in ſortem creditori.c. cum contra extra.e.de pig. & non eſt compenſatio illegitima
quia non de ſpecie ad quantitatẽ ſed de ſpecie eſtimata ideſt fructibus æſtimatis
& ſic de quãtitate: & æſtimantur etiam illi quos percipere potuit ut eſt glo. cõis &
optima. in. d. c. cũ contra. Quinta eſt:'quamuis creditor qui nõ idoneũ pignus
percepit habeat actionẽ ad reliquum. l. creditor.ii·ff. ſi cer. pet. tamẽ preſumit ido
neum. l.a diuo pio.S. ſi pignora. ff. de de re iudic.linter cauſas.S.abeſſe.ff.mandati
et non põt capere ſuſpectum de fuga ut uolũt cano.in rub.extra.e. limitantes per
hoc uulg.S.ſi debitorẽ. Q uinta regula eſtqdquãuis per.l.i. C. ſ pig.pig dat. ſit
creditor poſſet pignus ſibi datũ alteri oppignerare: & in. l.nomen. C. que res pign.

oblig. poſſ. l. debitor.ff. de pigno. uſq; ad quantitatẽ prioris debiti: tamen Specu. in

ti.de pign. uer. hoc rurſus negat ultra tres uices obligari poſſe ut uitetur infinitas
cuius ſententiam ſequitur Io. andree tamen cano.in.d.c.cũ contra:& in Ru.con
trarium tenent per...lex uectigali. ff. de pigno.actio.quia non intereſt cuius mani
bus ſit pignus traditũ modo debitor integrũ recipiat quo tempore uoluerit luere.
Sexta eſt:quod per eã.l.l.uectigali. reſoluto iure datoris reſoluitur ius accipien
tis pignus:unde ſi uſque ad tẽpus res erat illi data ut emphiteote non ꝑpetuo n0
poterit eam ultra id tẽpus alteri obnoxiam facere pignoris iure. Septima eſt: qd
pactum..l.cõmiſſorie.iĩur mento non firmatur. c. ſignificante. de pigno. licet frede.
& butrius aliter ſentiant:& glo.illic crebrior eſt:& dicitur eũ obligari ad iuramen
tum ſed nõ ad pactũ:quæ ſingula ſi cxamuſſim diſcuterentur in ĩmenſum proce
derent. Octaua regula eſt ad glo.quæ hic a Do. Io. igneo traditur:qd in pigno
raticia uenit leuis culpa tantũ per.l. ſi cum uenderet. 5.fi. ff. de pign. aciquã ego ua
lide retorqueo contra eam ſententiã quæ dicebat in prece.arti. ad.l. euſtodiã eſſe
leuiſſimam culpam a uenditore preſtandã. ob comparationem cõmodati. nã in
dicta. l. ſ cum uenderet dicitur eam culpã preſtari in pignore quæ in cõmodato.
tamen in.l. ſequen. ipſemet Paulus auctor.l. cuſtodiam de pericu. & cõmodo. rei

Aetluiu
lunhun
tmnoen
lrlij
cceoccul
oloeme
6 ri
ſbae. C
niiceße
lare
Uymnif
puntene
oun cun
Ptünlin
Eeliuccon
mseiga
Cnaton
uuentoon
Wum Phib
mielb.x
ocatore
Tuniano⸗
ibinnom
loobriqu
i .
gureui
labnttac
malüff
fogaäͤcdi
rari B
ſaupig
Akofund
nhoe
ninsſt
funabis
Unlitcoud
lunmren
talini
ſünſte
liunse
Cumflarr
tinn lor
cneſil

