mobilibus, niſi & hic aliter auctio quam
confeſſione mariti probetur, auth. ſed
jam necæſſe eſt. bit.

14. An IIxor in donatione propter nu-
ptias habet rei ninaicationem?

Aff. per auth. permiſſa. h. t.

F5. An ſy Ilxor ſolverit dotem, vel mobi-
lem depoſuerit, aut immobilem obtule-
rit, maritus tenetur ad conſtitutio-
nem donationis propter nu-
ptias æqualis?
Aff. Auth. Dos data. hb. t.

77. An Donatio propter nuptias exce-
dens poo. ſolidos inſinuatione opus
babet?
Neg. In perſona uxoris; ſecus in per-
fona mariti, ſi lucrum ſperet ex dote.
Nonv. I27. & auth. eo decurſum. brt.

TIT. IV.
DE NUPTIIS.
1. Quidfein Nuptüis puellæ, Tutor, Ma-
ter, & Propinqui diſſentiant?

Præ-

ud

Cioun

. 9
Nalt

MNier

NNenn

1
,Nn
n

uß.

.

tiu

e

lte
4 ex
,. Nt

8

un

t!
t!
ℳ 8

JUST. LIB. IV. 23Zß

Protor autoritatem ſuam interpo-
nit, per l. I. B. t. l. 1.
2. An Patris tacitus conſenſaus in filii
nuptiis ſal ſußcit?
Aff. perl. FJ. h. tit. Unde probatur, in b. j.
favorabilibus ex ſilentio probari con-
fenſum, quando alter potuit impedire.

3. An Curatoris, aut Propinquorum con-
ſenſus requiritur in nuptiis?
Neg. per l. §. hb. t. l. F.
c. An Virgo Nobilis ignobili nubens
amittit nobilitatem?
Neg. Sed aliud in ignobili, per ma-
ritùm nobilitata, & poſtea alii nubenti,
PVer l. 10. h. t. l. io.
J. An Inſtrumenta Nuptialia ſunt ad nu-
ptias neceſſaria?
Neg. L.g. & 13. h. t. Si ſcil. perſonæ l. 9.
jungendæ pares. l. 25. §.¹ imo etiam illud. l. .
b. tit.
6. An inter Senatorem & Eibertam ho-
die conſtare poteſt matrimo-
nium?

L 7 Aff.

274 QUXST. IN COD.

Aff. Auth. ſed novo. Ubi tamen in-
ſtrumenta dotalia neceſſaria.

7. Ad quem uasque gradum probilitæ
nuptiag? X
In recta linea in infinitum; in colla-

terali ad tertium, interdum etiam ad inß
quartum, ut ſi quis fratris neptem duce⸗ ſe
l. 17. re velit. l. 17. . t. Dne⸗
§. An vidua denuo nuptura etiam eman-
cipata Patris conſenſum tenetar . 4
exſeltare! l
l. iSy. Aff. per l. 15. h. t. quod intelligen:-.
dum de minorennibus. NX
9. SJed qsia ſi mulier in eligendo Mario
diſſentiat a patre? 14
Judex ex paribus illum eliget, quem
mulier ſibi elegerit. d. l. S. N
o. An inter Conſobrinos poteſt conftere Ntl
matrimonium:
Lig. Aff. per l. 19. h. k. D

1I. Si virgo orbata patre, an matris &co-
gnatorum conſenſus requiritur!
L. 2o. Aff. per l. zo. h. t.
12. An Senica Mulier renancians buic
vita

.

tnnenn

AMent
ittr

elgen
n
ene
4 le

r0

r

e

JIUST. LIB. V. 2 5

bitæ poteſt a Principe natalibus re-
ſtitui & ad Senatorias nuptias
bhabilitari?

Aff. per lI. 2. b.t. ex qua lege, præſer-l. 23,
tim §.1. verſ, non omni macula. probatur,
Principem etiam infamiam fadcti tollere
poſſe. Item J. 2.Aa. . quia effectus juris
ſunt in poteſtate Principis.

. An Conditio, ſi nupſerit, de gemupore
nubilis ætatis, vel ſponſalibus, eſt in-
telligenda in adiſpoſitione?
Neg. per l. 24. h. t. l. 24,

14. An quis ſuſceptam e ſacro baptiſmate
uxorem ducere poteſt?
Neg. per l. 26. h. t. Sed aliud obſer- l. 26.
Vatur.

TIT. V.
DE INCESTIS ET INUTILI-
bus Nuptiis.

1. Quas ſant bænæ inceſtarum
nuptiarum?
Re-

„6 QURRST. IN COD.

Reſp. 1. Dos fit caduca; ſi doloſe, aut 3Ala
per errorem juris naturalis contractæ

aut continuatæ nuptiæ. l. 52. f. de ritu l
nuptiar. 2. Donatio propter nuptias Ciylee
natur⸗

l.4. eodem modo fit caduca. l. 2. b.t. 3. Li-
beri ſuſcepti non funt legitimi. l. 6. h. t. d
4. Sunt inteſtabiles. a. . 6. 5. Eorum bo-
na deferuntur fiſco, deficientibus libe-. Ne
ris, usque ad tertium, parentibus usque hut
ad ſecundum gradum, & fratribus, & dol
l. 6. ſororibus, patruis & amitis, per li&het.

6., Jure novo omnia bona ſtatim confi:-· Ne
ſcantur, deficientibus liberis legitimis, Ka
auth inceſtas., h. t. 7. Deportatio, & fu-
ſtigatio, ſi perſona vilis. 8. Cinguli pri-
vatio in milite. 9. Amittit patriam po-⸗ DE
teſtatem in liberos legitimos. 10. Vo- wor
ſallus amittit feudum. II. Fit infamis.
2. An partui Unceſtuoſa Zeiegaen ali-
mentorum nomine debetur? 2ð?
Neg per d. auth. ex complexu. bitit.
cui tamen derogatur per cav.6 X.qaiß-
lii ſint legitimi. 20

3. Sed

000.

icoboe
colinu
2ſictt
Ner g
4 71
ni/4
Eormote
Ntbult
tibosne
fatmbun!
nlil
tin cot
segin
Natodt⸗
Chalr.
el

dn 6
ere
plult
Aß

19

JUST. LIB. V. 157

3. Sed an ſuperiores pœnæ in omni inceſtu
locum babent?
Neg. Sed quis contra jus naturale &
civile committitur, quatenus hoc cum
naturali convenit, ratione ſanguinis.
4. An licitum eſt Fratriam ducere, vel
ſuæx uxoris ſororem?
Neg. 1. 5. h. tit. quod etiam adspon-5.
ſam fratris extenditur. . §. b. t. l. 5.
5. Validane Reſäeripta, quæ inceſtas nu-
tias vermittunt?
Neg. per l. En. h-t. Si id, quod Jure l⸗ſin.
naturali prohibitum permittatur.

