donatoꝛ fecit donationem cauſa moꝛtis ꝙ nul
ᷣ lo caſu poſſit reuocari nõ valet vt donatio cau

Eſa moꝛtis. vt. vbi. alleg. ,
Benekicio ſenatuſconlulti
velleiani

TKTem renunciatur per mulieres beneficio ſc⸗
Anatuſconſulti velleiani: nam ſi mater vel auia

N 4 velit ſubire onus tutele filioꝛum vel nepotum
ANa renunciat: ſecundis nuptijs contrahendis ct
beneficio ſenatuſconſulti velleiani.vt. C. quando mu⸗

lier tu.officio fungi poteſt.l.fl.⁊ aut᷑. mater.eodem titu.
Item renunciant mulieres huic beneficio in multis ali⸗
is caſibus:nam ſi mulier alienam ſuſcipit obligationem
vel participauit.ſcilicet mandando vel fideiubendo con
ſtituendo vel cauſam in ſe tranſferendo/pꝛomittẽdo ani
mo nouandi ꝙ alius debetvel iudicium in ſe ſuſcipiendo
pꝛo alio etiam animo nouandi habet ipſamexceptionem
ex huiuſmodi beneficio.⁊ ad hocvt ex pᷣmiſſis valeat ob⸗
ligari eſt neceſſarium ꝙ renunciet huic beneſicio.vt. C.
ad velleianum. l.j. ⁊. ij. ⁊.iij.⁊.ff.e.l.ij.S·omnes.⁊.l.ft·S. vl
timo.cum ibi notatis ĩtellige hoc ſi fuerit de iure ſuo cer
tificata alas non:vt ibi nota.de quo dic. vt.l.penulti.C.
ad velleia.

BGeneficio aut. liuea me. C.
ad velleianum

Tem renunciat mulier iuriſdicẽti ꝙ ſi mulier
maritus vel extraneus pꝛo eo faciat donatio
nem pꝛopter nuptias vxoꝛi maritꝰ bona illiꝰ
ponationis nec obligare nec alienare poterit
Sed ſi in hoc contractu conſenſus mulieris interuenerit
debet huic iuri renunciari:quia alłls ſemper remanct ſel⸗

yt. o.l. ſiue emãcipatus.alleg. ⁊ ideo renunciat᷑

ua actio in rebus donatis pꝛopter nuptias vt ibi/niſi mu
lier ſecundo poſt biennium pꝛofiteatur firmando pꝛimũ
conſenſum niſi alie res ſuperſint viro ex quibus mulieri
conſuli poſſet:nam iſtis interuenientibus valebit aliens⸗
tio vel obligatio:ałls non vt.d.aut᷑.

Beneficio.l. li mulier.
eodem titulo

Onſueuerunt etiam mulieres renunciare iurif
icæẽti ꝙ ſi mulier perfecte etatis poſtqᷓ; ꝓ alio
interceſſit ſeu cauit vel pignoꝛa dedit iterato
poſt pmam cautionem ex eadem cauſa pꝛo il⸗
lo cautionem expoſuit vel pignus dedit infra biennium
adhuc ſi bi non pꝛeiudicatur quin poſſetexcipere de ſena
tuſconſul.ſi poſt biennium exponatur / tunc obligatur:vt
Dicta.l.ſi mulier.

Beneticio aut.ſi qua.eo.ti.

RR

Kem mulieres renunciant iuriſdicenti ꝙ vbi

K. Amaritus recipit mutuum ab aliquo ſi inſtrumẽ
Etũ crediti ſeu obligationis mulier ↄſentiat ma
W. Writo vel ſe ſubſcribat pꝛopꝛiam ſubſtatiam vel
ſe obligãdo pꝛo illo debito / non valcet nec tenet talis ob⸗
ligatio licet ſemel vel pluries pꝛo huiuſmodi re faciat ſi⸗
ue debitum fuerit pꝛiuatum ſiue publicum niſi pꝛobet᷑ ma
nifeſte illam pecuniam in vtilitatem mulieris fuiſſe ↄuer
ſam:vt.d.aut᷑.ſi qua mulier.Sm doc. iur ciuilis ⁊ glo.nõ
valet renunciatio ctiam ſi iuramentum iterueniat: tamẽ
de iure canonico expeditum eſt ꝙ immo vʒ ctiam in alie⸗
natione rei dotalis ꝙ eſt foꝛtius per.c.cum cõtingat. ex.
de iureiur.in antiqͥs.ibi in glo.GBernardi.⁊ per.c.ij.de iu⸗
reiur.li.vj.⁊ per.c.ij.de pactis.li.vj.⁊ hoc tractat DLy.ex.
de regu.iur.c.non eſt obligatoꝛium.li.vj.⁊ ibi vide.

Benekicio.l. antique. C. eo⸗
dẽ titu.
On ſueuit renunciare mulier iuriſdicenti ꝙſt

ffmulier pꝛo aliquo ſe obligauerit / non valet ta
Alis obligatio niſi aliquid acceperit vt pꝛo ill
obligaret ſe. vt.l.alleg. Sed tamen fᷣm Gui.
de cuneo.etiam poſito ꝙ renunciauerit pꝛo aliquo ſuſci⸗
piendo in ſe obligationem non valet renunciatio:⁊ ratio
eius eſt:quia eadem ratione qua inducitur ad obligãdũ
illa etiam motione inducitur ad renunciandum velleia⸗
no.⁊ hoc poſito ꝙ fuerit certiſicata de iure ſuo.namfragi
litas mulieris tanta eſt ⁊ aſtutia hominis tantum abun⸗
dans ꝙ blandis verbis per maſculos decipiuntur ar.:.j.
S paucis.C. de raptu vir.ſuper verbo inſidijs ⁊c.de quo

e
H

dic. per dictum Gui. in. l. generaliter. C. ad ſenatuſcon.

velleia.cum ibi late notat.per eum. qꝛ plures.ll.pꝛo hoc
alł.pꝛo quo facitS.que onerande. in.l.j.ff.quarum rerũ
actio non datur.

