deo in eo ſeruantur iura vetera in quibus dic ꝙ aut non
ſunt doli capaces ⁊ iuramentum in eis non cadit quia ꝑ⸗
iurare eſt delictuʒ:vt.l.de periurio.ff.de crimi.ſtelli.at in
tali impubere non caderet delictum vt.l.impuberẽ.ff.de
furtis.cum ergo periurium in taleʒ non caderet:ergo nec
ſacramẽtũ qꝛ hec ẽ natura coꝛrelatiuoꝛũ:vt.l.qui iuraſſe.
ff. de iureiuran.ſed ſi eſt doli capax ſeruo opi.bulgari qꝛ
iuramentum firmat contractum ꝙ ałs valebat: ſed illud
qð nõ valebat:non ergo in impubere doli capace ſeruo le
gem codicis ⁊ opi.bulga.ĩ eo qui ẽ pubes ſeruo opi.mar
ti.⁊ hanc aut᷑ĩ impubere qui nõ eſt doli capax neutriꝰopi

Juramen nionem ſeruo. Mõ venio ad verbumſ ſpõte ⁊ op.ꝙ fa⸗
tũ ꝑ metũ cta metu valeant ſed veniant reſcindenda: vt.l.metũ ·S.
factuʒ an ſed volenti ⁊ per totuʒ.ffꝙ me.cau.So.regulariter facta

metu tenent:ſed veniunt reſcindenda:vt in contrario.fal
lit in dote vt. l. ſi mulier · S· ſi dos. ff. quod me. cã. Item fal

lſit in iuriſdictione per metum pꝛoꝛogata vt.l. j. ⁊. ij. ff. de

iudi. Itẽ fallit hic in iuramento a minoꝛe pꝛeſtito.¶ Mo
do venio ad verbum ctibus ⁊ quero nunquid iura⸗
mentum firmet iudicia. Et alia ⁊ ad euidentiã huius eſt
ſciendum ꝙ quidam dicuntꝙ hec aut᷑.eſt ſancta ⁊ fauoꝛa
bilis vt ſeruetur religio vbicũq; poteſt ſeruari ſine peri⸗
culo anime quia anima debʒ pꝛeferri oĩbꝰrebꝰtꝑalibꝰ: vt
l.ſancimus.S.de ſacroſanctis eccleſijs:cum ergo hic poſ
ſit ſeruari ſeruabitur.immo dicebat mar.ꝙ in cauſa capi
tali non debet iurari de calumnia:quia cum liceat redi⸗

mere ſanguinem ſuum ⁊ per conſequens negare verita⸗

tem ⁊ ſic periurarę:⁊ ideo ſacramẽtum eſſet fruſtra Uerũ
glo.tenet ꝙ immo debet iurari nec ẽ licitũ redimere ſan⸗

guinem ſuum deierando ſed aliter: eſt ergo fauoꝛabilis

iſta autent᷑.pᷣm quoſdam.ſ̃m alios ẽ odioſa quia per hãc
autent᷑.hodie diſcipantur omnes minoꝛes ⁊ depaupera⸗
ti cõmittunt poſtea omnia delicta. Ad pꝛopoſitum ergo
nunquid habet locum in contractibus largo modo ſum⸗
ptis / in quibus hĩic inde nõ naſcitur obligatio?⁊ videtur
ꝙ ſic:quia iſti appellantur contractus ar.S.ꝙ me.cauſa.

l. ſi donationis.⁊ colligitur inſti.de obliga.ex contractu.

Sed certe ſi dicas hanc autent᷑.fauoꝛabilem extendes
eam ad eos:ſi dicas eam odioſam intelligam eam ſoluʒ
de contractibus pꝛopꝛie in quibus hinc inde naſcitur o⸗
bligatio. Sed nunquid iuramentum firmet teſtamentũ

ſi iuret eum non mutare:certe ſᷣm nos non:ſᷣm canones Juramen
foꝛte ſic:pꝛo nobis facit ꝙ hic loquitur de contractibus fũ de non

quoꝛum appellatione non continetur teſtamentum:vt.l. mutando
verba contraxerint.ff.de verbo.ſig.Sed quid ſi ſtatutuʒ teſtm̃/ an
loquatur de contractu an compꝛehendet ſtipulationem: valeat.
ego puto ꝙ ſic:quia cum tribus modis ſumatur contra⸗
ctus.vt nota in.i.labeo.de verbo.ſig.ſaltim ᷣm vnum mo
dum compꝛehendit ſtipulationeʒ ⁊ ſatis pꝛopꝛie licet nõ
pꝛopꝛijſſime. eꝛercren dicit lex ꝙ ex cõtractu oꝛitur obli
gatio verbis /litteris/re/⁊ cõſenſu:vt inſti.de obligat.ex

contractu in pꝛin.⁊ maxime hoc dicerem pꝛopter com⸗

munem modum loquendi qui dat pꝛopꝛium ſignificatuʒ

vt inſti.qui da.tu.po.in fi.et.l.labeo.ff.de ſupellec.le.et.l.

