ratio.

n her.
c. non
difl.e
5)
terun
Nl dif.
,II.
.l. den.

Pe p.
. 2.6.
lur (.
IlI. c,
LTER.
lee reb.
1lit in
Rur.
. F.
. Roſt.

9
0. eod.

S
igatio,
ſor.
4 bitl-
F Intra
„ 2)
bluto,
eptio
e pot
et ex
huius
minor

„colſn⸗

Petit

DE LITTERARVM OBEIGATIONE.- 3989

petit ipſi reſtitutio in integrum intra duodecim annos
a die nuptiarum; eo vero moriente intra hoc tem-
pus, heredibus eius competit annuc ad querelam
mouendam. 2) Sin ipſi heredes mariti minores ſint,
quinquennium habent ad mouendam querelam. Nov.
100. c. 2.

§. 579.
Actio exæ contraccuu chbirograpbhbario.

Ceterum ex hoc contractu datur actio perſona-
lis, nimirum CONDICTIO EX CHIROGRAPHO,
quae competit ei, qui pohyidet chirographum ex cau-
Ja mutui vel dotis, aduerſus ſceribentem, ad ſoluendum,
quod chirographo, intra legitimum tempus non repetito,

accepiſſe faſſus eſt. §. un. I. h. t.

Nota 1) Sunt, qui hunc contractum chirographarium ad
alios quoque contractus extendant, vid. LAVTERB. col-
leg. Theor. pract. ad tit. de reb cred. . 63. COCCEII
ius controv. eod. tit. quaeſt. 23. MEVREK. 1. c. p. 41.
ſed cf. HVBER. ad Inſt. . h. t. I. STRVBENS rvechtl.
Bedenk. 3. Theil p. 93. HOEPFNERVS I. c.

Nota 2) Sunt porro, qui hodie contractum chirographa-
rium non dari ſtatuant. MEVRER. I. c. GE. SAM. MA-
DIHN de vera indolellitter. oblig. et exc. N. N. T. ea-
rumque vſu in foris noſtris ceſſante, Halae 1759. Cet. cf.
GOD. LVD. MENKENII difl de vera indole litter. oblig.
et exc. N. N. P. in Ej. opuſc. LY NKERVS delitt. oblig.
Ienae 1693. 8. De LVDEWIG de litter. oblig. nexu-
que ſcripturae et ſubſoriptoris, Halae 1723 et in Diſput.
T. II.

. B b 3 . §. 580.

LiE. III. TIT. XXII.

§. 580.
C. De litterali obligatione quoad APOCHA.

APOCHA eſt ſcriptura, qua creditor proftetur,
RKbi éſe ſolutum. Iam ſi creditor ſub ſpe ſolutionis
in anteceſſum dederit apocham, ei competit querela
non numeratae pecuniae intra XXX. dies, ſi apocha
priuata fuerit.

I. 14. G. z. 2. C. de n. z. p. RA MOS ad rit. C. de apoch.
publ. in MEERM. theſ. T. VII. LEXYSER. ad Pand. Sp.
30. CASP. ZIEGLERI diſſ. de apocb. in Ej. diſcept.
PHII. LIPPI diff. de quaerela N. N. P. contra apoch' mo-
venda Lipſ. 1684. de CRAMER. Wezl. Nebenſt. Theil.
II3. n. I.

TITVLVS XXIII.
DE

Gequitur vltima contratuum, qui conſenſuale
ſunt, ſpecie, de quorum natura fupra dictum.

OBLICGATIONIBVS EXx CONSENSvõ.

. electa

aulkiy n
) ck.

Tom
Pri.
1.
2 .
tame
us

1.!

Colſlit
cul, Ro
emmton:

ſtiti,
tionie
nerels

hocha

apoch.
nd S.

Giſceht.

oeb no⸗

(heil.

1

Gy.

nluale⸗
lum.

391
eerf
T ITVL. VS XXIV.
DE
EMTIONE VENDITIONE.

§. 582.
Emtio venditio quid?
MTIO VENDITIO a) eſt contrafftus, de dominio
alicuius rei pro certa pecuniae ſumma trancferen-
do ). Ea vel PVBLICA, vel PRIVATA eſt; illa vel
aubtio vel ſubhaſtatio.
2) cf. D'AVEZAN contrac-uum liber in MEERM. thel.
Tom. IV. GABR. MVDAEVS de contrab. emt. vend.
Frf. 1586. f. RIGALTIVS in MEERM. thes. Tom.
I. b) cf. CVIAC. obſ. IX. I5. MERILL. obſ. III.
28. licet vero non ſemper tranſeat dominium, eius

tamen translatio eſt ſine dubio primarius huius contra-
Sus ſinis.

§. 583.
Subſtantialia E. V.

Ad emtionis venditionis ſubſtantiam requiritur:
I. CONSENSVS et II. PRETIVM.

§. 584.
De con ſen ſu.
I. De conſenſu nota: 1) emtio venditio ſtatim

perfecta eſt, vbi de mutua contrahehtium conſenſus

conſtat i. e. vbi conſtat quid, quale, quantum, a quo,
cui, pro quo pretio, et fſub quibus' conditionibus
emtum venditum ſit a). Hinc 2) praeter hunc con-
Bb 4 ſen-

392 LiIB. III. Trr. XXIV.

ſenſum nihil aliud i. e. nec verba ſolemnia; nec rei
traditio, nec ſcriptura requiritur; niſi partes conue-
nerint, vt obligatio non prius oriatur, quam ſcri-
ptura confecta ſit ?) 3) hinc et nemo poteſt ad ven-
dendum cogi, niſi exigente ſalute publica c) 4) hinc
perfibto contractu neuter poteſt altero inuito recede-
re, licet emtor arrham, quam dedit, amittere velit;
at eo nondum perfecto poteſt tam emtor recedere,
amiſſa arrha; qnam venditor, reſtituto arrhae ac-
ceptae duplo ]) 5§) hinc et vie meturque reddit em-

tionem inualidam e) nec minus 6) dolus, qui emtioni

cauſam dedit, ſecus ſi incidens fuerit /) hinc denique
7) error inuincibilis eêt eficax in ſubſtantialibus com-
miſſus eam vitiat, non vero ſi rei accidentalia tantum,
concernat, quia tunc locus eſt actioni quanti mino-

ris g).

