ſcriptoꝛ fuit factus rectoꝛ medicoꝛũ ſcholaris quidam
cui ipſe pꝛomiſerat ſcriberevult ꝙ ſcribat:ipſe dicit ꝙ nõ
eſt conueniens dignitati ſue.ſ.rectoꝛatus ꝙ ipſe ſcribat
certe ipẽe bene dicit per hanclegem. 1
Abi calũnioſe epiſcopus accuſat᷑
R 7 4 ua punitur accuſatoꝛ in.xxx.pondꝰ
auri hoc pꝛimo. Scðo cõfirmat pꝛiuuilegia ec⸗
EaAs Acleſiaſtica. Tertio dicit ꝙ ſi clericꝰ vult habe⸗
ri pꝛo clerico / debet ſecũ poꝛtare litteras clericatus.h.d.
¶ Sp.ad pꝛimũ dictũ ſimplicuer. pꝛimo videt᷑ ꝙ calũ⸗
nia non debeat ꝓbari.ſi pᷣſumatur:vt.l.athletas ·S· calũ⸗
niatoꝛ. ff. de his qui nõ.infa. Scðo:qa videtur ꝙ calũnia
toꝛ non debeat puniri ſimilitudine ſupplicij. So. Ad pꝛi⸗
mum / rñde vt glo. Ad ſcðᷣm dic. ꝙ hic eſt ſpeciale ꝙ im⸗
onit᷑ hec pena ad minus q;tumcũq; ſit paruũ delictũ.et
hec placet / nec poteſt ꝓcedere ſo. glo.vt diſtinguatur in⸗
ter ciuiles ⁊ criminales:qꝛ aut loqueris de ciuili ⁊ crimi⸗
nali q;tum ad cauſam in qua ↄuenit᷑ epiſcopus ⁊ hoc eſt
exped itũ:qꝛ tertus dicit de cruninali:aut q̃ris de ciuili ⁊
crimin ali q́;tum ad cauſam calũnie in qua cõuenitur ca⸗
lũniatoꝛ:⁊ non eſt dubiũ ꝙ eſt criminalis et pena ſit flſco
applicanda. ⁊ ideo nõ puto gl.bene dicere:opoꝛtet ergo
dici vel ꝙ hec pena habeat locum in pꝛeſcripta calũnia/
? in vera habcat locuʒ cõmunis / vel dicere ꝙ ſit ſpeciale
Qlericatꝰ in epiſcopo:vt.S.dixi.qð eſt verius. Quero an clerica
an poſſit tus poſſit pꝛobari per teſtes:et videt᷑ ꝙ non vt hic.qꝛ vi⸗
ꝓbari per detur eſſe ſpecialis caſus in quo ſunt neceſſarie littere et
teſtes. videtur ꝓbari per.l..jde manda. pbꝛn. ·⸗
¶ Sed nũquid ꝓbabitur per tonſuram: dicũt quidam
ꝙ aut reperit᷑ cum clerica in capite ⁊ tunc cuʒz ſit in quaſi

D Eßs poteſt habere ſecũ vxo
B m qut. rem ſoꝛoꝛem ⁊ matrem: quia

riantur inteſt ati bona agnatis deferantur pꝛi⸗

niſterium perſone licet per ſubſtitutum ſeruire

adminiſtrationem.ne de aliena mala adminiſtratione te
Tutoꝛ an neantur quod eſſet.vt.l.ſi plures.ff.de admi.tu quaſi ma

Opp.ꝙ curialis non clericetur.vt aut᷑.ſed neq;.sẽ.eo.

ſed ſi contravoluntatẽ curie reuocaretur a clericatu glo.

poſſeſſione clericatus non incũbit ei onus ꝓbandi Ao
dicunt quidã verum ſi habet clericaʒ ex longo the: ed ſi
ex modico pᷣſumuur fraus.ar.eius ꝙ de ſtatu dicirur: vt

Liij.S. ſi ſeruus.ff. de acquir. poſſe. Sed certe.limoueoꝛ.

de ſerui expoꝛ loquitur indiſtincte. ꝙ ſm ſtatutũ pᷣſens
dʒ qs iudicari ⁊ ideo dicere ꝙ ſi bʒ cłicam ⁊ dicit hoꝛas
ex ↄſuetudĩe:vt alij:⁊ nõ facit enoꝛmia ꝙ cũ ſit in q̃ſi poſ
ſione clericatꝰ:ꝙ aduerſariꝰ hẽat ꝓbare eũ nõ eſſe cłicũ/
nõ dico ꝙ talia faciãt eũ clericũ:ſʒ ↄſtituũt eũ in qſi poſ⸗
ſeſſiõe clericatus. Si aũt non eſt in q̃ſi poſſeſſione cleri⸗
catus /eo modo quo dixi:tũc ipſe habet neceſſe ꝓbare ſe
clericuʒ.habes ergo qñ pꝛobare debeat.Sed quomodo
ꝓbare dz / certe hec lex videt᷑ reqͥrere ꝙ ꝑ litteras ppeent
et non per teſtes ⁊ hoc puto verum ¶ Sed qualiter ꝓba⸗ Pꝛebẽda
bitur pbenda.Certe doctoꝛes dicũt ꝙ aut pᷣbẽda eſt col qliter pꝛo
lata a ſũmo pontifice ⁊ dʒ ꝓbari ꝑ litteras ꝑ.l.j.de mã. batur.
pꝛin. aut eſt collata ab alio vt ab epo ⁊ tunc aut pbenda

