percept. immuni, Halae 1754. MOECKERTI difl. de
poßj. Ling. a zeſtit. fruét. non ſemper immiuni, lenae
3. FKICKlI diſſ. de iure b. F. poſſeſſoris circa Ffru-
s ex re aliena perceptos, Helmſt. 1769. TRENDE-
NBVRGII diſſ. ſelecta quaed. cap. doctrinae de iure poſ-
oris circa fruct. percept. Kil. 1775. de WOLFFRADPT
Mſtens theoriam gener. de fruct. percept. Gott. 1783.

H. 214.

S

— —
„

—

2

—

TR
nlild, in
guatenus
iquiren

Vtr
r. Ineo
hollelliont
caul, gn
farulfan al
cula eſt ſ
gui do
len exce
bon ſde
bet untu
tur iurdti
ne conin
Ceterum
procurotoj
fatori tra⸗

Uertt,
Vero
tene.
uple.
Ont.
tene⸗

tem.
t; et
quo
t. )

dom.
vel er
eperit:
us elle
007.
F. de
ATIM
. de A.
Ppiendo
tantum
mnetunt,
o D0.
eteipiat,
emtoris
TO a
)I.
vi l. 2.
ockrina:
pudt.
Gifl.
lenae

ca fru.

ENDE.
iure .
PRADTI

24

DE RER. DIV. EFT ADGVIR. EARVM DOMIfN. 129

§K. 214. 4
III. DE TRADITIONE.

FRADITIO eſt altur, quo poſſeſſo rei corporalit
Vacua, in tertium transfertur. Ea eſt modus naturalict,

quatenus iuri uaturali non repugnat, licet eo iure ad

adquirendum deminium non ſit nect Haria.

9. 225.
Requiſita zraditionis.

Vt vero legitime fiat, requiritur: 1) res cornora-

lir. Incorporales enim Juaf traduntur; 2) translatio
poſleſſionis vacuae; a) 3) iuſta et prazcedens tradendi

cauſa, quae tamen ſola in emtione non Iufficit; ?) 4)
facultas alienandi a Parte tradentis, hinc &) qui ſub
cura eſt ſine curatoris autoritate non recte tradit;
ϑ) qui dominium vel Pplane nullum habet, nihil trans-
fert, excepta conditione vſucapiendi, ſi accipiens in
bona fide ſit; vel qui teſtribzum vel temporarium ha-
bet, tantum transfert, quantum et ad quod tempus
ipſe habet, vnde regula: reſoluto iure dantis reſolui⸗
tur ius accipientir; c) 5) animur alienandi cum traditio-
ne coniunctus, quia et alio animo fieri poteſt. )
Ceterum nihil intereſt; 1) an inſe dominus aut eius

Procuratoy tradat 2) an ipſi accipienti aut eius procu-
ratori tradatur. e*)

a) . 3. H. 1. de act. emt. I. 122. C. de probat. I. 13. C. de di-
ſtr. pign. Diſſent. HVBER. digreſſ. L. II. c. 5.
ſed vid. STRAVCHII diſſ. Iuſt. n. 6. theſ. 37. VINN.
ad h. t. §. 40. b) §. 40. 46. Ie h. t. l. 31. pr. Wy. de A.
R. D. c) l. u. I. 20. pr. ſ. de A. K. D. 4) §. 40.
I. b. z. ibi: voluntatem domini, volentis rem ſuam in
alium transferre. e) l. g. §. 4. Ff. de A. R. D. I
20. F. de ada. poſſ.

1 §. 216

LI8S. II. Trr. I.

HF. 216.
Diuiſio traditionis.

Ipſa vero traditio, quoad modum tradendi eſt vel
VERA ſeu NATVRALIS, vel FICTA ſeu CIVILIS.

I. VERA eſt, qua res ipſa traditur, quae qui-

dem fit 1) in rebus MOBILIBVS ) per dationem
rei de manu in manum ) per depoſitionem rei vel

in domo vel in conſpeltu accipientis iuſſu eius fa tam a)
2) in rebus IMMOBILIBVS vel iis mobilibus, quae pro-
pter magnitudinem ponderis Jfacile moucri non poſ-
funt ) per decçlarationem tradentis in re praeſente
factam 6β) per adpoſitionem cuſtodis. )

II. FICTA iterum varia eſt 1) ſejmbolica, cum
ſignum aliquod loco ipfius rei traditur, quo perti-
nent &) claues rei praeſentis c) 66), inſtrumenta 4)
2) longa mann facka, cum tradens rem immobilem
accipienti e longinquo demonſtrat, addita, ſe Poſſeſ.
ſionem vacuam tradere, deelaratione *) 3) breui ma-
nu fadta, quando tradens patitur, vt accipiens, qui
rem iam ex alia ſed ad dominium transferendum in
habili cauſa poſſidet, eam nune in vim dominiüi reti-

1. :§. §. 2. F. de adq. poſj. I. 79. f. de ſolut. b) I. 1.
)4. 21. S e ada. Po. Ccj) §. 45. I. . Y. 1. 74. J.
de contrab. emt. ibi: apud borrea l. 9. J. 6. de A. R. D
I. 1. §. pen. f. de adq poſj. 4d) l. 2. C. de donaz
EV. OTTO de ymbolica Iurisprud. Traj. ad Rhen
1730. 8. SCHAVMBVRG. diff. de trad Gimb. Vitemb'
1727. NOODTII probab. L. II. c. 6. n 6. CVIAC-
L. IV. c. 3. e) . 1S. §. 2. F. de adq. poſſ. . §.
4. I. D. r. 1. 9. §. J. 1. 21. §. 4. de 4. F. D. I. 43. A. 1. F.

de znre dot.

IV

40.
lonnmoce
Nota: 1)
ceſſio no
eceſſori
Principal
ſa polleſt
2)lf.

res
Alccſ

lol.
tura open
et homit
NATVR
TIFICLA

4.)
uio fum

—
=
=
=

ſt vel
IS.

qui⸗
onem
rei vel.
Hama)
lepro⸗
1 pol.
ſente

cumm
Perti:.
enta c
obilem
pollel.
ui ne⸗
8, gui
gum in

W.

