nduncine ſeu dilati⸗ tum facit hec lex:qꝛ etiam vbi interlocutoꝛia eſt erenda dinuo pio.ff. de re iudi. Et ex pꝛedictis põt apparere q̃ ſit
miattittet, ones qñ ſczʒ tranſlatio poſſeſſionis pꝛecedunt tot citationes ⁊ ve⸗ difſferentia inter realem ⁊ ꝑſonalem:⁊ ita oꝛdina glo.
eii ice 8 debeãt fle ri caſus in aut᷑.qui ſemel: ſed certe nec conſuetudo hoc ¶ In glo. que incipit ibi conueniens ibi cum cauſe.hãc
Kiurgftl ri. appꝛobat nec videtur verum de iure:nã vbi debet ferrii ¶Llo. declara vt. S. dixi. ſ In glo. que incipit diffinitis ibi
Nciicden terlocutoꝛis videt᷑ vna citatio ſufficere vt.l.iiij. totiẽs. ſed hodie.hec non placet:vt dixi.S.¶ In eadem gl ibi nõ
Ennlern ff. oe dam. infec. ⁊.l. de pupillo· S. ſi qs foꝛteff. dẽ no. ope. poteſt antelitem conteſt. ⁊ pꝛopter aliud: qꝛ miſſus in poſ
* ecnd nun. Nec ob. hec lex quia hic non ſunt neceſſarie tot ci⸗ ſeſſionem non ficret ſtatim poſſeſſoꝛ:ſed pon annum tatũ
nllterdket tatiões ad hoc vt iudex poſſit poſſeſſionem trãſferre ſed weſſet ð finem noſtre.l.¶ In gl.que incipit non fieri hec
Puſlgiumn adhoc vt habeat poteſtatem faciendi alterũ detribꝰ que glo.pꝛocedit ſi hẽs dictionẽ vel inter verbum repꝛeſenta
ndiſeſttft ſunt hic ⁊ potiꝰ ꝓpter alia duo q pꝛopter tranſlationem. ret ⁊ verbum poſſeſſionem:⁊ ſic qñ ſunt tria remedia al's
ontumcht ¶ Item non ob.aut᷑.qui ſemel:qꝛ poſito vno abſurdo ſcqͥ non pꝛoced eret.¶ In glo.que incipit aĩo vt ff ⁊c. iſta gl.
Ceſcniguin ur aliud. vt.l.ratas.S. de reſcin.ven.ſed ita eſt ꝙ ibilite eſt ideo poſita:qꝛ videtur implicare ↄꝛia.ſ.eẽ abſentẽ ⁊ in
Cducehmiln non conteſt. poteſt diffinitiua ferri quod eſt mirabile er⸗ cumbere rei:ſʒ potes addere tertiam ſo.ſ.ꝙ eſt abſens a
eftceiſtun go ſequitur aliud.ſ.ꝙ tot citationes fiant añ lit.ↄteſtat. iudicio incumbit tamen rei animo ⁊ coꝛpoꝛe.
tiidifunnir Item op.ꝙ hec citatio per edictum non ꝑmittat᷑ oĩbꝰ Bi ſem el Actoꝛ in actione pꝛopoſita Actoꝛĩ a⸗
,ſErterllt vt.l.ſed ĩterpellatur.ff.de arbi.cũ ſi.So.fateoꝛ oppoſitio eEL. habet neceſſe perſiſtere hoc ctiõe ꝓpo
täftediger nem ſʒz hic erat oꝛdĩariꝰq põt citare ꝑ edictũ.i Item op. Apꝛimo:⁊ eo exñte in cõtumacia ex liquidato ne ſita an he⸗
gTitribeca ꝙ non equiparetur citatio iudicis pꝛimi ⁊ ſucceſſoꝛis:vt R Agocio , reum vel iterata a's examinata 2 me⸗ at neceſſe
ludicionn ff. de iudi.l.nõnũc;.⁊.l.edictũ.Sol.fateoꝛ oppoſitionem lius ſi teneas opi.gloſ.ſ.ꝙ ex pꝛima ſola contuma.cadat pſiſtere.
pꝛoomnb vt glo.nã ſi pꝛedeceſſoꝛdedit tres cogitur aliam dare ſuc a iure ſuo contumacia actoꝛis cadit actoꝛ a iure ſuo.ſ DHi
ceſſoꝛ:ſi aũt ipſe ſucceſſoꝛ dedit tres nõ cogitur dare aliãs uide in tres partes: quia pꝛima ponit quandam diſpoſi⸗
Utnacicſtt ſed põt ſi vult. Itẽ op.ꝙ citatio re t verbo nõ ſit ꝑmiſſa tionem ſpecialem ʒ actoꝛem vſq; ibi ꝙ ſi cãm ibi ponit
ſiquis ius yt.l. pleriq;. ff. de in ius vo. So. regulariter eſt permiſſavxt que ſint ptes iudicis in conſtituendo actoꝛem etiã contu
tl.ſancim tamen de honeſtate pꝛecedat contumacia/vel foꝛte dene macem vſq; ibilſi ſit libi ponit quale ſit officium iudicis
rqni cau ceſſitate vt dixi. allit in duobus caſibus pᷣmis quando actoꝛe ſic in cõtuma. conſtituto vſq; in finẽ. Cã huiꝰ aut.
it cötumar eſt in domovt in contrario. Item fallit:vt.l.ij. v. de offic. fuit qꝛ actoꝛ qñũq; faciebat citari reũ ⁊ cum venerat nole⸗
olbet diuer. iudi. ¶ Itẽ opp.ꝙ non fiat poſſeſſionis tranſlatio bat pꝛocedere:⁊ ita fatigabat quotidie reum:⁊ ideo con⸗
Aturpece ſed ſola miſſio vt.l.cũ vnꝰ.de bo.aut᷑.iudi.po.⁊.l.iij.S·ge⸗ cra hoc eſt pꝛouiſum vt colligit᷑ ex ·S omnẽ in coꝛpoꝛe vn
wſetehni⸗ nera.de acqᷣ. poſſ.So.hic loquitur ĩ reali ibi in perſonali. de hec ſumit᷑. Iſta aut᷑.continuatur ad.l.conſ’ ent aneum
pertciitli ¶ Item op.qꝙ etiam in reali non fiat tranſlatio poſſeſſiõis ſic/qꝛ ibiviſi um eſt quibus remedijs vtatur actoꝛ pꝛeſens
oeccatpen vt.l.ſi quis emptionis·S. pe.S.de pꝛeſcrip.xxx.vel.xl.an. aduerſus reum abſentem/erat ergo econuerſo videre qᷣ⸗
curcte So. hic lis eſt conteſt. vel quaſi ibi non. ¶ Item op.quia bus remedijs vtatur reus pꝛeſens aduerſus actoꝛẽ defe⸗
Ger hic dicit cui incũbit ⁊c̃.qũo incũbit cũ ſit abſens.uius rentẽ ⁊ abſentẽ/⁊ de hoc hic ponitur. Pone ergo caſum
ace timoꝛe dicit glo.ꝙ incumbebat animo ⁊ non coꝛpoꝛevel in terminis hoc modo Titius me aliqua actione ↄuenit
ſh ni etiam coꝛpoꝛe alieno. Tu dic ꝙ poteſt eẽ abſes a iudicio ⁊ libello oblato ſe abſentauit: nec vult liti renunciare nec
ſur ⁊ tamen poſſidere rem coꝛpoꝛe pꝛopꝛio ⁊ animo: ſic ergo pꝛoſequi: ſed differre: qucro an mihi detur aliquod re⸗
nnne hic mittitur in poſſeſſione bonoꝝ petitoꝛis non omnium medium contra eum/⁊ dubito de hoc: qꝛ iure cauetur ꝙ
hitlhnit niſi quãdo rceus dolo deſijt poſſidere vt.l.fulcinius · S.itẽ nemo inuitus agere cogitur Imperstoꝛ rñ. ꝙ quicũq;
insglue 6 vigeamus ff. qui ex cau. in po.ea. ¶ Item op. ꝙ non ſuffi⸗ actionem ſuam pꝛopo ſuit altero dẽ duobus modis.ſ.vel
hino nenc cilat actoꝛi ſi tranſferatur in eum poſſeſſio vt.l.a diuo pio. libellum oꝛdinarie poꝛrigendo /vel pꝛecibus imperatoꝛi
eltan⸗ 6 5S.ſi ſuper rebus.ff de re iudi.vbi auditur quis veniẽs ad oblatis ⁊ iudici inſinuatis/t per enm aduerſario cogni⸗
lecpoteul 4 diſputãdum de dominio ⁊ de iure pig. reuocatur poſſeſ-⸗ tis cogitur litẽ vſq; in finem pꝛoſequi:⁊ hec in pꝛima ꝑte
4 llie ſio.Quomodo ergo ſufficit hunc eſſe miſſum in poſſeſſio⸗ ¶ Inſtat iuuenis quid ſi pꝛoſequi nolit KRñ. Imperatoꝛ
heerunn, nem. Reſpondeo aut ego actoꝛ ſum dñs ⁊ ſufficit poſſeſ⸗: ꝙ ad inſtañ tui conuenti tribus edictis citabitur ꝑ inter⸗
nte ſionem ad me tranſlatam:aut non ſum dominus.⁊ tũc ſi ualla.xxx.dierum /t hoc ideo qꝛ vox pꝛeconis paucis in⸗
isclf 4 veniat aliquis qui dicat ſe dñm vel habere ius pignoꝛis noteſcit / que citatio etiam delegatis ꝑ pꝛincipem eſt con
chelinn nõ reuocabit miſſionem iudex:ſed declarabit miſſionem ceſſa:⁊ poteſt fieri lite conteſt.vel non/ hoc modo actoꝛ
Gr ee non nocere alij non citato ⁊ ſic ſufficit iſta trãſlatio:ſic ⁊ erit in contumacia conſtitutus/ hoc in ſecunda parte.
hneſtuechne ałs miſſio facta contra fructuarium non nocet pꝛopꝛieta ¶ Inſtat iuuenis eo ſic in contumacia quale erit iudicis
1 Nnieh rio:vt.l.ſi vi.ff.de vi ⁊ vi ar. M officium dicit imꝑatoꝛ ꝙ ſi in cõtuma.perſeuerat adhuc
etftlsd ¶ Itẽ op.ꝙ non audiant᷑ allegationes pᷣſentis:qꝛ liquida ei dabitur ſpacium anni infra quẽ ſi nõ venerat iudex au
c tes ulni ri nõ põt: vt.l. pperãdũ ·S. ſinaũt ex geſtis.S.de iud. So. diet allegationes rei ⁊ veritate inquiſita diffinitiue litez
roheng olim reo abſente poterat liqdari ⁊ hodie etiã vt hic: ſed decidet/⁊ licet actoꝛ infra annum ſibi datũ veniat iudex
reſſllite acctoꝛe abſente olim nõ / hodie ſic vt. d.l. pꝓperãdũ.¶ Itẽ eum non audiet niſi pꝛimo omnes ſumptus litis reo reſti
Aoſru oppo.ꝙ nec ſnĩa diffinitiua ferat᷑ nec fiat actoꝛ poſſeſſoꝛ

