Cotefata

3) Kol

gue locus
idn eprer

DINr.

mcon.

4 vel

n.C.de
. L. I.
ſpecll.
t. Ron.
cONth.
19, f.
Nr .
11.

Lcltigin
l guae
rtorſ

ler vel
ex lege
1to 940
le ſine
r init

ot datuce

domus

DE INIVRIIS. 455

II. Actio CRIMINALIS itidem duplex eſt. Pri-

ma iterum ex lege CORNELIA, quae datur verbe-

rato, pulſato, vel cuius domus vi introita eſt, ad
poenam publicam infligendam. Ea viginti annis prae-
ſcribitur ⅛). Altera actio criminalis EXxTRAORDI.
NARIA, quae datur iniuriato cuicungue, ad poenam
arbitrariam infligendam &).

III. RETORSIO INIVRIAE eſt actus, quo in-
iuriatus in iuriantem in continenti eadem afficit verbali
iniuria, qua ipſe vſus erat.

a) §. 7. cr II. I. J. II. pr. §. 3. F. I. z. C. b. . b) §.
§. I. J. J. pr. 9. I. J. 537. 9. I. J. 4. r. c) §. I0. I. l.
vlt. F. b. r.

Quando ceſſent bae actiones?

Ceſſant tamen hae actiones: 1) retorfione 2)
praeſcriptione 3) remiſſione ſiue expreſſa ſiue tacita
a) 4) mortetum iniuriantis cum iniuriati, niſi lir iam
conttſtata ſit b).

a) §. vlt. I. I. 2. §. I. F. h. 1z. l. 17. §. I. F. de pact. b)
.’ èI. I. de perp. act. l. 13. Pr. F. h. z. Cet. vid. IHO.
MASII obſeruatt. de act. iniur. in Ei. difl. vol. III.

§. 668.
Vſus bodiernus

Hodie 1) retorſioni et aeſtimatoriae a ctioni non vbi-
que locus eſt 2) dantur alia remedia, veluti recanta-

tio, deprecatio et honoris declaratio.

Ff 4 TITV.

THIHTVLVS V. .

DE
OBLIGATIONIBVS QVAE QVASI EEK
DELICTO NASCVNTVR.

§. 669.

Conneio.

H'denus de obligationibus vere ex delitis or-
tis; ſequuntur, quae quaſi ex delictis naſci di-
cuntur.

§. 670.
Obligatio quaſi ex delicto quid?
OBLIGATIO QVASI EXx DELICTO eſft, qua quit
Zenetur ad damni, cui faéto illicito occaſionem dedit, re-
parationem, licet animum nocendi non habuerit.

Ita plerumque cf. WESTENBERG. de cauſ. oblig. difſ. II.
THOMASII ſchol. ad HVBER. prael. h. t.

§. 67 1.
Exempla obligationum quaſi ex delictis.
Quaſi ex delicto obligatur I. iudex, LITEM SVAM
FACIENS, i. e. male iudicans ex imprudentiqa. Quod
ſi enim dolo id fecerit, ex vero potius delicto tenetur
ad litis azſtimationem, et infamia ac remotione ab offcio
punitur a), Sin ex imprudentia maleliudicauerit, te-
netur achione in faétum ad poenam arbitrariam b),
quae

que ethe
Fellane o

I.
54: 1) in
rekundene
ſi vulneral

IIl.
habet il
alicvi noe
verlus en
re0s alte

IV.
ſi fam
eum, ſi

quaſ M

VI.
dederit

) l. dhr
ek. iar
4 A
i, 9
1. 7.
PVTT

EX

is or.
lei di.

ln glit
lit re-

Gifh I.

VAM

DE OBLIGATIONIEVS. 457
quae et hodienum obtinere videtur, licet grauatus ap⸗
pellare potuiſſet &.

II. Habitator aedium ob DEIECTA et EFFPV-
SA: 1) in L. Aureos, ſi homoò liber occiſur, vel ad
refundendum ſoſtrutn, impenſas et id quod intereſt,
ſi vulneratus ſit 2) ad duplum, ſi damnum azſtimabile ſit.

III. Is, qui aliquid SVSPENSVMet POSITVMI
habet ſupra locum, quo vulgo iter fit, cuius caſu
alicui noceri poſſit, vel iam nocitum ſit. Datur ad-
verſus eum actio popularis IN FACTVMad decem au-
reos actori ſoluendos &).

IV. NAVTAE, CAVPONES, STABVI⸗ARII,
ſi famuli eorum damnum rebus viatorum dederint;

cum, ſi ab extraneo damnum datum ſit, obligentur
quaſi Ex CONTRACTVZ).

V. Qui miſericordia intempeſtiua alteri nocuit ⁵).

VI. Qui CONNIVENDO occaſionem damno
dederit, quod impedire et poterat, et debebat g).

a) lJ. vlt. C. de poen. iud. qui male iud. b) Pr. I. h. t.
cf. tam. IANVS A COSTA in prael. iur. civ. p. 101.
c) ZIEGLER. dicaſtice concl. 45. §. 5. d) tit. f. de
16, qui effud. e A tit. F. nautae, caup. ſtab. †)
7. pr. f. depoſ. g) l. 45. pr. f. ad L. Aquil. III.
35 TTMANNI diff. de crim. conniuentiae Lipſ. 1781.

orrrrrrtrtt!!!

TITVLVS VI.
DE

A C T I ON I B V S.

C n 2 e x o.
§. 672.

aec de duobus iuris obiectis, nimirum de per-

ſonis et rebus. Sequitur de tertio i. e. de

a ctionibus, tractatio.

9. 673.
4Actio qà ui d?
ACTIO eſt hoc loco medium legitimum, iura ſua
in iuditio Perſequendi. Alias enim actio quoque pro
iure agendi ſumitur.

BACHOVII tr. de action. Frf. 1623. 4. GABR. MVDAEVS

ad b. t. I. Frf. 1686. f. DONELLVS ad h. t. Lugd.

