4. 0

toris maxt
2) Duben
et 4) er
Ponentur,

1, P
nian, eniſt
conditio.
muatrir auie
Quoad tun
er et ſuh⸗
mnotum,
musue ſia
mentum.
4) Kr3
NWerg
emanciy
voc 1

Eed
unt, 0 t
Alt, danmgum
ſus eumn 4
umn alio

II. Rat

Nlnmem,

Rln Weſt

4 TV.
Com.

corpo⸗
reddi⸗
ſt mu-
lertcli
abe )
1s herxe⸗
ela et in
tutores

ekon-
ooligetio
utori in⸗

) l. .
ul. eppel
IIII. e. 30.
lipl. 1i)

ſ 1H

19*

CQIBVS MODIS TVTELA FINITVk. 87

§. 144.
De modis ciuilibus.
II. Modi CIVILES:

A. Communes ſunt: I. Capitis diminutio æ) tu-
toris, maxima et media; 6) pupilli, quaecunque. a)
2) Pubertas pupilli minus plena. ⁶) 3) Remotio
et 4) excuſatio, ſecundum ea, quae inferius pro-
ponentur.

B. Proprii fſunt: I. Quoad tutelam teſtamenta-
riam, exiſtens dies, vel, ad quam tutor datus erat,
conditio. c) II. Quoad tutelam legitimam, et quidem
matris auiaeque, lecundae nuptiae ) (cf. 9. 103.) III.
Quoad tutelam datiuam 1) exiſtens dies vel conditio,
ex et ſub qua tutor teſtamentarius datus erat 2) re-
motum, propter quod tutor teſtamentarius legiti-
musue ſtatim tutelam ſuſcipere non potuit, impedi-

mentum. ⸗g)

a) §. 1. 4. I. h. b) pr. I. cold. c) 9. j. I. b. x. d)
Nou. 94. c. 2. Iure antiquo tutela agnatorum legitima
emancipatione, qua ius agnationis tollebatur, ceſſabat,
quod tamen Nou. 115. c. 4. mutatum eſt. e) vid. S.

5§. 145.
De effectibus zutelae finitae.

Effectus finitae tutelae

I. Ratione Il'VTORIS ſunt: &) vt rationes red-
dat, &) vt omne, quod dolo, culpa lata et leui de-
dit, dammnum reſarciat; quem in finem pupillo aduer-
ſus eum datur tum actio TVTELAE DIRECTA,
cum actio de DISTRAHENDIS RATIONIBVS. a)

II. Ratione PVPILLI: ) vt tutorem reddat
indemnem, ad quod actione TVTELAE CONTRA-
RlIA poteſt compelli. 5)
F 4 a) Pr.

88 TITVZVS XXII.

a) zit. F. de zut. et rat. diſtr. b) tit. . de act. tut.

contr.

§. 146.
Vſus bodiernus.

Hodie pubertate non finitur tutela, vt tit. ſeq.
tradetur. Deinde quoad actiones §. praec. allatas
nonnulla aliter ſeruantur, quae tamen commodius
in Pandectis poſſunt dici.

S TITVLVS NXIII.

DE

CVRATORIBVS.

§. 147.

Caurator guis?

WVRATOR in genere eſt quicunque rerum alienarum

adminiſtrator, at in ſpecie eſt, adminiſtrator bo-
norum eius, qui iis inſe ſupereſſe non poteſt. a) Ce-
terum cura diuiditur:

I. Quoad ORIGINEM in legitimam et datiuam

ſeu honoruriam, b) teſtamentaria enim, niſi acceſſe-
rit iudicis confirmatio, non valet.

II. Ratione OFFICII in implicem ſeu realem et
mixtam. Hoc quidem titulo de ea, quae vel 1) ob
animi corporisue vitium, vel 2) ob aetatis lubricita-
tem contigit, agitur.

a) Hine

4.
XII ni

cmui eſlen

iir et en
ſed iure
ſucced
nis tojl
gnatos
lauſat ti
furor f
23) ofhe
tempus
ipſe fun
tunt ſie⸗

. 1. .
interdic
rioſis 49
iis tantn
redes i9
genuis,
Piaetor
Uante in
Nodigun
ihn tr⸗
W er
norre

ut.

tas
lins

narutm
or do.

(e.

datiuan
ccelle⸗

alen et
1) b
bricita⸗

) Eine

—

DE CVRATORIBVS.

89

a) Hinc differt a negotiorum geſtore et procuratore, licet
vox curateris et procuratoris ſaepius promiſcue vſurpe-
tur. BYNRKERSH. L. II. Obfſ. 20. b) H. 1. I b. t.
VLPIAN. fragm. Lit. XII. §. I.

F. 148.

De legitima cura.

I. LEGITIMA curatio eſt:

A. Furioſorum, de qua tenendum: 1) iure
XII. tabb. iis tantum, qui ſimul heredes ſui et inge-
nui eſſent, furioſis curatorem datum eſſe; cum liber-
tir et zmancipatis furioſis Praetor curatorem daret a)
ſed iure nouo, quo liberti et emancipati parentibus
ſuccedunt, nec amplius emancipatione iura agnatio-
nis tolluntur, omnibus emnino farioſis agnatos co-
gnatosque legitimos eſſe euratores. 2.) Opus eſſe
cauſat cognition, in qua iudex inquirit: æ) annon
furor cétus ſit &) an cognatus habilir curae ſit, b)
3) officium curatoris perdurare per totum furoris
tempus, licet tempore dilucidi interualli verſeltißſimi
ipſe furioſus omnia, quae ſanis hominibus compe-
tunt, facere poſſit. c)

B. Prodigorum, quibus adminiſtratio bonorum
interdicta eſt. His enim lex XII. tabb. aeque ac fu-
rioſis agnatos curatores conſtituit; quod tamen de
iis tantum intelligendum prodigis, qui parentum he-
redes ab inteſtato erant; libertinis enim itemque in-
genuis, qui ex teſtamento patris heredes facti funt,
Praetor curatorem dabat. d) Ceterum nota: 1) du-
rante interdictione adminiſtrationis bonorum ipſum
Prodigum mihil tam inter viuos quam mortis cauſa in
alium transferre poſſe e) 2) ceſſante prodigalitate,
vbi per decretum magiſtratus conſtat, eum ſanos
mores recepiſſe, inſo iure curam ceſſare. p)

F 5 a) VLP.

