Hc1356
author: Junghans, Johann Friedrich

INITIA

IVRIS CIVILIS

SECVNDVM

ORDINEM INSTITVTIONVM
ADORNAVIT

TABVLASQVE ADIECIT

D. IO. FRIDERICVS IVNGHANS

PROFESSOR IVRIS EXTRAORDINARIVS IN
ACADEMIA LIPSIENSI.

rrEAAerere

LIPSIAE
LITTERIS SOMMERIANIS

PRAEFATIO.

uplex fuit, quod mihi propoſui, in con-
ſcribendo hoc qualicunque libello, con-
ſilium. Primo enim conſcriptus eſt eorum
cauſa, quibus pleniorem ad Inſtitutiones com-
mentarium perlegere nec animus eſt nec pro-
pter otium licet; quique tamen nonnullarum,
quae in Inſtitutionibus tractantur, doctrina-
rum, expoſitionem paulo vberiorem, quam
quae in compendiis occurrit, licet breuem,
deſiderant. Quem in finem nonnulla quoque
paulo copioſius, ac in compendiis fieri ſolet,
tractaui. Deinde hoc quoque coepi confilii,
vt hic libellus, ſi fieri poſſet, ſimul inſeruiret
ipſis ad Inſtitutiones praelectionibus academi-
cis, modo, quae forte nimis late dicta viden-
tur, breuiter explicentur, aut leéctioni dili-

gentiageque cuiusque priuatae relinquantur.
Ex-

Exiſtimaui enim, (vt Bachii verbis ex praefa-
tione ad hiſtoriam ſuam iuris Romani vtar „)
breue aliquod diſciplinae compendium, ſi qui-
dem iuſta diſciplinae icientia auditoribus tra-
denda ſit, non breuiori tempore explicari poſ-
ſe, quam vberiorem atque copioſiorem eius
generis librum, propterea, quod necefſario
multa in breuiori libro omiſſa, aut ſaltem bre-
viter tantum tacta, in enarrationibus vberius
explieanda ſunt, plusque adeo temporis deſi-
derant, quam vbi funt diligentius in ipſo
libro tradita. Ceterum ex hoc duplici reſpe-
Su velim diiudices, quod tibi trado, candide
Lector, opuſculum.

Vt vero, quid praeſtare voluerim, intelli-
gatur eo melius, de ipſa, quam ſecutus ſum.
tractandi ratione, pauca adhuc monenda vi-
dentur.

Primo litteraturam, diſcentibus neceſſariam
addendam putaui. Qua quidem in re ita ver-
ſatus ſum, vt non ſolum praecipuos, qui de
aliqua materia in vniuerſum tractarint, auctores
laudarem, ſed et eos, qui ſeciatim de aliqua
quaeſtionè ſcripſerint, non omitterem. Imo
interdum ex ipfis Iureconſultorum Romano-
rum libris, qui in Schukingii iurisprudentia
Anteiuſtinianea deprehenduntur, loca ſingula,
quae ad uſtrancumi ius nouum facere viſa eſ
ſent, allegare non dubitaui. Qua quidem
me-

teran
iuris
pote

iſſi⸗
ne ſt
Vber⸗
nOS
la d
toni
ia
0.

eln⸗
9
ui.
ra.
ol-
W
rio
bre.
rius

leſi.
io⸗
elpe.

Gide

telli⸗
ſum,
4 VI-

riam
yer-
ii de
kores

Imno
ano⸗
entia
gole,
ſn el.
idetn

Wme⸗

methodo hoc efficere ſtudui, partim, vt is,
qui ad priuatam ſuam induſtriam hoc libello
vti velit, fontes ipſos, ex quibus ad vberio-
rem comparandam eruditionem hauriendum
eſt, cognoſeere poſſit paulo vberius, ac qui-
dem ex ipſis praelectionibus, in quibus pro-
pter breue temporis ſpatium non ſemper licet,
copioſiorem adferre litteraturam; partim vero,
vt, ſi quis ad ipfſas praelectiones eo vtatur,
non ſit neceſſe, multum temporis dictando lit-
teraturam conſumere, quod explicando ipſa
iuris principia melius in rem auditorum verti
poteſt.

Deinde nonnullas Inſtitutionum materias
difficiliores, quarum tamen adcurata cognitio-
ne ſtatim diſcentes imbuendi videntur, paulo
vberius proponere ſtudui, ita quidem, vt opti-
mos mihi duces eligerem. Sic v. g. in doctri-
na de praeſcriptionibus RAVIVM; de condi-
tionibus RAVENSBERGIVM; de Lege Falci-
dia VOORDAM; de ſucceſſione ab inteſtato
Cel. KOCHIVM; in aliis alios ſecutus ſum.
Eas vero iuris Romani materias, quas ipſe Iu-
ſtinianus in Inſtitutionibus tractari noluit, con-

ſulto omiſi, partim, ne nimis augeretur libel-

lus, partim, vt eiuſdem luſtiniani ſequerer
conſilium, quo §. 2. I. de I. et I. putauit, primo
leui via ſingula eſſe tractanda, ne ſtatim ab initio
fortaſſe diſcentium animus multitudine et va-
rietate rerum nimis oneretur, ſicque cum ma-
gno

gno labore ſerius ad id perducatur, ad quod
leuiori via maturius perduci potuiſſlet. Ex qua
ratione alias, eaſque a iure Romano plane alie-
nas, res aeque omiſi, nihilque v. g. de prohi-
bitis ex iure diuino nuptiis, de vnione pro-
lium, de tutela et ſucceſſione pactitia, de cam-
biis, de feudis, aliiſque ſimilibus, dicendum
exiſtimaui. Ea tamen, quae ſtatim ab initio
ſcitu neceſſaria mihi viſa ſunt ad ipfas Inſtitu-
tionum doctrinas eo adcuratius percipiendas,
paucis attuli v. g. diuiſiones poſſeſſionis, pi-
gnorum et hypothecarum; de vſuris, mora,
et eo quod intereſt.

