vna eadẽq; ꝑſona:⁊ ideo vox pr̃is cẽſetur vox filij ⁊ ecõ
tra·S. ei qui.inſti.de inuti.ſtip.alias cõcoꝛ.habes in glo.
alibi pr̃ ⁊ filius cenſentur vna caro.c.contradicimus.S.
hac aucto.xxxv.q.iij.facit tex. in.l.cũ ſcimus ad fin.j.de
agri.⁊ cenſi.lib.xj.⁊ qð ibi ſignãter decidit Bar. per illũ
tex.de ſtatuto diſponente qð ſi quis ſtet abſensa ciuitate
perinde ſit ac ſi ſit pᷣſens. gaeir etiã qð per iſtam regulã
decidit Bal. hic in fl.allegans glo.quã ſemꝑ hʒ in oꝛe.in
l.ij .qui etate.lib.x.qð eſtimum patris cẽſetur filij ⁊ ecõ

tra quod vltimũ examinauit plene Yaſo.in l.ſciendũ:vt
hic per Jaſo.ff.qui ſatiſdare cogun. Limita tñ pꝛedicta

regulam pꝛocedere quo ad ea que ſunt iuris ſecus facti.
l. cum hr̃des in pᷣn.ff.de acquir.poſſeſſ.licʒ ↄꝛium:⁊ male
dicat glo.in.l.cum miles ·S.j.ff.ex quibus cau.maio. Se⸗
cundo intellige iſt am regulã in fllijs in ptãte ſecꝰ in emã
cipatis.l.qui in poteſtate.S.de eden.glol.in.l.lis nulla.ff.

de iudi.Tertio limita non pꝛocedere quo ad ea que ſunt

iuris publici.l.nam ꝙ.in pꝛin.ff.ad trebel. declarat Bar,

De neceſſar.ſeruis etc. De Liberis pꝛeteritis.Fo.XIX.

qualiter intelligi dʒ in.l.ſenium.S. qui teſta.fa.poſſ.⁊ ſi di
catur ſi pater ⁊ filius cenſentur eadẽ perſona:vt hoc tex.
vt hic per modernum.

De neceſlarijs ſeruis heredi
bus inſtituendis vel ſubſti⸗
tuendis. Rubzica.
Squt. e dend ſereen,
inſtituere dum tamen non ſit ſpaliter

obligatus.h..dd..
N¶Sp. de. l. qui ſoluendo. ff. de hr̃d. in
ſtit. So. vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ ſeruus ob⸗
NAIigatus non ꝓhibeatur manumitti vt

. 9. Ra=οW.j. . ij de ſeruo pigno. da. manumi.
So. vt glo.¶ Item ad idem de.l.pignoꝛi.ff.de hrdi.inſti.

So. vt glo. . Ked
l Hic pr̃ fa.non errauit: ſe
2 Bm lerui. certa ſcia vocauit liber⸗
AHAAODp. de. l. ex his. S. de mili. teſt. vbi ſoli militi
hoc licet.Rñdeo hoc ideo hic contingit:quia ipſum vt li
bertum heredẽ inſtituit.
— Gm uid am Qñ ab eodem gra⸗
q du capit᷑ her̃ditas
7 libertas:tunc ſeruus eſt neceſſarius hr̃s ałs
MR nõ / hic aute non videbatur ab eodem gradu
capere ⁊ per ↄñs non ẽ neceſſarius quod non eſtverum.
¶ Er tex.pupillo exiſtat ſub.an ſit neceſſarius hr̃s ve⸗
lit vel nolit.

ĩſtitutio necvideat᷑ libertatẽ ↄferre.vt ĩſti.de hrdi.ĩſti·S. to.
ſeruꝰ.So.vt gl.¶ Itẽ op.ꝙ legatũ pᷣualeat libertati.vt.l.
Huũ filij.ff.ᷣle.j.So.ibi ſpale qꝛ ñ potat ad libtatẽ ꝑduci.
¶ Sed cũ.¶ Atiliter datũ ex ĩutili ↄfirmatiõe nõ ſumit
robur.h.d. ¶ Rõ dubitandi erat qꝛ qͥ cõfirmat videtur
dare:⁊ iõ ↄfirmando ĩ codicullis ĩſtitutionẽ videbat᷑ da⸗
ri in eis qð eẽ non põt.Sʒ non eſt verũ/qꝛ cũ de ſe vtilis
fuerit ex cõfirmatione facta in codicillis nõ vitiatur.
¶Illo. ¶ Legatũ ſine libertate collatum libertatẽ ſecũ
non trahit nec cogitur inuitus hr̃s legatum ſoluere.h.d.
¶ Dopp.ꝙ hoc legatum nullo mõ valeat.vt.l.ſeruis jde
leg.So.vt glo.Contra quã op.ꝙ nedũ exvꝛbanitate:ſed
etiam ex neceſſitate pᷣſtetur legatũ.vt.l.ſed nos. ff de ali.
⁊ ci.le.So.vt glo.qꝛ ibi ſpãle:⁊ hoc eſt verum ſimile in.l.
is cui.ff.de ali.⁊ ci.le.Sʒ DNy.p tex.ibi pediſſeqs meis ⁊
ſic de ꝓpᷣo ſeruo loqt᷑.Alij dicũt ꝙ ibi nõ loqᷣt᷑ de ſeruis ſʒ
familiarijs.¶ Itẽ op.ꝙ etiã libertatẽ dẽat hr̃e.vt.l.diuꝰ
pius.ff.de ma.te.So.vt glo.¶ Modo qro qͥd ſi libertatẽ
ſub cõditiõe relinqͥt ⁊ legatũ pure: Rũñdeo vt gloſ. Sʒ
qd ſi leget᷑ ſeruꝰtitio ⁊ ſeruo legat᷑ alið legatũ.dic vt glo.
¶ In glo. q̃ incipit ꝙ certe.ibi repetita cõditio libertatꝭ
i.ipſa libertas videtur repetita ad hr̃ditatem.
E(LQue iuris. ¶Libertas expᷣſſa vel tacita pꝛe

Nualet legato.h. d.

