ptias, alii vero ſimplicem donationem
acceperunt, quo caſu collatio neces-
ſaria eſt. Sicut etiam eo caſu, quan-

do de-=

untye
nchr
to val
dunpi
contern
Parrisre

Dr

4 .
lere⸗
Neg.
41
lelefe
g

600. JUST. LIB. VI. 337

wenoa do donatio ab initio valida. d. l. zo.

t §. 17.

nfmin i6. An en tantum conferenda, quæ ab es

m Patre vel Matre profecta, cui ſuc-
ceditur?
Muinm Aff. Non adventitia, multo minus
—MH/ Caſtrenſia, per l. En. h. t. Et profectitia
ileug ſunt vel propria filii, ut dos & donatio

ſummm Propter nuptias, donatio ſimplex ab ini-
tio valida, v. gr. Emancipato facta, quæ-
dam proprie in peculio, & hæcnon tam

enal conferuntur, quam ad patrimonium
ſem patris re feruntur.
lenert TIT. XXI.
dme DE TESTAMENTO
MILITIS.

8A 1. An ſ: miler uni pag anica reliquerit, ut
nu heredi bona Caſtrenſia adcreſcant;

norect vel contra?
ibei⸗ Neg. per l. . & 2. h. t. l.l.8.
he 2. An quando Jure Communi etiam pæ-

Conine let Teſtamentum militare, potius ex jure
hirte communi, quam ex militzri ejus in-
cr terpretatio facienda?

38 QUEST. IN COD.

l. 3. Afl. I. 3. b. tit.
3. An Tezſtamentum Militare perpetuo
valet ?
Neg. Sed intra annum poſt miſſio-
L. . nem, l. . H. t. quod in cæteris imperfe-
is teſtamentis validis ſecus.
4. Si Pater impuberem ſilium & alium
extraneum inſtituat, & hos ſibi mutus
ſubſtituat, an etiam ſecundum filio im-
puberi ſulſſtituiſſe videtur pupilla-
riter in caſam ſecundum?
Neg. Quia ſubſtitutio breviloqua fa-
Ga perſonis imparibus, non continet
pupillarem, quæ utrique fieri non pot-
eſt, & determinatio reſpiciens plura,
l.6 æqualiter determinat, per l. 6. h. t. & l.
precibus. C. de Impub. Subſtit.
y. Sed quid ſi Milei ita ſubſtituat?
Miles poteſt etiam extraneo directo
ſubſtituere; ſed probandum id in hac
1. 7. ſpecie, an voluerit, per d. l. 7. h. t.
6 An Miles ad tempus heredem inſtitue
re poteſt?

7. An

7,4

Ne
Gatio

T
amin

itz,
Ex t⸗

9. 4,

00

lien

tnin N
ebilect⸗
.
6. 4
r hent
en ſnr
, ll:
lun!
eioun
n N

erinonne⸗

en n .

lilid
hphu.
uroon
niin⸗
jl
nii

JUsST. LIB. Vl. 339

7. An ſe Miles præterierit ſeiens filium,
teſtamentum eſt nullumis
Neg. Sed ea præteritio pro exhere-
datione eſt, per L. g. h. t. l. g.
§. Sed gquid ſiignorans? =
Tunc nullum erit Teſtamentum, et-
iam in non milite, 1. L9. & concident le-

gata, quæ poteſt eſſe Exceptio. Auth.

Ex cauſa. C. de liber. præterit.
g. An etiam Captatoria voluntas Militis

valet
Neg. L.. h. tit. l. tr.
Io. An in Teſtamento Militis locum babet
Falcidia?
Neg. per l. 12. h. tit. v.

II. Habetne Miler, ſinve in acie, ſive in ca-
ſtris, ſive in præſidiis conſtitutus fa-
cultatem teſtandi pro lubitu?
Neg. Sed IIle ſine teſtibus, Iſte coram
2 teſtibus, Hic jure communi teſtabitur.
arg. Sö. b. t. & Conſtit. Maximil de annol. ö.
VI2. tit. Von Information der Nomrien.
12. An omnes in Exercitu, qui etiam non
militant, militariter teſtari poſſunt?
P 2 Neg.

340 CUEST. IN COD.

i. Neg. per l. 16. B. t. Niſi in hoſticulo
verſentur, per lI. ſin. . de Teſtam. mil.

TIT. XXII.

QUI TESTAMENTA FA-
cere poſſunt, vel non.

X
1. An ſocius omnium bonorum teſtari

voteſt?
Aff. De ſua parte videtur tantum di-
. i. ſpoſuiſſe, per l. I. H. tit. & L. y. G. 1. de
legat. 1.
2. An qui ſibi manus intulit violentai,
poteſt teſtari?
I. 2. Aff. per l. 2. . t. Hodie indiſtincte;
niſi ex conſcientia Criminis perduel-
lionis.
3. Quomodo Cæcus teſtabitur?
Hujus teſtamentum eſt compoſitum
ex ſolenni ſeripto & nuncupativo: nam
requiritur expreſſa nominatio heredis,
ejusque dignitatis. 2. Scriptura- 3. No-
tarius, vel ocavus teſtis adhibendus.

l. F. l. F. B. lit.
K. ℳ*

hub

Ne

Re
Vitiol
Ein,

(Alr⸗a

Sana

edde
hehne

.

hokiene
ei

I1t

00.

N

gntui⸗

3 6 10
lennn

koe
xiie

3,
itoe

1 tert

Nr R

7

JUST. LIB. VI. 341

4. An idem in Codicillo?

Aff. per d. l. §. hz. ut ſcil. ſextus teſtis
adhibeatur.

1. An Furioſus poteſt teſtari 5
Neg. Niſi in dilucidis intervallis, per

l. 9. h. tit. l. 9.

6. An Mutus & Surdu: 5
Reſp. Quod non, ſi natura utroque
vitio laboret; aliud 5 caſu, & ſcribere
ſciat, per l. 1o. B. tit. l. 10.
7. An Filiusfamilias poteſt
teſtari!
Negat. Niſi de Caſtrenſibus & quaſi
Caſtrenſibus./ En. h. t. De adventitüs, l. fin.
& quorum uiumfructum pater non ha-

bet, nec filius poteſt teſtari. .pen. b. t. p.

