bit ſolum locũ in eccleſia conſtãtinopolitana:⁊ alio mo
do poteſt continuari ad aur.hoc ius poꝛrectum:⁊tũc ha
bebit locũ in qualibet eccleſia:⁊ melius erit modo ad qð

☛

dixi in ſummario.⁊ rõnem aſſignat glo. ¶ Op. de · S· ſin

aũt. in aut᷑.de ſanctiſſi.epiſc.So.vt glo.et eſt vera.ar.l.ſi
in emptione ·S· penul.ff.de ↄhen.emp.ſᷣm vnã lecturam.
¶ In glo. q i ncipit vel a finibus.in fi.in.S.ſinautẽ.ꝓbat᷑
hoc ſcõm facit.l.ſi in emptiõe·S.penul.ff.de ↄhen.emp.
Ad ditio Alienatio rei eccleſiaſtice incõmutabili
4 ter pꝛohibetur fleri in economuʒ ipſius
eccleſie vel eius conſanguineũ / ⁊ facit quia pꝛelati eccle
ſiarum non poſſunt infcudare bona eccleſie ſuis conſan⸗
guineis glo.ſingularis in.c.j.ſi de inueſti.lis oꝛiatur ĩter

dñm ⁊ vaſſalũ.in vſi.feud.⁊ hoc de iure. Pe ↄſuetudine
vero que pꝛeualet poſſunt hodie pꝛelati ĩfeudare ſuis cõ
ſanguineis quod intelligo dũ tamen conſuetudo non ſit
eccleſie dãnoſa:qꝛ tunc non valeret ↄſuetudo infeudan⸗
di. vt.in.c.j.⁊ fl.ex de conſue.verũ tñ quando conſangui
nei pꝛelati ſunt idonei poſſunt pꝛelati de iure eis bona ĩ⸗
feudare ſᷣm Bal.inloco.S.alleg facit.in ſiłi qdð no.ꝑ glo.
in.l.illud.j.eo.ti.bar.in.l.cũ quidam.de lega.ij.ff per do.
abba.in.c.vt ſupꝛa.de reb.eccle.nõ alie.vbi tenet contra
opinionẽ legiſtarũ ꝙ indiſtincte pꝛelatus poſſit contra⸗
here cũ conſanguineo.adeo ſᷣm Bar.hic dicẽtẽ ꝙ pꝛela⸗
tus põt alienare infceudando bona eccleſie ſuis conſãgui
neis ad tempus.vt puta advnã generationẽvł plꝰſecꝰ ſi
concederet perpetuo vt hic. In conſanguineis autẽ pau
peribus poteſt abbas vel aliꝰ pꝛelatus emphiteoſim per
hetuam vel feudum dare.ita no.dicit Jac. de bel.in.j.cõ
ſti.feudoꝛum in pꝛin.⁊ ibi multa allegat.quod eſt menti
tenendum pꝛo pꝛelatis ⁊ abbatibꝰ Bar.hic.⁊ vide Pe.
de ancha.in. c.j.de exceſſi.pꝛela.
Pe i res Accipiens titulo non gratuito
ENNB H rem eccleſiaſticã contra foꝛmã
8 Lllegis / rem reſtituit /⁊ ꝑdit qð dedit. Accipiẽs
titulo lucratiuo:reddit qð accepit et tmdẽ de
ſuo. h. d. Iſta aut. cadit rer ſcðᷣa parte legis iubemus.
⁊ hec ſola eſt punitiua. Ad euidẽtiam eſt ſciendũ ꝙ con⸗
tractus factus ſuꝑ rebus eccłiaſticis contra foꝛmã.il.eſt
ſᷣm qð aliquis/qꝛ eccleſia retinet pᷣcium ac ſi teneretotra
ctus:⁊ eſt ſᷣm qð melius /qꝛ eccleſia reuocat rem tanq;
cõtraria non teneant. Item ſᷣm quod aliquis / vt ſi agat
emptoꝛ ̊ yconomum ſi non fuit in dolo. Diuide in q̃t⸗
tuoꝛ partes:qꝛ pꝛima loqᷣtur in alienatione facta ti non
gratuito vſq; ibi.donatariꝰ. Ibiloquit᷑ in alienatione fa
cta ti.lucratiuo vſq; ibi credita. Ibi loquitur in ↄtractu
pignoꝝ vſq; ibi.emphiteoſis. IJbiloqᷣtur in cõtractu em
Pitcſie Er tex.reſtituat qꝛ ſᷣm id cõtractus eſt nul⸗
SLActionem qꝛ ſᷣm eam cõtractus eſt nullus Aliena⸗
uit quia ſᷣm hoc ↄtractus eſt aliquis. ¶C Op.ad fl.l.jde
aut᷑.qui remj.e.vbi ſolũ ꝓ pᷣterito ſoluit tẽpoꝛe.So.hic
delinquit hendo:ibi nõ ſoluẽdo.vt glo.ſ Itẽ quero an
ſit contractus.vt qꝛ caſus erat ꝓhibitus alienationis et
tunc dicitur ᷣ.l.Aliqñ impugnatur foꝛma cõtractus:vt
quia alienatio eſt ꝑmiſſa ſed debet fieri certa foꝛma / q̃ ſi
non ſeruatur tũc contractus ðꝛ pꝛeter legẽ.i.pᷣter foꝛmã
datam a lege.⁊ hoc facit pꝛo opi.mar.que repꝛobat᷑ſ.de
legi.l non dubium:in glo.q̃ incipit vt fideiuſſoꝛ. ¶ Que⸗
ro ergo an hec lex habeat locũ ſiue ſit cõtractus cõtra le
gem / ſiue pᷣter legẽ: Et dico ꝓꝙ ſic.nec dicit gl. ꝙ emptoꝛ
agit contra yconomũ etiã ſi ſit emptoꝛ in dolo quia do⸗
lus yconomi pᷣponderat:⁊ male dicit qꝛ qñ dolus cõmit
titur reſpectu vnius:alter cuius reſpectu non commit⸗
titur nõ poteſt de dolo obijcere:vt.l.fulcinius:S.:ꝙ ſi ad⸗
uerſus.ff.ex qui.ca.in poſ.ea.et.l.eum qͥ.de iiurijs.mõ ita
eſt ꝙ ẽptoꝛ nõ ↄmiſit dolũ.reſpectu yconomi ĩmo eccłie
ergo ipſe nõ poteſt de hoc obiicere ſed eccleſia/nec etiaʒ

dolus cõmitti potuit in yconomum qꝛ fuit ſciens:vt.l.j.

ff. de actj.emp.⁊ glo melius dicit in coꝛpoꝛe. Item nec

eſt verum ꝙ inſubſidiũ cõtra eccleſiã q̃ hoc ſibi imputet:
qꝛ participauit ↄtractũ:vt.l.et elegãter in pᷣn.ff de dolo.
et ideo plene dic vt dixi.S.eo.l.iubemus·S. ſane.i¶ In gl.
q̃ incipit vel qꝛ nõ.in fi.ibi.dolo emptoꝛis.qð nõ eſt verũ
quia emptoꝛ non ↄmiſit dolum reſpectu yconomi ſed ec⸗
cleſia ar.l.fulciniusS ꝙ ſi aduerſus.ff. ex qui.cau.in po.

