cuſet a ſti⸗ tio.ſecus in contractibus:vt.l.continuus·S illud.ff. de - poſſit debitoꝛ facere nouationẽ alio ſuppoſito loco ſui näe
pulatione bo. ob. qðᷣ eſt falſum: æ ideo dic ꝙ aut loquimur de obligg Et dicit glo.⁊ bñ ꝙ nõ.hoc eſt ð opi.quoꝛũdã qͥ tenẽ᷑t ꝙ llulkan
penali et tione pꝛincipali commiſſa ⁊ illa pꝛopter difficultatem nõ ſic p.l. ſolutionẽ. ff. de ſolutio.de q̃ plene dicã in.l.j.S. de Ns
qũo hoc ĩ euitatur vt dicto · S. illud. aut loqueris de committenda iudicijs. Jacobus Butrig. og
telligitur. ratione moꝛe:⁊ illa pꝛopter difficultatem euitatur:⁊ in iu X contractu Per delegationẽ extin⸗ Meatf
dicijs vt hic/⁊ in contractibus vt.lſi vehẽda· S. fl.ff. ad 1 guit᷑ ᷣma actio vt poteꝑ üüſn
l. rodiam.de iac.⁊ hoc voluit hic ſentire gloſ.que incibbit nouationem.hoc dicit. ſirek
commode. verum hec lex videtur loqui de impoſſibilit⸗ FSR l „„VDMangdatum actionuz ugi
te / quia moꝛtuus eſtireus. in difficultate dic vt dixi. SH de egatio. nõ tollit directam ma⸗ lurlſer
¶ Oppo. ꝙ ſtipulatio habens diem et pena non purgee⸗ RY danti vel cedenti.iõq; adhuc admittit᷑ ad age⸗ hetge
tur vt.l. mennam. ᷓ. de contrahen.⁊ commi.ſtipu.So. ibi E. Aadum ſecus in delegatiõe. h. d. Vel bꝛeuiꝰ. Mh⸗ edeet⸗
in contractibus hic in iudiciiis. datum actionũ relindt directam penes mandantẽ/dele⸗ fhun
¶ Item oppo. ꝙ etiam in iudicijs non purgetur: vt.l. cel⸗ gatio nõ:hoc dicit. ¶ Quero qᷣd ẽ dicere cliẽte ſuo? ⁊ dic dftwon
ſus. ff. de arbi. So. ibi in deciſoꝛijs: hic in pꝛeparatoꝛiſs. vt glo.q¶ Item qro q differẽtia ſit inter delegationẽ ano ſhchrh
¶ Item oppo. ꝙ minus tempus detur ad purgandum: vt uationem: 1 dic vt glo. ¶ Itẽ quero qᷓ differẽtia ſit inter Madars hierl
l. ſi poſt tres.ff. ſi quis cautio. So.ibi quis ſe ꝓmiſit ex. ceſſionẽ ⁊ mandatũ.Rñ.de pꝛopᷣa natura ceſſionis eſt vt ⁊ ceſſioq⸗ J ſunmu
hibiturum: hic alium.¶ Item opp.ꝙ aliud tempus detur faciat fieri tranſitũ actionũ. vtiliũ. vt.l. quis ergo caſy. mõ diffe⸗ hutir
vt · .lpꝛoxi. So.hic fuit dies t hent hic non. hec vera. a⸗ ff. de pecu. Sed mandatũ operatur circa d irectas nam runt. ſenſeg
lie ſunt truffe. ¶ Item oppo. ꝙ caſus non excuſet a pena: cum directa ſit penes dñiuz/⁊ mandatũ ſit de re ꝓpᷣa mã uuntiof
vt. l. inter omnes. ff. de furtis. So. hic non erat pena com dantis opat᷑ circa directã: ꝛ iõ eius exercitiũ trãſit.verũ ſnelt
miſſa:⁊ ſic ante moꝛam caſus ingc bt erat pena cõo⸗ quandoq; ex ſolo titulo tranſit vtilis. et iõ cefſio oſtea lſöyt

miſſa ⁊ caſus poſt moꝛam contingit iue loqueris ibi de fctã trãſfert exercitiũ directe:⁊ ſic tũc nõ ẽ dria int ceſſio gian

Wladn
icgſnß⸗
ndurinn
kaſckrſen
rdgegin
hieſtenineze
Zpöteſennm,
amatpelton
ni

☛, dr =☛rä

in plurbeſize:
ribus fline
rquosltieg
ntioergonen⸗
contitn
1s.Loſte⸗

tbusten
Pulr

neroiſinir
guianonntig
eraliünetin
nu potfiei
Deleommn
fleriſnrirt
9adſtoſt
gtioflatetit
Vt.. delegant
Nogſicdun
etiam iu
lrpſipelem
denhae
aiͦtcfftin
ls ſe dlnlii:
ningeaulig
totdiogti
ſenſi ftii
Erfenilinetr
woenſlntt:
ſpnſe
icnlie
Nardeinlin
NoeN
uuunii
um un
Etolitditaun,
Paintie
bdGahn

1
hes a
icerecl

De Nouationibꝰ. De Bolutionibꝰ. Fo. XCI.

nem ⁊ mandatum vt nota.in.l.nominibus.de actio.⁊ ob.
S.¶ Oppo.ꝙ pꝛeferatur pꝛocuratoꝛ in rem ſuam vt.l.pꝛo
cur.ff.de pꝛocur.So. vt gloſ.⁊ pꝛims ſo.eſt vera.¶ Item
quero quid ſi concurrunt dñs ⁊ pꝛocur.quis pꝛeferatur/
⁊ dicvt glo.ſed contra glo.vidẽtur omnes.ll.que dicunt
vtilem pꝛeferri directe:vt.l.ſi quis emptionis.S.de pꝛe⸗
ſcrip.xxx.anno.⁊.l.in cãe.ff.de pꝛocur.cum ſimilibus: ſʒ
Actioneʒ dic ꝙ directa ⁊ vtilis:aliquando ſe habent ꝑ modum õq⸗
directã ha rie vt quando vnus pꝛeſcripſit rem meam immobilem:et
dẽs ſi con hoc caſu pꝛeualet vtilis /vt. l.ſi quis emptionis.õ.de pꝛc⸗
currat cus ſcrip.xxx.anno.aliquando ſe habẽt vt diuerſe: vt in do⸗
hñte vtilẽ mino ⁊ emphiteota vel feudatario:⁊ tunc quelibet ſoꝛti⸗
ad agẽdũ tur effectum ſuum ⁊ quilibʒ vincit in ſuam: vt.l.j.S.ſi ag.
qᷣs pferef᷑. vectiga.aliquando ſe habentvt ſimiles:vel quaſi eedem:
⁊ tunc aut vtilis competit ei ad quem pꝛĩcipaliter ꝑtinet
negocium.vt.l.in negocium:vt.l.in cauſe · S. fl.⁊.l.ſe.ff. de
pꝛocur.ſimile in condictiõe indebiti:nã quãdoq; quis re⸗
petit qð alter ſoluit vtili cõdictione ad quem apparet ex
poſt facto negocium pertinere /vt.l.non eſt nouum. ff. de
condic.indebiti.⁊.l.cum fundũ ·S.ſeruum tuũ impꝛudẽs.
ff.ſi certum petatur.quãdoq; enim directa ꝑtinet ⁊ com⸗
petit ci ad quem pꝛincipaliter pertinet negocium vt ẽ hic
2 tunc pꝛefertur habens directam hic in tribus caſibus:
yvt hic.¶ Ultimo op. de.l.aliud.ſf.de ſolutio. So.vt Soi
NVNRNN Pꝛocuratoꝛ datus a
R 1 On ab ſtu lit. Gaegauln non poteſt
f¶EV Premitt ere non exactum niſi als haberet gñale
Amandatũ.hoc dicit cum glo.

