ſi quis canti.l.i.ff.ex qui. cau. maio.gl.ſing.in. . penales: de perpet. & tẽp.act.dicit

ſolam libelli oblationẽ abſq; litis cõteſtatiõe facere tranſmiſſionẽ actionis pẽalis:
nec obſtat. l.i.ff. de req. reis: quia loꝗtur in delictis publicis. Fallit ultio nũc qñ con
ſumpta ẽ res per heredẽ.l.ſi ipſa: quod met. cã: & uide plẽius bal.in. d. l.. C. ex delic.
ex nihil conſenſui.
CNoto quod metus & uis ĩpediũt cõſenſum: ĩ bõefidei preſertim iudiciis. Eſt aũt
metus inſtãtis uel futuri periculi cauſa trepidatio preſens. .i,. & l. metũ in prin. ff.
de eo quod met.cau. Vis autẽ eſt maioris rei ĩpetus cui reſiſti nõ põt aduerſus ꝗᷓ
non proficit cuſtodia. l.iffe.l. ſed de dãno. ff locati. eius ſpecies ſunt quinq; ut cã
primo expediam. Cõpulſiua que ĩponit neceſſitatẽ uolũtati cõtrariam cum quis
facit quod nõ faceret ſi eſſet liberi arbitrii que producit actionem quod metus cau
ſa. Expulſiua que producit interdictum unde ui: Ablatiua que producit actio/

nem ui bono. rapt. circa mobilia & interdictum de ui & ui armata. l. i. . ii. ff. de ui

& ui arma..ſed nundum.inſti. de ui bon. rapt. Turbatiua que producit interdi
ctum uti poſſidetis in rebus ſoli & in mobilibus interdictũ utrobi. cũ duo ſe poſ-
ſidere contendunt. Inquietatiua que producit interdictũ quod ui aut clã cũ quis

prohibitus a me uel putans ſe prohibẽdum aliquid in meo facit. Declarat hec re

gula quo ad metũ ut procedat ĩ metu qui caditi uiꝝ cõſtatẽ.l.v.vi· vii. fe. ſup quo

ð
.
no
Gun
ll⸗

len

ul
vol.
ieg
ci
o
ce
us
celi
ee
lee⸗
nee
68.
obl
teer⸗
cer

inc.
bt
lunt
ſi
no
lbe
net
iſt
ſun

ck
N
e
nin
dr.
hon.
ct
iont

ine

ino
o

ccbi

ur.
dei
ele
tu
ut
ct
ei
icon

⸗

bona gl. in. c.p ſens clericus.xx.q.iii.in uerbo patrẽ bal.i.l.pactũ.C. de colla. Anto.

De regu.iur.ff. Fo. LIIi

magiſtro Ray. de petra forti dixit ſpiritũ ſcũm ĩpoſuiſſe hoc ori pretoris ut diceret
quod metu geſtum eſt ratũ non habebo. Ita refert bal.in rubri.de cõtro.inueſtitu.
in feud. Inculcat Barba.in cõſi.liii.vii.col. uol.i.multa in eam rem Frãciſcus areti.
in conſi.xiiii.in.x. col. Hec ẽ cõis & generalis declaratio: que multis ſpeciebus oſtẽ
ditur. Primo cum quis metu ne a magiſtratu opprimatur cũ eo cõtraxit de quo ĩ
l.ſ per ĩpreſſionẽ. ff.e. & in.l.nõ licet. fl. de cõtra. emp. ubi res & pretiũ retinetur per

uenditorẽ & iudex in quadruplũ dãnatur.l. nõ licet: & eſt pẽa que ꝑ cõſtitutiones

infligitur. quod ſi metu iudicis nõ cum eo ſed cũ alio cõtraxi reſtituitur res ſine pe
na.l. ult.ᷣ ff. e.ti. De hoc mietu per iudicẽ illato habes egregie per Alexã. in cõſi.xyvi.

uol.iii. col. p. & bar.in. l. de pupillo.S. ſi ꝗs ipſi p̃tori.fl. de ope.no.nũti.in.q.y.u bi qᷓ

tit quomodo probari põt ꝙ quis per metũ magiſtratus nõ eſt auſus corã eo in iu

dicio cõparere: uel ab eius ſentẽtia ꝓuocare. Quod ait bar. probari p iudicis mo
res ſeueros & iniquos dũ ſolet in carcerẽ detrudere appellãtes aut iniuria cos affi
cere arg.l.argentũ.ff. cõmod. cum ſimil. ex qualitate pꝑſone.aut quia ita erat mina
tus iudex. gl.l.metũ. C. eo.ti. que dicit nõ ſatis eſſe ꝓbari metũ ex proteſtatiõe pre
cedẽte ſed ex ꝑſone qualitate aut aliis cõiecturis. Ita Ang.i.l. cũ quidã. ff. de appel.
Secũdo metus eſt cũ quis ꝑ reuerẽtiã patris mariti patrõi fieri ſolet. Cũ illis cõtra
hẽdo.li.F.que onerãde.ff.quar.rer.actio quia ꝑ reuerẽtiã cõſentiẽs nõ u cõſẽtire:ſi

ue expreſſe ſiue tacite cõſentiat.l.ſi cũ dotẽ. ꝭ. eo aũt tpe.ff. ſol. ma.l.pe.ffde fur. gl.

