ris non obligatur, niſi conuentio rem ipſam adficiat,

v. g. pactum hypothecae.

l. 7. G. 5. de pact. l. vlt ſy. de contr. emt. I. 2. pr. f. de pollic.
l.13. C. de contr. ſlip.

§. 509.
Quid contractus et pactum?

Haec de conuentionibus in genere. Iam de
variis earum ſpeciebus. Diuiduntur autem omnes con-
ventiones in contrabtut et pacta.

CONTRACTVS enim eſt conuentio cauſam obli-
gandi habens atque abtionem et exceptionem Kimul produ-

ceni à).

PACTVMdeinde eſt conuentio cauſa obligandi deſti-
tuta et ſolam exceptionem eſiciene.

CAVSA denique OBLIGANDI eſt forma aliqua
conuentionis externa, qua obſeruata ablio ex conuentione
oritur b). Propterea vero, quod haec forma pro-
mittentem ita plene obligat, vt quoque conueniri poſ-

ſt, ea cauſa obligandi dicdta videtur.

a) Ita in l. 7. §. 2. et 4. F. de pactis. Sed etſi in alium
contractum res non tranſeat, ſubſit tamen CAVSA, ele-
ganter Ariſto Celſus reſpondit, eſſe obligationem. Sed
cum nulla ſubeſt CAVSA propter conuentionem, bic con-
ſtat, non poſſe conſtitui obligationem. Paulo aliter in
I. 19. de V. §. Labeo definit, quod quaedam agantur, quae-
dam gerantur, quaedam contrahantur. Er actum quidem
verbum generale eſſje, ſire verbis, ſiue re quid agatur, vt
in

tionis
RVAMI

cohuen

fent

(0N8
DII
rua
conue
gand

Via

ſſorag
lalitg.

here.

gule.
kcint,

holie

am de
es coln⸗

n obli⸗
prochi.

iihi.

aliq ua
entione
n pro⸗
nipol.

alium
, ele⸗
E
ic en⸗
liter in
r, glue
guilen
atut,
14⁴

DE OBLIGATIONIBVS. 345

in ſtipulatione vel numeratione. CONTRACTVMauLem
VITRO CITROQVE obligationem, quod Graeci oν
„½Rνααςι vocant: velurt emtionem, locationem, ſocieta-
tem. Aliter in IJ. 15. F. de praeſcript. verb. CONTRA-
CTVS eſt conuentio, quae in ſe babet NEGOTIVM
ALIQVOD, ut e ea actio ciuilis oriatur. Vid. CVIAC.
ad l. 7. V. de pact. et in Oſ. L. II. C. I 5. VIN N. ad
Inſt. h. t. J. 2. n. 9. VVLTEIVS ad Inſt. h. t. n. 32.
Aliter alii, qui contractum dicunt conuentionem, quae
vel NOMEN SPECIALE, vel, eo deſiciente, CAVSAM
habeat. cf. quoque WESTENBERG. de cauſ. oblig. difſ.
II. b) Aliter HVBER. ad Inſt. h. t. §. 4.
aliique, qui cauſam dicunt, dationem praeſentem vel Ja-
Cctum praezſens.
§. 510.
Cauſa obligandi quotuplex?

Haec tamen caufſa obligandi ſeu forma conuen-
tionis iure antiquo vnica erat, nimirum VERBO-
RVM SOLEMNITAS. Cum vero non facile omner
conuentiones cum iſta verborum ſolemnitate iniri poſ-
ſent; hinc poſtea in alis conuentionibus 80 LVS
CONSENSVS, in aliis vero REI PROMISSAEF TRA-
DITIO vim cauſae obligandi ſeu ſolemnitatis verbo-
rum accepit. Denique iure nouiſſimo in nonnullis aliis
conuentionibus ſeriptura interueniens pro cauſa obli-
gandi habita eſt.

Vid. PAVLI rec. ſent. Tit. XXII. §. vlt. MERILL. Obſ.
L. VII. c. 38. CHR. THOMASII. iuriſpr. diuina L. II.
c. XI. §. 58. Sqq. BESECKE diſſ. de orig. modor. con-
trahbendi ap. Rom. Halae 1772.

§. § 11.
Contractuum claſſes generales.
Ex quibus patet, iure nouiſſimo quatuor dari
obligandi cauſas: I. Verborum ſolemnitatem. II.
Rei traditionem III. Conſenſum et IV. Scripturam.
Hinc quoque pro diuerſa obligandi cauſa qua-
X 5 tuor

346 LIS. III. TIT. XIV.

tuor ſunt omnium contractuum claſſes. Dantur
enim:

I. Contra Rus VERBALES, quales ſunt quorum
cauſa obligandi gſt VERBORVM SOLEMNITAS,
quique STIPVLATIONES ſeu VERBORVM
OBLIGATIONES in ſpecie dicuntur.

II. Contractus REALES, quales ſunt quorum cauſa
obligandi eſt REl promiſae TRADITIO, i. e. ex
quibus non oritur actio, niſi ſubſecuta rei
promiſſae traditione. Quo pertinet 1) mutuum
2) depoſitum 3) commodatum et 4) pignus.

III. Contratus CONSENSVALES, quales ſunt
quorum cauſa obligandi eſt SOLVS CONSENSVS,
1. e. ex quibus oritur actio, ſimulac contrahen-
tes reciproce conſenſerint. Quod tamen ita
intellige: Iure naturali quidem ad omner omni-
no contratus requiritur mutuus paciſcentium
conſenſus, hinc in ſenſu iuris naturalis omnes
contratus ſunt conſenfuales. Sed cum iure
ciuili ſolus conſenſus non ſemper ad producen-
dam actionem ſufficeret, ideo ii contractus, in
quibus praeter conſenſum nihil aliud ad efficien-
dam actionem requirebatur, zατ e*oναν con-
ſenſuales dicti ſunt. Hucque pertinent: 1)
emtio venditio 2) locatio conductio 3) emphy-
teuſis 4) ſocietas et 5) mandatum.

