düchiefii ti pꝛout narrantur/2 ſi ſi dicat nego diſputẽtur iſo qñ pꝛoponantui erita cauſe o
itur ⁊ deier ur / 2 ſic negat ego vᷣa eſſe litẽ com 1 pꝛobentur:⁊? di ponantur excepti .
brnllgett, va non dei⸗ at / certe videtu Ictum nõne tũc mẽ⸗ itẽ cont. decidi ſi 2? dic ꝙ mer rceptiones qñ
e on deierat r ꝙ hec lex ſibi Eẽ⸗ ens:vt·..e.pᷣ i ſi ante cõpetijt e declinatoꝛia dz añ
Miocöpant tur rat/ poſſet ſuſtineri ſic:nã i concedat hoc p vt · ·e.pᷣſcriptic petijt ⁊ compete oꝛis d3 an
bnange mutuaui. x. ſoluere r i ſic:nã cuʒ in libello di putari poſt litẽ iones.⁊ pẽptoꝛi ere ſeiuit excipi
Gnamcgel condemnari recuſaſti ⁊ recuſe o dica tẽ. reſcn litẽ conteſt. añ ſni a mere dz pꝛobarit pi
ocſiggne Evᷣum i reus negãdo hec vera eẽ as quare peto te . reſcin.nõ po. dil añ ſnĩam:vt.l.per pꝛobari ⁊ diſ
ſitignti, inin ceſſet ſoluere: qꝛ ill era eẽ recte dicit:nã n lit. cont.q̃ſi in alic atoꝛia ſolutionis l emptoꝛias.S. ſẽ
Gintni oꝛa: ſed ille qui bʒ e non ceſſat ſol nã non tñ qꝛ etia in ali iquo ſapiat naturã z debeat o 5S
uc ialin ſi cer. petatur ptionẽ non ẽĩ m tatur añ no ſapit naturã pet natoꝛie. vt. S. di
rſarioegnne pta vnin exrgo recte pᷣt negare oꝛavt.l.lecta aſñ ſententiã ⁊ poſt lit ira pemptoꝛie:vt di S. dixi
, 1 Nk 7 , . 7„ . . 5 2— t. co t ꝛie: vt dixi / diſt
nit niedn .ſiis lonce, tota falſificatur e Pꝛeteres or̃o ſum pꝛoba.l.exceptionẽ.n it. conteſt. vt pẽpto diſpu
qui ducenta. S. vtrũ.ff xvno falſo ꝑticulari: vobal eveezionenam uo leſentc dligul ꝛia: vt. S. de
, ex aliq̃ poſſit affi trũ. ff. de re. du. lz in of ari: vt cum duobus. Si tract q; aliquid hʒ mi
Nbl aliqua di ua ſimul vᷣa eẽ: naturã ꝑticipat:vt i iudicatur ii quo conuenit
. negãdo fünplieicr oluere tota narratio r illud falſum ei⸗ nes mixte in eo ꝑtici t·S. qdã actiones m kuins
ex vni te referas⸗ atio recte negat ſi isvt de realibus. ine ꝑticipãt de realibus iudi ixtã: na
eptiontstni pta ex vniuerſo/ſin ras ad vniuerſalem or̃onẽ iue dicatur de ei us.in eo ꝙ participant ibus iudicatu
1replicntnt falſum dicit/⁊ hac ead pticularẽ ſũptꝗ orcno n ſum ſunem de eis vt de perſonalib ipant de perſonalib oc
ſtqi plltii tum ad mũdũ guarh achi darur negãti iquo in qua ceſſ. ixte:vt iuriſiurãdi ⁊ ſi us: exceptiones o
Hvelft im ad mũdũ.quãtũ ad deũ vtrũ ſi i conſilium quan⸗ eſſum: ⁊ ſic vt dec i ? ſimiles: aut vero que
duplicaton oronè rõne ꝑtis falſe ũ vtrũ ſit bonũ neg n⸗ litẽ cõ declinatoꝛie: opponunt
gucnnatt falſe vl non bonũ negare totale cõte. vt cetere perẽ 1⁊ tunc debent di ur ad ꝓ
gioucniatt ¶Op. ꝙ reus nõ pꝛob conſulas fr̃es. aut opponu e perẽptoꝛie:vt · .. ent diſputari ante
nipedit ne⸗ T lic deerne lenttlectn, fundatã intẽtionẽ debẽt di ntur ad merita cauſe .e.l. fl. . l. l. . de nr,
ponigat de ꝓba. ⁊ u gur vereſt F. 2 ſic ẽ ̊ aut᷑.at qui ſemel.S ptoꝛie:⁊.l.cum itẽ conte.⁊ añ ſnĩ ptoꝛie:⁊ tũc
Nladinti getoꝛ piobabit ginſirumncnt zn. So ber inſundeet sut eer q̃ foꝛma d nondum. . d. l. perem niam vi cetere pem
fuit hicſt ſtes ⁊ ꝑ inſtrumẽta ⁊ entum / ⁊ põt reus qꝛ aut cepti 3. ebẽt opponi.Rũd remptoꝛias.¶ Modo qᷓ
ich. nẽta ⁊ poſt didici reus pꝛobare ꝑ te⸗ ionẽ:aut plur i. Rũdeo aut reus ha odo q⸗
femiſoneti non poͤt poſt didicita teſtifi ita teſtificata S certus ẽ lures. Si vnã tunc ſer s habet vnã ex⸗ Exceptio
u qui ſemel. ¶ Wõ añ eſtificata añ ſi Sʒ p teſtes ꝙ actoꝛ non ꝓbabi nc ſerua legem iſtã: ex⸗ Exceptio
Nototodt ant ¶ Mõ añq; veniã ad al C vt no.dicta aut᷑.at opponere qꝛ ſibin ꝓbabit de iure ſuo:⁊ tui iſtã: qꝛ aut nes ſub q̃
tenntii kraſdemar ntSe Raoafes Pedehe⸗ nankuae o:nune Arpedit/ aut certus wactor pro es ſorma de⸗
ordeſcti e Exceptio di qua foꝛma debẽt pꝛo . qñ debeãt diſputari T . an actoꝛ pꝛ oba ne debet es pure ꝓf actoꝛ pꝛoba bẽ 4 de⸗
ſeeten H Redeo ad pꝛi poni. Quarto q̃li ri. Ter tiðõe di are poſſit /⁊ del pꝓponere:aut dubi ẽt oppo⸗
eactonsten nes qn de poni. Rñ ad pꝛimum ⁊ q̃roqñ qliter debeãt deci⸗ iõe dicẽs nego me debe debet eam pꝛopon ꝛaut dubitat ni 1
rthoe ſeift bet ppo⸗ Rmtd ñdeo qdã exceptione exceptiones debeãt Drc exceptione debere ? ſi appeat ponere ſub cõdi⸗ .
e en ⸗ linatoꝛi nes ſũt mere at pꝛo⸗ pacti vł alia.Si aũ me debere ꝓ „
Dividenneedt ni⸗ declinat atoꝛie mere. qdam ſi pemptoꝛie: q̃dã reus pꝛoponere: lia. Si aũt pl'es. e ꝓteſtoꝛ
ſ atoꝛie ⁊ pẽ . unt mixte ſa t. ge 2 0 :tunc aut ſunt di 4*½ s exceptioi 1
Seactieftiß dehis omni ꝑẽptoꝛie/quedã ſunt di apiẽtes natur P nere ſivelit. aut ſi int diuerſe/t poõ nes vult
e/ quedã ſunt dilatoꝛi 1 onoreconditi unt contrarie:? põt eas pu
ar Mat decf⸗ mnibus p oꝛdinẽ ẽvidẽd ꝛie ſolutionis ponere conditionaliter ſi arie:⁊ pure non re pꝛo?
en x volũtate poſſun ẽdum. In mere ꝑẽptoꝛij ex. de regulis iu laliter ſic / vt.l. n non poteſt eas pꝓ
eurſcteſii e pꝛeſcriptionẽ poſſunt opponi añ litẽ ce eꝑẽptoꝛiſs qli egulis iuris.c.nullus l. nemo. ff. de exce 98,6
rſiotbuntſn Ni 5. eo. leu nẽ.ex neceſſitate o ſtẽ conteſtatã vt. S. qliter exceptiones oppo us pluribus.li.vj P. 7 dy.
vt. S. eo.l. cum leceſſitate opponitur I. S.: de. ptiones oppoſite ⁊ diſpu vj. ¶ Mo
es boc Sumnll dͤe Sſchien kerin noor 4 ſniain: ſn Geo E. loqueris in deckinnroriapk inn dethain
ex ex aliq̃ cã ts limita Ipeptoꝛi⸗ gens 7 it per modũ declin atoꝛiavl in mixta e
uerit / q pt SHdixi non incidens cum añ natoꝛie qͥ caſu dici 0 ca
pᷣdixi:⁊ in his dic ꝙ deci añ iudicium natan itur emer⸗
ciditur añ litẽ cõteſta on fuerit vt
36 ſniam: q?

