uoluit᷑:q̃re ̊ ſubſtitutꝰpũit᷑ vt q̃rtã nõ ðducat.So. vt gl.
TSn glo.q̃ incipit caſus ibi amoueatur obiectio.q̃ ĩfra
ſignabat᷑ de.l.celſlus.⁊ de.le.j.Sft.de le.iij. In glo.q̃ in⸗
cipit /vt dicta ibi ſolutio ſʒ ro.hec nõ eſt opi.ro.vt pʒ ꝑ
ea q̃ no.in ↄꝛio:ẽ tñ vᷣa lʒ dy.appꝛobet ſequẽtẽ.ſ¶ In eadẽ
glo.ibiĩ reꝝ natura.tꝑe teſtamenti:⁊ ita fuit pꝛo nonſcri⸗
ptum hic caducum vel quaſi. . “
T ſin 2 Valet fideicommiſſum relictum etiã
. RE.: ſine ſcriptura dum tñ cum ſolemni nu
mero teſtium. h. d.
SB G bemus Liberi pꝛimi gradꝰde reſti
4 . .tuẽdo grauati hñt pᷣuilegi⸗
SS S um vt fructꝰnõ iĩputẽt ĩ quartã/⁊ de reſtituẽdo

—

noõ caueãt:⁊ vnus filius excludit ſubſtitutum

qua mulier.S. de ſacroſan.eccle.⁊ aut᷑. vñ hec ſumitur po

vbi ſubſtitutio eſt facta ſi deceſſerit ſine liberis.h.d.q¶ Di Ntones/
P

uide in duas partes:qꝛ in pꝛima loquitur in liberis pᷣmi Aſbust
gradus. In ſecunda loquitur in liberis vlterioꝛis gradꝰ ronni
Secundã pars incipit ibi in vᷣſic.illud etiam. 5de
¶ Dp.· ꝙ fructus cõputẽtur in quartã:vt.l.papinianꝰ.. lecommt
ſi cõditioni.ff de inofficio.teſt.So.vt glo.⁊ glo.appꝛobat ſeohdlt
vltimã illã que dicit ꝙ in contrario loquit᷑ in debua iure iltöcde
nature/hic in trebellianica/eſt ne vera: Quid ergo dice⸗ 31o S
mus?: Certe regula eſt ꝙ ea que cõputãtur in trebelliani⸗ ſarcttun

ca que capiũtur ex diſpoſitione teſtãtis.idẽ in debita iu⸗
re nature ſi pᷣcepit ex rebꝰ ſolidis teſtatoꝛs. Et ideo di⸗
cerẽ ego ꝙ aut fructus ſunt ſati ⁊ percepti tẽpoꝛe moꝛtis
teſtatoꝛis /vel ſati poſtea:ſed certo tẽpoꝛe percepti iudi⸗

cio teſtatoꝛis ⁊ hij cõputãtur indebitã iure nature:vt di⸗ (
cta.l.papinianus.⁊.l.ſcimus.S.repletionem.S.de inoffic. oaltein
teſt. Multo foꝛtius in trebellianica cõputãtur:ſed fructꝰ coſtafe
ſati ⁊ percepti poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis ⁊ incertũ tpᷣs eſt ap⸗ mnens⸗
poſitum:⁊ tunc tales fructus non imputãtur in debita iu ſcomm
re nature in trebellianica non imputatur liberis pᷣmi gra ialege
dus ſed vlterioꝛis gradus ſic vt hic.Sed quidã ꝑcipiũt ſrgen
negligentia non petẽt ⁊ hij non cõputantur in quartam urſizei
nec reſtituũtur. Quidã percipiũt ꝓpter moꝛã non ſoluen inel
tiz hij imputãtur ⁊ ſuperfluũ reſtituitur. ¶ Item opp.ꝙ 4 hlinſte
nõ retineatur falcidia cũ debʒ filio reſtitui hrditas.vt.ſ. R . fethf
cũ filio · S· ipſi quoq;.ff.de le.j. So.vt gloſ.¶ Itẽ op.ꝙ pa llere
ter filio non caueat cũ inter eos non poſſit cadere obliga K ofn
tio. So.vt glo.i¶ Itẽ op. de.l. qð de bonis. So. vt glo. ncann
rTe r 7 ſi. Hec aut᷑. addit.l.codicis ⁊ venit quod (cng
. All· dã modo coꝛrigẽdo ⁊ bꝛeuiter. hoc.d. merebe
ENES Cõditio ſine liberis que excluditur per vnum nc⸗
A flliu. vt in. I. codicis excluditur per ingreſſum
monaſterij vt hic niſi ſit rogatus reſtituere ĩ aliã piã cau
ſam.h.d. ¶ Mota ꝙ conditio filioꝛũ adunpletur ꝑ ĩgreſ⸗
ſum monaſterij. ¶ Itẽ nota ꝙ vna cã pia non dʒ excludi Pia ca
per aliã/⁊ eſt ratio:qꝛ vna habet piã cãm tm⁊ due ratio⸗ nõ dʒ alis 1 (Fa
nes vincunt vnã:vt in aut᷑.de conſan.⁊ vter.fra.in pᷣnc.⁊ excludi. ladi
l.nã ⁊ ſi parentibꝰ.ff.de inoff.teſta.⁊ non dʒ vni pie cauſe ud ne 1
cõcedi ꝙ alij denegetur. vt.l.aſſiduis·S. exceptis .qͥ po. uc jn
in pig.ha. ¶ Wodo ergo q̃ro an monaſteriũ ſuccedat lo el ei
co filioꝝ glo.ꝙ ſic/⁊ male:quia ſi eẽt loco filij excluderet ſ 4

alias pias cauſas ⁊ per hoc repꝛobat᷑ gloſ.q̃ eſt in aut᷑.ſi

nit duas conditiones alternatiue.ſ.exñtie liberoꝝ ⁊ nu
ptiarũ ⁊ dicit ꝙ ingreſſus monaſterij adimplet vnam qð
intelligo de illa nuptiarũ:qꝛ videtur eccleſiã diſpenſare.
¶ Vodo attẽde qꝛ hec aut᷑ legitur duobus modis:vno
modo in conceſſione pura alio in conditiõali.¶ Modoq̃
ro quid ſi quis ingrediat᷑ capellam ſecularẽ an excludat

ſubſtitutũ: ⁊ dic vt glo.qꝛ cũ hec aut᷑.ſit odioſa nõ dʒ ex⸗ Fh

tendi.¶ Itẽ quid ſi ingrediat᷑ mala fide:⁊ dicvt gl.ſ¶ Itẽ
quero quid ſi non eſt ingreſſus:ſʒ eccleſiam ĩſtituit.⁊ dic ARebiton.
vt glo.⁊ oĩs argumẽta ſua ſũt cõtra aut᷑.q̃vult ꝙ monaſte trepeti
riũ hẽat᷑ ꝓ fuio ⁊ idẽ ſentit gl.¶ Sʒ potes dicere ſuſtinẽ⸗ Aeatin
do glo.ꝙ monaſteriũ hr loco filij.ſ.ciuilis ⁊ ĩ caſu ſingu⸗ bicütqui
lari / vñ ad aliũ caſum mullomodocxtendam. . to Nden
, In. . codicis fuit grauatus to⸗ uithic/
. D BB ntra. reacgzeraſpi⸗ quod ſibi ſuper ſoertla
E erit ⁊ ibi cauet ⁊ hic nõ:⁊x ibi reſtituit dodran⸗ nncperi
ii t z retinet quadrãtem hic econtra. mmoAi⸗
A ci MRegulariter ſoluens ſoli Nhyde⸗
neimus. tutoꝛi non hʒ pleniſſimam hſocoen

