malam fidem eius impeditur inchoanda non inchoata:
vt. l.j·S.hoc tm̃ modo.ſi vero pꝛoptervitium rei /idem:vt
l.ſifundũ.Si autem occurrit impedimẽtum ex pte domi
ni agentis/æ tunc aut nullo modo poteſt agere ⁊ impedi⸗
tur inchoata ⁊ inchoanda/vt hic ⁊.l.fi g. donec.S.de iu⸗
re deli.aut poteſt agere ſʒ non commode/x tunc currit p⸗
ſcriptio:ſʒ datur reſtitutio:vt.l.ſenatuſ. ff. de officio 5k-
¶Võ ad/S.ad hec op.ꝙ actio non tollatur ſpacio.xxx.
an.vt aut᷑.quas ac.So.ibi ſpeciale ſicut ⁊ in alijs caſibus
nota.in gl.¶ Mõ q̃ro qñ pᷣſcribatur actioni communi di⸗
uidundo ⁊ qñ naſcatur:⁊ dicvt gloſ.vel melius dic ꝙ aut
vult dñio pᷣſcrib.⁊ nõ poteſt niſi ſolus poſſideat/aut vult
pꝛeſcribere diuiſioni ⁊ pꝛeſcribit.xxx.an.⁊ erit mirabile:
qꝛ res remanebit in communivſu ⁊ dñio/⁊ diuidi non po
terit.¶ Itẽ quero de actione pꝛo ſocio qñũ naſcatur /⁊ qñ
pꝛeſcribatur:⁊ dic reiectis alijs ꝙ naſcitur renunciatiõe
facta non añ.Nec ob.ꝙ põtvelle qꝛ non ponit commode

cum renunciando intempeſtiue cadent in penam ⁊ face⸗

ret cum pꝛeiudicio aduerſarij/⁊ ideo non põt ei aduerſa⸗

ĩpediat ſu
pueniẽs ĩ
pedimẽtũ

Cõi diui⸗
dundo
actio qñ pᷣ
ſcribat᷑.

rius obijcere culpã ex qua lucrum ſentit/⁊ ex tempoꝛe re

nunciationis currit pꝛeſcriptio.ſ Modo q̃ro quãto tem⸗

poꝛe tollatur confeſſoꝛia que datur ei cui ſeruitus compe Coõfeſſo
tit. Reſpõdeo aut loq̃ris de pſonali que competit ad ſer⸗ ria actio ⁊
uitutem cõſtituendã/⁊ illa tollitur.xxx.an.vt.l.ſicut.S.e. negatoꝛia

aut queris de confeſſoꝛia que competit pꝛo ſeruitute con

quãto tꝑe

ſtituta/⁊ illa tollitur lon.tempoꝛe:⁊ ĩchoatur pꝛeſcriptio tollãtur.

in ſeruitute ruſtica a tꝑe quo deſinit vti/in vꝛbana a tem⸗
poꝛe quo noluit vti ⁊ fuit pꝛohibitus:vt.l.hec autẽ ima.ff
de bᷣui.ruſt.pᷣ.Sʒ qͥd in negatoꝛia quãdo tollitur Reſpõ⸗
deo pꝛo quolibʒ ictu competit vna negatoꝛia:⁊ ideo que⸗
libet requirit vnam pᷣſcriptionem:ſed quomodo hoc cuʒ
ſeruitus acquiratur lon.tꝑe:ergo tãto tollitur negatoꝛia
vt. l.j.⁊.ij.S.de ſerui.⁊ ideo dic ꝙ aut directe volo pꝛeſcri
bere negatoꝛie ⁊ pꝛeſcribo.xxx.anno.aut volo pꝛeſcri⸗
bere ꝑ obliquũ pꝛeſcribendo ſeruituti: ⁊ tũc aut ſeruitus
habet continus cãmyvel q̃ſi ⁊ pꝛeſcribitur lon.tẽpoꝛe:⁊ ꝑ

Butrigarij Bcda pars ſuꝑ Beptimo libꝛo Codicis.

conſequẽs tollitur negatoꝛia/aut nõ hʒ continuã cãm vł
quaſi ⁊ pꝛeſcribitur a tempoꝛe cuius initij non extat me⸗
moꝛia.¶ Iteʒ quero qͥd in pignoꝛatitia. Reſpondeo: aut
q̃ris quato tꝑe pᷣſcribat᷑ ⁊ natiuitati ipſius/⁊ dico ꝙ pᷣſcri
bitur. xl.an. vt.l.cum notiſſimi.S.titu.j.aut volo pꝛeſcri⸗
bere actioni iã nate que naſcitur ex ſolutione iã facta ⁊ p⸗
ſcribo.xxx.an.i Itẽ quero ꝙ ſi ꝑ inundationem deſij poſ
ſidere cũ eſſem bo. fl.poſſeſſoꝛ an dabitur mihi reſtitutio
Rũñdeo qꝛ aut volo reſtitui vt poſſeſſionem habeã ⁊ poſ⸗
ſum vt in pꝛimis ar.glo.aut volo reſtitui vt pꝛeſcribereʒ
⁊ non poſſum vt in ſcdðᷣis. . ſoctur in qſt
APe⸗ ec lex loqᷣtur in q̃t⸗
T P erfectius tuoꝛ caſibus ſingula⸗
ribꝰ ? dat mirabilẽ modum pᷣſcribẽdi.h.d.
Op. ꝙ potentia nõ ĩpediat quominus poſſit
cõueniri:vt.l.nec magiſtratibꝰ.ff.de ĩiuri. So.aut de ma
ioꝛibus ⁊ nõ põt interim cõueniri vt hic/aut de minoꝛibꝰ
⁊ ſic tunc vt in Z̊.¶ Sp.ꝙ non poſſit fieri interruptio: qꝛ
lex dicit dari reſtitutionẽ actiõis amiſſe:ergo ꝑdita erat

dies intra biẽniũ ſtatim ſnĩa mãdat᷑ executiõi pſtita fide
iuſſione:vt aut᷑.q ſupplicatio.S.de pᷣci.ĩpera.off. aut q̃ris
de tꝑe ſupplicatiõis ꝓſequẽde ⁊ illud eſt biennium.

Quomodo * qu iudexr. Mubꝛ.

¶ Continua ad ſuꝑioꝛa hoc mõ tractatũ fuit.S.de iudi⸗

cijs ⁊ de his q̃ circa iudiciũ occurrũt:reſtabat ergo vida

re de ſentẽtijs q̃ qꝛ qñq; ferunt᷑ vtraq; parte pᷣſente vel al

tera abſente ⁊ ↄtumace Idco de hoc ponit. Et ad cuidẽ?

tiã eſt ſciẽdũ ꝙ aut cõſideras pᷣambula ſnie:⁊ hec ſũt illa
vt pᷣcedat citatio ⁊ cognitio ſolẽnis vt ĩ titulo:ſi aũt cõſi
deras ipᷣm actũ ſnĩe ferende tũc loqᷣtur ſe.titulus.
eS⸗argen O n le m „p er Verbs poteſta
6. T. Le &Ltiua neceſſitatẽ
(no ĩducũt. Vel dic ꝙ qñ oꝛdĩario ſcri⸗
Rbit᷑ ſub cõi for̃a nulla neceſſitas de no
uo ĩducit᷑ pᷣterqᷓ; qð iuris cõis.h.d.
CEx tex. nõ ſemꝑ .i. qñq; non/ nã ne
Eatio pᷣpoſita ſigno vłi eqpollet parti⸗

