TI probab. L. I. c. 13. EV. OTTO ad §. 6. I. h. GRIM-
MENSTEINII diff. de zur. propt. culp lat. non inf ami
Marb. 1753. ZEILLERl exercit. ad §. 27. I. h. t. Vien-
nas 1I778. dillent. CVIAC. obf. L. VII. c. 8. COC:⸗
CEII difl. de culpar. praeſt. THOMASIVS ad HVB.
prael. inſt. h. t. n. 6. in nono addir. ) l. 2. J. §. N.⸗
b. t. g) l. 10. F. b. t.

§. 176.
Axioma quartum.
IV. Locus huic adeuſationi erat, K ALIA abtione
pupillus non eſſet ſecurus. Hine:

I. CESSABAT I) propter id, quod tutor fecerat,
ante, quam tutor eſſet, tnnc enim, v. g. a tio furti
aut expilatae hereditatis aduerſus eum poterat mo-
ueri. 2) Si tutor, depolita tutela, eiusdem adole-
ſcentis curator factus eſſet 3) ſi tutor abfuturus rei-
ublicae cauſa alium ſibi ſfubſtitui deſideraſſet, quoad
geſta ante abſentiam 4) ſi quis deſüſſet et rurſum
coepiſiet tutorem eſſe. a)

II. SOLVEBATVR poſtulatio, finita tutela,
uia tunc remotione non opus erat. ⁵) His enim ca-
ſibus actioni tutelae locus eſt, quae ab adcuſatione

ſuſpecti differt.
a) l. 3. §. 5. 6. 7. 1i0. F. b. 4. by) l. 1. C. eod.

C. 177.

10S8 Tir. XXVI. DE svsE. TVT. ET CVRAT.

§. 177.
Vus bodiernus.
Cum vero hodie tutores rationes quotannis red-
dere, easque magiſtratus quotannis ex officio exigere,
hincque tutorem, fraude culpaue cognita, aeque
ipſi ex officio remouere debeant poſſintque, rario-
rem apud nos eſſe huius poſtulationis vſum, intelli-
Litur.

RERVI

blol
ieb
tur. El
patrimon
qua int
PATRI
guat vej
guirere .

) 1. .
e

ted.
exe
9
ae
ario⸗
telli⸗

CIPER

1095
r e -
LIBER SECVNDVsS.

TITVLVS I.

DE

RERVM DIVISIONE ET ADQVIRENDO
EARVM DOMINIO.

§. 178.
Conne X i 9.
Abſoluto primo, quod de perſonis agit, iuris ob-
iecto, alterum, quod circa res obtinet, ſequi-
tur. Eſt autem REs in ſenſu iuris omne id, quod in
patrimonio eſſe poteſt. Ab ea differt PECVNIA, ſub
ua intelligitur res in patrimonio iam conſtituta. a)
PATRIMONIVM denique dicitur complexus rerum,
quas vel exceptione retinere vel abione recuperarz aut ad-
quirere poſſumus. b)

a) I. 5. de V. &§ BRISSON. de V. §. ſ. v. pecunia. b) l.
22. F. de A. R D. I. 1i5. de R. I.

DE RERVM DIVISION.

§. 179.
Rerum diuiſio.
Res varie diuiduntur tum ratione I. proprietatis
st oſus cum II. propter diuerſam earum qualitatem.

I. Quoad proprietatem et uſum omnes res ſunt
vel in patrimonio vel extra illud. a) Hae dicuntur,
quaes

110 LrIB. II. TrT. I.

quae non ſunt net eſſe Bolſunt in dominio hominum, qua-
les erant res diuini iuris, propterea et nullius dictae. )
IIlae, quae in dominio vſuque hominum exiſtere poſſunt,
adeoque humani iuris eſſe dicuntur. Vnde diuiſio in

res DIVINI et HVMANI iuris. )

a) pr. I. . z. Nec obſtat l. 2. J. de vſu er vſufr. leg. in
qua dicitur, eſſe res, quae nec in patrimonio nec ex-
zraällud ſint. cf. NOODT. Probab. L. II. c. 3. b) §.
7. I. b. t. c) CAlVsS inſt. L. II. T. I. 9. I. DIET.
HERRM. KEMMERICH. difſ. de diuiſ. rer. in res diuin.
er bum. iur. illarumque in ſacras, religioſas, er Janctas.

Vit. 1729.
§. 180.

Res diuini iuris quae?
I. Res DIVINI iuris ſunt vel vere vel quodammo-
do tales. IIlas dixeris, quae diis conſecrataz commer-
cio hominum eximuhtur, quales ſunt A. res ſacrae et
B. ,sioat. Hae vero appellantur ſanktae. §. 7. 70.
1. h. f.

A. SACRAE ſunt omner res deo conſecratae a)
quae propterea nec in alicuius bonis ſunt, nec aeſti-
mari nec oppignorari alienariue poſſunt, 5) niſi )
ad redimendos taptiuos, modo non ſub conditione, vt
nunquam alienentur, eccleſiae datae ſint ) 6£)
ad alendos pauperes in fame publica, quo caſu et res
immobiles alienari poſſunt d) „) ad ſoluendum ues erccle-
ſaz alienum, quo tamen caſu licet vaſa tantum ſuper-
Aua vendere. e) Quodſi praeter has caufas res ſacra
venditae vel oppignoratae ſint, eccleſia eas vindicat,
non reddito pretio emtionis; nec ſoluta, pro qua
oppignoratae ſunt, ſorte; ſin vero conflataz alioue
modo immutatae et diſperſae ſint, eccleſiae ad inſa
corpora petenda competit actio realis, ad pretia vero
aclio in factum. f)
a) §.

P
ruto lie
a) loeo
reſtitute
cris ifl

utue /

2) 1 6.

9. h.

