1. Cauſa novi operis nunciationis intra

tetl .
wu 6 quod tempus expedienda 5
i Reſp. Intra 3. menſes. l. 3. un. h. tit. L.un.
mrufon 2. Sed quid ſi intra tot menſes non

=è expediatur?
,leptns? .
èè De-

466 QUEST. IN COD.

Debet concedi nunciato, ut in opere
ædificando pergat, ſi cautionem de de-
moliendo opere depoſuerit. . lun. b. t.
3. An domo lapſa licet ibi hbor-
tum facere?
Aff. Conſenſu Magiſtratus. l. 3. de
adif. privat.

TIT. XII.
DE OPERIBUS PUBLICIS.

1. An exſtruere ædes publicas cuili-
bet licet?
Neg. Aliud in refectione veterum,
l. y.. per l. j. h. t.

2. An Curator operirpublici vel exßiru-

tor de vitio operis tenetur, &
quousque?
Reſp. Intra Ij. annos, nam quicquid

intra id tempus apparet, vitio architeci

contigiſſe præſumitur.
3. An ob publicam utilitatem prinatar «-
des demoliri licet?
Aff. Sed ut reſtitutio privatis ñar,
2

id ee
Argen
iin

4
ui

JUST. LIB. II X. 467

ab ædibus, quæ pluris, quam 50. libris
argenti æflimantür, abſtineatur, donec
Princeps conſultus fuerit. . 9. b. t. L. 9.

y. Quota Pars redituim civitatis repa-

mitioni publicorum ædifciorum de-
putanda?
Relp. Tertia. . il. bit. l. il.

TIT. XIII.

DE RATIOCINIIS OPERUM
publicorum & de Patribus
Civitatum.

„„2 An. qui certam pecuniam in opus publi-

cum Pollieitus fz, & opus illud abſolyve-
rit, an ad redditionem rationum
compelli debet?
Neg. Quia mitius agendum cum il⸗
lis, qui ex liberalirate ſua conveniuntur.

k. uen. H. k. lun.

TIT. XIV.

DE PIGNORIBUS ET HX-

POTHECIS.
U 6 L. da

468 QUXKST. IN COD.

1. An per ſolam pignoris ceſtonem libera-
tur debitor?

l. . Neg. . 1. B. t.
2. An is, cui omnia bona, & certum ali-
quon praædium hypothecæ ſure nexum,
tenetur ſpecialem hypotbecam prius ex-
cutere, antequam génemli utatur
contra alios?
l. 2. Aff. per l. 2. B. t.
3. Si mibi conceſſum in obligationis in-
ſKtrumento, ut in caſu moræ debitorir, pro-
pria autoritate poſim ingredi hypotbe-
cam, ſine autoritate judicis, an talis ap-
prebenſio falta, juſtam poſſeſſto-
nem tranifert?
Neg. Licet enim, ſi ingrediar, hoc pro
violentia haberi non debeat, interim ta-
l. y. men illa poſſeſſio juſta non eſt. . 3. h. t.

4. An ſententia, ſiper Dominio rei mibi
prius obligatæ lata contra debito-
rem mihi præjudicat?
y. Neg. per l. . b. t.
J. Ae uſucapio, quæ debiterem excledit,
Jare

1

N
6,4

lxd⸗

Net

yin .
NN

mnir
in

tclit⸗

teimne⸗
1507
hit⸗

1u

ℳ

tdee

JIUST. LIB. IXx. 469

iüre etiam ab hypothecaria altione
erxcludit
Neg. A. l. 6. & 7. h. t. l.G.

b. An Creditor pignus ob ſoluta onera
publicæ voteſt retinere?
Aff. . 6. G. t.
g. An, ſi cum aebitore altum, liberantur
vignora a tertio poſſeſſa?
Neg. l. 5. E. 7. niſi debitor abſolutus. /. g.
d. l. 5.
9. An Dominus rei iobl gatæ habet jus of-
ferendi, licet non conveniatun actio-

ne hypothecaria?
Aff. per l. 9. h. t.

9. An Creditor contra poſſeſſorem pigno-
ris agere poteſt, non interpellato
debitore?
Neg. per l. debitorer. lo. h. K.
Io. dn pignus in ſolutum dari poteſt ſine
vitio legis commiſſoriæ?
Aff. per l. Ij. h. t. . l. 17.
1I. di debitor vignus meum diſtraxerit,
anpoſſum ſtatim convenire poſſeſſo-
rem ſiye emtorem?
U—7 Aff

l. 9.

1. 10.

47% QUXST. IN COD.

Aff. Si ita ex pretio mihi non ſatisfa-
Qum. Autb. Hoc ita.
12. Si frater pecunia a me accepta pradi-
um comparavit, an hoc mibi obli-
Latum!
l. 7. Neg. per l. quamvis. 17. h. t.
. Quam culpam præſtat Creditor inpi-
gnore cuſtodiendo?
h. 9. Reſp. Levem, per Lig. b.t. &l. S.2 f.
commodati. non tamen caſum fortui=
l. 25. tum. l. 2). h. t.

14. Debuiſti Danieli ioo. & o. nomine
uſurarum, ego at poſterior Creditor of-
fero Titio illa ioo. & Lzo. an de his zo.
etiam uſuras petere poſum?
l. 22,. Neg. l. 22. B. .
F. An hypotbeca nudo pacto
kolli poteſt?
l. 23. Aff. per l. 23. h. t.
16. An prius debitor conveniendus, ſa-
gere velim contra tertium poſſ Bor-
rem hypothecæ?
Aff. per auth. hoc ſi debitor.
17. An mititia in leredem transmiſſibilis

in
venit

re,
gliam
iet.

Ren
ii; 3 e,
Gh
Dn

Penſiot

comp⸗
ri deb
bonz

ini
.

4

EA

fond

dponri
ltef
Hlin.

n
.
.

nß
N

ſidium tacite obligata: . ſati notum. 4.

