lege & ſine cauſa, vel injuſta
cauſa.
I. An Fiſeus ſui debitoris debitorem in
diem, ante tempus ſolutionis
conpenire poteſt?
Arff. Oblato interuſurio & in publica
neceſſitate, per l. 1. h. t. le r.
2. Qus Altione convenitur male fidei
Pohſeſſor ratione ſructuum
exſtantium?
Condictione ſine cauſa, per . 3. b.tit. l.
quia dominium conſecutus erat poſſes-
ſor, per l. a5 f. de A. R. D.
3. Qua allione nepetitur cbirographum
facta ſöolutione, pel non numeratæ
pecunia?
Condictione ſine cauſa bperl. 2. Gult.
He tit.

TII.

583 QUEST. IN COD.
TIT. X.

DE OBLIGATIONIBUS EF
Actionibus.

1. An mandatum factum procuratori in
rem ſuam, ſinitur morte ce-
dentis
l. . Neg. per lL. 1. C. h. t. Ex qua etiam
probant, directam actionem non tolle-
re utilem.

2. An ex omni cauſa oneroſa, vel lucrati=
va, ex qua Dominium transferri
voteſt, actiones ſine cesſione
tranſeunt?
l. 2. Aff. de utilibus. l. 2. h. 4. & l. 3j. C. de
donation. & l. 15. C. de Leg.
3. An ceſſa Altione, ceſſz etiam intelli-
guntur pignora & Eaejuſſores ⁵
l.ö. Aff. per! & &T.ht. Sed aliud in pri-
vilegiis perſonalibus.
4. Aötio Eypothecaria guomoao
eliditur?
Si poſſeſſor jus prius vel potius
habe-

labeat
Polſede

N. Al

00

WI

Mraili
tec.

quiu ei
non t

gfern
one

imd⸗
er!

JUST. LIB. IV. 169

habeat, vel longo tempore extraneus
Poſſederit. d. l. 7. h. t. l. 7.
J. An Mandatum de donando ob remu-
nerationem; morte ſinitur?
Aff. per l. S. H. t. I. 5.
6. An HMypothecaria Adtio inſtituta con-
tra debitorem tollit perſonalem?

Neg. per l. Io. H. t. l. lo.
7. Anpro deblito ruſtici tenetur
Magiſtratus?
Neg. Ne quidem ſi præſens fuerit.
l. Il. H. t. lL. 1t.

S. An pro debito liber homo ad ſervien-
duam compelli poteſt?
Neg per l. 12. h. t. i.
9. Muam pœnam incurrit Creditor, qui
debitoris ſui liberos ob æs alienum
in vinculis detinet?
1. Debitum amittit: 2. alterum tan-
tum reſtituit: 3. pornam corporalem in-
currit. Auth. Imo a debito. C. b. t.
10. An eſt in eleltione Creditoris, an con-
tra debitorem, an vero contra poſſeſſo-
rem hypothecæ Tore s agere velit?

177 % QUXST. IN COD.

l. 14.

l.un.

Aff. per l. a. h. t. Quid Jure Noviſſi-
mo obſervetur, vid. Nov. zg. c. 2.
11. An ſi tertius hypothecæ poſſeſſor per 1o.
annos poſſederit rem, in qua ypothecam
habeo, an mihi adbue datur actio
bypotbecaria?
Neg. d. l. 14. B. t.
12. An Creditor, non excuſſe debitore
rincipali, voteſt hypothecaria allio-
ne agere contra poſſe ſorem
vignoris?
Neg. De generali hypotheca. Sed a-
gendum I. contra debitorem, 2. fidejuſ-

ſorem, & 3. contra pòſſeſſorem, Auth.

Sed hodie. h. t. Secus vero in hypotheca
ſpeciali, ber Non. II2. 6. I.

TIT. XI.

UT ACTIONESEI AB HE-

REDIBUS ET CONTRA HE-
REDES INCIPIANT.
1. An Stipulatio in tempus poſt mortem
conferri poteſt 6
Aff. per l. un. b. t.
2. An quis lona ſua poteſt alteri donare,

ves

l,

Aff.
dha

Aff
4. 1 n

. JUST. LIB. IV. 171

tehoi vel promittere, aut Erxecutio poſt
2. mortem ſiat?
ru Aff. per d. l. un. h.t.
Nulm Fy. An quis poteſt facere, at pæna ad bæ-
1, redem tranſeat?
Aff. Si in conventionem deducatur.
d. l. un. h. t.
16 TIT. XII.
14ℳN*

„ NE UXNOR PRO MARITO,
vel maritus pro uxore, vel ma-
ter pro filio conveniatur.

1it „ An Ulrore damnata PExecutio fieri pots
,4 eſt in bonis dowlibun?
No Neg. per l. 2. h. t. A contrario ſenſu, L. 2.
ſi debitum dotis conſtitutione recenti-
us, ſecus ſi debitum antiquius.
DM 2. An, pamphernaliaæ a creditoribus ma-
1-⸗ riti capi poſſunt?
l. Neg. L. y. bh. t. .
une g. Anſ, Mater aliquid pro flio ſolvit, o-
mnia debita pro eodem ſolvere
tenetur?
Ate Neg. er l. 4. h. t. l. 4.
1 H z 4. Ji

c

1

z QUIST. IN COD.

4. Si quis ab aliquo vi exegit, quod alias
debitum, quæ eſt ejus pœna?
Amiſſio debiti, & reſtitutio quadru-
pli, Auth. Sed omnino. h.t. hic de repreſ-
ſaliis.
TIT. XIII.
NE FILIUS PRO PATRE,
vel pater pro filio emancipato,
vel libertus pro patrono, vel
ſervus pro Domino
conveniatur.
1. An pater pro flio, qui mutuum acce-
pit, tenetur?
Li. Aff. Peculiotenus. . 1. h. t.
2. Quid E patre inpito Fflius decurio
creatus, an kénetur Pro oο bater 5
l. y. Neg. l.. h. z. ut nec pro debito, aut
munere patris, filius. L. 2. & 7. . ?.
3. Quotuplex eſt privilegium datumotu-
dioßir in Academiæ ſtudentibus?
Duplex; I. ob aliorum debitum non
poſſunt conveniri, ſub poœna quadrupli.
2. Proprium habent Judicem ſc. Domi-

num,

nun,
ZerA.

