dotis·j.e.nam aut queris quando eſt ſoluta an
conferatur ⁊ loquitur.l.pactum.aut queris cui fiat colla⸗
tio ⁊ quãꝗ dotem conferat/⁊ loquitur.l.filie.j.e.aut queris
quem modum conferat᷑ ⁊ loquit᷑.l.dotis·j.e.⁊ hec.l.bꝛe
uiter hoc dicit dotem pꝛomiſſam ⁊ non ſolutam confert
filia ꝑ modum liberationis.h.d.

Pactũ fa WE Hꝛic dicit an cõferat᷑ dos ꝓmiſ
ctũ de nõ 8 Actum. ſa ⁊ ſoluta:⁊ pactũ future ſolu⸗
ſucceden⸗ tionis non valet. h. d. =
do⁊ iura⸗ Hee¶Op. ꝙ pactũ valeat: vt. l. j. S. ſi vyl parens.ff.

mento fir⸗ ſi aparẽ. qs fuerit ma. So. vt glo. ⁊ media ſo.ẽ va. ꝗ¶ Wõ
metw; an q̃ro an pactũ iſtudvaleat ſi fuerit iuramẽto firmatum:di
valeat.

cſit qͥdã ꝙ ſic ꝑ aut᷑.ſacramenta.tu dic cõtra:qꝛ ibi ſpãle.

Fo. X.

Modo qro qᷣͥd ſi cũ vxoꝛe fiat pactũ:ꝛ dic vt glo. Sed
quid ſi filio do aliqd pacto facto ꝙ illud ſibi in legitimã Honatio
pↄputet ⁊ teſtm̃ nõ veniat an valet:certe ſic.⁊ ſi dicas ꝙ facta filio

eſt de futura ſucceſſiõe.Rñdeo ꝙ excludit᷑ filiꝰ/nõ tã rõe ⁊ ĩtueniẽ⸗

pacti qᷓ; ꝑceptionis/ qꝛ hʒ legitimã. Sed nunqͥd poterit te pacto:

agere ad ſupplemẽtũ ſi illud nõ ſufficit.Rñ.nõ.qꝛ acce⸗ vt ſibi ĩ le
pit ꝓ legitima ⁊ dubiũ eſt an minuãtur in futurum bona gitimã cõ
patriss putet an

Additio. Ete iſtũ tex. infert odof ꝙ quiqa ſcho⸗ valeat.

olaris cremonẽſis decepit patrẽ ſuũ cõ⸗
mẽdabili fallatia/cũ haberet nouercã inſidiãtem q̃ ꝓhi
bebat patrẽ ſubmiſtrare pecuniã neceſſariã fllio ſtudẽti.
venit ad patrẽ/⁊ dixit:ſum cõtentꝰ renũciare ſucceſſioni
paterne: cum hoc ꝙ des de pᷣſenti tantã pecuniã q̃ ſuffi⸗
ciat ꝓ expenſis ſtudij.nouerca vt ꝓpꝛijs filijs totã ſuc⸗
ceſſionẽ arrogaret ꝑſuaſit pr̃i vt faceret:perfecto ſtudio
moꝛtuo pf̃e/ filius partẽ hr̃ditatis obtinuit:qꝛ renũcia⸗
tio nil valuit/niſi iuramentũ interueniſſet:dʒ tñ cõputari
in partẽ ſuã illud qð expẽdit in ſtudio ꝓpter renũciatio⸗
nem facta:q̃ expenſa ałas nõ cõputaret᷑ fllio:qꝛ pᷣſume⸗
ret᷑ facta a patre affectione pr̃na/⁊ aĩo donãdi.l.que pa⸗
tre.ff.fa.her.⁊ idẽ tenet bal.hic.in.x.⁊.xj.q.ſaly.⁊ paul.
de ca.hic ꝗ reputat not.dignũ do.alex.in aut᷑.qð locum.
ad fl·.eo.Solus cy.hic tenet ꝙ ĩpenſa ſtudij etiã in hoc
caſu non ↄputet᷑ illi in partem ſuã per tex.in.l.j.S. cõfert
ff. e.melius facit.l.ij.S.de illis.cum glo.no.ff.eo.Sed te⸗
neas ſᷣm iaſo.pꝛimã opinionẽ vt hic.⁊ in aut᷑.qð locũj..
eo.Et adde ex tex. iſto cũ notatis in glo.regulã q̃ eſt ꝓ NPactũ ne
pactũ negatiuũ de non ſuccedẽdo non valet ꝑ rõnes que gatiuũ de
allegãtur per bal.hic paul.de ca.bar.in l.ſtipulatio hoc nõ ſucce⸗
modo ↄcepta.de vb.obli.⁊ ad iſtã regulã adde tex.in.c. dẽdo non
j. de filijs na.ex libero ven.⁊ in.c.filij na.ſi de feu.fu.con⸗ valet plu⸗
tro.inter do.⁊ agna. Hec regula fallit pᷣmo niſi haberet ribꝰ roni⸗
mixturam delicti.l.jS.ſi parẽs.in pꝛimo caſu.ff.ſi quis a bus.
parente fuerit manu. Secũdo qñ tm̃ accepiſſet paciſcens
qᷓ;tũ capit ſua legitima.d/S.ſi parens.in ſcdᷣo rñ. Tertio
fallit qũ interueniſſet iuramẽtum.c.qᷓ;uis.de pac.in. vj.
Quarto qñ adeſſet conſuetudo:quia cõſuetudine tale pa
ctum poſſet validari iuribus.S.allega. Quinto qñ fieret
pactum ſuꝑ hereditate patris vel alterius iam defuncti
iuribꝰ in tex.alleg. Sexto quãdo filius legitimaretur cũ
pacto ꝙ patri nõ ſuccederet valeret:vt.S.dixi. Vltimo
fallit in iure pmogeniture cui põt per pactum renũciari
ſicut fecit iacob quando renunciauit eſau vt eſt in veteri
teſtamẽto.⁊ glo.pᷣma.in.l.quotiẽs.ff.de here.inſti.⁊ tex.

in.c.qᷓ; ſit ꝑiculoſum.vij.q.j.⁊ ibi habes in quibꝰ cõſiſtat

ius pᷣ mogeniture ita deterĩat ang.in.l.ſtipulatio hoc mõ
cõcepta in ſuis recollectis.ff.de verb.obli.⁊ pꝛo eo opti⸗

me facit:qꝛ ius pᷣmogeniture ẽ ius ꝙ cõpetit ex pᷣuilegio

facilius ergo tolli᷑ per pactum qᷓ; ius cõmune.l.eius mi⸗
litis ·S· militia miſſus.ff de teſta.mili.ita teneas qᷓ;uis cõ
trariũ teneat ludo.ro.in.d.l.ſtipulatio hoc modopcepta.

in.x. col.⁊ ibidẽ imo.qꝛ iudicialia veteris teſtamẽti non

aſtringũt /niſi q̃ ſunt aperta vt habet᷑ in.S.· his ita.vj.di.⁊
in.c.fi.de cõſue.Et tam ftlia dote contẽta cũ iuramento
ſucceſſioni renũciãte poſſit petere relaxationẽ iuramẽti⸗
⁊ ex quibꝰ cauſis debeat cõcedi.vide plene ꝑ iaſ. in aut᷑.
ſacramẽta puberũ.S.ſi aduerſꝰ vẽditionẽ.⁊ ibi tetigimꝰ
plene phi.frãc.in.c.qᷓ;ᷓuis.de pac.li.vj.cano.in.c.j.⁊ in.c.
debitoꝛes.de iureiu.er.vide petrũ de ancha.ĩ repetitio⸗
ne.c.canonũ ſtatuta.de ↄſt.ex.vide do.chꝛiſto.in.d.aut᷑.
ſacramẽta puberũ.deſctõ geoꝛgio.in repeti.d.c.qᷓ;uis de
pactis.lib.vj.

