2) ſubſtituto velante inftitutum vel eo ad huc delibe-
rante mortuo b) 3) ſi inſtitutns indignus ſit. )

a) I. F. C. h. z. I. 2. f. de hon. poſſ. Exceptio tamen eſt
in Nov. I. c. 1. G. 3. b) l. un. §. 5. C. de cuduc. tzoll.
c) tit. ff. de his, quae vt indign. auf.

f

TITVLVS XVI.

DE

PVPILLARI SVBSTITVTIONE.

§. 345.

Conne io.

He de propria ſubſtitutione, iam de impropria:
qualis eſt PVPILLARIS, quam iterum vel VE-
RAM vel QVASI talem eſſe vidimus.

§. 346.
De vera pupillari ſubſtitutione.

4) VERA eſt inſtitutio heredir, liberis impuberi-
bus, in patria poteſtate conſtitutis, mortuoque patre ſui
iuris fabékis in caſum, ſi intra pubertatem deceſſerint, a
Patre fabla. Ad eam igitur requiritur: I. Vt filius
impuber ſit, et intra pubertatem decedat. II. Vt in
patris poteſtate tum tempore teſtamenti cum tempo-
re

murti

e/u

CE. S.
176
thel

Hu
le quid

L.
pupillan
quoc ta
Kimpul
lam ver
lum ſpe
tiont tn
vel Dy
peticli
puber h
kur, v.
ber cone,
um ſul
Preſert,
8A vel“

I.
.
Htuere
v.
d
ne Pu
N

ito a
ne)
delihe.

nen eſt

1e tol. 1..

.

hnin;
l VL.

uberi

ne ſii

int, 4
blius

Vt in

empo⸗

1.

„

PDE PFVPILLARI SVESTITVTIONE. 213

re mortir patris conſtitutus ſit, III. Vt mortuo pa-
tre ſui iuris fiat et maneat.

GE. SAM. MADIIINII viciſſitudines ſubſtir, impub. Halae
1769. 4. de GAST de impub. er aliis ſubſtit. in MEERM.
thef. T. VI. WERNHERl obf. T. III. obl. 82.

§. 347. —

Subſtitutio pupillaris vera quotuplex?

Huius ſubſtitutionis nonnullae dantur diuiſiones,
de quibus ſic tene:

I. Caſus generalis, in quem omnis fſubſtitutio
pupillaris fieri debet, eſt: i flius impubes dereſſerit;
quod tamen duplici iterum ſpeciali caſu accidit, vel
ſi impubes ſimul heres patris fuerit, vel ſi non fuerit.
lIam vero teſtator vel vtrumque vel vnum tantum ca-
ſum ſpecialem in ſubſtitutione expreſſit. Hinc ra-
tione caſus ſpecialis expreſi ſubſtitutio vel SIMPLEX
vel DVPLEX dicitur. IIla, quando VNVS tantum caſut
Necialis expreſſus tſt, v. g. i filius heres erit, et im-
pubes deceſſerit. Haec, quando VTERQVE Axpr. imi.
tur, v. g. ſi filius herts ERIT aut NON erit, et impu-
bes deceſſerit. a) Cum vero pater in vtrumqut mo-
dum ſubſtituiſſe praeſumatur, licet vnum tantum ex-
Preſyerit, hinc ſubſtitutio duplex iterum vel EXPRES.
SA vel TACITA eſſe poteſt?).

II. Teſtator poteſt vel 1) certam perſonam fab-
ſtituere, vel 2) generaliter vnum ex reliquis heredi-
bus v. g. quirquir mihi erit heres, Klio ſubſtitutus ſit.
Hinc pupillaris ſubſtitutio porro eſt vel SPECIALIS
vel GENERALIS c).

0 3 Sub

LIz. II. LIT. XIV.

214

III. Subſtitutus vel pure vel ſub conditione ſubſtitui
poteſt; hinc datur PVRA et CONDITIONATA pu-
Pillaris ſubſtitutio. d) 27

IV. Pater vel omnibur liberis impuberibus vel tan-
tum nouiſſime morienti ſubſtituit e). De quarum di-
uiſionum ſu in ipſis praelectionibus.

aePr. Lr r. &r.l. 45. Vid.r. b) l. 4. Pr. S. 1. J.-

b. t. l. 4. C. de impub. et al. ſuhſt. cCf. VIN N. ſel.
ꝗquaeſt. L. II. c. 24. c) Y. 7. I. b. 2. dy l. 5. F. h.- r.
&) §. 6. J. h. z.
§. 348.

A X i o öm a t a.

Ceterum ex iis, quae §. 346. dicta ſunt, ſequen-
tia de hac ſubſtitutione intelligi poſſunt axiomata:

I. EZa éſt potius INSTITVTIO heredis impuberi a —
PATRE fabta, quam ſubſtitutio. Hinc fſubſtitutus
ipſam impuberis matrem excludit a).

II. Eiur FINIS eſt, ne impuber filius IN TESTA-
TVS decedat. Ergo 1) tantum ad pubertatiz annos,
vel ad breuius tempus ſubſtitui poteſt à). 2) puberi
non recte fubſtituitur in caſum: / intra certum tem-
pus deceſſerit c).

III. Eius FVNDAMENTVM eſt PATRIA tefta-
toris POTESTAS, in qua impubes tum tempore te-
NNamenti cum tempore mortis patris conſtitutus eſſe de-
bet, ita tamen, vt, eo mortuo, ſui iuris fiat. Qua-
propter 1) mater tantum vulgariter fubſtituere liberis
poteſt ). 2) pater impuberibus ſuix, ſiue iam natis,
ſiue poflumis, ſiue inſtitutis, ſiue xheredatis retcte ſub-
ſtituit

ſtuit,
hus in

W.
TA; 41

Z ſiigſef

teltamer
ditatum

V.
1, con
impuben
ſcatur
venerun
centur.
pro gut
nienti
tum in

VI
liberor
firmato
rogotio

3)1.
ſub
le
er

bſitai
ApuA.

ltan-
mn di-

. 1 .
N .

quen⸗
ata:

lberi a —
litutus

ESTA-
annos,
uberi
n tem.

tzha-
re le⸗
lle de⸗
Qun⸗
liberis
n notin
le ſub.⸗
ſtituit

LDE PVPILLARI SVBSTITVIONE. 215

ſtituit, non vero emancipatis, illegitimit, et nepoti-

bus in patriam recaſuris poteftatem ).

