EtEE. mari per pꝛocuratoꝛẽ ſi nõ eſt le⸗
gitimus. Reſpondeo ꝙ nõ: quia ſicut in ado⸗
EEptione vbi iudex habet per aſpectũ inſpicere:
an ſibi epediat adoptari: vt.l.nec abſens.ff. de adoptio.
ita ⁊ in legitima etate habet videre anveriſimile ſit ꝙ ſit
filius illius qui vult eũ legitimari ⁊ vbicũq; in aliqͥ actu
iudex habet inſpicere aſpectum alicuius ᷣm aſpectum
infoꝛmari/nunq; ille poteſt per ꝓcuratoꝛẽ agere:ſic ⁊ hic
habet maſculus cetera facere/adire pꝛincipẽ et ĩpetrare
veniã / poſtea venire ad iudicem/ ⁊ ꝓbare ſe maioꝛẽ.xx.
annis ⁊ ſe induſtrioſum eſſe:ſed mulier poteſt per ꝓcura

toꝛem adire pꝛĩcipem et iudicem ꝓbare ſe maioꝛẽ.xviij.
an. ⁊ non de induſtria.

¶ Op · ꝙ minoꝛ non poſſit eſſe ſenatoꝛ. So.vt glo.
¶ In glo. que incipit nam qui per ſe.ibi.l.j.iſte ponunt
caſum ſpalem.ille ponunt regulꝗ ꝙ poſſit per ꝓcuratoꝛẽ
facere ſed in eo ꝙ exigunt ſpale mandatũ/ponũt caſum
ſpecialem.
— Oppo.ꝙ ſine decreto alienare
„ S 3 4 ui. poſſit:vt.l.ij · qñ opus non eſt.
So. bi pꝛinceps ſpãliter alienationẽ conceſſit
M AWhic non. Itẽ op. ad idem de aut᷑.ſi captiui.S.

de epilco. cleri.So.vt glo.¶¶ Modo q̃ro quid ſi alienãt
cum decreto an reſtituent᷑: glo.ꝙ ſic et male.⁊ ideo dic ꝙ

in alienatione flenda bene equiparãtur oẽs minoꝛes: vt
hic: quia nullus põt ſine decreto alienare:ſed alienatiõe
facta nõ equiparant᷑:qꝛ ille qui impetrauit veniã non po
teſt reſtitui:vt. S.e.l.j.alter ſiic.
In glo. que incipit ergo ⁊ cum decreto in fli. ibi reſti⸗
tutio:qð non eſt verũ:vt.S e.l.j.et ideo dic in alienatione
fiẽda ſine decreto ſunt pares:qꝛ nõ tenet.ſed ſi facts fue⸗
rit cũ decreto differunt:qꝛ ule qui veniã impetrauit non

reſtituitur / alter ſic ̃m dũm nsr ſact g .
UR— um facit quis mention
822 7 aliq uid legitime etatis videt᷑ ſe re⸗
Vn ferre ad legitimã naturaliter. hoc dicit.
E“K( Op. ꝙ ſufficiat ciuiliter fleri:vt.l.deo nobj.

in pꝛin S. de epiſ. ⁊ cleri.⁊.l.iij.j..de cõdi.inſti. So. vbi ex

ciuili ⁊ naturali facto reſultat idẽ effectus:⁊ tunc ſufficit
ciuiliter factum:vt in cõtrarijs:ſed quãdo reſultat idem
effectus:⁊ tunc nõ ſufficit ciuiliter fieri vt in contrarijs.
Aut expectat᷑ naturalis ⁊ tunc ſecus vt hic.quod idẽ eſt
cũ dy. vnde dic ꝙ vbi ciuile factum conſumat effectũ eiꝰ

de quo agitur non expectat᷑ naturalis: vt in ↄtrarijs alłs

ſecus vt hic. ⁊ qtum ad iſtã.ꝙ hic diſponẽs nõ videt᷑ ſe
retuliſſe in mente ad id quod accidentaliter fit:ſed natu⸗

aioꝛ factus ratũ habue.
èð Geſtum in minoꝛi etate
* JYinter. io⸗ factus ratũ ha
Mpuerit nõ habet reſtitutionem. hoc di⸗
Accit. cum ſequen. Sed quare hic dicit ſi
ne dolo: Reſpondeo vt glo. .
C n glo.que incipit.ſi enim libi non
poſſe

raliter.

Apoſſet confirmari. id eſt non eſt veriſi⸗
mm:m⸗ile confirmari.

QGi poſt. oh droos modie: r go er ſol

☛

Bbi etapud qus cognitio. tc.

Contra ſententiã pcu⸗
J quid ratoꝛis ceſaris reſtituit

6
1. 7

ſolus pꝛinceps hoc pꝛimo.in petenda
reſtitutiõe minoꝛ ſequitur aduerſarij
uui foꝛum. hoc ſecundo. et licet cauſa
reſtitutionis ſit mixti imperij. tamen
W. voteſt delegari. hoc dicit vſq; in fi⸗

E nem titu.

ve.eta.ĩpe. B i maioꝛ factus. H Fo. LX XIX.

H 8 GB m ſcimus Quidam dicũt ꝙ oĩa
E uEB. que ſüt mixti imperij
unt delegabilia: ſed beneficiũ reſtitutionis
ergt mixti imperij / hodie non. ſed certe ĩmo ⁊
hodie eſt mixti imperij:qꝛ oĩa que expediũtur mero offi
cio iudicis cum plena cauſe cognitise ſunt mixti imgij:
immo ⁊ ſi requirũt tantũ ſemiplenã cauſe cognitionẽ ſũt
mixti imperij.Sed in hoc refert:qꝛ ea que exigunt plenã
cauſe cognitionẽ nõ delegãtur:ſpeciale eſt hic fauoꝛe mi
noꝛum:ſed ea que requirunt ſemiplenã cauſe cognitionẽ
poſſunt delegari vt.l.nec quicq;· S. vbi decretũ.ff. de offi.
ꝓcõſu.⁊ lega.Et ex hoc collige ꝙ quedã cauſe mixti in
perij ſunt delegabiles/q̃dã non. Attende ꝙ iudices car⸗ Cartula⸗
tularij ſunt illi qui ſunt oꝛdinarij ⁊ habent iuriſdictionẽ rij iudiceſ
inter volẽtes tm̃ ⁊ multi ſunt in tuſcia:nam quaſi omnes qui ſunt.
tabelliones ſunt iudices oꝛdinarij ⁊ faciunt inſtrumẽta
debiti. ⁊ mãdant in eodem inſtrumẽto debitoꝛi volenti
⁊ ſponte confitenti ꝙ ſoluat vſq; ad talem diem.delegati
ergo iſtoꝛum non cognoſcunt de reſtitutione. Sed nun⸗
quid ipſimet cognoſcunt.glo.tenet ⁊ bene ꝙ non.quam

