Uirgrimine
Npiſons
fehytinwt
fanonp
Aenuee⸗
al decz
ſtu Der⸗
ſoin ſie

1.

Platiofe
Ntici
ſeadher
ncoger
1fncrine
emopgetiſini
igotlcig,
nfacorinn
aigſeſclenge
wunmten ſ
uneimnrn,
Ndicnlangt
Arlgoirte
unelläfegln
Cenilitnoen;

S=
=
E

☛.d,

=
=

4
1

=

☛ =
S. =

E

S==
Se.

S

Pfcinbis

gulhiin
Tinſtre
Aplimepolirs
laumdennns
cgüͤnucunſir
Aluieligne
Gercanltunn
deteſa dune
minusſolenn
loneſmmri,
annis ſelthe,
Loallegonli
ſtatioentn
nfenpſoſ
Nro⸗vt MMo
uſaett deh⸗
enatio depft
enonputſiel
Dendenteigk⸗
recleerenti
f depigatt
ſinöſupnenen
ein adleſſtii
iautenſtgnn
deminii
1canoſktmue,
male Mhhn
onckntitn
ſtinmming
uro tinle
dillgnn
recgtolofn
lonnoft,
, titenig n
inoel

De Fideicommiſſis.

ſeqtur ⁊ facit feſtum panoꝛ.in. c.j.in fi. de in inte.reſti.vbi
ex hoc dicto gñaliter notat ꝙ in omni actu in quo ẽ pᷣter
miſſa foꝛma iuris poſitiui canonici vel ciuilis:tñ in foꝛo
aĩc valʒ ⁊ non tenetur ſibi facere conſciam ex quo non in
teruenit deceptio ⁊ affuit conſenſus hñtium actum expli
care de iure natu.vł gẽtiuʒ qð ſufficit in foꝛo conſciĩe pꝛo
ut etiã dicit bal. hic idẽ tʒ gemi.in.c.j.in pꝛinc.ꝑ tex.illum
de ſponſa.in.vj.⁊ pe.de ãcha.in regula bñficium in.vj.q.
de reg.iur.in.vj.MNo.bñ pᷣdicta in quibꝰ multi deciꝑen⸗
MSHtur credentes contrarium.
D m vᷣm Vbi debitoꝛ ſuccedit credito
3 E: ri extinguitur obligatio. hoc

D Adicit Jacob. butrig.
AeS Fr̃ ⁊ ſoꝛoꝛ non intelligũtur
Oluntas eẽ eẽ familiã.h.d. Modo

8
P

Ff⁊ ſoꝛoꝛ
non itelli VEjaro ſi ſoꝛoꝛ poꝛtionẽ ſuãꝗ alienauit fratri an di⸗
gut᷑ eẽ ex &μ.ctã poꝛtionem poſſit fr e familiã alienare.Rñ
familiã. deo ſic vt.l.pr·S·quindecum.ff.de le.iij.

¶ Sʒõ hoc op.ð.l.vnum ex familia · S.j.ff. de le.ij.⁊.l.pe
to · S. fre.So.vt gl.tu dic clarius.ſ.ꝙ in.l.vnum.⁊.l.peto.
tranſit poꝛtio vnius ad alium iure fideicommiſſi: ⁊ ideo
trãſit cum guamine non alienandi.Sed in dicto · S. quin⸗
decim poſſidet vnus poꝛtionem alterius exti.emptionis
non ex voluntate defuncti:⁊ ideo alienat. Pꝛeterea in di
ctis legibus pꝛohibetur exire familiã:hic ſimpłr ꝓhibe⸗
tur alienari vñ quilʒ ſolum de ſua ꝑtevidetur pꝛohibitus
non de ꝑte alterius que ad ipſum pꝑueniret. Itẽ opp.qꝙ
etiã inter ſeipſos alienare non poſſint:vt.l.cum hi · S· ſed
ſi pluribus.ff.de tranſac.So.ibi ſꝑ ſubeſt rõ pꝛohibitio⸗
nis que aſſignatur in pꝛincipio legis ibi contenti modi⸗
◻ Aco pꝛeſenti ⁊c̃.hic non qꝛ eſt apud vnum de fa⸗
milia vt voluit teſtatoꝛ.
5 7 frate r Pupillaris ſubſtitutio expi⸗
* rat pubertate non fideicom⸗
miſſoꝛia.hoc dicit.

(RE ſcienter vł ꝑſone coniuncte tene
tur hr̃s eam luere ſi poteſt alas extimationem
ſtare. Hoc dicit.

myr . fi & Obp. a diuiſione vt glo.⁊
N Bluntatis. dbtipailione vs
VNWYNYN ps ν Adde qð no. fulg. ꝙ ſtãte ſta⸗
6 Additio tuto ꝙ exiſtentibus maſculis

filie femie non ſuccedant pr̃i ab inteſtato:ſed debeãt do⸗
tari arbitrio pꝛopinquoꝛum:certe pꝛopinqui poſſunt ar⸗
bitrari minoꝛem doteʒ q; ſit legitima quod no.perpetuo
vt ꝑ iaſonẽ hic.Adde etiã ꝙ fllia dotata a pr̃e dũ pr̃viue
ret:vt in vlti.voluntate pꝛeſumitur cõgrue dotata ita qð
filia non põt conqueri de modicitate pꝛopter pꝛeſumpti
onem que eſt pꝛo pr̃e niſi eſſet magnus exceſſus:ita ſing.
pau.de ca.in conci.cviii.ĩcip.ſub ano.xl.quem refert ⁊ ſe
ꝗqtur Alex.in conci.xxxiij.ĩ.iiij.vol.ĩcip.ſuper dicto que⸗
lito in fi. coł.

i fideicommillariã. e⸗
E

tũ relictum ſeruo pꝛopꝛio cum fideicommiſſa⸗

bitandi:⁊ dic vt glo.
B eo Qui non eſt honoꝛatus a teſtatoꝛe
' En 6 ohonoꝛari non põt.h.d.
iJ Add ti Adde quĩq; limitationes ad
ltio regulam huius legis que alle⸗

Sgaãt᷑ ad hoc quem nõ honoꝛo grauare nõ poſſu vt p iaſ. .

otie bicumq; alienationi con⸗
N ns. ſentiunt hi qui alienationem
yRfactam poterant reuocare: reuocare non poſ⸗
rαSHunt. h. d. diſtigue vt glo.

põt añ diem reſtituere ſalua q̃rta.h.d.
Op.ꝙ añ tẽpus reſtituere nõ poſſit /vt.l.cũ

SGꝛauatꝰ pr. S. hr̃ditatem.ff de le.ij.⁊· S·a filia. So.vt glo. qꝛ ibi fu
de reſtitu⸗ it rogatus reſtituere incerte perſone hic certe:⁊ ẽ duplex

endo ſub rõ. P

ꝛima qꝛ poſſet eẽ ꝙ variaret in moꝛte.Secunda ꝓ⸗

die ĩcerto pter conſolidationem:qꝛ poſſet eẽ ꝙ tempoꝛe moꝛtis nõ
an dẽat re ſuꝑeſſet niſi vnus cui feciffet piudicium.¶ Itẽ op.ad idẽ
ſtituer̃ añ de.l.ſed ſi ante.ff. ad trebeł. So.ibi fuit ſub conditione in

tẽpus.