De Regulis Iuris.ff. Fo. XII.
lenn uendi. exponit illam cõparationem non eſſe omnino & ſimpliciter intelligẽdam
e ſed de leui tantum non de leuiſſima in uerbo bonus paterfa. & illic glo. & ſcrib.
oil Alia in hunc titu.de pignorũ ſpeciebus quatuor conuentionali legali iudiciali:
8en et p̃torio.eiuſq; differentiis in preſentia non poſſumus tractare et a bar. ac omni
n bus ſatis ſuperq; tradita ſunt. Plura cuilibet ſtudioſo ad materiã pignoris et hy
HNre potece occurrantquæ ſunt ſæpe tractata ut de pᷣferendo expreſſo ac ſimilia alio
etui loco dicenda. Vide etiam cepolam de pacto.l. cõmiſſorie in cautela uigeſimater
eln tia. Septima pars glo. tractat materiam locati. Eſt autẽ locatum ut poſſum de
Poonp ſcribere. Contractus iuriſgentiũ. ultrocitroq; obligatorius qui conſenſu pfici
ſabn tur ubi de pcio conuenerit ex quo nec dominiũ nec uſucapiendi conditio tranſ
nun fertur ſed rei uſus uel perſone pro pecunia ad tẽpus concedit᷑. iuriſgentium dico
ninci ob. l.primã ff. eo.l. ex hoc iure. ff.de inſtitu. & iure, ultrocitroq; quia conductor ad
tlkr precium tenet᷑ finito termino locati:& conductor ad patientiam.]. edem. C. loca. l.
onllas domum. cum ſimili. conſenſu pficitur ſine uerbis.I/.i. &. i.ff. eodem de pᷣ cio in hoc
oeetge habet ſimilitudinẽ cum emptione. S.i. inſtitu. e. dict. l. ſecũda. ex quo nec dominiũ
luerſin. nec uſuc. conditio tranſtert ad differentiam donationis ex qua dominiũ et uendi
is tionis ex qua uſuca. conditio datur: ut bar. docet in. l. i. . adeo. ff e. l. qui. ſaxum. ff.
entolan de donationibus. Aduertendũ autem quod locatio eſt de iuregentium materia
ipigme, & inuentione ut dict. l. ex hoc iure:ſed forma eſt de iure ciuili unde poteſt per ſta
den tutum ꝓhiberi locatio. ſicut uenditio. argumen.l. prime. C. nõ licere habit. metro
ltunn comiæ lib.xi.ubi dixi latius de metrocomia. Ita tenent moder. cano.in Rub. extra
lgtiun de locato. rei uel perſonæ dicit᷑ quia poſſunt operxæ.l. in operis. ff. e. cum ſimi. pro
lis pecunia non autem pro ſpecie uel re alia quã pecunia numerata alias eſſet contra
gocidd ctus innominatus ut uolunt ſcrib. uel impropria locatio p.l.i...ſi quis ſeruũ.ff
üpins de poſiti:quãuis Saly.dixerit eſſe locationẽ quando id quod conſiſtit in pondere
ſummt ⸗ numero uel menſura & creſcit in eo fundo qui locat᷑ preſtari debet a conductore
Lmandn ſup qua re uideas plene barbatiũ in dict. Rub. ubi querit an eius bona inuecta et
nno ilata ſitttcte obligota pfundo quidcher fuumentum utloleum: &ret r Hori
dgern num in. li. ff eo. tenere quod ſic per glo.in. Stitem ſeruiana. in uerbo pign. inſti. de
e actio. quã dicit eſſe uerä. Sed ſpecu. in tit. de locato.S Pollquã ucr pono.tenet
neeni contrariũ Barbatius tenet opinionẽ glo.illius: & adducit glo. in. l.ſi gratuita ff. in
rindnts qui.cau.pig.taci. contra.qui tñ dicit contrariũ dicit enim & pᷣcor uideas aliud in
n Run ruſtico fundo & citat. . ſi. n. . . l colonus. ff locati. ltem Barbat.adducit glo. in. .
Usan licet. C. loc. quæ tamen mihi contrariũ dicit quia dicit eſſe uim & differentã utiũ
Uentluee in nũ mis ſit merces et eſt locatũ an aliud puta fru mentũ uel oleum et eſt preſeri
Piriht ptis uerbis. melius faceret glo. in. l xcepto. C. eubi dicit de equitate ſeruandũ eſſe
Yemon in ruſtico uelin partiario illud quod in urbano. ſed reſt Põderi poteſt illud eſſe in ca
mahe ſu illius. l. ubi eſt ſumma equitas ꝓpter edacitatem uermium & caſum illũ ac ſte
dletnme rilitatem remittendã penſionẽ in ruſticis ſicut in urbanis ſed in caſu noſtro non
inn eſt eadẽ ratio quod inuecta & illata ſint tacite obligata in ruſtico cũ ſancte ac ſim

ümRr plicis ruſticitatis bona ſint in ꝓpatulo. Iaſon hano materiã examinat in. d. . item
nl ſeruiana: & refert Rofredũ & laco. de arenis & bal. in ſpecu. loco allegato tenere

iane contra illam glo.et falſo reſerri quod ſpecu.ita teneat illic. Mouent᷑ quod tex.de
gnich ſeruiana loquentes loquntur de colono-is autem dicet᷑ colonus qui nũmis colit
ſr proprie. Si nſtituloc. cũ ſini addducit glo.in.l diuontio. item ſi meſſes in uerb.
*W ſequent᷑ fl ſolu. matri. Itẽ quia colonus partiarius eſt ſotius.l ſi merces. .uis ma
ᷣe or-fl. locati. ſed ſotius non habet bona obligata, Ludo. Ro. ſi filio. fi, 5. ſolu. matr.

Repetitio.l. contractus.

4

& panor.in.c.
juris. C. e. Iaſon in hanc partẽ adducit quod contractus innominati regulant ſe

cundum naturã contractuũ noĩatorum quibus aſſimilant᷑. dict. . ſi quis ſeruũ.

pᷣſertim ex identitate rationis & equitate.Io.faber. nihil firmat ſed dicit eſſe conſu
lendos aduocatos. Ego in hanc ſententiã adducor & pondero tex. in.l. ſi in.l.s.ſi
colonus.ff. loca.ſic inducendo.illic determinatur quod bona ſecũdi coloni ideſt
eius qui accepit a primo colono qui ſibi alterius fundũ tradit colendum quẽ ipſe
conduxerat utputa quia ipſe colere nõ poterat non ſunt obligata dño ergo uide
tur quod res primi erant obligatæ. tamen illic eſt quedam cõparatio inter primũ
et ſecundũ quæ huic rei obſtaret niſi dicas eſſe ſimilitudinẽ quo ad fructus: util
lic non quo ad obligationẽ bonorum. Facit tñ ꝓ hoc tex.in.l.cũ taberna in prin.
in uer. & res aliæ illatæ. ff. de pig. niſi rñũdeas ut glo.d.S.ſi colonus.illuc ab eodem
non ab alio cõductore illata. Eſt uarie tractata hec ꝗᷓſtio in puncto iuris ſequẽda
eſt cõis niſi eſſet rõnis conſuetudo cõtraria:quæ in hoc cõtractu eſt ſeruada ut di
xi in cõſuetu. Aurel.ti. de locato p.l.. circa. C. locati: & illic glo. ait multa in eo cõtra
ctu pᷣſtanda quæ etiã dicta non fuerunt ex bono & equo.l.ex cõducto.ff. loca. cui
equitati innitit maxime ut uidet᷑ cõmunis opinio alia rigori uerborum. Item lex
dicit quod bona ſecundi conductoris ſunt obligata primo.l. ſolutum.S. ſolutam
de pigno.ac.d.S. ſi colonus:ergo & bona primi coloni dũo ꝓ precio duntaxat cõ
uento. Videas illic bar. late.in. d. S. ſolutã colligo de locato regulas aliquot. Pri
ma eſt quod locatũ minus de cennio eſt unde dictũ eſt in diffinitione ad tps ſcili
cet non longũ. Emphiteoſis enim & feudũ ad longum tps flunt uel in perpetuũ