. ſecuritatẽ:qꝛ põt reſtitui pupillus / hic conſeqt

Qaspleniſſim ſecuritatẽ nec põt reſtitui. h. d.
¶ Cum autẽ. ¶ In tribus caſibus trãſeũt actiones in ſi⸗ Aelane
deicõmiſſariũ ſine reſtitutione. Pꝛimꝰ eſt qñ ſe occultat Eun⸗ 1
doloſe qui dʒz reſtituere. Scoõsqñ ſine herede decedit. Et de rmt
tertius qñ a fideicõmiſſario ĩ fideicõmiſſariũ eſt iuſſa ſie rſ
ri reſtitutio.h.d. Quero qñ dicatur abeſſe hr̃s: Hñdeo calib?.
vt glo.qꝛ eo citato ⁊ cõtumace pnũciabit iudex at ſine re
ſtitutiõe trãſiretvł ſolũ ſcribet᷑ ĩ actis ↄtumacia ⁊ nil pꝛo
nũciabit᷑ Et eſt hocĩ ar.ad qõnẽ:opʒ adhocvt ↄueniat᷑
deiuſſoꝛ ꝙ pᷣncipałr bona ſint excuſſa. Pone & cꝙ ſint ex⸗
cuſſa ⁊ ſcptũ eſt ĩ actis ꝙᷣ nũciꝰſollicite iqſito:vt dic.l.pñ
ti.S. ð his qͥ ad eccl. ↄfu.nõ ĩuenit aliqd ĩ bonis pᷣncipalr
nũqᷣd debʒ iudex pnũciare executionẽ legitie factã ⁊ nil
eẽ ĩuẽtũ ĩ bonis vʒ pᷣmã opi.q eẽt neceſſe ꝙ ꝓnũciaret:ſ
ſʒ ſcðᷣam opi.ſufficit ſit ſũptũ ĩ actis.i Mõ qro an ſint
alij caſus ĩ qbꝰ ipſo iure tranſeant in fideicommiſſarium

D

Ad legem falcidiam. Fo. NNXIIII.

lerioge actiones / ⁊ dic ꝙ ſic vt glo. Itẽ quero que eſt rõ ꝙ in his deo qꝛ relicta erãt legata capacibꝰ/aut ergo hr̃s grauatꝰ
detan. caſibus traſit ipſo iure:⁊ dic vt glo.¶ Item op.ꝙ ipſo iu eſt reſtituere ſolũ fideicõmiſſũ vniuerſale nõ capaci:⁊ tũc
entlnnt . re non trãſeant de fideicõmiſſario in fideicommiſſarium ſi nulilꝰ defert totũ hʒ fiſcꝰ cũ qrta ſi velit/alioqm hʒ hr̃s
gotgte vt.l.j.G.· de illo.ff.e.ti.So.vt glo.q¶ Collige ergo ꝙ aut fi⸗ vt.ll.ſi ſeruꝰ plurium . S. fl. ff. de le.ij.aut ſe detulit grauatꝰ
ſankiange⸗ deicommiſſarius ẽ rogatus pure ⁊ trãſeunt ipſo iure:aut ⁊ tunc hʒ fiſcus ſaluo vulgari pᷣmio:vt.l.j.de his qui ſe ð
1 Auſten in ſub conditione/ tunc aut eſt talis conditio que ſe hʒ ad fe. aut ſunt plura legata ſingularia/æ tunc illi q ſunt capa
uimnamge eẽ/⁊c tũc demum adueniẽte conditiõe trãſeunt ⁊ nõ añ vt ces capiunt: ⁊ fiſcus hʒ ſoluʒz illud qð hr̃s erat
linntt elo. S e dnne⸗⸗ eẽt oĩno extur⸗ tunc ſpõte poſ⸗ 9 habiturus: vt hic. HM
tatong enee ct reititul an eius aduetum ? non coacte. Ne Y& & & Etiã i relictis pᷣncipi
bln . — T in lega tis bʒ locum falcidia.

Vbi vni fideicommiſſum vni
V S Bidam. ftgelte⸗ glteri ſingu⸗

tipne enene 4 uer . In donatione fcrã inter vi⸗
dunni lare / vtruũq; dz fideicommiſſario vniuerſali re⸗ — J m oꝛtis En ⁊ vxoꝛem que cõſirma
Neinninn RR Y.aſtitui qui poſtea ſatiſfaciet ſingulari.h. d. E tur moꝛte hʒ locum falcidia.h.d. Sed quid in
eiini Obpa hfs debes Palne eſgeanr. mareelt f. e. moꝛtis cã capione dic vt glo. DUD
e Rrene o. aut ẽ iniũctũ onus hr̃di.ꝙ ſoluat legata:⁊ dʒ ſolure e . i ſe⸗
ineniſte poſtea reſtituere:vt in ↄꝛio/aut ẽ grauatꝰ reſtituere to⸗ . R imponend d. lrimno ee dlie⸗
in nee tum / 1 no e ſibi iniunctum onus:ſ flideicõmiſſario: ⁊ tüc S E di debitum deducitur ex ſuperfluo/falcidia re
dcgi lit fideicommiſſarius ſoluit/⁊ fit ei reſtitutio vt hic/aut ſunt tinctur. hoc dicit.
WE relicta legata ſimpliciter non expſſim ab aliquo / ſimpli

citer ẽ grauatus hr̃s reſtituere/⁊ tunc totum reſtituit he⸗

Nteſtamento. Zupler en deau⸗

er atuik res ⁊ fideicommiſſarius ſoluit legata/x ita poſſet loqͥ hec AAnon ẽ in bonis. Alia de eo qð ẽ in bonis ꝓpter
ſonl, ſng l qð intelligit dominus mar. hoc caſu veꝝ eſſe niſi vtric ENÆν. Walcidis. Pꝛima deductio bʒ locum in militis
ſchklirltr ſimul inſtarent. ſ. fideicommiſſarius ⁊ legatariꝰ: qꝛ tunc teſtõ. Secunda non. M
WN deberet hĩs ſoluere legata/⁊ poſtea reſtituere:vt.l.ita t. ¶ Op. ꝙ trebellianũ hẽat locũ ĩ militis teſtõ:vt.l. j· S. an
nopaſtälnte 5. quiex trebelliano. ffe. Sʒ qre dicit᷑ trebellianica cum fſilij.ff. ad trebeł. So. pʒ locũ quãtũ ad qdã qͥ reſpiciũt fa
Nnaann a pegaſo fuerit adinuẽta.ff.e.l.j. So.reſtitutio bũ fuit in⸗: uoꝛẽ militis nõ vt falcidia: ſ bñ deducit᷑ id qð nõ ẽin bo
tloaltemn ducta a trabellio / ſz rte retentio fuit ĩducta a pegaſo /æ nis.i¶ Itẽ op. ꝙ ⁊ alibi ceſſet falcidia:vt. .c.l.ſi pdioꝛuʒ.
igitotkuirtee ideo cum pꝛopter reſtitutionem fiendam retinestur de· So.vt gl. qꝛ ĩ phibꝰ caſibꝰ nõ deducit᷑:⁊ dic vt glof.
umnunmnn betur trebellianica. = Falcid
tcdocſerpeot⸗ glesRi Tribꝰ caſibꝰ ĩ Falcidia
rſfinniti Ad legem falcidiam. R Ed cum teſtatoꝛ. at' i igedirt

