dic vt glo. Modo venio ad tertiam glo.⁊ videtur ꝙ nõ
compellatur accuſare: vt.S.vt nemo inuitus.per totum.
So. vt glo.⁊ male.⁊ ideo tu dic ꝙ pꝛeciſe non compellat

vt in contrario cauſatiue fit vt hic/ſi velit in crimine au⸗
diri. Item quero quid ſi me ſcripſi tribus criminibus:

⁊2 duo tãtum pꝛoſequoꝛ an ſufficiat pꝛima iſcriptio ad il⸗

la duo:⁊ dic vt glo.vcʒ ꝙ ſic. Itẽ quid ſi quis non pꝛo⸗

bauit de calumnia pꝛimi nonne poteſt in crimine pꝛoce⸗
dere ⁊ an cadit in turpillia.⁊ dic vt gloſ.vcʒ ꝙ non/ quia
coactus deſiſtit. Libta r i
nc conuenit. crimen cuiꝰſen⸗
tentia in abſentem fieri poteſt opoꝛtet ꝙ per⸗
WAEKſonaliter comparet accuſatus.hoc dicit Jaco.
Butrigar.
S Necauſis Certus oꝛdo in accuſa.not.
1 E HS hoc., d. (Et eſt ſciendum ꝙ
Naliquando pꝛocedit in criminalibus per mo⸗
H,, A dum accuſationis poꝛrecte: ⁊ tũc accuſatio dʒ
bere quinq;. ꝛimo nomen accuſatoꝛis vt appareat
quis debeat puniri ſi non pꝛobetur. Item nomen rei vt

appareat qs de crie dẽat puniri. Itẽ cognomẽ ꝓpter eqͥ
uocationem vitandam. vt.leum recognoſcendo. S. de in

genu.ma.z.l.hac conſultiſſima. S. qui teſtamenta facere

poſſunt. Et circa hoc fuit accuſatus ſub cognomine mar

tini: nã dicit accuſo titiũ martini qad oſiliũ accuſati:cer
te ſi nõ cõparei banet᷑ ⁊ valebit bann pbarſ e coꝛpe / licz

4

☛

ſuper Nono libꝛo Co

Butrigarij Becũda pars
eęertatum ſit in cognomine. vt.l.iiij.ff. de le.j.ſi comparet
tunc aut dicit ſe eſſe ulũ qͥ eſt accuſatꝰ ⁊ ꝙ eſt titius mar⸗
tini ⁊ non dicit verũ.ĩmo mutat ſibi nomen / ⁊ debet pu⸗
niri:vt.l.jj.de muta.no.aut dicet ſe non eſſe titium mar⸗
tini ⁊ nõ dabitur ſibi libellus qꝛ non eſt accuſatus: certe
conſilium eſt ꝙ cõpareat hoc modo.Ego talis ſub vero
nomine ⁊ cognomine accuſatus ſub tali cognomine com
pareo.⁊c̃. Item reqᷣritur nomen iudicis cui poꝛrigitur.
Sed hoc non eſt in vſu qꝛ tabellio in fine accuſatõis poſ
ſet poꝛrigi iudici die tali. Item reqͥritur locus et hoc
conſidera dupliciter qꝛ eſt locus perſone ⁊ vulneris ⁊ lo
cus vbi eſt cõmiſſum delictum. Si loqueris de loco vul⸗
neris.ſ.an debeat dicere ſe vulneratum in facie vel alibi
dic ꝙ aut ex varietate loci vulnerati varie ponerent᷑ pe⸗
ne ⁊ tunc debʒ locus vulneris deſcribi qð eſt ſᷣm ius cõ⸗
mune. vt inſti.de iniurijs · S· atrox. aut ex varietate loci
vulneris non ĩponunt᷑ varie pene vt qꝛ ſtatutũ eandẽ pe
nam imponit in quolibʒ vulnere ⁊ tunc locũ vulneris nõ
debet expᷣmere. Sed circa hoc dubitatũ fuit ſtatutũ di
cit ꝙ de vulnere illato in facie puniatur quis in.x.de il⸗
lato alibi in quinq;. Quidã accuſauit titiũ dicens ſe in fa
cie vulneratum ab eo ⁊ pꝛobauit ſe vulneratũ ab eo.ſed
non in facie an accuſatusveniat puniendus/⁊ dic ꝙ non
ex.l.que punit ex vulnere illato in faciẽ qꝛ illud ꝓbatum
non eſt. vt. l. fiſcus.S.cõi di.ex.l.q̃ ponit ex vulnere alibi
illato nõ quia illa.l.ꝓbata non fuit in libello pꝛopoſita ⁊
ſnĩa dʒ ex libello foꝛmari.vt.l.ij.S.de ſen.cx pericu reci.
et ita fuit determinatũ.de loco in quo fuit delictum ↄmiſ
ſum dic ꝙ debz apponi ſaltim duo confinia.vt.l foꝛma.
ff. de cenſi.tutius eſt tñ plures pꝛoponerevt ſufficiat duo
pꝛoponi ⁊ pbari ſi teſtes de alijs nõ ꝓbarent ⁊ de hoc pᷣ⸗
mo ꝓponit dubitatiõem.nã quidã in accuſatione dicit.
accuſo talem qͥ ↄmiſit maleficium in tali domo inter viã
publicam an ꝓcedat talis accuſatio. Dicebatur ꝙ nõ qꝛ

non hẽbat duos confines nec ponuntur niſi vt habea-⸗

mꝰ certitudinem loci:ergo ſi ſemper habemus / non fue⸗
runt neceſſarij cofines qꝛ in iunctis ⁊c̃.vt.l.cõtinuus ·.
cum pꝛo.ff. de ver.ob.⁊ ita obtinui. Item reqᷣritur tẽpus
circa qð eſt ſciendũ ꝙ triplex eſt tempꝰcriminis/annus/
mẽſis/⁊ dies.dies nõ debʒ apponi qꝛ poſſet inuenire fal⸗
ſos teſtes qͥ dicerẽt ꝙ tali die alibi fuerat vñ delictũ non
potuiſſet cõmittere.Sed mẽſis dʒ poni ⁊ annꝰ qͥ talis ti⸗
moꝛ minuit. Sʒ circa hoc fuit dubitatũ: quidã de menſe
marcij poꝛrexit accuſationẽ talem dicens.accuſo talem
qui hoc anno de menſe ſeptẽbꝛis occidit talem/accuſatꝰ
cõparet et dicit aceuſationẽ falſam qꝛ nondũ venit men