TIT. XXIII.

DE TESITAMENTIS QCW EM-
admodum Teſtamenta
ordinentur.
1. Quo tempore ſpectatur idoneitas

teſtium? 2
P 3 Tem-

342 QÆSß T. IN COD.

Tempore Teſtamenti ſuffieit, ſi pro
l. n. idoneis habiti, per l.1. B. ?.
2. An publicati Teſtamenti copia plene
robat?
Aff. Si Teſtamentum perũiſſe probe-
L. 2. tur. I. 2. H. t.
3. An Princeps etiam ex imperfelto Te-
Ftamento quid capere poteſt?
ly. Neg. per l. 3. B. t.
4. An verba Enunciativæ Teſtatoris in-
ferunt diſpoßitionem?
l. 6. Neg. l. 6. b. t.
v. An error ſeribentis probatæ volunta-
ti defundti præjudicat?
Z. Neg. pen l. 7. h. t.
6. An tempore cont agii aliquid de ſolen-
nirztibus Teſtamenti remittendum?
Aff. De conveniendi neceſſitate, non
lE. §. de numero. L. §. b. t.
7. An nereſſe eff, ut Teſper Teſtalorem in
conſpeltu habeant?
l. 9. Aff. per l. 9. h. t.
5. An Teſtamentum validum, in quo alt-

guid deletum, & ſupra ſeriptum . .

41
ſutor

9. A
um/

0.
t,

e
Cente.

Nr.

r

pelune
17

e.
,rln
itenn

1tn
.

ngu

enl,

JUST. LIB. Vv. 343

Aff. per l.12. h. t. Si de voluntate te-.: 12.
ſtatoris conſter.
9. An Teſtamentum, in quo Tehtator A-
num ſilium inſtituit, ſed altenum exhare-
dat, idque comm quinque teſtibus,
valet in Codicillus!
Negat. per l. la. h. tit, quia teſtari vo- l. .
luit.
2s0. An inſtitutio Heredis etiam per verba
obliquæa feri poteſt?
Aff. Si de mente Teſtatoris conſtet,
l. 15. h. tit. ex quo probatur, agonmizan- . F.
tem & balbutientem teſtari poſſe.
11. An ex imperf æo Teſtamento le-
gata debentur?
Neg. Niſi heres agnoverit ultimam
voluntatem. l. I6. G. 11. B. t. l. 100
12. An ſi Teſtator ſuam ultimam volun-
tzatem Codicillum vocet, boc teſta-
mento derogat?
Neg. l. 17. h. t. l. z.
. Coram quo publicanda Te-
ſtamenta?

P 4 Co-

344 QUXST. IN COD.

Coram quo antiquitus publicata,
cum mos fideliſſimæ antiquitatis ſit re-
l. 15. tinendus. l. 15. B. Z.
14. An teſtamentum coram Principe, pel
Judice faltum, alios Teſtes ſolenni-
ter convocatos requirit ?
lL. iy. Neg. per l. ig. B. tit.
1y. An Teſtamentum apud Abla faltum
pro lulitu a Teſtatore poteſt
mutari?
Aff. d. l. o. b. tit.
16. An Princeps etiam in Teſtamento
nuncupativo poteſt inſtitui?
l. zo. Neg. per l. 20. b. t.
17. Quæ eſt forma I- zſtamenti ſeripti
Solennis?
Reſp. 1. Ut adhibeantur Teſtes Cives
Romam, Maſculi, puberes, rogati, ſe-
ptem: 2. Ut Teſtator declaret ſuam vo-
luntatem, & tabulas jam antea ſcriptas
& clauſulas offerat. 3. Ipſi teſtes ſubſcri-
bant uno actu cum Teſtatore, aut ſi ille
non poſſit, pro eo octavus teſtis, & ſubſi⸗

l. 2l. gnent, per l. 2l. pr. B.t.
15. Wo⸗

. JUST. LIB. VI. 345

bliott, 15. Maotuplex eſt Teſtamentum
tieſtte⸗ imperfeltum!
Duplex, ratione voluntatis, & ſo-
een lennitatis.
A . Valetne Teſtamentum imperfeltaum
4 ratione Voluntatis?
Neg. per l. 27. ſf. H. tit. l. 25.
,in zo. Sed quid ſi ratione ſolen-
nitatis?

Neg. Niſi Patris, vel Matris inter li-
beros, imo nec hoc valet reſpectu per-
meé ſonæ extraneæ intermixtæ. A. l. 21. F. 1.

2. Quid autem in Teſtamento paterno
9 vel materno inter liberos ſeripto
requiritur?
Parens debet ſubſcribere ſua manu,
non ſignis, ſed literis plenis, tempus &
liberorum nomina, & unciarum nu-
merum & ſigna rerum ſpecialium ex-
primere. Authent. Quod ſint.
22. An in tali Teſtamento etiam Extra-
neis ſideicommiſſa vel Libertas re-
linqui poteſté
P* 5

Ita

346 QUAST. IN COD.

Ita quidem Irnerius reddidit, ſed ſi-
ne textu.
23. Tolliturne boc teſtamentum inter lis
beros voluntate Patris contraria?
Aff. Si coram 7. teſtibus dixerit, ſe
nolle valere Teſtamentum, & teſtamen-
to poſteriore perfecto. Auth. Hoc inter.
2 7. Quæ forma Teſtamenti Nun-
cupativi?
UtTeſtator coram 7. teſtibus rogatis
uno contextu & uno tempore collectis,
ultimam ſuam voluntatem nuncupet.
Ae 21. l. 21. G. 2. B. kit.
2. Tolliturne perfectum Teſtamentum
etiam per imperfeltum Tezſtamen-
tum poſterius?
Neg. Niſtin priori perfecto inſtituti,
qui ab inteſtato non erant ſucceſſuri, in
poſteriori anutem, qui ab inteſtato, modo
coram 5. teſtibus id factum. d. . 21. . 3⸗
26. An ſeribenti Teſtamentum vel di-
Gtanti poteſt relinqui Legatum?
Afl. Modo priori caſu, non ſolus ſcri-
=M bens,

