ſed non ſeqᷣtur ꝓpꝛie ad id qð dicunt/qꝛ imo ideo nõ ha⸗
betur pꝛo infecto vt ipſe puniat᷑:et ipſi dant ſolutionẽta⸗
lem ꝙ id qð eſt cõtra legẽ habet᷑ pꝛo infecto in fauoꝛẽ de⸗
linquẽtis ſed qᷓ;tum ad eius odiũ nõ habetur ꝓ infecto:

25

vt.l.eum qui duasj/de adult᷑.qð nõ placet.⁊ ideo tu dic Pꝛohibi⸗
ꝙ q̃dã ſunt etiã in gñe ⁊ ĩ ſpecie ꝓhibita:vt homicidiũ.⁊ ta an ha⸗
tũc nõ pot hẽre locũ regula ꝙ habeant᷑ ꝓ infectis dupli⸗ beãtur ꝓ
ci rõne.pꝛimũ qꝛ in eis nihil eſt iuris. Sed merũ factũ et infectis:

facta nõ poſſunt haberi ꝓ ĩfectis:vt.l.in bello·S. facte ff.
de cap.⁊ poſtli.reuer. et.l.deniq;.ex qui.cau.ma.i Itẽ qꝛ
eſſet fauoꝛ delinquentis ſi haberentur pꝛo infectis.ſed
quedam ſunt que iuris effectum expectant in ſuo genere.
ſed in ſpecie nõ:vt qꝛ ſunt facta ↄtra legẽ vt in contracti
bus modo in his cõſiderare quid facti vł ↄtractus:vt’.
cõcilio.in fi.ff.de cu.furi.eſt ↄſiderare in eis quid iuris.ſ.
effectum iuris quẽ ſpectant:⁊ q;tum ad iſtud bene habẽ⸗
tur pꝛo infectis:qꝛ carẽt iuris effectu.vt hic.et.l.iubemꝰ.
5§· ſane. S. de ſacroſanc.eccle.¶ Item op.de his q̃ fieri nõ
debent:⁊ facta tenẽt.So.vt glo.⁊ male.vltramõtani di⸗
cunt ꝙ cõcoꝛdat:qꝛ ibi non fit ↄtra legẽ:qꝛ lex ꝑmittit ea
valere ałs non valẽt ipſo iure.Hec ob.l.relegatoꝝ·S. ad
tẽpus:ibi nõ infirmari.qꝛ verũ eſt ꝙ non infirmat᷑/quia
ipſo iure nõ tenet qð non placet:et ideo dic ꝙ aut lex ſtat
in finibus ꝓhibitionis ⁊ nõ valet ipᷣo iure:vt hic.aut lex

vltra ꝓcedit annullando:⁊ idẽ vt dic.l.iubemus·S. ſane.

aut vltra ꝓcedit confirmãdo ⁊ tũc non viciatur qð agit
vt. l.j · S· biduũ.ff.qñ appel.ſit.⁊ dicto·Sad tẽpus.¶ Iteʒ
oppo.de pᷣſide qui vxoꝛẽ accepit in ꝓuincia quã regebat

ʒ legẽ ⁊ tñ finito officio cõfirmat:ergo fuerat aliquod.

So.vt glo.⁊ male.et ideo dic ꝙ aut durat cauſa ꝓhibui⸗
onis ⁊ nũq; qð ab initio nõ tenuit poſteaↄfirmat᷑:vt hic.
aut finita eſt cauſa ꝓhibitionis et ꝓhibitio ⁊ tunc valet
ex nouo cõſenſu.⁊ ex nunc non vt ex tũc/vt in contrario.
Itẽ op.de.l.liberi ff.de ↄhen.empti.So.vt glo ⁊ male.
dicunt vltramõtani ꝙ alienatio liberi hoĩs eſt phibita:
ſed cõmertium non:qð eſt falſum: qꝛ in cõmercium ꝓhi⸗
betur vt inſti. de inutili.ſti.S·j.⁊ ideo dic ꝙ aut queris an
valeat cõtractus vt ex ipl dñium liberi hominis tranſ⸗
feratur ⁊ dico ꝙ non:vt hic.aut queris qᷓ;tum ad hoc vt
poſſit agi ex eo/⁊ tunc dicit ꝙ aut emptoꝛ fuit ignoꝛans/
vel vterq; ⁊ tenet vt ibi.aut emptoꝛ fuit ſciẽs/⁊ nõ tenet.

Itẽ op. de.l.titius.ff. ad municipa.Solu.vt glo.⁊ male

et ideo dic ꝙ aut conſideras dolo ſam hoĩs mutationem
quã facit contra legẽ:⁊ ex illa nõ habet pᷣmiũ:vt hic.auit
ↄſideras laboꝛẽ eius quem paſſus eſt ⁊ de illo habet pꝛe⸗
miũ ⁊ ita loquitur lex cõtraria.¶ Itẽ op ꝙ facta ðᷣ legem

teneãt:vt.l.idem.S.ſed ꝙ meretrici.de ↄdi.ob.tur cam.

Solu.vt glo.⁊ male.qꝛ non ſoluit cõtrarium.⁊ ideo die᷑
ꝙ dans vel pꝛomittẽs meretrici bene delinqͥt ⁊ ſi mulier

ſibi aliquid facere ꝓmiſit non tenet. quia contra legẽ: vt᷑
hic.ſed meretrix hodie turpiter non facit / quia vtilitas
vite.⁊c̃j.de adult.⁊ ideo ſibi ꝓmiſſum ab hoĩe poſſet pe⸗
tere:qꝛ tenet pꝛomiſſio ſibi facta.cum ↄtra legẽ nõ faciat᷑.
Conclud

e ergo ſic.qꝛ aut de his queris q̃ nec in genere/

nec in ſpecie ſpectãt iuris effectum:vt maleficia ⁊ iſta cũ
ſint mere facti ſᷣm quid ⁊ ſimpliciter nõ poſſunt haberi ꝓ
ifectis:vt.l.in bello ·S. facte.ff.de cap.⁊ poſt.re.Aut q̃ris

de his que ſunt facti ſed expectàt iuris effectum: vt in cõ

tractibus ⁊ tunc dic ꝙ aut lex ſtat in finibus ꝓhibitiõis

⁊ habetur pꝛo infecto vt hic.aut ꝓcedit annullãdo ⁊ foꝛ⸗
tius habet᷑ ꝓ infecto:vt.l.iubemꝰ.S.ſane.S.de ſacroſan.
eccle.aut vltra pꝛocedit exceptionem vel actionem dan⸗
do ⁊ tunc tenet:ſed reſcinditur per actionem vel excepti⸗
onem vt in dolo ⁊ metu. aut lex vltra ꝓcedit cõfirmado
⁊ valet. licet fieri nõ debuerit:vt.l.j.S.biduuim.ff. qñ ap⸗

pel. ſit. ⁊.l.relegatoꝝ ·S· ad tẽpus.ff. de interdic.⁊ relega.