JUST. LIB. IIX. 471

venit in generalem hypo-
thecamé
Aff. per l, in. h. t. Sed mortuo debi- l. ſn.
tore, militia cedit prius filio, aut uxori,
quam Creditoribus, per auth. quod ob-
tinet.

TIT. KV.

IN CWUIBUS CAUSIS Pl-
gnus vel Hypotheca taeite
contrahitur.

1. Quibur competit tacita Hy-
votheca?
Reſp. I. Fiſco non tantum pro tribu-

tis; per l.. b.t. Sed etiam ratione contra- . /.
uum cum aliis initorum, er l.2. B. tit. I. 2.

2. Fructus prædii ruſtici conducti pro

penſione; aliud vero in re ex fructibus
comparata, per l. 3. .t. 3. Pro primipila- l. 3.
ri debito, non tantum ipfius primipili
bona, ſed etiam uxoris ejus bona in ſub-

br t.

4 QUAXST. IN COD.

b. t. 4. Invecta & illata in prædium ur- 14
banum tacite pro penſione & deterio- 45
lult. ratione ſunt obligata per Lult. h. t. Sed A
non illata in prædium ruſticum, . y. b.t.
& l. .. de locato, & 5§. Mariti ejus, qui vi-
duam tutricem ſuorum liberorum du-
xXit, nondum redditis rationibus, bona lej
liberis tacite obligata, per l. ven. h. t. de

aliis tacitis hypothecis. vid. Quæſtiones
Wrſenb. B. t. 4
T.IT. XVI.
SI ALIENA RES PIGNORI O
data ſit.
7. Poteſtne Procurator meus rem meam H
obligare pignori! 4
4A;

l.. Neg. per l. 1. h.t. Niſi ſit omnium bo-
norum, vel Dominus ſoleat pignora da. Ma
re, Eil. S. alte. &l. 1. f. pign. alt. habert
tamen Creditor retentionis jus, ſi ver- Ne⸗
ſionem in utilitatem Domini docuerit, dy⸗
. l. l. I. h. I.
A

2. R

.

Cumu.
ſeten⸗
1
lphe
lini⸗
uncl⸗
bon
1. 1.
i

W

etneen

nionte⸗
„ d.
hoi
4. lahe

Cocren

16

JIUST. LIB. Iy. 43

2. An ejut, qui patitur ſcient, rem ſuam
ab alio obligari, res éſt obligata?
Aff. per l. 2. h. t. l. 1.
3. An Tutor res pupilli olli-

gare poteſt?
Aff. Si debitum in utilitatem ejus,

vel ejus nomine contractum. . b. t. l. .

4. An, ſi debitor expoſt facto fat Domi-
nus rei, hypotheca ea ſulſiſtit?
Aff. Quia datur utiiis actio. 1. 7. b. ?t. l3.

TIT. XVII.

QXm RES PIGNORI OBLI-

gari poſſunt, vel non, &
qualiter pignus con-
trahatur.

1. An in hypotheca generali omuer res,
quaæ aliquis ſpecialiter non obligaret,
continentur?
Neg. per l. 1I. h. t. l. 2.
2. An, obligato inſtrumento emtionis, res
ipſa videtur obligata?
Aff. per l. . H. t.
37. Si

4714 QUST. IN COD.
3.Si debiter nomen, quo infz aliur oblige-

tus, mihi oppignoraverit, an poſſum age-

re contra illam delitorem debitoris
mei, ſi hic ceſſet?
l. . Aff. l. 4. h. t.

4. An vero debitorit debitor liberatur, ſe

Jolverit ſuo Creditori?
Aff. Si ante denunciationem fſiat. l..
h. tit.

7. An Eer præmiorum publicorum pi-
gnorari poſſunt?
l. y. Neg. per l. 5. h. t.

6. An inſtrumenta ruſtica in vimpigno-

ris Prætorii, aut Judicialis capi
paſſunt: 5

l.7. Neg. per l. 7. & auth. agricutt. h.t.

7. An hypotheca his verbis conſtituta:

Fide & periculo rerum mearum promit-

to, vel per rerum mearum exaltio-
nem ſatishferi promitto?
LIſn. Aff. per l fin. h. t.
5. An Generalis potheca & futura
completitur?

Aff. ger d. l. ſin. Ii t.

HM

TIF

N/
el

Afl
1 le⸗
ſen,

Ue⸗

N
Drins,
Ak
44

A

ils

4
ratu

0mO

M
nt⸗

lir

erling

ſtr

ntß

npr
,

ull
llten
iue
tMt

e

1

JUST. LIB. II YX. 4

TIT. XVIII.

WI POTIORES IN PIGNO-
re habeantur.

1. si ſecundur Creditor, priori, quod ipf
debitum oferat, ſacceait: in locum
prioris?
Aff. per l. . & 5. b. t. . 1.
2. Legatarius ob conditionale legatum in & I.
poſſe gionem fundi miſſus, poſtea heredis
Creditor in juaicatun, acciptt fun-
dum, an ille eſt potiorn ꝰ
Arff. l. 2. h. I. Et ſic pignus prætorium l. 2.
prius, judiciali potius.
Jo0. An prior in pignore Reip.
Pprafertur?
Aff. I. 4. h. tit. l. 4.
4. An hypotheca generalis in re aliſßpe-
ciallter obligata præſertur?
Aff. l. ; generaliter. ü6. . t. ſi gene-. 6.
ralis prior ſit. .
y. An is, cujus pecunia prædium compa-
ratum, & id ei oppignoratum, priori-
bur hypotbecarüüs votior?
Aff.

476 QUST. IN COD.

Aff. I. 2. h. tit.

6. Si poſterior Creditor vindicet rem ob-
ligatam a priori, & hie rem illam in bo-
nis debitorir fuiſſe neget, & hoc probet
abtor, an poſteæ Creditor primus
Prioritatem allegare poteſt?
Neg. authent. idem poſſeſor. b. t. Ob
mendacium.
7. An Crediter prior tunc etiam prafer-
zur poſteriori, quandopoſterior ſe in
inſtrumento gublico fundzt!
Neg. Niſi & prior nitatur inſtrumen-
to 3. teſtium ſubſcriptione munito. l,
l. 11. ſeripturas. Il. h. t.

