obtinetn de eden.pꝑ totũ.¶ In glo.que incipit Si aũt.ibi nõ deceſ⸗: vt eſt ſi hoc agat᷑ vt faciunt creditoꝛes qͥtidie: qꝛ debito⸗
ſiparttin ſiſſet. ⁊ ita nõ ceſſiſſet dies ſubſtitutionis. In eadem gl. res ↄſtituũt ſe eoꝝ noĩe poſſidere ⁊ poſtea in inſtro dicit᷑.
iniortſe,t ibi ſecus pꝛo legato.qꝛ ẽt ſi nõ ceſſit dies agitur ꝓ eo hoc idẽ creditoꝛ ad pctitionẽ debitoꝛis pᷣcario ei dictas res
getfitapoſt interdicto/qꝛ ceſſat illa rõ:qꝛ non querit de hereditate vi ⁊ceſſit detẽtatiõis tm̃ modo cã.vñ ſi poſtea ſi debitoꝛ ceſ
witgtinen uentis vt in ſubſtitutione.ſ In eadem glo.ibi quicũq; de ſat ſoluere creditoꝛ ꝓpᷣa auctoꝛitate poſſeſſionẽ igredit᷑ ⁊
1rirssttli ſiderant.⁊c.dum tñ iurent ſẽ nõ calumnie cã petere ⁊ cre⸗ boc interdictũ tũc eſt retinẽde ⁊ ↄſeruãde poſſeſſiõis ⁊
eiügt⸗ dit ſibi ali quid relictum / vel dubitat.¶ In eadem glo.ibi creditoꝛ retinet res ex cã emptiõis ꝓ iuſto pᷣcio ſi hoc cõ
eidint locũ ad exhibẽdum.qꝛ pᷣtendit intereſſe dominij:de quo uenit:vt.l.ſi fũdꝰ.S.fi.ff.de pig.⁊ hoc de pᷣma parte rubꝛi
Vierrſnre ſolo ſi agitur ꝓ q̃rta agit᷑ ad exhibẽdum.¶ In eadẽ glo.) ce.iDe ſcda dic ꝙ eſt ſaluianũ interdictũ ⁊ hoc dat᷑ ꝓ re
netfirt ibi her̃di datur:qꝛ eſt eadem ratio:qꝛ ẽ dominus. Paſcllim 1 ont Jre⸗ eſ niana heccei⸗ eln P
1.= . . iana.i.hypothecaria ⁊ hec
nne D lib eris exh ib end 18. pꝛo rebꝰex qᷓcunq; cꝗ oligatis cöpent. In quo aũt diffe
gidimn RKub ica. rsat ſaluianũ a ſeruiana:j/ dicã ⁊ plene dixi inſti.de actio.
rrre HM 2 Ed. S. item ſeruiana.
ſcin ¶ NRubꝛica habet duas ptes verum de ſecunda non tra 7 te Seruiana datur in quẽlʒ poſ
nnn ctatur hic ſᷣm glo. Sʒ qui diceret ꝙ lex finalis loq̃tur de R22 αſeſſoꝛem / ſed ſaluianu dat cõ
ne ſecunda ꝑte rubꝛice non male diceret. Item pꝛima pars trra colonũ vel inquilinũ poſſidentẽ tã
— rubꝛice diuiditur in duas/qꝛ pꝛima loquitur q̃liter petan tum. hoc dicit.
nosln tur filij exhiberi /ſecũda q̃liter exhibiti poſſint abduci. R ¶ Mota ꝙ hic loqt᷑ de tribꝰ actionibꝰ:
haitftl Fͤ Yvt 0 onis Vbi filiꝰ 4 eſt ſaluianũ ⁊ hoc dat᷑ ꝓ rebꝰ coloni
AVhpon ¶detinetur / ſed ſui controuerſiam facdcit EEAKAlü ꝓ pdictis rebꝰdat᷑.Eſt q̃ſi ſeruiana
ereſcchhſ celſat interdictum de liberis expiben⸗ ⁊ quaſi hypothecaria:⁊ hec datur pꝛo rebus obligatis q̃⸗
n poſtten dis niſi ratione hr̃ditatis ſit pꝛincibas cunq; de cauſa vnde etiam hic competeret.
oinſclint liter qᷓo.h.d.¶ Ad euidentiam eſt ſcien ¶ Op. ꝙ hec actio etiã det᷑ ↄ quẽlibet poſſeſſoꝛẽ:vt.l.j.ff·
risronlit Adum ꝙ hoc interdictũ eſt poſſeſſoꝛium eo.So. vt glo.⁊ videt᷑ glo.male dicere:qꝛ interdicta ſunt
poſiiſin cum ergo nullus poſſit poſſidere ſeipʒ pꝓſonalia.& nõ dãtur poſſeſſoꝛẽ extraneũ.Sʒ dic ꝙ licet
erctätt Ʒ eum non datur ratione ſuijpſius/ſed ſi de hr̃ditate pꝛi⸗ ſint pꝑſonalia ſũt tñ in rẽ ſcripta:vñ actio realis ⁊ ꝑſona⸗
fiudetniuſt ipaliter queſtio eſt cum hr̃ditas poſſideatur datur hoc lis diſtinguũtur ex oꝛigine. MHã realis dat᷑ ſine obligatio
i gus interdictum pꝛincipaliter ratione hr̃ditatis ⁊ ex ↄnia ra ne:ꝑſonalis venit ex obligatiõe vt iſti.de oblig.ĩ pᷣn.a
gtur oſcht tione filiationis.gloſ.q̃ eſt hic habes ad contextum.ff. e. bet ergo hec ĩterdicta naturã mixtã:nã ſunt pßeneles /a⸗
pſhemi Z.ff. de rei ven. l. j. ⸗ ex obligatõe veniũt ⁊ perſequũt᷑ poſſeſſoꝛẽ ſicut ⁊ reales.
liini ¶ Oppo.ꝙ ſola notio pᷣtoꝛis locum hẽat ⁊ non interdi⸗ Szʒ diuerſimode qꝛ realis no ꝑſequit᷑ vt obligatũ: ſʒ iter⸗
ithoſau ctum / vt. l. Penul ff.e.⁊ inſti.de act.S.pᷣiudiciales. Sol.vi dicta ꝑſequunt᷑ vt obligatũ q peruẽtione poſſeſſiõis obli
cllenitti glo. qꝛ hic de hr̃ditate eſt qſtio ibi non.⁊ hoꝛum gr̃a glo. gatus eſt / ſicut ĩ actiõe ad exhibẽdũ:vt.liij·S. eſt aũt per
iofine diſtinguit ꝑ tres caſus:qꝛ aut filius detinetur inuitꝰ/⁊ hʒ ſonalis.ff ad exhibẽ.¶ Modo q̃ro in qͥ differt ſaluianũ a Saluia⸗
Snitrt locum interdictum ⁊ actio in rẽ adiecta cã de iure quiri⸗ ſeruiana: Rñdeo ĩ tribꝰ. Pꝛimo qꝛ i ſaluiano hẽo mino⸗
ſinen tum / aut volens detinetur /⁊ tũc aut detinẽs aſſerit ſe po-⸗ rẽlaboꝛẽ ⁊ minꝰ ↄmodũ ꝛ nõ hẽo ſaluiano neceſſe ꝓba
iſt Ccte trẽ⁊ hʒ locũ hoc interdictum als non yt. l. penul. ff.e.aut re niſi ꝙ colonꝰ vel iqlinꝰ poſſidebat tpe ↄductiõis:⁊ iõ ſeruiana.
ahntiet nullus eum detinet:ſed ipſe ſui controuerſiam facit tunc ſolũ reſpectu poſſeſſiõis rẽ aduocat: vñ victꝰ in ſaluiano
1 ock N aut eſt q̃ſtio ſolum de filiatione/⁊ non hʒ locum hoc ĩter⸗ poterit rẽ vẽdicare ⁊ ſi pꝛobet dñium opoꝛtebit pꝛobare
ſ g dictũ /ſed notio p̃ᷣtoꝛis ⁊ in rem pᷣiudicialis. Aut eſt con⸗ de iure pignoꝛis ꝙ res fuerit in bonis coloni tẽpoꝛe obli
ſonc ef trouerſia pꝛincipaliter de hr̃ditate ⁊ in ↄñia de flliatione gationis:qꝛ de hoc diſputatũ non fuit in pᷣmo iudicio: ſʒ
ih⸗ ini ⁊ tunc habet locum hoc interdictum:ſed gl.non aſſignat ĩ ago ſeruiana plus grauoꝛ ⁊ maius ↄmodũ ↄſequoꝛ:qꝛ
uliod iet rationẽ pᷣdictoꝛũ /ſʒ tu aſſigna rationẽ: qꝛ hoc interdictũ debeo pꝛobare de iure pignoꝛis ⁊ que res fuerunt in bo⸗
ieim eſt poſſeſſoꝛium ⁊ rei vẽdicatio adiecta cã requiritur poſ nis coloni vel inquilini tempoꝛe obligatiõis:⁊ ideo ſi ob
Nenngie ſeſſio vl poſſeſſio aduer ſarij.Ad ꝓpoſitum ergo qñ alids tineo nõ poteſt victus poſtea litigare de iure dominijvel
ante eum detinet iuitum poſſidet eum /⁊ ideo ratione poſſeſ⸗ pignoꝛis cum hoc in pꝛimo iudicio fuerit diſputatũ.

