locũtenens facere talẽ furca ſuſpẽdi ꝑ dic.inno.in di.c.j.pᷣoſſit eſſe
de conſti. Ita tenet ſingu.bal.in.c.j·S.iniuria.in pᷣncipio qͥs in ꝓpa
de pace iura.firmãda.MNotes ⁊.ij.ar.l.ſi hoĩem.S.allega. cauſa:
quod ſi papa impoſuerit penitẽtiam titio ꝓ aliquo deli⸗
cto/põt epᷣus inferioꝛ.illã penã diminuere.glo.j.in cano.
tpᷣa penitudinis.xxvj.q.vij. Idẽ glo.in cano.latoꝛem.j.
xxij.q.iij.⁊ per pᷣdicta reſtringas glo.ſingularẽ. in.c.ij.
in vᷣbo.ſtatutũ in pꝛincipio.de vᷣboꝝ ſigniſicatiõe. in.vj.
vbi dicit glo.qð inferioꝛ nõ poteſt facere aliqͥd in pᷣindi⸗
ciũ ſuꝑioꝛis.vide phi.fran.in.c.j.in.ij.col.de cõſti.lib.vj.
vbi reputat pᷣdictam glo.ſingu.⁊ als pariſius in camera
audientiarum reſpondi cuidam magno aduocato ꝙ dñt
de parlamẽto poterat etiam rege incõſulto dumvidebãt
aliquã oꝛdinatiam regiã nõ multũ rõnabilẽ ⁊ ita tollere
illuſtris miles iurꝗ doctoꝛ ſũme teoꝛice ac pꝛactice pᷣditꝰ
dñs antho.de pꝛato pᷣmꝰ pᷣſidẽs ſenatꝰ pariſieñ.tenẽdo

W☚

e.
Nt
1
t0
C.
bo
u

ſ
enn
i⸗

Gni Sint
uz enne
ſtſnu
Ntip

bel.
ſcto
der
Ae
lc⸗
⸗
tuo:
bt
iic⸗
1v.

audientiã in quad cauſa tunc coꝛã eo vertente ꝓ amoꝛ⸗

tiſſamẽto cuiuſdam domus rõne redditus ⁊c᷑. ꝓferebat
dictus pꝛeſidens talia verba:⁊ ſi oꝛdinatia illud diceret

et ſapiebãat v̈ba dicti dñi illud quod.S. pꝛorime dixi qdð

eſſet irrationabilis ⁊c.loquẽdo ĩ materia ibi ſubiecta ⁊c̃.

ex cauſa poſſint inferioꝛes pꝛincipe incõſulto ſi videant
aliquaʒ oꝛdinantiam ſeu conſtitutionẽ quãtumcũq; re⸗

giam nõ multum rationabilẽ ↄtrariũ in eoꝝ arreſtis poſ

ſet diffin ire. ar. dic. l. ſi hoiĩem ⁊ ar. dic. ĩno.dũ vult qð ex

caula licitũ eſt tranſgredi leges quod pᷣcipue dic.ĩno.vẽ

dicat ſibilocũ in apparẽti/ ac eminenti viro oꝛnatiſſimo

pᷣſidente milite dño antho.depꝛa.cum ſuis decurionibꝰ
ab vtroq; latere aſſiſtentibus cũ iudicibuſq;.⁊ ita vt iam
diri reſpondi aduocato contrarium aſſerenti. his q̃. S.
ixi.

B Peremptoꝛiã non remittit
otiens. acepe dilatoꝛiã bene re⸗
V a(mittit. Hec lex eſt de derogatoꝛijs reſcriptis

ειÜ—habet duas lec. Una eſt ꝙ loquatur in credi⸗
toꝛe impetrãte. Alia in debitoꝛe:⁊ hec nullũ cõtrariũ pa

titur. Pꝛima habet duo gria.pꝛimũ eſt ꝙ dilatoꝛiã pꝛin⸗

ceps nõ remittat.vnde videt᷑ ob.l.ante penul.ſde pactis

inter emp.⁊ ven. So.vt glo.cuius ſolutio eſt ſatis equa.

Sed melius ſolue vt in cõtrario:qꝛ dilatoꝛiã non debet

remittere vt ibi. ſi tñ remiſerit / tenet remiſſio:vt hic. per⸗

emptoꝛiã nõ debet remittere/⁊ ſi remittit nõ tenet remiſ⸗

ſio ꝑ hanc legẽ derogatoꝛiã reſcripto /nõ ex defectu pote
ſtatis qꝛ põt ſi dicat:non obſtante hac.l.qꝛ nemo põt ſibi
legẽ imponere a qua recedere non liceat.vt.l.ſi qͥ in pᷣn.

ff. de le.iij.⁊.l.digna.S.de legi.ſed ex defectu volũtatj nõ

valet:qꝛ dixit nolo valere ſi concedã.¶ Itẽ op ꝙ etiam
pemptoꝛiam poſſit remittere.vt.l.ratas·.j.de reſcin.ven.

So.vt glo.¶ Querit glo.an dñium poſſu mihi auferre:

⁊ dicit ꝙ nõ:ſed actionẽ ſic.ego puto ꝙ poſſit etiã dñium
auferre ſi velit /dũmodo dicat nõ obſtãte talilege. In
gol.q̃ incipit.pone ibi.ſed dicit ſi cõcederetur ⁊ ↄceſſum
valeret.
X* F. Ec d äno ſa Non cõuenit impetra⸗
EE.. ri qð ſit fiſco dãnoſum/
R vel iuri contrarium. h.d. Hec lex eſt deroga⸗
LAAAtoꝛia reſcripti. Ja. Butri.

hic ⁊ ex hoc infert bal.hic.ꝙ ſi aliquis
impetrat a papa vel imperatoꝛe aliquã compoſitionem
vel remiſſionem ſuper pena iam exacta per fiſcum ⁊ non
facit mentionem de exactione et incoꝛpoꝛatione pene.
non valet reſcriptum:tum quia ſubꝛepticium:tum quia

dãnoſum fiſco.adde notabilius.bal.in.l.pᷣſcriptione. in
ix. col.j.ſi contra ius vel vti. ꝓub.vbi tradit regulam quã
reputat tenendam menti ꝙ littere remiſſionis condẽna⸗

tionum nõ valent niſi cauſa ⁊ quelibet facti qualitas ex⸗
pꝛimatur.et ideo ſi quis fuit condẽnatus in mille libꝛis/

cet impetrauit a pꝛincipe gratiam ⁊ remiſſionẽ huius pe⸗

ne non valet talis impetratio ex quo non facit menti⸗
onem ex qua cauſa fuit condẽnatus:ct iſtud eſt quod di⸗

xit papa litteras faciẽs ſeriein nõ ↄtinentes nichil vale⸗

re in.c.ſuper eo.de cohabi.cleri.et mulie.⁊ in.c. dilectus
fllius abbas ſancti ſtephani.⁊ in.c.ad audientiam.de re⸗

ſcrip. ⁊ ante bal.fuit deciſio oldra.lau.in cõſi.xxij.quod
incipit ad queſtionem ad fl.ſequitur dic. alex. in conſi.

xxix.in.j.volu.quod incipit ponderatis his que narran⸗

tur in themate.in.ij.col.ad fi.Adde etiam quod pulchꝛe

no. guil.de cu.in.l.iij.⁊ ibi dixi per illum tex.delepiſc.au.

