in donatione pronter nuptias reſpectu ipſius vxoris. )
Ceterum haec inſinuatio requiritur, ſi res ip/a hanc
qualitatem excedat. g)

V. Ratione EFFECTVS, quod donatio inter
viuos I) conſumatur ſubſecuta demum traditione;
ſed donatio mortis cauſa transferat, mortuo donato-
re, dominium ſine traditione, modo æ) res ſpecialis
et donatoris propria donata ſit, nec ο) donatorem
voenituerit h) 2) quod in illa locus ſit beneſicio com-
petentiae, in hae vero iuri adereſcendi, Falcidiaz, ſub-
ſtitutioni, et cautioni Mutianae 1) 3) quod illa ſit ir-
reuocabilis E) niſi vel *α½) propter ingratitudinem do-
natarii ) vel β) propter ſuperuenientiam liberorum
reuocetur; m) haec vero ſemper pro lubitu reuocari
poſſit n) 4) quod ex illa competat tantum actio per-
Jonalis 0) ex hac vero omnes quae legatariis dauntur,
a tioness inſtitui queant, de quibus ſuo loco.

VI. Ratione MODI FINIENDI, quod donatio
inter viuos reſcindatur 1) quatenus 500 aureos ex-
cedit, nec inſinuata ) eſt, ſed mortis cauſa donatio
ſemper maneat (vid. n. III.) 2) quod illa tranteat ad
donatarii, qui ante donatorem deceſſit, hereder, ſed
haec extinguatur, vbi donator donatario ſuperuixit 4)
3.) quod illa maneat valida, ſi donator inſoluendo ſit,
nec cum animo fraudandi creditores domauerit, haec
vero reſcindatur, licet defuerit fraudandi animus ")
4) qued mortis cauſa donatio euaneſcat ) ceſſante
vitaz, propter quod facta erat, periculo ) β) omni-
bus, quibus legata adimuntur aut extinguuntur, mo-
dis. t/

dta,

non

I
rerun,
De Iu
eam au
tis a)
tam ce
Niſkrati
ſalito
it e⸗
Tes
alen

DE DONATIONIBVS. 171

Ared. dis. 2) Quae cogitari in donationibus inter viuos
4 non poſſunt.
4)
)5) a) H. 1. I. h. t. I. 27. F. I. 4. C. de m. c. don. hinc et acce-
Ris ptatio in m. c. donatione neceſſaria eſt; diſſent. qui-
dem IO. TOB. RICHTLEK. diſfſ. de accept. in don. m. c.
ac

non neceſſaria. Lipfſ. 1744. ſed vid. SCHWOPE diſſ.
laud. bJal. 35. pr. f. eod. PAVLI rec ſent L. V.
T. XI. g. 3. l. 25. C. de donat. int. vir. et vxor. c) I.
b inter 34. pr. l. 26. H. 3. C. de don. d) I. 324. pr. I. 36 pr. F.
ikine⸗ 2. 2. Auth. item C. eod. e) l. 57. §. 2. C. . . f)
ione, Nou. 119. c. 1. et Nou. 127. c. 2. g) l. 23. pr. f. h. t.

onato. † h) I. 2. F.. de act. publ. 1) l. 12. 33 pr. ff. h. t. Nou.
vecialif 22. c. 44. §. vlt. k) §. 2. I. h. z. 1) l. ult. C. de
toremm reuoc. donat. m) I. S. C. eod. TIRAQVELLVS ad

1. c. S. de reu. don. ob ſuperu, lib. in Opp. Tom. V.

6 d WERNHERI difſ. de modo donat. ob agnat. liber. rerra-
Jub⸗ ctandi, Vit. I724. KNORRS rechtl. Abhandl. Halle
ſit ir. 1I757. 8. diſſent. SCHELLHORN diſſ. de opinata dona-
mn do- tionum ob ſuperu. lib. reuocat. Gott. 1747. MERILL. L.
Rofic II. obſ. 34. n) l. 16. 30. ff. de don. m. e. 0) l. 35.
§. 4. F5. C. b. t. P) l. 4. C. de don. m. c. 4) l. 23.
Wmoca l. 29. in f. l. vlt. f. de m. c. donat r) l. 17. F. eod.
lo er. ⁸) lI. 29. . eod. I. i9. ff. de reb. cred. t) l. ult. in f.
aotur, C. de m. c. don. .
9. 276.
onatio De donatione propter nuptias.
0s er III. Donatio PROPTER NVPTIAS eſt complexus
onstio rerum, quaz vxori in ſecuritatem dotis conktituuntur.
leut 1d De qua nota 1) eam improprie donationem dici 2)
7, led eam aecqualem eſſe debere cum quantitate ipſius do-
iitg tis a) 3) conſtante matrimonio vxzori hpothecam in
,o ſi, eam competere, non autem vſumfructum vel admi-
haec niſtrationem, ) niſi maritus ad inopiam vergat 4)
us 1) Joluto matrimonio, ſiquidem α) dotem vxor recepe-
ſſante rit, eam euaneſcere β) amiſſa vero dote, vxorem
omnbi- res huius denationis extantes loco dotis retinere,
mo. alienatas vindicare poſſe. Ceterum ab ea diuerſa

Gis. t/ eſt

172 LIR. II. TIT. VII.

eſt ſponſalitia largitat, ſub qua intelliguntur omnes a
ſnonſo vonſae ſine reſpebtu dotis Juturiqut matrimonii
ineundi ſaltaz donationes. 6)

a) Nou. 97. c. 1. b) I. 25. C. de iure dot. RAVE diſſ.
de vera ind. don. propt. nupt. Pomanae lIenae 1762.

c) l. 1. §. 2. F. h. t. l. 4. 26. C. de don. ante nupt.

§. 277.
Aliae diuifones.
Praeterea donationes diuiduntur I. in puras
conditionatas et modales a) II. in abſolutas et remune-
ratoriar b) III. in voluntarias et nect ſariar.

a) l. 2. §. 5. F. b. t. tit.,C. de donat. ꝗquae ſub modo. b)

TITVLVS VIII.
(WIBVS ALIENARE LICET VEL NON.

