eam excludit:⁊ ideo dic ꝙ pꝛima loquitur generaliter in
quacũq; cauſa/ſecunda excipit. Ad euidentiam eſt ſciẽ⸗

mult mo⸗ dum ꝙ multis modis ſumit᷑ titulus. Ano modo pꝛo mo
dis ſumit᷑ dificatione quadã poſſidẽdi:vt.l.nec nullaS omnibus.

ff. e. Quãdoq; ſumitur pꝛo vero titulo / ex quo tranſit do⸗
miniũ:vel cauſa vſucapiẽdi:vt ...pꝛo emptoꝛe/pꝛo dona⸗
to ⁊ ſimilibus.Quãdoq; ſumitur pꝛo ſubſcriptione qua⸗
dam/x ita accipitur.S. in titu.vt nemo pꝛiua.Quãdo ſu⸗
mitur pꝛo dignitate:⁊ ita ſumit᷑ in aut᷑.de eccłiaſti.titu.⁊
de ſignificatione huius verbi titulus /in genere habes in
aut᷑.de manda.pꝛinci ·S·titulos.⁊ ibi glo.hic autem acci⸗
pitur titulus in genere:vtꝰ pꝛehẽdat tam titulum verũ/
q modificatum: vt ſic recte poſſit fleri exceptio de modi
ficato titulo.¶ Item eſt ſciendũ ꝙ hec lexnon dubitat an
debeat interrogari /an poſſideat:quia certũ eſt ꝙ ſic:ſed
dubitat an cogatur reſpõdere an pꝛo herede vel pꝛo poſ⸗
ſeſſoꝛe reſpõdeat.¶ Item eſt ſciendum ꝙ quedam inter⸗
rogationes fiunt ad deciſionem litis/⁊ tunc loquitur ti⸗
tulus de confeſſo.⁊ glo.in.l.ij ·S:quod obſeruari.S.de iu⸗
teiurand. Et quedam fiunt ad pꝛeparationem iudicij:⁊
he fiunt per titulum.de interroga.acti.⁊ de hac loquitur
l.j.ij.⁊.iij.ff.de interroga.actio. ¶ Item eſt ſciendum ꝙ
in rei vendicatiõe ſufficit interrogari an poſſideat: nam
cum he interrogationes fiunt ſolum ad neceſſitatem: vt
l.j.ff. de interroga.acti.⁊ rei vendicatio datur contra poſ
ſidentẽ ſiue habeat titulũ /ſiue nõ:⁊ fruſtra quereretur de
qualitate poſſidendi / poſtq; reſpõdit ſe poſſidere: ſed in
petitione hr̃ditatis nõ ſolum interrogatur an poſſideat

quuein glo. dicit ſomniare: ſed certe placen. bene dixit li⸗

cet non in materia iſta.naã voluit dicere ꝙ fundata inten
tione actoꝛis reus non pꝛeciſe ſed cãtiue cogit᷑ exceptio
nem opponere ⁊ ꝓbare que excludat intẽtiõem actoꝛis.

vt. d.l. ſiue. nam cũ in contrario pꝛobaſſet actoꝛ patrem

fuiſſe dñm:⁊ ſe filiũ opʒ ſi reus non vult ſuccumbere pꝛo⸗
bare ꝙ a patre agẽtis habuit:idem eſt in petitione here⸗
ditatis:qꝛ cõuẽtus ea ſi actoꝛ pꝛobet ſe ꝓximioꝛẽ cogna
tũ defunctivincet niſi reus alleget titulũ qui eã excludat
nõ enim placẽtinus ſomniauit:ſed locutus eſt extra ma
teriam:nã aut queris an reus ad inſtãtiã actoꝛis pꝛeciſe
cogatur titulũ dicere ad ſui dãnũ ⁊ vtilitatẽ actoꝛj:⁊ tũc
loquitur.l.nr̃a.aut queris an reus cãtiue fundata ĩtẽtiõe

actoꝛis ad ſui cõmodũ ⁊ dãnũ actoꝛis titulũ ⁊ exceptio⸗
nẽ obijcere ⁊ ꝓbare niſi velit ſuccũbere teneat᷑:⁊ dico ꝙ

ſic vt. d. l. ſiue. ⁊ ita pꝛocedũt verba ꝑla. ¶ Itẽ quero an
cogat᷑ ĩ petitiõe hr̃ditatis dicere poſſideo p hr̃de vel poſ
ſideo ꝓ poſſeſſoꝛe:⁊ dicvt glo. Itẽ quero qua foꝛms ſit
fienda interrogatio.⁊ dic vt glo.verũ qñ dicit ſe heredẽ Interro⸗
querit᷑ an ſit verus heres vel non.¶ Itẽ ſi dicat ſe habere gationes.
titulũ debebit examinari.vt dicit gloſ. Sed qũo debebit qũo ſint
examinari hic añ litẽ conteſtatã cũ debeat decidi poſt li flẽdi ĩpet
tẽ conteſtatã:certe hoc ideo contingit:qꝛ eſt queda exce⸗ titione he
ptio emergẽs que impedit ꝓceſſũ:⁊ iã vidi hanc emergẽ reditatis.

tem durare tribus annis anteq; ad cõteſtationẽ veniret.

Sed cõtra hoc opp.ꝙ añ litẽ quis non cogatur de iure
ſuo docere.vt.l.j.ff.de interrog.act.So.quedã pertinent
ad deciſionẽ ⁊ hec non debẽt oſtendi añ lit.conteſt.vt in
cõtrario.Quedã pertinent ad pᷣparationẽ cauſe:⁊ hec de
bent oſtẽdi añ litẽ conteſt.vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ fruſtra fiat
hec interrogatio:nã aut poſt lit.conteſt.reus allegabit ⁊
ꝓbabit titulũ ⁊ obtinebit:aut non pꝛobabit ⁊ ſuccumbit.
Itẽ nonne ſi allegat titulũ poterit poſtea penitere ⁊ aa-
legare.vt.l.de etate · S. qui iuſto.ff.de interroga.act. So. Titulluʒ
dico ꝙ duplex eſt vtilitas in hoc. Pꝛimo qꝛ ſi non inter⸗ allegans
rogetur ⁊ titulum non alleget poterit poſt lit.conteſt. al⸗ añ lit. con
legare ⁊ me excludet cũ erõ iam ſũptibꝰfatigatus.Expe teſt.an po
dit ergo mihivt tempeſtiue interrogetur. Scdᷣo qꝛ ſi alle terit poſt⸗
gabit titulũ ⁊ licet diſputabitur ſnĩa lata in iſta emergen es penite⸗
ti pꝛoficiet in pᷣncipali cauſa:⁊ ſi pꝛimo dixit ſe titulũ nõ re.

habere poſtea poterit titulũ allegare niſi ex iuſta cauſa

vt per erroꝛẽ.vt.d.l.de etate ·S.qui iuſto.Conclude ergo
ꝙ quelibet interrogatio que dʒ reddere iudiciũ incertũ:
⁊ non eſt eluſoꝛium ex equitate debet admitti per iudicẽ

vt. l.penul.de interroga.act.ff.

