Zacite intelligitur e) nec 2) feminat, excepta iure no-
uo d) matre et auia, quae tutrices eſſe poſtunt, mo-
do 1) fenunciauerint Scto Velleiano, nec 2) trans-
eant ad ſecundas nuptias e) nec 3) teſtator eas tu-
trices fieri prohibuerit. ) Caeterum praeferuntur
omni-

64 Trrvrvs XIII.

omnibus collateralibut, non vero tutori teſta-
mentario. g)

a) I. 1. f. de adm. turt. l. 9. ſr. de mun. l. 3. C. de ſuſp. tur.
KVESTNERI difl. de ritu pign. capionis ap. Rom. §. 6.
b) pr. Inſt. qui tut. teſtam. dari poſſ. I. 1. J. h. . c) l.
2. I. qui teſt. tut. dari poſſ. I. 11. f. b. r. d) Iure
enim antiquo mater per reſériptum principis tutelam im-
petrare debebat, I. vlt. f. h. t. e) Nou. uS8. c. 5.
nec amplius iure nouo haec renunciatio iureinrando
feri debet, Nou. 94. c. 2. f) L.EYS. Med. ad Pand.
Spec. 230. Med. I. cf. HAHNII difſſ. de tut. materna.
Helmſt. 1661. HENNE difſ. de zut. legit. marris er
auiae, Erf. 1736. K RAVSII difſ. de zut. materna ex iure
com. Germ. et Sax. Vitemb. 1724. DE LVDWIG dif-
fer. iur. Rom. et Germ. in mar tut. in Eius opuſc. miſ-
cell. T. II. p. 1II5. g) cit. Nou.

F. 104.
Aioma ſecungldum.
II. Hoc munus publicum ex LEGIBVS incumbit. Er-
go omnes tutelae in ſenſu lato ſunt legitima-. Sed
Jpecialis obligatio, qua certa perſona ad tutelam vo-
catur, eſt, vel 1) expreſſa patris impuberis in te-
ſtamento declarata voluntas 2) vel ſpes ſuccedendi
impuberi ab inteſtato, vel 3) iuſſus magiſtratus ſpe-
cialis. Hinc tutela in TESTAMENTARIAM, LE-
GITIMAM et DA'IIVAM diuiditur.

Nota: Iure tum naturali cum germanico quarta tutelae
ſpecies, quae pactitia dicitur, addi poteſt, de qua ta-
men an Romanis cognita fuerit, diſputatum eſt, cf.
GLAFEV epiſt. de zut. pactit. Tubing. 1716. 4. LEx-
SERI medit ad Pand. Spec. 327. DAKRIES diſſ. de tut.
pactit. tam in iure Rom. quam Germ. fundata, eiusque in
Foris vſu. Ien. 1739. HEINECCII diſſ. de tut. pact.
Lipf. 1765. pluresque. Vid. hiſtoriam huius controuer-
ſiae in NETTELBLADTS Hall. Beytr. zur jur. gel. biſt.
T. I. P. 121I.

III.

II.
tur. )

l.
Prueſtet
gebeat

II.
vando ſen
ſige decr,
etexigat
aubtorit⸗

kbor-
Das tut
queunt!
Inltos)

Pereſſe .

4) 14.
latius
auct.

W.
ſaſto. P
morte da
labenti n
)lemine

keninarun

c. ſ.
4rando
Pand.
Nerue.
ris er
e iure
Gdif⸗

.
.

e. mil⸗

Er.
Sed
vo.
in te⸗
dendi
s ſpe.
1,LE.

tutelae
ua t-
4, ck.
LE-
de tut.
lee in
t. fuck.
trouer-

Ill.

DE TVTELIS. 65

§. 105.
Axioma tertinm.
III. Zutor primario perſonae, ſecundario rei da-
tur. a) Ex quo patet, officio tutoris contineri:

I. quoad PERSONAM pupilli æ&) vt ei alimenta
praeſtet β) vt curet vbi et a quo pupillus educari

debeat 7) vt eum in iudicio deſendat.

II. quoad RES eius &) vt mobiles, quae ſer-
uando ſeruari non poſſunt, vendat ο) vt immobilia
ſine decreto iudicis kaud alienet ) vt debita ſoluat
etexigat % vt reditus ex bonis pupilli percipiat 6) g) vt
auéctoritatem ad negotia pupilli interponat. c)

Porro ex hoc axiomate intelligitur, eas perſo-
nas a tutela arcendas eſſe, quae huic officio ſatis ne-
queunt facere, veluti æ) minores d) β) ſurdos et
mutos e) )) acgrotos, qui ne ſuis quidem rebus ſu-

Pereſſe poſſunt. )

2) g. 4. I. I. 14. ff. de tut. teſt. b) de quibus omnibus
latius in Pandectis dicetur. c) cf. infra tit. I. de

auct. tur. d) §. 13. I. de excuſ. tut. e) l. 1. JH. 2.
3. F. b. f) l. 10. G. S. F. de excuſ.
9. 106.

Aioma quartum.

IV. Tutor datur impuberi] morte patrie ſui iurie

Jaéto. Pupillus enim dicitur, qui, cum impubes

eſt, deſiit eſſe in patria poteſtate, quod accidit vel
morte patris vel emancipatione. Hinc 1) patrem

hiabenti non datur tutor, etiamſi pater abſens ſit, nec

2) feminae puberer tutorem habent, ſublata perpetua
feminarum tutela. G

E l. 2239.

66 TIrvevs XIII. .

I. a59. Ppr. de V. & l. 6. H. 4. ff. b. t. EV. OITO de aur.
fem. perp. in diſſ. iur. publ. et priu. SCHVLTING. ad
VLP. fragm. Tit. XI. §. 25. et 27. HEIN. ad L. Pap.
Popp. L. II. c. XI. §. 3.

