annis præſcribit, ſi debitor mortuus &
ex morte ejus ſecundus Creditor 30.
annis poſſedit, præſcripfſit adionem,
. . d. l, 7. F. 2.
59. Quanto tempore præſoribitur jus ofe-
rendi, quod habet Creditor ſecundus, uo
Zoteſt offerre debitum primo, & ejus jus
acquirere pger l. ult. C. qui in prior.
Crea. locum, OGc.
Kelp.

JIUST. LIB. VI. 423

len Reſp. Vivo debitore, 40. mortuo, 30,
annis. Ad. l. 7. 9, 2.
o 9. Quanto tempore præſèribitur obliga-
tionibus conditionalibus!
he⸗ Reſp. Quando ab exiſtentia diei vel
lee conditionis lapſi ſunt 30. anni d. . G. 4.
niſi talis ſit conditio, quæ in poteſtate
lo¾ Creditoris ſit.

jo. An, ſimedio tempore delitor pignoris
voelYefonem, vel novam cautionem aede-
A rit Creditori, interrupta eſt præ-
imm Eſeriptio?!
4. Aff. per d. l. 7. S. 5. b. t.
iu. An annuis præſtationibus, vel men-
ſtruis præſèribitur una Præa-
ſeriptione?
R Neg. Sed tot ſunt præſcriptiones,
mn quot anni, vel menſes, a. l. 7. . Ru. &l.S. l. 5.
22. An, qui altioni reali, vel bypotbecæ
i e G, en ,DPoteſt poſtea rem i
g care, poſſeconem amiſit:
Relp. Si bona fide poſſedit, habet
Pe uti-

to
n

lohe

42 4 QUEST. IN COD.

utilem actionem, & contra Dominum,
ut volunt Dd. ſin mala fide, non l. . pr.
S F. 1. b. t. .
G. An vero Dominus rel Creditor con-
tra quem præſriptum eſt, poteſt a
nopo & tertio poſſeſſore rem
vindicare?
Aff. a. l. 5. S. 1. H. .
14. An pero qui bona Ede praſeripfit a
Domino etiam vindicabit rem?
Aff. per d. S. 1.
I. An vero mala fdei poſſeſor, qui præ-
ſeripfit, poteſt rem recuperare a
boliatore?
Affirm, Quia reſpectu hujus habetur
pro Domino. d. . S. A. 2.
16. An is in cujus bona ex primo decreto
miſſus Creditor, intra annum liberare
oteſt bona, ſe ſumptus & cautionem
offerat ae preſequenda lite?
Aff. d. l. F. H. 5.
17. Ouis eſt efeltus litis conteſtationis in
bac materiad“
Licet lis non ad finem producda,
tamen

ℳ

,
ſle,

lenj

Hyil
eße

0

vtninn
nlhe

rAr
itu

4 ae
t4
,

JUST. LIB. VI. 425

tamen interrumpit, non tantum præ-
ſcriptionem, ſed etiam extendit actio-
nem usque ad 4. annos. l. alt. Bit.

TIT. XI.

DE ANNALI EXCEPTIO-
ne Italici contractus tollenda, &
de diverſis temporibus, & exce-
ptionibus, & præſcriptioni-
bus, & interruptio-
nibus earum.
1. An ei, qui agere non potuit, currit ræ-
ſoriptio?
Neg. Si impedimento juris impedi-
tus. .1. F. 2. H. t.
2. Ouomodo novojure interrumpitur u-
ſucapio triennalis, vel decennalir, vel tri-
cennalis, abſente reo, vel in infantia
conſtituto, vel nimis po-
tente?
Reſp. Porrecto libello Præſidi, vel
Epiſcopo, vel defenſori civitatis, & his
deficientibus poterit denunciatio cum
ſub-

426 QUäSöT. IN COD.

ſubſcriptione Notarii, aut trium teſtium
S. 1. fieri in domicilio poſſeſſoris. per . 2. b.t-

3. Si ex pluribus causſir mibhi lo. debeas an
ſe generaliter decem petam, quoad ſingu-
la & omnia decem, interrupta ſit
Præſeriptios
lͦſtn. Aff. l. zn. h. t.
4. Si mibi ex pluribus caußer obligatus, &
eægo ingenere libellum formo non crpres-
ſa quantitaté, nec cauſa, an quoad
omnia debita eſt interruptaæ
Ms 5

TIT. XLI.

DE ALLUVIONIBUS ET
Paludibus & Paſcuis ad ali-
um ſtatum translatis.

1. Daturne naturalis interruptio bre-
ſoeriptionis?
l. 2. Aff. Per inundationem l. . b. .&l..

l. y. G. 1. F. de acquir. 1Al

2. dn

1,4

con

14

jer.,
d

. JUST. LIB. VI. 4²⁷

nleluu 2. An, autto per alluvionem praædio, ο
„SH cenſus & tributa augenda?

Aff. per L. 2. . t. Modo non ſeparatim 2.

AA0 .
conſtituantur cenſus. l.. pr. h. t.

. * z. &quir ſua loca deſerta ad fertilita-
tem ſuo labore reduwxit, an hæc loca
ad funttiones tenentar?
KM Neg. per l. 3. B. t. .,
* TIT. XLII. Mc
ℳ DE SENTENTIIS PRXEFE-
4 Ctorum Prætorio.

TIT. K LIII.

QUOMODO ET CQCANDO
Judex ſententiam proferre de-
t beat, præſentibus partibus,
4 vel una parte abſente.
1. An ſententia contm abſentem lata opus
babet appellatione?
Aff. Si citatus ſit ſaltem ad domum,
per l. j. & ult. C. b. t. 4
2. An ſententia a delegato Judice nulliter
lata finitur ejus jaritaibtio?

l. 3.

l. y.

