diata:nam exiſtentia ſui heredis confirmat tabulas pu⸗
pillares cum teſtatoꝛ de lege confiderit: vt.l.iulia.de ac⸗
quiren.heredi. Aut pupillus eſt heres cum alio/⁊ tunc
qut nullus adiuit ⁊ non valent tabule pupilares /nec bo⸗
na pupilli poſſunt appꝛehendi: vt.l.ij.ff.de vulgar.⁊ pu⸗
pillari.⁊ eſt ratio quia teſtatoꝛ non fuit confiſus de lege:
ſed de coherede.⁊ hec eſt veritas de illa queſtiõe an exi⸗
ſtentia ſui heredis confirmet tabulas pupillares: quia
confirmat cum ſolus filius eſt inſtitutus.aut coheres
adiuit/⁊ tunc valent tabule pupillares / ⁊ poſſunt eius
bona haberi:vt.l.in omnibus.ff.de vulga.⁊ pupilla.⁊.l.
apud iulia.⁊ hec in her̃ditatibus in pluribus legatis.dic
vt glo.qꝛ aut ſunt plura legata ⁊ põt vnũ acceptari /⁊ ali
ud repudiari:aut eſt vnũ legatũ ↄtinẽs plura nõ poſſum
vnũ accipere/⁊ aliud repudiare.licet heres meus poſſit.
vt.l.neminẽ.ff. de leg.iij.⁊.l.ſi ex duobus.⁊.l.grege.cum
ſimilibus. Jaco. But.

diuerſis partibus eiuſdem hr̃ditatꝭ nõ
poteſt vnam ꝑtem acceꝑtare ⁊ aliã repudiare:immo vna
acceptata:alie ſibi ĩuito accreſcunt.Et dic ſᷣm baid.in.j.
coł.hic ⁊ pau.de ca.in.j.coł.hic.Adde aliã rõnem quã aſ
ſignat bar.in.l.j.ff.de acqui.here.pꝛopter vnitatem hr̃di
tatis que cenſetur indiuidua:qꝛ.l.hʒ pꝛo abſurdo ꝙ pſo⸗
na defuncti repꝛeſẽtata ꝑ hr̃dem in aut᷑.de iureiur.a mo.
pꝛeſti.in pꝛinc.glo.in.l.cum a mr̃e.S.de rei vendi.repᷣſen⸗
tetur in parte:⁊ in parte non: ⁊ idem in effectu vult dice⸗
re bal.hic in.j.coł.circa finem dum dicit ꝙ pꝛima deciſio
tex.pꝛocedit rõne indiuidue confirmationis teſtamenti/
⁊ rõne indiuiſibilis acquiſitionis. Limita tñ iſtũ text.vt.
S.pꝛetactum eſt.pꝛimo vt pꝛocedet qñ aditio vnius par⸗
tis ſit ſimpliciter:ſecus autem ſi quis adiret ꝑtem hr̃di⸗
tatis cum expꝛeſſa pꝛoteſtatione ꝙ nullomodovult als ſi
bi accreſcere.MHã illa aditio eſſet in totum nulla vt decla
rat bar.in.lłj.ff.de acqui.here.⁊ ibidem ꝑ Ang.imo.⁊ mo
der.⁊ per lud.ro.in.l.vnica.in.xij.col S.qñ nõ pe.par.Se
cundo limita iſtam. l.non pꝛocedere in caſu contrario:qꝛ
licet inſtitutus in pluribus ꝑtibus hr̃ditatis: vnam ſim⸗
pliciter acceptãdo intelligatur omnes acceptare: vt per
hunc tex.ccontra tñ vnam repudiando nõ intelligitur a⸗
lias repudiare:ita tenet gl.in.l.ij.ff.de acqui.hr̃d.a ratio
diuerſitatis eſt duplex. Dn qꝛ aditio eſt fanoꝛabilis
repudiatio autem non. Secũda ⁊ melioꝛ ratio eſt: qꝛ adi
tio eſt habitus qui bene recipit incrementum: ſ repudia
tio eſt pꝛiuatio ſᷣm bar.in.l.j.ff.de acquir.heredit.⁊ hic in

j.coł.circa finem.

Dryr Iinisig Slo. colligit argumẽ
m aliquis. nirbun⸗
V non pꝛobentur ꝑ inſtrumenta dicentia actuʒ
☚ eEin tali villa talis plebatus:qð eſt veꝝ inter ali⸗
os:ſed inter contrahentes pꝛobat qð dicvt dixiin.lopti
mam·/j. de ↄᷣhen. ⁊ committen.ſtip.¶ Item colligunt qui⸗
dam argumentũ ꝙ ſi inſtrumentuʒ dicat talis filiꝰ quon
dam domini talis ⁊c̃.pꝛeſumatur pater moꝛtuus eſt.
. 3 Cim usi am Hec lex vult conſule⸗
Le re heredibus vt ſine ti
Rmoꝛe adeant:nam aut ſunt certi hr̃ditatem eẽ
En lucroſam ⁊ adeunt:aut ſunt certi eam damno⸗
ſam eſſe ⁊ non adeant:aut dubitat ⁊ adeant cũ bñficio in
uentarij.h.d.vſq; adS.in computatione.
¶Op.ad pꝛimam ꝑtem ꝙ non ſolum creditoꝛibus in ſo
lidum ſatiſfaciet.ſed et legatarijs:vt aut᷑.ſed cum teſta⸗
toꝛ.j.ad.l.fal.So.fateoꝛ oppoſitionem /vł meliꝰ dicvt gl.
Item op.ꝙ magis tpᷣs detur ad adeũdum:nam lex cũ
antiquioꝛibus dat aqnum..i.licet.S.e.dat.xxx.ãnos.Sed
dic ꝙ aut quis dicit non adeo ⁊ nolo adire: ⁊ tunc hʒ an⸗
num poteſt tñ a iudice minui /vt.S.e.l.cum antiquioꝛibꝰ.
et.l.ſi curatoꝛis:licʒ quidam .aut dicit repudio ⁊ nunqᷓ;
auditur:vt.l.ſicut.de repudi.hr̃di.aut dicit intendo repu
diare/⁊ tunc hʒ tres menſes vt hic/aut nil dicit ⁊ hʒ.xxx.
an.S.e.licet.niſi iudex tpᷣs limitauerit ad inſtantiam cre⸗
ditoꝛis:vt.l.ſi curator.S.e.vł ad inſtaãtiã filij exhr̃dati:
vt.l.ſcimus.S.de inoffi.teſt.⁊ tñ tunc non excluditur poſt
tẽpus a iudice ſtatutum ſuccedendi perpetuo: ſed reſpe⸗
ctu creditoꝛis:vel filij qui fecerunt ei ſtatui tempus ha⸗
bentur bona pꝛobantibus:⁊ datur eis curatoꝛ qui vẽdit
eã ⁊ dictis creditoꝛibus ſatiſtacit / vt.l.ſi diu.et.l.ij.ff. de
bo.auc.iu.po.¶ Sinaũt.¶ Aut hr̃s ẽ certus hr̃ditatẽ eẽ
lucroſam /⁊ debet adire aut eſſe damnoſam ⁊ repudiare.
Si dubitat loqtur hic · S. ⁊ bꝛeuiter dicit IOlle qui dubitat
adeat cum bñficio inuentarij:⁊ ex hoc conſequetur duo.
Pꝛimo quia hẽbit hereditatem ſine periculo.Secundo
qꝛ aduerſus legatarios vtetur falcidia.h.d. .
¶Ex tex.Vt inter. xxx.dies hec ẽ pꝛima ſolemnitas
circa tẽpus inchoandi inuentarium cognouerit ʒ⁊ adie
rit⁊ hec] Ecce aliud ſolemne circa tẽpus fintendilſub
pꝛeſenti] Ecce aliud ſolemnel Subſcriptionem ecce ali
ud ſolẽne.
¶ Nota ergo ſolemnitates inuentarij:quia debʒ incho
ari infra menſem. Sʒ quãdo incipit currere. hec lex vide
tur ĩnuere qð a tempoꝛe adite hr̃ditatis/⁊ ſic ẽ contra
e·S. ſed. Sol. hic ſubaudi ⁊ adita.i¶ Itẽ nota de tempo⸗ J

