populi declarant et ſunt cãa mediata conſuetudinis ſunt

plura querẽda. Et quero quot moꝛes ⁊ actus requirant
et videtur ꝙ duo.vt.il.iij.in fl.de epi.audien. Pꝛetera di
cit.l.ꝙ multa ſunt genera perſonarum liberarũ ⁊ tñᷣ tan⸗

tum duo ſunt ⁊ ſic duo ſunt multa ac multũ ⁊ ſepe ſat cõ
uertũtur. Pꝛeterea alibi dicit᷑ bis aut ſepius vt.l.ſeruos

ad ...iuł.de vi.ſi ergo vltra bis eſt ſeplus.ergo in bis ẽ
ſepe qꝛ cõparatiuũ habet ſuũ poſitiuũ inferre.vt.l.her̃s.

ff. de neg. gelt. ſ ed non eſt dubium qp ex eo ꝙ flt ſepe tre⸗
quenter inducit᷑ conſuetudo.vt.S.l.j.ergo ex eo ꝙ fit bis

In contrariũ dicit dñs mar.ꝙ cũ hoc ſit indeterininatũ

cõmittitur arbitrio iudicis ſi ipᷣe non pꝛobat /ſed ego ꝓ⸗

babo quõ ⁊ qualiter ↄmittatur:certũ eſt ꝙ effectus decla

rat cauſam ſuam.vt.l.jS:non om̃es.ff.de flu.⁊.l.ita autẽ.
in pꝛin.de admiſtra.tuto.⁊ dixi in.l.emptoꝛ.S.de cuictio.
et. l.ſi rem · S.fi.ff.de euictio.ſed ita eſt ꝙ iſti moꝛes nõ re⸗
quiruntur niſi ad hoc vt ſciamus an populus cõſentiat
vbi ergo habeo conſenſuʒ populi q̃ eſt immediata cauſa

conſuetudinis non curo de alio.nam qñcunq; aliquid fit

pꝛopter aliud ſi habemus id ꝓpter quod fit non curamꝰ
de modo per quẽ fit. vt.l.iijj S conaltio de adimẽ.leg.⁊.
l.iij.S.de inſti.⁊ ſub.ſub condi.fac.ad ꝓpoſitũ ergo ſi ali⸗
qua magna cõtrouerſia fuit inter magnos de ciuitate et
magna murmuratio de iſta cauſa fuit per terrã ⁊ fuit de⸗
ciſa.modo ex hoc poteſt iudex arbitrare ꝙ abfuerit ↄſen
ſus populi. dum tamen bis fuerit ſic iudicatum quia
tex.loquitur in plurali. ¶ Sed qᷣͥd ſi cauſa erat parua:⁊
inter quoſdam ribaldos/certe non ex.x. vel.xx. ſnijs iu⸗
dex debet arbitrari adeſſe conſenſum populi cum pauci
de hijs cauſis ſciuerit/non ob.il.iij.de epi.audien.qꝛ non
loquitur de conſuetudine ex qua reſultat ius.Mõ ob.in⸗
ſti.de iure perſonarũ.quia non ſolum duo gña ſunt: ſcd
quattuoꝛ vt ibi nota. Item non ob.qð dicitur bis aut ſe⸗
pius quia ibi ſepius nõ ponitur comparatiue.¶ Item q⸗ Conſuetu
ro qualis actus requirat᷑:⁊ vidctur ꝙ ſentẽtiarũ.i.ſi plu do ad hoc
res ſentẽtie in eodem gñe. vt.S.e.l.j.vel dicit glo.qudo ꝙ inducat
ſolus vſus interuenit ſz perpetuo ſine contradictione eſt qlis actꝰ
obtẽtum / vel cũ eſſet queſtio an eſſet de hoc conſuetudo requiraf᷑
iudicatum fuit de hoc conſuetudinẽ eſſe / vel libelli que⸗
rimoniarum cõſuetudinẽ ſunt reiecti. Modo de hijs
ſingnlis vidcamus an ſit verum ꝙ per tales inducatur
conſuetudo.de pᷣmo.ſ.actu ſniarum ego non dubito: ſed
de ſcðo.ſ.quando perpetuo ſic eſt obtẽtum ſine contradi
ctione/ego dubito/nec puto ꝙ ex ſolo vſu tali inducatur
conſuetudo longo tẽpoꝛe / ſed reqreret᷑ im̃ tẽpus cuius
initij memoꝛia non exiſtat.vt.l.hoc iure·S· ductus aque.
ff.de aq̃ quoti.⁊ eſti.⁊.l.de quibꝰ v.inueterata.ff.de legi.
⁊ eſt ratio qꝛ actus iudicis repᷣſentat populum.nam ipſe
populꝰ videt᷑ iudicaſſe.vt.l.ij.Siom̃ia.de vet᷑.iur.enucle.
⁊ iſte actus eſt decimus.⁊ ideo nimirũ ſi inducat conſue
tudinem/ſed alij actus qui non fiunt a iudice ⁊ in quibꝰ
non repᷣſentatur populus non fic tranſeunt in ſcĩam po⸗
puli.⁊ per conſequẽs nec colligimus ita cito conſenſum
populi adeſſe.De tertio.ſ.qñ iudex pꝛonunciat conſuetu
dinem eſſe Aʒo in ſumma dicit ꝙ talis actus non eam in
ducit ↄſuetudinẽ quã demonſtrat /ego puto ꝙ nullo mo
do inducatur conſuetudo per talem ſniam:ſed inter cos
inter quos eſt lata ſentẽtia bene habebit᷑ pꝛo veritate:ſj
ꝙ altjs pꝛeiudicet ⁊ conſuetudinem inducat inter alios
nullo modo puto.vt.S.quibus res iudi.non nocet perto
tum.⁊ res inter alios acta ꝑ totũ.¶ Item quero q;tũ tẽ⸗ Conſuetn
pus requiratur ad conſuetudinẽ/c videtur ꝙ.c.annoꝛũ. do ad hoc
uia dicit longeuũ /⁊ longeuũ eſt.c.annoꝛũ.vt.l.fi.S.de vt ſit indu
acro ſanc.eccle.⁊ lex dicit inueterata.vt.l.de quibꝰ x.in cta q;tũ tẽ
ucterata de legi. Item pꝛobo ſic ea que non habẽt conti⸗ pus reqᷣra
nuum actũ pꝛeſcribuntur tanto tempoꝛe cuiꝰ non extat tur.
memoꝛia. vt.l.j.S.ductus aque.de aqua quoti.⁊ eſti.ſed
conſuetudo non habʒ actum perpetuũ ergo ⁊c̃. vrium te
net glo.⁊ bene pꝛobat.nec ob.ꝙ ſeruatur cõſuetudo.can
noꝛum qꝛ confiteoꝛ ꝙ ſi ̃ᷣuatur conſuetudo.x.annoꝛum
multo foꝛtius.c.annoꝛum.ĩmo illud qð vltra decẽnium
currit nil operatur ad pᷣſcriptionem cũ ſemel ſit pᷣſcripts
vt. l.in ſeruoꝝ.S.in quibus cauſis in integrum reſti.non
eſt neceſſaria.¶ Atem quero ex quo actu ⁊ tempoꝛe inci⸗
piat currere decẽ᷑nium/⁊ dicunt quidam non ex pꝛimo:
quia eſt illicitus/nec conſenſus populitũc adeſt/ſed cer
te idem poſſet dicere de vltimo actu.⁊ ideo dicoꝙ decẽ⸗
nium incipit currere a tẽpoꝛe pᷣmi actus.vt.l.eum qͥ kalẽ
dis.ff.de verb.ſign.⁊ fateoꝛ ꝙ ante decẽnium completũ
non adeſt conſenſus populi ſed completo decẽnio adeſt