Benekicio.l.iulie.de fundo
dotali

Tem renunciat mulier beneficio.lj.iulie.de fun
do dotali. vbi cauetur ꝙ ſi mulier dedit in dotẽ
viro ſuo pꝛed ium ruſticum vel vꝛbanum mari
W atus ipſum obligare vel alienare non poteſt re⸗
gulariter aut vxoꝛe conſentiente ⁊ hoc ipſum pꝛopter ꝓ⸗
hibitionem illius.l.iulie.de qua fit mentio.C. ⁊.ff.⁊ inſti.
qui.alienare licet.in pꝛinci.⁊·G. j.⁊ ideo ad hoc vt valeat
alienatio vel obligatio facta per maritum / vxoꝛ illi iuri
renunciare poteſt.vt not.de iureiurã.c.cum contingat.

Beneficio iuris actionis hy
pothecarum

P *= —On ſueuerunt renunciare quandoq; mulieres
◻ iuri hypothecarum quod ius competit vxoꝛi
S Pin bonis viri:nam omnia bonaviri ſunt hypo
RrH, thecata ei pꝛo dote tacite.? iſti iuri poteſt mu
lier renunciare:vt. C. de rei vxoꝛ. act.l.vnica· S.·j.? pleniꝰ
ff.ad velleianũ.S. penul. Itẽ renunciant quãdoq; iuri by
pothecarũ creditoꝛum cum bona debitoꝛũ ſunt eis taci⸗

.
ſſſt
mien
ſvdcapu
ugti
gnöpoſt
es nobile
lesdictin
ifauoꝛ
nobilib?y
Ntmoꝛte
nmedlate⸗
ſabruͤes
noti⸗
hotmorter
feiliiurifl
icisite
güpapv⸗
lone vtenl
gainliur

ℳ.
Hüf
fl
et
Obligatpir
wacqz
Pindibont
Gectionem
Aceptun.

ſi
dlin

ten
gusreue
ihe Rer
et veh
fespeliſt
Nſnephi,
Gonmene

hecinger
Cſul ſan
laegal
uſcfore
ſnücignn
Etekbo
fumento
Miiti

tenſ 4

6

8

amtigti

lersſeg

nſchlang,
bmirnnrgg
mmoyctungt
Cuncing
Ndiaprci
dhoenrdi
lytbin

gece

leriuritlet⸗
guerttmant.
cceperitſl
dtammerit
t pꝛo Aie
enuncinmn
inr agt
ciandnn:

einreſtoum

Cchlileni
lierdettſi
l vpmunn
arepon loln
chinnnnin
Griotfiln
oniee nti⸗
ium rul
Cnlie

tons

Benũciatiões iuris ciuilis.

te vel expᷣſſe obligata:vt.ff.de pignoꝛ.per totũ.⁊.C.q̃ res
pigno.obli.po.l.fina.

Büficio ſenatuſ.mace. C. ſt. ff.

Enũciatur qñq; ſenatuſcõ.mace.nã ſi qᷣs filiofa.
mutuet pecuniã / ille filiꝰnon tenet᷑ eã ſoluere nec
exiſtẽs ĩ patris ptãte/nec poſt /nec eiꝰ heres/nec
ſideiuſſoꝛ.vt.C. ⁊.ff.ad maced.ꝑ totũ.ſʒ huic bñflcio pᷣm
gl.renunciari nõ põt:vt not.C. e.ti.l.fl.cũ ibi nota.niſi fie
ret cũ iuramẽto:qꝛ tũc foꝛtevaleret.

BGBenekicios exactio.de.l.vnica

C. de rei vxoꝛ. act.

Enunciari cõſueuit illi iuri q̊ cauet᷑ ꝙ vbi fit do⸗
B repetitio ſoluto mr̃imonio ꝙ res dotales ſi cõ⸗
ſiſtat ĩ rebꝰ mobilibꝰ vel ſe mouẽtibꝰ debẽt poſt
annũ a moꝛteviri cõputãdũ reſtitui ipſi mulieri.⁊ quo ad
iſtud caput pᷣdictũ pᷣuilegiũ eſt ĩtroductũ ĩ fauoꝛẽ viri vł
ſuoꝝ hr̃dũ.vnde iſti pᷣuilegio ipſe maritꝰpõt renũciare.ſ.
qꝛ nõ poſt ãnũ:ſʒ poſtviri moꝛtẽ ĩmediate dicte res dota
les mobiles /ſiue ſeſe mouẽtes ipᷣi mulieri reſtituãt᷑ ꝑ hr̃⸗
des dicti mariti. Itẽ eſt ĩ eodẽ·S. alið pᷣuilegium itrodu⸗
ctũ ĩ fauoꝛẽ mulieris qð eſt ſcʒ vbi dos ↄſiſtit ĩrebꝰ im
mobilibꝰ vel ſe nõ mouẽtibꝰꝙ ſicut olim debebãt reſtitui
poſt moꝛtẽ viri nua bima trima die:ð iure nouo.C. dẽnt
immediate⁊ illico poſtviri moꝛtẽ mulieri reſtitui:⁊ ſi ałs
fiat/hr̃des viri tenẽt᷑ ad fructꝰ ꝑceptos ⁊ ad legitĩas vſu⸗
ras vt ĩ.S.’jſtati.alleg.cauet᷑:⁊ iõ vt mulier nõ poſſit ſtatĩ
poſt moꝛtẽviri dictã dotẽ ↄſiſtẽtẽ ĩ rebꝰĩmobilibꝰ repete
re illi iuri rnũciari ꝑ eã pᷣt ĩ fauoꝛẽ hr̃dũ:⁊ ↄſulo ꝙ ĩ oĩibꝰ
pᷣdictis ĩterueniat iuramẽtũ:alłs eĩ qtũ eſt ĩductũ ĩ puile
giũ paꝝ valeret renunciatio ſimplex cũ ſit ð iur diſt poſi⸗
tionẽ vt eſt tex.in.l.de die.ff.de pac.dota.⁊ not.i:g·vt pu
ta.in.l.iuriſgentiũ.ff.de pac.

—.

Bñi. l. vbi acceptũ. ff. de iudi.