aut lex vltra pꝛocedit pena iponendo ⁊ hoc ĩfra reſeruo.
Sed quomõ:nõne metꝰ eſt cõtra legẽ/⁊ tñ tenet.lʒ reſcin
datur. DPicit glo.ꝙ hec ſunt paria / eſſe iutie ⁊ nullũ. Sed
hoc eſt gᷣ textũ iſtũ.nã dicit ꝙ non ſolum inutilia ſed etiã
ꝓ ifectis habeant᷑: ⁊ ideo dicũt vltratnõtani ꝙ aut ſuba
contractus eſt ĩpꝛobata ꝑ legẽ et habetur ꝓ infecto.aut
impꝛobat᷑ qualitas cõtractꝰ ⁊ tũc tenet:ſed reſcinditur:
vt in dolo et metu. ſolent ergo dari tres ſolutiones.vna
eſt pᷣcedens vltramõtanoꝝ.alia eſt ꝙ aut lex ꝓhibet flen
dũ.et tunc factum contra legem pꝛo infecto habetur.v⸗

Fo. XXX.

7
7

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

hic. aut lex non pꝛohibet flendum:ſed iam factum vult re
ſcindere:nam dicit ſi quid metu factum fuerit ⁊c.⁊ tunc
tenet factum:ſed agitur ad reſcindendum: vt in materia
de dolo ⁊ metu.¶ Zertia ſo.eſt quã dixi.S.ꝙ aut lex ſtat
in finibus pꝛohibitionis t habetur pꝛo infecto:vt hic:idẽ
ſi vltra pꝛocedit anullando:vt dicta/l.iubemꝰ.S.ſane.aut
Vltra pꝛocedit confirmando ⁊ valet vt dicto.S: biduum.
⁊æ· S.ad tẽpus.aut vltra pꝛocedit actionemvel exceptiõeʒ
dando:⁊ tunc tenet:licct poſtea reſcindatur: vt in dolo⁊
metu. Sed quid ſi lex vltra pꝛocedit penam imponendo
nunquid viciatur qð agitur:glo.dicit ꝙ non ⁊ pꝛobat ta
li ratione quia vbi pena ſpecialis per legẽ iponit᷑ quãdo
aliquid g̊ legẽ fit gnalis pena huius legis que ẽvt habea
tur pꝛo ĩfecto debet ceſſare: vt.l.ſãctio.ff.de penis. In cõ
trarium facit lex iſta: nam dicit ꝙ non euitabit penas le
gibus inſertas.ſ.ſi que erant ſpecialiter impoſite ⁊ tame
poſtea imponit gñalem.ſ.ꝙ habeatur pꝛo infccto.q Pꝛe
tereavidetur caſus legis:nã inuenio ꝙ pene ſpeciales im
ponuntur ⁊ etiam habetur pꝛo infecto:vt.l.iubemus · S· ſa
ne.de ſacroſã.eccle.⁊.l.ſi clericus.de epi.au.Quid ergo:
ego dicerem ꝙ aut lex vltra pꝛocedit penam imponendo
c anullando:⁊ tunc cum ſint cumulate pene omnes locuʒ
habebunt:vt dicto·S.ſane.⁊.l.nemo.de aduo.di.iu.et di⸗
cta.l.ſi clericus.aut᷑ lex vltra pꝛocedit penam imponen⸗
do.⁊ nil de nullitate dicit:⁊ tũc ſufficit ſpecialis pena:vt
l.ſanxio legum.ff.de penis.vel aliter ⁊ melius: aut id ſuꝑ
quo lex penam ponit erat ałs pꝛohibitum ⁊ tũc ſi alia lex
poſtea imponit penam: ⁊ tunc nõ confirmatur id qð agik
? eſt ratio:quia cum lex ſcvᷣa veniat ad hũc effectũ: vt nõ
flat nec valeat:non debet eius oppoſituʒ operari.ſ.vt eiꝰ
confirmationeʒ inducat:vt.l.fl.in fl.j.de iura.calũ.⁊.l.cũ
aurum. ff.de auro ⁊ ar.lega. VUnde ex hac.l. gñaliviciatur
ex alia ſpeciali punitur /aliter aũt illud qð nunc pꝛohibe
tur ⁊ ſi id flat pena ſpecialis imponitur ſi ałs pꝛohibitũ
non fucrit:⁊ tunc dicerem pꝛo infecto.ſed penam ſpecia⸗
lem ſufficere:vt dicta.l.l.ſanxio legum.niſi eadem lex re⸗
peteret hanc penam: quia tunc vtraq; imponeret᷑.vt. d.l.
iubemꝰ. ¶ Modo venio ad tex.qͥ dicit ex eo Et pꝛo de⸗

Ex eo / vl claratione pꝛemitto ꝙ dicitur qͥd ex eo venirc. Qð imme
ob id vᷣba diate ex eo venit vt fructus exie dicitur venire aliquid
q̃d ĩpoꝛtẽt ob id qð non immediate venit ex ea:ſed pꝛopter eam: vt

penſio domus.¶ Modo hoc pꝛemiſſo ſic op.⁊ videtur ꝙæ
valcat id qð ſequitur ex eo:nam ex inutili contractu do⸗
miniũ querit᷑ ſequuta traditione:vt.l.⁊ elegaãter. in pꝛin.
ff de dolo. So.vt glo.⁊ male:quia dicit contra tex.iſtum
quia non ſolum debet eſſe inutile quo ad effectuʒ: ſed etiã
ipſo iure nullum eſt. Tu dic ꝙ aut cõtractus de quo que⸗
rit erat anullandus: vt per actionem de dolo ⁊ ꝙ metꝰ cã
⁊ tunc non eſt dubiũ ꝙ tranſit dominium:quia eſt contra
ctus donec fuerit reciſus:aut contractus eſt ipſo iure nul
lus:⁊ tunc dic indubitanter ꝙ ex inutili contractu nunqᷓ;
tranſit dominium:ſed pꝛetextu inutili contractu ſic exvo
luntate domini volentis dominium trãſferre:vt inſti.de
rerum di·S. per traditionem. nam ſi in titulo de condic.
inde.vbi nulla cauſa fuit tranſferturdominium ex domi⸗
ni voluntate non ex contractu:quia nunqᷓ; fuit multo foꝛ⸗
tius hic tranſfertur dominium cum affuerit contractus
⁊ cã ſaltim de facto:ſed non tranſit ex inutili contractu.
ſed ex domini voluntate licet pꝛetextu nullius cauſe vel
impꝛobate.¶ Modo venio ad id qð dicit tex.ob id ⁊ op.
de.l. ſi is de pꝛedi.minoꝛ.So.vltramõtani dicunt ꝙ rei
minoꝛis pꝛohibetur alienatio: contractus nõ:ſed glo.ſol
uitt ⁊ bñ ⁊ eius ſolutionem declara ſic:vbicũq; cã pꝛohi⸗
bitiõis legis ceſſat:ceſſat ⁊ legis ꝓhibitio:ſʒ ita ẽ ꝙ ideo
pꝛohibetur res minoꝛis alienari ne ledatur:ſed hec ratio
ceſſat ſi fideiuſſoꝛes obligantur:quia non pꝛopterca ledit᷑
minoꝛ:ergo non pꝛohibentur obligari: vel aliter ſim gl.
aut lex ſtat in finibus pꝛohibitionis ⁊c.Et licet gloſ.bñ
dicat.tamẽ non debet pꝛobari mar.nec ſic intellexit mar⸗
tinus vt dicit glo.ſed intellexit ſic ꝙ aut impꝛobatur ſub
ſtantia cõtractꝰ vt iure minoꝛis vel eccłie quando non ẽ
caſus neccſſitatis:⁊tunc non valet ꝙ ex eo ſequitur vł ob

