reſtituatur: vt.l ꝓater.ff.de mino.Solu.quidam intelli⸗
gunt hanc ſᷣm illam. Tu dic. ꝙ ibi petit ſe reſtitui pater.
vt obligationẽ futurã euitet quod poteſt inuito filio: ſic
ergo minoꝛ ſi contrahit iuſſu patris nõ habet pater reſti
tutionẽ ex perſona ſua ſed ex perſona filij petit volẽte fl⸗
lio non inuito niſi velit reſtitui contra futuram obligati⸗
onem fallit.hoc vbi ⁊ filius non reſtituitur: vt pꝛedixi.
Item op.ꝙ ſi accepit mutuo habet auxilium macedo⸗
niani ⁊ ſic eſt tutus iure cõmuni ergo non debet reſtitui.
So.hic non accepit cõtra macedonianũ.¶ Item op.er⸗
go accepit vt faceret quilibet diligẽs ergo nõ debet reſti
tui.Reſpondeo non ſequitur ⁊ exẽplum patet in glo.
¶ In glo.que incipit quo caſu.ibi eſt ſpecialiter.i.ſpeci
ali caſu contra regulam cõmunem. In eadem glo.ibi
qð non placet ſcʒ ꝙ filio inuito.¶ In eadem glo.in fli.ibi
expone.vt ibi.quia ibi volebat reſtitui aduerſus obliga⸗
tionem futuram non aduerſus iam contractã. In glo.
que incipit quia tunc.ibi quando facto.i.caſu foꝛtuito.

De fideiullo. minozum.
Mubꝛica.

Rðõä „π Abi fideiubetur p mino⸗
* ρ☛ 1 Oſt. re non reſtituit᷑ fideiuſſoꝛ
* N iſi quãdo dolus aduerſarij ĩteruenit
Rpoc dicit cum..l.ſequẽti.
2 ¶ Op. a diuiſione:qꝛ aut iſtud pꝛediũ
GSnfuit minoꝛis quod vendidit ſolẽniter
rA1 tunc emptoꝛz eſt effectus dominus er
2 Ego non poteſt euinci ab emptoꝛe / niſt
per iniuriã iudicis que minoꝛi non nocet ipſo iure:vt.l.ſi
per impꝛudẽtiam. ff de enic.ergo non eſt neceſſaria reſti⸗
tutio.Aut vendidit rem aliena:⁊ tunc non eſt leſus:licet
pꝛecium reddat emptoꝛi:ergo non debet reſtitui. So.vt
glo.quia poteſt intelligi vtroq; caſu.
¶ In glo. quc incipit conſequitur.ibi alij dicũt ſoluẽdo
contrarium.de.lſi per impꝛudentiam quando pꝛedium
erat minoꝛis quia fuerat paternum.
n= ea Hec lex repetit ſuperioꝛem vt aliqᷣd
2 gddat et ponit regulã et exceptionẽ.
mCOp. ꝙ minoꝛi ſit conſultum ipſo iure ⁊ ideo
E Anon ſit opus reſtitutione:vt.jde pꝛedi.mi.per
totũ.eti.de admi.tu.l.lex que.So.hic interuenit decre⸗
tum ibi non.¶ Item op.ꝙ ſi decretum iteruenit ceſſat re⸗
ſtitutio:vt.l.ait pꝛetoꝛ·S. permittitur.vᷣſi.ſed credo.ff.de
mino.So.vt glo.quia ibi ſpeciale in alienatione neceſſa⸗
ria.i¶ Item op.ꝙ ſi fideiuſſoꝛ ex perſona minoꝛis teneat᷑
non ex ſua cum ſit fideiuſſoꝛ.So. vt glo.quia tenetur ex
cõtractu ꝓpꝛio tamen ꝓpter perſonã minoꝛis.i Modo
venio ad glo.magnã ⁊ op.in fine a diuiſione.quia aut do Dolꝰqũ
lus dedit cauſam cõtractui ⁊ eſt ipſo iure nullus:ergo nõ dat cãm
eſt neceſſaria reſtitutio. Aut dolus incidit in contractũ / ctui: qñq;
⁊ agit᷑ ex eo cõtractu⁊ ſic eſt tutoꝛ iure cõmuni.Solu.vt ĩcidit ĩ ʒ⸗
glo.⁊ tene pꝛimam ſolutionẽ bul.i liren op.beneficium ctum.
perſonale non poꝛrigitur ad fideiuſſoꝛem:vt.l.exceptio⸗
nem. ff. de exceptio.ſed beneficium reſtitutionis eſt per⸗
ſonale. ergo non debet dari fideiuſſoꝛi vltimo caſu hu⸗
ius.l. Solu.vt glo.⁊ clarifica melius qꝛ dolus eſt cauſa

reſtitutionis hic ⁊ maioꝛis ⁊ minoꝛis/qð patet: quia illa

eſt ratio.l.qua ceſſante ceſſat ⁊ lex:vt.l.ſi remunerãdi:S.
j.ff. de mino. Aut dolo ceſſante ceſſat reſtitutio ⁊ dolo aſſi
ſtente adeſt reſtitutio:non ergo hic loqͥtur de bñficio qð
datur ex ꝑſona minoꝛis quod eſt ꝑſonale:ſed cauſat᷑ ab
aduerſarij dolo.Sed dñs dy.dicit ꝙ duplex eſt cã reſti⸗
tutionis.ſ.minoꝛ etas ⁊ ex hac fit reale ⁊ dat᷑ fideiuſſoꝛi/⸗
nam leſio pᷣpõderat:qꝛ eſt immediata cauſa nnno⸗ etss

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Coo

mediata ⁊ ideo potius eſt attendenda immediata.vt.l.ſi
ita ſtipulatus.ff.de verbo.oblig.ſic ⁊ in.l.frater a fratre
obligatio naturalis per filium queſita eſt potẽtioꝛ in pa⸗
tre:⁊ ideo ſola perſona inſpicitur eius. Sed hec opinio
dy.non placet:qꝛ ſᷣm hoc vbicũq; eſſet leſio que eſt cauſa
beneficij.bñficiũ eſſet reale.⁊ ad fideiuſſoꝛes poꝛrigere⸗

tur oĩ caſu.quod eſt falſum. nec video quare leſio ſit ma⸗
gis cauſa ĩmediata beneficij q́; minoꝛ etas cuʒ circa idẽ