0s oretur.

vt. l.enatus.ff. de offi pꝛeſi. So.põt interrumpe hoc mõ ENe ANad ρculari negatiue: ſecus ſi poneret᷑ nega m ne zgtt
veꝝ qꝛ non poteſt ↄmode agere:ideo datur reſtitutio vp tio:qꝛ eqpollet vłi negatiue:vt.llegitimos·S. an ergo.ff. —
ibi. Itẽ op. ꝙ pꝛimo adeat defenſoꝛ ciuitatis qᷓ; eps / vt de legitima.tut.¶ Pꝛopter. Ecce ꝙ mouebat dubium. 1 ſipſt
in aut᷑.de defen. ciuiS iudicare.So.yt ĩ glo.¶ Itẽ op. ꝙ 6. dq enim. Ecce ſolutio dubitationis. ſefn
nõ interrumpatur vſucapio/qꝛ nec per cõteſt.interrũpit᷑ Nota id quod dixi in ſummario. Op ꝙ cõpellatur Umnpſe.

vt. l.ſi poſt acceptũ.ff.de rei ven.So.reiectis alijs dic ꝙ
non interrumpit᷑ ipo iure ſed in effectu ſic/ſicut ꝑ conte⸗
ſtationem.i¶ Item op.ꝙ talis libellus non ĩterrumpat ni
ſi quaſdam actiones pꝛetoꝛias ⁊ ãnales:vt.l.j.et.ij.S.qñ

aduerſus abſentẽ ꝓnũciare.vt.l.ꝓperandũ/S.ſinaũt ex
geſtis.S.de iudi.So.vt glo.duobꝰmodis:⁊ ſcda nõ eſt oĩ
no expedita:circa quã dic ꝙ olim ⁊ hodie reo abſẽte po⸗
terat liqdari negociũ:ſʒ actoꝛe abſente oli nõ poterat liqͥ

omnemv

li.pᷣn.da.So.vt glo. Item op.ꝙ non ſufficiat denuncia dari:vt.l.⁊ poſt.ff.de iudi.hodie ſic ꝑ.l ꝓperadũ.S.de iu
ri ad domũ vt.l.jS.itẽ cum ex edicto.ff.q̃ ſen.ſine apre. di.:tñ ꝓpe finẽ triẽnij.Sic ergo aut reꝰeſt abſes ⁊ ↄpellit l.
So. vt glo. D iudex iudicare ĩ quacũq; parte iudicij: aut actoꝛ ẽ abſes tinele
Pr J er multis Hone ĩcertitudinis?p ¶⁊ tũc cõpellit᷑ ſi eſt ppe finẽ triẽnij ⁊ nõ añ.vt.l.pperãdũ erſl
Interru⸗ ARANH X pter odiũ pꝛeſcriptiõiss Sſinaũt reꝰ alleg. Dic &̊ ꝙ aut q̃ris q ↄpellat᷑ iudex iudi mwistſ
ptio poꝛri x poꝛrigit᷑ interruptio ad oẽs actioòes nõ ad vnãõ care:æ tũc ꝓcedit ꝓxima ſol. pcedẽs. ¶ Sʒ ſi qras an cõ⸗ Judicate ſbircy
git ad oẽſ ,&Ob. quo valet libellus hic in pꝛimo caſu ců pellat᷑ õ abſentẽ iudicare:⁊ dic ꝙ aut abſẽs fouet bonam anpoſſit (Rotae
actiõesnõ non expꝛimat᷑ cã.Hicit gl ꝙ hic aduerſarius fuit cõfiſus cãm ⁊ nõ ↄpellit᷑ ð abſentẽ iudicare ⁊ ita põt itelligi hec cõpelli. 1Nen
ad vnã ſo de iure ſuo.Sed qũo iudex fuit paſſus qui debuit eum la lex.aut fouet malã cãm ⁊ ̊ abſentẽ ꝓnũciat:vt.l.otuma⸗ iudex con tiniqt vic
lum. cerare:vt.l.j.ff. de aſſeſ.⁊ ĩeptitudine iudicij põt iudex er cia.de re iudic.⁊ hoc ſi põt ſibi de cã liqre.ałs õᷣ nullũ pꝛo tra abſe: (Afe yt/
ſuo officio reijcere:vt ⁊.l.ꝙ pꝛohibet.ff.de poſtu. Pꝛete⸗ nũciat:vt.d.l.ꝓperãdũ S. ſinaũt ex geſtis. Itẽ op.q; cõ ten. Al flft
rea in tertio caſu quando dicit ſibi obnoxium ⁊ non expᷣi tra abſentẽ nõ poſſet ꝓnũciari: vt.ff. de pe.l. abſentẽ.c . non ale⸗
ſit quantitatem quo tenet libellꝰ certe nõ tʒ/x ideo dic ꝙ de accuſa.abſentẽ.So.vt glo.qꝛ hec ĩ ciuilibꝰ/i criminali efuttein
hec.l.non querit an valeat libellꝰ /ſed de interruptiõe q b⸗ dic ꝙ ſi crimẽ nõ diſputat᷑ lʒ cã decidat᷑:vt qꝛ declina⸗ nno tl.
fuit exequtoꝛ miſſꝰ ſuꝑ illo libello: aut ̊ q̃ris an ĩtelliga⸗ toꝛia opponit᷑ vt qꝛ nõ dʒ reddi ius ⁊ ſic ꝑ interlocutoꝛiã et deen
tur facta interruptio quo ad oẽs ſũmas ⁊ dico ꝙ ſic/ aut terminat᷑ cã:⁊ tũc põt in abſentẽ ꝓnũciari ⁊ ꝑ ꝓcura. põt Ultenente
queris an valeat libellus/⁊ dico ꝙ in pꝛimo caſu valʒ qñ defẽdi.aut decidit᷑ res diſputato crĩe:tũc ſiue ſit abſẽs vł deſucle
dicit peto decem in quibus es mihi obligatus/qꝛ in ꝑſo⸗ reus.:aut cã excedit relegationẽ ⁊ nõ põt ĩ abſente pꝛonũ lite Nen
nali ſufficit expꝛimi cãm pꝛoximam.iſ.obligationem.ſ.q;⸗ ciare:aut nõ excedit relegationẽ ⁊ ſic vt.l.ſeruũ ·S. publi⸗ heriudir
tum ad hoc vt libellus pꝛocedat:ſi tamen reus velit ſibi ce.ff.de ꝓcura.x.l.pe·S.ad crimẽ.de pu.iudi.⁊ colligit᷑ ex Aernece⸗
declarari cauſam remotã.ſ.ꝗctũ audiet᷑/ĩ italia vero ſuf: l.iijjð accuſa.⁊ ideo nõ facio differẽtiã ĩter actoꝛẽ ⁊ reũ gum cau
ficit expᷣmi cãm ꝓximã.ſ.dñium /remotꝗ vᷣo.i.ctũ etiiã ꝓpter penã talliõis:⁊ ideo eſt ſiłis pena vtriq;:vt.l.falla ſhicpari
reo poſtulãte nõ cogit᷑ exbᷣmere.qꝛ rei nõ intereſt.vt ple⸗ cit᷑de abol.¶ Itẽ op.ꝙ ſubſcriptio pᷣncipis allegarinõ ſanegier
ne dixi ĩ. l. edita.S.de edẽ.¶ Itẽ op.ꝙ rõne dubitationis dẽat: vt. l. ij. S.de legi. So.hic eſt redacta ĩ coꝛpoꝛe iuris . tappellan
nõ intelligat᷑ fctã interruptio ſuꝑ aliqua ſũmavt.l.ſi fült ibi nõ.¶ Itẽ op.ꝙ reſcriptũ pᷣncipis neceſſitatẽ ĩducatvt Reſeri⸗ necobl
ff. de re. dubi. ⁊.l.duo ſunt titij.ff. de te.tu.So.hic ſpãle in in aut᷑.vtr nulli iudi·S. ⁊ hoc vero iubemꝰ.Sol. diſtingue ptũ pꝛinci Eiteume
odiũ pᷣſcribentis.Sed qͥd ſi ds mihi tenebat᷑ ex diuerſis qꝛ aut verba reſcripti dirigũt᷑ ad litigãtẽ aut ad iudicẽ᷑. pis anidu Ltuncſibi
cauſis ad diuerſas ſũmas ⁊ petijt decẽ nõ expᷣmẽdo ex pꝛimo caſu neceſſitatẽ nõ ĩducũt:vt.l.j.S.de trãſactioni. cat neceſſi rurgeneg
q̃ cã ſuꝑ qͥ ĩtelligit᷑ ſctã interruptio.Rñdeo ſuꝑ.x.tm̃m ne⁊ ·ff. de rei vendic.is qui deſtinauit:⁊ de officio pꝛeſi.l.ſe tatem. Conmmuni⸗
vigdeat᷑ cõtinẽtia cãe diuiſiſſe ⁊ petijſſe de qualibet ſüma pee.⁊.l.ſe.⁊ eſt rõ:qꝛ talia verba ↄtinẽt ſolũ fauoꝛẽ ipſiꝰ⁊ ſoſohee
vel plus petijſſe ar.l.nulli.S.de iudi. , Sun in 7 Jern⸗ n nõ rinsrrl Ff ff nan: Necoquico
E 1 i aũt dirigũt᷑ ad iudicẽ:tũc aut ad oꝛdinariũ qͥ als iu⸗ cſump⸗
D e alluut 0 nib us. riſd itionem habebat aut delegatum:pꝛimo caſu autnon lulenn
Kub ꝛica eſt adita certa foꝛma in reſcripto ſed ſimpliciter reſcribit meabſente
SENS. HS , vt cognoſcat tunc nulla neceſſitas ei imponitur:qꝛ reſcri tmnenfniie
, B amuis Acceſſio ꝑ alluuio⸗ pta miſſa ſᷣm ius cõmune nihil operãtur:vt.l.non recte.j. ritknmn⸗
“èl . nem auget tributa de fideiuſſ.ergo delegabit cãm iudex ſi alłs erat delegabi linecond
D S A ſeparatim non ſimul/impingatio agri lis alłs non:vt.l.ij.S.de peda.iud ic.ſi aũt eſt addita certa ntiore⸗
Wr=πS10n. h. d. totus titulus. foꝛma vt quia dicitur ꝙ pꝛocedat ſũmarie:⁊ tũc efficitur 3. IAturyer
D e lentẽti 9 6 fecto 6 to i 0 delegatꝰ qꝛ quotiens aliquid additur vel detrahitur effi rioqro
P * P 2 citur nouum ius:vt.l.ius ciuile.ff.de iuſti.⁊ iur.Et ideo nlacvenigti
Kubzica dic ꝙ quando ad delegatum reſcribitur in quo dic ꝙ aut N enireho
E Prrear , . ſcribitur ei per verbũ mando ⁊ non imponitur ei neceſſi⸗ ieſiante⸗
. S 7 ti g a nt b us Contra ſen-⸗ tas ſed poterit delegare: vt.l.j.S. de iudicijs.quia man⸗ irf⸗
ES S E tentiam pꝛe⸗ datum debet eſſe gratuitum.vt.l.j.in fi.ff.man. idem in ar Eiand
cfecti pꝛetoꝛio non appellatur: ſed ſup⸗ bitro:vt.l.iij ·S. tam ⁊ ſi.ff. de arbi.Aut per verbum iubeo ti bu⸗
olicat. hoc dicit.¶ Aut queris de tẽpo ⁊ tunc neceſſitatem.vt.l.j.⁊ ibi nota.S.ꝙ iuſſu.⁊ in aut᷑.vt 60 enl
Nre ſupplicationis fiende ⁊ illa dʒ fieri nulli iudi:S. ⁊ hocvero iubemus:⁊ hoc in reſcripto:in cõ encſi
W.gν6infra decẽ dies/2 tunc interim nõ mã- tractibus ſerua.l.j.⁊..ij.ff man.in vltima voluntate ſerus mellumn
det᷑ exequutioni ſnia:ſed ſi fiat poſt.xx. l.peto.ff. de leg.ij. “ nd