TIT. VI.

DE INTERDICTO MATRI-
monio inter Pupillam & Tuto-
rem, ſeu Curatorem filios-
que eorum.
1. Cur hic prohibitum matrimonium non
redditis rationibus?
Reſp. I. Ne rationes ſubtraherentur.
2. Quia pupilla quaſi filia eſt.
2, Quan-

2 5 eGũña QUST. IN COD.

2. Quando ſilia eſt pupilla, poteſtne pu- 4
billæ Mater nubere Tutori?
l. 2. Aff. l.2. h. t. Sicut & filia Tutoris pu- N
l. . pillo nubere poteſt, . . . t. Et pupilla ſeu
redditis rationibus poſt 29. ætatis an- lutti
l. 6 num Tutori licite nubit, L. 6. b. t. vel ſi tone
deſtinata ſit a Patre tutori, d. l. 6. aut ha- (enel
l.y. bens reſcriptum Principis. leg. penutt.

b. tit. Dö
TIT. VII. 6

*

SI QWACUNQUE PRE DlI- D
tus Poteſtate, vel ad eum per- N.
tinentes ad ſuppoſitarum Jurisdictioni

ſuæ aſpirare tentaverint
Nuptias. au⸗
1. Muæ eſt væna Magiſtratut, qui minit k
conſenſum Parentum puellæ extor- .
quere conatun?
Multa 10. librarum auri, & amiſſio di-
l.an. gnitatis. I. un. H. t.

TIT. VIII. la
SI NUPTILE EN RESCRL
PIO PETANTUR.

7. ℳ

00 JUST. LIB. VYv. 25
uleſep J. An Reſeriptum Principis ſupplet Con⸗

i ſenſum Patris? V
Tuugir Neg. per l. 1. & . h.t. quod limito, ni- l. 2.
EEI ſi cauſa a principe cognita, & diſſenſus
ne Patris irrationabilis. Collige, impetra-
I tionem eſſe prohibitam, cum petitio
denegata.
m TIT. XI.
DE SECUNDIS NUPTIIS.
1. Quotuplicer ſunt ſecundæ nuptiæ 5
EN Duplices: I. Immaturæ ſ., feſtinatæ
nſe 2. Maturæ.

r 2. Quæ eſt illarum pœna?
di . Vidua (non viduus) intra annum lu-
en Qus nubens, vel ſtuprari ſe patiens eſt
inmnfamis, & amittit ea, quæ a priori mari-
NtNι,. to relicta. Vid. l.. & Auth. ſeq. P.t. &l. 2. l. 2.
h. tit.
. J. Hæne pœnæ abolitæ?
nilod Aff. De Jure Can. non vero quoad
ſtuprum, nec quoad pudorem natura-
lem in gravida.
Ez. Pænamne merentur maturea ſecundæ

nupliæ? Af.

260 QUXST. IN COD.

Aff Si liberi exiſtant ex priori matri.
monio, alias non.

J. Quotuplicer ſunt hæ pœnæ?

Duplices: Aliæ concernunt bona ma-

riti, aliæ uxoris propria
4. Quæ eſt vœna concernens bona Mariti
defuncti?
Omnia lucra prioris matrimonii v.
gr. donationem propter nuptias, ſpon-
ſalitias largitates amittit vidua, quoad
proprietatem, & retinet tantum uſum-
fructum, & proprietas liberorum eſt;
æqualiter etiam liberis ſuccedit ab inte-
ſtato tantum in uſufrudu, quoad pro-
fectitia; quoad adventitia vero, & ex
teſtamento, plene. Hæc in l.. & Auth.
ſeg. & l. 9. §. 7.

7. Muæ eſtpæœna ſecundo nubentisz in pro-

priit bonis!
Viduus, vel Vidua non poteſt de
propriis bonis ullo titulo plus con-

ferre in novum conjugem, quam con-

tulit in unum liberorum prioris ma-
trimo-

winon
gue r

1.
4ℳ

Ne
Aube⸗

DE
1,4
Ne⸗
bitrn
Pron
N4,
2,bor

d. IUST. LIB. v. 2561

todns trimonii, cui minimum dedit, l.6. pr. h.t. l. 6.
quæ tamen vix in uſu ſunt. —
ni TIT. X.
tuuog SI SECUNDO NUPSERIT
Mulier, cui Maritus Uium-
fructum reliquit.

ne i
1. SiMMaritusIxorillſumfrultum reliquit,
inonin an hunc amittit Viaua ſecundo
tis ho⸗ nubendo 5
n gtel Neg. Niſi id expreſſe actum, per
unlii Auth. oc locum. h. t.

orne, T I T. XI.
ldn DE DOTIS PRO MISSIONE
em & Nuda Pollicitatione.
tot⸗ 1. An Valet incertæ dotis promicſio?
36ℳ Neg. per l. I. . t. Niſi quantitas in ar- l. i.
bitrium boni viri collata, per l. 3. h.t. aut l. z.
e? promiflio indefinita a Parente facta, !9.

F. 4. F. de Jure dot.
ee 2z. Poteſtne Maritus, qui fatetur, mille ſe
is er Aotis nomine accepiſſe, cum tamen
Gnh tantum joo. acceperit, agere, ut
ois reliqua jde. accipiat?
Aff.

ttino

2262 QUEST. IN COD.
Aff. Ex tacito pacto, quod

bh. tit.
dotaſſe ſiliam

eſt.
TIT. XII.

tenetur?

b. tit.

dare poteſt i
l. f. Aff. ger l. 4. . tit.

ex ac-
l. 4. ceptatione quietantiæ colligitur. 4.