IV. In ea DVO quodammodo ſunt TESTAMEN-
TA; alterum nempe patris, alterum RKklii, tanquam
ſi ipſe filius heredem ſibi inſtituiſſet, aut certe Vnum
teſtamentum eſt duarum cauſarum i. e. duarum here-

ditatum f.)

V. Eius effeltus eſt, 1) vt ſubſtitutus filio natura-
li, conſequatur non modo patrin ſed et omnia ipſius
impuberir bona g) at ſubſtitutus filio arrogato nanci-
ſcatur tantum, quae ab arrogatore ad arrogatum per-
venerunt h) 2) vt ſubſtitutione generaliter facta vo-
centur, qui et ſcripti funt heredes et extiterunt, et
pro qua parte heredes facti ſunt, 3) vt, nouiſſime mo-
rienti facta ſubſtitutione, ius legitimarum heredita-
tum integrum inter impuberes cuſtodiatur i.)

VI. Exfpirat ſubſtitutio pupillaris: 1) pubertate
liberorum 2) lapſo, ad quod facta eſt, tempore 3) in-
Firmato patris teſtamento ). 4 ) emancipatione et ar-
rogatione impuberis ſubſecuta.

) lJ. §. §. 5. f. de inoff. teſt. HEISLER. difſ. de pupill.
ſubſtit. matrem excludente Halae 1750. WESTENBERG.
de port. legit. difl. II. c. 3. §. 6. de CANNGIESSER.
deciſ. Caſſel. T. I. n. 67, b) Jg. F. I. 1. 21. F. h. t.
c) §. 9. I. b. r. d) pr. L. h. t. nec obſtat l. 33. Pr. f.
h. t. e) PVETTMANNI progr. de iudicio Curiano
Lipfſ. 1765. et in Eius probab. iur. civ. L. II. c. 14. nec
non in ZEPERNIRII edit. SICCAMAE de iudic. cen-
zum. LEVS. Med. ad Pand. Spec. 362. Med. 6. 1)
H. 2. JI. . z. g) pr. I. b. t. l. 15. F. h. r. diſſent. BEH.
MER. iure nouo controv. T. I. obſc. 37. Lemgov. 1771.
4 h) l. 10. F. 6. h. 1. 1) H. 5. 7. J. H. z. k) F.
5. §. I. b. t. I. 21. ff. de vulg. ſubſt.

0 4 §. 349.

Lis. II. Trr. XVI.

§. 349.
De quaſi pupillari ſubſtitutione.
B) QVASI pupillaris eſt, qua parentes liberit FV-
RIOSIS aut MENTECAPTIS heredem ſcribunt in eum
calum, i in furore deceſſerint. Ea quoque ENEM-
PLARIS et IVSTINIANEA dicitur, et fundata eſt in
l. 9. C. de impub. et al. ſubſtit.

cf. de TOVLLIEV coniect. iur. civ. P. 366. LVDOV. GO-
DOFR. MADIHN. opuſc. de viciſſit. er indole ſubſtit.

exempl. Halae I775. 4. WERNHERI Obfſc. T. III. obſ.

90. 9I. SEIP. diſi. de ſubſt. exempl. quoad lib. menrtecapꝛi
baud condit. Gott. 1749.

J. 350.
Axiomata de quaſi pupillari ſubſtitutione.

De hac ſubſtitutionis ſpecie nota, quae ſequuntur:

I. Eiur fundamentum eſt HVMANITAS, hinc et
mater hoc poteſt modo ſubſtituere a).

II. Ad eam requiritur 1) vt liberi perpetuo fu-
rioſi ſint 2) vt, ſi plurer ſint liberi, omnes ſint mente-
capti 3) vt ei, qui ſubſtituitur, legitima relinquatur
4) vt furioſis primum eorum liberi, vel vnug, vel
certi, vel omner; his vero deficientibus, fratrer ſo.
roreſue eodem modo ſubſtituantur. Si denique nec
fratres ſororesue adſint quemlibet ſubſtituere licet b.)

III. Ea exfpirat 1) ſi furioſus reſipuerit ). 2) ſi-
tempore dilucidi interualli ipſe teſtatus ſit d). 3)
poſtumi, qui furioſo jubſtitui debuiſſet, agnatione e).

a) l. 92. C. de imp. ſubſt. ibi: QVI vel QVAE teſtarur;
item: teſtatricis. b) En contracta legis laud. erha:
ndur-

——

ludu
yjol
DV
bus
lict⸗
vel

eort
tam
ſube
Cal
be

Ha
TAhIS
tis le
quoque
lunt,
intra e
Vltra

. 1.

4d

DE PVPILLARI SVBSTITVTIONE. 217

Indulgemus, vt ſi flium parentes babeant, ec ALIAM
prolem, iſte tamen mentecaptus PERPETVO Iſit; vel ſi
DVO filii fuerint, NVIL-LVS vero ſapiat, liceaz parenti-

e Fy. bus ei vel eis, quos voluerint ſubſtituere, LEGITIMA re-
n licta — non liceat parenti alios quam DESCENDENTES
z⸗ vel VNVM veI CERTOS vel O MNES — ad FRATRES
WN. eorum VNVM vel CERTOS vel OMNES rel. Matrem
Neſtin tamen et auiam non debere inſtituere fratres eius, cui

ſubſtituit, vnilaterales, obſeruat de CANGIESS. deciſ.
Caſſel. L. I. n. 25. c) l. 43. pr. f. b. t. l. 9. C.

b. r. d) I. 9. C. qui teſt. fac. poſſ. e) l. 43. Pr. f-.
.60. b. t,

ſulſtir.
IIl obl.
necupni F. 35 1.
De ſubſtitutione militari.
Haec de PAGANA fubſtitutione ſequitur MILI-
TARIS. Sicut vero milites in condendis teſtamen-
tis a legum obſeruantia immunes ſunt (§. 307.) ita
ntur: quoque in ſubſtitutionibus ex arbitrio diſponere poſ-
funt, v. g. heredi puberi ſubſtituere in caſum, ſi
line et intra certum tempus deceſſerit, vel filio impuberi
Vltra pubertatem, rel.
cf. I. 15. F. h. z. I. F. C. de imp. ſubſt. ANT. de SOVSA
1) fn. ad j. 15. F. . z. Londini 1643. 4. BA VERI diff de
nente- ſubſt. mil. Lipf 1728.
guatur
1, vel
er ůo.
ſe nee
et .)
) ſl

.
,½%

Notur;

Fetba:
“ § TrI.