4
BS

H.
nota:
Mortui
conſenti
tenetur
dauer al
Publitun
Danitur
du pi

lammno⸗
ommer-
crae et

ratot )
ec deſti.
vone, Vt
0
et res

1.
lur eltli⸗

res ſacla

jindicat,

nro Qua
Pro ua

ne Aoue

ad i
etia Vero

11

)

DE RER. DIV. ET ADQVIR. EARVM DOMIN. III

a) §. 8. I. h. t. veluti aedes ſacrae et donaria. De ritu
conſecrationis cf. GROTII Horum ſparſ. h. t. p. 32. et
HEINECC. ſynt. antiq. h. t. §. 2. b) S. 7. I. I. 2.

Ppr. lI. b. §. 2. 1. 9. J. .. JJ. . r. c) F. §. I. b. t. Non.
720. c. 9. d) l. 21. C. de &. J. eccleſ. e) Nou. 229.
c. 1o. 1) 1. 24. C. de N. L. eccl.

9. 181.

Continuatio.

Praeterea ſciendum 1) aedes ſacras manere, di.-
ruto licet aedificio a) 2) ceſſare hanc ſanctitatem
ℳσ½) loco ab hoſtibus capto, niſi iure quaſi poſtliminii
reſtitutus ſit b) β&) ſacris euocatis c) 3) a rebus ſa-
cris differre res ECCLESIASTICAS, i. e. quae ad ſu-

Rentationem eccleſiae perſonarumque eccleſiaſticarum deſti-
natat ſunt. .

a) l. 6. H. 3. F. de R. D. b) I. 36. de religioſ. c) J.
9. H. 2. F. de R. D. HENR. de COCCEII et I. GVIL.
BERGERI diſſert. de euocat. ſacror.

§. 182.
Res religioſae quae?
B. RELIGIOSAE res erant ſepulcera. a) De iis
nota: 1) ſepulerum religioſum fit priuata illatione
mortui b) 2) qui in ſepulcrum alienum ſine domini
conſenſu aut ratihabitione mortuum intulerit,
tenetur actione in factum, aut ad tollendum ca-

dauer aut ad ſoluendum loci pretium; qui vero in

Publicum intulerit, extra ordinem, ſi ex dolo fecerit,
Punitur c) 3) mortuo in diuerſis locis ſepulto, is, in
quo caput eſt, religioſus habetur, ) 4) cenotaphium
non eſt religioſus locus e£)] 5⁵) ſepulcra ipſa non ſunt
in commercio, licet ius ſepeliendi transferri in alium
Poſſit /) 6) locus deſinit religioſus eſſe, translato
cum principis conſenſu cadauere. g)

a2) GV.

LIB. II. Trr. I.

112

2) GVTHER. de iure man. L. III. c. I. PLAZII diff. de
religione ſepulchr. Lipſ. 1725. BRISSON. anz. ſel. L. II.
c. 14. 15. 16. b) l. 6. §. 4. F. h. r. c) l. 7. l. F.
§. 2. F. de religioſ. d) l. 44. pr. ff. eod. e) I.
42. ff. eod. I. 7. F. b. z. GOTHOFRED. de cenotaph-
in Ei. opuſc. HERM. CANNEGIET. obſ. iur. Rom. L.
III. c. 5. f) I. 14. C. de legat. g) l. 44. §. I. F.
de relig.

§. 183.

Res ſanctae quae?

SANCTAE ſunt, quae ſanbkione poenali ita mu-
niuntur, vt, qui zas violauerit, grauius puniatur; et
hinc quodammodo iuris diuini eſſe dicuntur. Huc
pertinent muri et portae ciuitatum. Vnde 1) mu-
ros reficere iisun aliquid immittere aut ſuperponere
ſine principis conſenſu non licet ) 1) qui eos tranſ-
cenderit vel violauerit, capite plectendus eſt. c)
a) §. 10. J. l. 9. §. 3. 4. F. h. . D'ARNAVD. var. coniect.
L.. I. c. I4. d) 1 §. §. 2. 1. 9. J. 4. J. eod. c) I.
11. f. eod. Ceterum, quoniam in genere omne id,
uod ab iniuriis hominum ſanctione poenali defenſum
eſt, ſanctum dicitur, dantur et perſonae ſanctae, imo
et leges ſanctae dieuntur. H. 40. L. I. S. pr. l. 9. §. 3. F.
eod. I. 9. F. de obſ. par. et patr.

§. 184.
De rebus bumani iuris.
II. Res HVMANlI iuris ſunt, quae in dominio
vſugue hominum ſunt vel eſe poſſunt. Eae vero vel
ſunt in alicuius dominio, vel non. Hae dicuntur
res COMMVNES, ſeu NVLLIVS. IIIae ſunt aut
in dominio publico aut in priuato, hinc res PVBLI-
CAE et PRIVATAE. Priuatae iterum vel in vniuer-
ſitatis vel in ſinguli hominis proprietate exiſtunt,
hinc res VNIVERSITPATVM et SINGVLORVM.
Pr. I. h. E. l. I. Pr. J. le f.
§K. 185.

00
NEMN
zer, idu

Vol.
ure

V
TOTVN
Hue Der

) 1. 1.

Ceter
rum
men
MER.
II. §.
ab iis
1e5 Pr.
Xium

NI

rum

Pominio
ro el
kuntur
nt aut
VMII.
niuer·
iſtunt,
DRVM.

6. 185.

DE RER. PDIV. ET ADCVIR. EARVM DOMIN. 1I13

§. 185.

Res communes quae?

COMMVNES appellant, quarum proprietat
NEMINI, vſus vero OMNIBVS vacat. à) quales ſunt
aer, aqua profluens, mare et littora maris. )

a) lJ. 5i. F. de contrab. emt. b) §. 1. J. . 2. F. 1. J. 4.
JF. b. t. MAIANSII diff. de littore maris, in Ei. diſſ.
Vol. II. Ab his tamen rebus differunt communes,
quae in condominio ſunt.