ſippele

hnonenn

nnclgſnd⸗
diorſehenit⸗

Giefroihi,
olinöpotn
pocridin
eſtebſestgt
autactorit
nl ppri
Dpellgkſout
(Szſirsns
Wbſisfolgige
itapöricon
nbchat wlun
reskszli
eſtisNigg
depel Pi
Liniltpioint
Gakrytidn

SE

= =

cpinteloot.

gritp paut
cſineſtih⸗
tiabſente⸗
tlſer
ivdlacol
Ziteractoin
uytricn
ncipis lign
ctaicotoe
cceſitateſar
mnd Sol on
tearatit
s denitan
deofehht
ſolifmar
cſnniite
ino abun
nhleinnin
nhottmngne
rytlpcni
ialsannte
ſtckunlna⸗
eetiefii
el Nehhhr

Citat᷑ qͥs
pluribus
modis.

Quomogdo et quando iuder. Fo. NLIIII.

Item quero an gñaliter quis cõpellatur iudicare: di
co ꝙ ſic vel per ſe vel ꝑ alium:vt.l.munerum.S.iudicaãdi.
ff.de mu. ⁊ ho.⁊.l.de qua.de iudi.⁊...ti.j.l.ij.

NE In equipollẽtibꝰ? idem eſt iu⸗
Ellante. Sn aulpolier refert quid ex
Nequipollentibus fiat.¶ Hec lex variatur timo
re duarum leguzʒ. ſ.l. j. S item ex conducto que

ſẽ. ſine ap
in nube vt littera ſonat. Heinde op.⁊ ex ſolutiõe patebit
intellectus noſtrc.l.
¶ Ex rerum cauſa i.non ſeruata foꝛma peremptoꝛij ad
uerſario tamen legitime citatol certum eſt ? lata valet.
¶ Op.ꝙ ſententia lata contra abſentẽ non requiſitũ nõ
valeat:vt.l.j·Sitem ex edicto.ff.que ſen.ſine app.re.So.
ibi nullo modo fuit citatus hic ſic:licet non per edictum
¶ Itẽ op.ꝙ ſine ꝑẽpto.nõ poſſit ferri ſnĩavt.il.ad perẽ pto
riũ ff.de iudi.So.põt ferri ſi interuenerit perẽpto.vt ibi
vł equipollens vt hic.Et ideo dic ꝙ pluribus modis qͥs
citatur. Pꝛimo per edictum i albo pꝛopoſitum. Item ꝑ
litteras tranſiniſſas ad pꝛouinciam. Item ⁊ per pᷣconem
Item per nuncium:vt.l.ſed interpellatur.ff.de arbi. Itẽ

per ſeipſum / vt colligit᷑ ex glo.hic poſita/⁊.l.conſentane⸗

Jll ico di⸗
ctio qᷣd im
voꝛtet.

