bonorum genere diuiditur 3) velPARTIC VLARIS, ſeu int. No
SPECIALIS. qua lucrum certae in NTecie determina- 2) diui
tae rei communicatur. d lett
III.

, in
4.

1APR.
ntrack.
bj
incig.
W-
Eid
4.
K.

Is vi.

erto
ſeu
uina⸗

II.

DE SOCIETATE. 41
III. Reſpectu FINIS ea eſt vel QVAESTVARIA
(negotiatoria, mercatoria) vel non. Prior quando
lucrum quaæſtu (negotiatione, mercatura) adquiſitum;
poſterior, quando lucrum aliunde etiam proueniens
diuiditur d).

a) I. 1. pr. I. 4. Ff. I. 2. 6. C. h. z. HERTIVS de ſociet. fa-
&to conſtituta, in opuſc. Vol I. T. 3. b) I. 25. J. 59. l.
63. §. . F. b. z. SIGON. de ant. iur civ. L. II. c. 4.
c) I. 59. F. h. t. CVIAC. L. X. obſ. 28. int. d) EN-
GAV. difl. de ſoc. mercat. vulgo von der Maſcopey oder
Compagnie Handlung, lenae 1747.

§. 607.
Efectus ſocietatis.

Effetus ſocietatis ſunt:

A) GENERALES: 1) vt ſocius ſocio res com-
munes tradat, (excepta ſocietate vniuerſali) vel ope-
ras conferat a) 2) vt ſocius cum ſocio lucrum com-
municet, et quidem aequaliter i. e. pro rata eius,
quod quiſque contulerit; niſi aliter conuenerint ) 3)
vt ſocius ſocio culpam leuem in conereto praeſtet c) 4
vt dolus ſocii infamia puniatur, quia ſocii fratrum lo-
co habentur, et turpiſſimum eſt, fratrem fallere d.).

B) SPECIALES:

L) Societatis V NIVERSALIS: 1) vt omnes res
corporales ipſo iure, (i. e. ſine traditione) communes
fiant. Nomina enim et actiones inuicem cedi debent e)
2) vt diuidatur omne lucrum quocunque honeſto mo-

do, licet ſoluta ſocietate, adquiſitum, ſi cauſa adqui-
fitio⸗

41² LrB. III. TIr. XXVI.

ſitionis iam durante ſocietate extiterit ) 3) vt, quae
in gratiam vnius erogata ſunt, vtrinque imputentur g).

II. Societatis GENERALIS et SPECIALIS: vt
illud tantum lucrum, quod occaſione rerum vel rei
adquiritur, commune ſit; illud vero, qued aliunde
oritur, proprium ſit cuique adquirenti.

III. Societatis QVAESTVARIAE: vt quod
quazſtu i. e. induſtria et labore, ratione negotii adquiri-
tur, communicetur, non vero quod aliunde vel alio la-
bore, ad negotium commune non pertinente, oritur ).

à) J. I. §. 1. J. 2. F. b. t. WERNH. p. I. obſ. 103. b)

§. 1. I. I. 6. I. 29. pr. §. I. F. h. z. BALDVIN. iuriſpr.
Mur. 256. ſq. edit. Gundl. EV. OTTO h. t. S. I. et diſſ.

de Serv. Sulpic. p. 35. 59. 60. NOODTII coim. ad P. h.
2. THOMASII ſchof ad HVBER. h. t n. 3. c) 5§. 9.
L. I. 72. F. bh. 1. VINN. et HEIN. ad §. 9. — d) 1. r.
F. de his qui not. infam. * I. 1. §. I. I. 2. 3. pr. h.
t. f) l. 3. 9. 1. J. 5y. 55. l. 6h. §. vlr. I. 66. 74. 81.
F. h z. g) l. 73. W. eod. CVIAC. L. XXIII. obf. 27.
h) l. 5. — 1I4. F. eod. .

§. 608.

Quando finiatur ſocietas?

Solnitur ſocietas quinque modis:

I. Ex PERSONIS: 1) capitis diminutione ma-
xima et media vnius ſocii 2) morte vnius ſocii natura-
li 2). Hinc &) eius here non obligatur ad conti-
nuandam ſocietatem ipſam, licet effelkus finitae ſocie-
tatis i. e. iura et obligationes ex ea ortae, ad eum trans-
eant 5); β&) ſocii ſuperſtites ſocietatem continuare
volen-

Volentes
petiut It

Il.
gun ſociet.
Publicitis

UI.
ta eſt, ten
eſt, cone

W.
diſlenſu

Fraudlul,

V.
dicio mut

Eh.
tate .

(et
e⸗

Driam 1
s Utio
10 Gnn

t, gune
nturg).

IS.: vt
yel rei
Aiunde

vt quocl
4dqviri⸗
l aliole.
ritur)

„
.iuriſor.
1. et dif.
dd Ph.

4) 9.
d) t.

ne ma-
Datura⸗
1 Conti
e ſocie⸗
m trans-
Ntinuare
Volen-

PDE SOCIETATE. 4¹³3

volentes nouum contractum inire debent, niſi conue-
nerint, vt vno mortuo ſocietas maneat c).

II. Ex REBVS: 1) finito negotio d) 2) rei, de
qua focietas inita eſt, interitu e) 3) bonis vnius ſocii

publicatis aut ceſſis †/).

III. Ex CONTRACTV: 1) lapſo, ad quod ini-
ta eſt, tempore g) 2) deficiente, ſub qua contracta
eſt, conditione h).

IV. Ex VOLVNTATE ſociorum: 1) mutuo
diſſenſu ) 2) renunciatione vnius, non abſenti, nec
fraudulenter, nec intempeſtiue facta h).