tij.in fl.Sed quid in iudicijs pone ꝙ iudex vult toꝛquere
minoꝛem pꝛopter delictum/dicit minoꝛ ego non poſſum
confiteri ſine curatoꝛe/curatoꝛ non Wit Wetorliart nec
poteſt toꝛqueri vt auctoꝛiſetur:quia non delinquit:dicit
iudex confiteare tantum et iura non venire contra con⸗
feſſionem:nunquid cogitur ſtare confeſſioni:? videtur ꝙ
non.quia hec lex loquitur in iuramento ſponte pꝛeſtito⸗
ſed iudicium redditur in inuitum:vt.l.inter ſtipulantem.
S·j.ff. de verbo.ob. Sed ipſi iudices arguunt ſic: quia in
iudicijs quaſi contrahitur:vt.l.licet · S.idem ſeribit.ff. de
pecu.at hic loquitur de contractibus quoꝛum appellatio
ne ſepe cõtinentur quaſi contractus vt patet inſti.de obli
ga.ex male.in pꝛin.⁊ de obli.ex quaſi malefi.in pꝛin.ergo
tenet iuramentum.ego non puto ꝙ teneat qᷣcqᷣd dicat gl.
⁊ hoc pꝛopter pꝛimam rationem quam feci⁊ per aliaʒ ta⸗
lem:quia hec lex dicit quando iurat ſuper contractu ⁊ re
bus ſuis:ſed in iudicijs plerumq; flunt confeſſiones non
ſuper rebus:ſed ſuper delictis:nec ſeruatur gloſ.de cõſue
tudine.ſi quis tamen ſponte et non per modum iuriſdi⸗
ctionis neceſſarie iret coꝛam iudice ⁊ conficeretur ſe de⸗
bere mihi centum vt qͥtidie fit ⁊ iuraret ſe non venturum
contra confeſſionem foꝛte non poſſet eam retractare licet
eſſet minoꝛ ar.l.generalit᷑.S.de epiſcopis et clericis.¶ Sʒ Juram̃tſi
quid ſi iuro generaliter non venire contra aliquem con⸗ de nõveni
tractum anvalet:⁊ videtur ꝙ non:quia cum deveat iura⸗ endo ↄ 3⸗
ri ſuper contractu ⁊ nullus contractus hic eſt de pꝛeſen⸗ ctũ an va⸗
ti ergo non tenet. Pꝛeterea iuramentuʒ debet poꝛrigi ad leat.
ea que ſunt in mente iurantis.Sed ea que ſunt de futuro
non ſunt in mente iurantis nec videtur ſuper eis iurare
⁊ poſſet eſſe talis contractus in futurum ſuper quo non iu
raret vllo modo. Pꝛeterea confeſſio facta pꝛeiudicat in⸗
ter pꝛeſentes non inter abſentes:vt.l.certum.ff.de confeſ
ſis.vltramontani ſolum reſpondent ad hanc vltimam et
dicunt ꝙ aliquando quis cõſfitetur extra iudiciuʒ ⁊ tuno
confeſſio ſolum pꝛeiudicat inter pꝛeſentes. Sed aliquan
do confitetur quis coꝛam iudice ⁊ iudex repꝛeſentat vi⸗
cem omnium abſentium dicens ſe recipere nomine omni
um quoꝛum intereſt tanq; publica perſona:⁊ tũcvalet iu⸗
ramentum:vt ·:j.quando muli.tute.offi.fungi po.l.j.⁊ au⸗
tentica.ad hec.ff.rem pupilli ſal.fo.l. ſernuin quod non
. lij

7

Bu5utrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

puto verum quia non facit hoc tanq; publica perſona:li⸗
cet ipſe hoc dicat qꝛ ĩ hoc non eſt publica perſona cũ ſibi
hoc non ſit cõmiſſum:vnde egreditur iuriſdictionem ſu⸗
am ⁊ ideo eſt vt pꝛiuatus vt.l.iij.ff.de offi.pꝛeſidis.⁊.l.ex
tra territoꝛium.ff. de iuriſdi.omni.iudi. Sed quando eſt
ſibi commiſſum a lege:vt dicta auten.ad hoc. tunc habet
perſonam publicam.idem in alijs ſibi commiſſis.ideʒ di
co in tabellione qui non poteſt alij ſtipulari tãq; perſona
publica licet ſcribere poſſit niſi in caſibus ſibi commiſſis

vt eſt in ſtipulationibus pꝛetoꝛijs ⁊ iudicialibus:ſic intel
ligo dictam.l.ſeruum.ff. rem pu.ſal.foꝛe.nã ⁊ tabellio ꝑo⸗
teſt facere ſcripturam que non eſt publica vt dixi in.l.ſcri
pturas:jqui poti.in pig.habe. Modo quero quo modo
debeat cuſtodiri an.ſ.dominium trãſeat:quidam ꝙ non
ſed datur publiciana:tu dic dominium tranſire.ſ Item ꝗͥ
ro an occaſione deceptiõis vltra dimidã iuſti pꝛecij poſ⸗
ſit contrauenire:⁊ dic ꝙ ſic.quia iuramentum facit eũ ſo
lum maioꝛem ⁊ hoc verum niſi iuraſſet non contrauenire
ratione etatis nec alia ratione vt nota.in.l.ij .j/de reſcin.
Juramen vendi. Item quero an hoc ſit gener aliter verũ ꝙ ſacra⸗
tfum an fir mentum firmet omne pactum:⁊ ſic ſit ſpecies veſtimenti
met omne dicunt quidam ꝙ non:qꝛ illud eſt ſpeciale cuiꝰ contrariũ
pactum. ⁊c.vt.l.ius ſingulare.ff.de legi.ſed ſpeciale ẽ vt firmet in
opis vt.l.iuris iurandi.ff.de operis liber.⁊ ſpãle eſt eti⸗
am hic ergo in alijs ſecus:vltramontani tenent contra.⁊
pꝛobant ſic/ſi iuramentum obligationem inducitvbi non
oꝛdinatur directe ad illam:vt.l.actoꝛi :j de iureiuran.er⸗
go multo ſrtius dert inducere quando directe oꝛdina⸗
tur ad illud vt eſt cum nudo pacto pꝛomitto dare et iuro

berando.puta ſtatutũ diſponit ꝙ mulier non poſſit ↄtra⸗
here ſine conſenſu duoꝝ pꝛopinquoꝛum: nunquid poſſit
liberare vide ibi per eum ⁊ per bal.in rubꝛica.⁊ in.l.jijde
pac. ⁊ in.l.pactũ.in.xxj.qj de colla.ct.in.l.ſiue apud. vbi
late videas ꝑ do.alex:ide trãſac.in ſcðᷣo nota.cũ multis
ↄcoꝛd.ibi ꝑ eũ aſſignatis.Cõfirmo etiã ꝙ illud qð dici
tur in zctu habeat locũ in diſtractu. Naʒ videmꝰ ꝙ ſicut
Ictus pᷣbet iuſtũ ti.⁊ iuſtã cãm ad pᷣſcribendũ vel vſuca⸗
pien.eõ modo diſtractus.⁊ ſic liberatio pꝛebet titu.pꝛe⸗
ſcribendi. tex.eſt in dic.l.pomponiusS.·ſi is qui pᷣcario.
vt ibi no.ange.imo.⁊ moderni. Sicut etiam videmus ꝙ

qquis per contractum ſoꝛtitur foꝛum in locum in quo cõ⸗

trahit.c.romana .S.contrahentes.de foꝛo compe. in.vj.
ita per diſtractum quis ſoꝛtitur foꝛum.l.exigere dotem.

vbi bar. et alij. ff. de iudi.⁊ in.l.quo loco.vbi bar.ff.de cõ⸗
di. ĩdebi.late per bar. vbi dixi ⁊ limitaui.in.lʒ.j.v.de ſum⸗
ma trini.et fi.ca.Adde quintam extenſionem ꝙ hec aut᷑.

