quaz rationem SPECIALEM habenter STRICTISSIME

intelligi debent. Ad priores pertinent edikla et epiſto-
lae generaler. Ad poſteriores referuntur reſcripta, de-
creta, mandata et priuilegia. cf. STIRNII Zz. de conſ/t.
princ. Argent. 1664. 4. STRAVCHIII diſſ. de ſtatu-
tis a ſummo principe in Eius diſſ. acad. Brunſu. 1662.
4. PAPILLONIVS de conſt. princ. in MEERM. theſ.
T. II. ANT. MVRETVS de conft. princ. in OTTON.

theſ. T. IV.

§. 23.
De edickit.
EDICTVM erat conftitutio ab Imperatore PRO-
PRIO MOTV faka. a) EPISTOIA vero GENE-
RALIS ea, quae ad Senatum ab Imperatore mittebatur,
vt ſzcundum ezam Setum ſieret.

a) BACHII hiſt. iur. L. III. c. I. Sect. IV. §. 6.

9. 24.
De reſeriptis.
RESCRIPTVM eſt reſponſio principis ad Preces
Jubditorum. Ea vel 1) AD NO TATIONES ſeu SVB-
B 2 . NOTA-

20 TrITVLVS II.

NOTATIONES dicebantur, cum in cauſis priuato-
rum dabantur; vel II. EPISTOLAE SPECIALES,
uoties ad magiſtratum mittebantur; vel III. SAN-
CTIONES PRAGMATICAE, ſi quando corpus vel
vniuerſitas hominum ob cauſam publicam preces fu-
derit. cf. I. 7. C. de diuerſ. reſcript. HVN THVM de
reſcriptis in OELLRICHIII theſ. diſſ. iurid. belg. Vol. II.
T. III. SCHVLTINGII diſſ. pro reſcriptis Impp. Kom.
in ElVS commentat. acad. Vol. I. n. 3. BOEHME-
RI diſ. de ſanct. pragm. indole, in Exerc. ad Pand.
Vol. I. n. 12. IAC. GOTHOFREDI paratit. Cod.
T heod. de diuerſ. reſer. GVTHERIVS de off. dom.
Aug. I. 32. III. 4.

§. 25.
Continuatio.
Ceterum reſcripta effectu deſtituebantur, ſi 1)
nec ab ipſo Imperatore ſacro encauſto, nec a Quae-
ſtore ſubſcripta eſſent. a) 2) Si dies et Conſul de-
eſſet. ) 3) Si ipſum authenticum non inſinuaretur. «)
4) Si preces veritate haud niterentur. d) 5) Si eſ-
ſent vel contra vtilitatem publicam vel contra ius
commune, vel contra ius tertii quaeſitum. *)

a) I. 6. C. de diu. reſer. Auth. glorioſeſt. C. eod. 8TRY-
CKII diſſ. de ſacro encauſto. Frf. 1680. b) 1. 1. C.
Theod. de conſt. princ. I. 4. C. Iuſt. de diu. reſer. c)

. 3. C. eod. d) I. 7. C. eod. STRYCKlI diſſ. de falſit.

prec. princ. oblat. Halae 1699. e) l. 3. 7. C. de prec.

Imp. offer. l. 6. C. ſi contra ius. STIEGLITZII difſ. de

iure imperant. in iura quaeſ. ſubdiz. Lipfſ. 1713.

§. 25.

Huihu
gni
cie e
f. dh⸗
TEI.
orit

iale
Ci no

Iuoac
ni ex
net,
²) nt
ſinge
LEN.
Gan
en.
do
i
luie

uafo⸗
UES.
AN.
yel
fu.
Acke
l.I.
Kon,
MAE.
and.
Cod.
dom.

1 1)
ae:
de-
r.)
el⸗
ius

PDEY IVR. NAT. GENT. ET CIVIILI. 2 1

§. 26.
DUDU De decretis.
DECRETA in genere erant ſententiae principis
quibus lis decidebatur. Quae cum vel prazuia cauſ ae
cognitione vel de plano ferrentur, DECRETA in ſpe-
cie et IN TERLOCVTIONES dicebantur. 1. I. §. Y.
fj. de conſt. princ. MEkRILL. obſ. L. II. obſ. 26. NET-
TELBLAD L. diſſ. de deciſione caſuum, quae fit pro aus

Goritate, Halae 1754. .

§. 27.
De natura reſeriptorum et decretorum.
Cum itaque reſcripta et decreta ſint leges jſne-
ciales, ſequitur, ea ad aliar perſonas vel cauſas exten-
di non poſſe. a) Niſi forte ratione decidendi generali
vſus ſit princeps. b)

a) l. 2. C. de leg. b) Ita intelligi poteſt l. 12. C. eod.
De reſcriptorum in Corpus iuris translatorum vi et in-
dole cf. NOODT. Diocler. er Maxim. c. II.

6. 28.
De FPriuilegiis.
PRIVILEGIVM denique eſt conſtitutio, qua quit
quoad PLVRES EIVSDEM generis ahtus a iure commu-
ni eximitur. a) Ergo ad priuilegit notionem perti-
net, 1) vt quis quoad plurer actus eximatur,
2) vt hi actus eiucdem generis ſint. Hinc ab eo di-
ſtingue: 1) CONSTITVTIONEM PERSONA-

LEM, qua quis quoad vnicum in ſpecie determinatum

a um eximitur. Ea eſt vel odioja v. g. exaſperatio
oenae, vel fauorabilis v. c. diſpenſatio, adgratiatio,
abolitio. II. BENEFICIVM IVRIS quod cuique ſub⸗
dito propter certam qualitatem conceditur, v. g. fide-

iuſſori, heredi, rel. III. IVS SINGVLARE, quod
B 32 toti

22 TrTVLVYS II.

toti ſubditorum ordini datum eſt. v. g. feminis, mi-
noribus. 5) Sed haec omnia et priuilegia impro-
prie dicuntur. c)

a) GEBAVERI diſſ. Iingularia de priuil. in Exerc. acad. Vol.
I. PETRVS DE TOVLLIEV in Eius collectan. n. 15.