IV. Contractns LITERALES, quales ſunt, quorum
cauſa obligandi ſunt LI TERAE ſeu ſcriptura.

F. § 12.
₰

.

lam
ukonit

I.
4 NN
(lalS
6ENEI
In hisll

1 5.
10n,
tr.

Ceten
min,
tion
canl
der
gula
gvi
tra⸗
f⸗

ſer

I
CTII
re
Pnüt
Uends
iilaͤ⸗
eli
Eli

intut

P
445,
WN

alſa

e, ex
rei
u
ls.

ſunt
6s,
hen-
n ite
mui⸗
tium
lunet
jure
cen⸗
in
cien.
con⸗

DE OBLIGATIONIEBVS.

§. 512.
Seciales contractuum diuiſiones. Prima diuiſio.

Iam ſequitur, vt de ſpecialibus contra tuum
diuiſionibus dicatur. Diſtinguuntur enim:

I. Ratione qualitatit affionis in NOMINATOS
et INNOMINATOS. IIIi funt, e quibus ablio SPE-
CIALIS e COGNOMINIS; hi vero, ex quibus ablio
GENERALIS oritur v. g. actio praeſcriptis verbis.
In his locus eſt poenitentiae, ſecus in illis.

l. 5§. C. de O. er A. ALEF. diſſ. de poenit. in contr. in-
nom. in Ej. dieb. acad. HERTEL. difſ. de poenit. in con.
tr. innom. bodie locum non babente, lenae 1733.

Ceterum nota: I. Nomen hoc loco non ſignificare deno-
minationem, ſed actionem cognominem. II. Denomina-
tionem non requiri ad contractus ſubſtantiam, ſed
cauſam obligandi. III. Contractus innominatos vel ha-
bere ſpecialem denominationem vel non. Si prius re-
gulares, ſin poſterius irregulares a nonnullis dicuntur;
qui his generalibus comprehenduntur formulis: Con-
tractus do vt des, vel do vt facias; vel Ffacio vt des; vel
Facio vt facias. Cet. ef. IANVS A COSTA ad.l. 5. de prae-
ſcr. verb. In Ej. praelect. iur civ.

§. §13.
Secunda diuiſio.
II. Ratione interpretationis, in contractus STRI-
CrI IVERIS et BONAE FIDEI. li ſunt, qui ſrri-
Giſime ſecundum VERBA intelliguntur, i. e. in quibus
promittens non tenetur, niſi ad id, quod diſertit
verbis promiſit. Hi dicuntur, qui ex AEQVITATE
Qdiiudicantur, i. e. in quibus promittens ad plus, quam
verbis ineſt, tenetur, ſi aeæquitae id ſuadeat. Cuius
diſtinctionis vtilitas eſt, quod ex contractu ſtricti iu-
ris

LrIB. III. Trr. XIV.

348

ris nec vſurae morae ſoluantur, niſi diſerte promiſſae
ſint; a) nec ille propter dolum ipſo iure nullus ſit,
ſed per reſtitutionem in integrum reſcindi debeat b).

a) l. 2. C. de vſur. b) tit. f. de dolo. Iure antiquo
ſimul reſpeétu compenſationis differentia erat, quae
tamen §. 30. J. de action. ſublata eſt. Catalogum con-
tractuum ſtricti iuris exhibet §. 28. I. eod. tit. Cet. vid.
GVNDLING. de vuſu pract. action. b. f. et ſtr. iur. Ha-
lae 1724. CARRACH. diſſ. qua pacta non ſtricti iuris,
ſed bonae fidei eſſe euincitur, Halae 1765.

F. 5 74.
Tertia diuiſio.
III. Ratione effectus. Si enim vterque paciſcen-
tium ad praeſtandum aliquid ſtatim ab initio a) obli-
gatur, contraétus BILATERALIS. Sin vero vnus
tantum obligatur, VNILATERALIS dicitur. Ex il-
lis non prius datur aduerſus alterum actio, niſi ator
ex ſua parte iam ſteterit promiſſis, quoniam alias ipſi
obſtat exceptio non ſecuti implementi b).

a) Nam ſi alter alteri ex poſt facto ſeu per accidens de-
mum obligatur, vt actione contraria teneatur, con-
tractus non videtur effe bilateralis. b) LEY-
SER. Spec. 103. Med. I. WAHL di. de except. non
ſec. impl. Gott. I75I. Cet vid. REINHARDS vermiſebte
Sebriſſt. 2. Band. dritt. Stück n. 3- viert. Stück n. 2.
Siebend. Stück n. 7.

§. 515.
De bpaczif.
Ita diuiduntur contractus. Iam ſequitur, vt de
PACTORVM diuiſionibus videamus, quarum prima-
ria eſt, quod omnia pacta vel NVDA Hint vel NON
NVDA.

NvV.

N
40N

N

ltriplen
herus e

unt:

4

agencl,

MVM

(ui acldnn

contral
tadas
poßt con

nota!:

.
contine
ſen ein
nem.

Il
tinenti
9 ſec e
traeg
R
n
1

nniee

us ſit
at 5).

tiquo
quae
con-⸗
1. did.
ur. Ha.
i iuni,

iſcen⸗
obli⸗
Unur
Exil.
aCor

45 il

ns de-
con.
LEY.
9t. 10

niſchre
Cn2.

t de
rima-
NON

DE OBLIGATIONIBVS. 349

NVDVM pactum eſt, quod NVLLAM eficit
ACTIONEM, ſed tantummodo EXxCEPTIONEM.

NON NVDVM eſt, quod ex SPECIALI cauſa,
aliqua ſimul IVS AGENDI tribuit. Haec ſpecialis cau-
ſa triplex eſt: 1) lex ciuilis, 2) edictum praetoris, 3)
nexus cum contractu aliquo. Hinc pacta non nuda
ſunt:

A) LEGITIMA, i. e. quibus lege CIVILI data eſt vis
agendi, v. g. SCto, conſtitutione principis a).

