, B7 DkE

38 QUEST. IN COD.

DE CONTRACIIBUS U-
dicum vel eorum, qui ſunt circa
eos: & inhibendis donationibus in eos
faciendis: & ne adminiſtrationis tem-=
pore proprias ædes ædificent ſine
ſanctione pragmatica.
Paſſuntne udices Urbani vel provincia-
les contrabere?
Urbani poterant ex reſeripto Princi-
pis domos emere, & proprias ædes ex-
ſtruere, non tamen donationem accipe-
re, quæ tamen ſi facta ſit, poſt depoſitam
adminiſtrationem confirmari poteſt, ra-
tihabitione donatoris, vel ſilentio quin-
quennii. Provinciales vero ne ex Re-
ſcripto quidem quid emere poteranrt,
niſi victualia l. aufertur. G. quod a Præßi-
de. ſ. de ſur. Eiſé. quia major in provin-
ciis graſſandi copia.
TIT. LIV.
DE MODO MULGTARUM.
quæ a judicibus infliguntur.
1. MHabentne omner qudicer poteſtatem
mulätam dicenai?

Aff.

tot
ht

dol

.

8V.

cire
8in e,
nis tenn⸗
tſe

Oniris

Prinei
deser⸗
eipe⸗
hoftun
Neſtrt⸗
in⸗
exle⸗
terent,
.
orin⸗

N

kur.
al

t.

JUST. LIB. I. 39

Aff. pro tuenda jurisdictione ſua, ut
& pignoris captione, excepto procura-
tore Cæſaris, & Curatore Reip. l. 2. & . l. 2.
b. tit. S.
2. Multtane inf amat?
Neg. I.1. h. t. quia non præſupponit .7.
dolum.
3. Luid eſt mulita?
Pœna pecuniaria, quæ arbitrio judicis
irrogatur.
4. Poteſtne ob paupertatem imminui?
Aff. . fn. h. 1. If.
S. Ad quem finem deputandæ muldtæ?
Fiſco, vel publicæ utilitati, l. 7. G. t.
hodie fructus Jurisdictionis ſunt.

TIT. LV.

DE DEFENSORIBUS CIVI-
TATUM.
Dauinam ſunt hi?
Sunt Magiſtratus Civitatum & ſub-
urbiorum, proximam poſt præſidem
poteſtatem habentes.
TIT. LVI.
DE

40⁰ QUEST. IN COD.

DE MAGISTRATIBUS M-

NICIPALIBUS.

7. Quinam erant bi?
Duumviri, ſimiles Conſulibus, qui
ex decurionibus eligebantur. Hi autem
& illi conſtituebantur decreto Clerico-
rum, decurionum & poſſeſſorum.

TIT. LVII.

DE OFFICIO JURIDICI
ALENXANDRIX.

Penes hunc donationes inſinuari poſſe,
deciditur boc titulo.

LIDXI II.
TIT. I.

DE EDENDO.

1. Quid eſt Edere Adtionem?
45. LD'monſrare genus futuræ litis. .2.
b. tit.
2. An edita Altio emendari & mutari

Poteſt?

Affirm.

.

=
—

.
8MW.

bus,
Hliaueen
Cletio-
uin.

cl.
Gi M

—

JUST. LIB. II. 41

Aff. Sine fraude & damno Rei, d. l.3. l.7.
h. t. etiam poſt litem conteſtatam.

3. An Reus Altori edere debet inſtru-
menta ad fandandam Altoris in-
tentionem:
Neg. Nam Actore non probante, ab-
ſolvendus reus. l. q. h. t. l. 4.
4. An ſe Creditor agat ex chirographo,
zaoſſüum petere, ut mibi edat librum
rationum ſaarum:
Affirm. I. y. . t. Rationes enim in-l. y.
ſtrumentum commune ſunt, non tan-
tum pro debitore, ſed & Creditore
ſcriptæ.
F. An Reo rationes ab Adtore edendæ, et-
iamſi Altor publico ſive ſiſci nomi-
ne agat?
Affirm. l. &. h. t. I. s.
6. Quid ſi quis edat inſtrumentum aa
aliud ſe referens, an tenetur edere
etiam illud, ad quod ſe refert?
Aff. auth. ſi quis in aliquo. Nam in-
ſtrumentum referens ſine relato nil
probat; Sicut nec copia ſeu exemplum
ſine originali. TIT.

44½ QUXAMST. IN COD.

TIT. II.
DE IN zusSs VOCANDO.
1. Incurruntne vœnam Rlſtici, qui venia
non impetrata Dominum in jus
vocant?
lz. Aff. l.2. h. t. nam hic ruſticitas non
excuſat.
2. An hac pœnaæz per Reſeripium Principis
remitti poteſt?
.z. Neg. per l. 2. B. t. quia quaſi contra
naturam delinquere videtur.

TIT. III.
DE PACTIS.

1. An fideicommiſſum ex eventu futuro
Pendenr, remitti poteſt per
vabtum?
L i. Aff. l. . & 6.-h. & l. dechirommih. Il.
& I6. t. ſeq. de Transask.
2. An tacitim pabctum abſonti ztiam
prodeſt?
Aff. Si Creditores emtorem heredi-
tatis convenerint, & hic acceperit judi-
l. 2. cium. l. 2. C. h. t.
3. Po⸗

re

10

Dl.

NW
Aileni
irju

ieltisnen
Priniß

ſt conn

1
1
fun
e.

Ai

Herel⸗

itiod.

1hn

JUST. LIB. IJ. 43

3. Poteſtne padbtum inter Paſtorem ovi-
um, & Dominum iniri, ut frtus di-
vidatur?
Affirm. lI. g. b.t. Adeſt enim hoc caſu l. y.
communio fructuum, & operæ a paſto-
re impenſæ.
4. An pacte dolo inita valent?
Neg. Sed ſunt ipſo jure nulla.l. 9. h.t. l. 9.
J. Si palta ſint contraria, quaæ obtinent?
Quæ noviſſima. . pæcta noviſimæ. 12. l. 12.
b. t. Si ſcil. ſint incompatibilia.