— 7 ate Non debet quis mihi fidem rumpe⸗
— – P . V. re licet ei rumpatur ab glio. h. d.
P. Cirographariꝰ creditoꝛ de
loluere. bitoꝛẽ debitoꝛis nõ cõuenit
nmiſi ei fuerit delegatꝰ vł ſe conſtitucrit ſolutuꝝ
ENKa(hoc dicit. ¶ Quero quare dicat cirographario
7 dic vt gloſ.
Op.de.l.ij.S.quando fiſcus debi.cum ſi.So.vt glo.

WW Olim fiebat tacite
WGuationum. Puntio interuetu

LaE die non niſi expꝛeſſe agatur.hoc di.
¶ NRota ꝙ viciatur tacitum ⁊ non expᷣſſum:⁊ ſic plusva⸗
let expꝛeſſum q; tacitum. .
¶ Op. ꝙ tacituʒ ⁊ expꝛeſſum ſint paria:vt.l.cum quid.ff.
ſicertum peta. immo plus valet tacitum qᷓ; expꝛeſſum: vt
l.exp̃ſſa.de re.iuris.⁊.l.nonnunq;.de condi.⁊ demõ. So.

regula ẽ ꝙ equipantur vt dicta.l.cum qᷣd. ſed quandoq;

valet plus expꝛeſſum vt in ſtipulatione /⁊ ſic in nouatiõe

J q̃ per ſtipulationem fit: æ econtrario: quandoq; plus va⸗
Actꝰ legi⸗ let tacitum.nam actus legitimi non recipiũt conditionẽ

timi nõ re vł diem expꝛeſſam ſʒ tacitã ſic:vt.l.actꝰ legitimi. ff. de re.
cipiũt con iuris.Et ex hoc inſurgit alia reguls.ſ.ꝙ expᷣſſa nocẽt nõ
ditionem. expᷣſſa non nocẽt / vt. ff. de reg. iuris.l.expᷣſſa.⁊ dicta.l.nõ⸗

nũqᷓ;. ¶ Op. ꝙ nouatio fiat etiam ſi non expᷣſſe agatur vt.

obligationũ fere· S·fl.ff. de actio.⁊ obli.So.duobus mo⸗
dis vt in gloſ.inſti.quibus mo.tolli.ob ·S.pꝛeterea.et ſᷣm
vnã ſo.cõſiderãtur tris tꝑa ſᷣm aliã duo tm̃. Guił.de cug.
dicit ꝙ aut ſcða dbilgerls ꝓcedit ꝑ modum cocq̃lis obli
gationis ad pꝛimã. AUł ſcða ẽ pura ⁊ non venit ꝑ moduʒ
ſubꝛogationis ad pꝛim pſᷣm Jac.de are.qꝛ idẽ ẽ effectꝰ:⁊
tunc aut ſecũda cotinet minus/ tunc nũqᷓ; fiet nouatio
etiã olim:vt.l. eum qui ·S. ſi N te. de vᷣbo.obli.verũtñ poſſẽ
dicere ꝙ ibi nõ eſt minus in ſecũda:ſed aliud oĩno:aut in
ſecunda continet᷑ plus:⁊ tunc dicit idẽ etiam iure veteri
per.l.ſcire.ff.de vᷣbo.ob.ſʒ certe illa non videtur facerevt
dicit glo.qꝛ ſm illas.ll.addita q;titate fleret nouatio: vt
hic dicit:⁊ ẽ ibi ratio qꝛ tot ſunt ſtipulationes qͥt ſunt res
ĩ ſtipulationẽ deducte ꝓpter diminutionem ipſarũ:ideo
ibi fit nouatio:vt ibi dicit glo.⁊ ideo dic ꝙ ſi ſecũda con⸗
tinebat plus q; pꝛima ꝙ olim flebat nouatio / hodie non
vt hic.æ.l.fũdũ.ff. de nouat.⁊.l.qͥ hoĩem.ff.man. aut ſcðᷣa
cõtinebat idem qð pꝛima:æ flebat qdã tacita nouatio:vt
l.valerianus.ff.de pᷣtoꝛ.ſti.niſi interueniat noua ꝑſona/⁊
tic dic ꝙ aut noua ꝑſona adijcitur ꝑ modũ cõꝛei⁊ nõ flt
nouatio.ff.de duo.reis.⁊.C.ꝑ totũ.aut interuenit nous ꝑ
ſona aliter q; ꝑ modũ cõꝛei/⁊ tũc olim flebat nouatio ho
die nõ vt hic.Sʒ an tũc ſcdᷣa obligatiovenit ꝑ modũ ſub
rogationis ad pꝛimã / vt eſt cum ſub conditione penꝗa ꝓ⸗
mittitur ſi pꝛomiſſum non fiat: tũc eſt opi.glo. Jo.⁊ Zʒo

noue pſone vł addita vel mutata qᷓ;titate/ho

ꝙ fiat nouatio:vt.l.obligationũ fere·S. fl.ff.de actio.⁊ ob
liga.niſi eſſet dictũ rato manẽte pacto: vt.l.qui fidem. ff.
de tran. Aut pꝛecedebat cõtractꝰ iuriſgentiũa non fiebat
nouatio etiã iure veteri. Nerũ acto ⁊ exacto per vnã ob⸗
ligationem tollebatur alia niſi quatenus plus erat in ea:
vt.l.ſi quis a ſocio.ff. pꝛo ſocio.⁊.l.pꝛedia.ff.de actio.em⸗
pti.hodievero quicunq; contractus pᷣcedat non fit nous
tio niſi expᷣſſe agat᷑ vt hic:⁊ hec eſtvᷣitas de materia iſta.

Delolutionibus ſtliberatio
nibus. Rubzꝛica.

