petit rei vſufructuariae dominium, 6) vſufrubtua-
rium i. e. qui gaudet rei alienae vſufructu.

a) MAIANSII dif. de vſufr. proprietazi coniuncto et ſepa-
rato in ei. difſ. T. I. HVBER. ad I. . z. n. 3.

§.243.
Axioma tertium.
III. Oſugfrubtus eſt ius in re NN fungibili. Hinc
1) differt a quaſi vſufructu 2) finito vſufructu rem

iMam, quatenus caſu non interiit, reſtituere, eoque

nomine 3) cautionem, quae vſufrubtuaria dicitur,

Praeſtare vſufructuarius debet, l. I. pr. et G. 7. H. vuſu-

frutlt. quem. cau.

§. 244.

LIB. II. TITr. IV.

§. 244.
Awioma ganiun.
IV. VEſusfrublus eſt ius PERSONALE, i. e. non
poteſt egredi vſufructuarii perſonam. Vnde 1)
inſum vſumfructum non poteſt vſufructuarius cedere,
niſi ipſi proprietario, cum, ſi extranto cedatur, nihi
a um ſit, ſed finito eedentis jure, vſusfructus ad
Pproprietarium reuertatur, ac ſi nulla facta eſſet ceſ-
ſio. a) At eſfebtus vſusfructus i. e. fructuum perce-
ptio, poteſt extraneo in vim iuris ad rem cedi v. g⸗
donando, vendendo, locando. Quoniam tunc vfſus-
fructus penes ipſum fructuarium manſiſſe creditur,

isque per hunc tertium frui videtur ⁵) 2) vſusfru-

Rus non transit ad heredes, de qua re infra.

a) §. 3. I. b. t. l. 6. f. de iure dot. Ergo vſusfrucdtus non
atim reuertitur ad proprietatem, quod putat VIN-
NIVYS ad h. t. Ita enim in I. cit. 66. de iure dot. ſi ex-
trane cedatar, 5 Wn ad eum transire, ſed ad dominum
proprietatis REVERSVRVM vſumfructum. b) l. 12. J. 2.
J. h. t. .. l. iure dot.

§. 245.

Axioma quintum.

V. V'ſufrubzuarius Percipit OMNES fruckus OR-

DINARIOS. ag) Hinc theſauri in fructuario fundo,

quaſi in alieno, inuenti pars dimidia proprietario re-
ſtitui debet. b)

a.) I. 7. pr. I. 9. Ppr. I. 59. J. 1. J. b. e.. b) 7. 7. §. 12. J.
Jol. matr.

K. 246.
Awioma ſextum.
VI. Z. Dußrubfuarius vtitur SALVA rei ſubſtantia.
Ex quo vſufru Ruarii iura et fobliĩgationes intelliguntur;
A. Eius

A.
jem kru
Praec)

H.
fuß a ter
tae alian
moditt
2) t m.
pollt, n
ex boni

fradt lhht

4) ,.
ꝗuen

P.21

B
PILI ali
tur. )
matio re⸗

ſtituat ve

tio fero
quali vlul

4) Sero:
deaS
XAIV
F.d

Dihere

et
VERH

Don
* 1)
ere,
nihil
us a
t cel.
beree⸗
vſus.
ditur,
Gskru.

s non
VIN.

omninumn

12,6.¹.

70.

fundo,

rio re⸗

1.

12,

antiu.
untur;

DE VSVFRVCTV. 151

A. Eius IVRA: Competit ipfi 1) ius poſidendi
rém fructuariam 2) ius percipiendi ex ea Frubtus (H.

Praec) 3) ius plene diſponendi de fruftibus perceptis.

B. Eius ebligationes 1) vt vtatur tanquam bo-
nus Paterfamiliat, hincque ) in locum rei deperdi-
tae aliam ſubſtituat a) ο remque reficiat ſi refectio
modica ſit, nec vſumfractam derelin uere velit ⁵)
2) vt mutare rei ſuhſtantiam ne in melius quidem
Poſſit, niſi ornatus tantum cauſa &) 3) vt caueat, ſe
ex boni viri arbitratu vſurum d) 4) vt onera rei
Frubtibusque impoſita ſoluat, non vero perſonalia. e)

a) §. 25. J. de rer. diu. b) lI. 7. F. 2. 3. l. 64. F. . r.
c) J. 13. H. 7. J. J. 44. W. G. eod. d/ t. 1. F. rſafr.
quem. cau. e) l. 7. H. 2. f. b. t. BERGER. Oecon.
Pp. 239. DONELL. com. iur. ciu. L. X. c. 13.

§. 247.
De quaſt vſufructu.
B. QVASI uſufrultus eſt ius abutendi re FVNGI-
BILI aliena, vt eius AES TIMATIO aliquando reſtitua-
tur. a) Ergo requiritur 1) res fungibilis 2) aeſti⸗
matio rei, vt fructusrius finito vſufructu tantum re-

ſtituat pecuniazg, quanti res aeſtimata fuerit. b) Cau-

tio vero de hae pecunia reſtituenda ad ſuhſtantiam
quaſi vſufruétus pertinere non videtur. c)

a) Seto aliquo introductus eſt, cuius tamen hiſtoria et
aetas incerta eſt, cf. SCHVLT. ad VLP. fragm. Tit.
XXIV. g. 27. b) H. 2. J. b. r. c) vid. l. J. §. 2.
F. de vſufr. ear. rer.

§. 248.
Dißferentiae veri et quaſi vſusfructus nec non mutui.
Ceterum differt hic quaſi vſusfructus I. a
VERO &) quod hic detur in rem non fungibilem,
K 4 ille

152 LIR. II. TIT. IV.

. .
ille vero in fungibilem ſ2) quod in hoc res iſa, in
illo aeſtimatio rei reſtituatur. II. a MVYVO &α) quod
in hoc tantundem, in illo aeſtimatio reddenda ſit 6)
in mutuo uſuraz peti poſſunt, non vero in quaſi vſu.
frudtu „) mutuum pro lubitu reuocari poteſt, niſi
expreſſe certum tempus definitum ſit, ſed quaſi
VIusfructus finitur ex certis cauſis legibus determina-
tis Hι in mutuo cautio peti non poteſt. Denique
errare videntur, qui hunc quaſi vſumfructum tunc
demum locum habere ſtatuunt, ſi teſtamento relictus,
non vero ſi paſhto conſtitutus ſit.

