dDirecta an vna habens diuerſas qualitates: Gloſa tenet directaan

ꝙ vna/quod non placet:nam vtilis ⁊ directa variantur ſint due
per nomen ex parte/at nomen ſigniſicat ſubſtantiam: er⸗ actiões in
go differunt in ſubſtantia. Pꝛeterea dato ꝙ eſſent penes ſubſtãtia.
eundem eſſent in vns ſubſtãtia:tamen quãdo ſunt penes
diuerſos debet quelibet dici ſubſtantia ⁊ non qualitas/
⁊ de poſſeſſione ciuili ⁊ naturali ⁊ obligatione plene dixi
ꝗ. de acquirenda poſſeſſione.l.licet.niſi velles ſuſtine⸗
re gloſam dicendo ꝙ ex parte rei variatur directa ⁊ vti⸗
lis per aduerbium /vt ſic diuerſas qualitates ⁊ vnam ſub
ſtantiam denotet quod eſt contra notata in.l.curatoꝛi.S.
de negocijs geſtis.Sed poſſet dici ᷣm Dynum ꝙ conue
niunt in ſubſtantia ſicut vnus homo cum alio indiui⸗
uo.
¶ Item quero an ſi habenti vtilem ſuperueniat directa
tollatur vtilis?⁊ dic vt gloſ.enon.

an cogar iure ceſſo:nunquid cogoꝛ oſtendere ceſſionem ante lit.cõ
oñdere ſi teſt.videtur ꝙ ſic/quia non ante iuris ratio ⁊ ẽ. vt.l.licet.
ago ex ius S.de pꝛocurato.Econtra ꝙ non quia de iure cauſe pꝛinci
re ceſſo. palis ante lit.conteſtatam non cogitur docerevt.l.j.ff. de
interrog.actio.⁊.l.ij ·S.j.ff.de iura.calum.quid ergo.Hic
ꝙ aut agit vtili noĩe ſuo ⁊ tũc cũ nõ agat vt ꝓcuratoꝛ nõ
dz añ lit. ↄteſt. oñdere ceſſioneʒ ꝓ ſcðᷣo allegatam/aut ꝓ
ponit directam nomine domini/⁊ tũc cum pꝛocuratoꝛio
nomine agat debet oſtendere ceſſionem ⁊ mandatum vt
in pꝛimo alleg. Modo quero an vtilis ⁊ directa poſſint
cumulari:⁊ dicunt quidam ꝙ nõ:quia vbi ex eadem cau⸗
ſa competunt actiones opoꝛtet vnam eligi vt.l.ꝙ in here
dem ·S.eligere.ff.de tributo.at hic vtilis ⁊ directa veni⸗
. unt ex eadem cauſa/quia ex antiquo contractu vt nota.

Item quid ſi emi nomen a titio ⁊ tu emiſti a me cui da⸗

itur vtilis actio? Reſpondeo vt gloſ.quia tibi. Jacob.

Butrigarius.

Di tib . Ex ſolo titulo non trãſit domi⸗
*nium. h. d.
/ACMota ꝙ ſi vendo tibi iura non tranſeunt iu⸗
ra vite ſed exercitium ipſoꝛum: ⁊ ideo fuit que
ſtio talis. Statuto cauet᷑ ꝙ de qualibet alienatione ſolua
tur gabella. Modo quidam vt euitarent gabellam non
vendebant rem:ſed ius dominij quod habebãt in re vn⸗
de dominium non tranſibat ſed exercitium ita non erat
alienatio ⁊ ſic gabella non erat ſoluenda/ſedhodiefactũ

eſt aliud ſtatutũ contra iſtud ne euitetur gabella.

ſanfngo⸗
etſepnto
aunpoſitc
olo Pteten
ſtentanecs
jmnetiubo
ſernirea
Ctönidenten
enitasd vn
ſeonontran
gen poſſt cee
lum drno. ex
ſgeohabeon
crcitiu non h
ſeivendicatia
zdeslie mmut⸗
cderepoſſigen
cun delnetpo

emploꝛ ho⸗

¶Hor hice
bſſedeclpeſe

iluklpctico

lceet ohetib⸗
Uenalffdemmmne
ſe deeſate ſec
Coigredsbitan

lacddiege

n ionist
iz ünarie
ſͤtlerlici
Mwligeionig:
ceddieſto
niſzibonefi
(teobtur cin
chnitierqun.
Mertfoffcie
nncriiiuns
Nllononden
llſerpengit
naperinn .
idinumnd.
mrhee wo
nlngeͤſn

— — = —
☛ = 2 %2
= S=S.
—7 4 E =—
E = —
= =
= —
— —,

=
=☛ S=S—
= E
E =
S S
— 20—⏑◻

—
S
E.
S=
= =
S

—
=. —
—
= =
S⸗= S
= =
☛
☛

„Sedytan⸗ 4
tiopoſratten
ſetceſſonmni⸗
cobſtabat l,
er: aureſt penn
totur in en t⸗
bir aurimtatt
tur gͤminte
bacanſane
adicunpelgn
Nionetldln
is ggelbeg
e Obſtat eſnn
Auctoris iungge
tumſenperſen
rectapk iumi⸗
n ſünil ſogin
niniculorſig
ituron babent
oneyrdiriina;
cobſtatl l
btio⸗peren
1 ineumtran
tioineumnt
8 dmminiclnn
hſubſtanrign
litates: blonnt
1direcn inm
ſeatſabſtmtinn
duog ſnntt
nnidoſr
Ttiae ongtis
liggtonehott

.ntſi veles ian

riturdirctt
lietstnnß
tatannland
n Drnungen
no cun on

veniin
dignatki

—,.—

De Reſcindenda ven

Erti Sicut diſconuenientia in nomine in
D ducit diſconuenientiam in effectu vt
D 1. ſi idem.j. de codicillis. ita conuenientia nomi
E

arguit hec lex ex nominibus appellatiuis non pꝛopꝛijs.
¶ Modo quero an poſſit cedi hypothecaria:dicit gloſ.ꝙ
non:⁊ male arguit/immo inuenio ꝙ vni perſonali poſſũt
due hypothecarie accedere/ perſonalis eſt penes vnum

⁊ hypothecaria penes alium:vt.l.ſolutum.S. ſolutam. ff.

de pig. ac. quãto magis hic non dicetur eſſe ſine perſona⸗
li cum ſᷣm glo.directa ⁊ vtilis differant ſolum in qualita⸗
te:⁊ ſic puto ꝙ ſola poſſit cedi.q Item quero an actio iniu
riarum poſſit cedi:⁊ dicunt quidam ꝙ non quia non ẽ in
bonis. Pꝛeterea ſicut non tranſit ad vniuerſalem ſucceſ
ſoꝛem ita nec ad ſingularẽ. tu dic ꝙ poteſt cedi. Nec ob.
ꝙ non eſt in bonis qꝛ veꝝ eſt ꝙ non eſt ſic in bonis vt poſ
ſit tranſire ad heredem. Hec ob.ſecunda ratio:qꝛ verum

eſt ᷣm idem tempus qꝛ ſicut me viuo tranſit ad ſingula⸗
rem ita ad vniuerſalem tranſiret:ſed moꝛte mea finitur:⁊z

ideo non tranſit ad heredem.¶ Itẽ q̃ro an rei vẽdicatio⸗
nem poſſi cedere:⁊ dic vt glo.vel melius concoꝛdando
cum dyno.ex de regu.iur.c.pꝛo poſſeſſoꝛe:⁊ dum ego poſ
ſideo habeo rei vendicationem quia datur domino:lʒ ex
ercitiũ non habeam:nam poſſeſſio parit aduerſarium in
rei vendicatione ſᷣm vnã litteram que eſt vera in.l.vnica.

S3.dde alie. mutan. iudi. cauſa fac.⁊ ideo puto ꝙ poſſim eaʒ

cedere poſſidenti licet tunc exerceri non poſſu:ſed demũ
cum delinet poſſidere.

i —Berelcideda vẽ
Kubꝛica

J ater Vẽditio facta vi reſcĩ
meskEAA P ditur pꝛecio reſtituto
mptoꝛi.hoc dicit.

tur mihi actio ex eo gctu ad alterutrũ: vł vt õ⸗
ctꝰreſcidat᷑:vel qð deè iuſto pᷣcio ſuppleat᷑h.d
¶ Not.ꝙ hic dicit humanũ:de rigoꝛe em̃ ẽ vt liceat ᷣhẽ

tibꝰ ſe deciꝑe:ſed humanũ ẽ ꝙ ſi exceptio excedat dimidi

am iuſti pcij cõſulat᷑ decepto:⁊ ideo dicit humanũ. Op.
ꝙ liceat Zhẽtibz ſe deciꝑe ceſſãte tñ dolo vt.l.in cauſe · S.
penul.ff de minoꝛi.⁊·..e.ſi ex voluntate.So.illud de rigo
re:de eqᷣtate ſecꝰ qñ deceptio ẽ vltra dimidiã iuſti pcij:ſʒ
quo iure dabitur reſtitutio:dicũt quidã ꝙ officio iudicis

CLCirca qð dic ꝙ ẽ officiũ merũ:⁊ hoc qñq; ꝓponit᷑ per mo

dum actionis ⁊ plenarie cognoſcit᷑ vt in reſtitutiõe mino
r: qñq; ſũmarie cognoſcit᷑ vt.l.j.S.de plano.ff.de offi.ꝓ
cõ.⁊.le.⁊.l.jG. cũ patronꝰ.de offi.pᷣfec.vꝛ.qñq; nõ dat᷑ per
modũ actionis:ſʒ ad aliqͥd ꝑmittẽdũ:vt.l.cũ hi.ff.de trãſ
ac.Sʒ qðdã eſt officiũ mercẽnariũ qð ĩ q̃libet actione de
ſeruit:ſz ĩ bone fidei late / in ſtricti iuris ſtrictevt.l.fl.ff.de
cõdic.ob tur.cãm.Mõ ergo qñq; dat᷑ reſtitutio mero offi
cio vt ĩ ti.ex qui.cau.maio.⁊ de minoꝛ.qñq; actionis iure
vt hic:⁊ tñ officio mercennario conceditur ſed non me⸗

ro. in ſtricti iuris dic vt glo.¶ Wodo oppone ꝙ actio ex

vendito non detur ad reſcindendum:ſed ad pꝛecium: vt
l.iuł.S.ex vendito.ff.de act.emp.So.licet regulariter de
tur ad pꝛecium pꝛincipaliter:⁊ ad alia que ibi dicũtur ca
ſualiter tamen datur ad reſcindendum vel ad ſupplemen
tum vt hic.(¶ Modo quero quid ſi facio pactum ꝙ non re
ſcindam occaſione minoꝛis pꝛecij. Reſpondeo vt gloſ.
Sed qd ſi iuro nõ cõtrauenire:⁊ dicvt glo. Nerum rofre.

tenet ꝙ non valet pactum:quia ſicut ſum deceptus in pꝛi

mo ſcilicet in contractu / ita in ſecundo pacto: ⁊ ideo de⸗
beo adiuuari invtroq; / vt.l.ſi mulier.ff.ad velł.nam ſic di
cimus in arbitro:qꝛ licet iurem non peterc reduci ad ar⸗
bitrium boni viri:tamen intelligitur tacita conditio ſi e⸗
que arbitretur/⁊ ideo iuramentum tanqᷓ; conditionale ſu
ſpenditur cui ſatis concoꝛdat glo.ſi iuramentum non in⸗
teruenit. Alij dicunt ꝙ conſenſus arbitri minus me aſtrĩ⸗
git qᷓ; mens /vt ſic ſi decipiar re ipſa ab arbitro poſſim cõ

uenire vt.l.inde neratiꝰ.ff.pꝛo ſocio.ſed ſi me obligem ꝙ

ratione minoꝛis pꝛecij non petam reſcindi conſenſus me
us ⁊ factum meum me aſtringit. Sed quid ſi ſimpliciter

—

ANnis inducit conuenientiam in effectu vt hic: ?

J P Si ſu deceptus vltra
Em malioꝛlg. Nααe ve

ditione. Fo. CXNXXXIX.
pꝛomiſi non venire contra/dicunt quidam ꝙ nihilomi⸗
nus poſſum agere ad ſupplementum:quia non venio con
tra.Alij dicunt contra ⁊ melius:ꝙ quando duo alternati
ue ſunt in obligationevno ſublato ex obligatione tollitur
⁊ reliquum:vt.l.ſi in emptione ·S penultimo.ff.de contrs
hen.eip.cum ergo hic per actionem ex vendito petatur
alterum de duobus.ſ.ꝙ reſcindatur contractus vel pꝛe⸗
cium ſuppleatur.pꝛohibito pꝛimo per pactum intelligi⸗
tur ꝓhibitum ⁊ ſcõm ne ſub pꝛetextu permiſſi veniat᷑ ad
pꝛohibitum. Pꝛeterea hec actio datur pꝛincipaliter ad
reſcindendum: vnde in libello debeo dicere peto reſcin⸗
di contractum:poteſt tamen emptoꝛ ſupplere pꝛecium ſi⸗
cut in actione noxali:nam peto pꝛincipaliter emendatio
nem damni/licet dominus poſſit ſeruum dare pꝛo noxa
ergo patet ꝙ pꝛoponens hanc actionem veniret contra
⁊ ſic contra pactum.Sed quid ſi vendidi rem ⁊ ſum de⸗
ceptus:⁊ tu alij vendidiſti qualiter mihi conſuletur. Re⸗
ſpondeo vt glo.i Item quero an econtra emptoꝛe dece⸗
pto ſibi conſulatur.Reſpondeo ꝙ ſic vt glo. Item que⸗
ro quando dicatur eſſe deceptio vltra dimidiaʒ iuſtipꝛe⸗
cij.Reſpondeo vt glo.¶ Item quero quomodo pꝛobabi
tur iuſtũ pꝛecium. Reſpondeo ſi teſtes dicant ꝙ loca cir⸗
cunſtantia ſunt ſolita tot vendi communiter ⁊ non ſunt
melioꝛa iſto/planum eſt vt in glo. Item ſi dicãt habet tot
in redditibꝰqͥt pᷣt valere tm̃ ſiłiter planũ ẽ.Sʒ qͥd ſi dicãt
ꝙ vnꝰ ẽptoꝛ vł duo voluerũt dare tm̃ an pꝛobet᷑ iuſtũ pᷣci
um videt᷑ ꝙ nõ ꝑ.l.pcia.ff. ad.l.fal.eð ꝙ ſic vt.l.ſi ſeruꝰ. ff.
de cõdic. fur.qͥd ergo:certe ego ĩtelligo dictam.l.ſi ſeruꝰ.
dũ dicit q;tuʒ reꝑierit ẽptoꝛẽ.ſ.cõiter. Sʒ cũ nullꝰ pᷣſuma
tur ſuũ iactare: vt.l.cũ de indebito.ff.de ꝓba.ſatis poſſet
dici ꝙ eẽt pꝛobatũ iuſtũ pᷣciũ mõ pᷣdicto vt.d.l.ſi ſeruꝰ.ni
ſi appareat ꝙ ex affectione tantum obtulerint qð in du⸗
bio non pꝛeſumitur per legem cum de indebito.

Iao g DParuitas pcij nõ ↄcludit
Ad relcid ed a. Parne doli oↄocludit.

„ d ol 0 Bona fldes ẽ ð ſubſtãtia ↄctuũ bone
— VD·fidei:⁊ ideo ſi ibi dolꝰ det cãm cõtra
ctui ipſo iure non ꝛenet Por. lei. leat as H
doſito qðᷣ nõ opʒ ſeqͥt qdᷣ nõ oʒ.h. d.
PaAtas. EAar hoc reſcriptũ nõ valeat cuʒ

abſoꝛbeat ius alteriꝰ / vt. l. quotiẽs.S.de pᷣci.im⸗
pera.offe.ergo nõ pot retoꝛq̃ri in impetrãtẽ:vt.l.j.in fi.ff.
að qſq; iurſ. So.reiect alijs dic ꝙ hic nõ dicit reſcripti
teneat:ſʒ dicit ꝙ ſi cõceſſũ teneret toꝛqͥret᷑ in ipetrãtẽ.
D ecij Sufficit pꝛecium conuentum eſſe in pe
vE)e cunia numeratsa:licet in alia re ſolua⸗
tur.hoc dicit.

D lus Hec lex poteſt intelligi in dolo dante
cauſam contractui/ in incidenti vt in
gloſ. hoc dicit.
. DHiuide in duas partes quia in
UEnd ito 2. pꝛima fuit deceptus /ibi igitur ta
nem. In ſecunda eeomits. Di ſane. irreus wbi conne
x tex. Lirritus vbi conu
CGA cõd itio ne.tio fuit cauſa contractus.

Bil uis Isnoꝛas vires patrimonij
P S *nõ excuſat᷑.hoc dicit.¶ Op⸗
G po.de·S.in fraudẽ.inſti.qui manu.nõ poſ.vbi
dicitur ꝙ homines ſepe ſperant plus eẽ in bo
nis ſuis q; ſit. So.aut conſideras id qð contingit ⁊ illud
ſepe contingit qð dicitur in cõtrario. Aut queris an hoc
ſit tollerabile:⁊ dico ꝙ non excuſat me a culpa vt hic:ſed
a fraude ſic vt in conrario⸗ zaoſe 4
iquãdo flſcus vendit rem a⸗
4 14 J ¶q uo 8. lienam vt ſuam/⁊ tũc loquitur
ij. u.l. bene de quadri. pꝛeſcrip. aliquado vẽ
WAait rem alienam vt alienam vt pꝛopter colle⸗
ctas/⁊ tunc ad hoc vt valeat vẽditio opoꝛtet ꝙ fuerit de
bitoꝛ ⁊ in ſolutione ceſſauerit et ꝙ res bona fide vẽdatur
⁊ ſubaſtetur/⁊ plus offerenti detur.hoc dicit cuʒ titulo ſe
cũdo.Quero ſic ſtatuto cauetur ꝙ bona firmãatium ſint
obligata pꝛo collectis. Modo pone ꝙ firmans iam ſol⸗
uerat collectas:⁊ nil debebat /et ego cõtraxi ſecum ⁊ obli
gauit mihi bona /poſtea commune impoſuit collectas di
cto flrmanti an ego an commune /a certe commune qð
pꝛobat᷑ ratione ⁊ lege/rõne ſic qñcũq; ex pᷣcedẽti cã ĩplet᷑
obligatio ex poſt facto debitoꝛe inuito ſemper implemẽ⸗
tum trahitur retro ad tpᷣs ↄuẽtiõis:vt.l.fl·⸗ que res pig.
S iij

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis. Nnct

. lpaner⸗
obliga.po.x.ff.qui po.in pig. ha.l.qui balneum.S.eo am ff. de pactis. Solu. vt glo. ncinieſi⸗
plius.⁊.l.potioꝛ.in pꝛincipto.⁊.l.j.ſic ⁊ hic cum bon De P ericulo et (o⸗ e tore
mantis per ſtatutum ſint obligata collectis: licet poſtea e 5 wis doe
tractu tempoꝛis imponantur collecte ⁊ ſic adimpletur m 0 d 0 rei vẽdite netſortti⸗
obligatio pꝛecedens ⁊ inuito firmãte:⁊ ideo trahitur re⸗ * Ffirlee .
tro implemẽtum:⁊ ꝙ cõmune eſt potioꝛ ⁊ pꝛioꝛ lege.pꝛo⸗ 2 ℳ R ub 2 ica. undietn
batur·j.ſi pꝛopter pu.penſi.l.j.ibi qui pꝛioꝛe loco ⁊ c. B A ſpelfdehe
„obin. fauo i⸗ Oſt perfe Venistia ealifud⸗
Quãdo liceat ab emptione di⸗ Led 8= Ol per tectam. 7 coͤtra Hunnuii
.c ctum reſpiciunt cõmodum ⁊ incõmodum emptoꝛis.ve⸗ ſt⸗
ſcedere Kub ꝛica nientia ante Eorractun cõmodum ⁊ incommodũ vendi⸗ ſrugun
r 4 Re ĩtegra ſolus toꝛis. hoc dicit. Butrig. ſdeterio
EE eenſus reſcindit venditionem / re nõ in CUEL. menſuram periculuz guazun
WM tegra ſi ĩterueniat actus retro ſimilis non eſt emptoꝛis niſi poſt menſurationẽ: ſʒ in in nn
N ſſed pꝛepsratoꝛis non facit deſinere rez re que vendit᷑ in ſpecie ſtatim eſt emptor peri n mcüde
2eſſe integram. hoc dicit totus tituus. culum. hoc dicit. 4 hon dice
4 C SZppo. ꝙ non dicatur res integra Quero ſi vinum vendatur ad mẽſuram que eſt ratio ꝙ Ainũ gaͤa eti iſo c
9 m: poſtq; interuenit conſenſus ſolus vt.. ante menſurationem periculũ non eſt emptorl.Rñ.quia vẽdit᷑ Tſsaa ſdee on
neceſſario.ff.de pericu.⁊ commo.rei ven.⁊.l.de contractu vigdetur cõditionalis venditio ſi menſuretur.vt.l.qð ſe⸗ menſuraʒ ſnotodie
Venditio S.de reſcin.vendi.So.tribus modis dicitur perfecta v· pe.S.in hijs ff.de ↄᷣhen.emp.non tñ habet᷑ per om̃ia pꝛo vel in ſpẽ amdd
dr̃ ꝑfecta ditio reſpectiue. Anomodo quantum ad hoc vt non poſ⸗ conditionali quia in conditionali ſi res pareat ante con qð ſitperi ſi⸗ icllum
tribꝰ mo ſit reſiliri ab ea ⁊ quantum ad hoc ſufficit ſolus conſenſꝰè agitionem periculum eſt venditoꝛis. nam in euentum con culum an ſomthie
dis. ⁊ etiam ſi ſit conditionalis:vt.l.j.ff.de contrahen.emp.⁊ ditionis non eſt res ſuper qua poſſit obligatio cõmitti / emptoꝛis ſcont

dicta.l.de contractu. Alio modo dicitur perfecta quan⸗ nec ante erat cõmiſſa:quia conditionalis. Si vero dete⸗ vel vẽdi⸗ De

tum ad periculum:⁊ in hoc dic ꝙ aut i venditione pura ⁊
periculum eſt emptoꝛis/ aut conditionalis: ⁊ tunc perit
res in totum ⁊ eſt periculum venditoꝛis aut pꝛo parte: et
tunc eſt periculum emptoꝛis: vt dicta.l.neceſſario. Ter⸗
tio modo dicitur perfecta quantum ad hoc vt contrario
ſenſu omnino poſſit ab ea recedi:x tunc exigitur pꝛecij ſo
lutio vt hic. Sed que eſt ratio ꝙ arre non faciunt deſi⸗
nere rem integram eſſe.quia alius eſt contractus per ſe
ſeparatus a venditione:⁊ eſt ſignaculum venditionis:vt
l. ex empto · S· ſi quis.ff.de actio.emp.niſi arre eſſent date
non ſolum pꝛo arris:ſed etiam pꝛo parte pꝛecij:quia tunc
non eſſet re integra.ſ Iteʒ quero qualiter intelligatur a⸗
ctus retro ſimilis:dicunt quidam ſi emptoꝛ reuendat rẽ
vend itoꝛi pꝛo eodem pꝛecio ⁊ tradat ei:ſed certe hoc non
eſſet reſciſio pꝛimi contractus ſed eſſet noua emptio.
¶ Item quero quid ſi partem pꝛecij ſoluit emptoꝛ ⁊ facit

rioꝛetur eſt periculũ emptoꝛis:quia eſt res in euẽtum cõ⸗
ditionis ſuper qua poteſt cõmitti obligatio.vt.l.neceſſa⸗
rio.ff.eo.hic autem ante menſurationeʒ periculum rei et
deterioꝛationis eſtvenditoꝛis.
Item quero ſi vinũ eſt venditum in ſpecie.vt quia dico
vendo tibi vinum totum qð eſt in vaſe illo:ſecus ſi dice⸗
rem vendo tibi dimidietatẽ vini quod ẽ in illo vaſe quia
licet oſtendam vas tamẽ videtur venditum ad menſurã
non in ſpecie.¶ Quero ergo quãdo venditur in ſpecie qñ
tranſeat periculũ. Rñdeo triplex eſt opinio.nã dicit Jo.
ꝙ añ deguſtationẽ eſt periculovẽditoꝛis poſt deguſtatio
nem eſt periculo emptoꝛis.et dicit idem in om̃ibus degu
ſtabilibus ⁊ pꝛo ſua ſentẽtia inducebat.l.j.⁊.l.ſi qͥ vina.
ff.eo. Aʒo. vero dixit cõtrarium qꝛ ſi venditur vinum vt
ſpecies ſtati eſt periculum emptoꝛis ſicut ⁊ in alia ſpecie
et leges quas inducit Jo.pꝛo ſeipſo redundant contra

toꝛis.

fetrei vendi

u

pactum ꝙ recedatur a contractu:nunquid ſi conueniatur eum.quid ergo dicemus?:ego dico ſententiã JYo. verioꝛẽ e
ad reſiduum pꝛecij habet ſaltim exceptionem pacti licet bene tamen conſentio ꝙ ſi conſtaret factam eſſevenditio woe
actionem habere non poſſet ad repetendum partem quã nem ꝙ periculum eſſet emptoꝛis licet non deguſtaſſet. ſnsdſ
ſoluerat:⁊ dic vt gl.ꝙ non/quia non interponitur ad hoc Igeo dic ꝙ ſemper videtur actuʒ ꝙ emptoꝛ intelligeret onmnens ſi
ad actus agentium nonvltra mentem ⁊ diſpoſitionem ip tacitam conditionẽ ſi deguſtatum placuerit: ꝙ nõ eſt cre iꝛeteprori/
ſoꝛum:vt.l.obligationum.ff.de act.⁊ obligat.⁊.l.non om dibile ꝙ emptoꝛ emeret vinum nõ deguſtatũ:⁊ ſi emptoꝛ ligꝛs ppen
nis.in pꝛincipio.ſi certum petatur.⁊ nota.ff.de pactis.l. als deguſtaſſet vinum:illud foꝛte tunc credibile eſſet ꝙ nionereno
ab emptione. Jac.butrig. L non ſit actuʒ ꝙ deguſtaretur: vnde ſi conſtaret ꝙ emptoꝛ eüpertine
D ne cẽlu vk relids ſtc. non intellexiſſet illam tacitam conditionem de deguſtã⸗ montenenn
me cel 0 . do periculum eſſet emptoꝛis.Sed nõ eſt credibile ꝙ em⸗ ſcei vſurea
RKub ic a ptoꝛ emeret vinum ſine intellectu tacite conditionis.ſcʒ hercepttffuc
2 f deguſtatum placuerit. et hoc vult dicere illa.l. ſi quis mnü argumen
EP cO nuentio ne Diuideiĩ pvina.ff eo. Martinus autem in vino tenet ſententiã Jo. lus poteſt o.
2 seve duss par in alijs vero tenet ſentẽtiam Aʒo.Et que ſit ratio diuer⸗-⸗ Nteg ur l
Ktes: quia in pꝛima fuit datus fundus ĩ ſitatis dicit ipſe quia vinum letificat coꝛ hominis.et ſic Ninumle ltoreffuctus
dotem extimatus. In ſecunda extima voluit dicere ꝙ contracta ⁊ peracta venditio.periculum tificat coꝛ holsſed ſien
ÿ“Etus. Secunda pars incipit ibil ſed ſi ſit emptoꝛis: nec inuenit. l. contrariam in vino. Sed dic hominis. ntontenen
RV Afundum] . ꝙ immo in alijs inuenitur.l.contraria.puta in iſta que di lunponiti⸗
ℳOppo. ꝙ pactumvaleat:vt. l. ex cõ⸗ cit in frumentoet oleo idẽ eſſe quod in vino.Et hec ſunt ſercperisge
ʒ̃̃uentione. S. de pactis. So. vt gloſ. il⸗ vera ſi vinum venditur in ſpecie. Si autem venditur vi⸗ erenato⸗ n
lud eſt verum qꝛ aut fundus eſt inextimatus ⁊ non poteſt num ad menſuram ſic:ego vendo tibi talem menſuram nfnto hho
agere iſte pꝛo futuro tempoꝛe /quia ſua non intereſtvt hic vini pꝛo tanto:queritur quando eſt periculum emptoꝛis Pppetcnenu
in pꝛima parte.aut eſt datus extimatus/a tunc pꝛo pꝛete⸗ dicit Aʒo.ꝙ periculum emptoꝛis eſt poſt menſurationẽ Plyentto⸗
rito tempoꝛe poteſt agere:pꝛo futuro ẽt poteſt ſi iã aliddet deguſtationem niſi ſtet per emptoꝛem quo minus de⸗ lhebesff
S ſoluit vt in contrario:ſed anteq; ſoluat nõ / yt guſtetur et menſe uretur. Ego non video rationem quare Uütoriq
hic in fine. Jaco. Butrig. exigeretur deguſtatio vbi vinum venditur ad menſurã/c
5 E . Op. ꝙꝙ valeat pactum vt.l..epiſtola.S. pa noõ exigeretur vbi vinum venditur in ſpecie ſic: vendo ti⸗ Dee
2 ctum.ff. de pactis.So.vt gl. bi tot amphoꝛas vini.ita dixit Aʒo.in.lł.ꝙ ſepe·S· in his.
Mn eg Omnis poſſeſſoꝛ tenetur ad tri; ff. de contrahenda emptione. Sed quod ipſe dicit de
buta non obſtante pacto contra-⸗ deguſtatione poſſet negari ſicut vbi vinum vẽditur ĩ ſpe
NArio.hoc dicit.Nunquid italici debent ſoluere cie.Naã:dixit Bul.ꝙvbi vinum venditur ad menſuram ſi
R,, Atributa. Reſpondeo vt glo. contingat periculum effuſionis vini ꝙ vinũ perijit pericu
¶ VWodo oppo.ꝙ emptoꝛ tributa pꝛeterititempoꝛis nõ lum illud eſt vẽditoꝛis. Si aũt vinum factum eſt deteriꝰ
ſoluat: vt. . de cenſi. l. fl. So.vt glo.i¶ Et ſic nota ꝙ quan⸗ qꝛ factum eſt acidum periculũ eſt emptoꝛis:ita etiã dixit
do commune vẽdit bona alicuius malpagi:qꝛ collectas bul. ꝙ vbi vinum vẽditur ſub conduione.nã periculum
non ſoluerat emptoꝛ non tenetur ad collectas pꝛeteriti effuſionis eſt venditoꝛis/pendẽte cõditione /periculũ de

tempoꝛis:ſed futuri. Item op.ꝙ pactum teneat vt.l.im

terioꝛationis eſt emptoꝛis.vt.ff.de peri.⁊ cõmo rei vẽdi.

1g.
nytg⸗
mloti
awade
ics.
Ann n

voſein

Nonmüin

ninm
meſumnaift
bnckennn

WE

4

E

habefheciifif
rehinnenge
taminenenmg
obliggtocint
1o. Giſeno e
kresinenimi
gatio. tlen

3periculume

Pecie vrqtin
ello:ſeclsſne
deinilonte
ditum Anmn
enditurigſor
opinionidut
oꝛisoſtdeglitn
eminoffhun
gt.l.alſcsnn
venaſturpponn
ſicut tinalahen
redundentcon
tentiä Jonet
ctom eſeputi
non degulon
nptor relig⸗
uerit: gnoͤeſ⸗
uſtatud ſlem
c gedͤibileſt
onſtaretgent
ionen dedenn
eſtcredbiegn
teconaſtanil
dicerellslige
tenet ſenenii
rgbeſtrnonge
kcorhon,luti,
ninpho
Pltainſtua

De actio.emp. De edil.act. De rerũ per

l.ꝙ ſi pendẽte. Itẽ dixit Bul. ꝙ vbi vinum venditur ad
menſurã ⁊ facta eſt vẽditio ſub conditione ſi menſuretur
vnde ante menſurationẽ periculũ effuſionis eſt vendito⸗
roꝛis.Hoctoꝛes dicunt cõtrariũ ꝙ immo indiſtincte añ
menſurationẽ ⁊ deguſtationem periculum venditoꝛis eſt
Nã lex iſta dicit ꝙ omne periculũ eſt venditoꝛis ⁊ qui to
tum dicit nihil excludit:vt.ff.de contrahẽ.empti.l.quod
ſepe.⁊.ff. de peri.⁊ cõmo.rei vendite.l.j.Quid ergo dice⸗
mus ad iſtud argumẽtũ: Dicũt ipſi quod aliud eſt de cõ
ditione tacita ⁊ de expꝛeſſa.Rñdeo aliter ⁊ ſic qð intelli⸗
gitur tacita ↄditio ſi menſuretur/⁊ cũ iſta itelligitur alia
ſi deguſtatum placuerit:⁊ ideo pꝛopter illam conditionẽ
eſt ꝙ ſi deterioꝛatum eſt.non placet deguſtatũ nec place⸗
re dʒ ex quo deterioꝛatũ eſt:⁊ ideo vẽditoꝛis eſt periculũ.
¶ Quidã tamen diſtingunt in iſto articulo ⁊ pꝛobabili⸗
ter dicunt aut venditur vinũ de incerto dolio:⁊ tũc nõ eſt
tractandũ de interitu. verbi gratis ego defero tibi vinũ
in cipho / ⁊ dico dñe de tali vino vendo vobis centũ am⸗
hoꝛas:iſto caſu non eſt tractandum de periculo:genus
em̃ perire non poteſt.Si aũt venditur vinũ de certo do⸗
lio ⁊ dico dñe de iſto dolio vẽdo vobis centũ amphoꝛas
ſi totum doliũ pereat vel vinum deterioꝛetur ſatis videt᷑
ꝙ periculum ſit emptoꝛis.lex tñ videtur velle contrariũ.
ff. contrahẽ.emp.⁊ vẽdi.l.ꝙ ſepe ·S· vltimo.

De actionibus empti
RKubꝛica

— Venditoꝛ ad pᷣciũ
— D uerſus non ſolutum poteſt
abbagere / non rẽ traditã vendicare.h. d.
Vos ergo videtis ſi emptoꝛ non ſol⸗
Muit pꝛecium vẽditoꝛ nõ agit rei vendi⸗
catione ad rẽ vendicandã / immo agit
Nad pꝛeciũ:hoc eſt verum ſi venditoꝛ ha
2. Eduit fidẽ de pꝛecio. Mã ſi nõ habuiſſet
idẽ de pꝛecio emptoꝛ non fuiſſet factus dñs. vnde habe
ret rei vendica.venditoꝛ ad rem ſuã.vt.ff. de tributoꝛ.l.ſi
pꝛocuratoꝛisS. plane.
Ructus Perfecto contractu fructus
7 Hομ. pertinent ad emptoꝛẽ ad quẽ
N etiam pertinent onera functionũ: ecõtrario ve
EEro ab emptoꝛe poſt moꝛã petitur pꝛecium cum
vſuris.h.d.¶ Ad euidentiã dic ꝙ multiplex eſt perfectio
contractus.ſi intelligas devltima perfectione:qꝛ res tra
dita eſt ẽptoꝛi /verũ eſt ꝙ fructus rei emptoꝛis ſunt.ſi in⸗
telligas ꝙ perfectio contractus per conſenſum nata obli
gatione re nõdum tradita fructus nõ ſunt emptoꝛis: ſed
ad eũ pertinent: qꝛ ſibi reſtituendi ſunt /⁊ ſi emptoꝛ ſit in
moꝛa tenetur advſuras pꝛecij. Ham in cõtractibus bone
fidei vſure currunt a tẽpoꝛe moꝛe. Idẽ ſi in moꝛa ex quo
percepit fructus rei qꝛ ad vſuras tenetur.ſ¶ Glo.facit hie
vnũ argumentum quod ĩmo ⁊ ſi emptoꝛ non percepit fru
ctus poteſt petere rem:vnd evidetur eos percipere vt.ff.
de reg.iur.l.qui poteſt.Nic ergo ꝙ ſi emptoꝛ petat a ven⸗
ditoꝛe fructus tꝑe moꝛe tenebitur pᷣſtare fructꝰ medij tẽ⸗
poꝛis ſed ſi velit emptoꝛ remanere fructus penes vẽdito
rem non tenetur ad vſuras.nec poteſt ei opponere vendi
toꝛ tu potuiſti percipere fructus:ergo perĩde eſt ac ſi eos

perceperis:qꝛ negligentia emptoꝛis ex qua cõmodũ ha⸗

bet venditoꝛ non poteſt ei opponere vt. ff. de iure do.l.cũ
in fundo. Hugo tamen dixit ꝙ ex quo põt petere fructꝰ
ꝙ ipſe teneatur ad vſuras quod non placet.vñ aliud eſt
vbi venditoꝛ percepit fructus:⁊ emptoꝛ non petit eos.ſi
mile habes.ff.de pig.l.ſi pignoꝛe.S.ſi pacto.⁊ imputetur
venditoꝛi quare non tradidit vel obtulit rem.

De edilicijs actionibus
Kubꝛzica
J non ſimpliciter.

. vel aliter vitioſum tenetur ẽptoꝛi tunc
ES ignoꝛanti ad pꝛecium ⁊ oẽ damnum il
latum. hoc dicit.
¶ Ex tex.ſi non ſimpliciter.i.nõ ſine
Efraude/als dicitur homo ſimplex ho⸗

Vendens ſcienter ſeruum fugitiuum

mu. Fo. CXI

mo nõ doloſus ⁊ illa eſt bona ſimplicitas. Quedã eſt ſim
plicitas que eſt quedã fatuitas ⁊ ſic tenetur ſi ſit ſciens.
Cõtra ſiue ſciens ſiue ignoꝛans tenetur: vt.ff.de act.em⸗
pti.l.j.cauſa.Rñdeo quod ſiue ſciens ſiue ignoꝛans te⸗
netur.ſed aliter ⁊ aliter.ignoꝛans enim non tenetur / niſi
de pꝛecio ſerui:ſed de dãno extrinſeco non tenetur ſi ſer⸗
uus ſuus rapuerit aliqua:ſed ſciẽs bene tenet᷑ de dãno ex
trinſeco:⁊ idẽ dic hic ſi ſciens:vt.ff.de ac.emp.il.iulianꝰ.
Eſt ⁊ alia differẽtia inter ſciẽtẽ ⁊ ignoꝛãtẽ/dico eĩ ꝙ ge⸗
neralis exceptio pꝛodeſt ignoꝛãti non aũt ſcienti. Pona
mus ergo ꝙ habeo equũ ⁊ bene ſcio vitia eius ⁊ vendo ti
bi illum ⁊ dico dñe emptoꝛ dico vobis ꝙ iſte equus eſtvi
tioſus ideo nolo teneri: dic ꝙ hec exceptio non pꝛodeſt
ei in his que ſciebat.debuit enim dicere domine emptoꝛ
equus iſte habet tale vitium ⁊ tale nolo de vitiis eius te⸗
neri.vt.ff.de act.empti.l.quero.Sed dicit gloſ.ſpecialis
exceptio pꝛodeſt ei in ſcitis ꝙ nõ placet. Ideo dic ꝙ ſi vẽ
ditoꝛ locutus eſt ambigue:qꝛ ſic dixit ſi equus haberet ta
le vitium ⁊ tale nolẽ teneri/ dico ꝙ talis exceptio ſpecia⸗
lis non pꝛodeſt ei ex quo locutus eſt per ſi ⁊ ambigue: vt
ff. de act.⁊ emp.l.j.S.j.⁊.ff.de excep.doli.l.labeo.ſed vide
tur ex parte emptoꝛis ꝙ emptoꝛ ꝓ vitio qð ſciuit nõ aget
niſi fuerit ſtipulatus:ſi autem ignoꝛauit vitium agit vbi
fuerit erroꝛ ſupinus:vt.ff.de contrahẽ.emp.l.ſi ea q̃. Dic
ergo quod ſi venditoꝛ ſciuit vitiũ ⁊ emptoꝛ ignoꝛauit qᷓ;
tumcũq; ſupine/ vẽditoꝛ tenetur ei ex quo ſciebat ałs ſci
re debebat emptoꝛẽ hoc ignoꝛare.vñ ex quo patitur eum
errare tenetur ſi inſtruxit eũ/qꝛ in dolo eſt venditoꝛ.Ho⸗
lus autẽ pꝛeponderat culpe. vt.ff. ad legẽ aquiliã.l.idem
ſi obſtetrix. in ft.⁊.ff de act.empt.l.ex empto·S.ſi quis vir

. Vbi fundus vendit᷑ ſub
Ypꝛ ed lum conditione diſplicentie
eo diſplicète poteſt agi redhibitoꝛia: ⁊ idem ſi
Aſine pacto vẽdiderit ſed herbas peſtiferas fa⸗
cit. .ð.¶ Lex iſta habet duo dicta dicit in hmo ꝙ vbi vẽ
ditio cta eſt ita vt ſi diſpliceret redderet᷑:ↄcta ẽ vẽditio
ſub conditione verum eſt reſolutoꝛia:ſed tamen pure cõ⸗
tracta eſt.vt.ff. de contrahenda emptio.l.ſi in emptione.
In ſecundo caſu agitur redhibitoꝛia pꝛopꝛie.vt.ff.eod.l.

N

etiam. VUnde cũ hic dicit per eandẽ actionem facit rela⸗

tionem ſimplicem. non ꝑſonalem:ſimile .j.de iniurijs.l.
dictum. ſi dicas ꝙ ſi in fundo mihi vendito eſſet vna her
ba peſtifera ꝙ pꝛopter hoc redoleretur totus fundꝰ hoc
eſſet iudaiʒare.nã de minio nõ eſt curãdũ:vt.ff.de ĩpen.l.

De commercijs t
mercatoꝛibus
Mubꝛica

omnino.nec dʒ reſcindi contractus maioꝛ pꝛo minimovt

ff. de reſtitu.l.ſcio.

O02 ſafanog Megociato⸗
Este ae Egociatoꝛes. res pꝛicipis
1 etiam mercatoꝛes debẽt benigne moneri vt vectigalia

⁊ debitas penſiones ſoluant.h.d.
NWN ODbilioꝛes Hotentioꝛes nobilioꝛes
1 debent ſe a negociationi⸗
bus abainere vt plebeifacilius poſſint nego⸗

De rerum permutatione
MKubꝛica
Icum patruus. mine
X“ta ? euicta venalis fuerit pꝛeſcriptis
verbis ad intereſſe agitur ⁊ non cõdi⸗
ctione ob cauſam ad repetendum da⸗
Atum: ſecus ſi venalis non fuerat expo⸗
liita:quia tunc pꝛeſcriptis verbis vel

—=

condictione ob cauſam agi poteſt.hoc

¶ L/Sp. ? videtur ꝙ iſte ſit contractus emptionis ⁊ vẽdi⸗

tionis:vt.S.de reſcin.vendul.pꝛecij cã.So.ibifuit taxa⸗
ta qᷓ;titas pꝛo qua fuit data ſpecies /hic vero quantitas

non fuit taxata. vt dicit tex.¶ Itẽ op. de tex. qui dicit hie

S iiij

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis.

cõparauit ⁊ ſic innuit ꝙ fuit emptio.So.vt glo.
Q*½ ito Pactuʒ permutationis nudũ s
P ac rei interuentu nõ pꝛoducit actio
nẽ niſi ĩteruenerit ſtipulatio.h.d.

¶ Op. de.l. conſenſu. ff. de act. ⁊ obli.⁊ inſti.de obligatio.
que ex conſen.vbi emp.perficit᷑ conſenſu ſed permutatio

eſt ſimilis emptioni.vt.S.e.l.pꝛoxima.ergo ⁊c.So.vt gl.

¶ Be locato conducto.
MRubꝛica.

Vtuito vel violento/ bene tenetur tamen
de culpa pꝛeſumpta h. d. ¶ Pone caſũ
in nube ſic: tu hẽs hoꝛrea ego habeo
bladũ tu locaſti mihi quẽdã angulum
Jhoꝛrei in quo ponerẽ bladum meũ re⸗
poſui ibi: z retinuiſti claues demũ hoꝛ
reũ effractũ eſt tu nõ teneris de caſu foꝛtuito:ſcʒ de blado
ꝓdito ⁊ hoꝛreis leſis: ſʒ ſi locaſſẽ tibi tota hoꝛrea ⁊ tra⸗