§. 278.

Conne Xi o.

Ddrime de translatione et ad quiſitione dominii
quaeſtionem duplicem adiicit Imperator. Al-
teram, quis transferre dominium ſeu alienare poſſit,
alteram, quis ad quirere illud queat, de priori hoc,
de poſteriori ſeq. titulo.

§. 279.
Quis poſſit alienare aut non?
Regula eſt; dominus alienare poteſt. Dantur ta-
men ſpecies 1) in quibus dominus non poſſit aliena-
re:

le, que
uliam
eſt alien
nihil in
nus rel
tutor
latius e

PI

AX

per ler

I.
re antie
Tentur.
1 „,
de Helll

nnet a
imonii

giſl.
1762.

purat
mue.

U

0N.

dmini
4Al.
Polſt

hoe,

QVIBVS ALIENARE LICET. VEL NON. 173

re, quo pertinet 1) maritus, qui propter legem
Iuliam de adulteris fundum vxzoris dotalem non pot-
eſt alienare 2) pupillus, qui ſine tutoris auctoritate
nihil iure transfert II. in quibus, qui non ſt domi-
nus recte alienat, ſic creditor diſtrahere pignus, et
tutor vendere res pupilli potel. Quae omnia
latius explicari in Pandectis poſſunt debentque.

TITVLVS IX.

PER QVAS PERSONAS CVIQVE AD-
QvVIRIPTVR.

§. 280
Co n n e i o.

dquirimus 1) per nosmet ipſos 2) per liberos
ſeruosque in noſtra poteſtate conſtitutos 3)
Per ſeruos alienos 4) per tertium liberum hominem.

§. 281.
De patre per liberos adquirente.
I. Pater per liberos in ſua poteſtate exiſtentes iu-
re antiquo omnia adquirebat, donec peculia inueni-
rentur. cf. IIl. CHRIST. RAV. difl. hiſtoria iuris ciu.
de peculiis. Lipſiae 1770.

§. 282.
Peculiuam quid?
Eſt autem PECVLIVM in genere complexus re-
rum homini alieni iuris proprio iure competentium. a)
Cum vero iure antiquo vxores, liberi et ferui alieni
juris

174 LIB. II. TIT. IX.

iuris eſſent; dabatur peculium vxorum, liberorum
et ſeruorum.

a) I. §. H. 3. 4. F. de pecul.
De peculio liberorum.

Peculium in ſpecie LUIBERORVM eſt complexus
rerum liberorum a rationibus (i. e. rebus) patris ſepara-
tarum.

EMAN. MENDOZA DE CASTRO repetitiones de peculio
caſtrenſi profectitio etc. Aug. Vind. 1615. 8. IO. WIE-

GER difi. de filior. pecul. Argent. 1754. CRELLII obſ.

de pecul. perſon. ſui iuris ad l. 29. H. 1. de leg. 3. in Eius
diſſ. Faſc. X.

§. 284.
Peculii diuiſioues.
Diuiditur in MILILARE et PAGANVM. II-
lud eſt CASTRENSE vel QVASI CASTRENSE; hoc
vero vel PROFECTITIVM vel ADVENTITIVM,
quod iterum in ORDINARIVM et EXTRAORDINA-
RIVM ſubdiuidere ſolent.

§. 285.
I. De peculio MILITIARlI.
MILTARE eſt, quod filiutfamilias occaſione mi-
litiae adquiſiuit. Quae militia cum vel ſagata ſit vel
togata, peculium militare eſt vel A. CASTRENSE
vel B. QVASI CASTRENSE.

F. 286.
De caſtrenſi peculio.
A. Caſtrenſe continet omnes res, a filiofamilias

occaſione militiae ſagatae, adquiſitas. Ad id per-
tinent

U

ent
lente,
Illltare
Alae ²
t dona
guiliuit
let v.
nam g
lium ei

l.l
dee
cis
To

rorunn

.

pleru:
eomre.

peclli⸗
). WIE.
UIl obt.
in Eins

ne mi⸗
ſit rel
ENE

atnilias

per.

tinent

PER GVAS PERSONAS cvTIGVE APDGVIRTVR. 175

tinent 1) quae tulit ſecum in caſtra, patre conce-
dente, 2) quae alias ex pecunia ad res caſtrenſes vel
militares comparandas relicta ſbi comparauit 3)
quae à parentibus vel agnatis vel amicis in caſtra eun-
ti donata ſunt 4) quae ipſe filius in militia ſibi ad-
quiſiuit, quae, niſi militaret, adquiſiturus non fuiſ-
ſet v. g. hereditas a commilitone relicta, praeda;
nam quod erat et ſine militia adquiſiturus, id pecu-
lium eius caſtrenſe non eſt.

cf. I. 3. l. 4. pr. I. 11. . de caſtr. pec. l. 1. et 4. C. de caſtr.
Ppec. mil. et praef. MAIANSII difſſ. delpecul. caſtr. in Eius

diff. Vol. I. RETES de pec. caſtr. in MEERM. thef.
Tom. VI.

§. 287.
De peculio quaſi caſtrenſti.
B. QVASI CASTRENSE dicitur, quod ex mili-
tia togata oritur. Huc referunt leges, 1) quae pa-
latini, dum in palatio principis morantur, conſecuti
ſunt a) 2) quae filius aduocatus ſibi adquiſiuit) 3)
donata a principe eiusue coniuge c) 4) falaria ex of-
ficiis publicis. d)

a) l. vn. C. de caſtr. omn. palat. pecul. b) L. 14. C. de
aduocatis diu. iudicior. c) I. 7. C. de bonis, quae lib.
4) l. vli. pr. C. de inoff., teſtam. Cererum de hiſtoria
huius pecul. cf. BAV. VOORDAE diſl. de pec. quaſi ca-
ſtr. veter. Ictis incognito, L. B. 1780.

§. 288.
Natura peculii militaris.
Ceterum hoc peculium militare pleno iure ſilii
eſt; quia eius ratione pro patrefamilias habetur;
hincque et de eo quocumque modo diſponere poteſt.

