MILE it, teſtatorem noluiſſe amplius legatum relinquere.

v. g. inimicitiae capitales inter eum et legatarium or-

tae, ſi reconciliatio non lſit ſecuta g).

a) l. 3. S. n. W. h. t. CRELLII difſſ. quomodo legata nuda-
volunt. adim. in Ej. difl. Faſe. VI. de CRAMER. Ne-
benſt. Theil 44. n. 4. b) Pr. I. h. 2. c) l. 1. . de
bis quae in teſt. del. dq) §. 22. er 22. I. de legat. e)
l. §. pr. G. 1. de leg. III. f) l. 22. de leg. II. GE.
AD. STRVVII difſ. de zacita legat. ademt lenae 1692.
2) I. 3. §. vlt. l. 4. fF b. z. Cet. cf. VOORDAE inter-
pr. jur. Rom. L. III. c. 17. .
9. 422.
Translatio legati quid? .
II. TRANSLATIO legati eſt, quaecungue MV-
TATIO circa legatum a teſtatore fablka. Ea con-
tigit: . .

A) Quoad PERSONAM legatarii i. e. cum, quae
huic relicta erat res, ea nunc alii legatur. v. g. domum
quam TI'TIO legaueram, nunc MEVIO do, lego. Iam
nota: I) haec translationis ſpecies continet ſimul
ademtionem prioris et conſtitutionem noui legati; 2)
hinc, quae ad conſtituendum legatum requiruntur, in
ea adeſſe debent,; 3) animur adimendi exprimi debet,
ne poſterior legatarius pro collegatario haberi poſſit.

S B)

274 LrB. II. TIT. XXI.

B) Mutata perſona, A QVA legatum, v. g. do-
mui, quam a S8EIO legautram, nunc a CAIO do, lego.

C) Mutata RE legata. v. g. Titio non DOMVM,
ſed BIBIO TtIECAM nunc lego.

D) Mutato MODO legandi, ſi v. g. conditio et
dies adiüicitur, vel mutatur, vel detrahitur; l. 5. 6. 20.

FV. h. f.
§. 323.

Inieritus legati quid?
III. INTERITVS legati eſt extinktio legati, orta
ex ALIA, quam teſtatoris voluntate, cauſa. Quae càu-

ſa eſt:

A) CASVS: 1) ſi res in ſpecie legata fato perie-
rit a); 2) ſi legatarius viuo adhuc teſtatore deceſſe-
rit ?); 3) teſtamento infirmato, niſi inoſſcioſum fue-
rit c); 4) defirienle conditione )..

B) Fufßfum ipfius LEGATARII, ſi rem alienam
ſibi legatam titulo lucratiuo adquiſiuerit e ).

C) LEGIS DISPOSILTIO, qua nonnulla legata

pro non ſeriptiæ habentur, vel legatario tanquam in-
digno a filco auferuntur; de qua re in Pandettis.

a) §. 16. L. de leg. I. 36. §. lt. I. 47. §. vlt. de leg. I. b)
1. vn §. 2. C. de cad. toll. c) vid. tit. quem teſtam.
in firm. d) vid. tit. de hered. inſtir. e) §. 6. I. de
leg.

H

de ea

ret Vl
aurir

TEM.

. d⸗
o.

H,

ſtio et
6. 20.

,Orta
e cal⸗

perie

ecelle·

n kue⸗

ienan

legats
Am i-
.
b)

teſtan.
C. l.de

H de legatis ipſis. Sed cum lege Falcidia non-

. 275
TITVLVS XXII.

DE

I. E G E F A L C ID I A.

§. 424.

Conne io.

nihil circa ius legatorum immutatum ſit, iam
de ea hoc titulo agitur.

Lege enim FALCIDIA cautum erat, of ne lices
vet VLTRA DODRANTEM hereditatem legatis e-
haurire, et, i PLVS legatum eſſet, QVARTAM PAR.-
T'EM heres DETRAHERE, vel RETINERE poſſet.
Nota: Dicantur pauca de legis Falcidiae ratione et
hiſtoria. cf. SCHWOPE biſtor. Leg. Falc. Lips. 1763.
FR. DVARENVS ad L. Falc. in Ej. Opp. FR. HOT-
TOMANNVS de; quarta legit. Tulc. et Treb. in Ej. Opp.
T. I. FR. BALDVINI com. ad L. FPur. Vocon. et Falcid.
Halae 1730. 8. et in. HEINECCII iuriſpr. Rom. et Att.
T. I. IAC. PERIZONIVS ad Leg. Vocon. in Triad. diſ-
Jertt. PETR. GRANCHIANVS ad Leg. Falc. in OT-
TON. thes. T. V. HVSMANNI paradoxa ad L. Falc.
ibid. T. IV. ANT. GOVEANI com. ad tit. V. de L.
Falc. in Eius Opp. Rotered. 1766. f IAC. VOORDAE
com. ad LE. Palc. Harlingae. 1730. 8.

§ 324.

Lis. II. Trr. XXII.

§. 425.
Conrinaario.
Ergo ex lege Falcidia heredi ſalua manere de-
bet quarta hereditatis pars, quae proinde QVARTA
FALCIDIA dicta eſt. Quamſi non habet ſaluam i. e.
ſi teſtator tot reliquerit legata, quae ſuperent do-

drantem ſeu tres hereditatis parter, eam legatis detra-

here poteſt. Hinc videamus: I. Quis detrahat quar-
tam Falcidiam? II. Cui detrahatur? III. Quomodo
detrahi debeat et computetur? IV. Quando non poſ-
ſit detrahi? =WB

§. 426.
Quaeſtio prima.
1L. Detrahit Fulcidiam, qui teftamentum DESTI-
TVTVM reddere poteſt. Hinc ea competit: 1) he-
redi teſtamentario; 2) Angulo coheredi, quia ratio
Falcidiae in ſingulo herede ponenda eſt a); 3) Jub-
ſtituto b)).