tuat quibus pꝛeſtitis ⁊ moꝛs purgata iterum ſe abſenter

Butrigarij Bcda pars ſuꝑ Beptimo libꝛo Codicis.

ex pꝛima cõtuma.ſᷣm quoſdã vel ex noua ⁊ nouis citatio

nibus ⁊ alio anno:ſᷣm alios actoꝛ ꝑ ſententiã pꝛiuabitur

iure ſuo.hoc dicit Poſito caſu collige nota.¶ Nota ꝙ in
uitus cogitur actoꝛ in iudicio ꝑſiſtere.¶ Itẽ nota ꝙ vide

tur coꝛrecta.l.edita.S.de eden. ¶ Itẽ nota ꝙ hic videtur
repꝛobari citatio per pᷣconem.ſ¶ Item nota ꝙ olim daba

tur actoꝛi dilatio.x.dierum hodie.xxx.¶ Item nota ꝙ li

Sniĩa an te non conteſta. pꝛoceditur ad diffinitiuam ꝙ eſt mira⸗
poſſit ferri bile. Item nota ꝙ ex ſola contumacia quis cadit a iure
añ lit. cõt. ſuo ꝙ eſt etiã mirabile.

¶ Sp. ꝙ quis non ↄpellatur agere vt.lj.S.vt nemo in⸗
uitus. So. aut eſt actio pꝛopoſita altero de his modis et
compellitur hoc modo vt hic/aut non ꝓpoſuut altero de
his modis/⁊ tunc ex iuſta cã compellitur cau:atiue non
pꝛeciſe:vt.l.infamari.S. de inge.ma.⁊.l.ſi ea.j qui ac.non
poſ.⁊.l.quidã.de le.ij.ałs non vt in ↄꝛio.¶ Itẽ op.ꝙ pot
actoꝛ actionem mutare ⁊ emendare vſq; ad lit. cõteſt. vt
l. edita S. de eden. So.gl.dicit illã eſſe coꝛrectã odo.dicit
ꝙ non pꝛo cuius declaratione dicit ꝙ aliqñ vult deſiſtere
actoꝛ ⁊ poteſt ⁊ olim ⁊ hodie vt.l.deſtitiſſe.S.de iudi.⁊.l.
poſtq;ᷓ. S. de pac.aliqñũ vult actionẽ mutare/⁊ põt vſq; ad
lit. conteſt.vt.l.edita:aliqñ nec vult deſiſtere nec mutare
ſed differre:⁊ tunc nõ poteſt vt hic: ⁊ hoc pꝛobatur in coꝛ
poꝛe:⁊ hoc tenet dominus mar.⁊ ita vidi conſuli:⁊ etiaʒ
oppoſitum fuit conſultum ⁊ ſi velles ſuſtinere glo.dicen⸗
do ꝙ tex.in coꝛpoꝛe dicit ꝙ libellum datum quis debetꝓ
ſeqͥ ̊ ſi mutare poſſʒ nõ ꝓleq̃ret᷑ libellũ:ſʒ alið ⁊ alið iudi
ciũ Rñ.ꝙ vᷣe ẽ alia cã ⁊ alið iudiciũ:ſʒ nõvẽit actoꝛvt ex
alia cã:ſʒ eadem quce coꝛrigit ſicut põt.(¶ Itẽ op.ꝙ detur
dilatio.x. dierum:vt.l.conſentaneum. cum ſi.gloſ.dicit il
las coꝛrectas ꝙ non placet /nec miruʒ ſi maioꝛes dilatio
nes dantur actoꝛi:qꝛ etiã lite non conteſtata pꝛoceditur
diffinitiue Z eum. Itẽ ex ſola cõtumacia cadit a iure ſuo

