actionem habet, ſi tutor, vel curator pu- Kiit
Ppilli pecuniam credidit, . 2. vel prædia (dul

I. 4. pupillaria locavit. l. 4. h. t.
2. Quando vero convenitur pupillus ex N
facto Tutoris?
Ex judicato, vel mutuo tutoris in uti-
L.i.3. litatem pupilli verſo actione utili, l. 1.

& 3. h. tit. 1
EXc
TIT. XL. eri
& EN PLURIBLIIS TUTORI- rl

bus vel Curatoribus, omnes vel pain
unus agere pro minore, vel
conveniri poſſint.

1. &l inter Tutores non eſt diviſa aamini- DE
ſtratio, an ratum haberi debet, quod
ab uno geſtum eſt? 1 8
17. Aff. . 3. pr. f-. de adminiſtr. tut. & ſic
etiam defenſio pupilli ab uno ſuſcepta.

l. 1I. l. 1. B. .
. 2. Jed

00 JUST. LIB. V. 295

ed . Sed quid ſ; diviſa in repxiones tutelæ
adminiſtratio?
elni Defenſio non niſi ab eo, cui admini-
larmne ſtratio in ea provincia obtigit, ſuſcipien-
1 ne da. l. 2. b. t. & l. 54. F. de Aaminiſt. Lut. l. 2.

TIT. XLI. J
NE TUTOR VEL CURA-
tor Vectigalia conducat.
1. Cur boc probibicum?
I. Ne tutelæ adminiſtratio oneretur
ex cauſa fiſcali. 2. Ne fiſco mihil ſuperſit
ex privilegio temporis prælato pupillo,
& ſic hæc prohibitio ad alios etiam præ-
UN diorum publicorum conductores ex-
ONNeE tendenda.

Ctotiti
e uri

gene
TIT. XLII.
, DE TUTORE VEI. CURA--
e tore, qui ſatis non dedit.
1

) 1. Si Tutor non praæſtita ſatisdatione ali-
,a,N quid gerat, adeundo v. gr. beredi-
tatem, vel aliud, an boc ipſo
jure nullum?

N 4 AKF.

196 QUKST. IN COD.

1. 3. Aff. ger l. 3. & 7. h. t.
2. De quo Tutore boc intelli-
endum?

De legitimo, & eo dativo, qui ſine in-

quiſitione datus, per l. ult. J. 7. F. de
adm. rer. ad civit. pertinent. Sed Teſta-
mentarius non ſatisdat, nec qui confir-
l. 2. matione opus habet, l. 7. b. ?. niſi inter
plures teſtamentarios unus gerere Ve-
lit. I. 4. h. t.

TIT. XLIII.

DE SUSPECTIS TUTORIL

bus vel Curatoribus.

1. An etiam in Teſtamento datus Tutor

DE
4. Aff per l. 4. b. t. ſi ſegniter, vel frau

ut ſuſpeltus removeri poteſt

lL. . dulenter gerat. L. 5. B. ?.

2. Ged interdiciturne adminiſtratio Tu-
tori pendente lite?
l. 7. Aff. per l. 7. h. tit.
3. An remotus Tutor fit infamir?
AffSi ob dolum in ſententia expreſ-
ſum, alias non.

TIT.

t
tor
biti

beat

2, 4

1. 4
ni

000.

imel⸗

oglit⸗
6

lle
eglictt
, Ni
Bgeten 1

070
os
Acul

enſei⸗
.

fnt
Antite⸗

II

JUST. LIB. V. 20

TIT. XLIV.

DE IN LITEM D ANDO
Tutore vel Curatore.

1. Quendo Curatore ad litem opus
Si inter tutorem & pupillum emer-
gat controverſia, & non adſit Contu-
tor, tunc Curator peti poteſt, l. i. &ult. l 1.
b. tit. imo ſi etiam nullum tutorem ha-
beat pupillus.
2. An Curator ad litem certam de aliis
rebus reſpondere tenetur?
Neg. per l. 3. b. t. 1 5.
TL'I T. X LV.

DE EO, WI PRO TUTORE
NEGOTIA GESSIT.

1. An ir etiam Ablione protutelæ conve-
nitur, ſi ſe gerat pro tutore, licet
tutor eſſe non poteſt?
Aff. l. . h. tit. . 1.
2. An Exceptio fal⸗ Tutorir etiam lite
conteſtata opponi poteſt?
Aff. l. 2. b. tit. l. 2.
N 5 III.

298 QUAST. IN COD.
TIT. XLVI.

SI MATER INNDEMNITA-

TEM PROMISIT.
1. An tenetur Mater, ſi caverit Tutori
pro pupillo, vel pupillo pro
Tutore?

l.. 23. Neg. Ob SCtum Vellejanum, pern.
& 3. b. t. S=
2. An tenetur, f Lutori pro indemnitate
cavit?
Aff. Si per hane cautionem impetra-
vit, ut ſibi committeretur adminiſtratio
2z. univerſalis, vel particularis. 4.2. . t.

TIT. XLVII.

G&I CONTRA MATRIS VO.

luntatem Tutor datus ſit.
1. An Tutor removendus, quem Mater in

ieſtamento dari vetuit, quo liberi

aliquid reliquit?
hun. Affirm. Sed ſine infamia, per l un.
h. tit.

TIT.

0. IUST. LIB. V. 299

TIT. XLIIX.
NNIH UT CAUSE POST PUBER-

II. tatem adſit Tutor.
ef, 1. An Tutor debet pupilli cauſas
A proſequi ?d

Aff. Si nondum reddidit rationes,
& inſtrumenta nondum tradidit. L. an. lun.

dlupe⸗ G. tit.
lru III. XLIX.
UBI PUPILLI EDUCARI
me DEBEANTI.
Arni 7. 5e hac de re lis, cui Prætor edutationem
lule committit?
Matri non iterum nubenti, L. i. hb. tit.
aut cognato, quem non ſpes proxima
V ſucceſſi nis contingit. l. 2. B. t. I. 2.
Hu DE AIIMENLIS PUPlI-LO
ie PRESTANDIS.
1. Requiriturne ad præſtanda alimenta
, 1 decretum Pratoris!

