ꝙ etiã illa quam ꝑ me hẽo hʒ multũ iuris.vt.l.clauibꝰ.ff.
de Zhen. emp.So.vt glo.qꝛ id verũ in caſibus:nam qñq;
fingit᷑ vnũ coꝛpus ĩtuenire ꝓ alio:vt cũ cõſtituit te noĩe
meo poſſidere:qꝛ fingeris eẽ meus. Item qñq; fingitur
eſſe ĩ loco qui nõ eſt ꝓpter ꝓximitatẽ loci:vt.l.ĩ laqueũ.
ff.de acquir.re.do.qñq; vna res fingit᷑ alia:vt cum mihi
tradis claues videris tradere caueã: vel melius hoc fa⸗
cit cõſpectus:quia ſine cõſpectu/i⁊ interuenit actus coꝛ⸗
poꝛalis:nam actus viſus eſt ita coꝛpoꝛeus ſicut tactus:⁊
hoc facit facilis poteſtas appᷣhendendi rem.
P E Inu 9 Znsreſt us poſſeſſionis poſt titulũ
Poſſeſſio ACᷣ ʒ ſciente ⁊ nõ oᷣdicẽte vẽditoꝛe vim
nis ĩigreſ⸗ ¶ yhabet traditionis.hoc dicit.
ſus poſt ti aE&OSop. ꝙ ſemꝑ dñs pᷣſumat᷑ vetare mihi niſi
tulũ ſciẽte expᷣſſe cõſentiat.vt.l.qͥ vas.S.vetare.ff.de fur.So.hic pᷣ⸗
vẽditoꝛe / ceſſit titulꝰ ibi nõ.ſiłe in.lʒ.ſiqᷣs nec·S.res q̃.ff.ſi certũ pe.
¶nõ ↄdi⸗ ¶ Op.ꝙ ſim pᷣdo.vt.l.ſi ex ſtipulatione.ff. e. Sol.hic fuit

ratoꝛẽ ꝓcedit:nobis etiã ignoꝛantibꝰ

dñs ſciẽs ibi ignoꝛãs.ſ Item oppo.ꝙ in ĩſtr̃o nõ ↄtinet᷑ cẽt
traditio q̃re dic ꝙ ſi ↄtineret᷑ ꝙ tradidiſſet hr̃et ꝓ tradita tr

ꝙ eſt Zð cõem opinionẽ.Et ideo dic ꝙ aut auctoꝛ ↄſtituit
ſe noie meo poſſidere:⁊ tunc hoc nõ tradit mihi poſſeſſ.ni
ſi ꝓbẽ ꝙ tps q̊ ↄſtituit ſe noĩe meo poſſidere ipe poſſide⸗
bat vt ꝓbat᷑ in.l.quãuis ·S.ſi ↄductoꝛ.ff.e.aut dicit ſolũ in
inſtro tradidit ⁊c. ⁊ tũc aut ſumꝰ ĩ revel in ↄſpectu ⁊ hr p
tradita qͥ ad oẽs:vt.l.j.S.ſi iuſſerim.ff.e.ſi nõ ſumꝰin revł᷑
in conſpectu:tũc hr̃ ꝓ tradita q;tũ ad auctoꝛẽ ſi cũ eo liti
gẽ nõ ad alios ar.l optimã · de Zhẽ. ⁊ ↄmit ſti. x ſic pꝛo
cedit gloſ.l.jij/ de fide inſtro.⁊ iure haſte fiſca.lix. Itẽ

2—

op.q̃re diẽ diu:dic vt glo. VNel dic ꝙ foꝛte vẽditoꝛ no erat
dñs 2 ihe bſe cpᷣtionẽ allegabat.ſ¶ Itẽ op.ꝙ nõ reqͥriturva
cua poſſe lio:vt.l.ſi res.v.de ꝓba. So.aut q̃ris an reqᷣrit
vacua q;tũ ad hoc vt liberet᷑ tradẽs ab actioe ex ẽpto:æ=
die ꝙ reqͥrit᷑ vacua ⁊ ẽ mirabile ꝙ vẽditoꝛ nõ tenet dñiuz
trãſferre ĩ emptoꝛẽ poſſeſſionẽ:vt.l.ij · S.·j.ff. de ac.ẽᷣp.Aut
q̃ris an reqrit᷑ vacua qᷓtũ ad dñiũ trãſferẽdũ ⁊ dico ꝙnõ
vt.l.ſi fundũ.ff.de fundo do.Aut q̃ris an reqͥrit᷑ vacua q;
tũ ad hoc vt ẽptoꝛ poſſet pᷣſcribere ⁊ dico ꝙ ſic:quia ſine
poſſeſſione vacua nõ poſſũ pᷣſcribere: ⁊ eadẽ rõe reqꝛit
ſit tradita vacua ad hoc ꝙ cõpetat publiciana Eptoꝛi: qꝛ

aditiõig

hec ſũt ↄuertibilia vt.l.eũ qui.j.rñ.ff. de publici.¶ Itẽ nõ Poſſeſſi⸗

modos acquirendi poſſeſſionẽ:nã q̃rit᷑ ꝑ traditionẽ.⸗

Itẽ nẽ acqren

cũ qͥs ↄſtituit ſe noĩe meo poſſidere. Itẽ cũ diu ſteti vedi di on q
2 „ „, — „ . 7— ¹
toꝛe ſciẽte in poſſeſſione ⁊ pᷣceſſit titulꝰ: ⁊ iõ aduocati qñ .

volũt ꝓbaretraditionẽ ponũt oĩa iſta ſimul dico ꝙvẽdi
dit. Itẽ ꝙ tradidit. Itẽ ꝙ erant in conſpectu reivel de p
ximõ. Itẽ ꝙ ↄſtituit vẽditoꝛ ſe noĩe emptoꝛis poſfſidere:
⁊ tũc vẽditoꝛ poſſidebat. Itẽ ꝙ poſt vẽditionẽ diu ſtetit
emptoꝛ in poſſeſſione ſciẽte ⁊ patiẽte vẽditoꝛe ⁊ ideo cu⸗
mulat hec omnia vt ſi nõ poſſint per vnũ modũ ꝓbare p
bent per aliũ modũ.ſ Itẽ nõ ꝙ patiẽtiavẽditoꝛis hic hr
pꝛo cõſenſu ⁊ traditione ꝓpter titulũ pᷣcedentẽ.ſ Itẽ nõ
ꝓ nõ pᷣſumit᷑ doloſe ĩgred: poſſeſſionẽ qͥ hʒ ius ad eã ⁊ ti⸗
tulũ:qꝛ pꝛeſumit᷑ potiꝰ ex titulo facere q; doloſe ar.l.me⸗
rito.in pꝛin.ff pꝛo ſo. J

Hoſſeſſio ĩfanti qrit᷑ p
Onatarum. Roſe vel ꝑ ſeip̃ᷣm 3
ctoꝛe tutoꝛe ałs per ſeruũ.h.d.pᷣmvarias lectu.
DHone caſum in nube vt littera ſonat.