176 LIs. II. Trr. IX.

I. 37. G. 1. C. de inoff. teſt. I. 6. pr. C. de bonis, quae lib. I.
2. f. ad Scz Maced. J. 6. I. de milit. teſtam. pr. I. guib.

non eſt permiſſ. teſtam. fac.

§. 289.
II. De peculio P AGANO.

Peculium PAGANVM compleckitur rer EXTRA
Militiam adquiſitas. Eſt vel A. profectitium, vel B.

Aduentitium.

§H. 290.
De peculio profectitio.
A. PRIVS efficiunt rer, quas vel pater ipſe e bo-
nir ſuis, vel aliur contemplatione patris hilio dedit. a) Id
pertinet pleno iure ad patrem. ) Prodeſt tamen fi-
lio 1) bonis paternis a fiſco propter debitum occu-
Patis c) 2) facha emancipatione, modo pater id non
ademerit. d)

a) §. ꝛ. J. h r. I. 22. ff. de vſufr. b §. 2. I. b. 72.
c) l. 2. §. 4. in f. J. de minor. d) l. 31. G. 2. F. de
donat. IO. WIEGER. diſſ. de pecul. prof. Argent. 1754.

§. 291.
De peculio aduentitio.
B. POSTERIVS dicunt rer, quaz aliunde, guam ex
bonis vel contemplatu patris ad filium perueniunt. Nimi-
rum 1) quae liberi a matre aliaue quacunque perſo-
na acceperunt 2) quae vel ex maritali luero vel 3)
ex liberalitate fortunae filio obuemunt 4) quae uis
laboribus adquiſiuit. Eius domintum filio, ſed vſus-
ruktus patri in regula cedit; de quo vſufructu nota:
I. PATREM, 1) ipfas peculii res nec alienare nec
obligare, niſi ex iuda cauſa poſſe, liet ea, quae

ex hoc viufruétu ſibi comparauit, eius ſint pro lubitu.
. 2) eum

460

) eum
AAnuc!
eum nn
nec exi⸗

1.l. er
de

9u6
nen

I
petit;
telictum
An
dolole
ter;)
calu bo
iure de
titii in

ORDIS

e lib..
1. auib.

XTNA

vel 9,

dam e1

Nimi-
verlo
el3
s
ur⸗
nota:
e nec

quae

PER QAS PERSONAS CVICVE A PDGVIRITVR. 177

2) eum iuri ſuo renunciare poſſe II. FlLIVM, viuo
adhuc patre de peculio ſuo non poſſe diſponere; 2)

eum nullam habere hypothecam in bonis patris; 3)

nec exigere rationes a patre poſſe.

l. 6. pr. S. 2. C. de bon. quae lib. CAR. AD. BRAVN. diff-
de vſusfructu parentum in bonis liberor. zam iure Rom,
quam Germ Part. I. ſect. 2. 3. Ienae 1743. HOM-
BERG zu VACH difſ. de diuerſo iure Patris in pec. ad-
uent. ad l. F. §. 3. C. de bonis, quae lib. Marp. 1753.

§. 292.
Huius beculii iura.
In regula huius peculii vſusfructus patri com-
petit; pleno tamen iure filii eſt: 1) ſi integrae ſeu
Plenue aetatis renuente patre hereditatem adierit; a)
2) ſi quid, ſalua patris legitima, filiis ea conditione
relictum donatumue eſt, ne pater vſumfrubtum habtat; )
3) fihus vna cum patre fuccedit fratri germano; e)
4) ſi pater in reſtituendo fideicommiſſo filio relicto
doloſe verſatus fit; d) 5) ſi vſufructui renuneiauit pa-
ter; e) 6) ſi pater iniuſtum diuortium fecerit, quo
caſu bona eius, excepto triente, ad liberos plene
iure deuoluuntur. †) Hinc diſtinctio peculii aduen-
titii in ORDINARIVM ſen REGVLARE et EXTRA-
ORDINARIVM feu IRREGVLARE. g)

a) l. vlt. pr. G. 2. C. de hbon. quae lib. b) Nou. 7I7. (C. f.
pr. c) Nou. 115. c. 2. d) I. o. G. ad Sr. Trebell.

e) l. 6. §. 2. C. de bon. quae lib. f) Nou. 234. c. 21.

g) LAVTERBACH. difl. de pecul. aduent, irreg. jn Eius
diſſ. Tub. Vol. III. HEVSINGER. commentatio de
iure pec. aduent. extraord. Iſenac. I75I. 8. De vſu ho-
dierno huius doctrinae cf. CARRACH. diſſ. de differ.
iur. Romz. et Germ. in pecul. fil. fam. Halae 1745.

§. 293.

Lis. II. TIr. X.
§. 293.
Quando dominus per ſeruos adquirit.
II. Dominus iure Romano per ſeruos tum pro.
Prio⸗ cum ufufrubtuarior ſibi adquirebat. a) Quae
omnia hodie ſine vſu ſunt.

a) cf. §. 3. 4. I. b. 1. 1 34. 5. rel 46. §. . F. d adt.
Poſj.

§. 294.

Quando per hominem liberum adquiratur?

III. Per hominem LIBERVM adquirimus, ſi

eſt procurator vel mandatarius, de qua re ſus loco.
TITVLVS X.

DE

TESTAMENTIS ORDINANDIS.

7

§. 295.

Conneio.

Hden- admonuiſſe ſufficiat, quemadmodum
fingulae res adquirantur; nam legatorum et fi-
deicommiſſorum ius opportunius inferiori loco refe-
remus. Videamus hinc, quemadmodum per vniuer-
Aitatem res adquirantur. Ac prius de hereditatibus
diſpiciamus. J. vlt. I. per quas perſ.

5§. 296.

pro .
Pr,
FVT
adhue
ADQ

juris
tas ge
ceſſio
UIIN
tiali;
PRA
inkra.
cedite
TAL.
MEN

.
la ſue
It e
ins pr
1t de

eredi

Eniu
udor

Huin

n pro-

Quae

de uc

nus, I.
loeo.