Neg. Quia ſæpe utilius eſt tutorem
ſuo arbitrio decernere alimenta, ne
I N G Pan-

300 QUEST. IN COD.

pandantur ſecreta patrimoni; nec pu- 44
pillus, quæ in ſuſtentationem & dodri-
nam arbitrio boni viri erogata, recuſa- A

bit, l. 2. h. t. & præſumitur pupillus ali⸗ be
l. 2. tus a tutore. d. l. 2. B. t.
TIT. LI. D
ARBTTRIUM TUTELE. mri
17. Quid eſt Arbitrium Tutela? 14

Actio tutelæ, quia judex arbitrari de-
bet, quid tutorem pupillo præſtare o-
porteat. im le
2. An Tutor rationes reddere debet ſo⸗ r
cundum modum bonorum a teſta-

tore expreſſum? Af
1. Neg. l. 1. E. t. vid. etiam l. o. C. m- 14,
munia atriusque judicii. i

3. Si Tutor pvupillum abſtinuerit a pater-
na hæreditate lucroſa, & ideo ad inter] N
eſſe pupillo condemnatas ſolvit, poteſtne 24
pupillus a Creditoribus paternis DS
conveniri?
Neg. Quia nihil a patre accepit, per

4. 4. l. 4a. D. g.
4. 4

00 IUST. LIB. V. 301

üen 4. An omner Tutores comm eodem Ju-
naett⸗ dice conveniendi?
Ettnn Aff. per l. . B. t. l. 5.
l F. Poteſtne etiam Venditionem a Tutore
fabtam improbare?
Aff. Et quum viliori pretio vendita
res, poteſt approbare, ita, ut juſtum
IEIII pretium a tutore reſtituatur. . 6. H. t. l. 6.
uu . Quam culpam præſtat Tutor in nomi-
Abinit nibus paternis non exactis?

Prein Culpam latam, l. 2. H. t. licet alias et- L. 2.
iam levem. J.7. B. t. l. 7.
d 7. Poteſtne Minor rem a Tutore ſua pe-
144 cunia emtam vindicare?

. Aff. per l. 3. B. t. l.3.
lNCs“ 5. An ex boc fraus Tutoris probatur, ſi
tempore ſuſceptæ tutelæ Ppauper &
poſtea dives reperiatur?
Neg. per l. Io. h. t. l. Io.
9. An Tutor audiendus, velit probare,
ueni ſe plus in Inventario poſuiſſe,
quam ſit in pupilli
eſi⸗ N bonen
Negat. Sed præſumtio Juris & de

N 7 Jure

r
,Air

302 QUMST. IN COD.

l. ſin. jure eſt contra Tutorem, per l fin. vn. Melk

b. tit. pupil
10. Quæ pœnæ Tutoris non facientis deſſs
Inventarium? fn.b

1. Remotio ut ſuſpecti. 2. Plectitura 2,
Præfecto urbi. .i. S. fin. ſ de ſieſpect. 3. In- 19
famia, ne a FPrincipe quidem tollenda,
per l. ſin. G. 1. h. t.
TIT. LII. uüiln

DE DIVIDENDA TUTELA
& pro qua parte quisque Tn- ſie
torum conhvematur. gemn
I. Sdiplures ſunt ITutores vel Curatore, ‚d
pro qua pärtt contræ ſingulos agi
Roree: bi⸗
Aut diviſa eſt adminiſtratio in par-

. õl . endo
tes, ſive regiones; aut eſt indiviſa: Si ur
diviſa, ſubdiſtingvendum, an diviſio Nnie
facta a Teſtatore, aut Judice; an vero Srn

ab ipſis tutoribus Si a teſtatore vel Ju- Fre
dice facta, pro ſua quilibet parte con-
veniendus, niſi dolus, aut culpa ejus
arguatur, quod collegam non reddide-
l.2. rit ſuſpectum, vi. liz. G. 1. b. tit. Sin 5l
autenm

ves, 1

IUST. LIB. V. 303

li autem a Tutoribus ipſis diviſio facta,
. . .
pupillus contra unum in ſolidum aget,
s Lceſlis contra reliquos actionibus, /. 2. in l. 2.

Ien. h. tit.
Nem z. Eſtne eadem ratio, ſ diviſerunt ipſi
peft tutores ſine Judice, aut ſi omnes in-
nlle diviſe geſſerunt, aut nulli?

Aff. Nam tunc electionem habet pu-
Pillus, cum quo agat, ceſſis tamen actio-
Y nibus contra reliquos, l. 2. pr. h. t. & l. 6.
tit. præced. niſi omnes ſolvendo fuerint
gelt litis conteſtatæ tempore, L. I. S. Nuno tm-
uͤr. Stemus. f. de tutelæ & rationibus diſtrab.
2. Jed quid ſi quidam geſſerint, qui-
gllig dam ceſſaverint?
Prius excutiendi, qui geſſerunt, ſi ſol-
ione vendo ſunt tempore finitæ tutelæ; 6. 6.
ctiit tit. præced. l. 3. B. t. Si vero non ſint ſol- ·2.
Mα vendo, nec eorum fidejuſſores, nec Ma-
enE giſtratus, tum ii, qui ceſſaverunt, .4..7.
elh F. rem pupilli ſalvam fore. l. Tres tuto-
ei res. ⸗ SG. de adminiſt. tutel.

Cll e TIT. LIII.

HE DE IN LITEM JURANDO.

9 1. 06

304 QUST. IN COD.

1. Ob quam cauſam contra Tutorem ju-
ratur in litem?
Ob dolum, vel latam culpam in non
l. 4. exhibendo Inventarium &c. l. 4. .t.
2. Sed juraturne contra Heredem
Tutoris?
Neg. per l. a. h. t. & l. ſin. ſf. de Fide-
Juſſor. Tutor. exceptis duobus caſibus,
ſi lis contra defunctum conteſtata, ./in.
fF. de ſidej tut. & l. 4. h. t. 2. Si heres i-
pſe dolo non exhibeat inſtrumentum.
l. 1. h. t.
3. Sed quid fiex levi cula agatur contra
Tutorem?
l. 2. Tunc Judex æſtimabit. 2. B. t. in in.