nuéta⸗

re finiendi. Itẽ teſtes debent eſſe pꝛeſentes ⁊ tabellio ge rij ſolẽni⸗
neralis/qui omnia ſubſcripſit. Ultimo ſe ſubſcribit / vel tates que
alter tabellio pꝛo eo ſpaliter adhibitus qui dicet / ego ts ſint

—

in

benit
efonm
iſetebel
lianteßg
nian
ctafenn
lunfi
gen ſonits fau

4 ſenenmint

„
eeinonven

ttit sineade
e ber/ Nalt

ilgnario
lfamer in⸗
Modoco
odoppol
ſodebetd
(revtle
gteninſtn
oſcqt co
¶Sinaũi
Aun. Büa
iſtatim de
hfditaten
um hfs a
Licenri
lo biccon
(Dyoni
onuditi
Audiuntur“
cteqloꝛe
poqlegs
gon ſoluir
legata ſon
eno. A
Git alius
uinereyt.
oo hic di⸗
dlerlege.
Poſterioꝛe⸗
Ccbiticont
nnonon det
ckdarlgci
mqꝛaatio
Gdicgdin
ſaſtſoles
ſderiſac⸗
Umikenco
liats.
1ſteoror⸗
fsponbyp
Nqviipe
ſüberaht
Nlenrgſe
lannresne
Cottoribns
. UWMheſehie
z N Nene
Igſcipz

micteſ

ormndice
Metſoppo
ſbomal
ſepickiie
ſonispote
llſteda
(uurjone
pidane
Nncom⸗
hfundar,
iitriumil
nretero
ltepor⸗
Pinnentar⸗