428 CUEST. IN COD.

Aff. l. 4. h.t. Aliud in Judice ordina-

3. An ſententia alio loco lata, quam ad
quem citatar ſum, eſt valida?
Neg. per l. 5. H. t.

4. Quando reus conteſtatione litis falta
ter citatus non comparet, quæc
contra eum remedia?
Reſp. Tria, I. poteſt compelli, ut re-
ſpondeat, 2. vel ego in bonorum pos-
ſeſſionem mittor, vel 3. Judex auditis
meis juribus in principali cauſa poteſt
pronunciare. l. conſentaneum. S.
y. Sed quomodo contra contumacema-
éctorem procedendum?
Reſp. Tribus edictis citatur per in-
tervalla 30. dierum, qui ſi porro li-
tem detredet, aliud ei anni ſpati-
um indulgetur, intra quod, ſi ceſſat,
Judex, auditis allegationibus præſen-
tis, ſuper principali negotio pronun-
ciet, ſi autem veniat intra annum,

non audiendus actor, niſi refuſis
expen-

expe
iie
hitit.

N

1N

eſt,
1en

b
uth.
(Lau,

Nend
ℳ

en
(ℳ

hhnn
n
AWi
horl
6.

l/

pſeri⸗
mt
niht⸗
cclt⸗
Ner⸗
Nonnt
min,
1rei

eer

JUST. LIB. VII. 4:ꝛ 9

expenſis, & ſi poſtea contumax, defini-
tive abſolvendus Reus. auth. quoa ſemel
h. kit. .
TIT. XLIV.

DE SENTENTIIS EX BRE-

viculo recitandis.
1. Sußycitne, ſi zudex ſententiam ſeri=
ptam edat, licet non recitatam?
Negat. l. . . t. Sed ea aperta nullitas l.7
eſt.
2. Hffne in ſeriptis concipienda ſententia,
exque charta prælegenda?
Aff. 1.2. h. t. ſi ſcil. ſententia definitiva l. 2.
p. l. ult. h. tit. & cauſa gravis, non vilis,
auth. nifi breves, aut cauſa Clericorum
d. auth.
TIT. XLV.
DE SENTENTIIS ET INTER-
locutionibus omnium Judicum.
1. An ſententiæ, neglelto juris ordine lata,
ipſo jure eſt nulla?
Aff. per l. prolatam. 4. h. t. l. 4.
2. An ſententiaæ valet a Judite lata in lo-
coprivato, alſente ofieio?
Neg.

4% QUEST. IN COD.

Neg. l. 6. b. tit.
3. An datio in ſolutum peciei
facit emtionem?
Aff. Si pro pecunia, vel quantitate,
l. 24. pr. ſ-. de pign. alt. ſecus, ſi pro alia
ſpecie, p. l. §. h. t. & ideo denunciatione
opus, ſi res in ſolutum data evincitur,
l. 5. d. l. 5.
4. An ſententia in poſſeſſorio lata, ab eo-
dem Judice corrigi poteſt?

l. g9. Neg. per l. 9. h. t. nam in ſuo genere

eſt definitiva, & per l. . f. de reſudic-
mutari nequit.
5. An ſententia bæc, quod altor delatum
juramentum praſtare tenetur, eſt
valida?
Neg. Quia addi debuiſſet, quid futu-
rum, ſi juraverit, vel ſi recuſaverit, per
l. Il. l. 1l. h. t.
6. An Judex ex præjudiciit ferre debet
ſententiam?
Neg. Sed omnes judices veritatem
legum, & juſtitiæ veſtigia ſequi debent
l.1j. per l. nemo Judex. 3. b. .

.

Den
Een ,
ſexe
nta
zinia⸗
ent.

RAp
4

de

0 IVST. LIB. VII.. 4

. Qi ſt Feltur Reconven-
tionis?
Duplex eſt, I. quod actorem ad eun-
um, dem judicem trahat, modo cauſa non
Imu fit excepta. 2. quod eadem ſententia
ige utraque cauſa definienda pen l. cum Pa-
iim, Pinianur. 14. h. t. & l.n. G. alt F. dus ſen. 14.
tent. ſine appellatione.

6 g. An reus allorem, pendente priori u-

dicio, coram alio judicio reconve-
vogen nire poteſt 5
jeu Neg. per auth. & conſequentur. h.t.
vlu 9. Quid . ſe vero Reo Judex ſuſpe-
%½ lbtus videtur?s

Reſp. Intra 20. dies recuſari poteſt
il d. Auth.

vert ihfr
TIT. XLVI.

DE SENTENTIIS, QEÆ
eum ſine certa quantitate pro-
giten feruntur.

rrt

ℳ 0

42 QUST. IN COD.

1. An hac ſententia valida omnem debiti
quantitatem cum uſuris competen-
tibus ſolvat?
Negat. Niſi in una parte actorum
probatoriorum exprimatur quantitas
l. p. l. pen. h. t.
2. An hac ſententia palida ſolve centum
cum uſurir?
l.t. Aff. l.I. h. t. quia certitudo uſurarum
ex lege dependet.

TIT. LXVII.

DE SENTENTIIS, CWÆ
pro eo, quod intereſt, pro-
feruntur.
1. Quomodo intereſſe in ſententüGr æfti-
mandaum?
Aut res certam habet quantitatem,
vel naturam, ut ſpecies aliqua, & tunc
intereſſe nunquam excedere debet
duplum æſtimationis rei; ut res in-
certa eſt, v. gr. ſi agamus de facto, de
poſſeſſione, tunc non ita conſtringi-
tur facultas Judicis, ſed poteſt in rei

veritate intereſſe æſtimare, non tan-
tum

tum d
ti, u
iit.

4

A

1
ſam⸗a
.
Ner
b g
nio,

. 5

)
pwe,

b.

end
hen

Ann
Purt

len

innn

Er

Po⸗

,

Uütten

e G
,

Oll

etin
M

JUST. LIB. VII. 433

tum damni dati, ſed etiam lucri ceſſan-
tis, quamvis duplum excedat. l. un. lun.
S. kit.

TIT. XLVIII.

SI A NON COMPETENTE
Judice judicatum eſſe di-
catur.

l. An Jqudex delegatus ad certam cau-
ſam, de alia cauſa conſontientibus
artibus judicare poteſt?