bensi
i

⸗

he
Eate
fureri
4. A
e,

N.
1,4,
lg

Nen
No.A

Af
Cri
Leſtan
us he

Enmit

gittrl
ciul
lenn e
teſhner.
Mriuf

M⸗

Ptopii
colect
uncupe

een
ener

celii,.
Coro
lußt
itl 6
“
ſo ⸗

JUST. LIB. VI. 347

bens, id ſcribat; per l. 22. & t. t. in f. de
bin, qui hili in teſt. G&.
27. Quomodo verbis Teſtatorir, ſe nolle
Teſtamentum ſuum valere,
illud tollitur?
Si hoc tribus teſtibus probari poſſit,
& a teſtamento facto decennium ef-
fuxerit. l., ſancimus. 2y. h. t. l. 272
25. An Extraneus Altur neceſſarius in-
teryveniens vitiat Teſtamen-
tum?
Neg. per l. 25. pr. b. f. l.2 ⸗
29. An ſe Teſtator Teſtamentum totum
ſeripſerit, non vero ſulſeripſerit, ob
hoc vitioſum eft
Neg. per d. l. 25. G. 1. B. t.
30. An Tezſtator ipſe nomen beredit ſeri=
bere debet?
Aff. per l. 29. B. tit. adeo ut ſi neque l. 29e
ſcripſerit, neque palam nuncupaverit,
Teſtamentum fit nullum, ſed neceſſi-
tas hæc in Authent. Eo non obſervator
remittitur, imo de conſvetudine ſuffi-
P 6 cit

343 QUXST. IN COD.

cit, ut Teſtamentum unius manu ſcri-⸗
batur.
31. Si Teſtator conſulto Teſtamentum re-
ſcidit, aut ſizna removit, an valet
Teſtamentum?
l. p. Neg. per l penult. b. t.
32. Qiid in Teſtamento Ruſtici vel ruri
falto ſingulare?
Sufficiunt quinque teſtes, ſi plures
eo loco haberi non poſſint, remittuntur
etiam ſubſcriptioes, ſi literati ibidem
non reperiantur. Si autem duo vel tres
periti literarum reperiantur, hi nomine
l.' fn. cæterorum ſubſcribant, per l. ſin. h. t.
TIT. XXIV.

DE HXLEREDIBUS INSTI-
tuendis & quæ perſonæ he-
redes inſtitui non
poſſunt.
t. Ji deportatus inſtitutus an pro non
ſerioto babendus?
„1. Aff. per l. 1. h. tit.
2Z. din Inſtitutio alicujus facta quaß R
ve

R
N
. deat

/

Ne

ſaun.
4,

Nea

14, 41
49

Ne⸗
r
h
6
Ne
1a
nie

A

00.

unuſen

eput
A

inlmn

hus
mittonn
ti ibice
oveltn
hinoni
fh
VII
nele⸗

,

1„*

JUST. LIB. V. 349

vel fratris ecum non ſit, vali-

Idaæ eſt
Neg. per l. 2. & 7. h. t. cum hæc vi- l. g.
deatur cauſa finalis. 7.

3. Si debitor Creditori quid legat, an præ-
ſumendum, id eſſe animo compen-
ſandi factum?
Neg. arg. le 6. & HF. . de Legatis
ſecundo. Si debitum ſit voluntarium.
4. An Collegium nondum confirmatum

inſtitui poteſt?
Neg. I. Collegium. 5. h. t. l. 5.
J. An qui inſtitui non poteſt, per ſervum
aut ſilium poteſt capere bere-
ditatem?
Neg. per l. o. b. . l. 10.
6. Seripſit Teſtator Titium ex certo fun-
do, Cajum vero ex dodrante, an ille
heres?
Neg. per l. z. h. tit. l. 13.
7. Si dicam te debere eſſe heredem Da-
nielis, eujus ego haæres extiti, an ſit
meus beres?
Aff. per l. ult. Ge tit. Nam inſtitutio, Qult.
quæ

3Jo QCUAXST. IN COD.

quæ non poteſt ſalvari ſecundum pro=-
priam ſignificationem, ſalvatur ſecun-
dum impropriam.

DE INSTITUTIONIBUS,;
Subſtitutionibus, & Reſtitu-
tionibus ſub Conditione
Factis.

1. An debetur Legatum puellæ reliltum
ſub conditione: Si Titio nupſerit, &
illa ſit parata, hic vero renuat
nuptias?
li. Aff. per li. h.t. Aliud ſi caſu impedia-
tur. lI. 3t. ff. de condit. & demonſtr. l. 4. de
condit. inſent.

2. Mater ſi heredes liberos inftituit, A
emancipati erunt a patre, an ſ par
ter mortuus heredis inſtitu-
tio ſulſiſtit?
43. Aff, pen l. z. .t. unde colligunt inſti-

tutio⸗

kione
lietian

. 3 4

A.

R inpech,
het
Ptelti

l65
14

Ibe

hiir z
lith

Neg

tun

Win 4
Kone⸗

D.

umpto⸗
rſon⸗

2

INNO
ellin⸗
One

elH

t‚G6H

inhel⸗
lt

ini

JIUST. LIB. V. 5Fr

cutionem collatam in unum calum, tra⸗
hi etiam ad ſimilem.

