vi cuius liberi ſui hereditatem patris daumnoſam repudia-
re poſſunt De quo porro nota: 1) impuberibus li-
beris ſemper datur; at puberibus tunc demum, ſi nec
ſe immiſcuerint hereditati, ncec ex ea aliquid amoue-
rint a). 2) per hoc benefieium liberi ſui non am-
plius ſunt neccſſarii, ſed fiunt voluntarii heredes;
quamuis maneant heredes ſui. 5)

a) I. 11. J. 77. H. 2. 9. F. de adquir. bered. b) G. L.
BOEHMERI diſſ. de ber. ſuo ab beredit. abſtinente et
ſe immiſcente in Ei. elect. iur. civ. T. 1. De quaeſtione,
an liberi abſtentionem probare debeant vid. IOS. AVE-
RAN. interpr. L. II- c. 9. et WAECHTLER in actis erud. an.
1716. p. 361. KOCHII difl. de hered. uis lad probat.
abſtent. baud obligazis. HOEPFNER Com. ad Inſt. §.
540.

Nota formulas loquendi: 1) abſtinere ab bereditate di-
cuntur heredes SVI; ſed repudiere heteditatem, ex-
tranei dicuntur. 2) immiſcere ſe bereditazi, aeque de
heredibus SVIS vfurpatur, cum extranei ſe pro berede
gerere dicantur.

K. 375.
Extranei beredes quinam?
III. Extranei denique dicuntur hereder, qui nec
DOMINICAE nec PATRIAE teſtatoris poteſtati ſub-
iebßti ſunt. Hi et VOLVNTARII dicuntur, quia a li-
libera eorum pendet voluntate, vtrum adire an re-
diare hereditatem velint.

P S B) De

234 LIS. II. Trxr. XVIX.
B) De hereditatis ADQISITIONE et EEP-
DIATIIONE.
§. 376.

Hereditatis aditio quid?

Altera huius tituli parte agitur de aditione et
repudiatione hereditatis ADITIO eſt alzus legiti-
mur, quo heres declarat, je hereditatem acceptare. Quae,
ſi verbis ſit, aditio in ſpecie; ſin fabtis, IMMIXTIO
vel GESTIO PRO HEREDE dicitur.

. vlt. I. b. t. De antiqua cretione cf. l. 27. C. de iure de-
lib. HEIN. ynt., ant. h. t. §. I4. ſeqq. K VSTER. de-
cretione. BESECKE comment. de, cretione, iure delib.
et inuent. Halae 1773.

K. 377.
ANiomata de aditione.
lIam nota, quae ſequuntur, axiomata: I. Adi-
tio eſt declaratio mentis, et II. actus legitimus. III.
Ea neceſſaria eſt heredibus extraneis. IV. Eius effe-
Qus eſt, vt non ſolum tranfferat dominium, (non
vero poſſeſſionem) ſed et V. Obliget heredem adeun-
tem quaſi ex contractu. .

§. 378.
Axioma primum.
I. Aditio hereditatis eſt DECLARATIO mentir.
Ergo: qui non pottſt valide ſe DECLARARE, is nec
ADIRE hereditatem poteſt. Quapropter adire non
poſſunt: 2) furioſi et mentecapti a); hinc quoque
3) aditio vi et metu facto nulla eſt. )

1 E0

ui

KAR

Il.
fieri non

Pro Jart

.) 1.
qul
poſe
Vlt.
Atta⸗
RMAN.
DVA
ber.
HAN

Ill.
NeIS.
373, di
NONᷣ
Pe tame
reditate
Omnner d
35 ane
ſiencknt
trankmni

4)

Py.

one et
lutt.
Quze,
XTIO

iure de.
ER. de.
e elib.

I. Adi⸗
us. III.
8 ele⸗
(non
adeun-

munti⸗
i, net
te non
guoque

DE HORDEVM GVALITATE ET DIFFERENTIA 235

a) l. vlt. §. O. 9. C. de fur. cur. BECKMANNI diſſ. de
adquiſit. bered. dementi delatac Gott. 1772. b) MAR-
KARTI interpr. L. II. c. 13.

§. 379.
ANioma ſecundum.
II. Aditio eſt ACcTVS LEGITIMVS. Hinc ea
fieri non poteſt 1) in diem 2) ſub conditione. a) 3)
Pro parte 5) et 4) per procuratorem. c)

a) I. 77. de R. I. I. Si. §. 2. F. de adq. hered. Sunt tamen,
qui putent, iure nouo aditionem ſub conditione fieri

poſſe; cf. LEXSERI Medit. ad Pand. Spec 370. Med.

vIlr. b) 7. 1. 2. 5. V. eod. 2 l. 9o. pr. WF. eod.
Attamen de hac re magna eſt controuerſia, cf. AVE-
RAN. interpr. L. I. c. 12. CVIAC. oblſ. L. I. c. 34. FR.
DVAREN. diſput. L. II. c. 27. et ad tit. ff. de adquir.
her. FACHINAEI controv. iur. L. VI. c. 96. REIN-
HARDI difl. de adit. bered. per procur. Halae 1720.

§. 380.

Axioma tertiunm.

III. Aditio NECESSARIA eſt heredibus EXxTRA-
NEIS. Suos enim heredes ipſo iure heredes eſſe G.
373. dictum. Hinc regula: Etraneus hereditatem
NON aditam NON tranſmittit ad hereder. a) Exci-
pe tamen 1) infantes, qui, licet ſui iuris ſint, he-
reditatem non aditam ad patrem tranſmittunt b). 2)
omnes deſcendentes, cuiuscunque ſexus et gradus,
ab adſcendentibur inſtitutos, qui iterum ad ſuos de-
ſcendentet hereditatem non aditam transmittunt, quae
tranſmiſſio Theodoſiana dici ſolet e).

a) I. vn. §. 5. C. de cad. toll. b) I. 175. C. de iure delibe
c) 1. vn. C. de bis, qui aute apert. tab.

