teſta-

254 LIB. II. TIr. XX.,

teſtator reli curus fuiſſet, ſi ſciuiſſet obligatam, vel
6ο) poteſt aliquid eſſe ſuperſtuum aere exſoluto. 2)
Si ſciebat oppignorationem heres luere pignus debet,
niſi æ) defun tus diſertit verbis onus luendi legatario
impoſuerit, aut β) vniuerſitas legata ſit. 3) Si de-
functus poſt teſtamentum rem lIegatam pignori de-
dit, manet legatum, et herer iterum luere pignus de-
bet. 4) Si res obligata a creditore diſtratta ſit, pre-
tium heres exſoluere cogitur, niſi contraria defun-
Gi voluntas ab herede probetur. )

VI. Si rem ſuam legauerit teſtator, poſteaque
eam alienauerit, non corruit legatum, niſi cum ani-
mo adimendi facta ſit alienatio. Hinc nota: 1) Si te-
ſtator rem alicui donauerit, ſemper euaneſcit legatum
2) ſi eam ſine neceſſitate vrgente vendiderit, aeque
infirmatur legatum, niſi legatarius probet, teſtatori
non fuiſſe adimendi animum, 3) ſi neceſſitate vrgente
alienauerit, manet legatum, et habetur pro legato
rei aliena-, niſi heres probet, teſtatorem ſimul adi-
mere voluiſſe legatum. m)

VII. Res FVTVRAE quoque recte legantur, ſi-
ve nondum in rerum natura exiſtant, ſed tâmen exi-
ſtere poſſunt, (v. g. fructus futuri;) ſiue exiſtant qui-
dem, ſed futurae ſunt teſtatoris. (v. g. hereditas fu-
tura, vel res, quam libi teſtator adquiſiturus vel em-
turus eſt).

lam nota: A) quoad FRVCTVS futuros legatos
17) Vtrum ſimpliciter reli dti ſint (i. e. non adiecto
fundo, ex quo praeſtari debeant) tunc indiſtintte de-
bentur, 2) an fundus, ex quo praeſtari debeant, ad-
Sebllur ſit. Tunc enim obſerua vtrum demonſtratiue
an taxatiue (ſeu reſtriétiue) fundus expreſſus ſit. Prius

fit

R”

e, cum
Cutinent
vinea
fuctus et
g⸗ (aio

NIORNI

nihilomin
Vvel uihin

N4
ceſleriten
lum ſit e
hereditat

00
cam non:
condition

984
leic.
10. 0
Kf.
GER
1. 6.
10 fe
c. 1
Hl

in, vel
0. 2)
debet
gatarig
Fi de.
dri de.
ius de.
8 e-
Gekun⸗

lenque
m aui.
te.
gatum

46 ué

latori
genne
legato
1l adi.

Ur, ſ
n exi⸗
t gui⸗
a5 fu⸗

l em.

gatos
jelto
, de⸗
t, al.
Fotiut
Prius

⸗
e

DE LEGATIS. 255

fit, cum fructus et fundus diuerſie propoſitionibus
continentur v. g. Caio decem amphoras vini lego, quas
x vinea Tſculana ſumet. Poſterius vero fit, cum
fructus et fundus vna coniunguntur propoſitione. v.
g. Caio decem amphoras vini ex vinea Tuſculana lego.
PRIORI caſu quantitas fructuum legatorum definita
nihilominus debetur, licet in eo fundo vel varum
vel nihil naſcatur; ſecus in caſu POSTERIORI ).

B) Quoad HEREDITATEM futuram: Si, de-
ceſſerit ante eum, cuius hereditatem legauerat, nul-
lum fit legatum; ſed manet ſi poſ eum deceſſerit et
hereditatem adierit.

C) Quoad REM ADQVIRENDAM: ſi teſtator
eam non adquiſuerit, corruit legatum, quaſi deficiente
conditione. Conditio enim oſtendit futurum quid 0).

a) §. 4. II. I. b. t. J. G. §. §. de leg. II. . 25. C. de f-
deic. b) §. 4. 1. h. t. I. 71I. O. J. de leg. 2. c) lI.
10. C. h. t. d) l. 72. F. ad Sct. Treb. e) I. 77.
§. 5. de leg. 2. f) arg. l. 39. F. de fideic libert. BER-
GER. Oecon. p. 292. nota- b. g) §. 4. I. h. z. h)
I. 66. §. 5. de leg. 2. §. 6. J. b. t. COCCEII diſſ- de lega-
to rei propr. et al. in diſſ. Vol. II. CVIAC. Obſ. L. XIV.
c. 19. MAIANSII difſ. de leg. rei al. et ElVSD. diſſ.
de probib. concurſu duar. cauſ. lucrat. in diſſ. T. I. HO-
HEISEL. diſſ. de concurſu duar. cauſ. lIucrat in eand pers.
Halae 1725. i) l. 5, §. vlt. de leg. I. H VBER. prael.
ad Pand. h. t. n. 8. ſqq. VINNIVS ad §. 4. I. h. t. n.
3. k) §. 10. 1I. b. 1. l. 41: §. 2. J. 71. §. 5. de leg. I.
VINNIVS, A COSTA et OTTO ad §. 10. I. h. t.
MASCOV. de ſectis Sab. et Proc. 1) §. 5. I. h. r. l.
15. ſFf. de dote prael. l. 3. C. b. t. I. 6. C. de fideic. l. 57.
§. I. de leg. I. ad quam vid. VINN. er HEIN. ad g. 5.
I. h. r. VOORDAE interpr. L. III. c. IV. Cet. cf. MA-
IANSII diſſ. de leg. rei oblig. in difſ. T. I. m) §.
12. I. b. rz. l. II. §. 12. de leg. 3. l. I8. F. de adim leg.-
n)

256 LIs. II. TIT. XX.

n) l. 12. ff. eod. l. 5. 13. F. de trit. leg. I. 8. §. 2. de leg.
2. l. 27. §. 2. de leg. 3. o.) l. 34. §. I- J. deC.
et D.

