fidei debitore dicitur ꝙ; non. Limito quando eſſet ꝑſona odioſa puta ſi uẽditor
charius uendidiſſet. Secundo quãdo creditor pro ſe in aliqua parte uellet uti eo
eodem ſtatuto pro ſe quia pro alia cogeretur uti contra ſe alia clau ſula ut per do
cto. in locis allegatis & ea que prius dicta ſunt de ſeruitutibus & uſufructuario
his conuenienter addi poſſunt.
CRepetitio.l.quatenus.de reg.iuris.
Quicunque de eo quod intereſt apud iuriſconſultos intentius diſertandum
putauerunt, exordium a rei definitiõe ſumpſere:dumq; moroſius (opinor) quã
ex re eſſet ſuper eius quod intereſſe appellant deſcriptione torquentur: propoh
ta rei difſicultate remorari uidentnr ac etiam fere ſtudioſos deterrere. Itaque cum
plane apud me decretum ſit pro uirili mea perſpicue adicere:pulſis quorũcũque
(ut bal.inquit in ea re) frantaſmatibus: ex Accurſii cõmentario nulli poſtponẽ
do in hunc modum ſentio finiendnm id quod intereſſe dicimus.ut ſit damnum
emergens ac lucrum ceſſans, ex eo quod facttum non eſt alicui ab alio quod ſie
ri debuit. probatur teſtimonio legum plurimarum ut eſt apud ſcribentes ad. l.
unic.de ſent. quę pro eo ꝙ intereſt prof.C. uulgatiſq; in locis.ea deſinitio quaſcũ

— —

=☛

1

4

De regu.iur.f. Fol.Ixxiiii

cies & partitiones cõplectitur: quę quidem uariæ tradũtut. Prima diuiſio eſt Ac
curſii in ea.l.unica. & in.l.i.fl. de act. empt.aliud conuentum, aliud ſingulare / ali
ud cõm une. Conuentum eſt inter contrahentes pactum taxatumque.ſingulare
quod habita perſonarumratione aut affectionis quandoq; cauſa penſatur. non
admodum moror quæ in aduerſum quãuis argute a neotericis intorta ſunt. Cõ
mune eſt publica opinione ac plurimorũ cenſura declaratum dum cuiu ſh tãti

intereſſe poteſt. Prime ſpeciei exemplum ex lege conuentiois colligitur. Alterius

2„ „ ₰ 5 „ 4 7 7 „ * — 7 „
in titulo de in litem iurando.& in.l. qui reſtituere. de rei uẽdic.ff. poſterioris cum

alibi paſſim: tum in. /.pretia. quæ uulgo citatur in hoc iudicium. Poſtremo parti
tiones alias Ioãnes igneus ſenator & ciuis meus:quin & Andreas alciatus mihi
Minutii mei opera in amicitiam adductus: uterque tum ingenii fœlicitate tum

eruditionis copia clarus ætate noſtra pulchre diſtincteq; tradidit: Nonnulli ĩtrin

ſecum uocant quod intra rem eſtut in. l. cum quid. Si certum pet.ff. uinum ue-
tus pretioſius. & in.l. lulianus. de actio. empt. Salicetus citat. l.i. . ſciendũ. de edi
li. edic.ubi uitium morbuſue rei ęſtimationem minuit. Extrinſecum dicũt extra
rem eſſem adduntq; aliud rei proximũ & circa rem. habes.l. ſi ſterilis. S. cum per
uenditorem. de act. empti. uer. circa rem. in qua patet exemplum propinqui ac re
moti. ubi de extrinſeco quando debeat᷑ &. Hæctota res ab aliis elucidata, mox
a nobis ſuis quot locis nonnihil accipiet lucis: neq; uelim hoc in loco ab Alcia⸗
ti uerbis abſcedere, quãuis non ita paſſim mihi cum amico uiro diſputando cõ
uẽire uideatur. Tertia diuiſio eſt. Nam aliud publicum, aliud priuatũ.illud quo
ties intereſt reipu. quod apud Ignei noſtri partitiones fuſius traditum non ĩcul

cabo, Publicum quoq; ſcindunt in æſtimabile minuſq; æſtimatum, ſicut & pri

uati quoddam æſtimationẽ non recipit ut fama/libertas. Alii diſcernunt certum
ab incerto. de qua re in ea.l.unica: & in. l. ubi aũt nõ apparet.fl. de uerb. oblig. & p
Iaſo.in.S.curare.de actio. In ſumma concidunt intereſſe ſuum ĩ tot fruſta ut wõ

ſtrum magis quã aliud quidpiã ab illis factum uideat᷑. His ad curioſos reiectis
aggredior Pauli reſponſum quod impręſens explicare pro uiribus ĩ animum in

duxi. Quatenus cuiuſque interſit:id in facto non in iure conſiſtit. hoc eſt Albe.
iudicio nequaquam iure deciſum atque terminatum quanti cuiuſq; interſit ali⸗
quid factum non factumue eſſe ob rerum/temporum/locorum/ perſonarũque
diſcrimina ſed facti quęſtionem habere ac in iudicium hoĩum ut em ergunt ne⸗

gotia conferri. Vnde id quod alii legale uocant intereſſe/potius dixerim pœnam

eſſe. Hinc Accurſius in exemplis/excludit ab hac. I. titulum. de tabulis exhiben-
dis. ex quo ædicto, hæreditatis aut legati ęſtimatio in cõdẽnationẽ uẽit. quę res
hominis ęſtimatione æget æſtimaturi legatum. nec aliter in.l.pen. ex quib. cau.ĩ
poſſ. eatur. ubi is qui miſſo in poſſeſſionem uim fecit: quanti ea res ſit dãnatur.
nõnũquã augetur ęſtimatio ob dolum aut delictum ut in.l.non a iudice.ff.de iu
diciis. ubi Acc. & bar. hoc docent. quod quidem ob culpam fieri non debet. idq;
eſt a iudicibus obſernaudũ. His ad legis ĩterpretationẽ premiſſis materiam eius

quod intereſt per ſingulas ſpeties primę potiſſimũ diuiſionis quibuſdam cano-
nibus ſeu concluſionibus tractabo.

