pꝛeeſſent: ſed vt pꝛodeſſent pauperibus ⁊ pijs actibus.
yvr in ca.qui epiſcopatum.viij.q.j.

quaſi caſtrenſia ⁊ð in eis dommium acquirunt
A& habent poteſtatem in eis teſtandi? ſucceſſo⸗
fem habent ab inteſtato nec fratribus conferre tenentur.
h. d. C Ad cuidentiam eſt ſciendum ꝙ clerici poſſunt h
bere triplicis gñis bona.nam habent quedam que cont
platione eccłie non conferuntur mediate vel immediate
vt habent alij homines:⁊ de his bonis non loquitur hec
lex:ſed renianẽt iura vetera ſcðʒ q̃ pꝛofecticia querũt pa
tri aduẽticia / ſibi quo ad dñium / patri quo ad vſũfructũ

vt.l.cum opoꝛtet.de bo.q̃. li.habẽt alia bona que querüt

contemplatione eccleſie immediate ⁊ de his nõ loquitur
hec lex quia illa ſunt bona pauperuʒ:vt.S.c. l. ij. Sed que
dam habent que eis conferuntur vt ipſis non immedia⸗
te contemplatione eccleſie ſed dignitatis quã habent vt
20 oꝛationibus ? miſſis dicẽdis pꝛo anima alicuiꝰ.⁊ de
cloquitur hec lex:quia eſt quaſi caſtrenſe peculiũ non
caſtren ſe quia nõ ſunt pꝛopꝛie milites: ſed quaſi vt aduo
cati: vt l. aduocati: de aduoca. di.iudi.⁊ in hoc habẽt pᷣ⸗
uilegiũ quia licet ſint in poteſtate patris eis nõ querunt
hoc tamen coꝛrectum eſt in epo in hoc quia non remanet
in poteſtate patris ille qui fit epiſcopus:⁊ poſſunt teſtari
in eis ⁊ ea vendicare:⁊ poſſunt habere in eis ſucceſſoꝛem
ab inteſt ato/nec tenentur oſerte tratcioug. ions
ſr⸗ ogz Hec aut᷑.vẽit ad coꝛrection
PE Lexicus. legis codicis ll.vbiq vz illa
legé licebat ↄueniri clericum coꝛaʒ iudice ſecu
N. lari hodic hoc eſt coꝛrectum cum diſtinctione
er hanc ant᷑ ⁊ latius adhuc coꝛrigitur per aut᷑. ſtatuumꝰ
que coꝛrigit iſtam aut᷑ ⁊ bꝛeuiter hoc dicit. Hodie cleri⸗

.

cus conuenitur hac foꝛma quia in cauſs peculiari conue

nitur coꝛã epiſcopo niſi alia rario inducat oppoſitũ: ſed

in criminali aut crimen eſt ciuile ⁊ coꝛam ſeculari: aur ca
nonicã ⁊ coꝛã iudice eccleſiaſtico.hoc dicit butri. Olim

ergo poterat indiſtincte coꝛam iudice ſeculari cõöueniri?
in vꝛoc conſtantinopoli.vt.l.cum clericis:⁊ in pꝛouincis

vt in. l.omnes.que voiq; per hanc aut᷑ poteſt cũ diſtinctio

ne per aut. ſt tuimus indiſtincte pꝛohibetur vocari ⁊ cõ⸗

eniri coꝛam iudice ſeculari.
¶ Op.· ꝙ poſſit adiri pꝛeſes:vt in aut᷑ de ſctĩſ. epiſcopi:g.
ſi quis aũt.So dictio pꝛiꝰ tollit ↄꝛiũ. Itẽ op. ꝙ ſine dã
no lis nondecidatur qꝛ ſpoꝛtulas ſoluit.vt.S. eo omnes.
⁊c aut᷑.ſed hodie.So.vt glo.qꝛ loquitur de alio damno.
¶ Item op./ꝙ in ſcriptis libellus offeratur vt aut᷑.offera⸗
tar. Sol.hic ſpeciale. J
uod ſi natura.iſ Ex tex. Hecidi. ſcilʒ tempus ſm
vltramontanos:quia dicunt ꝙ ſi criminalis deciditur· .
duoz menſes:idem ⁊ in ciuili/⁊ hoc etiam ſentit gloſ. ali⸗
ter tamen exponit ter. Sed hoc non eſt bonũ argumẽtuʒ
quia longius poſſunt durare ciuiles q́; criminales. vt.l.

pꝛoperandumj. de iudi ſed gloſaliter exponit naturam

cauſe decidi. Et vltramontani repꝛobant cxplũ quãdo
fuerat aduocatus cauſe vel cognatus iniuriati:qꝛ dicunt

—

ꝙ ſi ſuſceptus eſt ꝙ põt expedire per delegatum. vt. lpꝛe⸗

☚&

toꝛ. ff. de iur.om. iud. ⁊ ideo exponũt. vt.ð. dixi.ſ. Yc. töS
expedire non potuit.⁊ inducũt argumentũ ad queſtion-

quotid ie cõmittitur iudici cauſa vt decid at eam ·j. duos
menſes: modo iudex iuſta cauſa impeditus nõ potuu ex

pedire nunquid poterit poſt duos menſes cognoſcere · ·

„

triennium? certe ſi ic. ar.l.quinquaginta.·ff. de excu.tu.⁊. l.

intra vtile ff.de minoꝛi.⁊ dicũtvltramõtani hic eſſe caſũ.

¶ Sed in ciuili. ¶ Quero quod eſt crimen ciuue ⁊ dic
vt glo.ego puto ꝙ duo ſunt neceſſaris ad hoc vt dicatur
crimen ciuile.ſ.ꝙ ſit tale crimen ex quo poſſit iudex ſecu⸗
laris cognoſcere ⁊ penam imponere.ſ.quia pena ſit lega
lis:⁊ ſi quod iſtoꝛum deficiat dicetur canonicum:⁊ ſi di⸗
cas nonne hic dicitur ciuile crimen ex quo tamen impo⸗
nitur pena degradationis. Reſpõdeo hic degradatio nõ
fit vt terminus pene ſed ad pꝛeparationeʒ pene. vnde cri

men nõ deſinit eſſe ciuile. ¶ Op. ꝙ in crimine ciuili iudex

ciuilis nõ co gnoſcat vt aut.ſtatuimus.So. hHic coꝛrigit᷑.
Itẽ op. ꝙ cauſa poſſit durare biennio. vt. C. vt·j.. certuʒ

tempus.l.j. ?. ij. ⁊. de iudi.pꝛoperandũ.in pꝛincipio. So.

