b. tit. Sed hodie omnino. .
3. Anpignus retinetur ob majores uſuras
ex intervallo promiſſas? .
l. 7. Neg. per l. 4. G. tit. & ſic hic limita-
. tio

tio re
iamo0
4. Del
ru ſn
ſihyot
tti⸗

Af

M/,

Mie

Aelten
Ukeet.
1,4

robenet

l,
Nmnin
G

Glat
yh⸗
er
,

nn

1

JUST. LIB. IV. 109

tio regulæ, quæ eſt in . un. C. b. tit. Et-
iam ob chirographarium &c.

g. Debui civitati oo. florenor cum Mſu-
ris ſemivſalibus, ſed per aliquot annos
Jolvo tantum quincuneces, an in futurum
etiam Civitas quincunces IUlſuras
tantum petere poteſt?
Aff. per l. . B. t. l. .
J. Oid ſe oferam creditori præſenti, &
illo nolente accipere, deponam pecu-
niam debitam, an ſiſtitur cur-
ſus uſurarum?
Aff. l. 6. h. t. l. 6.
. An curſus Ilſiraruks nonene der boes
tus per ſolam oblationem adebiti im-
pediri poteſt?
Aff. per l. 9. . t. l. 9.
7. An ſi ſingulis annis ieſuræ ſolutæ, hoc
in computatione alterius tanti
attenditur?
Neg. per l. io. B. tit. ſed contrarium l. 10.
habetur in Nov. 121. cap. 2.
5§. An Jus Antichreticum per ſo-
lam

2ar e QUST. IN COD.

lam oblationem debitæpecunie, abrt
depeſitione pecuniæ, perimitur?
l.tt. Aff. l. n. h. t.
9. Quando Ilſuræ in ſententia præteris=
æ&, an peti poſſunt, ex offcio Jau-
dicir debeantur?
l. j. Neg. per l. . . t.
Io. An Antichreſßir propterea illicita, quia
praædium pluris locari potuit?

liz. Neg. per l. I4a. b.t. quia vilius condu-

Qum prædium videtur.

kn. An Antichreſer illicita, ſy ultra uſura-

rum modum fruitus percepti?
Neg. Propter incertitudinem fru-
l. 7. Quum, per l. r. hs
12. An pæna quantitati mutus datæ ad-
dita palet ultra uſurarum quan-
titatem?
Liy. Neg. per l. F. bit.
1. An ad uſuras centefimas etiam Agri-
colæ obligantur?
Aff. In ſemine mutuo accepto, ut fa-
Ccilius terra inveniat tſemen, dutt. daäbac

b. tit.
14. Quo⸗

14
ſur

Rel
poftie
zeyhe
N. A

Hec⸗

Af
Petüt
l

Afß
.
Il
toribt
miſle.
1§.4
Ne⸗
data
19.4

1

“

lurl
4 e

Rur.

c
lsc/

44 i
i
nen f

A4d
.

ot
,ℳ

*

JUST. LIB. IV. 211

14. Quomodo Aebitorpoteftſea curſu u-
fſurarum, & a ſorte omniqueperi-
culo liberare? B
Reſp. Oblatione totius debiti. 2. De-
pofitione in publico. 3. Conſignatione,
per l. acceptam, ig. h. 7. l. 15.
15. An in rebus fungibilibus aliis prater
ecuniam numeratam licet ftipu-
lari acceſtonem, ultra ſolitum
uſurarum modum?
Aff. per l oleo. 25. B. lit. ob incertam l. 2.
Pretii rationem. “ò”MM
16. Ax pro veſte aſtimato data licet ſtipu-
lari uſuras?
Aff ner I 2. h. t. l. 25.
77. Duæ eſt quantitas uſurarum
Illuſtribus trientales uſuræ, Merca-
toribus beſſales, cæteris ſemiſſales per-
miſſæ. l. 20. & 1. b. t. l. 26.
75. An Ulſuræ ultra dupilum currunt?
Neg. per l. pen b. tit. licet pignora l. .
data fuerint.
10. An Ilſuras in ſortem mutare licet per
Anatociſmum?

Neg. per l. ult. . t. lult.
§. ber TIT.

212 QCUEST. IN COD.

TIT. XXXIII.

DE NAUTICO FOENORE.

I. An Creditor pecuniæz Nautieæ peri-

zulam in ſe non ſuſcipiat, poteſt cen-

zchtmas eſiras ſtipulæri?
l. z. Neg. pen l. 2. B. t.

2. An in aliis pecuntit non Nauticis por-

Junt ob periculum ſiſeeptum majo-

res uſuræ promitti?

Aff. arg. d. l. 2.

3. An is, qui ſuſeepit caſam fortuitum,te-

netur, ſi culpa ejus, cui promigfio fa-

Ata, caſus contigerité
1.7. Neg. per l. 2. h. t.

TIT. XXXIV.

DEPOSITI VEL CONTRA.

7. An etiam in actione depefiti veniunt

Uſaræ?
l. 2. Aff. per l. 2. & 3. h. t.

Oτ2. 2. An Acdio depofiti datur contra ter-

tium poſſeſſorem?
6, 7. Neg. b 7. & J. . t.
F.

3. An

6Grer.
Glerer.
itani
here

lit
nide

Girin
ge

N

eict

JIUST. LIB. IV. aiz

3. An bac actio inf amat?
Aff. pen l. 10. B. t. l. 10.
4. An cauſa depoſiti ſit Summaria re-
Ppuens PErceptiones altioris inda-
inis?
Aff. per l. pen. h. t. l.p.
J. An licet Proteſtari, ne depoſßtarius rem
depoſitam Domino reſtituat, aut in-
quilinus, ne penfones ſolvat?
Neg. ger Auth. S&àa jam cautum. h. t.
6. Si res depoſita in quantitate conſiſtat;
& heres deponentis ſuam partem accepe-
rit, an interim depauperato depeſitario,
hoerei ad communionem depoßitæ
partis tenetur?

Neg. per l. ult. h. t. Qult.

TIT. XXXV.
MANDATI VEL CONTRA.

