So. yt glo.¶ Itẽ op.ꝙ filij remaneãt inſolidum obliga⸗

ti. vt. l.ſi ticius.ff. de fideiuſſo.So.alijs reiectis.dic ꝙ ibi

loquitur in fideiuſſoꝛibus qui ſemper videntur inſolidũ
obligati:hie in pᷣncipaliter obligatis qui ſemper pꝛo par
tibus videntur obligati niſi aliud agatur.vt.i.reos ·S. cũ

●

tabulis.ff de duobus rei.

SB a lieri ſoluẽti pꝛo alio cu
D amuis. Vulieri ſoluẽti pꝛ

R☚ ius obligationeʒ ante ſuſce
AQberat velleiano ſuccurritur. hoc dicit Jacob.

AButrigar. Simm S
4 ſ Pi 1 i mulier pꝛinci⸗
4 J ad Uet ſarius. paliter contrahit
non iuuatur velleiano niſi coloꝛe queſito con⸗
traxerit. hoc dicſt. 4 lr ſeiendl
. euidentiã eſt ſciendum ꝙ ali
8 Tiam quando renunciat mulier viro in
bonis viri ⁊ loquitur hec lex. Aliquando renũ
-Adciat contrahenti cum viro in bonis dotis vel
donationis ante nuntias:e unc loquitur aut.ſiue a me·j.

co.⁊ ideo opoꝛe ꝙ uuige ir ſimul iſte leges

J Dotare Vbi mulier ſe nolebat pꝛin⸗
== * L.· cipaliter obligare ⁊ aliena⸗
tionem obligationis loco ſuſcipit non iuua⸗
tur. hoc dicitt. l

XVſrieng Ereditoꝛ qui ſciẽter rem mu⸗
P lciens. lieris recipit pignoꝛi pꝛo ma⸗

ſto non iuuatur. h. d.
¶ Op. de.l.ſeie.ff eo.ti. So.rciectis alijs hic

Vnon fuit queſitus coloꝛ ibi ſic.

Ra dan hoc dicit Butrigar.
V xoꝛ Quimadato mulieris pꝛo alio ſe ob⸗
ligat velleiano iuuatur.h. d.

ꝓ Muliere ſubducta per velle⸗
“ J m ulier. isnum datur actio in debito

rem antiquum.h.d. bimm
i mulier eſt tuta iu⸗
„ cum D ater. communi ceſſat vel⸗
leianum. hoc dicit.
Eminis Vulieri intercedẽti ſuccur
— WReEILB: ritur niſi creditoꝛem decepe
. rit.hoc dicit Butrigar.
HeN B Siue mulicer ab initio
K Gm ad ea S. obligationem uſcipiat
R 3 ſiue ex poſt facto iuuatur in pꝛima ⁊ heredes
3 eius. h. d. cum ſequenti.

SEE Diuide in tres partes: qꝛ t
B b emus. pꝛima ponit dictuʒ: in ſecũ

SD incipit ibi ita tamẽ.tertia ibi his ſcilicet.

opes Exceptio velleiani datur
Blierem. mulieri ⁊ fideiuſſoꝛi eius.

WSada declarat: in tertia reſtringit Secũda pars

Fo. CXXXI.

fenohyida Abi mulier pꝛincipaliter
J tenebꝛis ſe obligat non coloꝛe que

e tt n . = ſicig
Op·ꝙ renũciatio mulieri nõ noceat. vt.l.fl·S. penulti. Renũcia⸗

ff eo.puius timoꝛe inteiligitur hec lex altero de tribꝰ mo tio an poſ
dis. Mã dicũt quidã ꝙ aut loqueris de iure antiquo ⁊ lo ſit nocere
quitur lex contraria:qꝛ renunciatio nõ tenebat: ſed iure mulieri.

nouo tenet vt hic/⁊ pꝛobatur per textũ ibi hac auctoꝛita
te noſtra ⁊c.ſed hoc nõ placet:qꝛ coꝛrectiones legum ſũt
euitande.vt.l.vnica.S.de inofficio.dot.Alij dicũt ꝙ aut
mulier ſimpliciter conſentit ⁊ nihilominus iuuatur vt in

contrario:quia videtur tũc obligatio ſua foꝛma remanae

re ⁊ rẽ ſibi obligata concedit alij obligari:vñ videtur in
tercedere.Aut conſentit ⁊ renũciat:⁊ tunc videtur dona⸗
re ius ſuũ:⁊ ideo non iuuatur vt hic. Sed hanc ſolutio
nẽ impugnat Yaco.de are.duplici rõne. Pꝛima qꝛ textꝰ
dicit hic ꝙ conſentiẽdo renũciat vñ non eſt differetia in⸗
ter conſentire ⁊ renunciare.

ꝛeterea dicit lex ꝙ ex ſolo Renũc

la⸗

conſenſu quis renunciare videtur.vt.l.paulus.ff quibus re qs vide
modis pig.vel hypo.⁊ ideo dicit ꝙ aut mulier conſentit tur ex ſolo
obligationi vel cotractui de cuiꝰ natura eſt ꝙ ei pignus cõſenſu.

accedat:⁊ tunc cũ patiatur rem ſibi obligatã alij obi iga
ri iuuatur:qꝛ intercedit/aut conſentit nõ obligationi ſed
contractui/ex cuius natura eſt dñium trãſferri:⁊ tũc vi⸗
detur donare ius ſuũ:⁊ ideo nõ iuuaturvt hic.Uel aliter
dicit ipſe aut mulier ſimpliciter renunciat iuri ſuo/nõ ta
men conſentiebat ꝙ ius pignoꝛis cõſtitueretur ſed nole⸗
bat eẽ cyꝛographaris ſicut ⁊ alter ⁊ tũc donat:⁊ ideo nõ
iuuatur vt hic: aut renunciat iuri ſuo ⁊ patitur conſtitui
allj pignus ⁊ tunc iuuatur:qꝛ intercedit vt in contrario:
⁊ ſic duobus modis poteſt intelligi pᷣncipiũ huius legis

