pꝛopꝛie vt in glo.¶ Itẽ op ꝙ hec.l. innuit ꝙ ipſe ꝓcura⸗
toꝛ exigat cautionẽ: imo videtur ꝙ ipſe pᷣſtet:vt.l.ſeruuʒ

quoqʒ · S/ ait pᷣtoꝛ.ff. e. So.fateoꝛ oppoſitionẽ ⁊ dic vt gl.
I¶ Itẽ op. ꝙ nõ caueat:vt.l.nõ diſtinguemus · S· fl ·ff. de ar
bit. So. ibi hẽbat mãdatũ ad ↄpꝛomittẽdũ.⁊ ideo videt᷑
hẽre ad ꝓſequẽdũ litẽ.¶ Itẽ op.ꝙ ĩdiſtĩcte cauesat:vt.l.
nõ ſolũ ·S. qui alieno.ff.dẽ ꝓcu.So.illa ſᷣm iſtã:qꝛ aut cõ

ſtat de mãdato ⁊ nõ cauet:imo ſine cautione admittitur:

aut ↄſtat ꝙ non hʒ mãdatũ ⁊ non admittitur etiã cũ cau⸗
tione:vt hic.ſ Sed ↄ pꝛimũ mẽbꝛũ op.jꝙ etiã ſi cõſtet de
mãdato caueat:vt.l.illud/S.·ſi talis.ff.de mino.⁊.l.qui in
rem.de oꝑi.no nuncia.So.ibi hẽbat minus legitimũ qꝛ
hẽbat gñale vbi ſpeciale exigebat᷑. Itẽ op.ꝙ etiã ſi cõ⸗
ſtet ꝙ non habeat mãdatũ admittatur:vt·.j.e.exigẽdi.ct
ff. e. ſed he. So. ibi ſpale in quibuſdã ꝑſonis cõiunctis/q̃

admittũtur cuʒ cautione de rato. Collige ergo ſic qꝛ aut

cõſtat ꝙ non hẽbat mandatũ ⁊ nõ admittitur niſi ſit con
iuncta ꝑſona:vt.·j.e.exigẽdi.Aut ↄſtat ꝙ hẽbat mãdatũ:
⁊ tunc aut hʒ ſufficiens ⁊ admittit᷑ ſine cautione de rato.
Aut hʒ minus legitimũ:vt qꝛ hʒ generale vbi ſpãle exigi

tur / vel habet ad aliã ⁊ non ad hoc et tunc non admittit

ſi autem eſt dubium de mandato / tunc admittitur cum
cautione de rato vt hic.ſ Itẽ op.ꝙ etiã ſi cõſtet de mada
to caueat:vt.l.ſeruũ quoq;:Sait ptoꝛ.ff.e.So.ibi.loquit᷑

in ſatiſdatione de defendẽdo qua pᷣſtat etiã ſi mandatũ

habet.¶ Itẽ op.ad ideʒ de.l.j.j. de ſatiſ.So.ibi loquitur
ex pte rei.⁊ in cautiõe de iudicato ſoluẽdo q̃ pꝛeſtat᷑ ctiã
ſi cõſtet de mandato ⁊ eſt rõ pꝛedictoꝝ:qꝛ illa ſatiſdatio

debet ceſſare ꝓpter mãdatum q̃ cõmitti non põt ꝓpter
mandatũ:nam illa ſtipulatio non dʒ interponi que non
cõmitti põt:vt.l.hec ſtipulatio ·S.diuus.ff.vt le.nomine

caue.⁊.lnon cogendũ·S. diuus ſabinꝰ.ff.e. Sed cautio
de rato eſt illa qᷓ̃ ꝓpter mãdatum cõmitti non põt.qꝛ qð

dñs ſemel voluit opoꝛtet ratũ hẽre: vt.l.põponius ſcri⸗

bit. ff. de nego. ge ergo illa cautio vbi adeſt mãdatũ non
dʒ interponi:ſed cautio de defendendo dñm quẽ pꝛeſtat
ꝓcuratoꝛ/actoꝛ non reddit᷑ nutilis ꝓpter mãdatũ.ĩmo
g interponi/lʒ aſſit mãdatũ.idẽ eſt ⁊ in cauti
one iudicatũ ſolui quã pᷣſtat ꝓcuratoꝛ rei ¶ Wodo q̃ro

quare cautionẽ de rato nõ pꝛeſtat ꝓcuratoꝛ rei. Rñdeo

qꝛ regulariter nõ intereſt dñs hẽat ratũ vel non:nã cum
caueat iudicatum ſolui ꝓcuratoꝛ rei ⁊ ſoluat qð intereſt
actoꝛis.an reus ratũ hẽat ⁊ ſi nõ intereſt nõ poſſet cõmit
ti cautio cũ debeat cõmitti ad intereſſe:vt.l.fl.ff.de pᷣtoꝛ.
ſti. Si non põt cõmitti non debet interponi:cauſaliter tñ
poteſt intereſſe ⁊ per ↄñs poteſt cõmitti:ergo debet tunc

interponi:vt.l.non ſolũ ·S. ſi ſtatꝰ.et · S· eſt ⁊ aliud.⁊.l.põ⸗

ponius ·S.ſi is.ᷣff.e.ſed ꝓcuratoꝛ actoꝛis ſemꝑ qñ eſt du⸗
biũ de mãdato cauet.qꝛ ſemꝑ rei intereſt hẽri ratũ ne ve⸗
xetur ſumptibꝰ ⁊ litibꝰ.¶ Itẽ quero qͥd ĩpoꝛtet vᷣbũ cau⸗ Cautlois
tionis:? Rñdeo aut ꝓfert a lege aut ptoꝛia/ aut ciuili. Si vbum qd
ſpᷣtoꝛia tũc accipitur ꝓ ſatiſdatione qñcũq; ſit genus:vt impoꝛtet.
l. a toꝛe.ff de ptoꝛia ſtipu.⁊ hic.aut ꝓfertur a lege ciuili.
vel hoĩe qð idẽ eſt:⁊ tũc aut ꝓfertur cũ aduiõe idonei⁊
ſumit᷑ pꝛo ſatiſdatione: vt.l.mãdato titij ·S.ſfi.ff.mãda.⁊
inſti. de ſatiſdati.tu· S. fi. Aut ꝓfertur ſimpliciter ⁊ tun
cũ nõ poſſit referri ad oẽs ſpẽs ſuas:vt qꝛ nõ eſt eadẽ rõ
oĩm ſpecierũ:⁊ tũc refertur ad eandẽ ſpẽm ⁊ ſic ad cauti

onẽ nudã.ar.l.q̃ſitum · S.illud.ff. de le.iij.ſic dicimꝰ in ꝓ⸗

miſſione.nã eſt genꝰ.⁊ põt referri ad ſtipulationẽ ⁊ nuldcſ’ũ

biu
bot
iure
Peſncgs date
chaicurefe
ollectiereye
Neott, nion
fenneretuue⸗
ioe gen
nitigen
e. uaie
Ohe
ia
toin