H. 409.
De legato rei incorporalis.

Haec de legatis rerum corporalium. Sed poſ-
ſunt quoque incorporales relinqui, quo pertinent
iura v. g. ſeruitutes a) et fabka b).

a) l. 41. pr. de leg. I tit. ſ. de ſeruit leg. b) l. 39. §.
4. de. leg. I. LICHTWER diatr. de factis legatis Vit:

1748.

§K. 410.
Legata probibita.
Vidimus, quarum rerum legata licita ſint. Sed
dantur quoque legata prohibita, quo pertinent: I.
legata CAPTATORIA, de quibus eadem, quae ſu-
pra de captatoriis heredum inſtitutionibus diximus, re-
petenda funt. II. Legata POENAE NOMINE re-
licta; de quibus tamen variae ſunt opiniones. a) Iu-
ſtinianus ipſe ea ita definiuit, quod ſint, quae here-
dis coercendi cauſa relinquuntur, quo magir aliquid fa-
ciat, aut non faciat. Veluti: herer meus ſi filiam ſuam
Titio collocauerit, vel NON collocauerit, dato decem
aureos Seio. Ceterum iure antiquo plane odioſa⸗ et
inualida erant. Iuſtinianus tamen ea admittit, mo-
do nihil impoſſibilit, legibus interdibéti aut alias probro-
K heredi iniungatur. ⁵) III. Legata rerum litigioſa-
rum c) et 4) rerum aedibus iunkzarum. d)

a) BXYNKERSH. de leg. nom. poen. rel. in Ej. opuſc. Ha-
lae et Lipfſ. 1729. 4. MAIANSII difſ. de his, quae poen.
nom. relinqu. in Ej. diſſ. T. II. AYRERI difſ. de defnir.
leg. poem. nom. rel. ad §. 36. I. de lcg. Gott. 1742. IVL.
BERNH.

INN
1748.
174 .
herede
112. *

Leg
Kone III.
VI. Sab

1 l
legatarii
ſatorit:
Hine mo
legatum
At li lege
Vſus irud

nec venit

Il. D
dem, qu
obleruan
ſequuntu
lione acli⸗
tar 2) ſ

keitum,
hebdatle

dn e)
t WlS
tio in
enin e
diuerit

de le.

ei.

tinent

139. 8.

it Vin

de
nt: I.
hae ſu⸗
1, e.
E re.
2) lu.
te here⸗
vid fer⸗
1ſiun
decem
a et
, mo.
rohrh⸗

gioſe.

ſe. Hr.
de hoen
Gefnit.
2. IV.
ERNI.

DEr LEGATIS. 257

BERNH. BECMANNI diff. de leg. poen. nom. rel. Gott.
1748. 10. GOTTFR. SAMMET de leg. poen nom. Lipfſ.
1748. et in Ej. opuſc. GVNDLING. in diſſ. de principe
berede inſtit. c. VI. b) §. vlt. I. b t. c) Nov.
112. c. I. d) lI. 41. §. 1. de leg. I.

DE MODO LEGANDI.

LQuibus modis legari poſRit?
Legata relinquuntur: I. Pure. II. Sub condi-

Hfone III. In diem IV. Ex die V. Sub demonſtratione

VI. Sub cauſa. VII. Sub modo. Iam vero nota:

I. Legati PVRE relicti, quod ſimul ad hereder

legatarii transmittitur, dies CEDITI ſtatim a morte te-

ſtatoris; Sed VENIT adita demum hkereditate a).
FHinc mortuo ante aditionem legatario eius hereder
legatum poſt aditionem omnino exigere poſſunt.
At ſi legatum ad heredes non transmittitur, (v. g.
vſus fructus, vſus, habitationis) eius dies nec cedit
nec venit, niſi adita demum hereditate ).

II. De legato CONDITIONATO in genere ea-
dem, quae ſupra de hereditate conditionata attulimus,
obſeruanda ſunt. Quibus tamen adhuc adde, quae
ſequuntur: 1) quod pure legatum eſt, ſi ſub condi-
tione adimatur, quaſi ſub conditione legatum habe-
tur 2) ſi extrinſzcur, non ex teſtamento, ſuſpendatur

legatum, non eſt conditionatum, hinc, licet ante

decedat legatarius, tamen ad heredes tranſmittit lega-

taum c), 3) dies legati vere conditionati cedit et ve-

nit EXISTENTE demum conditione, niſi &) condi-
tio vel impoſſbair fit, vel probroſa, vel inepta; tunc
enim legatum pro puro habetur; β) tertiur impe-

diuerit conditionis exiſtentiam, modo ipſe legata-

R rius

258 LIB. I. TrTr. XX.

rius implere paratus fuerit; „) legatarius ſab eadem,
ſub qua ipſe herer, inſtitutus ſit conditione; hoc ca-
ſu enim pro puro iterum legatum habetur d.)

III. Legatum IN DIEM relictum eſt, quod le-
gatariur non pernetuo, ſed tautum ad PEMPVS ALI-
QVOD habere debtt. Hoc tempus vel certe deſmi-
tum eſt, vel non. Hinc dies vel CERLVS vel IN-
CERTVS dicitur. Iam nota: A) Si legatum in diem
CERTVM relictum eſt, et quidem pure (v. g. Titio
fundum Tuſculanum ad decem annos do, lego.) dies ce-
dit et venit, vt in legato puro ſine die relicto; Sin ve-
rOô conditionatim (v. c. Titio fundum Tuſculanum ad de-
cem annos do lego, SI Meuiam duxerit,) dies cedit et
venit exiſtente coonditione. B) Quodſi in diem IN-
CERTVM relictum ſit (v. g. TLitio alimenta lego, do-

nec munus publicum cum ſalario accenerit, legatum pro

conditionato cenſetur.