FTFIFICIALIS; vltimo denique MINX TA eft.

1. c. terra, agro nol

DE RER. PIV. ET ADGQVIR. EARVM DOMIN. 135½

IV. DEIVRE ACCESSIONIS.

§. 217.
Acceſſo guid?
ACCESSIO eſt iur, rem alienam cum meg ita, vt
commode ſeparari nequeat, coniunbktam adquirendi. Hinc
nota: I) acceſſiones differunt a frubtibus; 2) vera ac-
ceſſiò non eſt, ſi ſeparatio commode fieri poteſt; a) 3)
acceſſorium ſequitur principale;5⁵) 4) dominus rei
Principalis reſtituit rei acceſſoriae pretium pro diuer-
ſa poſſeſſionis ratione. )

) l. F. §. 1. , 23. G. 5. ſy. de R. V. b) Principale ſeu
Tes principalis hoc loco eſt, cui alia adiuncta eſt, et res
acceſſoria, quae adiuncta eſt. c) 9. 26. I. h. t.

§. 2 18.
Ei a s d i u i ſo.
Ipſa vero rerum coniunttio fit vel 1)) ſola na-
ura operante, vel 2) ſola hominis arte vel 3) natura

et hominis arte ſimul. Primo caſu acceſſio dicitur

NATVRALIS; poſteriori IN DVSTRIALIS ſeu AR-

§. 2 19.
A. De naturali acceſſioue.

A. NATVRALIS acceſfſionis ſpecies ſunt 1) al-

luuio fuminis, quae eſt incrementum agri noſtri latense,

ſtro per flumen paulatim ita adie-

a, vt, quando et vnde quoquo temporis momento
adiectà ſit, non intelligatur. Hoc autem alluuionis
ius locum tantummodo habet in agris non limitatir. )
2) Vir fluminiz quae eſt terra, agro noſtro per flumen
Jemel et ſimul adiecta, vt, quantum et vnde abre-
ptum fit, intelligatur. Haec domino agri tunc de-
12 mum

132 LIB. II. Trr. I.

mum adquiritur, vbi in eius agrum radices
egerit, b)

a) I. 20. L. h. z. 1I. 7. §. 2. 1I. 16. F. de A. R. D. GRONOV.

ad GROTII j. B. er P. L. II. c. 3. §. 16. b) H. 22.
I. h. . Id quoque de zerrae motu dici debet; HVBER.
digreſſ. L. IV. c. 22. FEI TMANNVS de acceſſ. memo-
. rab. vi aequae vel zerrae motu factis. Amſt. 1691. 8-

Nota: Plerumque ad acceſſionem naturalem referunt

partum, inſulam in flumine natam et aluei mutationem.

I. PARTVS eſt omne id, quod naſeitur ex ventre in domi-
nio meo conſtituto. F. i9. I. h. t. ſed hic potius ad fructus
pertinere videtur. D'ARNAVD. var. coniect. p. 2.

II. De INSVLA IN FLVMINE NATA ſciendum 1) ſi
in media fluminis parte orta ſit, communis eſt eorum,
qui ab vtraque fluminis parte prope ripam praedia polſ-
ſident, pro modo latitudinis cuiusque fundi, 2) ſin
vero alteri parti proximior ſit, eorum tantum eſt, qui
ab ea parte prope ripam praedia poſſident. Ceterum
diſtingue: æ) inſulam in mari natam quippe quae oc-
cupantis fit, cum nullius credatur β) agrum in forma
inſulae redactum, cum aliqua parte diuiſum ſit flumen,
deinde infra vnitum; is enim eius permanet, cuius
antea fuit, §. 22. JI. b. t. ENGAV diſſ. cuinam inſulae
in flum. publ. nat. eompetat domin. Ienae 1751I.

III. ALVEI MVTATIO contigit æ) ſi flumen alueo na-

turali derelicto, ad aliam partem fluere coepit, ₰) ii—

poſt aliquod tempus flumen ad priorem alueum reuer-

tatur. Vtroque caſu alueus derelictus eorum eſt, qui

prope ripam eius praedia poſſident pro modo latitudi-
nis cuiusque agri. Ab ea tamen differt inundatio.
Haec enim non commutat fundi ſpeciem, adeoque ſi
aqua receſſerit, fundus eius manet, cuius antea fuit,
niſi inundatio perpetua fuerit §. 23. 24. I. h. t. l. 23. F.
quib. mod. vſusfr. amit. WIESANDI progr. de inundat.
ſpeciem fundi non mutante. Vit. 1784. Sed inſula nata

et alueus derelictus non ex iure acceſſionis, quae non

adeſt, ſed ex aequitaze, quae non patitur, Vt ii, qui
agros

agros
Uant,

0. I.
adiundio

1)1
noſtrae nn
gemma:
dit, niſi
adhibitun
Vnde pur
pkura, hi
cedit, li
Pturae en
nus ſtate
deat, pi
tio, poſſ
bona fide
ſs; )

R.D.
Vidern
4) §.

eX alen,
Kcitur⸗

nllicer

v0V.
l. 21.
BER.
nmeno⸗

.

.

ferunt
nen.

Qdomi.
frucut
.

1) ſ
oruim,
ia pol.
2) ſin
ll, gwi
eierum
vae oe
formna
flumen,
t, euius
hinſilue

neo na⸗

hH

reuer⸗
eſt, gui
latitudi⸗
undario.
oge 1
te fuit
1 2,. .
Mundot.
la nata
nae non
ii, gu
agrt0

DE RER. DIV. ET ADQvVIR. EARVM DOMIN. 133

agros prope ripam poſſident, ſola eius incommoda ſen-

tiant, iis adquiri videtur.

§. 220.
B. De acceſſione induſtriali.
B. INDVSTRIALIS acceſſionis ſpecies ſunt 1)
adiunctio 2) ſpecificatio 3) confuſio 4) inaedificatio-

§. 221.
De adiuncäcione.

