rtit petitur. . 2. h. t. eadem ratio contractus
ndu &. diſtradus; Vel Judex Rei, v. gr. here-
itatis. Excip. niſi I. Per modum exce-
ptionis opponatur. 2. Niſi ab eo lata
RA ſententia, qui vice ſacra judicat. Ubi
I princeps ipſe, vel 3. Contra libertatem
rell reſtitutio, petatur. l. o. de minor. 4. Nec
arbitri, nec dati Judices ab inferioribus
uenll Judicibus. l. ſin. He tit. l. ſin.

jdove⸗

322 QUST. IN COD.

TIT. XLIIX.

DE REPUTATIONIBUS,
quæ fiunt in judicio in inte-
grum Reſtitutionis.
1. Quid eſt Reputatio?
Eſt id, quod Adoleſcenti petenti reſti-
tutionem impuratur, ut vel reddat, vel
compenſet, v. gr. Reſtitutus contra ven-
ditionem minor cum frudibus uſuras
compenſat, contra Emtionem reſtituit
fundum cum fructibus. Omnis enim
reſtitutio eſt reciproca, aut iniquiſſima,

ſi ex uno tantum latere fiat. Imo et-

jam contra tertium reſtituitur actio, ſi
ob interceſſionem minoris liberatus.

dun. l- un. h. t.

TIT. XKLIX.
ETIAM PER PROCURA-
torem cauſam in integrum
reſtitutionis agi poſſe.
1. Poteſtne peti réſtitutio per Procu-
ratorem ²⁸
Aff. Si habeat ſpeciale mandatum,
l. 20

IN

160

gu

no/

.

Ib
ninte-
1.
6
teniteh⸗
elnN
Ontraitr
bus uin
nlelii

Gunis elun

iqnilin
woe
r abio
lbberas

UN
grum
le.

Pyolk-

nchtun,
4

JUST. LIB. II. 83

l. 25. f-. de minor. aut ſi cognatus ſit, &
caveat de rato, I. 26. d. t. imo etiam Pa-
ter nolente filio, quia Patris intereſt ra-
tione peculii. 1. 27. h. t.

TIT. L.

IN INTEGRUM RESTITU-
tione poſtulata, ne quid
novi fiat.

1. Cur reſtitutione contra ſententiam pe-
tita, interim ſuſpenditur Executio
ſententiæ?

Quia idem præſtat reſtitutio Minori,
quod appellatio majori. l. 42. fF. de mi-
norib. Et ideo omnia, quæ contra fiunt,
attentata vocantur. Vide Lancellot. de
attent. lib. 2. cap. S. Ubi idem eſſe di-

cit, licet cauſa reſtitutionis altioris ſit

indaginis.
2. Sed quid ſi cauſa Reſtitutionis non
poteſt in continenti probari?

Nihil innovandum. —⸗R .
D 6G6 TIT.

384 QUXST. IN COD.

TIT. LI.

DE RESTITUTIONIBUS.
militum, & eorum, qui Rei-
publicæ cauſa abſunt.
1. Muo caſu his ſuccurritur?
Si interim res eorum uſucaptæ, aut a
Creditoribus diſtractæ. l.a. hit. aut actio-
nes per præſcriptionem aut uſucapio-

nem (ſaltem tempore abſentiæ com-

l. 3. pletam. l. 3. h. t.) amiſſæ. I b. t. aut bo-

l.1. norum poſſeſſio neglecta. I. I. nam his
caſibus reſtituuntur intra quadrienni-
um (reſciſſa uſucapione, venditione,
præſcriptione, &c.) & eorum hæredes,
d. I. 1. nec præſcriptio quadriennii cur-

l. . rit tempore abſentiæ. l. y. h. t.

TIT. LII.

DE UXORIBUS MIL TTUM,

& eorum, qui reipubl. cau-
ſa abſunt.

1. An offcium quod militibus damnoſum

non eſt, uxoribus ecorum, qui
ma-

5. JUST. LIB. II. 35

maritum ſequuntur, damnoſum
U V goreſh?
hei⸗ Neg. per l. 1. & 2. b. t. Sed ipſæ etiam, l.1.2.
. quaſi Reipublicæ cauſa abeſſent, reſti-

tuuntur.

r!
Ptr,il TIT. LIII.

tr D E TEMPORIBUS IN IN-
ſen- tegrum Reſtitutionis tam mi-
tie . norum, & aliarum perſonarum, quæ re-

,autbo ſtitui poſſunt, quam etiam hære-
mmI dum eorum. .
Ncten 1. Intra quod tempus reſtituitur Major
nditior⸗ vel Minor?
hutdk Intra quadriennium, quod Minori-
enniicu⸗ bus currit a die adeptæ Majorennitatis;
& Majoribus, qui propter abſentiam
reſtituuntur, a die contractus. l. ſin. C. l. f.
h. tit.
2. Reſtituunturne Minorum
.CA . bheredes?

1. Aut Minor minori heres exiſtit.
2,s Aut Minor majori. 3. Aut major
minori. 4. Aut major majori. Pri-
D 7 mo

lumnlit

„,4ℳ
. le

86 Q UXST. IN COD.

tamen computata ætate defuncti, to-
tum quadriennium. .e . princ. F.de mi-
norib.

pus, quod defuncto ex quadriennio ſu-
l.2. pererat. d. l. o. §. 1. l. 2. h. f.
Tertio caſu heredi ſtatim ab adita
l. . hereditate quadriennium datur. 5 §.
ult. C. B. tit.

Quarto caſu id tempus datur, quod
defunctus habuit.

zutioniz non erxcedit, an utrique
datur?
Aff. Sed ſi excedat, datur tantum reo,
ut tamen adctor in eo ſpatio probare
lL. 6. poſſit. l. 6. b. t.

