deretur fungi partibus accuſationis reiecte.ergo de cri
mine adulterij cognoſcetur et ſi reperiatur culpabilis
31Kander pena legibus ſtatuta erit per iudicem puni⸗
endus.

¶ In glo.que incipit.ſed cũ.in fl S.ſi publico.ibi ſeruo

non denegatur defenſio ſed eẽt mera defenſio/⁊ non cõ⸗
paret accuſatiõis effectũ.ar.l.ſi cuiuſdam.g.de accuſa⸗
tionibus ⁊ aut᷑.credentes.S.de hereticis.Butrig.

Mater nouũ poſtea ſub⸗
¶ Ommiſlum. ut no detegit.

terij eſt ex parte recipientis tätum

nnhicg CLontra crimen adultcrij
„Ta nobis. ſunt tres cxceptiones hic

Wpꝛimsa pena eſt tempoꝛis.ſecũda lenocinij mo⸗
W.Ao ſi pꝛimo adulterũ accuſaui mulier añ tem⸗
pus nupſit ob. excep.h.d. J
¶ Oppo.ꝙ alie excep.opponuntur.ſlx. dierum:vt.l.au⸗
xilium /ff. de minoꝛ. Item ſex menſium: vr.l.iure mariti.
S. e. Item ꝙ maritꝰ ſemel ab accuſatione deſiſtit ⁊c. Rñ⸗
deo vt glo.qꝛ hic permittantur iſte. x. S. ſimiles. verum in
excep.lenocinij dicit quoddã oppo.⁊ ante nomè receptũ
inter res/⁊ tunc ſiue maritus er̃neũ accuſabat ſiue vxoꝛẽ
admittatur exceptio/ cum operatur duo quia reijcit virũ
⁊ facit eum puniri. Si autem opponitur poſt nomen acce
ptum inter res/tunc extraneus accuſatus eã obijcit / ⁊ nil
opponitur/quia nec virum reijcit nec facit eum puniri /ſi
autem mulier accuſata excipit tunc eatenus auditur nõ
vt virum repellat:ſed vt faciat eum puniri:vt.l.ſi maritꝰ.
5S pꝛeſcriptiones.ff.e. In alia excep.ſꝙ ſemel pꝛimo fini⸗
atur queſtio inchoata. attende quia mulier pot obijcere

iudicio pendente cum adultero ⁊ de co determinare ſi fu
it abſolutus.

Be adulterium. Lunas vite
* non patit᷑ mu
lierem meretricio moꝛe viuentem vel quaſi le
gum laqueis innodari.h.d.
¶CEx tex.cqui accuſatur no.ꝙ vbi conditio perſone fa
cit crimen deficere ceſſat omnis criminis pꝛoceſſus ⁊ per
hũc tex.⁊ per alias rationes foꝛtioꝛes determinaui q ta⸗
lem.Statuto cauetur qð in alpigo nõ reddatur ius / in al
pigiſs fuerat vulneratus non accuſat ipſe ſed iudex de
vulnere ĩquirit / queritur an debeat ſilere iudicis officio
cgo determinaui ꝙ ſic:qꝛ eum conditio perſone in alpa⸗
gam facit ceſſare crimen:ergo omnis pꝛoceſſus eius de⸗
bet ceſſare vt hic. Pꝛeterea ſtatutum dicit non reddatur
ei / at h̊ redditur licet per inquiſitionem iudex reddat / qꝛ
dictus caſus non reſpicit quia facit:ſed cui effectus inqui
ritur:ſic ſeruus domino acquirit quando ↄtrahit ⁊ videt᷑
dominus contrahere vt in hocverſu. Sic vos nonvobis
aratis foꝛtes boues ar.l.j.ff.de his qui ſunt ſui vł ali.iur.
¶ Sppo.ꝙ quantũcũq; mulier ligetur legibus vt.l.vxoꝛ.
S·j. ff. e. So. omnibus reiectis hec ẽveritas quod non ac⸗
cuſatur de ſtupꝛo vt bic:ſed de adulterio ſi eſt nupta quã
S tũcũq; ſic velit vt in contrario.

m v ir. Tbi agit vir cuz viro vel vir

cum muliere naturã armã⸗

tur iura: a vterq; Slalo = ulrere
5 Serui adulteri ? adultere
T R ad ulterij ⁊ parentes toꝛquẽtur in cri
mine ulterli. oct ien. 4 .
Ciuilis queſtio pꝛeponit᷑ cr
D ulterij miali ſicut ẽ crimĩalis ĩ moꝛ⸗
eex quo minus viger h der ar.iſte tex.a mor⸗
. ec lex pꝛoponit quedam
Bamui 8. ſpecialia circa crimẽ adul⸗
terij. Pꝛimo vt non dimittant᷑ indiſtĩcte om⸗
Anes perſone ad accuſationem lʒ ſit publicũ cri
men. Item ꝙ maritus poſſit avolitione deſiſtere ⁊ perſe⸗
quẽdo non incurrit penam.i.pꝛeſumpte calumnie.hoc di
cit. Diuide in partes quinq; / quia in pꝛima ponit vnũ pᷣ⸗
uilegiũ datũ quibuſd perſonis / ⁊ ibi ponit illud pꝛiuile⸗
gium vſq; ibi cui quidem. ibi ponit aliud pꝛiuſlegiũ vſq;
ibi nã ſicut ibi remouet quandã opi.vſq; ibi ſacrilegos.
ibi ponit penam adulterij vſq; in fi. Ad euidẽtiaʒ eſt ſci
endum ꝙ regula eſt ꝙ in quolʒ crimine admittitur quili⸗
bet ad accuſandum:⁊ pꝛimus veniens pꝛefertur alijs vt
l.ſi plures.ff.de accuſa.fallit qꝛ ꝑſone coniuncte pᷣferũtur
extraneis:adeo ꝙ eẽ̃nei non repelluntur ſᷣm quoſdã vel
poſt ea admittunt᷑ ſ̃m alios.ſ Itẽ ẽ ſciẽdum ꝙ nõ plꝰ pe
tit᷑ ſimiluudine ſupplicij:fallit hoc in marito:⁊ dicvtj/di
cã. Itẽ regłr qͥs dʒ ſe ĩ crĩe ĩſcribere:fallit h in marito vt
non habeat ſe inſcribere:vel ſi ſe inſcribat euitat penam.l
Altimo ponitur pena huius criminis. Not.ea que ad
euidẽtiã dixi. Oppo.hec.l.dicit qdð extranei non admit
tunt᷑ ne liceat fedare ↄnubiũ alienũ: ergo ſi factũ ẽ diuoꝛ
tium ceſſat hec ratio ergo omnes admittentur qð quidã
fatentur:tu dic ꝙ etiam non admittitur niſi reuerentia pᷣ⸗
teriti matrimonij.iſ Item oppo.ꝙ quilibet dʒ admitti cũ
ſit publicum crimen. So.hic ſpãle vt admittantur ſolum