concurrãt.nec video quare leſio pꝛeponderet. Pꝛeterea

non nocet hec duo cõcurrere ſcʒ leſionẽ ⁊ minoꝛem etatẽ

certe ſic:vt.l.nam ⁊ poſtea ·S:ſi minoꝛ.ff.de iureiuran.ſed

cum in fideiuſſoꝛe nõ poſſit concurrere niſi leſio non aũt

minoꝛ etas:ergo non debet habere beneficium reſtituti⸗
tutionis.⁊ ideo ego dicerem ꝙ hec duo pariter ſcʒleſio ⁊
minoꝛ etas ſunt cauſa reſtitutionis/nec pᷣponderat leſio
magis q; etas regulariter.⁊ ideo beneficium eſt ꝑſonale
nec ad fideiuſſoꝛem poꝛrigitur.Sed aliquãdo pꝛeponde
rat leſio ⁊ hoc pꝛopter alterũ de duobus:vel quia aduer
ſarius fuit in dolo/et ex hoc pꝛeponderat leſio etati ⁊ ex

hoc pᷣualet cauſa realis.⁊ ſic ad fideiuſſoꝛem poꝛrigitur:

vt hic.vel quando reſtituto minoꝛe ⁊ fideiuſſoꝛem eius
eſt aduerſarius habiturus regreſſum alium:⁊ ſic fideiuſ⸗
ſoꝛ certat de dãno/⁊ aduerſarius de lucro ⁊ ex hoc pꝛe⸗
põderat leſio ⁊ ſic cauſa realis et ideo tunc ad fideiuſſo⸗
rem poꝛrigitur ałs non.vel potes dicere vt pꝛedixi:ſcilʒ
ꝙ dolus ſit cauſa reſtitutionis cõmunis minoꝛis ⁊ maio
ris ⁊ ſic quilibet ex perſona ſua hʒ beneficiũ.ſ Itẽ op.ꝙ

Keſtitutõ fideiuſſoꝛi det᷑ reſtitutio etiã ſi nõ ĩteruenit dolus aduer⸗
an det᷑ fl⸗ ſarij:vt.l.minoꝛ.ff.de pꝛocura.So.ibi reſtituto minoꝛe ⁊
deiuſſoꝛi: eiꝰ fideiuſſoꝛe ẽ aduerſariꝰ habiturꝰ regreſſum in aliũ ⁊
nõ ĩterue⸗ ideo leſio pꝛeponderat ⁊ ſic fit reale:vt.S.dixi. Itẽ op.
niẽte dolo ꝙ indiſtincte denegetur reſtitutio fideiuſſoꝛi:vt.l.mar⸗
aduerſa⸗ cellus.ff.de fideiuſſo. Solu.aliquãdo minoꝛ eſt tutus ip⸗

rij.

ſo iure ⁊ hoc poteſt cõtingere dupliciter.vno modo quã⸗
do eſt tantum naturaliter obligatus ⁊ tunc fideiuſſoꝛ nõ

reſtituitur/nec ex perſona minoꝛis:quia minoꝛ non reſti⸗

tuitur /nec ex ſua:quia eſt maioꝛ.Aliquando minoꝛ iuua
tur ipſo iure alio modo:vt quia nullo modo eſt obligatꝰ
⁊ tunc etiam non reſtituitur fideiuſſoꝛ:quia eſt tutus ipſo
iure.Aliquando tenetur minoꝛ efficaciter ciuiliter ⁊ na⸗
turaliter:ſed petit reſtitutionem/⁊ tunc aut aduerſarius

fuit in dolo ⁊ ſuccurritur etiam fideiuſſoꝛi.vt hic in ft.
Aut aduerſarius non fuit in dolo/⁊ tũc aut reſtituto mi⸗

noꝛe ⁊ eius fideiuſſoꝛe aduerſariꝰ minoꝛis eſt habiturus
regreſſum in alium ⁊ reſtituitur fideiuſſoꝛ:vt dicta.l.mi⸗
noꝛ.ałs non.vt.S.l.ꝓxima.⁊ hic in pn.¶ Sed quomodo
reſtituto minoꝛe ⁊ ſic ſublata pꝛincipali obligatione põt
fideiuſſoꝛia remanere: vt.l.cum pꝛincipalis.ff. de regu.
iur. So.dicunt quidã ꝙ reſtitutio cum ſit a pꝛetoꝛe indu⸗
cta non poteſt aliquod vinculũ tollere / nec ciuile/ nec na
turale:ſicut pꝛetoꝛ non poteſt quẽ facere heredem eſſe vł

deſinere:vt inſti.de bo.poſſeſ.S:quos autem.et ideo põt

durare fideiuſſoꝛia.Alij dicunt ꝙ tollit obligationem ci⸗
uilem:vt ſentẽtia/naturalẽ non:iũcta ea que no.in.l.iuli.
ff.de condiinde.ſed hec non eſt bona ſimilitudo:quia iu

dex ferendo ſententiã non habet animũ inducẽdi vel tol⸗

lendi obligationem ſed declarandi:⁊ ideo nimirum ſi na
turalẽ non tollit:vt.l.ſicuti S.ſi queratur.ff.ſi ſerui.vẽdi.
Sed in reſtitutione iudex intẽdit omnia reſcindere.vl⸗
tramontani tenent ꝙ nulla obligatio tollatur:ſed pſona
ab abligatione eximatur/⁊ ſic remanet obligatio ſine ꝑ⸗
ſona volans per aera:ſicut cum decedit debitoꝛ ſine he⸗

rede:nam remanet obligatio:licet non inhereat alicuiꝑ⸗
ſone / ⁊ ideo fideiuſſoꝛ põt teneri:certe lʒ hoc ſit ſatis ꝓ⸗

babile ego puto ꝙ vtraq; obligatio per reſtitutionem tol
latur/non ipſo iure ſed ope exceptionis:⁊ ideo poteſt fi⸗
deiuſſoꝛia remanere.ar.l.intelligere:.j/ de.lui.pigno.

Si tutoꝛ vel curatoꝛ. c.
ARKubzica.

Ss Y iam NMinoꝛi etate datur reſti
IEꝛ tutio de his que geſſit in
fmfminoꝛi etate quã petit ꝑ ſe ipſum / ſi eſt
maioꝛ. vel per pꝛocuratoꝛem ſi eſt mi⸗
noꝛ. hoc dicit. Aut ergo eſt adhuc mi⸗
„.noꝛ ?1 petit per curatoꝛem. Aut eſt ma⸗

licis

ioꝛ. ⁊ infra tẽpoꝛa reſtitutionis petende ⁊ petit per ſeipᷣm
aut eſt maioꝛ ⁊ lapſa ſunt tempoꝛa reſtitutionis petende
⁊ agit per pꝛocuratoꝛem.¶ Quero an ſi adiunit heredita⸗
tem ipſo iure ſit tutus / idem ſi eſt pubes ⁊ habebat cu⸗
ratoꝛem.vt.S.tit.ij.l.iij. Si autem cum tutoꝛe adiuit vel
adultus cum curatoꝛe vel ſolus ſi eum non habebat / ope
reſtitutionis iuuatur. Jacobus Butriga.

