ditio Et dũ dr ĩ hac.l.ꝙ apparitoꝛes ĩiuriã ꝓ
· uicialibꝰ iferẽtes publiceviui cõcremẽt᷑
Iſtð tñ nõ hʒ locũ ĩ ꝓcuratoꝛe regis Frãcie qͥ cũ accuſa
bat᷑ ꝓ ↄcuſſiõibꝰfact ad penã ignis.ego Guil.ð clu.defẽ Pꝛocura
di dictũ ꝓcuratoꝛẽ regis Frãcie a pena ignis dicẽdo ꝙ toꝛ regis
erat illuſtris.pꝑ.l.ſi qͥs aduerſꝰ.S.eo.ti.⁊ ibi notaui.vñ nõ Frãcie di
põt puniri ꝑ aliũ qᷓ; per pᷣncipẽ.l.qͥtiẽs.S.vbi ſenatoꝛes illuſtris ꝑ
vel clariſſimi.vñ dicas ꝙ iſta.l.vniuerſi.dʒ ĩtelligi de mi ſona.
niſtris ipᷣoꝝ puta de baiulo ⁊ executoꝛibꝰvt ſeruiẽtibꝰ ſᷣʒ
BGuil.de clu.⁊ paul.de caſt.hic.⁊ tempoꝛe quo eram Pa
riſiꝰeuenit qð qͥdã ꝓcuratoꝛ regis nr̃i Fracie ĩ ꝑlamẽto
tholoſano cõmiſit aliq̃s ↄcuſſiões tholoſe ꝓpter q̃s fuit
depoſit? ĩ ſenatu pariſiẽſi vbi decidunt᷑ cãe ꝑſonaꝝ illu⸗
ſtriũ.vt ĩ.l.tiẽs.S.vbi ſenatoꝛes vel clariſſimi.ĩter quos
erat dictus pꝛocuratoꝛ regis.
D llum lHec lex loqᷣt᷑ qũ cõuenit᷑ officialis
pꝛocuratoꝛis ceſaris.
PAc ege Hic eſt ſpale vt ſeruus poſſit ciuili⸗
ter conueniri. Jaco.

Qñ liceat vnicuiq; line indice.
Jberam i, Aa er

Oπι ſui deféſionẽ nõ ad ĩiuriã vt.l.ſcĩaʒS.
cũ abr. ff. ad.l.adqł.fallit ĩ caſibus vbi
Alz etiã ad ĩiuriã offẽdere.h.d.totꝰ ti.
Add iti 0 Per has leges vʒ ſta
tfutũ vt liceat bãanitũ
☛n₰F occidere vl offẽdere: qꝛ ↄcernit publi⸗
caã vtilitate lʒ pꝑmittat homicidiũ:tñ nõ ſolũ ẽ ꝑmiſſũ iſis Gomici⸗
iudicibꝰ miĩſtris reipublice:ſʒ etiã cuilʒ pᷣuato cũ ĩ H mĩ diũ an cõ⸗
ſter reipublice dicat᷑ ſ᷑ʒʒ pau.ð ca.Et ꝑ iſtã.l.ĩ ꝓᷣſi.ac moꝛ mittat is
tẽ quã minabat᷑.dic ꝙ ſi aliqs minet᷑ me occidere poſſuʒ qͥ iterfecit
ire ꝑ quãcũq; viã ⁊ ipʒ puenire ⁊ ĩpune occidere ꝑ rõneʒ minatẽ ſe
huiꝰ tex.Et hoc ſi talis minãs fuerat hõ cõſuetꝰ mittere de eũ occi
minas ſuas executiõi ałs ſecꝰ arg.l.famoſi·S.ij.vł.iij.ff. dendo.
ad legẽ iuliã maieſtatis.ſᷣm Psu.de can de⸗
HM Niii

7. 5

re ꝓ here⸗
de ⁊ poſſi⸗ e.

dere pꝛo
poſſeſſoꝛe
qͥd ſit.

4

Petitio⸗
nẽ heredi
tatꝭ an ex
cludat ti⸗
tulꝰ.

