u ſueſmnmn. Dilatio dilatio poſſit abbꝛeuiari a iudice. Rñdeo dicũt quidã ꝙ ſed non offertur ⁊ tunc viciatur iudiciũ vt hic.Sed quo⸗
bidenfkli an poſſit ſi dilatio datur a lege per miniſterium hominis /vel a iu⸗ modo ſi nõ eſt datus libellus poterit ferri ſentẽtia ʒ.l.ij.
Cnmnof abbꝛeuia⸗ dice poſſit minui:⁊ ita hic/ałs non. Alij dicũt plenius. ſ. de ſentẽ.ex picu.reci.⁊ ideo itellige qð dixi de libello nõ
ſteſetrie ris iudice ꝙ aut dilatio datur a lege ſiue miniſterio hominis:⁊ tũc oblato ĩtellige ꝙ nõ fuit oblatꝰ parti/fuit tñ oblatꝰ iudici
innctinin abbꝛeuiari non licet/aut datur a lege miniſterio homis ⁊ in actis poſitꝰ.alłs nõ video quõ poſſet ferri diffinitiua
adngolifin et tunc aut iudex vult dare pᷣter legẽ/vt qꝛ lex dicit nõ da qꝝ cum libellus ſit materia ex qua dʒ foꝛmari ſententia ?
1tuſcn hi ri pluſq;.x.dies ⁊ iudex vult dare minus qð non eſt con-⸗ deficiente materia deficit materiatum:vt.l.inter ſtipulã⸗
mroſfhi tra legẽ: ⁊ tunc põt ſine aliqua cauſa minoꝛare:ſed ſi vultt tem. S. ſacrã.ff. de verbo.obliga.⁊.l.cum res·S. aream.de
An nclſi⸗ facere contra legem/qꝛ dar e plus/tunc põt cũ cã:ſine c? ſolutio. Hec dicas tantum poſſe omitti:immo etiam ex⸗
ſning non: vt. l.j.j. de dila.et. l. nonnunq;. ff. de iudi.aut tᷣs da? preeſſe.quia reſpicit fauoꝛem rei:vt deliberet/⁊ non com⸗
hinnnt 4 a iudice/ vt qꝛ dilatio datur ad qrẽdum aduocatum vel munem vt faciat iuramentum calumnie: et ideo poteſt
nton i ad agẽdum:vt.l.ſi ea /qui accuſa.non po.et iſtud eſt to⸗ per pactum expꝛeſſe remitti / ſiue ergo fuerit expꝛeſſe
ne⸗ enn
bene

Delitis cõteſtatione.

Fo. xCV.

☛

Butrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis

remiſſum ſiue tacite omiſſum valebit ſententia dum mo⸗
do ſit petitio iudici oblata: ⁊ in actis redacta.i¶ Item

Lwellꝰ ſi q̃ro an ſi nõ fuerit oblatus libellus ⁊ facta fuerit conteſta

fuerit obla tio perpetuetur actio.Rñdeo aut queris in caſibus in q⸗

tus ⁊ lis

bus ſola citatio ĩterrũpit pꝛeſcriptionẽ:vt ẽ ĩ pᷣcriptiõe

ↄt. fuerit: xxx.an.⁊ tunc non attendo an conteſtatio fuerit vitioſa
an ꝑpetue vei nõ qꝛ ſola citatio mihi ſufficit:vt.l.omnes.⁊.l.ſicut de
tur actio. pᷣſcript.xxx.an.aut queris de caſibus in quibus exigitur

Petere

conteſtatio ad interrũpẽdum ⁊ ꝑpetuandũ: vt in vſuca⸗
pione ⁊ pᷣſcriptione longi tꝑis / vt.l.ſi poſt acceptuʒ.ff. de
de rei vẽ.⁊ tunc videtur ꝙ cum non habeatur pꝛo conte⸗
ſtatione:quãtum ad vim ſnĩe ⁊ ex ipᷣa fcrẽde:ſed non quꝗ
tum ad perpetuationem actionis ⁊ interruptionẽ / vel ni
ſi dicas ꝙ aut nõ fuit petitus nec pᷣſtitus ⁊c̃.vt.S.dixi: et
ſic eo caſu quo dixi nõ vitiari iudiciũ nec conteſtatio vi⸗
tiabitur.¶ Itẽ quero an ille qui dʒ ſatiſd are poſſit pigno
ra dare ⁊ glo.ꝙ ſic.idẽ tenet dñs mar.ꝑ.l.plus cautionis
ff. de regu iur. Sʒ certe ego bene fateoꝛ ꝙ plus eſt habere
pignoꝛa q; fideiuſſoꝛes:vt.d.l.plus.ſʒ tñ non licet ſoluere
creditoꝛi plus eo inuito ſi foꝛma mutetur:vt.l.paulus. ff.
de ſolut. .l. deterioꝛẽ.de vſu ⁊ habita.hic aũt eſt data foꝛ
ma / vt fideiuſſoꝛes dentur vt hic ⁊.l.pꝛetoꝛie.ff.de pꝛeto.
ſtipula. ergo non licet eã mutare: ſecus ſi lex diceret ſim⸗
pliciter ſatiſd ari:quia tunc poſſet eligere debẽs ſatiſda⸗
v Are:vt. l. plerũq;.ff. de iure dott. .Y
b ll Im Non recipitur libellus a iu
J 1 dice niſi actoꝛ caueat ð lite
M e inchoanda infra duos menſes.hoc dicit.

E

De plus petitionibus.
MKubꝛica.
SS Vbi cautio ẽ per dolũ
⸗ BD 10 ſas extoꝛta ⁊ ſequitur peti⸗
Aio añ conteſtationem ẽ locus penitẽ⸗
ſtie poſt cõteſtationẽ nõ trãſactio ⁊ cõ
Aeeſſio tollũt hec. hoc dicit. Diuide ĩ du
Aas ptes:qꝛ in pꝛima ponuntur regule:
Min ſecunda exceptiones. Secũda ibi
E *cETraãſactionibus C Ad euidẽtiam eſt
ſciendum ꝙ aiiqn quis ſimpliciter petit plus ⁊ non habʒ
locum hec lex:ſed qꝛ temerarie litigat punitur ſᷣm l.ꝓpe⸗

plꝰſimpłr rãdũ.S.de iudi.⁊.l.eũ quẽ temere.ff.e.⁊ inſti. de acti · S· tri

ꝗs dicat᷑.

