di ⁊ frequẽtatione poteſt capi pꝛeſumptio cui ſtetur:qꝛ ſi
ſepe eſt ſolitꝰ tales res emere ⁊ occulte pᷣſumitur fraus:
nã in his q̃ ſunt de gñe ꝑꝓmiſſoꝛum in ſpẽ tñ pꝛohibita ſi
flant clã pꝛeſumitur dolus.vt.l.fi.ff.de ritu nup.⁊.l.nõ ex
timo.de admini.tu. .
Ad ditio Et dũ d ĩ hac.l.ꝙ emptoꝛ rei furtiue te
net᷑ dño rei rẽ reſtituere etiam pcio ſibi
nõ reddito ſubaudi niſi pᷣciũ fuerit ĩ vtiluatẽ dñi ↄuerſũ
vt hic ꝑ glo.⁊ Cy.plene idẽ Ange.peruſi.Et nota iſtã le
gẽ hebꝛeos qͥ qᷣtidie recipiũt pignoꝛi res alienas tñ eis
conſulit᷑ ꝑ ſtatutũ ꝓpter fraudẽ aliqͥꝝ qͥ faciebãt ꝑ alios
ſubpignoꝛart res eoꝝ ipi repetebãt vt hic ꝑ Ange. erg
Par Per deſtinationẽ dedi
4 J no nd um. catiõis nõ trãſit res in
tẽplũ nec tẽplo q̃ritur actio.h. d. ¶ Op. ꝙ hic
Non ſit aliq̃ rõ dubitãdi: qꝛ ſi nõ erat dedicata
erat mea:g nõ eſt dubiũ ꝙ agere poſſim. So.vt gl.qꝛ du
bium erar ꝙ deſtinauerat in aĩo.i¶ Itẽ op.ꝙ etiã ſi eſt de
dicata ⁊ tradita nõ aget᷑ furti vt.l.ãũt.S. locis.ff. de pen.
Sol.non agetur furti vt ibi:ſʒ crimine ſ⸗ acrilegij. Nerum
ſm nos vt hẽat locũ illð crimẽ opʒ duo ↄcurrere.ſꝙ res
ſit ſacra ⁊ de ſacro auferat᷑ſᷣʒ canoniſtas ſufficit alterũ.

neope
icinſun

4

egil
ſcctiäd
rnſlol

nnatilo

retl
ſetinli
gtnieſacni
legto
eſacoſ⸗

t0o Irẽ
enetglo
14 ſadcrimen
iu cullctcr/p
ſer cauteſt

ſre pcurat

toraſtitui
ſoͤdſctingoſ.
Uenanaloꝛf
ſoſetſchot
ſtelligst g
Cctiog alter

J

noer nece
feige icne
ſolet fdei
cgre fure. y
ſenfurtiua.

ilideveniidtc⸗
eßſiGottrib?

(ß niichoat⸗

erneceſte
talloci
t inchoatũ

.

jures vele
ltenet ide⸗
ctocſſipe
liudiciüve
ſthic nögi
et noͤcd
ur Ged diu
Micpaliter,i
Nre I
Peraßlum