⁊ infans aĩm nõ hʒ.Huiꝰ timoꝛe ſunt hic tres lec.vnaꝙ
loquat᷑ in acqᷣſitiõe q̃ fit per ipᷣm infantẽ:⁊ tũc dicũt ꝙ..
ʒꝛia coꝛrigit᷑.Alia lect.eſt ꝙ tutoꝛi vel infanti auctoꝛe tu
toꝛe fuit tradita. Alia eſt ꝙ ſeruo fuit tradita:⁊eſt opiac.
⁊ ẽ vera.⁊ ẽ etiã vers illa ꝙ ĩfati auctoꝛe tutoꝛe fuit tradi
ta.i¶ Sʒ ð iſtã op.ꝙ hec ñ ſit bona ↄna ꝙ acqrat᷑ per ſe au
ctoꝛe tutoꝛe.Sʒ dic ꝙ aliud ĩ qᷓrẽda hr̃ditate ⁊ alið ĩ poſ
ſeſſiõe qᷓrenda.. Sʒqd dicemꝰ de pᷣma lect:Certe videt
vera.Hã ſi ꝑ tutoꝛẽ qrit᷑ ĩfanti qũo a tutoꝛe trãſibit in pu

pillũ cũ nõ aſſit animus infantis:cũ ergo non reqᷣrit᷑ ani⸗
mꝰ infãtis:ſʒ tutoꝛe tradẽte ſic erit ĩ emptoꝛe tradẽte i⸗

ſi ſoli ifanti:qꝛ ſuſficiet animꝰ tradẽtis ⁊ coꝛpꝰ pupilli:⁊
hoc ꝓbat hec la.q.d.ſi ꝑ ipʒ ẽptoꝛe trac
nec ꝑ tutoꝛẽ cũ vtroq; caſu ceſſet animꝰ ĩfat::ſʒ qꝛ hec lec.
cõtter repꝛobat /ipſã repꝛoba tali rõe:qꝛ alið ĩ ſeruo cui

tradit᷑:qꝛ repᷣſentat dñm ⁊ ĩ tutoꝛe qͥ pupillũ repntat dum
bñ gerit:vt.l.interdũ· S.qͥ tutelã.ff.de fur.⁊.l.qui fundum

S. tutoꝛ.ff.de vſuca.p emp.Aliud in venditoꝛe vel dona⸗
toꝛe qui tradit infanti:qꝛ ipᷣe nõ põt repñtare infantẽ:qꝛ
duas per ſonas ſic repꝛeſẽtaret.ſ.donantem ⁊ donatariũ
⁊ vendentem ⁊ emẽtem ꝙ eſt impoſſibile ꝙ idẽ ſit emptoꝛ
⁊ venditoꝛ verevł ficte vel donatoꝛ ⁊ donatarius:⁊ ideo
alie due lec. ſunt roreoi g Nem opp.de.l.ſi quis emãci

. ue don Sovegl
NES n acqſitione poſſeſſiõis exigit᷑ coꝛꝛ⸗
S Icet. animus: ĩ retẽtione ſufficit ſol?ꝰ
animus / nec videt᷑ poſſeſſionem deſerere q me

Atu deſerit culturam. h. d.

Sp. de l.. S. adipiſci.ff. eo. vbi dr̃ ꝙ ſine aĩo nõ q̃ritur

Ete nõ q̃rit ergo

C¶ Sp. ſolo aĩo q̃rit poſſeſſio vt.l.j· S. ſi iuſſerim. ⁊.l. ꝓ Poſſeſſio

meo.⁊.l.quoꝛũdã.ff. e. So.vt glo.qꝛ ibi ſpãle. Ał melius an poſſitq

aliũ ꝗͥ eũ repñtetvt ſᷣuũ vł tutoꝛẽ vt dixi.S.e.l.iij.nã actꝰ

viſꝰẽ ita coꝛpeꝰ ſic̃ tactꝰ. Itẽ facilitas appᷣhẽdẽdi ẽ ac?ꝰ
iĩ potentia ꝓxĩa ad actũ lʒ non ſit verꝰ actꝰ: vñ hec ſũtps
ria aliquẽ ꝑcutere vel deuenire ad actũ pꝛoximum:vt..
is qui aggreſſoꝛẽ.pð ſicca.ſic ⁊ hic vbi quis eſt de pxrimo

ibi ſꝑ adeſt actoꝛ coꝛꝑeꝰ. Itẽ ⁊ aĩm vł eiꝰcui acqrit᷑:vł ꝑ ri ſolo aio

ehʒz vi

ſo

lyoſeſio
foeecaſe.
muaerevn
tuir poie
cio r
unttul
kueg
kop⸗
ſlif
Picpg
Gongl
eaoros ſd

.

—
rr

gogeh⸗
ſocqrii
Paef gnndlvecil
in gmrhnoſt
cofngiiſ
ſbltacioſi
ſeſtiöcz
Aut iuen
Gtar.heäde
lulä iueni⸗
ideiſciat
ct. .q vni
enog ac4
Urſtatun dn
Cletulai vae
ſoletpoſtes
ſettoꝛſicer⸗
ernenigre
neopoſſie
(roloretin
r heo coꝛpo⸗
1 Nl ca 5
joſpectuv
fouis retin
turale coꝛp
as miie
animmii colo
uflireretio
erdictü au
liſei natur⸗
rcoonus
fco Autcuui
Dprietariot
ſisetäſuä
Oerariincin
Munaturali
lnopaſſintt
ihlliggſic cini
iud Mlurespe
upeſigödie
liiſcimtif.
off co im
cto ſidu
tpnohfe r
Pelimetijfz
ſfnnam
nlen
ekcci
gin fe⸗
luſcereid
Ndimetüfe
tgoduon
o narural
ſaſtſot
ttnd
eo dlner
ocloquiti
feplneno⸗
Etncice
ſeftetüeri
fſunntt
Punleinn
zar

=,S-

=

S=

Se

edrtionit
Eaſtoreti
numi⸗
niavdta
ipccagnift
qbztet
reh doe

doſeſioint
noezugſft
lhdemmmte
nenſnn
foſirigni
nthiehuen
ſm gtichii
Nelirmniuct
rradtutdk
r
ligeegfekhen
dduerdi

De acquirenda et retinenda poſſeſſione. Fo. NL.

ule
zuuoreniſenmg

ieronenntis
jenhtoendit
isnpſgt
tradirſiin
infiiet
—
wlini
ginelate
Vendinkti
nmfunsn

Punen nn

blegtince
lnoliuti
Pdelſces

ſeſgtin
getolei
Onendetn

ad poſſeſſionẽ habet᷑ ꝓ appᷣhẽſa poſſeſſione:vt.l.ĩ laqueũ
ff.de acqr. re.do.ſic cũ qͥs mihi tradit claues cauee videt᷑
tradere vina:vt.l.clauibꝰ.ff.de ↄhẽ.emp. Itẽ qñ qs ſe cõ
ſtituit noĩe meo poſſidere nõ fingoꝛ ego poſſidere.vt.d.
l.qũo.¶ Itẽ op.ꝙ ſolo animo ñ retineat᷑ poſſeſſio.vt.l.iij.
G. in amittẽda.ff.e.ti. So.ſi hẽo naturalẽ ⁊ ciuilẽ natura⸗
lẽ nõ retinco aĩo vt ibi/ſ*G¶ ciuilẽ ſic ſaluo eo ꝙ ibi dicam.
Itẽ op.ꝙ ſi iſte deſerit poſſeſſionẽ ꝑdet eã:vt dicto.S.ĩ
amittẽda.ff.e.Sol.hic nõ deſeruit poſſeſſionẽ ſʒ culturã.
¶ Itẽ op.ꝙ ſi metu nõvadit ad locũ ꝑdet poſſeſſ.vt.l.ſi id
q.So.vt glo. Itẽ op.ꝙ poſſeſſio tꝑe bꝛeuioꝛi ꝑdat᷑:vt

l.q agros.j de oĩ agro deſer. So.vt gl.ſ¶ Itẽ op. ꝙ bꝛeuio
ri tꝑe ꝑdet poſſeſſionẽ vt inſti.de vſuca·S.ꝙ aũt.Sol.vt

glo.qꝛ hic nõ diſtulit tm̃ ꝙ obliuionem ĩduceret.¶ Mõ q̃

Poſſeſſio ro qñ acqrit᷑ poſſeſſio: Rñdeo opʒ ꝙ ĩterueniat coꝛpus ⁊
qñ dicat᷑ animꝰſiue ciuilẽ tm̃/ſiue naturalẽ tm/ſiue vtrãq; vellẽ ac
acquiri. qrere lʒ nõ ſemꝑ ĩterueniat verꝰactꝰ:vt qꝛ vnũ coꝛpꝰ pꝛo

alio fingit᷑:ſi ergo nõ ĩgredioꝛ aĩo ⁊ coꝛꝑe meo vł alieno
nihil facio.ſi habeo aĩm ⁊ coꝛpꝰ aut iuenio vacuã vtrãq;
poſſeſſiõeʒ ⁊ acq rovtrãq; poſſeſ.ar.l.clã poſſidere ·S. fi.ff.
eo.Aut iuenio vacuã naturalẽ tm̃/aut ciuilẽ tm̃:vt qꝛ pꝛo