habet locum in quaſi contractu.puta in additione here⸗
ditatis ⁊ ſimilibus.ideo ſi minoꝛ ſine curatoꝛe adiret he
redi.⁊ iuraret qᷓ;uis lederetur per iuramẽtum non reſti⸗
tueretur in iſto quaſi contractu.ita voluit glo.bene pon⸗
derata.j. in vltima parte dum allegat.l.iij·S. idem ſcri⸗

bit. ff. de pecul.Et vide ꝙ iſta aut᷑.habet locũ in iudicijs.
in quibus quaſi contrahitur.et ita tenẽt omnes.Et dum

dicitur in glo.ꝙ iſta aut᷑.habet locum in iudicijs.no.per⸗

petuo iſtam extenſionem glo.⁊ doc.⁊ nunq; obliuiſcaris
quia ex ea habes mirabilem cautelam ⁊ pꝛacticam quã⸗ Minoꝛ iu
do minoꝛ comparet in iudicio ſine curatoꝛe/facias eum rãs de nõ
iurare de non veniendo contra pꝛoceſſum ⁊ ſententiam. veniẽdoõ

S

ſep
A
ſhen
ſ

ar.l.qui liberis S hec verba.ff.de vulga.⁊ pupilla.⁊.l.iij. ſi minoꝛ iurat valebit iudicium /ſententia/⁊ pꝛoceſſus.et ꝓceſſũ vel
de lega.pꝛeſtã.Sed certe ego puto eos male dicere:quia ita limitat᷑ totus titui:qui legi.perſo.non habent.Iſtud ſnĩam: an
refert an in iudicio ad litem decidendam deferatur iura⸗ limitat ſingu.bar.in conſilio.quod incipit berardus.de valeat iu⸗
mentum qꝛ tunc ideo pꝛoducit obligationeʒ fauoꝛe deci tuderto minoꝛ.de quo fecit mẽtionem.S.in.j.parte glo. ramentũ.

ſionis litis.Sed quãdo alibi aliquid nudo pacto pꝛomit in.xj.fallen.vt pꝛocedat quando verba iuramenti ſunt Di⸗
titur ⁊ iuratur tunc cum iuramentumveniat ad odium in concepta in futurum. puta quia minoꝛ iurauit non con⸗ nalt
ducendum.ſ.obligationem ⁊ ideo hec non poteſt regula⸗ travenire iudicio:tunc ꝓcedat quod dixit:ſed ſi minoꝛ 1... W
riter: ⁊ ſicubi reperiaturcõtrarium eſt ſpeciale:vt dicta.l. aliquid confeſſus eſt in iudicio qð ſit de pꝛeſenti vel de han Ce
vt iuriſiurandi.Sed an minoꝛ poſſit per pꝛocuratoꝛeʒ iu pꝛeterito ⁊ iurauit puta confeſſus eſt poſitionem cũ iura⸗ Itkfminin
rare Reſpõdeo ſic:ſi habet ſpeciale mandatum ad iuran mento eſſe veram.tunc non habet locũ iſta autentica:nec lenip dien
dum ſuper tali contractu vt in ſimili plene dixi.S.de pꝛo glo.ĩmo ſi reputatur leſus non obſtãte iuramento poteſt alch inen
cura.l.ſi pꝛocuratoꝛ. “ .⸗ reſtitui in integr. Et mouetur ꝙ iſta aut᷑.ſolum habet lo⸗ Unun mine
J Additio Aſta eſt noua conſtitutio Imperatoꝛis cum quãaãdo iuramentum concipitur in futurum:puta iu⸗
· Frederici oꝛiginaliter ſituata in.c.pꝛĩo. rat non contrauenire ſecus ſi de pꝛeſenti iurat / vel de leſo
S·ſacramẽto.de pace iuramẽto fir.in vſibus feudoꝛum.⁊ peeterito /non ſumus in terminis huius aut᷑.et iſtam limi nule
habet ſᷣm Bar.materiam pꝛofundiſſimam ⁊ ſubtilem:et tationem refert ⁊ ſimpliciter ſequitu: do.antho.de alex.
ſubdit do.cy.hic ꝙ iſta autentica deducit ad inferos ani hic in vltima col.Alij non tangunt et ſi caſus continge⸗ 7
mas multoꝛuʒ qꝛ pꝛebet cãz captandi minoꝛes ᷣm Jaſ. ret:conſidera quãtum valeret auctoꝛitas Bar. in conſi⸗
may.hhic poſt cy.Et cõclude ex mẽte bar.ꝙ iſta aut᷑.eſt fa lijs/nec inuenio ꝙ aliquis contradixerit vnq;.vide ple⸗ Ppaif
uoꝛabilis quia pꝛouidet anime minoꝛum que eſt cunctis ne alia fundamenta que adducuntur per Jaſonem may. niſtkas
rebus pꝛeferenda.l.ſancimus.S.de ſacroſanct.eccle.⁊ ſic hic. Et in pꝛeſenti autentica ſubiungit Pe.de ancho. ꝙ m min
iſta autentica extenditur habere locum non ſolum in con dicitur enoꝛmis leſio quando eſt vltra dimidiam eius gter
tractu emptionis ⁊ venditionis ſed etiam donationis at quod accepit iuxta.l.ij. de reſcin.ven.ſaluo niſi tempo⸗ ſoꝛe
q; in quolibet alio contractu ᷣm bar.hic poſt gloſ.⁊ oẽs re iuramenti facta eſſet mentio de enoꝛmi leſione quo lico
doc.dempto do.cy. hic in.xij.q.qui multuʒ ſtomachatur caſu pꝛopter enoꝛmem leſionem cui eſſet renũciatum nõ ſiin
contra iſtam autenticam dicens eſſe ſumme odioſaʒ ⁊ ini poteſt peti abſolutio a iuramento ſaluo / niſi eſſet enoꝛ⸗ uhe
quam animas ad inferos deducendo ⁊ ꝙ huic iniquitati miſſima ita Petrus de ancho. in locis pꝛeallegatis.Et ſn
adheſerũt cano.ĩducẽtes.c.cũ otigat.ex.de iureiu.⁊.c.qᷓ; ſic concludas ſᷣm Petrum de ancho.in.c.canonum ſta⸗ uf⸗
uis.eo.tili.vj.de pac.⁊.c.lʒ.de iureiu.ĩ.vj.Ex iſta doctri tuta.in.ix.qpꝛinci.de conſtitu.ꝙ vbicunq; minoꝛ iura⸗ M
na bar.cũ gl.elicit᷑ no.rła quã bñ no.ſʒ ia.may.hic ꝙ vbi uit non contrauenire:tunc ſi fuerit enoꝛmiter leſus po⸗ lign
cũq; tractat᷑ de obᷣuãtia iuramẽti dato ꝙ illa.l.vł ſtatu⸗ teſt recurrere ad iudicem eccleſiaſticum / et petere abſo⸗ un
tũ ĩduceret maſs pensas:tñ illa.l.cẽſet᷑ fauoꝛabił mere ꝓ lutionem a iuramento:quia iuramentum non debet eſſe nen
Erer obſeruantiã iuramẽti ⁊ debet extẽdi quantuʒ ſit poſ xinculum talis iniquitatis.vnde con ſuluit expꝛeſſe in ca
ibile non autem cenſetur odioſa quia pꝛincipalius de; ſu iſtius autentice.⁊ in caſu.c.cum contingat.de iureiu⸗ Go⸗
attẽdi obſeruantia iuramẽti qᷓ; alie pene ita vult bar.hi rand.ſᷣm opinio.vin. Ita etiam concludit. in.c.quãuis nilt
cũ quo alij cõmuniter tenẽt. idem tenuit do.ant.de bu. in de pac.in ſua diſputatione incipiẽte.C. laicus.vbi dicit in⸗
c.fl.de cõſue.ex.pet.de anc.⁊ imol.ĩ.c.quis.pꝑ illũ text.de ꝙ non indiſtincte debet ↄcedi abſolutio a iuramero: vt woi
de pac.li.vj.do.alex.in.l.q iuraſſe.ĩ pꝛin.ff.de iureiuran. dicit dñs chꝛiſt.in caſu huius autẽtice /niſi appareat de geſc
Vltra glo. adde ꝙ iſta aut᷑.ſacramẽta extendit᷑ etiãẽ vt ha enoꝛmileſione.Et de pꝛedicto articu an peri poſſit abſo ſ
beat locũ cũ iuramẽtũ minoꝛis ſit interpoſitũ ſuꝑ diſtra lutio a iura mẽto in caſu iſtius aut᷑.⁊ ſimilium. vltra pꝛe⸗ de⸗
ctu ⁊ ſic ſuꝑ libera ſi minoꝛ ſit leſus non reſtituit᷑ ĩ itegri dicta vide per abba. in dicto.c. cum contingat. in.xix.
ꝑ iuramẽtũ:itẽ extẽdũt bar.⁊ doc.hic per glo.que reputa col.et ibi per imol.in tertio membꝛo pꝛinci.per abba.in
tur ſing.in.liij·S. contrario.ff.de contra.iudi.tutel.ſequi conſi.viij.in.ij.volu.incipiente.laurentia mulier.⁊ in cõ nen
tur do.anto.in.c.ij.de ſpon.imo.poſt Ange.in.l. pompo. ſilio.lxxij.incipiente.quinq; dubia.⁊ in conſilio.lxxij.in⸗
5§· ſi quis pꝛecario.in ſin per illum text.ff. de acquirend. cipiente in hac cauſa.que ad pꝛeſens vertitur ad fl. in.j. Mum du
boſſeſ. vbi dicitur ꝙ glo.in.d ·S.contrario eſt ad hoc ſin⸗ volu.archy.imol.et gemi.in.c.quãuig.de pac.in. vj.per kiiCe
gu. Confirmo per illud ꝙ tangit bart.in.l.ſi vnus · S.pa⸗ illum textum.in verbo oĩno Imol. in.c.quintauallis.in pihtpan
ctus.in.vj.coł.ff.de pactis.dum querit cum ſtatutum lo⸗ penulti.char.de iureiurando. et in.l.cum vir. in. xv. col. Mtüdef⸗ den
quens in contractu habeat locum in diſtractu ⁊ ſic in lix ff. de vſucapi.et no. Ludo.roma. in conſi. ccccxxxvij. nicie
7 ae:O