eſt parua ⁊ ꝓbari poterit per teſtes.aut magna ⁊ tunc cũ

ſit quedã collatio dignitatis debebit pꝛobari ꝑ litteras.
Itẽ quero gñaliter an littere ſigillate ꝓbent: Et dic
aut habent ſigillũ publicũ /aut pꝛiuatũ.ſi habẽt publicũ /
bene ꝓbant:vt hic.et pꝛo hoc pꝛobat᷑ ꝙ quelibet ciuitas
poſſit monetã facere cum habeat ſigillũ qð poſſit impꝛi⸗
mere in moneta/x eſt ſigillũ publicũ epiſcopi et ciuitatis
et vniuerſitatis. Si autem habent littere ſigillum pꝛiua⸗
tum alicuius.tũc aut habent publicũ teſtimoniũ:aut nõ.
ſi habẽt vt fit quotidie de ↄſilijs doc.qui dãt ea ſigillata
⁊ pꝛecipiũt notario ꝙ inde faciat inſtrumentũ ⁊ tunc ꝓ⸗
bant:vt.l.j.circa mediũſ/.de cõi ſer.ma.aut nõ habẽt te⸗
ſtimoniũ publicũ ⁊ pꝛobãt ad inſtar ſcripture pꝛiuate.ſ.
ſcribẽtem ⁊ ſigillantẽ: vt.l. ſi ꝓcuratoꝛẽ.ff. de ꝓcura.⁊.l.
inſtrumentaj.de pꝛobatio.
Add itio Dic ꝙ licet regulariter ſcriptura non ſi
de ſubſtãtia cõtractus:vt.l.pactum.ij.
de pac.⁊ in.l.cõtrahitur.de pigno.ff. ⁊ alijs vulga.iuribꝰ
tñ in caſu iſtius.l.clericus non alłs admittit᷑ vt talis:pu⸗
ta vt clericus:niſi ꝓbet ſuam clericationẽ per ſcripturẽ
vt in.c.poſt ceſſionẽ de pꝛoba.er et dum dicitur hic in fi.
er butriga.ꝙ tales lr̃e clericature habẽtes ſigillum pu
licum epᷣi faciunt fidem als non adde plene panoꝛ.in d.
c.poſt ceſſionem in.ij.col.ad fi.verſi.ſed hec opinio.⁊c.
⁊ in tertia.iiij.v.vj.col.et in.vij.col.verſi.litteris epᷣi ⁊ in
ix.col.verſi.ego indiſtincte tenerẽ/quod.S.dixi in cõclu⸗
ſione vbi cõcludit ꝙ ſi tractat᷑ de modico pꝛeiudicio cre⸗
datur lr̃is ſigillatis ſine aliqua ſubſcriptione:ałs ſecus
quod vide plene per eũ ibi.⁊ in.c.j.⁊ fl.ex.de cleri.pereg.
et an littere ſigillate faciãt fidẽ vel non.vide cdde &.
inſtru.et in.c.ĩter dilectos.illo ti.⁊ in.c.iij.de ꝓba.et alijs
locis ſupꝛa allega.⁊ ita intelligas bar.in.ij.no.et diſtin⸗
guas ſᷣm canoniſtas in locis pꝛeallega. Nnũ tamen non
obliuiſcaris.T.impetrauit vnũ reſcriptũ in auo pnceps
mandat aliqᷣd fieri deinde quidam venit ⁊ pᷣſentat iſtud
reſcriptũ iudici iux.l.u.de his qui ve.eta.unpe.ſet alle.
ſibi ꝙ ipſe nõ eſt ille cuius nomen eſt in reſcripto. Reſpõ
de ꝙ pꝛeſumptio eſt ꝙ ille qui pᷣſentat reſcriptũ eſt ille de
quo reſea iyts loqᷣtur ar.huius.lł.in fl.ſᷣm do.c.de piſto⸗
rio.hic in fi.queſtiõe.vbi alle.iura que ꝑ teipſum videas
et non obliuiſcaris ꝓ illo qui ꝓducit inſtrumentũ tonſu
re ad ſe remouendũ a manibus iudicis ſecularis ſi alle⸗
getur ſibiper iudicẽ ſecularem ꝙ ipſe non eſt ille de quo
Ira tonſure loqͥtur:dic per pᷣdic.ꝙ iudici incũbit onus ꝓ⸗
bandi contrariũ cum iſte poꝛtans las ſit de iure fun
tus qð fa.ad materiã.c.ſi iudex laicꝰ de ſentẽ.excõ.li.vj.
Bo ni am Conuenit homines ex meri⸗
O. tis honoꝛari ⁊ acclamationi
bus decoꝛari. hoc dien durriga. lex es “
: cialis eſt hec lex cõtra re
◻ R D quod gulam cõmunem: qꝛ regulari
VEEter relicta ĩcertis ꝑſonis nõ valẽt. fallit h.h.d.
N. Vel dic ꝙ incerta que aut lege aut ſubſequẽti
facto ad certitudinẽ reducũtur vel ĩcerta nõ viciãt᷑.h.d.
¶ Op.· ꝙꝓ non ſit hic ſpaãle ĩmo generale:vt.l.quedã.ff.de
re.du.So.vt glo.Ael dic melius vt dixi in ſummario.ſ.
ꝙ hic non habet᷑ pꝛo ĩcerto qꝛ lex ad certitudinem redu⸗
cit:vt..e.ſi quis ad declinandã.vnde hic ex legl diſpoſi
tione fit certum /nec eſt verũ qð dicit glo.ꝙ ſi legatur in⸗
certo de certis ꝙ valeat.vñ ſi dico lego vni ex cognatis
meis nõ valet legatũ.Sed dico lego vni ex cognatis me

☛ .

Ded

is qui pᷣmo aſcendet capitoliũ valet qꝛ ſub ſequẽti facto

certificatur.i¶ Itẽ op.de l.cum ex pluribus.ff.de ma.te.

So. dicit dy. in.c. in obſcuris.ꝙ ibi eſt mixta incertitudo
ſcʒ pſone legatarij ⁊ rei legate.i. libertatis: ⁊ ideo nõ va⸗

let. Sed vltramõtani ſchon ralier rõnem.ſ.ꝙ vbi incer

certitudinẽ reduci nec ꝑ.l.nec

titudo nullo modo põt
per factũ ſubſequẽs: tũc nõ valet legatũ ⁊ ita loquit᷑ d. l.
cum ex pluribꝰ.ſed vbi põt reduci ad certitudinẽ:tunc te
tet:vt hic ⁊.d.l.quidam. .
Ad d iti 0O Adde ꝙ glo. huius legis non ſunt alibi
⁶

„

H. pᷣm bar. hic et vide plene bal.hic in ma⸗
teria executoꝛũ teſtamẽtoꝝ de qͥ in.c.nos q̃dã ex.de teſt.
et in. c.ij · S· fl. et ibi domi. et hi. fran. de teſta. lio. vj. per.l.
veritas. ff. de peti. heredi. fa · S. diſponit. teſtatur.in aut.
de nup. col.iiij.et vide hic bar.in queſtione iſta ꝓmitto

ratũ firmũq; habiturũ.⁊c.tũc ſtipulatio ↄmittit᷑ ſi veniã

contra de iure ſiue de facto ſecus ſi ꝓmitterem ſolũ ratũ
habiturũ tunc veniẽdo ↄtra de facto nõ cõmittitur ſtipu
latio.l. ꝓcuratoꝛis.ff.rem ra.habe.de quo ꝑ tex.et ibi pa⸗
noꝛ. in.c. raynutius de teſta.ex.tex.in.l nuda.de ↄtrahen.
Rena in.l.ſi pacto quod penam.et ibi bar.pau.⁊ ia.
de pac j..an et qñ quis cotraueniẽdo de facto vel de iure
incidit in penã ↄtractus ſeu intereſſe cõuentionale:vt in
terminis.lʒfi.de pꝛeto.ff.vide plene bar.et nouiſſime Ja.