Pe Auctoꝛitas tutoꝛis vl cu
S FInoz ib US. ratoꝛis interueniens vel
Pooteſtas conueniendi eos beneficium reſtitu⸗
HEAEEà tionis non ollit h d votld ti ſ perſt
— Oppo.ꝙ hec lex ſit ſuperflua per.l.
△ Tiam. Pboid Go. vt glo.alia contraria
O◻ . õ aitor è“ 47
Pu 6 i creditoꝛ in contrahẽ
WE creditoꝛ. do reſpexit curatoꝛeʒ ⁊ nõ
BH eius officium non reſtituitur minoꝛ. hoc dicit
.

ℳ⁰ Butriga.
Ti a Oppo. ꝙ hec ſit ſuperflua per.l.
4 etiam.S.co.Sol.vt glo.quia hic
plus dicitur q; ibi. Item opp. ad vtraimmq; de
D Æ1l. cuʒ mandato. ff. de mino. So. vt glo. quia hec
m illã. Vel melius ibi adminiſtratio trahit oꝛigineʒ ab
officio voluntario hic a neceſſario ⁊ hecvera licet alij ali
ter ſoluant.¶ Item op.de.l.pꝛoperandum ·S.fina.j.de iu⸗
dicijs.vbi ſolum in ſubſidium reſtituitur. So.vt gloſ.
¶ Item op.de.l.in cauſe.ff.de minoꝛ.quia poſtq; habʒ au
xilium oꝛdinarium debet ceſſare extraoꝛdinarium. Sol.
vt glo. Vt ergo omnia liqueant.ſi queris an officium iu
dicis poſſit concurrere cum alia actione.Dic ꝙ aliquan⸗
do officium iudicis non eſt introductum in ſubſidium ⁊
tunc concurrit cũ alio auxilio.vt.l.j·S·per hanc.⁊ ibi no.
ff. de rei vendica. Aliquando eſt inductum in ſubſidium
vt eſt hic:⁊ tunc aut per oꝛdinarium non poſſum habere
idem ſed aliud vel minus:vt quand o intereſt mea rẽ ha⸗
bere potius qᷓ; pecuniam ⁊ tunc etiam oꝛdinarium non
excludit extraoꝛdinarium.vt.l.in pꝛouinciali.ff. de oper.
no.nuncia.⁊ quod ibi nota.⁊. in.l.in cauſe.j.S.fi.ff de mi
noꝛ.Si autem poſſum conſequi omne damnum per vtrũ
q; auxilium: ⁊ tunc aut oꝛdinarium ⁊ extraoꝛdinarium
competunt contra diuerſos aut contra ceũdem:pꝛimo ca
ſu aut ille qui tenetur via oꝛdinaria geſſit officium volun
tarium:⁊ pꝛimo debet conueniri in ſubſidiũ ⁊venit ad re
ſtitutionem.vt dicta.l.cum mandato.aut geſſit officium
neceſſarium:⁊ tũc eſt minoꝛis electiovt hic.fallit vbivult
reſtitui contra tempus inſtantie.vt dicta.l.pꝛoperandũ.
Si autem iſta auxilia competunt contra eundem.⁊ tunc
ceſſat extraoꝛdinarium.vt.l.in cauſe.in pꝛinci.la.ij.ff.de
minoꝛ.¶ Item opp.ꝙ electio vnius pꝛeiudicet in alio:vt
l.fl...de codi.Sol.vt gloſ.⁊ male:quia dicit contra.l.ma⸗
nifeſtiſſimi.j. de furt .Et ideo dic ꝙ hic eſt eriale⸗ Uel
verius in cõtrario per electionem eſt acquiſitum ius ad
uerſario hic nõ.vt.l.apud aufidium.ſff.de opti.le.⁊ de ſta
tu li.l.ſi ſtichuʒ aut pamphilum. Item quero qͥd ſi mĩioꝛ
nõ appellauit.Et dic vt gl.remittẽdo ⁊ ibi dicã. L

Si in communi eademnq; cau⸗
la in itegrum reſtitutio poſtu⸗
letur. Rüubeicg
ASEc ſi maioꝛ. Renadtaugre⸗

2

Rgitur. hoc dicit. vna gloſula que inci⸗
e/ pit ⁊ nõ nomiĩe ⁊c.q vult quod nõ meo
mno mine geſtum poſſum habere ratum
Eaquantum ad confirmationeʒ geſtoꝛis
E= Ne RReA= ,* pꝛeiudicium mei licet non quantum
ad hoc vt habeam actionem negocioꝛum geſtoum.
¶ Modo quero quid ſi minoꝛ petijt reſtitutionem in cau
ſa cõi indiuidua vt de ſeruitute an ꝓderit ſocio ſuo:glo.
ſic ⁊ alleg.pꝛincipaliter.l.ſi communeʒ.ff. quemadmo
dum ſeruitu. admit. x.l.loci coꝛpus·S. ſi fundum. ffſi ſer⸗
ui.vẽdi.Sʒ vltramontani hoc ĩpugnãt.pꝑ.l.ꝑ fũdũ.ff. de
ſerui.ru.pᷣdi.nã dicũt ꝙ ĩ ſeruitute cõſtituenda ẽ ipa diui
dua qꝛ qlibet põt per ſe cõſtituere licet ex cõceſſione vlti
mi confirmetur ſed in ea ſeruanda eſt indiuidua:ad pꝛo⸗

Judicis
officiũ an
poſſit con
currere
cum alis
actione.

ſona minoꝛis ad maioꝛem non poꝛri⸗

tperſeee
s zin
herett⸗
bebet h⸗

eaiutn
en,o

itorign
hehiens N
lun feſtlee

aſtupel
Kcanmnt

inconmth;
ratorezn

hoc det

erftng pel
Gloqrigh
tung
goe geinhe
torgnet⸗
gliecralht
fnaſdenn
. vtgo⸗
ſch habzn
Arium. G.
officiunn k
Ccaliqunc
ſubſidſumeN J
ancAbino
in ſobſidſunre
ſum haberetd
eſt mearehe⸗
inariumnton
Aliffdeope.
Flffdent
um perni
oꝛdinarinn
mipꝛimoe
iciumvol
zvenitadnt
ſit offichn
fallitrbiui
properunli
ndemanne
ncllaiffoe
cetineliont
coptralna⸗
Peciele V
ſtun isel
liledeſt
foga ſtrie
dics.

tan⸗
pok

S=

Bfificiuzʒ
vniꝰ qũo

neficmſ
tiöſset
non pont
Maqye inh
nod non⸗
gbere uc
nez geſen
onqumnun
Korum.
unnn
ſo ſon.
doſuct

ꝓſit alteri

Bi aduerſus rem iudicatam. Fo. LXXIIII.