3. An Filius ſub poteſtativa condktiaye
inſtitui vpottſt?
Aff. Si tamen conditionem implere
impeditus fuerit, habetur] pro impleta,
1t. h. t. licet jure novo etiam conditio l. 5.
poteſtativa rejiciatur a legitima, . 22. &
l. 20. S. 1. C. de inoff. teſtam.
4. An conditio divortii pro kurpi
babendai
Aff. per l. y. h. tit. y.
F. Teſtator dixite Siſine liberis deceſſe-

rit ſilius, aut ſint teſt amento, aut ſine nu-

Ptiis reſtituat hereditatem Cæjo, an ſuf-
cit horum unum extitiſſe ſeil ſiſine
teſtamento deceſſerit?
Neg. Sed omnes impleri oportet per
l.6.pr. h. t. unde colligunt, disjunctivam l. .
poſitam inter plures conditiones reſol-
vi in conjunctivam, ſi inter eas condi-
tiones reperiatur hæc: Si ſine liberis
deceſſerit.
. Cum

35 2 QUST. IN COD.
6. Cum Pater filio ſuo inſtituto Heredi ſi

morietur, ſubſſtituat Cajum, an haæc Sub-

ſtitutio diretta vel fideicommiſſaria in-
telligenda ſub bac conditione: &
ſene liberis deceſſerit?
Aff. l. ʒo. Cde Fideicommiſ. l-ios f.de
condit. & dem.

7. An boc etiam de flio naturali?
Aff. Sed aliud in nepotibus naturali-
bus ex ſilio legitimo, per d. l. 6. G. 1.

5. An hæc lex in ulterioribus liberis lo-
cum babet?
l. 6. Aff. per d. l. 6. F. 1. B. t.

5. An ſußzcit ſi conditio ſub qua inſtitutus
ſum berer, vivo adbuc teſtatore
exiſtat?
Aff. De caſuali, & de ea poteſtativa,
quæ non facile, & non niſi ſemel imple-
ri poteſt, ſed promiſcuæ autem quæ fa-

cile expediuntur, poſt mortem impleri

. 7. debent. l. . b. .

li M
unch
aͤ
Eu
en vid
l lnſir
n6
(H„α
n n
lenl
umenli
llton
nſn

N

Ube⸗
in

1 IUST. LIB. VI. 35

MI 1e. Inſtituit me quis heredem ſecunaum

au conditiones infra ſeriptas ſinulla
ſenei⸗ lecuta conaitio, an ſum berest?
mA Arff. l. yen. b.t. quia mutaſſe volunta-

tem videtur.
ust n. Inſtitnit quis I'xorem & fætum in u-

zero, & huic, ſi natus non erit, ſulſtituit
Cajum, nato fÄata & mortuo, an lo-

nldn cus eſt ſubſſtituto?
gnunnle Neg. Quia licet ſubſtitutio vulgaris
fadia pupillo contineat etiam pupilla-

zem l. & f. de vulg. & pupill Subſtit. quia
vere gamen hic mater inſtituta, hæc excludit
ſubſtitutum; niſi expreſſe in ſecundum

caſum ſubſtitutus ſit. . ein. bit. I. n.
im. TIT. XXVI.
out
in DE MPUBERUM ET ALIIS
e Subſtitutionibus.
ngut 1. Ni heredes inæqualiter inſtitut ., & ſobi
noe invicem ſubſtituti, in quibus
partibus ſulſtituti
pidentur?

e

„ CUXST. IN COD.

In quibus inſtituti, per l. 1. h.t. niſi alia
mens teſtatoris, er l.24. b.t. quod etiam
tunc fit, quando per nomina propria ſi-
bi mutuo ſubſtituti, l. 124. de legat. I.
quod in teſtamento nuncupativo in du-
bio non præſumitur.

2. N quis flio impuberi ſoli in primum
caſum ſubſtituerit, an videtur et-
iam in ſecundum ſulſti-
tuiſſe?

l. 4. Aff. pver lI. 4. h. t. & l. 4. f. eod.

3. Sed quidfi Pater fälium impuberem &
fratrem inſtituit, & mutuo
ſubſtituit?
lLʒ. Tunc in primum tantum caſum, 12.
& 4. h. tit. quia hic utrique perſonæ
convenit.

4. Sed quid ſ: Pater ſlium & uxorem in-
ftituit, & ſi heredes ambo non erunt, Fir-
mianum, an bic pupillo in utrum-
que eaſum videtur ſubſti-
zutus?

Neg.

Neo
berii

C
nate
40

dad

ck,
1.
keſtiat
tumax!

Eekung
Ene⸗
En
A

00
Ut.niiu
Poleien

ripin⸗
lunt
iſonc⸗

imm
Muarer.
0.

6Pennd
g

lun 1

ehein

unni
lil,

6

JUST. LIB. vI.

Neg. perl. 4. hit. Niſi ſeparatim pu⸗ l. 4.
beri & impuberi ſubſtituat aliquem.

F. Si ſalia a Matre inſtituta, cui ſülſtitu-
tus Cæjur, velit repudiare bereditatem
maternam, & velit poſſeſ. bonorum
ab inteſtato petere, an locus
ſalſtituto? 5
Aff. 03. b. tit. b..

6. An adita hereditate exſpirat ſubſtitu-
tio vulgaris?
Aff. per l. 5. h.t. niſi contra aditionem l. y.
reſtituatur, l. 7. S. 10. de minor. aut con-
tumax heres non impleat voluntatem
defuncti. Nop. 1. 7. . F. F.

7. 5r eſtamento multi inſtituti hereder,
& invicem lubſtituti, an adeunti-
bus inpitis adereſeit portio
Ae, FKecientium? 5
Aff per l. 6& h. lit. l. 6.

§. ded quid ſi uni beredum ſul ſtitutus, an
hic deficiente berede excludit

coheredem?

3566 QUST. IN COD.
Aff. l.2. S. 5. F. de bonorum poſſeſſ. ſe-

cundum tabb.

9. An Mater excludit ſulſtitutum in
Pupillari tacita?

Aff. per l. §. h. . Secus autem in ex-
preſſa. Conf. . n. tit. præced.

lo. Compendioſa ſabftitutio facta his ver-
bir: Quanaocunque ſzlius deceſſe-
rit, quas ſubſtitutiones con-
tinet?

Reſp. Primo vulgarem, ſecundo
pupiliarem, tertio fideicommilſiariam,
ſi a pagano facla, direcdlam autem ſi a
milite, I. Centurio. fyde vulg. & pup. niſi
mater ſit in medio, ubi obligatur per d.
l. precibus. 5§. & ſic Mater habet Trebel-
lianicam.

nI. Poteftne ſulſtitui filio mente capto in
ſecundum caſum?