Ta

inpar

1

00. JUST. LIB. IV. r

uu num, vel Rectorem, vel Epiſcopum,
ul Ver Auth. Habita. b. t.
foguin 7. Wüibur hoc competit?
cteoe Tam iis, qui in peregrina, quam qui
in patria Academia ſtudia tractant.
J. Quicquid igitur aa ſtudia legatum, e-

ATI rit legatum ad pias cauſas
ne⸗ Aff. pen d. Auth.
hno TIT. XIV.

mo AN SERVUS EX SUO FACTO
poſt manumiſſionem teneatur.
7. An Sernus, qui contrabit in ſervitute,
vel um ſtatu liber eſſet, de eo poſt
manumisſinem zenetar?
Neg. Niſi ea, quæ poſt manumiſſio-
nem geſſit, ante geſta conſumment.
N., L. 1. & toz. tit. l. r.
Erine 2. An quæ ſervus ob libertztem conſæquen-
4e dam promiſir, tenetur præſtare?
d Aff Per adionem in factum. .7. h. z. 1 3.

li

6tAd

3. An ex delidto in ſervitute commiſſo
bitoan tenetur manumiſſus?
nden Arff. Si in aluum quam dominum de-
ſee liquit. . 4. & ult. b. t. l. 4.

1 H 3 TIT.

1774 QUEST. IN COD.

TIT. XV.

WANDO FISCUS, VELPRI-
vatus debitoris ſui debitores
convenire poſſit, vel debeat.
1. An in nomina, vel debitores debitoris
keeri poteſt Executio?
Aff. Deficientibus aliis mediis; imo
ſtatim, ſi omnia bona, vel nomina in
l.2. ſpecie obligata. l. 2. h. t.
2. An Fiſeus, ob debitum liquidum G&

quando debitor non eſt ſolvendo, Ratim

in nomina debitoris ſiti executionem
petere & impetrare poteſt?
L. 3. Affirm. indiſtincte, per.3. &rh. t.
& , quia fiſco omnia bona tacite ſunt obli-
gata, & ſic etiam nomina.
3. Quotuplex Ceſtionario, cui in ſolutum
Tatum nomen, Abtio competit?
Duplex: I. Direca ex perſona ceden-
Lule. tis. 2. Utilis ex conſtitutione Pii. l. ult. hit.
4. Debetne Ceſſionarius in reconventione
cedentem defendere!

Aff. Si voluntaria ceſſio; non ſi ne⸗

ceſſaria, per l. 33. S. ſin. ff. de Protur.
,DDer l. dj. d. ſn. J. TPIT.

D

1An
ob de

y

müun
Pro⸗
2, 4ℳ

—

A
thecz
4ion
tumn
neat-
loßſi
bgtt

00. JVUST. LIB. IV. ;

TIT. XVI.
IH DE HEREDITARIIS
Eebion ACTIONIBUS.

Ei 1. An heres contra Cohberedem Allionem
. os, debitum a defunkco contraltum am

4 bypothecariam, quam perſonalem
delin⸗ pro parte intendere poteſt
Nmwan .
Aff. Quia hypotheca propter domi-
niin nium aditione hereditatis acquiſitum
pro parte exſtincta. . 7. h. ?. l. 1.
, 4
Ainn 2. An Creditor Attione bypotbecaria
igl contra unum beredem, qui bypothe-
364 cam poſſaet, in ſolidum agere
teſunn poteſt?

Aff. I. 2. h. . Quod etiam in hypo- L. 2.
en theca generali, imo etiam in perſonali
τ&actione locum habet, quando conven-
onchr tum, ut quilibet heres in ſolidum te-
i neatur, ſi ſcil. heres extraneus, non fi-
GUNAEwlius fit, niſi quatenus ejus non gravetur
4 n legitima.
„Non

1

g, H 4 3. An

176 QUEST. IN COD.

3. An quia pupillus herer debitorir eft, ſeun
dißferenda eſt exactio creditorum? H
l. 24. Neg. per l. 4. B. t. kocre
4. An heres inſtitutus poteſt debitum ſu- heres
um pro ea parte, qua non eſt confu-
ſum, a cobere dibus petere?
L. py. Aff. . gen. h. t. (niſi quicquam pete- DE
re prohibitus ſit a teſtatore) & ſic reli-
Qum a debitore Creditori, non vide-
tur animo compenſandi relidum. 1
5. An ſi mihi uſufrulctus omnium bono- 41
rum legatus, teneor ad ſolutionem 2al
æris alieni?
Neg. Sed æs alienum a tota heredita- 41
LKn. te prius deducendum, per l. ſn. b. t. Autb.

TIT. XVII. D
EX DELICTIS DEFUN-
ctorum in quantum Heredes 4¼

conveniantur.
I. Ex criminibus nedum privatis, ſed
etiam publicis tenetur, ſi quid ad eum .
Pervenit. 2. Ex delictis privatis heres
tenetur ad pœnam parti ſolvendam, ſi

lis

3

.

Nuunk,
orunt

ANiten 6
aot
uamper
ſert
non ie
lun,
o
tinus

tere⸗
ſn. . 1

TN
erece

ets, ſ
aden
islen
ain

JIUST. LIB. IVUI. m

lis cum defuncto conteſtata. 3. Ex deli-
Go in contractu commiſſo, vel quod in
conventionem dedudtum, indiſtincte
heres tenetur, per l. unic. b. t. leun.

TIT. XVIII.

DE CONSTITUTA PE-
CUNIA.

1. An ex Conſtitutotenetur bares?

Aff. l. 1. h. t. l., 1.
2. Valetne Conſtitutum, ulbi nulla expri.
mitur quantitas?
Affirm. Si de certo debito actum, per
Auth. Si quando.
3. Si quis conſtituit pro ſe & Titio ,an
ille in ſolidum tenetur?
Neg. Sed pro parte, Titius vero non.
d. Auth.

