ciens fuit, gradu aliquis adſit, ad quem ex iure ad-
ereſcendi deuoluatur portio vacans. Hinc ſiv. g.
duo

oo cogt
Atei ade
ſenper
UI. SE
162.

H
guitur
Quo qul
in eo gr
Gudlur /
i liberi⸗
luts, ni
Arero
Iil, his
Porto.

ckeomn

Ce
eulo co
cem tri
. .
Fidetur.

DE
Pkie
Uuceſſio
Prrlir 9
lon er f

deiit
tflus
„ quin
lec de
n fra⸗
Xtan-
1reli.
ils er
0, luc-

lececit
n, in
liquis.
er iure
tem et
aeo⸗
n ma⸗

t, aut
mn frr.
Pperſti
ſcendi
loe ei.
btinet,
iippe

tatio⸗

latera-

ſunt⸗
0 den⸗

Ure dl.

svCCESSIO EXxTRAORDINARIA. 321
duo cognati aequali gradu adſint, vno deficiente,
alteri adereſcit bortio, excluſo gradu ſequente, quia
ſemper Proximior praefertur remotiori.

III. SEGERI giſl. de edicét ſucceſſ. Lipſ. 1769. KOCH. F.
162. Sqq-

8§. 473.
De renunciatione beredis.

Haec de prima, qua heres deficit, ſpecie. Se-
quitur altera, quando heres zenunciauerit hereditati.

Quo quidem caſu iterum diſtingue: I. Si repudians

in eo gradu ſolus proximus fuerit, ſuccedit proximus
gradus ſeguens ex edicto ſucceſſorio, excluſis repudian-
tis liberis, iure quippe repraeſentandi eo caſu ceſ-
ſante, niſi magis contraria tibi arrideat opinio. II.
Sin vero plures eiusdem, quo renuncians, gradus fue-
rint, his ex iure adereſcenc adquiritur repudiantis
portio.

cf. omn. KOCHIVS P. 138. et 158.

F. 474.
De cognaris duplicibus.
Ceterum poteſt cognatus duplici aut triplici vin
culo coniunctus eſſe defuncto. Quo caſu et dupli-
cem triplicemue hereditatis partem accipere poſſe
videtur. cf. KOCHIVS Auctar. III.

§. 475.
DE SyCCESSIONE EYTRA ORDINARIA.

Praeter cognatos ad alios quoque deuoluitur
ſueceſſio, ad quos pertinet 1) ſocius liberalitatis im-
perialis a) 2) coniux ſuperſtes pauper, ſi defunctus
lotanter fuerit b) 3) collegia et corpora hoc priuile-
, X

gio

322 Lis. III. Trr. IX.

gio ſubnixa c) 4) qui curam furioß ab heredibus ab in-
teſtato negle’ti habuerunt d) 5) vltimo loco ſcus .

a) . vn. C ſi liber. imper. b) Nov. 53. c. 6. Nov. im. De eiut
c. 5. Auth' Praeterea C vnde vir et vxor c) l. 20. C.
de epiſc et cler. I. 2. C. de hered. decur. 3) Nov. 15. 1 Dra⸗

c. . 12. e) l. 1. pr. fy. de ſucceſſ. edicto l. t. 4. C. ui
de bon. vacant. I. 2. §. 2. ff. de iure Eſci. Vid. KOCH. Me3 ucce⸗
1,

§. 107. Sqq. ita tann
ð Aeunt
ar e ſi cupiunt
IEMEN
TITVLVS X. IIRMAN
. Dsz DAE caul
BONORVM POSSESSIONE. II.
ſel mecdi
= uar perſ
. „s. it STATI
F. 47 Drcher

L" ſupra §. 297. obſeruatum eſt, ſucceſſionem vel ctur, gu⸗
ex iure ciuili oriri, vel ex edicto Prazetoris. Prae- liuili
tores enim aequitate moti ius ciuile ſtrictum et ini- ſuertclench
quum ſaepius emendare, corrigere et ſupplere ſolebant.—
Vt ne tamen contra ius cliuile edicere viderentur, . III.
nouis vtebantur vocabulis; ad quae et BONORVM iitur, vel
POSSES9IO, de qua loquimur, pertinet et quae igi MobpkI9
tur eſt hereditas ſeu ius ſuccedendi ex edittie Praetorum MIpRObp

competens.
CONTIVS in Opp. RONCHEGALLI interpret. ad. b. e. † W
Venet. 1580. 8. DONELLI comm. iur. ciu. L. ulo is⸗
VII. c. I4. STRVYCK. de ſucc. ab int. diff. IX. TVRI- AIn vel
NI diſſ. de 3. P. vſu hodierno, Erf. 1771. oleko ve

tur. di
Poſenin

§. 477.

abin.
kur).

vu. m.

20. C.
0. Ilf.

1.4. C.

KOCHN.

7

gem vel
. Prae.
n et ini.

BONORVM POSSESSIONE.

§. 477.
B. P. Quotuplex.
De eius diuiſionibus nota:

I. Praetor eam dat: 1) vel perfonis iure ciuili
plane a ſucceſſione excluſis 2) vel eo iure haud exclu-
ſis, ita tamen, vt bonprum poſſeſſione ſimul vti
queant 3) vel Certis perſonis, quae querela inoRicioſt
vti cupiunt. Hinc reſpectu ſpecialie finis priori ca-
ſu EMENDANDI et SVPPLENDI; poſteriori CON-
FlRMANDI iuris; vltimo caſu! LTIS ORDINAN-
DAE cauſa data dicitur a).

II. Praetor eam dat vel immediate ex EDICTO
vel mediate ex DECRETPO. Hinc EDICTALIS eſt
quaz perſonae iure ciuili a ſucteſione excluſaé ita datur,
vt STATIM ex editto Praetoris, ſine SPECIALI eiut:

Dlebant.

rentur,

ONYM

Uue igi⸗
Getorum

ul. b. t.

cin. L.