218
Wre=
TITVLVS XVII.

DE

MODIS QVIBVS TESTAMENTA
INFIRMANTVR.

*

§K. 352.

Conne X i e.

H'denus de modis, quibus teſtamenta recte con-
duntur; iam de iis, quibus condita inſirmantur.
Teſtamenta vero vel iure facta ſunt, adeoque ab ini-
tio ſubſiſtunt, ſed poſtea infirmantur; qualia ſunt
RVPTA, IRRITA et DESTITVTA; vel non iure
conduntur, adeoque ſtatim ab initio non valent,
qualia ſunt NVLLA, INIVSTA et RESCISSA. De
illis hoc, de his ſeq. tit. Porro teſtamenta vel iure
CIVILI infirmantur, vel iure PRAETORIO per
bonorum poſjeſionem contra tabulas, de qua infra.

cf. PAVL. FRANC. ROMANI difſ. de modis, quib. teſtam.
infirm. LIPS. 1671. GABR. STOCKII diff. de iniuſto,
rupto et irrito teſtam. Argent. 1717.

§. 35 3.
De teſtamento rupto.
I. RVMPITVR teſtamentum, cum in eodem ſta-
zu manente teſtatore IPSIVS TESTAMENTI iu˖r vi-

tiatur; quod fit vel A) agnatione ſui heredis vel B)
mutatione voluntatis.

§. 355.

4):
50T /.
Glem na
RA cun
VILIS,
mum c
mentunm
potetati
ne plen
tum con

Kl.]1

3)1
1
Poſterio
.uſator
2) hu
triur
kuerit e

nſt
je i
ren
H
Cen
17
NI
P.
ta
10,
Mr
in

e Lon.

antur.
b ini.
ſunt
iure
llent,
.De
Liure
Der

.

teſten.

tiuſto,

PB CIBVS MODIS TESAMENTA FIRMANTVR. 219

§. 354.
Agnatio qguigd?
A) AGNATIO fui heredis eſt, quando teſtator
POST' teſtamentum conditum in ſuam poteſtatem ali-
quem nanciſcitur, quam inſtituere debet. Ea eſt I. VE-
RA cum NATVRALIS et ſuus poſtumus; et II. CI-
VILIS, cum poſtumus CIVILIS agnaſcitur; quod vlti-
mum contingit 1) nepotibus, patre voſR aui teſta-
mentum mortuo emancipatoue, in proximum aui
Ppoteſtatis gradum redaéctis; 2) arrogatione, adoptio-
ne plena et legitimatione a teſtatore voſt teſtamen-
tum conditum facta.

§. I. I. h. z, §. 2. I. de exber. lIiher.

Murno veoteen⸗ quid?
B) MVTATIO voluntatis accidit, 1) teſtamento
Poſteriori perfetto, licet priori clauſula, quam dicunt,
caſſatoria ſeu derogatoria vel iuratoria adiecta ſit à).
2) nuda prioris teſtamenti reuocatione vel coram
tribus teſtibusvel inter alta manifeſtata, ſi decennium
fuerit emenſum b). 8) deletione, inductione, rel. c.)

a) §. 2. 7. I. b. z. III. SCHOTT. ad orat. Pertinacis de
zeſtam. poſter. imperfecto prius perfectum baud inferman-
ze in Ei. opuſc. Exceptiones tamen in Pandectis profe-
rentur. b) I. 6. C. Tbeod. I. 27. C. Iuſt. de teſtam.
HANNESENII diff. II. de zeſtamenti accedente lapſu de-
cennii reuocatione ad I. 27. de zeſtam. Gott. 1736. et
1737. III. SCHOTT. difj. laud. c. 9. IIl. PVETTMAN-
NlI interpret. iur. civ. c. 27. HOEPFNERI com. ad Inſt.
P. 389. Hanc 1. 27. C. extendunt queque ad teſtamen.
ta nuncupatiua. de CRAMER. MWezl. Nebenſt. Theil
107. n. 4. Vſum tamen forenſem ei denegat BEH-
MER iure nov. contr. n. 73. c)] tit f. de bis, quae
in teſt. del.

§. 356.

TIT. XVII.

De effectu teſtamenti rupti.

LIB. II.

Effectus teſtamenti rupti eſt, vt omnia eius capi-
ta corruant, lI. J. C. de poſtum. hered. niſi ex Prae-
toris ediéto per bonorum poſſeſſionem ſecundum
tabulas ſuſtineatur, quod ſuo loco dicetur. WERN-
HER. Obſ. T. III. F. III. n. 60. 61.

§. 357.
ITrritum teſtamentum quid?
II. IRRITVM fit teſtamentum ſubſecuta teſtato-
rit CAPITIS DIMINVTIONE. Sed et hoc nonnun-
quam a Praetore per bonorum poſſeſſionem ſecun-
dum tabulas ſuſtinetur. cf. F. 4. 5. 6. I. h. f.

§. 358.
Teſtamentum deſtitutum quid?
III. DESTITVTVM dicitur teſtamentum, ex
uo herer non exiſtit, ſiue quia non poſit ſiue quia
nolit hereditatem adire. Quo facto res ad cauſam
inteſtati redit, cum omnis eius vis ſoluatur; licet
ſint, qui propter Nov. Y. aliter ſtatuant.

v. er §. 7. f. d. ſucceſſ. ab int. I. 151. de R. I. ZEPER-
NICKII diff. II. de zeſtam. deſtituti viribus Halae 1773.2
et I774.