l.qi. in fi. fl. ſi ager uectig. uel emphit.pet.l.i.F. quod aũt. ff. de ſuperfic. Item locatio

non mutat dñium nec poſſeſſionẽ ut dixi Alii cõtractus utile tranſierũt.l.i. &.ii.
.C. de iure emphi.c.i. de. inueſtitu. de re alie. Supꝑ hoc quero de inueſtiẽte uel locan
te de octo annis in octo annos & ſic multiplicatiue in longũ tempus an uideat
alienare & non locare. Dy. in. l. codicillis. 5. inſtituto. ff. de lega. ii. ait eſſe ſimplicẽ
locationẽ per.l.pluribus de uerbo.obliga.ubi in ſtipu. annua bima trima die ſunt
multe ſtipu. Oldradus de ponte illic aliter ſentit & ait cadere in prohibitionẽ alie

nationis a teſtatore factam. arg.l. cum lex.ff.de fideiuſſo. ſubdens tamen quod p̃ᷣt

pſona ſe obligare ad relocandũ finito termino in aliud tẽpus. Ego reperi barba
tium in Ru. de re. eccle. non alie col. nona dicentẽ poſt lapum in allegationibus:
quod ſi quis habeat mandatũ locandi rem eccleſie ad quinquẽniũ & ipſe locaue
rit de quinquennio in quinquenniũ non ualet quod actum eſt. Secũda regula.
conductor expenſas utiles ac neceſſaris repetit.l. dũs horreoꝶ.S.i. &. l. colonus
f. locati. niſi per legẽ contractus aliter ſit. l. legẽ. C. e. Tertia regula. conductor
ante tẽpus expelli non põt niſi ob penſionẽ in terminis non ſolutã etiam ſi cõue
nerit de nõ expellendo. Item niſi ob neceſſitatem emergentẽ nouam uel ob neceſ
ſitatem reficiendi domũ aut ſi male uerſetur cõductor:ſed qũñ ab initio pluriũ an
norum penſionẽ recepit locator non expellet eum. hec not.in. I. edem. C. loc.l. que
ro.S.intet locatorẽ.ff.e.cum ſimi. Q uarta eſt. cõductor finito tẽpore manens
tacito cõſenſu reconduxit nec poteſt expelli de ruſtico fundo aliud de urbano.l.
item queritur. S. fi.ff. e. iuncta lege ſeq. Q uinta ob ſterilitatẽ non autem exigui
tatem fit remiſſio illius anni. l. licet. C. e. l.ſiuno. S. cum quida. ffe. c. ꝓpter extra. e.
niſi ꝓpter ubertatẽ prece. anni. aut niſi ſuſceperit in ſe caſum ſterilitatis.l.ſi qs fun
dum. ffe.item ob acerbitatẽ fructuũ non fit remiſſio.l.ex conducto.S.i.uer.ſi qua
tamen uitia.fl. e. Sexta eſt. conductor ex leui tm̃ culpa tenetur. ex cõmuni opi.

ppter ſteri. de locato ita tenent. Alii tenent cum glo.illic & in. l. certi

min
cteleu ul

Guumir.

minſ
gnco⸗
Gmmmdu
mnluil
troquo
Pl

Gnnscor⸗

Pumin
gepo
pausli
mnloooc
zulikſo
rceno.
Gnlerzd
eam
Clatqu
uln com
leconc
cende
Uiflad.
giqguili
tloceloe

mmtoul

glams
Uölunta

hnoinr
llncte
llutet
trminas
Ahutent.
leckl
Utendo,
umdboi
wonmoh⸗
umet⸗
ülabi
D
hütgt
ntriſ⸗

dlhnt
sleni⸗
llecenin
linlee
loniiſ

gobite

rpini
cee

6 doden
laiit

Väcautc

ineodn
flloa
nItenae
ſſoluun
GnttG

got di
altſl
nſepenii
vunloetto
tlii⸗
teugloen
anuider
leſimgti
nadieſin
bitonetle
encuoti⸗
ceperbatt
glionbis
pleloan
dategun
lcolonus
conducher
Lamnſicon
elobnenl
oplunin
Cloclav
e ſnanens
eunuml
temeigt
ptctant

llln

7

munie

De Reg. Iur ff. Fo. XIII.

. quamuis do. Igneus aliter ſentiat quia lex. ſi merces.S. qui columnam, intelligi de

bet de leui ut glo. & cõmunis uoluit. niſi dicas eſſe ſpeciale ex qualitate rei ut leuiſ
ſima ueniat. Octaua pars glo.tractat de dote. In qua non procedam a definitio
ne & ordine ſeruato in pᷣcedentibus ob legem in ambiguis pro dotibus infra hoc
tiin qua ego dotis materiã ſuo loco plenius tractabo. hic aũt ea quæ concernũt
materiam huius legis perſtringuam. Concluſio eſt in dote uenire leuem culpã nõ
autem leuiſſima. l. etiam allega. per glo. ff. ſolu.matri.nõ in.S. licet in quo ponitur
limitatio quod etiam leuis non uenit quantũ ad exceptionem ne conueniatur in
plus quã facere poſſit:ſed in princi.l.ubi dicitur & maritum & heredes eius teneri
uxori ad dotem etiã de dolo & culpa. facit. lI. in rebus. ff.de iure dotiũ.l. pompo.ff.
de pactis dota. ubi etiã pactum in contrariũ factum nullum eſt facit. lI. ſi mora. ff.
ſolu.matri.ubi Bar. & Iaſon & oẽs colligunt ab initio hanc regulã a cõtrario ſen
ſu ad quẽ ponitur limitatio per illa. l. ſi mora. Que aũt ſit ratio huius regule. Do.
lIo.igneus hic diſputat. nam uidetur gratia mariti tantũ dos dari ob matrimonii

onera.l.pro oneribus. C. de iure dotium. Alibi etiam uidetur cauſa uxoris & reip.