Attamen ex aequitate quoque data eſt 1) here-
dibus ab inteſtato c) et 2) emtori hereditatis ). Ce-
terum herer heredis, qui detrahere potuit, adhuc de-
trahere poteft ). Ex his ſimul patet, legatariis
haud competere Falcidiam †9.

a) F. I. I. l. 77. fr. h. t. de BERNSTORFP. de ratione L.
Fulc. in ſing. bered. maxime ſubſtit. ponenda Gott. 1754.
4. b) l. 22. J. 2. 1. &1. J. 7. F. h. t. c) 1l. 18. Pr.
F. b. t. d) l. 7I. G. B. t. e) I. 10. C. h. t. f)
I. 32. H. 4. H. h. t.

.

1
igui
Ferba
uhuan
culari

Alx.

Verul

ne.

conl

da/
MO
pore
Jalu⸗
non
ſin y
cet .
nen

e ge.
NTA

uar⸗
vodo

pol.

SII.

ratio
ſob

here-

Ce.
/ de⸗
tarii⸗

Nne l.
1754.
. h.
1)

4

d.
letrg.

DB LEGE FALCIDIA

§. 427.
Quaeſtio ſecunda.
II. DETRAHITVR Faleidia ei, qui ex ehreditate
aliguid capit. Hinc: 1) legatariis, per ipfſa legis
verba; 2) fideico mmiſſariis particularibus propter eX-
aequationem legatorum et fideicommiſſorum parti-

cularium; 3) donatariis mortis cauſa ex conſtitutione

Alexandri Seueri a). 4) coniugibus, qui ſibi dona-
verunt, ſi donatio morte confirmata ſit, ex conſtitutio-
ne Diocletiani b); 5) iis, qui mortis cauſa capiunt, ex
conſtitutione Iuſtiniani &c).

) I. F. §. C. b. tz. MANZEL. ſeleét. Roſtoch. Faſc. I. p.
377. b) lI. i2. C. eod. c) l. pen, C. eod.

§. 42 8.
Quaeſtio tertia.

III. De computatione Falcidiae has obſerua re-

gulas:

A) Vt intelligatur, an Falcidia ſalua ſit, Oneltan-
da eſt bonorum defunbti quantitas, qualis tempore eius
MORTIS juit n). Ex quo ſequitur: 1) vt ſi tem-

ore mortis defuncti bona tanta fuerint, vt Falcidia

Jalua eſſet, ſed ea poſtea ita diminuta ſint, vt nunc
non ſit ſalua, heres tamen nihil detrahere poſſit; 2)
ſin vero tempore mortis ſalua non fuerit Falcidia, li-
cet bona poſtea ita auca ſint, vt nunc ſalua ſit, ta-
men heres eam detrahat ).

Sunt tamen nonnulla, quae ad bonorum quan-
titatem computari non debent, quo pertinent: 1)
aes alienum?), 2) pretia ſervorum manumiſſorum 3);
impenlae funeris d) 4) impenſae in ipſam heredita-
8 3 tem

2785 LIB. II. Trr. XVIII.

tem factae, v. g. ſumtus in teſtamenti inſinuationem
et aperturam, in confebtionem inuentarii, in alimenta
animalium, in fulturam aedium ruentium, et in vendi-
tioner faéti e).

Ex aduerſo computari omnino debent: 1) quae
defunctus iure dominii reuera poſſedit; 2) quae actio-
ne adquirere vel exceptione retinere potuit †); 3) fru-
tus tempore mortis defuncti maturi, quam vis poſt-

za percepti g); 4) legata déefuncto relicdta, quorum
ies eo viuo ceſſit, quamuis poſtea ab herede repudia-

ta h) 5§) res oppignoratae vel venditae ſub lege commiſ-
ſoria aut addiétione in diemè) 6) quae ipſz heres de-
functo debuit ).

B) Heres ipſe fibi in Falcidiam imputare debet,
guod titulo INS TITPVTIONIS accenit ). Ergo ei

non imputatur: 1) legatum, eéodem teſtamento ei re-

lictum; 2) donatio a viuo teſtatore ipſi fa ta, niſi
vtroque caſu eo fine legatum aut donatio facta ſit,
vt legata integra ſoluat m); 3) frulftur et uſurae here-
ditatis; 4) quod heres ex trançabéione cum creditori-

bus defuncti lucratus eſt; 5) pretium ex hereditate

vendita, quae inſoluendo fuit, redactum. 2)

a) §. 2. I. l. 56. pr. F. b. r. b) I. 73. pr. F. eod. c)
6. pr. C. bh. r. d) & vlt. I. b. t. e) l. 72. F. b.
l. vlt. J. 9. C. de iure delib. f) lI. u. pr. f. b. t.
) I. 9. pr. ff. eod. PVFFEND. Obf. T. I1. Obſ. 83.
) l. 26. fF. de bonis libert. 1) 1. 35. H. 2. F. b. 1.
0 L..I. §. I5. F. eod. 1) l. 74. 76. pr. J. b. z.
m) fJ. 56. &. ver. 1. 74. 7. . F. cod. n)) I. 3. Dr. F.
1. g. eod. cf. VOORDA cap. VIII. et X.

☛ e

§. 429.

I

N
ita):
lite pr⸗
Cerit

integr
diam
tegra
Falcid
em in

Hi

roeleg

4 in!
nit 4)

Ciorun

ionen
Menta
Vendi.

gae
1cho.
)kru.
torum
Pucin.
nni
38 Ge.

lbet,
go ei
el re⸗
uiſi
ſit
here-
Citori⸗
Gitate

)

. bet,

DE LEGE FALCIDIA.

§. 429,
Quaeſtio 9uaτW¹ιàa.
IV. CESSAT Falcidiae detractio:

A) Reſpectu TESTATORIS: 1) ſi miler fue-
rit a); 2) ſi detractionem quartae vel expreſſe vel ta-
cite prohibuerit b); 3) ſi heredi quartam iam viuus de-

derit &).