¶ Cõtinua vt glo.⁊ quere q̃ ſit dr̃ia inter ſolutionem ⁊ li
berationem:⁊ dic vt glo.

wrr-= Aut debitoꝛ
toꝛ conſentitvel tacet ⁊ conuertitur ſo
lutio in cauſam electam.aut eligit ere⸗
& Vditoꝛz ? debitoꝛ cõſentitvel tacet ⁊ con
uoertitur in cauſã electã. dum tñ grauio
rrẽ: aut neuter eligit ⁊ cõuertitur in cau
W. 2. ¾ſam grauioꝛẽ dũ tamen pꝛimo in vſu⸗
ras deinde in ſoꝛtẽ.h.d.tex.⁊ glo. Dhiuide ĩtres partes
qꝛ in pꝛima loquitur qñ debitoꝛ eligit ⁊ creditoꝛ cõſentit
vel tacet.In ſecũds loquitur qñ creditoꝛ eligit ⁊ debitoꝛ
conſentit. In tertia qñ neuter eligit. Secunda incipit ibi
ꝙ ſi deb itoꝛ. Tertia ibi.ſi neuter. “
¶ Ex tex. cauſam reddat ⁊ conuertitur ſolutio in illam
cauſa ſi creditoꝛ conſẽtiat vel taceat qui accipit ⁊ ↄuerti
tur in cãm electã ſi debitoꝛ conſentit.ſed ſi tacet cõuerti⸗
tur in cauſam quã elegerit creduoꝛ ſi eẽt debitoꝛ.
¶ Ad declarationẽ tex.pᷣmitto ꝙ ſi querat᷑ in pluribꝰ qᷓ;
titatibꝰ paribus debitis ab codem pꝛo qua videat᷑ ſolutũ
a debitoꝛe ſoluente vnũ debitũ tm/non dico partem debi
ti:qꝛ illud fleri nõ poteſt creditoꝛe inuito:vt.l.plane.ff. fa
mi.herc. Diſtingue qꝛ aut debitoꝛ eligit ⁊ creditoꝛ ↄſẽtit

yel tacet ⁊ ſolutio cõuertitur in cauſam electã:vt.l.cum ĩ Solutio
coꝛpus.ff. de acquir.rer.do.⁊.l.ſi ego.ff.ſi certũ peta.Aut qñ ↄuer ta
creditoꝛ eligit: ⁊ tunc aut debitoꝛ conſentit expꝛeſſe ⁊ ce⸗ tur ĩ cãm
dit in cauſã clectã: aut non cõſentit expꝛeſſe ⁊ tacet ⁊ tũc electam.

cedit in cãm electã dum tamen creditoꝛ eligat ills quam
eſt veriſimile eum eligere ſi eſſet debitoꝛ: vt.l.j.⁊.l.ſe.ff.e.
Aut neuter eligit ⁊ cedit in grauioꝛẽ cãm dum tñ pꝛimo
in vſuras/deinde in ſoꝛtem cõputeturvt hic in fl. aut vnꝰ
eligit ⁊ alter contradicit:⁊ tunc non cedit in aliquã cãm
immo debitoꝛ remanet dominus pecunie:vt.d.l.cũ ĩ coꝛ
pus ⁊ eſt ratio:qꝛ quando volo dñium rei mee trãſire ex
vna cauſa ita ꝙ non ex alia ſi recipiẽs recipiat ex alia nõ
tranſit in eum dominium:vt dicta.l.ſi ego.ff.ſi certũ pet.
ſed ſi dubitatur an voluerim etiã ꝙ tranſiret ex alia:tunc
dicimus ꝙ aut vna cauſa erat voluntaria ⁊ alia neceſſaria
⁊ tunc ſi volui ꝙ tranſiret ex voluntaria pꝛeſumoꝛ multo

foꝛtius voluiſſe ꝙ tranſeat ex neceſſaria/⁊ ideo trãſfertur

dominium.id em ſi vtraq; erat voluntaria qꝛ pꝛeſumitur
ꝙ ctiam ex alia voluntaria voluerim ꝙ tranſeat: vt dicta
l.ſi ego. Sed ſi ambe ſunt neceſſarie tunc pꝛocedit hec lex
quia in dubio nemine cligente cedit in grauioꝛem.ſi autẽ
glter eligit dic vt dixi.¶ Eis pᷣmiſſis ad euidentiã venio
ad glo.⁊ op.ad fi.l.⁊ videtur ꝙ ſolutio non cedat pꝛimo
invſuras:vt.l.in hisS.ijdem autẽ. ff.e. Sol.vt gloſ.quia
ibi vſure nudo pacto debentur hic naturaliter ⁊ ciuiliter.
Item opp.ꝙ etiam ſi naturaliter tantum debeantur ta
men cedat in eas ſolutio.vt.l.cum ⁊ ſoꝛti.ff.de pign.acti.
cum ſi.So.hic in pecunia a debitoꝛe ſoluta que ſua fuit ⁊
ideo potentioꝛ eſt in ea:ibi in pꝛecio pignoꝛis quod pᷣciũ
nunq; fuit debitoꝛis.¶ Item op.ꝙ etiam ſolutio cedat in
vſuras naturaliter debitas:vt.l.paulus.S.j.ff.eo.So.ibi
pignus fuit obligatũ pꝛo viuris naturaliter tantum debi
tis:⁊ ideo perinde eſt ac ſi per ſtipulationem deberentur
ſed in pꝛedicta.l.in his.pignus pꝛo his non fuerat obli⸗
gatum. ¶ Item opponi.ergo ſᷣm hoc non erit differentia
an debitoꝛ ſoluat eo caſu quo pꝛo vſuris tantum natura⸗
liter debitis an creditoꝛ pignus vendat qð eſt contra di

ctã.l.paulus. So. vt gl.¶ Itẽ op.ꝙ pꝛimo cõputet᷑ invſu⸗

ras:ergo nõ in grauioꝛẽ cam:nã gr auioꝛ eſt cã ſoꝛtis que
parit vſurã q; yſurc qᷓ aliã vſurã nõ parit.Sol.grauitas
cõſiderat᷑ in q;titatibꝰpᷣncipaliter debitis vt ĩ eã cedat q̃