Pꝛio ſi teſtatoꝛ vetat detrahi. Secũdo ſi hrs ĩ tribꝰcaſi
quedã legata ſoluit ꝓ ſolido non ignarus pr̃i- bus.

neinn ubꝛica.

monio defuncti.Tertio ſi hrs nõ fecerit inuentariũ.h.d.

D ia .
ſntmif Falcicia Falcidia dr̃ ꝓpꝛie ꝗᷓ defalcat ſingłaria legata: ⁊ dicit ſec aut᷑. addit legi codicis tres caſus. .
tinde d ſitz aq́̊ falcidia a falce: q; defalcat/ q; a falcidio ptoꝛe fuit idu ¶ Op.bhic d ſi teſt atoꝛ nõ fuit ignoꝛãs ⁊ nõ pꝛeſumitur
duis antef fuit indu⸗ cta:ſʒ q̃rta trebellianica dicitur ĩpꝛopꝛie falcidia:qꝛ a fal ignoꝛãs / vt dicit gl.ꝑ.l.qſqs maioꝛ. S. de reſci. ven.¶ FHd
nonufeniſatu cta. cidio non fuit inducta: ſed a pegaſo:ſʒ tñ qꝛ defalcat vni hoc op.de · S. ĩ fraudẽ iſti.qͥ. ma.nõ po.vbi nõ pᷣſumit ſciẽ
ciſoeoſliatt uer ſale fideicommiſſum/æ ideo appeliatur ⁊ ipſa falcidia ter ⁊ doloſe facere.So.regłariter pᷣſũit᷑ ſcia ĩ rebꝰ ꝓpᷣjs
Obak goſitti falce: qꝛ defalcat vt dixi. luit nuiſi ex pᷣſumptiõe ſcĩe induceret᷑ pᷣumptio doli:qꝛ tũc nõ
Auf fheet — T Cire. Qui S luit id ad poterat ſumimꝰ ſciam / nec dolũ pᷣſumimꝰ:vt.liqͥtiẽs.. q dolo.
eſetütelben 5„ E·falcidia nerinere non ij do⸗ de ꝓba. ⁊ in Zꝛio.ſ Itẽ op ꝙ teſtatoꝛ nõ poſſit falcidiã
rijadinplen 14 24 ſaarac bleue volũtatẽ defuncti adĩple remitterevt·j.e.l.ſi vt allegas. So.dicũt qdã ꝙ oli nõ po
rerdeſudiff Evidetur. di biro ſolutyt erat remitterevt ĩ Zꝛio / bodie ſicvt hic. Tu dic debitũ
duobls nocf C. Dpa cat plus debito ſolutũyt iure nature nõ põt remittere:qꝛ deducit᷑ vt es alienũvt.l.
attiörl 4 3 niget Aautine ff. e. So. vt gloſ. :· qm̃ ĩ poꝛibus.S. de ĩoffi te. Idẽiĩ trebellianica: qꝛ cũ ſub
ſellarenet ſt vebib quo ad quid/qꝛ eſt naturale noĩe qͥ ĩ te trãſeat hr̃ditas oĩa traãſirẽt ⁊ nil remaneret pe
ſtoctoſtſif õ ara wriniante eltramtanoꝑ nõ nes hrdẽ: ſz falcid iã põt remittere vt hic dũ dicit ego nõ
aerret 1 go der itũ znicitetich ab iuito extoꝛqri /vt ignarus meipr̃imonij nolo falcidiã deduci q̃ſi dicat ſcio
kareln deditoꝛ. f de vbo ſig. i quo ad qͥd quatũ ad hoc vt poſ ꝙ tm̃ ẽ ĩ bonis qõ ſufficit ad legata ⁊ ad fulcidiã. ꝗItem
ceſan ſin ſit repeti diſtigue / vt . .e. l. erroꝛ. ¶ Itẽ dicit debitũ nõ vr opeꝙ ſolutio quoꝛũdã nõ pᷣiudicet in nõ ſolutis:immo re
utininte cadat in ſpẽm donationis. Mõ qro q̃ fuit rõ dubitãdi / petat ſoluta:vt.l.erroꝛ.j.e.So.hic diligenter inqᷣſiuit pri
zhottdlne dicũt quidꝗ qꝛ minoꝛ ſoluerat ſciẽter. Sʒ Z hoc op ꝙ ha⸗ moonium ibi in fctõ errauit.¶ Itẽ op. ꝙ ſibi nõ piudicet ĩ
ſcnlitiii⸗ beat reſtitutionẽ: vt. l. interdum. ff de cõdiĩde. So.ibi er ſoluẽedis / vt.l. q de bonis· S.nõ idcirco.ff.e. So. aliud iu
Crtmdmn. rauit hic ſciuit. Itẽ op. ꝙ etia ſi ſciuit repetat poſtq; le⸗ re veteri.¶ Itẽ op.ad idẽ de.llucius· S teſtatoꝛ. fr de le. ij
lebs fngeen, ſus ẽvt. l. ait pꝛetoꝛ· S geſtũ.x· S pmittit᷑.f de minoꝛ. So. So. aut legata ſunt in debita rõne ſolemnitatis: ⁊ tũc ſci
geſiegtcgfi non repetit ipſo iure:vt hic:ſʒ ope reſtitutionis ſic vt ĩ cõ enter ſoluès ſibi pꝛeiudicat in ſolutꝭ: in ſoluẽdis nõ regu
bbirfninh⸗ trario. Alia rõ dubitdi de viro ? vxoꝛe ⁊ melioꝛ. ¶ Sʒ lariter fallit vbi concurrunt tria. ſcurſus triennij/fauoꝛe
Hicccoyeg. op. ꝙ videat᷑ donatio:vt.l.cuius.ff. de reg.iur. So.ibi nul alimentoꝛum ⁊ vltime volũtatis: vt. l. j.⁊.ij.S.de flideicõ.
glrig tinn lo modo erat debitum. . aut legata ſunt indebita ꝓpter falcidiã/a tunc ſi ſoluat he
ginnfli, Eer Alcid ie Falcidia detrahit de oĩibꝰ lega res ignoꝛãs fctm̃.repetit etiã ſoluta:vt.jc.l.erroꝛ. Sʒ ſi
ignollutlict Etis rata. h. d. Diligẽter exqſito pr̃imonio ſoluit/tũc olim ſibi non pᷣiudi
cpärfnmbn Quarta ¶ Op ꝙ ĩ vna re poſſit retineri q̃rta:vt.l.non cat in ſoluẽdis:vt.d.l.quod de bonis:hodie ſicvt hic/aut
nriſiſunmee, an poſſir e 0α½ ampli?. § fi ff. de leg. j. So. aut s rogatꝰ ẽre⸗ erãt relicta legata in diẽ ⁊ añ diẽ ſoluũtur ⁊ pñt repeti ?vÖ t
is te Letineriin ſtituere ptẽ bonoꝝ ⁊ pᷣt ĩvna re retinere poꝛtiõeʒ ſuãyt.. l..lucius.S· teſtatoꝛ. de le.ij. ¶ WModo qro q̃ ſolẽnitas in in Inuẽtari
Ueenittnn vna re. nõ apliꝰ G. fl.ff de le.j. Si aũt hrditatẽ totã ẽ grauatꝰ re⸗ uentario reqratur. Rũñdeo pm. I. codicis reqritur ꝙ ĩfra um qñ oft
giniſriei, ſtituere debitã iure nature ĩ vna re retineret / qꝛ venit tm̃ certum tempus inchoetur ⁊ infra certuʒ finiatur/a ſignũ cit᷑ q ſolẽ⸗
Peſehiuſe, yni deducẽdavt.l.filiũ qnẽ hñtẽ.ff.fa.herciſ.idẽ Etrebel crucis apponat᷑/t fiat ſpãłr ſubſcriptio manu hrdis:vel nitas reqͥᷣ⸗
4 bittattin lianica. In falcidia vo dic ꝙ aut ẽ deducẽda ð płes ⁊ de notariũ ĩ locũ eiꝰ adhibitũ ſi ſcribere neſcit:⁊ Iʒ tex. vi⸗ ratur.
ß c, ducitur de ſingłis vt hic / aut ↄꝛiũ tãtum /⁊ tunc etiãẽ in deat inuere ꝙ notariꝰĩ ſubſcriptiõe dẽat facere mẽtionẽ
leal vna re hoſſet deduci. Wß oĩʒ reꝝ ĩ ĩuẽtario ðᷣſcriptaꝝ:puto tñ ſufficere ſi facist mẽ
14 Cgrili Pe Tiam Vitiũ ĩ fideicommiſſo nõ vitigst tionẽ ĩ gñe/dicẽdo dico ꝙ oẽs res ſuꝑiꝰ deſcripte fuerũt
1. Pirrei Eeckelegata p̃ᷣſtada: tñ cũ rõne falcidie ĩ hr̃ditate ĩuẽte ⁊ nõ płes ⁊ nulla malignitas fuit adhi⸗
teid L C¶ Op. ꝙ fiſcꝰ nõ hẽat q̃rtã:ſed hr̃s:vt.l.ſi uꝰ?. bita ⁊ debẽt adeẽ teſtes q ꝓbẽt ĩuetariũ ⁊ eiꝰ ſolẽnitateʒ
ſtii en A§fl. ff. de le. ij. So. ibi fiſcus eã noluit hic ſic. ⁊ hec habes per.l.ſcimus.S.de iure deli. Sʒ quia tracta
Meleßt ſcnt Itẽ op.ꝙ dẽat habere pᷣmiũ vulgare:vt. l.ja de his qͥ ſe tur de leſione legatarioꝛum:ideo debent citari:⁊ ſi non
ſeini⸗ defe. So. hic nemo detulit ibi ſe detulit fideicõ miſſarius veniant ad confectionem inuentarij/tunc per autenticaʒ
Pomin hĩr̃s ylł aliꝰqͥ erat grauatꝰ:ſed q̃ ẽ rõ ꝙ hic nõ hʒ totũ: Rñ vocantur tres teſtes ciues non extranct locnpleres et
ij