4. An poſt veniam ætatis impetratam
datur de hbis, quæ antea NKa,r re-
ſtitutio?
db.j. Aff. g. r. b. t.

mo caſu heredi datur poſt ſuam legiti-
mam ætatem ex defuncti perſona, non

Secundo caſu datur heredi id tem

3. Si dilatio peratur, qquæ empur reſti-

ir

Ies

More

hn

IUST. LIB. II. 37

len F. An Reſtitutio poſt quadriennium in

,n forma Exceptionis poteſt
l,t⸗ opponi?
en Arff. Carpzov. lib. 2. Reſp. 96. Sed re-

Qius Neg. ab Oddo de reſtit. quæſt. 3j.
Aten. arl. Z.
niol. . An minor: poſt minorennem ætalem in
militiam profecto currit boc qua-

i driennium:?
151 Neg. per l. 1. C. b. ?. l. t.
7. An hoc tempur actioni reſtitutæ per
dol reſtitutionem datur?

Neg. per l. . F. de Obl. & Alt.
n. 2. Quidſi maritus minorennis dedit yn-

Ne grapham de numerata dote, quam
non accepit, an réſtitui
Dt. poteſt?
obare Aff. Si duodecim anni non ſint ela-

pſi a tempore contracti matrimonii, hæ-
res ejus majorennis habet annum, mi-
norennis quinquennium. auth. ſi minor.
h. t. & Nov. 100. c. 2.

Auß
⸗

14 TIT.

383 QUST. IN COD.

TIT. LIV.

CQUIBUS EXNX CAUSIS MA-
Jores in integrum reſtitu-
antur.
1. Muot modir reſtituitur Major?
Tribus modis I. Officio Judicis nobili
per reſtitutionem ex nonnullis cauſis,
ut propter abſentiam. 2. Officio Judi-
cis mercenario in bonæ fidei contradti-
.3. bus. . 3. h. t. 3. Jure communi ob enor-
mem læſionem, ex l. 2. C. de reſeind.

veénd.
2. Ex quibus cauſis primo Majores
reſtituuntur?

Ex abſentia Reip. cauſa, legati civita-
l. 1. tum, l.l. b. t. qui ſunt in cuſtodia vel arre-
l. 2. ſto, l. 2. & ult. & generaliter quoties ju-
ſta cauſa videbitur, & demum civitati-
l. 7. bus & collegiis. l. 7. . t.

TIT. L V.
DE ALIENATIONE Wol-
cii mutandi cauſa facta.

1. Quæ

Ppto
ſit⸗

tio

dol
cor

D

die⸗

JUST. LIB. II. 89

1. Duæ eſt alienatio qudicii mutandi
8M. anſa fabta?s
Un. Quæ ideo fada, ut moleſtior, & du-
rior Adverſarius ſubſtitueretur.
2. Qusz inde altio?
In factum quanti intereſt, rem non
ahni amiſiſſe, ſi petere eam non poſſit ab Em-
ptore. a. princ, fP. V.t. aut ſi petere pos-
o i ſit, quanti intereſt, quod par concerta-
cio non ſit.
9 d „. Habetne hie gravatus Eledtionem, an
Zoſſeſſorem abtione in rem, an vero
alienatorem actione in faltum,
M convenire velit?
Aff. ger l. un. h. t. ut tamen eledctio lun.
fce poſſeſſoris liberet alienatorem, non
l Ccontra. . g. G. 2. F. de ſolut.
Miezſe
Chien. TIT. LVI.

DE RECEPTIS ARBITRIS.
. 4 Arbiter?
. Qui S roraih⸗ Partium ju⸗
a. dicat.

0.* 2. Quo-

in

90 QUST. IN COD.
2. uotuplices ſunt Arbitri?

Alii dicuntur juris, qui de uno aliquo

juris articulo, v. g. de partibus ſocietatis
definiendis, vel, an fidejuſſor idoneus
ſit ‚aſſumunrur; Vel ſunt Compromis-
ſarii, ui vel ſunt Arbitri in ſpecie, quo-
rum eſt ſententiam ferre; Alii ſunt Ar-

bitratores, quorum eſt ex æquo & bono

rem componere.

Poteſtne a ſententia Arbitri
appellari?

N. . Neg. per. l. I. Git. quia non eſt ſenten-
tia; Sed reducio ad arbitrium boni Vi-
ri poteſt peti, ſcil. coram judice ordina-
rio, qui alias cognoviſſet. Mrſ.cent.
obſ. Gl.

g. Eſtne laudam ſortibur vel evidenti

gratia latum validaums

lL. 3. Neg. Sed obſtat exceptio dolipe l.

b. tit.

J. An bodie ex Arbitrio Exrteptio &
Actio, licet de pœna non convene-
rint 9

JUST. LIB. II. oxr

i! rint, nec juramento ſe olſtrin-
xerint?
Aff. Si partes ſubſcripſerint, aut ſi len.
tio decem dierum confirmaverint lau-
dum, hoc eit, pronunciatum Arbitri/ J. l. 5.
pr. 6. t.

notlq
ſocietti
iconet
nprond

d 6. Ae arbitrium interrumpit Præferi-
be ptionem longiſſimi temporis?
Aff. per a. l. y. F. I. B. t. hey.
7. An autem alta probatoria coram ar-
i duro, etiam in judiciis ſidem
3 faciunt?
ſerr Afr. per dl. . S. 2. h. t. l. y.
voni; 5. An hodie arbiterjuramentum praſia-
or. re debet, de juſto Laudo promul-
ſunt gando?
Neg. per auth. Decernit. h. t. & Noy.
§z. c. Il.
AAnun
TIT. LVII.

W DE SATISDANDO.
nn6
A⸗
rir

1. An Proturator aöbtoris, etente
Reo

l. un.

l.7.2.

9 4½ QUEST. INN COD.

Reo, poteſt cogi ad præſtandam cauntio

vem de actore defendendoin recon-
ventione & judicato ſolvendod?

Affirm. per l. un. h. t. & l. 3. 85 F.de
Procurator.

2. Quid pero in procuratore
Keei?

Debet cavere de judicato ſolvendo

ipſe, vel dominus. d. !. un. h. t.

TIT. LVIII.

