–— C ru P ulo ſlam. nes poſſunt incipe⸗ ſi dicat inſtrumentum talis ſcruus talis quãtũ ad ill llas ni Penda
Areante moꝛtem in moꝛte ⁊ poſt moꝛtẽ. b. d· inſtrumẽtum habetur pꝛo ſeruo.¶ Tertio nota ꝙ contra ſi ꝓbet᷑ )⸗ conſultigin
= A nam Stipulatio cõuẽtionalis ĩ cõ inſtrumentum poteſt pꝛobari per teſtes vł ꝑ inſtrumẽtũ. riun Ppommnie
R g N. tractibus que hñt diẽ ⁊ penaz ¶Op.ꝙ licet dicatur eſſe ſeruus talis in inſtrumentonõ ſhüzhenti
uon purgatur commiſſa ho. tamen habeatur pꝛo ſeruo:qꝛ res inter alios ⁊c. So per lranz
Dies int⸗ A EA&CNMota ꝙ dies interpellat pꝛo hoĩe. Secũdo l. cum aliquis. S. de iure delibe. Et eſt argumẽtũ ad fines nemrt En
pellat pꝛo ꝙ vbi ſtipulatio hʒ diẽ ⁊ penam nõ purgatur.Et qñ iniũ⸗ plebiſcitum: qꝛ ſi maleficium dicatur commiſſum in tali 1
hominc. gek pena diſtingue qꝛ aut loqmur in penis legalibus/aut tertitoꝛio talis ville a illa villa velit pꝛobare non fuit 4 J
in conuentionalibus / in legalibus regulariter commiſſa ſupꝑ territoꝛio ſuo: ⁊ reperiatur inſtrumẽtũ quodd ĩ quo ut
pena non purgatur: vt.l. qui ea mẽte ff de furt. falł. in qu dDicatur actum in tali loco poſito in territoꝛio alteris vil⸗ ſeni 3
buſdã caſibus: vt. S. de iudic. qui male iudi. auf᷑. nouo iu⸗ le:certe hoc inſtrumentum non pꝛobabit niſi inter contra Rumacd
re cum ſi.qð non pꝛoſequoꝛ qꝛ non eſt de materia noſtta hentes:⁊ ita determinat glo.q eſt in.l.ijij/ de fide inſtru ? ſt
In conuẽtionalibus penis dic ꝙ aut ſtipulationem? mo iure haſte fiſca.li.x.q̃ dicit ꝙ ſi in inſtrumẽto interuene⸗ D

eſtſe

enlentt
Leännienmts
1

mriſnnipc
elur eponare
niykpettrſtn

mmihtelgunn
iſctlofnut
miſitd ſftne

bamziſg
gtalis iſt
Certtonctia
ts ,lolimn
is in mſtrune
erglios 1c
argometu
r commiſunt
obaregtii
umeticbali
territotunt
babitniunoen
nliieſten
iſtrumaone,
4ineoconinmt

4

cefntſzl⸗
voberiuckinte
ckmemiman,
lt/etuneiimz⸗
dicungnin
ttbtopent
dbiolegt

tdt
rgetgei

☛nd//—

4
8

S
„

ebifthhtmnd,

multuʒ diſtaret vt roma ſufficit ꝙ pꝛobet ſe ibi fuiſſe vna
hoꝛa in tali die non curo de q̃ hoꝛa nec etiã de die contra
ctus:nam ſufficit de pᷣcedenti vł ſequẽti die poſtq; tm̃ di⸗
ſtat cum impoſſibile ſit ꝙ eadẽ die vel pᷣcedẽtiveniſſet ad
locũ ↄᷣctꝰ.¶ Modo q̃ro qualiter ꝓbetur ↄ ſcripturã ⁊ di⸗
ſtingue:qꝛ aut ſibijnuicem ↄdicũt ſcripturc/⁊ tũc aut ca⸗
dem qdicit ſibijpᷣi:⁊ tunc ſi põt iuuari vel ꝑ diuiſionẽ vel

Fm pꝛopꝛium ⁊ impꝛopꝛiũ intellectũ iuust᷑:vt.l.ſʒ ⁊ ſi poſ

ſeſſoꝛij · S· ſi rerũ.ff. de iureiur.⁊.l.ſtipulatio.S·id quoq; de
ybo.ob.⁊. S.in.j.cõſtitit.C.S.quibus.ſed ſi non poteſt re
duci ad concoꝛdiã vitiat᷑:vt.l.vbi repugnãtia. ff. de re.iu
ris.aut plura inſtrumẽta ſibijnuicẽ ↄᷣdicũt:⁊ tũc ſi pñt re
duci ad cõcoꝛdiam eo mõ quo.S.dixi ⁊ planũ eſtvt ſivnꝰ
tabellio ẽ dignioꝛ altero nõ facit pᷣualere ſuum:vt in aut᷑.
de tabellio.ꝑ totum:ſi non tũcviciatur vtrumq; ⁊ ſuccum
bit ille qͥ pꝛobare debuit:vt.l.cum de etate.ff.de pꝛoba.ᷣʒ
vnã lec.ſi aũt teſtis vnus ſibi dicit:tunc ſi aliquo mõ pᷣt
reduci ad concoꝛdiã reducitur vt dixi q;tũ ad hoc vt nõ
cadat in crimen falſi:ſʒ quãtum ad hoc vt eius dictum ꝓ
bet non iuuat᷑:qꝛ non pꝛobat hoc eſſe.⁊c.vt.l.non epiſto⸗
lis.S.de pꝛobatio.⁊.l.nõ nudis.ſic non repellit᷑ſi a᷑t plu
res teſtes ſibijnuicẽ ᷣdicunt:⁊ tunc ſi pñt concoꝛdari bñ
quidẽ:ſi nõ/ ſunt omnes pares in omnibus rũc repellũ⸗
tur ⁊ ſuccũbit qͥ pꝛobare debuit:ſi aũt teſtes ↄdicunt ſcri⸗
pture tunc loquuur hec.l. In quo dic ꝙ aut vnus dicit
inſtrumẽto aut plures /ſi vnus tunc aut ẽ de nũero neceſ⸗
ſario in inſtrumẽto:⁊ reddit ſuſpectum inſtrumẽtum: vt
l.j.ff. quẽadmo.teſtã aꝑiã. Si aũt non ẽ de nũcro neceſſa⸗
rio inſtrumẽeti ⁊ teſtis tunc eius dictũ nihil oꝑat᷑ vt·l.iu⸗
riſiur.S. de teſti.ſi aũt ſunt plures teſtes:tũc aut directo
odicũt inſtrumẽto:vt qꝛ dicãt ꝙ nõ eſt veꝝ ꝙ ꝑtes dixe⸗
rint id qð ibi ẽ ſcriptum tunc puto qͥcqᷣd dicat glo.ꝙ tres
teſtes ⁊ pualeant duo equaleat inſtrumẽto:⁊ ideo cũ ꝓba