ut in. li.ff. ſolu. matri.l.i.ff. de iure dotiũ. Vnde dicit eſſe quia utriuſq; cauſa datur
l.ſi ut certo.S. nunc uidendũ.in uer. emptione/locatione/dote. habes hãc rationẽ
expreſſe traditam a iuriſc.in.l.in rebus.ff.de iure dotium: ut uoluit Iaſon quod nõ
uideo & eam cõmuniter tradunt ſcribẽtes in dict. l. i mora. ex cuius glo. do. Igne
us infert quod ſi culpa ſit in omittendo nõ uenit leuiſſima: aliud ſi in cõmittendo
quia in cõmittendo peccatum eſt grauius.l.capitaliũ. S. pe. cum ſimili.ff. de penis.
Vnde concludit glo.quod maritus ſi cõmittat culpam leuiſſimam in cõmittendo
uel faciendo de ea tenetur: ſi in omittẽdo non tenet᷑. Adducit tex. in. l. in lege acqui
lia.ii.ff ad. l.acqui. ubi leuiſſima uenit quia in cõmittendo eſt. Florianus in. d. l. in

lege acquilia. tenet illam ſententiã glo. Do.guiller.grationopo.hic in ſuperiore ar
ticulo de locato refert Bar.ita tenere & ipſe aliter ſentit. Franc. Aretinus. Pe. & Do.

igneus hic etiã improbant glo Primo per fundamentũ Aretini. Si enim poteſt fie

ri per diſpoſitionem & conuentionẽ hominis ut nõ ueniat leuiſſima uel acquilia.

..ſſeruus.S.ſi calicem. ff. ad. l. acqui. multo fortius põt fieri per legẽ unde cum lex
ſtatuerit culpam leuiſſimã in dote pᷣſtari indiſtincte cur iſta glo. facit uim inter. l.
acquiliam & actionẽ ex contractu? Ad hec dicit igneus eſſe per leges ſtatutum ut
leuis duntaxat etiam in faciẽdo ueniat in dote.per.l.ſi cum dotem.S.ſinautẽ.in ſæ
uiſſimo. in uer. diſſipare: & in uerbo frugi. Lſi conſtante. S. ſi maritus ſolu.matri.&
indiſtinctequando contractus fit gratia utriuſq; uenit leuis tantũ etiam in facien
do.l. ſiut certo.S. nunc uidenduũ.ff. comm od. quæ mouent contra glo. Ego preter
hæc animaduerto quod lex illa in lege acquilia. dicit in.l.acquilia etiam leuiſſima
culpa uenit. Quotiens ſciente domino ſeruus occidit aut uulnerat dominũ tene
il illiceſt lata culpa uel dolus & conſcientia criminis. Item ſi eſt leuiſſima eſt in
omittendo ideſt non prohibendo ſeruum non autem in faciendo. unde eſſet tex.
contra glo.item ad. l. capitalium.S. pen. cum ſimi. reſpondeo quod procedit in cri
minibus hic autem loquimur in rei perſequtione: unde non eſt bona ratio maxi⸗
me cum etiam in delictis ſæpe grauius ſit delictum in omittendo.l. ſancimus.C.
de iudi.ubi punitur omittens condemnarèe ad totale intereſſe. cum ſi iniuſte con
demnauerit puniatur arbirrio iudicis l.fi.ff. de uariis cogni. & in. lL. mancipia. C. de
ſeruis fugiti.etiã criminaliter punitur in omittendo.ſic in teſte omittente & tacẽte
ueritatẽ ſicut dicente falſum. c.i. de crimi.falſi.l.pᷣſcriptione. C. ſi contra ius. cum ſi
mi. alleg. per Iaſo.in.d.l.ſi mora.per exemplum.:.pe.C. de cano.largi.titu.libr.x.de

Repetitio.l.contractus.

officiali non prohibẽte exactiões illicitas: & laſon in hoc articulo dicit quod illa
gloſa reputatur ſingu. ad limitandum illam regulam quæ habet quod in contra
ctibus gratia utriuſq; celebritatis ueniat leuis culpa tantum ut limitetur quando
in faciendo eſſet culpa quia etiã leuiſſima ueniret: & ita Alex. & Pan. põderant &
cõmendant glo. ita Balin. lI. acceptam. C. de uſu.& dicit Iaſon quod non uenit in
contractu leuiſſima in faciendo ſed per actionẽ. l. acquilie. ſecundũ Bar.illic & ita
frigide tranſit. Alexan. uberrime de hac re ſcribit: & refert Bar.ſequi opi. glo.in.l.qd

nerua in. vii. ꝗ. princi. uer. item quero utrum culpa leuiſſima:qui falſo & corrupte
legitur dum citat.l fi.cõſtante: quia intellexit allegare.lI. ſi mora. in uerbo. ne facto:

& hanc partem putat ueriorem Alexã. quicquid dicat Bal.in. l.pignus in.x. col. C.
de pig. acti. quam ſequitur Saly. in. l.ſi nulla. eo. tit. nec dicit obſtare tex.in. l. ſed &
ſi quecunq;.. fin. cum glo.quæ dicit dubitat:de locato. ff. ad.l. acqui. quia glo. illie
dicit quod non dubitat ob.l.item queritur..fi.ff. locati. certe illi text. non loqunt

eſt mirum ſi teneatur ex locato quia eſt lata culpa & lege aquilia Imo.in dicta.l.ſi

mora. & in capitu.i. de commod. in. x. col. & Bal. in dicta. l. acceptam ſequnturglo.

