in.l.prima. fl. commodati. canoſtin Rubri. eod. alicuius rei ad certum uſum gra
tuita conceſſio. alicuius rei in genere. nam & in rebus mobilibus & in rebus ſo
li:ac incorporeis conſiſtit ut dicit lurecon. reiecta differentia uſus & commoda
ti in.l.i. S.i. f. commod. Fallit in rebus quæ uſu cõſumuntur ut pecunia/uinum/
frumentum:in quibus non conũſiſtit com modatum quia non eadem res ſed ſimi
lis reſtitueretur.niſi quandoq; ad pompam ſeu oſtentationem ut in. l.iii.S. fin. ff.
commod. Hoſtienſis dicit de quodam iuuene qui pecuniam commodato ac
cepit qua oſtentata ludificatus eſt patrem cuiuſdã puelle ut eam ſibi nuptum da
ret:quod plærumq; fit ad certum uſum:tunc enim eſt cõmodatum non precariũ
l. in cõmodato.S. ſicut. ffe. ut dixi prece. lecti. qd eſt aduertendũ ob ſtatuta loquẽ
tia de cõmodato. Item uſus ſacit ut eius ratione cõmodatum dicatur contractus
ex quo alteri ius querit᷑ ut in ſtatutũ ueniat de illo cõtractu loquens. ut ſcrib. poſt
Bar. in. dic.l.i. & cano. moder in Rub. cõmodati. Et ſciendũ qd ob certũ uſum

imns cau
micen

mloltio

olonde

Mmn

nunch
Mrocen
Ulcginde
luino.
dcic.
wkunte
uane
Uncumn.
ſaburdie
Urnactio
lmoc
uns
linruln
atlait
ngena
en
uaup
Wtoiute

Rkecn
mmuln
ter

olelioi

nens

nntunlen

tedi ll

Cnleen
gäſun

uffa
Cnloſct

ſrmtei

bluline
Cleniti.
Unsaa

te noni

taſllun

Claibn

olläengi

cbtdgll
ucein
1 olie
rictoen

vipban
nt ndle
Clivrmun

an hamo

roche
aomn

munmitmn
rcotnnen

nung
Einnchodn

Xoort

Uniapion
1 es
nlü

=—

=

i-

De Reg.Iur. ff. To. VIII.

poſſunt et ſerui cõmodari.l.ii. C. e.et homines liberi:unde Bar. dicit ĩn.l. lege.ff. de
plagiaris:quod Cardinales & magnates qui ſibi inuicẽ donant uel cõmodãt can
tores peritos:uel coquos: uel hiſtriones: non incidunt in.l.fauiã de pla gitniſi ma
la fide faciant:uel ob malum delictumue. Eſt autem gratuita non ob mercedẽ
ne ſit locatio uel ob aliam rem uiciſſim dandã ne ſit permutatio aliuſue cõtractus
nam ſi cõmodaui tibi bouem meum ea lege ut mihi tuum cõmodares ad certum
uſum erit contractus innominatus text. ſingul.in.l.ᷣſi rem mihi inſpicienq a. fl. de

preſcript. uerbis iudicio ludo. ro. in ſingul. & Bar. in dicta. I. ſi rem: unde ludo. Ro.

in notabi. ſuis ad princip.dicit quod ſi cõm odaui tibi cratherem argenteũ ut tan
tumdem argenti mihi reddas contractus erit in pendẽti. nam ſi eundẽ reddas erit
cõmodum. ſi aliud erit innominatus cõtractus do. ut des:ſed moderni canoniſtæ
dicunt eſſe ab initio contractum innominatum. .finali. in fin. ff. de preſcript. uer
bis ubi eſt euidens textus. cuius non meminit ludo.fit autem cõmodatum fere ac
cipientis cauſa ut depoſitum deponentis. Quid tamen dices ſi gratia dãtis fie
ret an uideatur donatio utputa maritus ſponſe miſit gemmas/coronas/ornamẽ
ta ut illuſtrior ducatur an uideatur illi donare? Bar. in. l. ſi utcerto. S. interdum
ff. eodem dicit quod cenſetur cõmodatum nec morte cõfirmatur donatio nec de
bet uxori acquiri niſi aliud ſtatueret cõſuetudo in quem articulũ plenius remitto

ad ſcrib.in. I. penulti. 5. ſeruus. ff. ſolu. matri. Bal.in.l. filie. C. fami. herciſc. ludo.

Ro.in auct. quod locum. C. de colla.ubi modo. Quid etiam dices ſi cõmodaui ti
bi librum ut eũ creditori tuo pignoris loco dares? erit cõmodatum & mihi dabit
actio cõmodati contrate ut librum luas & mihi reddas tex. & glo. in. I.pe. C. e. glo.
et Bal. in.l. ſi ut certo.S. nunc uidendum. fle. ubi dicũt quod poſſum agere clapſo
tempore quod ſi non ſit tẽpus appoſitum ex arbitrio iudicãtis intelligetur ac eſti
mabitur per glo.in.l. lutius.ff.mandati.interdũ cx qualitate perſone & libri ut ſi ſe
quenti anno legatur ille liber in ſcholis debet prius redimi aut ſi cõmodans eſſet
in patriam diceſſurus arg.l. queſitum. ff. de pigno. Eſt & aduertẽdum ut dix. in du
bio cõmodatum fieri gratia accipientis & eius precibus & rogatu.ut Bart. ſ. cribit
in dict. . interdum: & alleganti aliud incumbit onus probandi:ut cano. dicunt in
Ru. cõmo. Ad materiã glo. quid in cõmodato ueniat ex Bar. in dict.l. quod ner
ua: & dict. S. nunc uidendũ do. Guil. hic dicit ita eſſe diſtinguendum:aut fit gratia
cõmodantis: aut gratia commodatari aut utriuſq;. Priore caſu uenit ſolum la
ta culpa & dolus dict. S. interdum. Secundo caſu uenit leuiſſima dict.S. nunc
uidendum. l. in rebus. e.ti. niſi commodans ſe obtulerit ad cõmodandum non 10
gatus ut dict.S. interdum. ex uno intellectu: & Bar.in dict. l. quod nerua. Cõtraria
autem actio hoc ſecundo caſu continet dolum & latam culpam. l.pe. ff. commo.
Tertio caſu uenit leuis tantũ arg.d. . nunc uidendum. Ratio diuerſitatis inter
precarium & cõmodatum eſt quia precarium reuocatur quãdocunq; cõmodatũ

