ras per glo.hic allegatam & illic. Pau. de caſtro pulcherrime ſecus ſi aluerit & ſu/
ſtinuerit onera. ut. d.lJ. in. inſalam. S. uſuras. ff. ſol. matri. c. ſalubriter. de uſu. Infero
quarto ꝙ maritus qui accepit pignus aliquod pro dote conſtituta uel promiſſa ſi
aluerit uxorem lucratur fructus illius pignoris nec deducitut ibi ſcribitur aliud

in creditore.c illo uos de pigno. ubi non ualet tale pactum quia onera non ſuſti/
net credicor. Infero quĩto quod ſi maritus alimenta prebuit & onus ſuſtinuit pᷣt
petere uſuras dotis non ſolute non tanquam uſuras ſed tanquam intereſſe dam
ni emergentis. arg.l. ſocium qui in eo. ff. pro ſocio in uerbo non quaſi uſuras :ſed
quod ſocii interlit quia intereſt mariti ob moram debitoris non habuiſſe dotem.
ita dicit pau.de caſt. concordiam eſſe inter uarias canoniſtarum ſententias. Infero
ſexto ꝙ etiam mulier nõ poteſt ab heredibus mariti uſuras dotis repetere pari ra
tione. ut canoniſte dicunt in. d. c. ſalubriter quamuis optinio bald. in auct. ei qui
iurat. C. de. bo. aucto. iudi. poſſ. uideatur eſſe equior ex quo eſt alia ratio in muliere
que ſeruit marito & fauore dotis. Fallit primo hec regula. ſecundum glo. in ti. de
legi.patro. tute.in fine ob ſexum.id eſt inhabilitatem perſoneut in muliere & mi
nore.l. i. . interdum. ff. de legi. tuto. ſecundo in. l. ſi negocia &.l. ſi quis putans. et.l.
ſed et ſocius allega per glo. ob culpam male uerſantis. Tertio fallit ĩ dote ſecũdũ
bar.in.l.ſi conſtante. col. pe.iii. q. quinta quando non ſunt mulieri reſtitute res ut
dominiũ ex uera cauſa puta inopie Alias ſecus. ut.l.plerũq;.ff. de iure dot. Quar
to fallit generaliter ubicunq; eſt diuerſa ratio et nõ eadem per omnia ut bar. hic.l.
fin. in. fin. C. ad tertulli. et ibi Ang.l. qui propria. S. procurator. ff. de procur.et ſimi
libus ubi erat culpa uel delictũ. De alia regula que tangitur in glo.quod contra
riorum eſt eadem diſciplina. quantum ad cognitioneni et ubi eſt eadem ratio ali/
bi dicendum erit. uide Iaſo.in.l.ſciendum. ffqui ſatiſd. cog.et loca per decium alle
gata et docto. in. .i. ff. de his qui ſui. . .
VLPIANVS.
Non uidetu cepiſſe qui per exceptionem remoue
tur a petitione.
¶ CNõ uidctur. exponitur cepiſſe id eſt incepiſſe ſeu petiiſſe quod hic decius
proſequitur.l.ſiquis obligatione.S. non põt uideri cepiſſe hoc.ti.l.nihil intereſt. eo.
ti. facitquod no. in.l.̈ ſi creditori.ff. de lega.i.l. debitor. l. creditor. ff. de uer. ſigni. cum
ſimi. lii.ff.de excepti.l.quecunq;ʒ ff. de compenſa.uel cepiſle.id eſt accepiſſe.l.nihil
S. fin. allega. per glo.ᷣff. de inoff. teſt. dictum pe. de Ancha. in conſiy. hic allegato p
decium. de negociorum geſtore uel procuratore qui nõ uidetur accepiſſe id quod
per exceptionem non potuirt.uel cepiſſe id eſtuſu cepiſſe quia impoſſibilis uel in

bo
ui
hl
d⸗
ſa

re

—

Deregu.iur. fl. Po.XLI

juſta poſſeſſio non parit uſucapionem. l. deniq;. ff. ex qui. eau. maio. bart. in.l.ſi is
1 qui pro emptore.ff. de uſuca. fallit primo ex apparatu decii quando non eſſet op⸗
i poſita exceptio ut dicit tenere doctores.in.l. ſi unus.S pactus.ꝑ illum tex.ff. de pa
rlbi V .

ctis niſi inquit ex actis conſtaret quia tunc dicit a iudice ſuppleri poſſe & ait ita te
di neri tu uide Iaſ.i.d.S.tũtẽ otrar.cũ bar.otra ang.& rñdẽtẽ rõibus ꝗa opi. bar. ur cre
ſons, brior & melior eo ꝙ iudex ĩ his que ſunt ppetue exceptionis non põt ſupplere eo