IN

Gen
vitl

ternam
NIVS
(1OSV)X

lennitat.
eſt, vt
Oa ſit

tamen

N
lrborat.
nenti
Wndit
N
tlsſt
aut int

erpi⸗
brne.
indum
RN.

Eato.
nnun.

lecun-

n, er
e qia
aulam
lieet

EPER-
17737

Tir.

221

— —
—=

———

TITVLVS XVIII.
D E

INOFFICIOSO TESTAMENTO.

§. 359.

ConneX i o.

Quuntur teſtamenta ſtatim ab initio condita cum
vitio aliquo, quod quidem vel externam vel in-
ternam concernit teſtamenti formam. Priori caſu
INIVSTVM, poſteriori vel NVLLVM vel INOFFI-
CIOSVM dicitur.

H. 360.
Teſtamentum iniuſtum quid?
INIVSTVM itaque eſt, quod propter vitium in ſo-
lennitate EX TERNAcOomimmiſjum non valet. Cuius effectus
eſt, vt omnia teſtamenti capita corruant, niſi adie-

ta ſit clauſula, quae dicitur, codicillaris, de qua
tamen infra.

§. 361.
Teſtamentum nullum quid?
NVLLVM porro dicitur, quod vitio INTERNO
laborat. Quod fit: 1) ſi teſtator non habuerit teſta-
menti factionem actiuam a) 2) ſi vi, metu, dolo aut
blanditiis importunie ad teſtandum inductus fuerit b)
3) fſi deſit heredis inſtitutio c). 4) ſi incapax inſtitu-
tus ſit) 5§5) ſi pater liberos aut plane praeterierit
aut inter ceteros, aut non ab omni gradu aut ſub con-
ditione,

222 LIB. II. TITr. XVIII.

ditione, aut ſine iuſta cauſa exheredauerit e). Cete-
rum eius quoque effectus eſt, vt omnia teſtamenti
capita corruant †).

a) l. 2. ff. qui reſt. fac. Pr. I. h. r. b) b) vid. ſupra §.
299. de CANNGIESSER er r c. Caſſel. T. I. n. 42. )
l. 10. f. de iur. codic. i) oid ſoar tit. de bered. in-
inſtit. e) cf. ſupra tit. g. 344. de liber. ex her. f)
Nec obſtat Avtb. Ex cauſa C. de lib. pr aet. quippe quae
eum Nov. 11j. c. 3. non conſpirat.

9. 362.
Teſtamentum inoſſicioſum quid?
INOFFICIOSVMI denique eſt, quo ii, gquibus le-
gitima debetur, iniuſte exheredati ſunt. Inofficioſum
enim dicitur, quod ſit contra pietatis oficium a). Hinc
iure antiquo omne teſtamentum inofficioſum erat,
quo teſtator perſonam, quam ex aliquo pietatis ofki
cio et aequitate inſtituere debuiſſet, exheredauerat.
Vnde et amici exheredati teſtamentum inofficioſam
dicere poterant ⁵). Sed iure nouo ii tantum, quibus
LEGITIMA debetur, teſtamentum impugnhare quidem
poſſunt, non tamen ſemper eodem modo. Hinc ſe-
quentes obſeruandae videntur regulae:

I) Si quis iam tempore teſtamenti conditi adfuit, qui
in legitima inſtitui debuiſſet, nec tamen inſtitutus aut
exheredatus ſit, tunc teſtamentum mox nullum, mox
inoficioſum fieri poteſt, ſecundum ea, quae in ſe-
quentibus proponentur. Sin vero, qui adfuit, non
ex iure ſribto eiuili, ſed ex aequitate ſeu edibkto Prae-
torie inſtituendus fuiſſet, attamen inique exhereda-
tus ſit, tunc teſtamentum nec nullum nec inoffi-
cioſum dici poteſt, ſed reſcinditur ex edicto Praeto-
ris per bonorum poſeſſionem contra tabulas, de qua

infra.
II. Si

Il.
uun der
Aut ritt
junpitii

Cu
Praelu
ultate
eſſet ee
mentut
ii furio
ro, gu⸗
LAN
ompete
leſtame
rela in
ma gei
tionem
teſtame

W

um
Hinc
erat,
luerat,
joſam
uihut
Uidem

ne ſe.

it qui
us aut
mor
in le⸗
vpon
Prae-
reda.
nof⸗
raeto⸗
e qus

Il. Fi

DE INOFFICIOSO TESTAMENTO. 223

II. Si quis neceſſario inſtituendus poſt teſtamen-
tum demum conditum exiſtat, nec tamen inſtitutus
aut rite exheredatus ſit, eius agnatione teſtamentum

rumpitur (5§. 355.)

III. Si exheredati ſunt, quibus? legitima non de-
betur, teſtamentum omni iure fſubſiſtit &).

a) SEC. de benef. III. 18. CIC. Verr. 1. 42. b) VAL.
MAX. L. VII. c. 7. §. y5. c) 1. 2. F. h. r.

§. 363.
Querela inofficioßt quid?
Cum igitur teſtamentum inofficioſum iniquam
praeſupponeret exheredationem, ex ſola vero ini-
quitate non competeret actio, hinc, vt ſolidum ad-
eſſet contra eiusmodi teſtamentum agendi funda-
mentum, Prudentes, teſtatorem tempore teſtamen-
ti furioſum fuiſſe, fingere non dubitabant. Ipſa ve-
ro, quae hoc ficto furore nititur, actio, QCVERE-
LA INOFFICIOSI dicta eſt, quae proinde eſt aftio
competens iis, qui a legitima iniuſte exheredati ſunt, ad
teſtamentum, quaſi furiofi, reſcindendum. Igitur que-
rela inofficioſi I. Praeſupponit perſonam, cui legjiti-
ma debetur. II. Datur propter iniuſtam exhereda-
tionem III. Nititur ficto furore et IV. Tendit ad
teſtamenti reciſſionem.