§. 249.
De conſtitutione vuſucfructus.
Supereſt adhuc, vt de modis, quibus vſusfru-
Sus conſtituatur et finiatur, videamus, de qua re
Iuſtinianus G. 1. et 2. I. h. t. egit.

A. CONSTITVITVR:

I. LEGE, vnde vſusfructus legitimus, qui com-
petit 1) PATRI &) in peculio fili aduentitio ordi-
nario, de qua re ſuo loco; β) in omnibus liberorum
emancipatorum bonis pro dimidia tantum vſusfructus
Parte (non totus vinsfructus in dimidia bonorum
Parte) exceptis caſtrenſibusi et quaſi caſtrenſibus a)
2) CONIVGI fuperfſtiti ab inteſtato ſuccedenti, quod
infra dicetur.

II. A IVDICE, cum in iudiciis diuiſoriis alteri
Proprietatem alteri vſumfructum adiudicat. )
III. A PROPRIETARIO *α½) per pactum, quo
caſu quaſi traditio accedere debet ο) per vltimam
voluntatem, et tunc nulla opus eit quaſi traditione. )

IV.

2) lure
quo⸗
Jule
nij,

ſu

I.
tum ten
dum reg
altipient

II.
remiio
Ppropten
a) ſin
ea et d
tur er
cet, ig
mortem
Der ma
ſin vere
Pfum C
heredib
dem eſt
Minos.

I
Fik, 1

n in

guod

vſu⸗
hili
guli
mina-
nique⸗
1
tune
icus,

lsfru.
ia re

com.
ordi-
rorum
ructus
oru
bus a)

godl
alteri

quo
ſtinam

ne⸗k)
WV.

BE VSVFRVCTV. 153
IV. PRAESCRIPTIONE.B 4)

a) Iure antiquo pater zertiam bonorum partem accipiebat,
quod Iuſtinianus mutauit, qui in l. . §. z. C. de bon.
quae lib. ſancimus, inquit, non TERTIAM vartem domi-
nii, Jed DIMIDIAM (partem) vſusfruétus apud maio-
res, qui emancipationem donant, reſidere. b) I. 6. §.

70. ſp. com. diu. I. 16. §. 1. F. fam. erc c) tit. f. de
vſufr. leg. d) I. vlt. in En. C. de praeſc. longi temp.

§F. 250.
De modis, quibus finitur vſucfructut.

B. FlNITVR:

I. Ex perſona PROPRIETARII, ſi ipſe ius tan-
tum temporarium in re fructuaria habuerit, ſecun-

dum regulam: reſoluto iure dantiet, rtſoluitur et ius
accipientit. à)

II. Ex perſona VSVFRVCTVARII: 1) propter
remiſionem ceſionemque proprietario factam 5⁵) 20
Propter derelictionem c) 3) per non uſum, et quidem
&) ſi nec ipſe nec per alium fruitur, ita, vt propter-
ea et dominium rei amittere poſſet q) &) ſi non vti-
tur per modum et tempur e) „) ſi vſum tantum exer-
cet, ignorans, ſe vſumfrubtum habere †) 4) per
mortem eiuilem, id eſt, ſi perſonae Phiſicae competat,
per maximam et mediam capitis diminutionem 9)
ſin vero vniuerſitati, per eius diſſolutionem vel la-
pſum C. annorum ) 5) per mortem naturalem, niſi
heredibus ſimul ſtipulatus ſit, quo caſu duplex qui-

dem eſt vſusfructus?) ſed non transit niſi ad heredes
primos. )

III. Ratione REI FRVCTVARIAE I) eius inte-
ritu, modo caſu res tota et ſimul Perierit, nec reui-
K 5 uiſcit

154 Lis: II. TIr. IV.
uiſcit licet res reflituta ſit ) 2) mutatione ipfius rei,
non vero dominii m) 3) conſolidatione. n)

IV. Ratione MODI CONSTITVENDI 1) lapſu tem-
poris 2) exiſtente vel deficiente conditione 3) eſjante,
propter quam datus erat, qnalitate. Finitus autem
vſusfruus reuertitur ad proprietarium. 0)

a) l. 16. f. quib. mod. vſusfr. amitt. b) F. 2. I. l, 1.
94 1. A.’ b. t. d) 1. 12. H. 2. . 1. 40. H. 1. Q. h. ?.
e) §. 3. I. h. t. VIN NIVS ad cit. §. ibique HEINECC.
1EV. OITO ibidem f) l. 20. . quib. mod. vſusfr.
amitt. g) I. 16. H. 2. C. b. t. Olim et minima amit-
tehatur PAVL. rec ſent. L. III. T. 6. J. 20. h) l.
56. G- h. z. 1) 1. 3. S. 10. 12. 12. F. de V. O. k)
l. 14 C. h. t. Exceptio eſt in vſufructu plio familias le-
gato, quippe qui, mortuo filio, ipo iure ad patrem
eius transmittitur, l. vlt. C. h. t. 1) §. 32. I. I. 36. pr.
F. b. t. I. J. G. 3. 17. 70. F. 2. 3. 1. 30. 31. H. quem. usfr.
amitt. m) l. 12. 19. ff. eod. 2) §. 3. I. H. 1. 09
G. 4. I. h. t.

TITVLVS V.

DE

VSV ET HABITATIONE.

§. 25 1.
V RnuS 1 i d.
Altera ſeruitus perſonalis eſt VSVS, qui conlſiſtit
in iure frultus ad NECESSITATEM pertinentes
eZX re aliena ſalua eius ſubſtantia percipiendi. a) Quod
quomodo fiat variis exemplis in ipfis legibus illuſtra-
tur. B)

Ue
Pudh Ror

ſilun
1ae 1
et ad
D

e

VI
quue en
ni efin
cedium.
capitßs d
guam in

4—
tes ſun
Uitute,
funt 40
Promitt
lem ali
Nin P0
e et
N n0
ſenitet

rei,

tem.
an 11 te,
Atem

iug le.
tem
S
6. N.