§. 186.
Res publicae quae?
PVBLICAS dixeris, quarum proprittas eſt penes
TOTVM populum, vſus vero OMNIBVS patet. a)
Huc pertinent flumina et portus. b)

a) I. 15. et 16. f. de V. S. b) §. 2. I. l. 4. K. 1. h. 2.
Ceterum 1) diſcrimen rerum communium et publica-
rum plane negat NOODT probab. L. I. c. 7. 8. cf. ta-
men HVBER. digreſſ. part. II. L. II. c. I. et BOEH-
MER. diſſ. de iure principis in loca et opera publica. Sect.
II. F. 5. ſeqq. in Eius electis iur. ciu. T. I. p. 594. 2)
ab iis ſecernendae ſunt res vſus publici, quales ſunt
res priuatorum, quibus tamen quilibet ad vſum inno-

xium vti poteſt, v. g. ripae, §. 7. 1I. I. 5. F. h. t.

§. 187.
Res vniuerſitatis.
VNIVERSITATIS rerum nomine veniunt, qua-
rum proprietas TOTI eſt vniuerſitati, vſus vero SIN-
GvVLEIS eiue membrir. v. g. theatra, ſtadia, curiae. 9§. 6.

JI. 1. 6. §. 1. HF. h. f.

Nota 1) Vniuerſitas in genere eſt complexus plurium obie-
ctorum, quae pro VNO habentur. Ea vel bominum vel
rerum eſt. Illa eſt ſocietas ominum auitoritate priucipis
in republica initg,. 2) Datur et PATRIMONIVM vni-
H uerſita-

114 Lip. II. TIT. I.

uerſitatis, quod comprehendit res vniuerſitatis non ad
Jingulorum ſed TOTIVS vniuerſitatis vſum deſtinatas cf.
SCHOEPF. diſſ. de reb. vniu: von Allmanden Gütern-

Tubing: 1740.
§. 188.

Res ſingulorum quae?
SINGVLORVM denique rer dicuntur, quae et
in proprietate et vſu SINGVLI hominis cum exclukone
aliorum exiſtunt.

§. 189.
Alia principalis rerum diuiſio.
Atque haec de prima rerum a proprietate vſu-
que deſumta diuiſione. Sequitur altera. Omnes
enim res:

II. ratione DIVERSAE QCVALITATIS ſunt vel A.
Corporales vel incorporales, vel B. Mobiles vel immo-
biles, vel C. Fungibiles vel non fungibiles, vel D.
Diuiduae vel indiuiduae.

§. 190.
De rebus corporalibus et incorporalibus.
A. Res CORPORALEsS ſunt, quae ſenfibus exter-
nie percipiuntur. INCORPORALES, quae non Junt,
ſed tantum intelliguntur. 4) Quo pertinent iura,
aſtiones, obligationes, nomina et quantitates. 5) De
his tenendum eſt, quod quaß tradi, quaſi poſſideri, in
quaſi dominio ſeu in bonis eſſe dicantur.

a) Romani res corporales dicebant, quae zangi poſſent.
De qua ſtoica definitione vid. MEISTERI progr. de
philoſophia Ictor. Rom. in doctr. de corpor. §. XI. in
opulſc. p. 548. cf. quoque CICERO Top. c. V. NOODT.
prob. L. II. c. 3. b) rit. I. de reb. corp.

§. 191.

1.
TVRAlI.

animata

mouente
cum tral

Re⸗
ſu NAT
matte, 4
V. g. 2
poflunt.
lohaeren,
adeoe
hiles ſint
3) res,
feruntur
mobilibun
Rls: res
TVVYMe

Ceterum
dlat.
alieuin
ſe cont
erium

ck.
en,

le et
ſone

lu-

mnes .

el A.
mmo⸗

vel D.

1exter:
a ſunt,
ht iure,
)De
5 )
deri in

vollent.
progt.⸗ de
XI. in
NOODI.

PDE REB. PIV. ET ADGVIR. EARVM DOMIN. 115

§. 19 1.
Res mobiles et immobiles quae? B
B. Res MOBILES dicuntur: 1) in ſenſu NA-
TVRALI, quae ſeſe vi interna IPSAE mouent, i. e. res
animatae 2) in ſenſu IVRIS, quae ſe quidem non
mouentes SALVA tamen SVBSTANTIA de loco in lo-
cum trantferri poſſunt. a)

Res deinde IMMOBILES iterum ſunt I. in ſen-
ſu NATVRALI omnes res ſe non mouentes, ſeu inani-
matae, quales ſunt: æ) quae plane moueri nequeunt
v. g. agri, ⁶β) quae ſalua ſubſtantia transferri non
poſſunt, v. g. aedificia, „) quae cum aliqua re ita
cohaerent, vt ſalua ſubſtantia ab ea ſeparari nequeant,
adeoque huius rei partes ſint, licet ſeparatae res mo-
biles ſint, v. g. fructus pendentes, arbores ſtantes 5)
½) res, quae per ſe exiſtentes ſalua ſubſtantia trans-
feruntur, v. g. libri, quae tamen in ſenſu iuris pro
mobilibus habentur, vt iam dictum. II. In ſenſu IV-
RIS: res mobiles ad vſum rei immobilis PERPE-
TVVM deſtinatae, quae et a vintta dicuntur. c)

a) v. g. naues, molendina aquatilia ex anchoris ſtantia
(0hiffsmühlen) horrea mobilia, I. 6o. f. de A. R. D. l.
20. §. pen. W. quod vi aut clam. l. 26. §. 2. F. de inſtr. leg.
CARPLZ. p. 3. conſt. 24. def. S. b) l. 44. F. Je K. E.
l. 17. H. 2. et 6. F. de act. emzi, I. 6. §. F. . de furtis.
c) l. 177. g. 7. G. de act. emti I. 242. pr. de V. & PAVLI
VOETII tr. de reb. mob. er immob.