Aff.

.
(blien⸗
tumen e
(Eeſcendh
pnet

12. ky⸗

ℳRln

Afl.
upis er

ulinx
pul
inpul

Ney/
nſbii

lf. N

Neg
,4
tatur
n

00.

Ntns

gennter

ulie
Auſe

N

,ſont
mmiannn
reni
GIi
gnr
dete

i

JUST. LIB. VI. 337

Aff. Modo, ſi liberos habeat, hi illi
ſubſtituantur, vel omnes vel unus, ſalva
tamen cæteris legitima. Sed & ſi nulli
deſcendentes, fratres eorum ſubſtitui o-
portet. l. 9. h. t. l. 9.

12. An vulgaris expreſſa ſubſtitutio falla
ſilio mente capto continet exem-
plarem?
Aff. Quia ſi continet pupillarem,
magis exemplarem, quæ ei ſimilis.

S. Subſtituit quis duobus impuberibus fi-
liis copulative, ſiuterque mortuus fuerit
impubes, an uni mortuo ſuccedit
ſulſtitutus?
Neg. pen. b. t. ex qua colligitur, libe- Ly.
ros ſibi ipſis invicem eſſe ſubſtitutos.

14. Sed an idem in ſideicommiſſaria
ſubſtitutione?
Neg. per l. ult. S.6 de legat. 2.l. 75..7.
l. 57. G.1. F. ad Trebell. quod tamen limi-
tatur ex hac lege, niſi ſuperſtes ſit per-
ſona magis dilecla.
Ij. Te-

33 QUXST. N COD.

F. Teſtator duos beredet inſtituit pri-

mum & ſecundum, & illos filio ſuo im-
yuberi cum alio tertio ſulſtituit,
qquas partes habent in bere-
ditate flliis
Singuli tertiam, ob particulam diſtri-
l fſin. butivam. . En. b. t.

16. Teſtatur quir ita: Titiur cum liberis

ſuis & Sempronius heres mihi ſit,
qurritur an ſinguli partes vi-
riles habent?
Neg. Sed Titius cum liberis unam
dimidiam habet. Sed Sempronius alte-
ram, quia collective ponitur Titius cum

liberis, & Pater alias cum liberis eſt una

perſona, quod ex hac leg. ult. communi-
Alrn

ter probant.

TIT. XXVII.

DE NECESSARIIS SERVIZ

Heredibus inſtituendis &
ſubſtituendis.

Leryi⸗

nt,aut

Upuber
beneficin
.

DEI

1ch bel

liur

1. Qui

A⸗

JUST. LIB. V.

or 1. Qà unt heredes Neceſſarii
Ulſir tantum?
h Servi, qui Dominis a quibus inſtituti
e. ſunt, aut ſubſtituti liberit Dominorum
impuberibus, inviti heredes exiſtunt, &
lndi beneficium abſtinendi non habent. l. 4. l. 4.

h. tit.
NRme
kiN TIT. XVIII.
10.
DE LIBERIS PR.TERIIIS
i t vel exheredatis.
Ninse
“ 1. An Exberedatio liberorum ab omni
ckin gradu feri debet?
u⸗
Afrm. Et hoc in dubio Præſumitur
. 1. h. tit. M
2² S avus hlium inſtituerit, bie avtem i-
N lius præmoriatur relicto nepote,
. an bic rumpit teſta-
Go
n mentum

360 QUEST. IN COD.

3. Anetiam Exbaæredatio his, & ſimilibus 14,
verbis ſieri voteſt e filius alienut ſit ü, d
a« mea ſübſſtantia? nreſ,
3. Aff. l. 3. b. tit. 3
4. An omnes liberi utriutque ſexus nos Nn
minatim erberedandi, aut inſti- .
tendi? ici
14,

l. 4. Aff. per l. maximum vitium. 4.b.t. ex
qua & quidem ex perſ. Cum enim. pro-
bare ſolent; Legitimam eos petere non
poſſe, qui ab inteſtato non ſuccedunt. Ne

y. Quæ eſt Forma jure novisſimo uun
Erbaredationis?

Reſp. 1. Cauſa debet eſſe ex illis . lumn⸗
in Non. /I5. expreſſis. 2. Debet nomina- locan
tim in teſtamento exprimi. 3. Debet ab lria⸗
herede ſcripto probari, æuth: non licet h.
tit. quod ultimum tamen ad effecum. DE
non ad formam pertinet. de

1. An

0).
Ghnle

leru
3

e AN
i

,4etl

n,

eterene
Cceden

en

ellin
euun⸗
eti
1 .
on letl
ckeuu

7

JIUST. LIB. VI. 3561

1. Anſi Teſtamentum ex cauſa præteritio-
nis, vel erxheredationis paternæ velma-
ternæ ſit irritum, an legata & ſdeicom-
miſa etiam univerſalia valent?
Aff. Auth. Ex cauſa. h. t.
TIT. XXIX.
DE POSTHUMIS HEREDIBUS
inſtituendis, vel Exheredan-
dis, vel Præteritis.
7. An Poſthumus non perfecte natus, ſed
innativitate denatur, rumpit teſtæ-
mentum?
Neg. per h. 3. b. t. l. .
2. Quid vero ſi nætivitate poſthumi ru-
Vtum ſit Teſtamentum, an deben-
tur legata?
Diſtingvendum an uterus ſeu poſt-
humus ſcienter præteritus, an non, ut
illo caſu debeantur legata, ærg. d. dAuth.
Ex cauſa. hoc caſu non.
TIT. XXX.
DE TWRE DELIBERANDI ET
de Adeunda vel Acquirenda
Hereditate.