a) l. 5. pr. fF. de peric, rei vend. b) pr. I. I. I. §. vlt.
l. 2. §. 1. F. h. t. l. 17. C. de fide inſtrum. De qua re
inter Gvii. LEXYSERVM et STRXYCKIVM diſputatum
eſt; HVIVS caut. contr. Sect-II. c. S. §. 2. 4. et ElVSD.
addiram. ad laud. libr. c) l. II. 14. C. h. t. CVIAC.
obſ. XXVII. 9. d) pr. I. h. t. l. w. C. de fede inſtr.
I. II. H. 6. f. de act. emti l. 3. 6. C. de veſcind. emt.
CVIAC. ohſ. XI. I7. CHR. THOMASII difſ. de arrbis
emtionum in diſſ. Vol. II. IO. CAR. HENR. DREXYERI
diſſ. de diff. iur. rom. et germ. in arrhis ant. Kil. 1747.
e) I. 1. IJ. 9. §. 2. F. quod met. cauſ. I. 1. C. de reſcind.
emt. 1) 7. 13. H. 4. . F. de act. emt. g) l. 9. pr.
§. 1. 2. 7. 14 1. 4I. J. 2. . 45. b. 1.

§. 585.
De bprett o.
II. PRETIVM eſt certa pecuniae ſumma ab emto-
re venditori ſoluenda. De eo nota: 1) Debet conſi-
ſtere in pecunia numerata; adeoque ſi res pro re da-
tur,

Patmn /

elt rerum
Pro enti
comwu
bet elle:
contraht
dicit can
tamen
STVM
tingit
ſeindip
determit
BVS qre
cere bote
mingris,
tor 2)
abſolute
Per rele
tas conn
TEKTI
titatem
quantit⸗

5

nec kel
conue.
m. Nri.
Ven-
) hinc
ecede-
RVelit;
cedere,
hae a.
dir em.
emtiont
enigae
, cotn-
tantum,
ti mino.

1. H. ult.
e qua te
putatom
EIvSD.
CVIAC.
e inſtr.
ind. emt.
de arthit
REVYEhI
Il. 1747.
ri. in

, ento-
t conlſi
e Ei⸗
tur,

PDPE EMTIONE VENDITIONEF. 393

tur, contractus eſt permutatio. Sin vero partim rer
partim nummi dentur, diſtingue: æ) li plus rerum,
uann pecuniae traditur, adeſt PERMVTATIO )
ſin p. us pecunige, quam rerum, contractus eſt emtio
venditio, quia a potiori fit denominatio ) ſin par
eſt rerumn et nummorum quantitas, asque contractus
pro emtione venditione habetur, quippe quae in vita
communi eſt frequentior à). 2) Pretium ipfſum de-
bet eſſe: I. VERVM, i. e. vt ex eo intelligi poſſit,
contrahentes ſerio emere vendere voluiſſe. Hinc ſi
dicis cauſa adiectum ſit, magis donatio inita eſt, a qua
tamen differt emtio venditio gratiaz- h). II. IV-
STVM i. e. quod ſaltim dimiciute veri valoris rei at-
tingit, alias contraétus propter lazſionem enormem re-
ſeindi poſſet ). III. CERTVM i. e. certa quantitas
determinata. Quae determinatio fit vel 1) a LEGl-
BVS quo caſu obſerua: ſi determinatiò in ſauorem ven-
ditoris facta ſit, is quidem maiorie, non vero minoris ven-
dere poteſt d) ſin in fauorem emtoris, poteſt is quidem
minoris, non vero maioris emere. Vel determina-
tur 2) ab IPSIS CONTPRAHENTIBVS et quidem vel
abſolute vel relatiue, prout vel in ik contriutku vel
per relationem ad aliam ſeripturam, in qua quanti-
tas continetur, de pretio conueniunt ). Vel 3) a
TERTIO in cuius arbitrium contrahentes pretii quan-
titatem contulerunt, modo is poſtea reuera certam
quantitatem definiat /).
a) §. 2. I. l. 1. G. 1. fF. b. t. l. 9. C. de reſcind. emt. l. I7.
C. de ſolut. MASCOV. de ſect. Sab. et Proc. p. 182.
b) l. 36. 35. fFf. I. 3. C. h. t. I. vlt. F. pro donato. c)
I. 2. C. de reſcind. emt. Ampl. GEHLERlI diſſ de laeſio-
ne enormi' recte computanda. Lipſ. 1777. d) Exemplum
eſt in Rec. Imp. de 1548. Tit. XVII. G. I. cf. THOMA-
SII iuriſprud. div. L. II. c. 21. §. 54. Sqq. ey l. 7. §.
1. 2. F. H. t. f) H. ꝛ. I. le v't. C. h. t.

B b §5 §. 585.

LIB. III. Trr. XXIV.

§. 586.
De obiecto E. V.
Sieut in omni contractu requiritur obiectum,
de quo paciſcimur, ita et emtio venditio praeſuppo-
nit rem, quae emitur venditur. Iam nota regulam:

Res OMNES, quaze in COMMERCIO ſunt, poſſunt lar
vendi et emi, ſiue ſint mobiles, ſiue immobiles, ſiue Prohiben
corporales, ſiue incorporales. Hinc: tutores e
. 2) 46.
A) VENDlI poſſunt: 1) res tam exiſtenter quam 1a
uturae a) 2) iura v. g. actiones, ſeruitutes, heredi-
tates ) 3) Immo et alienge, eo tamen effectu, vt &)
dominus rem ſuam ab emtore euincere poſſit; &) vt
venditor, faſßta euictione, emtori ad] euictionis
praeſtationem teneatur; niſi aut vtergue aut ſolus Eel
emtor ſciuerit, rem eſſe alienam; „) ut emtor, non
facta euictione, ſucapere rem poſtit, ſi in bona fide I. N
ſit 4). polſeſſon
Periecip
B) VENDI non poſſunt: 1) Res ſacrae, religio- 2) 7t ve
ſae, ſan ae, publicae, et ciuitatum 4) 2) res furti- Poſſit )
vat e) 3) res litigioſae ) 4) homines liberig) 5) vene-
na mala ) 6) fundus dotalis ?) 7) tignum iuncktum ). II.
Vt rei em
C) EMl non poſſunt: 1) res extinétae L) 2) res contraltn
propriae, niſi ſub conditione, ſi res propria eſſe de- vel fihi
ſierit m). nen pe
a) I. ⁵. H. I. l. 39. §. 1. J. 78. §. lr. F. h. t. I. 12. 25. F. lt
de act. emt. HEINECCII difſ. de vendit. Fructuum in
berbis, Halae 1738. b) Tit. fy. de bered. vend. III.!
c) l. 25. ff. b. t. I. 30. G. t. F. de act. emlt. HADR. PVIL.- Nin leuem
VAEVS de rei alien. diſtract. in tract. Tom. XVII. d) trd con
§. vlt. I. I. 62. H. 1. F. b. t. J. 3. C. de vend. rer. civ.
e) l. 34. §. 3. F. b. t. f) tit. F. de litig. g) 1.
6. J. 34. H. 2. l. 70. F. b. t. hn) l. 35. §. .E.j. 1.
5 1) tiz“

Sum,
ppo.

llam:

hunt

ſue

quamm
eredi.
Vt e)

kionis

ligio.
furti.
vene⸗
ken 9).

Ares

ſe d⸗

DE EMTIONE VEN TITIONE. 395

i) zit F. de fundo dor. k) tit. f. de tign. iunct.
1 l. 57. 55. F. b. t. m) I. 61. F. eod.

§. 587.

LQui poſſiut emere et vendere?

In regula quilibet poteſt et emere et vendere.
Prohibentur tamen 1) magiſtratus prouinciales a) 2)
tutores et curatores b) 3) clerici &).

2) . 46. F. h. b) l. 34. §. vlt. F. h.. c) c. 15 16.

deuit.

§. 588.
Effectus E. V.

Effectus huius contractus ſunt:

I. Ratione VENDITORIS: 1) vt rei venditae
poſſeſſionem vacuam, fructus a tempore contractus
perfecti perceptor, acceſioner et pertinentiar tradat a 9)

2) vt vel falza vel oblata traditione pretium petere
Poſſit ?).

II. Ratione EMTORIS: 1) vt pretium ſoluat 2)
vt rei emtae periculum et commodum poſt perfectum
contractum contingens percipiat et ſentiat e) 3) vt,
vel fatza vel oblata pretii ſolutione, rei emtae tradi-
ionem petere poſſit, niſi emtor eius fidem ſecutus

ſit .
III. Ratione VTRIVSQVE: vt alter alteri cul-

Pam leuem praeſtet, quia par eſt vtriuſque ex hoc con-
tractu commodum ).

5§. 589.

LIB. III. TIr. XXIV.

§. 589.

Ex quibus intelligitur, cur duplex ex emtione
venditione oriatur actio:

I. Actio VENDITI, quae datur venditori, ad-
aduerſus emtorem ad pretium cum vſuris moraez ſoluen-
dum, et damnum culya leui datum reſarciendum.

II. Actio EMTI, quae datur eintori aduerſus
venditorém ad rem cum omni cauſa tradendam, damnum-
que culpa leui datum, reſarciendum. Vtraque tamen
attio non poteſt moueri, niſi a tor pro ſua parte
contracui iam ſatigfecerit, alias ipſi obſtat non adim-
pleti contrabtus exceptio 1).

a) I. 1I. J. 2. Ff de act. emt. LVD. MENKENII diſſ. de
venditore ad rei tradit. obligato in Ej. ſel. diſſ. n. 17.
HVBER. ad Inſt. bh. t. n. 4. OTTO b. t. VINN. b. 2.
pr. Add. §. 494. b) l. 2. S. I. lI. 3. pr. F. I. 5. C. eod.
c) I. 13. §. 10. l. 17. pr. §. 5. 6, I. 36. §. 2. ff. I. 13. 16.
C. eod. d) l. 25. F. eod. e) tit. f. de peric. rei
vend. f) l. uu. GF. 2. J. 23. §. 5. 9. F. eod. SAM.
STRVYCK diſſ. de fde babita, in Eius difl. Francof. Vol.
III. g) l. 5. §. 2. Ff. commod. l. 23. de R. I. vid. ſu-
pra §. 522. h) I. 13. §. 5. l. 25. F. de act. emti. WERN-
HER. obſ. Part. I. n. 49.

Prack

“

10

lter
600
alicuiur o
leri romit
D'AVEZA
BRVNMN
obſerun
NI cid
toſtch I.

II.

La Ve

elt vel
r pronit
1i erar l
itick yra

ltione

al.

Uluen.

turſur
ImNuUNR.
tamen
Parte
adlin-

diſ.
n. 1I7.
N. b. 1.
Cad.
3. 16.
eri. fei
84.
0. Vol.
Vid. lu.

VERN-

TITV.

397
ee f
TITVLVS XXV.

DE

LOCATIONE CONDVCTIONHE.

§. 590.
Locatio conductio guid?

Iter contractus conſenſualis eſt LOCATIO
CONDVCTIO, quae eſt contraltus, quo vſus
alicuiur obielti pro certa mercede et ad certum tempus al-
teri promittitur.

D'’AVEZAN de loc. cont. in MEERM. theſ. Tom. IV.
BRVMMER. de loc. cond. in kj. opuſe. Dà GOEBEI.
obſernatt. de loc. cond. HEILMST. I742. 4. MEERMAN-
NI difſ. de loc. cond. Lugd. I737. WEGE Tr. de loc-
cond⸗ Lipfſ. 1696. 4. I. H. BOEHMERI diff Se!. cap.
pract, circa loc. cond. praed. ruſt. in Exerc. ad. ff-. Tom.
III.

§. 591.

