non 1,Ara⸗. b) L 25. F. eod. I. 1. et 20. C. h. z. c) lI.
16. F. 1. F. eod. d) l. 20. f. eod. IENICHEN de ne-

ceſſ. conſenſus curat. in ſponſ. minor. in obſeru. ad LEY-

SERI meditat. ad Pand. Vol. X. e) I. 13. F. 6. F. ad
L. Iul. de adult. I. 6. C. h. t. Nec aliter dicendum vi-
detur, licet iure nouo l. vlt. C. ad Sctum Maced. I. 25.
C. 'de don. inter V. et U ratihabitio ad initium retrotra-
hatur. cf. IAC. GODOFR. ad I. 152. J. 2. de K. J. HO-
TOM. quaeſt. ill. . IX. diſſent. HVBER ad “ h. t.

n. 10. f) I. 7. J. 1. J. de ſponſ. I. 5. C. h. 1 g) l.
E. de R. N PAVLI rec. ſent. L. II. J. 19. §. 2.
1) 9 . i9. F. de R. N.

§. 64.
Alterum iuris Romani requiſitim.
B. Vt coeuntes CIVES ſint. Ergo net 1) pe-
regrinus gaudebat iure connubi, niſi ipſi ſpecialiter
conceſſum fuerit; nec 2) ſeruus connubum ſed
tontubernium inibat.

Pr. I. h. t. I. I1. §. 2. F. de K. M. l. 7. C. de in-
ceſt. nupt. VLP. T. V. J. 4. PAVLT rec.
ſent. L. II. c. 19. J. 6. CAlI intit. L. I. T. 4. Pr.
ibigq. SCHVLTING. GVNDLINGIANA de contub.
ſeru. p. II. n. 10. BRISSON. de V. S. f. v. connu-
bium et contubernium.

g. 65.

Tertium iuris Romani requiſitum.

C. Vt nuptiae ex ſpeciali aliqua cauſa non ſint
prohibitae; aliae enim tanquam I. Inceſtee, non-
nullae tanquam II. Indecorae prohibentur; dantur
denique III. nuptiae noxiae.

§. 66.

4
1
GNXT
(006
clen fan
NIIS”
et elk
1S,:
Oritur

H
GNAD
Perſoni
uum.
ſen 0
lſtena
Giuidi⸗

fa ieg
“
Hanum

)be.⸗
aliter.

ſed

le in⸗
I fee

4 pr.
utub.
onnu⸗

n ſint

antur

6

DE NVPTIIS. 43

F. 66.
De nuptiis inceſtis
A Propter CONSANGVINITATEM.

I. INCESTAE nuptiae ſunt, quae propter CO-
GNATIONIS PROXIMITATEM interdicuntur. a)
COGNATIO ipfſa eſt neczſitudo perſonarum ad ean-
dem familiam pertinentiumi. Ea eſt vel CONSANGVI-
NITAS vel ADFINITAS. Hla oritur ex generatione,
et eſt: 1) MERE NATVRALIS, 2) MERE CIVI-
LIS, 3) MINXTA, et 4) SPIRITVALIS. ) Haec
oritur ex coitu et eſt vel VERA vel QVASI talis.

a) FABRI diſſ. viciſſitud. iur. R. de nupt. inceſt. Lipſ. 1763.
NETTELBLADTI ſcbema doctrinae de grad. probib. ſec.
ius diu. Rom. et Can. in obfſ. iur. ecclel Halae 1783. 8.
HEISLERI obſ. ſel. de inceſtu in DESSEN juriſt. Ab-
bandl. 3te Samml. Halle 1783. 4. b) l. 4. F. 2. F.
de grad. I. 26. C. h. r.

§. 67.

Gradus et lineae quid?

Haec autem proximitas ex gradibus intelligitur.
GRADVS eſt quoduis generationis fabtum, ſeu diſtantia
perſonae generatae a generante. LINEA eſt ſeries gra-
duum. Ea vel RECTA eſt, vel COLLATERALIS
ſeu OBLIQVA; ILLA iterum in adſtendentalem et
deſcendentalem, HAEC in aequalem et inaequalem ſub-
diuiditur.

§. 68.

Regulae computationis.

Regulae computationis graduum (de quibus l. 10.
F. de grad. adfin.) hae ſunt: I. Tot ſunt gradus, quot
ſunt vel GENERATIONES vel DISIANTIAE perſo-
narum vaque ad eum, de cuius cognatione quaeritur. Vel
Vt

44 TrrvLvVs X.

vt alii: tot ſunt gradus, quot ſuperſunt PERSONAE,
demta ea, a qua computatio incipit.

II. Iure CIVILI ſemper 8INGVLVS gradus nu-
meratur; quae computatio proinde ciuilir dicitur.

III. Iure Càa NONICO numerantur in linra COL.-
LATERALI gradus VNIVS tantum lateris, eiusque,
Gi linea inaequalis ſit, LONGIORIS; et hanc compu-
tationem Canonicam dicunt. De qua porro hae ſpe-
ciales regulae notandae: 1) quoto gradu vnaquaque
perſona in linea aequali diſtat a communi ſtipite, eo-
dem diſtant inter ſe. 2) Quoto gradu remotior in Ii-
nea inaequali diſtat a communi ſtipite, eodem inter

ſæ diſtant.

IV. Computatio CANONICA obtinet in doktrina
de NVPTIIS INCESTIS; in reliquis obſeruatur com-
putatio CIVILIS.

TRIERI diſſ. de comput. grad. conſ- et ad fin. Frf.
1736. LVDERI MENKENII coᷣmpendiaria theoria et
praxis computat. grad. Lipſ. 172 1. BOEHMERVS
de comput. grad. adi. EIVS dofhtfrinae de ablion. GVND-
LINGIANA part. 27. TOBIAS RICHTER. lib.
ſing. de nupt. et comput. grad. Lipſ. 1744. 8. ANT.
CONTIVS de grad. conſangu. et adfin. in Eius opp.
Neap. 1725. f. HO TOM. de nomin. et grad. conſan-
guin. et adfin. in ei. Vol. difl. BOEHMERlI ius eccl.
prot. lib. IV. Tit. XIV. WEISSERS Anleitnng zur
Berechnung der Verwandſchaftigrade Stuttg. 1781. 8.