5. An dos etiam prioribur Eypothecis
praæfertur?
Reſp. Si ea realiter illata, præfertur

etiam expreſſis Hypothecariis priori-

dult. hus. per l. aufiduis. ult. h. t.

9. Eſtne hoc idem in donationibus
ante nuptias?
Neg. per d. l. ult. . 2.
10. Præferunturne Novercæ liberi prio-
ris matrimonii?

Aff.

itri
extent
1 re
dam

Ak

5. IUST. LIB. IxX. 477

Aff. In dote, non in legitima, lult.
S. 7. H. ?, nec præferuntur liberi prioris
u., matrimonii novercæ, ſi hujus res illatæ
nl extent. auth. ſi quid er rebus.
mu 11. Praſerturne dos illis, qui ad emen-

, dam rem cum conſtituta hypotheca
00 mutuo dederunt, vel ut reſi.
ceretur?
NNG Aff. per euit. quo ſure h. t.
TrIIT. XIX.
ums DE HIS, QUI IN PRIORUM

Creditorum locum ſucce-
dunt.
li 1. An it, cujus pecunia pervenit ad hypo-
thecariam Creditorem, in ejus lo-
püm cum ſuccedit?
Neg. per l. 1. h. t. Niſi is privilegiatus/ „
leg. 24. F. de bonis auth. jud. posſid. cu-
jus exemplum in l. 2. h. t.

lani/

irin

oh . .
2. An ego, cujus pecunia pervenit ad ere-
aitorem, ſequentibus potior ſum, ſi
8 boc inter me ſaltem, & debi-
uft torem ſit actum
4 A.

43 CQUXST. IN COD.

,y. Aff. . 2. H. tit. .
jJ. An etiam ſecundus Creditor ſiſeopot-

eſt offerre
lault. Aff. l. ult. h. tit. ALx
TIT. XxX. n
SI ANTIQUIOR CREDITOR

pignus vendiderit.
1. Si Creditor antiquior pignus in ſolu- Au
tum acceperit a debitore, anCreditor po-
kerior habet Hypothecariam altio- el

nem contra antiquiorem upr
Creditorem? onirn
l.I. Afl. L. 1. h. t. aliud ſi vendidit. ii

2. An pignuta creditore diſßractumpoteſßt ziun
debitor luere oblato debito?
l. 2. Neg. per I. h.t. Niſi poſterior credi. f,
tor emerit. l. 5. S.ult. &l. 6. f.de diſtract.

vignor.
= TIT. XXI. IN
SI COMMUNIS RES PIGNO. 1
ri data ſit.
1. An ſocius communem rempignori obli. 1
gare potéſt?
Aff. Sed pro parte ſua. l. un. b. t. A

N

f
ir
zelynf⸗
mallr
A
n.
ltun
i
ors⸗

MN.
hnn

kt

1

JIUST. LIB. IIxYE. 4 ½
TIT. XXII.

DE PRETORIO PIGNORE
& ut in actionibus debitorum
miſſio prætorii pignoris
procedat.

1. Quomodo Prætoriumpignus in nomi-
nibus conſtituitars
Reſp. Si citatis contumacis debitori⸗
bus prohibeatur, ne ſolvant, & creditor
jus pignoris in iis conſtituat. l.1. b. t. L.1.

2. Habetne ir, cui Pratorium pignus con-
Ritutum, HMypolbecariam ablionem

Aff. per l. 2. . t. 2.
TIT. XXIII. D

SI IN CAUSA CDICATI Pl-
gnus captum ſit.
1. An pignus Judiciale diſtra-
hi poteſt?
Affirm. per l. . he tit. & ideo differt a t.
præ-

48 0 QUEST. IN COD.

prætorio; ſtatuta tamen aliquam mo-. 4

ram ſolent & hic præſcribere. 60
2. Quomodo difert pignus Jadiciale a
conyentionalibus? 41

Reſp. I. Quod hoc Creditor privata leh.
autoritate vendere poſſit, ſed non judi- en
ciale, quod tamen a Judice venditur. 44
Quod illud, deficiente alio Emtore, ipſe
Creditor a Judice poſſit emere, hoc Af
l. 2. non. I. 2. H. t.

TIT. XXIV. U
Sl PIGNUS PIGNORI 14
datum ſit.
1. Quamdiu durat pignoris jut, ſipignns Nes
alii datum pignori? mnnn

Tam diu, quam diu non eſt ſolutum en
debitum, quo debitor primo obligatus lur
l.n. L.t. & 2. h. t. B
& 2. 2. An uſusfrubéturs poteſt pignori dari?

l. . Aff, per l. . b. t. d/
ien
IIT. XXV.
DE PARTU PIGNORIS M
& omni cauſa. ſtne,,

ℳ

.

gvant⸗
t.
uiht

rfit

(wni.
eſenn
neß
nen m

N

Pihr
6
etſconn
olen

nu

6

IUST. LIB. IIYN. 44½

1. An etiam de iir, quæ percipere potuit
Creditor, ſed lepi culpa non perce-
Pit, ex pignore tenetun
Aff. Si ipſe Creditor potuit percipe-
re. . 2. h. Zit. Hæc etiam ſupra. l.. del. 2.
2. An partus ancillæ oppignoratæ etiam
eſt pignori?
Aff. per l. i. ht. .. t.

TIT. XXVI.
DE REMISSIONE PIGNORIS.

1. An ille remiſiſſe videtur, qui tantum
ſcivit pignora vendi?
Neg. ger l. 1. h. t. Ubi exceptio eſt in
manumiſſione, & argumento hujus in
alienatione ad piam cauſam, & ubi Cre-
ditor publico programmate monitus,
l. 6. . t. vel Fiſcus vendidit. . F. b. t. 1J. §.

2. An ſi pignus per conventionem inuti.

lem remigum, pro remiſſe haben-
dum?
Neg. per l.y. h t. licet aliud in dona-/ y.
tione. 1. H. 1. F. b. t.