Butrigarij Gcda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

FThi q adulterij. bt brobatio

iſti ⁊ nullo modo alij admittantur / ⁊ his ceſſantibus ſe⸗

cus erat oli vt.l.ſi maritus·S.ſiue caueris. ff. e.⁊ hec mul
tum placet licet glo.variet.¶¶ Item op.ꝙ in ſola ſuſpitio⸗

ne mulier non condamnetur / vt. l. ab ſentem. ff. de pe. SOo.
hic ſpeciale. VUbł verius non pũit᷑ ex ſola ſuſpitione:vt ibi

I.l.ſi maritꝰ.cxcuſatur accuſans vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ debe⸗
at ſe iſcribere vt.l.qui accuſare crimẽ. S. qui accu.nõ poſ.
So.hic ſpeciale Vt verius ſe inſcribit ibi non/tñ ex pꝛe⸗
ſumpta calumnia punitur vt hic.⁊ ſi dicas quare fit iſcri⸗
ptio. Rñdeo vt ex vera calumnia puniatur.¶ Item op. ꝙ

non euitat penam calumnie:vt.l.fl.S.de accuſa. Sol. aut
conſtat de bono animo ⁊ nullus punitur ſimilitudine ſup
plicij: aut cõſtat de malo ⁊ quilibet punitur. In dubio re

gulariter pꝛeſumitur calumniari qui non pꝛobat/nam ex
qualitate facti pꝛeſumitur dolꝰ / ſic hic ex ca accuſa.dela⸗
ta ⁊ nõ pꝛobata vt.lꝝ.ſi quis furno.ff.ad.l.acquił.⁊.j.de ſic
ca.l.j.fallit in marito in quo non pꝛeſumitur dolus:ſʒ do⸗
li metus hoc pꝛeſumpto in ſpecie vel pꝛeualet pꝛime que
eſt in gñe:vt.il.diuus.ff. de ĩ ĩte.reſti.⁊.l.cũ de indebito.S.
de ꝓba. ¶ Itẽ op.ꝙ omne genus accuſator/ nõ ſe ĩſcribat
vt.l.de crimine.S. qui ac.non poſ.cum ſi.So. vt gl.¶ Itẽ
oppo.ꝙ non ſit pena capitis vt inſti.de pu. iudi·S. iteʒ.l.
So.ibi loquitur de ſtupꝛo in quo non punitur capite niſi
in caſu.l.cum vir.S.e.hic loquitur in adulterio.ſ Itẽ op.
ad idẽ de aut᷑.hic poſita nouo iure.So.illð iure nouo in

muliere. Quero ergo an in maſculo coꝛrigãtur iura ve⸗

tera.⁊ hec eſt qõ duplex:nam aut queris an marito accu⸗
ſato ſit coꝛrecta pena.l.tenue.ſimilitudine ſupplicij que
pꝛopter veram calumniã imponit / ⁊ dico ꝙ coꝛrecta eſt.
nam vbicumq; aliqua ſunt muicem reſpectiua vno alte⸗
rato opoꝛtet aliud alterari:vt.l.ſi cũ excep · S· ſi qua muli

er.ff. ꝙ metus cã:cum ergo pena.l.tenue.nõ ſit determina

ta dʒ ad ſimilitudinẽ criminis ĩtẽtati ĩponi:ſ̊ pena crimi
nis ẽ alterata:ergo ⁊ pena.ltenue ⁊ cius reſpectu ĩponit
Alia põt eẽ q̃o an ſit coꝛrectum in adultero ⁊ non puniat᷑
capite:⁊ rñdeo qꝛ lʒ cum muliere ſit innouatũ ꝙ non mu
tatur ⁊c.vt.l.ſancimus.S.de teſta.⁊.l.pꝛecipimus.in fi.

de appel.¶ Itẽ oppo.an aliqñ coniuncti accuſẽt iure ma

riti / ⁊ dic vt gl. ꝙ non niſi ĩ exneis vt pᷣferãtur.
¶ In glo. que incipit.i.quia.ibi autem pᷣſcribit/⁊ etiam
iure veteri ſe inſcribit. An autẽ penam calumnie cuitet:
dic vt nota.in coꝛ.vnde ſumuur aut᷑S·ſi qũ.¶ In gl.que
inc ipit ſi non ibi de criminen ie vt nodi de crimine.
Pr, „1 odie adulteri pena mu⸗
Ed h od lE. rata eſt. ⁊ continuatur aut᷑.
ad. I. C. qꝛ. I. C. penã capitis in crimine adulte⸗
W , rij umponebat hodie non in mulier.
Sppo.ꝙ coꝛpoꝛi meo tradatur ad penaʒ:vt.l.ne quis
de pe.⁊ de decur.l.ne quis.So.hic loquitur ĩ coꝛpoꝛe re⸗
ligionis ibi in alio coꝛpoꝛe.¶ Itẽ op.ꝙ maritus non poſ⸗

ſit eam reducere:vt.lʒ.caſtitati.g.e.So.illa ꝑ iſtã ẽ coꝛre⸗

cta.vł dic ꝙ aut damnata:ſed non eſt paſſa penã:⁊ non lʒ
eã viro deducere vt in contrario:aut eſt damnata ⁊ paſſa
tũc põt vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ ſi nõ habet liberos excludatur
parẽtes:vt.S.de ſa.ſan.ec.ſi qua mulier.ſʒ verã opi. So.

ibi fuit monacha hic nõ. ¶ Itẽ op ꝙ ſtatim lucrũ dotis

locũ habeat ꝓ moꝛtua vt.i.vt iure dinino.S.de epi. ⁊ cle.
So. vt. S. qꝛ ibi fuit monacha hic nõ.¶ Itẽ op. ꝙ maruꝰ
iucret᷑ ſtatim dotẽ ex delicto mulieris /⁊ ex pacto:vt.l.cõ
ceſſum.S.de repu.⁊ ſic repugnat huic.l.ĩ duobꝰ. Pꝛimo
qꝛ parentibꝰ nihil datur hic ſic. Itẽ ibi ſtatim lucratur ex
delicto mulieris nõ ex pacto.So.ego poſſem dicere ꝙ in
l.ðꝛia loquitur de dote lucrãda /hic de alijs bonis:vel ſʒ
gl. ĩ Zeio agit ciuiliter / hic crimiĩaliter. Quid g: tu poſſes
dicere ſic/aut eẽ̃neus ꝓpoſuit crimen adulterij:tũc hʒ lo
cuʒ ſimpłr pena.huiꝰ.i:.ſi agit maritus /aut ciuiliter ⁊ ↄſe
quit᷑ lucrũ dotꝭ vt.l.cõſenſu.S.de repu. Si agit crimialit᷑
hʒ etiã locũ hec.l.⁊ eius pena / nec maritus aliqd lucrat̃
agẽdo crimĩaliter: ſj ſi poſtea agat᷑ ciuiliter bñ lucrat᷑ do
tẽ/⁊ ita loquit᷑.d.l.cõſenſu.⁊ hocverũ ſi ex delictovxoꝛis
vir vult lucrari:ſi aũt ex pacto vult lucrari opʒ moꝛtẽ na⸗
tur alẽ expectare vt hic/nã nec ciuiłr moꝛtua eſt cũ mõa⸗
cha nõ ſit fctã.¶ In gl.qͥ icipit pꝛĩo ĩ fl.ibi ſpõtevtraq; no
cet ſimul.hic ꝑ vim eſt ingreſſa ⁊ eſt fctã monacha.¶ In
gl. q icipit pʒ ibi o płimas. vł potes dicere ꝙ. l. ↄſe. Eſu lo
quit᷑ hic in alijs bonis:vel dic vt ibi nota.