3. Quando Pater conſtituit dotem ſilie,
quæ ipſa habet propria bona, anPater de
ſuis, an vero ſiliæ bonis præſumitur

Aff. De Patris, Neg. vero de filiæ bo-
V. En, nis, l. ſin. b. t. Quod favore dotis placuit.
In aliis autem adminiſtrationibus ſecus

DE JURE DOTIUM.
I. An qui dotem dedit, de Evictione

Aff. Si vel præcedente promiſſio-
E. J. ne dedit, vel æſtimatam. . 1. J. & 70.

2. An mulier omnia ſuæ bona in dotem

J. An

hetit.

, IUST. LIB. V. 265

olde 3. As Pater ex intervallo ſtipulans
gonr / ſcbi dotem reddi, ſiliæ praæju-

dicat?
unh Neg. Per l.7. b. t. 1.7.
mtiee dn, augmenti dotis, eadem ratio,
1 quæ dotis?
Aff. per l. 5. h. tit. l. 5.
lefleg J. An dotis cauſa tempore prior po-
töhlau. Hor ſſco? .
busſess Aff per l. g. B. tit. l. 9.
6. An res ex pecunia dotali comparata
eſt dotalis?
Neg. per l. 12. h. t. 12.
7. An Mater tenetur dotare
N pliam?

Neg. Niſi ex magna cauſa. lI. 14. b. t. Liz.
oe S. An res communii pro parte competen-
te in dotem dari poteſt?
l. Aff. per letb. .t. Eiw˖
„662. An Maritus Frudtut dotis poteſt
uxori dare?
tr Neg. Niſi uxor locupletior inde non
nen propter onera, quæ ſuſcipit l. 20. l. 20.
kZite—

5 4 1 6. ℳ

264 QUST. IN COD.

10. An ſi placuit, it res in dotem æſtimate
data, ſoluto matrimonio reſtituere-
tur, æſtimatio poteſt reſtitui!
Neg. Quia de ipſa re reſtituenda a-
l.27. Qum. l. 27. . t.

Ii. Si uxor ſibi ſtipuletur reddi dotem, ut
de ea teſtari posſit, quaritur, ſi non
teſtata fuerit, an repeti dos
Pouſit?
l. 2. Aff. per l. 3,. b. t. Quia non eſt cauſa
finalis, ſed impulſiva.
12. Si Maritus ad inopiam vergat, an
uxör ad dotem agere pottſt?
l. 2g. Aff. per l. 20. h.t. Imo etiam ad para-
phernalia, & poteſt uxor petere, ut ſibi
pars bonorui aſſignetur, ut ex fructi-
bus onera matrimonii ferat.

. An Ilxor etiam durante matrimonio

babet dominium dotis?
Aff. Sed naturale tantum, quod exe-
I. zo. rit ſe ſoluto matrimonio. . yo. h.t.
I14. An res dotalis &ͤ mobilis durante ma-
trimonio contra mulierem poteſt

capi? .
ace- Nes

Neg
lbra
yeo

do
elitbe
ſuht.

p
e in
ea

A

nulle
1 An.

000.

ten
fhfiun
Pitil
eſtinen⸗

Ailien

un,
ei

Noneke

Nerghl
ſonſt
famade
etele i
Uterkei
t,
ncu
N
vnoler
. 1
runtil
ℳ n

N

JUST. LIB. V. 265

Neg. Quia non potuit agere. d. l. zo. l. 3o.
§F. 7. H. t.
I. dn donatio, quæ it dotis cauſæ, opus
habet inſinuatione?
Neg. per l. zl. pr. b. t. l. 31.

I6. Ex quo tempore extraneus, qui dotem
Ppromiſit, ad uſuras tenetur, vel
fructus?
Poſt biennium in immobilibus; &
reditibus, & mobilibus æſtimatis, . ſn. I.fn.

F. 2. H. k.

TIT. XIII.

DE REI UXORIE ACTIIO-
ne in ex ſtipulatu Actionem
transfuſa, & de Natura Do-
tibus præſtita.

t. Qualis Actio datur viduæ ſoluto ma-
trimonio ratione dotis?

Actio ex ſtipulatu bonæ fidei, licet

nulla, vel vitioſa ſtipulatio interpoſita.

l. an. pr. h. t. lup.
M 2. An

266 CQUXEST. IN COD.

2. An maritus in bonir ſoceri babet ly-
potbecam meitam ratione dotis
promiſſaeodꝰ
Aff. pen d. l. un. G. 1. B. t.
32. An Uxor ratione dotis reſtituendæ la-
bet hypothecam tacitam in bonis
marit“
Aff per d. I. an. d. 1. H. t.
4g. An ſe Maritus uxrori quid legaverit,
compenſandi animo id videtur
legaſſe?
Neg. d. l. un. H. 7.
5y. An Maritus poteſt dotem retinere ob
communes liberos?
Neg. per F. 5. E. t. licet de conſvetu-
dine ſecus.
6 Ae dos ob expenſas utiler retineri
voteſt?
Neg. per d. O. F. B. 1.
y. An maritus actione dotis conventus,
habet benefcium in quantum fa-
cere poteſt?
Aff. d. l. un. §. 7. Si cautionem de

ſuperfluo ſolvendo præſtiterit, gann.

doa

nerit.
,
Im

uan
9, 4

N
lor .
Ae

Af

ldußi

lir

0 JUST. LIB. V. 267

h do ad meliorem conditionem perve- D
nerit.
S. Quando debet maritus üeee
adotem?
Immobiles ſtatim; mobiles, vel
quantitatem intra annum. d. G.7.