Neg. per lI. t. h. t. & cap. 40. X. de off- l t.
cio qudicis delegati, ſed ſecus in Ordi-
nario, cujus jurisdictio prorogari pot-
eſt. l. 3. ſapra de Juritd.

2. An udex delegatus ad cauſam pro-
priet atir, voteſt judicare de cauſa
voſſeſſionis?
Neg. per l. 3. . t. niſi hæc illi incidat/, 3.
& petitorium ſine poſſeſſorio decidi
nequeat.

T TIT.

l. 1.

434 QUST. IN COD.

TIT. XLIX.

DE POENA MNDICIS, WI
male judicavit, vel ejus, qui Ju-
dicem, vel Adverſarium cor-
rumpere curavit.

. An, qui Jqudicem vel Procuratorem ad-
verſæ partix, vel Advocatum cor-
rumpit, cauſa cadit?
Aff. perl. i. Git. ubi de Actore id dici-
tur, quod idem de Reo intelligunt Dd.
quod ſc. amittat Exceptionem. Sed ju-
re novo veniam meretur, ſi hoc indica-
verit; & Judex recuſans jurare, ſe nihil
accepiſſe, habetur pro confeſſo. Auth.
Novo jure. B. t.
2. Quæ teſtyæha Judicis, qui ſe corrumpi
ſt paſſus?
Reſp. In cauſa Civili triplum dati,
aut duplum promiſſi Comiti rerum pri-
vatarum ſolvere tenetur, & dignitate
cadir. Sed in cauſa criminali publicatis
bonis, in exilium mittitur; 4. Auth. No-

vojure B. t.
3. Sed

4. d⸗a

den
ſezacd

4 Des

Afß
Aat
440
4At/

iin rel
iherit
tum a
COnden-

aua

W.

Af.
Ueſeri

JUST. LIB. VII.. 4 S
3. Sed quid ſ; poſt ſententiam qudex pe-

cuniam accepit?
IReſp. Eadem poœna, ſi intra 10. men-
rr ſes a die ſententiæ acceperit. d. auth.

7. Debetne Judex juramento ſe burga-
1 re, ſi ſe accepiſſe negat?
Aff. per d. auth.
Tr An autem Jqudexr, herpenam judicanr,
oi ad omne intereſſe parti tenetur
mdi Aff. l. fn. h. t. Si ob lucrum, vel gra-l n.
Gele tiam, vel odium hoc fecerit; ſecus, ſi ob
uhe imperitiam. Ubi tantum ad id, quan-
enn tum æquum Superiori fuerit viſum,
„ℳ Condemnatur, princ. Inſt. de Oblig. que
aſt quaſt delitto.

nm TIT. L.
G SENTENTIAM RESCIND
ti NON POSSE.
igimt 1. An Exceptioperemtoria aique ad ſen-
en tentiam opponi poteſt?
i Aff. . 2. h. t. niſi ſtatuto, aut Judicis
præſcripto præcludatnur.

36 T' z TIT.

4,6 QURXST. IN COD.

TIT. LI.

DE FRUCTIBUS ETLITI-

l. 3.

UM EXPENSIS.

1. Ad quor frubtus tenetur reus conde-
mnatur poſt litem conteſtamm?

Reſp. Ad omnes & quos percipere
A. 2. potuit, I. 2. B. t. ſcil. ipſe reus, adhibita

communi diligentia, licet alias mal

æ& fi-

dei veræ non fidæ poſſeſſor, ad omnes

teneatur, qui etiam a petitore pe
potuerunt. l. 29. S. ?. de Legat. l.

rcipi

2. An negatio per ſententiam finito poteſt

Judex reum condemnare in
expenſas?
Neg. per l. terminato. 3. it. ſiſe.

offi⸗

cio Judieis debeantur; aliud ſi per in-
ſtrumentum ad reſtitutionem expenſa-

rum debitor ſe obligaverit.

3. Muotuplicei ſunt expenſæ
Judiciales?

Reſp. Quadruplices, 1. Teme

rariæ
cita⸗

ctratiot
Pje
Uetit.
d
. C.

§.
non/
t

Win j
feris⸗

Dl

18 R
ſrral
ia⸗

Ner
Ae
um h
loſe,

JUST. LIB. VII. 4

citationis, per l. Eum quem temere. 79.
FLII f. de qud. 2. Dilatæ cognitionis, per l. 4. l. 4.
b. tit. 3. Victoriæ, per l. properandum.
6 ag. Jud. 4. Contumaciæ, per l. ſanci-

ANR Mii. C. d. Y.

mi „. Si Alor impetravit pririlegium de
enge non ſolvendis ſportulit ſolidis, an hoc
Phii etiam ad reum eætendendum:
mI Arff. per l. n. h. t. ut ſervetur æquali- ..ſn.
4πtas in judiciis, quod Dd. de omnibus pri-
epen vilegiis ordinandæ litis intelligunt.
tel.
TIT. LII.

DE RE IUDICATA.
1. Si Tibi ob rem commodatam, ſed mihi
Geck ſubtralctam condemnatus ſim, an ſenten-
Ne ria illa executioni tradenda, ſi rem
nehyel⸗ a fure recuperarkris?
Neg. per I.1. b. tit. Unde colligitur l. 7.
exceptionem, quæ poſt ſententiam or-
ℳ rum habet, in ipſa executione opponi
poſſe.

6 T 3 2. ℳs

4,8 CQUST. IN COD.

2. An ob noviter repertz inſtrumenta rer
Judicata retraltanda?
l. 4. Neg. per l1 ſub ſpecie. a. C. B. t. niſi do-
lo occultata.
3. Ap, qui pel it terwinum ad ſolvendum,
appellationi renunciaſſe videtur?
l. y. Aff. per l. 5. h. t.

TIT. LIII.