ſm AIJaco.de are.¶ Item op.ꝙ renunciatio facta cuʒ vno

pꝛeiudicet quo ad omnes:quia ſi mulier aget ↄtra alios
dicent illi cede nobis actiones contra oẽs ꝙ quia facere
nõ poterit excludetur.vt.l.ſtichum.S.qui mandato.ff. de
ſolutio.So.confitetur quidam ꝙ per indirectum ci pꝛe⸗
iudicabit contra omnes vt in contrario non directo vt
hic/nec per obliquũ ſibi pᷣiudicat quo ad alios. Nec ob.
l.ſtichum · S. qui mãdato.quia loquitur in fideiuſſoꝛibus

de quox obligationibus natura eſtvt nõ aliter ſoluant ni
ſi eis fiat ceſſio.vt.l.fideiuſſoꝛ obligari.ff.de fideiuſſoꝛib.
At de natura contractus ⁊ obligationis mulier non eſt

cedat. Vel dic ꝙ mulier aut renunciat ſecundo credi⸗
toꝛi:⁊ tunc ſibi pꝛeiudicat per indirectum contra pꝛioꝛt᷑:
quia ſciebat iam de obligatione eius. Aut renunciat ob⸗
ligationi pꝛimo creditoꝛi:⁊ tunc licet poſtea alij effician
tur creditoꝛes non ſibi pꝛeiudicat quo ad eos:quia tem⸗
poꝛe quo renunciauit neſciebat de eoꝛum obligatione
futura:ſed pꝛecedens ſolutio eſt melioꝛ. Jacobus Butri
ic loquitur quando mu⸗
6 Jue a me. lier renunciat contrahenti
cum viro in rebus dotalibus vel donationis ꝓ
A. Pter nuptias: à in hoc differt a lege rodicis.
r iij

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

Honatio ¶ Sed que eſt ratio ꝙ vir non poteſt alienare vel obliga⸗
nẽ ꝓpt᷑ nu re res donationis pꝛopter nuptias: Reſpõdeo quia mu
ptias q̃re lier eſt domina rei date pꝛopter nuptias ſicut vir dotis.
vir nõ põt ⁊ ideo vir alienare non poteſt.¶ Item quero ad quid re⸗
galiẽare vł feratur hec clauſula multo magis: Et dic vt glo.⁊ ſecũ⸗

obligare.

da opinio eſt vera.
— J mulier Intercedẽs mulier vellei⸗
, * ano iuuatur niſi poſt biẽni
urnm interceſſionem ratificet.hoc dicit Jacobꝰ
—☛ Butrig. ,
DHiuide in duas partes: quia in
S qua. pꝛuna loquitur regula.in ſecũda
exceptio. Scdᷣa ꝑs incipit ibi niſi. ⁊ ſic ſũmat᷑.
E ◻Wulier ſi conſentiat inſtrumento credut viro
ipio iure non tenetur nec velleiano iuuatur:ſed ſi in rem

ſuam verſum fuerit bene tenetur. hoc dicit Ja. But.

Mulier 9
ſentiẽdo ĩ
ſtrumẽto
crediti vi⸗
ri anvide⸗
at renũci⸗
gre.

Velleia⸗
nũ qñ di⸗
cat᷑ ſubue⸗
nire muli⸗
eri.

¶ Sppo.ſic.aut mulier ĩtercedit/⁊ pecunia in rem eius
non vertitur/⁊ ipſo iure iuuatur /nec eſt neceſſariũ vellei⸗
anum vt hic.aut pecunia eſt verſa in rem eius/⁊ tenetur/
nec iuuat᷑:ergo tota materia velleiani eſt coꝛrecta. Sol.
in ſui genere nõ eſt coꝛrecta:ſed pꝛout mulier intercedit

pꝛo extraneo /ſed in ſpecie ſic.ſcʒ quãdo ĩtercedit pꝛo vi

ro quia olim iuuabatur velleiano:hodie ipſo iure vt hic.

nam ⁊ de iure auctẽticoꝛum habet locum velleianuʒ niſi

renunciet:vt in auctentico de heredi.ab inteſtato·S· ex
his.colł.ix.¶ Item oppo.mulier conſentiendo renũciat
iuri ſuo:ergo non debet iuuari: vt.l.iubemus.S.e.Solu.
dicaut quidam ꝙ illa eſt coꝛrecta.Tu dic ꝙ olim mulier
inercedens pꝛo viro iuuabatur velleiano:hodie ipſo iu
re.ſed in.l.iubemus.nõ inueniebatur obligari mulier vel
eius bona / vel ſibi obligata: imo donare videbatur renũ
ciando:⁊ ideo non iuuabatur.ſed hic loqtur de caſu quo
luuabatur: vt dixi.⁊ ita lex iubemus.non eſt coꝛrecta.
¶ Quero quãdo mulier conſentit inſtrumẽto crediti vi⸗
ri an poſſit renũciare beneficio huius legis:Hicunt qui⸗
dam ꝙ ſic.quia iſtud remediũ equiparatur velleiano:ſed
illi poteſt renunciari: vt.lʒ.fina · S· penulti.ff.e.ergo ⁊ iſti.
Tu dic ꝙ hic renũciare non poteit:nam quidam ſunt cõ
tractus adeo impꝛobati ꝙ ipſo iure non tenẽt/qꝛ tũc re⸗
nũciatio nihil operatur:vt eſt hic.ſic eſſet in minoꝛe ꝙ ſi
renunciaret ꝙ non obſtante ꝙ decretum non interuene⸗
rit valeat cõtractus/non valet renũciatio:ſed quãdoq;
contractus tenet / licet detur exceptio:⁊ tunc renũciatio
bene valet:quia mulier renũciãdo bene poteſt ſibi exce⸗
ptionem aufferre / ita eſt in velleiano.¶ Quero quãdo
velleianum ſubueniat mulieri? Reſpõdeo aliquãdo mu⸗
lier contrahit cum viro intercedendo/⁊ tunc dic ꝙ olim
velleiano iuuabatur hodie ipſo iure non tenetur /niſi pe⸗
cunia in eius vtilitatem ſit conuerſa/⁊ hodie renunciare
non poteſt cum contractus ſit nullus:olim bene poterat
aliquãdo mulier pꝛincipaliter ſe obligat pꝛo marito: vt
quia cõmuniter vendunt fundum:⁊ tũc aut quilibet ven
dit pꝛo parte/et tunc nullus conſentit inſtrumento alte⸗
rius ſed pꝛopꝛio: ⁊ ideo mulier nõ iuuatur etiã ſi ex poſt
facto tota pecunia ad virum perueniat: quia tunc vide⸗
tur donare:⁊ ideo non iuuatur:vt..e.l.j.in fine.niſi fuiſ⸗
ſet coloꝛ queſitus.vt.S.e.l.ſi fenebꝛis.quo caſu de iure an
tiquo iuuabatur velleiano / hodie ipᷣo iure.Aut vendunt
quilibet pꝛo ſolido:⁊ tunc dic ꝙ aut pecunia peruenit ad
mulierem/⁊ tũc videtur intercedere pꝛo vxoꝛe nõ econ⸗
tra:⁊ ideo non iuuatur iure nouo vel veteri. Aut pecunia
peruenit ad virum/⁊ tũc iuri pꝛeſumptione videtur mu⸗
lier ĩtercedere pꝛo viro:vt.l.vir vxoꝛi ·S.fina.ff.e.⁊ olim
iuuabatur velleiano:⁊ renunciare poterat: vt.l.fina·S.
penulti.ff.e.hodie ipſo iure iuuatur nec renũciare poteſt
vt hic.Aliqñ mulier ĩtercedit ꝓ alio:⁊ tũc aut in ſex caſi
bus in auibꝰ velleiano nõ iuuat / in qbꝰ nec hodie iuuat᷑/
⁊ tũc nec ẽ opꝰ ꝙ velleiano renũciet:qꝛ ci nõ ↄpetit.Aut
itercedit extra illos ſex caſus:⁊ tũc aut obligat ſe inſtru
mento ſolẽniter confecto ſᷣm legẽ antique:.S.ne autẽ ·.j.e.
⁊ tunc tenetur ſed velleiano iuuatur:poteſt tamen renũ⸗
ciare ſi velit vt dicta.l.fina ·S.penul.ff. e. Aut in inſtrumẽ
to minus ſolẽniter confecto/⁊ tunc ipſo iure non tenetur
nec poteſt renũciare vt dixi.
¶Erx pꝛedictis ergo collige quãdo mulier iuuetur vel⸗
leiano: quia ſi pꝛo łxtraneo intercedit regulariter iuua⸗
tur / niſi in ſex caſibꝰ quãdo pꝛo viro dic vt dixi.S.¶ Iteʒ
collige quãdo iuuetur ipſo iure/⁊ quando ope exceptio⸗

