poteſt eligere et ſoluere id ad qð obligatio eſt cõmiſſa ſi vt. l.fina:j.de nouatio.Sed ego diſtinguerem tamen ſic.
Stipula⸗ velit vt hic. C Quero quãdo ſtipulatio ↄmittatur: ⁊ cir⸗ quia aut pꝛecedit obligatio plus continens et tunc non
tio qñ cõs ca hanc materiã eſt bꝛeuiter diſtinguẽdum: quia aut ſtiꝰ puto fieri nouationem / nec olim/nec hodie / cum pena in 4
mittatur. pulatio eſt ſimplex.i.non penalis:vt quia michi decẽ ꝓ⸗ odiũ delinquẽtis apponatur:⁊ ideo non debet ſibi pꝛo⸗
mittis:⁊ tunc aut non eſt ibi dies/nec conditio et ſtatim deſſe:vt ſic a pꝛima obligatione maioꝛi videatur eſſe re⸗ ſe⸗
eſt cõmiſſa:ſed non debet venire cum ſacco paratus cre⸗ ceſſum et ita loqᷣtur.l.ſi quis a ſocio ff. pꝛo ſocio.ſᷣm vnã co.
ditoꝛ.⁊ ſi ſtatim petit dabit᷑ per iudicẽ reo dilatio ad ſol⸗ lec.Aut ſecunda continet tantũdem vel plus qᷓ; pꝛima:⁊ gen
uendum:vt.l.quod dicimus.ff. de ſolu. Aut habet diem tunc pꝛocedit diſtinctio dy.qꝛ aut pꝛecedit cõtractus iu ctn
⁊ tũc ſtatim nata eſt obligatio ⁊ actio ᷣm veram opinio⸗ riſgentium:⁊ non fit nouatio nec olim / nec hodie:vt di⸗ yj
nem:vt.l.certi cõditio.ff.ſi cer.pe.Sed ob.exceptio ſi pe-⸗ cca..i.pꝛedia.et.l.ſi quis a ſocio.aut pꝛecedit contractus 6
tatur ante diem: vt.l.j.in fine.ff. quando dies vſufru.ce. iuris ciuilis:⁊ olim pꝛeſumebatur nouatio hodie non.vt alto bei
Aut ſtipulatio habet conditionẽ/⁊ tunc ante conditionẽ l.flij/de nouatio. . . feſooti
exiſtentem nõ naſcitur actio vel obligatio:et ideo agi nõ Add iti 0 Et no.in fine huiꝰlegis ꝙ executio q̃ fit itbenib
poteſt vllo modo:vt.l.cedere diem.ff. de verbo.ſigni.et 0 UDIEIWED. mmitredo in poſſeſ. bo. debitoꝛis non dʒ iſts fa
Lſub conditione ff. de ſoluj/de cadu.tol.l.j.S.ſin antem flieri de facto:ſed oꝛdine iuris ſeruato.nam poſſeſſio eti ee:
gliquid ſub conditione.Aut habet vtrũq;:ſcilicet diem ? iiuſta nemini ẽ auferẽda de facto ſine cãe cog.eo nõ cita no
conditionem ⁊ tunc aut dies apponitur cauſa cõmitten⸗ to ſᷣm inno.in.c.ĩter quattuoꝛ.de maio.⁊ obe.ex.quẽ ſeqͥ⸗
de obligationis quod eſt quando conditio apponitur: tur no.bal.in.l.ſi deſerta.per illũ tex.j.ſi ꝓpter publi.pẽ. n
vt pꝛomittis ſi nauis ex aſia venerit infra annum:tunce per doc.in.c.lʒ.de pᷣben.lib.vj.⁊ ibi phi.fran.bar.in.l.fi.jx ce
non expectatur dies. ſed extitit conditio: vt. l. cum ita de edi. diui adria.to.in.vj.col.in vᷣſi.item ex glo.quero e
ſtipulatus a pꝛocul.⁊.l.in illa.de vᷣbo.obli.ff. Aut dies aa ⁊ ibi.bal.in.iiij.q.bonus tex.in.c.licet ep̃us.de pᷣbend in in⸗
ponit᷑ cauſa differẽde ſolutionis qð eſt ſi ſolutioni adiſ⸗ vj.⁊ in.l.fl.jſi ꝑ vim vel alio modo.⁊ in.l.meminerint·j⸗ ſ
ciatur:vt quia ꝓmittis ſi nauis ex aſia venit infra annũ vngde vi.⁊ dicũt bal.ſaly.⁊ moder.hic ꝙ ſi iudex fecit ali⸗ 1
ſoluere ⁊ tunc quãtumcũq; conditio venerit expectetur quam executionẽ de facto parte non citata. dʒ etiã de fa 4
dies. Idem eſt quãdo pᷣcedit obligatio de aliquo dädo ccto alia parte non citata reuocare:qꝛ ſicut fuit facilis in nu
ſub pena:vt quia dico ſi decem nõ dederis infra annum concedendo:ita dʒ eſſe facilis in reuocando tex.eſt in.l.j.
ꝓmittis pena:tunc dies intelligit᷑ repetita in pena ⁊ eius S. jjff. ſi mul. ven. no. quem textum ad hoc reputat bal. be
ſolutione:vt.l.hoc iure.ff. de vᷣb.obli.ſecus ſipꝛecedenti not.in dicto.c.inter quattuoꝛ. in ft.de pᷣdictis babes glo.
.

dre
li
de
are
net
e
Lo. A
nſelben
Ccler⸗
ß
Aler
tedie
ſuni
fe
ſune
egt.
atio.
tper
a
inſe⸗
holr⸗
reſe
ltt
inns
qi.
ns
obli⸗
oge
1.
cnee
ſocio⸗
Hcon
aro⸗
nho⸗
n.
enſi.
enon
mal
ipo⸗
ſere⸗

„
4

not.in.l.minoꝛ in pꝛinci.ff.de euict quam reputãt ſingu.

de ſenten. ponit bal. in. c. ij in vlti.col.de reſcrip plenius
imol.⁊ moder.in.l.j.S. nũciatio.de ope.no.nũ.Et ad hoc

ſubdit hic bal.quedã ſimilia de captura ⁊ excõicatione

coõceſſis parte nò citata:quibꝰ adde bal.in.l.ij.in iiij.q.

de ſerui.⁊ aqua.⁊.l.j de execu:re.iudi.⁊ in.l. fl. inij. col.
i de edi.di.adri.tol.cum cõcoꝛ.de quibus per do.alex.

hic.et plenius.dic.S.nunciatio.in.xj.col. Limit ando vt

per eum.adde lud.ro.in cõſi.ccxx.quod incipit circa pꝛi

mum cõſultationis articulũ.in pꝛimo dubioet dicit bal.

in. c.ab excõicato.de reſcrip.ꝙ ibi eſt tex.ſingu.ꝙ iudex
debet abſh; difficultate reuocare illud quod perpera fe⸗
cit /nec requiritur alia cog.in facto ꝓpꝛio per illũ tex.