hic ſpeciale quando clerieus cõuenitur coꝛam iudice ſe⸗

Per hãc.l. epiſcopi pꝛe⸗
AAcroſancte. Rrenia diaconi babent

culari. Idẽ foꝛte ſi coꝛam eccłiaſtico cõueniatur arguẽ⸗
do de cauſa ciuili ad criminalẽ ſed gio. quod ar gumetuz
nõ pcedit. vt. S. dixi. ¶ Itẽ op. ꝙ non poſſit ab ſoluere cũ
non poſſit condẽnare.vt. de res iur.l. nemo. So. vt glo.
Vel dic ꝙ regula pꝛocedit in generibus ſinguloꝛuʒ non
in ſingulis generũ vt hic. Vel dic ꝙ poteſt condemnare:
ſed non poteſt exequi ſententiaʒ. vt hic inutitui ſimile in
depoꝛtatione qñꝙ;. vt. l. ſi quis exheredato·S· eius qui.ff.
de iiuſt. rup.⁊ irri.teſt.opoꝛtet ergo ꝙ pꝛimo degradetur
anteq; puniatur.¶ Et eſt ſciendũ ꝙ quedam degradatio
eſt verbalis de qua in.l.iubemus in·S. ſane.S.de ſacroſã.
eccle. Item eſt realis de qua in.l.qui cuʒ vno·S·exaucto
ratu s.f. de re mili.⁊.l.ij.S· in nomine.ff.de his qui not. in

fa. Itẽ qnq; fit degradatiovt terminus pene. quandoq;

fit ad pꝛeparationem pene vt hica tũc ſi queris an debʒ

imponi realis an verbalis degradatio:hic reſpDondeo
aut verbalis ſufficit? ita aufert oꝛdines clerico.ꝙ pena ꝭᷣ
ponenda poteſt in eũ cadere ⁊ ero cõtentus illa:ſed ſi nõ
ſufficiat tunc vtar reali ⁊ eſt ratio:quia nos vtimur ſolũ
pꝛeparatoꝛijs quatenus ſufficit ad neceſſitatẽ pꝛeparati
vt.l.j.ff.de interrog.ac.⁊ ſᷣm hoc intelligatur.c. nouimus
e de hereticis. An aut᷑.ad hoc ſufficiat verbalis vł rea
lis hoc ſciunt canoniſte.¶ Wodo pone ꝙ iudexſecularis
de ciuili crimine cognouit ⁊ inuenit clericum nocentem
⁊ vadit ad epiſcopum ⁊ dicit dñe degradetis talem cleri
cum quia nolo eum punire de tali crimine:dicit epiſcopꝰ
ego volo ſcire an hoc ſit verum:iudex exhibet ⁊ pꝛoc 1
quem fecit nunquid debet epiſcopus crederc illis actis
Certe hodie non debent credere nec ex eis poſſet ali⸗
quid facere vel pꝛonunctare cũ ſint facta acta ab incom
petenti iudice per aut᷑. ſtatuimꝰ.poſſet tñ inſpicere acta ſi
vellet ad recipiẽdũ inde aliqualẽ infoꝛmationẽ ſed cum
tempoꝛe huius aut᷑ eſſet cõpetẽs iudex in ciuili crimine
debet actis credere ⁊ eis ſtare ⁊ ſi velit aliqualiter aliun⸗
de infoꝛmaripoteſt.⁊ ſᷣm hoc intelligo.l.vnaʒ.·j de cuſto.
reo.ſic qtidie faciunt inqſitoꝛes qui ſolũ mittũt ptãti ꝓ⸗
ceſſũ factũ dᷣaliquẽ hereticũ:⁊ poteſtas credit illis actis
⁊⁊ punit hereticum. Jacobus Burig.
P on trahat aliquis ꝑ⸗
S Tat umus. ſonam Teleſiaſtteng
iudicẽ ſecularem contra canonicas ſanxiones
trahẽs punitur: iudex qui patitur punitur: x iu
riſdictiõe pꝛiuatur.⁊ qui iuriſd ictionem clericis derogs
uerit in laicos punitur.hoc dicit.
¶ Ex tex.canonicas ſanxiones Mota etiaʒ ꝙ de iure ci
uili non tenet renunciatio foꝛi facta per clericuʒ: quia cũ
reſeruet hic cõſtitutiones canonicas ſᷣm quas etis volẽs
trahi non poteſt:ergo nec de iurc ciuilinolens poteſt tra
hi ad iudicem ſecularẽ. Quero an ſi ptas denegat alicui
pᷣuato iuriſdictionẽ ſit puatꝰ iuriſd ictiõe:dicũt qͥdã ꝙ ſic
p hãc.l.Sʒ tu dic ð.ꝑ hanc legẽ:qꝛhic eſt ſpale in clerico.
¶ Wodo pone nos habemus ſtatutum ꝙ ſi dlericus decli
nauit foꝛum ſeculare ꝙ ſit exemptus a pꝛotectione com⸗
munis:⁊ poſſit impune offendi. Modo poneꝙ dericus
conuentus coꝛam poteſtate dicit:dñe ego nõ declino im⸗
mo libẽter litigarẽ coꝛã vobis ſi poſſem:ſcd ego non poſ
ſum etiam ſi vellẽ: quia decretalis me pꝛohibet.ſ.c.ſi di⸗
ligenti.qð eſt confirmatum per aut᷑.ſtatuimus.nunquid
debet clericus iſte eſſe exemptus a pꝛotectione cõis:cer⸗
te non:quia non declinat foꝛum nec dicit ſe nolle litigare
coꝛam poteſtate:quia tunc haberet locum ſtatutum:ſjʒ di
cit ſe non poſſe:⁊ aliud eſt dicere ſe non poſſe:vt.l.cum fi⸗
lius·S.non iure.ff.de le.ij.⁊ /de lega.l.ab adminiſtratio⸗
ne.¶ Wodo pone ꝙ ſtatutum dicit(vt dixi clericus de
clinans foꝛum poteſtatis ꝙ ſit exemptus a ꝓtectione cõ
munis ⁊ poſſit ipunc offendi: ⁊ poteſtas de tali iniuria il
lata in clerico nullam iuriſdictionẽ habeat cognoſcẽdi:
nec cognoſcere poſſit¶ Modo pone ꝙ clericus declina⸗
uit foꝛum poteſtatis poſtea ipſe offenditur ab aliquo:cle
ricus coꝛam poteſtate accuſat eum qui offendit ipſum di
cit accuſatus:non faciatis ei iuſticiam qꝛ ipᷣe eſt exemptꝰ
a pꝛotectiõe communis:dicit poteſtas ſi ego denego de
rico iuriſdictionẽ: ego ero pꝛiuatus dignitate per aut.ſta
tuimus. ⁊ ſtatutum nõ valet:quia impꝛobatuʒ eſt a lege:
nam cum populus faciat ſibi legem ſolũ auctoꝛitate pꝛin
cipis:vt.lł.ij·S·que omnia.jde veteri iure enucle.⁊.l.om⸗
nes ppłi.ff de iuſti. ⁊ iure.patet ꝙ vbi ceſſat voluntas pn
cipis nullum ſtatutum poſſunt facere:⁊ ſi faciãt nõ tenet:

De Epiſcopis et clericis. Jo.XXIII.

licet de facto ſeruetur.at iſtud ſtatutum eſt impꝛobatum
per pꝛincipem expꝛeſſe ⁊ eſt ↄtra legẽ ergo nõ valetvt.S.
de ſacroſan.eccle.aut᷑.caſſa.⁊.j.de fur.aut᷑.nauigia.⁊ com
munia de ſucce.aut᷑.omnes peregrini.Qñ aũt ſtatutũ eſ⸗
ſet pꝛeter legem bene valeret. Nũquid ergo bene dicit
ptãs: videt᷑ ꝙ ſic ꝓpt᷑ pꝛedicta:ſed certe poteſtas ſe excu
ſauit clerico aliter ⁊ dicit. Ego tibi libẽter iuriſdictionẽ
meam cõcederem ſi haberẽ ſed nullã habeo in caſu iſto:
nam cum habeam iuriſdictionẽ a cõi.cõe mihi dedit eaʒ

limitatam vt.ſ.in hoc caſu nullam haberẽ vt dicũt verba

ſtatuti ſecus ſi diceret ſtatutũ non reddatur ei ius: dicet
ergo poteſtas aut ſtatutũ loquitur in iudice habẽte iuriſ
dictionẽ qui eam denegat clerico: ſed ego non habeo eã
in caſu iſto:ergo non cado in aut᷑.ſtatuimꝰ.quia ſi milleſi
cs vellem non poſrſen. 2 .
Ad diti o.“ eculares iudices ĩ dericos nullã hñt
iuriſdictionẽ: vt hic finaliter ᷣm oẽs et
qð eſt introductum ex eo ꝙ laici dericis oppido ſunt in
feſti in.c.laicos.ij.q.vij.de quo vide panoꝛ.in expeditio⸗
ne glo.j.dicti.c.ſi diligenti.S.al.de quo per canoniſtas ĩ
c.at ſi clerici.ex.de iud.cum regulariter ſeculares nullam
habesãt iuriſdictionẽ in perſonis cccleſiaſticis:nec eccle

ſiaſticos poſſunt aſtringere aut iudicare fa.c.ij.de fo.ↄp.

vbi excõicatur iudex qui contrariuʒ facit idẽ no.in.c.nõ

placuit.⁊ in.c.laicis.⁊ in.c.ſi quis pꝛincipum.xvj.q.ij.fa.
tex.in.c.clericuʒ.⁊ in.c.ſilueſter.⁊ in.c.nullus iudicum.li

cet palea ⁊ quaſi per.to.xj.qj.fa.tex.in.c.j.⁊.ij.ꝑ to.xxj.q
v.fa.bñ tex.in.c.bñ quidem.in pꝛin.⁊ in.fl.⁊ in.c.deniq; ⁊
quaſi ꝑ to.xcvj.diſt.⁊ in.c.ſi quis deiceps.xvij.q iiij.fa.
tex.cum ibi no.in.c.cum non ab homine.ecx.de iud.vbi in
terrogatus Celeſtinus tertius an liceret regi vel ali⸗
cui ſeculari perſone iudicare clericos cuiuſcũq; oꝛdinis
ſint in furto/homicidio/vł ꝑiurio.⁊c̃.Reſpõdit tales añ
depoſitionem ⁊ incoꝛrigibilitatem iudicem ſecularem iu
dicare ſeu punire non poſſe vt ibi tex.in fine poſt depoſi⸗
tionem ⁊ incoꝛrigibilitatem dat locum ſecularibus:vt ta
les clericos poſſint coꝛrigere/iudicare/ ⁊ in exilium tra⸗
dere.fa. tex.ĩ.c.vt fame.ex.de ſen.excõ.vbi pꝛohibetur ſe⸗
cularibus capere clericos criminoſos ſine licentia iudi⸗
cis eccleſiaſtici:qd tamẽ intelligas niſi timeatur de fuga
clerici delinquentis quia tunc licitum eſt laico iudici ipʒ
laicum capere etiam non pꝛecedentẽ mãdato pᷣlati ᷣmo⸗
pinionẽ quam tenet panoꝛ.in. c. cum non ab homine.ĩ ex
peditione glo.in verbo depꝛehẽſus legitime ⁊c̃.vᷣſi.in ve
ritate ⁊ in vᷣſi.bꝛeuiter.⁊ ibi collectarius.car.⁊ bal.idem
tenẽt. als laici clericos ꝓpꝛia auctoꝛitate capiẽtes cẽnt
excõicati ipſo facto.c.pꝛeſbiter.lxxxj.diſt.⁊ ĩ.c.ſi quis di
aconus.l.diſt.ſᷣm bal.in.d.c.cum non ab homine.⁊ cano⸗
niſte in alijs locis.S.ał.⁊ de hoc vide de materia vtrum
liceat iudici pꝛedicta facere in c.ſi iudex laicus.⁊ ibi phi
lip.fran.poſt domi.de.ſ.gemi.de ſen.excõ.li.vj.immo nõ
ſolum clerici nõ ↄiugati:ſʒ ↄiugati cum vnica ⁊ virgine
habitũ ⁊ coꝛonã deferẽtes in crĩalibus pꝛiuilegio foꝛi et
etiã canonis gaudẽt:vt ĩ.c.j.de cleri.ↄiug.li.vj.⁊ ibi per
phi.frã. ⁊ ſic ꝓbat᷑ aꝑte ꝙ clericꝰnõ põt puniri nec iudica
ri a laicis immo nõ põt recõueniri in criminali aliqͥ pacto
coꝛam ſeculari vbi erat autoꝛ. ĩ.c.aliter. de iud.⁊ i.c.at ſi
clerici.⁊.c.cũ non ab homine.de iud.bal.ibi immo quod
magis eſt in caſu negligentie ipſius eccleſiaſtici ſecular⸗
contra clericos intromittere ſi non valet:vt in.d.c.quali
ter.in ꝑte ibi ꝙ oĩno fieri ꝓhibemꝰ.Nec etiam ſi clericus
vellet iſtud pꝛiuilegium põt renunciare ⁊ iuriſdictioni ſe
culariũ ſe ſubmittere:vt i.c.ſi diligẽti.⁊.c.ſigniſficaſti.de
fo.ↄp.⁊ ĩ.c.oↄtingit de ſen.excõ.Hixi aũt regulariter ⁊ oꝛ