1. An cedens, re integra, nomen ceſſam
exigere poteæſt?
Aff. per l. 3. h. t. l. 7.
2. An Procurator, qui ſuccubuit, etiam
repetit ſumptus?
Aff.

144 QUEST. IN COD.

l. 4. Aff. l. 4. h. t.
3. Si Mandato tuo mutuo dem Titio, quæ
mibi actio datur contræ Titium?
Contra T'e mandati, ſed contra Titi-
l. 7. um condidione certi agitur. L. 7. hit.
4. An Fidejuſſor, antequam ſolverit, con-
tra Principalem debitorem agere
poteſt ad liberandum:
Neg. Niſi ſit condemnatus, aut ſi di-
lapidare incipiar bona ſua debitor, aut
ab initio ita contractum, pro l. ſe pro ea.
l. Io. 10. H. t. Idem ſi diu in obligatione ſtetit,
cap. ſin. X. de ſidejuſſ.
J. An Mandatarius culpyam leviſimam
præſtare tenetur 5
l. ʒ. Aff. ger l. 13. B. t. Si ſcil negotium ex-
actiſſimam diligentiam requirat, ut in
judicialibus.
5. An ſalarium incertum promiſum
actione mandati peti poteſt, vel ex=
træa ordinem?
l. y. Neg. per l. I. b. t. Ratio in le ij. pr.
de V. O.

7. dn Procurator, qui in caſum Viltoris
cer-

lertam

Neg

6.4

. Guu

Urn.
Wrun e
Hoe gwi
Cedite

10.ed

Tan

kü,qae

Inpert

00.

,ingt
Trum’
Dnttalt

17t

eniE

1
8)

Ai 9.
Ditoe

nil

ne ſti

N

Niane⸗
, u

mniſ⸗
eler⸗

iy

—

JUST. LIB. IV. 2½

certam partem ditis ftipulztus eſt,
poteſt ſumptus faltos repetere?

Neg. per l. 20. b. .

S§. An Mandatarius condemnatus
ſit infamis?
Aff. per l. 2t. . t.

9. Qei Mandatir reß S Altionibas
neceſſarium cſt?
Ut vel totum nomen denetur, vel
totum æquivalente pretio vendatur, &
hoc quidem aliter quam confeſſione
Creditoris probetur. l. pen. GQult. bit.

lo. Sed ſt ex ex cauſa pracedente & ita ex
nececſitate ceſſa ſit Altio?

Tunc non requiritur æqualitas pre-

tii, quod in d. l. pen. exemplis declarat

Imperator.

1z. Cui vero cedit ſuperſaun, 2
Debitori. li alt. J. I. & a. h. t.

TIT.

l. 20.

b. 2.

l.p.

lult..

26 QUXST. IN GOD.
TIT. XXKXNXVIL.
SI SERVUS EXTERO SE
emi mandaverit.

TIT. XXXVII.
PRO SOCIO.

1. An palet ſocietas, ſe Unurs pecuniam,

alter operam conferat?
1. Afl. l.1. h. t.
2. An, ſi duo emant prædium, boc ipſo
contrabunt ſocietatem?d
l. 2. Aff. perl. 2. bh. t.
3. An unus ſociorum plurium poteſt o-
tam ſocietatem tollere?
l. y. Aff. per l. 5. h. l.
4. An ſocietas ſub qualibet conaitione
contrabi poteſt?
12. Aff. per l. pen. h. t.
F. An Curator furioß voteſt ſocietati re-
nunciare, in qua baöbtenus ſuit
.

TITr.

4

uuit
ℳ

, N
1

ig

4

,rin

rA

4 i

JUST. LIB. IV. 217

TIT. XXXIIX.

DE CONTRAHENDA EM-
TIONE ET VENDITIONE.

7. Si in ſpeciem facta venditio, ſed re veræ
falta denatio, an valet bac
donatio?
Aff. per l. . h. t. l. 7.
2. An quis poteſt rem ſuam emere?
Neg. Niſi ratione juris ſibi deficien-
tis, aut ſi res aliquo remedio evinci
poſſit. l. g. h. t. l. 1.
3. An Tutor a pupillo quid emere
voteſtd
Affirm. Si fiat palam & bona fide. . . l. j.
b. tit.

4. An Maritus poteſt Uxori rem minori
pretio vendere?
Neg. Quia eſſet donatio, quæ tamen
ante matrimonium contraéta valet. l. & l. &

J. An ob non ſolutum pretium datur
rei repetitio?
Neg. Sed agendum ad pretium, pes
l. 5§. . t. nam in contractibus nominatis /. g.
non agitur ad reſeiſſionem.
K 6.

8 OUESö T. IN COD.

6. Si vres vendita tradita, an etiam non
ſolutopretio tranfit dominium?
l. 9. Aff. Modo fides habita, per l. g. h. t.
& de certo pretio convenerit.
7. An ſimulatio contrabenti præ-
judicat?
l. 0. Neg. per l. 0. . t.
5§. An quis compelli poteſt ad ven-
dendum?
n. Neg. per l. inventum. II. b. tit. & l.
emere. C. de Jure delib.
„. An valet venditio, S vendam tibi rem
pretio, quantum tu determinabis?
L. . Neg. . in venaentis. B. b. t.
Io. An quis tenetur Agnatis potius, quam
Extraneis rem vendere?
l. 14. Neg per l. dudum. té8. b.t. quod tamen
conſvetudine aliter obſervatur paſſim.
21. An ex ſtatuto ſilius alienantis poteſt
rem retrabere?
Aff. Quia non impugnat alienatio⸗
nem, ſed ſe ſubſtitui petit.
12. Anſi determinatio pretii in tertii ar-
hitrium ſit collata, imperfelta eſt
venditio! Af

.

(l
2

00.

Nelich
iniun
nerllt
lt.
nrint

44
1N

11iin
pabin
61
Nodne
n
ℳ

lento

Met

4

JUST. LIB. IV. 219

Aff. Donec ille determinaverit, ger

1. Fn. b. t. fe.
TIT. XXXIX.

DE HEREDITATE VEI.
ACTIONE VENDITA.