etn in his reus eſt actor & habet intẽtionem fundatam unde debet eam a llegare de
lnn equitate alia fortaſſis procedere tu uideas illic plenius ſcribentes per allega. Iaſo.
one illic tamen habes limitationes bar. de pacto incontinenti appoſito & de differẽtia
n inter pactum & ſtipulationem que poteſt limitare materiam ut illic Iaſon poſt ali
hul⸗ os. Secundo limitatur in exceptione impropria ut intentionis & facti ut hic per de
l cium & doct.in. /.licet. C. de iudi, cui loco adde quod ſcriben. dicunt in. l. ſiunus
len .S. pactus:de pacto de non petendo temporali quod naturalem obligationem nõ
i tollit ſicut perpetuũ. Limito tertio ut per decium quoad extrinſeca ut quoad ad
tdi penam. l. amplius nõ peti. ff rem ratam haberi.l. ſi quis maior per docto. C. de trã
nlc ſac. lege bar. in. d. l. amplius. & uide ꝙ eſt differentia inter exceptionem perpetuam
nutS fauorabilem & odioſam quia in hac non haberet locum iſta lex.l. qui exceprionẽ.
ledn ff. de condict. inde, in arg. ubi laſon. Limito quarto quoad effectum preſcriptio /
nuſe nis ut hic decius. per.l. cum notiſſimi. C. de preſcrip. xxx. ann. cum not. per bart. &
Gorn. modernos in.l.i.ff. de eo per quem Factum erit ultra hunc decii apparatum ad gl.
Sle que clara eſt adde quod bal. & Ange.in. l.nihil. . fin. ff. de inoffi. teſta. iducunt ad
in duas queſtiones. Prima ꝙ; ſicut is qui petüt fruſtra nõ dicitur petiiſſe ita is qui ac
iigi ceptauit beneſicium inutiliter non perdit ſuum utile. Secunda quod is qui appel
anlr lauit ab interlocutoria & fecit aliquem actum coram iudice a quo parte reluctan
int te quia fruſtra fecit nõ uidetur appellationi renunciaſſe per not.in. c. cum ueniens
neh de eo qui mitti. in poſſ.item quod heres a quo auffertur hereditas uel qui reſtituit
Anucl remanet heres nomine.l. ex facto.S. iulianus. ff. de uulg. & pupil. ſubſti. uide quod
ſcd Bald.de ſeruo et monacho dicit preſertim de eo qui cum eſſet frater minor priuſ
HH gquam deferretur aditionis tempus effectus eſt monachus ſancti benedicti et põt
O adire hereditatem ſibi delatam ante religionem. de quo hic per. D. guil.
rcl H VVLPIANVS.
ali In omnibus obligationibns in quibus dies non
en ponitur preſenti die debetur.
ne 14 CIn omnibus.concor.tex.in.l.eum qui calendis.S. quoties:fſ.de uerbo. obli
incg ga. cum concor. glo.in. S. omnis. iuſti. de uerbo.obliga.quod procedit et in contra
Cctibus et in teſtamentis ut hic per glo.limitatur ex dictis Decii poſt criſto.et alios
quãdo tempus aliquod tacite ineſſet uel ex loco adiecto ut in.S. loca.de uerbo.ob
noue lig.l.continuus. S. cum ita de uerbo obliga. ff.d. . quotiens. &. l. interdum eo. ti. uel
eexy rei qualitate ut fructus aut partus naſcituros. li. 5. lin. fl. de condi. & demonſt.
bais uel ex uoluntate preſumpta. lI. epiſtolam. . fin. ff.ad trebel.l.ſideicõmiſſa.S.ſi ſilio.
Ctten ff. de lega.iii.uel ex qualitate contractus ut in dote que refertur ad tempus „ ubilis
mian etatis uel in penſione diſcipline uel habitationis uel quando nulla eſſet utilitas ut
lot ſ mutuũ ſtatim redderetur quod ſatis hic explicat Decius. Fallit ſecundo ex eius
gnn dictis breuiter complectendis quia licet preſenti die debeatur tamen non ita repẽ
dol te cogitur ſoluere per. l. promiſſor.ffde conſti.pecu quã hic citat glo. de qua mox
ee dicturi ſumus cxil quod dicimus Ih, de ſoluepetendo illam differentiam quam

De regu.iur.ff.

barto. facit utrum dies apponatur diſpoſitioni uel ſolutioni quam plene habes a
doctoribus traditam & examinatam & uide bar. non ſolum in. d. S. quotiens ſed

in.l. ſequen. qui hoc anno diſtinguentem inter plures preſtationes uel unam in

quem ſocum cadit illa difficultas que traditur hic per Decium an propter diem

tacitam que ratione loci ſubinteiligitur impediatur natiuitas obligatiois & actio
nis in qua bar.ↄcludit non impediri natiuitatem obligationis ſed actionis quod
ſequitur ut Alex.refert cõmuniter doct. eam tamen impugnat laſon duobus fun