1630. 8. BOECKELMANNI æxercitt. de act. VItrai.
1695. 8. SCHACHERI collegium pract. c. not. MXYLII
et BARTHII Lipfſ. 1725. 4. STRYCKlII tr. de action.
for. inueſtig. et caute eligend. per HOMMELIVM V.
C. Vit. 1769. 4. BOEHMERI doctr. de act. Halae 1765.
8. CARRACH. adnott. ad Boebmer. Halae 1775. MEN-
KENII introduct. in doctr. de act. cura MADIEHNI Ha-
lae 1769. S. SCHMIDTS pract. Lebrb. v. gericbtl. Klag.
u. Einreden. Ienae 1778: 8.

F. 674.

vel VTII

40
fundame
ciale III.
V. Pro-
tus adhe

l.
vel ler
interpri,

4
inftitnunt
beint 0

5).
Praktori

0

ex intern
ex euit

5) n.
le⸗
r. en
§. cu
CTA
Alio
1
MWCE

–

de per.

1. e, s

lura ſua
gue pro

VDAEVS
t. Lugd.
3. Vlrrei,
1. MIII
de actiof⸗
LIVMV.
lie 1765.
F. MEN-
NI Hr.
hrl. Klag.

t

DE ACTIONIEBVS.

§. 674.
Diuiſienes actionum.

Asdtionum variae dantur diuiſiones: I. Quoad
fundamentum generale II. Quoad fſundamentum ſpe-
ciale III. Ratione ſpecialis finis IV. Reſpectu obiecti
V. Propter praeſcriptionem et VI. Ratione tranſi-
tus adheredes.

F. 675.
Prima diuiſio. D
I. Fundamentum actionum GENERALE! eſt
vel lex ciuilis vel edidtum Praztoris, vel reſponſa et
interpretationes prudentum. Hinc-:

A) Actiones CIVILES ſunt, quae e lege ciuili
inſtituuntur, quae quidem, ſi ſpeciale nomen non ha-
beant, CONDICTIONES EXx LEGE dicuntur a).

B) Actiones PRAETORIAE ſunt, quae ex diéo
Praetoris competunt. Eae annales ſunt b).

C) A Riones a prudentibue introductae dicuntur
vel VTILES vel actiones IN FACTVM. IIlae, quae
ex interpretatione legis ciuilis extenſiua c); hae, quae
ex atquitate a prudentibus introduétae ſunt 4).

a] tit. ff. de condict. ex lege WESTENBERG. de cauſ.
oblig. difſ. IV. b) F. 3. I. b. z. C. F. HOMMELII
or. cur actiones praet. annal. ſint. in Opuſc. Lipſ. 1785.
8. cura ROESIGII V. C. c) Vnde actiones DIRE-
CTAE dicuntur, quae ex ipfs legum verbis oriuntur.
Alio ſenfu actio DIRECTA dicitur, quae poſt ceſſio-
nem; VTILIS, quae anze eam competit I. z26. ff. de pact.
I. §. C. de bered. vend. Deinde quoque actiones DI-
RECTAE dicuntur, quae ex ipa contradtuum natura
naſcun-

60 LIB. IV. TIT. VI.

naſcuntur, quibus opponuntur CONTRARIAE. d)

MEISTER. de act. in fact. in Opuſc. AEG. HORTEN-
SIVS ad tit. f. de praeſcr. verb. Frf. 1604. 4. WE-
STENBERG. de cauſ. oblig. diffſ. V.

§. 676.
Secunda diviſio.

II. Fundamentum SPECIALE actionum eſt vel

jus PERSONARVM, vel ius RERVM, hocque vel ius
IN RE vel ius AD REM, vel VTRVMGCVE ſimul.
Hinc dantur actiones praeiudiciales, reales, perſo-
nales et mixtae.

A) PRAEIVDICIALES ſunt, quae dantur pro-
pter ſtatum perſonalem. Eae iterum vel adfirmatiuat
ſeu eonfeſſoriae, vel negatiuae ſeu negatoriae dicuntur.
Illae, quibus ablor adfirmat, bi ius in perſonam alte-
rius competere; Hae vero, quibus allor negat, alteri
comptere ius in perſonam.

B) REALES, ſeu VINDICATIONEsS in genere,
ſunt actiones ex iure IN RE competentes. Cum vero
ius in re aduerſus quzmeunque exerceri poſſit (§. 194).
et variae dentur iuris in re ſpecies (H. 195.) ſequitur:
1) acliones reales in regula aduerſus tertium quem-

cunque poſſeſſorem, ſiue vere ſiue fiſe poſſideat, (§.

/96) inſtitui poſſe a); 2) eum, qui ipſe poſſidet, non

poſſe actione reali vti, niſi vnico caſu b) 3) eum, qui
ex lure in re agere poteſt, non debere vti actione
perſonali, excepta condictione furtiua e) 4) actiones
reales non dari aduerſus heredes, niſi poſideant 5) tot
dari actiones reales ipeciales, quot ſunt iuris ipfſius
in re ſpecies &)].

a) Sunt

4) Au
eifl.
PII
toria
01
L.b.
gica
ai⸗
ali⸗
Prio
K!
TN
et
V.
bus

01

7

genere,

Quum ve
erinitr.
immechat⸗
ſequitur:
verſus gue
litey oblig

nes IN R

eſſe gunli⸗
DlATAS,

3) CE. 4
1666.