U

iſtit
lntet
uod
ſtra⸗

—

DE VSV ET IIAàA BITATIONE. 155

tur. b) Et cum ſerui ad res referrentur, dabatur
apud Romanos et vſus ſerui alieni. c)

a) VTI eſt: 1) ita agere cum re aliqua vt ſubſtantia eius
Jalua maneat, opponitur ro abuti. 2) Fructus ad vi-
tae neceſitatem percipere, eum frui ſit, omnes fructus
et ad jucunditatem vitae pertinentes percipere CRELL.
de ſern. vſus eiusque enisne interpr. in Ei. diſſ. Faſc. X.
b) cf. Iuſt. et Pand. b. t. c) §. 3. I. h. t. tit. F. de
de oper. ſeru.

§. 252.
. Habitatio quid?
VItima ſeruitus perſonalis eſt HABITATIO,
quae eſt ius iis aedium partibus fruendi, quae habitatio-
ni deſtinatae ſunt. a) Ab ea differt vſusfrub’lus et vjus
aedium. Hoc ſingulare eſt huius ſeruitutis, quod
capitis diminutione non finiatur, quia in fabto potius,
quam in iure conſiſtit. 5)

a) MAIANSII diſſi de habir. in Ei. Vol. I. b) I. 10. ff.
F. cap. dim. ad quam vid. GVNDLINGIANA part. 17.
.I25. III. SCHOTTI jur. Wochenbl. 2ter Iahrg.

§. 253.
De actionibus ſeruitutum.
Actiones denique propter ſeruitutes competen-
tes ſunt duplicis generis. Aliae enim dantur ex ſer-
uitute promiſa ſed nondum adquiſita, quae omnes
ſunt actiones PERSONALES, et dantur ad id, v
promittens exercitium ſeruitutis pati debeat, vel 6
rem alienauerit, ad praeſtandum id, quod intereſt.
Alia porro datur actio ex ſeruitute iam adquißita,
quae eſt realis, et CONFESSORIA dicitur. Ergo
huc non pertinet actio NEGATORIA, quae non ex
Jeruitute, ſed ex libertate naturali oritur.

TIT.

156

TITVILVS VI.

DE

VSVCAPIONIBVS ET LONGI TEMPO-
RIS PRAESCRIPTIONIBVS.

§. 254.

Conn e X i 0.

Hle de naturalibur adquirendi modis. Iam de
A eciuilibus tractatio incipit, qui vel VNIVERSA-
LEsS ſunt, quibus VNIVERSITAS rerum, vel Sl NGV-
LARES, quibus res SINGVLARIS adquiritur. Ad
priores pertinet 1) hereditatis aditio 2) bonerum
Poſſeſſio 3) addictio bonorum libertatum ſeruanda-
rum cauſa, de quibus omnibus fſuis locis, 4) ſucceſ-
ſio fiſci, quae ex variis cauſis locum habebat a) 5)
ingreſſus in monaſterium. b) Ad pokteriorer plerum-
que referri ſolent 1)) vſucapiones 2) donationes 3)
legata, st 4) fideicommiſſa particulatia. At obſer-
ua: 1) vſucapio etiam eſt modus adquirendi vniuer-
ſalie 2) donatio iure nouo plane non eſt modus ad-
quirendi, vt tit. ſeq. dicetur; 3) legata et fideicom-
milſa particularia iure nouo non niſ verbis differunt,
hine non ſunt duo ſpeciales modi adquirendi.

a) tit. W. de iure fiſci. b) Nou. 5. c. 4. Ceterum de
iure antiquo huc etiam pertinebat I) conuentio vxo-
ris in manum mariti 2) adquifſitio ex arrogatione 3)
ex ſectione bonorum debitoris et 4) ex Scto Claudiano.

§. 255.

Vs
Ncbptio
ſo inun.

cf. Gh
GAl
eryn
Eun
Marl
ed.
IVI
circ⸗
44

Ra
certa ſia
jure an
ſeriptio
PTIO,
minium
I165 tant
guue re⸗
res mol
in hic v
ablentes
ſed prae
Othhia i
Uns int
in difke

R

60.

m de

RSA.

GV.
Ad
drum
nda.
ecel.
95
rum⸗
bler⸗
iuer.
ad-
vom⸗
runt,

de
Vx0.
3)

jano.

Lin. II. Trr. VI. DE VSVC. Er LONG. TEMP. PRAES. 157

§. 255.
De vſucapione.
VSVCAPIO ſeu PRAESCRIPTIO in genere eſt
adeptio commodi cuiusdam orta ex eo, gquod alter iure
Juo intra certum tempus vſus non eſt.

cf. GROSLOTIVS de vſucap. in OTTON. theſ. T. V.
GALVAN. de vſufr. c. XI. XII. de vſucapionis nazura
etymol. origine et ne in Ei. diſſ. Vol. II. ES TORS
Entiickelung der vertzorrenen Lehbre von der röm. vſucap.
Marb. 1750, 8. RAVII principia doctrinae de praeſeript.
ed. nouifi. c. not. ElCHMANNI lenae 1780. 8. 10.
LVDW. SCHMIDTII opu/lcula de praeſiribpt. praeſert.
circa pignus lenae 1780. 8. Opuſc. I. CVIAC. com.
ad tit. F. de vſurp.

