non punitur etiã cum ſolus dolus puniret᷑ hodie ſic cum

etiam temeritas puniatur.ar.l.j.S. cum quid am. ff. ad le.

coꝛne.de ſic.aut putaui mihi licere ⁊ tunc erro in iure na
turali et tunc non excuſoꝛ.¶ Redeo ergo ad q̃ſtionẽ no⸗
ſtram et dico ꝙ licet excuſetur a crimine falſi ſiue iuſte ſi
ue iniuſte crediderit:non tamen apparet ꝙ hoc credide⸗
rit:immo pꝛeſumitur eſſe in dolo cum hoc ſit delictum.
vt.l.j.S.ad legem coꝛne.de ſica.opoꝛtet ergo ꝙ pꝛobet a⸗
liquid ꝙ veriſimile ſit eum ſic credidiſſe vt dicit Jacobꝰ
Butrigarius
SSS Iberum Inuitum liberum vendens
HE . trenetur hac pena huius.il.in
eſleruo libertino pensa eſt beſtijs ſubijci.in libe
pEE VO eſt pena capitis. hoc dicit.

cuidentiam eſt ſciendum ꝙ ſunt quidam ingenut

et hij ad omnes honoꝛes admittuntur/quidam libertini

et hij aut impoſuerunt ius anulloꝛum aureoꝛum ⁊ admit
tuntur omnes et vt ingenui:⁊ moꝛiuntur vt liberti quis⸗

domino reſtituti ad ius patronatꝰ aliquàdo fuerunt re⸗
ſtituti natalibꝰ et iſti ꝑ oia habent᷑ vt ingenui/qꝛ nec ius
anuloꝛum aurcoꝛum impetrauerunt et ſunt reſtituti nas
talibus et honoꝛes adipiſcere non poſſunt: immo ſi aſpi⸗
rauerint puniuntur.hoc dicit.

Ad legem viſcelliam.
RKubꝛica.

Mres aſpirat et libertos iure anuloꝛum
Jaureoꝛum non impetrat ciuiliter a⸗
git de operis et criminaliter.l. viſceł.

Raſpirat danat infamie / et reuertit ad

Emunerga non perſonalia donec admit⸗
tatur.hoc dicit. Jacobus Butriga.

Ad legem coꝛneliam de kallis.
Rubzꝛica.

— * Ad euidentiam eſt
Ipar tus. ſciendum ꝙ duobꝰ
modis pꝛincipaliter vxoꝛ decipit vi⸗

rum: ⁊ tertio dicitur male conceptus

filius. ꝛimus modus eſt quia pꝛe⸗
anans et non de marito. Secundꝰ mo
dus eſt quia non pꝛegnans eſt ſed fin⸗
Prr AAgit ſe pꝛegnantem et ſubijcit partũ et
de hoc loquitur hec lex. Lertio modo dicitur filius ma⸗
le conceptus/quia non ex legitimo matrimonio natus:
et hoc bꝛeuiter dicit. Abi accuſatur mulier de partu ſup⸗
poſito non defertur queſtio in tempus pubertatis quia

hoc non ſpectat ad commodum vel incommodum par⸗

tus. hoc dicit. .
¶ Opp.ꝙ differatur queſtio.vt.l.j.Sõ.de carbo.edic.So
lu.ibi mouetur queſtio partus. Sʒ contra hoc oppo.ꝙ
ſententia lata contra matrem noceat filio et perↄſequẽs
differatur queſtio.nam ſi pꝛonuncietur ſubiectus habet
pꝛo non.Rñ.pꝛonũciare eum ſubiectum nõ eſt facere eũ
ſubiectum:ſed declarat/que declaratio non pꝛeiudicat h
niſi inter litigantes.vt.l.iij ·S. vñ queri.ff.de iureiuran.
Item opp.ꝙ lex dicit ꝙ accuſata muliere de partu ſub⸗
iecto et ſuperſunt adhuc due queſtiones.ſ.ꝙ non fuerit

viri vel ꝙ fuerit ex illegitimo matrimonio. Si ergo due

ſunt ergo non iſta ⁊ c.vt hic.
¶ Item oppo.ꝙ nõ pꝛeiudicet filio cum offeratur. vt.l.ſi
ventris.ff.de ventre in poſſeſ.mit.So.vt glo.quia ibi de
adulterio accuſabatur hic ð partu ſubiecto vel quale q̃le
pᷣiudiciũ facit vt ibi /nõ plenũ vt hic. Vel ibi denegabat᷑
miſſio in poſſeſſionem.vt in glo.

Additio. Rdde ad iſtum ti eñalitcr e falſtras eſt Falſitat:

Ex viſcellia. Si auic a

poterit conueniri. Sed ſi ad minoꝛes

Ad leg. viſcel.ald legeẽ coꝛneliã de falſis. Fo. CVI

3

futatio vᷣitatis.vt in aut᷑ de fid. inſtru. diffinitio.

circa pᷣn.colla.vj. et ideo dicitur mutatio veritatis eo ꝙ
falſificatoꝛes ſtudent mutare ea que vera ſunt vt falſa
ſint vel veriſimilia videãtur.vt in dicta r ied Et
L ij

BGButrigarij Gecũda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

Falſitas nota ꝙ pluribus modis committitur falſitas ſcilicet di: pꝛeſcriptione vt.j eo.querela:⁊ de hoc in. Llegitimam. ff. enbn
płibꝰ mo⸗ cto / ſcripto /facto /⁊ vſu ſcripto committur ſcribendo de petitio.heredi.⁊ eſt differentia inter iſtos caſus: quia nent
dis ↄmitti falſum ⁊ delendo verum. ex. de fide inſtrumẽ. inter di eco caſu quo poſſum firmarevoluntate meayt eſt in quere unſ ſeas
tur. lectos / nec refert an ſit inſtrumentum publicumvel pꝛiua la remanet teſtamentum in ſe firmum ⁊ nullus alius po⸗ las na
tum vel ſcriptura publica / vel pꝛiuata / vel tabula / vel ro⸗ terit eum rumpere: ſed in eo caſu quo Per voluntatem ſleoc⸗ 4
tiones vt.ff. eo.l.jS.qui rationibus.⁊.l.nullus.idem eſt in meam firmari non poteſt vt eſt cum eſt falſum cum licet un inl
illo qui ſignum adulterinum ⁊ non ſuum facit ⁊ doloſeyt ſciens michi pꝛeiudicet in iure dicendi nullum / vt hic censſen
ff. e.l.lege coꝛnelia.⁊.l.qui teſtamẽtũ. Idẽ etiã in illo qui innuitur: tamen ſequentes alij in gradu ex edicto ſucceſ