damentis leuibus ut reſpondet decius propter que dicit non eſſe a cõmuni rece/
dendum. ſed adducit alia fundamenta franciſci Aretinĩ quibus non reſpondet un
de uidetur in ambiguo herere.tu reſpõde ſi uoles cõmunem ſequi ad argu.de.l.cõ
tinuus. . cum ita i kin. ubi dicit quod ſi duplomate uſus ſit & celerius quam quiſ
qʒ facturus eſſet illue peruenerit ſtatim cum applicuerit obligatum eſſe. Ergo in
quit ante nõ erat obligatus.ſic contra. bar. dicentem prius naſci obligatione quia
iſtud argu. non eſt neceſſarium & glo.exponit ibi obligatum cum effectu ideſt
quoad executionem & actionis uim que prius ſuſpenia erat. quod dicit in die taci
ta eſſe minorem uim & certitudinem quam in expreſſa. in hac parte non eſt diffe
rentia quia eſt eadem uis taciti & expreſſi. l. cum quid. ff.ſi cer. peta. unde his non
obſtantibus uidetur opinio bar. firma. ego tamen puto non eſſe dicendum actio
nis natiuitatẽ impediri cum nata ſit obligatio cuius eſt natura & effectus ſtatim
actionem producere quia eſt uinculum efficax ut patet in ſui diffinitione & in.l.
licet.S.ea obligatio.ff.de procu.S.i.de obliga.& ange.illic ſuper rubro.ſed dico im
pediri exercitium actionis quod appellatur petitio uel executio.ut in. d.l. contĩnu
us ĩn uerbo peti. & probo per uerba legis centum capite. ff. de eo quod certo loco.
in uer.obligationem fideiuſſoris non augeri ob moram debitoris ergo erat prius
ideſt ante moram obligatus quod facit pro bar.ſed executio ſuſpenſa erat ut dicit
tex.ille in uerbo executionem in fine. uide ſubtilius diſſerentes modernos in locis
allega. expedito apparatu decii ad gl. inquantum loquitur de legatis quibus ineſt
tacitum tempus utputa adite hereditatis: dicas eſſe tria conſideranda. Primo quo
ad tranſmiſſionẽ ſtatim debentur.l. unica. . fin. C. de cadu. tol. no.i. l. ſi dies. ff. qũ.
dies leg. ced. Secũdo quoad dñii trãſlationẽ ficte fit a die mortis teſtatoris.l.ſi tibi
homo.S. cum ſeruus. fſ.de lega.i.l.a titio.ᷣff. de furtis. Tertio quoad petitiõem lega
ti perſonalem uel hyppotecariam tempus adite hereditatis inſpicitur. ſicut quoad

preſtationem.l. omnia.Ff.de lega.ii.per glo.hic & doct.in.d.l.ominia.item ad glo.in

quantum adducit.l.promiſſor ubi tempus decem dierum dicas tu quod regulari
ter id tempus.l.quod dicimus &.l.ratum &.l.cõtinuus.cum ſimi retertur arbitrio
iudicis uel boni uiri. ut.d.l. continuus niſi aliter in iure ſit expreſſum & determina
tum tempus ut in cõſtituto.d. l.promiſſor in dote.l.i.S. exactio. C. de rei,: uxo.acti.
& in. . fin. C. de uſu. rei iudic. Item tu uideas ut predixi: bar. in. d. l. ꝗ h anno & in fi
ne quia ſuperius memini de penſionis ſolutione quero quo tempore fieri debeat
in dubio quia ſepe eſt queſtio.que uidetur poſſe breuiter decidi per Theoricam

bal.in.l.diuortio⸗ff.ſolu.miatri.aut petitur penſio pro opera:tunc ĩn fine opere de

betur ut ſi ſit diurna in fine diei ſi menſtrua in fine menſis. niſi impenſa ſimul cũ
opera ſit facienda ut in architecto qui ſuis impenſis & ſua materia domum facere
promiſit tũc enim ab initio petet precium niſi alirer conuenerit preſtita tamẽ cau
tione de perficiẽdo opere.l.inſulam.S.fin. ff. loca.l. ſiuero non remunerandi. S.fin.
ff. manda. aut petitur penſio pro re ut pro domo habitata tunc ĩſpicitur pactum
uel conſuetudo.llicet. ff. locati.ſi nulla eſt quoad natiuitatem actionis inſpicitur

1

len

t
lod

Nn

etn
eles
uil
on
in
ieſk
letic
tate
8mn
ac
D
Einl
oin
tinn
loco,
prus
tcet

De regu.iur.ff. Fo. XLII

initium quia eſt contractus qui conſenſu perficitur niſi ſit perſona iĩn qua nõ poſ
ſit radicari actio ppetuo uel rei qualitas obſtet ut arg.l. ſi ſeruus cõis meuii. .fi. ff.
de ſtipu.ſer.per quod deciditur in eo qui habet penſionem ſuper aliquo beneficio
& fecit detinentem illud ſibi perpetuo obligari ad penſionem quia eo mortuo
penſio expirat & alius obligatur. Ita dicit Inno. in. c. dilecto ne prela. uices ſuas. &
Do.guil.hic & Archi.in.c.ſtatutum de reſcrip.li.yi.aut quo ad exercitium actiõis
tunc in ſine temporis fit quia non eſt impletum ex parte petentis. Ita eſt glo.l. edẽ
C. loc.intelligenda. & ita doc. diſtingunt. H JU
Aui actionem habet ad rem recuperandam ipſam
rem habere uidetur.
CLQ ui actionem habet. poteſt poni exemplum tam in actione reali per. lrẽ
in bonis.fi.de acqui.re.domi.quam in perſonali.per.l.bonorum. ff. deuerbo. ſign.
quod hic in glo. declarat decius per.I. ſi quis mandato ticii.ff. de nego.geſt. quia ab
eſſe uidetur ei id in quo obligatus eſt ergo creditori adeſſe. facit ad hanc regulam
ſecundum decium quod uidetur eſſe meum id quod mihi debetur glo.in.l.ſi tibi
pecuniam.cum ſimi.ff.ſi cer. peta. & actio iudicatur mobilis uel ſoll ſecũdum na
turam rei ad quam competit. ut bart. in. ... C. ſi adnerſus tranſac. l. poteſt. ffde au
cto.tuto.cum ſimi. Quod tamen procedit ficte & non uere propter uerbum uide

tur unde non ueniret in ſtatuto imponente penam uendenti rem ſuam is quiuen

diderit rem ſibi debitam. ut no. bart. & Alexan. in. l. gallus. .uidendum. ff. de libe.
& poſthu.iſta ſunt in ſubſtantia que phi. Deci. dicit ob.l.minus eſt ĩfra eo. quia
ꝓprie ẽ minus hẽre actionẽ rẽ ut illic & ꝗtũ ad cõmodũ poſſeſſiõis.S.cõmodũ

iſti. de ĩterd. Tu potes põere caſũ huis.l.p.l.a diuo pio.S.ii.ff. de re iud. ubi põt fieri

executio ſuper noĩbus quia rerum & bonorum appellatione ueniunt poſt mobi
lium & immobilium excuſſionem. l.i. C. qũ fiſcus uel priua. & quia doctores di
cunt ꝙ appellatione mobilium uel immobilium nõ ueniunt noĩa ſed faciunt ter
tiam ſpeciem ẽ uerum qũñ non eſt neceſſe ut in.l. quam tuberonis.S. pe.ᷣff. de pecu.