nis.i¶ Itẽ collige quãdo renũciare poteſt.¶ Modo que⸗ Wulier
ro qualuer renunciare debeat: Reſpondeo debet renũ⸗ quõ põt
ciare certioꝛata.alłs renunciatio non tenet.¶ Item que⸗ nnnciare.
ro ſi dicatur in inſtrumento ꝙ renũciauit an pꝛeſumatur bñficio.
certioꝛata? quidã ꝙ ſic per legem ſciendum. ff. de verbo.ſi qus.
obligatio.quid ꝙ non.vt.l.quecũq;.ff.de pub.ĩ rẽ act. ·
dic quedam eſt ſolemnitas intrinſeca / ſcilicet que eſt de
ſubſtantia ⁊ natura contractus:vt verba in ſtipulatione
⁊ talis ſolẽnitas bene pꝛeſumitur: vt dicta.l.ſciendum.
ſed quedam eſt ſolẽnitas extrinſeca / ſcilicet que non eſt
de natura contractus:immo ſine ea poteſt eſſe cõtractus
vt eſt hic de ſcientia velleiani.⁊ talis ſolẽnitas non pꝛe⸗
ſumitur niſi pꝛobetur:vt dicta.l.quecũq;.
¶ VWodo quero an renunciatio facta ſtatim cum con⸗
trahit ſibi pꝛeiudicet indiſtincte? quidam ꝙ ſic per.il.fi.
S penulti.ff. e. Et hec eſt cõmunis opinio:⁊ ita ſeruatur
de conſuetudine.Alij dicunt ⁊ magis eque /ſcilicet ꝙ aut
ſtatim tempoꝛe contractus renũciat/⁊ non tenet renun⸗
ciatio.Aut ex interuallo/⁊ tũc tenet:⁊ eſt ratio:quia cum
pꝛopter fragilitatem iuuetur mulier:vt.S.e.l.ſi ſine eadẽ
fragilitate qua confert ⁊ ſe obligat:eadem fragilitate re⸗
nunciaret. Pꝛeterea idem videmus quando ſe obligat:
quia ſtatim ſibi non pꝛeiudicat:vt.S.e.l.ſi mulier.⁊ pꝛo⸗
batur per dictam legẽ fina ·S. penulti.ff.e.quia ibi mulier
volebat ſubire iudicium/x dicitur ꝙ non poteſt niſi renũ
ciet:ergo non renũciauit tempoꝛe contractus: ſed iudi⸗
cij. Pꝛeterea videtur ſimile / cõfeſſio in toꝛmentis facta Confeſſio
non tenet.· vt. l.j..S· diuus.ſff.de queſti. Idem ſi fiat ſtatim factaĩ toꝛ
poſt toꝛmẽta.vt.l.añpenulti.j.de qſtio.ita ⁊ in pꝛopoſito.mẽt nõtʒ
¶ Modo quero quefuit ratio noſtre legis: Picit glo.ne
mutuo amoꝛe ſe ſpolient/⁊ male.quia eadem ratione nec
vir poſſet conſentire vxoꝛi quod eſt falſum ⁊ ideo dic ꝙ
eſt ratio quia pꝛeſumitur timoꝛe mariti mulier cõſentire
quitimoꝛ nõ cadit in viro.⁊ intellige hanc legem ſiuc in
codem inſtrumento ſe cum viro obliget ſiue in alio:licet
alij contra. Jaco. Butrig.