V. Ex ACTIONE: cum aut ſtipulatione aut iu-
dicio mutata ſit cauſa ſocietatis ).

a) H. 5. I. l. 63. §. vlt. F. th. z. Excepta veétigalium ſocie-
tate l. 59. b. b) t. l. 35. 36. 40. 59. 63 §. F. F. De t. c)
7. 65. J. 9. . h. 1I. d) lJ. 65. §. 70. F. h. r. e)
l. 63. §. vlt. fy. eod. †) §. 7. F. I. 1. 63. 9. lt. I. 6 5.-
§ 1. F. eod. g) I. 65. J. 6. b. t. h) l. 6. C. h.
t. 1) lJ. 62. §. vit. b. 7. Kk) §. 4. I. 1. 14: l. I7.
F. I. 2. 1. 64. l. 65. K. 3. F. D. r. (VIAC. IL. XVI. obſ.
II. GAIL. L. II. obſ. 24. WERNH. P. I. obſ. 167.
HAMBERGER. de renunc. ſociet. abſenti facta in opufc.
de CANNGIESS. deciſ. Caſſ. T. I. 1) l. 65. Pr. h. t.

F. 609.
Actio pro ſocio.
Ceterum ex hoe contractu naſcitur actio PRO
80CIO, vtrinque direlta, quae datur ſocio aduerſus
ſocium 1) ad conferendas res ſociales 2) ad redden-
das rationes, 3) ad lucrum communicandum et 4)
ad damnum dolo, culpa lata et leui in concreto da-
tum

414 Lis. III. Trr. XXVII.

tum reſarciendum. Ab ea igitur differt a tio COM-

MVNI DIVIDVNDO.

W— rr en

TITVILVS XXVII.
DE

M A N D A T O.

F. 610.
Mandatum quid?

Geaquitur MANDATVM quod eſt contractus, quo
quis alterius negotium honeſtum gratis gerere pro-
miltit.
D'AVEZAN in MEERM. th. T. IV. CANISIVS de contr.
mand. Ingolſt. I592. 4. LAVTERBACH. difi. ad Tit.
V. mandati, in diff. Vol. II. De orig. et etym, mand.

cf. EV. OT'TO de iuriſp. ſymb. Exerc. II. n. IO. NOODT.
Prob. L. IV. c. 12. et in comm. ad P. h. t.

G. 611.

Mandati diuiſionet.
Mandatum varie diuiditur:

I. Ratione conſenſus, in VERVM et PRAESVM-.
TVM a) et illud in EXxPRESSVM et TACII'VM 5).

II. Quoad modum, quo datur, eſt vel PVRVM,
vel CONDITIONATVM, vel EX tempore vel AD
tempus datum 2).

III. Re-

=

U.
LEvel EX
ufmnillud
IV. I
(AE, q
commidor

V. he
SVAM!
mantdatariu
Vtilitas in

VI (
IWDICLAL

ihitiale alte

VII. b
mandatum

) L21. C.
60TTI.
1716.
Roſtock.
iu ing,
60. 67.
Opule.
eod. Man
danni 2
dantis et
tertüi tan
iehwvent
dl. 2.
Erolnr.
Kaneſ

oen,

00 .

8, (
pre.

ntr.
16 Tit,
mand.

001.

Al.
19.

VN,
AD

Re-⸗

DE MAN DATO. 415

III. Reſpectu loci, quo datur, eſt vel IVDICIA-
LE vel EXxTRAIVDICIALE, prout vel in ijudicio vel
zatra illud datur.

IV. Intuitu ambitus, eſt GENERALE et SPE-
ClALE, quatenus vel omnia vel certa negotia alicui
committuntur d).

V. Ratione efettur, in mandatum in REM
SVAM et REM ALIENAM. IIIud eſt, ex quo ipſe
mandatarius vtilitatem percipit; hoc vero, ex quo
vtilitas in mandantem redundat e)

VI. Quoad obiektum, in IVDICIALE et ENxTRA-
IVDICIALE, prout vel negotium iudiciale vel katra-
iudiciale alteri demandatur.

VII. Propter poteſtatem mandatario datum in
mandatum CVM libera et SINE libera ⁰).

a) I. 21. C. de procur. J. 2. C. de conſort eiuſd. lit. CHR.
GOTTL. HOFFMANNI diſſ., de mand. praeſumto Vit.
1716. LEXYS. Spec. IIS. MANZEL diſſ. de mand. praeſ.
Roſtock. 1732. HENNE diſſ. de perſon. ex mand. praeſ.
iu iud. agentib. Erf. 1768. P) J. za. §. 2. 7. 6. §. 2. J.
53. F. h. t. c) H. ⸗2. J. J. 2. G. 3. F. b. r. dy l. 5'.
60. 63. F. de procur. GRIEBNER difl. de mand. ſpec. in
Opulſec. iur. priv. Sect. VII. e) l. 533. J. F. J. 34. F.
eod. Mandatum in genere fit in gratiam: I) vel man-
dantis 2) vel mandantis er mandatarii ſimul 3) man-
dantis et zertii 4) mandantis, mandatarii et tertii 5)
tertii tantum 6) tertii er mandatarii vid. §. 1 — 6. I.
1. 2. f. b. z. HVBER. et VINN. ad I. b. z. In ſpecie
de Procur. in rem ſuam v. GVNDLINGIANA part. 6.
obſ. 2. De qua diniſione vid. VOET., ad zit. F.
de procur. n. 7. HEINECC. Pand. tit. de proc. §. 430.
n. 7. NOODT. de pact, er tranſ. c. XXVII. VINN.
Sel. quaeſt. L. I. c. I0. BOEIIMER. ius eccle prot. tit. de

Procur. p. 902.
§. 613.

*

LrS. III. Trr. XXVII.

§. 612.
Requiſita mandati.

