Reſp. Diſtingvitur inter res, quæ ha-
bent jus poſtliminii, vel non, I. 2. f. h. t.
an in præſidio hoſtium ſint, an non, an
ſtatim recuperentur, an ex intervallo,
per l. y. G. 1. F. eod.
7. An mater præſumitur animo repeten-
di lytron pro ſilio dediſſe ?d
Neg. I. 17. b. tit. l. 17.
5. Quid vero præſtandum redemto mea
ecunia, ſe pretium reſtituere non
Potet?
Reſp. Quinquennii labore, & opera
vicem debet referre beneficii. /, alt. .t. lult.
V 2 TIITI.

l. 12.

5o3 QUXST. IN COD.

TIT. LII. n
DE INFANTIBUS EXPOSIL- Qnr-
tis, Liberis & ſervis, & de his, qui
ſangvinolentos nutrien- (L

dos acceperunt.
1. An fur expenſas aliti infantis neceſa-
rias repetit?
i. Neg. per l. 1. H. t. Quod hic ſpeciale, ne
ſecus in alio m. fid. poſſeſſore. Fibi
2. An quir amittit jus ſaum, quodin ver-
ſona habuit, qui periclinntem
deſerit ? D
2. Aflf perl. 2. h. t. Quod ad Vaſallum, ℳ
Civem, & hominem proprium &c. ex „
tendendum eſt. Qui hominem pericli. 4
tantem deſerit, indignus eſt jure, quod 4
in hominem habet. .
3. An qui deſertum ſuſc ipit cum proteſta- N
tione, quod eo aliquando ut adſeriptitio
ati pelit, pietatis gratia videtur nlln
l. y. Aff. per l. 3. B. t. ita non admittetur 4
probatio in contrarium, nec poteſt eo ,
ut adſeriptitio uti, quia ingenuus et

W.
ePo
neer.

ſeſei

Ait
ten

weke.

“
enſetct
ea

re

9 .

4een

JUST. LIB. II X. 509

malo propoſito remoto, manet & præ-
ſumitur pietas.
TIIT. LIII.
Q Æ SlT LONGA CON-
— SETUDo.
7. An conſuetudo poteſt legem tollere? .
Neg. . 2. h. t. Si a lege prohibita, ſed . 2„.
conſuêtudo immemorialis etiam pro- S
hibita, legem vincit, teſte experientia.
TIT. LIV.

DäE DONATIONIBUS.

17. An qui Inſtrumentum Emtionis donat,
etiam rem ipſam donaſſe videturd
Aff. l. i. E. K. lr.
2. dn ex cataſtro, vel ſolatione collelta-⸗
rum poteſt probari dominiumꝰ2
Neg. . 4. h. tit. Quia proxima cauſa l, 4.
ſolutionis eſt poſſeſſio & collectio fru-
uum, niſi quis alii ſuam rem in cen-
ſum referenti confſenſerit. l. 7. b. t. l. 7.
3. An ex teſtamento poteſt probari domi-
nium, fiper id confrmetur Conaris en-
teazx fabta, ſi ea non appareat:
ſedan X 3 Aff.

S 0 QUEST. IN COD.

l. y. Aff. l. 5. b. tit. Statur enim referenti,
quando referens poteſt adhuc illud
diſponere.
4. An Pater filiofamilias quid poteft
donare?
l. . Neg. l.II. B. t. Niſi poſtea emancipa-
rit, nec ademerit.
J. An remiſto ablionis pœnalis
eſt donatio?
l. 15. Affl. per l. 15. b. t.
6 An uxor dotem ſuam conſtante matri-
monio alii donare poteſt?
L. 21. Aff. per l. 21. b. t.
7. An conditiones donationi annexæ
ſervandæ?
l. 2 . Aff. per l. 27. b. t.

g. An inter ſangpine junétos ſadta exceſ-
Iſwva donatio inſinuatione opus
babet?
I. 27. Aff. per l. 27. b. tit.
29. An coram quocunque Judice infinua-
tio ſieri poteſt?
Reſp. Apud judicem alias competen-=
Sce. o. An

2 IUST. LIB. IIX. 5u

lei Zo. An donatum nomen ante litem conte-
nedl Ratam ad beredes donatarii trani-
mittitur?ꝰ
Aff per l. . . ?. l. 33.
1. An donatio excedens in totum eſt in-
nueh⸗ valida ſine inſinuatione, an nero
pro quantitate excedente?s
„Arff. poſterius, perl.a. b. t. 1.4.
72. An donatie Imperialis exeedens ſoo.
ſolidos valet ſine inſinuatione!
N. Arff. per d.l. 34. h. k. l. 34.
vpve. Si duobus res ecommuniter donata,
quis habet jus oſferendiꝰ
anett Reſp. Is, qui majorem partem habet;
noc nolente, is, qui minorem habet. d.l.
34. F. 2.
iae 14. An ſi diverf temporibus falte do-
nationes, eæ, quod omner colleltæ exce-
dant yoo. ſolidos, ſine inſinuatione „
valent!
Aff. Secus igitur, ſi uno tempore, &
diverſis donata, per l34. S. 7.
en . Si quis mibi ſingulis annis donaſſet
I00. an hæc inſinuationem requirunt?
84 X 4 Neg.

ilſ

S2 QOKEST. IN COD.

Neg. per d. l. 34. G. 4. ob incertitudi-
nem vitæ, niſi etiam heredum, vel mul-
torum annorum fiat mentio.
16. Ji quis reditus ex fundis donaverit,
an fundos optimos tradere
debet?
l. 3. Neg. Sed mediocres. l. . F. 3. b. tit.
17. Quomodo annui reditus com-
yatantur!
Ut annis 15. æquet ſortem, ſeu pre-
tium fundi. d. . 7. . 7.
75. An donatio omnium bonorum valet?
Aff. . .G. 4. Sed non futurorum.

9. du donatio a Duce militilur falla,
eget infinuatlone?
l. x. Neg. per l. penult. G. 1. b.t.