ſtitutus:⁊ ideo añ conditionem non poteſt reſtituere cũ

2 R edia Abi teſtatoꝛ legat rem obligatã

Aria libertate bñ valet.h.d.¶ Quero de rõne du

A Gꝛauatus de reſtitu
B ſt moꝛtem. endo ſub die incerto

nec poſſit adire. Item op.ad idem de.il.ita tñ ·S.apr̃e.
ff. ad trebeł.So.ibi apponitur dies incerta an/vł condi⸗
tio caſualis:hic dies incerta qñ/ſed non an:⁊ rõnem red
dit glo.⁊ loquitur impꝛopꝛie. Item op.ꝙ non ſit dria ĩ
ter grauatum pure ⁊ ſub conditione. Pꝛio qꝛ hr̃s põt re
nunciare fauoꝛi ſuo/vt.l.ſi quis in conſcribendo.S.dc pa
ctis. NPꝛeterea dies incertus ⁊ conditio equiꝑant᷑:vt.l.
j·S· dies.ff. de cond.⁊ demo. So.quãtũ ad pꝛimum dico
ꝙ fauoꝛi ſuo põt renunciare.ſed non alterius.ſ.creditor⸗
fateoꝛ ergo ꝙ põt reſtituere añ tempus ſponte ⁊ fideicõ⸗
miſſarius recipiet fructus:ſed actiones non tranſibunt ĩ
fideicommiſſarium ⁊ eum:vñ creditoꝛes hr̃dem conue

Fo. NXX.

niunt nõ fideicommiſſarium. Quãtum ad ſecũdum dico Hies ĩcet
ꝙ dies incertus ⁊ conditio equiꝑantur:quãtum ad tranſ tus⁊ cõdi

miſſionem ⁊ petitionem:ſed differũt in hoc:qꝛ quãdo ſub tio

conditione grauatur teſtatoꝛ reſpexit conditionem ⁊ eiꝰ
euentum:⁊ idco ſi reſtituatur añ non reſtituitur ex volun⸗
tate defũcti.Sʒ qñ dies eſt incerta:tunc cum teſtatoꝛ vo
luit fideiconimiſſariuʒ pure habere:ſed diem a ppoſuerit
gr̃a heredis reſtituendo ante videtur facere ex volunta⸗
te defuncti.¶ Itẽ op.ꝙ non ſit dr̃ia inter diẽ incertã ⁊ cõ
ditionẽ vt...ſiita relictũ S pegaſꝰ.ff. de le. ij. So. ibi loqt
ĩ fideicõmiſſo ſingłari:ad qð actões trãſire nõ dñt / hic ĩ
vniuerſali.aut &̊ loqᷣt᷑ i vnierſali fideicommiſſo:⁊ tũc aut
ſum inſtitutus ſub conditione ⁊ adire non poſſum nec re
ſtituere:vt.l.ſʒ ſi ante.ff.ad trebeł.aut ſũ ĩſtitutus pure: ⁊?
tunc aut adiui coacte/⁊ tunc compelloꝛ reſtituere ſtatim
ne remaneat commodum penes me / non tñ reſtituitur fi⸗
deicommiſſario cui debet ſub conditione reſtitui: ⁊ ideo
reſtituetur curatoꝛi dato bonis qui vendet bona ⁊ ſatiſfa
ciet creditoꝛibus:vt.l.apud iułS. antiſtiteʒ.ff. ad trebeł.
aut adiui ſponte/⁊ tũc aut fui grauatus reſtituere ſub cõ⸗
ditione caſuali vel ſub die incerta an ⁊ q/⁊ tunc quãtũ
ad pꝛeiudicium meum poſſum reſtituere nõ in pꝛeiudici⸗
um creditoꝛum qꝛ tm̃ me conuenient:vt hic:aut fui roga
tus reſtituere ad diem incertam qñ /ſed non an/a tũc poſ
ſum ante tpᷣs reſtituere ⁊ videoꝛ ex voluntate defuncti re
ſtituere ⁊ ex liberalitate diem reijcere:⁊ ita amodo con⸗
uenietur fideicommiſſarius:ſi aũt loqͥᷣmur ĩ fi⸗
deicõmiſſo ſingulari:dic vt glo.
0 tiẽs Legata a ſubſtituto non pᷣſtat
*inſtitutus.hoc dicit.

Am u ã Hec.l.hʒ duos ĩtellectus pᷣn
N q cipales:vnuʒ ꝙ expᷣſſe fuerũt
Rrepetita legata: ⁊ hec eſt communis opi. ideo
R Maüt dixi hic eẽ duos intellectus pꝛĩcipales: qꝛ
bñ variatur lr̃a nam quidam hũt geminum vel/qͥdã non
ſʒ non mutatur iuris diſpoſitio. Sed ſi habes geminũ vł
adijcitur vnus caſus:ſed ſi non habes geminum tunc ſo
lum rñdet interrogatis imꝑatoꝛ ⁊ nõ ad alia Ponam er
go pꝛimam lectura q̃ eſtvioꝛ ⁊ opponam ad eam duobus
modis.Secundo ponã aliam ⁊ opponam ad eaʒ /foꝛma

. 8

bo q̃ſdã qõnes ⁊ ero expeditꝰ Hec.l.ergo ſũmarie hoc ĩ⸗

tendit Ubi pꝛopter erroꝛem teſtatoꝛũ inſtitutio eſt nulla
legata relicta ab inſtituto videntur repetita a venientibꝰ
ab inteſtato.h.d.ſᷣm vnam lec.que ẽ vᷣa.Scððm ergo hãc
lec.non fuit pꝛopoſitum in themate niſi caſus in quo adi
tio non tenuit:ſed imꝑatoꝛ adicit illũ in quo tenuit vt ple
nius explicet materiam. Item non fuerunt expꝛeſſe re⸗
petita legata avenientibus ab inteſtato ſʒ tacite.
¶Ex tex.ſponitur qꝛ teſtm̃ ab ĩitio tenuit:ſʒ heres adi⸗
re noluit Poſtulãdai.ꝙ ſcriptus adire non potuit: qꝛ
inſtitutio fuit nulla:⁊ hoc pꝛopter erroꝛem teſtãtis ꝙ re⸗
ſcripſimus.ſ.eo caſu quo non tenuit adoptio:⁊ ſic ĩſtitu

tiofuit nulla pꝛopter erroꝛẽ teſtantis. Nota ꝙ vbi pꝛo⸗ Teſtm̃

eqᷣpãt᷑

pter erroꝛem teſtãtis inſtitutio eſt nulla legata pꝛeſtãtur fuerit nul
a venientibus ab inteſtato.ſ¶ Op.ꝙ vbi non tenuit teſtm lũ an lega

non poſſint peti legata:vt.j.e.l.ex teſtõ ⁊.l ſi veritas.Rñ ta ſint ꝑꝛe

deo hic ſpale pꝛopter erroꝛẽ teſtantis.¶ Itẽ op.de rõne ſtãda veni
huius.l.que dicit etiam ꝙ vbi teſtm̃ non valʒ ꝙ legata nõ entibꝰab ĩ
valent. Rñdeo illa eſt regula:hic eſt caſus ſpalis vt dixi teſtato.