18

ſpoſſttore
nuni
enln incip. in caſu ꝓpoſito aduertẽdum cenſeo in vlt.col.¶ in committitur attenditur ſolum pꝛima conuentio.⁊ hec a
acimi; l.qui ſuperſtitis.ff.de acqui.here. Oaul.de ca.hic in.iij. pꝛedeceſſoꝛe minoꝛis cepit:ſed quando debet committip
lud col.in conci.ccxxij.in.ij.vol.inciꝑ.viſa facti narratiõe.in pter fieri ipſum factum magis attenditur qᷓ; pꝛeambula
denpof iij.⁊.iuij.col.⁊ videas dñm meũ do.Antho.de petrucia ſo conuentio ⁊ hoc factuʒ a minoꝛe cepit et ideo iuuatur ar.
üpaſin lẽnem ⁊ egregiuʒ doc.regentẽ in facultate ciuili in famo l ſi fllius.ff. de verbo.obli.⁊.l.quida cum filium.in eodeʒ
bPettileg ſa vniuerſitate Caturceñ.aduocatũ regiũ ibi in toto pꝛie ti.aut g obligatio ẽ ↄmittenda ppter fleri ⁊ iuuat᷑ minoꝛ:
lizere ſidatu caturcenti in ſua ĩminẽti repetitiõe.l.maximũ re⸗ vt. d.l. cũ flliꝰ. aut dʒ ↄmitti pꝓpt᷑ nõ fieri/⁊ tũc aut dʒ mit
tnyicenng⸗ mediũ.ff. de iureiur.in.ij.effectu iuramenti.⁊ ibi.in.j.car. ti ſemel et non iuuat᷑ vt hic:aut dʒ ↄmitti pluries ⁊ iuua⸗
uming, multa accumulauit in materia huius aut᷑.ad qð videas tur pꝛo alijs vicibus que ſuo tempoꝛe current ar.l.cum qͥ
cnei Phi.francũ.in.c.q;uis.de pac.⁊ ibi ad plenũ dixi oꝛdia dam.5S.fiſcus.ff. de vſuris.⁊ hec in his que ſunt inchoata
tgnenein rie legẽdo.d.c.quis.in vniuerſitate Andegauenß. cum defuncto ⁊ conſummanda cum minoꝛe:ſed in his qꝗᷓ
bnfe, nnnnchoata ? conſummata ſunt cum defuncto indiſtincte
hlſöſn 6 R integrum. Siuel legaru unbe denegatur reſtitutio: vt.l.que a patre.jde reſti. mui.
ea Nrrius dolo datur ei reſtitutio. hoc dicit Jacob. Siad uerlus d onatio nem.,.
nriing MA Butrigar. H F J que Haͤue lus vonartonezre⸗
unnonnet —“ „.5 H„ E Coppo eomne reirzcn en. Honatio
.—K IR—— RAKOoppo. io reſcindatur: vt.l. Donatio
en Di ad uerlus vend itio⸗ 83 asdis Toe ſeeEeino. Soig nuobus Ppt nupti
Birine ſr vt glo. Et ſecunda ſolutio pꝛo as facta ꝑ
Nni nem. Mubꝛica. Apatur in contrario:ſed ambe ſunt vere minoꝛem
. B dri . NIſii eas miſces ſimul:⁊ ideo dic ꝙ aut fu an poſſit
ecluſe⸗ a Tiam. Contra venditioneʒ bſi vrrmrr lit res immobilis ⁊ ſic exigebat decre⸗= retractari
Veclulene gnoꝛis pꝛetoꝛij vel iundi tuʒ: aut mobilis ⁊ ſic non exigebat decretum pꝛimo caſuu
uackcungti N cialis quod cepit a minoꝛe minoꝛ re⸗ aut erat donatio pꝛopter nuptias:⁊ tunc potuit fieri cum
Lefcisanie ſtituitur ex enoꝛmi damno non ex mo decreto:ſi tamen fuiſſet minus leſus minoꝛ poſſet reſtitui
htſanemin e⸗ ico / ſi cepit a pᷣdeceſſoꝛe minoꝛis nul ⁊ ita poteſt intelligi hec lex:aut erat donatio ſponſalicia
1 oeeſtgt i lo modo reſtituitur. hoc dicit cum ſe⸗ ⁊ non eſſet quia cum decreto debuit fieri:at decretum ſo⸗
ebet nt ie AAquen. ⁊ hec eſt veritas quicquid dicẽat lum debet interponi ex iuſta cauſa ſed iuſta cauſa inter⸗
tbermiigN rrr Nalij. Hec pꝛima lex legitur tribus mo ponendi decretum non eſt vt fiat ſponſalicia donatio:er
inſponegom dis.vno modo in pignoꝛe pꝛetoꝛio qͥd cepit a minoꝛe. go non interponitur ⁊ per conſequens nonvalet donatio
uramenti ſe Alio modo ᷣm vltramontanos in pignoꝛe etiã conuẽtio ⁊ ita poteſt intelligilex contraria.Si autem res erat mo⸗
ſautfoncn nali quod cepit a minoꝛe. Alio modo in pignoꝛe pꝛetoꝛio bilis:⁊ ſic non exigebat decretum tunc potuit fleri ex eaa
teſeäſtinte vel conuẽtionali qð cepit a pꝛedeceſſoꝛe minoꝛis. . ſponſalicia donatio.Si autem fui modicum leſus ⁊ non
neſenidn Mioꝛ an ¶ Op. ꝙ pꝛo modico dãano reſtituatur licet non pꝛo mi⸗ reſtituitur ⁊ ita etiam poteſt intelligi hec lex:aut fuit mul
onenchion ſit reſtituẽ nimo.vt...ſcio.ff de minoꝛ.⁊.l.⁊ ſi ſine·S·itẽ faciunt. So. tũ leſus ⁊ põt reſtitui ⁊ ſic etiam Pen ĩtelligi lex via.
autehtictee dꝰ etiã ꝓ dicuntvltramontani ꝙ eſt ſpeciale in pignoꝛe:qꝛ ałs nõ = 3 E inte Ex text. Nobis abſtulit t hoc iu
mento pod modico iuenirẽt qᷣ ſibi mutuarent. Alij dicũt ꝙ hic pignꝰ cepit a ꝰ*re cõi ⁊ minoꝛis:vt.S. ſi in cõi ea.
um habelle dãnum. minoꝛe ⁊ eſt pꝛetoꝛium:ſecus ſi eſſet conuentionale vt in T cS. I. j. Meceſſariũ eſt] quia non tenuit aliena⸗
wumputat⸗ contrario:⁊ hec eſt veritas.Alij dicũt ꝙ hic cepit a pÄde⸗ ER : tio ⁊ eſt hoc ipᷣo iure ⁊ iure ſpãli minoꝛis ¶ Alie