id vt hic:aut impꝛobatur foꝛma cõtractus ⁊ qualitas nõ

ſubſtantia:vt eſt quando eſt neceſſarius caſus alicnatio

nis rei eccleſie vel minoꝛis:nam tunc eſt conceſſa ſubſtan
tia contractus ⁊ alienatio ſit certa foꝛma debet ſeruari q̃
ſi non ſeruatur cũ tunc ſi contractus non ſit contra legeʒ

ſed pꝛeter.ſᷣm glo.que eſt in aut.vt res.ð.de ſe acroſan. ec⸗

implicare qð idem ſit qñ

cle. in his que ſunt pꝛeter legeʒ dicimꝰ ꝙ pꝛincipale nõ

valct:ſed acceſſoꝛiuz:vt inſti. de inutili ſtiS alteri.c. l. ps

ciſci.ff. de pac.ita dicemus hic ꝙ tunc valet id quod ſeqͥ⸗

tur ex eo.vel ob id:vt dicta.l.ſi is.de pꝛedi.minoꝛ.¶ Iteʒ

op. de.l. barbarius philippꝰ.ff. de offi pꝛe. So. vt glo. vel

ibi nõ fuit contra ius. ¶ Item oppo. de · S. alteri. inſti. de
inutili ſtipu. So.vt glo.ꝗ . teʒ op.ꝙ hec littera videatut
ex vᷣltra pꝛocedit ⁊ quando nõ
So. vt glo. ¶ Item op. ꝙ tencat ſacramentum:vt.j.ſi ad⸗
uer. ven. l.j.⁊ aut᷑.ſacramenta. So. vt gloſ.⁊ tene opi.bul.
CTA glo.que incipit ad agenduʒ in fi. ibipꝛo codem po
ni. Nei dic conuentionem genus gñaliſſinum pactũ ſpe⸗
ciem:vt.lj·S. j.ff.de pactis.i In glo.que incipit vt ex vẽ
ditione. ibi repetit fiſcus. immo dic ꝙ ibi non eſt impꝛo
bata ſubſtantia contractus:ſedqualitas ¶ In eadẽ gl.in
fine ibi ſᷣm yꝛ.vel dic ꝙ ibi tractatur de contractu inuo
infamando ⁊ ſic ibi non impeditur pꝛincipium: hic ſic.
Jaco.Butriag.
Iſta lex ſe habet vt marce ad alia flumi⸗

Additio na:quia ſicut omnia flumina concurrũt

ad mare:ita multa iura ⁊ leges concurrunt ad iſtam: et
examinãt᷑ plene per cy. bar.⁊ alios paul.de caſt.hic ⁊ ple
niſſime iaſ.Et inter cetera in hac.l.notabis ĩ tex.ibiĩ ver
ſi.nullum pactum ⁊c̃.vnum ad quod quotidie alł.iſtaʒ.l.
ꝙ quando lex pꝛohibet actum fieri ſi flat non oꝛitur etia⸗
naturalis obligatio:⁊ hoc lege reſiſtẽte contractuivt.l.ſi
non ſoꝛtem.in pꝛin ff.de condi. indebi.⁊ ibi vide iaſo.qui
poſuit nouam opinionem ad iſtam legem:tñ iſta lex meli
us pꝛobat iſtud q; alia lex que ſit in coꝛpoꝛe iuris:de quo
vide bar.in.l.j.ff.ad falci. NMotabis ex tex.tbi nullum cõ⸗
tractum inter eos videri volumus ſubſequutum hic eſſe
tex.valde no.ꝙ quando contractus flt contra legem aut
contra mentem legis habetur fictione iuris perinde ac ſi
nunq; eſſet celebꝛatus:⁊ per hoc infert bal.hic in.ij.no.ei
ſequitur pau.de caſt.hic ꝙ ſtãte ſtatuto ꝙ de quolibet cõ⸗
tractu ſoluatur gabella pone ꝙ flat contractus cõtra le⸗
gem vel contra foꝛmam ſtatuti /nunquid de tali cõtractu
debebit ſolui gabella: determinant ꝙ non per iſtũ tex.qt
habetur perinde ac ſi nunq; factus eſſet. Hotabis ſecũdo
cx tex.ibi qð ad omnes leges interpꝛetationes tam vete⸗
res qᷓ; nouellas ⁊c.tex.valde no.ſᷣm bal.hic in.iij.coxł.ful.
pau. de caſt.⁊ alij non tangunt ꝙ q́;uis lex ↄſtitutoꝛia no
ui iur nõ trahit ad pᷣterita.qꝛ deaſe legis eſt dare foꝛmã
futuris negocijs ⁊ non pꝛeteritis.l.leges⁊ conſttutiones
Ieodem.tamen quando lex eſt declaratoꝛia trahitur ad
omnes leges non ſolum futuras:ſed pꝛeterttas nec iſtud
ideo q̃ declarat nihil de nouo dat.l.heredes palaʒ · S·
ſi quid poſt.ff.de teſta.⁊ tex.⁊ ibi gl.oꝛdinaria quam alle.
bal. hic in · S. fl.in aut᷑.de fi.ante dota. ĩſtru.nat.⁊ io.and.
et in. c. fl. de verbo. ſig. in nouella dicit ꝙ declaratio ſe
habet in plus qᷓ; conſtitutio: quia declaratio reſpicit ad
pꝛeterita et futura: conſtitutio ſolum futura.adde bal.

in dicta.l. leges et conſtitutiones. in.j. et vlti. colum.

