H'enus de externis teſtamentorum fſolemnitati-

bus; ſequuntur internae, quarum prior eſt
teſtamenti fabtio ACTIVA. Si enim quaeramus, an
valeat teſtamentum, imprimis animaduertere debe-
mus, an teſtator habuerit teſtamenti faéctionem, de-
inde, ſi habuerit, requiremus, an ſecundum regu-
las iuris ciuilis teſtatus ſit. De hoc tit, X. de illo

hoc titulo agitur. lI. 4. f. qui teſt. fac. poſt.

§. 317.
QLui non poſſint teſtari?
Regulariter omnes poſſunt teſtari, niſi qui vel
a natura vel a legibus prohibeantur.

A. NATVRA prohibentur, qui vel ob animi
vel ob corporig vitium perfeéte ſeſe declarare impe-
diuntur. Hinc non teſtantur 1) furioſi et mente-
capti, niſi tempore dilucidi interualli ) 2) irati,
niſi in ſua voluntate perſeuerauerint 5) 3) impube-
res

192 Lin. II. TITr. XII.

res c) 4) furdi et muti, niſi verbis vel ſcriptis ſe de-
clarare valeant 4) 5) Coeci tamen teſtari per nuncu-
pationem duplici quidem modo poſſunt: I. SINE
praecedente ſcriptura, quo caſu obſeruandum: 1) vt
adſint ſeptem teſtes et tabulariur 2) vt teſtator te-
ſtes, ſe ſine ſcriptis teſtari, edoceat 3) vt in ipfa nun-
cupatione nomina, dignitates, indicia et partes ſeu
vnciae ſpecialiter exprimantur, et palam edicentur,
4) vt haec omnia ex ordine perorata a tabulario Ka-
tim i. e. eodem loco et tempore, conſcribantur et 5⁵)
teſtes et tabularius ſubſcribant et ſubſignent. II.
PRAECEDEN TE ſecriptura, memoriae cauſa facta,
quo caſu haec obſeruari debent: 1) vt hoſtea conuo-
atis teſtibus teſtator patefaciat, cuius canſa conuo-
cati ſint, 2) vt ſcripturam, in qua aeque omnia, vt
in priori caſu, ſpecialiter exprimi debent, teſtatori
teſtibusque praelegat tabularius 3) vt, facta praele-
Rtione, teſtator elogium ſuum agnoſrat, et ex animi
Jui ſententia ſe, quae acta ſunt, diſpoſuiſſe fateatur
4) vt teſtes et tabularius ſubſcribant. Vtroque vero
caſu loco tabularii, ſi quis reperiri non potuerit, te-
ſtis oczauus, qui omnia, quae tabularius, peragat,
adhiberi et ipla charta vni teſtium cuſtodienda man-
dari debet. e)

B. A LEGIBVS prohibentur:

I. Homines alieni iuris. Ergo nec ſerui nec fi-
liifamilias teſtari poſſunt, et hi quidem ne conſentien-
te quidem patre, cum teſtamenti factio ſit iuris pu-
blici,; excepto peculio militari. )

II. Qui non ſunt ciues, quo pertinent 1) capti
ab hoſtibus, quorum teſtamenta in captiuitate' facta
non valent, licet redierint, ſed ante eam condita va-
lent

DE OVIS

lunt rel
29) ¹)

hrncipie

II.
flatae et
contraren
Gicti 4)

) K
D
NI d
AIl e
1.
mil.
An
telta⸗
9)§
C. de
1
WII
1.i.
MEN
liuil
mina
verb
n. 7.
in E

DE QVIE. NON kST FERMISS. FACERE TrSTAM. 193

ſe be. lent vel ex iure poſtiiminii vel ex legis Corneliae fifkio-
Une⸗ ne g) 2) peregrini et 3) obſides, niſi ex reſcripto
6INE principis. h)
1) t
r te. III. Nonnulli in poenam; quales ſunt: 1) apo-
nün. ſitatae et haeretici improbi ¹) 2) qui nuptias inceſtas
8 ſen contraxerunt ½) 3) deportati vel aqua et igne inter-
entur, dicti 4) ob carmen famoſum et 5§) capitis damnati.!)
0 ſta.
a) §. 7. I. b. 1. b) I. 45. de R. J. LEXSER. ſpec. 352.

med. 4. c) F. 1. I. b. t. 4) l. 1ο. C. eod. RIVI-

Il. NI diff. de teſtam ſurdi et muti, Lipfſ. 1740. MAIAN-
lachi SII difſ. de ſurdor. et mutor. teſtam. fact. in Ei. diſſ. Vol.
ohuo⸗ I. e) I. F. C. qui teſtam. fac. poſj. f) §. 6. I. de
Onnd. mil. teſt. pr. I. h. ? l. 2. I. 6. pr. I. i9. G. qui zeſt. fac. voſſ.
An filiusfamilias de peculio aduentitio exiraordinario
ch t teſtari poſſit, controuertitur; ef. VINN. ad pr. I. h. 2.
latori g) §. 5. J. ?. h) I. n. F. qui teſt. fac. 1) l. 3. pr.
raele. C. de apoſt. I. 4. §. 5. C. de haeret. k) Nou. 12. c. 1.

2. qua derogatum eſt l. 6. C. de inceſt. nupt. cf. ME-
“ RILL. obſ. L. V. c. 121. 1) l. S. §. 1. 2. 4. l. 13. §. 2.
Katat I. 15. F. 2. F. qui teſt. fac. poſy. I. 5. C. ad L. Iul. LVDW.
e vero MENKEN. diſſ. de zeſtam. fact. damnatis ad morr. iure
it, te 3 ciuili denegata Lipſ. 1694. Ceterum de teſtamentis fe-
minarum cf. HEIN. ad L. Pap. Popp. L. II. c. XI. §. 3.
verb. Ex quo facem. HVBER. prael. ad I. b. 1.
tMan. n. 7. IVST. HEN. BOEHMERI difſ. de zeſtam. mulier.
in Ei. exercitat. ad Pand. T. IV. .

hec f⸗
ntien-
tis r

capti
lita ve-
lent

2.