Alias ſecus ut per ſtatutum diſponens ꝙ; agnatis mobilia cognatis immobilia

debeantur tũc iudicamus ſecundum quod dixi per gl. in auct. de non. alie. 5.i. ga
aut actio datur ad quid mobile tunc cenſetur mobilis aut ad immobile tunc cen
ſetur ĩmobilis. unde ſi queratur an ubi minor cedit actionem ſibi competentẽ re/

quiratur decretum iudicis? debemus ita diſtinguere: quia ſi ſit res mobilis que ſer

uando ſeruari non poſſit non requiritur decretum alias fecus. & minus grauaret
debitor per capturam nominum quam per uenditionem rerum que ſunt proprie

ſue.l. magis puto.. ne paſſim. uer. querere.ff. de re. eo. unde alex. dicit ꝙ ordo.il.a di

uo.pio eſt neceſſitatis et ſolemnitatis non aũt fauore debitoris introductus. Item
adde quod per.d.l.rem in bonis. et hanc. l.̈ limitat.l/.i.ff. de uſufruct. leg. ut illic per
glo.magnam quia ſeruitutes non ſunt ſimpliciter extra bona nec in bonis. nam
poſſidentes hanc exceptionem non poſſidentes actionem. Item Adde quod not.

in. lI. quod ſi in diem. 5. iulianus. ff. de peti. here. quod poſſeſſor iuris dicitur poſſeſ

ſor. unde ab eo qui pro herede poſſidebat et ui deiectus eſt põt peti hereditas quia
cedere actionem unde ui tenetur per quod dicunt Ange.et bal. ibi poſt antiquos
quod ſi conuentus reali pendente iudicio perdat poſſeſſionem ui neq; colluſerit
cum deiiciente tamen debet cedere actionem competẽtem uel interdictum aduer
ſus deiiciẽtem. facit. l.tigni..ſi quis cum iudicii,ff. ad exhiben. Speculator in ti. de

De regu.iur. ff.

interrogatio.ante litem.S.nũc de interrog.uer. ſed ſi quid ſi dictus reus uide tamẽ
de hac re ſubtilius Pau. de caſtro in. d. S.iiulianus. quia ille. 5. loquitur ut dicit ĩn iu

dicio uniuerſali: in quod omnia ueniũt: aliud in reali particulari. tu uide illum cũ
dictis eius & ſcri. in.l. mater. C. de rei. uendic. Item adde ultra omnes quod rei ap

pellatione iura & actiones continẽtur. l. nam quod. 5. fin. ff ad trebel in uerbo bo

„ 7

na.iuncta glo.& illic de obligationibus paſſiuis & ere alieno deducẽdo plura. Fa
cit. l.rei.ff. de uerb. ſigni. cũ ſimili Vnde Alex.in.ii.uolu.conſi. cccxxx. incip. uiſoti
tulo queſtionis.col.xi.dicit q tex.in.c.fin.de preſcrip.ubi dicit quod qui rem alie⸗
am preſcribit debet eſſe bonefidei ſemper intelligitur etiam de eo qui preſcribit
actionem & rem quam alteri debet per glo.l.ſi me & ticium.ff.ſi cert.peta. & ait eẽ
tex. in c quo dicam. xiiii. q. iiii qui loquitur de uſuris ĩ uerbo omne quod iniuſte
poſſidetur alienum. eſt facit. glo. que hoc clare dicit ĩn. li.fl. de ſtatu. homi. & l.i.ff.
ſi cer. pet. Vnde guil. de cuno.diſputat an donatione rerum mearum contineãtur
actiones. ubi tenet q; non quia non ſunt mee. Idem tenet Dy.in.l.nominis & rei.
ffde uerbo.ſigni.per. l.quintus. S. argento. ff.de auro. & argen. lega. in quod. bar.di
ſti nguit aut dono uel promitto tibi oĩa mea nõ dicendo bona,.tunc actiones & iu

ra continentur: l.nam quod allega. cum.l. ſeq.l. ſi legatus.S.i.ad trebel. Idem ſi ſit

adiectum ſubſtantiuum generis generaliſſimiut omnia bona mea uel omnes res
meas.d.l.rei cum ſimi.Aut habet ſubſtantiuum generis ſubalterni ut argentum
meum ueſtes & ſimilia. tũc ſignificant dominium uel quaſi hec poſſeſſio.l.ſeruos

de lega.iii. d.l.quintus:ni ſi perſona cui dicit uel ᷓ dicit obſtet ut ſeruus monachus

colonus. & alia que bar. ſcribit in. d. l. quintus. Item adde quod not.in. l. ſi conſtate
S. fi.ff. ſolu. matri.ubi ſi dos cõfiſcata ſit actio de dote que ei competebat in fiſcum
tranſit quando bona omnia confiſcata ſunt. ſecus ſi pro parte tunc rranſit pars

actionis.quod ymo uterq; limitat quando publicatio non eſſet ſimpliciter facta.