9⁰ TrIrTVLVS XXIII.

a) VLP. fragm. Tit. XII. b) I. 6. 13. F. de cur. fur.
c) i. 6. C. h. r. d) VLP. 1. c. J. 2. 3. PAVLI rec.
Jent. L. III. Tit. 4. A. de teſtam. 9. 7. e) I. 10. pr.
F.: de cur. fur. l. 25. F. qui teſt. fac. poſſ. ◻) I. 2. pr.
F. de cur. fur. CVIAC. et SCHVIT. ad PAVLI I. c. §.
2. REINOLDI varia c. 41.

5§. 149.
De dat iua cura«.
II. DATIVA cura locum habet: 1) propter
animi vitium, quoad mente captos, quibus cum leg.
XII. tabb. haud proſpexerint, curator a magiſtratu
dandus erat a) 2) propter corporis vitium, quoad
ſurdos, mutos et perpetuo aegrotos b) 3) pro-
pter iudicii imbecillitatem, quoad minores, quibus
curatores dabantur, licet puberes eſſent. Attamen
g) ex L. Laetoria non omnibus omnino, ſed laſciuis
tantum et dementibur curatores dabantur; c) quod ta-
men 6) ex conſtitutione D. MWarci mutatum ita,
yvt omnibus adultis, etiam non redditis caufis curator
conſtitueretur. d)

2) §. 2. I. h. t. HVBER Ohf.- iur. bum. L. III. c. 15. b) J.
4. JI. b. z. e*) HETZERI diſſ. ad L. Eaetor. Lipf.
1749. HARTWIGII breu. biſtor. curar. Lipfiae 1763. 4.
3) CAPITOL. in D. Marco, c. X. ad quem locum cf.
HETZER, HART'WIG II. cc. CRVSIVS in FELLEN-
BERG. iuriepr. ant. T. II. SCHVLTING. ad CAII in-
ſtit. L. I. T. VIII. n. 7. RlTIERVS ad Hein. Vift. iur.
L. I. §. 99. EV. OTTO comm. ad Inſt. h. t. F. 2.
VINNIVS ad eund. locum ibique HEINECC.

§. 150.
Differentiae inter zutores et curarores.
Ceterum inter tutorem et curatorem minoris
hae potiſſimum erant differentiae: 1) ille impuberi-
bus; hie minoribus dabatur 2) ille primario perſonae

curam habebat, ſecundario rei; hic primario rei, ſe-
cunda-

Cndari
gebat
4)ille
gulum
hic tan
tutoren.
ratorem
conſnſi

9) Li.
„I.5
ut.
ribu
lis
1. 1.
e:
1. §.
verle
por⸗
vel
tor
neus
tutel
Pl.
Lab.
etian
NXIV
g.
NO
rentli

Pra⸗
ere,
Clrttores

²) nite

DE CVRATORIBVS. 91

fur. cundario perſonae; a) 3) ille teſtamento datus non
egebat in regula confirmatione; at hic omnino b)
. 4) ille ad omnia dari negotia debebat; hic et ad
e, gulum atum recte conſtituebatur c) §) ille inuito,

hie tantum petenti et conſentienti dabatur d) 6) ille
tutorem habenti non dabatur, hie et tutorem et cu-
ratorem habenti adiungitur e) 7) ille audoritatem, hic

conſenſum interponit. )

ter
a) l. 72. §. 3. V. de adu. rur. l. 20. ſ. de R. N. b g.
1. I. h. t ec) F. 2. I. h. t. d) V. 2. §. 4. 5. F. qui pet.
kratu. tut. iß. «) minor litem habeat, vel ) ipfi a credito-
uOad ribus ſoluatur, vel ) tutor ei rationes reddere velit;
o. his enim ſpeciebus et inuito curator dabatur. §. 2. J. lh.
ibus t. l. 7. C. qui per. turz. 4 §. 2. Ff. de minor. Diſſent.
SCHULT. t RITTER. cc. ſed cf. VIN MVS ad h.
mnen 21. §. 2. ibique HEIN. . Quod fit ₰½) propter ad-
eiuig uerſam valetudinem, ſenestutem, abſentiam et tem-
dcͤ ta⸗ porariam tutoris excuſationem; ) ſi tuter legitimus
n ite, vel propter dolum vel culpam inidoneus fit. .) ſi tu-
tor teſtamentarius aeque ad adminiſtrationem inido-
Grädr neus ſit, nec tamen fraudulenter negotia gerat °) ſi
tutela tam late difuſa ſit, vt vnus adminiſtrationi non
ſufficiat. S. F. 6. I. h. z. I. 13. pr. f. de tzut. l. 11. 15. I. 20.
b) ,. §. 1. F. de zur. et cur. dat. . 3. 5. C. in quib. cauſ. tzur.
v. i. bab. HVBERl Digreſſ. L. III. c. 19. Sed in his caſibus
1763. 4. etiam zutor dari dicitur in I. 12. et 15. F. de zut, cf. VIN-
cum ek. NIVS et LVDWEL. ad b. t. §. §. f) . 2. C. qui
ELLEN. leg. perſ. in iud. cui obſtare videtur l. 1oz. de V. O. cf.
PAll in. NOODT de pack. c. 20. Praeterea vid. PVETTMAN-
liſt inr. NI probab. iur. ciu. L. I. c. 21. Ceterum de his diffe-
1. 5.2. rentiis vid. quoque CVIAC. Obſ. XVII. 7.
§H. 151.
Corollartia.
nors H Praeterea nota: 1) eosdem magiſtratus curato-
me⸗ rer dare, qui et tutores dare poſſunt à 2) eosdem
Gn, curatores, qui tutores, fieri poſſe, modo exceperis
eho . ) matrem et auiam, et 60) filios 5) 3) finiri curam
10 rli, l

ceſſante
cunde⸗ N.