9. An viduaz heres inſtituta dotem in
Falcidiam computare tenetur, vel
an in reffitutionem ſideicom-
miſſi venit
Neg. Utrumque, per g. F. 1. l
1o. An Filia oppugnatura Tz Ramentum,
dotem tenetur computare in Legi-
. timam?b
“M Aff. per G. 12. d. l. V ⸗
1I. An ſi extraneus dederit dotem, illi da-
tur attio de dote reddenda Toluto
mwatrimonio?“
Neg. Niſi ſtipulatus fuerit. 2. l. un.
§F. 13. h. t.
12. An Eilia ſecundo nubente, pater ipfins
H dotem diminuere poteſt?
Neg. auth. ſed quamvis. H. tit. unde
. colligitur „ uxorem ad ſecundum ma-
iſ . M 2 ri=

e d
iturlele⸗
ir

1 lrmi
Nickein

yetite

rniw

,o

268 QUEST. IN COD.

ritum eandem dotem, quam primo at-
tulerit, attuliſſe præſumi.
TIT. XIV.

DE PACTIS CONVENTIS
tam ſuper dote, quam ſuper do-
natione ante nuptias & pa-
raphernis.
1. An pabta dotalia, quæ non ſunt contra
legem, ſervanda?
l. . Aff. §. alt. d. l. 1. B. t.
2. An pabtum patris, quod ſoluto matri-
monio per mortem fliæ, dos apud ma-
ritum permanere debeat, ſer-
vandum?
16. Aff. l. 6. h.t. idem in auth. l.
3. An Maritus habet adminiſtrationem
bonorum paraphernalium axore
probhibente?
S. Neg. per l. 5. b. t.

g. An inter pacta dotalia & de donatio-

ne propter nuptias debet eſe
aqualitas?
Aff. per auth. æqualitas. & l. Preced.
he eit.

ſ. ℳ

7. 4
4

41
minitt
copitu
d

Ne
temd

dod JIuST. LIB. V. 269

mperon J. An lucrum ex donatione propter nu-
vtias vercipere poteſt mulier, quæ
. nullam dotem intulit?
NE Neg. per auth. ſed quæ. h. t.
nipt G. An ſi inæqualia ſ ſint pacta, major um-
, r ma ad minorem trabendas
d, Aff. per l. io. . tit. bio.

Ghue 7. An Maritus ſine mandato in rebus
, t uxoris paraphernalibus agere
1 poteſt?
Alrlr. Si in pactis dotalibus mariti ad-
en miniſtrationi aſſi ignata. ?: in. . tit. alias l. ſin,
u cogitur cavere de rato.
u g. An vero Maritus Ilſuras exabfas r
l/ lubitu in ſuam utilitatem poteſt ex-
RKZ pendere? .1.
. Neg. Sed in uxoris, & ſuam utilita-
in W tem debet expendere. 1. l fn. b.t.
9. An llxor in bonis mariti babet
1 Hypothecam?
6 Aff. d. l. fin. h. t. a die ſcil qua exegit.
Ur 10. Quam diligentiam rebus parapher-
vaqalibus impendit Maritus?
161 Eandem, quam ſuis. 1. l. ſin. h. t.
M 32 11. An

270 QUEST. IN COD.

11. An uxor etiam ſine cauſa inopiæ repe-
tere poteft paraphernalia?!
Aff. Dd. arg. d. l. §. h. t.

TIT. XV.
DE DOTE CAUTA NON
NUMERATA.

riti in pactis dotalibus fatam
voteſt probari!
l. . Neg. pen l.I. B. t.
2. Quo tempore oppenenda Exceptio non
numenatæ dotis?

—

poſt biennium intra 3. menſes datur;
poſt decennium non datur, Auth. Quod
Il'fin. locum habet. b. t. l. Kn. b. t. Sed hoc
Creditoribus non præjudicat.

. TIT. XVI.
DE DONATIONIBUS IN-
ter virum & uxorem, & à pa-
rentibus in liberos factis, &
de ratihabitione.

1. An dotis ſolutio per confeſtonem Ma-

Matrimonio ſoluto intra biennium;

1. ℳ

hern

,

4
Nh

600.

iſne/
nale
.

N
TA.
Mynl.

1,s

Eetipi⸗
.
14 biem.
enes
Al
1. E
cit

l
,A

JUST. LIB. v. 1

5. An Donatio conjugi falta valet, licet
bona donantis a ſiſeo oupata?
Aff. per l. 1. h. tit. modo maritus us- l. j1.
que ad finem vitæ in eadem voluntate
permanſerit. MUZẽ
2. An miles focariæ ſuæ donare
poteſt?
Neg. per l. 2. b. l. l. 2.
3. An quæ uxor adquirit, de Mariti bo-
nis acquiſiviſſe graſumitur?
Aff. l. 6. . tit. L.aö.
4. An Donatio in putativum etiam Ma-
ritum collata morte confirmatur?
Neg. per l. 7. h. t. & l. 3. S. 1. F. ed. L. y.
y. An nxæor fundi donati frultus, quorꝛ:
permittente marito donante perce-
pit & conſumfit, reſtituere
tenetur?
Neg. Niſi locupletior inde facta, per
l. §. h. tit. L. y.
6. An Donatio fundi fadta uxori morre
confirmatur, ſi maritus alii eum
fundum poſtea oppignora-
verit?

M 4 Neg.

2 QUEST. IN COD.

l. 12. Neg. per l. 12. B. tit. quia cenſetur re-
vocata.

7. An IUxor poteſt ratione donatienit
morte confirmatæ a Fiſeo ex debito
in ſubſfidium conveniri?
l. y. Aff. l. J. b. ?.
§. Si quis nomine uxoris emiſſet rem, G
emdidiſſet ei rem, an poteſt rem re-
petere?
Neg. Sed pretium.
9. An maritus tenetur frultus Pampher-
nalium bonorum conſumtos
reſtitutre?
Si volente uxore conſumti, tenetur,
quatenus locupletior factus; ſi ſine ejus
voluntate, omnes tenetur fructus, et-
l. 17. iam naturales, reſtituere, per l. 17. E. t.

1o. An Donatio invalida, quæ fit Marito
ad conſequendam digni-
tatem!
l. 2. Neg. per l. 21. h. t.
II. An per ſervitutem pœnæ,ut mortem ci-
vilem, confirmatur donatio?