⁊ hoc ideo qꝛ videntur legata repetita a venientibus ab
inteſtato:⁊ eſt rõ pꝛopter erroꝛem teſtantis:nã vbi teſta⸗
toꝛ errat inſtituendo vnum/non ſolum viciatur inſtitutio
ſed hñtur pꝛo inſtitutis illi quos erat veriſimile inſtituiſ

ſe:vt.l.pacuuius.ff.de heredi.inſti.⁊ ſic videtur inſtiiuiſ⸗

ſe pꝛoximioꝛes venientes ab inteſtato:ſic eſtvbicumq; ft
unt codicilli ſiue ĩ teſtõ nõvidẽtur inſtituti/⁊ grauative

Byjÿtrigorij Gcda pars ſupꝑ Gexto libꝛo Codici
nientes ab inteſtato:vt.l.conficiuntur.ff.de iure codi.A⸗ mandare hr̃ditatẽ reſtitui.h.d. Vel dic ꝙ quivult añs.ſ.
lia lectura eſt quando expꝛeſſe fuerunt repetita legata ald cemẽãcipationẽ videtui velle cõſcequens.ſ.hrᷣditatẽ ei emã
venientes ab inteſtato:⁊ hanc repꝛobat glo.per textum. cipato reſtitui.h.d.¶ Quero an pater cogatur emancipa
ibi nonnhor⸗ 7 tcner pꝛimam. Ad panclect ob vel. ex re?⁊ dic vt glo. Cbiat 1
teſtõ ’·e.So.hic fuerunt repetita a venientibus ab inte⸗ Prrarna i quis pꝛimo pꝛe
ſtato ibi non.¶ Item op.de ratione huius legis:⁊ dic ꝙ B in V irum. gat Dennq Grang E
hic ſpale qꝛ hic fuerunt repetita. WModo gl.numerat ca⸗ * reſtituendo in reſtitutione cum hr̃ditate ve⸗
ſus in quibus pꝛeſtantur legata/etiã ſi teſtim non valeat niunt omnia pᷣlegata niſi appareat de contra
2 ex ipſo non adeatur hereditas: vñ in caſu quando br⸗ ria voluntate teſtantis.h.d.
di aufertur hr̃ditas tanq; indigno non fallit regula:qꝛ te ¶ Nota ꝙ in reſtitutione veniunt pꝛelegats.i¶ Itẽ nota Pꝛele⸗
net ⁊ ex eo aditur hr̃ditas.i¶ Opp.qꝙ erroꝛ teſtatoꝛis non q; voluntas teſtatoꝛis ſeruatur:circa qð dic aut allegat᷑ ta weiliſe
vitiet inſtitutionem / vt. l. quotiens.S.de hr̃di.ĩſti. So.vt voluntas defuncti ad detrahendũ verbis vt non tm̃ im⸗ in reſtitu⸗

glo. tu dic ꝙ ibi fuit talis erroꝛ qui non tollit aim circa i⸗: poꝛtent quãatũ ſignificãt hoc ⁊ põt fieri:qꝛ eſt quedam de tione ni
ſtitutionẽ / hic ſic. ¶ Item op. ꝙveniẽtes ab inteſtato non claratiua interpꝛetatio vt hic ar.l.vt gradatim. S.ſʒ ſi lꝛ⸗· oen
compellãtur adire ⁊ reſtituere:ſʒ hr̃s licet pꝛiuetur hr̃di ge.ff de muneri,æ hono. aut allegatur vt addat ſignifica⸗ noyfe
tate:vt.l.cogi:·qui ſolidum. ⁊.l.marcellus.ff. ad treb el. tui verboꝛũ:⁊ tunc aut verba poſſunt adaptari menti p⸗ niatil
So.ibi fideicom.non erat ałs valiturum niſi eſſet hs dq prꝛie vel impꝛopꝛie ⁊ bñ eſt:vt.l.ſceuola.ff.ad treb.⁊.l.ver cle ſ 4
adiret:⁊ ideo compellitur:bic erat valiturum pᷣter aditio bis ciuilibus.de vulg.⁊ pup.et.l.hoc iure·S.fi.ałs ſolum lolegotid
Adtire ⁊ re nem ipſius. Modo q̃ro an pꝛimo hr̃de moꝛtuo hr̃s he⸗ ſeruãtur verba:vt.l.iiij.ff.de leg.j. eſdn
ſtituer̃ an redis ſit cogendus adire ⁊ reſtituere/⁊ videtur hic ꝙ ſi ¶ OSpp ꝙ pᷣlegata nõ veniant in reſtitutione.vt.l.vnũ ex idece 4
ſit cogẽdꝰ qꝛ dicit ꝙ ſi tenuit inſtitutio petitur ab hr̃de hr̃dis ⁊ fa⸗ fa.S. fi.ff. de le.ij. Sol.vt glo.⁊ eſt rõ differẽtie: qꝛ licʒ res ſrat
hr̃s hr̃diſ cit.l.ſancimusj/ad trebeł.vbi actiones tranſeunt ipo iu quas maritus donatvxoꝛi hẽat in dominio non tñ ſũt ex algiturt
moꝛtuo p re:qꝛ non adeſt qui reſtituat quaſi dicat ſi eſſet hfs herez bonis:qꝛ iã actualiter lʒ non effectualiter exiuerint bons grofutur
mo hr̃de.dis compelletur adire ⁊ reſtituere econtra videtur ꝙ nõ cius:⁊ ideo rogando de reſtituẽdo nõ videtur rogare de ſifößten
cogatur qꝛ iug adeundi non tranſit ad hr̃dem hr̃ditate his que iã bona eius actualiter exiuerunt.¶ Itẽ opp ad ſgturpit

non adita:vt.l.j·S.in nouiſſimo.j.de cadu.tol.quid ergo
dic vt glo:vel melius ⁊ plenius dic ꝙ aut hr̃es pᷣcluſit ſi⸗
biviam facto ſuo.ſ.repudiatione:⁊ tunc cogitur hr̃s eius
adire ⁊ reſtituere /aut non pꝛecluſit ſibi viã facto ſuo. Sʒ
caſu/x tunc aut poteſt imputari negligentia fideicommiſ
ſario:⁊ non cogitur hr̃s hr̃edis. Si autem non poteſt ei
imputari negligentia tunc cogitur heresheredis: maxĩe

idẽ de.l.ticia.ff.ad.l.falci.So.vt glo. Itẽ op.ꝙvbi pmo
legauit poſtea guauit nõ veniãt oĩa pᷣlegata.vt.l. marcel
cellus·S. quidã.ff.ad treb. So.hec ſᷣm diſtinctionẽ illius
legis qð impugnãt quidãa per no.in.l.in fideicõmiſſaria.
⁊ per hanc legẽ.Alij diſtinguunt an dicat poꝛtionẽ hr̃di
tatis an poꝛtionẽ hr̃ditariam:⁊ male.Tu dic ꝙ ĩ l.titia.
dixit ꝙ reſtituet poꝛtionẽ hr̃ditatts:⁊ ideo ea q̃ iure here