lleradhuc
ingeriſin
Hüßſhmmitor)
Nlſifdent

eaae De Furtis et ſeruo coꝛrupto. Fo. III.
nthli Itẽ op. ꝙ et ſola deſtinatione dñium qratur tẽplo.vt.⸗.l. GPr Tiam Exactoꝛ indebite rem alienã cõ
tobtinlit iip⸗ ij. f. de polli. ⁊.l.ij.cõia de le. Sol aut ſolũ deſtinauit / ⁊ KY. LHAL. rractãs facit furtũ et res efficit
chlitnin nõ traſit dñium i teplo vt hic. aut etia vᷣbaliter dedicauit E Nyicioſa: iõ vſucapibilis. h. d. ¶ Op. ꝙ exactoꝛ
tenaniinun 1 ⁊ tũc ĩ vltima traſit dñium: vt.l.fi. cõia dele.in Zctu ter α5ʃ Anö teneat᷑ furti:qꝛ ſi ↄ dẽnatus eẽt infamis qð
lusfe ſiſrep viuos videt᷑ traſire ſola actio ꝑſonalis vt.d.l.ij.de polli. no eſt veru. vt. S. ex qui.cau.infa.irro.l.ij. So.vt gl.⁊ ma⸗
naidres dgele nec ꝓpt illa actionẽ ⁊ illud ĩtereſſe daret᷑ actio furti:vt. l. le:⁊ ideo dic vt dixi.¶ Itẽ op.ad idẽ de.l. ij .· S. ſi publica⸗
geſeloili eum ꝗemit. ff. de furt.⁊.l.dani.S emptoꝛ. de dã. ifec. vel nus. ff. vi bo. rap. Sol. vt glo. ¶ In glo. q incipit iĩmo.i.
ie ſniant poſſet etiã dici/ꝙ etiã ĩter viuos ex ſolo pacto tẽplo qra cõueniri furti.ĩmo ibi non pᷣt ↄueniri furti:qꝛ ſibi fuit pe
ngin t tur dñiũ p.l.fl.S.de ſacroſanc.eccle.Si aũt etiã eẽttradi cunia nuũerata/⁊ dñiũ in cũ traſlatũ.hic vᷣo abduxit/nec
Pud ktn ta res tẽplo/tũc nõ eſt dubiũ ꝙ ei q̃ritur dñiũ: vt.l.j.ff. ſi fuit in eum dñium trãſlatũ:⁊ ideo tenetur furti. But.
W ager vec.⁊. l.traditiõibus.S. de pac. Sed eo caſu qͥ ecchia bſtra cto Et fur ⁊ raptoꝛ ſemꝑ ſũt
nen dintt vel tẽplũ hʒ dñiũ/c põt agere:dubitatur an agat furtiſan CRANRâa: B eu· in moꝛa:⁊ ideo moꝛa non
cione crimie ſacrilegij: ⁊ dic vt dixi:ſʒ nos ad h vt agat crimie V) purgat᷑ ? tenet᷑ ð iteritu. C o. oblatio pur Moꝛã an
W ſacrilegij oʒ duo ↄcurrere.ſ. ꝙ res ſit ſacra/⁊ auferatu gat noꝛã. Item ꝙ violẽtus tenet᷑ de interitu. purget ſo⸗
inn W de ſacro.ſed ſᷣm cano.ſufficit alterũ interuenire.But. ¶Ad pmũ op.ꝙ oblatio nõ purget moꝛã:vt.l.parui.de la oblatio
gfitmte S D uerlus Pꝛo fuo ſollicitato agitur cõdi.fur. So.aut offertur res/ tũc purgat᷑ moꝛa/nõ tñ li
Eſboreſeine A E. *fui coꝛrupti pꝛo ſubſtracto berat᷑ debitoꝛ niſi ſequatur ĩteritus.idẽ ſi nõ offertur res
oneungitegen agitur furti ⁊ vtraq; actio ciuilis ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſʒ ſtipulatio factafuit re pᷣſente/vł etiã abſente ſi fiat aĩo
lonetiientſt Ha Gexercetur. h. d. ¶Quid ſi ꝑ eũ non remãſit:? dic nouadi. ¶ Item op.ꝙ rem ſuã nemo ſtipulari poſſit vt..
eeuniipenesſtn, yt glo. ¶ Itẽ qro qd velit dicere tex. dũ dicit Idũtaxat IS ſcire.ff. de vbo.obli.So.vt glo.¶ Itẽ op.ꝙ violentus nõ
eniinemieg Furti acti dic vt glo. ¶ Itẽ op. ꝙ ꝓcuratoꝛẽ agi nõ poſſit: vt. .pe. teneatur de ĩteritu. vt.l. ſi cũ exceptione · S. ꝙ ſi homo.ff.
nactiengtang uone an S.: ad crimen.ff.de publi.iud.So.plenius qᷓ; glo.aut agit᷑ ꝙ me.cauſa.Sol.vt glo.
enactunnj poſſit agi ciuiliter/ põt agi ꝑ ꝓcuratoꝛẽ: vt hic. aut crimiĩalitcr/ = 5J ab du . ta Res furtiua vel plagio
Pponi Eiim p ꝓcurs⸗ tunc aut eſt crimen publicũ/⁊ tũc ex ꝑte actoꝛis nõ pᷣt ve EE expoꝛtata cũ cadat ĩ vi⸗
poͤtſiſtnan toꝛem. nire ꝓcuratoꝛ: qꝛ nec in actiõe populari ciuili poſſet ꝓcu D tiũ nõ pᷣt vſucapi.h.d.¶ Ad euidentiã q̃ro qͥs Furtũ fa⸗
yrcoperenri ratoꝛ ↄſtitui/⁊ ita loqᷣtur dic.l.pe.S. ad crimen.ex ꝑte rei H Wadicat᷑ furtũ facere: Rñdeo gctãs rem alienã. cere qͥs di
mneroturinilie nõ diſtingo ſit publicũ vel pᷣuatũ/ſed an veniat iponẽda Itẽ q̃ro qͥs dicatur plagio expoꝛtare? Rñdeo emere / catur.
pena maioꝛ relegatiõe an minoꝛ/ pmo caſu iteruenire no vł celare/vel expoꝛtare ſeruũ vel filiũ alienũ:⁊ hoc ex cõ
clegeq ropte poſſet. ſcðo ſic. vt. lſeruũ quoq; S publice.ff. de pcu.⁊ ita ſuctudine hre: vt glo. diẽ. C Op.ꝙ lʒ res nõ reuertat᷑ ad
ED intelligat᷑ glo. hic poſita.¶ Item qro an in ſcðᷣo caſuvna dñm purgetur vitiũ/⁊ poſſit vſucapi: vt.l.ĩterdũ S.qͥ tu⸗
Decgütreggeſt actio ꝑ alteram tollatur: Et dic vt glo. telã.ff.de furtꝭ.Sol.vt glo.¶ Itẽ q̃ro q̃ ac.detur hr̃di⸗⁊
Vultiurscirnt, N A Tu ile Couentus rei vẽdicatione ex vba dic vt glo. de ac.furtiua.male dic hic glo.meliꝰ no.in.l.ſi
Ndoretehlilnt enitate noiat actoꝛem ſuſ. h. d. dñiũ.ff. de fur.⁊.l.ſʒ nec.de cõdi.fur.dic ꝭ̊ ꝙ aut dño ſuc
fdeinofiift ¶Op. ꝙ cõuentꝰ rei ven. non ↄpellatur dicere cedit vniuerſalis ſucceſſoꝛ/⁊ tũc hʒ actionẽ furti ex anti
8ppoſtſtainn, AAtitu. vt. l. cogi. S. de peti. hr̃di. So. nõ dicit titu. ua octatione/ ex noua etis:vt.d.l.ſi dñium.⁊.l.ſed nec.
1binglmnttin vt ibi: ſed auctoꝛẽ ſic vt hic. vel dic ex vꝛbanitate vt hic. ut eſt ſingularis ſucceſſoꝛ/⁊ tũc ex noua zctatione agit
iſtfich. nõ ex neceſſitate vt in Zꝛio.ſ Itẽ op.q; nõ teneat᷑ indica⸗ ex antiq̃ non:ĩmo vniuerſalis ſucceſſoꝛ aget. ¶ Item op.
erogndionben re:qꝛ ſic nõ deberet poſſe accipere pecunia qð eſt cõtra.l. ꝙ ſi ſoluatur extimatio dño res flat furis: yt. l. eius. ff. de
gredänannnnz ſolet. . de pſcrip. vb. So. vt glo.¶ AItẽ op.ꝙ ↄpellat᷑ indi rei vẽ. fruſtra ergo qᷓritur de vſucapiõe / cũ ſit factꝰ dñs.