EE 4 Ecili 0 ne. Hora qꝙ expᷣſſa libertas facit

ceſſare tacitã.h.d.
ELDe liberis pꝛeteri⸗
(WE tis vel exheredatis.
,ER= NMubꝛica.
A Exheredatio facta
VBm poſt. voszasvepi⸗
cit oẽs gradꝰ.h.d. DNiſtiguevt glo.
A D itio Ex hac.l.habes ꝙ exhr̃datio fctã poſt
oẽs gradus trahitur ad quoſcũq; gra⸗
dus pᷣcedentes quãdo põt aſſignari ratio qᷓre magis ad
vnũ gradũ q; ad alium referatur ex quo coꝛrelarie no.q
clauſula in fl.poſita refert᷑ ad oĩa capitula pᷣcedentia qñ
non eſt ratio:qꝛ magis ad vnũ capłm q; ad aliud refera⸗

tur. Iſtõ regulã limita ꝓcedere quãdo lalis clauſula põt
iij

AC

A Tacita libertasvel expᷣſſa pꝛe Libertas
Did m. aalet legato b. d. tacita vel
¶ Ex tex.ſine libertate.i.nõ expᷣſſo aliqͥ de li expᷣſſa pꝛe
Abertate tacite tñ vr̃ 2cedere. ¶ Sp. ꝙ ñ valeat ualet legs

BGutrigarij Becũda pars ſuper Gexto libꝛo Codicis

cõmode poteſt referri ad oĩa pꝛecedẽtia:ałs debet refer

ri ad ꝓxima vel ad cõpaſſibilia/ vel ad ea ad que poteſt

referri.ita no.doc.poſt glo.in dic.l.ſi idem.cum tex·S.· fi.
l.j·S· hoc edicto.vbi docto.ff.de poſtu.no.floꝛ in.l.ſi ſer⸗
uus ſeruũ S.inquit.l.ff.ad.l.aquili.⁊ panoꝛ.in.c.cum di⸗

lecti. de dona. Secũdo limita quãdo ita referẽdo nõ in⸗
firmatur aliquod capitulũ pꝛecedẽs vel ſequẽs /ſecus ſi

induceret᷑ annullatio ſeu iualidatio:vt pꝛobat tex.in.l.ſi
quis a filio in pꝛin.vbi glo.ff de lega.j.no.paul.hic.⁊ fa⸗
cit quod dixi in pᷣcedẽti limitatione:alias nouem limita
tiones ad pꝛedictã regu ã vide hic per modernũ plene.
ar Exheredatio facta inter cete⸗
AR auus ros iure iſto non valet: immo
n opoꝛtet ꝙ flat nominatim. hoc dicit.
RE LOp. ꝙ nepos non rũpat teſtamẽtum in quo
pater fuit inſtitutus:vt.l.ſi quis poſthumos.ff.de li.⁊ po.
Sol. vt glo.( Itẽ op.ꝙ non debeat dicere hic ſine impe⸗
dimẽto vellei.immo cũ omni auxilio:qꝛ vocat eum.vt.l.
gallus· S. nunc de lege.ff.de li.⁊ po. Solu.vt glo. Jaco.
Butrig. Abi
P .ςω FiIi i manifeſta eſt
Oα„ quis filium Mens verbomnon
jeſt recedendũ ad interpꝛetationem que ſit alie
Ww AGSSNa a mente. hoc dicit.
¶ Op. ꝙ verba debeãt attendi:vt.i:.ſi alij.ff. de vſufruc.
le.So.ibi nõ ↄſtabat de mẽte/nec cõueniebãt mẽti vᷣba.

Add tio MNo.multũ vltima vba tex.que ſunt pul
1 chꝛa ⁊ in conſilijs allegãtur ex quibus

6

„

Teſtator habes ꝙ volũtas teſtatoꝛis ſemper eſt ſeruãda/⁊ magis

volüutas ẽ

attendẽda qß verba/qꝛ volũtas teſtatoꝛis cenſetur regi⸗

potiꝰ ſer⸗ na ⁊ dñatur verbis.l.in conditionibꝰ pꝛimũ locum.ff.de
uãda ⁊ at⸗ cõditio.⁊ de.facit.l.cum virum.j.de fideicõmil.⁊.l.cũ ꝓ⸗

tẽdẽda qᷓ; poneretur de leg.ij. ⁊ in.l.cum q̃ſtio.in fi.j de lega.⁊.l.iij.

verba.

Kuie ita
uccedũ t
pri / ſicut
filij ma⸗
ſculi.

S· conditio ff.de adi.leg.⁊.l.fideicõmiſſa ·S.item ſi quis.
ff. de leg. iij.⁊ tex.no.in.l.publius.ff. de condi.⁊ demon.
⁊ alibi egregie dicit tex.in.c.ſedulo.xxxviij.diſtin.hic in
glo.allegat ita eſſe pꝛeponẽdas ſentẽtias verbis vt pꝛe⸗
ponitur animꝰ coꝛpoꝛi.hinc dicit no.bal. in fi.S.titu.j.q;
lipedetẽtim ſequitur volũtatem teſtatoꝛis ſicut canis le

poꝛem. Et adde ꝙ regula huiꝰ tex.que dicit magis attẽ⸗

di mentẽ qᷓ; verba:⁊ vbi apparet de mẽte non curamꝰ de
verbis ꝓcedit nedum in vltimis volũtatibus ⁊ teſtamẽ⸗
tis in quibꝰ latiſſima dʒ fieri interpꝛetatio:ſed etiã in cõ⸗
tractibus.tex.eſt.in.l ſi in venditione.cum glo.pe.ff.cõia
pᷣdi.⁊ in.l.ita ſtipulatus cum glo.magna in verb.in ſen⸗
tentia.ff. de verb. obli.⁊ pulcher tex in.l.fl.·que res pig.
ob. non poſ.⁊ in dic.l.ſed celſus ·S.ſi fundus.ff. de õᷣhen.
emp.adde io.de fantu.in.c.odi ⁊ vieci xxiin4 zub
Aximum vitium. Hadi un⸗

Irentia inter maſculũ ⁊ feminã /⁊ inter natum ⁊

8

e g,naſciturũ in ſucceſſionibus contra teſtm h. d.
C e in tres partes / qꝛ in pꝛima parte ponit vitiũ
antiquoꝝ qð erat: qꝛ differentia faciebant inter maſcu⸗
los ⁊ feminas. In ſecũda coꝛrigit dictum vitiũ. In ter⸗
tia ponit vitium antiquox qð erat ꝙ diffirẽtia erat inter
natũ ⁊ poſthumũ /⁊ illud vitium ponendo coꝛrigit. Se⸗
cunda pars incipit ibil qui enim Tertia ibiſ ſed quia
¶ Ex tex. ſupponeret᷑ licet a pꝛeterito legari nõ poſſit:
vt.l.quidã.j.de fideicõmiſ.qꝛ habebant pꝛoſcripta in te⸗
ſtamento.
Ad d itio Et dum dicit᷑ in tex.ibi.qͥ enĩ tales diffe
rẽtias inducũt.⁊c.not.ꝙ nõ debemꝰ cẽ
accuſatoꝛes eoꝝ que a natura ꝓueniũt:ideo tex.in.l.flu⸗
minũ ·S.qᷓqᷓ;.ff.de dã.infec.dicit parcèdũ eſſe vitio natu⸗
rali.⁊ cy.albe.⁊ ange.hic dicunt per hũc tex.qð in his q̃
bñficio nature obueniũt neminẽ laudari nec vituperari
decet. Secundo not.ex tex.ꝙ de iure cõmuni ita ſucce⸗
dũt filie pri /ſicut filij maſculi: ⁊ qui aliter diſponũt ſunt
accuſatoꝛes nature:qꝛ non oẽs maſculi ꝓgenerentur/⁊
dixit tex.no.in.l.lege.xij.tabu.in fina.col.ĩ de legi.her᷑
quãdo naſcũtur femine ꝓcedit potius cauſa pr̃is qᷓ; ma⸗
tris ⁊ iſtum tex.inducunt ſaly.⁊ paul.hic.⁊ ante eos bar.
in.l.j.ij.q.pꝛin.S.de ſũma tri.quod ſtatutũ diſponẽs qð
exiſtẽtibꝰ maſculis filie femine nõ ſuccedũt dicit᷑ ꝓpter
hoc odioſum in quo cõiter cõcluditur qð ex parte maſcu
loꝛum eſt fauoꝛabile:⁊ ex illa ꝓꝑte ampliandũ:ex parte xo
feminarũ odioſum/⁊ ex ea parte reſtringendum ſᷣm bal.