.

beoſechd

ſi ad eum tranſiuit ius deliberandi:vt.l.ſancimꝰ.j. ad tre ditario hʒ debʒ reſtituere:⁊ ideo cũ medietatẽ rei plega⸗
bel. cum ſi. ⁊.d.l.marcellus.S fl.¶ Item qro an ſi ĩſtitua⸗ te hẽat a ſe iure hr̃ditario illã ſolam dimidi reſtituit i⸗ ſior ideo⸗
tur nõ capax poſſit cogiadire ⁊ reſtituere ⁊ videtur ꝙ ſic putãdo ſibi in q̃rtam aliã habet ex perſona coheredis in gid facit
ꝑ.l.cogi·S.qui ſolidum.ff. ad trebel.Sed ibiloqᷣtur in eo relegati ⁊ ideo non reſtituit vt.d.l.ticia.ſecus ſi dixiſſet ulf ſiqge

qui ſaltim pꝛo ꝑte erat capax:at in qõne noſtra in nihillo
erat capax quid ergoꝛ dic ꝙ aut eſt in inſtitutione:⁊ tunc
aut eſt nulla ita ꝙ hrs non poteſt accipere nec caꝑe:⁊ tũc
adire non cogiturvt eſt ſi inſtitutus eſt ſub cond itionevt
l.ſed ſi añ.ad trebeł.vel vbi teſtatoꝛ errauit maxime ſi eſt
alius qui debeat reſtituere:vt hic:aut inſtitutio ẽ aliqua
⁊z ſic hr̃s poteſt acciꝑe ſʒ non capere/⁊ tũc non cogit᷑ adi
re/ſʒ non retinet immo reſtituit᷑:vt.d.l.cogi ·S·qui ſolidũ.
ff. ad trebel.aut eſt vitium in fideicommiſſo ⁊ non in inſti
tutione:⁊ tunc non cogitur hr̃s adire ⁊ reſtituere:vt.lʒ.ſi ĩ
metallum.ff. de bis qui pꝛo non ſcrip.hal.filius · S· fl ff.
gd.l.coꝛ.de fal.

ſimpliciter reſtituas partẽ tuã:qꝛ tũc omnia venirent vt
d.l.marcellus.nec ob.hec lex:qꝛ verbũ quicquid tollit cõ
trariũ ⁊ nec hic dixit poꝛtionẽ hr̃ditatis.¶ Itẽ opꝑ.qꝛ eti
am in pᷣmo grauat:deinde legat ꝙ pᷣlegata veniãat vt l. cũ
pater.S. fidei.ff.de le.ij. So ibi teſtatoꝛ vtitur verbis fu⸗
turi tẽpoꝛis hic pᷣteriti vel pᷣſentis:⁊ ideo nõ veniũt pꝛe⸗
legata vt hic. . M
¶ Itẽ opponitur ꝙ nõ veniat ĩ reſtitutiõe id quod babet
a cohr̃de iure pᷣlegati vt.l.ſextiliam ff.de le.iij.⁊.l.miles.
G. fi. de le. ij. So. ibi loqt in ſubſtitutiõe vulgari hiclin fi⸗
deicõmiſſaria.q̃ ſit rõ differẽtie·j.dicã. Itẽ op.ꝙ invul⸗
gari nil veniat in reſtitutiõe ſʒ totũ hẽat iure pᷣlegati.vt

Etr

Additio Adde ꝙ ꝑ iſtã. lm vnum intellectumꝗ ſq filtabus.· S fi. .l. ſe. ff. de le. j. So. ibi inſtitut? cui erant Cuacun
OleU.·. ſingularis eſt ꝙ ſi quis habeat filiuʒ na- ßlegata relicta repudiatiõe ꝑdidit hr̃ditatẽ: ſj in.l.miles 1
turalem tũ vel ſpurium quẽ faciat legitimari ⁊ legitima-⸗ perdidit moꝛte.⁊ ꝗ ſit rõj dicã.ſ¶ Si ergo qris an pᷣlegs⸗ iande⸗
tio nonvaluit / poſtea inſtituit talem filium credẽs legiti⸗ ta veniãt in reſtitutiõe:ſic diſtingue:qꝛ aut loquoꝛ de ſub dhee,
mationem valere:certe inſtitutio reddit᷑ nulla ⁊ hr̃ditas ſtitutiõe fideicõmiſſaria:⁊ tũc aut pᷣmolegat deide guat (Lp de
vadit ad veniẽtes ab inteſtato non ad fiſcum cum ſit pio ⁊ tũc aut dicit reſtituas poꝛtionẽ vel qͥcqd ex hereditate Penen

non ſcripta ſᷣm bal.in.l.hr̃ditas.S.de his qui.vt indig.⁊
l.fi.ff. eo. certe legata ⁊ fideicommiſſa debentur a veniẽti
bus ab inteſtato:lʒ nõ ſint repetita nec ſi clauſula codicil
laris:qꝛ inſtitutio ẽ inualida erroꝛe teſtatoꝛis tex.eſt hic
ſingu. pᷣm iſtum intellectum communiter appꝛobatum cet
dicit paul.ꝙ ita de facto rñdit lʒ quidã dubitarent nõ re
Legata ⁊ coꝛdãtes de iſta.l.Stat ergo ex pᷣdictis ꝙ in iſta.l.ẽ ſing.
fideicom⸗ caſus ꝙ qñ hr̃ditas non poteſt adiri ex teſtõ erroꝛe teſta⸗
miſſa debẽ toꝛis errãtis in coniunctione ꝑſone inſtitute ꝙ tñ legata
tur veni⸗ ⁊ fideicommiſſa debentur a venientibus ab inteſtato a qꝗͥ
entibꝰ ab ĩ bus cenſẽtur repetita licet vera non ſint.Limita mirabi⸗
teſtato ẽt liter ꝑ bar. hic in fl.⁊ teneas intellectum aʒonis ſᷣm quem
ſi br̃ditas iſta.l.eſt ſingu.⁊ peregrina ⁊ figura caſũ vt hic ꝑmoder.
nõ poſſit a in.iij.col.vᷣ.tu clarius⁊c᷑.⁊ adde ꝙ dicit Ang.hic in repe.
diri ex te⸗ in.v.col.qꝙ pꝛiceps do. Andegaueñ.vt licite poſſʒ obtine⸗
ſtõ erroꝛe re regnum cicilie ⁊ Iheruſalẽ fecit ſe legitimari per regi
teſtatoꝛis nã Joãnam mediate auctoꝛitate clemẽtis pape ſeptimi:
abls nõ potuiſſet iam dictus do. Andegaueñ.pᷣtendere ali
qð ius niſi mediãte arrogatõe fctã legitie:vt pʒ in hac.l.
cũ alijs vulgaribꝰ:⁊ addas bal.ad hac.l.ĩ materia reſcri
- a pton plene loquẽtẽ de quo ꝑ cano.in.c.ad au⸗
Ndiẽtiam de reſcrip. ef.