EEAIi Hic ponit ꝙ dos cõferat᷑ ⁊ cui/q̃ro

dicat᷑ dos ꝓfectitia/⁊ que aduẽtitia?: Dos ꝓfe⸗
Rũñdeo ꝓfectitia dicit᷑ illa q̃ ꝓuenit ex bonis ctitia q̃ di
Keiꝰ de cuiꝰ hr̃ditate q̃rit᷑ aliũde q̃ſita dr̃ aduẽ⸗ cat/⁊ que
titia. Itẽ q̃ro qͥd ſi ꝓ ꝑtetm̃ infirmet᷑ teſtm̃/an fiet col⸗ aduẽtitxia.
latio:⁊ dic vt glo.¶¶ Modo op.ſic.hec lex facit differẽtiã
inter ſuccedentẽ ab in teſtõ.⁊ ĩter ſuccedentẽ ꝑ ta.non
ſuccedẽte ab inteſtato/qð eſt õ.l.vt liberise.So.vt gl.
⁊ ſecũda eſt vera.ſ Itẽ op.ꝙveniẽs ꝑ g̊ ta.nõ cõferat:vt
l.ſi fllia.ff. de col.do.Solu.vt glo.qꝛ ibi ſpãle in caſu: ſᷣm

ta.cõuertit᷑ in ð ta.⁊ nõ hʒ plus filia veniẽs ab ĩteſtato qᷓ;

habebat ex teſtõ. ¶ Item op. ꝙ etiam exiſtentibꝰ in pote⸗
ſtate nõ ↄferat᷑ dos aduẽtitia:vt.x.e.l.fi.Sol.vt gl.i¶ Itẽ
op.ad fi.l.qꝛ aut ĩtellig ꝙ filijs ſuis flat colło/⁊ male di
cis:qꝛ oĩs debẽt ↄferri:vt hac.l.ij.rñſo. intelligis

Butrigarij Becũda pars

flat collatio emancipatis ⁊ male dicis:qꝛ nihil eis cõfer⸗
tur vt·j..e.l.ſi emancipati.So.intelligo ꝙ fit collatio emã
cipatis non ob.l.ſi emancipati:qꝛ veꝝ eſt ꝙ emancipati ĩ
ter ſe nil cõferũt:vt ibi qꝛ de hoc nullus ipſoꝛum põt con
queri cum nullus conferat:ſʒ ſuꝰbñ cõfert emancipato/p
fecticia tm̃:vt hic:qꝛ emãcipatꝰſuo cõfert ꝓfecticia ⁊ ad
uẽticia iure iſto:⁊ ideo equũ fuit ꝙ emãcipatis ſaltim ꝓ⸗
fecticia conferant᷑ ꝑ ſuos.poſſet etiam intelligi de nepoti
bus ex filia:⁊ tunc hec lex ſine ſcrupulo pꝛocedit

ſu

tãda de cõmuni niſi expᷣſſe ita ſit conuentũ:⁊ ita per illũ
tex.tenẽt ⁊ notant ibi Alber.⁊ ful.⁊ idẽ alber.in.d.l.cum

duobus · S. ſi fratres.ff.pꝛo ſo.idẽ tenet Spec.in ti.de iu⸗

di.S. ſequitur.ver.quid ſi vnꝰ ex fratribus quẽ ſpec.ſim⸗

pliciter allegat Bal.in pᷣalle.tractatu de duo.fratri.ĩ.vj.

col.lʒ poſtea bal.ibidẽ ĩ pe.col.teneat ꝛiũ: eãdẽ partem
ꝙ filia non ſit de cõi patrimonio maritãda tenet expꝛeſſe

Bal. ſibi Zꝛius in duobꝰ locis.ſ.in.l.fl.in.v.col.õẽ.de do.

