des eius competunt (§. 676.) 2) a Ciones POENALES
ſiue ex maleficiis ſiue ex contractu oriantur, quia
poenae tenent ſuos auctores.

B. Heredibus et contra heredes dantur: I. actio-
nes ex CONTRACTV a) 2) adtiones REI PERSE-
CVTORIAE fiue ex delicto, ſiue ex contractu );
3) actiones in iudicio conteſtatae c)

CN Nec heredibus, nec contra heredes dantur:

aGionss AD VINDICTAM comparatae, veluti actio
iniuria-

inioriaun
Fibus, 40

9) Ium.
1dhibn
157
tenus
VINN
ſi ex
Ro a
dor
GENS
L. IIl.

eſund
aclion.
pet. 6
21 Me
tant 20
DIRS
LRNi

L lr.

EX

AKord

hoe t
EXC

Ket

DE PERPETVIS EFTY TEMPORALIBVS. 481

iniuriarum, querela inofficioſi, a Qio de calumniato-
ribus, actio ingrati ).
1C0. a) Immo propter dolum, quem defunctus in contractu
adhibuit, et quidem in ſolidum l. 12. 49. de O. er A. I.

e tte. 157. §. lt. de R. I. Aliquando tamen fſolummodo qua-
9) 2 tenus ad heredes ex dolo peruenit, §. I. I. b. t. ibique
d) VINNIVS, OTTO ez VVLTEIVS. b) An vero,
ſi ex deliéto agatur, in ſolidum, aut quatenus ex deli-
Sto ad heredes peruenit? cf. l. vn. C. ex delict. defun-
Sig fe ctor. CVIAC. obſ. L. VII. c. 37. et L. XIV. c. 39. PA-
le GENSTECH. Sicil manip. . §. 30. p. 39. MERIIL L. obſ:
eeche L. III. c. 7. COCCEII diſf. de obligat. hered. ex delict.
deſ uncti. LEYSER ſpec. 149. m. 4. AXRERI diſſ. de
action. ex delicto rei perſecut. aduerſ. bered. in Jolid. com-
pet. Gott. 1752. De praxi vid. QVIS ORPS Bepträge
zu unentſchied, Rechtsmat. Erſtes Stüch. p. 53. Alii pu-
tant actiones ex delicto aduerſus heredes non dari
Gantur DVIRSEMA coniect. iur. civ. L. I. c. 7. Add. WAECHT-
N contra LER in actis erud. de an. 1714. p. 555. C H. 1. JI.
es dan- h. r. I. 26. 58. F. de O. er A. I. 164. de K. J. d) 6§. 1.
e; dan.⸗ I. L. t.
„lun f f ꝝ ᷣ —
TITVLVS XIII.
3 DE
eredes „ — 7
e EXCEPTION IBVS
1 aduer-
ſus lel. §. 712.
NaALES Con n e X i o.

or, gui Acionibus opponuntur exceptiones, hic de iis
hoc titulo.

Ao. §. 7¹3.
l. Exceptio quid?
knnh EXCEPTIO in genere eſt omnis allegatio (re-
en N1 ſponſio, defenſio) rei aduerſus ablionem.
l. 1. pr. §. I. I. 15. fy. b. t. Nonnullae exceptiones in ſpe-
cie PRAESCRIPTIONES et PRAEIVDICIA dicuntur.
s duntlt ZANGER. de excepz. cura SENKENBERGII Frf. 1730.
luti alin Hh . et

iniuri⸗

482 LIm. IV. TIT. XIII.

et 1733. 4. RIVINI ſpec. exceptionum for. Halae 1755. “ UI
g. HERRMANNI Einleizt. zu den except. forens. Ienae PpEROON
1739. 8. LEXSER ſpec. 512. RAEVARDVS de praeiud. lr⸗ ori
„ ni jofann
F. 714. Yen et in
. Evwceptiones quotuplices?
I. Ratione fundamenti generalis ſunt vel CIVILES S

vel PRAETORIAE, prout vel ex lege ciuili, vel ex edi-
BSBo Praetorit opponi poſſunt.
II. Ratione fundamenti ſpecialis ſunt vel, exce- R5
ptiones FACTI vel IVRIS. Illae ſunt, quae nituntur FA-
CTO aliquo, ob quod abtori non competit ius agendi v. g.
exceptio ſolutionis et compenſationis. Hae vero, quae

immediate eéX legum diſpoſitione deſumuntur v. g. exce- ena
Pptio SGi Velleiani et Macedoniani. len
III. Intuitu praegſeriptionie vel PERPETVAE, quae ſibr oppol
quotunque tempore; vel TEMPORARIAE, quae intra REPLIe.
certum tempus opponi debent v. g. exceptio non nu- Get itenm
meratae pecuniae. PLICAII
IV. Quoad effectum ſpecialem vel DILATORIAAD er QVAD
vel PEREMORIAE. IIIae, quibus reus non liberaturn xxWINr
ab ablione, ſed lis ſuſ penditur tamdiu, donec impedimen- 3 34

tum aliquod remotum ſit; quo pertinet exceptio fori .
declinatoria, ſuſpecti iudicis, deficientis legitimatio- =
nis ad cauſam, aliageque. Hae, quibus ipfſum IVS
abßtorir perimitur, adeoque reus ab actione liberatur,
v. g. exceptio ſolutionis, compenſationis, cet. Eae 1X
iterum vel PRIVILEGIATAE funt, i. e., quae in qua-
tunque litis parte, immo in ipſa exetutione; et NON
PRIVILEGIATAE, i. e. quae in certa litis parte op-

Boni debent. egitr
v. Ratione probationit vel EVIDENTES ſeu L- Nyommn
QVIDAE vel OBSCVRIORES ſeu II LIQVIDAE, qua- RNER l
rum aeſtimatio ab arbitrio iudicie pendet. 6, 3. §. 13. aut ilehet
F. ad exhib. mlleſe

VI.

