a) agnatorum in genere:

capitis diminutio ma-
xima et media
by) matris auiaeque in
S= ſpecie:
ſecundae nuptiae
3) tutelae datiuae:
a) exiſtens dies tutoris
b) exiſtens condi teſta-
tio omenta-
c) remotum im. rii.
pecdimentum]

Fabula XI.

De excuſationibus.

Liberamur a tutelis:

I. Vel a SVSCIPIENDA tutela, et quidem:

A) vel 1PSO IVRE 9. 761.
B) Vel ope ExXCVSATIONIS:
1) aut/ voluntariaa, veold
a) ab omni tutela, et quidem:
A in perpetuum §. 10.
„6◻ ad tempus, §. 104.
b) vel a certa. G. 16 4.
2) aat neceſſjariae. H. 105.
II. Vel a SVSCEPTA, ſi quis eam deponere:
A) Vel PorksT
B) Vel orET, vt tamen non ſit ſuſpectus.

(L. 707.

—

Tabula V.

De nuptiis nota:

7 .„
I. Definitionem:
juris antiqui
juris noui

II. Requiſita:

1

A) Iure naturali et Romano ſimul:
1) potentia generandi S
2) conſenſus coeuntium

B) Iure mero Romano:
1) vt pater conſentiat
2) vt coeuntes ſint ciues
3) vt ne ſint nuptiae:

a) vel inceſlae,

A) propter conſanguinitatem:

vel mere naturalem

vel mere cinilem

vel mixtam
vel ſpiritualem

⁸) propter adfinitatem:

vel veram 2
vel quaſi talem.

b) vel indecorae
c) vel noxiae.

T a bu I1a VI.

Linea recta:

No. I.

No. 2.

Linea recta aſcendentalis:

proauus
X

auus

ego
No. 3.
Linea recta deſcendentalis:
ego
filius
nepos

pronepos

Schemata computationis graduum:

No. 4.
Linea collateralis:
comm. ſtip.

filius primus

filius ſecundus

nepos ex fi- nepos ex filio ſecun-
lio primo. do.
No. 5S.
Linea collateralis aequalis:
comm. ſtip.

No. 6.
Linea collateralis inaequalis:

No. 7.
Reſpectus parentelae:

Tabula VII.

De computatione graduum.

ad §. 68. .
No. 1.
Proauus . Proauus generauit auum,
Pprima vel prima enprimam generatio nem,
generatio diſtantia ſeu primam diſtantiaam;
ergo primum gradum.
Auus Auus generauit pattem; en
ſecunda ſeu ſecunda ſecundam generationem;
generatio diſtantia ſeu ſecundam diſtantiam;

ergo ſecundum gradum.
ſeu tertia Pater generauit me; en
diſtantia tertiam generationem ſeu
tertiam diſtantiam,
ergo gradum tertium.

Pater

tertia

generatio a

Ego.
No. 2.
Proauus perſona I.
Dempto proauo fu-
Auus perſ. 2. perſunt tres perſonae,
ergo tres gradus.
Pater perſ. 3.
Ego perſ. 4.
No. 3. No. 4.
Computatio ciuili!:: Computatio canonica:
Ppater
1 2
a Ob

quia ei conſangui- ex filio
nis eſt gradu ſe-

Tabula VIII.

De prohibitione iuris ciuilis.

ad §. 69.
No. 1. No. 2. auus
filius 1. filius 2.
frater ſoror 3 4

Frater non poteſt
ſororem ducere, nepos
primo
cundo. conſobrini.

No. 3.
abamita.
2 7 7
ego

Ego non poſſum ducere abamitam propter
reſpectum parentelae
Prohibitiones iuris Canonici:
In linea aequali: .
5

b

S%

— . .
In linea inaequali:

No. 5. I
èò

neptis ex fi⸗
lio ſecundo

Tabula IX.
Deladfinitate vera.,
ad S. 70. et 71.

Socer et a bed ſunt con. 1
= Z fanguinei vxoris meae, er-
b fratres vxoris meae go mihi ſunt adfines.

d liberi frattuam.— =

1 2

ego vxor
No. 2. =
a et b ſunt fratres mei; c et d ſunt fratres
vxoris meae. Ergo: 1) fratres mei a et 0
ſunt adfines vsori meae 2) fratres vxoris e
et d fſunt mihi adſines; 3) ſed a et b non

4 660 X0O ſunt adfines cum et d.
a bec ſunt liberi mei ex priori matri-
No. 3. ego. vxor monio; d et?e ſunt liberi vxoris meae
aeque ex priori matrimonio. Ergo
O◻ abt ſunt adfines vxoriz meae; d et ?
d 5HEE& dé ſunt mihi adfines; ſed a bc et de in-
ter ſe non ſunt adſines.
. No. 4. .
vitricus priuignae mater Vitricus adfinis eſt priuignae; pri-
vignae mater adfinis eſt marito filiae
ſuae; ſed maritus priuignae et vitri-
cus non ſunt adfines.
priuigna eius maritus. -=ðð .
No. 5.
40 à eſt auus; b eſt pater; c eſt filia vxoris meae
= b ſeu mea priuigna; d et e ſunt fratres vVXOris
meae; f et g ſunt liberi fratrum vXOris Meae.
G DE eſt conſanguineus vzori meae gradu ſeeundo
go ro et gradu primo; ergo mihi eodem gradu fſunt .
fe g adfines in linea alcendentali. Priuigna mea eſt
e. conſanguinea primi gradus vxoris meae in li-
nea delcendentali; ergo eodem gradu mihi ad-

“” finis eſt in linea deſcendentali; d et e funt ad-
fines vxoris meae gradu primo in linea collate-
rali; e et ſ. gradu ſecundo. Ergo iisdem gra-
dibus in eadem linea mihi funt adfines.