tiones ſint pares ſeinuicem tollunt ⁊ ſuccũbit ille qui 4
u

bare debuit vt. d. l. cum de etate. Et ſi dicas q̃re nõ re
cimꝰ ad cõcoꝛdiam non potuerunt cadem die cõfici plu⸗
ra inſtrumẽta:certe ſic:ſed puralitas non pᷣſumit᷑ niſi ꝓ⸗
betur:hoc puto veꝝ qñ pꝛobatio fit de pꝛoximo:ſed ſi fie⸗
ret de remotis:tũc hoc caſu pꝛeferrẽ inſtrumẽtũ ar.l.hac
conſultiſſima ·S. at cũ humana. S.qͥ teſta.fa.po. Idem pu
to ꝑ omnia qñ ꝑ indirectũ ↄᷣdicunt inſtrumeto:qꝛ dicunt
vnũ vhentiũ alibi fuiſſe illa die:ſi aũt nec directo nec ꝑ in
directum dicunt inſtrumẽto /ſed contra effectum inſtru
menti dicunt vt quia dicant bene dixerunt contrahen⸗
tes ꝙ eſſet venditio: ſed vere agebatur inter eos ꝙ eſſet
donatio/æ tunc puto ꝙ duo ſufficiant ᷣm regulam.l.vbi

minus ff. de teſti. ¶ Item oppo. ꝙ non debuerit edi dies

dic vt in glo.¶ Vltimo q̃ro an locus debeat apponti in in
ſtrumento.Rñdeo ſic:idẽ puto ð loco loci.¶ Item q̃ro ĩ
quo inſtrumento loquat᷑ hec lex. Glo.ꝙ in pꝛiuato.tu dic
Hidẽ in publico. nam et de hoc põt loqui.

R Apulatio pꝛomitto domũ facere cũ moꝛiar. h. d.

Deiutilib? ſtipula
tionibꝰ?. Rubꝛica.
Pyntt ubes ſi
X ſtipulatione. Rinro⸗
— nõ obligat᷑.h.d. ¶ Quero q̃liter pupillꝰ
obbliget: dic vt in glo.
Eibera. Matrimonis debent eſſe libera. h. d.
A S. T 44 t Stipulatio ↄcepta int᷑ abſetes
NN in ex. vxx alij qͥ nõ ẽ ĩ ptãte nr̃a nõ va
Allet. h. d. ¶ Quero ex q̃ ſtipulatiõe agã: certe nõ
M1ex ſtipulatiõe nepotis: qꝛĩ eo defecit conditio
q; moꝛtuꝰẽ:nõ ex ſtipulatiõe a iuliano ↄcepta/qꝛ ab ĩitio
non valuit cum alteri ſtipulari nõ poſſit. Reſpondeo poſ
ſum agere ex ſtipulatione mea ſi fui ſtipulatꝰ intereẽ ſi iu
liano non daret vel ſi expꝛeſſe hoc nõ dixit:ſed mea tñ in⸗
tereſt ei dari agam non vt ei detur: ſed vt intereſſe mihi
pꝛeſtet ſi non dedit / vt inſti. de inuti.ſtip.S.ſed ⁊ ſi quis.⁊
ſic agã ex ſtipulatione iuliano interpoſita lʒ ei ſit ĩutilis.
x eo. Stipulatio ↄcepta ð bonos moꝛes nõ valet.h.d.
DOl Si dolus interueniat valet ſtipulatio ſʒ
BIO. reſcindit᷑ ꝑ doli exceptionẽ vł replicatio
nem: quis lex miſcet ſimul dolum ⁊ metum / ideo dic ꝙ

Jquis ſpoponderit. Late

aut metus dat cauſam cõtractui ⁊ regulariter tenet con⸗
tractus ſed venit reſcindendꝰ. Fallit in caſibꝰ in quibus
ipo iure nõ tenet.vt.l.ſi mulier.ff.ꝙ me.cã.⁊.l.ij.ff.ð iud.
ĩ dolo dic ꝙ aut dolus dat cãm ↄctui bone ſidei ⁊ ipo iu
re nõ tencet ſi incidit in Zᷣctũ agitur actione ex eo contra⸗
ctu.vt.l.iulia·g per cõtrarinm.⁊.S. venditoꝛ.ff. de actio.
cmpti ⁊.l.⁊ eleganter in pꝛin.ff. de dolo. Si aũt dat cam
contractui ſtricti iuris tenet/ſed reſcindit᷑ per actionem
vel exceptionem doli vt hic.⁊.l.cum poſtea.S.de pactis.
„ auia Vbꝛ vtilis eſt nñeratio ſtipula⸗
tio inutilis agit᷑ ex nũeratione
et hoc verum intoto ⁊ parte.hoc dicit.
¶ DOppo.de.l. fundum de ↄᷣhen.emptio. Sol.

vt glo.et rationem aſſigna vt ipᷣa ⁊ male:quia non eſt ibi
ratio illa ꝙ ſit bone fidei:ſed qꝛ cogeretur quis habere
partem emptam vel venditã/qꝛ nec empturus vel vendi
Palus erat partem/at hic intererat a me partem pecunie
abere.

De duobus reis ſtipu
landt. Rubzica.

— En5 Hec.I. conſulit cre⸗
RB l d ito 2 ditoꝛi vt vnũ ex plu⸗
4 eribus poſſit inſolidum cõuenire/cõſu⸗
EEAWlit exactovt eidẽ actiones cedant.h. d.
5 (Slo. iſta debʒ expediri per q̃ſtiones
S Et pꝛimo qͥro quo iure conſulatur ex⸗
Q Nacto cõtra alios.⁊ dic vt glo.quia aut
— ſnt ſocij tagunt ꝓ ſocio.ſi nõ ſunt ſo⸗
cij tunc aut actio fuit ceſſa ⁊ agitur ex ea/aut non et agi
neg.geſt.Sed glo.in.l.vir vxoꝛi.ffad vell.dicit ꝙ aut to Rei debẽ
ta pecunia venit ad vnũ ⁊ tunc alter videtur eius fideiuſ di an vide
ſoꝛ eſſe.ſi autẽ pars ꝑuenit advtrũq; tũc qlibʒ vr̃ fideiuſ ant᷑ ꝓ ſe in
ſoꝛ in eo qð ꝑuenit ad aliũ dr eius fideiuſſoꝛ ⁊ qꝛ ꝓ pñte uicẽ fide⸗
videt᷑ fideiubere vr̃ agendũ mãdati.vt.l.ſivxo nõ remune iubere.
rãdi ·S.ſi paſſus.ff.mada.⁊ iõ vr ꝙ glo.hic poſita male di
cat ⁊ qꝗͥ hoc ↄfiteret᷑ foꝛte nõ male diceret imo vñ q tñ vel
let vtrãq; ſuſtinere / poſſet dr̃e videt᷑ fideiubere q;tũ ad
bñficiũ velleiani.ſi mulier eſt vna de reis. Itẽ quo ad G̊
vt ſi pecunia tota advnũ ꝑueniat ⁊ alter ſoluat totũ recu
herar,⸗ hoc nõ ꝑ actionẽ mãdati/ſʒ neg. geſ. vt hic nõ tñ
ſt vᷣe fideiuſſoꝛes.qꝛ qͥlibʒ pᷣncipalit᷑ obligat᷑:pmũ tñ eſt
tutiꝰ ſi dicamꝰ reos eẽ pñtes:ſʒ ſi abſentes tũc ꝓcederet᷑
glo.¶ Itẽ q̃ro in qᷓ;tũ flat ceſſio ⁊ dic vt gl.qꝛ ꝓ reliqs pꝑ⸗
tibꝰ tñ nõ ꝓ ſolido.nã ꝓ ſua ꝑte ↄ ſeipᷣm ſibi cedi nõ põt.
vt ĩ gl.¶ Itẽ q̃ro an ↄ quẽlibʒ cederet iꝰ ſoluẽti ꝓ ſolido
vt ſic in tribꝰ ꝑtibꝰ poſſit quẽlibʒ inſolidũ ↄuenire ſi erat
qᷓ̃ttuoꝛ:⁊ dic ꝙ ſic vt gl.verũ quidã dicũt ꝙ ſi nõ ſũt ſocij

nõ dʒ fieri vlla ceſſio ſoluẽti alios nec agere poòt nego.