ea.et.l.eum qui.ff.de iniur. Item qꝛ yconomꝰ fuit ſciens
vt.l. j. in fl. ff. de act. emp.¶ In ca.glo.in fl. ibi.l.ft. in pꝛin.
qð non eſt verũ niſi q; emptoꝛ ingnoꝛauit ius ⁊ factũ:vt

S.e.l.iubemus·S. ſane.
Add itio Zaaant reſniel ſecundaʒ parteml.co
dicis non vt coꝛrigat ſedvt addat.⁊ dũ

dicitur hic ꝙ emptoꝛ rei eccleſie non obſeruata ſolẽnita

te cogitur reʒ cũ omni incremento eccleſie reſtitui actio

nem tamen ad pꝛecium quod dedit habet non contra ec⸗
cleſiam ſed contra ecconomum indebite vendentẽè vt hic
iure noſtro. Jure vero canonum non datur actio. vt no.
Bernar. gloſatoꝛ iuris canoni.in.c.ad audiẽtiã.ex.de re
bus eccle.non alien.cũ quo concoꝛdant ibi Gofre.⁊ In⸗
no. in. c.ſi quis.eo.ti.tamẽ ſᷣm Cet.de bella.per.in.l.fi ·S·
fi ij.cõmunia de lega.⁊ ſᷣm Cy.hic eſt dicendum ꝙ ſi em⸗
ptoꝛ fuit bone fidei ꝙ recuperat pꝛeciũ ab ipſo economo

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

ſi eſt ſoluendo alłs in ſubſidium ab ipſa eccleſia. Si vero
emptoꝛ male fidei fuerit nullo modo pꝛeciũ recuperabit
imputet ſibi quare nõ fecit ſibi optime caueri vt in.l.ſi fũ
dum. de euic ·j.ne ſic ex ſuo dolo commodũ repoꝛtet.vt.ĩ
l.plane.ff. de lega.j.⁊ in.l.itaq;.ff.de furt.ſᷣm cy.⁊ bal.hic

ita tenet Panoꝛ. in dicto c.ſi quis.S. allega.in fi.colum.
Jo.and.in dicto.c.ad audientiã.S.alle.⁊ ibi Panoꝛ.gl.

ad hoc no.in.c.vulterana.xij.qij.⁊ iſta teneas nevacilla
re videaris.et eſt cano.hec aut.in.c.hoc ius.x.q.ij.

ℳ 1

8 poteſt dari in perpetuã emphi⸗
teoſim: ſeruata tamẽ foꝛma ⁊ penſione que da⸗
E tur in his autẽticis.h.d.cũ aut᷑.perpetua.jco.
Ad euidentiam eſt ſciendũ ꝙ iſta aut᷑. videtur dicere
ꝙ per eam ſit conceſſa perpetua emphiteoſis in coꝛpoꝛe

vnde ſumitur:ſicut appoſitũ:⁊ ideo ſupple vt gl.Diuide

ſic quia nec domꝰ pꝛo noxa locatur in perpetuaʒ emphi⸗

teoſim cuius fructus ad nichilũ vel ad modicũ eſt reda⸗

ctus.i.coniunctus vt penſio incipiat pꝛeſtari a tẽpoꝛe cõ
tractus:⁊ tunc loqᷣtur aut᷑.ſi quas.vſq; ad ver.aut pꝛius
Aut pẽſio debet pꝛeſtari a tẽpoꝛe refectiõis ⁊ loquit᷑ ver.
aut pꝛius vſq; ĩ finẽ/ Aut locatur res non ruinoſa ⁊ ſi eq
bona ſicut quando peruenit ad eccleſiam ⁊ loquit᷑ aut᷑. ꝑ.
petua.ĩ pᷣnc.vſq; ad ver.aut ſi ob cladeʒ. Aut res non eſt
ruinoſa ſed minutus eſt fructus cũ deuenit ad nullũ fru⸗

ctum vel parum.⁊ tunc loqt᷑ verſiculꝰ aut ſi ob cladẽ.vſ⸗

q; ad ver.ꝙ ſi res.⁊vſq; ad ver.ea tamẽ.ibi traditur que⸗

dam regula circa res in emphiteoſim concedendas vſq;

in fl. ⁊ hoc eſt verius. Iſta aut᷑.loquit᷑ ſuper vltima par⸗
te legis codicis ⁊ eſt permiſſiua ſicut ⁊ omnes ſequẽtes.
¶ Ex tex. in tertiã partẽ ſoluendam fʒ ꝙ colligitur in
coꝛpoꝛe in·S · ſi vero quedan. 1 1. cod
2ððð a aut᷑.reſpicit vltimã partem.l.codi
Additio. laaut eſpict elrimaß

.·cis non coꝛrigẽdo ſed addendo ſᷣm cy.
hic. ct vide hic bal.de materia renouatiõis et per cano.

in.c.j. ex de pᷣca.vbi dicit panoꝛ.ꝙ renouatio pᷣcariaꝝ eſt
potius de cõſuetudine loci q; de iuris dippoſitione: nam
Him ius non eſt neceſſe renouare vt videtur tex.in c.pᷣca⸗
rie.x.q.ij.et dicit abbas/qꝛ renouatio dʒ fieri per pᷣlatuʒ
vbi hoc habet conſuetudo qð intelligas ſᷣm panoꝛ.in di.
c.j. de pꝛeca. qñ conſuetudo loci vbi res agitur ita ſe hʒ.
Et nota ex hoc ꝙ cõtractus cenſetur initus ſᷣm cõſuetu⸗
dinem loci qð melius ꝓbatur in.l.qð ſi nolit ·S·qui aſſi⸗
dua.ff. de edili.edi.et in.l.ſi fundus.ff de euict.⁊ in.:.cir⸗
ca·j.loca.Vñ ĩ ſimili: ſi in ſtudio eſt cõſuetudo ꝙ doctoꝛ
poſſit ex cauſa legere per ſubſtitutũ licʒ hoc nõ fuerit de⸗
ductum ex ↄtractu·i tẽpoꝛe quo doctoꝛ fuit ad regentiã
receptus:nihilominꝰ tñ poteſt doctoꝛ ſubſtituere:qꝛ qð
habet cõſuetudo videt᷑ appoſitũ in contractu:⁊ ita obſer
natur in vniuerſitate adegaueñ.vbi ↄſueuerũt doctoꝛes
legere per ſubſtitutũ:et ibi ego pluries ꝑ ſeptẽnium legi
vt ſubſtitutꝰ do.anſelmi reynaldi.aliqñ loco dñi nicolai
adam.multotiẽs loco dũi michaelis paſſini.necnon per
annũ cum dimidio loco dñi ludouici de honue.doctoꝛũ
in facultate leguʒ regẽtium:⁊ ita aliquibus vicibꝰ legi lo
co dñi egidij de cõmers.vocativulgariter lãglade:regẽ⸗
tis ĩ facultate iuris canonici offi.reuerend.cardinalis de
luſaburgo epᷣi cenomanenſis qui in eius abſentia a pᷣdi.
vniuerſitate andegaueñ.receptꝰ per ſubſtitutũ legit:ma⸗
ius vero ꝓficuũ dicte vniuerſitati faceret ſi ipſemer do⸗
ctoꝛ pñaliter eſſet /et ibi ego ſtipendiatus a dicta vniuer⸗
ſitate octo annis oꝛdinarie iteratis vicibꝰ in die in iure
ciuili legi. . G