=
3

ſaly. ⁊ moder.in.l.ij.per glo.ibi.S.de in ius vocã.cũ illis

q̃ ibi dixit iaſ.facit qð dicit bar.in.l.qͥ exceptionẽ.in pᷣn.

ff.de condi.inde.deinde no:in ver.ſancimus ibi.⁊ hoc nõ
ſolum.⁊c.quod in ſuccedẽdo aſcendẽtibus non eſt diffe⸗ Filij t ne⸗
rentia inter filios ⁊ nepotes:⁊ iſtud inducit᷑ ꝑ panoꝛ. ad potes non
arduã queſtionẽ q̃ in regnis ⁊ in pꝛĩcipatu ſepe cõtingit differũt in
ſtante cõſuetudine ꝙ pᷣmogenitus ſuccedat in regno vel ſuccedè⸗
in ducsatu quid ſi moꝛiat᷑ pꝛimogenitꝰ /an ſecũdogenitus do aſcèqẽ
⁊ ſic an patruus an nepos debeat ſuccedere ĩ regno:⁊ ſic tibus.
filius pꝛimogeniti quã queſtionẽ late examinat Jo.and.
in addi.ſpec.in titu.de feu.ſuꝑ rubꝛica vbi decidit ꝓne⸗

pote. ⁊ refert multa que ałs adduxit old.in curia roma⸗

na coꝛã rege rober.q̃ ponit oldra.in cõſil.xciiij.incipiẽte
eleganter circa negociũ vbi decidit pꝛo nepote. Idẽte⸗
net bal.in.l.liberti.in.vij.col.S. de ope.liber. Pe.de an⸗
cha.in.c.licet.de voto.⁊ in conſi.lxxviij.incipi.dicta fa⸗
cti narratio.Et idem cõſuluit paul.in conſi.clviij.incip.
in pꝛeſenti cauſa ꝓut ipſe refert in aut᷑.poſt fratres·j.de
legi. here.idẽ tenet cy.in.l.imperialisij.de ſecũ.nup.⁊ pa
noꝛ.in conſi.lxxxvj.incipi.in pᷣſenti q̃ſtione.in.j.volu.ꝑ
vnã nouam cõſiderationẽ ꝑ quã repꝛobat rõnem bar.in
dic.aut᷑.poſt fratres.⁊ refert Jo.bertachinꝰ aduocatus
cõſiſtoꝛialis in ſuo reꝑtoꝛio.in ver.nepos regis vnũ qð
dicit eſſe cõiter incognitum: ſed ſe audiuiſſe a dño Jo.
frãc.ex auditoꝛibꝰrote ſe in annalibus legiſſe ꝙ octo im⸗
peratoꝛ ſupꝛa renũ/apud treuerin exiſtẽs cum baronibꝰ
dum hec queſtio de facto accidiſſet inter patruũ ⁊ nepo⸗
tem voluit eam occidi iudicio gladiatoꝛio ꝙ vix nepos
vicit qð cum extimaret᷑ iudicio dei pꝛoceſſiſſe oꝛdinatum
fuit vt abinde inante nepos ſuccederet. Contrariã opi⸗
nionem pꝑꝛo patruo/⁊ ſic pꝛo ſecũdogenito tenet bar.per
vnã nouã rõnẽ:vt in dic.aut᷑.poſt fratres.dic per pau.de
caſt.in.l.jijde ſuis.⁊ legi.her̃ſibus.cetera que in pꝛefato
dubio poſſent dici dic per iaſo.may.hic.
* On lic t Quero quot ſunt cauſe quibꝰ
E et. filius poteſt exher̃dare patrẽ
. Meſpondeo vt glo. Sed que eſt ratio ꝙ ex plu
Eribus cauſis poteſt aſcendens exhr̃dare deſcè
dentes q; econtra: Reſpõdeo quia aſcendens plus dili⸗
git deſcẽdentem qᷓ; econtra:⁊ ideo cum deſcẽdens citius
exhr̃daret aſcendẽtem qᷓ; econtra:ideo poteſtas exhere⸗
dãdi eſt magis refrenata deſcendẽtibus qᷓ; aſcẽdentibꝰ.
Item quero quot ſunt cauſe ex quibus frater poteſt fra
trem exheredare: Reſpondeo vt glo. Jaco. Butri.
5 £ cauia Ex cauſa pᷣteritionis vel exhe
Nac redationis irritũ eſt teſtamẽtũ
NVBtum ad heredis inſtitutionẽ/ non qᷓ;tum ad
ee AHalia. h. d. ¶ Continuãt quidã hãc aut᷑.ad mate⸗
riam/⁊ tunc venit coꝛrectiue:qꝛ ſᷣm materia iſtam ꝓpter .
exheredationẽ filij non erat teſtamẽtum irritum:ſed irri Teſtm̃ qi
tãdum ⁊ legata non valebãt/hodie valẽt:⁊ eſt irritũ ſᷣm irritatur.
quoſdã ipſo iure:⁊ ſic in duobus coꝛrigitur materia ſcilʒ
in modo rũpendi/⁊ in effectum rumpendi ſᷣm alios ctia
hodie non eſt ipſo iure cautũ:ſed legata valent:⁊ ſic ma⸗
teria iſta ſolũ in effectu rũpẽdi nõ in mõ rũpẽdi:⁊ ſi hoc
ẽ q̃re ponit᷑ auctẽtica ſuꝑ iſta lege: Rũñdeo qꝛ pᷣncipalioꝛ
eſt in titulo/vel ponitur poſt titulum:vt adijciatur titulo
non legi.Alij continuãt ad.l.codicis/⁊ tunc venit addẽ⸗
do: quia addit foꝛmã exheredationis.ſ.cum expꝛeſſione
cauſe. ¶ Modo pone caſum in nube vt littera ſonat.
¶ Ex tex.lcauſa exheredationis nõ dicit exhr̃datione
vel ex pꝛobatione cauſe exhr̃dationis:ſed ex cauſa exhe⸗
redatiõis:⁊ dictio ex/ denotat cauſam materialẽ imme⸗
diatam: vt.l.j.S.ex incendio.ff.de incen.ru.nau.⁊.l.ſi eo
tpᷣe.ff.de pecu.⁊ hoc ꝓderit ad id qð j.dicam.
¶ Op. qꝙ legata oĩa deficiant: vt.l.papi.ff. de inoffi.teſt.
Sol.ſᷣm quoſdã illa coꝛrigitur.Alij dicũt ꝙ aut exhr̃da
tio fit cũ expꝛeſſione cãe:ſed tñ non ꝓbatur/a tunc habet
locũ.l.papini.⁊ nõ coꝛrigit᷑.aut cauſa nõ eſt expᷣſſa / ⁊ tũc
habʒ locũ hec aut᷑.⁊ eſt ratio:qꝛ quãdo teſtm̃ tenet ab ini⸗
tio legata ſumũt robur ab eo:⁊ ideo ſi poſtea caſſetur te⸗
ſtamentũ /opoꝛtet ⁊ legata caſſari. Sed q ab initio fuit
nullum/ tunc cũ legata capiãt robur a ſe ipſis nec irri⸗
tãtur in conſequentiã teſtamenti ſic eſt quia cum cauſa
non eſt expꝛeſſa/teſtamentũ eſt nullũ:⁊ ideo non vitiant
legata que a ſe ipſis robur ceperũt non a teſtamẽto.Sed
quãdo fuit expꝛeſſa cauſa ſed non ꝓbatur ab initio tenet
teſtamẽtum:⁊ ideo ſi poſtea rũpatur vitiant᷑ legata q̃ ab