1) Obſerua vox querelae mitior eſt voce adctionis Voſſ-
Inſtit. orat. L. I. c. 6. G. 2. 2) De origine huius
querelae, quae ſine dubio ex reſponſis Prudenzum pe-
tenda eſt, variae ſunt variorum opiniones. Vid. CV-
IAC. Obſ. L. II. c. 21. et L. XIV. c. 14. CAR. LOVARDVS
de orig. quer. inoſf ex L. Glic. Dreſd. 1762. 8. PETR.
PITHOEVS ad collat. leg. Moſ. et Rom. in SCHVL-
TING. iuriſpr. Antei. p 796. DVARENVSh. t. c. 2. in
opp. p. I7I. BINKERSH. Obfſ. L. II. c. I2. SCHVI.-
TING.

224 LIS. II. Trr. XVIII.

TING. ad PAVLI rec. ſent. L. IV. Tit. VIII. §. 5. p.
408. WESTENBERG. in D. Marco p. 214.

g. 364.
ANioma primum.
I. Praeſupponit guerela inoſicioſi perſonam, cui da-
tur LEGITIMA. Eſt autem haec legitima, certa
bonorum pars certis perſonis neceſario relinguenda. De
quatenendum: 1) Eam inuentam videri ad imitatio-
nem quartae Fulcidiag a). 2) Eius quantitatem iure
nouiſſimo eſſe tertiam bonorum partem, ſi quatuor
vel pauciores; dimidiam vero, ſi plures, quam quatuor
adſint, quibus competit, perſonae 5). 3) Eam com-
etere primo LIBERIS, deinde, his deficientibus, PA-
RENTIBVS, et vltimo loco, ſi nec parentes adlint,
FRATRIBVS et SORORIBVS, modo turpis perſona
ipſis praelata ſit. Ergo reliquis, ultra fratres ſoro-

reſue, cognatis nulla datur legitima, ideoque nec

uerela. ) 4) Eam liberis et parentibus titulo HO-
NORABILILſeu HEREDITARIO relinqui debere; fra-
tribus vero et ſororibus QVOCVNQVE titulo relin-
qui poſſe; d) quod propter ius adertſcendi notandum.
5) Eam onere aliquo grauari non poſſe e). 6) Iure
nouiſſimo fufficere, eius partem reliquiſſe, cum,

quod ei deeſt, condictione EXN PLETORIA peti
Ppoſſit. )

a) cf. SCHVLTING. ad PAVLI rec. ſent. L. III. T. VIII.
§. 3. p. 281. b) Nov. 1S. c. z. vbi in fine Iuſtinia-
nus addit: boc (augmentum legitimae) obſeruando in
OMNIBVS perſonis, in quibus ab initio antiquae quar-
zae ratio de inoſfcioſo lege decreta eſt. Quae verba no-
ta contra VINN. S. 3. b. t. cf. HVBER. prael. Inſt. h.
t. n. II. c) pr. G. 2. I. h. t. I. 21. 27. C. h. 1. Quae
zurpes perſonae ſint tradit THEOPHIL. paraphr. b. r.
§. XI. HARMENOPVL. promzuar. iur. L. V. Tit. 6. 6.
2. IAC.: GODFR. ad l. 1. C. Theod. b. à. d) Nov.
115.

1i..

Hale
Gott
Mer
FI.
I
jur.
legi

110
DATIO
dica (9
meogtum
Vnde ee

mis, gu
loco erl
dunt.
gue, an
ſiſunt
Pati per
Poſterio
Pollunt
vel tete
tis. d)
tre erl
10 TV
lunt
Wüti t⸗
letitti
tellanen

pubern

lui da.
lerta
la. De
nitatio.
nn iure
uatuor.
Iuatuor
neom.
1, PA-.
adint,

erſona

8 ſoro⸗
ne nec
0 HO.
refu.
Nrelin⸗
ndam.
) lore
cum,
peti

I. VII.
uſtinia⸗
ndo in
e auar.
erba 10⸗
Intt. h.
. Quae
Pbr. b. t.
6) Nov.
.

PDEFE INOFFICIOSO TESTAMEN TO. 225

nz. c. 2. pr. er c. 4. pr. de TOVLLIEV collect. n. 9. e)
I. 30. 32. C. h. z. STRXYCKII diſſ. de grauamine legitimae.
Halae I702. de SENRENBERG. diſſ. de grav. legit.
Cott. 1738. †) §. z. J. I. 30. 32. C. h. t. de CRAMER
Wezl. NWebenſt. Theil i5. u. 72. Cet. cf. CL,AVD. CHI-
Fl. ETIVS de port. legit. in OTTON. thes. T. V. W E-
STENBERG. de legit. in Opp. T. 1. PVFENDOkRF. obſ.
jur. zniv. T. IV. obl. 76. ZEPERNICKII difl. biſtor. de

legit. parentum, Halae 1773.

§. 365.
Aioma ſecundum.
II. Querela inoſſicio ſi datur pronter iniuftam EXHERE-
DATIONEM; quod tamen de exheredatione in ſpecie
dicta (§. 320) intellige; namque praeteritio teſta-
mentum reddit nullum, niſi ſit loco exheredationit.
Vnde competit haec querela:

A) LIBERIS I. a matre praeteritis, tam legiti-
mis, quam illegitimir a), quia praeteritio matris eſt
is patris, et illegitimi matri ſucce-

loco exheredationi

dunt. Nam quoad liberos a patre praeteritos diſtin-

gue, an ſint legitimi an illegitimi. Priores praeteriti,

ſi ſunt ſui, teſtamentum reddunt nullum; ſin emanci-
pati, petunt bonorum contra tabulas poſſeſſionem .
Poſteriores teſtamentum patris impugnare plane non
poſſunt e). II. Liberis a palte ex iuſta quidem, ſed
vel teſtamento non inſerta, vel alſa cauſa ezshereda-
tis. d) Nam ſi vel ex nulla plane vel ex iniuſta a pa-
tre exheredentur, teſtamentum eſt nmullum. III.
POSTVMIS exheredatis, qui nulla alia vei a ſtione
poſſunt e). IV. PL-ENE adoptatis contra pvatris ad-
optiui tellamentum, ſi conſtante adhuc adoptione ex-
heredati ſint. V. MINVS plene adoptatis ratione
teſtamenti patris naturalis f.) VI. ARROGATIS

puberibus; impuberes enim per actionem familiae er-
ciſcun-

226 LIB. II. Trr. XVIII.

ciſcundae quartam, quam dicunt, Pianam petere de-
bent. g)