DECRETO, ezam petere poſſit; Et DECRET'ALIS di-
citur, quazv compétit ex ſpeciali detreto perſonae, iure
ciuili a ſucceſſione non quidem excluſae, ſed cui de iure
ſuccedendi CONTROVERSIA mota eſt b).

III. EDICTALIS iterum vel ex edicto Praetoris
datur, vel ex lege ciuili. Si prius, ORDINARIA ſeʒu
PROPRIA; ſin poſterius ENTRAORDINAEIA ſeu
IMPROPRIA dicitur 9).

IV. Praetor dat bonorum poſſeſſionem, vel,

TVNI.

—
+-—-
—
—

quando is, de cuius ſucceſſione quaeritur, ab inte-
lato, vel quando teſtatus deceſlit. Vnde bonorum
poſſeſſio vel AB INTESTATO vel TESTATO da-

tur. Prior eſt quae iir competit, qui a Jucceſione

As”ß INTESTATO ſrido iure ExCLVDVNVR.

E oflerior autem duplex eſt; vel quae SECVYNDVM
. X 2 T AbY-

TIT. X.

324 LIB. III.

TABVLAS vel quae CONTRA TABVLAS datur.
Illa eſt, quae datur heredi SCRIP TO in teſtamento iu-
re ciuili ſtrilto INVALIDO. Haec eſt, quae datur he-
redi AB 1 N TESTATO, reſciſo teſtamento iure ſtribto
VALIDO d). .

a) pr. §. 1. I. h. t. I. . in fin. I. 7. r. de inoff teſt. b)
Qualis eſt, quae ventris nomine et ex edieto Carbonia-
no datur. l. I. pr. I. 3. ff. de Carb edicto tit ff. de ven-
tr. in poſſ. mitt. KOGHi de ſucceſſ ab int. §. 122. c)
§. 4. I. I. 6. §. I. F. h. r. d) FK. I. 2. I. 1. 6. §. I.

F. 478.
De B. P. ab inteſtato.

Quae AB IN TESTATO dabatur, quatruplex eſt

jure nouiſſimo Praetorio α. Nimirum:

PRIMA ex edicto VNDE LIBERI, quae datur
liberis EMANCIPATIS iure ciuili a ſucceſione ab inte-
Nato excluſis. Sed cum ipſo iure ciuili nouiſſimo
emancipati aeque ab inteſtato ſuccedant, ac ſui; pa-
tet eam hodie non eſſe neceſſariam. Nov. II5. c. I.

ALTERA ex edico VNDE LEGITIMI; qua
vocabantur omnes agnati, qui ex legibus heredes eſſe
poterant, ſi bonorum poſſeſſionem peterent. tit. F.
vnde legit.

TERTIA ex edicto, VNDE COGNATI. Hi
enim ex XII. tabb. non vocabantur ad ſucceſſionem
ab inteſtato. (Vid. ſupra Tit. V.) Sed ſublato Nov.
118. c. 4. agnatorum cognatorumque in ſucceſſione
ab inteſtato diſcrimine, patet eam hodie quoque eſſe
inutilem.

VLTI-

UII

it iro
utmetrin

Ylure e
nde de

e cogt

nus 5
it. F⸗

122. 5

TE
quidem:

4) 5
teſtamento
ieli ſeript
calla, er
iterumn cel

(od mm
ditione ad

“

tre Praett

2) 1. 7)
flius
praeren
terition
NAN.
Is r
In pry
11. e
n in
*e

6

BON ORVM POSSESSIONE. 325

datrr. VLTIMA, ex edicto VNDE VIRET VXOR, da-
nt iu. batur viro et vxori, qui tem pore mortis in iufto vixiſ-
tur e. ſent matrimonio, ſi deficerent cognati b).

Nrido

a) Iure enim antiquo plures dabantur: veluti ex edicto
vnde decem perſonae; qui ex familia, vnde patroni; vn-

) WX de cognati manumiſſores, quas omnes ſuſtulit Iuſtinia-
t nus § 4. I. 4. 7. ibique VINNIVIS8 b) § 3. 1. h. e.
4 it. f. er C. vnde vir et vx. KOCH. de ſucc. ab int. He
e 122. Sqq-
6. § 1.
§. 479.
De B. P. contra et ſecundum tabulas.
. TESTATO datur bonorum poſſeſſio, et
quidem:
ler
R A) SECVNDVM tabulas: 1) heredi ſcripto in

teſtamento ſeptem teſtium ſignis obſignato a) 2) he-

e ditur redi ſcripto in teſtamento iure ſtricto infirmato, ſi
db int.Ccauſa, ex qua infirmatum eſt, viuo adhuc teſtatore
Miſtno iterum ceſſauerit ) 3) ſi duo extent teſtamenta, nec,
ſii; Dr. quod nam poſterius ſit, conſtet «) 4) heredi ſub con-
e.. . ditione adfirmatiua inſtituto, ea pendente 4d).
ll; qun 8B ) CONTRA tabulas: liberis emancipatis a pa-
ges eſe tre praeteritis e).
uh⸗ 2 l. 7. F. de bonor. poſſ. ſec. ꝛab. b.) Quod fit 1) ſi
filius ſuus, vel iam natus vel poſtumus, in teſtamento
“ praeteritus viuo teſtarore aut deceſſerit, aut prae-
l. E teritionem ratibabuerit I. 11. pr. F. de iniuſto teſt. AVE-
ſonem RAN. interpr. L. I. c. 10. 1I. 2) ſi teſtamentum capi-

tis, quam teſtator paſſus eſt, diminutione irrizum fa-

10 6.. dJdGum, teſtator autem tempore mortis reſtitutus fuerit
eſflone in priſtinum ſtatum, §. 6. I. quib. mod. zeſt. inferm. I. 11.
gue eſe §. 2. de B. P. ſec. tah 3) fſi teſtator poſterius teſtamen-

tum inciderit ea mente, vt prius relinqueret, k. II. §.