6. An valet pactum patris, ut hliæ non
dedudta dote ex æquo cum fratre
Jaccedat?
Neg. per L. gactum, quod dotali. ij. Sed l. g.
nihilominus mutare pater voluntatem,
& inæqualiter liberos inſtituere poteſt.

7. An ad pactum ſeriptura requiritur?
Neg. per l. 7. b. t. l. .
§. Si unus correorum partem ſuam ſol-
vat, & hanc portionem ab eo acceptet
creditor, ſ poſtea totum ab eodem petat,
poteſtne creditor exceptione pacti
taciti repelli?

Aff.

44 QUEST. IN COD.

l. 15. Aff. per l. 15. h. t.
9. Valéthe inter milites padtum, ut qui
Jupervixerit, alterius rebus
potiatur?
l. 9. Afl. l. licet inter privatos. ig.

70. Annon pabtis poteſt tranvferri
dominium?

Neg. Sed traditionibus. l. traditioni-

l. 20. bus. zZo. G. k.

Il. An Tutor poteſt padto remittere obli-
Sationem liquidam pupillo
competentem?
l.22. Neg. l. pabzum curatoris. 22. b. t.
12. An Filius paciſcendo Patri nocet?
b. 2j. Neg. l. 23. h. t.
G. Quid ſi heredes inter ſe rariſentun,
an boc Creditoribus obeſt?

l. 26. Neg. per l. padto Jucceſſorum. 26. Site.

74. An ſolutio canonis per decem annos
Per ſe inducit obligationem in
futurum!
l.25. Neg. per l. 25. h. t. ſi nulla alia obli-
gatio præceſſit.

F. An

A
gole
ducte
10. 4

Kin
Ee
Hhiob
ſans

00

N,N

jeu

9.
ifemnl

aditin

ere
nli
het.

nun

ſiantn
2

y An
i

ohl⸗

754

IUsT. LIB. I. 35
F. An poteſt quis pacto, foro

renunciare?
Affirm. per l ſt quis. pen. B.t. Ubi Re- Lip-
gula: Quod quilibet favori pro ſe intro-

ducto renunciare poſſit.

16. An duo de bæreditate tertii paciſci
Polſant
Neg. per l. n. niſi ipſe conſenſerit, l. f.
& in hac voluntate perſeverarit. Sicut
& de tertü incerti hæreditate, ſi qua mi-
hi obventura eſt, paciſci licet, ob ces-
ſans votum captandæ mortis.

TIT. IV. 2
DE TRANSACIIONIBUS.

7. An propter futurum metum litis
voteſt trarſgi?
Aff. l.1. b. . Timor enim litis ſatis l. 2.
cauſæ eſt.
2. An procurator ad agendum datus,
poteſt tranſigere?
Neg. per l. ransactionit. . b.t. quial. 7.
aliud eſt agere, aliud ab actione rece-
dere.
J. An

46 QCUEST. IN CODIC.

3. An de alimentis futuris tranfigi ſine
prætoris decreto poteſt?
S. Neg. per L. de alimentis. §. . t. Niſi
alimentorum cauſa tranſigendo melior
reddatur.
4. An Adminiſtrator Civitatis, de re ci-
vitatis tranſcgere poteſt?
l. 12. Aff. Si res ſit dubia, . præſes. 12.b.t. Se-
cus ſi liquida, quia aliud adminiſtrare,
aliud donare.
J. An transattio metu extorta valida?
l. j. Neg. l interpoſßitas. 13. B. t. Si metus
ſalutis periculum, vel corporis crucia-
tum continet.
6. An utriusque conſenſu recedi poteft a
transattione?
Il.is. Aff.I. ſidiverſa. Izy. h. t. Modo omnia
ex utraque parte in priſtinum ſtatum
reſtituantur.
7. Poteſtne conſenſu Principis ſ.
reſeripto retractari?
l. i6. Neg. l.16. b.t. Ratio in L. ult. Cdi con-
tra jus & c.
§. An licet de crimine tranſigere?

litr

Vor

pro
rior.

leno
710. 97

N
turer
ſonm
nich
dl
1 4

N
12,4

Pien

Dl.
Anin

bet. N

ndomele

8,Gerel
ebt
Winiſtrure

elli
F metl
driscruct

Amnc

odo omnt
umſum

ehe,
,C

n

JUST. LIB. II. 47

Aff. Si poœna ſangvinis, alias non, ex
l. tranſgere. /§. h. t. Et priori caſu ob fa- !· I5.
vorem redimendi ſangvinis, paciſcens
pro confeſſo non habetur; Secus poſte-
riori caſu.
9. An de Adulterio tranſigere licet?
Neg. A. l. 15. ob concurrens crimen
lenocinii.
70. An propter inftrumenta noviter re-
Verta licet retractare traniaclio-
nem?
Neg. l ſub prætextu. g. b. t. Amplia- l. 9.
tur, ut idem ſit in ſententiis. Limitatur
ſi omnia bona fide ſunt geſta. Aliud e-
nim, ſi inſtrumenta dolo alterius occul-
tata.
11. An ſpes futuræ ſuccetſtionis tacita
transactionem irritam reddit?
Neg. l. 25. h. t. l. 25.
12. An ſi dolo inita transactio, ea ſemper
reſindenda
Arff. Sed volente decepto, non deci-·
Piente. . zo. h. t. l. ʒo.
G. dn ſuper re judicata tranfgere Kee- 5
eg.