B) Ratione HEREDIS: 1) ſi ſpoponderit, ſe
integra legata ſoluturum d); 2) ſi vel ſciens?, F alci-
diam non eſſe ſaluam, vel 3) ex ignorantia iuris in-
tegra legata ſoluerit e½); 4) cum ſe indignum reddidit

Falcidia, quod fit æ) ſi quid ex hereditate amouerit,

ρο) ſi id egerit, vt deicommiſſum intercideret ), ſi fi⸗
dem interpoſuerit, ad legatum incapaci praeftandum,
△) ſi inuentarium non confecerit ⁰)1

C) Intuitu ipſius LEGATI: 1) in dote vxori
praelegata g); 2) in rebus ab herede doloſe ſubtractis)
4) in legatis ad pias cauſas, ſi heres contumax fue-
rit ½) 5) in Uibertate legata 1);6) in inſtrumentis prae-
diorum domino legatorum m). .

a) I. 17. 92 F. l. 7. C. b. t. b) Nov. 1. c. 2. §. 2
QVISTORP. Beytraege zur Erlaeut. verſchied. Rechtmar.
Stück III. n. II. c) l. 56. §. ult. l. 91. ff. eod. 4)
1. 46. f. l. vlt. C. h. ?. e) I. 9. C. eod. III. PVTT-
MANNI iuterpr. c. 34. f) l. 59. pr. §. I. J. 6 §. 1.
f. 1. 3. C. h. t.l. 6. 11. f. de his, quae vt indign. Nov. 1.
c. 2. H. 2. g) I. 5l. JH. I. F. b. . h Avth. ſed
in ea re C. b. . 1i) l. 24. ff. b. t. k) Nov. 151.
c. 12. VOORDA c. XIV. §. 9. DEINLINI diſt. legem
Falc. ad legata pior. cauſ. pertinere. Alt. 1737. BOEH-
MERI conſult. et decis T. III. p. I. n. III. Sqq. WERN-
HERI Obſ. T. III. obſ. 124. 1) l. 33. 34. 43. F.
b. . m) l. 15. C. H. 2.

8 4 TIT.

280 =
TITVLVS XXIII.
DE

FIDEICOMMISSARIIS HEREDITATIBVS.

§. 430.

Con une X io.

Hee de legatis. Sequuntur FIDEICOMMISSA,
quae ſunt rer verbis PRECATIVIS Trelitta i. e.

quando aliquis non iubetur, ſed rogatur, vt aliquid

tertio reſtituere velit. Ex quo prima iam legato-
rum et fideicommiſſorum dißerentia intelligitur, vt

nimirum illa verbis impenatiuis, haec vero tantum
verbis precatiuis relinquantur.

Nota: Dicatur breuiter de fideicommiſſorum origine et
progreſſu.
§. 43 .
Fidei commiſſorum diuiftones.

Variae autem diuiduntur fideicommiſſa:

I. Ratione ambitus 1) in VNIVERSALIA, quan-
do herer TOTAM bereditatem vel eius partem reſtitue-
6 ogatur; 2) in PARTICVLARIA ſeu ſingularia,
rer tantum SINGVLARIS ex hereditate reſtitui debet.
De prioribus hoc, de Poſterioribus ſeq. titulo.

II. Quoad modum relinquendi: A in TESTATO
et ab IN LPESTATO relicta, prout defunctus vel

teſta⸗

—

ſnckes
commi,

NMTA

I
lue fi⸗
in fa
NON
manen

tus
notat

6l
ciarin
rediti
ort
el er
Ulr
leet

eils

iune

BVs.

,

i, e,

igtid

egato⸗
Ir, vt
ntüm

gine et

Juun.
Situ.
laria,
lebet.

470
5 Vel
teſta

—

DE FIDEICOMMISSARII8 HEREDITATIBVS. 281

teſtamento condito, heredi ſeripto; vel, eo non condi-
to, heredi ab inteſtato fideicommiſſi reſtitutionem in-
iunxit a). B) In ENXNPRESSA et TACITA, prout de-
funtus vel verbis diſertir vel aequipollentibur fidei-
commiſſa reliquit ). C) In PVRA, CONDITIO-
NATA, EX DIE et AD DIEM relicta c)

III. Reſpectu effettus 1) in SIMPLICIA, de qui-
bus fidei commiſjarius pro lubitu DISPONERE poteſt 2)
in fideicommiſja FAMILIAE, quae deicommiſſarius
NON poteſt alienare, quia in CERTA FAMILIA per-
manere debent d.

a) §. 1o. I. b. . b) I. 717. Pr. g. ad Sct. Treb. c)
l. 13. pr. fr. eod. §. 2. I. b. . d) 1. 69. §. 3. de leg.
2. RETES de fdeic. fam. in MEERM. thef. T. VII. So-
la tamen alienationis prohibitio non eſficit fidei com-
miſſ. Fam. de CANNGIESS. dec. Caſſ. T. I. n. 49.

§. 432.
De fideicommiſſi reſtitutione.
Cum vero iure nouo fiduciarius perfeble obliga-
tus ſit ad reſtitutionem, iam de ea, quae lequuntur,
notanda ſunt:

I. Si adire aut reſtituere NOLIT' fiduciarius, CO-
Gl poteſt a). Cui coactioni locus eſt: 1) licet fidu-
ciarius hereditatem iam repudiauerit, modo res he-
reditariae adhuc extent b); 2) licet lis de fideicommiſ-
ſo orta ſit «); 3) licet fideicommiſſum ſub conditions
vel ex die relictum ſit, praeſtita tamen a fideicom-

miſſario de reſtituendo, deficiente conditione d); 4)

licet ipſe fiduciarius mortuus ſit; tunc enim heree
eius cogitur. Sin vero heredem non reliquerit, ip/o
iure ad ſideicommiſſarium tranſit fideicommiſſum e)

8⁸ F II.

292 LI. II. Trr. XXIII.

II. Inſa reſtitutio eſt vel VERBALIS vel REALIS.
Illa, ſi heres NVDIS VERBIS ſe declarat, ſe heredita-
tem veſtituere velle; cui locus eſt, cum fiduciarius inſe
non poſidet fideicommiſſum. Faec, quando ſideicom-
miſſum IP'SVM reftituit. Ceterum perinde eſt, vtrum
Per epiſtolam aut procuratorem; an ipſi fideicommiſ-
ario, aut eius procuratori, tutori aut curatori fiat ).

