les qui fuerint ſupra §. 371. latius àtum eſt. Cete-
rum nota: 1) klii tantum ſuccedebant, non filiae,
propter Legem Voconiam a) 2) liberi primi gradus
ſuccedebant in capita; ſed nepotes in ſftirper ).
3) vxor quae in manum mariti conueniebat, ſucce-
debat iure antiquo tanquam lia; fecus iure noue,
niſi ex edicto Praetoris c) 4) emancipati, quia non
erant ſui liberi, iure ſtricto antiquo non ſuccedebant;
jure Praetorio iis dabatur bonorum poſteſſio; d) iure
denique nouiſſimo omnino ſtricto iure ſuccedunt?e).

2) IAC. PERIZON. ad L. Vocon. b) G. 6. I. D. . c)
§. 3. I. de bonor. poſſ. d) J§. 9. I. B. z. e) Nov.
118. c. 2. .

LE

crant
1
Apnat
ende⸗
dant

prii
Vatt
ſa ſi
Doſtea
elle
od
muta

)

0, alian
im yi.
untig.
WH.
62.

l que
Cete.
n flige,
gradus
Per h).
ſaece.
nono,
n non
ebant;
iure
nte)⸗

)
) Me.

TI.

—

297

TITVLVS II.

DE .
LE GITIMA AGNATORVM
SVCCESSIONE.

J. 449.

Agnatorum ſucceſſio quid?

Deſteientibus liberis ſuis ex XII. tabb. hereditas
deuoluebatur ad agnatos, qui tunc proximi
erant, quum certum eſſet, aliquem inteſtato deceſſiſſe.
Si plures eſſent agnati, omnes in capita fuccedebant.
Agnatae per legem Voconiam non admittebantur;
exceptis ſororibus. Deficientibus agnatis ſuccede-

bant gentiles, non cognati a).

Pater liberis non ſuccedebat, cum hi nihil pro-
prii haberent. Emancipatis tamen pater, tanquam
patronus ſuccedebat, interpoſito fiduciaz pablo; Omil-
ſa fiducia ſuccedebat pater iduciarius, non naturalis.
Poſtea Iuſtinianus fingebat, hanc fiduciam ſemper
eſſe interpoſitam, adeoque pater ſemper ſuccedebat
quod tamen idem Iuſtinianus iure nouiſſimo iterum
mutauit b).

a) AGNATI ſunt, qui per VIRILIS ſexus perſonam cum
cum defuncto coniuncécti ſunt; COGNATI dicuntur, qui
per FEMINAS coniunguntur; GENTILES denique, qui
ex eadem GENTE orti eodem NO MINE viuntur D'AR-
1 5 NAVD

298 LIB. III. Trr. III.

NAVD coniect. III. PVTTMANNI interpr. c. X. b)
HEINECCG. I. c. VAN DE LAAR diſſ. de agnat. Sacceſj.
ex AlI. tabb. L. B. 1775.

—— EE

TITVLVS III.
DE

8SCTYO TERTVLLIANO.

F. 450.

De matris ſucceſſione.

Miter liberis non ſuecedebat, cum nee inter agna-
tosr eſſet, nee liberos in voteſtate haberet.
Quod cum iniquum videretur, Scto Tertulliano ca-
vebatur: 1) vt mater tantum, quae iure trium vel
quatuor liberorum gauderet, ſuccederet; 2) vt eοα
demum caſu ſuccederet, ſi liberi deſcendentes non
reliquiſſent, nec pater vel fratres conſanguinei ad-
eſſent, quippe qui omnes matri praeponehantur.
Quae tamen Iuſtinianus ita mutauit, vt et mater
nullo libererum iure fubnixa cum fratribus defuncti
in portionem virilem, cum ſororibus in partem dimi-
diam admitteretur. Quae omnia iterum iure nouiſſi-
mo immutata ſunt ſ. J. — F. I. h. t. Nov. IIS. c. 2.

.
de
ms
ris, et

ſuecel
Uigent

Orn

tabd
eds ante
ecede
niht,

.)
reß.

rone⸗
beret,
90 ca.

n vel

)vten
5 non
lei ad.
antur.
mater
functi
oliſſi⸗

,6

299

TITVLVS IV.
DE

8CTO ORPHITIANO.

§. 451.

De ſucceſſione liberorum matri.

Gieut mater liberis non ſuccedebat, ita nec liberi

matri, niſi poſtea ex Scto Orphitiano, quo libe-

ris, etiam vulgo quaelitis, legitima matris data eſt

ſucceſſio. Quo tamen iure Nouellarum haud in⸗

digent liberi.

TITVLVS v.
DE

SVCCESSIONE COGNATORVM

F. 452.
Cognatorum ſucceſſio.
Supra diximus, cognatos non vocatos eſſe ex XII.
tabb. ad ſucceſſionem ab inteſtato, ſed gentiles
eos anteceſſiſſe. Vnde eognati iure ſtritzo plane non
ſuccedebant. Ex aequitate tamen motus Praetor
edicto VNDE COGNATI eos ad ſucceſſionem ad-
miſit, quo tamen edicto hodie opus non eſt,

TITV-

300

WEEEr rEr EEEE 22

TITVTLVS VI.
DE

GRADIBVS COGNATIONVM. (VC

§. 453.
uae ad hunc titulum pertinent fupra iam in ti- tre
tulo de nuptiis ſatis occupata ſunt. P be
condit
rreee fhfdfhe
ex eon
TIIVLVS VII. ecege
DE cum h
glue er
SERVILI COGNATIONE. AIl.

J. 454.

Seruilis cognitio quid?

Geruls engnerie eſt, quae intercedit inter perſo-
nas ſeruilis conditionis. Ea impediebat quidem— ADS!
nuptias, ſed nullum dabat ius ſuccedendi. Iuſtinia-
nus tamen conſtituit, vt parentes liberis, liberique
Pperentibus poſt manumiſſi ionem ſuccederent, poſt-

Ppoſitis patronis. Fre
re

hant n
tunal
denet

TITV-

VM.

n in ti⸗

NE.