48 QUXST. INCGCOD.

l. 3Z2. Neg. Quia res dubianon adeſt. . 32.
b. t.
14. An quod in trantaltione datum, vel
alteri reliltum, ſi exincatur, datur
contra alterum allio?
l. 3. Aſf. de illo caſu, non hoc, per lzz.bit.
Ibi dedi rem; Ergo de Evictione teneor;
Hic reliqui rem, ſed qualis eſt.
V. An modus impoſſibilis, vel jure impro-
batus, v. g. ut te hæredem faciam,
transablionem irritam reddit?
g. Neg. per l. 34. h. t.
16. An amicorum præſentia excladit
præſumptionem metus?
F. Afl. l.55. . t.
17. An trantattio nullo dato, vel retento,
vel promiſſo palida?
l. 35. Neg. I. trantabtio. 35. B. t.
15. An transactio pœnitentia tollatur?
lL.ig. Neg. odio litium. . zo. b. t.
19. Quomodo punitur qui contra jura-
tam transaötionem venit?
Notatur infamia, actione privatur,
incur-

inen

20, 94

Ne
40

D

1. Nur

At.
Tene
tonen

21

A
liene
bi

0 JIUST. LIB. rI. 45

del/ incurrit poenam inſertam transaclioni.

l. ſquis major. 4l. . t. I. 4r.
un,W 20. An palet tranzactio jurata, ex falſo
,Aun inſtrumento initaé6
9 Neg. L. pen. niſi ſuper ipſo falſo trans- . p.
erhyl actum.
TIT. V.

— DE ERRORE CALCILI.

1. Poteſtne transaltio revocari, ob erro-

re innt .
rem computationis?

,
Aff. L. un. h. t. Idem in ſententia erro- lun.
rem calculi continente, vel ad adla er-
ronea ſe referente.
2. Poteſtne error calculi ſæpiut
allegari?
Affirm. Niſi ſuper ipſo errore calcu-
Aeekt Ii ſententia lata, aut transactum. . un.
—h. tit.

elidt
4

TIT. VI.
DE POSTULANDO.
1. Poteſtne ſententia ex eo, quod alſente
N Advocato lata, impugnari?

4 Neg. ger l. Velamento. 4. B. l. l. .

er C 2. Quid
en.

So QUEST. IN COD.

2. Quid ſ Advocatus de quota liti
paciſcitur?
l. y. Ab Advocando arcetur. l. 5. b. ?.
3. Quæ eſt pæœna Advocati conviti-
antis 5 .
L 6. Opinionis imminutio. l. qaisquis. S.
H. 1.
4. Poteſine Advocatus cum Cliente ſus
contrahere vel paciſcis
Neg. per A. l.6. §. 2.
5. An Advocatorum dißributio ad Judi-
cis offeium pertinet?
l.7. Aff. gerl. proridendum. 7. h. ?. ne ſc.

peritiſſimi Advocati ab una ſtent parte.

6. An quis poteſt compelli ad davo-
candum?
Aff. per d. textum.

7. Poteſtne damnatus hareticus eſ-
ſe Advocatass

l. f. Neg. per L. Kn. h.t.
TII. VII.

DI

DE

1. 4

2

1. 4

. JUST. LIB. II. 5
HE DE ADVOCATIS DIVER-

ſorum Judiciorum.
e . A, ſententia ob præparicationem Ad.-
witi⸗ vocati poteſt retractari?
Aff. l. 1. . t. L. r.

Ni 2. Qualia bona ſunt, quæ Advocati po-
Ktulando adquiſiverunt?

len Quaſi caſtrenſia. l. 4. b. t. l. 4.
27.’ Ergo Advocati privilegia militum
. babent ⁵
1 Aff. l. Adrocati. 14. b. . 14.

2. Transmittitne Advocatus annuum
lt il ſalarium ad heredes, ſiinitio an-
entpent ni moriatur?
. Aff. per laz. h.t. Quanquam hæc Lex. F.
de Patrono Fiſci tantum loquatur; Sed
Praxis eſt generalis.
DE ADVOGATIS DIVER-
8S8ORUM WUDICUM.
J. An davocatut immunitatem a meta-

tis habet? .
Dl C 2 Aff.

2 QUXST. IN COD.

Aff. Sed ratione unius tantum do-
l. 3. mus. I. 3. §. 2. h. t.
2. An Advocati filius in receptione ex-
traneis præferendus?
Aff. Et quidem gratis recipiendus,
l. 3. per d. l. 3. S. 5. h. ?. . y. G. kn. h. ?.
3. Wulis inter Advocator primus?
Senior, & qui prior tempore rece-
. 5. ptus, reliquis junioribus præfertur. l. F.
h. t.
TIT. IX.
DE ADVOCATIS FISCI.

1. An Advocatus ſiſei ob calumnioſe mo-
tam litem ad expenſas conde-
mnandus
Ly. Aff Ut de ſuo reſtituat. I. . b. t.
2. An Proceſſur in cauſa fiſcali eſt validu
abſente Advocato ſſii?
Lult. Neg. l. ult. . t.
TIT. X.
DE ERRORIBUS ADVoO-
catorum, vel libellos ſeu pre-

ces concipientium.
l. Po-

1.

.
intt

pol
ter

U

1,4,
in

6Ppe
Kpi
ue

0 IUST. LIB. II. 3

ntumd 7. Poteſtne Cliene errorem Aavocati ſui
corrigere?
einet Aff. Semper hoc poteſt, ſi abſens;
„ intra triduum, ſi præſens; ſed etiam
henn Poſt triduum, ſi velit probare rem ali-

/„ ter geſtam. L. 2. & . b. t. l.2. .
ymull TIT. X I.
eH U'T QW DESUNT ADVO-
etn catis partium, Judex ſuppleat.

1. An ſe quid a varte vel Advocato minus
in jure allegatum, a gudice ſuppleri
FISO poteſt?
le Afl. . un. h. t. Niſi factum ex Actis Lun.
de 2Ppareat. Sed in cauſis miſerabilium,
& piis, & publicis, & abſentium, etiam
1 quæ facti ſupplebit.
Fiuls TIT. XII.

ENX QIIBUS CAUSIS INFA-
MIA IRROGATUR.

1. An remotus ab ofßicio ad temput, eo
400 trantalto, manet infamis?
r. Neg. l. 2. h. t. licet aliud in pœna l. 2.
eup graviori & ordinaria, per l. 6. h. t. l. 6.
I. 1 C 3 2. An

5³½ QUEST. IN COD.