um·j.e.⁊ ibi dicam ⁊ aut᷑.qui ſemel.⁊ in aut᷑.de litigio ·S.
omnem vide plenius in quaterno.
S B Non venit contra ſentẽtiam condẽ⸗
J eo *natus qui debitoꝛe non eſt conque⸗
ſtus. h. d. compꝛehẽdendo vtrãq; lec.ꝗ Iſtsa lit⸗
EAerg pꝛincipaliter variatur duobus modis vel
tribus. ¶. Oppo.ergo tribus modis ⁊ ex ſolutione pate⸗
bit intellectus et maxime pꝛopter tertium qua variatur
hec lex. Ponam ergo caſum ĩ nube ⁊ opponam tribus
modis ⁊ ſoluam ⁊ cõcludam caſum pĩguem cui nihil ob⸗
ſtabit:⁊ vnã qõnem foꝛmabo ⁊ ero expeditus.
¶ Nota ꝙ non venit contra ſententiam qui nimis tacu⸗
it.¶ Item nota ꝙ naturalis obligatio videt᷑ eſſe in ſenten
tia:qꝛ videtur conſentire qui tacet dum poteſt contradi
cere.vt.l.gaius.ff.de pig.ac.⁊ qᷓ.de app.l.hi qui ad ciuilis
⁊.l.fl · S.fl.de tẽ.app.i¶ Sp.ꝙ ſententia contra nõ citatum
non valeat:vt.l.j.S.ex edicto.ff.que ſen.ſine ap.re.So.be
ne fuit citatus ad domum:⁊ ſic ficte contumax licʒ igno
rans /vt.l.iiij ·S. totiẽs.ff.de dã.infect.⁊.l.ſi finita.S.ſi foꝛ
te.⁊.S. de anna.excep.l.vt perfectius. Itẽ op.ꝙ ſentẽtia
non teneat cum lis non fuerit conteſtata:vt.l.pꝛoperãdũ
S.de iudi.⁊.l.ᷣfi · S· illud.de tẽ.aꝑ.So.hic cepit abeſſe poſt
cõte.¶ Item op.aut iſte fuit abſens cã pꝛobabili/⁊ tũc nõ
debet audiri lapſo tempoꝛe / vt.l.j.in fi.ff. quando app.ſit
gut ex neceſſaria ⁊ non appellat:immo debet reſtitui ad
totam cauſam:vt.l.fi.ff.de in integrum reſti.Huius timo

re hic variat glo.nam quidam dicunt ꝙ poteſt reſtitui/

ſed neglexit/qð ẽ falſum qꝛ reuerſus iure communi potu
it appellari/aut ergofuit ignoꝛans ⁊ non currit ei tempꝰ
nec ob.l.j.in fl.qñ app.ſit:qꝛ ibi pꝛocur.erat pñs ⁊ defen⸗
dit eum:⁊ ideo tempoꝛa currunt ignoꝛãti:aut fuit ſciens
⁊ tunc ſibi imputet:quia nec bñficio reſtitutionis admit⸗
titur qꝛ negligensvt.l.non enim.ſf.ex qui.ca.ma.nec iure
communi/qꝛ lapſa ſunt tempoꝛa:⁊ ideo verioꝛ ẽ alia opi
nio.ſ.ꝙ hec de reſtitutione non tractetur:vt dicit glo.ſed
de eo qui communi iure poterat appellare:concludo er⸗
go caſum pinguem ſic. Querit iuuenis ſic /fui vocatug
ad iudicium/⁊ lite conteſtata cepi abeẽ iudex pꝛocedit 5
me abſentem ⁊ me legitime in ſententia ferẽda citauit: ſʒ
tamen fui ignoꝛans/modo ſum reuerſus ⁊ volo appella⸗
re q̃rit᷑ nunqͥd poſſim: Rñdetur ꝙ aut ego ſilui poſtq; ſci
ui me condemnatum ⁊ tacui ꝑ decem dies:⁊ nullo modo
audioꝛ ałs ſic.h.d.⁊ ceſſãt omnia contraria.Ad quid exi
gatur vera ↄtuma.⁊ ad quid ficta vide in q̃terno. Wo⸗
do q̃ro qͥd ĩpoꝛtet hec dictio illico. Rñdeo aut ĩtelligis
ꝙ; veniat iure communi ad appellandum: ⁊ tunc debuit
venire hodie infra.x.dies qui currunt ſibi a tempoꝛe ſciẽ
tie / ſi autem intelligas ꝙveniat iure reſtitutiõis poteſtve
nirequadriennium:verũtũ ſi fuerit negligens per.x.di
es tempus negligentie coꝛrodit.x.dies ad appellanduʒ
reſtituendos:vt.l.necnon ·S.ſi quis ſepius.⁊.l.ab hoſtibꝰ
S.ſed ꝙ ſimpłr.ff.ex qui.ca.ma. ¶ Quero an ſnĩa habeat
vinculum naturale.SGlo.cõmuniter tenent ꝙ non: ſed di⸗
cunt ꝙ hʒ ciuilem hñtem robur naturalis. Ultramon.di
cunt ꝙ habet naturalem per hanc.l.qꝛ videtur cõſentire
nõ appellãdo vt.lʒ.fi ·S· illud.de tẽ.ap.⁊ ↄſenſus naturalẽ

p.re.⁊.l.ad ꝑpẽptoꝛiũ.ff.de iudi.⁊ ideo pone caſũ

obligationẽ inducit:vt.l.j.in pᷣn.ff. de pac.ꝙ pꝛocedit qñ
non appellauit vel non pꝛoſequit᷑ ſecus ſi pꝛoceſſit ⁊ nibhi
lominus ſuccubuit ſemꝑ:qꝛ tunc conſentire non videtur
⁊ pꝛocedit opinio glo.

ta tẽpoꝛe feriato cõtra.l.ſi feriatis.de ferijs.⁊ qꝛ ↄtra ab

ſentẽ nõ cõtumacẽ. Itẽ eſt ſciẽdũ id qð dixiĩ ſũmario.⸗

¶ Op.ꝙ ſententia lata die feriatavaleat.vt.l.j.ff.de feri.