Imoduam

m et ſi
co kele-
r hiull-
tatibus

DE TESTAMENTIS ORDINANDI,S. 179

§. 296.
Hereditas quid?
Hereditas ſumitur 1) pro modo adquirendi 2)
pro complexu rerum, hereditate comprehenſarum
3) pro iure in hereditatem eompetente. Ea eſt I.
FVTVRA, cum is, de cuius hereditate quaeritur,
adhuc viuit, II. DELATA, cum is mortuus eſt. III.
ADQVISITA, cum adita eſt.

297.
Quibus modis bereditas deferatur.
Vt deferatur hereditas, ſupponitur titulue vel

iuris naturalis vel iuris ciuilis. Iure naturali heredi-

tas defertur per PACTA SVCCESSORIA, vnde ſuc-
ceſſio PACTITIA; Iure ciuili vero vel ex iure CIVI-
LI IN SPECIE ſic dicto, vnde hereditas in ſenſu ſpe-
ciali; vel ex iure PRAETORIO, vnde ſaucceſſio
PRAETORIA, ſeu BONORVM POSSESSIO, de qua
infra. Vtroque iure, tam ciuili quam praetorio, ſue-
ceditur vel ex TESTAMENTO vel ex IMMEDIA-
TA LEGIS DISPOSITIONE; hinc ſucceſſio TESTA-
MENLARIA et LEGITIMA ſeu AB INTESTATO.

I. PACTITIAM Romani ignorabant, quia pa-

cta ſucceſſoria iis erant odioſa; quod tamen ita cape,
vt pacta de propria hereditate inita non valerent, ne

ius publicum pacécto priuato mutatum videretur; a)
at de aliena hereditate pacilci licebat, ſi is, de cuius
hereditate quaerebatur, conſentiret, et in hoc con-
ſenſu vsque ad mortem perſeueraret; alias enim con-
tra bonos mores pactum videbatur. ⁵)

II. TESTAMENTARIA duplex eſt. Foteſt
enim aliquis vel ita inſtitui, vt inſ'e immediate here-
M 2 ditatem

180 LIB. II. Trr. X.

ditatem ex teſtamento accipiat; vel ita, vt mediante
reſtitutiont a tertio immediate inſtituto ſibi faa eam
accipiat. Priori caſu adeſt heres DlRECTVS et ſuc-
ceſſio DIRECTA; poſteriori vero heres INDIRE-

CTVS ſeu FIDEICOMMISSARIVS et ſucceſſio IN.

DIRECTA ſeu FIDEICOMMISSARILA. De directa
hoc titulo.

III. LEGITIMA locum habet, deficiente teſta-
mentaria, de qua re infra.

a) I. §. ff. de pact. b) . 3o. U.Oeod. HEBESTREITII

diff. vindiciae veri valor. pact. ſucceſſ. iure Rom. et Germ.
Erf. 1768.

§. 298.

Teſtamentum quid?
TESTAMENTVM A) eſt voluntas libera, vltima

et vnilateralis, qua heres direltur omnium bonorum legi-
time inſtituitur. b)

a) HENRXSON. ad zir. I. de teſt. ordin. in MEERM. th.
Tom. III. VIGLII ZVICHEMI comment. ad z. I. de
teſtam. ordin. Leouard. 1643.5 8. et ſaepius. SAM.
STRYCKII cautelae tzeſtamentor. b) Aliter MODE-
STINVS in! 1. Ff. qui teſt. fac. poſj. cf. HERRM. VVI.-
TEII com. ad Inſt. b. z. pr. n. 15. ſeq. GEBAVER. in
Praefat. ad TREREL. de orig. zeſt. Lipfſ. 1739. De ety-
mologia vid. pr. I. h. t. ME
DVCKER. de latin. vet. Ictor.

NAG. amoen. iur. c. 39.
P. 21. ſeq. ed. nouiſſ-

§. 299.

A i o m ar a.

I. Liſtamentum eſt VOLVNTAS; hinc: 1) inte-

gritas mentis, non ſanitas corporis, tempore teſtamen-
ti conditi in teſtatore requiritur a) 2) vis, metus,
dolus, blanditiaeque importunae teſtamentum reddunt
inualidum. b)

II,

I

ibus 1

.
pter te
ſterius
adiect
amhul

.
1) H
Duf n
el ih⸗
menti
caput
exigit
gebet
ſint
lerta.
tur. f

1

liante
eam
ſuc.
RE.

reca

tellu⸗

EITII
Cern.

fina

li

Mth.
. I. de
Sa M.

inte;
men⸗
getus,

Adunt

I

=☛

DE TESTAMENTIS ORDINANDIS. 181

II. Eſ V LTIMA voluntary hinc nemo cum plu-
ribus teſtamentis, excepto milite, decedere poteſt. )

III. Eft VNILATERALIS voluntaxv. Qua pro-
pter teſtator voluntatem ſuam pro lubitu mutare, po-
ſteriusque teſtamentum condere poteſt, licet priori
adiecta ſit claufula derogatoria vel iuratoria, quia
ambulatoria éſt voluntas hominum veque ad mortem. d)

a) I. 2. ff. qui teſt. fac. poſſ. b) FVNELEK. diſſ. de ze-
ſtam. quod quis blanditiis inuitatus condidit, inualido.
Liplſ. 1774. c) l. 1i9. C. de teſtam. d) l. 4. F. de
adim. leg.