2. An ob injuriam etiam vili perſonæ illa-
zam condemnatus, inf amis!
l. 10. Aff. io. b. t. Sed id hodie temperari
ſolet. .
3. Anhipater te in Teſtamento increpa-
vit, inf amir es?
l. . Neg. Licet infamia facti noteris. I. .
h tit.
4. An debitores, qui bonis ceſſerunt,
infames?
l. u. Neg. l. debitores. 11. h. t.
. An interlocutoria Judicis quem red-

dit infamem?
1 17. Neg. l. 17. & 19. h. t.
G&ig. 6. An uſurarii infames?

l. zo. Aff. l. improbum. z0. b. t.
7. An minor artem ludicram exercenn,
ſtatim fit infamis?
l. p. Neg. l. ven. h. t.
5. Numne ex Contraltu condemnatut
infamir ſt?
Aff. in quatuor caſibus: Societate,
Mandato, depoſito, tutela; ſi direca,

lult. non contraria actione agatur. l. alt. 17
TIT.

6
ber
2. b

N
Conſ

e

Leinne
celiri

1 r

N
14
N

biti⸗

5

N

„ JUST. LIB. II. z5
reil TIT., XIII.
7

WW DE PROCIRATORIBUS.
tenpen . Quando Procurator ecum cautione de
rato aädmittitur?
. Cum mandatum adeſt, ſed dubium.
ro Ver l. I. h. t. 6. 1.
2. Poteſine mulier in judicio proxunare
Gem sliene negotia?“
Neg. Niſi in rem ſuam procuratrix
conſtituta. L. 4. . t. . l. g.

en 3. An Procurator datus ad agendam, vi-
detur etiam datus ad defenden-
dum principalem?
Aff. l. . h. t. Exceptio in Procurato- l. 5.
re in rem ſuam, quando ceſſio fuit ne-
ceſſaria. L. 23. G. ult. ſ-. h. t.

en g. Poteſtne reus Criminis capitalis eſſe
PBrocurator?
Neg. l. 6. h. . l1. 6.
un y. An Procurator ſubſtituere poteſt?
cert Neg. ante litem conteſtatam. 6. 5. l. 5.
Sdt D. tir. B
6. Poteſine miles procurare?!

141
1l

. C 4 Neg.

76 QUXST. IN COD.

l. 7. Neg. per l. 7. b. t. Niſi ſit Procurator
l. 9. in rem ſuam, l. 9. h. t. vel ſine exceptio-
l. 1z. ne admiſſus. l. 13. b. t.

7. An quæ cum Procuratore in judicio

per colluſßtonem doloſe alta,
reſeindenda!
Neg. Modo mandati fines non egreſ-
L. i0. ſus, l. o. h. t. ſed datur actio mandati
contra procuratorem, per l. 10. b. t.

S. An tutor poteſt procuratorem dare?
Ante lit. conteſt. tantum Actorem;
poſt eam etiam Procuratorem. l. neque.
l. ti. Il. h. t.
9. An defenfor Rei abſentis ſine mandato
admittendus, etiam Extra-
neus?
Aff. modo de judicato ſolvendo ca-
l. 12. Veat. l. exigendi. 12. h. t.

10o. An exceptio eontra procuratorem po-
teſt opponi poſt litem conte-
Ratam?
Neg. de ea, quæ perſonæ oppoôni-
l. . tur; Aff. de ea, quæ mandato. l.. . hit.

11. An

Ile

.

toeltite
exceht

ir judn
te,

nonent
0 manlt
lebit.
em dan,

Adoren
nege

,Mand
trA⸗

vencdoc

reni
tt⸗

Oppon

1,4

JUST. LIB. II. 57

11. Anſi minoris Curator judicio non ad-
fuit, ſententia propterea nulla?
Aff. ſi contra minorem, non ſi pro eo
lata. l. non co minus. I4. h. t. l. 14.

72. An quis invitus Procurator conſtitui
voteſt?
Neg. L. invitus. I7. h. t. imo nec co- l. 7.
gendus prior, in altera inſtantia procu-
rare, per d. l. 17. h. t.
. An procurator poteſt rem Domini
vendere!
Neg. . 6. h. t. Sed ſi pretium in do- l. ’6.
mini utilitatem verſum, poteſt emptor
pretium repetere adtione de in rem
verſo, vel condidione ſine cauſa &c,
l. I9. h. t. l. g.
14. An maritus, vel alius ſangvine jun-
dtur poteßt aamitti pro uxore vel ſangvi-
ne junäito ſine mandato 5
Affirm. Si præſtet cautionem de ra-
to, l., marit us. 21. C. G. t. ſcil. in bonis re- . 21.
ceptitiis.
V. Anpoteſt Dominus lite conteſtata
cauſam in ſe trancferre?!
5 Neg.

’8 QUEST. IN COD.

l. 22. Neg. L. 22. h. t. Procurator enim litis
Dominus factus. )
16. An procurator in judicio manet,
mortuo mandante? Dh

Aff. Nec opus reaſſumptione. l. nul-
E. 23. la. 23. B. k.
17. An exceptio fabſt Procuratorir ſen
deficientis mandati in quavis par-
te litis opponenda? 11.
l. 2 4. Aff. I. 24. H. t. 2
15. An poteſt Illuſtris in perſona litigare?

ror

lL. p. Neg. Sed per Procuratorem. . ven.
h. t. Inni
19. Anpoteſt Judex jubere, at in perſona iin
compaream? Hibr
lelt. Aff. Ob probabilem cauſam, l. ult. con
het.
TIT. XIV.

NE LICEAT POTLENIIO- a
ribus patrocinium litigantibus
præſtare, vel actiones in ſe
transferre.

1. Licetne potentioribus cedere altioner?
Neg.

. JUST. LIB. II. 59

ninlin Neg. Sub jactura cauſæ, l. . & 2. h. t. l. 1.
& potentior extra ordinem punitur. & æ.
nanet, TIT. X V.