IV. EX DIE legatur, quando tempur additur
POST cuius lapſum legatarius accipere debet. Is dies
iterum vel certus eſt, vel incertus. Si igitur ex tem-
pore CERTO legatum eſt (v. g. poſt DECEM annos
habeto); dies cedit ſtatim, ſed non venit niſi lapſo
tempore. Sin ex tempore INCERTO, diſtingue:
1) ſi certum eſt, tempus viuo, vel certe moriente lega-
tario exſtiturum eſſe, dies cedit ſtatim, ſed venit e;=-
iſtente tempore (v. g. Weuio, die, quo I P SE morietur,
centum lego) 2) ſi incertum ſit, an vel vnquam vel cer-
te viuo legatario exſtiturum ſit tempus, legatum eſt
conditionatum †ε (v. g. Meuio lego centum die, quo
Caius morietur.)

V. DEMONSTRATIO hoc loco eſt deſcriptio.

Hinc legatum SVB DEMONSTRATIONE relictum
. eſt,

t, tun
nterelt,
ſnj O
lonmii
guid teke
retinl 101
eoque:
rlt, (I.
nofhinat

tantom

rii ver/⸗

ren iſ⸗

defuncte
nominer
ſit, 4en
modo al

ſet; 5

Exiftent,

VI.
kioren,
Vvti! Tit

cun ſer

perimit
Titio,ſi
2) heree
ſuille, ſ

VII
iumn g

De gua r

Aehins
Uon ed
Eelttiore

Laden
10e ce.

uod le.
8 ALI.
lefni.
el IN.
n diem
. Ttio
lies ce⸗
Finre
ad h.
cellt et
em IN.
go, h⸗

um pro.

Olliitur
ES dies
ex temn.
M annor
li a
ſtingae:
te lega-
enit ⸗
norietu,
vel cer⸗

tum eſt

e, quo

relictum

elh⸗

.

DE LEGATIS. 259

eſt, cum vel RES legata vel PERSONA legatarii ſrri-

bitur. Inter conditionem vero et demonſtrationem hoc

intereſt, quod illa oſtendit futurum, haec vero prae-

Jonz quid. En regulam: Error in demonſtratione
commiſſur NON inſirmat legatum, modo ALIVNDE,

gquid teſtator voluerit, conſtet; niſi probetur, teſtato-

rem non legaturum fuiſſe, ſi errorem ſeiuifet. Ad-
eoque: 1) ſi teſtator in ipſa legatarii perſona erraue-
rit, corruit legatum, niſi conſtet, eum huic perſonae
nominatae oeque legaturum fuiſſe; 2) ſi in nomine
tantum errauerit, manet legatum, ſi de ipſa legata-
rii perſona aliunde conſtat. 3) Si error concernit

rem ipſam, infirmatur legatum, modo non probetur,

defunctum hanc rem acque reliturum fuiſſe; 4) ſi in
nomine rei vel eius loco, vbi reperiri poſſit, erratum
ſit, aeque non corruit, quod relictum eſt, legatum,
modo aliunde, de qua re teſtator cogitauerit, con-
ſtet; 5⁵5) Si demonſtrata ſit res in rerum natura non

exiſtens, nihil peti potaſt. ).

VI. Sub CAVSA legatur, quoties teſtator ra-
tionem, quat ecum ad legatum commouerit, adiicit, vel-
vti: Titio, QCVIA me abſente neygotia mea curauit, Sti-
chum ſeruum do, lego. Quae caulſa, ſi falſa ſit, non
perimit legatum, niſi 1) conditionaliter addita ſit (v. g.
Titio, ſi negotia mea curauerit, ſtichum ſeruum do, lego).
2) heres probare poſſit, teſtatorem non legaturum
fuiſſe, ſi cauſam falſam ſciuiſſet g).

VII. Sub MODO legatur, quando teſtator cer-

tum legati FINEM et VSVM legatario praeſeribit.
De qua re nota: ſi vel teſtatoris vel heredis vel tertii

alicuius iure perfelzo interſit, modum adimpleri, dies

non cedit, niſi aut modo impleto, aut praeſtita prius
cautione, de reſtituendo legato, modo non impleto,

R 2 niſi

200 Lis. II. Trr. XX.

niſi per legatarium non ſteterit, quo minus modum
implere; 2) ſi neminis aut ſolius legatarii interſit,
modus impleri non debet, hinc et non opus eſt cau-
tione; 3) ſi teſtator diſerte dixerit, vt, modo non im-
pleto, legatum reſtituatur, indiſtinkte cautio illa debet
praeſtari; 4) Modus impohſibilis et turpis pro non
adizéto habetur h).

a) Dies CEDENS in genere eſt tempus, a quo nanciſeor

ius exigendi aliſe in futurum; ſed dies veniens eſt zem-

pus, a quo evacdtio IPSA mibi competit. Igitur dies le-
gati cedens eſt tempus, a quo ius legatarii incipit, lega-
tum aliquando petendi. Dies legati veniens eſt tempus,
« quo legatarius ipfam legati PRAESTATIONEM pete-
re poreſt. I. 213. F. de V. §. b) I. 2. 3 f. G. 11. . 9.
F. quando dies leg. ced. I. vn. §. 2. F. quando dies leg.
uſucfr. ced. BOEHMERI difſ. de differ. legat puror et
non puror. praecipue intuim Faleidiae, in Ex. ad. P. T.
V. Ceterum nota: I) iure autiquo dies legati pure vel
in diem cerium relicti cedebat ſtatim a morte teſtatoris,
ſi legatum tranſiret ad herede, 2) Auguſtus in L. Iulia