appꝛobant vltramontani tali ratione:quia ſi delegatus

conoſcit vt oꝛdinarius.qui eum delegat.⁊ eodem modo
poteſt cognoſcere ⁊ delegans ergo ſi delegati iſtoꝛũ non

poſſunt cognoſcere:ergo nec oꝛdinarij ipſoꝛum. Modo

attende qꝛ licet ſit quis datus ad vniuerſitatẽ cauſarum
que occurrẽt in tali loco.nõ tñ eſt oꝛdinariꝰ ſed delegatꝰ
qꝛ delegatio fit reſpectu cauſarũ ſed oꝛdinaria iuriſditio
confertur reſpectu loci.vñ dicit᷑ cõmiſi tibi talẽ locũ:vel
caſtrũ.vt.l.jS·cũ vꝛbem.ff.de offi.pᷣfec.vꝛb.⁊.l.iij.de offi
cio pᷣſidis.ſ¶ Sʒ an arbiter poſſit reſtituere?⁊ glo.ꝙ non/
et bñ:ſed põt ꝓnũciare reſtituendũ.⁊ ex hoc collige ꝙ ſi
iudex qͥ de reſtiturione cognoſcit / cõmittit cõſiliũ ſapiẽ⸗
ti:⁊ ſapiens cõſulat minoꝛẽ reſtituendũ ⁊ iuderx lecto cõ
ſilio dicit.et ego ſic ꝓnuncio.nõ videt᷑ valere ſnĩa qꝛ dʒ
reſtitutionẽ ꝓnũciare de reſtituẽdo:nã hec ſunt diuerſa
inter ſe per hanc glo.niſi dicas ꝙ videatur dicere ⁊ ego
ſic ꝓnuncio.ſ.vt mihi cõſulitur ſcilicet ꝙ ego eum reſti⸗
tuam/tꝛ ſic reſtituo.Sed ſi dicat expᷣſſe et ego ꝓnũcio eũ

—„

reſtituendũ male diceret.¶ Modo ergo qro an delegatꝰ Delegatꝰ
po ſit ĩ integrũ reſtituere/certe quattuoꝛ ſũt caſus in qᷣbꝰ an poterit

põt:nam aliqñ quis eſt delegatꝰ ad vniuerſitatẽ cauſaꝝ/ cognoſce
⁊ tũc etiã põt de cauſa reſtitutiõis cognoſcere. Aliqũ eſt re de cã re
delegatus qͥs ſpaliter ad cãm reſtitutionis ⁊ tũc etiã põt ſtitutiõis.
cognoſcere.Aliqñ quis ſpãliter eſt delegatꝰ ad vnã cau⸗
ſam:ſed queſtio reſtitutionis incidit/et tunc etiã poteſt
cognoſcere. Sed quomodo põt ĩcidere queſtio reſtitu⸗
tionis: Reſpõdeo ſi delegatus eſt quis ad cognoſcendũ

de aliqua cauſa inter minoꝛẽ ⁊ aliũ:⁊ minoꝛ in illa cauſa

aliquid confitetur / vel aliquid cõmittit / et ab eodem iu⸗
dice petet ſe reſtitui/ał's exemplificari nõ poſſet hoc.⁊ hi

tres caſus ſunt hic.Sed aliquãdo quis delegat᷑ ad cau⸗

ſam inter minoꝛẽ ⁊ alium ⁊ lata ſentẽtia minoꝛ vult reſti⸗
tui contra illam nũquid poterit idem reſtituere qui ꝓnũ
ciauit: vltramõtani quãdoq; dixerũt ꝙ ſic per.l qui pꝛo⸗
pꝛio Sitem queritur.ff.de pꝛocura.Sed ipſi poſtea ſeip⸗
ſos coꝛrexerunt ⁊ bene dicentes ꝙ cõmunis opinio eſt in

cõtrarium ⁊ eſt verũ.nec ob·S.item queritur.quia mãda
tum pꝛocurationis eſt magis latum q;̊ mandatum iuriſ⸗
riſditionis. vnde iudex ſemel functus eſt officio ſuo.

Rgregee dicitur eius officium expiraſſe quando tulit
entẽtiam que nulla erat:vt.l.ſi vt ꝓponis.ſ.quomodo ⁊
quãdo iudex. multo foꝛtiꝰ dicitur expiraſſe quãdo tulit

ſententiã que eſt aliqua:ſed venit reſcindẽda bñficio re⸗
ſtitutiõis. Pꝛeterea hec lex pꝛobat hoc expꝛeſſe quia di⸗
cit ꝙ ſolum cognoſcũt illi qui nominãtur:et ergo nõ iſte
de quo hic non fit mentio. J

¶ Ob. ꝙ cã reſtitutionis delegari nõ poſſit cũ ſit mixti Reſtitutõ
imperu:vt.l.nec quicq;·S. vbi deęcretum.ff.de offi pꝛocõ⸗ nis cã an
ſul.⁊ legati.So.vt gl.quia hic ſpeciale.Secũdo op.hec poſſint de
cõuertuntur adinuicem aliquid cõpetere iure magiſtra⸗ legari.

tus ⁊ eſſe delegabile:vt.l.jff. de offi eius cui manda eſt

iuri.ergo magiſtratus poterit cognoſcere et ſic eſt con

tra.l. ea que.ff. ad municipa.So.vt glo. ꝗ¶ ean oppo.ꝙ
hodie competat iure magiſtratus cum indi
delegari. So. glo.fatetur oppoſitionẽ quod non placet:
quis licet coꝛrigatur ratio/nõ ꝓpterea coꝛrigitur dictũ
vt. ff. de teſta.l.eius qui.ct·.j.de li.pꝛe.l meminerit.et dixi

ſtincte poſſit

in autentica.qui ſemel.quomodo ⁊ quando iudex.

Butrigarius ſuper ſcðo libꝛo Codicis

De reputationibꝰ q füüt ſtc.
Mubꝛica.