CPrima regula concernit intereſſe conuentũ in uſurarios cõtractus. ſi quid

certum dari pactũ ſit in id ꝙ intererit pecuniã ad nundinas ſolutam non iri uſu

rariũ eſt nec hodie præſtandũ uenit Axioma bal.in. l. rogaſti. S. ſi tibi. ff. de reb.
credi. Quãquãuſuræ loco intereſſe petuntur.ll. curabit. C. de acti. empt. c. cõquæ
ſtus.de uſur. Vbi tamen in cõuentionem deducuntur expreſſa quantitate etiam

De regu.iur.ff.

ſi dictum ſit loco eius quod intererit credirur in fraudem uſurarum adiectum
ſubſcribit huic ſniĩe. Io. ananias in. c. ult. de uſur. ita iudicauit lIo.andre. in. c. ſalu
briter. & uerbigratia inquit, ſi marito promiſſa dos eſt & ſi non daretur conuẽit
ut marito decem in centenariũ, nomine tamen intercſſe pręſtentur eã pactionẽ
improbat pontiſicii iuris ſanctio.ut & Petrus anchara. ſcribit in cõſi.ſupra cẽte⸗
ſimũ duodequinquageſimo. Hoc item Laur. Rid.in. c. oonſuluit. de uſuri.q.liii.
A lex in conſil. ducenteſimo ac uigeſimo. uol.ii. & Philippus decius in conſi. cxi.
&. cxvi. & item conſi. clxxxiii.dum ait intereſſe:quod uenit ob uẽditionẽ ut i. l. cu
rabit, nõ uenire ob pactũ de uendẽdo nec ab illa ſnĩa diſcedit.ĩde ipſe quoque in
conſi. cxi. ex multis cõcludit lucrũ factũ ob dilationẽ ſolutionis etiã ſi nihil ſuꝑ
eo cõuentũ ſit apud conſcientie ſorum elle reſtituenduũ: adddit in cõtẽtioſo repeti
poſſe uel compenſari ubi erit liquidum, nec aliter de üs iudicat ꝗ res ſuas ob tẽ/-
pus uẽdũt carius quã de manifſeſte uſurarius de quibus in canone. quãquã. de
uſuris li.vi. Panor. in. c. ad noſtrã. de empt. & uend. ſcribit ſe in eam ſniam cõſiliũ
dediſſe. luuatur hoc auctoritate Sali. ĩ auct. ad hec. C. de uſur. Io. ananiæ in. c. in
ciuitate. de uſur. Calderi.in.c. ulti.e. ti. placet admodũ mihi ꝙ; Decius obiiciẽtib⸗
rũdet id quod licet de iure cõtrahentibus inuicẽ ſe decipere non extẽdi ad uſuras
bus cõlcientia maculatur & quæ diuino iure ꝓhibent. quæ reſpõſio eſt Anto.
butri.in.c.pe.de empt.& uendit. Abbatis in. c. ꝗa plæriq; de immu eccl. Nee ob/
ſtat potuiſſe lucrũ ex præſenti pecũia fieri haberiq; lucri ceſſantis rõnem ĩ merca
tore.l.ii.S. ulti.ff. de eo ꝗ; certo loc. ꝙ eſt uerũ & cõſentaneũ æquitati ubi debitor
in mora eſſet nõ anteꝗᷓ mora cõtracta ſit aut citra morã quę dilatiõe data ĩterim
nõ cõtrahitur.I. lecta. .ſed cũ ſortis. ff. de reb. cred. glo.ĩn.l.ſi cũ excepit. S. quate-
nus. de eo qꝙ; met. cauſ.ffitem nõ eſt oĩno certum id lucrum. negotiatio enim ẽt
damni euentũ expectat ut lucri. Intellige tamẽ ualere id pactũ ubi uſuraria frau
de careret ut in. d. cĩ ciuitate. & ubi paratũ eſſet certũque lucrũ: licet ceſſantis ha
bere rõnem / aut ubi diſtraheretur res ſoli ſeu ĩmobilis ex qua fructus ĩterim ꝑci
perentur ẽt ciuiles ut penſio/aliiſque modis illic traditis. bicũq;ʒ uero intereſſe
cõuentum non eſt uſurariũ: tunc exigitur omne id ꝙ legitime in conuentionem
deductũ eſt.l.procurator ad exhibendũ.ff. rem ratã haberi: nec a cõuentiõe diſce
dendũ quãuis excedat duplũ cõis eſtimationis. potius enim pena eſt qu⸗ certũ
habet modũ ex cõtractu quã ĩtereſſe ut In. l.i.S. ulti. &.l.ii. ff.dcuerbo. oblig. ubi
bar. huc etiã lege recentiores in.l. inſulã. . uſuras.ſolu. matr. ꝙ non preſumatur
fraus uſuraria niſi probata fuerit. ego legi Albe. ita ſentientẽ in. l.i.pagia pẽ. C. de
ſum. trinit. & Paul.in eo. S. uſuras. ꝙ oſtẽdi debeat fraus. & bal.in. l. ulti. C. de iure
dot. in. 5. preterea pag.iii. Iaſon. in eo. §. uſuras. ꝗbus aſſentior ut allegari debeat
fraus & probati. ꝓbatur aũt facile ex ipſa qualitate cõtractus ucel rei quãtitate uel