48 · QUXST. IN COD.

3. Aliquod prædium mihi generaliter &
ſpecialiter obligatum, remißi pignus, &
debitor vendidit; ſed ex aliqua cauſa rer
vertitur prædium ad debitorem, an
reconvaleſeit pignus?
Lult. Neg. perl. ult. h. t. niſi revertatur ex
illa cauſa, quæ ex contractu venditionis
oritur, per l. lo. pr. F. quib. mod. yign.

Jolv. .
TIT. XXVII.

ETIAM OB CHIROGRA-
phariam pecuniam pignus
retineri poſſe.
1. An ſoluto debito,ſ. debitor pignus res

petat, Creditor retinere poteſt, ob chiro-
grapharium debitum aliud?

Aff. Quia debitor repetens pignus &
non ſolvens debitum, videtur eſſe in
Lun. dolo, per l. un. h. tit.
2. Sed an primus etiam creditor, K ſe-
cundus creditor primo offerat debitum,
poteſt retinere pignus ob chirogra-
pbarium aliquod debitum!

Neg.

1 JUST. LIB. IIXIN. 48

e Neg. Quia creditor ſecundus in do-
u lo non eſt.
uir TIT. XXIIYXN.
“ DE DISTRACTIONE Pl-
nt GNORUM.
lin 1. Qualis debet eſſe Interpellatio debito-
rir, cum pignur diſtrabhere p»ulr
1e creditor?

Reſp. Ut veniat, & videat pignus ven-
di, ver l.q. .t. collata cum L. o IV. depign. I.
16RN 2. An etiam coram teſtibus ſieri debet?
n Aff. Ut conſtet omnia bona fide geri.

4.

d. l. 4.
vw 3. An diſtraltio pignorir feri boteſt,
guando non conſtat de guantita-

ewe te debiti
Aul Neg. l. f. . tit. l. y.
, , Prominori quantitate debiti di.
enteh! Rrallio feri poteſt7
Alrſfſf. l. .. h. tit. .
bnß J. An poteſt Creditor ber intenpoſßitam
, r perſonam emere ſili ipſin 8

. Neg. 8obhh t. Secus ſi a debitore eme- . 10,
um, rit, per d. l.10. . t.
M X 2 6. Un-

484 QUXST. IN COD.

6. Unde probatur, Creditorem ſcli ipſ
emiſſe?
Si continuavit poſſeſſionem. . lo.
7. Si unus beredi debitoris ſuam par-
tem offerat, an impedire poteſt di-
Krabtionem pignoris:
Zi6. Neg. l. 16. b.t. Licet plura ſint pigno-
ra. L. 1. deluitione pignor.

TIT. XXIX.

DEBITOREM VENDITIO-
nem pignorum impedire
non poſſe.
1. An debitoris proteſtatio impedit diſtm-
ctionem?
Neg. Niſi pecuniam debitam offerat
I. 2. & deponat cum uſuris, L. 2. B. tit. & ſic
l. 1. nec teſtamentum debitoris obſtabit. ’..

b. tit.

TIT. XXX.
SI VENDITO PIGNORE
AGATUR.

1. &

lnt

N
nundis
endo
Urige
lan.
1A
ta

Ac0
aea,
lem. /

NI!
ſ

Ne
S
AMmore,

iel,

,

n1

er
fd

Ctpene⸗

JUST. LIB. II X. 43

1. Si fraudalenter Creditor alienaverit
exiguo pretio pignus, an datur Aclio
contra Emtorem?
Neg. per l. 7. tit. præced. niſi emtor
fraudis particeps, & Creditor non ſol-
vendo; nam tunc, oblato debito cum u-
ſuris, contra emtorem agi poteſt. I. & j. lij.
h. tit.
2. An, ſi requiſita diſtraltionis non obſer-
vata, debiter contra Emtorem
agere poteſt?
Aff. Oblato ſcil. pretio, ſi autem uſu-

capta, ad pretium aget contra vendito-

rem. , 2. . ?. l. z.

TIT. XXXI.

/DE LUITIONE PIGBNORIS.

nadn, ſublata actione perſonali, unit H.
vothecaria?
Neg. Niſi in caſibus ſingularibus, ut
in l.. &1. ſipra lib.. tit. z9. depraſer. o.
annorum, & l.1. h. t. & l. o. princ. 24
Trebell. t, F. S. ult. . de ſolut.
X 3 TIT.

486 QUEST. IN COD.

TIT. XXXII.

SIUNUS EN PLURIBUS
Heredibus Creditoris, vel De-
bitoris partem ſuam debiti
ſolverit, vel acceperit.
1. An unus beredumpoteſt totum pignus
diſtrabere?
. I. Aff. per l. 1. b. tit.
2. An unushares debitoris ſuampartem
Jolvendo poteſt pro parte pignus
liberare?
l. 2. Neg. l. 2. h. tit.
TIT. XXXIII.
Sl PIGNORIS CONVEN-
tionem numeratio pecuniæ

ſecuta non fuerit.
1. Sipignus dedi ſye futuræ pecuniæ, an R.
V. id repetere poſſum?

Aff. per l. t. & 2. h. t.
TIT. XXXIV.

DE NURE DOMINII MPE

TRANDO.

1. Quaæ eſt forma dominii impetrandi?
Reſp.

Rel

conre
aju

Auncn

yenule
erigte
her N⸗
keint
Gomin
töbon
heſo
2 bire
toyi

Af
ebito

N

e

14
e,

NNN
VeIN-
Eei
i

zne

ℳ

JUST. LIB. IIYX. 487

Reſp. I. Videndum quid inter partes
convenerit; 2 poſt denunciationem ex-
trajudicialem, vel ſententiam exſpe-
Qandum eſt biennium; 3. hoc transacto,
venalem exponet; 4. Si emtor non re-
periatur, denunciet denuo velipſe, vel
per Magiſtratum, ut ſolvat; quod ſi non
faciat, poteſt adire Principem, & petere
dominium, per l. fn. h.t. deſignatis cer- An.
tis bonis, quæ vendere vult. . I. H. ?. Sed . .
hæc forma hodie non obſervatur.
2. Poteſine deferri juramentum eredi-
tori, quid & quantum acceperit éx
. venditione?
Aff. Ut ſi plus acceperit, hoc maneat
debitori. d. l. . 5.
TIT. XXXV.