. Perlo⸗
quidem
luſtinia-
berigue

301

WEEE EWE ʒ—
TITVLVS VIII.
* D E

sVCCESSIONE LIBERTORVM.

F. 455.

Succeſſio libertorum gquae?

Ptronus eiuſque liberi ex XII. tabb. ſuccedebant li-
berto ab inteſtato mortuo. Ergo teſtamento
condito excludi patronus poterat. Poſtea vero ex
edicto Pratoris, ex Lege Papia et Poppoea, denique
ex conſtitutione Iuſtiniani certo modo Patronis ius
ſuccedendi ex teſtamento datum eſt.
cum hodie plane ſint inutilia, pl
quae cupienti dabit Heinecc. ſynt.
ad L. Pap. Popp. L. II. c. 11.

Quae omnia
ura ommittamus,
ant. h. t. et com.

TITVLVS IX.
D E

ADSIGNATIONE LIBERTORVM.

F. 456.

Pol. T regula omnes patroni praedefanctiliberi aequali

TITV.

iure in omnia omnium libertorum bona ſuccede-
bant; niſi Patronus vni ex liberis ſuis certum liber-

tum adſignaſſet, cui is ſolus, excluſis fratribus, ſucce-
deret. L

DE

3⁰²

DE

SVCCESSIONE AB INTES TATO
EX NOVELLA CXVIII.

—

§. 457.

Conne Xio.

He de veteri ſuceeſſione ab inteſtato, quam ta-
men lIuſtinianus ita mutauit, vt nouam plane
introduceret.

§. 458⁸.

Nouae ſucceſſionis fundamentum et diuiſio.

Nouae ſucceſſionis fundamentum eſt duplex.
Alterum COGNATIO àa) (non nexus familiae), alte-
rum SPECIALIS aliqua CAVSA. Hinc duplex ſuc-
ceſſio. Altera COGNATORVM) ſeu ORDINA-
RIA; altera EXNTRAORDINARIA ſeu SVBSIDIA-
RIA &).

a) Recte obſeruauit KOCHIVS §. 6. in Schol. nouam ſuc-
ceſſionem non niti praeſumto amore. b) Quia vero
adfines non ſunt cognati, hinc nec ſuccedunt, KOCH.
§. 16. c) IDEM I. c.

Vari

I.

Uatn ta⸗
n plane

uplex.

*) alte.

ex ſuc.
DINA-
SIDIA-

nam ſre⸗
Ginero

KOCH.

3⁰³

anr. 2 f

I. DE COGNATDELII SCESSIONE.

§. 459.
Principia generalia.
De cognatorum ſueceſſione ante omnia obſer-
vari debet:

I. Iuſtinianum nouum quidem ORDINEM, non vero
nouum ſuccedendi MODVM introduxiſſe; id quod

praecipue quoad ſuos et emancipatos notari
debet a).

II. Proximum cognatum ENCLVDERE remotiorem,

niſi hic ex iure repraeſentationis ſimul admit-
tatur b).

III. Proximum tamen, qui ſuccedit, CAPACEM ſſe
debere &£).

IV. Proximitatem computari ex regulis iuris CIVI-
LIS, non ex computatione CA NNICA G .

V. Nouum, quem Iuſtinianur introduxit, ordinem in
co conſiſtere, vt omnes cognati in QVATVOR
CLASSES diuidantur, quae ſequentes ſunt, et
ſequenti ordine ſe excipiunt:

304 DE COGNATORVM sVCCESSIONE.
A) Deſcendentium.

B Aſfſcendentium, fratrum ſororumue bilatera-
lium, eorumue, qui praemortui ſunt, liberorum.

C) Fratrum ſororumue vnilateralium, eorumue,
qui praemortui ſunt, liberorum.

D) Reliquorum collateralium e)

a) KOCII. §. 6. p. 18. b) Nov. 115. c. 1. g.. C)
§. 6. I. de leg. agnat. Jacceſſ. d) vid. ſupra §. 68
n. IV. e) KOCH. J. 19.

CLA'’SSIS P, RIMA

SVCCESSIO DESCENDENTIVM
§. 460. .

Generalia de deſcendentium ſucceſſione principia-
D⸗ ſuceeſſione deſcendentium in genere nota:

I. In ca NON atftenditur SEXVS diſcrimen. i. e.
filii et filiae, nepotes nepteſue promiſsue ſuccedunt.

II. Ipſa ſucceſio ſit vel in CAPITA vel in STIR-
PES vel MlIXTIM.

A) Succeſſio in CAPITA eſt, qua hereditas in
TOT' diuiditur portiones, quot ſunt PERSONAE ſuc-
cedentes; ita vt ſingula ſingulam accipiat portionem.
Cui

Cuii
Phll

3
gi non
urent
damen
TATI
NON
80 NA
heredhit
non ſ
uia ei
ſioni n
caſu iur
tur; ſell
Ge o
Bert ind
tantumm!
ei lbens
vel be
Junhi
tes, in
pracſan
da ſit
non ve
erinre,

9)
bi,

rior.
Cri d

era⸗

aue,

56

41

M

ta⸗

ie⸗
unt,

TIR⸗

ut in
ſur⸗
Dnenh.
Ci

Varens accepiſſet, portionem

2

Junbie SIMVL adſint ). 3) quod,

ſed accipit eam iure proprio ).

svCCESSTO DESCENDENTIVM.

Cui ſueceſſioni locus eſt,
PRIMI gradut.

B) Succeſſio in STIRPES
Nirpr (i. e. omnes deſcendentes
qui non ſuceedit) VNAM et EANDEM,

nanciſcuntur

305
ſ OMNES deſrendentet Eint

eft, quando TOTA

eiusdem parentis,

guam IPSE
4). Fun-

damentum huius ſucceſſionis eſt ius REPRAESEN.