poſitum ergo cum hic tractatur de ſeruitute reintegran⸗

da ⁊ ſic quaſi de nouo conſtituenda: ⁊ ideo eſt diuidua

⁊ ideo minoꝛe reſtituto non reſtituit᷑ alter. non obſtant di
cunt ipſi.ll alleg.per gloſam/⁊ pᷣmo.i:.ſi cõeʒ.qꝛ loquitur
in ſeruitute cõſeruanda ⁊ ſic eo caſu eſt indiuidua:⁊ ideo
piꝛodeſt beneficiũ vnius alteri:hic loquimur in ea conſti⸗
tuenda per reſtitutionem ⁊ ſic eſt diuidua. Item nõ obſt.
l.loci coꝛpusSſi fundũ:qꝛ aliud in ſententia que ex con⸗

ſenſu non fertur ⁊ fertur pꝛedio ⁊ ideo eſt indiuidua:⁊ ſie

omnibus pꝛodeſt.aliud in ſeruitute cõſtituẽda que ex cõ

ſenſu fit vt dixi:ſed male dicũt: qꝛ debes cõſiderare tria

ipſazʒ ſeruitutẽ ⁊ ipſa eſt indiuidua.vt.l.vt pomũ.ff.de ſer

uitu.⁊ dicta.l.ſi cõem.aut cõſideras ipſas ſeruitutes ⁊ il⸗

le etiã eſt indiuidua:quia eſt factũ /⁊ facta ſunt id iuidus

vt.l.ſi is qui quadringẽta·S.quendã.ff.ad.l.falci.aut cõ⸗

ſideras ipſam pꝛohibendi ptãtem:⁊ certe iſta poteſt eſſe
diuidua.aut dicta.l.per fundũ.⁊ ideo glo.bñ dicit.ſ¶ Itẽ
op.de.l.iij ·S· ſcio.ff.de minoꝛ.vbilicet minoꝛ factus ma⸗
ioꝛ ſoluat id ad quod fuit obligatus in minoꝛi etate põt
etere reſtitutioneʒ ſic videtur hic:qꝛlicet factus maioꝛ
aberet ratũ id quod eſt geſtũ eo tempoꝛe quo cerat mioꝛ

nihilominus poſſet reſtitui. Sol.ibi maioꝛ factus ſoluit

ex neceſſitate pambule obligationis in minoꝛi etate con-

tracte ⁊ ita ſecũdus actus habet neceſſariam cõſequẽtiã

ad pᷣmuʒ geſtum ĩ minoꝛi etate:⁊ ideo debet reſtitui: hic
minoꝛ non habuit neceſſe ratũ habere:⁊ ideo non reſtitui

tur.vt nõ·j.ſi ma.fac.l.ij.¶ Item oppo.ꝙ beneficiũvnius
pꝛoſit alteri.vt.l.ſi quis ſeparatim/S·quotiens.ff.de ap⸗

pel.So.ibi loquitur in beneficio quod erat ratiõe ambo

rum hic non. Dic ergo aut beneficium erat cõmune ãbo
ruʒ:vt qꝛ omnes erãt mioꝛes ⁊ ſic tractatur de beneficio

reſtitutionis /vł omnes erant maioꝛes ⁊ tractatur de be

neficio appellationis:⁊ tunc pꝛodeſt ſocio ſi eadeʒ eſt rõ
defenſionis in eo/als non.vt dicto·S.quotiens.aut bene
ficiuʒ non erat cõe:vt quia vnus erat maioꝛ alter minoꝛ:
⁊ tunc aut cã erat ĩidiuidua ⁊ ꝓdeſt ſocero.vt.d.l.ſi cõeʒ.
aut diuidua ⁊ tunc non vt hic. Ja.Bu. L

HSi aduerſus rem iudica⸗
tam. Mubꝛzica.

— Leſus minoꝛ per ſentẽtiã
W In niS. teſtiruirier, dw⸗ tamẽ reſti
Atutio maioꝛi non conceditur hoc dicit.
Diuide in duas partes quia pꝛimalo
61 quitur in minoꝛe vſq; ibi ceterũ. ibi in
Amaioꝛe vſq; in finem.
C¶Oppo. quattuoꝛ medijs ⁊ querã tri⸗
„ b' modis ⁊ ero expeditus.¶ Sp.ergo
pꝛimo ꝙ etiam ſi ſentẽtia ſit lata in maioꝛi etate detur re
ſtitutio vt. l. iij · Sj. ff. de minoꝛi. So.vt glo.ↄtra qð op.ꝙ
ſiue dolo aduerſarij ſiue ſine fuerit cauſa pꝛoducta detur
minoꝛi reſtitutio ſi tamẽ.jmodicum tempus poſt mino⸗
rem etateʒ ↄpletã feratur:vt.l.ab hoſtibusS.fi.ff ex qui.
cau.maioꝛes.Sol.hec ſᷣm illam ſᷣm quoſdam:⁊ male:qꝛ

imo ibieſt aliud: qꝛ leſus eſt. ⁊ ifra modicum tpᷣs ifra qð

habuit neceſſe componere ſarcinolas ⁊ ideo ſicut tempꝰ

abſentie reſtituitur ita ⁊ẽ modicum tempus: que ratio hic

ceſſat:quia iudicium actitatum tempoꝛe minoꝛis etatis

eum non leſit: ſed ſententia que fuit lata in maioꝛi etate

vnde fateoꝛ ꝙ ſi in minoꝛi etate aliquid commiſiſſet faci⸗

litate ſui ꝓreſtitueretur.¶ Item op minoꝛ iuuatur etiam
in his que fiunt tempoꝛe maioꝛis etatis ſi habeant neceſ

ſariam conſequentiã ad id quod factum eſt ĩ minoꝛi eta
te.vt.l.iij ·S. ſcio.ff. de minoꝛ.at hic ex iudicio inchoato
tempoꝛe minoꝛis etatis neceſſario fertur ſententia in ma
ioꝛi etate per.l.de qua re.ff.de iudi.ergo contra ipſam de

beret dari reſtitutio. Sol. vnde eſt neceſſe vt iudex iudi⸗

cet poſtq; cognouit de cauſa.vt dicta.l.de qua re.ſed nõ
eſt neceſſe vt ſit iudex:⁊ ideo talis ſententia non habet ne

ceſſitatem ad iudicium ſequi.