ſis ſeptẽbꝛis anni pñtis qͥ incipit in ianuario nunqͥd ve⸗

rum dicit? certe nõ qꝛ duplex eſt annus/vnus naturalia⁊
ille incipit ĩ ianuario/alius artificialis ⁊ ille bene incipit
a tꝑe cõmiſſi criminis/⁊ dr̃ annus emergẽs ſicut dicimꝰ
in.l.aquil.Sed nunqͥd dies dati ⁊ poꝛrecti libelli dʒ poni
in libello: certe ſic de iurc. vt.l.libelloꝝ.ff.de accu.ſed de
conſuetudine nõ apponit᷑:⁊ eſt ratio qꝛ tabellio ſcribit in
actis:poꝛecta fuit talis accuſatio /tali die/tali iudici.Sʒ
nunqͥd põt renunciare pluribus libellis ĩ accuſatione.di
cunt quidã ꝙ nõ põt cũ tñ tacite poſſit omitti/expᷣſſe re⸗
mitti non.vt.l.ijS. ſed qꝛ.S.de iura.calum.tu dic ꝙ du⸗
plex eſt libellus vnꝰ qui poꝛrigit᷑ iudici.vt.S.de lit.ↄteſt.
aut᷑.libelluʒ.⁊ iſte non põt remitti cum ſnĩa ex eo ferri de
beat. vt.l.ij.S.de ſen.⁊ pericu.reci. Secũdus libellus eſt
qui offertur reo.⁊ iſte etiã põt expꝛeſſe remitti cum cõcer
nat ſolum vtilitatem conuẽti vt.l.ſi quis in ſcribẽdo.S.
de pac.Item requiritur in accuſatione inſcriptio.hec vce
ra ſunt ĩ accuſatione.Sed qͥd in inqſitione?certe duplex
eſt inqſitio vna gñalis quã facit poteſtas ſemper in pnci
pio ſui officij:alia regiminis/⁊ põt fleri etiaʒ de iure cõi
per.l.congruit.ff.de offi.pꝛeſi.cuius foꝛma hec eſt.Que⸗
dam inqſitio quã facit ⁊ facere intendit poteſtas contra
omnes fines aſſaſuros ⁊ ſi quos tales reperit punire in⸗
tendit ſᷣm foꝛmam ſtatutoꝝ. Alia eſt inquiſitio ſpecialis
et hoc de iure cõmuni non fit regulariter.Sed in quibuſ
dam caſibus qui notã. in.l:.ij ·S. publico.ff.de adulterijs
cuius foꝛma eſt hec:quedam inquiſitio quam facit ⁊ fa⸗
cere intendit poteſtas contra titium fama referente ad
eius aures puenerit dictus titius tali anno ⁊ menſe ſeiũ
occidit ⁊ ſi poſt ipſuʒ deliquiſſe repperit punire intendit
FSm foꝛmam ſtatutoꝛum ⁊ in hanc inquiſitionẽ debet de⸗
liquens ⁊ tempus delictiĩ sccuſatione apponi.Sed nõ

eſt inſcriptio:quia non eſt accuſatoꝛ. Jaco.Butriga.
Karrrar. B anig MNemo de ppo crie
PCCculationis. ino de ahale
na dz dctieri. h. d. C Op. ꝙ ſtatim ſi accuſatꝰ
Ea. EfdeE eſt extimetur reus. vt. l. reũ criminis. S. de pꝛo
cura.Sol.extimat᷑ reus q̊ ad quedã vt ibi.non qͥ ad ̊ vt
ſtati puniat᷑ tanq; de crie ↄuictus vt hic. Itẽ op.ꝙ non
ſimili mõ vt reus dẽat cuſtodiri accuſatoꝛ.vt.l.j.⁊ ibi di
nus.ff. de cuſto.re.So.hec ſᷣm illam ⁊ cuſtodit᷑ vterq; ⁊
hoc ↄcoꝛdat vt hic:aliter tñ ⁊ hoc ſᷣm dignitatẽ ꝑſone vt
in Zrio vt hic innuit.¶ Itẽ op.ꝙ calũniatoꝛ puniri nõ de

beat.vt.l.qui cũ maioꝛ.S. ſi pr̃is.ff.de bonis liberto.So.

vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ nõ ſił itudine ſupplicij ſʒ alia vt.S.tij.
l.iij. So. vt glo.tu dic ꝙ aut qͥs ꝓſequit᷑ ⁊ nõ ꝓbat /⁊ loqͥ
tur hec.l.aut qͥs ꝓſequi nõvult ⁊ ꝓcedit.l.ðria. Itẽ op.
ꝙ poſſit reus interrogari de ſocijs.vt.l.j.⁊.ijj.de fal.mo.
So. ibi eſt ſpale ⁊ in alijs caſibꝰ in glo.enumeratj.(¶ Itẽ
an eius detm̃ ꝓbet ⁊ dic vt glo. Itẽ q̃ro qualis penaĩ⸗
ponat᷑ calũnianti in crĩe pꝛiuato ⁊ dic vt glo.
Add itio Hec l.eſt canoniſata in.c.qͥſqs.ij.q.viij
idẽ in.c.licʒ kar de ſimonia ⁊ in.c.ſuꝑ
hijs.er de accuſationibꝰ.niſi ĩ caſibus fal.poſitis in.d.c.
ſuꝑ hijs ⁊ vide in hac.l.vtrũ dicto vnius crioſi credat᷑ ⁊
alium vide.c.fi.xv.q.iij.⁊ adde ꝙ de ↄſuetudine eſt dero⸗
gatus ne accuſatoꝛ incarceretur ſᷣm Bar. hic.

Be exhibendis ſt introdu⸗
cendis reis. Mubzica.

7 m iles Ad euidẽtiaʒ eſt ſciẽ⸗
* Hodũ ꝙ aliqñ miles ĩ mi
litia exñs delinquit ⁊ tũc ſoliꝰ militũ
iugũ eſt cognitio ⁊ deciſio. Aliqñ mi⸗
les in ꝓuincia exñs delictũ ↄmutit et
ſtũc aut delictũ eſt graue ⁊ põt pᷣſes p⸗
uincie examinare crimẽ⁊ etiaꝭ pumire
Rmmilitẽ ſi vult: ſi tñ ſponte velit remitte
ad męrm militum põt/⁊ ita poſſet loqui hec.l.aliqñ de
lictum eſt leue ⁊ tunc pꝛeſes non põt militẽ remittere.ſj
bñ põt de crĩie cognoſcere ⁊ poſtea remittere militẽ cũ a⸗
ctis ac ſub fida cuſtodia ſᷣm qualitatẽ delicti ⁊ ita põt lo
q hic.ſ¶ Itẽ op.ꝙ pᷣſes non hẽat remittere:ĩmo poſſit eũ
punire.vt.l.fi.ff.de accu.⁊.l.ij.Sẽ.vbi ſena.vel cla.So.vt
dixi in euidẽtia /qꝛ tres ſunt caſus/qꝛ aut delinqᷣt in mi⸗
litia aut ex ſi ex tũc aut delictũ eſt enoꝛme aut leue.⁊c.vt
S.dixi.¶ Modo qro an ex actis coꝛaʒ pᷣſide dẽat mgr̃ mi
litum condẽnare militẽ ceo caſu quo ad eũ remittit᷑.Rñ.
aut erat caſus ĩ qͥ pꝛeſes poterat militẽ ↄdẽnare ſi voluiſ
ſet vel ſaltim de crĩe cognoſcere.Et tũc ex illis actis ꝓ⸗
cedet męr̃ militũ:⁊ ita loqᷣtur hic.aut erat caſus in qͥ nec
punire nec de crimine cognoſcere poterat vt qꝛ delictuʒ
erat cõmiſſum ⁊ tũc actis pᷣſidis non ſtabit᷑:qꝛ nulla ſunt
niſi qᷓ;tum ad aliqualẽ infoꝛmationẽ.ſic dicimus cõmiſ⸗
ſo per clericũ/⁊ eũ poſtea remittit ad epᷣm nõ ꝓcedit ex
actis factis coꝛã pᷣſide.ĩmo de nouo cognoſcet᷑ qꝛ fuit iu
dex incõpetens / licʒ aliqualẽ infoꝛmationẽ epᷣus inde re
cipiat.vt.S.de epᷣis ⁊ cle.aut᷑.clericus.⁊ ꝙ ibi notatur.