in.l.ſtipulatio iſta habere licere.⁊ in.l.ij.S·fiet in.l iiij.S.·
catho.ff. de verb. obliga.et ibi ałs illam materiã explica
uilegendo illum titul de vbo.oblig. in academia ande⸗
gaueñ.⁊ pꝛo nunc vt exeam terminos huiꝰ legis omitto

ad pñs cũ nõ ſit ꝓpꝛia ſedes eius. V

rr , .Ii In iudicibus pluribꝰ
7 Bm clericis Aos habet reus ele⸗
ccio eſt actoꝛis hoc.d.vſq; ad·S·memoꝛati.
Iſta lex queru de tribus. de foꝛo clerici con⸗

ſtatinopolitani vſq; ad· S·memoꝛati.Scðo loqtur de ſa⸗

tiſdatione vſq; ad · S. fin.e.l. Lertio loquitur de ſpoꝛtu⸗

lis vſq; in finem. .
¶ Nota ergo ꝙ in pluribus iudicibus electio eſt actoꝛ
⁊ non rei.⁊ eſt ratio quia eſſet ĩ ptãte eiꝰ an deberet con⸗
tra.l.ij.ff.de eo ꝙ certo lo.nam reus poſſet ſemꝑ variare.
cum electio ſit legalis vſq; ad ſnĩam vel vſq; ad lit. ↄteſt.
¶ Wemoꝛati.i¶ Ex tex.Sẽtẽtiaꝝ Hota ꝙ ad petitionẽ
creditoꝝ nõ debet citari debitoꝛ niſi iudex hoc pᷣcipiatꝙ
citetur / qð bene ſeruat᷑ hic in cauſis criminalibꝰper ti.de
requiren.rei.ſed in ciuilibus non ſeruant ⁊ male faciunt
Ael defenſoꝛem differentia eſt inter defenſoꝛẽ ⁊ ꝓcono
mum:qꝛ yconomus eſt qui eſt oꝛdinatus ad cuſtodiam t
bernationem oĩm rerum eccleſiaſticaruz:ſed defenſoꝛ
tet conſtituitur ad cauſam vt colligitur ex.l.iubemus ĩ
pꝛĩcipio.S. de ſacroſan.eccle. Pꝛo ſe nõ pᷣbeat Hota ꝙ
cui ↄmittũtur aliena multo foꝛtius ſua.hodie coꝛrigitur
bec lex per aut᷑.nullus epiſcopus.Ex cuiꝰ fine nota ꝙ nũ
cius communis non debet iudici parere vbi cõſtat ꝙ iu⸗
dex contra ius facit ĩmo punitur ſi paret qð non eſſet ſi
non delinqueret. .— “
Add itio Adde ꝙ omnis iuſſus iudicis dicitur ſe
Dotentia iterlocutoꝛia.item inq;tũ dicitur
hic ꝙ clerici non debent iurare de iure tñ canonico pñt
vt in.c.j.⁊ ibi panoꝛ.in.vij.coł.verſi.ego puto poſſe dari
vnam regulam bꝛeuem ⁊ veriſſimam.vbi dicit ꝙ iuſta cã
exigente poteſt clericus omne iuramentum ſine licentia
ſui ſuperioꝛis pꝛeſtare niſi expꝛeſſe a iure pꝛohibeatur ⁊
ibi vide panoꝛ.in.vj.col.verſi.⁊ ſqueris quare in contra
ctibꝰ coꝛã laico iurare non poſſunt ⁊ non in iudicio ⁊ ibi
dicit inno.ꝙ clerici licite iurant de calũnia coꝛam iudice
laico.⁊ ideʒ ſi iurant aliquem contractuʒ ſeruare.de pur
ga.ca.ex.per to.⁊ in.c.querelaʒ.⁊ in.c.ex reſcripto.ex.de
lure iuran.lʒ alij fuerint in contraria opiniõe dicẽtes cle⸗
ricum non poſſe nec in iuramẽto de calũnia nec vr teſtis
ſine licẽtia ſui epiſcopi iurare coꝛã iudice ſeculari.c.teſti
monium. xj.q.j.⁊ in.c.nullus.xxij.qvlti.quicquid tamen
ſit in ſubtilitate iuris hodie opinio inno.in pꝛacticavbiq;
tenetur vt omnibus notum eſt.

— Itẽ nota ꝙ iſta aut᷑. pꝛo
„KES Eneraliter. bibet ⁊ punu. ꝓhibet vſ
q; ibi pena. deinde punit vſq; in fineʒ.¶ Ad e⸗
Auidentiam eſt ſciendum ꝙ actoꝛ quando vult