dinarie clericus non poteſt iudicari a laicis qꝛ ſpeciałr i

cã feudi:vt ĩ.c.verũ.⁊ ĩ.c.ex trãſmiſſa.de fo.ↄpe.lʒ archi.
in. c. j.delcler.cõiu.in.vj.licet etiam ĩ cã feudi nõ poſſit cõ
ueniri coꝛã ſeculari qð nõ videt᷑ ĩcõueniẽs hoc.io.and.lʒ
iße ĩ ↄcluſione aſſerit ꝙ lʒ ĩ cã feudi poſſit clericꝰ conueni
ri coꝛã dño feudi:non tñ perſona clerici ratione feudi ab
ipſo dño feudi põt tãgi:ſed rõne ꝑſone iudicari. Sed his
non obſtãtibus opoꝛtet veniamꝰ ad pꝑticularc. An cleri⸗
cus poſſit bãniri aut tradi ĩ exilium a ſeculari ⁊ dico ſine
crumine ſacrilegij ⁊ ſine violatiõe libertatis cccleſiaſtice
hoc agere non valet fa.tex.vt dixi in.c.cum non ab homi
ne. de iud. vbi in fine poſtqᷓ; clericus eſt depoſitus et in⸗
coꝛrigibilis dat᷑ ab eccłia lacultas iudici ſeculari vt talẽ

clericũ poſſit bãnire aut in exiliuʒ mittere fa. tex.in caſu
noſtro.in.c.ij.ex.de cleri.excõ.miniſt.vbi ꝓuidet᷑ in ↄci⸗

lio antiocheno ꝙ ſi epᷣus clericũ coꝛrigere nõvalet regis

iuriſditio ad reqſitionẽ eccłie exilio danetur: ita ꝙ ante

requiſitionẽ ſeu remiſſionẽ/aut eccleſie ⁊ iuris canonici
pꝓmiſſionẽ iudex ſecularis non põt clericũ banire / aut in
cxiliũ tradere fa.bene tex.in terminis.in.c.olim. de ĩiur.

vbi hono.in condẽnat.i.ↄdẽnatoꝛ facit cõitatem floꝛeñ.
quia baãniuit epᷣm feſulanũ contra deũ ⁊ libertatẽ eccłia⸗
ſticam. ⁊c. Ita ꝙ videtur hoc laicis pꝛohibitũ et venire

libertatẽ eccleſiaſticã dũ ſimilia faciũt ⁊ ſic ſacrilegiũ

icurrũt:vt ĩ locis pᷣalleg.⁊ in.c.ↄq̃ſtus de fo.ↄpe.⁊ hodie

Puiſũ eſtꝙ ſecłares iſta faciẽdo ipᷣo iure ſũt excõicati:vt

in cle.j.de pe.nec obſtat ſi aliqͥs vellet ſẽtire ꝙ illa cle.loqͥ

tur tm in pᷣlatis. Hã abb.in d.c.oli.de ĩiur.in ſũmario in⸗

tellexit ꝙ hẽat locũ in oibus clericis cũ ſecularis ptãs q̃̊

W cłicũ baniuit dʒ ꝑ iudicẽ eccłiaſticũ:vt dicit hodie adde
in.c.j.ex.de fo.ↄpet.⁊ in.c.ſi diligẽti.⁊ ibi canoniſte eo.ti.

penã in cle.j.de pe.hoc ſentiũt alij doc.in pᷣdic.c.olim.qꝛ

ʒz ſit verũ 7 glie pene ↄtẽte ĩ cle.nõ hẽant locũ niſi ĩ eᷣis
3

cui dubiũ ſacrilegiũ ſeu excõicatio nõ hẽbit locũ ĩdiſtin
cte ð̊ ſeculares tradẽtes in exuiũ eccłiaſticos gaudẽtes
puilegio clericali.ſ.canonis ⁊ foꝛi ĩ crimiali. Nã qͥs dubi
tat exiliũ eẽ penã a iure:vt ĩ locis pᷣalle.quã ſeculares nõ
pñt iponere ĩ clericos qͥs nõ pñt punire nec iudicare ſine
crimĩe ſacrilegij ⁊ cẽſuraꝝ:nã ſine leſiõe coꝛꝑali fctã cle⸗
rico/laicus incurrit excõicationẽ cũ exercet in clericum
qð de iure exercere nonvalet:vt in.c.nuꝑ.de ſenten.excõ.
vbi laicus detinens clericũ in cuſtodia publica:vel pᷣua

ta excõicationẽ incurrit cũ vt ait inno.⁊ hoſt.ibi magis

iniuria in clerico attẽditur qᷓ; leſio:vt in.c.ↄtingit.eo.ti.

Sed qꝛ(vt dixi naturaliter ⁊ oꝛdinarie ſeculares nõ poſ

ſunt clericos aſtringere ↄdẽnare aut bannire / nec in exi⸗
liũ tradere niſi poſt depoſitionẽ et incoꝛrigibilitatẽ/aut

remiſſionẽ ꝑ eccłiã ad ſecularẽ factã. Reſtat videre an ⁊

qñ clericus tradat᷑ a iure vel ab hoĩe curie ſeu iuriſditiõi
ſeculari vt poſſit clericũ punire/cõdẽnare/ bãnire aut in
exiliũ ſine ſacrilegio/ aut cẽſurarum pena tradere ⁊ quia
queſtio grauis eſt ⁊ periculoſa in quavidet᷑ pꝛima fronte

iura diuerſa ⁊ varia ⁊ doc.ſatis varij vide plene.in.c.cũ

non ab hoĩe ex.de iudi.facit in.c.ij.⁊ quaſi per totuʒ.cx.
de foꝛo ↄpe.in.c.vnico.de cler.ↄiugato.in.vj.in.c.nemo.

et. c. clericũ per to.xj.q.j.in pᷣdictis appellatiõe clericoꝝ

veniũt etiam in ſacris cõſtituti.⁊c.vide plene Jo.lup.in
tractatu de libertate eccłiaſtica in q̃ſtiõe an appellatiõe
clericoꝝ quicũq; clerici ↄpꝛehẽdãtur quo ad pꝛiuilegiũ
clericale.⁊c̃. Et ad pꝛemiſſa adde ꝙ licet vt diximus iu⸗
dex ſecularis nõ habeat in clericum niſi poſt depoſitio⸗
nem aliquã iuriſditionẽ.vt.S.dicas idẽ in clerico ꝑ frau⸗
dem tonſurato in quẽ iudex ſecularis nõ põt executionẽ
facere niſi pꝛimitus fuerit degradatus iuxta nota.in.c.
degradatio.de penis in ſex.et in.c.cum nõ ab hoĩc.et ibi
bal.ex.de iudicijs.ſᷣm bal.ita notãtẽ in aut᷑.cauſa cũ mo⸗
nacho.S.iſto ti.ꝑ textũ in aut᷑.clericus.S.iſto titu.⁊ ibi de

hoc bonus tex.et ibi notat guillermꝰ de cu. ⁊ ibi per bal.
poſt cy. qð iudices devſu in pꝛactica aliqualẽ iuriſditio⸗
nem ſibi acquiſiuerũt in cauſis clericoꝝ etiã a re ſpiritus