TATIONIS i. e. ius, quo deſcendentes
NON ſuccedentie LOCVM occupant, ſeu,
SONAM eius reprakzſentant,
hereditariam accipere pohiint b).
non ſuccedit, aut 1) quia vere
quia ciuiliter pro mortuo habetur
ſioni renunciauit eamue epudiauit.
caſu iuri repraeſentationis locum e
tur; ſed quoad vltimum dubitatur 4).
de ipſo repraeſentationis iure
neat inter deſcendentes legiti

mortuus

ei locus ſit, ſi
vel liberi primi gradus et nepote

tes, in infinitum obtineat i.
prazſentationir e). 4) quod
da ſit de
non vero de iure ſuccedendi.
ex iure repragſentationic,
Prio ſuccedere; i. e. accipit tantum eam
funbzus, quem repraeſentat, acce

Cο MIXTIM. denique ſucceditur (i.
capita, quam in ſtirper
ioris gradus concurrant g..-.
. V

aſcendentis
quo PER.-

ut eius PORTIONEM
Aſcendens ipſe vero

eſt, aut 2)

„aut 3) quia ſuccel-
Primo et Jſecundo
ſſe, non ambigi-
Ceterum nota
1) quod ſemper obti-
mos; illegitimi enim
tantum matrem, non Patrem, repraeſentant. 2)

quod

vel ſoli nepotes diuerſarum ſtirpium,
5 ex liberigs pracde-
quoad deſcenden-
e. datur repragzſentatio re-
repraeſentatio intelligen-
Portione, in quam repraeſentans ſuccedit,
Hince poteſt aliquis
et tamen ſimul ex iure Ppro-

quam de-

Pifſet portionem,

e. tam in

ſimul) ſi liberi primi et vite.

III.

306 LrB. III. TrIr. XI.

III. Deſcendentium varia ſunt GENERA. Dan-
tur enim vel mere naturales, vel mere ciuiles, vel
mixti, vel ſpirituales ).

A) MERE NATVRALES ſunt iiberi illegitimi
NON legitimati; quos iterum varii generis eſſe §.
76. in not. lit. d. monuimus.

B) MERE CIVILES dicuntur liberi ARROGATI
et ADOPTATI. .⸗ .

C) MIXTI fſunt liberi tam ex IVSTIS nuptiis
procrzati, quam LEGITIMATI. Priores, vel NA-
SCITVRI ſunt tempore mortis parentis, vel iam
NATI, vel ex EODEM vel ex DIVERSIS matrimo-

niis, vel ex VERO vel ex PVTATIVO matrimonio.

Quoad gradum ſunt porro: vel in PRIMO vel in
VLTERIORI gradu conſtituti. Denique vel SVI
ſunt vel EMANCIPATI. Poſteriores vel per SVB-

SEQVENS MATRIMONIVM, vel per RESCRI-

PTVM PRINCIPIS, hocque caſu vel plene vel minus
plene legitimati ſunt.

D) SPIRTVALES ſunt liberi in &. baptiſmate
ſuſcepti.

2) Nov. 118. c. i. b) cf. GE. AD. STRVVII tr. de

zure. repraeſ. Ienae 1757. 4. c) KOCIHI. §. 12. reg.

2. §. 78. pag. 129. §. 102. pag 156. ſeqq: d) IDEM
Auéct. IV. p. 281. Sqq. COCCEII diſſ. de Gucceſſ. nepor.

in Ej. exerc. cur. Vol. I. e) §. vlt. I. de bered. quae

eb in. H 10. SAM. FR. BOEHMERI difl. de neport.
iure proprio ſucced. Sect. I. §. 7. g) Nov. 115. Cc. I.
h) I. 4. §. 2. F. de grad. I. 26. C. de nupt.

§. 461.

.

lam

A)
ILGITI

l.
luccedut
non ſuee

ut ſobo

II.

illuſtnir 9
adlleenden

UI.
renti ſuc⸗
Fit fuerit
quod tam
telligunt

)

I. 4

cocſenchnt

uam patt

(bur fucce
ello Der 6

II. A
Done P6
ten Mur

SsVCCESSIO DESCENDENTIVM.

Den-
vel §. 461.
Weciales de deſcendentium Jacceſſione regulae.
Iam nota ſpeciales regulas:
itini
e . A) Deſcendentes MERE NATVRALES ſeu IL.-
LEGITIMI, et quidem:
IATIDH I. NA TVRALES in ſpecie, matri maternisque
ſuccedunt adſcendentibus, tanquam legitimi; patri
non ſuccedunt, niſi, deficiente eius legitima coniuge
Atim aut ſobole, in ſextantem cum matre diuidendam 4).
un II. SPVRII et VVLGO QVAESITI matri, niſi
im . illuſtrieg ſit, et liberos legitimor habeat, maternique
oni, adſcendentibus, minime vero patri ſuccedunt 5).
el in
1SVI III. ADVLTERINI et INCESTVOSI neutri pa-
SV. renti ſuccedunt; niſi vnus concumbentium in bona
SC. eide fuerit. Alias nealimentis quidem digni videntur,
Niua? quod tamen nonnulli de alimentis tantum patris in-
telligunt &).
I. ARROGATI tam patri arrogatori, eiusque
adſcendentibus, qui in arregationem conſenſerunt,
DEI quam patri matrique naturali, eorumque adſcenden-
nedt. tibhus ſuccedunt, iure nimirum nouo cognationis vin-
u culo per emancipationem non fſublato.
nept.
. e l.

II. ADOPTATI I) plene, conſtante adhuc ad-
optione patri adoptiuo ſuccedunt; 2) Winur plene
adoptati durante adhuc adoptione vtrigque parenti,
tam naturali quam adoptiuo; ea vero ſoluta ſoli na-
A. V C tur ali

3⁰8 LIB. III. Trr. IX.

turali ſuccedunt. Id, quod ſimul de adoptatis a fe-
mina dici debet ).