Loca probantia et illuſtrantia, ne filus ora-
tionis interrumperetur, ſeparatis notulis ſfin-
gulis paragraphis addidi.

Vt porro et iudicio et memoriae diſcentium
ſuccurrerem, hac vſus ſum methodo: Primo
ſecutus ſum in vniuerſum Heineccii exemplum
j. e. attuli definitiones, ex quibus axiomata et
conſectaria deriuaui; (de qua re videri poteſt
v. g. §. 84. 102. 108. 130. 136. 241.) Deinde
diuiſiones ex ipſa rei natura, quantum fieri
poterat, demonſtraui, addidique diuidendi
fundamentum; (vid e. g. §. I1. 22. 30. 179.
196. 212. 229. 257.) Porro varia iuris prin-
cipia, circa candem doctrinam obtinentia, in
certas claſſes diſtinxi. Hinc v. g. iura patriae
poteſtatis diſtinxi in ea, quae in bona, in perſo-
nas

nas 6
ſita
eiuln
rur
Tün
Tinxi
7)
gvoc
692

c

ſum,
,
Re
Preii
exikin
rum

voch
ua
alie.
Ohi-
dro⸗
carn-
dum
nitio
titu.
cas,
Dr.
nord,

Ora⸗

ſin⸗

nas

—

—

nas et in actiones liberorum competunt; requi-
ſita iuſtarum nuptiarum duplicis generis feci,
eiuſmodi nempe, quae ex vtroque iure, tam
naturali quam jciuili, et, quae ex ſolo i jure Ci-
Vili neceſſaria ſunt; effectus alicuius negotii di-
ſtinxi (vid. v. g. H. 90. 92. 588. 594. 601.
607.), Mocdos, quibus finitur vel ceſſat ali-
quod negotium in certas claſſes redegi (vid.

§. 93. 142. 250. 317. 429. 436.).

De antiquitatibus iuris pauciſſima dixi,
non, quod eas inutiles iudicarim, ſed, quod
mihi princibia, non antiguitates, iuris fuerit
tradendi animus; has enim ex aliis propriiſ-
que libris addiſcendas putaui.

Vſum iuris Romani, quem dicunt, ho-
diernum breuiter, vbi et quantum opus vide-
batur, addidi.

Denique adieci tabulas in vſum diſcentium,
quibus forte memoriae cauſa vti poterunt.

Sed ſufficiant haee de meo, quod ſecutus
ſum, conſilio. Quid vero praeſtiterim, tuum
eſt, candide Lector, iudicare. Ceterum
ipſe ego non tantum tribuo labori meo
pretii, vt omnibus eum numeris abſolutum
exiſtimem. In tanta enim rerum tractanda-
rum, et breuiter tamen proponendarum, co-
pia

—

1

inutilem reiiciant, ſat
lane inutilem r. inty ſat
Blam mii laboris mei ſenſecntum E riir
Prieni Dabam Lipſiae d. IV.
iſtimabo.
MDCCLXXXVI.

4.1

A
.

Re
cdepi

o
lellio i

Ile mo⸗
tuerlis

deitis,
Momul
ann,

R
H
1

I
7

TWInn

PROLEGOMENA.

A. BREVIS IVRIS IVSTINIANEI
HISTORIA.

I.

Ał initio reipublicae Romanae Reges varias tu-
lerunt leges, vnde LEGES REGIAE.

II.

Regibus eietis INCERTO iure MORIBVSQVE
ali coepit populus Romanus.

III.

Poſtea, vt ius certum redderetur, legum col-
lectio facta eſt. Miſſi enim ſunt a. V. 300. tres lega-
ti in Graeciam, qui optimas Graecorum leges eorum-
que mores deſcriberent cognoſcerentque. Quibus
reuerſis et decemuiris legum ſcribendarum a. V. 302.
creatis, leges nouae in DECEM TABVLIS populo
promulgatae ſunt, quibus poſtea DVAE adhuc acce-
debant. Vnde leges DECEMVIRALES ſeu DVO-
A DECIM

2 INITIA IVRIS CIVILIS

DECIM TABVLARVM, quae partim ex legibus
graeccis, ſtatui reipublicae Romanae adcommodatis,
Partim ex moribus ipſius populi Komani conſcriptae ſunt.

IV.

Hisce XII. tabb. legibus ſub libera republica
multae aliae acceſſerunt, vel POPVLISCITA vel
PLEBISCITA dictae. Praeterea per EDICTA MA-
GISTRATVVYM, MORES MAIORVM, DISPVTA-
TIODNES FORI et RESPONSA PRVDENTVMI
multa iuris principia introducta ſunt.

V.

Sub Imperatoribus iuris prudentia cum ipſo rei-
publicae ſtatu magnam paſſa eſt mutationem. Etenim:

A. Imperatores in vniuerſum per CONSTITV-

TIONES ius nouum condiderunt.

B. A TIBERII temporibus, translatis e campo in
curiam comitiis, noua legum ſpecies per SE-
NATVS CONSVLTA in caufſis priualis et ciui-
libus orta eſt. .

C. Imperator HADRIANVS per EDICTVMI
PERPETLPVVM anno Chriſti 131. publicatum
multa circa totam iurisprudentiam et potiſſi-
mum circa ius honorarium mutauit.

D. Sub CONSTANTINO M. aut eius filiis duo
codices, GREGORIANVS et EiERMOGENIA-
NVsS, a priuatis Iureconſaltis, Gregorio et Her-
mogene, faéti ſunt; qui erant collelctiones conſtitu-
tionum nonnullorum Imperatorum. Et quamuis
a priuatis facti propter vtilitatem tamen in
praxi recepti fuerunt.

E. Im-

E.

futort
Latus
nesti

yria

omnie
tantu
der
aboli

.
fugn
TIn
is o
nem
dey
V

200

Nr
ag
et Al.
us
dro)
lart
e

egbns
Odais,
eſunt,

WWen

A vel
MA.
VTA.
TVYM.

ſo rei⸗
enim:

PIIV.

npo in
r KE.

t tili-

TVYM
catum
otiſi⸗

6 luO

t Her.

nſtitt.

lamuis

len in

PROLEGOMENA- 2=?