¶ In glo. qᷓ incipit.i. acta in pn. ibi⁊ ex ipᷣis act puniet

mgr militũ qꝛ accuſata ſunt coꝛã mgr̃o ſuo /ſecus ſi non
coꝛã ſuo qꝛ tunc qᷓ;tũ ad qualẽ qualẽ infoꝛmationẽ tãtuʒ
pꝛofuerit.vt.S.de epi.⁊ cle.aut᷑.clericus.⁊ ꝙ ibino.
WNN B llus Diuide ĩ tres ꝑtes qꝛ in ᷣma po⸗
J nit qualiter debʒ eẽ iudicis offm̃
N circa accuſatũ in iu.nõ comparente. In ſcdða
H4. M) ponit qualce debʒ eſſe offm̃ iudicis circa accuſa
toꝛè pñtem donec ipᷣe ↄpareat. In tertia ponit quale dʒ
eſſe iudicis offm̃ qñ poſtea ſe pñtauerit accuſatꝰ.ſcdᷣa ꝑs
incipit in · S.ex lõginquo.Tertia eſt in ·S·qui poſtea.
¶ Op· ꝙ ctiã añq; ↄmittat᷑ ponat᷑ in carcerẽje.l.fl.⁊·
ti.j.l.j. So.vt gl. Itẽ op.ꝙ abſens accuſari nõ poſſit vt
g.ti.j.l.abſentẽ.So.vt gl.¶ Itẽ op.ꝙ aliud tpᷣs det᷑ qᷓ; de
quo h̊ dr̃.vt.S.de iud.l.ꝓper̃andũ.⁊.S.ti.j.l.q crimẽ.So.
ibi de tꝑe quo ad cõponendos meſtas penates.etiam vl
tra illud quod datur ad veniendũ.¶ Modo quero an ac
cuſatoꝛ qᷣ ſe inſcripſit ſit ſtatim victus añq; reus veniat ⁊
dic vt glo. Et ſcða opi.eſt a. Bu.

De cuſto. reoꝛzum. Kubꝛica.

dicis liln

pbiatue
lem qus
bello

cthece.
eni

tanr el
eumapn
dicuhtq
funtne
Itarin
ſoꝛmen
derur
ctamſ⸗
Sydim
ſe 4.
atur⸗
eſt ſcle
debere⸗
ſienon
⸗
deptehe
lbrine
Pupiriv
ſedecti
hedicit
decrimn
tis cui
tſſer ſp
bation
ceretp
qruntn
luncdie
faceret
denepꝛe
dleictti
ſontpe
wornon
ndienu
GFfama.
lusfd
ſeniple
ehtap
ſonelo⸗
ethecy
ſtofech
ſndica⸗
guiane
Pöͤtane
tofeſſio
imſine

Ed autägti
digalcini
gltetic enr
t detſo in,
ßs dalicipnen:
gturthifiß
echmmetenen
ſponteptnt
tloguthellh
8 ilitenenten
emittereniii
tedelictittui⸗
ſtere inogct
ſene,velch
rgut delinae
mesutleuel
Pſide destin⸗
dei remigi
Keddenaneſtt
iüc exilleni⸗/
terat cAene
okerarte
jſtabitcnl,
ſicdicinocne
deßn fiſett
cogoſke
tionittii

6 - yrr- „(ZDiuige i
RNaquacunq;. ite n

gnoſcendo de cã criminali vſq; ibi.in
terca vero. In ſcvᷣa ponit quod ſit offi
ecium cõmentarienſis vſq; ibi.illud ẽt
ibi penam imponit vſq; in fin.
((Oyppo. ꝙ accuſatione poꝛrecta nõ
ſtati q̃ſtio hr.ſed demũ pᷣcedentibus indicijs. vt.l.mili⸗
tes · S. opʒ.ff.de q̃ſtio.⁊ ibi dy.ff.e.So.hic nõ ſumit᷑ q̃ſtio
ꝓ toꝛment in ſpẽ ſj in gñe ꝓ q̃cunq; examiĩatione.i Itẽ
op.ꝙ etiã abſente reo ꝓcedat᷑ ⁊ nõ differat᷑ cognitio.vt
l. ꝓperandũ ⁊.l.ſiqdẽ.S.de iudi.So.ibi in ciuili hic ĩ cri
miali.¶ Itẽ ꝙ t in criali reo abſente ꝓcedat᷑.vt.S.qͥ ac.
nõ poſ.l.ꝗ crimẽ.So.aut q̃ris an poſſit differre ꝓpter ab
ſentiã vſq; ad certũ tpᷣs/⁊ dic ꝙ ſic vt hic:aut q̃ris qð ſit
offm̃ iudicis lapſo termio ⁊ dic vt gl.¶ Itẽ op.ꝙ ꝓpt ſo
cios nõ differat᷑ cũ nõ debeat reus interrogari de ſocijs
yt. S. ti. ij. l. fl. Pꝛimo poſſumꝰ intelligere de ſocijs ſicut
ibi.⁊ tũc nõ credit᷑ reo de ſocijs quo ad plenũ.Sʒ qͥ ad q̃
lem qualẽ pᷣſumptionẽ:⁊ dic ꝙ hic loqᷣt de ſocijs eodẽ li
bello accuſatis:in ↄꝛio eodem libello non erãt accuſati
et hec eſt ſatis cõmunis. Butrig.

S. Non ſtatur confeſſio⸗
J quis in ea. ni adhibite in toꝛmen⸗
tis niſi ſponte ratificata fuerit ꝑ cõſenſuʒ.h.d.
FE &Quidàm iudices maleficioꝛum male pꝛacti⸗
cant qꝛ ſtatim ſicut reus eſt ↄfeſſus in toꝛmentis ducunt
eum apud acta/a faciũt ↄfiteri ⁊ ratificare confeſſionẽ ⁊
dicunt ꝙ ſufficit per hanc.l.⁊ male:qꝛ ea que in cõtinenti
fiunt ineſſe videntur. vt.l.lecta. ff.ſi certum peta.⁊ ideo
ꝙ ſtatim toꝛmenta ratificantur videt᷑ adhuc ſtare metus
toꝛmentoꝝ ⁊ ſi.habes in.il.ij.S.ꝙ metus cã.quia non vi⸗
detur ſoluere ſponte qͥ ſtatim poſt pꝛomiſſionẽ metu fa⸗
ctam ſoluit. Opoꝛtet ergo qñ confeſſus eſt in toꝛmentis
ꝙ dimittãt quieſcere ꝑ diem vel noctẽ poſtea dʒ interro
ari ad acta/⁊ ſi ↄfitetur iterũ planũ eſt:ſi negat tũc nõ
ſarhe pꝛime confeſſioni ⁊ hoc ꝓbat directe hec.l. Item
eſt ſciendum ꝙ quidam intelligunt ſcõam confeſſionem
debere ſponte ſequi ſiue pꝛima fuerit facta in toꝛmentis
ſiue non ⁊ male/qꝛ loquitur qñ fuit facta in toꝛmentis.
¶ Oppo.ꝙ in pꝛin.male dicat qꝛ dicit ꝙ fuit in crimine
depꝛehenſus/⁊ ſic cõſtabat de crimine ⁊ iam dicit ꝙ po⸗