So. vt glo.qꝛ ſi ferie ſint indicte in honoꝛẽ dei non valet

ſi hominum fauoꝛe tũcvalet:ſi fuerit ferijs renũciatũ vt
in cõtra.ałs non vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ ſi ſententia eſt nulla
nõ operetur aliquid nec iuriſditionẽ finiat ałs firmet vt
l. j.⁊.ij..qñ pꝛouo.non eſt ne.So.vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ ſi ſẽ
tentia eſt nulla adeatur idẽ iudex ⁊ nõ alius:vt.i.ſi pᷣſes.
.eo.⁊.l.abſentẽ.de accuſa.So.vt gloſ. Quero ergo de

duobꝰ:pꝛimo an ſi ſnĩa ſit nulla debeat adiri idẽ iudex⸗

BRñdeo aut iudex qui cognouit erat delegatꝰ ⁊ non adit᷑
idẽ vt hic ſi eſt functus ⁊ perfunctus officio ſuo:ſecus ſi
eſt functus non perfunctus:qꝛtũc idẽ cognoſcit:vt.l.qͥd
tñ.ff.de arbi.aut oꝛdinarius/⁊ tũc aut ſnia eſt nulla pꝛo⸗
pter iniquitatẽ iudicis:⁊ tunc dicit Jac.de are.qꝙ nunqᷓ;
aditur idẽ ſʒ ſuperioꝛ:vt.l.ſi accuſatoꝛibus:.j.de accuſat.
gr.l.eos:.j/de ap.aut ex alia cã eſt nulla tũc aditur idemj·.
eo.pꝛeſes.Sʒ glo.tenet indiſtincte ꝙ poſſit adiri idẽ vel
ſuperioꝛ:vt.l.ſi accuſatoꝛibus j de accuſa.⁊.l.abſentem.
Sed qũo aliꝰpõt adiri eo caſu quo iudex qui ꝓnũciauit
erat oꝛdi.cũ lex dicat ꝙ iudiciũ ibi debeat termĩari ⁊ co⸗
rã eo iudice coꝛã quo ſumpſit exoꝛdiũ:vt.l.vbi.de iudic.
⁊.l.j.ff.de offic.cõſul.⁊.l.j.S.de ſpoꝛ.⁊ ideo dicerem ĩ oꝛ⸗
dinario ꝙ aut ſnia eſt nulla ꝓpter ĩiquitatẽ iudicis ⁊ nũ
qᷓ; adeat᷑ idẽvt.d.l.eos.cũ ſi.Aut ex alia cã dr̃ nulla ⁊ tũc
aut ex eiſdẽ actis etiã ad pᷣparationẽ ꝑtinentibꝰ dʒ ferri
ſnĩa ⁊ tũc oĩno idẽ eſt adeũ dꝰvt.d.l.vbi.cũ ſi.aut ex alijs
actis dʒ ferri ſnĩa:⁊ tũc põt adiri vel ſuꝑioꝛ:vt dict.l.ab⸗

8 * Sẽtẽtia que nulla eſt Sniĩa que
J vt ꝓ ponis. quo ad litigatẽ ẽ ali⸗ ne i⸗

qua quo ad hoc vt faciat ceſſare delegati offm adl
Ean poſ⸗

E A h. d. ? ceſſant cõtraria.· ¶ Ad euidentiã eſt ſci
endũ ꝙ duo hic faciunt ſententiã nullã:pꝛimo qꝛ fuit la⸗ ſit eẽ aliqᷓ
dad Siicd
liud.

ſẽtẽ:⁊ ita determinat᷑ glo.ſ¶ Itẽ q̃ro an acta ĩ pᷣma cã ꝓpſi Acta in pᷣ
ciãt in ſcdᷣa vt ſic ex eiſdẽ ſit iudicandũ: Rñdeo aut ſnia ma cã an
fuit nulla pervitiũ actoꝛis ⁊ nõ põt ex eis ferri ſcdᷣa qꝛ la ꝓficiant ĩ
boꝛaret eodẽ vitio quo pᷣma:ſi aũt fuit nulla ꝓpter aliud ſecunda.

vttiũ:tunc aut loquimur de actis ꝑtinẽtibꝰad pᷣparatio⸗
nẽ cauſe ⁊ bñ ꝓbant in alia cã ſi durat triẽniũ alłs non qꝛ
pereũt oĩa actitata ad ꝓbationẽ faciẽdã: vt.l.ꝓperãdũ.
S.⁊ ſi quidã.in fl.S.de iudi.licet durẽt qᷓ;3tũ ad perpetuan
dã actionẽvt.l.fi .j.de fruc.⁊ lit.expẽ.⁊.l.penul.de pᷣſcrip.
xxx.an.ſi vero loqmur de actis ꝑtinẽtibꝰ ad deciſionem
bñ ꝓbẽãt in alia cãa: vt.l.cũ ãtea.S.·fi.S.de arbi.⁊ nõ.ĩ.d.l.
ꝓberãdũ ·S.illo.ſaluo ꝙ ĩ teſtibꝰ qũq; fit repetitio ꝙ dic
vt nõ.in.l.fl.S.de teſti.¶ Itẽ q̃ro qͥs debeat de cã nullita
tis cognoſcere: Rñdeo aut nullitas ꝓponit᷑ pᷣncipałr ⁊
põt adiri idẽ vł ſuꝑieꝛ ſi eſt oꝛdiariꝰvt.l.j.ff.de fer.⁊.l.ar
gẽtarius ·S.j.ff.de iudi.aut ꝓponitur ꝑ modũ ĩcidẽt nul

litatis:vt qꝛ dico dñe iudex ꝓnuncietis iterũ:qꝛ pꝛima

ſnĩa fuit nulla tũc oĩno idem cognoſcit ſi eſt oꝛdinarius:
vt. l.j.j.de ſen.⁊ interlo.om.iud.

S 2 Wδ Satis mihi nõ
vt pꝛoponis. ecdtumatem
ad locũ ſnĩe vt reddatur ſnia nulla.h.d.
S MCAd euidẽtiã eſt ſciẽdũ aliqñ qͥs nõ eſt cõ⸗
tumax reſpectu diei ſnĩe ferẽde:vt ſi ſũ citatꝰ ꝓ vna die ⁊
illa die nõ tulit ſnĩam ſʒ alia: certe ſnĩa eſt nulla/vt plene
nõ · S.in diẽ.inſti.de verb.ob.idẽ ſi nõ ſũ ↄtumax qͥ ad lo⸗
cũ ſnĩe ferẽde vt hic. ¶ Mota ꝙ hec ſũt paria quẽ nullo
loco eẽ ↄtumacẽ vel nõ ĩ loco ſnie ferende idem de loco.
Quid g̊ ſi iudex mãdat vt titiꝰ ↄpareat die ſabbati ad ſẽᷣ
tẽtiã audiẽdã q̃ die poterit ferri ſnĩa ſi ñ ↄpareat:nõ die

ſabbati:qꝛ tota illa die ↄparere põt:nõ die lune qꝛ ;tum

ad diẽ illã nõ eſt ↄtumax cũ ꝓ ea citatꝰ non fuerit.Quid
ergo:Aduocati dicũt ferẽdã ſnĩam ĩ fine diei ſabbati in
eſpis:⁊ iõ cauti aduocati faciũt ſcribi hoꝛã q̃ ſnia fert᷑ᷣ.
SN ſe Lata ſnĩa ̊ mĩoꝛẽ idefẽſũ nõ
pꝛeſes. onie:z io adeidsé ide in

dex ſi eſt oꝛdinariꝰ vt de vno cognoſcat.h.d.

. t gno .LTutoꝛi pᷣt
2.ιLAd euidétiã ẽ ſciẽdũ ꝙ h̊ mioꝛ ñ fuit defẽſꝰ dari au⸗
ex oꝛdia. tulit ſnĩaʒ.¶ Itẽ eſt ſciẽdũ ꝙ tutoꝛi dat᷑ au ctoꝛ ſeu

ctoꝛ qui dr adiutoꝛ:⁊ ſi ẽ ſpalis:vt qꝛ datꝰ ẽ ad cãm:põt adiutoꝛ.