li dependẽtium qð an de iure canonico ꝓtendere poſſit:
Vigdet᷑ ꝙ ſic.vt nõ.dñs antho.de bu.in.c.fl.⁊ idẽ plene ꝑ
panoꝛ.et alios.ex.de iudi.Alij tamen doctoꝛes ad pꝛa⸗
cticã inclinantes contrariũ dixerunt hoc modo.qð quã

do agitur ſuꝑ poſſeſſoꝛio:vel quaſi etiam in ſpũalibꝰ vel

beneſicialibus cauſis iudex laicus eſt iudex cõpetẽs ſᷣm
opinionẽ viĩcentij vt refert Jo.and.in dic.c.ff.ex.de iu⸗
dicijs:⁊ eſt ratio:vt dicũt:qꝛ poſſeſſoꝛium nõ eſt quid ſpi
rituale ſed tpᷣale:vt dicit archidiaconus in.c.pe.de reſti.
ſpolia.in vj.⁊ dñs fran.de zabarellis in cle.diſpẽdioſam

de iudicijs.⁊ guillermꝰ de mõte lauduno ĩ cle.j.de cauſa
poſſeſſiõis ⁊ ꝓpꝛietatis idẽ gl.in.c.litteras.de iuramẽto

calũ.nec eſt incõueniẽs ꝙ reſpectio eiuſdã rei petitoꝛiũ

ſit ſpũale ⁊ poſſeſſoꝛiũ tpᷣale cũ nihil cõe ĩter ſe habeãt.l.
natura · S. nihil cõe.et ibipleniſſime bar.⁊ ita ſtilus curie
parlamẽti regij pariſius ĩ materia poſſeſſoꝛij cauſaꝝ bñ⸗

ficialiũ fũdat itentionẽ ſuã ſuꝑ dicto vincẽ.in caſu noui⸗

tatis de qͥ̊ vide ꝑ io.fabꝛi.in·S retinẽde.ĩ fi.de ĩter.ꝑ cy.

l.ea lege:jſ de ↄdi.ob cau.⁊ ad pꝛemiſſa vide.c.cauſam.ij.
ex.qui fuij ſunt legitimi. vbi papa mandat iudicium
poſſeſſoꝛium relinqui regi anglie pꝛo cognitione ipſius
poſſeſſoꝛij habenda:ita fuit iudicatũ in curia parlamenti

Butrigarius ſuper
delphinatus vt refert guido pape in queſtionibꝰſuis.q.j.
⁊ in.q.ccccclij.⁊ ad pꝛemiſſa vide feli ·in.c. ſicut in pꝛinci
pio.ex.de re iudica.crederem tamen pariſius curia
tius cognoſcit de poſſeſſoꝛijs ſuꝑ bñficialibus de conſue
Sõ per ſummum pontificem expꝛeſſo pꝛi⸗
uilegio qð refert dictꝰ guido pape ĩ q̃ſtionibꝰ ſuis.q.j.fl.
coł. vbi ponit tenoꝛem pꝛiuilegij regis francie: quicquid
dicat communis opinio in contrarium hoſt.⁊ bal. in. d. l.
decernimus.⁊ ibi bal.in fi.col.ad finem dicit:crederẽ cõ⸗

ſuetudinem in pꝛemiſſis non valere:dicens ꝙ non obſtat

ſi dicatur ita eſt conſuetum fieri quia reſpondet ibi in ꝓ⸗
hibitis poſſideri nõ releuat Polleſlio:vt in. c. ad decimas
de reſti.ſpol. in. vj. ⁊ ibi philip fran.de quo in.c.cũ cauſã.
cx.de pꝛeſcri totalis pꝛactica ĩ frãcia obſeruat opinioneʒ
vincentij quaz ſupꝛa retulimus ⁊ pꝛecipue in patria iur
ſcripti:⁊ vidi ałs in ciuitate ſarlateñ. clariſſimum nobilẽ
qʒ virum magiſtrum leonardum pꝛobeti locũtenẽtẽ dñi
ſeneſcalli officiariũq; foꝛmatũ per regẽ in ſede montiſea do
me ita pꝛacticari facere ⁊ ſuper arreſtis querele de nouis
ſaiſinis in bñficialibus quibuſcũq; in poſſeſſoꝛijs ſibi co
gnitionẽ retinuiſſe: ĩtelligo ĩ caſu nouitat ⁊ nõ ſolũ in di
ctis bñficialibus:ſed etiam in alijs poſſeſſoꝛijs in totum
realibus cognitionem ſibi retinebat inter dericum ⁊ lai⸗
cum:⁊ dum eram ibi aduocatus dictus locũtenens mihi
Proceſſunn motum ſuꝑ cauſa nouitatis inter quẽdã dñm
ertrandum de fragis pꝛeſbiterũ ex vna defẽdẽtẽ ⁊ daui
dem fratrẽ dicti bertrandi actoꝛẽ ex alia parte: mihi pe⸗
tro de vernia tunctꝑis in iure ciuili baccalario pꝛoceſſũ
repoꝛtãdũ commiſit ⁊ deinde facto repoꝛtu in pꝛoximis
aſſiſijs montiſdome pꝛope ſarlatũ ſenteñ.ſuꝑ pmiſſis di⸗
ctus dñs locũtenẽs ꝓtulit in foꝛma communi pdictũ de
fẽdẽtẽ reintegrãdo / inhibitioneſq; conſuetas faciẽdo:ex
poſt autè in diuerſas pꝛouincias tranſpoꝛtatus vidi ali⸗
uos ⁊ plures iudices ac locũtenẽ.penitus in multis ap
icto clariſſimo locũteneñ. ſarlateñ qͥ in pꝛedictis cauſis
⁊ in alijs grauioꝛibꝰ longe a iuſticia iter ſuum faciẽte et
multotiẽs dum criminoſos incarccratos pꝛo cribus le⸗
uibus ⁊ grauioꝛibus in eoꝛũ carceribus habebant inſtan
tibꝰ legitimis accuſatoꝛibus: multotiẽs tñ iudices quos
nouiſſime vidi abuſum committẽtes accuſatoꝛibꝰ nõ vo
catis nec conſentientibꝰ detentos criminoſos relaxabat
̊ eſt a iure diſſonũ:vt ĩ l.ſi accuſatoꝛibus ⁊ ibi cp. ⁊ bal.
Fde accuſa.⁊ pꝛo iſto paſſu rogo videas ⁊ teneas menti

glo.ſingularem ⁊ verã q̃ nõ eſt alibi in toto coꝛpoꝛe iuris

ciuilis m.l.iij·S. ſi cauſa cognita in gl.magna in verbo ꝓ
tribunali in verſi.ſed certe lerx illa loqᷣt ⁊ c. ff.de bo.poſ.tt.
gñali quã gl.pᷣdicta ad hoc dicit non eſſe alibi bal. in. c.j.
in.j.lectura.ex. de iud.in pe.coł.qꝗð notes cuius cõtrariũ
non obſeruat dictus pꝛoheti locũtenẽs qui minime par⸗

tibus non vocatis pꝛocedit immo omnibus vocatis ſu⸗

as ſententias ponderatas pꝛofert: vt no.in. c.j. de re iud.