DE FORMULIS ET IMPE-

trat ionibus actionum ſub-
latis.

1. An neceſſe hodis eft impetrare formu-
lam & certum nomen actionis?

Neg. Quia actiones ex Legibus, & E-

dictis ipſo jure competunt, etiamſi non
poſtulentur. l. . & 2. b. ?.

TIT.

UE

1. y

U
Unh

2, .

I

Pital
non!

bent
6
canl

(cigli

belit

5. JUST. LIB. II. 33

. TIT. LIX.
inu DE JUREIURANDO PRO-
tuchl pter calumniam dando.
1. In quibus caußis Juramentum calu-
N mniæ requiritur?
Ubi aliquid in facto probandum eſt.
1. 1. H. . l. 1.

An
2. Poteſtne in caußir criminaliter deferri

juramentum calumniæ!
en In non capitalibus poteſt; in ca-
pitalibus deferri poteſt Actori, ſed
non Reo. arg. l. I. b. tit. Ob metum

pPerjurii.
3. Quotuplex eſt juramentum
MIDE calumniæ?
ſab⸗ Generale & Speciale. IIlud initio

cauſe, hoc in cauſis quibusdam ſpe-
cialibus &c ver auth. Hoc Sacmmentum.

„R b. tit.
2. Quæ ſunt capita quramenti
hupll calumniæ?
Nn I. Se non calumniandi animo, ſed
putantem ſe bona cauſa niti, litem
II mo-

94 QUESTIN COD.

l.2. moviſſe, vel excipere. . 2 pr. h.t. 2. Nul-
lam ſe Probationem exacturum, niſi

quam pro veritate putat exigendam
neceſſario. autb. in iſto. h. t. 3. Quod ni-

hil judicibus, vel aliis pro hac cauſa de-

derit. auth. Principalis. h. tit.

J. In quo loco præſtandum hoc jura-

mentum?
In judicio, vel coram officio, ubi de-
gunt. d. auth. Principales. vel etiam do-

mi propter dignitatem vel ſexum. 4. 2.
§. 1. H. kit.

6. Quæ eſt pœna nolentir
jurare?

Aor, vel Reus cadit cauſa, Z. &.

&. b. t. Sententiam tamen declaratoriam,

qua aliquis contumax declaretur, re-
quirunt Dd.

7. An vero Tutores boc/,' Jaramentum
praſtare tenentur?
Aff. ger l. 2. G. 2. h. tit. Quia hi litem
intentant, non pupilli.

F. ℳ

en

raN
Urum,1
Aigentt
Cooli
ccAul
lot i
o, un
etims
Auln.1

i

1,1
ratorer

etul,

Neptt

Hlilten

1

§. An vero poteſt remitti juramentum
calumniæ?
Neg. per l.2. G. 4. h.t. quod tamen de
expreſſa remiſſione communiter intel-

JUST. LIB. II. 95

ligunt; tacite vero remitti poſſe volunt.

9. Wuomdo ab univerſitate hoc jura-

mentum præſtandum?
A plurima, vel idonea parte, Ad. l.2. S.y.

b.t. Maxime a ſenioribus, qui ſcientiam

negotii habent.
o. A quo præſtandum hoc Jara-
mentum!
Ab ipſis partibusPrincipalibus, Auth.
Principales. h. t. Jure Canonico ta-
men etiam per Procuratorem, juran-
tem in Principalis animam, præſtari
poteſt. e. 2. S. 1. de jurament. Ca-
lumn. in 6.

8 6)

96 QUSST. IN COD.

LPIFRNI III.
TIT. I.

DE JUDICIIS.

I. An Judicio de principali negotio finito,
de acceſſoriis jadicium ſuſeipi
poteſt?
Neg Exemplo uſurarum, ſi in ſen-
tentia omiſſæ, niſi ex ſtipulatione de-
l.1. beantur, per l.. b. tit. & evidionis præ-
l. 4. ſtandæ, ſed omiſſæ, per l. 4. h. t.

2. An ſententia generalis ad ea, quæ in
Füdicio allegata ſunt, reſtringi
debet?
l. 2. Aff. l. 2. h. .
3. An Judex de quæſtione incidente co-
gnoſcere poteſt, quæ alias ejus Ju-
risdictioni non ſubeſt?
l. y. Aff. per l. 3. h. t. Quamvis Canoniſtæ
cauſſas ſpirituales excipiant.
4. An Judex delegatus poteſt
Jubdelegare?

Neg.

Pri
5.

Pro
da;
ribe
2 45
69

hun

gu
men

IUST. LIB. III. »„

Neg. per l. . B. t. Excepto delegato l. 5.
. Principis. e. alt. X. de ohfc. delegat. Jud.
ITII F. An Magiſtratus igſius præſentia re-
IIS quiritur in qudicio?
Aff. Maxime cum lis conteſtanda, &
efi Probatio facienda, & ſententia feren-
da; cætera committi poſſunt Aſſeſſo-
ribus &c. Auth. Ad hæc. h. t. Novell. 6.
ſink c&g.2.
tone d
onur⸗
14, 4

i

6. An Judex poteſt æquitatem adhibere
in cauſir decidendis, contra genera-
litatem verborum?

Affirm. Si dubium ſit, an legislator
hunc caſum in deciſione legis compre-
hendere voluerit, an non. L. §. h. . Sed I. 5.
„„ quando rigor legis manifeſtus, & de
t mente Principis conſtat, ſolius Principis
“ eſt temperamentum. A. i. & ult. C. de
. cin lag. Et talis lex licet dura ſit, tamen a
Judice ſequenda. L. Proſpexit. 12. F. qui
& a quib. man.
7. Quid ſaciendum Judici ſententians
dicturo?

98 CQCUAST. IN COD.

Debet interrogare partes, an aliquid
l. 9. adhuc addere velint, per l. 9. b. t. Unde
probant, concluſionem in cauſa eſſe de
ſubſtantia Judicii.