Tr.

194

=— —

TITVLVS XIII.
DE

LIBERIS EXHEREDANDIS.

4

§. 318.

Conne X io.

Gequitur altera teſtamentorum ſolennitas interna,
quae circa inſtitutionem et exheredationem verſatur.
Quod illam attinet, quaeritur: 1) quid ea ſit, et
quomodo fieri debeat, de quo ſupra §. dictum, 2)
quis non ſolum poſſit, ſed et debeat inſtitui, quod
eſt huius tituli, 3) quis ne pot quidem inſtitui,
quod titulo ſequente tractatur 4) quis ſit iniuſtae
exheredationis et inſtitutionis effectus, de quo Tit.
XVII. et XVIII.

§. 319.
Quotuplex beredis inſtitutio.
Inſtitutionem heredum diuidere ſolent in VO-
LVNTARIAM et NECESSARILAM. IIIa eſt, qua te-
ſtator, quem VELIT, inſtituere poteſt. Haec vero,
qua teſtator CERI'AS perſonas ex diſpoſitione legum aut
inſtituere aut rite exheredare DEBET.

cf. IOD. TOB. CARRACHII diſſ. de bered inſtit. neceſſ.

Halae 1746. EIVSD. diſſ. de hered. inſtit. volunt. ibid.
ElIVSD. diſſ. de differ. iur. Rom, et Germ. in bered. in-

ſtit. neceſſ. ibid. 1751.

1uI.

Int

alte

heſona
110 L

itt. ge in

uquend
fur. A

dap

TIONb
nſamen
in ſpeei

ninerit
(Wwvredemn
iit: vel
rvel nomi
uus hon
ITEROS
heredan

ſunto.

Quae 30
et aliam

IE fit.

e
red
de er

Pandd

lGterne,

erlatur.

ſt, et

m, 2)
Juod

hſtitui,
niuſtae
10 Tit,

in V0.
Iuu te.
e vero,
gun alit

. necſ.

11 ibid.
ered. in⸗

20.

7

LIEB. II. T'TT. XIII. DE LIDERIS EXHEREDANDIS. I 9 5

§. 320.

Quis debeat inſtitui, et exberedatio quotuplex?

Inſtitui autem debent 1) liberi 2) poſt eos na-

renter 3) vltimo loco fratres ſororesque, ſi turpis

perſona ipſis praeferatur. His enim competit POR-
TIO LEGITIMA i. e. certa bonorum pars (de qua ad

tit. de inof. teſtam. plura) certis perſonir neceſſario re-

linquenda. Quam qui non accipit, exheredatus dici-
tur. Adeoque EXHEREDATIO in genere eſt eelu-
Ko a portione legitima. Ea fit I. per PRAEFTLERI-
TIONEM, cum eius, qui excluditur, nulla plane in
teſtamento fſit meutio. II. Per EXHEREDATIONEM
in ſpecie dictam, cum teſtator excluſi quidem me-
minerit, addita tamen expreſja declaratione, eum e-

heredem eſſe debere. Hoc iterum duplici modo acci-

dit: vel æ) NOMINATIM i. e. cum exheredatus
vel nomine vel alio ſigno ita demonſtratur, vt ab omni-
bus hominibus ſecerni poſſit; vel β) IN TER CE.-
TEROS i. e. cum plures VNA appellatione ſimul ex-
heredantur v. g. filiae meae, nepotes mei exheredes
ſunto. a) Ceterum diuiditur exheredatio in eam,
quae BONA MENTE i. e. in vtilitatem exheredati,

et aliam, quae NOTAE CAVSA vel MaLA MEN.-
TE fit. )

.

a) pr. er §. 1. I. h. 7. l. 1. 2. l. z. pr. F. de lib. et poſt he-
red. b) l. 15 F. de lib. er poſt. SCHVLZE diſſ.
de evxher. b. m. facta Gött. 1774. 3TRYCRK. vſus mod.
Pand. tit. de lib. et poſt. §. 9. 10.

§. 32 1.
De forma exbheredationis nouiſſima.
Vt autem exheredatio, praeſertim quae mala
mente fit, effetum habeat, RITE fiat neceſſe eſt
i. e. ſecundum Fformam a legibus praeſcriptam; quae qui-
dem A. vel communis eſt vel B. propria.
N 2 §. 322.

Trr. XIII.

LIn. II.

H. 322.

De forma exheredandi communi.

A. COMMVNIS eſt, quaz in OMNIBVS omni-

no exheredationibus obſeruari debet. Ea requirit, vt
exheredatio fiat: 1) in teſtamento, non in codicillis a)
2) in perpetuum, ne teſtator pro parte teſtatus et pro
parte inteſtatus decedat 3) a tota legitima. )

2) §. 2. I. de codic. b) I. i9. Fr. de lib. et poſt.
§. 323.
De forma exhberedaudi propria. .
B. PROPRIA eſt, quae in CERT'A exheredatione
adhiberi debet, qualis alia eſt in liberorum, alia in pa-
rentum, alia denique fratrum ſororumque exhereda-
tione.

§. 32 4.
De liberorum exbheredatione.
I. LIBERORVM exheredatio ſine diſcrimine ſe-
zxur, gradus et natiuitatis iure nouiſſimo fieri debet,
1) nominatim a) 2) pure 3) ab omni gradu et he-
rede b) 4) ex ſpeciali cauſa, quae iuſta, vera et te-
ſtamento inſerta eſſe debet. c)

a) I. 4. C. de praeter. liber. b) l. 3. H. 1. 4. de lib. er
poſt. c) Nou. 1r5. c. 3. .