B SM Tqui H ic ponitur caſus in quo ex ſola ſu⸗
I S. ſpitione quis damnatur. —

W.

ſcata pᷣſumptione vł ꝓbatione contraria ceſſã

Patio liqda /⁊ ex ea fit condẽnatio.h.d. Ael dic. Fun

.

pꝛo

dato iure actoꝛis exceptio ⁊ replicatio inuicẽ ſe tollẽt et

remanet actio firma/⁊ ſic eõdẽenatio.h.d.
¶ Sppo.ꝙ cx pᷣſumptione ſequẽte fctũ nemo damnet᷑vt
l.abſentẽ.ff.de pe.So.aut ẽ legis ⁊ dãnat᷑ vt hic /aut ho⸗
mĩs / ⁊ nõ vt in ↄꝛio / vel dic ꝙ aut ẽ ſuſpicio ⁊ nõ punitur
vt ibi/aut pᷣſumptio:⁊ ſic vt hic. Alij dicunt ꝙ aut ẽ ratio
nabilis ⁊ cõdẽnat᷑:vt hic/aut irrationabilis ⁊ temeraria
⁊ tunc nõ vt ĩ ↄꝛio / vt. l.fi. S.de accuſa.i Itẽ op.ꝙ teſtibꝰ

publicatis nõ admittant᷑ ad ꝓbãdũ niſi in cã appel.vt.l.

eos.S.de ap.So.dicunt quidã ꝙ hic erat lata ſnia abſo⸗

lutoꝛia/⁊ in illa cã pꝛoducãtur teſtes:qð ẽ abſurdũ/qꝛ cũ

eẽt a ſnĩa non appellatũ nõ põt retractari. Alij dicunt ꝙ
cã non erat finita/⸗ ideo admittit᷑ ad pꝛobãdũ ſᷣm cano⸗
niſtas/qꝛ ẽ aliud capitulũ qᷓ; pꝛimum ſuꝑ quo ſunt alij in⸗

ducti/vł ideo quia de nouo ſuꝑuenit ᷣm nos. Lerũ ad ᷣ

mum contrarium rñdeo melius qᷓ; ſupꝛa.ſ.ꝙ hic ex pꝛe⸗
ſumptione nõ dãnat᷑:ſed matrimoniũ ſubſequẽs tollit pᷣ⸗
ſumptionẽ cõſanguinitatis pᷣcedeñ.Et ſic remanẽt pꝛie
pꝛobatiões de adulterio valide/⁊ ex ipſisvenit cõdemna
tio flẽda ⁊ hec eſt ipſa veritas.i Itẽ oppo.ſic ꝙ aut ẽ ꝓ⸗
batũ pꝛimo de adulterio /⁊ tunc non debuit tolli pbatio
ꝓ aliquam cõiecturã:vt.l.nõ eſt veriſimile.ff.ꝙ me.cã.nã
tunc pꝛeſumptio poſſet oꝑari qñ non eſſet liquidum cri⸗
men ꝓbaturũ qñ trãſfertur onus pꝛobandi in aduerſariũ
aut nõ erat de adulterio pꝛobatũ/a tunc ex aliqua pꝛoba
tione nõ venit dãnãdus.So.hec.l.ſingularit᷑ loquit᷑ ĩ cri
miĩe adulterij in quo nõ põt cadere ꝑfecta ꝓbatio/immo
cum fiat in domo plures admittunt in teſtes qͥ ałs non
admitterentur:vt.l.conſenſu.S.de repu.nec actus adulte
rij clare põt pꝛobari vt not.in.l.ad pꝛob.S.de pꝛob.ex cir
cũſtãtijs tñ vt qꝛ nudus erat cum nuda ⁊ baſia ⁊ ample⸗
xus interueniebant /⁊ ex his pꝛobabiłr cũ er̃neo cõcludi
tur adulteriuʒ: modo rõ ↄſangumitatis remouet cõiectu
ras tales vt pꝛopterea nõ videat᷑ adulteriũ cõmiſſũ:hãc
pᷣſumptionẽ conſãguinitatis mr̃imoniũ tollit ſubſecutũ
⁊ ita remanẽt pꝛĩie ꝓbatiões valide ex q̃bꝰ fit cõdẽnatio
non ex pꝛeſumptione mr̃imonii / aut pꝛobat hic tex.⁊ ibi
Lindicijs euidẽtibꝰ publicabunt᷑ in alio vero delicto in
quo vera ⁊ ꝑfecta ꝓbatio cadit ⁊ fctã eſt ałs nõ poſſet ꝓ
cedere hec.l.⁊ ſũt hec ar.ad.q.Statuto cauet᷑ ꝙ iudex de
crimine non poſſet inquirere vltra.xv.dies.tunc enim iu
dex inqᷣrit de homicid io titiũ idẽ titius ifra.xv.dies p⸗
bauit ſe die cõmiſſi criminis alibi fuiſſe. Mõ Vni knds
amicus occiſi ⁊ vult pꝛobare /immo fuit pꝛeſens tpe deli

cti:ſʒ lapſi ſunt.xv.dies vñ dicit ꝙ iudex ſe nõ poſſit ãpli⸗

us de crimine inquirere dicit ille domine vos non inqui⸗
ritis de crimine:ſjj de pñtia accuſati/⁊ ſic pꝛobo eũ fuiſſe
tꝑe delicti cõmiſſi / tollit᷑ onꝰ ꝓbatio.abſentie/⁊ remanẽt
firme pꝛobationes crimĩs retrofctẽ inqᷣſitiõis ex quo de⸗
clarat᷑ per eum delictum eſſe commiſſum ſicut ex illis con
demnadus erat / certe bene dicit ꝑ hancl.
4 m uli er Excogitata ʒ aliquẽ ꝑ vi henk
ac ſi directo ꝑ illũ actũ fctã fo⸗
. ret.h.d. Hec.l.ẽ ĩ ar.ꝙ ſi ſtatuto cauet᷑ ꝙ bõa de
lĩquẽtis debeãt deuaſtari ⁊ qͥs alienauit bõa poſtea ſtatĩ

dclĩqᷣt vr ĩ fraudẽ alienaſſe bõa/⁊ iõ ita venièt deuaſtada

ac ſi añ delictũ alienata non Aſent. Icruninalit de adal
EY criminalit᷑ de adul⸗
Idbertatem. caodàârâdä, diffenur
ſeruoꝛum manumiſſo / ita ſi de ipſo ciuiliter eſt
agendum. hoc dicit.