”

De Pꝛocuratoꝛibus. Fo. LXIIII.

miſſionẽ. Aut & pꝛofert vᷣbũ ꝓmiſſionis a tabellione. t in cauſa appellationis: ? tunc aut in pꝛima fuit pꝛeſtita ſa

tunc ꝓpter auctoꝛitatẽ ꝑſone bñ refert᷑ ad ſtipulationẽ:
vt.l. ſciendũ.de vᷣbo.obli.Sed ſi pꝛoferat᷑ ab alio imꝑito
vt a teſte.tũc refert᷑ ad ſpeciẽ nudã.ſ.ad ꝓmiſſionẽ nudã.
Itẽ quero an hec cautio poſſit mutari.⁊ dic vt glo.vel
plenius dic ꝙ aut qris an poſſit ex cõuentione partiũ al⸗
terari/ ⁊ dico ꝙ ſic.ſed efficitur cõuentionalis:vt.l.in cõ⸗

uentionalibꝰ.ff.dðe vᷣbo.obli.⁊.l.j.in.fi.ff. de pᷣtoꝛia ſtipu.

non aüt allego leges gloſe Aut queris an poſſit alteraii
inuito eo cui dʒ caueri ⁊ tunc dic ꝙ aut lex dicit ꝙ ſatis

tiſdatio ⁊ ſatiſdabit ⁊ ĩ iſta:quia pꝛima ſatiſdatio ad cau⸗
ſam appellationis non poꝛrigitur:vt.l.cum apudiff.iudi.
ſo. aut in pꝛima inſtaãtia nonfuit ſatiſd atio petita ⁊ tunc
in cauſa appellationis peti non poterit vt ſic negligẽtia ĩ
vng inſtantia noceat in alia ar.l.fi · S. illud.jde tẽpo.ap.
Ultumo nota maritũ poſſe eſſe pꝛocuratoꝛẽ vxoꝛ nõ cu
ratoꝛem vt in glo.