DE HIS, QUI POTENTIO-
eium rum nomine titulos S prædiis affi-
gunt, vel eorum nomina in
litemm prætendunt.
7. Licetne reo conpento ementire nomen
Votentioriz & pratendere, & illius
inſgnia aßgere?
Neg. Nam porens, qui ſcit & patitur,
notatur infamia, quaſi redemtor calu-
mniæ. Et is, qui potentum nomine abu-
titur, cauſa cadit; & ſi injuſtam cauſam
habuerit, plumbatis cæſus in metallum
A Ccondemnatur.
TIT. XVI.

UT NEMO PRIVATUS Tl-
W tulos prædiis ſuis vel alienis

e

ntbos imponat, vel vela regia
le ſuſpendat.
1. Sed quid fi Brincipis inſignia ſundo
Gmnr! quis præfßxerit?

N. C 6 Pu-

60o QVUEST. IN COD.

Publicatur prædium, & cuivis per-
mittitur depoſitio, & confractio inſigni-
um, plebejus etiam capitali ſupplicio,
nobilis deportationi ſubjicitur.
TIT. XVII.
UT NEMINI LICEAT SINE
Judicis autoritate ſigna rebus
imponere alienis.
1. Forte proprium ſignum rei ab alio
pohſeſſæ imponere licebit?
Lz. Neg. l. 2. B. t.
2. Cur boc prohibitum?
Quia eſt Jurisdictionis, ſigna affi-
gere.
TIT. XIIX.

NE FISCUS VEL RESPU-
blica procurationem alicui
patrocinii cauſa in li-
te præſtet.
1. An ſiſcus poteſt ſuo debitori ab alio
connento adſiſtere?
hi. Neg. l. 1. . tit. Idem in Republ. 7.
l. z. G. tit.
2. dn

4

.
iniͤper
binſgn⸗
ppleg

WN
rebes

A5ali

n S.

SP.
icui

ℳ

ubl/

IuUST. LIB. I.. 6

2. An Reſpubl. ex cauſa donationis actio-
nem dubiam accipere voteſt?

TIT. XIX.
DE NEGOTIIS GESTIS.

1. An Mater fſiliorum tutores ſuſpeltos
arguent, éxpenſas poteſt
repetere?
Neg. Quia cauſa pietatis maternæ vi-
dentur erogatæ. Zi. b. . ll.
2. An pupillus tenetur negotiorum geſto-
rum Aclione?!
Quatenus locupletior redditus. I. 2. l. 2.
h. tit.
3. S&i quir ſolvat pro ſocio nececſitate
communionis, an hbabet hanc
actionem?
Neg. Sed famil. herciſc. vel commu-
ni qvidundo. I. l 3. B. t. 17.
4. An curator Teſtamento datus, ante
conſirmationem ſi quid agat, hanc
actionem habet!
Aff. l. &. h. t. ka.
C 7 J. Ned

6; QUEST. IN COD.

5. Sed quid de impenfirt a matre in flium
Iadtis? 2
Si in perſonam, videntur ex pietate
factæ, & non re betuntur, ſi in res, repeti

proſſunt, modo animo repetendi facæ.

l. Il. l. l. h. t.
9. Qulid ſi ſlius pro Patre ſolrit?

Agit hac actione, niſi donandi animo

l.12. fecerit, quod probandum. l.12. H.t.
3. Maritusne vel Pater uxorem ,fant raré
debet?
Ad quem dos redit; Sed quæ in cu-
l. . ram pertinent, ad maritum. L. ij. . t.
5§. Quid ſi Vitricus in perſonam prinigni
quid impenaerit? 2

Poteſt repetere, ſi animo repeète endi

l. iy. fecit. . ſe paterno. V. h. t.
29. An Altio negotiorum geſtorum dabi=-

tur, ſi Actor non omnia negotia
geſſ, t2

zo. Neg. l. 20. H.t. Si fuerit geſtor volun-

tarius; Secus ſi neceſſarius.
10. An ad caſum fortuitum tenetur
negot. geſtor?
Neg.

D

1

24

ſich
7 4

DUM IUsT. LIB. II. 6

irfl Neg. niſi in ſe ſuſceperit. l. 22. B. t. L. 22.
1. An negotiorum geſtor habet ypo-
1 piettt thecam?
eytepei Neg. l. penult. B. t. 12.
ide 12. Quid iquis nolente alio, ejus negotia
Leſie?
Non habet actionem. . ſin. h. t. I1f.
den⸗ TIT. xXxX.
ſineri DE IIS, WℳQ VI METUSVE

cauſa geſta ſunt.
eincu 2. Teneturne de re metu extorta voſſes-

b.t. Jor, ſi intereat?
uhi Aff. l. I. G. t. 1I.
2. An poteſt ille vim allegere, qui poſteæ
Peten ultro ſolvit? .
Neg. l.2.b. t. licet promiſſio ex metu/2.
N facta.

3. An gui coablus fuit vendere rem, a

tertio poteſt vindicare utili
tax actione? 3
Aff. l.. b. t. L.
u 1. An ex dignitate praſumitur con-
cusſto? H
N Neg.

6 QUSâ †¹. IN COD.

L. 6. Neg. I. 6. h. t.
y. Qualit metus hie requiritur?
l. 9. Qui in atrocitate facti conſiſtit, leg.
b. t. non eſt igitur juſtus metus, ne ad ci-

l. §. vilia munera vocetur, l. §. b.t. ut nec me.-

l. 10. tus accuſationis. l. 10. b. t.
6. An Venditio, Donatio, Trantablio per
yotentiam extorta, valida?

L. p. Neg. l. pen. & l' ſin. h. t.
TIT. XXI.
DE DOLO MALO.

I. Poteſtne Fidejuſſor a Creditore emere
ignora?
11. Neg. l. 1. h. t. quia habet mandatum
ſolvendi & ſic liberandi pignus.

2. Quando datur altio de dolo?
L. 2. Quando alia nulla competit. .2. b.?.

3. Si contralctus innominatus facio ut

des iſi non der, an acio doli mibi
datur?
Aff. Si factum irrevocabile, ut manu-
l. 4. miſſio. c. d.e.

In

Ar.

N
con
dec
iie

D.