Sed publicata eſſent bona mobilia & ĩmobilia quia hoc facit tertiam ſpeciẽ.quod
tamen tanquam dubium remitto illuc ad ſcriben. ubi an in legato omnium bo/
noram ueniant iura & actiones: de quo habes illic. & uide bal.in.l.uxori.ff. de uſu
fruc. lega. lo. de ymo. & Ange. in. d.l. f legatus. S. fin. cum ſimi.

Imaginaꝛia uenditio non eſt pꝛecio accedente.

CIm agi naria. ratio eſt quia precium eſt de ſubitantia uenditionis.l. pacta con

uenta. ff. de contrahen. empti. S. Item precium. inſti. eo. cum ſimi. l. cum dotem. ff.

de iu. dotium.l.fin. C. de predi. curi. li.x. & illic bart. per quod decidunt quod in ſta

tuto de uenditoribus loquente non contineretur is qui non dediſſet precium ut

dicit Iaſon in.l.i. col. iiii. C. de iure emphite. Et hoc declaratur Primo ſecundũ De
cium quando precium etiam conuentione non accedit.quia ſi ab initio ſit cõuen
tio de precio et propoſitum ſoluẽdi perficitur uenditio antequam tradatur.l.ii. ff.
de cõtrahen. emp.l.ſi donationis. C. eo.ti. Secundo declaratur etiam ſiuno nũmo
fieret. quia eſſet ridicula et nõ proportionata. S. i.inſti. de teſta. in uerbo libripend.

in. glo.s.fin.ĩ uerbo Imaginaria inſti. qui.mo.ius patr.pot.ſolu.Aliud ſi modico
precio.l.ſi quis donationis. ffde contrahen. emp. Dicit tamen cy. in. l..in fi. C. de

pactis. quod modo precio facta eſt potius dicenda donatio quam uenditio. unde

l. ſi unquam. C. de reuo. dona. haberet locum in ea quod tamen doct. dicunt pro

7

cedere qũ eẽt pro maior parte donatio quod colligitur ex quantitate precii et eſti

matione rei.unde Guille. de cuno in.l. queritur.ff.de ſtatu. homi.dicit ꝙ; ſi conſue

tudo ſit quod liceat proximis & parentibus retrahere donationẽ factam quod uẽ

ditio iniuſto precio facta continetur ſcilicet ſi plus appareret donatio quam uẽdi

601
1
69

ſc

e;

4
un

dam
ini
mi
nel 4
be
nl
Ulot
al,
ſaubt
te
niule
Click
neäu
e,
brdl
in
nt
nesn
enun
ſenos
naclus
duſtite

lleu

rlicc
ed

un bo
Ldell

n

Nenkt

dina

umut
e

coven

nlik

nünno
Npat
moch

1C.

De regu.iur... Fo. XLIll

tio ad hecuideque bar. dicit in. !.poſt contractum. col i. flde dona. & ea que hic
adducit Decius & preſertim quod ſcribit bald.in.l.cum precibus. C. de proba. &
Cepola.in tract. ſimulati contractus: & Pau. in concil. cxiii. Et hic habes glo. que
quatuor modis declarat & eam per predicta ſatis intelligas cum etiam per ſe non
ſit difficilis. Adde circa illum articulum quod uenditio facta uno nummo nulla
eſt. Eſt tex. qui de locatione loquitur in lege ſi quis conduxerituno nummo.ff. lo
cati. ubi glo. quiparat emptioni. facit. l. ſi quis autẽ. . fin. ff. de acquiren. poſſeſ.ſa
cit in arg.l.ſecunda.ff. loca. ubi iiſdem iuris regulis procedunt locatio & uenditio.
Fallit ex neceſſitate in cauſa matrimonii.l.ſi uſufructus. fl. de iure dotium in uet

boueluno nummo uendat. Vnde ſecundo fallit ſecundum bald.in. l.uſufructus

alleg. &. l.uſufructu. ff. ſoluto matrimonio ob rei uendite qualitatem & commo
ditatem que pluris non eſtimatur quia ualet uno nummo ut dicit hic Dominus
Guillielmus in una nummata caſtanearum. Fallit tertio fauore libertatis. l. cum
affirmes. C. de libe, cau. niſi expones illic dato nũmo ideſt nummis. ut facit gl. Fal
lit regula noſtra tota quia qualitas precii non ſemper arguit contractum em ptio
nis:ſed aliquando alium contractum ut dicit Ioan. de imo. in. d.l. ſi quis ante.. fi.
argumẽ.illius legis quod facit ad queſtio. datiorum & eorum qui certo pretio ga
bellas capiunt ut non dicantur emiſſe ſed conduxiſſe: & ſic interdum debeat illis

fieri remiſſio ob caſus fortuitos que emptoribus non fieret. Vt barto.in.q.incipi