§. 300.
Continuatio.
IV. Tiſtemento inftituitur HERES. Nota:
1) HERES eſt ſucceſſor in ius defunbti, quod eiut olſi-
bus non in haeret, Vniuerſum. a) quapropter et fabéta
defunbti pratſtare tenetur 2) HEREDISINSTTITVTIO
eſt deſignatio heredit. De hac obſerua: A. Ea eſt teſta-
menti fandamentumb) B. Ea iure antiquo primum eius
caput eſſe debebat; iure nouo ſeripturae ordo non
exigitur c) C. Ea iure antiquo verbis imperatiuis fieri
debebat; iure nouo quaecunque admittuntur, modo
ſint nec perplexa nec captatoria. d) D. Ea debet eſſe
certa. *]) E. Ea in arbitrium tertii non recte confer-
tur. ) F. Ea poteſt tacite et expreſſe fieri. g)

a) JI. 24. de V. S. I. 62. de R. J. BY NKERSH. Ohſ. L. I.
c. 2. b) §. 324. I. de leg. l. 10. F. de iure codicill. c)
I. 1. pr. fy. de he red. inſtit. G. 34. I. de legat. d) VL.-
PIAN. fragm. Tit. XXI. I. 15. C. de teſtam. I. 70. 77. F.
de bered. inſtit THOMAsSII diſſ. de captatoriis inſtitu-
zionibus in Ei. diſſ. Vol. II. BYNKERSH. de capz. inſt.
in Opuſc. WAECHTLER. in actis erud. lat. d. a. 1720.
MAIANSII difl. de Scto inſtit. captat. probibente in Ei.
difſ. Vol. I. e) lJ. 9. J. 5. F. de bered. inſtit. f)
M 2 1. 72.

182 LIB. II. TIT. X.

I. 32. pr. I. OS. ſ. e.d. WIESANDI obſeru. iur. Rom. er

Germ. Spec. VI. n. I. in Eius opuſc. Lipfſ. 1782. 8.
g) cf. LEYS. Spec 356. Med. 7. .

§. 30 1.

Continuatio.

. V. Inftituitur herer DIRECTVS, hinc teſta-
mentum a Codicillie, de quibus infra, differt.

VI. Inſtituitur herer OMNIVM bonorum, pro-
pter regulam: quod nemo Paganus pro parte teſtatus
et pro parte inteſtatur decedere poſſt. a) Ex qua regu-
la multa, quae ad hereditatum diuiſiones, heredum
inſtitutiones et ius adcreſcendi pertinent, fluebant, de
quibus tamen fſuis locis plura dicentur.

a) F. 5. I. de ber. inſt. I. 7. de R. J. MARKARTI interpr.
rec. lect. L. II. c. 21. .

§. 302.
Continuatio.
VII. Heres LEGlITIME inſtitui debet, i. e. obſer-
uatis ſolemnitatibus. Teſtamenti SOLEMNITAS
eſt requiſitum ad Validitatem teſtamenti nece ſarium. Ea
concernit vel formam teſtamenti externam, vel eius
materiam internam, hinc vel EX TERNA vel IN TER-
NA dicitur. a) Cum porro aliae in omnibus, aliae
in certie tantum teſtamentis obſeruari debeant, hine
et vel COMMVNES ſunt vel PROPRIAE. Hoc ti-
tulo de externis.

a) AVERAN. interpret., L. IV. c. II. 12. Ceterum iure
antiquo varia erat teſtamentorum, pro temporum va-
rietate, forma. Antiquiſſimis enim temporibus teſta-
mente in COMITIIS CALATIS condebantur; poſtea
fiebant per AES et LIBRAM; deinde ex iure PRAE-

TORIO; denique ex CONSTIITVTIONIBVS IMPE-

RATO.

NAI
.
ſucee
CII
Fyllo
oſte
argt

ſanm

A.
145 (.
ſormita
PTEM.
500641
biles ho
ſint, n
zdmitte
TOTV
alii ver
lertit t
tinent,
liofi
interdit
oſterio
1el tun
ſament
lement
krenſb
ter,
lidin
M
non
eiuste

hime

om. et

12. 8.

teſte.

Pro.

jotur
egh⸗
dum
t, ds

terr.

bſer.
TAS
La
eius
ER.
Aliae
hine
ti⸗

iure

n Va⸗
teſte⸗
oſtes
AE-
APpE-

PDE TESTAMENTIS ORDINANDIS. 183

RATORVM. cf. JH. 1. ſeg. I. h. t. CHR. THOMASII
diſfſ. de orig. Cucceſſ. teſtam. EIVSD. diſſ. prima initia
Jucceſſ. teſtam. ap. Rom. in Ei. dift Vol. II. HEINEC-
CII difſ. de orig. teſtam. factionis et ritu antiqg. in Ei.
ſyllog. opuſc. p. 97. TREKELL. de orig. er progreſſie
teſtam. ap. Rom. Lipf. 1739. 4. III. SEGERI miſie læ
argum. iur. ciu. Lipf. 1768. 4. AXRERI difl. ad ius re-
ſtamentor. et L. Anaſt. Gott. 1742. Sect. I. §. 6. ſqq.

§. 303.

De ſolemnitatibus communibus.

A. COMMVNES ſolemnitates ſunt: I. VNI-
TAS CONTEXTVS i. e. æ) continuitas et εα) vni-
formitas a us teſtandi. a) II. PRAESENTIA SE-
PTEM TESTIVM. b) III. SPECIALIS TESTIVM

ROGATIO. c) IV. HaßILITAS TESTIVM. Ha-

biles hoc loco dicuntur, qui in teſtamentir adeſſe poſ-

fſunt, non, qui in genere ad teſtimonium dicendum

admittuntur. Inhabiles vero hoc loco ſunt alii 1) in
TOTVM i. e. qui in nullo teſtamento adeſſe poſſunt;
alii vero tantum 2) CERTO RESPECTV i. e. qui in
certis teſtamentis non admittuntur. Ad priorer per-
tinent, 1) feminae 2) impuberes 3) ſerui, 4) fu⸗
rioſi, §) muti 6) ſurdi 7) prodigi, quibus bonis
interdictum eſt, 8) improbi et inteſtabiles. ) Ad

po ſteriores: 1) omnes, qui funt vna vel cum teſtatore

vel cum herede perſona. Vnde arcetur &) filius a te-
ſtamento patris, in cuius poteſtate eſt, ₰) pater a te-
ſtamento filii, quem in poteſtate habet, de bonis ca-
ſtrenſibus teſtantis, „) filius a teſtamento, in quo
pater, et ο pater a teſtamento, in quo filius heres
ſcribitur; 2) omnes, qui eſſent vel teſtes in re PRO-
PRIA vel teſtes DOMESTIOCI; vnde &) ipſe heres
non poteſt eſſe teſtis, nec ) fratres teſtatoris in
eiusdem patris poteſtate conſtituti admittuntur e)
hincque patet, cur tam legatarii quam teſtes inter ſe
M 4 con-