T'IT. LV.
DE DONATIONIBUS, QCXE
ſub modo, vel conditione, vel
certo tempore confi-
ciuntur.
1. & donatio boc ne fabta,ut denanti a⸗

limenta præbeantur, an donanti ob
non

w

4

DN

1

betinnd.
Helre.

NRantt

67lie
⸗

lenpe

el

Loran

lr

Nr

AGot
Auont

NNit.

IUST. LIB. IIX. 58,

non præbita alimenta, rei vindicatio
competit?
Aff. per l. i. h. t. l. 1.
2. Anſ donatio falcta, ut poſt mortem do-
natarii, ad dantem rediret, donan-
ti datur realis altio?
Aff. per l. 2. b. t. l. 2.
3. Si donavenim Danieli ea conditione,
ut poſt mortem ſaam Cajo reſtitueret,
an Cajus habet altionem:
Reſp. Habet adionem ex hac lege.

1. a. . tit. l. 1.

4. Filiæ donavit Mater, ut ſe intra bien-
nium emancipata fuerit, haberet dona-
tum; filia vero non emancipata, ſed per
mortem patris ſuijuris facta, an
voteſt capere donatum?
Aff. per l. ult. B.t. l.ult.

TIT. LVI.

DE REVOCANDIS DONA-
TIONIBUS.

I. Quanda poteſt mater ob ingratitudi-

nem revocare donationem!

asa QUST. IN COD.

Reſp. Si fecundis nuptiis abſtinuerit.
l. 7. l. 7. b. t.
2. An revocatio donationir fieri poteſt ‚ſi
non amplius rem poſideat
. donatarius?
l.7. Neg. per d.l. 7. h. t.
3. An revocatoria datur beredi, vel con-
tra beredem?
Neg. perl. 7. & ult. h. t.

4. An Mater tranßens ad ſecundas nur

ptias, donationes in liberos collatas
poteſt revocare?
Aff. Propter inſidias ſtructas vitæ,
aut bonis matris, & ob flagella. autb.
quod mater.
7. An dynatio infgnir ob ſupervenien-
tiam liberorum revocari poteſt?
15. Aff. per l ſtunquam. S. b.t.
6. Erx quibur caußer ob ingratitudinem
revocatur donatio?
Reſp. Si I. injurioſus verbis ‚vel fa-
Gis. 2. Si jacturam bonis inferat. 3. Si
vitæ inſidias ſtruat. 4. Si conditionibus
donationi additis non ſatisfecerit, per

l. ult.

lue
„
cont

Dr

d

6 ſie,⸗

Uerer⸗

ulr

.
tonie
eti 8

ℳ

IUST. LIB. II X. 5u;

L. ult. h. tit. ultimo tamen caſu, etiam lutt.
contra heredem agi poteſt.

TIT. LVII..

DE DONATIONIBUS MOR-
TIS CAUSA.
1. An ex donationibus mortis cauſa Falci-
dia detrabenda!
Aff. l.2. h. tit. l. 2.
2. In quibus ſimilis eſt donatio mortis
cauſa ultimæ voluntati?
Reſp. Ratione numeri 5. teſtium &
Falcidiæ, . 2. h. tit. & revocationis per-L. 2.
miſſæ, per l. ult. h. t. Sed hæc requirit lult.
præſentiam & acceptationem donatarii,
quia contractus eſt; ſed ſi abſit donata-
rius, valet ut codicillus.

TIT. LIIYXMX.
DE INFIRMANDIS POENIS
Cccelibatus, & Orbitatis, &
de Decimariis ſublatis.
TIT., L I A.

PE JURE LIBERORUM.
V 6 115.

56 QVUEST. IN COD.

BRI TX.
TIT. I.

DE HIS, QUI ACCUSARE

NON POSSUNI.

1. Si ultro citroque crimina inferuntur,
de quo prius cognoſeendum?
Reſp. De graviori, licet per modum
conventionis objectum.
2. An Tutor nomine pupilii accuſant &
non probans ecalumniari pra-
”M ſumitun?
lL. 2. Neg. per l. 2. B. tit.
3. An quando mulier vult accuſare, pros
bare debet, ſe eſſe matrem, nel con-
uunbtam?
l. 9. Aff. 9. b. . Unde probant regulam:
Qui ſe ut talem vult admitti, probare
debet, ſe eſſe talem.
4. dn frater fratrem accu-
ſare poteſt?
l. gq. Neg. per l. 8. h. tit. niſi ſit levius cri-
. 15. men. l. 15. b. tis.
J. An

dro

ie,

n

N

JUST. LIB. lxXx. N

y. An infamis voteſt accuſare
Neg. perl. U.. h. t. niſi in exceptis, aut l. y.
ſi propriam injuriam perſequatur.
J. An quis una pice tres accuſare
voteſt?
Neg. per l. l6. h. t. l. 16.
7. An accuſatus accuſatorém reaccuſare
poteſt;
Neg. Poſt litem conteſtatam, ver l. g. l. „.
h. t. Secus ante litem conteſtatam, per

b. 1. D. . . l. 1.
TIT. II.
DE ACCUSATIONIBUS ET
Inſcriptionibus.

1. M Dominus poteſt defendere ſerpum
accuſatum, vel inquißttum?

„ Arf. Si ſiſtat eum, abſentem non de-

fendet, ut nec pater.
3. An poſſum abſentem defendere?
Aff. In caſibus, ubi contra abſentem
procedi poteſt, vel ob qualitatem pœ-
næ, vel criminis, vel quialis ab accuſato
conteſtata. l. 7. b. t. V l. 3.
. 1 7 23..dAn

S8 QUX.Sö T. HN COD.

3. An mandans delictum & mandata-
rius pariter puniendi?

4. An Judex ratione nullitatis etiam de
meritis cauſæ pronunciare
voteſt? N
l. 6ͤ. Aff. 16. b.t. ubi exemplum judicis, qui

lium
abſentem condemnaverat. 1⸗
y. An qui accuſatus eft de crimine, poteſt pa⸗
ab'alio de alio crinine, quod tæamen eyi⸗
ex eodem facto reſualtat, endt

aceuſari? bette
Aff. Ita tamen, ut judex de utroque & N
l. 9. ſimul cognoſcat, Lg. .t. modo non ha- 24
beant ſe, ut genus & ſpecies, homici⸗ Aꝗ
dium & parricidium.