Ad ditio Adde ad iſtam legẽ vtrũ quis cogatur
titulũ dicere.vide tex.⁊ Bal.ĩ.l.male co
gitur.ij.col.de pᷣſcrip.xxx.anno.⁊ dixit Inno.in.c.conſti
tutis.ex̃ de electione.idẽ in.c.cum cauſam.ex de ꝓba.vbi

— —

ſeofenun
corndi
ſtmu
Lcilici
tisti
ſͤnlae
lolcknor
ſinoͤval
wnetlb
zoelii
Niop
Vnſeruir
Solyng

Idir

itatis in
Nebitap-
tera

„ M

pari.vt.l.ſiue poſſidetis/de pꝛobatio. Solu.ſᷣm placen.

ſtamentũ. Item cõuentũ eſſe beredem ⁊ hoc per cõfeſſio legitimũ⸗

ſed etiam qualiter poſſidet:qꝛ petitio hr̃ditatis non da· dirxit ꝙ vbicũq; poſſidẽs hʒ pᷣſumptionẽ iuris cõtra ſe ꝙ *
contra titu poſſidentẽ. ⁊ ſic quod operat᷑ ſimplex poſſeſ⸗ no iuſte poſſidet tenet᷑ dicere titulũ ſue poſſeſſiõis.exem⸗ tfurbo
ſio in rei vendicatione operatur modificata poſſeſſio in plũ in laico eccleſiã poſſidẽte vel ius in ſpale.c.fin. de re furerig
petitione hereditatis. ſti. ſpolia.in.vj.idẽ in.c.j.de pᷣſcri.in.vj.exemplum in.l.ſi nabi
Titulum ¶ Sp. ſic. aut pꝛima pars loquitur de vero titulo ⁊ ma-⸗ ue poſſidetis·ꝓde ꝓba. Panoꝛ.in.c.licet heli.ex de ſimo⸗ Phedet
an cogat᷑ le ſequitur exceptio cum in petitione hr̃ditatis verum ti nia.in pe.col.fina.qõne.⁊ ibi vide ad iſtam.l.cogi. ſillego
qͥ dicere tulum dicere non cogatur.aut pꝛo titulo modificato.et S Olim vbi ſeparabat᷑ moueri petitio WE
ĩ petitione videtur etiam ſtare non poſſe: quia nec verum titulum / N G m. hereditatis omnes ſingulares que knginpo
hr̃ditatis nec modificatum quis cogitur regulariter dicere. Sed Npoſſent ei pꝛeiudicare ſilebãt / hodie non.h.d. unſron
vł ĩ rei vẽ dic ꝙ pꝛima pars loquitur in genere / vt cõpꝛendat ⁊ ve⸗ .NA¹ρ14 Ziuide in quattuoz partes: quia in pꝛima ex ſen
dicatione rum tituluʒ ⁊ modificatũ /⁊ exceptio erit de modificato. ꝛditur vſq; ibi:ſiquidẽ pꝛo legato. ibiloquit᷑ in legat⸗ Münn
¶ Itẽ op. ꝙ ciuile ſit ꝙ quis dicat titulum.vt.l.ciuile:j.de rijs vſq; ibi.ſinautem ex contractibus.ibi loquitur ĩ cre e Ninche
furtis. Solu.vt glo.⁊ male.qꝛ hic dicit inciuile. vñ quo⸗ ditoꝛibus vſq; ibi.ſinautem libertates.ibiloquitur in li⸗ ſaltifden
modocũq; ſumat᷑ ciuile in cõtrario. hic dicitur inciuile / bertate donatis vſqʒ in finem. ”M . uincon
quod eſit ei directe ↄꝛium: ⁊ ideo dic. aut q̃ris an ad inti ¶ Ad euidẽtiã eſt ſciendum ꝙ quedam actiones dicunt Actiõesᷣ ſntonen
tiam actionis cogar dicere /⁊ dico ꝙ non:vt hic. aut mo⸗ pꝛeiudiciales:quia alijs pꝛeiudicant:⁊ ideo eas faciunt dicãt᷑ piu ſet lin
tu iudicis:⁊ dico ꝙ ſic:vt in cõtrario.Vel melius.nõ co ſilere:⁊ hoc eſt regulare:ſed qued dicuntur pꝛeiudicia⸗ diciales. Cnlent
goꝛ dicere titulum:vt hic.ſed actoꝛẽ meũ vt in cõtrario. les:quia alie eis faciunt pꝛeiudicium vt eſt hic in petitio unk u
¶ Item op. ꝙ titulũ compellar dicere:vt.l.penul.ff.de in⸗ ne hereditatis que pꝛopter ſui magnitudinem ⁊ nobilita ſmezonn
terroga.actio.Solu.cogit᷑ dicere an poſſideat vt ibi. ſend tem impedit omnes ſingulares que poſſent ei facere pꝛe⸗ Ummmnne⸗
qualiter poſſideat nõ niſi in petitione hereditatis.¶ Itẽ iudicium ⁊ hac rõne dicitur pꝛeiudicialis. ſumgi
op ꝙ etiam pꝛeter qualitatẽ poſſidendi non ↄpellatui di ¶ Op. ꝙ etiam olim non differebatur petitionesſingu⸗ Mckbin⸗
cere:vt.l.in ſpaãli.ff. de rei vendicatione.Sol.tria ſunt ſcʒ lares pꝛopter hanc.vt.l.ſi poſt.ff.de exceptio.So.vt glo.
an poſſideat ⁊ hoc cõpellitur dicere. Item eſt dominiũi ⁊ ¶ Modo quero an legatarius habeat conuenire ſcriptuʒ Legatart
hoc vnde habeat vel pꝛo quota nõ habet neceſſe dicere: vel legitimum. Reſpõdeo ſi legata ſunt repetita ab inte⸗ us quẽ de Oꝗ
vt in cõtrario. Item qualitas poſſidẽdi/⁊ hanc non com ſtato poteſt conuenire quẽvelit: aut nõ ⁊ tunc ſolum ſcri⸗ beat coe lenend
pellitur dicere/ niſi in petitione hr̃ditatis:vt hic. ¶ Item prum non legitimuʒ: quia eſſet ſibi contrarius. Et quid nire ſcptu g 4
op. ꝙ etiã in rei vẽdicatione debeat allegari titulus ? ⸗ habebit pꝛobare. Reſpondeo ſibi legatum ⁊ hoc per te⸗ heredeè an anr

e
aKdte
nchtintg
ercen
han uni

tret .. ..
nberee⸗ .

ttiotg.

Nlei Crchek
ctetnnn
his ee.
ucekenfi
leniſii⸗
Utexceptſ
elk i
Pecuoe
hflerahe
abufornaeft
ickſehenii
Nckſehcheeg
4cioditte
decicipot
tquetignt
bancenngit
lone venfet
gaturdein
däpentier
conteſthen
Auſen heel
Gfnutrtt
s Alegelte
teſuccurr.
penlteett.
fogz ae.

.

geſinoninne
litconekcri
tigetusEpet
Scdo eſ
niſtaemegre
titſetlift
eriuſtg a
oncluleen
liciüineni
ti perili

Wuis cognr
lileme
noinc
eideptunt
grigcönnce
ſeſös erm
Necfin den
hluntli
gieideſmw
c.
weri N
gulgres
—
ginptim
vitnle
lot

6

* =

oestin
a lilli,
gtini⸗
heneiit
n. hli

.