I Abipf̃fami mãdat filium
DBamuis. pfdi emaneipari viacke

hẽs ⁊ totũ venit in reſtitutiõe vt hic/⁊.d.l.marcellꝰ.S· cũ
qdã. Aut dicis reſtituas poꝛtionẽ hr̃ditatis: ⁊ tũc nõ ve
niũt pᷣlegata.vt.d·S· cũ qͥdã.Aut pᷣmo grauat deinde le⸗
gat:⁊ tũc aut vtitur vᷣbo pñtis tꝑis vel pᷣteriti:⁊ tũc nõve
niſit plegata:qꝛ abſurdũ eẽt dicere ꝙ vident᷑ adimere id
qð nõdũ ↄceſſerat.vt.l.titia.ff.ad.l fal. Aut vtit᷑ vᷣbis fu⸗
turi tꝑis ⁊ veniũt pᷣlegata.vt.l.cũ pr· S.fldei.de leg.ij idẽ
ſi vtatur ᷣbo vniuerſali qcqd vt hic. Aut loqmur de ſub
ſtitutiõe vulgari:⁊ tũc ſi aliqd eſt pꝛelegatũ hr̃dividet᷑ ſi
bi plegata poꝛtio ĩ illo pᷣlegato quã hʒ ibi iure hr̃ditsrio
ſub ↄditione ſi repudiet hr̃ditatẽ ⁊ poꝛtio cohr̃dis pure:
aut ergo inſtitutꝰ nõ eſt hr̃s/qꝛ repudiat:⁊ tũc retinet ite
gra pᷣlegata ꝑtẽ ſocij iure pꝛelegati pure/partẽ ſuã iure p
legati ſub cõditione ſi repudiet q̃ cõditio extitit:⁊ ita loqᷣ
tur.l.qui fuiabus·S. fl. Si aũt non eſt hr̃s qꝛ moꝛte exclu
ditur nõ repudiatione ⁊ tũc non reſtituitur pᷣlegatũ pꝛo
parte cohercdis:qꝛ fuit purũ /ſʒ ꝓ ſua parte ſic:qꝛ erat co
ditionale ſi repudiaret qð nõ fecit immo moꝛtuꝰ⁊ ſic de⸗
fecit conditio ſue partis ⁊ ita loquitur.l.miles ad ſoꝛoꝛD

S. finali.de legat.ij.⁊.l.ſextiliam. de legat.iij. Si autem

q̃ris de eo caſu quo retinet pꝛelegata quantum dẽat cõ⸗
putare ĩ q̃rtã tunc diſtĩguevt gl.an retineat q̃rtã ex volũ

tate teſtatoꝛis ⁊c.vt in gl. Si aũt qris an poſſit allegari
voluntas ⁊ mens teſtatoꝛis dic vt.S.dixi: quia aut alle⸗

De Fideicommiſſis.

Fo. XXXI.

ſhrlitne ef gatur ad detrahendum verbis: vt minus impoꝛtẽt ⁊ põt BnEEA e S Tacita cõditiò
Cer vt minus impoꝛtẽt ⁊ põt W. 1
ogerannn ar. l.vt gradatim.S. ſʒ ſi a lege.ff.de muneri.⁊ hono.nã nõ Bm acuti imi ſ altt coete
ed videtur verbo dixiſſe ⁊c.vt.l.labeo.ĩ fl.ð ſuppellec.le.aut vbi grauamen de reſtituẽda hr̃ditate imponi
dnisine allegatur ad apliadum ſignificatum vboꝛum ⁊ põt ſi v⸗ EHatur Alijs. l. vt iĩtelligant᷑ grauati ſi deceſſerint
deinde gane ba pꝛopꝛie vel impꝛopꝛie poſſunt conuenire mẽti ar.l.ſce⸗ ſine liberis. h. d.
uunhfitne uola. ffad trebel..I. ybis ciuilibus. de vulg. ? pupil. als ¶ Quero de roͤne legis. t dic vt glo. ¶ Item q̃ro quid ſi
Ppnrtdenn ARA 00 recedit᷑ a ybis:vt.l.iiij.de lee. rogauit filiũ de reſtituẽdo ſtatum /an intelligat᷑ ſi nõ ha⸗
J cx ed it 0 is Ex lege liberatiõis cõo⸗ best filios:⁊ dic vt glo.q Item q̃ro qͥd in extraneis inſti
egtiſgin 2 2 petit exceptio legata⸗ tutis.⁊ dic vt glo. Contra quã op.de.l. gñaliter.j. Rñ. in
gödiegreln rio debitoꝛi etiam anteq;ᷓ ab herede fuit libera fi. S. de inſti. æ ſubſti. ⁊ ſolue vt glo. Itẽ q ſi filiꝰ intra⸗
ebdiene tus.hoc dicit. L uit monaſteriũ.dic vt glo.qꝛ monaſteriũ ſuccedit loco ſt