geſ.qꝛ nõ geſſit negociũ alioꝝ ſʒ ſuũ/lʒ ipi fuerit vniꝰſolu
tione liberati cũ eẽt pncipaliter ⁊ inſolidũ obligatꝰ/⁊ ꝓ
hoc inducũt.l.in.l.falcidia hoc obſᷣuandũ.ff.ad.l.fal.ve
rũ tu potes ſuſtinere glo.dicẽdo ꝙ licʒ ałs nullꝗ ſocieta⸗
tatẽ inuicẽ hẽrẽt tũvr̃ quands pᷣhere ĩ obligatiõe iſta dũ
idem ꝓmittunt ⁊ ideo põt ⁊ debʒ fleri ceſſio/ſed ſi facta
nõ fuerit puto ꝙ agat ſoluẽs mandati.ſi pñtes eràt oma
qñ pꝛomiſerunt per dictũ ·S.ſi paſſus quicqd dicat glo.
¶ In glo. q incipit actiõe.ibi niſi ſint ſocij ꝓ iſta opi.ꝙ
non flat ceſſio inducitur . S fal. 1
RR olidi obligatio nec iure veter
2 Oc ita nec nouo vᷣhitur niſi hoc agat et
ttunc iure nouo datur beneficiuʒ diuiſionis ni⸗
2. :SRſi alter ſit abſens vel inops vel niſi renunciatũ
fuerit beneficio diuiſionis.h.d.tex.⁊ Fo. ¶ Hec aut᷑.cõ⸗
tinuatur ad.l.codicis hoc modo qꝛ qð dictum eſt in.l.Q
qꝙ; vbi ſunt duo rei pꝛo ſolido obligati poſſit quilibet inſo
liduʒ ↄueniri niſi alter ſit abſens vel inops vel niſi fuerit
renunciatum beneficio diuiſionis.
¶ Ex tex pꝛoducuntur.Ire ipᷣa per iudicem qui cogno
ſcit de cã ſi ipe eſt oꝛdinariꝰ vel ꝑ oꝛdinariũ ſi eſt delega⸗
tus.nam delegatus non põt citare re ⁊ verbo.vt in glo.
¶Quero in quo diſcrepàt iura vetera a iure nouo. Rñ.di
cunt quidã ꝙ iure veteri obligabat᷑ inſolidũ etiam ſi ni
hil agat᷑/hodie ita demũ ſi agatur qð eſt falſum.nã ⁊t oli
niſi agebatur nõ tenebãtur inſolidũ vt.l.reos S. cũ tabus
lis.ff.eo.⁊.l.ſi diuiſa.S.loca.et ideo no differũt in h. ſʒ dik·
ferũt in hoc qꝛ licz ex pacto inſolidũ tencai fn iure no⸗

WRt⁰eêX

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

uo habẽt exceptionẽ diuiſionis niſi in caſibus hic poſit.
Item niſi renunciauerint bñficio diuiſionis qð faciunt
quotidie:nã dicunt tabelliones ⁊ renunciauerũt bñſficio
nouarũ conſtitutionũ de duobus reis:⁊ de fldeiuſſoꝛibꝰ
ideo dicunt de duobus reis vt non poſſint diuiſionẽ ĩpe⸗
trare. Item ideo dicunt de fideiuſſoꝛe ꝓpter ulã oppoſi⸗
tionẽ qͥ eſt vt videantur inuicem fideiubere ⁊ ſᷣm hoc poſ
ſent exceptiões oꝛdinis opponere de pecunia q̃ ad alios
ꝑueniſſet niſi renunciãt. Itẽ ponũt ꝙ renũciauit bñficio
NRei duo cedendarũ actionum.¶ Itẽ qro quid ſi duo pꝛomittunt
an cẽſebũ vnus pure ⁊ alter ſub conditione an ſunt duo rei: ⁊ dic ꝙ
tur qñvnꝰ ſic. Sʒ an potero inſolidum conuenire eum qui pure obli
pꝛomittit gatus eſt ſi nondum venit conditio obligationis alteriꝰ
pure ⁊ alt᷑ ⁊ dicvt glo.ꝙ ſic:vt tm̃ oꝑetur impedimentum iuris pꝛo
ſbᷣↄditiõe pter defectum exiſtentie conditionis q;tũ operatur impe
dimentum facti pꝛopter abſentiam vel inopiã. ꝗ Itẽ q̃ro
q̃d in tutoꝛibus ⁊ cur atoꝛibus.⁊ dic vt glo.¶ Itẽ q̃ro an
hec aut᷑.habeat locũ in fideiuſſoꝛibus:⁊ dic ꝙ non qᷣcqᷣd
dicat hic glo. ¶ In glo.q̃ incipit ergo.in ft.ibi · S. fl. vt tĩ

at hic non extinguitur ſed ad alium trãſfertur vt ad here
dẽ vel ad fiſcum: ⁊ ideo nimirum ſi remanet fideiuſſoꝛ ob
ligatus ⁊ ideo plene diſtingue vt dixi in.d.l.defenſiones
¶ Itẽ opp.ꝙ licet ad fiſcum bona perueniat non tamè reꝰ
liberetur:vt.l.in fraudem. ff.de iur.fiſ.So.vt gloſ.ꝗ Que⸗
rit glo.rubꝛi.in quo differant fideiuſſoꝛ ⁊ madatoꝛ? ⁊ dic
vt glo. verũ in eo ꝙ dicit glo.ꝙ mand atũ põt interuenire
ibi S.ſi poſt creditã.ff.mand.dic ꝙ bene interuenit man⸗
datum poſt obligationẽ contractã ſi tñ interuenit de eo
ꝙ eſt de futuro ſcʒ vt non exigatur vſq; ad tpᷣs.
¶ In glo. qque incipit cui.ibi ſi poſt credits. licet ſit poſt
obligationẽ contractã eſt tũ mãdatum de co qð eſt de fu
turo.¶ In glo.que incipit nunq;. ibi integre ſtatꝰ nec ſub
lata obligatio:ſed trãſlata in it.
rem vniuerſalẽ ſecus ſi obligatio rei eſſet extincta:nã tũc

cẽt fideiuſſoꝛ liberatus: vt.:.ſi deceſſerit.ff.qui ſatiſ.cog.

⁊.l.ſed ⁊ ſi quis.in pꝛin.ſi quig cautio.