1. SRi Riſeus vendidit Hereditatem, an
BEmtor reſpondere tenetur credi-
toribus?

Aff. ger l. ſ. G. t. alias ſi privatus ven-/ 1.
dat, ſecus.

2. An autem Emtor Hereditatir conpe-
nienaus eſt, ſiplacuit, ut creditori-
bus reſponderet?

Neg. l. 2. h. t. Quia venditor adeun-
do, ſe ſemel creditoribus quaſi obliga-
vit, ſed ſi Emtor ſponte reſpondeat cre-
ditoribus, eſt pactum tacitum. /. 2. C. de l. z
Paltir.
J. An ceſſto nominis invito delitore,
aut eo ignorante, fieri
boteſt à
K 2 Aff.

220 QU.ST. IN COD.

l. 3. Aff. pen l. 3. b. t. Licet aliud in dele-

gatione debitoris.
4. An per mendacium perſvaſus ad ven-
dendam hæreditatem, vel actionem,
tenetur ſervare contractum?

lL. g. Neg. per l. 4. G. t. Ratio inl. . princ.

ſ. de dolo.
F. An Emtor hæredimtis ſtatim habet di-
rectas adtiones hæreditarias?
Aff. Si ceſſæ ſint, alias tantum utiles.
l.7. l. . 2. & F. h. t.
&S. . An Atltio realis cedi poteſt?
lfin. Aff. per l. ſin. h. t.

TIT. XL.

Q.. RES VENIRE NON
poſſunt, & qui vendere, vel
emere vetantur.
1. Au Evectio annoana a Superiore olb ulin
litatem publicam Civibus etiam No=
bilibus interdici poteſt?
Aff. de eo, qui jura Majeſtatis habet.
l. z. arg. L.pen. & ult. G. t.

TIT⸗

1,

N
DI

4

A
berer

4

. JVUST. LIB. IV. 221

Id TIT. XI.
QX RES ENXPORTARI
8 NON DEBEANTI.
en Te dpeuekerr, A w boſti-
oE Confiſcatio bonorum, & pœna Ca-
pitalis, per l. 2. b. ?. 1 2.
niss TIT. XLI.I.

ns DE EUNUCHIS.
n , aomodh yunitur facient Eu-
nuchum?
igt Capite, per l. 1. h. t. 1r.
2. An debet Vedtigal ſuſeipi de mereilus

vetitis
Neg. perl. 2. b. . . 2.
SNN FPFI. XLIII.
geE DE PATRIBUS, QUI FIIL-0S
“ SUOS DISTRAXERUNT.
ml 1. Anpater ot exiremam neceſftmtem fa-
ienle mis ſilium, ſiliamve vendere
4 Por et?

ct Arff. Si filius recens natus, & utrique
Pereundum eſſet.
N K 3 2. ℳn

22 QUEST. IN COD.

2. An hæc facultas etiam ob aliam ecan-

ſam, v gr. periculum mortis datur

Neg. Ob particulam excluſivam, per

- 1. 2. 1. 2. b. Ze
TIT. XLIV.
DE RESCINDENDA
VENDITIONE.
1. An ſe ad vendendum sompellar, ipſe
jure nulla venditio?
L i. Videtur hoc colligi ex l. n. h.t. ſed tu-
tius eſt juſto tempore reſtitutionem

detere.
Quomodo agitur ob læßonem ulin di-
midium juſti pretii?

Alternative ad diſtrahendum con-

tractum, aut ſupplendum id, quod alte-
ri deeſt, & in quo alter enormiter læſus,
1 2. 1. 2. h. t. ut ſi minus dimidia juſti pretii
l. §. datum. . §. . t.
3. An Venditori etiam datur bec
abtio, gui ſciens viliori pre-
tio vendidit?

Aff. nonnulli; ſed contraria com-
l. ia. munior, cui favet . 12. b. t.

65
14

N
rez
teltu
.

4

5

14. dn

00.

Alin4
udAN
lultag

Il.
Gel
9)

6 4
t
litutio

emul
1
uunet
Haun
mmirtt
tie

urhe
4 N.

atnen

1

JUST. LIB. IV. 223
4. An ſußtcit ad probandam lefionem, ſ

Proponatur res pluris empta, quam
vendita?

Neg. l. 4. b. t. quia æſtimatio variat. 1. 4.

J. dn oblato duplo, emptor reſtituere rem
tenetur?

Neg. per L.y. b. t. l. j.
6. &i dolo me induxifti, ut vendiderim tibi,
zu Titio vendideris, an comra Titium
mibhi datur actio ad reſeindendum
contractum:
Neg. Sed contra Te, ger l. lo. b. . . lo.
7. Proteſtatio an ſemper impedit
venditionem?
Neg. Niſi a voluntate proteſtantis
res dependeat, per l. . h. t. Nam pro- . 1.

teſtatio, ab eo, qui nullum jus haber, fa-
Gia, nullum effectum habet.

S. An ſi alter non ſtet promiſtir, adreſiiſ-
ſtonem agi poteſt ³
Neg. per l. 14. h. t. ſed ad intereſſe. L. 4.
K 4 9. An

224 QUST. IN COD.

2. An remedium L. 2. locum habet etiam
in venditione ſub baſta?
lan. Aff. per l. antepen. b. t.
zep. 10. An Taxatio præcedere debet ſulha-
ſtationem!
Aff. per d. l antepenult. h. t.
1. An qui vendit rem in fraudem fſci,
nibhil agit?
Aff. Et Emptor pretio mulctatur.
l. p. l. penult. h. t.
TIT. XKLV.
QWANDO LICEAT AB EM-
TIONE DISCEDERE.
1. An, ſi utriusque Conſenſu venditio re-
ſcindenda ſit, per arrhæ dationem videa-
tur res in eo ſtatu eſſe, ut non am-
plius ſit integra?
Eſt integra, ſi ut ſymbolum vendi-
tionis contrahendæ; non, ſi ut pars pre-
UFn. tii datur, per l. fn. h. t.
TIT. XLVI.
SI PROPTER PUBLICAS
penſitationes venditio fue-
rit celebrata.
1. W

ſolr
arbt
ſidi⸗
nib⸗
ſto

Cun

/

5.

let
47

selr

11.
Cin

molctr.