B) PARENTIBVS in genere, ſi a liberis, de-
ſcendentibus orbatis, praeteriti vel exheredati ſint. )
In ſpecie vero: 1) MATRI competit querela quo-
ue contra teſtamentum illegitimorum i.) 2) PA-
TRI ea datur æ) contra teſtamentum filii in adoptie-
nem minus plenam dati, O&O) contra teſtamentum filii
plene adoptati et arrogati. )

C) FRATRIBVS SORORIBVSque, deficienti-
bus defuncti liberis parentibuſue, ſi perſona turpis in-
ſtituta ſit. 2) In genere nota regulam: Quotier per-
ſona, quam teftator NON habuit in POTESTATE,
ratterita aut exheredata eſt, totier teſtamentum eſt
INOFFICIOSVM. m)

a) F. 7. I. de exrbher. lib. l. 29. §. 12. F. l. 1I5. C. b. . b)
pr. et §. 3. I. de exber. lib. e) l. 29. §. 1. F. . d)
An teſtamentum cauſa exheredandi non inſerta nullum
aut inofficioſum ſit, controuertitur. Vltimum tamen
ſtatuendum videtur ex ipfis Nouellae 115. c. 3. verbis,

vbi non omnia teſtamenti capita, quod tamen fit in teſta-

mento nullo, I. 17. ff. de iniuſto teſtam. I. 29. C. de

fideic. ſed ſola hberedis inſtitutio corruere dicitur. En

ipſa verba: Nue igitur omnes ingratitudinis canſas, ſiue

certas, ſiue vnam parentes teſtamento INSERVERINT,.

et ſcripti heredes certas vel vnam veram eſſe monſtrauerint,

teſtamentu; ſuam habere Ermitatem decernimus. Si au-

tem HAEC Ci. e. ſi vel nulla cauſa inſerta vel vera mon-

ſtrata fuerit) obſeruata NO N' fuerint, nullum exhbere da-

tis liberis praeiudicium generari, ſed quantum ad IN-

STIITVTIONEM HEREDVM arztinet, teſtamento eua-

cuato, ad parentum bhaereditates liberos anquam ab inte-
fſtato peruenire. Si vero contigerit in tali teſtamento lega-

ta aut fidei commiſja relinqui vel quaelibet alia capitula

legibus conceſſa nominari, ea OMNIA iubemus ADIM-
PLERI. cf. VINNIVS a pr. b. t, et in Sel. quae L. II.
Cc. 21.

III.
R9),
Vlus febrt
SIDlAnl.
vel emane
tefitif e)
E prorß
fione tomn
res ) 2
to intra
vel alia
runt. /)

rs ſerittl

enim,

terea verd

cet nn

) pr. 1
en edi
lune
In, pa

60.

fe de.

. de.
ſint h)
4 quo.
A
optie.

n kli

cjenti.
Vir in.
ier er.
ATE,
unn eſ

)
nullum
Ntamen
,verbis,
intelta⸗
9.C. de
nr. En
16; ſue

ENNI,

rouenii,
Gan⸗
amon-

herede -

4 IN⸗

1to ed⸗.
ab inie

Cupitili

DE INOFFICIOSO TESTAMENTO. 227

c. 21. HVBER. ad zit. exber. lib. in f. van de POLL. de
exher. lib. c. 19. ſeqq. diſſenn. THOMAS. in nouo ad-
dit. ad HVBER tit. laud. §. 2. REINHARDT vermiſch-
7e Arbrifft. 2. B. 2. Stück, n. 2. aliique quos laudauit
HOEPFNER. comm. ad Inſt.] §. 525. e) H. 2. inf.
I. h. z. ibigque VINN. f) §. 2. I. H. t. I. 10. pr. H. 1.
2. C. de adopr. g) l. F. ſ. b. z. h l. I. . 14.
V. h. t. ¹) . 29. §. 1. F. b. 7. k) l. 10. pr. S§. 2. 2.
C. de adopt. 1) BOEHMERI diff- de quer. inoff. frarr.
in Elect. iur. civ. T. I. De controuerſia, an et vierinis
et contra ſpurios haec quaerela detur, in Pandectis.
m) PVFFENDORF. Ob/. iur. T. IV. Obſ. 76.

§. 366.

ANioma tertium.

III. Querela inoffcioſt nititur FlCTO FVRO.
RE4);. Quapropter pro odioſa habetur, eiusque
vIus rekriktus eſt. Vnde A) Ea eſt ablio tantum SVB-

SIDIARIA ). Hinc non datur: 1) liberis vel Jſuis

vel emancipatis vel poſtumig, qui agnaſcuntur, prae-
teritis c). 2) arrogatis impuberibur d). Vnde B)
Ea pratſcribitur QVINQVENNIO ab hereditatis adi-
tione computando e=). Excipiuntur tamen: 1) mino-
res f.) 2. et maiores, qui vel ex iuſto impedimen-

to intra quinqnennium querelam non mouerunt 9)

vel alia actione ordinaria prius vſi ſunt et ſuccubue-
runt. ) C) Ea non tranſit ad HEREDES; miſi he-
res ſeriptus intra tempus legitimum non adierit. Tunc
enim, ſi heres ſuus de inofficioſo quaeri poterat, in-
terea vero deceſſerit, ad eius poſteritatem querela, li-
cet non praeparata, tranſit; ſin extraneur, non

niſi praeparata actio tranſmittitur. i)

a) pr. I. h. t. ALTESSERA de fiät. iur. Tract. I. c. 26.
ex, edit. EISENHARDT. Helmſt. 17690. 8. Alii tamen
hunc furorem praeſumtum dicunt; ſed, quo verbo vta-
ris, parum intereſt cf. III. PVETTMANNI diſl. ad L.
56. C. b. z. Lipſ. 1776. et in Eius aduerſ. iur L. I. c. 6.
P 2

b)