ũ velut heredẽ ⁊ ſucceſſo

E 1 VAbi fideiuſſoꝛ conuenit᷑ ce⸗
2 Wed ito . denda ſunt ſibi pignoꝛa niſi

oꝑetur impedimentum iuris pꝛopter conditionis nõ eri ¶ in gliã cam creditoꝛi teneãtur.h.d.
ſtẽtiam q;tũ impedimẽtum facti pꝛopter abſentiã vel in⸗ N .AOop non ignoꝛa ſʒ perſonales actiones
opia/⁊ bñ facit glo.q̃ ẽ in.l.ij.ff.ſi pars heredita.pet.q In ldeiuſſoꝛi cedantur vt.l. fideiuſſoꝛes.ff. de fideiuſſo. So.
gl. que incipit niſi. in fl ibi diximꝰ. non ẽ vex vt glo.qꝛvtrumq; cedetur. Sed contra hoc op ꝙ ceſſio credſon
a hec aut᷑ hẽat locum i fideiuſſoꝛ ibus. perſonalium non fiat:nã ſi tenetur ad cedendũ ergo non ¶Apye
SESS ꝛimere Sbligatio ſolidi non con: põt facere pactum vni de fideiuſſoꝛibus qꝛ ſic cdere nõ ſof loc⸗
P trahitur niſi agatur.h.d. poſſet qð ẽ ʒ.l.ſi ſtipulatꝰ.ĩ fi·ff. de fideiuſ.So.fateoꝛ ꝙ te leiuſſzen
N RKopter Pꝛo pecunia vnitĩ numera- net᷑ cedere ⁊ poteſt facere pactum vni de fldeiuſſoꝛibusx mup⸗
8 DR P ta poſſunt plures rei conſtitu ſi poſtea conueniat aliſũ cedet ius contra alios fideiuſſo⸗ ltepetur!
Rei pres? y b. d. ¶Quero nunquid ꝓ mutuo vni dato poſ⸗ resnon contra eũ quem liberauit.veruz qꝛ fecit ne poſſet ſtünpe
an poſſint? D Aſint plures rei obligari? ex cã mutuinõ.ex ſtipu cedere contra illũ quẽ liberauit deducetur poꝛtio eiusvt menurad
obligari latione poſſunt vt hic/⁊ videt᷑ tex.dicere ꝙ ſic:vt.l.eadẽ. ſic non cõueniat aliũ pꝛo parte illius quẽ lvberauit.Alij ĩ fleiuſo.
ꝓ mutuo ffe.⁊.S. ſi certum pe.lʒ.ſi non ſinguli.⁊.l.ſi ex pcio.ſed důs telligunt.l.contrariã qñ fuit renunciatum bñficio ceſſio⸗ untcanl
vni dato. mar. dicebat ꝙ añ poſſẽt ſydera cadere de celo q; ꝗs obli nis. ¶ Item oppo.ꝙ poſſit creditoꝛ retinere pignoꝛa eti⸗ 1gdillas
garetur re in plus q; ad eũ ꝑueniſſe et: vt. l. ſi tibi. ff. de pac. am pꝛo pecunia ꝓ qua non eſt obligatũ vt.S.etiã ob cyꝛo gizillue
iz impoſſibile ẽ pecuniã totam ad quẽlibʒ ꝓ ſolido ꝑueniſ S e rvna So idiretmet debitoꝛẽ vt ibi:non ↄtra ns ide
ſe:ergo ĩpoſſibile ẽ plures ĩſolidũ obligari re: ſj certe iße ldeiuſſoꝛẽ / vt hic. ¶ Itẽ quero an ſit differẽtia an pigno veniunt
non bene dicit ⁊ cõfiteoꝛ eiꝰmaioꝛẽ pꝛopoſitioneʒ.ſ.ꝙ qs ra ſint obligata creditoꝛi añ fideiuſſoꝛiam obligationem natur
non obligat re.niſi q̃tenus ꝑuenit:ſʒ ꝗð dicit in minoꝛi vel fuerãt creditoꝛi obligata:qꝛ tũc põt retinere / ſecus ſi fdeuſo
impoſſibile ẽ pecuniã ad quẽlibet ꝓ ſolido puenire dico poſt fuiſſent etiã obligata nam cum iam eſſet etiam ius qᷓ debet ren
ꝙ eſtveꝝ vᷣm veritatem /ſz m fictionẽ ſic poſtq; vni ſolui ſitum fideiuſſoꝛi ſibi pꝛeiudicare non poſſet per debitoꝛẽ. lereſein
tur de alioꝛũ voluntate: ⁊ ideo eius argumẽtum non con ¶ In gloſ. que incipit vt ⁊ in fl. ibi hic de equitate. Vel ctonis i
cludit:⁊ ideo poſſent plures inſolidũ obligari re: ⁊ ſic de dic vt ibi ⁊ in ſeq. glo.not.Butrig. ſoſtüüdel
mutuo:ſecus ſi ſine voluntate alioꝛum vni tantum nume P O n ct Beneficiũ oꝛdinis olim non reſiue ſib⸗
rata fuiſſet vt in gio. Gn recte. azbebat fideiuſſox / hodie ba⸗ ltnlon
—— d Interruptio facta J N bet beneficium diuiſionis et hodie.hoc dicit chaitonea
5 Bm ¶q Uidam. ꝑvnũ reoꝛum aliss J. d Wa Lcum auf. hic poſita. Clns ſin
4 cõꝛeis ꝓdeit/c facta ð vnũ cõꝛeoꝝ nocet alijs ¶ Nota ꝙ expꝛeſſio eoꝛum que tacite inſunt nichil op⸗ lſpoſtn
(5: eis. b. d. C Db. ꝙ petitio vnius non pꝛoſit ratur. 2 eſtnide
alijs: immo noceat: vt..ij ff. e. So. vt gl. quia ibi fuit fctẽ S N MKelente Hec aut᷑coꝛrigit.l. codicis ĩ Auncoft
petitio ⁊ exactio:hic petitio tantum. ¶ Item op. ꝙ ſi vnꝰ pꝛinci. nam iure codicis pote urerteu
conueniatur non noceat conreo quia factum vnius non „. rat creditoꝛ eligere vellet conuenire fideiuſſo⸗ ſensen
debet alijmocere:vt.l.moꝛa.ff.de vſuris.So.vt in glo. in aNe Crem vel reum vtroq; pꝛeſente / hodie nõ poteſt Joeſtye
vltima ſol. ſ Item qro an plurium reoꝛum ſit eadem obli immo foꝛmꝗ huius aut᷑.eſt ſeruanda. ſatuam.
gatio ⁊ dico ꝙ vere ſunt plures obligationes in ſubſtan⸗ COp.· ꝙ indiſtincte ſi reuseſt abſeus exigatur fideiuſſo: en api
tia ſed reſpectuvnius rei in obligatione deducte ⁊ vnius vt. S. ti.j.aut.hoc ita. So.ibi in pꝛĩcipaliter obligatis / hic ſoſtuma
effectus ⁊ vnius exactionis finguntur vna eẽ obligatio in reo ⁊ fideiuſſoꝛe.¶ Item op.adl.non recte.ꝙ non obli egtodmttef
⁊ ſic loquitur.l.iij.ff.e. In gl.q incipit quãtum.ibi ⁊ vnã gentur inſolidũ fideiuſſoꝛes niſi agatur vt dicta aut. hoc uſbenron
obligationem ficte Sequitur in gl licet diuerſi ſint⁊ quã ita. Sol. dicunt quidam hanc coꝛrigi. Tu dic quidam tatsgn
tum ad plures obligationes vere. qui paincinalger ſe rligar v Srei riſti riis heunn
Nos bit vuo nõ tenet᷑ ĩſolidũ niſi agatur:vt.l.reos ·S. cũ tabulis.ir. Wwe
D e kid eiuſſo . ib us E manda. de duob. reis. ⁊.l.ſi diuiſa. . loca. Sed iure nouo hñt hic ad
KR b ire plus quia licet agatur ꝙ inſolidũ tencsatur poſſunt diuiſio Ntopp
U ꝛca. nem impetrare ſᷣm foꝛmam.l.contrarie:quidam obligan ſtopponi
— — Il ſi as Exceptio competens tur acceſſoꝛie pꝛo alio vt fideiuſſoꝛe ⁊ iſti iure veteri⁊ no iglunn
21 * reo non integro ſtatu uo obligantur inſolidũ etiam ſi nihil agatur: vt. l.non re⸗ lndͤi
lſuo non poꝛrigitur ad fideiuſſoꝛẽ.h.d. cte:⁊ habent beneficium epiſtole diui adriani / iureveteri ☛
Em gl. ſzʒ m me dicit. Ubiliberatur re⸗ æ nouo.vt.l.inter fideiuſſoꝛes.ff.e.ti. Sʒ iure nouo habẽt tſied die

