lib. vj. que glo.dicit ꝙ ſolus papa poteſt regem deponere

⁊ etiam imperatoꝛem/⁊ quoſcũq; alios.facit tex. in.c.ali

us.xv.q.vj.vbi ſolus papa depoſuit regẽ frãcieidẽ tenet

*

emi. in. c. ſup eo.de here.lib.vj. ⁊ ibi vide Philip. fran
uper iſto paſſu an papa poſſit ſine cardinalibus 7c pau.
de caſt. in conſil. cclxxx. incip.in facto pꝛeſenti⁊c.⁊ in.l.
j ff. de legibus.tenet ꝙ papa ſolus poteſt expedire nego⸗
cia ardua ſine cardinalibꝰ ex quo habet poteſtatẽ clauiũ
ĩmo plus dicit panoꝛ.in.d.c.ex geſtis.ꝙ per ↄſuetudinẽ
non poſſet introduci ꝙ papa ſine cardinalibus nõ poſſet
negocia expedire:qꝛ iſtud eſt pᷣſcribere cõtraſt upꝛema po

teſtatem pape/ꝙ eſt cõtra ea que not.in. cj. de cleri.egro

tante in. vj.ct ibi per doc.phi franc. Ad pᷣmiſſa bene facit
ꝙ papa ſolus poteſt creare cardinales ⁊ non tenetur de
neceſſitate requirere conſilium alioꝝ cardinalium ᷣm io.
and.in.c.ſance.⁊ ibi videt᷑ tenere antho.de butri.de puer.
coniuga.ex. epiſcopus vero in arduis nihil põt ſine con⸗
ſenſu ſui capituli ſᷣm ſpec.inti. de actoꝛe · S· j.pe. col.vᷣſic.
bꝛeuiter tenet.inno.et io.and.i.c.magne.de voto.ymo.
do. antho. ⁊ inno.in.c. quod in dubijs.ex.de renũ. Idem
inno et alij in.c.edoceri.de reſcrip.panoꝛ.in.c.ij. de rebꝰ
eccleſie nõ alienãdis.in clemẽ.⁊ dicũt canoniſte in dic.c.
edoceri.ꝙ in materia ardua nõ poteſt pᷣlatus agere ſine
cõſenſu capituli. Idem io.andr.in.c.querelam.de ꝓcur.
ang.in. l. fl · ff. cuũiuſq;.ludo.ro.ↄſi.ccclxix.quod incipit
circa pꝛimũ dubium in.vij.coł.adeo ꝙ quãtumcũq; bo⸗
na pꝛelati ⁊ capituli ſint ſeparata ⁊ diſcreta adhuc in ar⸗
duis alius.i pꝛelatus ſinc capitulo vel capitulũ ſine pᷣla⸗
to nil facere poſſunt. Ita pulchꝛe notat ĩno.in.c. cauſam.
in.j.in.ij. glo.parua ⁊ ibipanoꝛ.ſolꝰ in.iij.coł.hoc multũ
notãs de iudi. Idẽ dicas in archidiacono.in his q̃ per⸗
tinent ad iuriſdictionem archidiaconatꝰ nõ poteſt expe
dire ardua ſine cõſenſu capituli ſᷣm inno.⁊ canoniſtas in
cad hec. de offi.archidiaconi.⁊c. ¶ Quero q̃re diximꝰ
S.eccłiam immunẽ a quibuſdã muneribus:vtrũ eccleſia
hodie tenetur ad munera oꝛdinaria in iſto paſſu:quicqͥd
vicãt.glo.hic ⁊ butri.in fl.dico ſᷣm bar.qͥ ſemꝑ ᷣm iaſo.
habuit veritatẽ ante oculos et melius dicit. ⁊ eiꝰ opinio
tenetur cõmuniter per oẽs legiſtas ⁊ canoniſtas: indiffe
renter bar.hic dicit meram veritatẽ dicẽs ꝙ quedã ſunt
munera vere realia q̃ imponũtur pᷣdijs cũ cõſenſu pꝛinci
pis ⁊ iſtud vt.S.in pᷣncipio diximus appellat᷑ tributũ ꝓ⸗
pꝛie:⁊ ab iſtis eccłie.nõ ſunt immunes:etiꝗ de iure cano
nico.xj.q.j.c.ſi tributũ.xxiij.q.viij.c.tributum.ar.c.pla⸗

cet. ⁊ ibi archi.xvji.q.j.et ibi eſt canoniſata iſta lex.⁊ in h

nullus diſcoꝛdat. Quedã ſunt munera q̃ imponunt᷑ per⸗
ſonis pꝛo rebus.⁊ appellãtur pꝛopꝛie collecte:⁊ ad iſtas
collectas nõ tenetur eccłia ſicut nec foꝛenſes cum impo
nãtur perſonis eccleſiaſticis q̃ non ſunt ſibi ſubiecte niſi
talia pᷣdia añ fuiſſent tributaria ⁊ obnoxia collectis añq;
trãſirẽt in eccłiã:qꝛ tũc tranſirẽt cũ onere l.reſcripto.S·
ſciẽð ⁊ ibi bar.ponit idẽ ꝙ hic.ff.de mune.⁊ hono.faciũt
ad iſta q̃ voluit inno.in.c.verũ.de foꝛo ↄpe.ex in ſumma
ti.de iure immuS.a quibꝰ.ꝓpe pꝛincipiũ.et in illis locis
notãt ↄcludendo: ꝙ ſi eccłia acquirat rem feudalem te⸗
netur ad onera que tenebat᷑ vaſallꝰ ex quo erat feudalis
anteq; iuerat ad eccłiã. adde cũdẽ panoꝛ.in.c.nõ minus
in expeditione glo.magne in ver. ſub tributo.de immu.
eccłiaꝝ.ex.ex quo hic.⁊ in dicta.l.reſcripto.in.S.·ſcienð.
dicit bar.ꝙ eſt dare cõſilium quo mediate eccleſie tene⸗
bunt᷑ ad collectas ꝙ fiat ſtatutũ ꝙ oĩa pꝛedia ſint tribu⸗
taria qꝛ ſi poſtea irent ad eccłiam asleren cum onere
collectandi:refert bar. ꝙ engubꝛenſes/⁊ peruſini vſi ſunt
iſto ↄſilio cũ eoꝝ eccleſie nimiũ ditari viderẽtur. Iſtud
conſiliũ bar.eſt falſum ⁊ dãanatum per oẽs.bal.hic.⁊ in.l.
neminẽ ·j.eo.in aut᷑.item nulla cõitas.jde epiſco.⁊ cleri.
et in l. fl. ſine cenſu vel reliquis. archiio.and. gemi.in. c.
fi.de ĩmu.eccłiaꝝ in.vj.io.de imo.in.c.fi.pe.col.de vita⁊
honeſt. cle.ex.ludo.ro.in.l.ſi pub·S.j.ff.de pub.⁊ ↄmiſſis
et omiſſis argumẽtis doctoꝝ tanq; nõ multũ vꝛgentib?ꝰ
idẽ tenuit bar.ſibi vrius ↄſilio incip.ſi aliqua poſſeſſi.⁊c.
Vnũ clare fuit ↄtra bar.hic.quia eccłia eſt immunis ab
exoꝛdinarijs muneribꝰ vt in iſta.l.et ſolꝰ imꝑatoꝛ poteſt
oꝛdinaria inducere munera alij vero inferioꝛes qcunq;
ſtatuta facient ⁊ quecũq; munera inducant ſemꝑ dicun⸗
tur appellare munera exoꝛdinaria. ita declarat ipſe bar.
in his qui.ff.de iure immu.⁊ in alijs locis.S.in pꝛicipio
allegatis:⁊ ſic bar. pꝛopꝛio gladio ſe ꝑcuſſit: vnde in ter⸗