ente Publicanus:& in.l.cotem ferro.S. qui maximos.ff.de publica.quia textus ibi
equiparat redemptorem uictigalium ad tempus conductori ut barto. illic ponde
rat & per.l. ceſar. eo. titu. &. l. ſi hi qui. C. locati. Vnde dicunt ſcrib. poſt bald. in lege
qui ſe patris. C.ubi libe.quod imperator qui precio accepto feudum dedit non di
citur dediſſe uel indulſiſſe ſed uendidiſſe nec poteſt uaſallum feudo priuare. Ta
men in queſtione predicta barto.diſtinguit: aut ſolutio pretii fit annuatim & eſt lò
catio quicquid dicatur in contractu: quod intellige ad tempus nõ in perpetuum.
Sed quando eſt unum pretium ſemel ſoluẽdum tunc poſt longam diſtinctionẽ
coneludit bar. quod non fit diminutio pretii uidetur enim emniſſe caſum & aleam.
ut. l. ſi iactum. ff. de actio. empt. niſi ille caſus ob culpam locatoris accideret. ur.l. ſi
merces. 5. culpe.fſ loca. & ita bart. concludit poſt multa in. d. F. qui maximos. Vi

de bald. in. l. ſi ea lege.C.de uſur.& in.l.ᷣlicet.C. locati:& Petrum de ancha.in.c. pro

pter ſterilitatem. De locato.qui ſequitur barto. & in conſilio. cccxy. &. cccciiii ſpec.
in titu. de locato. S. nunc aliqua. uer. cxxxyii. & illic Ioan. andree. Et inquantũ bar.
in. cd.l.ſi quis auct. dicit quod in illa lege ſi quis conduxerit: ualet ut donatio quia
conſtabat de uoluntate contrahentium. Vide quod laſon & Alexan. illic dicunt

quia barto.ſolutio diuinat.Eſt etgo contractus innominatus ſed habet inſtar do

nationis. Iu illic plenius uideas ſcribentes quia eſt ualde dubius articulus. Fallit
quarto in emphiteoſi ſecundum bal. que poteſt ad unũ nũmũ dari quia poteſtas
dandi & proprietas eſt apud dantem & remanet ſemper apud eũ arg.d. l. ſi uſufru

ctus: & cõmoditas apud accipienrẽ: melior tamẽ ratio eſt meo iudicio ob ſterilira

tem rei uel meliorationis uel pretium ab initio datum. Vnde dicit bal. quod ſi ceſ

ſauerit ſoluere unũ nñmũ cadat a iure ſuo arg.5. lex itaq; in auct. de no alie. coll.
ii.ubi ſi in tribus nũmis ceſſauerit cadit quãuis ille tex. eſſet cõtra eam quod ſaltẽ
tres nũmi requirerẽtur. Et de hac queſtione uide petrum de ancha. in conſi. ultim.
Cal.in cõſi.iiii. Sed non omittas quod pulchre dicit bald. in mu. de iure emphiteot.
C.ad lin. Quod quamuis poſſit dari uel locari contractus in emphiteoſim uno

nummo tamen fallit in eccleſia uel republica ut ipſe dixit in lege ſecunda. C.

De regu. iur. ff.

de reſci. uendi. & in.l. fi. C. de reſcinden. uendi. Vbi limitat alio pacto quando Ule
qui dedit pro uno nũmo ignorabat ualorem rei quia tunc haberet locum remedi

um. d. l.i. ẽt in alio contractu quã uenditionis.
Cum tempus in teſtamento adiicitur: credendum eſt pro herede adiectum
niſi alia mens fuerit teſtatoris: ſicut in ſtipulationibus, promiſſoris gratia tẽ
prus adicitur. . 5 e
Cum in tempus. Caſus in hac lege tum in herede tum in promiiſſore declara
tur per.l. quam citat glo. in principio: ſed dum allegat.l.cum quis, eſt error ſeu
menda quia.l. cum quis hoc non dicit ſed. l. quod quis eo, ti. de actio. & obliga. ſu
pra his uerbis. quod quis aliquo anno dare promittit aut dare damnatur ei pote
ſtas eſt quolibet anni die dandi. Vbi uerbum damnatur expone a teſtatore ut hic

&. l. eam. fſde ann. leg uel a iudice uel a lege. ut. C. de rei uxorie actio. 5, exactio. Fa

cit ad hoc.l.i. C. quando dies lega.cedit.l.quod in diem. ff.de ſolu.ibi totum enim
medium tempus ad ſoluendum promiſſori liberum relinqui intelligitur.l. eum

qui. S. quotiens. ff. de uerb. oblig. ibi ex quo apparet, diei adiectionem pro reo eſſe

non pro ſtipulatore. Pacit. l. qui hoc anno.l. continuus. 5. ſecundo ibi nam quod
in diem debetur ante ſolui poteſt licet ante peti non po ſſit eo.titu.S.penul.inititu.
de inuti. ſtipula. facit tex.in. l. intra dies conſtitutos. ff. de re iudic.Vbi tempus iudi
catis ſoluendis conſtitutum pro reo non cõtra reum interpretãdum eſt & poteſt
ante liberari licet non exigi. Cui error.l.ſi ſe obtulit. . ſiquis condemnatus eo tit.
ibi computabitur pro reo tempus. ſacit tex.in.l.poſt mortem. C. de fideicom. Vbi
rogatus poſt mortem ſuam reſtituere poteſt ante ſi uelit. cui concor.l. patran. &.l.

ſeq.ff.de hiis que in frau. credi. Facit deinde idem in locato & conducto.l. ſed. ad

des.S. ſi cum in annum. ibi non enim per errorem dedit plus ſed ut ſibi ĩ cauſa cõ
ductionis proſpiceret. Declaratur per glo. etiam quo ad fructus ut in ea. Fallit in
hac glo. ut prius expediatur quando alia fuit mens teſtatoris uel coutrahentium
& gratia creditoris fuerit adiectum tempus.l.ſi ita relictum,S. pegaſus.ff. delega.