5.
E.
Ne
nteil
or

nſelk
tppne

C
ole⸗

JUST. LIB. IUWI. 225

1. Qusſunt requifta venditionis ſub ha-
ſta, quando ſit ob refßdua tributa?
Neceſſe eſt j. ut ceſſatum fuerit in

ſolvendo, per l. i. h. tit. quod tempus eſt /. 7.

arbitrarium. 2. Accedat permiſſio Præ-
ſidis. 3. Venditio facienda ab Executio-
nibus tributorum. 4. Sincera fide. 5. ju⸗
ſto pretio. 6. Solenniter ſub haſta, per
l. 2. h. tit. 7. Vocatio debitoris, vel ejus . 2.
Curatoris, per l. ſin. B. k. l.ſin.

TIT. XLVII.

SINE CENSU VEL RELI-
quis fundum comparari
non poſſe.
1. An poteſt ita conveniri inter Vendito=
rem & Emtorem, ut Venditor præ-
terita & futura onera tribu-
torum ſolvat?
Neg. per t. t.
2. An Venditor tenetur cavere pro Em-
tore de Tributis ſolvendis?
Aff. Si periculum ſit, ne ſit idoneus.
Auth. dcu & periculum. b. t.
K 5 3. An

22r6 QUAST. IN COD.

z. An tenetur is ſolvere tributum, cui ad-
ſeriptus in Caaſtro (Schoßbuch)
fundus reperitur?

O.ſn. Neg. Si non poſſideat, per! fn. b. t.

TIT. XLVIII.

DE PERICULO ET COM.
MODO REI VENDIT„.

l. in falta emptione, commodum & in-
commodum, ac periculum ad em-
Vtorem pertinet?
Aff Niſi evicla ſit ex cauſa præceden-
l. 1. ti, & lis denunciata. . 1. h. t.
2. Quot modis venditur res
fungibilis?
Aut ſub certa quantitate venditur, &
ſic imperfecta eſt Venditio ante men-
ſurationem; aut venditur ut corpus,
l. 2. per averſionem. I. 2. b. .
3. An dolus, vel mala ſides venditoris,
emtori nocet?
y. Neg. per l 3. h. t.
4. An perfebta venditione, interitus de-
ISalis in re venaita ante traditionem
con-

14,

In.

kor⸗
2,

00,

e

bc

1fal

l
PC
ITA.
An
Ad e⸗

recelt
Mmeer
,
lterie

Giur
GeN

r

*½

JUST. LIB. IV. 2²7

contingens liberat Emtorem
a pretio?
Neg. per l. pen. & ult. h. t. Si modo luit.
non conditionalis ſit venditio, ubi us-
que ad menſurationem periculum ſub-
ſtantiæ ſuſtinet venditor. L. 2. G. t. l. 5. f.
eodem. 2. Si modo mora venditoris non
Præceſſerit. l. g. H. t. 3. Si non res periit
ex latente vitio. l. Fn. b. t. l.'ſn.,

TIT. XLIX.

DE ACTIONE EMTI
ET VENDITI.

7. An ſi nondum pretium ſolutum, vel non
totum, poteſt res reveti?
Neg. Sed ad pretium eſt agendum,
i. h. t. vel ad ſuperfluum, licet per er-/ „
rorem compenſaverim. L. 2. h. t. l. 2.

2z. An Emtor, re nondum tradita, ob mo-
ram ad intereſſe agere poteſt?
Afl. I. q4. h. t. 1. 4.
j. An Emtor re acc pta tenetur etiam
ad uſuras?
Aff. Pro ratione fructuum, per l cu-
. K 6 mbit.

2²⁸

QVUST. IN COD.

l. y. nabit. . b. t. & hæ Jure Canonico etiam

l. 7.

J. An ſi minus onus, vel capitationem

debentur.

4. An, ſi proprios tibi nummor tuor ſol-

vam, liberer?
Neg. per l. 7. B. t.

dixerit venditor, Emptor agere po-

teſt quanti minoris?

9. Aff per l. g. B. t. ſi ignoravit.

l. 12.

l, 12.

. 14.

luſt.

6. An ſe poſt venditionem & menſura-
tionem vini, ereverit ejus pretium, in-

tereſſe etiam Emtoris ob vinum

non traditum creſcat?

Aff. per l. Ia. h. t.

7. Ad quem pertinent frubtus erre ven-

dita ante traditionem!

Ad Emtorem, ſicut & onera ad eum

pertinent, gen l. . h. t.

5§. An tenétur emtor ad omnia, quæ ſunt

de natuna contratctus!

Aff. per l. 14. h. t.

9. An venditor tenetur ob violentiam

emptori al alio illaxm?

Neg. pen le ult. b.t.

TIT.

14,

2,.

4 meo⸗

me⸗

n,E
hoſiea

40

A
pretin
keyer⸗
in

0.

cdetu

,ljß

tanet
Gip⸗

3
nulſee
n,7
un
.

.

4Alens

ußn

ict

TIl

JUST. LIB. IV. 229

TIT. L.

SI QUIS ALTERI, VEL SIBlI
ſub alterius nomine, vel alie-
na pecunia emerit.
1. An is ad quirit dominium rei emptæ, cu-
Jus pecunia res emta?
Neg. per l. . h. t. l.1.
2. Si rem meo nomine emiſti & mihi res
Iit tradita, an res mea ſit?
Aff. Quia ratam habeo emtionem
meo nomine factam, L.3. h. t. l. .

3. An præſumitur ſimulate alterius no-
men erxpreſſum, quando emi & accepi
rem alterius nomine emtam?
Aff. per l.a. . t. Duplici ex conjectu- I. 4.
ra, ſecus ergo, ſi non emens, ſed tertius
poſſideat, per l. . h. t. l. .
4. Si uxor émat ſibi rem exvecunia ma-
riti, an ſt domina?
Aff Sed maritus habet adtionem ad
pretium; ſed ſi maritus nomine uxoris
revera tamen ſibi emat, ſibi adquirit do-
minium. l. 6. bet. bé.