LIB. II. TrIr. XVIII.

b) §. 2. I. b. t. c) l 23. ff. pr. h. t. l. i. ſf. de iniuſto
zeſtam. l. vlr. C. de praeterit lib. obſtare videtur l. §. §.
2. ff. h. t. ſed cf. III. PVETTMANN. I. c. VOET. ad
Pand. h. t. n. 20. d) l. y. G. 15. F. h. r. e) l. 8.
§. 17 l. 9. f. I. 34. in f. C. b. z. Quod quinquennium

ex edicdo Neruae et Titi, quo de ſtatu defuncterum

poſt quinquennium quaeri vetabatur, et ex luſtris Ro-
manorum deriuat ill. PVETTMANN. I. c. f) I. 2.
C. in quib. cauſ. reſt. in inn. 9) l. 8. §. vlt. f. h.t.
h) I. :6. C. h. t. ad quam itidem Vid. l. c. PVET'TMAN-
NvVS. i) J. 15.9. I. J. J. Se J. 34. J. 36. J. 2. C. h. r.
HVBER ad I. h. t. S. I4. Quae vero ſit praeparata actio
docet l. 7. f. b. z. C. F. WALCHII. diſſ. de tranſitu
querel. inoff. ad hered. Ien. 1772.

§K. 367.
Aioma quartum.
. IV. Tlndit ad RESCISSIONEM teſtamenti a)
Hinc heredis inſtitutio ſemper corruit, ſed quoad re-
liqua teſtamenti capita diſtingue: ſi liberi vel parentes
hac querela vſi ſunt, ea manent ſalua; 2) ſin vero
fratres, ea cum heredis inſtitutione ſimul corruunt a).

Ceterum qui in hac querela ſuecubuit, amittit lega-

tum in illo teſtamento ipſi relictum b)-

a) Nov. 115. C. 3. §. vlt. er c. 4. olt. De iure antiquo vid.
1. §. §. pen. J. 259. in F. J. h. r. b) I. F. §. 24. b. I.

quod tamen iure nouo aliter eſſe ſtatuit OTTO ad b.
7. §. 5. et III. KOCHIVS Spec. comp. Pand. Med. 5§.

Differentiae querelae nullitatis et inoſitioſt.

Ex his omnibus patet, querelam nullitatis a
querela inofficiofi potiſſimum differre ratione prae-
ſeriptionis, éffebtus et tranſmiſionis ad heredes.

§. 369.

Cet

Iit a).
impuber

3)
teſtatore
renuntiau
3) ſ me

Paratam

0
te hla ſ
pr.
99
de li⸗
ck. d
thes.
Ei.
2EP
tame
et
W
diſl.

ininſo⸗
145
ET. ad
dis
mmium
terum
is Ro-
5 12.
F. hr.
MAN.

C. b. 1.

taacio
runitu

nti a)
ad re-
arente
n vero

unt ..
t lega⸗

no id.
1. bel
adh6́
led. 5.

DE OFFICIOSO TESTAMENTO. 229

§. 369.
Quando ceſſet quer. inoff.
Ceterum ceſſat haec querela:

A) Reſpetu LTESTATORIS: 1) ſi miler fue-
rit a). 2) ſi pater in ſubſtitutione pupillari matrem

impuberis excluſerit ).

B) Ratione EXxHEREDATI: I) ſi ei mortuo
teſtatore et nomine proprio vel expreſſe vel tacite
renunciauerit c). 2) ſi quinquennium labi paſſus ſit à)
3) ſi mortuus ſit intra quinquennium et ante prae-
paratam actionem, niſi heres ſuus adſit e.)

C) Ratione qualitatis exheredationit, ſi bona men-
te fabcta ſit .).
a. 1) §. §. 4. F. l. 27. J. 2. F. I. 9. l. 27. C. h. t. vid ſupra
g. 307. b) vid ſupra §. 348. c) l. 5. §. 20. J. 10. J. 1. l. 12.
pr. I. 17. pr. I. 2. §F. 1. l. pen. §. 2. 2. J. 35. §. 2. C. h. t.
d) §. 366. lit. B. e) F. 366. lit. CW. f) J. 1f5. F.
de lib. et poſt. l. 12. §. 2. I. 47. pr. F. de bon. libert. Cet.
cf. de tora hac doctrina RETES de ineff. teſt. in MEERM.
thes. T. VI. SCHVLTING. diſſ. de zeſtam. reſciſſ. in
Ei. diſſ. acad. Vol. l. SICCAMA de iudic. centumv. edit.
ZEPERNIKII. PETR. de TOVLLIEV colect. n. 5. Sunt
tamen qui iure nouo querelam inofficioſi ſublatam
et nouum remedium introduétum ſtatuant. cf. Cel.
WOLTAER. in Obſ: Faſc. II. Obſ. 7. SCHNEIDT.
diſſ. de quer. inoff. int. par et lib. exule Wirceb. 1778.

—— —— — ebuWW:
—— ==

TITVLVS XIX.
D E
HEREDVM QVALITATE ET
DIFFERENTIA—

§. 370.
Contenta tituali.
radtantur duae hoc titule quaeſtiones: I) De
varia heredum qualitate II) de hereditatis ad-
quiſitione.

§. 371.
4A) De beredeum QVALIIATE.

Heredes aut neteſſari dicuntur, aut ſui et ne-
cearii, aut extranzi.

I. NECESSARII heredes ſunt omnes ſerui.
Ideoque ſic appellantur, quia ſiue velint, ſiue no-

lint, omnino poſt mortem teſtatoris heres fiunt. So-

lebant enim, qui facultates ſuas ſuſpectas habebant,
ſeruum inſtituere, vt, ſi creditoribus ſatis non fieret,
potius eius heredis bona quam ipfius teſtatoris a
creditoribus poſſiderentur, vel diſtraherentur. §. 1.
I. h. f.

