gantd helt
bpanorinn
,dincan
ol defeſct
iniiſcd
ollatober⸗
Jo deint
etndigrn

ter ex ii⸗

tionnz un.

eclerpont
limitarten
fkeigeyt
probitſni
relunnc,.
Uur adii
eiobztn
aant
Neoppe⸗
1 t u
etitgn?

bſouaurt
cichecl
biſuu
tomnnif⸗
Pohnit⸗ ..
jinmnnii 4*
tnitiuß
fnni
hengan

De rebus creditis et iureiurando. Jo. CXVI

et poteſt dari iuramẽtum. vt hac gloſ. aut criminaliter
tunc aut queris an deferatur actoꝛi ad condemnationem
fiendam:⁊ dico ꝙ non ratione pꝛedicta.aut queris an de

feratur reo ad abſolutionem/a dico ꝙ ſic:quia ceſſant re

gule oppugnantes.nam ſi ſemiplene tantum eſt pꝛobatũ
contra reum ſine ſacramento vt ſic ſit locus purgationi
ar.l.pꝛeſenti ·S.ſicubi.Sẽ.de his qui ad eccle.confugi.licet

illa loqu atur in iuramento delato alege:ſed induco eaz

in argumentum non ꝓ caſu. ¶ Wodo repugnat:qꝛ ſi reꝰ
iurat abſoluetur ⁊ actoꝛ erit de calumnia puniẽdus:⁊ ſic
de crimine non erit clariſſime pꝛobatum contra actoꝛeʒ:
ſed foꝛte hoc caſu non punietur de calumnia. Vel dic ꝙ
pꝛeſumitur ex pꝛeſumpta calumnia in qua pꝛeſumitur eẽ
eo ipſo ꝙ non pꝛobat:ſed reus erat puniendus ex vera:⁊
hec hñt locum in iuramento neceſſario. Sed an iudicia
le poterit deferri ĩ criminibus certe ſic areo actoꝛi: quia
videtur confiteriſub conditione ſi iurauerit actoꝛ.vt.l.ſi
duo · S. idem.ff.eo.¶ Itẽ põt actoꝛ ꝓ reo deferre ⁊ in pᷣua⸗
tis criminibus:quia in illis licet tranſigere ⁊ paciſci.vt
l. trãſigere.S.de trãſactio.idem in publico:quia iuramẽ⸗
tuʒ non tendit ad remiſſionẽ criminis ſed ad declaratio
nem. vt.leum qui.S.in popularibus.ff.eo.¶ Item quero
qũ ſit deferendã iuramẽtum. Reſpondeo ſemiplena pꝛo
batione facta que fit vel per vnum teſtem. vt.:.fl· de te⸗
ſti. . l. theopompus.ff.de do.pꝛele.vel per pꝛiuatam ſcri
pturam.vt.l.fin.ſde fide inſtrumen.i¶ Sed an hoc eſt ve⸗
rũ ꝙ ſemper ſemiplena pꝛobatione ſctã deferat᷑ iuſiuran
dum. Reſpõdeo non deferre in maximis cauſis pecunia
rijs cum ſint ſimiles criminalibus. vt inſti.de excu.tu ·S.
inimicitie:⁊ ideo clariſſime pꝛobationes exiguntur vt di

cta l.ſciãt.niſi deferrem ad purgationem ar.l.ꝓꝛeſenti ·S.

ſicubi.ſ¶ Item quero cui deferatur? ⁊ videntur quedã.ll.
inuere ꝙ deferatur reo ⁊ ita videt᷑ fingere.vt.l.admonen
di.circa pꝛin.ff.eo.titu.quedam indeterminate loquunt
vñ videntur iudici committere.vt dicta.l.admonẽdi. vᷣ.
ſolent. ⁊ hic ibi per iudicem ⁊c̃.¶ Item videtur ꝙ defera
tur actoꝛi:quia ei debet deferri ⁊ qui plus habʒ pꝛo ſe.vt
l. quicquid·S. cum partes.ff.de acquiren.re.do.⁊.l.queri⸗
tur.de ſtatu hom.Quid ergoꝛ certe iudex habet tria ĩſpi
cerę.ſ.qualitatem perſone actoꝛis ⁊ rei. Item quantita⸗
tẽ cauſe. Itẽ qualitatẽ pꝛobationis. NHe pꝛimo dic ꝙ ha⸗
bet videre quis melius ſciat veritatem an actoꝛ an reus
vt quia vnus de facto ſuo agit/alter de alieno ⁊ ſic poteſt
ignoꝛare.vt.l.fina.ff.pꝛo ſuo.⁊ de regul.iuris.qui in alte
rius.nam tunc deferret illi qui melius ſciuerit veritateʒ:
Si autemvtriq; ſcit pariter veritatem:tunc dabit ei qui
erit melioꝛis fame ⁊ ↄditiõis.vt.l.legitimos.ff.ð legi.tu.
Si aũt ſunt paris fame defert dignioꝛi.vt.l.fl.ff.de fide
inſtru.vel ſi vnus eſt maſculus alter femina dabit maſcu
lo. vt.d.l.fin.de fide inſtru. Circa ſcõᷣm.ſ.quãtitatẽ cauſe
debz conſiderare iudex:qꝛ ſi eſt magna quãtitas non de⸗
feret iuſiurandum: quia equiparatur criminali.vt dicto
S. item inimicitie.vel ſi deferat det potius reo qᷓ; actoꝛi ſi
quantitas eſt parua tunc actoꝛi. Circa tertiũ ſcilicet qua
litatem pꝛobationis habet conſiderare perſonam teſtis
pꝛoducti.argu.in aut᷑.de teſtib.S.ſi vero ignoti.⁊.l.iij·G·.
ſabino.ibi tu magis ⁊c.ff.de teſtibusG.ſi vero.nam pꝛo⸗
batio fit iudici ⁊ ideo eam examinat.vt.l.quinquaginta.
ff. de pꝛobatio.Si ergo perſona teſtis erit magne aucto⸗
ritatis vt quia frater Guido de ſpatis vnde quaſi facit

plenam pꝛobationem:tunc cum actoꝛ habeat plus pꝛo ſe

quia vltra q; ſemiplenam pꝛobationem ⁊ cauſa eſt modi⸗
ca vel media tunc defertur actoꝛi:idem ſi teſtis eſt medie
conditionis ſed fama coadiuuat ſuum dictum. Sed ſi
perſona teſtis eſt vilis vnde ⁊ ſemiplenam pꝛobationem

non facit:tunc actoꝛ habet minus pꝛo ſe qᷓ;reus: ⁊ ideo
actoꝛi non defertur ſed reo:idem ſi teſtis eſt medie cõdi⸗
tionis ⁊ cauſa magna omnibus concurrentibus equali⸗
ter:vt quia media teſtis medie opinionis equalis fame