ꝓmiſſ.⁊ in aut᷑.ex teſtamẽto.in pe.col.S.eo.vbi dicit ꝙ re

Collatio P ⸗ i & Hec lex ponit qua foꝛma flat dotis quiritur ꝙ eẽt expꝛeſſe capitulatum inter fratres qð do⸗
dot is ſo⸗ A tis. collatio iam ſolute:qꝛ cũ non poſſit tes filiarũ ſoluerent᷑ de cõi ałas ſi non ſit expꝛeſſe capitu
lute ſub qᷓ ¶¶ /durate mr̃imonio exigi a marito cõfert filia h latũ nõ intelligetur ne debebit ſolui de cõmum per tex.in
foꝛma fie⸗ modo/qꝛ tm minꝰ recipit ex hereditate pr̃na. d.l.ſi ſociꝰ pꝛo filia:idẽ tenuit Joã.pe.deferra.in pꝛacti⸗
ri dẽat. ¶ ¶ Sp.· ꝙ filia nõ debeat ſibi imputare dotẽ ⁊ hr̃e ſuo pe-⸗ ca ſua in verbo vndecũq; queſita:iſtam partem tenet Lu Nol
riculo:ĩmo ↄferre iusqð hʒvt.l.ij·S· id qͥq;.ff.e. So.vt gl. doro.in conſi.cxlv.incip.pꝛeſentis conſultationis arti⸗ no ſucce
¶ Itẽ op.ad idẽ de aut᷑.q̊ poĩta.So.illa detmiat hanc. culus iſte idem tenet expꝛeſſe do. Alex.in conci.cxxxiij. 1S00l
d . H ec aut᷑.venit ad.l.co in.ij.vol.incip.videretur circæconſultationem pꝛemiſſaʒ Ceſuregua
e * 0 O u m dicis derogando ⁊ de qð conſilium eſt poſtea duplicatum erroꝛe in conci.ciiij. Lirecußt
R B terminando:qꝛ olim mulier indiſtincte dotem in.iij.vol.qꝛ non eſt conciliũ dñi Alex.ideo non reperit etqius
o[pꝛomiſſam ⁊ ſolutam ſibi ĩputabat ⁊ tm minus quod incip.an dos.vbi refert Bal.ĩ pluſq;. xij.concilijs hjfci coſe
recipiebat/hodie ſi maritus non eſt ſoluendo confert ſo idẽ tenere. ref⸗ ert etiam Ange.in.ij. cõcilijs tenere idem. 6Jreo
lũ actionẽ de dote: lʒ ĩanẽ ⁊ bꝛeuiter.h.d.hec aut᷑. Colla⸗ Sed ego non inuenio:eãdem opi.tenet do.Alex.in con⸗ bhec sbiteſt
tio dotis ſᷣm foꝛmã.l.codicis locũ hʒ qñ maritꝰ eſt ſoluẽ⸗ ci. lxvj.in.iiij.vol.incip.viſo themate S. foꝛmato. weris ſe
do vel muliceri põt imputari/ſi exigere potuit ⁊ nõ exegit P A dD emum Emãcipati omnia confe⸗ (pati
his ceſſantibus ſufficit conferri actionem de dote: licet AH runt ſuis exceptis caſtrẽ⸗ cſporutul
inanem. hoc dicit. . — ſibus: eo in quo alijs tenentur.h.d. ¶ Op. ꝙ Uitiad ne
¶ Ex tex. Exigere põt ⁊ ideo ſibi imputat᷑ q̃re non exe E Halia deducãt᷑. vt.eo.l.filie.So.fateoꝛ ꝙ caſtrẽ mnicipat
git:⁊ ideo tm̃ minꝰ cõſeqͥᷣtur / dote ſibi tota ĩputata. Sit ſia deducãtur. . . . . rone hi
ſucceſſio] et queritur de dote pꝛofecta ab auo.reiectis. S SS li am AVbi ex teſtamẽto ſucceditur nõ ligeerge
alijs opi.dic ꝙ aut eſt dos pꝛofecticia:⁊ tũc planum ẽ: eꝛ ꝗ qknsꝰ J LAIEE. hʒ locuʒ collatio niſi a teſtatoꝛe Nhilſuus en
cũ dos ſit cõis ⁊ eẽ debeat pr̃is ⁊ filij requirit᷑ conſenſus ſit exp̃ſſũ.h. d. ¶ De hoc dic vt dixi in aut. ex te Uiuythie
pr̃is ĩ exigẽda dote:vt.l.vnica·S.accedit.de rei vx.ac.⁊ ſtamẽto. S. eo. Op. ꝙ cõferat lʒ fllia ſit iſtitu sel ſlie
l.ſi cũ dotẽ · S· eo tꝑe.ffſo.ma.aut eſt ab alio delata: ⁊ tůc ta.vt.l.ĩ adoptionẽ.ff de col.do.So. vt gl.⁊ tertia eſt va. ſoceterti⸗
dic ꝙ cũ nõ habeat cõionẽ in dote:nec in vſufructu euus M J7 ſo 02 Ad collationẽ faciẽdã cogit᷑ qs Collatio:
nõ eſt qᷓ;dtum ad eã legitimꝰ adminiſtratoꝛ:⁊ ideo eiꝰ con W A 2 voffõ iudic ⁊ actiõibꝰ denegatis nẽ facere Cddi⸗
ſenſ? nõ exigit᷑:vt in aut᷑ niſi ⁊ qð ibi not.jde bo.ma. hʒ ſiue erat facta diuiſio ſiue nõ.h.d Diuideĩ du qũo qs ſt c(mumulzte
quare cõſentit pr̃ filio cũ ipᷣe agere debeat:vt.l.ij·S· volũ as ptes: qꝛ pᷣma loquit᷑ in diuiſione facta ſine cogẽdus. npritpf
tatem.ff.ſo.ma.So.vt glo.qꝛ hic non negat qui pr᷑ poſſet iudice vel arbitro.In ſcða facta fuit coꝛã arbitro ſʒvnã nohali fl
agere:ſʒ ⁊ filia potuit pr̃is conſẽſu.¶ Itein op.ꝙ nò debe lect. vel coꝛã iudice delegato ſm aliq. Scðᷣa ps ĩcipit ibi il nekingkit
at expectari ꝙ vᷣgat ad inopiam:ſʒ ſufficit ꝙ incipiat ma idẽ eſt. ¶ Op.ꝙ ad collationẽ qͥs cõpellat᷑ actionibꝰ de tiler gueſen
le vti ſubſtantia ſua:vt in coꝛꝑe vñ ſumit᷑ iſta aut᷑. So.iu⸗ negatis.vt.j.e.l.poſthumo.qð remediũ hic locũ habere thia ent
reveteri opoꝛtebat ꝙvergeret ad inopiam:nõ tñ expecta nõ põt:qꝛ cũ ſit facta diuiſio trãſlatũ eſt dñiũ:⁊ iã hʒ ſuiu fdercu he
bat᷑ tm̃ ꝙ dos nõ poſſet exigi:qꝛ ſic fruſtra eſſet.l.cõciliũ. poꝛtionẽ:ergo illud auxiliũ eſt fruſtra.Sol.dicũt qͥᷣdã ꝙ i zcho⸗
hodie ſufficit ꝙ incipiat male vti ſubſtantia ſua:⁊ hoc ꝓ⸗ illud nõ eſt fufficiẽs remediũ:⁊ideo dat᷑ iſtud.ſ.officiũ iu nine .
deſt mulieri:qꝛ ſic ſũt tres conrei qui dẽant dotẽ ⁊ vnꝰFKin dicis.Alij dicũt qdð eſt ſufficiens remediũ:qꝛ agã d eum ſgeng 8