DB ACTIONIBVS. 46 1

HKM 4) Sunt enim exceptiones cf. OELZE diſſ: de adkion. real.
W. adv. tertium non comper. Ienae I769. LAVTERBACH-
W diſſ. de act. real, in difl. Tubing. Vol. IJ. b) Sed
quis ille ſit, diſputatur. Plerique auctoritate THEO-
PHILI paraphr. §. 2. I. b. z. intelligunz actionem nega-
toriam cf. quos allegauit HOEPFNER. ad Inſt. §. 1095.
OTTO ad §. 2. b. t. VINN. et HEIN. ibr/d. c) §. 14.
I. h. t. % Hinc I. Ex DOMINIO datur 1) rei vin-
ſ vel dicatio 2) actio negatoria 3) actio knium regundorum 4)
. actio communi diuidundo 5) adio Jamiliae erciſeundae 6)
el ius actio publiciana vindicatoria 7) actio Publiciana reſorſſoria.
ſimu. Priores quinque ſunt ciuiles; reliquae Praetoriae. II.
Perlo⸗ Ex SERVITVTE: adctio confeſſoria III. Ex HEREDI-
TATE: hereditatis petitio, tum ciuilis cum praetoria,
et querela inoſſicioſit. IV. Ex PIGNORE: 1) actio ſer-
viana 2) actio quaſi ſeruiana ſeu bypothbecaria. De qui-
. pro. bus omnibus in latioribus Pandectarum libris.
atiuae
untur.
1 oHtt. .. 677.
altei Continnatio. Actiones perſonales.
C) PERSONALES, ſeu CONDICTIONES in
genere, ſunt actiones ex iure AD REM competentes.
enerte, Quum vero ius ad rem ſupponat certam perſonam
ero ſpecialiter obligatam, haecque ſpecialis obligatio vel
194). immediate ex legibus vel mediante fabto oriatur (H. 49 3)
Uitur: ſequitur: 1) actiones perſonales in regula non ad-
uen. verſus quemcunque, ſed contra ſolam Perſonam Wpecia-
t, (8 iiter obligatam poſſe inſtitui; modo exceperis actio-
t non nes IN REM SCRIPTAS a) 2) actiones perſonales
m,gu eſſe duplicis generis, vel IMMEDIATAS vel ME-
Nione DIATAS. .=
tiones . F. : ,
a) GE. AD. STRVV. difſſ. de act. in rem ſeript. Ienae
0 1666.
iplus
3) Sunt §. 678.

462 LIB. IV. TrT. VI.
§. 678.

Cominuatio. Actiones pPerſonales immediatae et mediatae

Aciones perſonales IMMEDIATAE ſunt, quae
ex ueguitate legibus confirmata inſtitui pobſunt. v. g.
acliones ex obligatione quaſi ex contrattu v. g. actio
negotiorum geſtorum, tutelae, cet. §. 617.) Praete-
rea huc pertinent a ſtio ad exhibendum, reſtitutiones
in integrum, aliaeque, quae copioſe in Pandectis ex-
plicantur.

Actiones perſonales MEDIATAE ſunt, quae ex
fabto obligatorio oriuntur. Quod cum vel conuentio
ſit, vel delidum; illa vel contralttus vel pabtum; con-
tra Qus vel nominatus vel innominatus; vel realis,
vel verbalis; vel conſenſualis, vel litteralis; pactum
denique vel nudum vel non nudum, hocque vel le-
gitimum, vel praetorium, vel adiectam (F. 509. Sq )
Sequitur, plures eſſe actionum perſonalium media-
tarum ſpecies, de quibus nota:

I. Ex contra ibus NOMINATIS realibus, et
in ſpecie A) ex MVTVO datur: condictio terti, vel
ablio ex mutuo (S. 531) B) ex COMMODATO: actio
commodati direéta et contraria §. 5 34. C) ex DEPOSI-
TO: actio depoſiti direkta et contraria (J. 5§53 8.) D) ex
PIGNORE: actio vignoratitia direlta et contraria

§. 541.

II. Ex contractu VERBALIE: actio ex ſtpulatu
certi vel incerti (F. 544.).

III. Ex contractu CHIROGRAPHARIO: con-
dibtio ex chirographo (§. 579.)

IV.

V.
uldenm:
et
00NWV
9) 0
jtrinque
10lio pro
mandati

V.
INFANC

luntario:
tit ei gl
quo iurt
in contine
tracku n

ck⸗
CNINN

t, Auae
y. 9.
atlio
Praete.
tutioner
is er.

Iule er
Dnuentid
1; con-⸗

lrelg;

Pidhum
e vel le

99, 8)

media-

bus, et
ti, vel
I: io
EPOSI-

Der

ontraria

ipulatu

0: ℳ.

PE ACTIONIBVS. 463

IV. Ex contraétibus CONSENSVALIBVS, et
quidem: A) ex EMTIONE VENDITIONE: actio
emti et actio venditi (§. 598.) B) Ex LOCATIONE
CONDVCTIONE: actio locati, et actio condukßli (§.
596.) C) Ex EMPHYTEVSI: actio emphijteuticaria,
vtrinque direlta (§. 602.) D) Ex SOCIETATE:
actio pro ſocio (§. 609.) E) Ex MANDATO: actie
mandati direlta et contraria (§. 614).

V. Ex contractu INNOMINATO datur actio
IN FACTVM PRAESCRIPTIS VERBIS a).

VI. Ex pacto NVDO iure Romano nulla datur

actio, ſed hodie competit CONDICTIO EX MO-
RIBVS.

VII. Ex pacto NON NVDO LEGITIMO ori-
tur condilkio ex lege; ex PRAETORIO et quidem ex
hypotheta: actiof Seruiana et quaſi ſeruiana; ex conſti-
tuto: actio de conſtituta pecunia h); ex iureiurando vo-
luntario: aétio in fabltum ex iurziurando, quae compe-
tit ei, qui iurauit, ſibi debere, ad praeſtandum, de
quo iuratum eſt. )] Ex pacto contractui bonae Fidei
in continenti adiecto: eadem actio, quae ex ipſo con-
tractu, naſcitur (F. 515).

a) BRISSON, de form. L. V. MERILL. obſ. L. VIII. e⸗
MEISTER I. c. b) GVNDLINGIANA b. XX.
ec) CVIAC. Obſ. XXII. 7.

§. 679.
Subdiuiſio actionum ex contractibus.

Aciones ex contractibus porro ſunt vel STRI-
CTI IVRIS Vel BONAE FIDEI. IIlae ſunt, in qui-
bus

464

pus iudex ſtribte ſecundum verba contrabtus iudicare de-
bet; hae vero, in quibur iudex ex azquo et bono feum

condemnare poteſt.