B) PRAETORIA i. e. quibus ex ediétis PRAETO-
RVM ineſt vie agendi b).

C) ADIECTA, qualia ſunt, quae contraktui ali-
cui adduntur. Ea vero vel ſtritti iurie, vel bonae fidei
contractui; vel in continenti, (i. e. ſtatim, vbi con-
tratus ipſe perfectus eſt), vel ex interuallo, (i. e.

pvoſt contractum iam perfectum) adiiciuntur. Iam

nota:

I. Pa da contratui STRICTI IVRIS, ſiue in
continenti, ſiue ex interuallo, adie cta, ei non inſunt,
ſeu eius partem non faciunt, i. e. non efficiunt actio-
nem.

II. Pacta contractui BONAE FIDEI I) in con-
tinenti adiecta, ei inſunt, adeoque pariunt actionem,
2) ſed ex interuallo adiecta, ſi ſint æ) detrahentia, con-
tractui quoque inſunt; ſin &β) adiicientia, ei non in-
ſunt, adeoque nullam pariunt actionem &).

a) v. g. pactum donationis. I. 35. J. vl. C. de donat. b)
v. g. pactum hypothecae l. 17. §. 2. F. de pact. c)
l. 7.

LIB. III. Trr. XIV.

l. 7. §. 5. F. 13. C. de pact. lL. 77. F.. de contr. emt. vend.
BY Pakönel,. de pactis iuris ſtricti contractibus in cont.
adiectis, in Ej. opuſc. Halae 1729. 4. RETES de pact.
in cont. adiect. in MEERM. theſ. Tom. VI. de WA-
CHENDOREF. de pact. und. in Triad. diſſ. VItraj. 1730. 8.

F. 516.

Pactum liberatorium et obligatorium quid?

Praeterea pacta diuiduntur:

A) Reſpectu efeltur. Poteſt enim aliquis non
ſolum obligari pacto, ſed et eo liberari ab obligatio-
ne ipſi iam impoſita. Hinc pactum LIBERATO-
RIVM, ſeu REMISSORIVM eſt, quo quis ab obliga-
tione liberatur; et OBIIGATORIVM dicitur, quo
NOVA imponitur obligatio. Quae noua obligatio
concernit vel rem aliquam, vel ipſam promittentis
perſonaum. Quod vltimum iterum duplici modo fit.
Primo quando reſpicitur ad ſpecialem aliquam pro-
mittentis qualitatem perſonalem, veluti ad ſpecialem
artis peritiam aut induſtriam vel diligentiam. Dein-
de, cum eiuſmodi qualitatis ratio non habetur. Hinc pa-
a obligatoria, ratione tranſitus obligationise, ſunt vel
D REALIA, quae reſpebtu alicuius rei ita ineuntur, vt
obligatio rem IPSAM adficiat, i. e. vt obligatio ad
quemcunque huius rei poſeſſorem tranſeat, v. g. pactum
hypothecae. II. Vel PERSONALIA i. e. quorum
obligatio ad heredes paciſcentium tranſit; veluti emtio
venditio. III. Vel PERSONALISSIMA i. e. quae
propter PERSONALEM QVALITATEM ineuntur,
adeoque non obligant heredes v. g. mandatum, ſo⸗
cietas a).

B) Ratione modi conſentiendi. Conſentimus
enim vel expreſe, i. e. verbis, vel tacite, i. e. factis.
Hinc

——T—T—--—--

lqi
4 t d

enime

e bal

et AG
ſuppo

2) 1.

nibus
ſione
qu .
run et

un⸗ fal

it tur
aſte Prg

MOO

mli

1. dend,
in conr.
1 pod.
WA-
730. .

non
gatio.
4710.
obige.
,(0
Igatlo
tentis
6 fit.
n pro.
ialem
Dein-
nepe⸗
t vel
ur, t
tio 20
Ctum
orum
mtio
uae
ntur,

, lo⸗

timus
ſallis.
Hine

DE OBLIGATIONIBVS. 35

Hinc pactum EXPRESSVM eſt, quod verbie, et TA-
CITVM, quod fabtis initur. In quo tamen requiri-
tur: vt 1) is, de cuius tacito conſenſu ſermo eſt,
ſciuerit, quid agatur. i. e. vt non ex errore, vel ex
ignorantia ita egerit 2) vt factum non ſit dubium. i. e.
vt liquido, quid alter voluerit, intelligi ex eo poſſit
3) vt de contraria eius voluntate non conſtet b).

C) Intuitu ſvecialie obligationir. Obligatio
enim eſt vel principalis vel acceſſoria (§. 496) Vn-
de pactum PRINCIPALE eſt, quod per ſe ſubſiſtit;
et ACCESSORIVM dicitur, quod aliud pactum prae-
ſupponit, veluti pignus, fideiuſſio.

a) l. 57. §. 8. F. de pact. b) l. 2. 3. 4. 577. ff. eod.

F. 517.
Conne X i o.
Hucusque de eſſentialibur, quae ex conuentio-
nibus oriuntur, obligationibus. Saepius tamen occa-
ſione conuentionis nonnulla alia praefſtanda ſunt,
quo pertinet dammi, morae, eius quod intereſt, bſura-
rum et cauſae praeſtatio. .

§. 5§18.
Damnum quid?
DAMNVM in genere eſt patrimonii diminutio ſine
iure falza. In ſpectie vero in contraftibur damnum
dicitur ea patrimonii diminutio, quam patimur, dum
alter promiſja vel plane NON, vel non CONVENTO
MODO prazſtat. Diuiditur autem damnum:

A) Ratione modi, quo infertur. Etenim ſenti-
mus damnum, vel quando patrimonii quantitas re
vera

352 LIB. III. TIr. XIV.

vera diminuitur; vel quando impedimur, quo minus
patrimonii quantitatem honeſte augere poſſimus. Si
prius, adeſt damnum POSITIVVM feu EMERGENS;

ſin poſterius, damnum dicitur NEGa TIVVM ſeu LV-
CRVM CESSANS. I. 3)3. pr. ff. ad L. Aquit.