4. An Imperſonale Cadtiesk
obligat?
Neg. per d. autbent.
J. Sed quid ſi conſtituam meo, aut

Titii nomine?
H S Ero

178 WXsT. IN COD.

Ero in ſolidum obligatus, per 4à.

authent.

6. An debitum in diem, vel ſub wnudii.

ne poteſt conſtitui?

tutor tenebitur.

7. An plures Conſtituteres habent bene-
Kcium diviſionis?

Lett. Aff. per l. ult. b. t. Unde probatur, ea,

quæ de fidejuſſoribus dicuntur, etiam in

conſtituto obtinere, niſi ubi diverſum
diſpoſitum, & ſic etiam obtinet benefi-
cium Excuſſionis.

TIT. XIX.

DE PROBATIONIBUS.

1. An ut abtor intentionem ſuam imz etiam
reis PExrceptionem Iſuam, pro-.
bare tenetur 5
. . Aff. h.I. h. tit.
2. An poſſelſſio relenat ſompen a
lrobando?

Aff,

WWWyy.

l. 2. Aff per l.2. C. h. t. & l. i. F. eod. Sed
conditione eveniente, demum conſti⸗

00.

5,

and

m
Nint ke
batute

etian
ireri

etben

50
nenis
.

14

JUST. LIB. IV. 179

Aff. l. 2. h. t. Niſi ſit violenta, . y. l. 2.
b. t. vel ei jus commune reſiſtat.

3. Tutor ex adminiſtratione Contutoris
conpentus, & allegans Collegam fuiſſe
tempore depoſiti ehfcii idoneum, an
bhoc relerat, & an Tutori in-
cumbit probatio?
Aff. Utrumque, per L... b. t. unde ..
colligitur, divitias ab allegante eſſe
probandas.
4. An Inſtrumenta privata
brobant?
Neg. Niſi contra ſcribentem, cum
ſunt recognita. L. . & ſeq. h. t. & l. pu- l. j.
blia. 26. §. ſen. ſ. depoſtti.
5. An junata aſſertio Teſtatoris heredi-
bus præjudicat?
Aff. Sed non creditoribus, per auth.
quod obtinet. h. t.
6. An scriptunz morte confirmata plene
probat?
Neg. arg. d. auth.
7. An Exemplis in cauſa Fiſei
credendum?
H 6 Neg.

R

180 QUEST. IN COD.

. 7. Neg. per l. 7. h. t.
§. An Notarius Publicus in ſua cauſa
poteſt inſtrumentum conficere?
Neg. per l. 7. h. t.
9. An ætas minor allegata, ab allegante
probanda?

l. 9. Aff. per l. 9. h. t.

10. Si quis alleget, tantum non habuiſſe in
bonis, quantum relittum eſt, cui in-
cumbit probatio?
l. . Alleganti, pen l. 11. b. t.
li. An qui Teſtamentum vitioſum dicit,
illud debet probare?
Aff. Quia pro Teſtamento præſumi-
l. II. tur. l. n. h. t.
12. Quomodo probatur dominium ex
cauſa emtionis?
I. Per titulum. 2. Satisfactionem.
L.12. 3. Traditionem. l. cum rer. 12. h. t.
3. Qua eſt virtus verborum enunciati-
vorum propter ſe & non inciden-
ter prolatorum?
Devolvunt onus probandi in adver-
l. 13. ſarium. l. j. h. t.
14. ℳ

7

4

ln

Alyen

luhin
iir
n Ad
hrrn⸗
iuf 4
Gionen
t.
uil
er.

nucſe

JUST. LIB. IV. 181

14. An Confesfio ſiliationis ſatis probat
Kliationem
Neg. Niſi præſumptive, adeo ut ne-
ganti incumbat probatio, quia filiatio
Certis modis in jure conſtituitur. l. 14. l. I7.
h. tit.

Iy. An Woliatus ante omnia eſt reſtituen-
dus ſi probare vult, Soliatum non
voſſediſſe, vel non votuiſſe
vodſtdere?
Neg. l. S. h. t. LF.
16. An qui olim fuit Dominus vel Poſſes-
ſor, etiamnum bodie Dominus, vel
Poſſeſor præſumendus eſt?
Aff. lI. ſive posſidetit. Ié. b.t. quæ maxi- l. 16.
me in immobilibus locum habet.
17. An quis poteſt contræ inſtrumentum
aliquid probare!
Affirm. Nam potius ſtatur veritati.

l. 15§. h. t. l. 15.

159. An Exceptio dilatoria ad cauſam per-
tinens, v. g. quod intra annum nolis pe-
tere, an litem conteſtatam alle-
ganda & probanda?
H 7 Aff.

182 QUSST. IN COD.

Aff. prius: Sed Negatur poſterius,
quia poſt litem conteſtatam, & proba-

l. 19.

l. 7.

tam intentionem probare eam ſufficit.
l. 19. B. k.
Ig. An qui undat ſe in tempore, præcife
tenetur id probare?
Aff. per l. 17. h. t.

20. An quartæa prodabzio teſtium
aämittenda!
Neg. Niſi juraverit, ſe atteſtato non

didiciſſe, nec ſe dolo petere, per authiat

l. 20.

l. 21.

qui ſemel. B. t.
21. An Adtor intentionem ſuam rolah
videtur, ſe probet inſtrumenta ab
adrerſario ſurrepta eſſe?

Aff. pen l. 20. b. ?t. Idem ſi laceravit

alter.
22. An inſtrumentum prodeſt ei, qui
non eſt in eo nominatus?
Neg. per l. 21. h. t.

23. An ſi Altor dicat, ſe non poſſe ſuam in-
tentionem probare, reus probatione
onerandusé
Neg. . 2z. b. ?. .
24. k

Dokeun
Krcr
mn uftd

ne,i

fins

eſttont
,4l1

,pug
.
44
emi

,4

ſunt.
rik

46

JUST. LIB. IVWV. 1;

24. An Crimina etiam per inſftrumenta,
vel per indicia ac præſumtiones
probari poſſunt6
Aff. per l. fin. h. t. l. ſn.

TIT. XX.