6. An de ſe confeſſus, interrogandut eſt
de ſociis? 34
l.in. Neg. per l. ſin. b. t. Niſi ſit conviclus,
aut per torturam confeſſus, aut crimen
ſine ſociis ſieri non potuit. /.6. . de cu- 5*4
Ktod. reorum. JM

TIT.

JUST. LlIB. IMNX. 519“
alt —TI. III.

DE EXHIBEN DIS ET
transmittendis Reis.

et 1. Quis eſt Judex in delicis mi-
litum?
Hr Reſp. In militaribus eſt Magiſter mi-
dinf Ritum: In communibus, vel eſt delictum
atrocius, & tunc poteſt punire judex
loci delicti. . . C. abs Senatores. Aut eſt
levius, & tunc cognoſcit Præſes, ſed pu-
niendum reum militum Magiſtro de-
berrtemittere. ?, r. d. t. &. &n. S. iff. l.t.
ne de Re milit.

k 2 An, quando ex actis conſtat, aliquem
i⸗ abſolvendun eſſe, poteſt ſub Fide-
Jjuſſoribus relaxari?
Aff. per l. 2. in fin. h. t. 12.
3. 4 reus in vincula conjiciendurs, ante-
quam convincatur?

e

M

l⸗

h Neg. l. 2. h. t.
N . An quir poteſt propriæ authoritate
N reum capere, & exhibere pe-
dici?

520 QUEST. IN GOD..
Ifn. Neg. I. fn. hitit. Niſi in mora ſit peri-

culum, vel crimen exceptum. l.I. &Q2. C.

MQuando liceat unicuique.
TI T. IV.
DE CUSTODIA REORUM.

7. OQue debet eſſe cura Mægiſtratut eirca
incarceratos!

Reſp. Ne carcerati perpetuo in ſqua.
lore carceris detineantur, ſed luce diur-

na vegetentur. 2. Ut carceri obſcuro
non committantur, multo minus locis

Ll. 1. ſübterraneis. L.i. b. t. 3. Ut carceratorum

cauſæ cito finiantur, & memoriale ſin-

I. En. gulis menſibus offeratur ſub pœna. /, ln.

h. tit.

2. uzæ eſt paxna Comenrueriozf, r., qut
dolo dimifit facinoroſum, aut con-
Semnatam: 52„

l. 4. Reſp. Similitudo ſupplicii: 14. b. t. qui
rigor moribus ceſſat.

II.

DE

14
Ren
c
Ctimni
Emur
Pere,
Prelen

AN

1N

A
ſitrat
in nhin,
s,
ed 3
(icht⸗
tum ſi

1 ti.

IUST. LIB. IEI. 121

TIT. V.

DE PRIVATIS CARCERI-
bus inhibendis.
7. Quæ eſt pæna Carceris privari?
Reſp. Ultimum ſuppecium, & judi-
ci, qui hoc non vindicat, imminet pœna
Criminis Majeſtatis, niſi in caſu tali ver-
ſemur, ubi licet propria autoritate ca-
pere, l. un. h. t. ubi tamen captus judici luun.
præſentandus.

TIT. VI.
SI REUS, VEL ACCUSA-
tor mortuus fuerit.
7. Reo mortuo, ceſſatne pæna confi-
ſeationis?
Aff. Si ante condemnationem, aut
intra tempus appellandi mortuus, per
l.1. h. tit. exceptis quibusdam crimini- . .
bus, quæ morte non extingvuntur.
Sed alia ratio confiſcationis expreſſe
dictatæ a judice, tunc, licet appella-
tum ſit, heres tamen tenetur. l. fn. l. fn.

TIT.

1 4 D
S? QUXST. IN COD.
TIT. VII.

SI QCUIS IMPERATORI
Maledixerit.

1. An vetulantiæ Orie directa in Princi-=
Vem, pro Crimine Majeſtatis
punienda?
Neg. Sed tanta Majeſtas contemnit
leviorum hominum dideria. Princi-
pi tamen referendum, ut ſciatur, unde
ahn., profecta injuria. l. an. z. t.

TIT. VIII.

AD LEGEM JULIAM
Majeſtatis.
1. Au in Crimen Majeßatit etiam accu-
ſator torquendus?

3. Aff. per l.3. h. t. Si in negando perfſi-
ſtat reus, & actor non probet; imo &
inſtigator, ita ut nulli excspcio dignita-
tis detur.

Iun
Kone

ſche

Rel
RDR
rhal

66. §.

ceteſte
4,

A
ch⸗

A
.dnen

Af.

⸗

temit
Drk⸗
,h

1⸗
hrei⸗

1
Cgen

144

IUST. LIB. IX. 513

2. Angana bujus criminis etiam ob ſo-
lum conatum infligitur?
Aff per l. 5. h. t.
3. An in Conſlliarior committitur?
Aff. Si intuitu Principis ſiat. l. y. pr.
4. Dus ænas
Supplicium ultimum cum confiſea-
tione bonorum. A. l. . pr. h. t.

5. An etiam ad liberor redaundat væœna?

Reſp. Infamia, perpetua egeſtas, dum
fiunt inteſtabiles. 1. y. S. . Aliud in filia, l. -.
quæ habet legitimam maternam: A. l. 5.
§. 3. Sed hunc rigorem omnis Pia mens
deteſtatur.
6. An alienationes ab iir faltæ
revocandaæ?
Aff. d. l. . . 4.
7. An pœnitentia impunitam facit rebel-
lionem?
Aff. Si detexerit. . . S. ſin.
5. An etiam poſt mortem de boc Crimine
Agi poteſt?
Aff. l. ven. h. tit. ad damnandam me- g.
moriam.
TIT.

24 QUST. IN COD.
TIT. IX.

AD LEGEM ULIAM DE

Adulteriis & Stupro.