et Papia Poppea ſanxit in fauorem ſci, vt legatorum

dies cederet demum a tabulis apertis.. 3) Iuſtinianus
in l. vn. J. 7. C. de cod. toll. reuocauit in fauorem he-
redum legatarii ius priſtinum. HEINECC. ad L. Pap.
Popp. L. III. c. II. §. 3. e) l. 6. pr. J. 1. ff. quan-
do dies leg. d) I. F. J. 2. 3. 4. F. l. 24. §. t. g. ood l.
37. de C, et D. I. vn. §. 7. C. de cad. toll. GO'TTF. LVD.
MFNREN. pr. de leg. condit. Vit. 729. e) l. 75. f.
de C. er D l. z. l. 5§. §. I. F. quando dies leg. f) §.
30. L. h. z. I. 17. pr. l. 34. pr. §. 1. l. 40. §. 4. F. de C. er
D. I. ios. §. 10. de leg. 1. VLPIAN. fragm. . XXIX.
g. 19. GVNDLINGIANA pat. 33. n. 4. §. 27. Sqq.
VINNIVS Sel. quaeſt. L. II. c. 27. AVERAN. interpr.
L. II. c. 16. et L. V. c. 16. FR. CAR- CONRADI diſſ.
de volunt. teſtat. dubia oberror. in nom. vel demonſtrat. hbe-
redis vel legatar. commiſſi, Helmſt. 1736. CVIACG. ad
L. 4. de leg. L. De nomin. Rom. cf. CAKR. SIGON.
in Opp. g) H. 31. J. b. r. 1. 77. H. 2. 3. 1. 72. HK. 6.
F. de C. et D. Iit. C. de falſa cauſa leg. adiecta. h) l. 77.
§. vlt. l. 40. J. vlt. I. 80. F. eod. I. vlt. J. 2. ff. de auro

leg.

leg.
lit
D0
1720
u

D

Eg
1) die
rei lege
mum
regulae

I.
torir vel
tranſit
tellige:
telletor
petit i
tum ag
ris; 4
elt, a0

II
tae tra
rede tr.

4

odum
terlit

cau.

n im.
debet

non

neiſeo/

ſt en.

lies le.
leo⸗
empos,
lpete
1l. h.
ien leg.
ror et
.. 1.
re vel
tatoris,
,lvlia
Norum
nianus
em he⸗
L. Lop.
guan:
. 14 1
LWD.
f.
5).
ke C. er
XXIN.
59.
Nterpr.
I Gili.
at. he⸗
C. ad

—

R

4
PDE LEGATIS. 261

leg. I. 1. C. de bie, quae ſub modo. MAIANSIIdiſſ. de
his, quae ſub modo relinquuntur in Ej. diſſt. Vol. II. I V-
DOV. MENKENII difſ. de modo ſegatis adſeripto, Vit.
1729. Ceterum adde: Conditio exprimitur per: N,
cum; Cauſa per: quia, quoniam; Modus per: vt.

DE EFFECTIBVS LEGATORLVM.
Effe tus legatorum generales ſunt, vt legatarius:
1) die veniente legatum petere poſſit; 2) vt dominium
rei legatae naneiſcatur vel ipſo iure, vel fabta de-
mum ab eo, a quo relictum eſt, traditione. Hinc
regulae:

I. Dominium rei in ſpecie legatae, et vel teſta-
torit vel heredis propriae, ipſo iure a morte teſtatoris
tranſit ad legatarium. Quod tamen hoc modo in-
tellige: 1) periculum et commodum rei ſtatim a morte
teſtatoris eſt legatarii; 2) lus tamen vindicandi ei com-
petit ab adita demum hereditate; 3) transmittit lega-
tum agnitum ad ſuos heredes ſtatim a morte teſtato-
ris; 4) ſi vero legatarius repudiauerit legatum, idem

eſt, ac ſi dominium ad eum plane non tranſiiſſet.

II. Dominium rei vel in genere vel alienae lega-
tae transfertur ad legatarium, faa demum ab he-
rede traditione.

1. 44 §. ¹. 1. 6. §. 2. de leg. 1. 1. 80. de leg. II.
§. 41 3.

Actiones legatariorum quae?

Ad petenda vero legata variae dantur actiones,
et quidem:

262 LrIB. II. Tir. XX.

I. REI VINDICATIO, qua vtitur legatarius, cui
res in ſpecie et vel teſtatoris vel heredis propria reli-=
ta eſt, aduerſus heredem et quemcungut rei poſſeſſo-
rem a)].

II. Actio PERSONALIS EX TESTAMENTO
aduerſus heredem, qui adiit, ad praeſtandum legatum.
Ea opus eſt vel quantitate, vel re in genere, vel re
aliena, vel nomine et liberatione relicta, vel facto le-
gato. Huius actionis fundamentum eſt obligatio
heredis ex aditione hereditatis quaſi ex contractu ipſi
incumbens. b)

III. Actio HYPOTHECARIA aduerſus quem-
cunque poſſeſſorem. Eius fundamentum eſt hy-
potheca tacita c).

IV. ARtio FAMILIAE ERCISCVNDAE aduer-
ſus coheredes ad praelegatum coheredi praeſtan-
dum ).

Ante vero, quam aliqua actione vtatur legata-
rius, AGH NITIO legati i. e. declaratio legatarii, ſæ ac-
ceptare legatum, praeceſſerit neceſſe eſt. Hinc et ei
datur ius deliberandi, legate forte ſub onere ipſi
reli to. c)

a) I. 3. H. 3. 4. C. comm. de leag. b §. 5. I. de oblig.
quae quaſi ex comr. c) l. k. C. comm. de leg. 49
I. 25. §. vlt l. 26. F. fam. erc. PAVLI rec. ſent. L. III.
T. VI. §. I. e) l. 31. f.. de mil. teſtam. I. 15. F. de
reb. dub. l. 38. de leg. I. l. 4. 5. I. 55. de leg. II.

§. 415.