Ceterum haec diſtinctio ad res corporales potiſſimum ſpe-
Gtat. De rebus enim incorporalibus ita habe: 1) Res
alicuius hominis incorporales omnes in abſtracto et per
ſe conſideratae, nec mobiles nec immobiles ſunt, ſed
tertium ſeparatumque rerum genus conſtituunt ! 15. §.
2. F. de rer. ind. I. vn. §. 7. C. de rei vx. act. verbis:
exactio autem. 2) ſingula vero res incorporalis in con-
creto conſiderata mox mobilis mox immobilis eſt, pro-
H 2 ut

.

I. 1B. II. TxzT. I.

ut obiecdtum, circea vel propter quod ins actioue compe-
tit, vel a quo nomen obligatioue debetur, res vel mo-
bilis vel immobilis eſt. Vnde et idem ius res mohilis
et immobilis ſimul eſſe poteſt, v. g. ius hereditarium.

. . 192.
De rebus fungibilibus et non Ffungibilibus.
C. Res FVNGIBILES (ſeu funblionem recipienter)
dicuntur, quae vſu vel ſtatim CONSVMVNTVR vel
DIMINVVNTVR, quales plerumque ſunt res, quae
menſura, pondere et numero conſtant. a) De qui-

bus addendum, quod, ſi de earum corporibus ſermo

ſit, referantur ad res corporales; ſin vero de earum
numero, menſura, pondere vel quantitate, pertineant
ad res incorporales. )

Res NON fungibiles igitur ſunt, quae perdurant,
etiamſi iis vtaris.

a) III. SCHOTTI progr. de reb. funct. recipientibus in Ei.
opuſe. Lipf. 1771. 8. b) l. 30. pr. de leg. 1. I. 94. §.
1. fF. de ſolut.

§. 193.
De rebus diuiduis et indiuiduis. .
D. Res DIVIDVAE 1) CORPORALES funt,
quae pro parte phyſiea poſideri queunt; licet in par-
tes phyſicas digecari non poſſint. v. g. domur 2) In-
corporales vero ſunt, vel iura, quibus, ſi pluribus Com-
petant, ſingulus pro parte ſua intellecttuali vti poteſt, a)

vel obligationes, quae a ſingulo pro rata impleri

poſſunt.

—

INDIVIDVAE dicuntur res vel iura, quae à
ſingulo in ſolidum poſſideri et exerceri debent; nee
non obligationes a ſingulo in ſolidum praeſtandae. )

a) v. g.

il.
30
10
17

Praet
ſer
0
lubl
Tit
mar

1
quod
rerum
ins vel
gitione
Doteſt,
Gator v
Petend⸗
que den
inde Orr
ertamt
lialiter
lnem)
nnecia

Je

npe⸗
mo-
hilis
im.

entec
K tel
quue
quj⸗
er.
aruin
neant

lrant,

din Ei.
. 5.

unt,
in per.
2) Ir.
vCom-
telba
mpleri

quze 4
t; ſee
Cat.)

DE RER. DIV. ET ADQVIR. EARVM DOMIN. 117

2) v. g. dominium, ſeruitus perſonalis I. 6. §. 2. de leg.
2. b) v. g. ſeruitus realis, J. 127. f. de ſeruit. cf.
ALEX. TVRAMINVS de diuiduis et indiuiduis, in Ei.
Opp. Edit. nouifſl. Senis 1770. f. RETES de obligat. di-
uid. et indiuid. in MEERM theſ. T. VII. EGVIN. BA-
RO de diuid. et indiu. oblig. in Ei. Opp. T. III. AVG.
HOFFMANNI tract. de iure rer. indiu. Ed. tert. Frf-
1710. 4.

Praeterea res diuiduntur: 1) In ſpeciales et vniuerſales
ſeu vniuerſitates rerum, 2) Iure antiquo res erant vel
mancipi vel nec moncipi, quae tamen diuiſio à Iuſtiniano
ſublata eſt. l. vn. C. de zrangform, vſuc. VLPIAN. fragm.
Tit. XIX. §. I. ibique SCHVLT. BXYNRLERSH. de reb.
manc. in Ei. opuſc. MEERMANNI conieét. de reb. mane.
et nec manc. L. B. I74I. FPR. CAR. CONRADI lib.
ſing. de reb. manc. er nec manc. Helmſt. 1739. 4. PVF-
FEND. obſ. iur. vniu. T. II. obſ. 79. CAR. FERD.
HOMMELII difl. de orig. diuiſ- rer. in manc. et nec mane.
Lipfſ. 1744.

§. 194.
De iure rerum.
Haec de variis rerum ſpeciebus. Iam de ipſo,
quod circa res obtinet, iure. Diuiditur autem ius
rerum in ius in re, et ad rem. Primo enim omne
ius vel eiusmodi eſt, quod aduerſus quemeungue, obli-
gatione lieet fpeciali mihi haud obſtri tum, exerceri
poteſt, et hoc dicitur ius IN RE (in rem) quodque
datur vel æ) ad rem aliquam a quocumque poſſeſore
petendam, vel β) ad ius aliquod aduerſus quemcun-
que denegantem perſequendum v. g. ſeruitutem. De-
inde omne ius vel tale eſt, quod competit aduerſus
certam tantum perſonam ad praeſtandum aliquid ſpe-
cialiter obligatam, et hoc eſt ius AD REM. (in per-

fſonam) Specialis vero haec obligatio oritur vel 1)

immediate ex LEGIBVS, (quod fit in obligafionibus,

quae quaſi ex contractu oriuntur.) vel 2) mediante
H 3 FaCTO

.

1IIS8 LrIB. II. TIT. I.