⁊ pᷣſumitur retro adfuiſſe omni teinpoꝛe.ſimile in.l.pena

les· S. annua.ff.ad.l.fal.⁊.lĩ qᷓtitate.vbi ſi vltimũ legatũ
excedit dodrantẽ detrahitur falcidia de omibus etiam Conſuetu
pꝛecedentibus quaſi ⁊ ipſi videantur dodrantẽ excede do⁊ pa⸗

re. ¶ Item quero an pactũ t conſuetudo equiparentur: ⁊ ctũ an difſ⸗

hec glo.videtur dicere vnũ.ſ.ꝙ non:nõ tñ firmat.Alia ferant.

leticoie
Guni vi
lijn
llicioqð
giummen
Puenio ea
eelracerur
in ſapeſas
it ergkure
ſce vl patre⸗
cogbſent
lqviade
lunc hab
hum (Ieemea
in geooute
nb ſultatiue
ſeerudine
noob yſt
Nenqn
glanſipe
ausnon
Nen qe
lereos:
lic gen
leni ſeſ
ſpoſtinr
Ren eſtcalue
a nperiun
n lumalege
rimnrinonpot
fatun
bootenn
lefuiteis
ſeiscone
compere
ſenyerſo⸗
ſertfscn
osies⸗
Cognan
leutceſt
feſt ee

=- =

.

Pſonäinige
el diet
econ.

=

=

14
1

Ee
=

6
e
Wimihere

= =

Gcteruucfa
popcluntene
deyckincn
GKindctenn
iudicet h
ſuntin ſer,
1aclto conſer
Opuncigtene
3Actwsnnen
opnog
ſiamſcunn
cbit ofmi
dteritr

diohnocknn

Uongnenfit
deurgcnen.
Nlcnunlfinn
1Nldeqen
Uenonperioe
Pre affltinn
hecl ht
Gugntfl
ſegonehin
arcihentech
dor enor
ndaliin

De bis qui accuſare non poſſunt. Fo. NXCV.

glo.eſt ſuper rubꝛic.C. de decre.decu.li.x. Sed circa hoc
dic ꝙ aut pactum vel conſuetudo ſunt oppoſita.l.adeo q;
impꝛobata ⁊ modo non ſunt paria:qꝛ conſuetudo dero⸗
gat legi quod eſt verũ ſi pꝛocedit a pari potẽtia maxime

i ex certa ſciẽtiavelit populus derogare legi derogato⸗

rie ſi pactum non valeret: vt.l.iuriſgẽtiũS.ſi paciſcar.ff.

de pactis.aut pactũ vel conſuetudo ſunt tales quibus lex
non aſſiſtit: ⁊ tunc non equiparãtur:quia pactum nõ va⸗
let:vt.d·S.ſi paciſcar.ſed cõſuetudo ſic ar.l.teſtãdi.S.de
teſta.ſi aũt ſunt ſᷣm.l.tunc equiparant᷑.ſi ſunt pꝛeter legẽ
tunc reſpiciunt vtilitatem publicã ⁊ de ea remittenda tra
ctat᷑ ⁊ tũc nõ eqparat᷑: qꝛ pactũ nõvʒ/oſuetudo ſic.aut cõ
tinẽt vtilitatẽ pᷣuatã.aut q̃ro ð remittẽdo iure puato⁊ tũc

Conſuetu parãtur conſuetudo ⁊ pactum.¶ Itẽ quero an liget furio

do an li⸗ ſum conſuetudo: Reſpondeo cũ in ea ſufficiat conſenſus
get furio⸗ maioꝛis partis non autẽ requiritur oĩm ſingulariter vł li
ſum. gat furioſum ⁊ quẽlibet ſi eſt cõſuetudo que valet: ⁊ ideo
dic ꝙ aut inducitur ad pꝛeiudicium oĩm in cõi vt vniuer
ſoꝛũ vel ꝙ certo modo eligat poteſtas vel alter officialis
⁊ tunc valet: vt.l.nulla.ffq cuiuſq; vniuerſi.⁊.l.ciuitas.
⁊Z.l.j ·S.ꝙ ſi nemo.aut quero de pᷣiudicio qð reſpicit ſingu
los vt ſingulos mediate non iĩmediate vt ꝙ tm̃ ſoluat᷑ po
teſtati cõis /vel accipit mutuo ⁊ commune nihil habet in
cõmuni vnde opoꝛtet collectum ſingulis imponi ⁊ idem
vt.l.j·S. quibus.ff.ꝙ cuiuſq; vniuer.no. Aut quero de pꝛe
ludicio qð reſpicit ſingulos immediate vt ſi nõ exigã de
bitum meumvel ſoluã tale quid ⁊ illa nonvalet.verũ ego
inuenio eã valere etiã ſi de pꝛeiudicio ſinguloꝛũ ĩmedia⸗
te tractetur vt.l.vẽditoꝛ ·S.ſi conſtet.ff. cõia pꝛedio.¶ Et
Furioſus ſi queras an furioſus poſſit conſentire:dico ꝙ aliquãdo
an poſſit exigitur expꝛeſſus conſenſus ⁊tunc conſentire nõ poteſt:

cõſentire. vt. l.patre.ff. de bis qui ſunt ſui vel alie.iur.cũ habeat᷑ lo⸗

co abſentis.Aliqñ requiritur tacitus cõſenſus ⁊ idem vt

l.qui ad certum.ff. loca. Aliqñ ſufficit ↄdictionẽ ceſſare ?