Enũciat᷑ iuriſdicẽti ꝙ vbi ceptũ eſt iudiciũ ibi
finẽ accipere dʒ:vt.d.l.vbi.alł. Ideo ex hoc fuit
extracta illa renũciatio q̃ ponit᷑ ĩ inſtr̃o cũ qͥs ſe
obligatviribꝰ pluriũ ⁊ diuerſaꝝ cauſaꝝ ⁊ qñ dicit᷑ ibi ⁊ ꝙ
ꝑ vnã cãz fuerit receptũ circa executionẽ ꝑ aliam nichilo

minꝰ ĩ bonis obligatis executio ꝑfici valeat pluries ad

electionem creditoꝛis nõ obſtañ.tali pᷣuilegio legis vbi
acceptum.

— / „ . „ „
Bütki. l.ij S legatis.ft.de iudi.
Enunciat᷑ qñq; iuriſdicẽti ꝙ vbi aliqͥs reꝑitur in
Bai loco vbi domiciliũ nõ hʒ /nec ibi ʒxit / ibi nõ
tenet᷑ rñdere eſto ꝙ ibi ad aliquã cãm venerit/tñ
hʒ ius reuocãdi domũ:vt.d.S·⁊· S· oĩs.e.l.⁊.c.fl.ex. de fo.
cope. Itẽ renũciat᷑ iuriſdicẽti ꝙ vbi fit pactũ ĩter credi⸗
toꝛẽ ⁊ vẽditoꝛẽ/⁊ debiti ſolutio nõ poſſet ꝓbari/niſi ꝑ te⸗
ſtes vel ĩſtr̃a ſolũ tale pactũ nõ vʒ:vt notauit glo.in aut᷑
vt ſine ꝓhibi. matres debitrices creditrices ·S· penul.cre
do tamen ꝙ cum iuramẽto valeret et renũciari poſſet.

Benekicio cõdictionis idebiti.
Onſueuit renũciari cõdictiõi ſine cã q̃ dicit ꝙ
li iuri renunciatur. vt.ff. de condictio.ſine cau⸗
4Kſa. per totum.

BGükicio actiõis ĩ factũ x ſine cã
(Nena eſt renunciari cõdictioni ſine cauſa

que dicit ꝙ obligatus ſine cauſa vel iniuſta cã
actio in factum q̃ oꝛitur ex varijs figuris cau⸗
ſarum vt poteſt eſſe vbicũq; equũ eſt ex.l.actionem dart
nec in actione ꝙ metus cauſa. vt.l.j.ff.ꝙ metus cauſa.⁊ ĩ
caſu.l. ſancimus. C. de ſacro ſanc.eccle.⁊ in multis alijs
caſibus quos enumerari eſſet impoſſibile:vñ poſſ⸗ et cõtin
gere ꝙ alicui de contrahentibus cõpeteret actio in factũ
et ſic foꝛte infringeret contractũ:⁊ ideo ſi illi iuri fuerit
renũciatum poſtmodũ non poterit ↄᷣhens venire contra
Et eſt bonũ conſiliũ ꝙ ſemper in huiuſmodi renuncia⸗
tionibus interueniat iuramentũ:quia foꝛte ſi ałs ſine iu⸗
ramento nõ valeret / valebit tñ cum iuramento et eſt ma⸗
gna tuitio contrahentium.

obligatꝰ ſine cã vel ĩiuſta cã nõ tenet᷑:⁊ ideo il⸗

Benekicio exceptionis doli
Enunciatur beneficio exceptiõis doli que cõ⸗
Dpetit cum aliquis aſſerit ſe dolo vel calliditate
ulicuius inductuʒ ad aliquid faciendũ dandũ
em SVvel pꝛomittendum. de quo loquit᷑ de excep. do

ie†ürtbtum.
Benekicio iuris tt facti igno

Onſuetum eſt renũciare iurj ⁊ facti ignoꝛãtie
v,H“erroꝛi ⁊ titubationi ⁊ omi exceptioni que de iu
VVre pꝛo eis poſſet competere.nam lex qñq; ſub⸗
Auenit ignoꝛanti factum ius vel ignoꝛantiſeu ti
tubanti.vt.ff. de iur ⁊ facti igno.liuris ignoꝛantia.et.l.
erroꝛ.et.l.ij.cum ibi notatis.⁊.l.j.C. eo.ti.l.cum falſa.cũ
l.ſequenti.⁊.l.nõ idcirco.vñ quis ex hmõi ignoꝛantiavel
eius pꝛetextu poſſet competere actionẽ exceptio.⁊ ſic nõ
valeret qð eſſet actũ inter partes.ideo illi iuri renũciat᷑.

Benekicio actionis et exce⸗
ptionis ꝙ metus cauſa

Enunciatur iſti ſi aliquis per metum fecit vel
pꝛomiſit aliquid/vel per metuʒ aliquid ab eo
eſt extoꝛtũ vel exactum/ius ſibi ſubuenit dan
Wai MAdo actionemvel exceptionem. vt. ff. . Cꝙ me
tus cã quaſi per totũ.⁊.ff.de excep.doli.l.apud.S/penul⸗
timo ⁊ fina. Et ideo ne pꝛetextu hmõi metus id qð agi⸗
tur inter partes valeat reſcindi / renunciatur iſti actioni
ꝙ metus cauſa.

Menüciatio valde vtilis
Tan poteſt renunciari iuriſdicenti ꝙ vbi aliqᷣs

iuri ſuo renunciat / debet illud ſcire.vt in auten.
quõ opʒ epiſcopos ⁊ eleriS igit᷑. cũ ibi notat:.

Segquitur renunciatio

generalis.