⁊ conditionis actoꝛ ⁊ reus pariter ſciunt veritatem / de⸗

feram potius reo:quia eſt fauoꝛabilioꝛ argumen. l. fauo⸗

rabulioꝛes.ff. de regulis iuris.⁊.l.arrianus.de actioni.⁊
obligationi.
Ad DdD iti 0 Adde in hac lege Panoꝛmi.in.c.finali.
ex de iureiurand.in antepenul.col. verſi
cul.non quero.⁊ in verſic.ſed non quero.cui defertur iuſ⸗
iranduʒ actoꝛi.ſ.an reo pꝛeſuppoſito ꝙ actoꝛ habeat ad

minus ſemiplenam ⁊c.in dicto. c.final ·S.· ſane.in.iij.col.

pe iureiura. vide Jaſo. in repetitione:l admonendi.in

lxxxvii. col. verſicul.item adde inqtum Bart.⁊c.idem
Jaſon.in dicta.l.admonendi.in.cj.col.yerſ.in eadeʒ glo⸗
ſa ad finem habes ex gloſ.cui deferendum ſit iſtud iura⸗
mentum neceſſarium an actoꝛi an reo ⁊c᷑.de quo per Cy.
hic in.viij.queſtio.? Saly.in.xiij.colum.ad fl.⁊ quattuoꝛ
ſequentibus glo.⁊ ibi Panoꝛmi.in.c.fi.de iureiurando.
⁊ ibi Angel in · S. ſi vero vſuſfructus.in aut᷑de nup.aliud
gloſ. in.l.maritus.in gloſ.j.ff. de queſtio. Specul.in titul.
de iuramen.delatio.in verſicul.vt autem plenius inſtrua
ris cum verſic.ſequentibus in iſtis locis glo.⁊ doc.vari
ant.de quo per Bar.in dicta.l.admonendi.penul.col.de
quo per Bald.in.c.cum eccleſia ſutrina.dc cauſa poſſeſ⸗
ſionis ⁊ pꝛopꝛietatis. Abb.in.c.in omni negocio.ex de te
ſtamen. Jaſo.in dicta.l.admonendi.cj.colũ.circa finem
verſicu.ego autem ſequens oꝛdinem Bart.⁊c.cum quat
tuoꝛ ſequentibus col.⁊ ibi pleniſſime videas aliquid in
c.ex inſinuatione.ex̃ de pꝛocurato.⁊ in.c.fi.de teſti.li.vj.
dum eram Pariſius in quodam pꝛoceſſu nomine mei al
legaui iſtam legem:⁊ iudex vocatus le Bailly du palais
dixit mihi illꝗ.l.non obſeruamus:de qͥ fuit ibidè deriſ-
M☛ FYad excludendam. Bepil⸗
EN do iuramẽtum tutoꝛi ſibi non pꝛciudicat.hoc

2 ,. Relicta noie officij repñtãt
4 — m etiã. eum cuᷣi geritur. h. d.

periurium.vt.ff.eo.l.iuſiurandum. Item in iuramento
credulitatis.vt.l.ij ·Sq; obſeruari.S.de iuramen.calum.
Aut eſt iuramentum affectionis ⁊ iurare noncogitur ſi⸗
ue ſit certum ſiue non niſi velit vt.l.videamus.ff de in li⸗
tem iuran.¶ Item quero an potuerit teſtatoꝛ grauare tu
toꝛem reſpectu ſui ⁊ non reſpectu officij.Reſpondeo non
niſi fuiſſet honoꝛatus.

Wrren Cauſa generis
4¾ K Gm peopo nas et ingenuitatis
dectcitur iuramento. h. d.

Opp. heclex innuit ꝙ ex conſenſu partium
fuiſſet lis iuramento deciſa:⁊ ſic videtur ꝙ de cauſa ge⸗
neris vel ingenuitatis poſſit compꝛomitti:ſed hoc videt
falſum.vt.l.non diſtinguemus.Sᷣ.de lib.cauſa.ff de arbit.
huius timoꝛe ſunt hic tres lec.vt patet in glo.
E ( filius Juramentum delatum a fl⸗
— Delio vel ab alio patri ignoꝛan
ti vel inuito o hreindletur boe dicit Butr.
EEE Si iurat actoꝛ ex relatione vel de⸗
£ Ttoꝛ 1. latione vel ei remittitur iuſiuran⸗
R1 adum acquirit ſibi acrionem in factum. h. d.
EE¶ Op. ꝙ non in factum actio ſed ex contractu
uper quo iuratur detur vtilis actio actoꝛi iuranti.vt.l.ſi
duo · S. ſi quis.ff.eo.So.aut qͥs an iurat in reali actiõe et
habet duplicem actionẽ ſiue iuret foꝛmiter.ſ.in factuʒ ex
ſententia ⁊ vtilem ex dominio pꝛeſumpto.vt.l.nã cũ poſt
ea · S· fl. ff eo. aut iurat in ꝑſonali actione:⁊ tunc aut iurat
foꝛmiter.ſ.expᷣſſa cã ⁊ Zciuu ⁊ hʒ vtilem actionẽ ex eo con
tractu pᷣſumpto vt in cõtrario:aut infoꝛmiter nõ exp̃ſſa
cã vel Ctractu⸗ habet Stione in czu t hic.
EEE ui delato ſibi iuramento nõ iu
E lata. e vel refert iuramẽtũ ſuccũbit.
9H. d. C Op. ꝓ nõ cogat᷑ iurare vł referre vt.pe.
gñałr. S.j. Sol.hec coꝛrigit᷑. vel hic ↄuenerat
ĩter ꝑtes vt cꝗ iuramẽto decideret᷑ ibiñ ⁊ ita nõ coꝛrigit᷑.
R act one Sicut ⁊ in ceteris bone fi⸗
dei actionibus ita ⁊ ĩ acti⸗
ne depoſiti iuratur.h.d.
7 uis Hec lex ꝑmittitvariare ⁊ delatũ
2 ¶q iuramẽtũ reuocarevſq; ad ſnĩaʒ
nõ poſtea niſi fuerit ꝓuocatiõe ſuſpẽſa. h. d.
RA H&(Op. hic ĩnuit᷑ e poſt ſniam iuret᷑ ad qð op/
de. I. ꝓxiꝗ. Sol.vt ibi.

Fpoyꝝ Diuide ĩ q̃ttuoꝛ ꝑtes:qꝛ
Eneraliter. Pnaloc de tꝑe Rearne
tivſq; ad vᷣ.ſj iuramẽto.Sc da loqt᷑ de effectu
EH,AANdelatõis ⁊ flatõis ⁊ r̃cuſatõis ĩt᷑ pñtes vſq; ad
v. his ð pñtibꝰ Tertia loqt᷑ ð ceffectu fcuſatõis ⁊ flatõis
p biij

R

¶ QAuero an tutoꝛ cogatur iurare? Reſpõdeo Tutoꝛ an
Zin ſacramento veritatis cogitur ſi eſt certum poſſit co⸗
eum ſcire veritatem ałas non:ne cogatur anceps ſubire gi vt iures

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

inter abſentes vſq; advſi.omne igitur.Quarta cõfirmat
iuramẽta in alijs caſibus in quibus per haãc legẽ non re⸗
periebãt᷑ coꝛrecta vſq; ĩ finẽ:⁊ hec lex bꝛeuiter hoc dicit.
Juramẽtum eſt pᷣſtandum in pꝛĩcipio litis vel ante diffi
nitiuã / non poſt. hoc dicit vſq; adS.ſed iuramento.
Mota ergo ꝙ in ipſa ſententia differatur iuramẽtum
tunc vel ſtatim poſt pᷣſtatiõe nõ obſtãte ꝙ poſſit appella⸗
ri.Et eſt argumẽtuʒ ꝙ ſi iudex in ſentẽtia condẽnat quẽ
in expenſis reſeruata ſibi taxatione põt taxare poſt infra
decẽ dies / non obſtãte ꝙ ſnia poſſit appellari.

