27. Poteſtne Legitima œum onere e-
linqui liberis, vel cum con-
ditione?
Neg. Sed omne gravamen abeſſe de-
l. 322. bet, per L. 32. h. t. Et ſic nec taxationi
bonorum paternæ ſtare tenentur liberi,
. io. C. communia utriusque judicii.

22. Qé

22 H

i

dolre
Partem

3) dn)
ſed/
Ind
ieh,

24. ,
lehe⸗

,

9
ats

Neo⸗
Imuen

0. JUST. LIB. II. 125

Anit 22. OQuæ eſt pœna heredir, quilegitimam
, n ſtlio relittam urque ad ſenten-
tiam ſolpere renuit?

Gtmchh Solvere tenetur filio etiam tertiam

mefin partem relictorum. . 27. h. t. l. j.
nunchpen .
ohomdt 27. An Klius querelam non præparatam,
umdte Jed non tamen repudiatam, ad be-
kgtn redem transmittit?
In deſcendentem, non extraneum.
idin AJ. 74. h. t. l. 34.
24. An ſi cui Princeps liberam faculta-
4. tem teſtandi largiatur (ur pupille
n &ρ ſlioſamilias) an ille ſolen-
“ niter teſtari debet?

. . .
gr. An fliut, qui ſmpliciter aoceptavit

d egatumhibi a Patre relictum, præ-
judicet ſibi quoadexpletori-
am abtionem?

Neg. Per l. 3y. O. 2. h. t. quia hac non L. .
impugnat teſtamentum.
F 3 26.

jen hett
nee “
eltutſi
R&

1226 QUST. IN COD.

26. Si res pro legitima relicta evin-
catur, an corruit teſtamen-
tum?
Neg. Sed videtur æſtimatio relicta,
quæ ſi non ſufficit, agendum eſt actione

l. 36. expletoria. L. z6. pr. . t.

27. An de legitimz detrabenda eſt
Falcidia?
Neg. per. d. l. prine.
25. An in legitimam computatur, quod
klio ex ſalſtitutione fideicommiſſa-
ria; vel jure acereſeendi
obvenit?
Neg. per d. text.
29. An Eilius tenetur Legitimam acce-
ptare in re non fructuoſa, vel
ipſßis frugibus!
Neg. per d. teæxt.
Jo. Si Filius in eyventum mortis heredi
ſubſtitutus, an Legitimam ſine one-
re eo etiam caſu huic debet?
Aff. 1. L.6. §. I. H. t.
31. A quo tempore incipit currere quin-
quennium?
B A tem-

Atet
tempor.
36 N
32, An4

inſti⸗
Af.

peculir
conkuli

DE

1 Qubu

Lit
Aut

cum co
teſeind
in btr
ru
tumten
; El

c00 JUST. LIB. III. 127

le: A tempore aditæ hereditatis, nam eo
tempore vires ſumit teſtamentum. . /.
36. J. 2. h. l. l. 36:
nto ee 32. An aliquis, qui ſui jurit eſt, tenetur
metalan inſtituere liberos & parentes et-
iam in caſtrenſibus?
adg Aff.per lgz. h.t. quia jam non eſt Lyz.
peculium, & cum cæteris bonis eſt

ane.

confuſum.
tolir, TIT. XXIX.
nnſ⸗ DE INOFFICIOSIS DONA-
nd TIONIBUS.

1. Quonusque Donatio inoßicioſa, quæ Le-
gitimam liberorum minuit,
riitan reſeindenda?
ou Aut donatio in extraneum collata,
cum conſilio fraudandi, & donatio tota
reſeinditur; aut ſine conſilio fraudandi
,M in Extraneum, vel in aliquem libero-
ne rum, & tunc usque ad legitimam tan-
tum reſcinditur. l. 1. 5. & 5§. b. t. & l. 57. Iy. 5.
F. 2. de legat. 1. &§.
m GO“ 2. An donatio immodiea collata
n P 4 *1e.-

2 8 QUXEST. IN COD.

⁴ patre in flium familias, opus
babet reſcigſione?
2. Neg. Quia ipſo jure nulla. . 2. b. t.