1) ADIVNCTIO, eſt alius, quo res aliena materiae
noſtrae adiicitur. Quod fit: æ) incluſione vnde v. g.
gemma auro argento annuloue meo incluſa mihi ce-
dit, niſi aurum argentumque gemmae ornandi cauſa
adhibitum ſit a) &) adferruminatione b) „)) intextura,
vnde purpura veſti meae intexta mea eſt c) ) ſcri-
ptura, hinc quod chartae meae inſcriptum eſt, mihi
cedit, licet literae aureae ſint, reſtitutis tamen ſcri-
pturae expenſis d) e) piltura, de qua tamen Iuſtinia-
nus ſtatuit, vt 1) ſi dominus tabulae picturam poſſi-
deat, pictor tabulam petere, ſoluto tamen eius pre-
tio, poſſit; 2) ſin vero piézor tabulam poſſideat: æ)
bona fide, dominus eam petit, ſolutis pi curae impen-

ſis; ₰) ſin mala fide, domino datur actio furti. ²)

a) I. 15. §. 13. 15. 16. ff. de auro leg. b) l. 27. pr. de A.
K. D. c) g. 26. I. h. z. aliud de attextura dicendum
videtur. d) C. 32. I. h. 1I. lI. 9. J. 1. J. de A. R. L).
e) §. 34. I. h. r. l. 9. J. 2. de A. K. D.

§. 222.
De ſpecifcation e. V
2) SPECIFICATIO eſt aftur, quo alienaz mate-
riae datur noua forma. Quod accidit 1) cum partim
ex aliena, partim ex propria materia noua ſpecies ef-

ficitur; 2) cum ex aliena materia ſola noua forma fit.
13 Priori

=èð

—

134 LrIB. II. TIT. I.

Priori caſu indiſtinde materia cedit ſpecificanti. a)
Poſteriori vero ex deciſione Iuſtiniani poſt multam
Sabinianorum et Proculianorum ambiguitatem res
haec eſt: æ) ſi ſpecies ad priorem rudem materiam
reduci poteſt, domino materiae cedit; 6) ſin minus,
res cedit ſpecificanti. h) Requiritur itaque, vt ſpeci-
ficatio ſit modus adquirendi: 1) res mea et aliena
aut 2) ſola aliena, quae ad priorem rudem materiam
reduci nequeat 3) vt ſpecificans ſuo nomine, licet
mala fide, ſpeciem fecerit. 6)

a) §. 25. in f. h. t. En verba: Quodſi partim ex SVAates
ria, Partim ex ALIENA materia ſpeciem aliquam fecerit quis
dubiandum non eſt, hoc caſu cum eſſe dominum, qui fe-
ceri; addita ratione: cum non ſolum operam ſuàm dede-
rit, ſed et partem eiusmodi materiae praeſtiterit. VOET.
ad tit. de A. K. D. n. 21. Vnde fruſtra diſtinguit
VINN. ad l. z. J. 25. b) c. §. 25. I. b. f. MASCOV.
de ſectis Proc. et Sab. c. IX. §. 27. n. 2. c) cf.
VOET. lI. c.

§. 223.
De confuſione.
3) CONFVSIO eſt aftur, quo res fluidaez diuerſorum
dominorum commiſtentur. De ea nota: ) ſi vel cum
conſenſu vtriusque vel caſu facta ſit, maſſa confuſa
ſit communis; β ſin ex voluntate ſolius confundentit
orta ſit, maſſa e quoque cedit. Ex quo patet 1)
confuſionem tunc demum eſſe modum adquirendi,
ſi ex ſola confundentis voluntate facta ſit 2) confu-
ſionem fortuitam minus recte ad modos adquirendi
et ad acceſſionem induſtrialem referri. §. 27. I. h. t.
D'ARNAVD. var. conielk. pag. 2.

Nota: COMMIXTIO huc non pertinet, cum nunquam
ſit modus adquirendi. Ea vero eſt actus, quo res ari-
dae diuerſorum dominorum commiſcentur. Iam nota: &)
ſi facta eſt vtriusque conſenſu, res commixtae coe ene
unt

11

Klunt
dum
non.
ſerin
mixt

2

91

10 fneo a
ftio in
Vel aed
ſolo, 4
acdiſtei
elificio

Conſeu

teriamn
quis /
Uifcio⸗
uitam
lum die
materia
debet;
ncaueri

l fae e

R 29.
V.
TH
actis
VIN
11.

i. a)
ultam
n res
eriacn.
minus,
ſpeci.
aliena
teriamm
licet

Amati

rit gi⸗
gli fr
n dete-
VOET.
ingnit
800V.
.) ek.

ſorun
el cum
conkuſa
nlentir
atet 1)
Uirendi,
confu-
uirendi

Lht.

unqam
res Al.

nota: ,

conulef
ſunt

fiunt β) ſin vero ex veluntate vnius, vel caſu, viden-
dum: vtrum commixtae res facile ſeparari poſſint, an
non. Si prius fingulus Sua corpora vindicat; ſin po-
ſterius (v. q. frumentum mixtum) vtrique pars com-
mixtae maſſae pro modo frumenti cuiusque competit.
§. 28. I. h. t. .

§. 224.

De inaedikfeation e.

4) INAEDIFICATIO eſt ius adquirendi, quod in ſo-

lo meo aedificatum éeſt. En regulam: quod ſolo aut aedi⸗
Ricio inponitur, ſolo vel azdificio (i. e. domino ſoli

vel aedificii) cedit. Hinc 1) ſi quis in ſuo quidem

ſolo, aliena tamen materia zedificauit, eius manet
aedificium, ſed dominus materiae æ) Zante adhuc
aedificio duplum materiae actione de tigno iuncto
conſequitur; βο) eo vero diruto ipſam vindicare ma-
teriam poteſt, niſi eius duplum iam acceperit; 2) ſi
quis ſua quidem materia, alieno tamen ſolo aut ae-
dificio aliquid impoſuit, aedificium eſt ſoli domino,
qui tamen æ) aedificanti bona ide (i. e. ignoranti ſo=-
lum alienum eſſe,) ſimulqne aedificium poſidenti et
materiae pretium et fabrorum mercedes reſtituere
debet; Etenim non poſſidenti, licet bona fide aedi-
Eicauerit, nihil reſtituit. β) Sin vero aedificans ma-
la ſide exſtruxerit, aeque nihil reſtituit.

