non ſiad tempus ibi cConſervavit. l. 1. B.t. l. 1.
2. An etiam inſtrumenta patrisfamilias
continentur?
Arff. per l. 2. V. tit. l. 2.
3. Quid per cautionem pel ſecuritatem
intelligendum eſt?
Non ſatisdatio, ſed nuda promiſſio.
l. 3. B. t.
4. An ditjundtiva pofita inter perſonas
bonoratas accipitur pro conjunctia?

„8 QUMST. IN COD.

Affirm. I. pen. E.t. ubi idem dicitur in
Contractibus. Sed aliud in alternativa
rerum. Aliud ſi inter perſonas grava-
tas. I. F. ſ- de Leg. 1. Aliud ſ inter perſo-
nas cadat ordo affectionis. l. 77. J. pen.
de leg. 2.
5. Quando aliquid legatur amilie, quid
per familiam intelligendum?
Reſp. I. Deſcendentes. 2. Aſcenden-
tes. 3. Propinqui. 4. Affines, ſcil. gener
& nurus, matrimonio ſoluto, & de-
l. ſin. mum liberti.. ſin. b. t.

TIT. XXXIX.

SI OMISSA CAUSA
Teſtamenti.

à Si Herer inftitus in fraudem legata-
riorum repudiet Hereditatem & ſubfti-
zuti adeat, hic tenetur ad legaca
ab ipſo non relilcta?
l. t. Aff. l. I. H. tit.
2. Quid vero i inſtitutus pecuniam
accepit?

Tunc

Tun

0

2

Ne
nen
Neny
,ℳ

Ne
len
gun.
M!
poſt
ſarat
1
li

D

eiwri
erlatie
gnt⸗
eſt⸗
6

ogni
4

enler
gen

8 Ee

A
it
ℳ

Tun

JUST. LIB. VI. 379

Tunc inſtitutus etiam tenetur. A.l.b.t.
TIT. XL.

DE INDICTA VIDUITATE
& Lege Julia Miſcella tol-
lenda.
1. An ſul hac conditione legari pvoteſt, ſe
non nupſerit?!
Neg. Ne ſub ſpe legati a nuptiis ab-

ſtineat: ver l. 2. hit. ubi ratio, quia augeri l. 2.

Rempubl. intereſt Reipubl.

2. An vero viduæ poteſt ſub bac condi-=
tione legari?
Neg. per AJl. 2 b. t. Sed jure novo ali-
ud per Noy. 22. arꝝ. 73. & Auth. Cui reli-
Ctum. h.t. nam ſubſiſtit hoc legatum; pri-
mo tamen anno peti non poteſt, ſed
poſt annum præſtita cautione Mutiana
juratoria, vel fidejuſſoria.
3. An hac conditio improbata, ſi in ter-
tiam perſonam collata, ſe illa non
nupſerit?
Neg. per l. n. b. t.
*2 TIT.

l. 1.

39899 QUST. IN COD.

TIT. XLI.

DE HIS, CW Æ POEN.
Nomine in Teſtamento, vel Co-
dicillis ſcribuntur, vel re-
linquuntur,
1. An Legatum pœnæ cauſa valet, ſi con-
ditio turpis annexa, v. gr. ſolvat ſingulis
annis Io. niſz uxorem expulerit; G&
an vitiatur conditio?
Neg. Nam conditio turpis hic non
vitiatur, ſed vitiat. S. ult. Inſt. de Leg.

TIT. XLII.
DE FIDEICOMMISSIS.

1. Religuit Teſtator annua lo. mibi in te-
ſtamento imperfecto, beres per trienni-
um præſtat, an poſtea etiam eadem
præſtare tenetur?
Aff. Quia obligationem juris natura-

l.1. lis agnovit. I. 1. h. t.

2. Relictum mihi fideicommiſum, ſed ſine
debita ſolennitate, an boc ſolutum
repetere poteſt!
Negat. O. 2. h. tit. Ratio in praced.
quaæſt.

JUST. LIB. VI. 301

quaæſt. quia ſubeſt obligatio naturalis, &
NX honeſtas.
S. An rer probibita alienari, intra fami-
1. liam, ſorori donari vel relinqui
poteſt?
Aff. !. 4. h. tit. 1.4.
en 4. Si Teſtator ſeiens res obligatas aliit,
lu mihi legaveritian heres tenetur luere?
95 Aff. Et ſi diſtractæ ſint a Creditori-
bus, debet æſtimationem ſolvere hæres.
in , 6. . t. l. 6.
„. An ab eo Eideicommiſiim relinqui pot-
, eſt, cui nihil reliltum?
Neg. Quia non honoratus gravari
int⸗ non debet. l. 9. H. t. l. 9.
e. 6. An ergo beres legitimus non poteſt
gravari fideicommiſſo?
Aff. Nam hoc relidum videtur,
“D quod non ademtum. S. ?o. Inſtit. de ſidei-
comm. hbered.
7. An ſi quis jiiſſus hereditatem reſtitue-
re poſt mortem ſuam, eam ante mor-
tem reſtituere poteſt, retenta
el Trebellianica?

Aff.

2

38 . QUAST. IN COD.

lL.Ia. Aff. per l. 12. b. tit. 4
§. S Teſtator alterius ſiliumfamilias he- m
redem inſtituat, OQeius Patrem roget, ut
eum emancipet, an videtur rogaſſe, Ne
ut ei reſtituat hereditatem“ ſeum
l. Fy. Aff. per l. j. h. t. widen
9. An prælegata veniunt in reſtitutionem rxti
Fdeicommiſi, ſve pracedant, ſve 4
ſequantur? niſen
Neg. Quoad portionem hereditatis u,
acceptæ, l./5. J. ult. F. ad Trebell. niſi
Teſtator uſus verbis generalibus, quic-
quid ex hereditate ad eum pervenit.
l. is. l. 16. h. tit. ore⸗
10. An Fideicommiſſum conditionale vſt y.
eventum conditionis in heredem 4
transmittitur?
l. 21. Aff. per l. 21. B. t. “?
u.. An res propriæ beredis per Fdeicom- er
miſſum alii relinqui poſſuntd Etnr
l. 25. Aff. per l. 2. h. t. . here
12. An ſolz pœhitentia revocatur Faei- Ver
commiſſum?

l27. Aff. l. 27. h. tit.