2 Di NKReſtitutio omnia in pꝛiſtinuzʒ
WWWlL. ſtatum reſtituit. h. d.
¶ Oinide quia pꝛimo ponit regulam

da incipit ibi Et ideo.
CEr tex. Interceſſoꝛ non vt fideiuſ
ſoꝛ. ¶ Item op. de. l. pater / S· ij. ff. de
er = mino: cum ſi. vbi non reddit pꝛeciuʒ.
So. vt glo.¶ Item op. de. l. j. de reſcin. vendi. So. vt glo.
in contrario. Item op.ꝙ ſi minoꝛ nouet obligationez al
terius ⁊ reſtituatur ꝙ non reſtituat creditoꝛi actio in an⸗
tiquum debitoꝛem: vt inſti. ꝗ mod.tol. obliga § pteres.
So. vt glo ⁊ tene vltimam ſolutionem. Item op.ꝙ ipſo
iure ſubducatur minoꝛ ⁊ reſtituatur actio in antiquuʒ: vx
l. aliquando.x. I. debitrix. cum ſi. ff. de ad velle. So. ibi re⸗
ſtitutio datur a lege ⁊ eodem momento fiunt quattuoꝛ:q
obligat᷑ mulier:et liberatur poꝛ debitoꝛ / ⁊ ſubducitur mu
lier / reintegratur actio in antiquum debitoꝛem:hic reſti⸗
tuitur ab homine. . .
¶ In glo. que incipit ⁊ ita.ibi ipſo iure mulier non tene⸗
tur immo ab initio tenetur:ſed ipſo iure ſubducitur in
debitoꝛem antiquum.¶ In eadem glo.ibi qð nec natura
liter tenetur intercedendo niſi in caà peculiari.

Etiã ꝑ ꝓcuratoꝛẽ cãm reſti. ec.
Srr Mubzica.
. Auſam. Per pꝛocuratoꝛem

habẽtem ſpeciale ma
gatum peti poteſt reſtitutio. hoc dicit
α iaco. Sed nunquid per patrem: dic ꝙ
ſic: filio volente eo inuito non niſi con
E=E. tra futuram obligationem: vt. ff. eo. l.
quem.in pꝛin.J acob. butrig. . „
In integrum reſtitutiõe po
NA ſtulata ne quid no⸗

ui fiat Rubꝛica.

MWMPengente cauſa reſtitutionis nil de⸗
SObet innouari.hoc dicit iacob.butriga.

De reltitutione militum
RKubꝛica.

AVbi leſio
– valerianus. na fuir co⸗
ſũmata cũ defuncto milite: ſed cõſum
Rmatur ſᷣm tempꝑꝰ moꝛtis licet mero iu⸗
re maioꝛi heredi reſtitutio denegetur
tamẽ de equitate ſibi conceditur. hoc
dicit tex gl. ¶ Ad euidentiaʒ eſt ſcien
e=Rdum ꝙ tempus petende bonoxꝝ poſſeſ.
bonoꝛum tranſuerſaliũ ſunt.c.dies.ſed in bonis aſcen⸗
dẽtium ⁊ deſcẽdentiuʒ eſt annus:quo tempoꝛe elapſo ex
clud itur a iure petendi ille qui petere poterat ⁊ hoc ſi tra
ctamus de bonoꝛum poſſeſſione perdenda per curſum tẽ
poꝛis ⁊ de hoc loquitur glo.Sed ſi tractamus de bonoꝝ
poſſeſſione perdenda per moꝛtem:quia non adita nõ trãſ
mittitur tũc pꝛopꝛie loqͥtur hec lex.⁊ ita ꝓceſſit lex tertia
CS.acquirere.ff.de bonoꝛum poſſeſ.
¶ Ex tex. Exactos Jet ita cõſummata fuit leſio cum de⸗
fũcto ⁊ dicam. ¶ Oppo. ad.l.iſtam ſed ad id qð ĩnuit a
cõtrario ſenſu. ſ. ꝙ leſio fuiſſet conſummata cum herede
non haberet reſtitutionem: ad hoc op.de.l.patronus alłs
antonius.ff.de acquiren poſſeſ.Solu.dicunt quidam hic
ſubaudiri maxime nec ſumi ar.contrario ſenſu qð nõ pla
cet:quia ſi leſio non fuit conſummata cũ valeriano vale⸗
rianus nnnqᷓ; habuit beneficium reſtitutionis: cum eſſet
tutus iure communi:aut ergo heres vult petere ex perſo

Secundo pꝛobat per exempla. Secũ⸗

Gſtulata in itegruü.

na ſua ⁊ non poteſt:quia eſt maioꝛ:⁊ quia hec lex dicit ex
perſona defuncti / et tunc non poteſt cum defuncto ali⸗
quid competere. Sed vltramontsni dicunt ꝙ aut leſio
fuit cõſummata cum herede ⁊ non habet reſtitutionẽ ex
perſona defuncti ſed ex ſua quod nõ placet:qꝛ maioꝛi vel
ei qui non fuit abſens non datur: vt. l.iij. S. led vtrum. ff.
de mino.niſi dicas ꝙ quãdo finitur cũ herede reſtituitur
ad tẽpus quod fluxit cum defuncto qð tñ nõ placet.Alij
dicunt ꝙ de equitate datur heredi ⁊ ſic ſecũ ↄſumetur:vt
in cõtrario non de rigoꝛe vt hic. Vel iũge ſimul.et dic ꝙ
aut finitur leſio/cuʒ defuncto ⁊ de rigoꝛe detur reſtitutio
heredi.Aut cõſumatur cum herede ⁊ tũc inſpecto rigoꝛe
nõ ſubauditur maxime / ſed equitate in ſpecta ſic. Tu dic
ꝙ quedam leſio cõſumatur per lapſum tẽpoꝛis ⁊ in hac
pꝛocedit.l.cõtraria.Quedã leſio conſummat᷑ per moꝛtẽ/

? de hac hic loquitur:qꝛ hic in momẽto moꝛtis leditur:

quia hereditatẽ non aditam non trãſmittit ad heredem
⁊ ideo qꝛ tunc leditur eodẽ momẽto acquiritur ei benefi⸗
ciũ reſtitutionis ⁊ ad heredẽ trãſmittit᷑ vt hic.ſed poſſes
ſuſt inere glo.ſic ꝙ aut heres vult reſtitui ꝓpter leſioneʒ
que cauſat᷑ a curſu tẽpoꝛis et poteſt de rigoꝛe ſi leſio fuit
conſummata cũ defuncto.ſi non fuit cõſummata cũ de⸗

functo /tunc de rigoꝛe non poteſt:vt hic a cõtrario ſenſu.

de equitate ſic vt in cõtrario:⁊ ita pꝛocedit glo.aut vult
reſtitui pꝛopter leſionem que in momẽto moꝛtis cauſa⸗
tur abſenti:quia hereditatem non trãſmittit ⁊ poteſt re⸗
ſtitui ex perſona defuncti.¶ Item op.ꝙ beneficium reſti⸗

NKeſtituti

tutionis hic locum habere non poſſit:quia repns bonoꝝ onis bñfl⸗

poſſeſſiõis petende eſt vlile: ergo nõ debuit a

ſenti cur⸗ ciũ an ha⸗

rere ipſo iure.vt inſti.de bo.poſſeſ.S finali.et ſic videtur beat locũ
ꝙ nunq; fuit neceſſaria reſtitutio defuncto cum iure cõ⸗ in tꝑe bo⸗

muni tutus fuerit. Sol. ̃m pla. ⁊ male. Alio modo ſoluit noꝝ poſſeſ

glo.⁊ videtur ſibi implicare cõtraria:quia dicit ꝙ pꝛocu ſionis pe⸗
ratoꝛem potuit dimittere/ſed militia impeditus non po tẽde.