d. S. que onerãde: reſcinditur enĩ talis ↄtractus ꝑ reuerẽtiã factus. ubi tũ bar. negat
ob ſolã reuerẽtiã uideri metũ ĩcuſſum niſi ꝓbatũ ſit minas aut uerbera p̃ceſſiſie.l.
iĩterpoſitas. C. de trãſ.l.ad ĩuidiã. C. eti. l:ſi patre cogẽte.ff. de rit. nup.c. ĩſinuãte qui
cleri. uel mõa. bal.ĩ. c.i.. itẽ ſacramẽta. de pac.iur.firm. Inno.i.c. cãm. de offi. deleg:
in.c. cũ uiꝶ. de reg.p illũ tex. Et cõiter approbatur quicquid Sali. uoluerit cautela
bar.in. I.rãſactionẽ. C. de trãſa. ꝙ ꝓpinqui ſicut pᷣſentes licet mine adſint. quia tol
litur ſuſpicio metus.Aliud ſᷣm Ludo.ro.qũ metu patris aut alterius cui debet reue
rẽtiã cũ alio tertio uel extrãeo fit otractus.d.l.ſi patre: ꝗuis dicat ꝙ ẽt adhuc ut cũ

patre celebratus metu reſcĩdatur nõ reqrãtur mĩe, uerbera, & ſimilia. Tñ cius opi

nio reprobat᷑.pꝑ ſcrib. arg. c. ꝗuis de pac.l.yi.l. fideiuſ.S. pater. ff. de fideiuſ.d. l. ad ĩui
diã. Fallit hec cõis ſᷣm Ant. de but.ĩ. d. c. cũ uiꝶ: ubi ſumus ĩ actu requirẽte oĩmodã
libertatẽ ut in ĩgreſſu religiõis ut ẽ gl.ſing.i.c.pᷣſẽs clericus.xx.q.iii.unde dicerẽ q;
metu regis aut regĩe pᷣcipue parẽtũ ĩgreſſus pᷣſumeret᷑ meticuloſus licet nõ pᷣceſſe
rĩt mine: & admodũ debẽt cauere parẽtes ne ſeueritas eoꝶ & reuerẽtia cogat igreſ
ſum. In matrimonio tũñ in quo libertas requirit᷑ nõ ẽ cã quia pñtia ſola patris non
iducit metũ.d.l.ſi patre.cũ illic no. Et precedentia ꝓcedũt ẽt ſi ſit abſens is qui mi
natus eſt & durat cã metuẽdi:ut in tyrãno uel cũ in patris poteſtate adhuc eſt ita
tenet Alex. cõtra Pau.de caſt. per bar.theoricã in.l.ii. C.e. ti. quod me. cau.& ĩ.l.ſi ob
turpẽ.ff. de condic.ob cãm. Vbi ꝗᷓuis ſolutio facta poſt metũ ĩcuſſum ex ĩterual
lo preſumitur facta ſine metu tñ aliud dicẽdũ quãdo metus cã durat. Huc deniq;
adde quod in caſibus in quibus patientia pro conſenſu habetur. De quibus ĩ reg.
qui tacet in illis tacẽs ob reuerẽtiã patris uel mariti non cõſentit. Ex theorica bar.
in. I. que dotis ad fi. ff. ſol.mat. Ant.i.c. nõne.de ſolu. Tertio p̃ter id ꝙ di ꝓ bari aliis
mõis ut ĩ medico.l.medi.ff. de extraor.cog.l.ſing.Itẽ eo ꝗ ſtuprũ minabat᷑ ſibi uel

ſuis:nã maior ẽ ꝗ mortis iſte metus: uel ꝓ ſtatu ꝗ iſtris ſolis ꝓbat᷑ ꝗ times ĩcẽdi.l.

iſti ꝗdẽ. S. ult. ff. e maxie tñ ſi ꝗs metuat mortẽ uel cruciatũ corp.d.l. ĩterpoſitas:ẽt
ſi meruit ob delictũ:niſi liceret illi occidere, l.nec tiorẽ.ff. e,ti. Cui arti. adde q; terror

De regu.ĩur. ff.

armoꝶ eſt iuſtus metus etiã ſi armis nõ utantur & ſine alia cõminatione.. licet. .
ꝗ armati.ff. de ui arma. & illic ſcrib. gl. & doc.in.l.i. C. unde ui. Etiã ſi is qui cum ar
mis acceſſit arma depoſuerit.ut uoluit glo. d. S. qui armati. Quod Ang. cõmen
dat ad hocut qui inſurgit contra aliquem licet arma deponat anteꝗᷓ alud faciat
tamen id quod facit dicitur armis feciſſe. Quod tamen eſſent adhuc in eius pote
ſtate. l. qui poteſt faccre. hoc ti. noſtro: &. l. quotiens. 5.i poteſtate. ff. de noxal. Huc
uos addite pulchre quod ad hoc ut ſit metus cadens in conſtãtem uirum non eſt
opus ut expectet ſe prio uulnerari aut cruciari: uel ire in diſcrimen mortis aut cru
ciatus. Sic Alex. conſulit in conſi. xcyiii. uol. iii facit quod glo. ſcribit in. c. bone. in
uerbo metuebat de elec. quod ſolus timor inferende uiolentie eſt iuſtus metus ad
caſſandum electionem: quãuis nihil ſequtũ: quod eſt contra eos qui armati mittũ
tur ut aſſiſtant electioni & fingunt ſe a rege cauſa tuitionis & pacis miſſos: nam

ſufficit timere in futurum ex cauſa iuſta & ſolita fieri ut innoc.in. c. cum a nobis.
de elect. faciũt not.in.l.ſi donationis. C. eo.ti.in. c. ueniens: &, c. conſultationis de

ſponſa. de eo qui cum puella dormiens coactus eſt a parẽribus eam ducere. Et ele
ganter hec deducit Alex. in conſi. xcix. uol.iii. per totum ubi de matrimonio ꝑ me
tum contracto multas ſpecies & exem pla cõgerit. Egregie philippum decium in
conſi.xlii.col.iiii.ubi multa de metu per iudicis preceptu illato & concludit quod
metus iudicis irritat contractum etiã cum alio factum:per rationes eius optimas:

& uide cano.in.c. cum dilectus: de eo quod met.cau.in antiqcum ſimi. Nunc di
camus que actio detur pro reſcindendo eo quod met. cau. factũ eſt. Primo daur
actio perſonalis ei qui per metum promiſit ut liberetur, ei qui ſoluit durante metu

ut reſtituatur, ei qui liberauit aliquem ut reſtituatur obligatio in perſonam metũ
inferentis & fideiu ſſores & pignora:ei qui diſceſſit a cõtractu uel adiuit uel repu/
diauit hereditatem: & ipſo iure cõtra promiſſionẽ dotis que tamẽ nulla eſt:& aliis
quibuſdam caſibus quibus uel directa uel utilis datur hec actio. Datur etiam ex
ceptio cõtra petẽtem metus cauſa promiſſum. Item uẽdicatio utilis de iure preto
rio:in rebus mobilibus per metum datis & contra eos ad quos res peruẽit. Fallit
quando non eſt damnum datum patienti metum. Fallit ſecũdo ubi agit de utiliĩ
rem ceſſat actio quod me.cau ſa. l.metum. S.licet. ff. eo. Fallit tertio ubi coactus ap
probanit.d.l.S. ceſſat. Fallit quarto ubi per metum uẽdidi & accepi precium quia
debet fieri & offerri reſtitutio precii.l. ſi ui. C. eo. Reliqua tradũtur per bar. & ſcrib.
in ti. de eo quod met. cau. Et an coacta uoluntas ſit uoluntas tractatur in. l. uelle.

ſupra hoc titu. reliqua de errore & aliis dicta ſunt prius & tradũtur a ſcrih.in.l. cůũ

quis de iur. & facti.igno.in.l.ſi per errorẽ. ff.de iuriſd. oĩum iud.
PAVLVS.
CQ ue propter neceſſitatem recepta ſunt nõ debẽt in argumẽtũ trahi.
Exemplum eſt glo. in eccleſia: que poteſt ob neceſſitatem res ſuas aliena/
reut ꝑpꝑ æs alienum: ꝑpꝑ refectionẽ ipſius: & redemptionem captiuorum. l. antepe
(C. de ſacr. eccl. & autẽ. hoc ius porrectum. Item declarat in patrib. qui ob neceſſi
tatem filios diſtraxere. quod ẽt declaratur in tranſlationib. epiſcopoꝶ.c. mutatio/
nes.vii.q.i. & de tranſ.epiſc.p totum ti. Item & neceſſitate cogente conceſſum ea
diſſoluta reuocatur. c. ꝗcquid de cõſecr. d.y.c. quod pro remedio.i.q.yii. &. c. quod
pro neceſſicate.e.q. & cau ſa.c. ordinationes. ix. q·x. ca. ad limina. xxx.q.i.ca.u bi licet
in neceſſitate patri & matri baptizare. Facit. c. remiſſionem.i.quelſti.i. c. in argu. de
reg.iu. li.yi.ubi Dy. declarat oĩo ut hec glo. Addit Boerius exempl. i. ii. C. de patri.
qui filios diſtrax, ut procedat in filio in ptate. Aliud in emancipato ut lo. de imo.

A

tlil
usi

1

guun

ſat⸗

ncl⸗

len
ntpe
eaft
.to⸗

De regu. iur. ff. Fo. LIIII

uoluit in.l.i.ff. de uulg. ſub. per.l.i.. C. de patr. po. Irem aliud in filio ſacerdote ut.
Hoſt.ait ĩn.c.indecorum deetate & qual. Hypol. de marſil. ſing. cx. Alii trahũt hãc
l. ad materiam.l. quod cõtra infra hoc ti.prout Alber. hic late. quod eſt ab hac.l. di
uerſum. Limitatur hec regu.per gl.hic:& Dy.in.d.c.in argu. ubi eſſet eadem rõ ne
ceſſitatis: quod ob uarietatem do. Dy. ait eſſe uerum: ut ex idẽtitate rationis idem
ſtatuatur per iura cõia: niſi expreſſa a.l.prohibeatur extenſio: ut ĩ caſu.l.ii. C. de pa
ter qui filios diſtr. dum dicit in hoc tantũmodo caſu. Recẽtiores quos Bouerius
citat dicunt in fauorabilib. etiam ubi lex limitaſſet extendi poſſe per glo.in .l. ob. es

C. de pred, mino.aliud in odioſis ut.d.l.i.His addite qꝙ uulgo dicitur, neceſſitatẽ

eſſe a lege alienam.c. quanto de cõſuet.l.i. C. de ob.lib.l.ii.ff. de of.procon.cũ ſimi.

Vbi doct.diſcernunt neceſſitatem cauſatiuani a preciſa. Vnde ob neceſſitatẽ per
mittitur furari. c.iii.de furtis: & occidere ſi aliter ſe tueri nequit cle.i.de homici.do⸗/
mum uicini diruere ob incendium euitandum.,l.ſiquis fumo.S.i.fl. ad.l.aq. Item
ob neceſſitatem põt quis laico peccata cõſiteri gl.ſingu.in. c. paſtoralis. 5. preterea

de off ordi. Facit quod eleganeer Petr. de anch.ſcrib.in conſi. clxxx. non admitti ex