Bar.dicit quod quamuis in actiõe dotis non ueniat leuiſſima uenit tamẽ in actio
ne legis acquilie quod hodie non fieret quia inquit hodie dominiũ rei dotalis non

eſt penes uxorem.l.in rebus. de iure dotiũ. C. ꝓfecto, Hec queſtio dubia eſt quia
Barto.illic audaciſſime reiicit ſententiam Petri quæ tamen uiſa eſt mihi hactenus

melior: tum quod habeat iura meliora: tum quod contraria nulla lege mihi ꝑ eos

adducta probetur. Cogitabam poſſe cõcordari hoc pacto. Aut erat in ſuis rebus

diligentiſſimus tunc debet maximã diligentiã etiam in omittendo: aut erat medio
criter diligens tunc debet leuem culpã:aut negligens tunc culpatur & etiam leui

culpa tenetur: & hanc ſumo ex.lin rebus prima.ff. de iure dotiumiubi dicit eum

teneri ex culpa. poſtea dicit etiã eum diligentiã preſtare quã in rebus ſuis adhibet

et dicit glo. diligentiſſimã ſi in ſuis dicatur diligentiſſim us. Fallit hæc cõcluſio iu

dicio Petri ꝓpter moram mariti. tunc enim de omni culpa tenet quia etiam de ca
ſu tenet᷑ ut in.d.l.ſi mora.& in ſuperioribus articulis. Idem ſi ſit uxor in mora reci
iendi maritus non tenet᷑ niſi ex dolo. ut illic:.quod inducitur hic ad queſtionẽ de

obſide per Io.igneũ quem ſequere bene loquentẽ & ordinate arg. eorum que. Dy.

& alii ſcribunt in. d. l. ſi mora. de cuſtode caſtri. quod moderni oẽs late illic proſe

quntur & concludunt in eius ſententiam. dicunt tamen Alexã. & Pau. nõ eſſe ne

ceſſariam denunciationẽ: uide ſcrib. in. l. item queritur. . qui impleto locati. No
na pars glo. tractat detutela. quæ datur perſone & rebus. tamen id quod hic dicit
in tutore extende ad curatorem. Eſt ergo in tutela hec regula quod in eam uenit
dolus lata culpa & leuis.l.quioquid. C. arbi.tut.l.ᷣſi tutor.ff. de admi. tut. l. tutor.5.
tutores.ff. de ſuſpect. tuto. exemplum in. l.i. S.oflicio.ff. de tute. & ratio.diſtra.ſi tu

tor ſit negligens rationes conficere & cõfectas exhibere. Hanc dicit bal.illic quod
preſumitur contra illum qui non facit Codicem rationum ſicut contra illum qui

7

non facit inuentarium qui tenetur ad intereſſe declarandum per iuramentũ in li
tem. I. tutor qui repertorium. fl. de admi. tut. per hæc que diximus in regula tutele
damnat Bart. glo.in. S. ſuſpectus. inſtitu. de ſuſpec. tuto.quæ dicit ob leuiſſimam
culpam remoueri tutorem. melius enim ſentit glo. in. l.i. Si. ſupra de ſuſpec.tuto.
& ratio eſt quare non teneatur tutor de leuiſſima quamuis ob induſtriam ſuam
& bonos mores ſumatur quia in hoc releuatur cum in alio grauetur ut de neceſſi
tate aſſumat officium.faciunt not.in.l. cum quidã ff.de admituto.cũ ſmi. Onus

in leuiſſima culpa ſed grauiſſima cum ita ſæuiit ſutorut oculũ ſerui effoderit nõ

ömepun
Prloelen
mubi che
pchno

wibe de

ierepre
ar dici
idite
tlluarer
lutcebet
late
Uultecon
llartbt⸗
Ullrbere
Mhrnin!
linsui
lints
Nmcte
umne
tchcön
uunet)
Umäſen

uunſupe

lpihr
l
nnucei

Wſbi

lacl⸗ lee
inick
pülen

Cooll
nconn
roint,
lenng
Uenttin
Ponlel
connt
he lch
nkcll.

iulſls

7

iige
inle
foler

vurmge
neinacte
Ctalssnen
elt quu
hacteng
mhipen
nustebes

teratnelo

Eetumnlau

ctiumcec
ntnormn
ekionet
ngreh
r llepo

noler
oct. N

odhicdie

ncamuent

walung

didctaun
uisachbaen

cochatou

De Reg lurfſſf.. Po.Allll.