ÆM

. ſiltet
mritt tutio
ſclel en
dreeenſin
wuifrpe
ſinuus ep
ſilegune
elilſrbi
enocril
Pinkitutiot
nmpthumn
oroaut 6
Cnnobaen
Gdai ol
fentum vali
eoſipolt
arqliaber
lkkactoe
lus gno n
lere pꝛedict
ſtüjtur omm
Nel fina .
ſrchmhe
h nlon
nl gvidan
lolhumohi
ſetbalegis n
s cuſare
lk noncone
heredationie
ſorett cömit
ſiergo .
turteſtamè
Matiuitate:
tur⸗prima
ſitperfean
beros ytl.
mentis So
AA danuin
tris matris
ltegrliiifft
gloavlurde
voſuntoperan
mptopriürat⸗
t hübus de vn
ſßͦ ſogvepꝛopri
6 deurpoerhe
tanti. Du
corpoꝛen
fonepr non
Centica.ride
lligamus de
in tſideili.
chcepsper
launder lexi
Metloqui in
liteſamnetu
ntmn Pten
inis nttere
iſt gnicanſan
Mnnſueſalibe
heherloci
aungtigogn
kitpoteſtat
1 Dlcunt n

ſnon e
unmgun
mnutter in
tic Se
Rrchſlo
nalhodgi⸗
Gſti e So
ei
lonisfi,
n leflitdatz

