matrimonio natus eſt filius d, qui duxit
neptem e Titü, et procreauit Meuium.
Titius nune duplex aſcendens eſt Meuii,
nimirum 1) per liam b et nenotem d; et

2) per filium c et neptem e; ſed Caius eſt

Omplex aſcendens Meuii, nimirum per
5

Jolum filium aet nepotem d. Sic quidem:

Caius

Tabula XXXVII.
De daplicibus cognatis. ad §. 474.

Schema III.
Duplex collateralis.

N

Caius

–☛
Meuius VIpius
Caius procreauit tres filios, quorum primus, Titius, ſine prole
deceſſit; alter generauit' filium a; et tertius filiam? et filium
c. Ergo a et ſunt conſobrini. Hi matrimonium ineunt, ex
quo natus eſt Meuiut. Iam Titius eſt Meuio patrzus magnus

tum quoad vatrem, cum quoad matrem Meuii; ergo pſe Meuius

eſt! Titio duplex collateralis. Sed Vpius eſt ſimplex Titii collateralis
quia per ſolum patrem cum eo coniunctus eit. Nempe iic:

Titius Titius =
Caius Caius Caius
a c filius ſecundus filius tertius
Titius Caii, et auus pa- Ti- Caii et auus ma Di
AJ d e ternus Meuii tius ternus Meuii tius
Pater, mater
Menj; . Meuius Meuius
Meuius Meuius Meuius

Schema IV.
Simplex, duplex et triple
Caia

X collateralis.

Caia edidit ſex filios ex diuerſis matrimoniis, quo-

rum primus, procreauit filium Titium, qui ſine prole
deceſſit, ſecundus procreauit filium let filiam ec; Zer-

tius filiam d; Quartus filiam e; quintur filium Ffi et
Jextus filium g. qui iterum generauit filium . Iam:

1) et d ſunt conſobrini, qui, contracto matrimonio,
Procreauerunt filiumh. 2) eet; aeque ſunt conſobri⸗-
ni, qui, contracto matrimonio generant filium i, 3)
et & rurſus ſunt conſobrini; qui procreaue-

runt fiium , Ex quibus patet: ſuperſtitem eſſe ſim.
plicem collateralem Titii et quidem gradu quarto; 2

ſuperſtitem Aa eſſe duplicem Titii collateralem, et qui-·
dem gradu quinto; et 3) ſuperſtitem eſſe triplicem Ti-
tii collateralem, et quidem gradu ſexto. En ſchemata

ſpecialia:

Caia

Caia

Titius Titius

Titias

Caia

Caia
☛
C Titius 8
2 1
Caia

„—
— — —

2

5 —
f Titius
1

— SN

eralis.

noniis, quo-
qui ſine prole
filiam «c, TZer-
filium /, et
ilium ?. Iam:
»matrimonio,
ſunt conſobri-
nt filium i; 3)
ui procreaue-
item b eſſe ſim-

radu quarto; 2

eralem, et qui-
le triplicem Ti-
. En ſchemata

Caia

Titius α⅓ 4

Caia

Titius

Tabula XXXVIII.
. ad §. 477.
Bonorum Poſſeſſio eſt:
I. Ratione ſpetialir fnit:
1) aut iuris sv PpLENDI èè .
2) . . CONFIRM ANDI .
3) t LTTIS ORDIN ANDAE caäuſa data.

II. Ratione ſpecialit Jfundamenti:
1) aut datur immediate ex ediclo⸗ — EDICTALIS, haecque: ?

aut ex edicto Praztorie — ORDINARIA
aut ex lege ciuili — EXxTBAORDINARIA
2) aut mediante decreto — DECRE TALIS

III. Ratione ſpecialis caſus
1) aut defunctus inteſtatus deceſſit — B. P. Aß INTESTATO

2) „ „ teſtatus decefſſit: ,
aut ſuſtinetur teſlamentum — B. P. SECVNDVM tabb.

= aut infrrmatur — B. P. CONTRA tab.

Tabula XXXIX.
ad §. 4877 . .
Pignuse ſt:

1

I. Ratione modi conſtituendi .
[Aut cum voluntate debitoris conſituitur — VOLVNTARIVM. hocque:

Tabula XL.
Obligatio e ſt:
I. Ratione fundamenti generalit:
(1) MERE NATVRALIS:
eficax
plene
. mminus plene
5 ine ficax
2) MERE CIVIIIS:
ciuilis in Weecie.
Praetoria in ſpecie
[3) MIXTA. §. 492.
II. Ratione fundamenti ſpecialis:
IMMEDIATA

2) MEDIATA:
ſæ) ex contrabtu:
vel vere
3 expreſſa
2. tacita
vel

33) ex deliblo:
vel vere
è vel quaſi. §. 493.
= HI. Ratione obieſfi: .
aut dare aliquid debeo — obligatio DANDI

ſu teſtamento — TESTAMEN TARIVN
aut palto — CoNVENTIONAàLE; hocque: aut fatere — obligatio FACIEND. §. 494.
. aut pacto expreſſo — expreſſum: IV. Ratione ſubiecti: .
4 ſpublicum aut res obligata eſt — REaLIS
5 quaſi publicum aut perſona propter bona — PERSONALIS
. . priuatum aut perſona propter gualitatem per ſonalem — OsSIBVS NaAERERS.
(aut pacto tacito — tacitum. §. 495.

