¶ In glo. que incipit ⁊ tunc.ibi in eadem inſtãtia:erant
tamen publicãda.

De executione rei iudicate.
Mubꝛica.

ASBeebL nem? diſtractionẽ pigno
rum iuris oꝛdinem omittere:⁊ ſi omi⸗
Dſerit nõ valet ipſo iure. AVel dic latius
EBGeſta ꝑ iudicẽ iuris oꝛdine nõ ſerua⸗
1 Eto non valẽt. Erat ergo oꝛdo ꝙ fuiſſet
„ EeN Ecitatus aduerſarius ? ei libellꝰ oblatꝰ
Eae RA—ατlis cöteſtata lata ſnia: æ tũc pigno
ra capi ⁊ diſtrahi pꝛo executione rei iudicate.
¶ Sʒ op.ꝙ etiã libello nõ oblato:⁊ lite non cõteſtata ca Pignoꝛ4
piantur pignoꝛa ⁊ diſtrahanturvt.l.ptoꝛ.⁊.l.ſulcinius.ff. an poſſint
ex qui.ca.in po.ea.⁊.l.pñti.S.de his qui ad ecc.ↄfu.ſʒ rñ. capi ⁊ di⸗
dz citari:vt dixi:⁊ ſi cõparet debet ei libellus offerri ⁊ lis ſtrahi li⸗
conteſtari ⁊ ferri ſnia ⁊ executioni mãdari/ ita loquitur bello non
hec lex:nam intelligo ꝙ hic non fuit citatus:vel ſi fuit ci⸗ oblato⁊ li
tatus venit/⁊æ nihilominus iudex non oblato ei libello fe te nõ ↄte.
cit pignoꝛa capi⁊ diſtrahi/aut citatus non venit/⁊ tunc
non oblato libello ei fit miſſio in poſſeſſionẽ ꝑ interlocu⸗
toꝛiam ꝑ.lpᷣtoꝛ.ff.ex qui.cau.ĩ po.ea.⁊ fit venditio per.l.
fulcinius.qui.ex cau.in po.e.foꝛma vendendi ſumitur g.
l.in iuriſdictione.ff.de b o.aut᷑.iudi.po.
J c auſam Stipulatio nouans ſnĩiam
AS tollit effectum? executio⸗
nem rei iud. alia non. ¶Diuide in duas partes
HA& qa?à in pꝛima nõ interuenit ſtipulatio aio nouã⸗
divſq; ibi ꝙ ſi nouata ibi ſic. No.ꝙ exceptio ſuꝑpueniẽs
poſt ſententiam põt poſtea opponi.
Ad 0 Non admittitw᷑ creditoꝛ ad emptio
*nem pignoꝛũ que diſtrahuntur cʒ
3 executionis rei iudicate niſi in ſubſidiũ. Ubi⸗
RcCh alius reperitur non debet admitti credi⸗
toꝛ:ſi aũt alius non reperiatur vel creditoꝛ vult plus da⸗
re qᷓ; alius admittitur vt quilibet extraneus. ⁊? ei ven.·
ditur vł in ſolutum adiudicatur.Querit gl.qͥ.d ſi adiudi⸗ Creditoꝛi
cetur res creditoꝛi in ſolutum an videatur aſſignari ꝓ to ſi adiudi⸗
to debito:⁊ dicit ꝙ ſic indiſtincte ⁊ male:⁊ ideo dic ꝙ aut cet᷑ res in
adiudicat ꝓ debito ⁊ videtur ꝓ toto adiudicare:idem ſi ſolutũ an
ſimpliciter adiudicet:ſecus ſi pꝛo extimatione rei adiu⸗ videat᷑ aſ⸗
dicet:qꝛ tunc ſolum pꝛo illa q;titate adiudicare videtur/ ſignari ꝓ
⁊ in ꝑpignoꝛe pᷣtoꝛiovt.l.fli..de iure do.imp. toto debi⸗
PECIn gloſ. que incipit egi in fi. ibi · S.ſi pigno⸗ to.
ra. ? illa eſt vera lec.

S D A inS&ε des &α& Stipendium nomen de
AATipendia. αρvàcaitun nilt n
ſubſidium. hoc dicit cũ.l. ſeq.

—— Ti m Op.ꝙ nomen non capiatur pi⸗
” am. gnoꝛi:vt.l.a diuo pio·S. ſʒ vtrũ.
ff. de re iudi. So. hec m illã vt ĩ glo. Sed qͥd
ͤ̃ſi debitoꝛ non confitetur debitum. Rñdeo pᷣt
dari curatoꝛ bonis qui exꝑietur ↄᷣ iſtum debitoꝛẽ/ ⁊ exi⸗
getur debitum / vel poterit iſte creditoꝛ ipſemet agere vti
li actione ſi habebat obligata omnia bona debitoꝛis/⁊ ꝑ
ↄñs iſtud nomẽ vt.l.nomẽpque res pig. ob. po.

Rr 7 NMon eſt vox ſine
SAEA vt pz oponis. mẽte:ergo nec pi
r ca vł nuncius ſine intentione dñt h. d. m vuò
Tec. Alia lec. loquitur in iudice delegato ad exe

Neoe k

Butrigarij Scda pars ſup Geptimo libo Codicis

TÜ 9ab ea nõ appellat / 1 tũc agitur ex illa ? ex eotpe currit
tẽpus quadrimeſtre.aut a ſnia — ⁊ tunc aut appel
lans non ꝓſcqᷣtur/a tũc pꝛima cõfirmat᷑ ⁊ ex ea agit/x ab
eiꝰ the currit tẽpus quadrimeſtre quo lapſo currit vſura

cẽteſima:vt.l.furti.S.j.ff.de his qui no.infa.aut ꝓſequit

appellãs.⁊ pꝛima ſnĩa ↄfirmat?᷑/ tũc nunq; agit᷑ ex pᷣma
ſnia:ſʒ ex ſcdᷣa/⁊ cx ea currit q̃d rimeſtre tẽpus ⁊ eo lapſo
vſura centeſima.
¶ ppo.ꝙ etiam tempoꝛe quadrimeſtri veniat acceſ⸗
ſio:vt.l.in fideicõmiſſi.ff.de vſur. Solu.vt glo.j..l.pꝛoxi.
¶ Itẽ op ꝙ appellatione pendẽte currat vſura cẽteſima:
vt.l.tutoꝛ.in fi.ff.de vſur.rei iudi.Solu.vt glo.Nel meliꝰ

cutionẽ ⁊ vtraq; lec.eſt vera. ſure pꝛimi ctus currunt appellatione pendẽte ſi fuerit
Smaz an ¶. Ad iſta lec. op ꝙ delegat'poſſit ſnis mutarevt. ·ab er ruſtratoꝛie appellatũ:vt in l.ð.⁊ ałs ſi non eſſet fruſtra⸗
toꝛie appellatũ nulle currerẽt:ſed vſure cẽteſime non cur

poſſit mu⸗ ecutoꝛe.ff. de app.So.vt glo.qꝛ põt interpᷣtari vt ibi ſed
tare dele⸗ non coꝛrigi: vt hic: ſed certe lex vꝛia bñ pꝛobat ꝙ iudex

rũt / niſi a tpᷣe ſcdᷣe ſniĩe etiã ſi fruſtratoꝛie fuerit appellatũ
vt hic.⁊ no.in.l.j.S.de ſen.q̃ fine certa qᷓ;ti.⁊ hec eſt veri⸗