§. 380.

LiB. II. TIr. XIX.

§. 381.

Aioma quartum.

IV. Aditio transfert DOMINIVM, non vero
poſſeſionem. Haec enim ſpeciali adhuc facto adpre-
hendenda eſt. l. 23. pr. F. de adq. poſj.

§. 382.

Axioma quintum.

V. Aditione herez QVASI ex contrabtu obliga-
tur, et quidem fideicommiſſariis, legatariis et credi-
toribus hereditariis. Vnde regula: Qui non poteſt
Je= OBLIGARE, is nec ADIRE poteſt. Quapropter
non poſſunt adire: 1) filifamilias, niſi conſentiente
Patre. a) 2) minores, (niſi cum curatoris conſen-
Ju), qui tamen contra aditionem in integrum poſſunt
reſtitui ?), 3) prodigi, niſi cum curatore &).

2) I. §. pr. §. 1. 2. C. de bon. quae lib. b) I. 7. §. 9.
I. 21. §. 5. ff. de minor. I. 5. H. 6. C. de bon. quae lib.
VOET ad. Pand. Tit. de adq. her. §. 26. 27. c) REIN-
OLDI varia.

§. 383.

De beneficiis heredum.

Cum igitur heres quoque obligetur ad debita
defuncdti ſoluenda, conſequens eſt, eum, ſi heredi-
tas non ſuſficiat, ex propriis bonis ſoluere iure ſtricto
debere. Verum ex aequitate duo heredi data ſunt
beneficia; alterum a Praetore, quod ius deliberandi;
alterum a Iuſtiniano, quod beneficium inuentarii ap-
Pellatur.

§. 384.

4)
liree her.
ſerua iar

1
gat, utr
heredita

II.
rum, ſi
poſſideut
petitio
Figetar .
deoque
Ureat 11
Vtrum ft
Vvero Vlt
tionem
heredita
fepudiata
tur d),
mortuo,
des trant

uperfit

II.
nere!
lerlita

eNr

pre.

oblge⸗
credi.
hottt
ropter
tiente
Nnen.

W

7. .
Une ib.

REIN.

Gaebitu
eredi⸗
ricto
Lſunt
rand;

PE KEREDVM QVALITT ATE ET PIFFERENTIA. 237,

§. 384.
De beneficio deliberandi.

A) Beneficium DELIBERANDI eſt 'ius heredis in
vires hereditatis intra certum tempus inquirendi. Ob-
ſerua iam, quae ſequuntur:

I. FINIS huius beneficii eſt, vt heres intelli-
gat, lueroſa an damnoſa, adeunda an repudianda ſit
hereditas.

II. TEMPORIS ſpatium eſt: 1) triginta anno-
rum, ſi nemo aditionem vrgeat, et kZertiur aliquis
poſſideat hereditatem, quia eo tempore hereditatis
petitio praeſcribitur; ſin enim ipſe heres poſſideat,
videtur potius hereditatis aditio res merae facultatis
adeoque nulli tempori ſubiecta a). 2) ſi quis autem
vrgeat aditionem, fatim heres declarare ſe debet,
vtrum repudiare, adire, an deliberare velit ⁵). Quodſi
vero vltimum elegerit, intra annum abſoluere delibera-
tionem debet; e) quo lapſo, ſi ſe non declarauerit,
hereditas ratione hkeredum ab inteſtato et ſubſtituti pro
repudiata; ſed reſpectu creditorum pro adita habe-
tur d). Herede vero deliberante intra hunc annum
mortuo, tantum deliberandi temporis ad eius here-
des tranſmittitur, quantum ipſi defunbto ex hoc anno
ſuperfuit, quod vocant tranſmiſſionem Iuſtinianeam e).

III. EFFECTVS eius eſt, vt heres omnia debita
ſoluere teneatur, licet inuentarium confecerit aut
hereditas inſoluendo ſit ).

238 Trr. II. LIB. XIX.

a) l. F. C. de iure delib.ef. de TVOLLIEV in collect p. 137.
b) Alii putant, heredem ſe tunc intra aunum poſſe de-
clarare, an deliberare velit; Vid. HOEPFN com. ad I.
H. 548. c) Iure antiquo ſpecialiter vel a Praetore
vel ab ipſo Imperatore impetrari ſpatium deliberandi
debebat; ſed iure nouo ipſo iure licet per annum deli-
berare J. 19. C. de iure del. Sunt quoque, qui duplex
deliberandi tempus ſtatuant, cf. HOEPFN. Comm. ad
I. §. 548. d) l. G. ff. de adq. ber.’ l. vlt. §. 14. C.
de iure del. e) l. 29. C. eod. f) l. 22. §. 14. C. eod.
Cet. vid IO. BALTH. WERNHERlI diſſ. de vſu benef-
delib. Vit. 1720.

§. 385.

De benefcio inuentarii.

B. Beneficium INVENTARlII eſt iur, quo heres,
legitime fabto inuentario, non obligatur, niſt quatenut
hereditas ſußfciat. Inuentarium ipſum eſt conſigna⸗
tio rerum aubloritate publica fabta. Iam nota:

I. Vt legitime fiat inuentarium requiritur: 1)
vt inchoetur intra triginta dies poſt apertas tabulas,
vel poſtquam cognita fuerit heredi tabularum aper-
tura, vel delatam ſibi hereditatem ab inteſtato co-
gnouerit, numerandos; 2) vt conſignentur omnes
res, quas defunctus mortis tempore habuit; 3) vtin.
tra alios ſezwaginta dies perfitiatur; niſi heredes a lo-
cis, in quibus res hereditariage vel maxima earum
pars poſita eſt, abſint, quo caſu annu a morte te-
ſtatoris ad conſummationem inuentarii conceditur;
4) vt conſcribatur praeſentibus tabulariis, legatariis,
Jubſtitutir et creditoribue defuncti; 5) vt ſubſeribat
heres, ſignificans et quantitatem rerum, et quod nul-
la malignitate ab eo facta vel facienda res apud eum
remaneant; 6) vt ſi heres literarum imperitus fit,
ſvecialis, qui pro eo ſubſeribat, adhibeatur tabula.
rius,

951

s, I
gnolcun

II.