Teodem.var.plene alle.multos tex.ad hoc in commen⸗
to.l.omnes populi.ff.de iuſti.⁊ iur.in.ij.q.v.q.pꝛincipali
in.ij.coł.illius.ij. queſtionis iaco.de bel.viſu in autent.
vt cũ de app.cog.in pꝛi.j.q. Jo.and.x io.de lign.⁊ om̃es
canoniſte vltimi.in.c.fl.de conſtitu.lapus imol.⁊ gemi.
in · S. delibera · S· volentes.de offi.deleg.i.vj.fede.deſenis
i ↄſilijs ↄſi.cxij.incipit amice cariſſime lu.ro.lxvj.ĩcipit.
viſo themate ⁊ c. id de quo queritur alex.in cõſi.vij.in.ij.
volu.incipit viſis vt diligenter in aduerſis in.ij.col.⁊ gl.

in. c.cuʒ tu.in glo.iuj.verſi.etiam doc.devſu.et eſt bonus
tex. foꝛte melioꝛ qui Poner allegari in aut᷑.de raptis mulie

ribus in fine ſᷣm Jaſo.hic in.iij. coł. Limita tamen pᷣdi⸗
cta niſi tempoꝛe pꝛeterito.l.ſemper fuerit intellecta ⁊ pꝛa
cticata aliomodo q; declaretur per legem nouã:quia iſto
caſu lex declaratoꝛia non trahitur ad pꝛe.qꝛ non ſunt mu
tanda que certã legẽ habuerunt glo.no.in.c.j.de poſt.pᷣ⸗
la.in.vj.quaʒ no.pau.de caſt.in.d.l.leges ⁊ ↄſtitutiones.
idem glo.in.c.cum in cunctis.⁊ibi do.de ſancto gemi.de
clec.lib.vj.gl.in.c.j.⁊ ibi gemi. de cler.nõ reſid.i.vj.anto.
imo.⁊ panoꝛ.ini.d.c.fl.de conſt.ex.per bar.in.l.aſſiduis.F
F potioꝛes in pignoꝛe habeantur.argumẽto.l.minime.
de legibꝰ? conſtitu.¶ Secũdo limita niſi lex noua adij
ceret penam extrinſecam:tunc quantum ad penã non tra
hitur ad pꝛete.tex.glo.in cle.j.de vſuris.ĩver.de cetero.
q̃ ẽ ſingularis ſʒ car.ibi in.ij.colũ.⁊ ibi panoꝛ.idẽ panoꝛ.

X

De egibus et coſtitutionibus.

lin.c.ſignificaſti.in.iiij.coł.de foꝛo compe.⁊ in.c.fl.de ſpo.
duoꝛum.pano.in.c.quoniam ⁊ ibi io.de ananiano ꝑ illũ
tex.ex.de ſymo.gemi.in.c.j.per illum tex.de eo ꝙ metus
cã.in.vj.io.de ananiano per tex.in.c.j.ne pꝛelati vices ſu
as io.and.in.c.diſpendia de reſcrip.in.vj.anto.de but.in
c.fi.de ↄſue.ex.in.xij.coł.facit qð vult panoꝛ.in.c.j.fi.coł.
de locato.ex.ſtat ergo ex pꝛedictis ꝙ lex noua declarato
ria ſi penam adijcit/ad pꝛeteri.nõ extẽdit ſᷣm iaſo.. Ter
tio limita ꝙ lex declaratoꝛia nunqᷓ; trahitur ad pꝛeterita
que ſunt iam deciſa que amplius non poſſunt reuocari in

l.cauſas.de tranſac ꝓefa.no.per bal.in.l.fi.de iuſti.⁊ iure.

ff. vbi dicit ꝙ ſi iudex fert ſententiam ᷣm vnam opinionẽ
ſatis pꝛobabilem ⁊ deinde flat noua lex in contrarium ꝙ
per hoc non viciatur iülla ſententia que iam erat lata ideʒ
voluit io.and.anto.imol.in.d.c.fi.ex.de conſti.⁊ de hoc ẽ
melioꝛ tex.qui ſit in iure incognitus canoniſtis in.l.rele⸗
gatoꝛum .S.ad tempus.ff.de relega.ſᷣm ia.hic in.iij.colł.
verſi.ego allego domi.in.c.omne genus.pau. diſtinguit
xiij.coł.qð non eſt imputandum doctoꝛi qui ſequutꝰ fuit
opinionem pꝛobabilem:licet poſtea per legem nouam vł
ſtatutum fuerit repꝛobatum. NHotabis tamen in pꝛeſenti
lege tex.melioꝛem de coꝛpoꝛe iuris.ibi nec ſpecialiter di⸗
xerit inutile eẽ debere ſᷣm bar.iĩ.iij.no.⁊ alios omnes hic
ꝙ quando lex pꝛohibet fleri aliquem actum vel cõtractũ
licet non pꝛocedat vltra annullando:tamen actus eſt de
ſe nullus:cũ clauſula ꝓhibitiua legis habeat in ſe clauſu
lã annullatoꝛiam actus qð reputat eſſe bñ notandum hic
bal.in.iiij.no.⁊ in.j.⁊ in figuratione caſus idẽ fulgo.pau.
de caſt. ⁊ iaſo.iiij.coł.bar.in.l.ft.in pꝛin.de diuoꝛ.ff. et ad
hoc iſtum.tex.vulgariter alle. Limita tamen iſtam regu
lam ⁊ legem iſtud dicentem:quando lex loquitur pꝛohi⸗
bitiue vt hic ⁊ ita dʒ intelligi bar.in.iij.no.ſecus ſi lex nõ
loquatur pꝛohibitiue quia tunc non intelligitur annulla⸗
re actuʒ niſi hoc expᷣſſe dicat / ita pꝛobat ſingulariter tex.
pᷣm ſaly.ibi in.l.fi.ad finem iũcta lege pᷣcedẽti jde ſen.ex
pericu.recitan.tenet Jaſ.hic in.l.j.de ſumma tri.s.Secũ
do limita ꝑ glo.ſingulareʒ in cle.j.in verbo inhibẽtes de
iure patro.vt pꝛocedat in ꝓꝑpetuo pꝛohibitio per legẽ alłs
diſtingui debet vt ibi per illam glo.ſolẽnem ⁊ ſingulareʒ
Hᷣm iaſo.hic in.iiij.coł.ad finem iſtud notabis:quia ẽ ma⸗
gna reſtrictio ad iſtum tex.Tertio limita iſtam regulam
eete quando lex ſtat in terminis pꝛohibitionis ſecus
ĩa pꝛincipio lex pꝛohiberet ⁊ poſtea vltra pꝛocederet di
ſponendo ꝙ actus valeat:quia tunc valebit actus nõ ob⸗
ſtante pꝛohibitione legis tex.⁊ de hoc eſt exempluʒ in.l.
ʒ·GS·biduum:quando appellandum ſit.ff. ⁊ in dicta.l.rele⸗
atoꝛum.S:ad tempus.melioꝛ tex.de iure in.l.j.G.j.ff. de
erijs.l.grece · S. tutoꝛũ.ff.de fideiuſſo.bar.hic in.iiij.⁊.v.
coł.⁊ io.fabꝛi qð ⁊ lex vltra pꝛocederet dando alia reme⸗
dia ad infringendum:tunc apparet ꝙ actus eſſet nullus:
yt in.l.⁊ elegater· S·j.ff.de dolo.⁊ in.l.⁊ ſi is·:j.de pꝛedijs
mi.Quarto ſingulariter limita pꝛedicta non pꝛocedere
qu ando lex pꝛohiberet ſolum qualitatem in aliquo actu
quia tunc actus factus contra legẽ non eẽt nullꝰ: immo
valet tex.ſolẽnis iuncta glo.ſᷣin vnum intellectuʒ in aut᷑.
decernimus·j.de arbit.bal.hic in.vij.coł.⁊ in.vij.oppoſi
tiõe vide iaſo.in.iiij.coł.ad finem.Quinto ⁊ vltimo limi
tabis pᷣdictam regulam pꝛocedere in pꝛohibitione facta
a iure ciuili /ſecus ſi lex pꝛeterea pꝛohiberet:quia tunc a⸗
ctus non eẽt nullus:vt pꝛobat glo.no.iuncto tex.cuʒ his
que no.ibi bar.in.l.ij·S.ſed vtrum.in verbo non puto ad
finem.ff.de iniur.de quo per bar.in.l.iulianus verum de⸗
bitoꝛem.ff.de condi.ĩdebiti pau.de caſt.hic in.ix.col.fa⸗
cit ratio ꝙ ius pꝛetoꝛium non eſt ita foꝛte ad annullan⸗
dũ ſicut eſt ius ciuile fa.glo.in.l.in ſubſtitutione.ff.de vul
ga.⁊ pupilla.⁊ per hoc infertur ꝙ cum ſtatuta epᷣoꝛum du
cum/⁊ baronum dicantur iura pꝛetoꝛia ⁊ non ciuilia ta⸗
men ſi talia ſtatuta pꝛohiberẽt aliquem actum ſeu cõtra⸗
ctũ fleri ſi flat in cõtrarium non erit contractus nullus:
nec veniet annullandus niſi in talibus ſtatutis pꝛetoꝛijs
pꝛedictoꝛum epiſcopoꝛum ac ducum marchionum appo
ſita fuiſſet clauſula expꝛeſſa annulatoꝛia quod eſt bene no
tandum ſᷣm iaſo.hic in.v.col.verſi.⁊ per hoc pulchꝛe.dũ
Bar. hic in fl.coł.in ver.fi.dicit ꝙ ſacramentum non fir⸗
mat contractum contra legem ſi aduerſus venditionem
in aut᷑.ſacramenta puberum.⁊ ibi reſeruo dicenda:dicẽs