Jurari an ¶ Op. ꝙ poſt ſententia poſſit iurari:vt.S.l.ꝓxi.Sol.aut

poſſit qͥs

defert᷑ in pꝛincipio ⁊ debet pᷣſtari in pꝛincipio.aut in me⸗

poſt ſnĩazʒ dio defertur ⁊ debet pᷣſtari in medio. aut in ipſa ſentẽtia

Juramẽ⸗
tũ iudicia
le ? neceſ⸗

defertur ⁊ debet pᷣſtari in ipa ſentẽtia:vel parũ poſt.⁊ ita
poteſt ferri poſt ſed parũ:⁊ ita etiã erat in.l.pᷣcedẽti.Alij
dicunt ꝙ illa coꝛrigitur. J
¶ Sed iuramento. HMic ponitur effectus delationis
⁊ relationis ⁊ ꝓſequitur hic imꝑatoꝛ duas ſpecies iura⸗
mẽti.ſ.iudiciali ⁊ neceſſario.⁊ iſte · S. bꝛeuiter hoc ĩtẽdit.
Siue iuramẽtumfuerit delatum ⁊ pᷣſtitũ nõ appellatur:
ſecus ſi fuerit recuſatũ ⁊ excuſatione ꝓnunciatum: quia
non tollitur ius appellandi.hoc dicit vſq; ad S. in om⸗
nibus.
¶ Ex tex.Lſed iuramento hic in vtroq; iudiciali ⁊ ne⸗
ceſſario.vſq; ad vᷣſi.cneceſſitate hic in iudiciali tãtũ vſq;
ad vᷣſi.ſin autẽ nullo Iſte vᷣſi.reſpicit ſuperioꝛa ſed nõ
omnia:nã refertur ad iudiciale delatũ / ⁊ pꝛeſtitũ vel re⸗
latum/⁊ recuſatũ per eum qui detulit: nam perdit reme⸗
dium appellãdi ſecus in neceſſario.
¶ Sin autem.i Mic loqͥtur in vtroq; iudiciali ⁊ neceſſa⸗
rio.
¶ Juderx autẽ.¶ Eic loqtur in neceſſario tãtum vſq; ad
vᷣſi.ſin autẽ volente eo expone duobꝰ modis:vt glo.
¶ Siue autem.¶ Hic loquitur in iudiciali tantum.
¶ Nota ergo ꝙ q;tum ad effectũ ferẽde ſnĩe nõ eſt diffe

rêtia inter iuramẽtũ iudiciale ⁊ neceſſariũ:ſed q́;tum ad

remediũ appellãdi ſic:qꝛ in voluntario dic ꝙ aut detuli/
⁊ tu iuraſti:⁊ nõ poſſum appellare.ſi autẽ non iuraſti ſed

ſariũ an ĩ⸗ mihi retuliſti ⁊ iuraui / tu non appellas ſᷣm verã opinio⸗
ter ſe diffe nem:licet alij dicãt contra.Si autẽ detulitibi ⁊ tu retuli

rant.

Lõödẽena⸗

ſti:⁊ ego volui iurare:tunc nõ appello.Et ideo tres ſunt
caſus in iudiciali:⁊ in oẽĩbus appellatio denegat᷑ in neceſ
ſario. Dic ꝙ ſiue fuerit pᷣſtitũ ſiue recuſatũ denegat᷑ ap⸗
pellatio:⁊ iudex appelatiõis examinabit / an recte fuerit
appellatum ⁊ nullus patietur diſpendium.

¶ Sed op.quomodo põt eſſe ꝙ nullũ diſpendiũ patiat᷑

ui ſuccũbit.¶ Huius timoꝛe ſunt hic due lect᷑. AUno mo⸗
oꝙ loquatur de dãno litis:⁊ ad hoc quotidie allegat᷑
ſcʒ ſi appellãs vincit nullus patitur dãnum in expẽſis nõ

victus:qꝛ vincit in cauſa pꝛincipali vnde ꝓpter ſentẽtiã

pᷣſumitur bono animo litigaſſe: vt.l.herẽnius S. gaia.ff.
de euictio.nec victoꝛ.qꝛ obtinuit in cã appellatiõis.Alia

lec. eſt ꝙ non patiatur diſpendiũ ſcilʒ in alio capitulo: qꝛ

deciſum non fuit. “ ⸗
¶ His de.¶ Dia q̃ dicta ſunt in pᷣſentibus hñt locũ alte⸗
ra parte pᷣſente/⁊ altera abſente.hoc dicit Jaco Butk.

¶ Ex tex. ¶ Expenſis hic vᷣſiculus legit᷑ duobꝰ modis.

Vno modo in expẽſis cauſe/⁊ allegatur ꝙ ſi quis vincit
in parte ⁊ ſuccũbit in ꝑte iudex inſpiciet condẽnationẽ:
qꝛ ſi tria ſunt capitula ⁊ vinco in duobꝰ condẽnabit᷑ mi
chi reus in duabꝰ ꝑtibus expẽſarũ/⁊ ego ei in tertia ꝑte.
Alio modo legit᷑ in expenſis itineris.nã ſumptꝰ itineris
pᷣſtabit aduerſario ille qui eſt abſens ⁊ cã grauaminis.

¶ In omnibus.¶ Hic tradit᷑ regula generalis:vt iudex

extimet quo loco ſit iuramentũ pᷣſtandũ. Iteʒ iuramẽta
calũnie ⁊ alia confirmãtur.hoc dicit vſq; in finem.
Iſta lex in · S· ſed iuramẽto illato nõ eſt

Ad d itio alibi in iure ſᷣm bar.hic.in pꝛinc.⁊ ponũ
tur hic caſus notabiles ſᷣm bar.Et no.ex tex.noſtro hic.

ri nõ dʒ in in verbo diſpendij iuncta glo.ſuꝑ eodem vſi.diſpen dij

expenſis
obtinẽs ĩ
pma ſnia

qð obtinens in pma ſentẽtia ſi ſuccũbat in cã appel.non

debet in expẽſis condẽnari cum habuerit cãm litigandi

vt puta ſententiã in pᷣma inſtãtia pꝛo qua eſt pᷣſumendũ:

ſi ſuccum⸗ vt in.l.res iudi.de regu.iur.in fi.carta.⁊ in.l.herẽnius.ff.

bat in cã

de euictionibꝰ/⁊ alijs iuribus allega.in glo.hic.⁊ pꝛedi⸗

appellati⸗ cta intelligas ꝓcedere ſi ex nouo deductis ſuccubuerit/

onis.