ð

gatus. oꝛdinarius bene poſſit interpᷣtariſʒ delegatus nõ: ſed me
lius brobarlen cosnitiogſ5 ius vł vti. pu. ꝙ intellige tas. Buk. Cereſit
qñ põt videre ſnĩam qᷣd in ea contineatur ⁊ cam interpᷣta S A . teſima vſura curr la
ri ᷣm ſanum intellectum /⁊ alłs neſciret q̃liter habeat exe S ncimus, b non ꝓ vſura bnn 2 unes h
qui niſi intelligeret non aũt interpᷣtando coꝛrigit: ⁊ ita ctus etiã ſi vſura fuerit in condẽnatiõe dedu⸗ 4 iſniapt
poteſt ſuſtineri glo.¶ Item de.l. ab executoꝛe.quoꝝ app. (cta. h. d. vſq; ad.S. ⁊ cum antiqᷣtas.ſDHiuide ĩ tancaie
non re. So. vt glo. partes tres:qꝛ in pᷣma ponit dictũ vſq; ibi cum enim. In lanti
= J on iu 9 Moꝛa que cõmittitur ex ſcdᷣa ponũtur quattuoꝛ rõnes ad ꝓbationẽ dicti vſq; ibi lnnotiin
G g iudicio parit duplicem ⁊nõ ideo. In tertia rñdetur tacite obiectioni ⁊ ponit᷑ du demnare
(fectum ? ĩtcritus ? naturaliũ acceſſionũ. h. d bium.i noſtre vſq; ad· S. ⁊ cum antiquitas. ſenouct
W, ¶ Lp.in hoc ꝙ dicit ꝙ, poſtq; iuſſus fuit reſti ¶ Ex tex.Lcũ enim no.bonũ modũ arguẽdi:qꝛ vbi lex liaſedi
tuere: ⁊ non fecit ꝙ eſt moꝛoſus ⁊ videtur ꝙ non ſolum a indiſtincte ⁊ gñaliter aliqͥd pꝛohibet nullus caſus dʒ eſſe ſüel reos
tempoꝛe iuſſus:ſed litis cont.vt.l.moꝛa.ff. de vſur.⁊. l. ſi ꝑpmiſſus. Vel collige ſic vbicũq; aliquid pꝛohibetur nõ eſiutern
cx legati cã.de ver.obli. So.fatcoꝛ ꝙ atpe lit. conteſt. eſt dʒ inueniri modus ꝑ quẽ veniatur iuris diſpoſitionẽ. nſoliän
moꝛoſus:ſi tñ iuſſus ⁊ poſtea cõdemnatio ſcq̃tur ałs non ¶ Si eni.¶ Ecce alius modus arguẽdi ſic non dʒ addi ne ciae
⁊ in hoc conſid ero iuſſum ⁊ ſnĩam vt hic.¶ In glo. que in afflicto afflictio ex eadẽ cauſa maxiĩe vt afflictio ſit cã af lund din
cipit quẽ iudex. in fine ibi ⁊ animalia.non tamen ↄſide⸗ flictiõis:vt.l.romanus apulus.ſf de tuto ⁊ cu.da.ab his. u nc⸗
rãdo moꝛã ex tempoꝛe miſſus / ſed ex tꝑe litis cont.vt lli 2. l.diuus.ff.de offi.pᷣſi.⁊.l.tam demẽtis.S.de epi.audi.ſʒ ſabatan
tigatoꝛ. S. de fruc. ⁊ lit. ex. ⁊.l.ſi ex legati cauſa. de verb. gaffligit᷑ ĩ hoc ꝙ currit cẽteſima:ergo nõ dʒ plus sffligi.ſ. Pieenes
r⸗— obligatio⸗ vt currat vſura vſure.¶ Itẽ collige argumẽtũ ꝙ debemꝰ nei
2 E xecutoꝛ/nũciꝰ/apparitoꝛ ab ſurditatẽ euitare/⁊ cx vno abſurdo ſeqᷣtur aliud. cantenn L
Fecutoꝛe catholicianus ſũt nomĩs ſy ¶ Sieeni ex iudiati.¶ Ecce tertia rõ ⁊ alius modus ar⸗ Afflictio Ac
aa nonima idé ſignificantia h. d. guẽdi talis qꝛ veriſimile eſt ꝙ qͥ poteſt ſoluere ſtatim nõ nõ dʒ ad⸗ ſea e
O Conuictus debitoꝛ vł confeſſus ⁊ cõ⸗ patiet᷑ vſuras currere centeſimas Si ergo patit᷑ currere di afflicto 6 na
6. demnatus executionem patitur capt: hoc facit ex neceſſitate/⁊ cũ regulariter ex Ictu non cur⸗ i
PErepignoꝛibus 7 diſtractis. b. d. rat:ſed poſt quadrimeſtre tẽpus ſic hoc ſufficit ſi currit lnevgn
¶Mot. pꝛacticam totam in hac.l. n debes fa ex ſoꝛte non ex vſuris. ⸗gi ianen
cere reum cltari cum venerit aut fatetur debitũ ⁊ cõdẽ ¶ Si enim.i(¶ Ecce aliꝰ modus arguẽdi talis illud quod meehl
nabirueli non confitetur accipies dilationem ad ꝓban⸗ ſubꝛosztur loco alterius dʒ ſapere natur eius cuis loco —
umer eum eouinces p ꝓbationes hoc fetõfacies condẽ ſubꝛogat᷑. ſed ita eſt cẽteſima vſura eſt ſubꝛogara loco anen
nunrei lara ſententia mittas labi tempus q datur iu- minoꝛis que currebat cx petu/c illa non eurrebat niſi ex —
dicatis /r eo lapſo facies auctoꝛitate iudicis pignoꝛa de ſoꝛte:ergo nec centeſima currit niſi er ſorte. Kau
bitoꝛis capi ⁊ diſtrahi / ex pcio eoꝛuʒ tibi ſariſſiet. ¶ Et non ideo. ic reſpodet tacite obicctioni r pont Uanan
¶ Ob iin confeſſum ſentẽtia non feratur vt. l. .c. de co⸗ vubi huiꝰ.l. Et no ꝙ potiꝰ cõſiderat oꝛigo q; accidẽs. ekeran
fe So. vt glo. qꝛ ceſſat iudicis officium in confeſſum. . in ¶Op. ꝙp ſnĩam non flat nouatio:vt. l.x .. de iudi. Sol. ude
cognoſcẽdo: nò aũt in ꝓnunciando: q: immo pꝛonuncia vt glo.¶ Quero an hecvſura ſit hodie coꝛrecta de iure di
buur 1 condemnabitur. Itẽ qro qð ſpacium detur con uino. ꝑ.l.cũctos ppłos. Certe nõ eſt dubiũ ꝙ quãdo ve
dẽnatis: ⁊ dic vt glo.⁊ an poſſit pꝛoꝛogari vel diminuitẽ niunt ex cõuẽtione ꝙ ſunt coꝛrecte.ſʒ cũ veniũt er diſpo⸗
pus dic vt glo.¶ Itẽ opp.vt glo.de.lin fideicommiſſi.ff. ſitione.l.in penã cõtumacie vt in illis q̃ pᷣſtat etiã maritꝰ (Grom
de vluris. t ſo. vt ipa. Item op. de.l. ſi cũ exceptione. S. qui dotem nõ reſtituit quõ ſunt coꝛrecte. Nõne in futuro log acta.
ꝙ ſi nõ.ff. ꝙ metus cã. So. vt ipſa.¶ In gl. que incipit ꝙE Penit pena duplici vł quadrupli etiã in alijs delictis. de enſenent
hoc dicã in dic.l.cũctos populos. iu

ibi veluti ſi alimenta. hoc eſt exemplum qñ exequitur in
tra. ¶ In e. gl. 1 ſi als fieret. i.ſi ſine c exequerctur intra.
¶ In ẽ. gl. ibi vl foꝛte diffiniet iudex. hec vera.