ſiminmntunn
—

vt dicã. S.de iudi
S. de iudi.l.pꝛo
poſſunt etiã pꝛopꝑandum. fallit in qui
poſt ſnĩam opponi vt not. in . aſgin du
Lbe) ⸗ De. . 3 7

cum pꝛoceſſum i
inhegiat non
pediat nõ poſſet pꝛocedi niſi decid
ecidere

tur qð intelligitur qñ
gitur qñ ceperunt competere añ lit
ñ lit. conteſt.

uſnſn .
Cttusg nn ac. igno. ?. .
paurt in un cecheercchrionta piroeie naſcuntur añ iudici
Giaſi pderToenuint nei, rrerta wal Harſi d⸗ ei uteenir Bircvil
Nblenlle petebat añ: ſʒ i cõteſt. cepit co ce⸗ teſt. vel añ ſi ſceꝑit.Si cepiſſei cur.⁊ qᷓ.e.l.fl
. ſet opponi gnoꝛabã: nam competere vl cõ vel añ ſi reus igno piſſent competere poñ T. ff. d
nrnedert⸗ opponi: vt.l am tunc poſt litẽ vl cõ tam ſnĩ ignoꝛaſſet: mpetere poſt litẽ con
ſeRe ſapi vt.l.ij.de cõſoꝛ.eiuſdẽ lit.di conteſtatã poſ p ſnĩam pꝛopꝛiã deci tunc etiam oſt litẽ con
iiut pit naturam pẽptoꝛi eiuſdẽ litj. dilatoꝛi ⸗= ſoꝛ. eius li. ⁊ ſi pꝛia deciderẽtur expᷣ poſt litẽ con
titionẽ quo ad ptoꝛie quo ad quid qꝛ ini ꝛia ſolutiöoiss ones ãᷣ eorriz deciceretut expiſc e il. telt⸗
ide 2 iniquã reddi . ones qᷓ non ſi pe.iudi.per t z l. ij. S. de con⸗
awdegeee tatur poſt li pñs:⁊ ideo ſᷣm na qꝛ iniquã reddit pc unt decli totum. Al .
gedfallen ur poſt lit. conteſt. aturã pẽptoꝛiarũ diſp ſe:ſz tacite ꝑ ſnĩ natoꝛie iudicij deci ie vᷣo excepti⸗
, egN re:ideo i eſt. ſ5 qꝛ non t rũ diſpu⸗ eꝑ ſnĩam latã in pꝛine icij decidu xcepti⸗
fne eo in hoc ſa m habet piumere qᷓ; diff di.qð eſt m lata in pꝛincipali:vt untur nõ exp̃ſ⸗
are conteſt pit naturam decli punere qᷓ; differ⸗ vᷣum / qñ de eis plet cipali:vt.l.j. ẽᷣ.de o xpI⸗
erott atam opponi: clinatoꝛiarũ: 7 5 liez cite nec expᷣſſe videt᷑ eis plene c vt. l. j. S. de oꝛdi. iu⸗
exceptic voni: vt. l. exceptionẽ. S dz añ litẽ e nec expᷣſſe videt᷑ ene cognouit iuder ei. in-
nleco ptiones ſunt mixte: ptionẽ. g. de pꝛob. Sʒ q̃dã qui ſunt ſui let᷑ eas decidere: iuder ałs nec ta
Ne e rum 7 ixte:qꝛ ſapiu Sʒ qdaꝗ 4. uivel ali. iuris. 7 lere: vt. l. ſi iud 18 nec ta
pinonekn un declinatoꝛiarũ: nt naturam pe compenſ. ris.⁊.l.ꝙ in diem . G iudex. ff. de his
tagtoliit iudicate pᷣſcriptioni ptio iuriſiurãdi trãſactic ¶ MWodo veni ionem/ff. de
8 ⁊ velleyani riptionis ßᷣm rãſactio Wodo venio ad glo fff. de
cber leyani ᷣm alios ⁊ e ßm quoſdam macedoni teſtata poni 1glo. magnam
ce E in. l.ſi donian ſtara Ponit acto nagnam. ? quero quid ſi lite con⸗
xceptio q̃ẽ in lłſi ſeruus.v. de bis nin gtdr rirrotaniſr ren nclllte ſecs
niſi pꝛobet e e qritur an vi P e cõ
Peonduſonemnargue pot contrsrrt ons

Exceptio
nẽ oppo⸗
nẽs an vi⸗
deat᷑ ↄfite

getoꝛis.

Exceptio

ſit poꝛrigt
ad fideiuſ
ſoꝛem.

B utrigari SBcðda pars ſu

cõpetens poꝛrigatur:vt.l.verum.ff.pꝛo ſocio.⁊.l.exceptiones.
reo an poſ exceptionibus. Solu.ibi eſt perſonalis exceptio:hic rei

.