§. 256.
Ratio praezſeriptionis quae?
Ratio praeſcriptionis eſt, 1) vt dominia rerum
certa fiant 2) vt negligentia puniatur. a) Ceterum
iure antiquo duplex apud Romanos dabatur prae-
ſoriptionis ſpecies 1) VSVCAPIOet 2) PRAESCRI.
PTIO, quae differebant 1) quod illa efficeret do-
minium quiritarium, haec vêro bonitarium. 2) illa
res tantum mancipi et praedia italica, hac vero reli-
quaez res adquirerentur 3) illa requireret annum, ſi
res mobilis, et biennium, ſi fundus praeſcriberetur,
in hac vero decennio inter praeſentes et vicennio inter
abſentes opus eſſet 4) vſucapere poſſet ciuit tantum,
ſed praeſcribere et peregrinus poſſet. Quae tamen
omnia iure nouo ita immutata ſunt, vt nulla am-

plius inter vſucapionem et praeſceiptionem interce-
dat differentia.

a) PETRVS DE TOVLLIEV collectan. p. 409. b) cf.
RAEVARDVS de differ. vſuc. et praeſcript. in CONRA-
DI zriga libell. de iurib. uſuc, ibique ipſe CONRADI in

praef.

LIB. II.

TrIT. VI.

praef. ESTOR lib. laud. erſtee Hauptſt. RIVINI ſeu
SCHMVCKII diff. de vmucap. ſtatu a XII tabb. vsque ad
Iuſtinian. Vit. 1756. DONELL. com. iur. ciu. L. V. Cc. 4.

g. 257.

Praeſeriptionis diuiſton's.

I. Prazſcriptio, eſt aaenptio COMMODI alicuius.
Quod commodum cum varium eſle poſſit, ideo

et praeſcriptio varie diuiditur. Namque:

A. Adipiſcor vel rem aliquam, vel ius aliquod,

vel liberationem a poena criminali, hinc prae-
ſcriptio ratione obiebti, quod praeſeribitur,
eſt vel RERVM, vel IVRIVM vel CRIMI-
NVM. a)

. Adipiſcor commodum, quando aliquid mihi
adquiro, quod anten meum non fuit. Hinc
peaeſcriptio ADQVISITIVA dicitur, qua
meum facio, quod antea meum non fuit. Quod
quidem duplici modo accidit: 1) quando
rem ipſam altexrius mihi adquire, et tunc
praeſcriptio adquiſitiua i in ſpecie TPRANSLA-
TIVA dicitur, quia dominium eius rei,
quam mihi a adquiſiui, ab altero in me trans-
fertur. 2) Quando ius tantum aduerſus ter-
tium mihi adquiro, quod antea non habui;
et tunc praeſcriptio adquifitiua in ſpecie
CONSTITVTIVA dicitur, quia conſtituitur
mihi ius, quod antea non habui. b)

. Adipiſcor commodum, quando liberor ab
obligatione tertio ecuidam drhita; quia hic ter-
tius ſeu creditor meus iure aduerſus me ſuo
vſus non eſt. Hinc praeſcriptio EXTINCTI-
VA

P
II. P.
C
tio
4
B.
. e) 4
4) 6
Vit.
de 0
N
t obe

Nl len
ge ad

N l. 4.

Nuiut.
t, ideo

quoc,
Prie.
bitur,
RlMI.

or ah
lc ter⸗
ne luo
CTI.
VA

DE VSVCAP. ET LONGI TEMP. PRAESCRIPA. 159

VA dicitur, qua liberor ab obligatione aligua.
Extinguitur enim tum ius alterius cum obli-
gatio mea.

II. Praeſeriptione adipiſor commodum, quia alter in-
re ſuo intra CERTVM TEMPVS bſur non eſt.
Quod tempus cum varium ſit, ideo et eius ra-
tione, praeſeriptio varie diuiditar. Namque:

A. Si certum tempus a legibus definitum eſt,
praeſcriptio ipſa DEFINITA dicitur. -Hoe
certum tempus vel in regula obſeruari debet,
vel aliud eſſe poteſt in certis ſpeciebus. Prius
ordinarium, poſterius extraordinarium dicitur;
vnde ipfſa praeſcriptio eſt vel ORDINARIA,
vel EXTRAORDINARIA: illa, in gua tempus
ordinarium, haec in qua extraorqinarium ob-
Jeruatur. c) Cum vero tempus extraordina-
rium vel breuius ſit ordinario vel longius; hinc
et praeſcriptio vel TEMPORALIS vel LON.
GISSIMI TEMPORIS dicitur. d)

B. Si certum tempus definitum non eſt, prae-
ſcriptio indeſinita ſeu IMAMEMORIALIS
dicitur.

a) ENGAV hurze Betracht. von der Verjübrung in peinl.
Fallen, Ienae 1737. 8. b) RAVE G. S. 15. 16.
c) de COCCGCEII diſt. de praeſcript. extraord. Frf. 1700.
d) GVIL. LEXSEKRI difſſ. de praeſceript. longiſſ. temp.
Vit. 1661I. Ampliſt. CHR. FRID. POHLII diſſertt. if.
de orig. praeæſeript. longiſſ. temp. Lipſ. I779. et 1780.

§. 258.
Requiſita praeſeriptionum.
REQVISITA omnium praeſcriptionum ſunt 1)
vt obiectum, quod praeſcribitur, vſucapionis capax

ſit;

160 LIB. II. TIr. VI.

ſit; 2) vt is, contra quem praeſcribitur, in negligen-
tia verſetur. Hinc non datur praeſcriptio 1) rerum
merae facultatis a) 2) iurium, quae ex cauſa iuſta ex-
erceri non poſſunt, propter regulam: agere non Va-
lenti non currit praeſcriptio b) 3) rerums commercio
exemtarum c) 4) rerum pupillariumn, quarum prae-
ſcriptio iam inchoata coepit dormire d) 5) rerum
dotalium, ſi praeſcriptio incipit, vbi res iam coepe-
runt eſſe dotales ) 6) rerum furtiuarum, niſi ad
priorem dominium reuer/ ae ſint. f)

a) cf. LEYSER Med. ad Pand. Sp. 4562. RAVE §. 1.
IO. CHR. CLAbPROTHI de de rebus merae facultat. Gott.
1745. HOEPFNER. comment. Inſt. ad b. t. p. 290.
b) lI. 7. §. 4. C. de praeſer. XXX. annor. l. 4. in ſin. C.
de bonis, qnae liber. I. ult. §. 3. C. commun. legat. e)
JB. 1. 1.! 9. F. O. r. d) l. 10. F. quem ſeru. amitt. I.
45. dr. f. de A. R. D. I. 3. C. de praeſer. XXX. annor.
LEVYSER ſp. 463³. RAVE §. 3. e) 1. 16. fF. de fun-
do dot. f) §. 2. 3. §. I. b. t. RETES de probhib. vſuc.
in MEERM. theſ. T. VI. MAIANSII difl. ex quib.
cauſ. vſuc. probibita ſit, in Ei. diff. Vol. II. cf. ElVSD.
difſſ. de L. Atin. et Plaut. ibid HADR. PVLVAEVS ad
L. Arin. ſeude rei furt. probib. vſuc. in OTTON. thef.
T. IV. et in CONRADI triga.