Tabula XII.

De rerum diuiſione:
Res funt:
I. Quoad proprietatem et vſum:
A) Vel in dominio DEORVM:
res DIVINI iuris; quales ſunt:
o) ſacrae
.) religioſae
)²) ſanctae quodammodo. §. 180. ſ.
D B) Vel in dominio vſuque 0MINVM: g. 184.
res HVMANI iuris, quae ſunt:
1) CGOMNMVNES; veluti:
aer
aqua profluens
mare —
littora maris. §. 185.
2) PRDFPRIAE, quae ſunt aut:
A) in dominio publico:
res PVBLICAE, veluti:
flumina
portus. §H. 186.
B) aut in dominio priuafo- quod pertinet:
1) vel ad vniuerfitatem:

Tabula XIII.

De dominio nota:
I. Deſinitionem.
H. Eius iura principalia, quae ſunt: .
I) PROFPRIETAS et
2) VSVSFRVCTVS. §. 199.
III. Eius diuiſiones;
A) Ratione modi Ffetench:
1) aut adimi poteſt alteri inuito — RRVOCABILE
dominium
. 2) aut non — IRREVOCAILE.
. B) Ratione obieéti, quod in dominio eſt, quodque eſt:
I) res corporalis — VERVM
2) res incorporalis — QvAst dominium.
) natione ſubielhti, cui competit:
1) aut vni competit — soLITARIVM
1¹) aut pluribus — coNDOMINIVM.
D) Ratione exercitii:
1) aut dominus ſingula iura exercere poteſt —
4TILLIMITATVM.
[2) aut non — IIMITATVM
1) aut vſùs et abuſus coniunctus eſt — eLkENVMN
1 aut non — MINVS PLENVM; quod eſt:

—

ℳα½) RBS VNIVERSITATIS
2) PATRIMONIVM VN I
VERSITATIS. J. 1987.

1) directum, et
2) vtile §. 200.

H = 2) vel ad ſingulum:

II. Quoad due ſan Aautatem: §. 189.
Aut percipi poſſunt — ConPORALES
. aut non — 1NCORFPORALBS. 9. 190.
(Aut ſe mouent vel moueri poſſunt — M0O EILES
Tar non — 1IMMOBILES, ſiue:
ðMU =S — in ſenſu natural,
. in ſenſu iurir. J. 19 1.
. ſ[Aut vſu conſumuntur vel diminuuntur — res FVNGIBILES
aut non — res NON FVNGIBILES. §. 192.
Aut diuidi poſſunt — res DIVIDVAE
aut non — res INDIVIDVAE. §. 193.

1

„

HEESSINGVLORVM. F. 188.

1 oneroſa
1

IV. Eius modos adquirendi, qui ſunt:
A) CIVILES, hique:
1) vniuerſales
2) ſingulares
B) NATVRALES, (de quibus Tab. ſq.) H. 20 1.
V. Eius modos amittendi, quo potilhmum pertinet:
1) derelictio
. 2) con fiſcatio
3) alienatio, quae eſt:

pura
1 euentualis

voluntaria
neceſſaria
gratuita

inter viuos
mortis cauſa facta.

I.
OCCVPATIO, de qua nota:
A) Eius requilita:
1) res corporalis
2) res nullius
3) adprehenfio rei
4) animus dominii. F. 202.
B) Eius ſpecies, quae ſunt:
H 1) VENATIO in genere:
ℳα½) venatio in ſpecie
Sð 3) aucupium
7) pilſcatio. §. 205. ſq.
2) occvPATIO BELLICA. H. 207.
. 3) INVENTIO, quo potiſſimum
pertinet theſauri inuentio,
de qua nota:
1) aut theſaurus inuentus
eſt artibus MAGICIS —
eedit fiſco .
2) aut NON; et quidem:
α) in fundo ALIENO:
caſu — diuiditur inter
inuentorem et
dominum fundi
data opera — totus ce-
ditdomino fundi
⁸) in fundo "ROPRIO —
totus eſt inven-

tori. J. 209. ſg.

Tabula XIV. a.

Modi adquirendi dominium naturales ſunt:
II.
FRVCTVVM PERCEPTIO, vbi obſerua:
A) Eius requiſita:
1) bona fides
2) iuſtus titulus
3) animus dominii. J. 211.
B) Fructuum diuiſiones:

1) Ratione cAVSAE:
α) aut ſola natura efficiuntur — NATVRALB

ϑ) aut hominig ope — INDVSTRIALES
2) Ratione PERCEPTIONIS:
) aut cohaerent adhuc cum fundo-— PENDENTE
G&) aut non — SEpARATI, qui: .
aut percipi potuiſſent — PEENCIPTENDT

aut reuera percepti ſunt — PEREEPTI, qui:
aut adhuc exiſtunt — ExTANTES

aut non — CoNsvMTI, qui:
aut naturaliter
aut ciuiliter conſumti ſunt

„)) aut in regula percipiuntur — ORDINARII
. 5 aut per accidene — ExTRAORPDINARII G. 212.
9 Regulas: . .
Aut poſſides B0NA FrDE:
aut nondum ſuperuenit dominus — fructus tui ſund.
aut Juperuenit: tunc
. aut fructus eœtant — eos reſtituis
aut conſumii ſunt, vel:
ANTE litis conteſtationem — nihil reſtituis
PesT eam — omnes reſtituis,
Aut Poſt des MALA IDpE — indiſtincte omnes fructus reſtituis. §. 21 3.