⁊ tunc non tenebit᷑ ad expenſas in cã appella.ſecus ſi ex

eiſdẽ actis ſuccubuerit:qꝛ tunc tenebitur ad expẽſas ßᷣim

bar. hic. Jo.and.in.c iuris ignoꝛãtia. de regu. iur.in.vj.
inno. in. c finem. de dolo ⁊ contuma.er. ⁊ ibi per panoꝛ.

videas.
SSn rare Ex cauſa iuramẽtũ reuo⸗
m quis. catur rõne periurij.But.
Circa q̃ſtionem falcidie hic foꝛmatã dicereʒ
w aut iurat ſibi tm deberi rõne legati ⁊ tũc oĩ⸗
no exclud
non impedit᷑ falcidia:vt hic.ar.l.cũ quiS.ſi mulier.⁊.G.
ſi iuramẽto.ff. e.⁊.l.nemo ·S.a me.de le.ij. Butrig.
Ad d itio Adde ꝙ iſte ſolus caſus in quo iuramẽ⸗
*

tum iudiciale a parte parti delatũ retra

ctatur pꝛetextu periurij. pᷣm ange . hic. ⁊ in.l. j. T.
tur. RKubꝛica.

Aaäenda nõ habetur reſpectus ad quã⸗
Itum ſed ad quotam. hoc dicit Jaco.

Alatione ſecuta.h. d.

R —o (LOp. ꝙ agatur ex numeratione:vt. l. certi cõ
dictio ·S.quonia.⁊.S.ſi nũmos.Sol.ſi numeratio eſt vti
lis:⁊ ſtipulatio vtilis agitur ex ſtipulatione non ex nu⸗
meratione /multofoꝛtius vbi ſtipulatio vtilis numeratio
inutilis:vt hic.Sed vbi ſtipulatio eſt iutilis numeratio
vtilis.tunc agitur ex numeratione vt in cõtrario.i¶ Iteʒ
op.ſi numeratio fuit inutilis quomodo potuit eſſe vtilis
ſtipulatio eius pᷣtextu interpoſita.vnde videtur obſtare.

l.iuriſgentium .S.ſi ob maleficium.Solu.aut interponit᷑

pꝛetextu cauſe inualide vel inutilis:⁊ valet vt.l.ex placi

to.⁊.l.rebus.jde rerum permuta.⁊ hic.Aut pᷣtextu nulle

cauſe:⁊ tunc eſt nulla.vt no.in dicta.l.iuriſgentiũ ·S· ſed
cum nulla.⁊.l.cum de indebito.in ft.ff.de pꝛobatiõibus.

at᷑ falcidia.Aut iurat tm̃ ſibi legatũ fuiſſe/⁊ tũc

n ſolution
Ecq; equam. adtonn.

— Ex vtili numeratione non
Ba muts. guur: ſed agitur ex ſtipu⸗

¶ Vocdo venio ad glo.magnã:⁊ quero quo iure dñs pe

cuniã petat:⁊ dic vt glo. Item q̃ro quid ſi numeraui pe

cuniam alienã ⁊ ſuʒ ſtipulatus mihi reddi/dñs eam ven

dicat:an poſſum agere ex ſtipulatione:Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ
ſum ſtipulatus tãtũdem in genere / ⁊ genus interitu vel
alio modo perire non poteſt:vt.l.incẽdium re.⁊.l.j..in
certe.ff.ad.l.fal.ecõtra videtur ꝙ non.qꝛ cauſa ſtipulatio
nis eſt redacta ad non cãm:⁊ hoc puto verum duplicira
tione. Pꝛima qꝛ licet quis debeat quãtitatẽ:ſi tamen dʒ
reſpectu ſpeciei liberatur ĩteritu:vt.l.j.S·ſi poſt.ff.ſi qua⸗
dru.pau.feci.dic.⁊ in.l.in naue ſauphelli.loca.⁊ conduc.

Cuũ g; hic teneatur ad qtitateʒ reſpectu pecunie in ſpecie
recepte:que ſpecies perit vẽdicatione dñi.ergo.⁊c. Pꝛe⸗

terea cauſa ſtipulationis deficit / ergo ⁊ ipſa: vt.l.j.ff. de

condi.ſine cauſa. ¶ Item quero numeraui tibi pecuniã

alienã /nec ſum ſtipulatus /nec ↄſumpſiſti:nũquid poſſuzʒ
agere contrate:⁊ videtur ꝙ non.qꝛ non ex ſtipulatione:
qꝛ non eſt interpoſita nõ ex actione de mutuo:qꝛ non fuit
ab initio mutuũ /nec poſtea validatũ:cum nõ ſit conſum
ptio ſecuta. Item non vt meam:qꝛ non ſum dñs. Item
nõ ad poſſeſſionẽ:qꝛ tũc illud ꝓcederet.quãdo de natura

actionis erat:vt idem datum repeteretur:vt in debito:

vt in.l.indebiti:g. ſi nũmos.de condi.inde.ſecus in mu⸗

tuo vbi non idem:ſed tantũdem reddi debet.dic ergo

aut dolo non vult conſumere ⁊ habetur pꝛo conſumpta
et tenetur de mutuo: vt.l.iure ciuili.ff de condi.⁊ demõ.
aut ſine dolo vt quia dominꝰ ei denũciauit ne conſume⸗
ret/⁊ tunc tutus eſt exceptione.

¶ In glo. que incipit vtili.i. non eſt aſtrictus: quia hic

nõ datur ad id datũ ſed tantũdem / ſecus in indebito: vt

l.indebitiS.ſi nũmos.ff.de condi.indebi.

M ſr& E &σ Ex nũeratione facta alie
AS ab ſentis. no nomine q̃ritur ei actio
etiam ignoꝛãti ⁊ abſenti ſed repꝛobato nomie
EA( queritur vtilis mihi numeranti.hoc Ja. Buk.
Quero que eſt ratio ꝙ abſenti queratur actio: Rñdeo
qꝛ in iſtis acquiſitionibus ſingularibꝰ quo continent cõ
modum tm̃ q̃ritur actio/etiã ignoꝛanti:⁊ hoc qꝛ intuenit

4

Actio an
abſenti q⸗
rat᷑: ⁊ q̃ſit

factũ duoꝝ /nã fingit᷑ abſens nũeraſſe ⁊ dñʒ trãſtuliſſe:nã ratio.

