nõ qꝛ furtiuus.vt.l.in ſeruoꝝ·j.in qͥ.ca.ce.lon.tẽ.pꝛe.Hu⸗

inus timoꝛe glo. intelligit de ſeruo aſcripto glebe qui cen⸗

ſetur immobilis vñ ſolũ ratione vitij non poteſt pᷣſcribi.

¶ Sed hec op.ſi iſte ſeruus cenſetur ĩmobilis:ergo ĩ eo

non põt cadere furtũ.vt.l.ſi cretc.ff.de furt.Sol.vt gloſ.
exẽplificãdo decreta ſeparata a ſolo. Sed ) hec opp.ſi
cẽſes eũ ſeparatũ a ſolo ⁊ ſic mobilẽ recidimꝰin pꝛimam
opinionẽ/qꝛ ſic ceſſabit pᷣſcriptio qꝛ mobilis nõ rõevitij.
Sed tu potes cõſiderare rẽ que ſubeſt ſubiectiõe natura
li alij ⁊ ſic eſt incerta q̃ naturałr ſubeſt fundo:⁊ ideo duʒ

eſt vnica ſolo cẽſet᷑ ĩmobilis ſimpłr. aut ẽ ſeꝑata ⁊ cẽſet
mobilis ſimpłr. Sʒ qdꝗ res ſubiacèt ĩterpᷣtatiue vt ſeruꝰ
glebe:⁊ iõ natura eiꝰ cõſiderata eſt mobilis:⁊ ideo in eo

ſit furtũ.i Itẽ qꝛ iterpᷣtatiue ſubiacet füdo hoc reſpectu
cẽſetur imobilis ⁊ hʒ locũ pᷣſcriptio niſi eẽtviciũ.ſ Sʒ ʒ
hoc op.ſi cẽſet᷑ ĩmobilis ergo ceſſat vſucapio vt hic dicit

nõ rõe vicij:ſʒ qꝛ imobilis cẽſet᷑.Huiꝰ timoꝛe trãſit ad ſe

cũdã lect.que eſt ꝙᷣ hec lex ponat duos caſus:vnũ qñ ex⸗
traneꝰ pᷣſcribere vult ↄ dñm:qꝛ tũc hr̃et locũ vſucapio ni
ſi eẽt vitiũ. Scom qũ ipſe ſeruꝰ ſe ipᷣmvult ĩ libertate pᷣ⸗

ſcribere ⁊ hec reſpectu hr̃et locũ pᷣſcriptio niſi eẽt viciũ.

DODp.ergo ꝙ ideo ceſſet pꝛeſcriptio qꝛ mobilis.vt.d.l.in

ſeruoꝝ. ⁊ ſolu.ponẽdo duos caſus vt dixi.¶ Alij ponunt

aliã lec.ſ.vt hec lex ponat alios duos caſus:vnũ qñ con⸗
tra dñm quis velit vſucapere qͥ caſu hr̃et locũ vſucapio
niſi eſſet viciũ:⁊ ideo hic negat᷑vſucapio.Scðus caſꝰ eſt
qñ ↄtra creditoꝛẽ qͥs vult pᷣſcribere quo caſu haberet lo⸗
cum Gſeripel niſi eſſet vitiũ ⁊ hoc reſpectu negatur pᷣſcri
ptio.Alia lec.eſt ꝙ inepte q̃rẽti inepte reſpondeat iĩpatoꝛ
nã qrit iuuenis an poſſit vſucapi vel pᷣſcribi ⁊ ĩpatoꝛ rñ⸗
det ſimpliciter ꝙ nec vſucapio nec pᷣͤſcriptio locũ hʒ non
gũt de pꝛeſcrip.dicit quia ſit ĩimobilis ⁊ hanc lec.putove
rioꝛem.¶ Item op.facilius impeditur fiendũ qᷓ; factum.
vt.l.pluribus ·S. ⁊ ſi placeat.ff.de verb.ſigni.⁊.l.patre fu⸗
rioſo.de his qui ſunt ſui vel ali.iuris. Sed ita ꝙ res do⸗
mini iam facta furtiua perueniens in poteſtatẽ ſerui pur
gaturvicio:ergo multo foꝛtius ipſe ſeruus non debʒ effi⸗

Fo. J.
ci furtiuꝰſi in ptãtẽ ſui veniat:⁊ ideo videt᷑ ob.l.interdũ.
S. cũ aũt.ff.defur.So.vt gl.qꝛ res dñica nunq; vicio pur
gatur licʒ redeat ad ſeruum.ſed peculiare ſic vt in ↄꝛio:⁊
eſt rõ:qꝛ in peculiaribꝰ habet ſeruus quãdã ptãtẽ ⁊ ĩ cis

põt damnificare dñm.vt.l.ſi quis ſeruũ ·S. etiam.ff.de pe

cu.at ipſe cſt res dñica ⁊ ideo cadit in furto.q 3 tẽ op.ad
finẽ legis ⁊ videt᷑ ꝙ ex aliqua cã dño ſit dãnoſa

fi ex ali⸗ fuga ſer
ui/qꝛ dʒ vẽdi ⁊ ad dñnʒ nõ dʒ redire:vt iſti.de his qui ſũt

ſui vel ali.iur· S· dñoꝛũ. Huius timoꝛe dupliciter variat̃

hec lec.ex q̃cũq; cẽ vt patʒ hic in glo.q Itẽ op.ꝙ non ſit
bona illatio ꝙ ſi fiat furtũ:ergo impediat᷑ vſuca.vt.l.ſeqͥ
tur· S. ſi rem.ff. de vſuca.So.vt glo.⁊ dic ꝙ aliqñ fit fur⸗
tũ ⁊ datur furti act.⁊ tamẽ res nõ fit furtiua ⁊ pᷣſcribitur
vt in ↄꝛio.Aliqñ fit furtũ ⁊ nõ naſcitur furti act.⁊ tñ res
fit furtiua vt hic:⁊.l.ſerui ⁊ filij.ff.de fur.⁊ tũc non vſuca
pit᷑.Aliqñ efficitur furtũ ⁊ res efficitur furtiua ⁊ dat᷑ fur
ti actiovt regulariter.¶ Itẽ op.deſtructo ↄñti deſtruitur
⁊ añs. Sed ita eſt ꝙ ↄñs furti eſt vt rei furtiue perdatur
oĩs poſſeſſio.vt.l.ſi rẽ.⁊.l.rẽ q̃ nobis.ff.de acquirẽd.poſ⸗
ſeſſio. Sed hic dominꝰ poſſeſ.ſerui non ꝑdit /ergo non dʒ
eẽ furtiuus:⁊ ideo non ob.il.iij ·S.ſi ſeruus.ff.de acquirẽ.
poſſ.Sol.dicunt quidã ꝙ dominus ꝑdit naturalẽ/ciuilẽ
retinet quod eſt contra leges pᷣdictas:⁊ ideo dic ⁊ veriꝰ
ꝙ ↄꝛia loquunt᷑ in furto regulari in quo ꝑditur poſſeſſio
hic in irregulari/ ideo eſt irregulare/qꝛ idẽ reꝑitur fur
⁊ res furtiua in quo nõ ꝑditur poſſeſſio.¶ Itẽ op.ꝙ eodẽ
modo deſtructo ↄñti deſtruatur añcedẽs:ſʒ ita eſt ꝙ cõ⸗
ſequẽs furti eſt ꝙ dãs opẽ furto teneat᷑ furti:ſed dãs opẽé
fuge nõ tenetur furti:ergo fugiẽs non facit furtũ ⁊ ſicvi⸗
detur ob.l qͥ ſeruo.ff de fur.So.ibi non fuit ſequuta fuga
⁊ ideo nõ fit furtum:ſʒ bñ tenetur act.fᷣui coꝛrupti.i Itẽ
op·ꝙ ideo non poſſit pᷣſcribi:quia ſine gleba non põt alie
nari/& nec pᷣſcribi.vt.l.quẽadmodũ.de agri.⁊ cenſi.So.