piſcopis et clericis

agere vadit coꝛam iudice ⁊ iudex dicit oſtende libellum

tfſi oſtendit dicit iudex ꝙ non recipiet libellum niſi inter

ponatur cautio de lite inchoãda.j.duos menſces.⁊ ita lo⸗
quit᷑ aut.libellum·j.de lit.cõteſt.oblato libello iudici cita
fur reus ⁊ ipſe cõparet ⁊ dicit ꝙ ſibi offeratur libellus.di
cit tamen ꝙ eũ nõ recipiet niſi actoꝛ pꝛomittat ꝙlitẽ pꝛo
ſequetur vſq; in fi.⁊ decimã litis reſtituet noĩe expẽſarũ
ſi non vincet.⁊ de hoc loquitur hec aut᷑⁊ bꝛeuiter hoc in⸗
tendit. MNon auditur actoꝛ reo volens offerre libellum ni
ſi caueat de lite pꝛoſequenda vſq; in finem ⁊ de decima
litis reſtituenda:ſi contingat eum iniuſte mouiſſe litem
pena contrafacientibus ĩminente.hoc dicit. Iſta aut. ve
nit ad.l.codicis addendo quia illa loquebatũr de ſatiſda
tione pꝛeſtanda a reo hic addit de ea que eſt pꝛeſtãda ab
actoꝛe.¶ Ex tex.¶ Suꝑ his i.iuret᷑ ꝙ pꝛoſequet᷑ vſq; in ft
nem ⁊ ꝙ ſi ſuccumbet ꝙ decimam litis reſtituet. Item iu
rat ꝙ fideiuſſoꝛem dare non poteſt:vt dicit glo. ¶ Mota
ꝙ actoꝛ inchoataʒ litẽ tenetur pꝛoſequi ⁊ de hoc pꝛeſtat
fideiuſſoꝛem vel iuramentum ¶ Item nota ꝙ in ſcriptis
hec aſſeuerat ⁊ ex ſcriptura obligatur.¶ Itez nota ꝙ eſt
periculũ officij ſi fideiuſſoꝛ non pꝛeſtetur vel minus ydo
neꝰ.¶ Itẽ nota ꝙ duo iurat actoꝛ vt hic.ſ Itẽ nota ꝙ pe
na imponitur officio et iudici ⁊ diuidetur per mediumvt
dimidiam iudex ſoluat dimidiam eius officiũ.⁊ eſt ar.ad
id qð dixi.S.e.i¶ Itẽ nota ꝙ executoꝛ debet parere immo
debet diſcutere an fideiuſſoꝛ ſit datus ⁊ ſic eſt contra.l.ſi
vt pꝛoponis·jde execu.rei iudi.ſed non cognoſcu de cau
ſa:vt ibi.ſed an ſit datus fideiuſſoꝛ ſicut hic. Item nots
qꝙ; quedam de cõſenſu partiuʒ remittuntur qð exponunt
quidami.quando compꝛomittitur ⁊ male:quia compꝛo⸗
miſſum ſequitur iudicium:vt.l.rem non nouaʒ.j. de iudi.
⁊ ideo expone vt glo.ſ Et nota ꝙ quedam reſpiciunt fa⸗
uoꝛem partium ⁊ iſta poſſunt remittere ex conſenſu: vt.l.
queritur ·S.ſivenditoꝛ.ff. de edili.cdic.⁊ hic ⁊ ..e.ſi quis ĩ
conſcribendo:quedam ſunt que reſpiciunt vigoꝛem iudi
cij.⁊ iſta non poſſunt remittere vt·j.de ſen.l.pꝛolatam: et
de lit. cont.aut᷑.offeratur.quedam reſpiciunt publicãvti
litatem vel cõem ⁊ hec non poſſunt conſenſu partium re⸗
mitti vt.lij ·S.ſed qꝛ veremur.j.de iura.calũ.⁊.l.iure gẽti
uʒ ·S.· ſi paſciſcar.ff.de pacti. ¶ His textualiter expedit
venio ad aoPolones ⁊ pꝛimo op.ꝙ non ſatis det indi⸗
ſtincte:vt.l.ſciendum. ff. qui ſatiſda.co. So. illa determi⸗
nat iſtam qð non placet:quia imo ibi loquitur in ſatiſda
tione quam pꝛeſtat reꝰ:vt ſic ſufficiat actoꝛi ſi habeat bo
na reus in que potcrit mitti:⁊ ideo ſi reus habet bona nõ
debet cauere:ſed hic loquitur in ſatiſdatione quã pꝛeſtat
actoꝛ indiſtincte:quia licet ipſe habeat bona immobilia
non pꝛopterea eſſet conſultum reo quia nõ poteſt petere
ſe mitti in poſſeſſionem eoꝛum cũ debitum non pꝛecedat
⁊ pꝛo menſura debiti debet fieri mentio.¶ Item op.ꝙ nõ
debeat ſatiſdare:vt in aut᷑.de ſctĩſ.epᷣi · S· ſi quis autẽ pꝛo
pecunia.So.ibiloqᷣtur in ſatiſdatione actoꝛis.¶ Itẽ op.
ꝙ non compellatur pꝛoſeqͥ: vt.j. vt nemo inuitꝰ ꝑ totum
So.olim non ↄpellebatur pꝛoſequi:hodie ſic.hoc modo
quia aut eſt pꝛoceſſum ſolum vſq; ad libelli dationem et
compellitur cauſatiue:qꝛ reus poterit pꝛoſequi ⁊ liquida
re:vt in aut᷑.qui ſemel.Si aũt ꝓceſſit ad ſatiſd ationes pᷣ⸗
ſtandas compellitur hac foꝛma:vt ſi non pꝛoſequatur vł
non vincat committetur ſtipulatio de q̃ hic loquit᷑.¶ Itẽ
op.ꝙ hec ſtipulatio nõ debeat interponi qꝛ nõ põt cõmit᷑
ti: vt.l.hec ſtipulatio · S.· diuꝰ.ff.vt.le.no.caue.⁊ ꝙ non poſ
ſit quia he ſtipulationes ita demum interponuntur: ſʒ in
tereſt ſtipulatoꝛis: vt.l.pꝛetoꝛic.ff.de pꝛet.ſtip.ſed hic nõ
intereſt rei ꝙ actoꝛ pꝛoſequatur ĩmo oppoſituʒ.ergo ⁊c᷑.
aut ergo actoꝛ pꝛoſequetur ⁊ non comittetur quia rei nõ
intereſt. So.ſi actoꝛ deſiſteret bene eẽt vtile reo.quia am
pliꝰvexari nõ poſſet:vt.l.poſtq;.de pac.Sed qñ nõ vult
deſiſtere ſed differre tunc intereſt rei ꝙ pꝛoſequaturvt nõ
vexetur luibus et expenſis:⁊ ideo vtilis eſt ſtipulatio.
Item oppo.ꝙ alia ſatiſdatiõe interponatur:vt·j de lit.
cõteſt.aut᷑.libellum.So.illa loquitur quando libellus of
fertur iudici: hic quando parti:vnde non eſt vna ſuper⸗
flua per aliam. ¶ Item opponitur ꝙ iſta ſcriptura acto⸗
rem non obliget. vt.l. certum · S ſi quis abſentem.ff. de cõ
feſſ. So. hec non dicit ꝙ in abſentia aduerſarij confiteat᷑
ſed dicit ꝙ libellus aduerſario pꝛeſenti nõ detur niſi hoc
pꝛomittat᷑. vltramontani dicunt ꝙ quedam ꝰ?feſſio fit vo
luntarie nõ per modum contradictoꝛie iuriſdictionis et

hec debet fleri parte pꝛeſente vt in contrario:ſed certe lzʒ

hoc poſſet eſſe verum/tñ nõ hic alia ratio:quia nõ eſt ſim

plex confeſſio:ſed obligatio qꝛ ſe obligat. Itẽ fit publice
perſone.ſ.tabellioni qui fungitur duplici iure.ſ.tabellio
nis ⁊ pꝛocuratoꝛis.vt.l.ſeruis.ff rem pupil.ſal.foꝛe.Vel
dic ꝙ non oꝛitur obligatio ex confeſſione vt in gl.¶ Itez
op.ꝙ omnes expenſe reſtituãtur ⁊ non ſolum decima li⸗

tis.vt.j.de iudi.l.pꝛoperandũ ·S.cũ aũt.⁊.S·ſinauxẽ. So.

conſidera tria iura pꝛimo vetcra ſᷣm que pꝛeſtabatur de⸗
cima litis ⁊ iure actionis.vt colligitur exS.hec aũt oĩia

vt inſti. de pena teme. liti. Sũt iura media ſᷣm queveniũt

omnes expenſe loco decime. vt.l.pꝛoperandũ.S· cũ aut ·
de iudi. Iteʒz ſunt iura nouiſſima ſᷣm que decima venit ⁊
officio iuũdicis non actionis iure.nã ex inſcriptione non
inſurgit obligatio quicquid dicãt vltramontani immoĩ
ſurgit officiũ ⁊ pꝛeſtatur decima ⁊ ſub.⁊ ſi plus eſt in ex⸗
penſis totuʒ venit ſed fideiuſſoꝛ tenet᷑ actiois iure:nec ꝑ
hoc videtur plus teneri qᷓ; reus quia non eſt plus aliquo
de quattuoꝛ modis.vt nõ. in.l.ſi poſt moꝛam.ff.de eo ꝙ

cer.loc.¶ Modo quero an iuramentum calumnie excuſet
Juramẽ⸗ ab expenſis.⁊ glo.tenet ꝙ ſic in aut.de iudig opʒ. Pꝛe

fũ calũnie terea nõ eſt veriſimile quem immemoꝛem ſalutis eterne.
an excuſet vt.l.fl..ad.l.iuł.re.Canoniſte contrar ium tenent:⁊ vltra
quẽ ab ex montani dicunt ꝙ ſola victoꝛia veniant expenſe ⁊ ꝓbãt

penſis.