.2§. I. P. f. vbi quoque extat actionum bonae fidei ca-
talogus, in quo tamen non omnes contineri videntur
cf. WALCHad HOPP. h. t. §. 28. BACHOV. de act.
diſp. VI. theſ. XI. — 25. BOEHMER. de acdt. ſect. I.
c. 3. H. 19. Sdd. OTTO ad §. 28. h. t.

§. 680.
Actiones arbitrariae quae?
Ab his differunt actiones arbitrariae i. e. in quibus
geuy, qui arbitrio iudicis non ſatitfecit, grauius conde-
mnatur. Quo pertinent actiones reales, excepta he-
reditatis petitione, actio ad exhibendum, de dolo,

LIE. IV. TrIT. VI.

uod inetus cauſa, aliaeque §. 31. I. h. t. ibique

VINN.
§. 681.

Vſus hbodiernus.
Hodie diſtin Rio in actiones ſtricli iuris, bonae
Kdei, et arbitrarias inutilis eſſe videtur.

cf. BOEHIMER. Sect. I. c. 3. §. 19. GVNDLING. de vſu
pract. diſt. act. h. f. er. ſr. iur. in Exerc. acad. TI. I.
STRXYCK. V mod. tit. de O. et A.

§. 682.
Actiones ex delictis.
Sequuntur acliones ex delictis priuatis et ordi-
nariis. lam obſerua:
IJI. Ex FVRTO datur: condiétio furtiua et abtio
jurti (J. 650) II. Ex RAPINA: actio bonorum vi ra-
. Ptorum

ptorun
INIVNI
Er NIN
1) eral
oMrupto
in Pande
dantur:

D
in fe et
miliae e

finiun
ſ. 0.

II.

4

jus iun
tum Ppro

Fan Peti
1 voenar
t fen et
tment 1
Indibu 7
condti
Poſtone

tare c.
10 feum

ſidei ea⸗
identur
de act,
4 ſed. I.

nguihut
conce⸗
Pta he⸗
le Colo,
bique

bonme

G. de
ad. T. l.

et ordi⸗

et alhio

i CA.

ptorun

en

—

DE ACTIONIEVS. 465

ptorum, et actio furti (§. 650.) III. Ex DAMNO
INIVRIA DATO: actio ex lege Aguilia (§. 657.)
Ex INIVRIIS variae actiones. (FH. 666.) Praeterea
1) ex aliiz factis illicitis dantur actiones v. g. de albo
corrupto, de calumniatoribus, pluresque, de quibus
in Pandectis: 2) ex obligationibus quafß ex delicto
dantur actiones IN FACTVM (S. 67 1.)

§. 683.
Continuatio. Actiones mixtae.
D) Actiones MIXTAE ſunt, quae ſimul ex iure
in re et ad rem naſcuntur; quo pertinet: 1) actio fa-
miliae erciſcundaez 2) actio communi diuidundo 3) actio
Flinium regundorum et 4) hereditatie petitio.

§. 29. I. h. zt. BACHOV. de act. diſp. II. §. 7. OTTO ad
§. 20. h. t.

§. 684.
Tertia diniſio.
III. Ratione ſpeclalis finis actiones ſunt.

A) Vel PETITORIAE, quando rem ipſam, vel
ius ipſum petimus, vel ?POSSESSORIAE, quae tan-
tum propter iuris reiue poſeſionem inſtituuntur.

B) Vel REI PERSECVTORIAE, quibus rem no-
Rram petimus; POENAE PERSECVTORIAE, quibus
ad poenam infligendam agitur; et MIXTAE, quibus

et rem et poenam ſimul perſequimur. Ad priorer per-

tinent 1) actiones realer (§. 676.) 2) adtiones ex con-
trabkibur, excepto depoſito miſerabili 3) ex deliéktie:
condictio furtiua et actio rerum amotarum àa). Ad
poſteriorer: pleraeque actiones ex deliktir. Ad vlti-
Gg mar:

466 LIs. IV. TIT. VI.

mar: 1) actio vi bonorum raptorum 2) a ctio L. Aqui-

liae 2) actio contra eos, qui relibta & S. eccleſiis vel
aliis: venerabilbus lotis legata vel fideicommiſſa dare di-
ſtulerint, vsque adeo, vt etiam in iudicium voca-
rentur.

2a) AYRERI difſ. de act. ex del. rei per ſec.

K 685.
. Quarta diuiſio. .
IV. Ratione obiecti actiones ſunt vel VNIVER-
SALES, vel SPECIALES. IIIae, quibus uniuerſitatem
rerum; hae, quibus res ſingulares petimus. In illis non
ſolam ſuccedit res in locum pretii et pretium in locum
rei, ſed ſufficit quoque petitum generale.

§. 686.
Quinta diniſio.
De diuiſione achionum quoad prazſeriptionem et
tranſitum ad heredes infra Tit. XII.

§. 687.
Sexta diuniſio.
Praeterea omnes actiones vel in SIMPLVM vel in
DVPLVM, vel in TRIPLVM dantur vel in CVADRV-
PLVM; vlterius autem nulla actio extenditur. Exempla
talium actionum ipſe luſtinianus recenſuit S. 27. 4.

I. h. t.

Ceterum de vſu harum adtionum diſputatur. Alii eas
admittunt, vid. SCHILTER ad P. Ex. 19. Thef. 74.
BERGER. comment. de vſu action. tum rei perſecut. tum
poenal. §. 40. LES. ſpec. 56. med. 2. STRYCR. v/.

mod. ff. tit. de calumn. Alii eas reiiciunt. vid. STRVV.

ad ff. Ex 7. §. 60. THOMASII diſſ. de vſu act. poenal.
in

in for.

rux: G.

Sant
IIDVMe
ſationen?/
Petentin, 4
tribus, ſoe
promiſam.
Pats, qun
qui donis
ſtorum,

6 36 gr.

Nonm
ſit vel re
lucide erli

Ayui.
ii vel
Are di.
VvCc.