lurat/ ven ceſſoꝛe minoꝛis qð eſt falſuʒ / niſi ſubaudias maxime:na nari poſſunt vel cum decreto ⁊ ĩteruenitł Imploꝛare po
etiſtamliri nullo modo reſtitueretur. teſt ⁊ hoc nõ ipᷣo iure ſʒiure reſtitutiõis ſpeciali mioꝛis.
tho. de 14 ————= ¶ Oop. de l. ij . · de inoffi.dona. So. vt pꝛima gloſ.ſ Op.
1s conting⸗ E n quam Ad euidentiã eſt ſciẽdũ de..:.ᷣfi.ſi ma.fac.ra ha.So.vt tertia glo.¶ Oppo.de.l.ſi.
ar. in coi “õl e⸗ E quod eſt pignus conuen qui æ aduerſus quos. So. vt vltima glo.
i vileſe Pignoꝛñn Frionale qð cepit a minoꝛe ⁊ in hoc idẽ qð invẽ ¶ Quero qõ ſit iſtud ſenatus conſultum de quo hic loqͥ
onenne multa ſüt ꝗanditione: qꝛ reſtituitur ex modico dãno non ex tur ⁊ dic vt antepenult.glo.
ede ng genera. minimo.vt.l.ſcio.ff.de minoꝛ.⁊.l.ſinę.S.item faciutt. ¶ Item quero que ſint res que ſine decreto poſſũt aliena⸗
mikmncn⸗ Atem eſt pignus pꝛetoꝛium: vel iudiciale qð cepit a mi ri:⁊ dic vt penult.glo. Jacob. Butrig.
liumn, ſiro in ver eimtone l. Primna Yremreg tnnenr. it orſzta iiin or
ne n 1. „ .vt. S. l. Pxima. IE. e „ze 4
ilſene ſi interuenit fraudis cõſiliũ/⁊ hoc vltimo caſu habet plꝰ Di aduerlus libertatem.
dncn minoꝛ q; maioꝛ:qꝛ poteſt rẽ vẽdicare ab emptoꝛe ⁊ omiſ U
nſchran ſo creditoꝛe quod maioꝛ facere nõ poſſet.vt.l.j.⁊.i.cũ bo⸗ ET ſt Libertatem competentẽ
– na·j.ſi ven pig.aga.⁊ his caſibus non eſt opi.ᷣm nos licʒ PO. vrententi⸗ que pꝛo liber
cnonin vltramontani aliter dicant vt dixi.S. l. pꝛoxi. Item eſt tate competit non datur reſtitutio:ſed
nſlenn pignus cõuentionale quod cepit a pꝛedeceſſoꝛe minoꝛis (ccontra competiturã ſic hoc pꝛimo Ju
nlieſ⸗ ⁊ in hoc eſt triplex opinio.vna ꝙ reſtituat᷑ ſi patitur enoꝛ ure communi poteſt reuocari. hoc dicit
hunine me danũ vel volus aduerſarij interuenerit. Alij exigũt totus tirulus.
neae, vtiũq; cõcurrere.Alij dicũt ⁊ hec eſt veritas ꝙ nullo mo ACEx tex. Inſtaurationem nota ꝙ
etpreſen do reſtituitur per.l.emilius.ff.de minoꝛ.verũ gl.in.lʒ.ſi cũ Uarre=iuger reſtitutionis de pꝛincipali nego
deſne⸗ militaribꝰ.j.de reſti.militũ:ſubdiſtingue hoc caſu an cre cio non pꝛonunciat ſed ſolum reſcindit ſententiam ⁊ ſer⸗
in itoꝛ vendat pignus extra cõuentionẽ pꝛedeceſſoꝛis mi uat cauſam vt ꝓbatur in.l.ijij.in qui.cau ĩ integr.reſtitu.
o d N noꝛis ⁊ tunc indubitãter non reſtituitur:aut vendit ex le non eſt neceſ.nec ob.ſi dicas ꝙ tantum operet᷑ reſtitutio
luramale ge / citato poſtea minoꝛe et contumace ᷣm.l.ſi cõuenerit. quantum appellatio:at iudex appellationis pꝛincipaleʒ
apen ff. de pig. ac. modo reſtituetur: qꝛ ex cõtumacia minoꝛis cam decidit ergo ⁊ iudex reſtitutionis. quia confiteoꝛ ꝙ Appella⸗
imeftii pꝛocedit venditio.⁊ hec eſt ſatis equa licet quidã dicant tantum operatur appellatio que datur a lege: quantuʒ re tio qᷓ dat᷑ a
n. nhe ꝙ indiſtincte non reſtituitur quaſi ſemper vidcatur factũ ſtitutio.i.cum fuerit data ab homine quia alege non da⸗ lege tm o⸗
ngr inrt tacitũ pactũ a pᷣdeceſſoꝛe minoꝛis ꝙ poſſit creditoꝛ vẽde turt:ſed ita eſt ꝙ appellatio interpoſita reſcindit ſentẽtiã peraĩt᷑ qtũ
er in re ſᷣm legem:⁊ hec communiter tenetur: pꝛima tamen eſt ¶⁊ reſeruat cauſam pꝛimam:ergo idem facit reſtitutio da⸗ reſtitutio
gllierun . equioꝛ ⁊ ideo mihi magis placet. ta per iudiceʒ vt.ſ.ipſa data reſeruetur cauſa pꝛiſtina:vn data ab
ſlolrri⸗ Miĩoꝛ an ¶ Oppo.ꝙ in inchoatis cum defuncto ⁊ conſummatis de argumentum non ob.immo facit pꝛo nobis vt ex ſupe homine
Grad i iuuet᷑ ĩ dã cum minoꝛe iuuetur minoꝛ vt.l.cum filius·S. in hac.ff. de rioꝛibus pʒet.
gcin no ichoa⸗ verbo obliga. So. aut pꝛeiudicium paratur minoꝛi pꝛo⸗ ¶ DOp. de.l.ſi quis conditiõe.ſi qͥs omi.cã te.⁊.l.penulti.
gtanti n t0ci defũ pter non fieri ⁊ ex hoc cõmittitur obligatio:⁊ tũc non re fff.de reſcin.ven.cum ſimilibus vbi videtur tutus ipſo iu⸗
rintren cto ⁊ cõſũ ſtituitur vt hic. nã ꝓpter nõ ſoluere vẽditur pignus:aut re quaſi tacita conditio ſic repetita.So.vt glo.i Itẽ op.
cccnnl mato cum eſt obligatio committenda pꝛopter ſteritunc reſtituitur de.l. fl .· e.⁊.l.ſi dolo.ff.de dolo.So.vt glo.