§. 69.
Prohibitiones nuptiarum.
Sunt autem prohibitae nuptiae propter conſan.
guinitatem:

A. ME-

A. M
lne⸗
LA
ineg

Ph

B. bro

4.
eir eiur
Onbitus /

Llineot

NAE

i⸗
r.

(01.
uuhue,
empn.
ſpe.
Lague
0.
in l.
inter

Nrina
conn.

Prl.
jia et
RVS
No.
lib.
N.
opp.
Onan⸗
1 Aueh.
21
i. §.

nſan.

M.

DE NVPTIIS. 45

A. MERE NATVRALEM zt MIXTAM: 1) Ia
linea RECTA in infinitum; 2) In linea COL.-
LATERALI &) aequali, gradu ſecundo a) ) in
inaequali licitae ſunt, modo abſit RESPECTVS
PARENTELAE. b)

B. Propter mere CIVILEM: 1) cum filia adopti-
ua, nec non vidua tum patris cum filii adopti-
ui, ne ſubſecuta quidem emancipatione, 2)
cum ſorore adoptiua, et patris adoptiui matre
aut matertera, aut nepte ex filio, niſi adoptio
ſit emancipatione diſſoluta. )

C. Propter SPIRITVALEM: cum ea, quam ali-
quis ſuccepit ex ſacroſancto baptiſmate. d)

a) §. I. 2. 4. J. h. t. De nuptiis conſobrinorum cf. THEO-
PHILI paraphr. h. t. §. 4. CAIVS inſtit. L. I. tit. IV.
§. 6. ibiq. SCHVLTING. EV. O TTONIS diſſ. de nupt.
conſobr. c. IV. b) §. z. 5. I. b. t. Fratris filiam
ex Scto Claudiano olim ducere licuit, non vero iure
nouo. SVET. Claud. c. XXVI. ALEANDER et
OlISEL ad CAll inſtit. L. I. T. IV. n. 19. NOODT.
L. II. obſ. 5§. J. 17. C. b. HEISLERS Gutachten von der
Ebe mit des Bruders Tochter, in deſſen jur. Abhandl.

2te Samml. Halle 1783. 8. C) §. 1. 2. JI. Q. t. I. 14.
pr. or G. 1. I. 12. pr. 1. 5y. J. 1. de R. N. d) l. 26.
C. b. z.
§. 70.
De nuptiis inceſtis

B. Per ADFINITATEM αι) veram.

A. VERA adfinitas eſt neceſitudo cum conſangui-
neis eius perſonaz, qua cum aliquis toncubuit, ſiue con-
cubitus legitimur, ſiue illegitimus fuerit. Ex quo in-
telligitur: 1) inter ipſos maſculi et feminae conſan-
guineos aut collaterales; 2) inter compriuignos; 3)
inter-

46⁶ TrIrvLVS X.

interpriuignum et nouercae matrem; 4) inter vitri-
cum et priuignae maritum adfinitatem intercedere

nullam. I. 4. §. 2. de grad. S. ö. I. h. t.

§. 7r.
Continuatio.
Adfinitatis, quum generatione haud nitatur,
nulli proprie gradus ſunt; a) ſed receptae ſunt hae
regulae:

I. Quoto gradu aliquiz CONSANGVINEVS eſt
perſonae, quacum alter concubuit, eodem infius concum.
bentis ADFINIS c/t.

II. Quoto gradu nuptiae prohibeniur inter CON-
SANGVINEOS, zodem etiam interdicuntur inter AD-
FINES. Ergo nec 1) vitricus priuignam, nec 2)
ſocrus nurum, nec 3) priuignus nouercam, nec
4) frater fratris viduam nec 5) filius patris concubi-
nam ducere poteſt. 5)

a) l. 4. §. §. de grad. b) F. 6. 7. I. b. z. I. 5. pen. et vlt.
C. de inceſt. nupt. l. 4. C. h. r.

§. 72.
De β) quafßi adfnitare.
B. QVAsl adfinitas eſt, quae vel ex ſponſa-
liis, vel ex diuortio oritur. Vnde 1) filius ſponſam
atris defuncti, et pater defuncti filii, ſcut frater de-
functi fratris ſponſam; 2) maritus filiam, quam vxor
voſt diuortium ab alio ſuſcepit, ducere non poteſt;

§. 9. I. . t. l. 12. J. L. 2. 3. F. de K. N.

§. 73.

1

Il.
HONES
Ptine den
Datorum
gui Inue
craln lae
ea, gua
nium aut
publieo
Alenone
denatore
viciſitue
) noptt
cumm rap
aut nou

)14
1. I
. l⸗
ler.
Me
mit
Ab
lei
dii⸗

IITTAI
1) Mar
M adul

dp

Vitri.
Ledere

ttetur,
t hae

cumn.

(0N.
A.
jee 2)
vec
ubi

et dh.

ponſe.
onſam
er de⸗
VXO
Ctelt,

4 73.

DE NVPTIIS. 47

§. 73.
II. Nuprziae INDECORAE quae er qnales?
II. INDECORAE nuptiae ſunt, quae propter
HONESTATEM prohibentur a) Quales ſunt 1) nu-
ptiae Senatoris eiusque liberorum nepotumue ex filiis
natorum cum libertina aut libertino, aut eo eaue,
qui quaeue vel ipfi vel eorum parentes artem ludi-
cram faciunt aut fecerunt. 2) Nuptiae ingenui cum
ea, quae aut palam corpore quaeſtum aut lenoci-
nium aut artem ludicram facit fecitue, aut iundicio
publico damnata, aut in adulterio deprehenſa;, aut
a lenone manumiſſa eſt; quod poſtea Scto etiam ad
Senatores extenſum eſt. Quae tamen prohibitiones
ex L. Iulia et Papia Poppocta deſcendentes poſt varias
viciſitudines tandem a TIuſtiniano ſublatae ſunt, b)
3) nuptiae adultericum adultera, nec non raptoris
cum rapta. c) 4) Nuptiae vitrici cum priuigni vidua
aut nouerca mariti priuignae. d)

a) l. 42. pr. ff. de KR. b) HEINECC. ad L. Pap. Popp.
L. II. c. I. 2. c) I. vn. G. I. C. de rapt. virg. Nou. 134.
c. 12. d) I. I5. F. de R. N. HEISLERS Abbhandl. von
der Ebe mit des Srieffſobns Witiwe und der Stieftochier
Manne. ElVSD. Unerſuchung der Frage: ob die Ebe
mit der Mutter der Stiefinutter erlaubt ſey, in deſſen jur.
Abhandl. 2te Samml. GRIEBNERI medit. probab. de in-

ceſtis cum nouercae matre nuptiis in eiusd. ſel. opuſc. iur.

priu. ſect. I.