tuit dimittere.⁊ ideo datur ſibi reſtitutio ⁊ heredi ex ꝑſo
na eius ſed hoc nõ placet. Pꝛeterea in eo qui eſt abſens
neceſſaria ⁊ ꝓbabili cauſa non diſtinguit lex an potuerit
ꝓcuratoꝛem dimittere an non: ĩmo indiſtincte iuuatur:
vt.l.ſed ꝙ ſimpliciter ·S· aduerſus.ff.ex qui.cau.ma.Sed
potes dicere ꝙ aut non potuit ꝓcuratoꝛem dimittere⁊
tẽpoꝛa cõmui iure ſibi non currũt:vt.l.ij ·S/dies.ff. quis
oꝛdo in bono.poſſeſ.ſerue.aut potuit dimittere/et non
dimiſit:⁊ tunc currũt ei tempoꝛa ſed datur ei reſtitutio
indiſtincte non habita diſtinctione:an potuit ꝓcuratoꝛẽ
dimittere an non. quod ſecus eſſet in abſente neceſſaria
cauſa tantum: vt.l.papi.exuli.ff.de mino. et.l.ſed ꝙ ſim⸗
pliciter · S: aduerſus.ff.ex qui.cau.ma.⁊.l.fl.de in integrũ
reſti. Aut potuit pꝛocuratoꝛem dimittere / et dimiſit: ſed
pꝛocuratoꝛ non petijt ⁊ tunc currunt tempoꝛa ⁊ reſtitui⸗
tur:quia ſi in cauſa aliqua fuiſſet legitime defenſus reſti⸗
tueretur ad appellandũ:vt.l.fina.de in integr.reſti.ergo
multo foꝛtius hic reſtituitur quando pꝛocuratoꝛ omiſit
quod petere debuit ſcilicet bonoꝛum poſſeſ.Et his duo⸗
bus caſibꝰ poteſt loqui hec lex. Vltramõtani diſtingũt
aliter quã diſtinctionẽ alibi ponit glo.in duobus locis:
ſcilicet in.l.ſenatus.ff.de offi.pꝛeſid.et.l.is qui.ff.ex qui.
cau.ma. et dicunt ꝙ aut potuit pꝛocuratoꝛem dimittere
cõmode/⁊ non dimiſit ⁊ non reſtituitur:vt l.non enim.
ff. ex quibus cau.ma.Aut nullo modo potuit dimittere/
et ipſo iure ſibi non currit tempus.vt.l.ij ·S.dies.ff.quis
oꝛdo in bonoꝛũ poſſeſ.ſeruetur. Aut potuit ſed cum dif⸗
ficultate tunc quia potuit currit ſibi tẽpus:ſed cum diffi
cultate datur ſibi reſtitutio vt hic.Sed certe licet hec di
ſtinctio alibi appꝛobetur non tamen in caſu nr̃o.⁊ ſi vis
coõcoꝛdare eos dic ꝙ aut q̃ris an imputetur ei/quia dum
ipſe erat pᷣſens non petijt ⁊ pꝛocedit illa diſtinctio:an po
tuerit commode petere:aut nullo modo potuit.⁊c̃. Aut
queris an ſibi imputetur / quare pꝛocuratoꝛem non di⸗
miſit: et videtur indiſtincte non imputari abſenti cauſa
rei publice ſed in abſente neceſſaria cauſa tantum ſecus.
Item oppo.reſtitutio datur quãdo leſio abſenti cauſa⸗
tur ⁊ non als:ſed hic non eſt leſus pꝛopter abſentiam ſed
pꝛopter taciturnitatem:ergo non debet reſtitui:vt.l.pe⸗
nulti ff. ex qui.cau.ma.So.licet datur a taciturnitate.ta⸗
men taciturnitas cauſatur abſentia. ct ideo reſtituitur.
¶ ltimo hec lex eſt in argumẽtũ ꝙ minoꝛ hereditatem

eſtitutõ

qñ datur

abſenti.

non aditam ad quemcunq; heredem tranſmittat ſaltim

beneficio reſtitutionis / cum vltimo momento tempo⸗

hon
4
ſel
hid
ſta
ſop
hec
her
nc

deft
lemn
At
temn
ſen
ſat
ar
u
us
ln
bene
ben
lepi
gor⸗

C
ſen
leg
lain
llet
lian
turk
nreſ
Ctu non
fndck ada
ien d ain
mlned ducl
ien ine⸗
le
hain
cof
hica
au

chi
bol
ſtte
lune
o
tſen
Pe
dee
(
ſunn
hone
Mest
ſſe
ſsle
arl
urd
ſibe⸗
n
Ulud
ſenti
fer⸗
lade
lig⸗
ſon
lie
(oin

8

erdicktet
ctot
Kaurlee
dmunf
efettui⸗
Nlaen Pj
unenne
nladſe
uyfeſttnto⸗
decongor
ſeTunt
loen hee
ber nond
s ledin⸗
Aherelen
ſcdpoſes
Nerleſong
eſileſiofuit
Umatach de⸗
trarioſenſ.
glo au
ortis cauſn
1poteſt te⸗
icium reſ, N
Mrsbonutd
Ppſenti aue.
ſicvidantt
cummiure c
modo ſorun
dicitgooain.

E

diusnon doln
heredierpe⸗
i eſtabſen⸗
renpotuet
cte iouann
l.na. Gol
dimltteren
bies ff. ga
tereen nan
ei reſtiuni⸗
t pchretoi
e neceſſnn
lſdin
de in integin
etdiniſtſc⸗
oatfettu⸗
ekenſus ſckt
grrckl a
Urrtotoni
Etbis duo⸗
uni diſtungit
vobus loche
uiff er l⸗
ꝛem duninen
.l. non eunn,
nit dininn
dleoſl⸗
Lſed and
ſec cun i
te liccthee
ſunio
rei auudn
ſtinctonnn
itel ,
in ichd⸗
gpſenti
umm ſal⸗
Aſeric
pſeremni i,
Ktnent
curnieteſi
eo tetluſin
eheſeclitſ