tunc habetur pꝛo non contradicente: vt.l.ij.ff. ſol. matri.
Conſuetu em quero an idem ſit vſus ꝙ conſuetudo: Reſpon⸗
do qũo o aut accipis conſuetudinẽ pꝛout eſt factum ex quo re
differt ab ſultat ius ⁊ tunc dico ꝙ eſt idem ꝙ vſus.aut accipis con⸗
vſu. ſuetudinem pꝛout eſt ius/⁊ dico ꝙ non eſt idem ꝙ vſus ĩ⸗
mo ob vſu cauſatur/⁊ ſic differunt tanq; cã ⁊ cauſatum.
Item quero an ſolus vſus legis tollat.l.Heſpond.non
etlam ſi per mille annos nõ vtamur lege:quis foꝛte talis
caſus non occurrit ⁊ eſt glo.in dicta.l.de quibus.in ft.
¶ Item quero an collegiũ poſſit ſibi iudiciũ conſtituere ĩ
ter eos: Reſpon.ſic.⁊ eſt caſus in.lʒ.fi.S.de iuriſd.om.iu

di.¶ Item quero an conſuetudo det iuriſditionem ſimpli

cem? Reſpõ.ſic:nã conſuetudo illoꝛũ qui expꝛeſſo cõſen
ſu poſſint dare iuriſditionem dat eam ex tacito conſenſu

Conſuetu ⁊ eſt caſus in.l.j.de eman.libe.i Sed an poſſit dare merũ

do an poſ⸗ imperium.⁊ dic ꝙ non. quia merum imperium datur ſo⸗
ſit dare lum a lege vel a pꝛincipe:ergo ſᷣm Jac.de are.ab alio da
merũ im⸗ ri non poteſt ⁊ ſic non pꝛeſcriptionevel conſuetudine que
perium. ratur. ſ Sed quid dicemus de ciuitatibus ytalie quomo
do poterunt dare merum imperium poteſtatibus.Certe
hic fuit eis conceſſum ex parte cõſtantie ⁊ dato ꝙ nõ fuiſ
ſet eis conceſſum allegarent conceſſionem factam ab ali⸗
quo imperatoꝛe ⁊ pꝛobarent longum vſum: vt.l.cum deĩ
rem verſo.ff.de vſuris. ¶ Item quero an ſi ſemel aut bis
fuerit factum contra cõſuetudinem iam pꝛeſcriptam per
eos qui eam induxerant an tollatur conſuetudo: Reſpõ
deo ꝙ non:licet q;tum ad illum caſum ei derogetur ⁊ vi⸗
detur caſus.S.de epiſ.⁊ cler.aut᷑.pꝛeſbiteros.⁊.l.volunta
rie.ff.de excuſa.tutoꝛ.

Explicit liber Gctauus.

¶ Incipit liber Nonus.

De his qui acculare non
poſlunt. Kubꝛica.

¶ Iſte liber eſt multum oꝛdinatus /quia pꝛimo ponit de

ipſis accuſatoꝛibus ⁊ merito qꝛ nõ pꝛiꝰiuris ratio ⁊c. vt

l.licet. in pꝛin. S. de pꝛocura.⁊.l.quidam referunt.ff. de co
dicil. Secundo de accuſationibus. Tertio de cuſtodien
dis ⁊ exhibẽdis reis.Quarto de penis criminis: poſtea

ex oꝛdine ponit de queſtionibus ⁊c.¶ Continua vt glo.
Quero quare pꝛimo de perſonis dicit.Reſpon.qꝛ non

pꝛius iuris ratio ⁊c.¶ Item quero quare poſuit rubꝛicẽ
negatiuam.ſ.qui accuſ.non poſſ.Reſpon.quia regula eſt

affirmatiua ſcilicet ꝙ quilibet admittatur ad accuſandũ

niſi reperiatur pꝛohibitus. Viſis ergo pꝛohibitis rema⸗

nebit omnes alios eſſe admiſſos. ¶ WModo quero que ſũt
illi qui ſunt pꝛohibiti:⁊ dic vt gloſ.ego coniungam.l.ne⸗

ganda.·j.e.cum pꝛima huius ti.
*maioꝛi crimine pꝛefertur poſterioꝛ
ꝛioꝛi.ſʒ de pari vel minoꝛi nõ.hoc di de maioꝛi
um. l. negsn CcLCcyuyrie pferk
¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ ego pᷣoꝛi ⁊ an
Aaecuſatus reaccuſo accuſatoꝛem meũ hoc ſit ve⸗
V., de aeor⸗ cnimine 7 aber locum hec rũ de pari
TWMNW R . e minoꝛ Ve pari⁊ loquitur 2 minoꝛi.
l.neganda.¶ Item eſt ſciẽdũ ꝙ aliquando iudiciũ vnum
debet pꝛeced ere ratiõe maioꝛitatis vt hic pᷣm omnes lec.

ccit cum. I.neganda:. .eo.

excepta lect.Aʒo.quandoq; ratione pꝛeiudicij vt hic ſᷣm

lect.accur.¶ Item ſciendũ eſt ꝙ aliquando ca
ciuiles concu rrunt ⁊ tuncaut 5 eadẽ parte Kramn dee
ponuntur ⁊ ſerua materiam ciuilis actionis de qua in.l.
edita.S. de eden.⁊ per Dy.ex de reg.iur.c.nullus pluribꝰ.
aut ꝓponunt᷑ hincinde ⁊ tunc aut pꝛincipaliter ⁊ ſerua.l.
qui pꝛioꝛ.ff. de iudi.aut pꝛoponiturvna pꝛincipaliter alia
incidenter ⁊ ſerua.l.j.⁊.ij.S.de oꝛdi.iudi.Aut concurrũt
plures criminales ⁊ tunc aut ab vna tantũ parte pꝛopo⸗
nuntur ⁊ ſerua.l.qui de crimine ᷓ. de accuſationibus. ⁊.l.
cum rationibusj.e.aut hincinde pꝛoponuntur ⁊ tunc aut
pꝛincipaliter ⁊ ſerua.l.iſtam.⁊.l.neganda .eodẽ.aut vna
pꝛoponitur pꝛincipaliter alis per modum incidentis vel
emergentis ⁊ tunc ſerua.l.qm̃ alexandrum.·j.ad.:l.iuli.de
adulte. aut concurrit vna ciuilis ⁊ alia criminalis ⁊ tunc
aut ab eadem parte pꝛoponitur vtraq; ⁊ ſerua ti:quãdo
ciuilis actio crimi.pꝛeiud. Aut hincinde pꝛoponuntur ⁊
tunc aut tanq; pꝛincipalis pꝛoponuntur ⁊ ſerua.:.fi.S.de
oꝛdi.iudic.aut vna pꝛincipaliter alia per modũ inciden⸗
tis vel emergentis ⁊ ſerua.l.penul.S.de oꝛdi.cogni.ſ¶ Di
uide in duaspartes.qꝛ ĩ pᷣms ponitur oꝛdo ĩter duas cau
ſas criminales. In ſecunda ponitur effectus qui ex oꝛdi
ne ſequitur. Secunda pars incipit ibi ⁊ tunc ex euẽtu ⁊c̃.
¶ Op.·ꝙ pꝛimus pꝛeferatur vt·je.l.neganda.So,aut qͥ
ſecundo accuſat venit cum crimine grauioꝛi ⁊ pꝛefertur
vt hic.aut cum pari vel minoꝛi ⁊ non pꝛefertur niſi ſuam
vel ſuoꝛum iniuriam pꝛoſequatur vt ibi.¶ Sed ↄtra hoc
oppo.ꝓ etiam ſi pars ꝓponatur audiatur:vt.l.j de ca⸗
lum.Solu.ibiloquitur quando ſcðᷣs per modum officij
crimen intẽtat/hic per modum eenlgrlonc.
¶ Item oppo.ad idem immo etiam ꝙ ſecũdꝰ cum paripᷣ
cedat de.l.etiã.S.:qui publico.ff.de adulter.⁊.l.quoniam.
ꝗᷓ. de adul.Sol.aut ſcdᷣm crimen par pꝛoponitur pꝛinci⸗
paliter ⁊ tunc pꝛioꝛ pꝛefertur:vt dic.l.neganda.aut ſcðᷣm
ponitur per modum officij ⁊ auditur pariter cum pꝛimo.
vt dicta.l.j.de calumn.Aut ſcdᷣm pꝛoponitur per modum