ꝙ qui habuit gratiam de vno homicidio ſi poſtea fe⸗

cit ſecundum homidicium ⁊ impetrauit gratiam de ſecũ

do homicidio:nihil valet niſi fecerit mentionem de pꝛi⸗

mo homicidio ⁊ pꝛima gratia.Et per iſtud dictuʒ refert
do. ab. ſicu. in.c.ſuper litteris.in.xxxiiij.col.de reſcrip.

quod in ciuitate bononie fuit de facto decapitatꝰvnus qͥ
impetrauerat gratiam remiſſionis ſecundi homicidij nò

facta mentione de pꝛimo homicidio ⁊ eius gratia. Iſtũ
textum limita niſi impetraretur geminatum reſcriptum
per textum in ·S.et hoc vero iubemus.in aut᷑.vt nul.iudi.
allegatum in glo.per quem tex.no.ſingulariter bal.hic

quod idem operatur ſecunda iuſſio pꝛincipis qdðᷣ motus

pꝛopꝛius quo caſu quando pꝛinceps concedit reſcriptũ

motu pꝛopꝛio ceſſat omnis exceptio ſubꝛeptionis vel ob

reptionis. Jaſon de may.

De Pꝛecibus Imperatoꝛi offerendis. Fo. NXNXVI.

S 1 iu erſa Reſcriptum impetratum ſu⸗
EXLREeLAELper dilatoꝛia valet ſi, fideiuſ⸗
aſoꝛ fuerit pꝛeſtitus de ſoluendo poſt diem. hoc
dicit.
¶ In gloſ.que incipit creditoꝛiin fi.ibi.l.ij.immo ſi di⸗
cat.non obſtante.liſta.arg.l.ſi quis in pꝛincip.teſtamẽ.

ff. de lega.iij.

Add itio HReſcriptum ſolutionis dilatoꝛium ita
* eL. demum habet effectum ſi reus fideiuſſo
rem idoneum pꝛeſtet ꝙ adueniente tempoꝛe ſatiſfaciet.
h. d.⁊ eſt canoniſata.xxvj.q.ij.cetera omitto: quia ſunt ſa
tis hic per ſcribentes tradita ideo non curo referre.

——= Contra ſententiam pꝛefecti pꝛe
7 q U 18 toꝛio nõ appel larur:ſuppitsatug
;m iemel non ſecundo. h. d.
A&α Op. ꝙ liceat appellari. vt. lI. ⁊ in maioꝛibus
Tde appella.Sol.hic ſpeciale in pꝛefecto.
Item oppo. ꝙ bis poſſit ſupplicare.vt.j.ne in vna ea⸗
demq; cauſa li. So.appellatur bis a ſententia alioꝛuʒ iu⸗
dicum vt in contrario:ſed ſupplicatur a ſententia pꝛefe⸗
cti ⁊ ſemel tantum vt hic.ſ Itẽ op.ꝙ etiam ſemel ſuppli⸗
cari non poſſit.vt dicta.l.vnica.jne li.in vna eadẽq; cau⸗
ſa. So.vt glo.
¶ In glo. qque incipit nam.ibi alij dicunt ꝙ hic ſatis eſt
eadem cum pꝛecedenti.
Ad ditio Ex pꝛouidentia huius.l.pꝛemitte ꝙ re⸗
gulariter a ſententia cuiuſcunq; poteſt
appellari ⁊ appellatio eſt remedium oꝛdinarium:tamẽ ſi
ſententia feratur a perſonis exiſtentibus ĩ excelſa digni
tate a pᷣncipibꝰ.i.a ſenatu puta a pᷣfectis pᷣtoꝛio per eoꝛũ
dignitatem non eſt licitum appellare.l.j.in pꝛin.ff.a qui.
appella.non licet iuncta.l.pꝛefecti.ff.de mino.⁊.l.j.in pn⸗
cip.ff.de offi.pꝛefec.pꝛetoꝛio.⁊.l.jij.de ſenten.pꝛefec.pꝛe⸗
to.tamen licitum eſt ſupplicare aduerſus talem ſenten⸗
tiam.vt hic in iuribus pꝛeallega.⁊ vide ad iſtam legem.
⁊ vide hic Cy.reddẽs rationem quare potius poteſt ſup
plicari ⁊ non appellari.reſpon.Cy.ꝙ ideo quia non que
ritur in ſupplicatione de iniquitate ſenten.ſed petit miſe
ricoꝛditer ſecum agi.arg.legis pᷣfecti.ff.de mino.⁊ dicas
finaliter ꝙ iſta.l.facit ad iſtum ti. per quãdam ſunilitudi
nem vt ſicut pꝛincipi ſupplicatur vt dicitur in rubꝛica de
pꝛeci.ĩpe.offe.hic/ſic ſupplicat᷑ pꝛefe.pꝛeto.ſᷣm Cy. in fi.
⁊ dic ꝙ ſupplicatio eſt qͥd mere gr̃e ipſius ſuperioꝛis.vt
patet in aut.ſequenti.⁊ in.l.vnica.de ſenten.pꝛefe.pꝛeto.
Vrt in ſimili nota.canoni.in.c.j.de poſtula.pꝛela.in.vj.⁊
ibi gloſ. Panoꝛ.in rubꝛi.extra de poſtulat.pꝛela.per no⸗
tata in.c.penulti.illo.ti.⁊ ibi cano.⁊ hec non tango vltra
ne pꝛopꝛios termi.noſtre.l.exesmmus.