= Erpetua. Curlobaggergge yl⸗

culus legit᷑ tribꝰ modis mo

æ zre aut᷑.ſi quas. ſed dic ꝙ hic loqtur qñ res non
⸗teſt rumoſa: ſed eſt minutus fructus aliquãtulũ
⁊ ideo hic nõ fit aliqua mercedis diminutio/qꝛ multũ di
minuta eſt/ nec eſt veriſimile ꝙ ſemꝑ ſtetiſſet:ſed ꝙ redi⸗
bit ad ſolitos fructus.ergo ſic minuta ſemel nõ debet am
plius minui in pᷣiudicium eccleſie:qꝛ nõ debet addi affli⸗
ctio.Sed.S.in pꝛin.aut᷑.nõ erat diminuta in aliquo:et ſic
cum ecckia nullã diminutionẽ ſit paſſa ⁊ ↄcedat᷑ vt ſextã
partem penſionis poſſit minuere. ¶ Op.ꝙ nõ minuatur
penſio:vt.S.aut᷑.ſi quas. Huius timoꝛe ſunt hic tres lec.
vna eſt hic.glo.q̃ concoꝛdat ceas.ſed tu aliter cõcoꝛda:qꝛ
aut res deuenit ad modicũ fructũ:vl titulũ ⁊ loqᷣtur aut.
ſi quas.⁊ eius diſtinctio.aut res nõ deuenit ad modicum

. quas Ruinoſa non ruinoſa eccleſia

¶ VOp. ꝙ per triẽnium debeat expectari. vt.l.ij.de iure

fructũ / vel nullum ſed eſt minutus fructus ⁊ tũcloquitur
hic.qꝛ debet locari ſᷣm pᷣſentem leſionẽ ⁊ non fieri aliqus
diminutio ſufficit ꝙ ſemel diminuta eſt: vnde ampliꝰ in
dãnũ eccleſie diminui nõ dʒ nec addi afflictio.vt nõ.in
coꝛ.de non ali:S.· qꝛ vero leonis:·j.⁊ ibi eſt de hoc veritas
Alia eſt opi.do.mar.dicentis ꝙ aut duninutio fit ob rui⸗
nam ⁊ habet locũ aut᷑.ſi quas.aut ꝓpter cladem.i.infoꝛ⸗
tuniũ:vt qꝛ demũ deuote vadũt per domũ illam: et ideo
nullus vult habitare:⁊ tunc hʒ locũ hic vᷣſiculus.¶ Iteʒ
op.ꝙ per aut᷑.iſtam nõ concedat᷑ ꝑpetua emphiteoſis cũ
in coꝛpoꝛe denegetur:vt in coꝛ.de non alie · S· alienatiõis
in pꝛin. So.vt glo.qꝛ verbũ ꝑpetua non ſumit᷑ ex eodem
coꝛpoꝛe expone ꝑpetua ·i.qᷓ;diu penſio ſoluatur:⁊ ita pu⸗
to ꝙ hic ſumat᷑ ꝑpetua:licet alij multis modis exponãt.
Item op. ꝙ deterioꝛ ſit cõditio eccłie q; pꝛiuati:quia
pꝛiuatꝰ qñ eſt bona res nihil remitteret /ſed eccłia remit
tit ſextam:vt in pᷣn.huius aut᷑.So.vt glo.et male qꝛ eius
ſolutio nõ ꝓbatur in coꝛpoꝛe/nec ẽ de mẽte ter. Et ideo
dic ꝙ; hec aut᷑.nõ dicit ꝙ yconomꝰ debeat remittere ſex⸗
tam partẽ:ſed ſi velit diminuere penſionẽ non poteſt niſi
ſextam cũ pꝛiuatꝰ totã poſſet remittere. vel ſaltẽ vſq; ad
dimidiã:vt.l.ij.C. de reſcin.vendi.⁊ hic eſt fauoꝛ eccleſie
⁊ ↄceditur hoc yconomo ꝓpter certitudinẽ quã habʒ de
habendo in anno tm̃ noie pẽſionis.poſſent em eſſe multi
caſus in coꝛpoꝛe ꝙ nõ habet cos fructꝰ:vt habet aut᷑.lo⸗
cabit ergo yconomus qᷓ;tum poterit/ſed ſi velu diminue
re poteſt vſq; ad ſextã ⁊ nõ plus alłs ↄtractus non tenet.
¶ Itẽ op.de · S.· ⁊ in coꝛpoꝛe de ali.in emphi.So.vt glo.
In glo.q incipit.i tertia.ſed dic determinari melius in
coꝛpoꝛe(ſcʒ per aut᷑ perpetua)de non alie·S. quia vero
pſone. In glo.que incipit.ſcʒ ad plus.ibiloca.⁊ cõduc.