in. vj ⁊ ĩ c. cuncta rimari.xxx.q.v to ti.de ſen. ex periculo
reci etl.iudices·. de iud.⁊ de his atteſtoꝛ:qꝛ iſta tũc te
poꝛis ibi vidi ⁊ audiui fleri diu enim certe eſt talẽ locũte

nẽtẽ meruiſſe ſedem in iudicatura altioꝛem ⁊ poſſuʒ dico

re de ciuitate pᷣdicta ſarl ateñ. vbi als moꝛam traxi oꝛiun

duſq; ſum a villa montis paſerij ſubiecte iuriſditioni

dicti dñi locũtenentis ⁊c̃.vt dicit ceſar in ſuis commen⸗

tarijs de pꝛouincia narboneñ.que grata erat militibꝰ ꝓ

„

pter fertilitatem abundantieq; fructuum.ita enim poteſt

dici in reſſoꝛto ac dioceſi ſarlateñ.⁊ maxime de ciuitate P

— .

dicta ſarlateñ quamvictualium matrem appello fertileʒ
blado/carnibus /volucribus / delicatiſq; piſcibus ex doꝛ
donia flu mine pꝛoximo obtinente:inſuꝑ optimis vinis
⁊ ſpãliter claretis:cum dicat valerius maximꝰ vinũ ⁊ mu
ſica letiflcare coꝛ hominis. dico etiã hominis ſariateñ.
cum dicatur de bꝛitonibus ⁊ noꝛmanis ĩ.c.vulgari.mo
ſes. xxxij. q.ij. finaliter habet dicta ciuitas ſarlatẽ.homi⸗
nes ⁊ femellas ſatis bone ſtature iuueneſq; parum vina
appetentes:hinc facies pallidas habentes bonoꝛum mo

rum pꝛeditas velatas ⁊ in capillis deambulãtes in loco

ſarlateñ.młtũ aqͥſo in quo ↄſueuerunt reperiri mulieres
pulchꝛe:locuſq; eſt facilis tempoꝛe hoſtili in cõſeruando
a repulſu aduerſanioꝛum molendinaĩ ſe habet ⁊ alia que

cũq; munimẽta ciuilia reipuplice dicte patrie congruen

tia ⁊ ibi moꝛatur nidelis cauſarum directoꝛ do. ioannes
ceten pꝛeſbiter rectoꝛ ſancti auiti ſenioꝛis meritiſſimus ĩ
troq; foꝛo ſarlateñ pꝛactices ac officij notariatus inter

pꝛimo libꝛo Codicis

exꝑtos t bene doctos reputatus vnum in eo extimo ſug .

omnia quia illum bone ⁊ timoꝛate cõſcientie repperi q
magna res eſt in cauſidico:ſi em eẽt in me aliqua auctoꝛi
tas que ſibi deſeruire poſſet reperiret in me quanta pꝛo
eo facere poſſef. 2
F Au ſa Hec aut᷑.eſtffacta ad coꝛrigẽdã.l.co
NRERILA dicis que ꝑmittebat clericos conue
niri coꝛam laycis. Item per aut. clericus. con⸗
.Aueniuntur cum diſtinctione:ſʒ ꝑ aut᷑.iſtaʒ ẽ pꝛo
uiſum ſpecialit ĩ monachis vt non trahantur coꝛam iudi
ce ſeculari:ſed per aut.ſtatuimus.gñaliter eſt idem ſtatu

☚

tum in quolibet clerico pꝛimo diſponit:ſcðᷣo punit.ſecun

da pars incipit ibi ſi cõtra fiat.⁊ dicit Monachus non?

trahendus coꝛam iudice ſeculari ⁊ iudex qui traxit ⁊ eiꝰ

officiarij puniuntur:hoc dicit ſummarie. 2
¶ NMota ꝙ tex.·ĩnuit ꝙ vnus vocatur:cã tñ cũ aliotracta
tur de quodicã.¶ Scðo nota ꝙ coꝛaʒ epſᷣo debet cauſa

monachi verti ⁊ ei debitus honoꝛ ſeruabitur:⁊ cã ſᷣm ſa⸗

cras regulas decidetur.Et ex hoc collige duo:pꝛimo ꝙ

clcricis ⁊ monachis debetur honoꝛ.ſcðᷣo ꝙ epᷣs debet ſci

re iura ſi ſʒʒ ſacras regulas iudicabit:ſed hoc videtur fal

ſum per.l.certi.j.de iudi.ſed dic ſᷣm gloſ.ꝙ aut loquimur

de iudice oꝛdinario ⁊ ille non tenetur ſcire iura qꝛpõt aſ⸗
ſeſſoꝛes habere:vt. d. l. certi. ⁊. C. de aſſeſſoꝛi. ⁊.ff e.per to⸗

tum. Aut loquimur ĩ delegato ⁊ debet ſcire iura qꝛ per ſe
ipſum debet expedire cauſam: vt in aut᷑.de iudi.veruʒ vI
tramontani intelligũt ⁊ ſatis bñ dictãa aut᷑.de iudi.in duo
decim delegatis ibi a pꝛincipe:in alijs dicunt ꝙ poſſunr

eſſe imperiti litterarũ ⁊ aſſeſſoꝛes habere:vt in aut.vt de⸗

fũc.ſeu fu · S.illud ⁊ .de iudi.aut᷑.ad hec. Item nota ꝓ

dictio ⁊ poſita inter duo habet cuilibet aſſignare partem
vt de conſti.pecu.aut᷑.ibi poſita.⁊.l.ſtipulatio iſta·S· eũ
qui de verb.ob.ſic ⁊ hic quia in dimidia parte punitur et
iudex in alia dimidia.⁊ ſic no.ꝙ officiuʒz nominatum ſub
nomine officij habetur pꝛo vno:vt dixi.S.c.aut᷑. Itẽ no
ta ꝙ ratione delicti commiſſi in clericum vel res eccleſia⸗
ſticas ſubijcitur iuriſdictiõi epiſcopi:vt dixi.S.e.aut᷑.itẽ

