valet ſtatutũ:certe ſi ſtatutũ eẽt factũ poſtqᷓ; ds ĩgreſſus

)

eſtct nõ valet ſtatutũ:qꝛ ð libertatẽ eccłiaꝝ.Sed ſi nõdũ

erat qͥs ingreſſus ſed poſt ſtatutũ factũ ingredit:nũquid

tenet ſtatutũ: videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ nõ eſt ↄtra libertatẽ eccłiaꝝ

nec diſponit de nõ ſibi ſubdito:ĩmo de bonis eiꝰ qͥ nõ eſt
ingreſſus q̃ bona nõdũ erãt ingreſſo qſita.ĩmo poſſet mo
ri ĩgreſſus anteqᷓ; pater/ ad illa bona vult venire vt ad
lucrũ:vt.l.fi .de codicillis:⁊ iõ ſicut olim ſuccedebãt tã
ſpurij qᷓ; legitimi:ſʒ poſtea ẽ eis ablatũ ꝑ ius ciuile:vt ſic
ſoli legitimi ſuccedat.ita per ſtatutũ põt ꝓhiberi in aliqᷣ⸗
bus ne ſuccedãt.Hec tñ lex multũ repugnat:quia videt᷑
oĩa inducere fauoꝛe eccleſiarũ ſcilʒ vt hereditate pꝛiuari

nõ poſſint. Vnde ꝑ indurectũ videt᷑ ↄtra libertatẽ cccle⸗

ſiaꝝ.qꝛ tñ adhuc de hoc ſub iudice lis eſt ideo nõ decido.

¶ His ita.¶ Oppo.ꝙ dñs poſſit ſuũ recuperare lʒ ad ca

tholicã fidẽ ↄuerſus fuerit:ſicut vir vxoꝛẽ in monaſterio
poſitã recupare põt.biẽniũ .vnde videt᷑ ob.ĩ aut᷑.vt nul⸗
li iudi S. adulterã. Sol.hic dñs ſeruũ ꝑdidit ſuo delicto
⁊ ideo poſtea nõ recuperat:ibi maritꝰ vxoꝛẽ ꝑdidit non
ſuo delicto ſed vxoꝛis:⁊ ideo eã recuꝑat·j.biẽniũ.vt ibi.
Ad ditio Et nota hic ꝙ moꝛs ciuilis eqparat᷑ na
L turali ſᷣm bar.qð ĩtelligas in caſibꝰ iure
expᷣſſis:als moꝛs naturalis nõ eqparat᷑ ciuili glo.not.et
ibiphilip.fran.in.c.ſuſcepto.in glo.ma.de reſcrip.li.vj.et

remitto ad ea q̃ diximꝰ in aut᷑.ſi qua mulier.S.ti.pᷣcedeñ.

⁊ dũ dicit᷑ hic in iſto tex.in· S· hoc etiã cognitũ.⁊c.in vᷣſi.

oẽm parentũ ſubſtantiã.⁊c. Notabis ꝙ monachus in oi

ſubſtãtia ſuccedit ipſi patri:et ſic monachus retinet ius
ſuccedẽdi qð eſt verũ niſi ſit talis ſubſtantia patris ꝗqᷓ ad
monachũ nõ poſſet ꝑtinere:vt eſt regnũ / ducatꝰ/comita⸗
tus / vicecomitatꝰ/⁊ baronia qꝛ hmòi bona ſunt deferen⸗

da heredibus ↄſanguineis ⁊ nõ monaſterio.glo.oꝛdi.in

ca.ſcrip.xxvij.q.ij.aduerte tamen dum diximꝰ ꝙ religio
ſus monachus ſuccedit.intellige de religioſis q̃ſunt reli
giõis capacis habẽdi ꝓpꝛiũ in cõi vel ꝑticulari:alłs ſecꝰ
vt in cle.exiui de vbo.ſig.ſᷣm bal.hic.in.iiij.col.vᷣſi.q̃rto
nota.⁊ ita ĩtelligas bar.hic ſimpliciter loquentẽ.Et no⸗

tabis vnũ in hac lege in pꝛin. in.ij.col.ꝙ vᷣba ſpõſalioꝛũ

nõ inducũt coactionẽ niſi cauſatiue: vt in.c.raptoꝛ.xxvij
q·ij. ⁊ glo.ibi.de quo in.c.penul.cũ vbi no. vbi foꝛtiꝰ vin⸗

culũ diſſoluit ſpõſalia. Idẽ in.c.ſicut.⁊.c.litteris. illo ti.

⁊ ibi per canoniſtas er de ſpõ.⁊ mat.hoc ibidẽ vide no.
per cy.in.l.ij. de ſpon ⁊ notabis in pꝛeſenti caſu ꝙ paꝑa

ante copulã ſubſecuta põt diſpẽſare illa relicta aliã acci⸗

piẽdo in ca.qꝛ ꝓpter.xxvij q.·ij.inno.in.c.ex publico ex.
de conuer. ↄiug.de quo ꝑ bal.hic in.iij.col.qð notabis,

e epiſcopali audientia.

AQNEgociatoꝛes. inf duobus
NRNN Emodis. Ano modo in mercatura ho=
Beminũ.Alio modo in mercatura rerum
E/pertinentium ad victum hominum.
COp. ꝙ qs nõ cõpellat᷑ vẽdere: vt.l.
„nemo/j.de iudei.cũ ſi.So.dicũt qdaʒ
EaiᷣR hic loquit᷑ in mercatura hoĩm. Alij
dicũt ꝙ regula eſt ꝙ qͥs nõ ↄpellit᷑ vendere niſi ad libitũ.
fallit in his que ꝑtinẽt ad hoĩs victũ:vt hic.⁊.l.j.g·cura
carnis.ff.de offi.pꝛefec.vꝛ.Butri.

Add itio . Per hãc legẽ notabis epi pñt ꝓuide

re ne mercatoꝛes nimis care vẽdat mer
ces ſuas nã ꝑ hoc ledunt᷑ oẽs⁊ maxiĩe pauꝑes ᷣm bal.vñ
dicas ꝙ rebꝰ expoſitis vẽditiõi põt pᷣciũ taxari.aut res
nõ ſunt venales ſeu expoſite vẽditioni:⁊ tũc nõ põt pᷣciũ
taxari:cũ regulariter nõ cogat᷑ qͥs ad vendẽdũ ar.l.ſicut
jq. de acti.⁊ oblig.⁊ in.l.nec emere.de iur.delib.vñ dic ꝙ ĩ
rebꝰ ad quotidianũ vſum neceſſarijs põt pᷣciũ taxari:vt
hic. l.j. G. cura carnis.ff.de offi.pfec.vꝛ.⁊ ibi plene vide in
l.fi · S. ita ei. ff. de mu. ⁊ hono.aut loqᷣmur in alijs mercã⸗
tijs venalibꝰ ad vſũ ſeu victũ quotidianũ nõ neceſſarijs
⁊ in his pᷣciũ nõ ſtatuit᷑: qꝛ in re ꝓpᷣa qᷣlz eſt moderatoꝛ ⁊
arbitratoꝛ.l.in re mãdati j.mãdati ⁊.lłl.ĩꝑatoꝛes ff.de an
no.ſᷣm pe.⁊ bal.vnde cũ appellatiõe victus ↄtineant᷑ ho⸗
ſpicia.ar.l.verbi.victꝰ.poterit epiſcopus hoſpicia taxa⸗

re ꝑ hãc.l.cũ ſilibus ſᷣm pet.⁊ cyrhic in vlti.q̃ſtione.