cipit male vti ſubſtãtia ſua iure nouo põt mulier dotẽ exi rei vẽd.⁊ aduerſariꝰnõ poterit diuiſiõeʒ opponere.⁊ ſi di ſofun
gere olim non poterat poſtq; alij erant ſoluẽdo. IJItem ꝓ cas qũo poſſũ agere reivẽ.cũ nõ ſim dñs ꝑtis trãſlate in ſ
deſt mulieri in pꝛobando:qꝛ hodie faciliter pꝛobabit ꝙ i aduer ſariũ ꝑ diuiſionẽ. Rñdeo ꝙ agã de factoꝛ aduerſs * 8 4
cipit male vti ſubſtantia ſua/pꝛobando ꝙ contrahu debi riꝰnõ poterit exciꝑe ar.l.vbi pactũ.S.de trãſac.vel agam ni⸗ cs
ta ſub vſuris:ſed olim erat difficile:immo quaſi impoſſi dic.inde. ¶ Ad ſecũdã ꝑtẽ op.ꝙ lata ſnis nõ poſſit ve⸗ 1 nnnc
bile pꝛobari inopiam:vt dixi in.l.actoꝛ.S.de pꝛobat.⁊¶ no niriõ diuiſionẽ.vt.l:.ſi cũ putarẽ.ff.famil hercii. Huiꝰti ſchaben
ta.de hoc in.l.ſi conſtante.in pꝛin.ff. ſo.matri. moꝛe qͥdã intelligũt in arbitro cuiꝰ ſnĩa nõ parit actionẽ nan
Additio Adde hic per iſtum tex.in ver. imputari regulariter nec exceptionẽ.⁊ ſi dicas qũo ẽ idẽ ꝙ ĩ pᷣmo nunhn
Conferre ñꝙ ſi p̃ dederit filio pecunias vt libꝛos caſu cũ pena cõmitteret᷑. So.vt gl. Itẽ põt ĩtelligi ĩ iu⸗ lbet
an dẽat fl emeret ⁊ filius illam pecuniam in malos vſus cõſumpſe⸗ dice delegato.Nec obſt.exceptio rei iudicate:qꝛ de hoc ndeuft⸗
liꝰ pecuni rit ꝙ filius in diuiſione bonoꝛũ tenebuur cõputare in eiꝰ nõ fuit ĩ pᷣmo iudicio diſputatũ:⁊ qꝛ auctoꝛitate.l.venit nnr leſin
am cõſum poꝛtionẽ:idem dicas in filio cui pr̃ invita ſuam legitima 3 ſẽtẽtiã. ¶ In glo.que ĩcipit nam. ibi large accipe ſub. melg⸗
ptã in ma poꝛtionẽ aſſignauit:qꝛ ſi filius illam conſumpſcerit pr̃ nõ vt ↄpᷣhẽdas actionẽ/exceptionẽ/⁊ replicationẽ.ſ Ingl. urgnan⸗
los vſus tenebit᷑ amplius illam ſibi aſſignare vel relinq̃re ᷣm bar. qᷓ incipit qꝛ ⁊.ibi non tñ contra ſententiam fiet:qꝛ nõ fuit icrin ilio⸗
quã pr̃ de in.l.ſi cũ dotẽ·S.ſi poſt.ff.ſolu.ma.idẽ dicas ĩ filia que do diſputatum de hoc in pꝛimo iudicio. . mnon,i de
derat ipᷣi tem ſui culpa perdidit:qꝛ tunc pr̃ non tenebitur amplius Ad DdD itio Adde hic eẽ tex.invᷣbo ꝑſes ꝓuincie ⁊c᷑. ſoumf
filio vt e⸗ demum illam dotare ꝑ argumentum iſtius text.⁊ in iſtis qꝙ qñ vᷣba.l.vel ſtatuti referũtur ad iudi iopeeſeti
meret li: termmis pꝛocecdit glo.in.:fl.⁊ ibi bal.S.de dotis ꝓmiſſi⸗ cẽ ibi oꝛit᷑ offm̃ iudicis.idẽ in.l.ſi res obligata.ĩ glo.ft.ff. 1Eqnosafi
bꝛos. one:vide iaſonẽ hic in ſecundo notabili qui pꝛedicta ple de leg.j.bar.in.l.vnica.ff.de ↄditiõe.ex.l.Alex. Jaſõ.hic. B (econfcrenkn
. ne examinat.Et ſumpta occaſione ex his que no.ꝑ doc. Adde ꝙ hic ẽgl.ſing.ſuꝑ vᷣbo reſtitui ad hoc ꝙ iĩ iudicio Exceptio ulsSenn
hic argumento tex.huius autentice dum loquimur de do vvniuerſali exceptio qᷓ̃ minuit bona põt opponi poſt ſentẽ q minui ſuni Mef
te.Quero erant duo fratres ſocij omnium bonoꝛum vnꝰ tiã.Tu no.ſing.ex iſto tex.cũ glo.ſᷣm do.Frã.de are.hic bona pot onistyf
habebat filiam nuptui pꝛoximã.vtrũ illa filia debeat de ius qð nõ impugnat ſnĩam:ſʒ limitat vel minuit execu. opponiin Uſferenturt
bonis communibus maritari ad hoc ꝙ dicamus ꝙ alter põt opponi poſt ſnĩiam non ſolũ per viã exceptio.vt.l.ne iud go⸗mngn
frater teneatur in parte ſua communi contribuere pꝛo ʒẽniꝰ. S. fi.⁊ ibi gl.⁊ bar.ff.de re iudi.⁊.l.ſi fideiuſſoꝛes·· vlipoſt bueglo⸗
dote huius filie ſue neptis. ⁊ dicit Ludoui.Roma.ꝙ non idẽ rñdẽt.ff. de fideiuſ.⁊.l.ex diuerſo · S.fin. vbi doc.ff ſo. tentiam. nealbile
tenetur frater iſtud tenuit concilio.cxlv.tamen bal.tenu⸗ ma.⁊ no.bar.ĩ.l.jij.de iur.⁊ fac.ign.ſʒ etiã ꝑviã petitiöůiĩis Amimegin
it contrarium in tractatu de duobus fratribus in pe.col. tcx.hic cũ gl.p quã ampliat᷑ regła.ll.pᷣallegataꝝ ĩtellige Uumnageng
in pꝛincipio. tene tamen ⁊ in conſulẽdo ⁊ iudicando ꝙ ĩi⸗ niſi tale ius fuiſſet añ ſnĩiam oppoſitũ ⁊ ꝑ iudicẽ repꝛoba unaklo⸗
mo filia fris nõ ſit maritanda de cõi dato ꝙ ſint ſocij oiʒ tũ tũc nõ poſſet ãpliꝰ poſt ſnĩam in executiõe opponi gl. wtennnci
bonoꝝꝑ ᷣm iaſ.map.hic ĩ.iiij. coł.ꝑ tex.melioꝛẽ de iure ĩl. eſt ĩ. d.l.neʒẽniꝰ.S.fl.bar.⁊ doct.ĩ.d.l.⁊ ex diuerſo ·fl.? nthoge d
ſi ſociꝰ ꝓp filia iũcta gl.ĩ pjn.ff. ꝓ ſo. vbi ẽ tex. iũcta gl.qᷓ in no. bal.ĩ.lab executiõe.in pe.col qͥꝛũ appelnõ reciqð Tufmnmnenn
telligit etiã ſi ſint ſocij oĩz bo.ꝙ filia vniꝰ fris nõ ẽ mari⸗ no.Bar, in.d.l.ſi filius.ffꝙ cum eo. uinmfnt