£

nitur in cuſtodia ⁊ videtur male dicere/quia ĩmo debet

puniri.vt.l cum reis.ſ.de penis.Solu.ibi conſtabat ple⸗
ne de crimine hic non ſed ſemiplene. Contra hoc opp.

hic dicit ꝙ fuit confeſſus ⁊ còuictus:ergo plene ↄſtabat

de crimine.So.conſtat ꝑ confeſſionem factã in toꝛmen⸗
tis / cui non ſtatur. vt.l./·S· diuus.ff. de q̃tionibꝰ.ſecus ſi
eſſet ſpontanea.¶ Modo q̃ro quid faciat ſemiplenã pꝛo

bationẽ in crĩali. Rñ.ſᷣm quoſdã ꝙ vnꝰ teſtis:qꝛ duo fa

cerẽt plenã. Alij dicũt ꝙ non facit qꝛ in crimialibus re⸗
qruntur ꝓbatiões clariſſime. vt.l.ſciant.S.de pꝛobatio.
tunc dic ꝙ aut vnus teſtis deponit de viſu qꝛ vidit titiũ
facere tale homicidium ⁊ tunc ſemiplene pꝛobat qꝛ duo

bene pꝛobarent.Sed ſi deponit de auditu quia audiuit

dici ꝙ titius ſic fecit.vel audiuit tumultum ⁊ talia ⁊ tũc

ſemiplene non ꝓbat ſed facit indicium qꝛ duo vel quat⸗

tuoꝛ non fecerant plenaʒ. ¶ Item quero qð ſit ſufficiens
indicium vt quis ponatur ad toꝛmenta.Et dicũt quidã
qꝙ fama.facit enim ſemꝑ plenã pꝛobationẽ.vt.l.iijS.· di⸗

uus.ff.de teſti.quod non puto ꝙ faciat in criminalibus

ſemiplenam pꝛobationem ſed indiciũ ſic vt poſſit ad toꝛ

menta pꝛocedi ſi iudex velit.¶ Item quero in qua confeſ
ſione loquatur hec.l.dicunt quidam ꝙ in quacunq; quia

hec.l.loquitur qñ pꝛima confeſſio fuit facta in toꝛmentis
et hec pꝛobetur a cã exiſtente ⁊ pꝛobatõe ceſſante.nam ſi
ſit ↄfeſſio pꝛeiudicat.ideo qꝛ ſpontanea ergo pꝛima pꝛe⸗
iudicaret ſi eſſet ſpontanea. Item ſi pꝛima non pᷣiudicat
quia non ſpontanea.vt l.j·S· diuus.ff. de q̃ſtioni. Si eſſet
ſpõtanea pᷣiudicaret ⁊ noceret. ¶ In glo.q incipit ibi.ꝑ
cõfeſſionẽ factã in toꝛmentis.nam ſi eſſet ſpontanea ſta⸗
tim ſine ratihabitione vel ratificatione pᷣiudicaret ⁊ no⸗
ceret.vt.l.Sᷣuus in pn.⁊ ꝙ ibi no..ad.l.iuł.de vi publica.
ere Od ie Diuide in tres ꝑtes:qꝛ ĩ pꝛia ꝑtea
2 A .git᷑ ciuiłrvſq; ibi ſixo tales. In ſe⸗
Qecunda criminaliter ⁊ ex crimine leuivſq; ibi ſʒ
Eade grauiſſimo.ibi de crimine graui vſq; in fin.

qꝛ pꝛio põit qð ſit iudicis offm̃ in co⸗

tuus fuerit.

De cuſto.reoꝛũ. De pꝛiua. car. Bi re vel acc. FJo. XCIX.

Hec aut᷑.venit ad.l.C.addẽdo ⁊ coꝛrigendo:addit enim
ꝙ de cã ciuili ⁊ criminali defertur fideiuſſoꝛibꝰ iuramen
tũ ſʒ coꝛrigitur:qꝛ in illo caſu in coꝛrectionẽ committit᷑/⸗
ſed in mona.quandoq; cuſtoditur.

— oun ſosn AbinöS
Dcömentaritenſem. Sbins
ratio ſubꝛogati ⁊ eius loco cuiꝰ fit ſubꝛogatio
noõ crit eadem iuris diſpoſitio.h.d. ¶ Diuide ĩ
tres partes:qꝛ in pꝛima ponit quod ſit officiũ commẽta⸗
rienſe vſq; ibi nec putet.ibi remouet quoddã dubiũ vſe
ibi. nã ipſum.ibi penã commẽtarienſi imponit vſq; in fi.
¶ Ad cuidentiã eſt ſciendũ ꝙ cõmentariẽſis eſt pnceps
carceris ⁊ habet quoſdã ſub ſe qui etiã cuſtodiunt carce⸗

rem.¶ Quero in quo differat hec lex a.l.j.S.e.vbi etiãs de

offoõ cõmentarienſ loqᷣt᷑ ſicut et hic.So.ibi ponit ſeuitiã
cõmentarienp.hic negligentiã.ſ¶ Et ideo op.ꝙ nõ puniã
tur pena ſimili carcerati ſed alia vt.S.e.l.j.in fl. So.vt di
xi/qꝛ in diuerſis caſibus loquuntur.¶ Itẽ oppo.ꝙ ſi car⸗
ceratus cõmiſiſſet homicidiũ tenet᷑: vt.l certũ cõmenta⸗
rien.nec legas non eſt in dolo:ſʒ in culpa ergo non tene
lege coꝛnelia:qꝛ dolum requirit:vt.l.lege.ff ad coꝛ de ſic.
So.Ktenetur eadẽ pena vt hic:ſed non eadẽ.l.vt in cõtra⸗
rio:⁊ dic vt glo.
¶ In glo.aque incipit hec.ſ.ibi que in dicta.l.ſi coꝛnelia.

de ſicarijs. ,
rDepziuatis carce
Qribus. Mubzi.
Bbemus. AMnano unb od

Nqguẽ detinet contra pꝛopꝛiã libertatem
HE punitur pena capitis. h. d.