1 84 LIR. II. Trr. X.

eoniuncti admittantur. †) Ceterum nota: 1) hanc
habilitatem requiri tantum tempore teſtamenti couditi g)

2) errorem, quo quis pro habili credebatur, inuin-
cibilem non vitiare teſtamentum h) 3) coecum in te-
ſtamento nuncupatiuo recte adhiberi ¹) 4) teſtes du-
rare debere, donec ſuprema peragatur conteſtatio,
eos tamen inuitos detineri, ſub teſtamenti nullitate,
non poſſe ) §) nihil intereſſe in teſtamento ſeripto,
an teſtes, qua teſtator vſus eſt, linguam intelligant,
quidue teſtamento contineatur, ſciant, nec ne. 1)

) l. 27. G. 3. F. qui teſt. fac. poſſ. I. 25. pr. C. de teſtam.
HVBER. ad b. t. §. 8. 9. 10. b) §. 2. 3. er vlr. I. h.
z. l. 296. §. 1. C. de teſtam. FERD. AVG. HOMMELII
diſſ. de numero ſeptenario teſtium in veſtqm. Lipfſ. 1731.
An etiam ad probandum teſtamentum ſeptem teſtes ne-
ceſſarii ſint, cf. GLVECRII difſ. de teſtamenti priuati
ſolennis probatione per 7. teſtes in eo ordinando adhibitos
inſtitnenda Halae 177. c) I. 21. H. 2. fr. qui teſtam.
Fac. poſſ. d) §. 9. 10. I. h. z. obſtare videtur l. 20. §.
2. J. qui teſt. fac. poſſ. cf. VINNIVS ad §. 9. n. 3. 4. h.
x. e) §. §. 11. J b. WIESANDI bbſ. iur. Rom., er
Sax. Spec. XII. in Eius opuſc. 9g) l. 22. §. 2. ff. eod.
b) R. 7. I. h. z. 1) 1. 9. C. de zeſtam. LAVRICH.
Qiſſ. de coeco idonco in tzeſtamenti factione teſte. Lipfſ. I775.
diſſent. KOCH. progr. de conſpectu teſistoris ad I. 9
C. de teſtam. k) l. 20. J. J. 10. F. qui teſt. fac. voſſ.
1) 20. §. 9. F. eode l. 22. pr. C. de teſtam.

§. 304.
De propriis ſolemnitatibus.

B. PROPRIAE ſolemnitates ſunt:

I. Teſtamento NVNGCVPATIVO: 1) vt heres

valam nuncupetur 2) vt haec nuncupatio abſoluta
ſeu perfelza ſit, licet nomen eius non ex
do indubitabili ſigno demonſtretur. a 1

Primatur, mo-

II.

I.
nr ible

La tam

plium.
ſeulpta
et iplir
mentun
nil inte
Vtatur.

) hane
diti 9)
inuin.
in te⸗
kes d.
elitio,
litite,
nht,
en
teſton,

lr. I.,.
MELII

I31.

es ne⸗
priuan
lhibizo⸗
teſtaft.
h. 20. 5.
K .
n. et
f. eol.
RICH.
l;.
ad l.9
e

DE TKSTAMFNTIS ORDINANDIS. 185

II. Teſtamento SCRIPTO: 1) Juſeriolio teſta-
tori-, quae &) Praeſentibus teſtibus, et il tele⸗
tor ipſe ſeribere neſeiat, ab oblauo teſte fieri debet.
Ea tamen exulat in teſtamento olographo 5) 2) ſub.
ſeriptio teſtium, a ſingulo ipſo facienda; 3 Magnati
teſtium, quae inſtrumento quocumque ormar in-
ſculptamque ſignis imaginem habente, imo et a jeno
et ipſius teſtatoris anuulo fieri poteſt 6) 4) vt teſta-
mentum non notis ſed literis ſcribatur. 4) Ceterum
nil intereſt, qua lingua teſtamenti vel materia aliquis
vtatur. &

7. l. 25. ff. qur teſt. fac. poſſ. l. 9. H. 5. W. de be-
) n. de. . 5 24u. C. pr. l. 25. H. 1. C. ge teſtam.
ibi: quis ſua manu toꝛum teſtamentum ſcrinerit , et hoc
ſpecialiter in ſcriptura repoſuerit, 740d haec ſua manrs
confecit, Juſſzciat ei totius teſtamenti ſeriptusa, negue alia
ſuhiſeriptio requiratur. Hinc et ſuffieit teſtatoris per
ſigna facta ſubſeriptto cf. &I RXCK. giſt. de e ave)
a ρ0ιν C a. n. z6. FPRANC. 108. MVEILER diſſ.
de ſubſeriptione teſtatoris analpbabeti per cruces V irceb.
1778. c) l. 22. §. 2. 4. . 7. 1. 30. F.- ere R. Aar.
poſſ. l. 12. et 21. pr. et l. 256. C. de teſtam. cf. B EHME-
Ri diſt. de 2eſtamento ſignato et IJubſeripto a teſtibus in
inuolucro, in Eius electis iur. ciu. T. I. p. 35. d) I.
6. d. 2. F. de bon. poſſ. CVIAC. obſ. L. III. c. 3. e)
F. 12. L. h. z. ibique O L'TO. I. 1. §. 4. F. de bon. poſj. ſec.
tabul. l. 27. §. vlt. C. de teſtam.

186
— EE ErErrEEErõ

TITVLVS XI.
DE

MILITARI TESTAMENTO.

§. 305.

Conne Xio.

Hee de teſtamentis ſolemnibur, jam de minur ſo-
lemmibus ſeu priuilegiatixy; qualia ſunt 1) mili-
taria 2) parentum inter liberos 3) tempore conta-
gionis condita 4) ruri facta 5) teſtamenta poſterio-
ra 6) principi oblata 7) actis inſinuata.

