& preualet ueritas. ut.l. ſ putator. ff.ad. l.aquil. ubi reſpicit᷑ q accidit ut teneat᷑ ad
penã:nõ qd putauit:aut relata ad uoluntatẽ & inſpicit᷑ opinio ut in uſuca.l.ii.S. ſi

a pupillo.ff. de uſu. pro emp. lis qui putat. ff. de acqui.here. Tamẽ diſtingue inter
ea ꝗᷓ ex ſolo aĩo cõſiſtũt: ut inſpiciatur opinio: ut. d. l.is qui. Et que nõ ex ſolo aĩo de

pendẽtat in. l. i. hec eſt diſtinctio Ang.Io. de ymo. Franciſ-are. & alioꝶ ĩ. d. l. is qui
putat.que fuit primũ de mente Bar.in.l.i.S.nõ aũt.ff.ſi ꝗs te. li. eſſe iuſ.fue.Et quo

modo intelligat᷑ ꝙ fictio nõ ꝓcedit ſuꝑ facto: lege id quod ſcribit pulchre Albei

l. deniq;.ff. ex quibus ca. maio.
De ſuitate & hereditate trãſmittẽda per fictionem.

tra. l. qm. S. fi. C. de iure deli. l.uni.. in nouiſſimo. C. de cad. tol
len. Iure ſuitatis fingitur adita: & trãſmittitur ad quoſcũq;.ᷣ fa
cit tex.ſing.in. l.ii.. filium. ff. pro here.ubi dicebat ſeruius filiũ

non poſſe rem donatam ſibi a patreuſucapere titulo ꝓ herede. quia mutaret poſ

ſeſſionem natural em que erat penes filium uiuo patre. Et quãuis filius ſm illa tẽ
pora nec ciuiliter nec naturaliter poſſidebat. l. poſſeſſio.S.i.f.de acqui.poſſeſ. tamẽ
ibi dicitur poſſediſſe per fictionẽ ſecundũ Iaco.de are.& Bar.in.d.s.filium. qui ci
tat. l. in ſuis.ð ff. de lib. & poſthu. per uerbum quodãmodo ibi poſitum quod eſt im
proprietatis nota. Et uerbũ exiſtimãtur. & uerbũ quaſi dominii. Paulus autẽ iure
con. ſcribit eos mortuo patre nõ percipere uelut hereditatẽ: ſed magis bonoꝶ ſuo
rum adminiſtrationẽ liberam conſecutos ut continuetur in eos dominium poti
uſquã hereditas noua delata uideatur tex. in.l. ſ filius qui patri.ff. de vulga. cõcor.
G. ſui. inſtitu. de here. qual. & dif.l.i. . qui ſunt in poteſtate.ff.ſi quis omilſ.cau. teſt.
Il.in ſuis.ff. de ſuis et legi. heredi.l.ſi quis filium. C. de inoffi.teſt.l.fi.ff. de bo. dam.l.

ſcripto herede.ff. unde libe.S. cum autem.inſtitu.de here.que ab inteſta. l. i. . ſcien

reſultantem ex ipſa fictione qua fingitnr filius eadem perſona cum patre.remitto
ad glo. pragmatice.i n prohe.in uer.primogenitum.que ponit remiſſiones. Iſta ta

men magis communis eſt ratione repreſenta tionis Faciunt in iſta materia iura ĩſi

nita: ut tex. in, l. apud hoſtes. C. de ſuis et legi. libe.l.lucius.fl. de iure fiſci.l.qui in

aliena. S. interdum fllii ſine aditione. ff. de acqui. heredi l. pro herede. S. i.ff. pro here

de. ..pater qui caſtrenſe.l. hereditate. S. filiuſſa. ff. de caſtren. pecu.l.i. F. denique.ffad

trebel. optimus tex. ſecundum barto.in.l. qui duos impuberes. . cum libello.ff. de
reb. dub. tex. recenter ad hoc ponderatus in lege eum qui nouiſſimus. ff. ad trebel

lia. tex. communis in lege ex militari ff. de mili te, ubi barto. iuncta lege idem eſt. §.

ſed ſi ueteranus eodem titu.

Ingitur mortuo patre dominiũ bonoꝶ eius in uita fuiſſe apud
filium: ita ut non opus ſit noua aditiõe:& ſuitatis iure quo fin
gitur eadẽ pſona cum patre hereditas nõ adita traſmittitur. cõ

dl
hoden
Und.
onler
loqu
cgre
Wmnnen
Urſece
mmlic
GN.
nſoe
Air
hoe
dan
Pula
UuiN
lnne
lun
Acchen
D

Uten

Muct
Tiann
Ltcen
itechl
gnn
Aneni
AAhe
nelk
lig

neinte 8
te
li

ePte⸗

egbohn

ltttudG
lecad

ſein
uus
vunt al

fllae
tne

um gia
odti

aute iue

Onoe
riun n
grcoll

cn N.

boenl
lilin
mmumhe
müonn

etemnmt

inek⸗

cote

ſlti

ConO

llem

tio qᷓro quid de ſuitate arrogatiõis qua dicit ſuus heres arrogatus. §.i.iſti. qui. mo.
teſt. infir.ibi rũpiturquaſi agnatione ſui heredis. ubi nota uerbũ quaſi ꝓ fictõe. Di
coergo ꝙ arrogatus quartam nõ petitam/ neq; aditam tranſmittit. l. ſi arrogator.

lan
Apoh

De Suitatt. Fo.xXI.