De vluris rei iudicate.
Kubꝛica.

¶ Et cuʒ antiqtas.¶ Tẽpoꝛa qdrimeſtria pᷣſtant᷑ reo/⁊
fideiuſſoꝛibus eius.hoc dicit.
¶ Sp. ꝙ ctiã poſt q̃drimeſtre tpᷣs nõ patiat executionẽ
cũ non ſit condẽnatus ipſe:ſʒ reus ⁊ ſnĩa lata cũ vno.⁊c.
⁊ habebat foꝛte exceptionẽ quã reus nõ hẽbat. Sol.aut
dum cõuenit᷑ reus fideiuſſoꝛ adfuit liti ſibi iudicatur ſi
velit ſe tueri ex perſona rei quaſi indebite ↄdẽnati. Sʒ ſi

—5 S Moꝛa iudicij poſt ſentẽ nõ fuiſſet pñs tunc poſſet etiã ex ꝑſona rei ſe intueri: vt. l. kerconiuneuu
Un tiam ⁊ q̃drimeſtre tempꝰ ſepe · S. ſed ſcientibus.f. de re iudi. Si autẽ velit ſe tueri Hohhebenn
parit effectum vſure cẽteſime. hoc di⸗ ex perſona ꝓpꝛis:qꝛ habet aliquam exceptionem: poteſt Nehneſe
cit.¶ Hiuide in tres partes qꝛ in pima dustumcuq; fuerit pꝛeſens ſentẽtie rei: opoꝛtet ergo hac ſoſaßeriue
edicit. l. in re iudicata venire vſurã cẽte legẽ intelligi altero duobus modis.vno ꝙ hic fldeiuſſoꝛ hli as
ſimã vſq; ad.l. cos. In ſecũda ponit tẽ fuit conuentus cum reo ⁊ condẽnatus: nimirum ergo ſi picligilo
N pꝰ ex quo ĩcipit currere vſq; ad. v.nec executio fiat in eum poſt quadrimeſtre tẽpus. Vel dic ꝙ frinmm⸗

Kziſcis. In tertia qð dixerat reuocat i

UAſura cẽ dubium vt confirmet vſq; ad.l.ſanximus.

loquitur in fideiuſſoꝛe iudicatũ ſolui qui iudicialiter ac⸗
cipitur ⁊ reo condẽnato ſtat im cõmittitur ſtipulatio. 75
eũ fiet executio dato ꝙ ipſe ↄdẽnatus nõ fuerit.ar.l ſi ipu

teſima cur OO Currit vſura centeſima poſt tẽ —
rit poſt tẽ Exᷣᷣ 3 qul.po:ꝛa quadrimeſtria cõnumcrã⸗ latio · S. ſiue aũt.ff.de no.oꝑ.nũ.⁊ erit ſpãle in fideiuſſoꝛe n
poꝛa q̃dri ꝭ do a tempoꝛc quo ſententia tranſiuit in rem iu⸗ iudi. ſolui. qui acceptꝰfui iudicialiter: ⁊ ſentẽtia lata cõ⸗ ib
meſtris. icatam. h. d. Collige ergo ꝙ aut fertur ſẽtẽtia tra reum facit cõmitti ſtipulationẽ in eũ:v ꝙ patiat exe⸗ gn
6sdeln

linetärrt
atnsſDet
ichn hap
Mediimn
tontpcin
9.

widtani
nsci
hꝛohiberi
diſpoſtn⸗
lc nondu
flanit
ans
Sdechal
Dplvotfig
mitignetn
tur al.
Alius nocent
olvereſrni
gopatkann
erͦcunme⸗
ſuſfckſicn

alis lvug
eius cußn
ulbiogantt
hrrebat
te.
iectionitne
igo ihtit⸗

s deitis⸗

4
Böreſen
Aliodaſcrg

nßtenm

Pitenmin
ltsci ole
bihufl
bihuten
eNdinn/
i ſefnent
ril tn
tionen
hantce,

2—0
= ☛

—

=
=

=☛

14

=
=☛.
E

—
E
=
=☛ =.π
— =;
S=

—
S
S- E.
E 2
— = =

—
E
☛
S=
=

=
— –– = =
=

.
—
— –
=
=
= =
= SE
= = = =

=

=☛%e
—

Gi plu.vna ſetẽ.Qui.res iudi.Cõmi.velepi.o.LIII.

cutionem hodic olim debebat etiã ipſe conueniri hodie
non ar.aut᷑.qua ĩ pꝛouincia.S.vbi de cri.a.opoꝛ.⁊ hec cõ
muniter appꝛobatur.ſ¶ Item op.ꝙ hoc non ſit nouum:vt
vna via pꝛohibita:alia concedatur:vt.l.verum.ff.pꝛo ſo.
So..ibi ſpale.ſ In glo.que incipitvel dic.ibi executio in
fideiuſſoꝛẽ acceptum iudi.ſol.

Si plures vna ſnia condẽnati

ſlunt. Kubꝛica.

iuiſo niſi agatur ꝙ in ſolidum contra
batur. hoc dicit.
¶ L/OSp. certum eſt ꝙ ſententia pꝛofice⸗
re non debet condemnato:vt.l. euiden

FmmenePEAAaimo tenebatur euidẽter in ſoliduʒ / nũc
in partes. Huius timoꝛe ſunt hic due ſo.pꝛĩa non pꝛoce⸗

dit qꝛ ſnĩa pꝛimã obligationẽ non ꝑimit vt.S. ti. j- .l. fl. iõ
ſecunda ẽ vᷣa:⁊ rõ eius eſt qꝛ copulat ⁊ diuidit in ꝑtes:vt

l.fi. ⁊ aut᷑.ibi poſita.S.de cõſti.pe.cũ ergo iudex dicat cõo⸗

demno titium ⁊ ſeyum in tãta qᷓtitate / videtur pꝛo ꝑtibꝰ
condemnare:ſʒ pꝛimã obligationẽ pꝛo ſolido conſtitutã
nõ remouet/idẽ ẽ in ↄctibus.ſ.vt obligentur pꝛo ꝑtibus
niſi expſſe dicatur ꝙ in ſolidum teneãtur: vt.l.ſi diuiſa. .