9 iͤraꝛrt in eceſſor⸗ durat obligatio fi
AKdeiuſſoꝛia- h. d. p.ꝙ exceptio poꝛ⸗
ligit ad ſceinſrertl deſen iones 5,.
de excep. So. vt gl. qꝛ ibi itegro ſtatu rei cõpetit ei / hic nõ
Vk aliter ⁊ melius vt dixiĩ ſũmario.i¶ Pꝛo cuiꝰ declara
tiõe op.ꝙ lʒ ſit ſtatus mutatꝰ rei cõpetat fideiuſſoꝛi exce⸗
ptio: vt.l.ſi deceſſcrit.ff.q ſatiſda. cog. dicunt glo.ꝙ ibi lo
quitur in iudicijs hic in contractibus.tu dic ꝙ immo idẽ
in iudicijs qð in contractibus: ſed in contrario extingui
tur rei obligatio:⁊ ideo non durat fideiuſſoꝛia obligatio

Buus sobligatiõe nõ extincta: ſj ĩ aliũ traſ

hic plꝰ qꝛ hñt exceptionẽ oꝛdinis.ſ.vt pᷣmo ſideiuſſoꝛ pꝛe

ſens cõueniat᷑ quod olim nõ hẽbat vt hic. In madatoꝛi⸗
bus dic ꝙ aliqñ reperiũtur pꝛĩcipaliter obligati vt eſt cũ
duo mãdãt titio ꝙ ſua negocia gerat:⁊ tunc obligãt᷑ ma⸗
dantes ſolũ pꝛo partibus niſi agat᷑ ꝙ inſolidũ teneantur
ſicut ſi vnus mandat duobꝰvt gerãt negocia ſua obligak
mãdatarijs pꝛo partibus niſi agatur ꝙ inſolidum tenes
tur ⁊ tunc haberet hodie beneficiũ diuiſionis ⁊ hoc caſu
põt ſuſtineri gloſ.que eſt in.l.creditoꝛ.S duobus.ff. man⸗
da. als male diceret. aliquando reperiuntur obligati vt
quando mandãt creditoꝛi ꝙ mutuẽt pecunia/⸗ hoc caſu

arherece
cſeretiimuie
iifn ie

—
17

W

Mnotre
dturhd.
perſcngtun
sffdeftuie
optraboegee
dceögtin,
ibus geſelini
Geiul⸗Soſe⸗
hidefläetitt⸗
Mntragliorſte
eruzchkeing
wceturpoßitt
Squelperuug
tigtambificnt⸗
Pretinerepgre
Gatüyl Zetie
ltoreythhnee
ſitdiſferetigur
ſſonamoblca
cpötretiner ie
niameſetin
Npoſſapenn
hicdeecgln:

.
4
4

E

=

jũoꝛdinis
fieiuſſoꝛ ht
et hodie⸗

teinſunr nü

corrigtlel
aminreccltet
tconvenir ſie⸗
ente/ bodeint⸗
.
piinala
NonfrctgN

dan5

c olim ⁊ hodie etiã ſi nihil agatur obligatur in ſolidum ⁊
habẽt bñficium epiſcopale ⁊ olun ⁊ hodie:veꝝ hodie ha
bẽt etiã exceptionẽ oꝛdinis quã olim nõ hẽbat

. Nouatione debiti pꝛicipalis
DO uatione. tollit᷑ fideiuſſoꝛia obligatio.
T re Hec lex concoꝛdat cum pꝛinc.legis.hoc
dicit Jac. Butrig.

JIs q adhibet᷑ tãq; teſtis ĩ ĩſtrumento
S 1 pater. nõ lacr icibere nec ſe auger⸗
. i non ſeruat mandatari
R J cred itoꝛ. terminos mandati nõ agit
cum mandarorc madat hoe dicit.
I Poteſt fili iubere pꝛo patre.hoc
S J lius dicit.¶ Quero de ratione dubitandi: ⁊
dic vt glo.

. Actio. hypothecaria non liberãtur
G Tiam. fideiuſſoꝛes.h.d.
FB . Si fideiuſſoꝛ interceſſit ne
Id eiuſlo 2 dum in ſoꝛtem / ſed etiam ĩ

E vſuras recte cõuenitur ad omnia:competit ta⸗

¶Oppo.ꝙ fideiuſſoꝛ non teneatur ad vſuras: vt.l.que⸗

ro. ff. loca.⁊.l.ſolutis ·S.ſi in ſoꝛte.ff.de pigno. So. aut fi⸗
deiuſſoꝛ interceſſit in certa foꝛma tãtum:⁊ tunc non tene⸗