§. 259.
A. De praeſcriptione A DQVISITIVA er quidem æ) trans-
latiua.
In omni praeſcriptione adquiſitiua neceſſe eſt, vt
praeſcribens in poſeſſione ſit. Sed &) tranzlatiua in
ſpecie requirit:

A. Ratione PRAESCRIBENTIS: I. vt in BONA
FIDE ſit, id eſt æ) vt putet, eum a quo rem acce-
pit, verum dominum fuiſſe iusque alienandi habuiſ-
ſe a) βο) vt credat, ſibi ex legibus licere, hanc rem

pobidere b) „) vt tertio ius in re eſſe ignoret, niſi ex
iuſta

Mput
le vert
1) hanc
ſenption

ſeribit ve

ſuccellot
ntecelt
810 NS

a) h 1.
c)h.
üuc.
prue/
lenae
. 2.
n.
1 de 4
ſon⸗
NAER
ine

N

II.1
lerur 0)
iin elle
t, niſi
Uiiaſa imm
.
Jo et
nerſlre
Ohatione

glgen.
rerum
la ex.
n a.
Bercio
Prae-
rerum
edepe.
hili ad

. Gott.
h. 290.
ju. .
²)
nitt. .
annor.

le fun.

WS ad
N mel.

trani⸗

eſt, wt

iua in

0NA

ccCe⸗
habuil⸗
Ne remn
piſter

DE VSVCAP. ET LONGI TEMP. PRAESCRIPT. I6

iuſta putauerit cauſa, hunc tertium in alienationem
eſſe veroſimiliter conſenſurum. c) Ceterum nota:
1) hanc bonam fidem requiri tantum in initio prae-
ſcriptionis, cum mala fides ſuperueniens non noceat 4)
2) ſufhcere, eam tempore traditionis adfuiſſe, exce-
Ppta emtione g) 3) eam transmitti ad hkereder, non ve-
ro ad ſucceſſores ſingularer, et hinc æ) heres prae-
ſcribit non ex propria, ſed ex defunki fide, ſed G)
ſueceſſor fingularis praeſcribit ex propria, non ex
antecelloris fide, ita tamen, vt ſi anteceſſor et ſuc-
ceſſor ſimul in bona fide ſit, locum habeat POSSES.
SIONIS ACCESSIO. f)

a) l. 12. F. h. t. I. 209. de V. §. b) l. 22. §. 2. F. b. z.
c) l. 46. §. 7. F. de furt LEVS. ſpec. 455. d) l. vn. C. de
uſnc. trans form. Aliter iure Canon. per c. vlr. X. de
praeſcript. PETR. MVELLERl diſſ. de m. f. Juperu.
Ienae 1686. e) l. 15. H. 3. I. 44. 9. 2. 1. 46. F. . z.
I. 2. pr. et g. 73. ff. pro emt. DVAREN. ad . z. c. 2. in
fin. f) l. 20. 1. 35 l. 40. l. 44. J. 3. ſr. h. t l. pen. §.
2. de diu. temp. praeſer. MAIANSII diff de poſſeſſ. ac-
ceſſione ad vſuc vtili, in Ei. diſſ. Vol. II. Ceterum
vid. ElVSD. diſſ. de b. f. ad vſuc. reguiſita, ibid. MEI-
STERI diſſ. de Ede, eiusq. iune in vjuc. Gött. 1741. et
in ei. opuſc. n. I. WESTPHAL. difſ. de indole b. f. in
praeſoript. Halae 1764.
§. 260.
Conzinuatzio.
II. Vt ex SPECIALI titulo poſideat a) qui æ)
verus 63) iuſtus ) habilis ) irrevocabilit et s) vali-
dus eſle debet. Hinc 1) titulus erroneus non ſuffi-

cit, niſi iuſta adfuerit erroris cauſa b) 2) poſſeſſio

vitioſa impedit praeſcriptionem «) 3) ex contractu

ANcto praeſcribi nequit, bene vero ex ſimulato d) 4)

qui ex iure ad rem poſſidet, non praefcribite) 5) ex
donatione mortis cauſa non datur praeſeriptio †) 6)
titu⸗

162 LIB. II. Trr. VI.

titulus quidem verus, ſed inualidus non efficit prae-

ſeriptionem. g)

a) l. 5. pr. C. de praeſer. XXA. annor. b) l. 27. l. 33.
§. 1. F. b. t. l. il. 14. F. pro emt. l. vlt. J. 2. pro ſuo.
RAVE f. 56. MEISTER. de errore circa tieul. eiusque
effectu in vſucap. in Eius opuſc. p. 130. c) §. 2. 3z.
F. I. b. t. d) tit. C. plus val quod agitur. l. vlt. ff.
pro don. e) I. 2. C. de prazsſer. XAA. annor. I. 1. C.
commun. de vſucap. f) l. 13. pr. ff. de mort. cauſ. do-
uat. g) l. 122. F. D. z. I. 2. J. 15. 76. Ppro emr. I. ¹. 5. 1.
2. pro don. Ceterum cf. MAIANSII diſſ. de titulis vſuc.

in eius diff. I. II. n. 51 — 60.