TIT. LIV.

DE HEREDIBUS TUIO-
rum vel Curatorum.

1. Teneturne Heres Tutoris allione
Tutelæ!?
Aff. Si de dolo, aut culpa lata Tutoris
L.I. agatur. L. ie. fF. de O. & d. l.1. . tit. Sed
famoſa hic non eſt.

2. ed

1

600.

Tutmeri:

Apemun
ll
end

dpusctn
teſtne /
2 lenn
trumen

g,, iut

IUST. LIB. V. 35

2. Jed num ex levi culpa Tutoris?
Neg. Niſi ex non geſto, vel de non
exacto vel rationibus reddendis conve-
niatur. l. 2. & z. E. t. l. 2.
j. Eſtine Attio, quæ pupillii heredi compe- &3.
tit, privilegiata?
Neg. l. 12. f. de Adminiſt. Lut.
TIT. LV.

SI TUTOR VEL CURA-
tor non geſſerit.
1. Eademne altione Contator pro alio u-
tore tenetur, ſive in geſtis, ſie
non geſtis?
Neg. Nam in non geſtis omnes æ-
qualiter tenentur, ſed in geſtis ab uno,
alius non tenetur, niſi eo prius excuſſo.

l. 2. h. t. l. 2.
TIT. LVI.
DE USURIS PUPILLA-
RIBUS.

1. De qua pecunia Tutor præſtare debet
uſuras legitimas.
Quam in ſuos uſus vertit, vel otio-
ſam habuit, quam collocare potuiſſet.
l. 7.

306 QUXST. IN COD.

. 3. l. 3. B. t. vel quam in ſuos uſus convertit
l. 2. Contutor. l. 2. h. t.
2. Sed quantæ baæ ſunt uſuræ!
Olim centeſimæ; hodie ut putant,
ſemiſſales, ex l. eos. C. de uſuris.
3: Sed quomodo Tutor poterit ſiſtere cur-
fſum uſurarum?
Denunciationibus frequenter inter-
poſitis, & provocatione ad judicium, &
oblatione non tantum verbali, niſi in-
certa ſit quantitas, ſed etiam reali, perl,
lillt. ult. B. t.

TIT. LVII.

DE FIDEUSSORIBUS TU.

torum vel Curatorum.

1. Quot modis accipitur Fidejuſſor
Tutoris?
Duobus: I.pure in id, quod tutor de-
biturus eſt. 2. In id, quod a Tutore ſer-
vari non poteſt, vel quod idem eſt, rem
pupilli ſalvam fore. Illo modo pure,
.2. hoc vero conditionaliter obligatur. 6.2.

b. tit.
è TII.

DE

1Ai

(hu⸗

Aff
4

Vel

iore,

00.

sconſet

int
li.

enm

enterit
deiu
l, s
nelt 8

151
fuc.

dtuert
Tuoek

noe

gn

JUST. LIB. V. 307
TIT. LVIII.

DE CONTRARIO UDICIO

IUIELM.

1. An is tutor, qui ob Datpam contutorit
condemnatus, ſolvere cepit pupillo,
voteſt deſiderare ceſtonem
juris pupilli?
Aff. l. I. b. tit. l. 1.
2. Qua ratione Tutor confequetur
indemnitatem!
Vel actione contraria, vel compen-
ſatione, ſi liquida. l. ſin. h.r. l. ſin,

TIT. LIX.

DE AUCTORITATE TU-
torum præſtanda.
1. An qui ſine Autoritate tutoris emit a
Pupillo, poteſt rem praſeri-
bere?
Neg. l.3. b. tit. 1 7.
2. An in criminalibur caufir Tutorum vel
Curatorum Adutoritas neceſſaria?

Aff.

308 QUST. IN COD.

l. 4. Aff. per l. 4. b. tit. Sed id uſu non

ſervatur.

3. An in negotiis vupillaribus omnes Tau-

tores autoritatem ſuam adbibere
debent?
Neg Sed unius ſufficit, niſi de finien-
da tutela per arrogationem agatur, per
Rn. ſin. h. t. Namn quod omnes tangit, ab
omnibus &c.

TIT. LX.

QCUANDO TUTORES VEILI.

Curatores eſſe deſinant.
1. Quomedo deſinit Lutela?
.ſm. Pubertate completa, 1. fn. htit. & ita

etiam eorum officium finitur, qui tuto-
L.i. ri adjuncti, yer l. . h. t. non vero volun-

l. 2. tate pupilli, l. 2. B. t.
TIT. LXI.
DE ACTORE A TUITORE
ſeu Curatoce dando.
7. Ouomodo Actor ad litem & ante litem
«* Tutore datur, ſuam perſonam le-

gitimare poteſt?
Si

cc JIUST. LIB. vN. 309

An Si exhibeat Tutorium & Actorium

ſuum.
mmi TIT. LXII.
dli
. DE EXCUSATIONIBUSTU-
u torum & Curatorum, & de
4

temporibus earum.
1. Quid faciendum Tutori, ſi pupillus
babeat bona erxtraillam pro-
vinciam?
WI FTutor vel excuſabit ſe ab illorum ad-
ſinmm. miniſtratione, per .2. h. t. vel alium ſibi l. 2.
ℳℳ LCuratorem adjungi petet. . u. h. t. l. 1l.
ä 2. dn, libertut, qui tutor fuit patroni flii,
ui tenetur etiam eſſe Curator?
Neon Af. 1. J. h. t. ſecus in aliis. l. 20. h. t. l. .
3. Qainquaginta dies, qui datiſunt tu-
tori ſe exeuſanti, an currunt a die

eztnti

W ſeientiæ?
o Aff. I. 6. h. tit. 1.6.
4 4. An Exabtor tributorum exeuſatur a
* tutela?
o! Aff. per l, lo. B. tit. l. 10.

Fr d

z0 QUEST. IN COD.