Sias eã cuiꝰ tutoꝛ fuerit coꝛru
Kubꝛica.

rit.

g&αι& Adde ꝙ iſta lex habz
Ad d itio locũ ĩ Creore. l. que
pupillã in pꝛinc.ff. de adulte.Et dicas
p tutoꝛ qui non rapit:ſʒ ałas coꝛrupit
aApupillam punitur pena depoꝛtationis
Aals ſi rapuiſſet punirctur pena glsdij

W! Gte pꝛobatione vel pᷣſumptione remanet pꝛima

S“ Er tex.quamuis lhic
Xtutoz. gnonet

ſe diclt/1
offlciopꝛl
Umovel
heant vtef
cis gool.
bes ſcireg
poerpte
aſinede
lliber ho
h

gueroqu⸗
ntl noite
(Logt
leaqot
Lochlle
fumnöint
nanſtie
mlierpti
uunſedy
honapuen
puninö
Vodope
nliſertt ei
l. Pon
ncreattea
eathfs
honsque⸗
ſooff
liremane
Morunſan
Cogiffe
iurecdie
Etnoc
neligi⸗
tioe td
ſmugt
o ſdie
conkne
Cng
nsin ſu
hieythi

dd

mapub
Kllan
Vnis).
ſiden
lca
ſpng

4

11ynica. de raptoꝛibus.

„ — Niatg cumarmispunttiteſt valiavocaf puata:, guaſt M
opg Peg’ X. uatim intereſt cuilibet d ulo. Lex iulia de vi i⸗ iulig
rd De mulieribꝰ? q ſe ſeruis ppꝛijs ciminteren eudibet ocpopulo. Loriulia de vipubli: exiuli

ca hʒ locum in duobus caſibꝰ. Pꝛimꝰ eſt ſi quis tenet ar devi pub.