B) Reſpectu cauſae efcientis. Aut enim alter
potuit pactum ſeruare, aut non potuit. IIIo eaſu vel
de induſtria vel ex negligentia non impleuit; hoc ve-
ro caſu vel potuiſſet remouere impedimentum, vel
non. Vnde damnum in caſuale, doloſum, et ulpo-
ſum diuiditur.

§. 519.
Caſus quid et quotupleæx?
CASVS ſeu DAMNVM CASVALE eſt, quod
non IMMEDIATE ev Fà CIO alterius oritur. Quod
uidem contingit 1) per euentum, cui, omni licet ad-
hibita diligentia, reſiſti non poterat, (v. g. quod vel
immediate diuina prouidentia vel facto hominir, quod
impediri non poterat, oritur.) Vel II. per euen-
tum, qui adhibita debita diligentia impediri omnino
poterat. Si prius, caſus mere talis; ſin Ppoſterius,
mixtu! appellatur. Iam nota regulas:

I) Caſum mere talem ſentit dominur, niſi alter
diſerte eum in ſe ſuſceperit a).

II) Caſum mixtum praeſtat debitor, niſi res ae-
ue apud creditorem peritura fuiſſet, etſi debitor
obligationi iuſto tempore ſatisfeciſſet b).

a) I. 23. ff. de R. JI. BERGER. Oecon. p. 55I. H. 3. b)
I. 14. §. I. F. depoſ. l. 25. §. 4. F. locati.

§. 320.

D01
ſetua:

l.!
hus, immt

II.
terito lie

a) Qu⸗

dati

VI
dentin, del⸗
Gieitur on⸗

4)
lilgentin
res fit er
ulſigentine
ing neg

5) I

Ahee
Whetu
md,

Mtr⸗

niInus

. d1
6NS;
LV.

Ater

ſn vel

C Ve.
Vel
blulpo.

uocd
Quod
et ad.
d vel
quod
euen.
mnino⸗
terius,

Ralter

es ae⸗
bitor

31

DE OLIGATIONIEVS, . 353

§. 520.
Dolus guid? .
DOLVS ſeu DAMNVM DOLOSVM dicitur,
quod a SCIENTE VOLENTE infertur. Iam ob-
ſerua:

I. Dolus praeſtandus eſt in omnibus contracti-
bus, immo in nonnullis infamia punitur à).

II. De dolo ſuturo non licet tranſigere, de prae-
terito licet b).

a) Quales ſunt contractus I1) depofiti 2) ſocietatis 3) man-
dati et 4) tutelae l. I. F. de bis, qui not. inf. b) I.
23. F. de R. I.

§. 52 I.
Culpa quid et quotuplex?
CVLPA in genere eſt quazuis ntgligentia, impru-
dentia, pedulantia. Quoad contractus culpa in Tpecie
dicitur omiſio diligentiae in ſingulo contrabtu a legibus
prazſcriptae, ex imprudentia vel negligentia fabla. Sunt
vero tres diligentiae praeſcriptae gradus:

A) Diligentia, ſumma et exablicima, ſeu, qua di=
ligentiſimur paterfamilias vtitur, et quae zc sοραπα
diligentia et cuſtodia dicitur. Quam qui non praeftat,
reus fit culpae LEVISSIMAE, quae igitur eſt omiſſio
diligentiaz ſummae et exabtiſimac. Tunc vero vel mi-
nima negligentia reſarcienda eſt a).

B) Diligentia intermedia ſeu ordinaria, i. e. quae
adhibetur a quocunque bono, licet non diligentiſſi-
mo, patrefamilias. Quam qui non praeſtat, com-
X. mittit

.

354 LIB. III. Trr. XIV.

mittit culpam LEVEM, ſeu culyam zar soo.
Quae igitur eſt omiſſio diligentiae ordinariaz b). Tunc
vero negligentia, quae nec ſumma nec minima eſt,
reſarciri debet. Sed haec culpa leuis vel in AB-
STRACTO vel in CONRETO ſpectatur. IIIud,

quando in genere de culpa quaeritur. Hoc, quan-

do de ea diligentia ſermo eſt, qua aliquis in rebus
Juis vtitur 6).

C) Diligentia quaecungue, licet minima ſit.
Quam tamen qui non praeſtat, reus dicitur culpae
LATAE, (ſeu magnae, diſſolutae, graſſae) quae igi-
tur eſt omiſſio diligentiaz- vel minimat, ſeu: nimia ne-
gligentia, cum quis non intelligit, quod OMNES intel-
ligunt d). Ea nonnunquam dolo aequiparatur e).

a) §. I. I. de oblig quae quaſi ex contr. I. 15. pr. fF. com-
mod. l. 5. §. 2. . commod. l. 37. §. pen de leg. I. l. 23.
de R. I. b) l. 5. §. 2. F. commod. I. 23. de K. I. c)
§. 9. I. l. 71. fF. de ſociet. l. I7. f. de iure dot. d)
1 273. J. 2. er l. 223. §. 2. de V. §. lI. 32. fy. depos. l. 55.
de aedil. edicto l. 226. de V. & e) lI. 2. 9. vle. l. 4.