8

Pactũ de futura ſucceſſione
Actum. non valet. Jaco. Butri.

gs Adde ᷣm bal.? ſaly. per hac
RS Ad d itio legẽ.decipiũtur qui cõtẽpla⸗

tione pacti contenro in hac lege capiunt filiam alicuius
in vxoꝛẽ ꝙ non valeat tale pactũ:quia contra bonos mo

„

faciũt no.in.l.ij.⁊.iij.ff. de teſta. Extende iſtã legẽ öᷣmo
vt ꝓcedat nedũ in pacto:ſed etià in ſtipulatione.l.ſtipu⸗
latio hoc modo cõceꝑta ⁊ ibi glo.⁊ bar.ff.de verbo.obli.

⁊ in.l.cum donationis bar.ibi.jtitu.j. Scðo extẽde etiã
ſi iur amẽtũ interueniſſet: quia cuʒ pactũ iſtud ſit contra
bonos moꝛes nõ firmatur iuramẽto.vt no.in.l.ſi quãdo.

5S illud per glo:ibip de inoffi teſtamẽto. glo.bal. ibi m.l.

Collatio

pactum dotali.j de colla.in.c.non obligatoꝛium.de reg.
iur. in. vj. bar. in.l. ſi quis pꝛo eo.ff.de fideiuſſo.⁊ in dic...

ſtipulatio hoc modo. antho. de bu.in.c. cum contingat.
linquẽde hereditatis.nõ tñ poterit agere gener actione

de dolo ad intereſſe ↄtra heredes ſoceri.Et ita dicit eſſe
tex.expᷣſſe hic.ex quo pactũ nõ valet ꝙ bene nota per ex⸗

tenſionẽ pulchꝛã huius.l.ſᷣm iaſo.may.hic in.ij.col. Li⸗
mita m iaſo.hic iſtam legẽ altero de quattuoꝛ modis.
inter ceteros modos no. ꝙ per ſtatutũ vel cõſuetudinẽ.

poteſt induci quod tale pactũ validetur ſm bal.in dic.l.
archimedoꝛã per tex.in.c. fllij nati. in ver. vſu admitti⸗
tur.ſi de feudo fuerit cõtrauer.in vſibus feudoꝝ idẽ bal.
in. l. de quibꝰ.in.ij.col.ff.de legi.vide ia.de may.hic vᷣſi.
bene facit etiã. ⁊c.in.fi.col.et no.hic in tex.in fi.ꝙ cauſa
liberi arbitrij eſt fauoꝛabilioꝛ qᷓ; cauſa dotis ſᷣm bal.et
ſaly. ⁊ iaſo.hic. vt patet per ſumiſtins agi ðUDMUÿ
——= Wan— actũ de remit⸗
m pꝛoponas. ndo fururo fi⸗
PVAgeicõmiſſo valet.hoc dicit. ¶ Quero in quo
WAoiſcrepat hec lex a pꝛima. Reſpondeo: vt glo.
Additio Adde in iſta lege qð vulgariter dicit᷑
DütD. fauozi ſuo quilibet poteſt renũcia⸗
re qðᷣ quomodo ꝓcedat habetur in.l.ſi quis in cõſcribẽ⸗

5 64
B S

do.et ibilate videbitis:.je.ſimiliter habetur.in.c.ſi dili⸗

genti ex.de foꝛo cõpe.vbi late traditur per cano.⁊.l.pa⸗
ctum quod bona fide.adde qð cõſuluit ludo.ro.in conſi.

cvj. quod incipit viſo temate pᷣnarrato.ꝙ valet ſocietas

cõtracta inter aliqͥs:licet nõ factũ ſit inſtrumẽtũ ſed ꝓ⸗
bet᷑ per teſtes. Itẽ adde ꝙ col.beneficij ſicut ⁊ renũcia⸗

bñficij po tio poteſt pbari per teſtes/nec requirit ſcripturã ita no.
teſt ꝓbari bal.in.c.ij.per illũ tex.de reſti.ſpol.⁊ anno pᷣterito fui de

e teſtes.

.

facto interrogatus iaſon de may. hic.j. col. regula huius
legis ſequẽtis pactũ.ij.fallit in multis caſibꝰ remiſſiue

no. hic in glo. et in. l. cõtrahit. ff. de pigno.⁊ eſt glo.magi⸗
ſtra.in.c.j.de cenſibꝰ.in.vj.que enumerat.xxxv.caſus in

quibus ſcriptura de neceſſitate requiritur.de quo abb.in

c.ex tenoꝛe in pᷣmo nota.de cõceſ.pꝛeben. Jo.de ymo.in

c.cum in iure.de offi.⁊ poteſtate iudi.delegati.ex.ſpecu.

in ti. de inſtru edi · S. reſtat.verſi. ſed ſi alij bal.in.l.geſta.

I. de re iudicata. Altra doctoꝛes pᷣdictos nota ſᷣm iaſo.

may.hic duos caſus in quibus opus eſt ſcriptura pꝛim⸗
ꝙ licentia iudicis de intrando in poſſeſſionem nõ poteſt

pꝛobari:niſi per inſtrumẽtum ſeu per ſcripturam et non
per teſtes. Ita ſingulariter bar. in. l.fl. in vltimis vᷣbis ·

De Pactis.

tem
de iureiurã.ex.gemy.in.c.quãuis.de pac.⁊ ibi phi.fran⸗
ertio extende ſᷣm bal.in.l.cum archimedo
ram·jvt in poſſeſſionem legatoꝝ: etiã ſi ſocer per dolum
induceret generũ ad capiendã filliam ſuꝰ ſpecie pacti re.

in ſolutione canonis publici:.l.jcum glo.de apoch. pub.

libꝛo.x. C. Bald. in.l.ij. in. ij. col.. de iure emphi. imita
tñ omnes caſus in quibus requiritur ſcriptura ꝙ ſi iter

ceſſiſſet ⁊ eſſet adia edinitrtreru poſtea pꝛopatio ꝑ te
.l.fl·de teſti.ita bar.ĩ.l. jS· ſufficit per ilu

ſtes.l.teſtiũ.⁊
tex.ff.de bono.poſſ.ſᷣm tabu:⁊ in.l.emancipato. voi ctiaʒ

Bal de ſide inſtrumen. Bal. in dicta l. geſta.? in. l. ij.tin
iij. col. S. de edendo. Bal. ? Saly. in. l. litigatoꝛibus · . de
appel. Adde etiam alium caſum not abilem in quo requi
ritur ſcriptura in nuncio qui vult facere executioneʒ per
ſonalẽ. Haʒ nõ poteſt familia poteſtatis aliquẽ perſona
liter capere niſi oſtendat licentiã in ſcriptis ita dicit bal.
in.c. cum parati.in.ij.col.de appel⁊ in.lł conſentaneuʒ. in
vij. no..quõ ⁊ quãdo iudex per tex. in.l.miſſi opinatoꝛes
ꝓy. de exactio.tribu.li.x.⁊ in.l.facultas· j/deiure ſi eo.li.ibi
etiã dicit bal.ꝙ miſſio in poſſeſſionem non põt pꝛopari ni
ſi per ſcripturam pꝛout.S. allegaui bar:⁊ idẽ vult bal. in
Dicta.l.fl.in. xv. oppo/j.de edi di.adri.tol.⁊ an commiſſio
citat ionis requirat ſcripturam vide per bal.in.l.pꝛohibi
res: etiam de iure cano.cum inducat votũ captãde moꝛ⸗ ꝛi⸗
ties contra.c.nec attẽde.de pꝛeben.in.vj.⁊ in.lʒ.j.de ſacro⸗
ſanct. eccle.S. quia auferret liberam facultatem teſtandi.

tum in vlti.col.rde iure fi.li.x. Item adde ꝙ magna pꝛi⸗

uilegia requirunt ſcripturam ſᷣm Gal.in. c. cõſtitutus. vl

.* vgun. der edicto diui adri tollẽdo lud ro.in ſing. vij. Secundꝰ
bal. ⁊ ſaly.in.l.dies feſtos.j.de fer.⁊ in.l. poſt ſententia .·..· B .