III. Keſtitui in genere debent OMNES res heredi-
tariaz ſecundum inuentarium. In ſpetie reſtitutioni
obnoxia ſunt): Z. legata inutiliter relicta g); 2) pre-
tia rerum dolo, aut culpa lata deperditarum vel dete-
rioratarum h), 3) quae ex debito naturali fiduciario
ſoluta ſunt ), 4) quae ex iure adereéſcéndi poſt reſtitu-
tionem ad fiduciarium peruenerunt ½) 5) quae con-
ditionis implendae cauſa accepit!)

Ex oppoſito non reſtituuntur: 1) res propriae
in hereditate repertae m); 2) quae iopf a defuncto de-
bentur n); 3) res a viuo defuncto ipſi donatae. Quod
in ſpecie frultus fideicommiſſi attinet, haec diſtingue:
1) fructus anté aditionem percepti debent reſtitui 0)
2) fructus poℳ aditionem vſque ad reſtitutionem per-
cepti non reſtituuntur, niſi vel fidueiarius in mora
reſtituendi fuerit, vel teſtator diſerte dixerit, fructus
debere reſtitui p); 3) fructus ex negligentia fideicom-
miſſiarii, fideicommiſſum non petentis, percepti non
reſtituuntur, 4) fructus denique ex fideicommiſſo
conditionatos vel ex die relicto, pendente conditione
et die percepti, reſtituuntnr g).

IV. Fieri debet reſtitutio: 1) tempore a defun-
Go definito, 2) ſatim, ſi teſtator nihil dixerit, nec
conditio adiecta ſit, niſi oc caſu fideicommiſarius cau-
tio-

bonen
teſt /1.
Znnt
ſunn tar
ſun ex
ers e

ruelta

3) 5
.
5.
4.
1
.

A
in

I.
eo
M

.
heres
tt eree
marin⸗
Porun
N
ind
ſüie⸗

LALIS.
ereditn.
Nicon.
vtrum
mmmil-

if).

lerech.
tutioni
2) pre.
lgete.
nciario
eſtitu⸗
e con.

opriae
do de.
Quod
ingue:
ituio)
n per⸗
ora
ultus
icom.
tino
niſſo
ione

lſun.
nec
cal⸗
tio⸗

DE FIDEICOMMISSARIIS HEREDITATIRVS. 283

tionem de reſtituendo, ſi defecerit conditio, praeſti-
terit ). Competit tamen fiduciario ius deliberandi ).
3) boſt mortem iduciarii, ſi teſtator dixerit, fiducia-
rium tantum reſtituere debere, quantum volt mortem
ſuam ex teſtitoris hereditate ſupererit; quo caſu quarta
pars relinqui debet, cuius nomine cautio a fiduciario
praeſtanda eſt 7.)

a) H. 7. T. b. r. b) I. 14. §. I. 2. J. ad ct. Ireb. c)
1. 13. 9. 3. HK. eod. d.) l. 1. §. 9. J. 6. 6. olt. I. II. 9,
§. 2. l. 13. fr. eod. I. 12. 13. G. quiſatisd. cog. e) I.
pen. §. I. C. ad Sct. Treb. f) l. pen. pr. C. eod. 9)
1. 5 1. F. eod. h) lI. 25. §. 2. 1. 70. §. I. J. eod. ¹)
l. 47. F. eod. k) l. 43. f. eod. CVIACG. obſ. L. XII.
c. 12. 1) l. 91. ff. ad. L. Falc. ad quam vid. I0.
AVG. BACHII diſi. de his quae imput. in quart. Treb.
in Opulc. m) lJ. 77. §. 12. de leg. 2. I. 52. J. ad Sct. Ireb
n) VOET. ad. tit. de Séct. Treb. §. 56. 0) l. 27. §.
I. F. ad Act. Treb. Pp) l. 27. G. 1. I. I8. pr. §. 2. J.
eod. VOORDAE interpr. iur. Rom. Lib III. c. I. RA-
MOS de legibus circa moram in ſideic. in MEERM. thef.
T. V. 9) l. 22. J. 2. J. 6d. r) I. 41. §. vlr. de
leg. 3. J. 12. I3. F. qui ſatisd. cog. S] l. 9. §K. I. . 71.
F. ad Sct. Treb. t) Nou. 105. c. I. WERNH. Obſ.
T. III. n. 6. de CANNGIESSER deciſ. Caſſet. T. I.
n. 22.

§. 433.
De effectu reſtitutionis.
Effeltus reſtitutionis olim erat, vt, fiduciarius
heres maneret, a) ſicque legatariis, fideicommiſſariis
et creditoribus obligatus eſſet, licet vel totam vel
maximam hereditatis partem reſtituiſſet, adeoque

parum vel nihil lucri percepiſſet. Vnde plerumque

propter nullum vel minimum lucrum ſperandum,
imo propter damnum metuendum, teſtamenta de-
ſtituebantur. Quod ne amplius fieret primo ſub
Nexo-