F. de ſuſp. wut I. 7. ff. ad L. Corn de ſicar. Ced. vid.
CHRISTFKR. WAECHTLER. de grad. culp. in contract.
Vit. 1680.

H. 522.
Regulae culparum praeſtationis.

Regulae, circa culparum praeſtationem ſunt ſe-
quentes:

I. Primo loco is praeſtandus eſt culpae gradus,
de quo ipſi paciſtentes conuenerint a).
II. Si nihil conuenerint, culpae praeſtatio aut
ex Dtilitate, quam vel alteruter vel vterque paciſcen-
tium ex conuentione percipit; aut ex ea, quam ne-
. . gotii

9)
tenm, 2
uum leui
lo excel

5)
commos
et leuen

0)

7

üiligenti
eculpam,

DI

7

CTOprze

AUmimſre
enim, qr

00NCR
2) in con

dotalidus

) 12.
nodtih
DAM
VTILI
D0LV

Unilitag

Tunc
eſt
4A.
lac,
uan-
tedos

ontroct.

tadus,

10 1t
eiſeen
m ..

ti

DE OBLIGATIONIEBVS, 35 5§5

gotii natura exigit, diligentia diiudicatur. Hinc
ſpeciales regulae:

A) In ea conuentione, ex qua alter ſolur vtili-
tatem, alter vero ſolus incommodum ſentit, ille ad cul-
pam leuiſimam, hic ad dolum tantum obligatur; mo-
do exceperis precarium.

B) In ea conuenticne, ex qua par eſt vtriurgue

commodum et incommodum, vterque culpam latam

et leuem praeſtat b).

◻ Qui negotium, quod exaffkiſimam requirit
diligentiam, ponte ſuſcepit, ad leuiimam obligatur
culpam, licet ſolus omne ſentiat incommodum.

D) In ſpecie culpa leuis in regula in ABSTRA-
CTO praeſtatur, excipe tamen contractus, in quibus
adminiſtratio rei alienae vel communis intercedit, ibi
enim, qui adminiſtrauit, culpam tantummodo in
CONCRETO praeſtat; id quod fit 1) in ſocietate 4).
2) in communi legato vel hereditate d) 3) in rebus
dotalibus g).

a) l. 23, de R. I. by) I. 5. §. 2. F. commod. ibi: in con-
tzractibus interdum DOLVM 80LVM, interdum er CVL-
PAM praeſtamus: dolum in depoſwito. nam quia NVLLA
VTILITAS eius verſatur, apud gquem deponitur, merito
DOLVS praeſtatur SOLVS. Sed vhi VTRIVSQVE
vrilitas vertitur, et DOLVS er culpa LEVIS praeſtatur
M §. 9. I. de ſociet. I. 72. f. pro ſoc. d) L. 25. §.
26. ff. famil. erc. e]) l. I7. f. de iure dot. Ceterum
de hac difficillima doctrina videantur, qui ad l. 22. de
R. I. commentati ſunt, inprimis DEL RIO Lugd. 1589.
8.s et adi. FERRETTI tr. de eo quod int. RI TTERS
HVSIVS ad I. 23. de R. I. Arg. 1659. 4. CONTIVS
in Ej. Opp. PROVSTEAVIin MEERM. theſ. ram.
1. 2 I.

4

Li. III. Trr. XIV.

III. IAC. GODOFREDVS com. ad tit. de R. I. PETR.
FABRI com. ad tit. de R. I. MARRARTI probab. Port.
I. p. 90. STRVVII gecis Sabbath. EIVSD. Exerc. ad ff.
n. 19. §. 14. ſeqq. COCCEII. in Eiuſd. diff. Vol. I.
4. 5. REINOLD difſ. ad I. 23. de R. I. Duiſb. 1714. et
in Opuſc. LEXSER. ſpec. 154. ES. FR. PVFFENDOREF.
tr. de culpar. praeſt. Lemgov. 1740. 8. IO RDENS diff.
de praeſtat. culpar. Trai. ad Rh. 1768. THOMASII difſ.
de vſu pract. de culpar. praeſt. in diſſ. Vol. II.

§K. 523.
Mora quid et quotupleæ?
MORA eſt dilatio abtus alicuius ſine iuſta cauſa
fabta. Ea igitur praeſupponit, 1) vt aliquid ſiat 2)

vt is, qui facere debuiſſet, absque iuſta cauſa non

fecerit. Ea vero duplex eſt: I. Mora CREDITO-
RIS; cum is, quod debitor offert, ſine iuſta cauſa
accipere detrectat; de qua infra ad tit. quib. mod. oblig.
toll. II. Mora DEBITORIS, cum is praeſtanda iu-
ſto tempore ſine iuſta cauſa non praeſtat. Haec ite-
rum duplex eſt. Nam ſi tempus praeſtationis ab ipſis
legibus definitum eſt, mora EX RE; ſin a contrahen-
tibus, mora EN PERSONA dicitur. Ceterum morae
debitoris praecipui effectus ſunt: 1) vt debitor mo-
roſus caſum praeſtare debeat, niſi res, iuſto tempore
tradita, apud creditorem aeque peritura fuiſſet 2)
vt vſurae, licet non proemiſſae, in contractibus bonae
Fidei ſolui debeant. Plura in Pandectis.
1. 23. §2 ff. de V. O. I. 14. §. I. F. depoſ. l. 32. §. 2. J.
dJe vſur. HENR. COCCEII diſſ. de mora in difſ. cur. T.
I. FORCATVLVS de mora. Hanov. 1599. S. FERRE-
TVS de mora. Saep. MEISTERI diſſ. de notione iurid.
morae, in opuſc.

. §. 524.

4

V5

ſit en
1) vel
Aia de
TENT
Plura

1DS
glol ent
Po com
ucrun
tur; ho
peti pe
bitor
14, i
Probau

ETR.
bort.
d ff.
l. I.
4. et
ORF.
ick.
1.

talſ
ſat 2)
ſa mon
IIO.
caula
da in⸗
ec ite.

bips

trahen⸗
morae
or mo⸗

empore .“

llet 2)

st

PERE.

„

ne iufil⸗

PDE ORLIGATIONIBVS.

§. 524.
Vſurae guid?
VSVRAE fſunt certa pecuniae ſumma pro VSV
ſortis creditori ſoluenda. Eas petere creditor poteſt
1) vel quia diſerte in patto promiſſae ſunt, vel 2)
uia debitor in mora fuit. Priori caſu vſurae CON-
VENTIONALES; hoe vero, vſurae MORAE vocantur.
Plura hoc loco neceſſaria non videntur.