finitur uſu certo: ut prius dictum eſt unde uenit in eo dolus & lata culpa non le

uis aut leuiſſuna tamen non poteſt fieri precarium niſi roganti & ſic gratia cius
non gratia concedentis. aliud in depoſito quod fit gratia deponentis propria un

de poreſt depoſitum cum cõmodato conuenire licet natura contractus diſconue

niat & ut plurimum fiat depoſitum gratia deponentis cõmodatum uero eontra,
merito iurecon. hic ea facit diuerſa ratione frequentioris uſus ſeu eius quod non
raro fit. Rationem diuerſitatis inter precarium & cõmodatum tradit hic Do.
igneus quia poteſt imputari cur precarium ab abcunte non eſt reuocatum per

concedentem unde non uenit culpa ſed compenſatur cum culpa concedentis.
B ii

Repetitio.l contractus.

cõmodanti uero non poteſt imputari culpa cũ non poſſit reuocare ante tempus:
ſed habeat actionem ad intereſſe. l. ii. . heres. fl. cõmod. quæ ratio eſt pulchra ſed
preſuponit accidens quod pᷣcario poſſidens abutatur & cõcedens ſciat eũ abuti.
unde prima ratio eſt generalior quia precariũ poteſt quandocũq; reuocari.unde
in alio releuatur is a quo reuocari põtut de lata culpa tantũ teneatur.hi uero qui
tenent in precario nõ uenire latam culpã in æternũ reſpondere nõ poterunt.l.que
ſitum. in uer. dolum ſolum & latã cuſpã.ff.de pᷣcario:unde ſemꝑ hæreo opiniõi
meæ & cõi quod in depoſito & in pᷣcario ueniat lata culpa.intelligẽdo hanc.l.per
illã euitando correctionẽ legum. Ad cõfirmationẽ eorum quæ dixi in ea diſtin
ctione cõmodati circa eũ qui nõ rogatus obtulit cõmodatũ quia maiore liberali
tate fecit uidetur equitas dictare ut etiã hoc caſu ueniat leuiſſima.tũ illa eſt cõmu
nis que confirmari põt per. glo.l. & qui data opera.in uer.m aturius. ff. ex qui. cau.
maio.ubi ait quod is qui nõ rogatus iuſſuſue ſeſe reipu. obtulit non excuſatur.ui
detur enim captaſſe & affectaſſe abſentiã.ſicut alibi dicit᷑ de affectata tutela quæ
non excuſat. facit huc quod Barin. /. ſi ſeruus. S. qd uero.ff.de furtis ſcribit.orato
res reipu.qui ambaſiatores dicũtur nõ poſſe conqueri ſi ſpoliati ſint a latronibus
uel hoſtibus ubi affectauerunt & ambiuerũt legationẽ p illã.l tria onera. de excu.
tuto. &. l. inter cauſas. S. nõ oĩa. fl. mãdati. tex. eſt quẽ Siculus aureũ appellat in.I.
uniuerſi. C. de lega.li.x. ubi diximus: uide Bal. in. l. pignus. C. de pig. acti. Ant.in.c.
ſignificante. de pigno. A.dde predictis ad materiã cõmodati quaſdã regulas.Pri
ma eſt quod quãuis reuocetur cõmodatũ finito uſu non prius & cõpleto non in
cepto ut glo. ci de cõmo.not. dicit. Si tamen tpe prefixo nõ potuit cõmodatarius
uti re cõmodata ut puta quia nõ eo dieueniunt cõuiue ſed poſtero uẽturi ſunt uti
non poteſt re cõmodata ut Bar.ſcribit in.l. ſi ut certo.5.ſicut.ff.e.& Cy.in.lii. C.e.
ego dicerẽ reuocari poſſe ſed ſi non reuocetur eũ qui utitur tunc cũ prius ſine cul
pa ſua uti nequiuerit nõ facere furtũ quia nõ dicitur ad uſum nõ deſtinatũ uti ni
ſi reuocata prius res fuerit. pᷣſertim ſi ſine dãno concedẽtis id fiat.poſſet enũ is qui
certat de damno uitando agere ad intereſſe actione cõmodati:quæ oĩa in equita

te conſiſtunt. Secunda regula eſt quod cõmodatarius nunꝗᷓ de ſortuito caſu te

neturut in. . l. ſi ut certo. niſi ex pacto/mora/culpa/ uel delicto cũ aliter uſus dici
tur quã res eſſet cõmodata uel uſus pᷣſtitutus. Hæc obiter a Cano.tradũtur in.d.
c.i.poſt Bar.& legiſtas. Vnde uideo queſtionẽ proponi ſuper hac re poſſe an qui
cõmodato accepit equũ aut arma ad bellũ iturus eaq; amiſerit bello:liberetur.de
qua re in. d.l. ſi ut certo.S. ſed interdũ ſcribitur: & a Iacobo de ferrariis in forma li-

belli quo agitur ad reuocationẽ feudi in glo.ad uer.cõtra debitũ:ubi dicit nõ tene

ri quia is qui cõmodauit potuit pᷣuidere rem eẽ in belli diſcrimine atq; in illud di
ſcrimen cõmodauit.eſt enim caſus qui de facili potuit preuideri & cõmodatarius
nõ exceſſit uſum.itaq; ego dicerẽ eũ qui contra legẽ belli ut pote cõtra edictũ du

cis uel finito bello in illud periculũ ſe ingerit teneri ut de fabio tradũt ꝗ cõtra legẽ