DE EXECUTIONE REI
JUDICATM.
1. Si res ob executionem rei judicatæ ca-
ptæ, non reperiant emptorem, ol favorem
debiteris, an ereditori poſſunt in ſo-
lutum dari?
l. y. Aff. per l.3. b. t.
2. An ſtipendia in executionem rei judi-
catæ capi poſſunt5
l. 34. Neg. l. 4. h. t. ſi in aliis executio fieri
poſſit; imo ſi in aliis etiam non poſſit,
non poteſt tamen militi auferri ſtipen-
dium, ſine quo vivere non poteſt.
j3. An etiam nomina in pim rei judicata
capi poſſunt?
l. v. Aff. per l. . H. t.
4. A

4 ℳ
Nem

.

Rel
ſere,
ltin.

Wuas

ſin
Belk

2

0h. JUST. LIB. VII. 439

,ent 4. An debitor, diu moratur reftitutio-

el nem ex re judicata, tenetur de in-
ltnits teritu?
“ Aff. per l. 7. h. t. l. 7.
Nℳ . .
y. Quis eſt merus executor?

N .
Reſp. Cujus partes non ſunt cogno-

ſcere, ſed cognita & deciſa exequi. /.5.
b. tit.
NEN
.. TIT. LI V.
S DE USURIS REI
i WoICATKE.
1. Quas indutias habet condemnatus per-
Vnali allione ad quantit atem:
n Reſp. Quadrimeſtres. . fn. b. t. ,’fn.
„2. An hoc ſpatium etiam Edejuſſoribus

ecliot competit?
Aff.per d. l. hn. J. t.
lenbe 2. A quo tempore currit?
c. Reſp. a Die ſententiæ, ſi non appella-
R tum, vel a die confirmationis, ſi appella-
tum. I. 2. h. tit. l. 2.
4. Quenamunt uſuræ rei judicatæ?

440 QCUXST. IN COb.

l. 1. Centeſimæ, lI. 1. h. tit. ſcil. ſortis, non
uſurarum. d. l. n. pr. h. t.

TIT. LV.

SI PLURES UNA SENIEN-
tia condemnati ſint.
1. Siplures una ſententis condemnati, an
omnes tenentur in ſolidum?
l.t. Neg. per l. 1. h.t. Sed in partes viriles,
niſi inæqualiter condemnati:
2. Sed quid ſi alias in ſolidum obligati ut
tutores, ſi una ſententia condemna-
ti, an in partes tantum te-
nentur?

1. 2. Aff. per l. 2. B. t. & ſic ſententia novar

Nee
00
ola⸗
hi

dyſ.
rit .

Neg

priorem obligationem, & plures pro

Partibus condemnati, a ſolido ſunt ab-
ſoluti.
TIT. 1. VI.
WIBUS RES UDICATLA
NON NOCEAT.

1. An conjiunctis pro conjuncdto agens, luie
præjudicat?

Neg.

b.

ſoritzte

WN
t.
rng’

en
nezinen

lvain
lenna⸗
ie⸗

Atinot
Uer ⸗
ohurtr

NN
I.

IUST. LIB. VI. 441

Neg. per l. I. B. t. Sed exceptio eſt in . .
l. Roe G. H. de Re judic.
TIT. LVII.

COMMI NATIONES, EPl-
ſtolas, Programmata, Subſcri-
ptiones autoritatem rei ju⸗
dicatæ non habere.
1. An ſententiæ udicit, ſi reus non ſolve-
rit oo. duplum eum ſolvere debere, in
rem judicatam tranſit?
Neg. per l. 4. b. t. l. 4.
TIT. LVIII.

SIENX FALSIS INSTRU-
mentis & Teſtimoniis ju-
dicatum ſit.
1. Eſtne ſententia ex falſo Inſtrumento,
vel falſo teſtimonio lata, ipſo
jure nulla?
Neg. Sed retractari poteſt per reſti-
tutionem in integrum, ſi probetur, I. In-
ſtrumenta, vel teſtimomia illa fuiſſe fal-
ſa, l.1. H. t. 2., quod Adverſarius ſciens l. 7.
jl; uſus ſit. . 2. & 3. b. tit. 3. quod l. 25.
T 5 Judex

442 QUSSI. IN COD.

l. 3. Judex eorum fidem ſecutus ſit. L.. & 7.
h. tit.
2. Quid ſtautem aliæ eétiam probationes
venæ allatæ?
Veras potius judex præſumitur ſe-
l. ʒ. cutus, per l. 3. h. t.
TIT. LIX.
DE CONFESSIS.

1. An confehür habetur pro judicato?
Aff. Si in jure, i. e. coram Prætore, &
ita ante litem conteſtatam, Confeſſus ſit,
. un. l, unic. h. t. nam tunc non opus erat ju-
dicio, nec ſententia; ſed cum hodie fi-
unt poſt litem conteſtatam, opus eſt
ſententia.

TIT. LX.

INTER ALIOS ACITA, VEL
judicata, aliis non nocere.
1. d agam cum delitoris mei herede uno,
GSille ſolverit ſuam quotam, an ita
debitum etiam contra alios
heredes probatum eſt?
l. i. Neg. ſ. i. G. t.
TIT.

q JTJST. LIB. vVII. 443

Ai TIT. LXI.

DE RELATIONIBUS.
Nn 2. An hodie Judex in puntto Jurit ſupe-
rijorem, vel Principem conſulere pot-
Wink eſt, & ad eum referre?
Neg. per Auth. Noro jure. h. t. niſi
cauſa Principi reſervata, aut reſervanda,
ut interpretatio ſtatutorum provincia-
lium, privilegiorum.

1

,ℳ,A
2. An, quando abta Civitia vel Criminalia
8 1abcconſlium pyetendum transmittuntar,
Judex conſultationis, vel litemrum
o . copiam partibus, vel inquiſi-
h to edere tenetur?
d Aff. per l. I. & 2. H. t. .l.2.
TIT. LXII.
AN. DE APPELLATIONIBUS
rere & Conſultationibus.

Hulen 1 An 4 ſententia ſecundum Reſiriptum
Principis lata, licet appellare?

,it
4 Aff. pen l. 2. B. tit. Quia Reſcriptum
6 poteſt eſſe ſubreptitium.