¶ Si reus vel acculatoꝛ moꝛ⸗
RKRubzꝛica.
.T li marcellus. Eiat⸗

crie accuſatis vno moꝛtuo remanet cri
Amen q́;tum ad ceteros.hoc dicit:⁊ ceſ⸗
☛Mſant contraria. “
(Op. ꝙ moꝛte nõ extinguitur crimẽę
vt. l. pena. G. fina. ad.l.iul.pec. cum ſi.
. S.o. bec eſt regła. fallit tñ ĩ caſibꝰ: vti
glo.verũ in glo.allegata ꝓ caſu legis.l.lucius.de iur. fiſ.
male dicit ᷣm ꝙ dicitur in.d.l.lucius.quia extinguit᷑ cri⸗
mẽ ſicut hic bona penes vxoꝛẽ nõ remanẽt.i Itẽ op hic
tres fuerunt accuſati qð vr̃ male dictũ ꝑ.l.qͥ de crĩe.S.de
de accuſa.⁊.l.cũ rõnibꝰ.S.qꝗ accu.nõ poſ.So.vt gl.qꝛ de
eodẽ crĩe ĩ eodẽ libello poſſẽt accuſari millevt hic. Sʒ de
diuerſis crimmibꝰvel de diuerſis libellis etiã de eodẽ nõ
põt vt ĩ ↄꝛio.⁊ ibi plene de hoc.ec lex eſt ĩ ar.ꝙ ſi ſtatu⸗
to cauet᷑ ꝙ de q̃libʒ accuſatiõe ſoluãt᷑x.⁊ ſi qs accuſauit
duos in eodẽ libello nõ dʒ ſoluere niſix.quaſi nõ ſint plu
res accuſationes ſed vna tantum.
n 7 ig In turpillia.nõ ĩcidit qͥ.l.ĩpediẽte ñſ̃
pſeqᷣr.h.d. Hec lex arg.ſic ĩ turpil⸗
lianũ ĩcidit qͥ ſponte deſiſtit.ſʒ nõ ꝑ pñs.l.ipe
. Adiẽte ſpõte nõ deſiſtit: ergo ĩ turpil.nõ ĩcidit.
. Ivt onis Ex crie defũcti extin⸗
P P cto ꝓpt᷑ moꝛtẽ defũcti
non ꝓcedit᷑ cũ hr̃de:ſʒ ĩchoato cũ hr̃de ſic.h.d.
Hec lex ẽ ĩ ar.ſtatuto cauet᷑ ꝙ de crie ↄmiſſo a penul.die
martij vſq; ad mediũ mẽſẽ iunij nõ cognoſceret᷑ accuſã⸗
do vł ĩqᷣrẽdo mõ ĩ medio huiꝰ tꝑis.qdã aliquẽ tenuitĩ pᷣ
uato carcere elapſo terio ret inuit eũ ad h̊ͥ q̃rit᷑ an veniat
uniedꝰ ⁊ fuit deteriatũ ꝙ ñ:qꝛ poſtqᷓ; eũdẽ ↄtinuauit de
ictũ vnũ eſt.⁊ iõ attẽto pᷣncipio nõ punit᷑: vt.l.eũ qͥĩ pn.
de fur. ⁊.l.eũ qͥ S.ĩ płibꝰ.ð iureiu.ſecꝰ ſi noua pſõa ĩterue
MNnniret ꝗᷣ crimẽ ↄtinuaret qꝛ videret᷑ eẽ nouũ cri⸗
E mé: iõ venict puniegr vt ꝓbat hec lex. bo
Lire xtĩcto crĩie ꝑ moꝛtẽ bona
. Ekun ctis. nõ auferũtur hr̃dibꝰ.h.d.
7 4 9 Ad euidẽtiã eſt ſciẽdũ ꝙ ꝓ ſũmario
(IIS. hic mitto duo / pmo aliqñ veniunt
. bona auferenda expꝛeſſe ⁊ non in ↄñam cris vt

in relegetiõe ⁊ q̃libet q̃ſtio ſit pᷣncipalis iced crie poſt

iij

Butrigarij Gecũda pars ſuper Nono libꝛo Codici

moꝛtẽ durat qũo ad bona aliqũ bona veniũt tacite in cõ⸗
tumacia criminis vt in depoꝛtatiõe.Et ideo extincto cri
mine qð eſt pꝛincipale extinguitur q̃ſtio bonoꝛũ / quia eſt
acceſſoꝛia.Et bꝛeuiter dicit hec lex.Extincto crimĩe ex⸗

ſecus ſi pꝛincipaliter.h.d.⁊ ceſſant contraria.

&α Si quis male dicẽs pᷣn
J quis. cipi furoꝛe vel temerits

Ppiꝛincipem remittitur. .
Ad d itio acit iſte tex.ꝙ ſi aliqs minet᷑ moꝛtẽ al⸗
*teri:⁊ deĩde ĩueniat᷑ moꝛtuꝰpᷣſumit᷑ ʒ il⸗
lũ ſᷣʒ Bal.æ Bar.ĩ.l.ediles.ff.de via publica ⁊ itinere pu.

reficiẽdo.⁊ vide Jaſ.in.l.ſi duo pr̃oni ·S.fi.ff de iureiur.
remitto ad ea que dixiĩ.l.ij.S.de reb.cred.⁊ iureiur.vide

c·ij.ex.de maledi.dic ad pᷣmiſſa idẽ ſᷣm Ange.hic not.

ieſtatis. Rubꝛica

TeattL. in crimen maieſtatis
nõicidit.h.d.¶ Sed q̃re nõ tenet᷑ crĩe
Hmaieſtatis: Reſpõdeo quia sliter pu⸗

itur. vt in glo. .
Li enam Juramẽtũ factum pꝛetextu
S J ire non ſeruatur immo recte
C Acontẽnuntur.h.d.ſQuidã dicũt ꝙ hodie puni
AAtur hac.l.per aut᷑.vt non luxu.contra naturam.
q̃re male.Et ideo dic cũ qͥs iurat ⁊ deierat aut iurat ſibi
aut deo ⁊ non punit᷑:vt.l.ij.S.de iureiurã.aut iurat alij/⁊
tunc aut iurat ſuper futuro ⁊ ſic ſuper ↄctu:⁊ tunc punit᷑:
qꝛ venit gᷣ duo /ð iuramentũ/⁊ cõtra ᷣctũ:vt.l.ſi qs ma⸗
ioꝛ.S.de trãſac.aut iurat de pᷣterito:⁊ tunc aut queris an
puniatur ex parte religionis ad deũ:dico ꝙ non vt dicta

l.ij. S. de iureiurãd. Aut queris an puniat᷑ qꝛ deierãdo cõ
miſit dolũ in aduerſariũ:⁊ dico ꝙ ſic.l.de periurio.ff. de

crimine ſtelli.⁊ in libello non debes dicere peto talẽ pu⸗
niri:qꝛ deierando in me dolũ commiſit. ,
Wr uis Deficientibus veris pꝛobationi
(A bus in crimie maieſtatis toꝛmẽ⸗
mn ftis ſubijciunt᷑ pariter accuſatoꝛ ⁊ accuſatꝰ h.d.

EQꝛ nõ ꝓbate accuſatoꝛe ipſe puniat᷑ calũnia ⁊
non ſubijciat᷑ toꝛmẽtis:vt.l.j.j. de calũ.So.hic ſpãle.
¶ Itẽ op.ꝙ hec lex ſibi õdicat / nã in pᷣms parte dicit ꝙ
non eſt ꝓbatũ de crimine.i¶ Itẽ op.ꝙ de ſoeijs nõ audis
tur:vt.l.fl.S.de accuſa.So.ibi ſpãle.
Ad d itio Adde ꝙ iſte tex.facit ad lr̃as papales ſᷣʒ

MBal.hic.adde ꝙ vnus teſtis facit ſemi⸗

plenã ꝓbationẽ verum qñ eſt teſtis oĩ exceptione maioꝛ.
glo.in.l.matris.ff.de pꝛoba.⁊ pꝛeſum.ſᷣm Bar.in.l.admo

nẽdi.vij.col.ff.de iureiur.vtrũ vnus teſtis faciat ſemiple

nam pꝛobationẽ.c.ex inſinuatione.er.de pꝛocura.⁊.c.fi.

ex.de ſucceſſio.ab inteſtato vbi nota.ꝙ ſic per Jaſ.may.