6 qIII Hõòn defenſo minoꝛe fit miſ⸗
Bm qui. ſio in poſſeſſionem bonoꝛum

4 „ etur ca f deiuſ veipignor eri geer eius 4 alate dz eius. ſed nealigene defenſoꝛ ab amtiniczat Amittra
yt. l. pmiſſo. de conſti. pecu.c.l.iiij.S. adijci.ff. de fideicõ. . Iſne remouetur. hoc dicit. ¶Quero quomodo ſit Amiſtra⸗
e lu.ct. l... iubet. de colla. bo. Aut dicit ſimpliciter ſati do⸗ Cogeſidus ad defendendum dici log cogetur remo⸗ toꝛ alicuiꝰ
nſi, riet tunc cũ ſatiſdatio poſſit referri ad fideiuſſoꝛes ⁊ ad uendo eum ab adminiſtratione ſi nolit defendere:ſed cer mioꝛis qͥ⸗
in obligatione gcneris vel alternatiua. ar. I. plerũq;. ff. re duo remedia: ⁊ ideo dic ꝙ compellet cum pꝛeciſe ca⸗ gẽ lus a0
6 de iure dotiũ. Aut lex dicit ſatiſdari debere cum fideiuſſ. ptis pignoꝛibus et mulcta indicta et hoc eſt pꝛimum re⸗ defẽdẽdũ
4 ct ab illa foꝛma non poteſt recedi contra volũtatem eius medium pꝛetoꝛis: vt inſti. ſatiſda.S.fi.⁊.l.j.j.reſpon.ff. de
H ſes qñ cui ſatiſdari dʒ vt.l paulus ff. de ſolu. ¶ Itẽ quero qñ di adminiſtratione tu. Sed ſea ecundum remedium eſt ipſum
dicat du⸗ catur res facta dubia: dicit glo. ꝙ per negationẽ vt. iu. remouere ab adminiſtratione alium ſubꝛogare:vt. l. fi.
. bia.· Eauibus ad liber. ꝓcla.non li. Sed cerie ego bene cõfi⸗ S. vefenſionem.de admi tu. ¶ Item quero qualis cauſe
teoꝛ ꝙ per negationẽ res efficitur dubia.i.non reddit᷑ cer cognit᷑io exigitur ad hocvt fiat miſſio in bonis abſentis.
4 ta:vt dicta.leiij.qui.ad li. ꝓclama.non lʒ.ſi tũ res nõ effi⸗· Hñdeo ſummaria ⁊ erit ſi ummaria duobus modis. Pꝛi
6. citur dubia: ita mens iudicig vacillet. na cum ꝓpatio fno quia non plene. ꝓbabit ſed foꝛte per iuramentum ca
ftat iudici:vt.l.quinquaginta.ff. de ꝓbatio.⁊ hic nil ſit ꝓ lumnie ar.l.theſaurus ·ff. ad exhibẽ. Alij dicũt ꝙ plenius
d batũ iudexnõ hj dubiũ imo pꝛo certo ꝙ pcuratoꝛ nullů debet vocere de iure ſuo: ⁊ tunc dicetur cauſa ſummaria
t habeat mandatum: qꝛ illa que allegant᷑ in iudicio/ſinõp pꝛopter id tãtum qð ſequitur. Secundo dicitur ſumma⸗
teh bẽtur habent᷑ ꝑinde ac ſi non eſſent: vt.l.duo ſunt titij. de ria:quia altera tm parte pꝛeſente pꝛoceditur vt dixi in.l.
iudicis vacillare.habe ſe ſemit 3 Exl f. ex qui.cauſis in poſ.ea. Itẽ q̃ro in quibꝰ bo Wiſſio in
4 bationẽ ⁊ reus habet ſemiplenã pᷣſumptionẽ ꝓ ſe qͥ pᷣmo nis flet miſſio.dicit glo.ꝙ aut agitur reali ⁊ fit imo in poſſel. ĩ q⸗
ir hẽbat plenã:⁊ ideo merito dʒ dici tunc res dubia cũ hñt re petita aut perſonali:⁊ tunc olim fiebat in omnia bona bus bonis
. aliqd P ſe quilibet. nã dicit lex ꝙ in dubijs cauſis refert hodie pꝛo menſura debiti declar ati:ſʒ ſi agitur ypotheca dʒ fleri.
4 luramentũ: vt. l admonẽdi.ff. de iureiu.ſed nunqᷣd dĩ du⸗ rig fit miſſio in omnibus bonis:ſʒ hoc vltimum ita pꝛoce
c biuz p ſola negationem: certe nõ imo per ſemiplenã pꝛo⸗ dli ſi agatur ypothecaria pꝛo omnibus ſecus ſi pꝛo vna
gi bationem:vt nõ.dicta.l.admonẽdi.⁊.l.in bone fidei . . de re:quia tunc illa ſola reuocaretur:vt.l.fulcinius·S. itẽ vi
d iur eiur. ſic ⁊ hic dicetur eſſe dubiũ ſemiplene ꝓbato mã⸗ deamus.ff ex qui.ca. Item etiam ſi agatur pꝛo omnibus
m AMefacta dato. ve conſuetudine tñ ſeruatur opinio glo. Ytẽ qro ſhale videtur in legato vt non auocentur omnia:ſed qua
i Dubia ĩ cu re facta dubia in cuius erat electione an ꝓcuratoꝛis caue tenus eſt legatum: vt.. . & fi ..communia de lega. verũtñ
ius electi⸗ re vel plene ꝓbare mandatũ. Rñdeo licet de hoc ſit owgi⸗ quidã dicunt ꝙ ibi loquitur in effectu:ſed tñ omnia aduo
tti one erit / nio:tñ hec ẽ vᷣa ꝙ ſit electio ꝓcuratoꝛis cũ tencat᷑ alena⸗ cat. ¶ Iteʒ quero ex cuius contumacia fiat miſſio:⁊ dicũt
i vel cauere tiue:vt.l.plerũq;.ff. de iure dotiũ. Pꝛeterea nil pꝛodeſſet quidã ꝙ ex contumacia Scuratoꝛ qð impugnat ia. de a⸗
di vel plene ꝓcuratoꝛi feciſſerẽ dubia: ſed poſſet reus ab eo exigere re. per. Ij.S ſi ꝓcuratoꝛ ff ſi quis ius dicen. nõ obtemꝑa. ?
mãdatũ p plenã pꝛobationẽ mandati: dicimꝰ ergo ꝙ ꝓcuratoꝛ ad male: qꝛ ibi loquitur in mulcta que nõ põt imponi domi⸗
d bare. iudicia admittatur ſemiplene pꝛobato madato cũ cauti⸗ no niſi exvero dolo ⁊ per conſequens ex pꝛopꝛiò vt nota.
u one inuito reo:vt hic. ſʒ in ꝓcuratoꝛe ad negocia ſecus: in. l. non videtur.ff. de regulis iuris. Sed quãtũ ad miſſi
J quia ſi milleſies velit cauere ⁊ dubitetur de mãdaro debi onẽ in poſſe.dic ꝙ ante lit. conteſt. contumacia p ocura⸗
n toꝛ non cõpellitur ci ſoluere:vt in aut.de mãda.pᷣn.S.j. toꝛis non nocet dño poſt lit. conteſt.ſic vt.il. apud celſuin
ani A dd 4 Ex hac lege adde tres cõclu. vnam ex⸗ S · queſitũ ·ij.ff.de doli excep.⁊.l.pure.S. actoꝛis.
o 1 o pꝛeſſam in tex. alias duas tacite a con⸗ Additio No. ex pꝛeſẽti ꝙ adminiſtratoꝛ pꝛopter
Nre trario ſenſu ſᷣm glo.hic.⁊ in.l.non ſolum ·S.qui alienoet eD DeelU. eius negligentiã vel contumacia poteſt
ſon ibi doc.ff. eo. cano. in. c.j. ex. eo. ſpec. in ti. de ſatiſda.Siij. per iudicem ab adminiſtratione remoueri ? ad hoc iſte
nine Pꝛima concluſio eſt ꝙ pꝛocura.de cuius mandato dubi terx.eſt ſing.ᷣm bal. in. l. mãdatum in.vj. coł.jmãda.ꝙ iu⸗
ltur / ad mittitur cũ cautione rati. amplia iſtam regula, dex qui videt pꝛocuratoꝛeʒ abſentis eſſe contumacẽ põt
MB duobus modis. Pꝛimo vt ꝓcedat nõ ſolum in pꝛocura. eum pꝛiuare officio ne eius contumacia boſt hac in ali⸗
ſat⸗ pꝛiuate ꝑſone/ſed etiam in pꝛocuratoꝛe pꝛo vniuerſitate quo noceat domino ⁊ no.bene iſtã pꝛacticã ⁊ idem dicii
hon ꝙpꝛocura. vniuerſitatis ſi dubitetur de eius mandato/ ſaly.hic in vltimo not. ⸗
admittur cum eius cautione rati. tex. eſt no.in.l. ij. S hoc E ia. Abſens ex pꝛobabili? neceſſaria cau
ine etiam . .de iura. calũ et ibi no. bal.in. iij. not. ? reputat te⸗ ENN N.Ul. ſa minus legitime defeſus reſtituitur
dali nendum menti. Secũdo amplia vt pꝛocedat etiam coꝛ; Vy /ad totꝗ cãz. hoc dicit. ¶ Mota abſentẽ reſtitui
ar bitris cum arbitria redacta ſint ad ſimilitudinem iudi Aad totã cam. Item nota ꝙ mulier non poteſt
ide⸗ cioꝛum. l.j.ff de arbi ita patet ex no.per glo.in.l.non di⸗ defendære.¶ Item nota ꝙ quinon poteſt agere nec defen
(n ſtinguemꝰ. S. penul.ff. de arbi.per doc.hic. Spec. in titu. dere.ſ¶ Item nora ꝙ mulier in reʒ ſuã pꝛocuratrix poteſt
tt de ſatiſda .S. iij. in verſi.item queritur. an cautio de ra⸗ agere. H HS
int to debeat pꝛeſtari in arbitrijs. Iſtam cõcluſionẽ limita ¶ Sp. ꝙ non reſtituatur quia non potuit contra ipſum Abſẽs an
to. q́ttuoꝛdecim modis:ꝑ iaſo.hic latiſſime.in.j.ij.⁊.iij.col. diffinitiue pꝛonunciari:ſed interlocutoꝛie.l.fulcinius.ff. ſit reſtitu⸗
lerti m rẽ In omni cauſa pecuniaria pꝛo⸗ quibꝰ ex cau.in po.ea.nam lit.non conteſtata non poteſt endus.
e curatoꝛ admittitur dum tñ ſolẽ⸗: ferri diffinitiua ⁊ ſi feratur non tenet:vt.l.ᷣfi · S.illud .(. de
ho⸗ VV mqpiter ſatiſdet. hoc dicit. tempo.ap.So.hic ſe abſentauit lite cõteſtata.q¶ Itẽ op.
to⸗ „AA&Op. hec littera innuit eſſe cauſam appellati ꝙ male arguat tex. naʒ queſtio foꝛmatur in muliere defẽ
ee 6 onis ergo non põt peti caueri de rato:vt.j.e.l.ita demũ. dente ⁊ tex.reſpondet᷑ in muliere agente ⁊ multuʒ ſunt di
r So.vt glo.ſ¶ Itẽ op.de.lʒ.penul.S.ad crimen.ff.de publi. uerſa hec.ſ.agere ⁊ defendere:vt.l.j⸗ ſde ſatiſda. Solu.
S iudi.So.vt glo.Contra quã op.de.łꝝfi /de iniur. So.vt bene loquitur tex.ſi adiſcias ei maioꝛem hꝛopoſitionem
Pg glo. Collige ergo ſic.qꝛ aut venit ad cauſam pꝛincipalẽ ⁊ arguas ſic. qui non admittitur ad agendum pꝛo alio ꝓ
l et in ca dʒ ſatiſdare ⁊ niſi ſatiſdet reijcit᷑ vt hic.ᷣm vnam pter conditionem perſone non admittitur ad defenden⸗
elt lec.⁊.l.ſeruũ qͥq;S· ait ptoꝛ.ff. e.Aut venit ad cãm appel dum:ſed mulier non admittitur pꝛo alio ad agendum ꝓ⸗
ls lationis tm̃/⁊ nõ fuit ad pꝛimã ⁊ tũc dʒ ſatiſdare.yvt.l.fi. pter conditionem perſone:ergo nec ad defendendum-
n I de ↄſoꝛ. eiuſdẽ litis.Aut fuit in cã pncipali ⁊ mõ venit ¶ Item op.ꝙ non reſtituatur ad totam cauſam:ſed ad apᷣ
ſſ
lli