aũt probandi incumbit pupillo accuſanti negligentiam tuto.l. chirographis. in fi.
rinci. de admi. tuto. ff.l. quotiens de prob. ff. hic alleg. per dominũ igneũ. niſi eẽt
ſuſpicio contra illum.l.impuberibus.S. fi. ff de ſuſpec.tut. & in exemplo predicto.
De caſu etiã tenetur qũ culpa pᷣcedit caſum.il.ſi res pupillares. C. de pericu.tuto.l.
ſi res pupi.ff.de admi.tuto. Cy.in.l. quicquid. C. arbi. tute.mouet queſtionẽ ſabba
tinam poſt glo. & ueteres de tutore qui fecit blando ſermoneut teſtator ſibi relin
queret equũ quem decreuerat legare pupillo: ubi decidit Cy. quod bene fecerit cũ
potius teneat᷑ ſibi conſulere quã pupillo:aliud ſi dolo id effecerit ut quia ſit calũ
niatus pupillum apud teſtatorẽ aut alio fraudis genere: & ita ſentit glo.in. l. pupil
lorum. C. de admi. tuto.facit.l.qui ſine.in uerbo. ſed ab amico accepit. fl. de nego.
eſtis: ubi eſt tex. de maximis uſuris: & illic Bar. Ita etiã tenet Bal. in dic. l. quicquid
glo. & bar. in. lItitio. ff. ad municipales. doc, in. l. lutius. . ſempronie. ff. de lega.ii. P
illum tex. bal. in. l:. C. ſi quis aliquẽ teſt. prohi. Ego tñ non inuenio quicꝗᷓ de ea
re apud bar.in. d. l. qui ſine: quis bal. eũ ad hoc allegauerit qui aliũ fortaſſis habuit
Idem tñ bar.in.d.l.lutius.S.ſempronia.de leg.ii.tenet quod blãdo ſermone põt per

llfi.ff. ſi quis aliquẽ teſt. prohi. ubi uir blandis uerbis uxoris irã placans nõ eſt in

dolo nec punitur ex mutata eius uolũtate. facit. l. fi. C. e. ſi quis aliq.teſt. pro. Idem
tenet lo. de imo.in. d. . ſempronia. etiã in tutore & admi. per... pᷣſes. C. de ſeruitu. &
aqua. ubi charitas incipit a ſeipſo. Canoniſte.ĩn. c ii. de pecu. cleric. querunt an idẽ
ſit in prelato eccleſie qui ſibi fecit relinqui quod teſtator eccleſie uolebat relinque
retubi Pe. de anchara. dicit idem eſſe in prælato: ſed Io. de Imol. mordet eũ & dicit
nõ licere prelato quouiſmõ per.c. quicũq; xii. ꝗ.iiii. in uer. aut neglectũ: ubi gl. hoc
tenet & dicit idẽ eſſe in tutore quod debeat p̃ſerre utilitatẽ pupilli utilitati ſue: ubi
Archi. dicit quod ſi platus potuit ſaluare res ſuas & res eccleſie ab incendio/de
buit ſaluare utraſq;: ſ¶ alteras tm debet diſcerni quæ ſint precioſores: quod ſi equa
les ſint debẽt pferri res eccleſie quia pu. utilitas eſt pſerenda. c. pone. de poſtu. prel.
liad fi. C. de cadu. tol. Ange. in. I. non eſt. ff. de inoffi.teſta.dicit dictũ gloſæ quod

blanditie concedunt᷑ a iure eſſe uerum quando blanditie tendunt ad cõmodum

blandientis tantũ. aliud ſi in perniciẽ alterius ſuggerendo falſas cauſas teſtatori
ut tollat hereditatẽ iam inſtituto. & per hoc dicit ſe obtinuiſſe quendã magnã he
reditatem in fauorem minoꝶ quos quedam perſuaſerat teſtatori eſſe male cõuer
ſationis & uitæ & reuocauerat mentẽ illius a legato facto fuit enim illa hereditas
ab inſtitutis reuocata uel agnatis. Idem Ange.in dict. l. fl. C. ſi quis aliq. Et bal. li.
eo.titu. dicit:quod ſi interuenerit bonus dolus puta quia uolebart inſtituere turpã
perſonam non damnatur. l. cum pater. S.titio. flde lega. i. Salic. tenet cum Cy. &
predicta cõmuni deciſione in tutore. In hanc partẽ quod extendatur etiam ad pre
latum facit. Nam prelatus põt pᷣiudicare eccleſie in querendis ut barbat.dicit poſt
fredericũ ſenenſem in conſi.ix. Car.in. c. tua. de his quæ fiunt a prel. c.potuit.de lo
ca.c. ut ſuper.de reb. eecle. non alie.non obſtat.c.ii.de pecu.cle.quia loquitur quan
do potuit prelatus acquirere de bonis eccleſie non aũt de extrinſecis & nondum
queſitis nec in caſu noſtro. Tamen ad queſtionem de prelato habemus eam deci
ſam in cle.i.SF. quibus etiam.uer. aut legatis. de preuilegiis. in uerbo. retrahant tefta
tores & ſibi uel ſuis in aliorum preiudicium arogari procurant: unde Cardi. dicit
illic eſſe deciſam per dĩctionem ſibi:& dictionẽ in preiudicium. ego pondero ma
xime dictionẽ faciendis legatis ctiã in quibus nondum erat ius queſitum ſed eſt
ſpeciale ex confeſſione Cardinalis in. dict. cle. in religioſis qui omni auaritie ac
ambitionis ſuſpitione debent carexe, capiauaricie, de elec. libr. vi.ſic in fr per

De fictione.

illũ tex. quæ eſt ſenteutia pulcherrima:ut dicta in tutore non habeant locũ in pre
lato. alioue clerico uel religioſis. Circa tutorem uero reperio Io. andream in ſpecus
de iudic. S. generalia. referre ſnĩam pilei tenentis quod ſi conſtiterit tutorem ſuaſio
ne ſua dimouiſſe teſtatorẽ uolentem pupillo relinquere a tutore ſit reuocandum
aut ipſe actione tutele teneatur. In quam ſnĩam Siculus adducit. d. l. quicquid. in
uer. dolo aut lata culpa aut leui non queſierint. nam ait ex blando ſermone diſtra
hente uoluntatẽ teſtatoris eſſe leuem culpã: & reſpondet ad.l. ulti.ffſi quis aliquẽ
teſt. prohi. quod illic maritus non tenebatur alii acquirere ſicut tutor: & cõparatio
eſt inter prelatum & tutorẽ in. d. c. quicunq;ʒ per hec audet dicere opinionem Pilei
eſſe ueriorem quod tutor male faciat blandiendo teſtatori in preiudicium pupilli
Ego aliter ſentio cum opinione cõmuni & reſpondeo illum texin. c. quicunq; ni

