lerperſctſee luod nerua. ff. depo. at hoc crimen eſt leue ⁊ ſi leue ergo le qui tingit nummos:vt quia ſũt de ere ⁊ tingit ſu ꝛa d
nlulchtfn lius vel ſe iuns Porés patri vel domino debet in totum auro vt appareant aurei / vel tingit in argento vt ge
inngennint excuſari:vt.d.l.liber homo. üüAuunnt de argento cum non ſint vel fingit ſculpere fatiosni
mnöttn S En atuſco nſulto Cui aſcribiti mos /vel rodit ſiue tonſerit bonos ⁊ rectos vt ſint mino⸗
elſeufene 6 ·teſtamento le ris ponderis / vl ſimilia falſe ⁊ doloſe fecit/capitali pena
incumbans . gatum duobus concurrentibus euitat penam punitur: aut beſtijs datur ſi eſt liber ſi ſeruus occiditurvt

diaſe
mmente

i pꝛofiteatur ſe velle a delicto recedere ⁊ ius
ignoꝛare.hoc dicit.
¶ Oppo.ꝙ erranti non ſit conſulendum vt.l.diuus clau
dius.ff.de falſis.Sol.vt gloſ.⁊ illa eſt vera quam in ſum⸗
mario dixi.¶ Item oppo.ſic/hic tractatur de falſo ꝙ non
committitur hic ſine dolo.vt.S.titu.j.l.nec exemplum.er⸗

go non ignoꝛanti non debet pena remitti immo ĩ eãdem

non cadit.So.vt gloſ.quia hic non venit irroganda pe⸗

dict.l.qui nummos.vide hic pleniſſime per Bonifaci
. . ifac
de vitalinis de mantua. eß mn

MRK Iquis nummos. ari kelſa el⸗
XN mos foꝛmauit pena falſi debet puniri et pꝛe⸗
WW“AVYAmium accuſatoꝛi datur.

Fo. CVIII.

¶Soppo. quando ciuitates fabꝛicant monetam an ſint Monetꝭ
puniende.Solu.aut faciunt bonam monetam ⁊ poſſunt an doci
aut malam ⁊ non poſſunt.verum ego vidi dubitari de ta fabꝛicare

na a vero delicto ſed a pꝛeſumpto/⁊ ex iur ignoꝛantia q̃
lettſrhmubf ſunt idem. vt dict.l. ꝙ nerua.ff. depo. ⁊ ideo ex iuris igno⸗
N rantia erat puniendus qꝛ ĩ penã cecidit que tamen ſibi

e ig erat ce li queſtione.Quidam fecit monetam ſuper territoꝛio epi ciui
nne remittitur ſi duo concurrantvt dixi. Ronism ſopi de voluntate epiſcopi/auerebarur an liceretervide Eier,
. . 92² j0 i .
lenn, VBe in teſtamento. toin tenn vr vcllas dur int eva 5 erG metalibns non irne⸗
nnaui NVBVAmento vxoꝛem ſibi aſcribere.hoc dicit Jacob. tit. Pꝛeterea olim in veteri teſtamento fuit conceſſũ qaa⸗
tä A.,„Butrigar. ;.— AQdaanm pꝛiuilegium vt habesant pꝛopꝛium miniſterium: era
guntirf B od adh ib itus Miles ſibi aſcri go alijs eſt negatum:ſed tu potes dicere reſpondẽdo ad
4 rti bens non excu⸗ hanc legem ꝙ ſi velint facere monetam ſub pꝛopꝛio ſigil⸗
funiich a ſatur. hoc dicit. H . lo bonimt . tantum elet valere in materia q;tum in foꝛ
6 Hon excuſatur ſeruꝰ ma.vt.l.j.ff.de contrahend.emption licet male ſeruetur:
nnieͤ lib ertatem. ſuo domino non quia volunt inde lucrari pꝛopter laboꝛem ſuum. Siauts
ſenng ͤ obediuit in aſcribenda ſibi libertate.hoc dicit ſub ſigillo alterius ciuitatis vult facere non poteſt: quia
cti⸗ n Butrigar. falſum committeretur ⁊ ita loquitur hec lex.
n D e falſa mo n et a. Te A pena capitis imponat᷑:vt.S.l.pꝛox.So.
.
nnli .
heei VAN na ſpecialia ſoꝛ [A J quis 1 iPe neh⸗ unltun in wot
ſtilucͤ Lon oniam. itur crimẽ pꝛopter Kcium. hoc dicit.¶ Sed u laciut cnlrates
6ontu Fpublicam vtilitatem ⁊ clam deſtinatũ ErA aciunt ex pꝛiuilegio. Reſpõdeo poſſunt face
liſle que ponit hic titu.h. d. re ſub pꝛopꝛio ſigillo cum habeant ſigillũ publicũ etiã ſi⸗
aſaapn N¶Ad hanc legem oppo. ꝙ non requi⸗ ne aliqua conceſſione pꝛincipis t qui nollet dimittet. Sʒ
s⸗ ratur ꝙ accuſetur. vt.l.ſi quis reſcri: monetam ſpecialem facere non poſſunt etiam ex pꝛiuile⸗
untlih ptum . S. ſi quis accuſatoꝛem ff. de mi⸗ gio quia pꝛeſumitur ſubꝛeptitie inpetratum vt hic:niſi
euranßd mm Mozibus. ⁊ hic So. hic ſpeciale. vel nõ ex certsa ſcientia fuiſſet conceſſum.

Niiij

MNomẽ ſu⸗ ei dic ꝙ aut vu

Butrigarij Gcda pars ſuper Nono libꝛo Codicis
Demutationenominis. K r ⸗

Mubzica.
t Sicut quis poteſt ſibi no⸗
3 Icu men uimponere quod ei pla⸗
cet / ita ex poſt facto mutare non eſt li
Aberum. hoc dicit.
¶ Oppo ·ꝙ non liceat nomen mutare
Vyvyt. l. falſi. S. ad legem coꝛneliam de fal.
ρα Solu. aut eſt liber 2 poteſt mutare vt
Rbic. aut ſeruus ⁊ non vt in contrario.
lt mutare in genere:quia dicit ꝙ omes

um qñ qͥs ſciant ꝙ de cetero volo vocari talis ⁊ poteſt vt hic cum
poſſit mu⸗ nullum decipiat. Aut vult mutare in ſpecie/vt quia dum

tare.

inuentus eſt cum armis ⁊ interrogatur:quo nomine vo⸗
catur:⁊ vult mutare nomen ⁊ non poteſt vt in contrario:
quia iudicem decipit:ſic ergo aut eſt ſeruus ⁊ non poteſt
ſibi nomen mutare: vt dicta.l.falſi.ſᷣm vnam lecturam.
aut eſt liber ⁊ tunc aut vult ſibi mutare nomen in ſpecic ⁊
non poteſt:vt dicta.l.falſi.ſᷣm aliam lecturam aut in ge⸗
nere ⁊ poteſt vt hic. Et ſic eſt argumẽtum ꝙ qui ſũt aſcrxi
pti iñ̃ libꝛo non poſſunt ſibi mutare nomen:quia ſunt qua
ſi ſerui ⁊ quia hoc ĩ pꝛeiudicium cõionis tũc licet hoc cri
men plura capita habeat hec tamen tantum vnum pꝛoſe
quitur.ſ.quando quis repetit honoꝛes.

Add tio Adde ad iſtam legem ea que no. per Jo

an. andr.in nouella:⁊ ibi pleniſſime per
Philippum francum in pꝛohemio.vj.an ⁊ quando lice⸗
at mutare nomen de quo per Bal.ĩ pꝛoemio. C. vide hic
pleniſſime per Bonifacium de vitalinis de mantua: an⁊
quando liceat mutare nomẽ.⁊ dicas ꝙ liber homo poteſt
mutare nomen:dumtamen non faciat in fraudem. Item
licitũ eſt ſibi mutare nomẽ ꝓ defenſione ſua:⁊ rerum ſua
rum. vt.ff.de iuſti.⁊ iu.l.vt vim. Item licitum eſt verſus
hoſtes vel latrones: quia licitum eſt coꝛam eis mentiri
⁊ dolo vti.ff.de dolo.l.jS.habeo.⁊ in dictis caſibus ⁊ ſi⸗
milibus non punitur de falſo/regulariter contrarium eſt
facit j.de teſti.l/ſi quis in nomine.vide hic pleniſſime per

HBonifa. de vitalinis. de mantua.

¶ Ad legem iuliam de am⸗
bitu. Mubꝛica.

—EEE 2 Qui honoꝛes repetit in
3* E GllI us. hac legẽ incidit eeraln
Leius non ſoluens patitur depoꝛtationẽ
Khoc dicit.
H¶ Opp. ꝙ liceat remittere ⁊? reiterare
honoꝛes.: vt.l. liceat. S. de aſſeſſoꝛibus.
„So. ibi ſpeciale. vel verius ibi in defe⸗
NA., 2. Atum fuit aſſumptus. ¶Item oppo. ad
de.l.pꝛoconſules.ff.de offic. pꝛocon.⁊ leg.Solu. vt
in glo.¶ Item oppo.ad idem deS.fina.in aut᷑.de defen.
ciuitatũ. So.vt glo.¶ Item ꝙ reſcriptum valeat:vt.l.ſi
quis aliud .j.de ſuſcepto.⁊ archa.So.vt gloſ.
¶ Item quero quid voluerit dicere textus ibi abſolutio⸗
nem debiti? ⁊ dic vt gloſ. Ego puto ꝙ voluerit dicere ꝙ
omne ſalarium qð per officium de eius nomie recipit red
dere teneatur.
Ad ditio Adde ad iſtam legẽ ꝙ illð qð canoniſte
4* appellant ſimonia legiſte appellant am
bitum : malum em̃ habet deſiderium qui pꝛecio vel pꝛeci
bus vult ſpirare ad dignitatem ᷣm Odofre. Nam ambi⸗
tioſus eſt q honoꝛes ambit vt ſuperbus.l.ambitioſa.ff. de
decur.⁊ cupiditas q̃ in malã partẽ ſonat.vnde dictũ eſt
non concupiſces:vt.c.nã concupiſcentiam.ex.de conſti.
vnde tex.⁊ ibi archid.in.c.ſi gratioſe.de reſcrip.in ſexto.
vnde glo.in.l.vnica.ff.eo.titu.ſᷣm Ange.bonum opus de
ſiderat qui epiſcopatum deſiderat non vt pꝛeſit: ſed vt ꝓ
ſit.vnde palam licet dare pecuniam pꝛo dignitate conſe⸗
quenda ſine adminiſtratione:ſed pꝛo conſequẽda digni⸗
tate cum adminiſtratiõe nec palam neq; clam licitum eſt

Ddare per totum titulum: vt iudices ſine quoqͥ ſuffragio

iudicent col.ii.pꝛimum pꝛobatur ĩi.l.hoc iure.ff.de dona.
in.l.j· G.·j.ff.de polli.quod menti tenendũ eſt ᷣm Bar. in
l. vnica.ff eodem titu. vide hic per Bonifacium de vita⸗
linis de mantua. .

Ad legem iuliam
repetundarum.
Bubꝛica.

NV . α2² Omnis delinquẽs
T Vntus. in offic io eſt *

niendus hoc dicit.¶ Quero cui applicetur quadruplum.
¶ Item quero quõ ⁊ qñ ſe habet hec accuſatio cũ illa de
calunmiatoꝛibus.⁊ plene habes in glo.i.l.j.ff. de calum.
Jacobus Butrigarius.
— Ci ant Si defunctus deliquit in officio
☚½ *non tenetur heres eius ſi nil ad eũ
peruenit.hoc dicit.But.

Add ttio. Adde ꝙ ſpãle eſt vt moꝛtuo reo querat᷑

de pena regulariter ſecus vt in.l.pᷣmaꝑ
totum ti.S.ſi reus vel accuſatoꝛ moꝛtuus fuerit. Secun⸗
dum eſt ſpeciale ꝙ actio penalis etiam lite non conteſta.
contra heredes datur õ titu.S. ne ex delictis defunctoꝛũ
heredes teneantur. vide hic per bonifaciuʒ de vitalinis

de mantua quibus caſibus ⁊ quomodo committatur cri

men repetundarum.
säü π NJudex coꝛrupt? in criminalibꝰ
2* Mny S. cauſis punitur hac.lł.hoc dicit.
Quero an habeat locum in eo qui coꝛrupit
a⸗ iudicem in cauſa ciuili ⁊ dic ꝙ non vt glo. ꝛbñ.
Jacobus Butrigarius.

