in depoꝛtato cum ipſe poſſit retinere bona:vt.l.cum pa⸗
ter.S. hereditatem.ff.de leg.ij. Sed dic ꝙ depoꝛtatus bo
na ante depoꝛtationem queſita perdit ⁊ ei debebat ſucceſ
ſoꝛem habere / ⁊ 1õ poteſt dici illa non debere publicari

pꝛopter rationes pꝛedictas ſcilʒ ne vel res que non deli⸗
querunt publicantur vel parentes qui non deliquerunt
puniantur:ſed queſita poſt depoꝛtationem retinet: vt.l.ſi
tibi · S. ſi is cuius.ff.mandati.et dicta.l.cum pater.S.he⸗
reditatem.ff. de legatis.ij.⁊ hanc puto eſſeveritatem hu⸗
ius materie.Et ſunt hec arg.ad queſtionem talẽ Pona⸗
mus ꝙ clericus non poſſit excommunicari per ceſſationẽ
ſolutionis collectarum nunqd ſi citatus nõ veniat ad ſol
uendum fuerit contumax poterit ipſe excõicari pꝛopter
contumaciã in nonveniendo:puto ꝙ ſic ar.eoꝛũ que.S.di
xi de annotatio.⁊ ar.d ·S· iuſſus.

De ſententiam pallis tt relti
tutis. Kubꝛica
Bm ſalutatus. ſolin⸗

pliciter facta ſub verbo ſreſtitutionis
AAhreintegrat ſtatum quo ad famam ⁊ bo
na indulget quo ad penam nõ quo ad
Additio Ex hac lege no.tria paria. Pꝛimo reſti
. U·tuto te in integrũ vel reſtituto te ad om
nia vel reſtituto in quolibet iſtoꝛum caſuũ ad bona ⁊ ad
famã ⁊ honoꝛes reſtitutus dicitur per iſtam legẽ pꝛimaʒ

tutio reintegrat omnia non indulgen⸗

hic /ſecus ſi diceret indulgeo:qꝛ tunc ſola pena remiſſavi

detur.l.fi.S.de genera.abolitio.

2 ditoꝛibus reſpondere non qui rem ſingularem
W☛ recuperat. h. d.

qᷓ;tum hereditatis:nã appellatione hereditatis continen

tur onera ſed appellatione bonoꝝ non regulariter. vt.l.

ſubſignatum . S. bona.⁊.l.bonoꝛũ.ff.de verb.ſign.⁊.l.non
amplius.de leg.j.hic aũt impoꝛtat bonoꝝappellatio etiã
REOHTa. hec ꝓcedunt ſᷣm ꝓpꝛiã ſignificationẽ.
to 1 KRelaxatus a pens ſi non recuperat
ILD2½. bona non reincidit in obligstiões

Jantiquas.

–– 5 Damnatus ⁊ per ĩdul⸗
Aα JYademptis αα.αναa:ushe al

atfert a ſuperioꝛi: quia ſuperioꝛ tractar de actio⸗
ne competenti contra dãnatũ hic a competentibus ipſi.
Opbo. vno modo vt glo.So.vt glo. .

TS ilio depoꝛtato perdit
R inſulam. ut pater patriam po⸗
teſtatẽ quam non recuperat / filio per indulgen
W, Eeetiã a pena dimiſſo. h. d.
¶ Op.ꝙ pater recuperet patriã poteſtatem: vt inſti. qui.

D.
S

mo. ius pa· po. ioluitur · S· cũ aũt. So. vt glo.
Mon reitegrat honoꝛes ex
Ener alis bona indulgentia ſecusĩre
Aſtitutione. hoc dicit.
Quid de cãcellatis de libꝛo depoꝛtatoꝝ

Add itio an iſta cãcellatio ĩpoꝛtet idẽ ꝙ reſtitutõ

vel ĩdulgẽtia.Hhe hoc tãgit Cy·je.l.fl.⁊ vr ꝙ ſit idẽ qð re
ſtõ.qꝛ ꝑ redditionẽ ĩſtr̃iↄti git plena liberatio:vt.l.labeo
S.poſtq; ff. de pact.ſʒ hic ĩteruenit cãcellatio ĩſtri ꝗ̊ ⁊c᷑·
Bꝛeuit᷑ cãcellatꝰde cõdẽnatiõe q ifamiã irrogat ſi eſt cã⸗
cellatꝰ a ppło nõ recuꝑat famaã:qꝛ ad famã non põt reſti⸗

tuere niſi pᷣnceps ⁊ ſenatꝰ: vt.l.j.S.de q̃.ff.de poſtu.⁊ not.

nn. in. c.cũ te.de re iud. honoꝛes aũt illiꝰmunicipij qͥ d
erũt᷑ ꝑ ſuã.l.municipalẽ vr̃ recuꝑare/ qꝛ q;tũ a iure ſue ci

tatis dʒ hr̃i ꝓ reſtituto.Hec ob.ꝙ ſit ĩfamis/qꝛ ꝙ ifamis

repellat᷑ ẽ de iure poſitiuo cui pot derogariꝑ ſtatutũ:vt

l.vt gradati ·S.ſʒ ſi lege.ð mu.⁊ ho.Vł dic ꝙ ẽ iſpiciẽda
cã ex q̃ fit cãcellatio.aut eĩ iſta cãcellatio arguit iniqtatẽ

iudicate rei:⁊ tũc eqͥpat᷑ reſtõ:aut ↄfirmat rẽ iudicatã pu

opetr᷑ ĩdulgẽtia cũ fiat ſeruꝰfiſci.Rñ.ĩmo qꝛ an

bona vel famam. Cum patris reſti⸗

Qui recuperat bonavk uo
7 d eb ito 2 tam bondaumn tenetur e⸗

mirabile ꝙ tm̃ hic impoꝛtat appellatio bonoꝛũ

na non recuperat actiones.h.d. ¶ Heclex dif⸗

ta cãcellat:qꝛ ſoluit ⁊ tũc ñ ĩtelligr reſtõ.⁊ hoc puto veꝝ.
P uſtr a Op.ꝙ reſtituat᷑ dño.vt.l.jff. 5
E. vq̃ſti. So.vt glo. Itẽ op.ꝙ nik

RMEunuo pokit ei legari añ nõ. ¶ Itẽ op. ꝙ dñs recu⸗
beret ius ſuũvt.l.ſiue ff de iur.pr̃o.So.vt gl.⁊vltia ẽ a.

gentur qu
eorurſe⸗
Aminittre
Edubiur
urſcy
Deitbil in
cuntcyno
funt,non
Garerunt.
mergone
Coalterb
fturante
gertinon
tur Goin
Uuävl.
ſimüidus
nonpotr
dicendo
conclud
ne, Prin
pue min
mnentufn:
nento. f.
onoſol
ls Gecun
Arobarpe
Lockeinf
lere ſen
dehisqai
(po
Fllpen
ſere ren
lipt in
Fem q.
thoſtea e
glo ration

Kdi⸗

cktoiear
idietur,
ſöitori
Mriono
Neqracri
ſondiſtrn
lowan!
ſine
ſetegcre
(Qert
hefecite
Merreſtt
meryer
ſeispo⸗
foreron
Dlnoſtr
keſlnsd
ſtpteſtn
ſfrein
ſochi
umtdec
beeu

Parlg Piang
reſtituple
caſuü adien
fiſtamletn
ſolapenen

cupercthnt,
onorum tenerg

hbitenſnaͤe

Ntappelgeee
herecltatenn
Nonteghennn
devobſar
vonopapplt
Ppriͤſthttan
penaſinontare
nctäitnnchtn

Dannatnstprll
etumſtln
shd ſhaht
eriottrtcelrad

glo,
ſo deponn 8
ipactbati
tſflloperti

eſtaten ptintt
ci adt. So
etegnu hair⸗
uigenirten

delbodhtt
ortticig ii
ſcſfſtii
bentonl
cieelato ifi
müüſntcliin
fmiſnn in
eiſdeſoinn
tllefrune ,

= ☛ =

De ſententiam paſſis.

SY p ater Indulgẽtia nõ reĩtegrat bona reſti
etutio ſic.h.d.cũ ſeq/l.
. . Op. vno mõ: vt
¶ [Bm ind ulgentia. gda e
S 5 mnia que amouit
a 3. R quellio ne depoꝛtatio ⁊ eiꝰ pena
Deoeoebz reintegrare reſtitutio. Hec lex ponu the
s ma/7 ex eius themate elicit quattuoꝛ q̃ſtienes
omnibus reſpondetur ſᷣm quoſdam /ſᷣm salios quedam
remanẽt indiſcuſſa/epter cuius deciſiones ſunt hic opi⸗
niones vt patebit.
¶ Ex tex.lita tamẽ ᷓ. ꝓpoſuit ⁊ decidit pꝛimam queſtio⸗
nem hic ſecundam. Eſt ergo pꝛima queſtio an recuperct
oteſtatem. Et reſpõdet᷑ ꝙ ſic ſᷣm alios eſt queſt io an va
eat teſtamentum. Tertia queſtio eſt an geſta per ſiliũ va
leant ⁊ reſpondetur ꝙ ſic ſi pater eſt bone vite:alłas non.
¶ Circa materiam noſtre legis pꝛimo quero an hic foꝛ⸗
mentur quattuoꝛ queſtiones:⁊ videtur ꝙ tantum due foꝛ
mentur ſcʒ an teſtamentum valeat.Sccũda an recuperet
adminiſtrationem bonoꝛum:ꝙ pꝛima hic foꝛmetur non
eſt dubium:ſed an decidatur/⁊ dicunt quidam ꝙ decidi⸗
tur ſcʒ ꝙ valet pꝛopter generalia verba huius legis: ⁊ qꝛ
dicit nil irritari:⁊ quia eius ſtatus non pendebat. Alij di
cunt ꝙ non deciditur:quia verba contraxerunt vel geſſe⸗
runt / non pertinent ad vltimas voluntates vt.l.verba cõ
traxerunt.ff.de verbo.ſignifi.at hic confirmat ſolum ge⸗
ſta:ergo non teſtamentum.Alij dicunt ⁊ hoc placet ꝙ pꝛĩ
cipaliter hic queritur an teſtamentumvaleat. Modo que

ritur an teſtamentum valeat cum certum eſt ꝙ ſuper inci

denti non debʒ pꝛonunciari expꝛeſſe.ſed pꝛonũciare vide
tur ſuꝑ incidenti:qð habet neceſſariã conſequentiam ad
iltud vt.l.ſi iudex.ff. de his qui ſunt ſui vel alieni iuris.cũ
ſimilibus.Cum ergo hic queratur an valeat teſtamentuʒ
non potuit clarius reſpondere imperatoꝛ ꝙ nõ valeat q;
dicendo ꝙ reuertitur in poteſtatem patris: nam per hoc
concludit ꝙ non valeat teſtamentum:⁊ hoc duplici ratio
ne. ꝛima quia poſtq; reuertitur in poteſtateʒ patris ca
pue minuitur/ minima capitis diminutio rumpit teſta⸗
mentum:vt.l.j.ff.de legatis.iij.⁊.l.qui ex liberis·S.· teſta⸗
mento.ff.de bo.poſſeſ.Fᷣm tab.nam debet reperiri ſui iu⸗
ris nõ ſolum tempoꝛe teſtamenti:ſed etiam tempoꝛe moꝛ
tis. Secunda ratio eſt quia cum teſtamentum non habe⸗
at robur perfecte niſi poſt moꝛtem/videtur quodammo⸗
do eſſe in fleri:et ideo impedimentũ ſuperueniens poteſt
tollere flendum ⁊ impedire:vt nota.in.l.patre lurioſo. ff.
de his qui ſunt ſui vel alieni iuris.
¶Sppo.· ꝙ ſtatus alicuius poſſit fleri in pendenti: vt.l.
j S.ſi pendeat.ff. ad macedo.⁊.l.ꝙ ſi fllius.ff.de cap.So.
vere ⁊ re non pendet vthic: ſed ſpe pendet in filio capti⸗
ui / vt in Zꝛio. In fllio depoꝛtati nec vere / nec ſpe pedet.
¶ Item quero quid ſi filius captiui teſtetur æ moꝛiatur/
⁊ poſtea reuerſo patre rumpatur teſtamentum: ⁊? dic vt
glo.rationem aſſigna vt ipſa.
A d it Adde ad iſtam legem in verſicu.ideoq;
D tio. ꝙ reſtitutus per pꝛincipem non ſolum
reſtituitur ad famam:immo etiaʒ pena coꝛpoꝛalis remit⸗
ti dicitur/⁊ etiam ad bona reſtituitur ſolo verbo reſtituo
l.j. S. iſto titu.quod eſt verum in bonis non venditis: in
vẽditis non reſtituitur argum̃ento legis bñ aʒenone.C.
de quadrien.pꝛeſcrip.idẽ per legem ſed ⁊ ſi lege·S· item ſi
rem diſtraxerit.ff.de petitio.heredita.hãc opinionem pu
to veram Bart hic in penultima coł.Et adde hic caſum
ſingularem iuncta gloſ.in verbo neq; ſᷣm Bart. bic qui
dicit ꝙ credit ꝙ iſtud non reperiatur alibi.
¶ Querit h̊ Bal. filiꝰdepoꝛtati pfe exiſtẽteĩ depoꝛtatio
ne fecit teſtamentum de ſuis aduẽticijs ⁊ deceſſit: demũ
pater reſtitutus eſt. queritur an illud teſtamentum inflr⸗
metur:veritas eſt ꝙ non / quia pater non habet recupera
re ius poteſtatis in filium pꝛedefunctum cum iſta reſtitu
tio retro non trahatur:ergo fllius deceſſit ſui iuris. MNon
ob. l. noſtra quia hic pater fuit viuo filio reſtitutus. Un⸗
de filius per reſtitutionem patris fuit capite minutus: ⁊
ideo teſtamentum irritatur / vt in · S. alie. inſti. q. mo. teſt.
infir. ⁊ in hoc omnes concoꝛdant. Sed quero quid de fl⸗
lio capti qui patre exiſtente in captiuitate fecit teſtamen
tum ⁊ deceſſit: demum pater poſt moꝛtem filij reuerſus ẽ
an teſtamentum filij irritetur: quidam dixerut ꝙ no. RS
hec cauſa impediens.i.reditus patris ſuperuenit poſt