Vin dicta. l. admonendi.
E Gllus Certa ſunt genera toꝛmentoꝛum
que accuſatis iudicibus non ĩpo
NW. Enuntur / niſi in crimine maieſtatis.

R Jloqᷣt᷑ de pena ĩpoſita ei qͥ pᷣncipalr maieſtatis
crimẽ ↄmiſitvſq; ad ·S.filij. Scðᷣa põit penã fllioꝝmaſcu
loꝛũ vſq; ad ·S.filias.Tertia ibi de pena flliaꝝvſq; ad ·S.
emãcipatio.Quarta nouũ dubiũ ⁊ caſũ põit ⁊ traditvſq;
ad.S.vxoꝛẽ̃.Quinta pᷣiudicat vxoꝛibꝰ delinquẽtibꝰ vſq;
ad.S.ſane.Sexta ponit nouũ caſũ ĩ qͥ ceſſat pens huiꝰ cri
mĩsvſq; ĩ fi. Et hec lex bꝛeuiter hoc ĩtẽdit. In crĩe ma
ieſtatis qͥ cogitat ad actũ punit᷑ lʒ nõ conſũmauerit.h.d.
vſq; ad.S.filij.

¶ Coõtra hãc pᷣmãẽ ꝑtẽ op.x vr̃ ꝙ ſola volũtate qͥs nõ ve⸗

mat puniẽdꝰ.vt.l.cogitationis.ff.depe.So.vt glo.quia
hic ad actũ ꝑuenit /in ↄꝛio nõ. Sʒ ð hoc op.ꝙ etiã ſi ad
actũ ꝑuenerit nõ puniat᷑:vt·xe.:S·fl.So.aut delin quen⸗

tinguitur bonoꝝ queſtio que venicbat in ↄnam criminis

maledixerit. Ru.

te non punitur male dicens doloſe ad

Ti am Judex pꝛonunciãsↄtra

Tr In hac.l’..pꝛocedã hoc oꝛdĩe
Biſquis. qꝛ diuidã.l.in ꝑtes ⁊ quãlibʒ
expediã per ſe. Diuide in partes ſex:qꝛ ĩ pᷣma

tẽ penitet añ delictum cõſummatũ ⁊ nõ punikt / vt ibi: als
ſic vt hic. Itẽ op.ꝙ penitere nõ poſſit cũ ad actũ ꝑuene

rit:vt.l.qui ea mẽte.ff.de fur.So.aut vult penitere de de⸗
licto cõſũmato ⁊ nõ põt:vt ĩ ↄꝛio. aut de delicto nõ cõſũ⸗

mato ⁊ põt penitere vt hac lege ĩ fin. Collige ergo ꝙ ali
quis cogitauit malũ ⁊ nõ tenet᷑ ad aliquẽ actũ ⁊ nõ punit
vt.d.l.cogitatiões.aut ꝑuenit ad actũ /⁊ tunc aut delictũ
eſt conſummatũ et penitere non poteſt: vt dicta.l.qui ea
mente. allit in aut.nouo iure.S.de pena iudi.aut non eſt

cõſummatũ:tunc aut eũ penituit ⁊ non eſt conſummatũt

non punitur vt hac.l.in fl.aut nõ penitet ⁊ punit᷑ vt de de
licto conſummato vt hic in pꝛin.
¶ Filij vero.i Iſte · S· differt a pᷣcedenti in partibus tri⸗
bus:qꝛ ibi tractatur de eo qui pncipaliter delinquit ⁊ ve
nit hic de ea q̃ͥ non vere ſed iurſ pᷣſumptione delinqᷣt.Se⸗
cũdo qꝛ hic ſine aliqua cogitatiõe punit᷑ ſupꝛa cogitauit.
Itẽ ſupꝛa punitur coꝛpoꝛałr ⁊ in bonis:hic in bonis tm̃:
Tq iſte · S· bꝛeuiter hoc intẽdit.æFilij dãnati de crimie maie
ſtatis puniuntur omnimodo ſuccedendi ⁊ appꝛehenden⸗
di.hoc dicit. “
¶ Ex tex.ſupplico.vt ex cauſa remota mentiantur ⁊ſic
ex ſuo pꝛeſumpto puniũtur velut ex cã ꝓxima.
¶Sp.·ꝙ ftlij ſucceſſione nõ pꝛiuẽtur:vt.l.coꝛã.ff.e.Sol.
vt glo.remittẽdo.i Itẽ opp.extra glo.⁊ videt᷑ ꝙ filij non

teneãtur ⁊ pater etiaã ſi cogitauit ⁊ non pꝛoceſſit ad actũ

excuſatur:vt.S.e.l.in pᷣn.So.ᷣm glo. de quo in.i..ſi qs nõ

dicã. õ.de epiſ.⁊ cle.Regula eſt ꝙ ex altero non puniũtur

fallit in hoc crimine:ſed hec ſo.nonvidetur bona: qꝛ ille
qui cogitauit ꝙ non ꝓceſſit ad actũ nunquid ullo caſu pu
nit᷑.ergo multo magis qui nõ cogitauit dʒ nullo caſu pu⸗
niri.Et ideo dic ꝙ eſt conſiderare vnũ delictum ⁊ cauſã
remotã:⁊ hoc eſt delictũ pr̃is:nec per illud conueniũtur
filij. Itẽ eſt conſiderare aliud delictum vt cã ꝓxima.Et
hoc eſt delictũ ipſoꝛũ filioꝛũ ꝓpꝛie ſumptum⁊.lł pꝛeſumit
eos cogitaſfe.vnde non eſt verũ ꝙ puniat᷑ ſine cogitatio⸗
ne ⁊t hoc pꝛobat tex.nã fllie minus puniuntur qᷓ; maſculi:
qꝛ pꝛeſumuntur minus auſuras etiã qᷓ; maſculi:ergo ma⸗
ſculi plus puniũtur / qꝛ pꝛeſumũtur magis audaces ⁊ ſic
ex audacia pᷣſũpta puniunt᷑. At ergo plene liq̃at hec ma⸗
teria diſtingue ſic qꝛ aliqñ quis ſimpliciter cogitat ⁊ non
pꝛocedit ad actum:⁊ tunc de iure nullã penam patitur vt
l.cogitationis.ff.de penis.ſʒ de iure diuino diſtinguitur
an perſeuerauerit in cogitatione vel non.aliqñ non cogi⸗
tat nec aliquid facit:⁊ tũc dicunt quidã ꝙ regulariter nõ
punitur.fallit hic quod eſt falſum/qꝛ hic pꝛeſumitur cogi
taſſe aliqñ cogitauit qꝛ ꝓceſſit ad actũ verbi:aut ad actũ
facti ⁊ non cõſummauit.
vxoꝛi S. neq; verbo.ff.de fur.niſi delictũ cõſumatur vt in
iniuria:vt.l.ſi quis annũciatio.de iniur.⁊.l.j.ꝓ. de famo.
libe.Scðo caſu qñ ad actũ pꝛoceſſit nõ tñ conſummauit:
⁊ tũc aut queris de puniẽdo delicto ad quod pꝛincipałr
non tendebat᷑ ⁊ dico ꝙ puniatur:vt.ff.de effrac.per totũ.
⁊.l.ſi quis ex domo:⁊.l.verum. de fur.Aut quero de puni
endo delicto ad quod pꝛincipaliter tẽdebat nõ tamẽ con
ſummauit:⁊ tunc aut vis ciuiliter agere ⁊ non potes:qꝛ
nullum intereſſe potes pꝛetẽdere:vx.l.vulgare ·S·qui fur
tũ.ᷣff.de fur.aut criminaliter / ⁊ tunc aut nò cõſummauit:
qꝛ noluit vt pꝛeſumitur:vt.l.qui fal.ff.ad.l.coꝛ.de fal.⁊·x.
ea.l:.fi.aut non cõſummauit qꝛ non potuit:⁊ tũc aut nõ
potuit impeditus pꝛopter impedimẽtũ iur / aut non po⸗
tuit:qꝛimpeditus pꝛopter impedimẽtũ facti ſi nõ potuit
pꝛopter impedimẽtum iur nõ puniturvt.l.ij.ſi re.vel ac.
moꝛ.fu.⁊.l.inter omnes ·S.fi.de furt.aut pꝛopter impedi⸗
mẽtum facti:⁊ tũc eſtvna opi.ꝙ puniat᷑ de delicto ↄſũms
to vt.l.is qͥ cũ telo..de ſica.alłs eſt ꝙ puniat᷑ extraoꝛdina
rie ⁊ hec videtur verioꝛ:vt.l.j.ĩ fi.ff.de et̃oꝛ.co.ſj vbi deli
ctũ eſt regłr ↄſũmatũ regulariter punit᷑ nec hʒ locũ ꝑeni
tẽtia:vt.l.qͥ ea mẽte.ff.de fur.fallit in aut᷑nouo iure.S.de
pena iu.Sʒ aliqñ qͥs nõ cogitauit ↄſũmauit tñ delictum:
tunc aut caſu ⁊ tunc diſtingue:aut culpa pꝛeceſſit caſum ⁊
punit᷑ ałs nõ:vt.l.qui te.ff.ſi cer.pe.⁊.l.ſivehenda.ad.lro
di. de iac.ſi aũt non delinqᷣt actu ſʒ culpa:tunc diſtingue
culpam latam leuem ⁊ leuiſſimam nam puniri debet/ſed