E

Tabula XV.
De ſfſeruitutibus nota:
I. Definitionem. §. 22 82
II. Diuiſiones:
[A) Ratione modi exertendi:

2) ..... prohibere, quo minus alter quid in re ſua faciat — NEGATIVA
B) Ratione obiecti dominantie:

4 1) Aut dominatur rer mea — RkALIS
2) . . . . verſona mea — PERSONALIS ſeruitus.
C Ratione vſur:
1) Aut vtor ſeruitute ad vſum oeconomicum — RVSTICA
2) aut ad alium vf'um — vRBANA ſeruitus.
[D) Ratione modi conſtituendi:
1) Aut ea conſtituitur lege — PvsLICA ſeu LEGITIMA
2) aut ſententia iudicis — NECESSARIA
3) aut cum voluntate ſeruientis — vOLVNTARIA, quae ec:
oα) vel conuentionalis
Sο) vel teſtamentaria ſeu legata. §. 229.

III. Species praecipuas:
[A) KRuſticarum:
1) itineris
2) a tus, qui eſt .
plenus

minus plenus
3) viae, aliaeque, §. 230.
B) Vrbanarum:
ð 1) oneris ferendi
2) tigni immittendi
3) proiiciendi
4) protegendi. G. 231.
5⁵) ſtillicidii vel fluminis:
. A) recipiendi
⁸) non recipiendi. §. 232.
6) Luminum:
ει) lumina habendi
6) ne luminibus ofhciatur, §. 233.
70 Proſpectus:
&α) proſpectum habendi
ϑ½) ne proſpeétui officiatur. §. 234.
8) Aedificiorum:
ℳ) non tollendi
S) altius non tollendi
) altius tollendi. §. 23 –.

—

1) Aut poſſum aliquid facere i in re aliena — ſeruitus ADFIRMATIVA

Taabula XVI.
De vſufructu obſerua:

I. Definitionem, §. 240.
II. Diuiſionem, in

) vERVM, qui eſt:
1) ius in re. §. 241.
2) . . . aliena §. 242.
3) . . . . non fungibili §. 243.
4) ius perſonale §. 244.
5) ius fructus ordinarios §. 245.
6) ſalua tamen fſubſtantia percipiendi. Hine
IVRAR vſufructuari ſunt:
1) poſſeſſio rei
2) fructuum per ceptio
3) diſpoſitio de fruchibus
OBLIGATIONES:
1) vt ſit bonus paterfamilias
2) vt ne mutet rei ſubſtantiam
3) vt cautionem praeſtet
4) vt onera rei et fructuum ſoluat. §. 246.
(8) AuS1 — vſufructum, qui differt:
1) a vero vſufructu
2) a mutuo. §. 247. ſ.
III. Conſtitutionem, quae ſte N. 247. 11.
1¹) a lege — vſusfructus rEGTrIMVS, qui competit:
½) Patri
6ρ◻) coniugi luperſtiti
2) a iudice in iudiciis diuiſoriis
93) a proprietario:
αι) vel pacto
S) vel vltima voluntate
[) Praeſcriptione adquifitiua. §. 245.
IV. Amiſüonem, quae fit:
1) ratione proprietarä: reſoluto eius iure .
2) ratione vſufructuarii:
gα) remiſſione
686) ceſſione proprietario facta
) non vſu
) morte ciuili et naturali .
e) lapſu C. annorum et diſſolutione vniuerſitatis.
3) Ratione rei:
„) interitu totali
ϑ½) eius mutatione — .-
) conſolidatione
4) Ratione modi conſtituendi:
æα) lapſu temporis
exiſtente et deficiente conditione
) cefſante qualitate. J. 250.

1

l

Inn.
TRAD ITIO:

) Quaèe requirit:
1) rem corporalem

2) poſſeſſionem vacuam
3) Uuſtam et
4) praecedentem cauſam
5⁵5) facultatem et
6) animum alienandi. F. 2155.
B) Quae diuiditur:
(In vERAM, quae fit:
Ratione rei mobilt:

adpoſitione cuſtodis.
CIn riCrTAM, quae eſt:
1) ſymbolica
2) longa manu facta
3) breui manu facta. §. 216.

4.

*

1 datione in maruum
depoſitione
Ratione rei immobilis:
declaratione

Modi adquirendi dominium naturales ſunt:

IV.
ACCESSIO,

Tabula XIV. b.

Continuatio.

quae eſt:

A) NATVRALIS, cuius ſpecies:
1) alluuio et

2) vis fluminis §. 219.
B) INDVSTRIALIS, cuius ſpecies:
1) APlVNCTIO, quo pertinett: *

ο) adferruminatio
) intextura
°) ſcriptura
*) pictura. §. 22 1.
2) sPECIFICATIO, quae fit:
partim ex aliena partim ex propria materia- — materia cdit pecificanti. .
ex ſola aliena materia:
aut matetia reduci poteſt — ea cedit domino
aut non Poteſt reduci — ea cedit Peciloanti. §. 221. 5

5

3) CoNrFVSTO, quae fit:
8 caſu aut ex voluntate vtriusgue — maſſa confuſa eſt communis
ex voluntate ſolia confundentis — maſſa ipſi cedit. 9. 223.
4) INAPlIFICATIO:
1 Taar aedificaui in ſolo meo ſed alijena-materia — aedificium meum eſt.

aut in ſolo alieno ſed men materia — aedificium eſt domino ſoli. Attamen:
aut aedificaui BoNA FIDE et poſideo aedificium — reſtituo domino ſoli aedificium, re-
ſtitutis mihi impenſis.
— . . . . n0n Poſſideo — nulla mihi datur propter impenſas actio.
aut aedificaui Mata rwæ — — indiſtincte nulla mihi datur actio. §. 22 4.

C MIXTA, quo pertinet:
ſatio et plantatio, quae fit: Z
. aut in mea terra, ſed alienis plantis ”M 2
aut in aliena terra, ſed meir plantis. §. 225.

) incluſio

—
.

.