Onſuetũ eſt renũciare in inſtrumentis/qũq; cũ
iuris auxilio tã canonici qᷓ; ciuilis.⁊ vult ꝙ oẽs
caſus iuris ciuilis ſeu canonici ꝑ quos ↄtra pᷣ⸗
miſſa poſſet ſe iuuare ſeu tueri habeãtur perinde ac ſi ſpe
cialiter et expꝛeſſe eſſent enumerati quibꝰ omibus ex cer⸗
ta ſcientia renũciat᷑. Et licet de iſta gñali renunciatione
videatur facere mentionẽ lex. C. qñ mu.tu.officio fungi
poſſit.tamen dicunt doc.ꝙ modicuʒ valet niſi dicatur ꝙ
renunciat᷑ iuriſdicenti gñalem renunciationem non vale
re niſi pꝛeceſſerit ſpecialis.vt.ffſi quis cau.l.ſed ſi quis.
S·q̃ſitũ. Item põt renũciari quibuſdã remedijs ſeu alijs
exceptionibus que magis in faeto conſiſtunt qᷓ; in iu⸗
re expꝛimant / vt puta renũciatur pꝛiuilegio litterarum
ne teneatur ſatiſfacere creditoꝛibus ſuis de certo tempo
re ratione guerre ſeu etiã pꝛiuilegio conceſſo alicui noue
baſtide. Item ꝙ nõ poſſit petere dilationem aliquã rõne
ſolutionis eius ꝓ quo ſe obligat. Item ꝙ omnis iudicia
lis aditus ſeu actus ex iſta cauſa ſibi denegef᷑. Item ꝙ
nec fecit nec dicit nec faciet nec dicet ĩ futurum aliquid
ꝓpter quod pꝛeſens ↄᷣctus minoꝛẽ obtineat roboꝛis fir⸗
mitatem.Et ſi Zᷣrium faceret vel reperiretur feciſſe ꝓmit
tit nomine pene.x.ꝑ firmam ⁊ validam ſtipulationẽ quã
penam inſolidum cõmitti voluit in caſu quolibet in quo
deficeret:de pꝛemiſſis. Jurauit ⁊c̃.Alias renũciationes
inuenire magis eſſe laboꝛioſũ qᷓ; vtile nec ſubtile niſi ſᷣm
diſtinctionem cõtractuũ qui fierent.nam ↄctus dant re⸗
gulam ſeu materiã renũciandi. Butrigariꝰ.

¶ Expliciunt renunciationes iuris ci
uilis dũi Jacobi Butrigarij:cũ lectura eiuſdẽ ſuꝑ Co⸗
dice.Opera mgr̃i Bertholdi Rembolt argeñ. Impẽſis
vᷣo Joannis Parui vniuerſitatis ariſieñ.libꝛarij iu⸗
rati.Anno dñi Milleſimo quingẽteſimo.xvj. Hie vero.

xviij. Febꝛuarij.
¶ Laus Heo.

Fo. CXVI.

Cpleh
Pie

ilenl
4 aundli⸗
Ortoab!
umbe
nurus

preut
letctio⸗
Annotatt

(Conmment
Poperal

Iurptetn,
Vllec
Mült
Glngnl

Index operis.

Epiſtola Io. Pyrrhi Anglebermei Iuriſconſulti: Regiique ſenatoris de
Mediolani Laudibus.

Eiuſdem libri tres de magiſtratibus Romanorum in tres libros Codicis
cum aliis commentariis in Gallia prius ſed negligentius editi.

Oratio ab Antonio Prato Magno utriuſque Gallię Cãcellario apud ſum
mum Pontificem habita ob ĩpſius elegantiam raritatemqʒ a Minutiano
rurſus impreſſa.

Interpretatio legis Contractus in ti. de Reg.iur. Diſputatio de lege Salica.
de fictione iuris. de ſuis hæredibus: de donatione mutua: quędamq; ali⸗
annotationes Io. Pyrthi in ius ciuile.

Commentarii eiuſdem in omnes ferme leges tituli de reg.iuris. quarum or⸗

do per alphabeti literas in calce operis tradetur ut ſingulis legibus ſacile
inueniendis fit locus.

Interpretatio paragraphi Cato. in. l. quarta, de uerborum obligationibus,
&.l. lecta. de rebus creditis.

Interpretatio.l. quatenus. de reg. iur. ubi lęraq; de eo quod intereſt: & eæ
Pretatio.f. ꝗ de reg plæraq; de eo q
poſitio. ſi iactum thetis: de contrahenda emptione, & nonnulla de feu⸗

dis ſingularia.

Cum gratia et Priuilegio.

.

Epiſtola lo. Pyrrhi Senatoris ad Io. Baleum Antonũ Prati magni
utriuſq; Galliæ Cancellarii ſecretarium / de Mediolani Laudibus.

lncredibilem mihi uoluptatem attulit elegantiſſima tua epiſtola mi ſuauiſſi
me Balee: qua Pratum Mecęnatem meum incolumem: ſimul & erga me tãto
pere beneuolum intellexi. qui quantũ pro ſua authoritate poſſit, pro ſua huma
nitate uelit ſtudioſis fauere, nõ multis eſt incognitum: in cuius integritate quã
tum ſpei repoſuerim haud ſatis eloqui poſſim. Iu uero nequaquã tibi ſatiſſactũ
putaſti niſi ſponte benefſicium literis adderes: & patrocinio diligenti prouoca
res abſentẽ. quod ad ſcribo partim candori animi tui: partim ueræ amicitiæ ui
ribus. quã honeſti ſtudii foetura prius inter nos edidit: quã eniteretur. Ea ſane ue
terum in me amicoꝶ ſtabilis beneuolentia nõ parum me conſolatur ab illa op
tatiſſima cõſuetudine remotum / abilla inquã patriæ dulcedine depulſum, nihil
æque deſyderantemut illoꝶ præſentiam in quibus animũ a puerobonamq;ui
tæ ſpem collocaui qui me quãuis abſentẽ quotidie meritis cumulant, ſolutaq;
(quod alunt) uorſura, grauiori me indies fœnore ſibi deuinciunt. Equidẽ nõ am
bigo quin te quoq; ac ipſos omneis mei deſiderium uiciſſim teneat. Cui ſane do
lori mutuo non uideo quid appoſitius mederi poſſit quã epiſtolarum ſolatium
quę quodãmodo repręſentant amicos quantocũque diſtantes interuallo. Fa de
re diligentius ad te minime negligẽtem uirum de ualetudine: deq; ſorte noſtra/
derebus quoque Italicisopportune ſcribendum duxi. ut qui reponẽdi beneſici
cauſa iudicium in pręſens ſortiri nequeam, in occaſionis aduentũ mihi diẽ diffin
di petens, in officio certe ſcribendi tibi reſt pondeam / & abunde faciam de rebus
noſtris: deq; noui ſucceſſu magiſtratus certiorem. Mirum dictu quantus me cę⸗
perit huius prouinciæ amor, etiã ſub ipſa initia quæ ſere ſubacerbiora eſſle ſolẽt.
Impendio me delectat elegantiſſima regio, ciuitaſque nobiliſſima: quæ anoſtris