patrimoniuʒs poſſidentes ⁊ bone opinionis loco legata⸗ Vel dic ꝙ ibi ſolũ foꝛmabat᷑ qſtio de debita iure nature: en
rioꝛum non ad ſolẽnitatẽ inuentarij: ⁊ hoc dicet tabellio æ ideo de illa ſola rñdetur / nõ colligit᷑ qͥn ⁊ trebellianica n ch:
qui cõficit inuẽtarium ſcʒ ꝙ cum legatarij vocati nõ ve poſſit deduci. Itẽ nõ ob. quod qũñ eſt inſtitutꝰ pure ⁊ gra — hec
nerint eoꝝ loco tales teſtes ciues locupletes ⁊ bone opi:⸗ uatus ſub cõditione ꝙ interim totũ hʒ /⁊ ſic ſibi ipſi non ſenlan
nionis loco ipſoꝝ ſunt aſſumpti ⁊ credent tabellioni hoc poſſit deducere:qꝛ dico ꝙ ipſe non deducit: ſed eſt q̃dam His ic
in pꝛeiudiciũ patiẽtium hoc inſeri in inuẽtario:⁊ ſi aliqð deductio legalis quã facit lex q̃ vult ꝙ debita iure natu⸗ ſacn
pꝛedictoꝝ deſiciat in inuẽtario non valet ⁊ heres ſoluit re ſit libera ⁊ pura ab omni onere:vt.l.oĩmodo.⁊.l.qm in mnkee
omnia de ſuo. ¶ Item q̃ro an idẽ in creditoꝛibꝰ quod in pꝛioꝛibus.S. de inoffi. te. vnde hic non eſt hoĩs deductio: un. 4
legatarijs.Rñdẽo vt glo.iſ Itẽ op.ꝙ cauſa poſſit durare ſed.l. que onera deducit vt dixi. ione
triẽnio:vt.l.ꝓperãdũ.S.de iudi.So.hic ſpale. Ja. Buk. . Vv t ll Trebellianica nõ impedit mmanee
S E dD in ea Hic ponit᷑ alius caſus in quo ceſ⸗ J 8 egas iudicio teſtatoꝛis h.d. Ja. nacte
LI: ſat falcidia.J aco. Buk. . OJ ea Hic fuerũt duo relicta:vt dicit glo. Jaco yce 1
„ „ Pe Im liter Hic ponit᷑ caſus in quo etiã bus Butrig. anhe
Falcidia e LLLE ceſſat falcidia. hoc dicit. J t Aditione hereditatis actio confundi e
põt ceſſa⸗ ¶ Op. non ceſſat falcidia: vt. l. j· S· ad muni⸗ ce tur pꝛo quoſſuccedit᷑/⁊ non vltra.hoc (iun
1 gliq̊ ca⸗ R e cliumn. fco S vtgo ſichaa ſeo 3 alij le dicit Jaco. But. . ſſo⸗ e-
u. gatarij onerẽtur:? Et dic vt glo.⁊ allegatur hec lex ꝙ in B J . De cartulis non põ Ri1 Mrmjb
relictis ad pias cauſas nõ hẽat locum falcidia:ſed certe pz ed lozum. Deb . o. bot liei 6 Gmmarun⸗
tex.in coꝛpꝑe loqᷣtur qñ heres fuit in moꝛa.Itẽ ad idẽ alle B ſſ Si es alienũ abſoꝛbet to⸗ ſerguaſi
gatur.l.ſi ꝗs ad declinandã.S.de epᷣis ⁊ cle.in pꝛinci.⁊ in cCe OzeS. ram hr̃ditatem / legata nõ nurſan
mecio:ſech erte pꝛĩcipiũ ibi pꝛobat bhaſud n Ren debent᷑ / nec quarta deducitur.h.d. Ja. But. ni dle
ideo ibi inſtituit directe pauperes vt ceſſaret falcidia q̃ſi r z capione ſ. adebat
dicat ſi non inſtituiſſet eos nõ ceſſaret falcidia.Itẽ tmelll J 4 Uls. Deno amarre⸗ e dinc van nkucieb
um non ob.qꝛ loquitur in epo qͥ nihil dʒ habere. Itẽ non x) ¶ Quero an donatio cã adimplende cõditio⸗ Donatio ſcterch
ob. lj·S. ad municipiũ.ff.e.imo facit pꝛo hoc.⁊ ideo puto Rm nis cõputetur in falcidia? Et dic vt glo. qꝛ qð cãadiplè⸗ luciien
de iure ꝙ falcidia locũ habeat in relictis ad pias couſas percepit a legatarijs non quod ꝑcipit a coherede q́tum deoditi⸗ nrenpoꝛe
obſeruatur tamen contrarium ⁊ teneturr. ad eum cõputatur totũ / reſpectu alioꝝcomputat ſolũ qð nis an cqo⸗ neharch
MKritum. Srauatus de talitete reti⸗ hrditario iure percipit. Jaco. But. putet i fael Ean
— menti oꝛd inatione.h. d. Jaco. Buk. 4 6 J m certum. ec t varla Frun cicis, eonere
P Kroꝛ Erroꝛ facti non nocet / erroꝛ iuis EVagnoſcendum pꝛomittere ?⁊ ſoluere.h. d. lnco hoc
4 2=· ſic. h. d. De hac materia plene diri £α‿ Op. ꝙ hec nõ ſint paria pꝛomittere ⁊ ſolue⸗ nes gar
in.l. cum quis. S. de iur. ⁊ fac.ignoꝛan. Jaco. re:vt.l.non om̃s.o.·fiff. de re mili. Sol.vt glo. Vel dic Gndinde
. Butrig. ibi ꝓmittebat qð non erat de ptãte ſua. ¶ Item op. de. higegran
B amoqᷓ NRogatus de hereditate pr̃na ꝙ ſi nolit · S. inſtrᷣm.ff. de edi.edic.So.vt glo.qꝛ ibi fallit. nes legat
BaAIII . reſtuuéda pot teſtari hrĩs fi⸗ Vel dic e tbierat inualida. ¶ Item op. de. l. .ff de coſtt. nnniſte
HAaeicõmiſſum deducit vt es a ienũ ſalua quar⸗ pec.ad.l.nã ⁊ ſi maritus.de condi inde. So. vbi ꝓmiſſio cohllt
WAᷓta: qꝛ illa cũ alijs bonis grauatis admixta ſa⸗ eſta obſtaculum / ⁊ tunc ſunt paria pꝛomittere? ſoluere gicilis
tiſfacit legatis habita rõne falcidie.h.d.¶ Que fuit ratio vt hic.ſed vbi ꝓmiſſio non tolliu exceptionẽ ⁊ obſtaculũ: hotſus q̃
dubitationis: Rñdeo qꝛ cum eẽt grauatus oĩa bona red tunc nõ ſunt paria ꝓmittere ⁊ ſoluere:vt in ↄꝛio.nã eadẽ dele/ ge
dere non videbat᷑ in quibꝰ poſſet habere hr̃dem: ſed hoc eqtas q̃ erat in pᷣma ꝓmiſſione eſt ibi in ſcðᷣa:ſed in ſolu⸗ rcibide