5§. Quid ſi vero una pari renuntiet ul-
terioribus allegationibus, alte-
ra non?
Judex dare debet adhuc tres dilatio-
nes, quarum quælibet menſem conti-
neat, quibus elapſis, ferenda ſententis.
pyer authr jubemus. h. k.
9. Si cauſa in Judicio ventiletur, debet-
ne alia cauſa connexa coram eo-
dem Judice ventilari?
l. o. Aff per l. nulli. o. B. t. ne continentia
cauſæ dividatur, v. gr. ubi poſſeſſorium,
ibi petitorium; ubi major pars hæredi-
tatis, ubi conventio, ibi Reconventio,
& Interventio.
10o. Quid eſt Inſtantia Judicit?
Spatium temporis, quod a lite con-
teſtata computatur, ad id, quo judici-

um finitur.
II. Quan-

1,6

Pie
Carcen
Conte
novO
ſiſtori

le,
Aec
terciti
ſilene
eum; 1
Macian

mnetan

ſtantig
Penſs.

1. GH

Sich
ſendenn
lene,

Ad

D. JUST. LIB. III. 99

niii er. Quanto tempore perit Inſtantia
let. Ul Judicii?
ulielt Biennio in Criminalibus, ob tædium
carceris; triennio in civilibus, a litis
conteſtatione inchoando, quo lapſo,
u novo proceſiu opus eſt; excepto Con-

Ar ſiſtorio Principis. . 17. h. t. l. J.
1. Quæ eſt vœna actoris litem non
tescli proſequentis?

ena Accuſante contumaciam Reo, AGor
net ter citandus, pronunciandum in cauſa,
ſi liqueat, vel pro abſente, vel contra
W eum; ut tamen abſens propter contu-
n maciam in expenſas ſemper conde-
7 mnetur; Si non liqueat, Reus ab in-
ontnee ſtantia abſolvendus, adjudicatis ei ex-
ſelotu Penſis. A. l. 13. S. 1. & 2. h. t.
halel 13. Quomodo vero contra contumacem
onent, Reum proceditur poſt litem
conteſtatam?
ℳ Si de cauſa liqueat, poteſt definitiva
lett ſententia ferri pro abſente „ vel præ-
uls ſente; Si non liqueat, & quidem cul-
vn pa Actoris, ab obſervatione Judici
grl E 2 Reus

=

000 QUEST. IN COD.

Reus abſolvendus; Sin culpa rei, miſſio
l. 13. in bona locum habet. d. l. . . 3. & 4.
h. tit.
14. An vittus victori in expenſas con-
demnandus?
Aff. per G. 6. & 7. d. l. . Niſi juſtam
litigandi cauſam habuerit.
F. An Advocatus litem, quam comperit
eſſe injuſtam, deſerere poteſt
aæc debet
liz. Aff. l. 14. §. 1. h. t.
16. Quid jurare debet Judex?
Præſides & Judices ſuperiores jura=
bunt ſe faduros, quod juſtius, & melius
videbitur; Inferiores vero, ſecundum
leges & jura ſe judicaturos. Auth. Hodie,

b. tit.
17. Quæ eſt pæœna Actoris con-
tumacis5
Quod audiendus non ſit, neque in

hac, neque in alia cauſa, niſi expenſas re-

l. . fundat parti adverſæ. l. y. b. t. Et hæ ex-
penſæ ſtatim exſolvendæ, & àa Judice
ex officio decernendæ.
15. Q*

cevVer

te 4
Jera

A
liyè

40.

A
Lih
alinsa
Cben

21 Ke
Li

diei
lide

.

tei,i

ſ

enun
Mit

ℳ.

rtf

lri
ioreß
, & Nl
ſeront

fr.

,Nege

Apeln
, Eihee
1

IUST. LIB. III. 10r

15. Quomodo vero de expenks
conſtabit?
Liquidandæ a parte præſente, a Judi-
ce vero moderandæ, & tertio modera-
tæ a præſente juratmento confirmandæ,
er auth. Poſt jusjurandum. hit.

19. An illiteratus poteſt eſſe
Juaex

Affirm. Si peritus ſit negotiorum &c.
b. 17. b. t. N. n.

20. An Juder ſuſpebtus poteft
recuſari?

Aff. Tam de delegato judice, per
l. 16. h. t. quam de ordinario, cui tamen . 16,
alius adjungi poteſt, per derd. Si vero.
C. b. tit.

2i. Sed quomodo procedendum in recu-
ſatione ſuſpecti qudicis?
Libellus recuſationis offerendus Ju-
dici, & Arbitri a partibus deligendi,
qui de cauſis ſuſpicionum cognoſcant,
E 3 Ver

1o2 QUEST. IN COD.

/ fn. per l n. b. t. quamvis moribus ſuperior
judicet.
TIT. II.
DE SPORTULIS ET SUM-
ptibus in diverſis judiciis faci-
endis, & de exſecutoribus
litium.
1. Poſſantne udices Ordinarii vel Dele-
gati, Oficiales plus debito ſportu-
larum nomine exigentes z ab
offkcio remorere?
l. 2. Affirm. I. 2. h. t. Unde a contrario
ſenſu probant, citra cauſam nemi-
nem removendum eſſe, niſi a Prin-
eipe.
TIT. III.
DE PEDANEIS UDICIBUS.

2. An Præſes quaspis ecauſas dele-

gare poteſt?
Affirm. De civilibus & Ordinariis

cauſis, ſi publicis negotiis ſit præpedis

. 2. tus, l. 2. C. b. t. Aut cauſæ ſunt humi-

l. 7. liores. l. 4. . t.
TIT.

1. Dos
he

Ne
teltit
2 1
5

ſeſube
didio
tunc:
uit
Rhe⸗

N
1
li

T
lccigt
vorio

i
,ont
610
AcontE
lim ie
ida

NC

, &-

Oreinu
funkus

III

JUST. LIB. III. 183

TIT. IV.