loca.⁊.l.reos·S. cum in tabulis ff de tabulis exhi ſic eſſet

hic ſi iudex in ſolidum condẽnaſſet:q; ex ſnĩa conueniri
poſſz in ſolidum. Sʒ q̃re obligãtur pꝛo ꝑtibus tm̃ cũ obli
gatio ꝓ ſolido ĩ iudicio fuerit deducta cuiuſlibet Rñdeo

ideo ex pꝛima poſſunt in ſolidum conueniri q; ſp ex dolo

ſa adminiſtratione conueniuntur: æ ideo in ſolidũ: ſ̊ poſ

ſibile ẽ ſnĩiam indebite latã: ⁊ ideo ex ea ſolum pꝛo ptibꝰ

obligãt᷑.qð ̊ erit remediuʒ actoꝛi ſi velit eos pꝛo ſolido
condẽnari. Rñdeo qꝛ dʒ in libello dicere peto eos ⁊ vtrũ

q; eoꝛum ꝓ ſolido condẽnari:contẽtus tñ vna ſolutione

æ bñ dicet:⁊ ita ſẽtit glo in.l ſi mãdato titij.S.j.ff. man.⁊

l.j.S.ſi apud.ff. depo.⁊ mõ iudex in ſolidum condẽnabit
Szʒ qliter conſulatur ipſis reis qui poſſunt ex pꝛima cã ĩ

ſolidum conueniri/a ex ſnĩa pꝛo ꝑtibus vt ſic euitẽt con⸗
uẽtionẽ ꝓ ſolido. Rñdeo qꝛ põt dimidiã q;titatem debi⸗
ti offerre creditoꝛi/⁊ ſi recipe nolit põt cõſignare ⁊ depo

nere / tm̃ valebit ac ſi ſoluiſſet / vt.l.acceptã.S. de vſur. ?

pingde erit ac ſi fuiſſent abſoluti:⁊ ideo ſi conueniãtur ali
qua actione habebunt exceptionem rei iudi.nã hec ſunt
pia abſolutum eſſe vł condẽnatum ⁊ ſoluiſſe:vt.l.ſi quis
cum totum.S. plane.ff.de excep.rei iudi⁊.l.ſi ᷣuus·S·bo⸗
ue.de condi.fur.⁊ plene dicã in.l.j.ff.qñ/ ꝓuo.nõẽ ne.

Quibẽres iudicata non nocet.
. MKubꝛica.

¶ Sʒz nonne hic titulus eſt ſupfluus ꝑ titulũ.S. res inter
alios acta. Rñdeo non quia ille eſt generalis hic ſpecia⸗
lis in ſententia tm.

Snialata N=⸗

J nech Sententia lata cum vno
G. nõ dʒ alijs pꝛeiudicare.

cũ vno an ꝙ
poſſit piu⸗ hoc dicit totus titulus. —R
icare ¶ Op.ꝙ noceat fr̃i cum coniuncta ꝑ⸗
glijs ſona potuerit expiri: vt.l. ſzʒ ⁊ he. ff. de

) pꝛocur.cum ſi. So.põt exꝑiri ad ſui pᷣ
α iudicium ⁊? ſine mãdato: ſed ad pᷣiudi⸗
æcium fris nõ. Que ẽ ergo differẽtia in⸗
ter coniunctum ⁊ aliũ. Rñdeo qꝛ ⁊ ſi milleſies conſtet ꝙ
non habeat mãdatum admittitur cum cautione de rato/
nechʒ neceſſe mãdatum allegare:agit tñ ad ſui pᷣiudiciũ
2 non alterius:ſj̊ ẽneus dʒ allegare mãdatum ⁊ facere
rẽ dubiã alłs non admitteretur etiã cauẽdo milleſies:ſic
dz ĩtelligi. l. pomp·S.· fi.ff.de pꝛocur.i Itẽ op.de.l.ſi duo.
ff. de iureiur. So.vt glo...l.pꝛox. H
N Es inter Summarium. S. dixi Di
AbkE uide in duas partes: quia
in pꝛima ponit dictum in gñe vſq; ibi ideoq;.
KaEMA.,Nibi infert caſum in ſpecie.
¶ Op.ꝙ ſentẽtia lata cum vno alijs pᷣiudicet:vt.l.pap̃.
S.fl. ff. de inoffi. te. ⁊.l.ſi quis a liberisS. meminiſſe.⁊ · S· ſi
vVb pens delibe. agno. Rñdeo hec ẽ regła:ſʒ fallit qñ ſnĩa
facit ius quo ad oẽs/vt in ↄꝛijs. Si dicas nonne ſꝑ facit

Obligatio ex Zctu vl ſen
J no⸗ N. rentia ipſo iure Zhitur ꝓ

ter. ff. de re iudi.ar. hoc pꝛodeſt:qꝛ pꝛi⸗

ius. Rñdeo ſic inter litigãtes /nõ inter alios regulariter
vt.l.res iudicata.ff. ð re.iur.¶ Quero ergo qñ ẽ ꝙ ſnia fa Snia qñ?
cit ius quo ad omnes. Rñdeo qñ q̃ttuoꝛ cõcurrũt. Unũ ꝙ feciat
in pꝛincipio cãe.ſ.ꝙ ibi adſit legitimus gdictoꝛ:vt.l.cuʒ ius qͥ ad
non iuſta.ff.de collu. detegen.⁊.l.j.ff.de excep.rei iudi. omnes.
⁊. l. cum duobus.ff.de inoffi. teſt. Secundum eſt neceſſa⸗
rium in pꝛoceſſu.ſ.ꝙ defẽdat cauſam:⁊ ſit pꝛeſens alłs po
tiꝰ ex ſua contumacia videretur dãnatus q; qꝛ hr̃et ma⸗
lã cãm/⁊ ideo alijs nõ nocetvt.l.qui repudiãt:.G.: cũ õ.ff.
de inoffi.te. Tertium eſt neceſſarium in ſnia ſ.vt feratur
declaratiue:vt.l.ingenuum.ff. de ſta.ho.⁊.l.cum circa.de
pꝛoba.Quartum eſt neceſſarium poſt ſniam.ſ.vt non de⸗
tegatur colluſio vt.S.de collu.dete.ꝑ totum.¶ Item op.
ꝙ etiã ĩ alijs caſibus qᷓ; pᷣdictis pꝛeiudicetur alijs vnde
videt᷑ obſtare.l.ſi quis homicidij.j de accuſa.So.vt gl.
qꝛ ibi eſt ſpale in publicis accuſatiõibus ⁊ popularibus
actionibus ⁊c̃. Item ad ſecundã ꝑtẽ ꝙ pꝛoſiciat alij vt.l.
ſi duo.ff.de iureiur.⁊.l.qꝛ non debet.So.regulariter non
facit alij plenum pꝛoficuum niſi in caſibus in glo.no.re⸗
gulariter põt quo ad q̃le pꝛoficuũ pꝛodeſſe:vt.l.ſi duo.ff.
de iureiuur.
NS E ri g In criminali accuſatione ſnĩia lata
cum vno alij non pᷣiudicat.
¶Op. nõne in cã publici criminis non pᷣiudi⸗
Wa Ges catur alijs p vnum. Rñdeo vt glo.põt etiami
elligi in cauſis criminalibus pꝛiuatis:qꝛ nec in eis ſnia
lata cum vno alij piudicot.

. I Sñia lata cum vno a⸗
Ec in ſimili. S aa um no ⸗
dem in ſimili negocio/⁊ ſic non eſt exemplis

ſed legibus iudicãdum.

4

Cõminatiões ſeu epiſtolas au

ctoꝛitate rei iudicate no obtine

re. MNMubꝛica.
¶ VPꝛemirtte.l.vltimã q̃ dicit ꝙ ſentẽtia diffinitiua dʒ ꝓ⸗
ferri pᷣcedente plena cãe cognitiõe ⁊ magno ↄflictu:⁊ nõ
paucis vᷣbis/⁊ ideo epiſtola ⁊ pꝛogrãma ⁊ ſimilia nõ ha
bent vim rei iudi.hoc dicit totus titulus:⁊ maxime.il.vlti
ma.j.e.q̃ eſt cã ⁊ rõ totius tituli. .
Ech vi Cõminatio vł ĩterlocutio Cõmina⸗
ESS non põt effectũ rei iud. ha tio vł ĩter
bere: maxime qñ hñt tractum ad futu⸗ locutio an
Brũ. h. d. cũ. I. interlocutio. e. ¶ Quero hẽant vim
q̃ ſit rõ ꝙ non habeatvim ſnĩe. Rñdeo ſentẽtie.
qꝛ non pceſſit cãe cognitio plena:⁊ qꝛ
ttractus futuri tẽpoꝛis ad iudicẽ nõ ꝑ⸗
A eatinet dicit glo. ꝙ fallit in ſummarijs ꝙ
intellige.ſ.vt nõ ſit neceſſaria cãe cognitio plena.nõ aũt
intelligas ꝙ fallat in ſummarijs.ſ.ꝙ tractus futuri tẽpo
ris ad iudicem ꝑtineat in eis:⁊ eãdẽ rõnem aſſigna.ſ.e.l.
interlocutio. Sed quõ faciunt quotidie iudices qui mã⸗
Qdãt tali vt comꝑeat ſub pena.x.⁊ ille non comꝑet ſi pena
non tenet quid ergopꝛodeſt hoc. Rñdeo qꝛ ꝑ hoc conſti
tuitur contumax ⁊ tãq; contumax põt puniri:vt.l.j. ff. ſi
quis ius di non ob.⁊ vᷣiſimile eſt ꝙ iudex puniet eum tã⸗
ta pena q;ta eſt illa que in contumace poſita fuit:qꝛ nõ ſi⸗
mile eſt ꝙ debitã q;titatem in eã appoſuit non ꝙ eam ſũ⸗
mam habeat neceſſe ſequi:immo poteſt augere vł minue

rei:ſed non ſimile eſt ꝙ ula ſit competens /⁊ tenebit pene

impoſitio non ex interlocutione:ſed ex ſnĩa poſtea lata ⁊
ita cõminatio eſt pᷣparatoꝛia pene:⁊ ita ſentit hugo ⁊ bñ
in. l.j.G.hoc iudicium.ff.ſi quis ius di.nõ ⁊c. Pone ꝙ iu
dex fecit citari aliquẽ ⁊ non compꝑuit / dixit qꝛ talis nõ cõ

paruit:ideo pꝛonuncio eum bãnitum niſi infra tres dies

compareat coꝛam me/mõ ille nõ comparuit ifra illud tẽ⸗
pus ⁊ iudex vult pꝛoꝛogare tpᷣs nunqd poſſit Py. deter⸗
minauit ꝙ ſic:qꝛ hic ẽ quedam interlocutio ⁊ ĩterlocutio
p̃ht reuocari ⁊ mutari: vt.l.diẽ.ff.de arbi.⁊.l.ꝙ iuſſu.de re
iudi.⁊ etiam ĩterlocutio nihil operatur vt hic /⁊ ſi dicas
qre ergo quotidie fit. Rñdeo qꝛ habemus ſtatutũ dicẽs
ꝙ qui poſt talem amonitionẽ patiatur ſe deſcribi ĩ libꝛo
bãanitoꝛum/ſi capiatur poſtea ei ãputetur pes.
¶ In glo. que incipit nedum in fi.ibi.l. iudices: non fa⸗
cio differẽtiã inter plenã ⁊ ſũmariã cognitionẽ niſi q̊ ad
omiſſionẽ nõ qͥ ad tractũ futuri tpis.

Butrigarij Gcda pars ſup Geptimo libꝛo Codicis

SF E Per epiſtolã abſentibus miſſã non põt
l. ferri interlocutoꝛia. .
CSo. de.l. actoꝛ. ff. de re iudic. So. vt gloſ. ⸗
, l. pri Op. de .lij · S ex longinquo . de exhi.
ĩtro re.⁊.l.diẽ.ff.de arbi.So.vt gl.qꝛ interlocutoꝛia põt
ferri ꝑte abſente ꝙ intellige de pꝛonunciatione: ſz cogni⸗
tio debet fleri ptibus pñtibus:etiã in interlocutoꝛia:vt.l.
a pꝛocedẽte.S. de dila.⁊ plene dixi.S.de ſen.ex ꝑi.re.l.j.
Pec EE que. R Prient, non poteſt vim rei iu

di.habere maximeyt tollat effectũ
iam late ſententie. Gloſ. hic poſitam recitaui ĩ
l. pꝛecedenti. .
Per ſolam ſubſcriptionem nõ ex⸗

Bd Y. pedietur diff nitiua h. d.
T ¶ Op. de. l. iuſte. ff. de acqui. poſ. So. vt glo.
Di ex fallis intrumentis
Kubꝛica.
—◻«Itabulas

Snia lata ex fal⸗

Snĩa ſi fu c ſis inſtrumẽtis vł
erit lata ex Nteſtibꝰ reuocat᷑ ꝓbato falſo:⁊ qð iudex
falſis iſtru⸗ HOEEE&tulit ſniam ex eo. h. d. totus ti.
mẽtis vel e ¶ Ex tex ( Suã vt ob hoc ſententia
teſtibꝰ an ꝗ Xh refſcindatur. Hudu. q. d. ſi de falſo in
poſſitreuo b EYY pꝛimo iudicio fuiſſet diſputatuʒ obſta
cari ꝓba⸗ Reener rE—Aret exceptio rei iudi.
to fallo: ¶ Op. de. l. fl. Z. de fl. inſtrumẽto. So. vt glo.qꝛ ibi de fal

ſo fuit queſitum lʒ non pꝛonunciatum expᷣſſe:ſed tacite eo
ipſo qð de pꝛincipali pꝛonunciatur:vt.l.ij.S.de oꝛdi.iud.
⁊.l.ſi iudex.ff.de his qui ſunt ſui vł ali.iur.¶ Sp.de · S· ſe⸗
mel/inſti.qui ⁊ ex qui.cau.ma.non po.So.vt glo.
¶ In glo · que incipit ſecus ſi.ibi non fuiſſet pꝛonuncis⸗
tum.ſ.expᷣſſe/tacite tũ pꝛonunciatur ſuꝑ incidenti:vt.lł.j.ĩ
fl.S.de oꝛdi.iudi.ſ¶ In eadem glo.ibi q̃ri de libertate.qꝛ
incidens.¶ In cadem glo.ibilʒ nz Prolüctet eer viſ e.
3 . nĩa lata etiã ſine ꝓuo
2 C ¶ ut no U. catione reſcinditur bñfi
Vcio reſtitutionis ex falſis inſtrumentis. Po
AI ne caſumvt lr̃a ſonat:foꝛmabo vnã o
q.⁊ ero expeditus. 7.
¶fLOp.ꝙ etiã ſi fuerit appellatũ poſſit reſcindi ⁊ non con
firmetur ſnĩa:vt.l.ſi expᷣſſim. ff.de app.So.fateoꝛ op.nec
Appella⸗ hoc implicat iſte tex.¶ Quero ergo an appellatio confir⸗
tio an con met ſnĩiam:⁊ dic ꝙ aut q̃ris an appellatio tollat bñficiuʒ
firmet ſen reſtitutionis/⁊ dico ꝙ non qꝛ appellatio ⁊ reſtitutio non
tentiam? ſunt ↄꝛia:qꝛ vtraq; pᷣſupponit ſmiam valere.ſed petit re⸗
ſcindi eã:aut q̃ris an appellatio mihi tollat bñficium nul
litatis/⁊ tunc dic ꝙ aut ſnĩa erat nulla in pᷣiudicium mei
erat tñ aliqᷓ quo ad alios:⁊ tunc ſcienter appellãdo vide
oꝛ eam confirmare ⁊ ratã haberevt.l.cum minoꝛ.ff. rẽ ra.
ha.ſi autem erat nulla ppt᷑ rigoꝛem iuris /tunc nõ confir
matur vt.d.l.ſi expꝛeſſim.¶ Quero an ipſo iure reſcinda⸗
tur.⁊ dic vt glo.ſ In g/ o. que incipit ſed ſi ibi habere vi⸗
detur.non ergo tollit app.bñſicium reſtitutionis:qꝛ non
eſt et oppoſita:ſed tollit beneficiũ nullitatis:qñ erat nul⸗
la fauoꝛe mei tm:vt.l.cum minoꝛ.ff.rẽ ra.ha.non quãdo
erat ſimpliciter nulla pꝛopter rigoꝛem iuris:vt dicta.l.ſi
expꝛeſſim.

R 5 Alſas ſo redarguere: ſʒ ſententia inde ſe
NvNcuta non reuocatur niſi duobꝰ pꝛobatis. ſ. ꝓba
Nto fal ſo: ⁊ ꝙ ſnia eſt ſecuca ex eo. Quidã g̊ quẽ
erat pꝛonũciatum in edicto diui adriani petebat a me cõ⸗
ſilium:qꝛ ſciebat ſe appellare non poſſe cum ſit poſſeſſoꝛi
um vt.l.añpenult ·ꝓ.quoꝛum ap.nõ re.ego conſului ꝙ ipᷣe
peteret ſe in integrum reſtitui õ ſnĩiam ex falſis teſtibus
qꝛ pꝛobabatur de falſitate duoꝛum teſtium aduerſarij.nã
ctiam in cã in qua appellatum non eſt vł appellari nõ pᷣt
põt peti reſtitutio ex falſis teſtibus vł inſtrumẽtis vt hic
Sʒ dictio ¶ Qucero ad declarationem tex.qͥd impoꝛtet dictio Iſed
q̃d ĩpoꝛtet que ẽĩ textu. Rñdeo qꝛ ſiue ſnĩa ſit lata ex falſo ſiue nõ
ſp põt agi de falſo: ſed ſnĩa retractari non põt niſi ſit ex
falſo pꝛolata:quid enim ſi alie pꝛobationes ſufficiebãt ex
quibus iudex motus fuit:certe non pꝛopterea retractabi
tur ſnĩa:⁊ hoc ĩpoꝛtat dictio ſʒ.Et ideo diuide.l.in ꝑtes
duas qꝛ in pꝛima ponit de falſi accuſatiõe vſq; ibił ſʒ cã
In ſca tractat de ſnie retractatione vſq; in fineʒ. Que

7 v'nam

Licet mihi ſcripturã falſam de fal

rit glo.an ſit verũ ſimpliciter ꝙ ſententia reſcindatur ꝓ⸗ Snĩia an
pter falſa inſtrumenta vel teſtes Pla.ꝙ nõ qñ pꝛece fue reſcindat
runt coꝛrupti/a potuit moueri illa opinio:qꝛ tũc ſᷣm quoſ ꝓpt᷑ falſa
dã nõ põt veniri ad bñficium reſtitutionis niſi crimine ꝓ iſt ra vłte
bato:ſʒ qũ non fuit coꝛruptus pᷣcio nõ põt accuſari ꝓdu⸗ ſtes ⁊ an il
cens /qꝛ neſcit quid dicturus ſit teſtis ſed inſtrumẽtũ nõ lud ſitveꝝ
põt ꝓduci ſine falſitate: qꝛ ꝓducẽs videt ea q̃ ibi ſcripta ſimpłr.
ſunt. Et idco cõmittit falſũ vt.l.maioꝛẽ·j.de fal. Et ideo
ſᷣm eũ oꝑoꝛtet ꝙ pᷣmo accuſatio falſi pᷣcedat que opinio
nõ eſt vera vt dicit glo.⁊ ./dicã.¶ Item quero qũo erant
acta falſa?⁊ dic vt glo. . S

executioni mandari.¶ Expeduo titu.ſᷣm glo.
foꝛmabo quaſdã qõnes pꝛo declaratiõe mate
rie. ¶ Et pꝛimo quero an iudex aditus in cã reſtitutiõis
ſolũ dẽat ſnĩam reſcindere:an etiã de viribus cauſe pᷣnci
palis cognoſcere:QAuidã dicũt ꝙ totũ dʒ dirimere:⁊ ſic
res vno iudicio expediet᷑.⁊ ꝓbant per rõnẽ ⁊ per.l per rõ
nem ſic:appellatio ⁊ reſtitutio equiparantur:vt.ff.de mi⸗
no.l.minoꝛ.⁊.l.pꝛefecti.⁊.l.ſi pꝛeſes.Sʒ iudex appellatio
nis etiam pꝛincipalẽ qõnẽ decidit:vt.l.oẽs.in pᷣn.j.de ap
pel.ergo ⁊ iudex reſtitutionis pꝛincipalẽ cãm decidet.le
gẽ ipſi inducũt ꝓ caſu.ſ.l.titie amice.ff.de auro ⁊ ar.le.ĩ
fi. In ↄꝛiũ videtur caſus in.l.j.S.ſi aduerſus liber.⁊.j.qñ
ꝓuo nõ eſt ne.il.ij. Et hoc vltimũ videt᷑ tenere Ja.de are.
maxime ĩ hac reſtitutiõe potius qᷓ; in illa q̃ datur minoꝛi:
nã iudex cognoſcit ſolũ de falſitate.ſ.ſi interuenit ⁊ an iu
dex fuerit ex ea motus:⁊ ideo de hoc ſolũ iudex ꝓnũciat:
vt.l.de vno quoq;.ff.de re iudicat.⁊.l.in cauſe.S. cã.ff. de
minoꝛ.qꝛ etiã in reſtitutione minoꝛis vbi minoꝛ oñdit ſe
leſum ⁊ debuiſſe abſolui in quo eſt maioꝛ ratio ſufficit iu⸗
dici ſi ſentẽtiam reſcĩdit. NHec ob.õꝛia qꝛ verũ eſt ꝙ tm̃
oꝑat᷑ appellatio data a lege q;tũ reſtitutio data a iudice
Sʒ appellatio data a lege facit vt paret᷑ materia vt pꝛin⸗
cipalis cã examinetur:ergo idem facit reſtitutio data ab
hoĩe nõ dãda ⁊ ſic facit ꝓ nobis ⁊ ſic ĩtelligat᷑.l.titie ami⸗ .
ce.¶ Item quero an illud quod eſt pꝛobatũ in cã appel⸗ Pꝛobatü
lationis veniat pꝛobandũ in ſcdᷣa/⁊ ſufficiãt pꝛime ꝓba ĩ cã appel
tiones: Rñdeo aliqñ id quod eſt diſputatũ in pᷣmo iudi⸗ latiõis an
cio nõ eſt diſputãdũ in ſcðo vt eſt hic:qꝛ in pꝛimo ſolũ di veniat ꝓ⸗
ſputatur de falſo ⁊ plene cognoſcitur ⁊ decidit᷑.in ſcdᷣo iu badũ in ſe
dicio nõ diſputatur de falſo:ſʒ de debito tm̃:⁊ ideo ꝓba⸗ cunda.
tiones in pꝛimo facto nil faciunt in ſcdᷣo nec deciſũ in pꝛi
mo diſputabit᷑ in ſcõo:qꝛ obſtaret exceptio rei iudicate.
Sʒ aliquãdo diſputatum in pᷣmo iudicio venit diſputan
dum in ſcdᷣo vt eſt in reſtitutione minoꝛis qui ꝓbat ſe le⸗
ſum/qꝛ erat rei dñs:⁊ tunc pꝛobatum in pꝛimo iudiciove
nit pꝛobãdum in ſecũdo.Et ſi dicas nonne ſufficit ſi eſt
ſemel cognitũ ⁊ deciſum. Rñdeo non:qꝛ ĩ pꝛimo iudicio
fuit pꝛobatũ ſummarie: quia vbicunq; idem venit diſpu
tandum in duobus iudicijs.pꝛimo pꝛobatur ſemiplene/
in ſcdᷣo plene:vt.l.ſi celſus.quaſi per totum.ff ad exhib.⁊
l.iij · S. ibidem.⁊ ideo opoꝛtet duobus iudicijs diſputari:
vt. l. ſi iudex.ff.de his qui ſunt ſui vel ali.iur.⁊ ideo bis di
ſputatur:quia eſt cauſavtriuſq; iudicij:nã cã reſtitutiõis
eſt:quia minoꝛ eſt leſus cum erat dominus ⁊ ſic dominiũ
cauſa ſecũdi iudicij.ſ.rei vendicationis eſt dominiuin:
⁊ ideo bis de eo diſputatur:pꝛimo ſemiplene ſecũdo ple⸗
ne.¶ Item quero an ſit neceſſe pꝛimo intentari crimina⸗
lem accuſationem falſi qᷓ; petatur in integrum reſtitutio: oſ
⁊ dicunt qͥdã ꝙ ſic/⁊ alleg.pꝛo caſu.S.eo.l.⁊ qͥ nõ ꝓuoca⸗ lẽ ffi anſit
uerunt:x.l.j.S. de aduo.diuer.iudi.⁊.l.j.S. vbi cauſe fiſca. neceſſe p⸗
In contrarium videtur: quia actoꝛi datur electio:vt l. ĩtentariq;
damus.ff. de falſis. . l.j.quando ciui.ac.cri.pꝛe.Sed Ja petat i ite
cob.de arenis dicit ꝙ aut viuit ille qui falſum commiſit: grũ reſti⸗
⁊ debet pꝛimo accuſari vt in pꝛimis alle.aut eſt moꝛtuus tutio.
7 non vt in ſecundis/ſed ego vidi ſeruari per dictam.l.
damus.qꝙ etiam ſi viuit delinquens poſſit intentari pꝛi⸗
mo quodcunq; voluerit actoꝛ.¶ Nec obſtat.l.⁊ qͥ non ꝓ⸗
uocauerũt:quia intelligo quod dicit falſo pꝛobato ſcili⸗
cet in cauſa reſtitutionis non ꝓpterea dico in accuſato⸗
rem criminis. Nec obſtat.l.S.de aduoca.diuerſ.iudic.
quia ibi ſic contingit de facto.
¶ Mec obſt.l.j.S.vbi cauſe fiſca.qꝛ illud contingit ex qus
danm neceſſitate nã bona publicari non poſſunt niſi pꝛius
reo de crimine cõdẽnato: cũ ĩ penã criminis publicẽtur

NSWAYY . Pendęte cã reſtitutionis cũ
Odicati. it pꝛeiudicialis ſnia non põt

Accuſati⸗
onẽ cria⸗

1

4

8

☛

*

Sd une
ſentetl
heltactort
ſonfuttins
ino cole
cnurreſt
jcapꝛin..
rgoc iu
ſtrituetu
etare kdi
no Ntlatat
gaurtcone
ſftoponide
lersniden

ehoſter in

=
=

iereppi etianm
geetchnte
Aofitetlin
anleſieg
aeſpi au⸗

de ipſaercit
Alegs. Ad.
hoſum erc
lum eo. quo
poreſpoſtſ.
ſretiamrel
atentiäyt
Eiabhomin
hoſumoppe
iminort
nio confir

De

eſtcondenan
Nſentetia fec⸗
cuss confe
lerar.
(
Solu tgle
petiam cofe
depꝛoba l
cppo. de ce
hie certum /
c Sol ibice
preindica
Dol autcon
iicirſiper,
lonften
enop.
Mnigr zeſe
Pfenfeſtsf,
aantrment⸗
chlundeſ,
feut
condé
Kinbnfi
Nartiemd
Paurcon
Eracnf
Cohkrari
ſenm ſi
kirhocd
Germ d
We
Can.

—
—

=

Z
S
——
=
= =
=
„ =
—

usgui
Dringne
Merhaleng
turfr

diginpſ
ecindeicr
deanroinl
rſuslbaif,
cnere ne
daturnn
nteruennn
Giuderpie
egrſegi⸗
bimipatit
Natioſſfc
ageenickot⸗
riodemile
knumungn
ekiutoduen
cligalttier
batüncine
fictäting
tüinine
inpꝛinafii
ecldikinſhn
ti:e ideß
nec deciſii⸗
tiorei iu
ovenie
is ai ont⸗
prinoblen
nneſuftſt
hnipemul
ſdennnn
banrſenhe
unflin
giaſohhu
it gbi

— — — V
= —„ =
=
= = = —
S — =—
= =
☛
S= =
=
—

E

=☛
—
=—
—
=
=
= —

Snia qñ
mãdatur

executiõi

an poſſit

De Lonfeſſis. Fo. LIIII.

Sed tamen nos poſſemus dicere ſic. ꝙ aut ille ꝓ quo eſt

lata ſentẽtia fuit idem qui dolum participauit/⁊ tunc ha

beat actoꝛ electionẽ a quo incipiat vt dicta.l.damus.aut
non fuit in dolo/⁊ tunc pꝛocedat opinio Jaco.de are.vt

pꝛimo cõueniatur doloſus ⁊ condemnetur de crimine qᷓ;

petatur reſtitutio/⁊ videtur de hoc caſus in.l.⁊ elegãter.
circa pꝛin.ff. de dolo.⁊.l.fl.de eo ꝑ quem factũ eſt. dicerẽ
ergo ꝙ aut eſt idem qui dolum comiſit/⁊ pꝛo quo eſt lata
ſentẽtia/⁊ tunc habeat arbitrium actoꝛ qð velit pꝛius in⸗
tentare vt dicta.l.damus.⁊.l.pꝛebemus.de fal.Aut ille ꝓ
quo eſt lata ſentẽtia non cõmiſit dolum/⁊ pꝛimo conue⸗
niatur ⁊ condẽnetur doloſus:vt dicta.lʒ.fi.in pꝛin.ff.de co
per quẽ fac.erit.( Item q̃ro an in executiõe ſentẽtie poſ⸗
ſit opponi de reſtitutione ꝓpter falſa ĩſtrumẽta:⁊ quedã
leges videntur velle ꝙ de reſtitutione anteq; detur non
poſſit excipi:vt.l.necnon.S. exemplo.ff.de mino.⁊.l.nam

opponi de poſtea · S. ſi minoꝛ.ff. de iureiur. Alie vident᷑ velle ꝙ poſſit
reſtitutiõe excipi etiam ea non data vt.l.papinia · S. ſi filius.ff. de in
ꝓpter fal⸗ offi.te.⁊.l.metum.S.ſed ꝙ pꝛetoꝛ.ff.ꝙ me.cã.ſed eam con

ſa inſtr̃a.

coꝛda ſic:qꝛ aut reſtitutio datur a lege/t tunc de ipſa põt
excipi quãdocũq; vt ĩ ſcdᷣis alł.Aut datur ab hoĩe/⁊ tũc
de ipſa excipi non põt niſi poſtqᷓ; fuerit data vt in pᷣmis
allegs. Ad ꝓpoſitũ ergo hic habeo vnũ a lege:aliud ab
homie.A lege habeo actionẽ ⁊ exceptionẽ doli.⁊ de ipſa
poſſum excipere in executione / ⁊ ↄpenſabo intereſſe doli
cum eo.quod in ſententia continetur. Et ſi dicas quomõ
poteſt poſt ſententiã opponi exceptio õ.l. perẽptoꝛias.S.
ſentẽtiam reſcin non poſ.Rñdeo qꝛ incepit ↄpetere poſt
ſententiã:vt.l.j.S.de re iudi.⁊ ibi dixi.⁊.l.ij.de ex.rei iud.
Et ab homine habeo reſtitutionem. Aut eſt mihi data ⁊

poſſum opponere de ea ałs non:vt dic.l.nam ⁊ poſtea · S.

ſi minoꝛ.⁊.l.nec non.S.exemplo.ſ¶ Item quero an appel⸗
latio confirmet ſententiã nuilam? Et dic vt. S. c. l. ij.

Deconfellis. Kubꝛica.
Gnukfeſſog. ento aapkrchor

eſt ꝙ ab eius confeſſione recedere non
poteſt. hoc dicit.
CSiuide in duas partes:quia in pꝛi⸗
ma ponit dictum vſq; ibi quare. ibi il⸗
lationẽ᷑ ex dicto vſq; ad fl. Arguit iſte
Atex. ſic. confeſſus in iure habetur ꝑinde

D

a9 ſentẽtia recedere:immo cõpelleretur ſoluere:ergo ⁊ cõ
feſſus a confeſſione non poteſt recedere:immo ſoluere cõ
pelletur.
¶ p. ꝙ poſſit reuocare vt.l.generaliter.S.de nõ nu.pe.
Solu.vt glo.que iudicat verum: vt.. dicam.¶ Item oꝑ.
ꝙ etiam cõfeſſus in iure nõ habeatur pꝛo iudicato. vt.S.

de pꝛoba.l.exemplo. Solu. ibi confitetur pꝛo ſe.¶ Item
oppo. de.l. certum. ff.e.titu. Solu.ibi confitetur incertum

hic certum.¶ Item op.de.l.confeſſionibꝰ.ff. de interrog.
ac. Sol.ibi confiteoꝛ id quod ius vel naturs reſpuit:⁊ iõ
non pꝛeiudicat. ¶ Item oppo.de.l.j.S. diuus.ff. de q̃ſtio.
Solu. aut conſitetur in criminali/⁊ tunc ita demũ ſibi pᷣ⸗
iudicat ſi perſeueret in confeſſione als non:vt in.l.cõtra.
Aut confitetur in ciuili/⁊ tũc ſtatim ſibi pᷣiudicat vt hic.

Coõfeſſus ¶ Item op.ꝙ confeſſus non habeatur pꝛo iudicato:ĩmo

an ſemp
habeat᷑ ꝓ ſi confeſſus.ff.de cuſto.re. Solu.vt glo. Vel clarius.aut

veniat per iudicẽ condẽnãdus:vnde videtur obſtare.ilᷣ.

iudicato. confiteoꝛ ante libelli oblationem / ⁊ tunc fit ſtatim pꝛe⸗

ceptum de ſol.⁊ erit interlocutoꝛia ſententia:vt.l.ſi debi⸗
toꝛi.ff. de iudi.Aut confiteoꝛ poſt libellum vel litis con⸗

teſta. ⁊ condẽnaboꝛ diffinitiue.vt.l.ſi confeſſus.⁊ hee due

actiones in factum naſcentur vna ex confeſſionei/ ⁊ alia
ex ſententia:quia non eſt nouum.⁊c.vt.l.non eſt nouum.
ff.de acti.emp.¶ Item oppo.de.l.certum.S.ſed an.ff.co.

Solu.aut confiteoꝛ ego ⁊ mihi pꝛeiudicat.aut tutoꝛ vel

curatoꝛ confitetur/⁊ tunc nocet eius erroꝛ donec pꝛobe⸗
tur contrarium: ſed contrario pꝛobato non nocet ſiue
ſcienter/ fiue ignoꝛanter fecerit eam tutoꝛ: vt in contra⸗
rio/⁊ in hoc differt a pꝛopꝛia:quia facta a ſciente non re⸗
uocatur.¶ Item oppo.de l.erroꝛ.S. de iur ⁊ facti igno.
Solu.ibi erratur /hic non.¶ Item oppo. de.l.iubemus.

S. de li. cau. Solu. vt glo.¶ Ultimo gloſ. ponit verſus

ac ſi condẽnatus eſſet/ſed ſi eſſet condẽnatus non poſſet

quoꝛum expoſitio ptʒ in glo. Modo ex̃ op ꝙ non ſit dit
ferẽtia ĩ ↄfeſſiõe iudiciali ⁊ exiudiciali:qꝛ ſcis ſibi piudi Conteſſio
