13-Ff. quib. mod. pign. ſolv. I. I. J. 6. ff. de O. et A. tit. hhuicl dlt
C. eriam ohb chirogr. 4) l. 1. §. 1. fFf. de pign. et hyp.
LAVTERBACH. diſſ. de iure antichris. in diff- Tubing.
Vol. I. COCCEII diſſ. de antichriſt in Exerc. Vol. I. ) in⸗
MENKENII difſ, nullum exceſſum vſurar. in pact. antich. in
eſſe tolerand. in Opuſc.

§. 541.
Actiones pignoratitiae.

Duplex iterum ex hoc contractu datur actio:

1) Actio pignoratitia DIRECTA, quae compe-
tit debitori aduerſus ereditorem, ad pignur, ſoluto de- VERI
bito, cum omni cauſa reſtituendum, damnum que culpa
leui datum reſarciendum a).

II. Actio pignoratitia CONTRARIA, qua vtitur
creditor aduerſus debitorem ad indemnitatem petendam,
v. g. ſi ſumtus in pignus fecerit, vel res aliena ei Prrr
data fuerit.

mirt
. antiguo
Nota: I) ſi res caſu perierit, creditor non tenetur, ſed urumz
ea debitori, tanq uam domino, perit; 2) ſin culpa, cre- rum à
ditor tenetur de teui tantum, quia par eſt vtriuſque ttulo.
commodum, vid. ziz F. de pignor. atction.
IVD.
§K. 542. RD
De contractibus nonnullis innominatis. V. 8.

Haec de contractibus realibus nominatig; ex

innominatis potiſſimum notari debet: I. contractus
AESTI-

fl
res hign.
pignore
ſtirnit,
Frend.
b)1.
e) l.

Atit.

et hyp. —

H ing.
Vole I.
.antieb.

2

ompe.
uto d
e

Vtitur
tendam,
jena ei

1, lel
1, ce⸗
uſque

; er

ii

VERRORVM OBLIGATIONIBVS. 367

AESTIMATORIVS, quo res alicui ita traditur, vt
aut eandem ipſam aut certam pecuniam reſtituat a).

II. Contractus PERMVTATORIVS ſeu PER-
MVTATIO, qua res alicui traditur, vt ALIAM mihi
tradat bD. III. Contractus SVFFRAGII, quo aulico
aliguid datur, vt cauſam meam principi commendet 4).

a) tit f. de aeſtimat. b) zit. G. de rer. permut. e
tit. C. de ſuffrag. 4

TIIVLVS XVI.
DE

VERBORVYM OBLIGATIONIBVS.

§. 543.

C o n u e i o.

Proeredimur ad aliam contra Ruum ſpeciem, ni-
mirum ad VERBALES (§. 511) quorum iure
antiquo trer erant: 1) dotis diclio 2) promiſſio ope-
rarum a liberto facta, et 3) ſtipulatio; de qua hoc
titulo.

RAMOS et RETES de Y. O. in MEERM. theſ. T. VII.

LVD. CHARONDAS de V. O. in OTTON. theſ. T. I.
FK.: DVARENVS in Opp. HVGO DONELLVS ide

§. 543.

TrT. XVI.

LIB. III.

§. 544.
Sripulatio quid?
STIPVLATIO eſt contractus, quo quis e con-
grua, et incontinenti fabta reſponfione obligatur. Igi-
tur ad eam requiritur: 1) interrogatio, et 2) reſpon-
ſio, quae eſſe debet æ) congrua i. e. iisgdem, quibus in-
terrogatus erat, verbis; (v. g. ſpondesne mihi dare
centum? ſpondeo, me tibi dare centum;) 6ϑ) et in
continenti facta, i. e. ſatim, vbi interrogatus eſſet à).
Ceterum ſtipulatio iisdem, quibus pacta, modis fieri
oteſt v. g. pure, aut ſub conditione. Hoc tamen
obſeruato, quod ſtipulationis in diem conceptae obli⸗-
gatio ſtricto quidem iure perpetua maneat, attamen
exkeptione elidi poſſit. 5) Denique ablio ex ſtipula-
tione competens dicitur actio EX STIPVLATV, quae
iterum vel certi eſt vel incerti &).

a) §. I. J. b. z. CVIAC. Obſ. L. II. c. 30. iure antiquo
ſimul ſolemnia verba requirebuntur, quod tamen iure
nouo mutatum eſt, I. 10. C. de contr. Stip. b) §. 3.
I. I. 49. f. b. z. GVN DLINGIANA. P. VI. p. 47. c)
pr 1. b. t. cf. 10. GOEDDEVS de contrab. et committ.
ſtipulat. Herborn 1618. BORCHOLT. de ſtipul. et
pact. in Ej. diff.

§. 545.
Vſus bodiernu”s.
Hodie non dantur ſtipulationes, cum Germani nun-
quam certis formulis aut interrogationibus et re-
ſponſionibus in contrahendo vſi ſint; adeoque hodie
es omni conuentione, quibus cunque verbis et ſine
Vlla interrogatione aut reſponſione facta, datur actio.

COCCEII difſ. de vſu er differ. bod. pactor ert ſtipul. in Ej.
Exer. cur. Vol. I. ſed vid. LEXSER. Medit. ad Pand.

Spec. 39. med. 7. HAMBERGER. diſſ. de non vſu ſtipu-
lat.

DVO

Nre
uidus

obliggtig tr
correi ckbe
dicuntur.

E 0

COR

uuncen pen

DMrero
UNrzlt,
iiin AMigat

caſu Aen 0

1.
lyr
ſpon⸗
us in⸗
dare
in
leta).

8 feri

tatmmen.

e obli⸗
tamen
tipule.
,uas

antiquo⸗
en iure
b/ 3.
.))

cominitt.

ninu
et re-

hodie

et ſine

0.in i
1d Pund.
n
2l

ſipel 4

DE VERBORVM OBLIGATIONIBVS. 369

latr. ſuque pactor. in forie germ. in opuſc. Praeterea de
voce ſtipulationis vid. HEIN. Gnt. ant. h. t. G. I. et
VINN. h. t. princ. LEXYS. ſpec 519. Med. I. MENAG.
amoen. iur. c. 39.

eeee wrrrrrrrrrr

TITVLVS XVII.
. DE

DVOBVS REIS STIPVLANDI ET
PROMITTENDI.