92 TIrvLvs XXIII.

ceſſante eius ratione, v. g. furore, minorennitate, ni-
ſi quis veniam aetatis impetrauerit c) 4) curatorem
) minoris ab ipſo minore actione tutelae directa vti-
li, ſed fnita demum cura; at ab extraneo manente
etiam adminiſtratione; ο) curatorem maioris v. g.
aegroti, furdi rel. aeque durante officio conueniri
poſſe ) 5§5) curatorem ipſum &) minorem aclione
tutelae contraria vtili &) maiorem actione negotiorum
geſtorum contraria conuenire ad indemnitatem prae-
ſtandam poſſe.

a) F. I. I. h. t. b) I. 12. §. 1. l. 21. . de zur. er cur. dat.
I. 2. 4. fr. de cur. fur. CRELL. de filio patris aut matris
curatore in Ei. difl. Faſc. XNl. c) tit. C. de bis, qui
ven. get. d) I. 16. J. 2. F. de tut. es rat. diſtr. l. 26. l.
14, C. de admin. zut.

§. 152.
Vſus bodiernus.
Hodie inter tutores curatoresque minorum non
diſtinguitur, hine pleraque de cura minorum dicta
parum ſunt vtilitatis.

cf. BEXYERlI diſſ de bodiern. tzut. et curat. differ. in opuſc.
n. 4. p. 100. GAERTNERI diſſ. iure Germ. int. tut. et
curat. non diſtingui Lipſ. 1732. PVFENDORFII obſ.
iur. vniu. T. I. Obſ 48.

Trr.

KATISI

P zee
l

i e guue

8A
onne, gu
mnechium.
Frueſtite.
ria q tutor
ſipulation

Cum
dultur⸗ .

I N
lttione
tüim in ¹

ſte lueon

„dat.
natris
1 gui
.20.

n non
die

1 opule.
t. tut. e

Il *

n.

93
TITVLVS XXIV.
DE

SATISDATIONE TVTORVM ET CVRA-
TORVM.

§. 153.

Conne X i o.

Hee de iis, quae tutoribus vel curatoribus ſingu=
laria ſunt; ſequuntur, quae iis oommunia ſunt,
i. e. quae de vtroque pari modo obtinent, quo per-
tinet 1) fatisdatio, 2) excujſatio et 3) remotio.

K. 154.
Satisdatio gquid?
SATISDATIO in genere eſt omnis cautio. i. e.
omne, quo quis de iuribus bonicue ſuir redditur ſecurus,
medium. In ſpecie vero eſt cautio FlDEIVSSORIBVS
Praeſtita. b) Hoc loco ſatisdatio eſt cautio hideiuſjo-
ria a tutore vel curatore, in quem cadit ſuſpicio, ſolemni
Ktipulatione praeſtita.

§. 155.
LQLuis ſazisd'e t?
Cum igitur caueat, in quem cadit ſuſpicio, ſe-
. 8 „ in 4 DPicio,
quitur:

I. NON fatisdare tutorem: 1) a magiſtratu ex
inquiſitione datum a) 2) a matre datum et a magiſtra-
tu cum inquiſitione confirmatum b) 3) a patre ſiue iu-
ſte ſiue contra leges datum, hocque caſu a magiſtratu
ſine

94 TIrvVLVS XXIV.

JVine inquiſitione confirmatum. ec] Quodſi plares te-
ſtamento paterno dati ſint tutores, is ſatis dat 1) qui
ſolus ſe ad tutelae adminiſtrationem ofert, modo
ℳ) non ſit perſona turpis vel ſuſpelka, nec 62) reli-
qui aut aegue ad ſatisdandum parati aut eius exiſtima-
tionis et honeſtatis ſint, vt ſatisdationis contumeliam
ſubire non debeant; 2) nemine ſe offerente, is,
quem teſtator adminiſtrare iuſit, cauet; 3) ſi teſta-
tor nihil dixerit, is, quem maior tutorum pars elege-
rit, ſatisdat; 4) diſſentientibus contutoribus, magi-
RKratus ex offieio vnum eligit, qui adminiſtret et ca-
ueat, modo contutores electo a magiſtratu fidem ha-
beant, nec omnes ipſi adminiſtrare, vel tutelam inter
ſe diuidere velint. d)

II. OMNINO ſatisdare tuorem 1) teſtamen-
tarium ab extraneo datum SꝛIRSe 2) legitimum, exceptis
patronis eorumque liberis, modo perſonae honeſtae
pupillique bona modica ſint. †) 3) datum a magi-
ſtratu minori et ſine inquiſitione. g)

a) Pr. I. b. t. b) l. 2. fF. de confirm. tzut. c) pr. I.
b. r. I. 3. F. eod. d) F. I. I. 6. z. 1. 77. N. de zurt. te-
ſſtam. l. 3. J. 6. ſeqq. F. de adiin. tut. l. 2. C. de diuid.
tut. e) lI. 5. F. de confirm. tut. f) l. j. H. 1. J. de
zut. leg. g) §. vlt. I. b. t.

§. 156.

Corollaria.

Praeterea obſerua: 1) tutores curatoresue ſa-
tisdare nolentes pignorum capione coerceri a) 2) eum
qui non ſatisdederit, tanquam ſuſpebtum remoueri. b)

a) K. 3. 1. b. z. b) vid. tit. de ſuſp. tut.

8. 157.

torde te
et tutela
Nlih ex
Iit, r
lem puuj
conuenien
Uerit, an

5 14.
il.

Hoe
in. Pol.
nec. per
ſanda ef
ſtratus d

s

Ann
W

te-⸗
i

nen⸗
ptis
ellae
nag⸗

bn.
tut. te-

iuid.
1 FE

Ge ſ⸗
eum
eri. 5)

SATISD. TVT. ET CVRAT. 95

§. 157.
De effectibus ſatisdationis.
Effe Rus ſatisdationis ſunt 1) vt ipſe tutor cura-
torue teneatur pupillo abione e ſtipulatu tunc, cum
et tutelae agi poteſt 2) vt tutore curatoreue injol-
uendo exiſtente fideiuſſores ex ſtipulatu conueniantur
3) vt, nec his idoneis, aduerſus megiſtratum mino-
rem pupillo detur actio ſubſidiaria de magikratibus
conueniendis, quoties aut omnino non ſatisdari cura-
uerit, aut non idonee paſſus ſit caueri.