§. 306.
De teſtamento militari.
I. MILITARK eſt, quod a militt in ENxPEDITIO-
NE CONSTITVTO conditur. lam videamus: A.
in quo conſiſtat eius priuilegium. B. Curet quando
competat; C. cur introduéctum ſit hoc priuilegium.

CO TERAEVSde iure er priuil. militum in tract. tract. T.
VIII. ENENKEL. de priuil. milit. Frf-I 607. 4. BERGERI
diſſ. de teſtam. milit. in Ei. diſſ. ſel. n. 22.

§. 307.
In quo conſiſtat militaris teſtamenti priuilegium.
A. Priuilegium in eo conſiſtit, vt militis teſta-
mentum ſine omni ſolemnitate, tam externa quam in-
erna, valeat, modo puber ſit et de eius ſeria et certa
volun ate conſtet. a) Hinc 1) nulli teſtes requirun-
tur, modo, ſi nuncupatiue teſtatus ſit, duo proba-
tionis

TIr

tonis eau
unpacem
ire et p
Atempo⸗
cchillit 1
ſelit noe
urte int
11) 9)

cum plun

n
1. f
nil.
ſtan
e)

9)9
1. .

At
Cumn vel
tutorem
Sitioner
inſtituti
mn vron
)1
.

)

—

—

lun!
bus,
ſeiene

l ſo.
mili⸗
onta⸗
erio⸗

eſta⸗
n in⸗
lerta
irun⸗
oba⸗
lonis

TIT. XI. DE MILITARI TESTAMENTO. 187

tionis cauſa adfuerint; 2) miles poteſt: æ) heredem
incapacem inſtitnuere b) β) liberos pro lubitu exhere-
dare et praeterire, ſi, liberos ſibi eſſe ſeiuerit “) »)
ad tempus et e tempore heredem ſcribere d) ε) in
codicillis militaribus heredem direftum facere e) &) 4u0
velit modo ſubſtituere †) 6⁶) pro parte teftatus pro
Parte inteſtatus decedere g) „) ultra Falcidiam lega-
re h) ) nuda voluntate teſtamentum reuocare i) 4)

cum pluribus teſtamentis decedere. k)

a) §. 1. I. b. t. ibique VINN. I. 5. C. h. r. b) I. 13. G.
2. F. eod. e) F. 6. I. de exher. lib. l. 9. 10. C. de teſt.
mil. Hinc et agnatione poſtumi non rumpitur eius te-
ſtamentum. IJ. 7. S. fj. h. t. d) l. i §. 4. . eod.
e) l. 36. pr. F. eod. f) I. F. 15. §. §. l. 29. Jf. eod.
g) l. 6. f. eod. h) I. 7. J. 4. J. 1 12. C. h. t. 1)
I. 15. H. 12. F. eoold. K) l. 19. pr. ff. eod.

§. 308.
Quid miles non poſſit?
Attamen non poteſt miles: 1) inſtituere hereti-
cum vel mulierem, in qua cadit turpis ſuſpicio a) 2)
tutorem dare ei, qui in aliena poteſtate eſt“) 3) con-
ditionem turpem vel ſub iuramento praeſcribere c) 4)
inſtitutionem captatoriam facere d) 5) fundum dofa-
lem vxoris legare vel alienare. )

a) l. 11. H. 1ꝛ. J. b. t. l. vlt. C. de beret. b) I. 4r. H. 2.
ff. hb. t. c) l. 29. F. 2. F. eod. d) lI. 11. C. h. z.
e) l. 26. f. eod.

§. 309.
Quibus competat?
B. Competit hoc priuilegium militibus non ſo-
lum 1) is, qui intra numerum ſunt, ſed et 2) omni-
bus, qui in hoſtico deprehenduntur. a) Praeterea

ſciendum 1) teſtamentum ante militiam vitioſe cor-
ditum

188 LIB. II. TrT. XI.

ditum tanquam militare valere, modo teſtator, miles
tus, id ratihabuerit ) 2) poſt militiam zuaneſcere te-
atim, ſi miles ignominioſe

ſtamentum militare: &) ſi
dimiſſus ſit, β) poſt annum vero, ſin kone-
Nam et cauſariam miſſionem meruerit. 6)

2) l. 42. 44. ff. bh. z. l. vn. pr. Ey- de hon. poſſ. ex teſt. mil.
FERD. CHR. HARPRECHT. diſſ. II. de teſtam. pagani
in boſtice condito in Ei. diſſ. Vol. I. HOMMEL. difl. de
exig. different. teſtam. milit. et pagani in boſtico cond.
Lipf. 1727. BYNKERSH. obſ. L. IV. c. 20. b) 7.
9. F. 1. 4. 20. H. 1. l. 25. F. h. t. HVBER. prael. ad Inſt.
h. t. n. 6. VINNIVS ad §. 4. I. b. 1. c) I. 26. pr.
1. 35. ff. h. . IO. OTTI. KOENIG. difſ. quamdiu valeas
teſtam. milit. Halae 1780.

9. 310.
Huius priuilegii ratio.
C. Vera huius priuilegii ratio eſt vitae, in quo
milites verſantur, periculum. a) Hinc locus ei de-

mum eſt, ſi milites in eæpeditione caſtricue conſtituti

ſint, non ſi in hibernis ſint aut in pragſidiis. 5)

a) Alia ratio adfertur in pr. L. et I. 1. fF. b. z. aliam con-
iecit HEIN. ad VINN. Dr. I. h. z. b Tempore
antiquiſſimo milites priuilegio hoc vti poterant, ſi in
procinctu eſſent. ILL. SCHOTTI difſ. de teſtam. in pro-
cinctu focte in ei. opuſc. Poſtea variis Imperatorum
conſtitutionibus vbique priuilegiato modo teſtari potuiſ-
ſe videntur cf. I. 1. . h. t. Deinde luſtinianus ad mi-
lites in expeditione oceupatos hoc priuilegium reſtrin xit
. pen. C. G. r. PEREZ. ad C. h. z. n. 2. Denique iuré
Germanico differt miles in acie et in caſtris conſtitutus.
CONSTIT. MAXIMIL. de 1522. tit. de teſtam. S. und
Jollen etc.