.An qui excuſationem babet, ſe ſiſci=
47
viat unius tutelam, etiam alias tu-
telas ſuſoipere tenetur?

l. 122. Neg-perl-z. b.-t. Habens privilegium
circa plura, adtum contrarium exercens
in uno adtu, non perdit privilegium in

alio.
6. An Tutor Excuſationis litem, etiam
adulto interim falcto vupillo Proſe-
. qui debet?
l.iy. Aff berl. . Gt. ob periculum medi
temporis.
7. An inopia pupilli excuſat a
tutela?
L.y. Neg. per l. 15. h. t.
5. An qui ob certum collegium ercuſan-
tur, étiam a tutelis liberorum ejusdem
Collegii ſe excuſare poſſint?
lL. p. Neg. per l. penult. B. t.

TIT. LXIII.

SI TUTORVELCURATOR
falſis allegationibus excu-
ſatus ſit.

. ℳ₰

1.hyße

on

A⸗
vore

24.

Nen
NT
llag

4
4.

00.
Utti, 6

Noliat⸗
ur
Prinlet
Uln exens
fiyflegnn

en, 4

ihepe

luee.

lt

menli

in

RIN
eſ

16

IUST. LIB. V. zur

1. An falſitas cauſæ excuſationis, etiam
non expreſſæ, vitiat decretum ex-
cuſationis?
Af-. t. bet. idem ſi nulla cauſa, ſed fa- l. I.
vore excuſatus. L. 7. h. t. l. 3.
2. An a tutela ſuſoepta quis ſe poteſt ex-
cuſare?
Neg. per l. 2. h. tit. l. 2.
TIT. L XIV.
SI TUTOR VEL CURATOR REl-
publicæ cauſa aberit.
1. Langiturne abſentia Reip. cauſa exeu-
ſationem a ſuſcepta tutela?
Aff. Ad tempus; ſi autem ſe non ex.
CMiaverit, excuſſo eo, qui interim admi-
niſtraverit, tenetur, per l. 1. h. t. l. l.
2. Quat habet exenſationem
rreverſus!?
Anni a nova tutela. / 2. h. t. l. 2.

1TIT. LXV.
DE EXGUSATIONIBUS
Veteranorum.
7. An Vetera vi excuſantur a Tu-
teli??

Aff.

zu QUEST. IN COD.

Aff. Excepta una tutela, vel cura con-

Z. . veterani, aut commilitonis. . 1. b. -.

2. Ouid ſeautem ſe non excuſent? .
2. Tunc non ſunt excuſati. l.2. B. t.

TIT. LXVI.
QUI NUMERO LIBERO-

rum ſe excuſant.
1. Guot liberi ad excuſationem Tutele

Superſtites tres, tempore

requiruntur 5

delatæ tu-

telæ, vel mortui in acie, non obſidione.

L.15. f.. de Excuſat. tut.

TIT. LXVII.

QUI MORBO SE EXC.

SANT.

1. Qui morbo excuſati? .
Qui poſt ſuſceptam tutelam capti
oculis, vel mente, vel lingva, vel auri-
Zun. bus, aut invaletudine perpetua. l. un.

h. lit.

*TIT. LXVIII.
TATE SE EXCU-
SANT.

QUI K£

1. Qus

Sept
muneri
ſuffiein

nnſiſ.

UI
1
l. An 4
du,
Atl

tt en

Ald

Neg.
erſl Ler
bent h

RC
ln
evi
4

00.

Acuracer
8llbe,.
Aittent
lel
1
ID
n
nen l
e ehnnt

ii
eln
Geren
en

JUST. LIB. V. 213

1. Quæ Dtas excuſat?
Septuagenaria. .. un. h. it. Aliud in l.un.
muneribus mere publicis, ubi 65. anni
ſufficiunt. l. alt. C. infra. Qui atate pel

profeſſ.
TIT. LXIX.
CWUI NUMERO TUTELA-
RUM SE ExCUSANT.
1. An qui tertiam tutelam ad ſinem pro-
duxit, potcſt Tutor conſtitui?
Aff. Licet nondum rationes reddide-
rit. L. un. C. h. t. lun.
2. An duo liberi & duæ tutelæ extuſatio-
nem præbent?
Neg. Quia cauſæ duæ imperfedæ di-
verſi generis, excuſationem non præ-
bent. l. un. h. t.
TIT. LXX.
DE CURATORE FURIOSI
VEL PRODIGI.
1. An Curator furioſi, e;us prædinm pre
debito in utilitatem furioßi contra-
Cto, poteſt cum decreto Præ-
toris oppignorare5
0

Aff.

34 QUXST. IN COD.

Aff. per l. 2. h. t. Unde colligitur arg.
a minori ad furioſum, & a Curatore il-
lius ad hunc.
2. Guis eſt legitimus Curator furioß?
Frater & Cognatus, habens ſpem
l. 5. ſucceſſionis. I. 5. h. t.
3. An furieſus, qui Ailucida intervalla
babet, tempore intervalli licite
contrabit?!
l. Aff. perl. 6. h.t. Sed probandum hoc
eſt illi, qui in tempore intervalli ſe fun-
dat. A. l. 6.
4. Filiifam. furioſi bona Caſtrenſia alia-
que quis adminiſtrat?

Ilſin. Pater, per l. ſin. princ. h. t. Quis enim

affectus extraneus reperitur, qui vincat
paternum.
7. An ſilius furioſus ſuccedit Parenti!
Aff. Quia quaſi per naturam debita
filiis eſt hereditas. A. l. kn. J. 2. B. ?.
6. An Teſtamento Curator furioſo datur 3
Aff. per d. l. fin. j. b. ?.
7. Quid Curatori furioßi præſtanaum
A Satisdatione licet immunis ſit poſ-
ſeſſio⸗

ſeſſionn
Cltns
mnia re

re, nece
lu, ne
4.15.)
Cur
p. ul.
Bonn e

d es;

lept
hoe
1,

Lorẽ

M.
nini
det, au
Derpent

. JUST. LIB. vL. zxzy

Olgmg ſeſſionatus, vel in teſtamento a patre
Cume? datus, debet tamen 1. Jurare, quod o-
mnia recte & cum utilitate furioſi age-
re, nec omittere velit, quæ furioſo uti-
Mheafs lia, neque admittere, quæ inutilia, per
AT. l.y.. h. tit. quod nunc in omni Tutore
& Curatore obtinet, per Novell 27.
AE eAp. ult. 2. Inventarium conficere. 3.
Bona ejus ſunt hypothecata.
honenrt
les Z.e Se Teſtamentario Curatore deficien-
e, gquis erit Tutor?