1 An Homicidium,in adulterio paiminm,
Eed quem non licuit occiaere, me-
retur pænam extraoraina-
riam?

Lg. Aff.l Grachun. a. b.1.
2. An virgo Kuprata Ma⸗ de injuriis ge.
re poteſt?
l. 7. Aff. per l. 7. b. t.
3. An maritus uxorem retentam de sder
terio accuſare poteſt?
Aff. Auth. Sed novojure. b. t.
4. An ſententiæ lata contra adulterum
nocet adulteræ?
l. 12. Neg. per l. 12. h. t.
J. Quæ pœna adulterü!
9. Reſp. Capitalis: 19. & zo. het. Sed fœ-

&z. minis poœna capitalis remiſſa, per auth.

adn

ſed hodie. b. t.

kum
lem
excul
tamen

Re

münli

.n

0
t

1. Gue

Ael

norun
ſence

n

IUST. LIB. Ix. 55

6. An poteſt quis adalterii convinci ex
bræſumtione?
Aff. Si quis ſuſpecto denunciaverit,
& tamen in præſentia trium teſtium
eum reperiat, per auth. ſi quis ei. h. tit.
item ſi quis de adulterio accuſatus ſe
excuſaverit ob vinculum ſangvinis, &
tamen eam poſtea ducat. l. 74. B. t.
7. Sea quid de dote?
Reſp. Dos cedit monaſterio, ſi cri-
minaliter agatur; marito, ſi civiliter.
Nov. II7. 6. F. Nov. I3 4. . 10.

TIT. X.

&N QUIS EAM, CUUS TU.
tor fuerit, corruperit.

1. Quæz eſt gœæna Tutoris corrumsentit
Vupillam2
Reſp. Deportatio & confiſcatio bo-
norum; quia corrupit eam, quam de-
fendere debuit.

IIIT.

526 QUEST. IN COD.
TIT. XI.

DE MULIERIBUS, QUXÆ
ſe propriis Servis jun-
xerunt.
TIT. XII.
AD LEGEM JULIAM DE
vi publica & privata.

1. An Creditor ingrediens fandum debi-

toris, vim publicam committit?
Arff. Si cum armis & reſiſtente pos-
IJ. ſeſſore fiat. l. . h. t.

2. Qua eſt vis publicæ pœna, ex qua bor-

wicidium factum, licet ab alio?
I. . Reſp. Supplicium. lL.quoniam 6. h.tit.
3. An prior violentia, qua te dejeci, abſor-
beturper poſteriorem ex intervallo
faltam, quatu me dejeciſti?
4. Huæ eſt gçœna Zudicis, N vim publi-
cam punire negligat, aut impunitatem
dederit, vel mitiorem pœnam
protulerit?

Reſp. Infamia. . 5. 9⸗-fin. H. t.

JIUST. LIB. IxX. 527
TIT. XIII.

UM DE RAPTU VIRGINUM
l. ſeu Viduarum, nec non
ſanctimonialium.

0t 1. Oizæ eſt pœna Raptus?
Reſp. Poœna gladii & confiſcatio bo-
norum, ut etiam in adjuvis locum ha-
nl beat, an. G.e..t. & fœminis; a. O.e. licet!. an.
1 quis propriam ſponſam rapuerit: O. an.
nehe „r. h. z. & poteſt deprehenſus occidi, &
rapientis bona ingenuæ fœminæ raptæ
gu⸗ applicantur.

2. An inter raptorem & Paptam Bcirum

8 eſt matrimonium?
0, Neg. per AG.e. Sed ſecus jure Canon.
Cap. pen. & ult. de rapt.
9 TIT. XIV.
DE EMENDATIONE SER-
L VORUM.

529 QUXST. IN COD.

TIT. XV. U
DE EMENDATIONE PRO. un
pinquorum. r.

i. An modica coercitio Tutori, aut ſeniori
cognato licita? „ J
Lun. Aff per l. anic. b.t.
Egal

TIT. XVI- En
ell
AD LEGEM. CORNELIAM /
de Sicariis. ſiinl

1. An ſi quis habuerit animum nocendi;
licet non occidendi, do cæde ſecuta ])
tenetur ex L. Cornelia? te
l. 1. Aff. per l. I. h. t.

2. An licet aggreſſerem ſuum reaileret

lLaz. Aff. la. & . h.t. de latrone l.a. bi.
S4.. ADn in L. Cornelia minor hbabet exce-
ptionem? .
.6. Neg. . . b. 7. 22

4. Quid requiriturad inculpatam
tutelam?

W.

ſimn

JUST. L,IB. Iv. 529

Ut in dubio vitæ periculo ſit conſti-
tutus, per l. 2. h. t. l. 2.
TIT. XKVII.
DE HIS, CUI PARENTES,
vel liberos occiderunt.
1. Que eß pœëna parricidii ſpecialir
Reſp. Debet inſui culeo, cum cane,
& gallo gallinaceo, & vipera, & ſimia, &
in mare, vel amnem vicinum projici.
Sed apud nos pœena culei, aut gladii ſola,
ubi aqua deficit, in Saxonia tamen illa
animalia adhuc hodie adhibentur.

TIT. XVIII.
DE MALEFICIS ET MA.
thematicis, & cæteris ſi-
milibus.
1. Eſine Veneficium alio homicidio
gravius?

ℳℳ Arff. perl.n. -t. lel.

2. Wu pœna ejus, qui ver Magicas ar-
tes citra paltum cum demo-
ne proximonocuit?

5o QUEST. IN COD.

l. 6. Reſp. Pœna gladii, per l. 6. h. t.
Qua pæœna aruſpicii?
.y.. Reſp. Pona gladii. . . ?.
TIT. XIX.
DE SEPULCHRO VIO
LATO.

1. Quotuplex eſt Sepulcbri
Violatio?

Reſp. Triplex: I. Detractio marmo-⸗
rum. 2. Spoliatio cadaverum & extra-

Gio. 3. Cadaverum arreſtatio.
2. Quæ pœna bujus?

l. 4. Reſp. Primi 1o. pondo auri. l. 2. b. t.

Secundi arbitraria, ob arma etiam ad
I. 2. Capitalem perveniri poteſt. ..bt. Ter-
tii pœna, paublicatio dimidiæ partis bo⸗
norum, infamia & amiſſio Crediti, &
reſtitutio tantidem. auth. item qui do-

miie.
TIT. XX.