I 156 2, d

444 QUEST. IN COD.

2. An qudex denegata appellatione ſta-
tim poteſt ratione executionis
decernere?
l. ʒ. Aff. l. 3. b. tit.
3. An udex a quo, tempus præſeribere
appellanti poteſt, intra quod Apoſtolos
ſuperiori edere, & ita appellationem
introducere debet?
1. 5y. Aff. 1 . H. t.
97. Sed quid ſi fatali caſi impediatur?
Idnon nocet appellanti. d. l. y. b. t.
5. Intra quod tempus appellatio inter-
vonenda?
Intra decennium a momento pro-
nunciationis, vel ſcientiæ computan-
dum. Auth. Hodie autem. collata, l.t.
G. ult. f. quando appell.
6 An Judex Apoſtolos appellauti & non
vetenti dare debet?
. Aff. .. 6. & kin. h. t.
7. An Actor a tutore conſtitutus appella-
re & appellationem proſequi
voteſt?

Aff. prius, Neg. poſterius. . to. h. t.

. an

compr

ne e

.

ie e
ini

l
N
atue
.

lun
Obt.
tih inter

ento ⸗
wptr⸗
olunt,

en
4

utzel⸗

JUST. LIB. VII. 44

§. An viva voce appellari poteſt?
Aff. l. 14. b. t. l. 14.
9. Quæ eſt vœæna Judicis, ſi alta mutila-
ta ademtis partium allegatis ad ſu-
periorem transmiſerit?
Perpetua infamia per l. ö. B. t. l. .

Io. Quæ pœna ejus, qui appeliat, ſed re-
Jecta appellatione ſuperiorem
adit?
Reſp. Si vincat, punitur Judexzo. au-
ri ponderibus, l. 0. &el.h.t. ſi ſuperetur, l. 9.
infamia notatur, ſc. in hac ſpecie l. 9. &
21. b. t.

ni. Intra quod tempus alta ſunt edenda
appellanti?
Intra 30. dies a ſententia numeran-
dos per la24a. l.t. licet Practici id demum l.24.
fieri debere putant, quando a ſuperiore
compulſoriales oblatæ, ſed hodie etiam
ſine compulſorialibus.
12. An a mulcta poteſt ap-
pellari?
Affirm. L. 27. h.tit. ſed aliud in poena L. 25.
per l. 244. d. V. &. b. t. Rario quia poœ-
T 5S na

446 CQCUEEST. IN COD.

naa lege irrogatur, adeoque certa. Mul-
cta vero ex arbitrio, adeoque incerta,
indeque appellari poteſt.
B. An appellans poteſt appellationi re-
vurWnciare?
lzS. Aff. per l. 25. h. t.
14. An pro condemnato ad ſupplicium
quilibet poteſt belare:
Il. 29. Aff. per l. z20. B. .
y. An in criminalibus licitæ ppebetio:
lL. 3o. Aff. per l. o. B.t.
16. Quis Judex exſequitur ſententiam
appellationis?
Reſp. Judex ad quem. a. . 32.5.2.
17. Ad quem a delegato Ju-
dice appellatur?
l.3z. Ad delegantem. a. l. 3e. 5. 3.
15. Quando dignitas in qudice corfide-
randa, an témpus cognitionis, an vero
ſententiæ attenadendum?
Aff. poſterius. per a. l 32. . 5.
o. An ſententia etiam in favorem appel-
lati reformari poteſt, licet hic non
appellaverit?

A
helae
noyve

p„ JwsT. LIB. vI.. 449

enI Arff. I. ſin. pr. h. t. & non petente ap- . Fn.
ee pellato, ac abſente. per l. En. C‿auando
yrovocare non eſt neceſſe?

ei

TIT. LXIII.

G DE TEMPORIBUS EI RE-
,7 parationibus Appellationum,
ſeu Conſultationum.

Nrlen 1. Quodnam eſt fatale proſequendæ &

Finiendæ appellationis?
Reſp. Annus, & ex juſta cauſa bien-
nium, quo elapſo, rata manet ſententia.
laſi M. 412, brinc. & auth. qui appellat.
y h. tit.

2. Sed liceine Viltori in ge⸗ ſoecundi anni

eftidt

). etere, ut præſente vel abſente ap-
re inei
n . bellante cauſa principalis co-
en gnoſeatur?
n!

Aff. per d. auth. h. tit. ita, ut pro ap-
pellante abſente, vel contra eum ſen-
tentia feratur, ſemper tamen abſens in
expenſas damnatur.

5
reſi
Abiin

448 QUXST. IN COD.

3. Si pendente appellatione coram arbi-
tris vel Commiſſariis cauſa ventiletur,
an boc tempus excipitur ab boc

fatali?
Aff. per auth. Ftamen.

4. An hoc fatale in Conſiſtorio Principis

obſervatur
Neg. per auth. ſed & li

J. An moraæ qudicis præjudicat parti?
Neg. per auth: ſ appellatione.
6. An in inſtantiaæ appeliationis novum
quoddam allegari, aut antea alle-
gatam melius probari poteſt?

l. 74. Aff. l. per hanc 4. h. t.

7. An cauſa appellationis etiam ſine litis
conteæſtatione & abſente appellante

voteſt cognoſci?
lult. Aff. l. alt. &. a.

§. An partes fatalibus ſen

renunciare?

Aff. per d. l. ult. b. t.
TIT. LXIV.

QUANDO PROVOCARE

non eſt neceſſe.

1n

1,/

A
.

A

i

tontr⸗
dn/
4
Reß⸗
i
Nall
e.l.
dſ

E—

A .

.

en
tilin

Hipe

i⸗
1
N
A.