§. 29. 20. I. b. t. J. 32. f. de condiét. indeb. I. 2. C. de R.
V. I. 1.1. . de doli except. HENR. BROKES ſeu PAVI.

THEOPH. STRAVCHII difl. de poſſiſſore b. f. circa

action. de ligno iuncto ad dupl. non oblig. Vit. 1725.
VINNII ſel. quaeſt. Lib. I. cap. 24. HVBER. ad inſt.

DE RER. DIV. ET ADCVIR. EARVM DOMIN. 135

Xx36 IIS. II. TIT. I.

§. 225.
De mixta acceſſione.

C. MIXTAE acceſſionis ſpecies ſunt I. Jatio

et II. plantatio, cum quis vel ſua ſemina ſuarut plan-

tas in terra aliena, vel ali ta ſemina alienarue plantas
in ſua terra poſuerit vel conſeuerit. Vtroque caſu,
quae ſata ſunt, ſolo cedunt, ſRi radices egerint. Ce-
terum, quae &§. Ppraeced. dicta ſunt, de eo, qui alie-
no fundo aliquid bona fide inaediſcauit, huc quoque
Pertinent.

S. 31. 52. I. h. z. Ex his ſimul quod Romani' de domi-
nio arboris ſtatuerunt, intelligitur. Si enim 1) arbor
aliena in meum fundum radices egerit, mea eſt. 2)
Ea vero in confinio poſita, quamdiu cohaeret fundo,
e regione cuiusque finium, vtriusque pro diuiſo eſt,
vbi vero eruta aut ſucciſa eft, communis pro indiuiſo
fit. F. 31. I. b. t. l. 19. Pr. F. com. diu. KRAVSII diſſ.
de iure vicini in arbores in ſuum Fundum propendentes,
Vir. 1765. 4. WII. DVOGEI- diſſ. de eo quod iuſtum er
circa arb. len. 1737.

§. 226.

Corollaria.

I. ADQVIRITVR, dominium vel per nosmet
ipſos vel Der procuratorem. a)

II. EF FECTVS eius praecipuus eſt ius Vindican-
di, hinc domino datur: 1) rei vindicatio, quae eſt
actio, qua dominus rem a quocunque poteſt repete-
re boſſeſſore. 2) abkio Publiciana, qua a tertio in-
firmiori demum iure poſſeſſore repeti res poteſt. 5)

III. AMITTITVR dominium 1) Derelilriont
(cf. ſupra S.203.) 2) Confiſtatione bonorum 3) T2ſtamen-
to, cum teſtator rem heredis legauerit 4) Alienatio-
ne,

D1

, quut
Fonsfortt
vel II.
40r vel n
alienati
ſimulgne

3) M ne
ſit,e)

a) CA
vocu,
ick.
inped

—-

NDVS

ae
Gen

Jati
blan.
Atas
calu,
(e.
dlie.
loque

domi
atbor
ſt. 2)
fundo,
lo eit,
diniſo
l difl.
lentet,
ſun er

osmet

Udican-
ne elt
epete⸗
ſ0 in⸗

5)

Kione
lamen.
atio⸗
ne,

DE RER. PIV. ET ADGVIR. EARVM POMIN. 137

ne, quae eſt omnis altur, quo dominium in tertium
ransfertur. Ea vero eſt I. vel pura vel zukntualis;
vel II. voluntaria vel nectſtaria; vel fit III. inter vi-
u0s vel mortis cauſa. Ceterum requiritur: 1) vt res
alienata ſit in commercio 2) vt alienans ſit dominur rei
ſimulque libera de ea diſnonendi gaudeat facultate
3) vt ne fiat in praeiudicium tertii 4) vt ne dolola

ſit. e)

a) CARL FERD. SCHMIDT. difſſ. de dominii ad
procurat. Vit. 1277. b) zit. F. de R. V. er
ack. c) SIEGELII difl. de dolo zranslationem
impediente, Lipfſ. 1747.

guiſ. per
de publ.

dominii

TITVIVS II.

DE

REBVS CORPORALIBVS ET INGORPO.

RALIBVS.

Q hoc titulo continentur, jam ſatis praece-

dente titulo expoſita ſunt.

I §5 T1 r.

TITVLVS III.
DE

SERVITVTIBVS PRAEDIORVM.

§. 227.

C o a u e X i o.

Dum eſt huc vsque de prima iuris in re ſpecie;
iam vero ſecunda, ius nempe quod circa rerum
ſeruitutes verſatur, pertractanda venit.

K. 228.
§H eruitz us 7 ui d?

SERVITVS rerum eſt ius in re, commodum ali-
quod ex re aliena percipiendi. Ergo omnis ſeruitus
duo preeſupponit ebiecta: alterum, quod percipit hoc
commodum, alterum vero quoò illud praeſtat. Prins
dominane dicitur, et vel res vel perſona eſt. Poſte-
rius ſeruiens appellatur, et ſemper eſt res aliqua.

cf. IANI ACOSTAE praelecé. ad Lit. Dig. de ſernitutibus
in MEERM. theſ. T. I. et auctiores in El. praelect. iur.
iu. L. B. 1773. 4. D'AVEZYAN Jeruitut. liber in
MEERM. theſ. L. IV. DANDINI inzerpr. de ſeruit. ad
loca quaedam L. VII. VIII. Dig. Veron. 1741. 4. EDM.
MERILLII com. de ſeruit. in OTTON. thef. T. III.
WESTPHALII interpr. iur. ciu. de libert. et Jeruit, Prüe-
dioru m Lipfſ. 1773. 8.

§. 229.