cſt quioꝛ:ſʒ ĩ vna qtitate ⁊ vſur eiꝰↄſiderat᷑ guitas q; ſẽꝑ

Liij

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

pꝛimo cedit in vſuris/vt hic.¶ Item oppo.non videtur

differentia an crediutoꝛ eligat quia cedit in cauſam ele⸗

ctam ſi eſt grauioꝛ alijs an nullus eligat: quia cedit in
grauioꝛem: ergo fruſtra fiunt tot caſus. Reſpondeo vt
gloſ.quia immo refert quia ſi neuter eligit ſemper cedit ĩ
grauioꝛem:ſed ſi creditoꝛ eligit tunc aut debitoꝛ ei conſẽ⸗
tit expꝛeſſe ⁊ cedit in illam ſiue ſit maioꝛ ſiue minoꝛ non:
aut non conſẽtit expꝛeſſe ſʒ tacite:⁊ tunc cedit in eam quã
eſſet veriſſimile creditoꝛem eligere ſi eſſet debitoꝛ:⁊ tamẽ
non ſe quitur ꝙ ſit grauioꝛ vel antiquioꝛ: nam poteſt eſſe
leuioꝛ ⁊ tamẽ poſſibile eſt ꝙ creditoꝛ illã eligeret ſi eſt de⸗
bitoꝛ vt ſi in ula erant obligati aliqui ſui amici quos libe
rare volebat / ſi dicas ergo non cedit in grauioꝛc̃. Reſ
pondeo videtur grauioꝛ ſibi poſtq; veriſimile eſt ꝙ eam
eligeret. ¶ Collige ergo ꝙ aut eſt tantum vnum debitum
⁊ tunc ſemper cedit pꝛimo in vſuris: deinde in ſoꝛtem
nõ habita diſtinctiõe grauioꝛis:qð ẽ verũ ſivſure ſunt ci
uiliter ⁊ natursliter debite:idem ſi ſunt tantum naturali⸗
ter debite ſed kignus erat pꝛo eis obligatum: vt dicta.l.
paulus.idem ſi non erat obligatum: ſed de pꝛecio pigno⸗
ris querit᷑:vt dicta.l.cum ⁊ ſoꝛti.⁊ tamen eſt differẽtia an
debitoꝛ ſoluat:an pignns vendatur:vt.S.dixi.ceſſantibꝰ
pꝛedictis non cedat in vſuras naturaliter tãtum debitas
vt dicta.l.in his.aut ſunt plures quãtitates debite:⁊ tunc
aut debitoꝛ eligit creditoꝛe tacente vel conſentiente.⁊ ce
dit in cauſam electaʒ:vt hac.l pꝛimo caſu aut creditoꝛ eli

git: ⁊ tunc aut debitoꝛe expꝛeſſc conſentiẽte ⁊ cedit in cau

ſam electam quecumq; ſit illavt hac.l Secundo caſu aut
debitoꝛe tacente ⁊ cedit in electam:ſi tamen eſt talis ꝙ ſit
veriſimile creditoꝛem eleguſſe ſi eſſet debitoꝛ dato ꝙ non
ſit grauioꝛ vel antiquioꝛ/aut neuter eligit / ⁊ tunc ſemper
cedit in grauioꝛẽ:vt tamen pꝛimo in vſuras: deinde ĩ ſoꝛ

tẽ computeturvt hac.l. Utimo caſu ⁊ per hoc apꝑet ma⸗

nam eſſe differentiam an creditoꝛ eligat an neuter:⁊ hec

ufficiat de materia noſtre legis.

*

riõcs pꝛincipales ⁊ per hoc fideiuſſoꝛic. hoc di⸗
cit. ¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ flſcus ha⸗

bebat plures ſtationes ⁊ debitum cx vna ſtatione non po

terat cum creditoꝛe alterius ſtationis cõpenſari ne con⸗
fundatur ratio querendi ſʒ ſi non poſſit fieri compenla⸗
tio poteſt fieri confuſio vt hic.
¶ DOppo.ꝙ non fiat confuſio vt.lł.j.v.de compen. So. vt
glo. ¶ Itẽ oppo. ꝙ non liberetur fideiuſſoꝛ confuſione: vt
l.ſi ei S. j.·ff. de euictio.So.vt glo.

Hec ſũt paria aliqᷣd
Icum ſeruus cortigift m lberet
vel ignoꝛãtia circa illud. hoc dicit tex.⁊ glo.

contingat liberatio ipſo iure:in ſecundo ope exceptionis
vt.l.ſi ſeruus.⁊.l.ꝙ ſi ſeruo.ff.e.So.confiteoꝛ oppo.qꝛ in
hoc differunt.¶ Itẽ opp.ꝙ aliter diſtĩguatur ⁊ alia igno⸗
rantia attẽdẽda ſit vt dicta.l.ſi ſeruus.So.aut ſeruus re⸗

manet ſeruus/⁊ loquitur hec.l.aut durat libera ⁊ liberat᷑

ſoluẽs/aut non durat ⁊ tunc aut ignoꝛabat liberam reuo
catã ⁊ idem /aut ſic ⁊ non liberat᷑. Si aũt ſeruus ẽ manu⸗
miſſus:tunc loqᷣt᷑.l.Sꝛia:qꝛ aut ignoꝛauit manumiſſũ ⁊ li⸗
berat᷑:aut ſciuit manumiſſũ ⁊ tũc aut debitũ crat dñicum
⁊2 non liberatur:qꝛ debuit hoc ipſo liberã reuocatam cre⸗
dere/vt.l. eius qui ·S. j.ff. ſi certum peta.⁊.l.ſi quis manci
pijs · S.ſi cum impubes.ff.de inſtito. Si aũt debitum erat
peculiare:tunc lioeratur etiã ſi ſciuit manumiſſum dum
modo ignoꝛet peculiuʒ adẽptum: quia iuſte potuit crede
re ꝙ poſtq; erat manumiſſus peculium ⁊ obligatio pccu⸗
liaris ſequebatur eum. Conclude ergo quod dixi in ſum⸗
mario ꝙ ignoꝛãtia circa illud qð aſſiſtẽs liberationẽ in⸗
duceret /liberat debitoꝛẽc.
Ih il Volũtas creditoꝛis nolẽt ſolũ ſer⸗
6 uo facit liberationẽ debitoꝛi cõtĩge⸗
VEre etiã ſi cirographũ nõ fuit reſtitutũ.h.d.
EMWaE. (Quero an cirographum poſſit peti a credito
re:⁊ dic ꝙ ſic rei vẽ.ſi ẽ debitoꝛis vł condic.ſine cã ſi eſt
creditoꝛis vt in glo.