K 7 FJ. ℳ

2z 0% QUST. IN COD.

g. An res, communi pecunia emta, eſt in-
ter ſocios communicanda?
lL p. Neg. per l. pen. h. t. niſi ſit ſocietas o=
mnium bonorum. l. 74. f. pro ſocio.

TIT. L I.
DE REBUS ALIENIS NON

alienandis, & de prohihita rerum
alienatione, vel hypotheca.

1. Si res aliena molilis bona hide immobi-
lis indiſtinéte ignoranti vendita & uſu-
sapta, an Dominus habet Acdtionem ad
pretium contra Venditorem:
l.. Aff. Sc. negot. geſt. l. 1. h.t. & l n. F.
de negot. Ses.
2. An ex ſolo ſcgillo meo, meus conſenſus
præſumitur?
b2. Neg. per l. 2. B. t.
3. An poteſt hæres venditoris impugnare
venditionem?
L.3. Neg. per I. 3. & j. h. t.
27. Ni a lege, vel Tk2ſtat ore probhilitaſit a-
lienatio, quid nomine alienationis
venit?
Omnis etiam ſervitutis impoſitio,
perſo-

for
24

Perc⸗

oble

D

2n5

0 JUST. LIB. IVYI. 2311

* perſonalis & realis, nec non pignoris

obligatio, per l. fin. h. t. An.
DS TIT. LII.
G DE COMMUNIUM RERUMALIE-
natione.

W . Si alter ſociorum rem communem ſolus
alienet, quæ alteri adtio?
Rei vindicatio, aut negotiorum ge-
forum actio, ſi approbet, ger l. I. h. t. & l i.
n Y. 1. C. tit. praæced.

reln
led

06 2., Fiſcus ſolus poteſt rem communem
Gueni venadere?
en Aff. per l. 2. h. t. l. 2.

oS 5. An ſocius ſuam Partem vendere volent,
, tenetur potius ſocio vendere, quam
ſti Extraneo?
Neg. de Jure, per l. 3. H. t. 6.,2.
Sed Aff. de Conſuetud.
w g. An poteſt res communit venalis
vendi?
Aff. per l. i. F. de Inſt.Acl. l.q a. de pign.
lfe TIT. LIII.
REM ALIENAM GERENTIBUS
non interdici rerum ſuarum alie-
natione. 1. dn

22 QUEST. IN COD.

1. An Tutor, vel Curator jam condemna-
tus, poteſt ſua bona diſtrabere?
l. un. Aff. Sed cum onere, per l. un. h. t.

TIT. LIV.

DE PACTIS INTER EMTIO-
rem & Venditorem com-
poſitis.
1. Quotuplex efz forma Venditionis?
Duplex: Subſtantialis & Accidenta-
Fis. Hæc in pactis in continenti contra-
Qui adjectis conſiſtit, ex quibus datur
Adcio Empti.

2. An ſi contra legem Commiſſoriam pre-

tium non datum, dominium ipſo
jure revertitur?
l.. Aff per Ii-hit. Emptor arrhas amittit.
3. An paltum de retrovendendo tranſit
ad Heredem etiam minorennem?
l. 2. Aff. per l. 2. B. k.
g. Qualis ex hoc pacto Altio?
Si contractui additum, datur Actio
venditi; ſi traditioni, datur actio præ-
ſoriptis verbis, pen d. l. 2.
J. Quando (onvenit, ut nifß reli-
quum

vent

ſam

b.

leſte
lere
n t

⸗
do

eicenn.
jconte.
1s

N

Glmiti
Pu
en!

e
M
Giope
.

JUST. LIB. IV. 233

quum pretium intra certum tempur ſol-
peretur, au ſe reverteretur fundus, an-
non oblato pretio, vel ſoluto, vendi-
tor babet Aictionem realem?
Neg. Quia verba ſunt obliqua, & ſic
non proprie Lex Commiſſoria, ſed Actio
ex vendito datur, per l. 3. h. t. l..

6. An Venditor ridetur renunciare legi
Commiſſoriæ, ſ pretii uſuras
etiit
Aff. per l a. b. t. l. 4.
7. An qui pro Emtore fidejuiſit, ad uſu-
ras pretii tenetur?
Si de uſuris in ipſa venditione con-
ventum, aut Fidejuſſor in omnem cau-
ſam Empti ſuam fidem adſtrinxit . y. . t. I. 5.

§. An ſi præcipua & pnalis venditionis
cauſa non ſervetur, ad retralctandum
contractum agi poteſt?
Aff. per l. 6. h. tit. Licet in hac lege le.
præſupponatur, hoc ab initio conve-
niſſe.
g. An illud padtum de reluenda re posſit
a Principe prorogari?

Neg.

234 QUXST. IN COD.

l. 7. Neg. per l. 7. B. t.
10. An Venditor poteſt paciſci, ne rer ven-
dita juri humano eximatur?

Lult. Aff. per l. ult. h.t.

TIT. LV.

SI SERVUS EXPORTAN-
dus veneat.
l. Quid ſi hac lege ſervus vendatur, ut
exportetur, & ſervus erportatus &
manumiſſus redeat?
l. . Tunc fitFiſci ſervus, per l. 1. H.t. Idem
ſi plane non exportatus; ſed manumis-
l. 3. ſus, per l. 3. h. k.

TIT. LVI.

SI MANCIPIUM ITA VENI.
erit, ne proſtituatur.
1. An hac conditione vendita puella, ſi
contra fiat, potcſt repeti?
Aff. Quia venditor habet manus in-
jectionem, & ſi venditor hanc legem re-
miſerit, ĩpſa puella fit libera, & venditor
l. 1. jus patronatus amittit. I. 1. b. t.
2. Quid

158

D.

ne NN

NIN

d

,47

eli
namn-

e.
l⸗
ulej
.
unde⸗
gent⸗
ſetin

JUST. LIB. IV. 235

2. Quid vero, ſi ita vendita, adeo ut ſi
contra fat, puellæ ſit libera?
Magiſtratus ex officio exequatur pa-
um hoc, per lL. 2. B. t. l. 2.
TIT. LVII.