I.

lenae
dteind,

VILES
ey kihi

exce⸗
tur FA-
lliv, g.
1o, gue
g eice

AE,uae
ae intra
non hu-

PORIAE
iberatur
peinen.
Ptio ſori
itimatio⸗
un IVS
liberatur,
cet. Pae
e in Iua⸗

et NON

Parte o;

10 ſen Il.
D4, que-

DE EXCEPTIONIBVS. 483

VI. Ex perſona actoris vel rei ſunt REALEsS et
PERSONALES, prout vel a quocunque reo et cuicun-
que actori, vel a certo reo et certo abiori duntaxat oppo-
ni poſſunt v. g. exceptio pacti de non petendo in
rem et in perſonam.

= = —–. fEBW

TITVLVS XIV.
DE

REPLICATIONIEBVS.
§. 715.

Replicatio et duplicatio quid?
uemadmodum reus ſe defendit aduerſus acto⸗
rem, ita alztor ſe defendit aduerſus exceptiones
ſibi oppoſitas, quae afcorie veſponſio REPLICA, ſeu
REPLICATIO dicitur. Ad quam replicam reſpon-
det iterum actor, quae reſponſio DVPLICA ſeu DV-
PLICATIO dicitur. Nonnunquam TRIPLICATIGS
et QVADRVPLICATIO occurrit. .
GMELIN. u. ELSAESSERS Gemeinnützl. iur. Beobacht. 2.
B. n. 4.

TITVLVS XV.

DE
I N D E R T I C T I 8.
§. 716.

Interdictum quid?
Gequitur adhuc ſingularis actionum, quae interdicta
nominantur, ſpecies. Erant autem iure antiquo
INTERDICTA verhorum conceptiones, quibus Praetor
aut iubehut aliquid fieris aut fieri nrohibebat: quod tunc
maxime fiebat, cum de poſ ione lis orta eſlet, Iure
Hh z nouo

484 LIB. IV. TIT. XV.

nouo ſunt: aftionet extraordinariae propter POSSES-
SIONEM competentes.

RETES de interd. in MEERM. thes. T. VII. MINDANVS
de interd. Wetzl. 1741. 4. LAVTERBACH difſt. de in-
terd. in diſſ. Tubing. Vol. II. De etymolog. cf. OITO

h. t.
§. 717.
Diuiſio pyrima.
Summa autem interdictorum diuiſio eſt, quod
aut PROHIBITORIA funt, i. e. quibur Praetor vetat
aliquid fieri, veluti: vim ſine vitio poſſidenti, vel
mortuum inferenti; Aut RESTITVTORIA i. e. qui-
bus Praetor aliquid reſtitui iubet, veluti cum iubet, ei,
qui vi de poſſeſſione fundi deie tus eſt, reſtitui poſ-
ſeſſionem; Aut EXxHIBILORIA i. e. quibus praetor
iubet aliquid exhiberi, veluti: parenti liberos, quos
in poteſtate habet. §. I. J. h. t.
F. 718.
SHecunda diuiſio.
Sequens diuiſio eſt, quod quaedam interdicta

comparata ſint vel ADIPISCENDAE poſſeſſionis
cauſa i. e. ad poſſeſionem rei, quam nondum habui, con-
Jequendam; (v. g. interdidtum quorum bonorum aut
quod legatorum, aliaque.) Vel RETINENDAE poſ-
ſeſſionis, i. e. quibus poſjeſor ſe defendit contra aliorum
turbationes; (quo pertinet interdictum, loti poſidetit,
et vtrubi) vel RECVPERANDAE poſſeſſionis, i. e.
quibus poſſeſſor vi amiſſam poſj eſionem ſibi reſtitui petit;
quod caiu datur interdictum vnde ei J. 2. ſq. I. h. t.
§. 719.
Tertia diuiſio.
Denique ſunt interdicta vel SIMPLICIA: i. e.
in quibus alter afktor, alter reus eſt, (qualia ſunt omnia
reſtitutoria aut exhibitoria) vel DVPLICIA: i. e. in
quibus PAR ſt vtriusque litigantis conditio, nec, quis-
quam

IENIVN

guam ne
lia funt no
/ e
Gicks latiun

.

505

Thm

temere xei
rpartim,

I. Ad

ſ’ non tolu

LVMNIA

unndi) con

2ò

——

Vl GENE
Praeſtatur
ialiortatit,
innt, ſe lit
ſem habere
1e tegaturun
NoCXI
ſum, en
Aper qr
tonelrer

DE INTERDICTIS. 485

. quam praecipue reus aut actor ſit, intelligitur; qua-
lia ſunt nonulla prohibitoriag, veluti interdictum vti
NVS poſſidetis et vtrubui. Ceterum de ipfis ſingulis inter-
le ir. dictis latius in Pandectis.

TTO

TITVLVS XVI.

gvod DE
POENA TEMERE LITIGAN TIVM.
ve
i §. 720.
et ei, Temere litigans quis?
1 nn EMERE LITIGANsS eſt, qui abeque probabili cau-
raetor

Ja ſciens alteri litem mouet, vel temere agendo, vel
temere excipiendo. Quae litigandi temeritas vt euite-
tur partim, partim vt puniatur, leges curarunt. Etenim:

quos .

I. Ad eam ezuitandam introdu um eſt IVRA-
erdila

MENTVM CALVMNIAE, i. e. quo iurans adfirmat,
hoos D ſe non calumniaz cauſa aliquid facere aut petere. CA-
ii tch LVMNIA eſt fahtum dolo malo (i. e. cum animo ve-
Zt xandi) commiſſum. Quod iuramentum duplex eſt,
4L pol vel GENERALE, vel SPECIALE. IIIud eſt, quod
aiwun praeſtatur cum ab ipſir litigantibur, tum ab eorum
lickti, aduocatis, quoad iuſtitiam totius litis. ACTOR enim
z, i,e. iurat, ſe litem mouiſſe, quod ſe iuſtam litigandi cau-
iinett, ſam habere putet. REVsS porro iurat, ſe non teme-

re negaturum, aut exceptionts oppoſiturum eſſe. AD-
VOCATI denique iurant, ſibi iuſtam videri clientis
cauſam, eamque ſe eſſe deſerturos, ſi aliud apparue-
rit a). SPECIALE eſt, quod praeſtatur in ſingulo

L,ht.

mna a Ku, per quemladuerſarius vexari poſſet; v. g. in de-
oe Ferendo iureiurando, in petenda documentorum edi-
1. „ tione vel rerum exhibitione b)
c;

gun §. 721.