BGi aduer.pẽdi.Gi aduer.do.Si ad.liber. Jo.LXX

ipᷣo mĩoꝛe vt in contrario.et eſt ratio quia quando nõ pꝛopter fieri

¶ Item op. ꝙ poſt libertatem pꝛeſtitam den⸗ reſtitutio.
iiij

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis Hl

yt.l. pupulꝰ ff de ma. vi. So. vt gl. ¶ Itẽ op. de.l. niſi. ĩ fl. cuniam retinere anteq; ſolueret: ergo debet reſtitui vt ſo

ff. de mino. So. vt glo. Sʒ qͥd ſi curatoꝛ non eſt ſoluẽdo. lutio ei non obſit ⁊ ſic pecuniã habeat ? repetat non ob⸗ ſe⸗
dic vt glo.ar.l.fi.in pꝛin.ff.de eo per quem fac. erit. ſtante compenſatione:als reſtitutio eſſet verbalis ⁊ non n ne
Pr TC ſi 1 lex debet legi cum ſequẽti: quia realis ⁊ ideo iudex debet dicere reſtituo te ad pecuniam n 8
4 N ſequẽs hanc repetit vt addat. Et ad non autẽ ad actionẽ.idem puto in maioꝛe errate in facto aeh
euidentiam eſt ſciendum ꝙ ſunt tria iura ᷣmo quia equiparatur minoꝛi erranti in iure: vt. l. j.ff. de in
eeeſt ius vetus gin auod mind⸗ non Boleforibe⸗ integr.reſtitu. B
tatem dare inter viuos niſi cauſa pꝛobata ⁊ hoc nullo iu . . L .
inac re eſt immutatũ / ſed in teſtamẽto non poterat dare liber 2 iad uerlus do tem.
libertatezʒ tatem ſeruo ſuo niſi eſſet iam. xx. ann. Sed iure inſtitutio WE= SBo niam VWulieri ſuccurrit an⸗
dare. num immutatum eſt: quia poteſt dare libertatem in teſta BIeratIHL que dedit dotéẽ vl⸗ ſn
mento dũmodo ſit.xvij.ãno. vt᷑ inſti.qui.ex cau.ma.non tra ; dignus eſſet maritus. h. d. Ja. ne
po · S. fi. Sed hodie iure autẽricoꝛum poteſt libertatẽ da ₰CEr tex. omnia bona] homini non lun
re ſeruo in teſtõ ſtatim ſicut teſtari poteſt quod eſt ſi eſt digno tanta dote. aus
xiiij. annoꝛũ.vt in aut᷑.vt ſpon.lar. S.j.quod exaudio.cũ à Y. COp. ꝙ non detur reſtitutio heredi KReſtituts ſen
in libertate inter viuos nihil immutatũ eſt. minoꝛis ge habc ureconnun actionẽ hrea ii
1 A- OSb dote. KRũñdeo hic erat factũ pactũ dari here⸗
Di ad uerſus tranſactio de lucrãda dote.hoc impugnat Ja. de arenis dicens ꝙ di mioꝛis. So.
nem NKubꝛica . tũc reſtituere contra pactũ de lucrãda dote ⁊ non cõtra gati
. dationẽ dotis qð eſſet ð mentem huiꝰ legis.⁊ ideo tenet nine
rrr D Abl minoꝛ leditur in diui⸗ ipſe aliã opi.ſ.ꝙ iure cõmuni petitur dos ſed ꝓpter fru⸗ ch
W I. ſione vel tranſactione re⸗ ctus ꝑceptos medio tẽpoꝛe dignitatis ꝙ excedebant di⸗ nin
à ſtitutio datur ⁊ data reſtitutione om-⸗ gnitatẽ viri petitur reſtitutio. Itẽ op.ꝙ oĩa bona poſſit nob
PvI nia reintegrantur in ſtatum pꝛiſtinuz. dDare in dotem: vt.l. nulla..de iur̃e do. So. aliquãdo mu⸗ tßm
K(K hoc dicit cũ ſe. quia lex ſe. videtur idẽ lier dicit ſe leſam qꝛ vĩa bona dedit in dotẽ ⁊ male dicit. nus
vicere q iſta: ideo variat᷑ duobꝰ mo⸗ Aliqñ dicit ſe leſam qꝛ dedit tantã dotem indigno viro/ gob
HAais iſta. vt patet ĩi glo. Jacobus Bu⸗ ⁊ tunc poteſt reſtitui ipſa ⁊ eius heres vt hic.Aliqñ mu⸗ tine
E trigar. 1. lier dicit ſe leſam qꝛ vitra vires.⁊c̃.dic vt gl.¶ Item ãro ſote
7 er p Nribus mois vel arwor Smo an pᷣdia poſſit in dotem dare.⁊ dic vt glo.⁊ tenẽ opi aʒo. ec
RAE AE&HYLLeꝙ hec ſit ſuperflua per iuperioꝛe. So. (nu
Iyn vyt glò. ¶ Secũdo op.ꝙ non ſit neceſſaria reſti⸗ S 1 ad uerlus d elictum. ſpe
“tutio cum alienare non potuerit. vt.. de pꝛedi. R ub ica tap⸗
minoꝛ.per totuʒ.⁊.l.lex q̃ tutoꝛes.de admi tu.So. hic in 2 * lto