II.
tes Vltra
poſit er
habita
20 dedit
buit, ,
creditor
trahere

W.
ßnplirtt
pro her

nem .

P. 197.
n. ad l.
retore
derändi
n. deli-
duplex
mm. ad
. 14. 0.
C. eod.
benef.

leren,

otttue

Ur: 1)
abulas,
aper⸗
to eo⸗
onnet
)ytin.
8 lo.
earutm
htte te⸗
elitur;
tarüit,
ſribat
nul⸗
deum
tur ſt,
tabula.
rius,

DE HORDEVM CALITATE EV DIFEERENTIA. 239

rius, modo heres praeſentlbus, qui heredem co-
gnoſeunt, teſtibus tabularium ſubſcribere iuſſerit.

II. Dum confititur, heres non poteſt conueniri.

III. Confelti inuentarii effectus eſt: 1) vt he-
res ltra vires hereditatis non teneatur; 2) vt heres
poſſit creditori vel legatario primum venienti, nulla
habita prioritatis ratione, ſoluere; res hereditarias
ad debita ſoluenda vendere; quod defunRus ipſi de-
buit, ibi ſoluere, habita tamen, reſpecétui reliquorum

creditorum, prioritatis ratione; Falcidiamque de-
trahere a).

IV. Ceſat hoc bencficium 1) ſi heres iam vel
ſimpliciter vel cum ſpatio deliberandi adierit 2) fſi ſe
prb herede geſſerit 3) ſi teſtator inuentarii confectio-
nem prohibuerit. b)

a) cf. omn. l. vlt. C. de iure del. by LEXSER. Spec.
92. Med. 3. et ſpec 464. Med. I. VOET. com. ad Pand.
tit. de iure del. F. I5. Cet. cf. FVCHSII rr. de inuenrar.
Kil. 1672. 4. ROESLINS Abhandl. v. Inuent. u. v. Erbtheil.
2. Aufl. Mannh. I780. S8. de AEMINGA diſſ an beres
deliber. benef. inuent. vri poſſit Gryphiſw. 1773. ALTE-
SERRAE recit. ad Tryphon T. II. n. I. 2. 3. HENR.
HAHNII difſ. de benef. inuent. Helmſt. 1661. RVM-
PFII diff. de' iure del. et benef. inuent. et viriuſque differ.

Gort. 1777.

§. 386.

De repudiatione hbereditatis.

Vidimus hereditatis adquiſitionem; iam de eius
omiſſone. REPVDIATIO hereditatis eſt declaratio he-
redis, ſe NON acceptare hereditatem. Ea quoque fit
vel expreſſe vel tacite, veluti per praeſcriptionem
aut

240⁰ LIB. II. IIT. XX.

aut per falta, quibus alium pro herede agnoſcit. I0.
IO. HENR. BERGERI diſſ. de omiſſ. hered. in diſſ.

Sel. p. 999.
rr f f f f f =
TITVLVS XX.

DE

D E L E G A T IS.

§. 387.

Conne X i o.

TP teſtamentis non ſolum hereditates, ſed et legata
et fdeicommiſja relinquuntur, ideo de iis hoc et
ſeqq. titulis agitur, loco quidem non ſatis ideo.

§. 388,
3 Legatum quid?
LEGATVM a) eſt commodum aliquod ſpeciale
verbir direſtie vltima voluntate alicui relittum b) Ergo
I. Leégatum ſemper eſt commodum, vnde nunquam
damnoſum eſſe poteſt. c) II. Legatum eſt commo-
dum ſpeciale, quod in eo conſiſtit, vt legatario ali-
uid vel detur, vel concedatur vei pratſtetur, vnde vel
res vel ius vel factum legari poteſt. Hinc legatarius
eſt ſucceſſor ſingularis, licet partem abſolute certam
hereditatis (partem, vt dicunt, quofam) acceperit.
III. Legatum relinquitur verbis direblie, quo ipſo a fi-
deicommiſſo differt; IV) Legatum relinquitur vltima

voluntate.

a) MXLII difſ. biſtoria legat. Lipf. 1731. RETES com. de
leg. et fideic. in MEERM. theſ. T. VI. RA MOS ad lib.
7.

7. 4.
Hag
i e.
REN
110
rellit
NVS
ment
het.
ab li
IAC.
LIVS

Cu
haec ver
nudis ve
lepari po
) nudis

4
ui non

LEGAI

B)
ſiue ſint
A viar
4
ratione,
Udta: 1
iluunnia⸗
n ege

rhn

in il.

gate
hoe et

ſrtig

Ergo

nquam
ommo⸗
rio Ali⸗
de vel
tarins
ertan
perit.
loaf⸗

vlina

cotn d
a 1.

.

DE LFGarIS. 241

. de leg. er Ed. ibid. T. VII. b) Aliter VLPIAN.
TFragm. Tit. KXIV. §. I. Legatum eſt quod legis modo,
(i e. imperatiue), zeſtamento relinquitur. Aliter FLO-
RENTINVS in I. 216. pr. de leg. I. Legatum eſt DEIIBA-
TIO bereditatis, qua teſtator ex eco, quod vniuerſum hbe-
redis foret, alicui quid collauum velit. Aliter MODESTI-
NVS in l. 536. de leg. 2. Legatum eſt DONATIO zeſta-
mento relicta. Aliter denique IVSTINIANVS §. 1. I.

b. t. Legatum eſt donatio QVAEDAMa defuncto relicta,

ab herede praeſtanda. De quibus definitionibus cf. CV-
IACG. parat. ad Dig. de leg. l. A COSTA et MARCI-
LIVS ad y. I. I. h. t. c) l. 32. J. Mand.