X

ti col.de reſcrip.extra.idẽ ſequitur ⁊ tenet illuſtris dom.

JYaſon.de map.hic in.ij. col.circa pꝛincibium.
Actum. Fantũ valet pactu ſine ſcriptu
1 H ra quantum cũ ſcriptura. Elel
y NNdic ꝙ regulariter ſcriptura non fit ad ſubſtatiã
e—rei geſte cd ad pꝛobanonem Bx-
Pn „„5Hνhhm ρπνς Kreditoz petitione di⸗
2R4 J cred itoꝛes. uiſa non alairur voles
X; Evnũ pa0 ſolido ↄuenire h. d. Iſta lex habet du
☛ as lec. vna eſt quẽq; ⁊ hec nullam contrarieta⸗
patitur ⁊ hãc Imir⸗ alia eſt littera quẽqᷓ; ⁊ illaʒ po
nam ſecundo.¶ Ad euidentiã eſt ſcienduʒ ꝙ creditoꝛ ha⸗
bens plures debitoꝛes inſolidum obligatos poteſt iure

iſto pꝛo ſolido conuenire ſed hodie babent beneſiciũ di⸗
uiſionis niſi renunciauerit: quia tũc redimꝰ ad hac legẽ.

Auero ſm litterã quẽq; quo iure cõpellatur ad ſtandũ
conuentioni. Reſpondæeo ex pacto expꝛeſſo:ꝛimmmo videt

ꝙ excludatur a petitione per ſolutionem: quia text.dicit

per ſoluẽtẽ ſed expone.i.ſoluere volenteʒ.nam ſi quiliber
ſuam partem ſoluiſſet ſolutione excluderetur ⁊ nõ pacto.
¶ MWodo venio ad ſecundã lecturã quẽqᷓ; ⁊ ſᷣm eaʒ exclu

datur a pacto tacito ⁊ non expꝛeſſo ⁊ valet tacitum ĩter

abſentes ⁊ non valeret expꝛeſſuʒ.vt.S.co.l.ij.⁊ ibi dixi.

¶ So. de.l. reos.⁊.l Iiberuʒ · de fideiuſſ. So.vt glo. Tu

dic ꝙ aut diuiſi.⁊ diuiſio nocet mihi:aut clegi⁊ mihi nõ

pꝛeiudico / vñ aut vnũ lſolidũ ↄuenio ⁊ tunc non diuido
ſed eligo ⁊ mihi non pꝛeiudico/aut conuenio oẽs pꝛo ſo

lido ꝙ poſſum facere dicendo peto eos in ſolidũ cõdẽna

ri vna tñ cõdẽnatiõe cõtẽtus.vt dixi i.l.j.⁊.ijſi plures

ſimpliciter vel in partes vel vnum ꝓ parte ⁊ tunc aut ſa⸗
cio hoc neceſſuate bñ ficij diuiſiõis mihi oppoſiti: ⁊ tũc

non pꝛeiudicat mihi:aut ex voluntate facio ⁊ mihi pꝛeiu
dico.ſed contra hoc eſt gloꝗᷓ:ſi plures vna ſen.fue.con⸗

dem.l.j.que dicit poſt ſentẽtiã nihilominus poſſe conue
niri pꝛima actione in ſolidum quẽlibet ⁊ tamen ſimplici
ter fuerant conuenti vel pꝛo partibus.videtur ergo ꝙ ſẽ
tentia ſibi non pꝛeiudicet in pꝛima actione. vt in dicta.l.
j. Sed ex vi diuiſionis quam videtur feciſſe / ſicvt hic et

per conſequens dicta glo.male dicit. Sed quia glo.com

muniter tenetur idco opoꝛtet ꝙ dicamus ſic ꝙ aut admi
ſi oinnes venientes ad ſolutionem ⁊ mihi pꝛeiudico quo
ad omnes vt hic ſᷣm vnam lecturaʒ.aut admiſivnum ad
ſolutionem pꝛo parte ⁊ tunc michi pꝛeiudico vt hic ᷣm
aliam lecturam. aut non admitto ad ſolutionem:ſed con
uenio in iudicio eos ⁊ tunc aut conuenio vnum pꝛo ſoli⸗
dovel omnes pꝛo ſolido ⁊ non mihi pꝛeiudico:quia non
videoꝛ diuidere ſed eligere: aut conuenio vnum pꝛo par

te vel omnes pꝛo partibus ⁊ tunc aut ex neceſſitate facio

quia michi opponitur beneficium diuiſionis ⁊ tunc non

pꝛeiudicat mihi.aut ſponte pꝛo parte conuenit vnuz vel

ſimpliciter omnes ⁊ tunc non pꝛopterea videtur ſibi pꝛe

iudicare dũmodo ſolutionẽ ꝓ pte non recipiat.⁊ ita ſuſii
nebit᷑ dic. glo.lʒ actõe in factũ nõ poſſit niſi ꝓ ꝑtibꝰ ↄꝓue⸗
niri. vt in dic.glo.nota. 8 N op.de.l:ſi ex toto.ff.de lef.·
olutionẽ.¶ Item oppo.de.l.tao⸗

So. vt glo.⁊ tene penul.
=JUMUũ* Sil

vyna ſen. fue.cõdem.⁊ mihi nõ pᷣiudico/aut oès conuenio

.

le . S. poſt.ff.e. So ibi erat obligatio pꝑtis ꝓ quolibet quã
volebamus reducere ad ſolidum ⁊ ſic obligationẽ indu⸗
cere que pacto induci non poteſt hic erat obligatio in ſo
lidum: quã volumꝰ ad partẽ reducere ⁊ ſic de liberatio⸗
ne tractamus q̃ pacto poteſt concei.

¶ In glo. qᷓ incipit taciti. ibi plꝰ etiam accepat et ſic tra
ctatur de obligatione augenda qð nõ poteſt fieri per pa⸗

ctuʒ hic recipit minus / ⁊ ita de liberatione inducẽda tra
ctatur que poteſt induci pacto. 2 =

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

tur actio Item qꝛ ad pꝛimâ actionẽ non habet᷑ regreſ⸗
ſus. So.ibi plene dicam.