C) Delcendentes ex IVSTIS nupiis geniti, et

quidem:
I. NASCITVRI aeque ac iam nati ſuccedunt,

ſi intra legitimum poſt mortem patris tempus, et vi-
tales naſcuntur e).

II. NATI ex EODEM matrimonio vtrigque pro-
miſcut ſuccedunt parenti ).

III. Quoad liberos DIVERSARVM nuptiarum
diſtingue: Aut parens proprius aut communis mor-
tuus eſt. Si prius, eius liberi ſoli ſuccedunt, exclu-
ſis, qui ex altero parente nati ſunt, liberis. Sin
Poſterius, liberi communer aequaliter omnes ſucce-
dunt, exceptis, quae ab vno alteroue coniuge ad de-
functum peruenerunt, bonis; quippe in quae liberi
zuius coniugis ſoli ſuccedunt g).

IV. NATI ex matrimonio PVTATIVO pro le-
gitimie habentur, adeeque vtrique parenti ſuccedunt,
Ticet vnus tantum in bona fide fuerit h.)

V. Liberi PRIMI gradus in capita, NEPOTES

PRONELPO TEsue in ſtirpes ſuccedunt, ſiue ſoli fint,
ſiue cum liberis primi gradus concurrant, ſiue vnius

ſiue diuerſarum ſtirpium ſint i).

VI. Liberi SVI et EMANCIPATI iure nouiſſi-
me aequaliter ſuccedunt, modo hi, quae forte a pa-
rente viuo acceperint, conferant, hereditatemque
adeant E).

D) Deſcendentes LEGITIMATI, et quidem:
“ D)

Gümati
odo t
Uti, nil
fbu leg
ceditur,
Gipuam
manent
matri

De
Ere gu
chenci).
3) An,
14.
Ol
z
Iur.
augr
DA
10.
ad.
vino
bere⸗
C. 4
IDE
1. 6,
Juce. .
enim
Vat K
1. Ult.
,29
ficte
15

5

ti, et

kunt,
er vi⸗

e pro⸗

tiarum
mor.
exelu⸗
.din
ſuece .
d de⸗
e lbberi

r0 k.
Dlo k.
edunt,

P0TES
lſut,

e VNius

vouif.

a r
temqus

gidem:
)

SvcCESSIO DESCENODENTIVM. 309

I. Per SVBSEQVENS MATRIMONIVMa eque

ac liberi legitimi vtrigue parenti ſuccedunt .).

II. Per RESCRIPTVM PRINCIPIS 1) plene le-

gitimati vtrique parenti ſuccedunt, vt legitime nati,
modo tempore legitimationiz nulli adfuerint legitims
nati, niſi in reſcripto principis clauſula: non obſtan-
tibus legitimis, contineatur, quo caſu promiſcue ſuc-
ceditur, licet ſint, qui legitime natis legitimam prae-
cipuam eſſe ſtatuant m). 2) Minus plene legitimati
manent illegitimi quoad ſucceſſionem, hincque ſoli
matri, vt ſupra vidimus, ſuccedunt n).

Denique nota: cognationem ſpiritualem impe-

dire quidem nuptias, ſed nullum tribuere ius ſucce-
dendi o).

a) Avth. licet C. de nat. lib. Nov. I8. c. 5 Nov. Fy. c. 12.
§. 4. De vſu huius ſextantis in germ. vid. omn. KO-
CHIVS. F. 33. cui add. WERNHER. Ob/. part. IV. n.
59. BEHMERI ius nov. contr. n. 32. SlEBENKEES
iur. Magaz. Band. II. n. 8. by §. 4. I. de ſucceſſ.
cogn. §. 3. I. l. 5 C. ad ſect. Orph. I. 2. ff. vnde cogn. c)
Nov. 5§g9. cap. vlt. KOCHIVS S§. 35. a. b. VOOR-
DAE interpr. iur. Rom. L. III. c. 14. d) §. 7. l. 1.
10. pr. §. z. 2. F5. C. de adopt. e) I. 30. §. 2. F. de
adq. ber. I. I41. de V. J. OElZ'u commendat. de partu
viuo vitali aut non vitali, praecipue ratione tran/ miſſ.
bered. Ienae 1769. f) Nov. 125. c. I. 2) l. 3.
C. de ſec nupt. Nov. 22. c. 232. KOCHIVS §. 24. h)
IDEM. §. 26. 1i) vid. §. 4%. p. zo5. k) Nov. 118. c.
I. G. I. BOEHMERI diſſ. de diſer. ſuor. et emanc. rat-
Jucc. ſubl. in Elect. T. I. zit. f.. de collat. Emancipatos
enim non ipſo iure ſuccedere, recte cum aliis obſer-
vat KOCHIVS S. 6. 1) l. 10. C. de nat. lib. Nov. II.
c. vlt. Nov. 25. c. vlt. Nov. 89. c. 8. m) KOCHIIVS
§. 29. AYXRERI diſſ. de reſcripto legitimationis pleniſſ.
effectum tribuente, licet liberi legitimi adſint Gott. 1748.
GE. SAM. MADIHN. diſſ. de legit. in ſucceſſ. cum legi-
mat. Halae I755. KOCHIVS §. 29. n) IDEM §.
30. ) IDEM §. 28.
. V 3 CLAS-

=— = = ==—

CLASSIS SECVNDA.

§. 462.
Qui ad claſſem ſecundam referantur?

Defcientibus deſcendentibus ſuccedit claſſis ſecun-
da, ad quam pertinent I. ADSCENDENTES:
II. FRATRES SORORESQVE BILATERALES SV-
PERST'ITES et III. FRATRVM SORORVMVE BlI-
LATERALIVM PRAEMORTVORVM PRAEMOR-
TVARVMVE LIBERI.

7
§F. 463.
Regulae buius] claſſis generales.
Iam ſequentes nota regulas generales:

I. Inter ADSCENDENTES exulat ius REPRAE-
SENTANDI, quia ſemper PROXIMIOR ecludit RE-
MOTIOREM. Ergo ſolus pater vel ſola mater de-
functi excludit totam lineam auitam a).