3. Si Filius minorennis multa donaverit,
guæritur, an Mater banc donatio-
nem ut inoßicioſam impu-
gnare poteſt7
Aff. Sed melius factura mater, ſi re-
. 7. ſtitutionem ex perſona filii petat. l. 4.
b. tit.

4. Si Paten omnia ſua bona donaverit li.
beris, &poſtea alios ſiſeeperit, an poſſunt dr

nati poſtremi inoßicioſam hanc do-
nationem impugnare

. J. Aff. usque ad legitimam, per l.j. hit.

F. Quamdin durat hæc Astio?
Quinquennium, ut querela inoffi-
lult. cioſi Teſtamenti, per l ult. h.t.
TIT. XXX.
DE INOFFICIOSIS DO-
TIBUS.

7. An ſ. Mater Filiæ immodicam dotem
dede-

eche

A

e æ

2. ℳ
berin,

Af
ſtapte.

1. ¹
tem
1.

Nex
nins⸗
Coneſt
l ſe

2c

00. JUST. LIB. III. n9

, o gederit, reliqui liberi poſſunt re-
vocare?
la. 12 Affirm. per l. un. h. t. etiam conſtan. Ialt.
te matrimonio.
4dlvent,

denhe. 2. An vero idem remedium competit li-
berie, quando Mater immodicam dotem
Marito ſuo conſtituit cum pacto de
mtet,it lucranda dote?
ent Arff. per d. l. un. h. t. Sed non con-
ſtante matrimonio.

Nh.

Maomi TIT. XXXI.
Gu" DE PETITIONE HERE-
77 DITATIS.
Perlil 7. An qui bona ſide poſſedit Heredita-
Aℳ tem, & petitione bereditatis con-
Sü venitur, tenetur ad uſuras &
echin⸗ frultus?

4 Neg. Niſi in quantum locupletior

factus, aut aliquos fructus poſt lirem
IS DO conteſtatam percepiſſet, berl. 1. b. 4. & h l.
l. 10. G. & ſ. B. t.
dα⅝2z. An qui imalafidebæreditatem, vel ejus
A. F bpar-

30 QUEEST. IN COD.

1

partem emit, tenetur de frubtibus,
non obſtante titulo?
.2. Aff. . 2. H. z.
3. Si petii bereditatem Titii erx una cau-
ſa, & ſuccubui, an ex alia cauſa
eandem petere poſſum?
4. 3y. Aff. V. 3. H. r.
4. An Reus petitione hereditatis con-
ventus poteſt deducere id, quod in defun-
&ti inſirmitatem & funus impendit,
item quod Creditoribus bona
Fade exſolvit?
14. Aff. perl. 4. & ſeqj.- b. t.
J. Cur triginta annis demum præſerili⸗
tur hæc Altio?
Quia mixta eſt Actio & datur contra
eum plerumque, qui nullo titulo poſſi-
l. 7. det. I. 7. . t.
o. An ex poſſeſſione diutina filii præſumi-
tur juſſus patris?
. to. Aff. l. o. h. t.
7. dn Reus titulum ſuæ poſſe ſtonus
allegare debet“
Neg.

Neg
Zerla
Nemfiu
in bene
Kimon

bey

Af
enda
erhi
A.
rme
redita
giolne

.

erntl⸗
Na
l

Starir
Nlinfn
inrvh
AlNe

torcon
itulopoh⸗

1 rſ,

N-

JUST. LIB. III. 131

Neg. Niſi in petitione hæreditatis,
per l. cogi. n. vel ſi Acor pro ſe intentio-
nem fundatam habeat, L. y. C. de furt. &
in beneficiis Eccleſiaſticis, ob crimen
Simoniæ.
5. Pendente petitione Hereditatis poſ-
ſuntne Legatarii agere cum
berede!
Aff. Ita tamen ut caveant de reſtitu-
enda quantitate legata cum fructibus,
per l. ult. pr. h. t. l.ult.
9. An idem in Creditore?
Aff. Ut Creditor cavere non tenea-
tur, modo non ſit ex iis, qui petunt he-
reditatem, per l. ult. S. 1. & ſic res liti-
gioſa ob æs alienum poteſt alienari.

TIT. XXXII.
DE REI VINDICATIONE.