2. F. . .₰.1Aꝗéj) I. 1. §. 6. ff. cod. d) I. 6. F. eod.
X 3 e)

LIs. III. Trr. X.

e) §. 3. I. de exher. lib. I. I. §. 6. F. de B. P. contra
tab. RETES de b. p. contr. tab. in MEERM. theſ. T.
VI. SARTOKRlII difſ. de b. p. c. z. Lipſ. 1775.

§. 480.
De tempore petendi B. P.

Omnes hae bonorum poſſeſſiones peti debent
intra certum tempus, quod liberie et parentibur eſt
annus vtilis, reliquis vero centum dies vtiles.

§. 4 6. J. b. t. I. I. §. F. de ſucceſſ. edict. Tempus enim
eſt vel VTILE vel CONTINVVM, tum ratione initii,
a quo currere incipir, tum ratione modi, quo curſus
eius computatur. cf. RVECRKERI diſſ. de ciuili et natu-
rali computazione temporis in iure. L. B. 1749. 8. KOCH.
de ſucceſſ. ab int. S. 128. Ceterum de diuerfis opinio-
nibus ratione temporis liberorum cf. KOCHIVS lib.
laud §. 12 8. Sq.

TIFVLVS Xr.
. DE

ADQVISITIONE PER ARROCGATIONEM.

De tertio modo adquirendi vniuerſali.

. ertius per vniuerſitatem adquirendi modus olim
eérat arrogatio, qua patri arrogatori omnia ar-
rogati bona adquirebantur, quamuis ex debito eius

nianus ita mutauit, vt arrogator viuo arrogato

-e--e-

ipfo iure conueniri non poſſet. Quod tamen lIuſti-

le zare
1. ſerm
E poli

—,,

10,

ua
4
Quodſi
Geſtitue
creditor
teſtame
ne ſiere
Garum
vel vni
bona a
le ſoli
Mitteren

Contra

hel. T. 4

ebent

us et

8s enim
e initii,
curſus
et natu.
KO0.
opinio⸗

Is l.

NM,

88 Olim

EErYE

DE ADGVISITIONE ET ARROGATIONEM.B 327

uſumfrublum tantum in arrogati bona haberet, ſimul-
que a creditoribus arrogati omnino poſſet conueni-
ri, quem ſi defendere nollet, creditoribus bona ar-
rogati, quorum vſumfructum pater habiturus fuiſ-
ſet, poſſidere liceret, §. vlt. I. h. t.

TITVLVS XlII.
pE
EO, CVI LIBERTATIS CAVSA BONA
ADDICVNTVR.

§K. 482.
Quartus modus vniuerſalis.
uartus adquirendi modus vniuerſalis erat addi-

io bonorum libertaltum ſeruandarum cauſa.
Quodſi enim teſtator obaeratus eſſet, heres ſcriptus

deſtituebat teſtamentum; quo facto bona defundcti

creditoribus eius veniebant, ſicque libertates, eo
teſtamento forte relictae, ſimul corruebant. Quod
ne fieret, D. Marcus conſtituit, vt, libertatum reli-
Garum ſeruandarum cauſa, vel ſeruis manumiſſis,
vel vni eorum vel etiam extraneo omnia defundcti

. . . * . . .
pona addicerentur, modo ſatisdaretur creditoribus

de ſolido ſoluendoe, ſeruique ex teſtamento manu-
mitterentur. §. 2. I. h. t.

Claud. toll.

TITVLVS XIII.
DE
SVCCESSIONIBVS SVBLATIS, QVAE

FIEBANT PER BONORVM VENDITIO-

NEM ET EX SCTO CLAVDIANO.

§. 483.

Quintus modus.

uintus modus adquirendi vniuerſalis erat SE-
CTIO vel VENDITIO BONORVM. Si quis
enim inſoluendo eſſet, creditores mittebantur in de-
bitoris bona, quae a Praetore per magiſtratum di-
ſtrahebantur, vniuerſaque emtori addicebantur, qui
tanquam ſucceſſor vniuerſalis aes alienum in ſoli-
dum ſoluere aut cum creditoribus tranſigere debe-

bat. Sed jure nouo creditores ipſi de bonis debito-

ris poſſeſſis pro lubitu diſponunt, ceſſante bonornm
addictione. pr. I. h. t.

§. 484.
De S&ct. Claudiano.
Poſtremus adquirendi modus vniuerſalis fiebat

ex SCTO CLAVDIANO, quo cautum erat, vt libera

mulier, ſeruili bacchata amore, quae poſt trinam de
nunciationem in eo contubernio perſeueraſſet, ſer-
va fieret eius domini, cuius ſeruo ſuccubuiſſet.
Quod tamen Iuſtinianus ſuſtulit, l. vn. C. de SRo.

DE

—

Ha

Ourtam

aet aln

Pig

Utate
lrel y

1.

0.

t .
iquis
n de⸗
mn (i-
qui
ſoli
Gebe⸗
ebito⸗
orum

lebat
lbera
m de
ſer⸗
iſſet.
Ho.

—

SVCCESSIONIBVS SVBLATIS.

DE IVEE PIGNOEIS.
§. 485.

Connexio.
Haec de tribus iuris in re ſpeciebus. Sequitur
quartam, ſeu IVS PlG NORIS? de quo hoc loco,
licet a Iuſtiniano omiſſum ſit, pauca addamus.

§. 486.
Pignus quid?
PIGNVS hoc loco a) eſt iur ereditori in pignur
competens b). Ab eo differt HXPOTHECAC)

a) Alias quoque pignus ſumitur 1) pro contractu, quo
pignus creditori promittitur 2) pro re igſa creditori
oppignorata. b) cf. FR. BALDVINVS de pign. in
HEINECCII iuriſpr. Rom. et Att. T. I. NEGVSAN-
TIVS de pign. et hyp. ſaep. MARANVS ad tit. C. de
pign. in Opp. T. II. BACHOVIVS de pign. et hyp.
Frf. 1656. 4. DONELLVS de pign et. hyp. in Opp. prior.
et Saepius FR. HOTTMANNVS de pign. WEST-
PHALS Oſtem. Erlaeut. der roem. Geſetze v. Pfandrechte,
Leipz. 1770. 8. ERXLEBEN. principia de iure pign. er
hyp. Gott. 1779. 8. c) I. H. BOEHMERI difſſ. de di-
verſo pign. et hyp. iure in Exerc. ad Pand. T. III.