7

II. Aſcendentium et deſcendentium ſucceſſio eſt
RECIPROCA. Excipe 1): liberos ex matrimonio
putatiuo natos, quippe qui parenti in mala fide ver-
ſanti fuccedunt, licet hic illis non ſuccedat b). 2) pa-
trem extraneum adoptantem, qui filio adoptiuo non
ſuecedit, licet hic illi fuecedat, c) 3) patrem arro-
gatorem, cui filius impuber ſuccedit, ſed ille non ſuc-
cedit d)] 4. feminam adoptantem, quae adoptato non
ſuccedit e) §) matrem illuſtrem, quae illegitimis ſucce-

dit indiſtinéte )..

III.

m

11l
ſ
S”M
PRAI
toruf?

H
holunt

I

Glicdem
non ve
retineen

Pater
Teligua
Giuidit
e vt
Nepos
laeae,
ſtera

M,:

ll.
MS
(NWT

uun.
TES:
§ y.
7E PI.

MN.

RAr.
AtR.

ter de⸗

momo
pr.
10 non
arr
on ſuc.
t ton
ſucc.

II.

sVCCESSIO DESCENDEN TIVM. 311

III. Adſcendentes ſuccedunt in LINEAS, SOLI
Ant, et in CAPITaà, ſi cum COLLATERALIBVS con-
currant; fratrer ſororeſue ſuperſtiter in CAlITPA; eo-
rumqute praemortuorum liberi PRIMI gradaus ex iure
REPRAESEN ATIO NIS in STIRPES,; nepotes enim
eorum ad quartam claſſem pertinent g).

a) Nov. 118. c. 2. b) HERTIVS de marr. put. §. 22.

23. in Opuſc. Vol. T. I. c) I. 10. J. I. C. de adopt.
d) vid. ſupr. §. 46I1. e) KOCH. §. 67. ſ) STRYCR
de ſucc. ab int. diff.i II. c. 1. §. 39. 44. g) Nov.
u5. c. 2. KOCH. §. 44. 45.
§. 464.
Regulae peciales.
His praemiſſis, quae ſequuntur, facile intelligi
poſſunt:

I. Si adſunt SO LI adſtendentee ſucctſiols EMPER
Iit in LNEAS, proximiore remotiorem excludente, ita
quidem, vt pater peculium profekitium praecipiat,
non vero vſumfructum peculii aduentiti ordinarii
retineat àa). Sic: ſi filius reliquit patrem et matrem,
Pater praecipit profectium, ſi quod adeſt, peculium,
reliqua hereditas inter patrem et matrem aequa lance
diuiditur. Aut: Filius reliquit patrem, auum auiam-

que vtriuſque lineae. Pater ſolus ſuccedit. Aut:

Nepos reliquit SOLVM auum auiamque VTRIVSQVE
lineze. Hereditas in duas partes diuiditur, quarum
altera peruenit ad auum auiamque lineae PATER-

NAE, altera ad auum auiamque lineae MATERNAE.

II. Si adſunt ADSCENDENTES z FRA-
TRES (ſororeſue) BILATERALES, Jſucceditur in

CAPITA; ita tamen, vt patri non competat vſus-
fru-

312 LIB. III. Trr. IX.

fruRus portionis ad defuncti fratrem deuolutae 5).
Sic ſi defunctus reliquerit patrem, matrem, et duos
fratres bilaterales, hereditas in quatuor aequales par-
tes Aiuiditur.

II. Siadſunt ADSCENDEN TESet fratrumb RAE-
MORTVORVM LIBERI, illi in CAPITA et ki in
STIRPES ſuccedunt c). Sic: ſi defunctus reliqueait
patrem, matrem, duos liberos ex fratre primo et alios
duor ex fratre ſzcuncio praedefunckto, hereditas in
quatuor diuiditur partes, quarum primam pater, al-
teram mater, tertiam liberi pr: imi, et quartam liberi
praedefun cti ſecundi fratris accipiunt.

IV. Si adſunt ADSCENDENTES „ FRATRES
SVPERSTITES, FRATRVMQVE praemortuorum LI-
BERI, illi in CAPITA, hi in STIRPES ſuccedunt d).
Sic: ſi defunctus reliquerit patrem, matrem, duos fra.
tres, duos liberos ex primo, alioſque duos ex ſicunao
fratre praedefunélo, hereditas in portiones diui-
ditur. .

V. & SOLI are Jororeſue bilateralet cunt
ſucceditur in CAPITA

VI. S adſunt fratres SVPERSILES fratrumque
PRAEMORTVORVM. LIBERI, illi in CAPITA, hi
in STIRPES ſuccedunt e).

VII. Si SOLI adſunt fratrum PRAEMORTVO.
RVM LIBERI, in CAPITA ſucceditur P).
a) Nov. 28. c. KOCH. §. 47. b) Nev. us. c. 2. c)
Nov. 127. c. 1. d) Nov. 118. c. 2. Nov. 127. c. I.
e) cit. Nov. 127. c. 2. f) KOCH. F. n. III. p. 96.

Nota:

ſen: C

a Bll
e IISl
lu enin

docon
uinit 5
ut all

triam N
liberon
bonoru
SIB!
VVIG
manife
bi aute
ne IN
Tyutun
in Ne
pernr⸗
Neendein
Gur cot
ſcenten
Gitaten
MATR
ordine i
coniunt
TREN
igitur!
VE
tes e
ex 8
ſuctoſu
nle,
nami f,
reſue ex
(ESsl.
orenti.
ane
inieini
Srnen
erin
I