Butrigarij Bcda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

Itẽ ꝑ ſaluianuʒ annotãtur res ſolum reſpectu poſſeſſio
nis:pꝑ ſeruianã etiã reſpectu pignoꝛis ⁊ dñij.i Itẽ ſaluia
nũ eſt ꝑſonalis/ſeruiana realis.ꝗ¶ Itẽ uiana directa da
tur ʒ quẽlibet poſſidẽtem vt tanqᷓ; poſſeſſoꝛem / ſaluianũ

vo intdictum ſolum datur inquilinũ vł colonum poſ⸗

ſidetes / vtile vero Z quẽlibet poſſeſſoꝛem / ſʒ non pꝛoſeqͥ⸗
tur eum vt poſſeſſoꝛẽ:ſed vt obligatum ratione poſſeſſio⸗
nis q̃ͥ ad eum ꝑuenit vt in pꝛincipio diri. .
In glo. q̃ incipit immo ibi qꝛ in rem. ⁊c.immo nõ ob⸗

ſtat ꝙ non ſit ꝑſonalis:qꝛ pꝛoſequitur poſſeſſoꝛem vt obli

gatũ ad inſtar actiõis ad exhibẽdum:⁊ ideo ꝑſonalis ẽ.

1 tis. hoc dicit. 2 S
(LOp. de. l. cñ heres. ff. de diuerſis ⁊ tꝑa.pᷣſcri.

Pꝛecari⸗ So. vt glol.¶ Ite qro quid differt pcarium a commoda⸗

um qũo to/⁊ dic vt glo.⁊ ex pꝛima differẽtia quã aſſignat gloſ. in

differt a ſurgit alia qꝛ cum pᷣcarium detur ſine determinationevſ⸗
ↄmodato põt qũcũq; reuocari niſi finito vſu vt. l.in cõmodato · S· ſi

cut. ff. cõmo. Item in pᷣcario qñq; trãſit vtraqʒ poſſeſſio/
qũq; alt era/qñq; nulla:ſed in commodato nulla traſit vl
lo caſu. Sequentia leguntur extraoꝛdinarie vſq; ad titu⸗
lum de pignoꝛibus.

Depignoꝛzibus.
MKubꝛica.

EL- XOQꝛ tractatũ eſt ſupꝛa de interdictis
* ☛ oſequuntur poſſeſſionẽ ad inſtar rea

–

S

8 lium cũ ſint in rẽ ſcripta ſequit᷑ videre
NEode pignoꝛibus / que ſunt realia ⁊ poſſeſ
ſionem perſequũtur.

— Anus põt ꝑſonali conueniri.h.d.
F— D amuis Hñs ſpalem ⁊ gñalem non
E recurrit in piudicium alteri
ſus creditoꝛis /ſi ſpalis ei ſufficiat.h.d. Glo.mi

R ſcet q̃dã oꝛia ſimul in opponẽdo: ſed tu ſepara
ſic.¶ Et pꝛĩo opp.de.l.creditoꝛis.de diſtrac.pig.vbi pꝛi⸗
mus ſpᷣfert᷑ etiã in gñali.So.vt glo.qꝛ hic de equitate ibi
de rigoꝛe / vel dic ꝙ aut creditoꝛ non contendit cum alio
creditoꝛe:ſʒ cum debitoꝛe:⁊ tunc habeat aduocare bona

ſiue ex gñali hypotheca ſiue ex ſpãli:vt vult in contrario

aut contẽdit cum creditoꝛe alio:⁊ tunc hʒ locum hec lex.

¶ Itez op ꝙ in gñalipᷣferatur vt.:.qui gñaliter.ff. qui po.

in pig.habe. So.ibi hẽbat ſolã gñalẽ: ⁊ ideo pᷣfertur po⸗
ſterioꝛi in generali:hic habebat ſpãleʒ ⁊ gñalem.¶ Item
op.ꝙ ſi habeat ſpalem non ſolũ ſecũdus ſit potioꝛ in gña
li: ſed etiam ſolusvt.d.l.qͥ gñaliter ſcðᷣo rñſo.So.ibi obli
gatio ſpãlis fuerat pura ⁊ gñalis ſub conditione zcta: ⁊
qꝛ ibi deficit conditio gñalis hypothece ſecundus in ge⸗
nerali nedum potioꝛ/ſed ſolus reꝑitur:vt innuit glo. Cõ

clude ergo ſic circa materiã iſtã:qꝛ aut habeo gñaleʒ ⁊ ſe

cundus gñalem ⁊ pᷣferoꝛ ſecundo vt.l.qui gñaliter in pᷣn
cipio fr poti.ĩ pig. haaut hẽo ſpalẽ ⁊ gñalẽ ⁊ ſcðᷣs gñia
lẽ/⁊ tũc aut hypotheca gñalis fuit ſub ↄditiõe:vt qꝛ dixi
obligo talẽ füdũ:⁊ ſi nõ ſufficiat obligo oĩa bõa ꝙ ſifãdꝰ
ſufficiat tunc ſecundꝰ nõ ſolũ ẽ potioꝛ in gñali /ſʒ etiaã ſolꝰ
vt. d. l. qui gñaliter in fi.aut ſpãlis ⁊ gñalis fuit pura ⁊ ſe⸗
cunda gñalis:⁊ tunc ſi ſpãlis ſufficit ad gñalẽ non recur⸗
ro de equitate lʒ de rigoꝛe poſſimvt hic:aut habeo ſpecia
lem hypothecã ⁊ generalem ⁊ alius non eſt creditoꝛ: ſed
contendo cum debitoꝛe/⁊ tunc poſſum bona aduocare ꝑ
ſpecialem vł generalẽ hypothecã:vt nota.in.d.l.credito⸗
ris.¶ Quero an habeat locum hec lex ſi extraneus vel pꝛi
mus creditoꝛ poſſidet. Rñdeo vt gloſ.
¶ In glo. que incipit immo in ft. ipi ſecundo teneretur.
hic aũt ambas pure.ſ.ſpãlem ⁊ gñalem.