Fanligſm care furẽ. vt. c. ꝗ cum ſure.extra de ſur. Sol. indicare d So. hec res non erat in pᷣſenti: ſed penes aliũ qͥ vult vſu⸗
lcaghum. rem furtiuã: vt ibi nõ furẽ: vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ etiã furem capere:nã hic non q̃rit de fure an vſucapiat:ſʒ an purget
tide huln Furẽ indi debeat ĩdicare. vt.j.q.j.c.ſi peccauerit.⁊.l.ↄgruit.de offi. vitiũ. Sed qũo dat᷑ in her̃dẽ actio furti: Rñdeo datur
aſtcobtinent care an te pᷣſi.So.tribꝰ modis int᷑rogat᷑ qͥs de fure.pꝛimo vt teſtis ex noua gctatione nõ ex veteri. ¶ WMõ dubito qũo ex aſſi⸗ F urtü q̊⸗
ſit eetni neat qs. in cã ĩchoata cũ certa ꝑſona/ꝛ tũc ↄpellit indicare furẽ: qua õctatione põt fieri furtũ ⁊ nous actio ĩſurgere? Rñ⸗ mõ p̃t fie⸗
li Sed ſboe⸗ q ꝛ cx neceſſitate hʒ teſtis deponere:vt.l:teſtimoniũ.ff. de geo vt glo.qꝛ mutatio pſonaꝝ facit fingi diuerſas Sctati ri ex aſſi⸗
do ee teſt. æ.l.locũ. S. hoc intdicto. de tabu. exhibẽ. Aut iudicin ones. i¶ Itẽ op.ſic rei hr̃ditarie nõ fit furtũ cũ hefs nũqᷓ; dua cõtra
agaggher ciſ⸗ ſt inchoatũ cũ indeterminata pſona: vt ſi iudex inqrat poſſiderit: ergo ei non dʒ dari noua actio furti: Rũdeo ctatione.
ropoſſcſichet zfures / vel etiã cõtra certꝗ pſonã:⁊ vocat teſtes ad hoc fſingiẽ poſſidere id qð defunctus poſſedit:iõ q; ĩpeditus
uuntn gſa⸗ T tenet᷑ idẽ: vt dic.l.cõgruit. ⁊ in aut᷑.de colla:S. ad hec.· poſſidere eſt facto fur::⁊ hoc qñ cũ defũcto cepit ctari:
ter. (ocogtt dicto. c. ſi peccauerit. ?. c.q furẽ. Aut ab eoõ quẽ inchoa⸗ qꝛ ſic ſᷣm initiũ potuit cadere in furtum/⁊ cadit ex noua
igſicſtunſten ui iudiciñ volo dici auctoꝛẽ ſuũ/a tunc põt dicere ſi velit zctatione. Secus ſi cũ defuncto nõ fuit ĩchoata ctatio:
nnidvs rl yt hic.nõ aũt cogit / vt ĩ Zꝛio. Verũ gl. videt᷑ ↄꝛia ſibi q· ſed dum hr̃ditas iacebat ar.l.clam poſſidere.in Pn. ff. de
fictioq peinm Dicit ꝙ nõ cõpellitur officio:poſtea dicit ꝙ vt teſtis ↄpel aqᷣren.poſſeſ.
eriſs Sedan litur. Sed dic ꝙ mero iudicis officio nõ ↄpellitur dicere RNE ig Eaznoſs actio nõ datur in vxoꝛẽ:
turſeh erttitf pricipaliter: ſed officio mercenario cãe bñ ↄpellit᷑ teſtis S. h ſecꝰ ſi nõ fuit vxoꝛ tpe delicti.h.d.
rquslateini indicare.(¶ Itẽ op. ꝙ nõ ſufficiat ſi olim poſſedit: qꝛ nõ ꝓ RE? Agd euidentiã eſt ſciendũ ꝙ aliquãdo vxoꝛ fa
ppriocutſtang pterca pᷣſumit? hodie poſſidere: ſed dic vt glo.vel ſub. bi Ecitfurtü viro viueti/ tũc nõ dat᷑ actio furti in
teßſumtturfe fuiſſe / adhuc eſſe. ¶ Wodo q̃ro an ex iſta ſuſpitione ve⸗ ipſam:vt.i.j.ff re. amo. Aut facit furtũ moꝛtuo viro hr̃di
peti rohti niat danandus: Rñdeo nõ: ſed ex q̃titate emẽdi poſſet i⸗ tate iacente/x tunc etiã ceſſat furti actio.aut furat᷑ hr̃di⸗
erirunnod ſurgere pᷣſumptio ex qua veniret danãdus· vt ſi clã emit tate appᷣhenſa/ tũc fit furtũ hr̃di.⁊ datur furti actio vt
nã pᷣſumitur dolus ĩ his ꝗ ſunt de gñe ꝑmiſſoꝝ ſi fiũt clẽ: hic.i¶ Sed qͥd ſi furata eſt viro viuẽti ⁊ hodie eo moꝛtuo
nptornifnit vt. l. fl. ff. de ſttunub⸗ ertimo de ad mi. tu. Buk. . contractat: Reſpondeo vt glo.
hefectinn et⸗ —,— Lienu. Ex vẽditiõe vł donatiõe rei ale Er R cill e Partus ancille furtiue vitioſus
tiltti dhr e&α ne no parat piudiciũ dño/ ex co F KÆα. R2EL. eſt æ vſucapi nõ põt /teiꝰ noĩe da
uſ. Etiout Je — M.tractione cõmittit᷑ furtũ.h.d. Ex tex. Idetinue⸗ EN tur actio furti/ in pſecutoꝛijs vna tollit aliã:
☚1W ritamoncnlddd. —ð dlſed ꝑſecutoꝛia nõ tollit penalẽ. h.d.¶ Diuide in
giſaitiſi⸗ Pea 7J ig cui Pecuniã traditã miniſtro co⸗: qᷓftuoꝛ ptes:qꝛ in ᷣma ponit thema qſtionẽ ⁊ ſolutionẽ.
1eeſn 4 eitracta dñi volſtatem reddit In ſcda ponit aliã q̃ſtionẽ ⁊ ſolutionẽ qvenit ex ſuꝑioꝛi.
Nehenn miniſter furti ac. ⁊ condi.h.d.¶ Quero qͥs agat In tertia ponit illationẽ ⁊ rõnẽ illatiõis. Quarta ponit
deſt niſttst RarA)furti? Rñdeo aut fuit trãſlarũ dñiũ in miſtrũ: qͥddã argumẽtũ a ſiłi. Scdᷣa ꝑs ĩcipit ibi maius.Tertia
bisno G ⁊c nõ põt cõmittere furtũ.aut fuit trãſlatũ in matrẽ vel re⸗ ibi qpꝛopt᷑.Quarta ibi cũ etia. ¶ Sp. ſic.hec.l.duo dic̃.ĩ
h⸗ Cai mãſit penes dantẽ/a tunc cõmittit᷑ furtũ. Nerũ refert an pöncipio.vnũ exp̃ſſe. ſ.ꝙ nõ pᷣtvſucapi.aliud tacite.ſ.ꝙ eſt
ſinoen⸗ gge traſlatũ fuerit dñiũ in matrẽ/x ipſa agit ⁊ etiã ego ſi mea furtiuꝰ.ſ Op. ꝙ poſſit vſucapi.vt.l.ſi matrẽ J.de vſuca.
in Soiſe itereſt / qd inteſſe non pᷣt rõne ſolutionis ⁊ liberatiõis:qꝛ ꝓ emp.So.ibi fuit ↄceptꝰ ⁊ editꝰ penes bo.ſidei poſſeſſo
ſcpce n poſt; dñiũ eſt in ipſa trãſlatũ ſum liberatꝰ:vt.l.cũ qͥs.ff. rem hic penes furẽ.q Itẽ op.ꝙ lʒ ↄceperit ⁊ pepererit pe
loch in de ſolu. Sʒ p⸗t ĩitereſſe vt qꝛ mr̃ erat emptura aliq̃s res/ ył nes furẽ nõ poſſit vſucapi. vt.l. qui vasS. ſi ancillã.ff. de
ſacnleg⸗ Ppt aliud ꝓbabue inteſſe. Si aũt remaſit henes me/tũc furt.So.ſiue ↄcipiat ⁊ pariat penes furẽ/ſiue ↄcipiat tm̃
nan indubitãter poſſum agere ac. furti:vt hic. Butrig. ſiue pariat tm̃/ſiue pᷣgnãs ãcilla merit pener furẽ ſep eſt
gs Tiij