Add ti Mota.j.hic ꝓbari ſᷣm do.alex.ꝙ tranſ⸗ Trãaſactio
0 U tio actio nõ eſt ↄctus noĩatꝰ:qꝛ ſi et õctus an ſit ᷣctꝰ
noĩatꝰ ſolo ↄſenſu pduceret actionẽ.lʒ.iuriigẽ.in pn ff.e. noĩat? vel
qð hic notatur. Iſta inductio nõ eſt bona qꝛ ↄuẽtiones inoiatus.

noĩate ſolo conſenſu pꝛoducũt actionem quãdo ſunt de
iuregẽtiũ.ita ꝓpꝛie loqᷣtur dic.liuriſgen.in pꝛinc.ſecus
ſi ſint de iure ciuili:vt hic. Ita declarat bar.]dic.l.iuriſ⸗

Additio. Et ouz or g creditoꝛrecipiedo ſolutlo gen Sgaimmo n penul cõl fr e Scdo nota ex texib. an
AOO nem ꝓ ſua parte ab vno ex plurib obli⸗ ñnec aduerſario ꝙ qui nõ ſeruat traſactionem non pot ex 1 ie
gatis in ſoliduʒ ſibi piudicat ne poſſit amplius in ſolidn ſe iuuare:qꝛ ex eo qð quis impugnat ⁊c. Certio no.ꝙ qs hare
petere ab vno ex eis:ſed intelligitur ſummam iĩter eos ꝓ non tenetur ad obſeruantiã cõtractus qũñ per aliaʒ partẽ lien
rata diuiſiſſe: limita qᷓ̃ttuoꝛ not. modis. Pꝛimo quonia ſibinõ ſeruat᷑ facit.l.quero.S.inter locatoꝛc.⁊ ibi bar.no. niliſ
ille ſoluit partem ſuã virilẽ ⁊ non plus nec minus ałs no ff. loca.bal.in.l. in ciuilẽ.de rei vend. facit.l.ſi ua.·S· ſeia nhtt
induceretur diuiſio glo.eſt not.in. l.inter eos · S·j. in ver⸗ cauſa.ff. de vᷣbo.obli.lł.ſi cõueniat.ff. pꝛo ſocio.i¶ Quarto er
bo ſoluet ⁊ ibi ang.imo. alij.ff. de fideiu.⁊ ibidicit ãg. no. Fm glo.⁊ doc.qꝛ frangẽtẽ fidẽ licitũ eſt fidẽ frangere nlone
habuit de facto floꝛẽtie:idem vult glo.mag.hic in fl. bdaꝛ. Adde gl.in ca.cũ inter. R.ſenioꝛẽ ⁊ ibi.do.antho. de bu. fl 5§
ſaly.⁊ moð.hic.imo.L.l.ij.ff.de duo re. Scdo limita ⁊ iſts de elec.iſta reg.ꝓcedit etiã ſi iuramentũ ĩterueniſſet tex. an⸗ ge
limitatio eſt ſubſtantialis ꝑ quã tolluntur omnia contrs eſt in.c.iiij.et ibi no.inno.et cano.de iureiurã.et tex.in.c.
ria:vt iſta lex pꝛocedat quãdo ſoluit tan ; Faſtes ad ipʒ ſicut vlti. in fi.et ibi panoꝛ.not. de iureiurand.facit glo. 1
ſpectantem ⁊ creditoꝛ ſimiliter recipit: iſtud eſt qð ppꝛie imn.c.j. in glo. pe.de no.foꝛ. fideli.dicit ꝙ ſi dñs non ſer⸗ f
vult tex.ibi pꝛo ſua ꝑſona ſoluẽtem ſecus qñ ſimpliciter uat fidẽ vaſallo ꝙ vaſallus ſimiliter nõ tenetur ei ſerua⸗ be
ſolueret: ita loquitur.l.ſi ex toto· S ..alle.in glo.pʒ cy.old. re iuramẽtũ fidelitatis. Altimo facit iſte tex.ꝙ ſi duo ini ſ⸗
bald.ſaly.⁊ moder.hic Ja.de rebald lmol moder.ibi mic fecerũt pacem de nõ ſe offendẽdo ſub pena ꝙ ſi vnꝰ
Tertio limita vt colligitur ex verbis pau.de ca.m iaſo. pꝛimo offendat: incidit in penã alius poſtea põt ipugne
map. hic vt iſta.l pꝛocedat qñ creditoꝛ recepiſſet ab y'no offendere ſ̃m doc.hic io.and.in reg.fruſtra ĩ mercu bar. ſ
ex coꝛreis parteʒ ſu am de ſoꝛte pꝛincipali: ſecus ſi recepi/ ⁊ alij in lcum pater ·S. libertis.ff.de leg. ij.⁊ in.l.j.S· cum 1
ſet partem de acceſſoꝛio puta de vſur tũc nõ p̃iudicaret eęrictes.ff ſi qua.pau.fe.dica.panoꝛ.in c.j.de treu.⁊ pace. P
in ſoꝛte pꝛinci.cũ acceſſoꝛiũ nõ debeat pᷣiudicare pꝛiciba in.j col.alex.⁊ iaſon.hic plene.in.ij.col.vᷣſi.vlti.
li arg.l.nuda.cũ glojde pᷣhẽ.⁊ cõmit ſtip gl.in.lſi pacto S Act Abi bene agit tutoꝛ vel cura⸗
qͥ penâ S. eo. Quarto limita niſi creditoꝛ recepiſſet ſaltuo A 27 um. to: habef loco dñi: vbi oilapi⸗
iure ſolide.ʒz guił.de ſuʒa.cy.in vlt.no.alberi. Bal ĩ fl. ſa dat loco domininon habetur. hoc dicit. .
ly.⁊ pau. de ca.et dicit Alberi.ꝙ ibi ita vidit de facto ſfie⸗ Ruumn (Opo. ꝙ poſſit remittere.vt.jti j.ſi pꝛeſes.⁊ 1
ri ⁊ idẽ dicit pau.de ca.lʒ ſᷣm eũ aliqui dubitarẽt qͥd eſſet ar..l.interdũ ·S.· qui tutelã ff.de furtis.So.vt glo. Item
dicere ſaluo iure ſolide idẽ ⁊ multomagisſſi creduoꝛ clas op.de.l.iuſiurandũ · S.j.⁊.l.tutoꝛ.de iureiur. Sol.vt glo.
re ꝓteſtaret᷑ ꝙ vx talẽ receptionẽ nõ intdit ſibi pᷣiudica⸗ Itẽ op.de..l.ſed ſi vniꝰ.ff. de iniur.So.vt gl.Aut ergo
re quin reſiduũ poſſit a quocũq; petere ſᷣm bar.in.ij.lec.⁊ eſt dubiũ ⁊ põt remittere.Aut eſt liquidũ/⁊ tũc aut dona
alios hic ꝑbal.ĩ.d.l.ex toto·S.j.bñ facit tex.i.l.ſi debitoꝛꝛ. tio mouet eũ pꝛincipaliter ad donandũ ⁊ per cõſequens 4
D 8 2S. j.ff. qui. mo. pig vł hipo. ſol. facit dilapidado ⁊ tunc nõ põt dimittere. Aut pꝛicipalis 9
cauſa q̃ eum mouet ad donadum:nõ eſt donatio ſed vtili 4

ſcet inter pꝛiuatos edlt

aoltima volũtas lʒ minꝰ ſolẽnis ia.butrig.