§. 74.
III. Nupziae NOXIAE quae?
III. NOXIAE nuptiae ſunt, quae propter VTI-
LITATEM PVBLICAM illicitae ſunt. Huc pertinet
7) Matrimonium inter Iudaeos et Chriſtianos ſub poe-
na adulterii. àa) 2) tutoris eiusque ſilii nepotizue cum
pupilla, niſi aut &) rationibus redditis exactoque
vice-

48⁸ TrrvLVS X.

viceſimo quinto aetatis puellae et anno vtili, aut β)
impetrato principis reſcripto, aut „) ex deſponſa-
tione, deſtinatione, nominata in teſtamento condi-
tione, vel iuſiu patris, cum decederet, dato, nu-
ptiae contractae ſint 9) 3) magiſtratus prouincialis
cum femina prouinciali propter rationem potentatus; c)
4) clericorum omniumque caftitatis voto obſtricto-
rum. d)

a) I. 6. C. de Iudaeis. b) l. 56. 59. 60. F. de R. M. I. 6.
7. C. de interd. matr. int. pup. WESTENBERG. in dino
Marco p. 391. 394. D'ARNAVD variae coniect. L. II.
c. I7. MARKARTI interpr. iur. ciu. L. II. c. 9. Er-
örterung der Frage: ob ein Vormuud oder deſſen Lohn ſei-
ne Pfleghefoblne vor abgelegter Rechnung beurathen dürfe?
in den Beyträgen zur juriſt. Litteratur in den preuſſ.
Sraaten Iite Samml. Berlin 1776. 8. III. PVETT-
MANNI Progr. ad Orat. D. Marci de pupilla a tutore
eiusue filio baud ducenda, Lipf. 1783. c) l. 17. pr.
I. 63. f. de R. N. d) lJ. 44. pr. C. de epiſc. Nou. 6.
c. I. CALIXTVS de coniugio cleric. cura HENKII
Helmſt. 1783. 4. KOERNER vom Coelibat der Geiſtli-
cben Leipz. 1784.

. 75.
Poenae iniuſtarum nuptiarum.
Hae ſunt iuſtae nuptiae, de quarum effectibus
in Pandectis. At iniuſtae in genere ipſo iure nullae
ſunt, adeoque omni effectu deſtituuntur, a) nin co-
euntes aut aetatis lubrico aut errore inuincibili dece-
pti coierint, modo vel maiores facti vel errore com-
pPerto Ratim huiusmodi coniunctionem dirimant. b)
In ſpecie vero nuptiarum inceftarum poenae erant:
1) exilium 2) verberatio, ſi perſonae viles eſſent
3) confiſcatio bonorum et dotis, niſi liberi ex priori
matrimonio legitimo adeſſent, ad quos tunc ſtatim
bona patris perueniebant, praeſtitis tamen ei alimen-
tis neceſſariis. e)

a,) §. 12.

b)1.
utiud
utan
12. 0

I. V.

II
ronſenti
Obleru⸗
2) lne
ben. 3
gitiman
4) 101

11.6.
Gito
1. II.
D-

ſei⸗

irfe!

reuſſ.
ETT.
utore
7 r.
u. 9.
IKII

li.

bus
ullae
co.⸗
gece⸗
com.
t. 5)
rant:
elſent
Nriori
atim
men⸗

n

DE NVPTIIS. 49

§. 12. I. h. t. HEINECC. ad L. Pap. Popp. L. II. c. VI.
b) I. 4. C. de inceſt. nupt. HERT'IVS de matrimonio pu-
tatiuo in Opuſc. Part. I. GOTTFR. MASCOV. de matr.
putatiuo in Opuſe. T. II. Lipfſ. 1776. c) Nou. 12. c.
1. 2. qua derogatum eſt l. 6. C. de inceſt. nupt. MERILL.
L. V. obſ. I1.

DE LEGILIMAIIONE.
§. 76.

Legitimatio quid?

LEGITIMATIO eſt altur, quo liberir illegitimis

conſentientibus iura legitimorum tribuuntur. a) De ea
obſerua: quod 1) nec aliqua fctione nitatur, b) nec
2) ſine conſenſu liberorum legitimandorum fieri de-
beat. c) 3) iure Romano liberi tantum naturales le-
gitimari potuerint. d)
a) IORDENS diſſ. II. de legitim. in FELLENBERGII iu-

risp. antig. . II. I. H. BOEHMERlI diff. de legitim. ex
damnato coitu natorum in Eius Exerc. ad Pand. T. I.
b) I0O. IAC. PREHN: ob die legitimation ſich auf eine
Erdichtung grüände? Roſt. 1777. 4. diſſent. THOMAS.
ad STRAVCH. diſſ. Iuſt. No. 4. §. 3. HOEPFNEKR.
Comm. ad Inſt. h. t. c) l. 11. f. de his, qui ſui vel
al. iur. Nou. LXXXIX c. TII. d) K. vlr. I h. z. I.
10.] C. de natur. liber, Sunt enim liberi illegitimi vel
1) naturales vel 2) ſpurii, ſeu vulgo conceptt, vel 3)
adulterini, vel denique 4) inceſtuoſt §. 12. 1. h. t. l. 23.
f. de ſtatu bom. HOTTOMANNVS de ſpar. et legir.
in Eius Opp. T. I. MENAG. amoen. iur. c. 39. II-L.
PVETTMANNI diſſ. ge querela inoff. zeſtam. fratribus
et ſoror. contra ſpurios baud conced. Lipfſ. 1772.