nulla.⁊ queſtio nunc pendet de facto:verum q̃damvolũt

illam cxponere ꝙ epiſcopus punict.i.puniri faciet per iu
dicem ſeculareʒ/⁊ ad eius inſtantiam punietur ſicut ałls
diximus ꝙ ſi aliquis debitoꝛem ſuum cõdemnauerit: id
eſt condemnari fecerit: ſed certe hijs repugnat tex.aut᷑.il
lius ⁊ iſtius. Quero contra quẽ debet libellus foꝛmari
de debito ante ingreſſũ cõtracto: ⁊ dicũt vltramõtaniꝙ
non contra clericũ quia habetur pꝛo moꝛtuo:vt.l.deo no
bis:ſed certe bñ habentur pꝛo moꝛtuis quantũ ad matri
moniũ:ſed non quo ad alia: nã moꝛs ciuilis ⁊ naturalis
equiparantur quãdo ex eiſdem reſultat idem effectus qð
non eſt hic:nam ſuccedit etiam vt agnatus qð non poſſet
facere ſi eſſet paſſus minimam capitis diminutionẽ: vt
d.l. deo.⁊ contra eos facit qð ipſi allegant pꝛo ſe de arro
ato:nam arrogatus tunc de ↄtractibus ante factis etiã
i non comparebit arrogatoꝛ pꝛo eo flet miſſio ĩ poſſeſſio
nem bonoꝛum que peruenerunt ad arrogatoꝛẽ de bonis
arrogati:vt.l.inarrogatoꝛem.ff.de pecu.⁊ inſti.de acqui⸗
ſi.per arroga.in fi · Pꝛeterea nõne teſtat᷑ qñq; poſt ingreſ
ſum:vt in aut᷑.ſi qua mulier.nec filij habent ceam iure
nature niſi eo moꝛtuo naturaliter:nã iterim habet mona⸗
ſterium bona non ex vltima volũtate ĩmo potius iure do
nationis inter viuos ⁊ demum eo moꝛtuo naturaliter ex
eius vltimavoluntatc capiunt filij poꝛtionem ſibi relictã
vñ non eſt verum ꝙ monachus habeatur pꝛo moꝛtuo ni
ſi in his in quibus poteſt participare cum viuentibus:vt
in matrimonio:⁊ ideo dic ꝙ ipe monachus remanet obli

gatus⁊ contra ipſum foꝛmatur libellus:⁊ hoc pꝛobat iſta

aut᷑ nam dicit cã que fit cuʒ monacho:⁊ ſic iſte monachꝰ
ↄuenitur.¶ VNiſo quis debeat citari ⁊ contra quẽ debeat
foꝛmari libellus.Quero quis debeat ad eius defenſiones
comparere.Et dic ꝙ aut monaſteriũ nõ habet ſindicum
non yconomũ.aut habʒ vtrũq; aut alterũ tm̃:pꝛimo caſu

ipſe abbas vt pꝛelatus ⁊ adminiſtratoꝛ comparebit pꝛo

monacho.ſi aũt monaſterium habet vtrũq;.ſ.yconomũ ⁊
ſindicum:debet ſindicus comparere ⁊ nõ yconomus.na
ſindicus pꝛopꝛie conſtituitur ad liteʒ ⁊ dr̃ ſinguloꝛũ cau
ſas dicens:vt.l.j · S. quibus.⁊.l.item·S.ſed hodie.ff.quod

cuiuſq; vniuerſita. Idem multo magis ſi monaſteriũ ha
bet ſindicum ⁊ non yconomum:ſed ſi habet yconomũ et
non ſindicum admittetur ad defenſionẽ yconomꝰ ꝓpter

—, —ͥł — —

Setẽtia
quẽ ferat᷑.

De Epiſcopis et clerics Fo. XXIIII.

defectſi ſindici ar.l.vbi abſunt.ff. de tu.⁊ cura.da.ab his
⁊. l.nulli.ꝙ cuiuſq; vni.no.⁊.l.ꝙ ſi nemo.de decuri.¶ Itẽ
quero contra quem feratur ſententia dicunt vltramonta
niꝙ contra eũ qui tẽpoꝛe ſnie reperitur ad defenſionem
licet ałs nunq; fuerit qð eſt falſum ⁊ contra.il.furti ·S·qui
alieno ff. de his qui no infa.⁊ ideo dic dãnandum euʒ qꝗͥ

cauſaã defẽdit ſiue ante litẽ ↄteſtata interuenerit ſiue poſt
vt l.j.] de ſen.⁊ ĩterlocu.om.iudi.⁊ in iudicio quaſi ↄtra⸗

xerit:vt.l.licet.S.idem ſcribit.ff de pecu.ergo debet dain

narivt.l.quicũq;.ff.de actio.⁊ ob.habes ergo qualiter cõ

ueniatur monachus.Sed ſi queras qualiter cõueniatur

minoꝛ plene dicam in.l.ij· S. ſed uis⸗ in glo.j.de iura.ca

Epps anli
beret a pa
tria ptãte.

lum. ¶ Si aũt queras qualiter filius fa.conueniatur di⸗

cam plenc. in. l. cum opoꝛtet .de bonis.que.li.
Pre

4,(E. Epiſcopalis digni⸗
. 8 Ed d ignitas tas hʒ duo quia libe⸗
W rat a patria poteſtate:⁊ ex ſola electione iuscõ
W, Afert. hoc dicit. ¶ Cõtinuat᷑ ad legẽ codicis vt

. coꝛrigat in partem: nã lex ſacroſctẽ. dicebat ꝙ eps et alij
clerici licet eſſent in poteſtate poſſent teſtari ⁊ ſic ĩferebat

ꝙ poſſet epᷣs eſſe in ptãte patris exñs. Epᷣs hodie libera

tur a patr ia poteſtate hoc pꝛimo ⁊ ex ſola electiõe ius cõ

fert: vt in patriciatu ⁊ cõſulatu: qð nõ ẽ in alijs dignitati
bus regulariter hoc ſecundo. Item facit ꝙ moꝛtuo patre

7

epiſcopi nepotes recidãt in poteſtatẽ epi:hoc tertio. Et

per hoc patet ꝙ epiſcopi exeunt ptatẽ ſʒ non quo ad om

nia vel exeunt ptatẽ parentum ſimpliciter: ſʒ non ᷣm qᷣd

vt hic in fine colligitur.
¶ Nota ergo ꝙ dignitas collata non debet eſſe ad dam⸗
num:nam licet filius per dignitatem exeat poteſtatem ꝙ
eſt dãnum patri cum ſit ineſtimabilis patria poteſtas:vt
l.filius .de patria po.habet poſtea nepotem in poteſta⸗

te moꝛtuo auo ipſoꝛum ne ſit ei dãnum dignitas ⁊ ꝑdant

oteſtatẽ ĩ ſuosvt filiꝰ qui ẽ res ineſtimabilis:vt dicta.l.
llius. ¶Op. ꝙ per dignitatem nõ exeat poteſtatem: vt.l.
ſacroſancte. So illa ẽ coꝛrecta.¶ Item op.ꝙ per electio⸗
nem non ſit queſita dignitas:ſj demum adminiſtratione
ſuſcepta:vt ar.in.l.bñ aʒenone in fi.de quadri.pꝛeſcrip.⁊