§. 487.
Pignus quotuplex.
Pignus varie diuiditur. Haec tibi nota:

I. Pignus aut cum aut ſine libera debitoris vo-

luntate conſtituitur. Hinc ratione modi conſtituendi
eſt vel VOLVNTARIVM vel NECESSARIVM.

X S II. VO.

33⁰ Lis. III. Trr. XIII.

II. VOLVNTARIVM iterum aut tonuentione
aut teſtamento conſtituitur. En pignus CONVEN-
TIONALE et TESTAMENTARIVM a)

III. Conuentio ipſa, qua pignus conſtituitur,
vel expreſſa eſt, vel gacita, prout debitor vel verbis
expreſſis vel fabtis conſentit in oppignorationem. Hinc
pignus ENPRESSVM et TACITVM. Expreſſum
Porro per documentum conſtitui poteſt. Hoc documen-
tum eſt vel publicum, vel quaſipublicum, vel priuatum.

Hiinc ſubdiuiſio in PVBLICVM, QVASIPVBLICVM

et PRIVATVM ?ÿ).

IV) Conuentione porro aut res iſa aut eius

ſyjmbolum oppignoratur; vnde pignus ratione obielti

eſt vel VERVM vel SXMBOLICVM ).

V. NECESSARIVM deinde pignus vel imme-
diate a legibur vel mediante aut Praetoris aut iudicie
ſententia conſtituitur; hinc neceſſarii pignoris ſub-
diuiſio in LEGALE ſeu TACITVM, PRAETORIVM
et IVDICIALE d)

VI. Orine denique pignus aut vniuerſa debito-
ris bona aut certa tantum adficit; Habes pignus
GENERALE et SPECIALE e).

a) I. I. pr. l. 26. ff. de pign. act. b) L. II. C. qui por.
in pign. I. vlt. C. quae res pign. dari poſſ. VOET. ad tir.
fF.. de pign. §. 1. HERTII difſ. de pign. conuent. tacito
in Ej. opuſe. Vol. II. T. III. FABER. Cod. Fabr. L.
VIII. T. VII. def. 7. c) I. 2. C. quae res pign. dari

poſſ. d) tit. f. ex quib. cauſ in poſſ. eatur. I. I5. KF.

2. 3. F. de re iud. I. 2. C. qui pot in pign. l. 1. C ſi in cau-
ſa iud. pign. cap. SCHROEDERlI opufſc. de natura et ef-
fect. pign. praet. et iud. Marb. 1751. 4. e) l. 4.5.

—

petit
KTRV
CAhl,

.
temig

Situen
vel 11
uci

²)

tione

tur,
rhit
linc
lom
men-
Gtumn.

VN

eius

biehhi

nne.

Uclirit
ſab.
IVN

bito⸗
gus

ot.
d tit.
tacito
br. L.
dori
15,.
n cau⸗
er ef .
1. 4.
..

SVCCESSIONIBVS SVBLATIS 331

C. quae res pign. HERTII diſſ. de differ. pign. gen. er
ſpec. in opuſc. Vol. II. T. III.

F. 488.

Axiomata de inre pignoris.

Iam de ipfo pignore obſeruanda ſunt, quae ſe-

quuntur, axiomata:

I. Pignur datur in SECVRITATEM crediti.
Hinc creditor cuſtodiam eius et ius retentioni?, non

vero dominium nanciſcitur.

II. Pignus eſt ius IN RE. Hinc creditori com-
petit actio contra tertium quemcunque, quae vel
SERVIANA vel QVASI SERVIANA ſeu HYPOTHE-
CARIA dicitur à).

III. SOLVITVR pignus 1) ſoluto toto debito 2)
remiſſione vel expreſſa vel tacita 3) ſoluto iure con-
Rituentir 4) lapſu temporis 5) Re ipſa oppignorata
vel plane extinéta vel ita mutata, vt ad priorem re-
duci formam non poſſit b).

2) §. 7. J. de action. b] tit. fF. quib. mod. pign. Jolv.

TITV-

332

TITVLVS XIV.
DE

OBLIGATIONIBVS.

§. 489.

Conne X io.

H' de iure IN RE. Naturalis ordo iam exigit,
t de iure AD REM diſpiciamus, quod cum
ſpecialem ſupponat obligationem, (§. ! 194.) prius de
obligationibus in genere videamus.

§. 490.
Obligaiio quid?
OBLIGATIO eſt neceſitas moralie agendi vel non
agendi a). Aliter Iuſtinianus, qui, obligatio, inquit,
ſτ IVRIS VINCVLVM, quo nectſſitate adſtringimur,
alicuius rei ſoluendae, ſecundum noſtrae ciuitatis iura b ).

a) 10. BORCHOLT. difſ. de oblig. in Ej. diſputt. P. II.
b) pr. I. b. zt. De voce vinculum cf. ERNESTI clav.
Cic. ind. lar. ſ. v. vinculum.

§. 491.
Obligationnm diuiſiones.
Obligationes varie diuiduntur: I. Ratione fun-
damenti generalis. II. Reſpectu fundamenti ſpecia-
Rs III. Intuitu obiecti et IV. Subiecti. V. Quoad
diuerſam qualitatem et VI. Ratione durationis.

§. 498.

N

l.
uun et
Cbliget
ge nut
VII,
Kier
ralis;
et u
mirta

gancl,
ſubdin
WVI
ſione
ex in
vel a;
chptil
ralis

vel 1
ve e.
tur 9
.

igit,

de

noß
uit,
nur,

An⸗
cia⸗
Oad

4090

DE OBLIGATIONIEVS. 332

§. 492.
Prima diuiſio.