Item oppo. ꝙ etiam de alijs ſpeciebus non debeat au⸗
diri.vt.l.ſub pꝛetextu:j.de re iudicata. So.aut iudicium

fuit actitatum generaliter ⁊ ſententia generalis/⁊ nocet

in omnibus / vt in contrario:hic fuit petitio ſpecialis et
ſententia ſpecialis ⁊ hec eſt veritas licet alij faciant ditſ⸗

ferentiam inter tranſactionem? ſententiam ſed male.
¶ Modo qro an teneat ſententia in. v tantum ſi de alijs.

v.nil dicatur:quid am ꝙ ſic per l.etiam.S.j ff. de minoꝛi.
alij cõtra per.l.in hoc iudicio.ff. famil.herciſcun. Lu dic
ꝙ aut iſta.x.petcbantur ex diuerſis capitulis ⁊ valet ĩ ex

pꝛeſſo /nec viciatur pꝛopter tacitum.vt dicta. l. etiaʒ· S· j.
ff.de minoꝛibus. MNec obſtat.l.quid tamen.ff. de arbitris.
quia ibi habebat arbiter limitatam poteſtatem: ⁊ ideo ſi
foꝛma compꝛomiſſi egreditur ſententia non tenet:at hic
loquimur in iudice qui iuriſdictionem limitatam nõ ha⸗

bebat:potuit ergo de quibuſdam iudicare ⁊ in eis valet

ſentẽtia. Aut dicta.x.petebantur ex vno capitulo:⁊ tunc
non teneret ſententia:quia licet ałs ſit regulare ꝙ ſi vici⸗
um eſt in vno capuulo diuiduo ꝙ non vicietur vtile per
inutile.vt.l.qui ſcit.ff.de vſuris.eſt tamen ſpeciale in ſen

tentia vt ſi ſit vicium in vno capitulo ⁊ diuiduo totumvi

cietur.vt l.in hoc iudicio.fffami.perceiſ.
¶ Item quero quid iur ſit de quinq; in quibus tacuit.di

cunt quidam ꝙ in illis videtur abſoluere.alij ꝙ non/im⸗

mo iterum debebit de illis.x.diſputari:⁊ hoc vltimumvi
detur tenere glo.quid ergo: diſtingue:quia aut illð quod
fuit tacitum fuit pꝛopoſitum pꝛincipaliter ⁊ de ilo debu⸗

it expꝛeſſe ⁊ in ſcriptis pꝛonunciari als non valet ſenten

tia tacta ſuper eo.vt.l.ij.ſde ſen ⁊ pericu.reci. H
Modo quero quid ſi a ſententia fuerit pꝛo parte appel

latum ⁊ reciſa ſententia pꝛo parte quid erit. dicunt vltra⸗
montani ꝙ valet:⁊ ſic licet ab initio debeat ſuper toto ꝓ⸗

nunciari tamẽ ex poſt facto debet remanere pꝛo parte iu

dicatum vt.l.circa.ff.de inoff teſt. Sed certe hec queſtio

non pꝛocedit:quia licet reſcindatur pꝛo parte:tamen ſu⸗
per illa parte pꝛonunciatur abſolutoꝛie vel condemnato
rie ⁊ ſuper illa parte remanet pꝛima ſententia/ꝛ ſic ſuper
toto eſt pꝛonunciatuʒ / ſicut ab initio potuit pꝛo parte ſie

ri abſolutio ⁊ pꝛo parte condemnatio:nec hic pꝛocedit il

lud argumentum de.l.circa.quia ſi queratur an id quod

d qdipe

impedit flendum impediat iam factum. Dic ꝙ aut impe⸗ dit fiẽduʒ
dimentum venit ex parte cauſe materialis: ⁊ tunc qð im anipediat
pedit fliendum impedit iam factum.vt.l.inter ſtipulan⸗ iã factum.

tem · S.ſacram.ff. de verboꝛum obligatio.⁊.l.celſus.de ar

bitris.idem ſi venit ex parte finalis.vt.l.vꝛannius.S· ſi
cum duo.ff.de fideiuſſoꝛ. Si autem impedimentuʒ venit

ex parte cauſe efficientis:tunc licet impcdiatur fiendum

tamen impeditur iam factuʒ.vt l.patre furioſo.ff. de his
q̊ͥ ſunt ſui vel alie.iuris. Si autem impędumentuʒ venit
ex aliquo accidenti ⁊ tunc ſi illud impedimentum eſt oꝛ⸗
dinatum ad impediendum factum tantum ⁊ non fien⸗
dum ⁊ illud ſolum impedit ⁊ ita pꝛocedit argumentum.
de.l. circa.ff.de inofficio.teſtamento.⁊.l.non diſtingue⸗

mus.·S. ſacerdotio.ff.de arbitris.ſed hic non poteſt iſtud

cadere vt dixi:quia hic ita ex poſt facto eſt pꝛonuncia⸗

tum ſuper toto/licet in parte abſolutoꝛie ⁊ in parte con⸗

demnatoꝛic ſicut ab initio erat pꝛonunciatum ſuper to⸗
to:⁊ ideo nimirum ſi tenet ſententiavt pꝛedixi. Jacobus
Butrigar.

„ Icum ater MReſtituitur minoꝛ cõ⸗
Eei P Utra ſententiam ſtatus
A ui licet latam pꝛo parte ſua contra ſe.hoc di⸗

¶ Sopo. ꝙ pater veniens contra factum ſuum non de⸗ Pf veni⸗
buerit audiri.vt.l.poſt moꝛtem.ff.de adoptio.Solu.qui⸗ ens qᷣ fa⸗
dam confitentur oppoſitionem dicentes ꝙ hic male fuit ctũ ſuũ an

iudicatum. Alij dicunt ꝙ aut patri obſtant duo: ſcilicet dẽat audi

factum ſuum ⁊ curſus tempoꝛis:⁊ tunc non poteſt con⸗ ri.

trauenire/vt in contrario.Aut ſolum factum ſuum ⁊ tũc
poteſt vt hic:hoc impugnat Jacobus de arenis ⁊ vltra⸗

montani dicentes ꝙ ſicut venditio ab initio ĩiualida per
curſum tempoꝛis non firmatur:ſic nec emacipatio:quia

non eſt dare rationem differentie argumen..l.a ticio.ff.de
verboꝛum obligatio.Sed tu poſſes ſuſtinere gloſ.⁊ dice
re ꝙ ſit ſpeciale in emancipatione:⁊ hoc faciat fauoꝛ ſta⸗
tus / vt diu non ſit in dubio ſicut ⁊ ałs minoꝛ pꝛeſcriptio
locum habet in ſtatu.vt.j/ne de ſtatu defunc.idem hic fa⸗
cit fauoꝛ eoꝛum qui ſecum contraxerunt tanq; cum pa⸗
tre fa.vt non decipiantur argumen..l.ſi quis patrem. ff.

ad macedonia. et.ꝓ.. ad macedonia. l.ij.et argument..