. 4 Nlu

ale.
Gent

Gie
eni

r

JIUST. LIB. VI. 333

. An ſi Pater ſilio ſubſtituat extrane-
um, etiam hane filii nepoti & ſiliæ
videtur prætuliſſe?
Negat. per l. qum acutitſimo. 30. B.t. l. 30.
l. cum Avus. . de condit. & demonſtr. ne
videatur alienas ſucceſſiones propriæ
Prætuliſſe.
14. An beres præſtare tenetur fdeicom-
miſſum, quando ſideicommiſſarius boc
juramento heredis commitrtit,; licet
teſter plures non convene-
rint?
Aff. per l. in. & G. “12. Inſt. de ſtdeicom. l. ſin.
bered.
Fy. Quæ eſt pœna heredis, vel legatarii
aliquid præſtare jußi, & non fa-
cientis?
Reſp. Si a judice monitus non præ-
ſtiterit, amittit relictum, & hoc acqui-
ritur cum onere ſubſtitutis, vel co-
heredibus, vel fideicommiſſariis Uni-
verſalibus, vel Legatariis, qui in ma-
jori parte tales ſunt. Auibent. Hoc am-

Pplius. b. t.
TIT.

384 QUEST. IN COD.
TIT. XLIII.

COMMUNIA DE LEGATIS
& Fideicommiſſis, & de in

rem miſſione tollenda.

1. An omnia legata, quibuscunque verbu
relicta, & Edeicommißa unam ha-

bent naturam?

l. . Aff. . 1. B. tit.

2. Quæ Adtiones dantur pro Le-

atis?

Reſp. 1. Perſonalis ex teſtamento, pro
omnibus rebus legatis & factis. 2. Actio
realis, pro rebus in ſpecie legatis, quæ
fuerunt Teſtatoris. 3. Hypothecaria, in
aliis rebus hereditariis herediobvenien-
tibus, qua actiones contra omnes dan-

tur, a quibus quid relictum. . 1. H.?.

3. An autem contra unum heredem alio
hypothecaria datur in ſolidum?
Neg. Sed quatenus heres eſt, & ſic
l, 1. pro parte. d. ll. in ſin.
4. An vero Eypothecaria Adlio datur in

rebus beredis?

Neg.

d0

1

ij cop
do

io,
fah.

hati

D. JUST. LIB. VI. 385

Neg. per d. l. h. t.
GISH S. Qaid ſipluribus optio ſervi legata, &
len illi in optando diſenſerunt?
. Sorti res committenda. l. ſin. pr. h. t. l. ſis
6. Quidthi optio non Legatario, ſed ter-
tio commiſſa, ille autem morte præventun
non poſſit, vel nolit eligere5
Poſt annum Legatario defertur ele-
Gtio, ut tamen non optimum eligat. l.
n n. H§. 1.
7. An ex bonis mariti fdeicommiſſo gra-
nohi vatis, uxor pvortionem ſtatutariam
1 vetere poteſt?
ihg Neg. per A.l fin. h.t. quia legatum, vel
ann ideicommiſſum relictum ‚interim non
heii⸗ poteſt alienari, & alienatio eſt nulla.

Bu 9. An relictum ſub conditione, velincerts
l die, poteſt alienari?
4 Aff. Sed tranſit cum onere, ut, ſi eve-
niat conditio „revocetur alienatio. d. l.
Aan Fin. G. 3. h. tit. quod tamen mutatum in
Auth. Res quæ. h. t. quæ omnem aliena-
tionem & obligationem prohibet, niſ
dotem, aut donationem propter nu-
N R ptias

hunſi
nle

86 QUXST. IN CO D.

ptias aliunde habere non poſſit, quia
quæ communiter proſunt omnibus, his,
quæ ſingulis proſunt, præferenda.
9. An Emptori ſcienti, rem eſſe ſub condi-
tione reſtituendam, datur abtio ad
æiionem, re evicta?

ult. Aff. De pretio, G. alt. d. l. ult. h. t. li-

cet alias Emtor ſciens onus non habeat
actionem, per l. 27. C. de evict.

TIT. XLIV.

DE FALSA CAUSA ADIE-
Ga legato, vel fideicommiſſo.

1. An e&* his verbis (centum, qua mihi ſol-
vit Titius, peti, veto, quia ſolvit) A pro-
bari poteſt, ea non ſolata inferunt
fdeicommiſſum:
„ Arff. per lin. h.t. Unde probatur; ver-
pa enunciativa per ſe emiſſa, inferre in
ultima voluntate diſpoſitionem.
2. An falſa demonftratio perimit lega⸗
rm yer ſe certum?

Neg.

batun

5. 4

ut.

N

JUST. LIB. VI. 3387

Neg. per l. 2. . t. Niſi a loco deſcri-Il. 2.
batur. l. o5. G. 10. de Legat. 1.

2.. An dos non illata, ſed tamen legata,

debeturs

Aff. Si ſub certa quantitate exprima-

tur. L. 3. H. t. l. 5.

TIT. X LV.
DE HIS, WÆ. SUB MODO
Legata, vel Fideicommiſſa
relinquuntur.

1.. de Legatum ſub modo eſt ſimils

conditionali?
Aff. per l.. h. t. Sed exitu, non origi-/i
ne, nec petitione; nam ſub modo lega-
tum ſtatim peti poteſt oblata cautione,
l. So. ſ. de cond. & demonſtr. & trans-
mittitur, quia purum.

2. An ex hoc Legato, Lego Tibi fundam,
E Litiocentum dederis, Titius habet
altionem ex bac diſpoßitione?

R z Aff.