hil tale dicere ſed glo. illic facere hanc comparationem quæ eſt in aliis terminis &

forma quã iſta iutelligenda. Reſpondeo item non eſſe culpam leuem ſibi potius
quam pupillo uelle acquirere immo optime factũ per.d. l. preſes. de ſeruitu. C. ubi
nihil doli eſſet quod arbitrio iudicis æſtimandũ relinquo.preſertim ubi nondum
reliquiſſet nec eſſet magna cauſa relinquendi pupillo potius quam tutori:q ali
quando fraude caret. crebrius tamen ſine aſtutia fieri non ſolet ut uidemus. Ad
hec regula noſtra de tutela fallit in duobus caſibus in.l. noĩa. C. de admi. tuto.ĩ no
minibus debitoꝶ eligendis & in. l. tutor qui repertoriũ. . cõpetit. ff. de admi.tuto.
in prediis cõparandis ex bonis pupilli ubi non uenit leuis culpa ſed dolus uel la
ta. Decima pars glo. tractat de nego. geſtis. hanc partẽ paucis abſoluemus quia
non eſt hodie frequens neq; reperiuntur multi qui ſine mandato negocia alterius
gerant. In negocioꝶ geſtoꝶ actione uenit id q̃ in actiõe tutele regulariter.l.tutor
.C. de nego. geſtis. Fallit in ſex caſibus in quibus uenit leuiſſima poſitis in glo. 5.
igitur inſti. de oblig. quæ ex quaſi contract. &. l. ſ negocia.ff. de. de nego. geſtis. in
terdum etiã uenit leuiſſima cum alius diligens ſe offerebat ut in.l.ſi pupilli.Sui
deamus. de nego/ge. ubi uideas bar. pulchre in hac materia concludentẽ. Ratio ue
ro eſt cur non ueniat leuiſſimã. quia nõ inueniretur qui alterius negocia uellet ge
rere. Item cur nõ ueniat ſolus dolus: quia obtulit ſe ſine mandato & alius diligẽs
potui ſſet melius gerere unde uenit leuis. Vndecima pars tractat de ſocietate &
rebus cõibus.in ſocietate de qua dixi in Conſuetu. Aurel.ti. de ſociet. uenit etia le
uis culpa quia fit gratia utriuſq;. Fallit qñ ſotius non erat diligẽs quia non tenet
maiorem diligentiam adhibere in cõmunibus quam in ſuis rebus.l.ſocius ſocio
ff pro ſocio: quia imputatur ei qui cum eo quem ſciebat eſſe negligentem contra
xit.. fl.inſtitu.e.l. heredes. S. nõ tantũ. fl. fami. herciſ. niſi hoc neſciebat & erat error
probabilis uel ex poſt facto cepit eſſe negligens ut pe. & faber.in.d.S.fi.& hic Do.
Igneus:qui adducit tex.in.l.ſi cum dotẽ.S eo aũt tpᷣe.ff. ſolu.matri. & poſſet tunc
a cõtractu libere diſcedere. arg.l. qui bona. 5. de illo. ff.de damno infecto:quando
non nouerat ab initio hominẽ. aliud ſi conditiones eius nouiſſe diceretur. idem di
cendum ſi cũ ante contractam ſocietatẽ eſſet negligens poſtea ceperit diligenter
uerſari debet ita perpetuo ſacere alias tenetur.l. non ob eam rem. iuncta ſeq ff. pro
ſocio glo.in.d.S.Fi. que dicit aliud eſſe in depoſito.in qua differentia & rationibus

doctorum impugnandis hic inſiſtit do. Igneus ego non conſentio ei dum adhuc

in ea ſnĩa eſt ptinax quod in depoſitũ nõ ueniat lata culpa.de qua re ſatis ſuperq;

diximus. De materia ſocietatis uniuerſalis & particularis uideas & de cõitate bal.

in tract. de duob. fratribus Alex. in cõſi. xx. uol.v. Bar. in. l. cũ duobus. S. papiniaus
ff. pro ſocio. Ego in. d. Conſue. multa dixi & quibus modis cõitas cõtrahatur etiã

eguep
tun thul
otnln
gumvgl
Hüniu
1isrl
ahirgu⸗

= -

vucpuen u

Alußlegn
Guan ate
Gnrnet 1
vtüceleu
Alloonpl.
utöerepe
Pptonueri.
Ilstenmint,
tunirkä
bulttef
Smawmä:
Elmuliet
ns eräde
mmrequoc,
e lo⸗
ltwese
uilacep
Utoead dun
hanworen
Iullgent
Aungoi
nnciam
milſeu⸗
fnnapiun
mormu⸗
nluſab⸗
feloelba
llendol
us ſilne
lmntn