FACTO aliquo huius perſonae obligatorio, ſiue ſit li-
citum v. g. contractus, ſiue illicitum v. g. delictum
et laeſso. a)) Ex iure in re oritur actio in rem; ex iu-
re ad rem datur actio in perſonam. b)

a) Vocabula haec paulo obſcuriora deſumta ſunt ex c. 8.

in f. de conceſſ. praeb. in 6. b) cf. l. 25. pr. G de

O. et A. vbi VLPIANVS, in rem actio eſt, inquit, per
quam rem noſtram, quae ab alio poſſidetur, petimus; et
Jemper aduerſus EVM eſt, qui POSSIDET. In perſo-
nam actio eſt, qua cum EO agimas, qui OBLIGATVS
(ſpecialiter) eſt nobis ad faciendum aliquid vel dandum;
et ſemper aduerſus EV NDEM locum habet, vid. quoque
HVBERI digrefſſ. L. IV. c. 4— I0. FELTMANNI tr.
de iure in re Amſt. 1672. 12. et HVBERI/ tr. de iure in
ve in digreſſ. L. IV.

§. 195.

De iuris in re ſpeciebus.

Quot vero iuris in re dentur ſpecier, controuer-

titur. Praecipue in eo diſſentiunt, an POSSESSIO ſit
ius in re, quod tamen, cum ea fit fabßtum, videtur

negandum.

De controuerſia inter HAHNIVM et BORNIVM circa
hanc quaeſtionem agitata cf. IVGLERI jur. Biogr. II
Band. pag. 170. Vid. quoque VLR. HVBERI prael. ad
Inſt. tit. de inter dict. n. 2. et DIGRESS. L. IV. c. 10.
ZACII. HVBERI L.è III. difl. V. cap. 2. §. 17. fq.

H. 196.
De poſſeſione eiusque diuiſionibus.
Ipſa vero POSSESSIO eſt detentio alicuius rei. Ea
varie diuiditur. Etenim poſſidet aliquis:

I. vel rem corporalem vel incornoralem, hinc poſ-
leſſio eſt vel VERA vel QVAsl talis.

II.

PE

Il.

di, vel

ſterius

I
eamn tal
ipfum!
RaALIS

W
Mne po

V
hanc r
pertine

V
ſitione

deat,

Domin
tit ſeg
IV. Ius

Ad
Uhent

n iu

.. d.
Pde
, der
; et
derſo.
TWVS
dun;
oque
l tr.
e in

uer⸗
Oſit
detur

citea
gr. II
el. ad

e 10.

DE BER. DIV. ET ADCVIR. EARVM DOMIN. 119

II. vel cum animo rem tanquam propriam haben-
di, vel non; ſi prius poſſeſſio NAI'VRALIS; ſin po-
ſterius CIVILIS dicitur.

III. vel rem inſam, vel habet tantum animum
eam tanquam propriam poſſidendi, licet corpus rei
ipſum anon poſſideat; hinc eſt poſſeſſio vel CORPO-
RALIS vel ANIMI.

IV. vel ex iuſto, vel ex iniuſto et vitioſo titulo,
hinc poſſeſſio IVSTA, INIVSTA, et VIIIOSA.

V. vel cum ignorantia, ſibi nihil eſſe iuris, in
hanc rem, vel cum ſcientia, rem ad tertium aliquem
pertinere, hinc BONAE et MALAE Edei poſſeſſio.

VI. poſſidet vel rem ipſam, vel ex legum diſpo-
ſitione pro poſſeſſore habetur, quamuis non poſſi-
deat, hinc poſſeſſio VERA et FICTA.

§. 197.
De ſpeciebus iuris in re.
Dantur igitur quatuor iuris in re ſpecies; I.
Dominium, de quo hoc titulo. II. Seruitus, de qua
tit. ſeq. 3. III. Hereditas, de qua a tit. X. libri II.
IV. Ius pignoris de quo in XX. Pandetctarum libro.

§. 198. .
De titulo er modo adquirendi.
Ad omne vero ius in re adquirendum duo adeſſe
debent:

I. TITVLVS adquirendi, qui eſt iuſta cauſa, éx
qua ius in re adquiri POTEST. Is diuiditur, ſi efe-
Gum reſpexeris, in 1) HABILEM, quoties dominium
H 4 Per

120 LrrB. II. TIT. I.,

per eum transfertur, et 2) INHABILEM, ſin ſecus.
Ille porro eſt., vel gratuitus ſeu lucratiuus et oneroſus,
vel reuocabilis êt irreuocabilis.

II. MODVS adquirendi, qui eſt iuſta cauſa, ex
qua ius in re iam reuera ADQVIRITVR. Qui quidem
eſt quadruplex: 1) vel factum ipfſius adquirentis v. g.
occupatio, praeſcriptio, hereditatis aditio; 2) vel
faſtum eius, cuius res adquiritur, v. g. traditio; a) vel
3) factum iudicie v. g. adiudicatio in iudiciis diuiſoriis;
vel 4) alia iuſta cauſa, cui leges hunc iuris in re effe-
Kum tribuerunt. 5)

a) Huc et pertinet pactum hypothecae, licet alias ex pacto
ius tantum ad rem oriatur. b) v. g. mors yel patris

qui heredes ſuos habet, vel cuius libet teſtatoris, rem

ſpecialem et propriam legantis.

§. 199. .
Il. DE RERVM ADOVISITIONE. In ſpecie de
dominio.
Vidimus iam de variis rerum diuiſionibus. Nunc
de earum adquiſitione dicetur. Et primo quidem
loco de dominio (tanquam prima iuris in re ſpecie)
quod eſt ius re corporali vtendi et abutendi cum kxclufione
aliorum. Igitur duo ei inſunt iura principalia: 1) ius
ABVTENDI ſeu PROPRIETAS, 2) ius VTIENDI
ſeu VSVSFRVCTVS.

§. 200.
Dominii diuiſiones.
Variae autem dominii dantur ſpecies. Etenim
T. ratione modi finiendi diuiditur in REVOCABILE,
quod et inuito adimi poteſt, et IRREVOCAPILE,
quod non niſi conſentienti aufertur. Deinde II. quo-

ad obiebtum, ſi res corporalis in dominio eſt, VERVM;
ſin

Plend l

Dr

ſin imm
Porre
et N
MTAI
ſeet, el
gando
us elt,
non pet
vel viit
priamt,
aliena e
contigt
Virfeie,
in iure
ſeruitur

res gei
gaudent
Prietas,
Particul
Sin de
vtendi
eſt SES

Nota:
uin⸗
rem
in e
Ciſti
Luir
laud
22.