I. Generale omnium obligationum fundamen-
tum eſt vel ius naturae vel ciuile, vel vtrumqut. Hinc
obligatio MERE NATVRALIS eſt, quaz ex SOLA
lege naturali; MERE CIVILIS, quae ex ſola lege CI-
VILI, et MIXTA, quae ex VTRAQVE lege oritur.
Sie v. g. obligatio feminae ex interceſſione eſt natu-
ralis; ex contractu chirographario eſt mere ciuilis,
et quae emtori incumbit ad ſoluendum pretium eſt
mixta.

Naturalis obligatio vel hodienum gaudet vi obli-
gandi, vel ea per leges poſitiuas deſtituta eſt. Hiné
ſubdiuifſio naturalis obligationis in EFFICACEM et
INEFFICACEM v. g. obligatio feminae ex interceſ-
ſione hodie eſt inefficax; ſed obligatio filii familias
ex mutuo eſt efficax. Deniquel efcax obligatio hodie
vel abtionem et eceptionem ſimul efficit, vel ſolam ex-
ceptionem. Vnde PLENA et MINVS PLENA natu-
ralis efficax obligatio. v. g. obligatio ex pacto nudo a)

Ciuilis porro obligatio in ſenſu iuris Romani eſt
vel CIVILIS IN SPECIE vel PRAETORIA, prout
vel ex lege ciuili in ſpecie, vel ex dicto Praeztoriy ori-
tur b).

a) ANT. SCHVLTING. diſſ. de oblig. natur. in Ej. exerc.
acad. T. I. IO. BALTH. WERNHERI diff de auctori-
tate iur. civ. circa oblig. nat. Vit. I701. WEBERS ſyſte.
mat. Entteickel. der Lebre ve d. naturl. Verbindl. Halae
1784. b) §. 1. ILe b. g.

S §K 493.

LrB. II. TIr. XX.

§. 493.
Secunda diuiſio.
II. Ratione fundamenti ſpecialis omnis obliga-
tio eſt vel IMMEDIATA vel MEDIATA, prout vel
immediate ex legum diſvoſitione, ſine conſenſu meo;
vel mediante conſenſu meo obligatus ſum.

Conſenſus declaratur vel verbis vel falttis. Hinc
obligatio mediata eſt vel EXPRESSA vel TACITA.

§. I. I. h. t. cf. tam. MEVRERS. iur. Abhbandl. 1. Cap.

§. 494.
Tertia diuiſio.
III. Quoad obiebtum obligatio eſt vel DANDI
vel FACIENDI, prout vel ad dationem rei vel ad
praeſtationem facti obligatus ſum àa. Factum ta-
men ipfum praeſtari debet, quia debitor non li=
beratur praeſtando, id quod intereſt b).

a) Paulo aliter in 1. 3. pr. ſ. de O. er A. vbi: vel ad
DANDVM, vel PRAESTANDVM vel FACIENDVM
cf. BRISSON. d. v. S. ſ. v. facere HVBER. ad Inſt. h. t. §. 2.
6 b) CHR. THOMASII diſſ. an qui factum promiſit lihere-
zur praeſtando id quod intereſt. In ej. difl. Vol. IV. de
CRAMER. Nebenſt. Theil. XXXIII.

K. 495.
Quarta diuiſio.
IV. Reſpectu ſubielti, cui incumbit obligatio, ea
vel REAL.IS eſt vel PERSONALIS, prout ea inhae-
ret vel REI (v. g. hypotheca et ſeruitus realis) vel
perſonat. IIla tranfit ad quemcunque rei poſſeſſorem
Haec vero ad hereder tantum tranſmittitur, niſi ſpe-

cialem defun cti qualitatem perſonalem concernat; quo
caſu

4
guat i
oblig⸗
PRAE
etiam
gatio

.
DSI
dund
impler
polten
Eltur.
tieula
ilud
torit
a fuer

WII
diſ.

Vol

VI.
vel N
vel bd

gr.
vel
;

line
A.

1ad
ta⸗
n l⸗

l ad
VNM
here

H.d

lr
quo⸗

DE OBLIGATIONIBVS. 335

caſu ne heredes quidem obligantur, et ipſa obliga-
tio OSSIBVS INHAERENS dicitur v. g. obligatio
mandati, ſocietatis.

§. 496.
Quinta diuiſio.
V. Intuitu diuerſae qualitatis obligatio eſt:

A) Vel PRINCIPALIS vel ACCESSORIA. IIIa,
quae incumbit PER SE, i. e. ſine reſpectu ad aliam
obligationem; haec vero, quae aliam obligationem
PRAESVPPONIT, ad quam ſe refert. Quapropter
etiam illa corruente haec ſimul euanefcit v. g. obli-
gatio ex ſideiuſſione.

B) Vel ABSOLVTA vel ALTERNATIVA ſeᷣu
DISIVNCTIVA. Quodſi enim alicui plures incum-
bunt obligationes, aut eas omnes aut vnam tantum
implere debet. Si prius, obligatio ABSOLVTA, ſin
Poſterius, ALTERNATIVA ſeu DISIVNCGCTIVA di-
citur. Illa intelligitur ex copula ET; haec ex par-
ticula AVT. v. g. & hog ET illud fecerit. Si hoc AVP
illud fecerig. In alternatiua in regula electio eſt debi-
toris, quam praeſtare velit obligationem, niſi in mo-
ra fuerit.
WILLENBERG. de oblig. altern. Gedan. 1731. HERTII

diſſ. de electione ex oblig. altern. debitori debita lin Opuſc.
Vol. I. T. III. .

§. 497.
Sexta diuiſio.
VI. Denique ratione durationie obligationes ſunt

vel TEMPORALES ſeu IN DlIEM CONCEPTAE,
vel PERPETVAE.

1. 6,

LIB. III. Trr. XIV.