ceptionem incompetentie iudicis ꝓpter neceſſitatem: unde ſcr. Andreas ſicul. in
fugitiuo debitore ſic obtinuiſſe dum ſuſpectus fuge captus eſſet a p̃tate: & petere
tur relaxari:ut ab incompetente iudice captus.nã obtinuit ut nõ reſtitueretur. Fa
cit.e. cum apoſtolus de cenſi. ubi epᷣs imponit ſubſidium charitatiuum ſuis cleri
cis tempore neceſſitatis: quod in domino erga ſubditos extendit Bald. in. . i. C. de
op. lib. argu.illius.l. Ita eſt. de decima: que a rege ſubditis indicitur clericis ob ne
ceſſitatẽ de ſummi Pont. autoritate. Facit. c. licet de feriis: ubi licet piſcari feriatis
dieb. ob. neceſiitatem: ſicut capere debitorem: ut glo. in. lJ.i.ff. de feriis. Facit gl.op
tima in. l. ii. SF. curn in eadem. fl. ad.l. rhodiã de iactu:que uoluit omnia eſſe cõmũia
tempore neceſſitatis ex lege diuina quam allegat. Vnde illic Ang.arguit ꝙ; ſtipen
diarii dantes operam rei bellice poſſunt uictualia capere ob neceſſitatem: quod ẽ
intelligendum ſi modeſte faciant non populando & diripiendo: & incendendo
ut ſolent iſti caligati milites: & qui dant operam rei illicite: ut illic dicit. Vbi etiam
ait per hoc cogendos eſſe diuites ut cariſtie tempore frumentum uendant uilio
ri precio. Facit glo.ſolemnis in.l. pro herede.S.ſiquid tamen. ff.de acquir. her. q;

propter neceſſitatem poteſt capi debitor ut ſatis faciat creditori de operis ſuis. Vbi

bar. refert ſe dixiſſe in materia repreſaliarum ꝙ ſicut propter inopiam illud poteſt
fieri a creditore in perſonam liberam debitoris: ita propter delictum ciuitatis non

reddentis ius ſi copia ſuperioris haberi non poſſit, poterunt capi homines illius

ciuitatis: & compelli ad operandum & ſatisfaciendum in operis. Vide que ſcrib.
dicunt in. c.i. de pignorib.c. licet ex quadam de teſti.l. ſi alius. S. belliſſime.ff. ꝙ ui
aut clam: ubi citat.l.nullus. C. de iudeis qñ non poteſt haberi copia iudicis: uel eſt
periculum rei iminens ꝙ licet propria auctoritate facere. Et illic Alex. cumulat in
additi. caſus multos. quibus propria autoritas eſt permiſſa. Sequentes leges ſatis
ab Alb. declarãtur: & pro magna parte ſuperius declarate ſunt. Expeditionis cau
ſa tranſeo ad.l. non uidentur aliis in uoce declaratis. 4ðð
VLPIANVS.

CNon uidentur data:que ex tempore quo dantur accipiẽtis non ſunt.

¶ Gloſa bene declarat exemplum huius.l. ut qui promiſit rem dare ſi alienam det
nõ liberatur. l. ubi aũt. 5. fi. ff. de uerb. obl.. ſic itaq; iuſt. de act.l. ſi ita. . fi. fl. de cõtr.

emp. Nam dare continet dominii tranſlationem. Vnde ab obligatione rem tradi:
uel rem preſtari differt ut illic glo. quib.ſuccedit obligatio ad intereſſe inuito credi

De regu iur. ff.

tore.l.ſi rem tradi:&.l.ſi fundum eo.ti.Fallit preter limitationes traditas a barto. &
ſcrib.in.l.ſtipu. non diuiduntur ſecundum hanc glo:qñ datio promittitur ex cau
ſa preambula:de cuius natura non eſt ut dominium tranſferatur: ut ſi dicam do

prie accipitur pro tradere.l.ſi ſtipulatus ſupra deuſur. Secundo limito qũ uerbũ

dari refertur ad perſonam que non põt niſi de facto dare: uel cui dari aliter non pt
puta ad ſeruũ.l.ſi quis ita.. pe.de ſtatu lib. Optimus tex.in.l.meuius.ff. de cõd. &

demon. Tertio fallit:quia li cet. obligatus ad dãdum teneatur dominium ttanſſer
re:non tñ tenetur uacuam poſſeſſionem tradere: niſi expreſſe hoc eſſet adiectum
ſtip. glo.in.l.ſi ſtipulatus in uerb.ſtip.ff. deuſuris. Ratio eſt ſecundum bart.quia
dominium poteſt traſſerri abſq; eo q; tradatur uacua poſſeſſio: licet poſſeſſio ut ꝑ

alium occupata facta traditione.l. ſi fundus. f.de fundo dota. Hoc tenet glo. in. I.

cum res in uerb. uacuam. C. de prob. Doc.in.lin cõuentionalib..i.fl. de uer. ob.
uarto fallit in obligatione rem reſtitui:de qua loquuntur.l. qui reſtituere.ft.de
re uend. li. de actio. empt. Vnde reprobatur glo. dicte. l. ubi aũt. que citat eas.ll. ad
probandum quod ſi reo placeat põt liberari ſoluendo intereſſe:quia non loquun
tur in obligatione dandi: ſed reſtituendi: & tradendi: que etiam errat ĩ alio dum di/
cit ſi actori placeat preſtari itereſſe per.l.ſtipulatio. S. ſiue autem. ff. de oꝑis no. nũc
uer. ſi hoc petitori placuerit: quia ſi ſtipulator uellet non poſſet petere intereſſe ab
eo qui uellet rem dare.l˖.ſi ſeruum.S.fi.de uer. obl. gl. in l. uinum. ff. ſi cer. pe. nõ ob.
.S. ſiue autem qui loquitur in obligatiõe faciendi & eſt illic caſus ſpeciaiis in quo

quis tenetur preciſe facere ſi petitor uelit. Quinto limito ex dictis gl O. llius in. lI.

ubi autem, quia quamuis tẽpore traditiõis nõ fiat accipientis ſed poſtea uſucepe
rit eam petere non poteſt quã habet & ea opinio Io.eſt approbata quia quocunq;
modo fiat eius non intereſt. 1