486 LIB. IV. TrT. XVI.

a) l. 2. C. de iurei. propt. cal. l. 24. §. 1. C. de indic. Nov.
49. c. 3. b) I. 24. (§. 4. l. 37. Ff. de iurei. l. F. ad ex
bih. Sunt tamen nonnulli, in quos propter reueren-
ziam ipſis debitam non cadit calumniae aſpicio, immu-
nes ab hoc iuramento, veluti parentes et patroni I. 16.

F. de iurei.
9. 721.
Poenae temere litigantium.
II. Ad puniendam litigandi temeritatem ſtatuta
eſt poena PECVNIARIA, et quidem 1) reſtitutio du-
pli in cauſis, in quibus lis inftciando ereſcit, veluti in
damno iniuria dato, in depoſito miſerabili, aut in le-
gatis ad pias cauſas relictis, 2) reſtitutio impenſarum
litis G. I. I. h.

TITVLVS XVII.
DE

OFFICI O IVD ICIS.

722.
Ofſicium iudicis in genere.
mprimis illud obſeruare debet iudex, ne aliter iu-
dicet, quam legibur, conſtitutionibus, aut moribus
proditum eſt.
pr. I. b. t. quod in ſequentibus exemplis illuſtrat Iuſti-
nianus cf. PbARD PRATEIVSGRn OTTON. thes. I. V.
ZIEGLERlI dicaſtice, ſeu de offe. iudic. Vit. 1726. 8:
I. H. BOEHI MER. de iudice procedente eæx off. in proceſ.
civ. in Ex. ad Pand. T. II.
§. 723.
Diuiſio officii iudicis.
Diuiditur plerumque officium iudicis in MER-
CENARIVM et NOBILE. Ad illud pertinere dicunt,
quod iudex, licet non imploratus, facere debet; ad
hot, quod iudex non niſi rogatus facere debet.
cf. BODEHMER. ius eccl. prot. T. I. p. 792.
§K. 724.

Oe
inem
(IIO,
antfouer
CONTE.
ſine contnn
dos; Mee
in gubus
IR
AlIallet
yel iſveri
III. R
MANDAT
Mntoria vel

A iurt
hor puniend
I, horgn

Ck. CQVINT
Ll N.

de
er uig

DE OFFICIO IVDICIS. 487

N. 6. 724.
u Iur isdiäctio quid?
Officium praebet iudex, cum ius dicit, ſeu iurie
ALiblionem exercet. Erat autem Romanis IVRISDI-
CIIO, poteſtas magiſtratui comnetene, cauſas ciuiles
coyntrouerſas cognoſtendi et decidendi. Ea diuiditur:
etata I. Quoad obielkum in VOLVNTARIAM et
och. CONTENTIOSAM; illa, quae exercetur circa a tus
ti in ine contentione partium et cognitione iudiciali peragen-
in l. — dos; haec, quae verſatur circa actus litigioſos, aut
ſatun in quibus cognitione et decreto iudicis opus eſt.

II. Ratione fundamenti generalis in ORDINA-
RIAM et EXNTRAORDINARIAM, prout vel vi oßfhcii

vel vi ſpecialiy legis competit.
III. Ratione fundamenti ſpecialis in PROPRIAM,
MANDATAM, DELEGAT'AM, et PROROGA-
TAM; quae vltima iterum vel ex prorogatione vo-
D Mintaria vel nectſſaria oritur.
ter i. §. 725.
zonbur Imperium quid?
A iurisdictione differt IMPERIVM, i. e. pote-
in laldi. Aas puniendi. Quod eſt vel MIEHITPARE, vel CIVI-

8. 8 LE, hocque vel MERVM vel MIXTVM.
1720. £

na cf. CVINTANNADVEGNA de iurid. in MEERM. theſ-
T. II. NOODT. de iurisd. et imp. in Opp. GEBAVERI
diſſ. de iurisd. in Exerc. acad.
MER. . g. 726.
dicunt⸗ Vſus bodiernus?
et„ 4 . . .
bet, Hodie nonnulla aliter ſe habent, cum nec in-
t.

ter iurirdiétionem et imperium diſtinguamus, nec iu-
3 risdi-
6. 744 .

488 LIB. IV. Trr. XVII.

risdictio finiatur ſola cauſae deciſione, ſed accedente
ſententiae executione, et plures dentur apud nos iu-
risdictionis ſpeciers, veluti adminiſtratoria et patrimo-
niales. .
PVFFENDORF. liber de iuriſd. germ.

— 2

TITVLVS XVIII.
DE

IVDICII8 PVBLICIS.
F. 727.

Conne X1o.
Geduitur de publicir delictis tractatio. Quae tamen
cum ad ius publicum Romanum pertineat, et,
uae de iis ſcitu neceſſaria ſunt, in praelectionibus
ad antiquitater, hiſtoriam iuris et libros, quos dicunt,
terribiles proferri poſſint debeantque, ideo hoc qui-
dem loco plura dieenda non videntur.

VIX

An
exe
Abſting
Abuni 19,
Acceſſi⸗
217 .
Accicen

zor

Adereſend
redies
41 e,
Adionum
Sg

ne
Adoptiones
dcpſieto le
icrogatio g
Ani 449.
enatio 24
iiutis
Am mn

lente
98 il⸗
trimno.

tamen
t, et,
onibus
dieunt,
e gui.