. . Abi ſupplicatur
De ſu P pl ic atio pꝛefecto pᷣtoꝛio
9c᷑decem dies mandatur ſententia executioni
i·.cuʒ fideiuſſione:ſed hac foꝛma non ſeruata mãꝗ
datur executioni ſine fideiuſſione hoc dicit. Vel dic ꝙ
poteſt .J. decem dies pꝛefecto pꝛetoꝛio ſupplicari ⁊ ſentẽ⸗

tia executioni mandatur fideiuſſione pꝛeſtita poſtdecem

dies ſoli pꝛincipi ſupplicatur. ¶ hiuide in duas partes:
quia in pꝛima ponitur foꝛma in ſupplicatione ſeruanda⁊
eius effectus vſq; ibi Cniſi ſub ibi ponitur quid iur ſi ſer
uata non fuerit vſq; in finen. —“
¶ Ad euidentiam dic ꝙ aut venio decem dies ⁊ offe⸗
ro ſupplicationem pꝛefecto pꝛetoꝛio.ſ Vel eius concilia
rijs ⁊ referẽdarijs ⁊ mãdat᷑ ſnia executioni pꝛeſtita fide
iuſſione de reddendo quicquid ſolutum fuerit ſi poſtea
ſententia retractatur / ſi autem veniat poſt decem dies

debet ſupplicationem ſoli pꝛincipi offerre:j biennium co

gnitio non poteſt durare perpetuo.vtj/de tempoꝛ.app.
aut᷑.ſed lis.⁊ mandabitur ſententia executioni fideiuſſio

ne non pꝛeſtita. hec ergo auten. addit legi codicis:quia
lex codicis permittebat ſupplicari ſed non dabat foꝛms
ſed hec ſic:⁊a facit tria:quia dat foꝛmam: item ponit effe⸗

ctum eius.Tertio dicit quid iuris ſi foꝛma hic poſita nõ

fuerit obſeruata.

¶COp. ꝙ non debeat appellari ad eundem iudicem.vt.l.
eos .j/de appella. So.hic ſpeciale.

2

Itẽ op.ꝙ pendẽte ſupplicatione non debeat ſententia

executioni mandari.vt.i.ij.j de appella.⁊ j.nil noua.per
eliij

Butrigarius ſuper

totum. Sol. vt glo.¶ Item oppo. ꝙ poſt decem dies non

appelletur vel ſupplicetur. vt.· de appellatio.aut.hodie.
So. vt glo.quod nil eſt. Sed vcra ſolutio colligitur ĩ ſũ
ma A30. · de ſen. pꝛefec. pꝛeto.l.vnica.ſ.ꝙ aut volo ſux-

plicare pᷣfecto⁊ facio/x.dies:⁊ hʒ locũ qð hic dr.ſʒ poſ᷑

decem dies pꝛincipi ſupplicatur non pꝛefecto.⁊ . bien⸗
niũ.vt. S. dixi. ¶ In glo.que incipit idem ibi.l.eos.⁊ eſt
hic vnum ſpecialẽ. ¶ In glo. que incipit ſed quomodo.
ibi plene notaui videlicet vt liceat ſupplicari vſq; ad biẽ
nium non pꝛefecto ſed pꝛincipi ⁊ tempus ſentẽtie eſt nul
lum: qꝛ cauſa examinat᷑ in auditoꝛio pꝛincipis.vt ĩ autk.
ſed lis /de tempoꝛi.appel.
Add itio Sna aut᷑. pᷣm Odofre.⁊ Cy. nõ coꝛrigit
ſegẽ. C. ſed declarat.ſʒ Jaſon. hic. ex
iſto tex. iuncta glo.nota.bar.ꝙ libellus ⁊ acta poſſunt ꝓ

duci notario cauſe ſicut ipſi indici tex. glo.⁊ Bart. x alij

doc. idem notantes in.l.eos·S.· ſuper his ·de appel. bar.ĩ
l. finita. S. iulia. in. vj.col.ff.de damno.infec. facit qð vult
glo.in.l.iuſiurãdũ ꝙ ex ↄuẽtione · pupil.in glo.magna
in verbo debet circa finẽ.ff. de iureiur. ex qua no.ibi pau.
de caſtr. ꝙ actus poteſt dici actus iudi.licet non ſit factꝰ
in pꝛeſentia iudi.⁊ bal in.l.pe.ff de fideiuſſ.no.ex illo tex.
q; confeſſio facta coꝛam notario actoꝛum dicitur facta i
iudi.per iſta inferunt Guydo de ſuʒa.bal.c moderni hic.
ꝙ appellatio in ſcriptis que debet fleri infra.x. dies aut
hodie .jde appel.poteſt fieri coꝛam notario ulius iudic.

qui tulit ſententiam pꝛecipue quando non poteſt haberi

copia illiꝰiudi.quod not.quia quotidianũ.per iſta refert

Raph.ful.ſe conſuluiſſe in ciuitate vincen. vbi ſtatutuʒ

diſponit ꝙÿ mittatur executioni niſi appellatio ĩiterpona⸗
tur ĩfra.x.dies ⁊ libellus poꝛrigatur· xx.⁊ pꝛeſtetur cau
tio de ſoluendis expenſis ꝙ ſatis fuit taleʒ cautionẽ fuiſ
ſe pꝛeſtitam ipᷣi notario. Limita pꝛedicta non habere lo
cum quo ad pꝛobationes vel inſtrumenta pꝛobatoꝛia q̃
non debent fierinotario:ſed ipſi iudici vel de cõmiſſiõe
iudi l.quinquaginta.ff. de pꝛoba. gloſ.in.l. iubemus .· de
lib. cauſa. glo.in.l.hac conſultiſſima in fl. vbi dixi · de te
ſta. facit.l. inſtar. .de iu.ᷣfiſ.li.x.cano.in.c.qm̃ contra fal⸗

ſam. de pꝛoba. bal. ⁊ moder. pic bal.in.l..ijꝗ de eden. An⸗

ge. ⁊ Imo. in dic· S. iul. ⁊ ſic habes ex pꝛedictis declara.

ꝙ volunt glo. bar.in. l. eos · S. ſuper his ſ· de appel. dũ no⸗
tant ꝙ acta ⁊ exceptiones poſſunt coꝛam notario pꝛo⸗
guct quod intellige per ſupꝛadicta ſᷣm Jaſonem. hic.j.

. Niuerlis Sicut declinatoꝛia tollitur
1r ElIS per conteſtationeʒ ita per re
VN ſcripti impetrationẽ.h.d. Glo.videtur inuere
VAA quando impetrat p.s ſe videtur exceptio eſ⸗
ſe peremptoꝛia. Et an poſſit quandoq; opponi.dicam in
l.pꝛeſcriptio:jſi contra ius vel vtili.pu. H
¶ In glo. que incipit ſic. ibi non queritur an iuſte obti⸗
nuerit in querela vel non.

Additio Ron refert a quo reſcriptum impetref᷑

etiã ſi ſit ſeruus.h. d. Limita niſi ſibi eſ
ſet oppoſitum tempoꝛe pꝛoiecte ſupplicatiõis l. j. arguẽ⸗
do a ſpirituali ibi bal S. eo. Et ex hoc no.ſubtiliter bal.
hic poſt Jaco. Butr. quod dilatoꝛia exceptio qualis eſt
iſta que opponitur contra impetrãtẽ ſicut abas tollitur
per lit. conteſt. l. ira demum · .. de pꝛocur.l.pomponius.S·
rati.ff eo. ita hic tollitur per impetrationeʒ reſcripti. Se⸗
cundo limita quando reſcriptum eſſet impetratum ab ex
communicato.c.j.de reſcrip.in.vj.ad hoc vt citius rede
at ad gremium eccleſie ⁊ hoc quando impetrauit pꝛo ſe.
Si autem no mine alterius habeo glo.no.in.c.fi.in glo.j.
Tibi doc.de pꝛocur. Tertiolimita niſi mendacium ſup⸗
Piaents obſtat. c. ex parte.⁊.c.nonnulli.de reſcript.ſᷣm
ar. hic. ſecundo per iſtam.l. decidit bar. hic in fl.quod
quando refoꝛmatio fit ĩ cõcilio nõ refert an ille qui fecit
pꝛopoſitam eſſet infamis vel ne poſtq;; apparet de cõſen⸗
ſu populi referunt s ſequuntur paul. de caſt. ⁊ domi. alex.
in. l. j.in pꝛinci.ff.ad.l.falci.adde ꝙ vult Bart. in. l. obſer⸗
uare circa medium j. de decurio.lib.x.quod licet in con⸗
cilio generali populi debeat fieri pꝛopoſita per vnum de
populo:tamen ſi de ea non apparet? conſtet de volunta
te populi valet oꝛdinamentum: ſequitur Pau. de caſt. in
l.j.in pꝛinci.ff.de conſtitu.pꝛincip.⁊ in. d. l.j. in pꝛincip.ff.

pꝛimo libꝛo Codicis

Eſt .6 t Aliquando reſcribit᷑ contra
E crip AR. ius vt eſt quando lex impꝛo
bat reſcriptuʒ:⁊ tunc non loquuur hec lex. ſed
, 22 l. iubemus nullam. S. de ſacroſan.eccle. aliqus
do reſcribitur contra ius·i.contra illud quod dicit lex:
tunc non dicitur ius i aliquam.l. ſpecialem. ſed con⸗
tra iſtam generalem ſic:quia hec lex eſt eis derogatoꝛis
? de his loquitur hic. Et bꝛeuiter dicit hec lex ꝙ reſcri⸗
ptum contra ius non valet niſi aliũ modice ledat vel cõo⸗
tineat criminis remiſſ ionem.h.d. Jacob. ¶ Ponitur er⸗
go hic regula ꝙ reſcriptuʒ non valet contra ius ⁊ hoc eſt
Ppma pars vſq; ibi niſi foꝛte.ibi ponit exceptiones duas
vſq; in fi. Pone exemplũ per.l.iubemus nullam.S. de ſa⸗
croſan.eccl.⁊ male quia tunc non haberet locũ exceptio
hic poſita:quia ⁊ ſi pꝛodeſſet petenti non concederetur:
⁊ ideo aliter vt glo.exemplifica.
¶ Sp. ꝙ non valeat reſcriptũ ⁊ ſi non cõtineat leſionem
alteriꝰ æ vtilitatẽ petẽtis.vt ·jſi nup.ex reſcpᷣ.pe.l.j. So.

ibi eſt ipꝛobatũ reſcriptũ in ſpecie bic in gñe. Item op
4 etiam ſi alium ledat valeat.vt.l.ij · S.ſi quis a pꝛincipe.

ne quis in loco publico.So.vt glo.¶ Item op.ſʒ dñm
Mar. ſic cum remittere delictũ ſit contra publicam vtili
tatẽ.vt.l.ita vulneratus.ad.l.aquil.ergo non valcet reſcri
ptuʒ per.l.fl. eo.Soluit ipſe ꝙ aut remittitur pena icho
ata ⁊ poteſtvt hic aut inchoanda ⁊ non poteſt quia rema
neret delictum ſine pena vt in contrario quod non pla⸗
cet:quia non eſt cõtra publicam vtilitatem remittere pe
nam pꝛeteriti delicti ſed futuri.vt.l.ſi vnus.S· illud.ff. de
pac.⁊ ideo valet pactũ ſuper delicto pᷣterito nõ ſuper fu⸗
turo qꝛ ſic inuitaretur ad delinquendũ. Hec ob.ꝙ inter
eſt rei publice qꝛ illud eſt quoddã intereſſe ſecũdariũ qð
non attenditur ſic ⁊ in.l.j.ff.ſo.matri.
¶ In glo. que incipit puta.ibi a iure peti.ſ. in ſpecie.naʒ
hec lex generalis bene pꝛohibet in genere.¶ In glo. que
incipit vt ⁊ chec glo.ponit ea.exempla que ſuperioꝛ im
pꝛobauit:⁊ ideo ſuperioꝛ melius dicit. —
Ad d iti 0 Js lex ponit regulas ⁊ duasfal.ſecun
da ibi niſi foꝛte ⁊ eſt in decretis canont
ſata. xxv.qij. ⁊ in.c.reſcriptũ.Ho.pꝛimo regulã ꝙ reſcri
pta contra ius impetrata non debent per iudices obſer⸗
uari ⁊ gloſ.inuehit contra miſeros pꝛelatos qui non au⸗
dent obſeruare hanc.l.vel ſimilẽ.in.l.puniri voi dicam. j⸗
ſi Z ius vel vtilitatem publicam. Sed nunquid iſta regu
la pꝛocedat ex defectu poteſtatis pꝛincipis:qꝛ non poſſit
vel ex defectu volũtatis.bal.hic.i.ij.col.pau.de ca.dicũt
ꝙ ex defectu voluntatis qꝛ non pꝛeſumitur pᷣncipem ali⸗
quid velle ꝙ ſit cõtra ius ⁊ ſi aliquid conceſſit pꝛeſumit
per impoꝛtunit atem cõceſſiſſe. Et ideo ſi pꝛinceps vellet
poſſet reſcribere contra ius adiecta clauſula.non obſtan
te de qua dicetur in.l fi..· ſið ius vel vtili.public. ponunt
Odo .⁊ Cy.⁊ Bal.hic.hinc ſumpta occaſiõe tractat bal.
hic de poteſtate pꝛincipis ⁊ que ſint ſoli ſupꝛemo pꝛinci⸗
pi reſeruata adde bal.in.l.j.in pᷣn.j.de iur. aureo. anullo.
⁊ in. c.j que ſunt reg.⁊ in.l.imperium.in.iij.col.⁊ ibi ple⸗
n us. Ludo.roma. ff. de iuriſdi.om.iud.⁊ bal.in pꝛoemio
feudoꝛum in.xij.col.vbi inter cetera dicit ꝙ quando pᷣn
ceps aliquid vult ex certa ſententia nemo poteſt ei dice⸗
re cur ita facis ⁊ eſt dictum quo aduocati ſepius i pala⸗

cijs vtuntur ⁊ fuit ante Bal.dicunt ſpecu.in ti. de legato
.S.nunc oſtendendum.ver.lxxxix.per text.in.c.quis.de

.

peni. diſt.iij.ibi.quis tamen audet dicere deo quare huic
parcis.⁊ glo.ibi in verbo deo.ideʒ dicit panoꝛ.⁊ idẽ bal.

in c. eccleſia ſancte marie.in pe.col.vt lit.pen.dicit ꝙ cuʒ

ipſe pꝛinceps cauſa cauſarum non eſt de eius poteſtate
quirendum cum pꝛime cauſe nulla ſit cauſa cum id quod

pꝛimum eſt aliud ante ſe habere non poteſt. ⁊ idem bal.
In.c.cum ſuper.in.j.col.de cauſa poſſeſſ.⁊ pꝛopꝛie.dicit ꝙ

papa ⁊ pꝛinceps ex certa ſcientia ſupꝛa ius ⁊ contra ius
⁊ extra ius omnia poteſt:ideo ſacrilegium eſt de poteſta

te pꝛincipis diſputare.l.ſacrilegium.j de crimi. ſacrile.

inter cetera no.illud quod dicit bal.quod ſolus ſupꝛemꝰ
pꝛinceps poteſt in reſcripto apponere clauſulam.nõ ob⸗
ſtante:alius vero inferioꝛ non poteſt: adde bald.in.l.cũ⸗
ctos popuin.x.col. v. de ſumm. trinit. Ange. Inno.⁊ mo
der.in.l.nemo poteſt per illum tex.ff.de lega.j.vbi domi.

Alexand.in.j.col.⁊ in concilio.cj.quod incipit viſis in⸗
fraſcript. exemptionibus.in.vj.colum.in pꝛimo volumi.

facit bon? tex.in l.foꝛmam. ff. de offic. pꝛefec.pꝛetoꝛ.oꝛi.⁊

S= =çSegaeS — rr

= —

in

tenn
honi
ſet

ſer⸗

n. .

oſſit
iciit
nali⸗
unkk
ellet
bſtan
nunt
tbal

*

illiri ⁊ quia inferioꝛ nõ poteſt reſcribere cõtra lege ſupe
rioꝛis.c.cum inferioꝛ. de maio.⁊ obe. ſicut in ſimili infe⸗

rioꝛ a ſupꝛemo pꝛincipe:etiã ſi ſit legatꝰ de latere nõ po⸗
teſt reſcribere ꝙ ꝓcedatur ſummarie ſimpliciter ? de pla

no.glo.eſt reputata ſing.in.c.fl.de herce. in. vj. ſed etiam

„

ſimiles glo.in cle.ſepe in pꝛin. in verbo mandamus. de

verbo. ſign. Idem eſt in clauſula ex certa ſe cientia que noõ

poteſt per inferioꝛem apponi in reſcripto glo.in cle. et ſi
pꝛincipalis in glo.ᷣfi.de reſcrip.
pꝛemus pꝛinceps poteſt in totum tollere ius alicuius cũ
clauſula non obſtante: inferioꝛ aũt non poſſet etiam vbi
ſupꝛemus pꝛinceps poſſet. ita tenet archi. xxv. q·ij. in

ſumma: refert ⁊ ſeqᷣtur alber. de roſa.in.l.quotiens S. c0.

T ibi paul. de caſt. multum exclamat ⁊ dicit ꝙ habuit de

facto tempoꝛe quo do.pandul.tenebat imperium Ber⸗
gonij. nam vni in partialibus ſuis remiſit per reſcriptũ
quicquid debebat ciuibus bergonenſibus cum clauſula
non obſtante:dicit ſe cõſuluiſſe ꝙ non potuit dato ꝙ fuiſ⸗
ſet iuſtus pꝛinceps et idem dicit in duce mediolani ⁊ in
marchione ferrarie / quod tu diligenter no. ad ea que tra
duntur per glo.⁊ doc.in.c.que in eccleſiarum. de conſti.
et in. l.fi.ſi contra ius vel vti.pub. Succeſſiue tangit bal.
hic de poteſtate pape ⁊ de his que ſunt ſoli pape reſerua⸗
ta. Adde glo. oꝛdina.in.c.ꝙ tranſlationem. de offi. leg.
⁊ glo.in.c.ſicut vnire de exceſ.pꝛelato.et plenius qᷓ; alibi
ſpecu. vbi enumerat octuagintanouem in titu. de lega · S.
nunc oſtendendum. ⁊ in· S. nunc bꝛeuiter dicendum eſt
ponunt cano. in.c.pꝛopoſuit poſt glo.ibi de conceſſio.
pꝛeben. ⁊ dicit hoſtien.qui ſepe allegatur.in.c.cum veniſ
fent de iudi. ꝙ papa poteſt mutare quadrata rotundis.
adde bal.in.c.eccleſia.iij.colũ.ex.de conſti. Idem dic
m iaſonem hic.

W n ſuppli⸗
ltrumentozum. nhu⸗
nnon debes eſſe verboſus hoc diein
N. & (CSppo. de. l. vt reſponſum . de tranſac. So.
vt dicam ſuper glo.ſ In glo.que incipit:vt con.in ft. ibi.

vt reſponſuʒ:quia hic loquitur de inutili narratione.ibi

de vtili ⁊ neceſſara. -
Add iti 0 In ſupplicatione debet poni effectus
inſtrumenti vel verba ſuper quibus du
bitatur non aũt totus tenoꝛ.h.d. Ratio eſt. Imꝑatoꝛ ab⸗
hoꝛret verboſitatem..l.fina · S. j'· de appella. ⁊ per iſtum
texum dicit bal.in.l.ij.in.j.col.ad fl... vt lite zengen.
quando quis appellat a ſententia ſufficit quod in appel.
apponat in ſubſtantia effectum ſententie.non autem re⸗
quiritur ꝙ ponat foꝛmaliter tenoꝛem totius ſententie.et
idem dicit paul ·de caſt. hic. uis de bal. non facit men⸗
tioneimn. Item per iſtum textum. dicunt cy. bar. bal. alij
hic. ꝙ ſilegatarius petit a notario copiam teſtamenti/
non debet fibi notarius dare copiam totius teſtamenti:
ſeà ſoſum illius particule legati que ad eum ſpectat ⁊ ha
bes tex no.de hoc in. c. contingit de fide inſtru.⁊ ita con⸗
ſuetudo obſeruat. C Sed quotidianũ dubiũ eſt qᷣd ecõ⸗
tra notarius fuit rogatus de inſtrumento teſtamẽti ego
vado ad notarium ⁊ peto ꝙ oſtendat michi in ꝓthocol⸗
lis illud inſtrumentũ teſtamẽti vt videã ſi in eo aliquid
tinetur quod ad me pertineat:⁊ notarius dicit.ego no⸗
o tibi oſtẽdere:ſed bene dabo tibi copiam ſi ſoluas miner
cedem.⁊ iſte dicit / ego nolo copiam nec ſoluere impen⸗
ſam: quia foꝛte nichil intereſt mea. Quid iuris de iſto ca
ſue Iſtum caſum in ſpecie ponit ſolus paul.de caſt. in. l. j.
Iquẽadmo.teſta.aperian.et ibi dicit ꝙ non poſſum co⸗
gere notarium vt mihi oſtendat: ſed bene poſſum eum fa
cere citari coꝛã iudice/⁊ iudex faciet ſibi poꝛtari pꝛoto⸗
collum ⁊ videbit ſi in illo teſtamento continetur aliquid
quod ad te ſpectet:⁊ illius particule faciet tibi dare copi
am: ⁊ dicit iſta ↄſuetudo obſeruat ⁊ ſequitur ibidem do.
alex. Item per iſtum tex. dicit hic bal.ꝙ tutoꝛ qui conue
nit aliquem nomine pupilli ſi ſibi opponatur ꝙ non fecit
inuentarium non tenetur dare copiam totius inuentarij
cum expꝛeſſione rerum pupilli: quia hoc eſſet dãnoſum
pupillo:cuius intereſt ne ſecreta ſui patrimonij pandan⸗
tur.l.ijquãdo ⁊ qui.quarta pars debe. lib. x. debebit er
go dare copiam inuentarij in genere: nõ expꝛeſſis rebus
in ſpecie. adde ꝙ idem plenius Bar.in.l.j.ff.de cura.bo.
dan. facit.l.ij·de ali.pu.pꝛeſtan. “

Similiter etiaʒ ſolus ſu⸗

Quand o libellus pꝛicipi
datus litis contelſtationẽ

faciat Mubꝛzica.

Obium no elt. ar bee
Vtoꝛijs / « annalibus libell? ſupplicato⸗
rius habet vicem conteſtationis.hoc
Ndicit cum ſe.l. ¶Diuide titulum in du
as partes: quia in pꝛima ponit dictuʒ
in genere vſq; ad finem titull.

es leges determinent pꝛioꝛes.

¶ Ad euidẽtiã ſciẽdũ ꝙ qͥdã ẽ libellus ↄuentionalis qᷣ

datf parti:⁊ de hoc hic nõ loquit᷑ſed·i. de lit. cõteſta.aut᷑.
offeratur.quidam eſt ſupplicatoꝛius qui offertur pꝛinci⸗
pi.⁊ de hoc loqtur hic.(¶ Et tex.oↄteſtationẽ ĩquo ad ea qᷓ
ſequuntur nõ qͥ ad aliaſ pꝛinceps ſuꝑ iudicis delegatiõe
dñs aʒo in ſumma limitat hanc.l.ſic.ſ.ꝙ libellus pꝛincipi
patus faciat conteſtationem.ſ.quantum ad hoc vt actio
heredibus tranſeat ⁊ contra heredes non auteʒ vt actio
nem perpetuet.
¶ Op.· ꝙ nu operetur libelli oblatio niſi ſequatur miſſio
executoꝛis:vt.lłſicut.⁊.l.omnes.j.de pꝛeſcrip.xxx.an.qui
dam fatentur ⁊ male:⁊ ideo dic vt glo.⁊ cumula ſolutio⸗
nes ſic:quia aut loquitur in libello ſupplicatoꝛio:⁊ ille in
pꝛetoꝛijs ⁊ annalibus operatur conteſtationem ſine miſ
ſione executoꝛis:vt hic:in alijs actionibus nihil operat᷑
libellus conuentionalis operat᷑ circa pꝛeſcriptionẽ.xxx.
vel.xl. anno. ita tamen ſi ſequatur miſſio executoꝛis vt

in contrario: verum aʒo limitat:vt.S.dixi. Et poſſet eſ⸗

ſe qued am ſolutio eius dicti:ſcʒ vt diceres ꝙ aut queris
de conteſtatione que actionẽ perpetuat ⁊ illa reqrit miſ
ſionem executoꝛis:aut de ea que ſolum facit tranſitoꝛiaʒ
actionem in heredes ⁊ contra eos:⁊ tunc non:vt hic: dic

ergo ꝙꝙ aut interuenit conteſtatio:⁊ per hanc perpetuat᷑

actio.ſ.quia fit tranſitoꝛia in heredes ⁊ contra heredes
Item perpetuatur in quadraginta annos:aut non iter
uenit conteſtatio:ſed libellus: ⁊ tunc aut fui libellus con
uentionalis:⁊ tunc ille operatur ſolum in pꝛeſcriptione
xxx.vł.xj.an.⁊ ita demum ſi ſequat executoꝛis miſſio ope
ratur hoc:quia interrumpit illam pꝛeſcriptionem odio⸗
ſa: nõ aũt actionẽ perpetuat. In alijs autem caſibus ni⸗
hil operatur:aut fuit libellus ſupplicatoꝛius pꝛincipi: et
tunc in actionibus pꝛetoꝛijs/⁊ annalibus operatur.ſ.vt

faciat eas tranſire heredibus ⁊ in heredes:non autemvt

perpetuet actionem:vel dic ꝙ etiam foꝛte perpetuat acti
onem iſte ſupplicatoꝛius. In alijs autem actionibꝰ iſte li
bellus nihil operatur.i¶ Iteʒ op.de A. libertꝰ.ff. de in ius
vocan. So. vt dicam ſuper glo. Itẽ op.de.llibertus. ff.

de in ius vocan. So. vt dicam ſuper glo.ꝗ Item op.de.l.

vt perfectius.
¶ In glo. que incipit immo ibi coꝛam pꝛicipe.libellꝰſup
plicatoꝛius.¶ In eadẽ glo.ibi alio iudice.libellus conuẽ
tionalis.i¶ In glo.que incipit ⁊ hoc in fl.ibi libertus. dic
ꝙ libellꝰ iſte nõ hʒ vĩ vocatiõis qtũ ad penã temere vo⸗
cãtis:ſʒ hʒ vĩ vocatiõis quantũ ad perpetuationem acti
onum pꝛetoꝛiarum ⁊ annalium.ſ¶ Sʒ an actio de dolo ꝑ⸗

petuatur cum ſit pꝛetoꝛia ⁊ annalis.Reſpondeo ſᷣm do. .

mar.ꝙ non:quia cum libelli poꝛrectio equiparetur conte
ſtationi:⁊ per conteſtationem nõ perpetuaretur:ergo nec
per libelli oblationem. Idem in beneficio reſtitutionis
quia non perpetuabitur per libellum / cum per cõteſtatio
nem non perpetuaretu. .
Ad ditio Supplicatio poꝛrecta pꝛincipi impetra
to reſcripto in actionibus/pꝛctoꝛijs / et
annalibus operatur duplicem effectuʒ. Pꝛimus eſt tranſ
miſſionis ad heredes actiue ⁊ paſſiue. Secũdus ĩ perpe⸗
tuandi actiones:hoc eſt extendẽdo coꝛum vitam:vt vbi

pꝛius non dur abat niſi anno nũc durẽt perpetuo ac ſi ve
re lis eſſct conteſtata. h. d.cum.lſequen. Ho.pꝛimo ꝙ ſup
plicatio poꝛrecta pꝛincipi ſi obtineatur reſcriptuʒ opera

tur ac ſi eſſet lis conteſtata quo ad duos effectus: de qui⸗

bus in ter. Liita iſtum tex. pꝛocedere in reſcripto unpe
trato a ſummo pꝛincipe.puta papa vel imperatoꝛe:vel a⸗
lio populo non recognoſcente ſuperioꝛem de iure vel fs⸗

Nota ꝙ non eſt nouuʒ vt poſterio⸗

Quãdo libellus pꝛĩcipi datus etc. Fo. XXXVII.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

cto tale reſcriptum habet vim lit. cõteſta. ita loquitur iſte
ti.ſecus eſt ſi impetretur ab inferioꝛe puta rege pꝛoconſu

le duce marchione.tex.ẽ.in.l.j.ibi bar.⁊ ful.ad hoc no·⸗ ⸗

de offi. pꝛefec. pꝛetoꝛ.oꝛi.⁊ illiri.vbi tex.ita diſponit ĩ pꝛe⸗
fec.pꝛetoꝛi.qui equiparatur regi:vt eſt glo.in.i.j.ff. de of⸗
fi. pꝛefec. pꝛeto. Sccundo no. ex hoc tex.ꝙ reſcriptum ha
betur pꝛo libello ⁊ conteſtationelit quantum ad effectuʒ
huius ti.ſed non habet vim libelli conditionalis: ideo ſi
cã ẽ oꝛdinaria in qua requirit᷑ ꝙ actoꝛ poꝛrigat libellũ ſo
lẽnem reo:certe reſcriptum pꝛincipis vł pape cum ſuppli
catione non habet vim libelli ̃m bal. ⁊ ful. hic ⁊ bal.in. l. -
F. ti. j. T in.l. elegant · S. ſi quis poſt. in.j.⁊.ij.coł.ff. de cõdi.
indeb. in. l.fl. in. j. col. ff. de ↄſti. pꝛin. ? in.l.nec quicq;·g.
vbi decretum. ff. de offi.pꝛoconſul.⁊ le.in.xvj. coł.in. iij.⁊
iiij. notabi.late cano.in. c. pꝛeterea. de dilatio. Fallit in
cauſis in quibus vl de iure communi vel ex foꝛma reſcri
pti debet ꝓcedi ſummarie/ ſimpliciter / et de plano.ratio
uia illis cauſis non requiritur ſolemnis libellus:ſed ſut᷑
lcit q̃lis q̃lis petitio cle. ſepe in pꝛin.de verbo. ſign. ideo
in illis reſcriptum cum ſupplicatione ſufficit loco illius
petitionis: ita tenet inno.in. c.dudum.ij. de elec.ſpec. in ti
tu. de libel. concep · S· nunc oſtendendum ver.vj. ⁊ in ti.de
pꝛeben. S. j. ad fi bal.⁊ imol. in.l.ᷣſi quis filio exheredato
.S. hi autem. ff. de iniuſt.rup.cano.maxime anto. de but.

i.d. c. pꝛeterea. do. alex. in conſi. ccj.in.ij.volu.qð incip.i

cauſa ⁊ lite vertente inter magiſtrum petruʒ. Tertio no.
ex iſta.l.j.ſᷣm bal.ful.⁊ pau/de caſt.qð ſi eſt impetratũ re⸗
ſcriptũ:⁊ ille qui impetrauit moꝛtuꝰ eſt anteq; eũ pꝛodu⸗
ceret in iudicio:tamem tale reſcriptũ tranſit ad heredes
actiue ⁊ paſſiue:credo quod notabile ſit verum per tex.in

c.quia.v.vbi doc. ponunt de iud. ,
t lite pẽdente nil in

nouetur Kubꝛica.
EH = Lite pendentevel poſt ſentẽ
Icet. an appellatione non ſuſpẽ
liam non licet ſupplicare. hoc dicit to⸗
Stustitulus. 2
¶ Agd euidentiam eſt ſciendum ꝙ ſũt

auattuoꝛ tempoꝛa. pꝛimum eſt ante li⸗
em conteſtatam 1 non poſſum circa
pꝛoceſſum ſupplicare circa alia ſic. Sʒ

nec iudicem poſſuz impetrare niſi oꝛdinarius deneget iu
riſdictionem:vt in aut.de manda. pꝛinci · S· ſit tibi. Scoðʒ
tempus eſt poſt litem conteſtataʒ:⁊ tunc ſupplicare non

poſſum:vt in aut᷑.vt in medio liti. ⁊c̃.niſi quãdo iudex de

denegat copiam actoꝛis vel alicuius interlocutoꝛic: vel
ſi iudex datus non pꝛoſequitur in cã:vel ſi habeo eum ſu⸗

ſpectum poſſuʒ petere:vt alius ei aſſocietur:vt dicta aut.

vt in medio liti aliud tempus eſt appellationis penden
tis:⁊ tunc etiaʒ nihil debet impetrari: vt.j. nil noua.pen.

appel. in pꝛĩi.Quartũ tempus eſt poſt appellationẽ omiſ
ſam ⁊ ſententiam confirmatam ⁊ tunc etiam non eſt lici⸗

tuʒ ſupplicare:immo qui ſupplicauerit punietur: hec col

liguntur exlegibus huiꝰ ti. ⁊ gloſis.
¶ Op.qꝙ pꝛoſit reſcriptum ſuperueniẽs.cum exceptio q̃
incipit poſt ſentẽtiam competere.competit:vt·j· de re iu⸗
dli.l.j. So.hic tempoꝛe incongruo ſuit conceſſumvñ exce
ptio mihi non incipit competere ⁊ ideo non pꝛodeſt:vel
dic ꝙ delinquit impetrans: quia impetrauit alium iu⸗
dicem anteqᷓ; oꝛdinarius ſibi denegaret iuriſdictionem
quam facere non debuit.¶ Sed quid ſi conſtitui pꝛocu⸗
ratoꝛem ante iudicium inchoatum ad aliquid impetran
dum ſuper cã mea non circa pꝛoceſſum:⁊ pꝛinceps poſt
ea conceſſit:nunquid valet: Rñdeo ſic:quia tempoꝛe cõ
gruofuit impetratum. ¶ Quid ſi licitam pꝛouocationem
onmiſit. Dic vt glo. butrig. . ’
Ad diti 0 NMota ex hac lege ſubtiliter ſᷣm rap. ful.
VUID. bic videri tex. ꝙ arripe iter ad pꝛincipẽ
non habet vim pꝛouocationis interpoſi ite ab ipſo iudice

quod videtur contra tex. in.c.vt debitus.⁊ i. c. vt dilecti.

de ap. vbi arripere iter ad papam habet vim appel. inter
poſite adeo ꝙ quicqͥd fleret medio tempoꝛe deberet re⸗
uocari. Sed dic vt declarãt bar.⁊ doc.in.l.de pupillo· S.
ſi quis ipſi pꝛetoꝛi in vlti.coł.ff. de oper.no.nũ.per illum
tex.ſm ſcdᷣam lec. ꝙ arripere iter ad papaʒ ⁊ pꝛoteſtarine
aliquid noui interim fiat: bene hʒ vim pꝛouoca.qꝙ non in

teruenit hic iaſ.de may.mediolaneñ.iuris vtriuſq; doc.
&α Bpplicare.
Ad d 5No. cx tex. ibi actoꝛis vel pꝛo
= itio uincia:ꝙ appellatione actor/
no venit ſententia vt patet in alternatiua vel que cadit in
ter diuerſa notatur in.c.quere.de ſy monia.ex. glo.in rub.
ff de iur ⁊ facti ignoꝛantia.veritas eſt in contrarium ᷣm
guido de ſuza. cy. bal. ſaly. ⁊ moder ic per tex.ĩ.l. actaa i
lactoꝛis.vbi doc pꝛecipue.d.alex.ff.de re iudi.⁊ inc. qm
contra falſam vbi cano. de pꝛoba.⁊ eſt gl.in.l.in fraudẽ.
S. neq; inſtrumẽta. in glo.j.in fi. ⁊ ibi bar.no.ff. de iure fiſ.
cano.in.c.in pꝛeſentia.de renun.in.c.pꝛudentiam.in pꝛin
ci. e. de offi. deleg. ſubdit eriazx bal.hic qð appellatiõe a⸗
ctoꝛis nedumveniunt que fiunta iudice ĩ his que ſunt cõ
tentioſe iuriſdictionis:ſed etiã his que ſunt voluntarie
iuriſdictionis:vt eſt emanci.⁊ datio tutoꝛum:ideo etiam
in his debet fleri copia cum die ⁊ conſule.ita dicit elegaã
ter notare inno.in.c.j.de pꝛoba.⁊ ſequit᷑ ſimpliciter pau.
de ca.hic.tu adde foꝛtius ꝙ omnis ſcriptura que fit coꝛã
iudice dicitur de act.l.illud cuʒ glo.in verbo actoꝛũ.⁊ ibi
no.bal.i.ij.cołj.de ſacroſanct.eccle.immo plus no.bal.
in.l.interrogata per illum tex.cuʒ glo.. de lib.cã.ꝙ ap.a⸗
ctoꝛis veniunt omnia que fiunt in pꝛeſentia iudicis licet
non in figura iudicij. No.ſecundo ex eodeʒ tex.ſᷣm bal.
in.ij. coł. ⁊ pau.de ca.ꝙ oĩm actoꝛũ debet fleri copia par
tis ⁊ ſic articuloꝛum et poſitionum. Adde bal.⁊ moder.ĩ

l.ij.j. de edẽ.vbi dixi de iſtis ⁊ alijs multis ſimilibꝰ: ideo

hic non repeto:ponunt cano.in.c.per tuas.de teſt. ¶ Mo.
tertio ex tex.in verbo pꝛotinus ſʒʒ bal.in xj .coł.⁊ pau.de
ca.ꝙ qui pꝛoducit inſtrumentum pꝛohibitum pꝛoduci a
ſtatuto ſub certa pena abſq; alio pꝛoceſſu debet condem
nari ad talem penam:ita oſtendit iſta dictio pꝛotinus: al
legat in ſimili glo.de dictio.mox.in aut.de inceſt.nup.in
pꝛinci. debuit allegare glo.que loquitur de dictio. pꝛoti⸗
nus in.l.iij · S· ex contrario.vbi bar.⁊ doc.ff.de acqui.poſ.
bar. in.l. pe.per illum tex.in verbo pꝛotinus:¶ de depoſi.
No.quarto ꝙ poſtq; ſententia traſiuit in rem iudicataʒ
amplius non eſt licitum ſupplicare ⁊ ſupplicans incid it
in penam.concoꝛ.l.fijde erro.aduo.⁊ ex hoc bal. hic ĩ. ij.
col.dicit ꝙ iſta eſt pꝛeciſa regula qð poſtq; ſententia trã
ſiuit in rem iudicatam impoſſibile eſt poſtea ſupplicare:
vt hic niſi pꝛinceps reſcriberet cum clauſuls non obſtan
te. alibi dicit inno.in.c.cum inter de re iudi. quem refert
bal. in l. pꝛeſcriptione.in.xx.coł.ver.⁊ pꝛemitte ad euidẽ⸗
tiam. · ti .j. qdðᷣ in vanum dicitur unpetratum quicquid di
citur contra ſententiam que tranſiuit in rem iudicatam.
⁊ dicit Paulus de caſtr.ꝙ facit contra illos qui poſt la⸗

tam ſententiam vadunt venetias ⁊ ſupplicant ꝙ cã iterũã

reuideatur non obſtante ꝙ elapſum ſit tempus ad appel
landum. Ham nõ debet iſtud concedi niſi ex magna cau⸗