284 LrIB. II. TIT. XXIII.

Nerone, Trebellio Maximo et Annaeo Seneca Coſſ.
TREBELLIANICVM factum eſt, vt ſi hereditas ex ſi-
deicommiſſo reſtituta eſſet, omner altiones, quae ſtribkto
iure ciuili heredi FIDVCIARIO t IN EVM compete-
rent, FlDEICOMMISSARIO zt IN EVM darentur.
Quod vero cum non ſufficeret, poſtea, Pegaſo et Pu-
fone Coſſ. aliud conditum Stum, PEGASIANVM
dictum, quo cauebatur, vt ei, qui rogatus eſſet here-
gitatem reſtituere, perinde licer. et QVARTAM pvartem
retinere, atque ex Lege Faleidia ex legatis retinere con-
ceditur; ſed vt ſimul in SOLIDVM obligatus maneret
creditoribut. Denique Iuſtinianus vtrumque Sctum
in vnum conflauit, et, exploſo nomine Pegaſiani,
omnem aeterierem Trebelliano Praeſtitit, atque
haec conſtituit: I. vt ſideicommiſſa ex Slο Trebellia-
liano omnino RESTITVANTVR, iue habeat ducia-
rius quurtam, ſiue plus, ſiue MINVS, ſiue NIHIL pe-
nitus; II. vt tuncg, quando vel NIHIIL vel MINVS
quarta apud eum remanet, liceat eti vel QVARTAM vel
quod ei DEEST, RETINERE, vel, quod ex errore fa-
Ri VLLRA quartan ſoluerit repetere; III. vt, DETRA-
CTA, vel R RETENTA Juarta, abtiones tam in ſiduciarium,
quum in Fideicommi farium PRO RATA IPSO IVRE
competerent; IV. vt, ſi ſiduciarius TOTAM heredita-
tem (i. e. quarta non detraéta) et quidem SPONTE
reſtituerit, N VLLAE aftiones aduerſus EV M, ſed
OMNES aduerſus FIDEICOMMISSARIVM inſtitui
deberent; V. vt, R fduciarius COACTVS reſtituerit,
quartam quidem partem AMITTAT, ſed nec CONVE-
NIRI nec AGERE poſſet adeoquz nec COMMODVMI
habeat, nec DAMNVM ſentiat. §. 3. Jeqggq. I. h. t. ibi-
qut VINN.

0

Urg
ULDPEI
Gonmi
gu por

l.
FALCII
Veluti.
tis ua
Palcidie
heredite
ſecus in
ae 1
ſeeus in

Il.
tiebut tt
non habe

rlus cont

I
ckicomm
tuert ne
commil
Eur adien

9
lib.
ſ. 7.
l
tid⸗
W
fan

2Coſſ.

er ſ.
Fristo
mpete.
entur.
etbu.
NM

len.
Darlen
17 .

laefet

Sckam
liani,
atqe
ir.

IL e.
INVS
Mul
TRA.

Nriln,

IVR
rechitu.

NIE

1,
nitui

unh,

WV.
5VNMN
. ih.

64

DE FIDEICOMMISSARIIS HEREDITATIBVS. 28 5

§. 434.
De quarta Teebellianica.

Ergo iure nouo fiduciario competit QVARTA
TREBELLIANICA, quae igitur eſt quarta pare fi-
deicommiſi VNIVERSALIS fiduciario competens. De
qua porro obſerua:

I. Inuenta za guidem eſt ad IMITATIONEM
FALCIDIAEa) ſed tamen ab ea in nonnullie DI FFERTL
veluti: 1) quod in ea ſpectetur in computanda heredita-
tis quantitate tempus reſtitutionie, non mortis, vt in
Falcidia; 2) quod in ea incrementum et decrementum
hereditatis caſuale noceat et proſit ideicommiſjario;
ſecus in Falcidia; 3) quod in ea omnia imputentur,
quae ad fiduciarium quocumque titulo peruenerint;
ſecus in Falcidia. )

II. Ea in regula IISDEM, gquibus Falcidia, ſpe-
ciebur ceſjat. Singulare tamen ei eſt, quod locum
non habeat in fideicommiſſis familiae c) vel ſi fiducia-
rius coabtus adierit d).

III. Eam detrahit ſolus FIDVCIARIVS, non f.-
deicommiſſarius, qui iterum fideicommiſſum de ſuo reſti-
tuere rogatus éſt e). niſi 1) fiduciarius in gratiam fidei-
commiſſarii ea vſus non ſit /) aut 2) fiduciarius coa-
GRus adierit g).

a) §. 5. I. h. t. Hinc et ſaepius Falcidia appellatur, cf.
l. 16. §. 9. I. 22. §. 2. J. 30. pr. G. ad Sct. Trebell. lI. 30.
F. 7. l. 47. §. I. J. 86. F. ad L. Fac. by COC-
CEII difſ. de diſfer. quartae Falc., et Treb. in Eius diſſ.
curios. Vol. I. 10O. A. BACHII difl. laud. Sunt tamen,
qui nullam inter Falcidiam et Trebellianicam differen-
tiam ſtatuant, cf. CVIAC. obſ. L. VIII. c. 4. DONEL.-
LVS

286 LIB. II. TT. XXIII.

LVS comment. iur. civ. L. VII. c. 30. verb. conſtituta,
et Lib. VIII. c. 26. verb. paulo aliter FACHINEI con-
trov. L. V. Cc. I5. c) Nov. 119. c. II. d) §. 7. I.
b. t. Poteſt tamen quoque pater liberis detractionem Tre-
bellianicae prohibere, vid. BOEHMERI difſ. de libris fi-
deic. grauatis. §. 19. e) lJ. 22. G. ut. lJ. 55. FH. 2. F.
4d Kl. Ireb. f) 7. 14. F. 29. F. cod. 2) lJ. 63. J. II.
F. ood.

§. 4357
Generalia de ſideicommiſis principia.
Ex iis, quae hactenus dicta ſunt, intelligitur,
ſideicommiſſa eſſe ſpecies vltimarum voluntatum et he.
reditatum, vnde nota:

I. Poteſt Fideicommittere, gui gaudet ACTIVA
teſtamenti fabtione a)
II. Poteſt Fdeicommiſſum relinqui „ omnibur qui
gaudent PASSIVA teſtamenti fabkione; incapaeitas ta-
men ſiduciari non nocet b)

III. Poteſt deicommitti AR omnibur, ad quos ali-
quid éNx HEREDITATE peruenit, adeoque etiam a
legatario, imo ab ipſo ſideicommijario c).

a) I. 2. f. de leg. . b) l. G7. §. 3. F. ad Sct. Treb.
c) I. I. §. 1. f. eod. §. I1I. I. l. 9. C. h. t.

5. 436.

Quibus modis enaneſcit. fdeicommiſſum.

Euaneſcit fideicommiſſum:

4

9

4)
zne vel
glen 0
nteſt B
conditi

loniunki

0
becelle
l. Dit.
. ſiin

4A 1

DE FIDEICOMMISSARIIS HEREDITATIBVS.