rẽ ꝓductã in eſſe nõ aũt dũ res erat in fieri:ergo nõ habʒ
vitiare vt.l.patre furioſo.ff.de his qui ſunt ſui vel ali.iur.
pꝛo hoc facit.l.noſtra ibi ita tamen.vbi dicit ꝙ actus con
ſummati non reſcinduntur.Sed iſtud teſtamentũ eſt cõ⸗
firmatum ꝑ confirmationẽ in moꝛte:ergo nõ debet poſt⸗
ea reſcindi⁊ illa fuit opinio quoꝛũdã.In contrarium fa⸗
cit qꝛ ex quo pater eſt reuerſus fingitur nunq; fuiſſe captꝰ
⁊ ex iſta fictione reſultat quedam fictio ꝙ filius eius
nunq; fuit ſui iuris:ergo patet ꝙ teſtamentum dʒ nullum
iudicari.nec dicit᷑ tñ infirmari de nouo qð retro infirmũ
apparet:⁊ ſic non ob.l.patre furioſo.pꝛo hoc ꝙ iſta lex fin
gat etiam filio moꝛtuo apparet.il.ſi pater.ff.de ſuis ⁊ legi.
Seg hic dicit Oet.ꝙ aut loquimur in bonis queſitis dũ
pater erat in captiuitate ⁊ quo ad illa valet teſtamentum
aut quo ad bona ante queſita:⁊ quo ad illa non valet ⁊ aſ
ſignat hanc rationem / dicit enim ꝙ fictio requirit duo ex
trema ſcilicet ad quod ⁊ a quo. Sed rebus poſt captiuita
tem queſitis eſt extremum ad quod:quia tempoꝛe capti⸗
uitatis illa acquiſitio non erat in rerum natura:ergo quã
tum ad bona interim acquiſita nõ trahit ſe fictio:⁊ ſic va
let teſtamẽtum quo ad ea:ꝙ autem ſic fictio requirat duo
extrema pꝛobat ipſe per..l.huic ſcripture.ff.ad.l.aquil.ſub
tiliter inducendo illam legẽ. Bꝛeuitexr doc.tenent contra
e.diſtinctio enim ꝑe pꝛimo non tenet quiã actus teſta
i eſt indiuiduus/nec poteſt teſtamentum in vna re vale
re ⁊ in alia re non valere niſi hoc ſit ſolum ex parte iſtius
rei puta quia non ſit ĩ commercio:vt.l.miles ·S.⁊ quia di
ximus.⁊.l.ſi certarum .S.j.de mili.teſta.Secundo quia fi⸗
ctio poſtliminij fingit pꝛincipaliter ſuper ſtatu ſecunda⸗
rio ſuper bonis.vnde non fingendo ſuꝑ ſtatu fingit illus
ſemper fuiſſe filiumfamil. ergo teſtamentum ipſius valet
⁊ non poteſt fingere ſuper eo qð non eſt in rerum natura/
vt.ff.de ſtatu ho.l.paulusS:eum qui.Sed iſte filius tũc
non eſt in rerum natura:ergo non poteſt ſuper eius ſtatu
fingi.Rñ.ꝙ hec fictio fingit pꝛicipaliter ſuꝑ ſtatu patris
⁊ per quandam̃ neceſſarià conſequentiam ſuper ſtatu fi⸗
lij:vnde ad foꝛmã argumenti fictio non fingitur ſuper eo
qð non eſt in rerum natura.verum eſt pꝛincipaliter ⁊ ita
loquitur.l.huic ſcripture.ſed incidenter ⁊ per quandam
neceſſariam conſequentiam ſic.⁊ ita loquitur.l.ſi pater.⁊
pꝛobatur.ff.ad ſilł.l.ſi exheredatus. Lertio querit h̊ glo.
ꝓf̃e reuerſo qͥd recuperat pr̃ in aduenticijs:dic vt in glo.
quia acquirit v ſumfructum pꝛo tempoꝛe futuro ⁊ admi⸗
niſtrationem niſi ſit pꝛodigus.Quid ſi pater non ſit pꝛo⸗
digus ſed ita tenax ꝙ non expendit vbi opoꝛtet/ an per
hoc interdicitur ei adminiſtratio:⁊ puto ꝙ ſic: quia non
poteſt negari quin committatur vitiuʒ in adminiſtratio⸗
ne/⁊ quin in hoc eſſet detrimentum ⁊ luctus fllij vnde vi
get ratio littere:⁊ per hoc facit.ff de tute.⁊ ra.diſtra.l.j.
5S.· ſed non miles.⁊ in.l.j.vbi pupil.edu.debe.facit ad hoc
illud quod dicitur ꝙ contrarioꝛum eadem eſt diſciplina
¶ Extra querunt hic doc. an lex noſtra que loquitur in ſt
lio depoꝛtati habeat locum in filio banniti.Bꝛeuiter iſta
queſtio ſtat in hoc an depoꝛtatus equiparetur bannito.
de hoc tangitur inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol:&. relegati.et
in.l.ex facto.ad trebel.per Jacobum de arenis.⁊ quate⸗
nus bannitis equiparatur vel non / debet iudicari idem
vel non idem. Querunt hic doct.quid de filio rebanni⸗
ti:id eſt dicere an rebanniti equiparentur reſtitutioni vel
indulgentie.Cy.tenet ꝙ in dubio equiparentur indulgẽ⸗
tie:⁊ iſtud eſt planum quantum ad famam: quia ciuitas
non poteſt reſtituere. Sed quantum ad ius poteſtatis et
bona ciuitatis poteſt interim reſtituere: quia in hoc ver⸗
ſatur ius ⁊ imperium reſtituentis:⁊ eſt ius in eo reſiſten⸗
tis:de quo dic vt per Bald.S.eo.l.ademptis.