§. 261.
Continuaua?i o.
III. Vt per CERTVM TEMPVS poſſederit, quod
iure quidem nouiſſimo eſt in re æ) mobili triennium,
at in re β) immobili decennium inter praeſentes et

vicennium inter abſentes. a) De quo adhuc obſerua:

1) domino rei partim praeſente partim abſente an-
nos abſentiue vel duplicari, vel tot annos ſuper de-
cennium adiici, quot ex ipſo decennio abſens fuit b)
2) hoc tempus non a momento ad momentum, ſed to-
tum poſtremum diem computari i. e. coeptum pro im-
pleto haberi. 0)
2) pr. L. b. 1. I. vn. C. de zranif. nſuc. MAIANSII diff-
de tempore ad vſac. ſtatuto in Ei. difſ. Vol. II. De vſu
hodierno cf. BERGER. Oecon. p. 194. not. 2. ed. no-

uiſſ. LEXSER. Spec. 454. Med. 10. b) Nou. ng.
c. F. MEISTERI vindiciae legislationis de mixto tzempore

computando ad N. 1II9. c. 8. in Eius ſylloge opuſc.
P. 417.
§. 262.
Continuatieo.
IV. Vt poſſeſione NON INTERRVPT A poſſede-

rit. Eſt autem INTERRVPTIO poſſeſſionis (quae
et

.

lſar
1 0Y 4
a lgt
aturali
jel volu
yel extr.

2) EF.
1,
obla
KNͦ
IAN

Giſl

Qudn
B.
tur, ex
1) t in
2) Wr.
huiusr.
ſeriben

cf. R
Jore
Schi

17.

5. De⸗
00

A Rel
1 on
Verietur

3)N

Pprae.

l,.
ſo ſuo.
eiusgue
. 2. .
dh. f.
1 C.
nuſe do.
11 ſ.
it ſur.

, quod
nnium,
Utes et
blerua:
te an-
Per de.
fuit )
ſec to
Pro in⸗

Nöll i
De viu
ed. no-
N. ug.
nenpore

e opule⸗

DE VSVCAP. ET TONGI TEMP. PRAESCRIPT. 163

et vſurpatio dicitur) abtur, quo poſſeſſor ita turbatur,
vt poſſeſionem vna jJerie continuare nequeat. Ea fit vel
A. a lege contraria vel B. ab homine. a)᷑ Haec eſt vel
naturalis ſeu renlis vel ciuilis ſeu verbalir., IIla iterum
vel voluntaria eſt, vel nectſaria b) haec vel iudicialis

vel extraiuditialis eſſe poteſt. c)

àa) BERGER. Oecon. p. 282. not. 12. b) l. g. §. 22.51.
I. J. b. fr. c) v. g. per proteſtationem vel libelli
oblationem l. 2. C. de ann. except. l. w. C de K. V.
KRAVSE diſſ. de interpell. praeſer Vitemb. 1726. MA-
IANSII difl. de poſſeſſione ad uſucap. requiſita. in Ei.
diff. Vol. II.

. 263.
Quid ratione eius, contra quem praeſeribitur, requiratur?
B. Ratione eius, CONLRA QVEM praeſcribi-
tur, ex ipſa huius praeſcriptionis natura exigitur:
1) vt ipſe rem ad praeſeribentem non transtulerit
2) vt rem non vindicautrit, ſiue, quia neſciuit, ſe
huius rei dominum eſſe, ſiue, quia ignorauit, prae-
ſcribentem poſſidere.

cf. RAVE S. 19. Abbendlung ob zur Verjäbrung die yiſſen-
ſebft decjenigen, gegen den praeſoribirt werden ſoll, er-
Fordert Wwerde? in der Samml. vermiſchter kleiner
Schrifften, fünftes Stück n. 2. Bützo und Wismar
1771. 8.

F. 264.
B. De praeſeriptione adquifiiua eaque G) conſtitutiua.

CONSTITVTIVA praeſcriptio requirit:

,
A. Reſpectu PRAESCRIBENTIS: 1) vt ſit in quaſßi

Foſſeſione iuris, quod ſibi adquirit 2) vt in bona fide
verſetur h. e. ignoret, hoc ius ſibi non competere

3,) vt hoc jus per tempus legitimum exercuerit. Ne-

I. 2 ceſſe

164 LIB. II. TIr. VI.

ceſſe tamen non eſt, vt ex ſpeciali titulo illud exer-
ceat.

7

B. Quoad eum, CONTRA QVEM praeſeribi-
tur: 1) vt ſeiuerit, praefcribentem in re ſua iure ali-
quo vti 2) vt per tempus legitimum praeſcribentem
in exercitio non turbautrit. a) Pertinet huc potiſſi-
mum praeſeriptio ſeruitutum adquiſitiua. b)

a) RAVE §. 59 – 63. b) RAEVARDVS ad L. Scribon.
in CONRADI triga laud. EV. OTTON. diſſ. de prae-
ſeript. ſeruit. in Ei. difſertt. iur. publ. et priu. RETES
Jſueciſſ. relect. ad L. Serib. in MEERM. theſ. T. VI. KA-

VE J. 66 –— 87. MAlIANSII difl. de lege Scriboniana,

praeſer. ſeruit. probibente in Eius diſſ. Vol. II.

§. 265.
C. De praeſcriptionei EX T NO TIVA.

7

EXTINCTIVA praeſcriptio locum habet 1)

cum praeſcribens ius ſuum eique quod alter exercere
potuiſſet, contrarium recipit, et hoc caſu extinguitur
obligatio patiendi, vt alter ius ſuum aduerſus me ex-
erceat. v. g. in praeſcriptione ſeruitutum extinctiua
2) cum praeſcribens rem alterius retinet, quam ei
reſtituere debuiſſet, ſi is iure ſuo ſeu actione aliqua
intra legitimum tempus vſus eſſet. Et hoc caſu ex-
tinguitur obligatio reftituendi, quod alter petere potui-
ſet. a) Ceterum differt haec praeſcriptio extinctiua
ab interitu iuris per non vſum. 5)

a) RAVE §. 89. 90. 91. et §. 126— 135. b) IDEM
§. 89. 90. CONRADI difſ. de praeſer. extinct. cum in-
zer, iur. per non nſum non conf undenda, Marp. 1750.