DE PACTIS PIG NORUM,
& de Lege Commilſſoria in
pignoribus refſcin-
denda.
i. An licet paciſci creditori cum debito-
re, ut ſe bic debitum non ſoivat,
ccſurum ſe creditori rem?
X4 Reſp.

488 QKST. IN COD.

Reſp. Pactum eſſe inutile.
2. Cur lex Commiſſoriæ prohibita?
Reſp. Quia plerumque debitum mi=
nus æſtimatione pignoris, & debitor
IFn. majori neceſſitate, conſtringitur, . fn.
b. t. & ſapit uſurariam pravitatem.

TIT. XXXV.

DE EXCEPTIONIBUS SEU
PRESCRIPTIONIBUS.

1. An Exceptio violentiæ vel doli eſt an-
nalis, vel biennalis?
S. y. Neg. Sed eſt perpetua. l. . & 6. h. t,
2. An peremtoria Exceptio quandocun-
Ygiue opponendæ?
Aff. per l. 5§. h. t.
3. An exceptio violentiæ, doli, metus, eſt
yerpetua?
l. y. Aff. per ly. h.t. idem in replicatione,
l. 6. l. 6. h. tit.
4. DuandoReus ſuam Exceptionem pro-
bare tenetur?
Reſp. Si actor prius ſuam intentio-
l. 9, nem probaverit, per l, fquidem. g. h.t.
F. An exceptio debitoris pertinet ad fiüde-
jaſorem? Aff.

74

—

he
ninie
les
it
lesre
nemn
ta
D
R
tns
tion
Ven
eet

Rd
unnie
te
in lfr.
len.

6W
.
c

601
Are

nmuß
Nient
orentt

witenmn
n. 1
Nt AA .

.

JUST. LIB. IIX. 489

Aff. l.n. h. tit. l. 11.
6. Qux eſt pœna Advocati, Exceptionem
dilatoriam poſt litem conteſtatam mor-
diecus proponere volentit

Reſp. Libra auri. L. pen. h. t. l. p.
7. Quando exceptio fori proponenda!;
Reſp. Initio litis. I. f. h. t. Ihn.

TIT. XXXVII.
DE LITIGIOSIS.
I. Duando ſit rer litigioſa?
Reſp. In realibus, ubi quidem de do-
minio (non ſervitute vel pignore, nec ſi
res per actionem perſonalem petatur)
agitur, item in adtione in rem ſcripta,
res religioſa fit, per inſinuatam citatio-
nem; in perſonalibus per litem conte-
ſtatam. auth. litigioſa. & l. 2. h. t. l. 2.
2. Quæ eſt pœna contrahbentium de re
litigioſa?
Reſp. Si uterque fraudis particeps,
tunc & Venditor & Emtor rei æſtima-
tionem Fiſco ſolvet. Si enim ſolus
Venditor in fraude eſt, Venditor, re-
cepta re, æſtimationis partem tertiam
X 5 em-

490 QCUEST. IN COD.

emtori reſtituit, duæ reliquæ partes
Fiſco cedunt, excepta dote & ſimilibus.
Vn. l. n. B. tit.
3. Quid re litigioſa legata!
Eventus litis tantum legatus videtur.
auth. nunc ſi beres, & c.

TIT. XXXIIX.

DE CONTRAHENDA ET
committenda ſtipulatione.

1. Si uxor ſtipuletur ſili partem dimidi-
am dotir, cui velit relinquere, an hanc
etiam ad heredem ab inteſtato
Zransmittit?
lL. 4. Aff. lI. 4. h. t.
2. An promigſis metu accuſationis fabfa,
valida?
Aff. Si cauſam promiſſionis habeam,
ut in poœena ſangvinis, aliud ſi ſim inno-
cens, ubi mihi datur actio, & ſoluti con-
dictio ob turpem cauſam; ergo magis
l. 9. exceptio. l. 9. H. t.
3. An licet ſtipulari cum moriar, pridie
antequam moriar?
llt. Aff vent.lieb. t.
1. d-

s
ſouhe:

ſcen

AUI
lor.
Ani⸗
A16ℳ

1dO

ebem

Gvime.

lit⸗
gom

JUST. LIB. IIAI. 49r

4. An cum dier & pœna in ſtipulatione
adbibita, purgatio moræ locgCum
babet?
Neg. per l. magnam. 12. h. t. l. 12.
S. An ſtipulatio dandi faciendi in here-
dem tmm promittentis, quam ſtipu-
latoris tranſit? .
Aff. pen l. veteris. G. . t. Niſi factum
per alium expediri non poſſit. Sic etiaam
conditionis poteſtativæ implendæ jus
non tranſit in heredem. . 455. F. h. ?.
6. An verbis Enunciativis in Inſtrumen-
zo peftis credendum, donec con-

Irarium probatur: 5
Aff. l. pen. h. t. 1. p.
7. An promitſio fadti, in tempus mortis
collata, valet?
Aff. per l. fin. H. ?. V l ſn.

TIT. XXXIX.

DE INUTILIBUS STIPU-

LATIONIBUS.
I. dn licet ſtipulari alteri, ſ ſua
intereſt?
X 6 Aff.

492 QUEST. IN COD.

Aff. Ita tamen, ut non ad ſummam
promiſſam, ſed quanti ſua intereſt, aga-
l. 3. tur, per l. 3. h. t.
2. An vero ſtipulatio, pel conventio in
gratiam alterius falta, non parit
alteri tertio exceptionem doli?
Aff Omnino parit. l. 21. G. I. G2. & l.
27. S. 2. fF. de Pactis.
3. An ſtipulatio, ex injuſta cauſa fabka,eſt
ipſo jure nulla?
l. y. Neg. Sed ope exceptionis. L. . . ?.
TIT. XL.