Nota: 1) Diximus iure nouiſimo. Nam de iure antiquo
ſic tene: I. Ex XII. tabb. patribus licebat liberos pro
lIubitu exheredare l. 1u. F. de lib. et poſt. vid. tamen
GALVAN. de vſufr. c. 8. §. 13. ſqq REINOLDI diſt.
de cauſis, in quibus etiasn nune quer. inoff. teſt. eſt neceſſ.
in eius opuſc. p. 339. VAN DE WATER. obſ. iur.
Rom. L. I. c. II. II. Poſtca vero ſequentes differen-
tias introductae ſunt: vt 1) liberi SVI deberent nomi-
natim exheredari, ſed EMANCIPATI poſſent
praeter

1. 6.

rte
Drat
3.
ze
tam
den
dian
ibic
niat
ſtan
tur
eoc
qu
tan
cip⸗

u⸗

150
nae
/
lipt.
dus,
er f
Vtrin
zWie⸗
Pknn
1.)
plur
ren
Sa
qua⸗
CA)
Den
natin
1os,
tes n
nati

t
natu,
ſed⸗
i
ſan
h

Omti.
t, yt
Unis a)
rpro⸗

datione
in pa.
ereda⸗

ine /
debet,
et he-
et te⸗

lib. e

ntiquo
ros 6r0
tamen
Dl if.
ceſ.
ſ. iun.
feren⸗
nomi.
poſſent
pruerer

DB LIEMERIS FXHEREDANDIS, 197

praeteriri et inter ceteros exheredari, quibus tamen
Praetor dabat bonorum poſſeſſionem contra tabulas,
§. 3. I. h. z. 2) vt FlLIAE, NEPOTES et NEPTES
aeque praeteriri et inter ceteros exheredari poſſent, ita
tamen, vt ſcriptis heredibus adcereſcerent; et ſuis qui-
dem in partem virilem; at extraneis in partem duni-
diam, pr. JI. hb. z. VLPIAN. fragm. Tit. XXII. §. 7.
ibique SCHVLTING. IAC. PEKIZON. ad Leg. Voco-
niam. Vt 3) ADOPTIVI ratione patris adoptiui &)
ſtante adoptione, eiusdem iuris ac naturales haberen-
tur; 6β) ea vero diſſoluta loco extraneorum eſſent, ad-
eoque pravteriri poſſent; reſpectu vero patris natzuralis,
quamdiu in adoptiua familia eſſent, praeteriri poſſent
tanquam extranei; cum vero a patre adoptiuo eman-
cipati eſſent, praeteriri aeque a patre naturali tan-
quam emancipati poſſent. §. 4. I. hb. r. Vt denique 4)
POSTVMI, qui iure antiquo tanquam incertae perſo-
nae plane non poterant inſtitui (cf. STRAVCHII diſſ.
de perſ. inc. Ienae 1714. DATHE diſſ. de perſ. inc.
Lipſ. 1783.) ſiquidem eſſent ſui, maſculi et primi gra-
dus, ſicut iam nati, nominatim exheredari deberent:
et filiae poſtumae, omnesque ulrterioris gradus liberi
Vvtriusque ſexus pofſent inter ceteros exheredari, cum
adiectione tamen legati, licet tutius et in praxi rece-
ptum fuerit, eos nominatim exheredare. VLP. fragm.
T. XXII. g. 21. 22. H. z. JI. b. . Ceterum de poſtumis
plura in Pandectis. III. Porro deinceps licentia pa-
rentum, liberos pro lubitu exheredandi, ita reſtri-
Sta eſt, vt ex iuſia cauſa eos exheredare deberent,
quae tamen arbitrio centumuirorum relicta erat cf. 8IC-
CAMA de iudic. centum. Edit. ZEPERNICKII. IV.
Denique Iuſtinianus: I) ſuſtulit omne ſexus, gradus et
natiuitatis diſcrimen, ſanciens, OM NES omninoe libe-
res, ſiue filii ſiue filiae, ſiue primi gradus ſiue nepo-
tes neptesue, modo ex maſculis progeniti, ſiue iam
nati ſiue poſtumi ſint, nominatim eſſe exheredandos.
l. 4. C. de praet. lib. 2) quoad ADOPTIVOS its ſtatuit,
vt plene adoptati æ) ſtante adhuc adoptione a patre
naturali praeteriri poſſent, quaſi perſonae extraneae;
ſed a patre adoptiuo, nominatim exheredari deberent
) ſoluta vero per emancipationem adoptione, a patre
nazurali, nominatim exheredari deberent, et a patre
adoptiuo praeteriri poſſent. At minus plene adoptati a
3 Patre

N

N

res
juri

Lrän. II.

TIT. XIII.

patre naturali nominatim exheredandi eſſent, ſed ab
adoptiuo praeteriri poſſent. l. 10o. pr. §. 2. C. de adopt.
3) cauſas exheredandi, ne incertae eſſent, non am-
plius a judicum arbitrio pendere paſſus eſt, ſed ipſe in

N. uj. c. z. nouas et certas, de quibus §. ſeq. defi-

niuit.
1

ota 2. An lIuſtiniauus diſcerimen liberorum ſuorum et
emancipatorum ſuſtulerit, controuertitur, cf. SARTO-

RlII diſſ de bonor. poſj. contra zab. Lipfſ. 1775. vbi p. 80.

1q oſtenditur, neque ex §. 5. I. h. z. neque ex Nou.
5. c. 1 hanc ſublationem poſſe probari. Sed ne ex
Nou. ufß. c. 3. quidem ea demonſtrari poteſt, cum vox:
cererorum liberorum, de nepotibus et deinceps intelligi
poſſit.

ota 3) Haec omnia de liberis legitimis intelligenda
ſunt; illegitimos enim pater praeteriri poteſt, mater
vero, quia huius conditionem ſequuntur, ex forma
huc vsque deſcripta exheredare debet. Ceterum de

hbaec docrina cf. VAN DE POLL. de exber. lIiber. VItrai.

1712. 4. ALEX. POLIIVS a S. SIGISMVNDO de
pat. pot. in condend. teſtament. in MEERM. theſ. T. I.
IAC. DE LA LANDE de praeter. lib. in MEERM. theſ.
T. IV. ES. DE PVFFENDORF. obſ. iur. vniu. Vol.
V. T. IV. IO. GOTTFR. BAVERI diſſ. de eo, quod iu-
ſtum eſt circa formam exberedat. Lipf. 1731. CORN.
VAN DER BVRCIHI. diſſ. de exber. et praeter. liber. L.
B. 1750.