N
Ulenon

*
De Jure deliberandi.
Nene toe . buus mihiſubſeribo! vim deductionis fic. ¶ Item op.ꝙ nullum ſit pꝛiuilcginz
reinmi lis de mãdato hr̃dis ſpaliter adhibitus mihi ſubſcri ot fdis cum olim nec hẽbat vt.l.irritum. .l.ĩponẽda.j. ad
efn . hac foꝛma dixit hr̃s ꝙ nulla E SKrecrir won itigr 4 lal So vt glo.qꝛ qð olim erat eis conceſſum hoole en
zuecnn . bellio nil aliud facit qᷓ; iſta ſubſcr pti 1 — 1.=— vr OrO.: Quid ſi pr̃fa.vendidit fũ⸗
WN iſte tabellion . omi ſit ſe ſubſcri⸗ hñt niſi fecerint inuentarium. Zu 1 .
ttnl ãanteq; gñalis notarius quiom̃ia ſubſeripſit ſe ſubſcri llij: di d quid ſi vendit fundum extra⸗
Dnltatenite eg anteq; gu⸗ bat dicens dum filij:⁊ dic vt glo. Sed q 4 E.
Pbint. bat /ita ꝙ vltimo generalis notarius le ſubt bet man⸗ nei. Pꝛo declaratione huius.l.pᷣmitte.ſ.q
nrende acta fucrunt hec omnia in tali loco ⁊c.vt ſic pꝛobet ma . ium /tunc debeo eatenus conueniri quatenus qus⸗
nen datum fuiſſe illi qui ſe eripſitgto Heae ſen ſſ chtio⸗ tan hotacd curdie. tẽ eſt ſciendũ ꝙ ewita iure uture Dunne
e Etari nem ita feciſſe. ¶ Item requiruntur tres te ſtoꝛes impediri ꝑ, teſtatoꝛem: qꝛ eſt quaſi es alienu ⸗
tfectuptne⸗ nuctari nem itafe j. itari ij itoꝛes non poteſt impediriꝑ teſtatoꝛem: q ſlleig
ies n le⸗ ⁊ ſi non venerii . inoffi. te. pone ergo ꝙ fllius vult fu .
onistefengg pt ſit ſole i; Fi m poſſidentes ⁊ ſe ſubſcri de inoffi.te. p 180 big hrs: ſi replicet ꝙ de diri ꝑ te⸗
tats ign jrũt᷑ nis in eadem ciuitate primonium poſſid ” b emptoꝛe / obijcietur ſibiꝙ ẽ hẽs:⁊ ſi replicet ꝙ 8
uiiim es nlte bent / vel tabellio ſubſcribet tales in defectum Ga oig berß S 5 nlto lure nature: verũ nõ qᷓ creditoꝛes/ at hic ſtatoꝛẽ.
bontun, ⁊ legatar ioꝛũ fuerunt adhibiti qui ſunt Dese emptoꝛ eſt creditoꝛ ⁊ hr̃et actionem de euictione ) filiuʒ
WN ⁊ fame ⁊ in eadem ciuitate patrimonium poſſi es.n multo foꝛtius exceptionem: aut ergo fllius non fecir iuè
onoconlttg ¶ Modo collige ꝙ teſtes debent cognoſcere hr̃dem tarium/r tenetur m quotã. Sed 2 coheredes aget ⁊ pe⸗
umnllen d quod opponitur deS.licet in aut. de teſtibus.So.aut e ta debita iure nature ſi bona erãt ſe oluendo: vt qꝛ aliquid
umnen is deber deponerede aero alicniuq r debet 4 1 4 Sng ſupererat deducto ere alieno.ſed ſecus ſi nil eſſet ĩ bonis
Caſtconmnine tatem inſtrumẽti:⁊ tunc regulariter non eſt neceſſe ꝙ lienum. ¶ ́Äodo quero ſi filius hʒ quota / quo poteſt eſſe
gtatsepnrft gnoſcãt contrahentes vt in ↄꝛio fallit Hie:⸗ ad inchoon ꝙpnon habeat qrtã iure nature. Rñdeo ꝙ põt valere m
annen, ¶Sinaüt alocis. ¶ Sz q ts dabitur 3 tutoꝛ pupil quarta fundi q̃ exceptiõem patit᷑: ⁊ ideo ei exinaniuit: ⁊
Mdintclir . dum. Hñdeo vt gl. Wõ quero que eſt n Ianaes qꝛ in hʒ regreſſum õ coheredes:⁊ tãqᷓ; es alienum deducet cõ
eglbichtnti li ſtatim debet ĩcipere inuentarium prs nõ. bicnoncuz trapkdes Sed duid m bkdc emifanetuius fun dum ve
ockfugti hr̃ditate imminet periculum ne dilapidetur /h didit defunctus?certe nunq; põt eſs an ar aur ien
Natloete iam hr̃s adierit. 3. b tam eius ꝙ ſupereſt:immo totum hʒ qð ſupeſt:
nun,gitl ¶ Kicentia. Supꝛa conſuluit rlibus⸗ netihn e nil ſupereſt in bonis:⁊ tũc nec filius q̃rtã iure nature / nec
erttitn ieonſutn crealeolbꝛis zIle Seespoſterins. vene⸗ extraneus debitã iure inſtitutionis habebit / ſi aliquid ſu
¶DOoponitur hic dicitur ꝙ creditoꝛes po fata. Sono pereſt deducto ere alieno: tunc filius dʒ habere q̃rtã om⸗
colligtt aran tes audiãtur. Cõtrariũ berur cl . ſn 6 51e atarios nium bonoꝛuʒ / extraneus quartam ſue inſtitutionis:mo
Afiesgte audiuntur heredem t emptoꝛes: vt il i: g legan Pu do aut conuchitur cmptora filio vel extraneo /e excipit
Nradiccttiug ⁊ creditoꝛes poſterioꝛes ſic.¶ Itẽ attẽ 4 m. er eñ gue ʒ eos quãta ⁊ quota ſi fecerunt imnuetarium: afs pꝛobata
Sckair mo elegata delitarepetuneni nera r ver en aur quota. Sʒ ſi Z cohr̃des voluit agere poteſt ſlins Scohf
edeſſeinte t. . Segd ad p- 1 . . is debità iure nature:vt.l. ſc
dicyt diriſglen non ſoluit.ſ.per creditoꝛem. Sed . 90 de omnibus bonis debita L
ien rau legata ſunt indebita:qꝛ non debentur niſi deducto eba raerere de inoffi te. eẽneus vero conqueri non poteſt
n E eno. Ad ſecundum dic ꝙ non eſt nouum eatrghein gꝛ ſy hʒ q̃rtã ſue inſtitutionis: ummo totum qð ſupeſt de
anni uit alius repetat ad quẽ ex poſt facto appeat negociuʒ ꝑ ſua inſtitutione. Itẽ qucro ſtatuto cauetur: vt nemo ve
rnonud rinere: vt.l.iij. v.l.non eſt nouum ff. de condi.inde.¶ Iteʒ nirer inſtrumẽtun a ſe factum vl hẽs eiꝰ teſtatoꝛ obli
cler ani op.hic dicit agi condic.indebiti:in · S.ſi eto ieit 37, 5 auit fundum eius quem poſtea hrdem inſtituit qut adi⸗
n Kn dir ege So vie g aind deb Keauonnus daniictid in⸗ ns fecit inuentarium nunquid poteſt vendicare a teſta⸗
erti hrinumnt oſterioꝛes recipiunt ſibi debitum:⁊ id 5. 117 ꝛdic ꝙ ſic vt aloſ.· ,
enennten hebitit contra eos locum non adcteiategan totſe di⸗ Wiremin. Sopea cõſuluit hr̃di/hic creditoꝛibus et
cantcibffnt bus non debetur pꝛopter es alienum. 7
der D-AriF. egatarijs. . R . .B
bmntun an darlac in perum otgerorig oen neri Sone tñ.¶ Nota ꝙ ſicut quis ſi impeditur ab iitio a⸗
ſedtoꝛbbnot ſum:qꝛ actio in factum dat᷑ ſolum vbi alia no op.ꝙ me⸗ gere non currit ſibi tẽpus:vt.l.j.S. de ana. excep. ita ſi ex
fſdunt Sz dic ꝙ diuerſis caſibus locuʒ anri ant 5. Aane poſt fctõ poſtq;ᷓ actio ſibicompetit non currit ſibi tẽpus
giuſcl ä mndo di in vt hic. Sed an exceptio ꝙ hr̃s facit inuẽtarium impedit
tumnum ſf detrãſac So. hic loquimur in iure pꝛoſeque m 4 vltie pꝛoceſſum:⁊ dic ꝙ ſic:qꝛ vᷣba reſpiciunt pꝛoceſſum / vt ibi
r Nris kemütendo eeſt inoher,tonmone mwahe loaatahtn⸗ vel ad iudicium vocare ⁊ tũc ſic. ĩ.l. ſR lFᷣuus.S. de his qui
lure:atunche volũtatis. Item ibi non ex p j ccle.confugiunt. . .
cumeniutt ideo non põtreri eeegele he caer dh Sn poſt P Hic nec deliberauit / nec etiã inuẽta⸗
trepudiotte, hr̃s non hʒ pecuniã ⁊ dicit cre P . nj fecit. s
ugumnin nis:quia ipſe non vult vendere ne de euictione negrur: EErbec quidẽ. Mic deliberauit/ſz inuetarium n on fe
D nã hereditatem debet hẽre ſine dãno nuce ñ icnte cit: aut ergo facio inuẽtarium/⁊ ſum ſecurus / aut delipe⸗
nünſtninn iiaur eir Nlipicunr o rende:nectene aruiner 2 ro? inuẽtarium non facio/t tunc creditoꝛibus teneo⸗ n
tüflielit ne cum res non poſſit euinci.ſed certe non po min ſoltaum zlegatartoo non proctalriginaen facio vrrũ
Atint creditoꝛibus:vt hic:ſed ab aliquo qui diceret wener⸗ q;. ſ. qꝛ delibero ⁊ facio inuẽtarium:⁊ tunc qꝛ delibero te
pit non e bidiraria ren irir ideo non ſae 4 10 po neoꝛ creditoꝛibus in ſolidum:ſʒ qꝛ facio inuẽtarium vtoꝛ
unm⸗ Inusta⸗ hfs. Item auero an iſta exccptio inuẽtarij poſſit op falcidia g̊ legatarios:aut neutrum facio ⁊ teneoꝛ credito
ſtatuitenhnu 1 añ-gn. 5 di ſt ꝓꝑemptoꝛia:⁊ ſic vſq; ad ſen : aAlcidia le ijs tñi derr ſum falcidi⸗
got S rij exce⸗ ni qñcũq;:quidã dicunt ꝓeit pemptoꝛia:? 17 ſic vſq; ad ribus in ſolidum: legatarijs tñ detrahere poſ⸗ um falci .
r dtio qũ tentiã poteit obonl Allic eſk d errer hd am iure iſto/ hodie iure nouo auctẽticoꝛum:ſi nõ facit in
E poſſit op⸗ lit. ↄt. tu dic ꝙ ſicut illa exceptio ne qs ↄdẽnet᷑ ðctꝰ Etariuʒ tenetur creditoꝛibꝰ hr̃ditarijs ⁊ legatarijs etiã
mmalfitui mitur i i ta ⁊ iſta vt.l.ex diuerſo. uẽetariuʒz tenetur creditoꝝ . 6.
ei poni poteſt / opponitur in executione / i ceptio que nõ de pꝛopꝛio pr̃imonio / vt. ad.l.fſal. aut.ſ cum teſtatoꝛ. .
aneſſaen ffſo.ma.?.·.neʒennius.de re iudi.ff. nam exceptio que MWodo op.ꝓꝙ licet petierit tẽpus ad deliberãdũ:non tñ
itNlecric⸗ icit iniqui ĩe:ſed moderationem condemna ꝗ P. Pi . 4 d I
e reſpicit iniquitatem ſnĩe: ſed mod eration on dicit ſe ĩ vigear adire ſi infra dictum tẽpus non repu lervt.S. eell.
ciſene tionis põt qñcũq; opponi:ita ⁊ iſta:nã hr̃s vi fleri ere cum ãtiquioꝛibus.So.vt gloſ.q Mogo qro quo tẽpoꝛe Snnctar⸗
Gbe eeneruuiimno in e eaetltnoni k do ſ hrts dʒ incipi inuẽtarium:dicunt quidã ꝙ añ aditã hrditatẽ ũʒ itrs a
nh gaurions ſit in bonis Zt quero den doto vt · S· ſinautem hec. Sʒ dic ꝙ poſtq; iſte nõ repudiat fingi tps dʒ ici⸗
pꝛins ſin dilapid auerit an teneatur. Rñdeo ſic vt glo. ihilominꝰ tur retro adita: ⁊ ſic aditio trahitur retro: vñ ⁊ ibi adita pi
gloun , ¶In computatione.ſ¶ Opponitur ꝙ actio nih loquiẽ currit tẽpus. Sʒ quid ſi quis petijt tepns ad deliberãdʒ
ignofln, confundatur:vt.l.ij.de hr̃dit. vel ac.ven. So. D dar ß puta ãnum pꝛo rebus abſeétibus nonne poſt nouem men⸗
fiun veius gueper adlelonem vzperire qut eſeme erit ſes poterit facere inuẽtarium ⁊ vti bñficio huius.l.⁊ dic
th ararluna lhi deilla aue per moꝛtt d Rronlede des vt glo.¶ Itẽ q̃ro q̃re hic iuratur in litẽ ſi res nõ reſtituat᷑
nun ,e moꝛte: ⁊ ẽ rõ qꝛ hec lex voluit ꝙ aditio non le Ite op. Nñdeo ꝙ hypothecaria eſt arbitraria: petitio hr̃ditatis
rgebelt , Sed tẽpoꝛe aditionis iã erat moꝛtua actio.q in e ẽbone ſidei:⁊ ideo in eis non põt in litẽ iurari: vt. l. vide⸗
ſcine / inuentarium non reſeruetur obligatio quee ioſum co⸗ amus. ff inlit. iur. Wodo dicit gloſq etlam bodie ſi
inonde cc, culuʒ:quo neceſſitate aſtringimur:quia quis ſeipſum cõ⸗