l.q̃ro.S. j.ſed loqᷣtur in ſimplici colono.hic in emphiteoti

co vbi nulla ſit remiſſio:vt. de iu. emphi.l.j.dic ergo ꝙ
colono põt pꝛiuatus remittere quãtum velit:eccłia non
niſi ſextã.¶ In glo.qꝗᷓ incipit nũc loqᷣtur in ft.ibi ſi q̃s rui
nas.Mõ eſt verũ.qꝛ ĩmo dic ꝙ in aut᷑.ſi quas deuenit ad
nullum fructũ vel paucũ /hic nõ.ſi eſt aliq;tulũ diminutꝰ
fructus.i¶ An glo.q̃ incipit.i.vt tm̃.ibi vel hic quãdo ali⸗
quos habẽt.hec vera ſᷣm dñm mar.Ael ibi eſt duninuta
ꝓpter ruinam.hic ꝓpter cladem.i.infoꝛtunium. Sed pᷣ⸗
cedens verioeoor.
Ad diti 0 Canoniſat᷑ in ca.hoc ius x.qij.idẽ aut᷑.
.· ſequens.ſed ⁊ ꝑmutare.cum duabus ſe⸗
queñ. Vnde in materia iſtarũ aut᷑.in caſibus in quibꝰ de
iure tenet reruʒ eccleſie emphiteoſis tpᷣalis ad gñationẽ
vel ꝑpetua vt diximꝰ in aut᷑.qbuſcũq;.S.eoð.Si qratur
vtrũ moꝛtuo emphiteota ſiue feudatario in caſu in qͥ de
iure traſit in ſucceſſoꝛes ſit recognitio neceſſaria vt dica⸗
camus ꝙ ſucceſſoꝛes dicant᷑ venire ad recognitionẽ:Et
dicẽdũ eſt ꝙ ſic q̃ttuoꝛ de cauſis. Pꝛima:qꝛ inſtrumẽtũ
infeudationis eſt multum antiquum. vnde indiget reno⸗
uatione tex.glo.⁊ ibi bar.in· S./j.de here.et falci.col.j.vt ĩ
ſimili dicunus in pꝛiuilegijs:in.c.olim ex.de pꝛiuil.vide
que diximꝰ in.l.pꝛiuilegia.S.eodem. Scðdo fit renouatio
ſi fuit dictum ⁊ conuentuʒ inter partesS.neq; illud.⁊ ibi
glo.oꝛdina.in aut᷑.de non alien.col.ij. Tertio vbi oꝛit᷑ ne⸗
ceſſitas quia ita eſt conſuetum vt renouatio fiat ⁊ aliqᷣd
dño ſoluatur.l.dñi pꝛedioꝛuʒ.ad.l.falci.Quarto fit reno
uatio ratione tollende obſcuritatis ⁊ pꝛobatiõis difficul
tatis quia termimi ignoꝛantur:ideo inſtrumentum eſt re⸗
nouãdum vt tollatur ambiguitas finium ar.l.cos. finiũ
regundo.⁊in.l.lucius.de acti.emp.Quinto fit renouatio
ratione mutate ſucceſſionis tam vniuerſalis qᷓ; particu⸗
laris. Et nota bene iſta:quia alibi non reperies ſm bal.
in aut᷑.ſi quas ruinas.S.eodem ⁊ ibivide in.ij.colũ.
S Ed et Cum pꝛuncipe permutat ecdleſia huius
- L au ſonne trvatd dor dicit.
PERm QAui non ſoluit debuũ canonẽ
Bi rem. eccleſie per bienniũ cadit a iu⸗
Are ſuo:pꝛo pᷣſenti tpᷣe et futuro penſionẽ ſoluit

Ap̃ᷣteriti tẽpoꝛis non futuri.h.d.

emphi.So.vt glo.Cõtra quã op.ꝙ idem ſit in eccleſia ⁊

puato:vt.l.quero.et.l.aſſiduũ.ff.loca.Sol.dicunt quidã
ꝙ aut eſt actum vt non expellantur et poteſt tantum ex⸗

pelli poſt triennium:aut nil eſt actum ⁊ tunc poſt bienni⸗

um: vt hic. Tu dic. ꝙ aut loquimur in cccleſia et ſerua

legem. ſ. ſ non ſoluit ꝑ bienniũ poſſit expelli.aut loqui⸗

De BGacroſanctis Eccleſiss. Fo. XIIII.

mur in pꝛiuato ⁊ tunc aut pꝛiuatꝰ vult reijcere nõ ſoluẽ⸗
tem a eenti vſu rei/a poteſt ſtatim cũ nõ ſoluit penſionẽ
quã debet:vt.l.ex cõducto.ff.loca.⁊ ↄdu.⁊ ſic pot intelli⸗
gi. l. cũ ſoluerit.ff.de diſtrac. pig.⁊.l.cũ dñiff.loca.autvo
lo ipᷣm repellere a toto iure ſuo ⁊ tunc aut ceſſauit biẽnio
et cadit a iure conductionis / non emphiteoſis.aut ceſſa
uit triennio ⁊ cadit ab omi iure ſuo:vt.l.ij.de iure emphi.
cum ſimi.¶ Itẽ op.ꝙ ſoluat etiã pꝛo tpᷣe futuro penſionẽ
vt.S. e.aut᷑.qui res.So.vt glo.¶ Item op.ꝙ eccleſia non
debeat locupletari cum aliena iactura.So.hoc cõtingit
ꝓpter delictũ ſoluẽtis.¶ Querit Go.d ſi vno nũmo lo
cauit:⁊ attende quia quotidie ſic fit.eccłia habet rem va
lentẽ centũ ⁊ dat in emphiteoſim vt ſtatim recipiat ſexa⸗
ginta ⁊ pꝛo reſiduo ſingulis annis dʒ recipere vnũ num⸗
mum ⁊ iſte cõtractus eſt ĩpꝛobatus a.l.vt in aut. de non
alie · S. lex itaq;.ſed de cõſuetudine eſt admiſſus. VUñ ſᷣm
conſuetudinẽ ꝓcedit q̃ſtio ᷣm leges nõ.et arguit glo.q;
ꝓpter teſtationẽ cadit a iure ſuo:poſtea arguit ꝙ nõ duo
bus argumẽtis. Pꝛimo:qꝛ de modicis nõ curat᷑. Scðo:
qꝛ hec aut᷑.non reſpicit hũc ↄtractũ: et a iure ſic ĩpꝛobat᷑
licet de cõſuetudine ſit admiſſus et ideo pena huiꝰ legis
nõ adaptatur ad caſuʒ iſtũ ⁊ de ipſo cogitatũ nõ erat: vt
ar.l.qui cum tutoꝛibus.et.l.aquiliana.ff. de tranſactio.⁊
hac vltima rõne puto verũ hoc.ſed pꝛimũ argumẽtũ nõ
ꝓcedit:quia quedã ſunt minima/qdam reſpectu alteriꝰ
ſunt magna ⁊ de his bene curatur. ſicut dicimꝰ in co qui
erat in articulo fidei ⁊ leui qꝛ per reſpectũ ad deum non
eſt leue ideo ita punitur /ac ſi in magno erraret/ſic etiam
in liberto /qui iniurias leues facit paterno:vt.l:.ij.i.de li.
⁊ eo li.ſic eſt hic qꝛ licet vnus ſit modicũ in ſe eſt tñ ma⸗
gnum reſpectu pᷣſcriptionis quã interrũpit ſcʒ totiꝰ rei:
ſed ſcdᷣa ratio eſt bona. ¶ Querit glo.quid ſi vna eccłia
habzʒz ab alia? Et dicit idẽ ⁊ allegat.l.fi de fru.⁊ li.ex pen.
Sed certe illa ꝓbat oppoſitũ ⁊ non puto ꝙ eccłiavtatur
puilegio 5tr aliam ⁊ cũ ſint in pari cauſa melioꝛ condi
io erit leſe.
. Ii Iſta aut᷑. addit ſicut alie ſᷣm cy. hic et
Ad ditio. adde inq;tum tex.noſter hic dicit cõdu
ctam vel emphiteoſim.⁊c.ex quo apparet ꝙ inter emphi
teoſim ⁊ ↄductionẽ eſt differẽtia de quo per glo.⁊ doc.in
l.jꝗ. de iur. emphi.⁊ in · S. adeo.inſti.loca.et dic in effectu
pm bal. in. c. littere.iij.colũ.de dila.ex.quicqͥd dicat io.de
ymo.in.c.j.⁊ in.c.ad audiẽtiã.ex.de re.eccłie nõ alie.vbi
dicebat nõ eſſe differentiã in effectu inter iſta ſed tantum
in nomine vt dicebat io.fabꝛi in.l.j colũ.jij.de iu.emphi.
tamen vt dicit bal. ꝓpꝛie emphiteota eſt qͥ ſoluit modicũ
cenſum in recogni.dominij non habita recompenſatiõe
fructuum quos percepit:vt declarat bar.in dicta.l.j.de
iure emphi.et hec emphiteoſis.Sed ille qui impꝑpetuum
ſoluit tantum omni anno.iuxta recõpenſationem fructu⸗
um appellatur conductoꝛ:⁊ ſic iſta eſt eminens differen⸗
tia inter pꝛedicta.et ſubdit bal.ibi.verbum ſolẽne ꝙ licet
emphieoſis eccleſie non tranſeat ad extraneos heredes
vt per glo.et doc.in.l.etiam.in pꝛinci ff.ſo.matri.tamen
locatio perpetua rei eccleſiaſtice trãſit ad extraneos he⸗
redes quod eſt multum notandum fm iaſo.hic pꝛo limi⸗
tatione glo.et ſcriben.in dic.l.etiam.vbi nemo tangit.