QUI PRO SUAIJURISDL
Ctione Judices dare, darive
poſſunt.
1. Poteſtne aliquir cauſam, de qua ipſe
cognoſcere nequit, alii adijudican-
dam committere?
Neg. Quia poteſtas delegati, ex po-=
teſtate delegantis metienda.
2. Si Brincipir delegatus ſabdelegaye-
rit, ad guem appellatur a ſub-
delegato?
Ad primum delegatum, ſi pars cau-
ſæ ſubdelegata, per b.l. un. aliud ſi juris- ſeun,
dictio generaliter ſubdelegata, nam
tunc ad ſuperiorem appellatur. l. 2. F.
quis a quo appelletur. conf. c. 27. . pen.
X. de offe. judicis delegati.
TIT. V.

NE QWIIS IN SUA CAUSA
judicet, vel Jus ſibi dicat.
1. Aun Magiſiratus poteſt injuriam Kbi
illatam vindicare?

E 4 Neg.

1o4 QUST. IN COD.

Neg. Si ex privato odio illata, per
l. un. l. an. h. t. Secus putant, ſi officii intuitu
læſus, ubi tamen æſtimatio injuriæ me-
lius alii committitur.
TIT. VI.

QUI LEGITIMAM PERSO-
nam ſtandi in Judiciis ha-
beant, vel non.
1. Ous perſonæ ſunt, quæ legitimam per-
ſonam ſtandi in qudicio non
babent?
Omnes, quæ alienæ ſubſunt curæ, ut
Pupilli, & minores: nam & hi ſine cura-
tore in judicio ſtare non poſſunt, niſi in
cauſſa ſpirituali, criminali & judicio
l. t. ſpolii. l. 1. & alt. b. t.
2. Poteſtne Minor Procuratorem

3lt. conſtituere?
Neg. arg. l. 1. b. t. ſcil. ſine conſenſu
euratoris.
TIT. VII.

UT NEMO INVITUS AGE-

re vel accuſare cogatur.

l.

Ne
adſri
juxt
mani
ir⸗
Potel
ri ut
ſiceb
ih
DE
1 G
ℳ
loc
Necne⸗

Enenn
in

2n

de

5

ln,,
üimn
zunenne

DENN
is he

lnang

t eute,
ſnec
Int ni
Kjoc⸗
atoin

ecole

JUST. LIB. III. 105

1. Poteſtne aliquis ad agendum
compelli?
Neg. Niſi ſemel ad id officium ſeſe
adſtrinxerit agendo, vel diffamando,
juxta Practicam L. Diſfamari. C. de ing.
manum. Aut niſi publica utilitas hoc re-
quirat, ut vindicare necem defuncti.
Poteſt quis etiam conditionaliter arcta-
ri, ut, ſi velit, intra certum tempus agat,
ſi debitor, v. gr. abiturus. l. an. h. t. & l. a.
ibi Di.
TIT. IIX.
DE ORDINE UDICIORUM.
1. Quid faciendam, ſe in judicio incidat
quæſtio, de qua Judex non poteſt
cognoſcere?
Poſſe Judicem de incidente quæſtio-
ne cognoſcere, nam principaliter fertur
ſententia, de cauſa principali prius in ju-
dicium deducta. I. I. & 3. h. t. l. 1.
2. Si me convenias civiliter, ego te recon. & 3·
veniam Criminaliter, poſſuntne hæ
cauſæfimul traltari?
Neg. Nam cauſſa Criminalis prius
E 5 diju-

106 QUXST. IN COD.

fn. dijudicanda, l. fn. h. t. niſi criminalia
tantum incidat, nam tunc ſuper utra-
que pronunciari debet.
TIT. IX.

DE LITIS CONTESTA-
TIONE.
17. Quando fieri dicitur litis
conteſtatio?
Quando Judex per narrationem &
reſponſionem negotii cauſam audire
l. . cepit. l. 1. b. t.
2. Poteſtne Reus ſtatim compelli,
ut Abtori reſpondeat?
Neg. Sed ei offerendus libellus, &
dandæ induciæ deliberatoriæ 20. die-
rum. per auth. offeratur. h. t.
3. An qui Satisdætionem dedit de judi-
cio ſeſti, voteſt qudicem recuſare?
Aff. per d. auth. h. .
TIT. X.
DE PLUS PETIITIONIBUS.
1. Quæ eſt pæœna plurs petentium?
Ex w. Inſzit, de Action. Si plus
tem-

dempo
gnanti
ttiplun

Privar

&
Perde

Dl
14

.
ſe,l
julſee⸗
ſecente

4
A.
d
Ne
44

.

ctimind
Perun⸗

S
ir

lonent
D Mu

eli

30. Ge

Seiun
ſon⸗

S
!
S
tell⸗

JUST. LIB. III. 107

tempore, induciæ duplicantur; Si plus
quantitate, ratione expenſarum, in
triplum condemnatur; vel toto debito
privatur, ſi dolo fecit, & lis conteſtata,
& Actor, qui denuo in plus petendo
perdurat, convictus. l. ult. B. t. lult.

TIT. XI.
DE DILATIONIBUS.

1. An Dilatio probatoria cum cauſæ
cognitione danda?
Aff. Licet in una levior cognitio cau-
ſæ, l. I. & 2. h. t. & ſic non a procedentel, 7.
judice danda, L. 4. h. t. ſed pro tribunali & .
ſedente.
2. An omnis Dilatio veremtoria?
Aff. per d-l. 1. I .
3. An Judex data dilatione, ad alios Ju-
dicii altus progredi debet?

Neg. l. 3. b. t. l. 3.

4. An Dilatio eſt continua, & ferias

compleltitur 5
E 6 Aff.

„³3à QUXST. IN COD.

.3. Aff, per d. l.3. b. t. quod de ordinariis
& præviſis intelligi poteſt.

TIT. XII.
DE FERIIS.

1. An decendium, quod appellaturo da-
tur, etiam currat in feriis re-
pentinis?
At. Aff. per l. 1. h. t.
2. An opera pietatis & necesſitatis exer-
ceri poſſunt die Dominica?

lag. Arff. per l. 2. y. & §. h. t.
&ο5.