pter conditionem perſone pꝛohibetur etiam defendere:
ſed mulier pꝛohibetur pꝛo alio agere pꝛopter conditionẽ
perſone:ergo pꝛohibetur alium defendere:cum ergo mi⸗
les non fuit legitime defenſus iuuatur ope reſtitutionis
ad totam cauſamvlł ipſo iure ſᷣm ea q̊.S.dixi.h.d.
Vltra duo no.bar.hic poſt gloſ.no.dili⸗

But rigarius ſup

er ſcoo libꝛo Codicis

natoꝛiã. So. vtglo.que ſolũ diuerſificat caſus ⁊ ideo dic

ꝙ declinatoꝛias alias ⁊ dilatoꝛiã remittit vt in cõtrario

Sed hãc declinatoꝛiã remittit duabus rationibus. Pꝛi
ma qꝛ miles poſſet eſſe terribilis aduerſario ⁊ ex hoc poſ
ſet ſuccumbere aduerſarius ⁊ ſic ſaperet naturã perẽpto⸗
rie. Alia ratio eſt quia eſſet damnum reipublice quia a mi

„ —

pellandum tantumvt.l fi·ff. de ĩ integ. reſtitu. So.· hic nõ bet nocere ei qui talem elegit:vt.l.j. cuiuſcũq;.ff. de ex⸗ .
fuit plene defẽſus: ibi ſic.¶ Quero an ſit opus reſtitutio⸗ crxrci. .l.ſed ⁊ ſi pupillus·S parui.de inſtito. Alij dicũt ꝙ 6
ne an ipſo iure iuuetur: æ ꝙ iuuetur ipſo iure pꝛobo ſic: q ratio eſt quia ſi condemnaretur ⁊ bona publicarentur no 4
ſi mulier nullo modo poteſt defendere: ergo eius contu⸗ pꝛodeſſet reo cautio de ſatiſdando:quia non eſſet ſibi cõ⸗ 6
macia non facit abſentem eẽ contumacem:ſi ergo non eſt ſultum: ſed certe hec ratio pꝛocederet quando non habe⸗ 4
cõtum ax:ergo ſententia lata ð eum ipſo iure non tenet: vt ret mãdatũ:ſed quãdo haberet non qꝛ tunc executio ect 4
l.j·S. item cũ ex edicto.ff. que ſnĩe ſine appel.reſcin. Si er⸗ fienda in dominum: tene ergo pꝛim rõnem vel hãc vlti⸗ 1
go non tenet ipſo iure ergo non eſt op⸗ reſtitutione. Secd mã quãdo non habet mãdatum.
dic ꝙ aut lite non conteſtata contra abſentem ſed conte⸗ Additi 0 Per iſtum tex.determinat bal.ꝙ pꝛela⸗ 4
ſtata cuʒ muliere eſt ſententia lata:⁊ tunc ipſo iure abſen⸗ ,tus accuſatus de dilapidatione in curis
ti non nocet: aut fuit facta conteſtario cum eo qui ſe poſt romana non poteſt interim tãq; ſindicus monaſterij age
= ea abſentauit:⁊ tunc aut mulier tempoꝛe ſnĩe fuit citata ⁊ꝰ re vel conueniri qð eſt tenenduʒ mẽtiſᷣm bal.tamẽ adde
ego condemnatus:vel mulier citata ⁊ ipſa condemnata: lo. in · S· ſi quis autem.⁊ ibi Ang.de are. ĩſti. de ſuſpe. tu.
æ tunc ipſo iure etiam non nocet abſenti:quia non eſt con acit tex. in. c. licet hely·S· qꝛvero.de ſymo.Sed in contrs 4
tumax: vt.l.j·S. item cuʒ ex edicto.ff. que ſen. ſine appel. rium eſt foꝛtiter tex.in.c.venerabili.de offi. deleg. ⁊ ibi gl. .
reſcin.⁊ ita pꝛocedat glo.que dicit ipſo iure iuuari:⁊ etiã in verb.ſuſpectus per bar.⁊ alios in.l. ꝙ ſi foꝛte · S. j. ff. de
in caſu ſuperioꝛi poſſet ſuſtineri glo.aut fuit abſens tem⸗ ſolu.cano.in.c.omnipotens de accu.Limita iſtum tex.ſa c
poꝛe ſnĩe citatus:ſed mulier comparuit ad defenſionem: uoꝛe fiſci. tex. eſt no.in.l.pe.ff.de accu. Secundo limita ſi
? tunc licet abſens non ſit vere contumax:eſt tamen ficte accuſatoꝛ deſiſtat vel tranſactus ſit annꝰ.l.reus.ff.de mu. u
2 tenet ſententia:ſed reſtituitur ad totam cauſam cum ſi ⁊ hono.l.lucius·S. idem reſpondet.ff.ad munici. le
fuiſſet legitime defẽſus reſtitueretur ad appellãdũ. Itẽ W lit 1Etiã ex reſcripto non admuti⸗ ſ⸗
op. ꝙ mulier poſſit agere: vt. l. iiij. ff. de li. ca. So. vt gl. po . em.ꝛur ad ſimplicem defenſionẽ mi ſn
ne ergo caſum pinguem ſic:miles quidã fuit conuẽtus e les: ſed admittitur ſi eſt in rem ſuam. hoc dicit
lite cum eo legitime conteſtata ſe abſentauit cã rei publi⸗ aAcũ. I. que ſtipendia..e. N.
ce ⁊ ſic ex neceſſaria ⁊ pꝛobali cauſa cum eo abſente vo: ¶ Op. ꝙ ex reſcripto poſſit remitti ꝙ ſi id de quo minus d
eius ad defenſionem comparuit ⁊ lata fuit ſententia con⸗ videtur ⁊ c᷑.ſed ita eſt ꝙ potentioꝛ eſt ratio dilatoꝛie qᷓ; de 1
tra militem abſentem qui poſtea reuerſus eſt ⁊ querit ab dlinatoꝛie: qʒ patet: q; ſi fideiuſſoꝛ dilatoꝛiã omittit non
imperatoꝛe qualiter ſibi coſulatur imperatoꝛ repetit the⸗ agit mãdati interim: vt. ff mada.l.ſi tibi madauero in ᷣn
ma pꝛopoſitum vt videat an bene intellexerit querentem cipio:ſed declinatoꝛiã poteſt obmittere:vt.l.fideiuſſoꝛ S. 1
⁊ eo bene intellecto rñdet ꝙ non fuit legitime defenſus xꝓ quedꝗ.ff. mãda.ſed dilatoꝛiã remittit pꝛinceps: vt.l.quo
vxroꝛem: ⁊ hoc pꝛobat ſic qui pꝛohibetur pꝛo alio agere pꝓ tiẽs.S. de pꝛeci.impera.offerẽ. ergo multo foꝛtius ⁊ decli 3