ſn
muspe⸗
prins
Uuurpe
ſrulai
Görenit
lenul
o
ur
Cnec
npec.
geſumi
ummeret
anim
nnoſa
lofco
Ctrond
ſethicd
Geblan
Gorer
gercoyt

ne ſtopie
irrfunre
gi Sog
tennisfacn
n liqpeen

depol.
Cſllege
ſereta
ordie
Chge
Copkel
heltre

Nor⸗
Minop⸗

ata ſo
ſclt
mmn
ſüitipen
nlp
mſdiak⸗
(ſoopo;
Kona⸗
tiocon
ſunggi

Nſaltc
ckolteien
elssgi
dict

lisfune
ls umat⸗
Ptulteſepnla
etur obſe
Anr inoapon⸗
Ayklerga
Pteruſ
iſgenriigt
Hꝛobetöbnn
o lurediee
numerante
ds eam
der gſin
interitun
rel,91
ſaſtipulen
im duplen
e⸗ſitanneng
doſki⸗
Nca 1ccene
unieinſoeer
egote r⸗
ſarvtlif
itibipecuni

Bi certum petatur.

numerãs pꝛeſumit᷑ dediſſe abſenti⁊ ille bꝛeui manu debi⸗
toꝛi videtur numeraſſe. Sed quare numeranti queritur
vtilis. Reſpondeo ex equitate quaſi ab mitio abſen⸗
tis nomine numerata non fuerit.¶ Item quero quãdo di
catur appꝛobare / vel impꝛobare ⁊ dic vt glo.¶ Item que
ro quid ſi numeraui nomine tuo ⁊ ſtipuloꝛ poſtea meo an
poſſim agere:⁊ dic vt gl.⁊ vltima opinio eſt verioꝛ.

Regulariter ad idem debitũ plu
7 no n. res in ſolidum non tenentur:fal⸗
Hlit quando cũ ſolẽnitateverboꝛum ſe obligaue
ms Harunt inſolidum vel re vel qñ confeſſi fuerunt
e ſolidum accepiſſe ⁊ lapſum ẽ biennium. Item quãdo
vnus pꝛo alio fideiuſſit.h.d.¶¶ Diuide ĩ duas ꝑtes:quia
in pꝛima fuit ſimulatio:quia pecuniavni numerata finge
batur peruenire ad omnes pꝛo ſolido. In ſecũda duplex
ſimulatio.nã pecunia fuit numerats ⁊ quiſq; finxit oleuʒ
qð nemini datum fuerat ſibi. Secunda pars incipit ibi
ac multo13 “ W
¶Op. ſic obligatio que re ↄtrahit᷑ peruentione pecunie
ghitur:ſed res nõ põt ad qualibet pꝛo ſolido ꝑuenire:er⸗
go nec obligatio contrahi:vt.l.cũ:vltraj.de non numera
ta pec.So.dicit glo.ꝙ non puenit vere:ſed fictione iur⸗
pꝛeſumit᷑ perueniri cũ vni de voluntate alioꝛuʒ ꝓ ſolido
numeretur.Sed certe hec fictio cadit ſuꝑ impoſſibili:qꝛ

cum ĩ mutuo debeat fieri de mõ ciuili ⁊ ĩpoſſibile ẽ ꝙ dñi

um pꝛo ſolido ad plures trãſeat:vt.l.ſi vt certo ·S. ſi duo
bus ff. cõmo.ergo ⁊c̃. Sed dic ſuſtinẽdo gl.ꝙ hoc pꝛoce⸗
dit non ve:ſed de iurꝭ fictione/i⁊x ẽ tex.ĩ.l.eãdeʒ.ff. de du.
re.⁊ hic.dominus tñ mar.nullo mõ patiebat /ſed dicebat
qꝙ obligatio doli ⁊ culpe bñ poterat ↄᷣhi ꝓ ſolido/ſʒ obli⸗
gatio re non vt.l.ſi duo.ff.depoſiti.tu tene gl.¶ Iteʒ op.
ꝙ exceptio non numerate pecunie locũ habere non poſ⸗
Pecunie ſit duplici rõne. Pꝛĩo quia non fit pᷣtextu numerationis
nõ nũera⸗ future.Scdo qꝛ h̊ nõ fuit ſcriptura:̊ nec lr̃aꝝ obligatio
te exceptõ So.vt glo.qꝛ ⁊ hicfuit ſcriptura ⁊ ſpe future numeratio
qñ habeat nis facta:als locum haberet exceptio ſimulationis ⁊ do
locum. li que eſſet perpetua.vt.l.pure in fi.ff.de doli excep.⁊ dixi

S.de poſtu.l.ſub pꝛetextu. Item quero qũo in ſecundo

caſu legis fuerit oleum pꝛomiſſũ ⁊ cui pecunia fuerit nu⸗

merata.⁊ dic vt glo. Itẽ quero quid operetur hic ſtibbuu

latio:⁊ dic vt glo.
¶ In glo.aque incipit aliter in fi.ibi litteraruʒ.immo dic
ꝙꝙ non fallu quia ibi non agitur de mutuo:ſed ex obliga⸗
tione litterarum vt ibi dicam ⁊ ex curſu biennij.
—— Vnus contractus nõ de

* S ex Pꝛ ecio uoluitur in alterũ ſine ſti⸗

n pulatione regulariter nec vſura citra vinculuʒ

N Qſtipulationis debetur. hoc dicit.
¶ Nota ergo ꝙ pꝛopt᷑ duo hic fuit neceſſaria ſtipulatio
pꝛimo pꝛopter trãſitũ de vno contractu ad alium. Scdðᷣo
ꝓpter obligationẽ vſurarũ que al's non debentur.

¶ Op. ꝙ debitum poſſit de vna cauſa tranſire in aliam ſi

ne ſtipulatione vt.l.ſingularia.ff.e.So.ibi pecunia erat
parata ſolutioni ſiue eſſet pꝛeſens ſiue non.hic autem pa⸗
rata ſolutioni:⁊ ideo exigitur ſtipulatio:verum vſure nõ
debentur ex cauſa mutui cum ſit contractus ſtricti iuris
niſi ſtipulatio interuenerit: ſecus in actionibus bone fi⸗
dei:vt.l.publia.⁊ l.lucius.ff.depoſiti.Sed que ẽ ratio pꝛi
mi dicti. Reſpondeo quia ex pacto nudo non naſcitur a⸗
ctio:opoꝛtet ergo ꝙ ſit veſtitum. Sed quãdo pecunia nõ
eſt ęarata ſolutioni ſi pꝛomittis ex cauſa mutui nõ fit no⸗
uatio contractus /quia aut volo agere de mutuo ⁊ nõ poſ
ſum:quia nil eſt de meo factum tuuʒ vere vel ficte:aut vo
lo agere ex pacto ⁊ non poſſum/quia nudum:⁊ ideo opoꝛ

tet ꝙ ſtipulatio interueniat.Sed quando eſt parata ſolu

tioni:tunc bꝛeui manu videtur numerari: vt dicta.l.ſin⸗
gularia.⁊.l.iij·S.fi.ff.de dona.inter virum ⁊ vxoꝛ.⁊ ideo
agitur ex mutuo ꝙ non egit ſolemnitatem verboꝛũ.Sed

quare non poteſt vſuras petere ex pꝛecio cum debeatur
actione bone fidei:vt.l.die ſponſalioꝛũ.ff. depoſiti. Sol.

hic nolebat ex noua cauſa.ſ.mutui:qð eſt ſtricti iuris.

Item op.ꝙ ex hac ſcriptura non poſſit agi cum ſit falſa
quia non fuit mutuata.So.immo non eſt falſa quia non
ſcribitur ꝙ receperit:ſed ꝙ confeſſus eſt:⁊ de hoc.j.de nõ
numera.pecu.l.ſi ex cautione.ſ¶ Item op.ꝙ ſine ſtipulati

one poſſit tranſire vnus contractus in aliuʒ ⁊ ſi pecunia
non ſit parata ſolutioni /vt.l.aduerſus.j. de nõ numce.pe.