minis i quibus hic loquitur:quia engubꝛẽſes ⁊ peruſini.
malc ſoluerunt:qꝛ nõ tenebantur per ea que. S. diximus
⁊c̃.opinio bar.bene pꝛocederet ſi imperatoꝛ ſtatutum fe⸗

poſuiſſet ⁊ tunc eccleſia teneretur:quia eſſet oꝛdinariuʒꝑ
ea que dixi in pꝛĩcipio huius queſtionis. Itẽ anteq; pꝛe
dia poſſint effici tributaria requiritur ꝙ confirmetur cer
ta ſpeciſica ⁊ determinata qualiras:ałs non poſſunt cffi⸗
ci tributaria.ſi indifinite determinentur ſᷣm Bar. ita de⸗
claratem in.l.neminẽ.j.eo.ti.idem pau.de caſt.hic:vnde

in caſu quem ponit bar hic nõ eſt aliqua certa ⁊ determi⸗

nata qualitas ⁊c. ¶ Nota hicvltra bar.ꝙ ex pacto inito
cũ eccleſia poteſt fieri vt res que ad eccleſiaʒ peruenit te
neatur ad collectas not.inno.in.d.c.veruʒ. de foꝛo cõpe.
idem bal.in l.neminem.j.eo.ti.An vero clerici pꝛo rebus
hereditarijs q̃s tenẽt titulo hereditario tanqᷓ; laici tene
antur ad gabell as.vide per panoꝛ.⁊ alios canoniſtas ĩc.
fi.de vita ⁊ honeſtate clericoꝛũ.⁊ ibi pe.de ancha.ymo.⁊
fredericus de ſenis conſũio.ccxxxviij.ludo.ro.in.i.ſi pu⸗
blicanus.ff.de puo.Nota tamẽ ꝙ ſi ego qui poſſideo fun⸗

MNota ðᷣ il dum ratione cuius ſoluo tributum datã vel aliud denari
los qͥ vo⸗ um ſifuero deſcriptus in extimo cõmuni et velim pꝛedia
lũt frauda reuendere non ſum remouendus de extimo. niſi appa⸗

re.

reat pꝛius ꝙ ille in quem alienaui ſit bene ſoluendo:
alł as ego pꝛimus teneoꝛ.tex not. in auten. ſed pericu um
⁊ ibi vide balꝗj.ſine cenſu vel reliquis.bal.in.l.in tota. ff.
ad municipales.iſtud inducas contra illos qui male vtũ
tur ſuis bonis qui cum impetuntur pꝛo ſolutione tributi
ſeu denarij non aliud habent remedium niſi ꝙ vẽdũt qð
poſſidebant credentes alium pꝛo eis reſpondere et ſic ſe
nõ poſſe ↄueniri. Nota ⁊ vide Jaſo.hic in fine fina.col.ĩ
ij lec.oꝛdinaria huius.łplacet.vnum tamẽ eſt cõmedan⸗
dum menti ſᷣm cy. hic ex iſta.l in verſi.ſi quis cõtrauene
rit.ꝙ exceptio excommunicationis eſt admittèda in fo
ro ſeculari:etiain de iure ciuili:vt hic in tex.⁊ in aut᷑.vt de
term.ſit nu.cle·S.fi.coł.j.⁊ de eccle.ti.col.ix.ĩ pꝛĩc.l.ij.S.
ti.pꝛoximo.quibus iuribus recepta eſt excommunicatio

Excõmu⸗ a iure ciuili.de iure cano.non eſt duꝰium ꝙ iudices ſecu⸗
nicatio hʒ lares ſunt compellendi per cenſuram eccleſiaſticam ad⸗
locũ etiã ĩ mittere exceptionẽ excom municatiõis ⁊ ſic expellere ex⸗
foꝛo ſecu⸗ communicatos:vt in.c.decernimus.vt iudices.de ſentẽ

lari.

tia excommu facit etiã tex in.c.fl.de exceptio.lib. vj.gl.
ſingu in.l.j.de iuris ⁊ facti igno. ſᷣm Raph ful.quam gl.
ad hoc no.bal.in.c.intelleximꝰ.ex.de iudi.⁊ in.c.contĩgit
x.coł.de dolo ⁊ cõtu ex᷑.⁊ in.l.fi.in.j.coł.j.ſi a non comp.
iud. fuer.appel.ſᷣm iaſo.de map.hic fi.col.in fine:⁊ ibi gl.
domi. de ſctõ geminiano.⁊ Philip franc.pꝛedicta ⁊ alia
adducebam andegauis dum ibi legebã oꝛdinarie in iure
ciuili hoꝛa nona de mane ⁊ hoꝛa tertia poſt pꝛandiũ ĩ di
cta vniuerſit ate extipendiatus. P.de la vergne.

4 tur. ⁊ eius eſt interpꝛetari cuius eſt
Icondere. CAd euidẽtiã ẽ ſcienduʒ ꝙ olim do⸗
mninus imperatoꝛ cum cõcilio archiepiſcopi fe
rmEαüt canones quos quidam tirannus innouauit
que innouationes remouẽtur hac.l.⁊ dicit ꝙ ſi occurrat
dubium circa eas interpꝛetabitur archiepiſcopus qui vi
detur feciſſc:cum cius auctoꝛitate ſint facti:vt.l.j.S. om⸗
nia.j.de veteri iure enucle. Op.vno modo:vt glo.⁊ ſol⸗
uevt ipᷣa. In gl.que incipit arg.õð.ibi ⁊ facit ad hãc.ſcʒ
vt eius ſit interpꝛetari cuius eſt condere.
Adde ad iſtã legèẽ in v.vt ſi quid dubie

Spüualia Add itio tatis: ꝙ quãdo eſt aliqd dubij circa ea
ſcłares ſpũalia ſunt debet tale dubiũ per epiſcopũ determinari/
nõ decidũ ⁊ ſic ea q̃ ſpiritualia ſunt debẽt per iudicem eccleſiaſticũ

tur.