„.
4
8
7

ſueide

pnunciat᷑ git᷑ ð teſtm̃ ðᷣ falſo:aut qᷓrela pꝛĩo caſu ſnĩa lata cũ vno nõ

Der rei vendicatione. Fo. CVII.

nẽ ſuꝗ.¶ Itẽ q̃ro an debeat ſatiſdare legatariꝰ vel cauere
Rñdeo vt gl.tu dic ꝙ aut res erat ĩmobilis 2 dz cauere
nõ ſatiſdare:qꝛ res apparet.vt aut᷑.cui relictũ.de indic.
vidui.aut res ẽ mobilis vel pecunia:⁊ tunc aut pſona eſt

ſuſpecta ⁊ cauebit:⁊ ita pcedit glo.ſ Itẽ op.ꝙ pẽdẽte pe
titione hereditat nõ debeat libertates pᷣſtari: vt.l.j.ff. de
excep.rei iudi.cũ ſi. Mõ q̃ro que ſnĩa noceat legatarijs

Rũdeo dicunt vltramõtani ⁊ etiã alij q̃da citramontani
ꝙ mmia lata cũ herede facit ius quo ad oẽs.tu dic ꝙ aut s⸗

falſũ an fa piudicat alijs /aut qrela ĩofficioſi teſti:⁊ tũc aut agit᷑ cũʒ
ciat ius a⸗ dictoꝛe legitio què ĩtelligo hr̃dẽ vniuerſalẽ ꝓ ſolido: vł
pud oẽz ſi ſiẽ hrs ꝓ ꝑte ẽ legitimꝰ ↄdictoꝛ ꝓ ꝑte:⁊ tunc q̃rela facit
cut ſi ꝓnũ ius quo ad oẽs ⁊ oĩbꝰ pᷣiudicat:⁊ ẽ rõ differẽtie inter q̃re
ciat᷑ ĩ qre⸗ lꝗ inofficioſi ⁊ falſi:qꝛ qñ iudex de falſo ꝓnũciat nil facit

la

ſz declarat q declaratio nocet ſolũ illis cũ qbꝰ ft / ſʒ i qre
la iudex de facto reſcindit teſtm̃:at factum nõ põt deſine

re eſſe factũ:vt.l.in bello.S. fecit.ff. de cap.⁊ poſt. reuerſ.⁊

ideo remaneret teſtamẽtũ reciſũ õ oẽs ſi fuit legitimꝰ õ⸗

dictoꝛ vt dixi.¶ Itẽ op.cõiungẽdo ᷣꝛia glo.⁊ videt᷑ ꝙ ex

teſtamẽto falſo libertas pꝛeſtita teneat:vt.l.q; uis·j.de fi⸗

eicõ.li.cũ ſi. So.aut reliquit libertas ſeruo hered. ⁊ tũc
ſi hr̃s pᷣſtat ſꝑ tʒ libertas: qꝛ ẽ dñs ſiue ſit falſũ teſtm ſiue

nõ:vt.l.cũ ex fal.i fi.ff. ð ma.teſt. aut reliquit᷑ libertas ſer
uo teſtator ⁊ tũc aut teſtm̃ ẽ falſũ/⁊ tũc libᷣtas data p he

redẽ nõ valct:qꝛ nõ ẽ heres:vt hic/aut codicilli ſunt falſi

Solu. vt glo.

⁊ tunc tʒ libertas ab herede pᷣſtita/qꝛ ẽ verꝰ heres ⁊ dñs

lʒ codicilli ſint falſi / vt.l.q;uis·.j.de deicõ. liberta. cuʒ ſi.
Itẽ op.ꝙ factus liber nõ debeat reddere ratiõem de co
ꝙ in ſeruitute geſſit:vt.l.eum actũ.cum ſi.ff.de neg.geſt.
ddit . Iſta. l. eſt noua iuſtiniani ? in iure antti.
1 10 coꝛrigit iura dicentia ꝙ pẽdẽte qõ.here

ditatis iudicjũ nõ poterat ĩtẽt ari ꝑticulare heredẽ ad
debita ꝑ defũ ctũ ᷣcta/vel legatarij ad legata agere non

poteraãt:qꝛ maiꝰiudiciũ minoꝛi pᷣiudicabat.l.ſi qͥs libert

tp̈᷑e.ff. eo. . I. ?H minoꝛzẽc̃. ff. de iudi. pau. de ca. .

De rei vendicatione.

MKubꝛica.
= Ti am Bone fidei poſſeſſoꝛ ſer⸗
e ui alieni ex duabus cau⸗
ſis querit: ſcʒ ex re ⁊ opera:male fidei
Xnullo modo.hoc dicit. Diuide in du⸗
v 28 partes: quia pꝛima loquitur in bo⸗
Ane fidei poſſeſſoꝛe. Secunda pars inci
pit ibi mancipium.
¶ Op. ꝙ etiam male fidei poſſeſſoꝛ q̃⸗

rat ſaltim ex re / vt. l. qui ſic. S.fi ff de vſuris. So ibi ab in

itio fuit bone fidei hic nullo tꝑe.¶ Contra hoc op. ꝙ cuz

tẽpoꝛe exigatur bona fides:vt.l.qui bona.ff. de acqui.re.
do. So. ibi in libero homine poſſeſſo:hic in ſeruo. Ptez
op. hic dicit ex duabus cauſis acquiritur bone fidei poi⸗
ſeſſoꝛi/ ergo ex alijs acquiritur domino:ſʒ videtur ꝙ do⸗
mino nõ qraf ex alijs:vt.l.j.S ꝑ cũ ·ff. de acqr.poſ.So.vt
glo.quia poſſeſſionẽ non querit:vt ibi /als ſic etiã domini
um ſine poſſeſſione:ſicut ałas in.l.ſi fundum.ff. de fundo
do. ¶ Item op. ꝙ etiam extra iſtas cauſas domino non
queratur:vt.l.ſi ſeruus.ff.de acqui.re.do.So.illa ᷣm iſtã

Wale fl⸗ ¶ Item op. ꝙ etiam male fidei poſſeſſoꝛi queratur:vt.l.pᷣ⸗

dei poſſeſ⸗ terea.ff de rei vẽdi.So. vt

loſ.⁊ clarius dic ꝙ ibi loqui⸗

ſe an poſ tur in co qui ab initio habebat bonam fidem:ſed per con
ri.

teſtationem factus eſt male fidei iuris pꝛeſumptione: ſed
nõ eſt ſimplex poſſeſſoꝛ:quia nihilominus vſucapionem
compleuit:⁊ eſt effectus dominus 2 queſita ex re non re⸗
ſtituit. alia ſic/ hic erat ſimplex poſſeſſoꝛ.¶ Item op. ꝙ o⸗
peras non reddat:quia non eaſdem:quia non ſunt in re⸗
rum natura:vt.l.opere.ff.de opi.li.nec ſimiles:vt.l.ſi non
ſoꝛtem . S. libertus ff. de condic. indebi. Sol. vt gloſ.quia
pꝛeſtabitur extimatio.