8

ſehi

in

IUST. LIB. VII.. 449

1. An ſententia contra ſententiam lata,
eſt ipſo jure nulla?
Aff. L.i. h. t. l. 1.
2. An ſententia contra jus lata
eſt nulla?
Aff. Si contra jus conſtitutionis, ſi ſo.
legi contradicat directo; non vero ſi
eontra jus litigatoris. L. 2. B. t. l. 2.
3. An, ſi plures dati qudices unus vel ali-
qui ex bis tantum judicant?
Reſp. Nulla eſt ſententia. . 4. b. t. l. 4.
4. Quid fi Judex ſuæ jurisdiitionis me-
tam excedat?
Nulla eſt, nec opus habet appellatio-

ne. l. 5. h. . l. y.
J. An ſententia a corrupto Judice lata
eſt nulla?
Arff per l. Venalet. 7. h. t. 7.
TIT. LXV.

QUORUM APPELLATIO-
nes non recipiantur.
2. An qui tontumaciam condemnatur,
poteſt appellare?
Neg.

45e QUST. IN COD.

l. . Neg. per l. 1. b. t.
2. An condemnatus ad ſupplicium, poteſt
appellare?

Neg. Si convictus & confeſſus ſit;

aliud, ſi convidus, non vero confeſſus,
l. 2. niſi per tormenta. . 2. H. t.
3. An Miniſter vel Offcialis a ſuo Magi-
ſtratu condemnatus appellare
voteſt?
Neg. Si ob officium male geſtum pu-
l.y. nitur; ſecus, ſi ob aliam cauſam. L.. B. t.

4. An in cauſa tributi condemnatus ap-

pellare poteſt?
l. 4. Neg. Si convictus ſit. . 4. D. ,.
F. An ab executione licet ap-
pellarei
Neg. Sed a mala interpretatione, &

executionmis ordine mutato, vel exceſſu

l. y. licet. lL. ab excutione.J. b. t.
6. An a decreto de teſtamento aperiendo,

vel berede ſeripto ex l. fn. C. de edilét. div.

Adr. in poſfeſſtonem mittendo licet
appellare?
l. 6ͤ. Neg. l. 6. . t.
. TIT.

Uni

ennt
olkethn

geies
,AAl
oEℳ

N

JUST. LIB. VI. 4

TIT. LXVI.

SI, PENDENITE APPELLA-
tione, mors intervenerit.
1. dn appellatio etiam tranfit ad
berelem?
Aff. Nam heres vel appellationem
proſequi, vel judicatis ſtare tenetur.
l. 1. h. t. l. 1.
2. Sad ſapplicium condemnatus penden-
ee appellatione moritur, an conſiſea-
tio bonorum etiam tollitur?
Neg. de expreſſa. Affirm. de tacita
confiſcatione. l. 3. h. t. l. 37.
3. An fatale proſequende peengud
currit etiam appellanti beredi?
Aff. Sed ultra id habet etiam quatuor
menſes. per l fin. h. t. l.ſin.

TIT. LXVII.

DE HIS, QUI PER METUM
Judicis non appellarunt.
1. Quid faciendum illi, qui ob Juaicis
metum juſtum non audet ap-
bellare?
Reſp.

L.un.

4Ä D QUEST. N COD.

Reſp. Debet proteſtari intra tempus
appellandi, & allegare cauſam timoris
l. 2. H.t. hodie eo caſu appellatur coram
Notario & teſtibus.
TIT. LXVIII.
SI UNUS EX PLURIBUS
appellaverit.
1. Si plures una ſententia condemnati, G&
unus appellet, ac reformatoriam ſenten-
tiam oltineat, an hac cateris etians
prodeſt non appellantibus?
Aff. Si fuit cauſa communis, eadem-
que omnium defenſio; ſed aliud in re-
ſtitutione, quæ favore ætatis datur i.

& 2. h. l.
TIT. LXIX.

SIDE MOMENTANEA POS-
ſeſſione fuerit appellatum.
1. An in poſſeſorio licet appellare?
Neg. per l an. h. t. quod Practici de
ſummario intelligunt. Alii hanc le-
gem de effectu ſuſpenſivo, non devolu-

tivo, intelligunt.
TIT.

1,

N
Cine

c⸗

N
bene
tl ſi

(ſin

aree
cere
bene

0 JUST. LIB. VII. 453

hen TIT. LXxX.
timn NE LICEAT IN UNA EA-
wum demque cauſa tertio provocare,
vel poſt duas ſententias judi-
cum, quas definitio Præfecto-

NN rum roboraverit, eas
retractare.
lIr An ſi trerſint conformet ſententiæ, ter-
R tia vice licet appellare?
zies Neg. per l. un. h.tit. quod in Spirenſi l.un.
Camera tamen non obſervatur.
eln. TIT. LXXI.
un QUI BONIS CEDERE
uurl poſſunt.

1. Au qui ceſit bonis, plane liberatus ef
ab ære alieno?
Ao Neg. per l. 1. F. t. Nam iterum cum
mn beneficiocompetentiæ poteſt conveni-
ri, ſi aliquid idoneum acquiſivit, & ces-
ln Ko in hoc tantum prodeſt, ut cedens a
uch Carcere liberetur. Ergo poteſt ad car-
ee cerem quis ſe obligare, quia ſine hoc
h beneficio eſt alias obligatus.
N 2. ℳ

4 5t QUST. IN COD.

2. An etiam debitor civitatis cedere bonis
oteſt?
,2. Aff. per l. a. 41,. 6
3. An ceſſo bonorum poteſt repocari, et-
iam poſt ſententiam condemna-
toriam?
Aff. per l. 2. h. t.
4. An Creditores, quibus bonæ ceſſa ſunt,
ea inter ſe dividere poſſunt?
Neg. Sed ſub haſta illa ſunt venden-
l. 4. da. per l. 4. b.t.
I. Si nonnulli Creditores inducias velint
dare, alii vero ceſſtonem bonorum ar-
geant, quid faciendum eſt?
Reſp. Obtinebit majot quantitas, vel
numerus Creditorum, vel humanior
lult. obtinebit ſententia. per l ult. b.t.
6. Quomodo facienda cecfto

lL. 6. Sola voluntatis profeſſione. . 6. H. t.

7. Poteſtne debitor, induciis ſemel obten-
tis, poſtea cedere bonis?
lalt. Neg. per d. l. alt. E. t.
§. An, dilatione quinquennali pendemte,
currit Creaitoribus praſeriptio!