determinari.qð eſt ꝓꝑpetuo menti tenẽduʒ. Et nota bene
ſᷣm bar.hic. Pꝛedicta ꝓbant᷑ in.c.tuã.de oꝛdĩe cognitio.
ex.⁊ ibi panoꝛ.in ſcðo notabili.idem in.iij.et.iiij.coł.ibi
tex.in.c.latoꝛ.qui filij ſunt legitimi.idẽ tex.in.c.ſi iudex
laicus.de ſententia excõ.li.vj.et ibi phi.fran.poſt arch.
io.and.in nouella ⁊ do.de ſctõ geminiano ⁊ ꝑ pᷣdicta di⸗

ximus ꝙ queſtio vſurarũ debet in foꝛo eccłiaſtico termi

nari. Hoc intellige verũ quãdo de ſubſtãtia ↄtractꝰ agi
tur an ſit vſurariusvel nõ. Iſto caſuſolus eccleſiaſticus
cognoſcit qꝛ hec eſt determĩatio peccati:⁊ ꝓhibitio ha
buit oꝛtũ a iure diuino ⁊ canonico de vſur.c.ſuꝑ eo.et.c.

cuncta:attento pctõ eccleſia ſuper his cognoſcit.c. nouit

cum ibi notatis ex.de iudi.et ibi plene per panoꝛ.⁊ alios

in. c.cum ſit generale.⁊ ibi glo.fl.enumerans crimina de

quibus cognoſcit eccleſia vſurarũ /hereſis ſimonie / viu
rij/adulterij ⁊ vbiq; de quocũq; peccato agitur.vt in.d.

“ Innouata contra canones ĩfirmã

De Bacroſanctis Eccleſijs.

lſſet vt omnia pꝛedia eſſẽt tributaria:vł ałs tributum ĩ

c nouit panoꝛ. in. vj.coł.in dicto.c. cum ſit generale.Aut
non dubitat᷑ ꝙ contractus ſit vſurarius ſed tantũ immi⸗

net queſtio facti vtq; repetũtur vſure ſolute ⁊ ſic ſolũ agi

tur de ſimulatione ↄtractus:vel quia allegat᷑ qꝛ ſimulate
fuit facta venditio cũ eſſet ↄtractus pignoꝛaticius ⁊ cla⸗
re hoc vult ꝓbare per teſtes ita ꝙ non eſt dubiũ de vſu⸗
ra:iſto caſu vterq; iudex põt cognoſcere.Hanc opinio⸗
nem tenet bar.hic idem bar.in.i.ticia.ff.ſoluto matri.et
in.l ij.ff.de iuriſdiomniũ iudi idem butri.in l.cum alle⸗

gas·j/ de vſuris.idẽ paul.de leaʒar.ĩ cle.j.de vſuris.⁊ ibi

ʒabar.idem ſentire videtur archi in.c.quid dicam.xiiij.
q iiij.do.anth.de bu.et do.cardina.de ʒabar.in dicto.c.
cum ſit generale.⁊ ibi panoꝛ.in.vj.col.⁊ hec opinio vide
tur cõmunis facit qð notat io.and.poſt garſi.⁊ io.mo.in
c.pꝛimo.de vſur.lib.vj.mouetur do.antho.de bu qꝛ cau⸗
ſa vſurarũ non poteſt dici ſpũalis alio reſpectu niſi quia
pctm habet annexum:res em̃ ſubiecta.ſ.vſura ſoluta con
tractus ⁊ tota materia eſt ſpiritualis: vnde videmꝰ ꝙ cu
ria ſecularis additur ꝓ turpiter queſitis etiã vbi nutri⸗
tur ſeu dat᷑ ↄcurſꝰ peccati dũ modo nõ diſputet᷑ de pctõ
pꝛincipaliter:vt ptʒ ꝑ to ti et.ff.de ↄdi.indebiti.⁊ to.ti.
P⁊.ff.de condi.ob turpẽ cauſaʒ.qð metus cauſa.j.⁊.ff. de
fur.vi bonoꝝ.rap.jff per to.ti. als ſi in quolibet tẽpoꝛa⸗
li debito adiretur iudex eccleſiaſticus etiã vbi peccatuʒ
verteretur iã pene ex toto vacuaretur foꝛus ſecłaris: qðᷣ
eſſet ↄtra.c.nouit. de iudi cx.vbi foꝛus eccleſie non debʒ
impedirce ſecularẽ vel econtra idem in.c.licʒ ex ſuſcepto
de ſoꝛo cõpe.cx.⁊ ibi Inno.⁊ Panoꝛ.⁊ iſta ſunt de mẽte
bar. hic ⁊ vbiq; ⁊ ſuoꝛũ ſequaciũ ⁊ aſſerẽtiũ hoec opinio
eſt cõis ⁊ placet Panoꝛ.in d.c.cum ſit generale.i.vj.col.
circa finẽ verſi.⁊ hoc ⁊c᷑.mouetur ibi iſto medio videmꝰ
ꝙ iudex ſecularis poteſt ↄpellere ad obſeruantiã iuramẽ
ti ⁊ coꝛam eo poteſt obijci de iuramẽto ſi nõ vertit᷑ in du
bio de validitate iuramẽti vt in c.licet de iureiuran:lib.
vj.⁊ ibi phi.franc.poſt do. de ſancto geminiano.io.and.
in. c.fl.de foꝛo cõpe.lib.vj. Judex ſecularis punit piuros
etiã de ↄſenſu eccleſie.vt in c.rex debet.xxiij.q.v punit
ſacrilegos:vt in dicto.c.cũ ſit gñale.⁊ in.c.ſunt quedam.
xxiij.q v.et.c.felicis.de penis.li.vj.ad hoc em̃ pᷣncipes
mũdi receperunt gladiũ vt ſcelera vindicent vt in palle
gato.c.ſunt q̃dam.ſed ſi dubitet᷑ de pctõ:tunc recurrẽdũ
eſt ad eccłiam:vt in. c per venerabilẽ et ibi per cano.ex
qui filij ſunt legiti.et in cle.vna.de vſuris.et ibi de ʒaba
rellis.Necvidet᷑ rõ in öᷣriũ quare iudex ſecularis ex quo
conſtat de vſura non poſſit ad reſtitutionẽ cõpellere ma⸗
xime tenẽdo opinionẽ ꝙ repetant᷑ tanq; indebite ſolute
de quo per gloſ.in.c.michacel.de vſuris extra ⁊.xvj.q.vj.
c.ſi epꝑiſcopũ.⁊ ius ciuile multum verſatur circa repetitio
nem huius.vt.ff.⁊ .de cõd.indebiti nec eſt verum ꝙ iſta
cauſa ſit ſpiritualis ſtricte.vnde licct glo.in.c.ſi annũ.de
iud.lib.vj.dicat enumerando iſtã inter cauſas ſpiritua⸗
les iſtam eſſe ſpiritualeʒ: tñ glo in.c ex litteris.de iureiu
rã.dicit ꝙ eſt quaſi ſpiritualis ⁊ ira Jo.and ibi in nouel⸗
la dicit ꝙ eſt ſpiritualis large.i eccłiaſtici foꝛi ⁊ ſic patet
ꝙ vbi agitur etiã de peccato ⁊ ſubſtantia contractus nõ
poteſt dici talis cã ſpiritualis ſtricte ſicut eſt cã benefici
alis:quia vel iudex eccleſiaſticus cognoſcit qꝛ adeſt pec
catum vel qꝛ eſt crimen cõtra naturã:quiavſurarius abu
titur natura reꝝ:vnde dei vicarius cognoſcit vt no. Jo.
and.in dicto.c.j.de vſur.lib.vj.⁊ ſic qũ agitur ad reſtitu⸗
tionẽ nec eſt queſtio de peccato nullomodo põt dici ſpi⸗
ritualis:⁊ per cõſequens vt.S.dictũ eſt cognoſcit iudex
moꝛe ſecularis.Tene iſtã opi.quicquid dicit lapus alle.
lvij.⁊.lxxv.dicens ſe de facto obtinuiſſe ⁊ curiã romanã
ſic ſeruare.hãc opi.dictilap.tenet glo.in cle.diſpẽdioſã.
de iudi.⁊ ibi vide motiua in glo.ſuꝑ verbo matri / vbi dẽ
ꝙ ſiue dubitet᷑ an õctus ſitvſurariꝰſiue ſit certũvt repetũ
tur vſure ſolute tamen iudex eccleſiaſticus ſolus debet