hic bar.ĩ fine ⁊ iſtam materiam plenius q; aliquis homo

de mundo explicat in effectibus iuramenti.in.l.ſi quis.p

eo.ff.de fideiuſſo.vbi etiã dicit ꝙ omnia que pꝛofert ſunt
ſingularia ⁊ finaliter vbi concludit ꝙ iuramentũ firmat
contractum per.c.cũ contingat de iureiuran.ex.⁊.c.licet
de iureiuran.in.vj.⁊ in dicta aut᷑.ſacramenta puberum⁊
ibi per Yaſ.in repeti.illius antentice.ſi vis videre vltra

Bar.cuius effectus ſit iuramentum in quibuſcunq; con⸗

tractibus conuentionibus iudicialibus: æ extraiudicia⸗
libus a quibuſcunq; initis in vltimis voluntatibus vel
alłs de iure canonico ⁊ de iure ciuili vide ſolẽnem docto
rem do.meum ac magiſtrum ſub quo iura ciuilia audire
incepi.anno dñi.M.ccccc.die.x.menſis Nouẽbꝛis. in ci
uitate Caturci dñũm Anthoniũ de petrucia legũ doctoꝛẽ
pꝛimam obtineñ.cathedram ac regeñ:in foꝛmoſa chatui
ceñ.ciuitate aduocatum regium in pꝛouincia caturcenſi
in repetitione.l.ſolemnis.maxumum remediũ.ff.iureiu⸗
rand.vbi ponit.lxxv.ſingulariſſimos effectus iuramenti
quos non reperies alicubi allegatos.ideo voluit hic ip⸗
ſos aggregare quaſi impoſſibile ſit aliquidvltra addere.
Ps G 0 D Ega que fauoꝛe vel ſalubꝛiter oꝛdi⸗
B;: nanf in fauoꝛem alicuius / in eius le
ſionem redundare non debent. h.d.
¶ DOp. de. l. j. ij. . iij. ff ꝙ quiſq; iur. So.vt glo.
Circa hoc quere duo:pꝛimo de ratione legis ⁊ differẽtie
ſolutionis glo.rñ.quia quando fauoꝛe mouetur fauoꝛ eiꝰ
cui conceditur eſt cauſa conceſſionis ⁊ ideo in eum fit re⸗
toꝛquutio. Iteʒ ſi fit ſalubꝛiter.ſ.pꝛoptervtilitatẽ publi
cam non debet extendi contra eum pꝛo quo factum eſt.
Sed quando fit ad poſtulationem alicuius non pꝛeſumi
tur fleri fauoꝛe vel ſalubꝛiter:ſed ex quadam impoꝛtuni⸗
tate.ar.l.jij.de peti.bo.ſub.li.x.⁊ ideo fit retoꝛquutio in ĩ

petrantẽ:⁊ ideo non habebamus ſtatutum ꝙ nulla peti⸗

tio que continet leſionem alterius debet admitti in con⸗
ſilio populi niſi citato eo qui leditur quaſi ałs pᷣſumeret᷑

potius ex impoꝛtunitate concedi qᷓ; de iur.ſed antiqui in
fraudem faciebant per modum poſſe ⁊ non petitionis.