287

W A) Reſpectu DEFVNCTI: 1), voluntate eius di-
de Jerte mutata a) nec non 2) eius poenitentia b)
uie.
hüf. A) Ratione FIDEICOMMISSARII: 1) repudia-
. tione vel renunciatione c) 2) remiſſione ab eo facta, ad-
At. quem ſideicommiſſum exiffente conditione peruenire
poteſt d) 3) tranſactione e) 4) morte eius, pendente
conditione aut ante mortem teſtatorit, ſecuta, niſi
coniunblus aut ſubſtitutus ad ſit F).
itlt C) Ratione FIDVCIARII: 1) ſi ante aditionem
let he. deceſſerit g) 2) ſi ei reſtitutĩo ſine teſtibus ſecundum
l. ult. C. h. t. iniuncta ſit, nec tamen iurare poſſit, v.
g. ſi impubes eſt. )
TIV .
D) CASV: 1) ſi conditio defecerit 2) fi nemo ad-
ſit, eui fieri reſtitutio poſſit 7).
t gli

a) lJ. 17. C. h. t. b) l. 27. C. eod. c) J. 26. C.
tas tA. eod. d) l. 16. C. de pactis., e) lI. n. C. de rranſact.
f) I. vn. G. 7. C. de cad. toll. BERGERI Oecon. p. 320.
9) l. 29. §. 1. de leg. 2. h) BERGERI Oecon. p. 318.
¹) 1. 73. §. pen. de leg. 2. Cet. de hac doctrina ef. CLAVD.
. CHIFLETIVS de iure fdeic. in OTTON. theſ. T. V.
lamn 4 DONELLI comment. iur. civ. L. VII. c. 1I6. Sqꝗq.
VINCENT,. FVSARIVS de guarta Treb. adiect Eius-
tract. de ſubſtitut. FR. HOTTOMANNVS de quarta
Ueb. Pegas. in Eius Opp. OBRECHEHTI. diſt. de fideic. reſtitut.
Argent. 1667.

Or al

288
TITVLVS XXIV,

SINGVLIS REBVS PER FIDEICOM-
MISSVYM RELICTIS.

§. 389.
De ſideicommiſſis ſingularibus.

e ſint fideieommiſſa ſingularia ſupra §. 43 1. vidi-
mus. Iam vero hoc obſerua, iure antiquo in-
ter ea et legata multas fuiſſe differentias; a) quas
tamen fuſtulit Iuſtiniaaus, ſanciendo, vt fideicom-
miſſis ſingularibus et legatis per omnia, quoad efe-
KHus, EADEM eſſet natura. Hinc praeter ea, quae
ad titulum de legatie diximus, nihil eſt, quod adde-
remus, niſi quod quoad libertates legato aut fidei-
commiſſo relictas, remanſerit aliquid diſcriminis b).

a) cf. CAII. Inſt. L. II. T. VII. J. 8. VLPILANI fragm.
T. XXV. §. 7. Sqq. b) S. 3. T. de legaz. I. 2. C.
commun. de leg. ALEX. TVRAMINVS de exaequatione
legator. et fideic Venet. 1606. et in. eius Opp. Senis
1I770. f. PVFFEND. Obſ. iur. vn. T. IV. n. 9.

oecies
e Ge i

(

gug

Volunt.

guichin

Nota:
ſen
laen
gui
per

I.
II

I.idt⸗
lu in.
) as
eicon .
d eße⸗
, qune
ladde.
ſidei.
inis ).

feen
1, 2. C.

He vsque de teſtamentis, in ſpecie talibus, di-

uutione
b. denis

289

—== — ———
/ “ .
TITVLVS XXIV.,
DE

Cc O DICILLIS.

§. 43 8

Con ne i o.

Kum. Supereſt adhuc alia vltimae voluntatis
ſpecies, quae CODICILLORVM nomine venit. Vn-
de de iis hoc titulo.

§. 439.
Codicilli quid?
CODICILLI ſunt vltima minut ſolemnis voluntas,
qua heredi aliquid iniungitur. Ergo I. ſunt vltima
voluntas, ſed II. minus ſolemnis. III. Iis heredi ali-
quid iniungitur.

Nota: Codicilli proprie erant epiſtolae breues, quas prae-
ſentes ad praeſentes ſcribebant. Eiuſmodi epiſtolas
ſaepius quoque ſcribebant moribundi ad heredes, ſi
quid ab iis fieri vellent. Sicuti vero nuda epiſtola
perfecte non obligabat, ita et heredes non erant ob-
ligati, ad faciendum, quod in Codicillis iuſſi erant. At
temporibus AVGVSTI vis obligandi perfecka codicillis
tributa eſt, cuius rei hiſtoriam ipſe Iuſtinianus tradidit
pr. I. h. t. cf. quoque WIEDEBVRG. diſſ. de Edeie. ert
codic. orig. Halae I73I. GVNDI.ING. in Tryebat. Teſta.
BACH. biſt. iur. L. III. c. I. Sect. V. S. 3. Propterea ve-
ro, quod ipfa teſtamenta maioribus, eiuſmodi epiſtolae
autem minoribus ſcriberentur tabulis, tilla codices, hae
vero

LiIs. II. Trr. XXV.

vero codicilli dicebantur: FORNERII ſelecta iur, civ. L.
II. c. 9 Et quonian codicilli formam epiſtolae habebant,
iiſque ſaepius fidei commifla relinquebantur, hine et
epiſtolae vel epiſtolae Edeicommiſjariae appellabantur,
l. 89. Br. de leg. 2. l. 41. J. 2. de leg. 2. l. 4. C. qui teſtam.

lae poff

§. 440.

Axioma primum.