didiſſẽ tibi claues hoꝛreoꝝ nõ tenerertibi ĩ aliquo: vnde

intelligo hic qð locatur tunc vbi remanſerũt claues hoꝛ⸗
rei apud eũ ⁊ remãaſit poſſeſſio ⁊ detenſio hoꝛreoꝝ apud
eũ:vel foꝛte ſi vniuerſa hoꝛrea cõduxiſſem ⁊ claues apud
te remã ſerunt teneris.ſic ergo ſi hoꝛrea ſint effracta non
tenetur locatoꝛ:ſi vero non ſunt effracta tunc tenet᷑. Dic
ergo ꝙ lex iſta loquit᷑ de pᷣſũptiõe vñ puto ꝙ ex q̊ hoꝛrea
illeſa ſunt pᷣſumptio eſt ꝙ locatoꝛ ſit in dolo:iſta tñ pᷣſum⸗
ptio fallibilis eſt:multe eĩ ĩueniũt᷑ claues ſiłes:ſʒ tñ pꝛeſũ
ptio fraudis eſt õᷣ eũ ex qͥ res ſue ſalue ſunt:vt.ff. commo.
l. ſi vt certo· S. ꝙ vero. . L
n locato veniunt vſure ex
N1Buerlus oααàgenigetin dte as
in iſto cõtractu ſcʒ in locatiõe operarũ vterq;
eſt locatoz ? vterq; cõductoꝛ. pone ꝙ cõtraho
tecũ ꝙ tu facias mihi domũ ⁊ dabo tibi decẽ:tũc ego ſũ
locatoꝛ oꝑis/⁊ tu cõductoꝛ:tu aũt es locatoꝛ oꝑaꝝ/⁊ ego
cõductoꝛ:vñ videt᷑ ꝙvterq; poſſu agere ex locato ⁊ ex cõ
ducto:⁊ ſic videt᷑ loqͥ lexĩ lege.ff. eo. Ego tñ credo ꝙ lex
illa abutat᷑ his verbis/ vñ dico quẽadmodũ in vẽditioõe
ille eſt vẽditoꝛ q recipitpecuniã. ita dico ꝙ ĩ locatione ⁊
cõductiõe ille eſt locatoꝛ qͥ recipit pecuniã:vñ credo ꝙ il⸗
le qͥ dat pecuniã debeat agere ex cõòducto:ille aũt qui reci
nit pecuniã dʒ agere ex locato.⁊ ſi vnus eoꝝ intẽtet aliã
actionẽ/ineptã actionẽ ꝓponit:vñ dʒ ſuccumbere lʒ lex
abutat᷑ his verbis locato ⁊ conducto. vt.ff.de act.empt.
l. veteres. linus qſe
— nquilinus qͥ ſoluit pẽſionẽ nõ po
D em . An p dñm durãte locatiõe expelli:
e niſi ꝓpter neceſſitates dñi vel ꝓpter neceſſariã
reefectionẽ relictis vel culpã ĩqlini abutẽt.h.d.
¶ MPer hãc.l.dic ꝙ ſi cõductoꝛ male verſat᷑ ĩ re ſibi locats
locatoꝛ añ tpᷣs ↄductiõis expellet eũ:⁊ ſi cõductoꝛ verſa
ret᷑ deterioꝛãdo rẽ modico ꝓpt᷑ modicũ delictũ nõ expeil
leret᷑:vñ ſi rupit murũ vel hmõi ꝓpt tale delictũ poſſet ex
pelli ante tᷣs cõductiõis:ſed ſi fecit foꝛamẽ ĩ feneſtra vł
in muro vel aliqd tale nõ videt᷑ expellẽdꝰ/ne ꝓpter mo⸗
dicũ recedat᷑ a cõtractu magne rei.vt.ff. de ĩ integr. reſti.
l.ſcio.⁊.ff.de ðᷣhẽ.emp.l.nũq;.⁊ de impẽ.in re.do.fac.l.oĩ
no.Sʒ qd appellas male verſari.ponamus ꝙ quidã gla⸗
diatoꝛes ſũt ĩ domo ⁊ adducũt ibi meretrices nũqͥd poſ⸗
ſũt expelli qꝛ male verſãt᷑:videt᷑ ꝙ nõ.ſepe eĩ ĩ domibꝰho
neſtoꝝ viroꝝ fiunt lupanaria.l.⁊ ancillarũ.ff.de peti.he⸗
redi.ꝙ ſi cõcludis ergo patiẽdũ.nõ eſt bonũ argumẽtũ.
¶Ad oppoſitũ eſt.l.q̃ dicit ꝙ vſuariꝰ non põt turpes pꝑſo
nas ĩiducere ſecũ ĩ domo/ergo multominꝰ ſimplex cõdu⸗
ctoꝛ:vt.ff.de vſu ⁊ habi.l.nõ aliter.circa pᷣn.Sic ergo ha⸗
bes hic ꝙ ſi locatoꝛ vult hitare domum ipe põt expellere
iĩiqᷣlinũ:hoc ego iĩtelligo ex cã ſuꝑueniẽte:vt ſi de nouo du
xi vxoꝛẽ: et redij de curia romana:nam hic eſt cã ſupue⸗
niẽs:⁊ q̃ de nouo emergũt nouo ĩdigẽt auxilio:⁊ appeilo
cãm ſuꝑueniẽtẽ cãm ĩopinatã:vñ cã pᷣuiſa/vel q̃ potuit pᷣ
uideri nõ expelleret iqlinũ:vt.ff. loca.⁊ cõduc.l.ſi qͥs do⸗
mũ.vñ dico ꝙ ſi pᷣuidit ꝙ negocijs ꝑactis iße rediret de
curia romana ĩfra ãnũ locatiõis:dico ꝙ ipe nõ expelleret
inqlinũ. Itẽ ſi locatoꝛ velit reficere domũ põt expellere
colonũ /hoc ego iĩtelligovbivult reparare ⁊ reparatoꝛ nõ

. Locatoꝛ hoꝛreinõ
N Gminus tenetur de caſu foꝛ

poteſt pati inquilinũ foꝛte vult deſtruere totũ murũ ⁊ re⸗
parare.Querit glo.ponamus ꝙ locatoꝛ vult reficere do⸗
mum ⁊ reparare dicit inquilino exeatis domũ:rñdet inqͥ
linus ego exibo ad tẽpus.⁊ ego reuertar facta reparati⸗
one nunqd poſſet:cgo credo ꝙ ſic:nec fleret remiſſio pen
ſionis ꝓ rata.¶ Sed q̃ritur nundd in iſtis caſibꝰ dñs poſ
ſit expellere inquilinũ ꝓpꝛia auctoꝛitate:ego credo ꝙ ſic
qꝛ in re quã poſſidet non cõmittit quis violentiã:ex quo

alius nõ habʒ ius reſiſtendi:locatoꝛ aũt poſſidet domuʒ

per inquilinũ vñ ⁊c̃.arg.ad hoc.ff in qui.cau.pig.taci.ʒ.
l.eſt dnium.⁊.ff.de dã.infec.l.vtiq;.Sic ergo iuſta cã ex⸗
pulſionis eſt ſi nõ ſoluat inqlinus penſionẽ: veꝝ eſt ſi nõ
ſolust qñ debet ſoluere.¶ Pone ergo ego cõduxi domũ

tuam ad annũ certa penſione nec eſt dictũ quãdo ſoluet᷑

quero qñ ſoluendũ ſit. DPicunt quidã ꝙ in pꝛincipio anni
ſoluendũ eſt/ qꝛ obligatio pura eſt arg.S.de iudi. ꝓperg
dum·S.·in honoꝛarijs.Alij dicunt ꝙ ſoluendũ eſt medio
anni.arg.S.de aduo. diuer.iudi.l.per hanc.Alij dicũt ꝙ
ſoluendum eſt in fine anni in fine tempoꝛis.nam in am⸗
biguis interpꝛetatur quod minus eſt:illud eſt minus ꝙ
ſoluatur in fine anni.vt. ff. de reg.iur.l.in toto.ad hoc eſt
l.ſi addes·S.ſi quis cum in anno.ff.loca.et conduct. In

iſta queſtione quidaʒ diſtinguũt aut queritur de locatio

ne operarũ vt in ſcriptoꝛe qui locauit operas ſuas ꝙ ſcri
beret Codicẽ ꝓ.x.⁊ tunc abſurdum eſſet dicere ꝙ ſolue⸗
retur ei in flne operis.Quid ergo biberet ⁊ comed eret in
terim pauper ſcriptoꝛ: vñ tunc videt᷑ velle gl.ꝙ ſoluendũ
ſit in pꝛincipio et de hoc habui.S.l.pꝛoxi.( In location
fundi vel domus quãdo ſoluet᷑.dicunt doc.ſtandume
conſuetudini regionis ſi apparet conſuetudo: ſi autẽ nõ

apparet ſoluendum eſt in fine tempoꝛis et dico ꝙ ſtatur

conſuetudini licet non ſit cõſuetudo que facist/vnde nõ
refero me ſolum ad cõſuetudinẽ arg.ff. de edil.edic.l.qð
ſi nolitS. qui aſſidua.⁊.ff. de aqua plu.arc.l.ſi ſeruus. In