è=ððZ „y5 &Wει Megulagriter maioꝛes ma⸗
B De n us. ararns⸗non conueniunk
ſpeciale eſt ſi in officio deliq̃runt.h.d.
2 (Sppo. ꝙ durante officio conueniri nõ poſ⸗
ſit vt l.ij.ff.de in ius vocan. Solu.aut eſt de minoꝛibus
⁊ conuenit᷑ durante offic io ⁊ finito.vt dicta.l.ij.⁊.l.pars
litterarum.⁊. l nec magiſtratibus.ff. de iniur. aut de ma⸗
ioꝛibus ⁊ tunc aut deliquit in officio et poteſt cõueniri
eo durante vt hic. Si deliquit extra officium non poteſt
conueniri eo durante niſi quatenus lis conteſtatur/quia
tunc actio tꝑe finitur vt.l.ſenatus.ff.de officio pꝛeſidis.

●

Si pꝛocuratoꝛ ceſaris a
112 Ku ſquiſq;. Sinig vel alijs pecuni⸗

(am extoꝛſit conuenitur infra annũ a tẽpoꝛe ad
RE. A miniſtrationis finite nõ poſtea. hoc dicit. glo.
intelligit ꝙ iſte comes nõ conueniatur durante officio.
Ego puto ꝙ ĩmo cõueniat᷑ durãte officio:⁊ qð dicit tex.
admiſtratoꝛ deceſſerit refero ad initiũ anni quaſi dicat
poteſt cõueniri durãte officio ⁊ etiam poſtea:.ꝓannũ nu⸗
merandũ a tempoꝛe officij.
A cim us Pꝛohibetur quis dare pe
nc cuniam pꝛo honoꝛe vel ad
miniſtratione conſequenda.h.d.

vt glo. S
De crimine peculatus.
MKubꝛica.

PN DB dices In hoc crimine ſicut ĩ
1 ceteris ſᷣm quoſdaʒ fa
ciens / cõſentiens/ opem ferens pa⸗
riter delinquunt. hoc dicit.
COppo. ꝙ non pariter puniantur de
linquens ⁊ conſentiens.vt.l.vnica.S.
„ de raptu virg. Sol. ᷣm do. mar. regu⸗
AGEQariter faciens 1 conſentiens non pari
eo nõ pariter puniuntur vt in contra⸗
rio.et.l.ſi młti publicani.ff.de publi.ſi caſualiter ꝑiter de
linquunt ⁊ tunc pariter puniuntur vt hic.⁊.l.ſi quẽq;.C.
de epiſco.⁊ clericis.

De crimine lacri⸗
Alegij. Mubꝛica.
Bi diuine. are ui relt

diuina. hoc dicit.

ſcet . et dic vt glo. Jaco. But.

2

¶ Dopo. ꝙ liceat dare. vt. l. jff. de poll. Solu.

¶ Quero quis de hoc rimine cogno

nta⸗
ccſitibint

ECvo⸗
in
itpodeſ
nelorifoi
notisch h
tenop
ſterereer⸗
Sol iblin
ſtergog
ſeſtfallite

(Lreo

ckomn
Odd

betmoꝛi

Cullist
len alte
rtloq
0lereg
Ulltel
lurcuii
ſctor e
oyen
un

(erte
nne
uii
E duob?
toinlt
(opye
mediti
Miunon

igutirs

Nier ittsn
loſanannt
ihuptho⸗
ochnuenfis
Mekde nt
tdicalile
deitu uden
oct potetate
oficiunpont
is contekee
de oficoneit
ocuratgin
isyelaſſike
30nnügtit
kea hocdit
durantent
io g Ne
1mni quir
hoſtes tnin

betnnqnon
Phohmnefi,
1ho
lifn

gtus

hoeinitien
rofn iſti⸗
1open ureſ⸗
Cdiet.
uramtmn
sl M
ndonet
ſctinsnane
nturn ronn⸗
ſilttni
HeelNauh'

PZe Beditioſis.

Eſt crimẽ ſacrilegij impꝛo
Ilſputare. αααQaο erctrta den
Vtia imꝑatoꝛ fecerit. hoc dicit. .
A& Oppo. ꝙ liceat impꝛobare. vt. l. legitimis.

l.vnica. S. ad.l.iulam de ambitu. So. hic ex certa ſcia cõ⸗
ceſſit ibi non.et hoc verum in hijs que ad ipſum pertinẽt
vt in glo.

S H E uis Crimen ſacrilegij eſt aſſume⸗
. re adminiſtrationẽ in ꝓpꝛia .
uincis /hodie in pꝛopꝛia ciuitate cum ſint reda
Ecre ad inſtar pꝛouinciarum.h.d.
¶ Sppo. de.l.tres pꝛetoꝛes.S.de offi.pꝛetoꝛis.Solu.ibi
ſpeciale in aſſeſſoꝛe pꝛocuratoꝛis ceſaris / quia pax pote⸗
rit pꝛodeſſe cum inter pꝛiuatos non cognoſcat ⁊ quis ꝓ
melioꝛi foꝛo inuenit pꝛocuratoꝛẽ ceſar in partibus a re⸗
motis qᷓ; pꝛopinquis.

E

¶ Item oppo. ꝙ etiam officium aſſeſſoꝛis quis non poſ⸗

ſit exercere in ꝓpꝛia ciuitate.vt.l.ſi cui.ff. ex qui.cau. ma.
Sol.ibi in alio aſſeſſoꝛe qᷓ; in ꝓcuratoꝛe ceſaris. Regula

eſt ergo ꝙ officium ĩ ciuitate pꝛopꝛia quis habere nõ po⸗

teſt. fallit in officio cõſulatus ⁊ aſſeſſoꝛis ꝓcur̃.ceſaris.

De ſeditiolis.
MRubꝛica.

Auero quid ſit ſeditio ⁊ dic vt glo. Butrig.

or Qui facit
J quis co ntra. ſeditionẽ
Ain populo capite punitur. hoc dicit cũ
ſequẽti. ¶ Iſte titulus repꝛobata opi.
pla. loquitur tam in crimine pꝛiua⸗
to qᷓ; in publico:et ideo ponitur in me
dio criminum pꝛiuatoꝛum ⁊ publicoꝝ
lic ⁊ copula poſita inter gradus reſpi⸗
cit omnes gradus.vt.l.j.S.de lib.pᷣte.vel exhere.
Ad d itio Per hanc.l.eſt dicendum ꝙ tenens ca⸗
Rſtrum rebelle contra rem publicam de⸗
bet moꝛi ſᷣm Bal.

Quando ciuilis actio cri
minali pꝛeiudicet.
MKubꝛica.