§. 107.
Corollaria.
Praeterea ſciendum 1) tutorem in regula non
dari ad ſingulum, ſed ad omnia pupilli negotia. a) 2)
plures tutores ita conſtitui poſſe, vt aut ) ſingulus
zerto bonorum generi detur “) aut 6β) alter fiat tu-
tor gerene, alter vero honorariuf, a quo differt tutor
notitiat cauſa datus, adiutor tutelat et alloer tutoris.

a) l. 12. ff. de zut. teſt, except. eſt in l. 10. pr. ff. eod. l. 9. l.
13. pr. ff. de tut. et curat. dat. l. 17. H. : F. de appell.
b) I. 15. F.. de tut. zeſt. c) lI. 3. §. 2. J. 24. G. de ad-
min. zur. l. 20. H. 1. F. de tut. teſt. l. 13. H. 1. F. h. t. G.
vlt. I. de curat. WILLENBERG. de zutor. honor. Gedan.
1I72I. LEVYSER. Med. ad Pand. ſpec. 329.

re.e
BBB—

TITVLVS XIV.

DE .
TVTELA TESTAMENTARIA.
§FK. 108.

Tutela teſtamentaria quid?

T'tela TESTAMENTARIA eſt, quam ex oltima
patrir impuberis voluntate ſuſcipimus. a) Origi-
nem habet ex XII. tabb. in quibus ſic: Patertamiliat
vti legaſit de tutela ſuae rei, ita iur eſto. b) Ex qua
lege intelligitur huius tutelae indoles: I. Paterfami-

Tr.

lur gaude
de re un
III. boten
IV. Vti
ſitio valich

4) AlE
ALVI

lig in
b.1.

Uge
yero natri

PAE

Deind
urſtituti
Eet huins t
un temh
et tempore
et 3) mort
Pater non
ſe et 91
Vero e) iſ
6tus iue
niſt geque 1
tutorem di
60 mortno,

—

e tut.
—

G. 8d

Pay.

non
) 2)
gulus
t tu.

tutor

. 4)

.. l.
Appell.
de dd.
1 t. .
Bedan.

Ultima
Origt
——
mnitian
Es ua
lfaur.
ar

TIT. XIV. PDrE TVTELA TESTAMEN TARIA. 67

lias gaudet hoôc iure tutorem dandi. II. Poteſt legare
de re ſua, i. e. de liberie in Jua poteſtate conſtitutis
III. Poteſt legare i. e. vltima voluntate diſponere.
IV. Vti legaſlit, ita ius ſto. i. e, omnis eius diſpo-

ſitio valida eſt.

²) ALENANUDER POLITTVS a S. SIGISMVNDO de e.

Fect. pat. pot. in cond. zeſtam. in MEERM. theſ. T. I.
A LVDWIG de differ. iur. Rom. et Germ., in zut. teſt. er

leg. in Opuſc. Miſcell. T. II. p. 1071. b) L. 1. pr. f.
b. 1.

9. 109.
S Quis det tutorem?
Ergo I. PA TRI competit ius tutorem dandi, non
vero matri, niſi liberos ſimul heredes ſeripſerit.

7. 4. f. b. z. cui obſtare videtur l. 4. C h. r. ad quam vid.
BYNKERSEHI. Olſ: L. II. C. 1.

§G. IIoO.
LQuibus derur tutor?
Deinde II. Paler liberis in POTESTATE SVA
conſtitutis tutorem dat. Ergo patria poteſtas
eſt huius tutelae fundamentum, modo liberi non ſo-
lum tempore 1) teſtamenti conditi in ea fuerint, ſed
et tempore 2) mortis teſtatoris in ea adhut exiſtant,
et 3) mortuo teſtatore ſui iuris fiant. a) Hine 1)
pater non ſolum tutorem dat liberis oσ) iam natis,
ſed et β) poſtumis ſuis b) et P) exhertdatit, c) Non
vero &) illegitimir, nifſi heredes ſeripſerit, tutorque
datus a iudice confirmatus ſit et 6) emancipatit,
niſi aeque tutor confirmatus ſit ) 2) auus paternus
tutorem dat nepotibus in ſua boteſtate conſtitutis, ſi,
*ο mortuo, in patris poteſtatem haud recidant. †)

E 2 a) l.

68 TrrvLVS XIV.

a) J. 73. §. 1. F. dé K. T. by) l. 1. J. 1. J. 10. H. 5. J. H. ?·
c) lI. 4. pr. F. eod. d) I. vlt. C. de confirm. ut. e)
§. 5. I. de tut. f) F. 3. I. eod.

F. 111.
Vbi detur?

Porro III. Pater VLTIMA VOLVNTATE fu-
jorem dat; id eſt, vel teſtamento ſolemni vel codicillis
teſtamento confirmatit. a) Hinc axioma: nonnulla,
qua? de TESTAMENTIS cauta ſunt, adplicari debent
TVTELAE TESTAMENTARIAE. Vnde:

A. Voluntatem teſtatoris quoad TVTELAM aeque
plenius interpretari debemus, ac in ipfir TESTAMEN-
TIS; ne teſtator nec quoad tutelam pro parte teſta-
tus pro parte inteſtatus decedat. 9) Ex quo ſequi-
tur tutorem ad partem patrimonii datum, toti
patrimonio datum cenſeri c) G) eundem vni filiorum
datum, reliquis omnibus datum videri, modo &)
teſtator ſciuerit, ſibi eſſe plurer liberos nec 33) aut
prazſumi aut aperte probari poſſit, teſtatorem aliter
ſenſiſſe, 3) eundem fliir datum, et liabus datum
eſſe, 4) eundem liberie datum ſimul nepotibus datum
cenſeri; ſecus ſi fliir datus ſit, licet alias ſub filio-
rum nomine et nepotes contineantur, 5) eundem
vel filiis vel filiubue datum aeque poſthumis datum in-
telligi 6) eundem denique poſteris datum omnibus li-
beris, tam natir quam poſthumis, datum videri. 4. 3

B. Ii tantum, qui HEREDES ſcribi poſſunt, et
TVTORES dari poſſunt; ſi ſimul munerit publici capa-
ces ſint. Ex quo patet, 1) ipſum heredem recte tu-
torem dari e) nec non 2) furioſum, mentecaptum

et minorem.) Non autem 1) perſonam incertam. g)

nec 2) eum, qui ſe in teſtamento ipſe tutorem ſeri-

nſit

ſecd
tem
teſta
cnd
fin

MXI
toſta
llato
cenle
8 d
erat,
mati
fiebe
TRE
ſei
ſtior
dee
lun

f.ber.
e)