E. n

Ea

durn nen
i debet

tele li

heredita

1
In

Nlerutt
uda

ur. I

I.
Partem
ſerit, i
Ureſette

I
lertor
ter din
eius pe
cis ni⸗
indicett
iio ſun⸗
mgule
uuſid
lert,
Ttä

cui
reli.
ſoſo⸗

NTO0
ttum.
el re

0 E.
Ati

Uiſi

DE LEGATIS. 263

„

§. 4r4.
De re PLVRIBVS relicta.
Eadem res vel hereditas pluribus relinqui pot-
eft. lam nota: 1) ſi collegatariorum vel cohere-
dum nemo deficiat, res aut tommunir manere aut diui-
di debet. 2) Deficiente vero collegatario aut cohe-
rede aliquo, pars vacans adereſcit. Hinc de diuiſione
hereditatis et iure adcreſcendi videamus.

§. 415.
DE DIVISIONE HEREDITYATIS.

In diuidenda hereditate regula generalis eſt:
Hereditas inter coheredes ſeriptos ſemper 10 TA diui-
denda eſt, ne teſtator pro parte inteftatut deceſſiſe videa-
tur. lam ſequuntur regulae ſpeciales:

I. Si teſtator Fingulo coheredi certam quidem
partem adſcripferit, attamen hereditatem non exhau-
Jerit, id, quod ex ea ſupereſt, ſingulo pro rata ad-
ereſcit. 3)

II. Si teſtator ſingulo coheredi certam rem vel
certas alicuius rei partes adſeripſerit, omnes aequali-
ter diuidunt hereditatem, quaſi teſtator nec rem nec
eius partes nominaſſet, ita tamen, vt ex officio iudi-
cis vnicuicunque eorum, res, quae ei relia eſt, ad-
iudicetur. Exempla: Titius heree eſto ex parte ter-
tia fundi Corneliani, Meuius ex beſſe eiutdem fundi:
ſingulus dimidiam totius hereditatis partem acceipit,
quaſi detracta fundi mentione et ſine partibus ſcripti
eſſent. Aut: Attiur fundi Corneliani heres eſto, duo
Titii illiur inſullae heredes ſunto: Habebunt duo Titii

Jemiſſem et Attius ſemiſſem ex eadem ratione. Aut:
R 4 Meuius

264 LrB. II. Trr. XX.

Meuius heres eſto ex fundo Corneliano, Titius ex fundo
Dibiano. Erunt heredes ex aequis partibus, quaſi
ſine iis ſcripti, et ille officio iudicis fundum Corne-
lianum, hic vero Libianum in ſua parte accipiet.
Niſi his omnibus ſpeciebus voluntas teſtatoris mani-
feſtiſſime refragetur ).

III. Si teſtator nonnullis coheredibus certas RES,
reliquis vero vel plane nullas vel certas PARTES ad-
ſcripſerit, illi tantum pro legatariis habentur c)]. Ex-
emplum: Caius herer eſto ex fundo Corneliano, Meuius

ex fundo Libiano. Titius et Seiut hereder ſunto: Ca-

ius fundum Cornelianum, Meuius Libianum accipit,
quaſi legatum. Reliquam hereditatem diuidunt Ti-
tius et Seius agquis partibus, vel, ſi partes iis adſcri-
ptae ſint, pro rata. .

IV. Si teſtator nonnullie coheredibus certar par-
tes, reliquir vero nullar adſcripſerit, diſtingue: 1) ſi

quid aſſi deeſt, (i. e. ſi partibus expreſſis hereditas

non eſt exhauſta) ii, qui ſine partibus ſcripti ſunt,
accipiunt partem reſiduam. Sic: Caius heret eſto ex
Sextante, Weuius ex quadrante. Praeterea Titiur et
Seiur hereder ſunto. Hi ſeptem hereditatis partes ac-
cipiunt. 2) Sin vero totus as completus ſit, (i. e. ſi
Partibus expreſſis exhauſtus ſit) ii, qui nominatas par-
tes habent in ſemiſſem, et, qui non habent, in alte-
rum ſemiſſem ſuccedunt, (i. e. parti cuiusque nomi-
natae decreſcit dimidium). V. g.: Caius heres eſto
ex triente. Meuius ex beſſe. Praeterea Titius et Se-
ius heredes ſunto. Caius accipit duag, et Meuius
quatuor partes. Reliquae ſe partes perueniunt ad
Titium et Seium. d) .
*

V.
eredits
heredes

fundh⸗
guuſ
orde.
ipit.
nani⸗

RES.
ad⸗
). Ex-
Leuius
.Ca.
ipit,
1t Tl⸗
dſeri.

par⸗
1) 1
editas
ſunt,
1o er
iut et
ae⸗
e ſi
par⸗
lte⸗

DE LBGATIS. 265

õ

V. Si teſtator plane nullar partes expreſſerit,
hereditas aequaliter diuiditur, vt tamen coniunkti co-
heredes pro vna perſona habeantur e).

a) §. 7. I. de bered. inſtit. b.) l. 9. H. 13. l. 10. 11. J.
35. pr. G. eod. c) lI. 13. C. eod. d) §. 6. l. eod.
e) I. 9. J. 12. II. 12. pr. ff. eod. Add. MAIANS diſſ.
de diuis. bered. in diſſ. Vol. II. Praeterea nota tibi
iuris vocabula: As dicitur tzota hereditas, quae in
duodecim vncias (i. e. partes) diuiditur. Habentautem
et hae partes propria nomina, puta haec: SEXTANS,
i. e. duae vnciae, ſeu ſexta hereditatis pars (½) QVA-
DRANS i. e. tres vnciae ſeu quarta pars (†) TRIENS
i. e. quatuor vneiae ſeu tertia pars (3½) QVINCVNX
i. e quinque vnciae (z5.) SEMIS i. e. vnciae ſeu
dimidium hereditatis () SEPTVNX i e. ſeptem vnciae
(2) BES, i. e. octo vnciae (2) DODRANS i. e. nouem
vnciae(3) DECVNX, i. e. decem vnciae (5) DEVNX
i. e. vndecim vnciae (1). Vncia porro diuiditur in
ſemunciam, ſicilicum, ſextulam, ſcriptulum, ſimplium,
et cet.