AD LEGEM F ABIAM
PLAGIARIIS.

1. An Serpum fugitivum vendere lice: 5

Neg.

Ne
ſiten
Ple

Re
Conn
d
y

4

49
DE

cha
a/

IJUST. LIB. IKE. zzl

4. Neg. per l. & h. t. Niſi ſub conditione, l.6.
ſi revertitur; nam tunc in tempus hao-
pile confertur venditio. Y
2. Quæz eſt væna Plagii?
ſ. Reſp. Metalli damnatio, vel ſi ſepius
commiſſum, pœna gladii.
J. Accuſo Titium plagii, ille dicit, ſer-
pum ſſe ſuum, an hæc quæſtio litis
prius dijudicanda!
un⸗ Akff / p. . 7. „.
e . 4, cixile Zudicium, ſi. altio furti, cum
eriminali gudicio cumulari

oteſt?
e Alrlff. Si illud incidenter inſtituatur.
eim
kH H TIT. XXI.
AE AD LEGEM VISELLIAM.
el
npt TII. XXII.
AD LEGEM CORNELIAM
DE FALSISs.
MN i. An dum de falſo excipitur cauſa mo-=
R randæ ſolutionis, debet inbiberi
n ſolutio?

3. 2 2 Neg.

532 QUAST. IN COD.

Neg. Sed ſalva criminis accuſatione,
l. 2. Per l. 2. B. t.
2. An Filius contra matrem de falſo pot-
eſt excipere?
Aff Sed non acculare, per . . b. t.

2 3. An qui falſum Teæſtamentum divit, le-

gata petert poteſt ex eodem I. zſta-
mento?
1 6. Neg. l. . r ie.
2. An qui falſam inſtrumentum Ffeeit, 6-
vitat pœnam, ſi nolit éo uti?

„ §. Neg. Ahud in eo, qui non fecit. . .

b. tit.
J. An coram yadice civili de falſo
agi poteſt?
Aff Sed civiliter. . 1. F. t.
6. Quo tempore Criminalibus accuſatio-
nibus &i inqrißtionibus bra-
ſeribitur?
1. Reſp. 20. annis. ?. querela. 12. h. t.
7. Si Creditor cum debitore colludent,
tempus mutui prorget in præju-
dicium tertii, an falſum
committat?
L Alrifl.

l. 1.

Aeet
erer
udex

IUST. LIB. I X. 53

4.

Mint, Aff. l. F. b. t.
2. dn in judicio civili abſolutus, erimina-
lN liter poteſt conveniri?
. Afl. d. l. 16. & 27. Be t. l. 16.
5e. .
“ 9. An tormenta in erimine falſz etiam &2.
i. Decurioni inferenda?
Arff. l. 21. b. t. l. 21.
1. Qaalis eegnitio canſz hic
ſut neceſſaria
1 . . . . .
Acerrima, adeo ut etiam accuſatori
inferatur quæſtio, nec interloquendo
Judex animi modum debet indicare. 7.

uli falf. 22. h.tit.
TII. XXIII.

l. 22.

ſtt DE HIS, QUI SIBI ADSCRI-

„ bunt in Leſtamento.

lun 1. Quæ eſt pæna quaß falf, ſeilicet abi
. ſeriptor teſtamenti ibi adſeribit
legatum?

5334 QUST. IN COD.

Reſp. Quod ſit relicorum incapax.
l. 4. l. 4. H. t. Niſi fit filius, L.i. b.t. aut Teſta-
l. I. tor ipſe de hoc legato teſtetur. . 2. h. t.

l. 2. TIT. XXIV.

DE FALSAMONETA.
1. Quæ eſt pæna fabricantis falſam
monetam?
Reſp. Capitalis & domus publicatur,
ſi dominus domui proximus fuerit, niſi
ſit vidua, vel pupillus, quia ætas eorum,
quid videant, ignorat. In ſpecie ignis, &
l. 2. publicatio omnium bonorum, penl.2.
l.3. B. tit. nec ullo excuſatur Reſcripto, l.
h. tit. ut nec domini prope exiſtentis
l. 1. ignorantia. L. 1. bh. t.
TIT. XXV.

DE MUTATIONE NOMINIS.

1. An nomen mutare licet?

Aff. Modo fiat ſine fraude. l. un. h. t.
TIT. XXVI.
AD LEGEM JULIAM DE
AMBITU.

1. Eſtne repetitio bonorum licita?
Neg.

bPletn

eitaqd
eote
igrisl

Pen
r
evite⸗

4
lt

N

i⸗

IUST. LIB. IXK. 5

Neg. Sed nec reſcriptum opitulatur.
Il. un. b. t. Sed hodie ambitus hoc non Lun.
vocatur, ſed repetere honores, conceſ-

ſuum videtur.

TIT. XXVII.

AD LEGEM ULIAM RE-
PEIUNDARUM.

1. Que eſt pœna ejur, qui in poteſtate
conſtitutus per ſordes quid accepit,
vel extorßt?

Reſp Reſtitutio quadrupli ablati a ſe,

vel ſuis officialibus. I. 1. & alt. lr. &
2. Quodnam eſt remedium præcavendi alt.
bas ſordes?

Reſp. Juramentum initio officii præ-
ſtandum, ſe nec dediſſe quippiam pro
officio, nec accepturum &c. per l. ſin.

Oc.
3. Poteſtne etiam dans accuſari?
Aff. d. l. fn. H. t. Ifn.
7 4 TIT

536

QUXST. IN COD.

TIT. XXVIII. de
DE CRIMINE PECULATUS. Mui
7. Quid eſt Crimen peculatus? u,
Eſt ſubtractio pecuniæ publicæ.