I. Definitio. §. 255.
II. Differentia ab vſucapione:
1) ratione effectus

. 4 . . . ſubietti. §. 256.
III. Diruſi. ſiones:

[A) Raäonen COMMODI; quod eſt:
[1) quoad obie Num:
a) res — praeſcriptio RERVM

„.) liberatio a poena — cantNrm.
l2) quoad ſpecialem effectum:
[a) aut adquiro mihi aliquid — AbGvISITIVA, quae eſt:
ſa) translatiua, quae requirit:
(1) a parte prazſcribentis:
ſbonam fidem §. 259.
ſpecialem titulum, qui:
verus
iuſtus

— ——

—

(8) Ratione TEMPORIS: .
Aut certum tempus deßniſan eſt — DKEFINIT A praeſcriptio, quae eſt:

Tabula

Praecſcriptione.

X

b) Aut liberor ab obligatione — ExTINCTIVA praeſcriptio . 257. C.
aut liberor ab obligatione patiendi
reſtituendi. §. 265.

. .

1) ordinaria

Aut nullum certum tempus definitum eſt — praeſcriptio IMMEMOERIALIS. G. 271.

XVII.

habilis

irreuoceabilis

validus eſſe debet. §. 260.
poſſeſſionem certi temporis. F. 261.
boſſeſhonem non interruptam. Interruptio fit:

2) a parte eius contra gubm Ppraeſcribitur:
1) vt ipſe rem in praeſeribentem non transtulerit
2) vt rem non vindicauerit. §. 263.
8) conſtitutiua, (S 257. B.) quae requirit:
1) a Parte prazſcribentis:

quaſi poſſeſſionem iuris

bonam fidem

35 exercitium iuris per tempus legitimum §. 26 4. A.
2) a Parte eius contra quem praeſcribitur:

ſcientiam

et ſilentium per tempus legitimum

2) extraordinaria E 257. II. A .) quae eſt:
temporalis
longiſſimi temporis:
XXX. annor. §. 267.

5

XL. annor. §. 26 8.
L. annor. §. 269.
C. annor. §. 270.

ab homine,

extraiudicialis. §. 262.

Tabula XVIII.
Filiusfamilias adquirit peculium:

A) Aut occaſione militigz — peculium MILITARE
Militia aut eſt ſagata — cAsTRENSE. J. 286.
Aut togata — Casr cASTRENSE. §. 287.
B) Aut extra militiam — PAGANVM:

Tabula XXI.

Solemnitates teſtamentorum:

Aut concernunt ſormam teſtamenti externam — ExTERNAE
Aut materiam internam — INTERNAE

[Aut in omnibus teſtamentis obſeruari debent — CoMMmvVNEsS, quales ſunt:

1) vnitas contextus

Aut a vatre vel intuitu patris datur — PROFECTITIVM. G. 290. 2 2) praeſentia ſeptem teſtium
Aut aliunde venit — ADVEN TITIVM, §. 29 I. in quo W 3) ſpecialis rogatio teſtium .
aut patri competit vſusfructus — ordinarium. 4) habilitas teſtium §. 303.
aut non — extraordinarium. §. 292. . Aut in certis tantum — räOPRIAE, quales ſunt:

Tabula XIX.
S ucceſfio datur:

Aut ex iure naturali — PACTITIA
Aut ex iure poſitiuo — CIVILIS; quae
Aut ex iure ciuili in ſpecie datur — ſueceſſio civiris in ſpecie
Aut ex iure Praetorio — P?RAETORIA ſucceſſio ſeu BONORVM P?OSSESSI0.
Vtraque:
Aut datur ex teſtamento — TESTAMENTARIA. Inſtituitur aliquis:
aut direßte — DIEECTA
aut indireſßte — FlDEICOMMISSARIA ſucceſſio.

Aut abique tellamento — ſucceſſio ab 1NTESTATO ſeu LEGTTIMA. §. 297.

1) in teſtamento nuncupatiuo:
α½;) nuncupatio heredis palam facta
₰) nuncupatio abſoluta ſeu perfecta.
2) in teſtamento ſeripto:
αι ſubſeriptio teſtatoris
3) ſubſcriptio et
„) ſubſignatio teſtium
omiſſio notarum. §. 304.

Tabula XXII.

Prohibentur teſtamenta condere:

Tabula XXKX.
De teſtamentis obſerua:

I. Definitionem. Eſt enim teſtamentum:
voluntas

vltima . =

vnilateralis. §. 299.
continet heredis inſtitutionem, quae:
certa eſſe debet
et tacite vel expreſſe fieri poteſt
eſt teſtamenti fundamentum
nec tamen requirit ordinem ſeripturae

I. A NATVRA:
[A) propter vitium ANIMI:
1) furioſi
2 . 2) mentecapti
3 irati
. 4) impuberes
[B) propter vitium conrORIs:
. 1) ſurdi et
2) muti natura tales.
Coeci poſſunt teſtari:
α) vel praecedente
. ſcriptura
6◻) vel non

nec verba imperatiua
non poteſt tamen in arbitrium tertii conferri
nec perplexa aut captatoria eſſe. J. 300.
II. Diuiſiones:
Aut publica auctoritate conditur — evSLiCvMWin genere; quod:
L aut coram principe conficitur — evBLIGVM in ſpecis
aut coram magiſtratu — IVDICIALE
Aut priuata auctoritate — PRIVATVM, in quo:
aut heres oretenus inſtituitur — NVNCGVEATIVVN
. Taur in ſcriptis — SCRIPT VM
ſaat omnes ſolemnitates adeſſe debent — SOLENNE

aut non — MINVS SOLEMNE ſeU PRIVILEGIATVM:
= 1) teſtamentum militare. 5§. 305. ſq.