E. Imperator THEODOSIVS IVNIOR ipfe no-
uum codicem anno Chriſti 438. publicauit, qui
THEODOSIANVS dictus eſt.

F. Tandem IVSTINIANVS totum iuris ſyſtema
mutauit per 1) Codicem priorem 2) Pandeckfas
3) Inſtitutiones 4) Quinquaginta deciſiones 5§) Co-
dicem repelitae praelebtionis et 6) per Nouellas.

VI.

1) CODEX ille erat collectio conſtitutionum Impe-
ratorum a Iuſtiniano falta. De eo nota: 1) promul-

gatus eſt anno Chriſti 529. 2) continet conſtitutio-

nes tum anteceſſorum eum inpſtius Iuſtiniani, 3) eo Gre-

goriano, Hermogeniano et Theodoſiano Codicibus

omnis vis legalis ademta eſt. Hinc illi codices vſum
tantum theoreticum hodie praeſtant. 4) Ipſe hic co-

dex per eum, qui repetitae praelectionis dicitur,

abolitus eſt, nec hodie extat.

VII.

2) PANDECTAE ſeu DIGESTA funt collektio
Ffragmentorum, ex iir ICiorum ſoriptie, quae nouiſ-
Jima iuris principia continerent, deſumtorum. De
iis obſerua: 1) Compilatae ſunt intra triennium,
nempe anno 531. 532. et 533. 2) Publicatae ſunt
die XVI. Dec. anni 533. vſumque ſorenſem acceperunt
d. XXX Dec. ei. an. 3) lIis omnis veterum Icetorum
auctoritas abrogata eſt. 4) Diſtribuuntur: ) in

SEPTEM PARTES, quarum prima protribunalia ſeu

7α οοταποα dicitur, βο) in L. LBROS, quorum XLVII.
et XLVIII. in ſpecie terribiler appellantur, „) ſingu-
lus liber TlTVLOS i. e. Ca PITPA habet, excepto li-
bro XXX. XXXI. et XXXII. qui omnes vnicam de
legatis dotrinam complectuntur, ) fingulus titulus
eontinet fragmenta ex ſcriptis Ictorum deſumta,
A 2 quae

4 INITIA IVRIS CIVILIS

quae LEGES dicuntur ?s) ſingula lex plerumque

PROEMIVM ſeu PRINCIPIVM et PARAGRAFPHOS
habet. 5) Modus eas allegandi hic eſt: vt numerus
fragmenti ſub nomine legis eius proemium ſeu prin-
cipium et §, deinde tituli, qui hoc fragmentum
continet, ruübrica exprimatur, omiſſo tamen iphus

libri titulique numero. Nomen Pandectarum figni-

ficatur vel per D. vel per æ. vel per ff. v. g. L. I.
pr. et S. 1. D. de conſtituta pecunia. LE.. 3. H. J. T. de
iureiurando. L. 37. F. de uſufrußtu. In ſpecie vero
libri, qui de legatis agunt, ita allegantur: l. 1. de leg.
l. 2. de leg. 2. l. Iy5. de leg. 32.

VIII.

3) INSTITVTIONES funt compendium, grauiſ-
marum materiarum 6 Pandeltir tyronum cauſa
faktum. De his tene: 1) conſcriptae ſunt poſt Pan-
dectas; publicatae ante eas anno 533. d. XXI. Noubr.
vſumque forenſem acceperunt d. XXXDec. ei. an.
vna cum Pandectis. 2) In iis non Pproponuutur
omnia iuris principia, ſed ea tantum, q uae tyroni-
bus, vt eo melius Pandetctas jntelligere poſſent, ne-
ceſſaria videbantur. 3) Aliquando et nous, quae in
Pandectis non extant, iuris principia continent.
4) Confecae ſunt admodum inſtitutionum CalIl, ve-
teris alicuius Icti. 7) Diſtribuuntur in IV. LIBROS;
ſingulus liber in TlTVLOS, et fingulus titulus in
PRINCIPIVM et 8§. 8) Allegantur ita: v. g. Pr. I.
de patria poteſt. G. 2. I. de iuſtit. et iure.

IX.
4) QvVINOVAGINTA DECISIONES ſunt Con-
hitutiones lIuſtiniani, quibur ſctorum controuerſias

decidit. Eae intra annum 530, 531 et 532. latae et
codici repetitae praelectionis inſertae ſunt.

X.

051

graete

tils en

tit,

tinean

inII
“ quo

ASrii.

linguat

bara v
VACH

omnibe

et (0d

THEN

H
egol
in
theoret
VELL.
et ſen
Praxi y
mania!
ntien
Abencn
a he
Ge

uf.
lnnſa
Pen-
oubr.
. an.
lutur
roni.
ne
ae in
gent.
„ve.
805;
os in

r. l.

Co.
erſar

1e et

PROLEGOMENA.

X.

5) CODEX REPETITAE PRAELECTIONIS
talis eſt callectio, qualis prior Codex Iuſtinianeus
fuit, niſi quod conſtitutiones recentiores in eo con-
tineantur. Publicatus eſt anno 534. Diſtribuitur
in XII. LIBROS, TILPVLOS et LEGES, eodemque,
quo Pandedae, modo allegatur, v. c. , 1J. C. de iu-
diciis.

XI.

6) NOVELLAE ſunt conſtitutiones a Iuſtinians
POST Codicem fadae. Obſerua: 1) eas ab initio
graece ſcriptas eſſe, ſed duplicem earum in latinam
linguam obſerua translationem, quarum altera bar-
bara vocatur, altera vero ab HOMBERGIO ZvV
VACH publici iuris facta eſt, 2) in praxi non omner,
ſed GLOSSATAStantum vim habere, 3) is derogari
omnibus anterioribus Corporis iuris partibus, hinc
et codici repetitae praelectionis. Dicatur de AV-
THENTICIS.

XII.