1. An qui conſenſit alienationi rei ſuæ;
poteſt illam vindicare?
Neg. per l. 3. h. t. niſi repetat ratione . 7.
officii. l. 26. C. de adminiſtr. Lut.

2. An malæ fidei veſſeſſor tenetur
F 6 ratio⸗

I2 QUE.ST. IN COD.

ratione frubtnuum, quos petitor pverri- 20 4
ere poterat? n
l. . Aff. perl. j. h. t. & 2. §. 2. F. b. t. &
l. 3. H. I. de legat. I. Ne
3. An malæ fäaei poſſeſſor detrablit im- gorhe
Venſas & quas? nid in
Neceſſarias ſemper; utiles vero, 12 6
quando ſeparari poſſunt, & dominus ion
non vult pretium offerre. . 5. h. t. utin
de An datur mibi vindicatio, üalter me (iſ
nomine emerit conſcio ven-

ditore? in
Aff. Secus ſi ignorante venditore,
ham tunc datur actio mandati, aut ne- (
l. 6. gotiorum geſtorum. l. & h. t. iſ
J. Rem dotalem an maritus, vel uxror Nb
vindicet
l. 9. Maritus, per l. 9. h. tit. quia Do. E
minus.

& & rem vendidi ſide habita, ſi Emtor 909
Veſtea non ſolvat pretium, anpoſ- S
. Jum rem vindicare
l.là. Neg. pen l. incivile. 12. . t. Domini- ie
um enim ſemel translatum.

7. Ji

0h. JUST. LIB. III. 133

ͤM 27. Jt quis pro parte alicajur beret tit, an
in totum omnia eius facta pro-
1hent bare debet?

Neg. Sed tantum pro ea parte, pro
urahii qua heres eſt, per l. cum a malrét. I4. hit. l. I4.
niſi in legitima tantum inſtitutus, per
tles en Z.2. G. 1. F. B. t. quod cum eo & c. aut niſi
Sdomn non directo contra factum defuncti,
ut in retractu; Vel niſi fadum defun-
d,ν Ci ſit prohibitum.

iß⸗ g. Ilter eorum, quibus res eadem vendi⸗
ta, potior eſt?
enctore

i r. Cui prius tradita, gper l.quotier. . H.t. l. F.
,urn

miſi quid Eccleſiæ donatum, l. En. C. de . f.
SS. Eccleſ- aut a Principe donatum; aut
,α. poſterior ſcivit, rem priori venditam
, eſſe, ſic enim in dolo eſſet, unde com-
gul- modum ſentire non debet.

9. Si quis in communi area adifcat, id

in
* adifcium commune facit?
M. . . . .
Aff. l. 16. h. tit. Aliud in area aliena, l. 16.
Donin⸗ ubi ædificans tantum habet retentio-

nem, per l. . de condict. indebit. licet

16 F 7 Dd.

134 QUST. IN COD.

Dd. tribuant beneficium .. 32. F. ſecert.

Petat, vel implorationem Officii Ju-
dicis.

70. An bonæ Pdei poſſeſor ſaum, E tertio
denunciante, ne emerem ,I-
men a te emerim?
Neg. Si de jure denunciantis liquido
l. . non conſtet. . 17. b. t.

1l. An ſi sſſeram, rem eſſe tuam, amittam
propterea dominium, ſi habui?
l.y. Neg. per l.15. b. t.

I2. An Dominium in rei vindicatione et-
iam per indicia probari poteſt?
l. o. Aff per l. g. h. t.

. Quos fructut reſtituit bonæ
dei poſſeher?
Perceptos, & non niſi exſtantes, &
nondum conſumtos, tam induſtria-
les, quam naturales, licet interim Do-
minus fiat, ſed revocabilis. . 45. F. de

z. uer

K

iendd

teſtar
eſt.

I. 4

5

litate

niſen
inge

10, ,

ſtante
ſine
ert,

„..

nen⸗

0.

eſun,
Offei⸗

1, Anßß

nite.

töliqud

Aſit
ℳ

Mntt

let

Nne

Antes
doltr⸗
zimbDo-

6
*

JUST. LIB. III. 135
14. Quos vero frudtus poſt litem

conteſtatam?
Si condemnetur, omnes etiam perci-
piendos, I. 22. b. . Quia per litis con- l. 22.
teſtationem in mala fide conſtitutus
eſt.
y. An qui rem furto ſubtractam vindi-
cat, pretium debet reſtituere?