ninckene n Poöt remitti lij ⁊ excluditur ſubſtitutus.
Klanln Gm n ecellitatem neceſſitas rõ N Legata relicta pᷣterito nõ de⸗
tadlſei⸗ D nis reddẽde.h.d.i¶ Op.ꝙ poſſit remitti:vt.l.au⸗ K. Gid am. bentur. hoc dicit.
tadepenmn⸗ relio.S. gapus. .l.ſi qs rõnes. f. de lib. leg. So. nõ põt re⸗ NN ACOp. & flliopꝛeterito debeant legata/⁊ iure
Aafainhel⸗ mitti rõ tuture admiſtratiõis: vt ibi: ſ pterite ſic: ⁊ di D aiſto: vt.l..5. de bo poſ. 5 ta. Sol. vt glo Ppma
ppuerit te mihi ex adminiſtratioe de e . Hec lex loqᷣtur .
inticnetei bere. ¶ Item op.ꝙ etiã rõ pᷣterite non poſſt it remitti /vt. l. V Be ſti one m qñ be 3eneio none
difninet . qda decedẽs.f. de admi. tu. cum ſi.So. ibi dolum com⸗ uit fideicõmiſſuʒ:poſtea ad iuris ſolẽnitatẽ re⸗
orinonmig⸗ miſerat admiſtratoꝛ: ⁊ ideo quo ad dolũ commiſſũ non ĩ α☚urrit. Do. mar. dicebat ꝙ hic loqᷣtur qñ teſtõꝛ
Uiterginte eigiturliberarus hic volum noncommiſit. ¶ollige à& Ccòfidiĩ c hrde. ? hoc videt velle tex inſti de fideicõmiſ.
örilanmn ro future admiſtrationis non põt remitti directo v hr̃di.S. ſed qꝛ. vbi hec lex recitat/⁊ ſũmarie h dicit. Abi
erunt Nun xi: ro pterite ſic/que tñ remiſſio dolo cõmiſſa / non poꝛ: hrs negat fideicõmiſſum relictũ æ legatariꝰ paratꝰ ẽſta⸗
1 Ni rigitur niſi a ſciente flat remiſſio. re iuramẽto hr̃dis pꝛius a ſe iurato de calũnia cogit᷑ hr̃s
e chgffe Lari. Etiam i ſdeicommiſ vltima volun iurare vel ſoinere hoc dicit.
—— tgs derogat Hor niſi pꝛia fuerit de:· ¶ Sp. ꝙ ex teſtõ minꝰ ſolẽni vel nõ vᷣo / nil debeat at hic
nſ lnene ogatoꝛia ſcdᷣe.h.d.tex.? glo. eſt minꝰ ſolẽne & ex eo nil debet᷑.vñ videtur ob.lſi vᷣuas.
ictpoton WVTiam. Inſtituto pupillo põt tutoꝛ graa c. .erx teſtõ. S.c. Sol huiꝰ tunoꝛe ſt bic plures lec c viti⸗
Tidecoge uari.h. d. Matio dubitandi huiꝰ mã tenet glo. ſed do. mar. ⁊ alij cõiter dicũt ꝙ eqtas huiꝰ
danegi NAIl. erat qꝛ cum tutoꝛ non eſſet honoꝛatus ĩ teſta⸗ legis fuit qꝛ teſtatoꝛ vocauit hr̃dem /⁊ de eiꝰ fide cõfiſus
idedenit R.Amento non videbatur poſſe honoꝛari: vt. S. e l. eſt.¶ Itẽ op.ꝙ vbi ꝑ iuramẽtũ ꝓbat᷑ nõ ſentiat cõmodũ
nedietgefif⸗ ab eo. ſed dic ꝙ hic non grauatur pꝛopꝛio nomine /ſʒ tuto legatariꝰ ex alteriꝰ iuramẽto. vt.l. eum qui.ff. de iureiu.
ſdinigiiit rio:⁊ ideo de bonis pupilli ſoluet.ſic cum pꝛocuratoꝛ ali⸗ So.ibi vnꝰ mẽtitur ⁊ alter iurat/ ad eiꝰ mẽd aciũ cõuin
fſonacchrit quid facit videtur nomine domini facere non ſuo vt.l.p⸗ cendũ. hic vnꝰ mentit᷑ ⁊ iſẽ iurat ad remouẽdũ menda⸗
icisſeuſen nul.ff.ſi quis cau. ceili: ⁊ ideo poſt iuramẽtũ aliud nõ q̃ritur:vt.l.nꝗ poſtea.
Nconmnisnn S 7 in e ſe Cedente die legati ĩ ff. de iure iur.¶ Itẽ op.ꝙ in re ꝓpꝛia qͥs nõ poſſit eſſe teſtꝭ
ünicgitin P rlona. perſonam legatarij vt. l. oĩbꝰ. S. de teſti. So.hic lodtur ĩpꝛope.i¶ Itẽ op ꝙ nõ
ſtins. (Jiͤct tranſit legatum ad hr̃dem eius ⁊ nondum in poarss teſtatoꝛi nõ puniatur in tota hr̃ditate. vt.l. i qs in
erafuul & rerum natura exiſtente. h. d. ſs ide moſte So. reieetis aliſs intlodur in caſu
gtor vttueſove Sre Vbi ſolemnis et ve pãali.hec eſt rła gñalis ꝙ ad ſpãlem caſum non poꝛrigit᷑:
Tideofowtire 4 T in ep iſto la. ra eſt volũtas recte vt. l.alimẽta.S.· baſilice.ff. ð ali.⁊ ci.le.⁊.l.ſanxio legin de
petitur legatum ex ea:ſecus ſi falſa vel non ſo⸗ penis.⁊.l.doli clauſula.de vᷣb.obli.¶ Item qro an teſtm Teſtm̃ nũ
ntöriddodtt llemnis. h. d. nũcupatiuũ poſſit ꝓbari ꝑ inſtrm ĩ quo ſũt ſeptẽ teſtes: cupatiuũ
nffeleiſeln 3 3 ſt t Inſtrumẽta emptio Et videt᷑ pᷣmo ꝙ non ꝑ hũc tex.qᷣ dicit ꝙ teſtes reqrunt᷑. an poſſit
törnugenihici . ..2 rvu men a. nalia non debent re⸗ Pꝛeterea teſtes ⁊ inſtr̃a eqparant?᷑:vt.l.in exercendis.S. ꝓbari per
eiſNicoggin manere penes actoꝛẽ: niſi qũ de euictione tene de fide inſtru.ſed ꝑ duos teſtes ꝓbarit nõ poſſet teſtm:er⸗ inſtrẽ̃m.
hint ie ßegen tur / vel qn pars rei remanet penes eum quod go nec ꝑ inſtm qð hʒ vim duoꝝ teſtiũ. Alij dicut cotra.
Piinttmrfalen eſt notãdum. Intelligitur ergo hec.l.duobꝰmodis.no nã dicũt ꝙ inſtrumẽtum hʒ vicem tot teſtiũ quot ſunt in
ütnugnln modo qñ hr̃s de euictione tenebatur vt in ſcdðᷣa glo. Alio eo deſcripti/⁊ allegãt pꝛo hoc.l.fi.S.arbi.tu.ſed certe il⸗

ergoctonſt⸗
eantſogan⸗

mõ qñ pars rei erat remãſura penes hr̃dem: vt in pꝛuna
gloſula ⁊ vterq; intellectus eſt verus ⁊ notabilis.

la lex nõ dicit hoc. Item allegaãt alia iura que modo non
ꝓbant. ⁊ ideo dic aut queris de iure/ ⁊ dico ꝙ inſtẽ̃m nõ

3tolent ; ¶Op. de. l. ſicut datã· j.. de li. cã. So.ibi hr̃s de euictione põt ꝓbare teſtamẽtum nũcupatiuũ:qꝛ hʒ ſol vim duoꝝ
ieſtcieie non tenetur: nec pars rei remanet penes eum: ideo eius teſtiũ: vt dic. Lin exercẽdis. aut qris de cõſuetudine:? di
tdlmmndeſ non intereſt retinere inſtrumentum: ⁊ hec eſt veritas: et co ꝙ ꝓbat ſi in eo ſunt ſeptẽ teſtes deſcripti.⁊ hoc ſi q̃ris
ene ſnt Nigdem in inſtrumento ſerui manumiſſi quicjd de ĩſtrumẽto. Si autẽ q̃ris de ipſo teſtõ nũcupatiuo /tüc
Ftinn Ndicat glo. dic ꝙ aut eſt publica manu ſcriptũ / ⁊ ꝓbat etiã añ publi⸗
vgu Teſtatoꝛ ſicut res pꝛopꝛias cationẽ ⁊ in poſſeſſoꝛio ⁊ petitoꝛio.aut nõ eſt publica ma
ſſ 66 Er ed um.ita: hr̃dis põt legare.h. d. nu ſeilgrir fune ut eſt byblic u r pba ierirceig
Nsokatnen = . poſſeſſoꝛio:vt.l.publicati.S.de teſta.aut nõ eſt publicati
f Antfie === Id eicommiſlum. RcFennet⸗ ⁊ tũc ꝓbat in poſſeſſoꝛio /⁊ nõ in petitoꝛio ſᷣm ea q̃ dixi in