CX. . Sine ſit in ſolo meo ſi
J inker oꝛem ue ſuper edificio meo
ſuperedificatum mihi queritur. hoc dicit. Hiui

7 . . * ÜR
de in tres partes:quia in pꝛima ediſicatur ſuper ediſicio
meo. In ſecunda in ſolo meo. In tertia foꝛmatur queſtio

noua ex pꝛemiſſis.Secunda pars incipit ibi.Lſed id qð

in ſolo Tertia ibilſi venr. .
¶ Ex tex.lpertinet vniuerſaliter nõ particularitert Ex
tructum ſit ab eo qui nõ erat dñs cementoꝝł Impoſita
ſint ꝑR eum qui erãt dñs cementoꝝ. H
¶ Sp.ꝙ edificatũ non cedat ſolo.vt.l.titius.ff. de acqr.

rerũ do. So ibi non attingit ſolũ / hic ſic. ¶ Wodo quero
quid de poſſeſſione:? Reſpõdeo manet edificãtis:nec ob.

l.ſi duo.vti poſſi.qꝛ ibifuit edificiũ impoſitum dñi volũ
tate:vt imponens eſſet ſuꝑficiarius.

S Ater Quod nõ eſt meo nomine venditũſi
4 6 'poſſum hẽre ratũ qᷓ;dtũ ad pᷣiudiciũ
yrepetẽdi rem meã/ ⁊z q;tum ad actionẽ nego.
eſt. inſubſidiũ re ꝑempta vel pꝛeſcripta.h. d.
Nota ꝙ mater non potuit mihi pᷣiudicare vendendo
rem meã. Scdo vendico pꝛecio nõ ſoluto.Tertio ꝙ con
ſenſus mihi piudicat:vt rem petere non poſſim. Quarto
ꝙ habeo actionem nego. geſto.ad pꝛecium in ſubſidiuʒ:
et ad hec quattuoꝛ eſt per oꝛdinem opponendnm.
¶Ad pꝛimũ notabile op.ꝙ poſſit mr vẽdere: vt.l.rem
alienã. ff. de Zhen. emp. So.duobꝰ modis vt glo.⁊ miſce
ſimul.qꝛ aut q̃ris an vendat mater in piudium dñij mei⸗
et dico ꝙ nõ:ſiue vendat ſcienti/ſiue ignoꝛãti:vt hic ſᷣm
pꝛim ſolutionẽ.Aut queris an vendat mater q;tum ad
obligationẽ empti ⁊ venditi /⸗⁊ tunc dic ꝙ aut vendit ſci⸗

enti: et dico ꝙ nõ: vt hic.qᷓ;tum ad aliã ſolutionem/ aut

ignoꝛãti:⁊ ſicvt ĩ ↄꝛio.ſ Ad ſecũdũ notabile op.ꝙ nõ poſ
ſit rem vendicare pꝛecio non oblato:vñ videtur obſtare

l. emptoꝛ.ffe.ti. So.vt glo.ſ¶ Ad tertiũ op.ꝙ non poſſum Ratũ an
ratum habere qð nõ meo noie eſt geſtũ:vt.l.ſi pupilli· S. habeã qs

item q̃ritur.ff. de nego.geſtis.⁊.l.põponius.Sol.poſſum meo noĩie
habere ratũ q́;tum ad pꝛeiudiciũ repetendi rem meã: vt nõ eſt

hic.· non q;tum ad actionẽ nego.geſt.vt in ↄꝛio. Sed cõ ſtum.

tra hoc op.de hac.l.in fi.vbi poſſum habere ratum etiam
qᷓ;tum ad actionẽ nego geſt.Huius timoꝛe ſunt hic tres
ſolutiones. VNna qð non meo noĩe geſtum poſſum ratum
habere indiſtincte. Sed hoc eſt ↄtra dictã.l.ſi pupilli. S.
item qu erit᷑.Alij dicũt ꝙ poſſum habere ratũ in ſubſidiũ
als non.hanc appꝛobat glo.latius diſtinguendo que eſt
vera. Et vt eam ſubſtineas:dic ꝙ aut quero an ratihabi⸗
tio det mihi actionem negoci.geſto. Et dico ꝙ non. niſi
in ſubſidium vt hic.⁊ dicta.l.ſi pupilliS. item queritur.
Aut quero an mihi pꝛeiudicet qqtum ad repetẽdum rem

meaʒ /⁊ tũc ſubdiſtingue:quia aut erraui in facto/a mihi

non pꝛeiudico:vt quia putabam meo nomine vẽdidiſſe:

yt. l. ſi cum te.ff. de pac. Aut in iure ⁊ idem: quia certo de

dãno vitando.vt.l.ſed ⁊ ſi me putem.ff. de condic.inde.

aut nõ erro/⁊ mihi pꝛeiudico vt hic.q Item quero quid

ſi tacite ratum habuit petẽdo pꝛecium/an ſibi pꝛeiudicet
in iure: Glo.dicit ꝙ nõ valet expꝛeſſum quãdoq; ſcʒ peti
tio pꝛecij:vt in ſubſidium.⁊ ideo tunc valet tacitum: ſed
certe tunc fruſtra querit᷑ de pꝛeiudicio taciti:id eſt peti⸗
tionis rei cum iam ſim excluſus pꝛeſcriptione /vel interi
tu rei.ſ( Item quero an petam hic pꝛeciũ iuſtum/an per⸗
ceptum? Glo.diſtinguit/⁊ male.nam ratio limitat dictũ
ſuum: vt.l. aurelio.S. ſcicho.ff. de li.leg.⁊.l.cum pater.S.
dulciſſimis. de lega.ij. Aut ergo volo petere pꝛeciũ tanqᷓ;
a poſſeſſoꝛe quaſi pꝛecium ſucceſſerit loco rei/⁊ hoc non

poteſt fieri niſi in vniuerſalibꝰ in quibus pꝛecium ſucce⸗
dit loco rei:vt.l.ſi rem ⁊ pꝛecium.ff.de peti.here.⁊.l.im⸗

peratoꝛ·S. cum quidam.ff. de leg.ij.⁊ tunc pꝛocederet di⸗
ſtinctio glo. Aut volo agere quaſi videatur geſtum no⸗
mine meo/⁊ tunc cum cõcedatur mihi ideo agere ne ve⸗
ditoꝛ lucretur ex re mea:eatenus ggam vt in lucro non
remaneat/t ſic ad perceptum pꝛecium ⁊ nõ vltra: vt hic.
¶ Vt S hic plene liqueãt /ſic diſtingue latius qᷓ; glo.aut
quero quid operetur ratihabitio mea qᷓ;tum ad pꝛciudi⸗
cium repetendi rem meam/s tunc aut interuenit expꝛeſſa
ratihabitio/aut tacita.pꝛimo caſu/aut erraui in facto vel
in iure:⁊ mihi non pꝛeiudico.vt.l.ſi cum te ff. de pactis.
aut non erraui/⁊ tunc mihi pꝛeiudico: vt hac.l ſecundo
caſu.Si autem interuenit tacita ratihabitio:vt quia pe⸗

tij pꝛecium/z tunc aut valuit expꝛeſſum ſcilicet petitio pᷣ

cij:vt eſt cum peto in ſubſidium:⁊ tunc valet et tacitum
ſcilicet ratihabitio:vt mihi pꝛeiudicem quãtum ad rem:
ĩmo ⁊ ante eram excluſus a re pꝛeſcriptiõe vel interitu.
Aut non valuit expꝛeſſum.ſ.petitio pcij:vt qꝛ res nõ erat
pᷣſcriptavł ꝑẽpta/⁊ tũc nec valet tacitũ.i.ratihĩtio: nec
9 iij

ge⸗

Gutrigarius ſuper Tertiol ibꝛo Codicis

mihi pꝛeiudico in re:vt.l. item · S. qui habet.ff. de ſerui. ru.
pꝛedi.aut quero quid operetur rati habitio quantum ad