Neg.

Ne⸗

JUST. LIB. VI. 4 5
eno INeg. d. l. fin. h.t. Ifn.
TIT. LXXII.

DE BONIS AUTORITATE
Judicis poſſidendis, ſeu venun-
dandis, & de ſeparationi-
Nn. bus bonorum.
i
eldr

lect
⸗

1. An legata, quæ fuerunt a defunktoſol-
venda,, Jure ſeparationis praæferenda
legatis ab herede reliétis?
tun Aff 1n. b. . 1.
. 2. An, qui beredem in judicio convenit,
nitut yoteſt jure ſeparationir uti?
Aff. per l. 2. B. t. quia ex neceſſitate l. 2.

nnet
fidem heredis ſecutus.

ℳ 5. An cedens bonis habet exceptionem, ſi

l ex cauſa ceſſtonem præcedente con-
igde veniatur?
Aff. 13. b. t. 15.

6
2., Quomodo cbirographarür Creditori-

bus debita in concurſu ſol-
venada?
Relp.

nl

n

4 QUEST. IN COD.

Reſp. Omnibus pro rata quantitatis

l. 6. debitæ l. 6. h. t. non attento tempore.

F. Quomodo creditoribus, contumace
exiſtente debitore, ſuccurritur?
Reſp. Per immiſſionem & deinde
lL. . per venditionem, per L.9. h.t. idque pro
quantitate debiti. auih. & qui jurat.
&.dn qui juravit ſe juaicio ſtaturum ma-
nu injelcta voteſt duci?
Aff. per d. auth.

4f.

al⸗

7. An uno chirographariorum Credito-

rum immiſſo, etiam ceteri immiſi
videntur?

lult. Aff. h ult. pr. h.t.
TIT. LXXIII.

DE PRIVILEGIO FISCI.

1. An ob primipilare debitum Fiſcus bona
uxoris paraphernalia occupare
poteſt?
Neg. l.1. h. tit. obſtare vid. l. 4. C in
quibus cauſir pignus, quæ de dotalibus
intelligenda.

2. n

lunti
e
lrta
len
tgeehn
Me

Ced
eniſ

JUST. LIB. VII. 4 5⁵7

2. An mulier & Fiſeus in tacita bypothe-

ca pari paſſu ambulat?
Aff. l.2. C. h. t. l. 2.

3. An Fiſeus ſolutum Creditori Chirogna-
Vhario, ſi debitor non ſit ſolvendo,
repetere poteſt?
Aff. Sed ſine uſuris „er l. . b. t. l. 7.
4. An Iiſeus omnia ſua privilegia perſo-
nalia & realia alii cedere poteſt?
Aff. !. ſin. b. t. lifin.
TIT. LXXXIV.

DE PRIVILEGIO DOTIS.

1. An Privilegium Dotis ad
heredem tranſit?
Neg. per l. unic. h. tit. aliud in libe- Lun.
ris. Nov. 9t. pr.
TIT. LXXXV.
DE REVOCANDIS EHIS,
quæ in Fraudem Credito-
rum alienata ſunt.

1. An Creditores paterni, ob dotem acce-

vytam, contra ſiliam agere poſſunt?
Neg. Niſi bona cum onere ad filiam
vene-

458 QUXST. IN COD.

venerint, aut in fraudem creditorum
I. 2. in dotem data, per I.2. b. t.

l. 4.

2. An Eüus vel heres revocat alienata a
defunlto?
Neg. per l. 4. . tit.
3. Anprobare debet altor etiam Emtorer
fuiſſe fraudis participes?
Aff. Et idem in omni titulo oneroſo,
non lucrativo, per l. pen. h. it.

IIERI 1X.
E IT. I.

T
DE INTERDICTIS.

1. An interditta ob æquitatem ad caſam

ſimilem extenduntur 5
Aff. per l. i. h. t. Ubi interdicum, ne
rami arboris noceant, ad radices exten-
ditur. .
2. An Judex etiam incompeten! in poſ-

ſeſſorio poteſt cognoſtere?

l2. Neg. per l. 2. hit.

3. An poſeſſorium & petitorium Emul
. motum,

M

Af
ſellion
recup⸗
reme
co
Eeng

E
n
unſe
dyhy
Hete,
taten/

Cronm

erint6

Ettene
3
oc

—

CI

4
csene

wwüe,

JUST. LIB. II X. 4 9

motum, poſſeſorium prius eſt ven-
cilandum?
Aff. .3. h. t. Quod de retinendæ poſ. l.
ſeſſionis remedio abſolute verum; Sed
recuperandæ &adipiſcendæ poſſeſſionis
remedia cum petitorio ſimul cumulari,
& cognoſci poſſe volunt, quia unus i-
demque in poſſeſſorio & petitorio actor.
TIT. II.
QUORUM BONORIM.
7. An qui bonorum poſſeſtonem petiit , ad
conſequendam veram poſſeſſtonem,
debet hoc Interdiéto uri?
Aff. per l. n. h. t.
2. An hoc remedium, quo ab eo, qui pro
berede, vel pro poſſeſſore Posſidet beredi-
tatem, poſſe ſionem ejur petimur,
datur etiam de rebus ſingu-
laribus

J. 1.

Aff. per l. 2. h. tit. . 12.
j3. An Exceptio dominii in hoc interdicta
ovpbäi poteſt?

Neg. Niſi in continenti probari poſ-
U2 TIT.

460 QUEST. IN COD.

TIT. III.
QUOD LEGATORUM.

1. Huale eſt hoc Interdictum 5
Reſp. Quo heres a Legatario, qui ſua
autoritate occupaverat rem legatam, e-
jus poſſeſſionem repetit.
2. An heres tenetur Legatario, qui pro-
pria autoritate occupaverat legala,
præſtare cautionem de pra-
ſtando legato?
hiun. Aff. l. un. b. t.
TIT. IV.

UNDE VI.