Hal

eus.
Aun,

ex
idem
g.
) vel
) vel
Driii;

efle.

pado
pattis
„rem

Nunc
nidem
pecie)
lußone
4 ius

ENol

tenim
GDll,
. quo⸗
RVM;
ſin

—

DE RER. DIV. ET ADCVIR. EARVM DOMIN. I2 I

ſin incorporalics, QVASI dominium dicitur. III.
Porro reſpectu ſubieéti eſt SOLITARIVM, quod vni,
et CONDOMINIVM, quod pluribus competit. De-
nique IV. intuitu exercitii diſpeſcitur 1) in ILLlI-
MITATVM, cum domino omnia eius iura exereere
licet, et LIMITATVM, ſi ſecus, 2) in PLENVM,
quando vſus et abuſus rei in eadem perſona coniun-
Stus eſt, et MINVS PLENVM, ſi haec iura domino
non perfecte competunt, quod iterum vel direktum
vel vtile dici ſolet. Illud vocant, cui ineſt ſola pro-
prietas, hac vero, quod conliſtit in iure vtendi re
aliena cum aliqua proprietatis particula; id quod
contigit, 1) in emphiſteuſi, de infra; 2) in ſu⸗
perfitie, de qua in Digeſtis; 3) in feudis, de quibus
in iure feudali. Ceterum, i condominium et
Jeruitus in re aliena competens ab hoc dominio minus
pleno differat, facile intelligitur. Quodſi enim plu-
TeS atcquali et proprietatis et vtendi iure in re aliqua
gaudent, adeſt condominium. Si porro alteri ſola pro-
prietas, alteri vero ius vtendi cum aliqua proprietatis
Particula competit, adeſt dominium minus plenum.
Sin denique alteri Proprietas, alteri vero ius
vtendi cum nulla proprietatis particula competit, ad-
eſt SERVITVS.

Nota: Iure antiquo dominium quoque in bonitarium et
quiritarium diuidebatur. Hoc dicebant, quod ciuis in
rem mancipi modo ſolemni et ciuili; illud vero, quod
in ceteras res modo naturali adquirebatur; ſed hanc
diſtinctionem ſuſtulit Iuſtinianus l. vn. C. de nudo iure
Quir. toll. cf. qui de rebus mancipi ſcripſerunt ſupra
laudati Auctores, quibus add. BRISS. ſel. ant. L. IV. c.
22. p. I61I. SIGON. de ant. iur. ciu. Rom. A. F. REIN-
HARDI vermiſcbte, Sebriften zueyter Band p. 354.

H 5§5 §. 201.

LIB. II. TIT. I.

§. 201.
De modis adquirendi naturalibus.

Singulorum autem hominum multis modis res
ſunt. Quarundam enim dominium nanciſcimur
jure naturali, quarundam vero iure civili; a) vnde mo-
di adquirendin ſunt vel NATVRALES vel CIVILES.
Ad illos pertinet I. occupatio, II. frubtuum perceptio,
III. traditio, et IV. acceſſio; hos infra videbimus.

a) §. 12. L. b. ?t. Diſtinctionem Grotianam in modos natu-
rales originarios, et deriuatiuos, eum parum nobis boc
loco vtilitatis praeſtet, conſulto omittimus; Ceterum
cf. REINOLDI difſ. de adquirendo rerum dominio, in

Ei. opuſc. p. 448.

I. DE OCGCVPATIONE.

§. 202.
Occupatio quid?
OCCVPATIO eſt apprehenſio rei corporalis nullius
cum animo, eam propriam habendi, falta. Itaque re-
quiritur 1) res corporalis 2) res nullius 3) appre-
henſio rei, 4) animus rem tanquam propriam reti-

nendi. I. 2. pr. f. de A. K. D. I. 7. §. I. F. de adq. poſſ.

§. 203.
Quid res nullius.
RES vero NVLLIVS eſt, quae dominum non ha-
bet, ſiue 1) eum nunquam habuerit, ſiue 2) de
de eo non conſtet a) ſiue 3) ab eo derelicta ſit.
Haec tamen derelictio æ) in re mobili fit, cum abii-
citur; β) in immobili, cum deſeritur; „) in incorpo-
rali v. g. actione, cum ei renunciatur vel dominus
ea non viitur. b) Semper tamen domini animur dere-
linquendi, vt res ſua eſſe deſinat, requiritur. Hine
res

lhpere
An Pral
her bienn,
1

) §4

omni
460.1

/
l.
jure

Oee
cupetio

A.
leſiarun
aſne ve
ſyliis ve
ſunt A
Verſante

²) ſe
difl.

is res
eimur
emo-
IIES,
eptio,
us.

8 natu.
bis boe
terum
io, in

nlllſiur
ne re.

Ppre-

nreti⸗

oh.

DE RER. PIV. ET ADCVIR. EARVN DOMIN. I23

res deperditae non fiunt nullius. ) Hic vero animus
non prazſumitur, niſi, re immobili deſerta, dominus
per biennium tacuerit. d)

a) §. 47. J. b. I. J. 1. 2. J. pro de rel. b) J. 5. C.
omni agro deſerto. l. vn. C. quando non petent. c) F.
465.. I. . z. l. §. ff. de L. Rbod. I. 21. §. 2. 2. de adq. poſſ-
d) c. I. S§. C. de omni agro deſerto cf. MAIANSII difſ. de
iure rei derelictae in Ei. diſſ. Vol. I.

§. 204.
Occupationis ſpecies.

Occupationis ſpecies ſunt A. Venatio. B. Oc-
cupatio bellica. C. Inuentio.