BGButrigarius ſuper Tertio libꝛo Codicis

De inofficioſo teſtamẽto.
Mubꝛica.
. B m de Contra fideicõmiſſari
— um vniuerſalẽ qui poſ⸗
idet bona datur querela ⁊ exinde pe⸗
tit io hereditatis. hoc dicit.
¶Ad euidentiam quero quid eſt poſ
ſidere ꝓ herede. Reſpõdeo dicere ſe
heredem cum non ſit. Sed quid ẽ poſ
WD ſidere pꝛo poſſeſſoꝛe. Reſpõdeo nõ cũ
allegarẽ aliquã iuſt am cam poſſidendi.¶ Pone caſuʒ in
nube:duobus modis oppone ⁊ ex ſolutione apparebit ve
rus intellectus.vltimo concliudã caſum pinguẽ.
¶ Op. ergo pꝛimo ꝙ vniuerſalis fideicommiſſarius con
ueniri non poſſit petitione hereditatis cum habeat titulũ
⁊ ſic ob.l.regulariter.ff. de peti.heredi.cum ſi.So.tribus
modis vt glo.pꝛimo ꝙ titulus habetur pꝛo nõ.ti.cũ teſta
mẽtũ poſſit rumpi:ſed hec non eſt vera/qꝛ añq; ſit ruptuʒ
teſtamẽtũ durat:⁊ ꝑ ↄñs titulus vniuerſalis: ⁊ eſt ſciens
⁊c̃.vt in glo ꝙ non placet:qꝛ anteq; rüpatur non curo de
ſciẽtia vł ignoꝛãtia/qꝛ hñt iuſtum tituluʒ. Itẽ poſtq; eſt
ruptum nõ attẽdo ſciam vł ignoꝛãtiã:qꝛ titulus redactꝰ
eſt ad nõ titulum/⁊ ideo dic ꝙ ſi conſidero tpᷣs añq; teſta
mẽtum rũpatur:⁊ tũc hʒ verum ti.nec põt conueniripeti
tione hereditatis:vt in ↄꝛio:ſʒ conuenietur ꝑ qrelã ꝑ quã
rũpetur teſtamẽtũ /quo rupto deſinit habere titulũ ⁊ peti
tione hereditatis cõuenit᷑.h.d.¶ Itẽ op.hic dicit᷑ ꝙ ideo
pꝛoponit qᷓrelã:qꝛ poſſidet conuentus pꝛo herede vł pꝛo
poſſeſſoꝛe.Sʒ certe immo videtur ꝙ detur g̊ verum here
dẽ ⁊ qui verum titulum habet:vt ·j.e.l.ſcimus.So.aut ha
bes reſpectũ ad querelã ⁊ illa requirit verum titulum:vt
in contrario:aut habes reſpectum ad petitionẽ heredita
tis / ⁊ illa requirit ꝙ pꝛo herede vel pꝛo poſſeſſoꝛe poſſide
at/ ⁊ qdð hicvtrũq; pꝛoponebatur ſimulvel ſucceſſiue ideo
dicit ac ſi pꝛo herede ⁊c̃.Alij dicunt ꝙ bñ verum eſt ꝙ re
ſpectu querele quãtum ad ſe requirit verum titulum. Sʒ
qꝛ ille qui pꝛoponit q̃relã videtur pꝛoponere ⁊ petitionẽ
hereditatis:⁊ ideo eius reſpectu opoꝛtet ꝙ poſſideat pꝛo
herede/ vel pꝛo poſſeſſoꝛe qð eſt falſum ꝙ qui pꝛoponit q⸗
relam videatur pꝛoponere petitioneʒ hereditatis: immo
ſunt quaſi contrarie.nã q̃rela competit nõdũ rupto teſta
mẽto/⁊ tunc non põt cõpetere petitio hereditatis:qꝛ aut
pꝛoponitur ex teſtamento:⁊ nõ põt:qꝛ filius non eſt inſti⸗
tutꝰ:aut ab inteſtato/⁊ non põt:qꝛ durat cauſa teſtati: vt
l.q;diu.ff. de acqui.hereditate:aut ergo queris an qui pꝛo
ponit q̃relã videatur pꝛoponere petitionem hereditatis
⁊ dico ꝙ aut vult pꝛoponere ſucceſſiue ⁊ põt:aut codẽ tẽ⸗
poꝛe/⁊ tũc aut vult pꝛoponere ſub conditione hoc modo
pꝛopono q̃relã ad rumpẽdũ teſtamẽtũ ⁊ eo rupꝑto exnũc
pꝛout extunc pꝛopono petitionẽ heredit ati⁊ põt:aut vult
pꝛoponere pure ⁊ nõ põt cum ſint ↄꝛie. Sed vbi pᷣparato
rium ⁊ pᷣparatũ non ſunt contraria vt rei vendicatio ⁊ a⸗
ctio ad exhibenduʒ poſſunt ſimul pꝛoponi:vt.l.j.ff.ad ex⸗
hibẽ. ⁊ ibi not.⁊.l.gemma.e ti.¶ Cõclude ergo caſum pin
guẽ hac foꝛma:q̃rit iuuenis ab imꝑatoꝛe / mater q̃dã filiũ
pterijt: cuius pᷣteritio ꝓ exheredatione habetur ⁊ alium
heredẽ inſtituit grauss eum de hereditate reſtituẽda cui
dã tertio reſtituta hereditate q̃rit᷑ qũo filio pᷣterito cõtra
vniuerſalẽ fideicõmiſſariũ qui hereditatẽ poſſidet conſu
latur Rñdetur ꝙ filius q̃relã inofficioſi teſtamẽti contra
eũ poterit intẽtare:qꝛ bene datur cõtra ti.poſſidẽtẽ iĩmo
non contra alium ⁊ per eã petet rumpi teſtamentum:quo
rupto intentabit petitionem hereditatis contra eũ ꝑ quẽ
aduocabat:⁊ hoc poterit qꝛ titulꝰ fideicõmiſſarij erit re⸗
dactus ad nõ titulũ rupto teſtamẽto.h.d.¶ Item q̃ro an
titulus exclud at petitionẽ hereditatis.Rñdeo aut eſt ti⸗
tulus vniuerſalis aut ſingularis:pꝛimo caſu/aut habens
titulum hʒ malã fidem vt qꝛ emit ab eo quem ſcit vende⸗
re non poſſe/⁊ tunc non excludit petitionem hereditatis
vt. l. nec vllꝗ·S. ſi quis ſciens.ff.de petitione heredi.aut ẽ