i e i ditionem nõ
uenire non poteſt:vt.l.pe.ff. de arbi. So. p aditio
durat aceid chaarom ad effectum exactiõis:ſed qᷓ;tum ad

it i ium q . ature ſibi
non facit inuẽtarium qᷓ;dtum ad debitum iure na
non pᷣiudicat quo ad legatarios.Sʒ quomodo hoc cum

cif̃ plura
reqrunt᷑.

Tstum.

glium.

Butrigarij Bcda pars ſuꝑ
etiam de ſuo pꝛopꝛio ſoluere teneatur:poſſes dicere ꝙ de

bitum bonoꝛum ſubſidiũ deducitur ab ĩitio vt es alienũ:
vñ ab initio legata non tenuerũt quo ad id q̃ſi plus legaſ

ſet qᷓ; hẽret.¶ Vltĩo q̃ro an ꝑ hanc.l.ſit derogatũ legi cũ
ãtiquioꝛibus.S.e.⁊ dic vt gl.vltima.
Adde ꝙ nouem requiruntur in confecti

Inuẽtari Ad d itio. one inuentarij in qua conſueuerunt no⸗
um qñ pↄfi tarij errare que omnia colliguntur ex iſto tex. hic per oꝛ⸗

,ℳMT

dinem vt hic ꝑ moder.ij.iij.⁊.iiij.coł.Adde ſpeculum in
ti. de inſtru edi.S.fl.inter cetera tñ no.ꝙ in inuentario fs
ciendo non ſufficeret teſtes eſſe pñtes ad videndum ſcri⸗
bi inuentarium: ſʒ etiã debent res hr̃ditarie offerri inſpi
ciende in pꝛeſentia teſtium vt magis conſtet de legalita⸗
te hr̃dis ꝙ eſt diligenter notãdum ⁊ bñ ſignãdum: quis
non tãgitur per alium niſi ꝑ bar.ſᷣm moder.iaſ.hic.in.iiij
coł.vᷣſi.viij. Item in inuentario faciendo requiritur ꝙ te
ſtes cognoſcant hr̃dem:⁊ in hoc eſt ſpãle in inuentario:ĩ
aluijs autem inſtrumentis qñ teſtes adhibentur non reqͥ⸗
ritur ꝙ aliter recognoſcãt ꝑtesvt in glo.inverſi recogno
ſcãt:⁊ eſt gloſ.notabilioꝛ in.c.cum cam que ĩter archiepi
ſcopum in verbo de cauſis de teſt. glo. ⁊ doc in. l. iij · S· j. ff
de teſt. ⁊ plene io.and.in addi.ſpe.in ti.de teſte · S· j.in ad
di.incip.quid voluit bal.in.l.exequutoꝛeʒ.in.iiij.⁊.v.coł.
I.· de exe. rei iudic.⁊ in rubꝛics. S.de fide inſtru.in.vj.coł.
vbi ponit de ipſo notario an debeat cognoſcere contra⸗
hentes:⁊ res de quibus fit inſtrumentum ꝙ etiã tãgit io.
and.vbi.ð.in titu.de inſtru.edi.ſuꝑ rubꝛica:⁊ dicit bal.ĩ
l.ſolã.in.v.coł.S.de teſti.ꝙ qñ teſtes deponunt uꝑ homi
cipio ad conuincendum negligẽtiã ſindici qui non denũ
ciat maleficium non eſt neceſſe ꝙ teſtes cognoſcãt: neq;
interfectoꝛẽ/neq; interfectum / ſatis eſt ꝙ ſciant vnum ho
minẽ eſſe occiſum allegat glo ſing ·ij.q.viij ver.libelloꝝ.
in.c.fi.quã glo.etiã reputat ſing.flo.in.l.ob carmen ·S· fl.