ꝙ non eſſet in reo ⁊ nunq; inducitur repetitio in vno eius
ꝙ dictum eſt in alio vbi ſubeſt ratio:vt.l.lʒ imꝑatoꝛ.de le.

ij. ⁊ eſt hic.¶ Itẽ op.ꝙ minoꝛi tpᷣe pereat ius actoꝛis: vt
S.de dila.aut᷑ꝙ fieri.So.vt gl.⁊ dicã ſuper ea.¶ Itẽ op.

gloſ. ꝙ dictio aliud male implicct ⁊ ſo ⁊ male vt dicã ſu-
ea.¶ Item op. ꝙ etiã poſſet ꝑ pꝛeconẽ citari:vt in coꝛ.e·S ·

omnem.So.ꝑ pᷣconem:vt ibi ⁊ ꝑ edictum:vt hic.

¶ Item nota in eo ꝙ dicit textus paucis innoteſcit il

la non pñt in notoꝛium trãſire que non habẽt actum ma⸗

Mãifeſta nẽtem:lʒ põt in manifeſtum traſire ⁊ manifeſta bñ debet
qñq; ðᷣbẽt pꝛobari:vt.l.ciues.jde appel.⁊.l.ſi vero·&·qui pꝛo rei. ff.

ꝓbari.

qui ſatiſda.co. Sed ea que hũt actum manẽtẽ vt ſunt cdi
cta in albo poſita bñ poſſunt trãſirein notoꝛiuʒ:⁊ ideo iu
dex qui inquirit de homicidionõ debet facere interrosa

tionẽ teſti ſic dico ꝙ de hoc eſt vox ⁊ fama publica ⁊ no⸗

toꝛium eſt.nã non poteſt eſſe notoꝛium:qꝛ non habʒ actũ
manentẽ homicidiuʒ / immo ſubito trãſit lʒ in manifeſtũ
poſſit trãſire:ſʒ qũ aliquid eſt notoꝛium vt dixi non expe
dit pꝛobari rem ſic eſſe:ſed notoꝛium eẽ.¶ Item op.ꝙ de
legatus nõ poſſit ꝑ edictum citare:vt in aut.de litigio.S.
oinnem. So.vt glo.ſ.ꝙ ſit ſpeciale in delegato pꝛincipis
⁊ hec vera.¶ Item op.ꝙ lite non cõteſt.nõ poſſet ad dif⸗
finitiuam pꝛocedi:qꝛ ſpeciale eſt in cã appellatiõis:vt.l.
fi · S. illud j.de tẽ.ap.So.vt gl.qꝛ eſt ſpeciale hic ⁊ que ſit
rõ infra dicã¶ Item op.ꝙ nõ ſit ſpãale actoꝛe abſente:vt li
te non conteſt.feratur diffinitiua/ummo idem ⁊ reo abſen
te:vt in aut vt omnes obe.iudi.pꝛouin.Sſi vero.⁊.S.vbi
de cri. agi opoꝛ.aut᷑ q̃ in pꝛouincia.So.vt gloſ. vel dic ꝙ
eſt tutius vt glo innuit ꝙ ibi fertur diffinitiua ð pũtem ⁊

litem conteſtantẽ licet executio fiat in abſentem.¶ Item

op.ꝙ cum non ſit liquidum non poſſit ferri diffinitiua:vt
l.pꝛoperãdum·S.ſinaũt.S.de iudi.So.hic erat liquidum
vel liqͥdandum.ſ¶ Itẽ op.ꝙ liquid ari non poſſit:vt.S.de
iudi.l.pꝛoperãdum/S.ſinautem.So.illa ſunt coꝛrecta/⁊
ideo eſt cõſiderare tria iura. OPꝛimo iura.ff.⁊ ſᷣm ea acto
re abſente non poterat negociũ liquidari:nec etiã diffini
tiue pꝛonunciari:etiã ſi erat liquidum /ſed circũduceba⸗
tur edictum ⁊ abſoluebatur reus ab obſeruatione iudicij

Sñia dif⸗ vt.l ⁊ poſt.ff.de iudi.ſed reo abſente ⁊ actoꝛe pꝛeſente bñ

finitiua pᷣt
ferri reo

poterat liquidari ⁊ pꝛonunciari ſi lis erat conteſtata als
nõ / vt ibi dicitur Scðdᷣʒ iura codicis nil eſt innouatũ reo

abſñite ⁊ a- abſente:ſed actoꝛe abſente ſic.ſ.vt ſi negocium eſt liqui⸗
ctoꝛe pñte dum poſſit pꝛonunciari/ſi non eſt liquidum liquidari nõ

poteſt:vt.l.pꝛoperãdum.S.⁊ ſi quidẽ. Jure nouiſſimo nil
immutatur reo abſe ente / ſed actoꝛe abſete ſic.ſ. vt poſſit li⸗

quidari ⁊ diffinitiue ꝓnunciari etiã lite non cõteſtata/c
maioꝛ dilatio ei datur.¶ Quero ergo qualiter õ actoꝛem

cõſulat reo? Rñdeo qꝛ põt petere reus eũ puniri mulcta
titu.ſi quis ius di.non ob. Item qꝛ põt liqdare ſi velit

etiã lite nõ conteſtata: ⁊ facere ꝓnunciari diffinitiue.ſ.ꝑ
aut᷑. iſtã. E cõtra actoꝛi conſulitur ̊ reum abſentẽ vt non
ſolum poſſit eũ facere mulctare:ſed etiã ſi nõ eſt lis cõte⸗
ſtata / vel qſi vel eſt conteſt. vel qſi:ſed non liqdum de cꝗ
põt petere ſe mitti in poſſeſſionẽ ᷣm ea que dixi in l.cõſen
tancum.ſi autẽ eſt liqdum /vł actoꝛ vult liqdare poſt litẽ
iam conteſtatã põt ⁊ diffinitiue pꝛonũciabit᷑. Itẽ põt eũ
facere citari re ⁊ verbo:vt dic.l.cõſentaneũ.ſ¶ Item q̃ro

quare hic põt ꝑueniri ad diffinitiuam lite non cõteſtata:

⁊ an ſit ſpale reo pᷣſente ⁊ actoꝛe abſente: Rñdeo ꝙ iſtud

conceditur vbicũq; õ abſenteimn aliud auxilium ceſſat: vt

l.ij. ⁊ aut᷑.ibi poſita.S.ſi vt ſe ab her̃di.abſti.ſic eſt hic:qꝛ
reus nõ põt mitti in poſſeſſionẽ bonoꝝ:qꝛ debitũ non p⸗
tendit:⁊ ſi dicas nõne põt mulctari actoꝛ: HBñdeo ꝙ ſic.
ſed nõ ꝓpterea reus hʒ intentũ ſuũ.⁊ ideo põt diffinitiua
ferri etiã lite non ↄteſt. Eſt ergo cõe in actoꝛe ⁊ reo vbi⸗
cũq; aliud remediũ ceſſat.⁊ ideo vidi.q.de facto:nã qͥdã
floꝛẽtinus erat cancellatus de ſocietate ſua/⁊ petebat ſe
iterũ ſcribi/⁊ fecit citari eos qui eum fecerãt cancellare

illi nõ ↄparcbãt:actoꝛ nõ poterat mitti in poſſefſionẽ bo⸗

noꝝ citatoꝝ:qꝛ non pᷣtendit debitũ:ſʒ põt ad diffinitiuã
ꝓcedi vt hic.⁊ ita cõſului.⁊ hoc ꝓut intelligis ꝙ hic nõ

fuit ↄteſtatio nec q̃ſi:ſ ſi dicas ꝙ eſt q̃ſiↄteſtatio. quero

vñ inſurgit hoc: Rũñ.ex eo ꝙ reus negat in abſentia acto

ris cũ ſi in eius pꝛeſentia negaret eſſet vera conteſtatio.
Modo innuit glo.ꝙ etiã ſi eſſet pᷣſens non cõpelleretur
rñdere.circa q̃ dic ꝙ aut loquoꝛ de abſente ⁊ ille põt cita

ri re ⁊ ꝓᷣbo:⁊ ad iudicem adduci:vt.l.cõſentaneũ.aut eſt

pñs ⁊ non vult rñdere/⁊ poteſt cõpelli rñdere mulcta in⸗

dicta:vt.l.j.S.ex hac.ff.de ven.inſpi.non autem citari re

vᷣbo cum ſu pñs: ſic ĩtelligat᷑ hec glo. Item qro an per

ſentẽtiam actoꝛ an ipſo iure cadat a iure ſuo? Et dico ꝙꝓ

ꝑ ſnĩam/⁊ nõ dicet iudex qꝛ actoꝛ fouet malã cauſam:iõ
abſoluo reumimo dicet ꝙ mihi liquidum eſt actoꝛẽ con
tumacem/⁊ tot vicibus citatũ:ideo pꝛiuo eum iure ſuo.⁊
mihi videtur ꝙ tutius ſit ꝙ reus inchoet nouã inſtantiã
qua petat actoꝛem pꝛiuari iure ſuo.poſſet etiã in eadem

inſtatia hoc fieri officio iudicis /cum ea q̃ occurrũt in iu

dicio ꝑtincãt ad eius officiuʒ. ar.l.ediles · S· item ſciẽdũ.

ff. de edi. edic.¶ Itẽ quero qñ dicatur reus conuẽtus per
libellũ /⁊ in hoc eſt opinio:nã quidã dicũt ꝙ ſtatim qũ li⸗

bellus eſt poꝛrectus iudici. Ego puto verius quãdo iu⸗ 1
bellum.

dici eſt oblatus ⁊ iudex eum obtulit reo. ¶ Item q̃ro an

eus qñ
dicat co⸗
uẽtus ꝑli⸗

iſtud tẽpus poſſit abbꝛeuiari ꝑ iudicẽ.Glo.ar.pꝛo ⁊ j..

finaliter tenet ꝙ non de iure:iʒ de cõſuetudine ſecus:ſed

Ja.de are. dicit ꝙ aut lex dicit detur tãtum tẽpus ⁊ non
minus ⁊ tunc iudex põt tẽpus ampliare ſine aliq̃ cauſe
cognitione:ſed minus dare non põt ſine cauſa vt in glo.
ex cã ſic. Idẽ ecõtra ſilex dicit ꝙ habeat tm̃ tẽpus/⁊ nõ

plus.tunc iudex ſine cauſapõt dare minus ſed plus dare
non põt ſine cã / cum cã ſic/a ita determinat ipe.l.ij.ff. de

re iudi.ſi vero lex ſimpliciter det terminũ nec dicit ꝙ nõ

plus vel nõ minus det᷑ tũc iudex põt minuere vel augere
ad ſui ſenſum:vt.l.nõnunq;.ff. de iudi.¶ Sʒ an hoc ſit ve⸗

rum plene dixi in.l.ꝓperãdum.S.de iudi.iſ Item q̃ro an

hoctpᷣs ſit ↄtinuũ: Glo.dicit ꝙ ſic: ꝓ ea faciũt due leges.
l. ſiue ꝑs.S.de dila.⁊.l.j.de feri.¶ Item q̃ro an ecõtra reo

abſente ante litẽ ↄteſt. poſſit actoꝛ liqdare ſi velit:x dicit
glo.ꝙ no: qꝛ iura vetera nõ reperiũtur coꝛrecta.¶ Itẽ qdaq

ſi actoꝛ iam ter citatus veniat infra annũ ⁊ dʒ daͤnari in
expeñ.nunqͥd ꝓnunciabit᷑ ſuꝑ eis ĩterlocutoꝛie: videt᷑ ꝙ

—

non.qꝛ expeñ.non ſolẽt venire in ĩterlocutoꝛia/⸗ hoc cõ⸗

Expenſe

fitentur quidã:⁊ ideo dicũt ꝙ nulla ſnĩa fertur de expen. nõ venlũt

ſed iudex actoꝛẽ non audiet in cã:iĩmo eũ repellet donec
ſoluerit ei expen. ſed tu potes dicere ꝙ ferret᷑ interlocuto
ria/a in ea venient expeñ. qꝛ vbicũq; diffinitiua ſnia non

ſed hoc ſuꝑ expen.cõtumacis nulla diffinitiua expectat᷑:

ergo in interlocutoꝛia poſſunt venire vt in qualibet diffi⸗
nitiua intuenirent: ꝓbat᷑ per ſimile in.l.ij.ff. de ap re.⁊ d

ſatiſda.cog.l.arbitrio.⁊ ꝙ ibi nõ.i Itẽ q̃ro an ſi iterũ in⸗
fra annũ ſe abſentet debeat ter citari ⁊ habere annũ aliũ
⁊ firmat glo.in.l.pꝛoperandum.S.⁊ ſi quidẽ.S.allega.ꝙ

non:ſed mihi videtur equius ꝙ ſic cum invnũ dãnuin ſit

in inklocu
toꝛis.

cxpectat᷑/tunc interiocutoꝛia hʒ vim diffinitiue ał's non.

dies poſit
denotoꝛ
ſoa pꝛic
ideiuct
gatis cin
biſicci 5
lriui deb
leiapꝛece
deſebuse
decalumn
lriderek
loſed alte
diſſinitin
tur actoꝛ
turibiſee
ciomſee
qu pꝛiu
in inter
licijk
lucipittr
lilꝛope
daſJnc⸗
pelnſtit
unvols

ceo iude
höſpecta
bitarider
fuenitur
eſecontun
Caturtott
Ne igtelli
ſitenocu
Mperiturig
laſpectnl
iit gf
1 .b. . con
altie ſtea
CNemo
konerei

*

Quomodoet quando iuder. Fo. XLVI.