Dulla Poſu p alio ſoluere x eñ liberare tñ no⸗
men ceſſiõis ↄſeqᷣͥ nõ poſſũ creditoꝛe ĩuito.

o Meceptio partis debui non liberat a
S J inter toto niſi fuerit recepta tranſigendo

Si fiſcꝰ ſuccedat creditoꝛi et
Ib crart. debitoꝛi confunduntur ooliga

¶ Sppo ꝙ hij caſus non ſint ꝑes cum in vno

de reſiduo.hoc dicit.
us Licet compenſatio non fiat ipſo iu⸗
„UB. re q́;tum ad debitum extinguẽduʒ: fit
Riñ q;dtum ad mutuã obligationẽ vſurarum tol⸗
Alẽdã. h. d. Hec lex dʒz intelligi in vſuris ꝗᷓ currũt
ex moꝛã vł ex ſtipulatiõe pꝛopter moꝛã:nã ⁊ ille qᷣ poteſt
compẽſationẽ obijcere hẽat exceptionẽ:ergo non ẽ ĩ mo
ra:ergo vſure non debẽt ei currere:vt.lł.lecta.ff.ſi cer.pet.
¶ Sppo.ꝙ compẽſatio ipo iure non fiat niſi opponatur
ab hoiĩe:vt inſti. de actio ·S· ſed in ſtricti.⁊.S.de cõpẽ.l.fi.
So.aut q̃ro de cõpẽſatione fiẽda debiti pꝛĩcipalis:⁊ tũc
olun fiebat ipo iure ſi opponebatur in bone fidei /ſi in ſtri
cti iuris fliebat ſi opponebatur exceptio doli mali ⁊æ non
akłs hodie in omnibus ipſo iure ſic ſi opponatur ab homi
ne vt in contrario:aut queris q;tũ ad curſumvſurarunꝰ?
quãtum ad hoc fit ipſo iure vt hic qꝛ qui põt compẽſare
non eſt in moꝛa:qꝛ hʒ exception?᷑:vt.lł lecta.ff.ſi certũ pe⸗
ta.aut q̃ris in delictis ⁊ in illis fit compẽ ſatio ipſo iure ſi
contingãt circa idẽ/non ałsvt.l.viro.ff.ſo.ma.⁊.l.cuʒ mu
lier. ⁊ de ↄpẽ.l.ſi ãbo.⁊·.j.de adult.l.qm̃ alexadrum.

B +

5. Suras Hec.l.legitur duobus modis:
D vno pꝛout ẽ in littera pꝛomitte
re:⁊ ſᷣm hãc lec.hec.l.bꝛeuiter hoc intẽdit mõ
KRAcogitur quis debitoꝛ reſpectu vnius loci alio
loco ſe ad ſoluẽdum obligare niſi ex cã.hoc dicit.¶ Que
ro de ratione huius legis. Rñdceo qꝛ lʒ non ſit mihi gra⸗
ue alio loco ſoluere:tñ videtur ĩiquum ꝙ alio loco cogat
⁊ contra foꝛmam conuentionis /ſicut creditoꝛ non com⸗
pelleretur in alia foꝛma ſolutionẽ recipevt.l.paulus.ff. e.
⁊Z.l.detet ioꝛẽ.de vſu ⁊ habita. Modo q̃ro q poſſit eẽ iu⸗
ſta cã q̃re debeat compelli alio loco ſoluere dic vt gloſ.
¶ Ad hanc lec.oppo.⁊ pꝛimo oppo.ꝙ poſſit compelli a⸗ Uſuras
libi pꝛomittere:vt.l.j.de eo ꝙ certo loco.So.non poteſt pmittẽsi
compelli pꝛomittere vt hic:põt tñ alibi conueniri ſi fuiti vno loco
moꝛa dũ tñ audiatur ſi velit loco deſtinato ſoluere. Alia ſoluere ſi
lec.ẽ pꝛout ẽ in lr̃a ꝓmittere ⁊ ſᷣm hãc.hec lex bꝛeuit᷑ hoc ibi nõ poſ
intẽdit.Pebẽs pecuniã certo loco nõ põt compellere me ſit ſoluere
alio loco recipere.hoc dicit.(¶ Ad hãc lec.oppo. de.lłij·S· an teneat
gñaliter.ff. de co ꝙ certo loco.So.vt glo.qꝛ aut vnus tã⸗ alio loco
tum locus ẽ appoſitus:⁊ non põt alibi ſolui inuito credi⸗ ꝓmittere.
toꝛe:vt hic/aut plura loca ſunt appoſita/⁊ tunc aut copu⸗
latiue ⁊ in quolibʒ dʒ ſolui ꝑs debiti:vt.l.ij ·S· ſi quis ita.
ff. de co ꝙ cert.lo. aut alternatiue/⁊ poteſt debitoꝛ vnum
ex ulis eligere vt in ↄᷣꝛio.( Collige ergo ꝙ aut q̃rode pꝛo
miſſione fiẽda alterato loco:⁊ dico ꝙ nõ põt compelli ad
hoc niſi ex iuſta cã:⁊ hoc ſᷣm pꝛimã lec.aut q̃ro de ↄuẽtio
ne flẽda loco alterato:⁊ dico ꝙ põt alibi conueniri:dũ tñ
in loco in qͥ foꝛũ habeat:vt.d.l.j.de eo ꝙ certo loco.⁊.l.qͥ
teſtamẽto.de fideiuſſo.aut q̃ro de ſolutione flẽda altera
to loco:⁊ tunc aut vnus locus tm̃ fuit ſolutioni deſtinatꝰ
⁊ tunc alibi ſolui nõ põt inuito actoꝛe:vt hic ſᷣm aliã lcc.
aut plura loca fuerunt deſtinata ſolutioni / ⁊ tunc aut al⸗
ternatiue/a tunc reus poteſt eligere alterum illoꝛum: vt
dicta.l.ij·S. generaliter.de eo ꝙ certo loco.aut coniuncti⸗
ue ⁊ in quolibet locoꝛum debet ſolui pars:vt dicta.lij · S·
ſi quis ii1a.
¶ Item oppo ꝙ vbicũq; poſſit ſoluni:vt.l.continuus ·S·cũ
itã.ff᷑ de verbo.ob.So.vt glo.
NBlignatione. art obieni⸗
g *t tio ſi flat cõgruo lo
co ⁊ totius ſumme inducit liberationem totiꝰ.
AAhoc dicit.
¶ Ex tex.debetur ſolutio i.depoſitio que loco ſolutio
nis ẽ facta vel puncta poſt dictionem ſolutio.
¶ Opp.· ꝙ etiam ſolutio partis liberet a parte:vt.l.tutoꝛ.
Slucius.ff.de vſuris.So.aut nihil conuenit ⁊ nõ poteſt
ſolui nec offerri ꝓ parte vt hic ⁊.l plane. ff. fa.herciſ. aut
coõuenit ꝙ pꝛo parte ſolui poſſct:⁊ tũc poteſt ſolui ⁊ offer⸗
ri pꝛo parte:vt in contrario.
¶ Item oppo.qꝙ pꝛo parte poſſit ſolui vel offerri ·: vt. l. qui⸗
dam extimauerũt.ff ſi certum petatur. So.aut totum de
bitum eſt liquidũ ⁊ non poteſt pꝛo parte afferri /aut eſt ꝓ
parte confeſſatum ꝓ parte negatum: ⁊ tunc licet partem
confeſſatam ſoluere ⁊ offerre vt in contrario. .
¶ Item opp. ad idem de.l.cum heres ·S. pe.ff. de ſtatu lib.
So.ibi ſpeciale. .
¶ Modo ad ſecundum oppo.ꝙ non contingat liberatio

conſgn
teruenel
ſtu. S

herorhe
Cop
ſonptel
hocet
teruenin
eerto⸗
cionen
kollitun
onemn
fegret
decone
terueni
hocet .
Uroblie
Püerari
isythi
Uietur⸗
noblig
hoblige
rarl So
tur tain
obligat
tione:
vtſiſer
hontin
Nen
hoktri
khane
guo ſpen
gtcont
hkeſtn