emergentis ⁊ tunc licet ſit par debet pꝛimum pꝛecedere

vt dicto.S:ſi publico ⁊ dicta.l.quoniam alexandrum.ſed
ſi ſecũdꝰ veniens pꝛoponeret maius crimen debent pꝛe⸗
ferri eo qui pꝛimo pꝛopoſuerat minus crimen vt hic ha⸗
bes.¶ Itẽ op.ꝙ ſecũdꝰ veniens cum grauioꝛi non pꝛefe⸗
ratur:vt.l.is qui reus.ff.de publi.iudic.So.ibi nomen p
mi rei erat iam receptum inter reos.¶ Item op.ꝙ pꝛioꝛ
pꝛeferatur.vt.l.qui pꝛioꝛ.ff.de iudi.Sol.illa regula fallit
in criminibus quando vnum eſt maius altero Itẽ op⸗
po.extra ꝙ erat crimen graue:hic dicitur ꝙ ceſſio vulne⸗
ris minus erat crimen iniuriarum ſᷣm glo. Sed hoc vi⸗

Butrigarij Gcda pars ſuper Nono libꝛo Codicis

detur male dictum:qꝛ crimè iniuriarũ eſt pꝛiuatum: ergo
quipꝛoponit pꝛoſequitur ſuam iniuriã:ergo debet pꝛefer
ri vt.l.neganda.So.poſſum dicere ꝙ vterq; pꝛoſequebat᷑
ſuam iniuriam vel nullus ⁊ loquatur de criminibus pu⸗
blicis ⁊ poteſt eẽ minus crimen.i.iulie de vi.vel etiam in
crimine iniuriarũ poteſt poni:⁊ ideo non auditur pꝛimꝰ:
quia ſecũdũ eſt pꝛeiudiciale pꝛimo.ſ¶ Sed aduocati no⸗
ſtri in accuſationibus ſuis ponebant hoc vt excluderent
accuſatoꝛem pꝛimum:accuſo titium qui me accuſauit de
tali crimine:quia me vulnerauit animo me occidendi/⸗
hoc vltimum.ſ.animo me occidendi adijciebantvt ſic ha
beret locum.l.coꝛnelia. de ſicar.vt.l.is qui cum telo.ad
legẽ coꝛne.de ſica .⁊. ff eo.l.jS·fl ⁊.l.diuus.⁊ ſic ratione
maioꝛitatis pꝛeferatur.¶ Quero quomodo ex euentu cau
ſe apparebu an debeat pꝛimus pꝛoſequi. Rñ. quia ſi eſt
abſolutus aud itur/ſi condemnatus nõ.¶ Sed cõtra hoc

Accuſati⸗ opp.qꝛ etiam condẽnatus poteſt accuſationẽ cõplere vt
onem põt l.is qui·S. plane.ff. de publi.iudi.huius timoꝛe ſunt hic
cõplere ẽt plures ſolutiones que om̃es ſunt indigne recitatione ni⸗
ↄdẽnatꝰ. ſi due/vna ꝙ hic cõtra accuſationem nolebat condẽnatꝰ

perſiſtere quod non põt cũ contra eum calumniã cõmiſit
deſiſtendo /ſed in cõtrario volebat ꝑſiſtere in accuſatiõe
contra extraneũ quod poteſt qꝛ eius reſpectu nõ commi
ſit calumniam ar.il.eum qͥ nocentem.ff.de pe.et.l.fulciniꝰ
5S· ꝙ ſi aduerſus.ff ex qͥcau.ĩ po.ea.⁊ hec eſt ↄ munis opi
nio. Alia eſt opinio Aʒ0/ ꝙ hoc ſcvᷣm crimẽ erat piudicia
le pꝛimo ⁊ ideo nullo modo audit᷑ ſi conueniebat / ſed.l.
ↄtra.loquitur quãdo rõne maioꝛitatis quo caſu in omnẽ
euentum auditur.¶ Item op. ꝙ ſi eſt condemnatꝰ nõ põt
vel debʒ audiri contra aliquẽ qꝛ eſt infamis.vt.l.j·S·pu
blice.ff. de his qui not.infa.Sol.hic iam inchoauerat ibi
non. ¶ Item op. cum iſtefuerit ſemel malus in calumnio
ſe deſiſtendo ergo non debʒ amplius audiri.vt.l.ſi cui·S.
hijſdẽ.ff.de accuſa.So.vt gloſ.Conclude ergo ex iſta ꝑ⸗
te ſic quia aut cum erat pꝛeiudicialis ad pꝛimam et eam
tollit animo vt hic pᷣm aʒo.aut non eſt pꝛeiudicialis:ſed
maioꝛ ⁊ tunc aut fuit abſolutus/⁊ auditur vt hic:ibi ex
euentu etiam. aut eſt condẽnatus inchoarc cãm de nouo
et non poteſt qꝛ infamis vt.l:.j.S.qui publico.ff.de hijs qͥ
no.infa.aut inchoata vult pꝛeſiſtere:⁊ tunc aut contra ac

cuſatoꝛem vult perſiſtere ⁊ non poteſt cum eius reſpectu

calumniam commiſit vt hic. aut contra extraneum ⁊ põt
vt.l.qui reus.ff.de publi.iudi. Conſidera ergo oꝛiginem
⁊ euentum.circa oꝛdinem dic quis debeat pꝛeferri aut no
men pꝛimi accuſati eſt iam receptum inter reos quando
vult recuſare accuſatoꝛem ſuum ⁊ non auditur. vt dicta.