ſecũdo.l.in fideicõmiſſi.S. cum pollidius: & corrige hic glo.ff.de uſu.&. S. nonnũ

quã.e.l.in uerbo iure uoluntatis. facit. l. auia.ff. de condi. & demon. cui concor. lq;

is uerhis. ffde lega.iii.l. filium. fde optio.leg.l.mulier. .fi.ffad trebelli. Et dicit lo

an. de ymo.in.d.S. pegaſus.quod ubi eſt impubes preſumitur eius fauore alias ſe

cus: & remittit ad barto. in. l. qui ante calendas. ff.de uerb. oliga. &. l. ſtipulatio iſta

S. inter certam. eo. titu. & in. l. eum qui. alias incip. Iabolenus. ff. de ann. lega. & pre
ſertim barto.in. d. S. inter certam. ponit effectum & limitationem ut non procedat

quando erat dies incerta ut non procedat iſta lexquia ſi ſoluat ante diem certam
uel offerat periculum in alium transfert aliud ſi ante diem incertam. Vnde illa.I.
poſt mortem. cum ſimi eſt intelligenda ſecundum doct, ex uoluntate fideicõmiſ

ſarii. ut illic Paulus de caſtro: & alii. Item & quando per illam reſtitutionem fie

ret preiudicium alicui contra uoluntatem teſtatoris preſumptam ut cum incerte
perſone relictum eſt cum pluribus certis. cum illi qui nõ eſt ſui iuris cum illi qui
ſubſtitutum habet ut declaratur per moder. in dicta lege poſt mortem. Vbi uide

as quod bald. & Iaſon dicunt. de marito rogato per uxorem reſtituere hereditatẽ

filio communi poſt mortem ſuam.Et quod ſcri b. cõmuniter tenent in. d. §. inter

certam. poſt barto. per.l.cum pater.. a filia. fl.de lega. ſecũdo de eo qui rogatus eſt
poſt mortem ſuam deſtribuere aliquid pauperibus ſi electio fiat ante tẽpus mor
tis non ualet quia fuit preiudicium pauperibus qui erunt poſt mottem quorum

Ou
in
s⸗
1
o
o

.

jU
iip

je

1.

hu⸗
nid

I

Cnn
at
s⸗
.
S
ſoe
Uim
lun
tiu
u⸗

it

elen
orſan
il
apor
euthe
Rok
dain
lan
wole
ncool
inlin,
sli
lford

Seodh

m NNH
Aula cdG

EAltn

henonn

Alr.

noni

onl

teetle

llosſ
ltoln
4,Ae.

Moatt
nn
eil
ön!
nen 1
lncene

llgi

binice

elt⸗

ie
gnut

ͤ

De regu. iur fl. HI Fo.XLIIII

fauore uidetur factum legatum: & dicit Ange ita obtinuiſſe. Quicquid bald. &
Paulus dicant: & quod Bartolus per hoc dicit de poteſtate uel ſindico habente

ius arbitrandi in penis ab initio magiſtratus non poſſit in futurum arbitrari cũ

ex tempore uarientur. Vt moder. dicunt in. d. l. poſt mortem. &. d. . inter certam.
Limito inſuper quando tempus eſſet appoſitum gratia utriuſq;:tunc non poſſet
ſolui ante.l.qui rome.in princi. ubi barto.ff. de uerbo. obliga. ratione loci ut in gl.
Limito ſecundum laco. de Are. & quoſdam alios tenentes in. d. l. qui ante calen
das quod ſi reus citatus ad nomen dies quorum tres pro prima tres pro ſecũda
tres pro ultima dilatione dantur compareat in prima & ſecunda dilatione: & nõ
actor ſed in tertia non compareat & actor ipſe reus eſt dicendus contumax non
actor quia non potuit ante finem temporis facere per.d. l. qui calendis. in preiudi
cium actoris. tamen quia eſſet longa diſputatio ego concludo contra hanc ſentẽ
tiã pro bar. & cõmuni doctrina quod ſolus actor ſit in mora & contumacia quia
per primam comparitionem rumpitur & circunducitur edictum per tex. quem ſi
bi uendicat Ludou i.ro. in.l.ex conſenſu. ff.de appell. 5. fi. quod plene & ordinate
tractatur confirmatur. Et limitatur per Iaſo. poſt moder. in. d. l. qui ante calẽdas
ad quem remitto. Limito inſuper in teſtibus producendis intra terminũ quinde
cim dierum uel probationibus faciẽdis ꝗa ante illum diem non poſſunt fieri nii’i
citata parte & die ac hora declarata.l.ſiquando. C. deteſti. & illic bar.in.l, qui calen
das & plene Ludo. & moderni. bal. in. l. & poſt edictum. ff. de iudic. in auct. ei qui
C.de tempo.appel. Limito preterea in dote que nõ põt ſolui cõſtãte matrimio.l.
i. C. ſ dos cõſtan. matri. ſolu. ſit niſi ob esalienũ uel redemptionem uel ſimiles cau
ſas exceptas per.l. quãuis. cum ſeq.ff. ſolu. matri.l. mutus. S. manente. de iur. dot.
Limito inſuper ex eo quod ſcribunt doct.in.l.ſi quis heres.ff. de here.inſtitu. per il