E nu.
licilir
nulla,
Mbem

aegne
AEN.
teſta
egui-
oti
iorum
0 a)
) t
aliter
datum
datum
b fllio⸗
Uodemm
Gin in⸗
nibur li⸗

9)

Unt, et
i capa.
elle tu⸗

captum

rtam. 9
ein /.
N

PDE TVTELA TEST AMEN TARIA. 6
*
npß. It h) nec 3) in tutoris arbitrio poni poſſe, cui libe-
rorum tuter eſſe velit. ¹)

a) l. 3. F. h. 2. b) I. 12. de K. I. c) §. 17. J. de
excuſ. tut. d) F. j. J. . F. 6. 16. J. b. t. e) l. 7.
F. h. r. 5) S8. 2. I. . 10. §. 3. F: b. r. nec obſtat §. 1.
I. de excuſ. tut, et l. vit. C. de zut. leg. g) l. 20. pr.

b. t. 1) ½ 2. Y. A. . ¹) 1I. 23. F. eod.

H. 112.
Quomodo dari poſſit?
Denique IV. cum IVS SIT, vti pater legaſſit,
ſequitur, tutorem et a certo tempore et ad certum
tempus et ſub conditione et vſque ad conditionem
teſtamento dari poſſe, quo quidem caſu 1) pvendente
conditione vel die tutor interim a iudice datur 2). de⸗
Kiciente ea, tutela ad legitimum tutorem peruenit. .

S. O. J. 2. L. II. Pr. VG. h. f.

§. II 3.
De confirmatione tutorum.
Nonnunquam tutoris teſtamentarii CONFIR-
MATIO accedere debebat. Ea erat abkus, quo futor
teſtamentarius CONTRA LEGES datus, pro IVSTE
dato a magiſtratu declarabatur. Contra leges datus
cenſebatur 1) ſi eum dederat, qui non poterat. 2)
Si datus erat, cui dari non poterat. 3) Si non datus
erat, quomodo et vbi debebat. a) Ipſa vero confir-
matio aut CVM aut SINE inquiſitione vel ſatirdatione
fiebat. En rem ipſam! Contra leges datus æ) a PA-
TRE omni modo; ο) a MATRE cum inquiſitione
ſed ſine ſaticdatione; ) ab ENTRANEO, cum inqui-
ſitione et ſatitdatione confirmandus erat. ) Sed

haec hodie ſunt inutilia; cum in Germania non ſo-

lum omnes omnino confirmari debeant tutores, ſed
E. 3 et

70⁰ . TIrvVLVS XIV.

et ipſius confirmationis hodiernae alia, quam Roma-
nae, ſit indoles. e)

a) l. 1. G. 1. F. de confirm. tut. b) l. 1. H. 2. k. 2. l. 3.
I. J. 6. I. 7. pr. ff. l. F. 9. 10. F. I. vlt. C. eod. I. 4. ff.
b. t. c) vid. Reform. pol. imp. de 1548. Lit. 31. §. 2.
et Ordin. polit. Imp. de 1577. Lit. 32. J. 2. AXxRERI
diſſ. de difer. iur. Rom. et Germ. in conkrm. tut. Goet.
1748.

— — ——— ——

TITVLVS XV.
DE

LEGITIMA AGNATORVM TVTELA.

g. 114.
Tutela legitima gquid?
ltera tutelae ſpecies dicitur LEGITIMA. Ea in

genere eſt, quae proximir impuberis heredibus ab
inteſtato defertur. Ergo fundamentum huius tutelae

eſt ſpes ſucce ſionis ab inteſtato. Vnde regula: vbi cſt

SVCCESSIONIS emolumentum, ibi et plerumque onut
TVTELAE eſſe debet, a) Dicitur: plerumqut. Ex-
cipiuntur enim 1) nonnullae perfonae, quae quidem
ſuceeſſionis capaces, at tutelae incapaces ſunt, v. g.
feminae et minores 2) qui iuſtam habent eοανaſäandi
cauſam, quamuis heredes eſſe poſſint; de qua re
infra.

a) §. vn. L. de leg. patron. tut. I. 73. pr. de R. I. IO. BERN.
FRISII diff. de nexu tutelae et ſucceſſionis legitimae, Ien.
1719. Diſſent. WIESAND. Obſ. iur. Rom. et Sax. Spec.
3. Vit. 1775. 4. et in Eius opuſe.

Co

I.
Tabb. d
NEIS;
TOhRV.
tinet et
tutelape

ef. .
deck
ume

c.)

Lo
eſam int
atus el
terim ²
rlo, vel
tione tu
te Nie
erat, 4)

Kr
eſ.
ſ.1.

OIa.

ERI
Coet.

Ea in
bur a⸗
utelae
Nbi
2 onli
nidem
1 V., 9.
Mani
la 1e

5ENN.
e, len.

115.

LEGITIMA AGNATORVM TVTELA., yr.

§. I15.

Tutela legitima quotuplex?
Cum vero ius ſuccedendi ab inteſtato competat:

I. AGNATIS, quibus diſertis verbis in XII.
Tabb. datum eſt; a) et nonnunquam: II. EXxTRA-=
NEIS; ſequitur, tutelam legitimam eſſe vel AGNA-
TORVMvel EXxTRANEORVM. Ad priorem per-
tinet etiam tutela Educiaria; ad poſteriorem vero,
tutela patronorum et parentum.

cf. C. F. WALCEII diſſ. de legitima extraneorum tutela
Sect. I. Ienae 1753. Ceterum ſubſpecies tutelae legi-
timae erat ceſſicia, de qua cf. K VESTNERVM de tur.
ceſſ. Lipſ. I745. HEINECC. ad L. Pap. Popp. Le II.
c. XI. g. 32. .