Ceterum ex definitione patet, ad mandatum
requiri:

I. CONSENSVM vtriusque, quia nemo nec

ad committenda ſua, nec ad ſuſcipienda aliena ne-
gotia cogitur. Hinc: 1) ſufficit ſolus conſenſus, ſi-
ve praeceſſerit, ſiue ratihabitio aceeſſerit a) 2) qui
conſentire et paciſci valide poteſt, is et recte mandat
et mandatum fſufcipit. (§. 499.) 3) de quibus nego-
tiis Paciſci poſſumus, eas et in regula mandamus. 4)
ſi quis ign orantis negotium ſuſcepit, non mandatum,

ſed negotiorum geſio adeſt 5) § ) ſi quis ad gerenda

aliena negotia cogi Poteſt, quia inpatgar eſt, non man-
datum, ſed iuſſus interuenit c).

II. Vt negotium, alteri committatur. Hinc
CONSILIVM et COMMENDATIO non eſt manda-
tum, nec obligat, niſi vel dolus vel artis imperitia vel
ſvecialis perſuaſio interuenerit ).

III. Vt negotium FVTVRVM ſuſeipiatur, quo-
niam, ſi quis aliena negotia iam geſit, iterum adeſt
negotiorum geſtio.

IV. Vt negotium ſit HONESTVM et ICI. .

TVM, alias nulla oritur obligatio, et vterque puni-
tur g.

1 15 5 55 55 h/ʒ

V. Vt negotium GRATIS fuſcipiatur, quoniam,

ſi vecunia datur, locatio conductio operarum; ſin
alia res, contractus innominatus, facio vt des ori-
tur; niſi ſit negotium liberale, quippe pro quo ho-

norarium accipere licet/). .
a) l.

1
H“ſ

2) 50
40d Th
nem u
i6. 07
0lDI
) is.
zr. de 1
in Gid⸗ 4
ciali le
tiriig
contr.
BPRC
Theil.
1734.
de inn
adleus.
6TRVY
1. V.
V. n. 3.

nefcel.

lank
tur. Nin

I. Re
negotium
nandatum
egredigtur
neatür ex!
rt nlen
cul amue!
len a mand

duii

ndatum

d nee
ena ne⸗
as, ſi
2) gLi
mandat
1s nigo.
mus. 4)
ndatum,
gerenda
lonman-

Hinc

manN

Aritin vel

tur, quo⸗
um alelt

et Ilel.

le Yuſi

luomiam

um; iin
des orl-

qus 10.

„1

DE MANDATO. 4I7

a.) l. 50. pr. G. hit. l. 60. de R. I. Putat tamen BACHOV.
ad TREVIL. Vol I. Diſp. X. th. 6. I. B. ratihabitio-
nem nondum perfecto negotio accedere debere Cete
vid. CAsP. ZIEGLERlI diſſ de razibab. in Ej. diff. HE-
Rol. Dl tr. de ratib. Lipfſ. 1681. 4. b) vid. infra F.
pr. de R. J. LAVTERBACH. de conſiliis eorumaue iure
in diffſ. Tubing. Vol. I. LYNKER. de commend. Jpe-
ciali lenae 1693. HOMBVRG. diff. de liter. commenda
titiis c. 4. §. 2. LEXYSLR., Spec. I92. STRXYCK. Caur.
contr. Sect. II. c. II. 9. 19. et Vs. mod. h. t. §. 8. Sqq.
BERGER. Oec. p. 523. de CRAMER Wezl. Noehbenſt.
Theil. 45. n. 3. EV. OTTO diſt de oblig. ex conſil. VIt.
1734. e) l. 6. §. 3. J. 22. §. 6. Y. h. Z. 1. 7. H. vlt. F.
de iuriſd. l. I15. G. 1. f. ad LE. Corn. de Nic.’l. 5. C. de
adcus. LXNKERI diſſ. de mandato rei zurpis. SAMVEL
STRYCK de mandato delinquendi in Ej. diſſ. Francof.
T. VI. f) REINHARDTS vermiſchte Schriffi. Stück.
V. n. 3. TRENDELENBVRGII difſſ. de difèr. bonor. er
mer ced. Kil. 1775.

§. 613.

Eſfectus mandati.

₰e

Iam facile huius contractus effectus intelligun-
tur. Nimirum:

I. Reſpeclu MANDATARII efficitur: 1) vt

negotium ſuſceptum in vtilitatem domini peragat 2)

vt praccife negotium inſum, non aliud, faciat, niſi

mandatum incertum ſit a) 3) vt finer mandati haud

egrediatur ?). 4) Vt, ſi quem ſibi ſubſtituerit, te-
neatur ex faéto ſubſtituti 62) §5) vt rationes reddat 6)
vt culpam leuiſimam praeſtet d) 7) vt propter dolum,
culpamue latam infamia puniatur e] 8) vt indemnita-

tem a mandante petere poſtit.

II. Ratione MANDANTIS: I) vt rei manda-
to adquiſitae traditionem cum fruktibus et nſuriz
2

418 LIS. III. Trr. XKVII.

2) vt rationum redditionem 3) vt id, quod intereſt,
ſi mandatarius non peregerit negotium g) 4) vt do-
lum omnemque culpam exigere poſſit; 5) vt man-
datarium indemnem praeſtet.

III. Intuitu TERTII, quocum mandatarius contra-

xit. De qua re obſerues: A) ſi mandatarius con-

traxerit nomine mandantie, hic immediate z contra-

Gu et agere et conueniri poteſt, quia mandans et man-
datarius pro vna perſona habentur. B) Si vero man-
datarius nomine proprio contraxerit, ipſe actione di-
recta ex contractu vti poteſt, ſed repellitur exceptio-
ue doli. Mandans vero actione mandati a mandata-
rio petere poteſt, vt ipſi cedat acliones aduerſus ter-
tium ex contraétu competentes. Sunt tamen; qui
hodie hac ceſſione non opus eſſe putent. Tertius
denique, ſi plane ignorauerit mandatum, actione di-
reßla aduerſus mandatarium; ſin ſciuerit, aduerſus

ipſum mandantem experiri poteſt, modo probet man-

datum. C) Si fabſus mandatarius, quamuis nomine
mandantis, contraxerit, igſe ſolus obligatur, niſi man-
datum in rem mandantis verſum ſit ).