Ro.ducis gallũ hoſtẽ duello ꝓuocãs ꝗᷓuis fœliciter rẽ geſſerit dãnatus eſt capite

qd accidit his qui hoſtiũ aciẽ citra mãdatũ ac mores bellicos trãſuadere ac pene

trare ſolẽt aut temere aliquid hmõi facere. dum culpa ẽt leuiſſima caſum pᷣceſſerit
ut in hac gl. & in.l.ſi ꝗs nec cãm. ff.ſi cert. pet. de hac qᷓſtione Inno. ca.ſicut.ii.de iu
reiu. Tertia regula eſt qd cõmodans uaſa uitioſa tenet᷑ de uino effuſo uel deteri

orato aut fortaſſis de ueſte ĩfecta peſte uel alio pacto ĩ caſu ſimili ſi ſciẽs id fecerit
aliud ſi ignorãs: ur i. l. ĩ rebus.S. ſi ſciẽter. ff. cõm. ꝗuis locator teneat ẽt ſi ignorãter

ꝗoa metcedẽ habet. lxtenet᷑. S. ſed ſi uas ff. de actio. empti. jn fl.nõ ſolum ad preciũ

nimlĩ
. bnina
more
iwlnige
numdhi
ſn oo
Nui
eleem i⸗

clbtor

nl repp

i alis

frlige
und
tpolin
Pynusnul

ino Naute
meusue
lnquelti
litno
Undatien
rentiam
wrautexe
Cent Nam
Gnocatut
ngemand
alt ecee
walobe
Uiſlde P
Nuntexna
linanſſe
Ipaltere
Umnopus
Alonatio

rn
L
Aiune
uaddi
nutlr
dopni
uele

elbrl

din.
aſni
chan
tbtn

Ntrontn

deen
pellt
Antine
egllult
lomonn
nocns
Unſottui
inlie

usſnel

nachuin
tenigi
iainmin
Vitoce
r lod
H
in
lengi
Pberomd
Ucinötme
nodnnn
acdci

neadlin .

De Reg.Iur. ff. V Fo. Ix.

amittendũ ſed ad dãnum et intereſſe: ꝗuis bar. tenuerit contrariũ. Videas de hac

re Abba.iĩn.c. unico. de cõmodato. Q uanta regula eſt quod ſi cõmodatarius
remittat per nunciũ fidelem cõmodatum et pereat, non tenetur quia nõ erat dũs
cõmodati quamuis aliud ſit in debitore qui dñs erat & genus perire nõ dicat᷑.l.
argentum. ff.. cõm oda.c.unico.de cõmod.cum illic not. c. ſignificãte.de pi gno.qdᷣ
limita procedere quo ad debitũ principale ut nõ liberet debitor: ſecus quo ad pe
nam periurii & penã conuentionalẽ ut Siculus diligenter explicat in. d. c. ſignifi
cante. Item limita qũ dediſſet nuncio miſſo per creditorẽ tunc enim etiã a debito
liberaret᷑.l.eum qui.S.fi.cum.l.ſeq.ff.cõm od.niſi eſſet miſſus duntaxat ad incitan
dum debitorẽ ut ei qui miſſus eſſet ad citandũ in ius.non aũt cum mandato ſpe
ciali ad recipiendum: ut illie ſcribitur: & oſtendenti poteſtatẽ ſuam non aũt aſſe
renti, credẽs excu ſatur.l. ſi quis inficiatus. ff. depoſiti. tu uideas pulchre Siculum
plene colligentẽ materiã nuntii ad ſoluendũ miſſi & an debitor teneat᷑ ad mittẽ
dum in. d. . ſignificante. Quinta regula eſt quod he pſone poſſunt cõmoda
re quæ poſſunt cõtrahere unde pᷣlatus & œconomus cõmodare poſſunt argu.l.
iubemus nulli. S. ſane. & auct. hoc ius porrectũ. C. de ſacro. eccle. cano. in Ru. de

cõmo.Si aũt cõmodetur illis a priuatis:eccleſia non tenet᷑ niſi quatenus in utili

tatem eius uerſum erit.c. hoc ius porrectum.x. q.ii. & Floſt. in ſumma. de cõmod.