¶ Explicit lectura excellẽtiſſimi iuris
vtriuſq; doctoꝛis domini Jacobi Butrigarij ſuper Co⸗
dice:cum additionibus peruigilis viri Petri de vernis
J. V pꝛofeſſoꝛis.Opera magiſtri Bertholdi Remboit
de re impꝛeſſoꝛia optime meriti. Impenſis vero honeſti
viri Joannis Parui in alma vniuerſitate Pariſieñ. li⸗
bꝛarij iurati Anno dñi Milleſimo quingenteſimo.xvj.
Die vero.xviij. Febꝛuarij.

O iij

Fo. CXIII.

rodt b

envelit
cidef
ntotery
s tutoꝛ
eumintea
Dergutd⸗

feusprime
ſertttſol
Ousgrbitr
leumnprine
ſaſtteus
iorpoſch
i peeſe

leſvllſtt.
ftaideo
bs vo
deduobr
Porient
usen
ſgenry

Henũciatiões iuris ciuił Jacobi Butrig. Fo. CXIIII.

¶ Sequuntur Menunciatio⸗
nes iuris ciuilis que multotiẽs occur⸗
runt in contractibus:edite compila

te ab eximio legum pꝛokeſſoꝛe domi⸗
no Jacobo Butrigarij Bononieñ.

vnde q circa eas voluerit erudiri hic
per oꝛdinem ealdem pꝛolequatur.

Genekicio epiſtole diui

Onſueuit renunciari epłe diui Adria⸗

Rni. z eſtbeneficium ꝓ quando aliqui
ſunt obligati inſolidum per huiuſmo⸗
di beneficium ſi omnes pꝛeſentes ſint

ſunt poſtularevt actio diuidatur inter
eos:vt vnuſquiſq; pꝛo virili poꝛtione
2 Aconueniatur ⁊ non inſolidum:⁊ ſi hu⸗
luſmodi beneſicio fuerit renunciatum creditoꝛ poterit
quem velit conuenire. vt. C. de conſtituta pecunia.l. fina.
⁊ inſti.de fideicom · S.ſi plures.cum ſuis ſimi.⁊ habet lo⸗
cum inter plures fideiuſſoꝛes / conſtitutoꝛes/ ⁊ mandato
res ⁊ tutoꝛes ⁊c̃.⁊ hoc ſᷣm iura antiqua.Et hodie habet

locum inter pꝛincipales debitoꝛes inſolidum obligatos
per aut.de duo.reis. .

Benekicio aut. pꝛelente .
C. de fideiuſloꝛibus.

KTem conſueuit renunciari beneficio noue cõ⸗

ſtitutionis de fideiuſſoꝛibus /per quod benefſt
cium ſuccurritur fideiuſſoꝛibus ⁊ mandatoꝛi⸗

Æ◻bus 1 ſponſoꝛibus: nam poſſunt poſtulare ꝙ

reus pꝛimo conueniatur ſi ipſe reus pꝛincipalis pꝛeſens
fuerit ⁊ ſoluendo:vel ſi pꝛeſens nõ fuerit reus /datur tem⸗
pus arbitrio iudicis fideiuſſoꝛibus / vt infra illud tempꝰ⸗
reum pꝛincipalem repꝛeſentẽt:⁊ poſt conuenietur fideiuſ
ſoꝛ ſi reus non venerit:⁊ ideo renunciatur illi iuri vt cre⸗
ditoꝛ poſſit conuenire quem voluerit: vt.C. de flideiuſſo.
aut. pꝛeſene.. .
BGBenekicio aut.hocita.
deduobusreis.
KTem conſueuit renunciari beneficio noue cõ⸗
ſtitu de duobus reis. per quod beneficiũ ſub⸗
Nuenitur de duobus reis debendi: nam poſſunt
poſtulareper iſtud beneficium non inſolidum
ſed pꝛo parte poſſe conueniri: quod poterat fleri de iure
antiquo:licet non eſſent inſolidum expꝛeſſe obligati. Sʒ
hodie niſi expꝛeſſe agant ꝙ quilibet inſolidum ſit obliga
tus / vel alter ex reis ſit non ſoluendo in totum vel in par
te / vel ſit abſens non dicuntur quilibet inſolidum obliga
ri:x ideo renunciatur illi iuri vt creditoꝛ illis interueniẽ
tibus poſſit quem voluerit inſolidum conuenire: vt. C.
de duobus reis. aut. hoc ita.⁊ habẽt locum iſta benefticis
quotienſcunq; duo vel plures pꝛincipaliter ſe obligant:
vnus enim pꝛo altero intercederevidetur quando ſe ob⸗
ligant vltra partem ipſum tangentem.

BGenekficio cedendarum
actionum.