F : 1 Er pacto licet creditoꝛi
SS Red itoꝛes poſſeſſionẽ pignoꝛis in⸗
P EVIRgredi ſine iudice / vꝛbaniꝰ flet cum iudice. h. d.
A&(LMota ꝙ pactuz de ingrediẽdo tollit vim qꝛ

2–

Pactum in vi dʒ eẽ dolusvt.l.ſj eximedi.ff de co ꝑ quẽ fac eſt. at
de ĩgredi⸗ debitoꝛi volẽti nõ fit dolꝰ:vt.l.j.ĩ fl ff. de act.p.¶ Itẽ nõ
endo tol⸗ ꝙ meliꝰ faciet qͥ auẽte iudic faciet q; ꝓpa aucte ⁊ h exv⸗

lit vim.

banitate non aũt ex neceſſitate.¶ Mõ venio ad glo.⁊ pꝛi
mo capio vltimã ⁊ oppono ꝙ iciuiliter fetm̃ dẽat puniri

. nterdictum de pꝛecario
Ab itantis. Snns in heredem rogan⸗

4 Licet debitoꝛ velit ce⸗
. Eb ito 2 dere pignoꝛi nihilbomi

vt. l. ij.ff. de legibus. So. aliquãdo ciuile ſumit᷑ pꝛo vꝛba⸗
no cuius contrariũ eſt non vꝛbanum: ⁊ tale nõ vꝛbanum

non punit᷑ vt hic. ⁊. l.quidã hyberus.ff.de ſerui.vꝛ.pꝛedi.

æ.l.ciuile.S. de furtis.aliquãdo ciuile ſumitur pꝛo iure ci

uili pmiſſione cuius contrariũ eſt inciuile/ ⁊ tale inciuile

bene punitur:⁊ ita etiã poſſet intelligi hec lex.
¶ Vodo venio ad ſecũdã glo.⁊ oppono ꝓꝙ creditoꝛ ina

grediens faciat vim.vt.l.in poſſeſſionẽ·.j.ad.l.iuliã.de v.

Sol. vt glo.qꝛ hic fuit pactum/ibinon.i Quero an poſſit
ingredi debitoꝛe reſiſtente? Et dic vt glo ꝙ non.¶ Sed
quid ſi debitoꝛ alienauit/an cõtra emptoꝛẽ duret ius in⸗

grediendi:glo.ꝙ ſic.

1
¶ Vodo expedita glo.reaſſumo pꝛimã queſtionẽ:⁊ q̃ro Pignor⸗
quid ſi dedi licentia creditoꝛi ingrediẽdi ſua eiaau⸗ dien
ctoꝛitate poſtea dum vult ingredi:ego ꝓhibeo ⁊ ipoſe me nẽ ingre⸗
inuito ingredit᷑:an cõmittat vim: Et dicit glo.ꝙ nõ.⁊ ꝙ diẽs ppa
hoc non ſit verum ꝓbo ſic. qꝛ ſi id de quo minus videtur auctoꝛita⸗
ineſſe.⁊c̃.ſed ita eſt ꝙ colonꝰ qui mihi poſſidebat ſi mutet te / us tñ
voluntatẽ/⁊ vult reſiſtere non poſſum ingredi ꝓpꝛia au⸗ hita licẽ⸗
ctoꝛitate:cũ anteqᷓ; mutaret bñ poteram ingredi ſi vole⸗ tia ĩgredi
bam.vt.l.cũ fundus.⁊.l.colonus.ſf.de vi ⁊ vi arma.quã⸗ endiancõ
tomaglis poteſt debitoꝛ ꝓhibere:qꝛ ſemꝑ poſſeſſionẽ hʒ/ mittat vi,

⁊ habuit nec obſtãt leges allega.ꝑ glo.qꝛ in eis erat q̃ſ⸗
tum ius in re/vl in eis durabat debuoꝛis voluntas.Aut
ergo dices hic ꝙ hoc pactũ dederit ius ꝑſonale/a nõ eſt
verum:qꝛ non naſcitur actio ex hoc.Aut dices ꝙ realeè/⸗⁊
male dicis:qꝛ non cõſtituitur ius in re:ſʒ ius veniẽdi ad
rem ꝓpter licẽtiam ⁊ volũtatẽ debitoꝛis/qua voluntate

ceſſante ceſſat licẽtia ingrediẽdi.ar.l.nihil tam naturale.

ff. de regu.iur.nec ob.l.in cõmodato .S.ſicut.ff.cõmo.vbi
penitere nõ põt qui ſemel voluit:qꝛ illud eſt verũ quaãdo
per pꝛimã volunt atẽ eſt aliquod ius qſitum aduerſario:
ſed hic non eſt q̃ſitum creditoꝛi ius aliquod reale vel ꝑſo
nale:vt.S.dixi.ergo debitoꝛ poteſt voluntatẽ mutare.
Item q̃rit glo.quid ſi debitoꝛ qm̃ fecerat pactũ credi⸗
toꝛi de ingrediẽdo ⁊ poſtea alienat an pactum illud affi⸗
ciat emptoꝛẽ:⁊ dicit ꝙ ſic:ſed hoc non videt᷑ verũ ꝓpter
rationẽ quã.S.dixi.qꝛ nõ eſt ius ꝑſonale q̃ſitũ:⁊ ſi adhuc
non afficeret ſingularẽ ſucceſſoꝛem: vt.l.j.S· heres.ff.ad
trebel..l.fideicòmiiſ.S.tractatum.ſf.de iudi.⁊.l.ſi eum.ſff.
de actio.⁊ oblig. Item nec eſt q̃ſitum ius resale:qꝛ nec eſt
ius dominij nec pignoꝛis:ſed quedã licẽtia ingrediẽdi q̃
ceſſat/ volũtate debitoꝛis ceſſante:⁊ hoc tenet dñs mar.
per.l.non eſt ſingulis.ff. de regu iur.ſed ego teneo idem
per rationes quas.S. dixi.⁊ ꝓ hoc facit.l.iij.S.de cõdic.
ob turpẽ cau.nec ob.l.ſi titius.quã glo.alleg.qꝛ ibi ſpale
At id qð dixi eſt regulare:nã ſi nõ facit etiã ipſum debi⸗
toꝛem volũtate mutata quo minus reſiſtere: vt.S.dixi.⁊
creditoꝛ ingrediẽdo eo inuito cõmittit vim multominus
afficiet iſm emptoꝛt᷑:⁊ hoc ideo qꝛ debitoꝛ alienãdo rem
is videtur volũtatẽ mutaſſe/⁊ ꝑ ↄſequẽs licẽtiam ingre⸗
diẽdi remouiſſe ⁊ abſtuliſſe.¶ Sed quomodo ergo faciũt

aduocati qui quotidie faciunt clientulos ingredi poſſeſ⸗

ſiones ꝓpꝛia auctoꝛitate nũquid male faciunt:certe nõ.
qꝛ ipſi faciſũt apponi alia pacta pᷣter iſtud:nam ipi hodie
faciunt inſtrumẽta ſic:qꝛ debitoꝛ conſtituit ſe creditoꝛis

noĩe poſſidere / ⁊ dat licentiã ingrediedi ei ⁊ poſſidendi.