a) I. 46. b. z. LEXYS. ſpec I80. med. 3. BECRMAN NI difſ.
de oblig. mand. erga mandatar. Enes mand. exced. Ha-
lae 1747 VINN. h. t. §. 8. b) §. 8. I. b. t. CVIAC.
L. XII. obſ. 34. c) SAM. STRYCRII Vs mod.
h. t. §. 13. d) l. 13 21. C. b. z. VINNII Sel. quaueſt.
L. I. c. 52. LEXYS. ſpec. 179. Cor. I. Alii tamen de
culpa leui, EV. O1TO h. t. §. 1. HOEPFN. Com. h. t. §.926.
Alii de culpa tantum lata mandatarium teneri ſtatuunt.
SCHILT. ad P. Ex. NXXVIII. th. 88. PAGENSTECH MMcil.
Manip. 1. p. 61. e) l. I. l. 6. §. 5. F. qui not. inf: l. 21. C. .
14) . 10. §. 3. 1. 12. K. 10. . r. g) lI. 5. §. 1. F. 0.
t. h) cf. HERTII diff. de oblig. mandant. et manda-

tar. contemplatu tertii in Ej. opuſc. Vol. I. T. III. LEX-

SER. Sp. 179. Med. I. STRVCK. Vs. mod. h. t. §. 6.

lir
ütellige

l.
mandet
dum i
tradend
mnum

II
verſus

et
ſenſu in
indatri⸗
bus ſoeie

1.
mandata
transean
mandant
le foret

II!

Per quu d

UII
un eſt,
eiente

ntra-
Con⸗
ntra-
man-⸗
man⸗
ge d⸗
Ndata-
1s ter-
1; gvi
ertius
ne di⸗
Uerlus
Man⸗
Otmine

man-

Nleid.

. Ha

VIAC.

ſr nol.
guuef.

men e

695.
Atuunt.
H ſcil.
21.0. b.
1 f.,.
mantlo⸗
I. Lr-

6016

A

DB MANDATO.

§. 614.
Actiones ex mandato.

Iam facile actiones ex mandato competentes-
intelliguntur. Datur enim:

I. Actio mandati DIRECTA mandanti aduerſus
mandatarium ad negotium perfciendum vel praeſtan-
dum id, quod intereſt, rem cum Frubkkibus et iſuris
tradendam, rationes reddendas, praeſtandumque da-
mnum dolo et culpa quauir datum.

II. Actio mandati CONTRARIA mandatario ad-
verſus mandantem ad indemnitatem conſequendam.

§. 615.
Quibus modis finiatur mandatum?

Ceterum, quia maridatum, vti ſocietas, con-
ſenſu initur; et ad ſpecialem mandatarii, ſicut ſocij,
induſtriam reſpicitur, hinc quoque iisdem fere, qui-
bus ſocietas, modis finitur. Nimirum:

I. Ex PERSONIS: 1) morte vel mandantis vel
mandatarii, ita tamen, vt eſfebtus eius ad heredes
transeant, aeque ac in ſocietate a.) 2) conditione

mandantis ita mutata, vt negotium ipſi nunc inuti-
le foret b).

II. Ex REBVS: 1) perfecto negotio 2) rei, ſu-
per qua datum eſt, interitu.

III. Ex CONTRACTV: 1) lapſo, ad quod da-
tum eſt, tempore 2) conditione, ſi qua adieta erat,
defieciente.

D d 2 IV.

4²⁰ LIB. III. TIr. XNXVII.

IV.,Ex VOLVNTATE partium: 1) mutuo
diſſenſu 2) reuoeatione mandantis, re adhuc inte-
gra c); 4) renunciatione mandatarii non doloſa et
intempeſtiua ).

a) I. 26. pr. lI. 27. F. 3. F. b. z. EV. OTTO h. t. §. 10.
COGCCEII dif. de mand. ad bered. tranſeunte, in diſſ.
cur. T. II. b) LEYSER. ſpec. 180. Cor. 3. c)
§. 9. I. b. t. d) J. 21. L. 7, 22. H. vlt. W. b. tz.

awe, rn W
—-—— ʒ

T I TVLVS XXVIII.
OBLIGATIONIBVS QVAE QVASI EX
CONTRACTV NASCVNTVR.

—

F. 616.
. Co n n e 0.
H'e de obligationibus vere ex contractu proue-
nientibus; ſequuntur aliae, quae quaſi ex con-
tractu naſci dieuntur.

9. 617.
Obligatio quaſi ex contractu gquid?
Obligatio quafi ex contractu eſt, obligatio per-
ſonalis occaſione faéti liciti propter vtilitatem et ae-
quitatem immediate a legibus impoſita. Igitur:

I. Ea

l,

tionem
in /t o
coltrabl

II.
ilicito n
contrad

II
eguitat
qulrltu
4 Ua6 6
obligatie
Proptere
ſonalem
duxerun
bant neg
bus tam
nalei pe

Ur
ex contt
contrach
tudo em
guidem
ad en,
ſimng, 4

“ eſt, guoc

uae gun

. Uumentun

1
Wa . ſi ne

EX

prone⸗
eX Co⸗

0 Pet ⸗

et ae⸗
ur:

1 E

DE OBLIGATIONIEVS. 421

I. Ea eſt obligatio perſonalis, i. e. ad praeſta-
tionem perſonalem incumbens. HIinc quae ex iure
in ve oritur obligatio, non ad obligationes quaſi ex
contractu pertinet.

II. Ea oritur occaſione fabti liciti; nam quae ex
illicito naſcitur, ad delifta, hinc ne quqſ quidem ad
contratus pertinet.