De modo legandi.

Cum igitur legata vltima relinquantur voluntate,
haec vero vel teſtamento ſolenni, vel Codicillis, vel
nudis verbis poſſit declarari, ideo et fripliti modo
legari poteſt: A) Solenni teſtamento B) Codicillis
C) nudis verbis.

A) SOIL-ENNI TESTAMENTO. Hincregula:
qui non poteſt TESTAMENTVM CONDERE, is nec
LEGATA relinquere pottſt a).

B) CODICILLIS coram quinque teſtibus factis,
ſiue ſint ſeripti ſiue nuncupatiui. Excipitur legatum
ad pias cauſas relictum. )

C) NVDIS VERBIS i. e. nuda defuncti decla-
ratione, ſolo praeſente herede, facta. De qua re
nota: 1) is, qui legatum petit, prius iuramentum
calumniaz praeſlare debet; 2) heres deinde aut ſol-
vere legatum, aut iurare debet: ſe nihil æudiuiſſe, de-
funktum legatum reliquiſſe. e)

242 LIB. II. Trr. XX.

2) l. 2. I. iig. pr. G. 1. de leg. z. Hinc repete, quae ſupra
ad tir. qui teſt. fac. poſſ. dicta ſunt. by I. H. BOEH-
MERI diſſ. de priuil. Iegat. ad pias cauſ. in Ei. Exerc. ad
Pand. T. V. c) §. vlt. I et lI. vlt C. de pdeic. HA RB-
RECHTI difſ. de remedio leg. vlt. C. de fideic. in Ej. diſſ.
Vol. II. KAESTNERlI dift. de vſu et agequit. vlt. C. de
fdeic. LEXSER. Sec. 40t. GMELIN und ELSAESSERS
gemeinnütz. iur. Beob. I. B. n. 19. 3

§. 390.

Quae boc titulo tractentur?

Iam videamus A) A quo legari poſſit B) Cui va-

lide legata relinquantur C) Quid legari poſſit D)
Quomodo relinquantur E) Effectus legatorum.

§. 391.
A quo legari poſſit?
A) Legari poteſt ab omnibuc, ad quos ALIQVID e
DEFVNCTI BONIS peruenit a). Hinc recte lega-
tur: 1) ab herede; b) 2) a coherede ad ſoluendum

praelegatum; 3) ab ipſo legatario, modo non plus

oneretur, quam honoratus eſt; ec)] 4) a ſubſtituto; )
5) a mortis cauſa donatario; e) 6) a adebitore; F) 7)
a creditore pignoratitio g).

a) Ab aliquo legare eſt, praeſtationem legati alicui iniun-

gere. b) Exceptio eſt in l. 1. J. g. I. 2. 1. . C. 2. de

leg. 2. c) pr. J. 1. I. de ſing. reb. per ſdeic. Olim

quidem a legatario legari non poterat, bene vero fdei-
committi. Sublato vero iure nouo legatorum fideicom-
miſſorumque particularium diſcrimine, nihil, quo mi-
nus hodie a legatario legari poſſit, impedit. d) Ex-

ceptio eſt in l. 41. J. 3. F. de teſtam. mil. l. 24. C. b.

z. e) 1. 77. F. 1. de leg. II. f) lJ. 77. de leg. I.
2) l. 1056. H. 13. de leg. 14. 3 7 5

§. 923.

5)
AX .
Cayax
Valet l
temport
gati et
ditidnis
cipe tan
tum ine

3) Heo

pta ſit

a) K:
e
MA
CHI
dle r
PAN
de
2. ¹.

0.
TEM 9
Hinc no
tum inut
kxemtae,
Kheatun

4 4.
Gnn.

e ſupta
B0E.
ere, adl
HARß.
0. 4de
SSERS.

4

Cui ve⸗

lit D)

ID *
lepa:
endum
n plus
to; 4)
907

miul⸗

ſ.1

1 Olim.

1o fli⸗
eicom⸗
uo mi⸗

4)Ex-

leg. ſi⸗

93),

.
„7

DE LEGATIS.

§. 392.
Cui legari poſßit?
B) Legari poteſt ei, qui HEREDITATIS CA-
PAXNX eſt, licet ipſe teſtamentum facere non poſſit a.
Capax vero ſit legatarius neceſſe eſt tempore 1) le-

gati relii, nam ſi poſtea demum capax factus ſit non

valet legatum propter regulam Catonianam; 2)
tempore mortis defuncti; 3) tempore agnitionis le-
gati, et 4) tempore eiſtentis, ſi qua adiecta ſit, con-
ditionis “). Ergo incapati non recte legatur; ex-
cipe tamen: 1) legatum alimentorum c); 2) Lega-
tum incapaci ita relictum, vt id capaci reſtituat; d)
3) ſi conditio: /i quando capax faltut fuerit, adfcri-
Dta ſit e)

a) §. 24. I. h. zt. Hinc repete, quae ſupra tit. de hered.
inſt. dicta ſunt. b) arg. §. 4. I. de bered. qualitat.
MAIANSII difſ. de reg. Car. in diſſ. T. II STRAV-
CHII diſſ. de reg. Cat. Tenae 1715. FR. BAI-DVINVS
dereg. Car. adi. dift. Strauch. ab HAMBERG. editae.
PAVLI difſ. de reg. Cat. Vit. 1769. c) l. II. 27. F.
de alim. leg. d) I. A0. de leg. I. l. 49. S. pen. de leg-
2. l. 71. de V. &. e) l. 51. Pr. de leg. II.