done ergo ꝙ debitoꝛ alienauit an poterit creditoꝛ igre⸗ Pignus
iecerte videtur ꝙ non: qꝛ debitoꝛ alienãdo pꝛiust credi ſi debitoꝛ
toꝛem ciuili ⁊ naturali poſſeſſione/nec ergo rõne poſſeſſi⸗ alienauit

onis poteſt ingredi: quia non poſſidet nec ratione pacti: an

quia non afficit emptoꝛem.argu.l.cum nemo.de acqui⸗ cre

poterit
ditoꝛ i⸗

rend.poſſeſ.S. ⁊.l.peregre·S.fina.ff.de ac uirend. poſſeſ. gredi poſ⸗
⁊ nota.in.l.j.S. communia de vſuca. ⁊.l.fl.S. de acqᷣ. poſ. ſeſſionẽ
qũo ergo conſulitur creditoꝛi.Rñdeo aut creditoꝛ con⸗ pa aucte.

tẽdendo pꝛecario retinet ſibi poſſeſſionẽ naturalẽ ? ciui⸗
lẽ ⁊ ſolã detẽtationẽ tradit debitoꝛi: tunc eſt ſolum vna
poſſeſſio ĩ ſubſtãtia ſᷣm verã opinionẽ Jo.ſ.naturalis ha
bẽs compꝛobationẽ iuris ciuilis de q̃ ſoquit᷑ iſti.de obli⸗
ga. in pꝛin. ⁊ ciuilis eſt qdã pediſſeq̃ naturalis ⁊ accidẽs
⁊ ideo ſi perderẽ nunc naturalẽ q̃ eſt ſubſtãtia non poſſet
remanere ciuilis ꝗᷓ ẽ accidens vt.l.eius qui in pꝛouincia.
ff. ſi certum peta.ſed qñ ciuilis eſt penesvnum:⁊ natura⸗
lis penes aliũ:tunc vna non eſt pediſſeqᷓ alterius:ſed qls
ſe hʒ ꝑ modum ſubſtãtie:a ideo vna ſublata non tollitur
alia vt.l.ſi de fundo.ff.de vi ⁊ vi arma. Modo ergo aut ꝑ
pᷣcarium retinet ſibi vtrãq; poſſeſſionẽ creditoꝛ:⁊ tũc de⸗
bitoꝛ alienãdo pꝛiuat euʒ naturali:⁊ in eius ↄniam pᷣust

gurme
herie vi⸗
ttunc
nearural
ckmnra⸗
iſina
iaullsei
r upie
itpheari
iopriu⸗
urnſcoi
nicl
iri geſt
rediAln

utſecredu

harprame
ſoebitoꝛni
cturpina
Grallalof
giſcqjnatu
dipꝛops
cumnong
lcontinet
ridicerea
descqvirpe
olono/td
n aliqivt
Colſtitnitſe
lemdebtto⸗
hoſeſtotrs
Actumfaer
coſtuuitſe
nuralis pol
ulareniſt
1eum
ſalez ? me
modum/
lyi an eid
ſoͤerpacto⸗
ſtſoſpicot⸗
npoſenn
ſin aseri
ſonepcona
Ghoſſcſiofi
umccetäͤn
Cmnpoſen

Mepole
Fultſenl
cäpinein
t debto⸗
ſerline
lertſ

potiſete

n
Ren
rechign
inſegi
Uiguth

1solunn
Sponene
tdiceggnt
iuoſihii⸗
5/qus Mer
dütamtn
ſeſtvpign
vod felete
mratenun
erapagln
pactumuls
Vicerig
leihineſt
l,ghensft
iudi tllen
usfrlegſt
etiainglil
ctenetiin
egotemt
Liljdeſt
leg. eib⸗
ttüälpfumt
ere. N.nt
onmulknn
tordlcun
eslicitin,
nodone
os ngredſc
faciuſtent
Udnnß
lut ſtati
ieit oſne
tertcrtin
Nicopiuer
aeſirgti

De pignoꝛibus. Fo. LNXX.