pli. aliquãdo cautionẽ ꝑ dolum extoꝛquet⁊ poſtea petit
in iudicio:⁊ tunc loquitur hec lex in qua dicit ꝙ aut vult
penitere añ litẽ conteſtatã ⁊ põt vt hic in pꝛima parte pꝛi
me partis:aut vult penitere poſt litẽ conteſtatã:⁊ non po
teſt vt hic in ſecũda ꝑticula pꝛime partis.¶ Itẽ eſt ſcien⸗
dum ꝙ qdam ſpoꝛtule pꝛeſtãatur executoꝛibus.i.nuncijs:
⁊T hec pᷣſtantur añ lit.conteſtata:lʒ Jac.dicat cõtra ⁊ ma
le. vt inſti.de actio ·S.· tripli.q̃dam pᷣſtãtur iudicibꝰ: ⁊ he
pᷣſtantur poſt lit.conteſt.vt in aut᷑.de iudi ·S. ne aũt.¶ Itẽ
eſt ſciẽdũ ꝙ olim dabãtur ſpoꝛtule ſᷣm has.ll.ᷣm quaãtita
tẽ cãc/qꝛ de magna cauſa dabatur plus nũcijs /de mino⸗
ri minus:ſed hodie videtur ꝙ ſoluant᷑ ſᷣʒ longitudinẽ iti
neris.nã dicunt nũcij:ego debeo habere tot denarios de
quolibet miliari.His pᷣmiſſis pone caſuʒ in terminis ꝑ te
qꝛ planus eſt AUerſiculus trãſactionibus legitur duobꝰ
modis. Uno modo vt ponat tm̃ vnum caſum. Alio mo⸗
do vt ponat duos ⁊ intelligũt qͥdã ꝙ etiam ſi ꝑ dolum fi⸗
at tranſactio valeat.⁊ hoc liquebat.
¶ Op. ꝙ ſi in trãſactione interuenit dolus detur replica
tio contra eam:vt.l.ſub pᷣtextu.S.de tranſac.⁊.l.actione.
So.dicunt quidã ꝙ hic ſpãle vt tencat etiã ꝑ dolũ: qꝛ fit
ſuper dolo qð nõ placet:qꝛ ſi per dolum fieret augeretur
delictum:ergo ⁊ pena deberet augeri non minui:vt.l.qui
cũq; ·de ſerui.fugi.Et ideo dic ꝙ fuit facta ſuper dolo:

Confeſſio ſed non doloſe.¶ Item op.ꝙ ſecunda confeſſio ſtatim nõ
de indebi⸗ pᷣiudicet:ſed poſt biennium:vt.l.ſi mulier.j. ad velli.So.
to qũo pᷣ⸗ vt glo.quã declara ſic:lex contraria loquitur in muliere
iudicet ↄ⸗ que ſtatim obligare non poteſt: qꝛ pᷣſumitur fragilitate

fitẽti.

ſexus decepta:que deceptio tollitur qñ bis eſt confeſſa ⁊
biẽnio deliberare potuit: vñ decepta nõ pᷣſumit᷑ hic ſtatĩ
ſi ſe potuit obligare.¶ His expedit qð eſt ad tex. decla⸗
rationẽ/ redeo ad pꝛincipiũ.l.⁊ op.ꝙ qui ichoauit punia
tur:licʒ non conſummauerit:vt.l.quis ſit fugitiuus.ff.de
edilit. edicto. Solu.ibi ex ſola deceptione fuit fugitiuus
⁊ cõſũmatur delictuʒ hic non:qꝛ debet ↄſũmari ꝑ petitio

nẽ q̃ non videtur facta añ conteſtationẽ:vt.l.amplius .

rẽ ra.hab.vel dic ꝙ hic loquitur in leuioꝛibus in quibus
nõ ſufficit inchoaſſe.¶ Itẽ op.ꝙ etiã ſi añ lit. cõteſt. peni⸗
teat puniatur: vt inſti.de act · S· tripli. So. vt gloſ.qꝛ non
punitur pena iſta ſʒ illa. Sed ia.de are.dicit S.nã dicit ꝙ
S. tripli. loquitur in ſpoꝛtulis.que ſolum pꝛeſtant᷑ poſt
litẽ conteſt atã non añ/⁊ ideo ante non habet locũ illa pe
na/qꝛ cum ceſſet ſimplũ / ergo ⁊ triplũ:vt.l.ſi cum except.
S·quadruplatur.ff. ꝙ me.cã.ſʒ ipſe male dicit /qꝛ · S· tripli.
loquitur in ſpoꝛtulis que nũcijs datur ⁊ añ lit.conteſt.⁊

ideo illa pena pᷣt locũ habere.¶ Itẽ op.ad idẽ ð.l.eũ quẽ

temere.ff.de iudi. So.ppunitur in expẽſis vt ibi / ſed non ĩ
tota cã vt hic.i Itẽ op.ꝙ non habeat locum pena·S. tri⸗
pli.qꝛ pꝛomittitũr hodie duplum:ergo videtur a pena tri
pli recedere:vt.S.ti.j.aut᷑.libellum.So/S.tripli.coꝛrigit᷑
vt ibi no.¶ Itẽ op.ꝙ debeat diſtingui an pꝛobet ꝑ inſtru⸗
mentũ vel teſtes reus an ꝑ confeſſionẽ vel iuramẽtũ.vt.l.
eum qui.ff.de iureiur. So.gloſ.confitetur oppoſitionẽ ⁊

male:qꝛ ſᷣm eã non eſſet differẽtia an peniteret᷑ añ lit.con⸗

teſt.vel poſt cũ ſꝑ confitendo penã euitaret vel deferẽdo
iuſiurãdũ: ſed ia.de are.ſuſtinet ⁊ dicit ꝙ hic patitur plłꝰ
poſt lit.cõteſtatã:qꝛ licet confitẽdo euitet penam huiꝰ.l.
ſoluet ſpoꝛtulas.vt in·S.tripli.quas nõ ſolueret añ. Sed
hoc repꝛobaui ſupꝛa/qꝛ ⁊ añ ſoluit ſpoꝛtulas/nõ dicas ꝙ
in hoc plus grauetur:qꝛ añ lit.cont.puniretur ſoluʒ reſpe

ctu ſpoꝛtularuʒ dataꝝ nuncijs / ſed poſt litẽ conteſtatam

puniat᷑ etiã reſpectu dataꝝ iudicibꝰ/x ſic ĩ plus grauek / ſʒ
certe hoc non fuit de mẽte noſtre.l.facere differẽtiã inter
pꝛimũ caſum ⁊ ſecundum quãtum ad ſpoꝛtulas. ſed quã⸗

tũ ad amiſſionẽ debiti Pe.dicit ꝙ qñ penitet poſt lit. ↄte.
ꝙ aut reus nõ ſtat cõtẽtꝰ ↄfeſſione actorſ:immo hoc non

obſtante:vult pꝛobareper teſtes vel inſtrumenta dolum

actoꝛis:⁊ tunc poteſt ⁊ cadet a tota cã:vt hic ꝙ reus ſtat

confeſſioni actoꝛis:⁊ tunc videtur renũciare pene huius
l.⁊ tũc ꝓcedat glo.ĩ.d.l.eum qui.Sʒ certe ego puto indi
ſtincte ꝙ poſt lit. conteſt. cadat a debito:qꝛ debitum ẽ cõ
ſummatũ ⁊ perfectum:⁊.l.euʒ qui.loquitur quãdo pena
imponebatur ſolum pꝛopter grauamen pꝛobationis iniũ
ctum actioni nude ceſſante grauamine per confeſſionem
vel iuramẽtũ ceſſat a pena:at hic pena non imponitur ꝓ⸗
pter grauamẽ pꝛobationis:ſed pꝛopter doloſam cautio⸗