plus ex lata culpa qᷓ; leui:v plus ex leui q; ex leuiſſima:vt

l. lege.ff. ad.l.coꝛnel. de fal.⁊.l.ſi quis furno ·S. ꝙ dicitur.
ff.ad legem aquili. .

ꝛimo caſu non tenet᷑ vt.l.ſi qs

¶ Wodo quero tex.dicit filios pᷣuari hereditate paterns

nũ quid erit idem ĩ nepotibus.⁊ ſi appellatiõe filioꝝ oti⸗

Heoptu
fſom
hotein
ncomn
logis ye
lim
nedieti
Auferant
habere
zrink.
hbetur
nancüt/
ſeilius⸗
turne c
herfunty
apivolu
huinge
elario⸗
Ni,l
lunus d
clauſuls
turhac
lareipun
d flſd
¶fi
lxceptoa
Quidſin
upreiqd
nereet’.
güpster

ſeäpan

ternis it
ſgopini⸗
CEme
tielt/re
CLo.
nocant.
cuntqu
neneet.
qtüae
teſniame
loq;facte
deoꝛum
hopretrse
det i
füͤgperen
ſitsfueri
donsturi
leltis no⸗
indubio⸗
gutnonern
ſineernl
lpotzel
quabone
hottdelie
(Sane.
ſas eſt

Ad

llegesy
lonepoꝛt
ieipin
henſed
Picois.
lcongt
ſerioe
nyer de
bigile⸗
lijcob
hilebont

loiglg
hrororpnlin
lenrbohge

idmte
luu cangi
nwägun
mnmnlpin
ukſteetetn
hunminti
nſlnn
“
lelitt
chercogtun
penangun
Uino ditrar
ligͦnn
regultu
preſomim
etbitautat
dutenetw.
icöſumern
1alifn
ticogſam
icgodpirt
vetfftcſi
Engenenn
etarnitmen
fetnon hotesg
7tgif
linn
ulcadellt
oruittienn
un unnt
jſugiſtien
nlifiritr.
rnogt ihi
tenlain
niimnun
nafinin
. nttſin⸗
noine
uti lon⸗

neantur nepotes/et videt᷑ ꝙ non. vt.l.ſi vero.S. de viro.
ff. ſo.ma.⁊. ·j.de adult᷑.l.j.ſic hic cũ de fllio loqta n de ne
pote:quid ergo:puto ſᷣm ꝙ do.meꝰ diſputauit ꝙ vbi als
in cõmuni ꝓferunt filios ↄpꝛehendant᷑ nepotes ex ctimo
logia vocabuli:quia filius dr a filos ꝙ eſt amoꝛ.ſecꝰ eẽt
in ſtatuto qꝛ talem interpᷣtationẽ nõ recipiet de quo ple⸗
ne dicit in qſtione plene diſputata.¶ Item quero ſi bona
auferantur filijs et pꝛiuantur hereditatibꝰ an debesat es
habere fiſcus an veniẽtes ab inteſtato/⁊ de hoc ſolet no
tari in.l.j.S.de heredi. inſti.vbi ſolet dici.ꝙ aut quis pꝛo
hibetur acciꝑe ⁊ capere ⁊ tũc fiſcus habʒ ⁊ ad inferioꝛes
tranſeũt/aut non pꝛohibetur accipere: ⁊ tunc immedia⸗
te illius perſona tranſit ad inferioꝛes:cũ ergo hic ꝓhibẽ
tur ne capiant ſaltim accipiunt ⁊ ad ſucceſſoꝛes tranſi⸗

uerunt vt de ver.ſig.aliud capere.¶ Modo quero an ille

qui voluit ciuitatẽ petere puniatur hac pena/⁊ nonẽ du
bium ꝙ qͥ molliatur ↄ reʒ publicã tenetur hac.l.Sed ap⸗
pellatio rei publice pꝛopꝛie refertur ad ciuitatem roma⸗
nã.vt.l.eũ qui vectigal.ff.de ver.ſig.qͥd ꝗ:certe nos poſ⸗
ſumus dicere ꝙ ſicut alie ciuitates reſtituunt᷑ non tñ ex

clauſula rei publice ſed ex clauſula gñali ſic:vt hic tenea

tur hac pena ꝙ ꝓpꝛiam ciuitatem perdidit/nõ ex clauſu⸗
la rei publice.de hac.q.videt᷑ caſus cũ glo.in.l.fallaciter
ad fi.j.de aboli.
¶ Ad filias.(¶ Dicta in maſculis locũ habent in feminis
excepto ꝙ in bonis noſtris ad falcidiaʒ admittunt᷑.h.d.
Quid ſi mat᷑ crimẽ leſe maieſtatꝭ ↄmiſit:dicit glo.ꝙ id ꝙ

in pr̃e:qð intelligunt quidã ꝙ ſi mr̃ delinqᷣt filia pꝛiuetur
onere et cõmodo ſuccedẽdi ſicut pᷣuat᷑ filius oĩ cõmodo

qñ pater delinqͥᷣt et hic non fecit.Alio mõ intelligitur vt
ſic qñ pater delinqᷣt filia habʒ ſolam falcid.in bonis ma⸗