Fo. CXVII.
So.hec conſeſſio fit ad inducendum obligationẽ ibi ad
declarandum.
We. En v nd e Non queritur vnde pecu⸗
ve niã hũerit muneratoꝛ h. d.
4 ¶QAuero an agens de mutuodebeat pꝛobare
EnAà ſe dñm petunie fuiſſe. rñdeo ſic vel conſumpta Pecunie
eſt: an ergo eſt cõſumpta ⁊ bene: aut non:⁊ tunc ſi conuẽ dñʒ ſe fuiſ
tus neget conſumptã vel pꝛobabitur numerantem fuiſſe ſe an dẽat
vel dicetur cõuento habet᷑ pꝛo cõſumpta:qꝛ per te rema pꝛobare

net quo minus conſumas: ſed quotidie in inſtrumentis ↄgens de

mutui ponitur ſtipulatio vt ſic numeratio reconcilietur mutuo.
ſtipulatione.
7 o mutua Vtile per inutile nõ
Pp2 viciat᷑.hoc dicit Bu
K(trigarius. H
DB m te DHuo rei non conſtituuntur in ſoli
dum niſi agatur.h.d. He hoc di⸗
xi in.l.ſi non ſinguli.S.eo.

N

O Non pꝛohibeoꝛ agere ex inſtrumen
SS P. ro contra vnum debitoꝛem licet in⸗
AQe poſſit pꝛobatio fieri contra plures.hoc di
B cit Butrigar.
HS R cend ium MNon liberat caſus ab
5 vobligatione quatitatis
Nvel generis. h. d.
.¶ Sop ꝙ caſus foꝛtuitꝰ liberet debitoꝛẽ. vt. l.
ꝙ re.ff. ſi cer.pe.⁊.l.ſi ex legati. de verbo.ob. Sol.ibi erat
debitoꝛ ſpẽi / hic gñis vel quaãtitatis.i¶ Itẽ op ꝙ debitoꝛ
ſpẽi nõ liberetur interitu.vt.l.ſtichũ aut pãphilũ ff.de ſo
lu.So.ibi debitoꝛ duaꝝ ſpẽꝝ alternatiue.⁊ iõ vniꝰ interi
tu nõ liberat᷑:ſʒ ĩ.l.ꝙ re.erat debitoꝛ vniꝰ ſpẽitm̃.¶ Jtem
op.ꝙ debitoꝛ quãtitatis liberet᷑ ĩteritu.vt.l.j.S.ſi poſt.ff. LHebitoꝛ
ſi q̃dru.pau.feci.dica.⁊.l.in naue ſauphelli.loca.⁊ ↄduc. an liberet᷑
So.hic dʒ ſimpłr quãtitatẽ ibi reſpectu ſpẽi.hic ergo ꝙ interitu⸗
aut debet᷑ vna ſpẽs ⁊ tũc interitu liberat᷑ debitoꝛ: niß fue .
rit in moꝛa vel culpa.nã ſi eſt in moꝛa indiſtincte tenetur
de ĩteritu repꝛobata opiniòe alioꝝ dicẽtiũ g̊ niſi in caſu
l.ſi cum exceptiõe · S. ꝙ ſi hõ.ff ꝙ metꝰ cã.⁊.d.l.ꝙ re.⁊ ibi
nõ.⁊.l.ſi ex legati.ſi eſt ĩ culpa tũc idẽ ſi culpa cauit caſũ
ałs nõvt.l.ſivehẽda·S.j.ad.l.rodi.ð iac.⁊ G̊ ſi ẽ debitoꝛ ĩ
dionaller ex Zctu/ſi eſt debitoꝛ ĩ reali ſerua legẽ itẽ ſi ver
eratũ.ff.de rei vẽ.Si aũt eſt debitoꝛ ex delicto ſemꝑ te⸗
net᷑ de ĩteritu:qꝛ ſemꝑ ineſt moꝛa.vt.l.j.S.rectiſſime· ⁊· S.
merito.ff.de vi ⁊ vi armata.⁊.l.in re.S.ſi ex cã.de ↄdicti.
fur.niſi in caſu dictS ꝙ ſi homo.Auti qͥs tenet᷑ alternati⸗
ue:⁊ tũc interituvniꝰ ſpẽi nõ liberat᷑ ĩteritu ãbaꝝ ſic.vt.l.
ſtichũ aut pãphilũ.ĩ pn ff.de ſolu.aut qͥs ẽ debitoꝛ quãti
tatis vel gñis:⁊ tũc aut ſimpłr ⁊ nõ liberat᷑ vt hic:⁊.l.ĩ rõ
ne · S· diligẽter. vᷣſ.ĩcerte.ff.ad.lʒ.fal:niſi alið eẽt actũ.vt.l.
j de nauti.feno.aut eſt debitoꝛ q̃ntitatis vel gnis reſpe
ctu ſpeciei ⁊ tũc interitu ſpeciei liberat᷑.vt.l.j.G.ſi poſt.ff.

ſi q̃dru.pau.feci.di.⁊.l.in naue.ffloca. ↄduc.⁊ ibi de hoc.

g QAui debitum commune ſolue
in rem.n partem repetit ſocio.hoc
dicit.

Gm qui Si mutuam pecuniã tibi do
Wire vnon contemplatione cius in
cuius vtilitatem conuerſa eſt te tantum con⸗
ueniam. hoc dicit Jacobus Butrig.

tue Qui ſubſcribit ſe ratione officij vt
uðteſtis non videtur ſe obligare. hoc
dicit Butrig.

ſo Debitoꝛem debitoꝛis
On aduerle. non perſequitur credi
oꝛ. hoc dicit.
AT/ i Judex in puinciã quã admi
Biſquis. ugern Dcitch deetn leoe ⸗
S. eo. ¶Op. ꝙ poſſitvt.l.pſidis ff. eo. So latiꝰ Cõtrahe⸗

⁊c põt acciꝑe mutuo ⁊ dare ne ſibi ꝑpetuo videat᷑ adẽpta ſit officia⸗
licẽtia ᷣhẽdi.vt.l.pᷣſidis cũ ſe.ff.eo. Aut hʒ officiũ tpale: lis duran⸗
tũc qꝛ tm̃ dãnũ nõ ẽ ĩ modico tꝑe vt colligit᷑ ex.l.ſi lõgiꝰ. te officio⸗
ff.ð iud.⁊.l.niſi.de tute.⁊ ra.di.ideo dic aut vult noĩe cĩta
tis ↄᷣhere ⁊ põt.vt.l.l.cĩtas.ff.eo.⁊.l.gayꝰ.devſur.aut vult

Ihere ꝓpꝛio noĩie:⁊ tune autvult cũ nõ ſubditis oᷣhere:⁊

põt dãdo ⁊ accipiẽdo mutuo:aut cũ ſubditis ⁊ nõ poteſt
eis dare mutuo/accipere ſic ad ſui neceſſitatem non als
vt. d.l.pꝛeſidis.cum ſe.