1. An quis res ſuar, obſervato modera-
mine inculpatæ tutelæ, armis de-
fendere poteſt?
Aff. Si ſine vitio poſſideat. l.1. h. t.
2. An veniunt omner frubtus percipiendi
2palehore
l. 4. Aff. per l. 4. b. tit.
3. Excuſatne invadentem rem ſuam, vel
alienam, Reſeriptum Principi
Neg. Ne inde injuriarum naſcatux

l. &. occaſio, unde jura naſcuntur. !6. pr. t.
4.

Ne

dlar⸗
Deab
Deco
latſa.
en
Enlren

Am
ltioat⸗
intaytu
duns
1,

As
ledeben
leecen

D JUST. LIB. II X. 461

4. An inpaſio a tutore facta

NUN nocet pupillo?
n Neg. d. l. 6. H. 1.
hi J. Maotuplex eſt Eis
un Quadruplex: Expulſiva, compulſiva,

Ablativa, turbativa. De expulſiva hic.
De ablativa init. Vi lonorum mptorum.
u“ De compulſiva in actione quod metus
y. cauſa. De turbativa in Interdibto uti
voſtdetir. Quibus addunt alii vim of-
fenſivam, & repulſivam.
6. Quæ eſt vis expubſivæ & ablati-
væ pœna?
. Amiſſio dominii, ſi habet; vel reſti-
ρ tutio alterius tanti, ſi non habert, ! quis
in tantum. 7. C. h. t.
IIII 7. An, quando ob damnum ab Inpaſore
. niße datum agendum, bocper qummen-
tum damnum paſſi proban-
dum?
ſnn Aff. Sed illud juramentum præcede-
re debet taxatio judicis, quam non licet
me excedere, per l. quando. 9. Ce h. t. L. 9.

462 QUEST. IN COD.

5. An pœna legir 7. pertinet ad eos, qui
titulo condutctionis, vel precario
remalienam posſedent, moniti
non reſtituunt? .
Aff. Si usque ad ſententiam conde-
l. p. mnatoriam tergiverſentur. l. yen. h. t.
9. An vero & illi hoc interdicto tenentur,
qui vacuam rem poſſederunt?
l. y. Aff. per l. y. & ult. h. t. licet ad pœ-
àult. nam d. legis 7. non teneantur. d. l. ult.

TIT. V.
SI PER VIM, VEL ALIO
modo abſentis perturbata
ſit poſſeſſio.
1. An ſi ſervi & altores mei prædio ex-
PVubſt, habent Interdictum un-
de Vi?
. 1. Aff. l.. H. tit.
2. An Dominus poſt annum rediens, ha-
bet hoc interdictum?
Aff. d. l. 1. b. tit. .
TIT. VI.
UTI POSSIDETIS.
1. du qui poſſorio uti vohdetis obti-
nuit;

l A

eſſet

D

h JVUST. LIB. IIX. 46;

m nqair, tenetur præſtare ſartirdationem de

ercr re, E in petitorio ſuccumbat,
ni reſtituendas —
Aff. Nam alias transferenda eſt poſ-
mank ſeſſio. l. un. h. t. =è l.ltn.
jenkt TILT. VII.
mm DE TABULIS EXHIBENDIS.
n 1. Quibus comtetit boc Interdictum?

e Relp. Heredibus inſtitutis, & ſubſti-
tutis, Legatariis & Fideicommilſſariis.
Eſt poſterioribus quidem hoc tantum,
WInon vero actio ad exhibendum, vel rei
wen vindicatio. 1.7. §. 5. F. ad Exhib.

TIT. IIX.
uHeE DE LIBERIS EXHIBENDIS
nN ſeu deducendis, & de libe-

ro homine exhi-
bendo.

1. An Patri contra fllium, ſe pro patre-
fam. gerentem, datur abtio?
Neg. I.7. S. 3. ff. adexbib. quia idem /. 3.
I eſſet reus, & res petita; niſi filius adiret
r hereditatem, quam petit pater. .1. h. t. l. I.

len 13
0

464 QU.ST. IN COD.

TIT. IX.

DE PRECARIO ET SAL-
viano Interdicto.
2. An Interdiitum Salvianum contra
guemyis tertium erxtra caſum con-
ductionis poſidentem datur?
Neg. per l. 1. B. t. utile tamen com-
petere putant.
T'IT.. X.,
DE ,DIFICIIS PRIVATIS.
7. Quæ eſt pœna ſocii, qui ſocio, domum
communem reficienti, non vult ex-
yenſas pro parte reſtituere?
Reſp. Debet a tempore moræ cemte-

ſimas ſolvere uſuras, cum ſorte, &, ſi in-
tra 4. menſes non ſatisfaciat ſocius, al-

l. 4. ter rem in ſolidum habebit. I. 4. h. t. Se-

cus, ſi ideo rem in fundo communi ex-
ſtruit, ut ſolus haberet. Nam tunc ædi-
ficatum ſolo cedit, & fit commune, nec

l. J. reſtituuntur expenſæ. l. 5. h. t.

2. An ex civitate in villam tranaferri
Voſünt marmora, & columna!
Neg.

Ne⸗
eivitat
24
A
frent

u
N,

Nen
Aeht

fupd h

NX

alſa

Ren

2de

JIUST. LIB. IIX. 46;

Neg. per l. . b. t. Sed bene ex una L.7.
gl. civitate in aliam. .
3. An quir poteſt compelli, at dirutas
ades reparet?
Aff. . 5. h. t. Et Curiales ad novas ex-
ſtruendas compelli poſſunt. A. . . L. 5§.
4. Quale ſpatium interprivatas ades &
yublicas relinquendum:
Reſp. Quindecim pedum. . 9. h. t. l. 9.
S6 . An cuilibet licet fundos ſuos ma-
ris eingere? ð
dno Reſp. Ad ſuam ſecuritatem, l. 10. B. t. l. 10.
te excepto fundo limitropho. Z. 2. C. d.
fund. limitr.
Wrrc

reti Tix. IX.
uu DE NOVI OPERIS NUNCI-
ei ATIONE.

