fundorum.
1. An Emphptenßir perditur ob inſgnem
deteriorationem?

Aff. per l.3. b. tit. b.3.
TIT. LXIII.

DE FUGITIVIS COLONIS
patrimonialibus, Saltuenſi-
bus & emphyteuticis.

ce,; TITr.

cO QUEEST. IN COD.

TIT. LXIV.
DE COLLATIONE FUN- D-.
dorum Patrimonialium & 4
Emphyteuticario-
rum.

1. An Emphyteutæ Principis a repara-
tione viæ publicæ immunes?

l.J. Neg. per l. I. h. t. DE
2. An iſi funitiones pariiculariter vor- à
ſant ſolvi?! 1
Aff. Sed non ultra tres terminos,
l. p. l. pen. b. t. 4
TIT. LXV.

DE FUNDIS REI PRIVATE 4
& ſaltibus divinæ domus.

1. An Emphyteuta, ſe in alium transfert D

Emphyteuſien, pro ſucceſſore 1
euetzr; rl
l. Affrm. 3. h. tit.
TIT. LXVI.
DE FUNDIS ET SALTI 400
bus rei Dominicæ. 4

TIT.

16

hor⸗

,,e

inos,

⸗

Gf
4

JUST. LIB. XI. 6n

TIT. LXVII.
DE AGRICOLIS EI MAN;
cipiis Dominicis, vel Fiſca- W
libus Rei publicæ vel
privata.

TIT. LXVIII.

DE PREDIIS TAMIACIS,
& de his, qui ex Colonis domi-
nicis, allisque liberæ con-
ditionis procreantur.
1. An privatus poteſt acquirere jus ſuper-
hficiei in fundo Reipubl.
Aff. l. 1. h. tit. l. .

TIT. LXIX.

DE DIVERSIS PRAEDIIS,
Urbanis & ruſticis templorum
& Civitatum, & omni redi-
tu civili.
AnConductor ultra tertiam partempen-
Konis aliquid in reparationem adi-
um impendere poteſt?
Cc 6 Neg.

ez QUÆST. IN COD.

l. 3. Neg. per l. 3. b. t. ubi dicitur, tertiam
partem redituum ex prædiis in repara-

tionem publicorum prædiorum im- C
pendendam. 1
TIT. LXX.
DE LOGCATIONE PREDIO-

rumCivilium vel Fiſcalium, ſive
templorum, five reipriva-

tæ, vel dominicæ. D!
1. An adlocationem prædiorumfiſcalium (01
requiritur ſubbaſtatio? .

l. 3. Aff. per l.3. b. tit.
2. An in locatione prædiorum publico-
rum, cæteris paribus, prior Conda-
bor novo prafertur?
2. An Prineeps rem, quam uni concefe- An
rat, alteri donare pvoteſt?
Ukn. Neg. per l. ſin. h. t.
TIT. LXXI.
DE CONDUCTORIBUS ET ¹4
Procuratoribus, ſive actoribus
Prædiorum fiſcalium domus
Auguſtæ.
TIT.

tiun

aln⸗
in

ller.
:

e

ET .

bos

JUST. LIB. XI. 6
TIT. LXXII.

UIBUS AD CONDUCTIO-
nem prædiorum Fiſcalium
accedere non licet.

TIT. LXXIII.

DE COLLATIONE FUN-
dorum Fiſcalium, vel rei priva-
tæ, vel dominicæ, vel civi-
tatis, vel templi.

TIT. LXXIV.

DE PRIVILEGIIS DO MUS
Auguſtæ vel rei privatæ & qua-
rum Collationum excuſa-
tionem habent.
1. An prædia Principis propria tenentur in
collectis pro publica neceſſitate
exactis?

Aff. per l. 4. B. tit.

Cc 7 TII.

– 4 QUXST. IN COD.
TIT. LXXV.

1. Quæ eſt pœna furantis eqaum ex grege
Dominico?

leun. te reſtituat; evitat pœnam. l. un. h.t.

TIT. LXXVI.

bus Dominicis.
1. Quid juris circa Palatia?s
Debent eſſe immunia a privatorum
uſu, & hahbitatione.

TIT. VLTr.
DE CUPRESSIS EX LUCO

gyptum non excidendis,
vel vendendis.

ditorem?