illa regula fallit hic.¶ Modo q̃ro an idẽ ſit ĩ errone:glo. Erro quo
dicit ꝙ ſic ⁊ male:qꝛ erro non ſe ſubſtrahit dño ſʒ vſũ ſui mõ differt

⁊ ideo ipᷣe non eſt vicioſus ſʒ vſus eiꝰ ⁊ ideo nõ impedit᷑
pᷣſcribi vt nõ.i.l.vicia.ff.de acqͥr.poſ.i¶ Itẽ q̃ro an ſaltim
ſpacio.xxx.an.poſſit pᷣſeribi: mñdeo aut ẽneus vult eã
pᷣſcribere:⁊ dico ꝙ ſtatim incipit dñs deſinere poſſidere:
⁊ iõ ſtatim ĩchoat᷑ pᷣſcriptio.xxx.an.⁊ hoc caſu nõ pꝛoce⸗
dit glo.Aut ſeruꝰ ſeipm in libertate pᷣſcribere ⁊ tunc opʒ

& pᷣmo.x.an.ſe poſſideat ꝑ quoꝛũ lapſum dñis ꝑdit poff.

obliuionẽ.vt.lł.furti.ff. de vſucap.⁊.l.ſeqᷣtur.S.qð autẽ.
⁊ de acquir.poſſ.l.iij.S·ſeruus.⁊ ꝑdita ciuili ꝑ obliuionẽ
decẽnij reqᷣritur ad pᷣſcriptionẽ ſpaciũ.xxx.an.quod in⸗
choatur in fine decẽnij pꝛedicti ⁊ hoc caſu pꝛocedit glo.
¶ In gloſ.que incipit vt ⁊.in fi.ibi licet quidã ↄtra:⁊ bñ
qꝛ erro nõ eſt furtiuus ſʒ eius vſus/vñ eſt vicioſus ⁊ hoc
non ipedit vſucapionẽ vt nõ.in l.viciaj.de acquir.poſſ.
In glo.que ĩcipit nõ valet.in fi.ibi ſpale in fure.qui eſt
idem ꝙ res furtiua. ¶ In gloſ.que incipit dic ꝙ vna.ibi
due negationes reſpiciẽtes idem verbũ.ſ In glo.que in
cipit ſed que.ibi ⁊ bona fide que hic non fuit: ⁊ dic ꝙ illa
regula fallit hic.ſ In eadẽ glo.ibi in ſeruo vt in re mobi

li hec vera vt ſic inepte querenti inepte rñdeat imꝑatoꝛ.

Queritur enim an poſſit vſucapi vel pꝛeſcribi ⁊ ſimplici⸗
ter: Rñdetur ꝙ nec vſucapi nec pᷣſcribi. In eadẽ gloſ.ĩ

fine. xxx.an.hec vera ſi ſeruus vult ſeipᷣm in libertatẽ pᷣ⸗

ſcribere.Sʒ ſi extraneus vult ipᷣm pᷣſcribere ſtatim cũ eũ
cõpꝛehendit pꝛiuatur dñs poſſeſſiõe:⁊ ideo ſtatim ĩcipit
currere pꝛeſcriptio.
Add itio Adde ad iſtã legẽ ꝙ Cy. exoꝛdit᷑ ꝙ iſta
lex tãq; pᷣma filia qͥ ad nuptias venerit
ãpliſſimã dotẽ repoꝛtauit a ſcribẽtibꝰ.Adde ꝙ iſta lex vᷣʒ
paul.de ca.hʒ locũ ĩ ſeruis qͥ ꝓni ſunt ad malum nõ autẽ
in bꝛutis aĩalibꝰ:qꝛ bꝛuta aĩalia aufugiẽdo nõ faciũt fur
tũ ſui cũ aim ꝓnũ ad hoc nõ hẽant.Et adde gloſ.huius
leg ſuꝑvᷣbo.necvſuca.ð iſtis negatiuis an ⁊ qñ affirmãt
⁊ qñ nõ dic ꝑ Jaſo.in.l.manifeſte turpitudinis vbi bal.
Moger.ff. ð̊ iureiur.ponit bal.ĩ ꝓemio feudoꝝ ĩ pe.col.
Ludo..in.l.j.S.ſi qͥs ita.ff.de verb.obli. Jo.an.⁊ alij in.c.
⁊ ſi chꝛiſtus.de iureiuran.⁊ eſt tex.in.l.ſi duo patroni:⸗
marcel. in verbo que non eſſe extra equitatem negaue⸗
rim.ff.de iureiurando.⁊ de tribus negatiuis habes etiã
ĩ.l.j.ff.de cada.punitoꝝ.⁊ in.l.nõnunqᷓ; ĩ pn.ff.de col.bo.
bar.ĩ.l.j·S.ſinaũt.p illũ tex.ff. de her.ĩſti.⁊ bar.ĩ.d.l.duo⸗
bʒꝰ. ff. de iureiur. ⁊ de rũte poſitionibus cũ duplici negati
one ponit bal.⁊ ſaly.hic.⁊ cy.in.l.qui ſe SOSS ibi bal.

Butrigarij Gecũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis

in. iiij.col.S.vnde liberi.vide hic iaſ.multa hic accumu⸗
lant alid per ange bic in eol rca luctn. .
P i ſeruus meus fugit a
E q uirend 1. me ⁊ iuit ad aliũ/officiũ
Pſidis eſt vt faciat poteſtatẽ requirendi eum.
boeoc dic. Cõcoꝛdat.l.theſaurꝰ.ff. ad exhibẽdũ.
Sp. ꝙ non recurratur ad officiũ:ſed detur actio:vt.j·
eo.l.quicunq;.⁊.ff.eo.l.j.S.hoc aũt.Solu.non datur offi
cium ⁊ actio ad idem: nã pᷣmo imploꝛatur officiũ vt fiat
poteſtas requirẽdi/⁊ ſi aduerſarius non patiatur / datur
poſtes actio vt in cõtrario:⁊ ita ad diuerſa competunt.
¶ Item op.ꝙ reqſitio rei furtiue hodie non fiat:vt inſti.
dẽ ob. que ex quaſi delic·S.ſed he. Sol.ibi loquitur quã⸗
do volo inquirere ꝑſonam furis:licet ſit idem ꝙ res fur⸗
tiua:qꝛ non requiretur vt res furtiua:ſed vt ꝑſona delin
quens:⁊ ſic eſt argumentũ ꝙ ſi titius vulnerauit ſeium:⁊
fugit ad domũ ſempꝛonij poſſit ibiinqᷣri nõ vt res:vt ſic
non ob · S. ſed he.ſed vt ꝑſona delinquẽs.ar.huiꝰ.l. But᷑.