„ pꝛecij petitionem:ſcilicet an mihi pꝛeiudicet: ⁊ tunc aut
Ratũ hr̃e quero de iuſto pꝛecio:⁊ tunc aut vendens vendidit meo

nõ poſſuʒ nomine:⁊ tunc aut habui ratum ꝑ verbuʒ:⁊ tunc ago ctiã
qð meo

geſtuũ.

vt. l.pomponius.in fl.⁊.l.ſe.ff.de neg.geſt.aut non vendi⸗
cat nomine meo:⁊ tunc aut volo petere pᷣcium tãqᷓ; a poſ⸗

ſeſſoꝛe:qð poſſum in vniuerſalibus:tunc diſtingue vt gl.
anjvẽdiderit bone fidei an male:vt.l.ſi poſſeſſoꝛ.S. fl. ⁊ · S·

glit. ff.de pet.heredi.aut volo tanq; a geſtoꝛe actione neg.
geſt. ⁊ tunc non poſſum niſi in ſubſidium:⁊ quia mihi con
ceditur hoc vt vendens nõ lucretur ex re mea quatenus
petam vt in lucro non remaneat:⁊ ſic non iuſtum:ſed per
ceptũ:vt hic quicqͥd dicat glo.aut volo petere pᷣcium ꝑce

ptum:⁊ tunc aut vendidit nomine meo:⁊ tũc ſiue habui

ratum per verbum ſiue ꝑ aduerbium poſſum petere ꝑce⸗
ptum:quia rati habitio non tollit actionem reliquoꝛũ:nõ
dico doli ⁊ culpe:vt.d.l.pomponius.de neg.geſt.aut non
vendidit nomine meo:⁊ tunc in ſubſidium poſſum habe⸗
re ratum ⁊ non ałs:⁊ tunc qꝛ ideo mihi hec cõceditur ne

vẽdẽs lucretur ex re mea vñ petam ꝑceptuʒ vt hic. IJItẽ

qjuero quid ſi vendidit ticius rem meã ſeyo ⁊ illevẽdidit
alij/ ⁊ille alij quis tenetur ſi habeo ratum in ſubſidiuʒ re
perempta. Reſpondeo vt gloſ. quia pꝛimus habet pꝛe⸗
cium ex cauſa lucratiua.¶ Item quero quid ſi pꝛimus vẽ

dit/ſecundus donauit / tertius qui ꝑ donationem recepit

vendidit: ⁊ ita habet pꝛecium ex cauſa lucratiua quis cõ⸗
uenitur ſi ratum habeo/⁊ dic vt glo.tu dic ꝙ aut habet ra
tum factum pꝛimi:⁊ tunc cum non trahat ad ſe negociuʒ
alioꝛum ſolum pꝛimum conuenit non alios. Pꝛeterea ha
bendo ratum factũ pꝛimi ↄfirmat᷑ dñiũ in quolibet:vñvi
detur ꝙ quilibet pꝛecium reiſue recepit nõ aliene:aut ha
bet ratũ factũ vltimi tm̃:⁊ tunc ipᷣm vltunũ tm̃ ↄueniet.
¶ Itẽ q̃rit glo.qͥd ſi vltimus nõ hʒ cãm a pꝛimo qͥs cõue⸗
niet᷑. Rñdeo vt glo.verũ glo.nõ bñ exẽplificat:qꝛ ille qui
bʒ rem ꝓ derelicto videt᷑ eã velle trãſferre in occupantẽ
cã lʒ nõ ĩdeterminatã: vñ occupãs videt᷑ habere cama pᷣ
mo:vt inſti.de re.di ·S·fi. Pone ergo exẽplũ qñ nõ habu⸗
Negocio⸗ it ꝓ derelicto.alius tñ eã occupauit. Iteʒ q̃ro vñ naſca
rũ ge.actõ tur in caſu.l.noſtre.actio negocioꝝ geſt.⁊ dicit gloſ. ꝙ ex
vñ naſcit᷑. rati habitione:qð non placet:vt plene dixi in.lłſi pecuni⸗
am. S. de nego. geſt. J
Du erſlus Bone fidei poſſeſſoꝛ nõ ob⸗
UB· ſtate mala fide actoꝛis rem
vſucapit vel pꝛeſcribit.hoc dicit.

vt aut᷑.male fidei jde pᷣſcrip.long.tẽp.So.hec coꝛrigit᷑
Itẽ hec lex videt᷑ facere ꝓ mat᷑ia: ſʒ nõ facit vt dicit gl.
. O mum Male fidei poſſeſſoꝛ tenet᷑ de
Il. re ⁊ fructibꝰꝑcept⁊ ꝑcipiẽd
yaſũptibꝰnõ ↄputat :niſi neceſſarios:vtiles vᷣo ꝑ
dMVAdeductionẽ.hoc dicit.¶ Ex tex.Lneceſſarios
qꝛ illos ↄſequunt᷑ officio. ¶ Op.ꝙ etiã neceſſa ios ſũptꝰ

nõ cõſequat᷑:vtj. de ĩfan.expo.l.j.So.vt gl.i Itẽ op. ad
idẽ de.l.ſi ĩ area.de cõdi.inde.So.vt glo.⁊ quo iure repe

tantur impenſe:dic vt glo. J L
FPyenn e e ea Res ex pecunia mea ẽpta nõ eſt
Y mea/ſpale ẽ ĩ milite.h.d.cum.il.ſi
vt ꝓponis · j.e. C Op. ad.l.ſi vt ꝓponis.de.l. ſi
. as Q, ex ea. Sed dic ꝙ ſpãaleĩ milite. Itẽ op. ꝙ nõ
ſit ſpãle in milite:vt.l.idẽq;.ff.q po.in pig.ha.⁊.l.curatoꝛ
. arbitriũ tutele.cũ ſi.So.vt gl.qꝛ fallit etiã ibi ⁊ ĩ eccłis

1.

mr̃em nõ pr̃em. h.d.

A, decur. So. vt glo.
— O c e. MRes data in dotẽ marito ẽ ĩ dñio ma
riti non vxoꝛis.h.d.

Aiure doti. So. vt glo. duobꝰ modis ⁊ iũge ſimł

Hotè an 1 dic ꝙm directã rei vẽdicationẽ nõ habet vt hic:hypothe
poſſit ven cariã ſic /ſi virvertit ad inopiã alłs nõ vt ĩ ↄꝛio.¶ Itẽ op.