Diuiſiones ſeruitutum.
Seruitutum variae ſunt diuiſiones, de quibus ſic

habe:
I. Com

l,
percipit
na fun
nantem
domiua
aliquid

anena,
Datiatun

tiendo .

Ttillae
er ſole
non
contra

II
Hine
Gicitur
poheli
eſt, g.
perſon
ſeruitu
Perlon
mortu
Gi don
Preedi
Uiſeunt
tis Gim

II
R agri
N vol

hoen

pecis;
Terum

imn ali
eruitus
pit hoe
.Prius
Poſte⸗

DE SERVITVTIBVS PRAEDIORVM. 139

I. Commodum, quod dominans ex re aliena
Percipit, confiſtit vel 1) in eo, vt aliquid in re alie-
na facere poſſit, ſeu, vt ſeruiens pati debeat, domi-
nantem in re fua aliquid facere; vel 2) in eo, vt
dominans prohibere ſeruientem poſſit, quo minus
aliquid in re ſua faciat. a) Iur ſaciendi aliquid in re
aliena; ſeu, cogendi alterum, vt aliquid in re ſua ſieni
Patiatur, eſt ſeruitus ADFIRMATIVA, ſeu in pa-
tiendo conſiſtens; Ius vero prohibendi alterum, ne quid
in re ſua faciat, eſt ſeruitus NEGATIVA ſeu in non
faciendo cônſiſtens. Cuius diſtin tionis vſus eſt, 1)
vt illae ſubſecuta demum quaſi traditione, hae vero
ex ſolo pacto adquirantur 2) illae amittantur ſolo
non vſu, hae vero accidente ſimul facto ſeruientis
contrario. b)

II. Obiectum dominans eſt vel rer vel perſonæ.
Hine ſeruitus vel REALIS eſt vel PERSONALIS. IIIa
dicitur, qua res rei ſeruit i. e. qua dominans propter
poſeſſionem alicuius rei percipit commodum. Haec
eſt, qua res perſonge ſeruit i. e. cum dominans pro
perſona ſua ſeruitutem habet. c) Hinc non datur
ſeruitus mixta. d) Huaius diſtinctionis vſus eſt 1)
perſonales extinguuntur perſona, cui competunt,
mertua; at reales transeunt ad quoscunque prae-
dii dominantis poſſeſſores e) 2) illae extinguuntur
praedii ſeruientis interitu, nec, eo reſtituto, reui-
uiſcunt, hae vero reuiuiſcunt 3) illae pereunt capi-
tis diminutione, hae minus. g)

III. Res ſeun praedium ſeruiens vel ad oeconomiam
et agriculturam, vel ad habitationem, commoditatem
aut voluptatem vitae deſtinatum eſt. Illud vrbanum
hoc ruſticum dicitur; hinc et ſeruitus, quas in prae-
dium,

4140 LIB. II. TzT. III.

dium vrbanum competit, VRBANA, quae vero in ruſti-

cum, RVSTICA nominatur. ) 6NA
pechus,
IV. Conſtituitur ſeruitus vel 1)) lege publica,
vnde ſeruitus PVBLICA 2) vel ex decreto iudicis, II.
vnde ſeruitus NECESSARIA) 3) vel ex libera ſeruien- yncli v⸗
tis voluntate, vnde ſeruitus VOL-VNTARIA, quae Dividi
iterum vel pafto vel teſtamento originem debet.
2) I. 15. §. 1. F-. b. . b) cf. SCHLTTTE ad LyDOVI- I
CI vſum pract. diſtinét. p. 168. et LVyDOV. ipfe diſt. 3. ſolum en
b. t. c) l. 12. fF. b. t. d) DONELL. comment. iur. Lahtong
cin. l. IX. e. 22. e) J. 2. §. 3. F. quib. mod. vſusfr. fyn, g
amitt. f) I. 10. §. 7. F. eod. l. 20. §. 2. dei §. P. V. I.
14. pr. f. quem ſeru. amitt. g) l. 3. F. eed. h)
Quae ſint vrbana quaeue ruſtiea praedia diſſentiunt. I
Plerique aedificia praediae vrbana, et areas, aedificiis iut, au
deſtitutas, ruſtica dicunt. Sed videntur potius ex vſu Qui hau
definienda, cum praedia materia i. e. vſus facit. I. i95. cteu
de V. § ibique GOEDDAEVS. vVid. quoque KO- uin
GEIII diſſ. de pracd. vrb. er ruſt. HIVBER. ad I. b. 2. n. lulſu e
2. ¹) CRELL. de ſeru. neceſſ. in Ei. diff. faſc. IX. Rl- men enit
VINI difſ. de ſeru. nec. Lipſ. 1734. NOODT ad T. f. haulits
de & P. V. VINN. el. quaeſt. I. 30. WiIE- il art
SANDI progr. de ſeru. neceßj. Vit. 1784. PVEEND. en
ohſ. iur. vn. L. I. obſ. 239.
V.
iur pecor.
DE PRAECIPVIS SERVITVTIBVS
7
REALIBVS. e.
8Vd, CA
E N
§. 230. DAN )
A. De Seruitutibus RVSTICIS. 3
Agitur hoc titulo de ſeruitutibus realibus; de D0N
perſonalibus ſeq. tit. Et primo quidem Iuſtinianus culun
in pr. I. h. t. ruſticas ſequentes enumerat: NEE.
A
I. Ser- Y

fuſti.

8;5 de
lanus

PDE SERVITVTIBVS PRAEDIORVIHE. 141
I. Seruitutem ILINERIS, quae eſt ius zundi es
ambulandi per praedium alienum. Ire non ſolum eſt
Pedibus, ſed et uo incedere et ſella aut legtica vehi. a)

II. Seruitutem ACTVS, quae conſiſtit in iure
agendi vel vehiculum vel iumentum per Jundum alienum. b)
Diuidi ſolet in plenum et minur plenum.