iline

vaB
(uwyt
drrer

Miles an Add itio genter ꝙ mulier non poteſt eẽ pꝛocura⸗ litia reuocaretur ⁊ reſcripta contra publicãvtiluatẽ non Miles an caunloc
poſſit eſſe trix pꝛo marito etiam abſente indefẽſo.licet iſto caſn be⸗ valent:vt.l.reſcripta.S. de pꝛeci.impera.offeren.⁊ ſic pa⸗ poſſit eẽ p oſcie ni

pꝛocura=⸗ ne poſſet eſſe pꝛocuratrix pꝛo patre.l. feminas.ff. eo. intel tet ꝙ due ſolutiones vltime quas ponit gl.ſunt rationes curato. Ci ann⸗
trix ꝓ ma lige quantum ad totum pꝛoceſſum:ſed quantuʒ ad allega prꝛime ſolutionis.¶ Item op. ꝙ poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ mi· ſosno⸗ S
rito abñte dum ſolum cauſas abſentie bene mulier admitteretur ſ̊y les:vtjj.e.que ſtipendia.So.poteſt eſſe pꝛocuratoꝛ in reʒ ſiegio ce
bal.in.l.alienam·eo. ss ſuã:vt i bi non ſimplex vt hic.¶ Item oppo.ꝙ poſſit pꝛo n
1 S nnumero ſuo eſſe pꝛocura. vt.l.filius · S· milites.ff.eo.So. e
Ctione MNon admittit᷑ quis ad agẽ Pr=fateoz oppoſitionem. Sed an idem in clerico. 1
VAAR dum pꝛo alio niſi eum pꝛoq y R Reſpondeo ſic vt glo. OðUð

agit velit defendere
R COp. ꝙ non debeaz defendere: ſed cauere de
defendendo:vt.l.ſeruum quoq;.S. ait pꝛetoꝛ.ff.e. So.aut
reus vult in continenti reconuenire ⁊ debet defenderevt
hic aut non vult ſtatum defendere ⁊ tunc debet cauerevt boc dicit.
in ↄtrario.i¶ Sed contra hoc opponit pe.ſic ꝙ ſi reus poe⸗ R¶ Quero an hec lex habeat locum invtili pꝛo
tit ſibi caueri:⁊ pꝛocuratoꝛ dicit ſum paratus defendere poſita nomine militis ⁊ in directa pꝛopoſita nomine mili Actio di-
ſtatim reus poterit pꝛocuratoꝛem grauare ⁊ de ſatiſdan tis ⁊ certe habet locum hec lex in vtraq;.Sed in quo dir recta ⁊vti
do qð erit abſurduʒz. ¶ Sed glo. in. l. ſed ne. ff e. reſt⸗ pondet ferunt directa ⁊ vtilis.ſed certe differunt in narratione ⁊ lis in quo
ꝙ aut reus habet in pꝛomptu iura ſua: debet ſtatim age concluſione.nam qui pꝛoponit vtilem debet ſolum titu⸗ differunt. 4

W Pꝛocuratoꝛ aliũ ꝓcurato 1
— Bod quiS.inõ facit. b. d. ia.bu. . ſ

R V ₰½ Miles in rem ſuam
4 3 GB 1 ſtip endia. poreſt eẽ pꝛocuratoꝛ OOY?J

lum allegare ⁊ non ceſſionem:ſed titulus eſt talis ex quo

re:aut non habet in pꝛomptu ⁊ ſtatim nõ cogitur agere:
ſibi cauetur. ¶ Sed querit. S. de cho. quid ſi actoꝛ mittit ſolo trãſitvtilis:ałs ſi ex ſolo titulovtił nõ trãſiret opoꝛ
pPpcuratoꝛẽ ĩ lõgiquã ꝓuĩciã ad litigãdũ ꝓ ſe? reꝰdicit teret fieri mẽtionẽ ceſſiõis ĩ narratiõe ⁊ ſivtilis ꝓponere
vult ꝓcuratoꝛẽ ſatiſdare de defẽdẽdo actoꝛẽ ĩ cã.x.miliũ tur quando ex titulo ſolo trãſit vtilis nõ debeo agere ex
libꝛarum ⁊ pꝛocuratoꝛ qui eſt ibi extraneus non poteſt ccſſioe vñ dicã / dico te debitoꝛẽ ticij in centũvẽdidit mi⸗ 4
fideiuſſoꝛes inuenire quid erit nunquid excludet᷑ ipſe ab hi nomen:quare peto te mihi condemnari: ⁊ ſic cõcludo
agendo per tales fraudes rei.dicunt quidam ꝙ commit⸗ mihi ſimpliciter: ſed ſi pꝛ’oponã directã nomine cedẽtis.
ttetur iuratoꝛie cautioni poſtq; ſatiſdare non poteſt ar. l. tunc exercitium directetraſeat ꝑ ceſſionem debeo ceſſio⸗
De die.ff. qui ſatiſda.cogan.x.l.cum clericis.S.de epiſ. et nem allegare ⁊ dicere dico te debitoꝛeʒ talis ⁊ eum mihi 8
clericis. vt ſic obuietur fraudibus ar.l. ſatis de falſis. ? ceſſiſſe ius ſuum: quare peto te mihi pꝛocuratoꝛio noĩe 1
l.in fundo.ff de rei vendi.qð ſatis eſt equũ.lʒ bene nonꝓ cõdemnari:⁊ ſic patet ꝙ etiã in narratione ⁊ in concluſio
betur niſi vt dixi. ¶ Item op. ꝙ ſatiſdare non debeat vt.l. ne eſt differentia an pꝛoponatur vtilis vel directa:quecũ
ſeruũ · S. fl. cum.l. ſe.ff. e. So. vt gl. quia aut eſt pꝛocuratoꝛ: q; tamen pꝛoponatur opoꝛtet allegari contractum ceden
in rem vnamtt. =Sð tis ⁊ vti eius adminiculo.Ex hoc inſurgit argumẽtũ ad n
= Eum Accuſatus de crimine non debʒ eſ queſtionem. Solet queri an exceptio que obſtabat cedẽ⸗
AEECE ſe pꝛocuratoꝛ alterius.¶ Sed que ti obſtet ceſſionario.⁊ certe ego puto ꝙ aut loqmur in ceſ Ceſſiona⸗ v.
W geſt ratio huius.l.reſpondeo.quidam intelligüt ſione aut in delegatiõe ſi loquimur in ceſſione: tunc exce riꝰq̃lit᷑ fot i⸗
H, RD, „. loquatur in crimine capitali.Et ẽ ratio tune ptio que obſtabat cedenti ſemper obſtat ceſſionario ſiue met libel⸗ n
quia ſicut condemnatus non poſſet in cauſa ſubſiſtere ira agat vtili actione ſiue directa cum ſemper nominet in li⸗ lum. i
nec lite pendente:vt.l.qui reus.ᷣff. de publi. iudi.alij intel⸗ bello auctoꝛem ſuuʒ / ⁊ eius adminiculo vtitur: vt. S. dixi
ligunt in quolibet crimine ⁊ dicunt ꝙ ratio eſt quia tẽde⸗ vt.l.pomponius ·S. cum quis.ff. de acquiren. poſſeſ.. l. pu ſ