per hanc.l.quia non inſpicit animum ſi iuſte petierit vel

non. ¶ Pꝛeteres dicunt ipſi ꝙ ſententis que ſequi⸗
tur tollit pꝛeſumptionem iuramenti pꝛecedentis: ſed

ipſi male dicunt: quia text.incoꝛpoꝛe de iudic.S· opoꝛ⸗
tet dicit ꝙ iudex debet inquirere de animo accuſatoꝛis ⁊
ſi videat ꝙ iuſte fuerit motꝰ non condẽnabit ipſum in ex
penſis. Pꝛeterea tex.pꝛobat expᷣſſe inſti.de pena teme.li

ti · S. hec autem.ibi pꝛo veteris calumnie ⁊c̃.nam dicit æ&

expenſe ſolum rat ione calumnie veniebant non ex ſo⸗

la victoꝛia veniant expenſe:et pꝛobant per hanc legem

quia non inſpicit animum ſi iuſte petierit vel non.

Igdem pꝛobat l.vl.j.de fruc.⁊ lit. expenſis ibi.pꝛo calũ⸗
nia quidam ⁊c̃. nec eſt verum ꝙ ſententia tollat pꝛeſum⸗

ptionẽ iuramenti calumnie pꝛecedentis. nam bene facit

pmir g miuſtelir mouerit re ipſa:ſʒ ꝙ malo aĩo ⁊ ca⸗
o mouerit hoc non facit pſumi. ⁊ ſi dicas nonne

⁊ pꝛeter calumniam ex temeritate veniunt ſumptusvt di
cit rubꝛica inſti.de pe.te.li.⁊.ff.de iudi.l.eum quẽ temere.

Reſpondeo ſic vnde eſt ſciẽdum ꝙ qdaʒ litigant calum:

nioſe ⁊ iſti puniuntur in expenſis. quid am litigant teme⸗
rarie vt quia iniuſta ratione moti credunt fouere bonam

cauſam ⁊ iſti etiam puniuntur in expenſis vt dicta.l.eum

quẽ.quidam litigat ſine aliquo de pᷣdictis duobus:vt qꝛ

iuſta ratione moti credunt fouere bonaʒ cauſam ⁊ iſtinꝰ
puniuntur in expenſis. ¶ Uideamus ergo an iuramẽtũ
calumnie excludat hec duo.ſ.doluʒ ⁊ temeritatẽ: ⁊ certe
non eſt dubium ꝙ dolum excludit:qꝛ nõ eſt veriſimile ꝙ
quis ex certa ſciẽtia deieraret.vt dicta.l.fl. . ad.l.iuł.r.
pe.ſz ꝙ etiam temeritatẽ excludat. pꝛobo ſic:nam non ſu

ficit credere niſi iuſta ratione credatur.vt.l.iuł·S.ij.ff. de

ac.emp.hinc eſt ꝙ minoꝛ non poteſt iurare de calumnia
cum non poſſit diſcernere iuſtam rationẽ habeat litigan⸗
di vel non/alłs ſi ſufficeret ſimpliciter iurare crederẽ bi
poſſe mioꝛẽ iurare quod eſt S.l.ij.S·quod obſeruari·.de
iura.calum. Ille ergo qui iurat ſe credere fouere bonazʒ

cauſam videtur iurare ſe credere iuſta ratione ⁊ ꝑ hoc ex
cluditur temeritas.cum ergo iuramẽtum excludat dolũ.

vt.l.plagij·.j.ad.l.iuł.de plagia.⁊ temeritateʒ. vt. l.iuł ·. S

ij.ff.de act emp.ergo expꝛeſſe venire non debẽt qveniunt

per alterum de pᷣdictis duobus: non poſſuʒ tamẽ negare

quin victoꝛia faciat pꝛeſumi aduerſarium calumniole li⸗

tigaſſe quando iuramẽtum non pꝛeceſſit.Dic ergo ꝙ aut

certum eſt Fmeloanimd litigauit ⁊ punitur in expenſis
aut certů e

iuramẽtũ calumnie pᷣceſſit ⁊ non pᷣſumitur calumnia nee

temeritas.vt.S. ↄꝛobaui.⁊ ideo non punitur in expenſis
aut non pꝛeceſſit iuramentum calumnie.⁊ tunc victoꝛiaʒ
facit pꝛeſumi eum calumnioſe litigaſſe:⁊ ideo punitur in
expẽſis:⁊ ita ꝓcedat opinio vltramontanoꝛum:⁊ hecve

ra quando expᷣſſe veniunt officio qdð eſt hodie ſʒʒ glo.niſi

fuerint pꝛomiſſe.ſi autẽ ſunt pꝛomiſſe tunc veniunt ex ſti⸗
pulatione actionis iure/⁊ ideo quantũcũq; iuramẽtum

calumnie interueniat punitur in expenſis reus ſuccubeẽs

fa

it cert eſt ꝙ bono animo litigauit ⁊ non punitur in ex
pẽſis.vt in aut᷑.de iudi:S. opoꝛtet.aut dubitatur ⁊ tũc aut

W .

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

2 hac ratione foꝛte poſſes defẽdere optnionẽvltramont⸗

noyx in ſideiuſſoꝛe qͥ tenet᷑ ipſe actionis iurc/vt ipe expẽ?

ſis tenetur qtũcũq; de calunis iuraueru. S ed certc ego

non extenderem obligationem fideiuſſoꝛiam in plus q;
ſit opligatio pꝛincipalis.¶ Sed nunquid hodie iſte ſatiſ
dationes pꝛeſtant᷑. Eerte ſtatuta coꝛrigunt aut iſtam : ſʒ
ſicubi de iure cõi debeat litigari ⁊ ſtatuta non ſint in con⸗
trarium an pᷣſtabuntur ſatiſdationes. Quidam ꝙ ſic: qꝛ

ꝙ non quaſi ſit abꝛogata per contrarium vſum. vt. l. de 4

S

bus. in fl. ff. de legi Altimo op.ꝙ quis non cõpellatur

hec lex nõ reperitur per aliquã aliaʒ coꝛrecta. Alij dicũt

pꝛoſequi cauſaʒ.vt.l.ſi quis libellosj·. de appella.⁊.l. eos

in fi. Sol. hic loquitur in cauſa pꝛincipali in qua intereſt

ipſius rei ꝙ pꝛocedatur ⁊ cauſa expediatur ne diuti ve⸗
xetur litibus ⁊ expenſis. Sed contraria loquũtur in cau.