3. An latrones in feriis torqueri

poſſunt?

l. 9. Aff. per l. 9. quod intelligo, ſi in mo-

ra periculum.

4. An altus Zudicialis, die ſeæſto geſtuun,

SJ. An quis die feſto ad diem non feſtum

Et ipſo jure nullus?
lfßin. Aff. per l-fn. h.t.

citari poteæſt

Neg. per d. l. ſn. h. t.

N
Publ

00.

eotilnai

.

Mutont
üitre⸗

Ai
1

un

o,inn

uß⸗

ir ir

UII

JUST. LIB. II. 109

TIT. XIII.

DE JURISDICTIONE OMNI-
um Judicum & de foro
competenti.
1. An poteſt qurisdiétio udicir proro-
gari, qui ad certas cauſas con-
ſtituitur?
Aff. per l. n. h. t. ubi de Procuratore h n.
Fiſci.
2. An poteſt quis conveniri in loco con-
traltus, ubi at Advena repe-
ritur?
Aff. per tradita Dd. adl. b-tit. conf. l. 2.
l. t9. J. 2. f. de judie.
3. An paëtum alet, ut Creditor debito-
rem in caſum moræ capere & carce-
ri privato mancipare pogſit?

Neg. per l, 3. h. t. Secus ſi carceri l..
publico.
4. Quag eſt pœna ejus, qui in vetito Judi-
cio aliquem convenit ſciens, vel Exe-
cutionem militarem petiit?
Amittit actionem, per l. . H. t. .y.
E 7 F. Wuu

u0 CUST. IN COD.

F. Quis habet Jurisdittionem in

Milites?

Magiſter militum in civilibus, & de-
lictis militaribus, vel communibus, non †½

adeo atrocibus.

6. An Collegia approbata habent Juris-

dibzionem?

Aff. in cauſis ad Collegium pertinen-

kutt. tihus, per l. ult. h. .

7. An pero privilegiata Coliegii membra,

v. gr. Milites, Clerici ezm Jurisdi-

bionem revereri debent?

Affl. per d. l. ult. b. t.
TIT. XIV.

WANDO IMPERATOR IN-
ter Pupillos vel Viduas, vel alias

miſerabiles perſonas co-

gnoſcat, & ne exhi-
beantur.

I. An perſonaæ Miſerabilis alias ad Conſt-

Korium Principis zrabere poteſt,

neglelto Zudice primæ in-
ſtantiæ?

Aft

D

incho
Preje
incrtin.
repenn
600

EAbo
Lohe
Pote
4

00

en i

buKl⸗

Unibus

Henr t

perties

imenlrt
muc.
!

0RN
Velalis
(⸗
l⸗

ACf
orsß
.

JUST. LIB. IIlI. m

Aff. per l.un. h. t. ut viduæ, virgines, l.un.
Ppupilli, Clerici, Studioſi, pauperes &c.

TIT. XV.

UBI DE CRIMINIBUS AGI
oporteat.
7. Quodnam eſt forum in Cri-

minalibus?
Præter domicilium duplex 1. Delicti
inchoati, vel conſummati; adeo ut hic
præventio locum habeat, nec dignitas
in crimine deprehenſum excuſet, ubi
reperitur, per l.1. B. t. l. 1.
2. An perſona privilegiata tenetur in lo-
co contraätus, vel delicti, vel rei fitæ
ſe defendere, non obſtante
Pprivilegio?
Aff. per Auth. Quz in provincia. b. t.

ſed Doctores id intelligunt de privile-

gio ſpeciali, non communi, quod in cor-
pore juris continetur.
3. Quid ſi vero ex delibto ex adibus
commiſſo conveniam Procu-
ratorem?

Da-

n2; QUEST. IN COD.

Datur illi ſpatium denuncianch do-
mino; fi autem dominus non compa-=
reat, eondemnatur procurator, vel mis-

ſio fiet in bona principalis. d. duth. Qus

in provincia. h. t.

TIT. XVI.

UBI DE POSSESSIONE AG

oporteat.

1. Quo loco agere poſſum de riolentia mi-

bi in poſſecſtone rei meæ illata?

In loco rei ſitæ, quia hæc adlio vide-

leun. tur in rem ſcripta, per l. un. b. t.

TIT. XVII.

UBI FIDEICOMMISSUM PE-

ti oporteat.
1. Ulbi Fideicommiſſum peti
debet?
Lo. Ubi heres doemicilium habet, l. vo. F.
2. fF. de qudiciis. & per l. hanc unic. vel
ubi hereditas fita, aut major pars, per
l. un. h. t. ad quem locum etiam heres
provocare poteſt. d. l. vo. Certa au-
tem

ue
(Ctrd
eto
oo
ſt.

UI

donal

00.

nciumd e
non con
tor, velni

du

NN

pillennien
laus!
Kioni⸗
. let.

NN
i,

bet,
,e
tpori,
gim len
Ceru“
ten

JUST. LIB. III.

tem ſpecies & ibi peti poteſt, ubi eſt, 5. l.35.
fF. de Judic.

TIT. XVIII.

UBI CONVENIATUR, WI
certo loco dare promiſit.
1. Quo loco quis ex Contractu con-
venitur?
In loco contractus.
2. Quotuplex eſt is?
1. Deſtinatæ ſolutionis. 2. Quo loco
contractum eſt.
2. Sed qui certo loco promift ſolutionem,
poteſtne omni loco cônveniri? ND
In quo alias forum ſortiretur, ſi non lan,
adjecto loco tranſegiſſet, per l. un. b. t.
Aodo loci conventi mentio ſemper
at.

TIT. XIX.