ſtot NNn
ſmütet

peno ten⸗

poꝛis videatur ledi cum ad heredem non trãſmittat eam
⁊ ideo tunc videtur in moꝛtis momento acquirere bene
ficium reſtitutionis qð tranſmittit ad heredẽ ⁊ de hoc ti
bi dicam als. ¶ Cõclude ergo caſuʒ in terminis pinguẽ
iſta foꝛma Ualeriano cẽturiõi cohoꝛtis duodecime alpi
noꝝ ⁊ ſic abſenti cauſa rei publice delata fuit hereditas qͥ
deceſſit anteqᷓ; bonoꝛum poſſeſſioneʒ peteret:queritur an
heredi conſulatur. Reſpõdetur ꝙ ſi leſio fuit conſumma⸗
ta cum defuncto:quia omnia tempoꝛa cucurrerunt eo vi⸗
uente heres habet reſtitutionem ex perſona defuncti qui
defunctus potuit reſtitui ⁊ hoc dicit tex.⁊ nõ plus.Si au
tem totuʒ tempus non curreret in perſona defuncti tunc
aut vult heres reſtitui pꝛopter leſionem cauſatã ex curſu
tempoꝛis ⁊ de rigoꝛe non debet audiri vt hic a contrario
ſenſu de equitate tamen reſtituitur ex perſona defuncti
ſaltim ad illud tempus qð fluxit in vita defuncti: ſed vl⸗
tramõtani dicũt hoc caſu eũ reſtituenduʒ ex pꝛopꝛia ꝑſo
na.Si autem vult reſtitui pꝛopter leſionẽ cãtam ꝑ moꝛtẽ
quaſi in momẽto moꝛtis leſus fuerit abſens cũ heredita⸗
tem nõ tranſmittit ad heredem:⁊ ſic ſibi fuerit acquiſituʒ
beneficium reſtitutionis et hoc tranſmiſerit ad heredeʒ
bene poteſt: verũtamen qꝛ hec ex quadã legis benignita
te pꝛocedunt poteſt hoc de equitate pꝛocedere ⁊ nõ de ri
goꝛe:⁊ hoc eſt ꝙ debetis tenere de materia iſa.
¶ In glo.q icipit ideſt finitos.ibi tacuiſſet.cucurriſſet ei
tẽpus ⁊ nõ reſtitueretur ⁊ ita taciturnitas nõ abſentia fu
it cauſa leſionis ⁊ ſic debet ceſſare reſtitutio:vt.l.ante pe⸗

nult.ff.ex qui.cauſis ma.

d. Siue contra abſentem pꝛeſcriba
J qui tur actioni ſue ſiue rei datur reſti
tutio. hoc dicit tex.cum glo. Siuc ſtiatur vſ
N iue finiatur vſu⸗
Bod tempoꝛe.ẽ io in abſẽtia vl
modico tempoꝛe ſiue non bñficio reſtitutiõis
D‿ſubducitur tempus vſucapionis eiuſdemqʒ; ab
ſentie/ſit pꝛimum mediumvltimumve.hoc dicit. Hec lex
legitur duobus modis. Anomodo in vſucapiõe comple
ta in abſentia ⁊ hoc ſᷣm mar.Alio modo invſucapione cõ
pleta in pꝛeſentia ⁊ hec eſt cõmunis opinio.i Ad euiden
tiam eſt ſciẽdum ꝙ due ſunt opi mar.pꝛopter quas varia
tur hec lex. VUna fuit ꝙ ſi abſens reuertitur ⁊ vſucapio in
pꝛeſẽtia finiatur:ſi finiat᷑ ifra modicũ tpᷣs reſtituitur:als

Reſtitu⸗ non.Alia opinio fuit ꝙ hic reſtituatur abſens ad rem nõ
tio an det᷑ ad actionem tm̃:nos tenemus contra.in duobus:nam di
abſẽti ad cimus ꝙ qñcũq; finiatur vſucapio tempus abſentie ſub⸗
rem an ad ducitur. Item dicimus ꝙ reſtitutio datur nõ ad rem: qꝛ

tm.

actionem in ea non fuit leſio:ſed in curſu tempoꝛis. Pꝛemittam:er

go lec.mar.ſᷣm quã pone caſum ſic:quidam fuit pꝛeſens
pꝛimo ⁊ ſecundo anno vſucapionis: in tertio fuit abſens
⁊ completa eſt vſucapio in abſentia:queritur qualiter mi
hi conſulatur ſᷣm mar.reſpondetur ꝙ pꝛoponetur beneft⸗
cium reſtitutionis ĩfra annũ vtilem ad reſcindendaʒ vſu
capioneʒ ⁊ rẽ hñdam: ſed lapſo anno vtili non audiretur
h. d. lec. mar.eſt bñ bona in ſe:ſed in eo ꝙa contrario ſen⸗
ſu reſtringit hanc legem ꝙ ſi vſucapio eſſet finita in abſẽ⸗
tia non reſtitueretur male dicit. Itẽ quia dicit ꝙ hec duo
conſequitur per reſtitutionem.ſ.reciſionem vſucapionis
⁊ rem:ſed nos dicimusꝙ quãdoq; compleatur omne tpᷣs
abſentie:ſʒ abſentie ⁊ vſucapionis non ad rẽ reſtituit᷑:ſed
ad actionem ⁊ ita res expeditur duobus iudicisßss.
Op. contra mar.ꝙ vſucapio hic fuerit in pꝛeſentia cõ
ſummata qꝛ dicit tpᷣis medij ⁊c. Sed reſponde vt ipſe ex
ponendo tex.vt glo. Item op.ꝙ etiãſi in pꝛeſentia cõ⸗
pleatur ſubducat᷑ tpᷣs abſentie qdᷣcũq; fuerit:vt.l.necnõ.

S ſi quis ſepius.ff.ex qui.ca.ma. Pꝛeterea licet medium

ipᷣs leſionẽ non perfecerit tamen ledebat ⁊ iũctũ cũ alijs
leſit ſicut dicimus in legatis:qꝛ non ſolum vltimum dici
tur dodrãtẽ excedere:ſed ⁊ oĩa pꝛecedentia ⁊ ideo de om
nibus detrahitur falcidia:ſed ipſe reſpondet ꝙ non attẽ
dit᷑ niſi id qdð leſionẽ perficit / caſus videtur in.l.iij · S. vñ
illud.ff. de minoꝛ. OPꝛeterea dicit ipᷣe ꝙ ſi cõpletur in pꝛe⸗
ſentia fuit negligens:⁊ ideo non dʒ reſtitui:vt.l non em̃.
ffex qui. ca.ma. Sʒ ipſe male dicit nec ob.l.iij.S. vnde il⸗
lud:qꝛ ibi ſolus actus ſententie ledit ⁊ non iudiciũ pꝛece
dẽs:⁊ illud ſolum attenditur:nec ob.l.non enim:quia hic
non fuit negligens circa reſtitutionem petendam qꝛ non
dũ erat vſucapio completa: ſed fuit negligens circa ius
commune:⁊ ideo completur vſucapio contra eum ⁊ per⸗

De Reſtitutione militum.