q; glo.ſᷣmvltramõtanos aut hʒ ppetuũ officiũ re an poſs

tractus excedat quinquaginta libꝛas auri in⸗
ſtrumẽtum requirit ſolẽnitatem trium teſtiũ
fide dignoꝛũ.idem ſi flat liberatio talis delicti.h.d.
¶ Oppo.qꝙ requirãtur quinqꝙ; teſtes.in aut.hic poſita.
Solu.illa derogat iſti in parte/⁊ ideo hanc lege. Jaco.
Butrig.
Ed nouo Quãdo tria concurrũt vel
quattuoꝛ ꝙ cõtractus fit in
ſcriptis ⁊ in ciuitate ⁊ ab imperuo litterarum
— ⁊ excedit libꝛã auri requirũtur quinq; teſtes.
hoc dicit.¶ Sed quid ſi erat peritus: Reſpõdeo ſeruo le
gem codicis.Sed quare plus excuſatur peritus: Reſpõ
deo qꝛ intromittunt ſe imperiti de eo qð neſciunt. Item
qꝛ ſi negare incipiũt eoꝝ negatio incõuincibilis eſt:vt di
citur in aut᷑.de tabel. Iteʒ quero quare magis dicit de

Cõtractꝰ cõtractu in ſcriptis qᷓ; de alijs:? Et dic vt glo. 4 Itẽ q̃ro

qñ dicat᷑ ĩ quãdo dicatur cõtractus in ſcriptis: Reſpon

eo ſi actũ

ſcriptis. eſt vt non valeat contractus /niſi fiat ſcriptura:⁊ hoc ſᷣm

om̃s.idem eſt ᷣm alios:ſi dicã vẽdo tibi rem: ſed volo ꝙ
inde fiat ſcriptura. Sed quãdo vendo ſumpliciter ⁊ vo⸗
co tabellionem:⁊ dico ꝙ faciat ſcripturam/tunc non eſt
in ſcriptis ĩmo ſcriptura tũc fit ad ꝓbationẽt᷑.¶ Iteʒ op.
qꝙ alia ſolẽnitas requiratur:vt.l.teſtiuʒ .j de teſti.Sol.vt
glo.¶ Iteʒz quero que requirãatur in ſcriptura quã debẽt
aliqui pꝛobare per cõparationem:Et dic vt glo Et cir⸗
ca cam non inſiſto qꝛ plene dicam in.l.cõparationes:·j·
de fide inſtru.⁊ ibi eſt hec glo.ad contextum.
C glo. que incipit que eſt. ibi ſe ĩtromittst.immo qꝛ
defacili imperiti negãt ⁊ eoꝛum negatio incõuincibilis
lde tabel.in fine pme colũne. Jaco. But᷑.

Kubꝛica.

eſt: vt in au

De luffragio.

Suffragi⸗ ¶ Suffragium dicitur fragoꝛ vocis.i.auxilium vocis:

um qd ſit. nam auxi

lium vocis pꝛeſtat aduocatus. Jaco. But.
ui Agit aduocatꝰ ex ſola con
Leuentione de ſalario dñiuʒ

Arei mobilis pꝛo ſalario date tranſit in
HHMNaduocatum ſine ſcriptura ſi eſt immo⸗
bilis mediãate ſcriptura punitur aduo
Latus vſurpas. hoc dicit Jaco. But.
Hiuide ĩ quattuoꝛ partes:qꝛ in pᷣma

AAcoõſulitur aduocato circa ſalariũ con⸗
uentũ. In ſcda ei cõſulit᷑ in re mobili ſoluta ſalarij noĩe.
In tert᷑ia qñ eſt immobilis. In quarta ponit᷑ qñ aduoca
fus vſurpat.Secũda pars incipit ibi ſed ⁊ ſi quid.tertis
ibiꝙ ſi pꝛedia.Quarta ibi ꝙ ſi quis.
¶ NMo.ꝙ ex nudo pacto de ſalario q̃rit᷑ actio aduocato
¶ Ad hoc op.de.l.legem.S.de pactis.Sol.hic ſpale:qꝛ
⁊ ſine pacto ageret.i Nota ꝙ ſequit᷑ ſalariũ etiaʒ nondũ
pᷣſtito ſuffragio ⁊ cõtrariũ videt᷑ ꝑ.l.ꝓperandũ ·S.in ho⸗
noꝛarijs.de iudi.Sol.hic ſpale. Itẽ no. ꝙ dñium rei im⸗
mobilis nõ trãſit ſine ſcriptura. Ad qð op ꝙ non reqᷣrs
tur ſcriptura. vt.l.pactum.S.de pactis.Solu.hic ſpale.
¶ Modo quero an due ſcripture requirãtur:quidã ꝙ ſic.
Tu dic vnã ſufficere:vt glo.¶ Item q̃ro an aduocatꝰ ꝓ⸗
pꝛia auctoꝛitate rem capiẽs ipſo iure ꝑdat ius ſuũ: ⁊ pu

Salariũ to ꝙ non:ſed per ſnĩam.¶ Itẽ quero qua actide petat᷑ ſa⸗
ꝗᷓ actione larium? Et circa hoc diſtingue:qꝛ aut eſt cõuẽtum nudo

poſſit peti pacto ⁊ debetur cõdictione ex hac lege.aut interuenit ſti

ab aduo⸗ pulatio:⁊ tũc aut cõtinet certũ genere ⁊ re: vt centum et

cato.

ſtichum:⁊ tũc agit᷑ certi cõdictione vt inſti.de vᷣbo.obli.
in pꝛin. Aut ↄtinet incertũ re nõ genere:vt ꝓmitto factũ/
⁊ tunc agitur actione ex ſtipulatu:vt l.ſi quis centũ ff. ſi
certũ petat᷑.Aut incertũ re ⁊ gñe:vt benefacis tibi:⁊ tunc
licet ꝓcuratoꝛ ex hac ꝓmiſſione non ageret:vt.l.qui mu
tuã/S. ſalariũ. ff.mãd.⁊.l.ſalariũ.j.ma.agit tñ aduocatꝰ.
vt hic Aut nulla ↄuẽtio interuenit/⁊ petitur officio iudi⸗
cis: vt l. ꝓperãdum.S.in honoꝛarijs.S.de iudi.Sed cir⸗
ca hoc videt᷑ iuraãdum de duobꝰ. Pꝛimo qꝛ vbi in obli⸗
atione incertũ re ⁊ gñe/non videt᷑ poſſe agi:vt dicta.l.
alariũ. ſic ⁊ in legato incerto:qꝛ nõ valet:vt.l.titie.ff. de
leg.ij. Sed dic ꝙ hoc ideo:qꝛ ſine aliqua cõuentione de⸗

bent?᷑ê/ petet᷑ ex ꝓmiſſiõe:pᷣſtabit᷑ tñ ac ſi nulla eẽt ↄuẽtio

aduocati ſiłe.in.l.cũ poſt·S.gener.ff.de iu.dotiũ.et.l.iij.
q de dot. ꝓmiſ.Scðo vr̃ iurãdũ qꝛ vbi pecunia ꝓmittit