barbarius.ff. de officio pꝛetoꝛ. Sed dominus Jacobus

de are. et vltramontani dicunt aliter ſcilicet ꝙ in.l.poſt

Buttrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

moꝛtem non facit differentiã curſus tẽpoꝛis:ſed qꝛ poſt
moꝛtem filie de eius ſtatu queritur ſicut ałas eſt · /ne de
ſta.defunc. DPicendum eſt ergo ſᷣm eos ꝙ aut queritur de
ſtatu alicuius poſt moꝛtem ſuam:⁊ tunc aut ille qui facit
controuerſiaʒ venit contra factũ ſuum ⁊ non auditur.vt
dicta.l.poſt moꝛtem aut non venit contra factum ſuũ qꝛ
dicebatur aliter fuiſſe factus ſui iuris ⁊ audit᷑ vſq; ad qͥn
quenniũ vt.ne de ſtatu defunc.per totum. aut querit᷑ de
ſtatu alicuius viuentis:⁊ tunc poteſt patervenire contra
factum ſuum cum ipſo iure non tenuerit vt hic:ſi tamẽ ft
lius eſt minoꝛ poteſt reſtitui vt hic⁊ hec vera niſi filiꝰ p⸗
ſcripſiſſet exiſtentiã ſui iuris longo tẽpoꝛe.vt.l.jij de pa⸗
tri. po. ¶ Itẽ op. ꝙ pꝛeſes non poſſit reſtituere aduerſꝰ ſẽ
tẽtiam latam a ꝓconſule cuʒ pꝛeſes ſit minoꝛ eo:⁊ ſic ob
ſtat.l.minoꝛ.⁊.l.pꝛefecti.ff de minoꝛ.So.vt glo.¶ Item

Filius an op.ꝙ filius non poſſit reſtitui contra patrẽ.vtj.qui ⁊ ad

poſſit reſti uerſus quos.l.fi.So.hic reſtituitur contra ſentẽtiã /⁊ ſic

tui pr̃eʒ. contra factum iudicis:⁊ non contra patrẽ vt in cõtrario

hec eſt vera alijs reiectis.

D u erlus CLontra ſnĩam latã a delega
to pꝛincipis ſolus pꝛinceps
reſtituit. h. d. 5
DOo ſic appellatio ⁊ reſtitutio paribus paſſi
bus ambulant.vt.l.pꝛeſes.ff. de minoꝛi.ſed ad aliũ q; ad
pꝛincipẽ appellatur a ſnĩa delegati.vt.l ꝓꝛecipimus·:j de
appell.ergo idem in appellatione.Sol.ſicut hic reſtituit
pꝛinceps ita ibi ad ipſum bpalaenn licet cognuio cauſe
appellationis quibuſdaʒ iudicibus cõmittatur. Vel dic
ꝙ aliud ĩ appellatiõe ĩ q̃ de ĩiqᷣtate delegati q̃rit᷑ ⁊ alið ĩ
reſtitutione in qua nõ queritur de iniquitate. Sed an de
legatus poteſt cõtra ſentẽtiã ſuam reſtituere: videtur ꝙ
non.per.l.ſi vt pꝛoponis.j.qũo ⁊ qñ iudex. Vltramonta
ni tenẽt ꝙ ſic:arguendo a ſimui:nam ꝓcuratoꝛ datus ad
pꝛincipalẽ cãm dʒ cauſam reſtitutionis agitare quaſi ſit
eadem cauſa cum pꝛima:licet ſit ſecus in cã appellatiõis
fic ⁊ delegatus de cauſa reſtitutionis cognoſcet quaſi fit
eadẽ cauſa cuʒ pᷣma pᷣncipali.ar.l.qui pꝛopꝛio.S·itẽ q̃rit᷑.
ff. de pꝛocurato.aut ergo tulit ſententiã que eſt nulla ⁊ ex
pirat eius iuriſdictio.vt.l.ſivt ꝓponis quo ⁊ qñ iudex.
aut tulit ſnĩam que valet / ſed eſt reſcindenda ⁊ tunc rein⸗
tegratur iuriſdictio ei:qꝛ idem venit diſputandum. Sed
ego puto aliud eſſe in mãdato pꝛocuratoꝛis quod eſt ge⸗
nerale ⁊ aliud in mandato iuriſdictionis quod habʒ cer
tam foꝛmam:vnde ſicut ſi tulit ſententiã que eſt nulla nõ
poteſt amplius cognoſcere licet idẽ ꝙ pꝛimo veniat di⸗
ſputandũ ita nec reſtituere poteſt quando tenuu.⁊ atten
e:qꝛ.l.fl.vbi ⁊ apud qͥs qua gloſ.alleg. intelligo quã tu⸗
lerat ⁊ ſic durabat adhuc eius iuriſdictio.vł intelligo ꝙ
fuit delegatus ad cauſam reſtitutionis /ałs non poſſet re
ſtituere:ſed oꝛdinarius contra ſuam ſententiam bene po
teſt reſtituere.

rem Sententia lata contra minoꝛeʒ
2E L.indefenſum diffinitiue nonvalʒ:
ſed lata contra ipſum defenſum legitime tenet
ſſeg datur reſtitutio.hoc dicit cum.l.ſequenti.
Hiuide in quattuoꝛ partes:quia in pꝛima ſententia fuit
lata contra tutoꝛem vel curatoꝛem minoꝛis vſq; ad.l.cũ
⁊nos.ibi fuit lata contra minoꝛem defenſum vſq; adver
ſi.eodem iure.ibi fuit lata contra pꝛocuratoꝛem minoꝛis
legitime defendentem vſq; in finem. .
¶ Ad.l.cũ ⁊ nos mĩoꝛes.S.eo.pᷣmo op. ꝙ indiſtincte nõ

5.

Snia lata ſit nulla:ſed diſtinguatur an curatoꝛem habuit vel non.
3 mĩoꝛẽ ĩ vt. S.de in integrum reſtitutione.l.ſi curatoꝛem. So.qui⸗
defẽſũ an dam ꝙ hec ſᷣm illam ⁊ male.⁊ ideo dic vt glo.⁊ bene pꝛo⸗

vgleat.

batur.l.quia minoꝛ non habet legitimam perſonam.vt
l.j. ⁊.ij .j/qui legiti.perſo.
en ⁊ alibi dicit lex ꝙ inuitus curatoꝛem accepit ĩ iu⸗
licio. quia per ſe litigare non poteſt. vt inſtit. de curatoꝛ.
GSfinali.⁊ ita pꝛobatur.l.licet glo.dicit ꝙqU non.
¶ Item oppo.ꝙ teneat ſententia ſed detur reſtitutio vt.l.
apud iulianum.ff. ex quibus cauſis maioꝛes.⁊.l. ſi fini⸗
ta:S.ſi pupillus.ff.de damno infec.Sol.ibi ĩ interlocuto

ria hic in diffinitiua. ¶ Item oppo. ꝙ valeat ſententia.

vt.l.non eo minus.S.de pꝛocuratoꝛibus. Sol.ibi fuit la⸗

ta pꝛo eo.ſ Ad.l.in rem. opp.ꝙ minoꝛ non habeat reſti⸗
tutionem licet ſit tutus iure communi appellatione.So.