— ,– Bicit bar. ꝙ iſta. l. ſing. multum ⁊ eã ne
dditio ral bia dienbale⸗

A UlEID:. ſcit alibi idẽ dicũt bal.⁊? paul. de ca.h. d.
pactũ de inuicẽ ſuccedẽdofactũ ĩter pᷣuatos nõ valʒ etiã
in vim donatiõis cã moꝛtis:ſi factũ inter milites hʒ vim
vltime volũtat hoc dicit.Limita iſtã legẽ non ꝓcederc

qñ ꝑ pactũ initũ inter milites ſup ſucceſſiõe fleret piudi⸗

ciũ tertio:qꝛ tũc haberet locũ.lłfl.iſto ti.ᷣm Jaſo. ibi in
tertio no.in.v.extẽſiõe ⁊ ibi ꝑ tria füdamenta ꝓbat illaʒ

tas pupilli mouet eũ pꝛincipaliter coꝛꝑis vel aie vt vſu⸗
ras remittere ⁊ poteſt ⁊ gratis ⁊ liquidũ debitũ dimitte⸗
re:vt.l.cum plures·S.in pꝛimis.ff.de admi.tu.⁊.l.j.S.ſed
non. de tutelis ⁊ rõnibus diſtra.et ideo vidi dubitari de
hoc:qꝛ qͥdã tutoꝛ volebat grat dimittere iniuriã illis qͥ
iterficerãt pr̃eʒ pupilli ſui ⁊ allegat ꝙ iunici pupilli erat

potẽtes ⁊ ꝙ ipſe timebat ꝙ ſi nõ faccret ſibi pacẽ ⁊ grat

remitteret ꝙ iterficerẽt pupillũ ſibi in manibꝰ ſuis certe
fuit dictũ ꝙ gratis potereat remittere:vbicũq; ꝗ̊ mouet᷑

pꝛĩcipalit᷑ vtilitati pupilli etiã ad donãdũ valʒ donatio.

legẽ vẽdicare locũ ĩ militibꝰ:⁊ ibi ad plenũ dicemꝰ. No.
hereditas j. pᷣm bar.bal.Ang ⁊ pau.deca.hic ꝙ hereditas nõ põt da
an poſſit ri ꝑ donationẽ ca moꝛtis ſicut nec ꝑ codicillos ꝙ ẽ mẽti
dari ꝑ do⸗ tenẽdũ ſᷣm bar.⁊ ſic ſi dico dono tibi heredita.meam cã
nationem moꝛt nõ valet iſta dona.an ſit veꝝ ⁊ qũo pꝛocedat dicaʒ

Additio. de geerto urand voſiun do⸗ Tuaer
ULED.· nare vt hic. verũtamen tutoꝛ regis vel et curato⸗
illuſtriũ ꝑſonarũ poſſet qꝛ hoc ↄuenit pꝑſone minoꝛis ſᷣm res q̃les
inno.⁊ io.and.in.c.grandi.de ſupplẽ negl.pꝛela.lib.vj.x ſunt qͥ pñt
eſt tex.in.l. cum in plures·S· pe.⁊ in l. ſequen.in pꝛinci.ff. donare.

cã moꝛtis

J.Scðo not.ex tex ibi hmõi ſcriptum ſᷣm Bald ⁊ ſaly.qꝙ
duo pñt ĩ eadẽ carta ſeribere ſuũ teſtamentũ ſeinuicẽ ĩiſti
tuẽdo ⁊ dicit bal.ſe ita pluries conſuluiſſe⁊ pau.de ca. re
fert ſe vidiſſe ꝙ vir ⁊ vxoꝛ in vna carta ꝑ oĩa ſimiliter fue
rũt teſt ati facit tex.in.l.eo ꝙ a multis ⁊ ibi docXj/ſi cer.pe.
Finaliter no ꝓ iſtũ tex.dicit ſing.bar.i.l.tale pactũ ·S. fi.
ff. eo ꝙ ſi miles ĩ ctu vł ĩ alio actu inter viuos appellet
aliquẽ heredẽ ꝑ iſtã appel.enũciatiuã ꝑ quã videt᷑ in cũ
ſuũ vlt imũ iudiciũ cõferre cenſet᷑ eũ facere heredẽ ſuum

cffectualẽ:idẽ tʒ in pia cã ꝑ tex.in.c.fi.de ſucceſſio.ab in⸗

teſta.idẽ ĩter liberos:ſʒ lud.ro.ĩ repe.aut.ſiłr.ſad.il.fal.in
vij.coł.ĩ.vj.ſpãli pie cãe ĩter ↄctꝰ dicit ꝙ iſtð dic.bar.nõ
reperit᷑ alibi tñ reputat falſũꝑ regulã.l.cũ hereditas·j.de
pac.conuen.itñ dicit ꝙ opi.bar.foꝛte ſeruaretur in pꝛacti⸗
ca ꝑ alios.ſʒ nõ ꝑ eũ qꝛ nunq; habuit õdictoꝛẽ ⁊ ꝓ vᷣifica

tione huiꝰ dicti bar.videas hic iaſo.in.ij.coł.in verſi.tu

dic ⁊ in verſi.ego confirmo. Mon ds ei fide
MNon dzʒz ei fides
EE Bm p ꝛop onas. gruari qui vult
pacta vᷣari. vl dic ꝙ frageti fidẽ ſides fraga
Wtur eidẽ. h. d. ¶dOp. de. l. conuicta..ti. j. qᷓ ob⸗
ſtat in duobus. Pꝛimo qꝛ ibi ex pacto tranſactionis da⸗

de admi.tu.⁊ in.l.j.S.j.ff.de tutel.⁊ rõ.·diſtra.Itẽ qð di⸗
cit᷑ in tutoꝛe ⁊ curatoꝛe ꝓcedit in epᷣo ſᷣm panoꝛ.in cõſil.
xlvi.qð incipit ſatis videt᷑ mihi clariſſime.in.j.volu.not.
bal. in.l. pᷣſes.jti.j.fallit in debitovſurario vel ulicito gl.
no.in.d.l.pꝛeſes.Scðo fallit qñ debitũ eſt liquidum:ſed
erat tale qð attuliſſet plus impenſe qᷓ; vtilitatis.tex.eſt
ſing.in.l.mediterranee ⁊ ibi bar.ad hoc no.j.de anno.et
trib.lib.x.ange.in.l.j.ff. de duo.re.facit.l.ſed an vltro.ff.
de nego.ge.CTertio fallit quãdo debitum nõ eſt liquidũ
vt hic in glo.intm̃ ꝙ tutoꝛ ⁊ curatoꝛ poſſunt tũc eti gra⸗
tis remittere.glo.ᷣeſt not.in.d.l.contra iuris ciuilis.S.ſfl.
in glo.vlti.⁊ ibi ang.ff.eo.licet ſaly.hic dubitet.bal.x alij
quidã in locis per do.iaſo.hic allegatis cõtrariũ tenue⸗
runt. Verũtamen dic ſm iaſo.may.hic.ꝙ quãdo de pᷣſen
ti ꝓbari non põt/nec in futurũ ſuberat vᷣiſimilis ſpes tũc
hʒ locũ pᷣdicta gl.in.d.l.cõtra iuris ciuilis ·S.fi.in.iij.fal.
allegata ꝑ.l.tutoꝛ.in pꝛin.ff.de iureiu.iuncta regula.l.qui
accuſare.S.de edendo.idem iaſon hic.qð pſequaris ple
ne per eum hic.j.col.⁊ in.iiij.excuſat᷑.⁊c.Et ibi adducit
quartã fal.ad ſupioꝛa:⁊ vide in hac materia tex.ſingu.q

tutoꝛ tpᷣe neceſſitat põt grati debitũ pupi.remittere.in..
ſi ples · S· ⁊ cũ tutoꝛcs.ᷣff.eti.ſᷣm pau.de ca.ibi ia.may.ĩ...