ꝙ vxoꝛ poſſit vendicare:vt.l.quia abſente.S.de pꝛocura⸗
to. So.vt glo. Tu dic ꝙ pꝛopꝛio nomine vendicare non

dicare
mulier.

ad iuſtũ pᷣciũ rõne doli ⁊ culpe:vt.l.pomponiꝰ.ff.de neg.
noie nõ ẽ geſt:aut habui ratum ꝑ aduerbium:⁊ tunc pꝛeiudico mi⸗
hi vt non poſſim petere iuſtũ:ſʒ ꝑceptum niſi ignoꝛaſſem
olum vel culpã cõmiſſam:qꝛ etiã tunc ad iuſtum agerez

¶ Sp. ꝙ mala fides actoꝛis noceat emptoꝛi:

Artum Quãtũ ad ſtatũ partus ſequi
COp. ſequat᷑ patrẽ:vt.l.nullꝰ.⁊x.l.eos ·x· de

¶ DOp. ꝙ mulier poſſit vendicare:vt.l.vbi. de

4

porteſt / vt hic: ſed nomine mariti poſſet / niſ quia pꝛohibe
tur alienam defenſionem ſubire / vt in contrario.
= Si queſtio eſt ĩter duos de dñio ſer
S B m. ui admittitur pꝛobatio per teſtes et
E iinſtrumenta ? interrogationem ſerui.h. d.
EA&Op. ꝙ ſeruus debeat interrogari. vt. I. ea qᷓ Seru? an
Tde li.ca.Sol.quattuoꝛ ſunt caſus: quia aut interrogat᷑ poſſit toꝛ⸗
de fctõ ſerui:⁊ tũc de eo põt fleri interrogatio vt.l.cũ ſer⸗ q̃ri ſi eſt qͥ
uum.·j.de ſerui.fugi.Aut eſt queſtio inter duos de domi⸗ ſtio de ciꝰ
nio ſerui/⁊ idemvt hic. Aut eſt queſtio inter me ⁊ ſeruuʒ: dñio.
⁊ tunc aut eſt cã poſſeſſoꝛia ⁊ liberalis:⁊ toꝛquetur vt di.
cta.l.ea que.⁊.l.de minoꝛe· S. fl.ff. de queſtio. ⸗
„ J u „QAuicquid plãtatur ſeritur edi
8 P ¶ 18. ficatur. om̃e ſolo cedit radices
ſi tamen egit. hoc dicit Jacobus Butriga⸗

? R ciuile Alienata ex reſcripto non re⸗
2 E‚uocant᷑:ſed agendũ eſt de pꝛe⸗
L. Hoc dicit.
S 1 ¶ Op.· ꝙ ſi pꝛeciũ non fuit ſolutũ agatur ad an
cillã ⁊ fructꝰ.vt inſti.de re.diui ·S.vendite.So.vt glo.
Itẽ q̃ro qui filij ſequantur emptoꝛem.⁊ dic vt gl.i¶ Itẽ
guere quid ſi credidi mihi ſtatim pꝛeciũ nũerarian tran⸗
it dñium: Rñdeo vt glo. Item quid ſi dilationem de⸗
dit.Reſpondeo vt glo. icontimat
Fr nie iSi contingat cauſa poſſeſ
6 N Rd inari ſionis ⁊ ꝓpꝛietatis / pᷣmo
tractãda eſt cã poſſeſſionis qᷓ; ꝓpꝛictatis.h.d.
Intellige ꝙ quilibet dicebat ſe poſſeſſoꝛem ⁊
⁊ dñm non per modũ libelli:qꝛ eſſet ſibi cõtrarius. Sed
an ſimul poteſt pꝛoponi in libello petitoꝛium ⁊ poſſeſſo⸗
rium. Reſpondeo vt glo.⁊ de hoc plene dixi.in.lłĩcerti·j
de interdictis. S .
Add tio Vic in iſta lege ꝙ quãdo duo cõtendũt
iti de poſſeſſione ⁊ neuter ipſoꝝ vult dare li
bellũ ne videat᷑ tenere ꝑtes actoꝛis ⁊ ne ſibi incũbat onꝰ
ꝓbãdi reiuẽdicationẽ põt iudex officio ſuo ẽt neutro pe⸗
tẽte neveniãt ad arma terminũ aſſignare vt ꝓbãt de poſ
ſeſſiõe ⁊ poſtea poterit ꝓnũciare ꝓ eo qͥ meliꝰ ꝓbabit etiã
ſine libello ⁊ ſine petitiõe q̃q; ʒ ſpec.i · S· j.de cã poſſeſſio
nis:idẽ bal.hic Inno.in.c.cõueniſſet.de inſti.iſtũ caſum
pluries habui de facto. Pau.de caſt.hic in.j.col.
—— GB m Contra factũ defuncti non venit he
(ND I. res etiaʒ ſi iure ſuo non hereditario
PBeniat. h. d. ¶ Mota quod dixi in ſummario.
NA¶ Wodo quero quid ſi pater vendit rem filij
an poſſit filius vendicare:glo.arguit pꝛo ⁊ cõtra:⁊ tenet
idẽ qð in matre. Item quero an patronus heres liber⸗
ti reuocet alienata ꝑ libertũ.Rñdeo ꝙ ſic:qꝛ venit ex per
ſona ſua ⁊ actione reuocatoꝛia que nũq;; competit defũ⸗
cto.¶ Itẽ quero an filiꝰ heres patris poſſit reuocare alie Keuoca⸗
nata per patrem Rũñdeo nõ:qꝛ cepit de euictione teneri. re an pote
Itẽ q̃ro pꝛo quota repellatur filius ſi eſt heres patris. rit filius
2 dic vt glo. qꝛ aut habet vltra quartã: ⁊ pꝛo ca quarta re alienataꝑ
pellitur:aut habet debitã iure nature tm:⁊ tũc aut hʒ iu⸗ patrem.
re ſingulari:⁊ vendicabit rẽ tãqᷓ; quilibet legatarius:aut
ſub nomine quote fuit inſtitutꝰ:⁊ dicunt quidã ꝙ vendi⸗
cabit nec obſtabit exceptio: qꝛ debet habere quartã ſine
onere.vt.l.qm.S.de inoff teſt Tu dic ꝙ immo repelletur
qꝛ licet debeat habere quartã ſine onere / vex eſt ſine one⸗
re legatoꝛum non ſine onere eris alieni.vt.l.papinianus.
G. qm aũt quarta.ff. de inoff. teſt. ⁊ de hoc plene dicamil.
ſcimus·S. in ↄputatiõej·de iure deli.⁊ lʒ ibi pleniꝰ dicat.
glo. dicit ibi male / hic bene.
¶ In glo .que incipit vt. ff. ibi tranſmiſit ad illũ. Sed in
tꝑe incipit tm̃ de euictiõe vt hr̃s:⁊ iõ repellit᷑ exceptiõc.
Add itio Adde in iſta lege:in glo.mag.ĩ ver.nõ ꝓ
hiberis.ĩ ver.ſed pᷣma opinio verioꝛ ⁊c.
Intellige hoc verũ qñvẽdiditvt ſuum ⁊ ſuo noĩe ⁊ ita lo
quit᷑ iſta ler. Sivero tanq; rẽ ftlij ⁊ adminiſtratoꝛio noĩe
⁊ filij cũ a iure ꝓhibet᷑ vẽdere.de bonis ma.l.pꝑmittẽte
ipe idẽ pr̃ admiſtratoꝛio noĩe põt ĩ ↄꝛiũ venire.l.quẽad⸗
modũ.de agri.⁊ cẽ.li.xjj.⁊.l.iubemꝰ.S.ð ſacroſã.eccl.ita
filiꝰlz ſit hic heres pr̃is ſi factũ nõ ratificauerit.l.j.de bo
nis ma.pau. ð ca.⁊ vide hic ad plenũ pau.ð ca. an ⁊ qñ ſt
lis hr̃s poſſit gᷣ fctm̃ pr̃is ſuivenire:vide ĩ ſiłi no.ĩ..luciꝰ.
ff. ſolu. matri. ⁊ in. c.j.qui ſucceſſoꝛes feudũ dare tenean⸗
tur in vſibus feudoꝛum.