PAVLI difſſ. de priuilegior. conceptu Lipſ. I741. b)

CONRADI difſ. Je iur. Lng. Lipſ. 1727. ec) CV-
IAC. obſ. L. XL. c. 5. .

§. 29. .
Eorum natura.
COMMVNIS priuilegiorum natura eſt, vt fint
eveceptiones a iure communi; hinc 1) concedi tantum
a principe poſſunt, qui et modum priuilegii ſtatuit. a)
2) debent Kribékiſime intelligi. 5)

a) l. 191. de R. I. b) de CANNEGIESSER collectio de-
ciſ. Caſſel. T. I. n. 39. De ſenlu l. 3. F. de conſt. princ.
cf. THOMASII diff. de interpr. priuil. in diff. Vol. II.

§. 30.
Diuiſiones priuilegiorum.
At natura certorum priuilegiorum varia eſt, vnde
diuiduntur:

A. Ratione MODI CONCEDENDI 1) in PRECA-
RIO modo conceſſa, cum princeps iur pro lu-
bitu reuocandi fibi reſeruauit; et II. CON-
VENTIONALIA, quae per modum paßéli con-
ceduntur; haecque funt æ) gratuita, quae gra-
tis, ſeu per modum donationis; et βο) oneroſa
quae pro praeſtatione aliqua conferuntur. a)

B. Ratione OBIECTI, cui dantur, ſunt I. PER-

SONALIA, quae perſonat competunt, adeoque

cum illa exſpirant; ?) II. Kealia, quae rei in
haeren-

D.
bant
III.
nia!

kock
ſeu

l
1pro⸗

nt
atum
iit 9)

lio de-
prine.
ſl. II.

vnde

ECA.

ro Iu⸗
(0.
con⸗
e gra⸗
neroſa

.a)

PPh-
koqe
rii in
eren-

DE IVR. MAT. GENT. ET CIVILI. 23

haerentia ad quemcungque poſſeſſorem transeunt;
III. MIXTA, quae alicui propter rem, ita con:
ceduntur, vt ad eius poſteror, non vero ad ter-
tium quemcunque transmittantur; IV. CAVSAE
quae obiebto in litem deduéto competunt. Quae
diuiſiones vſu non deſtituuntur.

a) SCHAVMBVRG. diſſ. de natura priu. grot. er conu. Ie-
nae 1736. STRYCKlII difſſ. de priu. zir. oner. adquiſ-
Halae 1704. b) l. 1. J. 43. J. de aqua quot. HER.
n difſ. de zranſit. priu. perſ. ad hered. in ElVS opuſc.
T. III.

§. 3 1.
II. Ius non ſcriptum.
D. Ad ius NON SCRIPTVM apud Romanos pertine-
pant I. Diſputationes fori. II. Mores Maiorum.
III. et longa Conſuetudo. De prioribus in hiſto-
ria Iuris.

§. 32.
De conſuetudine, eiusqué requiſitis.
CONSVETVDO a) eſt repetitio abctus alicuius
zodem modo ſaepiur falta. Ex qua vt iur nouum
ſeu conſuetudinarium oriatur, requiritur:

A. In GENERE I. FREQVENTIA ACTVVM ?̈)
(ſola pluralitas ſufficere non videtur) modo
a ctus ſint æ) rationabiles 6) vmiformes et
„) publici, quam vis errore commiſſi et extra-
judiciales i. e. contradicto aliquando iudicio non
firmati. c) II. ANNI PLVRIMI ſeu DIVTVR-
NITAS TEMPORISd) quae iure Romano ab ar-
bitrio iudicis pendebat, ſed hodie ex tempore
praeſcriptionis diiudicatur.)

B 4 B. In

TrrvVLvVS II.

B. In SPECIE vt conſuetudo I. contra ius COM-
MVNE introducatur: conuiuentia PRINCIPIS,
II. Vt vero contra ius PRIVATI obtineat, con-
niuentiahuius PRIVATI, ſeu eius, cuius intereſt,

adeſſe debet. †)

a) CRELLII obſeruat. de orig. et virt. iur.' non ſeripti in
diſſ. Faſc. V. Halae 1776. 4. THOMASII difſ. de mo-
rum cum iure ſeripto content. in diſſ. Vol. II. ElVSD.

coniect. de iure conſuet. ibid. HOFACKEEKlI difſ. de iure
conſuet. ſec. ius Nat. er Rom. SENKENBERGII diſſ.

de iure conſuet. in cauſ- publ. et priu. Gieſae 1743.
GVNODLINGIANA part. 7. p. 142. b) lJ. 1. C.

quae ſit longa conſuet. c) Nou. 134. t. 1. in f. l. 39.

V. de leg. Obſtare videtur . 34. fFj. eod. vid. Beyträge
zur juriſtiſehen Litteratur in den! preuſſ. Saaten, dritte
Samml. n. 15. III. PVETTMANNI interpr iur. eiu. c.
10. CAsSP. CONR. STAVDINGERI difl. de conſuet.
contradicto iudic. firmaia, Gott. 1753. V N N. ad b. z.
H. 9. 2. 4. in f. 4d) l. 23. 35. F. de leg. e) c. vlt.
X. de conſuet. cf. HOCHISTETTER diff, de praeſeript.
conſuet. Stuttgard. 1777. f) l. 32. H. 1. F. de leg.

§. 33.

Natura conſuetudinis.

Ceterum de natura conſuetudinis obſerua: 1)

gaudet eodem, quo lex ſcripta, effectu, a) 2) eſt

optima legis interpres b) 3) cum ex facto oritur,

Pprobari debet. c)

) J. 322. §. 1. l. 35. F. de leg. Obſtare vid. L. 2. C. quae ſit
longa conſuet. cc. CONRADI diſſ. de conſuet. legem
baud vincente. Helmſt. I741. AXRER. progr. de con-
ſuet. legem vincente Gott. 1761. NOODT z«G D. tit. de
leg. AVERA N. interpr. L II. c. I. b) 1. 57. F. de
leg. c) KEMMERICIHI. diſſ. de probat. conſuet. Ie-
nae 1737.