SI MANCIPIUM IIA FUE-
rit alienatum, ut manumit-
tatur, vel contra.
1, Si quis mancipium vendat ez conditio-
ne, ut manumittatur, an lapſo tem-
vore, ipfo jure ſit liberum:
Aff. per Conſtit. Divi Marci, ex l.1. . 1.
b. tit.
2. Si Servus hac conditione venditus, ne
manumittatur, & de falto manu-
mittatur, an ſervur ſit liber?
Neg. per l. penult. B. t. l. p.
TIT. LVIII.

DE EDILITIIS ACTIONILI-
BUS.
1. Si rem ſtiens vitioſam vendidifti, an ad
omne intereſſe teneris?
Aff. per l.l. Bit. l. 1.
2. Quam-

236 QUEST. IN COD.
2. Quamdiu durat Abfio Edilitia!

Redhibitoria 6. menſes, quanti mi- gi
l. 2. noris annum durat. L. 2. h. t. Ve
3. Quid ſi ſervum pendam, ut ſi fugeri-n“
30. ſolvam:
l. y. Aſf. per l. 3. b. t. D

7. Qaid ſi ita vendam, ut ſi dißlicuerit,
fundus ſit inemtus?
l. p. Datur Redhibitoria, per pen.h-t. ſeo.
in factum, & durat 00. dies utiles. . 71.

H. 22. F. H. t.
TIT. LIX.

DE MONOPOLIIS, ET CON-
ventu negotiatorum illicito, vel
artificio Ergolaborum, nec non ne⸗
balneatorum prohibitis &
pactionibus illicitis.

1. Quid eſt Monovolium
Eſt, quo aliquis, vel pauci vendirio-
nem rerum ad ſe trahunt, aliosque ex- 1G

cludunt, vel taxationem rerum per
conventionem ſibi tribuunt in aliorum
lun. fraudem, per l. an. h. t.
2. Qe*

0.
Hidl
umntin⸗

Mut

ANltl
les /9

IUST. LIB. UWI.
2. Quæ eſt ejus pœna?
Publicatio bonorum cum exilio, vel
etiam multa 40. librarunrauri, per d. .
TIT. LX.

DE NUNDINIS ET MER-
cationibus.
1. dAd quem ſpectat Nundinas
conſtituere?
Ad Principem L. an. h. t. l.un.
2. Quodnam eſt privilegium
Nundinarum?
Ne mercatores in nundinis ob debi-
tum ante nundinas contractum te-
neantur, vel arreſtentur, per d.' l. un. h.t.

TIT. LXI.
DE VECTIGALIBUS ET
Commiſlis.
1. Si rer, quæ in commiſſum cecidit, non
amplius exſtet, an Dominur ad pre-
tium tenetur?
Neg. ger l. a. b.t. l2.
ℳ.

28 QUXST. IN COD.

2. An Miler ob commiſſas mercer
. tenetur?
l. y. Neg. l. z. b. t.
3. Cui locandæa Veltigalia & ad quod
tempus?
l. 4. Plus licitanti, & ad triennium. . 4.
b. tit.
7. An pro hbis rebus, quas quis propriu
ſibus, vel eercendo agro emit, te-
netur ſolvere veltigalia?
l. y. Neg. per l. y. h. .
F. An valent Reſeripta immunitatem 4
vebtigalibus concedentiæ?
Lö. Neg. Il. 6. & 12. B. t.
6. Cui applicandæ ſunt ret
commiſſæ?
Fiſco, niſi vectigalia locata, tunc e-
L. ti. nim debentur Conductoribus. L. 1i. h. t.
7. Quomodo dividendi proventus
vectigalium?
Dus tertiæ Fiſco, unica tertia civitati,
ad ejus uſus, ut tamen excipiantur vecti-
galia patrimonio Principis privato quæ-
l.ult. ſita. l. ult. H. t.
TIT.

DE

1,

N

4
un l

5 ni,
minte⸗
9

ſtatef

9

!
tu
. 1. 6
N
(Ciei
Grſeif

o

U

IJUST. LIB. IVWV. 239

TIT. LXII.

VECGTIGALIA NOVA IN-
ſtitui non poſſe.

7. 4 quem Hpectat inſtitutio, vel aullio,
vel translatio vectigalium?
Ag ſolum Imperatorem ex Rubr. G
l. & 4. h.t. pœna eſt perpetui exilii &c. L.
2. Poteſtne Civitas impetrare vectigal
ob tenuitatem redituam?

Aff. per l. 1. h. 7. 1.

TIT. LXIII.
DE COMMERCII8 ET MER-
catoribus.

1. An Nobiler & in dignitate conſtituti
poſſunt negotiari? .
Neg. per l. ʒ. h. tit. l. 7.

TIT. LXIV.
DE RERUM PERMUTA-
tione & præſcriptis verbis.

1 di rem venglem babui, & alter
. bretü

240 QUST. IN COD.

pretii nomine dedit fundum non aſtima-
tum, an eſt venditio? D
l.I. Eſt quaſi venditio, per l. .h.t. Et ideo
actio ex empto datur ad evictionem
præſtandam, ſi non injuria Judicis, vel
culpa Emtoris evicta.

2. An permutatio emtioni milic? qun
l.2. Aff. l. 2. H. t.
. — 2 d
3. An ex placito permutationis allio
datur? 4
l.y. Neg. Sine ſtipulatione. . . h.t. Hodie
omnino. G
4. An ſi ex permutatione tibi tradiderim 8
N

rem, tu vero non ſtes promisſir, trani- l
ferturne dominium? dd
l. g. Aff. lI. g. h. t. diin
J. An ex contractu permutationis altio
præſeriptis verbis & Condictio con. 14
jungi poſſunt?
.y. Aff. Alternative, per l. . H. t.

6. An ex omni pacto in traditione rei in- . 4
terpoßto datur allio?
54

l. f. Arff. per l. ſin. h. t.