₰
ò

ſolue vt glo.an incontinenti adijciatur conditio ⁊c. Sʒ
melius vr ſoluendũ in glo.que eſt in.l.per ſeruũ.ff.devſu
⁊ ha.videlicet ꝙ aut ſub oꝛatione ꝓfertur conditio cum
exceptione: vt qꝛ reſpondet ſic dico me conditionaliter

glia oꝛatiõe pꝛofertur conditio:vt quia dicit bñ pꝛomi⸗
ſi ſed pꝛomiſi ſub cõditione ⁊ tũcvideatur ↄfiteri pure ſi
ue incontinẽti ſiue ex interuallo adijciatur conditio:licʒ
hec glo.teneat ꝙ ſi incontinẽti adijciatur cõditio ſiue in
eadem oꝛatione ſiue in alia qdð nonvidetur pure cõfiteri.
¶ Item quero an ille qui exceptionẽ opponit videat᷑ con
fliteri intentionẽ actoꝛis:⁊ dic ſᷣm Dy. ꝙ aut quis oppo⸗
nit exceptionẽ facti aut iuris:ſi facti qꝛ negat ſe teneri ⁊
actoꝛẽ actionẽ non habere ⁊ certum eſt ꝙ non cõfitetur:
aut opponit exceptionẽ iuris vt pacti de non petendo:et

ri ĩtẽtionẽ tunc aut opponit eã pure ⁊ videtur debitũ confiteri quis

cũ exceptio ſit actionis excluſio ſi confitet᷑ ſe habere ex⸗
ceptionem iuris:ergo confitetur aduerſarium actionem

habere cui confeſſioni ſtatur in ſui pꝛeiudicium / niſi exce

ptionem pꝛobet: vt.l.cum pꝛecum.S.de libera.cauſa.aut
confitetur ſub conditione negatione pꝛemiſſa dicens ne⸗
go me debere⁊ ſi appareat me debere pꝛoteſtoꝛ michi fᷣa
ctum pactum de non petẽdo ⁊ tunc non videtur debitũ
vt hicin fine.⁊.l.non vtiq;.ff.de exceptio. ¶ Item quero
qͥd de capitulis ⁊ poſitionibus an potero dicere puto me
non debere ⁊ intendo pꝛobare mihi eẽ factũ pactũ de nõ
petendo/ſed ⁊ inquãtũ actoꝛ pꝛobauerit ſibi deponi cer⸗
te nõ video q̃lłr pꝛocedat hoc capitulũ:nam teſtis ſub po
ſitiõe nõ deponet immo pure nec poterit ꝓbare exceptio
nẽ quin ⁊ debitam ꝓbet ⁊ poſſibile erit ꝙ teſtis non pote⸗
rit exceptionem pꝛobare:qꝛ neſciet ⁊ pꝛobabit debitum.
Pone enim ꝙ q̊s accuſatur ꝙ vulnerauit ſeium ipᷣe facit
poſitionẽ talẽ nego me vulneraſſe ⁊ pꝛobare intendo me
ad mei defenſionẽ eũ vulneraſſe. Sʒ ⁊ inq;tũ accuſatoꝛ
ꝓbabit me vulneraſſe:an admittetur iſtud capitulũ? cer⸗
te hoc capitulum non placet mihi:qꝛ teſtis pꝛoductꝰnon
poterit exceptionẽ ꝓbare niſi ⁊ crimen pꝛobet:qũo cĩ ꝓ⸗

babit ꝙ ad ſui defenſionẽ vulnerauit niſi de vulnere pꝛo⸗

bet.nã ipſe teſtis non deponet ſub conditione ⁊ ſi contin⸗
gat ꝙ teſtis non pꝛobaret ꝙ ad defenſionẽ vulneraſſet re
maneret firma confeſſio de vulnere cui ſtaretur in pꝛeiu⸗
diciũ ponentis:vt.l.cũ pꝛecum.S. de li.cau. Sʒ ſi accuſa
tus de crimine vellet ꝓbare ꝙ ea die qua dicitur delictũ
cõmiſſum ſe alibi fuiſſe foꝛte poſſet pꝛocedere capitulum
hoc modo nego me vulneraſſe ⁊ intẽdo pꝛobare me tali
die qua dicitur delictũ eſſe cõmiſſum fuiſſe alibi / ſi ⁊ inq;
tũ accuſatoꝛ pꝛobabit de crimine nõ teſtis vñ poteſt ꝓba
re exceptionẽ ſine pꝛobatione criminis.ſ.me tali die vel
menſe toto fuiſſe in tali loco.¶ Modo pone ꝙ ego pono
aliquid ⁊ tu negas poſteavolo vti negatione tua:qꝛ facit
pꝛo me ⁊ tu affirmatione mea/qꝛ facit pꝛo te an poſſumꝰ
dic ꝙ nec ego poſſum dicere ↄꝛium eius quod aſſerui nec
tu contrariũ eius quad negaſti ar.d.l.cum pꝛecum.
¶ In gl. que incipit quid ſi.ibi ſtamꝰ eius dicto quantũ

ad interrogationẽ:ſed dico rei quãtum ad reſponſionem

⁊ ſic tollitur iſtud contrarium.alia ſoluuntur vrin glo.
xceptio
Y &E Emma reoꝛũ / replicationes actoꝛum. hoc dicit Js
4 cob. Butrig. ,=ðð
386 ſy Exceptio ĩ rem ſi com⸗
Ekenſio nes. petit reo integro manẽ
te ſtatu ſuo poꝛrigitur ad fideiuſſoꝛẽ.hoc dicit

Ctex. 7 glo. .
¶DOppo.ꝙ exceptio reo competens ad fideiuſſoꝛem 15
de

coherens.
Item oppo.ꝙ etiam ſi rei cohereat non poꝛrigatur ad
fideiuſſoꝛem:vt.l.jij.de fideiuſſoꝛibus. Solu.aut compe⸗
tit reo integro manente ſtatu ſuo ⁊ poꝛrigitur ad fideiuſ⸗
ſoꝛem vt hic:aut non integro manente ſtatu ſuo ⁊ nõ poꝛ
rigitur vt in contraroo..
Itẽ opp.ꝙ etiã ſi reo cõpetat nõ integro manente ſtatu
ſuo poꝛrigat᷑ ad fideiuſſoꝛem:vt.l.ſed ⁊ ſi quis.in pꝛinci⸗
pio.ff.ſi quis cau.Solu.dicit gloſ.ꝙ ibi in iudicijs hic in
contractibus. Sic ergo ſᷣm gloſam: aut exceptio perſo⸗
nalis eſt et non poꝛrigitur ad fideiuſſoꝛem: vt dicta.l.