Tem conſueuit renunciari beneficio cedenda
rum actionum. per quod beneficium poteſt po
ſtulare fideiuſſoꝛ ⁊ alij qui ſunt obligati in vna
WVAobligatione ſibi cedi iura: actiones quas cre
ditoꝛ habet contra alios fideiuſſoꝛes / vel contra alios

ſoluendo tempoꝛe litis conteſt. poſ⸗

pꝛo quibus ſunt obligati alioquin niſi cedãtur eis a cre⸗
ditoꝛe poteſt recuſare ſolutionem: ⁊ ideo illi iuri renun⸗
ciatur:vt.ff.de fideiuſſoꝛibus.l.fideiuſſoꝛibus.⁊ de ſolu⸗
tio.l.modeſtinus.⁊.l.ſtichum aut pamphilum.eod.titul.
Et pꝛodeſt creditoꝛi ꝙ ſi fuit renunciatum poterit credi
toꝛ eligere quem voluerit de fideiuſſoꝛibus vel alijs con
reis ⁊ alteri gratificari:⁊ ille a quo exegit debitum pote⸗
rit petere vt cedantur ſibi actiones aduerſus alios qui⸗
bus creditoꝛ vult gratificari / cum iam fuerit renũciatũ.
Benekicio feriarum
1Tem conſueuit renunciari beneficio mneſſium
I vel vindemiarum vel aliarum ob neceſſitatem
hominum introductarum: nam tempoꝛe meſ⸗
EAſium vel vindemiarum non debet sliquis vo⸗
cari in iudicio niſi illis ferijs fuerit renũciatum:alijs au
tem ferijs in honoꝛem dei introductis renunciare nemo
poteſt.vt habetur de his omnibus.C. de ferijs.l.omnes
dies.cum ibi nota.⁊.ff.: de ferijs.l.j.⁊ ex.de ferijs.c.fina.
enekicio exceptionis non
numerate pecunie
“ Tem conſueuit renunciari exceptioni non nu⸗
DNmergte pecunie nõ tradite nec reddite rei que
EEconſiſtit pondere/numero/ vel mẽſura: ⁊ iſta ex
ceptio quandoq; habet locum infra biennium
quandoq; infra.xxx.dies.aliquando infra annum.⁊ ali⸗
quando infra tres menſes.nam ſi debitoꝛ confitetur ſe
pecuniam accepiſſe quam in veritate non accepit poteſt
opponere exceptionem non numerate pecunie infra du⸗
os annos a die confeſſionis ⁊ vt eam non poſſit oppone⸗
re renunciat illi exceptioni in inſtrumento. Quandoq;
debet opponi infra.xxx.dies:nam ſi creditoꝛ confeſſus
fuerit ſpe future numerationis ſe recepiſſe creditum a de
bitoꝛe ſuo habet exceptionem non numerate pecunie in⸗
frs.xxx.dies.⁊ pꝛemiſſa locum habent in mutuo non in
glijs rebus:vt.C.de non numerata pecunia.l.in contra⸗
ctibꝰ.pꝛope pꝛin.cum ſimil.Qñq; habet locũ infra annũ
vt ſi maritus con feſſus fuerit ſpe future numerationis ſe
recepiſſe dotem/quam reuera non accepit/competit ei ex
ceptio non numerate dotis ifra annum poſt ſolutum ma⸗
trimonium.Et hoc ſi matrimonium durauit minus vuo
bus anis.Si vero plus biennio durauerit ſed minus de
cennio tunc infra tres menſes eſt opponenda. ⁊ ideo ne
poſſit oꝑponi iſti renunciatur:vt.C.de dote cauta nõ nu.

l.fl.⁊ aut᷑.ꝙ locum.ibi poſita.

Benekicio erroꝛis calculi.

g-2 Hnſueuit renunciari beneffcio erroꝛis calculi
KRnam ſi partes in aliquo contractu errauerint
W in computatione / iterato debet fieri computa
RRRHtio licet plures fuerint facte niſi illi iuri fuerit
expꝛeſſe renunciatum:vt.C. de erroꝛe calculi.lj.vna.

Benekicio clauſule genera⸗
lis.l.j.ff.ex quibꝰ cauſis ma
ioꝛes. in fi.
–ISnſueuit renunciari clauſule generali ſi qua
iuſta cauſa michi videbitur. nam dicit lex ſi
aliquis fuerit leſus ex aliqua cauſa:⁊ ideo pe⸗
altit ſe reſtitui in integrum:pꝛetoꝛ vel iudex de⸗
bet reſtituere ex quadam equitate / ſi iuſta cauſa ſibi vide
bitur:vt in.l.j.S.allegat.⁊ ideo quandoq; illi legi renun⸗
ciatur. ð
Benekicio recurſus ad arbi⸗
trium boni viri. C. de con⸗
trahẽ. emp. l. ki. cũ ibinota.

Jacobi Butrigarij.

onſueuit etiam quandoq; renunciari recur⸗
ſui ſeu appellationi ad arbitrium boni viri:nã
Eſi aliquis iurauerit vel pꝛomiſerit aliqd dare
vel certas operas facere ꝓut ſi ego eſſem arbi
tratus / ſi ego iuſte arbitroꝛ / tenẽdum eſt arbitrium meũ
ałas non:immo pꝛomiſſoꝛ habet recurſum ad arbitrium
boni viri. vt. ff de oper. liber.l.ſi libertus. Et de hoc vide

plene in repetitio·S· arbitroꝛum. in.l.ſi pꝛopꝛietatem.ff.

pꝛo ſocio. Vel pone exemplum ſi aliquis pꝛomiſit mihi
vendere fundum arbitrio titij / ſi titius bene ⁊ recte arbi⸗

tretur bene eſt: ałs recurſus habetur ad arbitrium boni

viri:vt.C. de contrahen.emptio.l.fi.cum ibi notatis.⁊.ff.
de re iudica.l.in perſonam·S.generaliter.⁊.l.ſocietatem.
ff pꝛo ſocio.⁊ habet actionem mecum /niſi iſti iuri fuerit
renunciatum. Aliqui tamen dicunt ꝙ iſta renunciatio nõ
valet quod credo verum / niſi foꝛte hoc fieret mediante
iuramento.⁊ eſt bonus vir iudex oꝛdinarius /ſub quo ſũt

partes contrahentes:vt.ff. de verboꝛum obligatio.l.con⸗

tinuusS. cum ita. .

HBenekicio ne quis condem.

netur nili inquantum kace⸗
re poteſt.