Butrigarij Gcda pars ſupꝑ Beptimo libꝛo Codicis.

cam pᷣncipalẽ actitare ⁊ appellare:ſʒ cãm appellatiõis ꝓ nis ſpeciem qꝛ cttatur ꝑ edictum in albo pꝛopoſitũ.Iteʒ conſid
ſeqͥ nõ põt:vt.l.ſi actoꝛij.de app. pontit citationis foꝛmã:qꝛ dʒ dicere nuncius ꝙ talis com ſ ſsſ
Op. ꝙ ñ adeat᷑ idẽvt.S.e.l.ſivt ꝓpo.So.ple.vt ibi dixi. pareat coꝛã iudice dietali.q Item ẽ ſciẽquʒ ꝙ citatio fit Citatio ſſliv⸗
Item op.ꝙ teneat ſententia:ſed detur reſtitutio:vt.S.ſi pluribus modis. Uno modo perſlr̃as tin ad pꝛouinciaʒ fi plurib⸗ gu⸗
aduerſus rẽ iudi.l.cũ et. So.ibi fuit defenſus minoꝛ hic miſſas:⁊ de hoc loquitur hec lex m vnam lect. Item fit modis, len eri⸗
nõ. Et pꝛo huius declaratione dic ꝙ aut minoꝛ fuit om⸗ quandoq; per lr̃as ⁊ edicta ſimul.nã in edicto in albo ꝓ⸗ . nſtnn⸗
ni tempoꝛe dekenſus et tenet ſententia: licet detur reſti⸗ poſito ſunt littere/⁊ de hac loquitur hic ſᷣm ali lec.⁊ hec nen fo
tutio:vt.d.l.cum et.aut nullo modo fuit defenſus: ⁊ tunc eſt vioꝛ meo iudicio /⁊ pꝛobatur intex.ibil vel vno pꝛo ecken
aut ſnĩa fuit interlocutoꝛia ⁊ tʒ ſententia:ſʒ dat᷑ reſtitutio omnibus peremptoꝛie ⁊c. Item fit ꝑ ſeipſum vt.l.ſed in ſther⸗
vt.l.ſi finita · S· ſi foꝛte.ff. de dã.infe.⁊.l.apud iuł.q.ex cau. terpellatur.ff. de arbi. Item fit ꝑ pᷣconẽ: vt in aut᷑.de liti⸗ ſſten⸗
in po.ea.aut diffinitiua ⁊ non tʒ ipſo iure:vt bic.⁊.l.acta. gio · S omnem. Item fu ꝑ nunciuʒ qui vadit cridado per nuck
S.· fl. ff. de re iudi.aut fuit ſᷣm quid defẽſus ⁊ ſᷣm quid non terrã vt vadit cubatoꝛ cridãdo ꝙ omnes qui ſunt de con igſeg
vt quia qñq; adfuit qui eũ defenderet qñq;:non tune:aut ſilio populi vadãat ad conſilium:nã ita conuocãtur decu uſtn ſo⸗
tutoꝛ vel auctoꝛ fuit in toto pꝛoceſſu:ſed non in ſententia riones /vt.l.ij.de decurio.⁊ cridat᷑ ꝙ aliquis compareat nngbe
⁊ tũc tʒ ſnĩa licet detur reſtitutio:vt.l.quamuis indubita ſi pꝛetendit ius in pignoꝛe vendẽdo /vt.l.ſi eo tpe:j de re. umaclg
ti / de adult.aut non affuit circa ſubſtantialia litis:vt cir pig.i Item ſciendum eſt ꝙ aliqñ agitur reali/x tunc loqᷣ⸗ lnonel
ca conteſtationẽ ⁊ iuramẽtũ calũnie ⁊ ipſo iure nõ tenet tutr hec lex.Aliqñ agitur ꝑſonali:⁊ tunc iudicio meo non rllice i
ſententia: vt. l. momentarie. S. qui le.ꝑſo.¶ Item quero ᷓ loquitur hec lex qcqd dicat glo.nam ⁊ hic ĩ fine loquitur gifinen⸗
liter iudex circũduxeru appellationem:⁊ dicvt gl.in qu de trãſlatione poſſeſſionis / ũlla ſolum habet locum in rea gtur. Ire
ſtione paſtoꝛis quam facit glo. lli / vt. l. ij. S. vbi in rem ac. non in ꝑſonali:nam reus rema⸗ Cboſan
Fran A u Lata ſententia contrs abſentem net poſſeſſoꝛ:vt.l.iij ·S· gña.ff.de acqᷣr. poſ. Itẽ eſt ſcien⸗ Peſtcphl
. 4 q k. non per contumaciã ipſo iure non dum ꝙ hic loquitur poſt lit conteſtata als non poſſet iu⸗ ([beſtrati
Rtenet. hoc dicit. dex cõminari diffinitiuã ¶ Itẽ loqᷣtur reo abſẽte ⁊ acto⸗ stonesdel
WELOp. hec lex dicit ꝙ lata ſnĩa abſentẽ nõya re pñte Iʒ glo.variet.¶ His pᷣmiſſis pone caſum in termi⸗ A unfact
let: ergo ecòtrario pꝛo eis valeret.i¶ Ad hoc op.de.l.furio nis ſic:ego conueni titium rei ven.ad fundum oblato ſibi e ſtfanſ
ſo. ff de re iudi.So.due ſunt in glo. Una eſt hic q̃ dicit ꝓ libello/x lite conteſt.⁊ iurato de calumnia.titius cepit ab Wlencaſus in
nec valet pꝛo nec ↄtra.Alia eſt gloſ.que eſt huic ↄtraria eſſe:quero quale ſit officium iudicis ð eũ.Rũñdeo officiũ Pprobatn
S.de iudi l pꝛoperãdum.S.cum aũt hermocidiũ.circa fl. iudicis eſt vt ipſum in contumacia conſtituat ꝙ flet hac Mocutoti
⁊ alł.l.q;uis indubitati.j.de adult.ff.ſʒ iſta ẽ va:qꝛ q̃dã re foꝛma:qꝛ faciet citari eum ter litteris vel edictis ſᷣmvari fdedamin
ſpiciunt fauoꝛem ꝑtium/⁊ in his ꝓcederet glo.õ ar.l.nõ as lec.vel vna vice pꝛo omnibus/⁊ in citatione contine⸗ Uun ſſiee
eo minus.e.de pꝛocur.quedam reſpiciunt ſolemnitatem bit᷑ ꝙ titiꝰ tali die debeat comꝑere coꝛã iudice: ałs enim gtöes 20
iuris/⁊ deficientibus his non tenet lata ſnĩa pꝛo aliquo: Abſentia non obſtañ pꝛocedetur in cã Juſtat iuuenis nũc Adhoc th
vt hac glo.Nec ob.l.qᷓ;uis indubitati:qꝛ ibi omnnis ſolem quero reo ter ſic in contumacia cõſtituto q̃le ſit officium ſunt hica
nia interueniunt hic non. Item op.ꝙ lata ſnia ↄð abſen⸗ iudicis gj̊ eum. Rñdetur ꝙ reo ita in contumacia conſti⸗ (Ieemn
tes etiam ignoꝛãtes teneat:vt.S.e.l.ab eo.So.lʒ ibi eſſet tuto per iudicem pꝛimum vel eius ſucceſſoꝛẽ patietur re⸗ lur alud.
. ignoꝛãs erat tñ fictus cõtumax:qꝛ citatus ad domũ hic us alterum de tribus:vel qꝛ re ipſa deducetur ad iudiceʒ non cont
Cõtumax non.¶ Et ideo quero quis dicaturvᷣe contumax ⁊ quis fit vlł poſſeſſio tranſferetur in actoꝛem ⁊ efficiet᷑ reus de poſ 6(o ſequi
vᷣevl ficte cte.Rñdeo ſi aliquis non ẽ inuentus:ſed citatus ad do⸗ ſeſſoꝛe petitoꝛ:vlł poterit iudex ſententiã diffinitiua ferre Nemo
qñ dicak mum eſt fictus contumax ſᷣm omnes. Item ſi inuẽtus di S reũ ⁊ rẽ petitã actoꝛi reſtituere.h.d.¶ Ex tex.aduerſe ytl ſedit