P

er

verum. Aut eſt rei coherens ⁊ tunc aut competit reo inte
gro manente ſtatu ſuo ⁊ poꝛrigitur fideiuſſoꝛi /vt hic.aut
non integro ſtatu ſuo:⁊ tunc in contractibus non poꝛri⸗

gitur ad ſideiuſſoꝛem vt.dicta.l.j.de fideiuſ. In iudicijs

pꝛomiſiſſe: ⁊ tunc non videatur confiteri pure: aut ſub

bene poꝛrigitur /vt.d.I.ſed ⁊ ſi quis.in pꝛic. Sʒ certe ego
non puto differẽtiã eſſe inter õctum ⁊ iudicia:ſed dico ꝙ
quãdo realis exceptio reo coinpetit cius ſtatu mutato q;
aut pmutatione ſtatus cxtinguitur obligatio rei in totuʒ
coimmiſſa:vel impeditur committi/ tunc in contractibꝰ
⁊ iudicijs poꝛrigatur ad fideiuſſoꝛeʒ vt.d.l.ſed ⁊ ſi quis.
in pꝛinc.ſff.ſi quis cau.⁊.l.ſi deceſſerit qui ſatiſda.cog.aut
obligatio rei non extinguitur:ſed trãſit in alium:vt ĩ vni
uerſalem ſucceſſoꝛẽ/vt in fiſcum:vt.l.non intelligitur · S.
cum ex cã.ff.de iure fiſci.⁊.l tutoꝛis..ad.l.iuł.de vi.⁊ tũc
nõ poꝛrigit᷑ ad fideiuſſoꝛẽ:vt.d.l.j.S.de fideiulſ.q Ult.op.
R rY— OE. l. q dictũ. ff.. de pac. So. vt glo.

De litigiolis.
Rubzica
„ B .1 Mõ fit res li⸗
.7. Bm creditoꝛ. enral⸗
X Munciationem debitoꝛis. hoc dicit.
AE; ; Ills res dicitur litigioſa de
. 9 tig 10 ſa. cuiꝰdominio diſpuram iter
etitoꝛem ⁊ poſſeſſoꝛem etiã ſi ſolus libellꝰcõ⸗
A Uentionalis oblatus fuerit vel ſupplicatoꝛius
incipi:deinde iudici ⁊ per eũ ꝑti.hoc dicit.

Ite Siue res ſiue actio litigioſa fuerit p⸗
EE hibetur ei alienatio.hoc dicit¶ Quero

„

ÿρ² que actiones faciant rẽ eẽ litigioſam / vt ſic ali

rren

Octauo libꝛo Codicis

Litigioſa

eaEEAenari non poſſit. Rñdeo aliqñ agit᷑ reivẽdica⸗ rẽ eſſe qa⸗
e vtili vel directa/⁊ tũc indubitanter ſᷣm oẽs dicit᷑ eſ ctiones fa

ſe res litigioſa vt hic. Idem ſi confeſſoꝛia de vſufructu cũ ciant.

ſit pars dommij:vt.l.liij.ff.de vſufructu. Sʒ ſi aggatur ne
gatoꝛia de ſeruitute res non efficitur litigioſa qꝛ ſeruitus
nil habet facere cum dominio:aut agitur perſonali de re
⁊ non efficuur litigioſa. Idem ſi ago hypothecaria:vt.l.
j.S. de pᷣſcrip.long.tẽp. S
¶Sʒ z hoc op.de tex.qui dicit ſiue res ſit deducta/⁊ ſic
de reali ſiue actio/x ſic de ꝓꝑſonali.Gloſ.rñdet ⁊ bũ ꝙ hec
lex põt loqui in tota reali.Sʒ aut cedo tibi rei vẽdicatio⸗
nem ⁊ trado rem/ queris dominium directum: ſed ſice⸗
do rei vendicationem ⁊ rem non trado acquiris vtile do
minium:vt nota in.l.plane.ſff.fami.herxci.⁊.l.certi iuris.S
de act.heredi.⁊ hi duo caſus hic ponuntur.Sʒ quid de ꝑ
ſonali actione:dicũt quidam ꝙ olim non faciebat rem li⸗
tigioſam:hodie ſic qð non placet: ſed dic ꝙ actio perſo⸗
nalis non facit rẽ litigioſam qꝛ cum hypothecaria q̃ ma
gis reſpicit rẽ non faciat rẽ litigioſam.vt.d.l.j.de pᷣſcrip.
lon.tẽp.multo minus ꝑſonalis: ſed ipᷣa actio ꝑſonalis ef
ficitur litigioſa/⁊ ideo alienari non poteſt:ſic ergovbi rei

vẽdicatione vtili vł directa agatur res ⁊ actio fit litigio⸗

ſa nec alienari poteſt/ verum olim efficiebatur litigioſa .
lit. conteſtationem tmvt hic:hodie ꝑ libelli oblationẽ cõ
uẽt ionalem vel ſupplicatoꝛiũ pꝛincipi ⁊ iudici inſinuatũ
⁊ per eum aduer ſario:vt in aut᷑.litigioſa.Si aũt agit ꝑſo
nali vel hypothecaria/tunc res noñ efficit᷑ litigioſa:ſʒ a⸗
ctio ſic:veꝝ ſicut efficieba? olim litigioſa ſoluʒ habet per
lit.conteſt.ita ⁊ hodie.nã aut᷑.litigioſa non immutat niſi ĩ
reali actione.ſ Item oppo.ꝙ poſſit fleri alienatio /vt·j.l.
pꝛoxi.⁊.l:.fl ·Sexceptis.So.illi ſunt caſus excepti.
¶ Item oppo.de.il.edidit.de.l.fi.S.de peti.hered.So.ibi
loquitur de alienatione neceſſaria hic de voluntaria:
pꝛohibita alienatione intelligitur pꝛohibita voluntaria

non neceſſariavt.l.j.⁊.ij.S.debito.vend.pig.impe.nõ po.

⁊.l.filius·S.· diui.ff.de leg.ij. vel ibi eſt aliud in petitiõe he
reditatis qꝗ eſt vniuerſalis ⁊ nõ reſpicit res ſingulares vt
l.ij...de euictio.i¶ Itẽ oppo.ꝙ ꝑdat actionẽ alienãsvt.S.
ne lice.po.l.j.So.vt glo. Item opp.ꝙ puniatur cedens

yt .ſ.e l.fl. So.illud iure nono. Item oppo.ꝙ etiam iure
yeteri puniatur / vt. l. fl. ff. e. So. ibi ſpeciale:ſic ergo res li

tigioſa vel actio alienari non poteſt.ſi tamen alienatur a⸗
ctio non Laitur nec pena imponitur iure iſto/hodie per.
NK. e. punit alienans ⁊ etiã recipiẽs ſifuit ſci⸗
. . ens 7 vterq; in ſimplum.
RErE