§. 393.
Quaenam res legari Zoſſint?
C) Legari poſſunt omnes res, quaz VTILITA-
TEM praeſtant, ſimulque exiſtunt in COMMERCIO.
Hine nota: 1) rei, commercio planz exemtae, lega-
tum inutile eſt, et 2) rei, ſolius legatarii commercio
exemtae, certe ad, hoc vtile eſſe videtur, vt acſtimatio
debeatur. WDw

§. 4. I. b. r. I. 39. §. 7. l. 40. I. 114. H. 5. de leg. I. &..
omn. III. PVETTMANNVS Aduerſ. L. I. c. 3.

2

„

244 LrB. II. TIT. XX.

§. 394.
Varia legatorum genera.

Sed cum res, quae legantur, diuerſae qualita-
tis eſſe poſſint, hinc et varia dantur rerum legata,
quorum nonnulla ſpeciali aliquo gaudent nomine,
reliqua vero eo deſtituuntur. Ad priora potiſſimum
pertinet legatum 1) arbitrii 2) partitionis 3) diſtri-
butionis 4) liberationis 5) debiti 6) nominis 7) ge-
neris 8) electionis ſeu optionis 9) ſpeciei 10) prae-
legatum 11) dotis 12) praelegatum dotis 13) legata
pia. Quorum cum luſtinianus in hoc titulo fecerit
mentionem, ideo de iis hoc loco pauca addamus.

Nota: Olim quatuor modis legabatur:

I) Per VINDICATIONEM, i. e. quando teſtator res
proprias legabat.

II) Per DAMNATIONEM, quandoe teſtator heredem
damnabat, vt rem, licet alienam, vel factum legatario

pr aeſtaret.

III) SINENDI modo, quando heres damnabatur pati, vt

legatarius certam rem, ſiue teſtatoris ſiue heredis, ſibi
ſumeret.

IV) Per PRAECEPTIONEM, quando beredi praeter por-
tionem bereditariam res praecipua relinquebatur. Ce-
terum haec legata praeter ſolemnia verba ſin multis
aliis differebant, vid. CAII. Inſt. L. II. Tit. 5. PAVL.
rec. ſent. L. III. Tit. VI. § 7. I0. II. VLPIAN Fragm.
Tit. XXIV. vbique SCHVLTING. Add. MERILL. Ob-
ſerv. L. VI. c. 32. qui ſedecim differentias recenſet;
quas tamen Iuſtinianus, quatenus inanibus ſubrili-
tatibus nitebantur, ſuſtulit l. I. C. commun. de leg.

§. 395.

.
herecit
TE v
NyNAs
le

ll

.pN

tarins

Fa
the
C
4

vid.
l.

I
Qu le
buendn

WV. ob

lalita.
gata,
omine,
nmu
Ciſkri.
7) ge⸗
prae-
legati

leeerit

mus.

tor res

eredem
gatatio

zui jt
dis, ſbi

leter dor⸗
r. Ce⸗
1 multis
PAVI.
Haom.
l. Ob.
enſet;

ſibiſ

–

DE LEGATIS. 245

§ 395.

Legatum arbitrii quid?

I. Legatum ARBITRII eſt, cuius pracfiotio in
heredis arbitrium non abſolute, ſed vel CONDITIONA-
TE vel ALTERNATIVE vel tantum quoad TERMI-
NVM S8OLVTIONIS collata .

vid. l. 43. §. pen. de leg. I. l. 16. de ley. II. I. II. §. 7. de
leg. III. J. 3. §. 2. F. de ann. leg. WALCHII difſ. de
legato in beredis arbitrio collato. lenae 1761.

§. 396.
Legatum partitionis quid?
II. Legatum PARTITIONIS eſt, Ju0 legatariut
PARTEM hereditatir vel bonorum accipit, vnde lega-
tarius Partiariur dicitur.

vid. FH. 5. 1. Ke Fc⸗ bered. . 5. §. vlt. J. 9. Fr. de- leg. II.
I. 164 de V. J. VI-P. Fragm. tit. XXIV. J. 25. vVOOR-
DAE diſſ. de leg. partit adiect. eius coment. ad L.
Falc. CHIFLETIVS de fideic. L. II. c. 4. in OTTON.
theſ. T. IV. ALEX. TVRAMINVS de exaequaet. legat.
Cap. II. n. 4. ſqq. STRXYCKII Vg. Mod. Pand. h. t. §.
4. IO. LVD. CONRADI difſ. de leg. parz. Lips. 1756.

§K 397.
Legatum diſtributionis quid?

III. Legatum DISTRIBVTIONIS appellamus,
quo heredi certa quantitas inter certas perſonas diſtri-
buenda iniungitur. de PVFFEND. Obſ. iur. un. Vol.
IV. obſ. 4. 4².

§. 398.

De legato liberationis.
IV. LIBERATIONIS legatum eſt, quo debitori,
quod debet, legatur. Id quod duplex eſt 1) cum teſta-
Q3 tor

246 LiIB. II. TIT. XX.

tor vel ſuo vel heredie ſui debitori, quod debet, le-
gauit a). 2) cum debitori alieno debiti liberatio-
nem relinquit 5).

VTRVMQVE relinquitur vel erpre vel taci-

te, vel quoad totum debitum vel eius partem d).

De PRIORI vero in ſpecie nota: 1) relinqui-

tur aut ad tempur et quoad ſolam debitoris perſonam;

aut in perpetuum et ſimul quoad debitoris heredes e).
Si prius, liberatur debitor oppoſita doli exceptione;
ſin poſterius, aeque exceptio doli competit, ſed pot-
eſt quoque pignora et chirographum repetere †/); 2)
euaneſcit, debito ab inſo defuncto 0 ſine neceſſitate
exaclo g). “

De POSTERIORlI in ſpecie obſerua: quod he-
res aut ipſe, quod legatarius debet, ſoluere eius cre-
ditori, aut legatario, qued is ſoluit, reſtituere
debeat.