Aliquando hereditas in DVPONDIVM i. e. XXIV. vn-
cias et TRIPONDIVM i. e. XXXVI. vncias diuiditur.
cf. VOLVSIVS MECIANVS de aſſe et partibus eius,
adiect. SICHARDI et CVIACII editt. Cod. Theod. nec
. non GRONOVII libro de pecun. ver. Extat quoque in
GRAEVII theſ. ant. Rom. Tom. II. Vid. porro GVIL.
BVDAEVS de aſ’e cura RECHENBERGII et ſae-
pius. CVIAC. ob6ſ. L. VII. c. 33. SALMAS. de modo
vwſur. p. 25I. BKISSON. de V. §. ſ. v. bes.

§. 416.
DE IVRE ADCRESCENDI.

Haec de hereditatis diuiſione. Sequitur IVS AD-
CRESCENDI, quod eſt ius, quo portio coheredie, vel
collegatarii deficientiv ad reliquos collegatarios aut aut
R 5§ cohe-

266 LIB. II. TIT. XX.

coheredes deuoluitur. Itaque duplex eſt, alterum co-
heredum ſeu quod ratione hereditatirs ipſius; alterum,
quod inter collegatarios ſeu circa legata et fideicom-
miſſa obtinet.

§. 417.
I) DE IVRE ADCRESCENDI COHEREDVM.

De coheredum iure adcreſcendi in genere obſer-
1) Originem reſpenſis prudentum debere videtur.
2) Eius ratio eſt regula: quod nemo pro parte teſta-
tus detedere pobßit. 3) Praeſupponit: A) alterum co-
heredem ifilmnten, et B) alterum coheredem con-
iunbtum.

A) Coheres DEFICIENS eſt, qui portionem
Juam accipere vel non vult vel non poteſt; quod fit: 1) ſi
incapax ſit; 2) ſi tempore conditi teſtamenti non ex-
titerit in rerum natura; 3) ſi conditio defecerit; 4) ſi
viuo iam teſtatore deeeſſerit, nam ſi eo defſunkto mor-
tuus ſit, diſtingue: Vtrum fuerit heres ſuus aut e-
franzut. Si prius non defecit, quia inſo iure heres
eſt. Sin poſterius, omnino defecit, ſi ante aditionem
deceſſerit.

B) Coheres CONIVNCTVS eſt, gqui cum deſi-
ciente ad EAà NDEM hereditatem vel EA NDEM partem
EODEM teſtamento vocatus zcſt. Quae quidem con-
iunctio triplici modo fieri poteſt: Primo: Cum ſin-
gulo in ſolidum; deinde: cum omnibus SIMVL here-
ditas relinquitur. Denique: cum ſingulo coheredi
Partes certat adiiciuntur, aut non. Vnde tres dan-
tur coniunttorum coheredum claſſes:

Geontur.
“
npaft
erer oſo.
luol lucl
juncli;
tur, fe

CTI ieu

At
i ſunt.
iſt, alltl
6GVLO J¹
intelligit
luntor.
ſellt ſun
1e herer
Pterea v
tur, ſed
VERbls

V
ſeu Mly
recitan,
veluti.
Titiur /.
ſto. Al
x parte,
Viu ex
Juod ,n
lellae ſu

II.

DE LEGATIS. 267

n. Prima eorum, qui RE T†ANTPVM coniuncti
rüm, dieuntur, i. e. quorum ſingulus in SOLIDVM inſtitu-
on. tus eſt. Quod ex eo intelligitur, ſi ſingulus ſeparata
propoſitione continetur. v. g. Caius here- eſto. Titiut
behrers eſto. Meuius aeque here zſto. Propterea vero,
quod eadem res ſeu hereditas ipſis relicka eſt, RE con-
4 iuncti; quia tamen quoad VERBA non coniungun-
ttfur, re LANLPVM coniuncti ſeu quoque DISIVN.
bſer. CTI dicuntur.
letur.
feſfdu. Altera eorum, qui VERBIS TANTVMconiun-
n co. Si funt, i. e. quibur omnibus SIMVL. hereditas relilta
o. eſt, adiebtis tamen partibus in diuidenda hereditate SIN-
GyVLO competentibut. Haec verborum coniunctio
intelligitur eo, cum omnes vna propoſitione copu-
nen lantur. Veluti: Caius ET Titiur aequie partibus he-
)ſ redes ſunto. Aut: Caius CVM Titio pro dimidia par-
n ex. te heres téſto. Aut: Caiur, Titius heredes ſunto. Pro-
4)1 pterea vero, quod vna quidem propoſitione continen-
mor. tur, ſed tamen ſingulo ſeparatae partes adiectae ſunt,
t e. VERBIS tantum a teſtatore coniuncti videntur.
heres
onem VItima eorum, qui RE ET VERBIS SIMVI.
ſeu MIXTIM coniuncti ſunt, i. e. cum omnibus ſimul he-
reditas, NVLLIS tamen adielkis partibus, relinquitur;
et. veluti: Caius et Titius heredes ſunto. Aut: Caius,
rten Titius heredes ſunto; Weuiur ex parte dimidia heres
con. eſto. Aut: Caius ex parte dimidia heres eſto. Titius
o. eyx parte, qua Caium heredem inſtitui, herer eſto. MWe-
ere. vius ex parte dimidia heres eſto. Propterea vero,
redi quod ezadem propoſitione continentur, nec partes ad-
dan. iectae ſunt, et re et verbis coniuncti dicuntur.
§. 8. L. h. z. cf: I. 89. de leg. III. I. 144. de V. S.
Pim Regu-

26 8 Lis. II. Trr. XX.