DE TESTIBUS.
1. Domeſticusne Tæſtis ullam ſiaem
facit?
Neg. .. H. t. Niſi domeſticus eſſe de- l. 3.
ſinit, aut delictum non niſi per domeſti-
cos probari poſſit, per l. S. G. 6. C. de re-
Pud. aut ſi ab utraque parte in contra-
Qu receptus, aut utrique domeſticus ſit,
Ver l. 67. §. 1. F. de ritu nuptiar.
2. An Teæſtimoniæ ſeripta ullam ſidem
faciunt?
Neg. per l. z4. . t. Niſi data a collegio L. 4.
publico.
j3. An teſtis ſemper debet allegare cauſam
vientiæ?
Affirmant hoc ex d. L. 4. h. t.
4. An Teſtes illi idonei, qui gratiæ
Sißi.

184 QUST. IN COD.

ſaßzicione laborant, aut quibus im-
berari poteſt?
l. y. Neg. per I. y. h. t. N
5. An Parentes in cauſa liberorum
l. 6. Neg. per l. 6. h. t. Niſi inter duos fi-
lios, vel ab utraque parte recepti, vel de I
conſangvinitate agatur. Cap. 3. X. qui 1.
matrim. accuſ. poſſ.
6. An reus compelli poteſt, ut contra ſe tes Ne
ſter, vel documenta producat? 144,
l. 7. Neg. per l. nimis graye. 7. h. t. v
7. An ſervus poteſt eſſe teſtis?
Aff. De facto ſuo, non vero domini.
1. 9. 1. F. D. . male
§. An Teſtis injuratus fdem facit? 14
I. 9. Neg. per L.g. b. t. Niſi in cauſis ſum- 8
mariis ratione poſſeſſionis, & rebus par- “
vi præjudicii, & præparatoriis.

9. An unicus Teſtis ſußpcit, in maxima
dignitate conſtitutus?
l. 9. Neg. per d. l. g9. h. t.
0. An qui intereſſe in cauſa habet, potet
eſſe Teſtis?
l. o. Neg. perl. lo. H. t. 7

1I. An

—
JIUST. LIB. IVWV. 185

1I. An Socii Criminis piene

rk.
probant?
Neg. per l. Ii. h t. l.it.
pes 12. Cujus ſumtibus exbibendi
rdcrf⸗ eſtes?
piiſce Producentis, per d. l. 1t.
316 133. OQuz inimicitia repellit Teſtem?
Quæ ex lite criminali orta eſt, non
tſr vero civili. Aut b. ſ teſZic. Bi t.
ud 14. An illa lite criminali, ob quam quis
. odioſus eſt, finita, acciuſator in alia cauſa
87 criminali poteſt eſſe teſtis?
deni Aff. per d. Auth. Licet id verſioni

malæ tribuant moderni.
„ U. dn libertus contra patronum voteſt
icß eſſe teſtis?
bein⸗ Neg. Sed punitur, per L. 12. h. t. Ergo l. 12.
ehu compulſus non punitur.
16., An in depoſitione Teſtir delinquene,

nunn v. gr. falſum committens, poteſt ab
eo alias incompetente Judice
vuniri?
ir Aff. per l. 14. b. t. l. 14.
17. An Teſtes, quos produxi in bae
cauſa,

18 6 QUSöäT. IN COD.

cauſa, poſſunt in alia cauſa contra me
Produci, adeo ut reprobare ego non
vogſim?
l. 17. Aff. per l. 17. b.t. Niſi nova cauſa e-
mergat ſuſpicionis, vel dicta eorum ve-
lim impugnare, vel niſi domeſticus ad-
verſarii. L. 3. h. t.

1ö. Anſs obligatio per ſeripturam contra-
Ga, ſotntio ejus, vel per ſeripturam,
vel per j. teſtes probari debet?
l. 5. Aff. l. S. h.t. Si ſc. placuit, ut non ali-
ter, niſi per ſcripturam contractus fie-
ret, per quam legem etiam probant; te-
ſtem debere rationem ſcientiæ allegare.

o. Quando teſtes rogatos eſſe oportet?
Tribus Caſibus. I. In Teſtamentis.
2. In ſolutione debiti in ſcriptis contra-
cti. 3. In Confeſſione Creditoris poſt
ſolutionem factam audienda. Auth.
Rogati. E. t.
20. An teſtes inviti compellendi
ad teſtißecandum?

l. 9. Aff. per l. ig. h.t. Adeo ut etiam pri-
vile-

tier

Au

dt
D

00.

Ahin
Ynnt

Wtcile
eokuunt⸗
eſtiot.

nante
iprren
r!
Utnont
rillufte
Obenge⸗
Ealegt
. Cn
Atanens
tisconn⸗
onn N
1. 4ℳ.

Aend

etumphr.
e

JUST. LIB. IV. 187

vilegiati non excuſentur, ſi veritas ali-
ter haberi non poſlſit.
21. An qudex tenetur parti ad intereſſe,
ſz per eum ſtetit, quo minus Iiſtei
examinentur?
Aff. per l. i9. h. t. l. o.
22. Quamdiu expectare debent teſtes?
Reſp. 15. dies, per d. lty. Sed id hodie
arbitrarium.
23. An etiam ad perpetuam rei memori-
am teſtes examinari poſſant?
Affirm. Modo citetur reus. Da. per
Auth.Sed ſi quir. melius per Jus Cano-
nicum.
24. An ſi alias teſtes éxaminandi, & ad-
verſa pars citata emaneat, ea abſente,
zeſtes examinari poſſunt?
Aff. per d. auth.
27. An Tyftes, coram arbitro recepti, ple-
nam fidem faciunt in Ordinario
FJudicio?
Neg. Niſi utriusque conſenſus acce-
dat, aut teſtes mortui ſint, ut repeti non

poſſint. per l ſn. H. t. l.ſmn.
TIT.