. . DPiuide in tres partes:quia in
4 Ktique. pꝛima ĩterceſſit mulier aliquo

accepto:⁊ eſt idonea. In ſecunda accepit: ſed
F. Anon eſt idonea. In tertia ponit caſum dubita⸗
bilem dando foꝛmam intẽercedendi. Secũda pars inci⸗
pit ibi.ſed ſi vnus.Tertia ibi ne auteʒ.Et bꝛeuiter dicit.
Mulier intercedẽs aliquo accepto non iuuatur velleia⸗
no. hoc dicit Jaco. But. —
¶ Nota ꝙ ſiue intercedat mulier in ſcriptis ſiue non:iu⸗
uatur ſi aliquid accepit.¶ Item nota ꝙ ſtatur inſtrtume⸗-⸗⸗
to nec poteſt pꝛobari cõtrarium. ¶ Item nota qð nõ poſ⸗
ſum pꝛobare per inſtrumẽtum pꝛobo per teſtes.¶ Item
nota ꝙ ſi non poteſt pꝛobari ius agẽdi/remanet firmum
ius excipiendi⁊ velleiani.
¶ Oppo.ꝙ inſtrumẽto non ſtetur donec pꝛobetur con⸗ Inſtfonõ
trarium:vt.l.cum pꝛecibus..de pꝛobatio.Solu.hic ſpe⸗ ſtat᷑ doncec
ciale/⁊ eſt ratio:quia tractamus de recedendoa iure ſpe ↄꝛiũ ꝓbet
ciali /quod eſt cõtra ius cõmune/⁊ hec eſt vera.licet alij
aliter intelligant:ſed in contrario tractamus de iure cõ⸗
muni.Sed vltramontani repꝛobant hãc rationem:quia
ſic ſequeretur ꝙ vbicunq; tractatur de caſu ſpeciali non
poſſit pꝛobari contra inſtrumentum/quod tamen reperi
mus cautum niſi hic.⁊ ideo aſſignãt aliam rationem: ſci⸗
licet ꝙ ratio eſt hic.quia mulier confitetur inſtrumẽtum
cõfectum fuiſſe de volũtate ſua/⁊ ideo ei omnimodo ſta⸗
tur:ſecus ſi negaret factũ eſſe de volũtate ſua:lʒ eſſet pu⸗
blicum:quia tunc poteſt pꝛobari contra. vt dicta.l.cum
pꝛecibus.¶ Item oppo.ꝙ ſit differentia an in ſcriptis ſe
obliget an ſine.nam pꝛimo caſu tenetur ⁊ iuuatur. in ſe⸗
cundo ipſo iure nõ tenetur. vt.je·S. ne autem. Solu. hic
aliquid accepit/⁊ ideo nõ diſtinguitur in ſcriptis an ſine
ſed in cõtrario nil accepit: vt ibi dicam / ⁊ hec ſufficiant
circa pꝛimam partem.
¶ Sed ſi minus.¶ Oppo. ſſic.vbicũq; accipit creditoꝛ
vnum nomen pꝛo alio ſiue ſit idoneum /ſiue non.non ha⸗
bet recurſum in pꝛimum debitoꝛem: vt.l.inter cauſas·S·
abeſſe.ff. manda.At hic accipiẽdo mulierem videtur no⸗
men eius appꝛobare:ergo non debet habere regreſſum
in pꝛimum/cuius contrarium hic dicitur.Solu.ſᷣm Ja⸗
cobum de arenis.aut a pꝛicipio nomen quod accepit cre
ditoꝛ pꝛo alio non eſt ſoluẽdo ⁊ ſcit hoc creditoꝛ/⁊ tunc
ſibi imputet:vt in contrario.aut ex poſt facto efficitur

Ahi
N

ſus 4
tetun
ſinnd
Leepun
liace
ſoſi
clopt
in
enro
cgeterro

ſiner

nus
Kdicd
ſynono
tnege
Putin
s gao
(peant
yniones
gumnl
igerſe
ip.
(Np⸗
ſceel
cideo
olim
ſoti⸗
ſpuseſt.
Hcibus
jeclerrq
uſineſc

WMickin
ltipean
(og
(leyinet
Mefeen
ſecblg
Mohttnon
Mheto.
pnunno
lenine
ſſocdhe
ſodarice
runrhia
ſaperſon

Mnonp
ſci en
iyendic
ſtani
togan
mind

mnlirige
e blgbbine
potetpiini
ractus: ſeli,
toꝛmentisſa
lemſifiattete
Ainproph
is: Dicken
ademreronrt
lum riton
Uwolier cidne
anclegenſr
etſuemnäiolie

esparteocut
ſitmmulir din
nda gcceht
lt canum dot
cüdapars e
tbreulter ii
luustur yele

tis ſiuenon⸗
tatur inſtmn
nota örit
r teſtes⸗ ſ
femanetffnn

4

eepꝛobenn an
io Solhicſe
dendoꝛineſt
tyen latt
umusdelutci

Autonenant
Heculin

nntonen,
rintun.

De Non numerata pecunia. Jo. CNXX

minus idoneus vel ab initio erat: ſed creditoꝛ ignoꝛa⸗
uit/ ⁊ tunc non pꝛeiudicat ſibi contra pꝛimum vt hic. =

l.ſi mandato.S. fi.ff. manda.vel ſᷣm eũdem dic ꝙ hic fuit

acceptum ſᷣm nomen periculo pꝛimi:⁊ ideo ſibi non pꝛe⸗

iudicat contra pꝛimũ:vt dicta.l.ſi mandato.·fina.at in
dicto. S. abeſſe. fuit ſimpliciter acceptum ſcᷣin ⁊ nõ peri⸗
culo pꝛimi:⁊ ideo contra pꝛimũ nõ poteſt habere regreſ⸗

ſum. Ultramõtani (quos ſequitur Petrus) dicunt ꝙ in
cõtrario ſciebat creditoꝛ a pꝛima obligatione ne ſe effi⸗

caciter recederet:⁊ ideo ſibi imputet.at hic ſciebat ꝙ mu
lier intercedẽs velleiano iuuabat᷑ ⁊ reſtituebatur actio in

antiquũ debitoꝛem:⁊ ideo ſibi non pꝛeiudicat cõtra eam
Et ſi dicas quomodo ſciebat hic mulierem inuari: quia

lmmo non iuuatur vt hic dicitur cum aliquid acceperit:
ſed dic ꝙ creditoꝛ ignoꝛauit esz aliquid accepiſſe/⁊ iuſte
potuit ignoꝛare:quia factum alienuʒ fuit.tamen ſolutio⸗

nes Yaco.de arenis ſunt magis clare/⁊ ideo eas tene.

¶ Ne autem.¶ Ad euidentia eſt ſciendum ꝙ due fuerũt
opiniones.vna Mar.⁊ mala.alia eſt cõmunis ⁊ vera ᷣm

quam nulia lex coꝛrigitur:ſed ĩtelligitur ꝙ aut mulier ſe

obligat ſolẽniter: ⁊ tenetur ſed iuuatur.aut minus ſolẽSni

ter / ⁊ ipſo iure non tenetur.

¶Oopo. ꝙ non referat an in ſcriptis an ſine ſe obliget:
vt. S.e.l.in pꝛinci.Solu.dicunt quidã illam coꝛrigi/⁊ ma

le:⁊ ideo dic ꝙ aut mulier ↄtrahit in illis caſibus in qui⸗

bus olim nõ iuuabatur/⁊a in his nil innouatur: quia ſiue
in ſcriptis ſiue ſine cõtrahat nõ iuuatur ⁊ vnꝰ de his ca⸗
ſibus eſt. S. e.l.in pꝛinci. Aut mulier ſe obligat in caſibus

in quibus olim tenebatur ſed iuuatur/a tũc habet locum

hec lex: qꝛ aut in ſcriptis ſe obligat ⁊ tenetur / ⁊ iuuatur:

aut ſine ſcriptis /⁊ tunc ipſo iurce eſt tuta.

iuuetur velleiano. hoc dicit Jacobus Butri⸗

N¶Slo.hic enumerat ſex caſus / in quibus ceſ⸗
ſat velleianum.