His igitur partibus conſtat corpus iuris ciuilis.
De quo denique addendum: 12) omnes legum colle-
Kiones ante lIuſtinianum factas hodie vſum tantum
theoreticum praeſtare. 2) Omnes leges poℳ NO-
VELLAS publiceatas v. g. edicta XIII. iplius Iuſtiniani
et ſequentium Impp. imprimis Nouellas LEONlIsS in
Praxi vſu deſtitui. 3) Ipſum ius Iuſtinianeum in Ger-
mania tantum eſſe in SVBSIDIVM receptum 4) Dil.
ſentientibus interſe corporis iuris partibus, id ſe-
quendum eſſe, quod in poſteriore parte continetur,

quia lex poſterior derogat priori; hincque Patet, in

dubio IuKitutionet derogare De Kir.
A 3 B. PRAE-

6 INITIA IVRIS CIVILIS

B. PRAECIPVI IN INSTITVTIONES
COMMEN TARII.

FRANCISC. BALDVINI in inſtitutiones iuris ciuilis
commentarii, cura et cum notis Henrici Pe-
treii Frf. 1582. f.

FPRANC. HOTTOMANNI Comm. ad Inſtit. Baßt.
1585. f. et in Eiue Opp. T. II.

EGVINARII BARONIS Comm. ad Inſtitutiones
Lugd. 1574. f. et in Eius Opp. T. II.
REINEI. BACHOVII Com. in Inſtitutiones Franc.
162 8. et ſaepius.
EDMVNDI MERILLII Comm. ad Inſtit. cum Praef.
TPROTZII Eltrai. 1739. 4.
ARNOLDI VINNII Notae et Comment. ad Inſtit. ed.
nouiſſ. cum notis HEINECCII Lugd. 1747. 4.

EV. OTTONIS Comment. ad Inſtit. ed. nouiſſ.
ISELII Baſil. 1760. 4.

IANI A COSTA Comm. ad Inſtit. Paris. 165 9. 4. et
cura IO. vAN PE WATER L. B. 1744. 4.

WVI RICI HVBERI Praelechiones juris ciuilis, Tomi

III. nouiſſ. cum notis LVD. MENRENII Lipfſ.
et Frf. 1749. 4.

HOPPII Comment. ad Inſtit. Frf. 1094. et optime

cura WaLC EHII Ienae 177 1. 4.

HEINECCII Recitationes in elementa iur. ciu. ſecun.

dum ordinem Inſtitutionum, Vratisl. 1773. 4.
EIVSDEM fſyntagma antiquitatum iurisprudentiam
Romanar illuſtrantium. Arg. 1741. 8.

LvDW. IVL. FRIEDR. HOEPFNERS theoretiſch-

practiſcher Commentar über die Heinecciſchen
SIèðM Inſti⸗

Inl

AN

ENDU
lol
Pr

THEOI
Fen
C0
151

CAVI
5
EV. 01
V

MEER
1I

GER. 0
run
tan

WSo.
h

Uilis
Pe.

.

nes
fune.
raek.
ed,
14.
uiſl.
. er

komi
Li.

dtime
cun⸗
tiamm

kilch⸗
ſchen
Iolti.

PRO LEGOMENA. 7

Inſtitutionen nach der neueſten Ausgabe Frf.
am MWayn 1783. 4.

EBENDESSELBEN Tabellen über die Heinecciſchen

Inſtitutionen als des Commentars zweyter Theil
Prf. a. M. 1783. Querf.
X
Praeterea notetur:

THEOPHILI paraphraſis graeca Inſtitutionum, ex
verſione et edit. GVIL. OTT. REIZII, Hag.
Com. 175 1I. 4. II Tomi. Adiecta eſt quoque
ISELII editioni commentarii OTTONISs.

SCHVLTINGII iurisprudentia Anteiuſtinianea. L.

B. 1717. et Lipſ. 1737. 4. cura AXYRERI.
EV. OTTONlIS theſaurus iuris Romani. Edit. altera,
Vltrai. 1733 — 1735. V Tomi in f.

MEERMANNI nouus Thefaurus iuris ciu. et canon.
Haagae Com. 175 1 — 1754. VII Tomi in f.

GER. OEIL-RICHII theſaurus diſſertationum iuridica-

rum ſele ctiſmſimarum in academiis Belgicis habi-
tarum. Bremae 1768 — 1770. II Vol. 4.

EIVSD. theſaurus nouus diſſertt. iur. ſel. in acad. Belg.

hab. Bremae 1771 — 1773. II Vol. 4.

A 4 TITY.

TrrvyLvs I.

TITVYLVS I.

DE

IVSTITIA E T IVRE.

§. r.
Definitio iuſtitiae.

VSTITIA a) I. Romanis erat conſtant et perpetua
voluntas, ius ſuum cuique tribuendi b) ſed II. no-
bis eſt habitus abliones ENX TERNAS ad leges EXN TER-
NAS conformandi.

a) CLAVD. DAVID. Velit. ad proem. et I. et II. tit. Inſt.
in MEERM. theſ. T. IV. CONST. LANDI enarratio-
nu m liber. ad h. t. in OTTON., theſ. T. III. GEBAVE-
Rl diſſ. de iuſt. et iure in EIVS exercit. acad. Erford.
1776. 4. Vol. I. b) pr. I. h. t. Haec definitio (de
qua cf. NOODTII probab. L. III. c. I. 2. ibique
WAECHTLERVS. GEBAVER diſſ. cit. S. 4. WOLFII
borae ſubceſ. Marb. TIrim. vern. anni 1729. h. 2.) ex
philoſophia ſtoica deſumta eſt, cf. MALQVITIVS d-
vera non ſimulata Ictor philoſophia in GVNDLINGII
zriga libellor. rariſſim. Halae 1727. 4. EV. OTTONIS
orat. de philoſophia veter. Iccorum in opuſc. SLEVOGTI
de ſectie et philoſophia veter. Ictorum. lenae 1724. 8.
I. H. BOEHMER. de ſtoica Ictor. philoſ. in Eius Exerc.