teruenit decretum ſi fuit neceſſariũ ⁊ ita hec ſᷣm illã:alas
ipſo iure quilibet cõtraueniret.vt.l.cũ pꝛoponas ⁊ l. ſub
pꝛetextu. S de tranſac.¶ Item op. ad hane legem ⁊ ſupe⸗
rioꝛẽ:⁊ videtur ꝙ reſtituto minoꝛe nõ reintegrentur om
nia aduerſario.vt.l.cuʒ minoꝛ.ff.de minoꝛ.So.ſi reſtitui
tur minoꝛ in vno capitulo.ĩ eodẽ omnia reintegrant᷑ ad⸗
uerſario vt hic non ĩ alio capitulo vt ibi.¶ Item oppo.
actio extĩcta nõ reſurgatvt l.qͥ res · S. areã.ff.de ſolu. So. 2. ◻W◻ doli capax: z ſic delictũ non põt in eũ dis.
non reſurgit ãtiqua ſed datur noua vtilis ope reſtitutio⸗ adere: vt lI. mpuberẽ. ff. de fal. æ . de fal.mo.l.j.in ft. et.l.
Mioꝛ an nis ⁊ hecvera. Modo quero an minoꝛ poſſit ad diuiſio qui iuraſſe.ff. de iureiur. Aliquãdo ei cõſulitur ꝓpter im
poſſit ad nem ꝓuocare.dicit glo.ꝙ non:ſed pꝛouocari ſic. Jac.de becillitatẽ etatis. vt licet ſit doli capax.vt l.ſi adulteriũ
diuiſionẽ are.tenet cõtra.per.l.inter pupillos.ff.de aucto.tu.⁊.l. D cum inceſtu.ff.de adulte.Aliqñ ei conſulit᷑ beneficio.l.vt
ꝓuocare. dia.de iure dotiũ:⁊ iõ dicit ꝙ ex neceſſaria cauſa poteſt qꝛ lex ſtatuit delictũ in maioꝛe ⁊ nõ in minoꝛe:vt.l.ſi fra⸗

Ncrimininibus. Et

ctum venit ex dolo non iuuatur minoꝛ
ſecus ſi ex culpa hoc dicit cũ ſe.¶ Ad Minoꝛi

ſuccurritur minoꝛi ĩ delictis. Pꝛimo in delictf.
imbecillitate cõcilij:vt quãdo non eſt qͥnq; mo⸗

ad diuiſionem pꝛouocare ałs non. ,
SDi aduerl?ẽ lo lutionẽ. Rubꝛi.

4 X lo Si leditur minoꝛ ĩ ſo
emp lutione ſibi vel a ſe fa
à cta reſtituitur minoꝛ. hoc dicit totus
Wtitulus. SS“”
AN¶ ODp. ꝙ minoꝛi non detur reſtitutio:
/&α Aſed ei ſoluatur auctoꝛitate curatoꝛis.
N. ⸗ vt l.ſancimus. ⁊. l.conſtitutione·j.de
r = admi. tu So ibi ſpecialiter in duobus
caſibus.¶ Item opp ꝙ ⁊ alibi reſtituatur.vt.l.ait pꝛetoꝛ
S.permittitur. ff. de minoꝛ.So.aliquando ſoluens mino

ri conſequitur plenam liberationem: quandoq; plenioꝛẽ

cẽ. dic vt glo. =èMDÿ .
e S s& Op. a diuiſione quia aut mi
Kre. d 2 b ito noꝛ ſoluit debitum ⁊ repetu
A'EAcommuni iure dñio non tranſſato / aut nõ erat
WWBoebitum ⁊ quilibet etiam communi iure repe⸗
teret.So.vt glo.quia inſufficienter arguis.ſ Item opp.
ꝙ eo caſu quo minoꝛi datur reſtitutio reintegratur credi
toꝛi obligatio naturalis:ergo de ipſa poterit compenſa⸗
tionem opponere.vt.l.etiam·j.de compenſatio.So.qui⸗
dam confitentur oppoſitionem ⁊ male.⁊ ideo dic ꝙ hic
ceſſat compenſatio.vt no.in.l.interdum.ff.de condic.in⸗
de.Sed quid am diſtingunt an minoꝛ petat reſtitui ſe cõ
tra ſolutionem ⁊ tunc cum reintegretur / tunc obligatio
aduerſario poterit compenſare / aut petit ſe reſtitui con⸗
tra ſubſtantiam naturalis obligationis qua tenebatur ⁊
tunc cum reſciſſa ſit obligatio non poterit de ea obiici cõ
penſatio:ſed certe male dicunt.nam debet reſtitui miĩoꝛ ĩ
eo ꝙ leſus eſt:ſed ita eſt ꝙ leſus eſt in eo:quis poterat pe⸗