De non numerata pecu⸗

M q: pꝛima tradit remedium creditoꝛi
agenti. Secũda tradit remedium cre⸗

fdiutoꝛi conuento vel agenti hypotheca

rria. Secunda pars incipit ibi nam in⸗
Wtẽtio.⁊ ſũmarie dicit. Exceptio nõ nu
rRARE. Merate pecunie oppoſita per conuen⸗
tum facit intelligi pignꝰ nõ obligatum:⁊ per conſequens
reddi pecunia non ſoluta.hoc dicit Jaco. Butrig.
¶ Oppo.ꝙ non fruſtra ſit interpoſita cautio:quia ipſa
ciuile vinculum inducit quod non aderat.Solu.conſide
rato effectu agendi eſt fruſtra:ſed conſiderata pꝛima fa⸗
cie obligationis non eſt fruſtra.¶ Item oppo.ꝙ iſte non
pꝛobet non numeratam cum ſit negatiua: vt.l.actoꝛ.S.de
pꝛobatio.⁊.l.ij. ff.e. Immo creditoꝛ debet pꝛobare nume
ratã.vt.je.l.ſi ex cautione.Sol.hic pꝛobat eo ipſo ꝙ con⸗
trarium non pꝛobatur.¶ Item op.hic agebatur rei ven⸗
dicatione:⁊ ideo debet pꝛobari dominiũ agentis ⁊ poſ⸗
ſeſſio conuenti: vt.l.vnica.S.de ali.iudi.ergo non debet
pꝛobari contractus/quem dicit hic ꝓbari.luius timo⸗

re ſunt hic quattuoꝛ opiniones:vna ꝙ agatur pignoꝛati⸗

tia perſonalis/quibus repugnat tex.qui dicit in rem agi:
ſed ipſi exponunt in rem.i pignoꝛatitia pꝛopter rem:ſed

hoc non placet: quia poſtq;; non eſt debitum/ nec pignoꝛa
ticia locuʒ habere poterat. Alij dicũt ꝙ agebatur in re m

rei vendicatione.nec obſtat.l.vnica.de ali.iudi.mu.cau⸗

ſa fac.quia ibi conuentus negat agentem dominũ eſſe:⁊

ideo opoꝛtet ꝙ pꝛobet duo: ſcʒ poſſeſſionem aduerſarij ⁊

ſe dominũ:at hic nõ negabat me dominum:ſed negabat

ogec ionem ſcilicet me ei pignoꝛaſſe:⁊ ideo habeo ꝑꝛo⸗
are contractum. . H
¶Sed cõtra hoc oppo/quis non debet grausri in pꝛo⸗

(è 11 Sbeciale eſt hic q mulier
Eterum pꝛo libertate intercedẽs nõᷣ

Ppr&α In Hic eſt ſpeciale dot fa⸗
Eneral iter. uoꝛe ꝙ vt mulier velleia
no nõ iuuetur / licet intercedat. hoc dicit Ja.

vecuniam. Zugeln du⸗

bando eo ꝙ ꝓbatum non releuat.vt.l.ſi ſine.ff. de interro
gato.actio.⁊.l.ſi duo.S.idem iul.de iureiur. ſed ita eſt ꝙ
debet pꝛobare aduerſarium poſſidere ſi vult obtinere:er
So non debet pꝛobare contractum.Sed dic ꝙ pꝛobando

contractum pꝛobat poſſeſſionem.vt.l.nec creditoꝛes.S.

de pignoꝛa. actio. hec eſt ipſa veritas. Alij intelligunt
hic non poteſt referre creditoꝛ queſtionem dominij cũ
habeat cauſam a debitoꝛe: ⁊ male:quia immo poteſt ob⸗

ijcere de dominio queſito ante pignoꝛationem.vt nota.
in dicta.l.nec creditoꝛes. Alij dicũt ꝙ qui olim poſſedit Poſſide⸗

X

III.

pꝛeſumitur ⁊ hodie poſſidere ſicut in dominio: ⁊ male. re an ho⸗

Conclude ergo ꝙ aut agitur pignoꝛaticia/⁊ ſufficit pꝛo⸗ die pᷣſuma

baricontractum / poſſet tamen cõuentus obijcere de do tur q olim

minio queſito ate pignoꝛationem. vt.l.ijiſi res alij pig.
da. ſit. De queſito poſtea er pꝛeſcriptionem obijcere nõ
poteſt. vt dicta.l.nec creditoꝛes.aut agitur reali/⁊ tunc

debet pꝛobare duo.ſ.ſe dominum ⁊ aduerſarium poſſide

re:⁊ hoc vltimum pꝛobat pꝛobando contractum / vt hic.
¶ Item oppo. ſic / iſte debitoꝛ videtur ſibi cõtrarius:quis

dicit pignoꝛaſſe pignus pꝛo centũ/zʒ ſic videtur debitum

confſteri:⁊ dicit numeratam pecuniam /ꝛ ſic negat. Sol.
die g nan dicet pignoꝛaſſe pꝛo pecunia numerata ſed nu

N tem. hoc dicit.
Obp. ꝙ debitoꝛ pꝛobare non debeat. vtꝗ. eo.
ſi ex cautione.So. pꝛobat eo ipſo ꝙ contrarium non pꝛo
batur vt dixi in toto.S.eod.l.j.

*

batio.Sol.ibi totum fuerat confeſſus eſſe debitum:⁊ to⸗
tum iam ſoluerat / hic erat tantum confeſſus.

¶ Item op. ꝙ etiam ſi totum nõ ſoluit adhuc pꝛobare de

beat.vt·.eo.l.cum fidem.So.ibi ſoluit partem ſub nomi

ne totius debiti:quia dixit de centum que tibi debeo aca
cipe ſtatim quinquaginta donec alia potero ſoluere.Cõs

clude ergo aut quis eſt ſolum confeſſus debuum eẽ:atũc
habzʒ neceſſe creditoꝛ pꝛobare debitum eſſe:vel totũ:quã
do totum negatur.vt.S.eo.l.j.vel partem quando pars
negatur /vt hic.Aut quis non ſolum eſt confeſſus /ſed eti
am ſoluit:⁊ tunc aut ſoluit totum ⁊ debet pꝛobare indebi

tum:aut ſoluit tantum partem:⁊ tunc aut ſub nomine to⸗

tius ⁊ eius reſpectu/⁊ debet pꝛobare ĩdebitum eẽ vt.jeo
dem.l.cum fidem. Aut ſimpliciter non habito reſpectu

ad totum:⁊ creditoꝛ debet pꝛobare reſiduum eſſe debitũ

ar. l. ſi certis annis.v.de pac.