2. Muæ eſt hujur Criminis pæœæna?
Reſp. Capirtalis in judice, quæ & ad- V
jutoribus & ſuſceptoribus irroganda. ßeei

l. un. l. un. H. . velae⸗
T'IT. XXIX.
DE CRIMINE SACRIILEGII. C
1. Qlls ſunt quaſ, Sacrilegia? (xir

Reſp. Contemtus divinæ ſandionis. i⸗
2. Dubitatio de idoneitate ejus, quem
Princeps elegit. 3. Si quis in patria fula 1.
præſidem ſe conſtitui paſſus ſit, niſi Prin-
I fin. ceps ex certa ſententia indulgeat. . kun.

h. tit.
TIT. XXX. d
DE SEDITIOSIS, ET IIS, WI a
plebem audent contra Enn
Rempublicam col-
ligere. DE

7. Qui ſunt ſeditiofi?
. Reſp.

WE

e
4
leit
Nlut.

I
4
adion
1s,
lnilr
Hübtie

JUST. LIB. IX. 537

Reſp. Qui plebem contra Remp. vel
Magiſtratum audent colligere, per
Rubr. hie, vel tumultuoſis clamoribus
Magiſtratui quid extorquere. 1. 2. V. t. l. 2.
2. Quæ eſt pœna?
Reſp. Graviſſima, per l. 1. B. tit. & in l. 1.
ſpecie ſuſpendium, projectio ad beſtias,
vel deportatio. 1. l. 35. &. ne . de pœn.
TIT. XXXKI.

WANDO CIVILIS ACTIO
Criminali præjudicet, & an u-
traque ab eodem exerceri
Poſſit.
1. Quandoex eodem falto duz altioner,
civilis una, altenz Criminalis, ma-
nant, an ſe una actum ſit,
tollitur altera?
Neg. Si ſcil. civilis ad perſecutionem
rei familiaris, & non ad vindidam ten-
dat, per l. un. b. t. ubi exempla. l.iun.

TIT. XXXII.

DE CRIMINE EXPILATE
Hereditatis.
2 5 . An

55 QUEST. IN COD.

I. An ſi uterque heres aliquid ex beredi-
tate traxit, datur compenſatio?
Neg. Si uterque ad exhibendum a-
1. 1. gat. L. 1. B. t.
2. An contn vitricum pel novercam pot-
eſt agi de expilata hereditate?
l. Aff. per l. 2. & 3. h. tit. Niſi ſecundo
caſu, de mariti ſucceſſione agatur, ubi
civilirer agendum eſt ad ea, quæ fub-
tracta ſunt, & condicendi etiam con-
A g. ſumti fructus, per l. 4. B. t.
3. An ſi ab alio expilata hereditas, eres
adrerſus legatarios a ſolutione le-
gatoram ſé excuſare poteſt?
L. p. Neg. ger l. penult. h. t. Si quantitas
legata, ſecus ſi ſpecies.

TIT. XXXIII.

DE VI BONORUM
RAPTORUM.

t. An donator, vel ejus heres vim bono-
rum raptorum committit, qui vio-
lenter rem donatam aufert?

Re

igann

ſun,
ſnam

L IUST. LIEB. nX. 0

es Aff. per l. 2. H. t. àL 2.
2. dn Crediter Eypothecam ſuam vio-
CN lenter auferens, boc crimine
. tenetur?
. Aff. per l. 3. h. t. niſi hoc conventum. . 3.

L3. C. de pignor.
me 3. An contra novercam agi poteſt hac
l altionend

Aff. Quamvis ſi noverca vendidit,
ch etiam negotiorum geſtorum Actio lo-
cum habere poſſit. ?. ult. H. t. lult.
1 .
tel TIT. XXXIV.
2
i DE CRIMINE STELLIO-
NATUS.
1. Qui committunt crimen stel-
1 . lionatus?
n Reſp. Qui duobus rem eandem ob-

ligant, & utrique ſatisfacere non poſ-
ſunt perl. i. H. t. & qui rem alienam ut l. .
ſuam creditori oppignoraverit, & non
ſolvendo eſt. /,2. b. r. Imo in genere, l. 2.
4 2 6 quo-⸗

te
ige

4. QUXST. IN COD.

quoties delidum alio nomine venire

non poteſ.
TIT. XXXV.
DE INJURIIS.

1, An injuria ſerpo alieno illata vindi.
canda?

4. 1. Aff. J. 1. H. t.

2. Cuiincumlit brobatio, Tuando inju-

rians negat animum mnja-
riandi?

l. 2. Reſp. Reo. I. 2. l. ſi non conpitii. . let.
F.5. Lo tempore Præſäribitur altio inju-
riarum Prætoria?
1. 5. Reſp. Anno, per d. 55.
4. An libertus injuriarum aget contra
Patronum?
. 5, Neg. Niſi atrox ſit injuria. . 6. .t.&
l. 7. . 2. F. de injur. & famof. libell.
F. An ſi in libello i injuriafalta, RKarim of-
ferri a reo injuriarum altio & libel
lus poteſt, pendente priore
judicio?

Aff.

enus

Chjus

e

Ghe

40
lcr

ℳ1

.

4
uef .
G

JIUST. LIB. IxN. 5541

Aff. Sed reus non, niſi lite priori fini-
ta, reſpondere tenetur. L penhitit. l.p.
6. An allio injuriarum criminalis per
procuratorem intendi, vel reſpon-
. deri poteſt?
Neg. Niſi illuſtres, qui poſſunt; ſed
ſententia in principalem ferencda. . ſin. l. r.
b. tit.

TIT. XXXVI.

VE FAMOSIS LIBELLIS.

1. Quid eſ famoſus libellus?
Reſp. Eſt ſcriptura ad infamiam ali-
cujus ſparſa, certum criminis capitalis
genus continens.
2. Duz eſt ejus ene 5
Reſp. Capitalis, per l. un. h. t. lun.
3. An ea pœna etiam eos manet, qui non

corruperunt ſeripturam, ſed
manifeſtaruzvt?

Aff. Si dolo id faciant, quod tamen

nec æquitati, nec moribus convenit.

27 TIT.

542 QUEST. IN COD.

TIT. XXXVI.,
DE ABIGEIS.

1:. Quotupliciter ob abactum pecure

agi poteſtꝰ
Dupliciter; vel civiliter, vel crimina-
liter ob gravitatem criminis. —

TIT. XXXVIII.

DE NILI AGGERIBUS NON
rumpendis.
1. Quæs eſt væna ejur, qui fluminum agge-
rer cum multorum ſtrage
rumpunt?