383 CQUAST. IN COD.

I. 2. Aff. per l. 2. B. tit. 44
TIT. XLVI.
DE CONDITIONIBUS
inſertis tam Legatis quam Fidei- d

commiſſis & Liber- lee⸗
tatibus. An
1. An quis dicitur fine Liberir deceſiſe, es
qui nepotem ex ſilia reliquit? Deer
l.l. Neg. l. I. B. t. n⸗

2. Si flia juſſa cavere, ſa viro non diver- u

terit, ſed divertit, an tenetur
cavere?
l. 2. Aff. per l. . h. tit. Quia argumentum
a contrario ſenſu non probat, ſi abſurdi-
tas exurgat.
2. Liciniæ legavit Titius mille, ſe ſilio ſus
nupſerit, ſed, antequam nuptiæ feripoſ- 14
ſunt, ſilius moritur, an legatumlbhi-
tciniæ debetur?
l. 4. Neg. per l. z. h. t. Ex qua probatur;: le
Conditionem mixtam caſu non imple-
tam, non haberi pro impleta; ſed exci-
pitur libertas legata. l. ult. Ht. i⸗

4. ℳ

JUST. LIB. V. 389

4. An conditio pluribus legatariis con-
junctis adſeripta, ab omnibus im-
plenda?
Diſtingvitur, utrum ſit individua &
hæc ab omnibus implenda, alias nemo
admittitur. l. wo. S. pen. f-. de legat. 3. An
vero ſit dividua; & hanc ſi unus im-
pleat, acquirit partem ſuam, per l. & h. t.
& non implentis, l. 74. F. 4. & . &. F. de
condit. & demonſtr.

TIT. LXVII.

DE USURIS ET FRUCTI-

bus Legatorum ſeu Fidei-
commiſſorum.

1. A qus tempore rei legatæ uſuræ & fru-

&tus debentur!

Reſp. A tempore litis conteſtatæ, Pr
l. 1. B. tit. niſi antea extrajudicialiter pe-l. 7,
titæ: nam tunc a tempore moræ. l. 57.

§. 1. F. h. tit.

R3 Tit.

390 QCQUST. IN COD.
TIT. XLVIII.

DE INCERTIS PERSONIS
Titulus hic non eſt Au-
thenticus.

.

TIT. XLIX.

AD SENATUS CONSUL
tum Trebellianum.

7. An, quæ beæres reſtituta hæreditate pro
dodrante ſolvit legata, pöte
repetere?

l. i. Aff. per l. n. h. tit.

2. Si Teſtator dicat, ſe velle, at Titins G

Maæviushareditatemobtineant, an
bac eſt directa inſtitutio, an
Edeicommiſſaria?
1y. Aff. Poſterius. j. B. t.
3. An liberi, primi gradur faeicommiſs
gravati, tenentur fructus in quar-
tam imputare? .
Neg. Licet pater juſſerit. .jubemus6.
h. t.

„
6

beti
1)et
44

X.

go
niſe

84
N

e
6,4

INIS

no
Uin

⅓
1,q4

orni
1,.

Aen

9

JUST. LIB. VI. 391

b. zit. unde probatur, Trebellianicam
a patre prohiberi non poſſe.
4. An filius ſimul Legitimam & Trebel-
lhiianicam detrabit?
Aff. per d. l.; prine. & cap. Raynutinut.
X. de Teſtament. it. cap. Rainaldus. d.t.
quod hodie in conditionali Fideicom-
miſſo procedit. Carpzov. P.3. C.1. d. 21.
y. An Fideicommiſſariut in hoc caſu pot-
asßz exigere cautionem?
Neg. per . l. 6. S. 1. F. t. Niſi teſtator
juſſerit.
6. An diſpoſtio hæc de flio, in Nepote lo-⸗

cum babet?

Neg. per d. l. 6. 5 Rmul, & multo mi-
nus in extraneo.
7. Si fæmina rogata, de reſtituenda dote

ſebi legata, ſi nuptias non contraxerit,

vel ſine liberis deceſſerit, & illa mo-
naſterium ingrediatur, quid
tunc juris?
Reſp. Deficere fideicommiſſum, quia
monaſterium loco filii, niſi alius locus
pius ſubſtitutus. Autb. Niſ ragari. . t.
R 4 .. Ji

392 QUST. IN COD.

9. Si quis reſtituere poſt mortem rogatus,
quid de hereditate ſuperfuerit, an
omnia bona poteſt conſumere
bona ſide?
Neg. Sed quartam tenetur reſervare
partem fideicommiſſorio, & de eo ſatis-
dare; Sed ob cauſam dotis, vel donatio-
nem propter nuptias, vel neceſſarias ex-
penſas, etiam quartam expendere pot-
eſt, per Auth. Contra. h. t. Nov. lIos. c. I.

9. Quomode fit reſtitutio fidei-
commiiſi?
Reſp. Vel a gravato, vel a lege; Illud
vel verbis & ſic dominium transfertur.
vel realiter, & ſic etiam poſſeſſio trans-
fertur. 2. Lege fit, I. ſi heres vocatus ter
ſe celavit. 2. ſi heres hereditate adita
ante reſtitutionem decedat. 3. ſi heres
reſtituere ſit juſſus primo, & primus ſe-
cundo, & primo ſit facta reſtitutio, per
l. pen. &. I. B. t. Alius caſus eſt, ſi heres
alienavit bona, alius eſt, ſi reſtitutio pio
loco facienda.

TIT.

coyjn

,

0
.

e
ni⸗
to⸗
ger
en.
el

.

NOH.

Eern
thalt⸗
tustet
eilitn

lee
nee⸗

ioſe
Cbere
10 10

JUST. LIB. VI. 393

TIT. L.
AD LEGEM FALCIDIAM.