atauis non modo cõmodiſſime eſt condita/ ſed etiã (pulſa barbarorum iniuri)

pulcherrime inſtaurata/ uarie ornata bõis legibus ĩſtituta eſt. Libet id qã ſentio
de hac inſubri Gallia fuſiuſque dicere, quũ longe abſim ab illorũ opinione qui
montium præcipitia uane metuentes nõ imitantur ulyſſem idcirco ſapientẽ ab
Homero patre uirtutis appellatum, quod multoꝶ mores hominum cognoue
rit. Vrbeſque multas uiderit. Experior eni m non aliena fide quã metus ille ſub
ruſticus uοααατι ιααταατστοασιptimis quibuſque & clariſſimis
obſit ingeniis: qui maximos ſæpe congtus optimoſq; ſucceſſus auertit.ſuæ quiſ
ne faber eſtſortunæ / ut ille inquit, nec aliud in cauſa eſt quod præclara ingenia
in occulto ſint, niſi quod parum cordati ſumus. Cæterum tanta eſtamice, tãq;

uaria huius regionis celebritas ut uno uerbo profitear id ipſum me hic reperiſſe

quod generolus ille Cardinalis Borbonius hæſitãti mihi prędicebat: ut proſuo
in me affectu uir eximię uirtutis olcitanti nimis aurem uellicaret. Nam Medio
lani in ampliſſimo ſenatu prudentiſſimoꝶ uirorum cõſeſſu plurimum honeſta
tus ſum, ubi nec humile/nec indecorum / neec improbum quicquã proponitur.
omnia modelſte / recte / concorditer aguntur. qua una re quid in republica ulla
melius ac diuinius? Ioãnis a Selua præſidis integerrimi ſapientia/temperantia/
pietaſque tanto eſt in cultu ut pacate totam hanc rempublicam ueluti numen
aliquod foœliciterque moderetur / & manileſtũ faciat quã innocentiæ patrocinio
magis quã artificio ullo beneuolentia hominum colligatur, quanta iuſticiæ in
malos potentia/ ĩnter bonos gratia. Hic inter epulas quoque de philoſophia/ de
ponis literis/cum Petro Buxio Toloſano ſuo amico perneceſſario: cũ reliquis

olezne
cnere erun
mtapuun
iccunta

nniulen

cnehone
Auunman

elnmtie
Wua
Agoren.
orin⸗

poͤmer⸗
ſertis

gar

Wimmat
tedlrtam
ubelorum
ſronudue
egriſern
Ucinimd
Aiuel cor

iit)e⸗

namum

ninn prat
ſrcum

llcdrret

Sinwonun
fknihan
nöngan
Puter &
ſtole:
Cmadne

Anbraten

Grisqo⸗
whlnech
tüneri
taſelch
liglu
enitgnt
llinoy

nctolten

kügeis

Dir
ilau

lnuie
degui
nn lolr
inching
güili
B lrihm
nunn min
tanmhn
llmnte
iaunbnn
Bamlui
cämkgii
ntanerin
Pltrmtt
ntesrnl
necemn
Pinriir
Nemuniid
dehant
dcner
bacebint
ma
ubaton
bei
b loigi⸗
n aigt
Sonnmng
egunen

eln

lunmi

collegis noſtris: uiris undecũque abſolutis: cum pleriſque aliis omni doctrinæ
genere eruditis aſſidue ſermoneen facit. Hoc eſt egregium ſpecimen uirtutis:cui
pręcipuum eſt ſtudium pietatẽ colere/inde magna diſquiſitione & æqua lance
iudicium facere: cuius exemplo fit ut in quocũque magiſtratuũ ordine: in multi
faria iudicum claſſe:inque ipſa pręclara cauſidicorũ concione/incredibili dexte
ritate/ honeſtate/rectitudine cuncta peragantur. Ad hæc in Mediolano ſiquis
diuinum cultum ſacrorumque ordinem requirat, inueniet in templis ex marmo
re ſumptuoſe ſtructis/in ampliſſimis uariiſque xenodochiis/ inque numeroſis
uirorum:aut fœminarum cœnobiis eximiam quandam maieſtatem / ritum/ac
religionem. Inde ſi ad mores ac reipublicę inſtituta animum aduertas, ineſtima
bilisoptimatum magnificentia eſt/nobilium familiarum decus & liberalitas in

gens:mercatorum induſtria/ uulgi ſolertia laborque mirabilis: ſumma eſt deni
que totius reipublicę adminiſtrandę ratio. Quanta iuuentutis indoles ac inſti

tutio? quam politica uirorum diligentia? quam ueneranda ſenum grauitas quã
Sabina matronarum honeſtas? quantaſolitudo uirginũ pudoriſque cura? His
accedit tam oeconomica frugalitas uictuſque ratio:ut inſubres non grauate tan

ta bellorum incõmoda ſuſtineant: ipia, que diuturnæ potentiæ mater eſt, par

ſimonia duce/quę nõ minus ad reifamiliaris augendę cõſeruandęque artem ſa

cit quã feracitas agri longe cultiſſimi frugumque copia ex aquarum ductibus
unciatim diſtributis aff luens. Inſuper accõmodata eſt hęc regio non modo iis