00.
nujafn
1
4be
eriior
odtn
,n

Nir

e

AAI

,!

in
dr

11

JUST. LIB. IVv. 241

TIT. LXV.
DE LOCATO ET CON-
DUCTO.

1. An Horrei Locator de furto
tenetar?
Neg. Niſi illæſo horreo furtum .
tum, pen l. 1. h. t. L. r.
2. An conductor operis poteſt getere mer-

cedem cum uſuris?
Aff. l. 2. h. t. J. 2.
3. Quando locator Condultorem adiun
expellere poteſt?
Refp. I. quando ædes propriis loca-
toris uſibus ſunt neceſſariæ, aut 2. ſunt
corrigendæ, aut 3. conductor male in
ædibus verſatus. I. 7. b. t. l. 7.

47. An etiam illata in prædium ruſticum
ſunt tacite obligata pro mer-

cede?
Affirm. Si voluntate Domini illata.
l. 5. h. t. l. y.
5. An Conductor rem locaram poreſ al-
teri relocare vel ſublocare? . 9
L Arurlfr.

242 QUEST. IN COD.

6. Aff. perl. 6. b. tit.
6. An prorogato termino Fidejuſſor
liberatur?
Aff. Si terminus ſit præſtitutus finien-
dæ obligationi; non, ſi ſolutioni, per- li ſi
l.7. cum Hermes. 7. Bi t.
7. An ob ſterilitatem alicujus anni pot-
eſt ſtatim peti remiſſio mer-
cedis?
Aff. Niſi aliud adum, aut fertilita=
te præcedentium annorum non ben-
. S. ſatum ſit damnum, per lI. licet certis.
h. tit.
2. Quæ ſterilitas requiritur adremitten-
dam penſionem?
Quando dedudo ſemine, & ex-=
penſis quis ultra dimidium læſus. arg.
l. §. H. t.
89. An Emtor tenetur ſtare locationifa-
Sρ a venditore?!
9. Neg. per l. Emptorem. g. b. t.
10. Sn Locationis contralctus ad heredem
tranfit?

Aff. Sive ſit perpetua, ſeu temporalis
loca-

7„

loen
tione
elec⸗

Il,
ni

ah,

0 JUST. LIB. W. 245

1

locatio Der l. lo. H. t. liet aliud in loca-. t0.

i tione operis, ubi perſonæ induſtria
electa.

dveta

* II. An Cande Jores poſt tempus locatio-
onienl

nis ſinitum inpiti retinendi ſant 5

m Neg. l. 11. h. t. exc, in l. u. . Shaf de l. II.
en Publicanir.

th 12. An damnum a latronibus in molilibus
N 6 datum, a locatore reſarciendum?d
il . .
3 Neg. per l. damnum. I2. B. tit. & idem l. 12.
intelligo in fructibus ſeparatis.
Oni
5. Si plures conducunt, an quilibet kene-

, tur in ſolidum?

Neg. Niſi hoc acum, & hoc caſu ſol-
Nn’ vens cedendarum act. exc. habet. . 3. l. 17.
b. tit.
,

Anl 14. S Condutctor: in fand vermanſe-

rit, reconduzsſſe pidetur?

“ Aff. per le l6. H. tit: En ruſticis quidem l. 16,

L 2 ad

244 QUBST. N COD.

ad annum; in urbanis tamdiu, quam-
diu manſit. l. . S. alt. F. bit.

F. Ex qua norma decidendæ contropver-

ſiz inter Locatorem & Condultorem
circa remiſtonem pentionis?
Ex æquo & bono, & conſvetudine
I. i. regionis, per l. 11. B. t.
16. An Merces etiam in re fungibili con-
ſiſtere poteſt?
l. 27. Aff. per l ſi olei. 21. h. t.
17. An qui operas ſuas locavit, voteſt com-
pelli an fdem præſßtandam?
Aff. Ut aut præſtet operas, aut inter-
l. 22. eſſe. l. 22. h. t.
,5. An Aslioni locati opponi poteſt Ex-
ceptio dominii:
lL. 2. Neg. per l ſi quis condudionis. 25. .t.
niſi ignoranter rem ſuam conduxerit.
l. 20. H. k.
io. Cur Milites non poſſunt condu-
cere prædia?
Ne omiſſo armorum uſu ad opus ru-

reſtre ſe conferant, & vicinis graves
Præ⸗

Prel
mil

loca

F.a
prea

21. S
kuer.

in, d
1 4
CNIN

dublemi

ni

lſett

lte⸗

nnn⸗

nt

Sie

n⸗

il
no

ul⸗
1 o⸗

i

JUST. LIB. IV. 2;5

præſumtione cinguli militaris exiſtant.
l. milites. 31. & l. alt, it. 22 z.
zo. Anprior Conductor in nona locatio-
ne aliis præferendus?
Neg. per l. 3a2. . t. Sed excipiuntur l. 32.
locationes prædiorum fiſcalium, .1. F. 7.
F. de publican. l. 4. &G ule. C. de locat.
pred. civil.
21. Qai rem condubtam non vult reſti-
rzuere & usque ad ſententizm differt,
rem um z-cjus æſtimalione reſti-
tuere tenetur?

Aff. per l. 3. B. ti. L. .

TIT. LXVI.

DE JURE EMPHYTEV-
TICGO.

1. An Emphyterfir & locatio 24 igan
tempus ſunt idem6
Neg. per l. 1. b. . b l. 1.
2. An Emphyterta 2 Praſtatione Cano-
nis liberatur per rei interi-
tum?

L 3 Aff.

l. 1.

l. 2.

246 QUEST. IN COD.

Aff. De totali, per A.'l.. h.t. quod intel-
ligunt etiam de occupato ab hoſtibus
prædio.
3. An Emphyteuta jus Emphyteuſeos &G&
melioratisnis amittit, ſe intra trien- D
nium non ſolvit canonem? r
Aff. L. 2. B. t.
4. Anne pero intenpellatione Domini
apus eſt?
Neg. per l. 2. . t.
y. An Dominus cadcitati renunciare
oteſt?
Aff. per d. l. 2. Si Dominus voluerit. 2
6. An Emphyteuta ſuum jus in alium

trantferre poteſt vendendo citra 4
Domini conſenſum! Autn
7. Jed quia ſi Dominus noluerit la
emere? exße

Poſt duorum menſium ſpatium ven- &n
det Emphyteuta, eui volet, per d. . b. t. culſn
§. Quid nomine Paudemii nono pohſſeſri are
præſtandum eſt? 5.