ad Pand. T. I. et in SLEVOGTI opuſc. laud. Uanan

ceſinit

K. 2. iitin iu
Clarius

Eius diuiſiones.
Diuiditur:
I. Ex ARISTOTELE a) A. in VNIVERSALEM

et PARTICVLAREM. ILLA eſt exercitium
OMNIVM

11

nſ.
tio.
VE.
rd.
(e
igue
LPFII
)es
8 de
WII
NIS
GTI
48.
xert.

itium

AN

DE IVST. ET IVBE. 9

OMNIVM virtutum; HAEC: abſtinentia a LV-
CRO INIVSTO. B. in COMMVTATIVAM,
quae verſatur circa contrabtus et rerum commuta-
tiones, et DISTRIBVTIVAM, quae locum ha-
bet in prazmiie poenizue decernendis. In ILL. A
rationem arithmeticam, in HAC geometricam eſſe
ſtatuunt. b)

II. E GROTIO in EXPLETRICEM et ATTRIBV-
TRICEM. ILLA eſt ewercitium offciorum tantum
PERFECTORVM; HAEC quoque pertinet ad
IMPERFECLA. c) HZ

III. E PVFFENDORFIO in iuſtitiam PERSONA-
RVMet ACTIONVM. d)

8⁸) Etbic V. 1. b) DANDINI de ea iuſtitiae diſtrib.
parte, quae in praemiis larg. verſatur, Petau. 1734. PV-
FENDORF. de O. H. et C. L. I. c. II. §. 14. et de iure
N. et G. L. I. c. VI. J. 8. ſeqq. ibique BARBEXYRA-
CIVS. MERILL. obſ. I. 24. GEBAVER. diſt. cit. §. 5.
c) GROT de ſ. B. er P. L. I. c. I. §. 8. HVBEKR: prael.-
ad Dig. b. t. §. 1 — 8. et Digreſſ. L. I. c. VII. ſeqq:
d) PVFENDORF. de iure N. et G. L. I. c. VII. §. 6. et 7.

§. 3.
Definitio iurisprudentiae.
IVRISPRVDENTIA eſt rérum diuinarum et hu-
manarum notitia, iuſti iniuſtique ſcientia. a) Quae
definitio ab aliis pro philoſophica b); ab aliis vero vel
pro ſcientia iurit SACRI et PROFANI, c) vel pro no-
titia iuris NATVRALIS zt POSITIVI accipitur. d)
Clarius tamen definiri poteſt, quod ſit ſcientia legum
zarumque interpretationir et adplicationis.

³) §. 1. I. h. 1. b) Cum ſtoici pbiloſophiam rerum di-
uinarum humanarumque ſcientiam dicerent, CIC. de
A 5 Fn.

10 TITVZVS I.

EVn. II. 12. et Tſcul., IV. 26. V. 3. de offic. II. 2. SE-

NECA epiſt. 89. cf. Script. §. I. “ b. laudati, quibus
add. HEI NECCII Ppraefat. ad faſcic. Sript. naut. Halae,
1730. 4. c) Quia maxima horum iurium erat
coniunctio., vid. GOTTFR. MASCOV. ad Grauinae
Orig. iur. p. 45. III. PVET LMANNI probab. L. I. c. 21.
CIC. de leg. II. 19. 21. D'ARNAVD variae coniect. L.
II. c. r. BVNKERSHI. de relig. peregr. cultu ap. Rom.
diſſ. I. BRISSON aut. ſel. L. IV. c. 16. p. 15I. ed.
TREREL. Lipfſ. 1741. 4. GEBAVER. difl. laud. §. XI.
d) ERNESTI: Clau. Cic. ind. lat. ſ. v. diuinus. PER-
RENONII animadu. iur. L. I. c. 24.

d. 4.
Eius partes.
Igitur iurisprudentia duabus conſtat partibus
I. THEORIA i. e. ſcientia legum arumque interpreta-
tionir. II. PRAXI, quae conſiſtit in adplicatione le-
gum ad falla. Vnde empiricus, leguleius et rabu-
ja non eſt verus Ictus. CIC. de orat. I. §SS. CASP.
ZIEGLER. de arte rabuliſtica. Vit. 1685. 4.

9. 5. .
I. De INTERPRETATIONE. .
INTERPRETATIO legis eſt afktur, que
eius verus ſenſus rebkagque adplicatio eruitur. Ea
ratione fundamenti, quo nititur, triplex eſt: I. AV-
THENTICA, quae datur a principe ex eius arbitrio a)
II. VSVALIS, quae fit ſecundum conſuetudinem rece-
ptam b) III. DOe TPRINALIS, quae ſecundum cer-
tas regulas conſtituitur.

a) l. 11. F. de leg. b) I. 37. F. eod.
H. 6.
Continuatio.

Hae vero regulaz verſantur vel 1. circa eruen-
dum SENSVM verborum legis, vt, quomodo ſuen.
igi

lgi gebe
pretnio
is, yt,
1001C
interpret

MENEY

2) Hl
E
44d
Prae
V.
b)I
lens

eſt fin

vel gene

1
cumn en
Cum ei
PANT
atque
Pretat

.V 1
tier in
VAdi
nen P.
iebutt
torel

ibus
eta-

abu⸗
AS.

gu⸗
Ea

io a)
ree-
U ar.

tuen⸗
intel.

i

PDE IVST. ET IVRE. 1I1

ligi debeat, ſciamus; vnde GRAMMATICA inter-
pretatio a) vel II. circa eruendam RATIONEM le-
gis, vt, quomodo adplicanda ſit, diſcamus; vnde
LOGICA interpretatio. Ipſum vero vegularum in
interpretandis legibhus adhibendarum complexum, HER-
MENEVTICAM IVRIS appellamus. )

a) BRISSONII Opus de verb. ſignif. cura BOEHMERI et
HEINECCII Halae 1744. f. WVNDERLICHII addir.
ad Briſſ. opus de V. §. Hamburg 1778. f. BOEHIMERI
Praef. de vſu interpr. gramat. in iure Rom. ad Briſſon. de
V. S. et in ElVS exerc. ad Pand. T. I. n. 3.
b) ECRHARDI bermeneutica iuris cura WALCHII,
lIenae 1779. 8.