4 . „ .
hag Legitimus agnatus, hodie cognatus,
& hoe deficiente, dabitur a Judice. g. &,
,. .
ogiis 2. l. j. br it. 47.

S. Poteſtne furioſus adquirere heredita⸗
Eilhns tem non paternam, ſed
e 6 aliam?
nisn Aff. Eo modo, ut interim Curator
adminiſtret, & ſi reſipuerit, ac repu-
leh diet, aut in furore moriatur, hereditas
nunte Perventura fuiſſet. Sed legata ac fi-
0 2 dei-

36 QUXST. IN COD.

deicommiſſa ipſo jure adquiruntur fu-
IH hin. rioſis. d. l. n. S. 7. & ſeq4.

TIT. LXXI.

DE PREDIIS ET ALIIS
rebus minorum ſine Decre-
to non alienandis.
1. Poſuntne Juditis authoritate prædia
Minorum vendi a Creditoribua, etiam ſi-
ne decreto Prætoris vel Praſidis?
Li. ꝛ2. Aff. per l. 1. & 2. b. t. nam hæc aliena-
tio fit jure pignoris contracti, a patre;
vel autoritate Magiſtratus.
2. Si pater ſit Curator flii, an ille voteſt
alienare prædium filii ſine
decreto?
L 3. Neg. per l.. he tit.

3. An per Trantactionem pradium Mi-

norir alienari poteſt?
l4. Neg. per l. 4. h. tit.
4. Anper Sonſalitiam largitatem?
. 5y. Neg. l. §. b. tit.
5. Anper dationem in ſolutum

l. i. Neg. perl. I. h. tit.

l.A/.
nyt
Af.,
7. A ,
alig

Weg
duma
5. m
tum

En,
9
1
ei.
10.9

6. An

(A.
l. A

00.

uimnaet

e Dete

nds
Nii
Punttis
rd
Pherd
Gi,a
1,A

i

JUST. LIB. V. 317

o. An ſi Prætori fabſis allegationibur ob-
reptum ſit, decretum eſt nullum?
Aff. per l. . b. tit. l. j.
7. An poteſt Minor paciſci, ut prædium
aliquo caſi revertatur ad eum, a
quo habet?
Neg. per l. 7. b. t. Niſi in continenti, l. 7.
dum acciperet, hoc fiat.
g. Si minori prædium non recte aliena-
zum reſtituatur, an Curator ſt ad
evicitioem ſe & ſua bona ob-
ligavit tenetur?
Aff. per l. 9. h. t. l. 9.
9. Quznam cauſa eſt Decreti?
Reſp. Ps alienum urgens. l. 12. & ſin. . 12.
b. tit.
10o. An minor tenetur reſtituere
yretium?
Aff. Quatenus in ejus utilitatem ver-
ſum, l. Io. . t. cum uſuris. l. 14. & 16. . t. l. 10.
11. An stum hoc etiam in Emphyteuti-
cis bonis locum habet?
Aff. per l. 13. b. t.
12. An poteſt cum alio minor dividere l. 9.
raædium?

0 3 Neg.

38 QUXST. IN COD.

Neg. Niſi provocatus ad diviſionem lej
ſit, nam tunc eſt neceſſaria alienatio. (linqu
l. 12. l. 17. b. tit. 1io, ex
TIT. LXXII. ſicenn

QWANDO DECRETO QiI
OPUS NON EST. en

⸗
7. Wuandoſine aecreto prædium Ainoris imn
poteſt alienari:
Reſp. I. Ex voluntate patris declarata 2, 4
in teſtamento ſaltem imperfecto, vel in
l. 7. contractu, per l.r-h.t. Idem in alio Teſta- ,
I.2. tore, a quo bona profedla. L. 3. .t. 2. Per
E. 2. Reſeriptum ſpeciale Principis. . 2. b. t.

2. An ſuperrvacaneorum jumentorum & &NI M.
veſtium detritarum alienatio ver- nati
miſſa ſine decreto?
l.En. Aff. ger l. in. h. tit.
TIT. LXXIII. 14
SI Qs IGNORANSREM
minoris eſſe ſine decrete dan
comparaverit. Vne
1. Muid intereſt inter enm, qui nerang tal

Prædium Minoris emit, O& qui Piengi umen
e

00.

Critor⸗
Trn denn

Il
NL—H
E8.
Adign
1
trsdedt
fecon
nalon
30t1
pis. 140
gept
M

JIUST. LIB. Vv. 319

Ule præſcribit rem bona fide emtam
quinquennio, ex titulo oneroſo; decen-
nmio, ex titulo lucrativo inter præſentes;
vicennio, inter abſentes, l. in. tit. ſeq.
Sed aliud in m. f. poſſeſſ. . . & 2. h. tit. lil.2.
Deinde diſcrimen in acquiſitione fru-
Quum. l. 2. b. tit. Nam ignorans con-
ſumtos lucratur, non ſeiens.

2. An a ſecundo emptore poteſt auferri
rer per Judicem

Aff. per l. 3. b. lit. l. 7.

TIT. LXXIV.

SI MAJOR FACTUS ALIE-
nationem factam ſine Decre-
to ratam habuerit.
1. An Minor faltus Major poteſt ratam
habere alienationem?
Aff. per l. I. & 2. . tit. Ubi tamen ad l.n.2.
id, quod juſto pretio deeſt, agi poteſt.
Unde probatur, confirmato licet con-
tractu, nec nullitas ei objiciatur, non

tamen approbatam læſionem.
0 4 TIT.

320 QUST. IN COD.

„ TIT. LXXV.

DE MAGISTRATIBUS
CONVENIENDIS.