VBI N REM ACTIO EXER-
ceri debeat.
7. Si velim vindicare fundum, quem
pocſidet Titius, bic autem öei nomine
ſe

14 QUÆST. IN COD.

ſe posxfidere dicat, an relitto Titio Seium
conveniri tenear?
Neg. Sed Titio debet aſſignari ſpati-
um temporis, intra quod Sejo litem de-
nhunciet, ut ſe ſiſtat, quo emanente; in
poſſeſſionem mittor, reſervato Reo pe-
l. 2. titorio, per l. 2. h. t.
2. An & hoc ad mobilta pertinet?
Aff. Dd. ad d. l. 2. h. t.
3. Caujſus eſt electio, e Reus plures Judices
babet?
l. f. Actoris, per l. in. h.t. Exceptio eſt in
Studioſis, in Ratiociniis, in cauſis Eccle-
ſiaſticis, & Feudalibus, ut & in conti=⸗
nentia cauſarum.
4. An Clericus in rei ſitæ loco conveniri
poteſt?
l.f. Aff. per d. l. fin. h. t. Hie enim non
perſona, ſed res attenditur.
J. An etiam ratione Mobilium quis in
loco rerum ſitarum conpeniri
pvoteſt 2
lL. f. 1 Affirm. per d. l. kn. ob generalitatem
textus. Nam & ſi res mobilis vindice-
tur,

tut,
potel

UD
aga
ho

1,Cre,
Eeh

Tun
taher⸗
2
MNI
Di
5. 0

100.
Tir
3
lgneriſe
olient
anenten
to heo

uuint
Ger M
cehti⸗ eli
ulskode
in cN.
Dni

enin a

n 1
enhi

jeraltaten
sindee
l

IUST. LIB III. ns

tur, res affecta eſt, & ubi reperitur, peti
poteſt.

TIT. XX.

UBI DE HEREDITATE
agatur, vel ubi heredes ſcripti in
poſſeſſionem mitti poſtu-
lare debeant.
2. Coram quo Judice remedium L. ſen. C.
de Edidto Divi Hadrian. tollend.
intendi delbet?
Tantum coram Judice eo, ſub quo ſi-
ta hereditas. I. un. h. t.
2. Quid ſe res quædam alibi ſita?
Miſſio facienda eſt per ſubſidium.
Da. ibid. .
3. Coram quo vero petitio Hereditatis
inſtituenda?
Coram Judice rei ſitæ, aut domicilio
rei. A. l. un. h. t.
TIT. XXI.
UBI DE RATIOCINIIS TAM
publicis, quam privatis agi
oporteat.
1. Uli

Il.un.

4n6 CQUXST. IN COD.

1. Ubi quis compellendus rationes

re ddere!

Tantum in loco adminiſtrationis, per
l. I. l. ti. B. t. quia ibi paratæ probationes.
2. An hoc etiam in privatis rationibus

locum bhbabet?
Aff. per Rubricam h. t.

3. Sed quid ſi obtulit in loco adminiſira-

tionis, ſed alten in mora?

Expenſis Domini ratio reddenda.
4. Sed quid ſi depeſitum offeium, ex qut

ad ratiocinia obligabatur?

2, Idem eſt. , 2. b. t.
TIT. XXII.

UBI CAUSA STATUS AGI

DEBET-

l. Si ſervus ſe velit in libertatem aſſerere;

vel homo proprius, coram quo

Jadice?

l. . Domini, per l. I. B. tit. licet fugitivus

ſit.

2. Sed ſi omo proprius alibi degene

vindicetur?

Ce⸗-

1., 4
dienti
la/

A.
ce
2,4

fe

00.

14tinnet

Gtionig,t
ationes
palintiii

AAniniſr
4

ende
nn erh
r

40

Aſenti
, ℳ

tfagitin
g

JUST. LIB. III. 117

Coram eo judice agendum, ubi de-
git. lj. b. t. l.

TIT. XXIII.
UBI QUis DE CURIALI ET
cohortali, aliave conditione
conveniatur.
1. An licet hominem ad perpetuam obe-
dientiam adſtrictum, propria authori-
tate capere, ſi vericulam ſit fugæ,
& præſto non ſit judex?
Aff. per l. 1. h. ?. & poſtea cauſa a ju- lt.
dice cognoſcenda.
2. An contra eum, qui concusſtones in
offcio exercuit, ante litem conteſta-
tam in contumaciam procedi
oteſt?
Aff per h hit. Hodie id regulariter !. 2.
obtinet, per Rec. Imperii de An. Ig.

TIT. XXIV.
UBlI SENATORES VEIL.
clariſſimi civiliter vel crimi-
naliter conveniantur. .
I. ddR

n8 QUST. IN COD.

1. An illi, qui in dignitate conſtituti ſunt,
. g. Nobiles, Doctores &c. in loco
deliléti vpuniendi?
l. i. Aff. Si ibi deprehendantur. Li. het.
2. Sed ubi Status Imperii propter deli-
l’tum conveniendi?
Coram ſolo Imperatore. arg. d. lii.
h. tit.
3. Poteſtne committi judicium crimina-
le, ita ut abſolvendi, non conde-
mnandi Jqudex babeat pote-
ſtatem?
Aff. ut in illuſtres deliquentes. pes
l. f. l, in. h. t.

TIT. XXV.

IN QCUIBUS CAUSIS MILL
tantes fori præſcriptione
uti non poſſunt.
dn Milites vel alii privilegiati interdum
amittunt privilegium fori?
Affirm. In publicis functionibus, ut
l. F. tributis. l. ſin. C. Hit. ubi quis decuria-
li. Item

le⸗
gotien
milia.

Uhl
vel

1
4,

Der
Prius.
2,4

Ne⸗
tur, ̃
1

5.
uuii

lrinlun

Ur. l
Apter
.

4. l

ncrimi
conle⸗
ur.

entes ie

M
Ntione
jutertns
ri!
libein
u.

len

JUST. LIB. III. 119

li. Item ex cauſa privati negotii, ſi ne-
gotientur, vel conduxerint prædia & ſi-
milia. l. un. h. t. liun.

TIT. XXVI.