¶ Item ex pꝛeð.reſultat differẽtia effectualis.NHam em⸗

phiteote ꝓpter ſterilitatẽ vel interitum partis rei nõ fit
remiſſio penſionis ex quo modicum ſoluit non habita re
compenſatione ad fructus quos percepit.l.j.vbi bar.et
doc.in.l.j.de iure emphi.ſglo.⁊ doc.in.c.potuit.de loca.
ſecus eſt tamen in conductoꝛe ꝑpetuo cui pꝛopter ſterili
tatem debet fieri remiſſio penſionis iuxta.lʒ.ſivero in pᷣn.
ff. loca.et.l.licet.et.l.excepto.j.loca.et ita tenent in ſpecie
cy.⁊ bal.in dicta.l.j.de iure emphi.pe.de ancha.et ymol.
in dicto.c.potuit.fran.de aret.concil.lv.incipieñ.in cau⸗
ſa mihi pꝛopoſita. au.de caſtro concil.liij.incipicñ.qꝛ
exceptiones.⁊c.Scðdo inq;tũ in iſto tex.dicitur ꝙ emphi
teota vel colonus eccleſie pꝛopter deterioꝛationem rei
poteſt expelli a iure quod habet. adde idem eſſe in colo⸗
no pꝛiuati.l.quero.S.inter locato.verſiculo hec vt opoꝛ⸗
tet colere.ff locati. idem eſt in vſufructuario dãnificãte
reʒ ſᷣm pau.de caſt. hic poſt guyl.de cu.hic ꝑ terx.in.l.hoc

ampliꝰ. S. fl.ff. de dã.infec.⁊ in l.cognouimꝰ.j.de colo.

mãci.li. xj. codicis.⁊ in.l.itẽ ſi fundũ.in pᷣn.ff.loca.qͥ eſt
tex.oꝛdĩariꝰ ad iſtð ꝓpoſitũ ſᷣm ia.hic.et dic̃.pau.de ca.
hic idem eſſe in vaſallo vel feudatario ꝓpter deterioꝛa⸗

tionem rei feudalis poſſunt expelli ⁊ ſimiliter ſi vaſallus
male tractat ſubditos ſuos poteſt expelli a iure feudi ar⸗
gumẽto l.j.ff.de his qͥ ſunt ſuivel alie.iur.que tñ.l.parum
vel nihil facit ad iſtud pꝛopoſituʒ ſᷣm iaſo.hic lʒ pau. illã
l.alleget tamen ꝓ pꝛimo dicto habes texĩ c.j.S. publici
latrones.in verbo inoꝛnate tractauerit ti.de pace tenen.
in vſi.feu.⁊ ibi dicit bal.ꝙ vaſſallus qui malevtitur feudo
deterioꝛando rem feudalem perdit ullaʒ:⁊ ibi allegat iſtã
qut᷑.ad hoc idẽ bar.in.l.diuoꝛtio·S.ſi funduʒ in fine ſolu.
matri.ff.innoc.⁊ ibi gemi.in.c.ad aplice de re iud. in.vj.
bal.in.c.fi.coł.penul.de iud.ex. Ita foꝛmaliter vult bal.iĩ
dicto · S· publici latrones.vbi dicit ar. huius tex.ꝙ ſi vaſ⸗
ſallus habet caſtrum in feudum ⁊ male tractat burgẽſes

caſtri dominus vt eſt in pꝛetenſo caſu rex poteſt eum mo

nere ꝙ eos tractet moꝛe debito ⁊ cõſueto.als poteſt ei au
ferre caſtrum quod eſt menti tenendum. idem tenet lu⸗
do.ro.in.l.diuoꝛtio ·S.ſi fundum ⁊ ibi alex.iĩ.ij.coł.ff ſolu.
matri.idem gemy.in.di.c.ad aplłice.S.ſed licet ꝑ illũ tex.
ibi.intellige tamen pꝛedicta dũ tñ trina pᷣcedebat moni⸗
tio per tex.iuncta glo.in.c.j.de mili.vaſſallo qͥ contumax
eſt.in.c.jG.ſ.de pa.iura.firman.⁊ in clẽ.j.de vi.⁊ ho.cle
ri.fa.c.ex litteris.⁊ ibi bal.⁊ alij canoniſte.ex.de cõſtitu.
⁊ in.c.fil.de vi.⁊ ho.cleri.⁊ ibi panoꝛ.Et nota ꝙ licet em⸗
phiteota eccleſie ceſſans per biennium ſoluere poteſt ex⸗
pelli:vt hic ⁊ in.c.ꝓpter ſterilitatem ⁊ in.c.potuit.de lo⸗
ca.tamen emphiteota qui incenſum quocũq; tempoꝛe ceſ
ſauerit:nũqᷓ; tamen poteſt expelli a re cenſuali: ſed tantũ
poteſt compelli ad ſoluendum.tex.in.c.conſtitutus ⁊ ibi
glo.magna in verbo.iuxta ratã in ver.vnde qncũq; tem⸗
poꝛe ⁊c᷑.ex.de reli.domi.quaʒ glo.inſequuntur oẽs cano⸗
niſte.ibi q̃ gl.eſt ad hoc ſingularis ſᷣm panoꝛ.in.c.fi.coł.
fl.ex.de cau.poſ.⁊ pꝛopꝛie.idem philip.frã.i.c.ad apłice.
in.iij.coł.de re iud.li.vj.pꝛedic.tenet innoc.ĩ.c.ad audi⸗
entiã de reb.eccle.nõ alie io.fab.in·S.adeo.inſti loca.bal.
in aut.ei qui.xv.coł.j.de bo.aut᷑.iud.poſſi.⁊ notes in ꝑpe
tuum ꝙ in dubio contractus cenſetur cẽſualis:vt puta di
citur in inueſtitura iſto modo abbas ſancte genouefe cuz
capitulo conceſſit tale feudum in perpetuum ticio ⁊ here
di.⁊ non dicitur nec fit mẽtio aliquo modo de emphiteo⸗
ſi tunc ſemꝑ dicet᷑ cenſualis:ita dicit albe.de roſa.ſe ita
de facto reſpõdiſſe in.l.ij.viij.coł.de iur.emphi.j.Et ad⸗
de ad materiam huius aut᷑.ꝙ pꝛelati nõ poſſunt infeuda⸗
re res que ſunt de menſa eccleſie:vt concludunt innoc.et
panoꝛ.in.c.vt ſuper.ex.de reb.eccle.alie.vel non.⁊ in.c.fi.
ex.·de feudis.Et que dicantur de mẽſa eccleſie vide glo.
notabilẽ ĩ cle.j.de exceſ.pꝛela.in glo.magna.in verbo ad
menſam:⁊ ibi de ʒabarel.per car.ĩ dicto.c.de feudis.⁊ ibi
Imol.doc.i cle.j.de reſcrip.ino.ĩ.c.ij.ex.de ſta.mo.⁊ idẽ
iaſo.hic in.ij.coł.in ver.fina.Sed ego quero vtrum va⸗ .
leat conſuetudo ꝙ pꝛelatus poſſit infeudare bona eccle⸗
ſie:dico ꝙ ſi alienatio eſt manifeſte dãnoſa eccleſie tunc
requiritur conſuetudo tanti tempoꝛis: de cuius contra⸗
rio non extat memoꝛia aut eſt manifeſte vtilis eccłie in⸗
feudatio ⁊ tunc pꝛeſcribitur ius infeudandi ſpacio.xxx.