Pleriſe In criminibꝰ publi
S q;. cis ⁊ pꝛiuatis ciuili ĩ
tentata nõ tollitur criminalis nec ecõ
tra:ſi competit de re familiari vel pꝛo
Mpter hoc dicit ſᷣm veram lec.
NDiuide in duas partes quia in pᷣma
Aloquitur de genere vſq; ibi ſic deniq;.

Scðdᷣ% ponit exempla vſq; in fi.

¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ aliquando hincinde
ciuilis ⁊ criminalis pꝛoponuntur.i.vnus pꝛoponit ciui⸗
lem ⁊ alter criminalem:⁊ tunc aut pꝛincipaliter pꝛoponi

tur ⁊ loquit᷑ lex vltima.S.de oꝛdine iudi.aut vns pꝛinci⸗

paliter ⁊ altera incidenter ⁊ loquitur. l.ij ⁊C · ¶ eo.ti.⁊.S.de
adulte.l.qm̃ alexandrum.aliquando ab initio tm̃ pꝛopo⸗
nitur ciuilis ⁊ criminalis: et tunc aut veniunt ex diuerſis
factis ⁊ loquit᷑.l.j.⁊.l.pꝛeſes.S.ad.l.fa.de plagia.aut ex
facto veniunt ambe et tunc loquitur hec.l.et hoc eſt ve⸗
rum. L .
¶ Ex tex.vtraq;.ex oꝛdine tñ vt ſequitur. ¶ Quoĩ ge
nere. ¶ Iſte ver. loquitur duobꝰ modis.vno mõ ſm pla
ceñ.qui intelligit ꝙ hec lex loquatur de crimine publico:
et duobꝰ modis intelligit hunc vᷣſum.vt in glo.Alio mo
do intelligitur ⁊ melius ſcilicet etiam in pꝛiuato crie.
¶ Oppo.·ꝙ ciuilis tollat criminalem ⁊ econtra.vt.l.pꝛe
toꝛ edixit.ff. de iniur. So.ſᷣm pla.ibi loquitur in crimine
pꝛiuato hic in publico.tu dic ꝙ ibi ambe dantur ad vin⸗
dictam non pꝛopter rem familiarẽ.

Item oppo.ꝙ ambe intentari non poſſunt. vt. l. ij. ff vi

bõ.rap.⁊.l.ex moꝛte.S.ad.l.acquil..l.interdum.S.de pu⸗
blic. iudi. So.non ſimul pꝛoponuntur vt in cõtrario.ſed

ñi ciui. act. cri.pᷣiudi. Fo. CIX.

oꝛ:dine vt hie. Uidi dubitari de tali queſtione ſtatuto ca⸗

uetur ꝙ ſpoliatus poſſeſſione poſſit petere condẽnari ſpo
liatoꝛem ad reſtitutionem poſſeſſionis et ad.c.querebat᷑
an eodem libello ⁊ ſimul poſſit petere hec duo:⁊ videbat᷑
ꝙ non quia vna eſt ciuilis ⁊ alia criminalis.Sed doc.di⸗
cunt 4. aut ciuilis et criminalis veniunt ex eo: non dico
ex eodem crimine.et tunc ſimul poſſunt pꝛoponi.vt.l.qui
crimen.S.qui accuſ.non poſſunt:et in queſtione nr̃a.aut
ex diuerſis legibus veniunt ⁊ tunc non vt hic.
Item oppo.ꝙ furtum non ſit de re familiari ſiue aga᷑ Furtũ an

ciuiliter ſiue criminaliter cum ad penam agatur. Solu. ſit de re fa

vt glo.expone de re familiari.i.pꝛopter:nam dictio ⁊ de⸗= miliari.
notat cauſam materialem ⁊ mediatam.vt.l.j.S. et incen⸗

dio. ff. de incen. ru. nau. ⁊.l.eo tẽpoꝛe·S. fl.ff. de pecu. Ex
hoc fuit dubitatum ſtatutum dicit ꝙ de crimine non poſ
ſit quis agere niſi de volũtate offenſi / dubitatur an accu⸗

ſans deberet in libello dicere. Accuſo cum conſenſu vel

de conſenſu.Et ex hoc inſurgebat dubitatio quia ſtatu⸗

to imponitur pena pecuniaria ei qui extraxit gladium
animo aliquem occidendi dubitatur an crimen deſinit
eſſe publicum pꝛopter penam pecuniariam.
Et hoc ego diſputaui ⁊ dixi ꝙ nõ deſinit eſſe publicũ:im
mo quanto minoꝛ pena imponitur tanto remanet cri⸗
men grauius cum pena ſoleat crimen purgare. vt.l.ſi qs

in hoc.S.de epi.⁊ cleri.⁊.l.manicheos.S.de here. Modo

ergo ſi crimen remanet publicum accuſans debet dicere
ago conſenſutalis /nõ debet dicere. accuſo de cõſenſu qꝛ
ſic pꝛeſupponeret conſenſum alterius eſſe cauſam imme⸗