Neg. per l. 23. h.t. niſi pretium in uti-h. 25.

litatem A Goris verſum, . 6&. f. h. t. vel

niſi emerit rem, longius abducendam,
in gratiam Domini.
16. An in poſſzſtone longi temporis præ-
ſumitur titulus?
Neg. Sed probandus eſt. Et non ob-
ſtante longi temporis poſſeſſione, res
ſine titulo diu poſſeſſa vindicari poteſt,
per l. 24. . t. l. 24.
17. An ex ſolutione tributorum plene
yrobatur Dominium?
Neg. per l. 25. het. licet ſolutio faciat, l. 25.
ne res fiſco in commiſſum cadat.
15. An praſeriptio longi tempo-

ris

36 QUEST. IN COD.

ris interrumpitur per litis conte-
FKationem?
l. 26. Aff. per l. 26. b. tit.
19. An reus in hoc adicio abſolvendaut,
R Aätor jus ſanne non pro-
bavit?
Affirm. Quia Actore non probante,
l.ſin. Reus abſolvitur, En. h. t. licet de ejus
jure non conſtet, ſed abſolutio hæc non
Parit vim rei judicatæ. l. v. in fin. de Exc.
rei judic.

TIT. XXXIII.

DE USUFRUCTU ET HA-
bitatione & Miniſterio ſer-
Vorum.
7. An uſusfraltus omnium bonorum eſt
Proprius, an improprius!
Quia varias res continet hic uſusfru-
tus, ideoque de utroque participar, per
l. 1. l. 1. . t.
2. An Cautio Uſafrultuario poteſt a te-
ſtatore remitti?
Neg.

dum.
1

N

Dor,

7. N
Titiu,
Mori⸗
lent

.

Coti⸗

ſhvene

10.

probent
eteeß⸗
hec
rdln

TE
ler⸗

Gruf /
17
uetr.

Cpatn
ße .

Ney.

JUST. LIB. III. 137

Neg. Quia invitaret ad delinquen-
dum. d. l. 1. & l. 71. f-. ad L. Falcid.
5. Poteſtne Dominus obligare ſuam pro-
prietatem, ubi alius habet uſum-
frultum?
Aff. l. 2. H. ?. l. 2.
4. An ſi fundus aftimato datus in dotem,
ut tamen idem fundus reſtituere-
tur, maritus poteſt ipfum

vendere?
Neg. per l. 6. b. t. l. &.
F. dAd quem Sebtant modicæ expenſæ &O
refebtio?
Ad Uſufruduarium. l.z. b. t. l.7.

6. Si Dominus fundi ejus uſumfruttum
locet alteri ad certum tempus, an
morte conduétoris locatio
hknitur?
Neg. per l. o. B. t. lio.
7. Relinquo uſumfructtum tibi, donec
Titius ad pubertatem venerit, ſed Iitius
moritur, & ita Titius nunquam ad pü-
bertatem pervehire poteſt, hine quæ-
ritur, an mortuo Titio ante

Vu-

38 QUXST. IN COD.

pubertatem ſinitur lſus-
frultus?
Neg. Tamdiu durat uſusfrudctus,

quamdiu duraſſet impubes ætas Titio.

l.Ia. l. 12. pr. h. t.
V 5. Si Titio & ejus beredibus legem u-
ſumfruébtum, an ad omnes beredes
tranſit?

Neg. Sed tantum ad primos, 1. Auti-

l. 14. guitas 137. B. t.

p. Quot annit der non uſum amittitur
ſuafrectet: 5
l.id. Decem annis, l. 16. b. tit. quod & de
perſonali adione intelligunt.
o. An cſatfrultur, Filiofamilias reliktus,
ejus morte Enitur? 2
l. ſzn. Neg. l. ſin. C. h. tit. quia tam patri,
quam filio videtur relictus.

TIT. XXXIV.

DE SERVITUTIBUS ET

1. An

tatis,

A
lurum
uitie
34

dind

44, .