cõſuetudine fœnerandi ut ĩ. c ad noſtrã de empt. c.illo uos. de pigno. Fuſius per
eęa quæ Bartolomeus cepola ſcribit de cõtractu ſimulato. ea me facile adducunt
ut eiuſmodi cẽtractus frequẽtiſſunos inter mercatores dum mutuãtur nomẽ in
tereſſe ea ueſte uſuras tegere plerũque putẽ, ſub bonęfidei ſpecie quã iſti ĩter ſe re
gnare iactant. qua de re.l. Romanũ in cõſi. quod citaui in enarratiõe.l. lecta. Vbi
de mora & uſuris quedã alia diximus. omitto ẽt hic dicere que tradũtur in. l.i. ff.
ad.l. rhod. de iactu. & que Felinus ſcribit in. . cũ uenerabilis. de excep. qui cõuen
tionẽ a prĩcipio factã ĩprobat. Itẽ ualet ſtipu. uſurarũ ſi is qui eas promiſit in ea-
rũ cõpenſationẽ aliud ſtipulatus fuerit ut bal. in. c.ii. de iureiur. & in.l.iubi Iaſõ.
C. de ſumma trinit. modo ſit equalitas.alia de cambiis uide apud Ludo. Ro.in

l

Dregu.iur.ff. Fol. Ilxxv.

lo cõſ.ccxxxviii. & in locis tritis tum in Pontificio tum in Cęſareo iure. non alie
num tamen a bona fide crediderim ubi eſſet lucri certirudo conuentiones huiuſ
modi non improbandas: ut non ſolutę pecuniæ in nundinarum tempore non
cedant damno creditoris qui ſi pęcunias habuiſſet ex mercatura lucrum feciſſet
quod fere & ipſe & alii ſolent facere dum tamen ſpes ea lucri nõ incerta eſſet pro
poſita. Hæc ego relinquo Theologis quos eius rei cenſores optimos intelligo.

deuſuris hoc loco nolim quæ ſatis ſuperque ſcripta ſunt ab antiquioribus recẽ
ſere:ne cum illis uana in fœneratores tela contorqueam operamque nimis eludã

neque me torquendum duxi ut uel Accurſii noſtræq; claſſis hominum uel Her
molai:de centeſimis uſuris opinionẽ tutarer. Hanc ego libenter amplector quip
pe quæ plus habeat eruditionis atque(meo iudicio) rationis que Sozino Bu⸗-
dæęo reliquiſq; uiris non uulgariter eruditis placet. atqui neſcio quo pacto nõ ap
poſite quibuſdam præſertim autenticorum & Codicis legibus conuenire mihi
uiſa eſt. memini me aliquid de ea re in tres poſteriores Codicis libros a me cum
emendatione ac explicatiõe editos ſcribere. neq; dum hic nodus mihi diſſolutus

uſqũ adeo eſt ut certam ſuperea re ſententiam proferre uelim: Hęc arbitror ſatis

eſſe pro noſtri oti modulo magnaq; temporis penuria ſuper ea ſpetie conuenti.
CSecunda regula ſuper intereſſe quod ſingulare dicitur. Intereſſe ſingulare me
re affectionis eſtimationem non auget.l ſi ſeruum meum. ffad leg. acquil. l. prę
tia ad.l. falcid. quandoque tamen actionem paritubi non daretur.l.ſi in emptio⸗-
ne.ff. de minor.l. cum ſeruum. ff. manda.l. libertus qui ſoluendo.ff. de bon. liber.
quæ ſub alia perſona ueniet in hoc theatrum. Id uero quod utilitatem cum affe⸗
ctione coniunctam habet: auget æſtimationem. l. uideamus. S. primo iungen-
do uerbum utilitatem uerbo affectionem continet. ff. de in litem iurando: ſuper
hac ſpecie non uſquequaque probo quod nonnulli a diminutione ad augmen
tum argumentati ſunt longe enim procliuius eſt minuere quam augere & apud
iuriſperitos fauorabilius. & in.l. in fundo.de rei uendic. humanitatis cauſa mi⸗
nuitur ne laribus ſepulchriſque auitis careat. neque item placet quod aduerſus
cõmunem ſententiam inſtruitur.I. libertus qui ſoluendo. de bo. libe. Nam actio
teſtamentaria natura eſt bonæfidei, præcipue hæreditatis petitio. . actionum.
de actionibus etſi non me latet actionem teſtamentariam quo ad iuramentum
in litem aliam naturam ſortiri. ut eſt in.l. alias.ᷣff. de in lit. iur. ſed illa lex libertus
loquitur in bonorum poſſeſſio.prætoria quæ bonæfidei ac æquitatis uiribus in
nititur. Et rurſus exemplum dotis apud Alciatum haud ita leuiter admuiſerim
quippe cum actio ex ſtipulatu pro dote bonęſidei naturam habeat. S. fuerat. de
actio.l.unic.de rei uxo.actio. C. Reperio ad hæc priuſquam alio diuertam in. l.
ſeruus ea lege. de ſeruis exportandis huc appellata/ nequaquam ſingulariter
intereſſe, quin potius generaliter. cum ait beneficio affici hominem intereſſe ho-
minis.l.ut uim. ff. de iuſti. & iur. natura enim cognationem quandam inter nos
ſtatuit hinc obligatio ad antidora. in uulgato.S. conſuluit. de petitio. hæredita.
nec interceſſerat illic ſtipulatio ulla. Sed conditio erat aſcripta uenditioni
aut pactum adiectum. loquiturque lex in bonæfidei contractu. nec aliter ui-
ſum Accurſio illic eſt. ait enim (quod bona uenia dixerim) in bonæfidei iudiciis
non agi ad pęnam niſi interſit in ſtricti iuris aliud efſe. & Papinianus in.l. cum
ſeruus mandati. Papinianus (quod Alciatus memorat) diſcrimen ſacit inter
bonæffidei iudicia & ſtricti iuris. dum ait prudentiores in bonæfidei cõtractibus

eius quod affectus cauſa interſit haberi rationem uoluiſſe. neq; id in ſtricti iuris