. 2. 4. J. B. f. l. 2. l. 4. §. 2. F. rem pupilli tit. F. de ma-
giſt. Conuen.

§. 158.
Vſus bodiernus.
Hodie 1) omner tutores ſatisdare debent Or-
din. Pol. imp. de 1577. tit. 32. §. 3. 2) ſatisdatio
nec per ſipulationem nec abſciſſe per ſideiuores prae-
ſtanda eſt 3) actio ſubſidiaria aduerſus omnes magi-
ſtratus datur.

TITVYLVS XXV.

D E
EXCVSATIONE TVTYORVM VEL CV-
RATORVM.
§. 159.

Excuſatio quid?

Alterum curatoribus tutoribusque commune eſt
EXCVSATIO, quae eſt in genere, iuſta cauſa a

Wmuäntrt

96 Trrvevs XXV.

munere publico liberans. Tutela vero eſt munus pu-
blicum (§. 102.) ergo ab ea nemo, niſi qui iuſtam ha-
beat cauſam, immunis eſt.

ANT. AVGVSTINI comment. ad Her. Modeſtinum de ex-
cuſ. in OTTON. theſ. T. IV. IAC. CVIACII comment.
ad tit. ff. de excuſ. in Eius Opp. IENICHEN. ſel. obſer-
uatt. de excuſ. tutor. Gieſae 1755. DE TOVLLIEV col-
lect. iur. p. 255.

. 160.

Modi liberandi a tutela.

Poteſt autem aliquis liberari I. vel a SVSCI-
PIENDA vel II. a iam SVSCEPTA tutela. Prius
fit vel A. IPSO IVRE vel B. ope EXCVSATIONIS
aut voluntariae aut neceſariae ſeu prohibitoriagc. Po-
ſterius autem fit, cum quis deponere tutelam vel A.
POTEST vel B. DEBET, licet tanquam ſuſpectus
haud remoueatur. Hinc porro obſerua: 1) qui ip/0
iure immunis eſt, non opus habet excuſationz, nec
obligatur, ſi tutelae adminiſtrationem non ſuſceperit a)
poteſt tamen, ſi velit, eam ſuſcipere b) 2) qui excu-
ſatur, ipſo iure tutor eſt, c] hinc cauſam excuſationis
allegare debet, cui tamen, ſi voluntaria ſit, expreſſe
vel taeite renunciare, hincque tutelam ſuſcipere pot-
eſt, 4) ſin vero prohibitszia, non poteſt e) 3) qui ab-
dicare ſe a tutela ſuſcepta poteſt, eodem quo is, qui
ſe a fuſeipienda excuſare poteſt, jure cenſetur, i. e.
cauſam abdicationis allegare, et, pendente de ea co-
gnitione, tutelam continuare debet, attamen abdica-
tioni vel expreſſe vel tacite renunciare poteſt. 4)
Qui tutelam ſuſceptam deponere debet, ſimilis eſt ei,
qui a ſuſcipienda prohibetur i. e. non poteſt tutelae
adminiſtrationem continuare.

²) I. 3. §. 12. fF. h. z. ibi: neceſſe NON babaiſti ExCV-
SARI, eum IPSO IVRE non tenenis. l. 26. F. de tut. et
eur.

—

cur.
ceſa

te 11
jure

t e.
e)
EI
BVYN
part.

I.¹

4.
lger dati

Pitente; a

3)1 i.
5) 1.

DB EXCVS. TVT. VEL CVRAT. 97

pu. cur. Aatis. 1bi: Reſpondi: neque ENCVSATIONEM ne-
ha- † eeſſariam eſſe, neque obligari, quod NON esρ7eτ. b)
I. 13. §. 122. vbi: ſi non adminiſtraueris; ſi adminiſtrationi
ze non maiſcuiſti. c) l. zi. pr. h. z. PAVLVS, o

ex. inre, inquit, zutor eſt, e ANTEOVAM excuſetur.
gent, 4) c. l. 321. pr. h. t.: Portuit ergo excuſari, ſed cum non
ſer. lEit excuſatus, neceſſario SVBEVNDVM eſt onus zutelae
Vcl. N. e) §. 13. I. B. r. I. I. §. 2. 3. F. de tzut. ibi: non POT-

EST. Ceterum de ſigniſcatione vocis excuſatio cf.
BXNRERSH. obſ. IV. II. MARKARTI prob. rec. lect
part. I. p. 84.

Sc. .. §. 161.
Deius Liberationes a ſuſcipienda tutela.
O0NIS J. A SVSCIPIENDA tutela immunes ſunt:
Po⸗ A. IPSO IVRE, tutores: 1) teſtamentarii contra
el A. leges dati nec confirmati; 2) dati a magiſtratu incom-
ellus vetente; a) 3) dati minoribus. b)
iſ
1 a) l. 13. §. 22. f. h. t. D'ARNAVD var. coni. p. 287.
eito) DM b.) l. 26. f. de tut. er cur. datis.
eien. 1 . §. 162.
tionis . .
“ Continuatio .
H dot. B. Vi EXxCVSATIONIS &) voluntariage aliquis
it. immunis eſt vel ab O MNIvel a CERTA tutela. Prius
8, aui Ne fit vel in perpetuum vel ad tempur.
Ir, i.
e ea lo⸗ §. 163.
ibdi Continaatio.
. 4 Ab omni tutela et quidem ) in PERPETVVM
8 Rei eyxcuſantur 1) qui Romae trer, in Italia quatuor et
tutelne in Prouinciis quinque liberos habent, modo ſint æ)
vaturaler, non adoptiui, quamuis in adoptionem da-
c. ti batri naturali proſint 6) legitimi, licet emancipati
e )) iam nati, licet monſtroſi öε viui eo tempore,
A. G G quo

98 . TrITVLVS XXV.