†
†
4
—

.

BGutrigarij Gecũda pars ſuper Gextolibꝛo Codici
Butrigarij Gecũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis
furtiuus: ⁊ ſic in qᷓ̃tuoꝛ caſibꝰ. Sed ſi ↄcepit ⁊ peperit pz⸗ Gre zſactio fact Arto tollit actio g. · ((ni
??c

— „ r „* . 4 4 „
Ne.Sʒ hoc op g Hoctpisr enes furẽ/⁊pariat penes „ h. d. ¶ Op. ꝙ lʒ ſit trãſactũ adhuc agi poſſit vt furto an alanoieſͤ

bo.ſfi.poſ.nõ ſit vit ioſus: vt.l.ſi aliena.in fine.ff.de vſuc. l. ſi p fure·S. furti.ff. de ↄdic.fur. So.aut tranſi zyſlide
“ Sol.ibi penes furis hr̃dem ↄccpit nõ apð furẽ. Quero git ſuper rrh⸗ nõ Wetocn agi ac.furti vel ↄdict.furtiua Gking miihn
Partus S qñ ꝑtus ſit vitioſus: Rñdeo in q̃ttuoꝛ caſibꝰ qͥ ex ſupi⸗ vt hic.aut trãſigitur ſuꝑ ac.furti:⁊ tũc põt agi ↄdic.furx·· M hin hid⸗
qñ dicat᷑ oꝛibꝰ patẽt.¶ Itẽ op.ꝙ pᷣter caſꝰ pᷣdictos ꝑhibeat᷑ vſuc. ccõtravt in ↄꝛio.i¶ Itẽ op.ꝙ etiã ſi flat deciſio ſuꝑ actiõe Us bu ſinr
vitioſus. vt. l. ſeqtur · S. de illo.ff.de vſuc. So.ꝓhibet᷑ in caſibꝰ pᷣdi⸗ furti.ꝙ nõ poſſit agiↄdict.nec econtra.vt.l.ſi duo.g. iul. t wl
ctis q̃ttuoꝛ vt dixi.⁊ etiã alibi.ſ.ꝓpt᷑ ſciẽtiã:lʒ cõcepꝑit/2⸗ ff.de iureiur. So.diẽ̃ gl ꝙ alið eſt ĩ iuramẽto.vel ibi alið ⸗ ſen
peperit penes bo.fi.po.ſiue ſuꝑuenit ſciẽtia añ ↄceptio⸗ in trãſactiõe.vt.d.l.ſi ꝓfure.Tu dic ꝙ aut traſigitvł iu⸗ ſickt in⸗
nẽ ſiue añ natiuitatẽ/⁊ poſt ↄceptionẽ q̃ declara:vt in gl. rat᷑ ſuꝑ facto:⁊ tũc nõ põt agi ac.fur.nec ↄdic.vt ꝓbatur non .
Quero g qñ ꝓhibet᷑ vſucapi: Rñdeo vbicunq; dixi ei hic in trãſac.x.d· S. iul.ĩ iuramẽto. Aut trãſigit᷑ vel iurat ing⸗
effici vicioſũ qdð eſt ĩ q̃ttuoꝛ caſibꝰ.S.dictj.Itẽ qũ ſupue⸗ ſuꝑ ac.fur.⁊ tũc nõ tollit᷑ ↄdictio nec ecõtra.vt.d.l.ſi pꝛo ioct
nit ſciẽtia ante ↄceptionẽ vel natiuitatẽ qð dic vt glo. fure:vñ nõ eſt dr̃ia ĩter iuramẽtũ ⁊ tranſac.niſi qꝛ tranſi⸗ Aunonini
¶ Itẽ op. ꝙ ꝓ partu nõ det᷑ furti actio:vt dic.l.qvas ·S·ſi gẽs videt᷑ ↄfiteri crimen / iurãs non:ſed ſe purgare.vt.l. oſtnu
ancllla Sol⸗aut fuit ↄceptꝰ ⁊ natꝰ vches af dakẽ inti Pqm. ff. de his qui not. infa. —
actio vt hic.aut cõcepit ⁊ peperit penes bo.fi.po.vel pe⸗ . . x ſufej Coel
perit tm̃ qð eſt mirabile/⁊ nõ dat᷑ furti actio:vt in öꝛio. 0 OO 98 qut. Ru inntobck leler ſuſel nülnütfun
Que eſt & rõ ꝙ furti actio reqᷣrit ꝙ natꝰ fuerit penes fu ꝗ Aad penã. h. d. ſwoliover
rẽ.Etꝓ euidẽtia hoꝝ ẽ q̃rendũ ex qua ↄctatiõe der̃᷑ furtt ⸗ 5 Actio furti nõ datur ĩ heredẽ: ſ rei VeijSoh
actio ad ꝑtũ:dicũt qͥdã ex ctatione mr̃is/qꝛ ẽ poꝛtio vii B rti. gſecutoꝛia ſic. h. d. ¶ Op. ꝙ-der ĩ he nlnbi diſp
ſcerũ matris.vñ ⁊ ipſe videt᷑ ctari:ſed hoc eſt falſũ:q;ꝛ q ꝗ I¶redes ſaltim in eo qð puenit ad eos.vt.l.j.S.ex nnio am
gctat totũ nõ videtur ctare ſingulas ꝑtes niſi ſeꝑatas ł delic. defunc. So. vt glo. bertorie.
toto qͥs de nouo ↄctet:vt.l.ſi ſeruꝰ ·S.· boue.ff.de cõdi.fur. VAXYXI Qui ſeruũ alienũ vendẽdo ran f.d.
et.l.in cõmodato·S. duabꝰ.ff. cõmo. Pꝛeterea ſi ðctaret᷑ J leruum. Ictat vere vel ficte furtũ cõ ſtecömiſſa⸗
darek furti actio ꝓ eo qð eſt n. Aij nient 4 nõ videt 3 · mittit. h. d. tex. ⁊ glo. ngniert⸗
ctari partꝰ.mr̃ tñ plus extimat᷑ ꝓpt᷑ ꝑtũ qð eſt verũ /nõ tñ ü fieo. So
redditur rõ de qna q̃rit᷑. Quare ergo efficit᷑ furtiuꝰqñ nõ 7 Bam uis. is ſ .N Fnidstumy
datur furti actio: Rñdeo illa eſt rõ qꝛ qꝗᷣ eſt ĩ vtero habet᷑ NAtit. b. d. ¶ Op. ꝙ nõ ſit bõa rõ ꝙ ideo ceſſet cri⸗ tolenenkoc
ꝓ nato et de cõmodo eiꝰ tractat᷑ vt l. qͥ in vtero. ij.ff. de Nof mẽ expilate hr̃ditat qꝛ furti actio ñ daret᷑ ĩmo natorffalſo.
ſta.ho. Modo ita ẽ ꝙ vᷣe nõ õctat᷑/cũ ſit poꝛtio mr̃is.ve⸗ qñoʒ qꝛ ceſſat furti ac.dat᷑ iſta.vt.l.ij.ff de cri.expila.here diitin peur⸗
rũ ĩterpᷣtatiue videt᷑ ctatꝰ q́tũ ad h vt flat vicioſus qꝛ di.So.aut ceſſat ac.fur.ob reuerẽtiã pſonaꝝ:⁊ tũc eade ürtüeno
hoc ei expedit ne poſſit vſucapi /⁊ ſic ad nouũ dñium tra rẽe ceſſat crimẽ expilate heredi.cũ ſit eadẽ rõ ĩ eo vt hic: cn andech
ſire:⁊ ideo q;tũ ad hoc ꝓ nato habet᷑ ⁊ videt᷑ ꝑ ſe ctat?:· Aut alia rõne ceſſat furti act.vt qꝛ res ſubſtracta nõ erat ſitdlſiy
ſz qð actio furti det ꝓ eo hoc nõ eſt eiꝰ cõmodũ / vel ĩcõo⸗ in bonis alicuiꝰ ⁊ tũc non ꝓpterea ceſſat crimẽ expilate loehidici
modũ ſʒ dñi:⁊ ideo q;tũ ad hoc nõ habet᷑ ꝓnato⁊ ꝑ ↄpns hereditatis:immo locũ habet vt in contrario. . ged aut dii
nõ hẽtur ꝓ pctato:⁊ hec eſt rõ q̃re efficitur furtiuꝰ ⁊ vici Re v ⸗ R u Qui tꝑe naufragij vel incendij gut höfuitt
oſus/⁊ tñfurti actio locũ nõ hʒ.¶ Item op.ꝙ ꝑſecutoꝛia eum. aliqd ſubſtrahit vł dãnificat in ſoluitputaun
tollat penalẽ:vt.l.idẽ.ff.nau.ca.ſtã.⁊ l.ſi cũ exceptiõe·g. fra ãnũ tenet᷑ ad q̃druplũ:poſt annũ in ſimplũ dictioobci/
fl.ff. ꝙ me. cau. So. regula eſt ꝙ penalis nõ tollit ꝑſccuto Röter penam olim ſtatutã. h. d. ſtecte Nü.
riã/ nec ecõtra. fallit vbi actio oꝛigĩalit᷑ fuit ꝑſecutoꝛia/⁊ ero que penaſſit illa q̃ olim erat ſtatuta ⁊ anvna tol Nötercuſani