N

De regu.ĩur.ff.

judicũis fuiſſe ſcribit. & in genere dicit non in ſpecie id quod eo in loco ſentit Ac
curſius inter eos contractus ſaciendã eſſe differentiã qui bonæfidei quiq; ſtricti
juris eſſe dicũtur:ubi de co quod intereſt agitur.idcirco uero in ſtricti iuris actio
nem non uenit afſectionis ratio: quod ſtricti iuris ſint nec alio porrigantur quã
quod expreſſim contractu continetur.l quicquid aſtringendæ. ff. de uerbo. obli.
aliter atque in emptionis contractu ut in ea. l. ſ in emptione. de minori. ubi erat

pactum addictionis in diem emptione adiectum. agiturq; illic de reſtitutione in

integrũ quæ ex bono & æquo datur. & ex ſola affectiõe datur quocirca dixerim

habendam in bonæfidei iudiciis affectionis rationem & in remediis prętoriis cũ

prætor æquitatem habeat præ oculis magis quam rigorem & id quod Cicero
ſummũ ius ſummã eſſe dixit iniuriam:in hunc modum eſſe ola iudicia quæ bo
nęfidei naturam habent. Perplacet Alciati dictum ad.l. i. . ſi quis in fraudem. ff.
ſi quid in fraud. patroni.quod illic iuſtum pretium erat agebaturq; de reuocãdo
contractuibonęfidei non dolo quidem inito. at nõ uideo Accurſiũ in.l.ſi unus.
in uerbo uideamus.ff.de pactis, dixiſſe in ſtricti iuris contractu conſyderãdam
affectionem Sed cum hodie contractibus fere ſtipulatio accedat: id omne iudi-
cis arbitrio cõmittendum ut in. l. unic. de ſent. pro eo. Laudo quod Alciatus pro
Bartolo inſtruit aduerſus neotericorũ argutias dum inficiantur id q ex affectu
intereſt ſingulariter intereſſe. quod ab omni ratione abeſt. hæc enim citra dubiũ

ſingularis intereſſe pars eſt. VYbi uero contra Bartolum cenſuit iuſiurandum in

litem etiam hodie hoc eſt nouo iure in infinitum & ĩmenſum uel ultra duplum
procedere:uſus arg.l. uideamus: de in lit. iur. aduerte quid illic Vlpi.adieterit bõę⸗
fidei iudiciis congruere taxationẽ facere: nõ nũquã ex magna cauſa ab eo quod
iuratum ſit diſcedere. quę taxatio a lege Codicis ptæfinita eſtut duplum nonex
cedat quod intellige Vel eius rei de qua agitur uel cõmunis æſtimationis quod
rationi conuenit: eaque res damnatur quod in inſnitum procedat: & coercetur
ab imperatore: quod pecuniariter intereſſe dicit Bartolus ob affectionem id cer⸗
tum eſſe poteſt: tunc eius rei duplum non evccdat: ſi incerta res eſt tunc iu/
dex ſuo arbitrio taxare debet: inde iuramentum deferre quod tamen nequeat ex
cedere id quod a iudice præfinitum fuit: ea eſt recepta fere ſententia doctorum
quæ in uſu iudiciorum optime ſeruari ſolet. Priuſquam uero deferatur iuramen
tum in litem uel affectionis cauſa conſulenda ſunt nõnunquam rerum & merci

moniorum periti ut ex eorum conſilio iudex modum præponat intra quem iu

rari poſſit.de iuramento in litem habes in ti. de in litẽ iurãdo multa per Iaſonm
congeſta: quibus hanc partem locupletiorem non feci. ne ſi forte ſuas repetitum
uenerit olim Grex auiuum plumas moueat cornicula riſum. de intereſſe affe⸗
ctionis aliæ quoque leges loquuntur quæ frequenter ab aliis in hunc locum ci
tantur. neque non dicturi ſumus alia nonnulla huc pertinentia uerum in aliis
quibuſdam regulis generalibus.
CTertia regula. ſuper intereſſe cõmuni. In eo qui negotiari uel lucrari ſolet non
ſolum damni ſed & lucri ceſſantis habenda eſt ratio:ita denium ſi id allegauerit
& probauerit.l.ii. SO.ultimo.ff.de eo quod certo loco. ubi ſceuolaĩ hæc uerba ſcri
bit. quod ſi merces ſolebat comparare. & lucri & damni habẽdam rationem ubi
Accurſius alias leges in eam rem citat. illic Bar. & laſon multa. & Decius in cõſi.
ſupra trigeſimum nono.quãquam lex unica. C. de ſenten. que pro eo quod inter
eſt. dicit lucri rationem uenire.ſine diſtinctione.& inibi Albericus plurima. Ad/

uertẽdum uero ad Decii uerba aliud quiddã requiri ad hanc regulam, nempeut

Dregu.iur.ff. Fol.lxxvi.