D

in bona fide/⁊ tunc excludit petitionem hereditatis niſi

quãdo quãtitate modica eſt diſtracta / vel venditoꝛ non
comparet vt dicta.l.ſi qs. vł ſi titulus eſt redactus ad nõ
titulum rupto teſtamento ꝑ qrelã vt hic fuit ſᷣm verã lec.
Si autem habet quis titulum ſingularem tunc exclud it

petitionem hereditatis niſi quando titulus habetur pꝛo

non titulo:vt.d.l.nec vllam ·S omnibus.
Add . 4 Ex hac lege iuncta glo.magna hic ha⸗
1 10 bes regulã ⁊ tres fal.regula eſt:petitio
hereditatis non datur contra ti. poſſidentem.l. regulari⸗
ter. ff. de peti.here.⁊.l.hereditatẽ.jin qui.cau. ceſ. lõ. tẽp.
pꝛeſcrip.rõ vera ⁊ cõis eſt qꝛ iſte qui poſſidet cũ ti.habet
duo. ſti. ⁊ poſ:ergo debet excludere agentem petitiõe he
reditatis qͥ ſolũ ti.habet. iſtã rationẽ tradunt bar.⁊ doc.
in.l.hereditatẽ de peti.heredi.bar.in.l.ꝓ herede.in pꝛĩ.
ff. eo. bal.in. d.l. hereditatẽ.ſequitur ang.⁊ imo.in.l.ſi is qͥ
bonis. ff.de acqui.here.ange.in.l.pomponius. als icipit
ſi ex equis.ff.de rei vendi.ad iſtam regulam gl.hic ponit
tres fal.⁊ plenius glo.in.d.l.hereditatem:tu adde ſepteʒ
alias no.fal.vt hic per iaſonem in pe.⁊ fi.coł.