IVER.
ſtaten
is non
1 Otun

onemn et

vel in
ADRV.
termpha
21 4.

Alii eas
cut. tuiß
ich. 1,.
STNVV.
Cennl.
in

õ

bE ACTIONIBVS. 467

in for. germ. C. 3. §. 13. in ej. diſſ. Vol I. CARPZOV.
Prax. crim. ugen. 78. n. 8. 0T10 ad 9. II.

K. 688.
Septima diuiſio.
Sunt denique actiones, quibus non ſemper 80-
LIDVM perſequimur. Quod fit 1) propter compen-
ſationem 2) in actione de peculio 3) ob beneficium com-
petentiag, quod competit parentibus, patronis, fra-
tribus, ſociis, coniugibus, ſoceris propter dotem
Ppromiſſam, militibus, donatoribus, liberis emanci-
Patis, qui a paterna hereditate abſtinuerunt, et iis
qui bonis ceſſerunt, ratione bonorum poſtea adqui-
ſitorum.

5. 36. 544. I. b. z. l. 6. 15. 49. Ff. de re iud.

K. 689.
De pluris petitione.
Nonnumquam in actione PLVS petitur, quod
fit vel re, vel tempore, vel loco, vel cauſa, quae di-
lucide explicat Iuſtinianus §. 22. I. h. t.

= e.
—=

—
TITVLVS VYVII.
QvOD CVM EO, QvVIIN ALIENA
POTESTATE EST,. NEGOTIVM GESTVM
ESSE DICITVR.

§. 690.
C n n e i o.

H'e vſque de aclionibus ex facto proprio aduerſus
nos competentibus. Sed dantur aliae, quae
ex contractu alieno aduerſus nos inſtitui poſſunt,
quae ADIECTITIAE QVALITATIS dicuntur, i. e.
actiones e contrabtu ALIENO ezt SPECIALI CAVSA
aduerſus nos competenter. Quae ſpecialis cauſa eſt:
I. POTESTAS noſtra in contrahentem, ex
qua aduerſus nos datur: I.) actio good iuſu 2) actio
de peculio 3) actio tributoria.

II. LEX PRAEPOSITIONIS, ex qua aduerſus
praeponentem datur: 1) actio exercitoria 2) actio in-
ſtitoria, prout contrahens vel negotiis maritimir vel
terreſtribus praepoſitus fuit; ſiue in noſtra poteſtate,
ſiue liber fuerit. .

III. VERSIO IN REM, licet contrahens nec in po-
teſtate noſtra, nec negotiis noſtris praepoſitus fuerit.
Iam de ſingulis.

§. 691.

Con crA1

Alliot
ſinr bel /eruu
inſun conin
ſcuus pronn
ſerud latun
ſperie Gic
Quse allio
et iute non⸗
minum et

Kche l

Alio
e fatione bß

ninun pn

liit. (Cuin
lus e

5ſ.

Aio
fin ſemoue
Aontrartrun
Mofatu i⸗
le el wai

41.1

„

IVM

evop cvM EO QVI IN ALIENA POTESTATB EST ETC. 469

§. 691.
Actio quod iuſſu quid?.
Actio QCVOD IVSSV datur ei, qui cum filio fami-
lias vel ſeruo ex iuſſu domini patriſue contraxit aduerſus
inſum dominum patremue ad praeſtandum, quad filius aut
Jeruus promiſit. IVSSVM vero eſt mandatum filio vel
ſeruo datum, a quo igitur differt MANDATVMin
Necit dictum „ quippe quod homini libero datur.
Quae actio proprie eſt adieklitiae qualitatis, quamuis
et iure nouo immediate ex contraltu ipſo aduerſus do-
minum patremue agi pofſit.

§. vlt. I. b. z. tit. fF. quod iußa.

§. 692.
Actio de peculio quid?
ARio de PECVLIO datur ei, qui cum ſilio ſeruo-
ut ratione PECVLII PROFECTITII contraxit, aduerſus
dominum patremue ad ſoluendum, quatenus peculium ſuf-

Ficit. Cuius tamen actionis vſus hodie fere nul-
lus eſt. I .

§. 693.

De actione tributoria.
Actio TRIBVTORIA datur creditoriburt, qui cum
Kilio ſeruoue, cum patris dominiue conſenſu negotiante,
contraxerunt, aduerſus dominum patremue ad mercedes
yvro rata diſtribuendas. Sed et huius aclionis vſus ho-
die eſt rariſſimus.

§. 3. I. h. t. tit. F. de trib. act.

—

G 2%3

470 LIB. IV. Trr. VII.

§. 694.

Actio exercitoria quae?
Acio EXERCITORIA datur ei, qui cum magiſtro
nauis ſzcundum legem prazpoktionis contraxit, aduer-
Jus ipIum exercitorem ad prazſtandum, quod magiſter
nauis promiſit. EXERCITLOR NAVIS autem eſt, ad
quem negociatio nauis pertiuet licet nauis ipſa aliena ſit.
MAGISTER NAVIS eſt, qui ab exercitore negociatio-
ni nauis prazpoſitus tſt; et LEX PRAEPOSITIONIS
dicitur mandatum magiſtro nauis datum, quomodo et
quatenus negotia peragere debtat.

§. 2. L. h. t. tit. W. de &erc. act. LANGE introd. in notit.
legum naut. Lub. 1713. 8. PETR. BECKII tr. de re nauez
L. B. I747. WEDDERROPP. introd. in ius naut. Flensb.
1I757. 4. HEINECCII Faſciculus ſcriptor de iure marit.
Halae 1739. 4.

F. 695.

Actio inſtitoria quae?

Actio INSTITORIA competit ei, qui cum inſtitore

ſecundum legem praepoſitionis] contraxit, aduerſus domi=
num tabernae ad id, quod inſtitor promiſit.