dit dñium:ſed tamen datur ei reſtitutio circa quam non
fuit negligens alłs eſſet dare abſentiã ⁊ leſionẽ ſine reſti⸗
tutione contra titulum ff.ex qui ca.ma.⁊...e.i Itẽ op.cõ
tra mar.ꝙ ad rẽ non reſtituatur qꝛ tex. dicit ꝙ vendicat
poſſeſſionẽ ⁊ ſic reivẽdicationẽ reſtitutiõe data ſʒ ipſe ĩtel
ligit ꝙ vendicet poſſeſſionem.iſper bñficium reſtitutiõis
Item op.ꝙ nõ reſtituatur ad reʒ qꝛ ad id debet reſtitui
in quo eſt leſus per abſentiaʒ ⁊ non ad aliud:vt.l.ante pe
nult.ff.ex qui.ca.maio.ſed hic nõ eſt leſus ĩ re:quia eã nõ
poſſidebat tꝑe quo ſe abſentauit:ſed eſt leſus in rei vendi
catione quam ꝑdidit per vſucapionẽ/a ideo illa ſola de⸗
bet reſtitui:⁊ hac ratione opinio mar.non pꝛocedit.Con
clude ergo martinũ male dicere ⁊ ideo pone caſum ſic ßz
cõem opinionem dum quidam fuit pꝛeſens res eius vſu⸗
capiebatur ⁊ lapſo vno anno vſucapionis ſe abſẽtauit cã
rei publice ⁊ eo abſente cucurrit ſecundꝰannꝰ vſucapiõis
poſtea reuerſus eſt ⁊ completa eſt vſucapio j.alium annũ
eo deel ente queritur qualiter ei cõſulatur Reſpõdet᷑ ꝙ be
neficio reſtitutionis reſcindetur vſucapio:nã annus me⸗
dius abſentie ſubducetur de vſucapiõe ⁊ hoc fiet ĩfra an⸗
num vtilẽ non poſtea:nec ampliꝰ tᷣs ſubducitur qᷓ fuerit
tempus abſentie ⁊ eo ſic ſubducto poterit ſuam in alio iu
dicio vendicare.h.d. ¶ Ad expeditionem huiꝰ materie
ſunt plures queſtiones ſoꝛmãde ⁊ ideo quero pꝛimo quo
caſu habeat locum hec lex. Reſpõdeo ſᷣm dñʒ mar.habet
locum qñ conſũmatur in abſentia ſecus ſi in pꝛeſẽtia:⁊ p
ſe inducit. pantonius.ff. de acquiren. heredi. ſed certe il
la.l.dicit cõtrariũ lʒ dicat dari de equitate ⁊ ibi cõſumma
tur leſio non ex curſu tꝑis ſed ꝓpter moꝛtẽ:qꝛ queſtio eſt
de puncto ⁊ dubitat᷑ an abſenti currerit an heredi.ſedvbi
leſio cõſũmatur ꝑ curſum tꝑis hic eſt opi.ſed puto dari re
ſtitutionẽ eius tꝑis qð fluxit defuncto ⁊ ex perſona defũ
cti.dicimus ergo hic reſtitui tempus abſentie ⁊ vſucapio
nis coniunctim:nam ſi eſſet tempus pꝛeſentie ⁊ vſucapio
nis non reſtituitur. Item ſi eſt tempus abſentie ⁊ nõ vſu

capionis non reſtituitur. ¶ Item quero ad qͥd dat᷑ reſtitu Reſtitu⸗

tio dicit mar.ad ipſam rem ⁊ ad reſcindendam vſucapio
neʒ:vt ſic euitetur circuitus.vt.l.dñs teſtamẽto.de cõdi.
indebiti.⁊ ne per plura iudicia expediatur qð poteſtvno
expediri:vt.l.in cauſe.ff. de minoꝛ.ſed male dicit qꝛ nun⸗
qᷓ; reſtitutio poteſt plꝰ reddere qᷓ; abſtulerit leſio:vt.l.an⸗
te penult.ff.ex qui.ca.ma.modo ergo aut tꝑe quo me abſe
taui poſſidebam:⁊ tunc reſtituoꝛ ad rem qꝛ in ea ſum leſꝰ
aut tꝑe quo me abſentaui non poſſidebam vt fuit hic et
tunc non reſtituoꝛ ad rẽ qꝛ non ſuʒ in ea leſus:ſed adven
dicãdã reciſa vſucapione ⁊ opoꝛtet rem tunc duobus iu⸗
dicijs expediri.¶ Iteʒ q̃ro quid ꝓbetur in hac ca. Reſpõ
deo qũ res expeditur vno iudicio:vt quia fui leſus in re:
⁊ tũc pꝛobo me poſſediſſe tꝑe abſẽtie ⁊ ſic leſus in re:ſi au
tem res non expeditur vno iudicio:ſed duobus:vt qꝛ nõ
poſſidebã tꝑe quo abſentaui tũc in pꝛimo iudicio reſcidẽ
te ꝓbato rem vſucaptã me abſente cã rei publice ⁊ pꝛoba
bo ſummarie ꝙ res erat mea:quia al iter nõ appareret le⸗
ſio ⁊ quilibet debet pꝛobare qð eſt cã ſue intentionis: ſed
in ſecundo iudicio plene pꝛobato de dñio: vt.l.celſus. ff.
ad exhiben.⁊.l.iij.‚S.ibidẽ. Sed nonne ſententia lata de
claratiue in pꝛimo iudicio qũo ſum dñs pꝛobabo in ſecũ
do certe non quia ſententia lata in iudicio ſummario nõ
pꝛobat in ſequenti: vt.l.ſi iudex ali.ff.de his qui ſunt ſui
vel ali.iur.¶ Itẽ q̃ro an in hoc iudicio debeat lis cõteſta
ri ⁊ videtur ꝙ non vt.S.ſi ab heredi.ſe abſti. aut᷑.ſi oẽs.e⸗
contravidetur ꝙ ſic ꝑ.l.pꝛoperãdũ.j.de iudi.⁊.l.fi·S.illx
I de tempo.appella.Sʒ dic ꝙ aut loqueris de bñficio re⸗
cindẽte ⁊ in eo bñ põt pꝛocedi ſine conteſtatiõe ſi aduer⸗
ſarij citati nõ cõpareant vt in pꝛima allegatione: aut loq̃
ris in actiõe vtili reſtituta:⁊ ĩ ula debet litẽ cõteſtari ſi de
bet ad diffinitiuam ſententiã pꝛocedi vt in ſecunda alle⸗
gatione.¶ Item qro qͥd ↄtinebit᷑ in ſentẽtia certe?in iudi
cio reſcindente iudex annũ vel bienniũ devſucapione qð
currit in abſentia ſubducat ⁊ ita reſcindat:qꝛ non rema⸗
net cõpleta:vñ adhuc neceſſe eêt alius annus vel bienniũ
ad vſucapionẽ cõplẽdã:vñ dicet iudex reſtituo te vt poſ
ſis vendicare rem tuam ſicut poteras anteq; abeſſes rei
publice cauſa:ſed in iudicio ſecundo rei vẽdicationis ꝓ⸗
nunciabit mihi rẽ reſtituẽdã:⁊ hec ſufficiant quantuʒ ad
iſtam legem.Alias queſtiões huiꝰ materie foꝛmabo in.l.
ſuꝑuacuũ·j.de tẽpo.in integ.reſtitu.petende.alias foꝛma
bo in. l. ſi ab hoſtibus.jex qui:ca.ma.¶ In gloſ.que inci⸗