INDEX

RERVMI

VBI NVMERVS. INDICAT PARA-
GRAFPHVM.

bſentia reipubl. cauſa
excuſat a tutela 164.
Abſtinendi beneficium 374.
Abuti 199.
Acceſſio quid et quotuplex
217. Sqq.
Accidentalia in contractibus
502.
Adereſcendi ius quoad he-
reditates, quoad legata
418. 417.
Actionum diuiſiones 674.
Sqq.
Actiones legis et actus legi-
timi 21.
Actus 230.
Addictio bonorum liberta-
tum ſeruandarum cauſa
482.
Adfinitas 70.
Aditio hereditatis 376. Sqq.
Adiunctio 221.
Adminiſtratio tutelae 105.
Adnotationes 24.
Adoptiones 83. Sq q.
Adplicatio legum 9.
Adrogatio 89. Sq.
Agnati 449.
Alienatio 226. n. I!
Alieni iuris homo 51.
Alluuio 219.
Aluei mutatio 219. n. III.
Apocha 580.
Aquaeductus 230.

Cauſſa 526.

Aquifia lex 655.
Arrha 584.
As hereditatis 415. a.
Aſſignatio 625.
Atilia lex 129. Sq q.
Auctoritas tutoris 135. Sqꝗ.

B.

Beneficium abſtinendi 374.
cedendarum adtionum
567. competentiae 688.
deliberandi 384. diui-
ſionis 567. inuentarii
385. Ordinis 566.
Beneficia iuris differunt a
priuilegiis 28.
Beſtiae 205.
Bona fides in poſſeſſione
196. n. V. in praeleriptio-
ne 259.
Bonorum poſſeſſio quid et
quotuplex 476. Sqq.

C.

Capitis diminutio 120. Sqq.

Caſtratus an adoptare poſſit

85.
Caſus quid 519. eius prae-
ſtatio ibid.
Catoniana regula 392.
obligandi 510.
perpetua 237. n. VII.
Ii Cauſ-

Canſſae duae lucratiuae 408.
n. II. verb. Praeterea.
Cautiones 708. vſufructua-
ria 243.
Chirographarius contractus

573.
Clauſula codicillaris 445.
Codicilli 439. Sqq.
Coeci an teſtari poſſint 317.
an teſtes ſint in teſtamen-
tis 303.
Cognati 449.
Cognatio 66.
Colonus 1491. a. partiarius
592. 1
CSancdtum 532.
Commizxtio 223.
Compenſatio 628.
Condictiones 677. indebiti
p. 424. ex Lege 675.
ex chirographo 579.
Conditiones 334. Sq. vlti-
marum voluntatum 336.
conuentionum 505.
Condominium 200.
Conduci actio 596.
Confeſſoria actio 253.
Confuſio 223. obligatio-
num 630.
Coniugum fucceſſio 475.
473
Connubium 64.
Conſanguinitas 66.
Conſenſus 499.
Conſtitutum pro alio 57I. II.
Conſtitùtiones 22.
Conſuetudo 32. Sq.
Contractus quid 509. di-
viſiones 51II. Sqq.
Contubernium 64.

Conuentio quid 498. quo-
tuplex 509.
Correalis obligatio 548.

correale ius 553.

INDEX.,

cre-

Correi debendi 547.
dendi 552.
Crimen 642.
Culpa quid et quotuplex
521. eius Praeſlatio 522.
Cura 147.
Curator differt a tutore 150.
quinam dari poſſint et
conſtituant curatores 151.

D.

Damnum 518.
Decreta 26.
Deficiens heres 417. A.

Delegatio 633.

Delictum 642.
Demonſtratio 41I. n. V.
Depofitum 535.
Dies cedens et veniens 41r.
a. certus et incertus 41I.
n. IV. teſtamentis et pa-
Sis adiectus 41I. 505.
Dignitas quae liberat a pa-
tria poteſtate &7.
Diſſenſus mutuus 638.
Dolus 520.
Dominica poteſtas 43.
Dominium quid 199. quo-
tuplex 200.

Donatio quid 272. quotu-
plex 274. inter viuos
et mortis cauſa 275.

Propter nuptias 276.
Dupondium 415. a.

E.

Edicta 22. 23.
tuum 19.
Emancipatio 95.
Emtio venditio 582.
Emphyteuſis 598.
Eſſentialia pactorum 502.
Exce-

magiſtra-

Exceptin
Exclaton
PExerciori⸗
Exberetat
pex 320
parentum:
Expletoni

Lx prommi

Extranei

Faleidin len
Faleilin n
Familize 6
4,3.
Peminarum
tutices
ſesſintin
Hüdeicommm
gootnplie
deicomm
deicomm
Hideiufſio 5
ilinus famil
girat 2
Poſſir 371
ſt 382.
Hlumen 232
Foetur 219
Pratres hian
terales 46

Pruduum

213, (luii
Urioſt eura
et eilei
an heren
gqui
n65 0.
enni

Genng len

cre⸗

tuplex
0522.

150.
et
eslzl.

1. V.

ens 41II.
tus4ll.
8 et pa-
0.
at à pa-

R

38.

44
quotl .
er vImos
ſa 275.
25.

nagiltr⸗

m 502.
c

INDE X.

Exceptiones 713.
Excuſationes a tutela 159.
Sqq.
Exercitoria actio 694.
Exheredatio quid et quotu-
plex 320. liberorum 324.
parentum 326. fratrum 327.
Expletoria condictio 364.
Ex promiſſio 571.
Extranei heredes 375.

F.
Faleidia lex 424.
Falcidia quarta 426. Sqq.
Familiae erciſcundae actio
4¹3.
Feminarum tutela 106. an
tutrices ſint 103. an te-
ſtes ſint in codicillis 442. a.
Fideicommiſſa quid 430.
quotuplicia 431. cui fi-
deicommittatur et quis fi-
deicommittat 435.
Fideiuſſio 560,

PFilius familias an patri ad-

an teſtari
an adire poſ-

quirat 281.
poſſit 371.
ſit 382.
Flumen 232.
Foetura 219. I.
Fratres bilaterales et vnila-
terales 464. not.
Fructuum perceptio 211.
213. diuiſiones 212.
Furioſi cura 148. an teſtari
et paciſci poſſint 317. 499.
an hereditatem adeant

378.
Furtum quid 648. quotu-
plex 650.
Fuſia Caninia lex 49.

G.
Genus legatum 401.

Geſtio pro herede 376.
Gradus 67.