PAPINIANVS

CGeneraliter cum de fraude diſputatur non quid habeat actor ſed quid per

aduerſarium habere non potuit conſiderandum eſt.
CGeneraliter. Hanc declarat glo.pulchre in eo qui emit in fraudem creditorũ ut
teneatnr ad ſructus etiam percipiendos. l.ait pretor.. per hanc.ii. ff. de his que in
fran. cred. ſic in malefidei poſſeſſore & uiolento l. ſi nauis. 9.f. ff. de rei uendi.l. ſem
per.S. hoc interdicto.ff.quod ui aut clam.l.notum. C. de rei uendic. ubi ſcrib. S. illo

xum.inſtitu.de offi.iudi.niſi habeat titnlum inquit glo.per.l. ſi fundum. C. de rei uẽ

dicatio. ubi tamen aduerte non eſſe malam fidem ueram ſed interpretatiuam unde
titulus excu ſat qui nõ excuſar et malefidei poſſeſſorẽ ueꝶ qui uere & indubitater
ſciret rem eſſe alienam aliud in eo qui audiuit dici a quodam & non credidit ut il/

lic cauetur. De fructibus percipiendis. Concludo eos eſſe qui percipi potuerunt

ab eo qui poſſidebat & neglexit anteꝗᷓ eſſet interpellatus uel ab eo ꝗᷓ agit quos bo
nus paterſamilias percipere potuiſſet quãdo fuit in mora ut Cy. dicit in.l.domũ
C.de rei uendic. ubi uideas bar. & Pau. eos uero tenetur malefidei poſſeſſor indi

ſtincte ſoluere quando nullum titulum habuit idem ſi habuit minus ſolemmem

c.qui contra iura.de reg.iur.li.yi.in glo.quia minus ſolemnis non habetur pro ti
tulo ubi eſt mala fides & quo ad fructus.l. bonefidei. de acqui. re. dom. ff. ſed ubi ẽ

mala fides ſecus. quo ad preceptionem nihil ualet utroq; caſu. Dyn. in regula. poſ

ſeſſor. cũ ſimi. Iaco.fer.in practica in for.li.in actione reali.in glo.ſing.uerbo.perce
Pit. Vide alia per doctores in.d.l. ſi fundum que in glo.habet quattuor limitatio/
nes. ut in. l. quemadmod. C. de agrico. & cenſi.li.xi.l.. C. de ſide inſtru. li.x.l. ſed par

tibi hũc librum cõmodato:aut uendo tibi fundum: & promitto dare.nam impro

les⸗
ſuo
le⸗
K
s
go

(K
D
A
latt
ſce
nnt
Ale⸗
eo
Ale
6s
che
un⸗
bari
glo⸗
ſur
torul
in
Alu
ven⸗
icet
uce
No
eg
an
lien
he⸗

1
Pio
wb
a
8
e
kun
gein
p
inl,
tob.
ſce
A
uun
nc
uie
lead
ob
cuo
iul.
e

De regu. iur f. RH Fo. LIIII

tes. fl.quod met. cau.&.d.l.ait pretor. Vide etiam effectus tituli tres per pau.de ca/

ſtro ĩ.d. l.ſi fundum ſingulariter. uide bar.in.l. in fideicõ. &. l. qui ſcit. S. pe.ff.de uſu.
leg. Sequẽs dicit ꝙ fraus dicitur non ex ſolo euentu:ſed conſilio ut. d. l.ait pretor.
Sequere glo.& adde que ſcrib. laſon in.l. iuriſgentium.S.ſed ſi fraudandi.f.de pa
ctis. de dolo & fraudis preſumptionib. dixi in. I. contractus. Alia non addo: qi
glo.clara:& bona eſt.
IDEM.

7

Donari uidetur: quod nullo iure cogente conceditur.

Cõcordat ꝙ donatio eſt mera liberalitas.l:i.ſupra de dona.S. legatum inſtit. de
legatis. Declaratur in donatione facta ob remunerationem: ſeu obli gationem ad

antidora. ut hic glo. per.l. ſed ſi lege. . conſuluit. ff. de peritione here. ad quam non

erat obligatus iure ciuili:aut gentium, preterꝗᷓ in lege ſed ſi teſtõ. .i.reſponſo ult.
ff de fideiuſ. quem lud. & laſon.in.l.ſi falſo procuratori.fl. de cond. ob cauſam ci/
tant pro ſingulari. Adde huc ex conſ.alex. xlii. uol.iii. donationem remuneratoriã
eſſe irreuocabilem. lI. penul. C. de is que ſub modo. l.i. &. ii. C. de reuoc. donat. Et

ideo ait donationem remuneratoriam ob ſeruitia factam alicui miniſtro ciuitatis

a decurionibus ualere ex ſententia bar.in. l. ambitioſa. ff. de decre. ab ordine facien

dis. Adducit quod Io. Andr. ſcrib.in ru.de reb.ecc. non alie.in Spec.prelatum ec⸗

cleſie poſſe donare procuratori: & benemerito ob miniſteria & officia ſua aliquid
annuum ad uitam de bonis eccleſie. ſed illa officia & ſeruitia debent per eum pro
bari. ut ſcrib. not.in.l. ſi emancipati. C. be collat. ubi decius optime de hac re cõtra
alios: quod a meeſt alicubi fuſius dictum. Item Alex. in conſi. xiiii.uol. quinto di
ſputat de donat. Conſtãtini facta Silueſtro pape que ualet ex ſententia iuriſcõſul
torum. de qua re Laurẽtius Valla libellum ſcrib. tum multis rationib. tum ea quo
qʒ ratione ꝙ uidetur eſſe antidoralis: quia omne imperii bonum adeo & eccleſia
eſt ut ſcrib.innoc.in.c.nouit de iudiciis cum uulg. Limito hanc reg. in obligatio/
ne naturali: que parit exceptionem & repetitionem impedit. quia is qui ita ſoluit,
uidetur donare:licet non cogeretur ſoluere.l. hoc iure.S. pe. ff. de don. ſed non ẽ me

ra donatio:qũ quis naturaliter obligatus donat. Limito.jii. qñ quis eſt tutus exce/