Hitir
liſit, /7
Glead
tnecne

Al

0

je enim

ndetun
8
tlul,
fun 1
nii
temu.

0

JUST. LIB. II. 65

4. Qaalis abtio datur contra Paren-
tem, ſi dolum commiſit?

In factum; non doli. L. 5. h. t. l. j.
F. Inde probatur dolus?
Indiciis perſpicuis. l. 6. H. t. l. &.

6. Quamdiu durat hac altio 2
Biennium continuum, ut nec litis
conteſtatione continuetur. I. fm. h. tit. l. f.
Sed eximuntur tamen tempora abſen-
tiæ neceſſariæ. l. 3. . t. l..

TIT. XXII.

DE IN INTEGRUM RESTI-
tutione minorum XV.
annis.
1. An ſi minorennir juri ſuo, v. g. quere-
læ inoſicioſi Teæſwtamenti renunciet,
hoc ſit validum
Neg. I. 1. h. t. lr.
2. Quando reſtituitur Minor?
Si contractus alias rite celebratus,
ut quando intervenit conſenſus Cu-
ratoris. Nam ſi is non intervenit, &

contractus concernit bona, & minor
ha-

66 QUEEST. IN COD.

habet curatorem, plane nullus eſt eon-

tractus.
3. Sed guls minorennitatem probat?
Ipſe minor probabit, ſe tempore con-
l. 7. tractus talem fuiſſe. I. 4. h. t.
4. Requiriturne ad Reſtitutionem mi-
norir adrerſarii dolus?
,. y. Neg. Sed imnbtudenuin minoris 1. .
b. tit.
J. An in omiſſir minori ſuccnerinr 5
l. J. Afl. I. F. H. f.
6.Keſtituiturne minor in iis, ad qua jure
communi cogeretur?

. f. Neg. per l. in. h. t.

TIT. XXIII.
DE FILIO FA MILIAS

MINORE.
1. An ſe liu, pro patre Pacgonclie,

reſtitui boreſt⸗

l. . Affirm. Si patri non ſuccedit. 44

b. tit.
2. An in mutuo accepto reſti-
tuendus?é

Non

jun

D

D. UST. LIB. II. 67

beken Non opus eſt reſtitutione, quia ipſo
jure tutus. l. 2. B. I.
M TIT. XXIV.
aD DE FIDEIJUSSORIBUS
“ minorum.
“H Prodeſtne reſtitutio minoris ejus
Edejuſſorid

noris

Neg. . Sriebum. 97. &. Quod vulgog’.
de Solut. niſi I. judicium in alium trans-
ferri poſſit, ut in L. i. F. de proc. aut
2. ſi ignoravit fidejuſſor, eum eſſe mino-

uri

4 rem: 1. 45§. F. 1. f. de Fidej. aut 3. dolo
adverſarii minor circumſtri cus, l. I. & 2. l. 1.
b. tit. &ο2.
TIT. XXV.
WO SITUTOR VEL CCURATOR
Intervenerit.
l, An hoc caſu non videtur extraordinario

Reſtitutionis auxilio opur, quia babet or-
Gt 1¹ dinarium, ſe. Allionem tutelæ con-
tra Tutorem?
Quia actio hæc contra alium datur,
quam reſtitutio; ideoque una actio
etiam

63 QUMST. IN COD.

etiam electa, aliam non tollit. l.3. &ult. 24
b. tit.
TIT. XXVI.
SI IN COMMUNI EADEM- 4
que cauſa in integrum reſti-
tutio poſtuletnr.

Si minor cum majori hbabeat pignu, & ki
uterque in alienationem conſenſerit, mi- .
nor autem reſtituatur, an hoc pro-
deſt majori?
majori:

lun. Aff. per l., unic. h. t. vid. Berlich. p. 2.
dec. So. Quod procedit in re individua,
ſecus in re dividua.
TIT. XXVII. l
SI ADVERSUS REM WUDL

catam reſtitutio poſtu-
letur. “
1. An minor reſtituitur contra ſententi-
am poſt majorennem aætatem latam, ler
Ii judicium contra minorem II)
agitatum? N
b. . Neg. L.1. h. t. niſi in proceſſu minor ink

adhuc ſit læſus.

2. ℳ

DD.
relti

nu
rit .
pr⸗

ln

ividon⸗

SI ADVERSUS VENDL

⸗
l⸗

ret⸗
t

wivot

JUST. LIB. II. 69

2. An contra ſententiam pro patre latam
minor reſtitui poteſt?
Aff. .2. b. . l. 2.
3. Duis reſtituit contra ſententiam, quz
ab eo, qui pice Principis judicat,
lata?
Solus princeps, L.h.t. delegati enim l. 3.
Jurisdictio finita.

4. Quid vero ſententia contra tuto-

rem lata?

Datur reſtitutio. l.ſm. h. t. l. f.
TIT. XXNXVIII.

TIONEM.
1. Fi minor vendiderit, addito juramento
corporali, ſe non contraventurum,
an datur reſtitutio?
Neg. per l. . G&auth. Sacramentapu-l.l.
berum. Si I. corporaliter præſtitum, 2. ſi
major pupillo. 3. ſi ſine metu & vi.
Nam heæc etiam juramenta majorum
infirmant.

TIT. XXIX.

Sl

7%☛. QUEST. IN COD.

SI ADVERSUS VENDITIO-
nem pignorum.
Reſtituiturne minor, quando ejur bona
oppignorata EGreditor jure ſuo
diſtraxit!
Aff. Si obligata ex contractu mino-
L.. rum, vel capta ex cauſa judicati, l. /1. h.t.
l.. ſecus ſi per defunctum obligata. . 2. G.t.
TITT. X K X.
SI ADVERSUS DONATIONEM.B
1, Quando ob donationem molilium re-
ſtituitur minor!
Quando donatio non ob cauſam
probabilem, v. g. propter nuptias, vel
non probabili modo facla eſt a minore.
1. 17. l. I. h. tit.
2. An ſilius, qui patri donanti rer ſuas
conſenſit, voteſt reſtitui?
Affirm. Si res ſine decreto alienari
potuerunt, Alias enim ipſo jure tutus
eſt. .2. H. l.
TIT. XXXI.
SI ADVERSUS LIBERTIATEM.
l. An

.
T.

in

ſu

hn wine

1,,,
ldt

112l

0N
ntt.