188 QUST. IN COD.
TIT. XXI.

DE FIDE INSTRUMENTO-

rum & amiſſione eorum, & de
Apochis, & Antapochis facien-
dis, & de his, quæ ſine ſcriptura
fieri poſſunt.
1. An amiſſo Inſtrumento debet contenta
Teſtibur probare?
l. . Aff. L. I. h. t. & caſum L. 5.
2. An mirtii puniendur, qui falſo atitur
inftrumento, quam qui fecit?
. 2. Aff. per l. 2. h. t.
3. An aliquis inſtrumento a ſe produczo
oteſt renunciare?
l.y. Aff. Si id de falſo accuſetur, per l.3.
bh. t. Non vero ſi ab alio, pro ſua inten-
tione acceptetur.
27. Si debitor kiſci Apochas amiſft, an ſiſcus,
vel civitaz librum rationum ebi-
bere debet?
l. g. Aff. l. 4. h. t. .

5. dn diviſto ine inſtrumento falta
validatd

A
6. G
pr.
Ur
jerlit
Cantan
gnius

7.
In

therce

44

iy/

2

Aſfl.

N

Ven
tre
ſund

10, 4

00

SNE—
n
factt
ptun

Cohtet
ni
NN

erlh
Ainer

e

tbr

IUST. LIB. II. 19
Aff. per lLg. h. t. l. 9.

6. Si quis duas Scripturas contrarias
Pproducat, quænam praferenda?
Utraque ſibi mutuo fidem derogat,
per l. 14. h. t. Aliud ſi a diverſis produ- l. 14.
cantur, ubi videndum, quodnam di-
gnius ſit. L. pen. C. de Stipulat.
7. Quodnam genur probationis
expeditius?
In effectu paris ſunt efficaciæ. . in
exercendis. F. h. t. Sed inſtrumenta ex- l. G.
Peditiora parti, teſtes Judici.
§. An quando placuit contrabentibus, ut
in ſeriptis contraberent, ante confe-
tam ſeripturam partes obli-
gantur?
Neg. per l. 17. H. t. l. 17.
9. Quæ eſt pœna Venditerir vel Emtoris
non implentir contraltum?
Venditor, qui accepit arrhas, duplica-
tas reddit; Emtor vero amittit. A. l. 17.
H. 1. H. t.
Jo. An Examen Teſtium in Criminalilut
alii delegari poteſt?
Neg.

190 QUMST. IN COD.

Neg. per Auth. Apud Eloquentigi-
mum. H. t.

IlI. An Creditor a debitore Antapocham

etere pvoteſt, qua fatetur ſe
ſolviſſe?
. 20. Aff. per l. 29. h. t.
12. Sed quid ſe in hoc aliisque privatir in-
ſerumentis negetur manus?
Tunc comparationi literarum locus.
l. 20. Ver l. 20. G. .
. Quomodo facienda Comparatio?
Reſp. . A viris in iſto negotio exerci=
tatis. 2. Ex inſtrumentis publicis, vel
3. Teſtium ſubſcriptione munitis, vel ubi
de manu certo conſtat. d. l. 20.
14. Quid præſtandum petenti com-
parationem?
I. Debet jurare, quod non calumnio-
ſe petat comparationem. 2. Aliam pro-
bationem haberi non poſſe. Auth. Aldbue
C. h. t.
15. An pvero comparationi ſemper
ere ditur?
Neg. Si contractus in civitate initus,

& lib
traltu
Ade,;
le/

Aff
mentr
e. &
fllum

ſy. §e

Ktior

NLD
i

00.

mueni

epte
“

iefe⸗
1
uumhen

ali
gexen
ſicis, K
isel
ticet⸗
lunnio⸗

npro⸗
A

ner

einitch
4

JUST. LIB. IV. 1921

& libram auri excedit. duth. At ſi con-
trabtus.
16. An poſſum petere, ut Inſtrumentum, a
te ſemel produlctum, adbuc ſemel
producatur?
Aff. Si jurem me credere, me inſtru-

mentum de falfo poſſe redarguere, l fn. l. Kn.

h.t. & fi non velit poſtea alter exhibere,
falſum præſumitur Inſtrumentum. d. l.
En. Sed ſi lis finita, fruſtra productio ul-
terior petitur. d. !. in.

TIT. XXII.

PLUS VALERE CUOD AGlI-
tur, quam quod ſimulate
concipitur.
1. Poteſtne Inſtrumento opponi, quod
aliud altum ſit?
Aff. per rubr. Licet in Inſtrumento
ſimulationi ſit renunciatum. tot. h. t.
2. An ſubſiribens Inſftrumento audien-

dus, ſi alltget, ſe inſtrumento non perle-

lo perſuaſum ſub'ſerigſiſſe?
Afl, l. ſin. Hi t.
TIII,

l. ſin.

792 QCU.SöT. IN C5D.

TIT. XXIII.
DE COMMODATO.

7. Cuſus eſt vericulum in re Com-
modata?
Domini, niſi alter caſum in ſe recepe-
h. 1. rit. I. 1. B. t.
2. Quid Commodanti agenti, commodati
abturo probandum?
Quod commodaverit, & quidem ad
Z. z. certum uſum. Z. 2. bh. t.
J. An Determinatio temporis in Commo-
dato neceſſaria?
Neg. Sed ea ex natura negotii ſumi=
tur, e. gr. Si catenam dem, ut pignori ob-
l. 3. ligetur, de quo loquitur L. . h. t.
4. An Commodatum poſſam retinere,
prætenſo debito?
l. fF. Neg. per l. n. b. t.

TIT. XXIV.
DE PIGNORATITIA
ACTIONE.

1. An Creditor etiam tenetur ratione

Iras

ſyudh

A

2. 4
u

00. JUST. LIB. IV. 193

fruituum, quos ex fundo oppignorato

410 ipſo vercipere potuit
ren. Aff. l. z. h. t. l.7.
2. An ſi conventum, ut ſe hoc anno non
nſerer luam, poſtea tibi vendere liceat, an

anno elapſo vpoſſum reluere
am Aff. per l. 4.. t. re ſc. integra. l. g.