ptione perpetua quia uidetur donare.l. ſi creditori. ff.de leg.i.aliud ſi nõ perpetua.
dequo dic ut in. l. exceptionẽ.ffde cõd.ĩdeb. Reliqua dic per glo. & uide Io. mo.
& alios in. l. donari.ff. de dona. Debitor aũt ciuilis ex litterarum obligatiõe. de quo
hic in glo.eſt is quo in ti. de non nu. pec. ſed aliud de eo: qui ex ſententia tenetur: ut
hic per Alb. quem ſequere: & in. lL. iiii. de re iudic.
IDEM.
Non uidetur rem amittere: cuius propria non fuit.
CConcordat lex non poteſt ad fi.huius tit. ubi glo.eſt clarior ꝗᷓ in hac.l.ſacit lex.
i. . ſe’d itra demũ.ff. qui.mo. uſuſru:amittit.l.ſi partem.S. fi. ff. quẽadm. ſer. amit. ti
tio uſufruc.ᷣff. de cond. & dem. Facit. 5. ſeruus inſt. de cap. dim. ſeruus non dicitur
capite minui: quia caput non habuit. reliqua dic ut glo. nam dicit Alb. glo.ſuffice

re. Sed concor. que dũr in.l. decem. ff. deuer. obl. l manumiſſiones.ff. de iuſti. & iu

re. ubi priuatio preſupponit habitum. In quo Io. de imo. diſtinguit. Aut priuatio
ponitur explicite tunc neceſſario concludit habitum: ut ſiquis conuentus ꝙ; debe

ret centum ex mutuo reſponderit: ſe quidem debuiſſe. ſed ſoluiſſe. quia concludit

habitum. Addetu ꝙ non probat niſi conditionaliter ob connexiratem: ut ẽ apud
bar. in.l.aurelio.S.idem queſiit.ff.de liber. legata: Aut implicite. tunc non conclu⸗
dit ominino ut ſi dicat ſolui:non aũt dicat debui: Etillic per eundem de eo qui di

—.— — — — — —

—

De regu iur. ff.

citur fuiſſe excommunicatus: & reſpondet ſe abſolutum an probet: & cõfiteatur
habitum. Reliqua illic Iaſon & mod. tradunt ad hanc reg. Ego per tranſẽnam hec
oĩa trado:ne totiens inculcare uidear uulgaria.
PAVLVS.

CCum amplius ſolutum eſt quã debeatur: cuius pars non inuenitur que repeti

poſſit, totum eſſe indebitum intelligirur manente priſtina obligatione. Is natura

debet:quẽ ſiuregentium dare oportet: cuius fidem ſecuti ſumus.
COmnino ſatis eſt gl.iudicio Alb. cui adde ad.l. ſi non ſortem.S. ſi centum. ff. de
cond.indeb. dicas tex. ſing. ad illam reg. que habet neminem cogi in communitate

eẽ.l.łſi. C. cõm. diui. cum ſi.ut hic glo.d. Limitatur enim per teſtatorem ad tempus

ut in. l.iiii.ff. de cond. inſtitu. non ĩperpetuũ ex cõi opione per.l.in hoc iudicium.S.

ſi conuenerint.ff. com.diuid. Item eſt tex. ponderatus per bar.pro ſing.in. l. fi.ff. de
alie. iudic. met cã facti. ibi potentiori. quem ego pondero in uerb.ut poſtea ipſe ha

beat contra fraudes contrahentium ut rehabeant. Habes illic plura per mod.

CIn ambiguis pro dotibus reſp ondere melius eſt.

CEandem.l. habes in tit. de iure dotium ſupra: cui concor. lex fi. l.i. l. ſi pater. C.de
dotis promiſ. ubi preſumitur de bonis pris dari promiſſa dos. Conuenit lex ſiego

SS. ſi res de iure dotium que in prius.l.diuus.e.ti.l.i.in princ.C. de rei ux. act. Item..
fi. C. ad uellei. l. promittendo. fl. de iure dotium. l. ſi conuenerit de pactis dota. ubi

nullum ẽ pactum q; maritus dotis ſructus reſtituat ſoluto matr.datur.n. marito

dos pꝑ onera matr. Aliud pertinentius exemplum afferunt Dy. & Alb. ut ſi duo ĩ

ſtrẽa reperiãtur eadem die ſcripta:unum dotis. aliud mutui, iudicetur inſtim dotis

prius datum ut proferatur ĩ hypothecaria. Mirabar tam celebres uiros tam fœde
erraſſe. Nam peruulgatum eſt in iure ciuili, mulieres preferri quibuſcũq; credito⸗-

ribus etiam anteriorib.l. aſſiduis. C. qui potiores in pignore habeãtur. Poſt hec pu

taui eos reſpexiſſe ad ius antiquum: quod in ea.l.aſſiduis recitatur. quo anteriores
creditores mulier preferebantur. Eſt ergo hic fauor dotis per hoc exemplum. Ide
eſt in fiſco ut glo. & barto.ſcribunt in.l.i. C. de iure fiſci. bal. in.l. ſi debitor. C. de pri

uil.fiſci: & in.l.dotis. C. de iure dotium. Vbi ait hoc exemplum dotis eadem die ꝓ

miſſe ualere etiam contra fiſcum. Dos.n. prefertur fiſco preterꝗᷓ in primipilo. Seq
tur hoc exemplum bar.in. l.i.ff. ſolu. matr. ad princ. ubi fuſius moder. & illic bald.
extendit ad promiſſionem ſalarii doctoris legentis. bal. in. d. l. in ambiguis: & Phi.
decius conſ.lxx. Adde ad hanc. l. tex. optimum in. fi. C. de ſenten. que ſine certa quã