DE DUOBUS REIS STIPU-
landi & promittendi.
1. An, quod unus Correorum pro alio ſol-
vit, repetere aliam partem dimidi-
am a Corneo poteſt?
Aff. Et quidem adtione pro ſocio, aut
adtione negotiorum geſtorum, ſi non
l. 2. ſint ſocii. I. 2. h. t.
2. Au Correi debendi habent beneficium
diviſßionis?
Aff. Si alter ſolvendo ſit, & qui ſol-
vendo eſt, & præſens & pure obligatus.
aurhe Bocjus. B. f., 3. dn

24

G/
(Cor
lunt
ſer⸗
44
2u

1

un

ſunmn
e .

InH

GNA

:
uin

JIUST. LIB. IIX. 493

32. * vero hodie Correi debendi ita de:
mum conſtituuntur, ſi boc expreſie
Liltum!
Reſp. Id quidem videtur per Non gg.
&W auth. Hoc ita. Hodie tamen tacite
Correos conſtitui poſſe, plerique vo-
lunt, ſi ex conjecturis evidentibus hoc
certo colligatur.
4. An unins Correi Credendi interpella-
tio interrumpit raſeriptionem et-
iam quoad cæteros?
Aff. l. ult. h. t.
J. Quid ſi vero plares Correi Selendi &
unus agnoverit Creditum, an hoc
cateris præjudicat?

Aff A. l. ult. b. t. lLult.
TIT. XLI.

DE FIDEIUSSORIBUS ET
. Mandatoribus.
1. Si bona alicujur publicentur omnia, vel
pro parte, an liberatur a debito?

Aff. Vel in totum, vel proparte. L. 1. l..
& zo. h. t.

2. An vero ec erceptio prodeſt Fidejus-

aſſoribur? Neg.

494 QCUST. IN COD.

l. I. Neg. d. l. I. & 2. H. Z.
& 2.3. An Creditor Fidejuſſori offerenti deli-
tam pecuniam, tenetur tradere pi-
gnuas &hypothecam cedere?
l. 2. Aff. per l. 2. B. ?.
4. An Fidejuſſörer, qui promiſerunt, ſe
ſingulos in ſolidum velle eſſe obligator,
habent benehcium diviſßionis?
L.y. Af. per l. 3. B. tit. Quia expreſſio eo-
rum, quæ tacite inſunt, nihil operatur,
per d. l. 3.
J. An Creditor, non excuſſo principali,
poteſt convenire Fidejußſorem?
Neg. pen auth. præſente tamen. h. tit.
ſcil. ſi (I.) præſens debitor ſit, & (2.) ſol-
vendo, quod præſumitur, ſi æque facilis
executionis, & (3.) ſi non ſit renuncia-
tum.
6. An Fidejuſſores liberantur per nova-
tionem?
l. 7. Aff. per l. 4. h. t.
7. Si mandavi, ut amico meo, Zdem meam
Jſecutus, erederes acceptis pignoribus, ſed
ignora non exigir, an habes contra
me atllionem mandati?
Neg.

NAH

ep.

1,

n 6
lyen,
6,.
eler⸗
Pertnc

Ute
.
en .
i ſi
Ehriß
nek⸗

eytelt⸗

nnu
tu

,LAN .

.

JUST. LIE. IXk. 405

Neg. per l. 7. b. . Quia quando cre- , 7.
ditor pignora culpa ſua amiſſa cedere
non poteſt, non habet actionem.?, G· h.
pen. ſ. de ſolut.
S. An Creditor agendo, contra hypothecæ
poſſeſorem, vel debitorem, vel unum
Edejuſſorum, alias altiones
amittit?
Neg. per l. 9. & ult. b. t. l. 9.
9. Quando Exrceptio divifonis .
ponendas
Reſp. Ante, vel poſt litem conteſta-
tam, ſed ante ſententiam. . io. h. . l. lo.
10. An Fidejuſſto Einpulationem
requirit?
Aff. de Jure Civili, Liz. ht. ſecus mo- . 12.
ribus noſtris.

n. Muiſe ͦſe ſtiturum Ffaeinoroſum promit-
tit, ax ob culpam etiam puniri pot-
eſt extraordinarie?
Aff. l. ſ Barſatoram. J. h. t. l. 13.
12. An Fidejuſſor poteæſt vignur a debito-
re, vel conſtitutum a tertio poſſeſſo-
re vinaicare?
Neg.

496 QUEST. IN COD.

l. 4. Neg. Niſi ceſſum ſit jus. per l. z. b. t.

B. SNi Creditor contra omnes Fidejuſſores
Rimul egerit, & diviſerit obligationem,
an poſtea pœnitere poteſt?
l, 16. Neg. per l.I6. .t. ſcil. poſt litem con-
teſtatam.
14. An, ſi quis Fidejuſſor indemnitatir,
quantum ſeil, a Reo conſequi non
Voteſt, valiae renunciat juri
excuſſtonis?
V. Am, ſipartem debiti ab uno Fidejuſſöore

in ſolidum obligato conſecutus ſim, ſoli-

dum ab' eodem poſtea petere detra-
bta parte poſſum?
Lj. Aff. l. 25. . t.
16. Si quis intra certum tempus delin-
quentem ſeſtere promiſit cumpœna,
an, élapſo eo ſpatio: ſtatim ad
vaænam tenelur?
Neg. Sed ſi ſpatium ſemeſtre a parte
datum, aliud ſemeſtre habeta lege; ſin
minus, id duplicabitur quod pars con-
L. æo. ceſſit. l. ſancimus, 26. B. k.
17. ℳα

JIJsT. LIB-IIX. 49
16 177. An intra id tempus Fidejuſſor Sefen-

r 5MAonem rei recipere in ſe poseſt?
tion Aft per g . ec.
19. Sed quid ſe Reus mortuus?
“ Reſp. Si mortuus intra primum tem-
pus, liberatur Fidejuſſor; non, ſi intra ſe-
cundum. d. l. 26.
ſnneh v. Sed quid ſe de nullo termino
Mun convenit?
Reſp. Si ſine ſcriptis fidejuſſit, intra
duos menſes ſiſtere debet; ſi in ſcriptis,
tamdiu durabit fidejuſſio, quam diu lis.
n L. pen. b. t. l.p.
nſ TIT. XLII.
W DE NOVATIONIBUS ETI

delegationibus.
Ar 1. An delegatio debitoris bujus conſen-
ſum requirit?
e Afft Sed allud in ceffione. . b. 7. :.
1 2. An cedens poteſt nomen cæſßum
exigeres
tenyen . . .
lee Aff. Niſi ceſſionarius egerit, aut de-
l e nunciaverit debitori ceſſionem, L.3. l. 3.
d' , „, niſi etiam verſemur in caſu, ubi
actio

49* QUXST. N CGOD.

actio directa debilitata. . 1. G.e. f.ad Ct.