.

lu
lcae
ſaum e
IECTN
nes. 5)

ir

F
gue
haec

B0 N
gualite

) ef
dti

0M.
I,

5

con.
reſt,

idti in
190-
VD.
e iure
cifl.
1743.
1. C.

Nrige
driue
u. c.

ſuet.

b t.

itur,

ue ⸗t
legen
n.
1. de
. de

1 le⸗

34

PDE IVR. NAT. GENT. ET CIVILI. 25

§. 34.
Corollarium.
Iuris I. FINIS eſt vnicur, ſalus nempe reipu-
blicae II. PRAECEPTA ſunt tria: honeſte viue,
ſuum cuique tribue, neminem laede. a) III. OB-
IECTVM eſt triplex 1) perſonae 2) res 3) actio-
nes. ⁵) Et prius de perſonis videamus.

a) §. 3. J. de I. et I. b) g. 12. I. h. t. cf. tamen HV-
BER. digreſſ. L. IV. c. I.

TITVLVsS III.

DE

IVRE PERSONARVM.

§K. 35.
Ius perſonarum.
Te PERSONARVM Aa) complectitur iura pronter
gualitatem PERSONALEM competentia. Qualitas
haec perſonalis eſt qua quis gaudet ſine reſpebtu ad eius
BONA vel FACTA; (licet forte factum cauſa huius
qualitatis eſſe poſſit.)

a) cf. Sammlung iur. philoſ. und crit. Aufſaetze, viertes
Stück n. 6. Bytzow. 1775. und 1776. 8. A. F. REIN-
HARDS vermiſebte Schrifft. 2 Band. p. 263.

§. 36.
Diſferentia inter bominem et perſonam.
Homo et perſona differunt. ILLCE eſt omne ene
RATIONE HVMANA praeditum. a) HAEC eſt ho-
B 5§ mo

26 TrrvVLvVs III.

mo ſtatu CIVIDI gaudene. 5) Ea vel phyfßica vel mqjſti-
ca ſeu moralis eſſe poteſt. )

a) Licet vſu rationis deſtituatur. Hinc furioſi et in-
fantes ſunt homines, non vero monſtra, a quibus dif-
ferunt portenta. WEBEKRI diſſ. de iure, monſtror. Gieſ,
1712. b) Perſona comicis proprie larua erat. cf.
BERGERI diſſ. de laruis. BRISSON. de V. §. ſ. v. bo-
mo. c) HERTII difl. de pluribus bominibus vnam per-
ſon. gerentibus, Gieſſ. 1709. et in Eius opuſc. T. II. n. 11.

K. 37.
Quid ſtatus?
STATVS eſt complexus iurium, vi certae qualita-
tie perſonalis competentium. Ipſa igitur qualitas non
eſt ſtatus, ſed eum effcit. Quae vero cum vel natu-
ralis vel ciuilis ſit, hinc et datur ſtatus naturalis et ci-
uilit.

§. 38.
De ſtatu naturali.
Status NA'TPVRALIS continet iura propter qua-
litatem PHXYSICAM competentia. a) Eius intuitu ho-
mines ſunt:

I. Ratione ſexus vel MASCVLI vel FEMINAE. b)

II. Ratione aetatis vel MAIORES vel MINORES.
Illi ex Lege Laetoria dicuntur, qui annum aeta-
tis XXV. compleuerunt. c) A quibus differunt
SENES, i. e. qui annum aetatis LXX. transgreſſi
Jſunt. Hi ſunt, qui nondum annum XXV. aeta-
tis peregerunt. Qui iterum vel PVBERES ſunt
vel IMPVBERES. Pubertas eſt vel PL. ENA vel
MINVS PLENA. IIIa in maſculis eſt annus
XVIII. ſed in feminig annus XIV. d) Haec ve-
ro iure nouo in maſculie anno XIV. in feminis
anno

li.

t in.
dif-
Giel,
N. ck.
Vv. bo.
n her.
n. II.

alita⸗
non
Natu
et li.

gla⸗
dho⸗

5)
N.

abtta⸗
erunt
Grſ
zeta-
ſunt
l el
anhus
ec vé⸗
feninin
anno

a) Hinc a ſtatu hozminum naturali,

—

DE IVRE PERSONARVM. 27

anno XII. abſoluitur. e) IMPVBERES ſunt vel
infantes i. e. qui intra annum VII. viuunt vel in-
Jantia maiores, quos iterum vel infantige vel
hubertati pProximos appellabant Romani. )

de quo in iure natu-
rae dicitur, differt. b) I. 9. F. de ſtatu hom. QVIS-
TORP von den Gerechtſamen des ſebönen Geſebhlechts,
in deſſen kleinen juriſt. Schrifft. Erſte Sammlung By-
120W. I772. S8. ROESLINS Abbandlung von beſondern
weibl. Rechten Stuttgard 1775. 4. c) HETZER diſſ.
ad L. Lactor. Lipſ. 1749. d) PAGENSTECII.
admonitor. ad Pand. h. t. §. 55. FELZ. diſſ. Je iurib.
Jenectut. Arg. IoO8. SOCHOEPFERI Gerontologia ſ. de
iure ſenum, Quedlinb. 1705. J. 4. I. de adopt. I. 14. §.
1. de alim. leg. e) pr. I. quib. mod. tutel. finit. l.
vlt. C. quando tutel. vel cur. cf. BYNKERSII. Obſ. III.
24. OlSEL ad CAII Inſt. L. I. T. IV. pr. SCHVIL.-
TING ad VLPIAN. fragment. T. XI. §. vlt. MAS-
COV. de ſectis Proc. er Jab. c. IX. §. 2. p. 151. ſqq.
) CRELL de iure aetatis ex lege natur. et autiquit. in
eius difſ. Faſc. I. MOLLERI diff. de e%, quod iuſt. Ieſt
circa varias bom. aetat. Trai. ad Rh. 1732. rec. Helmſt.
1744. cf. HOEPFN. Com. ad Inſt. §. 62. Nota: Di-
uiſio hominum propter ſtatum naturalem ex eiusmodi
qualitate phyſica, qua homines integrum ordinem (eine
beſondere Claſſe von Menſchen) vel ex rei natura, vel
ex legum voluntate efficiunt, deſumenda eſt. Hinc
nollem propter ſpecialia aliqua corporis vitia nouas ho-
minum formare diuiſiones, cum v. g. coeci, ſurdi rel.
non habeantur pro ſpeciali hominum ordine, licet
Propter eorum corporis vitium ingularia quaedam in
legibus conſtituta ſint, conſtituique debuerint.