Uler; int paſſurus qꝛ cadit a iure ſuo. Item attẽde hic ꝙ reitera⸗ conteſt. poſtea me abſentaui ex cã neceſſaria ⁊ pꝛobabili
kumnn . ta cantumnacſs ngerar pend: t dicuur reiterata qñ pꝛia ⁊ tpe ſententie fui citatus ad dñm ⁊ lata ſnĩa aalr 3 me q̃⸗
ltreinn Pena au eſt purgata. Et ſic nota ꝙ reiteratione delicti augetur pe ritur an mihi pꝛciudicet ſnĩa Rñdet᷑ ꝙ nonnocet nõ ip̃o
Nidſfnt Nt gek reite⸗ naa alibi dle lex penã cumulari ex reiteratiõe delicti: vt iurce:ſed bñficio reſtitutionis.hoc dicit.⁊ ceſſant omnia
EEß de lugdſ octeiodte deo ir vaut ie o enetn ad? re e a.d⸗ Bums,
röetſeen icti. les. I. deſe nat. ideo . eo = mniter
mieib crimine ꝙ eſt qñ nunq; ſe ab eo purgauit: ſed ſo continus GB m pꝛeſentib Us. Bolkinniter
gennne uit / ⁊ tunc non cumulatur pena/ſed augetur:vt.l.quicũq; doebito tẽpoꝛe non appellãs non põt aplius ſè
unnen ðð
anenti at cr. 1 . nerat/ tunce , 3 4 4
i ni pñt cumularipene / vt. d. l. agria: x.l. penul. x fi. de colle.il⸗ De letẽtia ex periculo recitãda
1 lkere li. c.l. miles. de re iudi. poteſt etiã augeri pena vt pꝛoba⸗ KRub
enceogte albo deſcr citatio ⁊ qͥt ð „ Sñia dʒ pꝛimo ſcribi:
aluncher modis dicatur albſum. „ ☛ Kb itri. Sia vrlna oribl
ſſtetde ¶ In glo. que incipit ergo:ibi ⁊ ita derogatur.hoc non ẽ A debet ponderare dum dʒz pꝛoferri. euo
eunnun verum: vt. S. dixi.¶ In glo. que incipit inter edictum. ibi Oiat enim emiſſum irreuocabile vbum.
lne Picont. de conſuetudĩe minuat. aliter dicit ia.de are.vt.&. dixi. A& Vh. d. totus ti. ꝛima lex ponit vnij
eopirde d lo.ibi io. 2 — M E C1 na lex Pponit vnũ
un ihftiu ¶In ea 4 emg n i io.ð ⁊ male iudicio meo:vt. S. dixi. Atituluz dicens ꝙ ſentẽtia vᷣbo pꝛofera
kimmt⸗ ¶ In eadẽ glo.in fine dico continuos.⁊ bſ ar.l.ſiue pars. 2 (A 2. Sſtur. Sca ponit aliud dictum. ſ. ꝙ in
ddefaan 6 g. de dila. 2 de fer. l. j. ¶ In glo. que incipit audiẽtibus ibi RERcriptis redigatur. Tertia ponit oꝛdi
eſnthgtt dies poſitum ⁊c̃. ex hac glo.⁊ ex tex.collige id qð dixi.S. nem inter hec duo.ſ.vt pꝛimo pcedat ſcriptura/ deĩde ſe
ſftegtitnein de notoꝛio.¶ In gl.q icipit i. delegatibi vł hic ĩ delega⸗ quatur recitatioverbalis.
tiinpoſcſtei⸗ to a pꝛĩcipe:hec vera/a ſequens nò ꝓcedit:qꝛ.l.ſancimꝰd. CEx tex.Lnihil fallis .i:inon decipis me.⁊ ſic aduocatꝰ
pöͤtec dfnt g. de iudi.etiã loquitur poſt lit.conteſt.⁊ tñ denegat dele dz diccere clientulo ſuo caue ne decipias me in narratiõe
,religegdri gatis citationem ꝑ edictum.¶ In glo.que incipit.ſ.talis facti:qꝛ deceptio eſſet tm̃ tua ſi tu diceres mihi mendaci⸗
koreſinacr ibi ſic eĩ ᷣt in coꝛ.hᷣ bñ colligit᷑ ĩ coꝛꝑe:ſʒ hic nõ:qꝛ cuʒ re-⸗ um/qꝛ tu poſtes pꝛobare non poſſes ⁊ ſuccumberes pꝛo⸗
Tingbſentn latiuũ debeat ſe ad antecedentẽ referre.⁊.S.nihil de ſen⸗ pter defectum tuum non muum.
Verscoßtettt tẽtia pꝛeceſſerit:ergo non refert᷑ ad illa. In ea. glo. ibi ſyʒ ¶ Nota qſnĩa dʒ vᷣbo pꝛoferri a iudice ⁊ ałr flat/non ts
Znoncipein de rebus eius ſatiſſit.erat tñ lis conteſt. ipſum pñtem ?æ ipſo iure ⁊ apellatio eſt nulla pᷣm glo.leg.j.pquando pꝛo⸗
ſetet ſeſit de calumnia iuratum/⁊ hec vera. ¶ In ea. glo. ibi compel uo. non eſt ne.ſʒ doc. eã rephendunt ⁊ dicũt ꝙ non dʒ dici
centmei li ridere hoc declara vt. S.dixi. In e.gl. in fl. ibi pte p’/appellatio nulla quando ſententia eſt nulla:ſed debet di⸗
iricerenunn te.ſed alteroabſente non pꝛocedit illa regula ꝙ abſolua cifruſtra appellatum eẽ᷑:⁊ ita dʒ iudex pꝛonunciare qui
onantenein diffinitiue. immo ab obſeruatione iudicij reus abſolui⸗ cognoſcit de appellatiõe fctã a ſententia que eſt nulla ar.
(Neninan tur actoꝛe pñte non pꝛobãte.¶ In glo. que incipit ſic od l. qdã.ff fam. her. æ p.l. carmelia pia. ff de iu. pr̃o. Quero
eſteon tur ibi ſed dic ꝙ nõ implicat. tu dic immo implicat ſpa⸗ que expoſitio ſit vᷣa huius verbi arbitri. Rñdeo pꝛopꝛie
lannäctn cium:ſed non ãnum.i In e.glo.ibi itẽ hic in diffinitius. ℳ ſ. de arbitrio non eſt bona:qꝛ nos debemus facere expo⸗
iͤnmetunra quã pꝛiuat᷑ actoꝛ omni iure ſuo:⁊ ideo hʒ longius tpᷣs ibi ſitiões tales q̃ ꝓbis.l.ↄueniãt.l.jS. nõ oẽs.de flu.ſʒ ita ẽ
nſnamng . in interlocutoꝛia ꝑ quã abſoluitur reus ab obßuatiõe iu⸗ ꝙ lex dicit ꝙ ſi eſt nulla non dʒ appellari:ſed ſnĩa arbitri
wet nctüiir dicij/æ actoꝛ condemnatur in expeñ.⁊ dãnis.q nglo.ᷓ ſiue eſſet aliqua ſiue nulla non poſſet ab ea appellari:vt.l.
ſirginen incipit trium non: ibialij dicũt. hãc appꝛobat gl.S.de iu j. S. de arbi. alia expoſitio.ſ ð iudice oꝛdinario pᷣt ſuſtine⸗
oſetcgunad di.l.pꝛoperãdum · S. ? ſi quidẽ.ſed pꝛima videtur mihi cq̃ᷣ ri:⁊ tunc vel dices pꝛeſidem qui nunc adit᷑ fuiſſe illum qͥ