.„⅞E „ ℳ . R „ , —
GB em litigioſaz vł cirographũ
cu Heambiguuin non poſſum aliena⸗

gigen
conhe
aunſoſe

Aderig
ſellie
Oppo⸗
aln
itigeoſah
ſtigabat
zenebatle
tiumeltit
mñlegala

coalicuiu
ſeſaltimp⸗
ſteſtt cau

Derr

Fuitmilain
Kpelation
(Ropn
opwofertw
ſeturatet
oerge
niats ſ.
64, n i
ſononce

S
.
een NeN
elee K N

. .
3 w⸗

a oſtſe⸗

inls fſicenn

hüento
nnent
Ng⸗
gope
tofcän
Nentgot
Plſen.
Meeunääne
Nitorſo
ſihlti⸗
oney

+
†

Kol De Cõtrabẽda et cõmit.ſtipulatione. Jo. LXXVIII.

nnnn N re inter viuos vel in vltia voluntate niſi in caſibus exce⸗ adiectus ſed obligationi:poſſum & ratã habere ſolutio⸗
dctbusſennd ptis.h.d.hec lex coꝛrigitur ꝑ.l.cẽſemus.illa coꝛrigitur ?ꝓ nem quã iulianus meo nomine recepitvel ſaltim debitoꝛ
WN aut Mũc ſi heres. 2 ei meo nomine nũerauit agam actione neg.geſt. g iulia⸗
lpi Gene Litigioſã / Enſem ug Si rẽ litigioſã vl actionẽ num ⁊ pecuniã ſibi ſolutam exigam.hoc di. Jac. But.
nälirt, „ STIITE Do aliẽo pũioꝛ ego ⁊ punit᷑ ad E DdD Qui deducit ſequens in
eisſe innug ciipiẽs ſi fuit ſciẽs ⁊ vterq; in ſimplũ.hoc di. un um.ebligatione videt᷑ dedu⸗
igeinnnnn AX“¾ (Aut ergo qro de contractu ⁊ indiſtinctevitis cere et antecedens.hoc di. Jsco. Bu.
entnnee veniat pu tur contractus ⁊ redditur res alienãti. Aut q̃ro de eens “ S —
ll r alienãtis/ tunc aut alienauit in ſcientem:⁊ tunc alienãs d a. Abi ſtipulatio incipit a pᷣcedẽtipa⸗
lgininen tm̃ de ſuo ꝑdit qᷓ;tum eſt pᷣcium/⁊ datur fiſco.ſi aũt alie⸗ ¶ qe ̊ Ucectione nuda cõmittit᷑ lite ↄte. ſuper
ſtin n nauit in ignoꝛantem tunc reddit emptoꝛi pꝛecium: ⁊ ter I pactione nuda ſᷣm vnam lec.vel ſuper ſtipulõe
lnnn hn tiã ꝑtem plus.Sed an tertio debeat aliquid dare alienss Sa Aoditionali ᷣm aliam. hoc diccit.
ſnil . r fiſco / in hoc eſt opinio ⁊ tene ꝙ ſꝑ teneat fiſco ſimplſum ¶ SZiuide in duas partes qꝛ in pꝛima ponit dictum ex qͥ
deſign cum ſpꝑ ſciens fuerit:ſed emptoꝛi ignoꝛãti quẽ decipit dat inſurgit dubium in themate et queſtione ſequẽti vſq; ibi.
e Seſen tertium plus pꝛecio/⁊ hec ſunt diuerſa delicta ⁊ pene:nã verum qm.ibi ponit thema ⁊ q̃ſtionẽ ⁊ decidit vſq; in fi.
N Son aliud exigit vtilitas pꝛiuateꝛum/aliud publica diſcipli⸗ ¶Op.· ꝙ aut dices ↄmittit᷑ pena per litẽ ↄteſ.ſuꝑ pacto
ngei na / vt.ql. licitatio · S· qð illicite.ff.de publica. ỹ nudo:⁊ hoc videt᷑ falſum qꝛ ex nudo ꝑacto agi nõ potuit
iſſ ¶ Dppo. ꝙ legatum non valeat.vt.S.l.pꝛoxi.So.cõſide aut dices ꝙ cõmittat᷑ lit. cõteſ.ſuper ſtipulatiõe penali ⁊
lbns L ra tria iura:nã ẽ lex.S.pꝛox.quicũq;.vbi ſi legabatur res hoc eſt magis abſurdũ quia ipᷣa eſt conditionalis ⁊ ante
eEatn litigioſa heres ſoluebat extunationẽ legatario ⁊ poſtaa conditionis euentũ nõ eſt nata obligatio. So.poſſũ dice
ſton füe litigabat ſuo pꝛopꝛio periculo.ſcdᷣm ẽ ius iſtius.l.ſᷣm ꝙ re ꝙ notũ fuit ex pacto nudo de facto vſq; ad cõteſtatio⸗
NNNS tenebat legatum/⁊ legatarius litigabat ꝑiculo ſuo. Cer-⸗ nem/⁊ tunc cũ deſinat poſſe ſolui id qð in nudo pacto de
bitoisheeſe tium eſt ius aut᷑.nunc ſi heres.ſᷣm ꝙ litigat hrs periculo uenerat cõmittit᷑ ſtipulatio.⁊ tũc dimiſſa pꝛima inſtãtia
sDeinr ize⸗ tñ legatarij vñ ſolus effectus videtur legatus. incipiam nouã ſuper ſtipulatione cõmiſſa ⁊ exigam penã
niodipe NN S nc ſi h eres Ex tex.ergo qꝛ piudi ecet hec eſt vna lec.vel poſſum dicere ꝙ actum fuit ex ſtibu
biͦſſluſie 8 O. cium fiet legatario ſi latione penali de fctõ.vſq; ad cõteſ.ſed poſt lit.cont.agit᷑
neſilhie⸗ S heres ſuccumbat. de iure qꝛ eſt cõmiſſa/⁊ ex eadem inſtantia flet condem⸗
oediet⸗ .ACEt ſic nota ꝙ vbicumq; tractatur de pᷣiudi natio cum ex cauſa de pꝛeterito ſuperueniat mihi ius.vt
olitigioſtin, cio alicuius:⁊ ipſe non poteſt litem pꝛincipaliter exerce⸗ l.ſi rem . S. fi.ff. de pigno.actio.⁊.l.non poteſt. de iudicijs
ſobarnſch⸗ re ſaltim poterit adeſſe cauſe ne colludatur qð puto verũ cum ſi. Alij ponũt aliam lec.que eſt magis amica littere
litigihſint ſiue ſit cauſa ciuilis ſiue criminalis ar.huius aut. B Ken el comunls nee ſm eam allegarnr hec.l. ¶ ten Jurare ſi
kigigſamnt 2 nr istsn 2 oppo. cum debeat actoꝛ iurare de calumnia quomodo debest a⸗
eztrahedagecnegeendaſtt NRAEEETNANRSRSNANEN
erfneini 41 0 ite conteſt.dimittet pꝛimam in⸗ lũnia quõ
nigdeſint pulatione. MKubꝛica. ſtantiam ⁊ incipiet ſcdᷣam de iure in pꝛimarß lec.vel iu⸗ irabir ſal
nen Gſeg ere J cet Scriptura continens ſtipu⸗ rabit ſe non facere animo calumniandi ⁊ verũ dicet ma⸗ ua cõſcia
Pltigiongee E D lationẽ retro factam eẽ/vide xrime quia dum iurabit erit iam pena commiſſa: ⁊ ita de cuũ actioez
rurpſonte NWEEtur ſe referre ad ſtipulationem ſolem⸗ iure aget ⁊ perſequetur eandem inſtãtiam pᷣm ſcdᷣam lec. nõ hẽat.
ohrpothten N “ nẽ. hoc dicit. SSSõß . ¶Oppo.de iuramento.ſ¶ Item oppo.de.l.ita ſtibulatus.