1. Si heres intra legata ſciens ſolveries
an poterit ſuam quartam ut indebi
tam repetere?
Neg. per l. . . t. l.t.
2. An etiam a donationibus mortis cauſa
detrabenda Falcidia?
Aff. perI. . E. tit. Idem in donatione l. y.
conjugum. . 12. b. lit. l. 12.
3. An in teſtamento militis Faleidia lo-
ecum babet?
Neg. per l. 7. h. tit. l. 7.
4. Quibus caßbur ceſſat Fail-
cidia?
Reſp. i. Si Teſtator hoc, ſciens vires
hereditatis, vetuit. 2. Si quædam legata
ſciens præſtat in ſolidum. 3. Si non fe-
cerit Inventarium. Auth. Sed cum teſta-
tor. A. Si res ita legata, nec alienetur.
Auth. Sed & in es. 5. In legatis ad pias

cauſas. auth. ſimiliter. b. t.

j. An is, qui ex ignorantia Juris ſolvit &
R 5S mnia

394 QUEST. IN COD.

mnia legata, poteſt quartam ut in-
debite ſolutam repetere!
l. 9. Neg. per l error. 9. b. t.
6. An facultas deducendi Trebell. adhe-
redem tranſit?

l. w. Aff. l. Io. h. t.
TIT. LI.

DE CADUCIS TOLLENDIS.
1. An maritus lucratur ex ſtatuto dotem,
IEi dos in diem certum promiſſa &
uxor ante diem mortua?
Lun. Aff. Lunic. G. 1. h. t. ubi, legatum pu-
rum, vel in diem certum relicdtum trans-
mitti poſſe, dicitur.
2. Quando aliquid relidtum incapaci
cum onere, an illud ad ſubſtitutum, vel
collegatarium, pel beredem
pyerpenit ſine onere?
Aff. per Ad. l. un. G. 2. & 3. b. t.
3. Quomodo vero defertur legatum,
qquando Teſtamentum vivo teſtatore
cadit in cauſam caducorum?
Reſp. Ad Subſtitutum vel collegata-

Fium, vel heredem venit, ſed cum onere,

.
naln
r
legi
44

81
tece
ſibn
tich

lch

JUST. LIB. VII. 35

„ A. I. unic. S&. 4. niſi onus certam perſo-
nam reſpieiat; Sed fideicommiſſa & le-
gata conditionalia ad heredem, mortuo
N 1 Tegatario, tranſeunt. d. l. un. G. 7. b. t.

9. Quid ſiplares ſint, a quibus quid rer.
lictum, ad quem redeunt, ſiin cau-
ſam caduci incidant?

Si ab heredibus relictum, penes he-
6 redes manet pro parte hereditaria, niſi
ſub nomine proprio relictum; ſi legata-
mmnn riis, redeunt pro parte virili. §. 5§. H. .

ndn . An, pluribus heredibus inſtitutis, defe-
ciens portio ad alterum trar ſit in-

lee vitum, & cum onere?
4 AflK. b.1.
7

. Quidſi autem aliiſunt re mntum con-
Juntti, alii etiam verbis?

6, . .
“ Ex conjundlis re & verbis ſi ali-
. quis deficiat, ad ſolos conjunctos ve-

lerr nit pro parte hereditaria, cum onere;
unet ſi vero deficiat aliquis in disjunctis,
41 R 6 Uli⸗=

3906 QUKSε1⅞ IN COD-

illius portio omnibus accreſcit cum o-
nere. §. 10. B. l.
7. An eadem ratio legatariorum conjun-
torum & discjunitorum?
Aff. F. 11. à. l.
8. An portio legati deßiciens indiſtinéte
Collegatario accreſeit inpito?
Aff. Si disjuncte legata, ſecus, ſi con-
juncte, & ſic differt a portione heredi-
taria. J. H. 11. B. t.
8g. An portio legati deſfciens pro virilibus
pvortionibur pluribus legatariis ac-
creſcit?
Aff. ger d. H. 11.
1o. An cum onere acereſeit?
Aff. De conjunctis, ſed in disjunctis
ſine onere. d. F. 11.

TIT. LII.

DE HIS, QUI ANTE AbPER-
tas tabulas Hereditatem
transmittunt.

1. da pater bereditatem in libe-
ror

e,

Veri
mar

dumo⸗

lion.

9

Ccr.

lere.

Nu
4l-

IUST. LIB. VI. 397

ros eétiam non aditam, vel legatum non
agnitum transmittit?

Aff. pen lun. hyt. Nodo non repudia- leun.

verit, & hoc etiam in matre & liberis e-
mancipatis locum habet, per d. l. un. &
ſic ſangvis tantum attenditur.
F. Eſne ergo triplex jus trans-
miſtonis?
Aff. Aliud eſt jure patriæ poteſtatis,
vel ſuitatis, nam ſic filius etiam non a-
ditam hereditatem, ad heredes quos-
cunque etiam extraneos, transmittit. .5.
C.de ſuis & leg. bered Aliud ex jure ſan-
guinis, uti in omnes deſcendentes; Ali-
ud ex jure deliberandi. l. g9. C. de jure
deliber.
TIT. LIII.

WANDO DIES LEGATI
vel Fideicommiſſi cedit.

1. Quanao bujurs Legati diet cedit, ſi an-
nua Io. ſingulis annis relitta?

Reſp. Initio cujuslibet anni, . . B. tit. l. !

aliud, ſi in annos decem. l. 49. f. de con-
dition. & demonſtr.
R 7 2. dn

398 CQUXST. IN COD.

2. An legatum, in legitimam ætatem di-
latum, legatarius ad ſuos heredes
transmittit, poſtquam legiti-
mam ætatem adeptus R 5
l. 3. Afl. l. z. b. t.
3. An proprietas legata uxori ſub hac
conditione, ſi liberor babuerit, debetur,
Eißilium unum enixa, & hice mox de-
unctus eſt?
Affirm. per l. z. b. t.
4. Ni quis ſiliæ ſuæ leget loo. quæz dabun-
tur ei, eum ad legitimam ætatem perpe-
nerit, & ſilia illa antea mortua, an
ejus heredibus debetur lega-
tum?

Aff. Eo tempore, quo ad legitimam
ætatem perveniſſet, quia hæc verba non

conditionem, ſed terminum ſolutionis

l. . continent, . y. . tit. idqne in legato in
diem incertum, an ſit, ſed certum, quan-
do ſit, collato.
*

J. An Legatariur legatum etiam igno-
rans transmittit?

l. En. Aff. per l, ſin. Gi t.