F. 116.
Quando ei locus ſit.

Locus ei eſt 1) ſi parens vel plane vel quoad tu-
lelam inteſtatus deceſſit a) 2) teſtamento, quo tutor
datus eſt, deſtituto, iacente enim hereditate tutor in-
terim a iudice datur ) 3) mortuo tutore teſtamenta-
rio, vel, ſi plures fuerint, mortuis omnibur c) 4) da-
tione tutoris teſtamentarii ipſo iure nulla 5) deficien-

te die vel conditione, ſub qua teſtamentarius datus

erat. 4)

a) §. 2. I. b. t. 1 6. F. b. . b) l. 9. I. 1io. pr. F. de rzur.
ioſt. c) §. 2. J. H. t. I. 11. §. 3. 4. F. de tur. Teſt. I. 2.
H. 6. H. h. t. d) l. S. §. 2. I. u. pr. ff. de tut. teſt.

§. 117.
Quando ce ſCſet.
Ex oppoſito non obtinet:
I. Quotiet adhut teſtamentaria ſperatur; a) vnde
ceſſat &)] teſtamento vel propter iniuſtam liberorum
E 4 ex

72 TIrvIvs XV.

exheredationem vel poſthumi agnationem inualido b⁵)
66) pendente die vel conditione, ſub qua tutor teſta-
mentarius datus erat. c)

II. Quotier ſemel tutela ad teſtamentarium adhuc
viuentum tutorem deuoluta eſt. Ergo ceſſat: &) ſi
teſtamentarius ſe ecuſauerit; &G) ſi remotus ſit. dy

a) l. 2. pr. de tut. teſt. b) l. 32. F. de tut. teſt. Nou.
n5. c. 3. in fine. c) l. n. pr. ff. de zut. teſt. d) lI.
u. §. 1. F- eod. cf. THOMAS. in nor. ad &rauchii diſſ.
Iur. Iuſt. Exerc. V. J. IO. et ad HVBERI prael.ad Inſt.
Tit. de tur. teſt. n. 3.

§. 118.
De tutela agnatorum legitima.
Haec de tutela legitima in genere. De tutela
AGNATORVM in ſpecie notandum: I. iure antiquo
ſolos agnatos et gentiler, excluſis cognatis, ad tutelam
vocatos fuiſſe, illis ſolis ad ſucceſionem ab inteſtato
admiſſis; II. ſed iure nouo, ſublato agnatorum co-
gnatorumque, quod ſucceſionem attinet, diſcrimine,
hos agquali iure cum illis ad tutelam admitti, modo
capaces tutelae et maſculi ſint, excepta, vt vidimus,
matre et auia. Ex quo fluit: 1) in tutela legitima
hodie eundem, quem in ſucceſione ab inteſtato, or-
dinem ſeruari; hinc 2) proximiorem excludere re-
motiorem, 3) proximiori ipſo minore interim alium
tutorem dari, 4) eodem plane incapaci proxime ſe-
quentem ad tutelam vocari. 5) pluribus eodem gra-
du exiſtentibus, omnibus quidem tutelam deferri,
ſed poſſe tamen vnum a iudice eligi, cui bonorum
adminiſtratio committatur.

§. 7. J. de cap. dim. I. 10. §. 7. ſr. de excuſ. zut. I. 3. J. 9.
l. 10. pr. F. h. t. Nou. 15. c. 4. 5.

P ig
Dimn

hoce tit

0
1
Qui eu
tripler
nima.

von B
jur
ſen
DV

“
TEM t/
10 z0c
lbets

teſta.

nhur
4) l

MWu.
4 l.
ii diſ.

4 luſt.

tutela
ntiquo
Utelam
Iteſtato
um co.
erimmine,
, mod?
vidimus,
legitima
ato, Ol⸗
ldere re-
rim alium
xime ſe⸗
llen gra-
deferti,
vonorum

2 —

TITVLVS XVI.
DF

CAPITI8 DIMINVTIONF.

§. 119.
Conn e X i 0.
Ius agnationis et hinc ſimul tutela agnatorum ma-
xima et media capitis diminutione ceſſat, vnde
hoc titulo de ea agitur.

§. 120.
Capitis diminutio quid et quotuplex?

CAPITIS DIMINVTIO eſt mutatio ſtatus CIVI-

LIS. Caput itaque idem eſt, quod ſtatus ciuilis.

Qui cum triplex ſit (§. 39) et ipfa capitis diminutio
triplex eſt: vel maxima, vel minor ſiue media, vel mi-

nima.

von BRAVN von der Eintheil. der cap. dim. in SCHOTTS
jur. Wochenbl. 3ter lahrgang. Capitis diminutionem
Jemper eſſe amiſſionem ſtatus ciuilis tradit WIESAN-
DVS obſ. iur. Rom. et Sax. Spec. II. Et in Ei. opuſe.

§. 121.
De MAXIMA C. D.

I. MANXIMA eſt, cum aliquis ſimul et CIVITA-
TEM et LIBERTATEM amittit. Quod iure nouißß-
mo accidit 1) ſeruis poenae, quae tamen ſeruitus a
Iuſtiniano in fauorem cognatorum fublata eſt a) 2)
libertis ingratis erga patronos b“) 3) maioribus XX.
annis

74 TrrvEZVS XVI.

annis, qui fé pretii partieipandi cauſa venundari paſſi

funt «) 4) captis ab hoſtibus, niſi iure poſtliminii re-
ſtituti ſint. d) .

a) §. 1. I. h. t. Nou. 22. 6. 5. b) l. vn. C. de libert. in-
grat. c) G. 2, I. b. . d) MAIANSII diſſ. de poſt-
7i. in Ei. difl. T. I. SALMAS. obſ. ad ius Arttic. cap.
26. RO M. TELLERI diſſ. de iure poſtlim. Lipfſ. 1758.
Iure antiquo et incenſ: et mulieres ingenuae in ſerui

alieni amplexus ruentes, maximam capitis diminutio-

nem patiebantur, cf. HEIN. antig. h. t. §. 3. et 8.