nẽ ⁊ petitionẽ qð eſt delictum cõſũmatũ lit.conte. Itẽ Petens
op.ꝙ pꝛopter plus petitionẽ non puniatur in tota cã:im⸗ plus quo
mo vincit in parte ſibi debita in alia non:vt.l.pꝛoperan⸗ puniatur

dum .S·ſinautem.S.de iudi.So.ibi ĩteruenit ſola petitio
vel dic ꝙ hic loquitur in dolo ꝓbato ibi non / dic ergo ꝙ
aut interuenit cautio ⁊ petitio:⁊ tunc habet locuʒ hec lex
qꝛ aut penitet añ litẽ conteſtatã ⁊ euitãt hanc penã / verũ
nõ ceſſat pena expenſaꝝ:vt.l.eũ quẽ temere.ff.de iudi.ve⸗
rum ſi dolus ꝓbetur punietur /⁊ in pena tripli.que pꝛopt
dolũ verum tantum pᷣſtaretur repꝛobata opi.ia.de are.ſʒ
ſi non pꝛobatur dolus /ſed eſt ſolum pꝛeſumptus:tunc ſuł

ficeret refectio expenſarũ: vt dicto ·S. tripli.qui loquitur

de ſpoꝛtulis nuncioꝝ /⁊ ẽ coꝛrectus per aut᷑.libellum. S.
ti.j.aut vult penitere poſt lit.cont.⁊ tunc aut aggrauat᷑ re
us pꝛobare per teſtes vel ĩſtrumẽta de dolo/⁊ tunc punit
pena huius.lpʒ oẽs /aut pꝛobat ꝑ confeſſionẽ aduerſarij
⁊ nihil hoꝝ conuincit᷑.punitur etiã hac.l.ʒ pe.ſed ſi hoc
caſu non cõuincitur tunc euitat penã huius.il.⁊ ita pꝛoce
dit.l.eum qui.de iureiur.ſᷣm eũ /ſed glo.indiſtincte tenet
ꝙ ſi ꝑ confeſſionem actoꝛis pꝛobetur videatur eẽ renun⸗
ciatum pene huius.l.ſed penã ſpoꝛtularum nuncioꝛum et
iudicis non euitat ſi pꝛobetur eius dolus:vt.d ·S· tripli.
ſed ſi non eſt in dolo vero vel pꝛeſumpto ſolum punitur ĩ
expenſis.Sʒ ego puto ꝙ nullo modo poſt lit.cont.poſſit
confiteri ⁊ cuitare penã huius.l.cum delictum fuerit con
ſummatũ.⁊.l.eum qui.loquit᷑ in alio caſu vt dixi.Si au⸗
tem interuenit ſola pluris petitio ⁊ nõ cautio / tunc aut ẽ
in vero dolo ⁊ punitur in expenſis ⁊ ſpoꝛtulis vt.d·S. tri
pli. aut eſt in dolo pꝛeſumpto qð eſt eo ipſo ꝙ non pꝛobat
⁊ tunc in ſolis expenſis punitur:vt.l.eum quẽ temere. ff.
de iudi.aut non eſt in vero dolo / nec in pᷣſumpto / qaꝛ habu
it iuſtã cauſam litigãdi/tunc nec in ſpoꝛtulis triplicatis/
nec in alijs ſumptibus punitur:vt..de iudi.aut᷑.nouo iu
re.⁊ in coꝛpoꝛevñ ſumitur:ceſſat autem dolus pꝛeſumptꝰ
ſi iuratum fuit de calumnia/ vt dixi.S. de iudi.pꝛoperadũ
⁊ ideo in expenſis non punitur /ſed ſi verus dolus pꝛoba
retur tunc iuramẽtum non excuſaret:qꝛ in icertis nõ cer⸗

iet
ghi

liebh
ui debe

.

—,

=,E
=
—
=
–
=☛
=ç= fU
S
S=
=

EE
⸗= S

=
S= 8
= —

=ꝛ
S=
—
S
S. = Z
Se .
= S
— ==

☛ 2
E. =
.„=— = 2
=
=
=

enteſetgflten
areta deril

ſighichanurg

uenm i
ſolunetmi g
olasnöder
mirckurſinep

Ktlleconctnn
ſcignogueß

teredſftntüe.

ſpotklmg ſlci
penitetpottltye
torſimmohoce
nſtrumerrs doln

iwthicgtee

nüciare Nereh
tenecgolluhl
odehtmii
Auturcnitefm
1pꝛobaticnoei
per confeſſme
doloſam can
ilit conteſ,
Vrintotacin
henitſolg hei
inon / dicengl
betloczhn
thancpeni
mereff deilhin
hatriglegrſi
1ta0hiisdene
eſummumf
tmipligllogei
er aAt lbelun!
ncantsgorautn
edoloſuunconi
ſcioneadetin
elehe ilin
hristiufi
o iniſtnertn⸗
Vdeunr titenn
gumniin
altoetd nt

oſaunfning

N N
voklicoeht
llcunfrt

=
=S= =
S

. D k. Dila tion ibus.

tis ⁊dᷣ vt.l.pedicuł·S.argento.ff.de auro Targen. leg. ?. l.

in his. de condi.⁊ de.

De dilationibus.
MNMNMubꝛica.

””ð Bada & dilatio ad
Boniam. naructione iis 2

datur. ᷣm moderationẽ locoꝛum/nec

Neſt de ptãte iudicis dare vel denegare
I⁊ regulariter non datur niſi ſemel. h.d.
C¶Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ di⸗
AOAlationum quedam ſunt citatoꝛie ⁊ ex⸗
pectatoꝛie:de quibus habuiſti in.l.iu⸗
ita ⁊.l.pꝛoperãadum.S.de iudi.quedaʒ
ſunt pꝛobatoꝛie ⁊ de his hic loquitur ⁊ multum differunt
inter ſe:qꝛ differunt in numero ⁊ in quãtitate. Itẽ iſte ad
pꝛobãdum dant᷑ ⁊ ſic ad fauoꝛẽ/ille adveniẽdum ⁊ ad cõ

tumacẽ conſtituẽdũ /⁊ ſic ad odium.Diuide ĩ ꝑtes quat

tuoꝛ:qꝛ in pꝛima querit an ſit danda dilatio/⁊ dicit ꝙ ſic

ſi petatur ⁊ petatur pꝛopter inſtruẽdã cãm ⁊ rerũ neceſſi
tas exigit vſq; ad vᷣ. hac ratione.ibi querit qualis dila l. pꝛoperãdum.S. de iudi. que obſtãt in duobus. pꝛimo qꝛ
tio vel quãta ſit dãda vſq; ad v.ꝙ ita.ibi querit an ſit in

ptãte iudicis darevel denegare dilationẽvſq; ad verſ.ſʒ

eãdem.ibi ponit quot dilationes dari debeãt vſq; in fi.
¶ Nota ꝙ dilatio datur ſi petat᷑ de neceſſaria cã.¶ Iteʒ
nota ꝙ datur ſᷣm moderationẽ locoꝝ.¶ Itẽ ꝙ non eſt de
ptãte iudicis dare vel denegare/põt tñ dare minoꝛẽ dila
tionẽ ſi velit ꝙ lex dicit ꝙ nõ det maioꝛes:ſed de minoꝛi