quis xit nolo venire eſt vere contumax ſᷣm omnes:ſed ſi inu⸗ pſcripꝑt i.ſtatutis ⁊ oꝛdinatis ad pñtia fiẽdã ꝑtis aduer lemhz hic
tus tacuit vel venturum ſe dixit / ⁊ non venit.mõ eſt qᷓ ſe.i.cõpendũ coꝛã iudice.t Trinis lr̃is.i.tribus edictis. nonequ
glo.tñ videtur tenere ꝙ ſit vere contumax:⁊ ita commu⸗ i.qui ꝑ l̃as fiebãt/⁊ hec ẽvᷣa expoſitio iud icio meo qᷣcqͥd ſde iudt
niter obſeruatur/qð mihi non placet:immo puto eum eẽ dicat glo.⁊ pꝛobatur in tex.ibi vel vno pꝛo omnibus per⸗ glo naſ
contumacem ficte ꝑ ea que dixi in.l.j.in fi.ff.de eden.⁊ glł. empto.edicto ⁊c̃.cetera ſunt plana. leſoꝛſiat
hoc tenet in.l.fl.ff. de in integ.reſti.⁊ .j.e.l.conſentaneum. ¶ NMota ꝙ tria remedia hic ſunt ð contumacẽ eſt ⁊ aliud ſapotſiyn
in glo.pꝛeſumpta. Pꝛima tñ opinio communiter tenetur vt pignoꝛa ⁊ mulcta indicatur:vt.l.j.ff.ſi quis ius di.nõ Nlpleri;
Item op.a ↄꝛio ſenſu huius.l.que hoc innuit ꝙ ſi eẽt ii ob.i Itẽ põt iuriſdictionẽ denegare vt.l.ſancimus.S.ð umendeh⸗
tatus teneret ſnia.¶ Ad hoc op.de.l.queſitum.de re iudi. iudi.⁊.l.ſed ⁊ ſi is ·S.ſi dum de certo.ffex qui.cau.maio. Ceſtete vt
So.ſi non fuit citatus non tʒ ſnĩa vt hic:ideʒ ſi citatus ? ¶ Hota ꝙ abſen.pꝛocedi nõ põt niſi ſit cõtumax. Itẽ ſtindome
Pꝛocura moꝛbo impeditus non venit:vt in contrario.¶ Nũc que⸗ nota tps citationis qꝛ decẽ dies hʒ pꝛo quolibet edicto. iber iudi
toꝛẽ an te⸗ ro an ille qui venire non põt teneatur ſaltim pꝛocur. mit⸗ ¶ Item nota ſpeciem citationis qꝛ citatur ꝑ edictuʒ non CitatidMs (ſolam
neat᷑ mit⸗ tere ad hoc vt non ſit contumax. Rñdeo quidã non tenẽ neceſſario ⁊ alijs modis ſupꝛadictis poſſet citari.i Itez ſpẽs ſen hera dege
tere is qͥ tur venire ex pꝛiuilegio perſone/⁊ tunc aut impedimẽtů nota foꝛmã citationis.ſ.ꝙ titius comꝑeat coꝛã iudice ta⸗ foꝛmaqſit Itemo
nõ põt ve eſt perpetuum/ tenetur mittere:vt.l.qᷣcũq;.S.de pꝛocu. li die als eius abſen.non obſtan.iudex pꝛocedet in cauſa Ntlſi
nire ad h; ⁊.l.fl' de iniur. aut tẽpoꝛale ? non tenetur etism mittere ¶ Itẽ nota numerum citationis: qꝛ ter dʒ citari vł ſemel Sobien
vt non ſit vt.l.ij. ff. de in ius vo.⁊.l.j·S/ legatis.ff.de iud.quidã excu pꝛo omnibus ⁊ his factis reus eſt contumax conſtitutꝰ ſencre⸗
cõtumax. ſãtur pꝛopter caſum/ tunc aut caſus contingit in ꝑſonã ⁊ hec omnia habes in pꝛia ꝑte.l.¶ Ex ſecũda nota ꝙ reo fnon en
actoꝛis ⁊ nõ excuſatur niſi mittat: vt.l.j.de diuerſis ⁊ tẽ. contumace exñte põt re ⁊ vᷣbo citari.i.ad iudicem addu⸗ mun⸗ 6
pꝛeſcri aut in perſonã rei:⁊ tunc aut caſus venit ex culpa ci.Et añqᷓ;vltra ꝓcedã q̃ro ad declarationẽ an iudex poſ r Gh
rei ⁊ non excuſatur:vt.l.papi:exuli ff. de minoꝛ.⁊.l.⁊ ſi · Sꝭ.· ſit ab iſta citatione incipere ⁊ facere quẽ adduci ad ſe añ h nino
ſi aduerſus.ff.de minoꝛ.ałs ex qui.ca.ma. aut ſine culpa ; alter fecit eum requiri Et certe aut q̃ris qͥd de honeſta nctn
⁊? glo.tʒ indiſtincte ꝙ non tenetur mitterevt.l.queſitum. te debeat facere iudex:⁊ certum eſt ꝙ pꝛimo dʒ eum face⸗ ncltior
ff.de re iudi. Sed ego dicerem ꝙ aut impedimentum eſt re citari verbo ⁊ ſi ſit contumax tunc faciat eum ad ſe fa⸗ ans⸗
tempoꝛale ⁊ non tenetur mittere:vt.d.l.queſitum. aut eſt cere adduci:aut queris an de neceſſitate opoꝛteat ꝙ pꝛĩio iſnu
pꝑpetuum/a tunc tenetur mittere ar.cum furioſus.ff.de iu fuerit contumax q; ducatur realiter ad iudicẽ:⁊ adhuc Pifiue 1
di.⁊.l.ſi longius.⁊ ar.l.niſi ·S. cũ furioſi curatoꝛe.ff.de tu: vigdetur ꝙ ſic:qꝛ iſta lr̃a demuʒ cõcedit hec tria remedia aldn
tel. ⁊ al. ita determinatur glo.⁊ ar.l.ij.ff. ſi qs cau. ſrens an e 4 conſtitutus als ergo fieri non voreſ t ſ Weann
P Conſtitus con- eſſet debitoꝛ fugitiuus:qꝛ tunc foꝛte tutius eſt ꝙ ipſe faci n Rel⸗
. B G nle nta neum. tumax reus ĩ re at eum coꝛã ſe adduci ſi veriſimile eſt ꝙ debea kegereiyt ſonen d
e alipoſt lit. cont. patitur alterum detribus/aut l.ait pꝛetoꝛ·S. ſi debitoꝛẽ.ff. que in frau.cre.⁊ ar.l.queſitũ. enlargli
ec gtârealcm deductionem ed iudicium vl poſſeſſio ⁊. l. cum ſoluende.ff. de diſtra.pig. de honeſtate ergo eſt ⁊ pöneuocn
nis tranſlationẽ vł diffinitiue ſnĩe pꝛolationẽ.h.d. etis de neceſſitate vt pꝛecedat contuma.¶ Item nota ꝙ nnocer
Eiuide in tuas ꝑtes quia in pꝛima ponitur:qð eſt offi⸗ põt etiam trãaſrerri poſſeſſio in actoꝛẽ ⁊ fiet reus de poſſeſ lomſo
cium iudicis /vt reum in contumacia conſtituat vſq; ibi ſoꝛe petitoꝛ ⁊ diffinitiua ſententia ferri ⁊ res actoꝛi re ſrtli
qquo.ibi dicitur qð eſt off icium iudicis reo conſtituto ĩ ſtitui.¶ Collectis nota.venio ad recitationem gloſ.per Neo.
contumacia vſq; in finem. ¶ Ad euidentiam eſt ſciendũ oꝛdinẽ:⁊ pꝛimo quero quare hic dicatur conſentaneuʒ:⁊ ſſöhoͤtev
ꝙ quattuoꝛ ponit hec lex. Pꝛimo tempus citationis ·ſ. dic vt glo.ſed glo.nõ bñ alł.conſiderato conſtruct. textꝰ Uinfooz
decem dierum ponit numcrum: qꝛ ter. Itẽ ponit citatio⸗ ltr᷑a quc eſt·xibi pũtis allegat.audire.immo hic pꝛoba⸗ nnriͤ
dcne