7. An étiam hodie Magiſtratus
tenetur?
Aff. Si idoneum non dedit, & Tutor
tempore depoſiti officii non ſit ſolven-
l. J. do. l. . h. t.
2. Sed quando conveniendus Magi-
ſtratus?
Poſt exceſſum Tutorem & Contu-

torem qui geſſit, ſed ante Contutorem,
b. 4. qui non geſſit, tenetur l. 4. b.t. & l. . S. N.

fF. de tutel. & ration. diſtr.
3. An etiam Heres Magiſtratus
tenetur?
Aff. Sed non ex levi, ſed tantum lata
. 2. defuncti culpa. L. 2. b. t. .
7. An plares Magiftratus habent benef-
cium diviſionis?
l. y. Aff. h. 3. b. tit.
J. An etiam Notarius tenetur,if quid mi-
nus in Inventario poſuit?
Aff. per l. ſin. b. .
LIB.

D
liber
artifi
pur

l. Don

(ohide

bbjee
rum,
Pohi,
Plech

00. JUST. LIB. VI. R
. LIBRNI VTI.

Dõ TIT. I.
6a. DE SERVIS FUGITIVIS ET

libertis mancipiisque civitatum
en artificibus, & ad diverſa opera De-
putatis, & ad rem privatam vel
dominicam pertinentibus.
N 1. Pereſtne ſervus fuagitivus libertatem
Præſeribenao adquirere?

OnſtlOen

6 C Neg. per l. I. h. tit. I. 1.
Ourton 2. An ſervum in aliena domo licet
46 ADH requireres

Aff. Autoritate Magiſtratus. I. 2. b. ?. . 2.
en 3. Quc eſt pœna ſervi ad Barbaros
fugientis?
Aunnnet Amputatio pedis, vel in metallum
congdemnatio, per l 3. h. t. Sed in Auth. l. 3.
en ſubjecta, omnis amputatio membro-
1 rum, præter manum, eſt prohibita, &
prohibetur fur amputatione membri
D6h pledi.
2. Qu eſt pœna recipientis Servum ſu-
Sitivum!é

0 5 Pro

2 QUEST. IN COD.

Pro ſingulis factis tenetur unum pa-
rem, vel 20. ſolidos ſolvere. Si ſervus
fiſci, etiam ad 12. libras argenti tenen-
l. 7. tur. l. 7. E. it.

TIT. II.

DE FURTIS ET SERVO
CORRUPTO.

1. An qui rem furtivam jubetur reſti-
tuere, pretium petere poteſt?
2. Neg. . Ineivilem. 2. b. t.
2. An is, apud quem res furtiva depre-
benditur, autorem denunciare
debet?
A. y. Aff. L. Civile. F. h. lit.
3. An Tabellarius, qui acceptam vecuni-
am in ſuos uſus vertit, furtum
committit?
L.. Aff. per l. 7. B. tit.
4. An interitus rei ablaiæ libent fjurem?
b. 9. Neg. per l. 9. B. tit.
5F. An vidua, quæ poſt aditam a ilii ba-
reditatem aliqua aufert, furti
tenetur?
Aff.

00.

tuun
Klenn
eniiterr⸗

DnNN
0
Pitr t
uß

tine

ureſie

grinten

fu

enene

nfil
,

4

JIUST. LIB. VI. 323

Arff. per l. 1. B. tit. l. t.

6. An abtio fuarti datur, ſ cum fure
transaltum, aut rem furtivam
reſtituat?
Neg. prius, Af poſterius, per l. j.ht. 1. 8.

7. An qui rem furtivam a ſilio alterius
recipit, actione furti conveniri
pucß
Aff. per l. z. h. tit. l. .
§. An in rebus naufragio ejectis poteſt
committi fartum?
Aff. per Autbent. Navigia. b. tit.
Ubi ſtatuitur pœna publicationis bo-
norum, & contraria conſvetudo pro-
hibetur.
9. An Procurator, qui Ane mandato
becuniam accipit, furti te-
netur?
Aff. per l. o. h. tit. l. i9.
10. An ir, qui ſervum alienum ad faran-
dum ſolicitat, & cui ſervus conſenſu do-
mini rem ablatam tradit, tenetur
adtione furti, & ſerri cor-
rupti ?

0 6 Aff,

324 QUAXST. N COD.
I. z20. Aff. per 20. h. t.

Ii. res Commendatario ſurrepta, da-
turne domino Altio furti &
commendati?

Lult. Aff per l. ult. pr. . 1. & 2. b. tit. Ubi

tamen una ſcienter electa, non datur jus

variandi.
TIT. TII.
DE OPERIS LIBERTORUM.

1. An Operæ libertorum, vel etiam Ru-

ſticorum in pecuniam converti

aſuni 2
l. Neg. Niſi neceſſitas adſit, per l. . . t.
IL. 6 vel operæ non ſint præſtitæ. l. 6. h. t.

2. An qui nec. Mttate manumiſit, v. gr.

emptori ez lege tditus, ille poteſt liber-
tum ingratum revocare in ſervitu-
tem vel operar exigere?
Neg. I. 2. h. tit. & Neg. idem, ſiſervi
lL. 7. nummis emptus ſervus. 4. 7. h. t.
3. An pro operis Puturis licet pecuniam
accipere?
l. 6. Neg. per . 6. b. tit.

4. a⸗

Neg
I.4n (

Ne

00

ure,i
ri

1e
WCH

T

Alumnk

Aeer

mll

4 4 11
eingt
ugti
,ſemn.
.1
en

54
,MNH

66*

JUST. LIB. . 325

4. An ad hæredem extraneum extendun-
tur operæ libertorum?
Neg. per l. 0. H. tit. l. 10.
J. An Operæ Ruſtieorum in alium locum
transferri poſſunt?
Neg. per l. pen. h. t. l. p.
TIT. IV.

DE BONIS LIBERTORUM
& Jure Patronatus.
1. An Jura Patronatus tranſeunt
in liſeum!
Aff. per l. I. B. t. Quia ſc. in heredem l. .
extraneum tranſeunt, ut jus revocandi
in ſervitutem, & jus imponendi operas
fabriles habeat.
2. An is, qui remittit qus Patronatus, re-
verentiam a Liberto poteſt exigere, &
eum in ſervitutem repocare?