I. Codicilli igitur ſunt VIPIMAE VOLVNTA-
TIS ſpecies. Hinc regula: Qui non poteſt TESTA-
MENT'VM condere, is net poteſt CODICILLOS fa-

cere. a) At tamen non requiritur, vt aliquis reuera te-

ſtamentum fecerit, vnde codicillorum in TESTA

TO et AB INTESTAT'O factos, diuiſio. b)

A) TESTATO facti ſunt, quibur heredi TE-
STAMENTARIO aliquid iniungitur. Ergo praeſup-
ponunt, ad quod ſe referunt, teſtamentum. Vnde
regula: Codicilli teſtato facti non PER SE ſubſiſtunt,
Jed ſunt PARS ipſius teſtamenti; adeoque EO infirmato
SIMVL corruunt c). Ceterum iure nouo perinde eſt,
vtrum ante aut poſt teſtamentum ſcribantur d), vtrum
teſtamento confirmentur, ant non. g½) Ipfa vero
CONFIRMATIO codicillorum eſt nerlargrio AManer
to inſerta, codicillos vires habere debere. Ea fit vel in
praecteritum vel in Jfuturum. Prius hoc modo: guos
iam FECI coaicillor, valere iubeo. Poſterius ſic: gudt
FACTVRVS ſum codicillos, Zrmos eſſe volo O).

B) Codicilli INTESTATO fa cti ſunt, quibur de-
funbur, NVLI.O condito teſtamento, heredi AB IN-

TESTATO aliquid iniungit. De his obſerua: quod

non ſolum per ſe ſubſiſtant, ſed et obligent non mo-
do Froxvimatn heredem ab inteſtato, verum quoque
guem

n
le

1.
1

———— — —

vel v
§Chl
Lvlt.

Hne
Plen
9)
In

cid. L.
bebant,
hine et
bantur,

NT4.

STA.
08 fa.
ere te⸗

SA.

TE.-
gelup.
Vnde
Gunt,
irmaro
ge elt,
vtrum
vero
amen⸗
vel in
ur
.

ut de-
8 WN.
Juod
nmo⸗
Goque
Aun

DE CODICILLIS. 291
quemtunque ‚ qui, proximo deficiente, nunc ſuccedit
licet forte poſt codicillos factos demum natus ſit g).

a) I. §. 3. l. 5. §. 2. F. b. 7. b) §. 1. J. h. t. cCIl. t6.
F. in En. h. z. d) Ex ſententia enim PAPINIANI
(vid. l. S. F. b. z. PLlIN. L. II. epiſt. 26) codicilli ante
teſtamentum facti non valebant, niſi ſubſecuto teſta-
mento, vel aliis codicillis confirmati. Sed ex reſcripto
SEVERI et ANTONINI valent, licet non confirmati
ſint modo aliunde de mutata teſtatoris volutate non con-
ſtet, §. 1. I. h. z. e) iure enim antiquo codieilli non
confirmati eo tantum effecdtu gaudebant, vt, quod iis
relicdtum eſſet, ſiue directis ſiue precariis verhis, iure f-
deicommiſſi, non legati, peti potuerit. Sed ſublato fi-
deicommiſſorum ſingularium legatoraumque diſcrimine,
hodie perinde eſſe, quo jure relictum petatur, intelli-
gitur. cf. VI NN. b. z. Q. I. n. 3. 1) l. §. pr. l. 1G.
V. h. z. cf. GE. LVD. BOEHMERI diff. de quazuor mo-
dis confic. codic in Ej. Elect. iur civ. T. 1. 8) l. 176.

F. b. r.
§. 441.

Continuatioa-
Porro, cum omnis vltima voluntas vel ſcriptis
vel verbis declarari poſſit, hinc et codiecilli ſunt vel
SCRIPTI vel NVNCVPATIVI. l. . C. de J. J. ccl.
l. vlt. H. vlt. C. h. t.

§. 442.
Axioma ſecundum.
II. Codicilli ſunt MINVS SOLEMNIS volunfar.
Hinc non omner, quae in teſtamentiy, requiruntur
ſolemnitates. Namque ſufficit: 1) vnitar contextus
et 2) praelentia quinqué teſtium, etiam non rogato-
rum, qui quidem ſubſeribere, non vero ubſignart .
debent a). Dantur tamen quoque codicilli ſine te-

ſibus validi, qui proinde, ſieut teſtamenta, PRIVILE-
I

GIATI

2

292 LIB. II. Trr. XXV.

GIATI dicuntur; v. g. parentum inter liberos. )
Praeterea quoque, ſicut teſtamenta, PVBLICI et
PRIVATIefſe poſſunt.

a) H. 3. I. I. vlt. §. vit. C. b. z. Ceterum cantrouertitur I.
an feminae teſtes in codicillis eſſe poſſint, cf. REIN-
OLDI Varia c. 8. IEHNICHEN diff. de Nerei mulie-
rum in codic. teſtinonio edit. auét. Lipſ. 1734. et in ſup.
plem. ad LEXYERI medit. ad Pand. S SPANGE ENBERGII
diſſ. de muliere teſtimonii in codicillis experta, Gott. 177.
HARMENOPVLI promptuar. iur. L. I. T. 6. H. 53. in
Scholio. II. an ad codicillos zeſtamento conſirmatos teſti=
bus opus ſit. Negant I. H. BOEHMER diſſ. de codic.
abſque zeſt. validis in Ej. exerc. ad Pand. T. V. et ad-
iect. DVNIO. GE. LVD. BOEHMER. in praef. ad
T. V. Exerc. parentis. Affirmat EMAL. DVNIVS de
vet. ac nouo iure codicill. Romae 1752. 4. b) LV-
DER. MENKENII difl. de codic. par int. lib. in Ej. diſſ.
Vol.

§. 443.
Aioma tzertium.
III. Codicillis heredi aliquid INIVNGITVR, vt
nimirum aliquid praeſtet. Hinc in iis non poteſt
fieri: 1) diretta heredis inſtitutio 2) exheredatio 3)
ſubſtitutio, (quae tamen valet ex benigna interpre-
tatione tanquam ſideicommiſſum, modo conſtet, te-
ſtatorem codicillos, non teſtamentum facere voluiſ-

ſe a) 4) conditio vel adiici heredi in teſtamento pure

inſtituto, vel detrohi heredi ſub conditione inſtitu-
to ). Ex quibus patet, poſſe codicillis: 1) fidei-
commiſſa et legata relinqui; immo 2) tutorem dari e).
Denique nota, quod liceat cum pluribut codicillis de-
cedere, modo non ſint contrarüi, tunc enim poſte-
riores valent ).

ita d
tuti⸗

in
in
guin
ſari
pun
cece
men

ur I.
UIN.
nulie.
nlup.
ll

77

33. in
teſti⸗
colic.
et ad⸗

. d
V de

diſ.