iilud lucrum quodammodo certum uideatur / utputa cum præ manibus habe
ret merces ex quibus ueroſimile erat tunc temporis tantũ lucri facturũ ſi pecuni
anm habuiſſet in promptu. aut quia quo tpe debuit res dari: erat in magno pretio
eęxcxcæeiluſq; rei uſus erat frequens. aliud ſi lucrum erat penitus incertũ. l. quemadmo/
“ dum. S. item labeo.ff. ad.l.acquil.in uerbo cum incertum ſuerit. arg. J. naturalem
r ff. de acq. re. do. Quod uero Philippus Decius uir ærate noſtra inter iuriſprofeſn DPrCIO
ſores celebratiſſimus receptam crebro ſententiam improbat in. l. cum quid ff. ſi
H Cert. pet. poſtrema pagina. per tex.in.l. ulti. ff. de peric. & cõm. rei. uend. occurrit mi
hi nunc ut in hunc modum reſpõdeam illic incertum plane ſuiſſe lucrum neq;
propoſitam fuiſſe occaſionem uel ſpeciem lucri iam imminentis. ne per eam. l. a
coõmuni ſententia quę plurimum habet æquitatis quęque eſt in uſu leuiter abſce
damus. Ad hęc non inculco quæ laſon Maynus tuba legum, uocaliſſimus, elo 4 80
quentiſſimus, diligentiſſimus doctor de artifice deque aduocato ſcripta reliquit.
in. properãdum. 5. ſinautem alterutra. C. de iudic. ut poſſint ceſſantis lucri cau
ſ experiri.cui prorſus aſtipulor eo in loco. Sed aliud a me lector candidus intel
ligat eẽ diſcernendum utrum remotum ſit lucrum an propinquũ. propinqui ha
beat rationem:mon remoti. Verbigratia ſi ſeruus meus hæres inſtitutus eſt dũq;
tu in mora eſſes ipſum mihi reſtituẽdi/non iuſſi delatam hæreditatem. adire: per
ditę hæreditatis ineunda plane ratio eſt.ẽt ſi id non ſæpe mihi accidere ſolet. l. ter
tia.ff. de condict. furt.l.uenditor hominis.fſ. de euict. & hereditatis & fideicõmiſſi
rationẽ habendam dico quamuis extrinſecum ſit. p.l.inde neratius. in princip.ff.
ad.l. acquil. tu copioſe legito de hoc intrinſeco apud Bal. in ea. l. unica. Item ſi rei
pretium creuerit aut decreuerit mora facta, huius quoque rei calculus eſt facien
dus.l.in hac actione.ad calcem. &.l. ulti ff. de tritic. ita exponunt ultima uerba. I.
unicæ. de ſent. quę pro eo. Pau. a caſtro in. l.ii. de eo quod certo loco. Ludo. ro. in
l.ſi conſtante.S. quoties. ſolu. matri. Petrus Ancharanus. in clem.i. S ſane. de uſu

4R ris. iure tun: cæſareo tum pontificio & ratione loci & temporis lucri eeſſantis pe
1 titio in iudicium uenit ut ea. l.ii. c.i. de plus petit. c. p. &. g. de offi.deleg. Frãciſcus
⸗R Aretinus in.l. diuortio.S. item ſi meſſes.ff.ſolu.matri. maxime uero.per locum a
„ frequenter accidentibus. & eo quod fieri ſolet. ut Angelus ſcribit in. ea. iii. . ult,
4 exponẽs uerbũ.ſolebat. ubi recẽtiores adiiciunt lucrũ ceſſans qꝗ ſigillatim & in
1 ſpetie ꝓbatũ nõ fuit. officio iudicis cenſeri ac æſtimari poſſe per.l.i. de colonis illi
ricis. C. li. xi. quẽ appellat in hoc ſingularẽ Fran. Aret. in eo. . ſi meſſes. id qd ego
declaraui fieri poſſe cõſultis eiuſdem rei mercatoribus. Sciendum quoque eſt in
fructibus qui ueniunt ſub lucri uerbo extimationẽ fierĩ a die litis cõteſtatæ aut a
n tempore moræ, facta differentia eius quod petit᷑ utrũ meum ſit an mihi debitũ.
n l.uuideamus. i.-ff. de uſuris. l. ſi filius. §.i.ff. de uerb. oblig. I. Iulianus. 5. ſi furtiuus.
„ f.de actio. empti. & inter bonefidei ſtrictique iuris iudicia. quemadmodũ in. l re
A petitio. ff.de. condicti. indebiti. non repetitur quod ſuum erat licet ab eo qui non
eerat obligatus ad dandũ datũ ſit. ne repugnet.l.ſi pene.. quãuis.eo.tit. ubi repe
itaur qd non erat ſuũ ſed ſibi debitũ. ſic intelligendo ex uerbis earũ legũ ipſarum
repugnãtia diſſoluit᷑. Adhęc nõ omittẽdũ lucri ceſſantis nullã fieri rõnẽ ubi cũ
4 alterius iniuria uenit. l. ſi is cui. . eius. ff. de funis ltereſſe ur eius ꝗ dãnũ paſſurus
“ eſt nõ eius ꝗ lucrũ eẽt facturus. quæ uerba intelligeda ſunt nõ extra terminos il
. lius legis.hoc ẽ ubi eẽt facturus lucrũ uſucapiõe rei que fit nõ ſine alterius lactu
4 ra. His quoq; addendũ. lucrũ a natura rei ſponte 1 ua cum aliqua hominum in⸗
. duſtria proueniẽs omnino & ꝑpetuo cõſiderandũ ut ex fundo culto. lſi in lege

*

*

De regu. iur. ff.

colonus. &.l. ſi fundus uerſi. nã & ſi colonus.ff. locati. aliter arq; ſi magis indu
ſtria hominis procederet quã rei natura ut ex negotiatione. hoc enim loco deſcet
nitur is qui ſolet negotiari ab alio. & in ea re nihil antiquis legibus derogatum ẽ
opinione ſaliceti in ea.l.unica. Deeo quod ex fructibus percipi ſolet. lege quod de
cius ſcriptum reliquit in conſi. cxix. lo. igneus limitationes quaſdam adducit op
timas ad lucri ceſſantis regulã. a quo nihil abſcedo. Recordor in mercatore ſpo
liato aduerſus ſpoliantẽ fieri condemnationẽ in id quod intereſt & lucri ceſſan
tis cauſa & uſuraꝶ quas perſoluit creditoribus dum pecuniam a pᷣdone raptam
qua ſatiſtacturus erat exoluere non potuiſſet. ob id in ſingulas nũdinas uſuram
mercantilẽ pendere coactus: id quod in eam rem dederit haud dubie iudicaue
rim a prædone quoqʒ refundendum. tametſi uſurę prohibẽtur inter chriſtianos.