Dicebant em̃ cum conſtet nobis ꝙ in ciuitate fit tale qꝗᷣc⸗
ſud bee cõmuni vtilitate credimus eẽ bonum ꝙ ſic fiat
ed hodie eſt factum ſtatutum quod etiam per modũ poſ
ſe fleri non poſſit. ¶ Item op.inſti.de auc.tu ·S.j.Sol.vt
glo. Vel melius dic ꝙ eſt illa ratio:qꝛ repugnat regula q̃
eſt vt minoꝛ ſine auctoꝛitate tutoꝛis obligari non poſſit ⁊
ideo hereditatem etiam locupletem adire nõ poteſt arg.
l.apud iulianum.ff.ex qui.cau.in.po.ea. Item op.de.l.
pꝛidemj.de queſtio.So.vt gl.tu dic ꝙ ibi ſunt due ratio
nes vna eſt quare nõ admittitur õ̊ dñm quia pꝛopter ho
noꝛem dñi: alia eſt quare non admittitur pꝛo dño: quia
eſt domeſticus non quia domini fauoꝛe fuit introductuʒ
vt.l. etiam.· de teſti. ßᷣm Ja. de are.¶ Itẽ op. de. l. die ſab
bato.S.de iudei.Sol.vt glo ſ.ꝙ illud fuit fauoꝛe ſolem⸗
nitatis que ita impediretur ſi vocaret ſicut ſi vocaret᷑.vł
clarus ibi ſunt duo pꝛeceptavnum quod non nocet alis
quod non nocetur. ¶ Iteʒ op.de.l.ij.de iur.aur.an.Sol.
vt glo.⁊ eſt ratio qꝛ eſſe ingenuum ⁊ eſſelibertum ſunt cõ
traria.quia ergo vnũ de his vult/aliud repudiare vide⸗
tur.vt.l.j.j.de fur.i¶ Itẽ op.dc.l.cũ ex oꝛatiõe.ff. de excu.
tu.Sol. vt glo.ſ¶ Item opp.de.i.ſi vna.ff.de pericu.⁊ cõ.
rei ven.So.vt glo. Item op.de.l.iuregentiũ ·S.cũ ĩter.
ff.de pac.do. So.vt glo.i¶ Bꝛeuiter ergo circa.lł.iſtam cõ
clude qꝛ aut quero an ſalubꝛiter vel fauoꝛe conſtituta re⸗
deant in leſionẽ eius cui concedũtur ⁊ dico ꝙ non:vt hic
⁊.l.nulla.ff.eo.aut quero de conceſſis ex impoꝛtunitate ⁊
illa retoꝛquũtur.vt.l.iij.ff.ꝙ quiſq; iuris.Contraria non
obſtãt.vt.S.reſponſumefffft.
¶ In glo.que incipit pone.ibi an ad poſtulationeʒ:quia
tunc non fauoꝛe vel ſalubꝛiter ſed impoꝛtunitate petẽtis
ar. l.j.de pet.bo.ſub.iſ¶ In eadẽ glo.ibi eſſe in vexãdoum
mo eſt illa ratio ne repugnet regula iuris que noluit mi⸗
noꝛem obligari ſine auctoꝛitate curatoꝛis.vt.l.ſi curato⸗
rẽ .j.de ĩ integrũ reſtitutio.ſ In cadem glo.debet dicere
immo eſt duplex ratio.vna quare non contra eum quia ĩ

honoꝛem domini:alia ne ꝓ eo qꝛ domeſticus. vt.il:etiã ·j⸗

de teſti. ¶ In eadem gloſ. ibi dum dicit ſe ingenuum/
ita pꝛopꝛia renũciatiõe ſibi pᷣiudicaſſe videt᷑.¶ In eadeʒ
gl. ibi. i. puata lex.Eſt ergo ula rõ qꝛ cxcepta nõn veniũi
RXRiure communi in alienatienr.
D E eg Leges diſponunt de futuris nõ de
4 S. g Depꝛeteritis / niſi expꝛeſſe caueatur in
Hans lege. h. d. In queſtione glo. dic ꝙ i deciſoꝛijs

Fo. XXXI.

Leges
ignoꝛare
an liceat.

Butrigarius ſuper

ſeruabo antiquã:ĩ pꝛeparatoꝛijs nonam ar.de loco ad tẽ

pus.vt.l.ſi fũdũ.ff.de euic.⁊.l.ij.j de emã.li.debent enim

verba ſᷣm ſubiectam materiã intelligi:⁊ ideo cum verbũ

fuerit poſſit accipi pꝛo futuro tempoꝛe ⁊ pꝛo pꝛeterito ſi
erit in lege accipitur pꝛo futuro cum lex diſponat de fu⸗

turis tantum:alibi poterit accipi pꝛo pꝛeterito ᷣm mate⸗
riam ſubiectam.ſ In glo.que incipit vt.ſ.ibi veterem ſer
uari in his que pertinent ad deciſioneʒ: ſecus in his que
pertinent ad pꝛeparationein iudicij que hñt futurum re⸗
ſpicere. Jaco. Butrig.

Aut contingit caſus no
4 B im anum. uus nõ deciſus et ſerua

. P)legem iſtam / aut in lege iam facta occurrit
oubuatio 1 ſerua ſequentẽ legez c vc nouo.?
l. fl bꝛeuiter. h. d.ꝙ in caſulege non deciſo recurrenduʒ

eſt ad pꝛincipem:⁊ ille cum deliberatione pꝛocedet. h.d.
In glo. que incipit vniuerſitas.in fl. Ibi in. l. j. cõſentit
vt hic:ſed non facilevt in contrarijs.vt in.l.ſi ex dolo.S·
ſed an.ff.de dolo. Butri. . ”
E ges. Eade⸗ non debent ab hominibꝰ

⸗ ignoꝛari hoc hmo:⁊vbi in lege oc
Ecurrit dubitatio recurrẽdũ eſt ad pꝛĩcipẽ qui
e interpꝛetet᷑:⁊ ſi interpꝛetatur per diffinitiuam

ſententia ula ĩterpꝛetatio habet vim legis generalis hoc

dicit vſcq; in fi ti. ¶ Quero ergo an liceat leges ignoꝛare:
reſpondeo leges incluſe in coꝛpoꝛe iuris nõ debent igno
rari: qꝛ iaʒ mulle anni ſunt ꝙ publicate ſunt. immo nec no
ua lex dz ignoꝛari poſt ; eſt publicata.vt ĩ aut᷑. vt fac.no.
conſti.⁊ ar.l.ſed ⁊ ſi pupillusS pꝛo ſcribere. ff. de inſtit.
¶ Sed quero cum ignoꝛari non debcant an pꝛeſumatur
ignoꝛãtia ſi quis ſe dicat ignoꝛare⸗ ⁊ videtur ꝙ pꝛeſuma
tur ſcientia.nã pᷣſumere eũ ignoꝛare / eſt pꝛeſumere cuʒ eẽ

Jus igno in lata culpa ⁊ omnes ſciant vel ſcire debeant eſt lata cul
rãs an ſit pa. vt l liberoꝛuʒ S. notat ff de his qui not.ifa. x inſti. de
ĩ dolo vel ſuſpec. tu S. ſupectus.⁊ lex non pꝛeſumit doluʒ vel culpã
lata cłpa. vt.l.quotiens·S·qui dolo. ff de pꝛoba. In contrariũ vide

tur qꝛ quotidie examinantur ſcholares an ſciant iura er
go non pꝛeſumũtur ſcire cũ ſit quedam qualitas accidẽ⸗
talis extrinſeca vt.lij j·de pfeſſo. ⁊ medi.⁊.l.magiſtros.
quid ergo:certe cum ſcientia ſit in animo⁊ pꝛobari non
poſſit niſi per coniecturas.ſꝙ con ſuluit peritioꝛes. nam
lex dicit quotidie ꝙ debuit ↄſulere peritioꝛes per quod

ovgtur intelligi non pꝛeſumuntur ſcire iura certe ſi nos

pꝛeſumimus eum ſciẽtem pꝛeſumemus eũ eſſe in dolo cũ
ſcienter fecerit contra legem. Si pꝛeſumamus eum igno
raſfe pꝛeſumemus latam culpa: ⁊ ideo ego eligerem hoc
quod eſt minus.ſ.eũ ignoꝛalſe / ⁊ ſic in lata culpa eſſe ⁊nõ

in dolo.
1; de nouo Op. ꝙ recurrat᷑ ad
P Bm e1 U.conſuetudinem ⁊ qͥ
* WNa deciſionem. vt. l. de quibus.ff. eo. quo ad iĩ
W“kterpzetationem. vt. I. nam imperatoꝛ.ff. eo.So.