III.

nen
AnO
fons
ain
gunn

i

UI

JIUSTT. LIB. VI. 399
TIT. LIV.

UT IN POSSESSIONEM, LE-
gatorum vel fideicommiſſo-
rum ſervandorum cauſa, mit-
tatur, & quando ſatis-
dari debeat.
1. An in legatir purir præſtanda eſt cautio
ab herede, ſi neget legatum eſſe?
Aff Ne inter moras judicii pereat le-
gatum, & non ſubtiliter de jure hic, dum

cautio petitur, judicandum. . I. . t. . 7.

2. An cæautionis neceifitas a defuncto re-
mitti poteft?
Aff. l. 2. B. tit. l. 2.
3. An Legatarius ob pigna pratorium il-
lis, quibus poſtea res vendita, præ-
ferendus eſt? .
Aff. pet l. 3. B. tit. ...
4. An Legatarius poteft in res proprias
heredis mittiꝰ?
Aff. Si miſſo in bona defuncti intra
6. menſes non ſatisfiat. l. 6. h. t. l. 6.

J. An a Teſtatore remitti poteft
cau-

400 QUEST. IN COD.

cautio uſufructuario de utendofruendo
boni viri arbitratu?
Neg. per l penult. h. t.
6. di Reipubl. quid legatum in diem, &
adminiſtrator cautionem non exegerit,
an tenetur Adminiſtrator?
1n. Aff per l. fn. h. t.
TIT. LV.

DE SUIS ET LEGITIMIS
Liberis & ex filia Nepotibus ab
inteſtato venientibus.
7. An Nepoter plures Avo ſecundum nu-
merum perſonarum ſucce-
dunt?
. 2. Neg. Sed in ſtirpes. 2. & 3. b. 7.
O/. 2. An etiam ſiliur in adoptionem datus

cum naturalibus ſuccedit?
l. . Aff. per l. . b. t.

3. An liberi Parenti ſuccedunt, nulla di-

ſtinctione ſexus, nulla diſtinitione pote-
ſtatis, an in patris poteſtate ſit, vel, an pa-
ter ipſe in poteſtate avi ſit?
Aff. Per omnia, per Autb. in ſucceifto-
nem. h. t.

TIT.

WZ IUsST. LIB. V. 401

2 FrIT. LVI.
AD SENATUS CONSUL-
„ tum Tertullianum.

, 1. An Mater liberis puberibur ſuccedit,
quæ iis, cum impuberes eéſſent, non
petiit tutorem?
Aff. l. matres. 3. h. t. l..
IS 2. An Mater ſuccedit flio mortuo, cui tu-

Sed torem non petiit, cum denuo
nuberet?
Neg. per l. 6. B. t. l. 6.
A 2„. An pater ſuccedit filio, Ni ſit ab eodem

præteritus?
Aff. Niſi cum expreſſa cauſa exhe-
redatus. Auth. In Teſtamento. b. t.

iu
47. Quomodo ſuccedunt bodie Parentes
jure novitſimo?
. Si liberos non reliquit defunctus,

fuccedunt parentes gradu proximi;
ſin autem plures parentes æquales in
tertio, vel quarto gradu, paterna ce-
dunt paternis, ſed ſi defuncus etiaam

fratres habuit, vel ſorores germanas,
hi

rt⸗
41,.

At⸗

III.

—

402 QUXST. IN COD.

hi cum parentibus in viriles portiones

ſuccedunt. Auth. defundtur. h. t.
TIT. LVII.

AD SENATUS CONSUL-
tum Orficianum.

I. An liberi ſzurii etiam ſuccedunt
matri?

Afl. Exepta matre illuſtri, ſi liberos

habeat. !. ſ qua illuſtris. pen. h.t.
2. dn liberi Surii alias matri cum liberis
legitimis ſuccedant?

l.p. Aff per d. l penult. h. t.

TIT. LVIII.
DE LEGITIMIS HERE-
DIBUS.

I. Eſtne inter fratres diperentiæ, quando

de ſucceſſ. fratris agitur?
Aff. Nam utroque latere juncti, &
eorum liberi excludunt fratres, & ſoro-
res unilateres. Auth. ceſſante h. t.
2. AWn frat rir etiam filii cum fratre ſucce-
dunt in ſtirpes?
Aff. per d. Autb.

3. Quid

6or

cu

⸗
eß,

nuon 3. OQuid autem ſi nulli int fratres vel

ſorores germanæ?
Tunc unilateres ſuccedunt pariter
l. cum fratrum uno tantum latere jun-
Gorum liberis. Auth. poſt fratres h. t.
4. Qai poſt eor ſuccedunt

Cognati omnes.
5. Ji Ilterini concurrunt cum conſangri-
lbene neir fratribuc, quomodo dividitur
bereditas fratris vel ſororis?
M Materna uterinis, paterna conſangvi-

neis, cætera communia. l. . C. bit. l. G.

TIT. LIX.
NI. COMMUNIA DE SUCCES-
ſionibus.
0ℳ 17. An inter afßiner ſucces ſio?
Neg. l. adfnitatis. l.. & 7. h. t. l. .
1,4 2. An avunculus præfertur filiis
⸗ materteræ?
Aff. l. 6. h. tit. l. 6.
t 3. Quomodo peregrinis morientibus
ſucceditur?

Reſp. Teſtatis ſuccedit ille, qui in-
E . ſtitu⸗

4 04 QUXST. IN COD.

ſtitutus eſt; ſi inteſtati, bona heredibus
tradenda, vel in pias cauſas eroganda.
Auth. Omnes peregrini. h. t.
4. Sed quid fi hoſpes quid ſub-
traxerit?

Reſp. Triplum fiſco ſolvat.d. Auth.

TIT. LxX.