De Collationibus.

Fo. XI.

entü
EInI.
erninl
Sde
1Shere i
ltae eene cipat? ſi pPati mãacipati ii
ſlin ten E e De uo confert omni ſe nihil of. ti inter c
tinpcllzde magis. Sʒ ita ẽ o minꝰ vide mis. h. d. ¶¶ erüt ema cus eſt in emanci
leoe 3 lta eret᷑ ineẽ CO emanc
1 bid ſeNe B.c.l. filia. ſuus conf. ineẽ ⁊ ineſt p. ſic ſi 14 hHic cum c ipato. ſᷣm A .
ttenn 1 erüt. ſad te oppoſiti icipat?ema Plec icia: vt dum in. I .;uis bar.ſu egat. tetigi i 7 OO. Alex᷑.
decin lſetre us i 1. uenticia ſitioné/2 in 1 ãcipato Hr Fr. bar. hi .l. ventre in . p hoc vlti 6Gt in.l. emaꝗ ex.
nnrer us ideo cõf pPfecticia ſi ntelligunt ꝙ hi uis ti latic ic poſt pe. col. ff. d imo reliq nacipatg
e defer huinn fert oĩ ert emacipa ic. Alij ſoluũ hic nõ cõ lationur cy.de qui de acqui. l uerit cogitã
amper du⸗ cipati i ⁊ ideo equũ ẽ ecticia: nt 7 meli? mit id atis de cipalibus ci E gloſ.
mnmnen ati inter. quñ ẽ ꝙ ſibi a: qꝛ emaci ſu em bar. in. l declarata ſu s circan que rit
Nerinceneinn naſo. e .l.ij · G. fl ealio nõ I. Sʒ cũ emãa ar. conſidera m in. ij. atio. do. di eaſſu⸗
tunnen nzor . eessNek ckut konſtran ine ra aiourent⸗ ariggectia
gert Relncchcſcf uccedãt nõ fi o. vt glo nz nõ ĩpedi pꝛi⸗ 4 m facit in rub. S 2
ler cpſnnn z ta. So. olim ſi 5 flat coll (Itẽo diat colla =— atr ercrenngklic, .S.e. conſi⸗
1.1. WCOſine dẽi .olim ſi oẽ atiovt. l. fi op. ꝙ etiã ſi abi S E. gi ictum i ca. hic.
igluſcztcn iure guabã ẽs ſuccedebã .I.filiũ S. vi ĩ abin 1 E dit in codiciilis noj
cöcliſs llſe e iure ciuili 9 collati t5 ta de in egm ff. B Aen 1 ta non c nem. h . on impe C
tnetngee⸗ der net ab ĩteſtato ſi Hñä coĩlation s relictu onferuntur:velt dicit. AUk ollatio⸗
Cnetdo dnne⸗ bñ qꝛ ius pᷣtoꝛiũ lato ſuccedẽ 3 qñ vnus ꝑpᷣ ꝛio co⸗ ionem d m non ſi ur: vel dic fllig kine ne no ipe⸗
er do Nerige bffic iũ cõ ꝛiũ n edẽs de i 18 p35ta. Quero qᷓ votis nõ cogi uccede dic filia capi nõ ĩpe⸗
tesfom gn Su⸗ ſfic iũ cõſeq̃ᷓ 6 poter e iure ciuili nõ alter ero qᷣre fili nõ cogit ens vniuer capi⸗ dit reli e⸗
les koima 5u? qu0 Itẽ eq̃tur: alite erat grauare eü iuili nõ cõ qꝛ capit reli lia nõ ur. hoc dici iuerſaliter a. it relictũ
nemag emcip Regeao n do annd uro lie vt dica ſi ipo nullu iarrlaluernonthcrrar ſpödeo duplex e rö. S Hicodictlt.
enturh to. ä is e. Verũ l ᷓ cõfitent᷑ ãcipatũ:v V .tit. fer pꝛimãꝗ rõn cedit/ſed Vt filia. S .‚Una
bd. CN cipat!: ũ gl. dici khãc vt in aut rat vt. S. e. l. fl nem op. ꝙ eti particularit ecund
Soket⸗ G I: æ male vt ibi cit ꝙ lex vtli coꝛrectã: de ſed S. e.l. fil p. ꝙ etiam ſi ularite 9 ℳ.
Gtegeg eqparã e vt ibi ptʒ. S ryvt liberis.nõ 1.l. vt li ta erti da r. Bo coni mücapit prßit
eqparãtur quãtũ 3. Sz rñd zmglocſturi emns⸗ ſes lecunda. Ite rn cedir vr fiia⸗
toſuccedltu emãcipatꝰ rũ i rumpendi: ſi ab ĩteſtato: vt inteſt vnge ſi ſi edit:⁊ tñ ſi fuerit.ff. n eſt bo
ſa teſe ationẽ vt hi p 3 ta. Itẽ nõ s, pꝛeteri ibi:non myvchiat ex teſta ert: ſed ibi do. vb
cdiriinalit Colli vt hic:ſati ta. It no epara itus dicit nullũ vniuerſa ab inteſta mento vel ali ibi fuit inſti 1
Rin ollige e is tñ put edparatur S nullũ uerſalem eſtato no el alio cõmi inſtitu
fenitßflaſ llige ergo ꝙ ſui inuicẽ o hãc coꝛri quãtũ inteſt poꝛtio n conf⸗ cõmittent .
ie nihil ſuus emã ui inuicẽ cõ oꝛrigi ad col⸗ el⸗ kato. h. d nem no fert:eſt e ttente edi
vtglatenitte oia: vthi emãcipa öferunt oĩ P. d. l. vt liberi ⸗ r , Yaco. b n capit rgo rõ bon⸗
1 G ia:vt hic:⁊. S pato ↄfert oĩig emãci iberis co. butrig ex teſtame ona:qꝛ
heſac lichi⸗ xi S c: 7.5. .l.filie pfecticia tm acipati ĩter ſe WMRGſt. . mento / vel ab
cleciccgi⸗ S. . l. fl ilie. icia tm emãci ter ſe S 1 vel 3
rcüffine⸗ nocet: vt rrenir ollatt Dd incibit in caſt. tus ſuo Las (Sinide umo. vfoſthen conkfert
nann Additio. Malere irnent et iutde mmres nee⸗ Poffbeuoveraken .
n diuiſiohefti⸗ dditio Aſta lex eſt clauis qꝛ pꝛodeſt nõ ur ad collati 10 rönem. qꝛ pꝛimo rik. h. d.
ncügfinfi cumulãtem videas hic cdlauis totius ti m i Tertia collatione Sccuid ofenenann äues
grnii Filis ſu⸗ btate piis, ernekt⸗ col dlenigine poſt tar lal. quã CS Bübimon ipatus Pars incipit il Dund is co
allek gtint⸗ mit eſſe in ꝛobatũ fue — . o. hic eſſel lãcipatoꝛũ ⁊ mbta ac⸗ .vt gloſ. non flat c m his
iühicloci iir ſ? eſſe in mit᷑ in ptã rit ⁊. melioꝛẽ tex. in ver. neq exiſtentiun vt. S. e. i ſo. Item o ollatio: vtl. fl
GN ptate pfiſt ptãte pr̃is niſi ioꝛẽ de iu er. neq; emaci ium fi ſi ſoꝛoꝛ S ppo.ꝙ offici :vt.l. fl. ff
merr IiI uikt pbet ferubenie noltn niſi pꝛob i dubofeltuc peeſ⸗ fit vt hic . dia dorofils rinene⸗ oe col. ho
eſi det b no.ful. etur emanci bio filiu Krras d. iaco. butri cio: vt ibi is flat collati .
crde err ⸗ Eee menhe Aa
ſoffn . ibi: e acqᷣͥ.here.tñ i r. ibi al acit.l. ſi llis. S . is conferũ
eciu: r agi ibi: qꝛ e.tñ illa g gl.n l. filid. ff. d tionẽ exiuerũ erũt oĩa:ſed i
R re õ a fnoſornigr g. Eebel⸗ locum va collat⸗ odarſeckin pig nu-
oponeſetn . viuer ur moꝛt n dubio Iud. ? rꝗ 6 ocũ vᷣa llatio ĩ hi tiõis cõſti .
dis tistiſt li revſq; ad cẽ oꝛtuus: qꝛ pꝛeſumi ph. Add Aes eolletio⸗ Ti ſuri pirmno