non eſt verũ:qꝛ quartam nõ habet reſtituere nec alia bo⸗ tione non. Jaco. But. Unctusrſe
Quarta qᷓ; prud ſi qua habet.¶ Modo o n vna quarta per ſodncn
vna vel fllium deducatur / an due:⁊ circa hoce opinio canoni⸗ 4 TIZ14 ſetſtunc
due an ſtarũ q̃ eſt ĩ vſu.ſ.de qua dixi in aut. res que.S.ad trebel. D cad ucis tollẽd 18. Mub . ſckonnin
poſſint de ⁊ ideo dic ꝙ aut veniunt ambe deducẽde ſᷣ̃m idẽ tẽpus S W T nomen Nõ ꝙ moꝛtes ho „Inmneſe
duci ꝑ fili ⁊ no deducitur niſi vna:qꝛ cum q̃libet deducatur de toto è *minis ⁊ bella im⸗ Püftmcunyt
um. pr̃imonio vna deduceret᷑ de coꝛꝑe alteriꝰ:ſed qñ ꝑ diuer epediebãt aꝑturam tabularũ impedits ffüͤtmnqrino⸗
ſa tẽpoꝛa eſt fiẽda deductio/⁊ tũc due deducũtur. vna.ſ. aptura non poterat adiri hr̃ditas ꝑl. leni vlolane⸗
debita iure nature de toto / iſta eſt tertia.alia.ſ.trebellia ) papia/e non adita non cedebãtlega⸗ e vordeli
.- nica deducitur de reſiduo/a eſt quarta reſidui ⁊ recte fa⸗ RKEERta p ſenatus ↄſulta immo decedebant ſunt ſ
cta cõputatione reꝑitur fllius habere dimidiꝗ hr̃ditatis 1 legatarij/ nõ tranſmittebãt legata: - ſignat.
ab hac opinione nemo diſcrepat.Sʒ dubiũ eſt qñ ſit hoc Hrrn. hec oĩa induxerũt materiã caducoꝛü: lleyt dix
ꝙ veniãt deducẽde ſᷣm idem tẽpus:nã dicunt canoniſte ⁊ hec remouent᷑ ⁊ eiꝰ materia.⁊ hoc ꝓbatur a ↄꝛijs:nam Ntplegat
qaut eſt grauatꝰ pure de reſtituẽdo ⁊ deducitur vna: qꝛ quod oꝑatur vnuʒ ↄꝛioꝛum in ſuo ↄꝛio / idẽ oꝑatur ↄꝛiũ tur miht
tunc ſunt deducẽde ſᷣm idem tẽpus.aut eſt grauatus ſub in ſuo.ſed ita eſt ꝙ bella induxerũt caducũ: ergo pax bel ſeknollu
cõditione/⁊ tunc vnam ſtatim deducit ſcʒ debitã iure na lis ↄꝛia tollit caduca.ꝓbatur etiã a ſimili:qꝛ ſicut in plu Aideßte
ture/⁊ in cuentum conditionis trebellianicã:⁊ hec opi⸗ ribus.dic.l.papia.eſt coꝛrecta per alios.eodẽ modo ano Uotnrale
nio eſt in vſu. DHñs mar.non diſtinguebat quomodo eſſet bis in hoc coꝛrigat᷑:⁊ hoc facit vſq; ad.S.⁊ cum lex. Nnuneſß
grauatus:ſed q̃liter eſſet inſtitutꝰ ſcʒ an pure /⁊ tunc vnã ¶ Et cũ lex.¶ Hic ponit iniqͥtatẽ legis papie.⁊ diuide imhto
tantum deducat/nec attẽdo ſit pure grauatus an ſub cõ hunc.S.in duas ꝑtes:qꝛ in pꝛima ponit iniqᷣtatẽ legis pa toſſßal
ditione:qꝛ dato ꝙ eſſet ſub conditione grauatus:tamen pie. In ſecunda declarat eius iniqᷣtatem ⁊ coꝛrigit eam. ignicap
interim nil deducit:qꝛ deduceret ſibi ipſi / cum ipſe int9e⸗ Secũda pars incipit ibi cum igitur.⁊ durat vſq; ad ·S· et rnon
rim habeat totum.ſi autem eſt inſtitutus ſub conditione cumtriplici. nefin
tunc debita iure nature ſtatim deducit᷑ / trebellianica nõ: ¶ Op.ꝙ hodie clauſis ta.non poſſit adiri hr̃ditas:vt.lʒ. ſinnin
illa debetur hr̃di.at nondum eſt heres / cum ſit ſub cõ⸗ ſi ea.S.de his qui.vt indig. Solu.ſola opertura non im⸗ lantoſor
itione inſtitutus:⁊ ideo in euentum conditionis dedu⸗ pedit adiri vt hic.Sʒ ſi dñs occiſus fuerit a familia / tũc lufacit
cet:⁊ pꝛobatur hec opinio in dicta auctẽtica res que.vbi ſecus vt in cõtrario.¶ IJItem op. ꝙ legata nõ cedãt a moꝛ ſhonee
erat inſtitutus pure/⁊ grauatus ſub conditioneö/⁊ tamen te teſtatoꝛis:vt.l.ſi pꝛidie.ff. quãdo di. le. ce. Solu. ibi eſt rilein
non deducitur niſi vna. Idem ꝓbatur in.l.filium quẽ ha legatum cõditionale / vel in diem incertam. hic purũ vel Joptglo
bentẽ.niſi vna quarta tãtum deducitur: hec videtur ve⸗ in diem certũ. Sed cõtra hoc opponit᷑ ꝙ etiã relictum ndo
rioꝛ opinio:ſed qꝛ pꝛecedens ſeruatur: ideo opoꝛtet eam ſub die incerta/ vel ſub cõditione cedat a moꝛte: vt.l. ſi cũ hone⸗
defendere. Mon ob. aut᷑.res que.qꝛ ibi non negat quin ⁊ heres.ff.qñ di.le.ce.Sol.vt glo. Itẽ op.ꝙ legatũ cedat der te⸗
alia quarta poſſit deduci:licet nnam cõcedat. Pꝛeterea ab adita hr̃ditate: vt.l.⁊ elegãt.S itẽ ſi ſeruũ ff. de dolo. —
in debita iure nature ſtatim deducitur ⁊ poteſt alienari:? So. vere cedit ab adita.ſed ficte a moꝛte. Circa qð dic ꝙ Cedaͤere nbon⸗
ſed de trebellianica non fecit mentionem: quia illa demũ duobus modis dicit᷑ quid cedere? Pꝛimoqtum ad hoc q˖d dr ouo n
in conditionis euentum deducitur nec ob.l.filium quum vt trãſmittat᷑ ad heredes/⁊ tunc legatũ dicit᷑ cedere vᷣe ⁊ bꝰ mõis. litdi ar
habentem:quia exponitur ibi.S.quarta.i.ſupꝛa quartas ficte a moꝛte.Scðo q;tum ad obligationẽ dicit᷑ cedere⁊ bennt