§. 325.
De iuſtis exheredandi cauſis, quoad liberos.

Sunt autem iuſtae, ob quas liberi exheredari

poſſunt, cauſae iure nouiſſimo-definitae, vel I. Com-
munes omnium liberorum. II. vel Propriac. Prio-

ſunt: 1) manus illatio 2) grauis et inhoneſta in-
a parentibus ingeſta a) 3) conuerſatio cum ma-

leficis, vt maleficus b) 4) inſidiae vitae parentum
ſtructae 5) impedimentum parentibus teſtari volen-
tibus dolo obiectum 6) conſociatio cum arenariis

vel

Mini
Peri in
ſr prot
Omifſa r
leticl i.
catholic
caenatm

et Chale

II.
criminis
Publican
ne illat

nlin

Pparente
5VS:
re doten
Vitam lu

²) BE.
mec
er n

Il.
ler etere
Mrentes
upto er,
ndee
tun 4)
inet
ſtructe
onmile

ſed ab
aloyt.
n m.
iple in
defi.

rum et
ARTO.
i .
Nu.
ne ex
m vox:
ntelligi

lgende
mater
forma
um de
Vlrrai.
00 de
.T. I.
Nl. thel.
u. Vol.
Muod in⸗
0C0ORN.
iber, L.

eredari
Com.
Prio⸗
ſt in-
m ma-
rentum
volen⸗
rmorüir
vel

8

DE LIBERIS EXNHEREDANDISBVS.

199

vel mimir contra parentum voluntatem inita, modo
liberi in ea pvermanſerint, nec ipſi parentes eiusdem
ſint profeſſionis 7) neglecta cura parentis furioſi 8)
omiſſa redemtio captiui parentis 9) ſi liberi ſint he-
retici i. e. ſi nec communicent in S. S. eccleſiis nec
catholicam fidem aut ſanctas quatuor ſynodes Ni-
caenam, Conſtantinopolitanam, Epheſinam primam,
et Chalcedonenſem amplectantur.

II. Propriae et quidem &α) FILIIS 1) adcuſatio
criminis, quod non eſt contra principem vel rem-
publicam 2) ſtuprum nouercae, vel patris concubi-
nae illatum. 3) delatio contra parentes, per quam
grauia diſpendia patiuntur 4) omiſſa fideiuſſio pro
parente carcere incluſo, qui eam petierat β) FllIA-
BVS: ſi filia minor XXV. ann. parenti, maritum da-
re dotemque praeſtare volenti, non conſenſerit, ſed
vitam luxurioſam slegerit.

a) BERGERI Oecon. p. 274. not. 4. LEXYSER. ſpec. 357.
med. I. b) PETRVS DE TOLLOZAN. de malef.
et mathem. in OELLRICH. theſ. Vol. I. T. III.

9. 3260.
De parentum exheredatione.

II. PARENTVM exheredatio debet fieri I. in-
ter ceteros, nam praezterire parentes non licet a) II.
ex iuſta cauſa teſtamento inſerta, qualis eſt: 1) ſi
parentes liberos ad interitum vitae tradiderint ex-
cepto crimine maieſtatis 2) inſidiae vitae liberorum
ſtructae 3) ſtuprum nurui vel filii concubinae illa-
tum 4) ſi parentes liberos teſtari prohibuerint 5)
incdiae vitae vxoris a marito, vel mariti ab vxere
ſtrucdtae 6) omiſſa cura liberorum furioſorum 7)
omiſſa redemtio liberorum captiuorum 8) ſi paren-
N 4 tes

20⁰0 LI. II. Trr. XIII.

tes non fint orthodozi, ſecundum ea quae G. praec.
dicta ſunt. .

Nou. uz;. c. 4. Ceterum an praeter has cauſas aliae ſimi-
les vel grauiores admitti debeant, diſputatur; cf. VINN.

ad tit. I. de inoff. teſt. in pr. COCCEII diffſ. quae ſit ge- J

nuina reſolutio controuerſiue circa canſas exber. lib. in Ei.
diſſ. Vol. II.

§. 327.

De fratrum exberedatione.

Quod III. FRATRES SORORESQVE attinet, ii
praeteriri et inter ceteros exheredari poſſunt, modo
ipfſis non praeferatur turpis perſona. Specialis vero
exheredandi cauſa non requiritur, quia Nou. XXII.
c. 47. pr. huc pertinere non videtur.

TrIrVLVS XIV.

DE

HEREDIBVS INSTITVENDIS.

§. 328.

Conne io.

7 ractat hoc titulo tria Iuſtinianus momenta: 1)
quis poſſit inſtitui 2) quomodo heredes inſti-
tuantur 3.) de diuiſione hereditatis inter coheredes.

§. 329.
I. QVIS poſiit inſtitui?
Qui inſtituitur, debet eſſe capax. Quae capa-
citas A. in inſtitutione ?VRA adeſſe debet trmpore
1) Ie.

zecedit
tecio t
tem te
gens n

.
LVTI
LATI
ſona ve

duellin
recept
Peregt
ig
vel ſee
Cerunt

Priee.

e ſni.
VINN.
ſt ge.

in Ei.

net ii
mocdo
8 vero

XXII.

ta: 1)
inſti⸗
redes.

CaPe⸗
mpore

nE HEREDIBVS INSTITVENDIS. 201

1) teſtamenti conditi 2) mortis teſtatorir et 3) aditio-
nis hereditatie B. in inſtitutione CONDITIONATA
accedit tempus exiſtentis conditionis. Incapacitas
medio tempore inter conditum teſtamentum et mor-
tem teſtatoris vel exiſtentem conditionem contin-
gens non nocet.

a) §. 4. J. de hered. qualit. l. 49. §. 1. F. b. . DE TOVL.-
LIEV collect. p. 441. NOODT. probab. L. I. c. 12.
verb. Aliud exemplum bhabet Gellius.