§. 77.
Eius ſpecies.

Ipſa legitimatio fiebat I. per obiationem curiae,
II. per ſubſequens matrimonium, III. per reſeriptum
0 prin-

50 TIrvVLVS X.

principis, IV. per teſtamentum patris a principe con-

Lirmatum.
II
§. 78. gitimat
5 I. Oblatio curiae quid? 7 lcere
I. Per OBLATIONEM CVRIAE, cum pater beret.
) Fflium naturalem curiae ita offerret, vt munera Eerat, 1
curialia valde odioſa aliquando ſuſciperet; vel 6) mod
iiam naturalem homini curiali matrimonio colloca⸗: mtelka
ret. Eius auctor eſt Theodoſius iunior. I. 2. C.de nat.
Uib. Nou. 59. C. 2. ſegg. WVNDERLICEHIII lib. d )
legit. per obl. cur. Ienae 1759. . Ler
II. Subſequens matrimonium. 1
II. Per SVBSEQVENS MATRIMONIVM fit,
cum pater concubinam, ex qua liberos naturales pro- Ihls
creauit, ducit. Quam in rem requirebatur: 1) vt lubere
cum concubina nuptiae licitaz eſſent a) 2) vt inſtru- tdert,
menta dotalia conficerentur, exceptis agricolis, mi- nat
litibus armatis et caligatis ?“) 3) vt iam tempore con- tua har
Obtulert

cubitus nullum matrimonii impedimentum adfuerit c)
4) vt ipſum matrimonium iuſto modo contractum eſ- 74,0
(t, v. g. ſine vi, dolo rel. Eius effectus eſt, vt legi.
timati eéodem, quo legitime nati, iure vtantur. d)

a) H. vlt. J. h. 2. b) §. vlt. I. h. t. §. 2. Inſt. de ſucceſſ.

quue ab inz. l. 10. C. de nat. lib. Nou. 74. C. 4. H. 2. 3. P
Nou. So. c. S. Hinc et legitimatio per inſtrumenta do. toem
talig appellatur. Sed et nuda inſtrumenta nuptialia ę tabt
ſuffeciſie videntur cf. NOODT. Comm. ad Pand. tit. de nt d
pis, qui ſui vel al. VINNIVS ad Inſt. h. t. §. vlt. difſ. n
GEBAVER ad Inſt. Excurſ. IV. J. 3. SCHVLTING tatis e
ad rooντοαοσ εο.. c) cf. PEREYZ Praelect. ad C. rz. de Nuatur
nat. lib. u. 12. d) l. 1. C. Theod. de nat. lib. Nou.
Sy. c. J. HENNE diſſ. de legitim. p. ſubſ. matr. Erf.
1751. H R

§. 80.

6 ton⸗

Dater

unera
lloca.
E nat.

lb. d

M ft,
8 pro.
1) rt
inſtru⸗
, Mi⸗
e oe
lerit)
tum el⸗
rt legi.
4

ſuutſ.
. 2 .
u do:
ritliu
tit. de
lt. iſl
LTING
t de
„ Wyu.

t. Eik.

DE NVPTIIS. Fr1

§. Lo.
Legitimatio per reſcriptam principis.
III. Vt RESCRIPTO PRINCIPIS procederet le-
gitimatio, ſupponebatur, 1) vt pater concubinam
ducere non poſſet, 2) vt ſobolem legitimam non ha-
beret. a) Auctor eius eſt Iuſtinianur. Effectus vero
erat, 1) vt pater nanciſceretur patriam poteſtatem,
modo eam petüiſßſet, 2) vt legitimati ſuccederent ab
inteſtato, de qua re ſuo loco.

a) Nou. 74. c. 2. pr. et Nou. 5g. c. 9. PAVLI de legit.
per reſeriptum princ. Gedani 1756.

§. 81.
IV, Per teſtamentum patris a principe confrmatum.
IV. Legitimatio per TESTAMENTVM PA-
TRIS requirebat: 1) vt nullos liberos legitime natos

haberet teſtator, 2) vt concubinam ducere non po-

tuerit, 3) vt in teſtamento expreſſerit: Je velle libe-

ros naturales ſibi eſſe legitimos ſucceſorer; 4) vt mor-

tuo patre ipfi liberi teſtamentum adconfirmationem

obtulerint principi; 5) vt eſlent heredes capaces. Nou.

74. C. 2. J. I. et Nou. Y. C. 10.

§. 82.
An detur legitimatio per nominationem Rlii?
Praeterea nonnulli legitimationem per nomina-
tionem filii in quaſt publico inſtrumento factam eſſe pu-
tant. a) Perperam, vt videtur, cum Nou. 1I7. c. 2.

ad quam prouocant, de prazſumtione tantum natiui-

tatis legitimae, non vero de legitimatione aliqua lo-
quatur. b5)

a) v. c. PEREZ Praelect. ad Cod. tit. de nar. lib. n. 6. GV-
DELINVS de iure nouiff. L. I. c. 16. b) loubrs
D 2 Diſt.

52 TITvLvVS X.

Difl. I. de legitim. c. V. §. I. Iqq. Caeterum olim le-
gitimatio etiam per arrogationem vel adoptionem fieri
poterat, quae tamen iure nouo ſublata eſt. 1. 7. C. de
nat. lib. Nou. 74. c. 3. et Nou. Sg. c. 7. Quod denique
vſum huius tituli attinet cf. IHOMASIVS in diſfſ.
Vol. III.

TITVLVS XI.
D E

ALDOPTIONIB V,S.

§. 83.