Sed de his binis actionibus adhuc obferua: 1)

iure nouo poteſt etiam direſte ex contractu aduerſus
praeponentem agi. II. Magiſtrum nauis vel inſti-

torem poſſe etiam direlhte ex contracto ſuo aduerſus
contrahentes agere, quamdiu adhuc eſt in oftcio.
At III. ipſum praeponentem non poſſe aduerſus eos,
qui cum praepoſito contraxerunt, agere, niſi i i in ſub⸗
ſidium.

§. 2. et vlt. I. b. t. tit. f. de exercit et inſtit. act. RAMOS
de act. inſtit. in MEERM. theſ. T. V.
§. 696.

Goberur

Alio
in euiur V
Jundin tan
Aliepius Vl
lacere, le⸗

41U.

NOX

Pret

terle
dendun,

Quoc
ſet, unerte
XAIIS, aa

dominufue

Nota: N
vus da
A au
flli

gitn
aduer.
Hile
Al, ad
enaſit.
Niatio⸗
ONIS
oco et

n notit.
renut
ensb.
marit.

nſitort
domi⸗

ta: 1)

duerlus

el inlti⸗
luerſus

Us e0s,

in ſuh

MWS⅝

ℳ

evob GVMEO, CVI IN ALIENA POTEST ATEESV, ErC. 471

ffri.

g. 696.
Actio de in rem verſo.
Acio DE IN REM VERSO datur aduerſur eum,
in cuius VTILITATEM negotium geſtum eſt ad prae-
ſtandum tantum, quantum in rem verſum eſt. IN REM
alicuius VERTERE eſt, in alterius vtilifatem aliquid

facere, licet nec iuſſerit, nec mandauerit.

§- 4. L. h. z. zit. f-. de in rem verſo.
TITVLVS VIII.
DE

NOXALIBVS ACTIONIBVS.

§. 697.

Conne X 1io.

Praecedente titulo vidimus, quatenus dominus pa-
terue ex contrafku filii ſeruiue teneatur; iam vi-
dendum, quatenus ex eius delißto conueniri poſſit.

§. 698.
Actio noxalis quid?
Quodſi igitur filius aut ſeruus NOXIAM feciſ-
ſet, aduerſus dominum patremue dabatur actio NO-
XALIS, ad noxiae reſarcitionem, a qua tamen pater
dominuſue NOXAE DATIONE liberabatur,

Nota: NOXIA eſt ipſum maleficium, quo filius vel ſer-
vus damnum dedit, veluti furtum, rapina cet. NO-
XA autem eſt corpus ipſum. quod nocuit, i. e. ſeruus
aut filius §. 1I. I. b. z.
Gg 4 §. 699.

LIs. IV. Trr. VIII.

§. 699.

Vſus bodiernus.

De vſu hodierno obſerua: 1) actiones noxales
quoad liberos iam nouiſſimo ijure Romano ſublatae
ſunt, cum ip/ſi liberi ex ſuis delictis conueniri de-
beant a) 2) hodie, cum tales ſeruos, quales Roma-
norum erant, non habeamus, ne quoad hos quidem
actionum noxalium vſus eſt, cum homines proprii et
mertenarii ipfi ex ſuis delictis in regula conuenian-
tur 9).

a) §. 3. I. b. t. b) LEXS. ſpec. II3. med. I. STRX-
CKlI vs. mod. tit. de nox act. J. 3. BERGER. occon. p.
645. n. 3.

——=—B—=–– . —–.,

TITVLVS IX.
SI QVADRVPES PAVPERIEM FECISSE
DICATVR.

. 700.

Pauperies gquid?

DAVPERIES eſt damnum a QVADRVPEDE datum.
In quo tamen diſtinguendum 1) vtrum quadru-
pes fera beſtia fuerit, an non; 2) vtrum ſecundum
an contra naturam nocuerit; et 3) vtrum et a quo
inſtigatum fuerit. Hinc nota regulas:

I. Si beſtia FERA nocuerit, quondam eius do-
minus non tenetur, pr. I. h. t.

II. Si

5. C⸗

l,4
PACTVN
domirum
competit
haec,

1. 4. 5

IIl
LAEO
DOMN
allio Ex
ſtigatum
PaVPES
men don

p. Ll.

Ho⸗
lieiti elt
LIS o)et
EXPVISI

²) MM
1o!
in Ml
mel.
di di
P. 1

Rete

SI QCADRVPES PAVPERIEM FECISSE DICATVR.

473
II. Si animal MANSVYETVM aut MANSVE-

FACTVM ſecundum naturam nocuerit, aduerſus eius
dominum vel actio DE PASTV vel actio IN FACTVM

dales
late competit; illa, ſi animal depauerit fundum alienum;
ido. haec, ſi in fundo domini ſui rem alienam conſumſerit.
cha “ l. 14. J. ult. F. de praeſc. verb.
den
n er III. Si CONTRA naturam nocuerit, et ab ipſo
nlar. LAESO inſtigatum fuerit, ceſſat omnis actio; ſi ab ipſo
DOMINO vel a TERTIO, datur aduerſus inſtigantem
In. 8 actio EXx L. AQVILIA; ſin SPONTE, ſeu a nemine in-
nn,. D ſtigatum nocuerit, datur aduerſus dominum actio DE
. PAVPERIE, ad damnum reſarciendum. Poteſt ta-
men dominus ſe liberare animal NOXAE DANDO.
pr. L. I. 1. §. 4. he t.
§. 7or.
E. Vſus hodiernus.
Hodie 1) propter damnum depaſcendo datum
licita eſt Pl GNORATIO ſeu INCLVSIO ANIMA-
LIS a) et 2) a reſtitutione damni liberamur animalis
EXPVLSIONE b).
a) HARBBRECHT vom Pfändungsrechte, an deſſen Tract-
vom Rechte der Fubrleute. BELLOIVS de vign. anim-
ttunt. in MEERM. theſ. T. IV. FELTMANNVS de inclus. ani
zdru. mal. THOMAE de noxa animal. SAM. STRXCKlII diſfſ.
i de pignor. anim. in difſ. Vol. III. SCHVBERTIHII diff.
chim de pignor. am. Lipſ. 1774. DE CRAMER Meizl. Nebenſt.
quo⸗ P. 131. b) Ius prov. Sax. L. 2. art. 40.
§. 702.
usdo⸗ Prohibitio edicti aedilitii.
Ceterum ex edikto aedilitio nemo poteſt animal
nociuum ibi habere, vbi vulgo iter fit; et ſi aduerſus
II 8
6½ 5 ea