ui uel corporis ualetudinem curant:uel patrimoniũ augere ac rem (ut flaccus
4 P

inquit Hacere apprime ſtudent: cuiuſmodi magna pars hominum / ſed & literaꝶ

bonarumque artium ſtudioſis temperie coœlique fauore gratiſſima. Si enimflu
mina/prata/colliculos / hortos / nemuſcula/prætoria/ ruſcula beatumque otium
interdum quęrant /ſi quando urbis diſtedeat: prope eſt quo foris animũ laxent.
Pulcher eſt in agris uillarum cultus:in urbe ornatus ędium picturatarum. necq;
eſt inmonumẽtis marmoreis: precioſiſq; tnaꝗᷓ Praxitelis aut Phidiæ ſculpturis/
picturiſq; quas apelles ipſe ex officina ſua ꝓdiiſſe non inficias iret in excellentiſſi

mis inquam operibusuiſendis modica animi refectio. Luculentiſſimus ubique

ſplendor & oblectatio. Verum hęc omnia longe ſuperat liberalium diſciplina⸗
rum ſchola: in qua non etiã deſunt gręcę linguæ profeſſores benigni:quibus ego
(cum ad noſtri otii modulũ ſefe libẽter accõmodent) ita do operam ſuauiter ut
olim Eraſmo primũ: dein Aleandro, mihĩ nunquã poenitendis præceptoribus.
Gręcis quoque literis per otium indulget non illibenter Iacobus Minutius ho
mo plane diuinus. Eo pacto facile tedium deuoramus ubicũque a curis ſenato
riis uacat.ſoelicior Pinus Toloſanus ampliore otio ac bibliotheca locupletiore:

at ea foelicitate longe digniſſimus. In hoc quoq;ʒ ſtudioꝶ genere perquã ſoelix

Lõgolius: qui gręcas literas toto pene orbe perſequitur: inque noſtri Budei ar
cem ingenti animo tentat euadere. His adiungo Gerardum uercellanum abſo
lutiſſimo Viro Frãciſco Rubeo merito familiarẽ: quotãquã Beraldo illo meo
in otio literario ſępiſſime fruor, uterq; Gallus natiõe: uterque animo candidus

& in græcis literis prouectus magnũ noſtræ Gallię allaturus ornamẽtũ. Sed

heus quã bellũ mi iucundiſſime Balee: quãq; eſt ſuaue per tẽpora ſucciſiua di
uertere ad græcoꝶ fontes? qdiuinã quoq; philo ophiã ubere cffundunt cornu:
unde poſſis animiũ paſcere: ingeniũ colere: prodeſſe reipublicę. Adiuuant ſtudia

literarũ habitationis cõmoditas: paciſq; beneficium/quę nunc tota regnat Ita
lia:uarium muſices genus, qua quod uiuit omne duciur.de ſtudio feſſos exhila

rant urbanæ feſtiuitates / ludicra/ digitorũq; micationes: nobilium in armis col⸗
. AA i

luctationes: equeſtreſq; ludi in hippodromo. frequẽter celebrati e regione arcis
oĩum ſuperbiſlimę: uaria idgenus ſpectacula: triũphaleſq; nobiliũ matronatũ
põpę ueluti Cibeles: aut eaꝶ quę Oppiã Romæę legẽ relixere miro ſaſtuin de
auratis quadrigis repręſentatę. & ꝗd non? Hæęc nẽpe oĩa literario quoq; labore
fatigatis aliquod ingenio leuamen: animoq;ʒ recreationẽ præbent. Apud omnes
in cõfeſſo eſt nullã reperiri honeſtę uoluptatis ſpeciẽ: quã homini ingenuo uel
intra populoſiſtſima Mediolani pomeria captare integrũ non ſit. Tanta rerum
omniũ abundãtia: uini optimi & palato quãuis delicato uarietate ſua gratiſſi
mi: reique frumentarig: omnium denique frugum ubertas Mediolanum inter
amnes ſitum, influit: quaqua uerſum ditiſſimis urbibus oppidiſq; ac pagis cre
bercimis ambitum: magno quoque literarũ emporio ticino appoſitæ uicinum:
ut in ſumma nihil in ea urbe uirisingenuis deeſſe uideatur. Equidem ubi mecol
legi uehementer admiratus ſum Inlubricę rei magnitudinẽ, utpote indies opu
lentius luculentiuſque ſuccreſcentem: quę toties exciſa atque aratrumpalla in
tãtum reſtituta ſit: ut eã, calamitate belli cladeque toties ingeminata, creuiſſe
potius quã ulla ex parte detritam credas. Hæc omniũ ſane maxima & beatiſſi
ma futura eſt (cũ ſub optimo principe regatur) ſi pacatũ numen diram factio