ſa appellationis in qna non ĩtereſt victoꝛi ꝙ pꝛocedatur:
immo ꝙ non pꝛocedatur qꝛ per lapſum fatalium ſenten⸗

tia confirmatur/æ hec ad pꝛeſens ſufficiãt ĩ materia iſta.

Additio Hec aut᷑.generaliter eſt bona licet vſus

eam non obſcruet.⁊ dicit Bart.ꝙ vidit

iſtam ſatiſdationem

. nem poſtulari nec potuit eam obtinere:
vnge dicit glo. in · S. ed hodie.inſti.de ſatiſda.ꝙ iſte ſatt·
dationes hodie non pꝛeſtantur:⁊ verum dicit Bar. licet

butrig. hic magnam faciat verboꝛum ſilerciam crederẽ

Bar. cum eſſct vir dicatus pꝛactice qui multũ bene ſe fe⸗

cit in legendo piſis:vt refert Bald. in.xj.col.jin.l.j.q ac
cu.non poſ.⁊ dicas in hac.l.ꝙ iuramẽtum de calumnia p
ſtitum a parte non excuſat ab expenſis ⁊ hoc cum expen·
ſe pꝛeſtentur non ſolum pꝛopter calũniamverumetiã pio
pter temeritatem.l.eum quẽ temere.ff.de iud.⁊ inſt.de p-

na teme.litig.glo.in pꝛoh.inſti.canoniſte in.c.finem liti⸗

bus de do. ⁊ ↄtu.ex.dicemus in.l.pꝛoperandũ.de iud.de

quo vide per Cy.hic.

—6

& aut᷑. ponit foꝛmã p̃ʒʒ quã debet ſoluere. Et tris

tio punit. Pꝛohibet ergo exigi a clericis nomine ſpoꝛtu

= S½ Iſta aut. venit adil. codi⸗
Ed H 0 d le. cis hoc modo qꝛ in.l.codi
S cis dixit de ſpoꝛtulis pꝛeſtãdis a clericis.hec

cit hec aut᷑. quia pꝛimo pꝛohibet. Scðᷣo diſponit. Cer

larum / vltra id quod hic dicitur hoc pꝛimo. Secundo di

ſponit quis actiones eccleſie cõpetentes debeat pꝛopo⸗
nere hoc ſcõᷣo.Tertio punit exigentes nomine ſpoꝛtula⸗
rum vltra foꝛmam huius aut᷑.hoc dicit. ¶ Qucro qᷣd eſt
ſiliqua.dic vt glo.Querit glo. que eſt ratio ꝙ quando iu
dex trahitur ad longinquã ꝓuinciam ꝙ ſoluit ſoliduʒ.⁊

Siliqua
quid ſit.

dic vt gloſ. Vel melius dic ꝙ ratio eſt:qꝛ plus graustur
nunciꝰ eũdo ad aliã ꝓuĩciã. Itẽ q̃rit gl. ſi cã eſt eßalis ?-
dic vt glo.ſed ego dico ꝙ poſſit pꝛocuratoꝛem conſtitue⸗-

re cum ſit adminiſtratoꝛ ad ſuum cõmodum ſicut ⁊ pater

in bonis aduẽticijs pꝛocuratoꝛem conſtuuit.vt.l.j.in fl.

.de bo. mater.

¶ Oo. de. S. ſed hoc. in aut vt liti iuren. Sol. vt gloſ. .
Item opp.ꝙ triplum ſoluatur.vt inſtit.de act.S:tripli.

So . ibi loquitur quando plus petitur in iudicio de debi
to pꝛincipali: hic quando exiguntur ſpoꝛtule plꝰ debito.

e Quidebent eſſe ſoli et
REcernimus. mintes non oebent ire
ad plateam ad loca publica occupanda: hoc

ANdicit. Hota deſeruiendum nomini.

¶ Item nota ꝙ argumẽtuʒ ab ethimologia vocabuli eſk
validum.¶ Sed ad hoc op.de.l.tugurij.de ver.ſig. Sol.
illa non eſt contra immo concoꝛdat. ſed.l.taberne in eo.
ti. bene eſt ↄtra. Sed dic ꝙ inherendum eſt ethimologie
⁊ eſt validum argumentum.ut hic ⁊.lʒ.ij·S appellatur.⁊..
pupillus. S. territoꝛium.ff.de verb.ſig.⁊ hec vᷣa niſi reu
gnet ethimologice cõis modꝰ loquẽdi:qꝛ tunc ab ea rece—,-
dimꝰ.vt inſti.qui da.tu.pñt.in fi.vel niſi diffinitio voca⸗

buli repugnet ethimologie:qꝛ tũc ab ethimologiarecedi

mus.vt.l·j.de teſta.ff.⁊ inſti.de tute.circa pꝛin.⁊ dicta.l.
W taberne. Jacobus.

rius. B. d.⁊ ceſſant contrari.
¶ Dop. de.l. officiales. S. eo. So.aut eſt officialis ⁊ debi

toꝛ ⁊ nõ clericatur. vt dicta.l. officialis.j·reſpon. aut erat
officialis æ non debitoꝛ:⁊ tunc ingreditur palã/clam nõo
vt dicta. l.officiales.ſcðᷣo caſu aut non erat officialis: ga·

i rrei& Sieſt curialis debitoꝛ ſi flni
4 B iſq in 18. tũ eſt officium poteſt quantũ
Acumq́; voluerit clericari niſi fuerit pꝛimipila

De Epiſcopis et clericis

ſinitum erat officium: ſed remãſit debitoꝛ:⁊ tũc poteſt rez

gulariter clericari.vt hic in pꝛima parte.fallit ĩ pꝛimipi
lario vt in ſecũda parte huius.l.⁊ hec eſt veritas quicqd
dicant alij. Ultimo hec.l.eſt ar.ꝙ mutatio ſtatus iducat
mutationem foꝛi quia cum non vult imperatoꝛ pꝛimipi⸗

larium clericari.vt reſpondeat ſub iudice ſub quo pꝛimo
erat aſtrictus.et ſic videtur ꝙ non obligatio nec contra-

ctus inducat pꝛeuentionem:ſed conteſtatio /ſentẽtia / vel
conuentio.vt.l.cum quedã.ff.de iuriſd.om.iu.

ne hoc pꝛimo. Eius diſtributio pertinet ad cõ
HA AAEmiſſariumateſtat e
non facto diſtribuit epiſcopus hoc tertio vſq; in finem.

de fideicommiſſo vſq; ibi ⁊ ſiquidem. Secunda de admi

niſtratoꝛis perſonavſq; ibi cuʒ aũt.ibi de officio admini
ſtratoꝛis ⁊ diſtributionis vſq; ibi ꝙ ſi teſtatoꝛ. reddit ad

mediam partem.ſ.ad perſonam adminiſtratoꝛis et cir⸗
ca eam mouet dubium ⁊ decidit vſq; in finem·