474 LIB. IV. Trr. N.

ea factum erit, et nocitum homini libero eſſe dicatur,
quod bonum et aequum iudici videtur, tanti domi-
nus condemnetur; ceterarum vero rerum, quanti
damnum datum ſit, dupli a). Hodie tamen et hoc
caſu eſt poena arbitraria.

a) §. 1. I. h. t. b) C. C. C. Art. 136. CARPYZ. crim
quaeſt. 131I. n. I7. 2I. SCHILT. ad pandectas Ex. XIX.
theſ. 3. . .

—————,.v— — —
— — — —

TITVLVS X.
DE

IISs PER QVOS ACGERE POSSVMVS.

F. 703.

ConneX io.

uoniam iure antiquo omnes actiones certis ver-
borum formulie in prima perſona conceptis,
(v. g. Aio, fundum meum eſſe) incluſae erant; ipſae
vero fermulae mutari non poterant, ideo nemo pro
alio, tanquam eius procurator, agere poterat, niſi

pro populo, pro libertate, pro tutela, aut furti ex le-

ge Hoſtilia pro iis, qui vel apud hoſtes, vel rei pu-
blicae cauſa abſentes erant. Licebat tamen COGNI.-
TOREM adhibere.

IAC. GODOFR. ad C. Th. de cognit. RITTERI pr. de
cognit. Lipſ. 1735. et praefat. ad C. T. T. I.

§. 70⁰4.
Cum vero litigantes non ſemper praeſentes eſſe

in iudicio poſſent, hinc coeperunt poſtea per procu-

rato-

rotorerlit
Pis flerl
Gam lie

dum III

CHIE. 6
Vlb.
ad Da
del.
et le⸗

lte⸗
el, ui
1) contr
eum deba

129, f.

Hod
rator nom
tur ſenter
altio,

PDE FIS PER CVOS AGERE POSSVMVSs. 47 5

dun ratores litigare. Quod tamen, vt ſaluis iuris prinei-
in. Piis fieri poſſet, fingebatur, procuratorem eſſe litis,
untt quam alieno nomine mouerat, dominum. Hinc fi-
hoc Rtum LITIS DOMINIVM.
. CHR. GOTIL. HOFFMANN. difl. de orig. proc. Halae
crin I7I6. I. H. BOEHMER. diſſ. de dominio litis in Exerc.

NN. ad Pand. T. II. DE BERGER difi. de domin, lit. in diſſ.
Sel. iur. Gen. DE WINKLER. diſſ. de Lit. cont. vet.
et bod. C. II.

10

FK. 705.
Procurator quis?
Itaque PROCVRATOR ex ſenſu iuris Romani
eſt, qui litem alienam tanquam ſuam, ſuſcipit. Vnde
„ 1 contra eum ferebatur ſententia, 2) ei, et contra
eum dabatur actio iudicati.

I. 28. F. de procur. l. vn. C. de ſatis dat.

8ver⸗ §K. 706.
eptis, Vſus bodiernus.
lle Hodie ceſſat illud litis dominium, quia procu-
li rator nomine alieno agit, hinc nec aduerſus eum fer-
n tur ſententia, nec ei aut contra eum datur iudicati
erl. actio.
eipr.
pr. de
e eſl
1 TrTrV.

rato⸗

475⁵

òð . = 4
NA
T 7 L. 8 4 .
TIIVFVNS kI Nroe,
DE
SATIS DATIONIBVS.
lar
Praeſtne
§. 707. gnorutti
Conne X i o. tionis, et
liquando litigantes, ne iudicium forte eluſorium nauiit
reddatur, cautionts ſibi praeſtare debent. anis
reshul
6b.R 7oS8. 917.
Cautio quid et quotuplex? zi.
CAVTIONES ſunt media ſecuritatis praeſtandae. 1 N
Eae quidem in ORDINARIAS et ERTRAORDINA- ch.
RlIAS diuidi poſſunt. Illae, quae in regula et ple-
rumque; hae, quae in certo caſu et ex peciali cauſa
praeſtantur.
.Y ec
Priorer iterum ſunt: I. VERBALES, quae ver (dckN
bis, i. e. nulla re vel perſona interueniente, prae- turum2)
ſtantur. Haec verba vel nuda ſunt vel iurata. vVvVn- urum et
de cautio NVDE promiſſoriq et iuratoria. II. REA mie lbell
LES, quaere quidem, ſed nulla perſona interuenien- ri: 1) e
te praeſtantur i. e. pignoriburs, hiſpothecis et parata pe-
cunia. Vnde cautiones pvignoratitiag, kipothecariae . g.
et pecuniariax. III. PERSONALES, quae perſona
interueniente praeſtantur, et quae FIDEIVSSORIAE
ſeu SATISDATIONEsS in ſpecie dicuntur.
Ad

II

tium

anchue.
INA⸗
. Pe.

caulſa

e ver⸗
Prue.
Vn.
RE4.
enien⸗
ata e
tariae
erlona

ONIAE

PDE SATIS DATIONIBVS. 477
Ad poſteriores referri poſſunt ¹) ARRESTVM
REALE et PERSONALE 2) SEQVESTRATIO, et 3)
DEPOSITIO rei ſiue iudialis ſiue extraiudicialis.