§K. 7.
Continuatio.
RATIO autem legis (a qua eius occaſio differt)
eſt ſnix, quem ſua lege conſequi Vult legislator. Ea eſt
vel generalis vel ſpecialis; vel primaria vel ſecundaria.

§. 8.
Continuatio.
Ipſa porro logica interpretatio eſt verborum legit
eum eius ratione comparatio. Qua facta legis verba
cum eius ratione aut CONVENIVNT, aut DISCRE-
PANT. Si koc, in VERBIS legis aut plus aut minut,
atque in eius RATIONE, continetur. Vnde inter-
pretatio declaratiua, reſtrictiua et extenſiua.

I. DECLARATIVA eſt, qua lex praetiſe ad ſpe-
cies in verbis expreſjas adplicatur. II. RESTRICTI-
VA dicitur, qua lex propter SPECIALIOREM ratio-
nem PAVCIORIBVS, quam verbis exprimuntur, ſpe-
ciebus adcommedatur; propter regulam: céſante ra-
tione legis, ceſſat et eius diſpoſitio. a) III. EXTEN.-
SIVA

12 TITvVLVS I.

SIVA eſt, qua lex propter GENERALIOREM ratio-
nem de PLVRIBVS tisque SIMILIBVS, quam verba vo-
lunt, ſpeciebus accipi debet; propter aliam regulam:
vbi eſt cadem legie ratio, ibi et eius diſpoſitio éſſe debet. b)

a) cf. v. g. l. 6. §. 2. F. de iure patron. b) I. 12. f5.
27. f. de leg.

§. .
II. De PRAXI.

Adplicantur leges vel negotüs iudicialibur, vel
extraiudicialibur, hinc praxis eſt vel IVDICIALIS,
vel ENTRAIVDICIALIS. ILLA eſt ſcientia 1) iura
per actiones in iudicio perſequendi, 2) de lactis iuri-
dicis, quid iuſtum ſit, iudicandi. HAEC vero eſt
habitus: 1) de iure reſpondendi (vnde iurispruden-
tia conſultatoria) 2) negotia ſecundum formam a le-
gibus praeſcriptam conficiendi (quae eſt iurispruden-
tia formularin a) 3) cautelas adhibendi (quam di-
cunt iurisprudentiam cautelarem ſeu hevrematicam. 5)
Et hinc officium Iureconſulti in agendo, reſpondendo,
ſeribendo, cauendo et iudicando conſiſtere dicitur. c)

a) BRISSON. de formulis pop. Rom. cura BACHII Lipf.
1754. f. HElINECCII orat, de inrisp. Rom. formul. in
ElIVS ſylloge opuſc. b) 10O. SCHILTERI Heren-
nius Modeſtinus, ſeu liber, quem de cautelis ſeripſerar,
commentar. illuſtratus Arg. 1687. 4. HENRICI
BRENCMANNI commentar. ad Modeſt. de bevrem. L.
B. 1706. 8. SAM. STRXYKII cautelae contractuum, iu-
rament. et teſtament. CLAPROTHII iurispr. bevrem.
Gott. 1762 — 65. 8. 2 part. ElVSD. Abbandlung von
Tſtamenten u. ſ. er. der iurisp. bevrem. dritter Theil
Gott. 1782. 8. c) CIC. de orat. I. 48. BACHII
Biſt. iur. L. II. c. II. ſect. IV. §. 8 — 12.

TIT.

WI

E .
min
4 hote
1cquiren
cum, Vl
legum e

³) V g
lanci
mo
ſicen⸗
n.
nis

NVMY
eſt, vel
TIVVN
Vel Pkl
NWRlb
) dal

M

atio.

4 b0.

lam:

.5)

n.

vel
16,
jura
juri⸗
eſt
len⸗
le.
ben.
i.
9)

no,

Lip-.
eren⸗
erat,
RICI
1. L.
i⸗
rem.
von
peil
OHII

Tir.

13

TITVLVS II.

DEF

IVRE NATVRAE CGENTIVM
ET CIVILI.

§. 10.

Iuris ſignifcationes.

VS denotat 1) leges ipſas a) 2) facultatem ho-
minis moralem 5) 3) ipſam iurisprudentiam c)
4) poteſtatem, ſub qua hemo viuit d) 5§) titulum
adquirendi é) 6) ſententiam magiſtratus 7) lo-
cum, vbi ius redditur g) 8) complezxum plurium
legum eiusdem generis 9) neceſſitudinem. )

a) v. g. contra ius agere. b) v. g. ius eundi, ambu-
landi. c) l. , pr. F. de L. er I. d) v. c. ho-
mo fui vel alieni iuris. e) v. c. iure heredis poſ-
ſidere. f) v. c. ius dicere vel reddere. g)
I. 114. F. de. J. er I. h) v. c. eſt mihi ius cognatio-
nis. lI. 12. F. eod.

§. I I.
Iuris diuiſiones.
Omne ius eſt ratione AVCTORIS vel DIVI-
NVM vel HVMANVM. ILLVD quoad originem,
eſt, vel NATVRALE, vel REVELATVM ſeu POSFE
TIVVM. HOC I) quoad obiettum vel PVBLICVM
vel PRIVATVM aâ) et 2) quoad promulgationem vel
SCRIPTVM vel NON SCRIPTVM dicitur.