num luem ab Italia tandẽ auerterit, omnium facilemaloꝶ parentem & iniuria

rum ſomitem. Cętera tam fœlix. tamqueabſoluta hęc regio, ut occupatus occu

pato uiro tantũ bonorũ numerũ quibus exuberat pro rei dignitate nequeaam

perſtringere. Itaq; ut ſemel finiam/ Pro omni huius Gallię ciſalpinę encomio
nõ inepte deſinere poſſe arbitror in hunc Auſonii Galli poetæę doctiſſimi elegãs
hemiſlichium. Et Mediolani mira oĩa. ſentioque cum Aegiptiis: qui Hierogly
phicis literis aſelli capite hominẽ præditum depingebant, eum qui ſua conten
tus patria quãuis optima non alias etiã uidiſſet, non alibi quoque rerũ niracu
la eſſe putaſſet.In hũc modũ perfunctorie:de rebus noſtris: deque:noſtra ſorte:
de mea familięque ꝓſpera ualetudine ſcribendũ putaui ad amicũ: cui nõ frequẽ
ter uacat idgenus commentariis animũ intendere. Tuum erit amice, mutuo de
tua: deque amicorũ omniũ ualetudine: de rebus etiã gallicis (qua parte licet)
ſępe nos facere certiores. Ad hæc onerabo te noua ſollicitudine atque ꝓuincia
meas uidelicet literas apud Luteciã reddẽdi Frãciſco Deloyno ĩcorruptiſſimo
ſenatori: præceptoriq;ʒ meo eruditiſſimo: ac exigendi reſpõſum meis literis quas
Ioanni Burdeloto de rep. bene merito ad Guillelmum Luillierium optimum
doctiſſimũque Regis Conſiliarium dederam multiſque uerbis cõmẽdaueram.
uod ut quã celerrime fiat mea multũ intereſt. Cõmentarios in titulũ de regu
lis iuris apud pãdectas: a me, quo poſtremo anno iuriſprudentiã in Aureliano
meo gymnaſio ꝓſitebar, ordinaria declamatione pro more tumultuarie recita
tos, Alexander Minutianus elegantiores edidit tum noſtri tum reipu. literarig
ſtudio: cũ antehac a neſcio ꝗbus typographis cũ ciuilibus aliis diſputationibus
noſtris citra meũ conſiliũ nimis deprauati eſſent. Atqui quod egoterſore ſtilo
lucubrationes meas emittẽdas minime curaui:hoc partim tẽporũ cõditioni(cũ
nec a philoſopho Tullius eloquentiã poſtulare ſe dicat) partim occupationi
meęæ forenſi condonatũ uelim: qua fit ut me tps otiũque ſcribẽdi plane deſiciat.
Hoc qualecũq; opus Mecænati meo uiro nunꝗᷓ ſatis laudato: ꝗq me ſibi dediti
ciũ tenet, offerẽdũ ſuſcepit Ioãnes Seguierus Toloſanus pręſes ob egregiã nir
tutẽ animique ſynceritatẽ illi inter primos gratus.efficiã ne munus hoc in me
Pratus male collocaſſe uideat᷑:quẽ ego merito ualer̃oĩbus uotis opto:ſaluereq;
per te lubeo. Ex Mediolano quarto Calendas Naias.

Runendo.

(Minpe
Coylllvete
encenche
appene
Tensciiſcti
lala Ontotin
breinece
Multenmes
crmnbomins
ann wegnitt
0 ichic
mtun Qu
Eſutnane:
Mmeroſges
Uriumrino
wnitetech
VrOptir
ruenon
elogttrque
Croninuenu
Cebenimno
önil epri,
uſie zng
cphumtedmnl
nimepalin
porinshabort
(peninar gun
bllsarmnorin
Uteconditum
umpenetel
lemoriam qi
ll uideatun
tereteoque
” Atotnon ſi

Rler⸗
Negi

(Cmopn
iſeiori
Inampt
ne Kerm
uialno
Cglichr
natän
klenne
Wisuitn
likeunn
. onbes e
inngen
hüm
nllſne
humt,
tni⸗
umit

Nleng
veninihti
rudanm
Niten
Nuinlicen
n

ummmt
npenee
maintie
numenen
parannit
Normn
ichginn
cliien
Z
gtogir
engin
vogeti
Anicii
citaminn
s(
tucenon
wim
mmidhn
ileing

5*

Reuerendo In Chriſto Patri: &. D. Domino Angolis mẽſi Epo Io. Pinus Toloſanus.S. P. D.

Multa & præclara poſt meã a uobis profectionẽ occutrerunt: quæ ad te ſcribere potuiſſem Pater
Ampliſſime: tam religioſis iſtis tu:s: & pluſquã atticis auribus digna: quã exactiſſimi iudicii tui ſtate
ræ appendenda. Id quod hactenus non feciſle: uereor ne tacito cõuicio: uel negligentiæ: ſiue potius
alterius cuiuſdam noxæ abs te nomine accuſer. Aduerſus quæ defenſionẽ nulla paro:ne ſine contro
uer ſia Orator in hac cauſa uidear. Quo fit ut malim condẽnationẽ a tam clemète Præſule reus ex
pectare:qᷓ ſine conſtitutione apud tantũ iudicẽ cauſam dicere. Prelertim cũ non ignorem te non mul
tum literas meas de iis rebus deſideraſſe: quas tantas ad uos perlatas eſſe ſcio: ut non epiſtola & pre
ſertim hominis in ſcribendo non multum exerecitati: ſed uix Prudentiſſimus hiſtoricus grãdi codice
earum magnitudinem cõplectatur. Nam quid fælicẽ illã diumnãque magiſquã humanã uictoriam?
Quid Inuictiſſimi Regis uix adoleſcentis maturũ & ſenile conſilium? Quid muilitaris diſciplinæ
peritiam? Quid urbanam:ciuilẽque prudentiam? Quid in tam dubio & ancipiti caſu cõſtantiam
& fottitudinẽ? Q uid liberalitatem: iuſticiam: pietatemque cõmemorem? Contra.quid hoſtium in
numeras ſirages? QQuid iacentia paſſim mutila: & trunca cadauera? Quid denique innumera alia:
quæ in maximo orationis fluxu: plurimiſque lucubrationibus exercitatus orator ix recenſeat:ne dũ
pro dignitate cõmemoret.ſed de his hec paucula nobis apud te deguſtaſſe ſuffecent. Vernũ ut intelli
gas Pater Optime nõ ideo me ceſſaſſe quod uoluerim potius: quã magnitudine rerũ deterritus illas
attentare non auſus fuerim: mittimus ad te orationem Clariſſ. & Ill. uiri Antonii Prati magni coma
tæ Togatæque Galliæ Cancellarii meo quidẽ iudicio: ſi quod tamen meum in hac parte iudicium
eſl:non inuenuſtam: neque illepidam: quam Bononiæ nuper coram Leone Romano Pontifice
in Celeberrimo Chriſtiani orbis conuentu: preſente Chriſtianiſſimo Rege: aliiſque innumeris: ordi
nis utriuſque principibus habuit:quæ eo quoque tibi plus miraculi: atque ſtuporis afferat: c loci tem
poriſque Anguſtiam & rerũ molem: ac grauitatẽ noueris: quæ tanta eſt: & tam ingens ut non unius
tantum:ſed multorũquoque hominũ quãlibetuegeta: uiuidaque ingenia laſſare & fatigare poſſ nt:
mirarique paſſim fere oẽs ſoleant:quomodo tot undique rebus: tot tamque difficilibus curis unius
hominis labor ſufficere ualeat. Cæterum uincit omnia facile promptum. & uerſatile ingenium: Vin
citpertinax quoddã Reipublice ſtudium: ſynceraque & incorrupta fides: ſimulque ĩmenſus & incre
dibilis amor in Principem: quo nihil tam aut difficile aut ardquum: nihil tam implicatum aut ſui natu
ra reconditum:quod non ille ſibi facile promptum: & uelut ad manum expoſitum faciat. Adde om
nium pene rerum quas uel legerit uel a puero quoque unquã audiuerit perperuã quãdam:infinitãq;
memoriam qua ſic preſtat:polletque: ut nihil non preſens: & uelut ante oculos poſitum dicere ac
loqui uideatur: cuius non leue quoque tunc periculũ factum eſt: Nam cũ Principum iuſſu breuitati