336
I. 6. ff. de O. et A. GVNDLINGIANA P. VI. p. 47.

Ceterum nota: Diuiſionem in obligationem perfectam et

imperfectam, adfirmatiuam et negatiuam omiſibus quia nul 0
ex iure naturali iam cognita eſt. De obligationibus Clllter
diuiduis et indiuiduis ſupra §. 190. diximus. iter
vvel 4
DE PACIIS IN GENERKE. ppacil
Obligationes, vt vidimus, mediatae ex fado urs
oriuntur; quo praecipue pertinent pacta et con-. 9) 5.
tractatus. 121 4
An
H. 498. SS
Conuentio quid? 288
CONVENTIO (pactio, pactum) eſt aftur, quo
plures in idem obiebtum conſentiunten). In omni vero
conuentione tria ſpectanda ſunt: I. An, qui pacti
ſunt, paciſcendi gaudeant facultate II. An de obiecto I
licito, et III. An legitimo modo pacti ſint? D
a) I. I. F. 2. 3. Ff. de pactis. 0TES
§. 499. aute ne
Qui paciſci poſſint? Nber
. . . . Valet pa
I. Paciſrendi facultate gaudet, qui VALIDE erv
CONSENTIRE poteſt. Valide conſentit, qui nec a mum da
NATVRA ſeu phaæffice, nec a LEGIBVS ſeu moraliter 6 7
impeditur. ,5)
de re
A) A NATVRA impediuntur: [1I) infantes 2) ag).
furioſi et mentecapti, niſi tempore dilucidi interualli iz
perfebtiſimi paciſcantur 3) ſumme ebrüi. Surdi et 1 F.
muti igitur, quia mentem exprimere poſſunt, rectte e⸗
paciſcuntur a) 4

B)

kan et
s quia
nibus

1, go
i vero
palti
biecto

WIDE

nece à

rulitir

tes 2)
teruali
Urdi et
3 relle

DE OBLIGATIONIBVPF. 337
B) A LEGIBVS impediuntur: 1) qui non ha-
bent liberam rerum ſuarum adminiſtrationem, quate-
nus ſe obligant, v. g. impuberes, minores, prodigi
ciuiliter tales; niſi auctore tutore vel curatore 5)
2) pater et filius inter ſe, niſi vel emancipatione ſJecu-
ta, vel de peculio militari et aduentitio é᷑xtraordina-
vio paciſcantur &)]. 3) fratres inter ſe, qui in eiurdem
Patris poteſtate conſtituti funt )).

a) §. §8. 9. 70. I. de inut. ſtipul. I. I. H. 12. ff. de O et A.
l. 4. §. I. F. de pact. b) vid. ſupra §. 138. 139. 148.
An vero impuperes ſaltim naturaliter obligentur, diſ-
putant; cf. D'ARNAVD coniect. I., II. c. 22. c) §.
6. I. de inut. ſtip. I. 2. ff. ad Sct. Maced. vid. ſupra §.
288. er 292. 3) l. 38. ff. de condict. indeb.

F§. 5§500.

De obiecto conuentionis.

II. Obiellum patczi LICITVM dicitur, quando vel
PHYSICE veI MORALITER ſ in paciſcentium
POTESTATE. Hinc non licet paciſci: 1) de factis
vel phyſice vel moraliter impoſibilibus a) 2) de re,
quae ne in futurum quidem exiſtere poteſt. Nam ſi
poteſt exiſtere, vel regulariter vel caſu tantum accedente,
valet pactum; et priori caſu de re erata, poſteriori
vero pactum ſpei dicitur ). 3) De re commercio homi-

num exemta, v. g. ſacra, ſancta c) 4) de re litigio-
ſlſſüa d) 5) de re extintta, niſi qua talis promiſſa ſit e).

6) De re vel facto tertii f) 7) de hereditate Jfu-
tura g).

a) l. 15. ff. de condit. inſtit. I. 35. pr. de F. O. b) g.
I. I. de inut. ſtipul. I. S. pr. §. I. ff. de contr. emrt. I. 7.
F. de bered. vend. c) §. 2. I. de inut. ſtip. d) tit.
P. de litig. e) v g. animal mortuum, l. 69. Ff. de
V. O. f) Attamen nota:

X I.

Lis. III. Trr. XIV.

1) Quoad RE M alienam promiſſam 1): ſi res TOTA
aliena ſit, hocque acceptans ſciuerit, ad nibil ta-
netur promittens; ſin vero ille ignorauerit, hic
ad id, quod intereſt, obligatur 2). Si PAkRS rei tan-
tum aliena ſit, ſemper quoad ſuam partem tenetur
promittens, et quoad partem alienam diſtingue: Aut
rem generaliter, quaſi TOTAM ſuzm, Promiſit, aut par-
zem duntaxat Juam. Si prius, ratione partis alienae ad
id, 4uo intereſt, tenetur, niſi acceptans, rem non eſſe
totam prômittentis, ſeiuerit; ſin poſterius, non obligatur
reſpectu partis alienae.
II. Quoad PACTVM alienum promiſſum: 1) promit-
tens Ampliciter tertium, facturum promiſerit, non
debet impedire tertium, qui facere vult; 2) ſi promit-
tens dixerit, Je omnem adhibiturum operam, vt tertium ad
faciendum compellat, (er wolle ibn zu bereden, zu be-
wegen ſuchen) non tenetur, ſi tertius non fecerit, modo
operam promiſſam non neglexerit, 3 ſi promittens dixe-
rit, ſe effecturum vt tertius faciat, (er wolle es dubinbrin-
gen, bewer kſtelligen) tenetur ad id, quod intereſt, ſi tertius
non fecerit. §. 3. I. de inut. Srip. I. 35. pr. F. de V. O.
HERTII diſſ. de obligat. alium dazurum, facturumue, in
Ej. opuſc. Vol. I. T. III. 2g) vid. ſupra §. 197.
et tit. ff. de hered. vend.

Quomodo conuentio iniri debeat.