III. Eius fundamentum proxinum eſt vtilitas et
dequitas a legibus confirmata. Hinc ad eam non re-
quiritur conſenſus, nec kus, nec prazſumtus; cum,
quae ex conſenſu, ſiue expreſſo ſiue tacito, oritur,
obligatio non quaſi, ſed vere ex contractu naſcatur.
Propterea vero leges nonnunquam obligationem per-
ſonalem perfectam ſine contractu et conſenſu intro-
duxerunt, quoniam in vita communi multa obuenie-
bant negotia, quae non erant contraltus, et iex qui-
bus tamên plile et aequum videbatur, obligationem
naſci perfectam.

Ex quibus intelligitur: 1) obligationem quaſi
ex contractu ſimilem quidem eſſe ei, quae vere ex
contractu oritur, ſed et ſimul ab ea diferre. Simili
tudo enim in eo confiſtit, quod aeque ex fabto, et
quidem licito, oriatur, quod aeque pertineat ad ius
ad rem, et quod aeque ad eam implendam cogi poſ-
ſimus, ac ſi vere contraxiſſemus. Differentia vero
eſt, quod obligationis vere ex contra Qu ortae funda-
mentum proximum ſit mutuus conſenſus; at eius,
quae quaſi ex contraétu naſci dicitur, proximum fun-
damentum ſit vtilitas et aeuitas ſola a legibus appro-
bata, ſine praecedente conſenſu, 2) obligationem
quaſi ex contractu plane non eſſe ex contractu, hince
D d 3 non

422 LIB. III. TIr. XXVIII.

non dari quaſi contralttut, 3) obligationem quaſi ex
contractu non niti conſenſu praeſumto aut fiho, ſed
ſola vtilitate et aequitate, cui leges vim contrabékus
tribuerunt.

WoOLRAD. BVRCHARDI cauſam quaſi — comr. non in
conſenſu ſicto vel praeſ. ſed in ſolo facto lic. cui leges vim
oblig. zribuer. ſine conſenſu eſſe ponend. Herbom. 1759.

§. 618.
Exempla obligationum quaſi ex contractu.
Sed ſupereſt, vt, quae huc vſque diximus,
ipſis, quae hoc titulo proferuntun, exemplis illuſtre-
mus. Pertinet huc:

I. Obligatio ex NEGOTIORVM GESTIONE,
quae eſt allur, quo quis aliena negotia, domino ab-
Jente et ignorante, ſpoute adminiſtrat. Ad eam itaque
requiritur, vt geſtor ſponte i. e. ſine mandato, abſen-
tis vel ignorantis negotia ſuſcipiat, cum, ſi mandatum
interuenerit, obligatio vere ex contractu, mandati
nempe, oriatur. Ergo manifeſtum eſt, in negotio-
rum geſtione nullum plane contractum adeſſe, hinc
ſtricto iure dominum negotii non obligari ad inde-
mnitatem geſtori praeſtandam. Sed vtilitatis cauſa
receptum eſt, vt dominus geſtorem indemnem prae-
ſtet, aeque ac ſi ipſi mandaàtum dediſſet, ne forte
abſentium, qui ſubita feſtinatione coacti, nulli de-
mandata negotiorum ſuorum adminiſtratione, pere-
ge profecti eſſent, deſererentur negotia, quae ſane
nemo curaturus eſſet, ſi de eo, quod quis impen-
diſſet, nullam habiturus eſſet aduerſus dominum
actionem. En ebligationem quaſ ex contractu, a

habet dominum, ita et contra aequitatis cauſa iſte do-
mino

vel HEp

parte domini. Sicut autem is, qui geſſit, obligatus

nim ol
“ gola
er mat
uß ex
obligatio
er oblig
ltio.
gaae eo
admini
dum. A
Rla, gu
tatem 70

I
ſupra
reddend

ſircienddu
reltind

Oritur ver
ter tutore
Canla iter
De aion
nentibos

II.
enim ſoe

gge reſtit
rata ſ

(aontraclu

Iminz
Gan! Uiſtran
e 1en
tione con

DN

1l er
ſed

alfus

on in
vim
15509.

imus,
altre⸗

0N,
10 ab.
tague
blen.
datum
ancdati
gotio⸗
hine
linde⸗
caula
prue
forte
Ullide.
pere⸗
ſane
npen⸗
inuin

Au, ²

lgatos
0„2&
lie o⸗
mino

iis

cte lte

DE OBLIGATIONIEVS. 4²23

mino obligatus eſt, ad rationes reddendas, damnum-
que dolo culpaue datum reſarciendum, aeque ac ſi ve-
re ex mandato adminiſtraſſet. En iterum obligationem
guaß ex mandato a parte geſtorir! En igitur duplicem
obligationem immediate a legibus impoſitam. Hinc
ex obligatione negotiorum geſtorum duplex datur
actio. Altera negotiorum geſtorum DIRECTA,
quae competit negotii domino aduerſus geſtorem ad
adminiſtrationis rationes reddendar damnumgque reſtituen-
dum. Altera vero negotiorum geſtorum CONTRA-
RlA, qua vtitur geſtor aduerſus dominum ad indemni-
tatem conſequendam.

II. Obligatio ex TVTELA. Tutor enim, vt
ſupra §. 145. vidimus, obligatur pupillo ad rationes
reddendas, bona reſtituenda, et damnum datum re-
ſarciendum; Sicut pupillus tutori ad indemnitatem
praeſtandam tenetur. Quae reciproca obligatio non
oritur vere ex contra tu, nullum enim negotium in-
ter tutorem et pupillum contrahitur. Sed vtilitatis
cauſa iterum vtrique a legibus impoſita eſt obligatio.
De actionibus ipſis inter tutorem pupillumque obti-
nentibus vide §. 145.

III. Obligatio ex ADMINISTRATIONE REI
vel HEREDITATIS COMMVNIS. Adminiſtrator
enim ſocio tenetur ad rationes reddendas damnum-
que reſtituendum; et hic illi ad indemnitatem pro
rata ſua praeſtandam. Neuter vero alteri vere ex
contractu obligatus eſt, quippe nihil inter ſe, quoad
adminiſtrationem, contraxerunt. Sed atquituas exigit,
Vt alter alteri obligetur. Hinc iis obligatio imme-
diate a legibus impoſita eſt, ac ſi vere de adminiſtra-
tione contraxerint, et datur actio COMMVNIDIVI.
DVNDO et FAMILIAE EXCISCVNDAE.
D d 4 IV.