l.is qui reus.in pꝛincipio.de public.iudi.aut non eſt rece⸗

ptum ⁊ tunc aut reaccuſat de maioꝛi crimine ⁊ debet au⸗
diri vt hic. aut reaccuſat de minoꝛi vel pari ⁊ nõ auditur
niſi ſuam vel ſuoꝛum iniuriam pꝛoſequatur vt ·eod.l.ne
ganda. hec vera ſi crimen pꝛoponitur ⁊ per modum pꝛi
me accuſationis. Si autem per modũ efficij iudicis ꝓ⸗
ponatur⸗ licet ſit par bene poteſt pꝛoponi: vt.l.j.j.de ca⸗
umnia. Sed aliqñ pᷣm crimen non pꝛoponitur pꝛincipa⸗

liter niſi per officium iudicis:ſed per modum incidentis

vel emergentis:⁊ tunc diſtingue ꝙ aut per modum emer
gentis vel incidentis diſputat vtrumq; ſimul bene admit
titur reusvt.l.penulti.S.de oꝛdine iudic.aut per modum
emergentis ⁊ pꝛefertur ſecundus licet ſit minus crimen
vel par. vt dicta.l.quoniam alexandrum. ⁊.l.j·.S.ſi publi⸗
co.ff.de adulterijs.Si queris de euentu tunc dic aut ille
qui pꝛimo accuſauerat.ſed cum ſecundus fuit abſolutus
⁊ poteſt in pꝛima cauſa perſiſtere ⁊ nouam intentare vt
hic in vſu et euentu.aut fuit condemnatus et nunqᷓ; au⸗
ditur vt hic pᷣm Aʒonem. aut non erat pꝛeiudicialis ad
pꝛimam ⁊ tunc aut vult nonam inchoare ⁊ non poteſt cũ
ſit infamis:vt.l.j ·S/ſi publico.ff.de his qui notantur infa
mia.aut inchoauerat ⁊ perſiſtere vult:⁊ tunc eam inchoa
uerat contra accuſatoꝛem ⁊ non poteſt cum contra eum
commiſerit calumniam reſiſtendo vt hic ᷣm communem
opinionem:aut eam inchoauerat contra alium extrane⸗
um:⁊ tunc poteſt eam finire:vt dicta.l.is qui reus.S.pla⸗
ne.ff. de public.iudic.NHec obſtat ꝙ ſemel commiſerit ca⸗
lumniam quaſi amplius non deberet audiri contra ali⸗
quem quia non commiſerit calumniam accuſando ſed ſe
defendendo vt in glo.
¶ Quero qñ dicat᷑ nomen receptum inter reos: ⁊ dicunt
quidam ꝙ conte.recipitur per.l.ſi adulterium:.j de adul⸗

terijs. Sed illa male pꝛobat qꝛ nomen poteſt recipi inter
reos et inter abſentes.vt dicta.l.ſi adulteriũ.aut ↄteſ.nõ
põt fleri inter abſentes ergo ꝑ conte.non recipit᷑ ⁊ ibi dðꝛ
ꝙ vᷣm conte.eſt receptum.Alij dicunt ꝙ ſtatim poſt ↄteſ.
recipiantur inter reos ſicut fit quotidie.nam ante litem
conte.notarij nil ſcribunt de pꝛoceſſu:ſed lite conte.inci⸗
piunt ſcribere pꝛoceſſum per oꝛdinẽ ⁊ nomẽ accuſati po⸗

nitur inter alios reos.Alij dicunt ꝙ demum ⁊ poſt ꝓba⸗

tiones ac crimine examinato recipitur inter reos ꝙ ptʒ
ꝙ per receptionem inter reos non audiãtur exceptiones
perẽptoꝛie.vt.l.ſi maritꝰ.S·pᷣſcriptiões.ff.de adulterijs/
aut abſurdum eſſet ꝙ ſtatim lite conte.excludant᷑ perem⸗
ptoꝛie qꝛ vſq; ad ſniam poſſunt opponi.vt.l.pemptoꝛias

S. ſen.reſ.non poſſe.Quid ergo.certe media opi.eſt magſ

cõmunis /gnec obſtat·S. pᷣſcriꝑ.quia loquit᷑ in exceptioni⸗
bus ĩdirectis q̃ poſſunt ꝓceſſum ĩpedire vt lenocinij.er⸗
go nimiꝝ ſi ↄteſ.excludantur cauſe declinatoꝛie.Et ma⸗
gis contingit illud rõne cõte.qᷓ; receptionis inter reos:
alie vero peremptoꝛie non excludũtur conte.⁊ ſi dicerẽ
excludi hoc faceret criminũ odium vt cito decidãtur:ſʒ
hoc non puto verum.¶ Item quõ ſcᷣus accuſans de mi⸗
noꝛi pꝛoſeqᷣtur ſuam vel ſuoꝝ iniuriam. Et pᷣmo quomõ
ꝓpoſuit maius cũ ꝓſequebatur etiã ſuam vel ſuoꝛũ iniu
riam an admittetur ſecundꝰ.glo.dicit ꝙ nõ ne ſcðᷣo cõce
datur quod pᷣoꝝ denegatur. vt.l. aſſiduis· S. exceptis S.
qui po.in pig.ha.Sed odo.tenet õrium.ſ.qꝙ quilibet au⸗
diatur ex oꝛdine cum ꝓcedatur pᷣmo in pꝛimo /ſcðᷣo in ſe
cũdo crimine.Et rñ.ad ·S.exceptis ꝙ ibi loqͥtur qñ duo
poſſunt concurrere in me opʒ vnũ excludi.nam bona ſuf
ficiebàt:ibi vtriq; creditoꝛi: at hic iudex ẽ habilis ad co
gnoſcendum de vtraq; cauſa ſimul.ergo de vtraq;:exoꝛ
qine tñ vt pꝛimo lis conteſtetur ſuper pᷣmo crimine.ſcdᷣo
ſuper ſecũdo. Sed quidam ſuſtinent glo.dicentes ꝙ hic
etiam opoꝛtet concludi vnum quia accuſatus de crimt⸗
ne debet audiri anteqᷓ; crimen purgauerit. vt.l.reum.S.
de pꝛocuratoꝛi.⁊ dicta.l.is qui reus.⁊ lege neganda:et
ideo opʒ vnum reijci ⁊ excludi ⁊ ſic habebit locumS.ex⸗
ceptis. ; vt poſterioꝛ excludetur.Sed tu potes ſuſtine
re opi.odo.ſic quia quãdo aliquis pꝛoſeqᷣtur crimen pu⸗
blicum ⁊ ꝓſequitur ſuam vel ſuoꝛũ tunc crimen publicũ
reducitur ad foꝛmam pꝛiuati quõ patet ĩ accuſatione po
pulari qꝛ ſi aliquis ꝓſequatur pꝛopꝛiũ damnũ per eũ po
teſt conſtituere ꝓcura.in ea ſiue in ciuili pꝛoꝑꝛia.vt.lłlicʒ
5S· an popularibus.ff.de ꝓcura.Et colligitur ex.l.hij cũ
omnes.ff.de accuſa.cũ ergo hic quilibet ſuam iniuri ꝓ⸗
ſequat᷑.perinde eſt ac ſi crimina eſſent pꝛiuata. Sed in il⸗
lis in qbus audietur ex oꝛdine tamẽ vt.l.qui pꝛioꝛ ff. de
iudi.⁊.l.in operis.ff.loca.Butriga.
Ad d itio Adde ad iſtam.l.odof.⁊ bal.plene exa⸗

minãtes an ⁊ qñ maius iudicium impe

diat minus ⁊ dicit do.odof.hic qð maius iudiciumex⸗
trangulat minus.