Pilatiões bus nõ pꝛohibet.¶ Itẽ nota ꝙ amplius qᷓ; ſemel dari noõ

an dari

poſſũt plu

ries qᷓ; ſe⸗

debẽt. ¶ Quia hic nõ ſunt glo.volo hanc.l.gloſare ⁊ inci⸗

pio a cauda et pꝛimo ad finem.l.op.ꝙ non ſolumvna ſed

etiã plures dilationes dentur:vt.l.fl.ff.e. So.hic in pecu

niaria cã ibi in capitali ĩ qua dãtur due actoꝛi ⁊ tres reo.
Et pꝛo declaratione huius ſolutionis quero que ſint ca⸗
pitalia.Reſpondeo illa que adimunt vitã ciuilem vel na
turalẽ:pecuniarie ſunt vbi pena pecuniaria imponitur ⁊

ſm hoc quid erit de mẽbꝛi abciſione / vel relegatione: cer

te ego dicerẽ ꝙ cum participent de criminali ꝙ in parteʒ

adimunt vitã dabunt᷑ tres dilationes ſicut in capitalibꝰ

ar. l. qͥd erit.ff. de offi.pꝛoconſu.⁊ leg. verũtamẽ cõmuni⸗

ter doctoꝛes exponũt.capitali.i criali ſiue agat᷑ ad penã

coꝛpoꝛalẽ ſiue ad pecuniariã applicandam fiſco.⁊ pecu⸗
niariam exponunt qñ ciuiliter agitur.ſed certenõ video
quare ſi agatur de modica pecunia applicanda fiſco dẽ⸗
tur plures dilationes qᷓ; ſi agatur ciuiliter ad maioꝛẽ ſũ⸗

mã:ſed hoc eſt ideo qꝛ lex inſpexu qð regulariter contin
git. ſ. ꝙ regulariter criminales habent magnum põdꝰ: æ
ideo tres dantur. Modo quero quare plures danturi

criminali qᷓ; in ciuili?: Reſpõdeo ꝙ magnũ ⁊c.vt.l.addi⸗
ctos de appel.⁊ ideo maioꝛes pꝛobatiões ⁊ clarioꝛes ĩ

criminibus requirũtur:vt.l.ſciant.j.de pꝛobat.Sed qᷓre
plures dantur reo. Reſpondeo qꝛ non eſt ita inſtructus

vt actoꝛ /vt. l. petẽde.S.de tpᷣe in integ.reſti.pe.Sed qua⸗

re in ciuili nõ dant᷑ plures reo qᷓ; actoꝛi. Rñdeo pꝛopter

duo:pꝛimo pꝛopter equalitatem: vt.l. in ſacris:j de pꝛo⸗
xi.ſacro.ſcri.⁊.l.fi . de fruc.⁊ lit.expeñ. Item qꝛ aliter ẽ

pꝛomiſſum in ciuili:qꝛ ſi ꝓbetur impedimẽtũ ĩ pꝛima da

rio.¶ Modo capio mẽbꝛum ciuilium ⁊ op.ꝙ etiã in ciuili

la concoꝛdat cum verbo facile qð eſt· nam vna tm̃ datur
cũ leui cauſe cognitione:vt hic.ſed cum magna cauſe co⸗

Zllatio

tur alia.ſ Sed op.ꝙ etiã in ciuili dentur plures reo:vt.l.

fauoꝛabilioꝛes.j de reg.iur.So.in re certa non fauemus
magis actoꝛi qᷓ; reo:vt hic.ſed in re dubia aut tractamus
de pꝛeparatoꝛijs ⁊ fauemus actoꝛi /vt.l.inter ſtipulãätem.

S· j.ff. de verb. ob. aut deciſoꝛijs ⁊ fauemꝰ reo:vt in cõtra

dentur plures dilationes:vt.l.oꝛatione.ff.de ferijs.So.il

gnitione dantur plures:vt in contrario/⁊ hoc innuit hoc

verbum facile.¶ Quero ergo quid vertatur in cãe cogni-

ad hoc vt tione ad hoc vt detur dilatio. Reſpõdeo in pꝛima que dã
dek qͥd ver tur tria:pꝛimo ꝙ nõ petatur cum euidẽti calumnia cã dif
tat᷑ in cꝗe ferẽdi liteʒ:qꝛ tunc non daretur:vt.l.ſatis.j.de fal. Secũ
cognitiõe do ꝙ Deratnr ſuꝑ his que inſtruũt cãm: vt hic pꝛobatur:

nam ſuper alijs nõ daretur:vt.l.neq; natales.j.de pꝛoba.
⁊.l.non epłis.Zertio ꝙ detur ſᷣm moderamen locoꝛuʒ vt

hic pꝛobatur.Sʒ que cauſe cognitio requiritur ſi petatur

ſecunda. Reſpondeo maioꝛ q; pꝛima: quia requiruntur
illa tria que requiruntur in pꝛima ⁊ yltra hoc debet pꝛo

reo. So.aut loqueris de di

Fo. XCVI.

bare ſe fuiſſe impeditũ in pꝛima:qꝛ fecit citari teſtes ⁊ pi

gnoꝛari ⁊ tamen nonvenerunt:idem eſt ſi petit tertiaʒ/qꝛ
pꝛobabit ſe impeditum in ſcða.Sed ſi vult petere quar⸗
tam/tũc aut in cã non fuerunt pꝛoducti teſtes:⁊ tunc au⸗
ditur in quarta ⁊ quinta ⁊ etiã in milleſima/ dũmodo ꝓ⸗
bet ſe ĩpeditũ in pꝛecedẽti.Si aũt fuerunt ꝓducti teſtes
in cã/tunc auditur petens quartã duationem. Si iterue
niant oĩa que.S.dixi.⁊ vltra hoc iuret ſe non didiciſſe te⸗
ſtificata.vt in aut᷑.de teſti·S.ſi vero.Alij intelligunt illuʒ
S. ꝙ in eadem dilatione non poſſunt teſtes quarto pꝛodu
ci niſi iurent qð dixi.Sed quarta dilatio nunqᷓ; datur vʒʒ

eos:⁊ hec videtur verioꝛ opi.Sed pꝛima cõſuetudine ro

boꝛatur:⁊ ideo eam tene. Modo pone ꝙ in pꝛima dilatio

ne fui impeditus circa duos teſtes:quia feci eos citari
pignoꝛari ⁊ tamen non venerunt ad deponendũ: ſʒ cira

alios non fui impenditus nec feci eos pignoꝛari. Modo

peto ſecundã dilationẽ nunquid in ea potero pꝛoducere

nata cã determinatum pꝛoducit effectum ⁊ videtur pꝛo⸗
bari m.l.admonendi/S.in quibus ſolis ⁊c.ff.de iureiur.
Item op.ad ea que dixi de.l.iudices.⁊ aut᷑.ibi poſita.⁊

aliud tpᷣs ibi datur qᷓ; bie P teʒ qꝛ pares dantur actoꝛi ⁊
llationibus pꝛobatoꝛijs ⁊ pꝛo

cos in quibus non fui ipeditus. Rũdeo nõ:naʒ determi

cedunt que dixi:aut de expectatoꝛijs ⁊ citatoꝛijs ⁊ ꝓce⸗

dũt ↄꝛia ⁊ eſt rõ:qꝛ in contrarijs ⁊ dilationibus ulis nõ

conſiſtit pondus cauſe:⁊ ideo lex non curauit vni fauere
magis q; alij.ſed in iſtis conſiſtit põdus cauſe.ſ Itẽ op.