=E S SE.
¶S1= K
—☛ ☛☚ =

S= =
—
=
S.
—
☛aaB =
==
S.
=

liniafini
1

bteſtnoehe
endetgage

tatgnmiane

dknnming

rarulisanzie
ctio hd. i
8alienüͤetſ
enlsſſche
hflatenlen
turbdgk

4

1
4
.

iccpicehttti
ane hocdien
idimpeenteeti

itacohenti
vcomputnſi⸗

ec ſätpariin
lindiciumdn
ſolverehn
Aprommitteretſt
lytglo Uin
ua.(Nenct
0 Nrglo gebts
ſop del f i⸗
nde So. hie
pꝛotmittererſcrt
eptionetoini
feytin zzonic⸗
lin ſcda dn

. N

Rõ qmon
eminis dbale
tabularüiee
t adiri hiſi
tanoncodihf
gimmmmo deccifl
nſcnitebätcg:
t mateniii
Pbꝛmrzlie
rio/idecpun,
duchegont
ſimilicencun
ios ootennti
40Ftan
gbhtiin
tinihtiſee⸗

=

gtemtconlgi

2durtriz/.

De Caducis tollendis.

tunc vere cedit ab adita:⁊ eſt ratio quia non eſt dare fili⸗
um ante patrẽ. S. fl. inſti. de adop.cum ergo obligatio ſit
filia Zctꝰ: vt.l.licet· Sea obligatio. ff. de pcur.nõ poterat

eſſe ante contractum/at contractus vel quaſi incipiebat

Legatoꝝ
tria olim
erãt gña.

Partẽ nõ
lacit ꝗͥ nõ
admittit
qd ꝑtẽ.

ab adita:nã tunc hr̃s quaſi contrahit:vt.l.apud iuł.in fi.

ff.ex qui. cau po.ea.⁊ ideo tunc demum vere obligaba⸗

tur legatarijs:ſed fictione iuris cedebat a moꝛte:quia le⸗
gata trahuntur ad aditionẽ:aditiovero ad moꝛtẽ ⁊ ideo
fictione iuris cedebant a moꝛte:ſed in contractibus ẽ ſta
tim dare contractum qui eſt pater obligatiõis:⁊ ideo ſta
tim cedit obligatio ſi eſt pura vł in diem incertum.¶ Itẽ
op.ꝙ ceſſio hr̃ditatis non eqparetur ceſſioni legatoꝛum
cum hereditas nõ adita non trãſmittatur/legata ſic vt/j·
e.l.S.in nouiſſimo.So.vt gl.qꝛ eqparant᷑:ſʒ non ꝑ oĩa.
¶ Et cum triplici. Tria erant olim genera legatoꝛum
ſ.pꝛo non ſcriptum/caducum/⁊ q̃ſi caducum. hoc dicit.
Dicitur pꝛo non ſcriptum quando ſcribitur illi qui in re⸗
rum natura tꝑe teſtĩ non erat/⁊ ita erat ac ſi ſcriptum nõ
eſſet:quaſi caducum non dicebatur relictum ei qui tem⸗
poꝛe teſtamenti viuebat. Sed tamen ante moꝛtem teſta⸗
toꝛis decedebat.⁊ dicebatur.ſ.caducum:quia deficiebat
⁊ cadebat anteq; effectum aſſumeret: ⁊ ideo qꝛ lex papi.
non faciebat caduca niſi que poſt moꝛtem teſtatoꝛis defi⸗
ciebãt:⁊ qꝛ hic eſt ei ſimile:ideo dicitur quaſi caducum/
caducũ erat qñ relinquebatur ei qui erat in rerum natu⸗
ta tempoꝛe teſtamenti ⁊ moꝛtis teſtatoꝛis:ſed decedebat
ante hereditatem aditã:vt ex hoc.S.bñ colligitur/⁊ hoc
caſu loquitur lex papi.
¶ In pꝛimo. Oꝛo nõ ſcripta ⁊ olim ⁊ hodie accreſcũt
ſine onere:ſed olim fiſco hodie ſubſtituto grauatovel cõ
iuncto.hoc dicit.¶¶ Sp.ꝙ pꝛo non ſcripta non remaneant