2) G. 13. I. b . b) L. §. pr. F. de lib. lIeg. c) v. g
legato chirographo, non vero legato pignore I. I. .. .
1. 3. H. I. F. eod. d) I. 7. pr. f. de lib. leg. J
I. F. §. 1. 3. F. eod. f) §. 13. I. h. t. J. 3. §. Z. l. 22. F.
de lib leg. g) l. 21. F. eod. I. ii. O. 12. 13. de leg. III.

CRELLII diff. dgernn liber. ſpont. ſolut. non extingui adl.
n. H. 3. de leg. III. in Ej. diſ. Faſc. VII.
.

§. 399.
Debiti legacum quid?

V. Debiti legatum eſt in genere, quo creditori,
guod petere poteſt, legatur. Id quoque eſt duplex,
vel PROPRII vel ALIENI debiti. Priur adeſt, cum
teſtator, quod debet creditori SVO, relinquit. Eius
vtilitas varia eſt: v. g. quoad Probationen vel condi-
tionem

Conem
ſonir t0
guoad al
valet, 1
do verta
adhue te
Hiterit .

ol tt
4) H ¹4
ꝗ”
I
4 5
no
VI
iceben
omnes
Aliones
legatari
corem i
heres 4
demon ſt
vero he
exallo
rit, ²)
eauerit.

tarius
Ceterur

t, le.
katio.

ti.

1.

ingi.
nam;

lere)

tione;
pot.
2)
Utote

dd he.
ere⸗
kituere

Nr.g.
1. § 1.
)

12 f.
1. III.
iat.

Citori,
loler,
,tun
Eius
lonci·

fionen

DE LEGATIS. 247

ditionem diemue debito adiectum, (quod repraezſenta-
tionir commodum dicitur) vel quoad exceptiones, vel
uoad affiones creditori nunc competentes ?. Imo
valet, 1) licet teſtator legatario nihil debuerit, mo-
do certam quantitatem expreſſerit 5), 2) licet viuo
adhuc teſtatore dies legati venerit, vel conditio ex-
Riterit c). Poſterius vero eſt, cum alicui legatur,
quod teſtator non ipſe, ſed TERLIVS debet O).

a) H. 124. 1. h. t. I. 25. 29. de leg. I. b) I. 75 J. 1. de leg.
2. I. 25. Fr. de liber. leg. c) §. 14. L. b. t. IA C G0D0.
PREDI com. ad I. 5. §. 1. de R. J. VINN. et HEIN.
ad §. laud. d) vid. BERG. Oecon. iur. p. 29 1. ed.

nov.

§. 400.
Nominis legatum quid?
VI. NOMEN legatur, quando defunbkus, quod
ſibi debetur, alicui legat. Cuius effe ctus eſt, vt heres
omnes defuncto aduerſus debitorem competentes
a Riones legatario cedere debeat a). Poteſt tamen
legatarius immediate actionem vtilem aduerſus debi-
torem inſtituere ?), a quo tamen ſi nihil acceperit,
heres ad euictionem aon tenetur, niſi debitor tantum
demonſtrationie cauſa adiectus fuerit &). Extinguitur
vero hoc legatum, debito a teſtatore ſine neceſſitate
exacto; niſi: 1) in fauorem ipfius legatarii Xege-
rit, 2) teſtator pecuniam exactam vel iterum collo-
cauerit, vel ad collocandum deſtinauerit, 3) lega-

tarius probet, teſtatori non fuiſſe adimendi animum ).

Ceterum ab hoc legato differt legatum chirographi.
à) §. 27. I. H. 1. I. 44. J. 6. . 75. §. 2. l. 205. de leg. I. b)

18,8. C. h. . c) I. 27. J. 2. de leg. 3. d) l. 11.
§. 13. et l. 64. de leg. 3.

4 F. 401.

LIB. II. TrT. XX.

H. 401.
Legatum generis quid?
VII. Legatum GENERIS eſt, quo alicui res ex
genere aliquo rerum infimo legatur. Hinc obſerua:
1) legatum ex genere ſummo vel medio inutile eſt;
at 2) quoad legatum generis infimi, diſtingue: aut
continet hoc genus res, quae certos ab ipſa natura
determinatos fines habent, v. g. agri, equi, boues;
aut tales, quae fabto hominum conſtituuntur, vt do-
mus, libri. Priori caſu valet legatum, licet teſta-
tor tales res ipſe in bonis non hubuerit; at poſteriori
caſu, ſi teſtator eiusmodi res anon reliquerit, inutile
eſt. Quod vero electionem attinet, nota: 1) ſi teſta-
tor nihil dixerit, electio eſt legatarii, 2) ſi teſtator
tales res non reliquerit, electio eſt penes hkeredem 3)
ſi teſtator electiònem in tertium contulerit, isque non
elegerit, iterum legatarius eligit, 4) ſi teſtator de re
certa ſenferit, eam tamen clare non expreſſerit, eli-
git berer, 5) ſi teſtator electionem legatario diſerte
dedit, eſt legatum optionie.

§. 22. k. b. z. . 20. J. 37. H. z. l. 108. §. 2. de leg. I. I. l2.
§. I. de opt. leg. l. vlt. §. I. C. com. de leg. G MELIN
undELSAESSERS gemeinnütz. iur. Beob. I. B. n. 21.