§. 39.
Quid ſtatus ciuilis?

Statu CIVILIS complectitur iura ex ACCIDEN-

TALI qualitate per legum ciuilium diſpoſitionem orta.
Isque eſt I. Libertatis. II. Ciuitatis. III. Familiae.

§. 39.

28 TrIrTvVLVS III.

§. 40.
Status libertatis.
I. Status LIBERTATIS eſt, quo quis non ſubie-
Gur eſt DOMINICAE alicuius poteſtati. Libertas
ipſa eſt naturalis faeultas eius, quod cuique facere
libet, niſi ſi quid vi aut iure prohibetur. Seruitus
autem eſt conſtitutio iuris gentium, qua quis domi-
nio alieno contra naturam ſubiicitur. Hinc homines
vel LIBERlI ſunt vel 8SERVI. pr. §. 1. 2. I. h. t.

§. 41.
De ſeruis”s.
SERVVS eſt, qui ex iuſta cauſa dominicae alterius
poteſtati ſubieltur eſt. a) Haec iuſta cauſa eſt I. NA-
TIVITAS, ſi quis ex ancilla natus eſt. II. FACTVM
uo homo liber in ſeruitutem redigitur, quale eſt
I. Iure Gentium captiuitas in iuſto bello. b“) II. Iu-
re ciuili nouiſſimo 1) ſi quis maior XX. annis pretii
participandi cauſa ſe venundari paſſus eſt; c) 2) in-
gratitudo liberti. d)

a) Hinc differt, ſeruum eſſe et in ſeruitute eſſe. BRIS-
80N. de V. §. ſ. v. hona fides. b) Vnde ſerui qua-
ſi ſeruati vel mancipia dicebantur §S. 3. I. b. t. MENAG.
amoen. iur. ciu. c. 39. ſ. v. ſeruus. c) §. 4. I. h. z.
D'ARNAVD de bis, qui pretit partic. cuuſa ſe venund.
pat. in Eius Coniecturis. 4d) §. ꝛ. L. de cap. dim.
BARTIHIII diſſ. de poenis ingrat. libert. Lipf. 1738. De
jure ant. cf. HEINECC. antiq. h. t. JF. 5.

§. 42.
Continuatio.
Conditio porro omnium ſeruorum haec erat, vt
1) pro rebur haberentur a) 2) non gauderent capite
i. e. ſtatu ciuili) 3) nulla propria poſſiderent bona c)

4) non poſſent contrahere aut obligari ) §) non
inirent

inirent
potelkate
tione ve
verſ ge⸗
Geinde
nati era

) .2
⸗
ſern.
I.

IV
Vitae et
commerci

uos e) 4
6) ius e

) No
0TI
ſene
fra⸗
Ron
de o

eſt cun
s, gu—
Juds no
Condtio

ſubie.
ertas
cere
uitus
domi.
mines

teriut
NA.-
PM.
e eſt
I. Iu-
dretii

)in.

BRIS.
i qua⸗
N46.
Llet.
nund.
. dim.

Der

it, t
pit
nac)
non
irent

DE IVRE PERSONARVM. 29

inirent matrimonium ſed contubernium. e) 6) patria
poôteſtate et teſtamenti factione deſtituerentur. ½) Ra-
tione vero operarum, quas dominis praeſtabant, di-
uerſi generis erant, v. g. coloniarii, adſcriptitii, cet.;
deinde ratione ipſius domini ſerui vel publici vel pri-
uati erant. )

a) lI.

2. §. 2. F. ad L. Aquil. MERII. L. Obfſ. Il. 25. by
§. 4. II. de cap. dimn. THEOPHIL. ad pr. I. de ſtipul.
12 c) FH. 3. J. per quas perſ. d) I. 22. pr. de R.
e) F. infra ad tit. de nupt. e) vid. infra ſuis
loc. f) TITVS a POPMA de oper. ſeru. Colon. 608. 8.

§F. 43.
C ontinuzazio.
IVRA denique domini in ſeruos erant 1) ius
vitat et necis, iure tamen nouo reſtrictum. a) 2) ius
commercii cum ſeruis ⁵) 3) ius adquirendi per ſer-

uos e“) 4) ius noxae dationis d) 5) ius operas exigendi
6) ius caſtigandi. e)

a) NOORDKERK. diſquiſ. de L. Fetron. Amſt. 1731. 8.
OTTO ad Inſt. h. t. J. 2. b) IVGLER. de nundinat.
ſeruor. ap. Rom. et Graec. Lipfſ. 1741. 8. c) vid. in-
fra de pecul. d) pr. K. 1. 2. 2. J. de now. acz. e)
l. vn. C. de emend. ſeru. Vid. PIGNORIVS de ſern.
Rom. Amſtel. 1674. 12. D'ARNAVD de ſtatu ſeru.
apud Rom. in Eius coniect. iur. ciu. MEISSNERI difl.
de ortu et progreſſu ſeruit. ſec. ius Rom. et nat. Lipſ. 1762.

F. 44.
Wus doctrinae de ſeruis bodiernus.
Ceterum tota haec doctrina hodie nullius vſus
eſt, cum ne Turcarum quidem captiui apud nos ta-
les, quales Romani erant, ſerui fiant, hominumque,
quos nos habemus, conductitiorum et propriorum
conditio plane diuerſa ſt. cc. CHR. THOMASII
diſſ.

30 FTITVIVs III.

diſſ. de vſu prabt. ditinbf. in lib. et ſeru. ĩ in Eius diſſ.
Vol. III. EIVSD. diſl. coniekz. de hom. propr. ibid.
Vol. II. BOEHMERI diſſ. de homin. propr. Germ. a
Jeruie Germaniae non a Kom. deriu. in Eius exerc. ad!
Pand. Vol. I. p. 736. POTTGIESER de Katu ſeru.
Germ. Colon. 1707. 8.