Teſt vpo ff. de teſt. ⁊ ibi per illã glo.vult ꝙ non ſit neceſſe teſtem de
nẽs ſuper ponentem ſuꝑ homicidio vel vulnere cognoſcere interfe
homici- ctum vel vulneratum:ſed ſufficit:qð cogno ſcat ꝙ ſit coꝛ⸗
dio vł vul pus hominis:econtra autem non eſt neceſſe ꝙ aliqua ex
nere an ſit partibus cognoſcat teſtes qui pꝛoducuntur ſ m ſpe.in ti.
neceſſe ꝙ de teſte ˖ S. j. ver. iteʒ opponitur exceptio pꝛedicta:licʒ de
codᷣſcat ĩ⸗ iure ſeruari debeãt.de conſuetudine tñ non obſeruantur
terfectum pꝛedicte ſolẽnitates:ideo ſufficit muẽtarium fieri ſᷣm cõ⸗
vł vulne⸗ ſuetudinem notarioꝛum loci:vbi fit ſᷣm Bal.ita notãtem
in pꝛinc huius legis in vui vebis qu? ſequit᷑ pau.de ca.

hic in.ij. coł.⁊ moder.in.iiij.coł.in fi.vbi cetera que poſ⸗
ſẽt dici ĩ pñti materia: videas ꝑ Jaſo.pleniſſime.

Be repudianda et abſtinẽda
hereditate. Mubzica.
ccuſtos vel ĩquilinus ſibi non pꝛeiudi⸗

cat. hoc dicit.

9 ¶ Dp.· ꝙ non debeat pꝛobare ſe nõ vt
brdẽ hitaſſe cum neget: ſʒ aduerſariꝰ
qui affirmat:vt l.ei qui.ff. de pꝛoba.So.hic erat pꝛeſum⸗
ptio gᷣ filium:qꝛ inhitauerat domum pr̃nam qð pꝛima fa
cie videbatur ei vt hr̃di competere. Itẽ op.ꝙ tales actꝰ
non inducant pᷣſumptionẽ aditionis:vt.l.j.S.de iure deli
be.So.ibi in emancipato qui ſolo animo adire non põt

—

Iterna lʒ poſtea dephẽdatur habitaſſe
domum pr̃ nam /ſi pꝛobet ſe hitaſſe vt

hic in ſuo qui poteſt.¶ Itẽ op.ꝙ tales actus nõ inducant

geſtionẽ poſt repudiationẽ:vt.l.ſi ſjuum .S.ait pᷣtoꝛ.ff. de
acqui.hr̃d. So.vt glo.i Itẽ op.ꝙ filius pꝛobare nõ dẽat
qꝛ poſtq; abſtinuit amplius eè hrs non põt /vt.l.ſicut.j.e.
So.hic loqᷣt᷑ ĩ ſuo qͥ ſuã repudiationẽ pᷣt reuocare ⁊videt᷑
reuocare per tales actus:ſecꝰin emãcipato qui nõ põt re⸗

Repudia uocare repudiationẽ.i¶ Itẽ op.ꝙ de vno actu inducatur
tio ĩ vno pᷣſumptio ad alium:vt.l.non oms·S: a barbaris. ff. de re
actu an in mili.Cũ ergo hic ſemel repudiauerit/non dʒ pᷣſumi a mo
ducat pᷣſũ do ꝙ gerat pꝛo hr̃de.So.hoc ideo contingit qꝛ hʒſ tãtẽ
ptionẽ ad reuocâdi repudiationẽ:vt dixi:conſidera ergo tris tem⸗

poꝛa:nam ẽ tẽpꝰ añ repudiationẽ ⁊ hoc tẽpoꝛe olim erat
dr ia inter ſuum qͥ ſolo animo erat hr̃s ⁊ inter emancipa⸗

tum qui demum ꝑ bonoꝛum poſſeſſionẽ veniebat vterqq

ſolo animo fit hr̃s:facilius tñ colligitur animꝰ adeundi
in ſuo qᷓ; in emãcipato ſᷣm dñm Mar.⁊ no.glo.in.l.ꝓ he⸗

5; 46&α Si flli? abſtinegt
2 7J paterna. ab hered itate pa⸗

4

BGexto libꝛo Codicis

rede.in pᷣn.ff.de acquir.hr̃d.i¶ Itẽ eſt differẽtia qꝛ ſi emã Emãcipʒ
cipatus ſubſtrahit bona pᷣſumitur deliq̃re nõ adire ſicut tus ſi ſub⸗
extraneus. Nã ſubſtractio eſt potius oppoſita dño cum trahit bo⸗
ſit Zctatio rei aliene q; geſtio ꝓ dño in ſuo pᷣſumitur adi⸗ na hr̃dita
tio.Secũdũ eſt tpᷣs poſt repudiationẽ infra triennium ⁊ t pᷣſumit

hoc caſu eſt differẽtia inter eos:qꝛ emãcipatus nũqᷓ; põt delinq̃re

ad hr̃ditatem redire repꝛobata gl.q̃ eſt.xe.l.fi.⁊ ideo qͥc⸗ nõ

quid faciat non põt amplius heres ec̃.ſuus vero cũ poſ⸗
ſit penitere repudiationis pᷣſumitur adire faciendo illos
actus ꝑ quos ãte repudiationẽ pꝛeſumebatur adire.Ter
tium eſt tpᷣs poſt trienniũ ⁊ hoc quicquid faciat ſuus vel
emũãcipatus non poſſunt amplius eſſe hrdes. Modoq̃⸗
ro quid dʒ ꝓbare hic ſuus: Rñũdeo duo.ſ.ſe repudiaſſe ⁊
habitaſſe non animo adeundi:⁊ hoc ſi a pꝛimo incipias
alłs ſufficit ſolum ſcdᷣm.cmãcipatus vero ſolam repudia
tionem pꝛobat.

IR Qui poſt repudiationẽ re
. J P atern a. perit᷑ vt emptoꝛ bona dor
1 ſidere non obligatur vt heres.h.d.
Opp. ꝙ pꝛeſumatur adire:vt.l.ſi is qͥ bonis.
ff. de acquir.hered. So.vt glo.⁊ dic latius ꝙ aut bona ſi⸗
de depᷣhẽditur poſſidere ⁊ hoc conſtat:⁊ tũc aut eſt emã⸗
cipatus ⁊ cũ non poſſit repudiationẽ reuocare non pᷣſu⸗
mitur aditio:aut eſt ſuus:⁊ tunc aut depᷣhẽdit habere ex
noua cã ⁊ non pᷣſumitur vt hic:aut ex veteri⁊ ſic.vt.S.lj.
aut mala fide poſſidet ⁊ doloſe ⁊ tunc tenetur vt hr̃s:aut
dubitat᷑:⁊ tunc ex tribus colligo malã fidẽ.pꝛimo ſi oĩs
bona dep̃hẽditur poſſidere:vt.l.oẽs ·S. luciꝰ.ff.q̃ in frau.
credi.⁊.l.iij ·Sꝙ ſi de ſubeunda.S.de naturali.li. Itẽ ſi ci