annoꝛum aut eſt dubium:⁊ tunc requiruntur. xl. anni ita

concoꝛ.diuerſe opiniões glo.nico.de neap.⁊ iaco.de bel.
⁊ itavult bal.in effectu qᷓ;uis non ita clare ĩ.c.j.⁊ ibi iaco.
de aluero.in.vj.coł.verſi.ſed concoꝛdando omnes opini
ones.de his qui feudum daſe poſſi nnt zn ib. feudoꝛum.
W ec aut᷑.ſᷣm vltramontanos
S Ec vſus. potius venit confirmando qᷓ;
derogando:nam idem erat iure veteri vt col
ligitur in coꝛpoꝛevnde ſumiturvbi recitat᷑ ius
vetus codicis ⁊ hoc puto verum qͥcquid dicat glo.Ex
tex.iam dicram ſi vominin rranſ a die otmaeris. n
e . onationes in pias cauſas colla⸗
Llud te valẽt vſq; ad quingentos ſolidũ Inſinus⸗
Re Gſine inſinuatione ⁊ non vltra excepta imperiali tio an req;
Doonatione quevalet vſq; in infinitũ. Modo po rat᷑ in do⸗
ne ꝙ hodie eſt conceſſum etiam pꝛiuatis vt vſq; ad quin⸗ natione fa
gentos ſolidos poſſunt recipere ſine inſinuatione: vt.l.ſi cta aͤci⸗
quis argento /j. de donatio.an eccleſia poſſit recipere as cauſas
glo.ꝙ ſic.tu dic ꝙ non:quia lege non cauetur ⁊ erubeſci⸗
mus ⁊c̃.vt in aut᷑.de trien.⁊ ſe·S.ↄſideremꝰ.¶ Itẽ q̃rit gl. Donatio
anvalet donatio ſi ↄferat᷑ ĩ abſẽtẽ.Et circa hoc dic ꝙ aut facta ĩ ab⸗
ↄſideras legatũ aut donationè: ſi ↄſideras legatũ valet ſẽtẽ an vs
ſiue ſit pñs legatariꝰ ſiue abſẽs: qꝛ nõ refert cũ qͥ de ſupꝛe leat.
mis ſuis loquatur ⁊c̃.vt.ff. de le.ij.l.cũ prᷣ.Scũ donatiois

2

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis
ſunt ff. de tu. 2. cu. da. ab his. ¶ In glo. que incipit quãdo Venire Z

alius in fi.ibi ⁊ non economus.immo ipᷣe idem c obli⸗ factũ ſuuʒ
gauit vel alienauit repetet:quia ⁊ veniet contra factũ ſu⸗ an poſſit

et.l.non idcirco/de codicillis:aut conſidero donationẽ
⁊ tunc aut conſideras ius vetus.⁊ tunc erat neceſſaria ſti
pulatio:⁊ ideo inter abſentes nõ poterat fieri vt inſti. de
inutili ſtip·S· inter abſentes ⁊ de cõtrahẽ.⁊ comi.ſtip.l.
optimam.aut conſideras iura noua ⁊ m ea poteſt fieri
donatio nudo conſenſu vt dicta.l.ſi quis argentum.⁊ in⸗
ſti. de obli. ex conſenſu in fi.debet tñ fleri mediãte nũcio
vel epła:vt.l.labeo.ff.de pactis.
Ad ditio Iſta eſt bona lex ſᷣm cp.in pꝛi.⁊ qͥcquid
U.· dicatur hic in caſu iſtiꝰ.l.hodie põt do⸗
nari cuilibet vſq; ad quingentos aureos ſine inſinuatio⸗
ne in. l. penulti:j de do.ałs de iure communi in contracti
bus inter viuos locus eſt inſinnationi:vt hic ⁊ alijs vul.
iur. limita tamen iſtaʒ.l.⁊ dicas de ime canonico quo in
re valent donationes excedentes ſũmã quingentoꝛuʒ au
reoꝛuʒ facte eccłie a quocũq; flãt ſine imꝑatoꝛe vel pꝛiua
to.no· hoſt.et io.and.in.c.fi.de ſolu.fa.caſunt qͥ opes.xvj
q.iiij.in cle.ᷣfi.de deci.cum.ll.imꝑatoꝛũ ſuꝑ iſtis inſinua⸗
tionibus flendis nõ potuerunt eccłie pꝛeiudicare no.i.c.
eccłia ſancte marie ⁊ in.c.que in eccłiarum.ex.de ↄſtitu.
idem panoꝛ.in.c.fi penul.coł.de ſolu.ex.de quo per abbs
tem.in.c.relatum.ij.ex̃ de teſta.per bar.ĩ.l.j.S.de ſum.tri.
⁊ vtrum donatio poſſit fleri in abſentẽ:dic vt hic per cy.
⁊ bar.in fine de quo per glo.hic interueniente nũcio que
pꝛo abſente donationem acceptet ⁊c.de quo in.l.abſente
⁊ ibi bar.ff.de dona.in.l.ſi cum coꝛnelius·S.· j.ff.de ſolu. ſi
vero donatio flat pauperibus ſiue eccłie ſempervalet do
natio non habita differentis ſi pauperes ſunt pꝛeſentes
vel aliquis pꝛo eccleſia quũ deus ſemper cõſentit quum
⁊ ipſe requirat dari pauperibus:vt ĩ diuina ſcriptura pa
tet ſᷣm cy.hic de quo per inno.⁊ io.and.in regu.qui tacet
Se egulut e. Wobil 6
obilia deo conſecra⸗
EF Ancimus *ta non alienãtur niſi in
cauſã redemptionis captiuoꝛuʒz. h. d. Diuide ĩ
tres partes quia in pꝛima pꝛohibet vſq; ibi ſed
ab his.ibi punit vſq; ibi exceptavidelicet.ibi ꝑmittitvſq;
in fi. ¶ Sʒ quomodo vendicat epiſcoꝑꝰ res alienatas al
terius eccleſie:reſpondeo vt glo.qꝛ erãt res epiſcopales
qð intelligo verum quando yconomus eſt negligens in
vẽdicãdo ⁊ hoc pꝛobatur ratione ⁊ lege.ratione:qꝛ vbi
ſubditi ſunt negligentes in vendicãdo ſuperioꝛes vendi
cant:vt in aut᷑.de mãda.pꝛincipum ·S.ſi tibi.⁊ pꝛobat tex.
in.l.abſũt.ff.de tu.⁊ cu.da.ab his.de yconomo non eſt du
bium. ſi repetit quia ipſe eſt cui res eccleſiaſtica guber⸗
nãda mandatur:vtx j.c.l.iubemus.in pꝛĩcipio.Sed de ſa⸗
criſta eſt miruʒ.⁊ ex hoc collige ꝙ cui omittitur rei cuſto
dia videtur eſſe commiſſumvt rem ſibi cõmiſſam poſſit re
petere ſi ei auferatur. Itẽ pꝛobatur.in.l.j.j. ſi per vim vel
alio modox.l.fi'. de pactis conuen. Itẽ op ꝙ eccłia nõ
debeat locupletari cum aliena iacturã. So.vti glo.i¶ Itẽ
oppo.cum actio in factum detur in ſubſidium vt.l.j.ct.ij.
⁊.lqͥtiẽs.ff.de pꝛeſcrip.verb.quo cõcurrit cũ alijs.Huiꝰ
timoꝛe: dicunt quidam ꝙ dantur diuerſis caſibus: nam

aut res extant in pꝛopꝛia foꝛma ⁊ vendicãtur reivendica

tione: aut extant ⁊ non in pꝛopꝛia foꝛma ⁊ repetunt᷑ cõdi
ctione ſine cauſa:aut nullo mõ extãt ⁊ agitur in factũ ad

Actio ĩ fa pꝛeciũ:⁊ ita ſentit gloſ. Sed vltramontani dicũt ꝙ actio
ctũ an cõ⸗ in factum poteſt concurrere cum alia extraoꝛdinaris
currat cuʒ que exequitur:et ideo dicunt ꝙ aut res extat in pꝛopꝛia
glia actio foꝛma ⁊ agitur rei vendicatione:aut extãt foꝛma mutata

ne eoꝛdi vel nullo modo extant ⁊ agitur actione in factum ⁊ con⸗

naria?

ai economi:ar. in aut.de man.pꝛinci · S

dictione ſine cauſa: ⁊ foꝛte vtili in rẽ:ſʒ de pꝛimis duabꝰ
non eſt dubiuʒ actio in factũ cõcurrit cũ vtili aqlia: vt.l.

qui occidit · S. in hac ⁊. l.it ſi obſtetrix.ff.ad.l.ad⁊ hecvi
detur ſentire glo.in.l.ſi cuʒ exceptione ·S. eũ qui.ff. ꝙ me.

cã.¶ Itẽ op. ꝙ res eccłie vendicari non poſſint cum non

ſint in bonis alicuiꝰ. Rñdeo vt glo.aut ergo ſunt confla⸗-

ta ⁊ vendicãtur per vtilem in rem etiam ſine adiectione
aliqua:aut non ſunt conflata ⁊ tunc vendicantur adiecta
cauſa de iure eccłie:vt.l.jS. ꝑ hanc.ff.de rei vendi.q¶ Itẽ
op.de aut᷑ pꝛeterea hic poſita. So.vt gl. ¶ Itẽ quero qui⸗

bus caſibus detur in factũ actio?⁊ dic vt glo.¶ Itẽ que⸗

rit glo.an idem ſit in cauſa pauperũ ⁊ dicit ꝙ ſic: ſed ego
non extenderẽ.l.iſtam.¶ Itẽ op.ꝙ lex non reſpiciat pꝛete

rita. So. vt gl. ¶ In glo. que incipit cũ foꝛte. ibi alicuius

capelle qð puto verum in ſubſidium dobte zneligen.

um cum ipſo iure non teneat.
Ad ditio Adade ad iſtam aut᷑.a. aurum habet ec⸗
cleſia.xij.q.ij.vbi fauoꝛe anime ⁊ paupe
rum conceditur rerum eceleſiarum ſacrarum ⁊ aliarum
venditio:vt fecerunt babuonij qui cuʒ nabuchodonoʒoꝛ
ceperunt iheruſalem abſtulerunt vaſa de templo domini
de cõſe.di.j.ca.veſtimenta.abutẽdo iam dictis bonis ec
cleſie ⁊ non in pauperibus exponendo qð fecerunt dicti
babilonij. Item duz dicitur hic ꝙ pꝛelatus poteſt vendi
care bona eccleſie vendita aliter q; tribus caſibus hic cõ
tentis ⁊ in dicto ca.aurum.Quero quo iure vendicat pꝛe
latus cum non ſit dominus:ſed ſolus adminiſtratoꝛ: vt ĩ
c.ij.⁊ ibi panoꝛ.ex.de dona.de quo in.c.petitio.⁊ ibi per
doc.ex.de pꝛocura.dico ꝙ pꝛelatus vel rectoꝛ eccł ie rem
eccłie vel ius non poſſunt ſuo nomine petere:ſed nomine
eccłie vel conuentus pꝛelaturam vel rectoꝛiam peterent
ſuo nomime ſicut vſufructuarius vendicat vſũfructũ ſuo
nomine:vt in.l.j..fi.de no.op.nũcia.ff pꝛobatur in.c.pñ
tium. de teſti.li.vj.⁊ ibi do.⁊ phil.franc.per ĩnoc.in extra
uaganti que incipicbat.ad hoc fa.qð no.in.iij.gl.in.c.cõ
querente.ex.de offi.oꝛd.⁊ ĩ.c.abbate.deverb.ſig.⁊ hoc po
teſt non ſolum rectoꝛ pꝛopꝛius eccleſie:ſed etiaʒ ſuperioꝛ
yt epiſcopus vel alius per iſtum tex.iuncta gl.vt no.bar.
ĩ dicta.l.j.S·fi.coł.fi.ad fineʒ de no.op.nũ.⁊ ita tenent ca
noniſte in locis ſupꝛa alles is. vaſa ſuperfkuua in dek⸗
acra vaſa ſuperflua in defe
. Meterea. ctũ alioꝛum mobiliũ ꝓpteres
Aalienum poſſunt alienari.h.d. ¶ Quero quali⸗
,e=Ater. hec aut᷑. veniat ad. l. codicis. reſpondco ſi
conſideras pꝛincipium.l.quod eſt pꝛohibitoꝛiũ iſta aut.
venit derogando/ſi conſideras finem qui eſt permiſſoꝛiꝰ
venit addendo. ¶ Op.vt glo.qꝛ videtur manere ſacruʒ ⁊
confractum:ſed immo non vt in gl.¶ Item op. ꝙ extuna
ri non poſſit res ſacra.So.vt glo. Iñ glo.que ĩcipit lex

quis.

Vaſa ſa⸗
cra an poſ
ſint vẽdi
pꝓppter es
alienum.

codicis in fi.ibi hic in alio ⁊c᷑. ⁊ ᷣm hoc venit addendo.

Sed ſi conſideras pꝛincipium venit derogando. ¶ In
glo.q incipit.i.ↄfracta in fi.ibi.lʒ.fi.per reſpectum ad ma⸗
teriam non per reſpectum ad genunſier xrinnetl .
mmunis eſt eccleſis a lu⸗
Ancimus. cratiua deſcriptione.h.d.
(NOp. de auk. ſed nen ti. Sorve g, Rac- B.
WSp T inter. ccłia ⁊ ciuitas ĩ hac.l.ſoꝛt

6 EL. triplex pꝛiuilegiũ. pꝛimũ ſoꝛtit
HRAlongeue pᷣſcriptionis cẽtũ annoꝛum. Secũdũ

ꝙ dominium ſine traditione querat ĩ quattuoꝛ
caſibus. Tertiũ ius ypothece pſᷣʒ quoſdãch.d.¶ Diuide ĩ

qnq; ꝑtes:qꝛ ĩ pᷣma ponit᷑ dictũ qͥ ↄfert᷑ pᷣuilegiũ iuri pu-⸗

blico ⁊ diuĩo vſq; ibi:ſʒ ⁊ ſi in redẽptionẽ. ibi extẽſio pꝛi
uilegij ad captiuos vſq; ibi ⁊ nobis. ibi declaratio pꝛedi
cti vſq; ibi.in his autein omnibus.ibi pꝛiuilegium vſq;
ibi hec autem. ibi limitato omnium pꝛemiſſoꝛum vſq; in
finem.¶ Ad euidentiam eſt ſciendum ꝙ hec.l.facit diffe⸗
rentiã inter ius publicũ ⁊ diuinũ/ex parte vna oppoſitũ
ad pꝛinatũ ex alia.¶ Itẽ eſt ſciendũ ꝙ hic loquit᷑ tatũ in
quattuoꝛ caſibꝰ.ſ.ĩ hereditate legato vł fideicõmiſſo do
natione ⁊ vẽditione ⁊ nõ ĩ alijs.ſ Nota ꝙ ius diuinũ exe
quat᷑. Itẽ ꝙ pie cauſe debent pꝛiuilegiari.¶ Itẽ ꝙ longũ

tempus vice hominũ eſt centũ annoꝝ. tẽ ꝙ dominiũ

ſiue poſſ.q̃rit᷑. Itẽ ius ypothece ſᷣm quoſdã.¶ Quero q̃

pᷣuilegia hẽat hic eccleſia ⁊ ciuitas.Rñdeo duo ſᷣm oẽs

ſ.pꝛeſcriptionis ⁊ trãſlatiõis dominij.Alij addũt ꝙ etiã
habent ypothecã non quantũ ad legata qꝛ illð habent ꝑ
aliam legem ſed quãtũ ad alios ↄtractus.ſ.emptionis ⁊
venditionis.Sed hec opinio non eſt multũ invſu ſed po

tius alia. ſiꝙ ſolu hic habeãt duo puilegia. ⁊ qð hic dicit

de ypotheca referatur ſolum ad legata vt dicit littera ⁊?

quid velit dicere tex.q dicit de pꝛimis ꝑ d euidẽ
tiaʒ ſcias ꝙ in contractibus pᷣma perſona eſt contrahen⸗

non habebit in ea pꝛiuilegiũ per nanolese 4 Pa quero
onis.

tis in her editate ⁊ legato pᷣma perſona qui poſſit conue⸗

niri eſt hereð.habet ergo pꝛiuilegiũ contra ghentẽ ⁊ eiꝰ
heredem heredis: ſed cõtra alios extraneos non. ¶ Sʒ
uare dicit de extraneis cũ ipſi ↄueniri non poſſint. Rñ
eo aut conſideras perſonalẽ actionẽ ⁊ ita contra extra

neos nõ datur.ideo quantum ad eã nõ eſt neceſſaria limi

— =

1 2

De Sacroſanctis Eccleſiss. Fo. XV.

tatio. aut conſideras realẽ. ſ.rei vendicationẽ t hec ptra
quęlibet poſſeſſoꝛẽ dat᷑:⁊ ideo in hac fuit neceſſaria limi

tatio.ſ.ꝙ ſi agatur contra contrahentẽ vel eius heredem

vel ↄtra heredẽ legãtis ⁊ heredeʒ heredis habeat eccłia
⁊ ciuitas hoc pᷣuilegiũ vt ſi non obijciatur pꝛeſcriptio ni
ſi longeua.ſ.centum annoꝛum.ſi autem contra alios aga
tur tunc ſpacio longi tempor excludantur:ſed in petitio
ne hereditatis non viderur poſſe adaptari hec limitatio

qꝛ hec datur contra alios poſſeſſoꝛes ſine titulo ⁊ heredi

non autẽ ↄtra heredẽ vel heredis heredẽ:⁊ ideo videtur
ipſa ↄtra quoſlibet cõpetat vt in centũ annos ſine aliq̃
mitat ione ⁊ hoc in petitiõe hereditatis directa:in fidei
commiſſoꝛia vero poſſet adaptarilimitatio.ſi eẽt relicta
hereditas per fideicommiſſum eccleſie vel ciuitativt tũc
fideicommiſſoꝛia hereditatis petitio contra heredẽ ⁊ he
redis heredẽ duret centuʒ an.ꝗ alios.xxx.⁊ hoc foꝛte vo
luit glo.que dicit ꝙ in petitione hereditat poteſt adapta
ri.¶ Op.ꝙ nullo tempoꝛe ius publicum tollatur:vt ĩ pꝛoe
mio.ffoꝝ.So.aut conſideras ius diſponens ⁊ factum ab
eo.⁊ publicum a publico factũ:⁊ iſtud non recipit limita
tionẽtvt in contrario:ſi ꝙ dr̃ ius eſt adeo factum vel pu⸗
blice factum:⁊ iſtud limitatur tempoꝛe:vt hic.( Iteʒ op.
ꝙ res publica ſumat᷑ pꝛo re publica romana tm̃:vt.l.cũ
vectigal.ff de verb.ſig. So.vt glo.quia impꝛopꝛie accipi