Trebell.
3. An ſi poſterior conpentio priori in non-
nuli undtis contraria, praſumi-
tur novatio?

Neg. Niſi expreſſe hoc dictum, penl.

hult. ult. . t.
4. An in delegatione ſemper Novatio?
Reſp. Ut in præcedente lege.

TIT. XLIII.

DE SOLUTIONIBUS ET
Liberationibus. .
1. An ſi nihil diétum 1. a debitore; 2. a cre-
ditore, ſolutum prius in uſuras, an vero
in ſortem comput andum!
lj. Aff. prius. 1.1. B. .
2. An tertius, qui pro me ſolvit, poteſt
compellere creitorem, ut actionem
ſaam contra me tertio cedat?
L. y. Neg. pen l-j. h. t.
3. Quomodo oblatio & depoßttio debitæ
vecuniæ liberationem parit!
Reſp. Si fiat in judicio ſolenniter &
totius ſummæ, & in loco eo, ubi debeat
ſolvi. l. olſignatione. g. e t. 4. dd

00 IUST. LIB. IxX. 499

c g. An poteſt maritus accipere ſolutum,
quod uxori debetur? .
iniune Neg. per l. i. & l. ſeq. Invito. 12. b. t. l. 1l.

. 1. An aliud pro alio ſolvi voteſt? &α12
Neg. Niſi in his caſibus: I. confecto
n Inventario; 2. in legato, quod legatario

non expedit; l. Ilq. SF. 5. de legat. 1. 3. Si
Gres debita perierit; 67. de R. V-. 4. in I-l.
F. de pen.legat. 5. In re aliena legata; l. 7r.
H. 7. de legat. z. 6. Si pecuniam non ha-
Ibeat; nam tunc res alias offerre poteſt
creditori ſubtiliter æſtimandas, præſtita
cautione de Evictione: auth. hoc niſi.

o. Si Procurator meuns fateatur, Credito-
ribus meis nibil deberi, an ex eo ſe-
guitur, nec me Procuratori

rez2 4ll⸗
A,Al
9

38 n aliquid debere?
,H Neg. Oratio enim generalis non con-
e tinet ſeribentem. .15. h. t. l. 15.
n 9. Si parte aceepta, totum me accepiſſe
6n fatear, an reliquum petere
7 poſſum?
mi Reſp. Utique poſſum intra 30. dies,
ſi ſpe futuræ numerationis, non vero

trans=
66 .

500 QUEST. IN COD.

tranſigendi animo totum ſum confes-
l. 20. ſus. I. 20. B. t.

TIT. XLIV.
DE ACCEPTILATIONIBUS.

7. Acceptilatio inutilis babet
vim pacti?
Aff per lh. 8. f. h. t. niſi pactum etiam
l.j. eſt inyvalidum. per I. I. h. t.

TIT. XL V.
DE EVICTIONIBUS.

1. An donator tenetur ad evictionem?
l 2. Neg. per l. 2. h. t.
2. An, re nondum evidta, agi porch ad
eviclionem!
l. 3. Neg. per l.3. h.t. Sed ad liberationem
l. 6. agi poteſt, re nondum evicta, l. 6. b. ?. &
re nondum evicta agi poteſt, ſi venditor
ſciens rem alienam dederit, L. z. S. 1. de
A. E. & ſi dotem dederit alienam. l. 72.
GH. 1. de A. E.
3. An in datione in ſolutum locum balet
erictio?
lL. . Afl. per l. 4. B. t.
4.· An

.

ncol⸗

MS
e

gnein

1

koten
mc 4

toner
lbel
enin
um 4,.

ull.

JUST. LIB. II x. 5

g. An ad eritétionem agi poteſt ex Emto-
ne, datione in ſolutum, licet nibil
promiſſum?
Aff. l. 6. h. tit. l. 6.
J. An Fidejuſſori etiam lis denuncianda,
ita, ut, ſi non denunciata, contra
eum agi non poſſt?
Neg. pen l. . B. t. ſufficit denunciari l. 7.
principali.
6. Ouando ad Ervittionem agi nonpoteſt?
Reſp. Quando non denunciata lis
venditori; vel Emtor in contumaciam,
vel per injuriam Judicis condemnatus
l. 5. b.t. & ita ſi etiam non appellaverit. Z. g.

7. An emtor ad Evittionem agens etiam
ad melioramenta agere poteſt?
Neg. Niſi ab evincente recuperare
non potuit, l. 35. fF. de R. V. aut venditor
ſciens rem alienam vendiderit, per lay.
G. 1. in ſin. p. de A. E. & l. 9. B. t. L..
5. An, ſi venditor certam qnantitatem
fundi venditi epreſſerit, & tanta quan-
titas non reperiatur, an Venditor
ad epictionem obligatur?

50o; QUAST. IN COD.