ex delt factofacta benliarge auetoiliraliapſecmoꝛt lat aliã ⁊ dic vt gloſ. Piggc furt
vt.d.l.ſi cũ exceptiõe·S.fl. Itẽ falł.vbi vna eſt oꝛdiaria/⸗ ⸗ S latius qᷓ i⸗ ſuthabuti⸗
Alidefn ordiatis n tüͦc oꝛdi tollit ezor vr dic l iter . A ANAuigia. α⁵h tertu l code ntn
fi. Itẽ fallit rõne Zꝛietat :vt..e.l.j. ¶ Itẽ op. ꝙ vna pſe⸗ coꝛrigat/addit de tꝑe ⁊ loco ↄſuetudinẽ remo elitlauri
cutoꝛia nõ tollit aliã: vt.l.nõ eſt nouũ.fr. de ac.p. .lſi ft⸗ Za Ea Wad uet/ exceptionẽ põt / z penã addit. h. d. ¶ Diui nmiſpecunt
lia.S. familie.ff. fami.herciſ. Sol. aut datur ex vna cãẽ vel deĩ q̃ttuoꝛ ꝑtes:qꝛ ĩ pᷣma põit gñalẽ ꝓhibitionẽ In ſcoa numdreli
1 aliam vt hic.⁊.l.ſi merces S.culpe 5foꝛtifi inẽ Zꝛi 3 ntſelt
ꝓpter/⁊ tũc vna tollit aliat . 5 eã foꝛtiſicat remouẽdo ꝰↄſuetudinẽ ↄꝛiaʒ. In tertia reſtri itiheolibera
frloca. aut dant᷑ ex diuerſis cauſis/c tunc vna non tollit git ꝓhibitionẽ ⁊ eiꝰofirmationẽ. In qrta adijcit nouem Nuntiſteact
„ „ £ . = . 2 3 l
alia: etia ſi ſunt eiuſdẽ foꝛme in cieffectu. Sed ĩ foꝛmula penã. Scðᷣa ps ĩcipit ibi ſublata penitꝰ tertia ibi niſita⸗ ndominii
Sai ſye: 55 7 ſ 9 eig. reirig e ⸗ hni
agedi ſic:vt dic.l.nõ ẽ nouũ.⁊.ff.ꝓ ſo.l.cũ duobꝰ.S.ſi plſu lia.Quarta ibitrãſgreſſoꝛes. ¶ Ad euidẽtiã ẽ ſciẽdũ insope ercr
res.⁊.l.ptoꝛ.S · ſi mihi. ff. de ĩiu. Collige ò̊ ꝙ aut vna actᷣ pedictũ de ĩcẽd.ru.⁊ nau.erat ꝓuiſũ ſᷣm locũ ⁊ tpᷣs nau⸗ Pureigehab⸗
eſt penalis /alia ꝑſecutoꝛia: tũc regłariter vna nõ tollit fragij:hic ꝓuidet circa oẽ tpᷣs⁊ locũ ⁊ qꝛ qdã erãt ↄſuetu W
alig vt.l. ſ fure.ff. de ↄdi fur. fallit ĩ tribꝰ caſibꝰ. vt. S. di dies ↄ hãc.l.q remouent᷑ vt h.⁊.l.depcatio.frad l.ro. de in. cnt
xi Aut vtraq; ẽ penalis/x tollũt ſe qtenꝰ ↄcurrũt:vt ĩſti. iac.⁊ excipiũt᷑ pirrate/ adijcit᷑ noua pẽa. ¶ Op. ꝙ pena Eunape
ſi qua. pau.fe.S.·fl.xl.jff. vi bo.rap. Aut ſũt abe pſecuto-⸗ rapietj hat locũ ſolũ ſʒ ths ⁊ locũ naufragij vt.l.jff. de nl. (Woca
rie æ tũc aut vcniũt ex eadẽ cã/vlł ꝓpt᷑ eãdẽ. Ex eadẽ eſt ĩcẽ rui.nau.So.iſtð ẽ add itũ ꝑ aut.iſtã.¶ Itẽ op.ꝙſue numm,
cã ſicut eſt videre ĩ teſtõ: qꝛ ex eo dat᷑ actio ex teſtõ ⁊ hy- tudo pᷣualeat legi vt.l.vẽditoꝛ. S.ſi ↄſtat. si pdi.⁊.l. n mnd⸗
potheca.⁊ rei ven. vt l.cũ filiꝰ.S. varus.ff. de le.ij.cũ ſi? ij.j.q ſit lõ.ↄſu. So.aut ↄſuetudo ẽ ĩpꝛobata p.i tũcivʒ Nmnns
tũc vna tollit aliã. Idẽ ſi ꝓpter eandẽ cãm veniũt vtẽ qꝛ ↄſuetudo ↄſẽſu pᷣncipis ĩducit᷑/vñ ipevr̃ iducere.vt.l. ſuln le dabie
obliga. duoꝝ reoꝝ.nã exactiõe vniꝰ tollit alia:vt.l.eadeYe. ij. S. oĩa.S. devet᷑i iu. en u.⁊ iõ ceſſate ↄſẽſu pᷣncipis ñ põt un dom
ff.de du. re et ſi darẽt᷑ ad diuerſa: vt.l.ꝙ ĩ hr̃dẽ. S· eligef. ĩiduci.Sʒ vbi nõẽ ĩpꝛobata ↄſueaudop l.ſi lex ſeqt etnan
ff. de tribu. aut veniũt ex diuerſis cauſis/⁊ tũc regularit cãvt ĩ Z2io. Itẽ op.ꝙ bec ac.d abnie vt. l. penk..ð ſirramgli
vna nõ tollit aliã:ĩmo cumulari pñt ſᷣm ea qᷓ no.ĩ ..edit⁊a. nau.So.aut qr de tpe ac. ciuił ⁊ dico iſta durat anno nſſttensd
8. de een. fallit. nã qñq; tollũt ſe actiõe:ſʒ nõ ĩ effectu:vt vt h. Aut q̃rj ð tꝑe iſtatie eiꝰ ⁊ dico ꝙ durat biẽniovtĩ ꝰ odlberan
eſt cũ ſunt eiuſdẽ foꝛmulce:qꝛ vna foꝛmula ſufficit in ꝗ vo⸗ rio ʒ regulã cõem q̃ẽ ĩ . ppãdũ.S. de iud Iʒ qdã dicãt.i. Gaclirnahe
nit effectꝰ oĩm vt dic.l.nõ eſt nouũ.cũ ſi. Itẽ qñũq; etiã in ppãdũ ·coꝛrigere dictã. l penł. Aut qr de tp e iſtatie cria tatlegn
effectu / a ex actide ſe tollut: vt eſt qñ ↄpetũt ad cãdẽ rem ſis ⁊ dico ꝙ cũ ĩ ea ñ ſit imutatũ durabit bienio vt intra Nngetfnffen
artug ex cãis lucratiuis vt l. oẽs. deac.⁊ ob.¶ Itẽ qro an ſit is ccr. ctẽp.cri.¶ Itẽ q̃ro an vna iſtaꝝ ac tollat aliã: ⁊ dic ꝙ inaemanin
ancille q⸗ in ptu ancille qð in ptu vacce: ſñdeo imino differunt in aut qri an ciuilis tollat ciuilẽ: æ dico ꝙ ſic q̃tenꝰ ↄcurrũt iedd don
modo dif⸗ duobꝰ. Oꝛio qꝛ cũ bo.fl.po. facit fructus ſuos ptũ vacce ·xvt iſti.ſi q pan. fe. di· S. fi. Aut q̃ris an vna criminalis aliã ufdedonmt
fert a ꝑtu apud ſe natũ facit ſuũ: cũ ſit in fructibꝰ partũ ancille cd crimi:tollat. vt.l. ſenatꝰ ff. de accuſa. Aut qris an ciuilis nnartend
vacce · in fructib nõ ↄputet᷑: vt.l.ĩ pecudũ.ff de vſurj.ſcdᷣo qꝛ ſi tollat criminalẽ vel ecõtra: ⁊ dico ꝙ nõ.vt·jqñ ci.· ac.l.j. aeeenge
ancilla ſolũ ↄcipiat penes furẽ nõ pᷣtvſucapi:qꝛvr̃ ↄctatꝰ l Falſꝰ in; eſS ſe altartrz
euls lalne nes eN 2Tar⸗ Allſ? Falſꝰ ꝓcuratoꝛ recipiendo depoſitũ Seegenetkäſſen
ꝑ ſe cũ hẽat᷑ ꝓ nato/cũ de eiꝰ cõmodo tractet᷑. vt.S.dixi. vb es alienũ facit furtũ ⁊ furti act.te⸗ ternleroen
ſʒ ĩ ꝑtu vacce ſecꝰ/qꝛ nõ hẽtur ꝓ nato:⁊ iõ ſi ſolũ ↄcipiat E nek. h. d ¶Tex for̃at qõnẽ vnã.ſ:an faciat fur⸗ i hege ge
vacca penes furẽ/c piat penes bofl po. nõ videbit᷑ Scta A. Rlriͦ c furtiteneat alis ae glo eui 5 Famntitn,
nnc⸗ 85 loſt 1 . roliſi zu?- § bone bodi 5 3 EKEtũ ⁊ furti ten eat᷑.aliã faẽ glo.ſ.cui det᷑ qꝛ ałr nõ pamn ltillin
us:⁊ iõ nec vicioſus erit:vt.d.lʒ.ſi vu⸗.S.boue.ð ↄdi.fur. eèt ꝑfecta materia. Quero &̊ cui det᷑ ac. Rñ.ĩ pᷣmo caſu N n 4
6