ret ad ſuam cauſam potius q; ad alienã:ſed certe hoc de

re · S· actoꝛis.de doli excep.Si aũt loàmur in delegatiõe

ex
g
no
lco⸗
obe⸗
eit

nelg
tutis
age
dde
lt.
n
bigl
fide
erft
lta ſl
eine.

miti⸗
nei
(diet

minus
echde
it on
dunfn
ſorg⸗
ld
1deli
lo dr
Nrario
. P⸗
vocpo⸗
eripto⸗
igan
tenon N
ſic hrgh
tiones ant⸗
toꝛnx·
rinte;
ſit poo
0,G0.
lerico⸗

Dcure⸗
n
n ſam
curotot

tlig
enlibn
vodkſn
nonetlei
mmtiwin
erc
et oho
geret
iditn⸗
cocod⸗
das⸗
ſſc⸗
Immhi
nio hol⸗
nnlſt
zque
lin
raii
tcehli/
rud
ne
. ſuen
etule
,S
elul
legnhe

S=

4

=

7

=☛
=

De Pꝛocuratoꝛibus. Fo. LXV.

tunc creditoꝛ non vtitur adminiculo ſui actoꝛis: unmo
gsgit ex pꝛopꝛia ſtipulatione quã fecit:⁊ ideo tunc pꝛece⸗
dit illa diſtinctio an habeat cauſam lucratinam / ⁊ ei ob⸗
ſtat exceptio ex perſona delegantis:aut habet cauſã one
roſam ⁊ tunc non.vt.l.doli.ff.de nouatio.Nec ov.l.apud
celſum . S. ſed cum legitima. vbividetur loqui in ceſſione:
et tñ dicit non obſtante ceſſionaria exceptione ex perſo⸗
na cedentis:nam poteſt allegari duobus modis vno mo
do ꝙ ibi fuit vendita hereditas ⁊ non iura.vnde exvẽdi
tione hereditatis traditione ſequuta efficioꝛ dñs.vt.l.qͥ
tibi de here.vend.⁊.l.ẽptoꝛ.⁊ ibi no.⁊ ideo mihi obſtat
exceptio/qꝛ ago ex pꝛopꝛio contractu necvtoꝛ adminicu
lo alterius:quia ago ex pꝛopꝛio dominio fundato in me/
nec habeo neceſſe ĩ libello nominare auctoꝛẽ meũ:⁊ ideo
ſolet etiam queri de bannito/vel malapago quibus non
debet reddi ius an ci cedant actionem ſuam. Alij obſtet
ceſſionaria exceptio ex perſona cedẽtis ⁊ multum eſt cõ
munis illa opinio vt diſtinguatur an ceſſionarius inten⸗
tet vtilem nomine ſuo ⁊ ei nõ obſtet exceptio ex perſona
cedęẽtis / an intentet directum nomĩe cedentis: ⁊ tunc ob
ſtet ⁊ ita loquitur pᷣm alium intellectum dicta.l.apud cel
ſum ·S.ſed cum legitima.tñ vt dixi melius eſt diſtiguere
ceſſioneʒ a delegatione ⁊c̃.etiam hic eſt ar.ꝙ exceptio cõ
penſationis que obſtabat cedẽti obſtet ceſſionario t hoc
duplici rõne:pꝛima qꝛ exceptio compẽſationis eſt in rẽ.
AItẽ qꝛ ceſſionariꝰ vtitur adminiculo ſui actoꝛis vt dixi.
¶ Auerit glo.an miles in ſuis cauſis criminalibus poſ⸗
ſit interaſſe.⁊ dic vt ipſa. Itẽ ⁊ inducit legẽ in argumen⸗
tũ ad duo:pꝛimo cuius dicatur eẽ ꝓpꝛia cauſa. Secũdo

an pꝛocuratoꝛ in rẽ ſuam iuret de calumnia. ⁊ dic vt glo.

Jacob. Butrig.
Ad ditio Quero qualiter cognoſcatur an ꝓcura⸗
Pꝛocura Oet toꝛ in rẽ ſuã intentet directas actiones
toꝛĩ rẽ q̃ti nomine cedentis an vtiles nomine ꝓpꝛio ſuo.dic vt per
ter cogno Bar. ⁊ alios hic.⁊.in.l.ſi duo.ff.de ſolu.⁊ in.lłſi quis ĩ reʒ
ſcek an in⸗ vbi glo.ff. de ꝓcur.⁊ in.l.plane.ff. fami.her. Bal. in.l.fl.j
tẽtet dire⸗ qñ fiſ.vel pꝛiua.⁊ vcritas eſt ꝙ iſtud cognoſcitur ex con⸗

ctas actio cluſione libelli.nam ſi petat condẽnari pꝛocuratoꝛio no⸗

nes noĩe mine ſibi apparet ꝙ intẽtat directas:ſi vero petat condẽ
cedẽtꝭ an nari ſuo nomine ⁊ ad ſuam vtilitatẽ tunc intentat vtiles

vtiles no⸗ Effectus eſt duplex:qꝛ q ĩtẽtatur vtilis ſuo nominc ex
mie ꝓpᷣo.ceptio que obſtaret perſone cedẽtis puta ſi eſſem excõica

tus qui nõ poteſt audiri agendo.c.ij.de excep.in.vj.⁊ in

c.intelleximꝰ. de iudicijs.non obſtaret cedẽti: ſecꝰ ſi intẽ

taret directã ᷣm bal.⁊ paul.de caſt.hic.Secundo qꝛ pᷣui⸗
legia actionis puta actionis de dote habẽt locum ſi intẽ
tetur directa nomine cedentis ſecus ſivtilis nomine ſuo
Hᷣm Bar. in.l.poſt dotẽ. ad fi.ff.ſolu.matri.Bal.in.l.j.ĩ.v.
colꝗ. de pꝛiui.dot.⁊ in.l.ij.quando fil.vel pꝛiua.⁊ ĩ.l.he⸗
redemj. de heredi actio.