eum ciuili que eſt tunc velut accidens:ſicut ⁊ colonꝰ me
pꝛiuat vtraq; qñ eas habebãvt.l.colonus.⁊.l.cũ fũdũ.ff.
de vi ⁊ vi arma. Si aũt retinuit tm̃ ciuilẽ ⁊ naturalẽ trãſ
fertvt ẽ regłarit᷑ niſi alið agat᷑:vt.l.cũ pᷣcario. ⁊.l.eũ.ff.ð
hpca.⁊ tunc cuʒ ciuilis ⁊ naturalis ſint penes diuerſos hʒ
ſe q̃libet ꝑ modum ſubſtãtie:vñ debitoꝛ alienãdo pꝛiuat
me naturali quã hẽbam:non aũt ciuili vt.d.l.ſi de fundo.
⁊ eſt mirabile qꝛ plus mihi aufert qñ nullam poſſeſſioneʒ
hʒ qᷓ; qũ naturalem hʒ: hoc ergo caſu cum remaneat mi⸗
hi ciuilis eius rõne potero ingredi poſſeſſionẽ niſi expel
lar vł ſuſpicer me poſſe repelli quo caſu agerẽ vñ vi. Si
aũt ꝑ pᷣcariũ omnis poſſeſſio fuiſſet ĩ ðbitoꝛẽ trãſlata ali
ensãdo pꝛiuaret me vtraq; Vt ergo hec materia plene li⸗
qquueat ſic diſtingue: quia aliquando debitoꝛ facit credi⸗
toꝛi ſolum pactum de ingrediẽdo:⁊ tunc locum hñt ea q̃
dixi:qꝛ ſiue debitoꝛ reſiſtat ſiue alienet non põt creditoꝛ
ingredi. Aliqñ interuenit plus qᷓ; pactũ:qꝛ debitoꝛ conſti
tuit ſe creditoꝛis nomine poſſidere:⁊ tunc cum creditoꝛ
hẽatvtramq; poſſeſſionẽ põt ingredi pꝛopꝛia auctoꝛitate
ſi debitoꝛ nõ reſiſtat.Si aũt non reſiſtitvł alienat vł deij
citur pꝛiuatur creditoꝛvtraq; poſſeſſione pꝛincipaliter na
turali ⁊ ĩ ↄia ciuili que modo ſe habebat vt q̃litas ⁊ pe⸗
diſſeq̃ naturalis vt pᷣdixi/ergo creditoꝛ nõ poteſt ingre⸗
di pꝛopa auctoꝛitate cum non poſſideat nec vigoꝛe pacti
cum non afficiat ſingularẽ ſucceſſoꝛẽ/⁊ hec vᷣa niſiveniat
in continẽti:vt.l.j.S.vñ vi.ſed ſi venit ex interuallo debet
luridice recuperare poſſeſſionẽ ꝑ condictionem ex.l.fl.S.
de acquir.poſſeſ.vñ hoc caſu ꝑinde ẽ in debitoꝛe qð eſt ĩ
colono/vt.d.l.cum fundum.⁊.l.colonus.ff. de vi ⁊ vi ar⸗
ma.aliqñ vlterius non pꝛoceditur/qꝛ non ſolum debitoꝛ
conſtituit ſe creditoꝛis nomine poſſidere:ſed creditoꝛ ei⸗
dem debitoꝛi rogati reſtituit res pᷣcario/⁊ tunc aut nulla
poſſeſſio trãſit in debitoꝛẽ᷑:ſed ſola detentatio q̃ eſt ſi hoc
actum fuerit/⁊ tunc idẽ ẽ in omnibus qð.S.dixi qñ ſoluʒ
cõſtituit ſe creditoꝛis nomine poſſidere.Si aũt trãſit na⸗
turalis poſſeſſio in debitoꝛem rogãtẽ/qð ẽ naturaliter re
gulare niſi aliud agatur:vt.l.cum pꝛecario.ff. de pᷣcario.
⁊.l.eum.⁊ tunc alienãdo nõ trãſfert in emptoꝛẽ nec natu⸗
raleʒ ⁊ me non pꝛiuat ciuili/ cum ambe ſe modo habeant
ꝑ modum ſubſtatie vt pꝛedixi ar.l.cum de fundo.ff. de vi
⁊ yi ar.⁊ ideo ratione ciuilis quã habco potero ingredi
nõ ex pacto de ĩgrediẽdo/⁊ h̊ niſi fuerĩ nõ admiſſꝰ dũ irẽ
vł ſuſpicatꝰ ſũ me poſſe repelli:qꝛ tũc cũ eſſẽ pᷣuatꝰvtraq;
non poſſem ingredi niſi redirem in continẽti: vt.d.l.j.S.
vñ vi.ałs ex interuallo poſſum iuridice recuperare poſſeſ
ſionẽ ꝑ condictionem ex.l.fi.õ.de acqui.poſ.Si aũt vtra
q; poſſeſſio fuiſſet in debitoꝛẽ trãſlata qð eſt ſi hoc agatur
⁊ tunc etiã in alienãdo eẽm pꝛiuatus vtraq;:⁊ ideo ingre
di non poſſem niſi iuridice vt pꝛedixi.

QG m te Mõ eſt iuſta rõ coactionis neceſſitas
W iſmiltaris h d. b .
S ñiia lata cum debitoꝛe ĩ iure do
WEer, Keles. minij non nocet creditoꝛi in iure
cũ debito 4 pignoꝛis. h. d. qð intellige cum determinatiõe
re in iure B Rdbuius legis.
dñij an no ¶ Op.a diuiſiõe ſic qꝛ aut ſũia fuit lata cum debitoꝛe añ
ceat credi obligationẽ pignoꝛis:⁊ tunc indiſtincte nocet creditoꝛi:
toꝛi ĩ iure aut pꝛimo fuit fctã obligatio qᷓ; ferret᷑ ſnĩa⁊ nullo caſu dʒ
pignoꝛis. nocere creditoꝛi / hic dicit ꝙ nocet in duobus caſibus q̃re
male vñ videtur obſtare.l.ſuꝑatus.ff.e. So.diſtinguẽdo
vt glo.qualiter aũt colluſio interuenerit planum eſt. Qua
liter aũt ſit paſſus labi pᷣſcriptionẽ. Pꝛimo dic vt gloſ.⁊
male:qꝛ lapſus triennij non tollit ius debitoꝛi:⁊ ideo dic
ꝙ debitoꝛ condẽnatus appellauit ⁊ paſſus eſt labi fatalia
vñ ſñia confirmatur:⁊ de hoc põt creditoꝛ conqueri.vel
aliter intellige vt gl.⁊ collige ſic: qꝛ aut creditoꝛ ſciuit tẽ
poꝛe quo lata fuit ſñia:⁊ tunc regulariter ſibi pꝛeiudicat᷑
Fallit ſi colluſio debitoꝛis ĩterueniat. Item fallit ſi ex ta
li cã vincitur debitoꝛ que non vinceret creditoꝛẽ:vt qꝛ ꝑ⸗
dit debitoꝛ:qꝛ ð eum pñtem ẽ pᷣſcriptum ſpacio.x.annoꝝ
ſi creditoꝛ erat abſens vñ pᷣſcriptio.x.annoꝛum ſibi nõ p̈⸗
iudicat ſed viginti:ſecus ſi vtraq; fuiſſet pñs ita ꝙ pᷣſcri⸗
ptio fuiſſet communis.ſ.x.annoꝛum qꝛ tunc vtroq; exclu
ditur. Item ſi vincitur debitoꝛ:qꝛ res non fuerat eius tẽ⸗
poꝛe obligationis:⁊ creditoꝛ fuit pñs.Conclude ergo ca
ſum ſic:qꝛ debitoꝛ res in bonis eius tunc exiſtentes mihi
obligauit poſtea mota ẽ qõ debitoꝛi de pᷣdictis rebus tã⸗
qᷓ; eius non cẽnt ⁊ me ſciente fuit debitoꝛ condẽnatus.q̃⸗

ritur an ſnĩa cum eo lata mihi pᷣiudicet Rñdetur ꝙ ſic / ni
ſi in duobus caſibus. Pꝛimus ẽ ſi debitoꝛ colluſit cũ ad
uerſario ⁊ paſſus eſt vici. Secundus eſt qñ debitoꝛ victꝰ
vſt ex tali cã quelʒ eẽt vᷣa:tñ ego non vincerer:vtqꝛ ZJip̃ʒ
pñtem pᷣſcriptum eſt ſpacio.x.annoꝛum/a ego fui abſens
ita ꝙ talis mihi non noceret:ſʒ pᷣſcriptio.xx.annoꝝ.h.d.
CIn glo.que incipit vt quia.ibi ⁊ etiam debitoꝛi.iſtud
non videtur bñ dictum:qꝛ non conuenit huic legi:⁊ ideo
dic ꝙ loquitur de pᷣſcriptione biennij in cã appellationis
que non relinquit ius ſolidum:vł melius dic vt ſequitur
EAS n eadem glo.ibi non nocuit.pꝛopter abſentiam: quia

Hrequiruntur viginti.