Adoptio quid? Differentiae ab arrogatione.

ltimus adquirendi patriam poteſtatem modus eſt
ADOPTIO, quae æ) in ſenſu GENERALI
eſt aftur, quo in locum ſilii eligitur qui natura talis non
eſt; &) in ſenfu SPECIALI eſt adus, quo homo ALIE-
NI iuris auktoritate MAGISTRATVS pro filio declara-
tur. a) Ab ea diſtinguenda eſt ANROGATIO, quae
eſt adoptio hominie SVI iurit aubloritatt PRINCIPIS
fakta. Haec differt ab adoptione in ſpecie dicta ra-
tione 1) obiebti. 2) modi. 3) conſenſus et 4) effektus,
tum quo ad ipſum arrogantem vel adoptantem, cum
3) quoad arrogati adoptatiue liberos. )

2) FELZll difſſ. de adoption. Argent. 1720. SCHROE-
DERlI diſſ. de adopt. iure ciu. et moribus Germ. vſit. le-
nae 1705. CHR. THOMASII Diſſ. de vſu pract. b. t.
in Eius Diſſ. Vol. 3. De cauſis adoptionum apud Ro-

manos vid. GROSSERI difſ. Lipſ. 1746. b) l. 5. 40.

A. DE

1
ramn.
Nonp
vel ter
triam

poſſun
niſi ve
eupace
lium a
Porro
tein gu
Ae ado
AAoter
mir dd
ſubeenn

4) .

m le.
ſeri
C. d
nigne

Ciſl.

3 eſt
ALI
non
IE-
tlara⸗
oee
CIPIS
Olara-
Pecur,

cum

IROE-
t. le
1. b. t.
ud Ro⸗

15. 40

4. D

TII. XI. pE ADorriIoxnVs. 53
A. DE ADOPTIONE IN GENERE.
§. 84.

A X i o m a t a.
De ea nota axiomata I. Eſt actus imitans natu-
ram. II. Inuenta eſt in ſolatium improlium. III.
Non poteſt fieri in praeiudicium vel ipfſius adoptati
vel tertii cuiusdam. IV. Eſt modus adquirendi pa-
triam poteſtatem.

8öz.
Awioma primum.
I. Eſt abkus imitans NATVRAM. a) Ergo non
poſſunt adoptare 1) caſtrati, ſed poſſunt ſpadones
niſi vel imul caſtrati vel in pernetuum generationis in-
capaces ſint ?) 2) minores maiores, cum pater fi-
lium adoptiuum plena pubertate praecedere debeat. )
Porro ex hac regula intelligitur 1) eum, qui vxo-
rem quidem non habeat, ſed tamen habere poſſit, re-
e adoptare d) 2) plures ſimul, niſi ex iuſta cauſa,
adoptari non poſſe. ]) 3) neminem in locum fra-
trie adoptari )² nec 4) adoptionem ad tempur aut
ſub conditione aut per procuratorem fieri. 9)
a) §. 4. 1. h. t. b) §. 9. Juſt. I. 2. §. I. l. 40. G. 2. F.
b. r. l. 39. H. 1. F. de iure dor. l. 6. pr. . t. ſf. de lib. et

boſt. c) K. 4. Inſt. I. go. & 7. F. h. z. d) l. 30. F.
b. t. HERRMANN. CANNEGIETER obſ. wr. Rom. L.
II. c. A VII. e) lJ. 15. O. 2. H. h. t. f) . 7. C.
de hered. inſt. vid. tam. I. 5S. G. I. F. de bered. inſtit. et

CRELLII diff. de adopt. in locum fratris non monſtroſa.
in Diſſ. Faſc. VIII. g) l. 24. §. 1. l. 25. 34. F. b. z.

§. 86.
Axioma ſecundum.
II. Inuenta eſt in ſolatium IMPROLIVM. Ergo
non poſſunt adoptare 1) quibus iam ſunt liberi natu-
D 3 rales;„

54 TIVLVS XI.
raler; 2) qui liberis naturalibus procreandis ſtudere
poſſunt, quales ſunt minores 6 annis, niſi vtroque
caſu iuſta cauſa accedat. a)

a) I. 17. §. 3. Ff. b. t. I. 15. §. 2. eod.
6. 87.

Axioma tertium.
III. Non potett feri æ) in praeiudicium ipſius
ADOPTATI. Ergo 1) pauper diuitem non re te
adoptat, niſi ex iuſta adfectione et praeſtita ſatis da-
tione a) nec 2) tutor curatorue pupillum minoremue,
niſi poſt rationes redditas, vel ex alia iuſta cauſa, ex-
cepto priuigno b) nec 3) ſi adſint ſimul liberi natu-
rales legitimi patris adoptiui, adoptatus minus per-
cipere debet, quam dignum erit eum conſequi. c)
Porro nec peragi debet 6β) in praeiudicium T'ERTII.
Vnde 1) filii conſenſu opus eſt, ſi quis in locum ne-
pvotir quaſi ex eo nati adoptatur. d) 2) liberis, quos
adoptans habet, legitimis, quam ſibi obſequio para-
runt, ſpes non debet adoptione diminui. )

a) I. 17. K. 4. 5. E. h. z. b) I. 17. pr. F. I. 2. 3. fr.
eod. I. 32. . i. eod. CVIACIVS Obſ. L. II. c. 38. c) I.
17. §. 3. eod. d) I. 6. F. eod. e) c. l. 17. §. 3.
F. eod.

Axioma vltimum.

IV. Eft modur adquirendi PATRIAM POTE-

STATEM. Ergo proprie femina non poteſt adoptare,
licet ei permiſſum ſit in ſolatium liberorum amiſſorum.

1. 5F. C. . f.

Ar

4) W a
quen
nere u.
jure non
ri poli
uorun
II. arro
inira p
zdopti
turi uit
julta ead
bonorun
0 petre
modum

ere
lue

Niu

elle

ne,
ex-
natl⸗
per-
1²)
TII.
Ue⸗
luos
ara⸗

=

— .

011.
Ptare,
ſorum.

DE ADorrioNisrs,
B. DE ARROGATIONE.
§. 899.