§. 266.

D

Ha
tur extr:
ſimi ten
Hiore ho
L. vel 0

T
tioſee ſe
res libef
Petebat
alienatat
eam alie

ſide ſit.

2) l. 5
AUIr.
ME
I

G
fiſtaler
cunque
res elrle
4) Omt
enepti
QOnnes
Anen

lerer.

etibi⸗
e ali.

entem
potif.

Kribon.
le zyre⸗
RETES
I. KMA-
niane,

et 1)
ercere
guitur.
ne ex⸗
inctina
lamn ei
diqua
la er⸗
potui⸗
inchina

IDEM
umn in⸗-
5.

266,

DE VSVCAP. ET LONGI TEMP. PRAESCRIPT. 165

§. 206.
D. De praeſeriptione EX TRAORDINARM.

Hactenus de praeſcriptione ordinaria. Sequi
tur extraordinaria, quam vel temporalem vel longiſ-
ſimi temporis diximus. De priori infra; de poſte-
riore hoc loco. Ea abſoluitur vel XXX. vel XL. vel
L. vel C. annorum ſpatio.

g. 257.
Praeſeriptio XXA. annorum.
TRIGINA annis praeſcribuntur: 1) res Vi-
tioſae ſed bona fide poſleſſae a) 2) res minorum b) 3)
res liberorum a parentibus, quibus vſusfrucdtus com-
petebat, alienatae c) 4) res a malae dei poſſeſſore
alienatae, ignorante vero domino vel rem fuam vel
eam alienatam eſſe, modo nouus poſſeſſor in bona

fide ſit. d)

2) J. F. §. 1. C. de pr. 30. an. b) 1. 3. C. eod. I.
vlt. C. in quib. cauſ reſtit in inz. opus non eſt. BOEII-
MERI diſt. de curſu praeſer. contra min. ſuſpenſo. Halae
1719. c) Nou. XAII. c. 24. d) Nou. 9. c. 7.

6. 268.
Praeſariptio XL. annorum.
QVADRAGINTA annis praeſcribuntur 1) res
fiſcaler a) 2) res patrimoniales et templorum ex que-
cunque titulo, vel etiam ſine titulo poſſeſſae ?) 3)
res zocleſiarum non ſolum immobiles, ſed et mobiles c)
4) Omnes res, quae alias praeſcribi non poſſunt,
exceptis ſupra allatis d) 5§) res ciuitatum *) 6)

Omnes actiones, in litem quidem deductae, ſed caſu

ad finem non perduétae.)

a) lI. 4. C. de praeſcer. XXX. annor. ibi: nullumque ius pri-

uatum vel PVBLICVYM moueatur. b) l. olt. C. de
F 3 fund

166 LI. II. Trr. VI.

fund. patrim. c) Nou. im. c. 1. er Nou., t131. c. 6. per

quas centenaria eccleſiarum praeſeriptio ſublata eſt, cf.
IO. AVG. BACHII diff. de praeſer. C. annor. in act. eccl.
Rom. Lipf. 1750. et in opuſc. pag. 44. nec obſtat Auth.
quas actiones C. de §. S§. eccl. vid. RAVE S. 27. n. 2.
et §. 28. u. 4. d) l. 4. C. de praeſer. XXX. annor.
vbi ita: quicunque ſuper quolibet iure, quod per memora-
zum tempus (L. annor.) inconcuſſum poſſedit, ſit liber et
praeſentis legis pleniſſima munitione ſecurus. e) Ita
plerumque, ſed cf. AVG. FKRID. SCHOTT. diſſ. biſto-
ria praeſcr. contra ciuit. Lipſ. I774. c. 1I. §. 8. RAVE
§. 27. lir. d. fF) l. vlt. C. de praeſer. AXX. annor.

Praeſeriptio L. annorum.

CQVINQVAGINTA annis praeſeribuntur res

alea amiſſae, quae fiſco cedunt.

I. vlt. C. de aleat.

§. 270.
Praeſcriptio C. annorum.
CENTVM annis praeſcribi res eccleſiae Noma-
naz dicunt, licet probari ex Authent. Quas actiones
C. de &. §. eccl. nequeat, quia cum Mou. 121. 6. 6.,
ex qua deſumta eſt, non conuenit.
g. 271.
E. De praeſeriptione IMMEMORIALI.

IMMEMORIALIS denique praeſcriptio eſt, qua

quis commodum quoddam adipiſcitur, quia illud per tem-
pus immémoriale habuit. Tempus autem immemoria-
le dicitur, cuius initium, ſeu quando res ita eſſe coe-
perit plane ignoratur. Ceterum nota: 1) eam quo-
ad rem omnino in iure Romano fundatam eſſe a) 2)
praeſeribentem probare debere æ) initium ſtatus rei,

quo nititur, ignorari 6ο) ſtatum rei ſemper talem

fuiſſe

1
1

lile ſ
Cumm e

eſt, in

henti,
beat. 5

Rc
iImm
VE
ſpen
veti

cid

eſt, ck.
t. ercl.
Auth.
D. 2.
annor.
emora.
iber et
e) Ita
I liſtoe
RAVE
mor.

lr res

Roma-
Niones
... ,

gua
, fen.
noria⸗
ſe coe:

1 quo⸗
s el
talem
fuiſſe

DE VSVCAFP. ET LONGI TEMP. PRABSCRIPT. 167

fuiſſe ſine interruptione, qualis nunc eſt, 3) effe-
Rum eſſe, vt is, aduerſus quem haec probatio facta
eſt, in hoc ſtatu rem relinquere, adeoque praeſcri-

benti, quod praetendit, commodum concedere de-

beat. b)

a) cf. l. 2. C. 7. F. J. 26. F. de aqua pluuia l. 3. J. 4. de aqua
quot. diſſent. TRENKMANNVS diſſ. praeſeriptionis
immem. origo Rom. impugnota. Lipſ 1770. b) RA-
VE §. 177. ſqq. Ceterum vid. OCKEL de praeſtr. im-
mem. Halae 1707. 4. KRESSII difſſ. de genuina natura
vetuſtatis ſ. de praeſer. imm. Helmſt. 1734. CRELLII
diſſ. de praeſcr. imm. in Ei. diſſ. Faſc. XI.