Si id enim indicauit Innocentius in. c. cõqueſtus.de uſuris. aduerſus moroſum

debirorem ut creditori ſuo reſarciat quicquid ob moram ſuam uſurarum nomĩe

prębere coactus ſit: non uideo cur in predone aliter iudicandũ ſit. Hoc iddem ad
uerſus dotis debitorem cenſuit corneus. quarta parte. conſilio. c. xxvi. quem oĩno

legas ſuper intereſſe & uſuris quædam alia colligentem admodum utilia.

₰

¶ Q uarta regula.in quibus contractibus eſt ſpecies aut quantitas.ideſt dari.iĩn

iis non petitur intereſſe uia actionis ſed officio iudicis. quamuis in contraria ſit
opinione Bernardus in. c. p.et. g. de offi. delegati. per.l.in bonefidei.de in litem iu
rando.ff. Aliud ubi factum in obligatione eſt. ut rem tradi. li.ff. de acti. empti in
eam rem copioſe ſcribit Igneus poſt anteriores in. l. ſtipulationes non diuidun
tur.de uerbo.obligatio. ubi differentia eſt inter obligationes dandi & faciendi ut
ſuccedat obligatio in id quod intereſt. Ego reiecto diſcrimine contractus ĩnomi
nati a nominato quod facit Barto lus indiſtincte recipio hanc concluſionẽ. Sed
concordię cã dixerim in obligatione rem dari iudicis officio agi: in obligatione

rem reſtitui eum qui habet rem cogi ad reſtituẽdũ:ſi non habet ad intereſſe præ

ſtandum actionis uia. per ea quę tradunt in.l.ᷣ ſi rem tradi.de uer. ob. gl.in. . preti
um. de contra. empti. Ad cuius rei ueritatem ubi dici ſolet in ea.l.ſi rem tradi.eum
qui non habet rem liberari ſoluẽdo intereſſc cõmune.limitari in.l.qui reſtituere.
de rei uendicatiõe ubi erat cõdemnatio & eam ſequuta contumacia.iddẽ iuris ẽ
Baldi iudicio ſi uenditor cõſtituerit ſe pᷣcario poſſidere ab emptore aut ſi obliga
tus ſit ad rẽ tradendã eo inſtio q guarentigię dr q inſtar ſnĩæ ẽ. Ampliſſimus
ẽ huius regulę tractatus ꝗᷓ uel ad nauſeã explanata ẽ a laſone reliꝗſq; neotericis

in.l.ſtipulatiões nõ diuiduntur. ꝗbus in pñs nihil addendũ arbitror ſatiſq; eſſe p

cõmunes cõcluſiões ꝓgredi. Nũc dicendũ puto de ꝓbatiõe eius quod intereſt.
CQ uinta regula. intereſſe probãdi onus incumbit actori. ut fere in reliꝗs. qua
de re Paulus iurecõſultus in facto dixit cõſiſtere. tex.eſt in.l.unica. in uerbo reqre
re. Ratio eſtin.l.ſiue poſſidetis. C. de prob.aliiſq; ſimilibus. eo quod facta nõ prę
ſumũtur ſed ꝓbantur. Declaro primo hãc regulã ẽt in intereſſe ſingulari & affe
ctiõis qᷓ ꝓbat᷑ ꝑ iuramentũ in litẽ & ꝑ teſtes dicẽtes poſſe tãti intereſſe eius qui
ẽ illius cõditiõis.l.nemo eſt ꝗ neſciat.fſ. de duob.reis.iĩ affectõis ãt rõne multa cõ
iũgunt᷑ primũ ut ſit exp̃ffa affectiõis cã.l. lex ꝗᷓ tutores.S.nec domũ.C. de admi.
tut. in ꝗᷓ pr̃ defecit, minor creuit/ubi aut nõ fixas maioꝶ imagines aut reuulſas ui
dere ſatis ẽ lugubre. & ĩ.l. ſ in emptiõe.ff. de miorib. & i.l. cũ fuus. ff. mãdati.l.i5.
ſed ſi rẽ. ff. ſi ꝗd in fraud.patr. affectionẽ oportunitatis cã uel uicinitatis uel zeli
aut ꝗa illic educatus ſit aut parẽtes ſepulti. & i.l. ſi ꝗs ĩtra ꝓuĩciã. C. de bõis p̃ſcri.
q ga/ꝗᷓ amœnitas locoꝶ/ꝗs poſſeſſionũ domuſue ornatus. Secũdo ut ſit iuſta

—— — — - — — — -. —0—,

— — ⏑ SM. — —

— —

—0 — —. — — +— — — —

ſe
i
6
pi

1
i

Dregu iurf. Fol.xxvih

nõ delicata. arg.l ſi ſeruos. ff.de pigno. actio. Lentio ne oneroſa uel cõtumelioſa.

arg.l/.ſi bñ collocate. ff. de uſur.ĩ auct. de fideiuſ.. ult. ſpec.ĩti. de fruc. & ĩter. Cy. ꝗ
uelut amanuẽſis fuit Petri a bella ꝑtica nratis doct.i. l. ſi nõ cõuicii. C. de iniur. lo.