§. 402.
Legatum optionis quid?
VIII. Legatum OPTIONIS igitur appellatur,
quo defunktur, genere legato, ipfi legatario diſerte ius
eligendi dedit. Iam notandum eſt: 1) hoc legatum
olim in ſe habebat conditionem: / legatarius IPSE
optaſſet, ideoque ad heredem eius, non dum facta ele-
ctione, legatum non trans ibat, quod tamen muta-
vit Iuſfiniauus. a) 2) Optio adita demum hereditate
fieri

nata eſ.
Fatin 2
ſi ei pie
falko
4) ſin
herecit
Perieri
legatan
tuin h
legitar
Latarin
tem :

huec
ſinir,
Aterz
Mior
me,
intal

irer ey
ſerna!
le eſt;
6: aut
natura
bones;
Vt G0.
t tella
ſeriori
inutile
telta.
elkator
en 9)
ue non
tde re
it, eli⸗

iſort⸗

.1 h.
MELIN
n. 21.

ellatur,
rte iut
atum
IPSE
la ele⸗
muta⸗
editate
ſeeri

—

DE LEGATIS. 249

fieri poterat b) 3) Ea erat adur legitimus c) 4) Electa
Jemel re legatarms non poteſt variare, niſi ex iuſta
cauſa d) 5) Legatarius optimum ſibi poteſt eligere e) 6)
Differt hoc legatum a legato generie P).

a) §. 23. J. h. t. ibique VINN. et HEIN. b) I. 16.
Fr. de opt. c) l. 77. de K. I. d) l. 4. 5. f. de opr.
leg. e) l. 2. pr. ed. f) cf. VINN. ad h. t. §. 23.
GEBAVERI tit. ff. de opt. leg. illuſtratus in Ei. Ex. acad.
Vol. I.

§. 403.
Legatum ſpeciei quid?
INX. SPECIES legata dicitur, quando res legata
in INDIVIDVO (i. e. in ſpecie) a detunkto determi-
nata eſt. Eius effetus eſt, vt dominium rei legatae
ſtatim a morte teſtatoris tranfeat ad legatarium. Hinc
ſi ea perierit CASV, nihil poteſt legatarius petere; ſi
fatto ipfius HEREDIS, agſtimatio legatario debetur;
a) ſin denique fatto TERIII, diſtingue: vtrum aute
hereditatis aditionem legatique agnitionem, an poſt eam
perierit. PRIORlI caſu, ſi tota peremta eſt, datur
legatario actio doli aduerſus laedentem; ſin vero tan-
tum deteriorata eſt, heres actionem Legis Aquiliae
legatario cedere debet. POSTERIORI vero caſu, le-
gatarius immediate ex Lege Aquilia aduerſus laeden-
tem agit b)

Quodſi plures res legatae ſint, et vna perierit,
haec nota: 1) ſi omnes ſunt res principaler, ea quae
Jupereſt, legatario cedit 2); ſin altera eſt principalis,
altera eius acceſſoria tunc peremta principali, nonde-
betur acceſſoria; At peremta acceſſoria, debetnr ad-
huc, quae ſupereſt, principalis. e) Caeterum haec
intellige de re legata viuo adhuc teſtatore peremta;

05 Per-

250 LIB. II. TIr. XX.

namque ſi poſt eius mortem interierit, ſemper, quod
ſupereſt, peti poſſe videtur ).

a) l. 36. §. vlt. de leg. I. §. 16. I. b. -.. b) PAVLI rec.
ſent. L. III. T. 6. § 9. J. 15. §. vlt. F. de dolo malo I.
13. §. vlt. l. 15. pr. F. ad L. Aquil. c) §. 17. I. h.
z. d) arg. l. 12. G. de pecul. leg.

§. 404.
Praelegatum quid?
X. PRAELEGATVM eſt, quod vni COHERE-
DVM relinquitur.

NIETO de prael. in MEERM. Itheſ. T. VII. HERTIII diſſ.
de prael. in Opuſc. Vol. III.

F. 405.
Legatum dotis quid?
XI. DOTIS legatum eſt, quod feminae INNV-
PTAE in taſu ſubſecuti matrimonii, tanquam dor, lega-
tur a). Ab eo igitur differt legatum, quo nuptiae
tantum tanquam terminus ſolutionis adiectae ſunt,
vel quod maſculurs accipere, debet, ſi certam feminam
duxerit.
a) J. 31. 71. §. 3. F. de C. er D. l. 21. et 41. G§. I. de iur
dot. cf. VOET. ad tit. F. de dot. prael. S. 5§. STRVY-

CKII caut. teſtam. c. 20. §. 35. NETTELBLADT. diſfſ.
de leg. dotis conſtituendae, rec. Halae 1769.

§. 406.
Praelegatum dotis quid?

XII. PRAELEGATVM dotis dicimus, quo ma-

ritus VXORI dotem illatam relinquit. Quod fit vel .

expreſje vel lacite; vel dum res ipſa dotalis vel ne-
sunia loco eius legatur à). Vtilitas huius legati
ſe

perlerit
ois, in

aium 5)

iter vxo

2 l. 1.

. f.

I
relinuit
nonico

ek. I. .
et ge
100

u
ne gaud
Ner lege
TES
NA, e
aut 0
ſeciebe

I
ſue ſei
W her⸗

I.
Gde: A
lepedu

guod

Ul ne.,
Malo l.

7. ll,

Ny.
legn.
ptige
funt,
ninam

le ilr
3IRY-
l dil.

0 MId⸗

t vel
pe-
legati

le

DE LEGATIS. 25ͤ 1

ſe exſerit ratione probationis, tempore reſtitutionie
dotis, impenſarum in dotem factarum et pabkorum do-
talium h). Ceterum aliud plane eſt legatum iimpli-
citer vxori relidum c).

a) I. I. §. 5. 6. I. 3. 1. 5. J. de dot. prael. b) I. 1. §. 2. 2. l.
5. fF. eol. c) vn. §. 3. C. de rei vxor. act.

§. 407.
De lJTegato pio.
XIII. Legatum PIVM eſt quod PIAE CAVSAE
relinquitur. Id tam iure ciuili quam potiſſimum ca-
nonico nonnullis gaudet priuilegiis.

cf. I. H. BOEHMER. diſſ. de priuil. legator. pior. Spuriis
et genuin. in Ex ad P. T. V. AB AEMINGA difſ. de eo
quod iuſt. eſt circa leg. pia Gryph. 1767.