Auibertig

tadeos lſi

ialieni en

eyelfictefmnii

actio iyron
tt turpie
gideo ceſſett
Actioſtdareiſn

decti explae

ſonap. lica
eadeföicontt
8ſabſtracarre

De Furtis et ſeruo coꝛrupto. Fo. III

ſ.qñ vᷣpoſitũ recipit ñ ẽ dubiũ ꝙ dño cuiꝰ dẽ pcurat.dat᷑
furti act.ſʒ ĩ ſcdᷣo caſu qñ recepit es alienũ:tũc aut dñiũ
fuit trãſlatũ ĩ ꝓcuratoꝛẽ ⁊ nulli dat᷑.Aut fuit trãſlatũ ĩ eũ
cuius noĩe ſoluebatur ⁊ illi datur:aut remãſit penes ſol⸗
uentẽ ⁊ illi datur. Expedito tex.venio ad materiã. Et

Piocura pꝛimo qro quis dicatur falſus ꝓcuratoꝛ: Rũñdco qͥ nũqᷓ;
toꝛ falſus habuit mãdatũ vel habuit ⁊ fuit reuocatũ. Sed gj̊ hoc

as dicak.

opp.ꝙ ſi fuit reuocatũ liberatur ſoluẽs:⁊ ideo furti non
agat. yt. lI.cũ quis · S.j.ff.de ſolu. So.põt eſſe caſus ꝙ libe
ratꝰ eſt:⁊ ideo non agit ⁊ põt eſſe ꝙ nonvt·jdicã.ſ¶ Item
opp. dixi in pᷣmo caſu huius .l.depoſitariũ nõ agere:ſed
dñm:qꝛ depoſitarius aut fuit ĩ dolo ⁊ ex dolo ſuo nõ dʒ
cõſeqͥ act. aut nõ eſt in dolo vel lata culpa ⁊ nõ dʒ agere:

qꝑ ſua non intereſt cũ nõ teneat᷑. ¶ Cõtra hoc op.⁊ videt᷑

ꝙ depoſitarius agat furti vt inſti.vi bo.rap.S. ſane. So.

ibi depoſitariꝰ tenetur de culpa leui ⁊ leuiſſima ⁊ ꝑ pactũ

eſatcriniegla

ontrario.

ufragijlinen

ahityldinfe
voſtannünſim
d.
ſtotuta capmnun

rlatiuschlan
nit ytaddetni
oſuetudinele
aadit h.d. d

bibuione Ina.

; Interiund
nssdictun
tertigtbinſi

tidetii eſciti

ßmlochttfet⸗
1qrgictit ſe
catio fAlnnd
pe CO
uftig,nlfi
ſ enge
tat fcon lil
wbettglllicſf
ißefficegen

e lcrt
oßu
gknonln .
ogindntin
Fdltieintf
riahetinen
fſdetteſtht
birbetoti
tollat litinch
gſcinn nn
nninkliit
Zuiatil
ſcici
cpichn,
fntitn n,
niſeien
ſcuibeſl⸗

7

elſtlerſct

⁊ ideo eiꝰ intereſt vñ agere põt furti.¶ Itẽ opp.ꝙ ſi hũit
mãdatũ ⁊ fuit reuocatu nõ dʒ dici falſus ꝓcuratoꝛ: quia
pmoꝛdio veritatis iuuat᷑.vt.l.cũ filius·S·heres meus.ff.
de le.ij.So.h̊ pncipiũ fuit ſublatũ ⁊ coꝛrectũ:ibi nõ Uel

meliꝰibi diſponẽs ſe retulit ad pᷣncipiũ lʒ ſit ſublatũ vt.l.

meuio · S. a me.de le.ij.hic nõ. Itẽ op.exigere eſt ab ĩui⸗
to extoꝛq̃re.hec aũt ſine act.fleri nõ põt.vt.l.ſi pupilli:S.
videamꝰ.ff.de nego.geſt.quã iſte nõ hʒ ⁊ ſic vr obſtare.l.
fideicõmiſſa· S.ſi rẽ.de le.ij. Sol.hic ĩpꝛope ponit᷑.¶ Itẽ
op.ꝙ nõ exigat᷑ hic citra mãdatũ.Sed vt:l.qvas ·S.· ve
tarũ.ff.eo.Sol.hic ponit᷑ citra ꝓ cõtra.Hã eo ipſo ꝙ nõ
hʒ maãdatum videtur exigere ð mãdatũ.¶ Itẽ op.ꝙ ꝓcu
ratoꝛ teneat᷑ ↄdic.ob cãm.vel idebiti ⁊ nõ furti vt.l.ſi pꝛo
curatoꝛi falſo.ff.de ↄdic.ob cãm.So.aut nõ fuit trãſlatũ
dñiũ in ꝓcuratoꝛẽ ⁊ tenetur furti vt hic.aut non fuit trãſ
latũ ⁊ tũc nõ tenetur furti. Sʒ opʒ recurri ad ↄdictionẽ
veꝝ aut dedit vt liberandꝰ⁊ ſic ob cãm agit᷑ ↄdic.ob cau
ſa.vt. d.l.ſi ꝓcuratoꝛi falſo.aut dedit vt liberatꝰ ⁊ tũc hʒ
locũ ↄdic.ide.i Et ideo q̃ro q̃ ac.dẽtur ĩ ꝓcuratoꝛẽ.Rñ
deo aut dñiũ nõ fuit trãſlatũ ĩ ꝓcuratoꝛẽ ⁊ tenetur furti:
aut nõ fuit trãſlatũ ⁊ nõ tenet᷑ furti qꝛ dñs eſt. Sed aut qͥ
ſoluit putauit ſe liberãdũ ⁊ ſic dedit ob cãm:⁊ hʒ locũ cõ

dictio ob cãm.vt.d.l.ꝓcuratoꝛi.¶ Modo q̃ro cui dentur

iſte act.Rñdeo aut ꝓcuratoꝛ nũqᷓ; hũit mãdatũ:⁊ tũcnõ
põt excuſari ſoluẽs:⁊ iõ nõ liberat᷑ niſi dũñs hr̃et ratũ:⁊ iõ
ſoluẽs ac.furti hʒ vel ↄdic.ob cãm vel ĩdebiti ſᷣm ea q̃ di
xi. aut habuit iã mãdatũ ſʒ fuit reuocatũ:tũc põt ſoluẽs
pᷣtẽdere ignoꝛãtiã.Aut ergo ſciuit reuocatũ ⁊ idẽ ꝙ ĩ ca⸗