Aff. per l. 3. h. tit. 27.
TIT’. V.
SI IN FRAUDEM PATRONI
a Libertis alienatio facta
ſit.
0 7 J.

326 QUST. IN COD.

1. An alienatio bonorum valida falta in
fraudem tertiæ Patrono con-

vetentis
l. . Neg. per l. I. & 2. h. t.
S. TIT. VI.
DE OBSEQUIIS PATRONO
præſtandis.

1. Debeturne obſequium Patrono, gui
nummis aeceptis, manumißit?
2. In quo conſeſtit olſequium?
Ut ſanctam habeat perſonam Patro-
L. . ni, ne famoſam acdtionem inſtituat, . t.
l. 5. G. t. vel infamiam facti inferentem, « .
S. ſin. & l. ſeq. f. h. tit. & ab atrocitate
g. verborum temperetur. l. 4. C. b.t.
TIT. VII.
DE LIBERTIS EI EORUM.
Liberis.
2. An ille ingratum libertum poteſt in
ſervitutem revocare, qui juſſa Te-
Katorir manumifit

L.I. Negat. per l. iehe tit. Unde probatur
non

non elſe
tuitum,
ſeeia fue

De
nu

1. Etre
u

Ne
wl

ule,

C.
Fum

1.
A

temig
bop. 4

IUST. LIB. V. 327

ufc“ non eſſe beneficium, quod non eſt gra⸗
er tuitum, & ſpontaneum, nee talia bene-
ficia facile revocari.

TIT. VIII.
DE URE AUREORUM AN-
N nulorum, & de natalibus
reſtituendis.
rN“ 2. Eſt ne hodie opus, ut Liberti petant Jus
ien æireorum annulorum, vel ut na-
talibus reſtituantur?
un Neg. Sed id habent Jure Communi

umtn novo, ſed ſalvo Jure Patroni. Auth. Sed
tiurda dodie. C. h. t.
ſeter/ TIT’.. IX.
(QWI ADMIFTI AD BONO-
A rum Poſſeſſionem poſſunt &
intra quod tempus.
1. An fiäliugfamilias ignorante Patre pot-
eſt bonorum poſſeſtonem
vetere?
1 1 Aff. pen l. .h.tit. Sed adire heredita- . ,
1 tem ignorante Patre nequit,. fin. C. de

bon. quu liber.
2.d

38 CQUST. IN COD.

2. An Tempurs annuum currit, ignoranti,
an teſtatus an inteſtatus mortuus
ſet is, de cujus ſucceſtone
agitur?
l. y. Neg. per l. y. b. t. quia eſt utile.
J. An Mulierijſus ignoranti hic ſuc-
curritur?
l. 6,. Neg. per I. 6 h. tit.
7. An 1 utor nomine pupilli poteſt agno-
Nere bonorum poſßbſtonem:
. z. Aff. per l. . h.tit. Quod non tantum
in infante, ſed etiam in eo, qui infanti-
am egreſſus, verum dicitur; licet ſecus
in adeunda hereditate. . 7. C. de Jure
detiberangd.
J. Qua ſorma agnoſeenda bonorum
oſſesfio?
Nuda teſtatione judiciali. l. fin. b. t.
6. An præpoſtera ee ſtat io nocet!
1.ſn. Neg. per l. fe. bi.
TAT. X.

QUANDO NON PETEN-
tium partes petentibus

adcreſcant.
d. Ha-

1. Mbe
ir5

1de,/
honoru
0n

M

1.

N
Contran
lente
ler a
Nqu
tin

de

C0d.

una
4 M

n

Kurte
ibee

nt

en

Hon tut
gi infen

zicerſt.

0.
45ni

,ictl

TN
ebos

1

IUST. LIB. V. 329

1. Mabetne jus adereſcendi locum etiam

in bonorum poſſescfione, ſi nonnulti
repudient?
Aff per l. un. h. t. dan.
2. Sed ſi quis tacite vel expreſſe repudiat

tonorum poſſecfionem, an anno lapſozjure

Civili ſi alias queat, adire poteſt
bereditatem?

Aff. per d. l. un. H. t.
TIT. XI.

DE BONORUM POSSESSlO.
ne ſecundum tabulas.
1. An Bonorum poſſegto cauſe cognitio-
nem & desretum requirit?

Neg. per l. fin. ſupr. qui admitt. niſi
contradictor adſit, per Ii.h.t. Ut ſi pen- l. t.

4

dente appellatione ſuper Teſtamento,

alter ab inteſtato vellet petere.
2. Si quæſtio eſt de Teſtamento nuncupa-
tivo, an teſtes fuerint rogati, quot
teſtibus boc probandum?!

Reſp. Duobus, per l. 2. b. t. l. 2.
TIT.

l. 2.

30 QUEST. IN COD.

TIT. XII.

DE BONORUM POSSESSIO-
ne contra tabulas, quam Præ-
tor liberis pollicetur.
t. An Poſthumi etiam hanc bonorum pet-
ſeſſionem babent?
Aff. per l. 2. h. tit.

TIT. XIII.

DE BONORUM POSSESSIO-
ne contra tabulas Liberti, quæ
Patronis Liberisque eorum
datur.
1. An qui ex Fideicommiſſo manumift,
ſerpum habet bonorum poſſeſtonem
contra tabulas?

let, Aff. perl.1. h. tit.

TIT. XIV.

UNDE LIBERI.
1. An bonorum poſſſſeres intelligi por-
ſunt, qui in libellis rel ſtatutis he-
redes dicuntur?
Aff. arg. l. 1I. h. t.

2. Decechitdvus relilcto flio, deinde e-
7

hau⸗
beruit
Ai/

Ne⸗

Przeto⸗

V

1.
ð

Ne

nor

goiri⸗

Ds

14,/
len

4

00 JUST. LIB. VI. 331

Kr etiam flius, antequam ſe immiſceret
eo tereditati paternæ, relicta Elia, an bac
avi hereditatem accipere & patrus

amkie
repudiare poteſt?
nn Neg. De Jure civili; ſed bene jure
“ Prztorio. l. ſin. h. t. IRn.
TIT. XV.
UNDE LEGITIMI ET
N unde Cognati.
. An er poſſesſione rerum bereditaria-
eorui rum probatur aditio hereditatis
& bonorum poſſe ſio?
gatit⸗ Neg. per l. 2. h.t. præſertim in poſte- l. g.