quo pater tutor datus eſt, exceptis in acie amiſſis;
nam alias in bello mortui, aut captiui non, niſi poſt
reuerſionem, numerantur. Nepotes ex lio nati ita
proſunt, vt omner ex godem filio procreati, nec ab eo
emancipati, pro vna habeantur perſona. a) 2) Gram-
matici, rhetores, Ieti, medici ροοοιτο,. Philoſo-
phi, Sophiſtae omnesque liberalium artium profeſ-
ſores ordinarii et vel Komae vel in patria docentes. )
Qui annum aetatis LXX compleuerunt, quem ta-
men exceſſiſſe oportet, vel α) tempore illo, quo
creantur, &) aut quo hereditas adita eſt, vel ) quo
conditio, teſtamento inſerta, extitit. c) 4) Pauperes,
ſi probent, ſe tutelae impares eſſe d) 5) Qui ita ae-
groti ſunt, vt et ſuir ſupereſſe rebus nequeant. e)

Imperiti literarum, niſi tutela tam tenuis ſit, vt et

eiusmodi homo ad eius adminiſtrationem ſufficiat/)
7) Tribuni, qui in cohortibus praetoriis permilita-
uerunt g) 8) in caſtris merentes, dati ab eo, qui
qui ibi non merebat à) 9) qui in collegiis fabro-
rum et piſtorum funt.?)

2) br. L. I. 2. §.2. ſeqq. HEINECC. ad L. Pap. Popp. L.

II. c. 8. MARC. VERTRAN. MAVRVS de trium lib.
iure in OTT. theſ. T. III. PETR. pE TOVLLIEV in
colleẽ?. h) O. 15. I. 7. 6. §. F. J„q. G. b. z. 1. l. C. de

profeſſ. MENAG. amoen. iur. ciu. c. 35. non vero poe-

tae. J. 3. C. eod. cf. PVETTMANNI aduerſ. iur. ciu. L.
II. c. 2. EISENHARDI difſ. ad lI. z. C. de prof. in
opuſc. Halae 1771I. 4. attamen profeſſores poeſeos cf.
WIESAND. obſ. iur. R. et Sax. Spec. III. in eius Opuſe.
c) F. 22. I. I. 2. pr. F. h. t. nec obſtat l. 3. C. qui aerate
vel praf. d) §. . 1. l. 7. f. h. t. e) H. 7. I. I. 20.
H. 5. F. eod. f) §. 5. 1. lI. 6. §. 79. fr. h. k. 8) I.
9. F. eod. h) l. 23. G. 1. F. cod. 1) I. 77. §. 2. 1.
46. f. eod.

§. 146

—

Pe
Vs re
toresgt
curamt
ipſi, n
polt ren
tra ſlat
giſkritu
dilesvr
bo ten

2) 1:
flei
acto
trim
j.
rum
l.1

ſint 2)
Priorib,
ſuperſit
din ezs
comput
Ie:,
imonia
Ueſte co⸗
nder
lklſts ſ
. Tun,

ſis;
Poſt
l ta
b eo
am⸗
lolo.
rofel⸗

e. )

n ta⸗
uO
quo
veres,
ta ae-
ant, 6)
Vt et
milita.
o, gui

lahro⸗

Pope- l.
Fium lih.
UIEV in
l. C. &
rero poe
r. il. L.
nrof. in
deleos et.
ins Opule.
etutt

„ —

/

pE EXCVS. TVT. VRL CVRAT.

§. 164.
Continuatio.
Porro ab omni quidem tutela, ſed β) ad TEM-
PVS remiſſionem habent: 1) Adminiſtratores cura-
toresque a principe conſtituti, quamdius adminiſtrant

curamue gerunt a) 2) Abſentes reipublicae cauſa, tam

ipſi, non ſolum quamdiu abſunt, ſed et intra annum
poſt reuerſionem; quam eorum comites, qui ſunt in-
tra ſtatutum numerum, quamdiu abſunt b) 3) Ma-
giſtratus maiores et eiuitatum, Tribuni plebis, et ae-
diles vrbani, quamdiu magiſtratum gerunt c) 4) Mor-
bo temporario laborantes. d)

a) I. 22. §. 1. K. h. t. v. g. adminiſtratores rerum aerarii,
fiſei et principis, praefecti annonae et vigilum, ex-
actores tributorum, menſores frumentarii, coloni pa-
trimoniales G. 2. I. I. 26. I. 414. Dr. §. 1. J, l. 10. C. b. rz. l.
13. C. qui tut. dure poſſ. Non vero adminiſtratores re-
rum ciuitazum, l. 15. §. 7. 10. F. b. t. HVBERI digreſſ.
L. III. c. 21. b) §. 2. I. I. z0. pr. §. 2. 1. 47. §. 2. F.-
b. t. tit. C. ſi tut. reipubl. cauſ. abſ. c) H. 3. J. l. .
§. 16. ff. b. t. PETK. DE TOVLLIEV in collect. n. 7.
D'ARNAVD var. coniect. p. 288. HEINECC.
ad VINNII com. b. z. §. 3. EV. OTTO de aedil. colon.
c. 13. d) l. 22. Pr. G. h. t.
A terta denique tutela excuſantur: 1) Qui tres tu-
telas aut curationes in vna domo habent, modo non
ſint &) tenues, nec βG) adfectatae, nec )) pupillis
prieribus aut poſterioribus Jemeſtre tantum tempus
ſuperſit; hi enim excuſantur ab vlteriori tutela, quam-
din eas adminiſtrant. a) Ceterum hae tutelae non
computantur ſecundum perſonas, ſed ſecundum pa-
rimonia b) 2) Milites, qui vel tempus militiae ho-
neſte compleuerunt, vel intra illud honeſte dimii ſunt,