ſuderet: eoque orarionem interpolare: & pene totam inuertere cogeretur: ſic tamen diſcerptis: diſſu

tiſque oĩbusquicquid tunc tẽpori:loco:Rei:perſoniſque cõmodũ uidebatur: breuiter & concinne di
geſſit: ut non ſub manũ coagmentata: atque cõgeſta:ſed iampridẽ domi cõpoſita & premeditata ui
deretur oratio. Hanc itaque lege & boni conſule. Vale ex Med. M. D. XVI. Sep. Id. Ianu.

Alexander Minutianus Io. Pino Toloſano ĩuris conſultiſſimo .

Regioq; Senatori Clariſſimo. S. P. D.

CCum apud Pliniũ legebã Senator egregie tria hæc ſũma: & preſtantia Ca
toni ſeniori contigiſſe ur ſummus fuerit Orator: ſummus ſenator : ſummus
Imperator, uĩx adduci poterã ut id mihi quiſpiã perſuaderet: quãquã poſtea
Scipio Aemilianus hęc eadẽ multo clarius eodẽ referente præſtitiſſet. Nã cũ
pauci admodũ inuenti ſint: quos ſcriptores ſũmis extulerunt laudibus quod in
ſingulis claruerint, in oibus excelluiſſe ſupra humanas uires uidebatur. At nũc
ſententiã muto: & quę de Catone & Scipione nõ credebã, eos cumulate præſti
tiſſe aliis prędicare non uereor: pręſertim cũ feliciſſimis illis tẽporibus ab ineũ
te ferme pueritia id unũ a parentibus ſtudium filiis proponebatur: ut in omni
bus iis uirtutibus uel ſaltem in ſingulis eminerent. Non deerant magiſtri: non
illuſtres: quos imitarentur uiri: Non frequentes exercendi occaſiones: quibus ra
tionibus egregię oẽs artes: & cõparantur: & perſiciũtur. Quæ ideo cõmemora
uimus Senator Clariſſime: ne tibi mirũ uideatur: quod ſententiã mutauerim.
quãquã maius quiddã acceſſit: quod me uel pertinacẽ & repugnantẽ propelle
ret: qui ſine talibus adminiculis: quæ tẽporũ prauitate multis iam ſeculis nobis
deſuerunt, Illuſtrem & magnificũuirũ Antoniũ Pratum hec oĩa preſtitiſſe ui⸗
deam. Nãulcra Senatoriam grauitatẽ: in qua ad ſtuporẽ eminuiſe & uniuerſa
tua nouit Gallia: & noltra oĩs ſenſit Italia, egregi imperatoris partes obiuiſſe:

Daces in re militari excellentes:& qui ab ineũte ętate bella tractaſſent in pro

xima hac contra Heluetios pugna ſũma cũ admiratione.In dicendo uero tantũ

profeciſſe cognoſco: quãto ſiudiouix ſufſecerint: uel illi ꝗ in hanc indaſtriã oẽm
operã oẽm deniq;ʒ mentẽ contulerũt. Vnde fit ut facile credat ea illũ eẽ quã pre

dicas memoria: ea ingenii acrimonia & prõptitudine. Nã cũ noua negocia coti
die ipſi ĩportentur, qũo niſi in ingenii & memoriæ magnitudine: & excellentia
talia pręſtare potuiſſet? de ꝗqbus pro dignitate celebrãdis aliũ mihi proſpexi lo
cũ: ubi ingenii mei uiribus habenas relaxẽ.id quod eo libentius cõmodiuſq; ſa

cturus ſum, quod latũ mihi cãpũ exhiberi cerno:ĩ quo ſi unquã alias, liberrime

decurrã. Interim hæc delibaſſe ſufficiat: tibiq; meã hanc uolũtatẽ declaraſle:q

ſingulari erga tantũ uirũ animo non contentus, eũ tuis ſcriptis & in omni ſer

mone laudibus efferre, plurimũ letaris cũ id ab aliis efficit illiſq; ueluti ſuccen
turiatus ades ꝗ id conari uolũt: ut quod ipſi per ſe non intelligũt, te docente co
gnoſcant. Id quod uel ex hoc ipſo facile perſpexi, quod hãc orationẽ illo neſciẽte

edendã curaueris, ut hominibꝰ innoteſcat Antoniũ Pratũ uirũ uere Magniſicũ
ad ceteras egregias ſuas uirtutes quarũ fulgore Italos etiã illuſtrauit, in tãtis re
gni occupationibus: a qbus non liceat uel ad neceſſarios uſus diuertere, admira
bilis eloquentig acceſſionẽ feciſſe. Vale columen meũ. & gratiæ qua apud uirũ
iſtũ Ampliſſimũ plurimũ uales, aliqd Minutiano tuo impertire: ut in amicorũ

illius cohortẽ ĩmo potius clientũ ac mancipũ gregẽ recipiatur. Mediolani. ex

edibus noſtris. M. D. XVI.

Oratio habita Bononĩę corã Leone.x. Pontifice in frequenti Cardinaliũ
cõcilio:ipſo Rege Chriſtianiſſimo præſente, a Clar iſſimo & Illuſtri Viro
Antonio Prato magno Gallię Cãcellario tertio Idus Decẽbris. . D. xvi.

CSi quiſquã hoĩum. B. P. iuſta aliqũ de cã iniũctũ ſibi dicẽdi munus reſpuerit:
aut in aliũ quẽuis hoĩem aptiorẽ magiſq; exercitatũ reiecerit, Nẽo certe inſicia