diatam accuſandi quod eſt falſum quia habet ius a ſeip⸗

ſo agendi ⁊ accuſandi cum crimen ſit publicum licet per

ſtatutum debeat cum conſenſu alterius accuſare.nam cũ

dicit de conſenſu ſic videtur eſſe pꝛo conſenſu ꝙ eſſe non
poteſt in crimie publico.vt.l.pe·S.ad crimen.ff.de publi⸗
cis iudic. Si autem crimen eſt pꝛiuatum debet dicere
ago de conſenſu/quia cum non habeat ius a ſeipᷣo ſed ex
conſenſu alterius ponere cauſam immediatam agẽdi et
hoc etiam diſputaui. Nerum quidã volentes euitare hec
omnia dicunt/talis habẽs voluntatem talis accuſat ⁊ c.
Modo quero que ſint actiones que pꝛopter rem fami⸗
liarem non competunt.⁊ dic vt glo. M
Item oppo.ꝙ pꝛimo debeat criminaliter intẽtari.vt.l.
damus.⁊.l.pꝛebemus.S.de fal. So.ab initio poſtq; velit
pꝛoponere vt hic.Sed ciuili pꝛopoſita non poteſt in cri⸗
minali aliam intentare vt ibi
¶ Item oppo.ꝙ pꝛimo criminalis debeat intentari.yvt.lj.
j.de appel.illa loquitur in alio caſu ſcilz quando cauſam
poſſeſſionis ⁊ pꝛopꝛietat volebat intentare/ hic ciuilem
vel criminaleʒ.
¶ Item opp.hic dicit actum ciuiliter et loquitur de actio
ne furti quam conſtat non eſſe ciuilem ſed pꝛetoꝛiam.er⸗
go male.So.vt gl.tu dic ꝙ hic ponit᷑ ciuił ad differentiã
criminalis eius contrarie.nam vnum contrarioꝛum dat
intelligere reliquum.vt.l.j.ff.de hijs qui ſunt ſui vel alie
ni iuris. .
Item oppo.ꝙ in pꝛiuatis tribus nõ habeat locum hec
lex.vt.l.pꝛetoꝛ edixit.ff.de iniur.Solu.pla.fatetur oppo
ſitum. Tu dic ꝙ ibi loquitur quãdo ciuilis ⁊ criminalis
competunt ad vindictam.hic vero de re familiari.
¶ Item oppo.ad idem ꝙ in pꝛiuatis criminibus non ha⸗
bet locũ hec lex.vt.l.j.ff.ne tu.vel cu.So.vt gl.
¶ Item oppo.ꝛde.l.pᷣma.ff.de condic.ob turpem cauſam.
Solu.vt glo.
Item op.ad idem de.l.interdũ.ff.de furtis.So.vt glo.
¶ Item oppo.ad idem.ſff.vi bono.rap.l.ij. Solu.vt gloſ.
Item beg ab vtraq; cauſa ſimul debeat cognoſci.vt
l.iij.S.de oꝛdi.iudi.Solu.vt glo.Concludo ergo hanc.l.
locum habere tam in criminalibus publicis qᷓ; in pꝛiua⸗
tis repꝛobata opi.placeñ.⁊ leges quas pꝛo ſe inducit nõ
obſtant vt ſuperius. Modo querit glo.an ſi reus abſol Exceptio
uatur ĩ ciuili obſtet exceptio rei iudi.in criminali vel eui rei iudi.in
tetur ⁊ dic vt glo.ꝙ non.Et eſt ratio ſᷣm eum quia tantũ crĩali an
valet abſolutoꝛia q;tum valet condemnatoꝛis cum ſolu obſtet ſi re
tione.Dy.vero tenet zᷣrium et ideo dic concoꝛdãdo glo.us abſol⸗
⁊ dy · ꝙ aut reus fuit condemnatus in vna cauſa ⁊ indu⸗ uat᷑ in ciui

pitanter poteſt in alia conueniri vt hic in fl. aut fuit abſo li.

lutus in vna et tunc aut ideo quia actoꝛ non pꝛobauit et

tunc poteſt in alia conueniri et in hac pꝛocedit parifica⸗

tio gloſ.quia tantum valet abſolutoꝛis.ideo quis non

Crimen
expilate

Butrigarij Scda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

pꝛobatur quantum condemnatoꝛia cum abſolutione. Si
autem fuit abſolutus quia non deliquit: quia foꝛte pꝛoba
uit innocentiam ſuam /tunc non poteſt in alia cauſa con⸗
ueniri:quia tunc ſemel deciſum veniret iterum diſputan⸗
dum: ⁊ ita pꝛocedit opinio Dy.⁊.l.pꝛeſes.⁊.l.j.S.ad le.
falcidiam de plagia.vbi de hoc dixi.

De crimine expilate here⸗
ditatis. MKubꝛica.

¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ hoc crimen eſt indu⸗
ctum loco actionis furti:nam cum furtum ſit contracta⸗

hr̃ditatis tio rei aliene inuito domino ⁊ res hereditaria non eſt ali⸗

ad qͥd eſt ĩ cuius:vt.l.hereditarie.ff.de furtis.ergo in ea non poteſt

ductum.

committifurtum. erit ergo neceſſe hoc caſu ſpecialiter ꝓ
uideri per hunc titulum. ¶ Item eſt ſciendum ꝙ ante adi
tam hereditatem ⁊ appꝛehenſam poſſeſſionem habet lo⸗
cum. Item nec videtur locum habere poſt aditam ⁊ an⸗
te appꝛehenſam poſſeſſionem cum ſit dominium queſi⸗
tum ipſo iure:vt.l.cum heredes.de acquirend· poſſeſſio⸗

ne. Butriga. .
rr ilate Poſt aditam heredi⸗
P tatem ⁊ appꝛehenſam
poſſeſſionem ceſſat hoc crimẽ. a de ſpe
ϑWNcie ad ſpeciem non admittitur com⸗
As penſatio.
W C. Quero quare ceſſat hoc crimen?:
Reſpondeo vt gloſ. Jacobus Butri⸗
garius.

pilate hereditatis. enenen

ne facit hoc crimẽ ceſſare.hoc dicit Jacobus

a Butrigar. .
E S aui tu mMNon agitur hoc crimine cõ⸗
tra vxoꝛem eius de cuius he
, reditate expilata queritur / cõtra aliam ſic. hoc
¶ Auero quid faciat hic dubium: Reſpondeo duo Pꝛi⸗
mum quia videtur loco matris. Item quia heredi.aui ex
pilata / quia videtur eadẽ perſonã fuiſſe cuʒ patre tuo ma⸗
ritꝰ nouerce.Sunt ergo tria tempoꝛa nam viuente mari
to ⁊ iacente hereditate nõ habet locum hoc crimen:quis
hereditas repꝛeſentat defũctum hereditate adita poteſt
furtum committere: quia amplius hereditas repꝛeſen⸗

tat defunctum ſed heredem.

Btentu expilate. nn vuo⸗
WVbus modis Ano modo ĩ hereditate expilata
WVAper legatariũ ⁊ dicit. Mõ tollitur petitio lega⸗
toꝛum ex eo ꝙ dicitur hereditas expilata.hoc dicit.
¶ Ad ſecundam lecturam oppo.de.il.non dubium.S.de le
gibus.cum ſimili. Solu.aut capiunt rem non legatam ⁊
non perdunt legatum vt hic.aut legatum ⁊ tunc aut ante
appꝛehenſam ⁊ perdunt legatum vt in contrario.

P ep ate. Actio expilate hereditatis eſt

☚ ſubſidiaria furti actionis.hoc

competit actio ad exhibendum ⁊ alia vt.S.eo.aduerſus.
Solu.vt gloſ.Et ſic nota/ꝙ pꝛo quolibet crimine poteſt
agi ciuiliter ad factum ⁊ intereſſe: vt.lʒ.finali.de pꝛiuatis
delictiss.
¶ In glo. que incipit furti.ibi bene competuntur:ſj non
ex crimine. Jacob. Butrigar.

721Bi bonozumra⸗
Ne bonozü raptozu.

NVMNActio vi bono. rap. habʒ locum pꝛo re
äͤoblata vi tantum ⁊ pꝛo hoc in re mobi

7
B

n ☛

2*

A.
5

3 J res Si heres rem donationis donatã
Rꝗ defuncto auferat agit᷑ vi bo.rap.
que datur ad quadruplum.h.d.

(Sppo. ꝙ non ſit ſubſidiaria actionis nam

redem: Reſpondeo vt glo.

¶ Sppo.ꝙ pensa dupli ſit agendum.vt l.ij. ff eo. Sol ibt

ſpeciale vt ibi nota. .

Piat hac actione tenetur infra annum in ſim⸗
aEblum. hoc dicit.

25
*:
5

nitur. hoc dicit. .
n e De re mes per vim rapta per rapto⸗
rem poſſum agere negoc.geſt.ad pꝛe⸗

—
—

WEe, Krando contractum. hoc dicit Butrigar.
BSe crimine ſtellionatus.
RKubzicc

Bconſummatis non ſit locus penitentie
hic ſpeciale. hoc dicit.
Quero quare dicatur ſtellionatus:⁊=
dic vt in glo. Et vbicunq; eſt dare cri⸗
men ⁊ deficit titul.criminis habet lo⸗
2ccum iſtud.
¶ LSop. ꝙ non ſit locus penitentie in delicto conſumma
to:vt.l.qui ea mente.ff.de furtis.Sol.vt glo.quia hic ſpe

ciale.( Sed quare ſoluit vtriq; creditoꝛi:vt.l.quiea men

te.ff. de furtis.cum aduerſus dolum non commiſerit do⸗
lum / nec pꝛimi intereſt cum omnibus pꝛeferatur.Reſpõ

deo vt glo.¶ Item oppo.ꝙ qui pignoꝛat rem duobus nõ

teneatur hoc crimine ſed pignoꝛaticia.Diſtingue / qꝛ aut
pꝛimo pignoꝛo ſecundo ſcienti:⁊ tũc in nichilum teneoꝛ
quia ſcienti dolus non committitur.aut ignoꝛanti ⁊ tunc

aut ego pignoꝛans ſciebam alij pignoꝛatam /⁊ tunc ſum

in dolo ⁊ teneoꝛ crimine ſtellionatus ⁊ pignoꝛa tm̃.
¶ In glo. que incipit ſeruo ne. ibi malum factum eſt⁊ fit
aut tractat ille in cuius malum fit pignoꝛatio licet ſua nõ
interſit. J
Ad diti 0 Adde ad hanc legem ⁊ totum tit ꝙ om⸗
nis periurus poteſt accuſari crimie ſtel
lionatus notatur in.i.vlti.ff.eo.ti. JItemvbi poteſt de do
lo ciuiliter agi actione de dolo eodem caſu poteſt agi cri

minaliter crumine ſtellionatus.l.iij.S.j.ff.eodem titu.ſtel Stellio
quid ſit.

lio eſt ſerpens diuerſis coloꝛibus ſtellatus ⁊ pictus:vn⸗
de homines per ſimilitudinem ſunt dicti ſtelliones qᷣvnũ
dicunt ⁊ aliud faciunt.
S JY E Qui ſcienter alienatam rem pꝛimo alij ob
P ligat ſecundo tenetur hoc crimine.h.d.

D TellionatusS. 7ime e piuatum.

Rr Iutia Hoc crimen eſt extraꝛ
Nf Gnozꝛantia. cnarium vlocum habz
contra eum qui ſcienter duobus rem obligat.

5 —

De iniurijs. a
Ec leruus. aag ner in⸗

iuriam facere.hoc dicit.

uis:vt inſtit.eodem. S. ſeruus.Sol. ibi
ſoc iure ciuili loquitur hic naturali. Ak
hic iniuria domini fuit verberatus/
ibi non.

. ui dicit verum iniuris non
non S. Cmittit: qui dicit falſum ſic.

Pd cum ſauidem eo- ſone t habi
Si QAualitas perſone ⁊ habitus
Tro cem. facit iniuriã grauioꝛẽ qui ꝑ⸗

excõicatus / ſecus ſi erat in hiĩtu laicali.h. de

Es obligatas. Sceatoe rene

Si ignoꝛanter habet locum pignoꝛaticia. hoc
dicit Butrigar.
Kubꝛica

tu uplum = EX cutit clericũ in habitu clericali exiſtentem eſt
4QAuero an hec actio detur heredi/an in he n

E h is Vbi ſeruus domino ignoꝛante de
. *linquit noxaliter dominus conue

ciũ habendo ratũ in ſubſidiũvel bo.rap.implo

N „R Licet regulari
Mpꝛobum. kice reguuart

Sppo. ꝙ liceat facere iniuriam ſer

apest Lege iniuriaꝝ ꝓ iniu⸗
. atum.ria facta filie famil. nu .
ERpte agit ipſa / maritus / 1 pater. hoc dicit Jac.

r qcc
lstantun
mociulen
mrepla
annotp
moytllit
nenecig
uueri. Ne
ſotocaloꝛ

dite

recẽ wpinol
ſnhlciyvol
nfelloͤef
henſtentia
epernde
ſoag recip
miſa ini
glindeſtn
theologit
ture hoc
c. dequa
infam. A⸗
Nrnumm
ſoninlnon
Ba bicpe
ldict Bar
legene vie
minioria

ie⸗

fosis

eltunng
gun 1
AMlunn
hoſnamn
donin

☛

ſiipen
gegti
elborne
Burgr

lanng

S

E.

S=

9

=.

onnne
e Ena
gkloenopetg
cit. ha
Atſtlinn
blangttene
dCTinnnehe

=
S

E

☛,

ldelitocrin
lytgocnie,
Wriytlagen
noncopntn
Speſenmnte
Otatfenduten
ia Ditngner
in bichivrſe
Autignenmnin
loratan emen
pihuni
Alunfiemt
MMorgtoſatrt

nTtotumti⸗
Zecuſeriant
mybipottt
caſupoteltt
ffeogemtn!
atus 1pictu
Giſtclhiopenfe

6

nrenpeimtt
hoccintebn
crimeeſpuunt
dict.
dectimenctent
gruumtlounef
nobuoenaie
npighortk

Zubeta

Senn nin
den

gnnſi
facnnfleit

ſed caloꝛe pꝛolata. h. d. H S
Mota ex qualttate fiẽdi pꝛeſumitur delictũ.
Sec i

. undo no.ꝙ qui dolũ ceſſare dicit in delicto debet il
lud pꝛobare.i¶ Tertio nota ꝙ hec actio tollitur anno.
¶ Op. ꝙ qui dolum dicit illud pꝛobet: vt.l. quotiẽs · S. ꝗᷓ
dolo.ff. de pꝛobatio.So.in delictis pꝛeſumitur dolus/vt
hic. .l.j.S. ad legem coꝛneliã de ſica. ⁊.l.ſi quis furto.S.·j.
ff ad legẽ aquil. In contractibus vel quaſi non pꝛeſumit
dolus niſi pꝛobetur vt in contrario. ¶ Item oppo. ꝙ di⸗
ctum caloꝛe nõ puniatur:vt.l.j.S.ſi quis impera.maledi⸗
xerit. ⁊.l.ſi quis caloꝛe.ff. de regul.iur. So.vt glo.¶ Item

op.ꝙ hec actio duret.xxx.ãnis cũ ſit ciuilisvt.lł.lex coꝛne

lia.ff. eo. vnde videtur obſtare.l.ſi quis emptoꝛ.S. de pꝛe⸗
ſcrip. xxx. an. uius timoꝛe ſũt hic due opinio.vna Pl
cen: que michi multum placet/æ ſᷣm eam dicebat dominꝰ
Mar.ꝙ accuſatio.l.coꝛne.de ſica.duret.xxx.cum eius ci
uilis tantum duret / alioquin ſi diceremus durare ſolum
anno ciuilem. ſed quia glo.tenet contrarium non audeo
tenere pla. Unde dicam indiſtincte tolli actionẽ iniuris
rũ anno ⁊ per conſequẽs eius criminalis.ꝗ Item opp.ꝙ
anno vtili duret non continuo: vt.l.ſi cum exceptio.ffꝙ
metus cã. Sol. vt glo. ¶ In glo. ſed videtur. ibi perſeue⸗
rauerit. Vel dic ꝙ bic deliberate dixit / licet in contrario
ſubito caloꝛe qui habet talem.
Ad dit Adde ad iſtam legem Angel. peruſi. hic
itio. in fl. col. verſi.in tex.ibi pꝛeſcripta tẽpo⸗
re ⁊c vbinot.actionẽ iniuriarũ tolli tempoꝛe / tollit etis
ſimplici voluntate abſq; partis pꝛeſentia vnde tollitur in
confeſfiõe facta ſacerdoti nec reuocatur iſta remiſſio per
penitentiã vt not. glo.inſti.eo · S. fl. ⁊ ib igo ins ſin An⸗
ge. peru. de are. Si quis ſimpliciter confiterctur peccata
ſua ⁊ reciperet penitentiã non Proptents intelligeret re⸗
miſſa iniuriarum actio:qꝛ aliud eſt remittere rancoꝛem⁊
aliud eſt remittere ius agendi: ⁊ etiam audio ꝙ quidam
theologi tenent ꝙ quis non tenetur remittere niſi poſtule
tur ⁊ hoc per illa particulam pater noſter dimitte nobis
⁊c̃. de qua gloſ.facit mentionẽ in.l.furti.S. pactus.ff. de
infami. Adde Cy. hic in.q. illa tu mentiris ⁊c. Bart. poſt
DHynum in.l.ſi quis extraneis.ff de acquirend. hered. Ja
ſon in. l. non ſolum . S. moꝛte. ff de noui ope.nuncia. Adde
Bal. hic pꝛo concoꝛdia opinio. Mar.⁊ bar.hic in glo. fi.
⁊ dicit Bar.hic ꝙ doctoꝛes citramõtani perimerunt hãc
legem:⁊ videas hic quibus caſibus ⁊ quomodo cõmitta
tur iniuria vt hic plene per Bonifacium de vitalinis de
F mantua. in.j.?. ij. carta.

Patronus vel eius heres nõ
S B m nec. debz libertum offendere. hoc
H Hoc crimen eſt pꝛiuatum
T NKiuriarum. hoc dicit Purrigar ſer
Pꝛo iniuria atroci facta ĩ ſer
3 Ominlij. len agit dominus ciuiliter ⁊
Icriminaliter.h. d. .
¶Op. vno modo vt glo. x ſolue vt ipſa.
,— uidẽ Hec duo ſunt ſpalia. pꝛimũ ꝙ
3 4 ncave elegerione ereeat
c Hadmittitur pꝛocura. Scðʒ ꝙ dominus abſens
damnetur ⁊ ita poſito vno abſurdo ſequitur
aliud. Butrigar. J ,
¶ De kamolis libellis.
MKubꝛica.

e . qui 9 Per accuſationem vel

Nrꝛimo a quocunq; inueniantur de⸗

bent cancellari ⁊ nemini oſtendi⁊ qui
oſtendit pꝛeſumitur ipſe feciſſe ⁊ perin

. 7 — 6 E
e punitur / nã qð ab alio accepit eſt fa
eeneEEAAActi non pꝛeſumitur a iure niſi pꝛobe⸗
tur. boc dicit ⁊ concoꝛdat cum.l.maioꝛem.S. de fal.

Additio Adde ꝙ famoſus hic in malam partem

accipitur alibi in bonamyt iſte eſt vir fa

moſus. Et no. duo in hac.l.pꝛimo licʒ regłr actio iniur.
ſit pꝛiuati iuris.l.fin.⁊.l.iniuria.S.de iniur. Fallit pꝛimo

denunciationem debẽt
crimina liquidari non per famoſum.

quando quis facit famoſum libellum:quia tunc cuilibet
permiſſa eſt accuſatio vt hic. Scðᷣo quãdo iniuria eſt cui
dam perſonc eccleſiaſtice.l.ſi quis.S.de epiſco.t cle.⁊ in
hoc caſu eſt etiam crimen publicũ. Item quis regłarit᷑
pena iniuri.ſit extra oꝛdinaria·S. fi.inſti.de iniurijs ſpe⸗
ciale tamen in hoc in quo eſt pena moꝛtis ꝑ tex. Ho.iſtũ
tex.dum ðꝛ in ver.oꝛe pꝛopꝛio ⁊c̃.ꝙ in cauſis criminali⸗
bus per pꝛocura.non eſt comparẽdũ Bal.in rubꝛica de

accuſa.pꝛima coł.S.⁊ vide hic plene per do.bonifacium

de vitalinis de mantua.
De abigeis.
KD . inſcriptione.Jacob. Butriga.
De nili aggeribus non rum⸗
pendis. MKubꝛica.