0 eſt
ſiuunt.
ntes,
e uhſ
lberort
3) Ne
luedatu

4) l.
con
iut,

ip

condit
millae

tur /n
bent.

nim

t, mles
lene te.
ninioſe.
lone.

. mi.
Dpagoni
Gitl

0 cond.

od n
20. pr.

valeat

1 quo
ei de⸗
lituti

n co-⸗
empore
ſ in
in go⸗
torumm
pomil.
ad mi⸗
krinxit
juré
tutus.
nud

311.

b) I.

DE MILITARI TEST AMENTO. 189

g. 311.
De ſecundo teſtamento priuilegiato.
II. Teſtamentum PARENTVM IN TER LIBE.-
ROS eſt, quo adſcendentes deſcendentes, zosque ſolos in-
ſtituunt. In eo nullae externaze requiruntur ſolemni-
tates, modo 1) parentes vel ipſt id ſcripſerint, vel
ei ſubſcripſerint 2) annus, menſis, dies, nomina
liberorum et vnciae litteris, non ſignis exprimantur. a)
3) Nemo liberorum vel exheredeiur vel in legitima
laedatur. b)

a) J. 21. §. 7. C. de teſtam. Nou. 207. c. z. cf. HOEPFN.
com. dd I. h. t. J. 460. KOENIG. diſſ. de parentibus
inter liberos teſtantibus eorumque iuribus. Alt. 1743.
b) QVISTORPS Beyträge zu verſehied. melrentbeils un-
entſchied. Rechismater. zZweytes Stück p. 83. WIE-
SANDI obſ. iur. Rom. et fax. Spec. XI. in Ei. opufe.
Lipf. 1782. 8. IO. FLOR. RIVINI difſf. de filioin teſtam.
parent. priuilegiato non exberedando Lipf. 1751.

F. 3132.
Tertium teſtamentum priuilegiatum.

III. In eo, quod tempore CONTAGIONIS a)
conditur, teſtamento nullae aliae ſolemnitates re-
miſſae ſunt, quam ſimultanea teſtium praeſentia. Igi-
tur ſeptem teſtes omnino ſubſcribere et ſublſignare de-
bent. b)

a) I. §. C. de teſtum. Igitur non praeciſe requiritur, vt
tempore peſtis condatur. Ita enim in l. 5.: aduerſus
timorem CONTAGIONIS. b) Haec funt legis ver-
ba: teſtes enim eo tempore IVNGI e⸗ 8OCIARI remiſſum
eſt. cf. tamen LEXSER. Spec. 36⁰. Videtur quoque, ſi
verba legis reſpicias, neceſſarium, vt teſtes 1 morbo
contagioſo laborent. Imperatores enim, teſtes, inqui-
unt, buius modi morbo OPPRESSOS. cf. CVIAC. L.
XXVI. obſ. zww. Ceterum cf. IAC. GODOFRED. in
opuſc. c. 10. ANDR. MXYLII diſſ. de zeſtam. temp. peſt.

condit.

190 LIsS. II. Trr. XI.

condit. Lipf. 1680. CASP. ZIEGLER. diſſ. de teſtam.
temp. peſt. Vitemb. 1682.

§. 313.
Quartum teſtamentum priuilegiatum.
IV. De teſtamento RVRI condito diſponunt leges
1) vt illis locis, in quibus nulli inueniuntur homi-
nes litterati, ſeptem quidem teſtes, ſed ſine ſubſcri-
Pptione aohibeantur 2) vt, ſi ne ſeptem quidem habe-
ri queant, quinque ſufficiant, minus autem nullo mo-
do; 3) vt, ſi vnus duoue litterati fint, liceat eis pro
ignorantibus litteras, prazſentibus tamen, ſubſeribe-
re, ſic autem, vt ipſi teſtes litteras ignorantes et te-
ſtatoris voluntatem et heredis inſtitutionem cognoſcant,
hocque poſt teſtatoris mortem iurate deponant.

a) l. vlt. C. de teſtam. STRXYCK. diſſ. de reſtam. iuri te-
ſtant. Frf. 1674.

§. 314.
Quintum teſtamentum priuilegiazum.
V. Teftamentum POSTERIVS tunc demum
priuilegiatum eſt, ſi in eo heredes ab inteſtato, in
priori praeteriti, inſtituantur. In quo quidem, cum
non pro teſtamento, ſed pro vltima inteſtati volun-
tate habeatur, quinque teſtium iuratorum depoſitiones
ſufheiunt. l. 21. J. 2. C. de teſtam.

§. 315.
Wtimum teſtamentum priutlegiatum.
VItimam, quod ad priuilegiata refertur, teſta-
mentum eſt, quod vel PRINCIPI in audiorio offer-
tur a) vel aftis inſinuatur, ſeu iudiciale. b)

a) l. 719. C. de teſtam. C. F. WALCHII ert a WVRMIB.
diſſ. de teſtam. principi oblato. Ienae 1777. MADIHN.
de

QVS

ieſtaner
Valeat
mus,
inde,
las inn
hoc tit

RH
A natur

NWob
nntn
cipi
niſin

tiſt,

t leges
homi⸗
lubleri.
habe.
o no.
is Pro
ſendbe⸗
et te.
oleant,
,

iuri te:

emmum
to, in
cum
volun⸗
tiones

telta.
offer.

RMS.
DIHN.

DE MILITARI TESTAMENTO. 191
de validit. tzeſtam. nen rite oblati. Halae 1771. 4. CON-
RADI diſt. de zeſtam. publ. quod ſit apud acta Helmſt.
I74I. BALSARI lib. de forma teſtam. iudic. externa.
Gieſſae 1745. 4. Cap. I.

— — ——

TITVLVS XII.

DE

QVIBVS NON EST PERMISSVM FACERE
TESTAMENTVM.

§. 316.

Conneio.