vt glc dic ꝙ ideo nõ excluditur minoꝛ per appellationẽ
a reſtitutione quia plenius ei conſulitur per reſtitutionezezz
vt no.j.in qui.cauſis in integrum reſti.non eſt nece. Sed Tꝑa ap⸗

an currant tempoꝛa appellationis minoꝛi.glo.ꝙ ſic:ego pellatiois
puto ꝙ non: ſpeciale eſt in tempoꝛe inſtãtie pꝛopter rigo⸗ an currãt
rem iudicij ⁊ quia modicum damnum eſt quia minoꝛi re minoꝛ.
ſeruatur ius ſuum vt not.jſi tut.vel curat.l.etiam.ij.ali⸗
ud in tempoꝛe appellatiõis:quia per hoc ledetur ius mi⸗
noꝛis:quia non ſupereſſet ei actio:⁊ de hoc plene dicaʒ .j
in qui.ca.in integrum reſti nõ eſt nece.l.ſancimus.i Mo
do querit an ſi tutoꝛ non affuit tempoꝛe ſententie valeat
ſentẽtia: videtur ꝙ ſic per.l.q;uis indubitati.j de adulte
rijs.econtra ꝙ non per.l.ſi pꝛeſes quomodo ⁊ quando
iudex: quid ergo: dic vt glo.⁊ male.⁊ ideo dic ꝙ aut to⸗
to tempoꝛe defenſionis affuit tutoꝛ licet non tempoꝛe ſen
tentie ⁊ valet vt dicta.l.quãuis.Si aũt non affuit defenſi
oni lʒ quandoq; affuerit nonvalet vt dicta.l.ſi pꝛeſes. Sʒ
quid ſi in pꝛincipio non fuit defenſus ſed ĩ pꝛoceſſu ſic an
valet ſententia: dic ꝙ aut fuit tutoꝛ ad legitimos actusvt
ad conteſtationem ⁊ iuramentum calumnie ⁊ defenſionẽ
⁊ tenet᷑ ſententia ałs non. Sed quid ſi nunq; affuit tutoꝛ
⁊ lis fuit conteſtata cum minoꝛe ⁊ lata ſentẽtia pꝛo mino
re an valet.ego puto ꝙ nonvalet:ſed ſilis fuiſſet conteſts
ta cum tutoꝛe ⁊ poſtea non affuit tutoꝛ ⁊ minoꝛ ſe defẽdit
⁊ lata fuit ſententia pꝛo eo:⁊ tunc valet:⁊ ita loquitur lex
non eo minus.S.de pꝛocura. ð”M
¶ Vltimo op.ꝙ minoꝛ non reſtituatur: vt.l.eum qui ff.
de minoꝛ. So. vt glo.
¶ In glo. que incipit quia non.ibi ⁊ ad hoc ſ.ad queſtio
nem iſtam in contrarium tamẽ ad pꝛemiſſa.⁊ iunge hic vᷣ
ſiculum ſed dic contra.¶ In eadem glo.ibi ſed dic cõtra
Jis hic.ſ.in noſtra queſtione.¶ Id eadem gloſ.ibi eiuſ⸗
em legis pꝛobant.tu dic idem in vtroq; caſu quia nõ cu
ro deſierit eſſe tutoꝛ vel non:ſed an defenſus fuerit nec eſt
ſumendum argumentuʒ a contrario ſenſu in dicta.l.ſi pᷣ⸗
ſes.¶ In glo.que incipit mandaretur.ibi iudicialia cur⸗
runt.qd eſt verum in tempoꝛe inſtantie cauſe pꝛincipalis
quia reſeruat ius minoꝛis.⁊ ita videtur ſentire glo.S.ſi tu
toꝛvel cura.l.etiamij.ſecus in tempoꝛe appellationis qð
ledit ius minoꝛis.

Di aduerſus venditionem
Mubꝛica.
84 nis pꝛoceſſit a mino
re iuramentum excludit beneficium
reſtitutionis.
¶ Op. ꝙ vbi contractus eſt contra le Juramen
Sein iuramentum nonvaleat:vt.I. nõ tũ nõ tenʒ
Edubium. 5. de legibus: ſed contractus qñ vctyeſt
rnrm EEAAAA,à minoze initus eſt contra. l. ergo ⁊c. legẽ.
So.ſᷣm mar.nec credo ꝙ mar.intellexerit ſimpliciter in
perpetuo pꝛohibitis.i.in regula que nullam exceptioneʒ
patitur:ſed puto ꝙ intellexerit ꝙ quando cõtractus ſub⸗
ſtantia eſt impꝛobata:tunc non valeat iuramentum:vt di
cta.l.non dubium:aut non eſt impꝛobata ſubſtantia con
tractus:ſed foꝛma quia non ſeruantur ſolemnia ⁊ tunc iu
ramentuʒ valetvt hic:hoc tamen non appꝛobatur hic:a⸗
liter ſoluit bulgarus.⁊ bene.ſ¶ Iteʒ op.ꝙ tutoꝛ poſſit con⸗

trauenire etiam non obſtante iuramento:vt.l.ſi alterius

ſi mi. ſe maio.dixerit.So.vt glo.ſ Item op.ad ideʒ de
l.ſi ex falſis.S.de tranſac. Solu.duobus modis vt glo.et
vtraq; eſt vera.

Acram enta Contractus puberum
N Rero. · iuramento firmati nec
reſtitutione reſcinduntur. hoc dicit.
HEA ILEx tex. Hec querimoniã ] hoc poteſt ĩtelli⸗
gi duobus modis. VUno modo ꝙ fuit iuratum ſuper con
tractu per vim vel metum ⁊ non ſeruatur iuramentũ /vt
querimonia maleficioꝛũ tollatur. Alio modo intelligitur
ꝙ fuerit iuratum ſuper vi vel miuria.ſ. de ipſa non fiet
querimonis ⁊ non tenet iuramẽtum. ¶ Ad euidentiã eſt
ſciendum ꝙ opinio fuit inter martinuʒ ⁊ bulga.nam bul.

tenet in.l. codicis ꝙ iuramentum firmet contractum qð
As ipſo iure valebat non ſi non valebat:martinus tene⸗

bat ꝙ quemlibet firmabat:et ad decidendam hanc que⸗

ſtionem fuit facta hec autentica. Qualiter ergo venit

amniloi

lle
dt
alev
llig
ecß
iuade
lc
non⸗
nnuch
en
het
Kürri
ſioy
ele
nact
ſais
Pran
er
pny n
nnnfrmin
ItienSoi
ili hoen
lar
Cum
goͤde
tu⸗
den
ſenit
Aatt
bant
vero
ſunt
guen
vale
far
pꝛe
fam
noꝛ
iio

iRäſt liee
ſcuni⸗te
verb
ſtne
auan
gt
erat
nai
ſite

1Merö

nosgengnt
1dekenſecne
gfuirtun
tiapro nin
iſetcottetz
ſoꝛſe defici

loquiturt
tunlif

ſaddqpete
liungehie⸗
ſed dic cinn
goſ ibieii
ſupianoͤ
Sfueritnerck
indictal ſ⸗
dicielinan
ſepꝛinconl
leglosin
ellationioff

jonen

naltoſdin
Neſits nin
t bentfein

eſteonnl
naleat tl ii
tacoptniane
ſimnpliciert
erccptioß,
Stractusſt
nentumgd
bbſtantisen
nnisttunl
oꝛ poſſto
t.l. ſialteie
adice
dis ge⸗

us hihm
to firmett
iclt. A.
umnſpe,e

Bi aduerſus venditionem.