dtusl ius ßſi cẽtum ãanos ꝛ2 in dubio qli itur viu ltio dde p iſtũ io: ſz diuiſi üt ĩ ꝑic
deſatoltin fili umatur in ptã os ꝑ hoc i qlibet pᷣ e nont flli P iſtũ te uiſio. h. d ulo
jdeträſacn li tm̃ on ſit in ptã qꝛ iſta ſtãt ſi non pꝛ ur ba- ill os co i pr lib bar. 2 al
lec Ne tim̃.ad idẽ ptãte: vt taãt ſimul n. ꝛobat ꝙ fi aac.l. cuiꝰ. S onferre ĩ ꝛ208 cauſe los hi
a ſuniaſte mütur idẽ facit: qꝛ emãci pr v c S.fami.h imo ſunt ſui aſinditttadiger Ti
ſtur niſi pbe it:qꝛ emãci icipat?:) iuat: tñ to doct i.her. hã nt ſui pꝛeci lij tradidi ibꝛos
alimit macurnle pbent ãacipatio ẽ yel gꝛſt n̊ locũ. is telileenin eſtapfi pꝛecipuitm glo in 5
i agna hic i vt dixi. S io ẽ facti:fetꝗ it natura⸗ ocũ.S.e.ti iceñ.in vi ctrinam intelli m glo. i q̊ͥs hũ
fianigiut mano ene in verſf ras irune Snbis giu⸗ no bſu ai Alex⸗ Ang r alu tdaci intellige i fili 1 iig art⸗
opchuinn⸗ iſtã glo. menti rſicu.nec ob e. Ex hi tẽ nõ pᷣſu — Ang. alij ĩ 8 m iaſo ge i filio effe lus a pre
oeſdig i ticoꝛum enti:qꝛ m obſtat a s que vul 4 lij ĩi. l. ſi d ſo. hic 2 ĩ aut. cã pfe
oene um .S. nulig. i ultum bñ utem not ult glo onat onatiõe . .⁊ i ĩ auf. qð a ſtudij
giipitfliri fer. vbi nuliã. in autẽti ren etatt . natt Aneſtren bi? iaſ. n de
Nipalflli r. vbi hab agutẽtico rat ius n enebis lataĩ one ueſit i7 h iaſ. cõ dẽat
iucſemegn tionis ? betur ꝙ hodi de here ouuma P lata ĩ peculiũ di QDuelita poſt moꝛt .cöf
is 1 pfie ptati ic eſt ſub que ab in uten⸗ . ta filio nõ ũ diuidu pfr̃is nõ cõ oꝛteʒ erre.
ranconeneln dum pr̃i.⁊ ſi ptãtis ꝙ eſt lata differenti teſtato de⸗ cõfert pr fili o nõ veniãt ↄ/ ntur. h. D oferunt᷑: ce
☛ 1 aumpri ſitn ſubtili ſt verum qu entia emãci e⸗ tcur mo io vt fllio lat ↄlerẽda: . C. Op. qꝙ col
alce, ie glo 2 — is Oicas antum ad cipa⸗ f. ꝛte ⁊? capi . ⁊ nõ tʒz ab ĩ la: vt . . e. l alið dona⸗
cplenmiſt rentia: ſz n q̃re q;tum ad que poteſt ſucced ertvt extn it vim relieti ĩtio donati⸗ ið. So
gtunfegit tiliter in iiij qtum ad edendum ſi huius di on pꝛopꝛi x merit;: cfort: vt. veli conft
er in. iiij. opt confer m ſit ſubl dit ſcis ſi pꝛie confe : æ tunc :ꝛvt. d. l. illð irma
bonis pfis ppo. onferendum / di ata diffe⸗ ciã ſi d nfertur:ſed di ccumr. l.illðᷣ.aut cõ
e lr nis bbet llnckilecin Goirer raenbalken SNEAEdedse Eenenerunbone⸗
nnii Dbon ria einte õ de engar⸗ a ain de Bolnsdanarun n enſi tan ediligam lio⸗ ndeo 5 colte 0
l r ii aliud. ad Sorron lckedendan eine ſic tnig on eſt vona tur a ſe nalrife donat Sal 8 elle abaten is: ga ſj dirir
a in J. nulla. Sec m. ? fi i: nonti toꝛri⸗ nullã picu re ar. eius ao iĩ dixi re: v
iaieegiili, nullã. Seg ic habes pꝛi on tñ coꝛrigat qᷓ ã coꝛri ⁊ commo.rei eius qðᷣ xit conc t.. fili⸗
iga dum gundo lim pꝛimã limi rigat q;t merit o. rei ve not. in edo:non vi .
tcphan ete n ab mteſt nita vt p mitationem um ad ito donaueri n. Sed neceſſarie n vide
eN pat . gtot . ꝛocedat em ad merita:a tũᷣ erit an vt fili quomodo ſci rio . G. fl 4
jidendh ationis r ãtum qua dD.GC. 4:7 vt fil o ſcise ff.
D biferentuaeh Porehanie⸗ rartatrek nrurer HS hec. li nd iabin pee vrbene
„„ E f 7 . 4 D . .„Q. = — P. . 17 † onga — Ceſ j
ſietogio iidn glo. magna ci voluit glo ndito teſtamẽ emãci⸗ ri ge · S. cõſulu cũ ĩ coꝛpꝰ recu ahinnech m
s,s poſthi la circa pꝛinci 7 clariu mẽto d rint pꝛeſumi it. ff. de peti P ff. De acqᷣ altim ad
elſiftttinn poſthu. ⁊ glo. i pꝛincip. æ ibi s gloſ. in urat eſumitur peti. hrẽ̃di acqᷣr.re ad h
ee⸗ cy. nec alibi in. l. f d c ibi plentus de auc. ex cã ⁊ confirm⸗ donatuin vt fl i. ſed ſi meri do. . l. ſ⸗
Firnſ ci. an ibi legit i e codicilli us doct. ff. de li cã Irmatur mo vt fllio: di erita non pce ed
Kn col. añ m it iaſo. niſi i is. Terti t. de lib QA 3er, ꝛte:nec ⁊2 ideo on pceſſe⸗
cighii t edium verſic. iſi in. l. qui ertio limita b.X dd conke capit vi ſe⸗
alr Ptum verſic l.qui ſe pr̃is.S itat ſin Ltio n hac.l.ſi rtur. vitn relicti
legkutli tu ad emanci nec obſtat ſi pr̃is.S. vñ lib.i ng. 1 Frpꝗ c.l.ſi donatiõ icti
l tum ad illo⸗ icipatos exi at ſi dic ñ lib. in let effectiue niſi i ctã filie cõſti atiõe. ĩtelli
1p uclia ose os eſt bñ exiſtentes i atur vt pe. lie emi eniſi in cõſtitute i itellige g donati
. s emanci ſi ſublata di es in pꝛi pꝛoceda emit / ⁊ fili duobꝰ caſi e in pr̃i eꝙ donatio
erofti/ umiratio pꝛo certo ma entia: ſe u: quan is eſt qñ pr idit.l.fllie. Pꝛimꝰ qñ pr non vae
er inſe tranſi ad. D. S.. o magni ſecus quo 1 oẽs pr donat fili lie. S. famili qñ pr̃ nomi
* tranſmitt nullam num verb ad ali⸗ in doc. i lie pꝛ ilie hey.s nomie ſi
öacs te bñ endum ibi vero. Q rbum eſt! 1 in. l. ſi n aut᷑.v pꝛopter merit der. Secur
ñ tranſmitt ibi eſt differe uero limit magna l. ſi foꝛte.ff de nde ſi pare merita: vt hi ecund'?ca⸗
nimittit berecnater rentia quia tn quãtum ad caſus in dubi⸗ de caſtrenſi pechit S. de inofficie in gloſ. Fm
m pris Roaacitgn poteſta UN
am ex poten eſſio:⁊ ita 6 vt donati eius ptãte cõ tos duos
pß clariꝰ i. dec.l. ſi d natio: ſz vt ecõſtitut
ariꝰ iaſ. . - onatõe ẽ ĩtelli in peculij e intel
intellectu 1cide bar oĩno videa eide gl.
r. hic in fina pfe⸗