. 122.
Media C. D. quid?
II. MEDIA eſt, cum ciuitas quidem amittitur, li-
bertat retinetur. Quae accidit, 1) exulibus, non
vero relegatis 2) aqua et igne interdictis 3) deporta-
tis in infulam 4) transfugis 5) hoſtibus iudicatis.

§. 2. 1. 1. 5. f. b. z. RETES de interdictis et relegat. in
MEERM. theſ. T. V. HEIN. Oynt. ant. b. r. IVSTI
Spec. oN. crit. c. VIII. Viennae 1I765.4. .

Obſerua: Vtradue haec capitis diminutio mors ciuilis dici-
tur, cum Romani ſeruitutem mortalitati fere compara-
rent, et, qui ciuitatem amiſerat, quaſi pro mortuo
haberetur. J. 209. de R. L. §. I. I. quib. mod. p. p. toll.
Vnde poena capitalis apud Romanos haec quoque dici-
tur, quae conſiſtit morte cinili, et crimen capitale eſt,
quod vahitt⸗ inin on maxima vel media punitur.
lI. 2. pr. vlt. F. de poen.

9. 123.
Minima C. D. quid?
MINIMA eſt cum ciuitas retinetur et libertas, ſed
HKatut Jfamiliae amittitur. Quam quidem patiuntur
1. omnes qui cum ur iuris fuerint, coeperunt eſſe
alieno juri fubiecti; id, quod aecidit ℳ) arrogatis
et

RR

4,) le
heerint,
teri aecid
Mutatum
Alieni iun
commutan
)in ple
)
de mn

5)14

Quo

Dnotandum

dehciente
ſeruitute
Geler ex iu
infidelibe
bentibus
ptir ex li
Minimam

ſpeciehus

) ch

cay. 6

e

re.

7t. in⸗
kepoſt⸗
1759.
n ſui
linntio⸗

9.

tur, li.
non
Porta⸗
tls.

Pegor, i in
VII

uilis dici⸗
compara
mirnt

,.9. M.

ue diei⸗
Pirale le eſt,
kmi kur.

jtat, ſel
patiuntur

runt ell

rrogetis
et

DE CAFITES DIMINVTIONE. 75
et β) legitimatis. II. Omnes, qui cum alien: iuris
fuerint, ſui iuris eſſe coeperunt. Hoc vero iure ve-
teri accidebat emaneipatis, quod tamen iure nouo
mutatum. a) III. Omnes, qui, cum nec ſui nec
alieni iuris eſſe coeperint, fumiliam tantummodo
commutant; quod fit in, æ) arrogatorum liberis et
6) in plene adoptatis. 5)
a) §. J. I. l. 2. J. I. F. h. z. Nou. iaS. c. 4. J. CONRADI

de min. cap. dim. in parerg. iur. ciu. L. II. p. 264.
1) l. 40. f. de adopt.

§. 124
Vſus bodiern u 5.

Quod vſum hodiernum huius doctrinae attinet

notandum: I. Maximam hodie occurre re jnon poſſe,

deficiente apud nos tali, neemn Romani habebant,
ſeruitute, niſi quod nonnulli ſtatuant, captiuos inf-
deles ex iure retorſionis hodienum pro ſeruis cenſeri,
infidelibus captiuos Chriftianos aeque pro ſeruis ha-
bentibus. II. Mediam adplicari a plerisque proſeri-
ptis ex Imperio et relegatis cum fuſtigatione a) III.
Minimam hodienum iisdem, quibus apud Romanos,
ſpeciebus locum habere.

a) cf. STRYCR Vſ. mod. tit. de ſtatu bom. §. 3 et tit. de
cap. dim. min. §. 7. ſqꝗ.

FTirvIVS XVII.
2=ð

LEGITFIMA PATRONORVM TVTELA.

§. 125.

Tutela patronorum quid?

Alter tutelae legitimae ſpecies eſt PATRONO-
RVM tutela. Cum enim I. XII. tabb. patro-
nos ad libertorum ſucceſſionem ab inteſtato vocaret,
ibique, vbi ſpes hereditatis eſſet, ſimul tutelae onus
eſſe deberet, ex interpretatione prudentum tutela in
libertos impuberes patronis ita delata eſt, ac ſi no-
minatim de ea in XII. tabb. cautum eſſet. J. vn. I. h. t.

TITVLVS XVIII.

DE

L.-EGITIMA PARENTVM TVTELA.

§. 126.

Turela parentum quid?

ARENTVM tutela, quae patronorum tutelae

ſubſpecies eſt, dicitur, quae patri in flium eman-
cipatum imhuberem incumbit. Cum enim iure veteri
emancipatio manumiſſione imaginaria (§. 95.) fieret,
emancipatus pro liberto et pater emancipator pro eius
patro-

jutrono Ni

huberi⸗ ſal

interpe

ea 1l legiti

Cum
numiſſo ce
nouo non
er conſtitu
remn etnane
emancipet
vinut agne
kert in not
Pater hodd
cipatorum

Gfferre,

ek. (VIS
und V.
Milens
trig. 21

etlipl.

ONO.
Patro⸗
vocaret,
e Onus
ltela in
ſi no⸗
1L. ht.

LA.

1 tutelae
um eMan-
re veteti
3)ber et
rpto eins
potro⸗

TrIT. XVIII. DE LEG. PAR. TVTELA 77

patrono habebatur, vnde et qua talis tutelam filii im-
puberis ſuſcipere debebat. Ea olim tutela fiduciaria
ab interpoſito fiduciae pacto dicta, ſed poſt-
ea ad legitimas tutelas relata eſt. G. vn. I. h. 6.