petariꝰeã deſᷣuit vłeũ deieci:⁊ tũc illã ſolã acqͥro.Si aũt

nullꝗ iuenio vacuã nullã acqro ſi nõ erat penes tradẽtẽ
niſi deijciã poſſidentẽ:vt.l.ſi finita:S vbi aũt.ff.de dã.in
fec.⁊.l.q vniuerſas.S.itẽ cũ pᷣtoꝛ.ff.eo.⁊.l.nõ alienũ.ff.de
iterrog.ac.Et ideo cauti aduocati faciũt ꝙ ſi aliqs moꝛi
tur ſtatim dũ eſt vacua poſſeſſio bonoꝝ eiꝰ faciunt itrare
cliẽtulũ ĩ vacuã poſſeſſionẽ añnqᷓ; aliqͥs eã appᷣhẽdat vt qͥ
volet poſtea ĩgredi nõ poterit qꝛ iueniet occupatã ⁊ erit

petitoꝛ:ſic ergo coꝛpoꝛe meo poſſeſſionẽ qro ⁊ aĩo lʒ qũq;
interuen iat coꝛpꝰ aliud loco mei vt qͥs ↄſtituit ſe nomine

meo poſſidere vel ſi ſũ in ↄſpectu vel de ꝓximo. Mõ q̃̊⸗

Poſſeſſio ro qũo retineat᷑ poſſeſſio: Rñdeo aut ciuilẽ aut naturalẽ
quũo reti: hẽo coꝛpoꝛe ⁊ aĩo meo ⁊ tũc ciuilẽ retineo quocũq; vadã

neatur.

yt. l. clã ·S· q ad nũdinas.ff. eo.naturalẽ q;diu ſiue ĩ re vel
i ↄſpectu vł de ꝓximo nõ ſicut ꝑ hos actꝰ acqᷣrerẽ:multo
foꝛtiꝰ retineo vt.d.l.ĩ laqueũ.aut hẽo ciuilẽ aĩo meo na⸗

turalẽ coꝛpoꝛe coloni:⁊ tũc ciuilẽ retinco aio meo q̃cũq;
vadꝗ niſi iduceret᷑ obliuio ꝑ decẽniũ naturalẽ retineo ꝑ
animũ coloni qͥcũq; vadat:qꝛ cũ eiꝰ qnimꝰ nõ poſſet ope

rari ĩ retẽtiõe ciuilis operat᷑ ĩ retẽtiõe naturalis:vt.l.j.S.

interdictũ aũt hoc.ff.de vi ⁊ vi ar.⁊ hec caſu ciuilis eſt pe
diſſceq̃ naturalis cũ ſint penes me ãbe.Et ideo ſi deijcia⸗
tur colonus a naturali ꝑdo vtrãq;:vt.l.peregreS.quibꝰ.

ff. eo. Aut ciuilis eſt penes vnũ naturalis penes aliũvt in

ꝓpꝛietario ⁊ fructuario:⁊ tũc dñs ciuilẽ retiet ⁊ fructua

rius etiã ſuã naturalẽ retinet:vt qꝛ animꝰ eius nõ poteſt
operari in ciuili retẽtiõe:⁊ hoc caſu ciuilis nõ eſt pediſſe

qua naturalis.vñ vna ꝑdita nõ ꝑdit᷑ alia. Mõ quero an

Poſſide⸗ duo poſſint inſolidũ naturałr ⁊ ciuiłr poſſidere:Picũt qͥ

re an poſ⸗ dã ꝙ ſic ciuiliter:qꝛ animꝰ vniꝰ nõ ĩpedit animũ alterius
ſint duo ĩ⸗ nꝗ plures poſſũt ĩtrare poſſeſſionẽ ⁊ exire ⁊ h̃e animum
ſolidũ na⸗ poſſidẽdi: ſed naturałr duo nõ pñt ĩſolidũ poſſidere ꝓpt᷑

turalr ⁊ ci ipedimẽtũ facti:qꝛ cũ per exiſtẽtiã in re hẽat᷑ vt.l.iij · S· ex

uiliter.

–+

ↄꝛio.ff. eo.impoſſibile eſt ꝙ vbi ego ſũ alius ſit: vt.l.ſi vt
certo ·S. ſi duobꝰ.ff. eo.Tu dic ꝙ nec ciuilẽ nec naturalẽ
pñt duo hr̃e ꝓ ſolido duplici rõne. Pꝛima qꝛ qð operat᷑
ipedimẽtũ facti operat᷑ ipedimẽtũ iuris:vt.l.oditiões q̃
3.⁊.·l.filiꝰ.de ↄdi.ĩſti.Si ꝗ̊ ĩpedimẽtũ facti ĩpedit ne duo
poſſint naturałr poſſidere:& idẽ facit ĩpedimẽtũ iuris in
ciuili:qꝛ lex nõvult ꝙ plures ĩſolidũ poſſideãt. Pꝛeterea
ſeq̃ret᷑ ꝙ cũ ex ſola ciuili ꝓcedat pᷣſcriptio:vt.l.acqͥrit᷑.g.
nõ ſolũ.ff.de acqͥ.re.do.duo poſſẽt ꝓ ſolido acqͥrere dñiũ
eiuſaẽ rei h. d.l. ſi vt rerg. Hecteren in naturali nõ eẽt ĩ⸗
pedimẽtũ facti ſi res eſt ãpla/qꝛ plures poſſẽt adeſſe.Dic
ergo ꝙ duo nõ pñt pꝓ ſolido poſſidere ciuiłr ⁊ naturałr:ſʒ
vnꝰ natur aliter alter ciuiłr bñ pñt. ¶ Itẽ q̃ro an ſit vna
tm̃ poſſeſſio in ſubſtãtia ⁊ q̃litates due an ſint due in ſub⸗
ſtatia:in h eſt opinio. Hã dicit Azʒo.ꝙ eſt vna ĩ ſubſtãtia
ha bẽs diuerſas q̃litates ⁊ ꝓbat ꝑ titulũ iſtũ ⁊ ĩ titulo.ff.
eo.qͥ loquũt᷑ ĩ ſingulari de vna poſſeſſiõe. Pꝛeterea ꝓbat

„ 2 2 — —

ipe ꝑ.l.nemo.j.e.qꝛ dicit duplicẽ eẽ rõnẽ poſſeſſiõis.nõ di

cit duplicẽ poſſeſſionẽ. Pꝛeterea ꝓbat ipe ꝑ ſimile ĩ obli
gatiõe:nã ciuilis ſola nõ hʒ effectũ exigẽdi/naturalis nõ
hʒ effectũ exigẽdi:ſj vtraq; ciuilis iuncta ſic:⁊ tñ eſt vna
tm.ſ.naturalis hñs ↄpꝛobationẽ ciuilis ꝙ pʒ:qꝛ diffinit᷑ ĩ
ſingulari vt inſti. de obli.in pᷣn.⁊ eſt illa qᷓ hʒ effectũ exigẽ
di vt ibi pʒ ar.l.obuenire hr̃ditatẽ.ff.de ver.ſig. In ↄꝛiũ

diẽ Joã. ꝙ ſũt due in ſba ⁊ hoc ꝓbat ippe ſic:certũ eſt ꝙ ſi
q̊s poſſidet ciuiłr ⁊ naturałr ⁊ ſe abſẽtet ꝙ ꝑdit naturalẽ
poſſeſſionẽ ⁊ retinet ciuilẽ vt.l.clã po·S.q ad nüdinas.ẽ.
alleg. & ſunt due ĩ ſubſtãtia. Pꝛeterea ꝓpetariꝰ hʒ cinilẽ
fructuariꝰ vel ẽphiteoticariꝰ naturalẽ:ꝗ ſũt due ĩ ſubſtã⸗
tia. Pꝛeterea ipe ꝓbat ꝑ.l.nemo.ꝓco.na exponit duplicẽ
eẽ rõnẽ poſſeſſiõis.i.duas poſſeſſiões. Itẽ ꝓbat ꝑ ſimile ĩ
obligatiõe:nã dicit eẽ duas obligatioes ĩ ſubſtãtia ꝙ ptʒ
qꝛ ꝑ pactũ tollit᷑ naturalis ⁊ remanet ciuilis: vtl.ſtichũ.
§. naturalis.ff.de ſolu.ergo ſũt due ĩ ſubſtãtia. Pꝛeterea
ſniaʒ latã ꝓ debitoꝛe tollit᷑ ciuilis ⁊ remanet naturalis
vt.l.iuł.ff.de ↄdi.ĩde.ergo ſũt dueĩ ſubſtãtia:ſic erit ĩ poſ
ſeſſiõe.quid ergo dicẽdũ:ego puto ſic dicẽdũ ꝙ aut ciui
lis ⁊ naturalis ſũt penes eũdẽ ⁊ ſic ſimul iuncte ⁊ tũc pu
to ꝙ ſit tm̃ vna ĩ ſubſtatia.ſ.naturalis habẽs cõpꝛobatio