ꝙ nulla dilatio det᷑ actoꝛivt·eo.ſi quãdo.So.ibi ſpãle.

Itẽ op.ꝙ etiam alibi idẽ contingat ⁊ ita non ſit ſpecia

le. vt. l. petende in fi.S. de tẽpo.in integ.reſt.petẽ. Sol ibi

nõ ſupererat plus de iſtãtia:⁊ actoꝛ cãm traxerat:⁊ ideo
ſoli reo datur dilatio actoꝛ tũ vtetur eadẽ:ergo hec lique
bãt.Hhic ꝙ dilationũ quedã ſunt expectatoꝛie abſentis vt

te rñdeat arg.aut᷑.in iſto.S.de iura.calum ⁊.l.plagij.jad

l.faui.de plagi.quandoq; petitur dilatio ad querendum

aduocatum:⁊ hanc dicunt quidam non dari pꝛimo:quia

elſt ſpecialc in fiſco.vt.l.velamẽto.S.de poſtu.ergo ĩ alijs

in contrarium ius commune. Pꝛeterea cũ aduocati ho⸗

die non iurent de calũnia non dehbẽt partes ↄſulere eos.

Tu dic contra /nnã reuerſo de abſentia datur modicũ tẽ⸗
pꝰ vt aduocatũ q̃rat.vt.l.ab hoſtibꝰ.S.fi.ff.ex qͥ cau ma.
Nec ob.pꝛima ratio qꝛ bene eſt ſpãle in fiſco vt ſi feratur
ſententia cõtra eũ abſente aduocato ſuo nõ valeat /ſed ꝙ

fiſco/ſʒ cõe oĩbus.Nec ob.ſcða ratio/ qꝛ ⁊ olim ãte litem

veniat/⁊ tunc loqtur.l. pperãd.S.de iudi.quã dicũt gl.
coꝛrigi ꝑ aut᷑.qui ſemel.Quedã ſunt expectatoꝛie pᷣſentis
yt reſpõdeat de quibus loqtur.l.iudices.⁊ aut᷑.iubemus.
Z3.de iudic.Quedã ſunt deliberatoꝛie ⁊ circa hoc eſt ſcien
dũ ꝙ ſuper multis deliberatur ſuꝑ rñdẽdo:⁊ añ lit ↄteſt.
⁊ poſt. ⁊ iſta dilatio bñ dari debet ſiue dẽat reſpõdere de
veritate ſiue de credulitate cum debeat iuſta ratione cre
dere ⁊ afficiatur ex credulitate rñdens ſicut ſi de veritaa⸗

dilatio detur ad eũ aduocatum querẽdum non eſt ſpale’

cõteſtatã aduocatus non iurabat ⁊ tñ ate litẽ conteſt. pe-⸗

tebatur eius conſiliũ ſuper foꝛmatione libelli ⁊ exceptio

nibus declinatoꝛijs ⁊ alijs que clientulus facere neſeiret

tum ⁊ añ liteʒ conteſtataʒ ⁊ poſt.Quedã ſunt pꝛobatoꝛie

ſine aduocato. Datur ergo dilatio ad querendũ aduoca⸗

⁊ hec eſt materia noſtra in qua dic ꝙ aut loquimur in cIʒ

ciuili aut ĩ criminali. In ciuili dic ꝙ datur pꝛima dilatio

cum leui cauſe cognitione ĩ qua vertũtur ea que.S. dixi.
Sed cũ leui cauſe cognitione non datur niſi vna vt hic.
Scd cũ maioꝛi cauſe cognitione datur ſecunda ⁊ tertia.
vt. l.oꝛatione.ff.de ferijs.⁊ quid veniat in cauſe cognitio

ne. S. dixi. Item datur quarta cum ſacramento vel ſine.

vt. S. dixi. ¶ Modo hic q̃ro/pone ꝙ ĩ pᷣma die dilatiõis fe

ci citari teſtes:⁊ non venerũt in ſecunda die nihil feci:in

cunt quidam iudaiʒantes ꝙ non debet dari:quia text.di

tertia feci eos banniri nunquid debet mihi dari ſcõᷣa.di⸗

cit ſi rerum vꝛgentiſſima ratio ⁊ c.at hic non eſt vꝛgenti

ſima ratio:qꝛ non fecit cõtinueid quod facere potuit cũ
deberet inſtare ↄtinue ⁊ nũqᷓ; quieſcere.Sʒ ipᷣi certe ma

le dicũt:quia iſte tex.non eſt ita ſtringẽdus:immo quod

—

d mediũ cõpetens debet ſeruari.vñ ipſi dicunt contra

l.ij · Sſi tamen.ff.ſi quis cau.i¶ Sed nunquid dies feriati es an cõ⸗

computantur in dilationibus Certe ſic:attende ergo qꝛ

aut occurrit impedimentum iuſtum in pꝛima dilatione

Feriati di

putẽt᷑ ĩ di
lationibꝰ.

V.

Butrigarius ſuper Certio libꝛo Codicis

ex parte partis:qꝛ fecit quicquid potuit/⁊ tamen teſtes
non veniũt/a tunc ipſo iure audit᷑ ad nouam dilationem

ſi petant:vt dicta.l.or̃one.⁊ erit arbitraria.Aut fuit ipe⸗

ditus ꝑ iudicem qui non ſtetit ad banchũ:vel ꝓpter feri

gs: tunc audit᷑ ope reſtitutionis: vt.l.ſed ⁊ ſi per pꝛeto⸗

rem. in pꝛin.ff.ex qui.cau.ma.⁊ multũ refert an ipſo iure

veniat /an ope reſtitutionis:qꝛ quãdo venit ipſo iure pe-

tit dilationem nouã:non autẽ petit ſibi reſtitui lapſam/⁊
ad iſtam nouã petendã non currit aliquod tẽpus ⁊ dabi
tur arbitrio iudicis.ſed quãdo venit mediate reſtitutio⸗
ne:tũc petit ſibi reintegraritẽpus ſolũ:qð in pꝛima dila⸗

tione fluxit tẽpoꝛe feriarũ / vel tẽpoꝛe qͥ iudicis copia nõ

fuit.⁊ ſi tanto te fuerit negligens in reſtitutione petẽda
Stum eſt tẽpus qð debet reſtitui tẽpus negligẽtie coꝛro
it tẽpus reſtituendũ:æ ideo non auditur: vt.l.necnõ.G-
ſi quis ſepius.ff. ex qui.cau.ma.⁊ hoc ꝓderit ad id qð ſta
tim dicã. In criminalibus dant᷑ due dilationes actoꝛi/⁊
tres reo.cũ leui cauſe cognitiõe:vt.l.in pecuniarijs.ff.e.