.
=
=
E
S
=

=

teſtatoꝛ.h.d.i Quero an legatum ꝑ minus ſo⸗

l. edicto.S. de edic.diui adri tol.qð dic vt ibi.ſed ſi dicta
ipſoꝝ teſtiũ eſſent publicata bene ꝓbarent atteſtationes

4“Jlemnem voluntatẽ poſſit reuocari: æ dicvt ĩ gl. . icarat
i 4 J t quero quid ſi non mnutaun teſtm̃ teſtaron tale qd ales vt no. in. d. l. publicati.S. de le quipoͤipter ifra
lil ejen ecit legatarius ꝙ ſi ſciuiſſe toꝛ reuocaſſet legatum. E E Pli iplet ĩfr
rante Reſpondeo vt in . uliſt et M Oe amplius. Kar tuaictij denun
digtlt , „„ . Fideicõmiſ⸗ cti / Pus icat᷑ illis quos eſt
hneſinifi, £ fid bico mmiſlo . Eia ſeruo ⸗ Eaikz veriſimile teſtatoꝛé pdilexiſſe q apparet ex
koennieD pꝛio ſine libertate relictum peti non poteſt nec diſpoſitione ipſius.h.d.¶ Ad euidentiã eſt ſciedũ ꝙ qᷣdã
Thisenin 4 PEd ei pꝛetextu libertas. h. d. hꝛ/abeẽt in ̃a iudiciũ defuncti lege repᷣſentatũ ⁊ ſic hñt lit
ituitu eni Op.· ꝙlibertas competat:vt.l.ex his.S.de teſta.mili. terã affirmatiuã/ tunc expone.i.ſolene.q̃ſi dicat ſi iudi⸗
pnntſif . So.vt glo.qꝛ ibi ſpeciale.Tu dic ꝙ non ſolum ibi ſeruo ciũ non eẽt ſolene nõ cogit᷑ adimplere.Alij habẽt litterã
nonon , legauit:ſed etiã eum libertum appellauit. Item op.de. negatiuã.ſ.lege non repᷣſentatũ. Circa qð eſt ſciẽdum ꝙ
nlnisn diuꝰ.ff. de manu.te.So.vt gl.qꝛ ibi ſpeciale ⁊ ẽ ratio qꝛ li qdam ſunt facta q licet hr̃s non faciat/tamen lex facit ⁊
legeti i Fr bertas data ĩ ĩiſtitutõe: videt᷑ ĩ legato repetita. repꝛeſentat factum heredis vt eſt cũ iubet ancillam ma⸗
1gninmnni . 4 ſt to Vbi teſtamentũ nõ numitti: nam ſiheres non manumittit/lex manumittit:
4heritin⸗ . elkamento. vaiet non debentur 2 ideo cum lex repꝛeſentet factum heredis non punitur

A legata niſi fuerint ab inteſtato repetita.h.d.

heres qui non paruit. ar.l.ſi ea:j.ſi manci.ita fue.ali.vt

Butrigarij Gcðda pars ſup Bexto libꝛo Codicis

manu.i Itẽ eſt ſciẽdum ſᷣm iura autẽticoꝝ a tpᷣe amoni⸗ ad toꝛturã q̊ eum ita innuit glo.in.l.mr.in glo.pe.j. de ca bent
tionis iudicis ſᷣm iura nouellarũ a tꝑe quo pꝛonũciatum lumniatoꝛibus ⁊ ibi expꝛeſſe Ang.per illã gloſ. quẽ refert urſ
Inuẽtari eſt legatum pꝛeſtãdũ.¶ Modo q̃ro an qui non facit inuẽ ⁊ ſequitur Alex.in conci.xiiij.iniij.vol.incip.põderatis luſ
um nõ ↄfi⸗ ta rium ꝑdat debitaã iur e nature/⁊ dic vt gloſ.q̃ videtur narratis ĩ themate lʒ Zꝛiũ teneat ipſe Ang. in. d. l. ſi quis ah
ciẽs an ꝑ⸗ va iure veteri:ſed iure autẽticoꝛũ quomodo pꝛocedit cũ in grauiS.ſi quis moꝛiẽs. No.etiã ex dicto bal.hic re gar
dat debi⸗ non inuẽtarium de ſuo pꝛopꝛio teneatur ſoluere: quid er us inculpatus hũs indiciũ innocẽtie ꝓ ſe tollit alia indi 6 ſucn
tã iure na⸗ go pꝛoderit ꝙ deducat debitaʒ vna manu an alia de ſuo cia quibus ałs potuiſſet toꝛqri facit ꝙ no.ſingu. bar. in. l. nar He⸗
ture. ſoluat legata / niſi dicas ꝙ ab initio non tenuit grauamẽ ·S.· pe.ꝑ illum tex. ff. de re mili. ꝙ pꝛobatio bone vite fa⸗ iten
in q̃rta:⁊ ſic non pᷣſtabuntur ar.l.ſi vniuerſa.S. de le.⁊ de me facit nec malefactoꝛ ex indicijs poſſit toꝛqri ſeqĩ bal. 1 riſi
inoffi. teſt. l. ſtichu · S. repletionem: ⁊.l.qm ĩ poꝛibus. cum in..i.fl.j de pꝛoba.in fl.coł.⁊ ĩ.l.jꝓloca.⁊ in.l.ea quidãa.cir ſtnnle
ſi.¶ Itẽ op. ꝙ ſubſtitutus non admittatur cum vulgaris ca añpe.col.. de accu.Ang.in. l. mil i.S. de qſtio. plene iac. E riſt ii
ſubſtitutio expiret ꝑ aditioneʒ hr̃ditatis que hic fuit adi de bel.in.l.oiĩmodo.de inoffiteſta.Alexand. in dic.conci. ienu⸗ 1
ta/2 ſic mot geuaide ulger pup⸗ l. So. hic non ccclxxix. = 1 . Ran l e
nit ex ſubſtitutione:ſed pꝛopter ſubſtitutionẽ ex diſpoſi⸗ egata ⁊ fideicõ⸗ w oni
tione Itẽ op.ꝙ non attẽdatur oꝛdo:vt inſti.de leg · S· Mue V erb um. miſſa ſüt fctã ſino⸗ Mit
anñ.So.oꝛdo nõ attenditur vt vitiet niſi ſit p̃flxus a lege nima. h. d. Vel pone pꝛo ſũmario legem.j.ff. de naze
vt.l.pꝛolata.C. de ſen.cum ſi. Sʒ bñ attẽditur vt declaret leg. j. CAd euidentiam eſt ſciendum ꝙ hec. l. cſbn⸗
voluntatẽ defuncti / vt hic¶ Modo q̃ro an exhr̃datus ad differt a pᷣcedẽti in hoc qꝛ ſupꝛa fecit eqpationem inter le ino lxr
mittatur cum ſit nominatus in teſtamento. Rñdeo nõ qꝛ gata inuicem / hic eqᷣpat legata fideicommiſ. . ſtelt
non eſt nominatus ad bonum:ſi ad malum. Sʒ nunquid Ex tex.Cnolo quidã dicunt per hunc tex. ꝙ verbum Fidale in
veniet ſaltim vt er̃neus: dic vt glo. Boio ſp ſcit fdesronupilfumn qð eſt aliumet nn ſeen ni Edn
lin rẽ admitti:nã ſi teſtatoꝛ dicit nolo ꝙ ſis mihi hrs nõ NRrace
Co mm unt d e legatis. facit fideicommiſſoꝛiã /ſed directã inſtitutioneʒ. Sʒ ſi di niſaj⸗
Kub 2 ica cit nolo ꝙ reſtituas /tunc facit fideicommiſſoꝛiam: ⁊ hec Meter.
*O — ẽ veritas repꝛobata opi.ia de are. , ,B ogis, di⸗
. B mn h!h 1 Hodie exequata ſunt ¶ Op. ꝙ verba depcatiua non faciãt fldeicommiſ. yt.l. Fideicjo⸗ xvnulget
W. L- oia legata/ legata? fi gñali capite. in pꝛin. ff. de vſufru leg. So. aut pr̃fami.loqͥ miſſum an
deicõmiſſa ſũt ſinonima.h.d. tur di ſpoſitiue ⁊ ſemꝑ inducunt fideicommiſſum: qꝛ non faciatiᷣba