D.

⸗

ſueftuc
etis T

len1
berede

1A
AMlitin

nolge⸗

1relidh

umpeti

1SE

14

JUST. LIB. III. 19

1. An Senvitutes Negative, ſo. alibi non
maeilendi, ſine prohibitione
unquam præſeri
buntur?
Neg. l. 1. h. tit. quia res meræ facul-l.1.
tatis.
2. An in Servitutibus praſeribendis re-
quiritur ſeientia Domini?
Aff. Quia ſine ſcientia Domini nulla
harum poſſeſſio, & ideo titulus non re-
quiritur, perl. 2. B. t. l, 8.
3. An Emphyteuta & Vaſallus pott:
eſt imponere ſerritutem
rædio?
Aff. Sed tamdiu duraturam, quam-
diu durat jus emphyteuſeos, per l. 3. B.t. l. .
4. An Proprietarius uſum aqua ſine con-
ſenſu prioris uſuarii alteri
concedere poteſt?
Neg. yer I. 4. h. t. l. 4.
y. An in confeſſoriam Alzionem veniunt
& damna?ö
Aff. per l. y. h. t.

. Si ſervitutem aquæ ducendæ, vel

lignan-

140 QEST. IN COD.

lignandi tibi conceſſerim, poſtea tamen Nea

baæc viæ meo prædio ſußzciant,
poſſum te prohibere ſer-

vitute uti?

l. 6. Aff. per l. 6. h.t. ob Regulam hic fun- rbni

an I1,45

A

datam: Ordinata Charitas incipit a ſe ev.

ipſa.

conſervanda?

l. . Aff. per l. z. b. t.

7. An in aquæ ductu antiqua conſvetudoe

n2.

Ten

5§. An qui clam in meo fundo ædifcat, vel Wa,
feneſtram in meo muro aperuit, d/

ſuis ſumtibier tenetur
deſtruere?
l. y. Aff. per I. S. & y. h. t.

lernen
ge

g. An ſine ſervitute licet ingredi fundum A

alienum?

Neg. Niſi via publica tranſiri non
poſſit, vel ob favorem religionis, vel ob

l. il. fructus legendos. L. 1. h. 7.

o. An aulta familia dominantis præadii, 4,

videtur aulta ſervitus prædii
ſervientiré6

Neg.

600

lſes tnt

lacnhictrr.

ineiiti
jennſent
Alfech
eni
s

tuncnim
Nigſeldl

Girh
ℳ

N

IUST. LIB. Il. 141
Neg. Der . 12. B. t. l. 12.

n. An Servitus non utendo yer decem
annos amittitur?
Aff. De ruſtica, per ! pen. hit. Nam in ly.
urbanis prohibitio requiritur. . 6. F. de
Serv. urb. præd.
12. Quo tempore amittitur Servitut, cu⸗
jusr uſus per intervallum
conceſſus?
Tempore duplicato, ſive XX. ann. per

lL.uli. pr. h. t. lule.

13. An ſi area mea vento opus habet ad ſe-
cernendas paleas, & eum aliunde reci-
pere non poteſt, an poſſum tibi ro-
bibere, ne altius ædifices?

Aff. perl. alt. G. 1. h. t. Luusßkk,
TIT. XXXV.

DE LECGE AQCUILIA.
1. An qui in Legis Aquiliæ ablione abſo-
lutur, poteſt ab eodem eriminaliter
. conveniri?

Affirm. Si ob inopiam probationum
abſo⸗

142 QUAST. IN COb.

abſolutus, nam harum actionum neutra

l. j. aliam confumit. per l. 3. h. t.

2. An & tune pœna dupli obtinet, quando

reus non fabtum, ſed circumſtantiam
ſubſtantialem negavit, vel quando
dupli in libello nullæa falta
mentio?
l. 4. Aff. utrumque, argamento l. 4. hit.
3. An ob pvecora inclaſæ fame necata da-
tur bac abllio?“
l. . Aff. l. I. h. t.
4. An quando pecus menm depavit A-
grum tuum culpa mea, voteſt Actio
Legis Aquiliæ cum actione de
Paſtu concurrere?

lult. Aff. per l. ult. B. t.
TIT. XXXVI.