Et qusare plures qᷓ; in ciuili / ⁊ quare plures reo.S.dixi.

odo pone ꝙ de criminali reus fuit iuſta cauſa impe

AGW
ſape in oibus tribus dilatiõibus: vel actoꝛ in duabus:

nũqd debebit dari alia.Glo.in dicta.l.in pecuniarijs.di
cit ꝙ non.qꝛ lex vltra non ꝓcedit:equitas tñ ſuadet.qͥd

ergo:certe habui queſtionem de facto ⁊ obtinui hac foꝛ⸗

ma.qꝛ aut impeditꝰ vult nouã dilationẽ petere rõne ĩpe

dimenti /⁊ non põt.⁊ ita ꝓcedat glo.aut vult petere ſibi

reſtitui amiſſam ꝓpter impedunentũ/a debet audiri: vt

dicta.l.ſed ⁊ ſi per pᷣtoꝛem.in pꝛin.⁊ qꝛ venit reſtitutiõis
remedio ſi fuerit negligens in reſtitutione petẽda tanto
tpᷣe qᷓ;tum ceſt reſtituẽdum tẽpus negligẽtie coꝛrodit tẽ⸗
pus reſtituẽdi/ ita non audit᷑:vt dicta.l.necnon.s·ſi qͥs
ſepius.ff.ex qui.cau.ma.⁊ hec de matetie nfa ſ uekeist. 6
PEEE i traho per reſcript
AR quando. reum ad udlce noͤ ſuc /di
latio datur reo/non actoꝛi.h.d.
H¶ Op. ꝙ non poſſit trahi ad iudicẽ non ſuum
reus.vt l in criminali j.de iuriſdi.oĩm iudi.So.ibi ſine
reſcripto vult trahere:hic cum reſcripto.
‚ GB d Hec aut᷑.male eſt oꝛdinata ꝑ yꝛ.qꝛ
0d. inuit ꝙ viciet᷑ impetratio reſcripti
qð eſt falſum/qꝛ nõ viciat᷑ ſi foꝛma huiꝰ legis
ſeruata non fuerit.
Ex tex. aut ꝓpꝛo ⁊ ſ̃m glo.⁊ male:qꝛ ſiue excquatur ⁊
ſuccũbat ſiue vincat/⁊ nõ exequatur /qð eſſe põt refũdit
oès ſumptus:vt.l.pꝛoperandum.S.⁊ ſi quidẽ.S.de iudi.
C hoc vltimo tenet glo. .
¶ SOp.ꝙ alia dilatio def.vt.l.ꝓperandũ ·S.⁊ ſi quidẽ.ð.
de iudi. So.ibi litigat᷑ coꝛã iudice rei /hic coꝛã alio.
S— Kingee dilatiõe qeſcit iu
5 ue patsS. dicis officiũ:hoc dicit pꝛĩo
v i dilatiõe ↄputant᷑ dies feriati ⁊ nõ feriati/ni
N AR aliud expꝛimat᷑.h.d.Hec lex eſt argumẽtũ ꝙ
ſi iudex dicit do tibi tantũ tẽpus ꝓ pꝛima / ſcðᷣa / ⁊ tertia
dulatione videt᷑ ꝙ nõ valeat:qꝛ pᷣcedẽte pᷣma dilatiõc vi
det᷑ dare ſecũdã.Sʒ ipſe dat ſᷣm idẽ tẽꝑꝰ nõ aliq̃ pẽdẽte.
P 20 ced ente Ea q̃ expediũt᷑ cũ ple⸗
5 LEna cauſe cognitiõe ex⸗
oediunt᷑ iudice ſedẽte nõ ꝓcedẽte.hoc dicit.
. ¶ AIſte tex.facit ſilogiſmũ talẽ:ea que reqᷣrũt
cãe cognitionẽ plenã nõ cõcedunt᷑ a iundice ꝓcedẽte.Sʒ
dil atio ſit dãdavel nõ /reqᷣrit cãe cognitionẽ plenã:ergo
nõ ↄceditur a iudice pꝛocedente.

¶ No.ꝙ vbi ẽ plenaria cognitio dʒ iudex ius reddere.

tẽ ꝙ dilatio reqrit plenã cãe cognitionẽ. Tertio ꝙ de
emergẽti cofnaleriq pꝓceſſum ĩpedit ⁊ decidit᷑ ꝑ inter⸗
locutoꝛiã/ad quã ĩterlocutoꝛiã ꝑuenit᷑ tali q̃li ↄſtitutiõe.

Judex in ¶ Quero an in cãe cognitiõe ſic dãda vel nõ dẽat ſedere.
cãe cogni Picũt quidã ꝙ in cognitiõe ſic ꝑ hũc tex.ibi.⁊ cognitio
tione:an cãe.⁊c.Sed in actu quo dat nõ eſt neceſſe ꝙ ſedeat.Alij
debeat ſe⸗ dicunt ꝙ etiã in dãdo dʒ ſedere gr̃a honoꝛis:vt.l.ij.j vbi

dere.

ſena. vel clari.⁊.l.quiſquis.S.de poſtu.⁊ hoc in tex.ibi in⸗
dulgeri queat.⁊c.in cognitione ergo dʒ ſedere ſᷣm oẽs.ſʒ
⁊ in dãda vel ſaltim nõ ire.qꝛ ſenſus nõ eſt ita bonꝰ eũdo
ſicut quieſcendo.Sed attẽde qꝛ per interlocutoꝛiã deci⸗
ditur emergens/⁊ fit in ea cõteſtatio ꝑ negationẽ:vnde

ſi aduerſarius dicit iudicem non debere pꝛoced ere pꝛo⸗

pter talem cauſam:⁊ ego dico ꝙ ĩmo debet ꝓcedere/ſta⸗

tim eſt lis cõteſtata/x opoꝛtet ꝙ decidatur bec emergẽs

per interlocutoꝛiaz: æ ideo cauti aduocati nolunt reſpon

dere talibus exceptionibus ne litem conteſtẽtur: qꝛ tunc
eſſet neceſſaria interlocutoꝛia que emergẽtẽ decideret añ
qᷓ; pꝛocedatur. Unde dicunt iudici domĩe pꝛocedatis:qꝛ
nolo exceptioni ſue reſpondere:qꝛ ſolum opponit vt diffe
ratur iudicium. verumtamen alijintelligunt ꝙ hic loqua
tur de pꝛincipali cã que deciditur quãdo emergens exce
ptio per interlocutoꝛiam eſt reiecta:⁊ vtraq; lec.eſt bona

⁊ idem eſt ſenſus vtriuſq;. j

m a nob ig Facts relatione pꝛin⸗
cipi nulla datur dila⸗
tio:qꝛ negocium plene inſtructũ ad eum remit
AWtitur. hoc dicit. hec lex eſt in argumẽtuʒ ꝙ quã

do iudex committit alicui ſapienti conſiliuʒ: cõſultoꝛ nõ
debet audire partes ſi velint pꝛobare aliquid coꝛam co:
quia negocium plene inſtructum ad ipſum conſulturum

miſſum fu.⁊c. Tene ſcdᷣam lec.hic poſitã qꝛ pꝛima eſt cõ⸗
tra.l.eos.j.de appella.vbi dicitur ꝙ ab omnibꝰ debet ve⸗

MRritas inquiri qð ſine dilatione fleri non poteſt.
1R Nter Siue inter pꝛiuatos ſit ſiue ĩter pꝛi
uatum fiſcum non eſt dilatio dene⸗
ganda. hoc dicit iac. butrig.
Ec de ſtatu Etiam ſi in cauſa ſtatus
pꝛobationis de vltra ma
yrinis partibus exigatur dilatio nõ egreditur
nouem menſes.hoc dicit ia.bu. .