H.

Habitatio 252.
Hereditas quotuplex 297.
eius diuiſio 415.
Heres quid 300. quotuplex
Heredis inſtitutio 329. Sqꝗ.
Homo 36.
Honorarium 612. V.
Hypotheca 486.
Hypothecaria actio 413.

I.

Immixtio hereditati 376.
Impubes 38.
Inaedificatio 224.
Incapaces hereditatum 330.
84.
Incluſio 221.
Indebiti ſolutio pag. 424.
Infantes 38.
Ingenui 45.
Inimicitia capitales excuſant
a tutela 165.
Iniuria quid 663. quotu-
plex 665. iniuriarum
a Riones 666.
Inquilinus 591.
Inſtitoria actio 695.
Inſtitutio heredis 300.
Inſula in flumine nata 19. II.
Interdicta 716.
Inter eſt, id quod 525.
Interitus rei 403.
Interpreratio 5. Sqq.
Intextura 221.
Inuentarium 385.
Inuentio 208.
Iter 239.
. Irus

Iura ſingularia 228.
Iurisprudentia 3. 4.

Ius quid 10. diuiſionis II.
Sqq. Ius in re et ad rem
194.
Iusiurandum calumniae 720.
Iuſſus 691.
Iuſtitia I. diuiſiones 2.

L.
Legatum 388. quomodo
relinquatur 389. a quo
legetur 39I. cui 392. quid

393. variae ſpecies 394.

Sqq. ademtio 420.
Legitima 364.
Legitimatio 76. Sq q.
Liberorum ex heredatio
324. Succeſſio 460.
Libertas 40.
Libertini 46. Sqq.
Linea 67.

Litteralis contractus et obli-

gatio 57 3.
Locatio conductio 590.
Lumen 233.

M.
Magiſter nauis 694.
Magiſtratus excuſat a tutel
164.
Mandatum 610.
Manumiſlio 49.
Mater tutrix liberorum' 103.
Merces in locat. conduct. 592.
Militare teſtamentum 305.
Minores 38.
Moderamen inculpatae tu-
telae 656.
Modus adquirendi 198. quo-
tuplex 201. 254.
Modus adieétus donationi
277. legato 41I. n. VII.
Mora 523.

INDE X.

Mors ciuilis 122.
Munus publieum 102.
Mutorum teſtamenta 317.
Mutuum 528.
Mutuus diſſenſus 638.

N.
Naturalia pactorum 502.
Negatoria actio 253.
Negotiorum geſtio 618.
Non numerata pecunia 577.
Non vſus 265.
Nouatio 632.
Noxa, noxia, noxalis actio
698.
Nuptiae 61.
inceſtae 66.
indecorae 73.

requiſita 62.
noxiae 74.

O.
Oblatio et obſignatio 631.

Obligatio 490. diuiſiones
492. quot modis tollan-
rur 62 1I.

Oceupatio 202. ſpecies 204.

Orationes principum 18.
Ordinis beneficium 566.
Orphitianum Séetum 4 51.

P.
Paciſei qui poſſint 499.
Pacta eorumque, diuiſiones
515.
Parentelae reſpectus 69.
Parentum ex heredatio 326.
Patrimonium vniuerſitatis
187.
Patronatus iura 48.
Pauperies 700.
Peculium 282.
284.
Pecunia 178.
Pegaſianum Sctum 433.
Perſona 35. 36.

diuiſiones

Pidu.

Pidun
Pignonti
Pignns 4
conttadhu
Plantatio
Plebiſeirv
Poena eo
Podelio
195.
Poteſtas
154
digs
Pruecii
240 b
Prveſeit
2560 r

Pretim in
Piiuiega
rCetntor
Proehns

Uebetiu 3
Pupilluan
Gonite

Quantr al
na9 T
Quli mn,
Qlui ex e⸗

60,
Querelr ino

andideech
1).
Reitet i
leben 7
ei Vlndke

317.

02.

8 adlio

ſia 602.
jae 74.

631.
nifiones
tollan.

ies 204.
n 18.
bb.
4 1.

.

iniſiones

tio 35.

erſitatis

niſtones

3 ¾
Pid⸗

er ꝝ ͥ́ ̃

INDE X.

Pictura 22 I.
Pignoratio 7o.
Pignus 486. diuiſiones 407.
contractus pignoris 539.
Plantatio 225.
Plebiſeitum 17.
Poena conuentionalis 507.
Poſſeſſio eiusque diuiſiones
196.
Poteſtas patria 52. eius iu-
ra 54. Sqq. modi ſoluen-
di 9 3. Sq q.
Praedia vrbana et ruſtica
229. h.
Praeſeriptio 255. diuifiones
256. requiſita 258. im-
memorialis 271.
Praeſciiptis verbis actio.
Praeteritio 320.
Pretium in emt. vend. 585.
Priuilegia 28. diuiſiones 30.
Procurator 705.
Prodigus 148.
Proſpectus 234.
Pubertas 38.
Pupillus an ſiue tutoris au-
Soritate obligetur 138.

Q.
Quarta Faleidia 426. Pia-
na 89. Trebellianica 434.
Quaſi 172.
Quaſi ex contractu obliga-
tio 617. quaſi exs delicto
670.
Querela inofficioſi 363.

R.
Rapina 653.
Rationibus diſtrahendis actio
145.
Reficere in ſeruitute quis
debeat 237. n. VIII.
Rei vindicatio 226.

Relocatio 591. II.
Remotio a tutela Ivo.
Replicatio 715.
Repreſentationis ius 460. B.
Repudiare hereditarem 396.
ke⸗ quid 178. diuiſiones 129.

Reſeripta 24. effectus 25.
Reſpectus parentelae 69.
Reſponſa Prudentum 20.
Retorſio iniuriae 666.