„ * . 7 G , *
Butrigarius ſuper ſcdðo libꝛo Codicis
dit di ibi 4 ilẽ. i ili W Hic fuit leſus pater meus dum B
dierm. drr uerſoing ſelnure⸗ 4 I in tra. tr innozita habebat totuʒ 2

S *
2

5 i publice pa⸗ e Atempus minoꝛis etatis ſue ⁊ poſt eã annuz vti za
Gno ꝛzare Aſes auſ ipolire ai⸗ E AAE, 04 me trãſmittit annũ vtilẽ ſi deceſſit ĩ mi luhae⸗
titur miſſionem non vendi —– dimnittis id quod ſi⸗ tdicn
tiionem. hoc dicit. noꝛi etate: ſed in maioꝛi trãſmittit ad me ſoli id quoe nfin
(Ee (E Abſenti cuius rem vendit fiſcus vt -p bi ſupereſt de anno vtili ⁊ iſtud tempus mihi minoꝛi ve r⸗
E B „pri griennii lci abſenti non currit.h.d. —
1 NE pꝛiam lapſu quadriennij beneſicio re entinong cur Minoꝛi cõſulitur toto tempo⸗ Nnor
Aiitutionis non obeſt. h. d. intra. AMuinorio etatis 4 .
J. Ke e, ere minoꝛis etatis ⁊ poſtea ĩfra 15
Ja a ¶.Agd euidentiam dic ꝙ aliquando fiſcus ven en ynon currit abe⸗ gunmn
dit rem ſuâ vt alienã ⁊c.vt dixi.S.ſi aduerſꝰ fiſcũ.l.edite. annum ytilem: qui Sne annꝰ? non ⸗ mos
——— Venditio pignoꝛ facta per cre ſenti vel minoꝛi ipſo ure. 4 ns
cum. ditoꝛeʒ abſente milite beneflcio *D X* erlon a Vbi heres ſuccedit defüu⸗ gin
A reſtitutionis reſcinditur. hoc dicit. P cto qͥ reſtitui poterat non Ei
A Op. ꝙ cum venditio ex contractu militis ꝓ babet ex perſona defuũcti tempus minoꝛis eta Piu
cedat non ex abſentia non deberet reſtituimiles. So. di⸗ ittis ſed annũ vtilem. h. dv. .B 4 m
ſtinguẽdũ an de eqᷣtatevt glo.an ex cõuentionevẽdiderit — A qu e Hec lex repetit ſuperioꝛes et ad⸗ geuen
an ex pacto ⁊ ſi dicas qũo quando ex pacto vendidit de 2 dit de impetratione venie que fit ſra
bet ei reſtitutio denegari cum militia ĩpeditus nõ potue⸗ poc modo:qꝛ aditur pꝛinceps⁊ impetratur ve no
rit pactum adimplere certe nonvideo /⁊ ideo puto ꝙ cti⸗ Eeee a nia pꝛinceps concedit ⁊ videtur ſub cõditio⸗ . niſe
am ſi ex pacto vendatur ⁊ militia impeditus non potuit ne concedere ſi pꝛeſidem adeat ⁊ pꝛobet duo.ſ.ſe maioꝛẽ niraun
pactum implere ad dieʒ ⁊ res ſua vendatur ꝙ reſtituatur xx.annis.⁊ induſtrioſuzʒ / ⁊ hoc bꝛobato: erunc hobekuj faſun
ar. I. iubemus. ff. ex qui. cau. ma.⁊.l.antepenul. pꝛo maioꝛe ⁊ extunc currit ei annus vtilis ⁊ facit hoc a 1 mnnuun
¶ In gloſ. que incipit ſᷣm legem. ibi non reuocat. im⸗ queſtionem que fit. S. eo.l.j.¶ Queritur an ſi maioꝛ dece⸗ ſi ſ
mo videt᷑ ꝙ ſi occupatus pꝛopter militiam ad diem non dat infra annum vtilem ⁊ ſuccedat minoꝛ ei an currat ei nn
fecit qð debuit ⁊ ſi ex pacto vẽdatur habeat reſtitutionẽ annus: ſed detur reſtitutio: quidam ꝙ ſic.gloſ.contra⁊ Pꝛule⸗ ſaleſio⸗
ar. l. iul. 1. l. antepenul. ff. ex qui. cau.-xma. bene. ¶ Si ergo queritur an pꝛiuilegiatus ſuccedens E e e⸗ Mehon
NA G In conſũmatis cũ defũ⸗ non pꝛiuilegiato vtatur pꝛiuilegio ſuoꝛ diſtingue: qꝛ aut giatꝰ ſuc⸗ (ſettun
* e A 4 patre. cto heres non vtitur pꝛo leſio fuit cõſummata cum defuncto ⁊ nunq; ſucceſſoꝛ pꝛi⸗ cedésno lanno
pꝛio pꝛiuilegio. hoc dicit. ,B uilegiatus vtitur pꝛiuilegio.vt. l. que a patre.S. de reſtit. iaiste⸗ hereſti
S 9 Beneficium reſtitutionis non da⸗ mili. aut fuit inchoata leſio cũ defuncto:ſed eſt con ſumẽ an vta dnon
Ancimꝰ?. ur militipꝛeſenti. ſed abſenti 1 o⸗ da cũ herede pꝛiuilegiato /c tunc ſubdiſtingue: quia aut ſuo dulle: ſettur
cupato cauſa rei publice.hoc dicit. tunc quero de herede pꝛiuilegiato ſuccedente ex par⸗ Sio. hedieu⸗
erren b ili te eius qui pꝛeſcribit:aut ſuccedit ei cõtra quẽ pꝛeſcribit᷑ lenpn
. D e Vv xO us m pꝛimo caſu vtitur pꝛiuilegio heres niſi vtatur adminicu Fien
t R b ica lo ſui auctoꝛis.vt.l.pomponius·· cum quis.ff.de acqui. pusah
A um U 2 * poſſeſſ.aut quero de pꝛiuilegiato ſuccedente ex parte eiꝰ lies f
NS E l b g Quẽad⸗ contra quẽ pꝛeſcribit᷑:⁊ tunc aut leſio pꝛocedit ex contra deturt
mpoꝛa bus. modum cctu defuncti: ? tunc aut pꝛopter fleri/r heredi datur reſti⸗ ſsdet
Freſtituitur abſens ita ⁊ eius vxoꝛ que tutio. vt. l. cum fllius. S in hac.ff.de verbo.oblig.aut pꝛo⸗ ſcriet