. E Fugitiuꝰ in actu fugiẽdi
J tu gitt Ut. H dũ iret a bar
m baros pede punitur: vel pena metalli vel alia.
hoc dicit Jaco. Buk. .
Seruꝰ fu⸗ ¶ Sp. ꝙ debeat decapitari:vt.l.ſi quis · S.·j ff. de pe.So.
giens ad vt glo.ꝙ ibi iuut / hic non. ſed ibat/a ꝑ hoc eſt argumentũ
barbaros ꝙ ſi ſtatuto cauctur ꝙ qui poꝛtauerit pecuniã extra terri⸗
an poſſit toꝛiũ bononie puniatur in centũ.modo qdam poꝛtabat/
decapita⸗ ſed nõ poꝛtauerat nunqͥd puniendus eſt/videtur ꝙ non:
11. quia ſtatutũ loquitur in eo qui ꝑfecit ⁊ poꝛtauit: ⁊ ſic reqᷣ
rit perfectũ eſſe delictum: vt.l.ſi ita ſtipulatꝰ.ff. de vᷣbo.
obliga.cum ergo ceſſent verba ſtatuti/ceſſat ⁊ ſtatutum:
vt.l. ſi vero · S· de viro. ff. ſo.ma.⁊.l.ſi quis id· S ſi dum
pponitur.ff. de iuriſ.oĩm iudi cũ a ꝓpꝛio ſignificato nõ
ſit recedẽdum:vt.l.labeo.de ſuppel.lega. Itẽ op.ꝙ ca⸗
pite debeat puniri cum in atrocioꝛibꝰdelictüm habeatur
pꝛo cõſummato ſi deuẽtum eſt ad actum: vt.l.is qui.j.de
ſicca.⁊ ſic ob l. Sol.dicunt quidam ꝙ ibi fuu in dolo hic
non.quod nõ puto verum:qꝛ ſi hic non eſſet in dolo non
deberet dãnari in metallum.Alij dicũt ꝙ ibi loquitur in
libero / hic in ſeruo:⁊ eſt ratio:quia ſeruus neſcit ſecreta
dñi: vt dicitur in euãgelio.vnde nõ eſt pᷣſumptio ꝙ poſſit
aliqua hoſtibꝰ reuelare / ſecus ĩ libero. Alij tenẽtes eãdẽ
ſolu. dicũt ꝙ ratio eſt:qꝛ ſerui penſio redũdat in dñm qui
nii deliquit:⁊ ideo minꝰ punitur ſeruus ꝓpter dñm / que
ratio ceſſat in libero. Tu dicꝙ aut quis ꝑfecit delictũ/⸗⁊
debet puniri vt.lqͥ ea mẽte.ff.de fur.⁊ in cõtrario.aut nõ
eſt cõſũmatum ſed peruẽtum eſt ad actum:⁊ tunc aut eſt
deuẽtum ad actum remotum ⁊ non punitur vt de cõſum⸗
mato vt hic.aut ad ꝓximũ /a tunc punitur vt de cõſũma
to in atrocioꝛibus:vt.l.is qui cum telo.hec vera.Alij di⸗
cunt ꝙ hic loqᷣtur in ſeruo:in cõtrario loquitur in libero.
⁊ eſt ſpeciale vt minꝰ puniatur ſeruus q; liber: ⁊ eſt ratio
ſᷣm quoſdã:qꝛ ſeruus neſcit ſecreta dñi:vt dicitur in euã
gelio:⁊ ideo nõ eſt tantus timoꝛ vt ſciat aliquid reuelare
hoſtibꝰ vt eſt de libero. Alij aſſignãt rõnem.ſ.ꝙ ideo plꝰ
punitur liber:qꝛ pena tantũ in ipᷣm redũdat ſed pena ſer
ui etiam in dñm redũdat/⁊ ideo minus punitur.¶ Item
op.ꝙ capite puniatur:vt.l.legem.ff. ad ſilł.Sol.vt glo.qᷓ
eſt ſuper aut᷑.q Item op.ꝙ non iĩponatur pena pedis ſed
manus: vt in aut᷑.ſed nouo iure.Sol.vt glo.⁊ ibi dicam.
MVetalli ¶ Modo q̃ro que ſit pena metalli/⁊ operis metalli/⁊ mi⸗
pena: opꝰ niſtri metalli: Reſpõdeo pena metalli eſt danari ad fodi
metalli ? endum metallũ. Dãnari in opus metalli eſt idem niſi ꝙ
miĩſteriuʒ datur in metallũ grauioꝛibus põderibꝰ pꝛemit᷑. Dari in
metalli miniſteriũ metalloꝝ eſt dãnari ad ſumẽdum illud. vnde
qd ſit. mulieres quãdoq; ad illud danant᷑: vt.l.aut.ff.de penis.
¶ Item qro in cuius electiõe ſit alterã iſtarum penarum
imponi:Hhicũt quidã ꝙ rei:q; ipſe eſt qui debʒ:ergo eius
eſt electio.ff de iure do.l.pleriq;.Alij dicũt ꝙ eſt actoꝛis:
qꝛ hic eſt denoĩatio ſpeciei pᷣmo / poſtes generis qꝛ dicit
vel alia quod eſt falſum:qꝛ tãtũ valet ꝓmittere ſtichũ in
ſpecie. aut hominẽ in genere qᷓ;tum ſtichũ aut paphilũê/tx
ſic vtrũq; in ſpecie:vt.l.cum his.ff. de ↄdi.inde.⁊ ideo tu
dic ꝙ hec pena eſt indetermĩata:nã ſpecies pᷣcedẽtes ge
nus non habẽt ißm reſtringere vt ſolũ expꝛeſſas ſpẽg cõ
pꝛehẽdat: ſed etiã oẽs alias ſimiles tñ expᷣſſis: vt.l.fl·S·
cui dulcia ff. de vino tri. ⁊ ole.le.⁊.l.cum ita·S· in fideicõ.
ff. de le.ij. cũ ergo pena ſit indetermĩata:ergo in iudicis
arbitrio reſidet quã ĩponat:dum tñ ſimilẽ expᷣſſe ĩponat:

vt pꝛobatur in.l.j.ff.de eroꝛdi.crimi.i Item q̃ro quomõ
veniat aut᷑.ad.l.C. Et dicunt qdam ꝙ coꝛrectiue:qꝛ in.lj.
C.punicbat᷑ ſeruus pede.in aut᷑.manu.Alij dicũt ꝙvenit
coꝛrectiue aliomõ:qꝛ cum ſeruus fugiẽdo faciat furtum
ſui venit ꝓpter furtũ verberadꝰ /⁊ non alia pena impo⸗
nenda.⁊ de hoc infra dicam. But᷑. .