Arrogationis requiſita.
Arrogatio requirit 1) principis reſcriptum. a)
2) vt arrogandus jui iuris ſit 3) eius conſenſum, b)
quem vero cum olim impuberer in eomitiis interpo
nere non poſſent, ideo nec arrogari poterant. At
jure nouo ex conſtitutione ANTONINI PlII arroga-
ri poſlunt; modo I. ADsIT &) conſenſus propin-
quorum et tutorirec) G) cauſae a iudice facta cognitio 4)

II. arrogans CAVTIONEM praeſtet, ſe æ) mortuo

intra pubertatem pupillo, bona eius illis, qui, ſi
adoptio facta non fuiſſet, ad eius ſucceſſionem ven-
turi fuiſſent, reſtituturum, et ϑι) ſi impuberem ſine
juſta cauſa exheredaſßſet, aut emancipaſſet, ei quartam
bonorum partem relicturum, praeter bona, quae
ad patrem adoptiuum transtuliſſet, quorumque com-
modum ei poſtea adquiſiuiffet. e)

a) l. 2. pr. ſr. I. 6. C. 5. t. Iure antiquiori populus in co-
mitiis conſentire debebat; deinde reſeriptum principis
ſuſciebat. HEINECC. Oyntagm. antiq. h. t. G. 5. 1ſqq.
CAII L/t. L. I. T. S. §. I. et L I. T. 3. §. 3. VI-P.
fragm. T. VIII. §. 2. 3. HERM. CANNEGIETI ER. obſ.
iur. Rom. L. II. c. 19. b) l. I. K. I. 1. 5. O. b. z.
c) l. 21. F. ood. VI. b. 1. c. l. 2. C. h. t. 7. olt. C.
de praeſt. auétor. d) In quo verſetur haee cognitio,
tradit §. 3. Inſt. et l. 17. ff. h. t. e) §. 2. Inſt. l.
15. 20. f. I. 2. C. h. t. cf. MAIANSII Diſſ. de arrog. im-
pub. in Diff. Vol. I. MADIHNI Diffſ. de quarta D. Fii
eiutque nſu bodierno Frf. ad Viadr. 1770.

F. 90.
Eius effecta.
Effectus arrogationis ſpeciales ſunt:

5 4

56 TITVLVS XI.

I. Ratione ARROGATORIS: 2²) patria poteſtas
non ſolum in ipſum arrogatum, ſed et in eius, quos
in poteſtate habuit, liberos, tanquam in nepoter, a)
2) vfusfructus in bona arrogati viui, 3) vt nomine

arrogati propter eius debita conueniri poſſit, 4) vt

ſuccedat arrogato non emancipato. 5)

II. Ratione ARROGATI: 1) participatio iuris
adgnationis, non vere ſanguinig c) 2) participatio

dignitatie arrogantis, ſi maior ſit ipſius arrogati di-

gnitate 4) 3) ius ſuccedendi. e)

a) §. 71. I. J. 40. pr. J. h. t. b) §. 2. 3. Inſt. de adquiſ.
per arrog. c) 1. 232. V. b. rz. d) I. 35. J. ecod.
HERM. CANNEGIET. obſ. iur. Rom. L. II. c. 18.
e) §. 2. J. de leg. agnat. ſucc.

C. DE ADOPTIONE IN SPECIE.

HJ. 91.
Adoptio in ſpecie ſic dicta.
Ea jure nouo a) fieri debet 1) afie interue-
nientibus, 2) apud magiſtratum competentem, qui
plenam habet legis actionem, 3) prazſente et non con-
tradicente adoptando et adoptante. 5) Hinc porro
nota: 1) coram tabellione et per teſt amentum non re-
Qe adoptari ?), 2) adoptionem pertinere ad iurisdi-
RNionem voluntariam, 3) adoptionem non iure fa-
tam a principe confirmari. 6

a) Iure enim antiquo per tres emancipationes duasque ma-
numiſſiones in fliis, et per vnam in caeteris liberis fie-
bat. b) I. 1. l. vit. C. h. t. c) I. 4. C. eod. HERM.

CANNEGIETER. ob. iur. Rom. L. II. c. 20. 4) l.

3. 4. F. eod. e) f. 535. F. eod.

§. 92.

Ek
adoptitn
et Vterd
tamen
xtraneo
peteren
)eogde
quum.
CTAM
Giſtindi

I.
e famili
iis ado
Ng

è intel

II.
ſegusten
müilin er
dat tun
Vberins

3. Ch

erue⸗
agi
1 0⸗
vono
n re⸗
nisdi⸗
re kr

le M-
is he⸗
ERM.

6 92.

DE ADOPTIONIBVS. 57

§. 92.
Eius efjectus iure antiquo et nouo.
Effectus adoptionis iure antiquò ſemper erat, vt
adoptatus transiret in patriam adoptantis poteſtatem,
et vterque inuicem ab inteſtato ſibi ſuccederet; quod
tamen luſtinianus ita mutauit, vt ) filio familias ab
extraneo adoptato, patri adoptanti nulla in eum com-
peterent iura, aeque ac ſi adoptio facta non eſſet; at
&) eodem ab adſcendente adoptato, maneret ius anti-
quum. Vnde adoptionis in PLENAM ſeu PERFE-
CTAM et MINVS PLENAM ſeu IMPERFECTAMI
diſtinctio. Cuius vſus eſt:

I. Ratione PLENE adoptati, vt &) egrediatur
e familia patris naturalit, transeatque in familiam pa-
tris adoptiui β) vt ſubiiciatur eius patriae poteſtati,
) vt gaudeat iure ſuccedendi tum ex teſtamento cum
ab inteſtato.

II. Reſpectu MINVS PLENE adoptati, vt con-
ſequatur quidem agnationis iura, ſed æ) maneat in fa-
milia et poteſtate patris naturalis adeoque εο) ſucce-
dat tum patri naturali, cum ſimul adoptiuo; quod

vberius ſuo loco tradetur. cf. F. 2. I. l. 10. PDr. §. T. 2.
J. C. h. t.

D 5 TIT.

TITVLVS XII.

QVIBVS MODIS IVS PATRIAE POTE-
STATIS SOLVITVR.

§. 92.

Conn e X i o.

Pitria poteſtas vel I. plane tollitur, vel II. tan-

tum transfertur, vel III. iterum recuperatur.

§. 94.

De modis tollendi patriam poteſtatem A. ex cauſa naturali.