2) . . . . parentum inter libe-

ros. §. 311.
. 3) . . . . . tempore contagionis
conditum. §. 312.
4) . . . . ruri conditum. §.3 13.
5) . . . . poſterius in quo he-

I. A LEGIEVS:

[A) Homines ALIENI iuris:
1) ſerui =
2) filiifamilias, niſi de peculio militari.
B) Qui non ſunt cIvES:
2 1) capti ab hoſtibus
2) peregrini
3) obſides

(C) In roENAM:
1) apoſtatae
2) heretici improbi
3) inceſti matrimonii rei
4) aqua et igne interdicti
5⁵) auctores carminis famoſi
6) capitis damnati. §. 3 17.

redes ab inteſtato in

priori praeteriti inſti-
tuuntur. §. 314.
. 6) . . . . principi oblatum
2 7) . . . actis inſinuatum.

§. 314.

Tabula XXIII.

Exheredatio in genere eſt:
fl. Quoad MODVM:
Aut exheredati nulla fit mentio — PkAETERITIO
Aut diſertis verbis exheredatur — ExHEBED ATIO in ſpecie:
. aut ſingulus exprimitur — exheredatio NoOMINATIM faCta
aut plures nomine collectiuo fimul exheredantur — 1NTER CETEROS fa ta
u. Quoad FlNEM:
Arut exheredatio fit in vtilitatem exheredati — exheredatio SONA MENTE facta-
4 Aut in eius praeiudicium — exheredatio NorAE CAVSA facta, F. 320.
III. Quoad FORMAM,; quae: S .
[Aut in omni exheredatione requiritur — coMMVNIS, quo pertinet, vt exheredatio fiat:
= 1) in teſtamento
3 2) in perpetuum
3) a tota legitima. 5. 322.
[Aut in certa exheredatione — PROPRIA, quae eſt:
ſA) Ratione liberorum:
1) vt nominatim
5 2) pure
3) ab omni gradu
4) ab omni herede
5) ex ſpeciali
6) iuſta 5 =
7) vera et
8) expreſſa cauſa fiat. §. 32 4. 14.
B) Ratione parentum:
1) vt ſaltem inter ceteros
2) ex ſpeciali ,
3) inſta
4) vera et .
5§) expreſſa cauſa fiat, §. 3 26.
C) Ratione fratrum ſororumque:
vt ne turpis perſona praeferatur. §. 327. =

1

I. Quoad fundamentum:
Aut nititur epreſſa teſtatori

Tabula XXIV.

C onditio

s voluntate — ExPRESSA

Aut praeſumta eius voluntate — TACITA.

II. Quoad ſpecialem caſum:
Aut concepta eſt in caſum:

ſi quid fiat — APrFIRMATIVA

Aut in hunc: ſi quid non fiat — NEGATIVA.

III. Quoad exiſtentiam:
(Aut poteſt exiſtere — poOssIBII

Aut non poteſt exiſtere — TMPOSSIBIIIS, quae:

1s quae iterum eſt:
[1) ratione obiecti, quod eſt:
aut datio rei — conditio dandi
aut praeſtatio facti — eonditio faciendi
2) ratione naturae: .
L aut a ſingulo impleri poteſt — diuidua
aut ab omnibus heredibus ſimul impleri debet — indiuidua.
3) ratione exiſtentiae:
4 aut impleta eſt — exiſtens
aut incertum adhuc eſt, vtrum et quando extitura ſit — pendene
aut non impleta eſt — deficiene
aut exiſtentia pendet a caſu — caſualis
aut principaliter a voluntate heredis — poteſtatiua .
aut a caſu et voluntate heredis ſimul — mixta
aut ſaepius exiſtere poteſt — reiterabilis

aut non — non reiterabilis 5 .
aut facile impleri poteſt — facilis
Laut non — diſicilis ⸗ =
4) ratione ſpecialis effectus: 4
S aut ſtatimheres accipit hereditatem, quam reſtituit conditione deficiente — reſolutiua

aut accipit hereditatem exiffente demum conditione — uſpenſiua

aut propter rerum nfuram talis eſt — — Phyſice
aut propter leges — moraliter talis. S=ð
aut in vniuerſum non poteſt exiſtere — abſolute talis
Laut certo reſpectu — relatiue talis. . .
aut continet exiſtentiam facti impoſſibilis — adfirmatiua
aut omiſionem facti impoſſibilis — negatiua.

Tabula XXV.
s un b i tuat i e:

Aut fit a milite — MILITARIS ſeu PRIVILEGIATA s§. 3551.
Aut Pagano — PAGANA.

. vtraque eſt:
Vel Vel
VVLGARIS ſeu PROPRIA, quae eſt: FVFILLAERIS ſeu impropria elt, quae ek:
ſſezpreſſa Vera: K. 346.
tacita §. 339. ſſimplex
implex LAduplex:
Ticelntoci F. 340. expreſſa
ura tacita
Toncitionara. §. 341. pura
conditionata
generalis
ſpecialis

vel nouiſſime morienti facta. §. 347.

Tel omnibus liberis

4 QLuaſßi- Pupillaris. §. 349.

reſolutiua

A

Tabula XXVI.
ad §. 40 1.

De legato generis.

Aut ex genere svMMO vel MEDIO legatum eſt — inutile legatum
Aut ex INFIMO:
aut a NATVRA exiſtit — indiſtincte valet legatum
Taut FACTO HOMINIS: .
aut teſtator reliquit tales res — vtile legatum
Tint non — inutile legatum.

Tabula XXVII.
ad §. 403.
Species legata periit:
Aut CAsv — periit legatario
Aut FACTO:
1) ipſius legatarii — extintum eſt legatum D
2) heredis — aeſtimatio petitur.
3) tertü:
Periit tota ANTE aditionem et agnitionem — datur legatario actio doli aduer-
ſus tertium
. . — heres cedit legatario actionem
legis Aquiliae
periit vel deteriorata eſt Posr agnitionem — agit legatarius immediate ex L.
Aquilia.

deteriorata eſft . .