In ſumma debiti compu
S R lumma. an⸗ qð ſolutum eſt fuſco
☛nomine tributoꝑ: 1 in refectione viarum. h.d.
5 Su ca io Alienatio legalis vłᷣ conuẽ Pignor⸗
P tionalis nõ tollit ius pigno ius nõ tol
ris. h. d. Nel dic ꝙ dñium non hʒ commune cũ lit aliena⸗
WAiure pignoꝛis. h. d. Et eſt hec ſecunda rõ pꝛimi tio legaliſ
ſummarij. Iſta lex legitur duobus modis ⁊ tertio modo vł ↄuẽtio
non legitur:qꝛ quidã dicũt ſe non intelligere eam:⁊ ideo nalis.
legi non poſſe:ſʒ hoc eſt fatuum dicere. Pone ergo alias
duas:pꝛima ĩ debitoꝛe pᷣſcribẽte rẽ quã pignoꝛauit:⁊ pꝛi
mo non erat ſua⁊ non extinguitur ius pignoꝛis:ſed certe
lʒ hoc ſit verum in ſe non tñ eſt de mẽte.l.nr̃e.⁊ ideo pone
aliã vt glo.qñ ↄ debitoꝛẽ vſucapitur:qꝛ res debitoꝛis ce
pit vacare quã quidẽ ẽ ingreſſus:⁊ ita eſtvitium ꝑſonale
non reale vt dixi in l.cum q̃rebatur.S.vñ vi.⁊ ille qui in⸗
greſſus eſt cam alienauit cuidã bona fide emẽti:⁊ ſic res
puenit ad eum abſq; vitio realivł ꝑſonali:⁊ ideo pᷣcribit
contra dominum ſpatiotriẽnij:certe hic vſucapio credi
toꝛi non pᷣiudicat in iure pignoꝛis.h.d.ſᷣm vᷣam lecturã.
Quero de ratione legis. Rñdeo qꝛ alienatio legalis v

conuẽtionalis eqᷣpantur vt.l.alienationis xbũ. ff. de vᷣ⸗

bo.ſig.maxime qᷓ;tum ad materiã nr̃amyt.l.j.S.cum pdi
um.ff.e.ſʒ alienatio conuẽtionalis fctã a debitoꝛe bñ pꝛi
uat eũ iure dñij:ſed ius pignoꝛis non extinguit:ergo nec
alienatio legalis.i.vſucapio.
¶ Op.ꝙ pᷣiudicet creditoꝛi:vt.l.j.x.ij.S.ſi aduerſus cre⸗
ditoꝛem. So.ibi in pᷣſcriptione.hic in vſucapione.⁊ eſt ra
tio:qꝛ vyſucapio eſt modici tẽpoꝛis/⁊ ꝑ eam q̃ritur dñiuʒ
aduerſario:non autẽ vlla exceptio inducit᷑ contra dñũm:
qꝛ cum nulla actio remaneat dño:ergo nec exceptio com
petit:ſolũ ergo trãſit dñium in vſucapientẽ:⁊ ſic per alie
nationẽ conuẽtionalem non tollitur ius pignoꝛis ita nec
per legalẽ.ſʒ in pᷣſcriptione longi tẽpoꝛis non q̃ritur do⸗
miniũ directũ pꝛeſcribenti/nõ autem directũ:ſed excepti
onem inducit contra dñm /que exceptio eſt ſufficiens ad
excludendum creditoꝛem. vñ non ex eo ꝙ ſit pᷣſcriptum
contra dñm ſed ex eo ꝙ eſt tẽpus ſufficiẽs ad excludẽdũ
creditoꝛeʒ a iure pignoꝛis ſibi piudicatur: vñ dato ꝙ nõ
cẽt pᷣſcriptum decẽnio contra dñm:qꝛ erat abſens.eèt tñ
pᷣſcriptum cõtra creditoꝛẽ pᷣſentẽ.i Sed quid ſivſucepit
riẽnio dñio an poterit vſucaꝑe ðᷣ creditoꝛẽ Pla.ꝙ nõ:
eo facit qꝛ factꝰdñs nõ pᷣſcribitvt.l.ſequiturS.lana.ff. de
vᷣſucap.ſed tene glo.qꝛ amplius non pᷣſcribit dñio /ſʒ iuri
pignoꝛis. Itẽ op.nonne ſi creditoꝛ agit hypothecaria
contra vſucaptoꝛẽ poterit ſibi obijci/tu habes cãm a de⸗
bitoꝛe:ſʒ debitoꝛ non poſſet agere:ergo nec tu. Rñdeo ꝙ
non:qꝛ ſeꝑatum ẽ ius dominij a iure pignoꝛis. Itẽ op.
⁊ videtur ꝙ creditoꝛ non poſſit agere:qꝛ dʒ pꝛobare rem
eſſe in bonis debitoꝛis:vt.l.⁊ que Ronalmilfe. qð facere
non poterit cum deſierit eſſe dñs.So.debet pꝛobare rem
in bonis fuiſſe tꝑe obligationis non hodie eẽ.¶ Itẽ op.ꝙ
hic ſit titulus qꝛ creditoꝛ aduocabit eã ꝑ hypothecariaʒ
ab vſucapiẽte:poſtea debitoꝛ aduocabit eam a creditoꝛe
cum eã ei pignoꝛauit / poſtea qꝛvſucaptoꝛ aduocabit a de
bitoꝛe:⁊ſic de ſingulis ſemꝑ erit titulus:qð ergo dabitur
remediuʒ. Rñdeo ꝙ debitoꝛ faciat ſibi cedere ius pigno

ris creditoꝛi ⁊ ſe tuebitur ᷣvſucapientẽ:aſi dicas quomo

do põt ſibi cedi ius hypothece cum ſit dominus:⁊ ſic iu⸗
re pꝛopꝛio habebit hypothecã qð ẽ abſurdum.Sʒ rñdeo
ꝙ nõ ẽ vᷣum ſit dñs immo perdidit dominium ꝑ vſuca
pionẽ/⁊ ideo ſibi põt cedi ius pignoꝛis.Sʒ nonne dʒ ſol⸗
uere debitoꝛ debitũ ſivult auocare:certe ſic:qũo poſtea
põt ei fleri ceſſio cum obligatio ſit ſublata ſolutiõe:dicũt
quidã ꝙ dʒ ſoluere vt pᷣciũ ceſſionis nõ vt debitum ar.l.
modeſtinus.ff. de ſolut.Alij dicunt ꝙ ſufficit ꝙ creditoꝛ

Butrigarij Bcda pars ſuper Octauo libꝛo Codicis

cedat debitoꝛi ius ſnĩe in qua obtinuit ↄ vſucapientẽ qð
nõ placet:qꝛ cum ſemel vſucaptoꝛ condemnatus rẽ reſti⸗
tuerit ex ſententia a modo nõ teneretur Item poteſt alio
modo ceſſare circulus.ſ.ſi debitoꝛ det rẽ creditoꝛi in ſolu
tum pꝛo debito ita vt non intelligatur a iure pignoꝛis eẽ

receſſum:ſi res irreuocabiliter ſua flat vt.l.j.⁊.ij . ſi anti.

cre.pᷣt ⁊ alio mõ ceſſare articulꝰ ſic/qꝛ ſi debitoꝛ nollet ad
uocare reʒ a creditoꝛe non põt niſi per pignoꝛatitia actio
nẽ:pignoꝛaticia vᷣo ſibi non competit niſið bito ſolutovl
aliter ſatiſfacto / ſoluet ergo ⁊ ꝑ ſolutioneʒ tolletur ꝑſona

lis obligatio ⁊ hypothecaria. Si ergo poſtea vſucaptoꝛ
rẽ vẽdicet a debitoꝛe creditoꝛ non poterit eã ampliꝰ auo

care cum ſit ei ſolutum /2 ſic ceſſat circulus ſᷣm dominum

mar.qð ẽ verum. ſʒ conſilium bonum pꝛo debitoꝛe eẽt
faceret ſibi cedi ius creditoꝛisvt dixi / vl qð eſt tutius da

ret res creditoꝛi in ſolutum.¶ Itẽ op. ꝙvſucaplo pꝛopꝛie

tatis pᷣiudicet alteri hñti ius in re: vt.l.ij. in fi.ff. de vſufr.
leg. So. ſpãle eſt in oꝑa ᷣui.⁊ rõ nota.in.i.locum.S/penul.