lum tex. quod ſi teſtator iuſſerit teſtamentum ſuum executioni demandari per

titium & ſi titius intra annum non fecerit: ut fiat per ſempronium ſi titius moria
tur ante annum alius poteſt facere ſtatim nectenetur expectare annum. Q uia eſt
iſta uoluntas teſtatoris tacita & non cenſetur illud tempus appoſitum fauore il
lius ſed teſtatoris ut executio teſtamenti fiat. Limito ad hoc per id quod Pau. de
caſtro in dicta lege ſiquis inſtituatur. Dicit quod ſi teſtator ĩnſtituit uxorem uſu
ſructuariam omnium bonorum ſuorum ſi in uiduitate ſteterit: & poſt mortem
eius alteri dari uoluerit quod ſi nupſerit: & ſubſtitutus uelit ante mortem capere
poteſt quãuis tempus nondum ſit finitum quia nõ eſt appoſitum gratia heredis
uel mulieris:ſed eſt tacita uoluntas teſtatoris ut tenet Ioan. anto. in additi. ſpecu.
in titu.de ſecun.nupt.per.l.illam &.l.mulier.in princi.ffad trebellian. ubi non re
fert quid ex equipollentibus fiat. quãuis Paulus de caſtro dicat eſſe aliter cõſul
tum. Limito ultimo quia Paulus de caſtro dicit quod florentie ita eſt iudicatum.
Statutum eſt quod appellans debeat appellare intra decem dies & proſequi ap

pellationem intra ſexaginta:pone primo die appellatum & eſt queſtio an ſexagin

ta dies incipiant computari ab illo die an a decimo & concludit ab illo die per ſu

pradicta ex tacita mente legis uel ſtatuti. Habes hic multa per doctores expedita
in legibus allega. que amplius non refero ne non poſſim hoc anno hunc titulum

Perficere: & quia in ordinaria lectione de uerb. oblig. audituri eſtis i. l. qui calẽdas.

uel aliis concor. Non ommittatis tũ ꝙ hic Alb. dicit de em phiteota uolente ſolue

re in principio pro multis annis: & uide que dicit de hac re in. d. l.poſt mortem: &
lege ſecunda. C. de iure emphiteotico. Ego eorum magnam partem in prece/

dentibus retuli, Hæc ſatis ſint ad declarationem huius regulæ in qua mihi

— — — — —.— — — — — —

H ii

De regu. iur. ff.

deeſt apparatus Decii qui in prece. l. cõmẽtarium finiuit.
.. POMPONIVS. ⸗
TCQue legata mortuis nobis ad heredem noſtrum tranſeunt: eoß cõmodũ
per nos his quoꝶ in poteſtate ſumus eodem caſu acquirimus aliter atq; cum ſti
pulati ſumus. Nam & ſub conditione ſtipulantes omnimodo eis acquuimus &
iam ſi libertate nobis preſtita a dominis conditio exiſtat.

CSi filius ſub conditione ſtipulatus emancipatus fuerit deinde extiterit cõdi

tio: patri actio cõpetit, quia in ſtipu. id tempus ſpectatur quo cõtrahimus.
CQ ue legata. He due leges ſimul leguntur: hec aũt.l. ſi filius.eſt in ti.de uerb. ob
liga. ſupra: & ut dicit hic glo. quidam libri eam non habent. Caſus declataturi gl.
pulchre. p.l.i poſt diem. fſ quando die legati cedit: &. d. l.i filius. huic legi cõcor.
tex. rotundus in. I.uſufructus. ff. de ſtipu. ſeruo. ubi habes glo. bonam. Katio ue
ro diuerſitatis inter legata & ſtipulationes uarie traditur a icribentibus quos reci

tat Iaſon in.d.l. filius. Vbi colligit quinq;ʒ rationes & tandem ait ſequedam eſie

rationem gl. in. l. ſi uxor. C. de condi. inſer. Vbi dicit quia in legatis nullum factũ
filii interceſſit ut in ſtipulatione:quod ſic declaratur. Nam legatum cetiã abſenti
& ignoranti queritur & ipſo iure.l.a titio.de furt.l. cũ pater. 5 ſurdo, de lega.ii.ideo
inſpicitur teinpus conditionis: aliter atq; in contractibus factis per ipſum filium
fa. quia eo tempore quo contrahit eſt in poteſtate. Et hanc tenet glo. in. 5. ex con /
ditionali. inſtitu. de uerbo. obliga. quam tamen bar. & Com. reprobantut illic de
clarat laſon qui reſpondet eorum argumentis. Sed preter eas omnium rationes
ue a laſone referuntur: inuenio baldum in. l. ſi uxor. clarius dicentem: quia cõtra

ctus quo ad eſſentiam regulantur & fiunt ex conſenſu duorum qui cõienſus ab

initio interuenit.l. conuentiones.ff. de pactis. l. contractus. C. de fide inſtru.l. ſicut

C. de actio.& obliga.x ltime autem uoluntates requirũt acceptationem & cõſen
ſum legatarii quo ad perfecte acquirendum qui conſenſus no ſtatim ſed ex poſt
facto ideſt die legati ucl conditione cedente interueniat unde inſpicitur illud tem
pus quo actus perficitur. Et citat Atiſto. inii.de anima quod actus noſtri magis
operantur ſecundum aptitudinem ſuſcipientis quam ex influentia cauſe efficien
tis. Limito hanc regulam inquãtum ad primam partem loquitur de legatis quia
donatio cauſa mortis quãuis ultimis uoluntatibus comparetur de quo ꝑ Alex.