Aliam queſtionẽ de cõmodato facit Saly. qũ res cõmodata æſtimatione p̃ceden
te fuit: quã optime decidit. Quorta pars principalis glo. eſt de mandato. Eſte ũt
mandatũ ex cõi definitione, officium ab eo qui gratuitũ ſuſcepit exhibendum. ad
differentiam eius qui non gratuito facit qui locator dicitur aut proxeneta aut in
ſtitor aut exercitor. nec obſtat quod hodie oẽs procuratores ſalarium & pecuniã
habent. Nam ut bar.dicit aut queris reſpectu mand antis & mãdatarii tunc inter
eos nõ datur actio mãdati nec ẽ mãdatũ niſi gratuitum:aut inter alios ut eũ con
tra quẽ mandat᷑ nunc põt ſalariũ & pecunia uenire. dĩũmodo uoluntas mandan
tis adſit & de ea cõſtet. l.naturalis in. fi. ff. de p̃ſcrip. uer.illic:& inuicẽ refundamus
impenſas bar.in. J.i.in. fi.f mandati.in. .i. C. de edẽdo. in. I. quedã.ff. de edẽdo. in. I.
i. in fi. ff. de procu. bal. in rub. C. de procu. Et quod dicit᷑ eſſe locatũ ubi preeiũ in
teruenit ex natura cõtractus diſcernit᷑ / poteſt enim eſſe donatio: põt eſſe uenditio
ut qñ tranſfertur dominiũ in mandatariũ.l. hoc iure.ᷣff. de donat. eſt donatio: & ſi
principaliter detur pecunia in conſequentiã opus faciendũ ſit eſt uenditio:ſi prin
cipaliter opus in conſequentiã pecunia eſt locatio. Verba ſunt bar in. l. qui ſaxum
ff.de donatio. Ires aut ſunt mãdati ſpecies: quoddã ad negocia gerenda: aliud
ad lites agendas: tertiũ ad iuriſditionẽ exercendam ut not.in.l.mandatũ. C. e.l. di
ligenter. fl.e.l.i. f. de procu.& per totũ.l.i.ff. de offi.eius cui mandata eſt iuriſditio
circa mandati materiã habetis qd morte mandãtis finitur: de qua re per limitatio
nes habetis multa per laſonẽ in. l.eius qui in prouincia: quã uobis ſupiore anno
legimus.ff.ſi cert.pet.cũ uulga.locis.Itẽ quod mandati fines ſeruãdi ſunt. Itẽ de
ſpeciali mãdato & in ſumma hec materia continet totũ ti tulũ de procu.& multa
alia que aliis in locis tractabunt᷑ ne uidear ĩ hac legẽ oĩa cõiicere uelle. Cæterum
qd ad hunc locũ attinet Primo examinabo quid ueniat in mandatũ an dolus an
culpa. In qua quidẽ parteuarie ſcribit᷑. Nã glo.in. l. a ꝓcuratore. C. mandati tenet
uenire leuiſſimã culpã ob dictionẽ oẽm illic repertã que ẽt leuiſſimã cõprehẽdit.

item alia rõne. Nam mãdatarius ut plurimũ eligit ob induſtriã ſuã cuius ſe uide
tur peritũ ꝓfiteri. Hæc tñ ſnĩa uidet᷑ Saliceto dura & qᷓ det cãm nõ inueniẽdi faci

le ꝓcuratores. Vnde Bar. quẽ ſequitur ille in. l.qd nerua: & in. l. eum qui. .fi. ff. de
MU iie

Repetitio.l.contractus.

furtis. Diſtinguit, Aut queritur de actione mandati contraria: & in eã uenit leuiſſi
ma arg.l.ſi ſeruus. S. quod uero.ff mandati. Aut de contraria: & in eã uenit leuiſſi
ma ſi id quod mandatur exactiſſimã diligentiã exigat ut in procuratore ad lites ut
d.l.a procuratore. ſi diligentiorẽ leuis. l.in re mandata. C. mãdati. ſi diligens uel in
duſtria nõ magna dolus & lata tantũ ut ſideiubere:ſoluere:emere.l.ſi fideiuſſor.ff.
mandati. Ad materiã mandati.colligo aliquas regulas optimas. Pria eſt quã
frede.ſenenſis in conſil. ſecundo tradit:ubi ait. Habens mandatũ ad cõponendũ
uel tranſigendũ cum generali poteſtate non poteſt gratis remittere.l.contra iuris
c§. ſi filius. ff. de pactis. in arg. ubi gl.fi.l. nam & nocere.e.ti. hoc etiã tradit bal.in.l.
ſi procurator. C. de procu. ubi plenius dicit quod procurator habens liberam que
dicit᷑ equipollere ſpeciali mandato ut bal.ſcribit in.l.illud.ff. de mino.non tamen
poteſt donare nec remittere. per.l. creditor.S. lucius.fl.mandati.l.ſ᷑ pater.ff. quod
in fraudem creditorum. de quo per cano.in.c.qui ad agendũ.de procu. Alex.in.].

qui Rome.s Callimachus.ff.de uerbo. oblig. Idem ad hoc alia in conſi.xxii.uol.i.

ubi de procuratoribus & adminiſtratoribus eccleſie uel minorũ & ſimilibus qui
non poſſunt remittere exceptionẽ peremptoriã & de intellectu. l.mediterraneæ. C.
de. anno. & tribu. lib. x. quia quando remittit id quod non affert damnũ dño non
preſumitur in dolo eſſe. nec in culpa etiã leui. licet. Io. de imo. dixerit eſſe melius ut
non remittat ꝗᷓuis inutilis fit res & eam relinquat in ſuſpenſo donec forte proſpe
rior fortuna ſuccedat:ut Io.de imola dicit in.l.ex duobus.ii.col.vii.fl. de duo.reis.
Secunda regula eſt quod mandatũ reuocatur regulariter re integra & ante litẽ
conteſtatã. alias ſecus niſi ex iuſta cauſa examinata & approbata per iudicem ut
cum ipſe dũs in iudicio cõparet & per ſe agere uult etiã tacite ſic reuocat᷑.c.ſi quẽ.
de procu. Ii vi. glo.in. l. qui mutuã. .i. fl mandati. ſcri.in. l. ante litẽ: & in. l. poſt litẽ
ff. de procu. & morte finitur re integra.l.ſi defunctus. ff. de procu. d. l. eius qui in
prouincia.in. l. mandatũ. C. mandati. Aliter atq; in plato defuncto in quo procu

raxoris ſui officiũ re non integra etiã finitur ut eſt deciſum in cle.ult.de procu.in

uerbo etiã iam cepta & conteſtata: & reuocatur multis aliis modis:ſed inter cæte
ra per diei lapſum qui in procuratorio erat appoſitus.l.iii.ff.de procu. unde caute

la eſt & conſiliũ ut apponatur dies ne ſit neceſſe ſemper reuocare per aliud inſtru
mentum quod tradit Iaco. ferra. in for.li.reſponſorii in actione hypotecaria :ubi
difſuſe diſſerit an ſit ipſi procuratori & quãdo facienda reuocatio poſt cano.inlo

cis uulga. & non reſero hec que Sozinus etiã in regu. ſuis tradit licet corruptiſſi

mus liber. Tertia regula eſt quod hæc uerba pmitto & uolo ut facere poſſis in
tali negocio quemadmodũ ego poſſum, inducunt generale cũ libera. per. l. credi
tor.S.lutius.fſ.mandati.bar.ĩn.l.procurator cui libera.ff.de procu.c.fi.per ſcrib.de

dila. facit. l. qui quadringẽta. ffad trebel. archid. in. c. .de reſcript. in. vi ubi etiam de
mandato ſine reſcripto põtificis idẽ dicit: bal.in. l..ad fi. C. de bo. mater. Quar
ta regula eſt quam tradit bar.in.l. deferre. Siidẽ decreuerunt. de iure fiſci.fl. ubi ait.