13 3. Cui perit Pignus?
guc Debitori, ſi caſu perũt, per l. 5. h. tit.⸗/ F.,
Nam res perit ſuo Domino, per l. quod
vm fortuitis. 6. . t. l. &.
4. An Creditor neceſſarias expenſas, et-
eutilr iam modicas repetere voteſt?
epihne Aff. per l. 7. b. tit.· l. 7.
3t J. Anſi quis halbeat pignora eo loco, ubi
i alii habene conſveverunt, excuſa-
tur a aſu?

Aff. perl o. h. t. Hinc Dd. regulam / 9.
colligunt: Conſvetudo viciniæ excuſat
2 cculpa.
TIII 6. An ſolato demum deblito datur pi-
. gnoratitia actio?
r Aff. l. I. h. t. Iit.

QUXST. N COD.

7. An frultur percepti ex pignore mi-
nuunt ſortem?
Aff. per l. ſin. h. t.
TIT. XXV.

DE INSTILORIA ET EX-
ERCITORIA ACTIONE.
I. Ex quo contraltu tenetur præas

Qui occaſione ejus negoti, cui præ-
l. 3. pPoſitus quis eſt, celebratur. l. 1. & 3. h. t.
2. ASn Malier etiam ex contractuſui In-
ſtitoris tenetur?
Aff. per l. 4. h. t.
& datur TLitio contra me
davi Tibi, ut mutuum ſume-

Quaſi Inſtitoria, her l. ven. & ult. b.t.
non Actio quod juſſu, quia non Titio
mandavi, ſed tibi.
TIT. XXVI.
QOD CUM EO, QW1 IN ALIENA.
poteſtate eſt, negotium geſtum eſſe di=
cetur, vel de peculio, five quod
juſſu, aut de in rem verſo.

Alß

6ℳ

laf
Ne

2. 4A,
4

leti.
5. d,

Aß

ſimin

4.
,

D JUST. LIB. IV. „„

Pimnt N 1. An ſi Filiusf amilias patre ſciente, & non
contradicente creatus Tutor, vel
Decurio, an pater pro eo in
ſolidum obligatur?
TI Aff. De ſecundo caſu, per l. 1. h. t. l t.
1 , 2. g. Municip.

ſe Neg. De primo caſu, per d. l.i. h. t.
n 2. An ſe ſilius juſſu vatris accepit mutu-
i,oiſe am pecuniam, conveniri poteſt, ſi
, non ſit berei? .V
ßir Neg. Quia ut nuncius intervenit. . 4./ 4.
b. tit.
3. An Eilinusfamilias poteſt fäejubere
4 Pro alio? .
in. Aff. Maxime ſi majorennis. Nam
ſi minor, habet reſtitutionem paratam.
Galhe L. j. b. tit. l. y.
vonII g. Si Filiusfamilias contrahat, & voſtea
contraxit matrimonium, ſou alias
Jui ſuris flat, an in ſolidum
AIN tenetur?
neleb . Neg. Sed cum beneſicio competen-
eglol cic, er l. 2. & 9. hb. t. J. 2.

J. dn ſervus, pel Filiusfamilias

9 I 2 rem

1956 QUXST. IN COD.

rem domini, vel patris, quæ in peculio

eſt, vendere poteſt? 40
Aff. Si liberam peculii adminiſtratio-

L. o. nem habet. l. 1o. b. t.

6 An ſi quis commendaverit aliquem, A,
vel agriculturæ præponit, tenetur der
ex ejus contmitu?
lLult. Neg. per l. ult. hbit.
TIT. XxXVI. erd
pPER CQUAS PERSONAS NO. *
BIS ACQUIRATUR. Wel
1. An per Procuratorem poſſeſio mihi hubitt
adquiritun? ir,
l. J. Aff. per l. I. h. t. kau

2. An ſi alterius nomine pecuniam nume- zdh
rem, & hypothecam alteri ſtipulor, altio 4
verſonalis & ypothecaria alteri

qquæritur? 4
l. 2. Aff. l. 2. h. tit. Oble
3. Si ſervus communis, ſtiyulari ab uno ſie
juſſus, alteri ſtipuletur, cui adqui- 4.4
ritur obligatio? 1

L3. Jubenti. l. 7. Ge t.
. 3 TIT.

0l.

irl

zinitnti

Aiier
ten.

SN.

9 H

pM.

ℳ

AN

⸗

JUST. LIB. IV. 15„

TIT. XXVIII.
AD SENATUSCONSUL.-
tum Macedonianum.
2. An ſi Filiusfamilias ſo ſiti juris eſſe di-
zerit, Creditor juvatur contra Se-
natusconſultim Macedo-
. nianum?
Aff. Si probabili ratione inductus hoc
erediderit. l. 1. b. t. l. I.
2., Quando Filiusfamilias alias non
juvatur?
Reſp. I. Si publice pro patrefamilias
habitus, 2. Si patris voluntate contra-
Xit, aut 3. in rem patris. 4. Si ſui juris
factus agnovit, per l. 2. h. I. 1. 2.
3. An Filiofamil. licitam, id, quod ex
alio contractu debitum, in mutu-
um convertere?
Aff. per l. 3. b. t. Quia origo potius /. 3.
obligationis, quam titulus actionis re-
ſpiciendus. A. l. 3.
7. An ſe ſeiente & non contradicente pa-
zre, fllius mutuum ſumat, locum
bhabet hoc Sctum?
I1 3 Neg.

18 QUEST. IN COD.

l. 4. Neg. per l. g. juntta l. 12. & 16. F.
b. tit. j
F. An ex cauſa legationir & ſtudiorum
perteſt mutuo dari Filiofamilias?
l. j. Aff. per li 5. h. t.
6. An non ex mutuo flai pater peculiote-
nus tenetur 6
l. 6. Neg. per l. 6. h. t.
7. An ſi pater ratum babueris mutuum
Fflio datum, contra Stum
actum ſit? .
Neg. Quia ratihabitio mandato æ-
Efin. quiparatur. l. En. b. t. .
g. Sed Filiefamilias militi ſi quid mutuo
datum, an praſumitur in cauſam
militiæ aatum!?
Aff. per d. l ſin. G. 1. adeo ut præſum-
tio ſit juris, & de jure.