§. 330.
Quis incapax?
Incapax ex oppoſito eſt aliquis A. vel ABSO-
LVTE, ſi nunquam inſtitui poteſt, B. vel RE-
LATIVE, ſi vel 1) in certo caſu vel 2) a certa per-
Jona vel 3) in zota hereditate non poteſt inſtitui.

A. ABSOLVTE incapaces ſunt: 1) liberi per
duellium a) 2) apoſtatae 5) 3) heretici, eorumque
receptatores et fautores c) 4) corpora illicita d) 5)
peregrini c 6) deportati †) 7) in metallum damna-
ti g) 8) feminae, quae ante finitum tempus luctus
vel ſecundas nuptias contraxerunt, vel partum edi-
derunt, qui non eſt ex priori matrimonio. )

a) l. 5. H. 1. 2. C. ad L. Iuliam Maieſt. GVNDLINGII
ſingularia ad L. Iul. Mai. p. 103. b) I. 3. C. de apoſt.
c) l. 4. F. C. de heret. Auth. Credentes C. eod. d) I.
F.] C. h. r. e) l. 6. F. 2. F. h. z. 1) l. 1. C. h. z.
g) lJ. 3. ff-. quae pro non ſcript. hab. h) I. z. C. de
ſec. nupt. Nou. 39. c. 2. J. :. Ex Lege Voconia et fe-
minae incapaces erant, vid. IAC. PERIZON. ad L.
Vocon. in difſ. Triad. Halae 1732. 4. ABR. WIELING.
lect. iur. ciu. Lib. II. c. 19. ſqꝗ.

§. 331.

LIB. II. Trr. XIV.

§. 331.
Continuatio.
B. REI-ATIVE incapaces ſunt 1) princeps litis
cauſa inſtitutus aà) 2) vitricus vel nauerca, cui a
coniuge non plus poteſt relinqui, quam vni libero-
rum prioris matrimonii ?) 3) Iudaeorum vniuerſi-
tates quae a Chriſtianis non poſſunt inſtitui c) 4) per-
ſona, quacum teſtator adulterium ſtuprumue perpe-
trauit d) 5§) ſecundus maritus, qui viduaim ante tem-
pus luctus duxit, cui non niſi tertio bonorum pars
a coniuge relinqui poteſt. e)

a) §. vlt. J. quib. mod. teſt. infirm. GVNDLING. difſ.
de principe herede ex teſtam. ciuium Halae 1721. LVD.
MENRENII difſſ. de princ. litis cauſa inſtituto in collect.
diſſ. n. 24. b) I. 6. pr C. de ſec. nupt. c) l. 1. C.
de Iudaeis. d) l. 13. 14. ff. de his, quae vt indign.
e) I. 1. C. de ſec. nupt. Vulgo addunt, parentes ince-
ſtas nuptias contrahentes, qui nec ſeſe inuicem, nee
liberos ex inceſtu natos inſtituere poſſent. Sed ii pla-
ne non poſſunt teſtari, eum omnia eorum bona aut
fiſceo cedant, aut ad liberos legitimos, ſi qui adſint,
ſtatim iure nouiſſimo perueniant, Nou. AII. c. 1. 2.

§K. 332.
Continuatio.
Hinc patet, recte inſtitui 1) ſeruos tam pro-
prios, quam alienos a) 2) perſonas incertas, modo
aliqua ratione certae fiant, veluti &) poſtumos b)
8) pauperes c) „)) eccleſias d) ½) ciuitates z) s)
collegia licita. P)

a) pr. §. 1. 2. 3. I. h. t. b) §. 25. J. I. de leg. c)
lI. 24. C. de epiſe. d) J. 1. C. de §. J. eccleſiis.
e) l. 122. pr. de leg. I. l. 26. ff. ad Sct. Treb.
I. 12. C. b. t. DATHE diff. biſtor. iur. ciu. de perſon.
incert. ex teſtam. beredibus. Lipſ. 1783.

§. 333.

DITIOU
ſel in

4
jurur
cuiut .
teſtane

cf. Fl
ron
lum
175
ſma
DE
ni

I.
ſeripte
vel Ex.
gvoch en
tum pal
onata
oller⸗
hetor

litis
zui 4
dero.
verſi.
Per.
erpe.
tem⸗
Pars

1 diſ.
LVD.
olleck.
,. (.
ncign.
8 nce.
nec
üplr.
1 aut
adſint,

DE HEREPIBVS INSTITVENDIS. 203

§. 333.
Il. Q OMODO beres inſtitui poſit.
Poteſt aliquis inſtitui vel PVRE vel SVB CON-
DITIONE, vel EN DIE INCERTO. Ex certo enim
vel in diem certum nemo poteſt inſtitui.

§. 334.
Conditio quid?
CONDITIO in genere eſt euentus incertus et fu-
turus a cuius exiftentia vel deficientia validitas altus ali-
cuius pendet. Hoc loco eſt euentus futurus et incertus
teſtamento adieltus, a quo ius heredis pendet.

cf. FR. BALDVINVS de condiz. in HEINECCII iurisprud.
rom. et att. T. I. IO. IVSTI RAVENSBERGII opſcu-
lum de condit. conuentionum et vltimar. volunt. lenae
1752. 8. Ceterum differt conditio a modo et a demon-
ſtratione I. So. f. de C. et D. LEVS. Sp. 339. Med. I.
DE HACKEMANN. de vſu pract. diſtincétionis inter con-
ditionem et modum Frf. I751. RAVENSBERG. c.: §. 2.

§K. 335.