ad.l.codicis dicit mar. ꝙ venit declaratiue vt. ſ. ⁊ olim?
hodie iuramentum firmet contractum etiam que ałs nõ

valebat:ſed hec autẽtica hoc declarat:bulgarus vero in⸗
telligit ꝙ veniat determinatiue qꝛ lex codicis ĩdiſtincte

de q̊lʒ minoꝛe loqᷣt᷑:hec aut᷑.diſtiguit puberẽ impuberẽ⁊
ita demum per iuramẽtuʒ firmatur contractus ſi eſt ałs
validus ⁊ ſolemnis: ⁊ hoc tenent etiam vltramontani et
pꝛobatur hic per tex.quia dicit ſuper contractibus:ſʒ cõ

tractus qui eſt nullus non eſt contractus:ergo ⁊c᷑. Pꝛe

terea hic dicit non retractandis:ergo de contractibus qͥ
tenẽt ałs retractari nõ poſſent:vt.l.nã ⁊ ſi.ff.ð ĩ iuſt.rup.
⁊irri.fac.teſta.Alij moderni dicũt ⁊ hec eſt cõmunis opi
nio ꝙ hec aut᷑.venit ad.l.codic coꝛrectiue:qꝛ de iure.C.pᷣ
ualebat opinio bulga.qꝛ iuramẽtũ firmabat ſolum con⸗
tractum qð erat alłlsvalidũ.hodie hoc coꝛtxectũ ẽ qꝛ etiã
ſi als non crat contractus ſolẽnis ⁊ validꝰ firmatur per
iuramẽtũ ⁊ ſic hodie firmata eſt opinio martini que iure
veteri nõ erat vᷣa/⁊ hoc etiã ſtatim declarabo ꝑ quoddã

Juramẽ⸗ contrariũ.i His pꝛemiſſis ad euidentiã pꝛĩo op.ꝙ iura⸗
fum an fir mẽtum non firmet ctũ inualidũ vt.l.nõ dubiũ.S.de leg.
met ↄctuʒ So.iſtud ſpãle iure nouo ſᷣm omnes opi. vt flrmetur qu?-
iualidũ. do erat inualidum ſolum ratione minoꝛis etatis:ſecus ſi

alia ratione.alij vt mar.dicunt ꝙ etiam olim firmat cõtra
ctum cuius ſubſtantia nõ erat ĩpꝛobata ſed foꝛma.ſed lex
nõ dubiũ.loquit᷑ qũ cõtractꝰ erat impꝛobatꝰ in ſui ſubſtã
tia.Alij vt bul.confitentur oppoſitionẽ ⁊ dicũt ꝙ etiã ho

die nõ firmat᷑ qñ erat nullus ſed ſolũ qũ eratvalidus ⁊ ſo
lẽniter factus:ſed minoꝛ poterat reſtitui ratiõe minoꝛis

etatis hodie non poteſt ſi iurauit non cõtrauenire.⁊ pꝛo⸗
bant hoc ꝑ tex.iſtũ vt.S.dixi.ſed pꝛima ſo.eſt cõis⁊vera.
¶ Nodo venio ad queſtiones per oꝛdinẽ ſuper quolibet
verbo ⁊ pꝛimo venio ad vᷣbũ ſacramenta ⁊ circa ipſum

ſunt foꝛmande tres queſtiones venio ergo ad pꝛimam. ⁊

quero quid ſi iuro per caput meum ſeruare contractũ an
valcat:videtur ꝙ ſic vt.l.iij.ff.de iureiurã.ſed certe ibi iu
ramentum habet vicem conuentionis ⁊ pacti ⁊ ideo põt
pꝛeſtari tale vt contrahentibꝰplacet.ſʒ hec lex reſpexit iu
ramentum in quo poteſt cadere periurium vt ſic eius ti⸗
moꝛe ſeruetur cõtractꝰ ⁊ ſic loquitur de eo qð reſpicit re⸗
ligionẽ ad deũ ⁊ hoc pꝛobat pꝛima lex codicis ⁊ ethimo⸗

Sacramẽ logia ſacramenti:qꝛ ſacramentũ dicitur ſacra mens ⁊ ſic
tũ dẽ q̃ſi licet arguere:vt.l.decernimus..de epi.⁊ cle.⁊.l.pupillꝰ
ſacra mẽs ·S. territoꝛium.ff.de verbo.ſig.¶ Item quero an ſufficiat

verbotenꝰ iurare.quidam ꝙ ſic: qꝛ hec lex loquitur indi⸗
ſtincte ar.l.de pꝛecio.ff.de publici.tu dic ꝙ debet tangere
euangelia/ cum hec lexveniat ad determinationẽ.l.codi⸗

cis ⁊ declarationẽ ⁊ eo caſu locus eſt legi interpꝛetantiq̃ᷓ

erat legi interpꝛetate vt in aut᷑.de filijs añ cõfec.do.ĩſtru.
na.in pꝛin.⁊.l.jS·hec actio.ff.ſi quis teſt.li.eſſe iuſſus fue
rit.cum ergo lex codicis exigebat ꝙ tangerentur ſcriptu
re:ergo ⁊ hec ⁊ non eſt nouũ ⁊c.vt.l.ſciẽdũ.ff.qui ſatiſda.

Juramen coguntur. ¶ Item quero an ſufficiat iurando tangere ali
tũ ad hoc am chartam qᷓ; euangelia ⁊ aliquod lignum.⁊ videtur ꝙ
vt valeat nõ quia ibi nõ ſunt euangelia.vltramontanitenẽt ꝙ ſuffi
q̃d reqrit᷑. ciat tangere aliam cartam vł lignumvt ſic magis inſpici

atur opinio iurantis ⁊ relatio quam habet ad euangelia
qᷓ; ad cartã ſuꝑ quã iurat ꝑ baculũ ⁊ hoc de ↄſuetudiĩe eſt
admiſſum luper qualibet carta iuretur qð de iure non
puto pꝛocedere.quidaʒ tamen cauti ſemper poꝛtant ſecũ
vnꝗ cartulam in qua ſunt ſcripta ſaltim aliqua verba de
euagelio vt ſuꝑ illis iuret᷑ qð ẽ tutiꝰ.¶ Mõ venio ad ver
bũl Puberũ ⁊ circa ipᷣm quero qͥid in impubere: Reſpõ