CSecũdo principaliter quero circa hanc materiã quid iuris in alia hereditate
paterna / puta in fraterna: nũquid trãſmittat᷑: dico ꝙ ſic. nec ſolum ab inteſtato:

ſed ẽt ex teſtamẽto. nãq; ſi pater fecerit teſtamẽtũ: & habẽs plures filios pupillum
inſtituat:alium ei ſubſtituat pupillariter / ipſe ſubſtitutus hereditatem fraternam

non aditã tranſmittit ad quoſcũq;: quãuis regulariter fraterna non tranſmittatur

ſine aditione.d.l. quoniã ſororẽ. &. d. F. in nouiſſimo. & late per Alexin cõſi. cxiiii.
in.iii.uolu. & hoc quia ex teſtõ paterno delata eſt cenſetur eſſe paterna. Nam dicit
tex quos poſſum mihi heredes facere neceſſarios poſſum & filio.l. ſed & ſi plures

quos poſſum. ff.de uulg. Et ita tenent cõiter bar. Sali. & alii in.l. emancipata. C.
qui adm itti. Sali. in.l. teſta. C. eo.ti. Hiĩc dicit Ange.in. d. S. quos poſſum. ꝙ iſte fra

ter ſi habebat beneficium abſtinẽdi a paterna:ita etiam a fraterna propter hanc ſi
ctionem poſitam in.d.l. patris & filii. Adduco tex. de nouo ponderatũ & ſing.in..
ſi pupillus paterna.S. ceterum..ff. de acqui. here.ſi frater a patre fratri impuberi ſub

ſtitutus ſit: ſine dubio inquit tex. neceſſarius ei heres exiſtat. Addo unum ſing. qd
per hanc theoricam bar.in. l. moribus. ff. de uulg. in. iii. col. uer. ſed quero quid ſit te

ſtamẽtũ. tenet ꝙ ſubſtitutio pupillaris in teſtõ minus ſolemni ualet: ſi mõ unus
ex liberis fuerit ſubſtitutus ſi eum pater poteſt facere heredes neceſſarios filio: &

ſic facere ea que concernunt ipſam ſucceſſionem ratiõe cuius ſubſtitutio pupilla

ris dicitur teſtamẽtum filii: fſortius poteſt ſubſtituere in teſtamẽto minus ſolemni
cũ hoc concernat ſimpliciter ordinationẽ ratiõe cuius dicitur teſtm̃ patris:ut no.
in. d.l. patris. hanc rationẽ ponũt pro dicto bar. cõſirmando Raphae. Ful. Alex. &
moderni in. d. lX moribus. in. yi. q. uarie preter Frãci. areti. ſubtiliter ut ſolet argumẽ
tum. d. l.ii. S.fi.ff. de lega.preſtã. ſed dicendum eſt ꝙ ibi edictũ de lega. preſtã quod
conſeruat legata liberis et parentibus habet locum ſi ſit factum extraneo legatum
ideo quia ibi erat rogatus reſtituere liberis. & ſic non refert an ĩmediate/an median
te legatario liberi cõmodũ habeãt ex diſpoſitione teſtatoris: ſecus in eo caſu quo
extraneus totum conſequebatur non rogatus reſtituete. ideo tenemus opinionẽ

bar.ſecluſa omni ſubtilitate que plerũq; uertitur in perniciem. l. in cauſe. ff. de mi

noti a cuius opinione nquit Pau caſt. in conſulendo etiudicando non eſt recedẽ

dum Reliqua prolixius diſputantur per docto. in. d. l.i. ff- de uulga. ſubſti. ¶ Ter

ibi: & preterea quartam. ff. de adop.l.i. .ſi impuberi.ff. de colla. bono. Per quod An
ge.in. cum antiquioribus. C. de iu. delibe. reprehendit glo. in uer. ueluti dicentẽ cõ
trariũ. Nam quarta inquit inheret oſſibus arrogati & tranſmittitur. Iſtud autẽ per
fictionem procedere probat bal.in.d.l. ſi arrogator. poſt glo. tamen quam reperi.in
l.cum a matre. C. de rei uendi. quia arrogatus nõ poteſt dici uere ſuus cũ ſibi quar
ta debeatur iure & titu. ſingulari. ꝓbo: quia dicitur quarta bonoꝶ nõ autẽ quarta
hereditatis.l.papinianus. S. ſi quis iĩpuberes. ex. F. quarta. fl. de inof. teſt. hic reſultat

alia theorica bar. quod hereditas non adita non tranſmittitur quando ex diſpoſitio

ne teſtatoris delata eſt: ſecus quãdo ex diſpoſitiõe legis ſicut in ſuis heredibus & ĩ
hoc iure ſingulari qñ quidẽ iura ſingularia facilius trãſmittũtur: ut no. in. d. S no
uiſſimo. Ex quo inferunt quod maritus dotẽ lucratã uel acquiſitã ex ſtatuto mor
tua uxore in matrimonio nõ petitã neqʒ acceptatam tranſmittit: quippe cum defe .
ratur ex diſpoſitione legis titu. ſing. Idipſum bald. tenet in. d. l. ſi arrogator Salice.
Pau. & Alex.in. d.l, cum antiquionibus. repr obata glo.iĩbi poſita in — de

—.

De ſuitate.

quo articulo latius ad doctores in. d. l.n arrogator: quia ſufficiunt mihi deciſiões
comu nes:nõ omittendũ tñ qd per hoc ẽt Sali.in aut.bõa dãnatoꝶ.C. de bo.pro
ſcrip. in ul. col. cõſuluit qd bona reſeruata ibi parentibus directis trãſmittantur ẽt
non adita nec poſſeſſa. Citat multa iura ſingularia & precipue bonus tex. in. I. edi
cto. S.heredes. fſ.de iure fiſci. C Quarto quero deuno ſubtili cũ legitima dicat
debita filio. & trãſmittat actionẽ perſonalẽ uel cõditionem ex.l.pro hereditariis. C.
de here. act. Bal. ſi recte legatur in. d. l. ſ arrogator. doc. in. d. l. emãcipata. Sali. in.l. ci
ſcimus. C. de inoffi. teſta. Nunquid dicatur ei ita debĩta ut poſſit petere tẽpore uite
paterne? Dico ꝙ non: quia ficte eſt ei debita non uere: & ſpe nõ de pñti.glo.not. in
c. Ravnutius. in uer. legitima. circa mediũ. de teſta. Plus dicit Bar.in aut.ſi qua mu
lier. C. de ſacroſan. eccl. ꝙ; patre ingrediente religionẽ / nõ poteſt filius petere legiti
mã a monaſterio in uita ipſius.Iſtud uidetur pace Bar.cõtra tex.in.c. cũ ſimus de
regula. dum dicit liberum erit ei monaſterium dimittere: & bona paterna que ei de
bentur petere: & ibi glo. cum qua tenent fere omnes antiqui que hũt pro indubita
to cõtra bar. quod filius poſſit petere legitimã uiuente patre mõaſterium ingreſſo.
Panor. tamen uidens quod. d. aut. ſi qua mulier. facit expreſſe in contrariũ. Et ibi
Bar. ta tenet ſimul per.l.i..ſi impnberi ff. de col. bono. ubi legitima non debetur
niſi patre mortuo. uidens etiam ꝙ; dictum decretalis eſt in principio prouna par
te:in fine pro alia: neſcit quid dicere in tanta uarietate: niſi ꝙ in pũcto iuris opinio
Barto. ſit uerior. amen de equitate canonica fortaſſe aliud eſſet ſicut etiam dicit
Bal. Tandem Panor remittit ſe ad integram epiſtolam quam ait neceſſe uidere ut
appareat an pater ibi erat uiuus an mortuus. Et ita uadit modo ĩ dextram / modo
in ſiniſtram. Idem facit in. d. c. Raynutius. ubi promittit ſe dicturum. Sed ultra ali
os reperio ꝙ ipſemet reducitur ad deciſionem ĩn. c. in preſentia. de probationibus.