De Pactis. Fo. LII.

eEH maioꝛem. ff eo.ti. Item adde hic ea que notãtur in.l. cuʒ R=- KR i6s, 66N 88 Solo ti. nõ trãſ⸗
e ſf plures·S.fi.ff.de ad miniſtratione tuto.iuncta glo ibi per N aditionibus. fert᷑ dñium. h.d.
N net no. ſin gulariter m ange. de aretio.in· 5 fi. verſi.ſed ſi s. Nh COp. traditiõe dñiũ nõ trãſeat. vt.l.nũq;;.
t. i in j. col. inſti. de acio. H. Eff de acqrẽ. rerũ do. So. vt gl. ¶ Itẽ op. ꝙ etis
M RS J li 18 Pactum filij nõ nocet patri in re ſi titulꝰ ⁊ traditio intueniat nõ trãſeat dñiũ vt iſti.ð õhẽ.
8 π☚ paterna. hoc dicit. emp· S. vẽdite.So.ibi ſpalc. ¶ Mõ qro an in trãſlatiõe
ſ EKH[Oppo. de. . fllius. f de doli excep. Solu. vr poſſeſſoꝛis reqrat᷑ titulꝰ æ va traditioꝛ traſit dñiũ ⁊ poſ.
in SZlo. ” Qdut titul? fictꝰ ⁊ traditio vᷣa ⁊ idẽ.vt.l.cuiꝰ ꝑ erroꝛẽ.ff.de
Pearute Ad dit 4 0 Adde pulchꝛum dubium in pꝛeſenti.. reg.iur.Aut ẽ verꝰ titulꝰ ⁊ traditio ficta:vt qꝛ vẽditoꝛ cõ
es factũ iter U.· Filius in vita pf̃is ſui / et ſic intpᷣe quo ſtituit ſe ẽptoꝛĩ noĩe poſſidere ⁊ tũc etiã trãſit dñiũ ⁊ poſ⸗
mi fliliũ et de⸗ non poterat liberauit debitoꝛẽ paternũ.vtrum poſt moꝛ ſeſſio:vt.l.mulier.⁊.l.ꝙ meo.ff.de acqᷣr.poſ.Aut ẽ titulꝰ fi
no. bitoꝛẽ pa⸗ tem patris et ſic tẽpoꝛe quo flliꝰ eſt heres talis liberatio ctꝰ ⁊ traditio ficta/⁊ tũc nũqᷓ; trãſit poſſeſſio.⁊ ita loqᷣtur
ſeu ternũ de li ſeu pactum de nõ petẽdo ⁊ quitãtia factis tandẽ noceaꝛ gl.-d.l.ꝙ meo. Itẽ q̃ro an ex pᷣſcriptioe dñiũ trãſferat᷑ ⁊
hand berãdoleũ fllio heredi.dic bꝛeuiter ꝙ non ᷣm bar.in.l..filius.ff ſolu. dic vt gl. ¶ Itẽ op. ꝙ ex ſolo titulo trãſrerat᷑ dñiũ:vt.l.vt
ere an noceat ma.per tex. no.in.l.qui ſeruo.ff.qui ⁊ a quibꝰ.Limita ᷣim iiter.S.de ſacro.ſan.eccle.So.vt gl.⁊ ratio eſt: in pacto Dominiũ
det ißi filio pꝰ eundem bar.ibi duobꝰ modis.Idem bar.in.l.cum dñs. adiectiõis in diè eſt:qꝛ pactũ ponit᷑ ad reſcindendũ titu an trãſfe⸗
· moꝛtẽ pa= S.· fi.ff de peculio legato. Lap. de caſtel.et do.de ſancto lũ:x ſicut ab initio ſine titulo dñiuʒ nõ trãſfert᷑:ita nec ex rat᷑ ex ſo⸗
dine⸗ tris. Seiny.in.c.qᷓ;uis.de pac.lib.vj.per pau.de caſt.hic ſpecu. poſt facto remanere põt.⁊ ideo dynꝰ dicebat ꝙ ſi qͥs duʒ lo titulo.
go. . ti.de pac.vᷣſi.quid ſi filiꝰ.in.S.pe.⁊ eſt textus ſingularis alienat vult ꝙ res alienari nõ poſſit.dʒ dicere ſic:vendo
ſe⸗ ⁊ melioꝛ de iure.in.l.et ſuũ heredẽ.vᷣſiculo.idem pꝛobat. h pacto /ne alienes ⁊ ſi ↄtingat te alienare res ſit inẽpta.
ſen⸗ ff. de pac. quem multũ notat pau. de caſt. ⁊ do. alexã.poſt Ego puto ꝙ tutiꝰ ſit dicendũ ſic.vẽdo hoc pacto ne alie
nont bal. ibi. in.l. iuriſgen · S. ſi autem. ff. eo.ti.tũ bar.dic.l.ante nes ⁊ ni ↄtingat te ad aliquẽ actũ venditionis venire res
Hlv⸗ pᷣdictos doc.allegauit in dic.l.cum dñs.ſᷣm do.iaſo. de ſit ex nũc inempta:nã ſi dicit ſi alienauer res ſit iempta:
Page may.hic. VNerũtñ ᷣm iaſo.map.hic ſi bene aduertatur di non põt dñium redire ad vẽditoꝛè in pᷣiudiciũ nouiem⸗
nber ctus·S. idem ꝓbat lex ⁊ ſuũ heredẽ. loquitur in alio caſu ptoꝛis qͥ eſt effectꝰdñs ꝑ traditionẽ.⁊ ſunt hec ĩ argumẽ⸗
Fann rationẽ aſſignat ibi bal.et ibi vide:⁊ ſic iaſon may.hic tũ ad qſtionẽ:ſtatuto cauet᷑ ꝙ ſi capitancus aliqd firma⸗
ꝛpu videtur recedere ab opinione bar.pau.de caſt. ⁊ alioꝛum uerit qõ ſit ↄ vtilitatẽ publicã ꝙ ĩtelligat officio puatus
quos.S.retuli Tene tñ opinionẽ bar.qꝛ nõ eſt apparẽtia ⁊ puniat᷑ intm̃ dũmõ capitaneus aliqͥd ↄ vtilitatẽ publi⸗
Nan de cõtrario. Limita tñ iſtũtex.iſtius.l.filius.ſᷣm bar.hic ca firmauit qritur an valeat.dico ꝙ ſic.⁊ ideo ẽ neceſſe ꝙæ
dlpͤ ⁊ iaſ.map.hic.Et qð dicit᷑ in hac lege de filio.idẽ in mo reſcindat᷑:nꝗ erat officialis qñ firmauit /ſ ſi ſtatutũ dice
nacho.per do.bar. in. l j.ff. de ſtip.ſeruoꝝ. alex.in.l.ij.f. de ret ſi ↄtingat eũ ad aliquẽ actũ ↄfirmationis ꝓcedere.ex
eſet vulg.⁊ pupil.ſubſtitu.ꝑ ĩno.in.c.cũ olun.de puilegijs. nũc ſit puatꝰ officio.tũc nõ valet illud qð ↄfirmaſſet: qꝛ
Nen 7 actio nem Pactũ factũ cum qui⸗ iam erat officio pꝛiuatꝰ anteq cõfirmare cõpleuiſſet.
Nigo⸗ (OAAN D acti I. buſdã pꝛodeſt illis: ſed Ad d ti 0 Hic ſe offeri pulchꝛũ dubiũ ĩ quo ſemꝑ
nng R n) ad alios nõ poꝛrigitur. h. d. qꝛ hec lex videtur OereUdubitauit iaſ. de map. Hũqᷣd regula hu⸗
un 2 innuere ꝙ pactũ cũ quibuſda ctiã illis nõ ꝓſit / ius tex. hẽat locũ in pꝛĩcipe vendẽte vel donate vel alio
nn qð eſt abſurdũ.ideo hic ſunt varie lec.¶ In gl. qᷓ incipit modo ᷣhẽte ꝙ ibi etiã reqrat᷑ ad trãſferendũ dñium tra⸗
cnin vel dic ibi ſo.vt ibi: quia nocet quãtum ad vtilitatẽ non ditio:vel ꝙ ſii ſpale in pᷣncipe ꝓꝙ ſolo gctu abſq; traditiõe
avl quãtum ad directam. l DdDdjßium traſferat᷑ dicit ia.may. hic vehemẽter dubito. io.