ieeni oꝛ.¶ In c. gl. in fi. ibi pꝛoperandum.ſed ibi loquitur de tẽ pꝛimo cognouit vt.ᷓ.ti.j.l.pꝛeſes.vł ꝙ ille qui pꝛimo re⸗
les Hien i poꝛe inſtãtie / hic de tempoꝛe edicti ꝙ ptʒ qꝛ auditur poſt cognouit ſit minoꝛ pᷣſide vt.j.de accuſa.l.abſentẽ:ſʒ expo
us oſuin anum volẽs liquidare vt hic ptz. ſitio de delegato communiter tenetur ⁊ m eã dic ꝙ pꝛe⸗
tütgſtin Pereẽpto aa MRes Tres denũciatiões hñt vĩ pẽptoꝛij ſes fuit delegãs qui adit vt vel ipe cognoſcat vel alij de
verius gin rij vi hñt 1 ⁊ ſic non refert qͥd ex equipollentibꝰ leget:vt.S.ti.j.l.ſi vt pꝛoponis. G
.(Nen tres denu E) VAfiat. hoc dicit. DPicitur edictum qꝛ in albo ro ¶ Op.· ꝙ ⁊ alia ſint neceſſaria qᷓ; ea ĩ ſnĩa hic dicunturvt
Ploar ciatiões. &αPoſitum. Dicit ꝑẽpto.qꝛ perimit tergiuerſatio l.quiſquis.S.de poſtu.cum ſi.glo.fatetur oppoſitum ⁊ di
hetudineſert nẽ aduer ſarij. nam eius abſentia non obſtãte pꝛoceditur cit etiã reqri vt iudex ſed eat. Quero ergo an iudex de⸗ Judex qñ
tum tihnen ideo iudex dʒ in co cõminari ꝙ pꝛocedet ⁊ vlterius eum beat ſedere:x dicũt quidã ꝙ ſiccognoſcẽdo:qꝛ in maioꝛe ꝓfert ſnĩã
igre ſnenlie⸗ nõ ſpectabit vt.l.ad ꝑempt.cum ſe.ff. de iudi.ego vidi du ¶quiete aĩ eſt ſedendo:ſed in pꝛonũciãdo põt ſtare:ſʒ cer⸗ an ſꝑ dẽat
ſnecunlni bitari de iſta materia:nã hodie non fit niſi vna citatio ſi te non ſolum ula eſt rõ. ſ. æ ſunt magis in animi quiete ſe ſedere.
Heattitigen inuenitur/æ maxime ſi dicat nolo venire:nã iã conſtat e“ dẽdo:ſʒ etiã eſt ⁊ alia.ſ.pꝛopter honoꝛeʒ iudicis ⁊ officij
inuoſetgen eſſe contumacem vt dicit glo.ſed ſi non inuenit᷑ tunc ſpo⸗ ſui vt colligitur ex dicta.l.quiſquis.⁊.l.fl.S.vbi ſena.vel
miurielit ctatur totiẽs vt pꝛeſumatur contumax.Et ideo quidam cla.et ideo puto ꝙ debeãt ſedere:lʒ de conſuetudine non
niniſteruni doc. intelligebat hãc.l. qñ dz ferri diffinitiua / ſz vbi dz fer ſedeant maxime in criminalibus: tutius eẽt tñ facere eũ
ninueren ri ĩterlocutoꝛia dicebat ipſe ſufficere vnã citarionẽ:qꝛ nõ ſedere.ſ Quero ergo an qui pꝛofert interlocutoꝛiã debe⸗
(SGuhein reperitur in iure cautum ꝙ debeãt eſſe tres niſi qũ diffini at ſedere. Rũdeo tẽpoꝛe quo cognoſcit ego dicerẽ ꝙ aut
udiſhert tiua ſpectatur veltractatur de pignoꝛe vẽdẽdovt.l.ᷣſi cũ requirit cauſe cognitionẽ. ⁊ dʒ ſederce:vt l.a pꝛocedente
girſtmte veniüt S. fl. cum ſe ff. de pig. ac. ⁊ eſt ideo qꝛ ibi imminet S.de dila. aut non requirit cãe cognitionẽ/et tunc non dʒ
zoncintt maius pᷣiudiciũ qᷓ; ĩ interlocutoꝛia:ſʒ huic opinioni mul-⸗ neceſſario ſedere vt.l.diẽ pꝛoferre.S.de arbi.ff.et inſti.de
neſthnn ta ob.I. conſentaneum. S. e. vbi tractatur de interlocuto⸗ liberti·S. multum. Scd ſi queras an tẽpoꝛe pꝛolatiõis de
dn nſi ria/⁊ tñ citationes tres ibi fiunt:vt ibi plene dixi. beat ſedere:puto ꝙ non/qꝛ non inuenio cautum hoc ĩẽ dit
Conn ¶ Item op.ꝙ ille qui audiuit vocẽ iudicis/ dicit ſe nol finitiua.¶ Itẽ q̃ro an ĩterlocutoꝛia poſſit ferri ꝑte abſẽte Snĩa ĩter
W le parere iterum audiaturvt.l.iudices.⁊ aut᷑. iubemus.g. quidã dicunt ꝙ aut requirit plenã cãe cognitionẽ / et nõ locutoꝛia
lnein de iudi.So.hic loquitur in dilationibus citatoꝛijs. põt:vt.d.l.a pꝛocedente/aut non requirit plenã cãe co⸗ an poſſit
octo cn ¶ In glo. que incipit vt ⁊. in fine ibi ⁊ aut᷑.iubemꝰ.So. nitionẽ et põtterre ꝑtibꝰ abſentibus:vt.d.l.diẽ ꝓferre. ferri ꝑte
ſnn n vt ibi ⁊ nota.in.l.ad pꝑempt.ff. de iundi. 3ego dicerem ꝙ aut qris de cognitione:⁊ illa dʒ fleri p⸗ abſente.
clce PH Bm non Sñia lata ᷣ abſẽtẽ ex ꝓba⸗ tibus pñtibus:vt.d.l.a pꝛocedente.S.de dila.aut queris
ſeneli i X. Æα bili ⁊ ex neceſſaria cã valet: de pꝛonunciatione: ⁊ illa poteſt fieri ꝑtibus abſètibus ꝑ
fhihleſ ſeg datur reſtitutio ad totã cãm.h. d. nuncium vł epiſtolã poſtq; ꝑtibus pñtibus facta fuit co⸗
flutſe 4 Abſẽs vᷣe N A16 Ad euidentiã eſt ſciendum ꝙ quidã ſunt ab gnitio vel ꝑtibus contumaciter abſentibus: vt.l.ij· S ex
iiuchi⸗ qñ dicat᷑ ſentes ex neceſſaria cã vt bãnitus.quidã ex pꝛobabili / vt longinquo.·Xj.de exhi. intro.re.⁊.l.diem pꝛoterre.ff. de ar
ntliin quis. ſtudioꝛum.quidã ex neceſſaria ⁊ pꝛobabili vt in abſẽte cã bi. ⁊ glo.eſt in.l.nec quicq;·S.vbi decretum.ff.de offi.pꝛo⸗
ifeſ d⸗ reipublice/⁊ in hoc vltimo ĩtelligo hãc. l. ⁊ intellige ꝙ fu⸗ conſu.⁊ le.in cognitione ergo debẽt adeẽ ꝑtes vt.d.l.a p
enſtel it citatꝰ ad domũ ałs ipſo iure ſnĩa non teneret. Et ideo cedente: ſʒ in pꝛolatione non eſt neceſſe:immo poteſt eis
lerhen bone caſum pinguem ſic ꝙ libellus fuit mihi oblatꝰ ⁊ lis mittere:ſic intelligitur.l.devno quoq;.ff. de re iudi.¶ Itẽ
un⸗