tĩtate. ubi ſententia incerta ſuper dote ualet. reducitur.n. ad boni uiri arbitrium.
Facit huc tex.in.l.cum poſt. Sgener de iure dotium. ubi ſi dos promittatur nudo
pacto ad arbitrium boni uiri, ualet pactum etiam nudum.illic. n. ẽ ſpeciale unum

ut ex pacto nudo petatur dos aliter atq;ʒ ſi duo eſſent ſpecialia ut inil.i. C. de dotis
promiſ.ubi dos incerta re: & genere ex pacto nudo nõ debetur: que lex iudicio bal.
de iure can. non procederet:quo iure pactum nudum parit actionem: & in foro
epiſcopi peteretur dos cum pertineat dotis cauſa ob matrimonium ad forum ec/

cleſie.c. ult. de iudic.li.yi.tunc aũt petenda eſt hoc modo. Peto dotem mihi dari ar
bitrio boni uiri. Videas eundem in aut.quod locum. viii.q. C. de coll. & in.l.in con
tractibus. S. fi. C. de non nu.pe.Eſt aũt fauor dotis omni iure ut ex nudo pacto de

beatur.l. ad exactionem. C. de dotis promiſ. ſcrib. in. l.i.ff ſolu. matr. . fuerat de act.
l:iiii:inſtit.l. his uerbis.ff. de adop.eſt. n. preſumpta ſtipulatio. eſt alius fauor ut ex

promiſ.ĩcerta agatur ut.l:ii. C. de dotis promiſ.ltem alius quo ex pacto cui mater

.l. admonendi. c. xiiii. de iureiur. Alius eſt quem ipſe

9

Deregu iur fl. Fo.LV

terni acquiratur mulieri actio.l. Caius.ff. ſol. matri. Item alius ut inter patrem & fi
lium ĩ pktate ualeat donatio dotis cã.l. pom po.phila. ſam. herc. Multi ſunt fauores
dotis: qui trahuntur a bar. & reliquis in. d. l.i. ſol. matr. & per Lud. ro.in.l. ſuero. SF.
de uiro e.ti. cum uulg. Ex precipuis ẽ unus quem late declarat Decius in conſ. cvi.
ubi ait dotẽ loco legitime ſuccedere ſecutus Salicetũ in auct. res que. C. cõmunia
de legatis & Alex. in pleriſq; conſ. Vnde ait ſtatutum quo filia dotata non ſucce/
dat intelligi ſi dotem habuerit legitime equipollentem: & a dote ſicut a legitima re
moueri onus omne & quedam alia. quibus cõuenit quod ſcrib. Alex.ĩ conſ.cxlix.
uol.ii. Alius fauor ab eodem Decio traditur in conſ. xxx. Nam ſpeciale eſt in dote:
ut ex contractu inter alios celebrato mulieri abſenti in dote data pro ea ius quera
tur ut in.l.i.. accedit. C. de rei uxo. act.l. fi. in princ. C. de iure dot. bar. in con. cxxiii.
c.ii. Pau. caſtr. in conſ. xciiii incip. quod preſata. Alex. in conſ.iiii.col.yii.uol.ii.& in
Decius tradit.in conſ.xyi.ubi
ait eſſe cõmunem opi. ut ſi plures ſint fratres & ſocii omnium bonorum filia uni
us debeat dotari de cõmuni patrimonio: quam ſententiã multis arg.tutatur:& re

ſpondet legib. que uidẽtur repugnare. Alius ẽ traditus ab Andr. ſiculo in cõſ. lxxx

ubi ait. auum debere dotare neptem ſi fiius non habeat unde poſſit dotare: Ita ta,
men ut is qui dotare tenetur cogatur ere alieno deducto: & deducto ne egeat dotẽé
dare conſiderata dignitate & officio ut honeſte uiuat arg.l.maritum. ff. ſol. matr. a.
fortiori. & quibuſdam aliis rationib. eleganter illic digeſtis. Alius eſt qui traditur
ab eodem in conſ. xxii. ubi ait patrem debere iterum dotare filiam ſi dos fuerit non
dolo: aut culpa:ſed caſu perdita ex ſententia bart.in. l. ſi cum dotem. S. ſolutum. f.
ſol. matr. balĩ auct. quod locum. C. de col. ſic extendit illud ad patronum eccleſſe
que dotem perdidit: ut rurſus dotare teneatur: aut ius patronatus amittet: ut ſcrib.
uoluere in. c. ſi plures. xyi. q.yii. arg. illius tex. Alius eſt per eundem traditus in cõſ.
xxxyiii. ad fi. ꝙ conſenſus aut ratiricatio facta per uxorem in preiudicium dotis p
ſumitur ob reuerentiam mariti et metum facta glo.in.l.i.S. que onerande.ff. quar.
re. actio. non dat. Ita card. in. c. cim matrimonii de off. deleg. Vnde eſt cautella utãĩ
inſtrumentis adiiciatur clauſula tollẽs metum:et renũtiatio exceptionis metus et
cuiuſlibet alterius. Alius eſt quem tradit Alex. in conſ.xxiii.uol.i. col. iiii. Nam dos
ob delictum mulieris non acquiritur fiſco: niſi ex qninq; delictis enumeratis in..·
quinq; legib.fl.de bo.damn.et nõ memit Alex.eas leges etiam marito non preiu /
dicare quin agat cõtra fiſcũ ut in.l.ſeqenti. Alia remitto, nam dotis materiam om

nem non uno:ſed uariis locis hoc tit. tracttabo.