faber gallus in. S. ſed & lex. de iniur. inſtitu. li. ult. nõnulli i. l. cõtinuus. . cũ ita. de
uer.ob.poſtremo ut ſit cũ affectõe utilitas.l.uidea. S.i.ff. de ĩlit. iur. Vbi aũt rõne

doli uel delicti iurat᷑ in lit. ut in.l.ſi qũ. C. unde ui.iudex põt iurm refrenare: idq;

fere ut a me dictũ ẽ añ iurm ſieri ſolet. Alb. in ea.l.uideamus. S. ult. & ĩ,/l. in actioi
bus.e.ti.ltitius. fl.de acti. emp. Ad probationẽ eius quod ĩtereſt poſſem copioſe
dicere ex iis quæ ſcripta reliꝗt Floriãus in.l.ſi ſeruũ.fl. ad legẽ acquil. ſed piget alie
na trãs ferre cũ boni libri ſtudioſis in ꝓpatulo ſint. Huc aduerte quod ille ſcribit
optime poſt Cy.in. l.unica. de ſent. que ꝓ eo. quod ĩter. nõ ꝓbari intereſſe ꝑ teſtẽ
niſi cau ſam teſtimonii dicat & rõnem dicti. utputa quia peritus eſt ĩ huiuſmodi
negotio & ita frequenter uidit: & in id ponderãt. l. unic. uer. ſubtil. Sciẽdũ hoc lo
co an in ꝓbatiõis ĩpfecte ſupplemẽtũ cũ unicus ẽ teſtis ꝓbãtis intereſſe locus ſit
iuramẽto. Accur.in ea. l. unica. poſtulat duos teſtes. cui bal. aſſetit. Sali. in ambi

guo eſt. Bar. ſequutus Cynũ & Mateſilanũ dixit in poteſtate eſſe iudicis ex ꝓba

bilibus cõiecturis ſuplere defectũ ꝓbatiõis ĩperfectæ. arg.l. unicæ. uer. in aliis aur
caſibus. &. l. nõ ignorat. C. de fuct. & lit. exp. l. ſemp. S. interdicto. ff. ꝙ uia aut clã
ubi eſt(ut aiunt ) textus rotũdus. bal. aũt in.l.ſi duo patroni. ff. de iureiur. ſcrib.
qualẽ qualẽ cõiecturã uni teſti accedentẽ ĩducere iudicẽ ad iuramentum deferen
dũ.c.iuramentũ.de iureiur.recẽtiores tibi copioſe tradunt huius rei tractatũ ĩ.l.
admonẽdi. & in ea.l.ſi duo patrõi. Vbi ſcriptus & in tergo Iaſo.mayni liber ſatis
ſuꝑque eſt. Declaro ſecũdo loco hanc regulã in intereſſe cõuẽto.ꝙ ex ipſa cõuẽ
tioe ꝓbatur.l. ulti.ff. depręto.ſtipul. ubi aiunt cautius agi ſi quis initio cõuentio
nis ꝓſtimet quãti ſua ĩtererit: eo enĩ pacto leuabitur onere ꝓbãdi aut faciat pęnã
promitti quę loco ĩtereſſe ſuccedit ut.l.ii.ff. de uerb. oblig. Hic nõ ignorãdũ exce

di poſſe duplũ cõis eſtimationis uel rei.l.ulti. C. de ſpõſalib.mõ ĩ fraudem uſura

rum nihil actum. Cepola in cautela. lxxi. ſcribit in conuentione intereſſeuel pœ
nam ut plurimũ in duplum rei aut precii promitti. nec poſſe peti antequã res ſit
euicta & emptor cõdemnatus rem a ſe abdicauerit. ut glo. uoluit in.l.ſi ſeruum.ĩẽ
uerbo abeſt ffde actio. empti. Declaro tertio hanc regulam in intereſſe cõmuni
quod probandum uenit quid quale quantũque ſit ꝑ uiros bonos & pꝑitos cõiun
cto iudicis arbitrio ea.l.unic. ꝙ uero a lege taxatũ eſt nõ exceditur ꝗᷓuis ex cau ſa
minui poſſit auct. qui ſemel. C. quom. & quãd. iud. c.i. de plus petit. rei nõ extãtis

eſtimatio fit ſi debeat᷑ uinũ aut frumẽtũ aut idgẽus.aliud ſi dicat᷑ eo ãno fere tãti

fuiſſe pretii. ea.l. prctia. 5. ult. .i. C. de reſcid. uẽdi.l.ſi ſundũ per fideicõmiſſum. ff.

de leg.i. rei extãtis extimatio facilius fiet. l. ult. C. de iure domi. impetr. l.hac ædicta
li. F. his illud. C. de ſecũd. nup. ubi de eſtimatoribus acceptis. qd fieri põt ut aſſu
mant᷑ eſtimatores poſt didicita teſtificata ut bal. inquit in illa.l.i. de reſci.uẽd. Ce
pola.ĩ caut.clxv.Itẽ ꝓbat᷑ ſubhaſtatiõe rei.l. licitatio.ff.de publi. bar.i.l. ſ quos. C.
de reſcid. uẽd. & ĩ. l.i. C. de p̃diis curial.li.xi. quedã optia legito apud Deciũ ĩ. c. cũ
uenerabilis. de excep. & in. c. trãſlato. de cõſtit. Cũ Alciato perſpicue petri ſenten
tiã cõfirmante mihi cõuenit ubi detigno uitioſo per quod domus tota corruit. &
de oue morbida quæ tabefecit gregẽ ut uenditor ultra duplum teneat᷑ quia plu
ris ĩtereſt.ſic in uaſe uitioſo in tigillo carioſo.dũ bar. & Accur.dixere.l.unicã ha⸗
bere locum etiam in delictis.ᷣ placet ita ĩtelligi ut arbitrio iudicis cõmittat᷑ ob ĩcer
titudinem: non quod duplum non excedat qñqʒ enim lex ẽt ĩ quadruplũ dãnat.