Quinquageſima pars pretii. 9„66*½²

0. JIUST. LIB. V. 247
LIBRI V.
TIT. I.

“ DE SPONSALIBUS ET AR-
* rhis Sponſalitiis & Proxe-
neticis.

i
l 7. An pænitentia in Von dsat

conceſſa?
Aff per l. I. B.t. Sed ſecus de Jure Ca- l.

uE non. in ſponſalibus de præſenti.

ci 2. Quamdiu tenetur SGonfa exſßzeltare
Wonſum;?

1N
Aut tempus ſponſalibus definitum,

A G
„aut non: & hoc caſu, aut in eadem pro-
vincia abeſt & exſpectandum biennium,
lent . 2. H. . aut extra provinciam degit, & l. 2.

exſpectandum eſt triennium, per l.2. C.
de repud. aut juſtam habet abſentiæ
ANe cauſam, & quadriennium debet exſpe-
Rare, per l. pen. F. h. t.
3. Retinetne Sponſa arrhas mortuo
4 Bonſo R
1 . L 4 Neg.

tiumne

248 QUXST. IN COD.

Negat. Sed arrhæ repetuntur, niſi
Sponſi culpa nuptiæ non ſunt conſum-
d. 3. matæ. l. 3. h. t.
4. Quid ſ: vero ſtet per eum, qui accepit
arrham, quo minus nuptiz
ſequuntur?
Tunc ſi majorennis, duplicatas ar-
rhas reddit, L. alt. C. h. t. Si minorennis,
Lult. ſimplices tantum arrhas reſtituit. l. alt.
C. h. t.
F. An Stipulatio vœnæ in Sponſalibus lo-
cum bhbabet?
Neg. d. l. ult. in ſin. & cap. gemma. X.
b. tit.

TIT. II.
SI RECTOR PROVINCIE,
vel ad eum pertinentes Spon-
ſalitia dederint.

1. An Metus Concuſſionis irrita readit
Sonſalia?

Aff. Si non ex officii qualitate, ſed ex
lLun. aliis incidiis probetur, ut minis. l. un.

b. tit.

TIT.

00.

ntr,i
cor.

liiß

pi⸗

pionst
nincten,
tuie19

Nallal

genn

MW,

eni

reſea

nis

N

JUST. LIB. V. 249

TIT. III.

DE DONATIONIBUS AN-
te nuptias, vel propter nu-
ptias, & Sponſalitiis.
17. Quæ écſt Donatio ante Naptias?
Eſt Sponfalitia largitas, quæ inter
perſonas deſponſatas fit ob cauſam, ſub
conditione futurarum nuptiarum.
2. Utrum Confeſſto dotis acceptæa a Son-
ſo eſt valida, quando data dos non
eſt accepta?
Neg. per l. I. b. t. 11.
3. An fi Sponſus promiſerit in compenſa-
tionem dotiz, dolo indubtus a ſpon-
ſa, tenetur ſtare promiſſioni?
Neg. Sed datur except. doli, l.3. h. t. l. 3.
4. An Donatio a Ponſo itn fieri poteft, ut
conferatur in tempus matrimonii
& demum ev tempore fit
erfelta?
Neg. per l. 4. h. t. Nam paria ſunt /,4.
prohiĩbitio tempore aliquid facere, & in
prohibitum tempus aliquid conferre.
L S5 J.· An

255se QUST. IN COD.

5. An quis bac conditione ſponſæ largiri
poteſt, ut diſoluto matrimonio
res donantis maneat?

l. 7. Aff. L. 7. bh. t.

6. An ſimplex Donatio ſponſæ falta repeti
voteſt non ſecutis nuptiis?
l. j0. Neg. per l. Io. E. t. Si non ſub condi-
tione nuptiarum, licet ſpe nuptiarum
facta. Et hoc in dubio ante ſponſalia
contracta videtur præſumendum, d. .
70. H. t.

7. An mater, quæ conſenfit filio, res mater-
nas donanti, eas repetere poſtea
yoteſt oblato pretio?
leg. Neg. per l. 14. h. t.

5. An is, per quem ſtetit, ne matrimoni-
um ſiat, non repetit, quod dedit, &
Ebi datum reſtituit?
lv. Aff. per l. I. b. t.

9. Sed ſi caſu non ſequatur matrimom-
um, lucraturne ſponſa ſponſalitiam
largitatem

Di⸗

er!

. 5

Mor/

X
tantt

11,4
ℳ

X
12, d

ſelans
iniif
1

4

ſben⸗

Hupine.
e oti
Con,41

et .

M

mnmmn.
ℳℳ
1

,ene
in

IVUST. LIB. IVN, 251

Dimidiam, ſi oſculum intervenerit,
per l. 16. B. t. 1.,16.

to. &i ſponſus quid Aedit Honſa, & ea res
mortua uxore ad viduum redeat, an hoc
liberis primi matrimonii reſervare
tenetur?
Neg. Quia non eſt lucrum, ſed rediit
tantum. l./§. B. . l. 15.
i. An Dos & Donatio propter nuptias
conſtante matrimonio poteſht augeri,
vel minui?
Aff. per l. g9. b. tit. D l. v.
12. An vero augmentum dotis iisdem pri-
vilegiis fruitur, quibus dos
pTa?
Aff. Præter hypothecam, quæ a tem-
pore auctionis demum curret, per d. l.
1o. Hh. tit.
. An dos augeri pot eſt, ſ., maritus ſit ob-
æratus, & confeſtoni ejus eſt
credendum?
Si augmentum factum ſit in immo-
bilibus, valet; ſecus in quantitate, vel
L 6G6 mobi=

252 QUST. IN COD.