Conditio quotuplex?
De variis conditionum diuiſionibus haec nota:

IJ. Conditio aut diſertie verbis a teſtatore prae-
ſcripta eſt, aut non. Hine ratione fundamenti eſt
vel EXPRESSA vel TACIPA. Ad hanc pertinet 1)
quod ex rei natura ſubintelligitur v. g. ſi teſtamen-
tum valuerit. Haec inſtitutionem non reddit condi-
tionatam, licet expreſſa ſit, niſi in voluntatem heredis
conferatur v. g. ſi voluerit a) 2) quae ex prazſumta
teſtatoris voluntate ſub intelligitur v. g. ſi ſine liberis. b)

II. Conditio collata eſt vel 1) in hunc caſum:
F gquid fiat; vel 2) in hune: i quid NON Jiat. Er-
g0

204 LIB. II. TIT. XIV.

go ratione modi exiſtendi eſt vel ADFIRMATIVA
vel NEGATIVA.

III. Id, quod fieri aut non fieri debet vel pot-
eſt exiſtere, vel non. Vnde habes conditionem vel
POSSIBILEM vel IMPOSSIBILEM.

IV. Poſibilis conſiſtit vel 1) in datione aut non
datione alicuius REl vel 2) in praeſtatione aut omiſſo-
né alicuius FACTI; hinc ratione obietti eſt vel con-
ditio DANDI aut NON DANDI, vel FACIENDI
aut NON FACIENDI.

V. Conditio dandi aut faciendi vel 1) vni prae-
ſeripta eſt vel pluribus. Hoc caſu, ſi a ſingulo imple-
ri poteſt DIVIDVA. -ν ab omnibur SIMVL impleri
debet, INDIVIDVA dicitur, 2) Vel haec res dari aut
hoc factum ſaepius, aut ſemel tantum poteſt; hinc
conditio REILERABILIS aut NON REITERABI-
LIS. c) 3) Vel res dari aut factum praeſtari facile
aut dißicile poteſt, hinc conditio eſt vel FACILIS
vel DIFFICILIS.

VI. Exiſtentia conditionis poſſibilis pendet 1)
vel a caſu fortuito 2) vel principaliter a ſola heredis
voluntate 3) vel a caſu et voluntate heredis SIMVL.
Hinc conditio CASVALIS, POTESTATIVA et
MIXTA. d)

VII. Conditio impoſſibilie eſt talis: 1) vel phy-
Fice vel moraliter, prout vel a NATVRA ipſa vel a
LEGIBVS aliquid fieri prohibetur; 2) vel abſolute vel
relatiue, prout vel a QCVOLIBET vel a CERTO tan-
tum homine aliquid fieri non poteſt; 3) vel agfirma-
tiue vel negatiue, prout heredi iniungitur, vt factum
impoſ-

npolt
UAT.

V
heres
Geficie
demur

LVII

I
RA el
haber
3) ita
futuru,
STER.
X
vel 2)
nondum

Dil

Rtünet

NV4

vot.
1 vel

t non

niſio.

co⸗

WI

Prze-
mple.
Pleri
1l aut
hinc
bl⸗

farile
ILIS

et 1)
recis
VL.
A et

Pig⸗
Vel
terel
tan-
irna⸗
Gtum
npol.

DE HEREDIBVS IN STITVENDIS. 205

impoſſibile vel COMMITTAT vel OMIT-
TAT.

VIII. Conditio hune effectum poteſt habere, vt
heres 1) vel ſtatim hereditatem accipiat, eam tamen,
deficiente conditione, reddat 2) vel vt eam exiſtente
demum conditione accipiat. Priori caſu eſt RESO.
LVTIVA, poſteriori SVSPENSIVA. e)

IX. Conditio vel 1) intelligi poteſt; tunc CLA-
RA eſt 2) vel ſibi contraria continet, adeoque exitum
habere nequit; hoc caſu PERPLENXA dicitur ) vel
3) ita concepta eſt, vt in praeſene aliquid detur, ſi in
Juturum aliquid extiterit: en conditionem PRAEPO-
STERAM. )
X. Conditio vel impleta eſt, tunc EXISTENS,
vel 2) non impleta eſt, tunc DEFICIENS, 3) vel
nondum impleta eſt, tunc PENDENsS dicitur.

a) l. 65. §. 1. de leg. 1. I. 12. ff. de condit. inſtit. byj
l. 102. ff. de C. er D. I. 3⁰. C. de fideic. c) lI. 1. pr.
Ff. de C. et D. d) l. 6o. pr. F. eod. I. vn. . 7. C.
de caduc. toll. vid. tamen III. SCHOTT. de figmento
cond. poteſt. in Eius opuſc. WESTPHAL. de cona. por-
eſt. RICHTER. de cond. poteſt er mixrza. e) MElI.-
STERI diſſ. de eo, quod inter cond. reſolut et mod. in-
tereſt. Gvett. I768. et in Ei. ſylloge opuſc. altera ibid.
1775. 8. f) v. g. ſ Litius beres erit, Seius beres eſto.
Fi Seius heres erit, Titius beres eſto., I. 16. f. de condirt.
inſtit. g) v. g. nauis CRAS ex Aſia venerit,; HO-⸗
DIE dare ſpondes? cf. §. 14. J. de inuril. ſtipul.

§. 336.
Regulae de inſtitutione conditionata.

Quod vero ipſam inſtitutionem conditionatam
attinet, nota regulas:

I. Nulla

206 LIS. II. T'rrr. XIV.

I. Nulla conditio in praeteritum vel prazſens con-

ferri poteſt. a)

II. Heres non recte ſub conditione reſolutiua
inſtituitur. b)

III. Legitima ipſa non poteſt ſub conditione re-
linqui; at vltra legitimam heredi SVO non niſi poteſta-
tiua praeſcribi poteſt.