mnünuln

lsV
ccinilk
USnonen o depẽdẽt. ſimile in.l.iiij.in fi. ff.
efeknſe de iniuſ. teſta. Sed l iiij. in fi.f. ð lib
kopen tur iſt Sed hoc non e.⁊ poſt! ,
Bnnge tur iſtitutio et iã ab initi videt᷑ verũ ſthu. 7.l. ij. ta ali
uſcecit dicil. .l. eam quã initio nõ valẽtl qꝛ vbicũqʒ vitia⸗ à alia foꝛma. ſ. q
inn gie nez ſinilitudo ſaeicomit 7 èð Enon —.————— pᷣſſione:⁊ ideo cũ ſit
nſeitennn Biadtt per Die liitif itutionis 2 re codicil . fi. efectus ĩ materia ſi nõ io eſt nulluͦ :ſed ſi eron de for̃a
ariccket ſtituti per dic. l. iuij. qꝛ nis ⁊ ſubſtitutionis nõ eſt c toctuoi Materia ſ n pb nullũ: ſed ſi exᷣmatur eſt
tnir ſtitutus valere dato g iſtitutio eſt cõditionalis i xiaccces Jn et ciſn marcrizlé to ab initio tenet nã
RN us repudiet viti cpiſtitutio viti nalis in⸗ hic di er denotet cmmn atcrigls imincdiat .
inhel ſed legat et vitiak oigo iſtiento drenet, nõne ſi i. hic dicat te ncen. rui. nau. ?.l.ſi eo tẽp igta. vrl.·5.
ldin toe dic. gata non poſſunt ſubſi itutio ⁊ tenet ſub ſi in⸗ pſſa ⁊ nõ x. ex cà exheredati l.ſi eo tẽpoꝛe. de J„e
Ainani dic.l. liij. vbi nõ vi ſubſiſtere ſin ſubſtitutio pꝛobata nõ vici ationis iã ſi hret lo e pech.
Urcii od ſtitutio. qꝛ i 0 vitiat᷑ ſubſtituti e teſtamẽto / ni ſz ex defec nõ viciaretur teſtm hret locũ in cã
eiiſſcih⸗ ſtitutio.qꝛ illud nõ ↄtingi itut io:ſi nulla eſt nec ob. tũ ecol tu pꝛobatiõi ur teſtm̃ ex cauſa pᷣ ca ex
nee ab inſtitution ↄtingit / qꝛ ſub la eſt ab initio i econtra.ſ.hab 82 hec placet 3 pter itiõis
lpte in ult. one: ſed ea rati ſtitutio tũc nõ in⸗ batur: abeat locũ hec at .Alia eſt opini
re rumpit pꝛim ratione qꝛ ũc nõ depẽd tur: ⁊ eſt ratio:qꝛ ſi i hec aut᷑.qñ cã expᷣ pinio ꝙ to
elbere, um gradum: ſed i poſthum d oren enarae ere t. qñ cã expᷣmit᷑: ſed nõ
iͤirenine teſtato/aut um:ſed illũ ſi us non ſolt putetur:⁊ ideo oĩ atoꝛ nõ expꝛimi led no.
lnn aut cauſa teſtati ⁊ i. ubintrat ⁊ veni im Seg qñ exp: deo oĩa vici pꝛimit cauſam
doſichit ar er her nmope eha venit ab in⸗ äs nq
kheſfne Sed qui ec opinio per leius q; poſſunt cõcurrere putetur defuncto mſiperesnsphaeaune cein
bboſfimnag, 1qui volunt ſuſtine l. eius qui ff. d urrere hic qð no cto / ſy heredi:⁊ ic pbat:tunc nil eſt qo im
ſdeſcine, mentum validum i ere aʒonem dicũ de lega. p̃ſtan. ſit qð non placet.Alij di: ⁊ ideo ſola inſtituti q im
Caäimn rigeo ſi poſt n in ſpe: qꝛ pote ũt ꝙ ibi erat teſta⸗ in expᷣſſa/⁊ nõ de ij dicũt ꝙ hec aut᷑ itutio vit iatvt
ſioneinien leo ſi poſtea rũpatur rũ rat eſſe ꝙ non a⸗ rela niſi i Pbata ſiue nõ ut᷑.loqtur ſiue cauſ
rt innin cet: quia hec ſi ur rüpuntur omni ea ende eenel nret ſranres expꝛeſſa:⁊ ſic ho ne cauſa
n imni er auiscec utarls al Mir⸗ omnia: quod wſi pec hon ſernſr Morab i r ſic hodie ceſſet
Achicdaänen poſt facto ex cauſe ab initio eſſe n non pla⸗ ibiſi on ſeruentur vici pter tex. ꝗ dicit in er d⸗
Gchipenirn tius cauſa que habet ficti nullum vel dici ibi ſi hec oĩ ntur viciat᷑ in totũ:li icit in coꝛpoꝛe
hosttgen quod not.in.l.fl·‚j. et fictionẽ re dici ex poſtpoſi a non.i.nulla n totũ: licet qds ex Hoee
oſlgbnie nere not. in. l. fl. de ſe onẽ retro: vt eſt ibi. poſtpoſita ſi ulla fuerunt ob Jas expona
iſteni ere pꝛedictam opinionẽ en. paſſis. Sed ſi ibi. ar. lerevni igno vniu erunt obſeruata cum nt
in vitiãtur omni pinionẽ / di . Sed ſi velis ſuſti vniuerſali uerſali vel indefinitot um negatio
legſegin⸗ tiatur omnia niſi ſi ic ꝙ vbi vitiatur i uſti⸗ ⁊ per oñ i negatiue q̃ſi di efinito faciat equipot
egſſegni⸗ vt. l. fina ſ de cod bnane dic pbi virlarur inſtiturl per ↄñs n ue q̃ſi dicat.i. ciat equipo
liznnchen fina. j..de codict petitio ab int itutio / ſtĩ ipſo i on ꝓbata tũc ſi ſ.ꝙ non fuit cã Poe
kiscntm lex q;tum ſ r cheritio ab inteſaro ab homine di ipo anenſlg an et uulu n Erideo cä expꝛeſſa
erparnlitn op. q yomo: vt. l. non i ge vt hic. nam tantũ ine u:qꝛ tex.dici ũ an irritandũ:⁊ di St id eo q̃ro an ſit te
balliheſe op.ꝙ nullo m n in poſſibili antũ poteſt . tex. dicit in ndũ:⁊ dicũt an ſit te
boc nirn cunt qui odo debea ili. f de pactis. ¶ Ite lia eſt ir aan ecdPoꝛbet icüt qdam ꝙ irri
ri uidam i tur legata.vt.j.titu.j. is. ¶ Item Alia itadũ/1 uacuari ⁊ exponũ irnitan⸗
eſlſeoct⸗ boahe ꝙ üla coꝛri vt...titu.j.l.j. Sol.di Bligopioafe Nonunt ex ci.ſexn xponũt hic irritũ
ditr oſthumo:hici igitur. Tu di u. .l. j. Sol. di⸗ qui pinio eſt ⁊ veri ex cã.ſ.expᷣſ⸗ c irritůᷣ
Comztrarie hic in nato r. Tu dic ꝙ ib r quia eſt verioꝛ ꝙ h nia non
Lontrariie verba legis qð patet.cui enin iloquitur in defectusi ÿ. hic loquat qñ teſtm pꝛzohatae
ſtotenetnn, hoo aec nec lex. vt. l. ſi vero⸗ i enim non conueniũ ponazʒ ex c n foꝛma ⁊ expona qñ teſtm̃ eſt null .
enetben uſare · S omni vero · S. de vi nueniuüut auſa. ſ. obmi rbons irritu mum
ödicpern aut, non eoõ omnibus. de iro.ff. ſo.matri aut loqmur iſſa.iſ Circa m pꝛopꝛie ⁊ ex
W Geon eénemnnpocdtvumornt hie voitu ä e mare
acpenne heredationi poſthumo:qꝛ hi Sed verba hui pꝛimitur:⁊ tũc lo edatiõe. ⁊ in illa di riam collige
tionis:ſed qꝛ hic dici uius nullũ cũ ſi 1⁊ tũc loqᷣtur hec in illa dic lige
. poteſt cõmi poſthumus c⸗ itur ex cauſa e gi ũ cũ ſit de ur hec aut. ᷣm verã o . aut ca non
nrnig ſta. H quis in ue exhr̃dationis non Lürun oll vapinian in foꝛma ⁊ Palenelen opi.qꝛ teſtm̃ eſt
“ tur meinhn nengenne quãdo egige velnanite rf Kecen rüpegieg ſongiele rũpẽdi keceaef ea rortt⸗
eetrnptt natiuitate: ⁊ id ab initio: ſed mus pꝛeteri⸗ ã expſſa hͦ nõ pb ie legitima pᷣſtã tie dr nul⸗
.— iuitate: ideo legata e iſed eſt rum teri⸗ per qrel pꝓbatur ? ima pſtat/ olim nõ
nbethtnene tur: pꝛima ratio pl gata cum ab initi pendendũ eiꝰ qrelam ⁊ lega r⁊ tũc teſtm̃ tene nõ.aut
wtakft ur:pꝛ o deenccar net ſol in eff. gata debẽtur i enet. Sed rũpit
encens un ſit perfectum ⁊ placet. ¶ IAtem op. ꝙ li pendeãt vitia⸗ Sedi effectu rũpẽdi P⁊ ita.l.papini bituf.
ene or “ tum ⁊ non ſit c p.ꝙ licet teſt iti⸗ Sedim rũpẽdi:qꝛ le papinianꝰ. coꝛrigi
6 2 Xi⸗ onſultiſſi la:tamen valet inte pitur ſicut oli ndi non eſt co ur hodie/ olim nõ