E f f

TITVLIVS VII.

DE

DO NATIONIBVS.

§. 272.

. *.
Donatio quid?

ONATIO a) eſt pacltum de dominio rei in ter.
tium gratis transferendo. b)

a) RETESII academica relectio de donat. in MEERM. theſ
T. VI. BRVMMERVS ad L. Cinciam in Brummerianis
Lipſ. 1712. 8. b) Ergo donatio non eſt modus ſed
titulus adquirendi. Cur vero hoc loco ad modos refe-
ratur, explicat EV. OTTO et HEINECCG. ad VINN.
pr. h t. Nec poteſt dici, donationem hodie eſſe mo-
dum adquirendi, ſi traditio ſtatim accedaz. Sic enim
v. g. emtio venditio, ſubſecuta ſtatim traditione, quo-
que eſſet modus adquirendi. Quod tamen falſum vi-
detur, cum non ex contractu, ſed ex traditione, ab
illo ſecernenda, ius in re oriatur. An vero donatio
= lure

168⁸ LIB. II. Trr. VII.

iure nouiſſimo ad pacta legitima, aut contractus conſen-
Juales pertineat, vid. SCHLITTE ad LVDOV. vſum
Ppract. diſtincéct. iurid. part. III. p. 119. 1q q.

§. 273.
De natura donationum.
Natura vero omnis donationis haec eſt 1) re-
quiritur acceptatio a) quo ipfſo differt a remiſione 2)
non debet eſſe inoſſcioſa 5) 3) donari poſſunt omnes
res in commercio exiſtentes, licet alienae. )

a) Id, quod negat. PETR. de LVDWIG. diſſ. de differ.
iur. Rom. et Germ. in donat. Halae 1721. ſed vid. I. 70.
I. i9. §. 2. ff. h. t. l. 55. de O. er A. WERNHERI difl.
de acceptaz. in don. neceſjaria, Vit. 1724. VOORDAE
interpr., iur. Kom. L. III. c. vitt. GVNDLINGIANA
part. 29. obſ. 2. 3. 4. SCHWOPE diffſ. de acceptat.
quoad vocem biud barbaro donat. adnexu Lipf. 1778. 4.
b) zit. C. de don. inoff. III. RAV. difſ. de querela inbff.
don. Lipf. 1775. HOEPFNER. com. ad Inſt. §. 415.
c) lI. 9. pr. J. G. t. l. 2. 3. Ff. pro donato.

J. 274.
Donationum diuiſio.
Doenatio eſt vel propria, qualis eſt, quae inter
viuos fit, vel impropria, quo pertinet donatio mor-
tis cauſa et propter nuptias.

I. IN TER VIVOS eſt, cum donatarius VIVO

adhuc donatore ius PERFECIVM nanciſcitur, licet tra-
ditio nondum falta ſit.

II. MORTIS CAVSA vero, cum ius donatarii à
MORTE donatoris demum incipit, licet traditio ante
zam iam fabta ſit.
cf. omnino §. 1. I. h. r. 1. 1— F. 1. 27. l. 32. J. 35. §. 2 — 5.
F. ae mort. c. don. MENKLENII diff. de don. m. e. vali-
da.

m— ———+v

donare
min ſnt
potelt,
fllio fa

donare

II.
natio inn
tis cauſ⸗
Vode in
QA.
Paltis,
legitis,

bus. 9)

III
gvoc ill
lieet tel
Ptis ere
tantum!

IV
Gonatio
itio m
go⸗
1)

DE DONATIONIBVS. 169

da, licet in caſum mortis expreſſe non difzeratur in ei.
opuſe. Halae I77o. 8, CARRACH. diſſ. dJe different.
iur. Rom. et Germ. in mort. cauſ. don. Halae 1739.

K. 275.

Diſferentiae inter donationes inter viuos et mortis cauſa.

Differunt autem hae donationes:

I. Ratione DONATORIS. Inter viuos enim
donare poteſt qui liberam rerum ſuarum habet ad-
miniſtrationem, ſed mortis cauſa is demum dobare
oteſt, qui gaudet teſtamenti fatlione actiua; excepto
filio familias, qui conſentiente patre mortis cauſa

donare poteſt, I. 25. §. I. ff. de m. c. don.

II. Ratione DIVERSAE NATVRAE, quod do-
natio inter viuos ſit merum pactum, ſed donatio mor-
tis cauſa partim pacéti partim legati naturam habeat;
vnde in nonnullis conuenit cum legatis et dilcrepat 4
Patis, et in allis conuenit cum Pactis et diſerepat a
legatis, quod vberius in jpſis tradetur Praele ctioni-

bus. a)

III. Ratione SVBIECTI, cui donari poſtit,
quod illa recte fiat omnibus, q ui adquirere poſſunt,
licet teſtamenti factione paſſiua deſtituti ſint, exce-
ptis parentibus, liberis et coniugibus; haec vero iis
tantum fiat, qui gaudent teſtamenti factione Palſiua. b)

IV. Ratione MODI CONSTITVENDI, quod
donatio inter viuos æ&) nullos teſtes requirat, ſed do-
natio mortis cauſa coram quinque teſtibus fieri debeat
ο quod illa, ſi 500 aureos excedat, iudicialiter inſi-
nuanda ſit, haec vero unqguam egeat inſinuatione. 42)
Ceſſat tamen haec donationum inter viuos inſinuatio
1) fi a principe eiusue coniuge aut principi eiusue
L S coniu-

170 LrS. II. TIr. VII.

coniugi 2) a magiſtris militum militibus 3), ad redi-
mendos captiuos et reſtituendas azdes incendio aut
ruina conſumtas, nec non ad pias cauſas d) 4) ſi
plures donationes diuerſir temporibus factae e) 5)