a) Paulo aliter in §. vlt. I. er l. 1. §. f. de I. et I. DVAE
iuris poſitiones adferuntur, ius publicum et pziuatum

hocqne

14 TIrvLVS II.
hocque iterum in natzurale, gentium et ciuile diſpeſcitur.
De voce poſitio ef. DVCKER. de latin. lror. p. 295.
F. rꝛ. ſino n)
I. Ius diuinum. A.
I. Ius DIVINVM: n⸗
ye
A. NATVRALE I) Romanis erat iur, quod natu- 10
ra omnia enimalia docuit a) ſed 2) hodie dicitur M
ijus ex kominum eorumque aötionum NATVRA
proflueng, quod iterum eſt æ) mere naturale, 8. P
quod concernit iura SINGVLORVYM hominum
et βο) ius gentium vniuerſale quod comprehen- .
dit iura INTEGRARVM GENTIVM erga ſ
obtinentium. b) „N
Po
B. POSITIVVM eſt, quod expreſſe a Deo in ſ. ſcri- iut
pturis promulgatum eſt. Id vel morale eſt vel ce- au⸗
remoniale vel forenſe. c) 4
a) KORTE diſſ. vindiciae I. 1. H. 3. Ff. de I. et I. iuris, quod A
nat. omnia anim. docuit. Lipf. 1727. 4. C. F. HOM- ei
MELII propoſitum de nouo Jyſtemate iur. N. et G. ex ge
ſententia vet. Ictor. Lipl. 1747. 8. ElvSD. diſſ. ius 8
mundi vniu. ex mente vet. Ictor. ib. 1763. 4 b) Ali- i
ter iterum Romani, quibus ius gentium erat, quod nong f.
omnibus animalibus: Jed SOLIS HOMINIBVS commane t
eſt. l. 1. J. 4. l. 2. 2. F. de I. et J. Caeterum de variis, 1.
uibus ius gentium denotatur, ſignificationibus cf.
THOMASII iurip. diu. L. I. c. II. J. 103. et fundam. I. 4
N. L. I. c. V. §. 65. ſeg. c) cf. COLLATIO lg.
Moſaicar. et Roman. in SCHVITING. iurispr. Antei. 3
SAM. STRXYCKII Veges forenſes Moſ. cum iur. Rom. col- nit
latae, cura HAXYMII Lipf. 1745. 8. HELLFELDI diſſ. 0
de leg. Moſaic. vſu bodierno. in ElIVS opuſc. iur. ciu. 4
priu. Iena 1775. 4. D. I. H
.
§. 14

itar.
).

üte-⸗
citur
VRA
jale,
inumn
hen

Ii.

el e.

glod
10M.
6. ex
ll. ius
Ali.
d non
mmune
Variis,
us el,
len. 1,
0 by;
Autei.
n. col-
N dit.
1 cin.

8 14

DE IVR. NAT. GENT. ET CIVILI. 15

§. 14
II. Ius bumanum.

II. Ius HVMANVM: (ſeu ciuile in ſenſu latis-
ſimo a)

A. PVBLICVM ) in genere eſt, quod determi-
nat iura principis ſubditorumque in republica. Eſt
vel vniuerſale vel poſitiuum. β) in ſenſa Roma-
n0 erat, quod circa SACRA, SACERDOTES et
MAGISTRATVS verſabatur. b)

B. PRIVATVM eſt, quod in vtilitatem SlNGVLO-
RVM conſtituitur. Id Romanis tripertitum
erat, vel naturale, vel gentium, vel ciu le. c)

a) Nota: Ius ciuile 1) in genere eſt à) quod quisque
populus ipſe ſibi conſtituit, ſiue ſit publicum ſiue pri-
uatum, et opponitur iuri naturali, ſeu, vt Romani lo-
quuntur, iuri gentium, l. 9. F. de I. et I. β) quod
obtinet in ſocietate ciuili, et opponitur iuri eccleſftaſtico.
„₰) quod verſatur circa facta licita, et opponitur iuri
criminali. °) quod diſponit de iuribus priuatorum, et
opponitur iuri publico. II. In ſenſu iuris Romani ius
ciuile appellatur. α) zotum ius Romanum, quod zar
zg& νπ ius ciuile appellant, &) ius ex legibus, Plebifci-
tes, Sctis, decretis principum, prudenzumque reſponſis or-
tum, cui opponitaur ius honorarium et praetorium. 1. 7.
ff. de I. et I. „) ius, auttoritaze prudentum per dilputa-
tiones fori introdudum, J. 2. J. 5. de O. I. b) I.
1. H. 2. f. b. t. Praeterea ius publicum dicitur æ) quod
quidem ad vrtilitatem ſingulorum fertinet, ſed PVBLICA
lege ita conſtitutumeſt, vt PRIVATIS pactis muteri ne-
quent. Sic v. g. ſucceſſio ab inteſtato eſt iuris publici;
33) quod priuato lege PVBLICA conceſſum eſt; et oppo-
nitur iuri ex conzractu aut zeſtamento adquiſito. EvV.
OTTO ad Tiz. de I. er I. G. 4. c) 1. 1. J. 2.
de I. et I.

§. 15.

16 TrTVLVS II.
§. 14.

Ius ſeriptum, eiusque ſpecies,
C. Ius SCRIP TVM eſt, quod EXPRESSE promul-
atur. a) Eius ſex referuntur ſpecies: I. Leges. II.
Plebiſcita. III. Senatus conſulta. IV. Edicta magi-
ſtratuum. V. Reſponſa prudentum. VI. Conſtitu-
tiones principum. b)

a) de voce: ſcriptum cf. GVNDLING. ad ραταtit. de
leg. §. 9. HElNECC. elem. Inſtit §. 4 ½. D'ARNAVD
var. coniect. p. 73. b) Ita luſtinianus §. 3. l. h.
t. et recte, ſi de iure nou ſimo ſermo eſt. Quodſi
enim primo ad originem edictorum magiſtratuum re-
ſpicias, ea potius ad ius mixtum (de quo vid. Pauli
tec. ſent. L. V. T. 4. §. 6 — 8. Noodtii probab. L. I.
c. 12.) referenda videntur, cum publice in albo pro-
ponerentur, vſuque accedente ſeruarentur. Deinde
cum reſponſa prudentum ab initio nunquam tanquam
leges promulgarentur, erant ſine dubio iuris non ſeri⸗
pti. At, vbi edicta magiſtratuum ab Hadriano edicto
perpetuo, et reſponſa prudentum a Iuſtiniano Pande-
Sis inſerta eſſent, iuris ſcripti eſſe coeperunt.