§. 408.
Regulae de reliquis legatis.
Quae huc vſque vidimus legata, ſpeciali nomi-
ne gaudent. Iam de reliquis in vniuerſum nota:
Res legata aut iam EXISTIT aut FVTVRA eYſt, aut
eſt TESTATORIS vel HEREDIS propria, aut ALIE-
NA, aut COMMVNIS, aut LEGATARIO propria,
auft OPPIGNORATA, aut ALIENATA. De quibus
ſpeciebus in legibus haec ſancita ſunt:

I. Rei PROPRIAE veI HEREDIS legatum valet,
ſiue ſciuerit defunctus ſiue ignorauerit, rem vel ſuam
vel heredis eſſe a)

II. Quod legatum rei ALIENAE attinet, diſti-
gue: A) ſi defuncus ſciebat, rem eſſe alienam, valet
legatum, eo quidem effectu, vt ſi quid iuris fuerit te-
ſtatori

25 2 LIB. II. TrT. XX.

ſtatori in hanc rem (v. g. ſeruitus), hoc iur, non ipſa
es, legatum cenſeatur; ſin vero nihil iuris habuerit, ip/a
res legata videtur, quam heres aut redimere a domi-
no, et praeſtare legatario, aut, ſi non poſſit redimere,
forte quia dominus eam vel plane non vel immodico
pretio vendit), aeſtimationem eius dare tenetur. B) ſin
vero defunctus ignorabat, rem eſſe alienam, corruit
legatum. Forſitan enim ſi ſciſſet alienam, non le-
gaſſet; a) niſi vel æ) vrori aut proximae perſonae
rem alienam legauerit c) β) vel heredi fiduciario prae
legatum rei alienae reliquerit d) „) vel pater diuifio-
nem bonorum inter liberos fecerit, vnique rem alie
nam inſcius adſignauerit e) ) vel res aliena niae cauſae
relicta ſit †) Ceterum legatarius probare debet, de-
functum non igneraſſe rem eſſe alienam 9)

Praeterea ſciendum: 1) ſi legatarius rei alienae
dominus eius viuo adhuc teſtatore, ſed poſt teſtamen-
tum conditum, factus ſit; ſi quidem ex cauſa emtionis,
petere poteſt ab herede pretium, quod pro re lega-
ta ſoluit. Sin vero ex cauſa lucratiua, nihil conſe-
quitur, quia duaz cauſae lucratiuae in eundem hominem
zandemque rem concurrere non pohunt 2). Si eadem res
diuerſis teſtamentis a diuerſir teſtatoribus eidem lega⸗
ta ſit, intereſt, vtrum rem ipſam an eius aeſtimatio-
nem ex alterutro teſtamento iam acceperit. Si prius,
nihil ex altero teſtamento petere poteſt; ſin poſterius,
rem ipſam quoque ex altero teſtamento petere non pro-
hibetur; licet eius aeſtimationem iam acceperit. Se-
cus ſi res cadem ſaepius eodem teſtamento eidem reli cta

ſit ).

IIID Re COMMVNI legata videndum, vtrum
defuncdtus eam communem habuerit cum tertio ali-
quo, an cum ipſo legatario.
Si

Fl
ſie 1)
um, ut
nem 100
nem pra
QVAT
toto do⸗
ſetur.

Fin
legatari
legatari
lluae can
ſederint
relicli e
non. P
tionem
nem leg
ba atten
io rem
gotorii
NVS n
tantum

NyII
gnoc
60 e
on ac
NAM

it 3)

on ipſa
rit in⸗
domi⸗
limere,
moclico
. B)ſin
corruit
non le.
erlonae
io pro⸗
Giuißo.
n alie
allſae
t, de.

Wenne
amen.
ntionit,
e lega
conle⸗
minem
lem res
lege⸗
imatio⸗
iprius,
ſterius,
onpto⸗
it, Fe⸗
relicla

vtrum
tio ali⸗

i

DE LEGATIS. 253

Si PRIVS, ad verba teſtatoris reſpicie ndum. Nam-
que 1) ſi defuntus iimpliciter dixerit: lego Caio do-
mum, quam cum Meuio communem habeo: heres portio-
nem ſocii imul aut redimere, aut eius aeſtimatie-
nem praeſtare debet. 2) ſin vere dixerit: lego domum
QVATENVS mea eſt, aut: lego domum MEAM, non
tota domus, ſed pars tantum defuncti legata cen-
ſetur.

Sin POSTERIVS, diſtingue: 1) ſi defun Rus et
legatarius eam rem ex cauſa lucratiua poſſederint,
legatario portionis ſuae aeſtimatio non praeſtatur, ne
duae cauſae lucratiuae concurrant. 2) ſin ex emtione poſ-
ſederint, iterum diſtingue, vtrum tempore legati
relicti emtio iam perfelta reſque tradita fuerit, aut
non. Priori caſu legatum tantum valet quoad por-
tionem teſtatorir, niſi is ſimul ius aliquod in portio-
nem legatarii habuerit. Poſteriori caſu, iterum ver-
ba attendenda ſunt: 1) ſi impliciter dixerit: lego Ca-
io rem communem, heres quoque pretium portionis le-
gatarii praeſtare debet 2), ſin dixerit: lego, QVATE-
NyS mea eſt, vel: QVATENVS emi, legatum valet
tantum quoad defuncti portionem.¹).
IV. Legatum, quo legatario res SVA relinquitur,
INVTIE eſt, niſi 1) vel defunctus vel tertius ius ali-
quod in eam habuerit 2), res ſub conditione: ſi quan-
do legatarii eſſe deſierit, relicta ſit. Qua conditione
non adiecta legatum propter regulam CATONIA-
NAM inutile manet, licet legatarius rem alienaue-
rit; 3) res reuocabiliter tantum legatarii ſit ).

V. De legato rei OPPIGNORATAE ſic habe:
1) ſi defunctus ignorabat, rem eſſe oppignoratam,
a legatario luenda eſt, niſi æ) vel hanc vel aliam rem