§. 205.
De venatione.
A- VENATIO in genere eſt occupatio ferarum
beſtiarum. a) Beſtiae enim ſunt vel ferae vel manſuke-
faßtae vel manſuetae. Iſtae dicuntur, quae libere in
ſyluis vagantur; illae, quae conſuetudini hominum
ſunt adſuefactae; hae, quae a natura cum hominibus
vVerſantur. b)

a) H. 72. I. h. t. b) S. 14. 215. 26. I. h. z. MARKARTI
difl. de diu’ſ. animal. iuridica, in ei. exerc. n. 8.

§H. 206.
Venationis diuiſio.
Cum vero animalia vel terreſtria ſint, vel volu-
eria, vel aquatilia, venatio ſubdiuiditur in venatio-
nem in ſpecie, in aucupium, et piſcationem. Ex
his clarae ſunt, quae ſequuntur, regulae:

I. FERAE tantum beſtiae occupari poſſunt.
Ceterum nota: ) ſola animalis vulneratio non ſuffi-
cit

124 LIn. II. Trr. I.
cit ) poſſunt quoque in alieno fundo, non prohi-
bente domino, capi „) captae ſtatim occupantis
Runt et manent, donec libertatem naturalem recepe-
rint. a)

II. Ferae INCLVSAE non poſſunt capi. b)

III. Ferae MANSVEFACTAE capi demum poſ-
ſunt, depoſito prius reuertendi animo. c)

IV. Ferae MANSVETAE noſtrae manent, li-
cet oonſpectum effugerint noſtrum; et repeti poſ-
ſunt, vbicunque inueniantur, vt, qui eas lucrandi
animo detinet, furtum committat. )

a) G. 12. 13. I. h. z. J. 3. G. 4. J. 1. 55. F. de A. R. D. RAXYS
diſſ. de perſec. Fer. beſt. in fundo alieno Gieſae 1738.
MICH. GRIEBNERI diſſ. de eo, quod iuſtum eſt circa
feras cuſtod. de lapſ. Lipfſ. 1702. b) I. 3. §. 14. F. de
adquir. poſj. c) §. 15. I. h. z. d) F. 16. I. eod.

§. 207.
De occupatione bellica.
B. OCCVPATIO BELLICA eſt, ius res hoſti-
les in bello publico adquirendi. à) De qua fſeiendum:
1) res mobiles tunc demum hoſtium fieri, vbi ad
eorum prazſidia perductae ſunt ⁵) 2) milites prae-
dam non ſibi, ſed reipublicae adquirere, exceptis mobi-
libus a magiſtro militum iis donatis c) 3) res bello
captas dominis iterum ex iure poſtliminii cedere, vel
hofſtibus ex agris expulſis, vel rebus mobilibus ad prae-
ſidia nondum perductis iis ereptis. d)

a) PVFEEND. I. N. er G. L. IV. c. 6. §. 14. b) l. 5.
g. 1. F. de capt. et poſtl. MARRARTI interpr. recept.
lecét. L. I. c. 10. II. diſſent. VOET. com. ud Pand. tit.
de capt. et poſtlim. n. 3. c) l. pen. ff. ad L. Iul. pe.

cul.

D

al.l.

(, 7.

fab
1. F.

.
lapillorn
ribus int

be
qui eſt
non xta
mohilig
thelaur
ſa ànot
dem,

de A.

Re
ſimo ha

Prohi⸗
antis
ecepe⸗

m dol⸗

nt, li⸗
ti pol.

utranci

.RAYS
e 1738.
Aſ cirea
4. F. de
eog.

holti⸗
endum:
Vbi ad
5 Prae-
mobi⸗
8s bello
1, ſel
dprae

919.
r. releht.
Pand. tit,
„ll. be.

eul.

EE RER. DIV. EFT ADGVIR. EARVM DOMIN. 125

cul. I. 36. H. 2. C. de donat. Diſſent. CVIAC. obſ. L. 19.
c. 7. ſed vid. GROT. I. B. et P. L. III. c. 6. F. 8. ſeq.
PFABRI ſemeſtr. L. II. c. 3. 4. d) l. 5. D. 1. 1. 20. J.
1. ff. de capt. et poſtlim.

§. 208.

De inunentione.

C. Inuentie eſt adquiſtio rerum nullius v. g.
lapillorum, gemmarum, aliarumque rerum in litto-
ribus inuentarum g§. 15. I. h. t.

F. 209.
In ſpecie de inuentione theſauri.
Pertinet huc potiſſimum inuentio THESAVRI,
qui eſt vetut quaedam pecuniue depoſitio, cuius memoria
non extat, vt iam dominum non habtat, ſeu: condita
mobilia ab ignotie dominis tempore vetuſtiori. Ergo
theſaurus non eſt, quod lucri, metus, cuſtodiae cau-
ſa a non ignotis dominis abſconditum eſt, quod qui-
dem, qui occupat, furtum committit, l. 31. §, 1. JF.
de A. N. D. l. vn. C. de theſ.-

§. 210.
Regulae de theſauri inuentione.

Regulae circa inuentionem theſauri iure nouiſ-
ſimo hae ſunt:

I. Theſaurus ARTIBVS MAGICIS inuentus,
indiſtincte ſco cedit.

II. LICITO modo inuentus:
1) in loco ſacro, religioſo, publico, Fſcali, et
in poeſione Cuejaris, pro parte inuentori pro parte

fiſco cedit, ſi caſu inuentus ſit.