coſenece
ſtonium
entl.
or!4
ao.Et
ogno
Weſt u
ele⸗
ebent ſue
rrütaſ
ſhrisl
Cmngo
Ukingai
bihzabe
udaren
ſedotiun
eyd⸗
lilllee
ſarroto
ſldobt
hiusl.
erepſ⸗
EEladici
ihlinr
Cpeteren,
Cenedee
ulezve
iineca
Ereuoce
Uerepii⸗
Dräm.
lbs /g
nho
Mmenö

Peiy⸗
oriit

H ihe ig

iftri
ſicq
ſhin
laigoc
bhlln
tentog

cnenr N Sa res
duobus.

kigtnti
rdont
edengſ
im

ltonende

ntcunſto
Mietrs /nn
Pprikshn
fſepoſcſene
Cötrarus. 8
hlunt ſoſch⸗
dirtinlien

0 Mocitne
pſoppule.
ſbtinciure
oitneunne⸗
yt pbitdeſt
elis pbeblel
de ca poſch
nſti iſtüch
jcol.
inon vent
Nn heredtet
iin ſumnm
venditrenſt
LCötrdti
nushereslt⸗
Cdeventetee.
conpttofe
ſtretocneaſt
Gicioetnn
fmsung
ociclenn
töetE
legttariusan
glignh
Neguniſe.
mnno nir
tlorpfnune
bleedtend

ili b
likttnte
Pinonget
ſoſgteie
ifrtoiene
gnul nnit
enit g⸗
ſotſiti
anetrlſann
ͤcn nit
kolliu
Sourts

/tio eius ꝗᷓ pꝛimo ꝑ traditionẽ recepit. d.

q recepit re ꝑ traditionẽ pati euictionẽ cũ poſſit ſe tueri:

⁊ dic vt glo.vltima ẽ vioꝛ. Quero de ratione.lrñdeo qꝛ
ſſolo titulo venditionis nõ trãſit dñiuʒ:vt.l.traditionibꝰ
3. de pactis. ⁊ ideo vendendo ſecũdo ⁊ tradendo tranſ⸗
fert dominium.

¶Op.ꝙ qs ð iure nõ poſſit rẽ duobꝰ vẽdere ĩmo cadit

in crimen falſi:vt.l.q duobꝰ.ff. ad.l.coꝛneliꝗ. de falſ. So.
vt glo. Item qro qͥd vult dicere in detinẽdo dñio ⁊ ex⸗
pone vt gloſ.¶ Item op.ꝙ nõ exigat᷑ pᷣcio ſoluto.vt.l.de
pcio.ff. de publi. So.ibi qͥ ad ius publiciane:hic qͥ̊ ad ius

dñij.¶ Item op. ad finem..i.qꝛ ſi patit᷑ euictionẽ excipere

poterat:ergo nõ dʒ poſſe agere de cuictione. So.vt gloſ.

IVtem op.ex ꝙ melioꝛ ſit conditio eiꝰ qͥ pꝛimo habuit
titulũ nõ attenta traditione:vt.l.vt inter diuinũ.ẽ. de ſa⸗
croſan.eccle.So ibi loqᷣtur in caſu ĩ quo ex ſolo titulo trã
ſit dñium hic nõ. Itẽſꝙ oꝛdo gctꝰ attẽdatur nõ traditi

onis:vt.l idemq;.ff.qͥ poĩ pig.ha. So. ibi loqᷣtur in Ictu
pisgnor q̃ ſolo ↄſenſu adipletur ⁊ q̃ritur ius pignor hic

ſecus.Et ſunt hec in argumentũ ad qõneʒ /conſuetudo ẽ

in regno ꝙ pꝛimo genitus legitimus ſuccedat/modo na
tus eſt quidã nõ legitimus deinde natus ẽ qͥdã legitimꝰ2

deinde legitimatus eſt ille qͥ nõ erat legitimus querit᷑ qͥs
debeat ſuccedere:certe ille ĩ quo pꝛio hec duo ſimul con⸗

currũt.ſ.q eſt pꝛio genitus legitimus:⁊ ita ſcdᷣs.argumẽ
to huiusoãldll.

¶In glo.q̃ ĩcipit tractatur ibi ſecꝰin publiciana.vbi nõ

diſtinguit᷑ ſit ſolutũ pᷣciũ vel nõ.( In gl.q̃ icipit per off.

ibi hʒ ab eo cãm: ⁊ dicct᷑ ci / cum me inculpent alij te me

laudare neceſſe eſt:vt.l.cum in fundo.S.ſi mulier.ff.de iu⸗

re dotium.¶ In glo.que incipit fructus.in fi.ibi.l.multũ.

dic vt. d. S. ꝙ ſi aduerſus.
Ex hac.l.habes regulaʒ generalẽ ꝙ qñ

Ad D itio. res vendit᷑ vel donatur pluribus inſoli

Q ille ẽ pcipuus in dñio illiꝰ rei cui pꝛio res fuit tradita
noò attẽto ꝙ alteri erat pꝛius vẽdita vł donata.l.ſiue aũt.