dde NANAuomodo et quando iuder. Fo. XLV.

dhceſtig
natlec tur oppoſitum.ſꝙ altero abſente ⁊ contumace pꝛocedat᷑: vt.l. iij .· .·gna. de acq. po. ?. l. pꝛetoꝛ. æ.l. fulcinius.ᷣ ff. ex q.
in tit ſz ſi conſideras ablatiue q ſequũt᷑.ſ.ꝙ dʒ citari ꝙꝓveniat ? ca.in poſea. So. aut agitur reali/ tunc aut non eſt lis cõ
nan liug ſiſit pñs ſi velit hoc eſt conſentaneũ ⁊ tũc bñ alleg.glol. teſt. vel quaſi ⁊ non põt ↄminari diffinitiuã iudex:ſed ſer
NE Itẽ q̃ro q̃ ſint iſta tpa:⁊ dic ꝙ. x.diexꝝ yt ĩ glo.ð ꝙ opp. ua.ll.ſi quis emptionis.S. de pꝛeſcrip. xxx.an. aut erat lis
leſn bücto⸗ de aut.qua in ꝓuincia. So.vt glo.ſiꝙ hic ſit coꝛrecta/qdõ conteſt. vel q̃ſ i/atũc aut erat liqdũ/a pꝛoceditur ad diſſi⸗
erſü an ſit verũ .dicã.¶ Itẽ quero an hẽant locũ iſte citatio⸗ nitiua /a fit miſſio in repetita ⁊ perpetuo veniens non au⸗
8 WE nes añ lit. ↄteſt. qdã ꝙ ſic ⁊ its itelligũt ꝙ hec lex loq̃t ĩ f ditur /nec de pꝛopꝛietate / nec de poſſeſſione:aut non eſt li
WN ne de ĩterlocutoꝛia: ſz certe ego fateoꝛ ꝙ añ lit. ↄteſt. poſ⸗ quidum: ⁊ tunc fertur interlocutoꝛia/ꝛ fit mifſt io in re pe⸗
ſvhhuid⸗ ſut hee citationes locũ hfre:nõ tñ hec lex loqt añ li.ↄteſt. tita/ꝛ auditur de pꝛopꝛietate/de poſſeſſione non vt hic:⁊
ltgtige ſz poſt ⁊ de trãſlatiõe poſſeſſiõis faciat mẽtionẽ.i Quero l. ij. S.vbi in rẽ ac.ſi autẽ non ſolum eſſet liquidum: ſʒ lata
NN ergo an tpᷣs.x.dieꝝ ſit coꝛrectũ per aut᷑.qͥ ſemel.⁊ glo.di⸗ ſniĩa etia tũc nunq; auditur. In perſonali vero diſtingue
hannninen cit ꝙ ſic ꝙ nõ placet qꝛ qð nõ mutat᷑ ⁊c.vt.l.ſancimꝰ.S. de qꝛ aut non eſt lis conteſt.⁊ tunc fit miſſio/nec fit poſſeſſoꝛ
ſclsamn teſta.⁊ .de appel.l.pᷣcipimꝰ.i fl.¶ NRe ob.l.nõ dʒ.de reg. perpetuo veniens aud itur de poſſeſſione ⁊ pꝛopꝛietate
hlſingetn iur.qꝛ hic ſubeſt rõ q̃re aliud ſit ĩ actoꝛe:qꝛ plꝰ grauat cõ niſi ſit diſtracta vł actoꝛi adiudicata/idem ſi eſt lis con⸗
mrelltns tumacia actoꝛis cũ cadat a iure ſuo reꝰ nò: ⁊ iõ maioꝛem teſt. ⁊ non eſt liquidum vt dicta.l.pꝛctoꝛ.⁊.l.fulcinius.⁊.(⸗
nl gconn dilationẽ hʒ actoꝛ:nã illa regula ceſſatvbicũq; rõ ſubeſt pſẽti.S. de his ꝗ ad eccle.ↄfu.⁊.l.cũ ꝓponas.j.de bo.aut.
theifſele, vt.l.licet ĩperatoꝛ.de leg.j.immo plus ego inuenio coꝛre iudi.po.ſi aũt ẽ liqdum poteſt diffinitiua ferri miſſio: ca⸗
Pühetbenne, ctà rõnem huiꝰ.l.x nõ.l.meminimus.S.delegi.hr̃di ·S·cũ ue tñ:qꝛ aut diffinitiua continet rem petiuã: vt qꝛ petebat
Ainunſeen, igitur. Itẽ patet ĩ depoꝛtato qui olim teſtari nõ poterat res actione perſonali:⁊ in illa fuit miſſus /⁊ nũqᷓ; auditur
dofgite⸗ q; bona nõ hẽbat hodie remanẽt ſibi bonax tñ teſtari nõ xt.l.pꝛoperandũ·s. ſinautẽ reus. S. de iudi.aut cõtinet qᷓ
liispang, poteſt: vt. l. eius.⁊ ibi nota. ff. de teſta. multomiꝰ hic vbi titatè/c eius rõne capiuntur pignoꝛa:⁊ tunc idem qð ĩ in
rntotlig fſubelſt ratio: vt dixi.¶ Itẽ quero an iſte citationes ⁊ dila⸗ terlocutoꝛia vt audiat᷑ ppetuo de poſſeſſione ⁊ pꝛopꝛieta⸗
onecſnig Litatiõcs tiones debeãt fieri ante lit. ↄteſt. glo. tzʒ ꝙ ſic ⁊ Ribe mul⸗ te donec fuerit diſtracta vel creditoꝛi adiudicata: vt. l. 4