ſemper immunes a tutela aduerſus priuatos; at ad-

uerſus filios eorum, qui eidem ordini communicaue-

runt, eorumque, qui olim milites fuerunt intra an-
G 2 num

100 Trrvevs XXV.

num dimiſſionis remiſſionem habent. c) 4) Primipi-
larii habent reliquarum tutelarum excuſationem, niſi
in primipilarii liberos tutores erunt. d) 5§5) Inquilini
caſtrorum, qui aeque a tutela liberorum, qui ipfi in-
quilini ſunt, excuſantur. ½) 66°) Senatores omnes-
que a magiſtratu dati tutores liberantur a tutela vltra
C. vrbis lapidem, niſi bona in eadem prouincia ſita ſint )
7) tutores teſtamento dati immunes ab adminiſtratio:
rerum in alia prouincia, licetintra C. lapidem ſitarum. g)
a) l. 4. H. 1. J. 5. I. 15. §. 15. 1. 27. pr. I. 32. .- h. . b) J.
5. I. I. g. f. eod. c) l. S. pr. §. 5. 6. F. h. z. d) I.
5. F. 22. ed. e) IJ. 17. 9. 7. coN. f) I. 2:. §. 2. 3.
f. eod. g) l. 10. J. 4. eod.

g. 165.
Exeuſationis probibitoriae.
Vi excuſationis G) prohibitoriae arcentur a tu-
tela: 1) minores a) 2) furiofi, mente capti, muti,
ſurdi, coeci, morbo continuo laborantes b) 3) milites
armati c) 4) epiſcopi et monachi d) 5) maritus et

ſponſus e) 6) inimici capitales, niſi reconciliatio ſe.

cuta ſit †) 7) qui poſt nuptias nurui dantur g) 8)
qui litem habent cum pupillo vel de omnibur vel de
maxima bonorum eius parte. De qua tamen re iure
nouißimo ita cautum eſt &)] vt nemo, qui pupilli cre-
ditor debitorue eſt, tutor creetur, qua propter β) ne
greari poſſit, hoc iudici ſtatim indicare debet; quo
omiſſo „g ſiquidem ereditor pupilli eſt, omni aduer
ſus eum abtione cadit, ſin debitor, durante tutela mi-
nori ſoluere non poteſt. At ne ſub crediti debitiue
praetextu recuſare tutelam poſſit ο ſtatim ab initio
hoc probare debet. Denique vt ne tutor per ceſzo-
nem pupilli creditor fiat * ei nullae aduerſus pupil-
lum actiones cedi poſſunt, neque vt pupillus durante
neque vt fnita demum tutela ex iure ceſſo a tutore
conueniatur; ceſſione ipſa ita inualida, vt pupillus
ab

obli
tltor al
Pupilli
crator.

Pupilli

2) §
ſtrin
HV
249
le in
ſuum
4 0
v.
HEI
ſyllo
caula
ba e.
porir
darin
cin.
uo
ſ4
.1.
lanm
nonn
ter 0
1. cui
tenc

Port
e: a)

4

chram
hnem,

niſ
lini
in⸗

tra
rf)
ltio.
89

) ſ.
4) 1.

a tu⸗
muti,
ilites
us et
tio ſe.
9)
Vel de
re iure
illi ane.

t, go
laduer
tela mi
jebitine
b initio
r teſio.
pupi-
8 Gurantt
4 tutole
Pupüſus
4

DE EXCVS. TVT. VEL CVRAT. 101

ab obligatione ſua plane liberetur. Quodſi tamen
tutor alio iuſto modo v. g. per hereditatem creditor
pupilli debitorue factus ſit, non finitur tutela, ſed
curator adiungitur. Ab hac tamen ſanctione mater
Pupilli excipitur. )

a) F. 13. JI. b. z. I. §. C. de leg. tut. quae lex tamen non re-
ſtringenda eſt ad ſolam legitimam tutelam, quod fecit
HVBER. prael. ad I. h. 1. n. 14. et Digreſſ.. L. III. c.
24. cf. VINNIVS. ad h. t. J. 12. b) l. 1. §. 2. 2. Y.
de tut. l. vn. C. qui morbo excuſ. STRXCK. de iure ſen-
ſuum, diſſ. IV. c. II. n. 18 ſeqq. c) §. 14. I. b. t. l.
.1. C. gqui tut. dare d) Nou 123. c. 5. e) l. z. §.
vlt. ff. h. t. I. 2. C. qui dare zut. I. 4. C. de cur. fur.
HEINECCII diſſ de marito vxor. tut. er curat. legit. in
ſyllog. opuſc. f) F. y. 12. J. J. 6. K. 17. G. h. z. Hanc
cauſam alii ad voluntarias excuſationes referunt ob ver-
ba c. l. 6. excuſare SOLET, ſed cum in lL. 13. §. 12. F.
de ſuſp. tut. dicatur, inimicum REIICI debere, videtur
potius eſſe cauſa neceſſaria. Ceterum cf. RAEVARDI
varia L. V. c. 15. III. PVETTMANNI aduerſar. iur.
ciu. L. I. C. I. g) J. 7. C. b. z. h) De iure anti-
quo vid. §. 6. I. I. 27. pr. F. b. t. VLP. Fragm. Tit. XI.
§. 24. At de iure nouo Nou. 72. c. I —5: Nou. 94.
c. I. C. F. WAI. CHII difſſ. de zutore pupilli ante tute-
Jam debitore lenae 1777. Ceterum hanc ſanctionem
nonnulli in tutere teſtamentario ceſſare ſtatuunt, ſi pa-
ter obligationem ſciuerit. SANDE. dec. L. II. tit. 9. dec.
17. cuius rei deciſio ex l. ö. 9. 10. ff. qe confirm. tut. pe-
renda videtur.

§. 166.

Corollaria de excuſationilbus.