6. 709.
Regulae cautionum praeſtandarum.
Iam nota regulas: I. Fideiuſſoria cautio ſemper
praeſtanda erat, ſi Praetori caueretur a). II. Pi-
gnoratitia locum habebat, ſi res certae eſſet aeſtima-
tionis, et aduerſarius conſentiret b). III. Juratorie
cauebant 1) viri illuſtres c) et 2) poſſeſſores rerum
immobilium ). IV. Nudis verbis cauebant 1) fiſcus
2) respublica et 3) clerici †2..
a) I. 7. f. de praetor. ſtipul. b) l. 61. de V. . c)
I. I7. C. de dignit. d) NOODT.'et SCHVLTING.
ad tit. ff. qui ſatiſd. cog. CVIAC. obſ. L. XII. c. 22. et
ad Nov. 53. e) l. I. F. 18. lJ. 6. §. I. vt legat. cauſ.
cuv. f) I. 25. §. I. J. 33. H. 3. C. de cpi/c.

9. 710.
Cautiones litigantium.
Speciatim in lite alteri cauebatalter. Et quidem I.
ACTOR reo: 1) ſe intra duos menſer litem conteſta-
turum 2) ſe vſque ad ſententiam in iudicio perman-
ſurum et 3) ſe, ſi ſuccubuerit, decimam partem ſum-
mae libello comprehenſae ſoluturum II. REVS acto-
ri: 1) de iudicio ſiſti 2) iudicatum ſolui.

Nov. 96. c. I. Ibique CVIAC. ad Nov. 112. c. 2.

g. 71I.
Vſus bodiernus.
Hodie in regula reus non cauet; et a tor de im-
penſie, et aliquando de reconuentione ſatisdare debet.

TITV-

478

s —————

TITVLVS XII.
DE

PERPETVIS8 ET TEMPORALIBVS
ACTIONIBVS, ETLC QVAE AD HERFEDES
ET IN HEREDES TRANSEANT.

§. 712.

ConneXio.

Guberſunt duae in doctrina de actionibus quaeſtio-
nes, altera, quando actiones praegſcribantur, al-
tera, quando in et ad heredes transeant.

F. 71.3
DE PRAESCRIPTIONE ACIONVM.
Quoad praezſcriptionem actiones iure nouo diui-
duntur in PERPETVAS et TSMPORALES. IIIae
ſunt, quae XXX. annis; hae, quae intra breuius tem-
pus praeſeribuntur.

l. I. J. z. C. de annali except. I. 2. C. de praeſcr. 30. annor.

§. 714.
Regula prima.
I. Acioner ClVILES ſiue realer ſiue perſonaler,
ſiue in rem ſcriptae, in regula durant XXXannis. Ex-

cipe 1) eccleſiarum, fiſci et eiuitatum actiones, quae
RIL.

DE PEh

W mns
riam Adn
nnls5)

glinuenni

) vid.
P
d 36

uae i⸗
abfohuitur
redhibitor
ſenibitne,

III.
CIVILES
Ereipe:
rerſus naut
Urtim cel
urrupti
und dect
nn tam en

Pb. .

nio,

eſtio⸗

71

1.
Illae
tem⸗

Antor.

naltt,
.. Er
quae

N

—

PE PERFETVISET TEMPORALIBVS ACTIONIBVS, FrG. 479

XL annis praeſcribuntur a) 2) actionem hypotheca-
riam, aduerſus ipſum debitorem, quae durat aeque XL.
annos 5) 4) querelam inofficioſi, quae praefſcribitur
quinquennio &).

a) vid. ſupra §. 268. b) l. 7. pr. C. de praeſer
30. annor. 1. z. G. 1. C. de annal. oec. c) vid ſupra
§. 2366.

§. 715.
Regula ſecunda.

II. Alziones PRAETORIAE RESCISSORIAE ſunt
temporalez. Sic 1) reſtitutiones in integrum durant
quadriennio, excepta doli reſtitutione, quae biennio
abſoluitur a) 2) actio Pauliana anno vtili h) 3) actio

red hibitoria ſ menſibus, et quanti minoris anno prae-
ſeribitur &).

a) I. vlt. C. de temp. reſt. in int. b) I. I. pr. I. 10, S.
18. F. quae in fraud. creditor. c) I. 38. Ppr. ff. de
aedil. edict.

F. 716.

Regula tertia.

III. Altiones POENALES ex deliéfie PRIVATIS
CIVILES perpetuue; PRAETORIAE annaler Junt.
Excipe: 1)) actionem furti manifeſti a) 2) furti ad-
verſus nautas, caupones et ſtabularios ) 3) arborum
furtim caeſarum e) 4) depoſiti miſerabilis ) 5) ſerui
corrupti e) et 6) de effuſis et deiectis †) niſi liber
homo occiſus ſit. Quae actiones, licet praeteriae
ſint, tamen in perpetuum dantur.

a) pr. I. h. f. b) I. vlt ſj. naut. caup. c) I. 2. §. .
7. arb. furt. caeſ- d) l. 15. G. aepoſ. e) l. 13. G.
Jerui corr. f) l. 5. J. 5. F. de bis, gui efud.

§. 715

480⁰ LIB. IV. TIT. XII.

§. 717.
Regala quarta.
IV. Adecuſationes oriminales delibßtorum PVBLICO-
RVM in regula VICENNARIAI ſunt a). Excipe ite-
rum 1) adcuſationes ex L. Iulia de adulteriis b) 2)
ex crimine peculatus c) et 3) ex SCtο Silaniano 4)
quippe quibus quinquennio praeſeribitur.
a) I. 22. C. ad L. corn. de fals b) I. 29. §. 5. 845. ff-

ad. L. Iul. de ad vlt. e) I. 7. F. ad L. Iul. pecul.
d) I. 13. F. ad Sct. Silan.

§. 718.
DE TRANSITV 40G 1'IONVM.
Quoad TRANSILVM tres a tionum dantur
claſſes A) quae heredibus competunt, non vero contra
heredes; B) quae et heredihus et tontra heredes dan-
tur; C) quae net heredibus nec contra heredes dan-
tur, ſed morte actoris vel rei extinguuntur. Iam

nota:

A) Heredibus quidem non vero contra heredes
dantur: 1) actiones REALES, quae quidem aduer-
ſus quemcunque poſſeſſorem, non vero aduerſus here-