4²4 LiIB. III. TIT. XXVIII.
IV. Obligatio ex ADITIONE HEREDITATIS.
Supra §. 382. dictum eſt, heredem, qui adiit, obli-
gari 2d legata et fid deicommiſſa ſoluenda. At haec
obligatio non naſcitur vere ex contractu (neque enim
cum defuncto, neque cum herede negotium aliquod
legatarius aut fideicommiſſarius contraxiſſe dici
poteſt); ſed ex legibus immediate, cum aequum vi-
deretur, vt haberent legatarii agendi, ad legata peten-
da, fundamentum. Hinc iis aduerſus heredem, qui
adiit, datur actio ex teſtamento perſonalis.

V. Obligatio ad reſtituendum, quod INDEBFTE
ſolutum eſt. Indebitum eſt omne id, ad quod obli-
gatus non ſum. Cum vero omnis obligati io vel ex
iure naturali, vel ex ciuili, vel ex vtroque oriatur,
ſequitur, ind debitum eſſe vel naturale, vel ciuile, vel
mixtum. Prius, quando ne naturalis quidem adeſt
obligatio; poſterius , quando naturalis quidem obli-
gatio adeſt, ſed deficit ciuilis; vltimum, quando ex
neutro iure aliquis tenetur. Iam Ponamus, aliquem
indebite aliq uid ſoluiſſe, is ſtricto iure, quod ſoluit,
non poteſt repetere, neque enim promiſit accipiens
pacto, ſe in Bdebitum eſſe reſtituturum. Sed ex ae-
quitate imponunt leges accipienti obligationem, re-
ſtituendi indebitum ac ſi vere promiliſſet, ſe, ſi quid
in debite acceperit, eſſe reſtituturum. In quo ta-
men haec obſerua: 1) ſi accipiens non ex errore et
ignorantia, ſed dolo malo ſciens indebitum accepe-
rit, obligatur ad reſtituendum ex delicto. Furti enim
reus eſt. 2) Si quis ſciens, ſe nihil debere, ſolue-
rit, accipiens plane non ad reſtituendum tenetur,
quia ipfi donatio facta cenſetur 3) Si quis ex igno-
rantia iuri indebitum ſoluerit, accipiens nihil reſti-
tuit, quia iuris ignorantia in regula nocet. Ergo ob-
ligationi quaſi ex contractu ad reſtituendum indebi-
tum

tum ſoeus
lalli, lol
Detur ho
DEI BITI
omni can

—

PERC

Jert 1
no

esdem

. obli⸗
t haec
enim
guoch
dici
Amvi⸗
peten.
h, gi

BITE
dobli.
vel er
itur,
le, vel
adeſt
nobli⸗
ndo er
iquem
ſoluit,
ipiens
ex 36.
m, te⸗
ſiquid
guo⸗ ta⸗.
roré et
epe
enim
ſolue⸗
netur,
igno⸗
l relti-
0 ob⸗
indebi⸗
tutm

DE OBLIGATIONIEBVS. 4²5

tum locus eſt eſt: 1) ſi ſoluens ex errore et quidem
facti, ſoluerit, 2) ſi accipiens ex errore acceperit.
Datur hoc caſu indebite ſoluenti CONDICTIO IN-
DEBITI aduerſus accipientem ad reſtituendum cum
omni cauſa, quod accepit.

Errrrrrer Frerr rrrPrrrr rErrrrrrt
— B— —————————

TITVLVS XXIX.

PERQVAS PERSONASNOBIS OBLICGATIO
ADQVIRITVR.

§. 619.
C ona ée & à⁄ o.
Gieut res nobis adquiruntur per liberos et ſeruos
noſtros (§. 280.) ita et obligationes nobis per
eosdem adquiruntur.

Dd S TITV-

4²⁶

——————=—==B—

IITVLVS XXX.

QvVIBVS MODIS TOLLITVR OBLIGATIO.

. H. 620.
Conne X io.
H'denus de modis, quibus obligationes ex fa-
kis licitis naſcuntur; nunc, quibus modis ite-
rum tollantur, traditur.
FK. 621.

Quibus modis tollatur obligatio 2

Obligatio tollitur vel IP?SO IVRE vel ope Ex-

CEPTIONIS. Prius fit, quando non ſolum ex ae-
quitate, ſed ſimul iure ſriéto ceſſat obligatio; poſte-
rius, quando iure ſtricto manet obligatio, ſed ea ta-
men ex aequitate tollitur a). En differentias: ) Si
Prius, obligatio ſtatim extinguitur; ſin poſterius, ea
demum ceſſat, cauſa, ex qua finitur, in iudicio alle-
gata. II. Si prius, creditori nulla amplius competit
actio; ſin poſterius, creditor omnino agit aduerſus
debitorem, qui tamen oppofita exceptione actionem
elidere poteſt. III. Si prius, debitor, quod ſoluit,
repetere poteſt condictione indebiti, quia nec natu-
ralis, nec ciuilis obligatio aderat, ſin poſterius, non
poteſt repetere, quia exceptione non vſus eſt, adeoque
ei tacite renunciaſſe cenſetur. pr. I. de except.

/

§. 621.

Mos⸗
Fel 0O M
Aunue co
in oblige
Priores
compenl
nouatio⸗
petendo.

tuaus dil

lam de

901
prueſatio
L. Ei inen
rite ſier,.

a) 1n.
ue I
penl
ninl

1 8
dominus
bia Zlias
Uii non 3
rim rerv
8OLVE

rez et i

e E.
er ge⸗
poſte.
ei ta⸗
S
15, e
0 all⸗
npetit
erlus
lonem
luit,
ſatil⸗
non
oque

DE CQVIBVS MODIS TOLLITVR OBLIGATIO. 4²7

§. 622.
Quando ipſo iure tollatur obligatio?
Modi, quibus ipſo iure tollitur obligatio, ſunt
vel COMMVNES. i. e. quibus omnis obligatio ex quo-
cunque contractu orta; vel PROPRlII i. e, quibus cer-
ta obligatio ex certo contractu orta, tollitur. Ad
priores pertinet 1) ſolutio 2) datio in ſolutum 3)
compenſatio 4.) confuſio 5) oblatio et conſignatio 6)
nouatio 7) delegatio 8) remiſſio 9) pactum de non
petendo. Ad poſteriores: 1) rei interitus 2) mu-
tuus diſſenſus 3) acceptilatio 4.) deficiens conditio.
Iam de ſingulis,

§K. 623.

Solatio quid?

SOLVTIO hoc loco eſt naturalis et rite fabka
praeſtatio eius quod debetur a). De qua nota axiomata:
I. Ei ineſt alienatio II. Ea tollitur obligatio III. Debet
rite fieri.

a) I. wö́. de V. S§. Improprie enim ſoluere eſt 1) quocun-
que medo obligationi ſatis facere. Hinc v. g. qui com-
penſat, ſoluifie videtur. 2) obligationi parata pecu-
nia ſatis facere. l. 49. F. de ſolu.

F. 624.
Axioma primum.
I. Solutioni ineſt ALIENATIO. Creditor enim,
dominus eius, quod ipfi ſolutum eſt, fieri debet,
quia alias inutilis foret ſolutio. Ex quo fluit regula:
qui non poteſt ALIENARE (i. e. qui non habet libe-
ram rerum ſuarum adminiſtrationem) is nec valide
SOLVERE poteſt. Vnde furioſi, prodigi, impube-
res et minores ſine tutorum euratorumue conſenſu
non

42²8 LIB. III. Trr. XXX.

non recte ſoluunt àa). Ceterum perinde eſt, vtrum
debitor inſe an eius procurator, aut tertius, eo etiam
inuito, ſoluerit, quamuis hoc caſu ſoluens aduerſus
debitorem non habeat regreſſum ).

a) §. vlt. I. quib. alien. lic. l. 9. §. 2. F. de anctor. zur. I.

3. C. de in int. reſtit. min. b) l. 23. 40. 53. F. de ſo-
Iut. HERTII difſ. de ſolut. pro alio facta in opuſc.
Vol. II. T. III.

§. 625.
Axioma ſecundun.
II. Solutione TOLLITVR obligatio; modo ei,
cui debebat et poterat ſolui, facta ſit. Cum vero ſub-
lata debitoris obligatione tollatur ſimul ius credito-
ris, adeoque facile laedi creditor in ſolutione poſſit,
vera eſt alia regula: Ei, qui NON gaudet libera re-
rum ſuarum adminiſtratione, non relte ſoluitur, Ficut
inſe non rebte ſoluit. Hinc patet 1) ſolui non poſſe
furioſis, prodigis, impuberibus et minoribus, niſi
accedat et tutoris aufßloritas, et iudicis decretum aà),
2) ex oppoſito recte ſolui: œ) ipſi creditori, qui
nec tutelae nec curae iure tenetur; 6β) eius procu-
ratori vero ?); „) ei, cui creditor ſolui iuſit c); 9)
tutori et curatori, cui adminiſtratio bonorum non
interdicta eſt .).

Ex quibus porro intelligitur: 1) fublata obli-
gatione principali ſimul tolli acceſſoriam, propter re-
gulam: acceſorium ſzquitur principale. Hinc 1) ſolutio-
ne liberantur fideiuſſores, hypothecae et pignora,
modo non aliud ſuperſit debitum, propter quod
pignus retineri poſſit e) 2) Nudam AbSIGSNAi.

4
potelt
ſpeltu M
Prueciſe
gulam:
niſi neee
non poß
toris pel
ſit, de
ſoluitur⸗
tempore
ſolution
ſolution
re, debi
uum, e
lad onn
e ülu
tenpus
Gudo pr

n9.
Dendente

vtrum
etiatn
luerlus

.tut. l.
opale.

odo ei,
ro ſub⸗
redito⸗
pollt,
bera fe:
, Aut
n hoſſe
3, niſt
un a)
i gui
roen.
4); 9)
n non

obli⸗
er re⸗
Nlutio⸗
gnore,
guoi
ATIO.
NEM

E

—

PpE QVIIVS MODIS TOLLITVYR OEIIGATIO. 429

NEM non eſſe ſolutionem, quia ea non tollitur obli-
gatio .

a) §. 2. I. gquib. al. lic. I. I5. F. de ſolut. b) l. 12. pr.
1. 34. H. 3. 4. H. eod. c) I. 12. §. 2. l. 38. §. 1. F.-
eod. d) I. 1r4. J. 1. l. 49. er 100. ff. eod. e) pr.
I. h. z. I. l. 43. F. de ſolut. tit. C. etiam ob chirogr. f)
cf. STRXYCKII diſſ. de iure aſign. in Ej. Vs mod. T. II.

P. 373. 844
§. 626.

Axioma tertium.