aut contingit caſus nominis lege non deciſus:⁊ tunc aut

eſt per conſuetudinem deciſum ⁊ recurrimus ad eaʒ/aut
deficit conſuetudo ⁊ recurrimus ad pꝛincipem. vt.l. hu⸗
manuz. S. eo. Si nõ eſt copia pᷣncipis recurro de ſimilibꝰ
ad ſimilia vt.l nõ poſſunt:ff.de legi.ſi eſt dubium in.l. tũc
aut conſuetudo interpꝛetata eſt legẽ. ⁊ ſeruatur: ⁊ pꝛobat᷑
vt a contrario ſenſu ibi ꝙ inueteratovſu ⁊c̃.ſi autem non
ſit conſuetudo ſuper hoc adeũdus eſt pꝛinceps vt hic:ſi
non ſit eius copia: modo gloſ.dimittit nos in laberinto
hic ⁊ in dicta.l.non poſſunt.⁊ ideo nunc dicerẽ ꝙ aut ver

ba legis ſũt apta ad duo ſignificata ⁊ tũc eligo qð eſt be
nigni? vt. l.ĩ äbiguo.⁊.l.benigniꝰ.ff.eo.aũt hʒ vnũ ſigni

ficatã ⁊ illð ẽ certũ:ſi dubitamꝰ circa mẽtẽ eiꝰ:⁊ tũc rece
dimꝰa mẽte ⁊ ſeruamꝰ vba.vt.l.nõ aliter. ff.de leg.iij.Ali

quando mens eſt certa:⁊ tunc extendimus verba ad eaʒ

ſi aliquo modo poſſit ad eam trahi licet impꝛopꝛie. vt.l.

adigereS. uis.ff. de iure patro.qñq; tamẽ plus quãdo

qʒ; minus iuxta ea que dixi. S. e.l. non dubium. ⁊ tunc pꝛo
cedam de ſimilibus ad ſimilia. vt.ff. eo.l.non poſſunt.
¶ In glo. que incipit ſuperius ibi conſulendum. ſi eſt pꝛe
ſens niſi de hoc eſſet conſuetudo.ff. eo l.de quibus.

„

In eadẽ glo.ibi minime? l.ſi de ĩterpᷣtatiõe. HNic a cõ

trario ſenſu ibi iueterato ⁊c.¶ In eadẽ glo.ibi.ff co.l.be

nignius ⁊.l in ambiguo:⁊ eſt verum vbi verba legis hñt

plura ſignificata:⁊ ſic eſt oꝛatio equiuoca vel ambigua.
¶ In eadẽ glo.ibi pᷣſtandũ ſi igniſicationiverboꝛuʒ:quod

pꝛimo libꝛo Codicis

eſt verum vbi conſtat de ſignificato:⁊ mens legis eſt dꝝ
bia alłs ſtabo menti ſiverba poſſunt trahi ad ea licet ĩpꝛ o
pꝛie. vt. l. adigere· S. ;uis.ff. de iure patro. ꝗ An eadẽe gl.
ibi de ſimilibus ad ſunilia.quod eſt verũ vbi ſignificatũ
ſt dubium.

32

nss à Ii&α Abi imperstoꝛ de caᷣ
mp erialis. cognouit:eius ſentẽ⸗
e tia habet vim legis.
& ¶ODp. de. l. ij. S. e. So. vt gl. ¶ Item op. de. l. ne

–

ꝗ. de ſen. So. vt glo.¶ Quero an populus romanꝰ poſ

mo

ſit hodie legem condere ⁊ imperiũ reuocare.Reſpõdeo Legeʒ fa⸗
ſic:quia quecunq; diſponuntur per moduʒ legis poſſunt cerehodie
reuocari per contrariam legem. vt.l.non eſt nouum. ff eo. an poſſit
ſed ita eſt ꝙ imperium fuit tranſlatum in pꝛincipem per ppts ro⸗

—

l.reuocatoꝛiã.ergo per ↄꝛiã legẽ pñt reuocare. Pꝛeterea manus.

nonne poteſtatem dedit pꝛimo populus romanus ſena⸗
tui ⁊ reuocauit ⁊ dedit pꝛincipi.vt.lʒ.ij·S. nouiſſime.ff. de
oꝛi.iur.quedam ergo conceduntur per vltimam volunta
tem ⁊ illa ſunt reuocabilia.vt.l.ij /de ſacroſan.cccle.queę
dam per modum legis⁊ illa ſunt reuocabilia.vt.l.non eſt
nouũ.ff eo.quedaʒ per modum pacti ⁊ illa ſunt irreuoca
bilia. vt. l. ſicut. .de ac.⁊ ob.⁊.l.in cõmodato ·S·ſicut.ff. cõ
mo. Sed poteſt dubitari an ſenatus hodie poſſit legem
facere:nam ab eo imperatoꝛ poteſtatem non habet:ſed a
populo.Sed dic ꝙ nullus ſolꝰ poteſt facere niſi pᷣnceps

ſed oẽs ſenatoꝛes ſimul qui ſunt centum nũero poſſũt fa

cere.vt.ff. eo.non ambigitur.nam tempoꝛe quo fuerit fa

cta illa lex iam erat tranſlatum imperium in pꝛincipẽ cũ
poſt pꝛimuʒ codiceʒ fuerit compilatum. ff. vetus.⁊ tame

ibi dicitur ꝙ poſſunt legem facere.Vel dic ꝙ faciant au⸗

ctoꝛitate pꝛincipis.vt.l.ij·S que omnia j devete.iur.enu

cleã. ¶ In glo.q incipit ita ꝙ. ibi expone. conceſſit.i.trẽ
ſtulit ex lege reuocabili tamen.vt.ff.eo.l.non eſt nouum.

¶ De mandatis pꝛin⸗
cipum. Kubꝛica.