TITVLVS III.

DE

DE I NGENVIS.

9. 45.
De ingenuis.
Ion NvVVsS dicebatur qui a MATRE libera aatus
nec Vnquam in iuſta ſeruitate fuit. Sufficiebat au-
tem, matrem vel tempore conceptionie, vel grauida-
tis Ve partus liberam per momentum fuille. 2) Cete-
rum huius tituli ne apud Romanos quidem iure no-
uiſſimo magnus eſſe vſus poterat, conceſſis liberti-
nis üisdem, quae ingenuis competebant, iuribus. 6)

a) pr. r G. 1. I. b. . b.) Nou. 75. c. 1. v. g. ius annhulo-
rum aureorum cf. BVRRMANNVS et KIRCHMAN-

NVS de iur. annul. aur. THOMASII difl. de vſu: praét.
diſtinét. int. ingen. et libert. in Eius diff. Vol. III.

Tr.

v 1ðð

IBE

ſin ea

1
Uus do
tur eln
ſo )
tum 4
1) per
natione
de manu
de manu
Vol, 2.

I 14
ins

(il,
ibic.
M., 4
. ad
ſern.

natur
t au⸗
mica⸗
Cete.
e 0
berti⸗

15,5)

inholo⸗
MAN-
prwif

.

3*

TITVLVS IV.

D E

LIBERTINIS.

9. 46.
Libertus quid?
IBERTI ſunt, qui ex iuſta ſeruitute dimiſy Junt per
manu miſionem. Non nunquam tamen ſerui et

ſine ea liberi fiebant, cf. tit. G. qui ſine manumiſſ.
§. 47.

De manumiſſionibus.
Ipſa MANVMISSIO, quae erat à Rus ipſe, quo ſſer-
uus a dominica poteſtate liberabatur vel ſolemnis diceba-
tur vel minus ſolemnis. Ad priorem pertinebat manumiſ-
ſio 1) per cenſum 2) per vindictam 3) per teſtamen-
tum 4) in S. S. eccleſiis. Ad hanc vero, ea quaé
1) per epiſtolam 2) Inter amicos 3) Per nomi-
nationem filii 4) In conuiuio fiebat. cf. vAN LOON
de manumiſy. ſeru. VItraj. 268 7. 12. BEEMII diſſ.
de manumiſj. in S. S. eccl. in OELRICH. theſ., nouo
Vol. z. T. I. HEINECC, antiq. h. t.

§. 48.

Continuatib.
Effe tus manumiſſionis erat:

I. ratione LIBERTI 1) vt perſona fieret 2) vt
ius ciuitatis nanciſceretur.

II.

32 TIrvLvs VI.
II. rat. DOOMINI, vt ius patronatus in libertum
acciperet, quo æ) exigere a liberto poterat tum
obſequium et reuerentiam, cum operas opifi-
cialer non fabriler β) ſuccedebat liberto, de
quo infra.

— = —

TITVYLVS VI.
QVI

ET Ex QVIBVS CAVSIS MANV.
MIFTERE NON POSSVNT.

§K. 49.
De lege Aelia Sentia.

um domini, praeſertim iuniores, facillime ad

manumiſſiones accederent, lege AELIA SEN-
TIA inter alia cautum fuit 1) vt ne manumiſſiones
in fraudem creditorum fierent; 2) vt ne dominus mi-
nor XX. annis, nili per vindittam et ex iuſta cauſa
manumitteret; quod tamen lIuſtinianus ita mutauit,
vt domini puberes in teſtamento manumittere poſſent.
cf. T. I. qui et ex quib. cauſ. Nou. 219. c. 2. HEl-

NECC. antig. h. t.

Trr

—

LEGE

N
te
FVSIA
poſent,
luſtiniann
tiam con
ad l. vn.
IANll

H
ſtatu. 1
mines p
cum Imn
f. de l
ius cilit
haec dol
ſt, nee
mamus,
hilloria e

ſnt.

tum
tum
viſ.
Ge

ad
EN.
ones
mi⸗
tullſa
avit,
ſent.

33

—
— - ʒ—ʒ—ʒ—

TITVLVS VII.
DE

LEGE FVSIA CANINIA TOLLENDA.

§. 49.
De lege Fuſia Caninia.

Nen ſolum viui, ſed et per teſtamenta impruden-
ter manumittere ſolebant domini, hinc lege
FVSIA CANINIA certus ſeruorum, qui manumitti
poſſent, numerus definitus eſt. Sed et hanc legem
Iuſtinianus, morientibus eandem, quam viuis, licen-
tiam concedendam putans ſuſtulit. cf. GERARDVS
ad l. vn. C. de L. F. Can. toll. Ienae 1707. 8. MA-
IANSII diſſ. de L. Fuſ. Can. in Ei. diſſ. TL. I.

§. §0.

De ſtatu ciuitatis.

Haec de libertatis, tanquam de bprimo ciuili,
ſtatu. Dicendum nune eſſet de ciuitatis, quo ho.

mines vel ciues vel peregrini erant, ſtatu. Sed

cum Imp. Caracallae conſtitutione (de qua vid. I. 17.
ff. de ſtatu hom.) omnibus imperii Romani in colis
ius ciuitatis tributum eſſet, nullius fere vſus fuit

haec doctrina, qua propter et Iuſtinianus eam omi⸗-

ſit, nec nos hoc quidem loco de ea dicendum exiſti-

mamus, cum, quae fſcitu neceſſaria videantur, in

hiſtoria et antiquitatibus luris Romani dici facile poſ-

ſint.

1

C0 Trr.

34
TITVLVS VIII.
DE

HIS, QVI SVI VEL ALIENI IVRIS SVNT.

§. 5§I.

Alia bominum diuiſio.

Viaimus, homines eſſe vel liberos vel ſeruos.
Sequitur alia, quae ad ſtatum FAMILIAE per-
tinet, diuiſio. Dicuntur enim homines vel SVI iuris
vbi nullius poteſtati ſubielti ſunt; vel ALIENI iuris,

2 quis vel DO MlINICAE zl1 PATRIAE poteftati ſub.