Lodt De Bolutionibet libe. De Acceptilatio

gipici
plige
WN
doli holite

W

D

ümſinn
Glpe⸗ Conhie

===

S

=

=

urduetnte
tünlnnmg
ultarhoeſtet
peenmisfe
dcihoeden
Nlznenſtne
ungeloonce
Utcrentore
cheſtlonls
doivin
bſolteredt
ocpoſten
loco Soneg
lbbiconurteit
ſtingto ſolen
icheclett
pͤpötcon
lecood
tglo. qraunt
blſoluiinalge
,/unci
lif Sſice
teſt debitorn.
oartöfon
öpöt con
aut ifo
liconuenni
og cengbanl
lutione ttn
ſoluinti
weythicintit
Utioni/tten?
Atefun unm

oloeonulahinh

B.

=

4
4

— =
☛

8
1

☛

=

e

SEe

X„

E⸗=
—,

S

S=

7

S

1,1

=Se

—

4
N
N

☛

“

⸗

=

.

.
1

entilf

Neleohheſt

per conſignationem qð patet: quia ſi pecunia depoſita

de depoſito per debitoꝛem auferatur remanet obligatus

vnde videtur obſtare.l.acceptam. de vſuris. So.vt glo.

Sed quid ſi extraneus offert pꝛo debitoꝛe an cõtingat
liberatio/⁊ dic ꝙ ſic vt in glo.nec ob.liait pꝛetoꝛ.vt ibino
ta.¶ Item opponitur ꝙ hec lex male dicat quia dicit ꝙ
conſignatione liberatur ⁊ dicit ꝙ ita demũ ſi ſolutio in⸗
teruenerit ergo tunc ſolutione vel non cõſignatione libe⸗

retur. So. vt dixi exponendo litteram.

Item opponitur ꝙ ex ſola oblatione non contingat li⸗

ber atio niſi ſequatur depoſitio:vt.l.ex pꝛedio.S. de vſu⸗

ris.⁊.l.acceptam.So. in iudicio ſufficit ſola oblatio:ex⸗
tra iudicium requiritur oblatio conſignatio ⁊ depoſitio.

Hararke QAue a pꝛedeceſſoꝛe gerũ
S Beceſloꝛes tur non opoꝛtet per here

dem ad irritum reuocari hoc dicit. Uel dic

eius etiam ſi ſit minoꝛ. hoc dicit.

peff Non poteſt libe⸗
Im maritum. na iolunt mart

to id qò debuit vxoꝛi ſoluere. hoc dicit.

— i te Alij ſoluens ſine voluntate credito
T Ut O. ris non liberatur.hoc dicit.

5 Si illud qð debeba
Jo blig atum onfeffus E ereqno⸗

errando recepiſſe vel ſperando ſibi ſolui non li⸗

beroꝛ. hoc dicitt. HZ . .
Sppo.hec lex dicit ꝙ ſi acceptilatio non interuenit ꝙ

non pꝛeiudicat creditoꝛi: ergo a contrario ſi interuenit
nocet.¶ Ad hoc oppo.de.l.ſi cum te.ff.de pac. So.aut in⸗

teruenit aquiliana ſtipulatio ⁊ acceptilatio/⁊ tunc aut ſi⸗

ne erroꝛe:⁊ contingit liberatio ipſo iure ⁊ non eſſet ad a⸗
ctionem regreſſus:aut interuenit cum erroꝛe/⁊ tunc bene

tollitur obligatio ipſo iure:ſed reintegratur per conditi=
onem ſine cauſa:⁊ ita intellige ꝙ non ipſo iure habeatur
regreſſus ad pꝛimam: ⁊ ita loquitur.l.ſi quis acceptam.

de condi.ob cau.⁊.l.ob eam.de pᷣſcriptis vᷣbis.aut non in
teruenit acceptilatio:ſed pactum:⁊ tunc ſi non fuit erroꝛ

nocet creditoꝛi ope exceptionis non ꝙ ipſo iure tolla⸗

tur obligatio:ſi autem interuenit erroꝛ vel ſperabat ſibi
ſierari tunc non nocet ei:nec ipſo iure nec ope exceptio

nis vt hic. ¶ Item oppo.ſi debitum eſt conditionale non
videtur ꝙ poſſit agi cõdictione ſine cauſa: vt ſe reponat
in obligatione:quia cum pẽdente conditione nulla ſit na

ta obligatio:ergo non acceptilatio potuit aliquid ope⸗

rari.So.licet acceptilatio non operetur ſtatim operabi⸗
tur tamen in euentum conditionis: quia committetur

obligatio ⁊ nouabitur in continenti/x ſic pendente condi
tione: ⁊ ea finita obligatio eſt nulla/⁊ ideo opoꝛtet agi
vt ſi ſe reponat in obligationem conditionalem tamen qᷓ

non timeat acceptilationem in euentum conditionis.
Item oppo. ꝙ licet ſperet ſibi nũerari mihi pꝛeiudicem
poſt triginta dies:vt.l.in contractibus.So. gloſ. intelli⸗

git hanc m illam ⁊ eſt verum pꝛout te refers ad caſum ĩ

quo ſperabat futuram numerationẽ: quia tunc pꝛeiudi⸗

cat confe ſſio poſt triginta dies:ſed in caſu in quo erroꝛeʒ
confeſſus fuit habet doli exceptionem ⁊ perpetuo:vt.l.ij
GS.circa.ff.de doli exceptio.

ri vt potius ſibi fleri faciat in⸗

ſtrumentum hoc dict. CQirooraph
DSAA. I5α&εε Cirographum exi
. 6 6 BGod d eh itoꝛ 1. Kanovene⸗ debito
Frerm ſine voluntatce creditoꝛis eum non libe⸗
EHAArat.hoc dicit.¶ Quero quot teſtibus debeat p
bare redditum /⁊ dic vt glo.quia duobus niſi in caſu·S.
ille autem. quia ibi furtum pꝛeſumitur factuʒ a ſeruo:idẽ
eſſet invxoꝛe ⁊ foꝛte in quolibet familiari qui faciliter pol
ſet furari cirographum: dic ergo bꝛeuiter ꝙ aut inueni⸗
tur penes creditoꝛem cancellatum⁊ pꝛeſumitur debitum

ſolutum niſi creditoꝛ pꝛobet caſu cancellationem factam

vt.l.ſi cirographum.ff.de pꝛoba.aut reperitur penes de⸗
bitoꝛem cancellatum vł non/⁊ tunc licet ſitqualis qlis pᷣ⸗
ſumptio ſolutionis nõ tamen cui ſtetur niſi pꝛobetur red
ditum duobus teſtibus regulariter: vt.l.vbi minus.ſff. de
teſtibus.niſi in caſuS ille autem.