YZò * Exceptio nõ nume⸗
SE J ex cautione rate Prenne vel do⸗

ti oppoſita per conuentum facit actoꝛi incum⸗

2

te reus abſoluitur. h. d.

¶CEx tex.cautione.non dico publica vel pꝛiuata: quia

de hoc eſt opinio: videtur tamè loqui de pꝛiuata:quia di
cit tua conueniriperſonali actione non hypothecaria.

Nota exceptio non numerate pecunie ei competit Exceptio
no nucra=
te pecũ ie
Tertio nota ꝙ actoꝛe non pꝛobante reus abſoluitur. ei ↄpetit qͥ

qui confeſſus eſt ſibi pecuniam numeratam.
¶ Secundo nota ꝙ actoꝛ ſuam intentionem fundet.

1 Quod ius eſt in toto quo a4
In 0² em totuʒ / eſt in parte quo ad par

¶ Sed contra hoc op. ꝙ debitoꝛ ꝓbare debeat poſtq; ↄff
tetur partem eſſe debitam vt.l.cum de indebito.ff.de pꝛo

Abere onus pꝛobandi qua in pꝛobatione deficiẽ

poſſedit.

Opponi.ꝙ immo hic detur exceptio in factumvt eo cõfeſſꝰ ẽſi

em.l.cum vltra.Huius timoꝛe ſunt in contrario tres ſo bi pecuni⸗

lutiones:⁊ vna de illis hic:⁊ illa non eſt vera ꝙ exceptio am nume⸗
in factum ſit cadem cum iſta/quia diuerſa habent nomi⸗ ratam.

na ⁊ effectum.argu.l.ſi idem.jde codicillis. Alij dicunt
ꝙ hic fuit confeſſum aliquid in quantitate: in contrario

in ſpecie:quod non videtur bene dictum: quia cũ hec ma

teria regulariter pertineat ad contractum mutui in quo
ſemper quantitas mutuatur: et ideo hic ⁊ ibi loquitur
in quantitate: et ideo ſoluit gloſ.ꝙ in contrario ſequu⸗

ta fuit ſtipulatio hic non. Sed hoc repꝛobant qui⸗
dam per textum inſtitu.de exceptioni · S.j.vbi etiam ſi in

teruenit ſtipulatio datur exceptio non numerate pecu⸗
nie:ſed certe gloſa bene dicit. Et ad euidentiam eſt ſci⸗

endum ꝙ eius qð eſt pꝛoxima cauſa immediata agendi
eius cõtrariũ eſt immediata cã excipiendi. Modo ad ꝓp⸗

poſitum aliqñ agit creditoꝛ ex numeratione vt ex cauſa

unmedista: ⁊ tunc cauſa immediata excipiendi eſt eius

r iiij

ðJMð

„
*

Butrigarius ſuper Quarto libꝛo Codicis

contraria.ſ.non numeratio:⁊ ideo obijcitur exceptio nõ
numerate pecunie:vt hic.aliquando agit creditoꝛ ex pꝛo
miſſione.vt ex cã immediata pꝛopter tamen numeratio⸗
nẽ vt eſt ſtipulatione ſequuta:⁊ tunc cauſa ĩmediata exci
piendi erit in factum / vt in contrario. Nec obſt · S. j. inſti.
de excep.quia expono non numerate pecunie.i.in factuʒ

pꝛopter pecuniam non numerataʒ ſimile.in.l.ſi pacto.S.

de pactis.

¶ Item opponitur ꝙ indiſtincte non detur exceptio do⸗
li vt.l.apud celſuʒS·aduerſus.⁊.l.ij·S· generaliter.ff.de

doli excep.So.hec ſᷣm illã.¶ Item op.ꝙ incumbat onꝰ
pꝛobandi actoꝛicum exceptio conuento non competat.

yvyrt.l.in õctibus·jeod. So.ibi erat lapſum biennium /hic
Confeſſio non.¶ Item op.ꝙ confeſſio debitoꝛi pꝛeiudicet ⁊ ſic ꝓba

an piudi⸗ re debẽst. vt . eo.l.generaliter.Sol. ibi loquitur in alio
cet debito contractu qᷓ; mutui in quo ſtatim pꝛeiudicat bic ĩ mutuo

ri.

in quo demum poſt biẽniũ tenetur:⁊ eſt ratio:quia debi⸗

toꝛes ad hoc vt inueniant pecuniam faciliter confitẽtur
⁊ ideo fuit eis conſulendum.¶ Item op.ſicut actoꝛ habʒ
pꝛobare intentionem ſuam ita reus exceptionem: quia ĩ
exceptionibus reus habetur pꝛo actoꝛe.vt.l.in exceptio⸗

nibus. ff. de pꝛoba.ergo hic conuentus debet ꝓbare.So.

vt glo.verum dñs meus ſolet dicere ꝙ vbicunq; negati⸗
ua poteſt pꝛobari ſemꝑ ꝓbetur per eum qui inde fundet
intentionẽ ſuam: vt colligitur ex lege actoꝛ.verſi.cum ꝑ
rerum.S.de pꝛobatio.ſiue cũ ponatur pꝛo quia ſiue pꝛo

quando: ſed ita eſt ꝙ exceptio iſta poteſt pꝛobari ſᷣm le
gem optimam/j.de contrahen.⁊ committen.ſtipula.ergo

reus eã debet ꝓbarc.Sol.dicunt doctoꝛes ꝙ hic eſt pꝛe⸗
ſumptio que eſt pꝛo reo:ſic econtra quando eſt pꝛo acto⸗
re tranſfert in eum onus pꝛobandi.vt.l.ſiue poſſidetis.S.
de pꝛobationibus. .
¶ Item op.ꝙ hec lex ſit ſuperflua per.l.j.S.eo.So vt glo.
Item opponitur a diuiſione: quia aut dices iſtam le⸗
em in ſcriptura pꝛiuata loqui ⁊ illa non pꝛobat. vt.l.in⸗
ſtrumẽta.S. de ꝓba.ergo non debet grauari reus excipe
re:aut intelligis de publica:⁊ tunc nec debet admitti pꝛo