Neg. per auth ſed hodie. Unde k⸗
et

DI

— 2—

O

enleturk

pehe
7

imn
Onent⸗

uipt
ntot

titent
ulte,⸗
Liln
Afln
n.

ſMrten/
i
eſ⸗
4

JIUST. LIB. Vv. 3

let probari, abolitam eſſe hodie ſervitu-

tem pœnæ.
12. An donatio ante crimen perduellionis
facta, poſtea, ſecuta condemnatio-
ne, rétractatur?
Neg. per l. 24. h. t. l24.
1. An donatio, a Patre in liberos collata,
etiam morte conſirmatur?
Aff. per l. 25. B. t. l. 2).
14. Sed quid ſi donatio Conjugis aut Pa-
rentis yoo. ſolidos exceat?
Ea aut inſinuatione, aut expreſſa mo-
rituri confirmatione opus habet. d. l. 25.
h. tit. .
jy. An Donatio inter Principem & Au-
guſtam valet
Aff. per lipen. h. t. Unde probatur, l. p.
contractus Principis vim legis habere.

TIT. XVII.
DE REPUDIIS ET UDICIO
de moribus ſublato.
1. Quamdiu tenetur Uxor exſpeltare

Maritum in militiam profectum 5
M Ss Do⸗

274 QUMST. IN COD.

Donee certum nuncium mortis ac-
ceperit, per Auth. Hodie. b. t.

2. Quæ ſunt cauſæ repudiandæ uxorir
vel mariti?

In primo caſu 14. In ſecundo iʒ. per

. §. l. conſenſu. S. h. tit. Sed hæ contractæ

Nor. ni. c. §. Jure noſtro noviſſimo ſunt
hæ: I. Inſidiæ vitæ ſtructæ, & nimia ſævi-
tia. 2. Conjugis infidelis diſceſſio & ma-
litioſa deſertio. 3. Inhabilitas. 4. Adul-
terium. 5. Error qualitatis.

3. An eſt cauſa repudii, ſi Maritus flagel-
lis aut fuſtibus cædat uxorem ſine
gravi cauſa?
Neg. Sed pro injuria ſolvit uxori ex
ſuis bonis, quanta eſt tertia pars dona-
tionis ante nuptias. Nop. 7117. c. 14.
47. Que eſt pæna divertii impro-
babilis ?
In uxore eſt amiſſio dotis & donatio-
nis propter nuptias, quæ cedunt marito,

ſalva liberis ſua portione; & mulier in-

tra quinquennium debet manere innu-
pta

U
Gonat

(is l
et Da

Mias,
ſint
terdir
&N

7

D.

motb

1.
deunt

ndon
CON
ilünnte
ninilei
eſior⸗
4,A

turſe⸗
ren ſ/

tuuhitt
n Cor⸗

416
inr.

Conie

nt merin

nuleri⸗

geim⸗
1

JUST. LIB. V. 275
Pto. A.l. . §.7. . 7. Similis poena eſt ma-

rito. d. l. 5. F. .

J. Quæ eſt vœna civilis adulteræ?

Adultera cum dote & donatione
propter nuptias, amittit etiam ex para-
phernalibus tantam portionem, quanta
eſt tertia pars dotis. Reliqua autem Pa-
raphernalia addicuntur monaſterio, ni-
ſi adſint deſcendentes, quibus Bes; vel
aſcendentes, quibus Triens debetur.
Nov. II7. 6. 0.

6.. Quæ éſt pœnæ civilis adulteri?

Uxor recuperat dotem & lucratur
donationem propter nuptias, & ex reli-
quis bonis tantam portionem, quanta
eſt pars tertia donationis propter nu-
ptias, quod ſupereſt, Fiſco, niſi ſuper-
ſint deſcêndentes, vel aſcendentes ad
tertium usque gradum. Novell. . 67..
& Nov. I4. c. 10.

7. Qales Taher in Iaakione rcpuai,
vel aaulterii aamittuntur?

M 6 Etiam

2775 QUST. IN COD.

Etiam domeſtici. d. L. §. H. 6. 1dc
5. An impotentia Mariti eſt cauſa myer,
divortii? Ge
Aff. Exſpectato biennio, per l lo. b.t.
vel triennio, per auth. ſed bodie. h. tit. Ne
Jure Canon. ſtatim, ſi conſtet, inhabili- „ Au
tatem eſſe naturalem, non accidenta-
lem. cap. . X. de frigidir. c. 2. cauſ. 33. a0dut
uæßß. J. i
29. Quæ pœna Mariti repudiantir indo- 39
tatam uxorem?é
Debet uxori partem quartam bono- 1
rum ſuorum dare usque ad 10. libras au- ſi
l. n. ri, per l. Ein. h. t. ese
10. Häne eadem pœna lUlxorir indetata,; Goril
repudiantis maritum? fas
lißn. Aff. per d. l. in. h. t. Unde probatur,
non præſumi, Uxorem, bona habentem, 4d
omnia ſua bona in dotem dediſſe, niſi de
dotis conſtitutione appareat. . 3
TIT. XVIII. .
SOLUTO MATRIMONIO
QUEMADMODUM DOS
PETATUR. er

1. Si

00.

6.
ul

rllt
Geh
A,nnhi.
Nobar⸗

cnir

tambo
hrt

,ind

15
ehrokan

ubenen
Cepine

60N.
00

JUST. LIB. V. 277

1. Si dos æſtimata hac lege data, ut ſi ex-
taret, reſtitueret maritus, an periculum
&ü ſcommodum ejus rei ad maritum
vertinet?
Neg. per l. . h. t. l. 1.
2. Quicpetet dotem ſoluto matrimonio?
Filia Emancipata petit ſola, niſi aliud
actum. Filiafamilias vero cum patre.
l. 2. F. H. t. l. 2.
3. Quid O llxor in æſtimatione rei dota-
lis ſe circumſeriptam dicat?
Electio datur marito, an velit rem re-
ſtituere, vel juſtam æſtimationem, ſed ſi
res exſtincta, tantum pretium in pactis
dotalibus expreſſum. I. 6. h. t. & li2.G.t. l. 6.
fF. de ſure dot.