DE GREGE DOMNICO.

Reſp. Libra auri; ſi tamen quis ſpon-

DE PALATIIS ET DOMIL

Daphnenſi vel Perſeis, per E-

1. An pœna Emtoris trabenda ad Ven- .

LIB.

1dy!

2,4

IJIUST. LIB. XK II. 6 5

LIBRI XII.
TIT. I.
DE DIGNITATIBUS.

r. 1 An Honoratiorum liberi gaudent ela-

l.

NeH

ritate originis?
Aff. per l. I. h. t. b. t.
2. An oficium a Principe impoſßium pro
MI. ſordiao balendum?
Neg. perl j. h t. l.j.

3. An Nobilit habeni tabernam & Apo-
thecam amittit nobilitatem:

Ckucn

Aff. per l. 6. B. t. l.6.
2. An nobiles exempti a Torura:
Aff. I. 10. h. t. l. jo.
5. An filii ſuccedunt in di Srkaicm
Parentis?
LH Aff. per l. n. h. t. I. ii.
. An Judex eriminis alicujus conviltus
retinere offeium poteſt?
r Neg. per l. 12. B. t. 2172.
7. An uxor. ſequitur di gnitatem ac loran
mariti?
Af.

66 QUXSöT. IN COD.

Aff. Ut & Domicilium. Si tamen vi-
dua facta minoris ordinis viro nubat, a- Dr
l. G. mittit priora privilegia. l. 7. h. t.
TIT. II.
DE PRETORIBUS ET HONORE
Præturæ & collatione, & gleba, & folii, D
& ſeptem ſolidorum functione K
fublata.
TIT. III.

DECONSULIBUS ET NON SPAR-
gendis ab his pecuniis, & de Præfedtis, D
& Magiſtris Militum, & Pa-

triciis.
1. Quir in Ordine & pracedentia UT
prior?
Reſp. Qui dignitatem prior conſecu-
l. . tus eſt. l. I. H. t. R
2. An Patriciatus dignitas liberat a pa- in
tria pottſtate? Pre⸗
l. Eͤn. Aff. per l. fin. h. t. cece
TIT. IV. rari

DE PREFECTIS PRETORIOSIVE tem
Urbi, & Magiſtris Militum in di- Prel
gnitatibus exæquandis. Drer
Tit.

IUST. LIB. XI.. 67

enn⸗ TIT. V.
hr. DE PREPOSITIS SACRI CUPBl-
culi, & de omnibus cubiculariis,

& de privilegiis eorum.
e TIT. VI.
I, DE Qν1πTORIBUS, ET MAGI-
e ſtris officiorum, & Comitibus ſa-
tgœulrarum largitionum, & rei
privatæ.
Pll. TIT. VII.
eb, DE PRIMICERIO, ET SECUNDI-
“ cerio, & Notariis.
TIT. VIII.
„ UT DIGNITATVUM ORDO
ſervetur.
een⸗ 1. Mui eſt ordo dignitatum?

Reſp. Major minorem præcedit; &
in pari dignitate, is, qui adminiſtrat,
præcedit vacantes, qui ob merita præ-
cedentia dignitatem conſecuti, &hono-
rarios; & in ſingulis ille præcedit, qui
os tempore prior, aut qui ab Imperatore
i præſente dignitatem conſecuti, qui
præcedunt abſentes. L. 1. & 2. h. . . 7.
1 IIL. & 2.

38 QUEST. IN COD.

TIT. Ix.
rum Scriniorum. *
TIT. X. .
DE COMITIBUS CONSI-
ſtorianis. 1
1. An privilegiæ data domino, & civitati 4
tributa, etiam competunt famulis 3
& villis? ’”
lL. 2. Aff. per l.2. b. tit. ia
TIT. XI.
DE COMITIBUS ET TRI.
bunis Scholarum.
TIT. XII. “”B
DE COMITIBUS REI MILI-—
IARIS.
TL'IT. XIII.
DE COMITIBUS ET AR-
chiatris Sacri Palatii. D.

TIT. XIV.
DE COMIIIBUS, QUI PRO- 4
vincias regunt.

TII.