Ad verba: Quodfi plures.
Aut omnes res ſunt PRINCIPALES — debetur quae ſupereſt.
Aut altera eſt principalis altera acceſſoria:
periit principalis — non debetur acceſſoria
Periit acceſſoria — debetur principalis.

Tabula XXVIII. ðð
ad S. 4098.
De legato rei ALIENAE:
Aut teſtator scivir, rem eſſe alienam — valet legatum:
habuit ius in hanc rem — hoc ius legatum eſt.
non habuit — res ia legata eſt:
poteſt redimi — praeſtanda eſt res ipſa
non poteſt — praeſtanda eſt aeſtimatio.
Aut 16NORAVIT — inutile legatum, niſi in quibusdam cauſis.
Ad verba: praeterea ſciendum:
Aut legatarius ANTE teſtamentum ſibi adquiſiuit legatum — inutile eſt.
Aut vos teſtamentum: .
adquiſiuit ex cauſa overoſa — pretium ei praeſtatur.
. . . . . . gratuita — nihil praeſtatur.
De re coMmvXNI legata:
[Teſtator rem cum TERTIO communem "abuit:
(legata eſt ſimpliciter — portio tertii ſimul legata eſt:
ea poteſt redimi — ipſa legatario prae-
ſtatur.
non poteſt — eius aeſtimatio debetur.
legata eſt reſtrittiue — portio tertii non legata eſt.
Teſtator eum LCEGATARIO communem habuit:
ðð ex cauſa lucratiua — ſola teſtatoris portio legata eſt
emtionis:
aut emtio tempore teſtamenti perfelta fuit:
habuit teſtator ius in portionem le-
. gatarii — hoe iur legatum eſt.
„nodn habuit — ſola teſtatoris por-
tio legata eſt.

aut non: .
Ffimpliciter legata eſt — debetur pretium
portionis legatarii

reſtriſtiue . . — debetur ſola teſta-

toris portio.
De fructibus futuris legatis:
Aut fundus adiectus eſt:
demonſtratiue — indiſtincte fructus debentur.
taxatiue — non debentur, niſi fruétus nati. .

Tabula XXIX.

ad §. 415.
De diuiſione hereditatis:

Aut teſtator nihil diſpoſuit — hereditas aæqualiter diuiditur.
Aut diſpoſuit: .

2, ſingulo heredi certam "ARTEM adſcripfſit:

æa) exhauſta eſt hereditas — lecundum partes praeſcriptas diuiditur.

ϑ) aut non — quod ſupereſt pro rata diuiditur.
2) ſingulo heredi certam REM. adſcripſit — tota hereditas aequaliter diuiditur.
3) nonnullis heredibus certas REs adſcripſit — ſunt legatarii
reliquis nullar PARTES adſcripſit — diuidunt aequaliter
. . . . ceftdf . . . . . — diuidunt pro rata
) nonnullis certas PaRTES adſcripfit, reliquis nihii:
cdeeſt aliquid aſli — hoc reliduum accipiunt ex nullis partibus ſcripti
Tas completus eſt:
aut teſtator dixit:
8 quod ſupereſt SèMU
reliqui habento — nihil accipiunt.
(aut hoc non dixit — dimidium accipiunt reliqui.

Tabula XXX.
a d §. 417.
Coheres deceffſit:
Aut vIvo adhue teſtatore — defecit, adeoque ſemper locus eſt iuri adereſcendi
Aut eo ?SRAEMORTVO:
Fuit heres svys — indiſtincte ceſſat ius adcreſcendi
. . . . . . BXTRANEVS: . .
ante aditionem deceſſit:
habet ſubſtitutum — ſuecedit ſubſtitutus

non habet — adcreſcit reliquis
voſt aditionem — non adereſcit reliquis.
. De COoNIVNCTIONE heredum:
Aut ſingulus in ſeparata propoſitione ſcriptus eſt — Rk TANTVM coniuncti ſeu pIsvNcTI.
Aut plures vna propoſitione continentur:
adiehtae fſunt partes ſingulorum — vERPIS TůNTVM coniuncti

nullae partes ſunt adiectae — MIXTIM coniuncti.

.

Tabula XXXI.
ad pag. 268. .

De iure adcrefcendi coheredum:

Aut omnes PDIsIVNCTI ſunt:
ſunt duo — alteri nihil decreſcit
ſunt pluret:
in nullis partibus ſcripti — adcreſcit aequaliter
in certis Partibus ſcripti — adereſcit Pro rata
1 Aut omnes coNIVNCTI ſunt:
. in tofa hereditate — adereſcit ornnihuf aequaliter

Aut alii coNIVNCTI ſunt, alli DistvNGCTI:
ðèð deficit diſiunbktus — omnihe adcreſcit
deficit coniunbtus — adcreſcit ſoli coniunltto

Aut conſiſtit in naxoO — agnoſci debet cum portione vacante
Aut conſiſtit in racINöο: .
poteſt per alium impleri — agnoſci debet
non poteſt — non debet agnoſci.

De iure adcreſcendi

1, Ab HEREDIBVS:

Taâàbula XXXII.
ad b. 419.
quoad- legata,.

Defuntus legauit:

—

deficiens legatarius habet ſubſtitutum vel co niunctum- — nihil adcrelſcit heredibus

non habet:

ab omnibue heredibus legatum eſt — aderecit omnibus pro rata

a certo vel certiz — adcreſcit ſoli certo vel ſolis certis.
in certa parte — adereſcit ſoli coniundho i in hac parte II. A LEGATARII82:

defiéiens habet ſubſlitutum vel coniunctum — nihil adcereſcit legatariis

non habet:

ab omnibus legatariis legatum eſt — ad creſcit ommibus pro numero perſonarum
. a certo vel certis — adcreſcit ſoli certo vel certis.
De onere nota: SèðUWU IyV. rrVEIVs eandem rem:

deficiens habet ſubſtitutum — nihil adereſcit collegatariis

non habet:

deficit diſiunctus — non decreſcit alteri diſtuncto

defecit coniunltus — adcreſcit:

Tabula XXIIII.