to ad bona poſſidenda redijt. vt.l.iij.ff.de repudia. Item

ſi clam ingreſſus eſt bona:vt.l.non extimo.ff.de admi.tu.
Sʒ qᷣͥd ſi nõ repudiauit nec adiuit ſed rem hr̃ditariam
emit an videt᷑ adire: Rñdeo vt glo.ꝙ nõ.Aliud eſt enim
emere aliud pꝛo herede gerere.
¶ In glo. que incipit vt·.j.ibi ſed miſcuit.ſ.per aliũ actũ.
na pᷣer iſtum nonvidetur ſeimiſcere.
Fn B Hic fuit putatiua trãſactio cuius
us. textu fuit facta repudiatio.hoc di⸗
enun cit m veram opinio. Aut ergo interuenit ᷣs
Qtrãſactio ⁊ loqᷣtur.l.controuerſia.S.de tranſac.
aut putatiua ⁊ loquitur hec lex:aut ſola repudiatio ⁊ loqͥ
tur.l.fl.⁊.l.ſi filius.ff.de inter.ac.i¶ Itẽ op.ꝙ ſtetur tranſ⸗
actioni ⁊ ꝓpter dubiũ teneatur:vt.d.l.ↄtrouerſia.So.ibi
interuenit vera trãſactio hic non.¶ Itẽ opp.ꝙ per repu⸗
diationẽ ſibi pᷣiudicet qͥcqᷣd ſit de trãſactioe vt.l.fi.⁊.l.ſiſt
liꝰ.ᷣff. de ĩterrog.ac.Aut ergo iteruenit vᷣa trãſactio ⁊ ſer⸗
ua.l.ↄtrouerſia.aut putatiua ⁊ ſerua legẽ iſtã: aut ĩterue⸗
nit ſola repudiatio vera:licet pᷣmo adiuerit vel ecõtra:et
tũc ſi eſt ſuus:⁊ eſt ĩfra triẽniũ ita ꝙ poſſit reuocare repu
diationẽ tũc ſeruo vltimũ actũ quãtũ ad oẽs /ſi eſt lapſũ

triẽnium ſeruo pꝛimũ quo ad cetcros:ſcðm qͥ ad eũ cũqͥ

litigauit ſi eſt emancipatus.

S . Semel hĩs ꝑ repudia⸗
Icut maioꝛ. 0n& nodeſimt et bis
X cõfeſſio facta ad ꝓpᷣũ cõmodũ nil oꝑat᷑ h.d.
W¶DOp. de. l. fl. ff. de ĩterro. ac. vbi ſtat᷑ ↄfeſſionti.
So.nõ ſtat᷑ cõfeſſiõi ad ſui cõmodũ vt hic:qͥ ad cõmodũ
creditor ſic.q̊ ad alios creditoꝛes dic ꝙ erat talis qͥ repu
diationẽ pot᷑at reuocar̃ ⁊ tũc ñ niſi qͥ ad eũ cũ qlitigauit.
¶ Mõ q̃ro q̃re ↄfeſſio nocet/repudiatio nõ.Rũdeovt gl.

adire.

Ad ditio Adde hic eẽ tex. ᷣm Pau. de ca. ꝓ puel⸗

lis q̃ maritãt ĩ locis in qͥbꝰ femine ſucce
dũt ſicut maſculi.Nã fr̃es maſculi faciũt eas repndiare
hr̃ditatẽ pr̃is vel aui. Mã ſi talis filia pꝛiꝰ adiuiſſet hr̃di
tatẽ pr̃is illa repudiatio nõ valʒ vt hoc tex.ideo fres de
bẽt facere repudiari nõ dico hr̃ditatẽ quã adiuerãt:ſʒ fa
ciãt rnũciar̃᷑ oĩ iuri qdð hñt ĩ hr̃ditate pr̃is:⁊tũc excludẽt
d. l. poſtq; liti.⁊ dicit Pau.hoc eẽ notãdũ vt filia non di⸗
cat repudio:ſʒ dicat renũcio ⁊ dono oẽ ius qð hẽo in tali
hrditate ⁊ dicit ꝙ notarij facile ĩ hoc deciperẽt᷑ lʒ Alex.

teneat ↄꝛiũ:tene tñ pᷣdicta ſᷣʒ moder.h̊. Deideno.rłaʒ ex H
allit ĩ ſemel adi⸗

duobꝰcaſibꝰ. vt ĩ gl.j.addit bar. tertiã fal. mediãte reſtitu ta an poſ

tex.ꝙ hr̃ditas ſemel adita ãpliꝰ repudiari nõ pᷣt.F

fditas

tiõe ĩ ĩteg l.vnica.ẽ. ſi vt ſe ab her. abſti·q̃ fallẽtia ẽ va: ſqʒ ſit poſtes
nõ facit ad ppoſitũ cũ rła huiꝰtex.ſit ĩ maioꝛe. Adde aliã repudiar

no.fal.ĩ.l.ſi certax ·S. iulianꝰ.de te.mil.Adde etiã aliã ĩl.
cum hereditate.ff. de acqᷣ. hr̃di.de cuius ĩtellectu dixi in
l.quidam elogio.õ.de iure deliber.

eſngf
Untmitad
lminoꝛiel
tegrün
Ei ttituikl
a ier hal
aAnlte ol
liiregula⸗
aliiſcok/

uan
ſeriä

ſenden ⸗

Ppditi

Ukflegrar
Wr

ledi

uẽadmo.teſt 9. 9pe. De ed

II Pupillus hr̃ditatẽ ſi⸗
— By illoꝛum bi delatã ſine tutoꝛe nõ
C. repudiat. h. d. NRepud bidita
Fea . epudiatam hr̃dita
GB Y quis luus. tem reuocat ſuus he⸗
res. hoc dicit. —
A& (Op. ꝙ repudiãs redeat vſq; ad qnum tm̃ vt

l.fllijs mrem. ſ.l ftate iuf
dic ꝙ aut dicit non adeo: ⁊ tũc in hr̃ditate mr̃öna auditur
vſq; ad ãnuʒ: in pr̃na ꝑpetuo:aut dicit repudio:⁊ tunc in
mrna nunq; auqitur /in pr̃fna audiur ſi eſt ſuꝰvſq; ad tri⸗
ennium: vt hic/&mãcipatus nullo modo.ſ Itẽ op. ꝙ non
ſit dr̃ia inter ſuum ⁊ emãcipatum:vt.l.nonnũqᷓ.f.de col⸗
la.bo. So.ibi noluit conferre:ſ põt penitere /hic loquit᷑ ĩ

repudiatione.ſ Ex pᷣdictis ergo collige diſtinctionẽ: qꝛ

aut dicit:nõ adeo/aut repudio ⁊ pᷣua qð dixi:aut dicit no
lo conferre/⁊ põt penitere ⁊ conferre:vt.d.l.nonnunqᷓ;.