ies Nen ma in domo nõ venũ dãdi vel itineris vel peregrinatio⸗ ĩ qbꝰ caſi⸗
ifni — iuxerut. Kubꝛica. nis cã tenetur.l.iul. de vi publi.l.j.x. ij.ff iſto ti. Item ſe⸗ b hẽat lo
inenpn 22 J q ua Si mulier cum ſeruo ſe cundus caſus vbi.l iulia de vi public.locũ hʒ vbi vis in⸗ cum.
in nnfn MEH„οnaäungat ipſa decapita fertur cum armis: 2 appellatione armoꝝ ↄtinetur omnia
ltonn N⸗ tur / ſeruus comburttur / fllij eoꝛum ius tela l. armatos.ffeiſto titu. ?.larmoꝝ.ff. de vboꝝ ⁊ rerũ ſi
anorfui 4 ““ ſuccedẽdi non habent. SS gnifica. pena legis iulie de vipublica in libero hoĩe erat
lelii 2 ℳC. Oppo.· ꝙ bona debeant venire in antiquitus interdictio aque ⁊ ignis.il.hij qui.ff. iſto titu.
gunn lflſcum: vt.l. fl. de bo. dã. So. hic ſpãle Paͤe eorkar Rme barte aſgris gauis F iſto .
(Depſſ 17 P P i danat᷑ vt ·j.eo.l.ſeruos.
frän Ad. l. iul. de vi publica E pꝛiua⸗ Rulia de vi pꝛiuata: iſta b locum qſ credito? re ſui de⸗
eKlmrfit, ta ”MU Kub ica bitoꝛis ꝓpꝛia auctoꝛitate accipit.l.penul.⁊ fi.ff de vi pꝛi⸗
ſbinhfni . 2 uata.⁊ pena eſt ĩ hoc caſu ꝙ relegatur ad tpᷣs:⁊ tertia ꝑs
i = n B d eb itũ Eie eve onone adimitur/t pꝛiuat᷑ omni dignitate/tĩfamis eſt
liinen⸗ ℳ ſcivir ob aliã cãʒ J. ff. de vi pꝛiuata.
ncgtnt G ue ob munꝰ geſtum bona vxoꝛis nõ c = 7 fid Re ſpõſa alij nupta ⁊ ꝓ
fnnm ei epiunk. hoc dicit. „ . l o n 1018. llio incluſo habet locum
guigtr, S Op. ꝙ ob ciuile munꝰ capiãtur bona &æ l.ꝑiul. de vi. h. d.
iſbenit vxoꝛis: vt. l. ſatl. S. qui. cau. pig. ta. con E A*Hα Opp. ꝙ aliter agatur ꝓ ſponſa nupta: vt.l. j.
Eimn ℳ2ε tra. So. dicit gloſ. ibi ſpeciale. ſi re⸗ de rap. vir. So. põt agi illa vel iſta. ¶ Itẽ op. ꝙ de filio in
hſentiin rrfaaa. feras glo. ad bona mulier] data in do cluſo poſſit agere pr̃ de pꝛiuato carcere:vt.l.j.S. de pꝛiug.
iohrit tem bñ dicit /ſi autem referas ad alia bona mulieris ma⸗ car. So. vt glo. èð
ndento 6 le dicit/aut queris indebite ex officio/⁊ tũc aut non ẽ ex r 7 . . De crimine ſerui vbi ci⸗
inlinnie officio pꝛimipilarij/æ tunc bona dotalia capiuntur in cõ⸗ Ycriminis. miter agitur conuenien
ncſe ſun trario vel nõvt hic. ¶ Itẽ op. ꝙ etiã bona viri capi nõ de-⸗ jdus eſt dñs:vbi criminaliter cuenitur ſeruus
Pendſätii beant vr .e in poſſeſſone. S0. cõfiteoꝛ ene ceecen d0 Ear as h. d. C Opp. ꝙ ſeruꝰhac.I. accuſari non poſſit
icerient quia gloſ. dicit ꝙ crimen eſt leuioꝛ pcedentibus. Et de vt.l. hos accuſare.ff. de accuſa. So.vt glo.
ftenppſtn mo ex ꝑpte cauſe gñ nd g um cnutſt il graͤui —☚O li ſtat ĩ iudicio idẽ in monacho ⁊ filiofa
kinistin añ ſine dolo / ⁊ q;tum 0 hoc crimen ẽ de grauioꝛibus vr milias ſᷣm Cy. ⁊ Bal hic nec obſt. I. clarũ.v.de auctoꝛita
tmit l.liber pommoaaden- sql i Ien es te geneig: grauioꝛi tepſtada: a ibi loquit᷑ de minoꝛibꝰ tutoꝛes vł curatoꝛes
ermn ponit᷑:⁊ quatũ ad hoc cim ſiar auapn rane ſece Hürib eſe minoꝛes erant/ałs ſecus ſtin Ey: Bali .
nlirbſſtt, D toꝛ IS. dit fiſcus vt heres:⁊ ideo creli a⸗ 6R P 0 ſleſlione ditoꝛ qͥ rẽ dehioꝛis
lrcäeknit toꝛibꝰ hereditarijs rñdet.h.d.¶ Quero quere E Eper vim ingredit᷑ hac.l.punitur.h.d.
Msfenentfr Ee MXτ no oia bona fuerũt publicata: ⁊ dic vt gl.¶ Jtẽ Ea Opp. ꝙ creditoꝛ vim non facit: vt. l. iij. S. de
ungiil quero quare fiſcus oynenil ſde⸗ eſt loco heredis Fh: Sal eruenu geckuun⸗ vt helſetingregi hic nõ.
onitoſthd nõ ĩtelligitur.S. cũ cã ff.de iure fiſci. Itẽ op.ad idẽ de.l.cũ credit᷑.ff. de iureiur.So.vt glo.
r abyftctt E20 uige nehigiur ille ad quẽ bona peruenerũt: ſʒ — B oniam. Eicet regulariter in.miia
vꝛobathent ille a quo peruenerunt vt.l.mulier.ff. de iure dot. Sol. vt “ de vi pub. ſit pena depoꝛta⸗
lioverodinl glo. ꝙ nil eſt. Lu dic ꝙ qñ bona trãſeunt ſub nomie bono tionis in loco bonoꝝ cum etis in caſu.l. nr̃e eſt
etals no rum nõ intelligitur deducto ere alieno:vñ ad marituʒ nõ x.Wpena capitalis/1 ꝓcedat ſentẽtia ſineappella⸗
cauek g tranſit id qð creditoꝛibus tenet / vñ ipſe non conuenit᷑:ſpʒ tionis remedio.h.d.
dies tuncti mulier vt in ↄꝛio.Sed aliqñ trãſeunt nõ ſub nomĩie bono ¶ Op. ꝙ non ſit pena capitalis ſed depoꝛtationisvt iſti.
insifra rnnn rum: ſed vt in heredẽ vt eſt cum publicãtur: æ ille ad qu? de pu. iudi. S. item lege iul.So.hic ſpãle vt hic nõ de vi ſʒ
ſe Döeig bona ꝑuenerũt tenet᷑ vt hic. Mõ pone / certũ eſt ꝙ iure cõ de homicidio cui dedit cãm cõuenitur.i¶ Itẽ op.ꝙ liceat
rngiit Waboe Katumeei gir⸗liduetele eleium es heget b hen uAn e Rgiteh ghcnodeimer
oßi odo pone c ale. 31 e⸗
rinlin miſerit lius bona publicentur ⁊ publicata deuenerunt in ſiſtat puniatur vt.l.ſcientiam.S.ſi cum aliter.ffad.l.aqjl.
ſicnctriifi cõi. Pone ergo ꝙ bona alicuius ex delicto ſunt publica l.is vnde vi. So.punitur faciẽs vt hic:reſiſtens vero aut
abſeſtettmu ta/creditoꝛes eius dubitãt ð quẽ debeãt foꝛmare libellu cum indignatione reſiſtit ⁊ punitur als non vt in ↄꝛio.
ncſttüsten an ) fiſcũ an ð delĩquẽtẽ:qꝛ olim publicant᷑ adeo ꝙ fiſc ¶ Itẽ op. vim faciens yYoluit occidere aliquẽ maxime de
ſautlu erat hr̃s q̃re publicatio ẽ obligata: ſʒ ꝑ ſtatutũ publicãt ſuis ergo de delicto ꝙ nõ cogitauit nõ debuit puniri vt.l.
ſunſn bona que intelligũtur deducto es alieno vt.l.bonoꝛum. verũ.ff. de fur.So.vt glo.qꝛ hic ſpale.iſ Itẽ op.ꝙ ſi dẽat
l “ S. vero.ff. de verbo.ſig. ergo es alienũ penes delinquen⸗ extendivt puniatur ex delicto qdð non cogitauit/dʒ tñ mi
Zin i, fẽ remanet /x ſic conuenitur:ꝛium tene:qꝛ appellatio bo nus puniri:vt.l.ij.de ter.mo.So.vt glo.qꝛ ibi in dignio⸗
linni, noꝛum ſumitur inprobꝛie vt ki⸗ iantart onmeatidr!. ſibus dieg hoc nõ mitrun⸗ roeſus pꝛeter im eis
Utoceua e cogi. ff. ad trebeł. Pꝛeterea ſi publicant᷑ ſuccedetur illi uccedendi:qꝛ dixerat rõe oꝛdinata ad hec oĩa maleficia
utitie, gire cõi olim t e ꝑ illã ſuccedebat fiſcus vt heres at hoc ſoluit ⁊ ſcire debuit nec hic accuſat᷑ de homicidio:
taptnignul. 8̊⁊ nũc/t ſic ĩ ꝓpᷣo accipit᷑ bonoꝝ appellatio ꝓpᷣe ſũpta qꝛ tunc glo. ꝓcederet / ſ deinde accuſatur ⁊ punit᷑ ⁊ hoc
iſt intelligit᷑ deducto ere alieno / ſecus in hr̃ditatis appella pꝛobat tex.ibi ſub vno violẽtie ⁊c.¶ Wodo qro an occi⸗
ginintn , tiõe vt.d.l.bonoꝝ.⁊.l.ſubiunctũ.S.bona.⁊ de leg.ij.ſi qs ſoꝛteneatur: Rñdeo vt glo.⁊ bñ ⁊ eſt ↄð quoſdã qͥ dicunt
oecſili d ſeruũ · S. fi. alij timẽtes hec omnia foꝛmãt libellũ in ambi⸗ ꝙ ſi vniuerſitas cõicato cõſilio delinquat non poſſũt ſin⸗
jdepheul⸗ guo / dico talẽ meum debitoꝛẽ fuiſſe in. c. quare peto euz guli de homicidio puniri cũ nõ cõſẽſerĩt qð eſt abſurdũ.

condẽnari vel ſᷣuũ ſucceſſoꝛẽ legitimũ fiſcum vł alium.
¶ In glo. que incipit ꝑſonale.in fl.ibi ſucceſſoꝛ.dic clari
us in ſuccedẽdo in bonis ꝙ nõ ẽ vniuerſaliter ſuccedere
hic vt hrs:vt.l.non intelligitur.S. ex cã.ff.de iure ftſ.