ppoittütin mentis.Solu.ibi fi ima . S. ex im let inter li ut olim:⁊ ſi coꝛrecta:qꝛ im nõ.
Neſtuelimn ad dãnum. i fit teſtamẽ perfecto.S.d lũ an ꝙ rũ ⁊ ſi queras q̃ vtili qꝛ per q̃relam rũ⸗
1siliͤtat danum. Mod ẽtum ad fa de teſta ſpaciũ pat per q̃relã: Rñ ilitas eſt fili ur
Pe rlnarris gtaga erO fauoꝛem ſuoꝛum / hi baciũñ.xx relã: Rñdeo: filio ꝙ dicat
ffaterputn matris:quid n loquitur i oꝛum / hic x. an. ad rũpe :qꝛ ad dicendũ nul
. atris? quidam ꝙ ſi r in pꝛeteriti autloqmur de p ũpendum ꝑ q̃re icendũ nullũ
ſco. Vunn cte. ar.l.iij.ff. de offi ꝙ ſic. qꝛ hec lex loqui ritione pa mur de pteriti 1 qrelam hʒ qui hʒ
o B. ꝙ loquit i.pꝛeſid. ⁊. l.pꝛeci oquitur indiſti vere ⁊ fiete vt eſt i one/ tuc dic ꝙ ef 3 quinquenniũ:
lo i aauikur de hꝛerer tlono pfi publi.Alij dicũ iſta nõ loqui ta patre ⁊ p li m pꝛeteritio ti
tüeſt teſtni P perari pᷣm epr̃is tantum: Alij dicũt vt ſuus p quit᷑ hec le atre ⁊ ꝑ lineam m ritio tionum qͥt
uchn .e anropemg⸗als ic vti enndia eakuum: Je gugo verhe lus bceraus olcat nulier emgne eam maſculina ⁊ ſüt ſpẽ
noniunn eeteri⸗ uili. Beabolſtendi Tenin ecrumnontrahi rba poat per cõtre s dicat nullũ em⸗ o hut locũ i ſut ſes.
Monc Pꝛeteri⸗ 1 ibus. d ſic vt. l. ſceuola.ff. ntrahũtur ad per cõtra ta ullũ emancipatus p̃ᷣt iura anti
ctde nopſens ill de vul. ⁊ pu. Sed ita ei ad trebel r de le. p T legata pꝛeſtã ipatus pteritu. 1
. tiof ae peopeic diel ed ita eſt el. 7. l. verbis ci⸗ e p̃ſtan. Qued pꝛeſtãtur quibuſdã ritus rum⸗
derisiſtange q dicat. bet pꝛopꝛie dicitu ſt ꝙ pꝛeteritio ci⸗ la q fi aom en tur quibuſda pſonis pti
ülamg dicor, bettu ben erb ur pꝛeteritio ill o pꝛeſens eft p lit a matre ⁊ ab alij pꝛeteritio vere ſz fi bionis p ti.
Rirritunn tur tantũ eredatione:⁊ i illa matris . . teritio fi „ alijs ꝓ li vere 1ʒ ficte nõ EI
errefniß in c u dic ꝙ loaͤtur dei ic de illa patri et lo ae bf Perhercaationelake ven
Keenſic in coꝛpoꝛe vnd oqᷣtur de illa matri patris loqui⸗ teri ocum ꝗᷓrela. Hodi xheredatione iure v were eſt
din ue ctentic Aerae irvoreſtuen oguirur de peete⸗ aras. Sed diclt nulli⸗ renm ie Ahrremetſot⸗ in tali pᷣ⸗
gvalenttlen telligamu um volumꝰ ſubſti i hoc in iſt in hoc coꝛri ũ teſtm̃ê/⁊! tione nec agit
Nanlin telligamus de pꝛeteriti mꝰ ſubſtin a au ta in ꝛrigik ti. de le. P egata debẽt 281
öͦtipicett tur. v ſic ve illa eritione ere opoꝛtet ꝙ in⸗ a in pᷣteritione: pſtan.ſed ſi ur omnibꝰ
di deine⸗ ilta que fit a ne lne nio erhercddattone Fade tione ? agirur chrela ca eſt ersanleenr, foꝛma ſeru⸗
tadheinurtiil locum hec lex tncam feminins BFeema materno:⁊ ſic ¶ Wodo qro qua . omnia releinduut ur ꝓ exhereda
lnncſtentetl poteſt loqui in pꝛeteritione nacl naſrauelt⸗ an habeat dã ꝙ condic.ex ha nione erentur hecl nil pᷣſtatur.
ſan u⸗ quia oaui: invoſhum vt dixi Enaleikort ⁊ dic ꝙ nõ k ↄdict.ex es egferi nen lex valicket Rac icunt ꝗ Legata q̃ᷓ
tlineſona. irritum. Pꝛet itio tenuit qð tione: pꝛim onvidetur bene di quis argent. gata arg. actio
ngacha⸗ runm. erea poſt t qð non patit 3 2no letur bene dictũ: quia vbi . de donatio. Actioe de⸗
dictatrtu dinis cõmittere: poſthumus nõ põ itur verbum n effectum non⸗ eũ: quia vbi lex vali atio. ſed bẽt peti⸗
cderaltt teſt. quã arten yt. l. ſi quis in ſuo, l cauſam ingratitu⸗ ſa confirmata vt.l agttur ex lege iier valicat cauſanr berr
1tunutl n habeat locũ i Et reſpondeo ꝙn n loquitur eſtamentum . ctis. Cum ergol tatione.
cum dixi ꝙ n ſuo ⁊ emãci on. ¶ Item ergo ex ipſo te quantum ad oĩ go lex hic co
dican. ber ixi ꝙ loquitu cipato: R quero ſt teſtamento vi oĩa excepta inſtitut To
i, itur de pꝛeteriti Reſpondeo ſic.quia amento ſalti ento videtu cepta inſtitutiõe:
ifbeinfin, eat in poteſtatẽ: eritione matris/⁊ i ic. quis t ſaltim vtili. ⁊ ſi di ragendũ ⁊ ſic acti noc⸗
atum : patet ꝙ non tris/⁊ ipſa nõ ha eſtatoꝛ:ergo ni 2⁊ ſi dicas qũ ⁊ ſic actio.ex te
cötg unthin 4 Item quero i refert int. nõ ha Rñ go nil debet quo hoc: qꝛ fingi “
nenn ex?? die quero in qua er ſuum emãci ſideo olim fi valere.l. ho fingik demẽ
turſemneh unt quida exheredat ãci-⸗ reſcindebãt᷑: ngebat᷑ demẽ c coloꝛe.ff. de inoffi 5
auſa no lam ꝙ loquitur i iõe lo quatu eſcindebãt᷑: hodie fij demẽs quo ad oĩa: de inofft. te⸗
ſ i:tamen :? licet quid edatione fa utionẽ heredis:7 gitur demẽs ſolum eo omnig
ffintt pu poteſt ſuſtineri dam obſtent hui acta/ gr. 5S heredis: ⁊ ideo ſolũ olum quãtum ad in
ſortr pugnat tex. i eri: vt dixi uic opini S. de epi. au. autẽ. li ſolũ quantum ad um ad in
ofenalrt ri ex. in coꝛpo 4 ixi/ placet — . 10 2 teſt autẽ. lib um ad eum
☛ it aliquid. Sed ꝛe qui dicit t. ¶ Itẽ huic eſtm̃ 3 diffinitionẽ eri. ⁊ ſʒ hoc erit mi vitiatur
githiiii, tur! Sed dic eu tit euacuati qᷓſi ab initi re⸗ tis cum inſti ionẽ teſtamẽti.nꝗ erit mirabile qð erit
tur hec opinio ſi nacuati ſcilicet i qñ ab initio fue um inſtitutiõe hr̃di Eti.nãꝗ teſtm̃ eritt. e qð erit
eiioluli ““ ſit vbicũ icet ipſo iu ue nchleredis:pigiti. hrdis.at hic eri m̃ erit teſtati
lei⸗ quod agit᷑ bini q; defectus eſt i re. ⁊ pꝛoba⸗ . is:vidi tñ pꝛi „ dic erit teſtm̃ ſine i 0 men⸗
ucnn conſti ab initio ipſo i in foꝛma.redditur poni condicti pꝛidie dubitari an i ñ ſine inſtitutio⸗
nſti pec. Sed qñ pſo iure: vt. l. — redditur condictio ex.ł ubitari an in libello del Nio⸗
loſni venit 8 ed qñ eſt def. re: vt. l. j· eum qui eſt opi. verut x.l. an actio ibello deb
8 enit rũpendu defectus in materia tũ qui.ff.de bi. verum quia acti ex teſtamento: qui et pꝛo
iſo is fuit data i eſt ꝙ foꝛma pᷣteritiõ tenet: ſed cit ret cauſa narrare i s non pꝛopon ain hoc
rapiiton ſtamentü in. l. marimũ / qua pteritiõis ⁊ exhr̃da cit teſtm̃ ⁊ m narrare in libello: ? dice nuntur in libello
mtleemi⸗ amentü nullum: ð expᷣſſa q̃re neſiſin crperedhanut:nualises erhert darlo⸗
ros: modo eſt ad ai⸗ eanſ certã ac.p eui Tc. ? ſufficit ca erhere dar ote
eden.Et ſi dicas qũ onit iuxta illa ꝗᷓ dixi i ã expᷣmi vbi
quo hic pᷣſupponit in. l. edita. S. de
“ certã actionẽ cũ de
Ciiij