N.
in urbe Conſtantinopolitana do-

1i. Quot annor quis docere debet, utComi-

r
o

IAH

JUST. LIB. XII. 60

TII. XV.
DE PROFESSORIBUS, QUI

centes ex lege meruerunt
Comitivam.

tivam conſequatur?
Reſp. Per vicennium debet laudabi-
liter docuiſſe, & probe vitam geſſiſſe.

l. un. b. t. l. un.

TIT. XVI.

DE SILENTIARIIS, ET DE-

.

curionibus eorum.

TIT. xXVII.

DE DOMESTICIS ET PRO.

tectoribus.

1. Quanto tempore alſens amittit locum

in collegio?
Reſp. Per quinquennium. .j. h.t. l..
2. An

S e QUXST. N COD.

2. An heres domeſtici vel Protectorir in-
tegrum ſalarium hujus anni & Talarium Dl
quoque ſequentis anni primiceria-

tus conſequitur? 14.
l.ſn. Afl. l. . b. t.

A
TIT. XVIII.
DE PREPOSIIIS LABO- M
RUM.
TIT. XIX. lrcl

DE PROXIMIS SACRO-
rum Scriniorum, cæteris: pg

que, qui in ſacris ſcri· gi
niis militant.
1. An quis in duobus ofkeignr Fmul
ANæ poteß? Ne

L.o. Neg. per l. lo. &i3. h.t.
2. Poteſtne adiutor ſupernumerarius ob
morbum & ſenium alinm fibi ſube

rogare: 2 D
l.ſin. Neg. per l'fin. circa med.
TIT. XX. 14,

DE AGENIIBUS IN REBUS „
Tit.

d JUST. LIB. XII. 6.⅓

nit TIT. K XI.
G DEPRLPOSITIS AGENTIUM
in rebus.
1. An Scholaris poteſt dare fdejaſſörem
Privilegiatum?
Aff. l. 2. h. tit. l. 2.
TIT. XXII.
NN DE PRINCIPIBUS AGENTIUM
in rebus.
TIT. XXIII.
DECURIOSIS ET STATIONARlIIS.
TIT. XXIV.
DEPALATINISSACRARUMLAR-
gitionum & rerum privatarum.
1. An quis ab uno ordine aæd alium tranſi-
6, re poteſt?
Negat. l. y. h. tit. G l. 5.
IIT. XXV.
ℳ DESTRATORIBUS.
TIT. XXVI.
DE CASTRENSIANIS ET MINI-
ſterianis.
I. An in privilegiis alternative conceſſir
rivilegiates Babet Electionem:
S eder Aff.

622 QUXST. IN COD.

l. 2. Aff. per l.2. h. tit.
TIT. XXVII. .
DE DECANIS.
TIT. XXVIII.
DE MENSORIBUS. „
TIT. XXIX. D

DE PRIVILEGIIS EORUM,
qui in ſacro Palatio mi
litant. . 5
Muod ſliis & nepotilbus datur & quidem
ſervato ordine, an omnibus ſimul,
an ſucceſi ves Du
Diſtinguendum inter dominium &
privilegia, illud ſucceſſive competit,
i. hæc ſimul, per l. 1. b..

TIT. XXX.
DE PRIVILEGIIS SCHO. "
LARUM.
1. dn Privilegium dici poteſt, quod t, tri⸗=
buit impunitatem Dt 1.4
b. 2. Neg. I. 2. h. tit.
2. Num privilegium mariti vidus cn

retiuet

Af

IUST. LIB. XI. G2;
Aff. Quamdiu talis manet. . 3. pr. h.. l ,

2. An Partes ſolennitatibus Judiciorum

renunciare poſſunt?
Aff. I. in. G. ſin. h. t.
TIT. XXXI.„ʒ

DkE CASTRENSlL OMNIUVM

Palatinorum peculio.
TIT. XXXII.
DE ECQUESTRI DIGNL
IAIE.
TIT. KXXIII.
DE PERFECTISSIMATUS
Dignitate.
TIT. XXXIV.
WUI MILITARE POSSUNT, VEL

non poſſunt; & de Servis ad Militiam,

vel dignitatem adſpirantibus, & ut ne-
mo duplici militia, vel dignitate &
militia ſimul utatur.

1. An Ruſticus ad militiam ſisſcipiendus?
Neg. . 3. h. t. Ne deſeratur agri- /7.

cultura.

TI.

62ꝛ 4 QUEST. IN COD.