§. 127.
Vſus bodiernu’s,
Cum vero hodie in emancipationibus haec ma-
numiſſio ceſſet, per ſe patet, eiusmodi tutelam iure
nouo non poſſe exiſtere. Aliter dicendum, ſi pater
ex conſtitutione Anaſtaſiana vel Iuſtinian-a impube-
rem emancipet. Tunc enim procul dubio pater eſt
emancipati tutor, ſed non qua patronus ſed qua pro-
ximus agnatut. Haec vero tutela patris legitima dikf-
fert in nonnullis a patria eius poteſtate. Praeterea
pater hodie et curator bonorum liberorum non eman-
cipatorum eſſe poteſt; quam quidem curam a tutela
differre, per ſe intelligitur.

cf. CVISTORP. wieferne einem Vater die Vormundſchaft
und Verwaltung der Güther ſeiner Kinder dureh letzte
Willensverordn. genommen werden könne? in deſſen Bey-
träg. Zur Erläut. verſch. Rechtsmat. erſtes Stück. Koſt.
et Lipfſ. 1778. 8.

Tir.

78
TITVLVS XIX.
DE

FIDVCIARITA TVTEL A.

1

§. 128.
Tutela iduciaria quid?

DVCIARIA tutela eſt, quae lir maioribus mor-
tui putris emancipatorie in impuberem emancipatum

defertur. Ea competebat 1) fratri et quidem ſic:
FPabebam duos filios, alterum maiorem, alte-

rum impuberem. Impuberem emancipans tuebar
eum tanquam legitimus. Me mortuo, frater per-

fectae aetatis erit tutor fiduciarius 2) patruo fratris

filio, quomodo? Habebam filium maiorem et nepo-
tem ex filio mortuo. Emancipaui nepotem. Ego
quidem vt legitimus tutor ero; poſt meam vero
mortem patruus vt fiduciarius tuebitur. 3) Patri in
fillum hunc in modum: Habebam filium maiorem
atque ex eo nepotem impuberem. Nepotem eman-
cipaui. Ego quidem vt legitimus tnebor, poſt me
autem pater vt fidueiarius. Ita THEOPH. paraphr.
h. t. cf. quoque GEBAVERI excurſ. V. ad Inſt.

TzT.

ATILIA
II.

Viin
eam
h er ſent
gui tutor d
Gelcendat,
DATIO i-
ſperalir he⸗
er el I. a0
I gilt

cf. MC
WIV

Tutel

Vdetutor

Vel 9 utor

1„à J

mnof⸗
potumm
mn be:
te.
tebar
per-
fratris
nepo⸗
. 60
m vero
Patri in
aiorem
eman-⸗
voſt me
araphr.

.

79

TITVYLVS XX.

DE

ATILIANO TVTORE, ET EO, QVI EX
LEGE IVLIA ET TITIA DATVR,.

§. 129.
Tutela datiua et tutoris datio quid!

lItima tutelae ſpecies eſt DATIVA, quam dicimus
eam, quae deficiente tutore teſtamentario et legiti-
mo ex ſententia magiſtratus alicui datur. Vnde ipfſe,
qui tutor datus eſt, datiuus, aut cum ex lege Atilia
deſcendat, Atilianus tutor appellatur. TVTORIS
DATIO ipfa eſt acluc legitimur, quo in ſubfidium vi
ſpecialis legis a magiſtratu tutor conſtituitur. Igitur
ea eſt I. atus legitimus II. locus ei eſt in ſubſidium
III. Magiſtratus ex ſpeciali lege tutorem dat.

cf. MARGHII diff de zuror. ex L. Iulia er Litia Lipl. 1736.
WILDVOGELII diſſ. de zut. dat. Ienae 1691.

§. 130.
Aioma primum.
Tutela datiua I. % ACTVS LEGITIMVS,
vnde tutor nec ad tempus, nec ſub conditione dari pot-
eſt, a) niſi æ&) conditie ipſi tutelae naturae inſit b)

vel β) tutor teſtamentarius tantum impediatur. e)

a) lI. 77. de R. J. b) l. 6. H. I. F. de zur. C) §. I.
I. h. t.

§. 121.

Se Trrvrvs XX.

Axioma ſecundum.

Deinde II. Locur ei eſt in Sy BSIDIVM, i. e. de-

ficiente tutore et teſtamentario et legitimo. H

nota regulas:

it oſtar iur vel legitimus NVL-
uoties tutor teſtamentarius vel ,
LVS 4 adeſt, totier tutor a magiſtratu datur. a).

B otiesr tutela TESTAMENTARIA Eae
TV totier datiuat interim locus eſt. ne
SPERA )pendente die vel conditione, ſub da e-
nenet r Vtutor ſeriptus eſt ?⁵) 2) iacente here ita-⸗
ſamenker o ſo exheredato, licet tutor pure ſerr
dtn 6 H ktutore teſtamentario impedito d) 4) ſi
Futor teſtamentarius adpellauerit. c)

C. Quoties tutela ſemel ad TESTAMENTARIVM

i vindicat;
datiua locum ſibi vin 7
VIVVM deuoluta eſt, toties
zn datur tutor teſtamentario excuſato aut remoto )
hinc

I.
) I. II. pr. ff. de tut. teſt. c) J
3) ez1. r. d) 3 1. zol. I. 17. de teſt. tut. e) l. 2.
1. .. f) I. II. H. I. de tut. teſt.

§. 132.
Aioma tertium.

III. Magiſtratur e SPECIALI lege tutorem datf.

7 6 no.
Haec lex ſpecialis erat Atilia, qua praetori vrbano,

nariae 2) nec eam mandari poſſe l. F. pr. f. k. t.

§. 133.

P
P
H

Porro

I. T
VIde pupil
felltater p
magiſtratibu
Gitione ſitan
ſtratus chmnie

II. Mi

ſine ſatisdat
conſtituunt.

III. Te

blenti, ign

IV. No
)Pohibita
peclaum de
dichiniſuben
haud meria

V. Mut
iſur et ine
rlenti tutore
6aut minmn,
ud tnditi

dati ſit.

de.

line

WI.
7. 6).

nchut
Vnde
te-
ecita⸗
ſer⸗

4)1

IVM
dicat;

to. )
95
e

1.
12.

em dht.
yrbano,
bus to⸗

t Boma-

xtraorch
lt.

PE ATILIANO TVTORE, ete.

§H. 133.

Corollart:a.