SPs ſta.l.ẽ vnica ſing.ſᷣm moder.hic ⁊ pꝛi
Add itio 11 in vᷣſi.ſinautẽ vel minoꝛ ẽ hic eẽ tex.

vyvjalde ſing.ſᷣm bar. communiter doc. hic ⁊ glo.iiij.hic re⸗

icto di.ad

mtem. ff ad tertuł. So. ibi in mẽna / hic in pr̃na.tu

ria. tol. Fo. XXIIII

inſti. nõ videt᷑ ratio in Zᷣrium q̃re vterq; nõ dẽat mitti

rata in poſſeſſoꝛio:⁊ ita tʒ paul.de ca.hic ⁊ moder:hic ĩ fi:

Vitia inuiſibilia non impe
Bamuis. iri⸗ miſſionem fiẽdam ex
hoc edicto. hoc dicit. Jaco. Butk.
Ad d itio Adde in iſta lege ꝙ in iudicio adipiſcẽ⸗
*de poſſeſſionis de nouo ꝓut eſt vere re⸗
medium huius titu.⁊ tũc pꝛocedit diſtinctio glo.ꝙ ſi in⸗
continẽti poteſt excipiens pꝛobare admittitur als ſe ecus
vt declarat cy. ⁊ paul.de caſt.hic.de hoc quãdo in iudi⸗
cijs poſſeſſoꝛijs admittat᷑ exceptio eſt glo.magiſtra.in.l.
ſi de vi.ff. de iudi.glo.⁊ doc.in.l.ij.j.quoꝛum bo.in iudi⸗
cio vero recuperãde poſſeſſionis vbi expoliatus eſt ante
omnia reſtituẽdus.l:.ſi quis ad ſe fundum·j.ad.l.iuliã.de
vi.pub.⁊ pꝛiuata to.titu.de reſtit.ſpoliatoꝝ.certe in iſto
caſu nunq; admitteret᷑ iſta exceptio dolo facis etiam ſi
pars vellet incontinenti pꝛobare ſᷣm modernũ hic. Li⸗
mita pꝛedicta inquãtum dixi ꝙ ſpoliato nõ admittatur
aliqua exceptio ad impediẽduʒ reſtitutionẽ poſſeſſionis

i 1 Hic re⸗ per ange. paul. hic. ⁊ plenius per ludo.ro. ⁊ alex. vbi ma⸗
klisg nſ putat mirabile ꝙ minoꝛ de omnibus his q̃ geſta ſũt ꝑ em teria in.l. naturaliter. S. nihil communc.ff. de acquiren.
Netücgnitgt in minoꝛi etate. xxv. anis.j.donec ẽ minoꝛ hʒ reſtitutionẽ poſſeſ. vnam teneas coꝛdi quã ponit paul.hic in fine. de
Fchocare nne ĩ integrũ ⁊ poſt infra qᷓdriẽnium:⁊ ſic vſq; ad.xxix.ãnos qua poteris multum lucrari: nam id quod dicitur quod Spoliatꝰ
eöhiclhhn⸗ Hrditatẽ reſtituit᷑l.ea q̃. cum.l.ſequẽti.S.de ĩ integ.reſtituti.ẽs ſt boliatus ante omnia eſt reſtituẽdus in boſſeſſionẽ limi⸗= an ſemꝑ .
tertſtni, ſemel rᷣpu deiñ ex hac.l.regulã ꝙ regularit᷑ qui ſemel repudiauit he tatur:vt ſit verum niſi ex tali reſtitutione poſſet vniuerſa ſit reſtituẽ

teneturg diãsno pbt reditatẽ non põt aplius adire vt in.l. ſicut. S. co. Limita

icut. liiter oꝛiri ſcãdalum:⁊ licet iſte non dicat.vide do. antho. dus.
ſde peimi Apliꝰ adir̃ iſtã regulã altero de decẽ modis:vt hẽs hic ad plenum ĩ
8

qui notabiliter ponit ⁊ deducit ad pꝛacticam.in.c.ex pte

lußfine i.iij col moder. euc voreles iotd semäfnmacacie ſentndaeng,
damcdt J Quamad modum teſtamenta zgeretur de rnnurlae⸗ elicius aſtri ſeu cꝛralitij quia
denepucia G c iezan . . facta ratione ſi ille poſtea ſuccũberet non eſſet facilis re⸗
nfd P ap eriantk inſp iciantur: ſt d eſcri cuperatio talis foꝛtalitij allegat.c.litteras.vbi tex.facit
Arenßfern K R b de reſti. ſpo.⁊ ſequitur ſimpliciter alexã. in dicto· S. nihil
no Alcke b antur. U zica. Ccoõmune. in. xvij. col. nec ĩuenio ab alio tactum facit qð
—BB T t ſta m ntum In ibi dicit bal.in.v.fal.⁊· ibi alexã.refert. Secũdo habes ex
uitſpertün NLD - e Are a⸗- glo.ꝙ cauſa dicitur requirere altioꝛẽ indaginem quãdo
Atura teſtamenti debet adiri competẽs non poteſt incõtinenti ꝓbari.quando autẽ dicatur poſſe
atriſacoate iudex ⁊ debet fieri m conſuetudinem incõtinenti ꝓbari eſt tex. in lſi is a quo.in pꝛinc.quẽ ibi
lepugtotiohoen . llocoꝛum pꝛeſtito iuramento a petente bar. dicit ſingulariſſimũ.ff.vt in poſ.legatoꝝ cum cõcoꝛ.
ergo tntenuſtt VAJeſt hoc commune in teſtamẽtis ⁊ co⸗ vt hic per alex.dic per hanoꝛ.in.c.litteras.de reſtitutiõe
gerſis.Sdenete, NMXN Haicillis. h. d. totus ti. ſpoliatoꝝ.ex.⁊ in.l.iij.ibidẽ.ff.ad exhibendum.
larepudiodh EPAAAANAANANNACLQuero q̃ actiõe petitur aꝑtura. Re ? —— D icto Hec lex multũ frequẽtat᷑: ⁊ ideo
0Kenint ſpondeo vt gloſ. ?ð”ð?ù S W bene aduertẽdũ eſt circa eam: et
otrouerſiz Additio Et no.diligẽter deciſionẽ paul.⁊ Alex. aꝛ varie ſunt opiniones in ea / in ea ꝓcedã hoc
ioponn ADOOLELDO⸗hic qñ notarius denegat velle oſtẽdere £ „AHoꝛdine: q; pꝛimo ponã ſummariũ. ſecũdo diui
ctioeyt /4. teſtm̃ legatario niſi ſibi det copiã ſuisexpẽſis. Adde bar. dam eã in partes ⁊ pᷣmittã quedã ad euidẽtiã. tertio po⸗
natraſactiot! .l.fl. S. ſi eẽnt. ff. de tab. exhi. bar.ĩ.l.theſaurꝰ.ff. ad exhi. nam caſum in terminis ꝑ partes.poſtea vnã.q.que fit ad
Eiſt: aur in Eſt am enti Hec lex pꝛobat ꝙ ĩ Zᷣcti⸗ pꝛĩcipiũ omittã cum alijs ⁊ foꝛmabo opiniones.vltimo
wderint bus ⁊ in iudicijs quãůtuz veniã ad q̃ſtiones. Nicit ꝗ̊ hec lex ſũmarie.Edictũ diui
i gees ad ſolẽnia inſpicimus locũ iudicij:quãtum ad marci.cũ ciꝰvigeſima receſſit ab aula.⁊ aut nõ appet ↄdi
nen ſce vinm zctus inſpicio locum ↄctus:vt.l.ſi fũdus. cctoꝛ legitimꝰ/cex ſũmaria cognitiõe fit miſſio.Aut appa
zaroüſ ff. de euic. ⁊. l.j.. de emãci. li. L ret zdictoꝛ/ tũc de negocio plene cognoſcit᷑ ex plena
ſeönieti Teſti ape ¶ Mota ꝙ põt fieri aꝑturs coꝛã honeſtis viris:ſʒ tũ hec ria cognitiõe fit miſſio/⁊ hec miſſio olim coartabat᷑ ãno.
Kura fctꝗ aptura non pꝛobat nec hẽtur pꝛo publicato niſi veniãt te hodie nõ.h.d.¶ Diuide in ꝑtes tres:qꝛ pᷣma caſſat/⁊ cdi⸗
wel pfopnm coꝛã hone ſtes qui ſubſcriptionibus atteſtẽtur: vt.l.publicati.g.de ctum quo ad os eiꝰ iniqᷣtates. In ſcdᷣa dat᷑ modus ꝓce
ne nodeſntiff ſtis viris teſta. 2.1. hac conſul. . S. de epi.⁊ cle.l.repetita:⁊ ibi not.⁊ dendi.In tertia remouet᷑ qdã ſpalis iniqᷣtas que erat:vt
modüntcpttt, an ꝓbet l. .ff. e.x.l. cum ab initio.⁊.l.vł legate.Quid ergo pꝛodeſt miſſio coartaret᷑ anno.Scða ꝑs ĩcipit ibi ſancimꝰ.Ter⸗
c biſti gtie iſta aꝑtura? Rñdeo qꝛ amodo põt adiri hr̃ditas qͥ olim tia ibi nullis anguſtijs.¶ Ad euidẽtiã eſt ſciendũ ꝙ olim Edictũ