7. N

362 QUÆιS T. IN COD.

1. & Eillius ſolvat debitum patris, an in 7. 4
dulio videtur ſe immiſeuiſſe, nißiſol-
vat cum proteſtatione? Neg
2. Aff. I.2. B. tit. 4
2. An Filiuf amilias mortuo parent’ ipſo
jure eſt hares? d
1.7. Aff 1.. .. unm
3. An Tutor ignorante pupillo poteſt d.
re hæreditatem? hoet
. 7. Neg. Per l. y. H. t. D

4. An qui de delata htli hareditate diſpo-
nit, adiiſſe videtur? 1chb
6. Aff perl.6. b. t.
F. Quia Aditioni peræditatis praſerili
voteſt longo tempore 1.§. h. tit. quomodo
conſulitur Creditoribus defuncti, ut At
ſuum conſequantur? inen
Citandus is, cui delata, & interro- Mig
andus, an adire velit, dato ei ſpatio ad 0, 4

l. 9. deliberandum. l. 9. b. t. Sloſ⸗
6. An heres tenetur in ſolidum, ſi adita ar
pereditate exſpoliatus 2
io. Aff. L. o. b. t. Quia eſt factum. Ne
Umae

D JIUST. LIB. VI. 36;

s 7. An ad adenndam hareditatem quis
compelli poteſt?
Neg. per l. nec emere. I6. b. k. l. lés.
5. Quid ſi vero infanti delata tertii
bereditas?
Solus aſcendens per lineam pater-
nam poteſt adire, etiam infante mor-
tuo, aut ſi non habeat aſcendentem,
poteſt Tutor, quod ſi non fiat, infans
non transmittit hereditatem. . ſt infan-
ti. 15. b. t. l. 15.
9. An heres, cui delata hereditas, ſed non
adita, jus adeundi & G deliberandi
eranemittere poteſt in here-
dem extraneum?
N Af. Si intra annum, a delata heredi-
Wtate numerandum, deceſſerit l. cum in
aauntiquioribus. 9. B. t. 1 m.
0. Aliquis Titium inſtituit ex ſemiſſe &
“ io ſuo ſubſtituit, an Titius ſuam parien
3 acceptare, & filii ſucceſtonem re-
9 Pudiare poteſt?
Neg. per l. 20. . t. quia voluntas ul-/
n cima eſt indiviſibilis.

. Q 2 II. Qnan-

,up,

z64 QCUX ST. N COD.

11. Quando conficiendum Inven-
tarium?
Reſp. Intra 30. dies inchoandum poſt

lLalt. apertas tabb. . ult. G. 2. vel poſt ſcien-

tiam delatæ hereditatis, aut intra an-
num, ſi abſit heres. G. 3. hH. ?.
12. Intra quod tempus com-
ylendum?
Reſp. Inter alios éo. dies.
13. Quz Junt Jolennitates Inven-
tarii?
Reſp. 1. Debet fieri a Notario publi⸗
co. 2. Citatis Creditoribus, & Legatariis.
3. Adhibitis teſtibus tribus heredi notis.
Nov. I. 6. 2. §. . 4. Debet continere o-
mnes res in hereditate repertas. 5. Eas
debet deſcribere per quantitatem, &
qualitatem, per pondus. 6. Debet ſub-
ſcribere ipſe heres, vel procurator, vel
alius Notarius. 7. Præpoſitio ſigni vene-
rabilis crucis. S. 7. b. t.
14. Qui ſunt Effltus Inven-
tarii?
Reſp. Præcipuus eſt, quod ultra vi⸗

res

Tes hl
Legat
aur.

orill
.
zimnue
perti

se
Iud
Gbarn
hat,
Koure
Vemue
ron
cond
jeen
ci
telt
fune
tarii
ſahe
biae
pos
Cre

4
luef⸗

llien.
Gna

M⸗

Mt.

o⸗
eci
herenel
3
en
Nel
on
Giſe⸗

JUVST. LIB. V. 3565

res hereditatis nec Creditoribus, nec
Legatariis teneatur heres. 2. Falcidia u-
tatur, alias non. Non. I. c. 2. Non tamen
omiſſione Inventarii amittit legitimam.
arg. Nov. I. &à. F.!. verſ, non auten execi-

pimus. Modo ex confeſſione adverſæ

Partis conſtet de viribus hæreditatis;
alias enim nec de legitima conſtat. 3. A⸗
liud non ſolvere tenetur Creditoribus,
quam quod in hereditate reperitur. 7.
bac. ult. S. 4. 4. Heres ſatisfacere poteſt
ſecure Creditoribus & Legataris primo
venientibus, reſervata tamen aliis Cre-
ditoribus adtione hypothecaria, vel
condictione ex hac lege, non contra he-
redem, vel Emtorem, ſed contra eum,
cui quid ſolutum eſt. S. . & F. h. ?. 5. Po-
teſt heres deducere expenſas factas in
funere defuncti, & confedtione Inven-
tarii, in Teſtamenti inſinuatione & cau-
ſa hereditaria defendenda. 6. Debita ſi-
bi a defuncto ſalva retinet. 7. Intra tem-
pus datum Inventarii confecioni heres
aCreditoribus inquietari nequit. SF. . d..

Q 3 V. Te-

366 QUAXST. IN COD.

. Teneturne Reres Juraments confr-
mare Inventarium?
Aff. Si Creditores non ſunt contenti,
&iid exigant, & procul dubio id hodie
verum, ubi non citatis Creditoribus, In-
ventaria fiunt, & ſic ſunt res inter alios
acæ & §. 1o. l. 22. Qui de perfecto In-=
ventario loquitur.

TIT. XXXI.
DE REPUDIANDA VEL
Abſtinenda Hereditate.

1. An ex inbabitatione ædium defundti

præſumitur aditio bereditatis?
Aff. Niſi de contraria voluntate ap-

L.i. pareat & id probetur. L. 1. H. t.

6. 2.

2. An qui ſe abſtinuit ſilius, bona patrir e-
mendo, videtur ſe immiſiuiſſe?
Neg. Si bona fide fiat. .2. h. ?.
3. An ſilius ſemel agnitam ſucceſtionem
paternam in judicio repudia-

re poteſt?
Neg.

Ne
,ℳ

Dit
les ſit
ickra
noren
enpe
etre
yero
mſor
ü rel
lt.
nbo⸗

NW
me

1,4,
4
Ueſti

h. IUST. LIB. VI. 367

NN Neg. perl. 4. h. 4.
2. An vero ſimel repudiatam agneſtere
tonei poteſt?
Ditho Diſtingvendum eſt in filiofamilias, an
itiet res ſit integra, an vero bona hereditaria
etde diſtracta. IHlo caſu, ſi filiusfamilias mi=
etch. norennis, intra ætatem minorennem
ſemper, poſt eam intra ſeptennium po-
teſt reſtitutionem petere, majorennis
vero intra triennium. Secundo caſu
411 majorennis non poteſt adire, minoren-
ge. nis reſtitutionem petere poteſt. l. ſin. l. 2.
b. t. Sed I. 24. G. 2. F. de Min. de mino-
ℳ ribus extraneis, non ſuis loquitur.

TIT. XXXII.

QCDEMADMODUM. TESTA-
A menta aperiantur, inſpician-
tur, & deſcribantur.

1. An publicatio teſtamenti facienda eſt
coram Teſtibus teſtamentariis?
Aff Aut his deficientibus coram ho-
neſtis viris. l. 2. H. t. l. 2,
8 △4 2. Quid

QUWs ST. IN COD.

2. Quid faciendum ei, qui teſtamenti
copiam petit?
Reſp. I. debet probare intereſſe ſal-
tem præſumtive. 2. Debet juramemtum
calumniæ præſtare. 3. Non debet ei
communicari ea pars, quæ vetita eſt
aperiri, aut alicujus ignominiam ſpectat,
l. J. nec dies aut Conſul. /.7. b. tit. Idem in

TIT. XXXIII.

DE EDICTO DIVI HADRIA-
ni tollendo, & quemadmodum
ſcriptus Heres in poſſeſſio-
nem mittatur.

1. Si Scriptus heres offerat Teſtamentum
eriptum, quod omnes ſolennitates babet,
præſertim prætorias, adſit vero Contmdi-
ctor, qui negat potuiſſe mortuum de his
teſtari, annon hæres poteſt petere im-
miſtonem ex Interdiléto, reſer-
vato contradictori

Aff. per l. ſin. h. t.

Re

& nn
49..
3 d

D.

AHonen

teleſ⸗
memn
cebeti
reün
nheitn
lenit

Nod

eir

enentun
Gerkake
Cimud
enlei

elt ſ⸗

Ir.

IUST. LIB. VI. 365

2. In quo Teſtamento hoc locum
babet?
Reſp. In ſcripto ſolenni & judiciali,
& nuncupativo in ſcripturam redacto.
arg. d. l. ſn. l.fin.
3. An etiam Fideicommiſſario datur poſt
reſtitutionem verbis faltam 5
Aff. Ob rationem diétæ Legis.
4. An Sulſtituto?

Aff. Ob eandem rationem.

TIT. XXXIV. “

Sl QUISs ALIQWEM TESIA-
ri prohibuerit aut coegerit.

1. Si quis aliquem teſtari probibuerit, aut
coegerit, an utroque caſu ſuccedit
Fiſeur?
Neg. Sed illo caſu ſuccedit Fiſcus... l. 2.
p. t. Hoc caſu Teſtamentum eſt nullum,
1.20. S. fn. fF. de Teſtam. & l. 1. h. tit. & l. I.
ſuccedit hæres àb inteſtato.
2., Au maritalibus blanditiis elicita diſpo-
Aitio eſt nulla?

30 QUEST. IN COD.

Neg. lI. ſin. b. t. N
TIT. XXXV. E⸗
DE HIS, QIIBUS UT INDI- uI

gnis Hereditates auferuntur & 14.
ad Senatus Conſultum Si- 4
lanianum. N.
1. An Heres, qui non vindicavit defundti a.
necem, hereditatem cum fructibus ante
litem motamperceptis, & pecuniarum ex
venditione redactarum ſuras ſo- N
miſſes inferre Fiſco tenetur? .
l. . Aff. l.1. C. . t. 14
2. An idem in minorenni beredeg
l. 6,. Neg. Il. 6. h. t. 4

3. Anſi Tutor T eſtamentum falſum dixe- her

rit, & ſuccumbat, pupillus amittit font
id, quod ſibi réliltum! ſ

/ 2. Aff per l. Polla. 2. H. t. Sed damnum l
a Tutore ſarciendum, ſi ſolvendo, alis 14⁴4
reſtituendus eſt. -
4. Si Teſtator inſtituto Titio poſtea in
Codicillo dicat, Titium non mereri vo-
duntatem ſuam, an propterea Teſta-
mentum corruit?
Neg.

.

W.
nrurc
nd.

Aßc

burun
iaruner

,H

,
relet
Nrdit

itt

dammm
Ndo/A

lſe 1

ereeiN
4½

8 4

IUST. LIB. VI. 371

Neg. Sed quod Titius hic adquirit,
PFiſco cedit, l. 4. b. t. nam Codicillis adi- , 4.
mi hæreditas nequit.

1. du qui expenſas funebrer uxta volun-

tatem defuntti non fecit, readit
ſe indignum?
Neg. per l. y. B. t. l. y.
6. An qui ſemel Teſtamentam dixit fal-
ſum & mutaverit propoßtum, lo-
cum Fiſco facit?
Neg. l. 5. B. t. . 1. F.

7. An ſiocciſor ignoretur, poterit adiri

bæreditas?
Aff Ut tamen ſi reſciatur, teneatur
heres perſequi eum, ſub poœena priva-
tionis, aut moribus noſtris denunciare,
& ſumtus litis ſubminiſtrare. arg. l. 9. l. 9.
b. tit.
5§. An dilatio bæc Legalis, dum vindittam
perſequitur, éjus heredibus vel li-
bertati, pel aliis legatis Pra-
judicat?
Neg. per l. IlI. b. . 1. n.

6 TIT.

zZ2 QUEST. IN COD.

TIT. XXNVI.
DE CODICILLIS.