S§.
Sanctio pragmatica 24.
Satio 225.
Satisdationes 7o8. tutorum
154. ſqq.
Scriptura ad pacta neceſſaria
Senatusconſulta I.
Serujana actio 488.
Serui 41. ſqq.
Seruitus rerum 228. diuiſio-
nes 229. Societas 60
diuiſiones 606. Solidum
in obligari 547.
Solutio 923.
Spado poteſt adoplare 85.
Species legata 403.
Specificatio 222.
Status 37. quotuplex 38. Sq.
Stillieidium 232.
Stipulatio 544. quotuplex
557. aquiliana 638. III.
Subſtitutio 338. vulgaris
339. pupillaris 345. exem-
plaris 349 militaris 351.
Suceeſſio ob inteſtato 446.
vetus 447. noua 457.
elaſſis prima 460 ſecunda.
462. tertia 365. quarta
467. in capita et Stirpes
460. in lineas 463. ex-
traordinaria 475.
Sui

Sui heredes 371.
Sui iuris homo 51.
Suſpecti tutores 170. cauſae
Suſpicionis 171.
Syngrapha 576.

T.

Taxationis cauſa fundum ad-
jicere, pag. 254.
Tempus praeſcriptionum
261.
Tertullianum Sctum 450.
ex Teſtamento actio per-
ſonalis 413.
Teſtamentum 298 antiquum
302. a. axiomata 299. Sqq.
fcriptum et nuncupatiuum
Solemne et priui-

304.
legiatum 305. irritum
deſtitutum

ruptum 353.
358 nullum 361. iniu-
ſtum 360. inofficioſum
362.
Teſtamentorum Solemnita-
tes internae et externae
302. communes 303. pro-
priae 304. qui poſſint
teſtari 317.
Theſaurus 209. Sq. .
Titulus 198. in praeſcri-
ptione 260.
Tignum iuncdtum 224.
Traditio 214. requiſita 215.
Species 216.
Trebellianum Sctum 433.

INDEX.

Tributoria actio 693.
Tutela I0I. teſtamentaria
108. legitima II4. datiua
129. patronorum 125.
parentum 126. fiducia-
ria 128. modi finiendi
149.
Tutores qui eſſe poſſint 103.
quibus detur 106. eorum
officium 105.
Tutoris confirmatio 113.

V.
Venatio 205. Sq.
Venditio bonorum 483.
Verborum obligatio 543
Verſio in rem 696.
Via 230.
Vis bonorum raptorum 603.
Vis fluminis 219.
Vitae et necis ius in ſeruos
43. in liberos 54.
Vncia p. 265.
Vnitas contextus 53.
Vniuerſitas 197. rerum ib.
hominnm ib.
Vniuerfſitatis res ib. patri-
monium ib.
Vſucapio 256.
Vſurae 524.
Vſurpatio 262.
Vſus 251I.
Vſusfructus 240. axiomata
241. Sq. ſpecies 240. quan-
do conſtituatur 249. et fi-
niatur 250.

P 14 n⸗

ltarin
atina
laj.
ucia⸗
jencd

t1oz.
orunn

n60 ,

keruos

u ib.

. patti-

Wiomaas

quan

ett⸗

Corrigenda et addenda nonnulla.

P. 28. §. 41. in not. lit. d. loco Barthii lege 80 RNII
p. 46. F. 71. lin. 4. loco ſocrus lege ſocer
p. 62. §. 101. in not. lit. c. add. wIESENERS Vormund-
Ichaftsrecht nach gemeinen, deutſch. canon. und röm,
als auch ſchſ. ſäbleſ. und preuſ. Rechien theor. und
prachkt. abgehandelt. I Th. Halae. 1785. 8.
p. 71. in not. wALCHII V. C. diſſ. nunc auctior extat in
Eius Opuſc. iur. Rom. et Germ. T. I. Halae 1785.
p. 91. §. 150. in not. lit. F. add. de T0ULLIEU de auctor.
curatoris aetat. in Ei. colleét., n. g.
p. 98. in not. lit. b. add. STOν NN V. C. de poetis
non immun. Lipfſ. 1781.
p. 1I00. G. 165. in not. lit. e. add. III. P VET MANNI interpr.
P. 10.
p. 101. in nor.⸗ lit. h. wALCGHIANA diſl. nunc extat in Ej.
opuſc.
P. I23. §. 266. add. BrENERI V. C. diſſ, iur. Rom. er Germ.
de apibus, Lipſ. 1773.
P. I24. not. Ig. GRIEBNERTANA diſſ. quoque extat in Ej.
opuſc. iur. priv.
p. I41. not. h. add. C. F. wALCHII V. C. diſſ. de actu minus
leno.
ibid. nbt. d. add. EIVSD. diſſ. de Seruit. aquae baur. Vtra-
que in Ej. Opuſc.
p. 15 1. H. 246 not. b. add. III. E VETMANNI interpr. p. 16.
p. 160. §. 258. not. a. add. de T0VLLIEV de rebus merae
Fac. in diſſ. triad.
P. 162. §. 261 in not. add. c) l. 6. 7. Fr. h. 1.
P. 168. §. 273. not. a. add. sGHORCHII diſſ. an er guatenus
accepiat. in donat. r neceſſ. Erf. 1743.
ibid. §. 274. in not. add. 10. GODOFR. BAVERI Pr. de
forma m. c. don. Lipfſ. 1760.
p. 177. §. 29I. in not. add. ?EVgFEND. obſ. iur. un. T. T.
obſ. 97.
P. 180. §. 298. not. a. add. CLAPROTHS Abbhandl.v. Teſtam.
Codic. u. ſ. w. der iurispr. hevr. dritt. Th. Gött.
1782. 8.
P. I8I. §. 300. not. g. add. PVFFEND. Obſ. T. IV. obſ. 45.
P. 184. lit. b. GLVECKIANA diſſ. nunc. extat in Eius Opulſc.
iur. Faſc. I. Erl. 1785. 8.