UBI CAUSMXE FISCALES
vel divinæ domus Hominum-
que ejus agantur.
1. Quid requiritur, ut quis conveniatur
a Eiſeo, quod cadem defunkti
non ſit ultus?
Debet conſtare prius de crimine, &
prius condemnandus reus.
2. An Procurator Fiſei poteft eſſe Judex
inter privatos?
Neg. Niſi lis ex negotio Fiſcali oria-
tur, per l. 4. hit. l. 4.
3. Quotnplex eſt patrimoninm
Principis?
Publicum, ſeu Fiſcale, & privatum hy. L. .
& ſeq. h. t.
4. dd quod forum pertinent alicujus ju-
dicis qficialer & miniſtri? 4.

u20 QUXST. IN COD.

l.p. Ad forum Domini. I. penalt. b. tit.
ſeu apud judicem Domini conveniendi.

TIT. XXVII.
QANDO LICEAT UNI-
cuique ſine Judice ſe vindicare
vel publicam devotionem.
1. Contra quos licitum eſt hibi jus dicere
& ſe vindicare?
Contra fures nocturnos, viarum ob-
I. 1. ſeſſores, l. 1. h. t. & contra deſertores mi-
l. 2. litiæ, per l. 2. bit. & contra omnem vio-
lentiam in continenti.

TIT. XXVIII.

DE INOFFICIOSO TESTA-
MENTO.
1. An querela ineffciof teſtamenti datur
contra Fideicommiſſarium
univerſalem ²
l. . Aff per l.l. h. t. quia loco heredis eſt.
2. Quid imater teſtata, & poſtea enixa
eſt fllium, an datur quereta?

Aff.
Vlid n
hocete

9
lxte
, Siqe
tlmma el
auth.)

. chle

A.
coniiſti

6. ded⸗

.
Neg
renunci
Eltimn.
7. n
ga

000

wvlleh
convenien

Il
ATUN
e Vindi
Nionenn
Nijul
.
Wnud
beſenoten
4omnenn

,pvli
Nnin

oheredie

. Ilſi
ereO

JUST. LIB. II.l. n1

Aff. Si aliquamdiu nativitati ſuper-
vixit, non ſi in partu obiit. . 3. h. ?. Sed l. .
hodie teſtamentum illud non ſubſſtit.
3. QWomodo æftimatur Legitimaé
Ex tempore mortis l. &. h.t, l. 6.
7. Quantaeſt quantitas Legitimæ?

Si quatuor, vel pauciores liberi, legi-
tima eſt triens; ſi plures, ſemiſſis, er

auth. Novigſima. h. t.
5. An Legitima titulo honorabili inſtitu-
tionir relinquenda?

Aff. per Nov. ny. cap. j. cujus utilitas
conſiſtit in jure accreſcendi.

ꝙ. Sed an liberi, religionem ingresſt, vel

rite exhberedati, etiam com-
yutantur!

Neg. per d. text. Secus autem in filia
renunciante, quæ dotem habet pro le-
gitima.
7. Sed quomodo Legitima computatur,
gquando donatio immodica uni
liberorum fatta?
F Preo

u CUEST. IN COD.

Pro tempore donationis, nec dona-
tarius poteſt abſtinere hereditate, &
donationem retinere, Auth. Ilnde. h. t.
Niſi legitimam aliorum ſuppleat.

§. An legitima eſt certa portio portioni

. ab inteſtatos
l. y. Aff. l. S. b. t.
9. An Teſtamentum Militis ſulja-
cet querelæ?
l. 9. Neg. per. 9. & 24. h. tit. nec hodie id
mutatum; cum in Nov. II5. de hoc caſu
nihil.
o. An juſta cauſa exheredationir a ſur-
cegſione inteſtati caret?

L.. Neg. per l. Ii. h. t.
j. An is, qui ſuccubuit in querela, de fal-
ſo teſtamentum accuſare
voreſt?
l. 14. Arff. per l. ia. h. t.

12. An quinquennium currat, ſi teſta-

mentum ſzlius ut nullum im-
vugnet?

. Neg. ber l. Iö6. h. t.

—

13. A,

Neo
1. G
K
eni
Vvel con
1. 1, niſ

100 JUST. LIB. III. 12238

is,leelt 47. An ſlia poteſt exberedari, quæ ante
heteciue, 21. atatis annum in corpus
Alell ſuum peccat?
bppet Aff. Sed aliud poſt 25. annum. Auzh.
minnit Sed ſi poſt 27y. annor. h. t.

1 14. Sed ſi teſtamentum epvertatur Zer
guerelam, amittitne heres debitum
“ 6 per aditionem errinctam 5
, Neg. Sed debitum reviviſcit. h 22. . 22.
. kit.

t 1y. An onurs legitimæ imponi poteſt,
6 guod reſpiciat favorem lihe-
rorum?
Aff. per l. 25. h. t.
é. An Subſtiturio pupillaris facka
Pupillo facit gravamen in
lenlud legitima?
lnſ Neg. per l. 26. h. r. .
17. Quo caſit fratri datur querela?
Si infamis vel macula minima, aut
„“ levi notata perſona a fratre germano
nit Vel conſangvineo ſit inſtituta, Per l. 27. l ay.
H. t. niſi querelans ipſe ſit infamis, per ſ. 1l.
l. 1l. H. tit.

Ourinnt/

l. 255.
et!

l. 20.

124 QUXST. IN COD.

15. An querelæ locur, ſi aliquid winimum
inſtitutioniz tamen titulo, Flio
ſit relictum?
l. 30. Neg. per l. 30. h. t. Sed tunc Exple-
toria actione ad explendam legitimam
perpetuo agitur, etiam in nuncupativo.
I. 31. l. 31. h. tit. Sed hodie titulo honorabili
opus; qui præſumitur, quando certa
quantitas pro legitima non legata, ſed
relicta.
19. A quo cauſa ingratitudinu
probanda?
Ab herede. Nonv. 1. cap. 3.
20. An liberis in legitimam computanda
militia, vel annuus reditus a patre
igſ emptus?
Aff. Et ſic hodie de Canonicatu.