Butrigarij Bcda pars ſuꝑ Beptimo libꝛo Codicis. xbe⸗

. q̃ro an iudex poſſit ferre ſnĩam deturri vel de equo: glo. ces:quomodo ergo ꝓferũt de ſcriptis. So.dicũt qdã ꝙ Judex ſt cf
Sniĩa an dicit ꝙ ſic / ꝙ ẽ verum in delegato qui non hʒ certã ſedeʒ ſcit legere vel facit iegere tabellioni ⁊ poſtea dicit ſicut ec laicus ggnoenn
poſſit fer⸗ qui pot vbiq; pꝛonunciare dum tñ in loco honeſto vt. l. ñ lectũ eſt ita ꝓnũcio ⁊ ita cõiter obſeruat᷑. Itẽ op.de.l.ꝓ ſeu illite ſfen
re iudex ðᷣ cum dies· S. ſi arbiter. ff de arbi.in oꝛdinario vero non ꝓ xuna Sg:e. vbi per aliũ recitat. Sol. ibi eſt ſpale. Jtẽ op. ratus. ſſollbent
eqͥvł turri cedit:qꝛ debet ſedem maioꝛum tenere vt.l. penult. ff. de de auk. hic poſita. So. hic eſt regula:ſed ĩ aut᷑.ſunt caſus . ole
iuſti. ⁊ iure. . ſpeciales ⁊ venit aut᷑.iſta.ad.l.codicis coꝛrectiue qtũ ad Abol 6
¶ In glo.que incipit ⁊ ſedendo ibi ꝙ non placet ꝑ.l.q̃ſ⸗ duos caſus in ea poſitos.item determinatiue:nꝗ cũ gña⸗ grideqg
quis.S.de poſtu ⁊ colligit᷑ ex eo ꝙ dʒ eẽ aliqᷓ auctoꝛitas liter loqueret᷑ lex codicis determinatur vt hẽat locũ ĩ ali ſerentin
iudicantis:vt.l.fi.S.vbi ſena.vel cla. quibus cauſis in alijs non. nghen
EE Hiuide ĩ tres ꝑtes qꝛ in pꝛia po Aſj Opp. ꝙ etiã alijs caſibus nõ ſit nece lung⸗
8 Ke S Ac lege. nit vnũ dictuʒ vſq; ibi Sʒ nec J S Ili „rr per ſeipſum vt in aut. vt ſecga uobol
4 ibi ſcz dictũ qdð ſatis videt᷑ venire ex pꝛimo ) W Nne qauo ·5 neceſſitatẽ. So.vt gl. ¶ Quero que ien e
RaEAHvſq; ibi Except ibi ponit quãdã exceptionẽ Hax ie Adicank bꝛeues lites? Rñdeo in hoc eſt opinio. emt
a pꝛimo dicto m verã opinionẽ vſq; in fl. Sed puto eſſe in arbitrio iudicis vt conſideret quantita⸗ gbmnlus
¶ Nota ꝙ ea que ſunt irreuocabilia debẽt cum difficul⸗ tẽ reſpectu ſumme ⁊ reſpectu perſonarum ſᷣm Hu. Vlreiiu
tate fleri. mnute 3 lpertaferr ieg inas ma. fa. alie. finmna
2 not.in.l.fi.S.ſi qͥs al.vł ſibi / ⁊ ideo aduocatus iuuenis „ B , AEqvteufn
dui. vult honoꝛẽ gie non Si facere ſcribi libellum in ſtra⸗ B lententij 8 interlo cutio⸗ ninintn
ta:ſʒ ĩ camera /poſtea dʒ diligẽter examinare? coꝛrigere . 68 9244 6 2 n Sdiſine
⁊ poſtea eum facere ſcribi notario ad lr̃am ſicut ſcripſit. n ib us om nium iud lcum. anlii n
¶ Itẽ no. ꝙ iudex qui eligit ſapiẽtẽ debet ſecuʒ delibera⸗ R b j . let comun
re ⁊ examinare.¶ Item no.ꝙ ſnĩa foꝛmatur in libello: et U ita. barius
ideo in ſententia foꝛmatur ſic. nos talis iudex poteſtatis ¶ Eoõtinua vt glo.vel ſic. Niſo qualiter ad ſnĩam perue woveriat
ad bancũ aquile cognitoꝛj/ſcripte petitiones nobis poꝛ niat᷑ videndũ eſt de ipſis ſententijs ⁊ eaꝝ roboꝛe diffini⸗ eepiſeo⸗
recte ꝑ talẽ puta titiũ Lin petitionis enor alis E⁊ po⸗ tiuis ⁊ interlocutoꝛijs. cneii en
nũt totã petitionẽ ⁊c̃. Viſa naq; petitione icta 2 omn⸗ = — Si dña nunẽ; ctheclit/
nibus petitis ꝑ dictum titium ⁊ maxime qꝛ dicit talẽ ſibi A ESn V id etu V. fuit lcanſa: Thrnck
teneri ad tantam quãtitatẽ ⁊c. viſis etiã obiectis ꝑ taleʒ pPpcura.ſolus dʒ ꝓcuratoꝛ nõ dña dam iergoe
eius aduerſarium lite coꝛam nobis legitime conteſt. x iu E nari h. d. –—
lenturgelte

rato de calumnia ⁊ omnibꝰiuribus vtriuſq; partis diligẽ

rer examinatis/⁊ maxime talisus ſi vult auditis etiã oĩi⸗

bus alk. vtriuſq; habito ſuper hoc conſilio talis ſapiẽtis
ad hoc electi cuius cõſilij tenoꝛ talis eſt. Ac nobiſcum oĩ
bus diligẽter examinatis/⁊ matura deliberatione pᷣhabi
ta chꝛiſti nomine inuocato dicimus ſnĩamus ⁊c.⁊ ſic iu⸗
dex in ſnĩa ponit libellum / vñ ex hoc nos dicimus ꝙvbi⸗

cura.⁊ ſic ob.a ↄꝛio ſenſu.vt.lł.furti··
N. Lauialieno. ff. de his qͥ notꝗ. infa. Sol.
EDe Pmn Em Mar.quẽ repꝛobat gl.per.l.
nichil. S. de ꝓcura. in.l. ſubaudit gloſ.maxime.i Sed
dic aut qᷓris an dña debcat dãnari?x dic ꝙ aut nũqᷓ fuit
in iudicio ⁊ nõ debuit dãnari. vt.d.l.furtiS.qui alieno s