penes grauatum:vnde videtur obſtare.l.ſi quis cũ.ff.de

condi.⁊ de.So.aut eſt vitium in legato ⁊ remanet penes

hr̃dẽ grauatum:aut ẽ vitiũ in fideicõmiſſo ⁊ remanet pe

nes legatarium:qꝛ ⁊ ipſe grauatus erat niſi eſſet electus
vt miſter:vt.l.ſi quis titio.ff.de.le.ij.ſ¶ Itẽ op.ad idẽ de.l
codicillis.ff.de le.j. So.eodẽ mõ ⁊ plene de hoc ĩ.d.l.co⸗
dicillis. Item op.ſᷣm glo ꝙ pꝛimo ad non coniunctum
potius qᷓ; ad grauatum perueniat:vt.l.ſi duobus.G.fl. ff.
de le.j.glo.bñ ſoluit:ſʒ male ſignat vꝛium:qꝛ nõ dʒ ſigna⸗
re ꝙ ibi deuoluatur ad non coniunctum:qꝛ immo ibi ẽ cõ
iunctus:ſed debes ſignare ſic ↄꝛiũ ꝙ etiam ad coniunctũ
non deuoluatur / vt. d. l. ſi duobꝰ. So. aut legatũ oĩno de⸗
ficit/⁊ tunc deuoluitur ad coniunctumvt hic:aut non de⸗
ficit omnino:quia licet non ſit qui debet habere in rerum
natura eſſe:tamen ſperatur:⁊ tunc non deuoluitur ad cõ⸗
iunctum vt in contrario.¶ Modo nota hic ꝙ non facit ꝑ⸗
tem qui nõ admittitur ad ꝑtem. ¶ Cõtra hoc opponit gl.
de.l.plane.S.ſi coniunctim.ff.de.l.j.⁊.l.huiuſmodiS.ſi ti
tio.⁊ de.l.ij.ſi titio et ei qui capere.gloſa dicit ꝙ contra⸗
ria ſunt ſpecialia ⁊ numerat caſus ⁊ nullam rationem
aſſignat.⁊ ideo pꝛo ſolutione hoꝛum oĩm ꝛioꝛum viſtin
gue vt dixi qñ diſputaui in materia iſta vcʒ ꝙ aliqñ conti
git ꝙ legatum deficit rõne rei legate vt ſi ſeruus meus le
gatur mihi ⁊ illi/c tũc facio illi partem qꝛ legatum ab ini
tio eſt nullum pꝛo ꝑte / vt.l. huiuſmodi.S. ſi titio.de le.j.
Aliqñ deſicit rõne ꝑſone:⁊ tunc aut ꝓſona omnino nõ ſub
ducitur a legato qð eſt in caſibus. Pꝛimo qꝛ ſubducitur
vt nunc/ſ ſpatur in futurum ⁊ tunc facit ꝑtẽ interim / vt. l
ſi dnobus · S.· fl. de le. j. Secundo qñ perſona ſubducitur s
legato / ſʒ alius ei ſubꝛogatur/⁊ tunc facit ꝑtẽ vt.l.ſi ticio
⁊ ei qui capere.ff.ð le.ij. Itẽ ſi perſona ſubducitur a lega
to ⁊ non pꝛoꝛſus vt qꝛ ſaltim ex qtate debetur legatum ⁊
tunc facit ꝑtem qui nõ admittitur ad ꝑtem:vt.l.plane·S.
ſi ↄiunctim.ff.de le.j.⁊.l.penu .Sillo quoq;.ff.de neceſ.ſer
ui.aut ꝑſona ꝓꝛſꝰſubducit᷑ a legato /vt qꝛ moꝛtuꝰ ẽ:⁊ tũc
nõ facit ꝑtẽ qͥ nõ admittit᷑ ad ꝑtẽ: vt hic cũ ſi.qꝛ videt᷑ po
tiꝰpſona ex vno legato qᷓ; legatũ deficere ar.l.vꝛãnius.ff.
de fideiuſ.¶ AItẽ op.ꝙ cũ onere accreſcat vt·e· G.his ita.
So.vt glo.ſ Atẽ op.de.l.ciuitatibusS.lucius. ff.de le. j.
So.vt glo./ Modo quero quid impoꝛtent hec verba ni⸗
ſi pꝛo rato ⁊c.que ſunt in tex.⁊ dic vt gloſ. Item op.hic

dicit quaſi ãtiq̃ beniuolentie conſentaneum ⁊c̃.q̃ſi nõ coꝛꝛ

rigat iuravetera/ſed hoc eſt falſum qꝛ olim fiſco quereba
tur/hodie non/ſʒ dic ꝙ ſicut olim accreſcebãt ſine onere.
ita ⁊ hodie ⁊ in hoc non coꝛrigũtur iura vetera/⁊ hoc vo
luit dicere tex.ſed olim fiſco querebantur hodie non:⁊ in

hoc coꝛriguntur iura vetera.

FJ O. XXX X *£
Pꝛo ſecũdo.i Olim quaſi caduca deuoluebant᷑ ad fi
ſcum coniunctũ vel grauatũ cum onere ſuo.h.d.
¶ Op.ꝙ non remaneat penes grauatũ: vt.l.filio.S. mr̃i.
ff.de adimẽ.le. So.vt glo.⁊ ſecunda ſo.eſtvera.¶ Itẽ op.
V nec penes ſubſtitutũ poſſit remanere. vt.il.ꝙ ſi filius.ff.
de captiuis.Sol.ibi non tenuit ſubſtitutio pupillaris:qꝛ
pupillus poſt moꝛtem teſtatoꝛis patris reperitur in alte
rius ptate /hic tenuit ſubſtitutio.ſ¶ Itẽ op.ꝙ in hoc non
coꝛrigatur iura vetera:nã olim cum onere trãſibãt. vt.l.
ſi titio ⁊ meuio.S. iuł ff. de leg.ij.So.olim fiſco deuolue⸗
bant᷑ hodie non:⁊ in hoc coꝛtigũtur ſed hodie ⁊ olim cũ
grauamine accreſcunt vt in ↄꝛio:⁊ in hoc non coꝛigäf.
Itẽ op.ꝙ cũ onere impoſito iſtitutio non deuoluat᷑ ad Inſtituto
ſubſtitutum.vt.l.ſub cond iione.ff. de hered.inſti. So.dt an deuol⸗
glo.qꝛ ibi loquitur in onere cõdit᷑ionis hic dationis vel uatur ad
factiõis.i¶ Itẽ op.de.lʒ.celſus·S. penul.⁊ fi.ff.de leij. So. ſubſtitutũ
ibi loquit᷑ in pꝛo nõ ſcripto ꝙ olim ⁊ hodie accreſcit ſine cũ onere ĩ
onere ⁊ hoc eſt verũ quicquid dicant alij.¶ Itẽ opp.ꝙ ſi poſito.