N .1 Onſueuit etiam renunciari vt quis non con⸗
aemnetur niſi inquantum facere poteſt / ita ha
Abita ratione ne egeat in futurum:ꝙ ſi maritus

quã re
qq;tum facere poteſt ita deducto ne egeat ⁊c.hoc eſt dictu
ꝙ aliquid penes eum debet remanere ex quo poſſit ſe ali⸗
mentare in futurum ob reuerentiam pꝛeteriti matrimo⸗
nij. Sunt ⁊ alie perſone habentes iſtud pꝛiuilegiũ vt ſo⸗
cij omnium bonoꝛum. et ideo ſi vnus conuenit alium
actione pꝛo ſocio ille qui conuenitur non debet condem
nari niſi quantum facere poteſt ⁊c. Et idem in patrono
a liberto conuento.⁊ idem in ſocero a genero conuento.
⁊ idem in patre a ſilio vel a filia conuento.Et qð dictum
eſt de vxoꝛe quando conuenit maritum vel patrem ꝓ do

te quam pꝛomiſerat idem eſt ſi ipſa vel pater eius con⸗

ueniantur a viro pꝛo dote quam pꝛomiſerat.de iſto habe
tur.ff.ſolu.matrimo.l.maritũ.ar.ff.de re iudic.l.ſunt qui
⁊.l.ſeq. cum ibi notatis. Item competit hoc beneficium
donatoꝛi conuento a donatario.vt.ff. de re iudica.l.inter
cos.in fi. Item compcetit ei qui bonis ceſſit eo poſtea cõ⸗
uento per creditoꝛem cum perueniſſet ad pinguioꝛem foꝛ
tunam:vt.l.is qui bonis.ff.de ceſſio.bonoꝛum.⁊ quibuſ⸗
dam alijs perſonis ſᷣm quoſdam.ſʒ huic beneficio ceſſio
nis bonoꝛum renunciari non poteſt. ſed cum eoꝛum re⸗
uerentia.crederem tamen cum iuramento valere renun⸗
ciationem /quia tale iuramentum ſaluari poteſt ſine inte⸗
ritu ſalutis eterne.

Benekicio.l. ob es. C. de actio
nibus ſtobligationibus.

On ſueuit renunciari iuridicenti ꝙ vbi aliquis
Vdebitoꝛ eſt pluribus creditoꝛibus obligatus ⁊
ipſe debitoꝛ cum non ſit bene ſoluendo conue⸗
☛W4 nitur a creditoꝛibus / habet electionem an reci
lat inducias quinquennales ad ſoluendum vel cedat
ona ſua creditoꝛibus.Et ſic renunciatur inducijs quin
q; annoꝛum ⁊ ceſſioni bonoꝝ:⁊ ſi inducias non petierit
nec bonis ceſſerit ſed paſſus fuerit ſe in debito illo con⸗
demnari debet in carcerem detrudi:vt.C.qui bonis cede
re poſſ.l.penul.⁊ fi.licet quidã dicãt ꝙ huic bñficio renũ

ciari non poteſt. ⁊ ita not. .
Beneticio induciarum duo⸗

rum vel quattuoꝛ menliũ

Onſueuit renunciari quandoq; iuriſdicenti
Ncvbi debitoꝛ eſt condemnatus ad ſoluendum
°S&S debitum creditozi datur debitoꝛi inducie duo
àArum méſium. de iure.ffo. z. de iure. C. quattuoꝛ
menſes computantur a die condemnatiõts.vt. C. de vſu.
rei iudi.l.ij.ff.de re iudicata.l.debitoꝛibus.⁊ er.eodem ti

8

Wvel eius pater conueniatur ab vxoꝛe pꝛo dote
ceperat non dʒ condẽnari iſolidũ immo ſolum in⸗

tulo.c.ad conſultationem. „—
Benekicio.ll. ij. k. de re iu⸗

SrNn ſſueuit renũciari iuriſdicenti ꝙ licet lex der

certum tempus iudicatis: alas condemnatis

nec ſemper tempus a.l.ſtatutum habet ſequi.vt.ff. de re
iudi.l.ij. cum ſuis concoꝛdan.et ideo debitoꝛ buic iuri re
nunciat cum ſit in eius fauoꝛem introductum /vt ſi iudex
daret aliquod tempus ad ſoluendum debitoꝛ illo tempo
re vti non poſſet. =DBD

BGenekicilo. l. a diuo pio. fk. de D

re iudicata

MKNſi ſit licita ſententis lata contra aliquem vt ſol
uat creditoꝛi id in quo eſt condemnatus debʒ
eA ſeruari oꝛdo in alienatione rerum debitoꝛum:
nam pꝛimo mobilia et per ſe mouẽtia / poſtea immobilia

poſtea peruenitur ad iura.vt.l.a diuo pio.S.alle.cum ibi

notatis:et ideo quando debitoꝛ recipit pecuntam a cre⸗
ditoꝛe renunciat huic iuri.vt adueniente die vel tempo⸗
re ſolutionis poſſit executio fleri in bonis in quibus vo⸗

luerit creditoꝛ:quod fieri nõ poſſet/ałs niſi iuri illi renũ

ciatum fuiſſet.

BGenckicio autentice hodie. de
appel. t. l. j.. ij. C. de tempo.
appel.

Onſueuit renũciari iuriſdicenti ꝙ vbi aliquis
eſt condemnatus ad ſoluendum vel dandum/

A vel faciendum aliquid creditoꝛi ſuo datur ſibi
ſpacium decem dierum infra quos poteſt appellare ⁊ ſic
per conſequens omni alio remedio appellatiõis dʒ renũ

ciare.vt.G.de appel.aut᷑.hodie.et.C.de tempo.appcl.l.j.

et.ij. cum concoꝛdan.

Benekicio. l. licut et. l. cũ no⸗

tillimi. C. de pſcrip. xxx. vel

xl. annozum

Onſueuit renũciati iuriſdicenti ꝙ actiones ꝑ⸗
ſonales vel hypothecarie competentes contra
aliquem debitoꝛem pꝛo aliquo debito:pꝛo quo

ſe obligauerat tolluntur triginta vel quadragita annoꝝ

ſpacio.niſi infra illud tempus intentate fuerint vel ſuper
illis fuerit lis cõteſta.vt dictis.ll.all.

Benekicio induciarum vi⸗
ginti dierum oblati libelli

iudicium aliquis vocatur ex aliqua cauſa libel⸗
lus debet ſibi offerri ⁊ nihilominus debent ſibi
inducie dari.ſ.xx.dierum/vt poſſu deliberare vtrum ce⸗
dat ſo ↄtendat.vt.C.de lit.conteſt.aut᷑.offeratur.et aut᷑.
ibellum. 7

BGenekicio alteri.inſti. dei⸗
utili ltipulatione

(A etiam renũciari iuriſdicẽti vbi ad

pꝛo aliquo abſente niſi interſit ſtipulatoꝛis non
Xaueritur obligatio abſenti ex ulla ſtipulatione.
vt in · S. alteri.alleg.cũ ſuis concoꝛ.vbi eſt notabilis glo.

(alg renunciariꝙ vbi aliquis ſtipulatur

pꝛo hoc.