DE BONIS MATERNIS ET
Materni generis.
7. Ji cui fliofamilias Adeferuntur bona
materna, an patri acquiruntur?
Neg. Sed filio quoad proprietatem,
l.1. quoad uſumfructum patri. l. 1. h. t.
z. An praſeriptio contra hlium carri
durante uſufructu paterno?
Neg. per auth. niſ tricennalit. h. t.
3. An etiam in emancipatis filiis uſum-
fructum habet Pater?
Neg. Sed, ſi bona materna deferan-
tur, poſt emancipationem, in iis habet
uſumfructum Pater, non in omnibus
bonis, ſed in parte virili, ad memoriam
bene transacti conjugii. . 7. b. t.
4. An

,
77

4
ANr
,
le

ſern
ube
nibu⸗
rin

44

JUST. LIB. VI. 405

4. An pater per tranſitum ad ſecundas
nuptias amittit uſüumfrubtum ma-
ternorum bonorum?

Neg. per l. ult. h. t. t. H lult.

TIT. LXI.

DE BONIS QW LIBERIS
in poteſtate patris conſtitutis,
ex matrimonio, vel alias acqui-
runtur, & eorum admini-
ſtratione.

1. An etiam ea bona, quæ ßlius nec a ma-
tre, nec a patre acquirit, filio ac-
quiruntun?
Aff. Scil. ratione proprietatis, non
vero ratione uſusfructus, per l. i. b. t. L.1.
2. Boteſtne ita quid ſiliofamilias dari,
vel inteſtamento relinqui, ne uſutfru-
btus ad patrem veniat?
Aff. Authent. excipitur.
3. Quid in iis bonis, quæ ex ſucce hione
fmitris, vel ſororis, liberis & paren-
tibus obveniunt?
Reſp. Horum uſusfructus patri non
acqui-

R

QUAXST. IN COb.

acquiritur, per Authent. item hereditas
h. tit.
7. Quid in bis, quæ Lex ob injuſtum di-
vortium patris defert liberis (ſeil.
duabus partibus tertiis pater-
norum bonorum?)
Non acquiritur, per Auth. idem eſt
b. t. Nov. nq. c. 3. & 114. 6.9.
F. Habetne pater in bonis adventitiis li-
berorum jur adminiſtrationis?
Aff. Adeo, ut nec ad rationes redden-
das teneatur, finito uſufructu, nec de-
beat in libera adminiſtratione turbari,

405

nec hypotheca in aliis bonis competat

l. 6. liberis. l. 6. G. 2. h. t.
ö6. An vero alienatio etiam conceſſa
Patri?
Neg. per d. S. 2. niſi ad alendos libe-
ros id neceſſarium. I. ult. G. . C. b. t.
7. An vero pater poteſt liberis uſumfru-
ctum remittere?
Aff. d. S. 2. adeo ut heredes ejus ob
perceptos fructus agere non poſſint.
S. dTn

IUST. LIB. VI. 407

8. An vero poſt emancipationem cſat
eſucfrultus hicd?
gd. Aff. Sed tunc dimidiam partem bo-
norum adventitiorum in uſufructu de-
bet patri ad vitam concedere filius l. .
G.3. h. t. qued non ſolet obſervari.
2. An igitur filius nunquam habet hypo-
thecam in bonis patris?
Reſp. In tribus caſibus habet. I. in ſe-
cundis nuptiis. .6. .2. C. de ſecund. nupt.
2. Si doloſe adminiſtret. l. 6. S. 4. B. t. 3. Si

⸗

U0
8

Cdel⸗ — . . .
n ut tutor adminiſtraverit. per ! pro eficio
i C. de adminiſtr. tut.
Ur 5 . „ „
e 10. Quando incipit iſta bypotheca?

Non ab eo tempore, quo male gere-
re cœpit, ſed quo adminiſtrare cœpit.
1t. An eorum, quæ a principe fliofami-
e lias donata, uſusfrultus vatri
acquiritur?
nr Neg. per l.7. h. t. Quia & hæc ad Ca-.7.
ſtrenſia, & quaſi Caſtrenſia pertinent.
12. Poteſtne pater bereditatem ſilio ali-

. unde delætam repudiare
1 Aff.

408 QUST. N COD.

Aff. In præjudicium ſuum; ſed filius

poteſt adire plene, quoad proprietatem
& uſumfructum, ſicut etiam pater ple-
Il. ſin. ne poteſt adire, repudiante filio, . ſin. pr.
h. tit.
13. Poteſtne filius ſine conſenſu patris in
judicio agere, aut ſe defenadere?
Neg. per l ſin. pr. b. t.
14. Debetne pater in canßir, bona ea con-
cernentibus, quorum uſumfrultum
habet, ipſe ſieſiipere altiones?
Aff. Modo conſenſus filii adhibeatur.
hult. d. l. ult. §. 5.
F. An vero Pater tenetur ſolvere
gs alienum?
Af. Noun quidem ex fructibus, ſed ex
venditione bonorum mobilium; & his
Qult. non ſufficientibus, immobilium . lult.
9. .
16. An vero etiam legata?
Aff. Sed ex reditibus d. F. 4.
17. Teneturne Bater alere ex bo-
ni⸗s liberoi?

Aff.

1Se
.

A
egio
lened
Corm
Uitor

) JUST. LIB. VI. 409⁰
l Aff.l. ale. Sd:
enun „5, DQuid vero, i delzta ſi bereditas Rlio-
‚. Familia, impuberi, velinfanti?
n Adire poteſt pater ſolus, ſalvo tamen
jure repudiandi, ſed non poteſt ſemel

Cnti repudiatam hereditatem etiam heneſi-
Co reſtitutionis adire./ Rn. G. F. l ſin.

FrIT. LxXII.
V DE HEREDIIATIBUS DE-

15 . —R . .
curionum, Naviculariorum Co-
deon hortalium, Militum & Fa-
bricenſium.
7. Si quis ſine heredibur decedat, ſucce.
Rela ditne ſcſeus 2
an⸗ Aff. Niſi ſit incorporatus alicui col-
l legio, quod collegiatis, deficientibus
heredibus, ſuccedit, ut Navicularii,
Commilitones ſub uno vexillo, Appa-
ritores, Præſides, Fabricenſes, &c.
3

S LIg.