que fecit pꝛedeceſſoꝛ maioꝛ non reuocat heres

9. E

Se „Hec lex dat conſilium debito⸗
HEcunie. nthot

ſtrumentum ſolutionis q; ſibi reddi debiti in-

Pr e 8 &εσ ασ s&e Aliud p alio inuito cre⸗
V. K m a ud „Alrorenton ſoluit. hoc di.
HR CHec.l. eſt contra fatuam opi.quoꝛundam qͥ
n ASdicunt. ꝙ ſi conuenio debitoꝛceʒz poteſt aliquis
comparere ⁊ dicere.Cõpareo aĩo nouãdi ad defenſionẽ
eius me inuito ꝙ eſt abſurdum ꝙ poſſit quilibet ribaldꝰ
comparere licet ſatiſdet/⁊ ideo dic ꝙ aliquãdo quis cõ⸗
paret vt ſimplex ꝓcuratoꝛ⁊ ſatiſdat ⁊ poteſt.vt.l.plau⸗
tius.ff. de pꝛocura.⁊.l.j.S.de ſatiſda.aliquando compa⸗
ret vt pꝛocuratoꝛ in rem ſuam non tñ nouando pꝛimam
obligationem ⁊ poteſt.vt.l.ſi actoꝛ.ff. de pꝛocurat᷑.aliquũ
comparet animo nouandi:⁊ non põt vt hi.
¶Spp.ꝙ aliud pꝛo alio ſoluatur.vt aut᷑.hoc niſi.hic po
ſita. Solu:ibi ſpeciale. ⸗

3 Se niſi Oppo.ꝙ melioꝛ non ſit danda
vt.C. de ſacro ſanc.eccle.autẽ.
hoc ius poꝛrectum. Solu.vt glo. Et ſecunda
Aſolutio eſt vera. D

r Anikeſti Siue aliud pꝛo alio ſoluatu
l. ſiue alius pꝛo alio ſoluat vo⸗
Aluntate creditoꝛis contingit liberatio.hoc di⸗
Hanhgecit Jacobus Butrig.

uiſitio In generali ſermone non
N 4 continetur perſona loquẽ
is niſi loquens fingatur alius ⁊ nõ ipe.hoc di

Wcit ⁊ ceſſant contraria.
¶Op.ꝙ in gñali ſermone contineatur perſona loquen⸗
tis.vt.l.paulus·S. fi.ff.de pigno.Sol.ibi.loquens fingi
alius:nam cum ibi ſeruus loquitur nõ videtur loqui ipſe

ſed dñs.¶ Item opp.ad idem de.l.qui heredi:S.plautiꝰ.

ff. de condi. indebi. So.vt glo.quia continetur perſona

ad quã ſermo dirigitur vt ibi. ſed loquentis nõ vt hic ni⸗

ſi fingatur alius.vt dicta.l.paulus.S.fi.
¶ In glo.q̃ incipit pꝛocuratoꝛ.ibi obligare ſeruum qua
ſi non ipſe ſed dñs loquatur. “
S . 2 miniſtrationez peculij mutuo
)accepta a domino ei reddidero mihi contigit
E. Ssiberatio. hoc dicit.

Si aliud ꝓ alio creditoꝛi volẽti
— J OpPevxa S. luatur cõtingit liberario. h. d.
E 6 Aut recepi partem ſperãs mi⸗
4 R tereſt. hi reſiduum nũerari:aut rece⸗
pi partem tranſigendo de toto/pꝛimo caſu mi⸗
Whi non pᷣiudico in reſiduo/ſcdᷣo ſic.h.d.

Qq a eeS O inſtrm nò ſit deletũ vł cãcella
Rd uctu.i ſolutiõe ꝓbata nõ curamꝰ.h.d.

= „6ς†& Qↄfiteoꝛ pᷣtextu cãe ꝗᷓ nõ ſeqt᷑ non
B J lẽarũ.miĩ ſindicat conlclſs. hoc dicit.
F * α on dz quis
SS Gm Pecunia. poſtulare cuiꝰ

econtrarium poſtulatur?ꝰ nõ eſſet niſi fuerit actũ
AAhoc dicit. ⁊ ceſſat cõtrarium. Jaco. Butk.

—— 5 Qui allegat ſolutionẽ?

ta tũc dicit cirographũ inanc.hoc di.
1 . 4 . .
De acceptilationibus. Mub.
Wr Am tibi Abi ſolẽnis accepti⸗
. AWI 1 latio interuenit ipo iu
re tollit᷑ obligatio.hoc dicit totus ti.
¶ Mõ. ꝙ aut pcedit obligatio iuris ci
WQHuilis 1 tũc ſufficit ſola acceptilatio ad
obligationẽ tollẽda/ aut pꝛecedit obli
WV⸗ Aggtio luris geñ.⁊ tũc acceptilatio non
PR RaAAANS“üot eàâ tollere niſi intueniat aquiliana
ſtipulatio verũ qñq; inutilis acceptilatio hʒ vim pacti ⁊
de hoc dixi i.l.actione.⁊.l.vt rũſum.S.de tranſ.i Quero
q defenſio hic poſſit cadere/a dic vt gilo. .
¶In glo. vqᷓ incipit q̃ nulle.in fl.ibi.vel leſam:vel dolo:

vel metu facta. 3är
S Ydon tio Si inkucniat acce⸗
ONA Donationis. priiatio et aqliana
ſtipulatio nihil de obligatiõe ſupeſt. h. d. cũ ſe.
e aAE& Quero an acceptilatio inutilis valest ſaltim
iure pacti.Rñ.aut peccat in materia ⁊ valʒ iure pacti.vł
l.ſi vnꝰ.S.ſi acceptilatio ⁊ ibi de hoc ff. de pac.aut ĩ fora
⁊ nullo mõ valet.yvt.l.an inutilis.ff. de necetelle:
H L iiij

nib' Fo. CII.

2O

*

Butrigarij Becũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicio

De euictionibus.
Mubꝛica.

Qui venaͤit vninerſita
Mp⸗ toꝛ *tem non vendit res ſin

sulas:⁊ ideo in ſingulis euictionẽ non
debet. hoc dicit.