ſu pᷣcedẽti.aut ignoꝛauit ⁊ tunc aut ꝓcuratoꝛ hũit bonũ

animũ.ſ.pecuniam acquirendi dño tunc pꝛopter bonum
animum ⁊ reliquias mandati queritur dominiũ credito
ri:⁊ ideo liberatur ſoluẽs ipſo iure:⁊ ideo creditoꝛi com
petunt iſte actiones.Si autem nõ habuit bonum animũ
tunc dominiũ non queritur creditoꝛi / liberatur tamẽ ſol
uens ope exceptionis non ipᷣo iure:⁊ eſt ratio q̃re non is
ſo iure:qꝛ habet conditiones ad repetendum:⁊ tunc libe
ratur ope exceptionis:vt ſi conuentus excipiat replicet᷑
ꝙ cedat conditiones creditoꝛi/vt ſic non habeat actio⸗
nes ad recuperandum quod ſoluit ⁊ liberatus ſit ſimulz
ſemel. ¶ Modo quero an in dubio videatur dominium
tranſlatum in pꝛocuratoꝛem: Reſpondeo ſᷣm dominum
Marti.apparebit ex verbis pꝛecedentibus:quia ſi dixit

pꝛocuratoꝛ dabis mihi pecuniam ⁊ liberaberis videtur

tranſlatum dominiũ. Sed ſi hoc non apparet /tunc aut
credit ſe liberatum: ⁊ tunc pꝛeſumitur noluiſſe dominiũ
trãſferre:cum aliter liberari non poſſit.vt.l.qui concubi⸗
nam.S.ſi heres.de lega.iij.⁊ ideo pꝛeſumitur velle eſſe id
per quod liberaretur.vt.l.pꝛo herede.S. papinianus. fff.
de acquirend.heredi.⁊.l.ad rem mobilem.ſff.de pꝛocura⸗

toꝛ. ⁊ I. ad legatum. Modo bene habemus ꝙ pꝛeſumitur

noluiſſe tranſferre. Sed ĩ quẽ voluit tranſferre an in pꝛo

curatoꝛem an in dominũ. Et certe potuit gerere ſoluens

Coöodictio

in animo ꝙ domino quereretur ⁊ ꝙ pꝛocuratoꝛi.vt.l.qui
mihi.ff.de donation. Sed in dubio cum credat hunc eſſe
pꝛocuratoꝛem domini⁊ agit ſaltim ipſe ꝙ domino que⸗
ratur:eidem creditoꝛi pꝛeſumam ꝙ dominium voluerit ĩ
creditoꝛẽ trãſferrevt ſic ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ei q̃rat᷑ nõ ĩ ꝓcura⸗
¶ Item quero an contra pꝛocuratoꝛem dentur omnes cõ

nesan poſ dictiões:? Reſpondeo ſi fecit furtum quod eſt ſi domini⸗

ſint omes um meũ tranſlarum non fuit omnes cõdictiones dantur

—

dari ð ꝓ⸗ contra eũ ⁊ furti ⁊ ob cauſam ⁊ indebiti:aut in eum fuit

curatoꝛe,

tranſiatũ ⁊ nõ dat᷑ furti:ſʒ ↄdic.ob cãʒ ⁊ ĩdebiti ⁊ its ĩtel

lexit Mar.lʒ glo.eũ male ĩtelligit i liſi pꝛocuratoꝛi ⁊ hic.
—= α Oñ delictũu de faculipõt trahi in
J7 I Uis. exẽplũ extẽdũt᷑ regule iuris ĩpe
ynã eius.h. d. ¶Cͤ Op. ꝙ nõ ſolũ dñũs agere nõ de
H eat ĩmo puniri dʒ. vt.l.qcũq;. &. de ſerui fugi.
So.ibi delictũ incepit a dño hic nò.i Itẽ eſt mirabile ꝙ

punit᷑ quis ac ſi delictũ eſſet cõſumatuũ: vñ vel opʒ dicere Ouniri
te ꝙ hoc delictũ ſit de atrocioꝛibus cũ conſumet᷑ mediã an poſſit

re dolo.vt.l.ij.f.de noxal.⁊ nõ.in.l.liber hõ.ad.l.aqł.aut qͥs ac ſi de
h ſpale qꝛ delictũ facile trahi poterat ĩ exeplũ. lictũ eſſei

ud Qui ſerui noĩe qͥs tenetur ãnali ſᷣm
A illud tpᷣs non agit.Sʒ põt vno caſu
Aſtm ⁊ alio agere.h.d. Ad euidẽtiã eſt ſciẽdũ
dn Pv regula eſt ꝙ cuiꝰ ſerui noĩe qͥs tenetur eiꝰ no
mine nò agit.¶ Modo ecõtrario ſʒ glo.vel cõſequẽti de⸗
ſtructo vt puto cuiꝰnoĩe quis agit noxali eiꝰ noĩe non te
netur:qꝛ tm agere ſe nõ cõpatiũtur/ vñ vno poſito remo
uetur reliquũ ⁊ ecõtra.⁊ ſi ſimpłr dixiſſent ãtiqͥ ſic ꝙ cuiꝰ
noĩe qͥs tenet᷑ noxali eiꝰ noĩe nõ agit vñ ſeq̃ret᷑ gᷓ eiꝰ noĩe
agit nõ tenet᷑. Sʒ ipſi cauillabãt regulã dicẽtes cuiꝰnoĩe
qs agit vno caſu eiꝰnoĩe nũq; tenct᷑ qð eſt falſũ:⁊ eſt fła
Hʒ qͥd ſʒ debebãt dicere cuiꝰ noĩe qͥs agit eiꝰnoie nõ tenet᷑
ſ.ſᷣm idẽ tpᷣs /ſʒ alið poſſet tm̃ ⁊ nõ agere. ¶ Ad regulã

q̃ eſt hͥ op.de.l:.ſi eũ ĩ pᷣn.ff. de exerci.⁊x.lłiiij.S/penul.nau.

cau.ſta.So.illð ĩ.l.ſi eũ ↄtingit ꝓptervarios reſpectꝰ.nã
ꝓpter fetm̃ ſerui nõ ago ſed ex ꝓpoſitiõe tua.Sʒ bñ tene
oꝛ ꝓpter fetm̃ ſerui ĩ.l.iiij.erãt dñice tabule ⁊ nauis vt ibi
nõ.i Itẽ op.ꝙ bo.fidei poſſeſſoꝛinõ teneat᷑ noxali.vt.l.ſi
ſeruꝰ.S.ſerui.ad.l.aql.So.vt gl.qꝛ illa ĩtelligit᷑ ᷣm deter
minat ionẽ iſtiꝰ. Itẽ op.ꝙ bone fi.poſſeſſ.nõ agat ꝓ fur⸗
to ſibi facto.vt l.ſi libertꝰpr̃ono.ff.eo.So.vt gl.qꝛ H̊ ma
gne rei furtũ fecit ibi parue.i Mõ q̃ro qͥd ſi bo.fi.poſſ.ſol
uerit aliqd ꝓ libero hoĩe an repetet. Picũt qͥdã ꝙ ſic.p.l.
ſoluẽdo.fr.de neg.geſ.Alij õ ꝑ.l.ĩ hoc iudicio.ff.cõi diui.

Sʒ dic ꝙ qddã eſt negociũ alteriꝰipᷣo geſtu vt qꝛ ipʒ libe

ro:⁊ tũc mihi tenet᷑.vt.l.ſoluẽdo.ff. de neg. geſt.⁊ ita hic
qddã eſt negociũ alteriꝰ re ipa ⁊ tũc aut putaui rẽ meã ⸗
ſic neminẽ volui mihi obligare ⁊ nõ obligo mihi eũ:ałs
ſic vt in.l.in hoc iudicio.ff.cõi iuidun.
E ſſi m j Aꝛfurti actio datur
Anitkeſtillim ei cuius intereſt et
VApluriũ põt ĩtereè ideo hic ſũt dubitationes an
omnibus detur.
¶ Sed cum in ſecundam. Qui ſpcrat damnum debet
poſſe ſperare lucrum.h.d. .ẽ
¶Cũ aũt in ↄfinio. Invxoꝛẽ mariti nõ dat᷑ furti actio

niſi ex neceſſitate ⁊ tũc nõ dat᷑ furti actio:ſʒ ĩ fctm̃.h.d.