Aut ſue ine eius rolantite — NECESSARNVM.:

aut a Prattore — PRAETORIVM
aut a iudict — IVDICIALE
II. Ratione obielti, Aut oppig gnoratur: L
Res ipſa — VERVM
Signum rei — sYMBOLICAM
Res / ngularie- — SPECIALE
LVniuer, Aa! — GENERATLE:

aut immediate a lege — LEGaLE feu TACITVNMA .

V. Ratione Tician: qualitatit:
aut per ſe ſubſiſtit — PRINCIPALIS
aut praeſupponit aliam obligationem — ACCESSORIA
aut debet ipſa impleri — ABSOLVTA
aut poteſt et alia praeſtari — ALTERNATIVA. F. 469.
vj. Ratione durationir
aut reſtricta eſt ad certum tempu: — TEMPORALIS ſeu 1N PlEM
. CONCEPTA

4

aut non — FPERPETVA.

.

Tabula XLI.

Conuentio eſt. ad §. 509. ſqq.
I. Vel CONTRACTVS; qui eſt:
A) Katione cauſar obligandi:
I) CONSENSVALIS: .
a) emtio venditio
b) locatio conductio
c) emphyteuſis
d) mandatum
e) ſocietas
2) REALIS:
a) mutuum
b) depoſitum
. c) commodatum
d) pignus.
3) VERBAIIS ſeu sTIPVI ATIO
4) ITgRALIS ſeu CHIROGRAPHARIVS. §. FII.
B) Ratione Tecialis abtionis:
I) NOMINATVS
2) INNOMINATVS; qui eſt:
&) regularis:
do vt des
do vt facias
facio vt facias
facio vt des
8) irregularit. H. 512.
C) Ratione interpretationis:
1) sTRICTI IVRIS
2) BONAE EIpgI. §. 513.
PD) Ratione ſpecialis effectus:
1) vNIIL. ATERALIS
2) BILATERALIS. §. 514.
II. Vel PACTVYM; quod eſt:
A) vel NVDVM
B) vel NoN NVDVM; hocque:
1) legitimum
2) Prastorium
3) adiebktum:
) contractui ſtricti iuris

6) . . . bongae fidei: VI. BRationo ecialit effetus:
in continenti 1) in fimplum
ex interuallo 2) in duplum
. detrahens 3) in triplum
⸗ adiiciens. §. 5iz. 3 in quadruplum g. 687.

Tabula XLII.
Adtiones ſunt:
I. Ratione fundamenti generalis:
A) CcIVILES:
¹1) ciuiles in ſpecie

4

2) condictiones ex lege
B) PRAETORIAE
C) A PRVDENTIBVS INTRODVCGTABE: .
1) vtiles

2) in fadum. g. 675. W .
II. Ratione fundamenti ſpecialit: ð V
. A) PRAEIVDICIALES: =
¹) adfirmatiuae
2) negatiuae
B) REALES ſeu VINDICGATIONES, J. 676.
C) PERSONELES ſeu CoONDICTIONES:
1) perſonales i in ſpecie
2) aEtiones in rem ſcriptae §. 677.
3) immediatae
4) mediatae §. 678. =
5) bonae fidei
6) ſtricti iuris §. 679.
7) arbitrariae §. 680.
D) MIXTAE. §. 683.
uI. Ratione ſpecialis finis:
A) PETITOR AE et
POSSESSORIAE
B) REI PERSECGVTORIAE
POENAE PERSECGVTORIAE
MIXTAE.· G. 684.
IV. Ratione obiekti:
A) vNIVERSALES
B) spEcCIALES. §. 685.

V. Ratione praæſcriptionie:

I) PERPETVAE .
2) TEMPORALEsS G. 713. .
VI. Ratione tranſitus:
1) TRANSITORIAE
2) NON TRANSITORIAE. 9§. 18.

5) in Jolidum
6) in minus quam lolidum. 5688.

IN

— =
. —

188 BeO es ue d

—

aooueſeg

—
uuooeSε6εαυααα ιπ“H en eseA.⅛ 666 / BNAdoͥ
8 1. 9 3 v g 2

=S
=
E
S
E
—

RAORDINARIVS
MERIANIS

PSIENSI.

S IVNGHANS

ADIECIT

—