2) in

126 LrIS. II. Trr. I.

2) in fundo alieno, pro parte inuentoris, pro
parte domini loci eſt, ſi caſu; ſed totus domino
fundi eſt, ſi data opera inuentus ſit;

3) in loco proprio inuentus, totus eſt loci do-
mino. a)

III. Si, qui alieni iuris eſt, theſaurum inuene-
rit &) in fundo alieno et caſu, pars ad dominum
agri, pars ad patrem dominumue inuentoris perti-
net β) in fundo patris dominiue proprio, totus il-
lius eſt. )

IV. Deferre ſe nemo cogitur, quod theſaurum
inuenerit, niſi ex eo pars fiſco debeatur; qui vero
partem fiſco debitam ſuppreſſerit, totum cum altero
tanto ſoluere cogitur. )

a) lJ. 3. §. 10. F. de iure ſiſci. G. 30. I. h. t. ad quam vid.
CVIAC. obſ. L. IX. c. 537. ſub fin. l. vn. C. de zheſ.
b) 1. 6z. pr. G. de 4d. K. D. c) l. 2. H. vlt. G. de
iure aſci. MERILL. ad g. 39. I. b. 4. SCHILT. erc.
ad Pand. tEx. 45. §. 25. ſeqq. FRIESE diſſ. de theſ.
art. mag. inu. lenae 1I719. FRANKENSTEIN. diſſ.
de eo, quod iuſt. eſt circa theſ. Lipſ. 1727. LAVTEKR-
BACH. diſſ. de theſ. in Ei. diſf. Vol. III.

§. 211.
II. DE FNVCTVVIM PERCEPTIONE.

FRVCTVVM PERCEPTIO eſt, iur frubkur rei
alienae, bona fide iuſtogue titulo poſſzſſae, adgquirendi.
Bona fide enim et iuſte poſſidens, quod ad frußkur,
loco domini paene eſt. Hinc requiritur, æ) vt bona
nide, ο iuſto titulo, et ₰ tanquam dominus poſſi-
deat, quo ipſo differt ab viufructuario, creditore an-

tichretico et cet. 9. 75. JI. h. I. l. g5.. pr. de A. K. O.

§. 212.

Lun
prouenien

L
turuler, .
nis arte

II.
qgoi eum
non anmp
diam et

gui pere

IIl.
eos adhu
lonſumto.
ſunt natt
cüntur e
leperchti

lim

GGnns
ePter 0

Pro
mino

i do-

uene⸗
tinum
perti⸗
us il

urum
VerO
ltero

n vid.

he tleſ⸗

7

de

r rti

endli.
Uckun,
bona
poſtr
te anr

..

,
21².

DE KER. DIV. ET APDCIR. EARVM DOMIN. 127

§. 212.
Fructuum definitio et diuiſiones.

Sunt autem fructus omner vtilitates EX ipſa re
prouenientes. Ii diuiduntur:

I. Ratione CAVSAE EFFICIENTIS 1) in za-
turaler, qui a ſola natura 2) induſtrialer, qui homi-
nis arte et cultura producuntur.

II. Ratione PERCEPTIONIS 1I) in pendenter,
qui cum fundo adhuc cohaerent 2) in ſeparatos, qui
non amplius cohaerent 3) in perceptor, qui in cuſto-
diam et poſſeſſionem redacli ſunt; in 4) percipiendoc,
qui percipi potuiſſent.

III. Ratione EXISTENTIAE. Percipiens enim
eos adhuc poſſidet, en fructus extanter; aut non, en
conſumtos! Conſumlſit eos porro vei 1I) vtendo, hi
ſunt naturaliter confſumti, vel 2) alienando, hi di-
cuntur ciuiliter conſumti. Denique, ſi caſu Perierint,
deperditi dicuntur.

IV. Fructus vel in regula ex re aliqua perci-
piuntur, vel extraordinario modo; hinc ſunt vel or-
dinarii vel extraordinarii.

Nota: Dantur et fructus ciuiles v. q. vſurae, merces.

F. 213.
Regulae fructuum perceptionis.
Iam nota regulas:
I. BONAE fidei poſſeſſor: 1) quamdiu verus
deminus non ſuperuenerit, fructus ſeparatos et per-
ceptos OMNES et STATIM lucratur pro cultura et
cura, quocumque, modo iuſto, titulo Poſleder 2
2) ſi

12 8 . LIB. II. TrIT. I.

2) ſi vero dominus poſtea rem ſuam vindicauerit,
fru Rus extantes reſtituere debet; de conſumtis vero
et percipiendis AN TE. litis conteſtationem, non tene-
tur, niſi in hereditatis petitione, in quantum locuple-
tior factus eſt. De fructibus vero POST Lit. cont.
Pperceptis, percipiendis et conſumtis omnino tene-

tur. 5)

II. MALAE ſidei poſſeſſor omnes fructus a tem-
pore, quo in malam fidem peruenit, reſtituit; et
percipiendos quidem ſecundum eum modum, quo
dominus frui potuillet, ſi ei rem habere licuiſſet. e)

a) §. 35. L. h. z. ibi: Si quis a non domino, quem domi-
num eſſe crediderit, bona fide fundum emerit, vel ex
donatione, aliaue qualibet iuſta cauſa, b. f. acceperit:
narurali ratione placuit, fructus quos percepit, eius eſſe
pro cultura et cura. (de quibus verbis cf. NOODT.
prob. L. II. c. 7. et VINN. ad l. J. 35) l. 25. Pr. G. de
vuſur. ibi: Itaque agni, et hoedi, et vituli STATIM
pleno iure ſunt bonae fidei poſſeſſoris. !. 45. Pr. de A.
R. D. ibi: Bonae fidei emtor non dubie percipiendo
fructus ex re aliena, ſuos interim facit; non tantum
eos, qui DlLIGENTIA er OPERA eius peruenerunt,
ſed OMNES; quia quod ad fructus attinet, loco DO-
MINI paene eſt. Denique etiam priusquam percipiat,
STATIM vbi a ſolo ſeparati ſunt, bonae fidei emtoris
fiunt. Sed obſtare vid. I. 45. ff. de vſur. cf. OTTO ad
§. 35. b) S. 35. I. h. z. 1. 25. §. 1. 1. 40. F. 1. J. l. 1.
C. de bered. petit l. 49. §. 1. ff. I. 22. C. de K. H c) l.
23. 52. in fn. f. l. 22. C. de R. V. I. 4. C. vnde vi I. 2.
C. de fruct. et lit. imp. Ceterum cf. de hac doctrina:
MADIHNII difſ. de b. f. poſſeſſ. ſingulari a reſtit. fruct.