* Ad ditio Adde in hac lege ſᷣm vnuʒ intellectũ ꝙ and.in.c.olim.de vᷣbo.ſig.in nouella. æ bal.in. c. lʒ cãm.in
inies EUI.· oipoſita in actu vo non habent locũ in viij.col. de ꝓba. tenẽt ꝙ ĩ talibꝰ ctibus trãſferat᷑ dnium
gſi actu putatiuo facit.i.cũ hic ſtatus S.ſi quis ſpõſaʒ ff. de abſq; traditioe.:facit qð diẽ ang..loff ñ.ĩ fi.ff. de rei vẽ.
R*R dona inter virũ ⁊ vxo.quã ad hoc reputat ſing. bal.in.l. wlz als ſolũ zctũ ſeu inſtrm̃ nõ ꝓbet᷑ dñiũ fallit niſi ſit
i eam quã j.de fideicõmiſ. vide tamen q̃ vult glo paruula inſrm ↄtinẽs donationẽ vel aliũ ↄctuʒ pᷣncipis ex certa
hiat in.l. aſſiduis .qui po.in pignoꝛe habeãtur no.per ange. ciꝰſciẽtia celebꝛatũ.pʒ qꝛ pᷣnceps hʒ ptãtẽ trã ferẽdi dñi⸗
ien flnee i vahſtore inebe⸗ Tendosmircoltfs ebse son nebin dte ti
. * Siue debitoꝛes ſiue he⸗ uc Ix. Col. . pnceps dondt abſq; alia tra
sennt PEb ito um.redes debitoꝛis iuicem ditione trãſfert ius ⁊ ñiu. Idẽ t pleniꝰ tʒ bai c ang. de
non Ppaciſcantur creditoꝛibus non pꝛeiudicat.h.d. xſer.in.c.ij.de noua foꝛma fidelitat .facit qð vult idẽ bal.
nen RAAcum..l.pacto.je. Vel generalius dic ꝙ pactum in.l.fi.in pᷣncipio.ff.de ↄſti.pncipũ.Alibi bal.in.c.ad au⸗
ndo quoꝛũd am non poꝛrigitur ad pꝛeiudicium alioꝛum.h.d. diẽtiã.ex. de pᷣſcrip.colligit pulchꝛe ex tex.ꝙ ex pᷣuilegio
Goten In hac.l. paciſcerunt debitoꝛes ſed in.l.pacto.fecerurt pncipis traſtert ius ſine apphẽſiõe poſſeſſois. Oꝛo iſta
ofunt pactum heredes debitoꝛum. C.oõòtl opinione facit ꝙ ꝑ.l.trãſfert᷑ dñiũ abſq; aliq̃ traditiõe
lb in & Adde ꝑ iſtã legẽ no. ̃m bal. ⁊ ſaly. ⁊ mo ESm bar. ⁊ doc.hic.p.l.cõmiſſa.ff.de pub.bal.in jccõmu.
hinaf Add ltio.ãe. hic nõ valere pacta nec ligas factas de legat.ſicut ꝑ ↄſuetudinẽ vł ſtatutũ.c.ij.ex.ð ↄſu.⁊ ibi
g ꝑ ſubditos in pᷣiudiciũ pꝛicipis qui eſt eoꝝ non ſolũ cre⸗ panoꝛ. bal.in l.fi.iiij. col. S. de ſac.ſan. eccle.ſʒ ſic eſt ꝙ bᷣn
nccſ. ditoꝛ ſed dñs facit tex.in.c.cũ tᷣe. vbi doc.no.de arbi. et ¶ ccps dr̃.l.aĩata in t᷑ris.in aut᷑.de ↄſulibꝰ.S.pe.gl.in.l.⁊ qꝛ
Aunet tex.in.c.cũ dilecti.de maio.⁊ obe.facit qð no.bar.in.l.j.· ff. de iuriſdi.oĩm iud.ſ Itẽ ↄctus pᷣncipis hʒ vim l.et pᷣt
litog. in.ij. col. C. de metro.beri.li.xj.ꝙ cõia ciuitatis vel cõta allegari ſicut q̃libʒ alia.l.ᷣm bar.in.l ciuitas. in.j.col. ff.
uunſe tis nõ poſſunt ſeipſa diuidere in plura ſine licẽtia ciuita ſi cer.petat᷑ cũ alijs cõcoꝛ.ꝑ iaſ.may.ibi. Iſtã partẽ ↄfir⸗
ter tis cui ſubſunt q;tum ad pᷣiudiciũ illiꝰ ciuitatis facit qð mo ꝑrõn tex. in.l.pe·j.de dona.ĩter virũ et vxo.vbi vult
anno⸗ tenet idẽ bar.in d.l.fl.in.ij.col.ff.de colleg.illici.ꝙ ciuita tex.eẽ differẽtiꝗ inter ↄctus initos ꝑ pꝛĩcipẽ vel aliũ:ſʒ ſi
Nnof tes que nõ ſunt libere ſubdite ſimiliter populi ſubditi nõ diceremꝰ ꝙ in ↄctu inito ꝑ pꝛincipẽ eẽt opus traditione:
ſcnic̃ poſſunt facere ↄfederatiões vł ligas ſine licẽtia ſupioꝛis tũc nulla daret᷑ inter ↄctus pꝛĩcipis ⁊ alterius differẽtia
tiäget⸗ Si militer ecõtra pꝛinceps qͥ hʒ vaſallos ſub ſenõ põt li⸗ qð eẽt abſurdũ.ad ið facit ratio.l.bñ aʒenone..de q̃dri?᷑
ligt gas vel ↄuẽtiones facere in eoꝝ pꝛeiudiciũ niſi ipſi ↄſen nijſſcri.l.cũ młtaj/ de bonis q̃ liberꝭ.Quicqd dicat iaſ.
lti tiant /nec poſſunt eos alienare inuitos. glo. eſt ſing.in.l. de map. hic.vᷣſi. in cõtrariũ foꝛti᷑. Limita regulã huv.l.
ten⸗ inuitꝰ. ff. de fid eicõmiſ.libe.tex.in. cj·S pᷣterea ducatꝰ de quo ad dñiuʒ vt nõ trãſeat abſq; traditiõe.ſecus eſt tñ in
deſt ꝓhi ·feu alie.p fed. no.bal.in.c.j.S. ſi q miles. in.j.no. in hipotheca.l.j.ff.de pig.act.rõ.diuerſitat ꝑ bal.⁊ ſaly.hic
ai ti. quo tᷣe mil.in vſib.feud.⁊ in.liin teſtõ.j.·ad.l.fal.⁊ in.c. in vlti.col.ꝑ iſta dic ꝙ vane dubitarũt qꝗͥ dicebãt ꝙ p do⸗
iift j.circa fl.de reſt. ſp o. x ſpe.in ti. de feud S. qm in vᷣſi.xxix. nationẽ quã fecerat rex nr̃ de ducatu ãdegauie ⁊ ↄmit.ce
lal Rex Frã Hinc dicit in ſpẽ bal.in.c.in gñali.ſi de feu fue.cõtrouer. nomanie meritiſſie mr̃i ſue ꝙ dicta dña añ appᷣhẽſa poſ⸗
“ cie an poſ inter do.⁊ agna.ꝙ NRex Frãcie non põt alienare vnã de ſeſſionẽ nõ poterat officia oferre/ qð ẽ erroneũ dicere ⁊c
dcuen ſit aliena⸗ ciuitatibꝰ regni ſui ĩuitis illis ciuibꝰ.alleg.hoſt. in c. dile N Acto Hiuide in duas partes qꝛ in pꝛima
ngn re vnã de cti filij.de ma.⁊ oe.⁊ ibi io.and.in nouel.vñ ſᷣm eũð.qqn ꝗ U·ponitur dictũ in gñe vſq; ibi de ciro
ei ciuitatibꝰ ĩpatoꝛ cõſt tinꝰ don auit vꝛbẽ romã pape Sllueſtri feceit EEVgraphis. ibi ponit᷑ dictuʒ in ſpecie vſq; in finẽ.
nurid ĩuitis ciui ppł'm romanũ ↄſentire.vide panoꝛ.ad pᷣmiſſa.in.d.c.di⸗: = Ael in pᷣma cõſuluit creditoꝛibꝰ nõ obſtãte pa
. eto.