„. 4 C Op.ꝙ hec.l.ſibijnuicem ᷣdicat:ꝛnã ex.l.ſeius. Item oppo.ꝙ non cõmittatur moꝛa.lue cõ⸗
fes ſitdecnn 6 dicit ꝙ fuit inter pꝛeſentes ⁊ dicit ꝙ fu teſt.ſuper nudo pacto vel ſuꝑ ſtipulatione penali:ſed tũc
loſfüdettie E &Nit ꝑ epiſtolã ⁊ epiſtola fit inter abſẽétes demum cum deſinit poſſe dari vel fieri.vt.l.ita ſtipulatꝰ?ꝰ.
otibireini .4 Eyt. l. item labeo.ff. de pac.So.epiſtola ff. de verb. obl.⁊.l.ſeius. Solu ibi ſtipulatio penalis ince
directum fuit miſſa inter abſentes:vt in contrario ſed continebat pit a pꝛecedenti conditione/hic a pꝛecedẽti pactione nu⸗
lo acapiriet ſtipulationem factã fuiſſe retro inter pꝛeſentes:vt hic. da.dic ergo bꝛeuiter.ꝙ aut incepit a pactione nuda ⁊ cõ
Cial cee ¶ Itẽ op.nonne nos ſolemus dicere ꝙ aut vᷣbum pꝛomit mittit᷑ lite conte.ſuper pactione nuda vel ſtipulatione pe
untur Gnn to pꝛofertur in inſtrumẽto ⁊ pᷣſumitur ſtipulatio/aut pio nali:vt hic.⁊.l.ſi pacto.S.de pact᷑.aut incepit a pactione
nonfrennt fertur a teſte ⁊ non pᷣſumitur ſolẽnis ſtipulatio: quomo⸗ veſtita ⁊ cõmittitur moꝛa ↄmiſſa ſuper pꝛincipali/aut in⸗
eddicgnoſt modo ergo cum hic non ſit publicum inſtrumentum: ſed cipit a pꝛecedenti conditione et tunc cõmittitur quando
nhrpobamt pꝛiuata ſcriptura pꝛeſumitur ſolemnis ſtipulatio cõtra delſinit poſſe dari vel fleri vt in contrario. ¶ VUltimo vt
m rdlſoſ ea.q̃ no.inſti.de fideiuſſo · S fl. So.ſtipulatio vel pꝛomiſ⸗ ſcias qñ ſtipulatio cõmittat᷑ diſtigue ſic quia aut eſt ſti⸗
iönagiohſ ſio non continebãtur in epiſtola:qꝛ tunc non valeret qꝛ pulatio ſimplex.i.vna de re tm.⁊ tunc aut hʒ diẽ ⁊ cõmit⸗
porſkfethe⸗ inter abſentes nec ſolẽnitas pᷣſumeretur vt in contrario: ttitur ſtatim licet añ diẽ agi nõ poſſit vt.l.j.in fi.ff.qñ dies
ſoöttgſoff, ſed in epiſtola continetur ꝙ pꝛomiſſio retro fſctã fuit inter vſuſfruc.le.ce.aut habʒ conditionẽ.⁊ añ aduentũ ↄditio
rchmit pñtes:nec negatur epiſtola nec pꝛomiſſio/⁊ qꝛ epiſtola fit nis nõ ↄmittit᷑.vt.l.cedere diẽ.ff.de verb. ſig. . l. centeſi⸗
ülickt RXa perit H̃ aꝝvidetur facere mẽtionẽ pꝛomiſſio⸗ mus.ff. de verb. obl.aut nõ habet ↄditionẽ nec diem ⁊ ſic
dinti NAA nis ſolemnis: ⁊ ſic ſtipulationis vt hit. eſt pura ⁊ tunc ſtatĩ cõmittit᷑ ⁊ agi põt:verũ datur qddꝗ
n Giüg —“ Poteſt pater filie ſtipulari/⁊ ex ea ſti modicum tpᷣs debitoꝛi ad ſoluendũ /nõ eni debet venire
feten J lE. pulatione agere. h. d. creditoꝛ cum ſacco paratꝰ.vt.l.qð dicimꝰ.ff. de ſolu.⁊.l.
MM J Abi ſtipulatio ẽ ratũ.in eo.ti. aut hʒ diẽ ⁊ conditionẽ ſimul.tunc aut dies
gioſt 1 7 cum p ecunia. inutilis nũeratio apponit cõditioni ⁊ ↄmittende obligatiõi.⁊ tũc ſi euenit
ſnl Ve eẽvtilis ⁊ agendum ẽ ex nũeratione tm̃.h.d. conditio nunq; expectatur dies vt eſt conditio ſi nauis
ſee rit inutiliſ .,–(Oppo. ꝙ ex nũeratione ſit qſita actio iulia⸗ venerit.ſ.annum dabis. x. et ſic in conditione non eſt ali⸗
ud nũeratio no/1 ſic potuerit ei ſolui / vt.l. certi cõdictio·Sſi nimos. quid mihiapplicandum: ſed vbi dies apponit᷑ ſolutioni
epci⸗ en ff. ſi certum peta. So. vt gl.qꝛ eius nomine non fuit facta differende vt quia dico.ſi nauis venerit. .. annum dabis
henn nũeratio.¶ Itẽ op.ꝙ agatur ex ſtipulatiõe ⁊ nõ ex nĩiera mihi.j annum et tunclicet conditio venerit ſemper expe
oiſen i tione: vt.i.ſi ita ſtipulatus.x. l.cum em.ff. de nouatio. So. ctatur dies.¶ Idem eſt ſi dies apponatur conditioni. ſi
ninennn vt glo. ¶ Itẽ oppo. ꝙ ſolui poſſit iuliano:vt.l.vo. ff de ſo⸗ in conditione eſt aliquid mihi applicandum. vt quia di⸗
W lutio.So.hic non fuit appoſitus iulianus vt adiectus. co ſi non dabis mihi.x ·ꝓ. annum dabis libꝛum. nam tũc
tſtsſſ n ¶ Itẽ op. ꝙ non poſſim habere ratã ſolutionex⸗ q̃ nomine etiam expectatur dies.vt.l.in illa.et.l.hoc iure.ff. de ver
tolinſ i, meo fctã non fuerit. So. immo fuit nomine meo ſoluta / · bo. obliga. ſi autem ſtipulatio eſt duplex qꝛ eſt pꝛincipa⸗
pbunen 5 dic vt gloſ. ¶¶ Item op.ꝙ agatur mãdati ſi ratum habeat lis et penalis / tunc dic ꝙ aut ſtipulatio incipit a pceden
D vt. l. ſemp. ff de re. iuris. So. vt glo. ⁊ plene dixi.S. de neg. ti peetione nuda.et habet locum hec.l.aut a pꝛecedenti
ileſtale, geſt. l. ſi pecuniã. Lõclude ergo caſũ pinguẽ ſic. Nũeraui pactione veſtita et committitur moꝛa commiſſa ſuper
unmhnin pecuniã nomine meo / hãc reddi iuliano ſtipulatus ſum pꝛincijali/ aut incipita pꝛecedenti conditione et cõmit⸗
wriſet, debitoꝛ ſoluit iuliano. qrit an ſit liberatus: Rñdet᷑ cuz; titurq iando deſinit dari vel fieri poſſe. vt. l.ita ſtipula⸗
rchisi⸗ ſtipulatio non fuerit vtilis ex ea agi non potuit:ſʒ ex nſe tus.ff. oe verbo.obliga. qualiter autem moꝛa ↄmiſſa pur
,vent ratione vtili:⁊ ideo ſolui einon poteſt:qꝛ nec fuit ſolutiõi getur dixi peo.l.magnam.
ſazwel n
wnboſ