III. Solutio debet RIE eri. Rite autem fit:

A) Reſpeétu PERSONARVM: ſi ſoluit, qui
poteſt, et ſoluitur, cui poteſt, (§. §. praec.) B) re-
pectu MODI: I. ſi NATVRALITER ſoluitur, i. e.
raeciſe ea res, quae debetur, non alia; propter re-
gulam: ereditori aliud pro alio non poteſt obtrudi a .
niſi neceſſitas aliud ſuadeat. (v. g. ſi res aliena legata
non poſſit redimi, ſi res praeſtanda dolo culpaue debi-
toris perierit, ſi beneſicio dationis in ſolutum locus
ſit, de quo g. ſequente). II. Si IVSTO TEMPORE
foluitur. In quo tamen obſerua: r) nullo ſolutionis
tempore adiecto, a creditore pendet, quando exigere
ſolutionem velit, niſi iudex ex aequitate modicum
folutionis tempus praeſeripferit b) 2) adieso tempo-
re, debitor fatim, vbi illud uenerit, ſoluere debet;
quum, eo pendente, nec creditor debitorem, vt ante
illud /oluat, nec debitor creditorem, vt ſolutionem

ante illud accipiat, cogere poſſit, niſi vltimo caſu

tempus in fauorem debitoris adie tum ſit, quod in
dubio praeſumitur 9). III. Si EXxISTENTE, quae
adiecta fuit, CONDITIONE ſoluitur; hinc, qui ea
pendente ſoluit, conditctione indebiti ſolutum reperit.
niſi

43⁰ LIB. III. Trr. XXX.

niſi ſit conditio omnimodo extitura d). IV. Si IVSTO
LOGCO foluitur. Vbi iterum obſerua: 1) nullo de-
finito loco, debitor in loco aut contralttus aut domici-
lii pcteſt conueniri 2) eo vero definito, nec creditor
alio loco ſolutionem petere, nec debitor oferre pot-
eſt, niſi aut, quod creditoris ratione loci iutereſt e)
reſtituere velit, aut locus in debitoris fauorem defini-
tus ſit, quod iterum praeſumendum videtur. V. ſi
TOTVM foluitur. Neque enim creditori per par-
tes ſolui poteſt, niſi 1) debitum pro parte liquidum
pro parte illiguidum ſit 2) vel ex diuerſi cauſis debea-
tur 3) vel plures ſint debitoris heredes, quorum ſin-
gulus ratam ſoluere poteſt, quia nomina inter here-
pes ipſo iure diuiſa ſunt, 4) vel plures ſint debitores,
quibus beneficium diuiſionie competit 5§) vel pacto de-
bitori ſolutio partialis conceſa ſit, vel 6) creditor
poſtea expreſſe aut tacite in partialem folutionem

conſenſerit F).

a) pr. I. b. t. l. 2. H. 1. F.. de reb. cred. b) Diſſent.
LEXYSER ſpec. 528. m. 3. DAkRIES diſſ. de ſolut., termi-
no, ſi deſfinitus non ſit, Frf. 1774. c) l. 70. fj. de ſo-
lut. d) lI. 16. 18. 48. F. de condict. indeb. e) l.
3. F. de eo, quod certo loco f) CRELL. de ſolut. part.
in difſ. Faſc. XII Cet. cf. FLOREN TIS difl. de ſolut.
in Ej. opp. T. I. BRISSONII Libri III. de liberat. er
Jolut. Frf. 15787. et Saepe ,

§. 627.
Datio in ſolutum quid?

DATIO IN SOLVTVM eſt aftur, quo debitor

creditori loco pecuniae aliam rem tradit in efebtum ſolu-

tionix. Quae datio eſt beneficium debitoribus in
ſubſidium datum, adeoque requirit: 1) vt debitor
pecuniam non habeat, 2) vt nec emtorem bonorum
ſuo⸗

fuorum
redelk,
it feni
teriores:
um cert
dis in ſ0
turaliter
1ul, 3)
cae) 1
III. Dl
bitor et
pretio
mandla
venlditi
quole

re debe

0
toggtiht
uali en
4
alun 9
uolere

U

IVST.
uſho de.
t domici.
creditor
e pot.
ereſt )
delini.
.
er zur.
liguicumn
deben.
rumn ſin.
er hereé.
bitores,
ao de.
creditor
ationem

Dilent.

lut, termni.
e) l.
lat. dar,
ge ſalit.
iberot. et

debitor

un ſolu⸗
ibus in
gebitor
onorum
ſuo⸗

DE GQVIBVS MODIS TOLLITVE OBLIGATIO. 43 1

ſuorum inuenerit. Alias enim pecunia, ex venditione
redacta, ſolui debet. Ceterum nota: I. Ipſa datio
ita fieri debet vt 1) res meliores creditori dentur, de-
teriores apud debitorem maneant 2) vt res datae ſecun
dum certum pretium aeſtimentur. II. EFFECTVS datio-
nis in ſolutum eſt: 1) vt debitor liberetur, ac ſi na-
turaliter ſoluiſſet; 2) vt creditor fiat rei datae domi-
nus; 3) vt iura realia (v. g. ſeruitutes et hypothe-
cae) non extinguantur, ſed tranſeant ad cereditorem;
III. DIFFLERT datio in ſolutum a mandato, quod de-
bitor creditori dat, vt rem certam vendat, et ex eius
pretio ſibi ſatisfaciat. Creditor enim tune inſtar
mandatarii eſt, adeoque caſum non ferre, rationes
venditionis reddere, impenſas in eam factas repetere,
quodque plus accepit, quam in debito eſt, reſtitue-
re debet.

Nov. 4. c. 3. STRYCKII difl. de benef. dar. in ſol. in Ej.
difſ. Franc. T. I. WILLENBERG difl. de dat. in ſolut.
Gedan. 1728. LEYSER. Spec. 53 I.

F. 628.
Compenſatio quid?
COMPENSATIO eſt, qua modus tollendi ob-
tigationem, ſublatio obligationis orta ex mutua et ae-
quali creditoris obligatione. Sed qua modus ſoluendi eſt
ablur, quo debitor imputat, ſeu detrahit in ipſa ſolutione,

guod ereditor ipſi viciſim debet.

§. 629.
4A X i o m a t 4.

Ex priori definitione patet:

I. Com-

43² LIR. III. TrT. XXV. n

I. Compenſationem MVTVVMpraeſupponere de-
bitum. Vnde regula: IDEM creditor et DEM debitor

compenſare poſſunt; ex qua fuit 1) cum pupillo non
Poſſe compenſari, Juod futor debitori pupilli debet n
2) nec cum procuratore, quod is debitori domini pon ip