, vt
otelt
10 9)

rpre⸗

olvil⸗
ur
ſitu⸗

dei⸗

tic).
8de⸗

oſte⸗

DE CODICILLIS. 293

a) I. 76. F. ad Sct. Treb. cf. THOMAS. ad HVBER. prael.
ad Inſtit. b. t. b) H. 2. I. l. 6. pr. I. IO. G. l. 2. C.
b. 2z. c) I. 3. F. de tut. teſt. d) F. 3. I. I. 2.

C. h. ft.
§. 444.

Ex quibus intelligitur, teſtamenta et codicillos
ita diferre: 1) in illis ſieri debet directa heredis inſti-
tutio, in his ea ne poteſt quidem locum habere 2)
in illis exheredatio fieri poteſt; non vero in his 3)
in illis ſentem teſtes requiruntur; in his ſufficiunt
guinque 4) in illis rogatio et ſubſignatio teſtium neceſ-
faria eſt; ſecus in his 5§5) illa poſtumi agnatione rum-
puntur; non vero hi 6) poteſt aliquis cum pluribus
decedere codicillis, non vero cum pluribus teſta-
mentis.
LVDOVICI ve. pract. diſtinét. P. III. 34. ibique SCHLITTE.

§. 445.
De clauſula codicillari.

Adfine codicillis remedium eſt CLAVSVLA,
quae dicitur, CODICILLARIS, quae conſiſtit in de-
claratione teſtatoris teſtamento inſerta, vt fi voluntas
Jua tanquam TESTAMENTVMſolemne valere nequeat,
valtai tanguam CODICILLI a). Eius effectus gene-
ralis eſt vt teſtamentum inualidum non ſuſtineatur, qua
TALE, ſed tranſmutetur in CODICILLOS AB IN TE-
STATO relilktos. Ex quo patet 1) hereditatem ipſam
eo teſtamento relictam, habendam eſſe pro fdeicom-
miſſo vniuerſali ab inteſtato relicto 2) heredem ſeri-
ptum fieri heredem fideicommiſjarium, et 3) heredem
ab inteſtato rogatum cenſeri, vt vel ſeripto heredi,

quaſi fideicommiſſario, reſtituat hereditatem, quaſi ſi-

1 3 deicom-

TrTr. XXV

294 LIE. II.

deicommiſſum vniuerſale; vel, ſi haec reſtitutio fieri
nequeat, (v. g. quia Sefteit ſeriptus heres) vt legata
ſoluat, quaſi e codicillis relicta *) Ceterum ex his
quoque fluit, clauſulam illam inefficacem eſſe ſi vel
teſtamentum ipſum validum ſit, vel 2) ne g-ae quidem
ſolemnitates obſeruatae fint, quae in ipfſis codicillis
adeſſe debent.

a) l. 41. §. 2. F. de vulg. ſubſt. I. 3. in f. G. de teſt. mil.
b) l. 2. G. 2. F. b. t. ibi: Hereditas teſtamento INVTI-
LITER data, non poteſt codicillis quaſi HEREDITAS
confermari, ſed ex FIDEICOMMISSO periur, ſalua ra-
zione legis Falcidiae Cet. cf. TAB. TVRRETTI tr. de ef-
Ffect. et defect. clauſ. cod. Col. 1620. 4. SAM. STRXY-
CKII diff. de clauſ. cod. in diff. Francf. T. I. SENKEN-
BERG. diſſ. de clauſ. cod. ineſſicacia, Gott. 1738. De con-
trouerſiis, quando in ſingula teſtamenti infirmati ſpecie
vtilis ſit haec clauſula,; commodior in Pandectis dicen-
di locus videtur.

—

HER

tur,
Gidit
tunt

=—
=ẽ -

— — -——. —–—

— — —

ſeri
Egata
1 his
vel
dem
cillir

. mil.
VTI.
ITAS
d r-
TRVY.
KbN.
con⸗
peeie
lcen⸗

28925

N—NR=—=—ʒ— f ð

LIBER TERIIVS.

TITVLVS I.
D E

HIEREDITATIBVS QVAE AB INTESTATO

DEFERVNTVR.

§. 446.

Connee i o.

Hee de ſucceſſione teſtamentaria. Sequitur

quae LEGITIMA feu AB INTESTATO dici-
tur, cui locus eſt 1) vbi defunctus nullum plane con-
didit teſtamentum 2) vbi eius teſtamentum infirma-
tum eſt.

vid. GVIL. RANCHINVS de ſucceſſ- ab inteſt. in MEERM.
thefſ. T. III. et rec. Lipſ. 1771. ROTGERSII demonſtra-
tiones apodiäét. L. I. L. B. 1727. 4. BELLOIVS de ſucc.
ahinz in MEERM. theſ. T. IV. COCCEII diſſ. de Jucceſſ.
ab int. in Ej. Ex. cur. vol. I. CONTIVS de bered.
et bonor. poſſ. quae ab int. defer. Bitur, 1585. 8. et in
Ej. Opp. SAM. 8TRYCRII tr. de ſucc. ab inr. Frf. 1669.
et ſaep. FR. GE. AVG. LOBETHAN volſtänd. Abbandl.
der Lebre von der Erbfolge, Halae 1776. 8. IO. CHRPH.
KOCHIVS V. C. de ſucc. ab int. Edit. ſexta Gieſſae
1786. 8.

LIB. II. TIT. XX.

H. 447.
De ſucceſſione antiqua.

Succeſſio ab inteſtato alia fuit iure antiquo, alia
iure Nouellarum. Hinc de priori pauca tantum vi-

deamus; plura enim dabit HEINECC. in ſunt. antiq.

h. t. et ſeqq. Add. QCVIR. GOTTLOB. SCHACHE-
Rl diſſ. de hiſtor. ſucc. ab int. ap. Kom. Lipl. 1762.

5§. 448.
Succeſſio Filiorum.
Primo omnium ſuccedebant heredes SVI, qua-