SE t ff „& Alieno ſomine nemo
J cautio nes. ccuſat ſed ſuo nomiĩe
bene accuſat ad alienũ commodũ: ceſſat cõ⸗
E“Ademnatio de pᷣſumpta calũnia ratione officij
hoc dicit. HW
¶Diuide in duas partes qꝛ in pꝛima ponit dictumvſq;
ibi.nec etiam facile.ibi rñũdet tacite queſtioni ałs obie⸗
ctioni vſq; in fi. „.
¶ Ex tex.nec enim facile audi. op.ꝙ duobus modis pᷣ
mo ſic/qꝛ ſi ſe inſcribunt eſt vt nõ puniantur de calũnia.
NRũñdetur ꝙ licet excuſetur a pᷣſumpta non excuſatur ave
ra.Alio modo ſic tutoꝛes non timent accuſari ꝓpꝛio no⸗
mine ne puniantur vt calũniatoꝛes ſi non ꝓbent.Rũdet᷑
ꝙ excuſantur ratione officij a pᷣſumpta calumnia. Et iõ
non timeant:ſed a vera calũnia non excuſant᷑.
¶ DSppo.ꝙ nomen pupilli poſſit tutoꝛ accuſare vnde vi
detur obſtare.l.tutoꝛẽ.in pꝛin.ff.de hijs quibꝰ vt indig.

Solu.vt glo. Item oppo.ad idẽ de.l..pollici.S.de hijs

quibus vt indig. So.ibi accuſat nomine pupilli.i. ad vti
litatem pupilli nomine cum ꝓpꝛio ⁊ ita concoꝛdat ꝙ ibi
agitur ciuiliter hic criminaliter. ¶ Item oppo.ad idem
de.l. · S· ſufficit.ff. de admi.tut.Sol.ibi.cauſa eſt ciuilis.
¶ Item oppo.ꝙ eo ipᷣo ꝙ non pꝛobat pꝛeſumatur calum.
vt.l.qui non pꝛobaſſe.ſ.de calum. So.ibi eſt regula que
fallit hic ratione officij. Et ideo dic ꝙ aut conſtat de ca
lumnia vera ⁊ qᷣlibet punitur.vt.l.is cuiusS· iure mari⸗

aftoe⸗
ſoonin
Ctregul
auine
Calum.
Cosnan
licautſ
enitvt.
onoe
no
nteteno
ſueuit
na⸗
hoſetipn
gonotsp
Gtorvu
ertiden
ſpolla
Accuſat
nullame
genamf
ptilitate
pkecalun
niat qu
hic.4ut.
lummaut
punttur⸗
ſdecalu

dd

bbos all

(Miui
ficium!
lbiſi ve
nem rec
contrart
ſctibitur
Golo hie
ſchamge
Etopr
leagrige
Lallie
dlcltgo
guando
ſria inte
teratun
ſribitun
1lLyna;
modum
uiden⸗
Nliſde
lurdecrin
blco.d
ſocfee
ſſdecuſt
umtcan
ſectanip
niaturert
Ols.Gol
eſtatio,
celſugf⸗
tſlan
teonen
bhonin
brpmn
ftünnpti
utur
lonesde
Cffrinat
Lcſtia
untnn
Cnnine,