¶ NMota ergo ꝙ determinat᷑ animꝰ ad vnũ delictũ ⁊ ad
aliud nõ extẽditur. Cõtra qð dic ꝙ aut q̃ro an poꝛrigant
vltra mẽtẽ ⁊ aliud delictũ pᷣter mentẽ:⁊ dicit᷑ ꝙ nonvt.l.
merum. ff.de fur. Nec ob.d.l.qꝛ in oĩbꝰ fuit animꝰ pꝛece⸗

ld Add itio Adde ad hãc.l.⁊ totum iſtum ti.ꝙ lex ia dẽs.Aut qꝗᷓro an delictũ cõmiſſũ reſpectuvniꝰpſone extẽ⸗
grlumi W *lia dicta ẽ a iulio auctoꝛe / ſicut publicia datur reſpectu alterius. ⁊ tũc dic ꝙ aut reſtrĩgẽdo ad per
du na a publicio auctoꝛe/⁊ dicitur vis publica cum armis ſonã de qua eſt cogitatũ delictũ remaneret ĩpunitũ:tunc
gleglutt eſt illata.l.ij.ff. eo.ti.Et dicitur pꝛiuata cum illata eſt ſine non reſtringitur:ſʒ extenditur:vt l.eum qui nocentem.S.
Hiatrunt armis.l.j.ff.ad.l.iul.de vi pᷣuata ·S. itẽ.l.iuli.de vi public. ſi iniuria.ff. de iniurijs.Aut non remanet impunitum: ſed
illri inſti. de publicis iudicijs.vetũtñ vtraq; accuſatio eſt pu reſtringitur ad mentem ⁊ tunc non extenditur ad aliam
es anii blica / qꝛ ↄpetit cuilibet de populo.l.j.ff.de pub.iudiciſs. perſonam:vt dicta.l.eum qui·S.cum aliquis. ff.de iniu⸗
— ſed vna vocatur vis publica/qꝛ publice intereſt violẽtis rijs.nec ad aliam qᷓ;titatem ⁊ qualitatem etiam ĩ eadem

perſona. vt.l. item a pud.S.ſi quis vᷣgines.ff. de iniurijs.

nam ſi nupte fiat iniuria ſi puret᷑ vidua nõ agit maritus.

Item ſi clericus percutiat᷑ ſi putetur laicus non punitur
percutiens de clerico vim / in quibuſdã criminibꝰquis ẽt
pꝛeter aĩm punitur. vt in.l.aquiliana ⁊ termino moto.vt
l.ji.j. de termindo mo. ð
¶ Item nota ꝙ ꝑ hanc.l.dicunt quidã fuiſſe decapitatũ
coꝛdatinũ qꝛ ꝑ vim fuit ingreſſus regnuʒ/⁊ ex violentis
fuerũt ſecuta homicidia ⁊ vulnera ⁊ᷣ bñ dicit ꝑ hanc.l.ſ
ipſi dicunt ꝙ ibifuit defectus iuriſditiõis in punientẽ.
Itẽ q̃ro quid ſi mando vt metũ vł vim inferas/⁊ ꝓmit
to te ↄſeruare indẽnem/an poteris agere ỹ me. hñ non
quia mandatũ rei turpis nõ eſt obligatoꝛiũ int madantẽ
⁊ mandata riũ.vt.l.ſi remunerandi.S. turpis.ff.man.eſt
tñ obligatoꝛiũ inter mãdantẽ ⁊ eũ in cuius ꝑniciem ma⸗
dat᷑.vt.l.nõ ſolũ ·S. pꝛoculꝰ.⁊·S·cũ mãdato.ff.ð iureiur.
Jacobus Butrigarius.
A Diti Adde ꝙ facinoꝛa vno nomiĩe continent᷑
L d itio. puta qͥ hoĩem occidit vim facit ⁊ homi⸗
cidium ppetrat: ita qͥ per vim ſtupꝛat vim cõmittit ⁊ ſtu
pꝛum pꝑpetrat.idẽ in iſlo qͥ ſus conſanguineã vxoꝛatã cõ
uenit qui adulteriũ ⁊ inceſtum ↄmutit tex.glo.⁊ bar.in.l.

qᷣ de crie.S. de accu.x.I.ſi adul.cũ inceſtu.ff.de adulteriſ5

Bar. ibi ⁊ Odo.hic in pᷣma coł.

poſſeſſionem ꝑ interdictũů vñ vi. Item ꝙ ꝓba
ivAauctoꝛuate poſſeſ.recuꝑet in continẽti/nõ ex in
teruallo.h.d. ¶Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ hic ſunt due
lec.vna eſt quã pꝛoſequar.Alia eſt Jo.⁊ nõ eſt digna re⸗
citatione. Item eſt ſciendũ ꝙ pᷣn.huius.l.vſq; ad ver.ꝙ
omiſſa.habet duas lec.de quibus dirf.
¶Sppo.ad id qð dicit hec.l.ibi añ omia ⁊c᷑.de.l.jj.qñ
ciui.act.cri.pꝛeiudi.Huius timoꝛe ſunt hic plures ſolu⸗
tiones/⁊ due ſunt digne recitande vna ꝙ exponatur an⸗
te omnia anteqᷓ; exceptio diu audiatur ⁊ hec ſatis bona.
Alia eſt ꝙ electio vim paſſi omittit᷑ vt in contrario:ſed ci
uili ꝓpoſita habet eam pꝛimo finire vt hic. Modo redeo
ad pꝛimam ſolu.⁊ q̃ro ſi agit᷑ interdicto vñ vi ⁊ conuentꝰ
obiicit de dñio an excludat. Reſpõ.ſic:quia ſicut ſe habʒ
exceptio excludens exceptionẽ ita replicatio excludens
exceptionem.vt.l.qm̃ alexandrũ.S.de adult. ſed ita eſt ꝙ
ſi habebã exceptionẽ excludentẽ pꝛoceſſum in actis ⁊ eã
omitto in actis pꝛoceditur.vt.l.ſed ſi ſuſceperit.ff.de iu⸗
di.et.S.de ꝓcura.l.ita demum.⁊ licet ſic ago de interdi⸗
cto vnde vi:⁊ ille excipiat de dñio poſſuʒ replicare ꝙ ſpe
cialiter añ omia eſt reſtituendus/⁊ ſi habent omittent ꝓ⸗
ceditur in excep.dñij et vinccet.vt dicta.l.ſed ⁊ ſi ſuſceꝑit
et.l.g leg·S.ſi pꝛius.ff.de condi.inde.⁊.l.pomponiꝰ.S.ra
ti.de ꝓcura.¶ Modo redeo ad ſcðᷣam ſolutionem ⁊ tunc
q̃ro quid ſi animꝰ actoꝛis non poteſt recuperare de fctõ
incõtinẽti an agere poſſit ĩ iudicio. Rñ.ꝙ põt de facto re
cuperaritutius eſt tñ qꝛ pꝛioꝛ efficietur.Si aũt põt recu⸗
perare de facto ⁊ queris quid ſit vtiliꝰ an ciuiliter an cri⸗
minaliter. Rũñ.ſi pꝛobationes ſunt in pꝛomptu / meliꝰ eſt
criminaliter eligere:quia plus timebit aduerſarius et ci⸗
tius cõcoꝛdabitur. Si autem de pꝛobationibus dubitet
tunc tutius eſt ciuilem eligere ꝓpter tria pꝛimo qꝛ ꝑ ciui
lem recuperabit poſſeſſionem / ꝑ criminalem nõ. Item fa
cilius pꝛobabit in ciuili qᷓ; in criminali.vt.l.fl.S.de ꝓba.
Item quia ſi non pꝛobet in ciuili non numerat penam ta
lionis / in criminali ſic. Modo pono ꝙ ſecundaviolentia
cum pꝛima veniat compenſanda. vt.l.vno.ff.ſolu.matri.
cum ſi.Solu.ibi delicta ſunt commiſſa circa idem.Et iõ
compenſantur / hic circa diuerſa.
¶ Item oppo. licet non compenſentur circa diuerſa de⸗
licta commiſſa tamen extimatio damni debet compenſa⸗
ri /qð confitetur/et idem determinatur ĩ.l.ſi ambo.de cõ
pen. quod non placet.et communiter non tenetur. Et iõ
dic ꝙ violentia pꝛima tollit ſecundam:et ideo nimirum
ſi non fit compenſatio.nam ex ſecunda violentia naſcit᷑
edictum diui Marci.per quod tollitur aduerſario inter
dictum vnde vi:⁊ idco nimirum ſi non fit compenſatio
cum obligatio pꝛime violentie ſit ſublata.nec ob.l.ſi aliꝰ
5 belliſſime.ff. ꝙ vi aut clã.qꝛ ibi loquitur in violẽtis tur⸗
atiua in qua non habet locum edictum diui marci / vn⸗
de remanet pꝛima violentia ⁊ ſic cõpenſatur cũ ſecunda.