Prditati 6

Rota ꝙ qui vẽdit hereditatemven
venditoꝛ à alit vniuerſitatẽ non ſingulas res/⁊ iõ
an teneak d. “ in ſingulis euictionem nõ debet.
de euictio Bern ((Secundo nota ꝙ hec vera ſi euinca⸗

ne reꝝ ſin⸗ tur qꝛ non ſit hereditaria non quia venditoꝛ non fuit he⸗
gularium res.¶ Certio nota ꝙ dʒ pſtare ſe heredem ec ⁊ ſi qua res
euinceretur quaſi heres non eſſet teneretur de euictione.
¶ Itẽ no. ꝙ etiam in ſingulis debet euictionem ſi aſſeruit
res aliquas eſſe in hereditate.¶ Quero que ſit ratio ꝙ in
ſiugulis non pꝛeſtetur euictio.Rñdeo vt gl.quia aut res
non erat hereditaria ⁊ non fuit vendita/aut erat heredi⸗
taria ⁊ nõ poteſt euinci de iure. Akł dic ꝙ ratio eſt quia qͥ
vendit vniuerſitatem non vendit res ſingulas: ⁊ ideo in
ſingulis euictionem non pꝛeſtat.
¶ Sppo ꝙ in ſingulis non pꝛeſtetur euictio:vt.l.ꝙ ſi nul
la cum ſi ff.de heredi.ven.So.ibi euincitur quaſi non ſit
heres venditoꝛ hic quaſi non ſit hereditaria.ſ Item op.
ad idem:de.l.ſed ⁊ ſi lege·S. item ſi diſtraxerit.ff.de peti.
heredita.So.vt glo.ſ Item op.de.il.niſi de ſubſtantia.ff.
de hered.vend.quia illa ↄcoꝛdat cum fine huiꝰ.l.So.vt
gloſ.¶ Item oppo.ꝙ etiam ſi tota hereditas euĩcatur nõ
pꝛeſtetur euictio: vt.l.cum hereditate. cum ſi.ff. de heredi
ta.vel actio.vẽdi.So.ibi vendidit ſpẽ vt iactum rhetis.
¶ Quero ergo quid debeat pᷣſtarevẽditoꝛ hereditatꝭ. Re
ſpondeo debet pꝛeſtare hereditatem eſſe.i.ꝙ ſit moꝛtuus
ille de cuius bonis queritur vt.d.l.ꝙ ſi nulla. Item debet
pꝛeſtare ſe illius hereditatis heredem eſſe: ſed non debet
pꝛeſtare res ſingulas eſſe in hereditate niſi affirmauerit
aliquas eſſe.qð autem dixiꝙ debet pᷣſtare ſe heredem eſ⸗
ſe verum eſt niſi vẽdiderit vt iactum rhetis quo caſu aut
venditoꝛ ſciebat nullam eẽ ⁊ emptoꝛ ignoꝛabat ⁊ tenetur
aut ignoꝛabat venditoꝛ/⁊ tunc non tenetur niſi eatenus
vt pꝛecium foꝛte reſtituat ar.l.emptoꝛem · S. fl.ff. de actio.
Sũptꝰfas emp.¶ Item quero quid in ſumptibꝰ factis per emptoꝛẽ
cti ꝑ ẽpto nunqͥd recuperabit a venditoꝛe ſi res euicta non fuerit:⁊
rẽ an poſ⸗ dicvt gl. ꝙ nõ triplici ratione. Pꝛĩa qꝛ.l.diſtinguit an fu⸗
ſint recu⸗ erit euicta an non:vt.j.e.ſi cum queſtio.Secunda quia cũ
pari a vẽ⸗ pꝛincipaliter euictio rei ſit pꝛomiſſa ſi pꝛincipale non de⸗
ditoꝛe ſi bet pꝛeſtari quia res non ſit euicta:ergo nec acceſſoꝛium
res euicta debet pꝛeſtari.Tertia quia quando deficit ſtipulationis
nõ fuerit. conditio non committitur ad aliquid.cum ergo hic defi⸗
ciat conditio ſtipulationis:quia euictio non eſt ſecuta:er
go ad nihilum committitur. Quartam rationem aſſignãt
quidam eo caſu quo emptoꝛ obtinet:quia ſumptus conſe
quitur a victo que ideo non eſt bona/quia poſſibile eſt ꝙ
neuter in expenſis debuit condemnari:vt.S.de iudic.sau
tent᷑.ꝓoſt iuſiuran.
¶ Item quero quid ſi in hereditate erant ⁊ omnia ſunt e⸗
uicta an agatur de euictione:⁊ dic vt Jo.⁊ finis gl.male
dicit vt dicam ſuper ea.
¶ In glo.que incipit ſumptus.ibi facio in cauſa euictio
nis:quia tamen non pꝛeſtetur cuictio:ergo nec ſumptus:
vt hic.ſ¶ In eadem glo.ibi niſi fuiſſent pꝛomiſſi euicta re.

vel non vt . .e.ſiue · S. in libertatem.¶ In gloſ. que incipit

i.in re.in fl.ibi condicetur pꝛecium qð non puto verum
niſi fuerit actum aliqua pꝛedia hereditaria eſſe vt hic: qꝛ
debet ſolum pꝛeſtare hereditatem eſſe ⁊ ſe illius heredita

tis heredem eſſe:vt.l.ꝙ ſi ſit ⁊.l.que filij.ff.de heredita.vł
actio.ven.
⸗ — D oni am KRei donate non pᷣſtatur eui
KS ctio niſi ſtipulatio de euicti
FZLone interueniat:ſed non ſufficit nudum pactũ.
Shoc dicit. ¶iuide in partes duas: quia in pꝛi⸗

pactum. Secunda ibil nudo aũt)
¶ LSoppo.ꝙ nudum pactum ſufficiat in donatione vt.l.ſi
quis argentum·j.de donat.So.iure veteri nudum pactũ
de donando non pꝛoducebat actionem nec veſtire pote⸗
rat ſequens pactum nudum de euictione: ſed ſi pactum

donationis erat veſtitum tunc veſtiebat pactũ nudũ de

ma interuenit ſtipulatio de euictione. In ſecunda nuduzʒ

euictiõe ſi ei coherebat ⁊ nõ ałs.ſʒ ſi ſtipulatio de euictio
ne erat interpoſita tunc recte agebatur ex ea vt hic. Ho⸗
die vero pactum donatiõis eſt veſtitum ⁊ ideo veſtit nu⸗
dum pactum euictionis: vt dicta.l.ſi quis argentum. qð

an ſit verum.dicam.ꝗ Item opp.ꝙ etiam ſi nudum pa⸗

ctum de euictione interũeniat agatur: vt.l. j.S. de iur. do.
So.vt glo.quia aut cepit a datione ⁊c.¶ Sed quomodo

hodie pactum donationis veſtit pactum de euictione cũ Pactum
pactum donationis veſtiatur legis auxilio: immo plus donatiõig

nec etiam hodie pꝛoducit actionem nec ex ipſo agitur ſʒ quũo ho⸗

ex lege vt dicta.l.ſi quis.ergo cum pactum non ſitvalida dieveſtiat
tum licet eius contemplatiõe actio pꝛoducatur non vide pactuʒ de
tur ꝙ alium poſſit validare.Sed vbi lex roboꝛat pactum euic