p. 185. not. d. add. Sοατ“⅛N N V. C. pr. de iure teſta-
menti notis perſcripti, Lipfſ. 1781.
p. 186. H. 307. not. a. Add. PVFFEND. Ohſ. T. I. Obſ. 101.
p. 189. §. 31I. in not. add. G. L. AENKEN. diſt. de reſtTam.
par. int. lib. iure civ. ſine ſerlptura inualido. in --
Opuſc. n. 19. 10. PHILL. CARRACH. diſſ de diſ- 1 MRSN
poſit. par. int. lib. nuncupatiuis, Hal. 1754. K hß.·V- 53
s11 diſſ. de zeſtam. par. int. lib. minus ſolemniter 40
nuncupato, Vit. 1767.
ibid. §. 312. not. add. IIl. PFVETMANNI probab. c. V.
p. 190. ab init. 21BGLERIANA diſſ. quoque extat in Ej. diſſ.
Sel. n. 31. .V
ibid. §. 315. not. WA LCHIANA diſſ. nunc extat in Ej. opuſc.
p. 23 1. lit. b. add. GEBAVERI diſſ. de ſucceſſ. int. ingenuos
ab int. C. I. Sect. I. in Ej. exerc. acad.
p. 295. not. add. EADEM Gebaueriana diſſ.
p. 306. not. F. add. III. voLES difſ. de iure repraeſ. in ſuc-
ceſ. deſcendentium exule, Llpſ. 1778.
p. 389. §. 579. N. 2 add. sOοGKMANNI ſeu VANSELOW
diſſ. de litter. oblig. Lipſ. 1782.
p. 400. S. 593. loco: proſtrio lochiionum lege: propria lo-
P

cationum
A475. not. fF. add. QVISTOHͤRB.llͤ. ob ein mandat. cum lih. den
effectum mandati ſpecialis habe, in deſſen Beyträ-
gen, zZweyt. Stück, p. 178.
p. 432. not. b. I. nullo, lege nulla
p. 484. §. 718. lin- VIt. loco vnde ei l. vnde vi.
p. 333-Legatur ita: Denique efficax obligatio iure poſiti-
vo vel omnes effectus producit, vel non. Vnde etc.
ibid. not. loco Halae l. Schwerin et Bytzow.
p. 422. add. WEBERS ſyſtem. Entwick. d. Lehre, von d. nat. B
Verbindl. p. 16. ſqq.

Tabula I.

Ker Conſpe dus Inſtitutionum:
g. . Ius AK eſt:
i/. TL PERSONARVM, quae ſunt: . — KERVA, quod eſt:
lee 4) Quoad ſtatum NATVRALEM B. Quoad ſtatum crVILENM: = A. Ius IN KäE, cuius ſpecies ſunt: JTus AD REM „ quod oritur
1) ratione ſerus L. Libertatis: I. DOMINIVM, quod adquiritur: 1) ex fao licito ex contra dibus et
a) vel maſculi a) vel ſerui —. Pattis; hinc de iis agitur Lib.
diſſ.
iſf . b) vel feminae b) vel lberi: . 1) modo vreer, III. Tit. XIV. vsque a finem
uſe 2) ratione aetatis: vel orti 2) mo . 1o ciuili, qui eſt: eiusdem libri.
a) vel ſenes 2 2) ex facto illicito, i. e.
= b) vel maiores Vig. Lib. II. Tit. 4— 7. 2) vel ſingularis: ex delictis. Lib. IV. Tit. I. ſqq.
ſuc- . c) vel minores, hique: αι) praeſcriptio, L. II. Tit. 6.
I.. Familiae: ) donatio, L. II. Tit. 3) immediate ex lege, i. e.
OW ce) vel puberes: a) vel homines alieni juris: „) legatum, I II. Tit. 7:0. 21. 22 Eecrx obligatione, quae quaſi ex
1 ——— . *
. *4 Dinus plene ſru 5 fideicommiſſum particulare, L. II. T. 24. e ut de ite onror L.
. . „ . 1. . E 1 . . 1t. §.
4 hinc de Patr. poteſt. b) vel vuiuer ſalis.
. . b) vel homines ſui iuris; qui ſunt; 5
vel infantia maiores vel ſub tutela „ 1) ex iure ciuili, et guicem:
ſit vel infantiae proximi vel iub cura vel ex teſtamento L. II. Tit. 10.
ſer vel pubertati Proximi Velneutro ure tenentur; hinc vel ab inteſtato. L. III. Tit. I.
, Viqd. Lib. I. Tit. 3. de tutela et cura agitur. L. I. 2) ex iure Praetorio per bonorum
nat. = . tit. 13. vsque ad finem. poſſeſſio nem. L.. III. Tit. 10.
. III. Ciuitatir: Z = 2) fideicommiſſum vniuerſale, L. II. T. 23.

2a) vel ciues )„ aſſignatio libertorum, Lib. III. Tit. 9.

b) vel peregrini, de guibus tamen 99) SSõ Lib. III. Tit. I1.
nilnil in Inſtitutionibus. s) addictio bonorum libertatum ſeruan-
= darum cauſa Lib. III. Tit. 12.
venditio bonorum 6 Lib. III.

„, ad quiſitio excto Claudiano. Tit. 13.
II. sERVTTVS, Lib. II. Tit. 3 — 6.
III. HEREDITAS, Lib. II. Tit. — Lib. III. Tit. 14.

X 1—. . . .
IV. Proxxvs, de quo nihil in Inſtitutionibus.

Ir. ACTIONVM. de qui.

bus a Tit. 6. Lib. IV.

I. De IVSTITIA:
1) eius definitionem
ℳα) Romanam
β) hodiernam

2) eius diuiſionem, in
vniuerſalem et
particularem;
ſcommutatiuam et
Ldiſtributiuam;

ſactionum et
perſonarum.

Tabula II.
De iure in genere,

vbi nota:

II. De IVRISFRVDENIIA:

1) eius deſinitionem
α), Romanam
ρ) hodiernam

2) eius Bartat, quae ſunt: ðèð

A) THEORITA et interpretatio, uas eſt:

vel authentica
vel vſualis
vél do ctrinalis, haecque:
vel grammatica
vel logica, haecque
vel declaratiua
vel reſtrictiua
vel extenſiua

B) PRAXIS, quae eſt:
a) iudicialis, quae conſiſtit:
) in agendo
⁸3) in iudicandi
b) gxtraiudicialit, quae conſiſtit!