J. 546.

Conntezio.

Nonſolum vnus vni, ſed et nlures vni, et vnus plu-

ribus, et plures pluribus obligari poſſunt, hinc
obligatio correalie, et iur correale. Qui illam debent
correi debendi, hoc vero qui gaudent correi eredendi
.

dicuntur.

DE COPLEIS DERENDI ET CBLIGA.
TIONE COPEALI

§. §547.
Qui correi debendi?
CORREI DEBENDI in genere dicuntur, qui
eandem rem in ſolidum praeffare tenentur. In SOLI-
DVM vero praeſtare eſt, non tantum PARTEM, ſed
TOTAM rem praeſtare. In regula enim ſi plures ad
idem obligati ſunt, ſingulus ratam ſuam praeſtat, quo
caſu adeſt obligatio DIVISA; ſin vero ſingulus non
A a ſolum

370 LIB. III. Trr. XVII.

ſolum ad ratam ſuam, ſed ad totum praeſtandum obli-
gatur, adeſt obligatio correalis.

Nota: Rei in genere dicuntur, quorum de re diſce-
ptatur. FESTVS f. v. reus. CIC. de orat. L. II. c.
43. et 79. In ſpecie vero reus eſt, a quo aliquid pe-
ritur (der Beklagte). Hinc correi ſunt, a quibus
idem petitur.

„*½
§. 548.
. Correalis obligatio quid?
Ergo CORREALIS obligatio eſt, qua ex pluribur,
qui eandem rem debent, ſingulus in ſolidum ex ſpeciali
cauſa tenetur. Adeoque ad eam requiritur, 1) vt
plures ad idem obligati ſint 2) vt ſingulus in ſolidum
ex ſpetiali cauſa teneatur, quia in regula ſingulus pro
rata tenetur. (§. praec.)

§. 549.
Cauſa correalis obligationis.

Sbpecialis haec cauſa varia eſt:

J. TESTAMENTVM, quoties teſtator pluribut
heredibus eandem praeſtationem iniunxit v. g. heredee

mei, Titius aut Caius, Weuio centum danto; ſecus, ſi

dixerit: Tutius ET Caius a).

II. Ipſius REI NATVRA i. e. ſi res indiuidua
debeatur; v. g. ſeruitus realis.

III. IMMEDIATA LEGIS DISPOSITIO, quo-
ties leges ipſae iubent, vt ſingulus in ſolidum oblige-
tur; quod fit v. g. quoad plures tutores, vel curatores,
vel fideiuſſores ).

IV. Ja

.
N1lio:

un c

Uurztior
gvoties
rei PRe

3)1.
3
1
1
l

mobli.

e diſe. .

. II. (.
Iuid ye⸗
guibu⸗

Nurihun,
erini
1) t
ſoliden
lus pro

Pluniu
Srihe
ns, ſü

Guidla

quo.
oblige⸗
ratore , Z

V. N

DE DVOBVS REIS STIPVLANDI. 371

IV. Fabtum PROPRIVM correorum, quod vel
illicitum eſt, vel licitum. Hinc oritur correalis obli⸗
gatio: 1) ex DELICTO, ſi plures ſimul idem deli-
ctum commiſerint; tunc enim ſingulus ad damni re-
Parationem in ſolidum tenetur e) 2) ex PACTO,

quoties plures idem promiſerunt, qui propterea cor-
rei PROMITTENDI in ſpecie dicuntur.

a) l. 9. pr. l. 17 ff. h. t. I. F. J. I. de leg I. b) l. 58. er
55. G. de admin, turt. l. 2. O. de diuid. tut. l. 13. §. vlt.
F. de inſtit. act. l. I. C. vlt. 2. F. de exerc. act. c)
14. §. olt. ff. quod merus cauſa l. 2. 3. F. de his qui effud.
I. 1. §. 2. F. ad L. Aquil. I. I. C. de cond. furt.

§. 550.
Obligatio correalis quomodo pacto conſtituaiuz?

Vt in ſpecie pacéto conſtituatur obligatio correa-

lis requiritur 1) vt a pluribus eadem res ex gadem cauſa
J ta b
promittatur 2) vt ſingulus diſertis verbis in Jolidum ſta-

tim ab initio ſe obliget a) 3) vt omnes rem zandem
tanquam debitores principales promittant b). Hinc
Patet, obligationem correalem differre tam a fideiuſ-
Rone, quam a conſtituto. Ceterum nota: 1) huic
obligationi in omnibur contractibus locus eſt 6. 2)
Ea ita conſtitui poteſt, vt vel „ Dure vel omnes

ſub conditione, et quidem vel ſub eadem vel ſub diuer-

Ja; vel alter pure, alter vero ſub conditione vel die

obligetur; cuius rei diuerſi ſunt effetus ITpeciales &).

a) J. II. §. I. 2. F. 1. 3. C. H. r. Nov. 9. c. I. VINN. h.
t. pr. n. 4. CVIAC. obſ. L. XXVI. c. 26. b) L. 23.
C. de fidej. c) l. 9. pr. fr. h. r. I. 59. §. 3. l. 60. F.
2. F. Mand. d) l. 7. 9. §. vle. F. §. 2. I. b. 1.

A a 2 §S. 512.

LIB. III. Trr. XVII.

F. 551.

Correalis obligationis effectus.

Effetus enim generales omnis obligationis cor-

realis ſunt: 1) vt a creditoris arbitrio pendeat, an
vnum correorum, aut aliquos aut omner vel in ſolidum

vel ſingulum pro rata conuenire velit. Poteſt et cre-
S

ditor variare. Gaudent tamen correi beneficio diui-
Fionis a) 2)) Vt, ſi vnus correorum ſoluerit, reliqui ſi-
mul liberentur, niſi obligatio poenalis fuerit R). Is ta-
men, qui ſolidum ſoluit, a reliquis non poteſt ratas
petere, niſi vel ſocii fint, vel creditor iura ſua ſoluen-
ri ceſſerit, vel aliter inter debitores conuenerit &) 3)
vt, li vnus correorum a creditore interpellatus ſit, prae-
ſcriptio etiam quoad reliquos non interpellatos inter-
rupta habeatur d).

a) l. 3. H. I. J. 11I. G. I. 23. et 28. C. de ſideiuſſ. Nov. 99.
c. 1. PVIFFENDORF. T. II. obſ. 77. et quos allegauit
OTTO h. t. §. I. VINN. et HEIN. eod. loco. b)
1. 3. §. 2. F. h. t. I. 10. Pr. G. de accept. I. 7. S. vlt. 1. 5.
F. de iuriſd. l. u. H. 2. F. ad L. Aquil. c) Sunt
tamen, qui indiſtinéte ſoluenti adtionem negotiorum
geſtorum vtilem concedant ex l. 2. C. b. z. 4) J.
vlt. C. b. t.

DE COREKEIS CEDENDI.
§. 552.

Qui dicanur correi credendi?
Correi CREDENDI ſunt, plures creditores, quo-
rum ſingulo comnelit iur, ſolidum exigendi. 8OLIDVM
exigere eſt, non PARTEM, ſe TOTVM petere. In

regula enim ſi pluribus aliquid promiſſlum eſt, ſin-

gulus ratam ſuam petit, quo caſu adeſt ius diuiſum,
ſin vero ſingulus totum petere poteſt, adeſt ius cor-
realt.

§. 553.

—

.
1

n pe
Murih
tiali.
tanto

Aancer
Antun/

aua

ties
quo⸗

TuN
obtin
y. g. 1
Pplur

) I
ln

cor-

„ dn

icem
tete-
dii.
i ſi
ESta-
ratas
luen-
0
Prue
inter.

00. 99.
legauit
9)
.l. S.
) Sont
tiorom

)1

(uo⸗
DVM
. In
7 ſin⸗
us 101.

DE DVOBVS REIS STIPVLANDI. 373

§. 553.
Ius coreale quid?
Ergo CORREALE IVS eſt, quo ex pluribur, qui-
bus zadem res debetur, ſingulur ex ſpeciali cauſa totam
rem petere poteſt. Ad eam igitur requiritur, 1) vt
pluribus idem debeatur 2) vt ſingulus ſolidum ex ſpe-

ciali cauſa petere poſſit, quia in regula ſingulus ratam

tantum exigere poteſt.

§. 554.
Canuſa iuris correalis.
Quae ſpecialis cauſa iterum eſſe poteſt:

I. TESTAMENTVM, quoties teſtator pluribus
eandem rem reliquit v. g. Herés meus Titio AVT Caio
centum dato.

II. Ipſius REI NATVRA, ſi pluribus res indiui-
dua debeatur v. g. ſeruitus realis.

III. IMMEDIATA LEGIS DISPOSITIO, quo-
ties leges patiuntur, vt ſingulus ſolidum petat. v. g.
quoad plures pupillos ratione tutoris communis a)

IV. FACTVM eius, a quo petitur, quod ite-
rum vel illicitum eſt, vel licitum. Hinc ius correale
obtinet: 1) ex DELICTO, ſi plures imul laeſi ſint
v. g. ſi res communis furto ablata ſit ⁵) 2) ex ?ACTO,
ſi pluribus eadem res promiſa ſit.

a) LEYSER Spec. 339. Med. 4. b) l. 1. C. de cond-

Turt

.

A a 3 §. 555.

Lin. III. Trr. XVII.

§. §555§.
Quomodo pacto conſtituatur ius correale?
Vt in ſpecie paéte conſtituatur ius correale re-
quiritur: vt PLVRIBVS in genere EADEM rer ex
VNA EADEMQVE Cauſa, et in ſpecie quidem SI NGV-
LO in SOLIDVM STATIM AB INITIO promi a ſit.
Ceterum 1) huic iuri in omnibur contractibus locus
eſt; 2) poteſt quoque ita conſtitui, vt vel omnibus

pure, vel omnibus ſub conditione aut die, vel alteri

pure, alteri vero ſub conditione aut die promittatur;
euius rei quoque diuerſi ſunt effectus ſpeciales.

§. 556.
Effectus iuris correalis generales?
Effectus enim iuris correalis generales ſunt-
1) vt pendeat a debitorit arbitrio, cui correorum cre-
dendi ſoluere velit, niſi vnus iam aflione vſus ſit 4)
2) vt debitor, qui vni correorum credendi ſoluit, li-
beretur quoad reliquos 5) 3) vt correus credendi,
cui totum ſolutum eſt, non debeat, quod accepit,
cum reliquis communicarz, niſi vel ſocii ſint, vel ali-
ter inter eos conuenerit c) 4) vt ſi ynur correorum
credendi debitorem interpellauerit, praeſcriptio ſi-

mul quoad reliquos non interpellantes interrupta cen-
ſeatur d)

a) l. 26. F. h. t. b) l. 31. F. I. F. de nouat. c) I. 62.
Dr. f. ad D. Falc. d) l. vlr. C. h. t. Cet. cf. AEGID.
HCRTENSIVS de duob. reis, Frf. 1607. 8. RONCHE-
GALLVS de duob. reis conſtituendis. Marb. 1632. 4. et
ſaep. THEOD. MOHR. zract. Oynopt. de duobus veis.
Helmſtädt. 1687. 4. FR OMMANNI difſ. de oblig. corr.
Tub. 1677. et in Ej. diſp. P. I. VINCEN T. DRESKY
diſſ. de oblig. corr. Gott. I777.

TITV-

N

2
I

ellent,

die ali

Ginn

na
ciſeent
iucitir 7
kiullti
MIClA.

*
¹) Hu
ſenn
!
iu

le re.
ℳα
GV.
ſ ſt.
locus
inidus
Alteri
atur;

ſunt.
mcre-
ſita)
it, li.
gencl,
epit,
el al.

Orümn .

to ſ.
cehr

N6
6lb.

4. et
reis.
cort.

ESKT

ITV.

TITVLVS XVIII.
DE

STIPVLATIONIBVS SERVORVM.

. um ſerui nihil ſibi, ſed omnia dominis adquire-
rent (§. 43) ſequebatur, vt, quod ſibi ſtipulati

eſſent, non ipfſis, ſed dominis deberetur. Quod ho-
die aliter eſt. vid. §. 44.

D —,

TITVLVS XIX.
D E

DIVISIONE STIPVLATIONVM.

§. 557.

Sriipulatio quotuplex 2N

GSbulatio eſt vel VOLVNTARIA, (ſeu conuentio-
nalis) vel NECESSARIA. IIIa, quae a mero pa-
ciſcentium arbitrio pendet; haec quae vel praetorit, vel
iudicir pedanzei, vel vtriusque iuſſu fieri debet. Hinc
ſtipulationes (ſeu cautiones) PRAETORIAE a) IV-
DICIALES °) et COMMVNES c).

a) Huc pertinet cautio damni infecti, cautio legatorum
ſeruandorum cauſa. b) v. g. cautio de dolo, de ſer-
vo fugitiuno c) v. g. cautio ratz, rem pupilli ſaluam
fore. De quibus omnibus in pandeétis.

Aa 4 §. 320.

376 LIB. III. Trr. XIX.
F.,. 55 8.
Vſus bodiernus.

Hodie 1) diſcrimen inter Praetorem et iudicem
pedaneum, hinc et cautionum inter praetorias et iu-
diciales ceſſat 2) non cauetur per ſtipulationes ſole-
mnes 3) non omnes cautiones Praetoriae et iudicia-

les in vſu ſunt, quod in Pandectis dicetur ſingulo
loco.

ITITIVLVS XX.

DE

INVTILIBVS STIPVLATIONIBVS.

Gbpuletiones inutiles i. e. inualidaz ſunt, vel ex

cauſa communi, ſi omiſſum eſt, quod in genere
in omni conuentione requiritur (vid. tit. de obli-
Batlionibus) vel ex cauſa propria, ſi quid vitii eſt in
Propria ſtipulationum forma v. g. ſi non congrue re-

ſponſum, vel inter abſentes per epiſtolam ſtipulatio
facta ſit; quae hodie inutilia eſſe, facile eſt ad in-

telligendum.

TIVT-

tet in

F
guif ai
qlis e
ſolutar
eſt ad
in fabl

1.
ex ſper
Mopten
Dmiit

Plhenn
tators

dicem
etiu.
ſole.
Gicia.
ngulo⸗

vel er
enere
Oli⸗
eſt in
e re⸗
latio
din⸗

TIVL.

377

TITVLVS XXI.

FTIDEIVSSORIBVS.

F. 559.

Connee X io.

( ‚um apud Romanos fideiuſſiones ſolemni ſtipula-
tione fieri deberent, hinc de iis hoc titulo
agitur.

Fideiuſſio quid:
FIDEIVSSIO eſt fipulatio (hodie paétum) qua
quis alienae obligationi in ſubſidium accedit, ſeu, qua
quis creditori alieno promittit, ſe pro eius debitore
ſoluturum, ſi is inſe non ſoluerit. Ergo I. Fideiuſſo
eſt pactum, et quidem II. acceſſorium III. Fideiuſſor
in ſubſidium ſoluere promittit creditori alieno.

§. 56 1.
Axioma primum
I. Fideiuſio eſt PACTVM. (lure Romano ſtipula-
tio) Qui igitur paciſci poteſt, is recte fideiubet, niſi
ex ſpeciali cauſa prohibeatur, veluti: 1) feminae
propter Sctum Velleianum et Avth. ſi qua mulier a).
2) milites ⁵) 3) clerici pro laicis c) Ex quo ſimul pa-
tet, furioſorum, mentecaptorum, prodigorum, im-
puberum et minorum fideiuſſionem eſſe nullam, niſi
tutoris curatoriſue accedat conſenſus d).
Aa S a) tit.

a) tit. ſ. de Sct. Vellej. Nov. 134. c. 8. b) I. §. §. 1.
F. r. qui ſatiſd. cog. I. 31. C. locati. De vſu hod. cf.
AXYRERI progr. de milite fideiuſſore in ei. opuſ. Tom.
I. LEYS. ſpec 523. med 3. 4. c) Nov. 122. c. 6.
LEXYS. I. c. PVFFEND. obſ. iur vniv. Tom. III. obſ.
77. d) 5§. F. 9. I. de inur. ſtipul. pr. I. de auctor. tut.
l. 6. . de V. O. iure Romano nec ſurdis nec muris fi-
Aeinbere licebat, quia ſtipulari non poterant, §. 7. I.
,r.

F. 562.
Axioma ſecundum.

II. Fideiuſſio eſt pabum ACCESSORIVM a).
Hinc 1) ea locum habet quoad omner obligationes
validas, ſiue ciuiles, ſiue naturales, attamen eſ;caces,
ſiue ex contrabtu, ſiue ex delicto oriantur, excepta
poena corporali b). 2) Fideiuſſor poteſt ſe magir,
non vero in maius vel in duriorem cauſam obli⸗-

gare ).

a) Poteſt tamen fideiuſſio ratione temporis praecedere,
ſed refpectu effectus manet acceſſio obligationis princi-
Palis. §. 3. I. h. z. b) F. I. f. 7. 6. §. 2. 1. 7. 7. 8. J.
7. et §. l. 20. §. 3. l. 56. H. vlt. l. 70. J. vlt. F. h. t. 1.
26. ff. l. 22. C. de poen. Exceptio tamen eſt 1) in obli-
gatione doris reſtituendae l. 2. C. ne fideiuſſ. dot. dent.
cf. LEXS. ſpec. 523. med. S8. EISENHARD. de pdeiuß.
dotis in Ej. opuſc. 2) in mutuo filii familias I. 9. §. 3.
F. ad SAct. Maced. III PVETTMANNI probab. L. I. c. 19.
c) §. 5. I. l. 8. J. 7. F. b. z. VINN ad cit. §. 5. AVE-
RAN. interprer. L. II. c. 3. FR. CAR. CONRADI diſſ.
de fideiuſſ. in maior. ſummam adbibito Helmſt. 1734
Ceterum de praedibus, vadibus, et ſponſoribus cf. SAL-
MAS. de modo vſur. c. 16. BRISSON. de V. S.