4. An Pater dotem filiæfamilias diſſolu-
to matrimonio auferre poteſt?
Neg. l. 7. b. t. l. g.
J. An mulier pro conſerpatione dotis pot-
eſt ingredi bonorum mariti poſſes-
ſtionem?
Neg. per lo. h.t. Sed ſi ſine vitio acce- A.g.
perit, poſſeſſionem retinere poteſt.
M 7 TIT.

2,8 QUXST. IN COD.

SI DOS CONSTANTE MA-

trimonio ſoluta fuerit.

1. An pactum valet, quo dos marito red-

deretur inutilis?
luun. Neg. per l. un. h. tit. *
TIT. XX.

NE FIDEUSSORES VEL

Mandatores dotium dentur.
1. Cur Maritus non poteſt dare Fidejus-
ſorem pro dote conſervanda, & ta-
men dare putéſt pignora?

Quia ille pro perſona datur; hæc pro

re, & alias uxor habet hypothecam.
tot. tit.
2. Jed quid ſoluto matrimonio!
Tunc dare poteſt Fidejuſſorem, per
l. 24. l. 24. S. 2. F. ſolut. matrim.
TIT. XXI.
RERUM AMOTARU M.

1., AnAbtioni dotis opponi poteſt reconven-

tio de rebus amotit, cum efectu ſi-
multanei proceſſus!

Af.

NE

do

Ue

Eun
ileo
Een.

„,8 4

dun

. . ,.

9odo. JUST. LIB. V. 279
Aff. per l. J. h. 1. l. 1.
EM. .
TIT. XXII.

NE PRO DOTE MULIERIS
bona quondam Mariti addi-
cantur, id eſt in ſoli-
dum dentur.
dennn 1. Cur hoc probibitum:
“ Ut parcatur pudori defuncti Mariti,
D & quia cum hæredibus agere poteſt, &
deo ſecus, ſi maritus non habeat here-
em. l. un. b. tit. lun,
eleeßt
ifee. TIT. XXIII.

G DE FUNDO DOTALI.

nen „. Si æſtimaturs fundas bac lege in dotem
detur, ut mulieri competat Eledtio,
an maritus bunc fundum a-
NN L lienare poteſt?
rtmne Aff. l.1. h. tit. 1 1.
b 2. dAn, Maritus fundam dotalem cum aliis
cFommunem dividere poteſt?

1

l. kn.

l. ſin.

289 QUST. IN COD.

Aff. Si provocetur. l. ſn. b. t.
TIT. XXIV.

DIVORTIO FACTO APUD
quem liberi morari, vel
elducari debeant.
1. Dirortio Ffalto apud quem liberi monm-
ri debent ?
Si Pater cauſam divortii præbuit, a-
pud Matrem ſecundas nuptias non con-
trahentem educari debent, expenſisPa-
tris; ſi vero mater, contrarium verum
eſt. Auth. Si Pater. b. t.

TIT. XXV.

DE ALENDIS LIBERIS AC
Parentibus.
1. AnCauſa Exheredationit præbet juſtam
cauſam denegandorum alimen-
torum?
Aff. per l. fin. h. tit.
TIT. XXVI.
DE CONCUBlINIS.
I.dAn licitum fuerit præter irxorem babe-

re concubinam! B
Neg.

l, Pe
Al
kemt
torum
tri ſel
ul

1de

Reng
lber
Vero
mlid

1h. JVsST. LIB. V. 281

b, Neg. per l. un. hit. Imo hæcg non con- un.
Ccubina, ſed pellex eſt. Concubina ha-
In betur a ſoluto, pellex a marito.

ri,‚ld TIT. XXVII.

n. DE NATURALIBUS LIBE-
s ris & Matribus eorum, & ex
quibus cauſis juſti
H eefficiantur.
n. Poteſtne pater pro lubitu relinquere
eiit liberis naturalibus lona ſua?
men Si habeat liberos legitimos, vel uxo-
rem, non poteſt naturalibus cum matre
eorum plus quam unicam, ſoli vero ma-
tri ſemiunciam relinquere. l. 2. cum l. 2.
Auth. ſeq. B. t.
Nℳ 2z.deAd ſi liberos non babeat, ſed parentes,
Arer. quid tunc ſervandum?
Reſervata parentibus tertia, reliquum
liberis naturalibus relinquere poteſt. Si
vero nec parentes habeat, omnia natu-
ralibus poteſt relinquere. Autb. Licet.
NS h. tit.
nmls 3. Sed an Pater indiſtinite tene-
Zur

23a QUXST. IN COD.

tur alimenta liberis naturalibus ſuppe-
ditare?
Afſ. per d. Auth. Licet.
4. Quomodo vero liberi naturales ſucce-
dunt Patri ab inteſtato?“
Deficientibus liberis, & uxore, Ma-
ter naturalium cum liberis in 2. unciis
ſuccedit, viritim diſtribuendis, d. Auth.
Licet.
y. An puella illegitime nata,nubens legi-
time nato, babelur pro legitime
nata?
l. 3. Afk pe⸗ l. 3. in fin. h. t.
6. An pater poteſt legitimare liberos ha-
turales per lubſequens matrimo-
viaum, ſe habet etiam legiti-
mos liberor?

Aff. ver Auth. Quod jus. b. t.

2. An nominatio filii facta in Inhrumen-
2e publico, babente ſulſeriptionem trium
teſtium, legitimat fllium?
Nho,n legitimat, ſed præſumtionem
ingducit, quod Pater Matrem pro uxore
habuerit. Auth. Si quis liberos. b. t.