TIT. XXXV.
NEGOTIATORES NE MILITENT.
TIT. XXXVI.

DE RE MILITARI.
1. An militia miſſus ſit inf amis?
l. 9. Aff. I. 3. h. t. Niſi ſit cauſaria. l. F. b. t.
2. An militibus licitum eſt divagari ex
manſionibus?
l. lt. Neg. per l. n. h. tit.
3. An milites ſamilias ſuas ſecum ducere
poſſunt?
L. io. Neg. Niſi conſenſu Principis. Lio. h.t.
4. An miles ab uno numero ad alium pot-
eſt tranaferri
l. 14. Neg. per l. 14. b. .
I. An militibus agrorum cultura
concedenda?
l. iy. Neg. per l. j. h. t.
6. Quis militum qudex competens?
l. ſin. Reſp. Dux. l. ſin. pr. h. t.
TIT. XXXVII.
DE CASTRENSI PECULIO MILI-
tum & Præfectianorum.
1. An Wæreditas militi afratre commili-

tone relicta eſt veculii caſtrenſir? Afl.

Nhit

dunn

luhe.

n et⸗

4

hetiri

M
n.
unnk
1 4

JUST. LIB. XII. 6 ½
Aff. l. 4. h. t. Ex qua probatur, l. 4.

quando actus poteſt trahi ad duo di-

verſa magis intuemur, quod prodeſt,
quam quod nocet; Idem de uxoris
hereditate.
2. Anprædia ſunt peculia Caßrenſ 2,5
Neg. de donatis, vel nomine filii
emtis. Sed Affirm. ge emtis ex pecu-
nia caſtrenſi. I. 1. h. t. lr.

T'IT. XXXVIII.
DE EROGATIONE MILI-
taris Annonæ.
1. An miler qui diſtulit petere auno-
nam, poſten aulto pretio, hoc
petere potæſt?
Negl. 7. b. t. l. y.

TIT. XXXIX.

DE ENCOCTIONE ET

translatione militarium .
annonarum.
TIT. XL.

DE VESTIE;, MiLTEARI
. TIT.

Lun.

1 l.

TIT. XLI.

DE METATIS ET EPIDE-

MITICIS.

1. In Hoſpitatione militis, ooch di-

626 QUEST. IN COD.

Sertienda Habitatio, ſi inter pa-
tremfamil. & militem lis?

Reſp. Domus in 3. partes dividen-
da; prima, quam elegit Dominus,
Domino ſerviet; ſecunda militi eli-
genti: ſed tertia Domino. Sed illuſtris
l. 2. mediam habebit domum. L. 2. h. 7.

TIT. XLII.

DE SALGAMO HOsPITI-
bus non præſtando.
7. An quod Miles prohibetur petere,

Sonte oblatum accipere poteſt?

Neg. ger l. un. b. t.
TIT. XLIII.

DE COMMEATU.

1. Quæ eſt pœna ejurs, qui tempore ex-

Peditionis militibur commea-

tum cedit?
Reſp. Pœna capitis. . 1. b. t.

U

D

1,

capi
vere
2, 6

opp

D

IVLVoUST. LIB. XII. 627

TIT. XLIV.
. DE TYRONIBUS.
S TIT. XLV.
PE LITTORUM ET ITI
. nerum Cuſtodia.
ier: T IT. XLVI.
. DEDESERTORIBUS &0C-
id. cultatoribus eorum.

Iu . An punitur etiam is, qui deſerto-
3 rem militem fovet?
Aff. Et Procurator domus quidem
capitali ſupplicio afficitur, Dominus
II vero ſciens domo multatur.
2. Quomodo deſertor inventus reß-

uun, ffens punitur?
In ipſo temeritatis adiu ut rebellis
opprimi poteſt. . 2. B. ?. l. 2.

TIT. XLVII.
G. DE VETERANIS.
me TIT. XLVIII.
e DE FILIIS OFFICIALIUM
militarium, qui in bello
„ moriuntur.
D⸗ TIT.

6238 QUEST. IN COD.

TIT. XLIX.

DE OBLATIONE VOTO-
rum.
TIT. L.
DE NUMERARIIS, ACIU-
ariis, & Chartulariis, & Adju-
toribus, Scriniariis & Exceptori-
bus ſedis celſæ, cæterorumque
Judicum tam militarium,
quam civilium.
TIT. LI.