à Dim paſſus habzʒ tria re⸗
s. J 8 ad ſe. mediavt recuꝑet ciuiliter

Butrigarij Scda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

¶ MWodo quero an pꝛobationes in ciuili pꝛoſint in crimi⸗

nali. Rñdeo non triplici ratione. ꝛimo nõ qꝛ clarioꝛes
requiruntur in criminali q; in ciuili: vt.l.fl.S.de pꝛobat.

Scda in crimĩalibus atteſtationibus nõ creditur immo

teſtes debent venire ⁊ toꝛqueri ſi expedit vt.l.iij·S. gaio.

—

ff. de teſti. Itẽ qꝛ ita demũ atteęſtationibꝰ credit᷑ ĩ illa cau

ſa ſi moꝛtui ſunt teſtes:vt.l.fi. S. de teſti. Sed ecõtra pba⸗

tiones facte in criminali pꝛoſunt in ciuili:vt.l.geſta.S. de
re iudi.⁊.l.pperandũ·S· fl.ẽ. de iudi.⁊.l.cuʒ antea·S.fl.de
arbi.eo ſaluo ꝙ ſi teſtes viuũt potef̃t petere iteꝝ ꝓducivt

l.fl.S. de fide ĩſtru. Sʒ an ſñia lata ĩ ciuili nocet ĩ criali an

eõ. Rñdeo aut ſnĩa fuit abſolutoꝛia aut ↄdẽnatoꝛia pꝛĩo

caſu:aut fuit ab ſolutus reus:quia nõ pꝛobauit accuſatoꝛ
aut qꝛ non deliquit reus ſʒ fuit abſolutus: ideo qꝛ actoꝛ
non pꝛobauit tunc ſententia lata in vna cã nõ nocet acto⸗

ri in alia ⁊ ita pcedat.S.iij.l.j.ibi qñ act.ciui.pᷣiud.cri.⁊.l
ex moꝛte.S.ad.l.aqui.ſi aũt fuit reus declaratur abſolutꝰ:
ideo qꝛ nõ deliquerat /qꝛ foꝛte pꝛobauerat ſe innocentem
eſſe tunc ſnĩa lata in vna cã in alis pᷣiudicat actoꝛi:qꝛ idẽ

venit vtroq; iudicio diſputãdum:vt.l.j.⁊.ij.S.ſi ex falſis

allega.⁊.l.ſi quis cum totum · S. ſi ancilla.de oꝛdi.iudi.
ſi aũt ſnĩa fuit cõdẽnatoꝛia tunc lata in ciuili non pᷣiudi⸗
cat in criminali quo ad plenum pᷣiudicium:ſʒ quo ad qua
le q̃le fitvt hic:cũ claridꝛes ꝓbatiões reqrãt᷑ in criminali:

vt.l.fl.S.de pꝛoba.Sed lata in criminali bñ pᷣiudicat in ci

uili reo.¶ Item qro an qui dicit deſinat pᷣſcribere ſi ſtati
rectum erat. Rñdeo nõ qꝛ ex ſola ciuili ⁊ naturali poſſeſ⸗
ſione pꝛocedit pꝛeſcriptio:vt.l.acquiritur ·S. fl.de acqui.
poſſeſſio.⁊ tunc habent ciuilem poſſeſſionem: qꝛ non reti⸗
netur:vt.l.nemo.S.de acqui.poſ.⁊ ſemper habuit animũ
retinẽdi:qꝛ habebat animũ ſtatim recuꝑandi poſſeſſionẽ
¶ Item quero an ſtatim recuꝑans poſſeſſionẽ cadat ĩ con
ſtitutionẽ ſi quis in tãtã.Rñdeo vt glo.
Ad d itio Iſta.l.ẽ ſubtilis ⁊ difficilis ſ̃ᷣm bar. In
VD.hac.l.eſt caſus ꝙ ꝓ vi publica pena capi
tis libero homini ẽ imponẽda:⁊ qꝛ fuit auctoꝛ cedis ſeu
vulneris ſᷣm Odo.hic:ałs ĩ iſto caſu aliter punitur liber
homo ⁊ aliter ſeruus glo.in.l.ij.S.eo.titu.Adde ad iſtã
legẽ dum vult ꝙ ſpoliatus ante omnia eſt reſtituẽdus vt
hic vt.S.de donat.inter virum ⁊ vxoꝛem..i.ſi coloni.C.de
agri.⁊ cenſitis.libꝛo.xj. Idẽ in.c.conqrẽte.ex.de reſtitu⸗
tione ſpoliatoꝛum.c.reintegranda.iij.q.j.⁊ ibi archi.no⸗
tat in.l.ſi de vi.ff.de iudicijs.et.l.oꝛdinari.S.de rei vend.
l.j.⁊.l.momẽtarie.S.vñ vi.⁊.l.j.S.ſi ꝑvĩ vel alio mõ ſe poſ
ſeſſio abſẽtis turbata fuerit in.c.ij.⁊fl.ex.de oꝛdine cogni
tionũ ⁊ ibi panoꝛ.⁊ dixit panoꝛ.in.c.fi.S.alleg.in.j.not.q
ſpoliatus habet duo pꝛiuilegia. Pꝛimũ ẽ ꝙ petẽdo reſti⸗
tutionẽ non poteſt recõueniri niſi ſuꝑ q̃ſtione pariter pꝛi
uilegiata vt in caſu ilius.c.Scðõm eſt vt ſuũ ſpoliatoꝛeꝭ
poſſit repellere ꝑ viã exceptionis: vt ibi ⁊ in.c.ij.S.alleg.
adeo ꝙ ſi agèti poſſeſſoꝛio excipiatur de dominio repel⸗
litur excipiens pꝛiuilegio iudicij poſſeſſoꝛij nõ natura cũ
natura actionis eſt conſequi non repellere.c.ij.S.alle.pa
noꝛ. in.c.fl.S.alleg.in.ij.coł. verſi.vltimo. . ine
n AE n penis coꝛpoꝛalibus grauius
“ vu 03. Schne cum ſeruo/grauiꝰcũ vi⸗