Aſ; hinc homines ſunt vel domini vel ſerui; vel patrer
familias vel lii familiar. De dominica poteſtate iam
§. 43. dictum eſt; de patria vero titulo ſequente age-
tur. De vſu huius doctrina hodierno cf. THO-
MASII diſſ. de vſu praé?. diſtinct. in hom. ſui et al. iur.
in Ei. diſſ. Vol. III. B

— —2----— weeeee.ee

TITVLVS IX.
DE

1

PATRI A POTESTATE.

5§. 5§2.
Patria poteſtas quotuplex?
ATRIA POTESTAS eſt vel naturalis vell ciuilir.

Illa conſiſtit in obligatione parentum educandi alen-
dique

dile 1
lagihu
Cirman
. Cae

rutiont

commpe
ſert.
pot.
Tub. 1
terſclit

terl.

D
1) Dar
comper
Poter e
igſtrele
lor er⸗
Uliirpr⸗
ter pett
tinedat
) nee
ret 0)

nilſi er

ſed pet
inuent
to, qu
heres
ipſius
elle pol

tinor, 1

)E
W

N.

eruog.
Per.
Tiuri
iurit,
i ‚ſub.
Hatrel
e iam
age.
HO.
.. iur.

ciuilif.
Gi alen.
igue

TrT. IN. PDE FATRIA POTESTATE. 35
dique liberos. Haec complectitur iura parentibur ex
legibus poſitiuis conctſſa, quae iterum vel Komana vel
Germanica dici poteſt. cf. tit. D. de agneſc. et alend.
lib. Caeterum naturalis et Romana P. P. potiſſimum
ratione 1) fundamenti, quo nititur, 2) obiebti, cui
competit, 3) Finis et 4) facultatis renunciandi dif-
fert. Vid. CHIRPEI. FKlD. SCHOTT difl. de patr.
pot. vet. Roman. ſecundum ſrita iur. nat. conſiderata.
Tub. 1756. CHRISTIANI Gedankten von dem Un-
terſchitd der natürl und bürgerl. röm. Rechts in der vä-
terl. Gewalt. Königsb. 1740.

§. 53.
De patria poteſtate Romana.
De patria Romanorum poteſtate à] in genere nota:
1) Data erat ſolis patribur, iisque ciuibur, 5) 2)
competebat tum in liberos primi gradus, cum in ne-
potes ex lio in poteſtate conſtituto natos e) 3) liberi
ipſi reſpectu patris et in cauſis priuutis FlILII fami-
liag erant, ſed reſpectu reipublicae et in cauſis pu-
blicis pro PATRIBVS familias habebantur. 4) in-
ter patrem et liberos PERSONARVM VNITAS ob-
tinebat, «) quae in eo ſeſe potiſſimum exſerebat, vt
&α) nec inter filium patremque ſtipulatio locum habe-
ret / nec deinde 6ο) lis patri cum filio eſſe poſſet,
niſi ex peculio caſtrenſi; g) nec porro ) filius ſibi
ſed patri adquireret, donec varia peculiorum genera
inuenta eſſent; ) nec denique 9) filius in teſtamen-
to, quod vel ipſe pater conderet, vel in quo pater
heres ſcriberetur, ſicut nec pater in teſtamento vel
ipfius filii, vel in quo filius heres fſcriberetur, teſtis
eſſe poſſet. ) §5) non competebat in liberos illegi-
timos. A)

a) GEBAVERI diſſ. II. de pat. poz. in EIVS diſſ. acad.

Vol. I. et in ElVS commentat, de patr. poz. Rom. er
C 2 Germ.

36 Tirvrvs IXM. . 4
Germ. Frf. 1773. 4. ABRAAMVS a KERKRAAD dd
. jure patrio. Vitrai. 1708. 8. b.) JH. 2. I. h. . III. 3
PVETTMANNI probhab. iur. L. I. c. IO. CAMPEK.
diſſ. de marsris in liberes poteſt. L. B. 1780. c) S. 3. 1.
I. b. t. ibique EV. OTTO. ,d) . 9. ff. de his, qui
ſui vel alien. 1J. 13. H. r. J. 14. G. ad Scr. Treb.
e) lI. vlt. C. de impub. ſubſtinr. f) F. 6. I. de inut. ſtip.
g) l. 4. ff. de iudic. I. 7. G. de O. et A. h) J. 1.
1. per quas perſon. J. 4. in f. I. de inut ſtip. 1) g. I
9. 10. I. de tzeſt. ord. RlVINI difſſ. de fignento päct. vnit. petunt
verſ. int. patr. et lib. Vit. 1760. k) §. 12. I. enini
de nupt.
nulle
6. 5§54. ſunt
Patria poteſtas antiqua.
Ipſa vero patriae huius poteſtatis iura alia iure
antiquo, et iure nouo alia fuerunt: .
I. Iure ANTIQVO patres gaudebant 1) Iure vi⸗ nis a)
tae et necis in liberos vi iuricdictionir domeſticae licls e
2 Romule patribus familias datae a) 2) iure li· ins
beros pro lubitu venundandi et noxaz dandi b) tem vi
3) iure adquirendi per liberos «c) 4) iure libe- 108,
ros pro lubitu exheredandi. ) Praeterea pa- uirti
tres liberos et donare et ophignorare et exponere ſtamen
ſolebant. ) Quae tamen omnia, quo modo
iure nouo immutata ſint, in ipſis dici praele- 4)1
c1: . .
ctionibus poteſt. †) 4
B R
2) RAEVARDVS ad XII. tabh. c. III. GEBAVER diſſ. ð”JZM
prior. c. II. b) §. 7. I. de noxae. act. DATT de be⸗
vendiz. liber. in MEERM. theſ. T. II. NOODTII Iulius
Panlus. c) §. 1. l. per quas perſ. d) v. infra
. ad tit. de exhered. lib. e) cf. I. 1. C. de patr. qui
kil. diſtr. Nou. 153. f†f) Dicatur de controuerſia inter
NOODTIVMet FTNRERSHOEKIVM agitata, de qua
vid. NOODTII Iulius Paulus ſeu de partus expoſit. c. V. .
VI. EIVSD. amica reſponſio ad diſſic. Iul. Paulo motas, ti
in Ei. Op. T. I. BYNRLRSH. tr. de iure occid. lib. ap. )
Rom.

iure

V-
irot
li-
9
ibe⸗
5a.
nefe
vodo
gele⸗

dif.
T de
nlius
infte
,gli
inter
eua
e. V.
1otas,
h. ap⸗
Ron.