Regulae vero, ſecundum quas adereſcit coniun-
Ro, ſequentes ſunt iure nouiſſimo a).

I. OMNIBVS coheredibus DISIVNCTIM in-
ſtitutis, ſiquidem duo tantum ſint, (v. g. Primus he-
rer éſto. Secundus herer eſto) portio vacans adcreſcit
ſuperſtiti, qui tunc totam capit hereditatem, quod
ius NON DECRESCENDI appellant “); ſin autem
plures ſint (v. g. Primur heres eſto. Secundus herer eſto. Ter-
tiutheres eſto) portio vacans ad ſuperſtites aequis partibus
per uenit, niſi ſingulus in certa parte inſtitutus ſit. Tunc
enim portio vacans pro portiont hereditaria adereſcit. v.
g. Primus heres eſto i in SEMISSE. Secundus in TRIEN-
TE. TBirtius in SEXTANTE. Deficiente Primo ex
eius ſemiſſe Secundus trientem et Tertius ſextantem
accipit.

II. OMNIBVS coheredibus CONIVNCTIM
inſtitutis et quidem in TOTA hereditate ſeu MIX-
TIM, (v. g. Primur, Secundus et Tertius heredes ſun-
to) portio vacans ad omner atqualiter peruenit; ſin
vero in PARTE hereditatis ſeu VERBIS TANTLVM:
(v. g. Primus et Secundus in QVADRANTE; Zertius,
Quartus et Quintus in DODRANTEhereder ſunto) por-
tio vacans ad ſolum coniunctum in zadem parte de-
voluitur.

III. Aliis DISIVNCTIM, aliis vero CONIVN-
CTIM inſtitutis (v. g. Primus herer eſto, Secundus ET
Tertiur heredes ſunto. Quartur heres eſto) Siquidem
ex COMIVNCTIS aliquis deficiat, eius portio ad
ſolum coniuntum cum ſuo venit onere. Sin autem
ex DlSsIVNCTIS, portio eius non ad ſolos diſiunctos,
ſed ad OMNEsS, tam diſiunctos quam coniunctos,

pro portione hereditaria deuoluitur.
IV.

IV.
NOLEN
ſit. gvi
tem aonn

V.
ſingue,
Plkat.
nen age
tat. di
pollt,
eus, el

V.
ſat in
2) De

1) Am
ſeen

I) A
get

oniun⸗

Min.
ut he.
wreleit
quod
autem
. Nr.
rtibus
Tunc
ſcit, .
RIEN.
inno ex
tantenm

CTNMN
MlX.
, ſun.
it, ſin
TVM.
rtiut,
por.
te de⸗

IVN.
11 ET
nidem
o a
utem
nos,
ntlos,

IV.

DE LEGATIS. 269

IV. OMNIBVS coheredibus IPSO IVRE et
NOLENTIBVS adcreſcit, ſi partes ſuas iam agnoue-
rint, quialabſurdum videtur, eiuſdem hereditatis par-
tem agnoſcere, et partem reſpuere.

V. Quoad onus portioni vacanti adie tum, di-
ſtingue, vtrum in DANDO an in FACIENDO con-
ſiſtat. Si prius, hoc omnimodo lucrantes portio-
nem agnoſcere debent pro quantitate portionis lucra-
tae. Sin poſterius, ſiquidem hoc per alium impleri
poſſit, ſmili modo a lucrante agnoſci debet; ſin ſe-
cus, cecſat grauamen. e)

VI. Si deficiens coheres Jubſtitutum habeat,
cſat ius adcreſcendi d).

a) De iure enim antiquo haec tenenda:

I) Ante legem Papiam Poppaeam indiſtinde iuri adere-
ſcendi locus exat.

II) At Augaſtus lege illa haec ſanxit: vt 1) fi coheres
deficeret poſt teſtamentum conditum, ſed viuo adhue
teſtatore, eius portio eſſet in cauſa caduci; 2) ſi defi-
ceret mortuo quidem teſtatore, ſed anze apertas tabulas,
eius portio aeque fieret caduca 3) ſin deficeret poſt
apertas quidem tabulas, ſed anze hereditatis aditio-
nem, eius portio tanquam bonum vacans aerario ce-
deret.

III) Iuſtinianns denique I. vn. C. de cad. zoll. has diſtin-
Giones negligens nihil ad aerarium fiſcumue pertine-
re, ſed portionem vacantem ſemper coheredibus ad
creſcere ſtatuit. cf. HEINCEC. ad L. Pap. Popp. L. III.
c. 9. MElSTERI opuſc p. 588 b) WESTPHAL.
difſ. de iure adereſc. int. cobered. interdum iure non de-
creſcendi. Halae 1761. Et recte, licet verba haec in
legibus non occurrant. Differentia vero eſt, quod
in iure ad creſcendi in ſpecie dicto adquiritur aliena por-
ti0

LiB. II. TrT. XX.

tio, adeoque ſimul tranſit onus cum ea coniunctum.
Sed in iure non decreſcendi retineo partem meam adeo-
que nec onus alienum in me transfertur. vid l. vn. §.
II. in En. C. de cad. toll. Vnde fruſtra diſſentire vi-
dentur, quos laudauit SCHLITTIVS ad Ludouici vſum
diſtinct. P. III p. 49. c) l. 63. ff. de bered. inſtit.
l. 8o. de leg. III. I. vn. §. 9. 10. C. de coduc. toll. d)
vid. ſupra §. 342. No. IV.

§. 418.

II. De iure adereſcendi quoad LEGATA. Quoad
legata triplici modo ius adcreſcendi locum habere
poteſt. Nimirum vel reſpectu HEREDVM, a qui-
bus legatum, vel reſpeéctu LEGATARIORVM, a
quibus itidem legatum, vel reſpectu COLLEGATA-
RIORVM, quibus eadem res legata eſt.

§. 419.

Continuatio.