actoſ

nukri
i
nccrilli⸗
Cutner

heſan

De Reg. lur ff. Fo.XxV.
inn Aucite: quæ piget hoc loco repetere. abhorreo enim ab huiuſmodi repetitiõe preſer
nhan tim ubi eſt expediendũ. Occidit miſeros cram be repetita magiſtros. Hic ego pro
nlat . ſequor quid in cõtractibus innoĩatis ueniat. Doctores dicũt in his non poſſe dari
nln certam regula niſi quod regulantur (inquiunt ſecundũ naturam cõtractuũ qui
guln bus aſſimilantur.lI. eum qui.S.ſi inſpectori.ff. cõmod.l.i.S.ſi quis ſeruũ.ff. depo
rell ſ. & utrobiq; Bar. & in.l. naturalis. 5.pe.x ff. de pᷣſcrip.uer.ltem quid in legatis aut fi
l OYUV deicõmiſſis ueniat. Do. Igne. hic clare dicit poſt Bar& pe. & declarat exẽplis opti
i mis. Cuius reſolutio eſt Per. l. ſi ſeru us legatus. 5. cũ quid.ff. de lega.i.ut ſi utriuſq;
un cau ſa fiat quia heres ex tali legato uelt fideicõ. aliquid pcipiat de uoluntate teſtato
nnpl ris utputa quia legatarius uel lideicõ. debeat ei aliquid dare aut facere tũc teneat
ugi de leui ſi legatarii tantũ quod eſt etiã quando falciclia uel trebellianicam detrahit
Nige qhuia non ex teſtatoris iudicio lecit ſed legis Prouiſione tunc de dolo tantũ & lata
dns culpa tenet᷑ heres. ſi gratia heredis tantum ut cũ legatur creditori id quod ei debe

Ncu mtur etiã de leuiſſima tenet᷑: & quibuſdam aliis. exemplis id docet. ego non excipio
iſtud exemplũ creditoris quia ubi legatur creditori id quod ei debet᷑ nec poterat

Nn quia ubi legatut
ii exceptiõe repelli nec additur aliquid debito p legatum tunc eſt nullum. S. ſi quis
nd debitori. uer.i. inſtitu. de lega. &. l ſi creditori. ffde lega. i. per eũ allegata. unde cum

nc in illis terminis quibus utitur ſit nullum & inutile legatũ fruſtra querit᷑ quid in
eæev ueniat. Habes aũt doctrinã ſcrib. in. 5. ſi res legata. inſtitu. de lega. quod ſi equa
i⸗ lem utilitatẽ percipiunt ex teſtamẽto heres:& legatarii uel fideicõ. uenit leuis. ſi he

e res maximã alii minimam leuiſſima. ſi contra heres minimã dolus & lata tantũ
is per.l. mulier. 5. ſi heres ad trebel. & ſequitur Alexã in· · l. uum res. ff de leg quod
iun heres etiã * leuiſſima teneatur contra bal. pro cõi. Et dicit Dy.& Petrum in. 1.
1 tenere quod idem di catur in executore quod in herede. de qua re latius remittit ad
den Ange. & lo. de Imo.in.d.l.ſ. ſeruus.S. cũ quid: ubi refert Ray. & alios tenere quod
1 ſi ſit merus executor nihil accipiẽs ex uoluntate teſtatoris non teneatur de leui ſi
R aliquid accipiat ut in. l. ſ pluribus. de leg...tunc tenet᷑ de leuiſſima:quãuis bal. con
tra hoc ad ducat. l. a ꝓcuratore. C. mandati. tamẽ ipſemet illud tenet. reſpõde ad.l.
ule 4 a ꝓcuratore:quod ꝓcedit in ꝓcuratore ad iudicia ut alio loco dixi in quo exactiſ
ahe P ſima diligentia preſtat.aliud ad negocia ut eſt executor. lo. de imo. remittit ad bar.
elti in. l. eum qui. S. ſi epiſtola. ff. de furtis: ubi de executore nihil dicit ſed tradit illam
aitit theoricã a meiillic traditam ubi agebat᷑ de. l. a procuratore. Duodecima parte colli
Nenan gitur id ſeruandũ eſſe quod inter contrahentes cõuenerit nam ex conuentione le
ſen gem accipiunt cõtractus ut eſt hic tex.cũ infinitis. Infero quod ex cõuentione cul
ncen pa maior minoruetolli augeri minui poteſt & caſus fortuitus præſtari cum hec
ure non ſint ſubſtantie contractus ſed accidentia. Fallit in dote.l. põponius.ff. de pa
1nchi ctis dotalibus. ne fiat preiudicium doti per.l.ᷣattilicinus. cum ſeq.ff. de pactis dot.
ſſtun Fallit in dolo qui per pactum remitti non poteſt ne detur occaſio delinquendi.l.ſi
linn unus. S. illud. ff. de pac. niſi ſit dolus pteritus ut illic gloaut cum actione principa
tini li remittat᷑ ut in altera parte illius. S. ubi ſi cõueniat ne depoſiti agatur cum princi
lgem D palis actio ſit extincta & illi renunciatum extinguitur de dolo actio quæ eſt acceſ
lfn ſoria & rei perſecutoria ꝗᷓuis ſimpliciter dolus futurus remitti non poſſit: ut in ſi
anbu mili uidemus cum uniuerſitate rem cuius non erat cõmercium diſtrahi poſſe.l.
GNAe hanc legem. fl. de contra. empti. &. l.in modicis. e.tit. l. quædã. ff. de acqui. re. domi.
olaeg ita dicit illic Bal. Tamen hæc ſnĩa reprobatur quicquid glo.dicant: & bar. & Pau.
Oetet dicunt nec tacite in remiſſiõe actionis depoſiti remiſſum eſſe dolum neq; uerum
piis neq; preſumptũ.promitto nõ agere depoſiti ſi res apud te pierit cẽſetur ho . culpa
uann4 C iii

R epetitio. I. contractus.

remiſſa ſed nõ dolus.l.nõ ſolum. la.ii. . ſi. fl de libe. legata:eſſetq; contra natturam

cõtractus in quo bona fides requiritur. licet lata culpa remitti poſſit etiam expreſ
ſe ut hic per Do. Io. igneũ qui pulchre tractat de ſententia de qua rc mox dicemus

tu pondera tex. in. d. . illud.ibi ſed poſt ad miſſa hæc poſſumus. Supereſtut inul

tima parte legis & glo. de fortuito caſu dicamus. Et quia lõgus huius legis ap