—

, Hli / grauiꝰ cũ iterante delictũ.h.d. L
Ee A& Oppo. ꝙ ſeruus excuſetur parens dño: vtl.
liber homo.ff.ad.l.acqui.So.ibi in leuioꝛibus hic in gra
uioꝛibꝰin quibus non excuſat᷑:ſed minꝰ punit᷑h.d.¶ Op.
ꝙ magis puniatur nobilis qᷓ; ignobilis:vt.l pꝛoperadum
S.de iudi.So.vt ibi quis hic dignitas non auget crimen
vnde mitius nobilis qᷓ; ignobilis punit᷑. Item non auget
penam pꝛopter iterationẽ delicti ſic in.l.iij.S.de ſerui.fſu⸗
gi. Itẽ ꝙ dictio ſepius ponitur pꝛo ſepe als inuenitur ꝙ
ſemel facere eèt ſepe ⁊ ſine conſuetudine inducetur cõtra
id quod dixi.S.que ſit lon.conſuc. “”
Ad D itio Adde ad iſtã legem dum dicitur in text.
vel impunitati donauerit ⁊c. facit iſta.l.
contra barones ⁊ alios iudices qui volunt donare impu
nitatẽ ſeu remittere penam criminoſis/⁊ facit iſte tex.cõ⸗
tra dictum vulgarium dicẽtiũ ꝙ iudex poteſt facere ali⸗
quem deſcendere de furca anteqò; fuerit ſuſpenſus ⁊ dare
illum alicui mulieri vł puelle petẽti in maritũ ꝙ minime
de iure pꝛocedere poteſt:⁊ ita reſpõdi ałs de facto Ande
gauis dum duceretur ad furcas quidã iuuenis de Ande
gauia ⁊c.non nego tamen quin de iure debeat remitti pe
na moꝛtis alicui pꝛopter excellẽtiam virtutis artificij:vt

ſio vmore
ſcherhuc
ſcriminen
cumperſe
ſenes lle
bilqnecĩ
licet delin

CLo
vtglo.ſ.
parlterp⸗
gulariter⸗
ſnquut/
oppon
nodis. P
ſtekſe e
Vitziiotrs
lcloquin
ertvxo
Milzmrlie
nittirarte
teſant o
nibrgufen
ne. Statt
vim vxo.
neidited
Uerrept
catus eſt
ſaſecuzt
neydibbi
ſhyada
ſtiaiun
It camn iih
toniumf
Rideoſi⸗
beroan
Humt die
ſgpiens v

Rr

Delureca
Nefapto.
idefegt
Noſontf⸗
lotgv
ſunpte
is pice
ommitan
Cubvin
leredeh

8

— 2
S
S.
—
=
=☛ä-—
E
=S

— –—
E –
=
=

zincnri i
Aumge 4
eſlcfäit
gnälbißn
ſinmöſrh
ulitun

☛

eG

S.
EE

8
8
4

ES

=S.
=

reaugenl gtis
oſeſicnicetin
go.
Oiftclofnn
Ppipoblens
fuitaugatcde
Ualteronirt
co titn Aleld
higctrettni
vteinlſioini
närteei t
iftbe⸗
nart denttl
vi velalion
cr deoꝛdi
Falleg inie
ndepei
öſtionepenn
ſtvt ſui ſcet
bbitincſin
hrdedonttn
ſeſotiniſunn
elerecſil
timo.
otonlbugt.
nſnoſoui
“S
euiottretit⸗/

4

☛

= S

.

De raptuvirg. Ald leg. coꝛ de ſit. Fo. CIIII.

De emendatio ne leruozum

eſt tex. ſing. non alibi in toto iure in.l.ad beſtias.ff. de pe⸗

nis.ſᷣm. Jaſo.de map.ad hoc multum notatem in. l.j.ij.
F.ff. de. le. qð nõ obliuiſcar aꝛ poſſet tibi facere honoꝛẽ

Bim 4 Parit᷑ punit᷑ rapiẽs mulierẽ⁊
rers N. retinẽs eã ſciẽs rabta.Pid.
i s Intellige iſtã. l. etis in rapina
R Ad ditio alterius rei q; ĩ muliere rapta
m doc.antiquum hic:⁊ adde iuncta.l.ſequenti huius ti.
ꝙ quis non debet ſecum ducere ſeruos armatos regulari

ter ſm bal.ibi de quo vide tex.in.lʒ.iij.ff.de offi. pfec. vigi

tex.

lum.Adeo ſᷣm bar.in.l.ſequenti pꝛohibitum eſt facere co
sdunationem gentium armigeroꝛum.

Deraptu virginum.
RKRubzꝛica.
— Diuide in duas par⸗
Ap to 2c8. tes: quia pꝛimo loqui
tur de pena commiſſi criminis tempo⸗
(re inuaſionis adhuc co flagrante vſq;
ad.S.ſinautem poſt commiſſum ibi po
nit quod ſit officium iudicis circa cri⸗
J Vwmen cõmiſſum ⁊ ex interuallo vſq;i fi.
E (LEx tex. ex hac adiectiõe no. bonũ
ꝙ ſi accuſo aliquẽ de adulterio ⁊ dico eũ diu ĩ adulte
rio ↄmoꝛaſſe nũqͥd ex hac adiectõe dẽat ĩ plꝰ pũiri:certe
ſic per hũc tex.¶ Eos qui ⁊ eas cõmittat nunquid ſocius

„

in crimine dicitur opem facere: ⁊ videtur ꝙ no:licet deli

ctum per ſe committat᷑: nã hic ponuntur vt ſpecies diffe
rentes ille qui aſſociat delictum / ille qui opem fert:vt .
ibil quecũq; opem ⁊c.let ſic non videtur ſocius dare opẽ

licet delinquat / vel ſi vis dicere ꝙ det opem qui audaciꝰ

delinquit ille quã aſſociat expone lr̃am·pibi vel quantũ⸗
cũq; opem.ſ.aliam:nã ⁊ aſſocians opẽ fert.
¶ Op. ꝙ hec.l.ſit ſuꝑflua.p.l.raptoꝛes.S.de epi.⁊ cl.So.

vt glo.i¶ Itẽ oppo.ꝙ bona delinquentis ⁊ conſentientis

pariter puniantur: vt.l.ſi quẽq.in fi.S.de epi⁊ cle. So.re
gulariter ſoluens vel ſciens ⁊ conſentiens nõ pariter de
linquũt/⁊ ideo nec pariter punitur vt in contrario.q Itẽ
oppo.ꝙ non ſit idem iur ſi volentes rapiant᷑ So. duobꝰ
modis. Pꝛimo loquitur hic quando inſtinctu hoĩs paſ⸗
ſa eſt ſe rapi / ⁊ ideo punitur eodemmodo quo ſi eſſet in
vita:ĩↄtrario vo ſine inſtigatione noluit rapi. Vel dic ꝙ
hic loquitur in perſonis que ſunt ſub aliena ptãte conſti⸗