III. Seruitutem VIAE, qua quis habet iur, non
Jolum eundi et agendi, ſed et tignum et lapidem trahendi,
haſtamque rebtam referendi, ſi modo frubtus non lazdan-
tur. c)

IV. Seruitutem APEQVAE HAVSTVS, quae eſt
ius, aquam ex fonte vicini priuato hauriendi. Nota:
Qui hauſtum habet, et iter habet ad hauriendum,

et cui ius itineris tantum ad fontem datum eſt, ei et

hauſtur competit. Haec de fonte priuato. Ad flu-
men enim publicum iter tantum concedi debet, non
hauſtus, quem quidem qui ſine itinere conceſſit, ni-

hil egit. d)

V. Seruitus PASCENDI, qua alicui competit
ius pecora ſua in fundo alieno paſcendi, e&

VI. Seruitus PECORIS AD AOVAM ADPVL-
SVS, CALCIS COGCVENDAE, ARENAE FODIEN-.
DAE. †)

2) I. 1. 7. 12. F. de N. P. R. CVIAC. Obſ: L. XXII. c. 35.
DONELL. com. iur. XI. c. 6. b) l. 1. ff. eod. vehi-
culum h. l. non eſt currus manualis, vt vult BYN-
KERSH. Obfſ. IV. 7. ſed plauſtrum, ſic enim PAVI. VS
in l. 7. de S. P. R. qui actum habet, inquit, et PLAV-
STRVM ducere poteſt. c) c. 7J. 7. F. eod. cf. II-L.
SCHOTT. de vero actus et viae diſcrimine in ei., opuſe.

n. 7-

442 LIB. II. Trr. III.

n. 7. 4) I. 2. 5. 5. eold. e) H. 2. I. b. 2. I. 4. F.
de ſeru. praed. ruſt. †) §. 2. JI. b. t.

§. 231.
B. De Seruitutibus VRBANIS.

VRBANARVM ſeruitutum praecipuae ſunt:

I. Seruitus ONERIS FERENDI, cum paries vi-
eini onus aedium dominantis ſuſtinere debet. a)

II. Seruitus TIGNI IMMITTENDI, qua vici-
nur in vicini parietem tignum immittere poteſt, vt ibi
requit ſcat.

III. Seruitus PROIICIENDI, quae eſt iur, ti-
gnum in vicini acrem prouehendi, ut tamen in eius area
non requieſcat. b)

IV. Seruitus PROTEGENDI, cum quis prote-
Gum ſuper ſolum alienum habere poteſt.

a) F 1. I. h. 1. l. 33. J. de §. P. V. b) lIJ. 2. J. eod. l.
242. H. 1. ℳ. J.

§. 232.
Continuatio.
V. Seruitus STILLICIDII vel FLVMINIS. a)
De qua haec nota: Iure naturali 1) cuilibet licet
aquam pluuiam ſuam in ſuum auertere fundum, ibi-
que recipere, ad proprios adhibere vſus, et quemcun-
que tertium, quo minus hanc pluuiam aquam
in ſuum fundum deriuet, impedire,; 2) nemini licet,
aquam ſuam pluuiam ſuperfluam ſeu noxiam in alte-
rius fundum deriuare. Quoad alterum datur ſeruitus
STIILLICIDII RECIPIENDI vel AVERTENDI, qua

vici-

inus 4
,/pot’
1q uarm 1
Gomminan
Vicini po
STIILII.
TENDI
4 MEO
licet au
hinc non

Dal
IL.
540
ed.n
lie. in

omsnuni

BVS OF

Uier⸗

tibi

ote

ol, h.

DE SERVITVTIBVS PRAEDIORVM. 143

vicinus in vieini fundum aquam ſuam ſuperfluam deriua.
re poteſt. Ea ecipiendi relpectu ſeruientis, qui
aquam meam recipere debet, et autrtendi, ratione
dominantis, qui auertere aquam pluuiam in fundum
vicini poteſt, dicitur. Quoad primum datur ſeruitus
STILLICIDII NON RECIPIENDI ſeu NON AVER-
TENDI, qua pati debeo, vt vicinus aquam pluuiam
eN MEO in SVVM fundum deriuet. Quia mihi non
licet aquam in meum fundum recipere ſeu deriuare,
hinc non recipiendi vel non auertendi dicta. b)

a) Sillicidium eſt aqua guttatim cadens; ftumen aqua ca-
nali collecta vno impetu ruens. VARRO de lingua lat.
L. IV. c. V. b) Aliter VIN NIVS ad b. z. Aliter
BACHOV. ad h. t. Aliter BERGER. Oecon. p. 2332.
ed. nouiff. vid. quoque IHOMASII difſ. de ſeruit. ſtii-
lic. in ei. difſ. Vol. I.

§F. 2323.
Continuatio.
VI. LVMINIS caufa occurrit: 1) Seruitus LV.-
MINVM, quae eſt ius ſeneſtras luciferas in alieno vel
communi pariete habendi 2) ſernitus, NE LVMINI.
BVS OFFICIATVR, qua vicinus prohibetur, ne quid
faciat, quod lumina mea minuat aut Obſturet, ſiue fene-
ſtras ex iure dominii in mmeo aut ex ſeruitute luminum
in alieno vel communi pariete aperuerim.

I. 4. 9. 15. 17. de J. P. V. l. 24. H. ult. FH. de damno inf. I.
22. §. 2. 3. C. de aedif. priu. SCHVLT. ad CAlII Inſt.
L. II. Tit. I. J. 3. n. 30. in f. .

g. 234.
Continuatio.
VII. Ratione PROSPECTVS datur: 1) Seruitus
PROSPECTVS, qua quis feneſtras Proſpebtiuns in fun-

dum

144 LIB. II. Tir. III.

dum alienum habere poteſt 2) NE PROSPECTVI OF-
FICIATVR qua vicinus nihil, gquo gratior liberiorque
proſpeltur impediatur, ponere debet. l. 2. 15. F. de
J§. D. EZ.

§. 335.

Continuatio.