IV. Heres extraneus recte ſub QVACVNQVE
conditione inſtituitur. c)

V. PENDENTE conditione ius heredis in ſuſ-
penſo eſt; poteſt tamen bonorum poſſeſſionem pe-
tere. d)

VI. EXISTENS conditio retrotrahitur ad tem-
pus mortis teſtatoris; ſecus in contractibus et le-
gatis. é)

VII. Herede ante exiſtentem conditionem mor-
tuo, inſtitutio euaneſcit. †)

VIII. DEFICIENTE conditione &) caſuali,
euaneſeit ins heredis β) poteſtatiua, diſtingue: an
facto teſtatorie, aut heredis aut tertii cuiusdam defe-
cerit; „ mixta, aeque diſpiciendum eſt, an caſu,
an fabto aut teſtatoris aut heredis aut tertii defecerit. g)

IX. Conditio impoſſibilis pro NON ADIECTA
habetur. 4)

X. Conditio diffcilie impleri debet, modo he-
res ſuus non ſit ea oneratus. )
XI.

les vit

X
eus pre

*
dum:
poſitat

vnutu
heredi
hil ace

X
ciſe eo

a ett.

tinet,
ann pon
cernat

ſeriple

con⸗

1:
AIG

ne re.
teſte.

WE

n pe-

tem.
et le.

mor⸗

ſuali,
: al

Gele.
aſi,
it)

CTA

o he-

PE HEREDIEBVS INSTITVENDIS. 207

XI. Conditio negatiua ſuſpendit ius heredis ad
dies vitae, niſi cautionem MVTIANAM praeſtiterit. )

XII. Conditio perplexa vitiat inſtitutionem, ſe-
cus praepoſtera. !)

XIII. Si plures adie cae ſint conditiones, viden-
dum an CONIVNCTIM, an ALTERNATIVE ad-
Poſitae ſint. m)

XIV. Si pluribus eadem praeſcripta ſit conditio,
Vnutquitque eam implere debet, et portionem ſuam
hereditatis accipit; qui vero non impleuerunt, ni⸗
hil accipiunt, quia deficere videntur. u)

XV. Conditio ab ipſo et ſciente herede et prae-
ciſe eo, quem teſtator Praeſcripfit, modo implen-

da eſt.

XVI. Quod temput, quando impleri debeat, at-
tinet, videndum eſt, an poteſtatiua aut caſualis ſit;
an porro factum perſonamue ipfius teſtatoris con-
cernat, modo teſtator certum tempus haud prae-
ſcripſerit. 0)

2) l. 0. § 1. in ſine fF. de condit. inſtit. b) DO-
NELL. comm. iur. ciu. L. VI. c. 18. c) RAVENS.
BERG. c. II. §. u1. 12. 13. kö. ſq4q. l. 32. C. de inoſf. teſt.
PFEIN. difſ. de berede ſuo ſub condit. inſtituto, Gött.
1777. 4) l. j. 6. F. de bon. poſſ. ſec. tab. I. 23. F.
de bered. inſtir. e) KAVENSB. c. VI. §. 2. 19.
20. f) l. 21. pr. ſy. quando dies leg. g) cf.
VOETIVS ad. Pand, tit. de Condiz. inſtit. CRELLII
difl. an conditio quae propter caſum impleri non poteſt,
pro impleta habeatur ad concil. I. 3i. f. d. e. C. et D. es
l. 5§54. §. i. de leg. z. in Eius difl. Faſc. 4. h) I.
47. l. 50. §. 1. F. b. t. I. 1. l. 20. ff. Je cond. inſtit. MA-
IANSII diſſ. de condit. impoſj. vltimi, volunt. adiect. in
Eias

TIT. XV.

LIB. II.

Eius diſſ. Vol. II. ¹) l. §3. F. de C. er D. k) I.
4. §. 1. de cond. inſtit. l. 73. F. de C. er D. CONRA-
DlI diſſ. de caut. Mut. Lipſ. 1761. BALDVINI iaris-
prud. Mutiana Halae 1730. 8. et in HEl N. iurisp. Rom.
Att. T. I. MAIANSII difſſ. de caut. Mut. ibid. I.
i6. fr. de condit. inſtit. S. 19. I. de inut. ſtipul. I. 25. C.
de teſtam. m) §. I1. I. h. z1- n) l. 6⁶. C. de con-
dit. inſert. 0) VOETIVS l. c. §. 24. 744.

.—erereeeeeee =
TiTvVLVS XV.

DE

VVLGARI SVBSTITVTIONF.

§. 337.

Connexio.

uum huc vsque de heredis inſtitutione primi
gradus dictum ſit, ſequitur ea, quae fit vlte-
riora gradus, quaeque SVBSTITVTIO vocatur.

cf. PAPILLONII tr. de directis beredum ſubſtitutionibus. in
OTTON. theſ. T. IV. CLAVD. CHIFLFTIVS de ſub-
ſtit. ibid. T. V. RA MOS ad zit. . de vulg. et pup. Jub⸗-
ſtit. in MEERM. theſ. T. VII. ANT. VOQVELINVS
ad tit. I. de vulg. et pup. ſubſtit. L. B. 1712. 12. VIN-
CENT. FVSARIVS de ſubſtit. Geneu. 1653. f. et ſaep.
ANT. GOVEANVS ad zit. f. de vulg. et pup. ſubſtit.
in Eius Opp. edit. van VASSEN, Amſtel. 1766. f. 10.
IGNAT. TVRINI de ſubſzit. Erf. 1733. PETRI de
TOVLLIEV diſſ. de ſubſtit. vulg. Linguae 1701.

§. 338.
Subſiituere quid?
Subſtituere 1) in genere eſt in locum alicuius rei

aliquid ſurrogare. 2) in ſpecie heredem ſabllituere
e

elt a) i
eredit
proprio:
lari. H

vel IM

PRC
ni hfui
pellatur.

IM
dem i
Quod a
tio PV
et menter
fir ſeu E.

Porro
Gedet, ve
jilque ſoli
et MlI
cie hoe
exemplin

WLC
rimi ieft
Cicitur
ſiue prop
neipit, .
od caſus
Preſus ſt

)1.
NNX.
iurit⸗
Rom.

1.

le don⸗

DE VVLGARI INSTITVTIONE. 209

eſt &) in ſenſu proprio: in locum DEFICIENTIS
heredit I N STITVTI alium ſurrogare &) inſenſu im-
proprio: ei heredem ſcribere, qui IPSE NON poteſt te-

Nari. Hine heredis ſubſtitutio eſt vel P R OPRIA

vel IMPROPRIA.