De ferijs.
MKubꝛica.

Ve
2:

¶¶ Continua vt gloſ.⁊ quot ſint genera feriaꝝ:dic vt gl.

Boniamconlulis.

Erur caſus. ſᷣm pꝛimam poſitionem que
* rit᷑ an ſit differentia inter cauſam ap⸗
. pellationis ⁊ pꝛincipaleʒ.ſᷣm ſecundã
— queritur an ſit differẽt ia inter ſolẽnes
kerias ⁊ repẽtinas.
P ull O Diſpoſita reſpectu nominis re⸗
IV· ſoluto nomine reſoluunt᷑: vt hic
RL. l. fl. in fi.. de inoffi. teſta. .ff. de capi. di. l. tu⸗
telas in pꝛin.vel dic.Que carent noĩe appella⸗

NR Pꝛincipium huius.l.pꝛobat ꝙ;
N Mues hec ſunt paria dicere ꝙ ſunt ferie
vel ꝙ non reddatur ius:⁊ ita allegabã contra
WW☛6⁰,U Mtnℳ‚illos qui dicebant ꝙ ſi ſtatutuʒ dicebat ꝙ eſſẽt
ferie ꝙ partes bñ poterant renunciare ſtatuto:ſed ſi dice
bat ꝙ non redderetur ius non potcrant renunciare que
Z as vot non placet ꝑ.l.iſtã q̃ͥ pꝛĩio dicit iuridi

cos.poſtea ſubiicit feriaꝝ dies ⁊c᷑.ia.bu.
Ctus Voluũtarie iuriſditionis actus pñt
fieri tꝑe feriarũ. hoc dicit.
nreigpe Nihil hic Jacobus
HKouinciarum. Hihi hic Jacobus
—– Jes Hiuide in duas partes quia pꝛima
Deeſt generalis in omnibus ſolemnitati⸗
bus vſq; ibil dominicum itaq; Jqula eſt ſpalis in
Adie dominico adeo ꝙ eſt ſpãle in die dñico: ſe⸗
cus in alus ſolenitatibus pᷣm di.ſ QAueritur an ſi pᷣco ci⸗

Wu=
RD ¶In hac lege duobus modis poni⸗

Pꝛeeo ſi

.

tauerit aliquem die dominico vt compareat die lune: an ci

tauit ali

valeat citatio ⁊ dicunt ꝙ ſic qꝛ nõ refert quo tempoꝛe qͥd quẽ in die
agat᷑:ſʒ ĩ qʒ tᷣs effectꝰ rei dirigatur: vt.l.ĩ ts.⁊.l.ſi eũ. dñico de

de heredi.inſti.⁊.l.ij.de donat.pꝛopter nuptias. In con⸗ ↄparẽdo

trariũ videtur iſte tex. quia dicit ꝙ taceat apparitio.veꝝ die lũe:an

ſtionẽ diſputaui. Et ↄſidera in citatiõe tres actus. Unꝰ

eſt quando iudex pꝛecipit de citãdo:⁊ iſte non poteſt fie⸗

ri die feriato cum hoc pᷣceptum ſit quedam ſententia in⸗

terlocutoꝛia: vt.l.cum clericis.⁊.l.omnes qui..de epi:ꝛ
clericis. Secundus eſt actus citationis quẽ facit nunci⸗
us:⁊ dicunt etiam ꝙ die dominica non poteſt facere per
hunc tex. Sed in alijs ſolemnitatibus poſſunt ſᷣm regu⸗
lam cõmunẽ q vt tps ĩ quod effectꝰ rei dirigitur attenda

tur: rt dicta.l.in tempus. cum ſimilibus. Tertius eſt act?

dir intelligit ꝙ ſit ſpeciale in die dominico in alijs ſolem⸗ valeat ci⸗
nitatibus pꝛocedit pꝛimum argumẽtum:hãc tamen que⸗ ta

tio.

oꝛ
ſogar
hene
derat
ſtige
coy
ſelite

Pily becte
ſopogtydia

6

ſn cotey

täli lerve
ct. ctüc

4
N
rh
4

1

olionrz
6

lgui
s
ici⸗
lerit
ſenf
Sd
ecri
chp
lono
hieſe
oc
noſi
noꝛo
loͤſit
tone
ſiqs
Pütit

iltiroq
peo⸗ſon

(e⸗

Asſtictti
fe

donen

len

fieion
Pre
Pſtſteſigg

t dieto d

Hincanaſens
onisdeylnum
to n egeenr

ſglending
nluls

ws nocdis
npoſitionenen
mter cauſemen
lez Emnſeennti
tia ter ſoe

ctn nomminisn
eſoluunk: tne
decapi dily
ntnoieepo
fig⸗

vims ht
dlere unftn
alegabi cn
zdichhtg i
ſunuoſetidi
tenmneinen
iͤpriodietint
ieseisln
itinstenefi,
hot dickt.
bl be hecn

gige
8 gu an
ſpro ennti
Guctpien
endenſtoſ
giurmnißeic
aren dielnenn

litſotlin,
ugnis gicr,

ragnftſ

ſectnm/

teſt cee

ſunt inr in
Gan

De iuriſditione omnium iudi

bat ſibi tutoꝛẽ dari:⁊ iuder ferrarienſis nõ poterat ei da
re cũ non ſit ſuus iudex. Sed dicũt quid ꝙ poterit ꝓꝛo
garc iuriſditionẽ illius iudicis ex certa ſcientia ⁊ petere

relatiõis quẽ facit pꝛeco qñ talẽ citauit:⁊ iſte etiã põt fle⸗
ri dic feriata. Iacob:. Burrioig.
Ad ditio Nota glo.ſingularẽ in vbo fideiuſſiõis
. 2 opm ang.⁊ fulg.iĩ.l:ij.S.eo.ti.idẽ ia.may.
in.l.vinũ.iij.coł.ff.ſi cer.peta.ad hoc ꝙ die feriata etiam
Hebitoꝛ ð ĩ honoꝛẽ dei põt capi debitoꝛ de fuga ſuſpectuʒ etiã ſi eẽt
fugaſuſpe in die paſche ꝙ ẽ valde no.ſʒ iaſo.may.in.d.l.vinũ.adde
ctopt capi hic aliud qð ẽ ſingulare ꝙ nõ ſolũ creditoꝛ/ſʒ etij eiꝰ ꝓcu
etia in die ratoꝛ põt caꝑe debuoꝛẽ fugitiuũ glo.ẽ ſingu.ĩ.l.j.in.ij.gl.
paſche. vbi quis de curiali vel coartali conditione conuenia⸗
tur ſ̃m ia. map. in · S. j. inſt. de actio.in.xij.coł.