EREE NMNõ pꝛeiudicat ꝓcu
an J pꝛo ¶ uratoꝛ. ator dñoĩ eo quod
excedit mand atum. h. d. ec lex habet tria
ſeon d: ꝛlmun durat vſq; ad verſiculum
ꝙ ſipĩcnum. Secundum durat vſq; ad verſiculum cuʒ ſi
quid. Tertium duratvſqʒ; in finẽ.⁊ quodlibet reſponſum
habet duas lecturas:⁊ ideo quodlibet legam per ſe.
¶ Erx tex.ad vnam ſpeciẽ .i ad vnum articulũ cauſe ſ̃ʒ
vñz Mar. vl.i. vnã litẽ pʒʒ gi.⁊ ſic ĩtelligit᷑ duobꝰ modis.

¶ Quogd ſi plenam. ¶ Iſteverſiculus hʒ duas lecturas.

vna ꝓ. S. in pꝛincipio fuit datus ad vnum articulum hic

ad totam cauſam. Alia lec.eſt quod.S. habuit mãdatum

ad vnam litem:ſed non habebat plenam defenſionẽ:hic
ſic cũ hoc impoꝛtet ſuũ dictũ.
ſiculus legitur duobus modis: vno modo in dolo com⸗
miſſo in tranſigẽdo: alio modo in dolo commiſſo in liti⸗
gando.i¶ Quero qũo in pꝛincipio huius.lʒ.fuerit datꝰ ad
vnam ſpẽm. Reſpondeo duobus modis:vno modo ꝙ fu
it datus ad vnum articulum:⁊ ideo non põt ad ſentẽtiaʒ
venire ac ſi fuiſſet datus ad totam cauſam poſſet ad ſẽtẽ
tiam venire:vt in ſecundo reſponſo. Si tamẽ dolum cõ⸗
miſiſſet in litigãdo teneretur dño actione mandati / vt ĩ
tertio reſponſo:alio modo poteſt intelligi ꝙ in pꝛimo di
ccto hẽbat mandatũ ad vnã litem:⁊ ideo non poteſt tran
ſigere qꝛ non hẽbat de hoc ſpãle mandatum ad vnam li
tẽ /vel gñale cum libera:cum habuiſſet poſſe etiam tran⸗
ſigere vt in ſecundo caſu. ſi tamẽ dolum in tranſactione

Cum quid. ¶ Iſte ver

commiſſum teneretur domino actione mandati:vt in ter
tio caſu. ¶ Nota ergo ꝙ datus ad vnam ſpecieʒ non po Pꝛocura
teſt aliam mouere:ſic ⁊ indelegato.vt dicu glo. Item q̃ toꝛ datus
ro quando dicatur habere plenam defenſionem. Hicunt advnã ſpe
quidam ꝙ habet plenam quando habet ſpeciale cuʒ libe ciẽ nõ põt
ra intelligentes ſᷣm reſponſum in pꝛocuratoꝛe tranſige⸗ aliã moue
re/ſed hoc non placet:quia etiam generale cuʒ libera ſuf re.
ficeret.vt.l.libera.ff.de pecu.⁊.l.pꝛocuratoꝛ cuʒ libera. ff.
eo. Pꝛeterea hec lex dicit non reſcindi rem iudicatã: er⸗
go nonloquuur de tranſactione ſed de ſententia.de hoc
tamen ſtatim plenius dicam.i¶ Opp.ꝙ dolus pꝛocurato⸗ Pꝛocura
ris non noceat domino.vt.l.apud celſum.S.queſitum.ſff. toꝛis do⸗

de doli excep. So.dicunt quidam ꝙ hic habebat ſpecia⸗ Iꝰ an noce

le mandatum in contrario non. Alij dicunt ꝙ aut habet gt dño.
generale cum libera ⁊ poteſt nocere vt hic / aut ſine libe⸗
ra ⁊ non vt in contrario.Alij dicunt ꝙ aut loquimur ãte
litẽ cõteſt atã ⁊ non nocet dominovt in ↄtrario: aut poſt
lit. conteſt.⁊ poteſt nocere vt hic.quid ergo eſt veriꝰ.Rñ

deo aut pꝛocuratoꝛ vult nocere dño per contractũ.ſ.trã⸗

ſigẽdo:⁊ tunc pꝛocedit illa ſolutio/ꝙ aut habet ſpale vel
generale cum libera ⁊ nocet dño vt hic ſᷣm vnam lec. Si
autẽ gñale tantum tunc ſecus vt in contrario:aut pꝛocu⸗
ratoꝛ vult nocere domino in executione iudicij / ⁊ tunc
pꝛocedit illa ſolutio:aut non eſt lis conteſtata ⁊ nõ nocet
vño vt in contrario:aut eſt lis cõteſtata ⁊ nocet vt hic ſᷣp
aliam lec. Atem opp.ꝙ non agat contra pꝛocuratoꝛem
ſed poſſit agere contra aduerſarium /vel ſi conueniat᷑ ex
ſnĩa poſſit opponere exceptioneʒ doli.vt.l.cum a te.ff. de
dolo. So.aut aduerſarius fuit in dolo ⁊ tunc pꝛocedit cõ
trar ium:qꝛ quantum ad vim ſentẽtie ſi velit agere obſta

bit ei exceptio:aut queris quo ad alia damna:⁊ tunc aut

vult ſubire aduerſarius iudicium ſub exceptione ſi collu
ſum eſt ⁊ non conuenitur de dolo.vt.l.ſi pꝛocuratoꝛeʒ in
pꝛin.ff. manda.cũ ſi.aut non vult ſtatim ſubire:⁊ tunc de
bet cõueniri de dolo pariter vt pꝛocuratoꝛ:ſed quia ꝓcu⸗
ratoꝛ tenctur actione mandati⁊ aduerſarius debet tene⸗
ri de dolo/ceſſat actio de dolo pꝛopter actioneʒ que com⸗
petit. ſed ſi a pꝛocuratoꝛe exigi non poteſt conueniet᷑ ad
uerſarius:ſi autem aduerſarius non fuit in dolo non con