ſcripſit abſentes foꝛe pꝛeſentes.l:.qͥ velit.ff.e.⁊.ex.de teſt.

falſum aſſerit ⁊ verum celat ⁊ ſuppꝛimit ⁊ punitur pꝛo q̃⸗
litate vt. S. de teſti. l. nullum. in fl. ex. de crimie falſi. c.j. et
de ſic.l.jS. pꝛeterea.⁊.l.eiuſdem.⁊.l.ſe. Item ⁊ in iudice

c. tam litteris. Idem in eo dicitur qui ſuperlinearẽ in ſcri cum non ſit validatum voluntate mea. A
pturam apponit.ex. de reli.domi.c.cum venerabilis. Itẽ . . 4
7 in alijs intis modis quos habes.ex.c.c.licet. Dicto au Va Aio 2 em Gꝛauius quis punitur de fal⸗ a
tem committitur falſum vt eſt videre in teſte qui ſcienter N ſo reſcripto qᷓ; de falſo ĩſtrumẽ (po.

ſoꝛio venient ad bona ⁊ dicent teſtamentum eſſe falſum

to vt vtens releuatur a pꝛeſumptione doli ſi ꝓ

EAbat dolum ſe ab alio recepiſſe. h. d.
¶Sppo. ꝙ pꝛo falſo non imponatur maioꝛ pena qᷓ; pꝛo

Oiricuius
Antem,5
ſonreditur

qui contra leges ⁊ iura pꝛonunciat.ff.e.:.fl · S. j. IAtem ⁊ qͥ falſo inſtrumento:vt.l.fina.ff.eo.So.vt glo. ſenopt
allegat falſas leges vlł falſa ſtatuta vt.S.æ.l.fl.⁊.ff.ſi ex fal ¶ Item oppo.ꝙ iſte non debeat pꝛobare ignoꝛantiam im lagvolit
ſis inſtru.l.j. Item ⁊ qui mẽtitur pꝛincipi /vel pꝛeſidi/vel mo aduerſarius ſcientiam:vt.l.verum.de pꝛobationibꝰ. focturol
pape / epiſcopo / vel iudici. vt. ff. eo. l. quis obꝛepſerit. S. ſi ¶ Item cum poſſit ſine dolo habere⁊ ſic eſt dare medium editinon
contra ius vel vtilitatem publicam.l.puniri.cum ſi.⁊ idẽ inter dolum ⁊ facultatem ergo non pꝛeſumitur dolus er⸗ ſiſde abe
in ſimilibus caſibus poteſt dici vt in iudice qui falſam go nec falſum:vt.l.nec exemplum.Sol.vt in gloſ.quia ſic cialem abe
dat ſententiam vel conſilium.ff.de re iudi.l.conſimiliter. faciliter tranſit:⁊ ideo dic ꝙ opoꝛtet nos venire in pꝛe⸗ generalem
2. S. de pena iudi.l.ij.⁊ aut᷑ibi poſita.Facto falſum cõmit ſumptione doli.nam factum tertij non pꝛeſumitur /im⸗ nicrumine
titur vt hic plene per bonifacium de vitalinis de mantua mo debet pꝛobari:vt.lactoꝛ.S.de pꝛobationibus.⁊ factũ fcpeti ſtri
hic vide plene. tale pꝛeſumit animum tale:cum ergo reperiat habere in⸗ urpullianu
ſtr̃m quod iam pꝛobatum eſt falſum non pꝛeſumatur ꝙ poteſtanpi
Atis Vbicumq; iudex non videt aliquid ab alio ſit receptum ergo pꝛeſumo habuiſſe: ⁊ per conſe⸗ ſcythacl.
fieri non recte litis cauſa poteſt illuu quens fabꝛicaſſe / ⁊ ſic dolo pꝛeſumitur:⁊ ideo habeo pꝛo (Inglan
reijcere.hoc dicit latius qᷓ; glo. ¶ WMirandum boare ab alio recepiſſe quo pꝛobato ⁊ ſic facto tertij pꝛeſu⸗ Feef

eſt de hac.l.que videtur ſolum in caſu iſto ſᷣm
glo.ꝙ vbi ex falſo inſtrumento obijcitur confitetur tamẽ
obijciens debitum ꝙ non audiatur: ſed nos intelligimꝰ
eam latius.ſ.ꝙ vbicũq; iudex viderit aliquid fleri cauſa
non recte litis cã illud poteſt reijcere per.l. fl. S. de aſſer.
tol.⁊.l.pꝛoperandum.S.de iud.⁊ per hoc ẽ ar.ꝙ quotidie
debitoꝛes conuenti non excipiunt de falſo:ſed pꝛincipa⸗
liter mota querela falſi petunt pꝛonunciari inſtrumentuʒ
falſum /vt ſic cauſa pꝛeiudicialis impediat petitionem de
biti / aduerſariꝰ dicit ꝙ iudex recoꝛdabitur de hac.l.⁊ nõ

mitur me ignoꝛaſſe falſum / niſi pꝛobetur contrarium: vt
dicta.l.verius.
Drern quero an debeat pꝛobare ſe a certa perſona rece⸗
piſſe: Reſpondeo non:immo ſufficit ꝙ pꝛobet ſe a quodã
nuncio recepiſſe pꝛeſentibus teſtibus dato ꝙ non dicat
quis ei pñtauerit reſcriptum. Item hec lex eſt in argumẽ
tum ſi reperiatur aliquis pꝛioꝛ ſine titulo pꝛeſumatur s ſe
habuiſſe ſemper ⁊ ex hoc in dolo ⁊ male fidei niſi pꝛobet
ſe ab alio recepiſſe ⁊ ſic titulum habere.