III. Conuentio LEGITIMO MODO iniri debet;

i. e. conſenſus debet eſſe: 1) liber 2) reciprocus a)
3) ſufficienter declaratus 4) ſincerus 5) ſpecialis 5)
Hinc inualida ſunt pacta metu graui et vi iniuſta ex.
torta, nec non doloſa g). Valent tamen ſimulata ).

a) Hine tractatus, pollicitationes, et vota hon ſunt pacta,
lcet ex his nonnunquam obligatio oriatar, tit. Fi de
pollicit. b) Exceptio eſt in doze a patre promiſſa, l.
69. H. 4. F. de iure dot. c) tit. ff. de dolo er quod me-
tus cau d. GE. SCHVBARTHI diff. de contr. ſimulat.
lenae 1692. REINHARDI diff. de contr. m. Arg. 1766.

§. 502.

I

huiſt
UoAN
lunt,
Ne ad
Hec
requii
chiro

lonuu⸗
4470
Przelt
guoc
tir verl
1
lialen
Haig

0TA
ibil t.
r, lie
rei ian-
eneiut
e: Aut
t r.⸗
ide a
on eſle
bligatur

promit⸗

h 1u be⸗
8 mod
ens ie-
binbrin.
tentius
de . 0.
nue, in

1

i cebet;

Oels a)

8

latad).

nt pad

mnille,

guol ne

„mulu,.

. 1766

n

PDE OBLIGATIONIEVS.

§. 502.
Quae inſint conuentionibus.

Ceterum omni conuentioni tria inſunt:

I. ESSENTIALIA ſeu SVBSTANTIALIA, i. e.
veguiſita adeo neceſjaria, vt, ſi ABSINT, plane I NVA-
LIDAM reddant conuentionem. Ea vel COMMVNIA
ſunt, vel PROPRIA. HIIa, guat in OMNI conuentio-
ne adeſſe debent, v. g. conſenſus liber, abſentia doli.
Haec, quaz in CERTA tantum conuentionit SPECIE
requiruntur, v. g. merces in locatione conductione,
chirographum in contractu chirographario.

II. NATVRALIA, i. e. reguiſita quaz in dubio
conuentioni inſunt, ſed paciſcentium voluntate MVTARI
et TOLLh, ſalua conuentione, poſſunt. v. g. euictionis
Ppraeſtatio in emtione venditione. De his tenendum,
quod ſemper tacite ſubintelligantur, adeoque diſen.-
tis verbis a paciscentibus mutari debeant.

III. ACCIDENTALIA i. e. determinatione, ſne-

cialet, quaz a mero paciſcentium pendent ARBITRIO.
Ea igitur exprimi debent; v. g. conditiones.

§. 503.
Perſectio et conſumatio pacti guid?
Porro in omni conuentione diſtingue PERFE-
eſt conuentio, quando paciſcentet in OMNES pabti
determinationes conſenſerunt, v. g. in obie um tem-
pus, in conditiones rel. Conſumata vero dicitur,
quando promiſſa PRAESTITA ſunt, v. g. emtor fſol-
vit pretium, venditor tradidit rem.

X 2 §. 504.

LIB. III. TIr. XIV.

§F. 504.
An tertio paciſei liceat.
Denique obſerua, iure romano neminem tertio
ſtipulari potuiſſe. Quod tamen hodie licet.

§. 4 9. J. de inut. Rtipul. cf. STRYCKII caut. contr. ſect.

II. c. V. BERGER. Oecon. p. 444. I. H. BOEHMERI

de iure ex pacto tertii quaeſito in Ej. Exerc ad Pand.
Tom. II. PVFFEND. Obſ. iur. vn. T. II. obſ. 38. CRA-
MER. W'ezl. Nebenſt. Theil. 57. n. 7.

H. 505.
De modo contrabendi.
Poteſt autem conuentio iniri vel PVRE, vel
SVB CONDITIONE, vel ENx DIE vel in DIEM vel
SVB MODO. Cum vero conditionum, diei et mo-
di definitiones et diuiſiones ſupra §. 335. iam dede-
rimus, vt regulas, circa conuentioner obſeruandas,
tradamus, neceſſe eſt. Hinc nota:

I. Conuentionis PVRAE dies ſtatim et cedit et
venit. .

II. Dies INCERTVS pro conditione habetur a).
At quoad diem CERTVM diſtingue, vtrum conuen-
tio EX die, an IN diem concepta ſit. Si prius (v. g.
Promitto tibi dare POS'T annum) promiſſum non pot-
eſt peti, niſi exiſtente die. Sin poſterius (v. g. pro-
mitto tibi dare PER annum) promiſſum ſtatim poteſt
peti. Lapfo vero die corruit conuentio. Si tamen
vtroque caſu conditio ſimul adiecta ſit, (v. g. promit-
1o tibi per aut poſt annum, SI Conſul fabtur fuero) ni-
hil poteſt peti, niſi exiſtente EBimul conditione b).

§. 506.

1
Iheris
Aolue
lyut

WV
SVSPE
ipla eor
ſo el,
ſpes tir
ſpot
redes .
ditor e
tens pe
debet ei
tend nt
Ptans ſi

V.
SIVA
ſpez

acCepta

V
dum,
enim e⸗
ſuert

iteh.

otuhil
Nuum pe
len id
ue 4
inte)

Vel
vel

ee
das,

it et

nen⸗
(v. .
pot.
ro
teſt
nen
mit⸗

gob

DE OELIGATIONIEVS. 341
III. Conditio impoſibilis ADFIRMATIVA in-
validam reddit conuentionem; (v. g. ſi coelum digito
attigeris; at NEGATIVA pro non ſcripta habetur,
adeoque reddit conuentionem puram, niſi tanquam
tempus adiecta ſit &).