. Vbi ex lege debet amputa⸗
Ed nouo *tari membꝛum ſola manus
abſcindit᷑ pꝛo furto pena fuſtigationis ĩponit᷑:

ſpenſionis.h.d. But᷑.¶ WMWodo q̃ro quomodo hec aut᷑.ve⸗
niat ad.l.codicis:NHicunt quidã ꝙ coꝛrectiue:nã lex co⸗
dicis dicebat ꝙ abſcinderet᷑ pes:hic manus.Alij dicunt
ꝙ hic ponitur pena furti:qꝛ ſeruus fugiẽdo facit furtum:
vt. S.e.l.j.⁊ pꝛo furto hodie fuſtigatur.Tu dic ꝙ aut agit
dñs quia ſeruus fecit eifurtũ ſe ſubtrahẽdo / ⁊ tũc debet
fuſtigari:vt hic.aut agit res publica:qꝛ offenſa ideo quia
iſte tranſiuit ad barbaros/⁊ tũc olim pes/hodie manus
vt hic.¶ Item q̃ro in quibus caſibus olim eſſet pena mẽ⸗
bꝛi abſciſionis?: Et dic vt glo. Nerum in exẽplis que po⸗
nit glo.in quibus ⁊ olim manus abſcindebat᷑ nil innouat
hec aut᷑ qꝛ licet cõfirmet nõ agitur ex cõfirmante.tñ con⸗
ſirmatũ erat per ſe validũ vt l.obuenire hr̃ditatem ff.de

ybo.ſigni. ¶ Item quero que manus debeat abſcindi⸗ et Serui fu⸗

dic ꝙ illa in qua minus poteſt ſit dextra vel ſiniſtra.Sed
qd ſi vnã tm habet: certe illa ſola debet abſcindi.ar.l.ſti
chum aut pamphilũ in pꝛĩcipio ff.de ſolu.¶ Sed quid ſi
vnã habet aridã nunqd illa debet abſcindi vid et᷑ ꝙ non:
quia illa eſt inutilis vnde perinde eſt ac ſi nõ haberet:vt
l.ſi fideicõ.in pꝛin.ff.qui ſa da.co.⁊ ideo videtur alia ipo
nenda:cum hec nõ eſſet ſibi pena.Lu dic ꝙ ĩmo eſſet ſibi
aliqualis pena:⁊ ideo ſufficit illam amputari:vt ſic mini
mum ſoluẽdo liberetur:vt.il.in obſcu.ff de re.iur.cum ſi.
Sed quid ſi nullam manũ habet: Reſpõdeo alia pena
iponetur q̃ erit ſibi pena:vt in ar.l.nouerint·. vt ĩtra cer.
tẽ.cri.q̃ſt ter. Itẽ op.ꝙ debeat furcis ſuſpẽdi:vt.l.capi
taliũ ·S.famoſos ff.de pe.Sol.vt glo qꝛ ibi eſt famoſus
latro.Et attẽde qꝛ glo.eſt mala ⁊ iudices faciũt eam pe⸗
ioꝛem:nam dicunt ꝙ ſi bis facit furtũ debet furcis ſuſpen
di/⁊ iudices faciunt ꝙ ſi fur ſubtraxit duas res ſimul cõ
fiteri ꝙ ſeparatim accepit aliquo interuallo habito inter
acceptionem vnius rei ⁊ alterius / ⁊ ſic dicũt ꝙ duo ſunt
furta ⁊ faciũt eum ſuſpendi.Sed certe licet hoc ſeruetur
ego nõ puto ꝙ pꝛo furto poſſit ſuſpendi qᷓ;tumcũq; reite⸗
rauerit:ſed eſt pena fuſtigationis:vnde iterum debet fu⸗
ſtigari /non autẽ ſuſpendi:vt ꝓbatur.·j.e.l.quicunq;.⁊ lex
que loquitur de ſuſpẽdendo loquit᷑ de latrone /non de fu
re:nam licet quis pluries furet᷑:nõ ſcqᷣtur ꝙ ſit famoſus:
⁊ licet ſit famoſus eſt famoſus fur.non famoſus latro:⁊
ideo nõ deberet ſuſpẽdi.
¶ In glo. que incipit.ſ fuſtibꝰ.ibi latro.i.qui violenter
pꝛedatur.⁊ ideo in fure non loouitur:ſed pꝛedone.

A¶pꝛo violentia facta a latrone unponit᷑ pena ſu-

gitiui ma⸗
nus ſi ab⸗
ſcindat qꝗ
degt abſch
di an ſini⸗
ſtra vel
dextra.

Suſpendi
nemo dʒ
ꝓfurto.

Et dũ dr in glo.huiꝰ auł.ꝙ famoſus la

Additio. α ſuſpẽdẽdꝰ: vt puta qꝛ i itine

ribꝰ ſtãt vt hẽt᷑.in.l.capitaliũ ·S.famoſos.ff.de penis.dic

tñ ꝙ ſi ſemel fecerit veniã meret᷑.gl.ſing.in vᷣb.famoſos.
in. d.l. capitaliũ ſᷣm ang. de are.in·S.j.in.j.col.vi bo.rap.
inſt.⁊ ĩ S.j ex maleficiſs.ij.col.inſti.de ac. Nõ reꝑit᷑ iure
cautũ ꝙ ꝙ furto uato qͥs dẽat moꝛi.nec ob · S.ſi qͥs qͥnq;
ſolidos.de pace tenẽda ĩ vſibꝰ feu.qꝛ ibi fuit ſuſpẽſꝰ rõne
pac rupte ·⁊ ibi vide ꝑ bal lʒ ang hic in.ij col.ᷣſi.caſus
eſt ⁊c᷑.voluit dicere ꝙ in.d.S.ſi qͥs qͥnq; ſolidos erat tex.
de iure nouiſſimo qͥ qs ꝓfurto debebat ſuſpẽdi.verũtũ
ille · Snõ ſᷣuat᷑ de ↄſue ⁊ iõ de eo nõ cures.ang.peru.hic ⁊
vide h̊ ang.in.ii.col.ad finẽ vᷣſi.Et iſti appellaãt᷑ latrones
vbi dicit ꝙ ꝑ ſtatuta traꝝ ſnſpẽdunt᷑ latrones/⁊ ita ẽ in⸗
telligẽda.d.l.capit aliũ.Et dũ dr in tex.vna ſola manus
dẽs aũt nõ eſt mẽbꝛũ.de edil.edic.l.an dens abeſt.Et iõ
clericꝰ ĩdignatꝰ ex doloꝛe dẽtiũ extrahẽs ſibi illũ nõ eſt
irregłaris:lʒ ſecꝰ eẽt ſi ſibi mẽbꝛũ abſcĩderet ſᷣm ino.de

coꝛꝑe viciatj̃.c.ſignificauit.Itẽ adde bal.ĩ ꝓhemio de⸗

cretaliũ ĩ.viij.col.vbi q̃rit an clericꝰ qͥ ſtudioſe ſeipʒ vul⸗
nerauit incidat in canonẽ c.ſi qͥs ſuadẽte.xvij.q.iiij.Eſt
gũt mẽbꝛũ oẽ id qð in coꝛꝑe nr̃o hʒ coꝛꝑationẽ diſtinctã
ſᷣm phm.in.iiij.metha.ad finẽ.Et iõ manꝰ ad palpãdũ
pes ad ãbulãdũ/oculꝰ ad vidẽdũ/auris ad audiẽdũ /os
ad guſtãdũ/naſus ad odoꝛãdũ ſũt mẽbꝛa.digitꝰ aũt eſt

offm̃ mẽbꝛi.ð ſta.ho.l.nõ ſũt lihᷣi.⁊ ð edi.edic.l.ið offiliꝰ.

Mẽbꝛum

q ſit.

toſi

AsCtl
(crat epun
tirdolären
chiiscg,ſi
lntſeectu
Gnonrema
Peann cuins
ſenthic.
Modoqio
ſoqua gc.
ſeerioneſit
Mocdoop.
eo:ytl/
apole:
nalegalis.
ſenlefffa
glidanum /
noetordiſpo
nelbfacere
loal aſtidui⸗
Umariſerw
aureos iue
Nat goätits
ztiohſtarur
feiteret tot
lS deme
perhancle
lrit veruſii
latiatres,
tputo verĩ
Nlctimu
lenarioe del
fheperolibi
Nctixrl pul
lelpautdelic
ranteſtide
Gtrtücern⸗
8

ſoni Auti⸗
mlapena
ſtirſeterariö
m tticnoa
Mdelctavt
Ulheeſetvn
Eelelſen
Eiſeſutpin
Tmdetern
⁊æ-
Moaunere

—

bpenet ſic en

— =

Se
SS

7

6n

face n
ctaſcen
eno diciit
motun 1
Urumnoffd
um conſüm
ethiſi aug
nn l aut
co male
liplor dede

= =

S.