batio in contrarium.vt.l.fi.S.ar.tu. So.hic poteſt loqui

in pᷣuata ſcriptura que quia fuit facta manu debitoꝛis ⁊
cũ cãꝗ ideo erat ci ſtandum:ſed eſt ſpãle in mutuo vt non
ſtetur ei.¶ Item poteſt loqui in publico. Sed tunc dicꝙ
aut inſtrumentũ dicit ꝙ habuit ⁊ recepit ⁊c̃.⁊ tunc ꝓba⸗
re debet contra inſtrumentum qui dicit cõtrarium vt.d.
l.fl.ar.tu.Aut dicit ꝙ recepiſſe confeſſus eſt:⁊ tunc poteſt
pꝛobari cõtrarium.¶ Sed cõtra hoc op.ꝙ debeat ſtari in
ſtrumento publico ⁊ debeat pꝛobari contrarium per con
uentum.vt.l.cum pꝛecibus.S.de pꝛobat.So.conſiteoꝛ ꝙ
ſi inſtrumentũ continet datũ vel numeratũ dʒ eiſtari do
nec pꝛobetur contrariũ:ſed ſi dicit confeſſatum tunc de⸗
bet ꝓbare creditoꝛ/vt hic.¶ Sed op.ꝙ ſi dicat datum eẽ
non poſſit pꝛobare contrariumvt.l.fi.S.ar.tu.So ibi ſpe
ciale: poteſt ergo intelligi hec lex in pꝛiuata ſcriptura
continente cauſam. Item in publica quando continetur
ꝙ confeſſus fuit ſe rẽcepiſſe vt dixi. Uerum quidam vt
Petrus dicit ꝙ hec lex nullo modo poſſit loqui in ſcri⸗

ptura publica:qꝛ aut quis confitetur ſcripturã factaʒ cẽ
voluntate ſua:⁊ tunc non põt pꝛobare contrariũ.vt.l.an

tique.ad velle.⁊.l.fl.ar.tu.aut non confitetur factã de vo
luntate ſua:⁊ tunc adeo ſtatur inſtrumento ſaltim donec
contrarium non pꝛobetur.vt.l.cum pꝛecibus.S.de pꝛoba
tio.ergo actoꝛ nunqᷓ; onus pꝛobandi habet quod eſt con
tra legẽ iſtã:ſed tu tene glo.⁊ dicas ꝙ eſt ſpeciale ĩ mutuo

vt publice ſcripture que ſolum confeſſionẽ continet non

credatur añ biennium.¶ Modovenio ad queſtiones ⁊ q̃̊

Exceptio ro an huic exceptioni poſſit renũciari: ⁊ videtur ꝙ ſic:vt
ni nõ nũe⸗ l.ꝙ fauoꝛe.S.de legi. Econtra videtur ꝙ non:qꝛ eſt dare
rate pecu⸗ materiam delinquẽdi:nã creditoꝛ nunq; numerabit poſt
nie an poſ qᷓ; ſcit ꝙ ſibi non poteſt opponi exceptio qð eſt cõtra.l.ſi

ſit renun⸗ vnus· S. illð.ff.de pac. Quid ergo: glo.tenet per renũcia

ciari.

tionẽ non perdit exceptionem debitoꝛ: ſed hʒ neceſſe pꝛo
bare.Alij dicunt ⁊ multũ eque ꝙ cũ ratio huius excepti⸗

onis eſt:qꝛ lex pꝛeſumit ꝙ debitoꝛ etiã id quod non reci⸗

pit confiteturvt poſſit habere pecunia/certe eadem ratio
ne renunciabit exceptioni:ergo eodẽ mõ ſibi eſt conſulẽ
dum. vt.l.a ticio.ff de fur.⁊.l.fi ..qui bo.ce.po. Pꝛeterea

daretur occaſio delinquẽdi.vt.S.Sed ſi vis tenere gloſ.

que cõmuniter tenetur / dic ꝙ immo non eſt eadem ratio:
nazʒ due rationes pꝛeualent contra vnam.vt.l.ſi qui :ſ de

adulter.ſed ita eſt ꝙ quando conſitetur habet ſolum con
tra ſe confeſſionem ⁊ iuſte potuit ſperare auxilium huius
legis.Sed quando renunciat habet duo contra ſe.ſ.con⸗
feſſionẽ ⁊ renunciationẽ quã non eſt veriſimile renũciaſ⸗

ſe niſi recepiſſet pecuniam:⁊ ideo in eum tranſfertur onꝰ

pꝛobandi:ſed tamen poteſt exceptionem opponere ne de
tur materia delinquendi. ¶ Wodo quero an poſt bien⸗
nium poſſit debitoꝛ aliquo modo iuuari/⁊ pꝛobatur quat
tuoꝛ rationibus ꝙ ſic. Pꝛima quia cui damus actio⸗
nem multo foꝛtius exceptionem vt l.j S· ꝙ ait.ff. de ſuper
ficie.ſed ita eſt ꝙ poſt biennium habet debitoꝛ actiones/
Ais habet condictionem /vt hic que eſt perſonalis.vtl.
xxx.an.Si ergo habet actionem poſt bienniuʒ /ergo ⁊ ex
ceptionem. Pꝛeterea vbi deficit ius agendi actoꝛi rema
net flrmius ius excipiendi:ſed ita eſt ꝙ actoꝛi deficit ius
agendi poſt lapſum biennij:quia non adeſt conſenſus et
per conſequens nec naturalis obligatio:ergo ſaluum eſt
reo ius excipiendi. Pꝛeterea ſi id de quo magisvidetur
ineſſe non ineſt nec id de quo minus:ſed ita eſt ꝙ actꝰ tẽ⸗
poꝛis liberationem non inducit.vt.l.obligationum fere.
S placet.ff.de actio.⁊ obliga.multo minus inducet obli
gationem cum fauoꝛabilioꝛes ⁊c̃.vt.l.arrianus.ff.de act.
et obligatio.ſaltim exceptio doli debet poſſe opponi:qꝛ
non eſt nata anteq; petat.nam hoc modo opponitur do⸗

lo petis ꝙ non numeraſti ⁊ redditurus es.vt.l.ij ·S·gene

raliter.ff.de doli excep.⁊.l.dolo facis.maxime quia exce

de dona.ergo durat.xxx.ann.vt.:.ſicut.j.de pꝛeſcrip.