We c Hec lex habet quattuoꝛ lec.
4 Bamuis. ⁊ pꝛima ⁊ quarta placẽt alie
HRnon. ⁊ ad euidẽtiã no.ꝙ querela eſt de iure ciui

bonoꝛum poſſeſſionem gratia agnoſcende litis ꝑ moduʒ
cuiuſdã ãnuli ⁊ hec nuliũ ius tribuit filio: ſed facit ꝙ ius
ciuue eum cognoſcit ⁊ dat ei querelam ꝑ quam rumpit te
ſtamentum / poſtea intentat petitionem hereditatis per
quã aduocat bona/x hec lex bꝛeuiter hoc dicit. Qui ha⸗
bet bonoꝛum poſſeſſionem gratia agnoſcende litis nihil
habet niſi intentet querelã per quã teſtamentum rũpat/⁊
tunc agat petitione hereditatis.hoc dicit.
¶ Agd pꝛimam lec.op.ꝙ querela non poſſit intentari cum
detur in ſubſidium / at hic habet bonoꝛum poſſeſſionem:
ergo ⁊c̃᷑. So.vt glo.qꝛ hic non tribuit ius.vel dic ꝙ habʒ
ſucceſſiue ⁊ non ſimul.Secunda lec.nonvalet:qꝛ ſeptima
extraoꝛdinaria datur ab inteſtato que hic locum habere
non poteſt anteq; teſtamentum rumpatur cuʒ durct cã te
ſtati vt.l.quãdiu.ff de acqui.heredi. Item tertia lec.non
placet vt patet in glo.qꝛ aut peteret bonoꝛum poſſeſſionẽ
ex teſtamento/ non poteſt cum duret cauſa teſtati:vt di
xi in pꝛecedenti lectura. Quarta lec.põt ſuſtineri ⁊ ſᷣm cã
nota caſum in quo etiam iure nouo eſt neceſſaria bonoꝛũ
poſſeſſio ſᷣm tab.ſicut ⁊ cum teſtamẽtum eſt ruptum de iu
re ciuili:ſed de iure Sari⸗ cõualeſcit:vt.l.poſthumus. ff.
de iniuſto teſta. Ad hanc lec.op.ꝙ bec exheredatio non
debeat haberi pꝛo exheredatione vt.ff de contra ta.l.nõ
putauit.j.reſponpᷣ.⁊· S.nõ qͥs. So.ibi nõ fuit exheredatio
rite facta hic ſic vt.lʒ.ſi pater.j.de inſtit.⁊ ſubſtit.ſub con⸗
di.factis.hoc dicit.
Ad d itio In terminis huius legis ⁊ glo.hic in vᷣ.
△α q;ᷓuis licet hodie ſit ſublata differẽtis in
ter filios emancipatos ⁊ retentos in poteſtate.l.memini
mus·j.de legi.heredi.⁊.S· nullã vo.in aut.de heredi que
ab inteſt. illud pꝛocedit q;tum ad ſuccedendum ab inte⸗
ſtato / ſed condito teſtamento multe differentie adhuc du
rant qualis eſt iſta ᷣm gloſ. in.l.ſi emãcipati.j. de cołx ĩ
aut. ex cã .j.de lib.pᷣteri.⁊ in.l.gallus ·S·⁊ qui ſi tãtum vbi
bar.⁊ alij.ff.de lib.⁊ poſthu.⁊ ita tene quãauis contrariuʒ
teneat paul.de caſt.hic. .
OOð 7 mater Inducit᷑ hac.l.mirabilis pꝛe⸗

ſumptio:vt pꝛeteritus pᷣſums

“tuere non potuit. hoc dicit. (Ad eui

yn tur inſtitutus ab ea que impetu puer

S entiam ẽ
ſciendum ꝙ aliquãdo expꝛeſſe vocatus repellitur ex pꝛe

Querela

WY li: z ideo filio emancipato non dabatur cum ſit eſt de iure
incognitus an iure ciuili: ſed pꝛetoꝛ filio emancipato dat ciuili.