Uneenn.

ſimtatinn
cöffmmnie⸗
Nltehitſtum,
debetr thie
mreſſnlini⸗

et Meincie:

eſolnSed
ſandtpiäckgen
taeſtnöhsbent
oidettr if

udcio
Aumputariptſenn

uff dereinn an
Beſpöceolunn
noverint inec
rais ſnpecinle,
glo qelbickfint
Udiccs tacſtan

üdebetfincetee

bitdusstesſtni
cruallohebtaie
ſcdicitdiat
telicethoc ſent
dichtumcign
leiterum debe
ſel quicunczt
elatrone nontt
tur ſit humtt
vonfamoſds

ltrolqnine

r:ſedpucone

iv aue gluntſel

ſchentpugit
oſosf deheli⸗
iu⸗ ſplinſe
jnicol ens
degt fͤſgt⸗
inccobgſ⸗
eibifitſiß
cin iieo K
cßſelcchtun
bit ſhiti in

=
5 =E

4

.

Seruum
alienũ do⸗ ſeruo co⸗ hicne
loſe ſuſci⸗ in ꝛio ſic.Cu dic ꝙ hic⁊ ibi reqritur dolus. Item op.
piẽs quõ ꝙ debeat puniri etiã ſi nõ eſt ĩ dolo. vt. l. .· de colle. illici.
puniatur. Sol. ibi ſpale. Tu dic ꝙ aut nullũ dolum cõmiſit:qꝛ cre⸗

=

õ *2 B. alienĩ fugientẽ punitur:qui
g fſine dolo non punitur. hoc dicit Jaco. Butk.
AWD⅛ Opo. ꝙ non puniatur: vt.l. j. S. qðᷣ autẽ. ff. de
uo coꝛ. So.dicũt quidã ꝙ hic nõ exigitur dolus.Sed

debat liberũ/v non punitur hac pena/nec ſerui coꝛrupti
yt hic. ⁊ dicta.l.jS:quod autẽ.⁊.l.doli.de ſeruo coꝛrup.
Aut cõmiſit dolũ:qꝛ ſciebat ſeruũ. Sʒ neſciebat eſſe illiꝰ:

cuius crat ⁊ tũc punit᷑:vt dic.l.de colo.illi.aut ſciebat cu⸗
ius erat ⁊ punit᷑ vt in hac.l. Sed g̊ hoc op.ꝙ qñ non cõo
miſit dolũ reſpectu vniꝰ nõ dʒ reſpectu eiꝰpuniri:vt.l.ful
cinius·S. ꝙ ſi aduerſus.ff.ex ꝗͥ.cau.in po.ea.So.aut ſi nõ

punit᷑ reſpectu illiꝰ cuiꝰ reſpectu dolũ nõ cõmiſit.tñ deli⸗
ctũ non remanebit ĩpunitũ/⁊ tũc nõ punit᷑ reſpectu eiꝰ re

ſpectu cuius dolum non commiſit: vt in contrario/ als

ſic vt hic.

¶ Modo qro qd ſit dolus/t qͥd valeat: Pic vt glo.¶ Itẽ

q̃ro qua ac.petat᷑:⁊ dic ꝙ ↄdic.ex hac.l.¶ Itẽ q̃ro in cuiꝰ

electione ſit dare ſeruum/vel ſolidos: ⁊ dic ꝙ debentis.
Mogdo op ꝙ nõ debeat ſtatim puniri:ſed ſpectari.xxx.
Ddies: vt.l. j· &. j.ff. e. So. vt glo.qꝛ mitius agitur cũ lege qᷓ;

cũ hoĩe: vt.l.celſus.ff.de arbi.⁊ male:qꝛ hic.⁊ in ↄꝛio eſt

pena legalis.Sʒ eſt ratio duplex. Pꝛima:qꝛ tr actat᷑ ap⸗

plicanda fiſco.qui nullũ dãnum paſſus eſt:hic ꝑti.qͥ pꝛo⸗

pꝛiũ danum ꝓſeqᷣtur: ⁊ ideo ſibi magis fauet᷑. Pꝛeterea

impatoꝛ diſponẽs de pena fiſci diſponit de ſuo in quo pᷣt
meliꝰ facere qͥd velit qᷓ; in alieno vt.l.j.S.ſi aduerſus ven.
no. ?.l. aſſiduis.j.qui po.in pig.ha.¶ Itẽ op. ꝙ debeat ex⸗
timari ſeruꝰ qᷓ;tũ valuerit/a illud ſolui ſiue excedat vigin
ti aureos ſiue non.vt.].de cõi ſeruo ma.l.j.S.fi.Solu.hic

dat᷑ quãtitas noĩe pene/ ideo extimatio nõ attendit᷑ in
vꝛio pᷣſtaturquaãtitas ꝓ extimatione rei.ſ¶ Itẽ op.ꝙ non
reiteret᷑ totiẽs pena quotiẽs eũ recipit:qꝛ nõ quarto: vt

l.fl. S. de modo mulcta. So. vt gl. ¶ Itẽ no. qð dicũt q̃dã

per hanc legẽ ꝙ ex reiteratione delicti augetur pena qð

erit verũ ſi intelligas ꝙ hic ꝓ ſcðᷣavice ſoluant᷑ duo/⁊ ꝓ
tertia tres. Sed ſi itelligas ꝙ ꝓ qualibet vice ſoluat vnꝰ
vt puto verũ eſſe/ tüc melius erit dicere ꝙ ex reiteratiõe

delicti cumulent᷑ pene.¶ Sʒ ̊ hoc opponit᷑/⁊ videt᷑ ꝙ ex

reiteratiõe delicti nõ cumulent᷑ pene vt.l.ſi qͥs diuturno.

ff. de pe ⁊? alibi dicit lex ꝙ nec auget᷑ pena ex reiteratione

delicti: vt.l.vulgarꝗ.ff.de furtꝭ.Quid ergo:Dicit Ja. de

are. ꝙ aut delicta ſunt plurs ⁊ diuerſa/a tunc cumulãtur
pene.aut eſt idẽ delictũ reiteratũ:⁊ tũc aut nũqᷓ; fuit pur⸗

gatũ/ævtũc ex reiteratione nõ cumulant᷑ pene.Sʒ vna ſo
la iponit᷑. Aut iam erat purgatũ /⁊ tũc ex reiteratioõe ĩpo
nitur alia pena. do. mar. dicit ꝙ aut eſt lis ↄte. ſuꝑ pᷣmo ⁊
tũc ex reiteratiõe cumulabunt᷑ pene aut nõ eſt lis ↄte.ſuꝑ
pmo/x tũc nõ cumulaãt᷑. Tu dic ꝙ aliqñ facta ſũt plura ⁊
plura delicta/vt eſt cũ plures delinquũt nõ cõicato aĩo:
quia tũc eſſet vnum ⁊ vna pena:vt.l.ſi familia.ff.de iuriſ.
oĩm iudi.⁊.l.ſemꝑ.ꝙ vi aut clam.⁊ tunc cumulantur pe⸗
ne:⁊ ſic ſunt plura delicta/⁊ plures pene:⁊ ita loquitur.l.