Porro ſciendum: 1) excuſationes opponendas

efſſe: &) intra certum tempus a) O) non per libellor

ſed coram tribunali b) ) coram iudice, qui vocauit

tutorem, hinc et reiecta demum cauſa ad ſuperiorem

iudicem appellari poteſt c) 2) ante oppoſitam excuſa-
tionem tutelam ipſo iure ad vocatum pertinere d) 3)
G 3 tuto-

1O02 TrrvLvS XXV.

tutorem iniuſtum decretum iudicis de allegationibus
non competentibus extorquentem teneri de admini-
ſtrationis periculo a tempore, a quo datus eſt e) 4)
eum, qui plures excuſationes habet, omnes ſimul no-
minare debere, ita tamen, vt, quas non Kfatim pro-
bauerit, intra tempus ſtatutum adhuc probare poſ-
ſit †) 5) neminem pro parte ſe excuſare poſſe, niſi
tutela diffuſa bonaque in diuerſir prouinciis vel vltra
C. lapidem ſita ſint g) 6) excuſationes legitimiz quoque
tutoribus competere ) 7) ceſſare ius ſe excuſandi
ℳσ⅓) ſi quis patri pupilli promiſerit, ſe liberorum fuo-
rum fore tutorem vel β₰) intra ſtatutum tempus non
ſe excuſauerit „) ceſſante, ob quam excuſatio daba-
tur, cauſa.?)

a) Quod definitum eſt §. 76. I. J. 12. H. 1. ſeqgq. F. h. t.
b) I. 25. Ff. b. t. obſtat l. 23. J. 10. F. eod. c) l. n. JS.

1. F. quando appell. ſit. d) I. 32. pr. H. b. 4. e) 1I.
39. §. 6. ſr. de admin. tut. l. 22. C. h. 1. tit. C. ſi zut. Palſ.
alleg. exottſ: ſit. †) S. 26. I. 1. 123. H. F. F. D. ?: 9) §.
17. I. I. 20. G. 4. I. 27. J. 2. F. l. 2. 711. C. h. t. h) quod
contra CVIAC. oſtendit SCHVLT. ad VLP. fragm. T.
XI. §. 1I7. et VVI. TEl. h. t. pr. n. 6. 1) §. 9. I. l. 13.
9. 4. F. b. t. .

H. 167.
Liberatio a zutga ſuſcepta.
II. SVSCEPTAM tutelam deponere æ&) POT-
EST: 1) Qui mutauit domicilium ex reſcripto prin-
cipis, migrantem tutorem eſſe, ſcientis hocque lite-
ris ſignificantir a) 2) Qui dignitatem vel Senatoriam
vel conſiliarii principis adeptus eſt, modo priori caſu

pupilli non ſint Senatoris liberi, et poſteriori caſu

tutor Iureconſultus ſit ?) 3) Qui litem cum proximis
agnatis tutelae occaſione ſuſcipere debet c) 4) Qui
reipublicae cauſa abeſſe coepit, quamdiu abeſt 4) 5)

Qui ſtatus controuerſiam pupillo ſuo bona fide mouet.

Por-

Por
1) Qui
nient inhe
pertatem
Qui
iltentem,
ktam iud
Plius in

He⸗
anten gel

Hoe
fontur,
Pponencdan
dut es
.
n05 fuit,

niſi
Itra
e
anci
ſuo⸗
non
daba⸗

150.
to Pri⸗
e lite⸗
gtoriam
hti calu
ti cilu
roxinmin
) Qui
4) 5

6 mouet.

kor⸗

DE EXxCVS. TVT. V EEL. CERAT. 103

Porro ſuſceptam tutelam deponere 6β) DEBET
1) Qui propter corporis animique vitium ſuperut-
niene inhabilis tutelae redditur †) 2) Qui propter pau-
pertatem ſuperuenientem tutelae impar factus eſt g)
3) Qui propter excuſationem neceſſariam poſtea ex-
iſtentem, a tutela repellitur 4½) Qui propter aliam iu-
ſtam iudicisque arbitrio relicdtam cauſam non am-
plius in ea tutela debet verſari. )

a) 1. 72. §. 1. F. h. 7. b) I. 75. H. 2. 5. I. 70. pr. eod.
c) I. 22. C. b. 1. d) lJ. 1o. F. 2. J. eod. e) I. 6.
§. 15. b. f. f) l. 140. §. H. 1. 2r. 12. Pr. J. 40. pr. bp. f.
junct. l. 1. §. 2. 32 Ff. de tur. g) l. 40. §. 1. F. h. t.
h) l. 5.. §. 22 ff. de ſuſpect. tut.

§. 168.

Excuſatio a cura.

Syecialis cauſa, quae a cura excuſat, eſt tutela
antea geſta §. I5. I. h. t.

. 169.
Vſus bodiernus.
Hodie nominatae excuſationes vel plane igno-
rantur, vel alio modo locum habent; 2) tempus op-
ponendarum excuſationum non obſeruatur; 3) mo-
dus eas opponendi non talis eſt, qualis apud Roma-
nos fuit, quae in ſingula re vberius in praelectioni-
bus ipfis poſſunt dici.

G 4 TIT.

104

TITVIVS8 XXVI.
DE

SVSPECTIS TVTORIBVS ET CVRATO-
RIBVS.

§. 170.
Remotio 4uid?
ltimum tutoribus et curatoribus commune eſt RE-
MOTIO, quae eſt abdieatio a tutela ex ſententia
iudicis propter cauſam ſuſpicionie fatta. a) Inde ap-

aret, quid ſit inter depoſitionem tutelae, de qua
„ q P 9

H. 167. dictum eſt, et hanc remetionem, diſcriminis.

nouo Vol. I. T. I.

cf. VOLLENHOVE de ſuſp. tut. in OELRICHI. theſ. diſſ.

d. 171.
Canſae ſuſpicionis.
Cauſae vero huius ſuſpicionis ſunt vel I. gene-
rales vel II. ſpeciales.

I. GENERALES ſunt 1) mores praui a) 2) ſe-
gnities, ruſticitas, ſimplicitas, ineptia et ignauia. b)

II. SPECIALES ſunt 1I) alimenta a tutore ab-
ſente pupillo non praeſtita c) 2) rerum pupillarium
vetitarum iine iudicis decreto et ex fraude facta di-
ſtractio 3) ſi pecunia pupilli prazdia non emerit tu-
tor 4) ſi tutor dolo vel culpa ab hereditate pupil-
lum abſtinuerit d) 5) omiſſa inuentarii confectio 6)
non

Nn Pra⸗
ltelam
leaus, 4

ſerretur

eylpa l

)
13, 11
l
1.1.
NIR

Tu
SVSPEC
TI0 //
curatorin
lent,
alfione /
publica,
quig nee

in crime

tuebatur

a) de
NVS
Prf.
Coett

N
)er hun
un idnin

Diluni

10.