1. Ruptum eſt Teſtamentum,poſtea Teſta-
tor Codicillo declarat, quod velit I. zſta- un
ACr
mentum valere, an ſulſeſtunt ea, clo

quæ in Teſtamento
relicta?
li. Aff. In vim Fideicommiſſi. . . h. t.
2. An per ſequentes Codicillor deroga-
tur prioribur?
1. 3. Neg. Niſi ſint contrarii, .3. B. t. quia N

cum pluribus Codicillis quis mori po-
eſt. 4
y. An herei, qui prius ex Teſtamento bo-
norum poſſeſſtonem petit ſecundum tabb.
& fuccubuit, poſtea bereditatem ut Fi- en
deicommiſſum ob clauſulam Codi- mo
cillarem petere poteſt? 2
l.-fͤn. Neg. l. ſen. pr. h. t. Niſi ſint ex paren-
tibus, vel liberis. d. l. ult. F. 2. M
4. Daturne etiam Codicillus non 4 ſon

ſeriptus? a⸗

ult. Aff. i., ult. &. ult.

J. Qu«

uer.

,0

JUST. LIB. vV. 33

F. OQa ſunt ſolennitater Co-
dicilli?
Reſp.5. Teſtes utriusque ſexus, etiam
qui fortuito adveniunt. 2. Continuitas
actus. 2. Subnotario in ſcripto Codi-
cillo. 1. S. alt.

TIT. XXXVII.
DE LEGATIS.

1. Reliquit Teſtator alimenta libertis hoc
modo, quoad cum Claudio commo-
rabimini, an mortuo Claudio
alimenta debentur?
Aff. per l. 1. b. ?. Tum ob favorem ali- /,
mentorum, tum quod mortuo Claudio
morari non poſſint & per eos non ſtet.
2. An ſe vendam bareditatem, teneor
Lrgatariis?
Aff. per la h.t. Licet habeam regres-7.
ſum contra emptorem.
J. An ſe Teſtator nem mibhi legatam poſt-
ea pignori det, a voluntate illa re-
ceſcſe rideturd 4
7 Neg.

374 QUEST. IN COD.

l. 3. Neg. L.3. h. t. niſi Legatario conſen-
tiente, aut ita ſit oppignorata, ut nulla
ſpes reluitionis.

4. Si Legatarius propria autoritate ar-
ripuit poſſeſſionem rei legatæ, an eo
caſu jus ſuum amittit?
. y. Aff. L.y. h. t. quod intelligendum, ſi
poſt apprehenſam ab herede poſſeſſio-
nem hereditatis, hoc fiat.
5y. An Subſtitutio vulgarir & fdeicom-
miſſaria etiam in legatis locum
babet?
l. 6. Aff. l. 6. h.t. & ſic ſubſtitutio vulgaris
agnitione rei legatæ evanefcit.

6. Si fratriburs meis fundus pralegatus,
oſtea idem mihi legatus, quas partes
fratres habent in fando?
l. 7. Reſp. Semiſſem. l. 7. B. t.
7. Conſtituit me quidam liberir ſuis Tuto-
rem & legatum dedit, excuſo me ob
legationem mihbi decretam,
an amitto legatum?
Aff. Niſi Tutor eſſe non poſſim, ut
l. 5. miles. 1. 5. B. t.

1

Al

ſona.

ele
in.

N

ſa

N
9.5
Se⸗

Gndd.

ſelio⸗

Nir.

n.

in

t

JUST. LIB. VIl. z55

§. &i Teſtator rem alienam habens pro
ſua legaverit uxori, legatum
debetur?
Aff. Et idem in qualibet proxima per-
ſona. . io. h. t. l. 10.
9. Légat quis filiæ fundum, poſtea eidem
in dotem dat, an legatum vel ejus
aſtimationem mortuo patre
Vetere poteſt6
Neg. per l. Il. . t. . u.
Io. An beres, qui repudiavit bereditatem,
fundum orælegatum acceptare

voteſt 5
Aff. . 12. h. tit. l. 12.
1i. An jus mortaum inferendi legari
vottſt?
Aff. per l. 12. 1. t. l. 5.

12. An debentur legata, virer ere , akor-
no abſumtæ, etiam non falto
Inventario? S
Neg. per l. j. b. t. l. ..
13. Si Creditori debitor pignus datum le-

ger, an debito oblato, debitoris hbere des

bignur repetere poſſunt?
Neg.

376 QUEST. IN COD.

l. 16. Neg. l. 16. h. t.
14. Si Teſtator Titio & Heredibus ejus
annale legatum reliquit, an etiam
Heredum Heredibus debetur?
. 2 2. Aff- per l. in annalibut. 22. B. t.
75. Si Teſtator fundum legat Titio &
peſtea dimidium Cajo, an ſingatli di-
midiam bhabent partem?
l. 27. Aff. per l. 23. pr. b. t. Sed ſecus eſt, ſi
as totus Titio, & 6. unciæ Cajo perl. .
G. 2. F. de hered, inſtit. ubi hereditas in
18. partes videtur diſtribui.

16. Pater ſi pupillus exheredaverit, G

eidem fundum legaverit, alium ei ſubſti-
tuerit, an ſalſtitutum gravare Lot-
eſt, ut eum fundum alii re-
. ſtituat?
l.24. Neg perI2a. h.t. Quia nihil dedit de
ſuis, ſed de filii bonis.
17. An Legatarius celans Teſtamentum
privatur Legato?
l. y. Aff. per l. penult. h.t.
15. At cui illud cedit?
Reſp. Heredi, ger d. l. Ven. h. t.
Ig.din

y.dn

Nor
tlian
,7

U
S.
4
behl

JUST. LIB. VI. 377

I. An Legata adtempus relitta valent
ipſo ſure!
Arfl, per l. ult. h. t. l.ult.
30. Et quomsdo ſecurus fit Herer de re
aliquando reſtituenda?
Reſp. per cautionem. l. alt. b. t. lault.

TIT. XXXVIII.

DE VERBORIM ET RE-
rum ſignificatione.
1. Si fundus inſtrultus legatus, & habeat
ibi Teſtator vinum & oleum, an etiam
illud Iegato continetur?
Aff. Si ob neceſſitatem prædii habuit,