Si uolo probare te mihi a centum teneri:hoc non probabo per tertium dicentẽ ſe
mandato meo tibi pecuniã portaſſe ac dediſſe: & ſi non põt teſtificari in eo quod

ad ipſum ſpectat. nã ſi tradidit eſt liberatus a me:ſi non tradidit obligatus nec eſt
idoneus in cauſa ſua.cũ quo doct. tranſeunt in. c. inſuper. de teſti. In qua re diſtin
gueut facit Barbatius in conſi. lxxii.uolu.ii· poſt Salic.in.l. omnibus uer. quero.
de procuratore. C. de teſtibus: & breuius. In negocio quod geſſit nõ poteſt procu
rator ad negocia teſtificari niſi utraq; parte uolẽte ad inſtar ꝓxenetæ ut in.. quo
niam ueroen autẽtico deteſte. preſertim cũ ex ſua teſtificatione ſentit cõmod.ter

umet

dtir

innggo⸗
guuitatun
utpote
ſtend wet

Gnnnpre

Uins
Gonnol

angle⸗
usrei ar
fnlen⸗
Aunſima
urrenler

oguipre
lirciue
entiͦten

icneme

Unllt e
luperd5
Catlexin
nkemal
uideatu
prauide
ltaur e
nm Per
iginsbal
fmiümge
inmhe
tleenp
nſgcan
utluege
8
twalnece
mn cut
ſikecon
uleein
Uehetſon⸗
Uchnhe⸗
uunre!
munte⸗
Wnel r
kacaln
letllun
ihlle
Gmenlumn
wune

— =—
=
=☛ wwk

ilei
dtlaiſk
Clte
bdi
lleg
chai
poneni
ntnis
tbalal
Gune
Dnunn

1t

l

ttanet
düonun
meliuen
nepoe
echons
antelt

Uctoa

cle
lpolte
ensin
aopde
eptocn
intercrt
☛
ludinln
cta
coinl
onupri
epoſſst
ceu
etſciben
Vetance
. Qun

Kuria

een

In 00

ensn

akecln
tatpoo
tln N

Nu.

De Regulis Iuris.ff. Fo.x.

proxenetã tamen & aliũ hoc intereſt quia põt compelli ſi abutraq; parte produca
tur ſi ab altera tantũ non poteſt cõpelli ut glo. in. d. c. S. qm uero:quam Sali.ſequi
tur. in negocio uero alio procurator ſi producatur utraq; parte uolente põt. ſi alte

ra inuita.tunc ſi a mandatario non:niſi conſtet quod nullũ cõmodum conſequa

tur: utpote ſi cum peteres a me centũ mutuo ego dixi titio præſenti ut tibi numera
ret ea a me tradita. hic numerator quia nudum miniſteriũ prebuit erit teſtis.l.ſi ꝓ
curatori preſentis. de uerb. oblig. uel in aliis exẽplis. Saly. pulcherrimis & frequẽ
tiſſimis & hec crebrior eſt ſententia. Si uero ab aduerſario uel alio quã mandante
procurator pro producente & alio quocunq; põt deponere & pro eo cuius nego
cium geſſit. glo.in.l̃fi.ffde teſt. arg. auct. ſed iudex. C. de epiſco. & clericis. Infinita

buius rei cauſa congerit Barbatius illic. Q uinta regula eſt quã bar.tradit in.l.
. „ 7 * 7„ 8 7 „ „ „ 8 — 7 7
qui in aliena.S. ſi. is qui. de acqui.here. Si preceſſit mandatũ de faciendo aliquem

actum ſi mandatarius illũ expedit non facta mentione dño uel non expreſſo no
mine:cenſetur ui mãdati feciſſe:quod Ange.citat optime contra perfidos procura
tores qui proprio noĩe emunt aut faciunt ut uirtute mandati feciſſe uideantur: &
poſſint cõueniri mandati actione adducit. lI. qui ſeruũ.de interrog.actio.ff in quã
ſententiã. tex. eſt clarus & rotundus in.l.ſi ita quis.S.ſeia.in princi.de uerb. oblig.
ubi ſeia. emerat precedente mandato alterius nec in emptione fecerat mentionem
mandati. ſaeit.l. pupilli. . ſ procuratori. de nego. geſtis. ff. & illic Ange. qui etiã

dicit per.d. S. ſi is qui procedere in habente tacitũ citat.l. indebiti.ff. de cõdi. indebi.