.

PBiij

-ð

Butrigarij Becũda pars ſuper Gexto libꝛo

Adde dum dicitur in gl.ſuꝑ vᷣbo poſtulas.invᷣſi.merita.
do⸗ dqbus ⁊c.MNot.ex hac glo.ꝙ ſi ꝑ donet filio ſimpliciter ⁊
nans filio no expꝛimat ꝓpter merua:tñ intelligit᷑ donare ꝓpter me
an videat᷑ ita ⁊ nõ affectione pr̃na:⁊ ſic hodie ſtatim valet donatio
donare ꝓ ſm gl.ĩ aut.vñ ſi parẽs.S.de inoffiteſtõ.cum hac gl. per⸗
pter meri= trãſeunt bar. Ang.hic ⁊ in.l.ſi tibi.S.ſi pactus.ff.de pac.
ta vł affe⸗ iaſon hic.iij.coł.Scðo dũ dicitur in hac glo.vᷣſi.nec in⸗
ctõe pr̃na ſpecto.iſta glo.quotidie allegatur pꝛo notabili/ad hoc ꝙ
ſi pr̃ in inſtrumẽto donationis cõfiteatur ſe recepiſſe ſer⸗
uitia a filio in hoc non ſtatur confeſſioni pr̃is: ſed opʒ ꝙ
merita vere pꝛobaãtur:hec glo.pᷣm Ang.ſfloꝛẽti.ẽ ĩ hoc bñ
notãda:qꝛ quotidie iſta fiũt ſᷣm iaſo.hic in.iiij.coł.circa

4 Nepoti ex ꝑſona ſui pa⸗
Sl J in aritus. nis cõfertur dos ab aui⸗
A ta pꝛofecta ab eo de cuius vonis gruur.
2 F er; ueſita poſt moꝛ⸗
Ec emäcipati. cde chiz bonis

ÿqueritur non conferuntur ctiã emãcipatis.

E Jli am Nelicta non conferuntur.hoc dicit
J Jacob. Butrig.
SS T lib eris Hodie exequata ẽ omnium
SG e conditio: vt in ſucceſſione
Aab inteſtato filij ⁊ nepotes dotes ⁊ donatiões
AARpꝛofectas ab eo:de cuius bonis queritur cõfe⸗
rãtur/ emãcipati donata ſibi tpe emãcipationis vl poſt
ea conferunt.h.d.¶ Quero in quibus caſibus loq̃tur hec
lex.Rũñdeo in filijs inuicem ſuccedentibus.ſ Item in ꝓ
nepotibus inuicẽ ſuccedẽtibus. Item in nepotibus.Sʒ
ſi filij ſimul cũ nepotibus ſuccedat:videtur aliter deter⸗
minari ⁊ haberi ꝑ.l.illã.j..e.¶ Modo qro q̃ ſint.ll.ᷣm q̃s
emãcipatus dʒ conferre donata tꝑe emãcipatiõis:⁊ dic
vt gl. ⁊ dic ꝙ aut᷑.ex teſtõ.loquitur ĩ dona.ob cãm:vt ibi
dixi:dicã donationẽ ſimplicem non cõferri ab emãcipa⸗
to:ſicut nec a ſuo:ſj datum tẽpoꝛe emãcipationis confe⸗
ratur cũ detur ob cãm bñ conferatur:ſʒ hoc non videtur
bã dictum:qꝛ immo filius deberet dare pr̃i qꝛ conſequit᷑
exiſtentiã ſui iuris:vt.l.filius ·S·ſᷣm vulgarẽ.ff.de le. Sʒ
qui volunt hoc ſuſtinere dicũt ꝙ filius non compellitur
emãcipari in iure:⁊ ideo videtur ſibi dari vt hoc patiat᷑:
⁊ ſᷣm hoc erit ar.ꝙ ſi donatio dʒ inſinuari datũ tge emãci
pationis non inſinuetur cum non ſit donatio ⁊ cõis mo⸗

77

dus loquendi hʒ ꝙ ſit datũ ob cãm:⁊ nõ donatio.quicqd

tñ ſit: dic ꝙ emãcipatꝰ donationẽ ſimplicẽ/⁊ datum tꝑe
emãcipationis vł poſtea cõferat:ſuusvᷣo donationẽ ſim
plicem non conferat cũ capiat vim relicti:⁊ moꝛte cõfir⸗
AAmetur:vt dixi. aut er teſtõ. ſ
mof icut aliter emãcipati/ſic emã
„ b eros. cipati ex reſcripto pꝛincipis cõ
&ferunt. hoc dicit.
= 1 am Hec.l.loquitur qñ nec ᷓ ta.locũ
r Läs hʒ nec vñ liberi ⁊ pꝛout loqmur
/de auo ĩtelligo de nepotibꝰ ex filia nõ ex filio
eEEEK.: Put lo qtur de auia ĩtelligo de nepotibus ex fi
lio vel filia nõ curo/qꝛ tũc non hʒ locũ:vñ liberi.nec q ta.
⁊ hoc ſignãter ponit tex.ſi bñ aduertas/⁊ ſuccedũt nepo
tes iſti ⁊ neptes cum diminutione tertie ꝑtis iure iſto nõ
nouo que tertia applicabitur amitis ⁊ auunculis.
Ad ditio Hec lex conſueuit videri iuuenibus dif
92 ficilis in tex.ſʒ nõ ẽ re vera.⁊ loquit᷑ hec
lex qñ ſucceditur auo ꝙ tripliciter põt cõtingere:vt hic ĩ
tex.⁊ ꝑ iaſo.may.nitide declaraãtẽ iſtã.l. Aduerte hic ad
iſtũ tex.ĩ vᷣſic.ꝙ nulla cõſtitutio.⁊c̃.allegatur iſte tex.ſᷣm
bar.⁊ alios doc.⁊ ẽ vulgare hic eẽ tex.ꝙ erubeſcimꝰ ſine
lege loqͥ:tu aduerte qꝛ iſte tex.male ad hoc allegat᷑ ſᷣm ia.
may.qꝛ vt hic videas hec erat allegatio ꝑtis /⁊ ĩpatoꝛ.j.

iſtud repꝛobat vᷣſic.talẽ vide bal.hic multa iura allegãatẽ

ad ꝓpoſitũ huiꝰ tex.hic in.ij.⁊.uj.col.frãcigene vo.ll.nõ
allegãt.Sʒ bñ ſeruãt rõnẽ.l.nõ qꝛ.l.hoc dicat:neq; ĩpera
toꝛ hoc ſtatuerit:ſj̊ qꝛ rõ ſic vult ſᷣm bald.in.l.nemo in pᷣ⸗
mo notabili.j.de ſenten. ⁊ interlocu.oĩm iudicũ:ac. Le⸗
Leges nõ ges em̃ nõ allegãtur ĩ curijs pᷣncipũ/aut regũ ꝓ auctoꝛi⸗
ſũt allegã tate:ſʒ ꝓ ſui rõne a q̃ nemo põt ſubduci ſm bal.vt.S.idem
de ĩ curijſ bal.in.c.j.in·S.j.de pace iuramẽto firmãda.idem Ja.hic
pᷣncipum. in.ij.collũ.ad finem:⁊ in.iij.colũ.in pꝛinc.item vbi.l.non
hẽmꝰſufficit allegare rõnẽ naturalẽ gl.ĩ.c.ex eo.ð elec.li.
vj.ĩ.c.ↄſuetudo.j.diſti.Nã rõ naturalis eſt q̃ſi quedã lex
per tex.ĩ ca.fin.de trãſact.ex.in.l.ſcire opoꝛtet ·S.·ſufficit.