DE CURSU PUBLICO EF
Angariis & Parangariis.
1. Poterantne privati uti curſibus
puablicis?

Li. Neg. L. n. b. tit. Niſi ut Legati ad

Principem a Provincia mittantur.

l. 16. l. 16.

2. An Dax ingreſus Ducatum pot=
eſt uti cunſu publico?
Neg. per l. 20. B. t.
3. Cajur ſumptibus equi curſales
Iuſtent andis

Pro⸗

on

Dr

D

D

JUST. LIB. XII. 629

Provinciales & pabula & pecuniam
0. Conferre tenentur. . b. .. y.

T'I T. LII.
DE TRACTORIIS & STA-
. TIVIS.
r TIT. LIII.
dE DE APPARITORIBUS
nn Praſe oracn prætorio &
privilegiis eorum.
TIT. LIV.
DE APPARITORIBUS
U Praæfecti Urbi.
6 TIT. LV.
K DE APPARITORIBUS
NMagiſtrorum Militum, &
i privilegiis eorum.
hunk TIT. LVI.
DE APPARITORIBUS.
Proconſulis & Legati.
TIT. LVII.
DE APPARIIORIBUS CO-

mitis Orientis. .
e. TIT.

i⸗

630 QUEST. IN COD.

TIT. LVIII.
DE COHORTALIBUS.
Principibus, Corniculariis,
ac Primipilariis.
1. An contra oficialem fugientem pro-
cedi poteſt, licet vœna relegatio-
ne gravior?

l. 6. Aff. I. 6. h. t.

2. An aliquis admittitur ad eßiciumn,

antequam in matriculam civi-
um receptus?
Neg. l. 10. H. t.
TIT. LIX.
DE APPARITORIBUS
Præfecti annonæ.
TIT. L X.
DE DIVERSIS OFFICIISET
apparitoribus Judicum, &
Probatoriis eorum.
T'IT. LXI.
DE EXECUTORIBUS ET
Exactoribus.
t. Intra quod tempus tenetur exaitor

oſtendere, quid exegerit?
Reſp.

Vin
teſt

4A

lri

IUST. LIB. XII. 631

Reſp. Intra annum, ſub poœna gra-
viſſima. L y. b. t.
2. Quid ſi executor metas ſui man-
dati tranſilierit.
Reſp. Provinciæ Præſes eundem
correctum remittere, imo & Pro-
vincialis eidem reſiſtere impune po-
teſt. l. y. h. Y.

TIT. LXII.

DE LUCRIS ADVOCATO-
rum, & Concuſſionibus
officiorum ſeu appa-
ritorum.
T'IT. LXIII.

DE PRIMIPILO.
Anſiliuspateérnabaæreditate alſtinens,
poteſt conpeniri pro patre5
Neg. Niſi in ſola cauſa primipi-
lari. l. g. h. t.
TIT. LXIV.
PUBLICXE LETITIXE
vel Conſulum Nunciatores vel

l..

l. .

l. 47.

Inſinuatores Conſtitutionum

& alia-

6z: QUXST. IN CODP.

& aliarum ſacrarum vel Judicia-
lium literarum, ex deſcriptione,
vel ab invitis ne quid acci-
piant immodicum.

1. Quæ eſt pæna bujusmodi Nuncia-
toris immodicum accipientis?
Pona infamiæ, Publicationis bo-
norum, quæ ipfſis recipientibus; Ju-
dicibus vero diſſimulantibus poœ-
na 30. libb. auri infligitur.
l. 1. l. 1. h. tit.

SOLI DEO GLORIAI

HESR

PRLECIPIARUM

110

Per QvXsSTIONES adornatum;
Olim nonnulls Juvenibus præleltum,

Nunc

tractant, publici juris factum
AUTORE

SERENISS. ELECT. BRANDENB.
Conſiliario ,Decretal. Prof. P. & Facult.
Jurid. in Academ. Francof. Or-
dinario ac Seniore.

FRANCOFURTI AD ODERAM »

& Jon. CHRISTOPH. HARTMANN.
Anno MDCCX.

△

4
†

4

ttttttttttt

Focus O Balance Q

N

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 4/1999 VXMaster Gmbhi wwW.VXVmaster. com