VIII. Reſpectu denique AEDIFICIORVM
competit ſeruitus:

1) NON TOLLENDI ſeu DESTRVENDI 2)
NON ALTIVS TOLLENDI. 3) ALTIVS TOL-

LENDI quae eſt ſine dubio ius, aedes ALIENAS al-

tius tollendi v. g. coenaculum iis imponendo. a) Fre-
quentior tamen eſt, qua haec ſeruitus in iure, aedes
proprias vltra modum legitimum ex conſenſu vicini
extollendi conſiſtere dicitur, opinio. At licet conce-
di debeat, certam aedificiorum altitudinem, vltra
quam ſine vicini conſenſu tollere haud licuerit, prae-
ſeriptam fuiſſe “) obtento tamen hoc conſenſu, non
ſeruitus impoſita ſed libertas reſtituta videtur. Cum
porro, ſi hanc ſequaris ſententiam, haet ſeruitus et
in re propria eompeteret, et in faciendo conſiſteret,
naturae ſeruitutis propius accedere, quam dedimus,
definitionem intelligitur. c) Nec obſtat §. 2. I. de
abtion. d)

a) l. 3. J. 7. F. vti poſſid. b) l. 22. G. 2. C. de gedif-
priu. c) vid. PAGENSTECH. ſicilim. manp. 3.
BACHOV. ad b. z. qui tamen in eo errat, quod altius
tollendi et non tollendi ſeruitutem vnam eſſe putat.
de SENKENBERG. medit., iurid. biſtor. Spec. I. Gieſſae
1782. d) Ibi enim haec agendi formula traditur:
Aio, ius mibi eſſe aedes MEAsS altius zollendi. Sed ea
videtur potius negatorige quam confeſſoriae actionis for-
mula. Ceterum cf. de SELCHOV. diff. de ſeru. alt.
voll. einsque ad Germ. babitu in electis iur. Germ.
. CREL.-

CRI
.
der
De
IVG

H
praedior
eas Pleru
et rultie⸗
Potelt,
banas m

ck. /2.
Ceco⸗

De

1
in fe et

I.)
ciendo ve

III.
dec e te
ndition
eepti
ateptio
Cetem.

0F.
vorgue

F. d

NVM

9)
VOl-
al.
)Fre.
aedes
vieini
obce.
Vtra
,Prue:
noN
Cum
itus et
ſteret,
Uimus,

l. dͦ

1 oelif.
hp. 3.
aAltius
Putat⸗
Gieſlae
aditur:
Sed ea
nis kor⸗

,. k.

Cerm.
CREl-

DB SERVITVTIBVS PRAEDIORVM. 145
CRELLII difſ. de ſeru. alt. toll. in vſu libert. notur. con.

Riſt. in ei. difl. Faſc. 3. ES TORS Anmerk. von der Höhe
der Gebäude zu Rom zur Erläut. der Jeru. alt. toll. in

Deſſen auserleſ. Rlein. Schriffi. P. III. et latine c. not.
IVGIL. ERI, Lipſ- 1736. 4. “

§. 236.
Corollariu’m.
Hae ſunt praecipuae vrbanorum ruſticoru
praediorum ſeruitutes, de quibus adhuc ſciendum
eas plerumgque tales eſſe; namque vrbana in ruſticam
et ruſtica in vrbanam degenerare, mutato eius vſu,
poteſt, vnde v. g. ſeruitus altius Gollendi mox ad vr-
banas mox ad ruſticas refertur ſeruitutes.

mque

cf. I. 2. f. de . P. V. e tl. 2. pr. . de J. P. K. BERGER.
Oecon. p. 224. et ſq. ex edit. nouifl.

§. 237.
III. De NATVRA ſeruitutum.
De natura ſeruitutum haec nota:

IJ. Omnis ſeruitus eſt æ) quoad ſeruientem, re-
ſtribtio libertatis naturalis &) ratione dominantis ius
in re et quidem in re aliena, nulli enim res Jua ſer-
uit. a)

II. Nulla ſeruitus in faciendo, ſed vel in non fa-
ciendo vel in patiendo conſiſtit. b)

III. Seruitutes ealer ipſo iure nec ad tempus
nec eæ tempore, nec ſub conditione, nec vsque ad

conditionem conſtitui poſſunt, ſi tamen adiecta ſit

exceptio doli vel pabti datur aduerſus ſeruitutem vin-

dicantem. Modus tamen adiici poteſt. c) .

* K IV.

146 LI. II. TITr. III.

IV. Seruitutes non ſolum vtilitatis ſed et amoeni-
tatis et voluptatis cauſa conſtitui poſſunt. )

V. Seruitus ſeruitutif non datur. e)

VlI. Seruitutes ſunt cauſae indiuiduaz, excepto

vſufructu. )

yll. Seruitutum, quae circa aquam obtinent,
cauſa eſſe debet perpetua. g)

VIII. In omnihus ſeruitutibus refectio ad domi-
nantem pertinet.

0
a) I. 25. F. de J. P. V. b) I. 75. §. 2. . de ſeruit. promit,
GERH. TITII diſſ. de ſeruit. faciendi Eipfſ. 1710. ert in et ſt p
El. diſp. n. II. GERHARDI diſſ. de ſeru. in fac. con- rhe
ſiſt. lenae 1710. GVNDLING. de ſeru. fac. in ſeinen el alu
kleinen deutſch. Schrifft. p. 454. HEINECC. ad VINN. in alteriB
h. t. §. I. n. 3. in med. c) l. 4. ff. de ſeruit. DO- ſeruitut
NEILL. comm. iur. ciu. L. II. c 1O. CRELLII Obf. d ) ent
ſeruit. ad tertum modum reſtrictis im Ei. diſſ. Faſc. IX.
d) NOODT. prob. L. I. c. 2. THOMAS. ſchol. et nou. 6 qda
addit. ad HVBER. h. t. e) l. 2. ff. de vſufr. leg. uitutes
1) 1. §. §. 1. 1. 741. 77. F. de Oeruit. I. 1. S. 9. ad L. Fulc.
I. 19. fFf. de vſu. g) 1. 25. G. de . P. V. I. 23. §. 1. de (83) J.
§. P. R. I. vn. J. 4. de fonte, l. 12. & 5. fFf. de aqua quot. K
Cauſa perpetua eſt, cum obiectum, circa quod eéxerce- fan.