5. Que

D

1dn

Ne⸗
rus

4

0 JUST. LIB. V. 283

„ Ous requiruntur,ut liberi naturales
Principe per Reſeriptum legitima-

ri polſint:
Allſur Reſp. 1. Ut pater non habuerit alios
liberos legitimos. 2. Ut non poſſit cum

e concubina matrimonium inire. 3. Ut ex
,du libera ſint prognati, Auth. Præterea. &
I1 ſeq. h. tit. licet Principis poteſtas ac di=
ſpenſatio reſtricta non ſit.
Anl p. An pater probibetur omnia bona re-
in, linquere Nepoti naturali ex lio le-
gitimo, & Nepoti legitimo ex
flio naturali?

lmnl. Neg. per l. En. h. t. In.
“ TIT. XXVIII.
,mR.
DE TESTAMENTARILA
, TIUTELA.
M 1. An qui Tutor teſtamento non rite da-
entmm tus de non geſtis tenetur, ſi quæ-
dam geſſerit ⁸ 8
mtone Neg. . 1. B. tit. Ratio eſt in l. 20. C. de l. l.
Num Nreg geſt. niſi acceſſerit, ut omnia geſtu-

bt. rus. l. 6. S. ſin. f-. de neg. geſt.
2. F

84 QUXST. IN COD.

2. Si Teſtamento datur Tutor, poſtes in

Coaicillis aliur, gus Prafe-
rendus?
l. 2. Ambo ſunt Tutores. I. 2. b. t.

j3. An Tutor a Matre datus neceſſaris
confßirmanduss
l. 4 Af. Si filius heres inſtitutus, I. 4. h.?.
4 vero non, vel tantum in legitima in-
ſtituit, non tenetur Judex confirmare,
. &. & mater, ſ. de legat. 1. niſi eum per
inquiſitionem idoneum repererit.

7. An qui Teſtamento datum ſe cegno-

vit, ſtatim adminiſtrare debet aut
ſſe ercuſare?

l. ö. Aff. bper l. 6. h. Zit. B
TIT. XXIX.

DE CONFIRMANDO
Tutore.

1. An Tutor, teſtamento inutiliter datur,
ſtatim ſe tenetur excuſares
l. . Neg. per l. 1. B. ?.
2. An Tutor in teſtamento Pa-
tris

Kon

bere

lan

ſon

Pr⸗

00.

,ltAn

⸗

le.
kuſ

144

egiime
Onfenen
ſtennge

retit

ſ e⸗ .

Net

JUST. LIB. V. 285
trir inter liberos datus, opus babet
conſirmatione?
Aff. per l. 2. h. t. U l. 2.

3. An Tutore inutiliter dato alias in-
terim a Judice dari poteſt? V
Aff. Et huic dato Tutori, ſi ita vide-
bitur, confirmatus Tutor ut Curator ad- D
jungi poteſt. l. 3. h. t. l. 3.
4. An Liberis natüralibur dari poteſt
Tutor in Teſtamento?
Affirm. Si eis aliquid reliquerit. fin. l. ſin.
h. tit.
TIT. XXX.

DE LEGIIIMA TUTELA.
1. Cui Jure noviſſimo defertu
Tutela?
Proximo, vel proximis, ſive de agna-
tione, ſive cognatione, per Auth. Sicut
hereditas. hb.it. ex qua colligitur, ſicubi ex
ſtatuto præferuntur agnati in ſucces-
ſione, quod ibi etiam agnati in tutela
præferendi.
2. An minorennis poteſt eſſe
Tutzor?
Legi⸗

286 CQCU ST. IN COD.

lL. Kin. Legitimus non, gerl. Ffin. h. t. Sed ſi
teſtamento datus, interim datur Cura-
tor. S. pen. Intt. de Curat.
TIT. XXXI.
WUI PETANT TUTORES
vel Curatores.
7. An Adverſarius Minoris poteſt vetere,
ut qudex ex oßicio Minori Curato-
rem det?
i. Aff. per l. . .t. &l. 3. G.2. F.de Tut. Si
prius ipſum admonuerit, & citari fece-
rit eundem ad nominandum Curato-
rem.
2. An idem eo caſu, quando mibi cum pu-
billo lis eſt?
I. 4. Aff. per l. 4. h. t.
3. Quid ſi Tutor rationet reddere velit,
ſznita tutela?
Idem dicendum & petendum, ut Cu-
l. 7. rator conſtituatur, per l. z. het.
4. An Mater tenetur intra annum libe⸗
yis ſuis, etiam naturalibus, Belere
Tutorer ſub pæœna privationu

cceſtonis?
ſucceſi. Af.

A
utor
potel

UB

N
micil
chltar

nator
tio⸗
77

00.

lturn.

ICN

,
utfr

CNr.

faluß
cituite⸗

N⅓

inke

Ureh

lumn
t.
Nn N
6, Ne 0,
in

JUST. LIB. V. 287

Aff. per l. 6. & ſin. hit. Licet non Cu-l. 6.
ratorem, quem adultus ipſe ſibi Petere G&.
poteſt. d. l. 6. h. ?. An.

TIT. XXXII.

UBI PETANTUR TUTO-
res vel Curatores.
1. Ubi petuntur Tutores?
Non ubi morantur, ſed ubi fuit do-
micilium Patris, vel ubi major pars fa.
cultatum pupilli. .. un. bh. t. l.ux.

. TIT. XXKXIII.

DE TUTORIBUS ET CU-
ratoribus Illuſtrium, vel claris-
ſimarum perſonarum.
1, A quo dantur Tutores Illu-
ſribus?
A præfecto urbi cum conſilio 10. Se-
natorum, L.I. h.t. Hodie a Judice Ordi. L.1.
nario, & immediatis a Camera.
7. An danai ii llluſtribus, qui Curiæ
obſtrilcti?
Neg. per l. ſin. b. tit. l. ſn.
TIT.

1238 QUST. IN COD.
TIT. XXXIV.

E

WI DARI TUTORES, VELI.

Curatores poſſunt, & qui da-
ri non poſſunt.

1. An Cærcus Tutor dari poteſt?
l.z. Neg. per l. 3. b. tit.
2. An Forenſis poteſt eſe Tutor?
l. v. A Judice dari non poteſt, pen ij. hit.
Sed aliud in Teſtamentario Tutore, . 32.
fF. de teſtam. tutel. & idem in Legitimo.

3. Qus eſt pœna Debitoris, vel Creditori
ſuſcipientis tutelam?
Jactura actionis vel ſolutionis factæ,
Authent. Minoris. h. t. quia fraudis me-
tus, idem ſi lis inter tutorem & pupil⸗
lum &c.
4. An ſi Curatore alſente inerim Cara-
tor alius datus aliquid neglexerit,
boc illi abſenti imputan-
dum?
lio. Aff. l. lo. b. tit.