§. 563.

.
mn. I
lebtor ſo
in prom
it ſideiu

Eff.
juſloren
guod d
tamen
neimmpe

Detere pot
orfiein
ſceinllo
Griani 4
tn demun
ſrelig
nole con
Vel
Welin ea
il ſt ſ

8
4

4.

1K 1.

H. I
hod ek,
. Tom.
23. 6 6,
Il. obl.
or. tut.
lis ſi⸗
371

Mo).
tiones
Staret,
cepti
nugin⸗
obli⸗

edere,
princi⸗
h. t. l.
nobli.
(ent.
leiuh.
3.
c. 19.
AE-
diſl.
1734.

SAL.

DE FIDEIVSSORIEBVS. 379

§. 563.
Avioma tertium.

III. Fideiuſſor CREDITORI promittit, SE ſolu-
turum. Hinc 1) ſi quis promittit, ſe curare velle, vt
debitor ſoluat, non adeſt fideiuſſio 2) ſi quis debitori
ipſi promittit, ſe pro eo ſoluturum eſſe, aeque defi-
cit fideiuſſio.

§. 564.
De effectu fideiuſſionis.
Effe ctus fideiuſſionis eſt, vt creditor aduerſus fide-
iuſſorem actione Ex STIPVLATV, ad praeſtandum
guod debitor principalis debet, experiri poſſit. Sunt
tamen tria iure nouo fideiuſſoribus data beneficia,
nempe diuiſßionis, ordinis et cedendarum altionum.

—

H. 565.
De benefcio diuiſionis.
¹) Beneficium DIVISIONIS eft, quo confideiuſſor
petere poteſt, ut obligatio ſoluendi inter eum et reliquos
confideiuſſores diuidatur. In regula enim fingulus con-
fideiuſſor in ſolidum tenetur. Iam de eo nota: 1)
Eius auctor eſt D. Hadrianur, vnde et epiſtola D. Ha-
driani appellatur a) 2) Eo non ipſo iure, ſed oppoſi⸗
ta demum exceptione diuiditur obligatio b) 3) Ceſſat:
&%)] ſi reliqui confideiuſſores vel inſoluendo ſint, vel com-
mode conueniri nequeant c) ₰) ſi quis vel cum femi-
na, vel cum minore, iſque in integrum reſtitutus ſit,
vel in cauſa indiuidua fideiuſſerit ) „) ſi quis inficia-
tus ſit fideiuſſionem ) σ) ſi ei renunciauerit.

a) F. 4. J. h. z. Sed tribuitur quoque D. Pio in I. II. §.
§. 1. f. h. t. vid. RAEVARDI Varia L. III. c. 10, O TTO
h. t. d. 4. b) §. 4. I. I. 26. 39. G. I. 21. C. H. z. c)
F. 4.

F. 4. I. I. 10. §. I. C. b. z. d) I. io. §. I. L. 45. pr.
§. I. ff. h. t. Q. SEPT. FLOR. RIVINI difl. de poena
Edej. infic. Lipſ. 1748. SITRECRER difl. de inficiat. eiuſ-
que poenis Erf. 1734. e) l. pen. C. de pact. cf. LAV-
TERBACH diſl. de benef. diuiſ. Tub. 1658.

F. 566.
De beneficio ordinis.
II. Beneficium ORDINIS ſeu EXxCVSSIONIS,
eſt, quo fideiuſſor non poteſt conueniri, niſi excuſſo prius
debitore principali. De eo obſerua: 1) Auctor eius
eſt Iuſtinianus a) 2) fideiuſſor conuentus eo vti de-
bet oppoſita exceptione 3) Ceſſat: æ) 2) ſi debitor
principalis vel inſoluendo ſit, vel latitet, niſi fideiuſſor
eum intra certum tempus deducere velit b) £) ſi ei
renunciatum ſit c) „) ſi fideiuſſor ſe vt debitorem
principalem obligauerit d).

a) Nov. 4. c. I. b) cit. Nov. c) I. pen. C. de pact.
d) GAIL. L. II. Obſ. 28. LAVTERBACH. difſ. de be-
nef. excuſſ. in difl. Tubing. Vol I. GVNDLING. ſingu-
laria de benef. exeuſſ. cap. Hal. 1728.1S AM. STRYCGCK.
diſſ. de benef- excuſſ. in diſſ. Francof. Vol. I. CANZII
difſ. iſtens quaeſtiones de benef- excuſſ. Tub. 1770.

§. 567.
Beneficium cedendarum actionum.
III. Beneficium CEDENDARVM ACTIONVM
eſt, quo confideiuſſor ſolidum ſoluturus a creditore petere
voteſt, vt fibi alfftioner aduerſus conſideiuſſores cedat. De
eo quoque obferuandum: 1) Eius finem eſſe, vt con-
fideiuſſor ſolidum ſoluens a confideiuſſoribus ratas
repetere poſſit; 2) ceſſionem ipſam ante ſolutionem
Kieri debere, niſi haee facta ſit ſub conditione, vt
abkiones cedantur.

cf. T.

Adv
litorem,
gui proß⸗
²) qui pr⸗
tur negott

Vit, habe

9

61.

Non

Doteſtrepe

eſt petere.

morey fuen
Drincipel
ſexrcej ti
lerit, ne
derri pot
n poſte
Mumin gte
elntatiſo

ken ine

DE FIDBIVSSORIRVS. 38²

1p. cf. I. Iy. 36. 39. F. l. ir. 14. C. b. z. I. 76. F. de ſolut. De
6e hlent alio remedio conſtitutione Iuſtiniani introducto et ex
or eilf⸗ Baſilicis reſtituto vid. CVIAC. obſ. L. XIX. c. 34. Cet.
l LAn cf. LEVS. ſpec. 525.
H. 568.
Remedia Pdeiuſſoris contra debitorem.
1oN Aduerſus ipſum, pro quo fideiuſſor ſoluit, de-
„ bitorem, alia dantur iuris remedia; nimirum: 1)
0 priur . . .
tor eis qui pro prohibente ſoluit, nullam habet actionem a)
i 2) qui pro ignorante, ſed non prohibente ſoluit, vti-
dehior tur negotiorum geſtorum actione 3) qui pro ſciente ſol-
kinſir vit, habet mandati actionem contrariam b).
Chſei a) l. 6. §. 2. I. 40. . mandati, I. vlt. C. de negot. geſt. bj
itorem §. 6. I. l. 4 Pr. F. h. z.
de huck. §. 569.
D Continuatzio.
1. ngu⸗
RXCE. Nonnunquam tamen fideiuſſor quod ſoluit, noæ
ANII poteſt repetere, et vice verſa, quod non ſoluit, pot-
.

eſt petere.

Drius fit: 1) ſi debitum principale contra bonos
morer fuerit a). 2) ſi fideiuſſor in plut, quam debito

NVYM principali ineſt, condemnatus non appellauerit 5) 3)
re, ſi ex ceptiones, quibus ſe liberare poterat, non oppo-
1t, De ſuerit, nec aduerſus iniuſtam ſententiam adpellaue-
tcon⸗ rit c] 4) ſi exceptiones, quibus debitor principalis li-
fatar berari poterat, non oppoſuerit, nec deſiderauerit,
onem cum poſſet, vt debitor ipſz litem ſuſciperet d) 5) ſi
e, 1 PVecunia accepta fideiuſſerit z) 6) ſi falſo creditoris pro-

curatori ſoluerit ) 27) ſi de jabza ſolutione debito-
rem principalem non certiorauerit, isque etiam ſol-

Trr. XXI.

382 LiB. III.

uerit g) 8) ſi denique ante diem ſoluerit, non pot-
eſt agere niſi exiſtente die ).

Poſterius accidit 1) ſi creditor fideiuſſori obliga-
tionem remiſerit à) 2) ſi fideiuſſor ad ſoluendum con-
demnatur ſit, licet nondum ſoluerit ,) 3) fi debitor prin-
eipalis bona ſua dilapidet ) 4) ſi pecuniam, quam
creditor non accepit in iudicio depoſuerit m).

a) l. 12. S. 1 11. F. Mandat. b) I. 8. K. §. . eod.- c)
l. 10. C. eod. d) l. 10. §. 12. F. eod. e) l. 6. §.
vlt. ff. eod. O) l. 26. §. 5. F. eod. g) l. 29. J. 3.
F. ood. h) . 31. H. t. t. 1) I. 10. G. vlr. I. 26. §.
3. f. Mand. kK) l. 6. C. eod. 1) I. 38. §. 1. H. I.
10. C. eod. STRXYCEIVS. vs mod. h. t. §. 30. m) l. 64.
ff. b. t. CHR. THOMASII diff. de act. fidei. antequam
Joluit, in diſſ. Vol. I.

§. 570.
Quando euaneſcat fideiuſſio?

Euaneſcit denique fideiuſſio 1), ſublata obliga-
tione principali a) 2) lapſu temporis]⁵) 3) confuſio-
ne c) 4) et nouatione d).

a) l. 9:. §, 4. F. de V. O. LEXS. ſpec. 523. m. 15. b)
1. 7. C. Locat. c) I. 5o. l. 71. Pr. g. l. z. I. 95. §.
2. F.. de ſolut. d) l. 15. W. de nonat. Cet. conf. HE-
RiINGII tr. de kdeiuſſ. Frf. 16 47. 4. et in Opp. HENR.
HAHN. difl. de fdeiuſy in Ej. diſf. ſel. LAVI ERBACIHI.
diſſ. de dei. in Ej. diſſ. Tubing. Vol. II. PVFFEND.
obſ. iur vn. T. I. obſ. 128. IO. LVD. SCHMIDT lib.
ſing. de fdeiuſſore plane non obligato, lenae 1763. 4.
Hah. lib ſing. de fideiuſſore priucipaliter obligato ibid.
1767. 4.

5§. 571.

I. .
Nlienam
Giflert,
ſed eami
liberetur

I
Ppalfun,
tione niin
ſdeinſio
ſolenni
4Pul nos:

uI.
Ut tertio e
mandarem
attipit pee
contrala
ne ſubidi
Pecuniam
Nire deben
lungator
ſkert an
Mhleſenr e
unne a⸗
Neatur ex
er Prin

yel Cione

Pot.

obliga⸗
n con.

prin.

Jam

obligr⸗
nlaſio⸗

5)
9. §

.
EYNN.

540H.

NI bD.

o bhic

DE FIDEIVSSORIBVsS.

§. 571.
Negotia a fideinſſione diſtinguenda.

Haec de ipſa fideiuſſione, a qua tamen diſtingui
debet:

I. EXxPROMISSIO, quae eſt pattum, quo quir
alienam obligationem in ſe ſuſcipit. Ea a fideiuſſione
differt, quod, expromiſſor non accedat obligationi,

ſed eam in ſe trantferat, adeoque prior debitor plane
liberetur a).

II. CONSTITVTVM PRO ALIO, quod eſt
pabtum, quo quis alienat obligationi ſine ſolemni Nipula-
tione accedit. Igitur conſtitutum ſit nudo pablo, ſed
fideiuſſio ſolemni ſtipulatione. Ceſſante vero hodie
ſolemni ſtipulatione (§. 545) conſtitutum pro alio
apud nos a fideiuſſione non differre, intelligitur )

III. MANDATVM, quo quis alteri mandat,
vt tertio cuidam pecuniam eredat. (v. g. ſi ego Titio
mandarem, vt Meuio crederet). Tunc enim, qui
accepit pecuniam, obligatur principaliter ei, qui dedit
contratu mutui;, Mandans vero obligatur eidem actio-
ne ſubſidiaria ex contractu mandati. Hine, qui dedit
pecuniam, prius mutuatarium aione mutui conue-
nire debet, quo demum inſoluendo exiſtente aduerſus
mandatorem in ſubſidium actione mandati agere poteſt e).
Differt autem fideiuſſor et mandator, quod 1) ille
Praeſens et ſolemni ſtipulatione obligetur; hic vero
quoque abſene et per epiſtolam; d) 2) quod ille te-
neatur ex debitoris prineipalis obligatione, hic vero
ex propria, nempe mandati, quod dedit e) 3) quod ille
vel actione mandati vel negotiorum geſtorum (§. 569)
aduer-

884 LIB. III. Trr. XXI.

aduerſus debiterem, br. ro quo ſoluit, agat; hic vero
non alia, niſi a creditore ceſſa †).

a) §. 3. J. quib. mod. zoll. obl. b) tit. F. de pecun. con-
ſiir. e) l. 6. §. 4. ff. Mandat. d) CVIACG. parat.
ad C. h. t. e) c. l. 6. §. 4. G. Mand. P) CObD.
FABR. L. VIII. T. 28. def .17.

TITVLVS XXII.

LITTERARVM OBLIGATIONE.

Counne X io.
equitur nunc de tertia contratuum ſpecie, nem⸗-
pe de litteralibus, tractatio.

F. 573.
Litterarum obligatio quae?
LITTERARVM OBLIGATIO ſeu CONTRA-
CTVS LITTERALIS eſt is, quo quis ad id obligalur,
quod litteris, (i. e. ſeriptura) ntra certum tempur non
reuocatis, confeſſur Iſt licet; ſalſum ſit. Ergo hic con-
tra us REOVIRFTſeriptaran, quam ſcribens a tertio
intra tertum tempus non reuocauit ſeu repetiit, cum
potuiſſe et; et EFEICIT, vt ſcribens teneatur fecun-
dum id, quod in ſcriptura aqfirmauit, licet falſum ſit.
Quae vt intelligas, nota:

I. In

vegwiritun
lriptur
lgum vol
litterali
fium vol
non obli
dente e,

II.
Veritait e
probare

tenetur.

II
tur, glin
riO non n
re poſſt,

.

Ulrn lertu,
Wlnentu
Wn ber

neri

C vero

M. cMM
harat.

000.

neim⸗

—

DE LITTERARVM OBLIGATIONE. 385

I. In regula non requiritur ſcriptura ad obliga-
tionem efficiendam, ſed ſufficit nudum promiſſum. At-
tamen ſemper POTES P, et nonnunguam DEBET
ſcriptura interuenire. PRIVS fit, cum ſcriptura me-
moriae veliprobationis cauſa conficitur, vt ex eâ con-
ſtet, rem Aoc, nec alio modo, actam eſſe. POSTE-
RIVS vero, quando ſcriptura ad ſubſtantiam negotii
requiritur, vt obligatio non prius naſcatur, quam
ſcriptura confecta fuerit; id quod contingit vel ex
legum voluntate v. g. in contractu, de quo loquimur,
litterali, et hodie in contractu cambiali,; vel ex par-

tium voluntate, dum conueniunt, vt contractus ante

non obliget ſeu perfectus ſit, quam ſcriptura acce-
dente a).

II. In regula nemo ex ſola ſcriptura, ſed ex
veritate eorum, quae continet, obligatur. Hinc qui
probare poteſt, Jalſa eſſe ſcripturae contenta, non
tenetur.

III. In regula nemo ex hac ſola ratione obliga-
tur, quia ſcripturam intra certum tempus ab aduerſa-
rio non repetiit, modo ſcripturae falſitatem proba-

re poſſit.

Ab his tamen regulis receſſerunt leges in con-
tractu litterali. Ibi enim 1) fſecriptüra pertinet ad
ſubſtantiam obligationis, et 2) ſcribens ſeu ſubſcri-
ptor obligatur ſecundum contenta ſcripturae, ſi eam
intra certum tempur non repetierit, licet, quae in ea
continentur, falſa ſint. Vnde hoc non quaeritur,
vtrum verum ſit, quod ſcripfit, ſed: an ſoripſerit,
et: an ſcripturam intra certum tempus non repetierit.

B b ) Guil.

386 LiIB. III. Trr. XXII.

a) GVIL. LEYSERI difſ. II. de contractibus qui in ſeripiit
fiunt, Vit. 1682. 1687, STRXCR. caut. contr. in App. HV-
BER. ad . tit. contrab. emt. vend. n. 2. 3. BERGER.
Oec. p. WERNHER. P. II. obſ. 384. PVFFEND. Ob/.
iur. un. T. II. Obſ. 52. LEXYSER. Spec. 204. Med. I.

§. 574.
Obligationis litterarum fundamentum.
Ex quibus intelligitur, duplex eſſe litterarum
obligationis fundamentum. Alterum, ſeripturam
aduerſario datam; alterum, negligentiam, qua ſeri-

bens ſeripturam intra certum tempus ab aduerſario

repetere omiſit, licet poſtea, quae adfirmauit, falſa
eſſe cognouerit.

575.
In quibus cauſis adſit litterarum obligatio?

Ceterum occurrit haec litterarum obligatio ſeu
contra tus chirographaridas primo in cauſa mutui,
deinde in cauſa dotiz, denique in cauſa apochae datae.

F. 576.
A. De contractu cbirographario in cauſa MryITI.

In MVTVO adeſt contradtus chirographarius,

ſ quis certam ſv pecuniae ſummam mutuo accepiſſe faſ-

Jus eſt in chirographo, quod intra biennium non repe-

tiit. Hinc requiritur: 1) vt haec confeſſio in chi-
rographo facta ſit; vnde, quae nudis verbis, licet co-
ram teſtibur, facta eſt, nihil efficit; 2) vt chirogra-
pho diſertis verbis ſcribens expreſſerit, ſe reuera ac⸗
cepiſſe pecuniam 2) vt nec tempore chirographi dati
nec poſten aliquid, vel certe non tantum pecuniae,
quantum aceepiſſe ſcripſit, acceperit, 4) vt ſcribens
chirographum intra biennium non repetierit.

Nota

/

t
ſi .
grae
Nota
ſen o
Part.
ht.

Car
repetitun

l.
debert ſe
MERATAJ
biennium
numerae
men haec
ſeribens n
ſe peellie
te inlirum
1ſurar ſol

I.
teneatur,
Mumer. ta

III. N
itta bienn
leetid no
Eligeng zo,
1 Umentue

Jriptit

erarum
pturan
da leri⸗

netſario

t, aſſa

tio ſen
mutui,
e datae.

NI.

pharius,

le.

on fepe⸗

in dhi⸗

cet o
tirogra
Gera
pli ai
ecunlaec,
ſetibens

Nota

PE IITTERARVM OBLIGATIONE-= 387

Nota 1) CHIROGRAPHVM eſt ſeriptura, qua me ali-
guid accepiſſe adkrmo. Ab eo differt SXYNGRAPHA,
quae eſt ſeriptura ſuper contractu bilaterali confecta.
Nota 2. Iure antiquo in vfſu erat contractus nominum
ſeu obligatio ex nominibus. cf. GVNDLEINGIANA
Part. 40. obfſ. 2. HEINEC. O'ι. ant. h. t. EV. OTT0O
h. t. .

§. 577.
De effectu cbirograpbi.

Cum igitur neceſſe ſit, vt intra biennium non
repetitum fit chirographum, ſequitur:

I. Vt ſeribens intra hoc biennium ſoluere non
debeat, ſed potius ei eompetat exceptio NON NV-
MERATAE PECVNIAE aduerſus creditorem intra
biennium agentem; qua id efficitur, vt creditor, ſe
numeraſſe pecuniam, probare debeat a). Ceſſat ta-

men haec exceptio 1) contra argentarium b) 2) ſi

ſcribens poſtea vel expreſſe vel tacite iterum faſſus ſit.

ſe pecuniam reuera accepiſſe, v. g. ſi alio Jubſequen-

te inſtrumento vel teſtamento hoc adfirmauerit, vel
uſuras ſoluerit c] 3) ſi ei in ſeæparata ſeriptura, non
in o chirographo, renunciauerit d).

II. Vt poſt biennium ſcribens ſoluere omnino
teneatur, licet probare velit, ſibi pecuniam non eſſe
numeratam ).

III. Vt ſi ſcribens actione aduerſus creditorem
intra biennium ad repetendum chirographum vſus ſit,
licet id non receperit, non poſſit obligari, quia ne-
gligens non fuit, hincque ei perpetuo competat non
numeratae pecuniae exceptio. Sufficit tamen, ſi
coram magiſtratu proteſtatus ſit, ſibi non eſſe pecu-
B b 2 niam

388 LIS. III. Trr. XXII.

niam numeratam †). Si ſcribens tamen numeratio-
nem temere negauerit, punitur g).

a) Quod diſerte eſt in l. 3. er zo. C. de noni num. pec.
Hinc fruſtra diſſentit HERM. ZOLL. difſ. de exc. non
num. pec. Rint. 1732. ſed vide IO. SLVETER. diſſ. de
exc. N. N. P. non priuilegiata, Gieſſe 1742. b)
Nov. 136. c. y. HBVBERTI diff. IIL. de argentariis veterum
in OELLRICH. theſ. diſſ. Vol. II. T. I. SIEBERI diſſ.
II. de argentar. Lipf. 1737. et 1739. CVIAC. ob/. II.
14. XXII. 4. c) L. 4. 13. C. de non num. pec. l. pen.
C. de pact. I. 4. 22. C. ad Sct. Vell. d) CARPYZ. p.
I. c. 32. def. 65. n. 7. e) vid. omn. I. 14. H. 2. C.
de non num. pec. Conſentit DONELL. comment. iur civ.
L. XIV. c. 38. FACHINEV Scontrov. L. Il. c.
8I. VINN. ſel. quaeſt. L. I. c. 41. Diſſent. SCOHILTER.
ad Pand. Ex. XXII. theſ. 31. VOET. ad tit. ff. de reb.
cred. n. 33. IITIVS diſſ. de putatiuo contractu lit. in
Ej. difl. PVFFEND. Tom. I. olj. 6a. MEVRERS iur.
Ahbbandl. p. 60. cf. HOEPFNERI comm. ad Inſt. J. 85 5.
MXANZELII diffſ. de probat. exceptionis N. N. P. Roſt.
1747. WERN HERI o11 T. IIIa P. 3. obſ. 160. f)
1. 7. 8. 9. H. 4. C. eod. g. Auth. contra qui C. eod.

§. 578.
B. De contractu chimographario in cauſa DOTIS
In DOTE occurrit chirographaria ſobligatio,
quolies gener in chirographo faſſus eſt, dotem ſe a ſoce-
ro aoctpihz. lam nota: 1) matrimonio intra bien-
nium ſoluto, marito eiusque heredibus datur intra
annum querela et exceptio non numeratae dotis. 2)
Matrimonio goſs biennium ſed intra derennium ſoluto,
marito eiusque heredibus querela illa et exceptio
datur intra trer menſer. 3) Matrimonio denique poſt
decennium ſoluto, nulla datur marito querela et ex-
ceptio. Ceterum de tranſitu et praeſcriptione huius
querelae et exceptionis adde: I1) ſi maritus minor
ſit, et intra memorata tem Pora non quaeratur, com-
Petit

, h
nouene
inhue
100. c.

(
lis, ni
quae
ſa mut
uo
llmpi/

Nora
ali

le⸗

in