cognoſcere ⁊c.pꝛo iſta opinione facit glo.c.ex lr̃is.de iu

reiur.⁊ in.c.cum ſit generale.S.alleg.tex.in dic.cle.diſpẽ⸗
dioſaʒ.cle.j·S. ceterum devſuris.vbi per cenſuram eccle
ſiaſticaʒ compelletur heres ad edẽdos lihꝛos vt ſic fiat
reſtitutio vſuraꝝ ⁊ ſic patet ꝙ etiã quãdo eſt queſtio de
facto ꝙ tamẽ iudex eccleſiaſticus cognoſcit ⁊c. Quicqͥd
ſit tamen tene pꝛima opinionẽ᷑.S.relatã quia communis
eſt:⁊ a communi opinione regulariter non eſt recedẽdũ
vt notat᷑ ĩ. c. capellanus.de ferijs.ex ⁊ ibi panoꝛ.in.j.col.
Bar. in.l.fi.. de pena iudi.qui male iudicauit ſʒ canoni.

Fo. VIII.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo

in pꝛoemio ſexti.⁊ ibi Phi.fran.idem in.l.j.ff. de offõ q̃⸗
ſtoꝛis per Panoꝛ.ĩ.c.j.de cõſti.er de crimine ſacrilegij.
dic ꝙ eſt mixtum ᷣm Ho.⁊ Oãanoꝛ.in.d.c.cũ ſit genersle
in.v.col.ſcdᷣo pꝛoſequendo ⁊c de alijs criminibus.S.re⸗
latis:qͥmodo eccleſia cognoſcit dic pleniſſime per Pa⸗
noꝛ.⁊ alios locis alleg pꝛecipue in.d.c.cuʒ ſit gñale.⁊.d.
c.nouit. Ad pᷣdicta vide glo.cũ ibinotatis in.c.nos ĩter
alios.ex.de purg.canonica.in gl.j.dicit de quibus crimi
nibus epiſcopus cognoſcit in laicũ ⁊c.quod facit ad qð
uir⸗ gloſ.in aut᷑.item nulla communitas ⁊ ibi dicaʒ ·· de
epiſ. =ð

7 cleri.
S . MRefectionem
AADinſtructiones. nni ritine

rum agnoſcit eccleſia.¶ Quid in reſectiõe mu⸗
Oꝛu dic vt glo. æ ideo ad refectionẽ vie cõfert
quia hoc fit ex neceſſitate rei publice ⁊ ipſoꝛum. Et ideo
vidi dubitari de gabella plauſtroꝛuʒ que ſoluitur ad poꝛ
tam : an clerici debeant conferre: ego dicebam ꝙ ſic: qꝛ
illud ſoluitur eo quia plauſtra deſtruũt ciuitatẽ ⁊ vias ⁊
opoꝛtet ꝙ quotidie reficiãt᷑ vie ex illa pecunia:⁊ ideo ſic
ad refectionẽ viarum tenẽtur:ita ⁊ ad ſolutioneʒ illiꝰ ga
belle ex qua reficitur via. ¶ Item in muro ego dicerem
aut fit ad oꝛnatum ⁊ non debent conferre:aut ad neceſ
itatem ⁊ ſic:qꝛ eſt eadẽ ratio que ĩ via.ſ Item quero an
ipſa eccleſia debeat reficereviam coꝛam ſe ipſa eccleſia ⁊
Pigarercerte ipſa eccleſia non reficit /que in nullius bo⸗
nis eſt:ſed tota parrochis reficiet. l
Ad ditio An eccleſia teneatur hodie ad repa⸗
* rationem itinerum ⁊ viaruʒ:dic aliter
qᷓ; dicãt Butri.⁊ Bar. hic vt dicam pleniſſime in aut᷑ itẽ
nulla communitas·j.de epiſco.⁊ cle.⁊ibivide:pꝛo pꝛeſen
ti omitto hic dicturus ibidem.

S MHec lex legitur tribus modis:
( Bi ſub vno mõ:in eo qᷣ fingit ſe ingreſ⸗
fſſurum ?⁊ nõ eſt verũ.Alio mõ in eo qui vere eſt

.

co qui vere ingreſſus eſt. ct ſeruit ſed fraudulẽter ingreſ⸗
ſus eſt:et hec lex bꝛeuiter hoc intendit.Qui nõ ſeruit ec⸗
cleſie ⁊ fingit ſe clericũ /⁊ non eſt:nõ debet pᷣuilegio cle⸗
ricoꝝ gan ere:ſed eins loco eſt ſubꝛogãdus alius.¶ Ex
iſta lec.quero an clericus vere /qui nõ ſeruit debeat habe
re pꝛiuilegiũ clericoꝝ: Reſpõdeo:queda cõferũtur cleri
cis ĩmediate ꝓpter ſeruitiũ eccłie vt pꝛebenda.⁊ ille qui
non ſeruit nõ debet eã haberc vt hic.ſed ille qui eſt in ſtu
dio ſeruit eccleſie:qꝛ videt᷑ ipingari duʒ ſtudet vt poſtea

eccleſie melius ſeruiat ⁊ honoꝛet: vt.l.diuoꝛtio·S.non ſo

lum ff. ſo. ma. illi vero qui ſunt vagabũdi ⁊ non ſtudent
cũ etiã non ſeruiãt eccleſie nõ debẽt habere pᷣbendas:vt
hic.ſed q̃dã ſunt q̊ dant᷑ clericis in honoꝛẽ oꝛdinis cleri⸗
catus nõ immediate ꝓpter ſeruitiũ qð faciunt eccleſijs:
vt pᷣuilegiũ foꝛi:⁊ iſtud hʒ clericꝰ qtũcũq; ſeruiat eccłie.
Ad S △ Dicas per iſta lege ßm bar. hic. ct in. l. j.
d iti 0. de incolis.lib.x. Cꝙ ille qᷣ eſt ĩ matricu⸗
Contra la ſcholariũ/ non intrat ſcholas nec ſtudet:non dʒ gau⸗
ſcholares dere pꝛiuilegio ſcholariũ.dic.l.j.de incolis.vbi eſt iſta.l.