agraria.de termi.mo.⁊.l penul.⁊ vlti.de col.illici. Item

quãdo reſpectu eiuſdẽ perſone plura facta cõmittuntur/

et purgatum erat pꝛimũ.quia tunc ſunt plura facta ? plu
res pene⁊ ſic cumulãtur:vt.l.vulga.ff. de fur. Aliqñ ſunt
plura facta ⁊ vnũ delictũ:vt qꝛ plures cõicato aĩo delin⸗

quũt:nam tũc vna pena ĩponitur:vt dic.l.ſi familia. Idẽ
eſt quãdo idem cõtinuat delictũ/⁊ nunqᷓ; fuit purgatũ/ä
tũc nõ dicũtur plura delicta ſed vnũ:nec cumulant᷑ pene
immo tunc augentur pene ex frequẽtatione: vt.l.ſi quis
diuturno.ff. de penis. Aliquãdo vnũ factũ ⁊ vnum deli⸗
ctum conſũmatũ/s tunc nec augeri pena/ nec cumulari
debet niſi augeret᷑ ex cauſa:vt qꝛ illud delictũ frequẽtare
tur:vt.l.aut·S. fi.ff.de penis.¶ Modo venio ad minoꝛes
⁊ dico ꝙ male videtur loqui tex.quia aut tutoꝛes fuerũt
in dolo ⁊ debẽt puniri ⁊ male dicet in minoꝛe:quia debet
dicere in tutoꝛe.aut non fuerunt in dolo/⁊ non debẽt te⸗
neri. Sed reſpõde vt glo.vel dic ꝙ pupillꝰ recipit pᷣſente
tutoꝛe:⁊ ideo tutoꝛ punit᷑.¶ Modo no.ꝙ q non põt luere

Quinõ hʒ in pecunia luit ĩ coꝛpus.⁊ ſic eſt argumẽtũ ꝙ monachus
ĩ ere luet ĩ qui nil habet / vel abbas debet puniri in coꝛpus.q¶ Sed
coꝛpoꝛe. contra hoc op.ꝙ nõ debeat puniri in coꝛpoꝛe ſi nõ habet
pecunis: immo ſufficit cedi bo. vt qui bo.ce.po. per to⸗

De Bernis fugitiuis.

Itẽ op.ꝙ iudex nõ dʒ in alio cõdẽnare q; petitũ ſit. vt
l.vt fundũ.ff. cõ.di.⁊.l.fl.ff.de fideicõ.liber. Sed hic agit
ad penam pecuniariã: ergo non debet coꝛpoꝛalis iponi.
Sol.dicũt quidã ꝙ iudex põt hoc facere in ſnia ex ptãte
gnali cõceſſa iudici.vt.l.quid ergo.S. pena grauioꝛ.ff. de
his qui not.infa.ſic patet.in.l.nouerint· ..vt ĩtra cer.tem⸗
pus cri.qſtio terminetur. vbi ĩponit alia penã qᷓ; ifamie.
Itẽ põt facere poſt ſnĩam in executione ſicut facit in.l.ſi

quis ſeruũ .S. penul.ff.de verb. obli.æ.l.a diuo pio.ff. de re

iudic.¶ Atem op.ꝙ ſeruus nõ toꝛqatur õᷣ dñm.vt.l.j.j.de
queſtio.So.vt glo.ſ Itẽ oppo.ꝙ ei non credatur.vt.l.q̃

ro· S.fi.de edili. edic. So.vt glo. Nerum illa lex loquitur

in confeſſione facta extra iudicium. VUltimo diſtingue

¶Additio. Et dũ dicitur in tex ibi quicũq; mulier Quicũcq;
NRàetiã cõtinebit᷑ qꝛ maſculinũ compꝛehen appellati⸗
dit femininũ. Et iſta eſt regula affirmatiua pꝛobatur in one an co⸗
l. ſi ita ſit ſcriptũ.de leg.iij et.l.legatꝰ ſeruꝰ.⁊.l.qui duos tineat᷑ mu

tum. Sol. ibi agitur ex cõtractu vel quaſi/ hic ex delicto.

multos.ff. de ver.ſing.ſ.j. de teſta.tu.l.ſi quis ita. de iuriſ⸗ lier.

di.om. iudi..ſi quis id qð.fallit hec regula in caſibus tri
bus. Pꝛimo qñ pꝛofertur ſub noĩe ꝓpꝛio vt.d.l.ſi qͥs ita.

niſi ꝓferatur a conditoꝛe legis.vt.S. in.j. conſti.ad fi. Se
cundo fallit ſi aliud cõſtat de mẽte bꝛoferentis:qꝛ inhe⸗

remus ei.vt.l.lucius.S queſitũ.de le.iij.facit.ff.de penis.
l. tres ff̃es. Tertio fallit vbi tractamꝰ de odio irrationa
li.vt.l.qſquis.j.ad.l.iuli.maie.⁊.l.ij S·queritur.de ven.in
poſſ.mit.Et ita reduco diſtinctionẽ ex hoc.⁊ Bar.in. d.
l.j. Et ideo ſi ſtatutũ dicit ꝙ ex baniti⁊ coꝝ filij expellaã
tur de ciuitate non poꝛrigere ad filias cũ ſit odium irra⸗
tionale fa.ff. de libe.⁊ poſtu.l.cũ quidã. Femininũ autem
nõ ↄpꝛehẽdit maſculinũ qꝛ peſſimũ eſſet exemplũ.vt ĩi.d.
l.ſi ita ſit ſcriptũ.cetera dic vt hic per Ange. Jaſo. may.

in.l.ſi qs.ff.de iuriſdi.om.iudi.per glo.⁊ cano.in.c. gene⸗

rali.de electione libꝛo.vj.
. Opponitur ꝙ alia pena impo
Ancipia. rhonrur gali henatmwo
Sol. vt glo.

„

tur:quia reſtituere non poteſt cum non habeat.Sol.fa⸗
teoꝛ ꝙ ſi non fugit non tenetur ⁊ ideo eſt ar.ſtatuto caue⸗
tur ꝙ ſi quis turbauerit aliquẽ in poſſ.reſtituat poſſeſſio⸗
nem? ſoluat centum/nunquid turbans punietur ſolum
hec pena.dic ꝙ non:quia pena reſtitutionis locum habe
re non poteſt ⁊ ſi dicas ſaltim pena centũ poteſt locũ ha
bere.Reſpondeo:immo quia quando due pene copulan
tur quo caſu habet locum vna habet locum ⁊ alia:⁊ quo
caſu ceſſat vna ⁊ alia vt hic ⁊.l.q;uis.de impube.⁊ alijs
ſubſtitutio.
¶ Item oppo. ꝙ male dicat in liberto ꝙ reddantur alij ſi
miles cum ſit liber. So.fateoꝛ ꝙ alius libertus dari non
poterit:⁊ ideo ad illud ſe non refert.
Item bhec cum hic ſit furtum manifeſtum debeat pu
niri in quadruplum. So.dicit glo.ꝙ hic ſpeciale.Tu dic
hic non actione furti.ſed condic.ex.lʒ. V
¶ Item op.ꝙ aliter puniatur ſollicitans libertum q; hic
dicatur.vt.l.fl..de oper.li.So.vt glo.
Item op.ꝙ defenſoꝛ aliter puniatur qᷓ; hic dicatur vt.l.
S. hoc autem.ff eo.So.vt glo.
1 Vbi queritur de fa⸗
m lerxu um. cto ſerui toꝛquetur⁊
auandoq; ei creditur.h.d. ¶ Gloſ. intelligit ꝙ
HENI hic agit rei vendicatione male: quia immo
agitur condictio.ex.l.quicunq;.in qua venit pena ⁊ hoc
bꝛobat text. dum dicit ꝙ fecit vt euitaret penam:ergo nõ
Aᷓloquitur de rei vendicatione in qua nonvenit
7 ui g Hic loquitur in ſeruo fiſci non
S pꝛincipis. h. d.
7 ui Opponitur ꝙ inter liberos ⁊ ancil
S 4 **as non ſit matrimonium. vt. l. cuʒ
ancillis.S. de nup. So.vt glo.