De Liberis pꝛeteritis.

Fo. XX. S

Bultrigarij Becũda pars ſu

per Bexto

libꝛo Codicis

B —— g. ſ
hoc ſit opinio.Rñdeo eſt certũ in iure lʒ nõ ̊ ad nos:nã fuerit dictũ teſtm̃ nullũ/a hoc fuit determinatũ hic.Alij (
vna iſtaꝝ actionũ locũ hʒ non plures nec abe. Modo qᷓ dicebãtꝙ ab initio teſtm̃ erat nullum:ſed de eqtate pꝛeto niennnn
ro qͥd ſi dixit teſtatoꝛ ſi nõ valet iure teſtamẽti valeat iu- ria recõualeſcit:⁊ de hoc fuit maxima qõ.i¶ Itẽ op.ꝙ eti n rgon
re codicilloꝝ:⁊ alteriꝰcuiuſlibet vltimevolũtatis an po- am ſi ſit mõſtruoſus tñ rũpatyt.l.qreret aliquis.ff. dever Teſtm̃ an innſegi
terũt peti legata vt ab ĩteſtato: videt᷑ ꝙ ſic ꝑ.l.fi de co⸗ bo.ſig. So.vt glo.⁊ ſcðᷣa ſo.nil valet:quia tũc nõ ſuccede rũpat mo⸗ iusadi,
dicil.⁊ qꝛ hec aut᷑.loqᷣtur tm ex teſtamẽto. Tu dic ð. du⸗ ret nõ ea rõne/qꝛ mõſtruoſum: ſed q; ex aĩali ↄceptum ⁊ ſtruoſus. ugff
plici rõne:pᷣma qꝛ vt dixi iã valet iure teſtamẽti:ergo nõ nõ a teſtatoꝛe / niſi tractaret᷑ de ſucceſſione matris:⁊ideo Aitam
valet iure alterius voluntatis. Pꝛeterea illa verba tunc pꝛima verioꝛ. , tn iaiſ
locũ habẽt cũ teſtm deficit rõe ſolẽnitatis nõ ſi ꝓpter eex (Bid am Caſus omiſſus relinquitur iu lne eet⸗
heredationẽvel aliã cãm.¶ Modo circa hoc quero teſta ä eri cõi niſi ſiłis ſit expᷣſio.h.d. ſencſ e
toꝛ dixit ſi nõvalet iure teſtamẽti valeat iure codicilloꝝ. dS Vel dic ꝙ in benigna interpᷣtatiõe de eqtate titovſd,
¶ Modo q̃ro de duobꝰ. Pꝛimo an ſi debet rũpi teſtm̃ ꝑ Rſubaudimꝰcaſum omiſſũ. Vel dic vbivba ſunt nnßhſie
Teſtm̃ ſi qrelã valcat iure codicilloꝛũ. Scðo an ex cã fideicom⸗ ambigua ſic debent intelligi vt res potius valeat q; pe⸗ nnietſut
rũpat᷑ ꝑ q̊ miſſi veniat hr̃ditas reſtituenda ſcripto per venietes ab reat. hoc dicit. ite 8 4
relam an inteſtato. ¶ Circa pᷣmũ dico ꝙ non valebit iure codicii⸗ ¶ Oop. caſus omiſſus relinquitur iuri cõi ⁊ habetur ꝓ teuſben
poſſitvale loꝛum:qꝛ ia valuit iurc teſtamenti anteq; rüpatur ⁊ teſta omiſſo: vt.l.cõmodiſſime.ff. de libe.⁊ poſthu.ſed hic omi⸗ ſiabſinenn
re iure co⸗ toꝛ fuit locutus de pᷣſenti dicẽdo ſi nõ vʒ.ſ.modo:aut tůc ſit caſum:vt pʒ:ergo habetur ꝓ omiſſo / ergo filius hẽtur ur tVrama
dicilloꝛũ. valebit. Sed aduocati faciũt hodie apponi ĩ teſtamẽtis peectceito ⁊ ſic rüpet teſtm̃.Sol.dicunt quidã ꝙ hic ca⸗ ſirtarur pre
ſi nõ valet vel valebit in futurũ iure teſtamenti:⁊ tũc va ſus omiſſus ſiłis eſt expᷣſſo ideo cõpᷣhẽditur in expᷣſſo. ereditate
leat iure codicilloꝝ.nã verbum vnius tẽpoꝛis non extẽ⸗ vt.l.gallꝰ.S.qð ſi his.ff.de lib.⁊ poſthu.⁊.l.ſi extraneus. Inlheredͤits
ditur ad aliud tpᷣs:⁊ ideo opʒ ꝙ expꝛimatur.vt.l.verbu; de cõdic.ob cauſam.Alij dicũt ꝙ etiã nõ eſt ſimilis expᷣſ⸗ Uütamnontt
erit. ⁊.l.verbũ opoꝛtebit.ff.de vᷣb.ſigni.⁊.l/ſi a colono.de ſo tñ ex benigna interpᷣtatiõe ſupplet᷑. Nel ſᷣm dñm mar. ſodointellig
vb. ob. ⁊ tunc rupto teſtõ ꝑ q̃relã põt valere iure alterius hic verba teſtatoꝛis ſunt ambigua ⁊ poſſunt referri ſic ꝙ lificio pꝛeto
voluntatis. ¶ Circa ſecundum dico ꝙ in caſu nr̃e legis ffiilius erit pꝛeteritꝰ ⁊ ſic referri ꝙ non:vt pʒ in glo.In du ſ qönomen
non põt ei reſtitui ꝑ fideicõmiſſum:qꝛ ſicut olim nil pᷣſta⸗ bio ergobenignioꝛẽ partem eligimus vt ſic inſtitutus vi liulianif
batur qꝛ fingebat᷑ demens quo ad oĩa⁊ ſic iure codicillo deakt ar.l.quotiens.ffde rebus dub.⁊.l.in ambiguo.dele uuiaslibeſtal
rum valere nõ poterat cũ demẽs non poſſit plus codicil gi.⁊.l.benignius.¶ Itẽ op.de.il.j.S.ſed ⁊ ſi quis ventrem. ſera ctumn
lari q; teſtari / ita en guarum g linſtituffone boie finga ff. de venĩ poſ. mitten. So. vt glo. Mlitarius hi
tur demẽs non debebit ei ꝑer fideicõmiſſum reſtitui cum . 6adrino
demẽs nõ potuerit fideicõmittere. vbi aũt ex defectu ſo D C. lure d elib erand 1. VB ubz 1. dſfriſaüe
lẽnitatis nõ valet iure teſtamẽti:tũc aut idẽ vitiũ eſt cir ¶ Quia in teſtamentis de quibus dictũ eſt.S.opoꝛtet eẽ cnüͦſti⸗deh
ca codicillos:vt qꝛ nec quinq; teſtes affuerũt tũc nec iu⸗ h'rqdes inſtitutos.vt.l.non codicillũ.S.de teſtamẽtis.qui trichzträſmi
re codicilloꝛum vʒ. Sed vbi ſufficiens minus adeſt pꝛso heredes hñt deliberare:ideo ponitur hic titulus:delibe⸗ Scdinyltrar
codicillis:tũc ꝓpter illa verba ſi non valet ⁊c. valet iune rant aũt qñq; de adeundo ⁊ ſic hereditatem acquirunt: hodierede
codicilloꝛum etiã ſi teſtatoꝛ non appoſuit verba de futu⸗ ideo etiã hoc hic ſubijcit.quãdoq;de repudiando:⁊ ideo iitt adoes:e
ro cũ ab initio nullũ fuerit iure teſtamenti / ⁊ iure fideicõ ſubijcitur titu. ſequens. .
miſſi eſt reſtituẽda hr̃ditas ſcripto per venientes ab ĩte⸗ Per J apat Emẽcipata ꝑ actũ Oddit
ſtato.vt.d.l.fl.j.de codicil. E P E. ſnerationis vel ma ts lixʒeti ert
B uImi fig Pel EEEnumiſſionis non fiet heres. h. d. e ſistubillisn
De poſthumis pꝛeteritis ve 4 fiet heres h.d. le ſatil
. C¶Op. ꝙ per actũ manumiſſionis qͥs i leins in
exheredatis NMubꝛica Pefficiatur hercs. vr.. uk.f ve acquir. t ho otadne
— S — Pp'fdi. alas incipit.l.ſi pupulus ·S. ſi ſer Eliſſtrurus
= — oſt Agnatione poſthumi rũ E uũñ. So. vt glo. qꝛ hic in emancipato qͥ Gfiunecertind⸗o
PEEEE P pitur teſtamẽtũ etiã quo Rm.olo aio nõ põt fieri heres: ĩmo opʒ ꝙ tt gideg⸗
ag inſtitutionẽ ⁊ q̊ ad legata. h. d. petat vel agnoſcat bonoꝝ poſſeſſionẽ.Sed in ↄꝛio loqui R ennmo,
H. Op·ꝙ nõ rumpatur qͥ ad legata. vt tur ĩ ſuo q ſolo animo efficitur heres:⁊ ex actu manumiſ (aben
S. ti.j aut᷑. ex cã. So.vt gl.⁊ vltima ſo. ſionis colligit᷑ animus cũ ille actus ei non cõpetit niſi vt 8 ll . 4
eſt vera / vt dixi in Zꝛio:qꝛ aliud ĩ poſft hr̃di. Itẽ op.ꝙ etiã emancipatus poſſit ſolo aĩo adire: Emãcivx Ammu o⸗