¶ In glo q̃ incipit pone.ibi qui gayus.⁊c.fit hic circuitꝰ
vt res videatur veniſſe ad vſucapientẽ ſinevitio reali ⁊ ꝑ
ſonali. In eadẽ glo.ibi f aciat ſibi edivt pᷣcium cedẽda⸗
rum ⁊ non vt debitum / ſed ſequẽs ẽ tutioꝛ.¶ In eadẽ gl.

ibi ᷣuo relicta ſit ⁊ eſt ratio vt nota.in dicta.l.locũS. vlt.

Agens perſonali nõ excluditur
Q0 amuis. a hrporheggrid br
. ebito ſoluto ꝑ im⸗
J do minium. putationẽ fructuum
vel aliter ſatiſfacto agitur pignoꝛaticia pꝛopter
hoc dicit.

bitoꝛ vt debitum ſoluat.h.d. —
/(OSp. ꝙ non flat denunciatio / vt. l. quidã ybe⸗
rus.ff. de ſerui.vꝛba pꝛedioꝛum. So.vt glo.qꝛ nõ fit ex ne
ceſſitate:ſed ex volũtate.¶ Itẽ op.ꝙ ex neceſſitate flat / vt
l. ſi conuenerit. ff. de pig. act.cum ſimi.So.ibi volebat pi⸗

gnusvendere creditoꝛ hic non/ſed aduocare. Item op.

“

q etiã ex neceſſitate debeat denunciari cum ante non ſit ĩi

moꝛa niſi eẽt dies appoſitavt.lʒ.ſi ex legato.de vᷣbo.obli.
⁊.l.magnã.S. de hẽ. ⁊ commit.ſtip.⁊.l.traiecticie·S · de il
lo.ff.de act.⁊ oblig. So.quidã fatẽtur oppoſitionẽ ⁊ ma⸗
le:qꝛ dato ꝙ debitoꝛ non ſit in moꝛa:tũ põt cõueniri ſi de
bitum ẽ purũ:vt.l.qð dicimus.ff de ſolut.⁊.l. pꝛomiſſoꝛ.
de cõſti pec.⁊ inſti.de vᷣbo.obli.S.in diem.⁊.l.euictis. ff.
de euic. Conclude ergo ſic:qꝛ aut creditoꝛ vult pignus ꝑ
ſequi non vt vẽdat /ſed poſſideat/ tunc non eſt neceſſe ꝙ
denũciet: ſʒ pt ſi vult vt hic ⁊ hoc ſiue ſit debitoꝛ ĩ moꝛa ſi
ue nõ poſtq; obligatio ẽ pura vt.d.l.qð dicim?ꝰ⁊ iſtit. de

ybo. oblig · S in diem. iʒ fiat denũciatio ad moꝛã cõmittẽ

dã ꝓpter alios effectꝰ qui habentur in.l.moꝛa.ff.de vſur.
¶ In gl. que incipit exijt. in fi·ibi.l.magnam. qqð eſt falſũ
qꝛ vbi allegatio eſt pura non ẽ neceſſaria moꝛa ad hoc vt
e*α poſſit: vt. I. qð dicimus. ff. de ſolut. cum ſi.

EWae line pᷣſidis licentia. hoc dicit.
i J vro 2 Creditoꝛ ſoluta pecunia dʒ red
E Y &ιW dere pignus ſiue fuerit de hoc
Efctã ſcriptura ſiue non.hoc dicit. Nel bꝛeuius
Ldic ꝙ ſcriptura regulariter non eſt de ſubſtan
tia rei geſte.hoc dicit Jac.bu.
m dominam. MHdhen, 36
l.bitoꝛ pignꝰ qð
voluit creditoꝛ iure dñij poſſidere.h.d.
Jure iſto etiã diſtractis pi⸗
Iſtractis gnoꝛibꝰ debitoꝛẽ añ pi ſe⸗
ris poſſeſſoꝛem conueniat eſt electio credito⸗
A ris. hoc dicit. B
¶ Op· ꝙᷓ nõ habeat creditoꝛ electionem /vt.l.monachis.
ff. de iure fiſci. So. ibi habebat tacitam hypothecã hic ex
pꝛeſſam.ſpãle videtur in.l.cum poſſeſſoꝛ.de cẽſ.¶ Itẽ op.
ꝙ etiã ſi hʒ expᷣſſam hypothecã non hẽat electionẽ / vt in
aut᷑ G̊ ſi debitoꝛ.je.So.illð iure nouo.ſ¶ Itẽ op.ꝙ ctiã iu
re nouo hẽat electionẽ/ vt ĩ aut᷑.hoc ita.quã quidã hñt h
AAEEα So. dicit qdã ꝙ hec coꝛrigit aut. ᷓ̊ ſi debitoꝛ
I.qð nõ ẽ vᷣum vt ſtatim dicã in hac aut᷑.
G c ita. De aut᷑.legi quattuoꝛ modis/⸗

* Ante pſecutionẽ pignorſex
Eb itoꝛ es. Vapneste inqrẽdus eſt de⸗

N . Non capit nominato:
OSminatoꝛi. cnominati ad minꝰ

debitoꝛ.·e. vno modo vt hic loquat᷑ in ſpeciali caſu ſci⸗

licet quando diſtrahitur pignus hoc pacto vt ex pꝛecio

ſatiſfiat creditoꝛi. Secũdo modo legitur vt intelligatur

hec cum determinatione illius. Tertio modo legitur ?·

iudicio meo melius ſcilicʒ ꝙ hic debitoꝛ fuit conuentus
a creditoꝛe hypothecaria ⁊ debitoꝛ pendẽte iudicio alie
nauit ⁊ licet non ſit contractus vitioſi quantum adhocvt
alienatio vitietur: quia non diſputatur de iure dominij
ſed pignoꝛis /contrahitur tamen caten?ꝰ vt ſicut creditoꝛ
ante alienationem poterat hypothecariam eligere omiſ⸗
ſa ꝑſonali ita ⁊ nnuc.⁊ hoc innuit tex.ĩ coꝛpoꝛe:alias lec.
dicam.j.aut᷑.hoc ſi debitoꝛ. B
— Eb ito ꝛem Non pꝛeiudicatur in iu⸗
8 . e re pignoꝛis ex legali vel
Aconuentionali alienatione. h.d.