nõ ſtuden de vbo ad verbũ. Idem dic in alia quis arte: vt ille qui

tes. artem illã non exercet nõ gaudeat puilegijs illius artis
l. ſemp· S. pe.ff. de iure unmunita.hinc dicit do cr de pi⸗
ſtoꝛio hic ꝙ ſtante pꝛiuilegio ꝙ ſcolaris ratione ſtudii in
abſentia fructus canonicatus ſeu pꝛebẽde percipere poſ
ſit ꝙ ſi ſcholas non ingrediatur ac minꝰ? ſtudeat ꝙ in hoc
caſu non debet gaudere pꝛiuilegio: cum cauſa cõcedẽdi
puilegij fuit ſtudiũ:⁊ ſic ceſſãte cauſa fi. debet ceſſare diſ⸗
poſitio. tex.foꝛ.in.l.generaliter. ⁊ ibi glo.ct bal.j. de epiſ.
et cle. in.l.j.de materia per doc ff de poſtulãdo.tex. in.l.
cum ancillam. ibi glo no.⁊ bal.j.de condi. cauſa data et
cauſa non ſecuta.vel ceſſante cauſa fina. intelligo expᷣſſa
ceſſat effectus ſᷣm.l.ſi repetendi:⁊ ibi bona glo.bar.bal.⁊
alij illo ti. de condi.cauſa data ⁊ non ſequuta. ⁊ an cleri⸗
cus ſit de iure pꝛiuilegiatus vt ratione ſtudij in abſentia
fructꝰ percipere debeat:vide.c.relatũ.⁊.c.tue.ex.de cle.
non reſidentibus.⁊ ibi panoꝛ in fi.coł.verſi.ex glo.⁊c.⁊
ibi io. and. dicens ꝙ ſtatuto pꝛiuilegio conſuetudine po⸗
teſt induci ꝙ clericus abſens pꝛecipue theologie ſtuden
do fructus percipiat in abſentia ⁊ iſti ſunt a iure pꝛiuile⸗
giati ᷣm hoſt. in ſumma de mag ·in.S fi per quinquẽniuʒ
in ſtudio tales fructus eoꝛum beneficioꝛum:in.c.quibui⸗
dam. xxxvij. di. per. c.ij. de pꝛiuilegijs.lib. vj. tamen pꝛo⸗

. ingreſſus:ſed non ſeruit eccleſie. Alio modo in

pꝛie verba iuris non adaptant᷑ niſi in ſtudentibꝰ in theo Mõ ꝓ ſtu
logia vt in. c.fl. de magi. m hoſt.⁊ panoꝛ in locis.S: alle. dẽtibus ĩ
argumẽto.c.ſuꝑ ſpecula.ex.ð puilegijs.vbi ĩ fauoꝛẽ theo theologia
logie pꝛohibetur ibi ne pariſius vel in locis vicinis lega
tur ius ciuile:generaliter tamen eſt dicendum ꝙ ſi ſcola⸗

ris pꝛomouet generale ſtatutum eccleſie vt pꝛobatur in

c. cum ex eo. de clec lib vj. attento ꝙ eccleſia vniuerſitat/
non poteſt regi pꝛeſertim ſine iure cano.c.j.ex. de conſan Pꝛeferen
gui. ⁊ affi. vbi voluit oſt. ⁊ alij ꝙ ceteris paribꝰ canoni dus qs iit
ſta pꝛeferatur theologo:vbi non ſunt multi heretici po⸗ theologꝰ?
teſt dici maxime in fauoꝛem ſtudentium ꝙ gaudeant tali an canoni
pꝛiuilegio quo gaudent theologi in dictis fructibus per ſta.
cipiendis ⁊ ſaltem epiſcopus poteſt diſpenſare etiã ſi be
neficium ſit curatum:vt abſens cã ſtudij fructus percipi
at argumẽto nota.in.d.c.cũ ex eo.vbi dr ꝙ cauſa ſtuadij
epᷣs poteſtde iure diſpenſare:vt pꝛomotus ad eccleſiam
parrochialem non teneatur facere ſe pꝛomoueri:j annuʒ
ad ſacerdotium:ſed cauſa ſtudij poſſit differri per ſepten
nium ⁊ ponitur ibi vicarius ad deſeruiendum cui datur
certa poꝛtio fructuum ⁊ reliqui abſenti ſtudenti aſſignãä⸗
tur.idem eſt dicendum de docentibus vt ſunt voctoꝛes
legentes ⁊ alij licentiati ⁊ bachalarij: vt fructus ratione
ſtudij percipiant:vt in.d.c.fi.cum epiſcopus poteſt diſpẽ
ſare:vt fructus percipiam ſᷣm panoꝛ in.d.c tue fraterni⸗
tatis de cleric.non reſiden. cx. ad pꝛedicta facit ratio
aut᷑.multomagis:j.de ſacroſa.eccle.⁊ in regula cui licet
qð eſt plus de reg.iur lib.vj.non inte ligas ꝙ ſcolares an
degauenſes aliqui qui ſub vlmo ſancti petri andegauis
moꝛam faciunt dum legitur: ⁊ ibi q;plura verba ocioſa
pꝛoferunt ſibilando/inhoneſta faciendo non debent re⸗
putari ſcolares immo magis ſunt nominandi diſcoli nec
gaudent pꝛedicto pꝛiuilegio vt per ſuperioꝛa:patet ita di
ci als dum ibi iſtam.l.legerem.

KS MNegligentia pꝛelati nocet
B E v emus. ſubditis ⁊ reſs criptum ↄtra
ytilit atẽ publicam ipᷣo iure pᷣſumitur ſubꝛepti
ccie impetratũ.b.d. Hiuide legẽ in partes quat
tuoꝛ.quia in pᷣma ponit᷑ dictum ꝓhibuoꝛiũ vſq; ibi.nec
ſi celeſte. Jbi ponit vnã extẽſionẽ vſq; ibi.ꝙ etiã. Jbipo
nit aliã extenſionẽ vſq; ibi quicquid. Ibi ponit pẽnã cõ⸗
tra faciẽtibus vſq; in ſinem. Ad euidentiã eſt ſciẽdum ꝙ
olim tot hoĩes naſcebant᷑ in ciuitate romana ꝙ opoꝛte⸗
bat eos tranſferri ad aliũ locũ:⁊ opoꝛtebat cum manibꝰ
bladũ duci rome ⁊ naues ſuas nemo poterat ab hoc one
re excuſari. ¶ Nota ꝙ negligẽtia pꝛelati nocet ſubditis
¶ Item nota ꝙ reſcriptũ ↄtra vtilitatẽ publicã cõceſſum
nonvalet ⁊ pᷣſumitur ſubꝛepticie impetratũ:⁊ hoc niſi im
peratoꝛ diceret non obſtan. tali lege quia tunc valeret.
¶ Op.· ꝙ negligentia pᷣlati nõ noceat ſubditis:vt·je l.iu
bemꝰ.S.ſane.So.vt gl.mult modis:⁊ iũge eas ſic:⁊ dic
qꝙ aliqñ pꝛelatus vult pᷣiudicare eccłie contrahẽdo et nõ
poteſt niſi ſeruata foꝛma iuris:vt·:j.e.l.iubemus.⁊ in aut᷑.
ibi poſita.Aut vult pꝛeiudicare eccleſie negligendo ⁊ po

teſt vt hic pᷣm vnam lccturã:aut vult Eunckecare eccleſie
1

delinquẽdo ⁊ tunc aut deliquit cõſenſu totius capituli ⁊
pꝛeiudicat eccłie:vt · S.ſi quis aũt.in aut᷑.de ſanctis epis
ad inſtar pupilli delinquẽtis auctoꝛitate tutoꝛis:vel ſolꝰ
cui non ſuccurritur in delict::vt.l.auxiliũ.ff.de mini.aut
delinqͥᷣt ſolus ⁊ tunc eatenus tenet᷑ eccleſia vt cedat leſo
actionẽ ↄtra pᷣlatum: vt.ff.de regu.iu.neq; in interdicto.