tur in plus ſᷣm omnes:aut interceſſit in omnem cauſam/
⁊ tenetur in omnibus ſᷣm omnes: aut fideiuſſoꝛ interceſ⸗
ſit ſimpliciter. In hoc ẽ q̃ſtio:nam dicunt quidam ꝙ non
tenetur ad vſuras:vt.l.ſi quis pꝛo eo·S.ſi nummos. ff. de
fideiuſſo.⁊ videt᷑ caſus ĩ.l.j.ff.de in lit.iurã.Alij vt Jo.di
cunt ꝙ aut loquimur in vſuris debitis per ſtipulationem
⁊ ad illas tenetur.Fallit in intereẽ qð venit in arbitraris
quia illud non venit ex natura actionis cum ſit ſtricti iu⸗
ris/⁊ ideo ad id non tenetur fideiuſſoꝛ:ſed ad vſuras que
veniunt officio iudicis:in bone fidei bene teneretur cum
ex natura actionis veniant.Alia eſt opi.aʒo.⁊ verioꝛ.ſ.ꝙ
fideiuſſoꝛ videtur id pꝛomittere qð debet quoquo modo
debet reus/aut ergo iã eſt moꝛoſus⁊ reus/⁊ tunc cum in
tereſſe in arbitrarijs ſit quoquo mõ debituʒ qꝛ officio nõ
actionis iure ideo in eo tenetur fideiuſſoꝛ. Idem in vſu⸗
ris ſi iã debitoꝛ eſt in moꝛa vel obligatus ad eas ſiue pu⸗
re ſiue ſub conditione ſit/ſi tempoꝛe quo fideiuſſoꝛ ĩterue
nit nullo modo erãt debite nec quaſi debite pure vel ſub
conditione reus non tenetur ad eas:tunc fideiuſſoꝛ inter
cedens ſimpliciter non tenetur ad eas vt.l. cẽtum capue
⁊.l.ſi poſt moꝛam:⁊ ibi plene dixi.ff.de eo ꝙ certo loco.⁊
eſt mirabile quãdo iam reus erat in moꝛa /in arbitrarijs
quando fideiuſſoꝛ intercedit:fideiuſſoꝛ tenetur actionis
lure ⁊ reus officio:nec videtur fideiuſſoꝛ teneri in plus qᷓ;
reus qꝛ non ẽ plꝰaltero de quattuoꝛ modis:nec ideo opi.
Jo.eſt vera:qꝛ accidens adiunctum actioni trãſit in eiꝰ
naturam:vt.l.fundi partem. ff.de contrahen.em.⁊.l.iuriſ
gen · S.quinimmo.ſff.de pac.nam pactum incontinẽti ap⸗
poſitum actionẽ infoꝛmat vt ad id detur qð in pacto cõ⸗

Exceptio uenit ac ſi de natura ſui ad hoc competeret. Itẽ q̃ro qñ
diuiſioniſ debeat opponi exceptio diuiſionis:⁊ dicit᷑ ĩſti.e ·S·ſi plu
qñ debeat res.ꝙ debet opponi ante lit. conteſt. ⁊ erit mir abile ꝙ licʒ
opponi. habeat naturam peremptoꝛie non tamen poterit opponi

vſq; ad ſententiam:quia eſt anoꝛmala:ſed hec gl.videtur
tenere ⁊ tex. innuere ꝙ vſq; ad ſnĩam velut peremptoꝛia

poteſt opponi.Alij dicunt ꝙ etiam poſt ſententiam poſ⸗

ſit opponi /quia non directo obuiat ſentẽtie:nec dicit eã
iniquam nam fatetur ſe fuiſſe pꝛo ſolido obligatum ſi pe⸗
tit diuidi ſicut ⁊ ałs in.l.ex diuerſo ·S·fl.ff.ſolu.ma.⁊ hoc
multum mihi placet:ſʒ non audeo dicere:qꝛ gl.hoc tenet
⁊ ideo dic vt dicto · S.· ſi blures. 9 fdciinſſor fuerit
——— i vnꝰ fideiuſſoꝛ fuerit ex
4 HN Bm alter. actus nullum habet regreſ
PEVſum contrs cõſtdeiuſſoꝛẽ niſi ei fnerit actio ceſ⸗
Alſa. hoc dicit. Fideiuſſoꝛ ergo habʒ actionẽ mã⸗
reũ. Itẽ bñficiũ diuiſionis contra ↄfideiuſſoꝛẽ / ſʒ
ſi ſoluit porerit petere ceſſionem ↄ cõſideiuſſoꝛẽ: ⁊ niſi ꝑe
tierit nõ põt agere ᷓ confideiuſſoꝛẽ:qꝛ eius cõtemplatiõe
nõ ſoluit nec ſe obligauit ſecꝰ in tutoꝛe qͥ ſine ceſſionevti⸗
lẽ hʒ ð ↄtutoꝛẽ̃.¶ Sed qũo põt cedi actio cum ſit ſolutio
ſubiata.Rñdeo hic ſũt duo mirabilia. Nnũ ꝙ ſolutio nõ
tollit obligationẽ ipſo iure:ſʒ ope exceptionis. Scðoꝙ
cedit᷑ actio fideiuſſoꝛi ⁊ erit ei vtilis q̃ creditoꝛi cedenti

HA men ſibi beneficium diuiſionis reſpectu alioꝝ
creditoꝛum.hoc dicit.

De Fideiuſſoꝛibus et mandatoꝛibꝰ. FJo.NC.

erat inutilis/⁊ hoc ideo cõtĩgit:qꝛ fideiuſſoꝛ in dubio vi⸗
detur ſoluere nõ vt obligationẽ diſſoluat:ſed vt pᷣciũ ceſ⸗
ſionis/⁊ ideo nõ tollit᷑ ipſo iure obligatio:ꝑticipat tñ ſo⸗
Alutio in aliquo natura vᷣe ſolutionis: q re? ex⸗
ceptione eſt tutꝰ creditoꝛẽ: ⁊ dic vt glo.

Auibuſcũq; vᷣbis põt qͥs
Tand itus. int᷑cedere dũ tñ itelligat᷑.
Pr S Qui pꝛomittit añ⸗
A barſatoꝛam. iha ngerur n⸗

UItttere conſequens.h. d. m ſcamlec.
E A& Opp. ꝙ cõmittat᷑ obligatio ad intereſſe: vt.l
ij ·S. fi.ff.qui ſatiſda.cog.So.aut quis pꝛomittit exhibe
re in ciuili/⁊ tunc aut certa quãtitas adiecta ẽ nomine pe
ne:⁊ ad illã cõmittitur ſtipulatio ſi non exhibeatur:ſi nõ
E adiecta certa pena/tũc cõmittitur ad intereſſe:vt in cõ⸗
trario/aut pꝛomittit quis exhibere in cauſa criminali/x
tunc aut eſt adiecta certa pena ad quã cõmittat᷑ ꝙ debet
facere iudex:vt.l.in pᷣtoꝛijs.ff. de pᷣto.ſtipula.aut non eſt
adiecta pena:⁊ tunc cum ad intereẽ nõ poſſit cõmitti cuʒ
nõ cadat in criminalibus intereẽ pecuniariũ.punietur ar

bitrio iudicis:vt hic.

NA EFigeiuſſoꝛi ſoluenti debitum ĩ
(A R And ati. fideiuſſit conſulitur ꝑ hãc
VNWVAlegẽ duplici via/ꝑ actionem mãdati vel pigno
Hris ceſſionem. hoc. d.¶ Ex pꝛia gl. foꝛmo vnuʒ
contrariũ ſic ⁊ videtur ꝙ actio mãdati non detur fideiuſ
ſoꝛi:vt.l.ſi remunerandi:.S.ſi paſſus.in fi.ff.mã.So.vt gl.
qꝛ hec regula fallit in caſibus.¶ Venio ad ſecundam gl.
ex q̃ q̃ro qͥdveniat in actione mandati/⁊ dic vt gl.qꝛ ſoꝛs
et vſura venit.¶ Sed ð hoc oppo.ꝙ vſura non veniat: vt
l.cum inter cauſas.ff.mã.So.vt glo.qꝛ nõ petit amplius
qᷓ; ſolueret ſibiniſi vſuras.i Venio ad tertiã glo.⁊ pꝛimo
ex ea foꝛmo vnũ ↄꝛiũ tale:videt᷑ ꝙ ceſſio nõ poſſit fleri cũ
obligatio ꝑ ſolutionem ſit ſublata:vt inſti.quibus mo.tol
li.ob.in pꝛin.So.vt glo.quã declara ſic ꝙ aut ſoluit fide⸗
iuſſoꝛ vt liberet reum ⁊ nulla ceſſio fleri põt / aut ſoluit vt
pꝛecium cedendarũ: ⁊ tũc põt fleri ceſſio ſicut cuilibet ex
tranco emẽti nomen in dubio / ſi ceſſio flat in cõtinẽti pᷣſu
mitur ſolutũ vt pciũ ceſſiõis. Idem ſi poſt ſi modo fu⸗
it actũ tꝑe ſolutionis de ceſſione als ſecus.ſ Itẽ op.etiaʒ
ſi ſoluatur vt pᷣciũ ceſſionis: tñ liberatur reus ope exce⸗
ptionis:qũo ergo põt cedi actio ð eum qui eſt tutus exce
ptione.Rſideo ꝙ ẽ mirabile:qꝛ hec ſolutio ẽ mixta.nã in
aliquo hʒ vim ſolutiõis:qꝛ liberat debitoꝛẽ ope exceptio
nis. Itẽ hʒ vimpᷣcij cedendarũ:⁊ ideo cedi põt actio:⁊ ꝑ
ceſſionẽ fit vtilis fideiuſſoꝛi q̃ erat inutilis cedenti:qð eſt
mir abile.¶ Itẽ q̃ro an vtilis directa ſit idẽ in ſubſtantia
⁊ dicit glo.ꝙ ſic. Sʒ qũo hoc cuʒ dent diuerſis niſi dicas
Hm dy. ꝙ ſicut omnes hoĩes ſũt idem in ſubſtãtia:ſʒ diffe⸗
runt nũero ita ⁊ he actioes ſunt eedẽ in ſubſtatia:ſʒ diffe⸗
runt nũero.¶ Itẽ q̃ro qre dicit text.exoꝛdinariã:⁊ dic vt
31.3 n gl.qᷓ icipit cũ vł.ibi creditoꝛi ↄpetebat:bñ dicit q̃
creditoꝛi dabat᷑:qꝛ illã nõ acqᷣrit:ſʒ Sone nacatt.
. ad ĩdebitum acce
J ind eb itam dat fideiuſſoꝛ excepti
onẽ ⁊ actionem hʒ.hoc pꝛĩo.⁊ reovel eius here
de ſoluẽte liberatur ſtdeinſſor an. lack vall .
EASI Iſta.l.videt᷑ velle ꝙ ꝑ cõuẽti
JYo erum onẽ tollat᷑ ptãs eligedi cuiꝰ
Sꝛiũ dlicit. I. reos j· e. ⁊ſic vident᷑ ↄꝛie:⁊ ideo po
He e* ne caſüu ſic vt ſoluas ð: ⁊ ſũmarie dic ꝙ electio
vel cõuẽtio nõ tollit ptãtẽ electiõis datã:ſʒ diuiſio bñ tol
lit. h.d.cũ.l.reos .e.⁊ cum glo.⁊ ceſſat ʒ. Op.de.l.reos
Te.So.vt glo.tribus modis in contrario. Vel dic ꝙ aut
ego elegi ⁊ mihi nõ pᷣiudico:vt in ↄꝛio /aut dimiſi:⁊ ſic vt
hic qð declara ſic.Hã ſi dirigo actionẽ ĩ quẽlibʒ ꝓ ꝑtibꝰ
videoꝛ diuidere:⁊ ideo mihi nocet. Idẽ ẽ ſi vno ſoluente
ptẽ ſuã debuti ego recepi:vt.l.ſi creditoꝛis.ẽ.de pac.ꝓut
habes ibi ĩ lr̃a quẽq;. Si aũt vnũoↄuẽio ĩſolidũ:vł et ĩ ꝑte
tũc nõ mihi pᷣiudico:qꝛ hęc ẽ electio nõ diuiſio:⁊ ẽ rõ qre
electio nõ nocet:qꝛ illa hẽo bñficio.l.⁊ ideo ea vtẽdo mi⸗
hi nõ pᷣiudico.ꝗ Itẽ op.ad.l.reos.de dicta.l.ſi creditoꝛis.
5.de pactis.⁊ ſo.vt ibi dixi:quia ibi diuiſio:in.l.reos.ele⸗
ctio.i Itẽ oppo.ad idem de.il.ſi ex toto.ff.de lega.j.So.

HS̃m vnam lecturam que eſt vera concoꝛdat cum..l.iſta li⸗

berum: ⁊ tunc ſolu.vt.S.ſᷣm aliam lecturam concoꝛdat
cum.l.reos.⁊ diſcrepat ab iſta/æ tunc etia ſolue vt ſit ſpe⸗
ciale in vltims voluntate. Pꝛima placet. 2 .

N

Butrigarij Gecũda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis
Wõ qro quomõ pᷣt qri exceptio taciti pacti abſẽtibꝰ eo re ſiue de pena. Pꝛeterca ꝓut in re referre ad penameſt
caſu quo diuiſit. ñdeo qꝛ in pacto tacito nõ requiritur obligatio gñis q̃ perire nõ põt.vt.l.in rõne · S. incerte. ff.
rñtia: in expᷣſſo ſic vt dixi in.d.l.creditoꝛis. ad.l.fal.⁊ hec vera.Alij ſoluũt ꝙ in pena legali / bic in cõ
R Millis Creditoꝛ babens fideiuſſoꝛem uentionali qð non placet/qꝛ mitiꝰ debet agi cſi lege. vt.l.
Y 2 pignoꝛa eligit qð velit in caſu celſus.ff.de arbi.¶ In glo. qᷓ incipit.i.exigi.ĩ fl. ibi.l. cel
hic poſito. hoc dicit. ſus. ibi loquitur in deciſoꝛijs. hic in pꝛeparatoꝛijs ⁊ dic
J vt pꝛoponis Quatenꝰ creditoꝛ Vt.. dixi. ¶ In glo.q incipit. quid ſi nſerus in fl. ibi vi⸗
Pe . minus venadtr pi⸗ detur dum dicit vſq; ad vj. x ſabiſeir alis in auß.
EInus ex culpa ſua extenuat pꝛincipalem obligas Fce Fiei i cautio eſt in ſcri⸗
tionem ⁊ fideiuſſoꝛiam.hoc dicit. beinctß 5 J tid eiuſloꝛ. ptis vel qᷓ debet pꝛo in
. alienam Electionem habet credi⸗ ſcriptis haberi eligimus tps longius bꝛeuius
IIL. toꝛ debitoꝛẽ conueniat vł duon menſiũ.h. d. ¶ Aut ergo interuenit certũ
alium quocũq; modo acceſſoꝛie obligatum.h.dð tempꝰ ⁊ ſerua.l.pꝛecedentẽ.aut nõ interuenit certũ tpᷣs.ꝛ
¶ Ad euidẽtiam pᷣmitte ꝙ multis modis quis accedit a⸗ tunc aut cautio eſt in ſcptis ⁊ non facio differentiaz inter
liene obligationi mãdãdo/fideiubẽdo/cõſtituẽdo/nou publicã cãm ⁊ pꝛiuatã / aut non fuit in ſcriptis ſed cõfeſ⸗
do q̃ nouatio hic non fuit. ſReo fuit facta coꝛam tabularijs ⁊ tunc in ca publica habe
Ententia Publicatis bonis rei pꝛicipa⸗ tur pꝛo inſcriptis facta:in pꝛiuata nõ.¶ Quero que ſit rõ
lis electio ſuꝑeſt creditoꝛi coue⸗ hic de duobus menſibꝰ. Dicũt an qꝛ · ti tpᷣs dʒ fleri
nire fiſcum vel fideiuſſoꝛẽ. hoc dicit. conteſtatio qð nõ placet qꝛ illud eſt inductũ iure nouo g̊
cut Subuenitur creditoꝛi vt eligat fideiuſſo non põt eſſe cã habilis qꝛ effectus nõ eſt aſi càm ſed econ
Car. remvl pignoꝛa/econuerſo cõſulit fideiuſ tra effectus ſequit᷑ cãm / ⁊ ideo dic ꝙ ad placitũ fuit ſtatu
ſoꝛi vt ei fiat pignoꝛis ceſſio.hoc dicit. tum. u(Item q̃ro quare de triennio hic ſtatuitur ⁊ dic vt
B vltra Hec.l legitur duobus modis: glo.qꝛ tanto tpe expirat inſtantia:qð põt eſſe verum ſi di
ν 2 bꝛeuiter dicit Maãdatumnon cas æ lit. conteſ. interceſſit cautio.nam a tꝑe lit.conteſt.
eſt obligatoꝛiũ niſi q̃tenus ↄcurrit cũ pᷣncipali currit triennium inſtantie. Jaco. But.

2Gobligatione. h. d. m vtrãq; lectu. orali Et in pluribꝰ reis:⁊ in
de . ſi 5 . Quẽadmodũ pꝛĩcipa⸗ Eneraliter. luribus fideiuſſoꝛibꝰ
J eiu 02 g. lis obligatio tranſit in * electo vno non pᷣiudicatur quo ad alios quia
Nperedem:ita ⁊ fideiuſſoꝛia ſed extinguitur fide Ahhoc poterat facere conuentio ergo T lex debʒ
iuſſoꝛia ſi idem ſuccedat vtriq;. hoc dicit. poſſe hoc facere.hoc dicit. ¶ Oppo.ꝙ conteſ.facta cum

n oꝛibus Siarsctteplonoatbus cre vvno alter liberet᷑.vt.l.ij ff.de duo.reis.So.vt glo.
* ditoꝛi ꝑſonali in eo qð de⸗
eſt nec tollitur longo tẽpoꝛc. boc vicit. i ſt u 4 De nouationibus et de
n iudicijs ſtipulatio pe⸗ 6 . Kei
Ancimus. 1απσαααιααι legationibus. Mubꝛica.

na pmittit᷑ ⁊ purgat᷑i ẽ ven ĩ pparatoꝛijs ⁊ nõö Coõtinuavt glo. Et ad euidentiꝗ quero q̊ ſit differẽtia Mouatio
ĩ deciſoꝛijs.h.d.cum gl.i¶ hiuide in tres ꝑes inter nouationè ⁊ delegationẽ. Rñ.quia nouatio ẽ genꝰ ⁊ delegs⸗
quia in pꝛima quis nolebat euitare penam commiſſam ꝑ ett poteſt fieriper eundẽ debitoꝛẽ ⁊ per aliũ mediũ.Dele= tõ qu dif
oblationem eius qð pꝛincipaliter pꝛomiſerat. In ſecun⸗ gatio eſt ſpẽs q̃ ſolũ ꝑ mediã perſonã põt fleri. Ja.Bu. ferunt.
da nolebat euitare penam commiſſam ꝑ defenſtonem p⸗ E le atio Delegatio non põt
pꝛiam de qua nõ videbatur actum. Intertig volebat eui —– ge vfleri inuito velega⸗
tare per caſus foꝛtuiti allegationem. Secunda pars inci⸗ Vitd / ſed ceſſio ⁊ noĩs vẽditio ſic.h.d.
pit in. vᷣſi. ſed ſiquidem. Tertia incipit in.vᷣſi.niſi intra. NCOoovo. ꝙ delegatio flat etiã ſine ꝓo⸗
AImiſſione delegati.vt.l.delegare. ff. de

¶ Ex tex.Lvſq; ad ſex ergo loquitur ſiue ſex menſes ha RK . C.
buit ſiue minus ⁊ ſuppletur tantumdem vt habuit ⁊ pꝛo⸗ E NR nouatio.Solu.vt glo.ꝙ ſic duobꝰ mo⸗ 8
batur hic ⁊ ibi aliud tãtum ⁊c̃.⁊ hoc voluit innuere gl. „„ dis. ¶ Item oppo. ꝙ etiam inuito pꝛo “
que querit quid ſi minus ⁊c. MAPmittente fiat delegatio. vt. lij. ff. ſolu. ie .
¶ Si poſſit.¶ Quidam habent hic quãdam glo.que incei mat᷑.So.aut ꝗris de delegatiõe qᷓ fit . ſtipulationẽ ⁊ in n⸗
pu commode ⁊ male ſtat: qꝛ hic pꝛopter caſum foꝛtuituʒ illa dz reqri ↄſenſus. ergo p inuitũ nõ ſit vt h. aut qris an iptnan
non excuſatur: ſed debet eſſe ſuper verbo non poterit: qd ſi debitoꝛ nolit poſſit ↄpelli ad nolendũ tũc vf dicere..õ nifrrkdi .
eſt. S. quia ibi per caſum excuſatur cum ſit adhuc in pꝛi⸗ riaſꝙ ſic. ſʒ dic ꝙ ibi ſpale in dote ałs ſecꝰ: abſurdũ ei eẽt ſüm nnios
mo termino. ꝙ ſi habeò bonũ creditoꝛẽ ↄpellã ꝑmittere cuidã in aut riſin
¶ Nota ꝙ ſtipulatio habẽs diem ⁊ penam purgat᷑.¶ Se ris an ſine oĩ pſenſu teneat delegatio.⁊ dico ꝙ nõ ꝙ cuʒ ſenon
cũdo ꝙ purgatur infra tẽpoꝛa hic ſtatuta. Tertio ꝙ ca⸗ fiat ꝑ ſtipulationẽ in es reqͥritur oſenſus v̈bis expᷣſſus. ußfe
Caſꝰ foꝛs ſus foꝛtuitus excuſat a ſtipulatione penali: qð intelligũt ¶ Wodo qro quare delegatio nõ põt fleri inuuo debito⸗ i atic
tuitꝰan ex quidam verum eſſe in iudicijs:vt hic ⁊. l. ij. ff ſi quis cauu⸗ re / vẽditio ſic. ⁊ dic vt glo.¶ Itẽ qro an mmuito creditoꝛ ſſtn