tres.S ex qui.cau ĩfa.irro.etj.l.ꝓxima.quãdoqʒ minoꝛi
cõſulitur iudicis officio/nõ vt totaliter iuuetur ſed pena
pꝛopter etatem minoꝛetur ſi agatur ex delicto criminali
ter:vt ff de minoꝛi.lauxilum.quandoq; iuuatur benefi⸗
cio reſt tutionis eatenus vt habeatur pꝛo tranſacto /vel
confeſſo. quod eſt quando ex delicto agitur ciuiliter:
vt.l.ſi ex cauſa · Snunc videndum.ff. de minoꝛ.⁊ hoc ſi de
lictum venit ex dolo:ſed ſi ex culpa reſtituitur in totũ vt
hic:dic ergo ꝙ vbi minoꝛ iuuatur imbecillitate cõcilij iu⸗
uatur ipſo iure:vt dicta.l.impuberẽ.idem quando iuua⸗
tur imbecillitate etatis:vt dicta.l.ſi adulterium cum ince
ſtu S·j.ff. de adulterijs.idem quãdo iuuatur bñficio.l.vt
Tl.pꝛoxima.Sed extra caſus pꝛedictos aut minoꝛ delin
quit ex culpa ⁊ iuuatur ope reſtitutionis in totuʒ: aut de
linquit ex dolo ⁊ tunc aut agitur crimmalit᷑ ⁊ non iuuat
in totum:licet quandoq; iudex officio ſuo penam mino⸗
ret ratione etatis:vt dicta.l.auxilium. Si autem ciuiliter
non iuuatur in totum:ſed ceatenus reſtituiturvt habeatur
pꝛo confeſſo vel tranſacto ſi potuit confiteri vel tranſige⸗
re ⁊ non fecit.als non:vt dicto ·S. nunc videndum.

Si aduerſus vlucapionem

reſtitutio poſtuletur. Rubꝛica
D Sntra. In vſucapione inchoa⸗

tfa cũ defuncto finita cũ
minoꝛe currit tpᷣs et datur reſtitutio.
hoc dicit ſᷣm communem opinionẽ.
Op.ꝙ contra minoꝛem non currat᷑
vſucapio vt.l.bone ftdei. ff. de acquir.
F. Rre. do. So. hic erat adultus. ibi impu⸗
Abes. ¶ Item op. ꝙ contra pupilluʒ cur⸗

n

ſel
bern

ctiuite
tat me
dalsenef
Apeann
Uleinficg
tliſf dei

en ſeun

Aitdl

hod
oninl n

to rriti
hunfactonint
futü paei
18 Nensgt
tnon cön
Kiceotene
phterf
edebantdi
uboſgpeſt
iqnaͦdo
male dict
Gignopin
Aliqi
(Itemnq⸗
ne opiez

.

hus

Huaturfninon

ado noneti⸗
npoͤt in ii⸗
l. inficl
. ppkerin
ſi adolteni
meficioln
evtl ſifm
doqzminot
ur ſedheni
tocrimingi
Etur bentſ⸗
nmnlactonl
ur (uuilten
Ahoeſide
intrtün
neccliſiu
gando iuna
uncoun me
büficiol t
minoꝛdalt
oruz an
tnon iut
mann ni
temciulin
thebem
peltrunſce

BSi aduer.fiſ.Si ad.cre.Gi mi.ab he.ſe ab. Fo. LXXVII

rat:vt.l.apud celſuʒ ·S.ſi quis.ff.de doli excep. So.vt gl.
KRes pu⸗ ¶ Item op.ꝙ etiam res adulti non poſſint pꝛeſcribi cum
pilli an nec alienari ⁊ vſucapio eſt ſpecies alienationis:vt.l.alie
poſſint vẽ nationis verbo.ff. deverbo.ſig.So.hic loquitur de his q
di ſeu pꝛe⸗ poſſunt alienari:⁊ ſic de mobilibus.ſ¶ Sed cõtra hoc op.
ſcribi. Tatan mobiles hodie alienari non poſſunt:ergo nec p⸗
cribi vt.l.lex que tutoꝛes.pde admi.tu.So.ante illam le
gẽ res mobiüles omnes poterãt alienari:ergo vſucapi:ho
gienon omnes mobiles ſʒ quedam ⁊ in illis etiaʒ põt lo⸗
qui:⁊ iſte eſt vnus intellectus huius.l.⁊ in hoc concoꝛdãt
vltramõtani.Alij dicunt ꝙ loquitur in pꝛeſcriptiõe.xxx.
annoꝛum inchoata cuʒ minoꝛe qð nan paoccdit quia cũ
illa nõ currat in hanuiar. etate anteq; ſit completa erit fa
ctus maioꝛ bñ.xl.annoꝛum:ergo non debebit reſtitui cuʒ
ſit maioꝛ:vt.l.ſicut·S.non ſexus.de pꝛeſcrip.xxx.anno.
t.l.iij · S·ſed vtrum.ff.de minoꝛ.i¶ Item op.ꝙ ipſo iure ſit
minoꝛ tutꝰ.vt.l.ſcimus.jin qͥ.cau.i ĩtegr.reſti.non ẽ nece.
So.ſpᷣm glo.hic loquitur in inchoatꝭ cum defuncto ⁊ cõ⸗
pletis cum minoꝛe: ſed contrarium loquitur quãdo cum
minoꝛe debuit inchoari:⁊ iſte eſt vnus intellectus huius
l.⁊ cõis:ſed vltramontani dicunt ꝙ hic fuit inchoata cũ
minoꝛe ⁊ loquitur in rebus alienabilibus:vt in omnibus
mobilibꝰiure veteri hodie in quibuſdam tm̃:vt.d.l.lex q̃ͥ.
ſᷣm hoc hodie erit coꝛrecta hec lex per dictam.l.ſanci⸗
mus.qꝛ ipſo iure non currit pꝛeſcriptio vel vſucapio ⁊ re
pꝛobant ipſi opinionẽ glo.dicentis ꝙ eadẽ ratio ẽ qñ fu⸗
it inchoata cum defuncto ſicut quando inchoatur cũ mi
noꝛe:ergo idẽ ius:vt.l.adigere·S·q;uis.ff. de iure patro.
Sed certe ipſi male dicunt qꝛ in vſucapione ſemper inſpi
citur initium:vnde ſi ab initio habui bonam fldem mala

ſuperueniẽs mihi non nocet:vt.l.jS.hoc tmmõ.·.. de vſu

tap tranſfoxſic ? hic inchoata cum defuncto currit iſpe⸗
eto initio etiam hodie licet detur reſtitutio.

Di aduerlus kiſcum relti⸗

tutio poſtuletur
Kubzica.

S
2 Y fiſco competens iudex in cã reſtitutio⸗