—
—
U.
E
—
=
S.
=

adiri nõ poterat clauſis ta. hodie ſic.¶ Itẽ oꝑaturqꝛ po⸗ ſcriptꝰ hr̃s nõ poterat hr̃ditatẽ adire niſi ſoluerit viceſi diui adri⸗

ſnn tero videre quid ſit mihi legatum.¶ Itẽ qꝛ cognitis ver⸗ mã ꝑ hoc edictũ qð hẽbat multas iniqᷣtates/maxime de ani qñ ha⸗
Adescqtr bis amodo poterit fieri traſactio ſuꝑ eis cuʒ als fleri nõ cohartatiõe anni. alias nõ hẽmꝰexpᷣſſas:⁊ qꝛ heres ſolue beat locũ
totöllin poſſit:vt.l.de his.ff.de trãſac. . bat hãc gonereliden grineaneer Mrek ſumaria oen⸗
decugr 115 . . 6 tione in poſſeſſiõe ⁊ ita pᷣncipalit᷑ fuit inductũ fauoꝛe re
cüüteas tin Kub 2 . ca minis hoc mõ. Juuenis q̃ſiuit a pncipe ſü! ſeript? ĩ teſtöõ
prßaillie * ,B nõ abolito /nõ cacellato in aliqᷓ pte ſui: vellẽ mitti i poſſeſ
ocler iic⸗ n E mnm inter inſtitutus exclu⸗ ſionẽ/qro an debeã vigeſimã ſoluere ⁊ difficultates diui
. täadni *dit ſubſtitutuʒ bñ⸗ adriani edicti ſeruare: Rũñdet impatoꝛ ꝙ cũ hodie ceſſat
dgiemii ficio huius edicti.h. d. B vigeſima / ceſſat edictũ eiꝰ occaſione iductũ /cũ ſuis diffi
görtfiennn Add iti 0 Adde ꝙ ĩ poſſeſſoꝛio cultatibꝰ ⁊ ꝓcedat miſſio pᷣter edictũ m qͥſdã /vel ex edi
innt vterq; inſtitutꝰ ⁊ ſub cto pᷣter difficultates ſᷣm alios.h.d.vſq; adS. ſancimus.
ee ſtitutus pꝛo rata mittẽdi nõ ſint ⁊ ſin⸗ Inſtat iuuenis.qua ̊ foꝛma dẽo petere me mitti in poſ⸗
ſn i .“ gsulariter determinat bar. hic ꝙ ſequik ſeſſionẽ? Rñdet᷑ ꝙ dz teſtm poꝛtare coꝛã iudice nõ cacel⸗
ſaii PRrrmXAreputat pulchꝛum fulg. ? tãgitur iſt latũ / nec abolitũ in aliqᷓ pte ſui/⁊ ſi nullus ↄdictoꝛ apeat/
unnn c mn. iiij. pte glo.fin. huius.l.ver.qñq; tñ vterq; admittit᷑ vl apeat minꝰlegitima cãm allegãs fit miſſio ex ſũmaria
fal ſite Verũtñ teneas ʒᷣ bar.⁊ ful.qꝛ ex quo clare conſtat in iune cauſe cognitiõe.i.ex ſola oſtẽſione teſti/⁊ hãc poſſeſſio⸗
ſikelet, libꝛis aꝑ. q̃lit ſubſtitutus ſimul concurrat cum inſtituto nem accipiet ſub pꝛeſentia teſtium oĩm rerum que moꝛte
ileſii iuribus alleg. in glo. hic/x in.l. cum pꝛoponas.. de here. defuncti poſſidebãtur ꝑ eũ.hoc dicit vſq; ad· S. ſinautẽ.

Butrigarij Gcda pars ſuꝑ Sexto libꝛo Codicis

Modo inſtat iuuenis:ſp quid ſi appeat legitimꝰ ↄdictoꝛ
vt foꝛte qꝛ pꝛoducit ali teſtm non abolitum non cãcella
tum: Rñdetur qꝛ tunc dʒ oꝛdinari iudicium ⁊ libellus:⁊
plene de cs cognoſci ⁊ ex plenaria cognitõe fiat miſſio/⁊=
mittetur in poſſeſſionẽ ille qui potioꝛa iura oñdet.hoc di
cit vſq; adS. nullis. .
¶ Mullis.¶ Iſte ·S. ponit regulã ⁊ excep.regulã vſq; ad
‚mhHF6Flulum niſi.ibi exceptio.vſq; in finẽ.Et ad euidẽtiã ẽ ſciẽ⸗
vſucapio dum ꝙ vſucapio pꝛocedit ex fauoꝛe tm poſſidẽtis.pᷣſcri⸗

⁊ ſſcriptõ ptio.xxx.vł.xlł an.cãtur ab odio tm̃ negligentis petere/⁊