16 SVCCESSIO DESCENDENTIVM. 313
J⸗.
dubt Nota: Quaeritur, quinam dicantur fratres GERMANI
per. ſeu BILATERALES. In genere tales eſſe, qui
ex IISDEM parentibus nati Junt, omnes fatenrtur.
Ita enim Caius l. 2. fF. vnde cognati: Hac parte, inquit,
Proconſul naturali aequitate motus omnibus cognatis pro-
A. mittit bonorum poſſeſſionem, quos SANGVINIS ratio vo-
ni in cat ad bereditatem, licet iure ciuili deficiant. Itaque
uent etiam VVLGO QVAESITI liberi matris et mater talium
ahor liberorum, item ipfi FRATRES IN TER SE ex bac parte
. bonorum poſſeſionem perere poſſunt, quia ſunt IN VICEM
48 inn SIBI cognati. Porro Iuſtinianus §. 4. I. de ſucceſſ. cogn.
r, al. VVLGO QVAESITOS, inquit, nullos babere adgnatos
libeſi manifeſtum eſt, cum agnario a patre it, cognatio a marre,
ꝰ bi autem nullum potrem bubere intelligantur. Badem ratio-
ne IN TER SE quidem poſſunt videri conſanguinei eſſe.
pe Tantum ergo cognazi ſunz SIBI, icut et matri. Deinde
Tbs in Nov 115. c. 2. exceptis ſolis fratribus ex VTROQVE
1n Ll- — parente coniuncti defuncto. Et deinceps: & vero cum ad-
unt dM. ſcendentibus inueniamur fratres ex VTRISQVE parenti-
r rs. bus coniuncti defuncto. Et Cap. 3. NA defunctus neque
. aſcendentes neque deſcendentes reliquerit, primos ad bere-
hundh ditatem vocamus fratres ex EODEM PATRE er EADEM
lini. MATRE nazos. His autem non exiſtentibus, in ſecundo
ordine illos fratres vocamus, qui ex VNO parente defuncto
] coniunéti ſunt, ſiue per patrem SOLVM ſiue per MA-
ahint TREM. Quae etiam repetuntur Nov. 127. c. 1. Vt

igitur BILATERALES ſint, fratres defuncto ex VTRO-
QVE parente coniuncti; et VNILATERALES, fra-
tres eæ VNO parente, kue ex SOLO PATRE, Rue
ex SOLA MATRE defuncto coniuncti. Sed in
Jucceſſionis argumento ita non ſatis adaequate et adcu-
rate, docet Cel. KOCHIVS lib. laud. §. 6. qui, Ger-
mani fratres, inquit, ſororeſue boc loco ſunt fratres ſoro-
reſue ex iisdem parentibus nati, VTRINQVE quoad SVC-
TVO- CESSIONEM LEGITIMI. Vrrinque Negitimi ex iisdem
parentibus hoc loco ſunt: qui tam a parte PATRIS, quam
a parte MATRIS ſucceſſionis ab inteſtaro PLENE capaces
exiſtunt. — Vera ergo, pergit, eſt propoſitio: fratres
germani EVNDEM patrem et matrem babenr. Sed con-
verti non poteſt, vt ſeil. ii, qui EVNDEM patrem et ma-
trem agnoſeunt, ſtatim ſinz GERMANI in ſenſu IVRIS.

V S Nota

314 LiEB. III. Trr. IX.

Nota 2. Non tamen omnes praemortuorum fratrum liberi
ſuccedunt, ſed ii tantum, qui nec generatim, nec in
Jpecie a ſucceſſione patris excluſi ſunt. Vnde v. g. ad-
optati non ſuecedunt fratri praedefuncti patris adoptiui,
nec ilegitimi ſuccedunt Frotri praedefunéti patris ille-
gitimi. Koch. §. 77.

= ea l =

CLASSIS Ti᷑ERT'I A.

§. 465.

Conne i o.

S nec adſcendentes nec fratres bilateraler eorumque
liberi adſint, ſequuntur fratres VNIIATERALES,
eorumue LIBERI. Qui vero fratres vnilateralis ſint

§. praec. dictum eſt.

F. 466.

Regulae buius claſis.

De ratione ſuccedendi in hac claſſe ſciendum:

I. & SOLI adſint fratres ſororerue vnilateraler,
Jucceſſio fit in CA PI TA.

II. Si SOLI adſint fratrum vnilateralium praemor-
tuorum LIBERI, aeque in CAPITA ſucceditur.

III. Si fratrer vnilateraler SVPERSTITES, fra-
trumque praemortuorum LIBERI concurrant, illi in CA-
PITA, hi in STIPRES ſuccedunt. Nepoter tamen fra-
trum praedefunctorum in hac claſſe non ſuccedunt.

IV.

4

V.
TENALI
MNAE

nent.

VI
VNILA
DVNT
claſlem

VNILA
hinc ho
ſed mupn
cogmti.

LIEPVY—

k

te
dſ
Goorumn

1
kedlunt

mn libet
nec in

g. ad.
Coptiui
it ille.

rumqe
RALES.
lis ſiot

ndum:

oterlen

aennor.

in C4.
nen fr
dunt,

SVCCESSIO DESCENDENTIVM. 315

IV. Si frater BILATERALIS et VNILATERA-

LIS concurrant, ille, quia ad SKEC1. ND AM cla em

pertinet, huic PRAEPONITVR.

V. &i LIBERI PRAEDEFVNCTI fratrig BlLA-
TERALIS et frater VNILATERAL.IS adſint, illi aequt
PRAEPONVNTVR, quia ad ſecundam claſſem per-
tinent.

VI. Si frater BILATERALIS et LIBERI fratrit
VNILATERALIS praedefunbßli conturrunt, hi EXCI-V-
DVNTVR, quia ad tertiam, ille vero ad ſecundam
claſſem pertinet. Nov. 115.. c. 7.

VII. Ius REPRAESENTANDI liberorum fratrum
VNILATERALIVM non extenditur ad NEPOTES,
hine hoc caſu non datur repratſentatio repraeſentationit,
ſed nepotes praemortuorum fratrum ſuccedunt qua
cognati quartae claſſis. KOCH. J. 79. ſqq. DE TOVL-
LPIEV collett. no. 12.

CLASSIS QVARTA.