.

tem opp.ꝙ ex ſola ſollicitatione non punia

S,&(Item opponitur ꝙ liberi ſequi debeant ma⸗
trem.vt.l.partium.S.de rei vendica.Sol.vt glo. Tu dic
ꝙliberi capiunt conditionẽ matris ſᷣm tpᷣs ↄceptiõis vt Liberian
in ðꝛio.Sed hic q̃rit᷑ de ↄditiõe ſupueniẽte q̃ fit hodie:⁊ ſequãt᷑ cõ
ideo dic ꝙ hic filij ſequũtur matrẽ:qꝛ dʒ inſpici tpᷣs cõce ditionem
ptionis ⁊ ſic pꝛimi dñi remanerent.⁊ ideo Aeſ i penam matris.

dñi mater ⁊ filij pꝛincipaliter ⁊ nõ in conſequentiam da⸗
tur ciuitati.

Dekurtis. Mubꝛica.
NJ ex pecunia. llegans es

/ . Abet audiri. h. d. UVel dic In ac. Zꝛijs
W non oꝛigine:ſed exercitio cogitur qͥs
6S ſeligere ⁊ per electionẽ vniꝰ parat᷑ pᷣiu⸗
aciumn in aliam. h. d.

Agere an D.a poſſim agere furti ⁊ ac.bone
poſſit as E= ldei cumulare nec ſim mihi ↄꝛius.
act. furti vt.l.rei cõis cũ ſe.ff.ꝓ ſocio. So.duobꝰ modis.pᷣmo ꝙ ĩ

i actiõibꝰ cõtrario nõ allegabã cõtraria:qꝛ ſemꝑ impꝛobo factũ ſo
cõtrarijs. cij q̃cũq; actione agã.ſimile.in l.duobꝰ.S· colonus.ff.de
iureiur.at hic allegabã cõtraria. Vel dic vt dicit glo.⁊ ſa
tis in idẽ recidit.ſ:œ in ↄꝛijs agit tm̃ ad impꝛobãdum fa
ctum aduerſarij non ↄctũ:qꝛ illum non poſſum ipꝛobare
cũ ego ipᷣe xerim:hic non contraxi ego ſed ſeruꝰ:⁊ ideo
poſſum ↄctũ impꝛobare ⁊ appꝛobare:⁊ ſic põt hic eſſe cõ
trarietas:⁊ ideo tunc repellẽda in cõtrario non.¶ Item
op.ad idẽ de.i..ſi ſeruus.ff. cõmo.So.hic loquitur ĩ actio
nibus q̃ non ſunt cõtrarie in oꝛigine:ſed in exercitio.ã
poſſibile eſt ꝙ cõtractauit cõtra volũtatem meã:⁊ tñ ſer⸗
uꝰ mãdauit ⁊ ſic ãbe actiões nate ſũt.fateoꝛ &̊ ꝙ vtraq; ẽ
nata vt in ↄꝛio:qꝛ nõ ſunt ↄꝛie in oꝛigine ſed vtraq; exer⸗
ceri nõ põt vt hic:qꝛ ſunt cõtrarie in exercitio:vñ eatenꝰ
ſe impediũt q̃tenus ſunt cõtrarie ⁊ ſic in ſolo exercitio.
¶ Itẽ op.ꝙ öꝛietas admittat᷑.vt.l.nemo.ſff.de exceptio.
So.actiões ↄꝛie nõ cumulãt᷑ vt h:exceptiões ſic ↄditiõa
Actiões ⁊ litervt in gꝛio.⁊ iõ attẽde duplicẽ dr̃iaʒ ĩter actiões ⁊ ex
exceptio⸗ ceptiões:qꝛ actiões diuerſas cumulare ñ poſſũ exceptio
nes dupłxr nes ſic ⁊ pure actiões pꝛias:nec pure nec cõditionaliter
iter ſej dif⸗: poſſum ꝓponere/excep.ſic cõditionaliter.vt.d.l.nemo.⁊
ferunt. eſt ratio dicere:qꝛ actoꝛvenit deliberatus:reus non.
Itẽ op.ꝙ etiã actiones ᷣꝛias poſſim eligere.vt.l.jG.ꝙ
alt.ff.quoꝝ le.So.ibi ſpãle ⁊ vbicũq; facto aduerſarij ſũ
incertus.¶ Itẽ op.ꝙ etiã non ↄꝛias non poſſim cumula⸗
re:ſed debea eligere.vt.l.ꝙ in heredẽS. eligere.ff.de tri⸗
bu.⁊.l.cum filius ·S. varus.de le.ij. So.non poſſũt cumu⸗
lari ſi ſunt ↄtrarie vt hic. Itẽ ſi veniũt ex eadẽ:qꝛ debeo
eligere vt ĩ Zꝛijs:⁊ eſt rõ:qꝛ qñ veniũt ex eadẽ cã:tunc cũ
attiĩgãt eandẽ cãm agendi lata ſnĩa in vna obſtaret exce⸗
ptio rei iudicate.vt.l.duobusS.exceptio ff.de iureiur.⁊
l.ſi quis cũ totũ ·S. ancillã.ff.de excep.rei iudi.⁊ cui obſta
ret exceptio rei iudicate obſtat iudiciũ pendẽs.vt.l.fun⸗
di.⁊.l.fundũ.ff.de except. ¶ Expedita ſunt ↄꝛia q̃ om̃ia
miſcet glo.⁊ male. Modo quero qñ eligere debeã: Rñ⸗
deo vbicũq; nõ habet locũ cumulatib qð eſtvbi ſunt con
trarie ſiue ſint contrarie in oꝛigine ⁊ tũc impꝛopꝛie dicit
electio cũ nõ ſit niſi vnũ ius ineẽ ꝓductum.ſiue ſint con⸗
trarie in exercitio tãtũ:⁊ tũc ꝓpꝛie habʒ locum electiovt
hic ⁊.l.ſi ſeruus.ff.cõmo.idẽ ſi ſunt diuerſe ⁊ veniũt ex ea
dẽ cã.vt.d.l.qð in heredẽ.idẽ ſiveniũt ex cauſis diuerſis
ſed ſunt adeo cõtingẽtia ꝙ ſnĩa lata in vno pꝛeiudicet in
alio.vt.d.l.fundi.⁊.l.funduʒ.qð eſt raro:eſt tamen qũq;
vt no.DPp.cx̃ de reg iur.c.nullus pluribus. ¶ Modo q̃ro
an per electionem vnius mihi pꝛeiudicet in alia. Rñdeo
aut per electionẽ eſt queſitũ ius aduerſario ⁊ nõ poſſũ va
riare ałs ſic:vt.l.apð aufidiũ.ff.de op.le.⁊.l.j.⁊.ij.⁊ de le.
lj.l.ſtatu liberũ ·S. fl.⁊.l.hmõi·S.ſtichũ.ff.de le.j.q¶ Modo
reſtat videre qñ eſt queſitũ ius aduerſario. Rñdco ſi ac.
ſunt cõtrarie ĩ oꝛigine nõ ꝓpe eſt electio. Sed dic ꝙ aut
elegi ius mihi cõpetẽs ⁊ qſitũ eſt ius aduerſario:qꝛ non
poſſum eligere ĩcõpetẽs:aut elegi ĩcõpetẽs ⁊ tũc aut ob
tinui ⁊ nõ poſſũ eligere aliud poſtq; declaratũ ẽ mihi cõ
petere illud.vt.l.ticie.ff.de condi.⁊ de.aut ſuccubui ⁊ tũc
aut ſciẽter elegi ius incõpetẽs ⁊ mihi pᷣiudico ⁊ eſt q̃ſitũ
ius aduer ſario /ſecus ſi ignoꝛãs.ſic dʒ intelligi.l.eũ qui.
⁊.l.cõtra maioꝛes.de inoffic.teſt.⁊.l.paulus.ff.de oper.li
bert. Aut ſunt ᷣꝛia non in oꝛigine ſed in exercitio:⁊ tunc
etiã per electionẽ eſt q̃ſitũ ius aduerſario vt hic.⁊.l.ſi ſer
Cõtraria uus.ff. cõmo.aut ſunt diuerſe ⁊ tũc aut veniũt ex eadẽ cã
allegans ⁊ idẽ.vt.d.l.ꝙ in heredẽ. Idẽ ſi ex diuerſis ⁊ ſunt ↄtingẽ
an dẽat tia.vt.d.l.fũdi.⁊.l.fundũ.¶ Mõ q̃ro an allegãs ↄꝛia dẽat
audiri. audiri:⁊ dic ꝙ aut allegat diuerſos ⁊ debʒ audiri.vt.l.