De ſuccefſione

No. T. No. 2.

Schema repraeſentationis. Schema ſucceſſionis in Capita.

d

5 6& 6
P 2 “ Aaſint liberi quinque defun-
. = Gi; quorum ſi ſinguli accipiunt
Deſunttus habuit tres filios, quorum primus prae- ſingulas partes; ergo hereditas
deceſſit reli cto filio a, qui etiam praedefunbtus eſt re- diuiditur in quinque portiones,
lictis filiis et c. Filius a repraeſentat filium pri- quia ſunt quinque capita ſeu
mum defuncti, tanquam patrem ſuum; et fili bH perſonae.
et c iterum repraeſentant filium a, tanquam va-
trem ſuum. Ergo hereditas diuiditur in tres Ppor-

tiones, quarum vnam accipiunt b et c, tanquatmn
pronepotes defuncti; alteram filius ſuperſſtes Jecun.
dus, et tertiam filius Iuperſtes tertiur.

In guantutn ſucesdant:

defcindentium.

No. 3.

Schema ſucceſſionis in ſtirpes.

.

E FPY9hIT KI

Defunctus habuit quatuor filios, qui
onnes praedefunkti funt, relictis liberis.
Primus enim reliquit a b et c; En pri-
mam ſtirpem! Secundus reliquit det e.
Secunda ſtirps. Tertius reliquit ỹg et
h. Tertia ſtirpe. Quartus reliquit i k
et . Quarta ſtirps. a b et c reprae-
ſentant patrem, filium primum defun-
di, ergo accipiunt a b et cvNAM por-
tionem, i. e. eandem, quam ipſe eo-
rum pater accepiſſet, 6 ſueceſſiſſet. Et
ſic quoque in reliquis Curpgidu⸗

ovpmnibus collegatariis — ſt omnes accipere volunt
certis — ſi reliqui accipere nolunt
ei, a que legatum eſt — ſiomnet accipere noluerint.

No. 4.

Schema ſucceſſionis mixtae.

a 5 c de

Defunctus habuit quatuor filios, quorum Pri-
mus praemortuus eſt, relictis duobus filiis a etb.
Secundus ſuperſte⸗ eſt. Tertius quoque prae-

mortuus eſt, relictis tribus filiis c d et e. Quar-

tůs iterum Juperſter eſt. En! Filius ſecundus et
quartus ſuccedunt in cCAFITA; a et b, deinde c
d et e ſuccedunt in sTIRPES. Ergo hereditas di-
viditur in quatuor portiones, quarum vnam ac-
cipiunt aetb ex iure repraeſentationis; alteram
accĩpit ſolus filius ſecundu: ſuperſtes; tertia per-
venit ad cd ete ex iure repraeſentationis , et
quartam nanciſcitur ſolus filius quartus ſuperſtes.

—
.

B) MERE CIVILES:

CMIXTI:

(II. LzGITIMATI:

(I. LEGITIME NATI:
1) naſcituri:

A) naſcuntur intra legitimum tempus et vitales — ſuccedunt

2) nati:

1

*
— In. ApDOFYTATI:
[1) a maſeulo:
à)

(2) a femina:

Tabula XXXIII. b.

De ſucceſſione agnatorum ab inteſtato.

7 .

—

Claſſis prima.
Deſcendentes funt:

A) MERE NATVRALESfen ILLEGITIMH quales funt:

I. NATVRALRS in ſpecie:
1) matri ſuccedunt, vt legitimi
2) quoad patris ſucceſſionem:
aut pater reliquit liberos legitimos ſeu coniugem legitimam — non veeedunt
aut non reliquit — ſuccedunt in ſextantem cum matre diuidendam.
II. srvRII et vyrGo QVaAESTTI:
1) mater aut eſt illuſtris et habet liberos legitimoe — ei non ſuccedunt
aut non eſt et non habet — ei ſuccedunt Vvt legitimi
2) patri nunquam ſuccedunt
GIII. ApvLTERINI et INCESTVOSI: 5
aut vterque parentum in mala fide fuit — neutri ſuccedunt
aut vuut in bona fide fuit — ſuccedunt.

t. ARROGATI: ſermo eſt de ſucceſſione: .

àa) patrit ipfius arrogatoris: — ſuccedunt
b) eius væoris — non ſuccedunt
c) aſcendentiens eius:
ℳ) aut hi conſenſerunt in arrogationem — ſuecedunt
⁸) aut non — non ſuccedunt.
) parentum naturalium — ſuccedunt

plene:

α½) durat adoptio — fſuceedunt patri adoptiuo, non vero naturali
8) ſoluta eſt — ſuccedunt Patri naturali, non vero adoptiuo
minus plene:

æ) durat adoptio — ſueesdunt vtrique patri, tam adoptiuo, duam. Raturel
O ſoluta eſt — ſuccedunt ſoli patri naturali

α) durat adoptio — ſuccedunt
Sο) ſoluta eſt — non ſuccedunt

6⁸) aut non — non ſuccedunt

) ex matrimonio vero:

—

D) SPIRITVALES — non ſuecedunt.

plene:

minu

vel eodem — omnes promileue ſuccedunt
vel diuerſo:
mortuus eſt parens communi:·
aut ſermo eſt de bonis a coniuge acoeptis — ſuccedunt liberi huius coniugis
. . aliunde adquiſitis — ſuccedunt omnes promiſcue
s proprius — — ſuccedunt ſoli liberi huius Parentis,

2*

1) per ſubſequens matrimonium — ſuccedunt
2) per reſeriptum principir:

*

adſunt legitime nati — non ſuccedunt, niſi cum clauſula legitimati ſint
non adſunt — ſuccedunt

7 plene — non ſuccedunt.