Add itio Pic ar. huius·l.m Bar. hic qp ciuitas Ciuitas

poteſt capere animalia ad perferenduʒ tpᷣe neceſſi
ſalinas cauſa mittendi frumentum in exercitum vel cau⸗ tatis qͥd
ſa faciendi venire frumentum: vnde iſto tẽpoꝛe commu põt facere
nitas pariſienſis andegauenſis ⁊ alie ciuitates Francie
cauſa mittẽdi victualia ad nccitatẽ regis Frãcie bel⸗
lum angloꝛum necnon ſueuoꝛum poteſt licite equos/bo⸗
ues/mulos ⁊ alia animalia capere cũ his indigemꝰ. Fa⸗
cit etiam ꝙ ſi iudex mittit aliquem ad furcas ꝙ poſſit fa

cere capi aſinum ſuper quo poꝛtetur ad furcas. vt.l.fi·

fi. in fine ſm Bar. ff. de pigno.act.⁊ m Bar. hic.
¶ Aduerte inquãtum in fine huius.l.ꝓbatur ꝙ factũ pᷣ⸗
lati nocet eccleſie puta quia nauis eccleſie publicatur
ꝙ eſt pꝛima facie cõtra nõ.in.l.iubemusj.eco.ti.et in aut᷑.

Hhoc ius poꝛrectum ꝓ. canoniſatam. in.c.hoc ius poꝛre⸗

ctum. x.q.ij.in regula delictum perſone de regu iur. lib.
vj.⁊ ibi.io.and.dy.et alber.de roſate.in iſto paſu diſpu⸗

De SBacroſanctis Eccleſijs. Fo. IX.

tabili ac in iure multũ ꝓlixo ſᷣm panoꝛ in. c flnali.f. coł.
in finali.vſi.ex.de donatio.dicas plenius qᷓ; bar. hic poſt

butri.⁊ alios poſt cy.per Saly.bal.hic cũ cõqueritur an
ꝓ factum delictũ ac non factũ pᷣlati damnũ poſſit eccł ie

irrogari: eſt dicendum ad plenuʒ pꝛo iſto examinãdo qͥc

quid dicunt do.antho.de but.in.c.j.ex.de dolo et contu.

fm panoꝛ.ibi in.iij.coł.verſi.quero quo ad ſecundũ qͥd

in eccleſijs ⁊c.⁊ i.v.coł.verſi.Et hoc plus placet ⁊c. vbi
magis communiter ſolet concludi hoc modo ꝙ in caſibꝰ
in quibus delictum adminiſtratoꝛis puta tutoꝛis vel cu

ratoꝛis non pꝛeiudicat pupillo in bonis ſuis eadeʒ ratio
ne ⁊ a foꝛtioꝛi non pꝛeiudicabit eccleſie delictum pꝛelati
ſoli ſiue cum capitulo ita tenẽt glo.laud.archi.in.c.placu
it. vj.q.vj.idem do.cardinalis in.d.c.j.de dolo ⁊ contu.et
idem glo.in.c.pꝛiuilegiũ.xj.q iij.vbi notat᷑ ꝙ quãtũcũq;
delictum flat conuocato ac communicato conſilio nun⸗
qᷓ; tñ pꝛeiudicaret eccleſie vt eccleſia pꝛiuetur re ſua:quia
cum expꝛeſſe non poſſit pꝛelatus ⁊ capitulũ ſine cauſale⸗

gitima ⁊ ſine ſolẽnitate debita alienare bona eccleſie:vt

in.c.ſine exceptione.xij.q.ij.multo foꝛtiꝰ neq; tacite ma⸗
xime delinquendo pꝛeiudicare poterit ipſe eccleſie:pꝛo⸗
bo Saecie nouo fundamento in iſto pꝛopoſito a nullo
adducto pꝛouiſio expꝛeſſa hominis facit ceſſare pꝛouiſio
nem tacitã.l.cum potentioꝛ ſit pꝛouiſio hominis qᷓ; legis
per ea que notãtur plene ꝑ bar.⁊ alios alex.⁊ iaſ.de may.
in.l.ſi filius qͥ pꝛi.ff.de vulgari.⁊ pupil.ſubſt.per tex.ĩ.l.
apud iulianum .S.idem iulianꝰ.ff. ad trebelł.et ibi ꝑ doc.
vbinõ.ꝙ datio ſubſtituti vulgar facit ſiue enernat vires
ſuitatis:ſi ergo illa expꝛeſſa ꝓuiſio que eſt ipᷣa ſubſtitutio
hoc nõ faceret nec poſſet tacita hoc facere.patʒ quia fun
damentum ibi eſt quia expꝛeſſa erat pꝛouiſio ſit in iſto
caſu cum per expᷣſſam diſpoſitionẽ non poſſint pᷣlatus et
capituluʒ:ergo nec pertacitam.Si illud qð magis vide⸗

batur ineſſe ⁊ non ineſt:a foꝛtioꝛi nec illud quod minus

aut᷑.multomagis j.iſto ti.Scðo ꝙ pꝛelatꝰ non poſſit mo
do pᷣmiſſo eccleſie nocere facit quod vult glo.in vna ſo⸗
lutione ſingulariter notanda ſᷣm panoꝛ.in dic.c.j.de do⸗
lo ⁊ contu et ibi panoꝛ.in.iij.colũ.vᷣſiculo.nota bene.⁊c̃.
vbi notatur ꝙ vbi pꝛelatus delinquit etiam occaſione
⁊ contẽplatiõe eccleſie punit᷑ in ſuo patrimonio dũtaxat
facit in ſimili tex.in.l.non eſt ignotum.⁊ ibi glo.extendit
iura loquentia de tutoꝛe ad pꝛelatum eccleſieᷓ. de admi⸗
niſtr. tuto.ad.l.polla.j.·de his quibus vt indig.ar.ll.ij.j·ꝗ
accuſare poſſunt vel non.et in.l meminerint·:j vnde vi.fa

cit quod notat glo.in.c.de multa er.de pꝛebendis in glo.
in verſi. puentibus. Nec obſtat diſtinctio que fieri ſolet
hic ⁊ alibi dum dicitur aut aliquid fit cõmunicato conſi⸗

lio capituli aut non.quia illa diſtinctio non habet locum
niſi in his que cadũt in poteſtate pᷣlati ⁊ capituli: vtputa
in obligando eccleſiam pꝛo aliqua legitima cauſa:vt le⸗
gitur ⁊ notatur in.c.quod quibuſdam.de fideiuſſoꝛ.ex.⁊
ibi panoꝛ.et alij.in his vero que in poteſtate pꝛelati ⁊ ca⸗

pituli non cadunt non habet locũ pꝛedicta diſtinctio in

ſimili quod notat bar.in.l.ſciendum.ff. de verbo. obli.et

in aut᷑.ſi quis in aliquo documẽtoqᷓ.de edendo.in fl.col.