Porro nota:

I. Tutorem dat magiſtratus loci, æ&) vel eius
vnde pupillus originem habet, βο) vel eius, vbi ſunt
facultates pupilli ſita-. Vnde 1) ſi bona ſub diuerſis
magiſtratibus ſita ſint, ſingulus rerum, ſub ſua iuris-
dictione ſitarum, Gpecialem tutorum dat. 2) magi⸗
ſtratus domicilii non dat tutorem. a)

II. Magiſtratus maiorer cum inquiſitione, ſed
ſine ſatisdatione, minores cum iatisdatione tutores
conſtituunt. b) P

III. Tutor recte datur cuilibet pupillo, hinc et
abſenti, ignoranti, inuito. c) —“

IV. Non poteſt magifſtratus dare 1) ſemetipſum
2) prohibitum a patre 3) eum, qui in legatione
eſt, 4) eum, qui ſe ingerit, vt creetur 5§) eum, qui
pecuniam dedit, denique 6) eum, qui alienae iuris-
dictioni ſubeſt, niſi in propria iurisdictione idoneus
haud reperiatur. d)

V. Nulla eſt tutoris datio 1) ſi magiſtratus fu-
rioſus et demens tutorem creauerit 2) ſi tutor &) aut
habenti tutorem, ſed eo abſente, quaſi non habenti
) aut minori, „) aut pupillo, patrem habenti ) aut
ſub conditione aut ab incompetente iudice immediate
datus ſit. e)
a) I. 27. ſ. b. t. l. vn. C. vbi pet. tut. b) pr. er g. olt.
I. de ſatisd. tut. c) l. 5. 6. fj. h. t. d) 1I. „. 1.
27. §. 2. 2. et 6. l. 24. ff. eod. HERTELII diff. de tutore
alienae iurisd. Ienae 1739. e) l. 5. §. 1. l. 10. 26. ff.-
b. Z. l. 6. §. 2. et 4. Ff. de eeen J. C. qui dare tut.

§. 134.

TITVLVS XX.

§. 134˙
Vſus bodiernusß.
Sed hodie 1) tutoris datio non eſt actus legiti-
mus 2) pertinet ad iurisdictionem ordinariam 3) Jui-
üibet magiſtratus ea gaudet 4) ei locus eſt, ſi magi-
ſtratus tutorem teſtam. et legit. ex iuſta cauſa non
confirmauerit. .

DE LVDEWIG de different. iur. Rom. er Germ. de tut.

Atil. in Eius opuſc. Miſcell. T. II. p. 1161.

TIITVLVS XXI.

DE

AVCTORITATE TVTORVM.

F. 135.

Auctoritas tutoris quid?

Cen pupillus propter iudicii, quo pollet, imbe-
cillitatem circumueniri facile poſſet, ſi nego-
tia ſolus ipſe perageret, cautum, vt, quae damnoſa
ipſi eſſe poſſent, negotiis accederet TVTORIS AV-
CTORIIAS, quae eſt akhtus legitimus, quo tutor id,
quod pupillus infantia maior gerit, et ex quo conditio
eius deterior poſſet fieri, ſe probare dicit. Itaque eſt
I. actus legitimus II. ſupponit pupillum infantia ma-
jorem III. neceſſaria eſt, vbi deterior reddi eius con-
ditio poſſet.
pr. I. I. 3. f. b. ?. GVNDLING. de auétor. tut. in GVND-
LINGIAN. part. 29. p. 362.

3

§. 136.

1E
tin in 0
uuitegatun
nenca erut

) Diſe
Obltare!
L. IUlll.
40 1. 29.
9Krl

Cum
cebtat, zul

Opus erat,
2. ck ach

III. N.
TERIOR p.
vel ahenat e
fieri 1) in
mleuntur,
oniut, il

obligenur,
) Loupeti,

en verlus ſi

it ) Colo

ms ſitn
Meſtonis
2 .
3) mutu 0
Olnüinnbs

giti⸗
Iui.
nagi⸗
non

de tut.

t, inbe.
ſi nego⸗
damnola
tltor iih
o Conlliti⸗
taque elt
lantia a⸗
eius con-

in GVND-

6 136.

PEx AVCTORITATE TVTORVM. 83

§F. 136.
. Aiomal primum.
I. Eft ACTVS LEGITIMVS. a) Hinc 1) Ha-
tim in iſo negotio b) 2) ab ipſo tutore prazſente et;
quid agatur, ſciente 3) pure et 4) expreſſe interpo-
nenda erat. *) .

a) Difſent. CVIAC. L. XV. obſ. 16. b) §. 2. I. h. z.
obſtare videtur l. 25. J. 4. de adq. hered. cf. CVIAC.
L. XIII. obi. 31. HOTTONM. L. XII. obl. 2. GODOFR.
ad I. 29. de R. I. VINNIVS ad h. t. §. 2. ibique HEIN.
c) §. 2. I. l. 5. l. 9. J. 5. G. h. t.

§. 137.
Aioma ſecunlum.
Cum II. pupillus INFANTIA MAIOR ESSE
debeat, auctoritate tutoris in negotiis infantium non
opus erat, cum hi ipfi nihil peragere poſlent, l. 1.
G. 2. de adm. tut.

.

F§. 138.
Axioma tertium.
III. Nectſſaria eſt, cum pupilli conditio reddi DE-
TERIOR pOet; quod fit, cum vel aliquid promittit
vel alienat e bonis ſuis. ] Hinc tutor debet auctor
fieri 1) in omnibus, ex quibus obligationes mutuae
naſcuntur, caufſis; in his enim ſi deficiat tutoris au-
Roritas, ipſi quidem, qui cum pupillo contraxerunt,
obligantur, at inuicem pupillus non obligatur; niſi

ææ) locupletior factus ſit 5) aut βο) contractus in eius

rem verſus ſit, c) aut „) obligatio e re oriatur d)
aut ε)) dolo malo aliquid fecerit, modo pubertati pro-
ximus ſit e) 2) in aditione hereditatis, bonorum
poſſeſſionis petitione, fideique commiſſ acceptionef)
3) in mutuo, quod pupillus credere vult g) 4) in
ſolutionibus creditoribus falis. )
F 2 a) Pr.