I. PLANE TOLLITVR et quidem:

A. Ex cauſa NATVRALI I. morte filii. II. mor-

te patris, ſi nemo, in cuius poteſtatem liberi recidere
poſſent, adſit. Quo caſu 1) liberi patris defun-
Gi fiunt heredes ſui, et 2) nonnulla patriae poteſta-
tis iura, ſi liberi adhuc impuberer ſint, effectum ha-
bent. Vnde ſi æ) ſolus pater adfuerit vel auus, eius
morte liberi nepotesue ſemper ſui iuris fiunt; 6) ſin
auus et pater ſimul adfuerint, et ille quidem filium
eiusque liberos ſimul in poteſtate habuerit, hi nec
aui nec patris morte liberantur, cum ex aduerſo,
vbi pater tempore mortis aui vel iam emancipatus vel
praemortuus fuerit, omnino ſui iuris fiant. Pr. Inſt.

h. t. CAII Inſt. L. I. T. VI. VLP. fragm. TL. X. §. 2.

§. 95.

—11 15ͦ

De noli,

B.
tur PN
Nolenten
ur. 0)

I.
prinmni
et ipi
ſentiant

drlarut
liberort

2)0
Ell

1

nor-
dere
kun⸗
eſta.
ha-
ejus
n
lium
nec
erſo,
vel

liſ.

TITr. XII. QvIB. MOD. IVS FATR. POT. 5§9

K. 95.
De modis tollendi patriam poteſtatem B. ex cauſa cinili et ve-
luntaria. In ſpecie de emancipatione. .

B. Ex cauſa CIVILI eaque æœ) volunteria tolli-
tur EMANCIPATIONE, quae eſt actus, quo liberi
volenters ab ipſo patre expreſſe e ſua poteſtate dimittun-
tur. d) Ea duplex eſt:

I. ANASTASIANA, quae fit per reſcriptum
printipis, modo &) iudici competenti inſinuetur, G)
et ipſi liberi vel apud eundem vel alium iudicem con-
ſentiant. b)

II. IVSTINIANEA, quae fit ſola vatrise
declaratione apud iudicem competentem cum conſenſu
liberorum. c)

a) SCHELTINGAE Diſſ. II. de emancip. in FELLENBER-
GII wmrisprud. antiq. Vol. II. HEIMBVRGII diſßcill.
emanc. capita lenae I742. SENRENBERG. diſſ. de iuri-
bus egreſſus e patr. pot. Rom. et Germ. Gieſſae I763. et
in El. libro ſemeſtrium, ibid. KRAVSII difl. de differ.
emancip. Rom. et Germ. Vit. 1755. LEXSERI Med. ad
Pand. Spec. XXI. THOMASII diſſ. de vſi: pract. hbui.
zit. in Eius Diſſ. Tom. IV. b) l. 5. C. de emanc. lib.
c) F. 6. I. b. t. l. vlz. C. de emanc. lib. Iure enim anti-
quo emancipatio per venditiones et manumiſſiones ima-
ginarias peragebatur, ques vero circuitus Iuſtiniznus
plane ſuſtulit. c. I. vlt. C. de emanc. Ceterum de dui-
ſione emancipationis in generalem et ſpecialem cf. GME-
LIN und ELSASSER gemeinnützige juriſt. Beobacht. 2ter
Band p. 228. BERG. Oec. iur. pag. IIS5. ed. nouifl.

§. 96.
De effectu emancipationis.
Fflectus emancipationis eſt 1) ratione PATRIS,
*) vt retineat ius ſuccedendi, 6) vt gaudeat dimidia
vſusfructus parte in bonis emancipati; „) vt nan-
ciſcatur

60 TITvVLVS XII.

ciſcatur tutelam in impuberes emancipatos, de quibus
omnibus ſuis locis. Reliqua patriae poteſtatis iura
ceſſant.

II. Quoad ipſos emancipatos, vt o)] naturalet liberi
retineant ius ſuccedendi a) β) adoptiui vero eo de-
ſtituantur b) „) vtrique habeant patriam poteſtatem
in liberos poſt emancipationem natos. )

a) I. 15. §. 1. C. de legit. hered. N. 1II8. c. . De iure an-
tiquo cf. l. II. C. eod. I. vlt. C. de emanc. lib. by l.
10. pr. §. I. 2. C. de adopt. DONELL. comm. iur. cin.
L. II. c. 27. c) F. 9. Inſt. b. t.

§. 97.
De cauſis tollendi p. p. G) neceſfariis.
Haec de cauſis ciuilibus iisque voluntariis. Por-
ro tollitur ex cauſa ciuili eaque βι) NECESSARIA
vel in poenam vel ex alia neceſſitate.

A. In POENAM 1) propter capities diminutio-
nem patris maximam et mediam, a) 2) propter leno-
cinium cum filiabus exercitum b) 3) propter infantis
expoſitionem 4) 4) propter ſecundas nuptias inceſtas d)
5) propter ſaeuitias.?) Ceterum his ſpeciebus omnia
patri adimuntur iura, quid, quod, diſſoluta propter
inceſtas nuptias poteſtate, liberi ſtatim accipiant bona

paterna. †)

B. Ex ALIA neceſſitate 1) per filii deportationem
vel captiuitatem g) 2) dignitate, quam filius eſt ad-
eptus, a curia liberante, veluti patriciatus, epiſcopa-
li, confſulatus ordinarii vel codicillaris, praefecturae
praetorio et vrbi, magiſterii militum et patrocinii
fiſci. Hoc tamen caſu liberis omnia familiae iura
Jalua manent, ſublatis tantum incommodiæ ex
Patris

atris po
1 „ .
iſituti⸗
tra arro
familiae
ccepit,
diu t y⸗

II.
zi, ſa
in Kopt
Pj.l.,.

III
ingratit
Optione
tia prin
) Ln
de 4
Cet.

lbus
iura

beri

term

4:

cin.