verſi. Juxta pꝛedicta quero:eccłia vendidit fundum.⁊c.

foꝛtifico pꝛemiſſa ⁊ cõſidero ꝙ pꝛelatus ⁊ capłm nõ ſunt
domini bonoꝝ eccłie:ſed ipſe deus ſeu eccleſia vniuerſa
lis vnam opinionẽ in.c.cuʒ ex eo.de elec.lib.vj.per inno.
in.c.cum ſuper.de cauſa poſſeſſio.⁊ ꝓpꝛictatis.⁊ ibi ple⸗

ne per panoꝛ.de hoc vide glo.in.c.cauſa carpenſis.ex.de
verb. ſigni.pꝛelatus vero ⁊ capitulum ſunt adminiſtra⸗
toꝛes:⁊ ideo in quibuſdam caſibus pꝛelatus nichil po⸗
teſt ſine conſenſu capituli: quis non in omnibus dicit᷑ ꝙ
pꝛelatus ſolus habeat totalem adminiſtrationẽ: ſed ne⸗
ceſſe habet conſenſum ſui capituli ſibi adeſſe per ea que
nõ. in cle. ij. de rebus eccł. non alienã. et ibi de ʒabarel.

et in.c.paſtoꝛalis.ex.de donatio.⁊ in.c.cum nos.⁊.c.tua.

et.c.paſtoꝛalis.de his que fiunt a pꝛelato.er̃.et ibi plene

Coꝛpus
vnũ faci⸗
unt pᷣlatꝰ
Tcapłm.

videas per canoniſtas.Et ex his in fertur pᷣlatum ⁊ capi
tulum facere vnum coꝛpus:vt in.c.nouit.et in.c.quanto.
de his que fiunt a pꝛelato:et penes iſtud coꝛpus fictum
⁊ repꝛeſentatum conſiſtit plena adminiſtratio rerum ec⸗
cleſie.⁊ habetur hoc coꝛpus loco dñi cum bene admini⸗

ſtrat. ſi vero male potius loco pꝛedonis ⁊ grauiter puni
tur:vt in.c.ſi quis pꝛeſbiteroꝝ.de rebus eccle.nõ alienã.

ex. ⁊ in.c.ſine exceptione.xij.q.ij.et in.c.monemꝰ.de ſolu

tio.ex. c.ij. ſicut dicit.l.ciuilis de tutoꝛe.vt in.l.qui fun⸗

dum ·S.ſi tutoꝛ. ff.ꝓ emp. Tertio ſi in cõtrahendo in ne⸗
gocijs eccłie factum pᷣlati ⁊ capituli non pᷣiudicat eccłie

niſi flat alienatio in caſu licito:⁊ ſeruata ſolẽnitate a iure
tradita:vt nõ.in.c.j.de in ĩtegrum reſtitutio.et ibi bona.
glo.quã ſequitur panoꝛ.in vᷣbo redire.ideʒ tenet bar.hic

in ſua diſtin. nec obſtat.l.ſi quis in tants·j. vnde vi. que
lvult puare dominũ dominio rei muaſe ratione delicti
Aduerte bene illa.l.nõ põt adaptari ad caſum in cõtra⸗

rium:ĩmo ꝓbat foꝛmaluer ꝙ delictuʒ pᷣlati non dʒ eccłie

nocere qð patet qꝛ ibi pꝛiuat᷑ ille qui dñs erat. Sed pᷣla⸗
tus ⁊ capłm non ſunt dñi ſed adminiſtratoꝛes.vt.S.dixi

mus.Heus autẽ eſt oñs cui oĩa bona eccłie ſunt oblata:

et facta ſunt ſancta ſanctoꝝ dño.c.non liceat.c.pᷣdia.c.qͥ
abſtulerit.xij.q.ij.⁊ di.c.cum ex eo.de elec.lib.vj.non dʒ
igitur eccłia ꝓpter delictum pᷣlati.vt.S.diximus pꝛiuari
dñio rei ſue ſicut nec pupillus vel adultꝰ delicto tutoꝛis
vł curatoꝛis:vt ĩ d.l.meminerit.⁊ ĩ.d.l.ſi qͥs in.tãtã lzʒ iſti
habcant᷑ loco dñi. dic.l.qͥ fundũ ·S.ſi tutoꝛ.ꝑ notata.ĩ.l.j.
per glo.bar.ff. vecadi fuſeina ger glo iaſe de may. in · S.
ſuꝑeſt. in glo.magna.in vᷣbo.debet᷑.in fl.illius gl.inſti.de
actionibus. Ita ałs retuli andegauis dũ legerem cũ pe⸗
cunijs ti.de actio.inſti.in di.glo. Item nõ dʒ quis odio
alterius pᷣgrauari:ſed peccata debẽt ſuos auctoꝛes tene
re ſᷣm regłam vtriuſq; iuris.c.q̃ ſunt.ex.de his q̃ flunt a
pᷣlato.et in.l.vulgari ſancimus.j.de penis.qͥnĩmo hʒ lo⸗
cum.d.il.ſi quis in tantã.j.vnde vi.vbi dicitur ꝙ ſi delin⸗
quens nõ eſt dñs reiↄpellitur reſtituere ⁊ dãnatur in eiꝰ
extimationẽ.ſatiſfacit igitur nrns ⁊ capłm de ſuo ſicut
ſeruatur in tutoꝛe ⁊ curato.delinquẽtibꝰ in bonis pupuli
vel adulti iuribꝰ.S.alle.cũ ergo leges ciuiles pᷣdicte.its
oꝛdinauerũt in rebꝰ pupil.foꝛtius credendũ eſt hoc ideʒ
voluiſſe in rebꝰ eccłie qͥ ſunt magis fauoꝛabiles cũ ſemꝑ
ſint in ſtatu minoꝛis.c.j.cuʒ ibi notatis de in ĩtegrũ reſti.
ex.panoꝛ.per bar.in.l.ab hoſtibꝰ.S.ſed qð ſimpliciter.ff.
ex qᷣbus cauſis maioꝛes.⁊ ex eiꝰ bonis debẽt pauꝑes ſu⸗
ſtentari.xvj.q.j.c.fl.Ex quibꝰclare conſtat ꝙ pᷣlatus per
ſuũ delictũ nõ põt etiã ↄuocato capituli cõſenſu in pꝑpe⸗
tuũ eccłiam pꝛiuare re ſua.⁊ ad dic.c.placuit.xvj.qj.qui
per aliquos adducit᷑ ad hoc qð delictũ pᷣlati puat eccłiã
⁊c̃.dico ſᷣm panoꝛ.ꝙ ille canon loqᷣtur q ſolus pᷣlatus pᷣ⸗
tẽdebat ius puta qꝛ cõtendebat de honoꝛe ſuo dicẽdo ec
cłiã eſſe ſubicctã:merito ꝓpter eiꝰviolẽtiã pᷣuatꝰ fuit ibi
pᷣlatus tali honoꝛe:nec dʒ ipſe ampliꝰ audiri qꝛ in hoc po