Butrigarij Scda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

rã nihiul ſequitur.i nulla alia obligatio ſequitur vt qꝛ ſolũ
de moꝛa q̃ratur pꝛopter interitũ / ⁊ tũc poteſt qñ cũq; pur
ari cũ res non interijt:vt.l.ſi quis ſeruum.⁊.l.vbi aũt·S.
de vᷣ̈b. ob. aut ſtipulationẽ ⁊ mnoꝛã ſequitur alia obliga
tio:⁊ tũc aut illa obligatio ẽ legalis ⁊ purgatur:vt.l.ſi its
quis ·S. ſeye.ff.de vᷣbo.ob.⁊.l.inſulã: aut illa obligatio eſt
conuẽtionalis/ vt pena adiecta/c tunc aut loquimur in 3
ctibus / aut in iudicijs:pꝛimo caſu aut ſtipulatio habʒ di
em ⁊ penã ⁊ committit᷑ ⁊ non purgaturvt hic:⁊.l.traiecti
cie.S. de illo.ff. de actio.⁊ ob.ſi aũt hʒ penã ⁊ non dicʒ tũc
committitur ⁊ purgatur vt.d.l.ſi ita quis·S·ſeye.de vᷣbo.
ob.in iudicijs dic ꝙ committitur circa pᷣparatoꝛia ⁊ pur
at᷑:vt.l.⁊ ſi poſt tres.ff.ſi quis cautio.⁊.l.ſancimus j.de
deiuſſo. aut circa deciſoꝛia / ⁊ tunc committit᷑ ⁊ non pur
gatur: vt. l. ſi cum dies · S. fl. .l. ſe. ff. de arbi. ven vltramõ
tani dicunt ꝙ nulla lex impedit purgationem: nam licet
hec lex dicat cõmitti penã non impedit purgari / vt ⁊ als
m.i.⁊ ſi poſt tres.ff.ſi quis cautio.vñ dicunt ꝙ licʒ ſit hec
commiſſa tñ poteſt purgari:ſed certe hec lex ſatis expꝛi⸗

mit qð nõ purget᷑:nã dicit ꝙ erit pene obnoxius:ergo de

bemus intelligere cum effectu: qꝛ obligatio cõditionalis
ſemp committitur cum effectu adueniente conditione vt
l. cedere diẽ.ff. de xbo.ſig.vñ ſi aliquo caſu.l.expꝛimat ꝙ
poſſit purgari non trahã hoc ad alios caſus:immo ſerua
bo regulã ꝙ cum effectu committatur:ſecus eſt in penis
legalibus que regulariter non purgatur in dicta. l. qui ea
mente:qñq; in caſibus purgantur:vt.d.aut᷑.nouo iurc:nõ

runt ſolemnia ꝙ pᷣſumuntur omnia in eo contẽta vera eẽ

nẽã dic aut inſtrumentũ continet ea que ſᷣm tpᷣs inſtrumẽ

ti confecti potuerunt fieri:⁊ tunc pꝛobat ita eſſe cõtra om
nes/x ita loquatur dicta glo.aut facit mentionem de his
que ᷣm idem tps fieri non potuerunt / ⁊ tunc non pꝛobat
in pꝛeiudicium alioꝛum:ſed in pꝛeiudicium patientis ſic
fleri inſtrumentum / vñ ſi iudex partibus pꝛeſentibus fe⸗
rat ſnĩam /⁊ dicat in ea lite coꝛã nobis legitime conteſta
taſententia pꝛobat lit.conteſt. inter ꝑtes q̃ paſſe ſunt hec

inſeri in ſnĩa / non inter alios /vt. ex. de pꝛob.c.qm õ falſa.
¶ Modo q̃ro qn pꝛobat ſe alibi fuiſſe tali die an debeat ꝓ Pꝛobãs

bare de toto die /⁊ dic ꝙ aut ille locus in quo fuit ẽ ita P⸗ ſe alibi fu⸗
ximus loci vbi dicitur eſſe ↄctũ ꝙ q̃libet hoꝛa poterat iri iſſe talidie
de vno ad aliũ/a tunc dʒ pꝛobare qꝛ ibi fuit tota die:⁊ ita an dẽat
pꝛocedat gl.ſʒ ſi locus vbi fuit diſtaret a loco vbi dicitur bare deio
eſſe cõtractum ꝑ vnã dictã ſufficit ꝙ pꝛobet ſe ibi tali ho⸗ to die.
ra fuiſſe ꝙ poſtea non potuiſſet ire ad locum contractus
cadem die nec añ poterat inde veniſſe/ vt in nouis:⁊ pꝛo
babit hoc ꝑ teſtes diuerſos:nã duo deponunt de delicto
tali hoꝛa commiſſo:alij pꝛobabunt de abſentia illa die: et
de loci diſtãtia:nã impoſſibile eſt ꝙ ijdeʒ teſtes ſciqt deli
etum ⁊ abſentiam: æ attende ꝙ lʒ in actione fuerittm̃ men
ſis terminꝰ ⁊ non dies ꝙ poteſt eſſe vt.l.libelloꝝ.ff.de ac⸗
cuſa.tñ reus in exceptione ſua faciendo capitula dz dies
commiſſi delicti expꝛimere ⁊ hoꝛam ſi poteſt vt facilius
pꝛobet ſe tunc abfuiſſe qᷓ; pꝑtotum mẽſem ⁊ pꝛobabit duo