Reſp. Vivi comburium, & adjutorum
lun. deportatio, perl un. bet.

TIT. XXYXIXYY.
DE HIS, QI LATRONES,
vel aliis Criminibus Reos
occultaverunt.

1. Quæ éſ pœna occultantium
latrones?

zc
„

Re⸗
nis,i
letit.

Rel
licnd

Re

Ene

Ini,

Cotr
uunt

kherit

auſts.

*

abiet

lemn

n

ir

N

nan
e

nor

JUST. LIB. Ix. 543

Reſp. Quia hæc quaſi ſocietas crimi-
nis, ideo eidem poœnæ ſubjiciendi. . 1. l. 1.
b. tit.

2. Quæ eſt pæœna ſuſceptorum?
Reſp. Supplicium corporale, aut pu-

plicatio bonorum. d l. I.

3.: Quid debet facere is, in cujur adetir-
reſſit latro, vel Homicida. & e.
Reſp. Dominus debet ultro eum of⸗·
ferre judici, vel etiam procurator do-
mini, ger l.z. h. t. l. 2.

7. Quid ſi non poſint ob multitudinem
exhiberi?
Commodanda a tribuno proximo
manus militaris ſub pœna, ſi hoc recu-

Aſverit; quam & ſuſtinet, ſi in civilibus

ben

5

e

1

cauſis eam præbuerit. . verſdin autem.

J. Quæ eſt gœna facinoroſos nolentis
exbibere?
Dominus ſciens dominio domus pri-
vabitur, procuratores vero exilio ple-
Gtentur.
TIT.

544 QUXEST. IN COD.
TIT. XL.

DE RECOUIRENDIS RHlS.

1. Quid faciendum alſente rrcnſato,

vel Reo?

Bona annotanda, quæ recipit, ſi inrta
annum veniat, aut ejus heres, ſi reus in-
2

tra annum mortuus. Poſt annum vero
l. 1. in contumaciam confiſcantur, l. I. & 2.
& 2. h. t. quod hodie ſecus, ubi quidem an-
notatio fit, ſed ne fuga inſtruatur. Vid.
Conſt. Crim. Artic. 2 0bo.

2. An qui in contumaciam condemnatus
in criminalibur, ſit infamis?

lfn. Aff Secus in civilibus, per l. n. b.?.
TIT. XLI.
DE QUÆSTIO NIBUS.

1. Quid ad infigendam Torturam
requiritur;

Reſp.

l niſi

temd

lelltat
ertine

. 1 4

rt

4
let
D

Rel
Eeel m

Nince

A

hfüm

leygn.
mretd⸗
16

eman⸗

. Nid

eN
6

ſbe

G

R

Ne

JUST. LIB. IX. 545

Reſp. 1. Si argumenta veroſimilia &
probabilia præceſſerint. L. . & §. h. tit. l. §.
2. Si perſona talis ſit, quæ torqueri pos-
ſit. 4. l. F. & 1. 3. Si perſona talis, in l. 11.
quam alius torquendus. d. l. 1. h. t. 4. Si l. 7.
delictum tale ſit ſc. capitale, aut pœna
ſit arbitraria, quæ ad fuſtigationem pos-
ſit extendi, yen Iio. hit. non vero in civi- I. 0.
li, niſi ſuper ſtatu ingenuitatis. /9. H.t. L- l. 9.
tem de domino ſervi, l. 12. h. t. item he-
reditate. Sed hæc ad ſervos tantum
Pertinent. . 12. . & kj. l. 12.
2. Quæ eſt pœna Judicis in contumeliam 1. &
oninis és‿αοaα aρ.ſſonam, ut No- J.
bilem & Decurionem torturæ
Juljicientis?

Refp. Capitalis. . 6. h. t. l. 16.

TIT. XLII.

DE ABOLITIONIBUS.
7. Wotuplex eſt Abolitio?
Reſp. Duplex: Legis, ob feſtivitatem,
vel mortem; vel hominis, isque eſt vel
Princeps, vel Jjudex.
2. Ergo

546

l. 2.

L. ſin.

lult.

QUXST. IN GOD.

2. Ergo etiam a judice petenda

abolitio?
Arff. per l. 2. h. t.

3. Quid allegandum Aktori?

Se per errorem, ſeu temeritatem,
feu calorem ad accuſandum proſiluiſſe.

l. 2. H. k.

2. Quando deneganda abolitio?
Si accuſator corruptus deſtitit, ubi in
locum accuſationis furrogatur inquiſi-

tio. 1. l.2. h. t. 2 Si calumnioſe accuſavit.

3. Si res non ſit integra propter tormen-
ta reo illata. 4. Neque poſt 30. dies.
5. Neque in crimine Majeſtatis, prodi-
tionis patriæ, peculatu, vel deſerto jura⸗

mento militari. I. fin. H. t.

TIT. XLIII.

DE GENERALI ABOLITIONE.
1. An indulgentiaæ criminir fimplex infa-

miam tollie?

Neg. per lult. b.t. &! . infra de ſen-

tent. paſſ. & reſtitut.

TIT.

UT
t

A
(o

1rh.
ſonize
lones

2
Bie

Moce
ſed I

40

l,dn;
,

gen,
ſace

ittdin
ingin
ellit

Ottnet

3 8
8/
noſ

JUST. LIB. IX. 547

TIT. XLIV.

UT INTRA CERTUM
tempus criminalis quæſtio
terminetur.
1. Quæ eftpœna Accaſatorit intra tem-
Fur legitimum accuſationem non
Proſequentis ² .
Gonfiſcatio quartæ partis bonorum,
l. 1. h. t. cum infamia; aut in vilibus per-i.
ſonis exilium, /.2. H.t. ſed hodie accuſa-L. 2.
tiones raræ.

2. Quo tempore ſiniuntur judictia
criminalia?
Biennio: l. alt. h. tit. nonnulli finiunt lult.
proceſſum biduo, aut bimeſtri ſpatio,

ſed male.

TIT. XLV.

AD SCTUM TURPILLIA-

NUM.
1. An is incidit in hoc &–tum, qui ab ac-
cuſatione non impetrata abolitione
dchfu
Aff.