tuit ſibi pᷣiudicare tñ ſuperioꝛ illius pᷣlati delinqᷓntis vel

ſucceſoꝛ dicti pᷣlati delinquẽtis poſt eius moꝛtẽ poſſunt
cauſam inſtaurare. Argumentũ optimũ cum ibi notatis
in.c.cuʒ veniſſent.in flne de ĩſti.ex et ita loquitur canon
placuit.xvj.q.j.S.ſepe allegatus.nec intelligas ad coꝛti⸗
cem illũ tex. vt velit dicere ꝙ eccłia debeat dñio rei ſue
pꝛiuari qꝛ iſtud eſſet falſum ꝑ ea q̃.S.dicta fuerũt.Nam ſi
bñ reſpicias dic.canon placuit.de ſolo epᷣo loqᷣtur nõ aũt
de capło:nõ ꝗ̊ põt intelligi ꝙ eccłia pᷣuet᷑ dñio rei ſue cuʒ
tex.canõis ibi ſeq̊ntis dicat ꝙ delictũ pſone nõ dʒĩ dãnũ
eccłie redũdare idẽ ĩ dic.c.delictũ pſone de reg: iu.li.vj.
nec obſtat iſta l. iubemꝰnullã:qꝛ ñ fuit recepta de iure ca

Chꝛiſtus
dñs eſt.

nonico ñvʒ reſpectu eccłie/qꝛ iꝑatoꝛ ñ potuit diſponereĩ Impatoꝛ
rebꝰ eccłie.xcvj.di.bñ qͥdẽ.c.eccłia.⁊.c.q̃ĩ eccłiaꝝ ex de nil põt in
ↄſtit.⁊ ibi plene ꝑ Pan.⁊ alios pʒ:qꝛ hec loq ſpeciſice ð iuribus ec
rebꝰeccłie:⁊ tñ.l.pᷣncipis eccłie pᷣiudicatiua nõ vʒ niſi ab cleſie.

eccłia expᷣſſe appꝛobata.vt no.i.d.c.eccełia⁊ ĩ.c.fi.ð ſolu.
cx ⁊ ibi ho.nec ob.c.ij.de oꝛdi.cog.dic vt ibi no.Ad.c.au
dit ð ĩ iteg.reſt.⁊.c.cũvenerabil ð excep.⁊ ad.c.cũ olĩ ð
cẽſibꝰ⁊ ſiłlibꝰ dico ꝙ nõ loquũt᷑ q ſeqᷣt᷑ directa alienatio
rei eccł.ſʒ loquũt᷑ i iudicialibꝰ actibꝰ ⁊ ĩ alijs caſibꝰ alij
admiſtratoꝛes pᷣiudicãt dñis ⁊ dat᷑ reſtitutio ĩ ĩtegrũ vt

ibi pʒ ⁊ fauoꝛe iudicioꝝ młta ſtatuũt᷑ nõ.gl.ĩ dicta regła

delictũ ꝑſone.ad pᷣdicta facit dictũ inno.ĩ c.accedẽtibꝰ
ðᷣ exceſ.pᷣlatoꝝ.vbi vult ꝙ pᷣlatꝰ ⁊ capłʒ nõ pñt renũciare

ſtatut⁊ ↄſuetudinibꝰ⁊ iuribꝰeccłie ĩ pᷣiudiciũ ipiꝰeccłie

facit.c.j.de his q̃ fũt a maioꝛi ꝑte cap.ex facit dictũ ino.
i. c. ſtitutꝰ.er᷑ de relig. do.vñ ↄcludo ꝙ ſi res ſpectet ad
mẽſam pᷣlati ſolũ:vł ad pᷣlatũ ⁊ capłm ĩ caſuvbi venirẽt

puniẽdi rõne delicti puta violẽtie inuadẽdo alis rem in

termĩs qõnis note.ĩ.c.j.er̃ de do.⁊ ↄtu.tũc ſoliĩ eoꝝ vita

punirent᷑.ſi vero res erat eccłie ⁊ nõ pertinebat ſoluʒ ad

menſam p̃lati ⁊ capituli.Tũc cõdẽnẽt᷑ ipſi ĩ extimatione

aAks ſi nõ abeãt ĩ bonis luãt ĩ coꝛpoꝛe ar.c.finẽ litibꝰ. ex.
de do. 1 9tu. i. l. ſi qs id qð.ff. de iuriſdi.oĩʒ fmaien. bar.

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

Jaſo.map.⁊ alios ange.deare.in ·S.penales.in.v.coł.de
actio.inſti.pꝛedicta pꝛocedũt qũ delictũ parit᷑ nõ põt pu
niri ĩ ꝓſona pᷣlati ⁊ capłi ⁊ ipſius eccłie alas ſemꝑ puniũ
tur ipi delinqntes ⁊ nõ extẽdit᷑ manus qũo ad res eccłie
ꝓ hoc accedat gl.in.c.de hoc.⁊ ĩ.c.qm.de ſimonia.Si ve
ro queratur vtrum pꝛelatus poſſit ĩ acqrẽdis eccłie noce
re:dic ꝙ ſic.ꝑ frederi.ↄſilio.ix.bal.i.l.pupilloꝝ de repud.
hered.jꝑ lapuʒ ał.xxvij.plene de hoc articulo ꝑ panoꝛ.
i.c.tua de his ꝗᷓ fiũt a pᷣlat.ĩ rebus aũt ſeu iure acqſito di

Pꝛelatuſ cas ꝙ pᷣlatus põt ad modicum tpᷣs pᷣiudicare lʒ ↄpetere
an poſſit poſſit reſtitutio: ad tpᷣs vero magnũ ſeu ſi agat᷑ de aliena
vẽdendo tione rei nõ põt pᷣlatꝰ etiã cũ capło pᷣiudicari eccleſie niſi
eccłie pᷣiu ſeruetur ſolẽnitasa iure itroducta ⁊ fiat ĩ caſu licito diſtĩ

dicare.

guẽdo:vt ĩ cle.j.de rebꝰeccłienõ alienã.⁊ i.c.j.de ĩ ĩtegr.
reſtitutio.ex.xij.q.ij.ĩ ſũma.c.ſine exceptiõe ĩ.c.j.de reb.

ecełie nõ alie li.vj. In omittẽdo aũt pᷣlatꝰ.ex.iudiciũ pa

riẽdo pᷣſcriptionẽ currere ð eccłiam pᷣiudicat ecclie ptʒ