Locatio conductio quotuplexæ?

Ea vero varie diuiditur. Nimirum:

I. Ratione OBIECTI, cuius uſus conceditur,
ea eſt vel RERVM, quando rei NON FVNGIBILIS
vſur promittitur; vel OPERARVM, quando quis alte-
ti operas HONESTAS et ILLIRERALES pro certa
moercede praeſtare promittit a).

II. Ra.-

398 LIB. III. TrrTr. XXV.
II. Ratione MODI CONTRAHENDI eſt:

A) vel locatio in ſpecie vel RELOCATIO. Illa eſt,

prima locatio. Haec eſt continuatio primae lo-

cationis; quae iterum vel expreſſa eſt vel tatita,
quae poſterior in praediis ruſticis per annum,
et in praediis vrbanis prout gquis habitauerit
facta cenſetur 5c.

B) vel VERA, ſi certum tempus vtendi definitur.;
vel PRECARIO facto, ſi, quoad locator volue-
rit, conuenit c).

C) Vel REGVLARIS, quoties conductor andem

rem in ſpecie reſtituere tenetur, vel IRRE-

GVLARIS, quoties aliam rem eiusdem gene-
ris et qualitatis conductor reſtituit ).

III. Ratione LOCATORIS ea eſt: Vel PRIN-
CIPALIS, cum res ab ipſo domino conducitur; vel
SVBLOCATIO cum ipſo locator rem alü iterum
locat c).

a) Qui agros conduxit, COLONVS, qui aedes, INQVI-
LINVS; qui vectigalia, PVBLICANVS dicitur, l. 37.
W. de adq. poſjſ. Addunt plerumque tertiam ſpeciem,
locationem nempe OPERIS; ſed ea reuera eſſe loca-
tio operarum videtur. b) J. 13 §. vlr. ff. 1I. 126.] C. h.
t. KVNZE diſſ. de tac. reloc. Marb. 1I741. PAVLSEN
diſſ. de tac. reloc. praed. vrh. Gott. I775. BERGER. Oec.
p. 499./STRVBENS rechtl. Bedenk. Vol I. n. 34. PVF-
FEND. obſ. iur. vn. Vol. L. obſ. 134. LEXSER. ſpec.
214. med. 5. DE CANNGIESER decis. Caſſel. Tom. I,
n. 15. c) I. 4. J. H. 2. d) l. 31, F. hb. HOM-
MEL. rhaps. obſ. 432. J. 7. BERGER. Oec. p. 509. n.
5. TABOR. de contractu Jocidae e) l. 7. F. l. J. C.
6. z. WIILDVOGEL diſſ. de ſubloc. lenae 1I727.

§. 590.

Omni
ſant:

1 c0
ybi de obi
cet nulla
tum a)

II. X
condubtor
Pecunin el⸗
contracti.
loeztur,
modo eorn
felatiue det
LONVS.
jus (iſtind
eſle a) er⸗
Na, Alus a

fer huc dil

III.
Guem. H
Qus potiu

IV.
iuſolia tra
Tntifiur 3)
nmn
Dronare,

a et,
e lo.
Akita,
mum,
uerit

1

nitur
Voſue

unclen
RhE.
gene⸗

NIN
vel
erunn

OVI.
Liem
e loca⸗
C.
EN
Oec.
PVF-
m. 1,
H0M⸗

09. n.
6,0.

HHo⸗

DE LOCATIONB CONDVCTIONE. 399

§. 592.
Communia locationis conductionis.

Omnis vero locationis conductionis eſſentialia
ſunt:

I. CONSENSVS, hinc ea ſtatim perfecla eſt.
vbi de obielto locando, eiusque mercede conſtat, li-

cet nulla interueniat ſcriptura, niſi aliter conuen-
tum a).

II. MERCEsS, quae eſt certa pecuniae Jumma a
condufttore locatori pro vſu rei ſoluenda. Ea: 1) in
pecunia conſiſtere debet. Hinc ſi alia res datur,
contractus iunominatus adeſt. Si tamen res frugifera
locatur, pari frubtuum loco pecuniae dari poteſt,
modo eorum quantitas abſolute definita ſit; cum, ſi
relatiue determinata ſit, conductor potius eſſet CO-
LONVS PARTIARIVS, quam verus conductor, cu-
ius diſtinctionis varia eſt vtilitas 5⁵). 2) Ea debet
eſſe æ) vera, alias enim magis eſſet donatio c) 68) iu-
a, alias adeſſet laefio enormis d); et 7) certa. e) Re
fer huc dicta 5. 504.

III. CERTVM TEMPVS tanquam terminus ad
guem. Hinc nullo certo tempore definito, contra-

tus potius eſt PRECARIVM ).

IV. Vt VSVS rei concedatur. Hinc 1) ſi ſola
cuſtodia transfertur, adeſt contractus depoſiti 2) ſin
ſola poſſeſſio ſecuritatis cauſa, adeſt contratus bigno-
ratitius 3) ſin dominium rei transfertur gratir, adeſt
Pactum donationie; pro pecunia, adeſt emtio venditio;
Pro alia re, permutatio adeſt.

a) pr.

40⁰0⁰ LIE. III. Trr. XXV.

a) pr. I. h. t. l. 7. C. de Ed inſtr. b) §. 2. I. 1. 25. §.
6. F. b. t. LAVTERBACH. diſſ-. de col. part. in Ej. diſſ.
Vol. I. DE CRAMER Werzlar. Nebenſt. Th. 108. n.
16. c) l. 20. §. I. J. 46. F. b. z. d) arg. l. 2.
C. de reſeind. emt. STRVB. rechtl. Bedenk. Th. 3. n.
II9. Diſſent. FABER de error. pragm. dec. VIII. error
8. Part. I. e) §. 2. I. B. 1z. f) Cel. STOCKMAN-
NI difſ. de precar. Lipfſ. 1774.

F. 593.
Proſtria lochtionum.

In SPECIE requirit:

I. Locatio OPERARVM: vt operae ſint 1) illibe-
rales (nam liberales non locantur, ſed mandantur, nec

pro iis mertes, ſed honorarium ſoluitur et 2) locari

Jolitae a).

II. Locatio RERVM: vt ſint res NON fungi-
biles; nam fungibilium vſus conceditur per mutui
contractum. (§. ) Hinc axiomata: I. Omnes

res, quae ſuimn Ppraeſtant et in commercio funt, poſ-

ſunt locari conduci; ſiue mobiles ſint, ſiue immobi-
les, ſiue corporales, ſiue incorporales. II. Omnes,
ui re aliqua vti poſſunt, eandem conducere et locare
poſſunt, hinc conductor ipſe ſublocare, creditor pi-
gnus antichreticum bdg vſufructuarius rem vſufrublua-
riam, c) et habitator aedium aeder locare poteſt d); ex-
ceptis decurionibus, militibus e) clericis †) et tuto-
ribus curatoribusque, quibus non ſemper conduce-
re licet g).

WEGE cap. 4. n. 49. TRENDELENBVRGII. difſ. de dif-
Ffer. merced. et bonor. Kiel. 1775. b) l. 37. H. de
Pvign. act. I. 23. ff. ue pign. et byp. c) l. :22. J. 2. de
vſufr. d) §. pen. Inſt. de habit- e) 7. 30 31.

C. hb.

Ue
9e

I. H
Cori tene
pons tepet
cecem à c
lalamitaten
Nest, hine
Penlas nere
tuat ).

temporis
ſum ) 2)
Ioratom r

III.
Pam Leuenm

„
Abena
Uy

ee

.25. ..
j. diſ!
l108, n.

g. 1.2.

. 3. ll
error

MAN-

iliie.
I, nec
locari

lungi⸗
utui
Dmnes
pol.
mobi⸗
Imnes,
lotare
tor pi⸗
rucfuo⸗
jer⸗
tuto⸗
duce⸗

.2 de

2

DE LOCATIONE CONDVCTIONE. 401

C, b. t. STRXCR. Vs mod. P. h. t. §. 66. f) Nov.
123. c. 6. BOEHMER ius eccleſ. Prot. L. III. Tir. 18.
§. 7. Sqq. g) l. 49. pr. §. 1. f. h. zt. Addunt: opifi-
ces, qui cum Strepitu artem faciunt, conducere non
poſſe domos iuxta aedes litteratorum. Vid. THOMAS.
iur. Haendel Part. 3. n. I7. Rebauff. de priuil. vniv. et
ſtudios. LVDOVICI obſeruat. ad Rebuff. Halae 1705. 8.

§. 594.
Efelctus locationum conductionum.

Effetus huius contractus ſunt.
A) Quoad RERVM conductionem:

I. Ratione LOCATORIS: 1) vt rem condu-
Gori vtendam tradat a) 2) vt eam aute lapſum tem-
poris repetere nequeat;) 3) vt in regula totam mer-
cedem a conductore exigere poſſit, niſi is propter
calamitatem re vti non potuerit c) 4) vt dominus ma-
neat, hincque caſum ſentiat, onera rei ferat et im-
penſas neceſſarias et vtiles, in rem ipſam factas, reſti-
tuat &).

II. Ratione CONDVCTORIS: 1) vt rem anfe
temporis lapſum non deſerat, niſi ob iuſtam cau-
ſam ½) 2) vt eam finito contractu in ſpecie nec dete-
rioratam reſtituat /) 3) vt onera frußtuum ferat 9.

III. Reſpeétu VTRIVSQVE: vt alter alteri cul-
pam leuem praeſtet ).

a) l. 9. pr. I. I5. §. I. F. h. . b) I. 2. C. b. r. c.)
l. 25. §. 6. F. h. z. S. V. et Gen. de WINKLER.
Abhandl. von Kriegeſchaeden der Pachter. RIELDESEL ab
EISENBACH. difl. de remiſſ. merc. ob calam. bell. Gott.
1I760. FRIESEN diſſ. de remiſſ. merc. propt. ſteril. Ie-
nae 1720. EV. OTTO de praeſtat. caſuum ſolit. et e⸗
Cc ir.

LrIB. III. TrIT. XXV.

Uit. in Ej. diſſ. iur. publ. et priu. G. L. BOEHMER. diſt-
de oblig. locat. ob impedit. rei vſum, in Elect. jur. civ.
T. I. d) l. 39. 55. F. 1. 1. 6I. pr. G. h. e) l. 12.
§. 7. ! 27. J. I. f. b. t. l. 25. W. de damno inf- An pro-
pter metum ſpectrorum? Vid CHR. THOMASII diff- de
non reſeind. conduct. ob metum ſpectror. in diff. Vol III.
ROMANI diffſ de reſeind. loc. ob. met. ſpectr. Lipſ. 1703.
†) l. 25. et pen. C. h. t. g) LEYSER. Spec. 216. Med.
9. h) l. 5. §. 2. ff. commod. Sed obſtare videtur §.

5,T. h. t. vid. IAC. GODOFRED. ad l. 23. de R. I.

§. 595.
lon tlinuatio.
B) Qnoad OPERARVM conduRionem: vt lo-
cator praeciſe operas, quas promiſit; et coο, quo con-
ventum eſt, modo praeſtare; conductor vero, prae-
ſtitis operis, mercedem ſoluere debeat. lJ. 24. Pr. I.

35. F. h. t.

§. 596.
Actiones ex locatione conductione.

Ex quibus intelligitur, cur aeque duplex ex hoc
contractu detur actio:

I. Actio LOCATI, quae datur locatori aduerſus
condubtorem rei: 1) ad rem Snito tempore in ſpecie
reſtituendam 2) ad damnum dolo, culpa lata et leui da-
tum refarciendum 3) ad mercedem iuſto tempore
non ſolutam cum uſuris morae ſoluendam. Aduer-
ſus conductorem operarum: ad mercedem, Praeſtitis
operis, Joluendam.

II. Actio CONDVCTI, quae datur conduktori
aduerſus locatorem rei: 1) ad rem utendam tradendam
2) ad refundendas impenſas necéarias et viiles in
rem

Ien ijen
datun

Euan

L. R
biennium
His ſpeci
quock int
ultſſani
gulmni d:
1 fundum
bus locaton

I. 0
Tit, quo

ERdiͦk
ur. cir,
e) n.
An pro⸗
diſſ de
7ol III.
1703.
. Med.
detut §.
1.

Vt lo⸗
l0 coll⸗
Prat-

.l.

ex hoe

herſir
n /ſpeeit
ui da-
mpore
Aduer⸗
eſtitis

duchori
dendam
tiler in
reimn

)

DE LOCATIONE CONDVCTIONE. 403

rem ipſam factas 3) ad damnum dolo culpa lata et
leui datum reſarciendum. Aduerſus locatorem ope-
Tarum: ad operas prom Gar praeſtandas.

§K. 597.
Quando euaneſcat locatio conductio?

Euaneſcit locatio conductio:

I. RERVM: 1) lapſo tempore 2) mercede per
biennium non ſoluta a) 3) propter Peruerſum viſum b).
His ſpeciebus locator eonductori non tenetur ad id,
quod intereſt. 4) Si locator re ipſe egeat, 5) ſi res
neceſſjario reficienda ſit c] 6) ſi res locata titulo /tin-
gulari ad alium perueniat d). 7) Soluto matrimonio,
ſi fundum dotalem maritus locauerit «). His ſpecie-
bus locator omnino ad id, quod intereſt, obligatur.

II. OPERARVM: Si per locatorem non ſtete-
rit, quo minus operas praeſtaret ).

a) l. 54. §. I. I. 56. F. h. t. b) l. 2. C. h. t. c) c.
l. 3. GOD. LVDGOV. MENKENII difl. de iure expell.
conduët. ob neceſſit. in Ej. opuſe. STRVBENS rechrl. Bed.
Th. II. p. 2r1. d) Veluti ſi res aut donaza aut lega-
ta aut vendita ſit, l. 22. G. h. z. I. 120. §. 2. de leg. I.

2ZAVNSCHLIFFER. difſl. Kauf brichr Mierhe.

ZOLL. diſſ. Kauf bricht nieht Miethe, Rint. 1687. De quo-
rum controuerſia vid. NETTELBLADTS Beytr. zur
iur. Gel. Geſeb. 2. B. p. 525. Sqq. GERHARDI diſſ. de
reg. iur. Kauf gebt vor Miethe, Alt. 1718. HERTIVS
in paroem., iur. germ. p. 482. 487. I. F. W. PAGENSTE-
CHER in ſel. quaeſt. n. I1. QVISTORPII difſſ. quatenus
ſucceſſores locatoris locatione ieneantur? Roſt 1766. Ad-
dunt alii: niſi conductor de non expellendo hypothecam
habeat, ſed vid. VOET. ad P. he t. n. I8. WERNHER.
Part. VII. obſ. 227. BERGER. Oec. p. 513. n. I. Sed
nec conductor cogi pofeſt facta venditione, vt in lo-
Cc 2 catione

LIB. III. TIr. XXV.

catione maneat, l. 32. F. I. 9. C. h. t. BECKII difſ.
de conduct. in locatorem recte retorquente paroem. Kauf
bricht Mietbe. Alt. 1745. Nec emtor actionem locati
aduerſus conductorem inſtituere poteſt, niſi ex iure ceſſo.
AXYRERI pr. de genere actionis aduerſus conductorem em-
tori cedere nolentem in opuſc. T. I. DE CANNGIESSER.
deciſ. Cagel. T. I. n. 1I4. e) I. 25. H. vlt. G. ſol.
matr. f) I. 19. G. 9. lJ. 56. G. h. t. .

DE IVFE EWPHIITIELVTIICAIO.
F. 598.

Emphyteuſis quid?
EMPHXYTEVSIS ſumta 1) pro IVRE, eſt domi-

nium vtile in re aliena pro aunuo canone praeſtando ſub

lege meliorationis competent. 2) pro RE, eſt res ipſa,

in qua alteri dominium illud vtile competit 3) pro

CONTRACTV, eſt contraus, quo dominus domi-
nium vtile pro canone annuo praeſtando ſub lege meliora-
tionie alteri concedit. Ergo omnis emphyteuſis ſup-
onit L. Concedentem ſeu dominum directum, qui
DOMINVS EMPHXYTEVSEOS dicitur II. Accipien-
rem, i. e. eum, cui conceditur dominium vtile,
qui EMPHXYTEVTA appellatur, III. Praedium,

quod in emphyteuſin datur, quod EMPHYTEVTI-

CARIVM vocant IV. Legem MELIORATIONIS,
vnde et negotium ipfum nomen accepit (ο r⁸
zO τ—TDw¹oοον colende) V. CA NONEM ANNVVM.

LEONINVS ad tit. C. de iure emphyt. in Otton. theſ. T. V.
CORASIVS enarrat. ad zit. C. de iure emph. in opp. IA-
NVS A COSTA ad eund. tit. in. prael. iur. ciu. HOFF-
MANNI diff. collat. iur. Rom. Germ. et Can. in emphyt.
rec. Lipſ. 1746. Del origine emphyt. cf. BVRMANN.
de vectig pop. Rom. p. 120. 148. .

§. §99.

Cor
1ATE.
CTV; d
naturad
tionem,
Sed iun
datam
I. ab )
nuim do
xat pro

MN.él

tempn⸗
caripol
bus nob
nobibr:
emphyte
conduc
Detere
ſolnere

2)7

II d.
. Kauf
9locati
eceſlo.

emn e.

11

domi.

Pro
1 domi.
neliofa⸗
ſs ſup.
n, goi
eppen.
1 rtlle,
edium,
EVTI.
10NIS,
270 78
M.

2.T. V.
pp. A.
gork.

empbyt.

MANN.

. .

DE LOCATIONE CONDVCTIOME. 405

Quomodo conſtituatur emphyteuſis?

Conſtituitur emphyteuſis I. VLUTIMA VOLVN-
TATE. II. PRAESCRIPTIONE, et III. CONTRA-
CTV; de quo in ſpecie nota: iure antiquo de eius
natura diſputatum eſſe, aliis eum ad emtionem vendi-
tionem, aliis ad locationem condublionem referentibus.
Sed jure nouo ei ex conſtitutione Zenonis ſeparatam
datam eſſe naturam a) Differt autem hic contractus
I. ab EMTIONE VENDITIONE, quod in hac ple-

num dominium pro pretio; in illo vero vtile dunta-

xat pro canone annuo transferatur; II. a LOCATIO-

NE CONDVCTIOME quod 1) in hac res ad certum

tempus vtenda detur, in illo vero res in perpetuum
dari poſſit; 2) quod illa locum habeat quoque in re-
bus mobilibus et operis, his vero ſolum quoad res im-

mobiles 3) Quod conductor nullum ſentiat rei cay ſum,

emphyteuta ferat particulare rei damnum 4) quod
conductor propter ſterilitatem remiſionem mercedis
petere poſſit, emphyleuta vero integrum eanonem
ſoluere debeat, licet nihil fructuum perceperit.

a) §. 3. Inſt. h. z. l. 1. C. de iure emphyt.

§. 600.
Emphyteuſis quotuplex?
Diuiditur emphyteuſis:

I. Ratione OBIECTI: in SECVLAREM et EC-
CLESIASTICAM. IIIa eſt, qua res ſecularie, haec
uando res eceleſiaſtita datur. Cuius diſtinctionis
vfus eſt: 1) in illa non opus eſt ſeriptura; in hac
omnino a) 2) IUla euaneſcit canone per triennium; haec,
eo per biennium non ſoluto b).
Cc 3 II.

406 LIB. III. Trr. XXV.

II. Ratione TRANSITVS AD HEREDES. 1)
in MERE PERSONALEM, quando ad nullor tranſit
heredes, adeoque morte emphyteutae extinguitur 2)

in HEREDITARIAM, quae tranſit ad quoſcunqut? he-

redes, ſiue ad familiam emphyteutae pertineant ſiue
extranei ſint c) 3) In emphyteuſin FAMILIAE, quae
tranſit tantum ad cognatos emphyteutae ).

a) l. 24. §. 5. C. de &. §. eccl. ibi: atque CONSCRIBAT.
cf. tamen COCCEII ius controv. tit. ager vectig.
Quaeſt. 2 b) lI. 2. C. de iure emph. Nov. VII. c. 7.
Iure antiquo emphyteuſes eccleſiaſtica vltra nepotes
non extendebatur, c. Nov. VII. c. 3. quod iure nouo
mutatum Nov. 120. c. 6. §. I. c Emphyteuſin pro
Je et beredibus datam etiam ad teſtamentarios heredes
tranfire, tradit de CRAMHER Wezl. Nebenſt. Th. 31.
n. 3. d) l. 2. C. de iure emph. Nov. VII. c. 3. Nov.
120. c. 6. §. I. STLRVVII. Gt. Ex XI. theſ. 665.

§. 601.
Eſfectus emph'yteuſeos.
Effectus emphyteuſeos ſunt variij

I. Reſpectu DOMINI, et quidem:

A) Eius IVRA tam in perſonam emphyteutae
quam in rem emphyteuticariam. Ad priora pertinet:
I. ius exigendi CANONEM, qui eſt certa pecunia (vel
alia praeſtatio) ab emphyteuta domino in recognitionem
dominii quofanniz ſoluenda. De quo nota: 1) Eius
quantitas pacto vel obſeruantia definitur 2) Eius finir
eſt recognitio dominii, hinc nec propter fundi aug-
mentum augetur, nec ob ſterilitatem diminuitur, niſi
in determinanda eius quantitate ſimul ad fructus per-
cipiendos reſpexerint contrahentes a) 3) Soluendus
eſt ab omni emphyteuta b) II. ius exigendi LAVDE-
MIVM

R

MN
egendi
ls d) I
indumd

Pol
emphyte
TRACT

D
teutae t

dii fruſt

I.
ſunt iunt

4)
NIICOVE
RBEIVN
Jormn,
omni an
0MNS
III. Ius
non red
tam mor.
Ceclit da

)

V loluen

eutae

PDD LOCATIOME CONDVCTIONE.B 407

MIVM, quod a canone omnino differt c). III. ius
exigendi editionem apocharum ſiſcalium de tributis ſo-
jJutis d) IV. Ius prohibendi emphyteutam, quo minus
fundum deteriorare poſſit e).

Poſteriora ſunt: I. Dominium direbtum in rem
emphyteuticariam II. ius PROTIMISEOS et RE-

TRACTVS O).

B) Ex aduerſo obligatur dominus: 1) vt emphy-
tentae tradat fundi poſeſionem; 2) vt ei omner prae-

dii frubktus relinquat.

II. Effetus ratione EMPHIYTEVTAE itidem
ſunt iura et obligationes.

A) Eius IVRA: I. ius POSSESSIONIS DOMI-
NIICVE VTILIS ex quo ipfi ſimul datur VTILIS
REI VINDICATIO aduerſus quemcunque fundi poſſeſ-
Jorem, immo contra ipſum dominum ad praedium cum
omni cauſa reſtituendum g). II. Ius percipiendi
OMNES praedii fructus, immo et theſaurum )
III. Ius MVTANDI fundi faciem, quatenus deterior
non redditur IV.Ius DISPONENDI de ipſo fundo
tam mortie cauſa, quam inter viuos, modo hoc caſu ac-

cedat domini conſenſus ¹).

B) Eius OBLIGATIONES: I. debet onera rea-
via ſoluere II. debet meliorare fundum.

a) I. 3. C. de alluv. I. 1. C de iure einph. b) §. 3. I. b.
2. c) l. 3. C. de iure emphyt. d) I. 2. C. eod.

e) Nov. I120. c. 8. f) l. 3. d. C. de iure emphyt. BEK-
GER. Oecon. p. 516. n. . g) fJ. I. §. 1. F. ſi ager

vectig. h) cf. VINN. ad tit. de ver. dio §. 39. n.
3. i) l. ult. C. da iure emphyt. LESEk. opec. 95.

Lis. III. Trr. XXV.

405

Med. 3. et Spec. 105. Med. 5. Sqq. FRANZK. de lau-
dem. c. 9. n. 90. Sqꝗ. .

§. 602.
Actio ex emphyteuſi.

Ex emphyteuſi datur actio EMPHYTEVTICA-
RIA vtrinque direlta, quae datur tam DOMINO a]d
verſus emphijteutam ad canonem et laudemium praeſtan-
dum, quam EMPHYTEVTAE aduerſus dominum, ad
rem ipfi prazſtandam. H. 8. I. h. t. l. I. C. de iure
emphi.

F. 603.
Quando finitur emphytenſis?

Ceterum finitur emphyteuſis I. TOTIVS rei
interitu à). II. Canone, ſi emphyteuſis ſecularis fue-
rir, intra triennium; ſin eccleſiaſtica, intra biennium
non ſoluto ?5). III. Re ignorante domino VENDI-
TA c). IV. Re inſigniter deteriore reddita d) V. con-
ſolidatione e) VI. praeſcriptione O.).

a) l. I. C. de iure emph. b) lI. 2. C. cod. Nov. 7. c. 2.
§. 2. et Nov. 120. c. F. c) l. vlt. in f. C. de iure em-
pbyt. d) Aosh. qui rem C. de S. &. eccl. e) lI. 2.
F. ſi ager. vectig. f) VOET. ad tit. ager vectig.
CARPZ. P. II. conſt. 3. def. I7. et conſt. 38. def. 15.

§. 604.
Vſus bodiernus.
Hodie quidem ezxiſtunt bona emphyteuticaria,
attamen probe ab iis ſecernenda ſunt apud nos bona
CENSITICA et FEVDALIA. IIIa enim ſunt, quae

PLENO dominio pro annuo CENSV praęftando poſſi-

dentur

Centur. I
runn Ciffe

ENh

E
go

Mumcande

r. .
Er

fontion
communr

plementu

tem, gu

Er
eietzten
Ubociet,
1lelus
W
ter u

de lau.

IUICA.
0 ad
ehan.
in, ad
e iurt

§ rei
risfoe.
ennium
ENDI.
V. con⸗

7 63.
iure en.
e) l.7.
veltig.

del. 15.

ticaria,

s bona
t, guat

Alentu

DE LOCATIONE COODVCTIONE. 409

dentur. Haec vero, quae ex dominio VTILI cum aliqua
tamen proprietatis particula alicui competunt. De quo-
rum differentiis in praelectionibus.

SPENGEL. difſ. de nat. et ind. emphyt. German. Gott. I771.

4

TITIVLVS XXIV.

DE

8 O C I E T A T E.

§. 605.
Societas quid?

uartus contractus conſenſualis eſt SOCIETAS,
quae eſt contrabétus, de lucro alicuiur obietti com-
mumcando a). Ergo: I. Ea eſt contractus conſenſua-
lix. II. Eius finis eſt communicatio lucri.

Ex PRIORlI intelligitur: 1) Ad ſocietatis ſub-
ſtantiam requiri ſolum conſenſum, non vero rerum
communium traditionem, quae tantum ad eius im-
plementum neceſſaria eſt. 2) Ab ea differre ſocieta-
tem, quam dicunt incidentem ſeu nece ſariam b).

Ex POSTERIORI clarum eſt, quod ad veram
ſocietatem requiratur, vt lucrum communez ſit; hinc
1) ſocietas, in qua alter ſolus omne lucrum, alter ve-
ro ſolus omne damnum ſentire debet, et quae LEO-
NINA dieitur, inualida ſit c) 2) ea vero, in qua al-
ter ſolus omne quidem damnum ſentit, attamen ſimul
Cc S§ lucri

410 LIB. III. Trr. XXVI.

lucri particeps fit, omnino valeat, ſicut 3) et ea, in R IS
qua conuenit, vt lucrum inaequaliter diuidatur d). (epotitor
ucrunn Au
a) GEDDAEVS de centrab. ſociet. Marb. 1603. GABR. Polerior,
MVDAEVS ad tit. ff. pro Joc. in Eius libro de contract. iicitur

PFrf. 1586. f. D'AVEZAN in MEERM. T. IV. b
1. 31.) 32. 34. F. b. t. KAXSER. difſ. de ſociet. incid.
Gieſſae 1719. c) I. 29. §. 2. . pro ſocio. GVND- DN I 1

LING. rechtl. Ausarb. Th. 2. p. 233. ES TOR. diſſ. de 22ðð
Noc. leon. Ienae I738. WERNHFR. P. 8. obſ. 494. 63. 5.
STRXYCK. caut. contr. Sect. II. c. 10. §. 5. d) §. 1. 4)1 8
I. I. 29. Pr. §. 1. F. h. t. D GCA.
5 Conpe
§. 606.
Societautum ſpecies.
Sequitur, vt de variis focietatum ſpeciebus vi-
deamus. Namque:
I. Ratione MODI, quo coeunt ſocii, ſocietas il
eſſe poteſt vel expreſſa vel tacita, vel in per-
vetuum, vel ad tempus, vel e tempore, vel pure, 4 6
vel ſub conditione inita a). mnnes frat
rar conker
II. Ratione OBIECTIea eſt vel PVBLICA, quae emumicet,
cirta cauſam publicam initur, v. g. ſi, qui vectigalia quocd uiſ
fiſci conducant; vel PRIVATA, quae de re priuata. Vt ſocigs
Illa non ſolum non finitur morte vnius ſocii, ſed quo- t golur .
ue ad hereder extendi poteſt c) Porro vel ſocietas o habent
RERVM vel OPERARVM; quatenus lucrum vel ex
rebus vel ex operit adquiſitum diuiditur. Rerum ) §
vero ſocietas quoad ambitum iterum eſt 1) vel VNI-
VERSALIS, qua omne lucrum ex omnibus bonis com- 1) §
mune eſt 2) vel GENERALIS, qua lucrum ex certo Moroſet