NOODT. de foen. et vſur. in Opp. T. I. SALMASIVS de
vſur. L. B. 1638. 8. ID EM de modo vſur. ib. 1739 8.
IO. FR. GRONOV. de vſur. L. B. 167 1. 8. DONELLVS
de vſur. Fruct. Cet.

§. 525.
Id quod intereſt, quid?
ID, QVOD INTEREST, dicitur omne damnum,
quod creditor OCCASIONE pakéli non ſeruati patitur.
Eo comprehenditur tum damnum emergen, cum
lucrum ceſſans. Illud ex pretio rei amiſſae aeſtima-

tur; hoc vero probari debet. Ne tamen nimium

peti poſſit, cautum eſt, vt, ſi cauſa CERLA ſit, de-
bitor vltra duplum condemnari nequeat; ſin INCER-
TA, in tantum condemnetur, quantum creditor
probauerit.

I. un.-s C. de ſentent. quae pro eo, quod inter. profer. cf.
VALL. de eo, quod int. in OTTON theſ. Tom. I. LE
GRAND in MEERM. theſ. T. III. de GAST. ibidem
Tom. VI. CATILANVsS ibid. T. VII.

LrIB. III. Trr. XIWV.

§. 526.
Cauſa quid? .
CAVSA denique eſt omnis vtilitas, quae ad rem
promiſſam ſpebkat, eiusque occaſione percipi potéſt.
Eam in IN TERNAM et EXNTERNAM diuidere ſo-
lent. Illa concernit qualitates vtiles rem ipſam adfi-
cientes v. g. ſeruitutes, conditio vſucapiendi, ſalu-
britas, bonitas. Haec vero, vtilitates ex re ia vel
certe eius occaſione competentes v. g. fructus et ac-
ceſſiones.

7

I. 20. ff. de R. V. I. §. 38. §. 7. ff. de vſur. §. 3. I. de oſyc.
iud. cf. BRISSON. de V. S. ſ. v. cauſa Ceterum de tota
hac contractuum doctrina cf. NOODTII L. II. de pact.
er tranſact. in Ej. Opp. D'AVEZAN contractuum libri
II. in MEERM thes. T. IV. FR. DVARENVS de pact.
in Ej. Opp. CRVSIVS de pact. in OTTON. theſ. Tom.
I. ORTW. WESTENBERGII difſ. IX. de cauſis oblig.
in Ej. Opp. Tom. I. VINNII tr. de pactis. HVGO DO-
NELLVS ad ziz. C. de pact. in Ej. comment. iur. civ.
FR. HOTTOM. ad tit. C. de pact. in Opp. LAVTER-
BACH. difſ. de contract. in Ej. diſſ. Tub. T. I.

EI

In
ihun

citur en
Jertut
requiri
fertur.

6orl

4, e/.
crei
obli
l⸗
VIG
20j.
Non,

359
ren TITVLVS XV.

oteß.
eſo. QVIBVS MODIS RE CONTRAHITVR

adhr
OBLIGATIO:
§. 527.
kaſe. Conne X i o.
n Trm de IFingulie contractibus, et primo de rea-
An
R §. 528.

ir. Primus contractus realis eſt mutuum quod di-
TE. ceitur contrabtus, quo res fungibilis in tertium ita trans-
eortur, vt is tantundem reſtituat. Ergo: 1) mutuum
requirit rem fungibilem. II. Res in tertium trans-
fertur. III. Mutuatarius tantundem reſtituit.

GOEDDAEVS de veb. cred. Gosl. 1618. 8. MARANVS

de reb cred. in Opp. T. II. HVGO DONELL. de veb
cred. Frf. 1626. f. ab IDSINGA de mutuo et vet. litt.
oblig. in OELLRICH. rzheſ. Nov. Vol. I. Tom. I. BAR-
CLAIVS et MERILLIVS in OTTON. theſ. Tom. III.
VIGL. ZVICHEMVS de reb. cred. Lugd. 1591. 8. et
4 adj. eius com. de re teſtam. de LVDEWIG. differ iur.
Rom. et Germ. in, mutuo in Eius dispp. T. III.

mmm

2 4

360 LiIis. III. Tir. XIV.

§. 529.
Aioma primu m.
I. Mutuum requirit rem FV NGIBILEM. (vid.
ſupra §. 192) Hinc res non fungibilis non mutuo,
ſed commodato datur, niſi in eum finem data fſit, vt
eain accipiens vendat, pecuniamque ex ea redactam
mutui loco retineat, modo abſit ſuraria prauitas.
I. II. pr. F. de reb. ered. ANT SCHVLTING. zbeſ. con-
trov. decad. 35.

§. 530.
Axioma ſecundume
II. Mutuo res transfertur; i. e. alteri in domi-
nium traditur. Vnde 1) ante traditionem rei pactum

non mutuum, ſed de mutuando, dicitur a) 2) mutuo in-

eſt alienatio l), adeoque 3) qui non poteſt alienare,

is nec mutuo dare poteſt c) 4) mutuatarius de re pro
lubitu diſponere poteſt, eiuſque caſum ſentit.

a) l. 177. pr. f-. de pact. l. 2. §. 3. F. de reb. cred. by
Id, quod nota contra CLAVD. SALMASIVM, qui
ſub nomine ALEXNXII MASSALIAE mutuum eſſe alie-
nationem negauit. Optime contra Salmaſium inter
alios ſcripſerunt POLYC. SENGEBER in diſcept. de mu
tuo Paris. 1646. 8. et in MEERM. theſ. Tom. III. p.
369. GVIL. GOESIVS in variis ſcriptis, quae nouiſſ.
cura ElSENHARDTI Halae 1768 er 1769. 8. prodie-
runt, et CAR. ANN. FABROTTVS in epiſt. de mutuo,
L. B. 1645. 8. et in OTTON. theſ. Tom. III. p 1237.
De hiſtoria huius controuerſiae vid. MEERMANNVS
in praef, ad theſ. Tom. HII. EISENHARDT. in praef.
ad Goeſium; Et WALCHIVM in iure controv. p. 312.
c) §. 2. I. quih. alien. lic l. 2. §. 4. F. de rec. cred-

§. 531.