De his qui
ui accui
qui accuſare non poſſu
oſſunt. F
Fo. X CVI

deſt
t
tingnbe⸗ ti.ff. de adul.⁊· .
kenum Mre no animo l. . de ad
uarneſn aenuns Shulit ulk.l. iur
lee n gula ꝙ Ppuniat e mariti
ſonz, Nen l. quin qui non pb ur. vt. l. j- iti. aut c
enmn eſe calum. Sed alſc. kallit pat bfumatur ecalum. In de bo⸗
W dos:n qualit quibuſdã calumn dubio quendum de
inante⸗ 1 hic zneſ aut dienee H vt hic. ⁊ e detã quia n de hoc eti
crcul lirſf io modo ieus:als ulla fact i remitti o⸗ hoc liqr e hijs que pm le oſas. hic poſi
Erlladenf cuſo ppꝛi venit d euitar a menti itur vt deſiſti neat diſti tenent gem p poſita
intſvenn o ꝓpꝛio vicend et penam pᷣ ione . it a ca iſtingue q ur ad pꝛoperandũ 3
elhenpe tatẽ t nomi do hoc m pſi pupulli co.l. a uſa e quia ali venie andũ
Poptee caſu pꝛoſeqᷣtur rõ ad vtili E go tali calũnie cauſaſ ionẽ. S abet lo ando qui n. Ut
iurend euitat pe ur röne offi itatem talis tut le n? tunc au ed ali cum pen nuis in t er⸗
ngcnn qð in adult nam pſum duitifen en duganrae nic egaleu Sec liuando na turpilliant vr ſ.
iceni poſſet i o idẽ in p pte cal a vidi ſe ius vtili vt. .cert punitu nplicitern quis non am vt.· ..
eclna, ipſe pſequi pupill lumnie ai ſeruari t rtum t r in ꝗ on pꝛ n pꝛoſequi *
noſe non ab⸗ ſequi ſi o ꝑ oĩa nõ ve ⁊ hoc um ab h tempus uarta oſequitur. quitur
inenne 1 s pupill ĩſuam hoc e re vt hi pꝛ Hõä parte bo ur..ten
r oe valtcſalle nul vecbn inirgiam c. Sʒ oſequẽ mpus cut natl Hleani unen Prerpuc
rcone t ut ciuil ullo mod ꝛũ iniuri qꝛ cri ſenti Edum c aut fui equitu vvt.l. ij. iñ
lantftt e eln ed tunoeenn Woneluaeeng 63 ſehkia gaͤ net punit uit ei d r. tem l. ij ibi
Petnmrtin l. pol vt.l. tu nomin nclude pꝛoſequa ius.l veniẽd ur. vt.l. ſi ata dilati pus ſtat
– volls aur cri toꝛem. ff epupilli ergo ſic e alengoem zanwroleqiregan atio pꝛeſen tue
Maocalen 8 accuſat riminali ff. de hijs lli pꝛoſe qꝛ aut eniendo aioꝛ:tamẽ equendũ aut fui enti ad
n Et; W nul nomine iter ⁊ cri quibꝰ equi tm ciuili rand z non pꝛ. mẽ in d ũ ⁊ iſt t ei dat
8I. Eppoge la mẽti epupilli imen vt indi nili um. Z. de i pꝛoſe uobꝰ fl e punit᷑ a ab
inn e tionef. i⁊ reijci eſt publicũ ig. ⁊ di pꝛob .S. de iudi equend t co it᷑ pena
red reree e beenan amoli⸗ r mnteroot M 15 ns
insgenn pte ca pupilli e aut r vt qli iciter ur in caſt o.et dñi Mar .. d aatrur iaae
laliseege: te calumni i⁊ tun accuſe ibet vt eui ti caſu.l.ſi ni Ma e acc quitur pe⸗
iungle nia ⁊ qui mie non audi at nom t euitet ione d .l.ſi ea.·j. r. quia uſa. et . ſed non
nlacglee . quilib vere vt hi itur ⁊ cui ine ꝓpꝛi . ata ad .eo. ſed dñ ſm gl eſt diff⸗
vünmnt e hic.au et puni t hic. a uit at p pꝛio ad nnuit tex.i veni dñs m o.hec.l.di erenti
Pfraſch t conſt itur. vt.l. i ut conſt enam p̃ſi 0 ex. ibi endum tm̃i᷑ ar. ðt ꝙ loc direc ig
gbibe u lum. au at de b .l. iure mari ſtat de v pᷣſum⸗ ppo.ꝙ vt veni tm̃ ibi ꝙ loqu cte loqᷣ⸗
ſhren aut dubit ono aĩ ariti .j. cra cal vt.l ex eode iatur ad ag pꝛ ik hic ĩ di
rallnrte punitur. v atur ⁊ re o⁊ nullus de adul lum⸗ ſenat em fa cau oſequendũ ĩ dils
uiinin dede . e adulteri au us. ff. ctopl ſam a endũ vt hi
urinte⸗ f. de cal t dicta.l gulariter punik vt. lj= js vt tex e de ac uribu gend vt hi
riholuie um. B . qui no pꝛeſumi t. l. j. ff. interi odem cri ccuſa s peni am. c
— Addi Bleta ! au hoi bal imia ct —T.. enmenes e (Item
earncel ODditt . e. kallit eAinennts es ie ameriminaggirurci Sraiz Puniat non
erznogime r5 itio Add t hoc in.l et ‚aut agit git vna rciuiliter⸗ HHõ
rib . le Bal 1 l. mat dici ur pluri non agiti ter ? cri acquil. S
1godeng ribus allega. i pupill in hac. l er. licio poteſt ribus cri gitur ali crimialiter 0.
dNeneht ega. in us tene l. poſt b ſis le puniri criminali ia. vt di iter ⁊ tũc
Acanſenen P glo. eatur ex deli utry offj 'gibus ri. vel di aliter dicta.l tũc
—— S x delic an ⁊ qñ officio hi 2 pꝛoce. el dic ꝙ& a ⁊ tunc ta. l. ex m
Cauctlnlni (S Bi cri orutotig dl-⸗ uſ hic im eir dec. marin c eodem iu⸗
ð 2 m. Mo pona ec.l. im ne veni em i
grletnn ſrib men. Aaaceuſati inu⸗ inſcri Gbona aure õ in⸗
düätnn Dext at ⁊ fidei mitti ationem nõ ad⸗ inſcriptio t enio ad x eadem um pena i luer⸗
Aextra oꝛdi uſſoꝛe itur ꝓ nõ ad⸗ continere i dic vt q.⁊ qu .l. p a iudicis
Seltup⸗ Diuide ꝛdinem m pꝛeſt curatoꝛ niſi ⸗ inere in glo cro qui ꝛoced is
gſn ficiu ein duas punit eſtet / qui ꝛ2 niſi ſe contin ſcripti .(Item id deb it cont
Nann i.ſi vero. i is in acc qꝛ in pꝛi dicit. equik uiſſimo uation yt glo. quot tinere
ntrari . ; in fl it officiuz i rece 0 ra du 3 CI miali refecti ꝛocedi Egt
i damint ſcribi um hoc m .Pꝛim iciuʒ iudici ptam vſq; gata eſt plici rõn ⁊ hic vid tio expe it de iure
iiprogaſt S —.—— ima gloſula is accuſati pꝛe loco deci e pꝛima etur ca rũ ha
eſuen inil ri. Et et omi ratia exẽpli er ff. rimine i penſi ucceſſit. gon ab m ſubꝛ fectõ
Et op itto pꝛi exẽpli de pꝛiu in nlis in ci Pꝛete ec refełti atur deci 20 hé a0
rinats. Sl l. ea qui po.ꝙ qui ꝛinctpi exponi a. delic militud uilibus d rea ſi deei io e ecima nõ ĩ at loci!
S4 inem. is ſe inſeri um qui⸗ it. ¶ Uenio ad udo ſuppli de q decim o expenſe nõ ĩ cã cri
Nlcnipnt ac. ⁊.l. ſi de ad nſcribe itz per enio ad ab ha pplicij i. uo minꝰ vi a Ihenſerum. a crisli
loftbalget lnet beiunn re E Ruia de deli debeat. v veniat e in crigninglr de c us de quo to foꝛtiu
cenn ando decri egula in ico.f . deerraſ⸗ venien ratio riminali di xpenſi magi us ſt
ius isfin ſaria in crimine contrarij de adulterij etrãſ⸗ ixi. Ja e vict dico ꝙ ſi s an 8nõ o
icline r dulte c ctoꝛ ꝓſi n ve ob.
EE eree S NSEENEi Additio FeSetstie
ribitur vt hi er mod .l.ſi ex falſi unc non eſtn ali 0 dd onib is an
thic. . , f um a is. aliquã neſtn penſasvi Aadde al. hi us quas. S.
licno ſotien 1.l. vna . ⁊. l.f · .ti. . ccuſationi quãdo cri eceſ ij svideno. ma iueni bic pl 88.
mod .de abi I.ti. j. fallit i onis 7 criminali ij. q. viij eno.in nitus c lene diſt
teuſatſchſour odum meri ge aut it in. l. q;ui regulari li R iij. deĩd c. licet rimin putan
eaſel meri officij per mod qᷓ;uis.Xj. riter inæ⸗ S iĩde glo. in hely. de ſi aliter t tem a
nnoht quidem.·j.ti.j icij 2 n um offi . de ad in⸗ Laopbe⸗ in ꝓph de ſimoni eneat n Z
ini ner il j· · de per modũ neceſſari j2 tunc jjs (r02 ul inſtituti ⁊ in c ex⸗
blic crimine ?t iquando ij mercẽn ptio vt.l 2 Alequatu eniſi ſuam ccuſat de pub .
uprptton o. ff. de ad unc etia per mod arij? t 14 Adi r nec t vel ſuoꝛi publico cri
n Ny fi ulterij m noni ume tunc idẽ ldit. ho nec tunc lſuorum iniuria
ufonit po Racſuſ lterijs. non inſcribi exceptioni 65 diti dieir vnc auduur ſi m iniuria crimi
Tde cuſto ſoꝛil us non go denio aterrtaſw, isan iO. IZſta. leſt ĩalius eam ptece⸗
,tutlf rum cauſe Sort nrelarerin d tertlam For ru⸗ e Enätt canoniſata ine pꝛece⸗
lonrde alin ni ari per opt cat. We ia hec ᷣm i rceretur. V at ano. v
atur ppo. ? odo omi m illam r. yt. 3 “ uſco xon.xv.
lſonetalatn pus Sln.⸗ oꝛdi X venio aa mitto vt p erſe . = A nſu .
ne oꝛdinẽ. quin quartam ona niſiß Ad g to
cale ohion eſtr olu. ibin immo tam glo niſi moc itio.! .
n den io nn mens 7 oꝛdi oppo d dz ipmo cit O. Mer hã
mngeet celſu quia miti oſequi nata ſt ꝙ non ius etur o *p c. l. dij
1 6 lſus. ff. itius tur an atuta if npu⸗ . 2 meliꝰ ffenſi 6t per i icas ꝙ iude
icdunni æ illa de arbi cum.l. ; tem ta ĩfra tm̃ tẽ in ca. fund us an veli inquiſition iudex nõ
m it. 2 l. q;ᷓ cu pus ſic ſt m tẽ⸗ ca. p̃ſbyter ſi amentũ velit a iſitionẽ ex nõ
annſt, r illan erxiſgoꝛdt eumel. g cum hoceni Farntt⸗ aerini yter ſia ocigeunet r * ꝓced
nari muniter tm. ine agi Et = n iudicij plebe. i re cõi h e.ham ere
Kalgentt ab ho ra ipſam o iam. ¶ R er tm̃. Alij gitur v nõ d ijs huati ij. q. v. et di abz d q ma
ſ b homin ppo. de lſi edeo erge lij dic t.1. rdi z imptiri uatis vt i et dica ebet pf iuz
ſoii fit hac pen e expꝛeſſum e.l. ſi ea. . ergo ad ĩcunt hüäc icium offm̃ ſuũ t in actiõe i 8 ſᷣm pferrigl
Rin na puni um ⁊ puni eo. vbi pꝛimã c P in v uũ niſi iõe iniuri Bal. hi Al⸗
lelui in ſum punitur: 7 punitur . vbi eſt d 5 ſolu AE er. petenti iĩpetenti iuriax hic ꝙ i
it lo ptibus ßm hoc tri alia pena: atum tẽ ti. ff. de i. vt. l. ii ij. rti / alij.
iunn, dalen JMB⸗ nS Jea Aunk kemge liices boc aueli⸗
S tiones ventur 34 V ? ideo di em tener curret qꝛ Ad eui uſa. hoc di is legale mi
i/ eti eniend c de iu publicũ ⁊ cũ Rr agl uiden icit. mino
alſetton dantur aren reutcngaide re ꝙ a ed n es dan tiã eſt ſci⸗ ꝛzatur
. a ctuili tet de h quedam di 5 n. S. e. 7. tur abſe ciendũ ex
eſnmtmnet, vantur paeleurtad ili loqui oc loqui dila⸗ qñ iud ꝓperandũ enti v ũ ꝙ
e, 6e. pꝛoſe itur. l. S quitur h a⸗ ex. quedã ndũ.S.de i t veni quedam
biekn 66 ecuſetice. Nram ake quendu S. de iud ec.l. in quedã pñ edã d Z. de iudi lat ⁊ loqͥ dilati
tunc in m ede oe i. qu qucdâ pñti ant pꝛ udi. ? a oqᷣtur.l.qui 0%
atcolitinl auninatito cauſa. dant e hoc uedam dila. ti 2 volẽti eſent ut. J. qui
”ͦ”MB tins o⸗ 8
ione dat tp̃s. S dilatio ta nõ in itio ẽ accuſa . certũ tpᷣ oquit.l. j. uit
g adveni olue er .„In nõ vt hi ẽ merũ re. vt. S ps.¶ E l. j. S.
iendũ go hic lo⸗ fa t hic. ¶ Itẽ arbitriũ vt nemo i 1 gl.
⸗ u uti dilati a. glo. f⸗ initio ↄpell. joe fonng
ando actio ilario del⸗ ern, tur. ienen e
ndi erat inſti non wiamart. b ndie
ituta quia mart loqu ex
r inten