DE PATRIA POTESTATE. 37

Rom. ElIVSD. curae ſecundae de zure occid. in Eius
Opuſc. min. Halae 1719. T. II. GEBAVER diſſ. II. c.
II. WIELING de iure vitae et nec., in lib. Amſt. 1723.
v. NECKR quamdiu ius nec. lib. ap. Rom. obrin. L. B. 1770.

ſ. 55.
Ius noununm.
II. Sed legibus nouiſſimis, quae patribus com-
petunt, iura triplicis quidem generis ſunt: alia
enim in PERSONAS, alia porro in BONA, non
nulla denique in ACTIONES liberorum aliquas
ſunt data.

§. 56.
In perſonas liberorum:
A. In PERSONAS: 1) ius modicae caſtigatio-
nis a) 2) ius praeſcribendi iudici ſententiam in de-
li dtis contra pietatem parentibus debitam commiſtis b)
3) ius liberos ſanguinolentos propter nimiam pauperta-
tem vibtur cauſa vendendi c) 4) ius vindicandi libe-
ros, adiecta cauſa: Ex iure Nomano, ſeu: ex lege
Quiritium d) 5) ius denique liberis tutorem in te-
ſtamento conſtituendi. f)

a) I. vn. C. de emend. prop. LANGEBECRK difi. de mod.
caſt. Alt. 1692. bD) 1. 3. C. b. f. c) I. 2. C. de
patr. qui lib. diſtr. CVIAC. parat. ad C. eod. HVBE-
RI Digreſſ. L. II. C. V. d) I. 2. F. 2. F. de R. E.
GEBAVER diff I. c. II. J. 2. e) tir. ff. de lib. ex-
ber. f) F. 3. I. de zutel.

§. 57.
In bona liberorum.
B. In BONA: 1) ius dominii in res peculii pro-
febtitii, 2) ius vſus frubtus bonorum aduentitiorum a)
3) ius bonis liberorum impuberum heredem ſcribendi

C 3 Per

38 TIITVLVS IXNX.

per ſubſtitutionem pupillarem b) 4) ius bonis libero-
rum puberum, curatorem dandi, ſi praetoris accedat
decretum. c)

a) §. 1. I. per quas perſ. adqu. I. 1. C. de bon. mat. b)
tit. I. de ſubſtit. pup. c) §. 1. I./de curat. l. 16. F. de
cur. Jur.

§. 58.
In actiones liberorum.
III. In ACTIONES: vt liberi 1) ſponſalia et
nuptias inire a) 2) hereditatem adire b) et 3) mutuum
accipere e) ſine patris conſenſu nequeant. In reli-
quis enim negotiis filius et ſine patris conſenſu obli-
gatur. d) .

a) l. 7. H. 1. fF. de ſponſal. I. 2. ff. de: R. N. b) l. vlt.

pr. et §. 1. C. de honis, quae lib. c) I. 7. §. 15. J. 12
2. C. de &z. Maced. d) lI. 39. ff. de O. er A. lI. 57. F.
de iudic.

§. 59.

Wus huius doctrinae bodiernus.
Cum itaque iure Romanorum nouiſſimo patris

poteſtas iuris naturalis principiis magis adeommodata

ſit, in genere quidem haec doctrina hodie recepta
eſt, etſi nonnulla, de quibus in ipfſis praelectionibus,
aliter ſeſe habent. Sic v. g. matribus iure hodierno
poteſtatem competere, funt qui ſtatuant. CHR.
THOMASII diſſ. de iuris paterni Rom. ſu in diſſ. Vol.
I. ElVSD. diſſ. pract. tit. I. de patr. pot. ib, Vol- 3.
F. A. HOMMEL. diſſ. de vſu pat. pot. Rom. in for.
Germ. Lipfſ. 1732. .

TrIr.

Pei
zut
priis,
pattiig
ſit, Gle
ablenti
Aut er
ne Opls
pot, re
Litimmet

) ki

l
toliun,
nini ef
Viri t
iem con

deto⸗
elat

F. d⸗

, et
tuum
reli⸗

obli⸗

l. dli.
/,

.

hatri⸗
odats

cepta
nibus,
lierno
CIIR.
Vol.

— —

TITVYLVS X.
DE

N V P T II S8S.

§K. 60.
Adquiſitio patriae poteſtatis.

Prtria poteſtas triplici modo adquiritur. Etenim
aut aliquis liberos inſe procreauit, aut non. Si
prius, liberi aut ex iuſtis nuptiis nati ſunt, et tunc
Patri ipſo iure competit patria poteſtas: quum pater
ſit, quem iuſtae nuptiae demonſtrant, niſi vel ex
abſentia vel impotentia, ſe patrem non eſlſe, doceat. a)
Aut ex coitu illegitimo orti ſunt, et tunc legitimatio-
ne opus eſt. Sin poſterius, per adoptionem in patr.
pot. rediguntur. Hoc titulo de juſtis nuptiis et le-
gitimatione. Sequenre de adoptione.

2) I. 6. ff. de bis, qui ſui iur. I. 5. F. de in ius voc.

§H. 61.
Nuptiae quid?
Ipſae vero nuptiae 4) iure ANTICVO erant
coniuntctio maris et feminae, conſortium omnis vitaeg, di-
uini et humani iurir communicatio,. Iure NOVO funt:
viri et mulieris coniuntkio, indiuiduam vitae conſuetudi-
nem continens. b)

a) GRVDENII vor. Rom. Hannouer. 1727. 8. HOTO-
MANNVS de vet. rit. nupt. in GRAEVII theſ. ant. Rom.
T. S. nec non in Ei. Opp. T. I. BRISSON. 1) de ri-
iu nuptiarum 2) de iure connub. in GRAEVII theſ. an-

tig. graec. L. 8. nec non in Eius Opp. min. ALB.
C 4 GENTI.