Pꝛeteri⸗
tus pᷣſu

ſumpta voluntate teſtãtis: vt in ſubſtituto filio qui exclu tur inſtitu

ditur ſi filius filios habuit:vt.l.cum acutiſſimi·Xj de fidei
commil.aliquando non vocatus expꝛeſſe a teſt atoꝛe fin⸗
gitur ex voluntate teſtatorj vocatus: vt ẽ hic in tacita ſub
ſtitutione vulgari ⁊ in tacita pupillari:vt.l.iam hoc iure
in pꝛin.⁊ fl.ff.de vulgari ⁊ pu.⁊.l.cuʒ pꝛecibus ·j.de ipub.
⁊ alijs ſubſti.¶ Item eſt ſciendũ ꝙ hec.l ꝓonit tres caſus
quia in pꝛimo mulier non fuit impedita filium inſtituere
pꝛopter puerperium. In ſecundo ſic. In tertio ponit ca⸗
ſum ſeparatũ in quo erant extranei inſtituti. Secũda ꝑs
incipit ibi:ſʒ cum ea Tertia incipit ibi ſinautem heredes
¶Quero de rõne huiꝰ. l. Rñdeo rõ pᷣcedẽtis dicti ẽ qꝛ ſilẽ
tiũ mris hẽt᷑ ꝓ exheredatiõe:vt ĩſti.ð exhereda.li·S· ir.
cum ſimilibus:qð eſtverum quando eum potuit nomina
re vt h in pꝛima parte caſꝰ et in.l.certi iuris j de teſta.mi
li.⁊ ideo habet querelã Ratio ſecundi caſus eſt:quia mu⸗
lier neſciebat an filiꝰeſſet naſciturus ⁊ puerperio impedi⸗

tus ab ea
q ipetupu
erperij in⸗
ſtituere
nõ potuit.

Efüriebicye
ieli nolin
n
ſegps
lutit
C
lerh
odie
eſtc

4

eſt⸗
ſunt
moꝛt
ſam
mon
Win
ſgn
lben Cs
nn ievtl
liteto tumm
mopqy tiſtea
i con
uteo
lber

n
toe

lobe

bon
nne

l

Se

deireccig
Pnmamnſti
nuncptonte
ltispnoig
ſedfackgin
amrunptn
ereditatsze
diclt Quibe
nge luisnt
Ntumrüpet

lntentarian
poſſeſſione
N dicghe
Aetcrſche
clocumn heet
rcuz duracit
ntertieleeten
Nrummpoſeſonk
ulateſtaunn
ſuſtinerlaßfti
celſarigbones
eſtruprunden
poſtbumaf
rheredahie
contra talnt
it erherolen
ubſtit. ſuben

84go hicfi
a diſferänn
tettatel nenn
Gt deheth a
dendun ehn⸗
frennechnn
cpeniſtechi
ckiſtünm f
Niniscolnn

De Inoffi

ta non inſtituit:⁊ ideo pᷣſumitur ꝙ inſtituiſſet ſi potuiſſet

2 hec pᷣſumptio ſumitur ex duobꝰ. pꝛimo qꝛ pꝛeſumit᷑ ꝙ
inſtituiſſet eũ ex pietate materna. Secũdo ex eo qꝛ alios
filios inſtituit vnde pᷣſumitur parẽ affectionẽ ad oẽs ha
bere:vt.l.ſi nunq; de re.do.ĩmo plus ad iſtũ cum nullã
cauſaʒ ingratitudinis potuerit cõmittere:vt.l.ſi quis in
ſuo .S.legis.j.e. Ratio tertij caſus:qꝛ cũ pᷣſumat᷑ equalẽ
affectionẽ habere tã ad natos q; ad naſcituros:vt dic.l.
ſi nunq;.ſi natos nõ inſtituit pᷣſumitur nec inſtituiſſe na⸗
ſcituros:nã de vno actu trahit᷑ pᷣſumptio ad aliũ eiuſdẽ
gñis.vt.l.ſi cui:.S. hijſdẽ.ff.de accuſa.⁊.l.non eſt·S.a bar⸗
baris. de re mili.
¶ Op. ꝙ in pꝛimo caſu filius pᷣteritus rũpat per contra
tab. non qrela: vt.l.fi.j. de libe.pᷣteri.Sol.illud eſt verum
qñ pꝛeterit᷑ a patre hic a matre cuius pᷣteritio habetur ꝓ