4 tur ⁊ ſocij depoꝛtãtur h.d.
. pariter puniantur. vt.l. q;q;. S. de epiſ⸗
3 cleric.Solu.regulariter delinquens

leo nec pariter puniuntur vt hic.x.I.
ſi multi public⸗
caſualiter pariter puniũtur vt in cõtrario.cum ſi. Jaco.
Add itio In babilonia eſt quoddam flumen qð
*vocatur nilus ⁊ maioꝛ eo non inuenitur
⁊ eſt nobile flumẽ.nam terra illa eſt calida ⁊ ſicca ⁊ in ter
ra illa raro pluit/⁊ ita agricultura exerceri nõ poteſt: ve
rum quisa illud flumen habet creſcere et totam terram in
undare poſtea decreſcit: ⁊ agricole poſtea tunc colunt ⁊
ſeminant vnde iſtud flumen habet magnos circuitus ne
poſſit vagari niſi ſuis tempoꝛibus ⁊ pꝛopterea pꝛohibet
imperatoꝛ ne ibi aggeres rumpatur ne damnũ ſuſtinerẽt
agricole.vt de alluuionibus ⁊ palł.l.j.ałas faciens con⸗
trarium eſt concremãdus vt hic.vide plene ange.peruſi.
hic ⁊ bonifaciũ de vitalinis de mantua in ſuo tractatu.

De hijs qui famoſos latro⸗
nes vel alios famolos occul

tauerũt. RKubꝛica.
—— Qui occultat reũ pari
„ „ s qui. pene punitur cuʒ es⸗
hoc dicit. Iſte tex. videtur ponere ꝙ

lserundiuum diſponat per ſe et non ꝑ
.Rdeterminationẽ ad aliũ ibi reos occul
NRtaãdo.nã dictio occultãdo mutar i ver

re ad determinationem alicuius verbi

Et ideo ſi dico in accuſatione/talis fecit inſultum vulne
rando non videtur accuſari reus de vulnere:ſed de inſul
tu.( Quero que pena imponatur latroni⁊ dic vt glo.
Ad d itio Et dum dicitur ĩ tex.ver. ſupplicio ⁊c̃.
E10 U·per hoc no.ꝙ vbi iudex habet arbitriũ
pene impoſitionis poteſt pꝛocedere vſq; ad ſuppliciũ pe
ne coꝛꝑalis ſᷣm Bal.⁊ vide per bonifaciũ devitalinis de
mantua.
. . 7 ui Non excuſatur qꝛ non potuit:ſi tñ
q als potuit alterius auxilio implo⸗
Frato.h. d. Hec lex facit cõtra maſſarios terra⸗
S Arum qui debent malefactoꝛes pꝛeſtare poteſta
ti.nam non excuſant᷑ ſi dicant ſe non potuiſſe/quia male⸗
factoꝛes erant potẽtes.nam debẽt villã totã conuocare
et ſi illa nõ ſufficit debent venire in ciuitatem ad ptãtem
qui dabit ęis familiã ⁊ capient euʒ ſi poterũt ſine leſione
eius / qꝛ nõ debent eũñ interficere. Sed ſi ſe defendẽt licet
eos interficere ar.l.q;admodũ· S. fi.ff. ad.l. acql. als qui
non delinquũt hoc pᷣtextu damnarinon debent.

De Famo libel. De his qui latro. occul. Fo. CNX.

Jnon conuitij. be eolan⸗

J quis Qui vltra debitũ occu⸗
* e⸗ pat gquam nili ↄcrems
C¶Oppo.ꝙ delinquens et conſentiẽs
et conſentiens non pariter delinquũt:

icani.ff.de publi.et.l.vnica.S.de raptu virg.

Milus eſt
flumen no

bile.

AAbum. et hoc ideo quia non poteſt veni

tunc pᷣer ſe non diſponet:ſed determinationẽ ad alium.

—

Butrigarij Gcðda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

Ex tex. miulitare auxilum i.ſtipendiarios.lLſi ciuile.
id eſt familiaʒ ptãtis.Hot.q anteq; veniatur ad magnũ
auxilium venit᷑ ad leue.Et ſic eſt argumentũ ꝙ ſi epiſco
pus imploꝛat bꝛachium ſeculare nõ debet ei concedi ni⸗
ſi pꝛimo fecerit qð potuit ſcilicet excõmunicando ⁊ ſuaʒ
familiam mittendo/ ſi hoc non ſufficit tunc imploꝛet.
. Oppo/ꝙ quis non teneat᷑ delinquentem offerre. vt.l.
.ff. de excep. Solu. vt glo.
Ad ditio Et dum dicitur in ver.ſinautem ⁊c. hic
eſt tex.pᷣm Bal.ꝙ iudex ciuilis non im⸗
ploꝛet bꝛachium militare vel ecckłiaſticum ſeculare:niſi
in ſubſidiũ qñ exercuit vires ſuas ſᷣm ꝗJacob. Bu kacit.
c.j. extra de officio oꝛdinarij. et.c.cum non ab homine
extra de iudicijs ſᷣm bal.⁊ vide bonifacium de vitalinis
de mantua hic in tit. de receptatoꝛibus pleniſſime.

De requirendis reis.
MRubꝛzica.

legationem excedunt nõ pꝛocedit ſen⸗

annotatio cuius annotatiõe effectus
elſt vt.ſ.ifra annũ veniẽs audiat᷑ de cri

faumia irrogatur. h. b. totus ti.
AQEx tex.non requiritur ſi pꝛius:⁊ hec que tranſmittit
ſiſcus non habet/qꝛ ex annotatione qꝛ illa euanuit poſt⸗
ᷓ; venit infra annum/nõ ex crimine quia illud per moꝛtẽ
euanuit.vt.S. ſi pen.appel.per totum.
¶ Oppo.ꝙ pꝛimo debeat requiri qᷓ; annotari bona cum
bona alicuius ꝓpter contumaciã capinon debest. vtA.
pꝛetoꝛ.⁊.l.fulcinius.ff.ex qui.cau.in poſſeſſionẽ eat᷑. So⸗
lu.fateoꝛ oppo.⁊ ideo dic vt dixi ſupꝛa in textu.¶ Item
op.qꝙ reus purgare non dẽat crimen et pᷣmo abſoluatur
accuſatoꝛe non ꝓbante.vt.l.qui accuſare.S.de edẽdo cũ
ſi. So.regula eſt ꝙ accuſatus ab initio qui nunq; fuit cõ⸗
tumax non habʒ ꝓbare vt in cõtrario.fallit in quibuſdꝗ
criminibus vbi cogitur.vt.l.vbi.S.de fal.quod intellige