Mhen riori caſu, ubi agnitio coram Judice re-
quiritur.

TIT. XVI.
DESUCCESSORIO EDICTO.

1. An fi Cognatus proximus intra certum
tempus (loo. dies) non petierit bo-
norum poſſesſtonem, admitti-
tur, qui remotior eſt?
ser Aff. per li l. h. tit. l. 1.
4 2. dn

NI
GlN
ti e

32 QUXST. IN COD.

2. An Bonorum poſſesſio invalida conper-
titur in validam?
Neg. Niſi nova agnitio accedar, per
l. 2. l. 2. H. t.
TIT. XVII.

DE CARBONIANO
EDICTO.
Duid fiet, ‚ſatidatio a Matre, peſſegfo-
nem bonorum pro flio petente, ob-
lata non poteæſt præſtari?
Tunc pro parte poſſidebit cum Ad-
AI. verſariis. 1.7. b. t.

TIT. XVIII.
UNDE VIR ET UXOR.

1. Quando jure novigimo ſuccedit
Conjux?
Si matrimonium ſit indotatum, & lo-
cuples Conjux decedens relinquat Con-
jugem inopem, ſuperſtes cum liberis
ſive communibus ſ. ex alio matri-
moônio natis tribus, vel pauciori-
bus in quartam partem uſusfrudtus,
cum pluribus vero in partem velem⸗
Libe-

4

iberis

gnutst
Prietati
edit,
inpute

DEP

Ne

ſepnc

D

ch/

00

AUMueme

41

teceler

.
IAN

„.

ag
euneſt
i

tcun

UY
ed

gtunk
Nr
cumn len
lo v.
hani
–
nlen⸗
lp

JUST. LIB. V. 33

Liberis autem non exiſtentibus cumco-
gnatis tribus in quartam partem, pro-
prietatis, cum pluribus in virilem ſuc-
cedit, & legatum in talem portionem
imputatur. Auth. Praterea. Cib.t. Nov.jà.

TIT. XIX.

DE REPUDIANDA BONO-
rum Poſſeſſione.
I. An filio delatam poſſosſtonem Pater re-
udiare poteſt ignorante
Rlio?
Neg. l. 2. h. tit. 1. 2.
2. An ſilius repudiationem revocare por-
eſt ex hac cauſa, quia abſenté cauſæ
patrono facta?
Neg. per l.I. h. tit. licet aliud in tacita/ „
repudiatione, per l. o. F. de bonorum

Poſſeſſ.
TIT. XX.
DE COLLATIONIBUS.

l. dn ſipater mortuus eſt teſtatus, ollatio
bonorum locum babet?
Aff,

—

34 QUXST. IN COD.

Aff. Niſi prohibuit expreſſe, vel taci-
te, v. g. ut ſi in compenſationem aliquid
reliquit, per Auth. Ex Teſtam. h. t.
2. An liberi eodem jure ſuecedentes tan-
zum conferunt?
Aff. per l. Io. f-. de collatione dotis. ſed
aliud jure novo, per Nov. 15. c. 6.
3. An res regulariter in corpore confe-
renda & non tantum æfſtimatio?
Aff. Quia ſpecialiter contrarium re-
l. y. ceptum in l. . H. t.
4. An ſußicit, uxor nudam altionem
conferat?
Aff. Si maritus non ſit ſolvendo, &
nulla uxori poſſit imputari culpa, quod
non exegerit dotem. Auth. Quod locum.
b. tit.
5. An Collatio etiam poſt diviſionem be-
reditatis peti poteſt?
l. . Aff. L. §. b. t.
6. An filia conferre etiam ea debet, quæ
Codicillis accepit?
Neg. Quia ut extranea accepit, per

l. 0. . 0. G. .
7. An

74

Af.
Cenda
iceo ſ
nerene
tempa

n

Aff

.

N

AfE
dert

ſer
A

Ul.
AK
Pollane

00.

eleſelts
nentigil
nbe,

Alimeru
Neit
10.
n⸗
naitl

trarinne

Mt

enee

uſg
W

v

lelingtt

atgt

14

IUST. LIB. v. 35

7. An peculium profeétitium confe
rendum?
Aff. Licet non tam collatio hæc di-
cenda ſit, quam reverſio ad originem,

ideo filius profedtitium peculium reti-

nere non poteſt, & repudiare heredita-
tem paternam, per l. 12. H. t. l., 12.

S. An necegitas conferendi etiam ad be-
redes tranſit?

Aff. per l. 12. b. t. l. iz.
8g. An donatio propter nuptias
conferenda? DWM
Aff. Exemplo dotis, per l. z. h. t. l. 17.

10. An etiam dos a Matre profecta con-
ferenda, quando Matri ſuc-
ceditur?

Aff. per d. l. . b. t.

1t. An liberi indiſtincte bodie
conferunt?
Aff. per d. l. 17. h. tit. Quod de ĩis
accipiendum, qui legitimam petere
poſſunt, arg. l. g. ibi gloſſ. & ita filius
cum

26 QUEEST. N COD.

cum ſuis liberis, ex Teſtamento ſucce-
dens conferre non tenetur.
12. An Nepotes debent conferre dotem
matri ſuæ datam?
l. ig. Aff. arg. l. ig.
3. Quæ veniunt in Collationem?
Omnia quæ in legitimam imputan-
tur, l. 20. pr. h. t. exceptis iis liberis, qui
per querelam legitimam ſuam tantum
l. 20. accipiunt. a. l. 20. pr. h. t.
14. An Militia, a patre filio emta, debet
conferri?
Aff Ita ut æſtimatio fiat ſecundum
tempus mortis, quanti eo tempore va-
luit; niſi pecunia filio data ad emen-
dum, per d. l. 20. pr.
F. An vero donatio ſimplex falcta a Pa-
rente filio conferenda?
Neg. Si ea invalida, & morte con-
firmata; niſi quando, alii liberi do-
tem, vel donationem propter nu-