* ad ſoluendum / tamen iudex illud rempus pꝛo⸗
AANut ſibi videbitur poterit aretare vel ꝓpꝛogare:

1nſueuit renũciari quandoq; ſuriſdicenti ꝙ

ANt
9
u
cu
cogloſet⸗

aibhnc

He⸗
tior
9
bu

de
inCdei

He
der

9
4
N—

ſudicium
ateusſun
heſuedio

6
l

(

honſiſtat.
fenoꝛemn
ciendoen
hoeviden

ße
do

lcdebe
lſioytd

2
ge

Kimnyt,
ten g

iegtie
hotatis
lſeer
chpeti
Ropetr

i

nefenmnien
tufrfetnͤt
nopſoäten
cintanne
hlennedeſtſn
hbonienate,
tſlisniinn

ſchot
dem

Gicentigtil
endumyd
ecttorſſco rt
poteſtappeln:
appellstöst
ndetenpoene

tt.l cin

Neer

icentig M
conpctanucn
iqvodehtoho
vudugiun
tateſictükſti
ll,

Canunn
latitben

ſritg ht
ituali
lomius dati

dellberat nn

S.
S=
8
SS

PBenũciatiões iuris ciuilis. Fo. CXV.

Benekicio. l. ſi cõuenerit. ff.
de iuriditione oim iudicuz

Onſueuit enĩ renũciari iuriſdicentiꝙ ſi conuẽ
tum eſt inter partes ꝙ ſi aliquis alius iudex qᷓ;
cuius iuriditionis ſunt iudicat ſeu inter partes
cognoſcit/ꝙ anteq; lis cõteſtetur licitum eſt ei penitere
et ab ipa conuentione diſcedere.vt.d.l.ſi cõuenerit.ff.de

„

iuri.om. iudi.

Benekicio quod in obliga⸗

tionibus leruatur

4 Onſueuit renunciari potiſſime in obligationi⸗
bus vnius cauſe coꝛam diuerſis iudicibus non

¶odebere ventilari. ⁊ ſi ftat imponatur pena agen
ti.vt. C. de iudic.l.nulli. E

BGeneficio. c. ſtatutuz. extra
de reſcrip. libꝛo ſexto

Onſueuit renunciari obligationi ſcʒ ꝙ quando
actoꝛ et reus ſunt diuerſaruzʒ diocer̃.reus vltra

vnam dietam a finibꝰ ſue dioceſ.non poteſt ad
iudicium aduocari.vt.c.ſtatutũ.all. Item quando actoꝛ
et reus ſunt eiuſdem ciuitatis ſiue dioceſ.non debet a fi⸗
ne ſue dioceß. vltra vnã dietaʒ ↄueniri.vt in eodẽ ca.all.

Bükicio.l.et ſi poſt tres. ff. li
quuis cau.

Snſuetum eſt in huiuſmodi obligationibus re
nunciare iuridicenti ꝙ vbi aliquis pꝛomiſit ali
quid ⁊ cum pena certa deſiſtendo in iudicio et
non ſiſtat illa die / poteſt poſt tres vel quinq; dies purga
re moꝛam comparendo in iudicio ⁊ ſui ipſius copiam fa
ciendo ⁊ non incidit in penam. vt.l:et ſi poſt tres all.De
hoc vide not.per doc.in.l.ſancimꝰ. C. de fideiuſ.

Benekicio. l. j. f. li qs in ius
voca. non ierit

. Onſueuit renunciari iuridicẽti ꝙ vbi aliquis
ad iudiciũ vocatus eſt ex co foꝛte qꝛ non poſſi
det imobilia datis fideiuſſoꝛibus deſiſtẽdo in
iudicio ſi fideiuſſoꝛes nõ ſunt de foꝛo illius iu
dicis debet renunciare pꝛiuilegio ſuo:als nonvalet fide

iuſſio.vt dicta.l.j.

Benekicio foꝛi

Onſueuit renũciari pꝛiuilegio foꝛi.nam reus de
¶ ¶ cõueniri coꝛam ſuo iudice ⁊ non coꝛã iudice
actoꝛis iuxta regulam/actoꝛ foꝛũ rei ſequit᷑ ⁊ nõ
ecõtra.vt.l.iuris oꝛdinẽ.C. de iurid.om.iud.⁊.l.fl.C.vbi
in rem actio.

Benekicio ꝓ ſcholari

LTem renũciant ſcholares pꝛiuilegio ſuo vt co
IIIram non ſuo iudice poſſint ex cã conueniri/qð
regulariter fieri non põt.vt. C. de epiſc.⁊ cleri.
auut. ſtatuimus. Zꝛium videtur ꝙ ĩmo poſſit re⸗
nüciari ar. C. de pactis.l.ſi quis in conſcribẽdo.cum ibi
notatis per doc.hoc verum ſi ſint laici vel clerici coniu⸗
gati /ſecus ſi clerici ſoluti per.c.ſi diligenti.extra de foꝛo
competẽti.⁊ per aut᷑.habita.cum ibi notatis.C. ne fllius
pꝛo patre.

Benekicio ne qs rõne mino
ris etatis rellituatur

LOnſucuit renũciari beneficio in integrum ra⸗
tione minoꝛis etatis/quia ſi minoꝛ pꝛopter fa⸗
cilitatem ſui in aliquo contractu fuerit leſus re
Sa,ſtituitur in integrum per pꝛetoꝛem vel iudi⸗
cem. vt.C. de integrum reſtiemi.et ff. de mino per totum
licet ſᷣm glo.huic beneficio renunciari nõ poſſit.vt.l.ſi iu
dex.ff.de mino.Credo tamen ꝙ ſi ſit pubes valebit in iu
ramẽto per aut᷑.ſacr̃a pubeꝝ C.ſi aduerſus vẽ.⁊ habʒ lo
cum dicta aut᷑.non ſolũ in ctibusvltro citroq; obligato
rijs:immo in donationibꝰ⁊ ſtipulationibꝰ ⁊ ſi.et hoc ſᷣm

glo.vt dicta aut᷑.in donationibus.nõ eſt verũ ſᷣm docto.
in dicta aut᷑. G

Bñkicio.l.rem maioꝛis.C.
de reſcid. vend.

I renunciatur qñq; iuridicenti ꝙ qñ emptoꝛ

dando plus in aliqua re qᷓ; valeat eſt deceptus vl
— R— tra dimidiam iuſti pꝛecij/ debz reſcindi gctus vk
ibi reſtitui qð plus dedit qᷓ; deberet: idem eð in vendi⸗
toꝛe decepto vltra dimidia. C. de reſcin.vẽ.l.rem. all.cuzʒ
ibi notatis. ⁊ ne oꝛiat᷑ ↄtrouerſia pꝛopter tales deceptio
nes renunciatur iſti iuri de quo dic vt ibi.