ERE.
tentia
a.
qua
ninis.

el. di.

l gene

.

aula.

ore ab⸗
glarium
zlta i⸗
erit tu⸗
no 0)
non

DE SVSPECT. TVT. ET CVRAT. 105

non praeſtita ſatisdatio e) 7) contumacia, qua quis
tutelam non ſuſcepit, vel ſui copiam non fecit †) 8)
fraus, qua quis, vt eo tardius tutela ad eum trans-
ferretur, fecit g) 9) tutela antea male geſta ) 10)
culpa lata dolusue in tutela adhibitus.)
a) §. vlt. L. I. 5§. F. eod. b) l. z. SH. 19. J. 2. §. 5. F. h. r.

t
c) §. 9. I. I. 3. §. 14. 15. l. 7. §. 2. F. ecd. d) lI. 2. §.
13. 10. 17. ff. h. . e) l. vlt. §. I. C. arbitr. tut. f) l.
7.* §. 3. F. 1J. 3. C. h. z. g) l. 2. C. h. z. h) J. 5.
1. l. 3. J. §. F. b. t. i) I. 3. J. 5. 1. 7. K. 1. F. b. z.
&TRVBENS vecbtl. Bedenk. P. I. p. 199. P. III. p. 473.

§. 172.
Crimen et poſtulatio ſuſpecti.
Tutor ex eiusmodi cauſa ſuſpectus CRIMEN
SVSPECTI committebat. Hinc dabatur POSTVLA-
TIO ſuſpolli, quae erat accuſatio quaſi publica tutoris
curatoricue] ſuſpebli ad eius remotionem et poenam ten-
dens, ſi fabtum atrocius commiſerit, nec pupillus aliæ
ahtione ſecurus éſet. Itaque haec accuſatio erat 1I
publica, quia omnibus patebat, et 2) quaſi publica a)
quia nec ex vero delicto dabatur, nec ſubſcriptione
in crimen opus erat, nec coram praefe co vrbi inſti⸗

tuebatur §. 1. J. 1. 1. §. 3. 4. ff. h. t.

a) de particula quaſi cf. CHR. GOTTFR. HOFFMAN-
NVS de gnificat. et vſu particulae quaſi in iure Rom.
PFrf. 1727. UDIETERICH de genuina quaſi notione iurid.
Geett. 1740.

§. 173.
Axioma primum.
I. Haec actuſatio OMNIBVS patebat. Hinc
1) ex humanitate quilibet ex populo, imo et mulieres
tam coniunétae quam extraneae ex pietate erga pPu-
pillum adcuſare poterant a) 2) ex neceſſitate contu-
G § tor

106 TrrvVLvVSs XXVI.

tor, ſiue durante adhuc eius officio, ſiue eo finito,
licet ipſe remotus eſſet, adcuſare contutorem ſuſpe-
tum debebat. ?) Praeterea obſerua: 1) ipfum iu-
dicem tutorem, de cuius ſuſpicione apertiſſimis con-
ſtaret documentis, ex oficio remouere debuiſſe c)
2) ipſum impuberem tutorem ſuum non potuiſſe ad-
cuſare;, at 3) puberem potuiſſe curatorem ſuum, ad-
hibito tamen neceſſariorum conſilio, adcuſare. d)

2) §. 2. 1. l. 1. §. 6. 7. . hH. t. b) I. 3. Pr. G. J. S. C. h.
t. I. 2. C. de diu. tut. c) l. 3. B. 4. F. eod. d) l. 7.
Ppr. F. l. 6. C. h. t.

K. 174.
Axioma ſecundum.
II. Accuſabatur tutor ſuſpeltur. Ergo omnes
omnino tutores curatoresue poſtulari poterant, et-
iamſi vel ſoluendo fuerint, vel ſatitdederint vel ſatis-
dationem obtulerint. a) licet, quod legitimos atti-
net, optimum factum videretur, ſi eis curator ad-
iungeretur. b)

a) §. 22. L. I. 5. F. I. 4. 5. C. h. b) I. 9. F. h. t. BRENK-
MAN. heurem. c. 6. CVIAC. ob. L. XII. c. 32.

5. 175.
Axioma tertium.
III. Haec adcuſatio tendebat ad REMOTIONEM
et POENAM tutori. Vnde eius effectus erat: 1) vt
accuſato tutori pendente cognitione interdiceretur
adminiſtratio a) 2) vt condemnatur, non ſolum &)
remoueretur vel cum infamia (ſi vel propter dolum
remotus eſſet b) vel in pupilli bona graſſatus eſſet
vel pernicioſe aliquid egiſſet, vel res pupilli interce-
piſſet, vel dolo non ſatis dediſſet; c) modo in de-
creto iudicis cauſa remotionis expreſla eſſet) d)
vel

ſl ſre ei
ur,) ſe
lius kact
tempore
horis pe

I. 2.
e) 4
U;

MEN
Marb
nae
CEI

t,

W.

Pupillur

“Dũ
ante, g
auterpi
Uerl. 2
ſeentis
Publieze
geſta an
coepiſie

II.
win tun
dis a

Udect

inner
et⸗
ſatis⸗
atti⸗
hr ad⸗

NENK.

NENM
) t
eretut
m a)
dolum
ns eſlet
interce⸗
in be⸗

DE SVSPECT. TVT. ET CVRAT.- 107
vel ſine ea, (ſi ob culpam latam et leuem re mouere-
tur e) ſed et β) vt extraordinarie puniretur, ſi gra-
uius factum commiliſſet. †) Ceterum remotus a
tempore decreti remouendi non ſubibat futuri tem-

poris periculum. g)

a) §. 7. I. h. t. b) F. 6. I. h. 1. c) 7. z. §. j. V. O. t.
I. 2. C. qui tut. non ſatisded. 4) lI. 4. §. 7. 2. J. H. z.
e) F. 6. I. J. 3. J. vlt. l. 4. F. I. ut. C. b. z. cf. NOOD-