§. 467.
Con ztinuatieo.
Si ne vnilaterales quidem fratres eorumue liberi

adſint, reliqui COLLATERALES ſuccedunt; de
quorum ſucceſſione haec nota:

I. Non OMNES, ſed MIXTI tantum cognati ſuo-
eedunt a).

III.

316 LI. III. Trr. IX.

„

II. Iure nouo NON diſtinguitur inter AG NATOS
et COGNATOS ̈⅞P.

III. Proximior EXCLVDIT remotiorem.

IV. Plures EIVSDEM gradus ſuccedunt in CAPI-
TA, nulla habita BONORVM DIVERSITATIS ra-

tione.
V. Succtedunt in INFI NITVM &).

a) Sie habe: 1) MERE NATVRALIS cognatio nullum
plane dat ius ſuccedendi. Hinc illegitimi liberi nec
ipſi patri nec eius adſcendentibus aut collateralibus reli-
quiſue cognatis ſuccedunt, nec hi illis. At Marri ma-
rernifque cognatis ſuecedunt, quia ratione eorum ſunt
cognati; hinc et materni cognati ſuccedunt illegiti-
mis. II) MERE CIVILIS cognatio tribuit, quoad lineam
paternam, ius ſuccedendi ſoli patri adoptiuo, non vero
in regula eius cognatis; vnde nec hi adoptiuo ſuece-
dunt; at quoad lineam maternam NVLLVM plane in
regula dat ius ſuccedendi. 3 cognatio SPIRITVALIS
NVLI. AM, neque quoad inedtn paternam, neque
quoad maternam, eſficit fueceſſionem, quae ommia ex
haclenus dictis clara ſunt. b) Nov. 118. c. 3. H. f.
et §. 4. c) KOCH. §. 99. Sqq.

§. 468.

Proponuntur quaeſtiones ſpeciales.

Vidimus huc vſque quo ordine et qua ratione
ſingulae claſſes ſuccedant. Sed ſuperſunt adhuc va-
riae quaeſtiones.

Prima: Quo modo CLASSIS CLASSEM ercludat?

En regulam: Qlaſßir antecedens SEMPER excludit ſe-

quezntem, i. e. quamdiu perſona capax, licet vnica, in
praecedente claſſe adeſt, ſucceſſio non deuoluitur ad
ſequentem claſſem, licet in ea adſit perſona proximior
aut acqualit. Sic v. g. Caius decedit relilto filio et pa-
tre. Ille ſuccedit, hoc excluſo; quia filius eſt de-

ſcen-

Jun

Nengve
los et
Aut: 0
mllit et
r
ſt, ho
Ertiam
nior.

tlaſit
eiuſcen
Vocant
habita
ente
reprae
ris yn
a elel
et Prae
tur.
cedunt
fratres
Jen WW
TVR
ter di/
mater
Porro
cantur

vid. E

105

-

lullann
i nee
Hreli⸗
fi ma.
hſunt
egiti
neamn
1Vero
luece⸗
ne in
ALIS
neque
a ex

ei

lone
e ve⸗

dat!
ſe.
in
1 ad
mior
pr.
ce⸗
ſurr

SVCEESSIO DESCENDENTIVM. 317

ſcendens adeoque ad primam, pater vero eſt aſcendens
adeoque ad ſzcundam claſſem pertinet, licet vterque,
filius et pater, gradu oequali a defunéto diſtent.
Aut: Caiur decedit relilto filio praemortui fratris bila-
teralis et ſuperſtite fratre vnilaterali. Ille aeque ſucce-
dit, hoc excluſo; quia ille ad ſecundam, hic vero ad
tertiam claſſem pertinet, licet hic defuncto ſit proxi-
mior.

Altera quaeſtio: Quo modo cognati EIVSDEM
claſſit ſe excludant? En diſtin tionem: I. Si omnes
eiuſ dem claſſis cognati CONIVNCTIM ad ſucceſſonem
vocantur omnes SIMVL ſuccedunt, nulla proximitatis
habita rutione. Sic v. g. in prima claſſe omnes deſcen-
dentes coniunktim vocantur. Hinc nepotes ex iure
repraeſentationis ſimul fuccedunt cum defuncti libe-
ris primi gradus, licet ſint remotiores. Porro in ſecun-
da cl'fſe aſcendentes proximiores, fratres bilaterales
et praemortuorum fratrum liberi coniunctim vocan-
tur. Hinc praemortuorum fratrum liberi ſimul ſuc-
cedunt, quamuis ſint vno gradu remotiores, quam
fratres fuperſtites. Si vero II). Omner DISIVNCTIM
ſeu SVCCESSIVE vocantur, PROXIMVS PRAEFER-
TVR religuir. Sic v. g. in ſecunda claſſe a cenden-
tes diſiundim ſuccedunt. Hinc pater defunéti aut
mater excludit auum aut proauum vtriuſque lineae.
Porro in quarta claſſe reliqui cognati diſiunctim vo-
cantur, hinc ſemper proximus excludit remotiorem.

vid. KOCH. §. 20. p. 45 Sqq.

§K. 469.
De incapacitate proximi.
Porro diximus, ſuccedentem debere eſſe capa-
cem (§. 3 29. ſq.) Quid vero ſi incapax fuerit? Viden-
dum

31 ⁸ LIB. III. TIT. IX.

dum eſt, vtrum incapax SOLVS in hac claſſe fuerit,
an vero PLVRES adfint. Si prius, ſuccedit claſſis
Jequens, extin ta quippe praecedente claſſ. Sin
poſterius, ſuccedunt reliqui eiuſdem claſſis cognati,
quibus portio incapacis adertſcit, quia haec claſſis
nondum esxtincta eſt. Sic: ſi Caius deceſſerit, reliéto
vnico filio incapaci, ſuccedit claſſis ſequens. Sin vero
decefſerit relictis pluribus liberis, quorum vnus in-
capax eſt, ſucceſſio manet penes reliquor liberos.
Niſi aliquis extranzus adſit, ad quem ex ſpeciali cauſa
portio incapacis peruenire poſſit.