PROPRLA eſt, qua herer ſecundus in locum pri-
mi deſicientis ſurrogatur, quae et VVLGARIS ap-

Pellatur.

IMPROPRIA dicitur, qua ei, qui ipſe here-
dem bi ſeribere non poteſt, heres ab alio ſeribitur.
Quod accidit: 1) ratione impuberum, hinc ſubſtitu-
tio PVPILLARIS VERA 2) ratione furioſorum
et mentecaptorum, hinc ſubſtitutio QVASI pupilla-
ris ſeu EXEMPLARIS.

Porro omnis fubſtitutio vel jure communi fſieri
debet, vel vi cuiusdam Ppriuilegii, quale militibue,
iiſque ſolis, datum eſt. Hine fubſtitutio PAGANA
et MILITARIS. Iam primo de pagana, et in ſpe-
cie hoc titulo de vulgari;, ſequenti vero de pupillari,
exemplari et militari.

§. 339.
Vulgaris ſubſtitutio quid?

VVLGARIS eſt inſtitutio ſecundi heredis in locum
primi deficientis a quolibet teſtatore fabta a). Deſiciens
dicitur, qui herer NON eſt, ſiue propter noluntatem
ſiue propter impotentiam i. e. qui hereditatem non
accipit, ſiue quia non vult, ſiue quia non poteſt. Hi
duo caſus ſubintelliguntur, licet vnicus tantum ex-
preſſus ſit. Vnde ſubſtitutio eſt vel EXxPRESSA vel
TACITA. b)

a) cf.

210 LIEB. II. Trr. K V.

) cf. BRISGON. de . & ſ. v. ſecundus beres. b) Ita
. in praxi, licet quoad theoriam magna ſit controuerſia
cf. HOEPFN. com. ad I. S. 500. HERTELS Politiſcbe

Tbee uud Cafße Taſſe. Gout. 68. Alio porro ſenſu ta-

cita dicitur, quae ſub altera continetur, de qua re
tit. ſeq.

§. 340.
Secunda diuniſio.

Cum porro vel coheres coheredi, vel extraneus
coheredi fubſtitui poſſit, ſubſtitutio in MVTVAM
ſeu RECIPROCAM (quae omnino a iure adereſcendi
differt) et SI MPLICEM diuiditur. Illa eſt, qua CO-
HERES coheredi; haec, qua EXTRANEVS coheredi

1. 4. §. 1. ff. h. t. I. 6g. de leg. II. CLEMANNI diſj. de
ſubſtit. vec. Lipſ. 1770. CVIAC. Ob. L. XII. c. II.
REVTER diſſ. de ſubſt. rec. eiusque a iure ader. diſcrim.

Halae 1750.

§. 341.
Terria diutilio.

Deinde ſubſtitutio, vti inſtitutio, eſt vel PVRA

vel CONDITIONATA. Omni tamen fubſtitutioni
tacite ineſt conditio.

§. 342.

De natura Jubſtitutionis vulgaris.

De natura ſubſtitutionis vulgaris nota:
I. Ea eſt fmul INSTITVTIO, et quidem CON-
DITIONATA. Hinc 1) qui poteſt inſtituere poteſt
et ſubſtituere. 2) qui poteſt inſtitui, poteſt et ſubſtitui.
3) ea non poteſt fieri, in codicillir a).

II. In-

I.1
ehs, .
Eencien
9 inſti
lo fut
mittitun
nul in⸗

III.

endet.

Pluribu
pulum
tutum
ſico,
Portion

W.

Effe
tuto, ſo
Ver Pr.
tum vale

Mituti

gumuis

Il,
3

) Ii
touerſia
liriſche
nſu ta.
gua re

traneus
PVYAM
endi
a 00.
heredi

Giſ. d
.. II.
iſenin.

PVRA
tutioni

(0N.
poteſt
litui.

Il. .

DE VVLGARI INSTITVTIONE. 211

II. Inuenta eſt, ne teſtamenta deſtituantur. Vnde
1) ſubſtituto tertius, tertio quartus, et ſic dein-
ceps, poteſt ſubſtitui, quo caſu vltimus ſubſtitutus,
deficientibus prioribus, inſtituto immediate ſuccedit,
2) inſtituto heredi coherede fubſtituto dato, eique
alio ſubſtituto, ad vtramque partem fubſtitutus ad-

mittitur, quia vtroque caſu ſubſtitutus ſubſtituto ſi-

mul inſtituto ſubſtitutus videturb).

III. Inſe ſubſtituendi moqus a eſtatorit arbitrio
pendet. Hinc teſtator poteſt: 1) aut vni plures, aut
pluribus vnum, aut pluribus plures, aut ſingulo ſin-
gulum ſubſtituere; 2) certam portionem ad ſubſti-
tutum peruenturam exprimere, quo tamen non
facto, ſubſtitutus eandem, quam inſtitutus accepiſſet,
portionem nanciſcitur. c)

IV. Ea potior eſt iure ADCRESCENDI d).

a) §. 2. I. de codic. b) pr. et G. 3. I. h. .. c) G. t.
2. I. eod. d) DVAREN. diſp. de iure adereſc. L.
II. c. 16.

§. 343.

De effectu ſubſtitutionis vulgaris.

Effectus eius eſt, 1) vt, deficiente herede inſti-
tuto, ſubſtitutus reliſtam inſtituto hereditatem, non
vero propria eius bona capiat a). 2) vt teſtamen-
tum waleat a ſecundo inſtitutionis gradu ⁵), 3) vt
inſtitutus, ſi neceſjurius heres ſit, fiat voluntarius
quamuis maneat ſuus. c)

a) Id, quod ex'fne huius ſubſtitutionis patet. b) I.
3. F. vlt. F. de lib. et poſt. c) VINN. h. t. pr. n. 5.

7. 344.

212 LIB. II. Trr. XIV.

9. 344.
Quangdo cejſſes:?
Exſpirat denique ſubſtitutio vulgaris 1) adita ab
inſtituto hereditate vel petita bonorum poſſeſſione 4)