„. *

in. xy. col. in uer. ſed quia ſupra uiſum eſt ꝙ; ingrediens. ubi dicit deciſiue opinionẽ

Bar placere ſibi quo ad heredes & legatarios quod teneantur expectare mortẽ na

turalem & non fictam teſtatoris. Pro quo adduco no. glo. in. li..ff. de teſta. ubi late

ymo. qui dicit quod teſtamentũ impletur per mortem naturalem/ non ciuilem.
Q uantum uero ad legitimã que debetur ſuis heredibus iure nature procedit opi
mo canoniſtarum per. d. c. cum ſimus. ubi dicit eſſe tex. expreſſum non diuinãdo
nec uiolando litteram in qua ponitur caſus de filio: non de extraneo heredeè. Ipſe
iĩbi citat in paleſtram diſputationis multa alia fundamenta: & ego ualde letatus
ſum cum reperiſſem illud dictum quod puto ualde ſingulare: remitto tamen pro
nunc ad docto. in locis allegatis: & propterea ad Bar. Bal. Pau. de caſt. Io. de vmo.
late in. l.i. de teſta. ff bald. in.l.cum pater. hereditatem. ffde lega.ii. Cy. bald. Sali.
in. l. deo nobis. C. de epiſcop. & cleri. bar. in. l. ſtatius florus. S. cornelio. f. de iure fiſ.
ubi eſt tex. qd filius poteſt premori & precedere patrem. Quero quinto per
ſuperiora & per dictum Pau. ſi filius ergo heres: de quo meminit glo.in. l. neceſſa

riis. ff. de acqui. here. de magna illa diflicultate in quam ueteres gloſatores incide

runt. Nũquid filius ſtatim. mortuo patre teneatur effectualiter creditoribus & ſta
tim ſit fundata intentio creditorũ cõtra eũ:niſi probet ſe abſtinuiſſe hereditate. Pri
mo ſunt quidã tenẽtes affirmatiuã ꝑ.d.S.ſui.cũ ſimilibus infinitis.quorũ opinio

reprobat᷑ per gl.ĩn. d.l.neceſſariis. & diſtinguit per gl.in. d. l.neceſſariis. Et diſtigui

tur per gl.in. c.i. extra de ſolu. an fecerit ĩuentariũ: necne. Quãuis ille tex. in. d. c.i.
uideatur facere pro affirmatiua indiſtincte: dum dicit. Sicut filius debita patris ſol
uere teneturiita prelatus debita predeceſſoris pro eccleſie neceſſitate cõtracta. bar.
aũt ſampta theorica exy. D& Petro: quibus precipue armatur cõconeas opiniões

une
ſi
a
cedt

en
Noc

Vrt

te
Hi.

l

e
Gtu
(e⸗
Ghu
Aus
uͤſt⸗
oͤht
is
bern
lean
llee
lell
tto
Glor

tokr
Mth

nuset
uN
fiter
lüt⸗
dun
Kerna

on
len⸗
t

dibos
„
ure
ca
tnis.
linl
doeie
dur
Juunt
de lgi

tmus de

ueiſte
ndubit
ingele
i Ettt
cdeben

unat

0ninio

lam lct
uiceent

mimoco

Aulunal
Konbog

opirion⸗

mottenn

,ubilte

ciultr.
Nelit
iuinit
aclhe
Lelums

mmeno
deyno.
leiuel
vimohe
ilwalt
1ncdet

bualſ
alunh

“

“

De Suitate. Fo.XxXI.

notabiliter hoc mõ. ꝙ opinio eoꝶ qui dicũt filiũ eſſe heredẽ noĩe & effectu uera eſt
p.d. 5. ſui. et ideo creditoribus tenet᷑: niſi uellet abſtinere. uñ neceſſe eſt filij uolũta
tem declarari: ſicut alias in. . ſi ita legatu. uer.illi ſi uolet. ff. de leg. i. melior tex. in. d.
S.ſui.ibi ſi uolet ex teſtõ & ab inteſtato.l.xii.tabu. defert ei hereditatem: ſed datum
eſt ei bãficiũ abſtinẽdi iure pᷣtorio.Sed quo ad aliud ſcilicet ut fandata ſit intentio
creditoꝶ: & poſſit cõdẽnari ſi nihil ꝓductũ ſit ꝑ quod de eius uoluntate appareat:
in hoc nõ procedit eoꝶ opinio ꝑ tex.in. Ji. C. ſi minor here. abſti.ibi ſiuos paterne
hereditati nõ Imiſcuiſtis ob eã rẽ teſtificatio nõ ẽ neceſſaria. Pro iſta parte adduco
ꝓbabilius & ſabtilius fundamentũ: quẽadmodũ is qui pure obligatus eſt obliga
tio tũ ſperat᷑ nouari in euentũ alicuius cõditionis nõ p̃t interim cõueniri.l. pecuni
am. ffſi cer. peta. l in perſonã. 5. fi.ff. de pac.l. iulianus. S. fi. fl. de condi. inde. ubi etlã
interim ſolutũ repeti pt.l.nõ enim.l. ſi debitor. ff. de iure do.l. quod fuus.ff. de cõdi.
ob cau. Ita h filius licet ſit obligatus/ tñ ſperat᷑ tolli obligatio ſi abſtinuerit cũ ha
beat tpᷣs ad deliberãdũ interĩ cõueniri nõ poterit.facit in ſimili ꝙ nõ pᷣt adiri hrditas
exteſtõ quod ſperat᷑ rumpi.l. uẽtre,.ffde acqui. hei: ubi doc. adde h ꝗᷓ pulchre dicit
Fraci.are.in. l.ei qui ſe.ff.de acqui. her̃ et eo mõ ꝓcedit opinio glo.ꝗᷓ dicit ꝙ; ẽ heres
noĩe.ſed nõ quãtũ ad cõmodũ et incõmodũ.fallit im Bar. in illis cõmodiĩs qᷓ non
proueniunt ex ipſa hereditate:ſed iure ſpeciali: ut ꝙ confirmentur tabule pupilla⸗
res / tutele dationes:et de tranſmiſſione ut not.in. d. l. ſ filius qui p‚ati.