14

All.
aunndis
gle e⸗
m ſ
Atb.
tarius⸗
Uiur,

ILI
ſe
Del
entu,
guisob
Düsan
4 4

A

0n JUST. LIB. V. 89

TIT. XXXV.

QANDO MULIER TUTE-
N læ officio fungi poteſt.
Egi E2. An Mater vel Avia ad Tutelam libero-
D rum admittitur?
“ Aff. Si I. Majorennis. I. 2. H. t. 2. Si ſe- L. 2.
/W cundis nuptiis & SCto Vellejano, omm-
que legum beneficio renunciaverit, et-
eIun iam ſine juramento, ſed apud Acta.
dAuth. Sacnmmentum. B. t. 3. Si teſtamen-

.

rh . 3˙
Turg tarius defecerit, nam legitimo antepo-
nlaii nitur. Auth. Matri & Aviæ. h. t.
. 2. Quiaſi vero Mater ſit Creditrix
elC vel Debitriæx?
n . Tamen tutrix erit. Auth. Adhbæc. h.t.
n „ Sed quid ſecontra promiſfonem Mater
feunlot ſecundas Nuptias contmxerit?
en A⸗ Deſinit tutela, per d. Auth. Sacra-

mentum. h. t. & Vitrici bona ſunt privi-
in gnis obligata, nondum redditis rationi-
geni bus a matre, pen l. 2.: h. t. 1 2.
4. An Mater naturalium liberorum
vpoteſt eſſe Tutriæx?
Aff. Si pudice vivat. l. ſin. h. t. I En.

ℳ⸗

TIT. XXXVI.

IN WIBUS CASIBUS TU-
torem vel Curatorem haben-
ti Tutor, vel Curator
dari poteſt.

1. Quando Tutorem habenti alius Tutor
datur?

l. 4. tus, aut excuſatus, aut relegatus, per l4.
h. t. quando diffuſum nimis patrimoni-
l. 3. um, alium Tutorem requirit, ut in l. 3.
h. t. 3. Quando impedimentum non eſt
perpetuum, ſed autoritate Tutoris

opus.

2. Sed quid temporale alias eſt
impedimentum! .
Tunc dandus Curator, cujus tamen
officium, impedimento ceſſante, exſpi-
rat, & ut Tutoris, ita etiam ejus Cura-
toris adjuncti officium per pubertatem
l. 2. ExXſpirat. l. 2. G. t. .
TIT.

ipo QVUAXST. IN CoDOo..

Reſp. I. Quando Tutor prior remo-

1 c

N
ſupen
ſuble
ſen e
len e⸗
refe
o

2. 41

en

0 JUST. LIB. v. r
TIT. XXXVII.

GI DE ADMINISTRATIONE
niig Tutorum velCuratorum, & pe-
tor cunia pupillari fæneranda,
vel deponenda.

Aur Y. An Zenetur Tutor pecuniam pupilla-
rem fœnori exponere7

Neg. Sed id faciet ſuo periculo, ſed

“ ſuperfluum debet deponi, niſi omnis
R ſubſtantia pupilli in mobilibus conſi-
ei ſtat, per Auth. Noviſtime. h. tit. ſecus au-
nan tem conſvetudine eſſe volunt, ut collo-
R care fœnori teneatur, ſed oſtendi tutori
e E ooum latis tutum.
eꝛ. An Tutor conveniens alium, ſiin ex-⸗
, ,G .
ac benſas condemnetur, eas a pupillo
recuperare poteſt?
nee .
ſee⸗ Neg. per l. 6. h. 6. Culpa eſt tutoris. , &
linbent
n 2. An tenetur appellare Tutor in
ltemti bona cauſa?

NA Aßf.

29r QUXST. IN COD.

I. ii. Aff. per l. i. b. t.
4. An tenetur Tutor caere de rato?
l. . Neg. l. . H. tit.
y. An Tutor res mobiles , quæ ſervando
ſernvari peſſunt, alienare
poteſt?
Lez. Neg. per l. 22. h. tit.
6 In Tutoris bona pupillo tacite
obligata?
1 20. Aff. ger l. 20. h. tit.
7. An Minor ob non ſolatum canonema-
mittit Emphyteuſßn?
L. 27. Aff. per l. 23. . it. Sed datur regreſ-
ſus contra Tutorem.
8.. An Reditus annui, Penſones, & Iſu-
ræ ſine decreto Judicis ſolvi
poſſunt?
l. 25. Aff. per l. 2j. & 27. h. tit.

9. An Tutor authoritatem præſtans pu-

pillo, ſibi præjudicat?
1 26. Neg. per l. 26. b. tit. Sðð
1o. An Tutor ſatisdare jußus, yoteſt bo-
na minoris ſine decreto alienaré 5

fn. Aff. l. f. . Defenfionem. b.t.
S F.1 T.

00—

l

ſn

lun

AANNe

1
dturten⸗

el 5

IUST. LIB. WV. 2ꝛ0;

TIT. XXXVIII.

DE PERICULO TUTORUM
VEL CURATORUM.

1. An Tutor notitiæ tauſa datus, tenetur,
ſe quaædam non ſignißcaverit
Tutoribus!

Aff. per l. 1. h. tit. 1 1.

2. An tutor unius provinciæz tenetur ob

culpam tutoris alterius pro-

vinciæs
Neg. per l. 2. h. tit. l. 2.
3. An Iutor tenetur de caſu fortuito, ſt
culpa yræceſit?
Aff. l. 2. h. tit. l. 7.

4. Quando Tutor negat, ſe ſciviſſe con-
ſtitutionem Tutoris, an ipſe debet
probare, quod non leiverit?
Aff. per l. pen. h. t. l. p.
TIT. XXXIX.
QUANDO EN FACTO TU-
toris vel Curatoris minores
agere, vel conveniri

poſſunt.
N 3 1. Po-

294 QUEST. IN COD.

7. Poteſtne pupillus ex contraltu 15
Tutoris agere?
Ilfn. Regulariter non, per lifn. Sed utilen D