tur ſeruitus, cauſam naturalem habet, i. e. a ſola na-
tura, non facto hominis oritur et continuatur, vid. I.
c. 25. ibi: neque enim cauſam perpezuam babet, quod,
MANV fit, at, quod ex COELO cadit, etſi non aſſidue
fit, ex N A TVRALI tamen cauſa fit, et ideo PERPETLVO
fieri exiſtimatur. Cum vero eiusmodi cauſa naturalis
in omnibus ſeruitutibus non adſit (v. g. in ſoruitute one-
ris ferendi, tigni immittendi) et leges laudatae ſem-
per de ſeruitutibus, quae circa aquam locum habent,
loquantur, non videtur alienum, quod in c. 1. 28.
generaliter adfertur, axioma, ad bas tantum reſtringe-
re ſeruitutes. Ceterum vid. HEINECC. diff. de cauſa
ſerui. perp. Halae 1738. * 6. H. 2. . Tenn.

vind.

noeni.

cepto⸗

tinent,

domi.

Zerlit.
er in
. con⸗

ſeinen

VINN.
it. D0.
Obl. d
Ale. IX.
et nou..
l. Fole.
. 1. e
ugu.
exeree
ſola na⸗
id. l.
„ auod,
Aune
PETVO

aturalis

te one
ae ſem⸗
habent,
e. . 2 ⁰* R“D
e clſ

nind. .

DE SERVITVTIBVS PRAEDIORVM. 147

ſeru., vind. ibi: in OMNIBVS ſeruizutibus refectio ad
EVM perrinet, qui SIBI SERVITVTEM ADSERIT,
NON a eum, cuius ves ſeruit Hinc non eſt, quod
ſeruitutem oneris ferendi dieamus anomalam. vid.
STRVBENS rechtl. Bedenk. T. IV. n. I58. HEISLERS
Abhandl. ob in den Dienſtharheiten der Herr des dienſtba-
7en Gutbes zu vepariren ſebuldig Jey? in Deſlen jur.
Abhandl. I Samml. und in SCHOTTS jur. Wochenblatte
2ter Iahrgang, EBENDEDSELB. nochmalige Prörterung
der Frage, Wer in den ſeruit. zu repariren Tobuldig ſeyè

Ebendalelbſt n. 2.

9. 238.
De conſtitutione et adquiſitione ſeruitutuin.
CONSTITVTIO feruitutis eſt alzur, quo alteri
promittitur ſeruitus. Ex ea oritur tantum ius ad rem;
et fit per pabkum. a) ADQVISITFIO vero ſeruitutis

eſt abtur, quo ius IN RE ſeruitutis (ſeu ſeruitus ipſa)

in alterum transfertur. Haec fit 1) quaſi traditione in
ſeruitutibus adfirmatiuie; h) 2) vltima voluntate 2)
3) ſententia iudicis d) 4) praeſeriptione adquiſitiua
de qua ſuo loco. Ceterum de modis amittendi ſer-
uitutes commodius dici in Pandectis poteſt. e)

a) H. 4. 1J. Z. r. b) I. n. G. 1. ff. de public. adt. c)
§. 4. l. h. z. tit. ff. de ſeru. leg. d) l. 22. §. 3. F.
Jam. erciſo. e) ad tit. quem ſeru. amitt.

X

148
TITVLVS IV.

DE

D E VSVFRVCT V.

§. 239.

Conne i o.

Faee de realibus ſeruitutibus; iam ſequuntur per-
ſonales, quarum prima et potior eſt VSVSFRV-
CTVS, qui, quoad obiektum, in A. VERVM et B.
QVASI talem diuiditur.

§. 240.
De vero vſufructn.
A. VERVS vſusfructus eſt ius alienis rebus vtendi
fruendi, ſalua rerum ſubſtantia a) i. e. ius in re et
perſonale, quoscunque fructus ordinarios ex re alie-
na non fungibili ſalua eius ſfubſtantia percipiendi.
Ergo vſusfruclus eſt I. ius in re II. ius in re aliena.
III. Ius in re non fungibili IV. ius perſonale V. Eo
percipiuntur omnes fruétus VI. fubſtantia tamen rei
ſalua manere debet. b)

a) l. 1. F. h. t. b) cf. GALVANI diſſertt. var. de vſu-
fr. Geneu. 1676. 4. NOODTII libri II. de vſufr. in
ei. Opp. LEONINVS de vfſufr. in OTTON. theſ. T.
V. FR. HOTIOMANNVS ad zit. C. de vſufr. in Ei.
Opp. T. I.

R
4

I.)
pem real
ductor,
Cuius re
habet,

Exercere

Il.
wobilis
IlS nO
r gao
in et ſon
Cekurrert
Peik rei
rium i e

raro

III.
1 Gikkert
an
MomiIne
eſtare
i gen

ir er.
PhV.

et B.

Ptendi
re et
re alie⸗
piendi.
aliena.
V. Lo
nen rei

le ſu⸗
ify in
hel. T.

LrB. II. TIT. IV. pz VsVFRVCTV. 149

§. 241.

Aioma primum.

I. VTutfrubtur eſt iur IN RE. Hinc qui ex iure ad
rem re aliena fruitur, non gaudet vſufructu v. g. con-

ductor, commodatarius, creditor antichretieus.

Cuius rei hoc eſt diſcrimen, quod qui viumfructum
habet, eum aduerſus quemcunque rei poſſeſſorem
exercere poſſit, quòd ſecus in iure ad rem.

§. 242.
Axioma ſecundum.
II. V ſusfrubtus eſt iue in re ALIENA, ſiue ſit
mobilis ſiue immobilis. Hinc ex propria re domi-
nus non vi ſeruitutis ſed vi dominii fructus percipit.
Ex quo patet, 1) diſtin tionem vſusfructus in cauſa-
lem et formalem eſſe inutilem a) 2) in vſufructu duar
oecurrere perſonas: ) proprittarium i. e, cui com-