4. M ſequuta fuit abſentem. h. d. cũ ſequẽti. pter non fieri ⁊ heredi non datur reſtitutio. vt.l.j.⁊.ij.S. crioni
Pꝛima pars huius.l.eſt plans: ſʒ ſi aduerſus vendi.pig.aut leſio non pꝛocedit ex cõtractu mſnn
7 qułę. rſiculus: ſed quia. habet quattu defuncti licet cũ eo inchoata fuerit:⁊ tũc regulariter cur linpr
Roꝛ lec. ⁊ quãlibet lecturã ponã ꝑ ſe ⁊ poſtea foꝛ: iit iſpecto initio tempoꝛis:ſed datur reſtitutio.vt.l.vna. ſnen
acG.mabo Zτ– Nm cuius timoꝛe ſũt hic lecture. Po S. ſi aduerſus vſuca.fallit hic vbi ipſo iure datur annꝰ vti jnen
ne ergo pꝛimã lec. que eſt in glo.que incipit datiui caſus lis vel hodie quadrienniũ non currit:licet inchoauerit a ſund
ſunt ⁊c.⁊ illa magis placet.¶ Secunda lec.eſt in pꝛinci: defuncto/x eſt rõ ne det reſtitutio reſtitutiõis ⁊ vt euitet᷑ nrnih
pio glo.que incipit a venditoꝛe. circuitus qui eſt euitãdus maxime in materijs odioſis. letame
¶ Et in eadem gl. ẽ tertia ⁊ quarta lectura ⁊ quarte lec. vt. l.dñs teſtamento.de condic.inde. Item fallit in odio ſckinn
videtur obſtare quia aut caliditas fuit in muliere ⁊ non ſa pꝛeſcriptione.xxx.vel.xl.annoꝛũ que in pupillari etate tonete
dz reſtitui:vt.l.⁊ qͥ data.ff. ex qui.ca.ma.aut non fuit cali currit licet inchoata fuerit cum defuncto.vt.il.ſicut·S·nõ legig
ditas in ea ⁊ dz reſtitui ſine pᷣcio reddito. So.de equitatte ſexus.] de pꝛeſcrip.xxx.an. *
Vrxroꝛ mi⸗ pſᷣm mar.que equitas eſt burgał.i Ad oẽs lec.op.aut mua doede
litis an de lier non fuit in dolo ⁊ hoc videt᷑ velle littera:qꝛ dicit ꝙ ca tend ke Non eſt conſulendum actoꝛi ꝗͥ rqti⸗
beat reſti⸗ liditas non nocet mulieri:ergo in ipſa non fuit ⁊ tunc de⸗ n DE. negligit: ſed reo qui non negli⸗ net
tui qñ eſt bet reſtitui pꝛecio reddito:vt.d.l.⁊ qͥ data. So.mulier nõ Igit hoc pꝛimo. Ex cauſa pꝛocedit iudex vltra nin
abſens ꝓ⸗ fuit in dolo:vt in pꝛimis tribus lecturis qͥd ergo de pᷣcio ⸗BAtempus legale hoc ſcðᷣo:omnes dilationes ſüt niin
pter rẽ ſu⸗ aut ẽ conuerſum in eius vtilitatem ⁊ reddat ipa vt in ſe ccões hoc tertio dicit vſq; in finem. Cauti aduocati rei ſi derdeb
am. cũda lec.⁊.iij.ałs ipſe vẽditoꝛ vt ĩ pꝛima vł dic ꝙ mulier credunt actoꝛem non ꝓbaſſe de iure ſuo in dilatione qua tina
in dolo fuit pꝛeſumptiue ſᷣm quartã lecturã q̃ nõ placet. petijt pꝛopter ſuã negligentiã non patiuntur ꝙ reus pe⸗ i Une
¶ In glo. q incipit a venditoꝛe.ibi pꝛobari non poſſit. per tat dilationẽ ad pꝛobandũ: qꝛ ſi peteret actoꝛ qui pꝛimo itnn
inde ac ſi non eſſet:vt.l. duo ſunt ticij.ff. de teſta.tu.¶ In non pꝛobauerat in ſua dilatione pꝛobaret in dilatiõe da⸗ fanc n
eadẽ glo.ibitunc enim caliditas.pꝛeſumpta. In eadez ta reo.Sed ſi non petijt reus dil ationem actoꝛ ampliꝰ ꝓ nn
glo.ibi ⁊ mulier calide pꝛeſumptione iuris. bare non poteſt:quis dilationem non habet /nõ ex perſo⸗ . iewes
D t b 1 te ſ na ſua:quia neglexit / non ex perſona rei /quia reus nõ ꝑe der
. emp 021 us in in gr tit:aut ergo ſuper ſunt tempoꝛa multa ⁊ vtriq; dantur co eſtit
ſt t ti Rub ꝛica grue dilationes:aut modicum ſupereſt de tẽpoꝛe:⁊ tunc heede
reli Utionis ſtc. 45*% actoꝛi negligenti non datur dilatio vltra terminum lega ſtlley
= R illis. Mucq; heres habz ad re lem reo non negligenti ſic quod eſt verum ſi reus nõ fuit ige
”õsl ſtitutionem petẽdam ex negligens in ſuis exceptionibꝰpꝛoponendis. Sed ſi fuiſ Pent
Perſona defũcti niſi id qd de anno vti ſet negligens tunc ſecus:quid eĩ ſi actoꝛ tempeſtiue egit cocn⸗
li minoꝛi ſuper erat. Sed ex ꝑſona ſua ⁊ pꝛobauit ſed reus exceptiones nõ pꝛopoſuit niſi iuxta ſler⸗
habet vt iſtud tempus anni vtilis ſibi finem tempoꝛis certe ſicut actoꝛi negligenti nõ datur dis C
Aminoꝛi vel abſenti non currat. hoc di- latio vltra tempus legale / ita nec reo negligenti in exce⸗ ie⸗
cit vſq; ad.l.petende.j.e. Hic minoꝛ in ptionibus pꝛoponendis cũ potuit:ſed quando actoꝛ mo ſocir
2 —α☛ minoꝛi ctate cepit militare. C Op. ram traxit ita ꝙ reus non potuit tempeſtiue pꝛoponere V lo⸗