% QUXSö T. IN COD.

LIBRI VII.
TIT. I.
DE VINDICTA, LBERLA-
te & apud concilium ma-
numiſſione.
TIT. II.
DE TESTAMENTARIA
manumiſſione.
TII. III.
DE LEGE FUSIA CANINIA
tollenda.
TIT. IV.

DE FIDEICOMMISSARIIS

Libertatibus.
1. Quomodo relinquitur libertas?
Reſp. Directo, in teſtamento, ut in hb.
lib. 7. tit. 2. vel per fideicommiſſum, ur

tit. 4. B. lib.

TI T. V.

DE DEDITTITIA LIBERTA-
te tollenda.

TIT.

—

JUST. LIB. VII. an
TIT. VI.

DE LATINA LIBERTATFE
I tollenda, & per certos modos in
. Civitatem Romanam
transfuſa.
1. Eſtne Dedititia, & Latina li-
bertas abolita?
Arff iet. tir. . & 6. h lis.
2. Siſervus aut ancilla, ſtiente Domine,
liberæ verſonæ jungitur, an liberta-

W tem conſequuntur?
Aff. durt. Ad boc tit. 6.

TIT. VII.
WDE COMMUNI SERVO
MANUMISSO.
1 . Aa Servur, vignori datur a debitore,
uhl. . invito Creditore manumitti
linn poteſt?
Arff. Si generalis hypotheca, non pi-
gnus ſpeciale. L. 3. h. t. l. .
2. An derrus in dotem datus manumitti

= koteß
1II 8 2 Aff.

A2 QUAST. IN COD.

Aff. per l. i. F. t. idem in ſervo ex pe-
cunia dotali emto.
TIT. IX.
DE SERVIS REIPUBILICXE
MANCUMITTENDIS.
TIT. X.
DE HIS, CUI A NON DOMI-
no manumiſſi ſunt.
1. Eſtne valida ſervi alieni manumiſio?
Neg. Niſi Dominus pretio conten-
tus ſit. l. I. & tot. Boc. tit. 10.
TIT. XI.
WI MANUMITTERE NON
poſſimt, & ne in fraudem Credi-
torum manumittantur.
TIT. XII.
WI NON POSSUNT AbD LL

bertatem pervenire.
TIT. XIII.

pPRO CUIBUS CAUSIS SER-

vi pro præmio libertatem
accipiunt.

TIT.

.
ls

ad

ſen
cu
er
(t

JUST. LIB. VII. 4

TIT. XIV.
DE INGENUIS MANUMISSIS.
1. Poſſumne aliquem compellere, ut
mecum agat?
Aff. Si quis dixerit, ſe habere me ob-
. ligatum; nam tunc ſe ad agendum ipſe
adſtrinxit, quo caſu imploro Judicem
A meum competentem, ut denunciet dif-
famenti, quo in judicio compareat, me-
ℳ cum agat, diffamationem probet, aut
n Pperperuum ſibi ſilentium imponi au-
D diat, per l. difamari. y. h. t. l. y.
TIT. XV.
GCOMMUNIA DE MANU-
ier MISSIONIBUS.—
N- TIT. XVI. 1
DE LIBERALI CAUSA.
TIT. XVII.
UILI DE ASSERTIONE TOLLENDA.
TIT. XIIX.
CQUBUS AD LIBERTATEM
W. Proclamare non licet, & de rebus
eorum, qui ad libertatem pro-

clamare non prohibentur.
8 3 II L.

4 QUXST. IN COD.

TIT. XIX.
DE ORDINE COGNITIIO- PDo-
NUM.
TIT. XX.
DE COLLUSIONE DETE-
GENDA.

TIT. XIX.
NE DE STATU DEFUN.
ctorum poſt quinquen-
nium quæratur. 4
TIT. XXII.
DE LONGI TEMPORIS
Præſcriptione, quæ pro liberta-
te, non adverſus libertatem
apponitur.
TIT. XXIII.
DE PECULIO EJUS, QUII
libertatem meruit. dr
TIT. XXIV.
DE SENATUS CONSULTO D

Claudiano tollendo.
TIT.

-

JUST. LIB. VII. 4 5

TIT. X
I. DE NUDO VRE. QWUIIRI-
TIUM TOLLENDO.
T IT. XKVI.
DE USUCAPIONE PRO
Emtore vel Transactione.
1. An, qui rem immobilem per vim poſ-
hidet, poteſt vendere, ut Emptor

0N poſſit nſurapere: 5
“ Neg. erl. J. hH. t. l. F.
2. An, qui rem alteri rpienoratam ven-
dit, furti tenetur?
N Aff. per l. 6. h. t. & l & & S, f. d.’furt. l. .

ita, ut res illa uſucapi non poſſit, ante-
be quam in poteſtatem Domini venerit.
kmn TLIT. XXVII.
DE USUCAPIONIBUS PRO
DONATO. .
E. TIT. XXVIII.
DE USUCAPIONE PRO DOTE.
TIT. XXIX.
O DE USUCAPIONE PRO
, H HEREDE. ”MMB

4 QUEST. IN COD.

TIT. XXX.
COMMUNIA DE USUCA-
PIONIBUS.
TIT. XXXI.
DE USUCAPIONE TRANS-
formanda, ac de ſublata diffe-
rentia rerum mancipi, &
nec mancipi.
TIT. XXXII.
DE ACQUIRENDA VEI-
retinenda poſſeſſione.
1. An per Procuratorem poſſeſtionem poſ-
Jſaum acqiuirere & uſucapere?
Aff. utrumque, ſed illud etiam igno-
l. I. rans, hoc non, niſi ſciens. l. . b. t.
2. An quis poteſt cauſam poſſeſtonis ſili
mutare?
L.Jy. Neg. per l. cum nemo. y. h. t.
3. An rers, cujus poſſeſſtonem aliquis pro-
Pria autoritateſine vi ingreſſus eſt,
vitio resli labonat?
l. 6. Neg. I. 6. h. t.
7. dn Procurator vel conductor mihi

Yot-

Po
1e

ten

Ner

.
R
14

1

e,

1

9/

e

,

eN

nigno.