Diülatio

dit.¶ Item oppo. ꝙ mulier deſiſtens aĩo incidat in tur⸗
pillianumvt.l.j.S. ab accuſatoꝛe.ff.ad turpillia.Solu.vt
glo.⁊ pꝛima ſolu.eſt vera. Sed cõtra eam op.de.l.mulier
cum ſi ff. ad turpilli. ⁊ huius timoꝛe gloſ.dat aliã ſolutio.
do. Warti. immiſcet ãbas ſol.hoc modo:quia aut tenuit
accuſatio ⁊ tunc cum non deſiſtat ſponte / ſed quia etiam
volens pꝛoſequi non põt non cadit in turpillianũvt.d.S·
accuſationẽ. aut tenuit accuſatio ⁊ tunc aut deſiſtit ſpõte
ſine pacto:⁊ tunc regulariter quilibet cadit in turpillia.
fallit in mulierẽ ⁊ minoꝛe vt.d.l.mulier.aut deſiſtit pacto
7 quilibet cadit in turpillia.¶ Item opp.ꝙ debeat pꝛoſe⸗
qui ĩfra biẽnium cã criminalis vt.l.ij.vt.certum tempꝰ.
So.vt glo.qꝛ non põt extendi vltra bienniũ ſed termina
ri poteſtvt ex cã.¶ Circa hoc ſolet queri an dilatio poſſit

an poſſit a iudice abbꝛeuiari:⁊ dicit Ja:de are.ꝙ datur tempus a
a iudice lege ſiue miniſterio hoĩs:⁊ tunc non pot minoꝛarevel au
abbꝛeuia= gere:vt.l.qui pꝛo tribunali.ᷣff.de re iudi.cum ſi.aut datur

TI.

a.l. cum miniſterio hoĩs:⁊ tunc aut.l:.dicit detur tm̃ tpᷣs/
2 pon vltra: ⁊ tunc aut poterit abbꝛeuiari etiã ſine cã: qꝛ
non fit contra l.ſed pꝛeter.l.ſed vltra dari nõ põt ſine cã