nẽ ciuilis ⁊ ſic ciuilis ſe hʒ ꝑ modũ q̃litatis ⁊ pediſſeque

⁊ ita ꝓcedit opinio Aʒo.⁊ eiꝰ ar.ſic ꝓcedit ſimile de obli
gatiõe qꝛ qñ ſũt ciuili iũcte eſt tm̃ vna obligatio ĩ ſubſtã
tia habẽs vincula duo:⁊ ciuilis ſe hʒ ꝑ modũ q̃litat ⁊ ita
loqᷣt᷑ iſti.ð obli.in pᷣn.Aut ciuilis ⁊ naturalis poſſeſſioſũt
henes diuerſos:⁊tunc ſunt due in ſubſtãtia ꝙ pʒ qꝛ ſivna
ſe hr̃et tũc ꝑ modũ ſubſtãtie alia ꝑ modũ q̃litatis tũcvna
pdua.ſ.ea q ſe hʒ ꝑx modũ ſubſtãtie tũc ꝑderet᷑ ⁊ alia q̃ ſe
hʒ ꝑ modũ q̃litatis cũ q̃litas nõ poſſet eſſe ſine ſubſtãtia
vt. lſi quis vxoꝛi ·S. neq; vᷣbo.ff. de fur.⁊.l.eiꝰ qͥ ſi cer.pe.
quod tũ eſt falſum:qꝛ vna ſublata põt ⁊ alia remanere vt
l. peregre· S. fi.ff. eo.ſunt ergo tũc duo in ſubſtãtia ſimile
eſt ĩ obligatione duoꝝ reoꝝ:nõ reſpectu ꝑſonaꝝ ſunt due
obligatiões ĩ ſubſtãtia lʒ reſpectu rei ⁊ vniꝰ ſolutionis ſit
vna:vt.l.duobus.ĩ fl.⁊.l.eãdẽ.ff.de duob.re.⁊ ita ꝓcedit
opinio Jo.⁊ eius ar.¶ Sed ↄ hoc op.ſic ſi qũ ſunt penes
cundẽ eſt vna in ſubſtãtia ⁊ alia ſe hʒ ꝑ modũ accidentis
ergo pꝑdita illa q̃ ſe hʒ per modũ ſubſtatie deberet ꝑdi il⸗
la que ſe hʒ ꝑ modũ q̃litatis cũ qualitas nõ poſſit eẽ ſine
ſubiectovt ꝓbatũ eſt ꝙ tñ eſt falſum:qꝛ ſi ille qͥ hʒ vtrãq;
recedit de re ꝑdit naturalẽ q̃ eſt vt ſubſtãtia retinet tñ ci⸗
uilẽ que eſt vt q̃litas:vt.l.clã poſſidere:S.qͥ ad nundinas
ergo ſunt due ĩ ſubſtãtia. Sʒ rñdeo qꝛ licet dũ ſint ſimul
vnite ciuilis ſe hʒ ꝑ modũ q̃litatis tñ dum ſeparãtur per
receſſũ de re/ ciuilis ſubſtãtiat᷑ ⁊ trãſit ĩ ſubſtãtiã /⁊ qͥ pꝛi
mo erat q̃litas efficiat᷑ ſubſtantia:⁊ ideo durat ſecꝰ ſi ali⸗
ter ſeparẽtur.nã ſi qͥs dum ſunt ſimul occuparet natura⸗

lẽ pervim perdita naturali que eſt ſubſtantia perderetur

ciuilis que eſt vt q̃litas nec tranſiret in ſubſtantiamvt.d.
l. peregre · S./ fi.⁊ eodẽ modo põt rñderi de obligatiõe:qꝛ
Iʒ ſint ſimul vna in ſubſtãtia ⁊ ciuilis ſe hẽat per modum
q́litatis tũñ dum ſeparãtur ab inuicẽ vt ꝑ pactũ de non pe
tẽdo ciuilis q̃ remanet trãſit in ſubſtantiã ⁊ durat:⁊ ideo
nõ dicitur remanere q̃litas ⁊ accidẽs ſine ſubiecto?⁊ hoc
modo opʒ rñdere qui vult ſuſtinere glo.⁊ eaꝝ opiniones
aliter non poſſent defendi.

. Nemo põt ſibi cauſã poſ
“ſecus accedente. h. d.

EA Op. ad caſum huiꝰ legis:qꝛ pᷣmo dicit ꝙ ne
mo mutat ſibi càm:poſtea dicit de colono qͥ ſibi non mu
tat:ſʒ alij tradit. Itẽ cãꝗ extrinſecꝰ ſuperuenit:ideo dic ꝙ
pꝛimo mutauit anteq; venderet. Uel dic ꝙvidetur muta
re ſibi cũ ſucceſſoꝛi ſuo mutat qui fingitur cum eo. Uel
dic ꝙ mutat ſibi: quia emit ⁊ non vendit ⁊ ita expone
tex.¶ Itẽ op.ꝙ põt mutare:vt.l.qui bona. in pᷣn.ff. devſu
ca.⁊.l.ſi quis vi·S.· differentia.ff.eo.So.vt glo.quia quin

qʒʒ modis poteſt fieri mutatio:vt in glo.

¶Wodo quero an ſi colonus vendat rem domini trãſ-⸗ Poſſeſſio

ferat poſſeſſionẽ:x videtur ꝙ non:qꝛ ſi hic tradidiſſet em nẽ an traf/

ptoꝛ q̃ſijſſet dñium pᷣſcriptiõc ꝙ hic negat᷑. Pꝛeterea cũ ferat colo
nemo hẽat poſſeſſionẽ trãſferre nõ põt ↄꝛiũ tʒ glo.Quid nꝰſivẽdat
ergo: dic ꝙ aliqñ colonꝰ tradit ĩducẽdo aliũ in poſſeſſio rem dñi.
nẽ:⁊ tunc bñ eũ facit poſſeſſoꝛẽ/ſʒ non dñm vt hic.Aliqñ
nõ tradit vere ſʒ ficte: qꝛ ſe conſtituit poſſidere pꝛo alio:
vel cõducit ab co tunc cum nullã poſſeſſionem hẽat nul⸗
lam tranſfert.vt.l.q;uis ·S. ſi conductoꝛ.⁊.l.ꝙ meo.ff.de
acquirend.poſſeſſio.⁊ de hoc plene dicam.jeodem.i.ex

libꝛis.
Se null Ingrediens vacuã poſſeſſionẽ
SES. contrahit vitium perſonale nõ
2 reale/ 2 ideo ſi deueniat ad bo.fi.po.poteſt pꝛe
TraAſcribi. hoc dicit⸗ Fij
ij

Butrigarij Gecũda pars ſu

¶ Op.ſi ingredit᷑ ſine cã: ergo violenter ergo pᷣhit viciũ
reale ergo nõ potuit pᷣſcriptio pꝛocedere vt innuit iſte
tex.a ↄꝛio ſenſu. Huiꝰ timoꝛe ſũt hic varie lec.Et nõ ex
hac.l.ꝙ exceptio pᷣſcriptiõis ĩpedit ꝓceſſum qꝛ dicit ĩter
pellatur petitio. Buk.

Vitioſa poſſeſſio non tribuit ius
TLMpꝛoba. iucapiti hoc dicit.

EHEr pꝛocuratoꝛem. er chir⸗
poſſeſſio ⁊ ea mediãte dñium.h.d.¶ Quero qñ
a eſt hoc ꝙ dñium nõ põt ſeparari a poſſeſſione⸗
Rñdeo.qñ cauſa ex qua tradit᷑ eſt habilis ad dñiũ trãſ⸗
ferẽdũ ⁊ tradẽs eſt dñs.¶ Modo q̃ro an ꝑ ꝓcuratoꝛẽ q⸗
rat᷑ dñium.Quidã dicũt ꝙſola poſſeſſio ꝑ.lł.j.S.ꝑ qᷓs ꝑſo.
no.acqͥᷣri.tu dic õ.qꝛ ibi dicit accepta cauſa poſſeſſionis
⁊ cã cauſata a poſſeſſione eſt dñium ergo poſſeſ.⁊ dñium
per ꝓcuratoꝛem acqritur.

Vbi deficit titulus.nõ ꝓce⸗
LEc ex vera. trbſcriptio b. v. But⸗

T Ad euidentiã eſt
Emo ambigit. ieda gdue iüt
S opiniones. Una Jo. ꝙ due ſint poſſeſſiões in
. ſubſtãtia.Alia aʒo.ꝙ ſit vna habẽs duasq̃li⸗
tates de quo dixi in.l.licet.S.c.⁊ attende qꝛ effectꝰ natu⸗
ralis ↄſiſtit in coꝛꝑe ꝑ exiſtẽtiam ⁊ vſum rei ⁊ fructuũ ꝑ⸗
ceptionẽ/effectus ciuilis cõſiſtit in aĩo cui inheret iuris
diſpoſitio vt ex ea ꝓcedat vſucapio:⁊ hoc iudicio meo
voluit ꝓbare iſte tex.⁊ ſũmarie dic ꝙ due ſunt qualitates
in poſſidẽdo.vna q̃ cõſiſtit in coꝛꝑe.alia q ↄſiſtit in aĩo:⁊
vtraq; plenũ ſoꝛtit᷑ effectũ ſi ſine int᷑ruptiõe ꝓcedũt.h.d.
¶ Nota ergo ꝙ ꝑ interruptionẽ ciuilẽ int᷑rumpit᷑ pᷣſcri⸗
tio ⁊ effectus poſſeſſionis nõ ſolũ ciuilis de qua pᷣncipa
iter hic dicit dũ dicit ꝙ incipit vacillare:qꝛ ammodo pᷣ⸗
ſcriptio ipſo iure nõ ꝓcedit.vſucapio vero ſine effectu ꝓ
cedit:ſed etiã ĩpedit᷑ effectus naturalis:qꝛ lʒ poſſideã fin
goꝛ nõ poſſidere:qꝛ fructꝰ nõ q̃ro. Vel ↄſidera duo pᷣmo
pꝑceptionẽ fructuũ.⁊ arare ⁊ colere ⁊ iſtud nõ ĩpeditur ꝑ
coõteſtationẽ. Item ⁊ poſt ꝑceptionem dñij acqſitio qͥ dʒ
Aeri ex bona fide ⁊ q̃ ↄſiſtit in aĩo:⁊ iſta acqᷣſitio ĩpeditur
poſtq; ciuilis eſt interrupta.q Mõ quero ex q̃ poſſeſſione
ꝓcedat pᷣſcriptioꝛ⁊ videt᷑ ꝙ ex ſola ciuili.⁊ hoc tʒ dy.p.l.
acqᷣrit᷑S.· fi.ff. de acqͥ. poſ.eõ vr̃ ꝙ ex ſola naturali:nã em⸗
phiteoticariꝰ hʒ ſolã naturalẽ / ⁊ ei dat᷑ publicians: vt.l.
cũ ſpõſus · S.ĩ vectigalibꝰ.ff.de publi.ergo põt vſucapere
vel pꝛeſcribere.vt.l.eũ qui.j.rñſo.ff.de publi HNcc lex vr
reqͥrere vtrãq;.ſ.ciuilẽ ⁊ naturalẽ/cũ ꝑ iterruptionẽ vniꝰ
iterrũpatur pᷣſcriptio qͥd ergo: ego diſtinguerẽ ſic.ꝙ aut
ambe poſſeſſiões ſunt oꝛd inate ad vnũ dñium acquirẽdi
eidem vt eſt cum ſunt penes eũdem vt eſt hic/⁊ tũc pᷣſcri
ptio ꝓcedit ex ambabꝰ:⁊ ideo vna ĩterrupta ceſſat pᷣſcri⸗
ptio.ſi aũt ſunt penes diuerſos /tũc aut ſũt ðꝛie vt qꝛ vnꝰ
hʒ ciuilẽ/alter ingredit᷑ vi naturalẽ tũc nõ puto ꝙ ex ſola
ciuili ꝓcedat vſucapio.vt.l.naturalit᷑ff.de vſuca.ſi autẽ
nõ ſunt ↄꝛie:vt qꝛ vnꝰ vult directũ dñium q̃rere ꝑ ciuilẽ
alter ius emphiteoticariũ / vel vtendi/fruẽdi ꝑ naturalẽ:
tũc q̃libʒ ſoꝛtit᷑ cffectũ ſuũ /⁊ ex ſola ciuili qrit᷑ dñiũ:vt di
cta.l.acqᷣrit᷑S·fi.⁊ ex ſola naturali ius ẽphiteoticũ.vt di⸗
cto.S.in vectigalibꝰ.⁊ hoc verũ ĩ pᷣſcriꝑtiõe rerũ coꝛpo⸗
raliũ. In pᷣſcriptione rerũ incoꝛꝑaliuʒ vt ſeruitutũ dic ꝙ
aut habẽt cõtinuã cãm vel q̃ſi ⁊ ꝓcedit pᷣſcriptio ex natu
rali ⁊ ex ciuili poſſeſſione:vt.l.ſeruitutes.ff.de ſeruitu.aut
non hñt cõtinuã cãm vel q̃ſi ⁊ tũc ſine vlla poſſeſſione ꝓ⸗
cedit pᷣſcrip.ᷣm rofre.a tꝑe cuiꝰ initij nõ extet mẽoꝛia:vł
ſʒ alios ꝓccdit ex naturalipoſſeſſiõe quã qͥtidie itrũpit᷑
WV Iti Uitiuʒ ↄctũ ab auctoꝛe reſpectu rei
¾ Lea&α. afficit ſucceſſoꝛẽ. h. d. ¶ Ad euidentiaã
4Aeſt ſciendũ ꝙ ſunt vitia q̃dã realia ↄᷣcta in rem
1 reſpectu rei ⁊ furti ⁊ raꝑine. Quedam ſunt ꝑ
ſonalia ↄcta reſpectu rei.vt mala fides cũ quis ſcit rem
glienã eſſe. Quedam ſunt ꝑſonalipcta reſpectu rei vt cuʒ
in cõtractu ĩteruenit dolus de q̊ͥ dicam.ititu.j.ſi fraude.
¶ Sp.· ꝙ vitiũ auctoꝛis ſucceſſoꝛi nõ noceat.vt.ffe.l.põ⸗
ponius · S. cũ qᷣs.cũ ſi. So.vt glo.qꝛ quoddã eſt vitiũ rea⸗
le vt furti ⁊ violẽtie / ⁊ hoc nocet cuilibʒ ſucceſſoꝛi vt hic.

Quod dã eſt ꝑſonale octum reſpectu rei: vt qꝛ putat rem
alienã eſſe ⁊ in hoc diſtingue:qꝛ aut loq̃ris de vtili ſucceſ

ſoꝛe/⁊ ſibi nocet:qꝛ eſt ſucceſſoꝛ vitioſus ⁊ culpe defũcti.

per Beptimo libꝛo Codicis

vt. l. ſi ego · S partꝰ.ff. de publicia. Aut loq̃ris de ſingulari

⁊ tũc olim ſi volebat ſibi cõputare tpꝑa auctoꝛis nocet ei

aks nõ.vt.l.põponius.S.·cũ qͥs.ff.e. Hod ie indiſtincte ei

nocet.vt.j.ti.j.aut᷑. male fidei.Quoddã eſt vitiũ ꝑſonale
nõ ↄctũ reſpectu rei vt qn dolo te ĩduxi ad vẽdendũ rem
tuã.⁊ aut dolus dat cãm ctui ⁊ ipſo iure nõ tenet ctus
⁊nõ ꝓcedit pᷣſcriptio ſi incidit in ↄᷣctu:vñ tenet ctus vt
.ti.j.l.ſi fraude.Sed qͥd de clãdeſtina poſſeſſione an eſt

viciũ reale. Rñ.non eſt viciũ reale ſʒ poſſeſſioms:a ideo

nõ nocet ſingłari ſucceſſoꝛi.Sʒ qͥd de pᷣcaria poſſeſſiõe:
certe illa nõ eſt vitioſa cũ habeat a dño:ſed bene eſt verũ
ꝙ nõ eſt habilis ad pᷣſcriptionẽ vt dicit gio.

X lib zis In amittẽda poſſeſſiõe iam q̃ſi⸗

NWñcolonus pᷣiudicare dño / in querẽda ſic. h. d.
E EE((Diuide in duas parres: qꝛ pᷣma loqtur in poſ⸗
ſeſſiõe qſita.ſcdᷣa in q̃rẽda.Scða ꝑs ibi ſinaũt nec dũ.
¶ Ad euidẽtiã eſt ſciendũ ꝙ tex.dicit derelinqᷣt vel ꝓdit.
Quero q̃ eſt differentia inter vnũ caſum ⁊ reliquũ: dicit
Nofre ·ꝙ derelmqre eſt ꝑ negligẽtiam ꝓdere vt qꝛ rece⸗
dit ⁊ vadit vagãdo/ꝓdere eſt doloſe dimittere.Ego pu⸗
to ꝙ derelinqre ſit ſimpliciter dimittere nõ reſpectu cer⸗
te perſone.ꝓdere eſt cãm dimittere reſpectu certe ꝑſone.
vt.ſ.titius eam occupet.
¶ Ex tex.Lſiue ſeruus qui caret mãdato ałs ſub appel⸗
latione ꝓcuratoꝛis continetur ſᷣm Rofre.
¶ Del qſpiã. Qui nõ eſt ſeruꝰ vel colonꝰ /vel inqᷣlinus/
vel ꝓcuratoꝛ:ſed caret mandato ᷣm Rofre.
¶ Dereliq̃rit ſine dolo Rore.vel in gñe ꝓdiderit do
lo rofre.vł in ſpecie reſpectu certe ꝑſone vt locus põt po
ni cauſatiue ꝓut refers te ad caſũ pᷣcedentẽ qñ fuit in do
lo vel in ſpecie ꝓdidit.vel põt poni ↄſecutiue ꝓut refers
te ad caſum in qͥ nõ eſt in dolo vel in gñe derelinquit.
¶ Op.hec lex dicit nõ gñari pᷣiudiciũ dño:ergo nõ ꝑdit
poſſeſſio:ſed hoc eſt õ.lłpegre.S·qbus.⁊.l.ſi de eo.ff.eo.
So. dicũt quidã ꝙ iurꝭ pſuptione nõ eſt ꝑdita poſtq; cõ⸗
petit actio vł ↄdictio ex hac.l.ad recuperãdũ.Alij dicũt

ꝙ hec coꝛrigit illas.Alij dicunt ꝙ aut derelinqͥt vł ꝑdit/

aliꝰnõ occupat/⁊ tũc non ꝑdit dñs poſſeſſionẽ vt hic.ſed
ſi alius occupauit /tunc ꝑdit vt in contrario.i Item op.
a diuiſione aut dices non eſſe ꝑditã poſſeſſionem/⁊ tunc
non habet locũ conditio huius.l.⁊ non debuit poni hec
lex in acquirẽda poſſeſſione ⁊ habet interdictum vti poſ.
ergo non ↄdic.ex hac.l.que datur in ſubſidiũ.aut perdit
poſſeſſionẽ/⁊ tũc hʒ interdictũ vnde vi /⁊ tũc etiã dʒ ceſ⸗

ſare ↄdic.huiꝰ.l.q ĩ ſubſidiũ dat᷑.⁊ iõ circa hoc debes ſic

dicere.ꝙ aliqñ colonꝰ recedit a poſſeſſiõe nõ aĩo derelin
quẽdi:⁊ tũc nõ ꝑdit dñs:ſed retinet aĩo coloni:vt.l.fun⸗
dũ.ᷣff.e.Aliqñ exuit vt derelinq̃t v ꝓdat:⁊ in hoc ẽ opi⸗
nio:qꝛ qͥdã dicũt ꝙ hec coꝛrigit iura vetera:qꝛ hodie nõ

ꝑdit olim ſic:vt.l.ſi de eo.ff.e.ſʒ illa videtur ſatis cõcoꝛ⸗

dare cũ iſta vt dicamꝰ ꝙ aut aliꝰ cepit ⁊ ꝑdit eà dñs:vt
dic.l.ſi de eo.Aut aliꝰ eã nõ appᷣhendit/ tũc non ꝑdit vt
hic.nec iure veteri/nec iure nouo:⁊ hoc tenẽt vltramon.
Aliqñ colonꝰ cõſtituit ſe noĩe alieno poſſidere/c tũcnul⸗

lam pdit dñs vt.l.qᷓ;uis·S.ſi ↄductoꝛ.ff.e.Aut tradit alij

reali?/⁊ tũc pꝛiuat dñm vtraq;:vt.l.pegre.S· quibus ff.e.
Aut moꝛitw᷑ colonꝰ/⁊ tũc dñs ꝑdit naturalẽ/⁊ ſi fuerit ne⸗
gligẽs in ea recuperãda ꝑdit ciuilẽ.vt.lł.ſi de eo · S ſi foꝛte
ff. eo.¶ Quero an hec lex loquat᷑ qñ aliꝰ appᷣhendit eã/an
qñ nõ appᷣhendit rofre.dicit ꝙ vtroq; caſu locũ hʒ ⁊ coꝛ⸗
rigunt᷑ iura vetera:qꝛ olim ꝑdebat᷑ hodie nõ:⁊ in colonũ
dat᷑ actio /⁊ hec cõditio eſt reſtitutoꝛia nõ reſpectu poſſeſ

ſionis: ſʒ reſpectu detẽtationis: ⁊ hʒ etiã intdictũ vñ vi.

ſz vltramõtani dicũt ꝙ loqᷣtur qñ nullꝰ appᷣhendit eamqͥ
caſu iure veteri ⁊ nouo nõ ꝑdit poſſeſſionẽ ⁊ hʒ bñficium
huiꝰ.l.ſicut hẽbant olim:ſʒ ſi aliꝰ appᷣhendit tũc recupat
etiã ꝑ hãc.l.Sʒ an hec lex loq̃t᷑ ĩ colono deiecto.Rñ.nõ:
qꝛ no dolo nec deſidia ꝑdidit. Sed an in colono tradẽte
hʒ locum hec glo. dicit ꝙ ſic:⁊ ita ſeruat᷑ de cõſuetudine:
nã ſi debitoꝛ obligat mihi ſua bona ⁊ cõſtituit ſe meo no
mine poſſidere / ⁊ ei detentationẽ reſtituo pᷣcario ſi debi⸗
toꝛ alienet/a alij tradat.ego intẽto condic.ex hac.ljj.ex
equitate:⁊ rõne huiꝰ legis.⁊ hoc ſentit glo.huiꝰ.l.in fine
recuperat ꝑ hãc.l.j.ex rõne ⁊ eqᷣtate huius.l.nõ ꝑ tex.ad
poſſeſſionẽ recuperãdã:⁊ ita ſeruat᷑. verũtñ tex iſte nõ lo
quitur in colono tradẽte ſed in derelinquẽte vł pꝛodẽte:
verũtñ eadẽ eſt rõ in tradẽte q̃ eſt ĩ dereliquẽte vł ꝓdẽte

nam dicit lex ꝙ ſi pupulus vult poſſeſſionẽ rei vẽdite dx

ta non põt ſeruꝰvel ꝓcuratoꝛ vł

Etunl
incolonea
tztfaclt
4 ereten
oſeſione
haam ra
iccoliti
go truch.
ſiuscil
Uity i
isqpnn
Urtide
,aroralisit
Cbligatio
Obligatiot⸗
galis ffdel
io collige
colonũ vel
yeterino
caſũc cCaſu.
us nouũ fn,
gi detetati
uleͦnopnn
nobzreep
lötanqo⸗
ianofue

—M
N
D

Ibeytliter⸗
(Ooaut
oneeiuldeve
citauctoꝛer
funtt ſdiſ
hodz pſcrid
gioſtnogffi
lur eum
hos: pñopo
Aer cuigie
lutlitigioſa
iols ff de
ſtiofuit mer
adichi⸗
n Prima
ſscü
ccditſi
ne⸗

4
3

8

.
WBͤ

oſcee
dieiniſtget — 5 3 „ . Sl „
ſtheen erelinq⸗ eã derelinq̃re/⁊ emptoꝛ ĩgrediet᷑/a ſic dereliq̃re idẽ eſt Erroꝛ dñi pᷣſtantis
wige Dend tradere:ergo bene põt ratio huiꝰlegis adaptari ad cois⸗ Ec P etentem. patrociniũ poſſeſſoꝛi
ideie⸗ qð trade⸗ nũ tradentẽ vt ar.l.labeo fiſtulasS.j.ff.de ↄhen.emp.ſic non tribuit ei titulum.h. d.
Nelö, 4re. ergo dic ꝙ aut loqᷣtur qñ nullus appᷣhẽdit eã ⁊ tũc dicũt 4 fe D Qui dolo ĩducit quẽ ad ſibi
WN qͥdã ꝙ hʒ locũ hec lex/⁊ iureveteri ⁊ nouo nõ ꝑditur poſ⸗ 6 aude. vẽdẽdũ nõ pᷣſcribit.h dicit.
aſeſuken ſeſſio.aut aliꝰ appᷣhendit eẽ/ ⁊ tũc dicũt qͥdã loqͥ hãc.l.q; Sed q̃ eſt rõ ꝙ hic ĩpedit᷑ pᷣſcriptio: Rñdco
ſiſingi⸗ eſt tutiꝰ vt ſic recuperet ꝑ hãc.l.⁊ ꝑ interdictũ vñ vi: ſed qꝛ ſi dolus dedit cẽãm ctui:gctus eſt nullꝰ ⁊ ꝑ
Ni eſſ an in colono tradẽte hʒ locũ vel deiecto.quidã ꝙ ſic Ro Ca oñs deficit titulꝰ ⁊ lon.tẽp.pᷣſcrip.ſecꝰ ſi eẽt in
ſetbeutn fre ð.⁊ facit differẽtiã inter tradẽtẽ ⁊ deiectũ ex vna ꝑte/ cidẽs:qꝛ tũc nõ ipedit᷑ pᷣſcriptio.
tgo. ? derelinquẽtem ⁊ perdẽtem ex alia:nã cũ habeã vtrãq ꝗR O 4 Mõ nocet amiſſio ĩſtroꝛũ ſi aliter
dhoſcſüiine⸗ poſſeſſionẽ naturalẽ coꝛꝑe coloni ciuilẽ aĩo:⁊ h̊ caſu ceciä a ng poſſum de iure meo docere. h. d.
Kr hẽam vtraq; ciuilis eſt pediſſequa naturalis ⁊ ciꝰ q̃litas — J g Erroꝛ non hr/ ꝓ titulo vbi non eſt iuſtus.
Verä ⁊ ideo ſi tradit vel deijciat᷑ ⁊ aliꝰ appᷣhendit illa:tũc ego S 18. poc dicit.
nſu ꝑdo vtrãq;: qꝛ ſi tollit᷑ ſuba naturalis non põt remanere n M to Exceptio pᷣſcriptiõis nõ impe MPꝛoceſſũ
Ktibiſite qlitas ciuilis ⁊ habeo ĩterdictũ vñ vi.vt.l.ſi colonꝰ.f. de S P 02 edit ꝓceſſũ ſed lite ↄteſt. audiũt᷑ nõ ipedit
derlifte, vi⁊ vi ar.ſʒ qñ derelinqt vł ꝑdit tũc ꝑdit᷑ naturalis:ſʒ ci uiuravtriuſq; partis.h.d.¶ Hec lex deſtruit opi exceptio pᷣ
untntigü uilis qͥ pmo erat ꝑ modũ qlitatis trãſit in ſubam ⁊ es reæz emonẽ illoꝝ q dicũt ꝙ exceptio picrip. ĩpedit ꝓ ſcriptiõis
ntrnen tineo: æ ideo rõne ciuilis agit᷑ p interdictũ vtipoſ.rõne ceſſũ niſi eos ſuſtineas vt dicã: ꝓ ipſis tñ facit.l.intra vti
diningeds, naturalis ĩtẽtabo ↄdictionẽ ex hac.l.ſic ſepat᷑ naturalis le.ff. de mino.⁊.l.oẽs.j de pᷣſcrip.xxx.an.ibi viuẽdi vlteri
ere nirher obligatio a ciuili ⁊ ſe hẽat ꝑ modũ qlitatis.ſ.ciuilis us ⁊c̃. Sʒ dic ꝙ aut exceptio pᷣſcrip.oppo.ꝑ modũ decli⸗
eecnent⸗ obligatio traſit in ſuam ⁊ ꝑ ſe ſubſiſtit.vt.l.ſcie·S.natu⸗ natoꝛic ⁊ eũ ĩpedit ⁊ ita ꝓcedit opinio eoꝝ ⁊ maxĩe.Ja.
8 ralis.ff.de ſolu.qͥd ꝗ̊ debeo tenere.certe varij varia tenẽt de are. aut opponit᷑ ꝑ modũ perẽpto.⁊ non ipe
–æñ ⁊iõ colligo q̃ttuoꝛ opiniões. AUna eſt ꝙ ſolu ꝓuideat᷑ ꝰ NA Mait vt hic:⁊ dixi i.l.añ ſnĩazs.·jqͥn ap.non re.
o. colonũ vel inqlinũ/ ꝙ nõ ꝑdat poſſeſſionẽ hoc etiã iure N E c b ona Pꝛeſcriptio lõ.tẽ.nõ ꝑfici᷑
lond ei veteri ꝙ nõ patit finis huiꝰ legis:qꝛ nõ eẽt differẽtia ĩter WeN *poſt lit. conteſt. h. d.
“ caſũ ⁊ caſũ.Alia ẽ opinio ꝙ hic nulla ꝑdat᷑ poſ.⁊ hoc ſit D er . on . Poſſidens cũ titulo ⁊
ngfe lie ius nouũ ſᷣm rofre.⁊ ↄpetat ↄditio ex hac.l.ad recuperã P 1 g bona fide pᷣſcribit lõg.
* ſa dã detẽtationẽ. Alia ẽ opinio ꝙ ꝑdat poſſeſ.naturalẽ:ſſ tẽp. ⁊ põt tps ſui auctoꝛis ſibi ↄtinuare.h.d.
hnegift ciuilẽ nõ ꝓ naturali ⁊ ↄpetat ↄdic.ex hac.l.⁊ hãc ſatꝭ apxp⸗ ¶Ex tex.poſſeſſoꝛis ſi tũ poſſeſſoꝛ poterat pᷣ
danine pꝛobarẽ qꝛ vr̃ verioꝛ. Alia eſt opinio ꝙ vtraq; poſ.pdat ſcribere vt qꝛ titulum habebat.
degtiae ⁊ iõ tanq; oẽ auxiliũ deficiat ↄpetat hec ↄdic.cũ violẽtia g x⸗ m in lon 4 Tunc dð pᷣſcribi in⸗
diorne facta nõ fuerit/a idẽ erit ĩ colo. alij tradẽte cũ ſit eað rõ. g ter pᷣſẽtes cũ uͤe
ann °2 1 „ aeng pyuincie ſit actoꝛ ⁊ reus ⁊ ĩter pñtes nõ reqᷣrit᷑
ererintianelongttem ark Prre.
edn e . e ꝛale e coꝛpoꝛaliũ nõ
ahnitiht poꝛis. x. vel. xx. an. Mub. exigit ſcia dñi: in pſcriptioc incoꝛpoꝛaliii ſic vt leij s de
ndenitfft –— S oſt Inter ruptio ciuilis feruitu. So.fateoꝛ ꝙ non eqparãt᷑ ꝑ oĩa:qꝛ nõ qtũ ad ſci
poſeſinigtu 1 α P nõ ꝓdeſt niſi iterrů entiãvt dixi.⁊ eſt rõ drie:qꝛ ĩ coꝛpoꝛalibꝰnõ ꝓccdit pᷣſcri
Otegtoſer 6 Gj penti/ ⁊ ĩ hypothecaria nõ ghit᷑ viciñ prtio ſine titulo: cũ ĩ hoc grauet pᷣſcribẽs releuat᷑ ĩ alio.ſ.
poſeſonun 4 litigioſi: ⁊ ideo nõ ĩterpellat᷑ vſucapio vt nõ reqrat᷑ ſcia eiꝰ Z quẽ pᷣſcribit᷑ ſ ĩ pſcriptiõe ĩ coꝛpo
ſondetutptt R 0p⸗el pſcriptio ſi inchoat᷑ de nouo.h.d. raliũ releuat᷑ p̃cribẽs:qꝛ ñ reqrit᷑ ꝙ heat titulũ ergo gra
uentcunn ¶ Quida dicut ey hic diſtulit / alij dicüt uat alio.ſ.vt aduerſarij ſciĩa reqrat᷑:ſz eqparant᷑ q;tũ ad
Ubſciievre Sw renũciauit. alij dicunt ꝓꝙ eſt lapſum tpᷣs pᷣſcriptiõis. Itẽ op.ꝙ etiã qᷓ;dtũ ad tpᷣs pᷣſcriptiõis
rticetiüd HBHNAIL icNiuin: vt infra dicã pone caſum in 10 eqparẽt᷑ cũ in incoꝛpoꝛalibꝰ reqᷣrit᷑ tpᷣs cuiꝰ non extet
crczhocdehe mnube vt littera ſonat. äs memoꝛia:vt.l.j.S·ductꝰ qque.ff.de aq̃ co.ſti. Sol.ibiloqͥ
ſieoio Pꝛeſcri⸗ .nOp. ꝗ aut qſtio fuit omiſſa ꝑ renũciationẽ de pᷣſcripti turi ſeruitutibꝰ q̃ ñ hñt ↄtinuã cãẽz hic ſic. ¶ Itẽ op.ꝙ qͥs
icneni bian poſ⸗ one eiuſdẽ vel alteriꝰ ſucceſſoꝛis: qꝛ ꝑ ſolã renũciationẽ dicat᷑ eẽ abſens vt.liiij. S. abeſſe. fr de dã. inſec. So. vt gl.
giehbri ſit res liti- eẽt auctoꝛ excluſus.vt poſtq; liti.ff. de pac.aut nõ repu qꝛ multis modis dr qͥs abſens. Mõ qro q ſi nõ hʒ do⸗
nnanmn Lgioſa. diauit: ſz diſtulit/ 1 tuc res ẽ litigioſa:ergo tanqᷓ; vicioſa miciliũ in aliqͥ loco. Rñdeovt glo. Sʒ qͥd ſi hʒ ĩ pluribꝰ
gPidenriteit nõ dʒ pſcribi. Rñ. hec res facta eſt litigioſa: ſʒ viciũ liti dicvt glo.¶ Sed an qð dr hic de puincia hʒ locũ ĩ ciuita
Prtggtit gioſt no atficit rem / eſi dicas qd opat infruptio. Rñ. opa te hodie: ? dic vt glo. ꝙ ſic.¶ E rfra qrro qd ſi poſſeſſoꝛ p⸗
Eratient tur gᷓ eum qu eſt infruptũ ⁊ actionẽ ppetuat ure. ana· beat ſe cũ titulo poſſediſſe decẽ anis /aduer ſariꝰ diẽ ſe fuiſ
Poemmerimn nos:vñ opoꝛteret ꝙ ipſe inchoaret pᷣſcriptionẽ.xl.an.ſeld ſe abſentẽ ⁊ ita requiri.xx.quis dʒ ꝓbare abſentiã vellpᷣ⸗
poſtcrtie alter cui alienat᷑ põt decẽnio pꝛeſcribere.¶ Itẽ op. ſires ſentiã. Quidã magnus doctoꝛ determinauit ꝙ ſufficie⸗
gf unt fuit litigioſa: ergo ĩpedit᷑ licnaricego ePſerittvt en⸗ bat pᷣſcribentẽ ꝓbare ſe. x. annis poſſediſſe: ⁊ ſi aduerſa⸗
nſchen natiõis.ff. de ̈b. ſig. Sol. hic fallit illa regula. Nel dice ri dicat ſe abfuiſſe illud ꝓbet ꝙ nõ placet pᷣma facie:qꝛ ĩ
n efirn io fuit mera ĩ hypothecaria q̃ nõ facit rem litigioſam. tẽtio pᷣſcribẽtis fũdat᷑ ex iſtis.ſ.ꝙ cũ titulo ⁊ bo.fide poſ
men ſr Vel dic ꝙ hic expirauit inſtãtia p trienium ⁊ ceſſant oia ſederit ⁊ ꝑ decẽniũ ĩter pñtes:ꝗ debent ab eo oĩa ꝓbari:
ſaunti⸗ Zꝛia. Pꝛima ergo lec. ꝙ repudiauit nõ ꝓcedit ꝑ.lꝑoſtq nã ꝙ fuerit pᷣſenSeſt facti. Facta vo nõ pᷣſumũt᷑ a iure ni⸗
tuf, liti. Scðᷣa de dilatiõe ꝓcedit defendẽdo:vt dixi.Tertia ſi pꝓbẽt᷑:vt.l.deniq;.ff. ex qui.cau.ma.l.ĩ bello.S. facte.de
Ganit pꝛocedit ſine ſcrupulo. Ccop. 1 poſtli. re. Pꝛeterea dicẽs ſe affuiſſe negat pñtiam
vogtſſſ =M Ale fid ei Hec aut᷑.vẽit ad coꝛrectionẽ aduerſariꝰ aſſerit ergo pꝛobet:vt.l.ij.f. de pꝛoba.
uniſnn, L.l. codici. nã iure veti ſingarj c r R ſis lõ
inin ſiroeſſoꝛ ſi Nolche 3 ſe pᷣſea neneieoarr ⸗ Pu In quib cauus lö
Poupppenge, W6 nocebat mala fides auctorꝗ hodie ſic. Bu. ͦ 2
ſinitpti⸗ D od li quid. Qui aliquo te pſcri⸗ gi tẽpoꝛis ceſlat Pzee
Pettiin, . Dptionis fuit abſens tẽ ſ . f NR b
onnm, A pus abſentie duplicatur. h. d. crip g. a ubꝛt.
ince Pꝛeſcriptio lõgi tpis tũc ſoꝛtit A 7 olonus non pᷣſcribit
ntien Gngi .aeſe cũ bona fides res ſine in⸗ A 18 cu i. longo tẽpoꝛe.h. d.
cͤfin i⸗ terruptiõe lõgo tꝑe cũ titulo eſt poſſeſſa. h. d. ſeruoꝛum Factꝰdñs nõp̃ſcribit Pꝛeſcri⸗
n ſenn Harsmmmel Op. ꝙ etiã ſi ſit infrupta p̃ſcriptio naturalit᷑ (2 94 1Rh. o. Op. lõg. tpe bere an cẽ
D tñ currat pᷣſcriptio vt.l.ceptũ ·S. vacuã.ff. de vſuca. Sol.· pſcribat᷑ vt.l.j.⁊ qd ibi nõ.S.ð ſer.fu.⁊.l.jjſi ad ſeat᷑ factꝰ
gbtiin vt glo.quia ſpeciale in caſibus. e huer. cre. Sol. trib? caſib? hʒ loecu ßſchtio in re dominus.