A Iclericus.

Mericus appellans ante
diffinitiuam ſentẽtiam re⸗
pellitur ab appellatione: et punitur pena quin⸗
aAHiquaginta libꝛarum argenti. hoc dicit.
d ij

Hec lex legi

effectum. ⁊ ſicl. ea quidem·j.ſi manci. ita fue.ali. Solu.

Byjuutrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

¶ Hec lex ↄcoꝛdat cũ lege ab executiõe·jqͥꝝ appel.non
re.⁊ ideo gl.q̃ ſũt in.l.eosij.de appel ·S.fi.male dicũt. Et
q̃ ſunt in d.l.ab executiõe.nã nõ differt clericꝰ a laico niſi
qꝛ pena laici applicat᷑ fiſco.pena clerici erogat᷑ pauꝑibꝰ.
¶ Oppo.hec lex videt᷑ ꝓhibere clericos appellare ante
ſentẽtiam.ergo laicis videtur permiſſum. contra hoc op
ponitur de.l.ante ſententiã.jquoꝛũ appel.non reci. So.

ideo de clericis dicit: quia videbatur eis permiſſum: ſed

non eſt idem in alijs.¶ Item opponitur ꝙ non puniatur
clericus quia appellatio non tenet:ergo non habet iuris

aut loqᷣmur in penis legalibꝰ ⁊ ille cõmittũtur ꝓpter me⸗
tum factũ que adijciũtur ret iũllicite q̃ non poteſt de iure

⁊ interlo.om.iudi.Idem dicas in ſent.lata ſuꝑ exceptiõè
dilatoꝛia vt dicatur interlocutoꝛia ſᷣm archi.in.c.cupiẽ⸗
tes.⁊ in.c.dilectus.in fine.⁊ idẽ dicas in ſentẽtia lata ſuꝑ
exceptione peremptoꝛia vt interlocutoꝛia appelletur: vt

in dicto.c.dilectus.de elec.lib.vj.pꝛobat iſtud cle.cum a

repulſione de appel.⁊ ad pꝛemiſia vide guy.pape.in.q.x.
et ſi vis videre amplioꝛes caſus in quibus de iure ciuili
üpdlatur ab interlocutoꝛia.vide guy.pape.q.lxxv.et
al. hic.
EEY. udices non expectato pꝛecepto
Emo Paripis faciant diebus paſcha⸗
5 4 libꝰ carceratos de carceribꝰextrahi /exceptis
24 quibuſdã pꝛopter inhumanitatem criminum

hoc dicit. ¶ Glo.colligit ꝙ binus actus inducit ↄſuetudi Actꝰ binꝰ
nem ⁊ male:quia ĩmo requiritur frequẽs vſus:vt.l.et an an ĩducat

in totum·. de edificijs pꝛiua.⁊.l.conſuetudinis·j que ſit cõſuetudi
lon.conſue.et ideo dic ꝙ eſt conſuetudo quedam ex qua neme

ſoꝛtiri effectũ:vt.l.eum qui.j.de adulterijs.⁊.l.iubemus.
ij · S· ſane.j.S.de ſacroſanct.eccle.aut loquimur de pena
cõuentionali ⁊ tunc aut eſt adiecta ad merum factũ ⁊ cõ⸗
mittitur ꝓpter merum factũ /aut eſt adiecta ad iuris effe

Recuſa⸗

ctum / et tunc pꝛopter effectum iuris cõmittit᷑ in dubio ſi
poteſt cõmitti ꝓpter iuris effectum ꝓpter illud cõmittit
vt dicta.l.ea quidem.ſi non poteſt cõmitti pꝛopter iuris
effectum tũc videtur adiecta ad merũ factum:vt.l.ſtipu⸗
latio· S.id quoq;.⁊ · S·ſed quatenus de vᷣbo.ob.⁊.l.ſi quid
maioꝛ.j.de tranſactio.ſ Item op.ꝙ poſſit ante ſententiã
appellari:vt.l.ij.ff.de appel.re.So.ibi ſpãle quia ſenten⸗
tia trahit ſecum executionẽ ⁊ eius grauamen ꝑ appella⸗
tionẽ a diffinitiua tolli non põt. ¶ Itẽ op.ꝙ poſſit ante
diffinit iuã ſentẽtiam appellari:vt ex.de appella.c.cũ ſit
romana. So.illud de iure cano.¶ Item oppo.ꝙ mulcta
non debeat ſolui pauꝑibus ſed fiſco. vt.l.mulctarũ.j.de
modo mulcta. Solu.hic ſpãle in clerioc. Itẽ op.ex.qñ
lex aliquid pꝛohibet:aut ſtat in finibus ꝓhibitionis⁊ nõ
valet ſi flat:vt dicta.l.non dubiũ.S.de legibꝰ.aut vltra ꝓ
cedit infirmãdo ⁊ idẽ:vt dicta.l.iubemus·S.ſane.ſi vltra
pꝛocedit dãdo exceptionẽ ad reſcindẽdũ ſeruamus pꝛo⸗
ceſſum:vt.l.metum .S·ſed quod pᷣtoꝛ.ff.ꝙ me.cauſa.ſed ſi
pꝛocedit penam imponẽdo videt᷑ illud confirmare: vt.l.
obligationum fere · S. fl. ff de act. ⁊ ob. cum ergo hic penã
imponat ⁊ non iĩifirmet /debet appellatio tenere. So. aut
aliqͥd non erat pꝛohibitũ/nec ꝑmiſſum:ſed modo ꝓhibe
tur cũ pena ⁊ tunc valet.ſi cõtra fiat vt in ↄtrario aut qͥd
erat pꝛimo ꝓhibitum ſed poſtea iterũ pꝛohibet᷑ cũ pena
⁊ tunc nõ ꝓpterea remouetur pᷣma ꝓhibitio:et ideo non
cõfirmatur ⁊ eſt ratio qꝛ inductũ ad vnum effectum non
debet grium operari:vt.l.ſi cuiom̃s ſerui.ff.de le.j.⁊.l.ij.
Sfl.de iura calũ.et.l.ſi vinum.de vino.le.ſed cum ſcða
ꝓhibitio cum pena veniat ad confirmationẽ pꝛioꝛis nõ
remouet eaʒ.ita hic qꝛ ꝑ.l.ante ſentẽtiã .ſquoꝝ appel.nõ

tio iudicẽ reci.erat ꝓhibitũ añ ſnĩam appellari.vñ hanc penã ipo⸗
qñ debeat nẽs ꝓhibitionẽ nõ remouet.¶ Itẽ op ꝙ ante ſentẽtiz ſit

non reſultat ius.⁊ iſta bene poteſt induci in conſuetudi⸗
nem per binum actũ:vt hic.quedã eſt conſuetudo ex qua
reſultat ius ⁊ in iſta inducenda requiritur frequẽs vſus:
vt.l.j.⁊.ij.j./que ſit lon.conſue.⁊ dicta.l.⁊ an in totũ.
Add itio Notabis in ꝑpetuũ iſtum tex. in fi.vᷣſi.
Uvt remiſſioneʒ venie crimina niſi ſemel
cõmiſſa nõ habeant.⁊c̃.in ar.ꝙ occidens ſcdᷣm hoĩem et
ſuꝑ hoc obtinens remiſſionẽ a ſuperioꝛe:ſi in hmõi ſcðᷣa
remiſſione nõ faciat mentionem de pꝛimo homicidio ac
remiſſione ałs pꝛimo loco ſibi conceſſa nõ valet remiſſio
ſuper ſcdðᷣo homicidio ſᷣm guil.de cu.per iſtum tex.⁊ bal.
hic. Idem tenet iaſon de map.in.l.nec dãnoſa ·· de pᷣci⸗
bus imꝑ.offi.verſi.adde.⁊ ratio eſt: qꝛ omĩa que potuiſ⸗
ſent mouere pꝛincipem ad concedendũ:vel non:debebãt
per iſtũ homicidã ſcðo loco impetrãtem expꝛimi iur.no.
in.c.ſuꝑ litteris.⁊ ibi canoniſte ex.de reſcrip.multa enim

Pppter impoꝛtunitatẽ petentiũ cõceduntur que ałs non
ↄcederẽtur:vt · S.j.de here.⁊ falc.colla.ij.⁊ in.c.deteſtan⸗

da de ↄceſſi.pꝛeb.in.vj.fa.no.in.c.ſi motu pꝛopꝛio de pᷣb.
in.vj.per paul.et ia.in.l.reſcripta.de pꝛeci.umpe.offe.j
Et allegat᷑ iſta lex ꝙ fruſtra legis auxiliũ inuocat qui in
legẽ cõmutit:vt hic de quo in.c.quia fruſtra ex.de vſu.⁊
ibi nõ.ſm cy.hic de quo in.c.fi.et in.c.inter alia.⁊ ibi pa⸗
noꝛ.er.de immu.eccle.⁊ quicquid dicatur per glo.et cy.
hic finaliter ꝙ binus actus inducat conſuetudinẽ hoc vi
detur pꝛocedere in criminalibꝰ vt dicamus ꝙ cõmittẽs
bis delictum dicat᷑ aſſuetus iuxta glo.ſingularẽ. in.l.ca⸗
pitolium in verbo famoſos. ff.de pe.vbi dicit glo.in fi.
dicens ꝙ qui ſemel delictum feci venia meretur a furca
ergo a õrio ſenſu qui bis fecit moꝛi debet ⁊ ibi gl.allegat
iſtã legẽ tertiã:⁊ ad iſtud allegat ang.ſingularẽ iſtã glo.
in · S· j.in.j.col.ĩſt.vi bo.rapt.⁊ in · S.ex maleficijs.ĩ col.ij.

ſeu poſſit locus remedio vt.l.apꝑtiſſimi ðe iudi. So.ante ↄteſtati⸗ inſti. de actio. In bñficialibus vero vtrũ ille qui bis in⸗
fieri. onẽ eſt locꝰ recu ſatiõi poſt lit. ↄteſtationẽ ⁊ ante ſentẽtiẽ teerfuit electioni dicat᷑ pꝛeſcripſiſſe ius eligendi:vt poſſit

non vt hic.poſt ſentẽtiam eſt locus appellationi.
Ad dD iti 0 De iure canonico indiſtincte appellat᷑
a ſententijs interlocutoꝛijs ⁊ grauami⸗
nibus illatis ⁊ inferẽdis.vt in.c.j.de appella.li.vj.⁊ in.c.
cum ceſſantc de appel er̃.de quo per philip.fran.in rub.
de appella.li.vj.de quo in.c.non ſolum.illo titu.lib.vj.⁊
in cle.appellanti.de appel. licet vero de iure ciuili ab in⸗
terlocutoꝛijs regulariter non appellet᷑:vt hic.et in.l.ante
ſententiam et bar.reſoluẽs iſtam materiam quoꝝ appel.
non recip·j.in caſibus tamen certis appellat᷑ de iure ciui
li ab interlocutoꝛijs de quibꝰ per glo.⁊ bar.in.l.ij.de ap⸗
pella.recip.ff.⁊ pᷣſertim appellatur de iure ciuili ab inter⸗
locutoꝛia inferente grauamen irreparabile in diffinitiua
vt in.l.titia.⁊ ibi.bar.de accuſa.ff.⁊ ĩter ceteros caſus in
quibus appellatur ab interlocutoꝛia de iure ciuili eſt in
iſto caſu qui quotidianus eſt iudex ſe pꝛonũciat compe⸗
tentem vel incõpetentem ab iſta ſentẽtia interlocutoꝛia
habẽte vim diffinitiue:poteſt appellari etiã de iure ciui⸗
li.⁊ de hoc eſt glo.fi.in autẽtica habita:.j.ne filius pꝛo pa

tre:⁊ ita audiui do.antho.de pꝛato militem pꝛimũ pꝛeſi⸗

dentem in ſupꝛemo ſenatu pariſieñ.reſpondiſſe cuidam
aduocato coꝛam ſe poſtulãti.verũtamen pᷣdicta ſentẽtia
debet plus dici interlocutoꝛia in hoc ꝙ appellans debet
appellare in ſcriptis et pꝛobare ſua grauamina per acts
ludicialia.vt in.c.coꝛdi.de appel.et cauſa in appellatiõe
debet inſeri:vt ibi.⁊ in cle.appellanti de appel.de quo ꝑ
bar.in.l.eos.de appel.j.ſaly.in.l. poſt ſentẽtiam·j de ſen.

vincere in petitoꝛio.dic ꝙ non:nec in poſſeſſoꝛio niſi quo
ad reintegrationẽ verbalem:vt eſt tex. foꝛ.ad finem.⁊ ibi
inno.⁊ pleniſſime panoꝛ.in.c.cum eccleſia ſutrina.ex.de
cau.poſſeſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊ ibi alij canoniſte.vnde in bñficia⸗
libus binus actus non dicitur introducere cõſuetudinẽ
cum in dubio vbicũq; fit mentio de cõſuetudine nõ intel
ligitur de bino actu: ſed debet intelligi de conſuetud ine
rationabili ⁊ pꝛeſcripta per tex.ſingularẽ in.c. cumana.
ex.de elec.ſᷣm philip.fran.et ibi vide per eum in.c.nõ eſt.
de conſue.lib. vj.
W, oculatrices ⁊ meretrices nõ de⸗
4 Ime. aſſumere habitũ monialiũ.h.d.
5 8 Add itio Veretrices non debent poꝛ⸗
EaARA WLED tare habitum domicellarum
ſeu matrũfamilias ĩmo poſſunt cogi poꝛtare aliquod ſi⸗
gnum ſeparatum ab honeſtis mulieribus per iſtum tex.
im bal. immo mulieres honeſte matreſfamilias poſſunt
agere actione iniuriarũ ↄtra tales inhoneſtas mulieres/
habitũ earum poꝛtãtes:pſᷣm vnã lec.in.S.ij.inſti.de iniur.
Sed quero vtrum meretrices poſſint vti veſte virili?Et
vidi meo tẽpoꝛe aliquos ſcholares andegauis ſtudẽtes
necno pictauis/caturci/ac pariſius vniuerſitatibꝰ quibꝰ
ſtudui pᷣdictos ſcholares habentes meretrices indutas
veſte virili:quod multum deo diſplicere dicitur: vt legi⸗
tur deuteronomij. xij. ca.⁊ tales mulieres vtentes veſte
virili ſunt excõicande.cano.ſi qua.et ibi textus foꝛ.⁊ ibi
glo. dicẽs qð mulieres poꝛtãtes veſtes inciſas ſunt plus

— — —.. —

chi
ilne
ſinl
N

5

habiles ad meretricandũ. xxx. diſt. multi em̃ ſe effeminãt

in tẽpoꝛe carnis pꝛeuij permiſcue vtentes veſte virili et
muliebꝛi.ſᷣm lu.de pen.in.l.vnic.de mayuma.lib.xj. C.et

bbi. plene vide lu. de pen.

„

Achigero ntes. c ſeenrt⸗
N . Mitti iminolſis pꝛo au⸗
Additio. ugicor alelltonibus pſ⸗

biter: vt hic.nec ſtatur cõfeſſiõibus ipſoꝝ factis in foꝛo
penitentiali: vt hic in.l.archigerontes.de quo plene per
panoꝛ.in.c.ſi ſacerdos.de offi.oꝛ.ex.et ibi panoꝛ.in.j.q.
dicens ꝙ ſi Pchiter pꝛoducatur in teſtem ſuꝑ his que ſcit
in actu confeſſionis licet iurauerit iudici ſibi dicere veri⸗
tatem ſuꝑ interrogatis.verũtamen non tenetur reſpon⸗
dere iudici ſuper his que ſcit in actu confeſſionis: qꝛ ne⸗
ſcit tanq; homo ſed tanq; deus.in.c.dilectus.de exceſſi.
pꝛela.ex.in.c.omnis vtriuſq; ſexus.de quo per inno.in.c.
qualiter æ quãdo.⁊ ibi vide de accuſa.⁊ ibi inno.dicẽs ꝙ
teſtis qui iurauit nõ reuelare dictũ:ſi pꝛoducat᷑ teſtis te⸗
netur reuelare: qꝛ iuramẽtum quod pꝛius fecerat de non

reuelando erat temerarium.quod bene notes.

N Nota ꝙ ex delicto enoꝛmi
– D d icto 8 Aingirg clericusſub iu⸗
. dice ſeculari quod limita.vt gio.

d diti o. CQlerici per iudiceʒ ſecularẽ no poſſunt

diſtringi:vt in.c.at ſi clerici.⁊ in.c.cum
non ab homine. et ibi panoꝛ.⁊ alij ex.de iudi.in.c.j.et.ij.
ex.de foꝛo competen. et alijs vulgaribus per ea que di⸗
ximus ad plenum in auteñ ſtatuimus.S. titu. pꝛecedeñ.
et quicquid dicatur per bal.hic ꝙ iudex in cauſa cruni⸗
nali non obſtante appellatione interiecta per condẽna⸗

tũ poſſit ſententiã mittere executioni. Dicas ꝙ iſtud fuit

factuʒ hic. non tñ de iure fieri debuit: ita dicit foꝛmaliter
ange peru ·in.l. addictos.vbi eſt iſta lex de verbo ad xꝓbũ
m bar. poſt cy. ibi de appella:ſimmo quad eſt plus ſi iu=
dex pendẽte appellatione in materia criminali vellet ſen

tentiã mittere ad executionẽ poſſet iudici de facto reſiſti

mãdiola ᷣm ange.peru.poſt Ja. Butri. in. l. qam 1

adeo ꝙ non puniretur reſiſtens.⁊ ita fuit obſt ruara in ro
ices.

et ibi glo. de appella jde quo ꝑ iohã.de platea.in.l.ꝓhi⸗

bituʒ. de iure fiſci.l.x. C. fa. no. in appella.iuncta glo. ibi.
de appel ..vide no.inno.in.c.ſi quãdo.⁊ in.c.paſtoꝛalis.

de offi. ⁊ po.iu.de.er.ꝙ in iſto caſuliceret conſanguineis

oↄdẽnati de facto reſiſtere iudici / ⁊ officiales in iſto caſu

de facto non debẽt obedire iudici:ſed debent negocium

remittere ad ſuperioꝛem.l..j.S.ſi quis vltro.de que ſtioni⸗
bus.ff. ᷣm bal.de quo vide no.per panoꝛ.in.Cc.paſtoꝛalis.

Compꝛo⸗
mitti an
poſſit in
cpᷣm⸗

in pꝛin. de offi.⁊ po.iudi.de lega.alłs autẽ nõ.licet cõſan⸗
guineis aufferre cõſanguineum de manibus iudicis ᷣm

ange. peru.in dicta.l.addictos.de appel.

Ad euiden⸗
I qui ex conſenlu. aen ſei⸗
dum ꝙ ep̃ᷣus aliquãdo cognoſcit ex ↄpꝛomiſſo
;‿Hin cum facto: tunc loquit᷑ hec lex. aliquando

cognoſcit ex pꝛopᷣa iuriſditione et tũc loquitur aut᷑.ſi qs
litigãtiũ.aliquãdo cognoſcit ex pꝛoꝛogatione iuriſditio
nis:⁊ tunc loquitur lex epᷣale.j.e.et bꝛeuiter dicit hec lex
ꝙ in eßm poteſt cõpꝛomitti/⁊ cõpꝛomiſſum factum metu
ipſo iure tenet. hoc dicit. .
¶ Op. ꝙ in ẽm non poſſit compꝛomitti cum ſit iudex
oꝛdinarius:vt.l.ſed ſi in ſeruũ · S. ij.ff. de ar. So. aut loqui
mur in laicis qui non ſunt ſubditi iuriſditioni epi vel in
clericis qui ſubſunt alteri epo ⁊ bene poſſunt compꝛomit

G .
G MU
6 8 *α☚¾
.
2 4
6

tere vt in arbitrum: ſed vt in arbitratoꝛẽ ſic:vt in aut᷑.vt

differe. iudi ·S. ſi tamen. Alij dicunt ꝙ ſpale in epiſcopo.

„

verũ quidã tenent ꝙ nec laicus in clericum / nec ecõtra

poſſunt. quod puto verũ in re ſpirituali: ſed in alijs ſic po

teſt clericus in laicũ/æ ecõtra.¶ Item op.ꝙ clericus non
poſſit declinare iuriſditionẽ epiſcopi ⁊ in aliũ cõpꝛomit⸗

tere.vt in aut᷑.de ſanc.epiſcoS· yconomũ.So.dicit glo.
wꝙwillud de iure canonico. Tu dic ꝙ hic non tractatur de

minaliby
non tenet.

Seclin anda iuriſditione.nec alij cõferenda qꝛ arbiter nõ
CLompꝛo⸗
miſſum in ſigni. et ideo dic ꝙ tenet cõpꝛomiſſum / modo habes hic
cauſis cri

habet iuriſditionem ſed notionẽ.vt.l.notione.de verbo.

ꝙ in ciuili tenet cõpꝛomiſſum: in crimibus non. et eſt ra⸗
tio:qꝛ tunc agitur ad aliquid applicandũ flſco quod non
põt exequi arbiter. Sed ſi agit᷑ ciuiliter bene poteſt: vt.l.

De epiſe copali audientia Fo.XXVII.

non diſtinguemus · S. iul. ff. de arbitris. ¶ Item oppo.ꝙ
compellatur litigare ⁊ etiaʒ cognoſcere poſtq; cõpꝛomiſ⸗
ſum aſſumpſit:vt.l.iij·S·tamen.ĩ fi.ff.de arbi. So.dicunt
quidã ſpãle in epᷣovt poſſit reſilire.Tu dic ꝙ ab ĩitio nec
ipᷣi cõpꝛomittere nec epᷣs ſuſcipere arbitriũ cogitur: ſed
poſtq; compꝛomiſerũt ⁊ ipſe ſuſcepit arbitriũ cogitur ex

pedire vt in contrario.ſ Item op.ꝙ compꝛomiſſũ factuʒ Compꝛo⸗
metu teneat / ſed veniet reſcindẽdũ. vt.ff. qð me.cꝗ.l.me miſſuʒ me
tũ · S· ſʒ quod pꝛetoꝛ.So.dicũt quidã hanc intelligi ſᷣm il tu fctm̃ an
lam.tu dic ꝙ hic eſt ſpeciale in.l.ſi mulier ·S.· ſi dos. ff. ꝙ valeat.

me. cauſa.
Ad d iti 0 Vide Bal. hic poſt Cy.materiã pꝛoꝛo⸗
gationis tractañ.de quo per Panoꝛ.in
c.p ⁊ g.ex de offi.⁊po.iud.dele.in.iiij.col.ver.quo ad pꝛi
mã.vbi dicit ꝙ pꝛoꝛogatio per ſex caſus ſeu ſpẽs poteſt
diſcurrere ſcʒ pꝛimo de tempoꝛe ad tempus:ſecundo de
re ad rem.tertio de perſona ad perſonaʒ.quarto de loco
ad locum.quinto de caſu ad caſuʒ.ſexto de cauſa ad cau⸗
ſam:⁊ vnum ſingulariter notabis ꝙ quando fit pꝛoꝛoga
tio de iuriſditione.i.de vno loco ad locum:tunc vt tene⸗
at pꝛoꝛogatio opus eſt vt partes conſentiãt. Item quod
eſt not andũ opus eſt ꝙ iudex loci in queʒ fit pꝛoꝛogatio
conſentiat gl.eſt ſingulłaris in.c.vt litigantes.de offi.oꝛ⸗
di.li.vj.que dicit ꝙ ad hoc vt iudex poſſit cognoſcere in
alieno territoꝛio opoꝛtet ꝙ conſentiant partes vt iudex
ulius territoꝛij nec violet territoꝛium alienum. ix.q.ij.c.
j.⁊.ij.⁊ in.c.poſtulaſti.cum ſimilibus de foꝛ.comp.ſᷣm pa
noꝛ.in.v.col.in dicto.c.p.⁊.g.⁊ ibi cetera mẽbꝛa per eum
ꝓſequaris. Pꝛemiſſo ꝙ pꝛoꝛogatio in terminis noſtris
dicitur iuriſditionis extenſio ad alias res vel cauſas vel
perſonas que nõ ſunt ſub iuriſditione oꝛdinaria hinc eſt
ꝙ vbi non eſt aliqua iuriſditio vt in pꝛiuato ibi nõ cadat
pꝛoꝛogatio:qꝛ quod non eſt/ pꝛoꝛogari nõ poteſt.vt.in.l.
ſed ⁊ ſt manente.ff. de pᷣcar. Bar.in.l.iiij.ff.de dam.infec.
vide gloſ.in.l.jꝗ. de iuriſditio.om.iudic.de foꝛo compe⸗
tenti.vide. l.j.⁊.ij.⁊ ibi per omnes doct. ff.de iud. et bo⸗
nus tex.iĩ.l.inter ↄſentientes.ff.ad muni.⁊ in omnibꝰiſtis
intelligas ꝙ non interueniat erroꝛ als impediretur ꝓꝛo⸗
gatio.vt in.l.ſi per erroꝛẽ.⁊ ibi vide pleniſſime do. Jaſo.
de may.ampliantem / reſtringentem ac diſtinguentem:⁊
vide no.per eundem ⁊ alios in.l.ſi cumvenerit.⁊ in.l.cuʒ
quedam puella.de iuri.om.iu.ff.⁊ ꝙ materia pꝛoꝛogatio
nis appellatur mare magnum ſᷣm ꝗYaſo.in pꝛedicta.l:.ſi
erroꝛem.j.col.circa pꝛinci.Quare deinde weorogaraeſt
iuriſditio alicuius iudicis vno de ſex caſibus ſupꝛa alle⸗
ga.cuius qualitatis erit:ergo iuriſditio pꝛoꝛogata. bꝛe⸗
uiter dico ꝙ eiuſdem cuius eſt illa cui fit pꝛoꝛogatio.naʒ
lege cauetur ꝙ idem iudiciũ eſt habẽdum.i.idem ius de
augmento dotis qð de ipſa dote.vt in.l.inter ſoceꝝ ·S cũ
inter pr̃eʒ.ff.de pac.dota.ſᷣʒ Cy. hic.vij.col.ver.ſeptimo
quero nihil aliud allegat.videas tamen tex.⁊ ibi ipſe cy.
tenet in.l.etiaʒ.de iure dot.⁊ ibi bona glo.tex.i.l.iiij.⁊ ibi
Bar . de iure dot. ff. æ de hoc fui als interrogatus Ande
gauis in quadam cauſa mota inter nobilem virum domi

num de MWonte Jean ⁊ quendã aduocatũ expertiſſimuʒ

in pꝛactica ⁊ theoꝛica vocatum magiſtrum Petrum tau
pier nationis Aquitanie ſuppoſitum.

8 . Tria bona dicit hec lex.
B iſc 0 P ale. Pꝛumo poteſtepiſcopi
iuriſdictio pꝛoꝛogari:⁊ tunc equiparatur pꝛe⸗
„fecto pꝛctoꝛio vt ab eius ſententia appellari
non poſſit.
chtem licet ſit eius iuriſdictio pꝛoꝛogata non eſt iudex
niñ vſq; ad ſententiam. nam non poteſt ſententiam exe⸗
cutioni mand are ſed alter. Et hoc nota gloſ. in.l.ij.ff.ſi
quis in ius vo.non ierit.ſic ⁊ poteſtas ſententiam recto
ris vel doctoꝛis mandabit executiont: loquitur ergo
hee lex quando cognoſcit ex pꝛoꝛogatione iuriſdictio⸗
nis.
Additio E abes hic ꝙ iuriſditio epiſcopalis po
*teſt per conſenſum pꝛoꝛogari. Itema

2

ſententia epiſcopi nõ poteſt appellari quando cognoſcit
inter non ſuos ſubditos de conſenſu eoꝛum:ſed inter ſub

ditos ſuos cognoſcendo poſſet ab eo appellari.vt in au⸗

tentica hic poſita quod eſt verum ſᷣm Pet.de bellapert.

etiam iure hodierno. idẽ intelligas pꝛocedere in docto⸗
re cuius iuriſditio eſſet pꝛoꝛogata ſicut diximus in epi⸗

d iij

ſcopo ſᷣm Cy.hic in flne.

ade J uis Hec lex loquitur qñ epᷣs cogno⸗
A. *ſcit ex iuriſdictione ꝓpꝛia in pꝛi
II ma parte quo caſu appellatur⁊ eſt mirabile qð
Qlus poteſt qñ ex pꝛogatione cognoſcit q; qñ
ex pꝛopꝛia iuriſdictiõe ⁊ eſt ratio:qꝛ qñ cognoſcit ex pꝛo
rogatione habet iuriſdictionẽ ⁊ conſenſuʒ partis.In ſe⸗
cunda parte cognoſcit ex delegatione pꝛincipis.
¶ Sp.ꝙ s ſententia epᷣi non appelletur ad defenſoꝛẽ:qꝛ
epᷣs maioꝛ eſt cuʒ equiparetur pꝛefecto pᷣtoꝛio.vt. S.eo.lʒ.
epale.Sol.ibi cognoſcit ex pꝛoꝛogatione:hic ex pꝛopꝛia
iuriſdictiõe:(¶ Itẽ op.ꝙ poſſit appellari vis.vt.jne ĩ vna
eadẽq; cã lice.pꝛouo.l.vnica.Sol.hic ſpãle.(¶ Itẽ opp.ꝙ
nullo modo appelletur a ſnĩa epᷣi:vt.S.eo.l.epᷣale.So.ibi
cognoſcit ex pꝛoꝛogatione hic ex pꝛopꝛia iuriſdictione.
¶ Item op. ꝙ ſententie epᷣi ſtetur.vt.l.ſi qͥ ex conſenſu.ẽ.
eo. So. ibi cognoſcit vt arbit᷑.hic ex iuriſdictiõe. ¶ Sed
uo ſciam an conſenſerũt in eum tanq; in arbitrum. Rñ⸗
eo aut conſtat qͥd actum eſt ⁊ illð ſeruatur in dubio hoc
apparebit ex verbis:qꝛ ſi ibi eſt appoſita pena pꝛeſuma⸗ʒ
ꝙ conſenſerunt vt in arbitrum ſi non eſt pena: tũc pꝛeſu⸗
mã ꝙ pꝛoꝛogauerit iuriſdictionẽ ar.l.non codicillũ·.j.de
teſtamẽ.ſi nullo modo poſſit apparere:tunc in dubio pꝛe
ſumam conſenſum ex pꝛoꝛogatione. vt iudiciũ ſit validi
us ar. l.quotiẽs.ff.de re.du.i¶ Itẽ op.ad ſecũdã partẽ ꝙ
nõ appellet᷑ ad pᷣncipẽ.vt.l.pcipimꝰ.j.de appel.So.hic⁊
ibi appellat᷑ ad pᷣncipẽ:ſʒ ibi nõ cognoſcit pᷣnceps ſʒ alij
iudices:h̊ cognoſcit pᷣnceps.aut g̊ appellat᷑ ab oꝛdiario
⁊ appellat᷑ ad ſuꝑioꝛẽ:aut a delegato ⁊ tũc ad delegatẽ/⸗
aut a ſubdelegato qð põt eẽ ĩ duobꝰ caſibꝰ.pmꝰ ſi fuit de
legatus a pꝛincipe:qꝛ tũc potuit ſubdelegare. Itẽ ſi fuit
oꝛdinatus ad vniuerſitatẽ cauſaꝝ his caſibꝰ. hic ꝙ aut
appellatur a ſubdelegato delegati advniuerſitatem cau
ſarũ ⁊ debet appellari pꝛimus oꝛdinarius.Aut appellat᷑
a ſubdelegato delegati pꝛincipis ⁊ debet appellari dele⸗
gatus.vt.l.j.in fi.ſqui pꝛo ſua iuri.da.tu.po. .
Ad ditio Et dicas hic quis iudex debeat mãda⸗
re executioni an iudex pꝛincipalis cau⸗
ſe an iudex appellatiõis diſtinguc per bar.poſt cy.in.l.pᷣ
cipimus·S.officijs.de appella.j.in.l.eos.eo.ti.guil.⁊ alij
in.l.tale pactũ.S.qui pꝛouocauit:⁊ ibivide Jaſo.ð pact.
ff.⁊ ideo non curo hic referre.⁊ vide bar.in di·S.·qͥ ꝓuoca
uit. canoniſte ĩ.c paſtoꝛalis.de offi.deleg.l.a diuo pioS.
ſententiã.de re iud.bal. late.videas in diS·q ꝓuocauit.
glo.⁊ innoc.in dic·S.paſtoꝛalis.⁊ita reſtringe ⁊ amplies
dicta Cy. hic.
c3 Gdi ces Judex hʒ circa carceratos ꝓ⸗
uidere ne in eos ihũanitas ope

Mretur: pena ſibi ⁊ eius officio imminente cura
e ſuper his epᷣo unpoſita.h.d.

NLibꝛi ĩpꝛobate fidei
. Ath ematici. ſunt coꝛaʒ epiſe Lopis
dẽ

ecõburendi:vtẽtes eis ſi dimiſſo erroꝛe ad
Ea æa non redierint in romano unperio moꝛari non
debent: ⁊ ſi inuenti fuerint depoꝛtabuntur.h.d.
¶ Nota ar.ad bannitos:quia ſi bannitur quis vt non de
beat venire ſuper territoꝛio bonoñ.⁊ veniat poteſtgrauio
ri depoꝛtatiõe puniri ⁊ ad certum locum mitti.vt ibi mo
retur niſi per ſtatutum alia pena ſit ĩpoſita:ſed ſi caperet᷑
in territoꝛio mutinenſi ⁊ duceretur boñ.non deberet pu⸗
niri quia fugit terminos banni.

lenn Aui flliabus vel ancillis
J leno nes. necen itatem peccandi im
X ponunt pꝛiuantur poteſtate quã habent in eas
AAhoc dicit Jaco. .
¶ Dp ꝙ ancille debeant vendi ⁊ non manumitti.vt.l.ſi
dominus.ff. de his qui ſunt ſui vel alie.iur. So.hic publi
ce pꝛoſtituit / quod innuit verbũ lenones:in cõtrario nõ.
Item op.ꝙ non compellatur pater filiam emancipare
vt inſti.qui.mo.ius pat.po.ſolS. fl. Sol.hic ſpeciale.
Add itio Pater non cogitur regulariter emanci
4 UVIVU. pare filios ⁊ femellas cum ſit volunta⸗
rie iuriſditionis.vt in.l.ij.⁊ ii fulgo.de ferijsj⁊ ĩ.l.nec
auus.⁊ ibi glo.de emancipatio.libe i.niſi in quattuoꝛ ca⸗
ſibus quoꝛum in iſta.l.ponitur vnus de quibus.vide glo.
magirarn. ſᷣm Angelum.i·S.fina.inſti.quib.mo.ius pa.
pot. ſo

Gutrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

Non debet eſſe aduocatus qui de
„1 E m 0 uiat a fide catholica:iudex hoc pa
tiens ⁊ eius officiarij puniũtur:⁊ ipſe patroci⸗
„ nio remotus depoꝛtatur.h.d. ¶ Hanc legẽ ha
bes deverbo ad verbum.j·de poſtu neme taturs
e i tractaturde
α R E creationibus. aratoꝛe dado
afurioſis.pꝛimo datur ille quẽ pater conſtituit iĩ
MWMANteſtamento ⁊ confirmatur ſine ſatiſdatione dũ
tamen faciat inuentariũ ⁊ bona ſua obliget:illo deficien
te dat legitimus agnatus qui ſatiſdare debet inuentariũ
facere ⁊ bona ſua obligare.h.d. „ ʒ—
¶ NMota oꝛdinem.nã antiqui tabelliones ſcribebãtlhoc
modo quia petebat quis curatoꝛẽ ⁊ iudex eum decerne⸗
bat et ei adminiſtrationem decernebat. Poſtea conficie
bat inuentarium ⁊ iurabat:⁊ iſte erroꝛ durauit quaſi huc
vſq;:ſed modo nouiter eſt ſtirpatus per hanc legem que
nos deduxit in lucẽ.Hã pꝛimo debet inuentariũ facere⁊
iurare vtilia facere ⁊ ĩutilia pꝛeterire:⁊ obligat bona ſua
deinde decernitur adminiſtratio.
¶ Ex tex.celebꝛanda.i.iuramento pꝛeſtito.vt.S.Colli
ge ergo ꝙ aut pater dat curatoꝛẽ in teſtamẽto filio furio Curatoꝛ:
ſo ⁊ tunc debet omnino confirmari:⁊ debet iurare inuti⸗ datꝰ ꝑ te⸗
lia pꝛeterire ⁊ vtilia facere in pꝛeſentia eoꝛum qui hic no ſtatoꝛẽ vel
minãtur.⁊ debet inuentariũ facere ⁊ bona ſua obligare⁊ iudicem
adminiſtrationẽ ſuſcipere per decretum/⁊ non debʒ ſatiſ furioſo:
dare.ſi autem non datur a teſtatoꝛe.tunc datur legitimꝰ an teneat
qui habet facere pꝛedicta ⁊ plus / quia debet ſatiſdare ſi facere ĩuẽ
non eſt diues.Attẽde ergo oꝛdinẽ:qꝛ olim flebat ſic. Cõ tarium.
paruit talis dicens legitimum curatoꝛẽ a lege vocatum:
quare petit ſibi decerni curatoꝛeʒ vel tutoꝛem eſſe ⁊ iura
uit ſe vtilia facerc ⁊c̃.⁊ iudex auctoꝛitatem ſuam interpo
ſuit ⁊ cum tutoꝛem eſſe decreuit dicẽs eſto tutoꝛ ⁊c̃.⁊ ma
le faciebat:quia debet iurare curatoꝛ ⁊ añ decretã tutelã
nõ eſt tutoꝛ vel curatoꝛ &ᷓ iurare non debet ãte:pꝛeterea
dato ꝙ iudex diceret curatoꝛ vel tutoꝛ eſto non tamẽ de
cernit ei ꝓpterea adminiſtrationẽ. Et vt hec liqant que
ro quando fiat inuentariũ:quia aut fiet ante decretaʒ cu
ram ⁊ tunc factũ erit ab eo qui non eſt curatoꝛ vel tutoꝛ/
aut fiet poſtea ⁊ reperietur decreta cura vel tutela ei qui
inuentarium non fecit:⁊ ideo moderni noſtri faciunt ſic
quia venit curatoꝛ coꝛam iudice:⁊ dicit tabellio ⁊ ſcribit᷑
talis datus curatoꝛ tali a teſtatoꝛe vel a lege ſi eſt legiti⸗
mus:vel ipſe pupillus ſi eſt datiuus petit ſibi curaʒ vel tu
telam decerni a nobis domine iudex qui iudex ei tutelã
vel curam decreuit dicens tutoꝛ vel curatoꝛ eſto:modo
hoc facto tutoꝛ vel curatoꝛ facit inuentarium et iu⸗
rat facere vtilia ⁊ inutilia pꝛeterire:⁊ ſua bona obligat ⁊
ſatiſdat ſi eſt talis qui ſatiſdare debeat. dicit ergo poſt⸗
ea tabellio dictus curatoꝛ vel tutoꝛ ſua bona odigautt
inuentarium fecit iurauit vtilia facere /⁊ inutilia pꝛeteri⸗
re:⁊ ſatiſdationem pꝛeſtitit ⁊ petijt ſibi adminiſtrationẽ
bonoꝛum ſibi decerni:qui iudex eidem tutoꝛi vel curato
ri bonoꝛum adminiſtrationem decreuit ⁊ iſte eſt oꝛdo q̃
ſeruari debet:⁊ pꝛobatur per hanc legem. ¶ Wodo q̃ro
quis pꝛefertur an tutoꝛ datꝰ a teſtatoꝛe an datiuꝰ ⁊videt᷑
ꝙ datus a teſtatoꝛe:videtur ꝙ demum poſt eum venitur
ad datiuum ⁊ pꝛobatur ex oꝛdine huius text.
¶ Circa quod dic ꝙ aliquando ſecunda cauſa diſponit
pꝛimam inualidam ⁊ eam validat:⁊ tunc defectus deno⸗
minatur a pꝛima ⁊ non a ſecũda.vt.l.legitima.ff.de pac.
⁊.l.ex placito.j.de rerum permutati.aliquando ſecunda
non validat pꝛimam nec validare poteſt:ſed eius pꝛete⸗
xtu pꝛoducit effectum:⁊ tunc effectus denominatur s ſe⸗
cunda cauſa non a pꝛima.vt.il.ſi quis pꝛioꝛe.ff. ad trebel⸗
li.⁊ inſti.qui.mo.te.infir ·S.ſi quis pꝛioꝛe.ſic eſt hic.nam
datio curatoꝛis in teſtamento que eſt pꝛima cauſa eſt in
utilis: ſecunda cauſa ſcilicet confirmatio iudicis non cõ
firmat pꝛimam ſcilicet dationem in teſtamento ſed eius
pꝛetextu dat eum:aut ergo Aueris an pꝛeferatur alijs da
tus in teſtamento ⁊ dico ꝙ ſic/aut queris an dicatur te⸗
ſtamẽtarius ⁊ dico ꝙ non/ſed non datiuus.
ren quero an curatoꝛ datus ad vnam rem puta liti Curatus
debeat facere inuentarium:⁊ videtur ꝙ ſic.vt.l.nemini.S. ad litẽ da
ti.j.⁊.l.tutoꝛes.de adminiſtratio.tutoꝛ.de conſuetudine tꝰ an dẽat

tenet᷑ ꝙ nõ faciat inuentarium.ſed de iure videtur ꝙ de⸗ facere ĩuẽ

beret:qꝛ vbicunq; aliqd ex curavel ex tutela peruenit ad tarium.
curatoꝛem debet inde facere inuentariũ:ſed hic ꝑueniũt

lratot
gis
torenl
licen
oſ:
tehenk
aneie
fun.

1 le
41
geill
riun

De Hereticis et manicheis. Fo.XXVIII.

inſtrumẽta vnde ea debet ſignare:vt.l.tutoꝛ poſt puber⸗
tatẽ .ij.de admi.tu.⁊ ꝓbat.l.pꝛocuratoꝛẽ in pꝛin.ff.mãda.
ſed ſi vis defendere id qð de cõſuetudine ſeruat᷑. Dic ꝙ

noõ.ob l.nemini.qꝛ ibi pinguioꝛ adminiſtratio ꝑuenit ad

epᷣm q; ꝑueniat ad curatoꝛem litis.Butrigarius.

Dehereticis et manicheis.

Additio Ad iſtũ titulum pꝛimo credeñ. Quero

vtrũ pꝛimo excõmunicatus ſit ifamis:

Et hic videtur tex.ſᷣm bar.ꝙ excõicatus nõ ſit infamis:

niſi ſit excõicatus pꝛo hereſi ⁊ ſteterit per annũ in excõi⸗

catiõe ad hoc fa.no.in.c.veritatis.⁊ ibi glo.ſingulariter

nõ.ſᷣm panoꝛ.in.v.col.vᷣſi.ex pꝛeð.ſingulariter nota. Lñi

credo ꝙ de iure canonico ſit infamis:pʒ quia repellit᷑ ab

actibus a quibꝰ repellũtur ifames.vt patet in regu cum
infamihus.de reg.iuris.ꝓtʒ per not. in.c.poſtulaſtis.⁊ in
c.poſuit.⁊ per to.diſcurſum ti.ex⁊.de cleri.excõ.miniſtrã.
Seciũdo quero vtrũ excõicatus poſſit facere teſtamẽtũ:

Et videt᷑ ꝙ ſic.per tex.in.l.credẽtes.iſto ti de quo ꝑ bar.

in.l.j.de ſacroſan.eccle.S. et.l.ſi queramus.ff.de teſta.bal.
in.l.j.coliij.j.de nupt. Tertio quero: vtrum excõicatus
poſſit cõficere publica inſtrumẽta: Videt᷑ ꝙ ſic.ſᷣm bar.
hic in.l.credẽtes.niſi eſſet excõicatꝰ pꝛo hereſi:aut remã⸗
ſerit per annum in excõicatione.te quo vide pleniſſime
panoꝛ.declarantẽ/an ⁊ quãdo geſta per excõicatũ vale⸗
ant vel nõ.⁊ ibi ↄcludit in noſtro caſu ꝙ in his que gerũ⸗
tur ratione publici officij puta notariatꝰ ſi fuerit tollera⸗
tus q́;tumcũq; excõicatus tenebũt inſtrumẽta per eũ fa⸗
cta.de quo per glo.in.c.decernimꝰ de ſen.excõ.et ibi do.
et philip.fran ·fa.ratio.l.barbariꝰ philippus.⁊ ibi ia.poſt

bar. ff. de offi. pᷣto. et notes ſingulariter ꝙ ſi aliquis ſciat

notariũ excõicatum licet talis notarius tolleret᷑. Tñ in
odium iſtius accedentis ad talem quẽ ſciebat excõicatũ
non valebũt geſta per dictũ notarium qᷓ;dtumcũq; tollera
tum:⁊ hoc qꝛ nõ debebat adiritalis fa.no.in.c.ſi qui epi
ſcopi.j.q/j.ita vult panoꝛ.in dic.c.veritatis.ix.col.verſi.
aduerte tamen ad vnã ſollẽnem limitationẽ.⁊c̃.de quo
per calderi.in.c.ad ꝓbandũ de re iudi.et ibi te remitto
ad canoniſtas.Quero quarto ⁊ finaliter: vtrũ heretici⁊
alie ſecte diuerſe poſſint eſſe teſtes ↄtra xpᷣianos ⁊ quidã
voluerunt dicere ꝙ ſic:vt hic glo.dicẽs ꝑ iſtũ textum.vt

Pbationũ facultas anguſtet᷑ de quo per glo.in.c.cum di⸗

lectus.ex.de elec.quidã tamen dicerẽt hic eſſe aliquã au⸗
tẽticã coꝛrigentẽ iſtã legẽ quã autẽticã in libꝛis nr̃is nõ
habemꝰ finaliter tñũ ſᷣm cy.hic in.lʒ.fi.in vᷣbis fi.ꝙ hodie
heretici cũ ſint infames nõ poſſunt eſſe teſtes fa.no. in.l.
j.de ſumma tri.S.et ↄcludit panoꝛ.in.c.iudei.ex. de teſti.

et ibi in pꝛima oppoſitione concludit ꝙ vbi reperit᷑ ꝙ iu⸗

dei heretici ſunt teſtes illud eſt de facto ⁊ non de iure.et

ita intelligas hic glo.magnã finalis.l.iſtius tituli / ⁊ alia
iura idem loquentia.
EE

Riuilegia. Non veber legis haiuile⸗

e e lLue gijs vti: qui in legem cõ⸗
VQOmittit. hoc dicit.cum auteñ.hic poſita Butri⸗

Mues Heretici debẽt ſilere et ep̃os nõ
TLELEB. habere. et dicitur hereticus qui