II. SVI ET NECESSARII heredes ſunt, defi-·

niente Iuſtiniano, liberi, qui in poteſtate morientit fue-
runt, ſiue ſint naturales, ſiue adoptiui, fiue legiti-
mati. a) Sed obſerua, heredes ſuos in ſpecie dici:
. . I. Ra-

N II

1.
tgl te
9 poſtt

r0s Pery

II.
natos,1
tigntur
nepotes
tes viuO

mortuo

non ſa
ſient,
ſunt au
to et
rede ſer
ditatin
lium ſu
gei eſt
erheree
teſtame
qvibus
aſtencht
liberos
ten e
tris, on
Patria
Pater

) De

tis al.

et ne⸗

ſmui.
ne no⸗
nt. 50.
ebant,
ſieret,
foris
K1.

tir ſu⸗
bici:

I. N-

DE IIEREDVM QGVALITATE ET DpIFFERENTIA. 231
I. Ratione PATRIS: 1) liberos iam natos in
poteſtate patris tempore eius mortig conſtitutos b)
2) poſtumos a patre non emancipatos c). 3) libe-
ros perpetuo furioſos, licet ſui iuris fuerint d).

II. Reſpectu AVI: 1) nepotes viuo auo et patre
natos, ſi pater eos non antecedat i. e. ſi pater vel eman-
cipatus ſit, vel alio modo deſierit eſſe heres ſuus,; 2)

nepotes viuo auo ſed mortuo patre natos; 32) nepo-
tes viuo auo conceptos, ſed praemortuo patre et poſtea

mortuo auo natos. Nam ſi praemortuo auo nati fint,
non ſunt ſui heredes aui, quia pater eos antecedit,
ſicut, ſi et concepti et nati ſint poſt aui mortem non

funt aui ſui heredes; “) 4) nepotes, qui exhereda-

to et poſt auum mortuo patre, mox deficiente he-
rede ſcripto, proximi agnati fiunt aui tempore here-
ditatis deſtitutae. †) v. g. Auus meus exheredauit fi-
lium ſuum, qui eſt pater meus, et inſtituit Caium,
qui eſt extraneus. Auus decedit, poſteum pater meus
exheredatus quoque decedit. Poſtea Caius deſtituit
teſtamentum; nunc ego fio heres ſuus aui mei. Ex
quibus intelligitur, non eſſe heredes ſuos: 1) omnes
aſcendentes et collateralei; 2) ratione patris, omnes
liberos emancipatos, exceptis iis, qui per dignita-
tem e patria poteſtate exiere g); 3) ratione ma-
tris, omner omnino liberos, quia mater nan gaudet
Patria poteſtate; 4) ratione aui omnes nepotes, quos
pater antecedit E).

) H. 2. I. h. t. G. 2. I. de hered. quae ab. int. b) §. 2.
I. b. t. c) §. 2. I. de hered. quaesb int. l. 1. §. 2. de
ventre in poſſ. mitt. d) §. 2. 1. eod. I. vlt. §. 2. C. de
cur. fur. e) G. 2. I. b. z. G. S. I. de ber. quae ab int.
f) §. 4. et 7. I. eod. l. 7. F. vnde lib. CONTIVS de he-
red. et bon. poſſ. in opp. p. 292. g) Nov. Sr. c. 2. h)
§. 2. 3. I. h. t.

P 4 §. 372.

23 2 LIB. II. Trr. XVIX.

§. 372.
Cur liberi ita nominentur?
Hiie liberi ideo heredes SVI appellantur, quia
ſunt heredes domeſtiti, et viuo adhuc patre domini
bonorum quodammodo exiſtimantur a). NECES-
SARlII vero dicuntur, quia, ſiue velint fiue nolint,

heredes tam ab inteſtato, quam ex teſtamento
ſiunt. b)

a) §. 2. I. b. t. HOTTOM. L. IX. Olſ: IO. RAEVARD.

varia n. 8. A COSTA ad pr. h. t. GALVAN. de

vufr. c. VIII. §. 13. b) §. 2. I. h. z.
§. 373.
De iure ſHwi.
Propterea vero, quod liberi ſui quaſi domini
viuo patre habeantur, gaudent quoque, quod heredi-
tates attinet, iuribus nonnullis praecipuis prae ce-
teris heredibus, quae iur SVI (ſeu, vt male dicunt,
zur ſuitatie) dicuntur. a) Ad quod potiſſimum per-
tinet, quod ſint ipſo iure heredes, vnde regula: he-
reder SVI tranſmittunt hereditatem NON aditam. 5)

Attamen hereditatis poſaſſionem adquirere ſibi de-
bent. c)

2) I. I. §. pen. ſr. de agnoſc. lib. p) g. 2. J. de her. quae
ab int. c) lI. 22.) pr. W. de adq. poſ. STRAVSII. diſſ.
de berede ipſo iure non poſſid. Vit.

§. 374.
De beneficio abſtinendi.
Propterea porro, quod liberi ſui ſimul ſint he-
redes nece ſarii, ii non poterant repudiare pater-
nam hereditatem; hinc et ad omnia patris debita
ſoluenda obligati erant, licet eius hereditas eſſet

inſol-

N!

Maetorl,
1icuiuf
7 po un
heris ſen
ſe in mniſt
Fint a).
Plius in
quamuis

3) l.u.
30

ſe in
anli
RdN-
1716
alſten

540.

Nota !
cunt
trane
here
Lere

II.
D0 MIN
iechi unt.
libera et
liare hen

quia
tomini
Ecs.
nolint,
mento

VAN.
AN. E

lomini
eredi.
e ce.
icunt,
n per.
2: he.
m. 5)
bi de⸗

. Auce

t he
Pater⸗
gebita
ellet
in/ol.

DE HEREDEVM QVALITATE DIFFPERENTIA. 233

inſoluendo. Quod tamen, cum idurum videretur
Praetori, introductum eſt beneficium ABSTINENDI,