Tirvrvs X. .

GENTILIS de nupz. Hannou. 1601. 8. D'AVEZAMN

de matrim. et ſponſal. in MEERM. theſ. T. IV. CAN-
NEGIETERI obſeru iur. Rom. L. I. c. I — g. AVRE-
Rl diſſ. de iure connubii apud Rom. Goett. 1736. D'AR-
NAVD var. coniect. c. 27. 28. 29. LOBETHANS Ein-
leitung in die iheoreriſche Eberechtsgelabrtheit. Halle 1775.
8. Caeterum differunt nuptiae a concubinatu, de quo
vid. RAMOS in MEERM. Thefſ. T. V. HEINECCG. adJ
L. Pap. Popp. L. II. c. 4. ZACH. WINKLERI diſſ.
de genuino conceptu concub. iur. Rom. Lipfſ. I744. CHR.
TROMASII diſſ. de concub. in Difl. Vol. III. b) §.
17. I. de pat. pot. I. 1I. ff. de R. N., de quibus definitio-
nibus vid. GEBAVERI diff. de matrimonio cum auunculi
vidua c. I. H. 1I1. in Exerc. Vol. I. DVAREN. in rit.
Jol. matrimon. quaeſt. I. de nupt.

§. 62.
Iuſtarum nuptiarum requiſita.
Vt autem nuptiae IVSTAE fſint, requi-
ritur: I. Iure NATVRALI et ROMANO fſimul:
A. Potentia generandi, de qua nota tempus, a guo
incipere, et ad quod durare praeſumatur. Prius iu-
re antiquo ex inſpebtione corporiz diiudicabatur, ſed a
Iuſtiniano annis pubertatis definitum eſt a) Poſterius
iure aeque antiquo per legem Iul. et Pap. Popp. de-
terminatum, ab eodem Iuſtiniano ſublatum eſt. b)
Ex his autem fluit, 1) puellam ante XII. aetatis an-
num non eſſe vxorem legitimam, ) 2) caſtratum
verum mätrimonium inire non poſſe. ) B. CON-
SENSVS COEVNTIVM, quia nuptiae ſunt contra-
Rurs. e) Hinc et apud Romanos ſolur conſenſus fa-

ciebat nuptias. †) Ex quo intelligitur 1) domum

deductione paétorumque dotalium ſubſcriptione non
ad ſubſtantiam, ſed ad ſignum et probationem matri-
monii iure Romano opus fuiſſe g) 2) furorem an-
tecedentem impedire nuptias k) 3) metum reddere in

validum matrimonium, modo iniuſtus, grauig nec re-

uerentialis fuerit. ¹)
aà) pr.

II.

frin in
Urgo er
ton debe
nuptias
3) Mitn
nuptize
eſlet,
ſent ei
patrem
ucente
mberer
conlenl
ſenlum
tilauitio
effteich
ti poti
)patn
An log

AN
VUNE.
Ein.
.
quo
C. ad
diſt.
CIR.
ininio.
Vunculli
n.

eni⸗
mul:
guo
il⸗
ed
erlus

DE NVPTIIS. 41

a) pr. I. quibus mod. tut. fin. I. vlt. C. quando tut. vel cu-
rat. BYNKERSH. L. III. obſ. 24. OlISEL. ad CAII
inſtit. L. I. tit. 4. pr. SCHVLTING. ad VI.P. fragm.
Tit. XI. 9. vlt. MASCOV. de ſectis Proc. er Sab. c. 9.
H. 2. p. I5I. ſqq. b) l. 27. C. h. t. ad quam vid.
HEINECC. ad L. Pap. Popp. L. II. c. 3. J. 8. et III.
PVETTMANNI comment. de nuptiis ſenum, Halae
1782. 8. c) l. 1. G. de K. N. d) DELPHIN.
de matrimonio kunuchi, Halae 1685. 4. HEI NECC. 1.
c. e) l. 2. gJ. de R. N. lI. 30. G. de R. I. I. vlt. C. de
vepud. diſſent. HVBER. ad I. b. z. n. 2. f. g) l. pen.
F. de donat. inter . et U. I. 22. C. b. HVBER. digreſſ.

D

L. I. c. II. ſlq. h) l. 6. S. 2. Ff. de R. N. 1i) .
122. F. de ſponſal. I. 21. 22. de R. N. WII.LENBERGII
traét. & meru reuerent. Gedani et Lipſ. 1712. 4.

§. 653.
Contiinuaatio.
II. Iure MERO ROMANO requiritur: A. Pa-
tric, in cuius poteſtate viuunt coeuntes, conſenſus. a)
Ergo ex principis iuris Romani 1) mater conſentire
non debebat 2) emancipati liberi ine patris conſenſu
nuptias reéte contrahebant, excepta filia minore hy)
3) patre furioſo, ſine eius conſenſu validae erant
nuptiae; ſed eo abſente, vt ignoraretur, vbi et an
eſſet, trennium expectandum erat, niſi nuptiae eſ-
ſent eiumodi, quarum conditionem certum eſſet,
Patrem non repudiaturum. c) 3) Nepote vxorem
ducente et filius conſentire debebat; neptis vero ſi
nuberet, aui conſenſus ſufſeiebat. 4) Curatoris
conſenſu opus non erat. d) Caeterum nota: 1) con-
ſenſum patris praecedere debuiſſe; ſubſecuta enim ra-
tihabitionz, nuptiae demum ab eius momento iuſtae
efficiehantur e) 2) hunc conſenſum et tacite interpo-
ni potuiſſe †) 3) eo negleéto nullas fuiſſe nuptias g)

4) patrem ſine iuſta cauſa diſſentientem ad conſen-
ſum cogi potuiſſe. )

C S a) l. 2.

42 TirvIvs X.

a) I. 2. ff. de R. N. G. L. BOEIIMERI diſſ. de neceſſario
e C parentum in nupt. liberorum in Elect. iur. ciu.
. ADR. PVLVAEVS de nupt. ſine conſenſu parent.