Vid. KOCH. §. 20. p. 47. verb. ſi omnino.

§. 470.
Quid ſe proximus defecerit?
Si proximus in ea, quae ſuccedit, claſſe defece-
rit, proximus gradus ſeguene eiuſdem claſſis ex EDl-
CTO SVCCESSORIO admittitur, licet in ſequenti
claſſe proximior adſit; niſ obſtet vel tranſmiſionis
vel reprazſentandi vel adereſcendi ius.

§. 471.
Quando beres deficiat?
Deficit autem heres hoc loco duplici caſu. Pri-
mo, quando ante hereditatis aditionem DECESSERIT.
Deinde cum hereditati RENVNCIAVERIT.

§. 472.
De primo caſu.
Quod mortem heredis attinet, diſtingue, vtrum
heres SVVS, an EXNTRANEVS deceſſerit. Si prius,
proximus gradus ſequens non admittitur, ſed here-
ditas, vel eius pars, peruenit ad deficientis heredes
ex

10. onel
ctim 0
K poli
Atione⸗

er iutt

ſlef tre
Ute ade
nox iun
tanci
gens, vi
Hinc dol

l.
lius en
reliqn⸗
Vacak
bus ta
Exem
t Ln
eiusv.
perdern
hoe,
Iterum
roresu
non.
Voluitu
Cipiunt
clula el
ltres
nul reli

rreſcen
tnfion⸗
5 TImum

liberir 1

gerit,
lali
Sin
hati,
Aſſis
ldho
Ver
in.
eros.
lnuſa

liſearr.
PDl.
henti
Nooni

bii-
ERII.

trum
prius,
here⸗
erele

SVCCESSIO DESCENDENTIVM. 3 19

ex iure tranſmiſionir, ſiue deficiens ante, ſiue poſt
aditionem deceſſerit, quia heres ſuus hereditatem
etiam non aditam tranfmittit ad heredes (G. 3 70.)
Sin poſterius, iterum diſtingue, vtrum poſt, an ante
aditionem deceſſerit. lo caſu hereditas ad ſuos he-
redes tranſmittitur, ceſſante edicto ſucceſtiorio et
jure adcreſicendi. Hoc caſu mox edicto ſucceſſorio,
mox iuri adereſcendi, mox denique iuri repraeſen-
tandi locus eſſe poteſt, prout deficiens vel deſcen-
dens, vel adſcendens, vel collateralis defuncti fuerit.
Hinc nota, quae ſequuntur:

I. Si deficiens DESCENDENsS fuerit, (veluti fi-
lius emancipatur) intereſt, vtrum liberos nepotesue
reliquerit, an non. Si illud, ad liberos nepotesue
vacans portio ex iure eprazſentandi peruenit, omni-
bus tam in eadem, quam in ſequente claſſe excluſis.
Exemplum: Caius reliquit Klium Primum, Secundum
et Tertium. Primus decedit relibktis liberis, En! Portio
eius/vacans ad hos liberos ex iure repraeſentationis
peruenit, non ad fratres, Secundum et Tertium. Sin
hoc, nempe ſi nullos liberos nepotesue reliquerit,
iterum diſtingui debet, vtrum deficientis fratres ſo-
roresue, eorumue praemortuorum Liberi adſint, an
non. Si enim fratres ſororesue adſint, ad eor de-
voluitur portio vacans ex iure adereſcendi. Quod ſi
liberi praemortuorum fratrum adſint, iique ſoli, hi ac-
cipiunt portionem vacantem ex edicto ſucce ſorio', ex-
cluſa claſſe ſequente. Quod ſi denique deficiens
fratres ſuperſtites et liberos fratris praedefuncti /-
mul reliquerit, illi partem portionis vacantis ex iure
adereſcendi, hi vero alteram partem ex iure veprae-
ſentationir accipiunt. Veluti: Caius religuit lium
Primum, Secundum et Vertium. Primus deczdit nullis,
liberis vel nepotibus reliétis. Secundus ſuperſtes eſt.
r-

320 LIB. III. TIr. IX.

TVirtius praedectſit reli’to filio. En! Secundus accipit
Partem portionis vacantis ex iure adereſcendi, et filius
Tirtii alteram ex iure repraeſentandi nanciſcitur, quia
eius pater, ſi vixiſſet, eandem accepiſſet. Haec de
caſu, ſi deficientis fratres vel praemortuorum fra-
trum liberi adfuerint. Quibus omnibus non extan-
tibus, ſuccedit claſſis ſequenz. Veluti: Caius reli-
quit patrem et filium emancipatum. Succedit filius ex
prima claſſe. Eo vero ante aditionem defuncto, ſuc-
cedit nunc Caii pater.

II. Si deficiens ADSCENDENsS fuerit, ſuccedit
gradur ſequens ex edicto ſucceſſorio, niſi in eodem, in
quo deficiens fuit, Igradu ſuperſit adhuc aliquis.
Tunc enim ad hunc deuoluitur portio vacans ex iure
accreſcendi. Sic: Caius reliquit patrem, matrem et
auum. Auus, tanquam remotior excluditur; adeo-
que ſuccedit pater et mater. Pater deficit. En ma-
tri adereſcit deficientis portio, excluſo auo.

III. Si deficiens FRATER defuncti fuerit, aut
plures eiusdem fratres, vel liberi prazmortuorum fra-
trum adſunt, aut non. IIlo caſu ad fratres ſuperſti-
tes aut prae defunctorum liberos ex iure aderſcendi
et repraeſentandi deuoluitur portio vacans. Hoc ca-
ſu fuccedit claſſis ſeguenz. Id quod etiam obtinet,
ſi fratres nepotes ſolor reliquerint, ceſſante quippe
in linea collaterali, quoad nepotes, repraeſentatio-
nis iure.

IV. Sin denique deficiens VLTERIOR collatera-
lis fuerit, proximus gradus ſequens ex edicto ſucceſ-
Jorio admittitur, niſi iterum in eodem, in quo defi-