1.
ciet detot.

audiat eum cum non vult excipere de falſo vt in ſimul nõö Winus delinquit quivtitur hoenoco
examinẽtur cum debito pꝛincipali nunquid debet iuder ¶ aè falſos.x fabꝛicat: ⁊ ideo ei rurc ſetcain
eum repellere:certe ſᷣm gl.non niſi iudex expꝛeſſeviderit Econſulitur. h. d. “ tun⸗ ſivcn
ꝙ fiat moꝛa de petit. cauſa.ſed ego puto ꝙ non repellatur R. Caait, Oppo. ꝙ vtens non poſſit conſulere cum ſit waalerh
ſi ab initio opponit de falſo.ſed ſi iam liquidato negocio delictum conſummatum. vt.l.qui ea mente.ff. de furtis. nffenlcen
vellet obijcere puto eum repellẽdum. Sed cum inſtrumẽ Solu.hic eſt ſpeciale ſᷣm glo.⁊ allegat ſimi. Tu dic ꝙ ille kninnre

tum eſt falſum in vna parte nonne quo ad totum pꝛeſu⸗
metur ſuſpectum vt not.in.l.ſi ex falſo.S.de trãſac.So.li⸗
cet habeatur inſtrumentum vt ſuſpectum cum actoꝛ non
vincat ex inſtrumento non habetur tunc vt ſuſpectum ni
ſi pꝛobetur eſſe falſum ĩ parte:ałs licʒ aduerſarius dicat
eum falſum in parte tantum in alia parte.ſ.quantum ad

qui fabꝛicauit conſummauit:⁊ ideo non habet locum pe⸗
na: vt dicta.l.qui ea mente.Sed ille qui vtitur nondum
conſummauit delictum ⁊ in his delictis grauioꝛibus cõ⸗
ſummatis dicimus ꝙ aut non conſummauit:quia noluit
⁊ non punitur vt hic.⁊.l.quifalſum.ff. eodem. aut qꝛnon
potuit.⁊ tunc habetur pꝛo conſummato ⁊ punitur vt.l.is

cedentiain

debitum dicit eum verum eſſe ⁊ non ſuſpectũ. qui cum telo.ad legem coꝛneliam de ſicarijs. ele
,B ¶ Item quero an eo tempoꝛe ·quo deſiſtit ab vſuredda⸗ Inſtfzan tgo .
NE Icet gnoꝛans non pꝛeiudicat ſibi in iure tur inſtrumentum falſum vt ſic amodo non poſſit pꝛodu reddat fal (Apont
S ſuo.hoc dicit. ci: arg. pꝛo ⁊ contra:ſed dic ꝙ aut recedit ab vſu eius qui ſũ eotpei, cucin
S ¶ Oppo.ex.ſic:innuit hec lex ꝙ ſi fuiſſet ſciẽs habet pꝛobationes ſufficientes / ałas tunc non habetur deſiſtit ab Codurg ſo⸗
NAW pꝛeiudicaret ſibi: ſed hoc videtur falſum: quia vt ſuſpectum. aut metu falſi ⁊ habetur vt ſuſpectum:vt.l. vſu. Neßneſenp,
voluntas mea debet ſolum mihi pꝛeiudicare in eo ꝙ per ſi aduerſarius.S.de fid.ĩſtru. In dubio dic ꝙ aut erat iã creeptiones
Teſtm̃ fal eum firmari poteſt. Cum ergo voluntas non poſſit ſrma oppoſitum de falſo contra inſtrumentum⸗ deſiſtit abvſu Somu
ſũ an poſ⸗ re teſtamentum quod eſt falſum mihi pꝛeiudicare non de ⁊ videtur renunciare liti emergenti de falſo:vt.l.poſtqᷓ li Ufuaume
ſitfirmare bet:vñ obſtat qð notat᷑ in.l.erroꝛ.v.de iur facti igno.⁊ .j ti. S.de pactis.⁊.l.deſtitiſſe.ff.de iudicijs.⁊ iõ eo amplius erpetuoden
voluntas. eo.qui falſas.gloſ.noluit ſoluere ꝙ ſciens videatur tran⸗ vti non poteſt. Sed ſi non fuerat oppoſitum inſtrumen⸗ eetohiture
ſigere:⁊ ideo ſibi pꝛeiudicat non alijs ſequentibus in gra to de falſo non videtur metu falſi deſtitiſſe ab vſu:⁊ ideo heedorat er
du. Ad cuius declarationem dic ꝙ querela falſi quis po-⸗ iterum poterit vti eo. argumen.i.finali.in pꝛincipio.ff.de Etgo durs
teſt ſibi pꝛeiudicare renunciatione ⁊ pꝛeſcriptione: vt·.· bonis.eo.qui moꝛ. letenhoen
eo.querela:vel dic ꝙ hicvideat᷑ tranſigere quia trãſactio ten opponitur ꝙ etiam ałs differant inter vtentem ⁊ fonicnimin
fit ſub dubio vt hic ⁊ recipit legatum vt certum/non ta⸗ fabꝛicantem /quia vtenti mitioꝛ pena imponitur:vt.l.fal⸗ Melterteng
men renunciare videtur. Solue ergo contrarium ſic:que ſi.S. oꝛdeum.ff. eodem.Solu.fateoꝛ.¶ Oppo.⁊ dic vt gl. fayicldete
dam ſunt que erant nulla ſolum in pꝛeiudicium mei / er Azo tamen in ſumma huius tituli tenet oppoſitum / ſcili⸗ lerpunitt
tunc per conſenſum meum fiunt in ſe valida: vt.l.iij.ff. cet ꝙ pariter puniatur vtens qui non penitet et fabꝛi⸗ Nlacauſa
rem ratam haberi:⁊ hic contingit querela inoffi.teſtamẽ cans. Nrocerte
ti.ſed quedam ſunt nulla grohter iuris ſolemnitatem: et Additi Ex hac lege colligitur quia ſi pꝛoducas⸗ rnoyy
hoc etiam milleſies ſciens firmare non poſſet / poſſum O. ſcienter falſos teſtes ſiue vtar ſiue non nadous:
tamen pꝛeiudicare in iure dicendi nullum agi ex certa teneoꝛ.lʒ.coꝛnelia de falſis:ſecus ſi crederem eos eẽveros Nechoſtat
ſcientia vt hic.⁊.l.pap·S.ſi conditionem.ff.de inofficioſo ⁊ eis nõ vtoꝛ:qꝛ tunc non teneoꝛ.l.coꝛne.de fal. argu.iſtiꝰ edhiedie
teſtamento. Item tranſactione vt eo.tempoꝛe. Item littere ſᷣm Odof.hic vnde conſilium eſt per hanc legem R
ferminn
yphe

eheſthtn
on Drſne
Grinhent
mnind
er
titn
meilaiee⸗
ſckronie⸗
ercnnr

ettoetun
Ppohbrttegt
6 daogianu
etlertinen
ulopreinnl
lefanie
8

lingottune

t:eion.