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis
Bper (ilrographarijs. S7„

videretur agendũ locati ⁊ nõ condictione ex hac lege:vt

I.loca.l.ſi olei.⁊ ibi nota:ſed dic ꝙ hoc non cadit in mer⸗
cedeʒ:ſʒ dicit honoꝛariũ:et ideo non agitur locati.vt.l.j.
ff.de varijs ⁊ extraoꝛ.ſicut eſt in menſoꝛe:vt.l.j.S.mẽ ſoꝛ.

ff. ſi mẽſoꝛ fal.mo.di.¶ Itẽ q̃ro qñũ debeat ſolui aduoca⸗ Salariuʒ
to ſalarium:⁊ dicunt quidã demũ cũ pꝛeſtiterit patroci⸗ qñ debeat
niũ:qꝛ dʒ ĩpleſſe vt.l.iuł.S.· offcrri.ff.de act.ẽp.⁊ h̊ videt᷑ ꝓ ſolui ad⸗
bari.Ali dicũt ꝙ añ qꝛ d hic cõſcqᷣnt᷑ / nõ dicit ↄſequuti uocato.

ſũt:tu dic ꝙ aut qͥris de ↄſuetudie:⁊ dico ꝙ ĩ tribꝰ vicibꝰ
ſoluit. Pꝛimo tꝑe foꝛmatiõis libelli Secũdo tꝑe foꝛma⸗
tionis capituloꝝ.Tertio tꝑe obligationũ:⁊ ideo ſᷣm con

ſuetudinem dʒ p̃ſtari:vt.l.circa:ploca.aut queris de iure

⁊ tunc dic ꝙ aut vult aduocatus ſalariuʒ / ⁊ debet impleſ
ſe:aut clientulus petit patrociniũ ſibi pꝛeſtari/⁊ dʒ pᷣſtaſ⸗
ſe ſalarium:vt dicto.S. offerri ⁊ dicto·S. in honoꝛarijs.
Itẽ q̃ro qͥd ſi paciſcitur patronus in caſum palmarij a⸗

liqd ſibi darinõ ſub noĩe quote an valet pactũ.Rñdeo ꝙ

ſic.¶ Atem q̃ro quid ſi ẽ pactus in caſũ palmarij ſibi da⸗
ri decẽ ⁊ quattuoꝛ erãt capitula ⁊ vincit in duobus in a⸗

lijs nõ an dʒ habere totũ ſalariũ glo.ꝙ ſic quia verum eſt

eum viciſſe.tu dic ꝙ immo nõ ẽ veꝝ ſumendo oꝛationem
indefinitam qͥ eqpollet vniuerſali:vt.l.ſi is qui ducẽta·S.
vtrũ.ff.de rebꝰ dubijs:⁊ ideo videtur tutiꝰ ꝙ pꝛo rata cõ
ſequatur ar.l.qui ſolidũ·S.cũ poſt moꝛtẽ.ff.de le.ij.⁊ ideʒ
notat glo.in ſimili in.l.gñialiter.circa finẽ.Sẽ.de iureiurã.
⁊·l.ſi ex falſis.de tranſact.i Itẽ q̃ro quid ſi pactus eſt in
caſum palmarij ⁊ clientulus tranſegit / an habere debet
ſalariũ /⁊ dic ꝙ ſic vt glo. Item quero an pꝛo eodẽ ſala
rio debeat pꝛeſtare patrocinium in cauſa appellationis:
⁊ dic vt glo.¶ Item quero an cogatur pꝛouinciã exire ad
uocatꝰ.⁊ dic ꝙ non ad remotã/ad ꝓpinquam ſic

De pꝛohibita ſequeſtratione
Mubzꝛica.
A Sequeſtratio regu⸗
e B otiens. lariter eſt pꝛohibita
Nauia non eſt ex foꝛma vel oꝛdine iuris
oc dicit
Ex tex.L⁊ ſic..ſ.condemnatum.
C¶ ODp. hic dicit ꝙ ſi de pecunia ẽ que⸗
ſtio ꝓhibetur ſequeſtratio: ergo de a⸗
lijs eſt conceſſa: ſed dic ꝙ hic pecunia
ſumitur largiſſime.¶ Itẽ q̃ro qͥd ſit ſeq̃ſtratio:⁊ dic vt gl.

Itẽ quero an ꝑ ſeq̃ſtrationẽ perdatur poſſeſſio gl.ꝙ ſic Poſſeſſio

ꝑ¶.lʒ . S.· rei.ff.depoſiti.⁊.l.intereſſe puto.ff.de acqui poſ.an poſſiꝑ
Sed videtur male dicere /quia hec ſeq̃ſtratio videtur ha di ꝑ ſeque

berevim miſſiõis ĩ poſſeſſionẽ ex ĩterlocutoꝛia ꝑ quã non

Irit᷑ poſſeſſiovt.l iij·S· gña.ff.ð acqui.poſ.qͥd ergo: dicit
di. ꝙ aut ſeq̃ſtrũ fit ex volũtate/a tũc ꝑdit᷑ poſſeſſio:vt.d.

l. lʒ. ⁊.l.interec.aut ex neceſſitate: ⁊ tunc non vt.d.l.iij·S.
gña. Itẽ op.ꝙ ſit ꝑmiſſa ſcq̃ſtratio:vt.l.ĩꝑatoꝛes.ff.de
appel.So.hic ẽ regula q̃ fallit ĩ caſibꝰvt in gl.ſ Mõ q̃ro
ſi ago rei vẽdicatione ad fũdũ an debest ſeqſtrari fructꝰ
⁊ videt᷑ꝙ ſic:vt.d.l.imꝑatoꝛes.ſʒ illa loquit᷑ in iã cõdẽna
to ⁊ in cã appellatiõis.ſed in pᷣncipali regulariter non fit
ſeq̃ſtratio fructuũ: ſʒ ioꝝ dinumeratio:vt.l.j ·S· ꝙ ſi nõ

dũ.ff. de ven.ĩ poſ.mittẽ.⁊.l.nõ ſolum·S.j.de oꝑi.noui nũ

222 . 2 — 1 2

ci. ⁊.l.ſꝑ·S· j.ꝙ vi aut clã. ¶ In glo.q̃ ĩcipit ẽ aũt ibi.l.in⸗
tereſſe videtur ꝙ tũc demũ poſſeſſio ꝑdatur cum ſeq̃ſtrũ
fit voluntarie: ſed vbi iudex facit ex neceſſitate ad inſtar
rei capte vbi non trãſit poſſeſſio:vt.l.is cui.S.qͥ legatoꝝ.
ff. vt in poſſeſ.le.⁊.l.iij ·S.gña.de acq.poſ.ſ In eadẽ gloſ.
ibi.l.ab exccutionc.qð eſt veꝝ in cã appellatiõis vt.d.l.ĩ⸗
ꝑpatoꝛes.⁊ qñ appellat᷑ ab executiõe:vt.d.ł ab executoꝛe:
ſed in cã pꝛincipali regulariter non fit ſeãſtratio vt.l.j··
ꝙ ſi nondum. ff.de ven.in poſ.mitten.

Becondictione indebiti.