AAuſnn
tis,
minote⸗
erd
Alienni

e tul

„ℳ

JUST. LIB. II. 71

1. An datur ex hos capite Reſtitutio?
Neg. Si de libertate data lis, non vero
danda. l. 1. h. t. illud limitatur in L. . h.z.ſi I. 1.
cauſa non probata, facta manumiſlio, u- I. .
bi ipſo jure non competit libertas.

2. An datur contra ſententiam in cauſa
liberali reſtitutio?
Neg. Sed appellatio. l. alt. . t. lult.

TIT. XXXII.
SADVERSUS TRANS-
actionem vel diviſionem in in-
tegrum minor reſtitui
velit.
Muando minor contra transacbtionem
reſtituitur, conſequiturne alter ſu-

am egr inen actionem?

TIT. XXXIII.

ADVERSUS SOLUTIO-
nem a Tutore vel a ſe

1. Duid

factam.

„ QUXST. IN COD.

1. Quid ſi minori ſoluta pecunia perie-
rit, an reſtituetur minor?
l. . Afl. per l.I. h. t. niſi Jjudice authore
ſoluta. l. 2v. C. de adminiſtr. tut.
2. Quid vero ſi minor in jure errani,
ſolverit indebitum?
. 2. Reſtituetur. . 2. b. t.

TIT. XXXIV.
SI ADVERSUS DOTEM.

uibus caſibus minori contra dotis con-
kitutionem ſubvenitur?
1. Si ultra vires patrimonii, vel totum
patrimonium circumſcriptum in do-
lun. tem dedit. l. un. h. t. l. 9. & 1. f. de min.
2. Si in æſtimatione circumſcripta. . 12.
fF. de jur. dot. 3. Si tale pactum iniit,
quod majorennis non iniret. .45. G. ult.
de min. 4. Si Patri ex intervallo ſtipu-
lanti ſibi reddi conſenſit. l. 3. d. t.
TIT. XXXV.
SI ADVERSUS DELICTUM.
In quibus delictis ſubvenitur
minori?

Quæ

tun

Pe
cot

ad

SI

ipo
ihi,

KI.

lcht

o,

0. JUST. LIB. II. 73

, Qusæ per ignorantiam committun-
„I tur & ſine dolo, l. . G. 7. ut in matre non L..
eiufd petente tutorem, vel inceſtum aliqua
„ Ccommiſerit jure civili. l. 55. S. 2. f. de
A adult. l. 2. . t. l. 2.
TIT. XXXVI.

SI ADVERSUS USUCA-
PIONEM.
NTEN r. An adverſus Ièſucapionem & præſeri-
de vtionem reſtituitur?
, Aff. illud, Neg. hoc; quia hoc caſu
eltum ipſo jure tutus. l. alt. C. in quibus cauſ-
nind reſtitutio non eſt neceſſ.
lemi TIT. XXXVII.
SI ADVERSUS FISCUM.

it . . „.
nm 1. An minor contra iſcum reſtitui poteſts
HM Aff. per tot. tit. h. Fiſcus enim in lu-
Ccro, minor in damno verſatur.

1t .
2. Muir Judex, ſi minor contra Fiſeum
TCN ſe reſtitui petat?
1 3 .
Procurator Cæſaris & Præſes, præ-
ſente Fiſci Advocato.

.

4 QUXST. IN COD.

3. An, ſi fiſeus rem minoris ut creditor
vendidit, minor contra ſaſèum audien-
dur, etiam poſt quadriennium?s
Neg. Niſi fraus aut nullitas commiſ-
1.3. ſa. l.3. h. t.
TIT. XXXIIX.

SI ADVERSUS CREDlI-
TOREM.
1. Equumne eſt, minorem patremfam.
qui mutuum vere accepit, reſtitui
contra Creditorem, qqui mu-
tuum dedit?
Aff. Si pecunia in rem ejus converſa
non probetur, quod probare tenetur
l..2. Creditor. l. I. & 2. b. t.
2. Sed quid ſi Creditor ſeiens perdituro
mutuo dedit?
Ipſo jure tutus eſt minor. l.12. G. ii. ſ.
mand. l. 24. §. pen. ſ. de minor.
. TIT. XXXIX.
S&I MINOR AB HEREDITA-
TE SE ABSIINEAT.
Vid. quæſt. e tit. ſeg.

TII.

4

tit
20

ſenn
tren
tut
Are
tio
nor

.

It relt
nauditr
ium!

8s comm

REN
Arronfi
un

mu-

5conme
te tenen

jercu

K
,

ll

AI.

III

JUST. LIB. II. 75

TIT. XL.
Sl UT OMISSAM HEREDlI-
tatem vel bonorum poſſesſio-
nem, vel quid aliud ad-
quirat.
I1. Sed quid ſi adierit hereditatem da-
mnoſam, vel locupletém omiſerit
ac repudiarit?
Utroque caſu datur reſtitutio, tote
tit. boc, & tit. ſeq.
2. Sed citandine Creditores, quando mi-
nor vult contra aditam heredita-
tem reſtitui?
Aff. per Nov. I9. c. 6. Sive ſint præ-
ſentes, ſive abſentes. Si autem intra
tres menſes non compareant, fiat reſti-
tutio, & res a minore abdicatæ ſeque-
ſtrentur, alias non præjudicat Reſtitu-
tio Creditoribus. . 29. S. in. f. de mi-
nor.

J3. An poteſt minor contra avitam: here-

ditatem aditam reſtitui, & pater-
nam amplelti?5
D 2 Aff.

75 QUSäT. IN COD.

Aff. per l. in. tit. ʒ9.

4. An reſtitutus ad omiſſam hæreditaten
yaternam tenetur conferre ſua?

Aff. per l. fin. tit. 4o. juxta tamen de-
terminationem legis fin. C. de collat.