5§· ſi duobus.ff.de pub.⁊ alijs alle.ĩ gl.Adde ãpliãdo mẽ⸗
tẽ huius.l.ꝙ emptoꝛ cui nõdũ eſt res tradita nõ põt ſe op
ponere /ꝓ ſuo ĩtereſſe ⁊ ipedire ne tertius ĩ poſſeſſionẽ mit
tat ita dicit bal.ĩ.c.j.ĩ.j.coł.ꝑ illũ tex.in ti.qͥd ſit inueſti.
Et ↄſeq̃nter emptoꝛ cui nõdũ ẽ res tradita nõ põt ꝑ iudi

cẽ petere ĩhiberi qminus alteri vẽdat ⁊ tradat:tñ ĩno.in
c.bone.de appel.dat ſingularẽ cautelã ꝙ pꝛiꝰ emptoꝛ ap⸗

pellet avẽditione fiẽda dominij in appellatiõe ĩſerat cãʒ

talẽ qᷓ neceſſario cõcludat vẽditoꝛẽ alteri vẽdere nõ poſ⸗

ſe. Mãà nõ poterit poſtea alteri vẽdere ⁊ tradere ⁊ ſi ðfece

rit reuocabit᷑ taqᷓ; attẽtatũ pẽdẽte appellatiõe.Et potes
tu exẽplificare de cã neceſſaria q vẽditoꝛ iurauit iuxta
gl.ſing. i. l. ſi pecuniã ĩ pꝛi.ĩ vbo neceſſe habeas.ff.de ↄdi.

ob cãm. Adde tñ ĩ hac.l.⁊ ſcdᷣo ꝙ iſta.l.nõ hʒ locũ ĩ bñfici

alibus/qꝛ ſi vacat bñficiũ eccłiaſticũ/ ⁊ pꝛio vni cõferat᷑
dato ꝙ poſtea cõferat᷑ alij:⁊ ei tradat᷑ poſſeſſio:tñ pᷣfertur
pꝛimꝰ ⁊ nõ ſecũdꝰcui pꝛius tradita ẽ poſſeſſio.c.capłm ſã
cte crucis.vbi plene no.de reſcrip.c.qꝛ cũctis.⁊.c.ſi tibi.

ðpbẽ.i. vj. c. ſi tibi.⁊.c.duobꝰ.ð reſcr.ĩ.vj.dũmõ pꝛia col

lsatio bñficij fuerit iure fctã:vt hẽs tex.⁊ exẽplũ ĩ.c.ilð.
⁊ in.c.ſuggeſtũ de iure pa.Et rõ ẽ: qꝛ in bñficialibus nõ
rreqrit᷑ traditio vel q̃ſivt acqrat᷑ ius ĩ bñficio:vt plene no.
Dvp. ĩ. c. ꝗ pꝛioꝛ.de re.iu.in.vj.ſicut nec ad perdẽdũ bñfici
um reqritur eiectio de poſſeſſione vel q̃ſi qꝛ ſufficit ꝙ ds

ſit pꝛiuatus titulo bñficij/ad hoc vt bñſiciũ dicat᷑ vacare

lacit quod no.·ĩno.i.c. cũ nr̃is.de ↄceſ.pben.ita limitat io.
fab.bal.ſaly. ⁊ pau. de ca. ? lud.ro.in conci.ccxcviij. Ad⸗

de rertio ꝙ iſta.l.nõ hʒ locſi.qñ aliqs dñs poſſidens ven⸗
dit rẽ alicui ⁊ conſtituit ſe noĩce illius pᷣcario poſſidere:qꝛ

ſipoſtea vendat alteri ⁊ actualiter tradat:tñ ppꝑter con⸗

ſtitutũ quod ſp notarij nr̃i ĩ inſtrumentis apponũt pᷣfert
pꝛimus emptoꝛ ⁊ nõ ſecũdus:rõ ẽ qꝛ lʒ cõſtitutũ ſit actꝰ

2

ſictus tñ per illud trãſfert᷑ dñiũ ⁊ poſſeſſio ſicut ſi vᷣe tra⸗

didiſſet tex.eſt ĩ.l.certe· S.j ĩ xᷣ. ꝓpꝛie poſſidere videri. ff.

de ßcario.ꝑ quem tex. inqᷣt bar.in.l.ab emptione circa ſi.

ff de pac.ſeqtur bal.in. c. item ĩueſtitura de natu. fen. Et
ꝙ per conſtitutionem pᷣcarij tranſferatur dominiũ ⁊ poſ⸗
ſeſſio no. in.l. q;uis · S. ſi conductoꝛ.⁊.l.ꝙ meo.in pꝛinc.⁊.l
interdum in pꝛinc.ff, de acqui. poſ.bal.in.l.j. in. ij. qj. quã

C. Sʒ quomõò in fine huiꝰ. l. eſt in arbitrio eiꝰ

De rei vendicatione. Fo. CVIII.

—— foen n duobus habentibus cãz
Do tiens. t daebo nabene eſt cõdi

do lice. ab emp. diſ. x in.l.quedã poſt gleibi ff de rei vedi.

ang.in.d.l.quãuis.⁊ iſtud pꝛocedit etia ſi venditio fiat p

pter curatoꝛem ⁊.d.poſſidens conſtituit poſſidere nomie
cura. tñ domiĩio acquirit᷑ dñiũ ⁊ poſſeſſio. Ita late cõclu
it bar. repꝛobata opi.guił.decu.in ſua diuina repetitio⸗
ne.l.ſi is q ꝓ emptoff. de vſuca.in vlt.q in pe.⁊ vlt.coł.⁊
in.d.l.ab emptione in fi.cum ſuis concoꝛ. Iſtã limita ad
hanc.l.lʒ non ſic declaret:tradit oꝛiginaliter guid. de ſu⸗
3. hic ⁊ in.l:.fi..de ſacroſan.eccle.io.and.in addi.ſpe.ĩ ti.
dc emp.⁊ ven.S.ſcien.ver.⁊ no.ꝙ ſi aliqs.do.ant.de bu.ĩ.
c.cum veniſſent in.iij.coł.de reſti.ſpo.panoꝛ.ĩ.c.ij.fl.coł.
de conſue.ex.⁊ in conci.xcij.in.j.vol.quod incip.quo ad
pꝛimum dubiũ nunqͥd ⁊c̃ in.ix.cołl.vide bal.in rubꝛica.:j⸗
de ᷣhẽ.emptiõe ⁊ vẽditione in.xvj.q.alex.de imo.ĩ cõſi.
xiiij.ĩcipiente circa pꝛimũ dubiũ quo q̃rit᷑ nunqͥd dicta
donatio ad finem in.j.volu.⁊ vltra pᷣdicta vide hic ꝑ cy.
10. fab.bal.ſaly.pau.de caſtro ⁊ cõiter doc.hic pᷣcipue iaſ.
Eimoꝛtalè fame hic młta ſingłaria accumulatẽ
— in area Communi edificio edificiũ
4 1 G cedit vtriq; impenſa conſu
Alitur agendo ⁊ excipiẽdo.hoc dicit.
7 kundum Denunciatio conſtituit
. quẽ in mala fide ⁊ male
fidei tenetur de ꝑceptis ⁊ ꝑcipièdis niſi habe
KEAat titulũ:qꝛ tũc excuſat᷑ a ꝑcipiẽdis.hoc dicit
Quero quid ſi non credidit admonitioni:⁊ dic vt gloſ.
quia poſti; denunciatio flt ab eo qui habet ius denunciã
di:vt hic fuit:quia erat dominus ſemper conſtituat in ma
la fide/et ad.l.ij.quod fal.tu.reſponde vt gloſ.nec ob.l.ſi
maioꝛ.de reſci.vendi.quia ibi denuncians non habebat
ius denunciãdi/nec ob.l.ſi alienam.ff.pꝛo cmptoꝛe:quia
ibi ſuperuenit denunciatio poſt contractum: ⁊ ideo non
nocet:vt.l.vnica·S.hoc termino.de vſucapio.trãſfoꝛ.hic
ante contractum:aut ergo conſtat ꝙ eſt malefidei ⁊ pla⸗
num eſt:aut dubitatur tunc pꝛeſumitur pꝛopter denunci⸗