ternis ita eandẽ tm̃ habʒ: qñ mater delinquit ⁊ hec ẽ ve⸗

ra opinio. MG B
¶ Emancipatio. ¶ Alienatio poſt delictũ nulliꝰ momẽ⸗
ti eſt/⁊ eſt ſpãle in crimine maieſtatis.hoc dicit.
¶ Op. ſic donata poſt delictũ ſnĩa nondũ ſecuta non re
uocant᷑.vt.l.poſt ctum.ff.de dona. rium hic dr̃. So.di⸗
cunt quidã ꝙ regula eſt in rium:ſed hic ſpãle etiaʒ ; cri
men:et q;tum ad hunc caſum ꝙ ſit hic ſpãlis concoꝛ.oẽs
ꝙ; q;tũ ad regulã ꝙ regulariter nõ reuocent᷑ ſifctm̃ ſit an
te ſnĩam eſt opi.no.glo.in dicta.l.poſt ↄᷣctum dicit ꝙ quã

docq; facta ante ſnĩam valeant. Alia glo.que eſt in.l.extra

iudeoꝛum.ſff. de accu.dicit ꝙ aut fit ante litem conteſta.et
non retractatur. aut poſt lit.conteſt.⁊ retractatur Odof.
dicit ꝙ qñ donat ante ſnĩiam poſtea ſequat᷑ ſnĩa abſoluto
ria que reuocatur/aut condẽnatoꝛia ⁊ reuocatur quãdo

facta fuerit.dy.vult concoꝛdare dictas opi.ſic quia aut

donatur in fraudẽ ⁊ hoc lit.ↄteſta.nõ reuocatur qꝛ in in⸗

certis nõ certis ⁊c̃.vt.l.continuusS.cũ ita.ff.de ver.ob.

in dubio aut erat dep̃ᷣhenſus in crimie ⁊ pᷣſumitur fraus
aut non erat depꝛehenſus ⁊ tunc eſt opi.ſed ego puto ꝙ
ſiue erat lata ſnia ſiue cõteſtatio facta reuocetur.vt dctã
l.poſt ↄᷣctum.¶ Item op.ꝙ filij non admittantur ad ali⸗
qua bona.vt.S.e.S.fllij.So.ibi loqᷣtur de bonis delatis
poſt delictum / hic ante.
¶Sane. ¶ Si quis delicto non conſummato accuſatur
locus eſt penitentie.hoc dicit.

Add itio Adde ad iſtam.l.dictum inno.in.c.j.de

·conſti.ex.vbi dicit ꝙ ex cã licʒ tranſgre
di leges vt patʒ in hac.l.vbi filius ꝓpter crimis deteſta⸗

tionẽ poꝛtat iniqtatem pr̃is:regularit᷑ tũ ſecusvt ĩ cano.
iudei pꝛima.q.ũiitj.⁊ no.non ille qui fecit aduerſus pꝛinci

pem ſed qͥ fecit aduerſus cõſules ⁊ ſenatoꝛes ⁊ ↄſiliarios
pꝛincipis qͥ ſunt ꝑs coꝛpis eius adde ꝙ etiam tenetur il⸗
le qͥ congregat gentẽ in ciuitatibus que nõ recognoſcũt
ſuperioꝛem de quo per ange.in tracta.maleſt.⁊ ibi ange.
in ver.de hoc tradito.⁊ vide per cepo.in conſilio.xvij.et
ibi.ꝙ ille qui falſificat monetaʒ incidit in hoc crimen.in
iiij.coł. Ouibꝰ caſibꝰ cõmittatur crimẽ leſe maieſtatis.

vide bonifaciũ:de vitalinis:de mantua. hic plene p eũ.

85 Serui toꝛquẽtur in caput
. Eminille. donini in hoc crunine / et
VIpoſt moꝛtem delinquẽtis de crimine q̃rit᷑ hoc
ASEEdicit cum ſequentibus.

De adulterijs.
BBBubzica.

De Adulte

iſs et ſtu.
EEFY. AALT—α☛α QAue non bʒ thoꝛuz de
² . G b lico thoꝛo violato cõqueri
EE non põt.h.d. Uel dic gñalius.Qð in
EHVno prittitur in alio ꝓhibet᷑ vbi no ẽ
cadem rõ permittẽdi. hoc dicit.
Ex tex. declarat arguit duobꝰ? mo⸗
. dis vt glo.quero de ratione.l.⁊ dic vt⸗
E S 6gloſ. quia maſculus mariti permittit
ergo mulieri denegat᷑:rõ rationis ẽ qꝛ thoꝛum nõ habet.
¶ Opp.ꝙ male ſint pᷣdicte rõnes qꝛ dicit tex.de mr̃imo⸗
nio violato põt ↄq̃ri vt h:ſj de locoviolato nõ.¶ Itẽ op.
iſta eſt bona rõ qꝛ mulier nõ admittit᷑ qꝛ non hʒ thoꝛũ &
eneꝰ accuſare nõ põt qꝛ rõ adulterij nõ hʒ thoꝝ ⁊ ſic ob.
l.j.S·exneũ.ff.e.So.due rõnes ſũt in muliere:vna qꝛ totũ
Alia qꝛ crimẽ eſt publicũ.vt.l.ð crĩe.S.qͥ ac.nõ poſ.⁊ hec
vltia rõ ceſſat ĩ Zꝛio.¶ Itẽ op.ꝙ mulier admittat᷑ qꝛ ſuã
vł ſuoꝝ iniuriã ꝓſequat᷑ ſuã miuriã iõ tene pᷣmã qꝛ cum
thoꝛũ nõ hẽat mulier non põt dici rõ alicuius/iõ ĩeſt de⸗
lictũ ⁊c.⁊ iõ nullꝰ pᷣt accuſare.Sʒ in marito eſt dare tho
rum violatum licet non alioꝛum er̃neoꝛum accuſantium
⁊ ſic eſt dare delictũ/qð publicum eſt. Itẽ oppo.ꝙ au⸗
diatur.vt.l.ↄſenſu·S.cãs.de repu.So.vt gl.qꝛ ibi agit᷑ ci
uilt hic vᷣo criałr vt hic. ¶ In gl. q̃ incipit eo mõ ĩ fi.ibi
¶S.·ſi igr. So.vt ĩ iſto vᷣ. Sʒ miꝝ ẽ ꝙ ꝓſcqᷣr᷑ nõ ſuã ĩiuriã.
Ad D iti 0 Addeꝙ ð iur.cano.mulier acccuſat ma
ritum de adulterio cano. xp̃iana. xxxij.
q.v.adde etiã ꝙ adulterium in.l.decalogi.l antiqua con
tinente decẽ pꝛecepta ꝓhibitum eſt qñ dr. Mõ mechabe⸗
ris.xxij.c. exodi appellatione mechie oĩs coitus pꝛeter
mr̃imonialis ↄtinetur.c.meretrices.xxxij q iiij.pena a⸗

dulterij antiquitus ⁊ hodie eſt in adultero pena capitis Adulterij
yt. l. ;uis .iſto.ti. in adultera vero hodie punitur vt in pena q̃ ſit.

monaſteriũ detrudatur auten. hodie jiſto ti. ⁊ maritꝰ.j.
bienniũ eã reconſiliare põt ⁊ bona illius ſi nõ habet libe⸗
ros ſed parentes ꝓ tertia parte parentibꝰ applicetur / ſʒ