FAMII TE HERCISCUNDX.

1. An ſi hereditas extra judicium aivi-
ſa, de rebus adbuc indiviſßis alltio
Ffamiliæ berciſcundæ intendi

Voreſt

Aff.

Ne
ſeunde

4. 41

C0.

Dnum ben
1.
tiergtal
Aunſkentu
Aguant

falta

t,4 1
,net1

Aymtt
ltst A

ed

W.
un
40
i

6

JUST. LIB. III. 143

Aff. per l. 1. h. tit. alias non niſi ſemel . /.
hoc judicium inſtituitur.
2. An ſilius dotem ſibi datam ab uxore
ſua cum fratribus communi-
care tenetur?
Neg. Quia pertinet ad Adventitia,
per l. 2. B. t. 1.2.
2. Si Herei ante aditam bereditatem a-
liquid ſubtraxit, an datur altio
expilatæ hereditatis?
Neg. per l. 3. h. t. Sed familiæ herci-. 3.
ſcundæ.
4. An quæ ad dignitatem adipiſeendam
hlio donantur, conferenda
ſunt?
Neg. arg. l. 4. B. t. l. .
7. An diſpoſitio odioſa in Teftamento fa-
Sia, videtur tacite revocata ob me-
rita ſubſecuta, pel indicia re-
. conciliationis!
Aff. per l. . h. t. 1y.
6. An in uno libello de pluribus beredita-
tilus agi poteſt?

144 QCUXEST. IN COD.

l. y5. Affl. . g. b. t.
7. An clauſulæ indefinita in fine peſita
declaratur per ſpecies in præceden-
tibus ezæpreſſas?
l. lo. Aff. per l. 10. h. tit.
S§. An iliusfamilias habens peculium pro-
fectitium, poteſt mortuo patre de-
trectare diviſßtionem, & profe-
&titia ſibi arrogare?
l. 7. Neg. per l. G. h. tit.
9. An debitum unius fratris reliquos
onerat?
Neg. Niſi quantum ad peculium
l. iz. profectitium pertinet, arg. l. 13. b. t.
1o. An facta diviſione hereditatis, cobe-
res unus alteri tenetur ad evittio-
nem præſtandam?
Aff. Per actionem præſcriptis verbis,
l. 14. ſi ipſi eocheredes diviſerint, per l. 12. b. t.
Secus ſi a teſtatore facta diviſio. l.ai. it.
& l. 77. &. §. de legat. 2.
ii. An ex nudo pacto diviſionis
datur aitios

Neg.

Ner/
lidn ud,
ltiam⸗/
iya

A Me
bet,
Aſe
un

A, er

f ater
nerit,

ä,
Uutata

N eohe⸗
Ali

Adlon
it /

cn. JUST. LIB. II.. 145
Neg. per L. &. h. t. Sed hodie ſecus. l. S.
in ſie

e e Ia. An Juder pacrir inteßtati volantatem
2 etiam non ſolennem ſequi tenetur
in diviſione bareditatis?
mule, Aff. Modo ſalva legitima omnibus.
puetd . . f 64
nf. G. An præſentes diviſerint, alſens jus
Juum in ſingulis rebus bere-
ditariis retinet?

znlu Arljff. per l. 17. h. t. l.17.

14. Pater ſi nomine filii aliquam rem e-
en erit, an eam rem flio donare
. 4 voluerit ˙ S
limi,A Aff. per l.15. h. t. Niſi voluntas patris/ 5.
lniſr mutata probetur. = .
ſwei Ij. S cobares rem totam vendidit, qua
nl 5, ablione alter repetit vartem
ſolA pretü?
Actione negotii geſti, vel actione fa-
bnn miliæ herciſcundæ, ſi ſuo nomine ven-
didit. l. 20. D. t. l. 20.

146 CQUEST. IN COD.

16. An coheres, qui rem hereditariam ut
ſuam poſſedit, patiente coherede per
ignorantiam, eam rem præſori-
bit longo tempore?