ſed eſt lex indebitã: que de fideiuſſore loquitur. Dy.in.l. poſt dotẽ. ff. ſolu. matri.in
eam rem aliquid: & illic Bar. Bal. in. l. fi literas, C. mad. per illũ tex. querit an in du

bio uideatur quis habere animũ ſequendi mandatũ. concludit quod ſic ſi literas
acceptauit. cle.i. de procu. Sexta regula eſt quod ſi hãs mandatũ ſpeciale doloſe

uerſatur & eo abutitur põt ab eo qui generale habet reuocari & prohiberi.ita cõis
doctrina per. l.. ſi hominẽ. ff. manda. quam tenent cano. in. c. ſtuduiſti. de offi. lega
ti. quãuis bal. dicat pertinaciter in iuriſditione mandata non habere locum. facit.l.
quoniã augerio. C. cõue.fiſci debito. lib. x. uide quod moder. de mandato dicũt &
pteſertim Barbatius in. c. quoniam abbas. de offi. delegati. Quinta pars gl.tra
ctat de emptione & uenditione. Eſt igitur emptio cõtractus iuris iuris gentium
utriuſq; cauſa factus: quo ex parte uẽditoris rei traditio ex parte emptoris pretiũ
uenit. Ita ego definitionẽ huius contractus collegi ex legibus ipſius ti. qui contra
ctus ad neceſſitatẽ hominũ introductus eſt cum prius omnia ꝑmutatione fierent
cõmertia cum uſus nũmi non eſſet. ubi ergo pretiũ non interuenit nõ eſt uenditio
l.i.fl. de contra. empti. & ſolo conſenſu perficitur niſi conuenerit ut ſcriptura fiat
S.i.de contra. empt.inſtitu. hic cõtractus eſt frequens et ampliſſimus in materia.
unde ego hacunica lectiõe precipua quedã tractabo cõpendioſe. Primo quero
quæ perſone poſſint hunc contractũ facere. Dico quod quicũq; poteſt alium cõ
tractum faeere hũc poteſt et quilibet quicunq; libere põt uendere.qui aliter poteſt
contrahere. l. dudum. C. de cõtra empt. et uendi. in qua nõnulli materiã retractus
tradunt:de qua dixi in conſuetu. Aurel.tit. de retractu. quãuis olim non niſi cõſor
tibus uel proximis imobilia uendebantur quod in hunc diẽ in multis locis in re
bus feudalibus et alodialibus obſeruatur. Secundo quero licet de minoribus
de eccleſia uendente et de ſubhaſtatiõe potuiſſem ſuperiori parte dicere que res uẽ
di poſſint. Dico quod omnis res etiã aliena modo non ſit ſacra/publica: uel extra
cõmertium contrahentis. que tamen iregula ſæpe fallit. ut not. in. l. ſed celſus. ff.
de contra, empt. cum ſimi.lxem alienã fl⸗eo. Tertio quero que ſint ſubſtãtialia

Repetitio.l.contractus.

huius contractus Dico eſſe tria ex iuribus et theoricis doctorũ. Primum conſen
ſus contrahentiũ.l.i.in.fi.l.in uenditiõibus. ff.e.ti. l. conſenſus.ff. de actio. et oblig.

S.i inſtitu. e. cum ſimi. Alterum eſt preciũ in nũmo uel pecunia numerata non
in ſpecie uel re ut predixi. d.l.. uer. ſed an ſubſtantiæ. . pretiũ inſtit. e. Lertiũ eſt
res certa. nã incertitudo ſuſpendit donec certificetur. d. .i·l. nec emptio. ff.e.l. natu
ralis. in princi. de preſcrip. uer. Diſſoluitur aũt ſolo conſenſu.quia ſolo conſenſu
pficitur.l. ab emptione.ff. de pactis.l. em ptio.ff. de reſcind. uendit..i. Cquãdo hic
ab empt. diſce. Sciendum aũt quod fubſtantia cõtractus emptionis non põt com
mitti arbitrio contrahentiũ. niſi ad tẽpus. l.. in ementis. C. de contra. empti.de qua
Soꝛinus.in regulis:ubi etiã tradit limitationes ad.l. ſecundã. de reſcind. uendi. de

qua per cano.pulchre.in. c.cũ dilecti. de empti. & uendi. ubi licet emptori qui rẽ di

midio minus ĩuſti p̃cii emit rem reſtituere pᷣcio quod dedit recepto uel precium ſu
plere. Item de ſimulato cõtractu qui nullus eſt cũ deſit conſenſus.l.nuda.f. de cõ
tra. empt. l. i. C. plus uale: quod agitur. Bar in. . emptor. ff. de aqua plu. arc, quæ ſi

mulatio debet probari: ut glo.in. l quãuis: &. l. multũ. C. ſi quis alteri uel fibi, ·opti

mam. C. de cõtra. & cõmit.ſtipu.& de tribus cõcurrẽtibus:dixi in cõſuetu. Aurel.

et cano. tradũt in. cad noſtrã de emp. & uen. c.illo uos. de pigno. ſcrib. in. . i. C. de
pactis inter empto. & uen.ex quo quid trãſſeratur & quomodo ex retentione diu

turna rei preſumatur ſimulatio aliiſq; modis & tota materia uiſum eſt mihi pla
ne remittendũ ad Cepolã in tract. de ſimu. cõtractu per quẽ optime & abunde di
ctum. Q uarto quero ad quid teneat᷑ uenditor. Do. Igneus hic abſoluit paucis
teneri ad tradendũ ſed nõ preciſe & liberari dando intereſſe. de qua re dixit latius
in repeti. . Cato. remittit ad.l.i. &. l. x empto.ff. de actio. empti.l.ſtipulationes. nõ

diuiduntur de uer.oblig.ait eſſe tex.in.l. ubi aũt.S.fi.e.ti.qui loquitur de obligatio

ne dandi duntaxat in qua tenetur pᷣciſe dare & dñiũ tradi oĩmodo rem accipiẽtis
facere ut ille tex. dicit. gl. aũt dicit aliud eſſe in cõtractu ex quo uenit ſola traditio.

uide illic ſcrib. eſt aũt tex. clarus in princi.li.ff. de actio.emp.cũ ſimi. Dicunt tũñ alii
quod ſi habet cogitur tradere:ſi nõ habet ſoluit intereſſe.quã tenet bar.& uidetur

mihi melior. tñ remitto ad ſcri. de ſubtilirate. Quero igit᷑ quinto an etiã fructus
tradere teneat᷑. Dico quod fructus ꝑceptos poſt uenditionem ex parte emptoris
perfectã ideſt ſolutionẽ precii uel fidem reſtituit emptori.l. fructus.l. curabit.l.pe.

.C. de actio. empti. l.i. &. i. C. de peri. & cõmo. rei uendite. l. iulianus. 5. ſi fructibus:

et ſeq. ff. de actio. empti. Itẽ fructus tꝑe uenditionis extãtes & pendentes nondum

collectos nec a fundo ſeparatos reſtituit emptori niſi aliter actũ ſit. d. l. iulianus:

et.I. cũ fundus. e.ti. de. cõtrah. empt. l. fi.. fructus. ff. de his quæ in frau. credi. & oĩa
affixa & cõiuncta.l.in uendendo. S. fi.fl. de cõtra. empt. & penſiões nondũ cedẽtes
ſed pendentes ut Dy. uoluit pertex. in. l. fi. ff. de iure. fiſci. ubi bar. aliter. Pe. fer.ĩ for.
li.de. uenditiõe ſequitur Dy. & Ang.in.l. diuortio. ſolu.ma. Quero ſexto:quid ſi
res uendita pereat ante traditionẽ, Dico ut reliqui: quod perit emptoris ꝑiculo. 5.i.
C. de pꝑicu.& cõm. rei uen.niſi ſcriptura nondũ interuenerit: aut ſub conditiõe fue
rit uẽditio aut dolo culpaue uenditoris pierit aliiſq; caſibus ut de p̃guſtatiõe/põ
deratione/mẽſura poſitis per glo.in.S.cum aũt empti.in uer.ſtati.inſti.de cõtra.
empt. Venit ergo concludẽdo ad glo.dolus:& culpa & diligẽtia quã diligentiſſi
mus paterfa. adhiberet in rebus ſuis. I. cuſtodiã. ff. de peric. et cõm. rei uen.l. quod
ſæpe.5. ſi uenditor.ff.de cãtra. emp.l.eum qui emit.alleg. per glo.ff. de furtis:et ſic
uenit leuiſſima. ex ſentẽtia dũi Io.ignei.pro qua facit tex.in.d.lcuſtodiam crude
intellectus dum dicit eã diligentiã quam in cõmodato: Sed obſtat text.in.l. quod

4 enon i
alecctt
nndlg⸗
. Gocate
telauita
lns i
naüten
venhon 4
maus N⸗
gonlalr

ſalnebel.
Nnium
koeslnt
Cuencdtror,
lchel ad
ornonte
&
teeuicti
mamluel
lunquoc
imus
ulipſeue
litioonp
lanraliucd
Uebalin!
ſulusc
ntcogit
(clums,.

leiemi

Prisae
lntnne
tenlahoe
Aunogni
Przdon
nele lm
tninl
iigtune
uun lel te
npotui
Quintn
arlent⸗
lue
uhak

lchnlen
Cobſ
latanon
elnun
Clali
nälohe
ötcon
ce

uendc

ie

clumu

aeec⸗

curn

lbilan

1. Aunk
liiC⸗
tionec
tinkiße
ebuncech

uepdcdt

lutlauns

wonesd

blgro⸗

artpii

lutrudte.

unttadi

Xuiden

äſueun

1
denhe

nabtle

ſuchbos
nondn

juliamms
tei i
Aacelens
heleiln
onitl
nctrle
lkniui

licetu
gen
nlgt

lutotl⸗
luncut
inlan

Regulis Iuris.ff. Fo. XI.

ſepe:non in. 5. ſi uenditor. per eũ alleg. qui nuſquã eſt ſed in. S. ſi res uendita. nam

tex.ille dicit eam quã bonus paterfamilias in rebus ſuis adhibet uenire: non autẽ
quam diligentiſſimus: & ita tex.l. cuſtodiã declarari debet per illam.l. ut eam quã
in cõmodato gratia utriuſq; facto debeat.quia emptio eſt huiuſmodi & ſic uendi
tor de leui tantũ tenetur.ita Bal. & omnes illã glo.ᷣ ſequti: & tex.in. l. eum qui emit.

de furtis.dicit cuſtodiã uenire:& diligentiã. non aũt dicit maximam. item tex. in. 5.

cum aũt emptio.dicit dolũ & culpam uenire:& illic gl.& cõmunis expoſitio dicit

leuem non aũt leuiſſimã. nec uidetur eẽ equitas cum ſit utriuſq; gratia celebratus

cõtractus:& cũ in dubio appellatiõe culpæ non ueniat leuiſſima: ut uoluit Alex.
in conſi.xlv.uol.i. Ad hæc circa hunc contractũ trado hanc regulã primã. Em
ptor nõ tenetur ſtare colono uel cõductori. l.emptorem. C. loca.l.qui fundũ.ff. Io
ca. quia emptor ꝓprietatis habet ius in re qa dominiũ & ꝑſonalis obligatio quã
habet cõductor contra locatorẽ non trãſit in ſingu. ſucceſſorem locatoris ſed be

ne in uniuerſalititulo ſuccedentem. l.fi. .fi.ff. de contra empt. & uend. l.i. S. ſi heres