IUST. LIB. VII. 47

poteſt præjudicare deſerendo

poſſeſtonem 5
Negat. l. ſn. h. t. & hinc remedium . ſin.

poſſeſſorium habeo contra poſſeſſo-
rem. Menoch. remed. 4. recup. poſſeſſ.
J. An Procurator bereditatem mihi de-
lamm reſzuendo poteſt mibi erde-
dicare?
Aff per à b’n. b. k. Tn.
TIT. XXXIII.

DE PRXSCRIPTIONE
longi temporis decem vel
viginti annorum.
7. An mala fides autoris nocet ſingulari
Succeſſori, ita ut impediatur longi
temporis præſiriptio?
Aff. S Dominus ignoravit jus ſuum;
non, ſi ſcivit. Auth. malæ idei. h. t.
2. Quidkh Dominus, contra quem longi
temporis Praſi riptio opponitur quibus-
dam annis v. g.3. alſens fuerit?
Reſp. Tum hi 3. anni duùplicandi.
dutb. Quodſ gquit. it.
8 5 3. Quo-

48 QUSöT. IN COD.
3. Quomodo debent præſeriben: & Do=

minus ſibi mutuo præſenter eſſe?
Reſp. Si in eadem provincia, vel ſub
eodem judicio domicilium habeant. /.
Iin. hb. tit.
4. An vero rerum præſentia requiritur? or
Nhn. Neg. per d. l. ſin. b. tit.
J. An vero ignorantia excuſat Dominum?
Neg. per d. l. in. h. tit.
6. Quo tempore uſiafrultut, & aliæ ſer- 8
vitutes præſeribuntur
Longo tempore. a. l. fn. in ſin. 1
TIT. XXXIV.
IN CQUIBUS CAUSIS CES-
ſat longi temporis præſcriptio.
2., An actioni familiæ herciſeundæ, aut
communi dividundo, præſeribitur
longo tempore?
l. 4. Neg. per l. 2. b. t. ſed 30. annis.

TIT. XXXV.
CQUBUS NON OBJCIIUR
longi temporis præ- an
ſcriptio. le

1. ℳMℳα

.

GN
,

neln
ben/
n
iunt
Ner
.“

to⸗

, 4
Utur

14

IUST. LIB. VII. 49

1. A contna Minorennem currit præſeri-
prio longi temporir?
2. An Militi currit!
Neg. Dum eſt in expeditione. alt. Ault.
boc tit.

TII. XXXVI.
SI ADVERSUS CREDIIO-

rem præſcriptio opponatur.

2. An poſſſſor pignoris, vel Eypotheca
contra Creditorem poſt præſeribe-
re altionem bypothetariam
longo tempore?
Aff. l. 1. & 2. h. ?. 2:1.
2. Eſtne hæc præſeriptio Abtionis ypo-
thecariæ eadem cum præſeriptione
ipfius rei obligatæ?
Neg. Nam res mobilis contra debi-
torem triennio immobilis decennio
præſcribitur, ſed non ſtatim hypothe-
caria adtio contra Creditorem præ-

ſcripta.

42% QUMRST. IN COD.

TIT. XXXVII.
DE CQCADRIENNII PRE-
SCRIPTIONE.
7. uomodo adverſus ſiſeum in bonis va-
cantibus præferibitur?
Reſp. Quadriennio ab eo tempore
computato, quo conſtitit, non eſſe here-
l.1. dem. . 1. H. t. & . 1. G. 2. F. de jure fſei.
2. Muo tempore praſerilit, qui a fiſeoe⸗
mit, aut a Principe rem donatam
accepit?
Reſp. Ille ſtatim ſecurus eſt, ſed fiſcus
intra quadriennium ob pretium conve-
niri poteſt, ut facilius fiſcus reperiat
l. 2. emtorem. L.2. . t. S. fin. Inſtit. de Ilſucap.
3. An idem in bonis patrimonialibus
Principis?
l. 32. Aff. lz. h. t.
TIT. XXXVIII.
NE REI DOMINICE VEI.
templorum vindicatio tempo-
ris præſcriptione ſubmo-
Veatur.

JUST. LIB. V. 42

1. An longi temporis praæſeriptio poteſt

N.

irne⸗

enete
eher⸗
neſii

5e.

ſter
Coe⸗
hein
Nc
4

objici rebus civitatum, &ĩ Eecleſta-
rum alienatis?

Neg. per h. 2. D. t. 7. 2.
TIT. XXXIX. H

DE PRES CRIPTIONE
XXX. vel XL. annorum.

7. An conductor contra dominum præa-
ſeribere poteſt dominium?
Neg. per l. 2. h. t. Licet actioni per- l. 2.
ſonali præſcribere poſſit, per 30. annos.
Licet nec hoc Jure Canonico ſubſiſtat,
ſi quĩs ſciat ſe eſſe Conductorem.
2. An etiam imploratio Offcii qudicir, ut
quævis alia altio citius non ſinienda
0. annis exſpirat?
Aff. l.3. h. tit.
3. An currit præſeriptio ʒo. annorum et-
iam contra pupillumè
Neg. Sed contra Parentem inchoata
dormit. a. . 3. ,3
4. An contra minorem?

8 7 Aff.

422 QUST. IN COD.

Aff. d. l. 3. Salva tamen intra juſtum
tempus reſtitutione.
y. An tributis & publicis functionibus
potæſt præſeribi?
l. 6ö. Neg. per . 6. b.t. Unde probatur, nec
ſubditum ſuperioritatem præſcribere
Poſſe.
6. Quando debiter Eypothecarie adioni
præſeribit?
17. Reſp. 40. annis l. 7. G. t.
7. Quanto tempore ſecundat Creditor
vogidens contra primum Creditorem,
cui res prius obligata, hypotheca-
riæ actioni Eraſeribit?
Reſp. Si debitor vivit, qui tradidit, 40.