papinianus.S.ſʒ nec ĩpuberis.ff.de inoffi.teſt.aut ð eũdẽ
⁊ tunc aut allegat ↄꝛia in oꝛigine:⁊ tũc cũ ibi ꝓpꝛie nõ ca
dat electio:aut elegit ius cõpetẽs ⁊ nõ debet audiriĩ nõ
cõpetẽti.aut elegit ĩcõpetẽs:⁊ tũc aut obtinuit ⁊ tũc non
debet in alio audiri.vt.d.l.ticie.aut ſuccubuit ⁊ tunc aut
ſciẽter elegit ius ↄpetẽs ⁊ nõ debʒ poſtea audiri ĩ incõpe
tẽti:aut ignoꝛãter ⁊ dʒ audirivt.l.paulus.ff.de ope.liber.
ſic intelligat᷑ qð nõ.in.l.eũ qui.⁊.l. maioꝛes.S.de inoffi.
teſt.⁊ nõ.in.l.regulariter.ff.de peti.here.ſpale dicunt qui
dã in ſcriptura vltime volũtatis vt ſiue ſciens ſiue igno⸗
rãs elegi ius mihi nõ cõpetens mihi nõ pᷣiudicet᷑ in cõpe
tẽti.vt.l.fl de codicil.Sʒ certe ego puto ꝙ ſᷣm diſtictio
nẽ pꝛedictà debeat ĩtelligi.Si aũt ꝓponit ↄꝛia in exerci⸗
tio cogitur vnã eligere ⁊ aliã dimitterevt hic. Modoq̃
ro ex qᷓ cõtractatiõe naſcatur furti actio an qũ numerat᷑ Furti
iſtis emptoꝛibus an qñ numeratur vẽditoꝛi poſtea /⁊ di⸗ actio exq̃
cunt quid ꝙ ex ſcdᷣa non:quia ex pꝛima fuit nata. vt.l. ei ctatione
qui ff. eo. Alij hoc repꝛobãt ⁊ dicũt ꝙ ſi hoc eſſet non eẽt naſcatur.
hic dare ↄᷣꝛietatẽ cũ circa idẽ non concurrerẽt actiones
hee:⁊ ideo dñs poſſet vti vtraq; actione:⁊ ideo dicit Ja
co.de are.ꝙ pᷣmo ſeruus depoſuit pecuniã penes iſtos de
volũtate dñi:ſed poſtea fecit eã cõuerti in emptionẽ ſine
dñi voluntate. Vñ tũc circa eundem actũ emptionis na
ſcũt᷑ iſte actiões ↄꝛie.ſ.furti:qꝛ tũc cõtractatur.⁊ mãdati
ex mandato:⁊ ideo nõ poſſunt ſimul ꝓponi.Ego non ne
go quin Jaco.de are.bñ dicat:ſed tñ põt ſuſtineri pꝛima
opinio:nã cuʒ datur pecunia a ſeruo vt cõparetur aliqͥd
pecunia ſumitur in cãam mãdati ⁊ numeratur in illã cam
vnde idem actus videtur eſſe.
Add itio Sume regulã ex hac lege ꝙ pꝛoponens
cõtrarias actiones nõ audit᷑ taq; ipſi ꝑ⸗
plexavt hic ⁊ in alijs.l.alleg.in glo.Hec aũt regula fallit
in pluribus caſibus. Pꝛimo vbi qs vult iura cõtraria ꝓ
ponere ↄ diuerſos oĩno:nã põt agendo ⁊ excipiẽdo vt.l.
papinianus·S.ſed nec impuberes. ff.de inoffi teſt. Scðdᷣo
fallit qũ quis ignoꝛãtia iuſta motus ꝓpoſuit actionem ĩ
cõpetẽtẽ ⁊ in ea ſuccubuit.vide alias quinq; limitatiões
ad iſtã regulã per Ange.peru.hic in.ij.⁊ fi.col. H
B R ciuilem Quero an dñs debeat ſe
2 pꝓbare dñm:an vero ſuf⸗
VE ſiciat pꝛobari furtũ⸗ Dicũt quidã ꝙ ſufficit de
Rasot furto arg.l. ſi de poſſeſſione. S. de ꝓba. Tu dic
ꝙ aut poſſum ꝓbare dñium ⁊ planũ eſt ꝙ obtinebo.Aut
poſſum ꝓbare quaſi dñium ⁊ vincã niſi ⁊ ipſe titulũ alle⸗
garet ⁊ ꝓbaret.vt.l.ſi quidẽ.ff.de publi.Sed ſi hoc ꝓba⸗
re non poſſem.aut iſte eſt fur ↄtra quẽ ago ⁊ vinco ꝓban
do furtũ.Sed ſi ago ↄtra aliũ:dicũt qͥdã ꝙ per cõdictio
nẽ ex.l.ſi coloni.de agri.⁊ cẽſi,.recupero poſſeſſionẽ ⁊ per
c.reintegrande.ſed certe illa iura loquuntur qũ poſſeſſio
venit ad poſſeſſoꝛẽ cũ vicio ⁊ non aliter.¶ Modoq̃ro an

huic pꝛeſumptioni ſtetur: DPicũt qͥdã ꝙ ſic:ſed videtur ꝙ Pꝛeſũpti

non:qꝛ ex ſuſpitione nemo venit damnãdus.vt.l.abſẽtẽ. oni an ſit

ff.de penis.Dicũt qͥdam ꝙ eſt potiꝰ fictio qᷓ; pꝛeſumptio ſtandum.

⁊ ideo ei ſtatur.vt.l.ſi qui:.jde adulterijs. Sed certe ibi
nõ ex pꝛeſumptiõe vel fictiõe damnatur:ſed exveris pꝛo
bationibꝰ vt ibi dixi.Et ideo dic ꝙ ex qualitate ↄtrahẽ⸗