Rumo qꝛ teſtm̃ valet ab initio ⁊ cũ ipo
lrũpuntur:⁊ dic vt ibi dixi. ¶ Itẽ opp.
de. l. poſthumus.⁊.l.fi.ff.de iniuſt.rup.teſt.So.vt glo.

vt in aut᷑.de hered.ab inteſt.Sol.hec coꝛrigit᷑. Sʒ an ſit tꝰ an poſ⸗
aliq̃ differẽtia hodie inter ſuũ ⁊ emãcipatũ. Certe gl.in ſit hidita⸗
Lpꝛo herede.ff.de.acqͥr.hered.⁊ dñs Mart.dicit ꝙ lʒ ſo⸗ tẽ adireſo

4 Xoꝛ ig Aut filius naſcitur aboꝛtiuus ⁊ nõ lo animo fiat emãcipatus heres vt ſuꝰ / tñ per facilioꝛes lo animo. Be⸗
UeIS9. rumpit teſtmvt hic. aut naſcit᷑ vo actus ſuꝰ efficietur heres qᷓ; emancipatus.nã dicunt ꝙ ꝑ
Acem emittit ⁊ rũpit idem ſi nõ loquit᷑:aut viuo iſtos actus pios qui ſunt hic ſit ſpãle etiã hodie vt eman N
teſtatoꝛe naſcitur ⁊ decedit/rũpit:ſed reitegra cipat? fiat heres per cos. ſed ſuꝰſit.¶ Itõ op.ꝙ etiã ſuus “
tur iure pᷣtoꝛio.vt.l. pxi. per manumiſſionẽ non efficiat᷑ heres. vt.l.iub · S. fin. ff. de 2a
¶ Op.· ꝙ natiuitas poſthumi non rũpat teſtm̃:vt.l.poſt⸗ acquir.hered. So.vt glo. Ael dic ꝙ ibi manumiſit ſeruũ Wita
humus.ff. de iniuſt.rup.teſt. So.vt glo.⁊ pᷣma eſt vera. emptũ de peculio ſuo:⁊ ideo etiã nõ heres poterat manu Paſſt
Poſthu⸗ ¶ Itẽ op. ꝙ teſtm̃ reuiuiſcat poſtq; nõ dicitur nullũ cum mittere.( Itẽ op.ꝙ per funerationẽ qͥs efficiatur hr̃s.vt ſeSo hi⸗
mꝰ rũpit ſtatim deceſſerit.vt.l.filio.ff.de iniuſt.teſt.So.vt glo.iun lL.at ſi qͥsS.pleriq;.de religioſis.Solu.ibi pꝛoteſtatio ſit fmnsyelnoy
teſtm etiã gendo ſolutiones:qꝛ hic loquitur in poſthumo ⁊ de equi agd maioꝛem cautelam. ment actus
ſi ilico de tate nõ recõualeſcit:ibi loquitur in nato ⁊ de eqᷣtate recõ W . Qui facit id qð ſi⸗ noninterue
ceſſerit. ualeſcit niſi dicatur nullũ/⁊ eſt rõ differẽtie: qꝛ qñ filius Gm d eb itum. bi non competit ni ſlstnalt
natus pꝛeteritur ab initio teſtm̃ eſt nullũ.Sʒ de eqᷣtate pᷣ KNſi vt heredi / videtur gerere ꝓ herede.h. d. Nepniiknt