Debltoꝛ
an poſſit
iuuari

poſt bien⸗
nium.

ptiones ſunt perpetue.vt.l.pure.in fl.ff.de doli exceptio.

niſi ille que poſſunt pꝛoponi per modum actionis vt eſt iĩ
exceptione non numerate pecunie:ſecꝰ in exceptione do
li cum non naſcatur anteqᷓ; petat᷑ vt dixi. In contrarius

arguitur ſic ſicut poſt biennium non poteſt debitoꝛ iura⸗

mentũ deferre actoꝛi.vt·jeo.l.in contractibus.itẽ nec ali
am exceptionem.Quid ergo:hicunt quidam ꝙ bene po

teſt excipere poſt biennium: ſed neceſſe habet debitoꝛ ꝓp⸗
bare.⁊ reſpondent ad.l.in contractibus.ꝙ ibi debitoꝛ no
lebat pꝛobare per factum aduerſarij.i.per iuramentum.
Alij dicunt ꝙ poſt biennium eſt ciuilis obligatio que ha

bet robur naturalis. Nec obſtat quod dielru vbi eſ
t ius agendi ſi

cit ius agendi ⁊c̃.quia licet actoꝛi deficia
tamen reo ius excipiendi deficiat ſuccumbet.vt.l.vbipa

ctum.S.de tranſactio.ſpᷣm vnam lecturam. Tu dic pᷣm do

minum noſtrum ꝙ poſt biennium adeſt naturalis obliga
tio ex pꝛeſumpto conſenſu ⁊ ideo nulla ex teſtamento po
terit opponi.Mõ obſtat pꝛima ratio:quia non dico ꝙ cõ
dictio ſine cauſa tollatur pꝛeſcriptiõe biẽnij /ſed tollitur
quia validatur obligatio:quia ſicut per numerationem
tolletur ita ⁊ per conſenſum qui tollitur ex biennio.
Necc obſtat ſecunda ratio /quia hic non deficit ius agen⸗
di cum obligatio roboꝛetur vt dixi.Nec obſtat.l.obliga
tionum fere.quia fateoꝛ ꝙ tempus non inducit obliga⸗

tionem yt ibi. ſed conſenſus pꝛeſumptus inducit natura⸗
lem obligationem tanq; cauſa mediaãte que naturalis ii
cta ciuili dat effectum exigendi conſenſus:tamen ꝓpter
biennium tollitur: vnde tempus eſt cauſa mediata et re

mota.
Item non obſtat quarts ratio: quia aliquando quis
vult exceptioni nate pꝛeſcribere natiuitate ⁊ poteſt:nam

cum non ſit nata doli exceptio anteqᷓ; petatur poteſt im⸗

pediri naſci pꝛeſcriptione: nam poſt biennium agendo
non petit dolo/quia obligatio eſt validata. Item nec pe

tit ꝙ reſtitutus ſit. ¶ Modo quero quid ſi confiteoꝛ me

recepiſſe ⁊ iuro non venire contra confeſſionem an poſſũ
hanc exceptionem opponere. Reſpondeo aut iuro reſti
tuere tantam pecuniã:⁊ tunc cũvidear ineſſe tacita con⸗
ditio ſi numeret ex mente et ex verbis:ex mente ⁊ hoc es

ratione: quia non eſt veriſimile quem velle iactare.vt.l.

cum de indebito.ff.de pꝛobatio.ideo iuramentum a taci

ta conditione ſuſpenditur et non eſt periurus. vt.l.fi. ff.

qui ſatiſdare coguntur.

¶ Pꝛeterea verbum reddere in pꝛopꝛia ſigniſicatione eddefe

. .

ſumptum ſignificat actum retro ſimilem ⁊ pꝛeſupponit vꝓᷣbũ ĩ ppᷣs
dationem factam pꝛimo: vnde ex verbis etiã colligitur ſignifica⸗
conditio.vt.l.verbum reddendiff. de verboꝛum ſigniſi⸗ tiõc ſũpti
catio. aut iuro non venire contra confeſſionem ⁊ videtur quid ſigni
ꝙ non poſſim excipere per aut᷑.ſacramenta.Sed ego pu⸗ fleat.

to ꝙ adhuc poſſit excipere pꝛopter tacitam conditioneʒ
de qua dixdi. =

X W
orene
ltin i
uumnalo⸗
one.
iiictus
amet
Gictus
p Sca
EEth
(pturi
ummnlen
(as
rſſeregpun
Lobbiq
oüre
4 lenie
(oApume
ſchturg
joblige
fürinſe
factaſo
yt obat
loͤsno⸗
ſeoctia⸗
cice
chlllsp
Ncötra,
Ukereyt
ſtepoſte
Nnendae
Gernen
pupil
NNſoce
Cined
fßtppt

Wrtopcina
open hein
ls nC
nectepe
ſoneny
ſrozetnn
lbopete
ſüinen
ſment
fonleen
loren
en

rimn
. lihen
hllnd⸗
nalan!
nonis

De Non numerata pecunia.

FJFo. CXXXIII

tſaneg
1 AA en Agnitio debiti per ſciè⸗ Fn Heclarationem gloſaruʒ dic ꝙ S
nnn ſon E Gm fid m. e facta tollit excepti⸗ 7 S „ 1 ntra. ꝓ aut naduo⸗ in pꝛeſcriptiõe le⸗ Pꝛeſeri⸗
muite onem non num crate pecunic. hoc dicit But. )) gali2 tüc aut eſt ſehnora⸗ nii⸗ mn velſcto et ptio qñ
☚ B .ſic cui damus actionem ⁊c.ſed ita eſt q ei Sr & peredi non daiur re ltutio vt. lI. emilius. ff. de currat ʒ
no mern qui agnouit datur actio ad repetendũ: ergo a exceptio: minoꝛ. aut eſt inchoata cũ defuncto ⁊ finienda cuʒ mino⸗ pupillũ.
4 uthen yt. l. cuz de indebito. f.. de pꝛoba. So. vt glo. illa eſt vᷣadg re/c tunc currit cuz ſpe tamen reſtitutionis: vt.l.vnica. S.
nan, hic ſcienter agnouit ibi ignoꝛãter.¶ Itẽ op.ꝙ licet ſceien ſi aduer.vſuca.⁊ hic ſecundo caſu niſi in pᷣſcriptiõc.xxx.
enngen, ter agnoueri / ſibinõ piudicet niſi in ſoluto: vt.l.ſi certis an. que pupillo nõ currit: aut inchoanda cũ minoꝛe/ nõ
alfnin annis.õ.de pactis.So.ibi ſoluit vt totũ illud qð ſoluit ⁊ cutrit:vt.l.fi.S.in qui.cauſis ĩ iteg.reſti.nõ eſt ne.aut loqͥ
ſto⸗ Ninn ideo in futurũ non obligat/at hic ſoluit ſub noĩe poꝛtio-⸗ mur in pᷣſcriptione conuentionali/⁊ tunc aut eſt conſum⸗
erſnlisn d nis.vnde obligatur ad totam. mata cũ defucto ⁊ nõ dat᷑ hr̃di reſtuutio/aut eſt ĩchoata