ff ad trebel. Fallit in conductore ad longũ tp̃s cui debet ſtare: quia habet utile do
minium: & ſic ius. in re.l.i. in ſi.ff. ſi ager uectig.l.i. S. quod aũt & illic Bar.ff. de ſuꝑ
ficie. oẽs ſcrib.in.l. ſ filio.S. ſi uir.ff. ſolu.matri.Fallit etiam ſi emptor non ſuccede
ret uenditori in plenũ ius.l. in uẽditi. S.i.ff. de bo. aucto.iudi.poſſ.ſic in re fiſci uel
eccleſie.l.fi. de iure fiſci.ff. ludo. Ro. in. d. . ſ uir. Secunda regula eſt quod uen
ditor non tenetur de euictione qñ ſcienti emptori rem alienã uendidit. Alex. in cõ
ſi.lv. &. xc. uolu.iiii. Bar.in.l.uenditores.ff.de uerbo.oblig.queſt.i.quod notũ eſt:
et de euictionis materia plura hic nõ dico: alibi dicturus. habetis tres caſus & ma
teriam late per moder.in cap.ſi uenditori. de contra empti. Tertia regula eſt pa
ctum quod uenditor de euictione non teneatur ad tres caſus effectum non porri
git. Primus eſt ſi uenditor fuit in dolo.l.tenetur.S. fin. ff. de actio. empti. Secun⸗
dus ſi ipſe uel heres eius aut eius noie etiam tacito quis euincat. l.emptorẽ. S. fi.ff.
de actio empti. Tertius eſt quia põt adhuc re euicta precium repeti niſi expreſſe
dicatur aliud uel fuerit expreſſa cauſa. caſus ſingu.in.l. qui libertatis. ff. de euicti.
uide Bal. in. l.i. C. de pericu. & cõmo. rei uendi. & in. l. nõ dubitatur. C. de euicti. ca.
iF. rurſus qui.mo.feu.amit. Quarta regula eſt ſi quis rem furtiuã uel ui ablatã

emerit cogitur eam dño reſtituere etiam precio non recepto a domino.l.in ciuilẽ

C. de furtis. cũ ſimi. ſed cõſiliũ datur per cepolã in cautela decima ut proteſtetur
quod eã emit nomineillius cuius eſt & quandocũq; reſtituturus pᷣcio & intereſſe
ſuo prius accepto.ita Hoſti. tenuit in ſumma ti. de peni. & remiſſi. S. ulti. uer. quid
ſi emit rem deprædatã ita fiat inſtrumentũ utille conſulit: quandoq; enim amici

tie cauſa hoc fit ut conſeruetur ea res dño ſuo uili peritura. Ait tamen Cepola qd

quando quis emit rem a latronibus uel hoſtibus poteſt preciũ quod ſoluit recu
perare a domino.per.l. mulier in opus. ff. de captiuis: quod dictum tamen aduerte
non eſſe ſimpliciter uerum. loquitur enim de eo qui a latrunculis exteræ gentis re

demit mulierẽ in opus ſalinarum dãnatam quæ ab illis capta erat & utiliter rem

ſiſci egit unde a fiſco recuperat. aliud ſi emeret a fure uel uiolento & non hoſte ro
mano uel reipu, ſue ſed priuato fure. niſi pſtetur & utiliter negociũ gerat. aliud ſi

enim potuiſſet cum re furtiua deprehendere et detegere potius quã ab eo emere.
Quinta. Tria faciunt regulariter ceſſare periculũ euictionis:om iſſa denuncia
tio/abſentia/iudicis iniuria: ut. d.c. ſ uenditori.l. ſi per imprudẽtiã. ff. deeuict. em

ptor. C. e. cautela eſt cæpole. xcyii. ut nõ teneatur ullo pacto. ob remiſſionẽ uel pa
ctum ſactum in contractu: de quo prius dixittamen eſt intelligendum ut predixi

Repetitio.l.contractus.

quando expreſſe renunciatur precii repetitiõi alias ſecus quo ad precium. l. empto
rem.S.ibidem. ff. de acti. empti.per eum alleg. Vide illic in hac materia alias caute
las. Sexta pars glo. tractat materiam pignoris. Eſt autem pignus obligatio rei li
cite ad creditoris ſecuritatẽ facta. Rei licite ob res ſacras & qnaſdam alias que nõ
poſſunt pignori obligari c.ii. &. c. lator. de pign. niſi ex iuſtiſſima cauſaut illic. Vn
de ſuper hac definitione quero: quia dicitur ad ſecuritatẽ. nunquid is qui pignori
rem dedit uideatur eam extra manus ſuas ponere. Dico quod nonut dicit Guil.
de cugno.in. L manumiſſiones ff.de iuſti. & iure niſi per. l. qui habebat. ff.de lega.

iii ubi is qui legauit res ſuas uidetur legaſſe eas quæ ſunt ſibi obligate pignori ꝓ

tanto precio ut pignori æquiualeat quod ait eſſe ſingu. Et hoc limitant ſcrib. ubi
eſſet affectio erga eam rem ſpecialis ut quia eſſet liber in quo ſcripferat aut quam
annotauerat uel res que maiorũ ſuorũ fuerat ut in.l.fi.cin emptionẽ.ff. de minori.
aliud uidebitis ĩ. l. neq; piguus. hocti. Circa pignus ego colligo aliquot regulas.
Prima eſt quod incorporalia pignorari poſſunt diſtinguẽdo inter perſonalia &
realia. inter ea perſonalia ex quibus pecuniarium cõmodum percipi poteſt & ea
ex qᷓuibus non percipitur ut eſt ius patronatus in libertũ & in eccleſiã diuerſum.
Et iuriſditio a feudo. Item inter ſeruitutes urbanas & ruſticas: ut ſcri.in. l.ſi is qui
bona.S. uſu fructus.ff. de pigno.l.i.C. de ope.li. l.plane.ff. de lega.i.c. cũ bertoldus
de re iudic. Secũda eſt quod perſonæ liberæ poſſunt pro republica dari pignori
.l. obſides. ff.de teſta. l. diuus. ff-de iure fiſci.a non recognoſcẽte ſuperiorem utgꝗl.
in. l. i. C. de patria poteſt. c.ex reſcripto de iureiu. Quarta fructus cõputantur