C.de offi. pꝛefec.alexã.l.j.⁊ fi.C. de decuri.li.x.So. illud

regulare ꝙ ante adminiſtrationem non ſit queſita digni
tas vñ nõ habuit iusĩ re:ſñi ad rẽ ſicut emptoꝛ rei añqᷓ; tra
dat:⁊ iõ non põt agerefurti.l.eum qui·S. adeo.ff. de furtf.
⁊.l.apud.iuł.S.ſi titius.ff. de le.j.hic ſpale.i¶ Sed quid ĩ

dignitate imperatoꝛia ⁊ papali:certe canoniſte tenent ꝙ

ſola electione habeant dignitateʒ ⁊ omnia.lex tñ videtur

diccre contrarium ⁊ ꝙ facta añ coꝛonationem non valẽt

vt.d.l. bñ aʒenone:j.de quadriẽ. pꝛeſcri.⁊ videtur caſus eſ
ſe in dicta.l.j.et fina.C. de decuri.lib.x.
Add itio Duodecim ſunt dignitates ad liberan⸗
OUILID-. duʒz aliquem a curiali conditione ⁊ etiã

a patria poteſtate de quibꝰ in.l.fina.de decu.li x.C.⁊ ibi

per ioan.de pla.per ⁊ ange.in.S.filiuſfamuias quibꝰ
mo.ius patrie pote

dotalis non liberat filium a patria poteſtate:vt in.d.c.ꝑ
venerabilẽ ſᷣm inno.hoſt.⁊ panoꝛ.in.c.indecoꝛum finali
coł.verſi.dic qð oꝛdo epiſ.⁊c̃ er.de etate ⁊ quali.idẽ Pa
noꝛ.in.c.cum voluntate.in penul coł.verſi.in gl.finali⁊c
de ſen. excom.et.⁊ ibi notatvnum a contrario ſenſu qð ſa
cer oꝛdo liberat filium a patria poteſtate quoad percuſ⸗

ſionem / adeo qð pater ponens manus violentas in filiuʒ

pꝛeſbiteruʒ excommunicatur: a faciunt no in ſimili.in.c.

Aamiitra
toꝛ eccłkie

ein poſſit

teſtari 18
Ibꝰ bonis

vniuerſitatis.er.de ſententia exccommunicationis.
6 Prr-

Vlex codicis loqᷣtur de pluribꝰ perſonis: aut. ve

ficius ⁊ adminiſtrationẽ ĩ eccłia.¶ Itẽ quero de quibus
bonis loquatur certe non loquitur de bonis eccłie: quia
illa diſtribuere non poteſt. Item nec de bonis que habet

in pꝛopꝛio:ſʒ de illis que queſiuit aliunde contemplatio⸗
ne foꝛte laboꝛis ſui.⁊ inducit hec lex quaſdam coniectu⸗

ras ex pꝛeſumptiõibus iuris:ſed non de iure quia poteſt
pꝛobari contrarium.¶ Reaſſumo ergo queſtiones per oꝛ
dinẽ: q̃ro de qͥ us ꝑſonis loquat᷑ hec lex ſiue aut. Rñdeo
de his qui habent adminiſtrationem in eccleſia non de

ol. inſtitu. Adde tñ qð licet epiſcopa
lis dignitas liberet fllium a patria poteſtate:vt ĩ.c.perve
nerabilez. ex. qui filii ſint legi.tñ oꝛdo ſeu dignitas ſacer

. 5 Quero de quibus pſonis
Icentiam. qtur hoclex. NReſpondeo

ro loquitur i paucioꝛibus.ſ.ĩ his qui habent ofk

ff. de peti. here.

alijs. ¶ Item quero de quibꝰ bonis loquatur.rñdeo q̃da

ſũt ꝓpꝛia q̃ habebat qñ igreſſus ẽ: ⁊ de his nihil queritur

quedã ſunt bona que erant ipſius eccleſie dum ingreſſus
eſt:et de his non queritur hic.quedam ſunt aliũde ⁊ de
his hic dubitatur. Et circa hec eſt aduertendũ:quia aut
eſt queſtio de tẽpoꝛe.ſ.an queſierit ante epiſcopatum vei
poſt ⁊ dicũt quidã ꝙ aut eccleſia poſſidet/c tũc ille qagit
pꝛobet oꝛdinẽ acquiſitionis.vt.l.aretuſa.ff.de his q̃ ſunt
ſui vel ali.iur.⁊.l.matrem.j.de pꝛoba.aut aduerſarij poſſi
dent ⁊ tunc eccleſia pꝛobet.Alij dicũt ꝙ ſemper eccleſis
pꝛobet:quia cum hodie reperiãtur habere pꝛeſumatur re
tro habuiſſe qñcũq; ⁊ ſic ante epᷣ̃atum niſi pꝛobet᷑ ꝙ poſt
queſierit:⁊ videtur caſus in.l.non ſoluʒ.S.ſed vt pꝛobari
de ope.no.nũci.⁊.l.ſemꝑ.ꝙ vi aut clã.⁊.l.quotiẽs ·S.iuſ
iurandũ.de noxa.vbi dicit ꝙ accipit modulos vt videat
quantũ fuerit poſt denunciationẽ edificatum:per quod
apparet ꝙ ei incũbit onus pꝛob andi. Sed certe ille.ll.lo⸗
quuntur in actoꝛe qui debet pꝛobare/ꝙ eſt cauſa ſue intẽ⸗
tionis:ſed in qõne noſtra putarem ſatis bonam opinio⸗
nẽ eſſe pꝛimꝗ.vt.ſ.agens pꝛobet.⁊ hanc tenet Jac.de are
nis.Verũ alia opinio ſecunda videt᷑ foꝛtioꝛ:qꝛ cũ hodie

reperiatur habere pꝛeſumitur retro habuiſſe et cũ eccle⸗

ſia ſe fundet ex duobus.ſ.ꝙ queſierit hec pꝛobet indiſtin
cte ⁊.l.aretuſa.ĩ alio caſu loquitur.⁊.l.matrem. ¶ Secũ
do quero quid ſi habet a cognato an pꝛeſumatur habere
contẽplatione cognationis an eccleſieꝛ⁊ puto ꝙ contem
latione agnationis videatur reliquiſſe ⁊ nõ eccleſie ni⸗
i eccleſia pꝛobet contrariũ: quod poteſt pꝛobando ꝙ ex

peeſſe dixit ſe cente mpiation eccleſie relinquere:vel ꝙ
i

ſub nomine eccleſie relinquit ſub appellatiuo nomine di⸗
cẽdo /ůepᷣo talis loci relinqͥ cẽtũ.vt ar.ĩ.l.cũ aliqs.de iure