ANioma tertium.

III. Debitor TANTVNDEM reſtituit, i. e. non

rem, quam accepit, ipſam, quia haec conſumta eſt,

ſe

D G

l in
Hr e.
WV

A
1. e. co
tum ten
fata f.
Vſus I
tum te
tui del

6000
HA

4

eue
net d

mgid
tantum
Aitur 5

I
etu
ala tes

(vid
nutuo,
1 Vt
dtam
at.

.. con.

1domi.
aum
tuo in⸗
lenme,
re pro

b)
M, qri
ſſe alie-
m inter
1. de mu
h. III. p.
e nnill
procie
mutuo,

1237.

ANNS

1 praek.
P⸗ 3 12˙
.

e,nlon

DE CVIB S MODIS CONTRAHITVR OBLIGATIO. 361

ſed aliam eiuſdem generis, quantitatis et qualitatis.
Hinc creditori aduerſus debitorem competit altio
MVTVI ſeu CONDICTIO CERTI EX MVTVO ad
vetendum tantundem.

6. 532.
De com modato.
Alter contractus realis eſt COMMODATVM,
i. e. contrabtuc, quo vſus rei non fungibilis alteri ad cer-
tum tempus gratis concedlitur, vt ea in Jpecie, nec deterio-

rata reftituaiur. Igitur commodato conceditur I.

vſus II. rei non fungibilis. III. gratis et IV. ad cer-
tum tempus. V. Res in ſpecie nec deteriorata reſti-
tui debet.

GODOFR. A IENA de commod. Heidelb. I65 5. 4. REIN-
HARDI commendat. de commod. eiuſque act. Erf. 1572.
4. CASP. ZIEGLER, de commod. in diff. ſel.

§. 533.
ANiomats.
I. VSVS tantum, non dominium trancfertur. Ad-
eoque commodans ſentit caſum, quia penes eum ma-
net dominium a).

II. Requiritur ree NON fungibili; nam ſi rei
fungibilis vſus traditur, adeſt mutuum (J. 529.) niſi
tantum dicis et oſtent ationis cauſa res fungibilis tra-
datur ).

III. Vſue rei GRATIS conceditur. Vnde ſi pro

eo pecunia datur, contractus eſt locatio condubétio; ſin
alia res, adeſt contra tus innominatus, do, vt des c)-

2 5§ IV.

362 LIB. III. TIT. XV.
IV. Vſur ad CERTVM TEMPVS conceditur.
Vnde commodans rem ante huius temporis la-
pſum repetere non poteſt, niſi aut æ) propriie vſibus
ea indigeat ο) aut eam reſicere velit, aut „) commo-
datarius re male vtatur d).

V. Kes in SPECIE nec DETERIORATA Vinito
tempore reſtitui debet. Hinc ſi commodatarius ea in
longius tempus vtatur, tunc furti vſur reus eſt; et
ſi eam deteriorauerit, tenetur ad reſtitutionem damni e].

a) l. 15§. in En. l. 1i9. 20. ff. I. z. C. commod. b) I. 3. §.
vlr. l. 4. F. h. t. c) §. 2. I. h. t. lI. 5. J. 2. F. de prae-
ſer. verb. d) arg. J. 3. C. loc. cond. e) §. 6. 7.
I. de oblig. quae ex' del. I. 5A4. J. I. W. de furt. Exem-
plum narrat GELLIVS N. A. VII. 15.

§. 534.

Actiones commodati.

Ceterum ex hoc contractu duplex datur actio:

I. Actio commodati DIRECTA, quae datur com-
modanti aduerſus commodatarium ad rem ipſam finito
tempore repetendam et damnum vel culpa leuiſima datum
reſarciendum a).

II. Actio commodati CONTRARIA, quae com-
petit commodatario aduerſur commodantem ad indemni-
tatem petendam. Ei vero locus eſt 1) ſi commodata-
rius ſumtus immodicos ad perpetuum rei vſum fecerit
2) ſi commodans vel rem vitioſam ſcienter dederit,
vel eam ante tempus reuocauerit b).

a) Ita

Ter

tontrabti

30V0

A

De

. C
rpo: 1,
lecerit,
in ian
GVLN
resue
docung

II.
ecunian
ſ, v

ſe6
M4
Comn
N
ð

ellifur.
is la.
plibus
nmo.

Finito
ea in
ſ; et

nmie).

12,5.
le e.
.(7.
Exem-

10lio:

r cont.
friro
Natuns

com⸗
emni.
data-
cerit
derit,

4) Iu

DE CQVIBVS MODIS ET CONTRAHITVR OBLIGATIO. 363

a) Ita in regula, cum commodatarius ſolus ex hoc con-
tractu habeat vtilitatem. Si tamen contractus in gra-
tiam vrriuſque initus ſit, culpa leuis tantum praeſtatur
l. F. S. 2. 10. l. 15. pr. F. commod. b) l. i5. F. 2. F.
F. eod.

. §35.
Depoſitum quid?
Tertius contractus realis eſt DEPOSITVM, ſeu
contrablur, quo alicui res gratis cuſtodienda traditur.

BOVCOHER difl. de depoſ. eiusque ſpec. Arg. 1749. CASP.
ZIEGLER difl. de depoſ. in diſſ ſel.

§. 536.
A N io m a t a.

De depoſiti natura obſerua:

I. CVSTODIA ſola in depoſitarium trancgfertur.
Ergo: 1) is re depoſita vti plane non poteſt, et ſi
fecerit, furti vſus reus eſt aà) niſi vſus a deponente
ipſi conceſus ſit, quo caſu ſunt, qui depoſitum IRRE-
GVLARE ſtatuant 5). 2) Deponens manet dominus,
resque caſu peremta ipſi perüt. 3) Deponens, quan-
docunque velit, rem poteſt repetere ).