uenitur ipᷣe niſi in ſubſidiũ.vt.l.fl.in pꝛin.ff.de eo per quã

fac.erit:⁊ ideo dicimꝰꝙ autvnus ſolus cõmittit dolũ aut
plures ſi vnꝰ:ſolꝰ ille ſolꝰ conuenitur ⁊ non alter.verũ eo
non exiſtẽte ſoluẽdo agitur contra eũ qui ex dolo lucra⸗
tus eſt in ſubſidiũ.vt.l.fl.in pꝛin.ff.de eo per quã fac.erit.
Si autem plures ſunt in dolo /aut omnes ĩ contractu do
lũ commiſerũt aut omnes extra contractũ:⁊ tunc poſſuʒ
eligere quẽ volo.vt.l.ſi plures.ff.de dolo.autvnꝰ cõmiſit
dolũ in contractu alter extra contractũ tunc licet ſᷣm re⸗
gulã conuenire quẽ velim vel illum pꝛimo ad quẽ cõmo
dum peruenit ex dolo/cũ ⁊ ipſe dolum participauerit: tñ
quia ille qui commiſit dolum in contractu tenetur actio
ne ex eo contractu et opoꝛtet ceſſare actionẽ de dolo qua
deberet teneri ille qui commiſit dolum extra contractuʒ/
cum actio de dolo ceſſet qñ alia competit. Opoꝛtet ergo

pmo cõueniri eum qui dolum cõmiſit in contractu actio

ne ex eo cõtractu vt hic:⁊ ſi non eſt ſoluendo tunc agetur
cõtra eũ qui commiſit extra dolũ vt hic. qð intellige hic
quãtum ad damna alia.vt.S.dixi.niſi ſit ſtatim paratus
ſubire iudiciũ ſub exceptione qua dixi quãtum ad dãnuʒ
ſententie. dic vt dixi facit.l. eleganter.ff.de dolo.⁊.l.cum
in plures·S· veſtimenta.ff.loca.
¶ Item quero quotidie in pꝛocuratoꝛiis ponitur dãs ei Pꝛocura
plenum ⁊c̃ ⁊ ſpeciale vbicunq; exigitur ſpeciale/an pꝛo⸗ toꝛ an po⸗
pter hanc clauſulam poterit pꝛocuratoꝛ iurare de calum terit iura⸗
nia. Reſpondeo ſiue pꝛocuratoꝛ eſt conſtitutus generali re de calũ
ter ad omnes lites ⁊ nil eſt dictum de iuramento calum⸗ nia iterue
nie:ſiue dictum eſt generaliter ꝙ poſſit iurare de calũnia niẽte clau
in qualibet:ſiue eſt conſtitutus ſpecialiter ad vnam cau⸗ ſula dans
ſam/⁊ de iuramento nil eſt dictum nullo modo poterit ei plenum
iurare de calumnia / ⁊ hoc pꝛobo ſic.iuramentum debet ⁊c.
pꝛeſtari vbi poteſt cadere periurium vt ſic metu periurij
quis a mala cauſa abſtineat.vt.l.ij i.de iuramẽto calum⸗
nie.ſed hic non poteſt cadere periurium vt pꝛobabo:igi⸗
tur non debet reſpici ſacramentum ꝙ non poſſit hic ca⸗
dere periuriũ /ꝓbo ſic. nã aut ꝓcuratoꝛ iurauit verũ ⁊ nõ
eſt dubiũ qð non eſt ꝑiurus:aut iurauit falſum/⁊ tũc aut
iurat ſuper animã ſuã ⁊ iſtud non eſt ſacramentum domi
ni immo ſuuʒ / imo nõ debet reſpici:aut iurat ſuꝑ animaʒ
i

Butrigarius ſuper ſ. ecũdo libꝛo

domini ⁊ tunc nec ipſe pꝛocuratoꝛ eſt periurus quia non
iurat per animã ſuam / nec ipſe dñs eſt periurus quia no
videtur delictum hoc pꝛocuratoꝛi madaſſe: vt.l.iij.&.· ſi
pꝛocuratoꝛ.ff. ꝙ quiſq; iuris.⁊.l.creditoꝛ· S·fi.ff. mada.
opoꝛtet ergo ad hoc vt pꝛocuratoꝛ poſſit iurare de calũ⸗
nia ꝙ ſit ſibi ſpecialiter mãdatum: vt iuret in tali cauſa
ſpecificata ſcilicet quã habet cõtra talem de tali re ſuper
animã domini. Ja.
WXeV E Tutoꝛes vel curatoꝛes in cauſa pu⸗
N q;. pulli / vel adulti pꝛocuratoꝛes non fa⸗
ciunt niſi lite a ſe conteſtata. ipſi vero pupꝑilli
Bauctoꝛitate tutoꝛum poſſunt ↄſtituere. hoc. d.
dic. Mon cõſtituitur ꝓcuratoꝛ niſi a dño.hoc.d. IJs.

Tel

Quero de ratione huius legis: Reſpõdeo ratio pꝛimi

aſus eſt:quia nõ ſunt dñi/⁊æ pꝛocuratoꝛ debet a domino
enkiui Bed⸗ quare conſtituunt actoꝛem: Reſpondeo:
quia actoꝛ etiã a non dño poteſt conſtitui.Ratio ſecũdi
caſus eſt / quia ipſi pupillinon ſunt legitime etatis. Mo⸗
do due ſunt regule. Ana eſt ꝙ que nõ poſſum per me/nõ
poſſum per alium. ſic eſt hic:quia pupillus nõ poteſt per
ſe pꝛocuratoꝛem conſtituere.ergo nec per alium:vt ꝑ cu⸗
toꝛem. Alia regula eſt ꝙ poſſum per alium poſſum ꝑ me:
ſed pupillus per alium non põt pꝛocuratoꝛem conſtitue⸗
re.ergo nec per ſe.ſed quod poteſt ſolus poteſt bene cum
alio:⁊ ſic cum tutoꝛe poterit cõſtituere.ratio tertij ca ſus
eſt ꝙ per litis conteſta.tutoꝛ ⁊ curatoꝛ ſunt facti domini
litis:ergo tanq; domini poſſunt pꝛocuratoꝛẽ cõſtituere.
¶ Expedito textu cum rationibus ſuis veriio ad recita
tionẽ materie per contraria ⁊ queſtiones.Et pꝛimo op.
Pꝛocura ꝙ tutoꝛ poſſit pꝛocuratoꝛẽ conſtituere:ouia eſt dominus
toꝛẽ in rẽ vt l:qui fundũ.S·ſi tutoꝛ.fr.ve vſuca. empto.⁊..vulgo.
pupilli an de in lit.iurando. So.vt glo.qꝛ ve u ſunt dñi ſed quaſi
tutoꝛ ſti: domini:at in conſtituẽdo ꝓcurato⁊ exigit᷑ ꝙ ſit verus
tuere poſ⸗ dñs/⁊ non quaſi.( Itẽ opꝑ.ꝙ tutoꝛ vel curatoꝛ nõ poſſint
ſit. actoꝛẽ conſtitueremo pꝛeſes:vt inſti.de cura·S.·fl. So.
dicunt quidam ꝙ tutoꝛ ⁊ curateꝛ ↄſtituũt/ ſed pꝛeſes in⸗
terponit decretum. Auj dicunt ꝙ duobus modis poteſt
Actoꝛ ĩ rẽ conſtitui actoꝛ. Qno modo: iudice tãtum vt in contra⸗
pupilli po rio. Alio modo a tutoꝛe vel curatoꝛe auctoꝛitate iudicis