Por⸗
RlIA

utio⸗
jeno⸗
unti⸗
kard)
nnid
ppter
bona

Unem
Lad-
ope⸗
turae
einii
iura
er
itns

GQVIB. MOoD. IVS PATR. POT. 61

patris poteſtate ad eos redundantibus h) 3) propter
reſtitutionem in integrum quam pubes vel minor con-
tra arrogationem impetrauit, quo caſu ſimul omnia
familiae iura extinguuntur ½) 4) ſi quid pater ea lege
accepit, vt liberos emancipet k) 5) ſi filius familias
diu vt pater familias, tacente patre, res ſuas geſſit. )

a) §. 1. 2. 5. I. h. CAlII. Iuſt. L. I. L. VI. H. I. 2. ibique
SCHVLTING. b) I. 6. C. de ſpecta6c. c) 1. 2. C.
de inf. expoſ. N. 1532. c. 1. d) N. 2. c. 2. e) 1.
vn. fj. i a parent. f) Nou. XII. c. 2. g) O.
1. 3. F. I. h. 1. h) K. 4. I. D. z. 1. vlt. C. de decur.
Nou. 81. c. 1. 2. 3. WOLFG. TRIERI Diſſ. de dignit.
quae a pat. pot. liberant. Prf. 1737. ¹) J. 32. pr. l.

33. fr. de adopt. l. 3. §. 6. fFf. de minor. k) D,D̃I. 92. F. de
C. er D. 1) I. 1. C. de pat. pos.

§. 98.
Translatio P. P.
II. TRANSFERTVR patria poteſtas 1) morte
aui, ſuperſtite filio non emancipato 2) datione filii
in adoptionem plenam 3) arrogatione ipſius patris.
Pr. I. h. t. l. I5. de adopt.

§. 99.
Recuperatio P. P.
III. RECVPERATVR fſoluta patria poteſtas 1)
ingratitudine liberorum emancipatorum a) 2) read-
ontione b) 3) reſtituto patre vel ex ſpeciali indulgen-
tia principis vel iure poſtliminii. c)

a) I. vn. C. de lib. ingrat. b) l. 22. I. 37. J. I. 1. 417. F.
de adopt. C) H. I. er 5. I. h. t. I. 9. C. de ſentent. paſſ.
Cet. vid. IORDENS diſſ. de mod. quib. pat. poz. ſolu. El-

Trr.

62

TITVYLVS XIII.

I. 71
DE Dublimin 6
. ochumn in
E V 1 E LIS. tnte nagi/
ne
erunt 1)
g. 100. 2)
1ra ns i t à 5. 1 .
ec de iis, qui alieni iuris ſunt, hominibus; iam Ceterum

de iis, qui ſui iuris dieuntur. Hi vero vel een

impuheres ſunt vel minores vel maiorer. Iſti ſub TV- Dub
TELa, illi ſab CVRA viuunt, hi NEVTRO IVRIEE
in regula tenentur. n
R lieito
§. 101. focke
Tutela quid?
TVTELA a) auctore Seruio Sulpicio, eſt viæ
ac poteſtas in capite libero, ad tuendum eum, qui Pro-
vpter aetatem ſe defendere nequit, iure ciuili data et ver
miſſa b)ſeu clarius: eſt munus publicum perſonale quo r
quis ad curam perſonae impuberis morte patris Jui iuris muneris
Jatti obligatur. tr 1
/ 7 . .
a) de etym. b. v. cf. MENAG. omoen. c. 39. b) S. 1. elleino
I. I. 1. pr. ff. 6. t. cf. EV. OTTO com. ad I. h. t. J. I. mnlclre
HEINECC. elem. Inſt. J. 203. GEBAVERI progr. de KHYM Hine ap
Seruii Sulpicii deßnit. tut. in Ex. acad. Vol. II. WAG. E ,) n
NERI lib. fing. de genuino defin. tut. intell. Lipf. 1742. 4. d Gie 3
WIESANDI Obſ. iur. Rom. er Sax. Spec. I. Vitemb. 0 tion
1775. 4. et in Eius opuſc. Lipfſ. 1782. c) cf. ILL. Utite inte
SEGERI difſtl. de biſt. tutel. ſub lib. republ. Lipf. 1760. 10 c) nar

PAVL. MONTANVS de iure tutel. Hagae 1657. 8. dbb 1)1
CHR. THOMaASII difl. de zurelis in diſſ. Vol. II. ent

§. 102. . ete
d⸗ 2.

I

iam
10 vel
IV.
IVRE.

eſt vi⸗
vro-
t per-
le Auo
uuni

) Kr.
Der. de
WA.
zenl.
ek II.
60.
67. 5
1

102,

4

DE TVTELIS. 63

§. 102.

Primum de tutelis axioma.

I. Tutela eſt munus publicum perſonale. Munus
Publicum dicitur offcium priuati hominis, ex quo com-
modum in ſingulos vniuerſosque ciuer peruenit, aubkori-
tate magiſtratus ſuſcipiendum. a) Eiusmodi munera
erant 1) perſonalia, 2) patrimoniorum 3) mixta. b)

a) 1. 229. §. 4. J. de . & Py) I. I. K. 4. l. 1S. pr. O.
1. 15. 26. fF.. de muner.

Ceterum in genere nota: tutelam ezriplici reſpectu conſi-
derari poſie 1) quoad totam rempublicam eſt munus
publicum et iuris PVBLICI. 2) Katione ipfius zutoris
et pupilli eſt quaſi conzractus, vt loquuntur. 3) Re-
ſpectu zertii inter pupillum et tutorem efficit perſona-
rum aliquam vnitarem, qua pupillus ex facto zutoris
licito iura ſibi adquirit et obligatur. Tit. ff. 4uando ex
facto, tut.

§. 103.
Con ſe d a r i a.

Ex quo axiomate intelliguntur regulae: I. Qui
muneris publici capax eſt, ſimul tutelae capax habe-
tur. II. Sicuti munus publicum ſine iuſta cauſa re-
cuſari non poteſt, ita nec tutela; et iniuſte recuſans
mulctae diclione aut pignorum capione cogitur. a)
Hinc apparet, lios quidem familias tutores eſſe poſ-
ſeb) non vero 1) furioſos et mente captor, niſi ſub
conditione: cum ſanaz mentit eſſe cozperint, quae et