II. Depoſitariue GRATIS cuſtodire debet. Nam ſi
pecuniam acceperit, adeſt contractus innominatus,
Jfacio, vt des d).

a) H. 6. I. de oblig. quae ex del. b) cf. NETTEL.-
BLADTII diff. de depoſ. irreg. Halae 1750. DEDEKIND
commentat. de contr. quem depoſ. irreg. vocant. Lipfſ.
1753. OELLRICH. diſſ. de depoſ. notiſſj. term. egred.
Gott. 1777. c) l. I. H 22. ff. depoſutii. d) l. I.
F. 8. 9. 10. F. eod.

§. 536.

364 LIsS. III. Trr. XV.

§. 537.
Depoſiti diuiſio.
Diuiditur depoſitum in SIMPLEX et MISERA-
BILE. IIlud dicunt, quando SPONTE (i. e. nulla
neceſſitate vrgente) rer deponitur; hoc, quando vr-
gente CALAMITATE deponitur v. g. incendio, ruina,
naufragio imminente. Quo caſu dolus duplo pu-
nitur.

I. z. §. I. F. depoſ. WIILLENBERG. de dep. miſ. in exerc.
Sabbath. T. III. GVNDLINGIANA part. 2. p. 179.

§. 538.
Depoſiti actiones.
Ceterum ex depoſito aeque duae dantur actiones:

I. ARio depoſiti DIRECTA, qua vtitur deponens
aduerſur depoſitarium, ad rem non deterioratam cum
omni cauſa repetendam a).

II. Actio depoſiti CONTRARIA, quae compe-

tit depoſitario aduerſus deponentem ad indemnitatem prae-
NKandam

a) Nota: 1) ſi res dolo depoſitarii interierit, is infamia
punitur l. 1. F. de his, qui not. infam. I. 10. C. depos. 2)
ſin culpa eius, in regula latam tantum praeſtat, I. 2.

§. 16. ff. esd. 3) ſin caſu, depoſitarius non tenetur, niſi
in mora reſtituendi fuerit.

5. 339.
De contractu vignoris.
VlItimus realis contractus eſt P. GNORATITIVS,
ſeu contrabttur, quo debitor creditori in ſecuritatem rem
radit

DE GVs

iynub in

Mota: I
quo e
trade
ret,
retun
ditor
ponn
ſol
padh
lum
Ibea
7. 9.
79

P. 25.

lam
16 Rey
res, ⸗
1. 6, gui
incorpan
priae ſn
Jentiat,
crelitumn
tamen

ſtax ſtt
Unguitu
tum eſt,

n

lione

8ERA.
nulla
Wvr.

ruma,
1 du⸗

exere.
.

jones:

Ponent
dun

ompet.
1Pr.

infnu
D 1,17.
n niſi

TIVS
N
ulit

DE QVIBVS MODIS ET CGNTRAHITVR OELIGATIO. 36 5

tradit, vt ea, ſoluto debito, reſtituatur. Ab eo differt
pactum HYPOTHECAE, i. e. quo debitor creditori
ius reale in ſecuritatem crediti concedit.

Nota: Iure antiquo huc pertinebat pactum FIDVCIAE,
quo creditori res immobilis in dominium temporarium
tradebatur, ita, vt, ſoluto debito, creditor eam reſtitue-
ret, vel, non ſoluto, ei in dominium perpezuum addice-
retur. Hinc obſerua differentias 1) per Educiam cre-
ditor non ſolum poſeſionem ſed et dominium, licet tem-
porarium, nanciſcebatur; 2) per contractum pignoris
ſola poſſeſſio, non vero dominium, traditur; 3) per
pactum hypothecae nec poſſeſſio nec dominium, ſed ſo-
lum ius in re conceditur. cf. CONRADI difſ. II. depa-
cto fiduc. Lipſ. 1739. IAC. GODOFRED. ad l. vn. C.
Tbeod. de commiſſor. reſcind. NOODTII obſ. L. II. c.
7. 8.SCHVLTING. ad PAVLI rec. ſent. L. II. T. XIII.
p. 282. ſeqꝗ.

§. 540.
Axioma buius contractus.

lam nota axioma: Finir contraktus pignoratitii
eZſt SECVRITAS CREDITORIS. Ergo: 1) omnes
res, quae ſecuritatem praeſtant, oppignorari poſſunt,
i. e. quae in commercio ſunt, ſiue ſint corporales ſiue
incorporales, ſiue mobiles ſiue immobiles, ſiue pro-
priae ſiue alienge, modo hoc caſu dominus vel con-
Jentiat, vel ratihabtat; a) 2) pignus praeſupponit
creditum, adeeque ) eſt contractus acceſſorius, qui
tamen omni credito licet ſit mere naturale, modo ef-
Kcax ſit, aceedere poteſt; b) β) extincto eredito ex-
tinguitur pignus, adeoque a creditore, cui plene ſolu-
tum eſt, reſtitui debet ec) 3) Creditor accipit ſolam
poſſeſionem, non ſimul vſum, niſi adietum ſit pa-
Gum ANTICHRETICVM, hoc eſt, paftum, quo de-
bitor ereditori VSVMpignoris concedit. Quod vel preſ-
Je vel lacite iniri poteſt, modoabſit i, ſuraria prauitas d).
a) 1

366 „ LIB. III. TIr. XV.

a) l. 9. J. 2. . II. §. 2. ff. de pign. et hyp. I. I. G. 2. F. I. M
3. 4. C. quae res pign dari poſſ. tit C. ſi al'ena res pign. ut ul
dat. CHK. GOTTL. GMELIN commendat. de pignore
vel hypoth. quam debitor in re ſibi non propria conſtituit, 1,(
Vlmae 1778. 8. WES TPHAL. von Verpfänd. fremd. 4
Güther. in Schorts Wochenbl. I1772. n. 33. b]) l. IAI
5. f. de pign. er hyp. l. 2. F. quae res pign. c) -. funt b).