S quis Nõ admittitur aliquis
„ m aliquid pꝛetextu man
R Ydati niſi pꝛobet illud. V
PRARARAAA(LOp. ꝙ debeat admitti ſi dubitetur
de mandato cum cautione de rato. vt
M) I.ꝑj. de pꝛocur. Sol. ibi in iudicijs: ſed
in contractibus opoꝛtet pꝛobari ⁊ idẽ
X. in mandato pꝛincipis:vt hic ⁊ de hoc

nota.in.l.non ſolum.S. qui alieno.ff.de pꝛocura. Jacob.

Butrigarius.

Delenatuſconſultis.
MRMubziia.
De veteri iure enuclean⸗
do. Rubꝛica.

Ste titulus nec oꝛdinarie nec extraoꝛdinarte legi⸗
tur. Jaco. Butriga. .

=Bamuis. Prulegt nülre

. C◻ ſententias. (Ag euidentiam eſt ſciẽdũ
6⁶ S 5 ꝙ glo. hic poſita ponit plures caſus vt

diuerſos qui ſunt tantũ vnus.nam ex
ceptio pꝛocuratoꝛia⁊ non competẽtis
iudicis compꝛchẽduntur ſub illa que
reddit iudiciũ retro nullum ⁊ ita om̃s

tres ſunt vna.¶ Itez exceptio que datur marito eſt cadẽ
licet exvarijs cauſis dentur quibus etiam concoꝛdat ex
ceptio diuiſionis que datur fideiuſſoꝛibus.coniungã er⸗

go contraria vbi erunt coniungenda.
¶ Op. de. l. peremptoꝛias·j.ſen. reſcin.non po. So.hic
ſpeciale tribus rationibus in gloſ.ſignatis.¶ Item op.

—— b ee— a Ee

De Juris et facti i

ꝙ; ⁊ als hoc ſit.vt.l.ex diuerſo.ff.ſo ma.⁊.l.neʒʒennius.de
re iudi.So.ſpãle eſt in illa exceptione:qꝛ nõ dicit iniquã
ſentẽtiam:ſed iuſtam moderandã executionẽ.¶ Itẽ op.
ꝙ etiã als hoc ſit.vt.l.licet j.de pcur.et·.j.ſi a non compę.
iudi per totum. So.ibi ſpeciale in exceptione / que red⸗
dit iudiciũ retro nulluz:q;ꝛ nec videt᷑ opponi poſt ſnĩam
immo nec litem conteſtatam cum iudiciũ nullum fuerit.
¶ Itẽ op.del.minoꝛ.ff.de mino. So. ibi ſpeciale.¶ Iteʒ
op de.il.tam ⁊ ſi.ff.ad mace. ſol.ibi ſpeciale.Si ergo que
ras quãdo peremptoꝛia debeat pꝛobari.Sic diſtigue:qꝛ
aut erat talis exceptio q̃ reddit iudiciũ retro nullũ ⁊ po⸗
teſt opponi qu andocũq; quia non videtur ſentẽtia lata:
nec aliquod iudiciũ fuit vt l licet.j.de pꝛocura.⁊.jſi a nõ
cõpetenti iudi per totũ:aut nõ reddit iudiciũ retro nullũ
⁊ tunc aut exceptio non obijcit᷑ ſentẽtie:nec dicit cãm ini
quã:ſed petit cõdẽnationẽ moderari ⁊ poteſt vt.l.ex di⸗
uerſo.ff.ſo.ma.⁊.l.neʒẽnius de re iudi. Idem eſt in.l.fi⸗
deiuſſoꝛes.ff.de fideiuſſo.aut exceptio non obijcit᷑ ſenten
tie nec dicit cauſam iniquã:⁊ tunc regula eſt ꝙ poſt ſentẽ
tiam non opponit᷑ vt dict a.l.peremptoꝛias.fallit hic tri⸗
plici ratione vt in glo fallit rõne minoꝛis etatis: vt.ff. de
mino.l.minoꝛ.itẽ fallit in exceptiõe macedoniani:vt.l.tã
⁊ ſi.ff ad mace.¶ Quero que ſit foꝛma opponẽdi hanc ex⸗
ceptionẽ:reſpondeo aut opponit᷑ ſententie ⁊ male fit: qꝛ
exceptio obſtabat pꝛime obligationi / nõ illi que venit ex
ſententia:aut opponitur pꝛume obligationi et male fit:qꝛ
ex illa nõ agitur:quid ergo. Rñdeo aut agit᷑ ex pꝛima cã
⁊ põt obijci exeptio cõmuni iurę:vt.l.j.⁊.ij.ſi plures vna
ſen fue cõdemna.aut agitur ex ſentẽtia:⁊ tunc non dicet
excipio cõtra ſententiã: ſed ſicut diceret minoꝛ reſtitutꝰ
ab homine ita dicet iſte reſtitutus alege ſed minoꝛ dice⸗
ret ſic: dico ſententiã executioni nõ mandandã cõtra me
quia ſum reſtitutꝰ a iudice:vt exceptionẽ quã omiſi poſ⸗
ſũ opponere ita dicet iſte miles dico ſentẽtiã executioni
non mandandã quia beneficio legi ſum reſtitutus a lege
vt exceptionẽ omiſſam poſſim opponere.¶ Item quero
an idem ſit in erroꝛe facti vt miles iuuet᷑. quidã ꝙ ſic mul
to mag:vt ·.e.erroꝛ.Tu dic ꝙ ĩ erroꝛc facti de et reduci
ad ius cõmune:nã pꝛetextu militie decet iuuari ſolum in
eo in quo militia leſit eũ vt l pen.ff. ex qui.ca.ma.ſj ita ẽ
ꝙ militia leſit eum ſolũ in iure quia facit eũ ignoꝛarc iu⸗
ra ſed non factum:quia ita debet ſcire factũ ſicut ⁊ alij:⁊
ideo ſeruabo ius commune in eo.( Item quero an idem
ſit in multe actoꝛe vt ſi omiſit replicationẽ poſſit poſtea
opponere:quidã ꝙ nõ.Hã actoꝛ potuit deliberatus eſſe
reus nõ vt.l.pure. in fi :j·de doli except.⁊ cũ hoc ſit con⸗
tra ius cõmune nõ debet extendi. Tu dic cõtra quia ita
poteſt eſſe indeliberatus actoꝛ in replicatione ſicut reus
in exceptione. Item licet aliquid ſit cõtra legẽ tñ non eſt
contra rationẽ legis ſʒ ᷣm rationẽ factũ poteſt extẽdi ad
alio s caſus in quibus ſit eadẽ ratio:vt colli.a contrario
ſenſu in.l.ꝙ vero.⁊.l.ꝙ nõ ratione.ff. de legi.¶ Item que
rit glo.an idem ſit in ruſtico.⁊ dicit ꝙ ſic: qð mihi nõ pla
cet licet in quibuſdam alijs equiparetur militi.
Ad ditio Notabilis eſt iſta l.ᷣm Bald. ſingula⸗
ris nec alibi reperit᷑ ᷣm Bar. Paul. de