Bñ kicio.l. emptoꝛ. C. de euic.

. Sy

EVOnſueuit renũciari iuridicenti ꝙ quando em⸗
Ptoꝛ aliquã rem emit a venditoꝛe/ illa res in⸗

S⸗ cipit euinci per tertiũ/ſi emptoꝛ nõ denũciauit
aAQA& venditozi ꝙ illa res ab eo eumcit᷑ et ꝙ veniar

we-

ad defendendũ eum licʒ res illa ab eo cuincat᷑ emptoꝛ nõ
poterit agere de euictione ↄ̊ᷣ venditoꝛẽ.vt l emptoꝛ.all.
et. ff. de euic.ſi fundo.S.ſi cum poſſet cũ concoꝛ.Et ideo
in fauoꝛem emptoꝛis fuit introductũ vt vẽditoꝛ huic iu⸗
ri ſiue.l.renũciet/ne emptoꝛ ei denũciare teneat᷑.
ℳ „ „ 4 4 . „
Bfficio.l. qͥ rem. C. de euic.
ECTem renunciat venditoꝛ iuridicenti:ꝙ licet
trores empta appareat eſſe aliena vel alteri obli
uagata emptoꝛ non poteſt agere de euic. ven⸗
di . donec res ab eo emptoꝛe fuerit euicta per
ſententiam etiã ſi ipſam appareat euinci poſſe in futurũ
vt dicta.l.qui rem.⁊.l.non tñ.ff. de euic.
Bficto actiõis redhibitoꝛie
Tem renunciatur iſtius actionis beneficio.nã
ſi ego ignoꝛanter emi rem moꝛboſaʒ ab aliquo
. venditoꝛe poſſum agere contra venditoꝛem a⸗
ctione redhibitoꝛia ifra ſex mẽſes vtiles vt mihi reddat
pꝛecium ⁊ ipſe rem recuꝑet:et ideo ſi emptoꝛ huic beneſt
cio renunciauerit/non poterit poſtes agere contra ven⸗
ditoꝛem. vt.l.ſciendũ · S.fi.. al. YMUD
7 „ 7 442 ⸗
Bñkicio actionis iqto mioꝛis

Wrenn Onſueuit etiam renunciari per actoꝛem huie
MHROHactioni: nam ſi ab aliquo emi ign ꝛans rẽ eſſe
moꝛvoſam poſſum agere venditoꝛẽ infra an
RRnu vtilẽ iſta actiõe vt mihi reddat pꝛeciũ ſeu
partem quã nõ dediſſem ſi rem illã vitioſam ſciuiſſem.et
hec duo pꝛobant᷑.ſ.bñficiũ pꝛoxi.dictũ ⁊ iſtud.ff.de red⸗
hibi. act.l.ſciendũ.S.fi.⁊.l.ſeq cum multis ↄcoꝛ.Et iſtis
duobus caſibꝰ valet renũciatio facta per emptoꝛẽ et pꝛo
deſt vẽditoꝛi ſi venditoꝛ vitiũ ignoꝛat:abłs ſi ſciuiſſet nec
emptoꝛem certificauit ratione ſui doli non valet renun⸗
ciatio.vt.ff.de redhi.actio l.querit᷑. ſi vẽditoꝛ.⁊·S. ſeq.
Et poſito ꝙ venditoꝛ ſcienter vendẽs rem moꝛboſaʒ di
cat emptoꝛi ſe ei nolle teneri ratione alicuius vitij foꝛte

dqð ſciebat in re vendita dum tamen emptoꝛ id ignoꝛet/z

emptoꝛ in hoc conſentiat/non tamẽ obligando ſe per pa
ctum de non veniẽdo venditoꝛem rõne moꝛbi (qꝛ tunc
poſtmodũ nõ poſſet qͥs venire ar.il.ſi quis in conſcriben⸗
do.C.de pactis.) ꝙ adhuc non obſtañ.tali conſenſu po⸗
terit emptoꝛ contra eũ venditoꝛem actionibus ꝓxi.dict:
experiri/ſi reperiatur illa res moꝛboſa.iſta eſt doctrina
que traditur per doc.modernos a.l.j.S.j.vſq; in fi.l.ff.de
actio.empti ⁊ vendi.qð eſt valde notatu dignum quia
quotidie venit de facto.

Jacobi Butrigarij.

Benekicio. l. penulti. C.
de donatio.

EKem renunciatur ſuriſdicenti ꝙ ſi quis fecit
S donationem in perſonam alicuius excedentẽ
ſuſummam quingentoꝝ aureoꝝ ſiue ſolidoꝛum
Aſine inſinuatione ſeu decreto iudicis non vs⸗
let in eo qð exceditur immo in eo poteſt per donatoꝛẽ re
uocarituſ illi iuri renunciauerit:vt dicta.l.penultima.in
ne.

Benekficio.l. kin. C. de reuo.
donatio.

Wr On ſueuit renunciari iuriſdicenti ꝙ ſi facta eſt
VR☛06 donatio in filium emancipatum vel alium qui
KE 4 non ſit in poteſtate vł alium extrancum/dona
R toꝛ poteſt reuocare donationem ſi donatarius
ei iniuriam fecerit vel manus impias in eum inferat vel
damnum irroget imbonis donatoꝛis / vel vite eius ĩſidie
tur / vel conditionem appoſitam in donatione donatariꝰ
non impleat:vt dicta.l.fi.hoc verum non eſt m quoſdã
q; talis renunciatio valeat. vt not.per Gui.de cun.in.l.

qui exceptionemS.pactus.ff.de condi.indeb.

BGenekicio.l.ſiue emancipa⸗

tus. C. de donatio.

Tem renunciatur iuriſdicenti ꝙ ſipater dona
veerit filio in ſua poteſtate conſtituto non valet

R illi iuri ne poſtea pater poſſit donationem re⸗
uocare:⁊ tũc eſſet bonũ cõſilium pꝛo filio: quia pater re⸗
mitteret vſumfructum rerum donatarum fllio / vt ſic quo
ad pꝛopꝛietatem vel vſumfructũ res donata abdicetur a
bonis patris.

Benekicio.l. vbi. fl. de dona
tione cauſa moꝛtis

DOnſueuit autem renunciari iuriſdicenti ꝙ vbi