Be iuriſditione oim iudicũ
Rubzica.
Bn quidem. Maemns ,

cognitionẽ inter duos puatos niſi ex

Mſona ad perſonam. h..
HC¶.Ex tex. ccũ ⁊ pꝛocu. Jarguit᷑ ſic vbi
„VAiliquis habet aliã iuriſaitionẽ põt ex
AWAoſenſu eiꝰ iuriſditio pꝛoꝛogari:ſʒ ꝓcu
ratoꝛ videl als iuriſditioneʒ hẽre.ergo ꝑ nos potuit pꝛo
rogari.¶ Op.ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ nõ fuit ↄpetens iudex nõ te
leat eiꝰ ſnia:vt.l.fi.:j.ſi a nõ ↄp.iudi.ſʒ ſi nõ fuit ↄpetẽs iu
dex ab iteſtato: nec etiã ex poſt facto qð eſſet ſi ignoꝛãtes
litigauiſſent /tũc nõ teneret ſnĩa vt in ↄꝛio. Si aũt nõ fu⸗
it cõpetens ab initio/fuit tñ factꝰ cõpetens ꝑ cõſenſuʒ ſpõ
tee litigatiũ coꝛã eo ⁊ ex certa ſcĩa tenet ſnĩa: ⁊ ita loquit᷑
Juriſdi⸗ hec lex.¶ Querit᷑ an añ litẽ ↄte.firmet᷑ iuriſditio pꝛoꝛoga
tio ꝓꝛoga ta:dicũt qͥdã ꝙ nõvt.l.co tꝑe.ff.de pecuł.⁊.l.ſi cũ dotẽ.S.
ta an fir⸗ co tẽpoꝛe.ff. ſo.ma.Sed qꝛ de hoc eſt dubiũ dic ꝙ aliqñ ĩ⸗
met᷑ añ li. teruènit cõſenſus tacitꝰ ĩ pꝛoꝛogãdo:qꝛ ſcienter litigant
conteſt. ⁊ tũc ſolũ ꝑ cõteſtationẽ firmat᷑:vt hic in glo.ar.pᷣdictaꝝ
legũ:aliqñ interuenit cõſenſus expᷣſſus:⁊ tũc aut eſt expᷣſ
ſus in ꝓꝛogatiõe fienda.ſꝙ talis ſit iudex:⁊ ĩ hoc dicũt
qdã ꝙ ſtatim fit iudex:reuocabiliter tñ qꝛ añ lit. ↄte.po⸗
terit declinari:⁊ ita defendũt opi.G.q̃ eſt in.l.ſi per erro⸗
rem. ff. de iuriſ.om.iud.⁊ ſic intelligũt.l.ſi cõuenerit.e.ti.
ed poſt lit cõt.firmat᷑ irreuocabiliter ſicut in legato/qꝛ
acqrit᷑ ignoꝛati:reuocabiliter tñ donec fuerit agnituʒ: vt
l. cũ pr. S.ſurdo.⁊ ibi nota.ff. de le.ij.ſed qꝛ gl.tenet ꝙ nul⸗
lo mõ firmet᷑ añ lit.conte.ideo tene eã:aut qͥs cõſentit ex⸗
pꝛeſſe nõ ꝓꝛogatione:ſed hoc mõ qꝛ dicit ꝓmitto coꝛam
quocũq; iudice rũdere ⁊ non opponcere declinatoꝛiã foꝛi
mõ ſi cõuentus rñdet bñ qᷣdem/qꝛ per cõteſtationem fiet
pꝛoꝛogatio ⁊ nõ añ:ſi vult añ lit.conteſt.declinare põt cũ
nõ ſit adhuc iuriſditio pꝛoꝛogata:ſed cadet in pens cõuẽ
tionalem ſi fuit expᷣſſa/vel tenebitur ad ĩtereſſe ſic loqᷣf᷑.l.
ſi qͥs in cõſcribendo.S.de pactl.⁊ de epi.⁊ cler.nec aliter
pñ̃t ĩtelligi ille.ll.xhec eſt opi.ia.de rauen..⁊ bona. Iteʒ
Juriſditi q̃ro q̃t modis fit pꝛoꝛogatio.Rñdeo de perſona ad per⸗
oõnis ꝓꝛo⸗ ſonã/de re ad rẽ/⁊ de tempoꝛc ad tpᷣs:⁊ hoc indubitater.
gatio qt ¶ Sed an fit de loco ad locũ /verbi gra:ptãs mutinẽſis ẽ
modis fit ĩ ciuitate bononie ⁊ duo bononiẽſes volũt eius iuriſditi⸗
⁊ an flat ð onem pꝛoꝛogare:vt iter eos cognoſcat in bononia:queri
loco ad lo tur an poſſit ⁊ videtur ꝙ nõ:qꝛ oꝛdinariꝰ debet tenere ſe⸗
cũ dem maioꝛisvt.l.penul.ff.de iuſti.⁊ iure.at hic non poſſʒ
tenere locũ maioꝛis:ergo ⁊c. Pꝛeterea in pᷣiudiciũ bono
niecñ. iudic.hoc fleret qͥ debet de omnibꝰ cauſis hic cõcur
rentibus cognoſcere: vnde lʒ partes poſſint pꝛoꝛogare ĩ
ſui pᷣiudiciũ:vt hic.nõ tñ in pᷣiudiciũ iudicis:vtj.res int
alios acta ꝑ totũ.Eſt ⁊ alia rõ ⁊ foꝛtioꝛ:qꝛ eiꝰ qͥ nullã iu⸗
riſditionẽ hʒ nõ põt fieri ꝓꝛogatio:vt.j.e.l.pᷣuatoꝝ.at po
teſtas mutinen.hic exũs eſt oino pᷣuatus:vt.l.fl.ff.de off.
pfec. vꝛ. ⁊.l.iij.ff.de off.pſi.ergo ⁊c᷑.Alij volũt tenere ↄꝛiũ
⁊ arguũt per.l.q̃ro.ff.de ſolu.⁊ rñdet᷑ ad ſcdᷣam rõnẽ ꝑ · S.
plane inſti.de rerũ di.Sʒ certe male dicũt ⁊.l.q̃ro.de alia
adminiſtratiõe loquit᷑ ⁊ nõ de iuriſditione:⁊ ideo pꝛĩa ve
Pꝛoꝛoga rioꝛ.ſ¶ Iteʒ q̃ro qͥd ipediat ꝓꝛogationẽ.Rñdeo metꝰ.cũ
tionẽ iuriſ pᷣuet ↄſenſũ vt colligitur ex.l.ſi qͥ ex ↄſenſu a ↄꝛio ſenſu.S.
ditionis de epᷣa.audi. Item erroꝛ vt.l.ij.ff.de iudi.⁊.l.ſi ꝑ erroꝛeʒ.
qd ĩpedi⸗ de iuriſ.om. iud. Itẽ penitentia:qꝛ pñt penitere añ lit.ↄt.
⁊ nõ poſt:vt.l.ſi ↄuenerit.ff.de iuri.o.iud. Itẽ pſone iha⸗
bilitas.nã minoꝛ pupillꝰnõ põt ꝓꝛogare:qꝛ nõ ẽ perſona
habilis ad iudiciũ:⁊ ideo fuit dubitatũ dũ qͥdã eẽt expul