. diſtaͤtiam loct ⁊ ſe ibifuiſſe. Si autem locus in quo fuit

Xin

BCire Si ſtipulatio cõtinet certũ agitur certi c? tamen hi eaſus ſpeciales trahũtur ad alios non expſſos. ungei
2 dictione/ſi incertum agit᷑ ex ſtipłatu h. d. We Eteris Stipulatio in dãdo ⁊ in faciẽdo wunnn
LDE Melioꝛem conditionem ſuã facit pupilꝰ . concepta tranſibilis eſt ad here⸗ dn im
;. ſine tutoꝛe deterioꝛẽ non. d. a contra heredem.h.d. G . an
FrE Sec. l. hz dua . 3 Oppo. ꝙ iniunctum vni non poſſit per aluliniz hden
On m oꝛiturum. rñſa ⁊ pꝛopter cxplicari vt.l cẽteſimisS id qð.ff. de Fbdob SBorabe⸗ 5 ſparc⸗
ſeom variatur hec lex ⁊ dicit. Siue ꝓmitto ho eiectum miſterium certe ꝑſone ⁊ non põt ꝑ alium expedi⸗ nſtil
Rminsé dare non moꝛiturum. i. hoc pacto ꝙ nun⸗ ri ſiue in dado ſiue in faciendo / vt in Zꝛio/ aut non eſt cle⸗ ſrohi
q; moꝛex/ ſiue pꝛomitto euʒ qui iam moꝛtuus eſt videtur ctum miſterium / x tunc poteſt per allum expedini / yt hic giaiſ⸗
impoſſibile in obligatione deductum / hic ſunt qttnoꝛ lec. 7. lL. vna. S ne autem. S. de cadu.tol.⁊ hec eſt vera. pochis
2 m pꝛimã dicit hec.l. ominem iã moꝛtuũ non poſſun ¶ Itẽ op. ꝙ opa vnius non ſit opa alterius ⁊ p cõſequẽs unitco
pꝛomittere niſi tꝑe ſtipulationis eius erã debitoꝛ ⁊ in mo ꝑ alium explicari non poſſit:vt.l.inter artifices.ff. de ſolu autpun
bhoc vleit. tio.⁊. l.nemo.de duobus reis. So.vᷣa operavnius nõ po lucgͤcir
¶ Obp.· ꝙ non valeat ſtipulatio:vt.l.eum qui ·S. ſi iuraue⸗ teſt eſſe alterius:immo nec eiuſdẽ eedẽ ſunt opere: vt..ſi balioeti
rorff de iureiur. So. aut non fui vnq; obligatus ad fuum non ſoꝛtem. S libertus.ff. de condi indebiſed qñq; fictio⸗ wipelie
ſed modo obligari volo: æ homo eſt moꝛtuus ? non ne luris diuerſe finguntur eedẽ qð eſt ſiue expꝛeſſe aga⸗ lellede⸗
tenet ſtipulatio. Idẽ ſi iã fui obligatus ⁊ nõ erã in moꝛa tur ꝙ facias x. opas fabꝛiles pꝛo. x. pictoꝛijs quas tibifa teſtad
tẽpoꝛe quo moꝛtuus ẽ vt in contrario:aut fui iam obliga cio hoc modo finguntur eedẽ. Idem eſt ſi agatur tacite iucad ce
tus ad ſeruũ ⁊ in moꝛa:⁊ tunc poſſum obligari vt hic. Se vt in duobus reis eaſdẽ operas pꝛomittẽtibus:nã opera caetincri
cunda lec.eſt plana:tertiaz repꝛoba.vt glo ibi nec poteſt. vnius cẽéſetur opa alterius ⁊ econtra vt.d.l. nemo.⁊ his hernoniun
⁊ ibi.quarta eſt plana. Ad quam oppo.de.l.apud.de edi⸗ ca ſibus poſſunt oꝑe per alium expꝑlicari maxime ſi non ẽ ſödepie
li ed ic. So. vt glo. electum miſterium certe perſone q̃ fictiones ceſſat in ope ſeteſtesſt
☚ 7 uidem Piuide in ꝑtes duas: qꝛ i ribus repetẽdis qñ indebite ſolute fuerunt cum nulla p⸗ liceſino
AA ¶ pꝛima tractatur de repetẽ ceſſerit ibi conuentiovt.d ·.S. libertus.dic ergo ꝙ cum qͥd cſuccib
Pn, da pecunia ratione metus. In ſecũda nolebat pꝛomittitur ſi eſt i dãdo põt ꝑ aliũ expedirivt.l.aretuſa. puretuncl
R Kratione turpitudinis reſcindere: qꝛ non erat iu ff. de ſta.ho. Aut ẽ in faciendo ⁊ non eſt electum miſteriũ lrumeto⸗
ſra cã metus. Secunda pars incipit in vſi ſi vo. ⁊ bꝛeuit perſone/⁊ tunc non poteſt ꝑ alium explicari: vt dicta.l.cẽ onminſt
dicit Si metus ſufficiẽs interuenerit reſcinditur ſtipula⸗ teſimis ff de verbo.ob.qñ autẽ videatur electum miſte⸗ ljffquiadl
tio:ſʒ rõne turpitudinis vtriuſq; non reſcindit᷑ / vel ſi nul rium per ſone ex ſuperioꝛibus ꝑatet. ſbictrun
lius fuit turpitudo.hoc dicit. — B tim Statur iſtrumèto donec ſin de
¶ Ex tex.ſi vero vſq; huc nolebat repetere ratione me⸗ nam. pꝛobetur /repꝛobatur autezʒ citint
tus abhinc in antea volebat repetere ratiõe turpitudinis yIp contrariam ſcripturam / vl per teſtes ydone⸗ nutid g
Ppr EX&αCà in caſibus ſequentibꝰnon erat iuſta cẽ met? E A A os bone opinionis. h. d. L eſtedn
&α Nvt.l. accuſationis. S, metus cã. CSrieri — clſe quldatn intelligunt ita ſtri⸗ cnesſn
. Olim ebẽt in inſtrumẽto contineri ſic talis ſeruus/talis
. Mnes ſtip ulatio nes. ſebar hbſes:ſed certe immo ſi dicatur pꝛomiſit ⁊c᷑.ſufficit qꝛ pꝛe⸗ duen
Xuipulatio vbis ſolenibus hodienon b v. mntor pbo ſiiſſe. iptureniſipꝛoberurriu g nunſtnn
N mnes obligatio⸗ ! P ſtatur ſcripture niſi pꝛobetur pꝛiũ.¶ Itẽ not. Scpture