IV. PENDENTE conditione diſtingue, vtrum
SVSPENSIVA an RESOLVTIVA fuerit. Si prius,
ipſa conuentionis vis, i. e. ius et obligatio, in ſuſpen-
Jo eſt, hinc efficit tantum ſpem, debitum iri, quae
ſpes tamen ad hereder creditoris transmittitur. Hinc,
ſi poſt eius mortem demum exiſtat conditio, eius he-
redes promiſſum petere poſſlunt. Ne vero ipſe cre-
ditor eiusue heredes hac ſpe defraudentur, promit-
tens pendente conditione non poteſt recedere, ſed
debet eius zuentum expeblare. Si poſterius, promit-
tens ſtatim praeſtare rem promiſſam debet, et acce-
Pptans fit interim rei traditae dominus &).

vV. DEFICIENTE conditione, ſi 1) SVSPEN.-
SIVA fuerit, omnis ſoluitur promittentis obligatio,
ſpesque acceptantem fallit, 2) ſin RESOLVTIVA,
acceptans, quod accepit, reſtituere debet.

VI. EXxISTENTE condirione, rurſus viden-
dum, vtrum ſuſpenſa aut reſolutiua fuerit. IIIo
enim caſu ius creditoris, quod huc vsque in ſuſpen-
Jſo erat, eficax redditur, adeoque promiſſum peti
poteſt. Hoc caſu, ius creditoris, quod huc vsque
reuocabile fuit, irreuocabile redditur, adeoque acce-
ptum retinere poteſt. Omnis tamen conditio exi-
ſtens ad initium conuentionis retrotrahitur, excepta,
quae a mero promittentie arbitrio pender, condi-
tione e).

X 3 VII.

342 LrIB. III. TIT. XIV.

VII. Conditio eo praeciſe MODO, qui in con-

rentione praeſcriptut eſt, impleri debet, non per ae-

4uipolleng, niſi 1) modus praeſcriptus impoſibilis ſit,
aut 2) conditio tanquam medium ad certum finem con-

ſequendum adiecta ſit.

VII. Conditio tam per procuratorem, quam ab
heredibus acceptantis poteſt impleri, niſi 1) aliter in
conuentione cautum ſit; aut 2) conditio ipſam ac.
ceptantis perſonam concernat ).

IX. Conditio, cui ſimul certum tempus praeſcri-

ptum eſt, intra illud impleri debet, niſi per acce-

Ptantem non ſteterit, quo minus intra illud ſatisfa-
ceret conditioni. Si vero nullum tempus adiectum,
ea quocunque tempore impleri poteſt.

AX. In conditione negatiua cautioni Mutianae
non eſt locus g.)

. 1
XI. In conuentionibus ONEROSIS conditio
non habetur pro impleta, licet per eum, qui parere
conditieni debebat, non ſteterit, quominus ei pare-
ret; ſecus in conuentionibus GRATVITIS Z).

a) l. 75. J. de C. et D. b) §. 2. ſeqg. I. de V. O. I.
213. de V. £ Cc) lI. 15. J. de condit. inſtit. l. 7. F. de
V. O. l. 79. Ppr. F. de C. er D. d) §. 4. I. de V. O.

RAVENSBERG. de condit. conuentionum et vlt. vol. C.

III. §. 1. 2. 8. O. 12. ſeqq. e) l. 11. §. 1. F. qui pot.
in pign. I. 16. ff. de ſolut. RAVENSB. C. VI. §. 1. — I1.
f) IDEM C. V. §. I. — 22. 0) IDEM C. V. Membr.
II. §. I. 2. 3. 13. 14. h) IDEM C. V. Membr. III.
§. 1.

Mo
nttion
jr K

r
Auae d
cuniae

pabko

.

EEEES

iieitur
pur no
nu ſolun
Vel2)
non pru
kauorem
nan, I
eins q
adhuc

tundem

a) .
den
H.n
CH
UI.

en dren

con.
r at.
irſt,
eon.

mn ab
er in
m i.

eſeri.
acce⸗
Atisla⸗
dum,

tianae

nditio

daree

Pars.

, 0.1.
, F.d
V. 0.
ni hot.
= II.
lembr.
dr. II.

. 06.

PDE OBLIGATIONIEVS.

§. 506.
De nm o d oο.aÜ
Moedus plerumque donationibur adiicitur, vnde
donationes, quas dicunt, modaler, de quibus vid.

ſupr. F. 277.
§H. 507.

Poena conuentionalis quid?
Praeterea conuentionibus adiici poteſt ?OENA,
quae dicitur, CONVENTIONALIS; i. e. certa pe-
cuniae ſumma (aliaue praeſtatio) ſoluenda ab eo, gui

vaßlo non ſteterit a). Ea duplex eſt. Prior, quae ad-

iicitur in eum caſum, ſi conuentio intra certum tem-
pus non fuerit impleta. Tunc vero nonſolum poe
na ſoluenda, ſed inſa adhuc conuentio implenda eſt.
Vel 2) quae adiicitur in caſum, ſi promittens plane
non praeſtiterit promiſſum. Tunc, ſi quidem in
fauorem promittentit conſtituta ſit, is, ſoluendo poe-
nam, liberatur; ſin vero in creditoris fauorem, loco
eius quod intereſt, adiecta ſit, is praeter poenam
adhuc id quod intereſt, petere poteſt, niſi poenae fan-
tundem inſit b).

a) l. 4. §. 1. lJ. 35. H. 2. F. de V. O. b) lI. 1t0. §. I. J.
de pact. I. 41. 42. 71. fF. pro ſocio. l. 40. C. de tranſact.
§. vlt. I. de V. O. l. 25. ff. de act. emti Vid. LAVTERBA-
CHII difſ. de poena conuent. in Ej. diſſ. Tubing. Vol.
III.

§. §08.
Effeétus conuentionis quis?
Effectus conuentionis eſt, vt ius et obligatio ex
ea transeat ad paciſcentium hereder, licet eorum men-

tio haud facta ſit. Si tamen pactum perſonalifſimum
V 4 fuerit

344 LIB. III. Tar. XIV.

fuerit i. e. quod vel diſerte ad paciſcentium perſonas
reſtrictum eſt, vel perſonalem paciſcentium qualita-
tem ſupponit, (v. g. ſocietates, mandatum) ne here-
des quidem obligantur. Denique ſucceſſor ſingula-