tconſulen
nentef. den
uniTun
nhabetlon,
uiwiw
ns geutbt⸗
mmautectt

coden

notymmint
ſcanis.
bſitrebünt

1oponſindd

cdittbteunt
6 penonkten
ſrſchennt
bonegulttt
uunt deſtttß⸗
eſilontlobe
iatbͤcoin .
otun umme/
iſe Pfut
lupinchpin

=

=S
E

Ad legem coꝛneliam de falſie.

uiliter agatur infra annum. vt.l.ſi non conuicij de iniu.

fpm Bart. ꝙ quando teſtes pꝛoducti ab vna parte falſum B
et hoc tenet glo.ergo eius criminalis ſcilicet coꝛnelia du

dixerunt ꝙ publicatis atteſtationibus pars interroge⸗

tur ſi velit vti illis depoſitionibus /⁊ ſi reſpondeat ꝙ ſic

pars pꝛoducẽs poterit vna cum teſte de falſo accuſari:

ideo cautela eſt ꝙ pars pꝛoducens dicat ſe nolle vti eo⸗

rum atteſtationibus per hunc tex. Bart. adeo ꝙ pars di

cens ſe non vſuram inſtrumento falſum confitetur inſtru

mentum glo.⁊ Bar. hic.

ſum crimen poteſt peti. hoc dicit.
o. ꝙ poſt abolitionem non poſſit ad crimen re⸗

Spp

diri cuius contrarium hic dicitur vnde videtur obſtare.
l.autem. S.trigita.ff.ad turpil.Sol.vt gl.quia ad crimen

non reditur criminaliter ſed ciuiliter. M
Item oppo. ꝙ ad crimen poſſit rediri indiſtincte / vel
quia abolitio fuit generalis ⁊ non pꝛeiudicat crimini vt
ffad turp l.lucius.vel abolitio fuit ſpecialis ⁊ non con⸗
cedit in omnibus in quibus vtrumq; debet pꝛobari:vt.l.
flꝗ.de abolit. So.vt glo.quia pꝛeſes non poteſt dare ſpe
cialem abolitionem in talibus criminibus/multominus
generalem:ſed pꝛinceps ſic/aut ergo dat generalẽ de om
ni crimine abolitionem imperatoꝛ/⁊ tunc poteſt crimen
repetiꝙ xxx. dies vt dicta.l.autẽ·S trigĩta.⁊.l.lucius.ad
turpillianum.aut dat ſpecialem abolitionem/⁊ tunc non
poteſt amplius ad crimen rediri criminsliter / ciuiliter
ſic vt hac.l.⁊ ita declarat dgl.
¶ In gl. que incipit ciuilem.ibi in fi.infra.xxx.dies.iſtðᷣ
Sefert ſe ad gñalẽ abolitionem non ad ſpecialẽ
W B m ſu Ooſi ti In crimine ſubie⸗
LEN Pp. ecti partus pꝛocedi
W Atur per accuſationem ſolemniter inſtitutꝗ. hoc
t Jaco. Butrig.

= 7 lig Licet iudex de aliquo alłs pꝛincipa
IU1B ſiter non cognoſceret / cognoſcit ta⸗
men ſi id occurrat per modum incidentis vel
ccuidentis hoc dicit. ¶Querit gloſ. an pꝛonun⸗
ciet de toto. Et dicit gl.ꝙ non:quam intellige referendo
hoc modo ad tex.ſed quia aliquando incidit ĩ crimẽ fal⸗

ſi:⁊ eſt quando obijcitur contra inſtrumentum falſum: et
tunæ non pꝛonunciat expꝛeſſe vt in glo. Sed quando cri⸗

minaliter incidit vt quia aures iudicis repercutiantur a
teſte dicente falſum tunc hoc eſt emergens vt iudex ex⸗
pꝛeſſe pꝛonunciet ſuper eo interlocutoꝛie ⁊ eum punit.vt

l.nullum. S. de teſti. ⁊ ad hoc referendo glo.male diceret.

H e In criminibus criminaliter ꝓ
Be rela. lnti⸗ pꝛeſcribitur ſpacio vi⸗
Sinti annoꝛum.
IEx tex. ſicut cetera poteſt referri ad pꝛe⸗

cedentia in pꝛin leg. Item ad pꝛox.⁊ hoc eſt veriusvt di

cit gloſ.
¶ Sypponitur ꝙ nõ tollatur ſpacio.xx.annoꝛuʒ:nam de
falſo queritur ꝑ actionein in factum /⁊ iſta eſt ꝑſonalis:er
go durat ſpacio.xxx. annoꝛuʒ vt.l.ſicut.⁊.l.cum notiſſimi.
de pꝛeſcrip.xxx.an. Item qritur ꝑ modum exceptiõis ⁊
exceptiones ſunt perpetue:vt.i.poſſunt.in fl. ff. de doli ex
cep.So.multis modis/quia de falſo pꝛimo per actioneʒ
m factum:⁊ hec durat.xxx annis. Item per excep.? hec
perpetuo durat. Item per replicationem: ⁊ hec tanto tẽ⸗

poꝛe tollitur quanto ⁊ actio. Brgin per accuſationem et

hec durat.xx. annis vt bic Jfen per officium ⁊ hec vt di
cit glo. durat ſpacio.xxx.an.ad inſtar perſonalis. Sed
certe in hoc maledicit quia magis ſapit naturam accuſa⸗
tionis criminalis q; ciuilis cum ᷣm euʒ puniet iudex coꝛ
poꝛaliter teſtem /⁊ nil ſit applicãdum aduerſario. pꝛopte
rea vidi determinari per magnos docto.ꝙ offic ium quo
iudex punit teſtem falſum eſt mercenarium cauſe: ⁊ ideo
finita cauſa finitur vt.l.iij.S.de poſtu.⁊.l.cẽtum capue.ſf.
de eo ꝙ certo loco.
¶ Item oppo criminales actiones durent minus.xx.
an.ad plus: vt.l.adultera.S. de adult.⁊.l.apoſtat arum. S.
de apoſtat. Sol. vt gl.qꝛ hic eſt ſpeciale in contrarijs: et
ideo hic dicit fere pꝛopter illa crimina Nerũ dominꝰmar
tinus dicit ſic ꝙ vbicumq; crimen ciuiliter intentatum
duret minus viginti an. adplus / cuʒ odioſa ſint crimina
ar. l.pꝛoperandum. . de iu. vnde cum de iniuria ſolum ci

orig QAui falſum dicit ciuili⸗
EE docueris. tervel criminaliter agen
x do id debet pꝛobare / ex indulgentia remiſ⸗

rabit ſolum anno vt.l.pꝛetoꝛ ed ixit.in pꝛinc.ff.de miur.
Sed an hoc eſt verum ꝙ dicit dominus martinus ꝙa⸗

ctio iniuriarum non ſemper tollitur anno:quia cſt pꝛeto⸗ Iniuriaꝝ
ria ⁊ penalis:⁊ tunc criminalis eius non tolleretur anno: actio qᷓ;to
ſed aliquando eſt ciuiis vt eſt in tribus caſibus: vt.l.lex tꝑe tollat᷑.

coꝛne.in pꝛinc.ff.de iniur.⁊ tunc puto actionem iniuria⸗
rum durare ſpacio.xxx.annoꝛum:vt hic/x poteſt dari a⸗

liud exemplum vt eſt in actione de dolo:quia durabat o⸗

lim anno vtili / hodie biennio continuo / vt.l. fl. S. de dolo.
ergo eius criminalis ſcʒ crimen ſtellionatus non exce⸗
dit biennium.C

Abd iti 0 Hic ad ea que notantur in gloſ. pꝛima

UELD. puius legis ꝙ ſi officio iudicis ego pe⸗
tam reſtitutionem contra ſententiam latam ex falſis in⸗

ſtrumentis tunc officium iudicis non durat niſi quadri⸗

ennio cum illo tempoꝛe finiat ius de tempoꝛibus in inte⸗
grum reſtitutionis petende ſᷣm odof.in.l.fl.S.ſi ex falſis

inſtru. ſententia. ⁊ ᷣm eundem hic tex.⁊ gloſ.in.l.diuus.

ff. de re iudic.

7„.

¶ ppo /ꝙ ſcriptura pꝛiuata qua facit iſte eſſe
Eiſi eſſet vera non pꝛobat: ergo non cadit in cri⸗
cum id demuʒ cadat in eo quipꝛoduxit id/quod

. 2 .
:
„ 2

2

mékaiſt

ſi eſſet verum fatetur pꝛobationem vt.l.ſi quis legatum.

ff. e. So.intellige ꝙ pꝛoduxi ſcripturã tanq́; publicam et

gtabellione factam ⁊ idem credo in crimine falſi/ ⁊ idem

foꝛte ſi manu mea feciſſem vt dicam·pe.l.damus. Jacob.
Butrigar. S
P m qui Qui celat vel amouet teſta⸗
* ment um tenetur crimine fal⸗
ſi. hoc dicit.¶ Quero an hoc crimen ſit publicũ

in quolibet lrunstei diayt So⸗ Z
alſitas falſario vel parti⸗
cred itoꝛ. cipanti falſum non daber P
deſſe.hoc dicit Jac.butri.
E fid e De crimine falſi cognoſcitur ciui
liter ⁊ criminaliter.¶ Quero an ſẽ
ttstia in ciuili pᷣiudicet in criminali: ⁊ dic vt gl.
RYAHS Mel ius dicit in. I. ſi quis ad ſe fundum. S. ad. I.
iuliam de vi.⁊ dicam pleneſ. quando ciilis actio.
¶ In glo.que incipit nõ ergo.ibi ſunt paria:abſolui ⁊ cõ
demnari ⁊ ſoluere.

ſum in verum curſu tempoꝛis h.d.
Item op. ꝙ falſum firmetur curſu tempo⸗
rris vt.S.e.l.querela.So.verum anteqᷓ; ſit fal⸗
ſum nee econtra. Sed bene tolluntur remedia reſcinden
di falſum ⁊ dicendi curſu tempoꝛis vt in contrario/⁊ ita
intellige glo.
= Xinitio Ex falſo non paratur iuſtus
*titulus nec iuſta cauſa pꝛeſcri
bendi.hoc dicit.¶ Pone caſum vt littera ſo⸗
RA Nat. (Quero de exẽplo legis: exẽplificavt gl.
⁊ pꝛimũ eſt bonũ ſi quandocommiſit falſum poſſidebat ⁊
eam dimiſi quia oſtendit mihi falſum inſtrumentum.Se
cundum exemplum eſt ꝙ ego poſſidebam rem tamen ali⸗
enam.tu dicis eſſe tuam ⁊ oſtendiſti inſtrumentum mihi
cui credidi me pꝛeſcribere non poſſe.Sed quid ſi cgo tra
dens eram dominus ago de pꝛeſcriptione non quaſi de
dominio. Rũdeo aut tradidi tibi vt debitam ⁊ trãſit do⸗

minium in te non ex falſo: ſed ex voluntate mea vt. S. de

condi.inde per totum.⁊. ff. aut vt tuã ⁊ non trãſfero do⸗

minium vt.l.ij S. ſubtilius.ff.de condi.ob cauſam. aut er

go nulla trad itio interuenit:quia tu poſſidebas ⁊ tibi di⸗
miſi:quia mihi oſtendiſti inſtrumentum falſum. Et tunc
nullo modo potes pꝛeſæribere quia titulo cares vt hic ſʒ
pꝛimum caſum ⁊ verum:aut tradidi tibi poſſeſſioneʒ quã

Di veluti. non hrodet ſcriptura fal

—J7 cut. Non tranſit verum in falſum/nec fal

habebam:quia oſtendiſti mihi falſum inſtrumentum: et Titulũ ſal

tunc aut non eram dominus/⁊ ſic tractatur de pꝛeſcri⸗ ſũ hñs nõ

ptione:⁊ dico ꝙ non petes pꝛeſcribere: quia cares titulo pᷣt pᷣſcribe

cum falſum habeas vt.l.j.S/hoc tantummodo. S.de vſu⸗ re.

cap.trãſfoꝛ.aut eram/⁊ ſic de dominio querendo tracta⸗

tur: ⁊ tunc aut tradidi tibivt debitoꝛ ⁊ efficieris dominꝰ
vt de condi.inde per totum. C. ⁊. ff. aut vttuam ⁊ non vt.l

iij · S. ſubtilius / ff. de condi ob cauſam. 1
lij

35

Q T ſi ad te. Wuliernon accuſatur de crimi
h . ne niſi pꝛoſequatur ſuoꝛum iniu
riam hoc vlicc..

impedit agnitionem iudicij hoc dicit. Uel dic
ꝙ falſum non committitur ſine dolo.h.d.

¶ Ex tex. dolo non dicit quantum ad crimen falſi: ſed

quãtum ad iudicis cognitionem recipiendam interueni

at hic dolus vel non quia non impeditur.
¶ Sppo. ꝙ etiam dolus interuenit de mendacio/⁊ nihi⸗
lominꝰpoſſit pꝛocedere cuius contrariũ hic innuit᷑ a ↄꝛio
ſẽſu:⁊ ſic obſtat ibi exceptiovt.l.pᷣſcriptio.S.ſi ↄtra ius vł
vtili.publi. So.dicunt quidam ꝙ ibi interuenit mendaci
um ſine dolo/⁊ ſic concoꝛdat.Tu dic ꝙ aut quero de cri⸗
mine falſi:⁊ iſtud non poteſt committi ſine dolo vt hic.
Aut queris de viribus reſcripti/⁊ tunc aut falſum erat in
pꝛecibus/⁊ tunc non vitiatur reſcriptum:ſed iudex pꝛoce
dit ſᷣm varietatẽvt dicta.l.pꝛeſcriptio.⁊.l.⁊ ſi nõ cognitio
aut erat falſum reſcriptum:quia imperatoꝛ non conceſſe⸗
rat/⁊ tunc vitiatur ita ꝙ pꝛocedere iudex nõ poteſt.
¶ In glo. aqque incipit ⁊ reſcriptuʒ pꝛecij.ibi quia tunc re⸗
ſcriptũ nullum:hoc verũ ſi eſt falſitas ĩ reſcripto:vt quia
imperatoꝛ non conceſſit vel non ſic conceſſit: ſed ſi eſt fal
ſitas in pꝛecibus iudex pꝛocedit ſᷣm veritatem nec vitia⸗

tur reſcriptum vt.l.⁊ ſi non cognitio.S.ſi contra ius vel

vtilitatem publicam.
eren Tabellio de cuiꝰ
W J quis decurio inſtrumento que⸗
m ritur ad inueniendam veritatem poſtpoſita di⸗

2

,agnitate toꝛquetur. hoc dicit. Nel dic ꝙ credit᷑
tabellioni de facto ſuo qð ſcripſit.h.d.¶ Diuide in duas
partes quia in pꝛima loquitur quando ſcripſit ille qui eſt
tabellio.Secunda pars incipit ibil necnõ his
¶ Nota ꝙ qñq; quis ſeparatur ab oꝛdine ſᷣm quid /non

CQlericꝰ vᷣ tamen in totum/⸗ ſic clericus quãdoq; verbaliter degra⸗
bałhr deã⸗ dat᷑ ⁊ quo ad quid/ ſp aũt a clericatu/non tamẽ ĩ totũ de⸗

datꝰ an re ſinit eſſe clericus / ſ remanet ſub iuriſditiõe epiſcopi? ha

maneat ſb bet pꝛiuilegium foꝛi/immo ⁊ pᷣbendam ſᷣm quoſdam licʒ
iuriſdicti⸗ de nouo acquirere nõ poſſit.

one epßi.

7

¶ Op.ꝙ decurio non poſſit eẽ tabellio vt.l. vniuerſos · j·
de decur. li. x. So.qui eſt decurio non poteſt fieri tabellio
vt ibi /ſed antefactus durat tabellio vt hic/a hec vera.
¶ Item oppo.ꝙ non poſſit duo officia habere:vt.l.ſi plu⸗
res.ff. de pactis. So.hic officia ſunt compatibilia ⁊ ideo

fũgitur vice duoꝛum: aut ergo habes reſpectum ad coꝛ⸗

pus:⁊ quis non poteſt fungivitã duoꝝ:vt. d.l. plures.aut
habes reſpectum ad officia ⁊ tunc ſi ſũt compatibilia po
teſt vicẽ duoꝛũ obtinere vt hic.⁊.l.ij.de offi.iudi.¶ Vltĩo
oppo.ꝙ dicto vnius non crediturvt.l.iuſiurandum.S.de
teſti. So. aliquando loco vere pꝛobationis inducitur iu⸗
ramẽtum purgationis alicui:⁊ tunc eius ſolius facto ſta
tur vt.l.pꝛeſenti.S. de his qui ad eccleſiam confugiunt.a⸗
liquando non inducitur iuramenium loco pꝛobationis/
⁊ tunc regulariter non creditur dicto vnius vt in contra

rio:fallit in ſibi commiſſis in quibus creditur in leuioꝛi⸗

bus / non in grauioꝛibus vt hic: nam creditur quod ſcri
pfit qð eſt leue / non ꝙ ita ſic ſcripſit quod eſt graue/⁊ ita
loquit᷑S· ſi vero abſunt in aut᷑. de hered.⁊ fal.qui hic al⸗
legatur pꝛo contrario. . . .
Ad D iti 0 Adde ꝙ ſoli notario creditur cum lex
L ipſum in teſtem pꝛoducat.item quia ad
hoc gerit officiũ vt.l.q̃dã·S· nummularios.ff. de edẽdo.
adeo ꝙ tabellio eſt teſtis iuris ⁊ fides eius appꝛobata a
lege: ergo ei ſoli creditur ſecus in teſte qui pꝛoducitur a
pꝛiuato:quia tunc ſoli non crederetur.l.iuriſiurandi.de
teſti.bᷣm bald.⁊ adde vſᷣm Ange. peru.hic eſſe text.vt quis
poſſit habere duo officia:vt puta quia erat decurio tabel
lio: ⁊ videas hic plene per Ange.peru.an ⁊ quando ali⸗
quis poſſit habere plura officia connexa compatibilia vł
non. de quo in.l.ſi conſul.de adop.ff.pleniſſime per Bal.
in pꝛoemio. C. cum alijs concoꝛdan. per Angel. peruſi.
hic allegatis.vide nota.per canon. in.c.dudum. eccleſia
in gloſ.ſuper ver.intitulatam que ſingulariter eſt notan⸗
WWα☚da 'm anoꝛ. ibi. ex. de elec.