in verbo ex ipſa naturali iuſtitia.⁊c̃. Et notant cp.bal.a
iaco.de rau.ꝙ ſufficit allegare rõnẽ naturalẽ:lʒ qs legẽ
non alleget:nam rõnabile dictũ ita dʒ mouere iudicẽ ad
iudicãdũ ſicut ipſa.l.ſᷣm andreã.de yſer.in ꝓhemio.⁊c.
Pr tert Hodie ceſſat diminutio ter
V S G. Be ele.iie partis.hoc dicit.
COp. ꝙ per hanc aut. non ſit coꝛrecta dimi⸗
RAAnutio tertie ꝑtis:ſed pꝑ iura ĩſtitutionũ: vt ĩſti.
de her̃di.ab inteſta ·S· f. Solu.vt glo.licet in ea fateatur
oppoſitionẽ.¶ Item op.ꝙ amita conferat filio fratris:
vt. S.e.l.ſi maritus. Sol.ibipater nepotis iam ſucceſſit:
vñ nepos ex ꝑſona pf̃is petit collationẽ nõ ex ſua:vt ibi
dixi.¶ Sed quid de donatione facta nepotibus ipſis nõ
patribus ſuis? Et dicit glo.ꝙ nepotes inter ſe cõferunt
non paternis /vel auuculis per.l.j·S.· ſi ſic.ff.de ↄiungen.
Poſtea dicit ꝙ ille titulus eſt coꝛrectus/⁊ ideo cõferunt
guũculis/qð nõ placet:qꝛ lʒ ille titu.ſit coꝛrectꝰ.nõ tñ ra
tio que eſt in dicto · S. ſi ſic.eſt coꝛrecta:qꝛ illis ſolis debʒ
conferri quibus fit iniuria:⁊ ideo videtur ꝙ auũculis cõ
ferant.Aut ergo q̃ro de dote vel de donatione collata fi⸗
lio ⁊ filie ex quibus remãſerunt nepotes:⁊ tunc aut ſuc⸗
cedũt ex perſona patris vel matris qui iam ſucceſſerat:
⁊ tunc fit eis collatio ĩtegra ſicut fuiſſet facta patri⁊ ma⸗
tri:vt.S.e.l.ſi maritus.Aut ſuccedũt ex ꝑſona ſua in poꝛ⸗
tione patris vel matris/⁊ tunc ſuccedũt cũ diminutione
tertie partis olim/ hodie nõ per aut᷑.iſtam ⁊ dotem pf̃is
vel matris ↄferunt auũculis.aut loquimur de dote data
vel de donatiõe ipſis nepotibꝰvł neptibꝰ ab auo vl auia

£

de cuiꝰ ſucceſſiõe q̃rit/⁊ tũc olim nõ ↄferebant patruis ?

amitis ꝝ dictũ ·S.ſi ſic.hodie ſic ꝑ.l.iſtã ſᷣm glo. Vltimo
hec lex inducit᷑ in ar.ꝓ opiniõe mar.⁊ male.vt dicit glo.
T lud Due regule ſᷣm antiquos cõuince
bantur adinuicẽ.ſ.vt ea q̃ compu⸗
N tab ant᷑ in quartã in ſucceſſione cõtra teſtamẽ⸗
a Wa tum cõferentur in ſucceſſione ab inteſtato:ſed
hodie non cõputãtur. h.d.¶ Ad euidentiã eſt ſciendũ ꝙ
filius exhr̃datus ad hoc vt non rũpat teſtamentũ debet
habere quartã/⁊ ſi qͥd deeſt rũpit teſtamẽtum iure iſto.
Que autẽ in quartã computent᷑ colligitur hic.⁊.l.qm no⸗
uella.S. de inoffi.teſta.⁊.l.ſcimus.S.repletionẽ. Item in
ſucceſſiõe ab inteſtato quedã erant conferẽda.Modo di
cebant antiqui ꝙ oĩa que computabant᷑ in quartã confe
runt᷑ ⁊ ecõtra.qð non eſt verum in caſu.nam donatio ſim
plex nunq; computatur in quartã:⁊ tamen qñq; confert.

Itẽ eſt ſciendũ ꝙ eſt militia/⁊ eius redditꝰ:in qua dic Wilitie
ꝙ aut queris an pꝛeciũ quo fuit empta cõputetur in quar lucrũ an
tam:⁊ dico ꝙ non:qꝛ põt eſſe ꝙ pluris fuit quarta qᷓ; nüc debeat mi
valeat. Aut qris an id quod ꝑcipitur ex es cõputetur:⁊ lesↄferre.

dico ꝙ ſic.deducto onere vt hic.Aut q̃ris an ↄputetur in
quartg id qð valet militia moꝛtis tꝑe:⁊ dico ꝙ ſic:vt.l.
oĩmodo.S.ĩputari.S.de ĩoffi.teſt. ¶ Op.ꝙ lucrũ militie
nõ ↄferat᷑:vt.l.j.S.ſed nõ id qdð.ff.e.Sol.pciũ qͥ fuit ẽpta
nõ ↄputat᷑:vt ibi.ſed lucrũ militie ſic vt hic.¶ Itẽ op.ꝙ
iſte rłe cõuincant᷑vt.l.qm̃ nouella.S.de ĩoffi.teſt.Sol.ibi
eqparat dotẽ ⁊ donationẽ ꝓpt᷑ nuptias:vt ſicut vna ↄpu
tat᷑ in quartã:ita ⁊ alia:nõ aũt facit ſimilitudinẽ ĩter col⸗
lationẽ ⁊ ↄputationẽ:⁊ hec eſt vitas.lʒ aliter dicat ⁊ ma
le/qꝛ lex qm nouella.fuerat facta ante iſtam.
T nemini Hodie aduẽtitia non ofe
5 E rũtur.h.d.Circa materiã
ollationis eſt videre quo caſu fit collatio iure
MEEAffoꝶτι⅓. quo caſu fit iure codicis / quo caſu fit iure
auctẽticoꝝ. Itẽ qui cõferãt/quid cõferãt/cui conferant.
Circa pᷣmũ dic ꝙ ad hoc vt iure.ffoꝝ.fieret colło opoꝛ
tebat tria ↄcurrere pᷣmo ꝙ ſuccederẽt ð iure pᷣtoꝛio.ſcðᷣo
ꝙ ab ĩteſtato.tertio ꝙ ſuccedãt eoð iure.rõ aut q̃re opoꝛ
tebat ꝙ de iure pᷣtoꝛio ſuccederẽt erat:qꝛ ſolũ ius pᷣtoꝛiũ
tũc collationẽ ĩduxerat:⁊ iõ ſuccedẽtes de iure ciuili gra
uare nõ poterat cũ cõmodũ eis nõ daret:vt.l.ab eo.j· de
fideicõ.Sed veniẽtes de iure pᷣtoꝛio poterat grauare cũ