TIT. XXIX.
AD SENATUSCONSUL-
tum Vellejanum.

1. An Mulieri ſuccurritur ſolventi
re alio?

Neg.

.
2,6

Suden

il
huule
N
um
Auleto?

u
lſan

trein⸗

JUST. LIB. IV. 199

Neg. Si ſponte ſolvit. I. 1. F. t. Secus l. 7.
ſi ex præcedenti obligatione ſolvit,
nam tunc ſe obligatam putat. . 9. B. t.
2. An in rem ſuam effcaciter fätjubere
poteſt?
Aff. per l. 2. bh. t. l. 2.
3. An etiam mater, E proflio fidejatſit,
jupatur &/tρ
Aff. per l. 2. B. t. l. 7.
4. Quot modis aicitur Malier interre-
nire gra alio?
Tribus: I. Se principaliter pro eo ob-
ligando, pro alio 2. Novando vel 3. Par-
ticipando. Et hoc quidem „vel fideju-
bendo, conſtituendo, aut mandando,
er l. 4. h. t. l. 4.
J. Si Maritus bona Exoris obligaverit ut
ſua, ſciente uxore, an Uxor to
gaudet?
Neg. per l. . h. t. Nec obſtat l. 7. quæ h. y.
de ſciente Creditore agit.
6. An Mulier, quæ tutelam ſelii gesſit &
Tutoribur ſecuritatem promiſit,
gaudet cto?
I 4 Neg.

2o0o QUXEST. IN COD.

. Neg. per l. 6. B. t.
7. Si ſilii & ſiliæ permixtim animo no-
vandi in ſe tranſtulerunt obligationem
patrir, an pro parte tantum
valet obligalio?
y. Aft. per l. F. b. t.
S. An Malier, quæ remittit Jus hypothe-
eæ in bonis mariti, videtur in-
terceſſe?
l. Il. Neg. per lI. I. b. t.
9. An pro dote ſe obligare poteſt
mulier?
l. 12. Afl. per l. 1a. Git. Etiam pro extranea,
l.ſin. per l. ſin. h. t.
10. An ſi mulier pro ſe contmbat, utilita-
tem tamen contraltus in alium tmns-
fert, an obligatio valida?
L. . Aff. l. 8z. b. t.
1i. An baæac Exceptio Fidejuſſori
competit?
l. 14. Aff. per l. 12. h tit. .
I2. An qui mandato mulieris pro alio
Sondet, tenetur?
l. F. Neg. l. J. B. t.

3. Ted

„
Nemn

A

14. 4

N
illius
ſamt
Nd
Ne
Munci
duth
16.4.

A
.

5

vnul

lſe

00.

1hiſ
Nlgaine
Atin

N
rir

h

eNtranet
, Aul

.Mhf⸗
1

4

JUST. LIB. IV. 2er

8. Sedſtin mulierem tranſtuli obligatio-
nem & bæc uſa bentficio ſuo, an non cre-
ditori contn me reſtituitur actio?
Aff. per l.: I6. h. t. l. i6.
324. An Malier hypothecæ renuncianr,
plane amittit hypothecam?
Neg. Sed tantum ratione Creditoris

illius, non vero alterius, qui ab illo cau-

ſam non habet, per l. 21. h. t. l. 21.

U. An Mutier renunciare poteſt donatio-
ni propter Naptias?
Neg. Niſi poſt biennium denuo re-
nunciat, & Maritus alia bona habeat.
Auth. Jine a me. C. . t.
16. An autem Malier ex geminata inter-
ceſſtone tenetur?
Aff. Poſt biennium. L. 22. H. k. l. 22.
17. An Mulier pro marito intercedens
zoteſt &öto renunciare ⁵
Neg. Niſi jurato, per Auth. Ni quæ
mitlier.
75. An juvatun Mulier, ſe pro interceſſio-
ne quid accepit?
Neg. per l. 2). B. t. l. 25.
I 5 I9. Qan-

2002 QUST. IN COD.

o. Quando Malier käejubet, ſed non in-
ſtrumentopublico, ſeu trium teſti-
um ſubſeriptionem babente,
an ipſo jure tuta?

Aff. Pper l. 2;. F. 2. B. t.

TIT. XXX.

DE NON NUMERATA
PECUNIA.
1. An Exceptio non numeratæ petunis
datur, quando adebitor pignus
dedit?
i. Aff. per l. 1. h. t.
2. Mua Attione pignus repetitur?
Rei Vindicatione. per d. l.1.
3. Cui incumbit probatio?
Creditori, quia affirmat; debitor
l y. autem negat. 3. & l. o. C. h. t.
4g. An qui partem debiti confeſſati ſolvit,
Edem eautionis ſecutus, Poteſt op-
ponere hbanc erceptionem?
Neg. Quia ſolvendo partem, totam
i. g. agnoſcit cautionem, per l. 7. b.t.

000. JUST. LIB. IV. 203

Amk F. An renunciari vpoteſt Exceptioni non

inlaſ⸗ numeratæ pecuniæ?
blenne, Neg. Niſi ex intervallo. arg. l. 4. B. t.
6. Poteſtne is, qui ſe futuræ numeratio-

nis conſtituit hypothecam, ab adtione
bypotbecaria abſolvi?
Aff. per l. 3. . t. l. y.
RII 27. 4An qui ex intervallo agnoſcit debitum
perbit, vel fabtis, voteſt hac exce-
tione uti?
t un Neg. per l. g. h. t. l. 4.
oα 23. OQuæ eſt pœna ejus, qui Exceptionem
banc falſo opponit, vel ſuam ma-
num negat?
tc: Si Creditor probarit numerationem,
in duplum condemnatur; & ſolutio
poſtea allegata non proficit. Auth. Con-
6 trra propriam. C. h. t.
Gehn 9. An ezadem pœna eſt Creditoris
2* negantis quietantiam?
nſcn Aff. per d. Auth.
hte lo, Sed quid ſedebitor juramento ei
17 delato fatetur?
,utt Poœna dupli tunc non habet locum,
. quia non probavit. per d. duth.
56 I 6 II. n

l.