¶ Ex tex. cum eni] hic poteſt argui. refert ⁊c̃.vt.l.cum pr·S.donationis.ff.de le ij.⁊.l.non id⸗ depcatius

ar.a minoꝛi ſicut põt teſtatoꝛ dare hy⸗
M Ppothecã de quo minus: ergo ⁊ lex de q̊

circo.S.de le aut loqᷣf᷑ adulatoꝛie/⁊ tũc aut loqᷣt᷑ nõ graua

EE to ⁊ ĩducũt fideicõmiſſũ:aut cũ honoꝛato ⁊ nõ vt in ↄꝛio. A
emagis. Item a pari ſic ſi potuerunt h̊ ¶ Modo op.ꝙ iurari non debeat:vt.l.que ſub conditiõe ([Pota
EE Balie. l. ergo 7 iſta. . .. in pꝛin.ff.de condi.inſti.So.dicunt quidã ꝙ iuramentũ y
¶Si cĩ .¶ Mic arguit de expᷣſſa ad tacitã:nã ſi teſtõꝛ pöt non ſſtatur:ſ bñ expectatur conditio in iuramẽto inſer⸗ iſdem⸗
expᷣſſe dare hypothecaã: tacite põt:⁊ videt᷑ velle hic taci ta qð videtur õ.l.municipibus.ff.de condi.⁊ de.Circa qͥ⸗ iiytlac
te dare vt ciꝰ volũtas meliꝰ iĩpleat᷑ Cũ em̃ nõ valeat ic rũ declarationem dic ꝙ aut teſtatoꝛ iniũgit legatario vt or: tun
eſt tertia rõ:qꝛ qui in vno releuatur ĩ alio põt grauari:ſʒ iurct de pꝛeterito /vel pñti/⁊ tunc debet iurare nec remit⸗ depba.
hrs releuatur in vno:qꝛ non tenetur ſoluere legata niſi a⸗ titur iuramẽtum / vt. d. l. municipibꝰ. aut imponit iuret ſhiue.
liquid lucretur: ergo grauatur ĩ hoc vt hypothecata ſint de futuro:⁊ tunc olim debebat iurari hodie non:ſed expe declarati
bona.¶ In oĩbus aũt.liſte vᷣſiculus legitur duobus mo⸗ ctatur conditio /vt.d.l.que ſub conditione.fallit in liber⸗ urlerne
dis. VUnomodo ꝙ lʒ omnia bona ſint obligata legatario tate vbictiam de futuro iuratur non libertas differatur / rtürſo
tñ non plus petet ꝑ eã quã peteret ꝑ perſonaleʒ. Alia lec. vt. l.ſi qͥs libertatẽ.ff.de ma.te.⁊ hec hñt locũ ꝓut referi⸗ ſeoff degt
eſt ꝙ hypothecharia ad omnia bona detur:ſed in effectu mus ad iuramentũ legatarij/ vel fideicõmiſſarij: ſʒ ſi re⸗ litcercap
non conſequit᷑ plus q; ſi ageret perſonali ⁊ hec eſt tutioꝛ. fers te ad iuramẽtũ teſtatoꝛis ſi iurat bñ valet iuramẽtũ/ llerleite
Op. ꝙ inter legata ſit dria/vt ĩſti.de ob.q̃ ex q̃ſi ᷣc ·⁊ ſeruat᷑:ſi aũt teſtatoꝛ iubet iurare hr̃dẽ:tũc illð bñ pᷣſta Nlduucn
fl. So.vt gl.vel dic ꝙ olim erat dr̃ia quãtum ad ius agẽ⸗ tur:⁊ non immutatur iure nouo vt.d l.S. quotiens. Itẽ R
di vel exigendi:nã quidã rei vendicati.petebant quedã op.ꝙ non ſint exeq̃ta legata fideicommiſ nã non pot le⸗ WDWlR
ꝑſonali.hodie ſunt exe quata quo ad ſpecieʒ actionis:vt gari poſt moꝛtem:ſed flideicommitti ſic/vt inſti. de leg · ſinime
hic:non quo ad omnia. Itẽ op.ꝙ gña legatoꝛuʒ nõ ſint poſt moꝛtẽ.So.iure veteri erat dr̃ia in multis:iure nouo D l
excq̃ta:vt.l.fctã in pꝛin.ff.ad trabel.So.vt glo.⁊ attende non.i¶ Item op.ꝙ etiã añ ·S poſt moꝛtem iure veteri ſint . gi
qꝛ melius diceret ꝙ vniuerſalia legata trãſeunt ipᷣo iure exequata legata fideicommiſſ.vt.l.j.ff.de le.j.So. cõſide iee
gñalia non que bonoꝛum appellatione legantur que itel⸗ ra q̃ttuoꝛ iura:nã eſt ius antiquiſſimũ/⁊ iſto iure erat dit en R
ligãtur deducto ero alieno.¶ Itẽ op.ꝙ ſuꝑ rebus legatis feerentia inter legata⁊ fldeicommiſſa. Itẽ eſt media iuris ir
non hẽat hypothecariã:nã cum ſit dominus rei:vt·jl. ꝓ pꝛudẽtia ſᷣʒ quã ſũt exeq̃ta:vt.l.j.ffde le.j. Itẽ fuit aliud uanne tte
xi. vñ videtur ob.l.neq; ex pꝛetoꝛis ff. de re.iur. So.vt gl. ius nouum:ſᷣm quod erat differentia:vt.dS. poſt moꝛteʒ n el
Et attẽde qꝛ dicebat ſtatum ꝙ in inſtrumẽto qð ponitur aliud eſt ius magis nouum pᷣm qð non eſt differentia vt etaliude