¶ Ex tex. Poſthumus ar. ꝙ omnis admiſtratoꝛ tene

libꝛum rationum conficere:⁊ ſupꝛa fecit epiſcopus inuẽ⸗

tariuʒ: hic conficit rationes et eſt argumen.pꝛo eo qu.od

dixi in.l.final..arbi.tu.¶ Nota ꝙ valet relictum incertũ
quo pium. ¶ Secundo ꝙ adminiſtratio pertinet ad ele⸗
ctum per defunctum. ¶ Tertio ꝙ ſi non diſponit de ad⸗
miniſtratoꝛe epiſcopus eſt adminiſtratoꝛ legalis.
Item nota ꝙ locus oꝛiginis ĩſpicitur.¶ Itẽ nota ꝙ in
dubio / locus vbi eſt moꝛtuus attẽditur quia vbi te inue⸗
nero ibi te.⁊c̃. Itẽ nota ꝙ facit inuentariũ epiſcopus:⁊
Curatoꝛ ſolet dubitari an curatoꝛ datus ad vnum negocium tan⸗
datus ad tum debeat facere inuentarium:et dicũt quidam ꝙ non.
vnũ nego ꝗꝛ lex tutoꝛes·j. de adminiſtratiõe tutoꝝ. que dicit ꝙ flat
ciũ / vł plu inuẽtariũ loqᷣtur in adminiſtratoꝛe gñali. Sed certe hec
ra:an tene lex ꝓbat orium:nam hic adminiſtratoꝛ ⁊ diſtributoꝛ nõ
at facere generalis / ſed vnus legati tm̃ debet facere inuẽtarium.
inuetariũ. ¶ Quid ſi eſt datꝰ curatoꝛ minoꝛi ad auctoꝛitatẽ pᷣſtan⸗
dam venditioni flende per minoꝛẽ:an debet facere inuẽ
tariũ:certe ſi ipſe eſt debet pꝛeciũ rei recipere:qꝛ ad hoc
etiã eſt oꝛdinatus dʒ facere inuentariũ ałs non.cum ni⸗
chi ad euʒ pueniat.puto ergo per hanc.l.ꝙ quicũq; ad⸗
miniſtratoꝛ ſiue generalis ſiue ſpecialis debet facere in⸗
uentariũ:ſi aliquid ex adminiſtratione ad eum peruenu
ałs non. Sed quid in curatoꝛe dato ad litem:certe de cõ
ſuetudine non cõficit inuẽtarium: ſed de iure ſi aliqd ad
eum perueniret deberet facere.¶ Item nota ꝙ cõficiunt
rationes quas edere tenentur. JßV
¶ Op · ꝙ non ſolum habeat licentiã petere:ſed etiam cõ⸗
pellatur:vt in aut᷑.de eccłiaſti.titu.S. ſin autẽ qui. So.vt
glo.Sed qua actione petet fideicõmiſſarius legatũ dici
lo. ꝙ condic. ex hac. l. certe ĩmo obligatio inſurgit ex te⸗
ſtamẽto:⁊ ſi diceres ꝙ non valet teſtamẽtum nec legatũ:
qꝛ incertũ ſed lex roboꝛat legatum fauoꝛe pie cauſe et ſic
ex ipſa lege agat᷑:vt.l.ſi quis argentũ·.j.de dona.hoc eſſʒ
abſurdum qꝛ hec lex dicit valere relictũ.aut ergo queris
que actio naſcat᷑: Et dico ꝙ actio exteſtamẽto /aut q̃ris

cui exercitiũ cõcedatur: ⁊ dico ꝙ electo ꝑ teſtatoꝛem:vł

epiſcopo datur exercitiũ per hanc legẽ Jaco. Ste op.
ſimplex cõmiſſarius actionẽ non habeat:vt ff. ad tre⸗
ek.l.luciꝰ.S. meuia.⁊ de le.ij.l.lucio. So.hic ſpeciale/i⁊ ĩ
l. alio herede.de annu.le. Itẽ eſt ſpeciale qñ teſtatoꝛ con⸗
cedit licẽtiam cõmiſſario agendi: vt quotidie faciunt et
durat mãdatum:qꝛ eſt poſt moꝛtẽ collatum vnde incipit
poſt moꝛtè ⁊ non finitur moꝛte:vt.lł.ſi veroS·fl.ff.man. et
l.fi. ff. de ſolu. Sed qͥd ſi in vna ciuitate eſt natus ⁊ in alia
habet domicilium quis pᷣferetur:dicit gl.ꝙ ↄcurrũt:ſed
iſte tex. videtur oꝛiginem reſpicere.⁊ ideo dicerem ꝙ aut
cõcoꝛdant inuicem in diſtributione fienda/⁊ tunc còcur⸗
rant:vt ĩ glo.nõ ob.lege ꝓuinciales.ff.de vᷣbo.ſig.qꝛ ibi
ſubauditur tm:aut ipſi diſcoꝛdant in diſtributione flen⸗
da. ⁊ tũc ego puto oꝛiginem pᷣualere per hãc.l.⁊ ar.l.aſſũ
Executo⸗ ptio.S.filius.ff.ad muni l.vlt.S.pꝛeſcriptio. Sed quid
ribꝰ duo⸗ ſi erãt duo cõmiſſarij an poteſt vnus ſolus facere:Certe
bus datis ſi aſſimilo eos ꝓcuratoꝛibus nõ poteſt vnꝰ ſine alio:niſi
an vnꝰ ſo⸗ eſſet ei a teſtatoꝛe ĩſolidũ cõmiſſa adminiſtratio:vt.l.plu⸗
lus poſſit ribus ff.de pꝛocu. Si ↄparo eos tutoꝛibꝰ:quilibet poteſt
agere?: ſolus facere/ quid ergo:dñs mar.ꝙ aarar eos tutoꝛi
us: qꝛ ſunt tutoꝛes aĩe:et ideo inſolidũ põt quilibet fa⸗

cit ꝙ eſt ſpeciale.vbi alij ſunt abſentes 2.
expedire verũ ego vidi ſic intelligi ulu .
ta eſt diſtributio.ſ.qꝛ debet per eoꝝ arbitros diſtribui q⸗
.l. cun uriſd. om. u. bruaus ſibi melius videbitur. vt. l. it ſi vnꝰ. S. .?.l. ſi qff. de
Olli Legatum relictum in redemptionez
1 captiuoꝛum valet licet incerte perſo

miſſarium a teſtatoꝛe electuʒ hoc ſecundo. quo

Fo. NXII 3

cere. Sed certe licet edparemus eos tutoꝛibꝰ tñ tutoꝛes

in his q pertinet ad tutelã finiẽda non poſſunt niſi ſimul
gerere:vt.l.fl..de aut.pᷣſtan.cũ ergo hic tractetur de di⸗