56 Officium iudicis cognoſcen⸗
8 4 B 1 kalli. tis de falſo eſt ĩ quattuoꝛ. Pꝛi
movt inducat onus pꝛobandi actoꝛi:⁊ reo ani

aſlitas pꝛecij nõ
3 Ec exemplum Faſtt reſchiptl nec

utrigarij Gecũda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

mum ſuum ante diffinitionem non declaret. Tertio vt
cauſam finiat .j.bienniũ.Quarto de crimine penã impo⸗
nit.hoc dicit.i( Diuide in duas partes quia in pꝛima po⸗
nit ꝙ ſit iudicis offm circa duo circa cognitionẽ ⁊ exami
nationem cauſe. In ſecunda qð ſit officiuʒ iudicis circa
remiſſionem. Secũda pars incipit in ver.nonnulla.
¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ hic ſunt due lec. vna
vulgaris ⁊ nõ eſt bona:⁊ ſᷣm eam pꝛima pars loquitur in
ciuũi vſq; in fi.Alia eſt opi. Jo.⁊ melioꝛ ꝙ tota loquitur
in criminali:pᷣmitte ergo lec.que ideo mouetur quia tex.
in pꝛinci.dicit inciderit.¶ Ad lectu.placet oppo.pꝛimo
ꝙ ſi in pꝛin. ageretur male dicit littera acerrima quia ĩ⸗
mo leuis cognitio deberet fieri.vt l. ꝓxi.Sed ipᷣe re⸗
ſpondet exponendo ſuper lectu. ꝓpoſitam. S
Item op.ſi aliter ageret᷑ non ĩponeret᷑ a iudice onus ꝓ
bãdi reo vt.l.accuſatio.S.de ꝓba.So.ſᷣm eum hic ſpãale
in hoc crimie vt eſt in lenocinio.vel ſᷣm eum pꝛima pars
loquitur in ciuili:ſecund a in criminali.vt.S.dixi. Modo
ponelectu.ſᷣm quam tota lex loquitur in ciuili.ſecũda in
criminali.Et queritur qͥd ſit iudicis officium ſi omia co⸗
ram ipſo ſunt ꝓpoſita.Et reſpõdetur ꝙ duo ſunt tempo⸗
ra vnum eſt tempꝰcognitionis cauſe:⁊ ſᷣm iſtud tempus
iudicis officium conſiſtit in duobus pꝛimo ꝙ omes pꝛo⸗
bationes teſtium ⁊ inſtrumẽtoꝝ vndecũq; põt recipiat.
Scðdðo vt onus pꝛobandi inducat tã actoꝛi qᷓ; reo. Secũ⸗

dum tempus eſt tempus deciſionis ⁊ in hoc tempoꝛe cõ⸗

ſiſtit iudicis officium in tribus pꝛimo vt per aliquam in
terlocutoꝛiam volũtatem ſuem non declaret.ſed totum
reſeruet in diffinitiua.ſicut ille cui ſola cognitio delegat᷑
nihil interloquẽdo pꝛonũciat. Secundo ꝙ cãm finiatjj.
bienniũ a tempoꝛe lit.conte.Tertio ꝙ in hoc crimine pe
nam capitalẽ imponat hoc dicit hec lec.⁊ pꝛobatur ex di
ctis ⁊ ex eo ꝙ vterq; inducit onꝰ pꝛobãdi.i¶ Ad hãc lec.
opp.de verbo inciderit.ſed dic ꝙ impꝛopꝛie loquit᷑i.oc
currerit.¶ Item oppo.ꝙ reo non iuducatur onus pꝛobã
di:immo ſi actoꝛ non pꝛobat punitur.vt.l.ſciant.S.de ꝓ⸗
ba. Sol. hic ſpeciale ꝙ intellige ſic/a ſi actoꝛ reddidit ſu⸗
ſpectum inſtrumentũ.vel a ſeipſo vel ex perſona ꝓducè⸗
tis vel confitentis:non tamen plene concludebat falſum
eſſe:hoc caſu punitur vt falſarius niſi innocentiam ſuam
pꝛobet ⁊ bñ eſt ſpeciale:ałs contra eum nõ pꝛocederetur
niſi ex plenis pꝛobationibus.vt dicta.l.ſciant.non autẽ
inteliigas ꝙ actoꝛe nihil pꝛobante reo incumbat onus ꝓ
bandi vt hic not.⁊.S.de iur.calumnie.

De hijs qui ſibi aſcri
bunt in teſtamento.
Kubꝛzica.

r am *τ NLicet aſcribens ſibi ĩ
P. teſtamento ꝓpꝛia ma
nu pꝛeſumptionis iure falſum pᷣſumat
cõmittere:ſpeciale videt in filio ema⸗
Acipato qui ſe ſcribit heredem dum eẽt
y ab inteſtsto ſucceſſurus / cuitet falſi
benam hoc dicit. .
(LSppo. ꝙ filius emancipatus pena
non euitet. vt.l.filius emancipatus.ff. ad.l.coꝛne.de fal.
Solu hec coꝛrigit illam in caſu iſto:⁊ innuit hic certug
qᷓ;; ⁊c̃. Alij dicunt ꝙ aut interuenit ⁊ tunc ſecus vt in cõ
trario. VUnde generalis ſubſcriptio in ſeruo filiofa. ſuffi⸗
cit. In alijs requiritur ſpecialis ſubſcpᷣtio. Sed nunqᷣd
erit idem in alijs agnatis ⁊ dic vt glo.verum ego poſſem
dicere ꝙ ſi filius loquit᷑ quando filius ſcribit ibi ꝙ habi
turus non eſſet ab inteſtato hic ꝙ habiturꝰ eſſet. Et ideo
dic ꝙ aut loquitur in extraneo ꝙ intelligo omneʒ qui no
eſt filius et nullo modo excuſatur ſine ſubſcriptiõe.Aut
in filio emancipato ⁊ tunc aut aſcribit ſibi illud qð etiam
ab inteſtato erat habiturus ⁊ tunc non punitur / et illud
conſequitur ſolum de equitate vt hic. Aut aſcribit ſibi il⸗
lud quod ab inteſtato habiturus non eſſet et punitur.vt
dicta.l. filius. „
¶ In glo.q̃ incipit ſed vr ibi hic ĩnuit dum dicit quãcq:
ita interpꝛetentur iure periti et ſic videretur coꝛrigi·d.l.
filius. Jacobus Butrigarius.