S4S QUEST. IN COD.
l. 1.

bz.

. 2.

6., 3.

1.

Aff. per l. 1. b. t.
2. Ni s, qui pro accuſatore SPopondit, yæ-
nam ſolvit, an hæc liberat accuſato-
rem a pœna extraordinaria
& infamia?
Neg. er l. 2. b. t.

3.ed an etiam Pigejaſer ultra ſummanm .

promiſam pœnam ri ſolvere
debet?
Neg per l. 2. H. tit.
4. An is, ti deſtitit, propterea oteſt ite-
rum accuſare, quia promiſſa non
praftantur: 2
Neg. 1 3. h. tit.
5. An mulier incidit?
Aff. . y. h. t.
., An incidit, qui di Nult: 2
Neg. per l. fin. h. t.

TIT. XLVI.
DE CALUMNIATO-
RIBUS.
An fßnito proceſſi Criminali de calu-
mnia queri potzſt?

Neg.

N
mni⸗
2. 4,

N
hli

lIA
eſſit
on

urin

,

er.

t

166
N

JUST. LIB. IX. 549
Neg. Sed in ipſa ſententia de calu-
mnia pronunciandum. l. 1. h. t. l. t.
2. An qui non probat crimen, pro calu-
mniatore babendus?
Neg. per l. 3. h. t. Si juſtus dolor im- .3.
pulit, . 2. H. t. vel ſi error ſvaſit. l. 2.
3. Quæ pœna calumniatorum?
Identitas ſupplicii, . fin. b. tit. quod l. ſin.
ceſſat moribus noſtris, ubi frequentes

non ſunt calumniatores judiciales, ſed

plurimi extrajudiciales.

/

TIT. XLVII.
DE POENIS.

1. An liber homo ad perpetuum carcerem
damnari poteſt!

Neg. per l. 6. b. tit. Sed fure Canon. l. 6.

hoc affirm. quod ſequimur.

10

2. An atas minor exeuſat a pxna?

Neg. l. . G. k. l. 7.
2. An tempus pœnaa Fudice abbreviari
poteßs
Neg. per l. 4. B. tit. 14.
4. ai

5o QUEST. IN COD.

4. An Relegatorum bona Iiſco appli-
canda?
Neg. Niſi expreſſe dictum; aliud in
l. S§. deportatione, per l. F. . t.
5. An Judex ſententiam ſemel diltam
mutare poteſt?
l. . Neg. per l. y. b. t.
6. An Sigma faciei inurendum?
l. 7. Neg. per l. y. h.t.
7. An quis pœnæ cauſa collegio
addicendus?
l. i9. Neg. per l. . b. t.
5. Au ſeverior pæœna ſtatim executieni
danda?
Neg. Sed 30. dierum mora interpo=
. 20., nenda. I. 20. B. t.
9. An propinqui luere debent culpam
alienam?
L 22. Neg. l. ſancimus. 22. h. t.
Io. An contra apparitores etiam alſen-
tes procedi pot t
l. 27. Aff. l. 21. . t. caſus hic ſpecialis.
iI. Ancui exilium adjudicatum, diutur-
nitas carceris eum liberat!

1 4,

en

e

teui

iretpe⸗

tahn

H
ecals

nb .

,

8ee
46

JUST. LIB. IX. 55l
TIT. XLVIII.

NE SINE NUSSU PRINCIPIS

certis judicibus liceat con-
fiſcare.

1. An quilibet zudex bona nocentis or
Fiſeo adiudicare?

Neg. Principaliter ſi velit facere;
Aliud ſi per conſequentiam, l. un. hitit. L.utz.

vel authoritate legis.

TIT. XLIX.

DE BONIS PROSCRIPTO-

rum ſeu damnatorum.

1. An ſupplicium ejus, qui adminiſtrapit

bona, ob rationes reddendas priva-
to, debet diferri?
Aff per l. i. h. t. l. .
2. An deportati Poſant guid habere
proprium! 2
A. Sed ad vitam tantum. ſ. 2: hét. l.
F5. Ah

5Sa QXST. IN COD.

3. As Filiifamilias damnati veculium
caſtrenſe Fiſeo cedit 9
l. 3. Neg. I.3. h. t.

4. An Judex condemnans ad ſupplicium,

inventarium bonorum omnium conficere
rtenetur, quæ babuit damna-
tus, & ad Fiſeum trans
mitteres

h.7. Aff. l. . b. tir.

5. An & hodie damnatorum bona Fiſco
adaäicuntur?

Neg. Si liberos habeant, vel Collate-

rales usque ad tertium gradum (boc

ultimum Irnerius de ſuo addiait, qui er-

ror in mores trarſit) nec non uxor

dotem, ac donationem ante nuptias

recipiat, & portionem ex auth. præte-
rea. Unde Vir & Uxor. Quod etiam
in iis caſibus locum habet, cum con-

fiſcatio ſpecialiter dictata, per verba

generalia Nop. 4. Sed excipitur cri-

men Majeſtatis, & hereſis per auth-
bona

na⸗
ſeatio
Tolin⸗

DI

1, che
/

JUST. LIB. IYX. S53

bona damnatorum. Et quando Confi-
ſcationes in Receſſibus Imperii poſt Ca-

rolinam Sanctionem dictatæ.

Minn,
ſee

TI T.. L..

DE BONIS EORUM, WDIH
ſibi mortem conſci-
verunt.
1. An ejus, qui ſibi mortem conſeivit ex
conſcientia criminis, non alias er
mœrore, bona confi-
ſoantur?
Aff. per l.t. & 2. h. t. hi.2.
2. An & hic titulus locum ba-
bet hbodie?
Neg. Niſi in crimine Majeſtatis, per
alleg. Auth.

TIT. LI.
DE SENTENTIAM PASSIS
& reſtitutis.

1. Quando damnatur er gratia Princi-

Pis bona ſua recuperat & bo=
nores?

Aa Quan-

554 QUST. IN C0D,

Quando ſpecialis indulgentia data .
l. 1. vel ipſe reſtitutus eſt, per l. I. B. t.