. 2*

¶ Sexto ꝗro de tranſiniſſione hrditatis pt̃ne impuberi delate. et pono caſum. Titi
uss hũs duos impuberes/ inſtituit eos et dixit ꝙ ſi ambo impuberes decederent me
uius ſubſtituatur: alter eoꝶ mortuus eſt hr̃ditate pr̃na nõ adita an ueniet ſubſtitu⸗
tus ſtatim? Certe non: ſed ĩmediate ueniet alius impubes ſupſtes fri iure trãſmiſſio
nis ſibi facte ex potẽtia ſuitatis:quia tũc dr ſupeſſe ꝑſona ꝗᷓ ex pᷣumpta mẽteteſta
toris hẽt excludere ſubſtitutũ. tex.eſt ſm doc .l qui duos ĩpuberes.in pri.ffde reb.
du. et ita intelligũt illũ tex. Ang et ymo. ambo in pᷣdictis locis. et in. L. pãthonius. ff.
dDe acqui. her et Pau. de. ca. in. d.l. qui duos. licet teneat cõtrariũ in.l. ſi ifanti C. deiu.
deli.et dicat nõ curare de ĩtellectu ang.·qui ſit de capite ſuo. Bar. aũt neſcio qũo ĩtel
lexit illũ tex. cõtra directũ ſenſum lĩe et glo.diuinãdo ꝙ ibi ſubſtitutus petierat re
ſtiitutionẽ in ĩtegrũ de hr̃ditate nõ adita: quod ius trãſmittitur qd ego non poffum
cõſentire:qa tex.nõ meminit de reſtõne:uec pᷣt ita ĩduci. Dicit enim ſic priore mor
tuo frater heres erit huic uero poſteriori ſubſtitutus: in ea tñ ẽt añ defuncti filii ha
bebit hrditatẽ. Credo ad euitãdũ diuerſitatẽ illã doct. ꝙ poſſit tradi nouus intelle
Cuus et melior ꝙ ibi hrditas pr̃is erat adita per filios: nã tex. dicit cuius hiditas defer
tur. Nã ſicut dicebã in principio huius materie quotiẽſcũqʒ lex loꝗtur denõ adita
hrditate ſuis deferẽda/loꝗtur ꝑ uerbũ bonoꝶ et ꝑ uerbũ accqſita. nõ ãt ꝑ uerbnm
hrtditas et delata:ita loquitur Bar.ĩn. :. S. ſciẽdũ. fl. de ſuis et legi.hidi. p illũ tex. Et
ꝗuis iſte ĩintellectus poſſet ſuſtineri:nolo tñ recedere a cõi:et dico q; A lex non lo
quitur de hereditate patris tranſmittenda: ſed fratris et in alio caſu.
Septimo querit Bar.et relinquit cogitãdũ in. d.l.uẽtrein pe. col. Nũquid hodie
emãcipati trãſinittãt/cũ hodie ſuccedãt ad ſimilitudinẽ ſuoꝶ ſublata dria ſuitatis
et emãcipationis. l meminimus. C. de leg hidi. . nulla uero.in aut.de her᷑ ab inteſt.
ue.dico ꝙ ꝑ nouũ ius doctores nõ extẽdũt hanc regula procedere in emancipatis
per doctrinã glo.no.in.l.ſi. emãcipati. C.de col. ꝗᷓ dicit q; illud ius nouũ habet locũ
q uo ad ſuccedẽdũ ut ab ĩteſtato emãcipati ſuccedãt:nõ quo ad alia:ut quo ad con
ſerendum et impugnandũ teſt. 5.i. F. emancipati. , noſtra. inſtitu. de exhere. libe.et
quantum ad ac uilitionẽli,.Cde inofſi dona. Iñ poſet deſene contrarium.

De ſuitate.

C¶ Octauo quero.nũquid ꝓcedat noſtra regulamõ ſolũ iure ſuitatis: uerũ & iure
ſanguinis ut ad quoſ. uq; hereditas conſanguineoꝶ deſerat᷑:etiã non adita:? Dico
preuiter ꝙ ſic: per tex. in. l. uni. C. de his qui ante aper.tab.te. Nã quilibet deſcẽdens
etiã non ſuus hereditatẽ aſcendẽtis non aditã ad quoſcũq; deſcendẽtes traãſmittit
intellige tamẽ ad quoſcũqʒ deſcendẽtes: non alios trãſuerſales uel extraneos: ideo
ſcribẽtes dicunt iſtas duas trãſmiſſionis ſpẽs habere ſe tanꝗᷓ excedẽtia & exceſſa.

nãilla procedit tm̃ in hereditate patris hũtis filiũ in ptãte:iſta aũt in hereditate cu
iuſcũq; aſcendẽtis ẽt linee materne. Quod aũt iure ſuitatis fiat trãſmiſſio ad quoſ

cunq;ʒ fuit opinio Azo. & Iaco.balduini antiquoꝶ gloſatoꝛ originaliter: quia ita
tenu erũt in queſtiõe de facto bononie eoꝶ tꝑe cõtingente ſicut refert Ang-in. d. 1.
ſi infanti.Et quidã magnus aduocatus Nicolaus fſurioſus eã tenuit. Contranũ ue
ro defendebat dũs Hugolinus aduocatus aduerſe pꝑtis. odofredus diſcipulus la
cobi balduini tenebat ꝙ ad deſcendẽtes trãſmittatur ex equitate pᷣtoria P· d. l. uni
cam. C. de his qui añ aper. tab. teſt. cõis opinio Azo.ꝙ trãſmittat᷑ ad oẽs cõtra glo
ſas quæ cõiter oẽs uidentur eẽ cõtrarie ut glo. in. l. uentre.l. ſ infanti: &. l.i fratris.
allega. & opinionẽ glo. ſecuti ſunt pleriq; antiquoꝶ:ut Sali.in.d.l.apud hoſtes:&
Fulg.iu.d.l.ſi infanti.dicit in ciuitate Mediolanẽſi fuiſſe iudicatũ in ciuitate ſua ꝑ

oẽs:& breuiter opinio Azo. & Bar.eſt melior & magis cõis contra quam durũ eſt

calcitrare: ut dicit Ludo. & ideo tenẽdo iſtã opinionẽ reſpondebo ad potiſſimas
& principales rõnes Sali. Fulg. & alioꝶ qui tenuerũt cõtrariũ. CPrimo adducũt
tex. in. l. i. 5. ſi quis ex liberis. ffad tertul. ubi uidet᷑ ꝙ hereditas filii nõ adita nõ trãſ
mittitur: & ĩta ponderat glo. illũ tex. in prin. ſui. Poſtea tũ glo. ponit unã ſolutionẽ
et alium intellectũ quã uidet᷑ mihi approbare cum ſit ultima opinio quã refert:&
iſte eſt uerus intellectus & magis amicus litere quẽ tenet Bar. Ang. & cões ꝙ ille
tex. neceſſe habeat ĩtelligi ꝙ filius ille qui erat emãcipatus & nõ ſuus patri nõ trãſ
mittat: quia non hũñt iura ſuitatis & fundamentũ tranſmiſſiõis. Patet ꝙ ſit melior
lec. quia tex. dicit fi nõ ſuus patri agnaſcitur matri nõ nocet: nec trãſmittit ad auiã
maternã hĩditatẽ auitã: & expone patri.. quo parenti. Alii dicunt ꝙ loquitur de he
reditate paterna quã nõ trãſmittit: quia non eſt ſuus & in ptãte patris: ſed in ptate
aui. quia ex filio emancipato natus ante emancipationẽ tamẽ cõceptus erat. Iaſon
poſuit quendã nouũ intellecrũ ꝙ ille tex. loquatur de iure digeſtoꝶ/quo iure non
trãſmittebat᷑: ſed nõ bene dicit ſalua pace & petita uenia tãti uiri. dũ enim dicit in.
d. l. ſi infanti: in. i. col. q; tex. in. d. l. i. F. ſi quis ex liberis. allegatus ꝑ Alex. & alios ad
hoc ut hereditas deſcendẽtis nõ tranſmittat᷑ ad aſcendẽtes: dicit ꝙ loquitur de iu
re digeſtoꝶ: & ꝙ, anteꝗᷓ eſſet facta lex. C. nõ tranſmittebat᷑ hrditas deſcẽdẽtis: dico
ꝙ iſtud eſt falſum per tex.in.l.lucius.ff. de iure fiſci im intellectũ Bar. & Angin.l.
qui in aliena. S. interdũ. ff. de acqui. here. ibi patrẽ ſuũ: & ſic aſcendẽtes ſine aditiõe
faciunt heredẽ: & ꝑ multas leges allegatas ꝑ eos. Vnde cõcludo meliorẽ eſſe intel
lectum Bar. & Ange. ꝙ ibi fuit filius cõceptus uiuẽte auo: & ſic nõ erat fuus nimi
trum ſi nõ trãſmittit: ſic inhereo lec. Bar. & Ang. & Pau.caſt.qui rectiſſime omniũ

atq;ʒ ſinceriſſime intellexerũt iura. CSecũdo rãdeo ad tex/ quẽ allegant in. d. l ſi in
fanti in uer. oẽs hereditates: quia intelligat oẽs excepta paterna: quia ille tex. loqui
tur de paterna ponẽs regulã in contrariũ de oĩbus aliis. Reliqua fundamẽta ſunt
leuia quibus omiſſis cõcludo ꝙ iure ſanguinis ad deſcendẽtes fit trãſmiſſio non
ad extraneos neq; trãſuerſales. CQuero inſuꝑ & nono.nũquid illud quod p̃dixi
de cõditione ex.l.oĩmõ pro ſupplemẽto trãſmittenda habeat locũ etiã in trebellia
nica & falcidia? Dico breuiter ꝙ; ſic.utrũq; p robat᷑ in. lI. quãꝗᷓ. ffad legẽ falci.quæ

dl
ui
l

ine

kh

ki
ang,
l

lup

Aſd

line

eiat

nöti
nini
Ans
le
nonil
elor
NAui

utte

ingin

tlAn

Mehon

dcn

los
urcei
d
gin

112

lr

ulun
ſonn

blzui

clu

l

in titulo de alode.
taſſis rõne ꝙ uinle ſit magis ꝗᷓ femineũ regno p̃eſſe:quodq; prophanior iſte ſexus
minuſq; adeo cõſultũ genus: ſacratiſſimi prĩcipatus gubernaculo nimiſꝗᷓ ineptũ

AAtn
ſel
1snn
Cnnn.

De lege Salica. Fo. XXII.

loquitur nõ modo de falcidia:ſed de trebellianica fm gl. Bar. Ang. & cõiter ſcribẽ.

ldẽ de querela inofficioſi nõ p̃parata per.d.l.ſcimus. Idẽ ſm Baſ.in querela de in
officio.dona. ut no.in.l.i.in penul.col. C. de inoffi.dona. plura de hac re non dico:
quæ ab aliis ſatis ſuperq; ſunt diſceptata. M
” De lege Salica & regni ſucceſſione.
Onſtat Salicam legem Pharamondũ prius accitis pceribus
NA& nec citra maturũ conſilium tuliſſe: ut ab optimis Esbus ſan⸗
NRctiſſima regni auſpicia captaret. Quã uel a ſale:rectaq; ratiõe:
luela ſalica terra: uela ſaliis ſacerdotibus: id eſt a generoſis ſa
G * pientibuſqʒ uiris conditam: uel undecũq; libet ſalicam ueteres
Kα & nos eoꝶ legibus aſcripti noĩamus. Ea lege ĩprimis cauebat᷑
ne femineus ordo Francoꝶ regnũ hereditariũ nãciſceret᷑: ea for

uideret. Adde ꝙ; imperiũ ceteris natiõibus ob ſanctitatẽ initioꝶ: populi benignita

tem / ſoli felicitatẽ: maxie inuiſum uirilis gñis tutela magis indigeret. Sed quia lex
eſt recta rõ cui ſalica ſanctio cũ alibi/tũ in hac ꝑte reluctari & naturali ciuiliq; ac
diuino iuri aduerſa eſſe pleriſq; uideri ſolet:eã rẽ ſine p̃curſore ullo uel primipilo 4
bellũ aperiat et ꝓ re nata:et pro uindemiaꝶ feris adamuſſim ediſſerendã ſumpſi.

CArgumẽta uaria contra Salicã legẽ adduci ſolent: cuiuſmodi ſunt hec.

CPrimũ. Nãiſta ſexuũ diſcretio inducit accuſationẽ nature contra. l. maximũ ui
cium. C. de libe. pbte.l. lege. xii. tab. C. de legit. here. 5. ceteg. inſti. de legi. agna. ſuc. et a
iure naturali ꝓceſſerunt primũ ſucceſſiones.S.i.in aut.de here.& falci.l.in ſuis. ff.
de libe. & poſthu.l. oimodo. &. l. quoniã in prioribus. C. de inoffi. teſta.l.i.de ſucc.
edic.l. cũ ratio.ff. de bo. dãna. Bal. in. l. qui cõtra. C. de inceſt. nup. Bar.i. Linterdũ. ff.

de cõdi.inde. qui ſcribit ſucceſſiones eſſe a iure gentiũ: & ſic uidetur damnabilis.

C Secundo. lex.xii.tabulaꝶ eſt illa per quã ordo ſucceſſorius ĩſtitutus eſt:ut dicit
tex.in. d. l. lege. xii. tabu. quæ maxime abhorret iſtud diſcrimẽ ſexus. ea autẽ eſt po
tiſſima pars iuris ciuilis cui herendũ eſt in hereditatibus deferendis: & ſic uidetur
cõtraria iuri ciuili & uniuerſis legibus quæ generales ſunt & ab oĩbus obſeruate.
¶ rertio.ratio naturalis dat legẽ cõſuetudini ꝗᷓ alioqui dr̃ corruptela.l. ſcire opor

tet. §. f.. ff. de excuſa. tuto.I.i. cũ uulga. C. ꝗᷓ ſit lon.cõſue.ubi dixerunt Petrus & Cy.

qd rõ naturalis nunꝗᷓ uincit᷑ a conſuetudine: eſuſq; auctoritas uilis eſt cũ rõnẽ na
turalem habet cõtrariã gl. in. c. fru ſtra.viii.diſtin. ergo cõſuetudo hmõi eſt iniqua.

CQ uarto ſtatutũ oẽ dãnatur per qd inter liberos inequalitas inducit᷑ quoꝶ ap

pellatiõe femine cõtinentur.l. qui filiabus.ff. de lega.i.l. iuſte. ff. de uer. ſign.1. lucius
Elfilie. ff. ad trebel. & ibi bar. I.tres fratres. ff. de pac. & in. l. fi. ff ad tertul.
CQuinto impatores ſuis legibus multa bũficia femĩs cõtulerũt ꝓpter obſequia

qmaritis pᷣſtant & ptus ꝑicula:& hmõi cãs ꝗᷓ nos in miſerationẽ trahũt feminaꝶ.

uulgata.l.aſſiduis. C. ꝗ potio.in pig. ha.tm̃ abeſt ut aliquid eis iniquum atq; infe

ſtum ſtatui debeat. C Sexto. Nã ſi ſtatuto caueatur q filia dotata nõ ſuccedat:ſi

tamẽ maſculi fratres deſecerit ſuccedat.ergo maſculis deficiẽtibus & ſublatis ad

filias deuoluet hereditas: nec debẽt ꝑpetuo repelli ita uoluit bar.in.l.fi. ff. ad tertu.

¶ Septimo Nã priuatio iſta regni diminuit earũ dotes contra publicum ius. l. pa
ctum. l.licet. C. de pac.l.i.ff. ſolu. matri. l. hec cõditio.ff. de cõdi. & demon. & aufert

liberam teſtamẽti factionẽ contra.l.ſtipulatio.ff.de uerbo. obliga. cum ſimilibus.

COctauo ſcribit And reas de yſernia in titulo qui feudũ dare pñt. Shoc autẽ. ſpe

De lege Salica

clale eẽ in regno ſicilie ut exiſtẽtibus maſculis femĩa excludat᷑. & extra illud regnũ
talis conſuetudo reprobatur tanquã inducens (inquit ſenſum legi naturali diſſo
num cõtra.l.ii. C. de condi ĩſer. l. conuenticulã. C. de epiſ. & cle. lõge ĩtolerabilior eſt
lex Salica per quam omnino repellundurt.
CNono.ſilia etiã dotata nõ eſt a ſuceſſiõe pr̃is repellẽda:nec tenetur ſtare doti.li.
C.de legi here.l pactũ. C. de pac. per ſcrib.ſi non debet fieri per pactũ: ergo nec per
ſtatutum: ut.d. Bal. in repetitione.l.i. C. de ſum. trini. & fide cathho. MD
CDecimo facit: quia per hanc legem tollitur: legitima/tolluntur alimenta/ nutrit
peccatum: & inuitatur quis ad malũ: & ad diſcordiã cõtra omnem iuris diſpoſitio
nem. l.ſi quis ingenuam. S. in ciuilibus.ff. de capti. & poſtlimi. reuer.

C¶ Vndecimo:quia uolũtas teſtatoris eſt lexiut in.l.i. C. ſa. ſan. eccle. cũ ſi. Sed teſta

tor nõ p̃t tollere legitimã:ergo nec confuetudo nec ſtatutũ. c. raynutius. deteſta. .
in quartã. ff. ad le. falci. aut. ſed cũ teſtator. C. eo. nec principis reſcriptũ.I.ſi teſtamẽ

tũ. C.de teſta. Ea enim ꝗᷓ in alterius p̃iudiciũ tendunt a ſtatutis & reſcriptis intelli
gunt᷑ exempta.l.ii. S. ſi quis a principe.ff. ne qd in lo. publi. & alia id genus motiua.
CDuodecimo facit:quia ꝑ cõſtitutiones imperiales inſertas in corpe iuris tollit
ois differẽtia ſexus in ſucceſſione deſcendentiũ / agnatoꝶ aſcendentiũ. . fi. de ſuc
ceſ. ab inteſta. inſti. S. nos uero. inſtitu. de legit. agna. ſucce.S.ſed cũ antea.inſtitu.

ad tertul.cũ ſi. Et noĩatim ſublatũ eſt ius illud quo non erat neceſſe filias nomina

tim exheredare ſicut maſeulos. ꝑ tex. in. 5. ſed nr̃a inſtitu. de exhere. libe.

C ertiodecimo.ſtatutũ eſt in dubio interpretandũ ut non corrigat ius cõe.c. ců
dilectus:de conſuetu. l.ii. C. de noua. & ut ius tertii non ledat.l.fi. O.in cõputatione.

C. de iure delibe. & ibi ſcrib. niſi ſaltẽ ſit expreſſa mentio & clauſula de iure cõmu
ni. Sed legitima debetur de iure cõi: & debet relinqui titulo inſtitutiõis integra ſine
onere: & de oĩbus bonis defuncti. l. papinianus. §. qm ãt quarta. ff. de inoffi, teſta.
l. omnimodo. & auten. nouiſſima. C. de inofficio. teſta.
CQ uaneodecimo:quia ceſſante cauſa ꝓhibitionis ceſſat peohibitio.l. ubi lex.ff.
deuſuca.l. gũaliter. C. de epiſ. & cle. Sed & ſi in femina ſubſit ratio illa ſtatuti quo

interdicitur eis principatu & feudo: ut. c.i. S. hoc aũt. qui feudũ dare poſſunt: quia

bellare non poſſunt: & earũ ſexus illi negocio non cõuenit. Ceſſat tñ in filiis ex eis
procreatis & ſic ad filios ſaltem perueniret: ut qui ex yſabella edoardi coniuge Phi
lippi pulchri filia procreati forent francorum regnum accipere debeant.
CQ uintodecimo.ſi quis acquiſierit emphiteoſim pro ſe & filiis intelligunt etiã
filie comprehenſe. ita ſcribit Sali. in. l.ij. C. de iure emphi. queſtio. i. & Bar. in. l. ut
iuſiurandi..ſi liberti.ff. de oper.liberto.

CSextodecimo.textus aureus in.l.poſtliminiũ.S.fi.ff. de capti.& poſtli. reuer.ibi

hojes cuiuſcunq; ſexus qui quãuis pugnare non poſſint:uſui tñ & cõſilio adeſſe
poſſunt. Et alibi legit᷑ ꝙ fuluia detexit cõiurationẽ Catiline.l. in queſtionibus. ff.
ad.l. iul. maieſta. ubi corrupte legitur iulia: & amazones bello potentes erant.
CDecimoſeptimo.fFilia non põt grauari in legitima neq; per fideicõmiſſum neq;

alias ſicut nec in bonis ꝓpriis.& ſuorum heredum appellarione continentur.l. co

heredi. 5. cũ filie. ff. de uulga. & pupil. ſub. Cy. in. l. ex tribus. C. de inoffi.teſta. Pau.

de caſtro in conſi.xliiii. incipien. ſubſtitutio predicta.
CDecioctauo.eſt ĩtolerabile h ſtatutũ & odioſum cũ ſit cã altercatiõis & belloꝶ
iter liberos & mouet fraternas acies. cõtra.l.fi. C. cõ. utriuſ.iud.l. cũ oportet. S. ſinãt
res. Cde bo.ꝗᷓ libe. l..illud. C. de coll. l.. iter filios. C. fa. her.I. f. ff. de reꝶ di. ubi de Re
mo & Romulo: per quas diſſenſiones ledit᷑ reſpublica.lꝑſi. ꝗs ingenuãff. de cap.

De lege Salica. Fo. XXIII.
&E poſthre. Decimonono facit qd ſcribit Bal.in. l.i.. fi. C. ꝗᷓ ſit lon. cõſue. q
“ ſtatuta ꝗbus femĩe excludũt᷑ ſunt humana & cõtra naturã quã lex imitari debet.
S.maiorẽ.ĩſtit. de adop.idẽ in.l.iii. C. ſi pendẽ. appel. mors ĩterue.dicit q illud ſta
4 tutũ ẽ irrationabile.q dictũ ponit Petr. de ancha.in. c. canonũ ſtatuta. col. penul.
de cõſti. Petr. & Cy.in.l.nõ ſine. C. de bo.qᷓ libe. Bar.ipſe in. l. cunctos populos. in
yi q. C. de ſum. tri. & fi. catho. Bal.in.l. ſi defunctus. C. de ſuis & legit. Alex. in conſi.
i xvi.in primo uolumine. Andreas ſicul. in conſi. xxxviii.in. i. uolu. CVigeſimo
⸗ facit q elegãter ſcrib.Io.fa. ſecũda ĩ iure ciuili galliaꝶ glorialia.i.aut᷑.ĩgreſii.C. de
ſa ſanc.ec. in pe. col. quod in regno frãcie non habet locũ ius feudoꝶ. quia femine
ſuccedũt in feudo ſicut maſculi: & ſic ceſſat diſpoſitio qᷓ femĩas excludit in regno
bl frãcie per quã uidetur tolli lex ſalica. Cui addite quod ex conſuetudĩie anglicana fe
ni mia ſuccedit in feudo ut gloſator pragmatice ſanxionis in prohemio in uer. cõſan
l gui. qui tamen dicit quod in regno anglie non ſuccedũt. & huiuſmodi pleraq; ar
gumenta:quibus leg.ſalice ſanctio poteſt impugnari de iure ciuili. Sed hec pro an
le guſtia temporis ſufficiant. CSecundo principaliter iuri canonico repugnat ut
li⸗ ſcribitur in. c. dilecti. de arbi. ꝙ de cuiuſdam nemoris uſuario fuit cõpromiſſum in
Kn. reginam francoꝶ. Et quãuis ſecũdũ regulas iuris ciuilis femine a publicis officiis
nin ſint remote:quia tũ(inquit tex.) iuxta cõſuetudinẽ approbatã que pro lege obſer
uatur in partibus gallicanis femine precellentes in ſubditos iuriſdictionẽ habere
H noſcuntur.id cõfirmatur in uulgato canone monomachiã.ij.q.y. ubi ſummus põ
D tifex ſcribit ad brunichildẽ reginã francoꝶ. & in. c. ſi quis. xxiii. q.iiii. & in. c. cum de
nn uotiſſima.xii. ꝗ.ii. cãm incẽdiarioꝶ cõmittit Cõſtantie regine gallie. Item ſcriptũ ẽ
HYM de comitiſſa flandrenſi que cõfert prebendas.in. c. dilecto. de teſti. & habẽt iura pa
i. tronatus. & multa ſimilia priuilegia que cõcedunt᷑ feminis de iure canonico ſicut
maſculis: que paſſim occurrũt legentibus quibus nolui marginẽ ꝓducere que oĩa
les uidentur damnare legẽ ſalicãa. CTertio repugnat iuri diuino. Scriptũ eſt enĩ
i Numeri xxyjii· Acceſſerunt fllie ſalphaad ſteteruntq; corã Moſe & eleazaro ſacer
di dote & cũctis principibus ad oſtium tabernacul federis atq; dixerũt. Pater noſter
Ms mortuus eſt in deſerto: nec fuit in ſeditione que cõcitata eſt cõtra dũm ſub chore:
i ſed in peccato ſuo mortuus eſt. h non habuit mares filios: cur tollitur nomẽ eius

de familia ſua:quia nõ habet filium. Date nobis poſſeſſionẽ inter cognatos patris

la noltri. retulitq; Moſes cãm ad iudicium dñi qui dixit ad eum iuſtam rem poſtulat
Pl filie ſalphaad. Da eis poſſeſſionem inter cognatos patris ſui:& ei in partem ſucce
dant. Ad filios aũt iſrael loqueris hec. hõ cum mortuus fuerit abſq; filio ad filiam
uß eius trauſibit hereditas. Si filiam non habuerit hẽbit ſucceſſores fratres ſuos: ꝙ ſi
S& fratres non fuerint: dabitis hereditatẽ fratribus patris eius. ſinautẽ nec patruos
A habuerit: dabitur hereditas his qui proximi ſunt. Eritq; h filiis iſrael ſanctum lege
perpetua:ſicut & precepit dñs moyſi ut illic ſcribitur. Quod femine regnorũ gu
bernacula ſuſceperint & bella geſſerint & iudicauerint ſicut uiri & lege diuina &
le ueteri teſtõ. cõſtat. ſicuti ſeribitur.ii. Reg.c.x. regina Saba ex finibns auſtri uẽit au
. dita fama ſalomonis tẽtare eum in enigmatibus & audiuit ſapientiã eius: & dedit
hcet ei centum &. xx.talenta auri & aromata multa nimis & gẽmas precioſas. Itẽ ſcribi
li tur Iudith. xiiii. iudith abſcidit caput holofernis in opprobriũ eius: & ſu ſpẽdit ſu
ſi pra muros ciuitatis. Et ſemiramis nino marito ad mortẽ adacto pro filio uirilem
H ſeſum mentita regno prefuit diuq; regnauit. Nõne & orithrea & Pantaſilea & alie
4 amazones regnabant: & cũ hercule ẽt ipſo acriter dimicabant:? Et uxor mitridatis

ello aſſueta uirum armara ſequebatur. & uirago illa cartaginẽſis. & ioãna puella

—

De lege Salica

que diuinitus armata eſt aduerſus hoſtem frãcoꝶ. Apud getulos mos ent uraggri
a feminis colerentur: domus edificarentur & huiuſmõiuirilia exercerentur. a uiris
aũt muliebria: ſicuti aliis proceri reges placebant: aliis pingues & obeſi. Eſt enĩ gre
cum ꝓuerbiũ quo uarũ cuiuſq; regionis mores ꝓbãrur. & utuulgo dici ſolet una

queq; prouincia ſuo abũdat ſenſu nomos & chora.i.lex & regio. quiſq; enĩ popu
lus habet ſuos ritus / ſuas leges / ſua iura mũicipalia. hinc & plerũq; uſu magis et
ſtatutis regimur ꝗᷓ iure romano: preſertim cũ rex frãcorũ xpᷣaniſſimus Ro. impera

torẽ ſuperiorẽ nõ habeat. ut no.in. c. per uenerabilẽ.qui fil. ſint legi.cum ſi. Mulie

res aũt in ueteri teſtõ populum iudicaſſe quicũqʒ librũ iudicũ legerit non ignorat:

ubi deibora poſuit tentoriũ ſuum in monte effraym ſub arbore palme: & ibi iudi
cabat filios iſfrael. & ad hanc rem pluribus exẽplis opus non eſt. Nunc in cõtrariã