A) HEREDIBVS adcreſcit legatum vacans ex di-
erſa ratione. Si enim ſint heredes ab inteſtato, iis
adereſcit, ne portio vacans ad ſcum perueniat.
Hinc, ſi hoc maluerint, legatum vacans repudiare
poſſe videntur. Sin autem ſint heredes teſtamenta-
rüi, iis adcreſcit, ne portio vacans adheredes ab in-
teſtato perueniat, ſicque teſtator pro parte teſtatus
et pro parte inteſtatus decedat. Hinc non poſſunt
repudiare vacans legatum. Iam vero nota regulas
ſpeciales: 1) ſi legatum vacans ab omnibus heredibus
reli tum fuerit, adcreſcit omnibus et diſtribuitur pro
portione hereditaria. Sin vero a certe vel tertis, ad-
creſcit ſoli vel ſolie, quia ſolus vel ſoli id praeſtare
debuiſſent. 2) ſi vel ſubſtitutum vel coniunbktum de-
fieiens legatarius habeat, heredibus nihil adereſcit.
B)

men u

Finutnn

ſtatori
legata
reliche
tione
vel ſ
guidan
fun ad
rit, re
tarius
minut

habuen

unchom.

n deo-

in .
tire vi.
li ſunn
inſti.
“

Quoad
habere
4 qui.
M, à
ATA-

exch⸗
1o, iis
leniat.
udiare
menta⸗
b in⸗
ſtatas
ofluot
gulas
dibus
pro
,10
ehare
nn de⸗
ſeit.
)

DE L. EGATIS. 271

B) LEGATARIIS, a quibus legatum vacans re-
lictum, ex praeſumta teſtatoris voluntate adcretcit.
Praeſumitur enim, teſtatorem maluiſſe, vt res apud
legatarior permaneat, quam ad hereder perueniat.
Hinc vacans legatum inter eos pro virili portione,
i. e. pro numero perſonarum, diſtribuitur. Nihil ta-
men aeque legatario adcrefcit, ſi deficiens vel ſub-
NRitutum vel coniundtum habuerit.

CCOLLEGATARIIS itidem ex praeſumta te-
ſtatoris voluntate adcreſcit. Quodſi igitur vnus col-
legatariorum defecerit, diſtingue: 1) ſi coniunctim
relictum fuerit, portio vacans omnibus pro virili por-
tione cum ſuo onere adereſcit, ſi habere malutrint;
vel ſi omnes noluerint, ei, a quo legatum eſt; vel ſi
quidam voluerint, quidam noluerint, volentibus to-

tum adcreſcir. 2) Sin autem diſiunctim reli kum fue-

rit, retinet partem vacantem alter diſiun tus collega-
tarius ex iure non decreſcendi, vt ſuum legatum im-
minutum habeat. Ceterum, ſi deficiens ſubſtitutum
habuerit, ceſſat iterum ius adereſcendi.

l. vn. §. 7. 8. II. C. de cod. toll. De iure antiquo vid. VLP.
frigm. tit. XXIV. G. 12. CAII. Inſt. L. XI. T. V. §. 5.
ibique SCHVLTING. Ceterum de tota hac ijuris ad-
ereſcendi doctrina vid. MERILLIVS ia OTTON. theſ.
T. III. PAPILLONIVS ibid. T. IV. RAMOS in MEERM-
theſ. T. IV. DVARENVS in Ej. opp. IANVS A CO-
STA in praelect. iur. civ. GOVEANVS in Opp. Rote-
rod. 1766. f. MAIANS. in diſſ. Vol. II. IOD. AVG. BA-
CHIVS in Opuſc. Lipſ. 1754. S. SCHNEIDTII difſ-
de eo quod iuſtum eſt circa ius adcreſe. ſecund ius Com. e⸗
Franc. Sect. I. §. I — 10. Wirceb. 1774.

Tarx.

TITVLVS XXI.
DE

ADEMTIONE LEGATORVM.

§. 420.

De ademtione legati.

egata vel adimuntur, vel transferuntur, vel in-
tereunt.

I. ADEMTIO legati eſt eiue extinbtio ex TE-
STATORIS VOLVNTATE fabta. Ad eam nullae
requiruntur ſolemnitates, ſed ſufficit ſola defuncti
contraria voluntas. Hinc regula: Legata NVDA
VOLVNTATE adimuntur. a) Haec vero contraria
voluntas vel a defuncto diſerte declarata eſt, vel prae-
ſumitur tantummodo. Priori caſu IPSO IVRE, po-

Reriori autem ope EXCEPTIONIS ademtum dicitur

legatum.

Cum porro defunctus vel verbit vel fablis con-
trariam voluntatem declarare poſſit, ademtio, quae
ipſo iure fit, in EXxPRESSAM zt TACITAM ſubdi-

viditur.

EXPRESSE fit, cum teſtator expreſſe dicit: non
do, non lego, adimo, vel aliis ſimilibus verbis vtitur. b)

TACITE autem fit, ecum teſtator aliquid FE-

CIT, ex quo eius voluntas, adimendi legatum, apparet.
Quo

(nt ?/,

ſgati

De
volunt⸗
MILE
V. g. i
te, ſi

1

1
TATI

tigit:

4
uir reli
Juamn T
Nt:
Niention
ine
E ad
nepolte

el in.

T.
ullat
fundti
IVDA
traris
prue.
. Po.
icitur

con-
3 Uae

labci.

no

ar. )

F.
port.
(uo

DE ADEMTIONB LEGATORVM. 273

Quo pertinet:. 1) deletio legati conſulto facta; c) 2)
alienatio rei et exabtio nominis legati voluntaria d);
3) dekrubtio rei, vt ad priſtinam formam reduci ne-
quzat e). 4) ſi teſtator viuur legatario iam pretium

legati dederit †),

Denique PRAESVMITVR contraria defuncti
voluntas, ſi quid poſtea contigerit, ex quo VEROSI-