F. 15.
De legibus.
I. LEGES erant ſancita a TOTO populo falcta.
De iis nota: 1) condebantur in comitiis centuriatis, a
toto populo; hinc leges CENTVRIATAE et POPV-
LISCITA dictae, 2) rogabantur a magiſtratu ſenato-
rio (veluti Conſule) 3) obligabant totum populum. a)
Ceterum diuiduntur in perfektas, minusquam Pperfe-

Kas et imperfebtas. b)

„) 4. I. à . b) VP. fagm. T. I. F. 1. 2. ibi.
que SCHVLTING.

§. 17.

uibun

Il
Fiſu
hutit
res et
9) obl
Horat
retur,

.
nutu,
mumn i
2) Die
1d prin

rentur,

i

tinentil
farium
CAMI
NNIN

mul.
Il,
gi⸗
n.⸗

t de
AVD
L h.
nocſi
n re⸗
bault
L. I.
pro⸗
inde
uam
dicto
inde⸗

aha.

1, 4
eV.
nato⸗
n. )
vyfe.

ibi⸗

7

PDE IVR. NAT. GENT. ET CIVILI. 17

§H. 17.
De plebiſcitis.
II. PLEBISCITA erant ſancita a PLEBE tantum
Ffatza. De iis nota: 1) Condebantur in comitiis tri-
butis et a plebeiis i. e. ceteris ciuibus praeter ſenato-
res et patricios. 2) rogabantur a Tribuno plebis.
3) obligabant ab initio ſolos plebeios, donec legibus
Horatia, Publilia et Hortenſia totus populus iis tene-

retur. §. 4. I. l. k.

§. 18.
De SOcris.

III. SENATVS CONSVLTA erant ſancita a ſe-
natu, vice populi fabla. Ea 1) ſub Imperatoribus de-

mum in cauüs ciuilibus priuatis que ius faciebant. a)

2) Dicuntur et orationes principum, cum plerumque
ad principis, quae praecedebat, orationem confice-
rentur. b)

a) III. SEGERI obſi. iur. ciu. n. 3. Lipf. 1767. HEINEG-
ClI ſynt. antiq. h. t. §. 46. Diſſent. Bà CH biſt. iur. L.
II. C. II. ſect. II. J. I — 4. b) A BOEKEIL. EN de.
orat. princ. L. B. 1678. et in SLEVOGTI opuſc. de ſe-
is lctorum. SCIP. GENTILIS de orat. et relat. prin-
cip. in Eius parerg.

§. 19.
De edictis Magiſtrutuum.

IV. EDICTA MAGISTRATVVM erant ſancita,

gquibus magiſtratus modum, quo ius in cauſis ad eos per-

tinentibur dibkturi eſſent, publicabant. Ex iis ius hono-
rarium et praetorium ortum eſt. l. 2. §. 10. de O. I.
CAMILLVS BORELLVS de editt., mag. Frf. 1621. 4.

HEINECCG. hiſt. ed. perp. in opuſc. poſth. Halae.

1744. 4.
B §. 20.

TITVLVS II.

§. 20.
De reſponfis prudentum.

V. RESPONSA PRVDENTVM erant opiniones
Iureconſultorum, quibus permiſſum erat de iure reſpon-
dere. a) Iis multa iuris principia prudentes intro-
duxerunt: I. INTERPRETANDO II. FINGEN-
DO ⁵°) et III. FORMVLAS ADHIBENDO.

a) GEBAVERI excurſ. ad Inſt. p. 166. RAEVARDVS
de aucéctoritate prud. in Eius Opp. b) ALTESEKR-
RA de fict. iur. cura ElSENHARDTI Helmſt. 1769.

§. 2I.
Continaatio.

Imprimis ex formulis Ictorum ortae ſunt:
I. ACTIONES LEGIS et II. ACTVS LEGTTIMI.
ILLAE erant negotia in iudicio hunc in Finem peragenda,
vt iudex IVS DICERETL, qualia erant adcuſationes et
petitioner. Hl vero duplicis generis erant; vel )
negotia in iudicio tractanda, non vt iur diceret iudex,
ſed AVCTORITATEM INTERPONERET ſuaʒm, ro-
burque negotio adderet; vel 6) negotia, priuatim adhi-
bitis quiburdam formulis et ſolemnitatibus perſicienda,
vt conſtaret, rem legitimo modo factam eſſe. Actio-
nes legis erant contentioſae, actus legitimi voluntariae
jurisdictiqnis. a) Vtraque vero negotia nec diem,
nec conditionem, nec procuratorem admittebant, et
vno actu et ſemel peragi debebant. 5)

2) RLTTER ad Hein. biſt. iur. L. I. S. 46. SCHVBAR-
THVS de fatis iur. R. Exc. II. H. 59 — 67. aliique plu-
res. b) GOTHOFRED. ad I. 77. de R. I.

eipun
lege
divi⸗
diui
fum
inye
VIN
xeri⸗
VA
guat
intel

lg

lfete
prin
tis
4. l
T. I
thel.

nioner

utro⸗

65N.

RDVS
SER.
69.

funt:
TIMI.
gend,
Mer et
l a)
iuder,
, o⸗
acti.
lienda,
Actio⸗
foriat
diem,
nt, et

VBAh-
ne plo⸗

DE IVR. NAT. GENT. ET CIVILI.

§. 22.
De placiiis principum, eorumque diuiſione.

VI. PLACITA PRINCIPVM erant omner prin-
cipum conſtitutioner. Hae enim legis vim habebant,
lege regia principibus omni imperio collato. à) Eae
diuiduntur in GENERALES et SPECIALES. Quae
diuiſio vel ab ambitu obligationie vel a modo interpretandi
ſumitur. Illo ſenſu GENERALES erant, quae in TOTO
imperio; et SPECIALES, quae in CERTA tantum PRO-
VINCIA obtinehant. Hoc vero ſenſu, GENERALES di-
xeris quaz rationem GENERALEM habenter EXTENSI-
VAM admittunt interpretationem; SPECIALES vero,