Nii

De regu. iur ff.

ubi Alciatus de ęſtimatiõe loquutus negat.lſi ſulam. de uerbo. obliga loquide
eo quod intereſt. mihi uerba legis hoc ſonant ut non poſſit agi ad intereſſe ante⸗
quam lis ſuper ſorte ſit conteſtata niſi prius interfuerit ut Accur. explicat. & uide
quod in.l.ſed ſi alia.ff. de conſtitu. pecu. dicitur niſi iuſta cauſa nõ fuerit. qui tex.
eſt ſingu. arbitrio doctorũ in.l.ſi pacto quo penam. C. de pactis. ubi ſi fueritmo/
ra: more facte rempus attenditur ut inquit glo. Deniq; ad interpretationem eius
l.unicę. in hecuerba dixerim. Priſco iure nonunquã lege cauebatur qua pœna is
teneretur qui non paruiſſet aut qui damnum alteri dediſſet ut puta in duplum,
triplum/quadruplũ/uel ex cõuentione cautum erat tunc aut legis dicto(ut ea.
l. unic.ad finem aut conuentis ſtandum. quandoqʒ neq; .l. ulla neq; pactis erat
hoc definitum neq;ʒ certus erat modus a iureconſultis traditus neq; ſatis conſta
bat quid eſſet ſtatuendum in factis ut in. l. noſtra ea de re imperator hoc addidir
ut in quibuſ. cunq; caſibus qui certam habeant quantitatem aut naturam. ne res
in immẽſum procedat non ultra duplum eius rei aut quantitatis eſtimetur id
intererit. in reliquis ex bono & quo arbitretur iudex. habeatq; tam lucri ceſſan/⸗
tis quam damni emergentis in quitatis dictamine rationem. Quod uero hac
lege ſtipulatio reliquique ſtricti iuris contractus contineantur nihil(opinor)
impedit exemplum uenditionis & locationis quippe cum nõ ſolum pręcedat id
exemplũ ſed & ſequatur generalis oratio dicaturq; in omnibus caſibus & cõtra
ctibus. nec reſtringitur exemplo illo regula ſed declaratur. ut ſcrib. in ſimili in. .
hactenus. de gradi. cogn. pergamus qua cæpimus uia: & nõnihil dicamus ad. l. ſi
iactũ thetis. de actio. empt. quæ multorũ ingenia uexauit. Ego in hac parte diſce
do ab eorum ſententia qui dixere traditionem rei non uenire in emptionis & uen
ditionis legẽ ſed uenditorẽ liberari preſtando illud quod intererit rem tradi quã
uis rem in ſua poteſtate habeat: nec obligari ad rem ipſam dandam cuius domi-
nium & poſſeſſionem habet. Itaq; cum ego deſcendã in aliam ſententiain: de ea
facio regulam.
CSexta regula. Venditor qui rei uendite dominiũ habet: ad ipſius rei dominiũ
transferendum ex lege contractus obligatur. nam iuriſconſultus in uulgata. l.
ex empto.in hęc uerba ſcribit.in hoc iudicium uenit primũ id quod pręſtari con
uenit:tum ſi nihil conuenerit: uenire meram traditionem quę res facit emptorem
dominũ ſi quidem uenditor eſt dominus: ſi non eſt euictionis nomine uendito⸗
rem obligat.qua lege quid apertius:⸗ Sunt autem leges duæ inuicẽ repugnantes
uidelicet lex ultima in tit. de condict. ob cauſam quã Alciatus in cõtrariã opinio
nẽ cõfirmãdã inter primas appellat.cui opponitur. l. naturalis. . i. de p̃ſcrip. uer.
illic habentur hæc uerba. Si pecuniã dent ut mihi des ſtichum nõ eſt emptio ſed
inominatus cõtractus. aduerte hic eſſe formam innominati do ut des nõ aũt em
ptionis: unde licet re integra diſcedere neque ſoluetur itereſſe.in.l.naturalis.quæ
uidet illã abrogare alia ſunt uerba. Si pecuniã dem ut rẽ accipiã emptio & uẽd.
eſt ob uerbũ accipiã ꝙ merã traditionẽ ĩnuit. ĩ dubio enĩ ex uerbis cõtrahẽtium
mentẽ ĩterpretamur quę ubi cõſtat aliterq; manifeſta eſt uerbis non mutat᷑ neq;
in illis legibus agit᷑ de dñio transferẽdo uel eo quod ĩtereſt ſoluẽdo. Qud uero
negatur ex uerbis interprętari cõtractũ argu.l.ĩſulã. de preſcrip.uerb.ĩſulam hoc
mõ uendidi ut aliã reficeres nõ hęc uẽditio eſt. hic aliud latet. nec enĩ pretium in/
terceſſit quod proculdubio de uenditionis ſubſtãtia eſſe dicunt. inq; his parti/
cularibus pretiũ loco rei nõ eſt neqʒ res precii loco.& in.l.ſi uir uxori.de pᷣſcrip.
uerb.ꝙ ſimulate cõcipitur ueritatẽ nõ offuſcat. nec uerboꝶ error ubi certus ẽ cõ

De regu.iur.ff. Fol.lxxviii
ſenſus uitiat. l. ſi ꝗs in fundi uocabulo. de lega.i. ubi uero eſt ĩcertus ex ſorma uer
boꝶ colligitur. qua re nihil magis apud iuriſꝑitos in cõfeſſo eſt. in.l. ſ ſtipulatus
deuſur. que obeſſe uiſa eſt ubi dñs rei ex ſtipulatiõe nõ amplius obligat᷑ quã ex
priore otractu cui acceſſit ſtipulatio. dico ĩ ſtipulationẽ uẽire id ſolũ ꝙ in emptio
ne eſſet hoc eſttradẽdi obligationẽ ſed ex ea traditione ad quã obligatur dnium
neceſſario trãſſerri ait eni ea lex in poſteriori rñſo.ſi uẽditor ancillã tradidiſſet cu
ius dñium hẽbat ancillã ĩ bonis emptoris eſſe: idcirco partus quoq; dñum fieri.