Mapal⸗
rloguif
heaterho⸗
nſctbeſtii

Gtprio⸗ſed
enubo
(Wvonit
lurs dicltve
ticrreqtot⸗
ſdinprins
etiegatu
Urquando
nuetlegatun
pinoloqui
ſoteruenis

gbtpenamm

gum Se
cprtoquo!
Menun falſi
leniſet ſpec
lunpenamg
iſatcaere
nelgigl
leſtrlingun
ſerunspare
lliber hor⸗
lſeruos
cuſaturin
cioꝛibus
quepunin
liberhom
verus do
KHM her⸗
lluus velt
ctcularey

gnor
(Nyo
Clus f def
mnario dixi
commirur
Gononig
hon cadit
hag vero
ſuntidem
fantis erg
feimittitur

nepeni in⸗ Hec lex diuiditur in quat⸗ loquitur de inquiſitione iudicis:ſed ciuilibi ti
nnn J teſtato 2. Hat en delnigiruen Pns loguitur de inquiſitione iudicis:ſeà ciuilibus facti con⸗
l ſetgn loquitur in filiofamil. J n ſecunda in extraneo O b0 ij .vt I G. &
Kuleen ve zie ftta rit ena pᷣm r dn lecturamn Se 1 S oeocinen non iutern ogatur: vt i ſi ve accu
16 i teſtamentũ. Vel diuide quia Si quis. ¶ Sppo.ꝙ aliter diſtinguatur:vt.l.milites
RR☚ tota loquit᷑ in extraneo vel in filio emãcipato:ſed in pꝛia o⸗ cuſtocie eenne Wote kleipecinle Drldie g bi
4 lirte interuenit ſpalis ſubſcriptio. in ſcdᷣa generalis ⁊ hec lex loquitur in milite qui eſt in dolo: ⁊ pena capitalis erat ir
nuſer bꝛeuiter hoc intẽdit. Abi pater delinquit filio in poteſta roganda vt ĩ eum qui fugit ⁊ ſic non eſt ſpeciale
lentgſte te ſcribenti ſua manu ſufficit generalis vel ſpecialis ſuu⸗ ¶ Appellandi.i¶ Sppo. ſſi heotil ſ.. in ma
cet honn ſcriptio.ſed in filio vel extraneo emancipato requiritur eibho r.kadalckov. De eekellarurt Fin pe
nnd als ho d ſer D aib⸗ S. de appellationibus. ol. hic ſpe
Ml Seiſen pponitur ꝙ hec lex ſibi ipſicontradicat:quia pꝛima Tutoꝛes. ES. eſt in argum vonem
lun. pars dicit valere legatum/in ſecunda non. Solu.poſſum Satne ſe ven er wenren boge dtnenn
knläcer, dicere ꝙ tota loquitur in flio emancipato vel extraneo: mo debeat deſcribere quicquid ſibi ab aliquo dcheatmre
mnanrii ſed in pꝛima parte interuenit ſubſcriptio ſpecialis:⁊ideo ſi non deſcripſerit pꝛiuatur debito. Modo pone ꝙ pu⸗
nangtun valet legatum nec cadit in crumen falſi. In ſecunda loq⸗ pillus non deſcripſerit in extimo id ꝙ ſibi debebatur nũ⸗
mönie tur quando generalis ſubſcriptio interuenit quo caſu nõ quid pꝛiuabitur debito:dic ꝙ non per hãc legem:ſi tutoꝛ
ncii valet legatum:ſed euitat penam falſi.poſſumus dicere eius aduerſario tantum dare debebit q;tum perditurus
feinitin⸗ Panno ducrnn in Rliat unltas ulcanleuſtu⸗⸗ legatum elſſet pupillus ſi maioꝛ fuiſſet.
— ecialis ſiue generalis ſubſcriptio non eui g &ρ Adde adi .
ifriute tant penam parendi patri.vel dic ſed non conſequitur le Additio Sa dr ihhe mois mad forun Eieit.
nimngczz, gatum. Secunda pars loquitur in extrancovel filio ema coatur pꝛimo cum deberet eſſe tota de auro/ partim eſt de
kig in cipato quo interuenit generalis pꝛeſcriptio ⁊ ideo euitãt auro ⁊ partim de alio metallo. Secundo falſa moneta di Mo nets
thera penam falſi ⁊ non conſequuntur legatum cum non inter⸗ citur quando circumvenditur ad ecti pon⸗ qñ di
toline⸗ ie an enditur adeo ꝙ non eſt recti pon⸗ qñ dicat
ithhenen⸗ ueniſſet ſpecialis ſubſcriptio conſequẽtur legatum ⁊ nul deris.Tertio falſe- dici . it mo⸗
eüheimng gatum o falſa moneta dicitur cum quis fingit mo⸗ falſa.
oe in lam penam patientur. Si autem nulla pꝛeſcriptio ĩterue⸗ netam vt quia monetam de peltro quis tingit coloꝛe ar⸗
alne in niſſet caderent in penam ⁊ perderent legatum ⁊ ita debet genteo punitur pena capitis:⁊ ſi alteriꝰ qᷓ; pꝛincipis mo⸗
nenne intelligi gl. Sed nunquid dictantibus teſtamentum po⸗ netam fabꝛicauerit:ſivero pꝛincipis comburendus eſt.i.
hins ne teſt relinqui:dic vt gloſ. Sed mirandum eſt quia filiꝰ vel quicũq; nummos.ff. eodem tit.⁊.l.j.⁊.ij.j.iſto titu. Et eſt
li ſeruus parendo domino nõ excuſatur ĩ atrocioꝛibus: vt ſciẽdum ꝙ ſi quis fabꝛicauerit cum effectu monetam fal⸗
lr e l. liber homo.ff. ad legem aquil. cum mitius puniatur: vt ſam vel fabꝛicari fecerit vel ſuper hoc doloſe ⁊ ſcienter
E l.ſeruos.S. ad legem iuliam de vi. Quomodo ergo hic ex dederit auxilium ad fabꝛicandum:ſiquidem fuerit pecu⸗
66. Aut cuſatur in crimine falſi.Reſpondeo verum eſt ꝙ in atro⸗ nia aurea pꝛincipis tunc flammis comburitur:ſi veko al⸗
poniebgti cioꝛibus non excuſatur.Sed illa ſunt domino atrocioꝛa terius ciuitatis capitali pena punitur ad moꝛtemvt ĩ hac
tnenmrengt que puniuntur ex vero dolo.alia ſunt legitima:vt dicta.l. l. S.ſi vero.Et hoc eſt verum ſi compleuerit ⁊ perfecerit
Nlſemmin liber homo.⁊.l.ij.S.de noxalib.⁊ in hoc titu.non punitur fff.eod.l.qui nummos.⁊.l.ſequ.Si autem inceperit ⁊ non
ſiagnntli verus dolus ſed pꝛeſumptus quod eſt ex lata culpa:vt.l. perfecerit ſed penituit non punitur.ff. eo l.qui falſam.⁊ il