TIT. XLI.

IN CQCIIBUS CAUSIS IN N-
tegrum reſtitutio neceſſaria
non eſt.

1. In quibus cauſis non opus eſt
Reſtitutione?

1. Quando actus eſt ipſo jure nullus,
ut ſi rem mobilem vendiderit ſine Cu-
ratoris conſenſu.l. ʒ. C. de Reſt. min. 2. Si
rem immobilem ſine decreto. l. 2. C. ſi
adverſ. vend. 3. Sententia contra inde-
fenſum lata. l. z. C adverſ. rem jud.
4. Si quis contraxit, neſciens Curatorem
alieno nomine contrahere. 5. Si deli-
Qum omiſſionis & ex ignorantia, quod

lL. . videl. non ſit ultus necem defuncti. L.i,

h. t. 6. Si præſcriptio ipſo jure non cur-
rat,

ts
eſt
Pos
be

JUST. LIB. II. 77

rat, ut quinquennii in querela L. 2. h. t. l. 2.
7. Si debitorem non interpellaverit, ipſo
jure mora contrahitur. . 3. h. t. 8. Item l. 7.
ſi tutor quidem litigavit nomine pupil-
li, ſed cautione non præſtita. . a. h. t. & l. 4.
demum 9. in omni præſcriptione. Ali-
ud in uſucapione & præſcriptione lon-

giſſimi temporis, per l. in. I. ſn.
TIT. XLII.

WI ET ADVERSUS CQS
in integrum reſtitui non
poſſunt.

17. Qui minores non reſtituun-
tur?
Non temere, quos conſtat eſſe atten-
tos, & diligentes patresfam. quos non
eſt veroſimile, ætatis infirmitate la-
pſos; niſi circumventio probetur, l. i. lil.
h. tit.

2. Adrerſus quos non reſti-
tuuntur?

Non adverſus Parentes vel Patro- . En.
D 3 nos,

7 QUEST. IN COD.

nos, nam videtur quodammodo ſuggil-
lari pudor, & olim actio de circumſcri-
pto minori erat famoſa, & præſumptio
fraudis hic non eſt.
TIT. XLIII.

SI MINOR SE MAJOREM
dixerit, vel major probatus
fuerit.
J. Quo cafu minor ſe maj orem dicens
non reſtituitur!
Si dolo malo ſe majorem dixerit, &
perſvaſerit, aut falſo probaverit; quia

deceptis non decipientibus ſubvenien-

dum. L.2. S. f.sd &t. Vellej. Si in inſtru-

mento ſacramento adſeveraverit ſe ma-
jorem, nam tune per inſtrumenta mi-
norennitas probanda. Sed ſi corporale

juramentum pro majorennitate præſti=

l. 7. tit, non auditur. l. 2. . k.

TII. XLIV.

SI SEPIUS IN INTEGRUM

reſtitutio poſtuletur.
1. Si minor reſtitutionem petens, ſemel
repul-

0.
doliget
ireume
rrlumin

HoNN

Obats
diutn
irerit,

etit; l
Uhrenie

1inioctn

eritlen
mmenta
ipn
atehtet

GN0
Ur.
n
ll

IUST. LIB. I. „„

eyulſam paſſur, an adhbuc au-
diendus? H
Neg. niſi novas defenſiones profe-
rat, aut ad appellandum ſe petat reſtitui.
l. 1. & 2. b. t. l.1.2.
TIT. KLV.
DE HIS, QCUI VENIAM E-
TATIS IMFETRAVERUNT.
1. Quideſt veniæa ætatis?
Eſt diſpenſatio Principis, qua major
viginti annis mas, & major 18. annis fcc-
mina, pro majorenne declaratur, per
l. 2. M. f. l. 2.
2. Quidprobandum eß minorenni
boc petenti?
Coram magiſtratu ordinario pro-
banda ætas. Sed mares etiam bonos
mores; Fœmina tantum ætatem, &
hoc poteſt abſens petere per procu-
ratorem, per l. 2. B. t.
3. Quid conſequuntnrii, qui neniam æ-
tatir meruerunt?

Facultatem faciendi ea, quæ majo-
D 4 ren-

go QUESä/T. IN COD.

rennes poſſunt, excepta immobilium
l. p. alienatione & obligatione. L. pen. b. t.
Quia hoc ne quidem Curatoris Con-
ſenſu facere poterant.

4. Poſſuntne læſi reſtitui?
l. t. Neg. l. . h. t. Ne hi, qui cum iis con-
trahunt, principali autoritate circum-
ſcripti eſſe videantur. L. j. H. t.
J. An aliqiis ſulſtitutus ſub hac condi-
tione, Rad legitimam etatem pervene-
rit, an annus 25. an impetmta ata-
tis venia intelligitur?
lult. Aff. prius. I. alt. h. t. Verba enim in
Teſtamentis funt proprie & naturaliter
accipienda, non civiliter, fide & impro-
liſn. prie. d. l. ſin.
TIT. XLVI.
SI MAJOR FACTUS RA-
TPUM HABUERIT.
1. An ratificatio, a majori fabza, excludit
reſtitutionis benefcium?
Affirm. Cum etiam contractus nul-
li per ratificationem tempore idoneo
factam

ſad⸗
jor.

Vel

qu⸗

U

per

lt⸗
pti⸗
ſent
Dein
reh
arb
juc

JUST. LIB. II. 81

obluan factam confirmentur. t. t. infr. C. ſi ma-
en bt Jor. act. alien. & .

isCen 2. Quotuplex eſt ratißcatio
Duplex: Expreſſa, quæ fit vel verbis,
3 vel fadtis; Vel Tacita, per ſilentium
Sn Quadriennii continui.
duc. TIT. XLVII.
d UBlI EI. APUD QUEM CO-
nitio in integrum Reſtitu-
lte⸗ tionis agitanda ſit.

1. Quis Judex in cauſa Reſtitutionis?

cial Judex ejus, adverſus quem Reſtitutio