24 . TITrVLVS XXI.

a) pr. I. I. 9. pr. H. 1. fr. B. z. b) pr. I. I. J. pr. §. 1. F.
b. t. c) arg. tit. f. de in rem verſo. d) l. 46 f.
de O. et A. I. 33. F. pro ſoc. e) l. I. de R. J. f) §.

1. I. I. g. F. 5. F. h. t. CVIAC. obſ. L. I. c. 34. 8) l.

9. pr. eod.. h) l. g. §. 2. eod.

§. 139.
Quando auctoritas tutoris ceſſet?
Ex oppoſito nonnunquam tutoris auctoritas vel
A. non nectaria vel B. plane inutilis eſt.

A. NON NECESSARIA eſt: 1) quoties titulo lu-
cratiuo ſibi adquirit pupillus, 2) quoties alium ibi obli-
gat, 3) in obligationibus ſolam pupilli perſonam con-
cernentibus; v. g. in ſponſaliis, 4) in adquirenda

voſj zſſione. a)

B. Plane INVTILIS eſt 1) In teſtamentie impu-
berum 2) in negotiis, quae tutor vel immediate vel
mediate cum pupillo geſſit, propter regulam: tutor
non poteſt in rem SVAM außor fieri, niſi tantum per
conſequentiam cum pupillo negotium habuerit. ⁵)
Vnde 1) pupillus tutori, eo auctore, obligari,
hincque mutuum dare vel vendere aliquid non poteſt,
niſi æ) qui auctor fiat, adſit contutor; &) emtio pa-
lam facta ſit, aut „) creditor pignus pupilli diſtra-
xerit, aut ο); tutor non ſit gerens aut &£) pupillus
maior factus emtionem comprobauerit, aut &) locuple-
tior factus ſit c) 2) tutor cum pupillo non poteſt
agere, niſi dato prius pupillo curatore d) 3) pupil-
lus tutorem, eo auctore, liberare non poteſt.
Pupillus tutoris, quem in poteſtate habet, filio obli-
gari, licet patre conſentiente, non poteſt. †)

2) pr. I. I. 9. pr. ſy. b. t. I. 11. ff. de A. R. D. I. 20. ſy. de
R. N. l. 32. §. 2. ff. de adq. poſſ. b) I. 1. pr. l. 2. Pr.
F. b. r. c) cf. l. j. 6. F. eod. I. 46. de contr. emt.
4) §.

(eter
fiat, non
auctoritate
toribus on
tela pron
60) acluse
alienandis
temn non it
nand debe
integrun,

1) L.
eod. l.

eor. gui

Hodie

non diline

s vel

alo /u.
iobli⸗
n con⸗
lirend

impu⸗
ate vel
: tutor
uin per
erit, 5)
potelb
ntio pu-
difra-
Nuplllos
) boupk.
on pole
puhl.
tell. 4)
Kio obli⸗

ntr. ent.
4)

3
(

DE AVCTORITATE TVTORIS. 85

4) F. 3. I. b. Z. Nou. 72. c. 2. VLP. fragm. Xl, 24.
e) l. 22. F. b. . f) l. 1. pr. b. .

§. 140.

Corollaria.
Ceterum adhuc obſerua 1) tutorem, vt autor

fiat, non cogi, a) 2) tutorem gerentem tantummodo

auctoritatem interponere poſſe b) 3) ex pluribus tu-
toribus vnius ſufficere autoritatem, niſi vel ) tu-
tela pro regionibus aut ſubſtantiae partihut diuiſa, vel
ι) actus eiusmodi ſit, quo tota tutela nitur c) 4) in
alienandis pupilli immobilibur ſolam tutoris autorita-
tem non fuſſicere, ſed accedere iudicis decretum alie-
nandi debere d) 5⁵5) pupillo laeſo dari reſtitutionem in
integrum, licet tutoris adfuerit auctoritas. e)

2) l. 7. J. b. . b) I. 4. J. eogd. c.) I. 4. J. F. pr. F
eod. I. vlt. C. de auctor. praeſt. d) tit. f. de rebus
eor. qui ſub cura ſunt. e) tit. fF. de minor.

§. 141.
Vſus ho diernus.
Hodie 1) tutoris auctoritas non eſt actus legiti-
mus 2) io6ſ tutores pupillorum negotia gerunt 3)
non diſtinguitur inter infantem et infantiae proximum.

F 3 TrIT.

86

TITVLVS XXII.
QVIBVS MODIS TVTELA FINITVR.

§. 142.

Tutela quot modis Eniatur.

MVai, quibus finitur tutela, ſunt vel I. NATV-
RALES, vel II. CIVILES, hique vel A. Com-
munes, vel B. Proprii.

§. 143.
De modis naturalibus.
I. Modi NATVRALES ſunt 1) vitium corpo-
ris animiue ſuperueniens, quo tutor inhabilis reddi-
tur a) 2) Mort tutoris naturalis, cum tutela ſit mu-
nus perſonale. Hinc regula: nulla tutela iure heredi-
tario ad alium tranſit. ?) Attamen rem ſic habe )
inchoata a defuncto tutore negotia perficere eius here-
des debent c) β) iura et obligationes e tutela et in
et ad tutoris heredes transeunt d) „) ii plures tutores
teſtamentarii ſint, tutela non, niſi omnibus defun-
Qis, finitur e) 3) Mors pupilli naturalis; obligatio
tamen defuntti pupilli, ad praeſtandam tutori in-
domnitatem, tenet quoque eius heredes. )

a) I. 17. F. de tut. b) I. 16. H. I. F. eod. c) I. 36.
J. 2. . de admin. tzut. l. vn. §. 1. F. i pend. appell.
d) I. z. C. de bered. tut. CVIAC. Obf. L. XIII. c. 39.
7OLLERI difſſ. de culpa ab bered. tut. praeſt. Lipſ. 1779.
e) I. u. §. 4. I. 34. Ff. de zut. teſt. †) I. 3. §. 9. F. de

contrar. tut. act.

§. 144.

I. N