Pater mater

Ad regulam III.

4◻
S
G

—

,

3

„£
.

6 f

a eſt pater, à mater de-
functi c et d liberi fratris
praedefuncti primi; et e
et f. liberi fratris praede-
funcli ſecundi.

a eſt auus, b eſt auia lineae pa-

ternae; c auus, d auia lineae ma-
ternae, e eſt pater defuntcti. Hic
ſolus ſuccedit.

Ad regulam IV.

Hereditas ita diuiditur: a, pater
defuncti accipit vnam; b, mater
eius ſeæcundam; c et d accipiunt
tertiam; e quartam; f et g ꝗuin-
tam.

Tabula XXXIV.

De ſucceſſione afſcendentium.

Schemata ad §. 460.

C α&

ℳ b

7

a eſt auus et b auia lineae paternat; c auus et
d auia lineae maternae; e eſt pater praemortuus
et mater praemortua defuncti. Hereditas in
duus portiones diuiditur; altera peruenit ad
lineam paternam, i. e. ad a et b. Alter ad ma-
ternam, i. e. ad c et d. ⸗

Ad regulam V.

alg, b
65

Quia parentes a et b praedefun ci ſunt, ſucce-

dunt fratres c et d fuperſtites in capita.

Qui ſint a 5 & de et f. facile ex antec.
ſchem. intelligitur. Hereditas diuiditur in
duag partes; altera peruenit ad lineam pa-
ternam i. e., ad 5. Altera ad maternam i. e.
ad c et d.

Ad regulam VI.

S
E£

Quia parentes a et 5 praemortui ſunt, ſue-
cedunt c et f, fratres ſuperſtites in carirA;
d et e autem in srIkrEs. Ergo hereditas

in tres portiones diuiditur.

Ad regulam II.

a et h ſunt parentes
defunti; c et d eius
fratres, bilaterales.
Succeditur in ca-
pita.

Ad regulam VII.

Schema 1I.

d bG ſunt

fratres bilaterales.

De ſucceſſ ione fratrum vnilateralium.

Schema 2.
I . ₰A2

b cC d &

a procreauit ex prima vxore 5 et
4; et ex ſecunda filios d et e. Ergo
b et c, ſicut d et e inter ſe ſunt fra-
tres bilaterales; ſed omnes erga ſe
ſunt vnilaterales, quia b et e habent
aliam; d ete iterum aliam matrem;
attamen quia patrem à communem
habent, ſunt conſanguinei.

Tabula XXXV.

Schema 3.

72 %

a peperit ex primo marito b et e;
et ex ſecundo d et e. Ergo b et e,

ſicut d et e inter ſe ſunt bilaterales;

ſed erga ſe ſunt vnilaterales, quia
b et c habent alium, et d et e ite-
rum alium habent patrem; ſed quia
matrem a communem habent, ſunt
vterini.

Ad II.

a bedéf

Ad regulam III.

Schemata ad §. 466.

Ad regulam I. Ad regulam IV.

Ad regulam V.

Cde

Ad regulom VI.

49
6
b C

7

Ad regulam VII.

ι

4

Tabula XXXVI.
a F. 4r9.
Mortuus e ſt:

II. Heres SVVS — indiſtinte transmittitur hereditas ad defuncti heredes
II. . . EXTRANEVS:
Deceſſit ros aditionem — tranemittitur eius portio
. . ANTE eaͥm
Fuit DESCENDENS:
aut reliquit liberos nepoterue — repraeſentatur defuntus
aut non : .
reliquit ſolos fratres — adcreſcit eius portio
. . . . liberos fratrum — ſuccedunt ex edicto ſucceſſorio
. . .. fratres fratrumque liberos ſimul — illis adereſcit, hi repraeſentant.
nec fratres nec fratrum liberos reliquit — ſuceedit claſſis ſequens.
Fuit AsCENDENS:
adeſt alius eiusdem gradus — adcreſcit huic.
non adeſt — ſuccedit claſir ſeguens
Fuit FRATER defuncti:
adſunt fratres fratrumue liberi — hi ſuecedunt
adſunt ſoli nepoter fratrum — ſuccedit claſſir ſequens, ceſſante iure adcreſcendi.
. non adſunt — ſuccedit claſſis ſequens.
Fuit vLTERIOR collateralit:
adſunt plures eiusdem gradus — hi ſuccedunt
non adſunt — ſuecedit proximus gradus.

Schem I.
Caius

Meuius.
Caius generauit tres filios, quorum pri-
mus iterum generauit filium a; ſecun-
dus filiam 5; et Tertius filium Zitium.
Ergo 1) a eſt nepos, et b eſt neptig Caiĩi
ex diuerſir filiis; 2) a et inter ſe ſunt

conſobrini. Iam ſi hi conſobrini a et &
contraxiſſent matrimonium, et procreaſ-
ſent Meuium, hic Meuius foret duplex
Cai pronepoz, nempe 1) quoad lineam
paternam, quia a, pater eius, eſt nepos

Caii,; et 2) fimul quoad lineam mater-

nam, quia b mater eius, eſt nentis eius-
dem Caii. Nempe ſic:

Linea paterna: Linea materna:

Caius Caius
Filius 1. Filius 2
Nepos a Neptis b
Meuius

Meuius

Schema II.
Duplex aſcendens
Caius Titius

ab
d-

Meuius.

PFilius a Caii duxit filiam b Titi, ex quo