ſtributione:per quẽ finietur hoꝝ officiũ debẽt ſimul face

re ⁊ eſt caſus ex. de teſt.c religioſus ·S.ſane.lib.vj.vbi di
vnus ſolus põt

capłm qñ incer

arbitris.ſed qñ diſtributio eſt certa:vt qꝛ dixit fratribus
minoꝛibus tm relinquo ⁊ talitantũ ⁊ nolo pᷣdicta exequi
per talem: tunc debẽt ipſi cũ non ſit fieda niſi ſola execu⸗
tio poterit ſolus qͥlibet eoꝝ exequi. Itẽ quero an iſti de

cto; oc terti fi llatoꝛes habeãat actionẽ: Et dic ꝙ non qꝛ ſolum habẽt in
Dinide in quattuoꝛ partes:quia pꝛima pars diſponit

uiceʒ deducere.ſimile in.l.ſi quis poſt hec.j.de bo.ꝓſcpᷣ.
datur ergo actio epᷣo:⁊ iſte nõ dicit᷑ delatoꝛ qꝛ non ad pu
blicam vtilitatẽ defert /nec fiſcalem /nec defert fiſco:ſed
pietate mouetur/et ideo nõ eſt delatoꝛ:vt.l.ex quibuſdã.
ff. de iure fiſci.¶ Item q̃ro cuʒ epiſcopus habeat actionẽ
coꝛaʒ quo de hoc legato cognoſcet.nunqd coꝛã eo: certe
videt᷑ ꝙ non.qꝛ ſic eſſet actoꝛ ⁊ iudex in eadẽ cauſa. Pꝛe
terea hec lex licet det ei petitionem non tamen dat ei
cognitionẽ:ſed ipſi totum ſibi vſurpant ⁊ petitionẽ ⁊ co
gnitionem:qð nõ videtur bene ↄuenire huic legi.et ideo
debent agere coꝛam pᷣſide vel pꝛefecto. Butriga.
Add itio Iſta ẽ bona.l.Executio teſtamẽtoꝝ de
. Oiure cõi ſpectat ad epiſcopũ:niſi fuerit ꝑ
ſpecialẽ executoꝛem a teſtatoꝛe puiſum: vt hic ᷣm bar.⁊
vide ad materiam huius legis bar. et Jaſo. in aut. hoc
amplius·j. de fideicõmi. et puniat᷑ heres qui volũtatem
teſtatoꝛis nõ adipleuit de quo in.c.ſi veſter.xj q.j.⁊ in.c.

ſi heredes ex de teſta.in.c. licet eẽ de vo.⁊ in dicto.c.ſi he

redes:⁊ ibi panoꝛ.in.ij.⁊ iij.nota.⁊ in.c.nos quidẽ eo.ti.
vbi eſt dictũ executionem teſtamentoꝛũ ſpectare ad epi⸗
ſcopum herede negligente intantũ ꝙ in hac materia exe⸗
cutoꝛia teſtamentoꝝ locus eſt cõuentioni inter ſeculares
iudices ⁊ eccleſiaſticos quod eſt notandũ ſm Panoꝛ.in
dicto c.ſi heredes in vl.no.fa.que no.per eundem panoꝛ.
in.c.cũ ſit generale.ex de fo.compe.
== J q uem VEßs non debz eligiper pe Eliges ⁊=
Sð p. cuniam als punitur pena electꝰ ꝑ ſi⸗
m, ſimonie eligens ⁊ electus.h.d. monis pa
eA Sb bonum ſit epiſcopatũ petere.vt.viij. rit᷑ puniũt
.j. qui epiſcopatum. So.vt glo.¶ Scdo op ꝙ faciens ⁊
conſentiens nõ pariter puniatur.vt.l.ſi multi publicani.
cum ſi.ff.de publica.So.agens ⁊ conſentiens qñq; pari⸗
ter delinquũt:⁊ tunc pariter puniũtur vt hic:ſed regula⸗
riter pariter non delinquunt: ⁊ ideo regulariter par iter
non puniuntur vt in contrarijs ſ m dñũm Mar.
Ad ditio Dum dicitur hic ꝙ epᷣs meritis⁊ nõ pꝛe
*0 D· cibus ⁊ pꝛecio ſed meritis ad epᷣatuʒ de
bet eligi. Adde ꝙ epiſcopus debet eſſe ſpeculum alioꝛum

in moꝛibus vt in.c.magne.ex de vo.in.c.cum in cunctis.
eðÿ de elec. Itẽ debet eligendus in epiſcopũ habere.xxx.

annum.nam in anno.xxx.chꝛiſtus fuit baptiſatus ⁊ ince⸗
pit pꝛedicare:⁊ ideo ad ipſius ſaluatoꝛis iſtar iſtud tem
pus fuit pꝛefixũ epiſcopo.vt in.ca.pꝛeſbiter.lxxviij. diſt.
licet glo.referẽdo Jo.chꝛyſo. tenuerit chꝛiſtũ nondum

compleuiſſe.xxx.annum. Itẽ ꝙ ſit de legitimo matrimo⸗

nio natus: non enim ſufficeret ꝙ fuerit legitimus: ſed re
quiritur ꝙ ſit natus de matrimonio legitimo ſ̃ʒ Panoꝛ.
in.c.cum in cũctis.de elec.licet contrarium tencat glo.i
c.innotuit.in verbo coniugata ad fineʒ.extra de elect.et

ibi Panoꝛ. in.v.col.ver.⁊ q;; pꝛedic.multũvꝛgeant vbi

finaliter quicquid dixerimus ſupꝛa pꝛoxime tenet ꝙ fuiꝰ
natus ex concubina legit imatur per ſubſcquẽs matrimo
nium abſq; alia diſpenſatione poſſe eligi in epᷣm ⁊ ĩ hane
opinio.ſcdᷣam ꝓximo dicto contrariã inclinat fauoꝛe fi
liationis ⁊ matrimonij vt dicit ibi per.c.tanta.extra qui
fl. ſunt legit. Itẽ in pꝛomouendo in epᷣm requiritur ſcien
tia aut noticia noui ⁊ veteris teſtamẽti. de quo vide tex.
xxiij.diſt.c.qui epiſcopus.⁊ in.c.j.⁊.ij.lxij.diſt. Item ſᷣm
hoſti. debent habere ſcientiam iuris canoni.cuin pſᷣm illꝗ
debeant iudicare pꝛeſertim in cauſis matrunonialibus
vt in. c.j.de conſang.⁊ affi.extra.vtinam noſtro tempoꝛe
pꝛothonotarij epiſcopatus ambientes iſta pꝛemeditaret
⁊ ſcientiam condignam haberent cũ omni petenti teneã
tur reddere rationẽ.vt in dicto.c.qui epᷣs curamq; oiĩm

Butrigarius ſuper pꝛimo libꝛo Codicis

ſibi ſubditoꝛum bonum eſſet ſi affectarent epatum nonvt