ne onere deferatur:vt.l.j.Sifi.ff. de le.iij. So.ibiloquitur

in veniẽtibus ab inteſtato:⁊ non ſunt in pᷣmo gradu/ſed
in ſequẽti:⁊ ideo pꝛetervolũtatem defuncti capiũt ⁊ ideo

nõ agnoſcunt onus ⁊ hec eſt veritas quicquid glo.dicat.
Itẽ op.ꝙ penes grauatũ ſine onere remaneat. vt.l.co⸗
dicillis.ᷣin pꝛin.ff. de legij. Sol.alijs reiectis dic ꝙ ibi fl⸗
deicõmiſſum ab initio non tenuit:⁊ dic plenevt ibi. Coll i
ge ergo ꝙ deuoluit᷑ ad ſubſtitutũ ſi tenuit ſubſtitutio ałs
non:vt.d.l.ꝙ ſi filius. Itẽ ſi non eſt ſubſtitutus deuolui
tur ad coniunctũ ⁊ cũ onere niſi quis pᷣter voluntatẽ de⸗
functi capiat:vt.d.l.j.S.fl.de leg.iij.ſi non eſt cõiunctus
re remanet penes grauatũ cũ onere niſi eſſet ꝓ nõ ſcriptũ
vel niſi vt miniſter eẽt electus. Sʒ quid ſi alicui relinqt
relictũ ⁊ onus quod adimpleri non poteſt. Rñdeo vt gl.
¶ In nouiſſimo.Hic loquitur in ꝓpꝛio caduco qð eſt
qñ poſt moꝛtem teſtatoꝛis ⁊ ãte adità hr̃ditatem deficit.
Quero in quo conueniunt iura vetera cum nouo:? Rñ⸗
deo qꝛ hereditas non adita non tranſmittitur nec olim
nec hodie niſi in fllijs maxime per ti.de his qui añ aper.
ta. In extraneis tranſmittitur ius deliberãdi per.l.cum
antiquioꝛibus.S.de iure deli. Quero que ſit differentia
inter ius antiquũ ⁊ nouũ: Rñdeo qꝛ olim hereditas non
poterat adiri ante apertas tabu.hodie ⁊ olim a die moꝛ⸗
tis capi nõ poterat / hodie ſic. Quero que eſt differẽtia
inter legatum ⁊ hereditatem: Reſpondeo quia vtrumq;
a moꝛte poteſt peti/ſed differunt:quia hereditas non adi
ta non tranſmittitur / legatum ſic.
¶Cibertatibus.¶ Hic.S.excipit a pꝛincipioS. Et atts
de/qꝛ duplex eſt ceſſio. vna quantum ad tranſmiſſionem: Ceſſio eſt
⁊ tũc legatum cederet a moꝛte.Alia eſt ceſſio quãtum ad duplex.
ius obligationis ⁊ petitionis vere:⁊ tunc dicitur cedere
tempoꝛe adite hereditatis:quia tunc demum heres obli
gatur vt.l.apud iuł.S.fi.ff.ex quib.cau.in po.ea.Sed adi
tio trahitur retro iuris fictione ⁊ per conſequens acqui⸗
ſitio dñij ⁊ obligationis:de qua ergo ceſſiõe loquitur hic
non de ceſſione quantum ad tranſmiſſionem: qꝛ libertas
non tranſmittitur ad aliquẽ.opoꝛtet ergo ꝙ loquatur de
ceſſione quantum advim petitionis ⁊ obligationis ⁊ illa
vt dixi cedit vere ab adita hereditate ⁊ libertate ſicut ⁊ ĩ
alujs.eſt ergo ſolum differentia inter libertatem ⁊ alia le⸗
gata:quia ceſſio quantum ad traſmiſſionem in ea locum
habere non poteſt.¶ Sed que eſt ratio ꝙ legatum relictũ
ſeruo non cedat ab adita hereditate ⁊ dic vt glo.¶ Sʒ qᷣd
ſi eſt legatum ſeruo ſine libertate ⁊ alij eſt legatus ſeruus

quando cedit.⁊ dic vt glo.quia ab adita.⁊ rationem aſſi⸗

gna vt glo.in vſufructu dic ꝙ non poteſt habere ceſſione
vt tranſmittatur ad heredem:quia nunq; tranſmittitur/
ſed ceſſio quantũ ad obligationem ⁊ petitionem:ab adi⸗
ta cedit:quia in vſufructu requiritur fſactum heredis ⁊ le
gatarij cauentis.¶ Sed quid in ſcruitute reali quãdo ce
dit.glo.non figit pedes.Sed dic ꝙ aut queris deceſſione
quantum ad tranſmiſſionem.⁊ dic ꝙ cedit a moꝛte ſicut
cetera legata.regulariter ſi queris quo ad vim obligatio
nis ⁊ petitionis dic ꝙ cedit ab adita hereditate ſicutvſu-
fructus.vt.l.ſi partem.ff. quemadmodum ſeruitu.admit. LCegata
¶ Sinautem aliquid. ¶Legata pura vel in diem cer⸗- pura vel ĩ
tam cedunt a moꝛte teſtatoꝛis: ct ideo tranſmittuntur diẽ certã
ad heredes:ſed legatum ſub conditione vel in diem cer⸗ cedunt a
tam pendente conditione non cedit: et ideo ſi ante euen moꝛte tez⸗
tum conditionis legatarius decedat non manſinittitur ſtatoꝛig.
B lij.

Byuj5ÿutrigarij Becũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis

ad heredem: ſed deuoluitur ad ſubſtitutum coniunctum
vel grauatum cum onere ſuo.h.d. Sppo.ꝙ legatũ con⸗
ditionale vcl in diem certam relictum cedat añ conditio
tionis euẽtũ:vt.l.iij.ff de le.j.So.ibi eſt cõditio tacita q
nõ facit conditionale legatũ quãtũ ad tranſmiſſionem:ſʒ
quãtũ ad obligationem ſic cum tacite inerat ¶ Itẽ op.de
l.conditiones.ff.de condi.⁊ de So.vt pꝛecedeñns cõtrari
um.¶ Item op.ad idẽ de.l.heres meus.ff.de condi.⁊ de.
cũ ſi. So. vt gloſ. Iſta ergo regula fallit in conditione q̃