Aff. Si ſub modo hoc vendidit; aliud,
ſi tantum demonſtrationis gratia adda-
l. Io. tur, per l. io0. b. t.
9. di Judex bona in vim pignoris capta
diſtrabat, an debitor aa eviétionem
tenetur?
l. 3. Aff. per l. . ubi Reg. quod factum Ju-
dicis habeatur factum partis,
lo. An valet paltum, ut tantum quaæſtio⸗=
ne mota præſtetur Eviltio?
l. 2 Axfl. . 12. b. t.
Il. An pro pignore promitti poteſt præ-
ſtatio Evictionis?
l. y. Aff. per l. . h. t.
12. Si mibi mota controverſia & obtinue-
rim, an ob expenſas datur regreſſus
contra venditorem?
l. 15. Neg. per l. ö. b. t.
G. An Venditor, cui nulla denunciatio
facta, ſonte liti adeſſe voteſt?
l. zo. Aff. I. 20. h. t.
14. Si emtor ʒo. annir rem poſſedit, ſed
propter ſupervenientem malam faem
non potuit præſoribere, an poſt ʒo, annos
poteſt

ntus
Eliti

AA
Uun.
ionir
A
. A
A.
,
eviul

00.

dni
inndt⸗

rlt
linen

JUST. LIB. Ix. 50;

poteſt ad evictionem 7rManaan
agere?
Aff. Quia ſub conditione eſt obliga-
tus venditor, ſi evicta res, ergo præſcri-
ptio acdtionis perſonalis nondum nata,
Præſcribi non poteſt. Et ſic nec fidejus-
ſor pro evictione datus, ſi diu ſtetit in fi-
dejuſſione, ad liberationem agere pot-⸗
eſt. 1. 20. H. t. l. 20.
V. di Emtor altione Hypothbecaria con-
ventus, non ezæſpeltata ſententia ſolvat
debitum, an habet regreſſum contra
venditorem! .
Aff. I. 22. h. t. lieet non ſit denuncia- V. 22.
tum.

176. An ſi ſtatim immineat Periculum evi-
ctioniz, retinere poteſt emtor pretium?

Aff. per l. . peſt perf etam. 27. h. t. l.24.

1. An in cauſa libertatis venditor ipſe

ſJervum venditum vindicare poteſt?
Aff. l.a5..t. & idem puto in pia cauſa. l. 27.
5. An emtor lien rem alienam eſſe, de
enicfione agit, vel tantum pretium
repeétit?
Neg.

o4 QUXST. IN COD.

l. 27. Neg. per l. 27. h. t.
19. An emtor contra adverſarium ſe ex
facto venditoris tueri poteſt?
l. 29. Aff. pen l. 25. b. t.
20. An eviltio etiam in permutatione
præſtanda?
l. 29. Aff. per l. 29. B. t.
21. An ex ſtipulatione duplæ præſumitur
fraus & ſcientia rei alienæ?
Lpy. Neg. per d. l. pen. h. t.
12. An henes fdejuſſorir ex ſua perſona
poteſt rem evincere?
Aff. Licet tanquam heres fidejuſſoris
teneatur de evictione.

TIT. X LVI.

CREDITOREM EVICTIO-
nem pignoris non debere.
1. Au CGreditor qui jure ſuo diſtraxit pi-
gnut, ad eviétionem præſtandam
tenetur?
Reſp. Si ideo evincatur, quod res

ea non fuerit debitoris, tunc non te-
netur;

letur
ſſeie
epine
hetur

E

1

A
ge
cr
iut

Aß

ch

A

id
men
natur⸗
lin re⸗
undun

.

ne

lgte
linir
,tlu

e

C
ſber⸗
entß⸗
s

1 3

ſetur

JUST. LIB. II X. o;

netur; quia alieno nomine vendidit, ni-
ſi ſciens vendat. Si vero ideo, quod
evincens habeat jus melius, hoc caſu te-
netur ad evictionem, per l. . & 2. b. . L..2.
TIT. XLVII.
DE PATRIA POTESTATE.
1. An patriæ poteſtati praæſeribi
poteſt?
Aff. Si pater filium per 10. annos
ſua agere paſſus ſit, per l. . h. t. l. t.
2. An poteſ pater offerre fllium, ob atro-
cius deliltum Judici, ſuo arbitrio
Punienaum?
Aff. I. 3. h. t. l. 3.
3. An injuriæ, matri illatæ, a Zudice ex
offcio puniri poſnt?
Aff. l. a. b. tit. .
7. An pater lalctenti flliolo aliementa
Praſtars tenetur
Videtur neg. ex l. pen. h. t. Sed id de/. „.
alimentis in ſpecie dictis, ſive alimoniis
naturalibus intelligendum. Nam &*
alia requiruntur ad alendum & ſuſten-
tandum infantem.

.

X TII.,

5o6 QUAST. IN COD.

TIT. XLVIII.
DE ADOPTIONIBUS,
1. Quis eſt effeltas Adaptionis? DI
Reſp. Succeſſio & jus poteſtatis pa-
Lp. triæ, juxta diſtinct. . pen. h. t. de qua in
Inſtitutis multis agitur, & materia ho-
die rara in foro; frequentior eſt unio ꝗ

prolium. 14
TIT. XLIX.
DE EMANCIPATIONIBUS 4
Liberorum.

1. An quisfllium,vel nepotem ſuum eman- bend
cipare cogi poteſt per Reſeripbtu[m min

velbeneficium ab Impentore rin
klio datum? n
Neg. Quia non eſt moris Principum,
in cujusque injuriam largiri benefici-
unm. l, 4. B. t. N
TIT. L. .
DE INGRATIS LIBERIS. „

1. An propter ingratitudinem poteſt quis
emaneipatus in patriam poteſtatem Ne
revocani? ſen
Afl.

ol
ni
ktin⸗
Eequun
ene
Nl

N

Mna
n
in

Buſe
ib⸗

IUST. LIB. II X. 507
Aff. . an. h. t. lan.
TIT. LI.

DE POSTLIMINIO REVER-
ſis & redemtis ab hoſtibus.
1. An redemtus meis nummir, in pignoris
cauſa mibi eſt?
Aff. per l. 2. h. t. ́”èẽ
2, An per milites noſtros recuperati ſta-
zim ſuum ſtatum recuperantꝰ?
Aff. per l. 12. H. t.
2. Sed an idem in rebus?