204 QUST. IN COD.

L. †.

l. 5.

1

l. I0.

l. 11.

II. An datur hæc Exceptio, i primo ſit
ex alia cauſa quis debitor, & in
creditum itum ſit?
Neg. per l. .. h. t. Quia initium reſpi-
eciendum.

12. An bæc Exceptio heredi etiam
competit?
Aff. intra biennium. . §. h.t. Sed poſt
illud, ne pupillo quidem. ad. L. §. . t.

. Si debitor ſemel oppoßita bac Exce-

tione, poſt biennium mortuus, an
beres etiam ea gaudet?
Aff. Quia ita fit perpetua. d. l. 5.
14. Cur hæc Exceptio certo tempore,bien-
nio ſè. reſtriéta per l. 41. C. h. tit?
Quia in negatione conſiſtit, per l.o.
C. h. t. Negantis autem per rerum natu-
ram nulla eſt probatio, & incumbit o-
nus probandi Acori.
UF. An etiam hac Brceptie Transactioni
opponi poteſt?
Neg. per l. n. t.
16, An hæc Exceptio etiam Eidejuſſori &

Mandat ori datur!
Aff.

00.

Rymm’
,, Gil

tüunn,
Gi

,Elt
160
AN

G,
17

11.
le
betit/
t,zll
rummmtt
mnbt⸗

ie

4

JUST. LIB. IVI. 205

Affirm. per l. 12. B. 4. & l. 2. G. I. F. de l. 12.
Except.
17. An in aliis contractibur, præter mu-
tuum & dotem, Confe ſio ſtatim eſt
ezſicax?
Aff. per l. 13. . t. l. 3.
75. An Creditori datur Exceptio contra
Aocham?
Aff. Sed tantum intra 30. dies, per l. 14. l. 14.
F. 2. H. 6.
. An poſt liennium poteſt debitor ſuper
non numerata pecunia Creditori
juramentum deferre?
Neg. pen d. l. 12. . 3. B. . l. 14.
20. Quot remediæ dantur ob non nume-
rat am pecuniam?
Reſp. Tria: I. Exceptio. 2. Condictio
chirographi, per l. 7. . t. 3. Querimonia /,7.

teſtato principali, aut Judici, aut Epi-

ſcopo inſinuata, per l. Mq. d. ult. & auth.
ſeq. h. tit.
21. An bac Exceptio etiam Creditori de-
bitoris datur invito debitore?
Aff. per l. pen. h. t. l.g.
17 22. Muid

QUXST. N COD.
uid ſi confeſſur ſum debitum, &

cum ſuramento polliceor reſtitutio-
nem, an datur huic Exceptio-
ni locus?
lult. Aff. l.alt. Quia conditio, quæ tacite

ineſt obligationi, tacite etiam ineſt ju-
ramento.

TIT. XXXI.
DE COMPENSATIONIBUS.

1. An quod Fiſeo debetur, gatitur Com-
penſationem?
Aff. Si ex pœna, vel contractu debea-
tur, modo non confundantur ſtationes,
l. I. per l. I. B. t.
2. An etiam executioni ſententiæ poteſt
opponi compenſatio?
L.z. Aff. per l. 2. h. t.
J3. Annon vero dantur caſus, ubi cum Fis
ſeo, vel Civitate non admittitur
compenſatio?
Aff. v. gr. Si mutuum fumſi a civi=
tate, vel vectigal debeo, vel annonam
adminiſtravi, vel ex cauſa tributi, aut
alimen-

Aimne
ſleo
4.4
S
JJr
d.˖4,

A
6. An

A
7.d

00.

lelitun,6
Situie
epti.

Inrte
aminel

MWN

er Cr

Cucebe⸗
rſtaione,

ni

aunk
itur

acht⸗
Eonan
Ni,
Ainer

JUST. LIB. IVWV. 20)

alimentorum debeo, per l. 3. h. t. vel ſi l. 7.
fiſco debeo ex cauſa empti. l. 7 h. t. l. 7.
4. Annon quoad concurrentem quanti-
tatem fit Compenſatio ipſo jure?
Aff. per l. 4. B. t. l. 4.
J. An contra ſideicommiſſa etiam , admit-
titur compenſatio?
Aff. l. . h. t. 1y.

6. An res a muliere amotæ poſſunt com
penſari cum dotes
Aff. per I. 6. B. K. 1. 6.
7. An quis poteſt compenſare per id, quod
alii debes?
Aff. per l. 9. h.t. l. g.
§. An ſi liberum fundum emi, comperto
onere, tibi poſſum opponere compen-
ſationem, ſe pretium petas?
Aff. . o. h. t. l. 10.
9. An per Compenſationem pignoræ ipſo
jare liberantur?

Aff. per l. 12. h. k. l. 12.
10. An in Altione reali locum habet
vompenſatioi 5
Aff. l. ſin. gr. b. tit. Qued in terminis /ſin.

habi-

208 QSö1 IN GOD.

habilibus intelligendum, quando reiæ-
ſtimatio præſtanda.
11. Siagas coentra me & fatesr debitum,
led per compenſationem aliud debi-
am oppono illiquidum, an
ſum audiendus?

Ifn. Aff. .hn. b. it. ſocus ſi probarede-

buiſti.

TIT. XXXII.
DE USURIS.

1. Emptor pretium in depeſto apud ſe
on*ſgnatum habuit, an nihilominus
tenetur ad uſuras re tradita
Fructifera?
.2. Aff. Pro frudibus. /.2. b. . & cura-
bit. y. C. de Ack. Empt.

2. An ieſaræ nudo pacdto pro-
mitti poſſunt?
L3. Neg. Ut detur exinde actio, pen lz.