¶ Op.ꝙ nõ detur furti act.ei cuius intereſt.vt.l.itaq;·S.
ſed furti.ff.eo.Sol.vt qͥs agat furti opoꝛtet ꝙ eius ĩterſit
ex cauſa honeſta ⁊ pꝛobabili quod declarat.vt glo.⁊ attẽ
de qꝛ vidi ſepe qͥſdam petere reuocari: remittas qꝛ ipſo⸗
rũ intereſt ⁊ dicebatur quare intererat eoꝛũ ⁊ dicebat ꝙ

emerant rẽ:ſed non receperant per traditionẽ ⁊ ego dice

bam eos non debere audiri qꝛ ſolus ti. non dat ꝓbabile ĩ
tereſſe.ſed ius quod habeo in re ⁊ extimatur ⁊ duplatur
lus qð habeo in re. Itẽ op.ꝙ etiã ſi ſit ꝓbabile ⁊ hone⸗

ſtũ nõ pꝛebeat ac.vt.l.is cuiꝰ.S. eius rei.ff e.Sol.ibi erat

dñium querèdũ cum aliena iniuria.Et ideo dic ꝙ aut in
tereſſe eſt ꝓbabile tantum ⁊ non dat hanc act.aut eſt ho⸗
neſtũ tm.Et dic aut eſt ꝓbabile ⁊ honeſtũ:⁊ tunc aut do
miniũ eſt iaʒ queſitũ:⁊ tunc dat ac.aut eſt querẽdũ ⁊ tũc
aut eſt icertum an querat᷑/⁊ tunc non dat ac.vt.l.ij.S.poꝛ
tio.ff.ad.l.ro.de iac.Aut eſt certũ ⁊ tunc aut erat q̃rẽduʒ
cum aliena iniuria ⁊ non dat actio.vt dicta.liis cuiꝰ.aut

eſt querendũ ſine aliena iniuria:⁊ tunc dat actio.vt.l. in⸗

de neratius in pꝛincip.ff.ad.l.aquiliã.i¶ Item op.hic di⸗
cit ſimplicitatẽ amplecti.⁊.j.in fin. diſtinguit. Sol.que⸗
dam eſt ſimplicitas que non eſt duplex:quedam eſt ſim⸗
plicitas.i.ſine ſubtilitate ⁊ vtraq; ſimplicitas piacet legi
bus de pꝛima hic loquitur. Sed dic ꝙ fallit·xea.l.ĩfl.vbi
diſtinguit᷑.¶ Itẽ op.ꝙ nõ detur ci cuius intereſt indiſti⸗
cte. Sed ita demum ſi eſt ſoluendo.vt inſti.de obligatio.
ex delictoS. furti.Sol.aliquando ad actionemfurti con

currunt duo domini:⁊ tunc dicu glo.ꝙ quilibet agit ĩſo⸗
lidum arg.l.ſivt certo:.S. fina.ff. commoda.Sed certe ibi

dicit dari contra duos inſolidum non duobus ideo non
videtur ꝙ poſſint agere niſi quatenus ſunt domini/ niſi
dicas ꝙ glo ſa intelligit non de pluribus Zan. Sed
iiij.

„

.

Butrigarij Becũda pars ſuper Bexto libꝛo Codicis

.— or
de pluribus pꝛetendentibus intereſſe dominij vt eſt do⸗ quũ:vt l.verbis.⁊.l.ĩ pupillari.ff.de vulg.⁊ pu.ſed ita eſt lum
minus ⁊ depoſitarius qũ de culpa leui vel leuiſſima tene ꝙ iuramentũ validat obligationẽ ⁊ inducit:x qñũ ad hoc lctcrac
batur.aliqñ concurrit dñs ⁊ vſufructuarius.⁊ tunc cuili non oꝛdinat᷑ directo vt eſt q defertur a parte parti.vt.l. litfil
bet furti actio dño vt extimetur pꝛopꝛietas ⁊ duplet᷑ vſu ſi duoS.·mar cellꝰ.⁊/S.ſi quis.ff.de iureiurã.Ergo multo liinfirl
fructuario/vł extimet᷑ vſuſfructꝰ ⁊ duplet᷑. Aliqn concur foꝛtiꝰ vbi ad hoc directe oꝛdinatur.ſ.ſi ꝓmitto.x.⁊ iuro grttea
rit dñs ⁊ creditoꝛ/⁊ tunc qñq; creditoꝛi tm̃ dat᷑/qñq; vtri ſoluere.Sed certe hoc nõ obſt.qꝛ ideo ibiobligat ꝓpter Purzpat
q;:qð dic vt glo.qñq; ↄcurrit dñs ⁊ cõmodatarius:⁊ tũõc tfauoꝛẽ litis decidende:⁊ qꝛ eſt declaratoꝛiũ ⁊ habet ſpẽʒ udena
dſio datur electio vt eligat quẽ velit. Aliqñ ↄcurrit dñs ⁊ pꝛobationis ⁊ cõfectionis.vñ obligat ſicut faceret cõteſ⸗ to 4
fullo:⁊ tũc etiã fulloni dat᷑ ſi modo eſt ſoluẽdo / ſecꝰ ſinõ ſio. vt.j.de ↄfeſſ.l.j. ¶ Ad ſcðᷣaʒ partẽ op.ꝙ tex.ſibi di S
eſſet ſoluẽdo: qꝛ tũc daretur dño. Rationem vero diffe⸗ cat:qꝛ dic ꝙ ſolet ↄueniri ⁊ ꝙ nõ põt peti.Huiꝰtimoꝛe ſũt Ee e ie
rẽtie inter fullonẽ ⁊ cõmodatariũ eſt:qꝛ õᷣctus qui fit cuʒ hic q̃ttuoꝛ lecttene illã.ſ.ꝙ pꝛeciũ pꝛeteritaꝝ põt pete⸗ N AC.
fullone fit gra triuſq; Zctꝰ:qͥ fit cũ cõmodatario fit gra re nõ futurarũ.i¶ Itẽ op. ꝙ libertꝰ nõ teneat alere patro⸗ A eel
tia eius tm: ⁊ ideo nõ tm̃ ſibi fauetur quantũ ipſi fulloni. nũ.yt.l.ſi quis a liberis ·S. ſi qͥs a libertis.ff.de liber.agn. Gce ſſe
¶ Sed ̊ᷣ op.cũ habeã ac.furti ↄtra furẽ ⁊ iſta eſt penalis. So. vt glo.i¶ Itẽ op.de.l.libertꝰ.ff.eo.So.vt glo.i¶ Colli 4 alei
Itẽ ac.cõmodati ð cõmodatariũ ⁊ hec eſt perſecutoꝛia. ge ergo ꝙ poſſunt imponi opere tꝑe manumiſſiõis ⁊ vʒ Opere an W ond
Quare ergo tollit vna aliã.Rñdeo ꝙ hoc eſt ideo:qꝛ co⸗ pactũ ſiue ſit validatũ iuramẽto:⁊ tũc agitur in factũ:ſi poſſint im flane
modatarius ⁊ fur ſunt q̃ſi duo rei:qꝛ debent idẽvel quaſi ue ſit validatũ ſtipulatiõe:⁊ tũc ſemꝑ agitur ac.ex ſtipu⸗ poni tpe lnt⸗
idẽ:⁊ ideo ſi exigo ab vno liberat᷑ alter a me/ non tñ vere latu:⁊ per actionẽ iſtarũ nõ perdit᷑ ius patronatꝰ ſed ſuc manumiſ⸗ itepo i