&) in reſpondendo
ϑ) in ſcribendo
„)) in cauendo.

III. De IVRE:

1
1) eius varias ſignifcationet
2) eius diuiſionem in

) DIVINVM, quOd eſt:
a) naturale

σ) in ſenn Romano
2) in ſenſu hodierno.

dy poſitiuum:
ℳ„½) morale
68) ceremoniale
)) ſorenſe

8) HVM ANVM, quOd eſt:
a) publicum
b) priuatum

e) ſcriptum, cuius ſpecies ſunt:
populiſita
Plebiſcita
ſenatusconſulta
edicta magiſtratuum
reſponſa prudentum
conſtitutiones Principum

) non ſeriptum, cuius ſpecies ſunt:

diſputatio fori
mos maiorum
conſuetudo-

4

Tabula III.

De conſtitutionibus principum,
gquae funt:
I. GENERALES:
edicta
epiſtolae generales .
II. SPECIALES, quales funt:
1) RESCRIPTA:
vel adnotationes
tationes
vel epiſtolae ſpeciales
vel ſanckiones pragmaticae
2) PECRETA:
vel decreta in ſpeeie
vel interlocutiones
3) PRIVILEGIA, quae funt:
a) quoad modum concedendi:
) vel precario conceſſa
6S) vel in vim pabli data
vel gratis
vel onerofſe
b) quoad obiectum, cui dantur:
ℳαι) vel perſonalia
ο) vel realia
P vel mixta
°% vel cauſae.
A priuilegiis differunt:
1) conſtitutiones perſonales
vel odioſae
vel fauorabiles
2) beneficia iuris
3) iura ſingularia,

—

Tabwla IV.

De Ppatria Romanorum poteſtate

quae

ſeu fubno-

1. CONDPRE HENDTI iure nouo:

4) in PERSONAS li berorum:

a) Ius modicae caſtigatiohis
b) ius certo caſu judici ſenten-
tiam praeſcribendi

e) ius certo caſu liberos ven-

dendi
d) ius certo cafu lberos vindi-
candi
e) ius agendi de liberis ducendis
et exibendis
f) ius tutorum liberis dandi.

B) in BoNA liberorum:

a) dominium peculii prokeblitil

b) vſumfructum pecuiii adven-

titii
c) ius pupillariter ſubſtituendi
d) ius certo caſu bonis libero-
rum curatorem dandi.

C) In AcTIoNess liberorum:

a) ius conſentiendi in nuptias
b) . . . . in hereditatis aditionem
c) . in mutuum.

II. ADQVIRITVR:

— A) IVSTIS NVPTIIS

B) LEGITIMATIONE

1) per oblationem cu-

riae
2) per ſubſequens
matrimonium
3 per reſeriptum
principis
4) per teſtamentum
Patris 4 prin cipe
confirmatum.

C ADOPTIONE, quae eſt:

1) adoptio in ſpecie
vel plena
vel minus plena

2) arrogatio.

III. TOI-Ll TVR:
A) Ex cauſa NATVYRAELI:
1) morte filii
2) morte patris
B) Ex cauia cIVILI,
1) Voluntaria:

eaque:

per emancipationem, quae eſt

vel Anaſtaſiana
vel Iuſtinianea
I. Neceſſaria:
a) in poenam patris:
) capitis eius diminu-
tione maxima et
media
8S) lenocinio cum filia-
bus exercito
„) infantis expoſitione
d) ſecundis nuptüs in-
ceſtis
*) ſaeuitiis
b) ex alia neceſſitate:
αι) deportatione
βο) captiuitate
) dignitate Psli
7 reſtitutione in
integrum
*) ſi pater ſub condi-
tione, vt emanci-
pet aliquid acce-
perit.

*) tacito patris con-
ſenſus.

III. TRANSFERTVR:

1) nati aeui, ſuperſtite filio

2) datione in adoptionem

plenam.

3) arrogatione patris.

V. RECVPERATVR.
1) ingratitudine liberorum
2) readoptione

3) reſtitutione patris.

De tutela

Seruii Sulpicii
recentiorem
II. Eius NATVRAM. Eſt enim:
1) munus publicum
2) . . . . verſonalte
3) . . . . ex legibur impoſitum
4) . . . . curam habendam perſonae
impuberis, qui debet eſſe:
a) patre orbatus
b) ſui iuris.
III. Eius DIVISIONEM. Eſt enim:
A) Vel -ACTITIIA
B) Vel rTESTAMEN TARIA, de qua obſerua:
1) eam deſcendere ex XII. tab.
2) ſolum patrem poſſe tutorem dare
3) eum tantum dare tutorem liberis
in ſua poteſtate conſtitutis
4) tutoris dationem fieri debere:
α) vel in teſtamento folemni
SS) vel codiciliis teſtamento con-
firmatis
5) patrem nec quoad tutelam pro
parte teſtatum et pro parte inte-
ſtatum et pro parte inteſtatum
decedere poſſe
6) eos tutores dari poſſe;
æ) qui heredes ſcribi poſſunt,
₰ et qui muneris publici capa-
ces ſunt.
Cο Vel LEorTTIMA, quae eſt:
1) Agnatorum, haegque:
. . a) agnatorum in ſpecie
b) fiduciaria
2) Extraneorum, haecque:
a) patronorum
b) parentum.
D) Vel DATIVA, quae eſt:
1) acus legitimus
2) oritur ex ſpeciali lege
3) ei locus eſt in ſubſidium.

7

1

nota:
I. DEFINITIONEM: IV. MODOS FINIENDI, qui ſunt:

A) NATVRALES et quidem:

1) vitium corporis animiue ſuper-
veniens
2) mors tutoris naturalis

B) cIVILES, qui ſunt:

1) Communer:
a) capitis diminutio, quae eſt:
Aaæ«) maxima
68) media
„*) minima
b) pubertas pupilli minus plena
c) remotio
d) excuſatio.
2) Proprii: ?
1) tutelae teſtamentariag:
a) exiſtens dies
b) exiſtens conditio
2) tutelae legitimaa:

