debet 3) nec ſi duo rei promittendi ſint, vnus connen- ci⸗
2

tus poteſt compenſare, quod ſtipulator alteri debet,
niſi ſocii ſint à)] Quia his caſibus diuerſus aut credi-
tor aut debitor adeſt.

STIER

II. Compenſationem ſimul AFQVALE reguirere
debitum. Hinc nons poteſt compenſari 1) ſpecies cum
ſpecie aut cum genere 2) diuerſum genus cum di-
verfſo genere 3) liquidum cum illiquido 4) purum
cum conditionato 5) quod fatim debetur cum eo,

PVET-

quod poſt diem debetur ⁵) 6) obligatio criminalis Cut
cum ciuili, excepta ſatisfactione priuata c) 7) actio eNſum
realis cum perſonali d). Attamen non neceſſe eſt, Cam ien
vt debitum mutuum quoad quantitatem aequale ſit; ſeu toeil
= . in
modo honeſtum ſit, et certe naturale ehicax e). ſequugtn
„ . G VD z. 1 1 . 1 1 8
III. Compenſatione I580 IVRE tolli obligationem, eres eii
ſiue ſit bonae ſi dei ſiue ſtribti iuris ). Ergo: 1) non rer e
ab eo demum tempore, quo opponitur compenſa-
tionis exceptio, ſed ſtatim ab initio, quo mutuum I
. . 1.
debitum exiſtere coepit, debitor liberatur g) 2) com- Cebitori
ati tiser v; finrie I g,,D.. ,
penſatio obtiuet vicem Jolutionit, vnde ſimul faeiuſ— tori ſueee
ſores et pignora debitoris liberantur, curſusque vſu- eogle
rarum ſiſtitur. Niones ce
a) . I5. 23. F. de compeng. J. 10. F. de duoh.
reis ſtip. b) l. 7. Pr. l. 16. §. 1. 1. 22. F. 1. II.
vlt. §. I. C. de compens. IO. TOB. CARRACH. difl. Vnedrre
de broc. liquidi cum illiquido nullo eſt compenſatio, Ha- tantiniins
lae. 1751I. et in Ej. programmatt.-Hal. 1767. 4. III. l
4

Lre ch.
Cehitor
lo non
debet
omini
nuen-
edet
Lcredi⸗

miren
es Cl
im dj.

purutn
um eo,
minelis
)ali⸗
ſe el,
le it;

1) com.

e ſa

QVIB VS MODIS TOLLITVR OBLIGATIO. 433
PVETTMANNI interpr. c. 32. c) l. 10. pr. F. de comp.I. 36.
f.de dolo. I. 2. S. 4. l. 13. H. 5. . ad L. Iul. de adult. KAPFII
diſſ. de compens. circa delica, Tub. 1773. d) I. vlt.
pr. C. de compens. e) l. 6. 14. F. f. 2. 5. 0. C. eod.
f) Ita iure nouo; antiquo enim obligatio ſtricti iuris
non ipſo iure, ſed exceptione doli elidebatur, §. 30.
I. h. 1. g) PVFPFEND. Obſ. T. I. obſ. 177. Cet cf.
BELLOIVS de comp. in MEERM. theſ. T. IV. MAE-
STERTIVS de comp. in tract. illuſtr. n. 2. L. B. 1539.
S8. BODRCHOLTI comment. ad tit. F. de compenſ. Helmſt.
1596. 8. SCIPIO GEN TILIS ide compensAlt. 1592. 4.
ERN. MART. CHLADENIIdiff. decompens. Vit. 1757. 10.
TOB. CARRACH. de differ. iur. Rom. et Germ. in com-
pens. Halae 1739.

§. 630.
De confuſione.

Confuſio eſt concurſus crediti et debiti in eandem
perſonam. Ea potiſſimum per ſurceſtonem oritur.
Cum vero obligatio ſit vel principalis vel acceſſoria
ſeu fideiuſſoria, vel diuiſa vel correalis, obſerua, quae
ſequuntur, ſpecies:

I. Si vel debitor creditori vel creditor debitori
heres exiſtit, tollitur obligatio pro parte, qua he-

res eſt.

II. Si vel debitor fideiuſſori ſuo, vel fideiuſſor
debitori, vel creditor fideiuſſori vel fideiuſſor credi-
tori ſuecedit, tollitur quidem obligatio tdeiußſoria,
adeoque omnes, quibus deiuſſor' vti poterat, exce-
ptiones ceſſant, ſed remanet obligatio principalis. a)

III. Si debitor vni correorum credendi, vel
vnus correorum credendi debitori ſuccedit, tollitur
tantum ius heredis et defunbli; ratione reliquorum nihil
mutatur. v. g. Primus, Secundus et Tertius ſunt
Ee correi

434 LIB. II. Trr. XXX.

correi credendi. Ego ſum eorum debitor. Primus
moritur, ego ei ſuccedo. Maneo fſuperſtitibus cor-
reis credendi in ſolidum obligatus. Vel: Ego debi-
tor decedo; Primus correorum credendi mihi ſuc-
cedit. Hleres meus reliquis correis credendi in ſoli-

dum praeſtare debet, ſicut ego ipſe debuiſſem. Ra-

tio: quia per ſucceſſionem confundi tantum Hoſtunt
iura deſucti et heredis, non vero tertii 55
IV. Si creditor vni correorum debendi, aut vnus
correorum debendi creditori ſuccçedit, tollitur rur-
ſus obligatio tantum heredis et defuncti; ratione re-
liquorum nihil mutatur. v. g. Primus, Secundus et
Tertius ſunt correi debendi. Ego ſum eorum cre-
ditor. Primus moritur, ego ei ſuccedo. Manent
mihi ſuperſtitet correi debendi in ſolidum obligati.
Aut: Ego creditor decedo. Primus correorum de-
bendi mihi ſuccedit. Is poteſt a reliquis correis de-
bendi ſolidum petere, ſicut ego ipſe potuiſſem. Ra-
tio: Quia per ſucceſſionem confundi tantum poſſunt
obligationes defuncti et heredis, non vero tertii b).

V. Si correus credendi ſuecedit alteri correo
credendi, non confunditur ius, ſed vel ſuo vel here-
ditario nomine agere aduerſus debitorem poteſt.
Cuius rei effectus eſt 1) vt, ſi proprio nomine agat, jeiop-
poni non poſſint exceptiones, quae defunbto opponi po-
terant 2) ſin kereditario, non locum habeant exceptio-
nes, quae actori ſuo nomine agenti opponi potuiſſent e).

VI. Si correus debendi ſuccedit alteri correo
debendi, acque non confunditur obligatio, ſed cre-
ditor eligere poteſt, vtrum aduerſus defuncti correi
heredem, qua talem, an qua proprium debitorem
agere velit. Cuius rei effectus eſt, 1) vt, ſi heres
proprio nomine conueniatur, is non poſſit opponere ex-
ceptiones, quibus ipſe pro perſona ſua vti potuiſſet d).
VII.

NI

Mli p.
. 1 4
ſuperſii

correort

det obli

VI
conkun⸗
gue, i
tenetun
obliged
legire
ſent

9)1.
b)
4)¹
34.
Hn
gei.
VO
de

(o.

0
obligati
Pore et
Ptanm, i
nei eſes
mobli
et rien

PDE QCVIEVS MODIS TOLLITVR OBLIGATIO. 435

nimns VII. Fideiuſſor, qui ſuccedit vni correorum de-
cr. bendi, pro quibus fideiuſſit, manet obligatus ratione
dbedi⸗ Jſuperſtitum correorum debendi; ſicut, ſi ſuecedit vni
di ſc. correorum credendi, apud quos fideiuſiit, aeque ma-
D net obligatus ſuperſtitibus correis credendi e).
. 4-
Gunr VIII. Si fideiuſſor confideiuſori fſuceedit, non

confunditur obligatio, ſed heres fideiuſſor ex vtra-

MAEEE

tyvnns que, i. e. tam propria, quam hereditaria obligatione
Ar rur. tenetur. Cuius rei effectus eſt; 1) vt, ſi propria
dne te. obligatione conueniatur, ceſſent, quas defunbtus al-
dus et legare poterat, exceptiones 2) ſin hereditario, ceſ-
mn cre ſent, quibus ipſe vti poterat, exceptiones P).
Aanent—
bligti. a) l. 50. 71. pr. F. de pdei. 9 5. §. 2. 3. F. de ſolut.
um de. b) I. 71. pr. F. de fdei. c) lI. 93. pr. G. de ſolur.
8 d) lJ. 93, H. 1. ff. eod. ad quam cf. CVIAC. L. XI. obſ.
els de- 34. inf. e) l. 21. §. 4. F. de Eedei. f) c. l. 21.
n. Na §. 1. ff. eod. Add. CVIAC. ad Afric. ad e. I. 21. de fi-
oſunt dei. FABRI coniect. L. VII. c. I6. 17. et L. VIII. c. 4.
ii5) VOET. com. ad P. Tit. de ſolut. IO. STRAVCHII diſſ.
1 de confuſ. oblig. Ienae 1661. LAVTERBACH. diſſ. de
correo confuſ. in Exerc. Tubing. Vol. I. BASTINEL. LEKR. diſſ.
el here de confuſ. Vit. 1751.
potel.
eio. §. 63 1.
epto⸗ Oblatio et conſignatio quid?
lentq). OBLATIONE et CONSIGNATIONE tollitur
„otreo obligatio, quoties debitor totam ſummam iuſto tem-
dcre. pore et loco creditori oblatam et ab eo non acce-
correi Prtam, in iudicio, citata altera parte, deponit. Cuius
orem rei effectus eſt, vt debitor offerens ab ommi libere.
heres tur obligatione, adeoque et curſus vſurarum ſiſtatur,
aer . et periculum in creditorem recuſantem transferatur.
elbr. .
ſſeta).
VI. E ez l. 5.

436 LIB. III. TIT. XXX.

l. §. Fr. de condict. furt. l. 72. pr. W.. 9. C. de ſolut. STRXY-
CKII Vs. mod. tit. de ſolut. §. I5. ſeqq. SCHVLZE tr.
de oblat. onſign. et depoſ. rei debitae Vit. 1632.

§. 632.
Nouatio quid?

NIOVATIO eſt mutatio circa obligationem fabi
Ea vero oritur vel ex vabto, vel ex iuſſu legum; vnde
vel VOLVNTARIA eſt, vel NECESSARIA ). Prior
duplici modo fieri poteſt 1) vel, quando genus obli⸗
gationis mutatur, i. e. quando prior obligatio plane
tellitur, et in eius locum noua, adeoque obligatio
obligationi, ſubſtituitur; v. g. ſi pretium emtionis
mutatur in mutuum b). Aliud, ſi in rem mutatur )
2) cum aceidentalia obligationis mutantur, ſed ipſa
obligatio manet v. g. ſi obligatio pura in con ditiona-
tam, et vice verſa, tranſmutatur d).

Neceſſaria fit per LITIS CONTESTATIO-
NEM. Ea differt a priori hoc modo: 1) voluntaria
requirit animum nouandi expreſſum; neceſſaria ſe-

cus e) 2) illa poteſt obligatio perimi et noua inſtitui;

hac manet prior obligatio, quae tamen, ſi temporalis
fuit, perpetua fit, et ad heredes tranſit ) 3) illa libe-
rantur ſimul fdeiuſſores et pignora, ſi prior obligatio
lane ſublata ſit; hac obligatio acceſſoria nunquam
tollitur, quia principalis ſemper manet g) 4) illa ſi-
ſtitur curſus uſurarum prioris obligationis; hac nun-
quam h). 5) illa tolluntur ſimul priuilegia cauſue,
quia prior cauſa tollitur; hac ſecus à) 6) illam inire
non poteſt, niſi qui libere de rebus ſuis diſponere
poteſt; ſed haec fit a quo libet ).

2) I. 29. F. de nouat. b §. 32. J. b. t. c) I. 9. C.
de reſeind. vend. d) §. 3. I. b. z. e) J. 3. J. h

D

kjent
ſenſi

in ho

I

gli en
TAhI
Cccur
gatunn
9
Muie
Ppadun
Promi
Lüntten

Jur el

P
ele:
Il Rel
IIlinte
guirenc

1
loet

im ſl
Nen

N.
Pir.

ada

Bnde
tior
obli⸗
Mlne
gatio
ionis
ur)
ili

jona-

110.
htatia
ja le⸗
ſtitui;
oralit
libe-
igatio
Iu
ſla ſi.
nun-⸗
alſue,
inire

oheré

DE CQVIBVS MODIS TOLLITVR OBLIGATIO. 437

:. 1. vlt. C. de nouaz. CRELLII obſ. de animo nouandi
Ffactis expreſſo. in Ej. diſſ. Faſc. IV. STRVBEN. rechtl.
Bed. Theil. 4. n. 194. f) I. 29. ff. de nouat. 9)

1. 25. F. eod. h) l. 35. H. de vſur. i) l. 29. F. de
nouat. ARr I. . 40 20. S. I. . 25. 1. nor⸗
vat. cf. LEXSEK. Spec. 526.

§. 633.
Delegatio quid?

DELEGATIO eſt pabtum, quo nouur debitor conſen-
tiens in locum prioris conſentientis ſubſtituitur cum con-
ſenſu creditorit. Ex qua definitione patet: 1) Tes
in hoc negotio occurrere perſonas æc) DE LEGAN-
TEM, qui eſt debitor ſubſtituens ⁶) DELEGATVM,
qui eſi nouus debitor ſubſtitutus, et ) DELEGA-
T'ARIVM, qui eſt creditor prioris. 2) Tia quoque
occurrere pacfa ½): pactum inter delegantem et dele-
gatum, quo hic promittit: ſe pro illo ſoluturum eſſe
3) pactum inter delegatum et delegatarium, quo ille
huic, ſe loco delegantis ſoluere velle, promittit )
Pactum inter delegantem et delegalarium, quo hic illi
promittit, ſe accipere delegatum, et liberare dele-
gantem à). Qui conſenſus non tacitus, ſed expreſ-

„

eſſe debet b).

Ex quo kriplici pacto intelligitur, delegationem
elle: I) ratione DEIL-EGANTIS, modum tollendi;
II. Reſpectu DELEGATI, modum conſtituendi; et
III. intuitu DELEGATARII modum amittendi et ad-
quirendi obligationem. W

Ex priori fluit: 1) delegantem plane liberari,
licet delegatus inſoluendo ſit, niſi delegatarius regreſ-
ſum ſibi adverius delegantem reſeruauerit e) 2) li-
berari, ſimul delegantis ſdeiuſſores, pignora et hino-
E e 3 thecas

43⁸ Lis. III. TITr. XXX.

thecas; 3) ſiſti quoque vſurarum eurſum a momento
dele gationis d)

Ernr poſteriori patet: 1) delegatum non poſſe
delegatario opponere exceptiones, quas vel delegans
delégatario, vel delegatus deleganti opponere poteſt;
modo beneficium Scti Velleiani et reſtitutionis propter
minorem aetatem exceperis e) 2) delegari poſſe eum,

qui valide obligari poteſt. f).

Ex vltimo denique clarum eſt: eum tantum
creditorem, qui liberam habet rerum ſuarum adminiſtra-
tionem, poſſe in delegationem conſentire.

à) l. 1. 6. C. de nouat. b G. 3. I. h. t. l. vlt. C. de no-
vear. LEVYSER. ſpec. 527. med. 2. Diſſent. de CANN-
GIESER. deciſ. Caſſel. T. I. n. 54. c) l. 2. 3. vlr.
C. de nouar. d) I. 18. f. l. 2. C. ed. e) l. 19. F.
cog. .) §. 3. 1. h. e. .

§. 634.
Diſfert delegatio ab aliis negotiis.
Quibus perſpectis facili diſtingui delegatio pot-
eſt: 1) a FIDEIVSSIONE et CONSTITVVO PRO
ALIO, quia neutro prior debitor liberatur. (§. 571)
1) ab ADSIGNATIONE, quia aſſignans non libera-
tur, niſi tanquam datio in ſolutum faéta ſit 3) ab EX-
PROMISSIONE, quippe quae et inuito debitore fie-
ri poteſt 4) a NOVATIONE, quia non obligatio ipſa,
ſed perſona debitoris mutatur, quamuis nouatie cum
delegatione coniungi queat.

Dlinr

§. 635.

NE
uſr peten
nec requ

²) IE

175
geb.

5
ℳ0 ̃
AMurun.

omninoe

H
MI,4

ento

oſſe
dans
eſt;
Dter
eumn,

ſtum

ire.

de no⸗
ANN-

3. pk.
f.

9 pot.
PRO
571)
ibera-
b EX-
6 ſie
gipla,
cum

pr QrIVS MoODIS TOTLLIITVR OBLIGATIO. 439

9. 633
Remiſſio quid?
REMISSIO eſt declaratio creditorie, ſe nolle debi-
tum petere a). Ea vel expreſſe vel tacite fieri Poteſt,
nec requirit debitoris acceptationem b).

a) LEONH. LVD. MENREN. diſſ. de remiſſ. debiti, Vid.
1755. b) Diſſent. WOLBER. difſ. de opinata emiſſ.
deb. ſine acceptat. valid. Gott. 1748.

§. 636.
Pactum de non petendo quid?

PACTVM DE NON PETENDO eſt pabkum,
quo creditor debitori promittit, ſe debitum non AMe⸗ ex-
atturum. Id vel in REM vel in PERSON AM initur,
omninoque requirit debitoris acceptationem-

7. §. 8. 1. 21. ,r . ul. . 2. gr. F. 1. I. 40. pr. 1 l.
1. . de pact. ADR. STEGER. diſl. de nat. pacti de non pet.
riot. 1727.

§. 637.
De praeſcriptione.
PRAESCRIPTIO EXxIINCTIVA, de gus tamen
ſupr §. 265. iam dictum.

§K. 638.
M 0di proprii.
Haec de modis communibus, ſequuntur PRO-

PhRII, , quales ſunt:

I. REI INTERITVS, de quo nota a regulam:
Debitor ſpeciei liberatur ca/ hali eius interitu. Ergo

praeſupponitur: 1) vt ſpecies debeatur, quia genus

Ee 4 et

44% LII. III. TrT. XXX.

et quantitas non perire videntur; 2) vt haec ſpecies
caſu interierit. Fur tamen et violentus poſſieſſor
non liberatur a).

II. MVyTVVS DISSENSVS qui eſt mutua paci-
ſcentium declaratio de contrabtu conſenſuali tollendo. Ez

tamen re adhuc integra fieri debet b).

III. ACCEPTILATIO, quae eſt altus quo imerro-
gatione debitorir et congrua reſponſione creditoris obli-
gatio ſtipulationis diſſoluitur. Pertinet huc quoque
ſtipulatio Aquiliana c).

a) l. 23. 49. pr. W. de V. O. I. vlt. F. de cond. furt. 1. §.
34. l. pen. F. de vi et vi awm. IO. BAIH. WERNHE-

RI diſſ. de exceptione caſualis interitus Vit. 1702. by

§. 4. I. b. t. PVFFEND. obſ. iur. vn. T. I. obſ. 41.
c) F. I. 2. I. eod. MAIANS. ad fragm. 30. Ver. Ictor.
T. II. in vita C Aquilii Gall. p. 120.

§. 639.

Quomodo exceptione zollatur obligatio?

Ad exceptiones, quarum ope ſoluitur obliga-

tio, pertinet v. g.

I. Exceptio RESTITVTIONIS IN INTE-

GRVM. Eſt autem reſtitutio in integrum reſciſio
negotii iure ſtrilto validi pronter acquitatem a Praetore
ada. Flinc ad eam requiritur: 1) negotium iure

ſtricto validum, et 2) ſpecialis aequitatis cauſa, qua-

lis eſt dolus, vis, metus, minor aetas et abſentia;
3) edictum Praetoris. Plura in Pandectis.
II. Exceptio NON NVMERATAE PECVNIAE
de qua dictum §. 577.
. III.

1
ekeren

tor iud
ſolutus

ſackici⸗

peries
lellor

pati⸗
. Ea

merro.
obli.
luoqne

.1 4 ..
MNH.

. 5

obl 41.
er. Iher.

6 dn
lentia;

I

PDE QVIAVS MoODIS TOLLITVR OFIIGATTIO. 441

III. Exceptio IVRISIVRANDI, quando debitor,
deferente creditore, iurauit, ſe nihil debere.

IV. Exceptio REI IVDICATAE, quando debi-

tor iudicis, quae in rem iudicatam abiit, ſententia ab-
ſolutus eit. Sed haec exempli cauſa retuliſſe

ſufficiat.

ef. pr. §. I. — §. L de excepz. Cet. vid. LAVTERBACII.
diff. de modis, quib. zoll. oblig. in Diſſ. P. II. BODOERVS
de mod, qu. obl. toll. in Eius diſſ.

—

LIBER QVARTVsS.
TITVLVS I.
Dr

OBBLIGATIONIBVS QVAE EXx DELICTO
NASCVNTVR.

§. 640.

Conne Xio.

Cm ſit expoſitum ſuperiore libro de obligationi-

Z bus ex faco licito, ſequitur, vt de obligationibus
ex maleſicio diſpiciamus.

§. 641.
Malefcium guid?
Sed diſtingui debet factum ILLICITVMet MA-
LEFICIVM. IIlud eſt omne fablum legibus contra-
rium. Hoc autem eſt fabtum legi ?'OENALIcontrarium.

Malefcium quotuplex?

Lex poenalis reſpicit vel ſalutem publicam, vel

priuatam. Hinc maleficium eſt vel CRIMEN vel
DELICTVM. IIIud eſt factum contra ſalutem PVBLI-
CAM perpetratum, quod que propterea poena publica
punitur. Hoc eſt faltum contra ſalutem PRIVATI
commiſſum, qnodque propterea ſatis factione priuata
punitur,
. Nota:

H N ett,

Note:
imn
clime
guitn

Aeli

lege gef
men 0
NAhly

Der
ea enim

Nota:

LAV
Vol,

Mi

I.
Perpetra

Nalem j
ſrimur,

I.
m, r

DE OBLIGATIONIBVS.

443

= Nota: in ſenſu lazo delictum eſt genus, et comprehendit
ſimul crimna, I. 12. 2. F. de leg. Sed in ſenſu proprio
crimen et delictam eo, quo diximus, modo diſtin-
guitur l. 2. §. 8. C. de Vert. iure enucl. l. 17. §. 2„5. F. de
Aedit. edicto-
§. 643.
010 Crimen quotuplex?
Crimen punitur vel posna ordinaria, i. e. certa
lege definita; vel poena extraordinaria. Si prius, cri-
mDaen ORDINARIVM; ſin poſterius, EXNTRAORD.
NARIVM dicitur.
. §. 644.
tioni⸗ D De delictis.
ibuus Delicti in ſpecie ſic dicti nulla eſt diuiſio. De
ea enim, qua vel vera vel quaſi talia dicuntur, infra.
Nota: Solent tamen delicta in publica et priuata diuidere,
5 LAVTERBACH. difl, de del. priv. in difl. Tubing.
Vol. II.
ntu. §. 645.
arin. Diuiſiones maleficiorum.
Maleficium diuiditur:
I. Ratione modi, quo perpetratur. Poteſt enim
„vl1 Perpetrari: vel omittendo. Hinc delictum OMlISSIO-
vel Is eſt, quando non facimus, quod propter legern poe-
7PLI. nalem fatere debemur; et COMMISSIONIS, quando
ublitg Jacimus, quod lex poenalis prohibtt a)).
VAII
ilate II. Vel ex dolo, vel ex negligentia et imprudentia.

Hinc, quoad animum, DOOSVM eſt, quod dolo;
Nota: et

444 LIE. IV. TIT. I.

et CvLPOSVM, quod imprudentia et negligentia

perpetratur 5).

III. Reſpectu perſonarum, a quibus perpetratur,
in COMMVNE et PROPRIVM, prout vel ab omnibus,
vel a certis hominibus perpetrari poteſt &).

IV. Intuitu poenae, quae vel capitalis eſt vel
non. Hinc delidtum CAPITALE eſt, cuius poena eſt
MORS aut naturalic aut ciuilivx. NON CAPITALE,
cuius poena eſt aut coercitio cotporit, aut mulbta O).

a) Exempla ſunt in l. 45. pr. F. ad L. Aquil. l. 2. pr. F.
de nox. act. I. 2. ff. ad L. Pompei. de parric. Add. Con-
fult. FVy NKLERI diſſ. de crimine omiſj. Lipſ. 1776. III.
PVETTMANNI aduerſar. L. II. c. 31. b) l. 1. I.
de vi bon. rapt.I. 3. G. z2. F. de iniur. I. . 11. F. de incend.
c) I. 2. pr. 3. F. de re Milit. d) F. 2. I. de publ. iud.
1. 103. de V. §.

§. 646.
Qui delidti capaces lint?
Cum vero omnis actio, quam poena aut prae-
mium ſequitur, eiusmodi eſſe debeat, quae poſſit im
putari, facile patet, non eſſe delitorum capaces, dor-
mienter, furioſos, infantes et impuberes, niſi proximi
ſint pubertati a). Prodigus, quia non caret ratio-
nis viu, omnino puniri poteſt. Ebrios vero et ira-
tos mitius puniendos eſſe, ſunt, qui ſtatuant ⁵).

a) §. pen. I. h. h. t. l. 23. §. 2. F. de Aedil. edict. . 12. F.
ad L. Corn. de ſicar. l. 22. f. ad DE. Corn. de Ffalſ. I. I.
§. 3. f. de adquir. poſſ. by cf. AN T. MATTHAEVS
de cnimin. Proleg. c. 2. WESTPHALS Abbandl. von

rechtl. Beurtheil. der im Zorn unternommenen. Handl. c.

2, Halae 1784. 4.

§. 647.

lam
1) kurum

FVE

obietun

Obieclum

et furtum

eſſe dieitu

N
et luni enn,

IL Rk bon
imo et ibe
ſſii iunis,
tur 9) II.
vel nuſinr h
Aente Aligui
crinmen EN
UI. CON

Ulie gui
ulit, non

rrecati,
eed fopina 4

Wente vel

Wminn
tneit ſe

Kalgin

entis

ratur,
nihun

t vel
na
ALD

tpree.
hſitin⸗
8, Alln⸗
roximni
rtio⸗
et ira⸗
12. f.

li. . 1.
HAEVS

Vdl. n

andhl.e.

DE DELICTIS. 445

F. 647.

Continuarzio.

Iam tranſeamus ad delicta priuata, qualia ſunt
1) furtum 2) rapina 3) damnum datum 4) iniuriae.

§. 648.

Furtum quid?
FVRTVM in genere eſt aclur, quo alicui invito
obiettum quoddam clam et lucri cauſa aufertur. Quod
obiectum cum ſit vel res vel poſſeſſio, vel vſur, ideo

et furtum vel REI vel POSSESSIONIS, vel VSVS
eſſe dicitur.

§. 649.
De furto rei.

A) Furtum REI eſt contrektatio rei alienaz clam
et luori cauſa inuiko domino falza. Ergo requiritur:
I. RES. Poſſunt vero omnes res mobiles furto auferri,
imo et liberi, ſervi et ancillae, non vero homines
Jui iuris, quippe in quibus crimen plagii committi-
tur a). II. Res ALIENA; adeoque: 1) rei propriae
vel nullius furtum non datur, 2) ſi ex hereditate ja-
cente aliquid aufertur, non furtum proprium, ſed
crimen EXPILATAE HEREDITATIS committiturb).
III. CONTRECTATIO, quae eſt amotio rei a loco.
Hinc, qui nondum eontrectauit, i. e. nihil adhuc ab-
ſtulit, non eſt fur c). IV. Vt CLAM facta ſit con-
trectatio, hinc, ſi quis vim adhibuit, non furtum,
ſed rapina eſt d). V. Vt ANIMVS LVCRANDI ad-
ſit; hinc, qui calumniae cauſa vel Jumma neceitate
vrgente vel ex alio fine aufert, fur non eſt 2. VI.
Vt dominus rei non conſentialt. Hinc, licet quis
Putauerit, ſe invito domino contrectare, ſed is poſt-
ea conſentiat, furtum non fit ).

) Ne

446 LiB. IV. Trr. I.

a) §. 9. I. h. t. l. 24. H. 13. J. 38. §. 2. F. de furt. l. I. 6.
H. 2. ff. ad L. Fab. de plag. b) tit. f. de expil. hered.
c) IJ. 27. H. 7. f. de furt. l. 7. fF. de extraord. crim. I.
I. G. 2. F. de effiract. BRISSON. de V. & ſub voce con-
trectare. MARKARTI prohab. rec. lect. part. I. p. 129.
III. PVETTMANNI diſſ. de directariis, Lipfſ. 1784.
d) tit ſeg. de rep. e) l. 39. pr. 53. pr. ff. de furt. I.
41. §. 1. ff. ad L. Aquil. l. 3. H. 15. . de adqu. poſſ. AVG.
LVDW. SCHOTTII diſſ. de furto ex neceſſit. Tub.
1772 f) §. 5. T. b. t.

§. 650.
Furtum rei quotuplex?

Sunt autem furti rei variae diuiſiones. Etenim:

I. Ratione temporis eſt vel NOCTVRNVM, vel

DIVRNVM. Si illud, fur occidi poteſt, ſi clamor oc-
cidentis praeceſſerit. Sin hoc, fur non poteſt eccidi,
niſi ſe telo defendat a):

II. Reſpectu modi, aliud eſt 1) MNIFESTVM,
quum fur in ipſo furto, antequam eo peruenerit,
uo rem furtiuam deferre deſtinauerat, adclamando
vel occurrendo deprehenditur. Idque 'uadruplo pu-
niebatur. Aliud eſt 2) NEC MANIFESTVM quum
fur hoc modo non deprehenditur. Eius poena eſt
duplum b). Aliud 3) per LANCEM ET LICIVM
CONCEPTVM, quando res furtiua per lancem et
licium quaeſita apud aliquem, qui, licet fur ipſe non
ſit, tamen furti conſeius eſt, inuenitur &α?. Aliud
4) OBLATVM, quum res furtiua alicui ignoranti
oblata, apud eum inuenitur. Aliud 5) PROHIBI-
TVM, quum quis rem furtiuam quaerere volentem
coram teſtibus prohibuerit. Aliud denique 6) NON
EXHIBIPVM, quum quis rem furtiuam apud ſe in-
ventam reſtituere recuſat d).

a) l.

V
part.
et lie.
et in
de en⸗
25.
jur.
c. l.
6,2.

Hod
apud n
cet, eellan
eſt, prout
vel magnn
tium kuit,

3)
committit
juſte eim

Pignus an

ſ. 1o. /

en
re leni

1 1.6.
hereg.
Crin..
ce con⸗
. 129.
1794.
urt. l.
AVC.
. Tab.

enim:

M rel
10700.
eccidi,

TVM,
entrit,
mando
plopu⸗
uu
4 eſt
CIVYNM
em et
ſe non
Aliud
oranti
EIPl.
entem
NON

Alein⸗

.

DE OBLIGATIONIBVsS.

447

a) l. 54. §. 2. F. de furt. I. 4. S. 2. fF. ad L.' Aquil. CV-
IAC. obſ. L. XIV. c. I5. et L. XIX. c. 12. IO. FLOR.
RIVINI difſ. de iure vitae et nec. in furem noct. et diurn.

Lipſ. 1740. b) §. 3. 5. I. b. z. l. 3. Sqq. F. de furt.
CVIAC. obſ. L. XI. c. 38. MARKARTI prob. rec lect.
part. I. p. 129. c) ALPINI epiſt. de furio per lanc.
et lic. conc. in VAN DE WATERlI edit. Inſtit. p. 641.
et in MEERM, theſ. T. VII. WIELINGII ſchediaſma
de ead. re, Marb. I717. 8. AVERAN. interpr. L. I. c.
26. HEINECC. O'nt. ant. h. t. CANNEGIETER. obſ.
iur. Rom. L. III. c. 20. VAN DE WATER obſ. L. II.
c. I. WOLBERS in addiz. ad Petr. de Toullieu collect
c. 2. d) §. 4. JI. b. z.

g. 650.
Vſus bodiernus.
Hodie 1) furtum eſt delictum publicum 2) poe-
na apud nos ſunt aliae. Sic v. g. actiones in duplum
cet. ceſſant (vid. infra) et ipſa poena corporis varia
eſt, prout furtum vel ſimplex, vel qualificatum,

vel magnum, paruum, primum, ſecundum et ter-
tium fuit.

§K. 65 1.
Furtum poſſeſionis quid?
B) Sequitur furtum POSSESSIONIS, quod
committitur a domino rei, quum rem ſuam alteri,

iuſte eam poſſidenti, aufert v. g. ſi debitor creditori
pignus aufert.

J. I10. I. h. z. l. 12. F. 2. l. 19. §. 2. pen. l. 79. ff. de furt.
H. 652.
Furium vſus quid?
C Furtum deniqne VSVS adeſt, quando quis

re aliena ad vtendum ipfſi non conceſſa vtitur; vel,
ſi

44⁸ LIB. IV. Trr. I.

ſi conceſſa ſit, aliter vel longius vtitur; quam ex pa-
„» g „è P
o deberet.

F. 6. L. b. z. 1. 40. 54. pr. 76. pr. fF. de furt. l. 32. §. 15. de
adq. poſ. AVERAN. interpr. L. I. c. 28.

— = .5 —
TITVILVS II.
DE

VI BONORVYVM RAPTORVM.

F. 653.

. „
Rapina quid?

lterum delictum priuatum eſt RAPINA, quae
eſt rei alienae violenta ablatio luctri cauſa et dolo
facta. Ex qua definitione patet 1) furtum et rapinam
in eo differre quod illud ine vi, hoc vero cum vi com-
mittatur a) 2) raptorem imul eſſe furem, hinc aduer-
ſus eum locum quoque habere actiones, quae aduer-
ſus furem; excepto edicto vi bonorum raptorum, quod
in triplum datur b). 3) rei immobilis non dari rapinam
ſed inuaſionem. Vnde inuaſor vel interdi cto vnde vi,
vel ex lege lulia de vi publica vel priuata tenetur c) 4)
a raptoribus differre graſatores, qui ferro inſtructi
rapiunt, et latroner, qui ſimul occidunt ).

a) I. 2. F. I. F. b. t. b) pr. H. 2. I. J. I. 2. §. 10. 2. V.
b. t. cf. VAN DE WA TEROb: iur. Rom. L. I. CHRIST.
WAECHTLERVS in actis erud. Lipf. de 1714. p. 374.
c) l. 2. §. 1. F. h. t. d) l. 25. §. 10. 15. F. de poen.

9. 653

Cete
cunm, nec
poenue e

Trin
IVNR
iurir N
latum.

BALDyI
et An.

thel.

Homo ſui⸗
Anerit,i
lt Hine
AAv
Drouif ado
eggrelne

pDE VI BONORVM RAFTOCORVM.

§. 654.
Vſus bodiernus.
Ceterum hodie rapina aeque eſt deli tum publi-
cum, nec locum habet actio in guadruplum, ſed aliae
poenae criminales ſtatutae ſunt.

ex Pa⸗.

18. de

a ———,,ᷣꝑ—ꝑẽꝑ[ä —=omomrrerrr r rr1ðõð

TITVLVS III.
DE

IL. E GE AQVILIA.

§. 655.

guue „ . 3. .
on 4 lertium delitum priuatum eſt DAMNVMIN.-
IVRIA DATVM; i. e. damnum ab homine SVI

Apinam
i . R iuris SI NE iuſta cauſa CORPORE et CORPORI il-
.Auer. . latum. . H
ver. . BALDVINI comm. ad L. Aguil. in HEIN. iuriſpr. Rom.
uothd et Att. T. I. MENDOZA ad L. Azuil. in MEERNMANN.
apinam theſ. Tom. II. NOODT. ad E. Aq. in Ej. opp-
Vrdle i, .
ure ) T g. 656.
altructi Regquaiſitz a.
. Ergo requiritur: I. Vt damnum inferens ſit

homo ſui juris a). II. Vt nulla iuſta nocendi cauſa
1 f. adfuerit, i. e. vt damnum vel dolo vel culpa datum
ENS.. ſit. Hinc 1) qui moderamine INCVLPATAE TV-
TELAE vtitur, non tenetur, modo: &) iniuſta et im-
Pprouiſa adgreſtio fuerit &) damnum irreparabile ex
4 aggreſſione ipfi imminuerit „) in continenti ſe defen-
Ff derit

450% LIs. IV. Trr. III.

derit ₰) nec aliud, ad ſe tuendum, remedium adfue-
rit 5) 2) propter damnum caſuale nemo tenetur, i.
e. ſi quis re licita, loco, tempore et modo licito vſus ſit).
Sed 3) propter culpam, licet leuigimam, quae in com-
mittendo, non in omittendo, conſiſtit, legi Agniliae
locus eſt d). Porro, ſi in contraétu doloſe aut culpoſe
verſatus ſit, a tione ordinaria e contrattu vtendumeſt e).
III. Vt corpore corpori nocitum ſit, quamuis, ſi corpo-
ri, ſed non corpore nocitum, actio vtilis; et ſi nec
corpore nec corpori nocitumn, actio in factum com-

petat ).

a) Vit. de nox. adt. b) H. 2. I. I. 4. 5. Pr. . h. z. I. 3.
fF. de iuſt. et iure. IIl. PVEITMANNI diſſ. de mod.
inculp. zut. ad erat. Cic. Milon. C. IL. Lipf. 1783. c)
§. 2. 144. 1. h. t. d) STRYCK Vs. mod. h. F. 14.
e) BERGER. Oec. p. 584. de CANNGIESER. deciſ-
Caſßſel. T. I. n. 91. f) H. vlt. I. b. t. Cf. THOMA-
SII nov. Add. ad. HVBER. h. t. n. 7.

g. 657.
Primum L. Aquiliae caput.

Ceterum tria potiſtimum fuerunt legis Aquiliae
capita, quorum primo cautum, vt, qui SERVVM
SERVAMue alienum alienamue QVADRVPEDEMue pe-
cudem iniuria OCCIDERIT, is tantum domino aes dare
damnas ſit, quanti id in eéo ANNO plurimi fuerit a).
Ergo ad primum caput pertinebat 1) damnum occi-
dendo datum 2) occiſio ſerui ſeruaeue quadrupeditue pe-
cudis. Actio ex hoc capite dabatur domino (vel ei

cuius intererat) aduerſus occidentem, (vel ſi plurer fue-
rint, et ignoratur, cuius ictu res periit, aduerſus

omnes) ad praeſtandum, quanti nonſolum res ipſa
eo annolplurimi fuerit, ſed et quod eius occaſione ſi-
mul amiſſum eſt ?).

4

dee
Vla recen
ratur.
BVN
1. 4
1.0

Ter
rel, pfoet
alteni an
RVMEN
et, gu
proxinit.

Cet
non loen
recipit a
capite al
AA praelta
din in eu
tricum et

11. f.

aAUlfue.
tur, i.
ſite).
n com

Aquiline
ARVVM.
2Mue pe⸗
ger dart
gerit a).
um orti⸗
Minpe
(vel ei
uret fue⸗
querlus
res inſ⸗
nſone l⸗

)1

DE LEGE ACILIAE. 45 1I

a) l. 2. Pr. §. 2. l. 7. §. I. 2. F. h. r. b) §. 9. 10. JI. l.
21. §. 2. H. 10. l. 22. H. I. l. 23. Pr. H. 1. 2. 6. f. h. r.

§. 658.
Caput ſecundum.

Secundum caput iam Iuſtiniani temporibus ex
vſu receſſit, et, quid eo cautum fuerit, hodie igno-
ratur.

BYNKERSHI. obſ. L. I. c. I3. CHIFLETIVS de ſecundo cap.
L. Aquil. in OTTON. theſ. T. V. HEIN. ynt. ant. h.
t. CANNEGIETER. el;t ſ. iur. Rom. L. IV. c. 9.

§. 659.
Tertium caput.
Tertio capite cautum erat, vt, ſi quie ALIAS
res, practer hominem pecudemue, OCCIDERIT, vel N quis
alteri damnum dederit VRENDO, FRANGENDO,
RVMPENDOVE, i tantum aes domino damnas dare
eſſet, quanti ea res fuerit in TRIGINTA DIEBVS
proximit. l. 27. H. J. G. l. k.

F. 660.
Conſectaria.
Ceterum ex his patet: 1) homine libero occiſo
non locum fuiſſe legi Aquiliae, quia homo liber non
recipit aeſtimationem 2) eo vero vulnerato ex tertio
capite actionem legis Aquiliae vtilem inſtitui potuiſſe,
ad praeſtandas operas ceſſantes et reſtituenda impen-
dia, in curationem faéta, non vero ad doloris, cica-
tricum et deformitatis aeſtimationem.

l. 13. f.. h. 1. I. 3. F. ſi quadrup. I. vle. F de effus.

Ff 2 §. 661.

LIn. IV. Txr. III.

§H. 66 1.
Aliud caput.
Aliud caput et hoc fuit, vt lir inſiciando creſceret,

i. e. vt laedens damnum doloſe negans duplo punire-
tur, 1. 2. §. I. J. h. f.

H. 662.
Wus bodiernus.

Hodie 1) aeſtimatur res, quanti tempore damni dati
fuit; 2) occiſio hominis culpeſa imprimis Wehrigel-
do punitur 3) vulneratio hominis ex aliis Principiis
diiudicatur; 4) lis inficiando non creſcit.

THOMASII diff. Laraus L. Aquile derracta in diſſ. Vol. II.
L TITVLVS IV.

DE

1 N I V R I I S.

F. 663.
Iniuria quid?

VItimum delictum priuatum eſt INIVRIA, quae

hoc loco dicitur, quod in alterius contumeliam do-
loſe dirigitur. .

Nota: Alias iniuria dicitur, 1) omne, quod ſmne iure
fit; 2) iniquitas et iniuſtitia pr. I. h. z. LAVTERBACH
diſſ de iniur. in difſſ Tubing. Vol. II. GOEDDAEVS
de iniur. Marb. 1594.

§. 664.

l
dolun ſer
dieztur an
Hinc: 1)
eimn imin
impubes
habetur,
non habil
4)giß
candi, ne
mum cor
De (gller
Iubiectum

4) 1 .

bat an

F.¹
1 5.

Uniun

1 Quo⸗
4(d prioren
Ad polteri

II. Quo⸗
Dll.

riontif et

Arr kenn

ſeent
unire.

nni dati
Alrigtl.
incipiis
Vol. II.

A
F

, uas
iamn do⸗

ſcne iuft
RBACH
DAEVS

DE INIVRIIS. 453

H. 664.

De animo iniuriandi.
Ex qua definitione patet, ad iniuriam requiri
dolum ſeu ANIMVM INIVRIANDI, i. e. vt aliquid
dicatur aut fiat eo fine, vt alicui contemtus oriatur a)
Hinc: 1I) qui in genere doli capax non eſt, pati qui-
dem iniuriam, ſed non facere poteſt, v. g. furioſus,
impubes, rel. ⁵) 2) qui quidem in genere doli capax
habetur, ſed in hoc actu ſpeciali animum iniuriandi
non habuit, non committit iniuriam, quo pertinet:
αι%) qui per iocum aliquid fecit, modo habuerit ius io-
candi, nec fines ioci licitos egreſſus ſit c) ₰) qui ani-
mum corrigendi habuit, licet fines egreſſus ſit, quip-
pe qui ex L. Aquilia tenetur d) „) qui, hominem ſibi
ſubiectum percuſſurus, alium ex improuiſo percuſſite).

7

a) l. 33. F.. I. S§. C. h. zt. LVDER. MENKEN. diſſ. de pro.
bat. animi inferendi iniur. Lipſ. 1685. b) b. 3. J. z.
F. b. z. c) l. 3. §. 3. F. eod. d) I. 15. §. 35. Ff. h-
7. lI. 5. §. 3. F. ad L. Aquile e) l. 3. F. 4. l. 4. J. h. z.-

§. 665.
Iniuria quotuplex?

Iniuria eſt:

I. Quoad modum, vel VERBALIS vel REALIS a).
Ad priorem pertinet conuicium et libellus famoſus b).
Ad poſteriorem picétura contumelioſa et verbera e).

II. Quoad gradum, vel ATROX vel LEVIS, ſeu
SIMPLEX. Atrocitas diiudicatur: 1) ex perſona in-
iuriantis et iniuriati 2) ex qualitate facti 3) ex oco et
4) ex tempore d).

Ff 3 uI.

454 LIs. IV. TIr. II.
MI. Ratiene iniuriati vel DIRECTA vel INDIRE.
CTA, prout vel mihi ipſi, vel perſonae, mecum con-
iunbéae, iniuria illata eſte).

et mandato iniuria commiſſa eſt .

2) H. 7. I. I. I. §. I. h. . b) 1. 5. §. 9. F. eod. I. vn. C. de
Jam. lib. HERM. CANNGIESSEKR. obſ. iur. R. L. II.
c. 9. de voce convic. vid. CHRISTII noOCct. acad. ſpec. I.
FR. BALDVINVS de lib. Ffam. in HEIN. iuriſpr. Rom.
er Att. T. I. c) BRVNGCVELLVS de pic. contum.

Ienae 1733. 4. d) HF. 9. J. 1. . S. 7. S. l: 5. 9. F.
h. t. e) §. 2. I. . 2. l. u. G. F. l. I. H. 3. er vlt. l. .

1. 1a. pr. §. 3. F. b.
F. 666.

Remedia iuris propter iuiurias.

Dantur propter iniurias remedia tam iudicialia

iterum vel ciuiles ſunt, vel criminales; ad haec retorſio
iniuriarum. Hinc nota:

I. ARio CIVILIS iniuriarum eſt duplex, vel
praetoria ſeu AESTIMATORIA, vel actio ex lege

per alium iniuriam fecerit, ad id, quanti ablor iniu-
riam aeſtimauerit. Ea annalit eſta). Poſterior datur

vi introita eſt, ad id, quanti aeque actor iniuriam ae-
ſtimauerit. Ea perpetua eſt.

IV. Reſpectu iniuriantig, vel MEDIATA vel
IMMEDIATA, prout vel ab eo inſo, vel eius iuſſu

5§. 35. Jq. I. I9.. . 4. 5. l. 41. F. b. 2. f) §. 1I1. JI.
1..

quam extraiudicialia. Ad illa pertinent altiones, qugee

MAS

CORNELIA de iniuriis. Prior datur iniuriato quo-
cunque modo, aduerſus iniuriantem, ſiue ipſe ſine

Hodie

ſi quis vel verberatus, vel pulſatus, vel eius domus

II.

I1.

nniter

nto, pu
veram p
ſeribitur
NAhIaA,

awaitrari

II.
juriatus
iniurin,
9§

(eſt
Pneleript
4)4) mor.