bus. Aecti fllij.

ſecũda ↄſulit coheredibꝰ quibꝰ nõ lemar pactũ.
iiijz

Butrigarius ſuper ſecũdo libꝛo Codicis

EE„ actum nudũ coherens ſtipu⸗
3 Ete ns. roatvaltee perficitur eius co⸗
verentia.h. d. m verꝗ lecturã. ¶ ec lex legit᷑
Sa= =— Auattuoz modig. Et pᷣmo pᷣmittã pꝛimã lec. et
eã ipꝛovabo.deinde ponã ſecũdã ⁊ ĩpꝛobabo eã. Tertio
ponã tertiã ⁊ ipꝛobabo eã.Quarto ponã q̃rtã ⁊ appꝛoba
bo ea:⁊ ſᷣm eã expediã glo. Pꝛĩa lec.ĩpꝛobat᷑ rõne talin
iſte tex. dicit ꝙ ſtatim fuit appoſituʒ ante vel poſt. ̊ vide
tur inuere aliud ſi nõ ſtatim. Sed hoc eſt falſum qꝛ quã⸗
docũq; interueniret ſtipulatio ex ipſa recte ageret᷑: vt.l.
ex aſſe.ff.de heredi.inſtitu.x.l.ſi quis pꝛioꝛe.ffad trebel.
Item quia innuit hec lex ꝙ pactum fuit appoſitũ incõti
nenti per qð videtur redrere ꝙ pactũ actionem ꝓducat
quod hic nõ eſt.quidã tamen volẽtes hãc lectura defen⸗
dere dicunt ꝙ ſi pactum apponit᷑ incontinenti agitur ex
ſtipulatione:ergo ſi incõtinenti non apponitur:non agi⸗
tur ex ſtipulatione: ſed hoc eſt cõtra.l.penul.ff iudi.ſol.

Sed ipſi diſtingunt ꝙ aut id de quo cõueniũt partes eſt

in ipſoꝛum ptãte fieri/⁊ tunc debet in continẽti fieri / aut
non dependet ab ipſoꝛum poteſtate:vt ſentẽtiam ferre/⁊
tunc quãtumcunq; illud flat valet:vt agatur ex ſtipula⸗
tione:vt dicta.l.penul.qð nil eſt:quia eſt cõtra legẽ dictã
ex aſſe cum ſimilibus.iſſ Scða lec.non eſt bona qꝛ pactuʒ
non eſſet appoſitũ vt faceret a gi ad quãtitatem declara⸗
tum:ſed eſt ad augendã/vel minuẽdam quãtitatem / nec
eſſet appoſita ſtipulatio cã placiti ſeruãdi.i¶ Tertia lec.
eſt ꝙ ꝓmiſiſti nudo pacto aliqd:poſtea pꝛomiſiſti penaʒ
per ſtipulationẽ in continẽti:⁊ hec lec.nõ eſt in glo. Sed
non eſt ong uni⸗ pactum fuit ſup pꝛincipali.et ſtipula⸗
tio ſuper acceſſoꝛio ergo non põt pꝛincipale veſtire:vt.S.
e.ſi pacto ct de ↄtrahen.⁊ cõmit.ſti nuda. Quarta le.
que eſt tertia in glo.eſt vera ⁊ puto ꝙ illi qͥ alias lecturas
poſuerũt ideo moti fuerunt.qꝛ lec.glo.non bene cõuenit

cum textu. CMota ꝙ ſicut in bone fidei ita ⁊ in ſtricti iu

ris pactũ incontinẽti appoſitũ parit ⁊ infoꝛmat. Quia
hic non ſunt aliqua contraria.expedio glo.per quattuoꝛ
queſtiones.Et pꝛimo qro an ſi pactum apponatur ſcʒ in

Pactum ↄtinenti fauoꝛe debitoꝛis infoꝛmetur ⁊ pariat: glo.ꝙ nõ
appoſituʒ niſi vſure dent᷑ creduoꝛi:ſed ſi apponatur creditoꝛis fa⸗
incõtinẽti uoꝛe tunc ĩfoꝛmaret actionẽ natã ſtipulatoꝛi:ſed debito