CS. Non eſt nouumut que ſemel utiliter conſtituta ſunt, durent:licet ille ca
ſus extiterit. a quo utiliter recipere non potuiſſent. “
CGloia declarat per exempla quedam. inter que citatur. l.plurib. S. & ſi placeat. .
exiſtimo.fſ.de uer.obl. in quib. tradit᷑ contraria reg. Nam illic actus impertectus ui
tiatur ſi ad eum caſum peruenerit: a quo incohari non potuit. Habes de hac re per
Dy.& ſcrib.in reg.factum legitime.hẽs hic abunde per A.lb. hẽs clare per bart.i.d.
S. & ſi placeat. illic per Io. de imo. & franc. Aret. ſed per theoricas prolixas: & impli/
catas quaſdam diſtinctiones. que nõ admodum benea lectore: nec ꝑuo negocio
concipiuntur. Vnde alio ordinetrademus hanc materiam per concluſiones. Pria
concluſio.ubi ſuperuenit defectus precipue finaliſq; cauſe tendens in eum finem:
in quem ipſe actus tendit nõ uiciatur actus. Exẽplũ in.S.e contrario de leg.l.uer/
bis ad.l.falſidiam.ff. ubi ſi debitor in diem: aut ſub conditione legauetit creditori
Pure id quod debet: ꝗuis coditio uiuo teſtatore cuenerit ualet legatuimaquia ſemel

eanlliu: Del: urbai dainceuſd rea i legatum ualeat, eſt quia affen le,
gatario cõmodum ut in. d. . econtrario iliic inutile eſt legatum: per quod nihilam
plius hẽt cauſe defectus tẽdit ad eũ finẽ ad quẽ ipſe actus.i. purificat debitũ ſicut
facit legatum. quare non uitiat actum. quia non poſſet repugnare actui cum eod 6„
tendat. Sic in. l. uerbis ubi legatur id quod ſub cõditione debebatur ciuitati nõ ir
ritum ſiet legatum ſi uiuo teſtatore cõditio ensteriridemeſtubinontemdere ad
eundem finem: aut effectum: ſed eſt huiuſmodi ut conſentientib. his qui contraxe
Bard da enper a⸗ ſciẽdum.S.ultimo.ff.qui ſatiſd. cog. ubi poſſeſſor di
citur is qui tempore cautionis petite poſſidet ꝗquis poſtea deſierit poſſidere ſicut
nõ prodeſſet poſſeſſionem poſt cautionis tempus adeptum ellarlen
nis tempus inſpicitur in his ſtipulationibus pretoriis que neccfſitateinrponun

tur non ex uoluntate contrahentium. Fallit ubi uitiaret ſi conttahentes uellent. I.
urannius. uer. ſed cum duo.ff.de fideiuſ. ubi ſi duo ſint correi debendi in ſolidum
titio: quorum alter decelſit. eiq; titius crediror heres extitit ſucceſſione cõfunditur
obligatio ex perſona mortui etiam quoad fideiuſſores: quia ſi uellent ſtare obliga

tionem non poſſet. quia ipſe ſibi ipſi obligatus eſſe non põt & res ad eum caſum
peruenit. & cetera. Secunda concluſio ex bar. colligirut in cauſa materiali: ut ĩpſe
in eo.S. ſcribiubi ſuperuenit defectus cauſe materialis uitiat actum. l inter ſtipu. S.
ſacram. fl. de uer. ob. ubi ſi res ſacra uendatur, non ſuſcitatur uenditio deficiente
cauſa. i.re effecta prophana: ſicuti ſi uẽdatut prophana: & poſtea ſine facto uẽdito

ris efficiatur ſacra liberatur uẽditor. Alia duo cernrlattadunter illic per glo.in. .
& ſi placeat. quam concluſionem lIo.de imo.ait eſſe ueram: ubi obligatio erat con
tracta ad ipſam materiam. aliter atq; ſi ad aliud ratione materie: ut in. L. quecũq; ff.

de actio. & oblig. ubi actiones competentes mihi ex perſona ſerui: ut.l.aquilie iniu
riarum. & his ſimiles non expirant eo morntuo manumiſſo uel alienato. Tentia

concluſio eſt in cauſa efficienti: ubi ſuperuenit defectus cauſe efficientis ut puta ꝑ

ſone: & actus perfectus erat non uitiatur. patre furioſo. ff.de his qui ſui uel alie.

iu.ſunt.l.cecus.ff. de iudic. ubi nec furor ſuperueniens eximit filios ex patria pot.
nec cecitas ſuperueniens adimit iudicandi poteſtatem. quod declarat lo. de imo.ẽt
ſi non ſit omnino conſumatus: ſed hẽt conſequentia ex cõſumato actu ut in. d.l.
patre. ubi etiam procedit ad filios natos poſt furorem ex matrimonio ante contra
cto: & ad.l. cecus. ait eſſe rationem quia non põt ſequi abſurdum in iudice qui põt

iubere ut ſcribatur ſententia per literatum: & expediri omnia per alium ſicut iudex
illiteratus admittitur. I. certi iuris. C. de iudic. Aliud ubi redundaret in abſurdũ ut
in. l.i. . caſum. ff. de poſtul. quia non poſtularet cum decore & honeſtate. Hec con
clõ uiget ẽt ſi acctus nondum erat conſumatus: & ſuperuenit defectus cauſe effi
cientis ſine delicto perſone.l.is.cui bonus.ff. de teſta. glo.in. li. S. euenit. ff. de bo.
poſ. ſecundum tab. Aliud ſi cum delicto: utin. l. ſ in mettallum cirata per gl. huius
.Al. ff. de üs que pro non ſcriptis habentur. illic teſtamentum ante interdictionẽ fa/
ctum nõ reſcinditur per interdictionem bonorum hic poſt teſtm̃ factum e
us: uel heres damnatus eſt in metallum extinguitur legatum per hanc regulam.
que illic traditur huic legi contraria. Infero ex priore exemplo prodigalitatem
non effe delictum qui precipue ipſum prodigum affligit non alium: nec eſt ui⸗
tium punibile ut loan. deimo. ſcribit. unde non reſultat abſurditas. Quarta
& poſtrema concluſio eſt in cauſa mixta:ubi ſuperuenit deſectus miſtim in cauſa