Eanke debuit dña dãnari ⁊ nomp

cumq; diffinitiua expectatur cum ſnia ſit ferẽda ex libel⸗ Zꝛio ſenſu. Si aũt q̃ris an ꝓcuratoꝛ debeat dãnari.⁊ di⸗ quacöti
lo opʒ libelluʒ pᷣced ere ꝑ hãc.l.vł q̃lis q̃lis petitio vbi ſũ co ꝙ ſic qñũcunq; interueniat:vt.d.l.nihil.i Et ideo gloſ. habesine

marie pꝛoceditur /⁊ ita pꝛobatur ꝑ hãc l.ꝗ⸗ Itẽ not. ꝙ iu⸗

q̃ dicit ꝗ ad hocvt ſeruetur oĩm opinio ꝙ daneturvter;

nõ bñ dicit:qꝛ ſi vterq; fuit ĩ iudicio damnabit᷑ vterq; de

dex non põt mutare vlł coꝛrigere miĩiam/qꝛ quo ad cogni
tionẽ cauſe ⁊ ſnĩam expirauit eius officium. ¶ Itẽ not. ꝙ iure non vt oĩm ſeruetur opinionã damnabit᷑ dña ꝑ di⸗ Y 1
quibuſdam perſonis ꝑmittitur vt ꝑ alios poſſint recitare ctã.l.furti.S.qui alieno.⁊ ꝓcura.per.d.lnihil. Rõ aũt q̃⸗ WA,
ſententias. . re damnet᷑ dñs qñ fuit litẽ cõteſtatꝰ eſt talis: qꝛ ſcpᷣtũ eſt (⸗ .
Sniĩaz an ¶ Op. ꝙ indeliberatas etiã ſnĩas poſſit ferre iudex:vt. ꝙ quecunq; gerimus niſi ex noſtra perſona ⁊c̃.vt.l.quo⸗ ⸗
poſſit fer⸗ j.S. de dã infec. So.ibi ſpeciale pꝛopt᷑ iminẽs ꝑiculum ſi⸗ cuncq ff. de ac. ⁊ obli.⁊ ſicut eſt in contractibus ita ⁊ inq̃ n lalscx
Pe iuder ĩ mile in.l. de his. de cuſto reo. ¶ Itẽ op. ꝙ poſſit coꝛrigere ſi contractibus/ſed in iudicijs q̃ſi contrahitur:vt.l licet. mineod
delibera⸗ ⁊ mutare:vt.l.ab executoꝛe ff.de app.So.vt glo vel meli S.· idem ſcribit. ff. de peculio.Modo ergo aut vterq; fuit ĩ ſadl
te. us ibi interpᷣtatur taliter q vba non coꝛrigat ſiẽ de ma⸗ iudicio:vt. qꝛ dñs eſt lit. conteſt.⁊ poſtea ꝓcura. interuc⸗ H
ioꝛibus ałs nõ/ nõ aũt coꝛrigit. ¶ Itẽ op. dc.l. actoꝛe ff. de nit tüc cũ vterq; quaſi ↄᷣhat et ex quaſi contractu ferat D
re iudi.So.vt glo.¶ Itẽ op.de.l paulus.So.vt glo. ſnĩa vterq; cõdemnabitur ⁊ ita de facto ſeruat᷑. Aut dũs Sſ ad
¶ Itẽ op.de.l. diuus. ff. de ĩ ite. reſti. dicit glo.ꝙ ibi ẽ ſperi tm̃ fuit in iudicio ⁊ ipſe ſolus ex ſuo q̃ſi contractu damna Mmcime
ale Tu dic ꝙ ibi reſtituitur ad appelldum / vñ remedio bitur. Si vcro pꝛocura. ipſe ſolus fuit in iudicio ipſe ſolꝰ Vredec
appellationis reſcinditur ꝑ alium iudicẽ non ꝑ eundẽ pꝛocura. nomine dãnabitur ⸗ ſic non ſeruat᷑ oĩm opinio: eander
ſic non obſt at. ¶ Itẽ op. de.l. illicitas · S· fl. ff. de officio Bö. immo nulloꝝ qñ vterq; fuit in iudicio qꝛ vterq; damnat᷑ naa 1.
So. vt gl. VUl mel ius ibi non coꝛrigit vł mutat ſniam: iz· Item opp. ꝙ ꝓcuratoꝛ non damnetur ſed dñs. vt. l. fl .. gann
debitũ in mulcta comp̃hbẽ ſum ex ca remittit vt ibi. ¶ Itẽ de iniuri. So. ibi eſt ſpale vt in ca criminali interueniat p tnineg
op. de hac.l in fl vbi videtur conccdi quibuſdã ꝙ ſinᷣ de cura. ⁊ poſito vno abſurdo ſequitur aliud.ſ dñs damne ſe lc
liberatione pꝛoferãt. So. nõ ẽ vum ⁊ ille vſiculus referk tur ⁊ non ꝓcuratoꝛ. abſurdũ enim eſſet ꝙ pꝛocuratoꝛ de⸗ mom
ad pꝛimũ caſum.l.ſʒvcrã lec. Itẽ op.de.l.j.S.de iuris ½ capitaretur pꝛocura.nomine pꝛo dño. ſic etiam quando nrsſlcn
fac ig. So. ibi ẽ ſpeciale conclude ergo ꝙ aut iudex vult aliquis pꝛocura nomine auquam deſponſat invxoꝛẽ ab⸗ e ndtan
coꝛrigere vł mutare:⁊ tunc aut tum ad vᷣba tm̃/⁊ põt ſurdũ eſſet ꝙ eam duccret ⁊ retineret ꝓcura.nomine pꝛo D batoont
vt. d.l.actoꝛe.aut q;tũ advᷣba ⁊ mẽtẽ/⁊ tũc regłarit᷑ nõ pᷣt marlto ¶Aten opp.hec lex videtur dicere ꝙ de nouo co tenclvnſu
yt hic. fallitvbi ꝑẽptoꝛia exceptio pᷣt opponi poſt ſniã vt gnoſcet᷑ ⁊ ſic pꝛima acta non pꝛobabunt qð eſt õ gloll.ſi in anbd
l.j.S. de iuris ⁊ fa.igno. Itẽ vbi quis bñficio reſtitutiõis expꝛeſſim.ff.de appel.Sed dic ꝙ cognoſcet de nouo iſpi⸗ ee nleru