COppo. ꝙ faciat deterioꝛem eius conditio⸗
nem alienando: quia opoꝛtet pꝛimo ꝙ faciat exccutio⸗
nem:vt ·jeodem.aut᷑.hoc ſi debitoꝛ.Solu.vt glo.quia ſo

lum in eo facit deterioꝛem ⁊ non in alio. Vel dic ꝙ hiclo

quitur iure iſto quo in nullo flebat deterioꝛ etiam in ele⸗

T ſi krater Licet tuam pecuniam mu
N— er AEE—ορtno den meo noie ribl no
qucritur perſonalis nec hypothecaria. hoc

ctione.

dicit Butrigar.

quir. Sol. vt glo.

„

/ /pignoꝛe ſpecialiter conueniatur. h. d.

cam.in.l.licetij/qui po.in pig.habean.

„

boc dicit.

rr

cxtra ꝙ ſit perſonalis cum veniat ex ↄctu: vt inſti.q mo.

re õ.ob:.S. creditoꝛ quoq;. Sol.aut creditoꝛ perſequitur
pignus hypothecaria ⁊ ita eſt realis vt hic. aut debitoꝛ

S Res empta ex pecunia mu⸗
Bam Ulis. mata nõ eſt pignus / niſi de

RSpp. de.l. cum per liberam. S. per quas perſo. no. ac⸗

£

. Opponitur de.l.idemq;.ff. qui potio. in pi⸗
gnoꝛ.habean. So.vt glo.Sed an habet perſonalem:dic
vt glo. Sed an habet pꝛiuilegiatam: dic vt gl.⁊ plene di⸗

P ag Pꝛo pignoꝛis pꝛoſecutione
E 8 Ignoꝛis. rn crtditon realis actio.

L ¶ Sppon . ꝙ ſit perſonalis: vt.l j circa pꝛinci
pium.ff.de ſaluiano interdicto.So.vt glo. Item oppo.

agit pignoꝛatitia debito ſoluto ⁊ illa eſt ꝑſonalis qꝛ venit

ex gctu vt in ↄꝛio.( Itẽ ſaluianũ eſt perſonale.Sʒ videł
ꝙ ſit perſonalis hypothecaria:qꝛ venit ex pacto.vt.lſi ti
bi ·S. de pignoꝛe.ff.de pac.⁊ ſi dicas ꝙ aut illud pactũ ꝓ⸗

ducit ius perſonale/ergo eſt perſonalis.aut pꝛoducit ius

reale ⁊ opʒ ꝙ traditio ĩterueniat:vt.l.traditiõibꝰ.S.de pa⸗

ctis.Rñdeo ⁊ dico ꝙ cã remota hypothecarie eſt pactũꝛ
cõſtituit ius in re ⁊ ſine traditione:qꝛ lʒ qᷓ;dtũ ad dominiũ

trãſferẽdũ regłr reqrat᷑ traditio / tñ q;tũ ad ius pigno⁊ᷣ·

cõſtituendum non requiritur traditio.Eſt ergo pactum
cã remota conſtituens ius in re:ſed ius qð hẽo in reẽ cãẽ

immediata hypothecarie ⁊ ſic eſt reale. Saluianũ vero

interdictũ eſt perſonale ⁊ in rem ſcriptum:nã venit ex ob

ligatione nã peruentione poſſeſſionis quis obligatur vt
in actionc ad exhibẽdum:vt.liiij ·S· eſt aũt.ff.ad exhiben⸗

dum ⁊ plene dixi.S.de ſaluiano interdicto.in rubꝛic.xl.
Pignoꝛaticiavero eſt perſonalis:quia venit ex obliga
r tione que naſcitur ex contractu inuito te: vt di

cto. S. creditoꝛ.

“ BOoponitur de. . ſi reſiduumꝗ dediſtractio.
WApignoꝛz. So. vt glo. S
S nli MNon acquirit extra⸗
„. Es obligata. Mus ius inpignore li
cet ſoluat debitum. hoc dicit Jacobus Butri
,„Barius. .

Secundus creditoꝛ offe⸗
Ecu ndus. rendo pꝛioꝛi debitum con⸗

¶non pꝛo vſurisvſurarum. hoc dicit. Ratio qua
re non conſequoꝛ vſurasvſurarũ eſt: quia hoc fecit ger

Ar. do negocium meum non debitoꝛis: vt.l.creditoꝛ· S. j·ff.
vt ſoluatur Zꝛium de aut᷑. hoc ſi 5 6 ditoꝛ · · .f.

poti.in pignoꝛ.habean.

8 6 Icut Creditoꝛ non pꝛeſtat caſum ſed do⸗
lum ⁊ culpam leuem. l

V ed itoꝛ. Meino lultüs agere cogitur.

firmat ſibi pignus pꝛo eo qð ſoluit ⁊ ꝓ vſuris

ſovitlstur.
zöͦnutltst
aa punciy⸗
crceptionie
Ntionemn
lur hocdiea

(Quero
Pepondeo
Kreſtringi
get Item
calum quz
torrigitar⸗
ſiet tun
etiatnilli⸗
t ideo die
ſanonab:
totum.
¶brter⸗
erettranen
ppo de.

ecedtoꝛis
Kckgloan
geſtio
oſcähoe
madalien
legtenus
gerehppor
uhepoten
Pefſonglion
meppothe
Uitenrvul
leroq
nninſen
ihroſon
Gftonis
Ucenſes
Norati
llladecch
tnechab
iſthaber
hecarig
ctedito

llinemn

nufipaf

euciene
Srelſl
elgtn

1

unpeaninn
mmoncent
Pvothen e

speſannn

erpeanin
tpignne i
turh..
ſbipanen
Aperſonnene
icytgegen

vorisnin
toriteien

.

vtlie

E

pthie Auprt
tpſonalept
ſonale G
erpocton
Autpꝛodut
ecariecket
zöhtüaknen
züad e
Ekergoſge
scöheointt
e. Soltlnin
uinnu tten
nischſent
gtftadctnt
icoinnttt
upnteh
erutuigenn

eraintln
eN.
motgrotn

mmfunt

N
uiini⸗
ztaniitn
ucnuli

4

—

De Pi gnoꝛibus. Fro. LXXI

Atoꝛ. Contraria pignoꝛis conuetio tollit

pignoꝛis conuentionẽ ipᷣo iure.h.d.
¶Op. ꝙ tollatur ope exceptionis. vt.l.ſi tibi

traditione ⁊ tunc pactũ non tollitur ipo iure pignor ſed
ope exceptionis /vt dicta.,l.ſi tibi ·S. de pignoꝛe. Si autẽ
conſtituitur ſolo ↄſenſu tunc aut fuit expꝛeſſa conuentio
de pignoꝛe remittẽdo ⁊ tunc tollitur pignoꝛis obligatio
ipſo iure.vt hic. Si autem fuit tacita remiſſio ſuꝑ pigno⸗
re quod eſt quando debitũ expꝛeſſe remittitur ⁊ tunc aut

remiſſio debiti fuit vtilis aut inutilis. Si fuit vtilis tũc ſi
obligat io debiti tollit᷑ ipſo iure obligatio pignoꝛis tolli⸗

tur ipſo iure /ſi obligatio debiti tollitur ope exceptionis

et obligatio piguoꝛis tollitur ope exceptionis. Si autezʒ
remiſſio debiti fuit inutilis tunc aut eadem ratio inutili
tatis eſt in pignoꝛe / que eſt in debiti ⁊ tuncvtriuſq; remiſ