22. Neg. per l. 22. B. Zit. Quia titulus
deeſt.
17. An diſpoßitio patris de diridenda in-
ier liberos hereditate, etiam non ſo-

lennis, ſed ab inteſtato, ob-
Jervanda?

ult. Aff. perb'ult. b.t.
15. An opus eſt, üt pater in dinißone fa-
ciat partes æquales?
Neg. Quia in d. I. requiritur, ut ſalva
ſit legitima.

1o. Quæ unt ſolennitates Teſtamenti
ſeripti inter liberos?

Matris. 2. Tempus. 3 Nomina libero-
rum. 4. Unciarum, per dauth. Smode.

b. tit.
T'IT.

I. Scriptio, vel ſubſcriptio Patris, aut

00
1.
a

All
ſin pa
cjurdj

Nen

tivens
extran

10.

Ai
Grele
eſen.
5

ui in

vileut
n
h⸗

n,
1)

arul

em
7)

Partint
Gnalbe

1

JUST. LIB. II.I. 1M7

TIT. XXXVII.
COMMUNI DIVIDUNDO.

1. An unus ex conſortibus licite ſuam
Vartem, irrequiſito ſocio, voteſt
alienare?
Aff. l.1. B. tit. Sieut & conſors litis de l. 1.
ſua parte agere poteſt. . 1. C. de conſort.
ejutd. lit.
2. Quid ſi res diviſisnem non recipiat,
cui adjudicanda?
Rem eſſe licitandam, & plus offeren-
ti vendendam, primo ſocio, & poſtea
extraneo, per d. l. 1. h. t. r.

3. An Creditor ſocii in poſſeſtone reper-
cus, Poteſt ad diviſionem pro-
vocari?
Neg. l. 2. h. tit. 72.
4. Si alter ſocius in licitatione juſtum
bretium offerat, an admittendus
tertius plus licitans?
Non facile. arg. l. 3. h. t.

5. dn etiam culpa, dolus, ſumptus,
G 2 in

l. 5.

18 QUXST. IN COD.
in judicium Commauni dividundo
veniunt?

l. py. Aff. l pen. b. t.
6. An etiam minori datur re
FKitutio?
Aff. d. l. ven. h. t.

7. An quis invitus in communione

l. fin. Neg. per l. ſin. h. t. Licet 30. annos in
communione ſteterint, & licet Teſtator
contrarium juſſerit; Quia communio
mater diſcordiæ.

TIT. XXXIIX.
COMMUNLA UTRIUSCUE
Judicii, tam Familiæ Herciſcun-
Qdaes, quam Communi divi-
dundo.
1. An ubi alienatio probibita, etiam divi-
ſio cenſetur probibia?

2. An in dirifone Exirajudiciali etiam
Ma-

detinendus?

l. 1. Aff Si diviſio voluntaria, per l. . B. t.

Verit

D.
ide

ipe

oie

ann
Telu
Dnu

.
relu

Gini

JUST. LIB. III.

petere poteſt?
Aff. per l. Maioribus. 3. h. t.

149

Maſorennis ob læſionem reftitutionem

l. 3.

j. An pretium ex venditione rerum com-

munium redattum eſt com-
mune?

Neg. per l. q. h. tit. Niſi ſit ſocius o- l. 4.
mnium bonorum. l. 741. F. pro Socio.

g. Si ſocius rem communem pignori ob-
ligavit, & in diviſione poſtea fun-

dus mibi cedat, an teneor re-

Spondere Creditori?

Aff. Pro parte ea, qua coheres domi-

nus fuit. Il. 7. H. t.

J. An verba Enunciativa in T ·ſtamenti

plene probant?

Neg. per l. o. h. t. ſed diſpoſitiva.

6. An parenti taxanti ſua bona

eredendum!

l. 7.

l. lo.

Neg.· pe er d. l. 10. b. t. niſi jurato taxa- / j0.

verit, ger Nov. 4.

7. An ſe dos unius filia marito

G 3

mör-

l. ſin.

. 2.

. 7.

Fo QUEST. IN COD.

mortuo ad patrem ſit reverſa, dos alte-
rius filiæ eidem ſir pracipua?
Neg. ut tamen æqualitas ſervetur in-
ter utramque dotem. Sed aliud ſi filia
cum extraneo inſtituatur. l. n. B. t.

TITI. XXXIX.
FINIUM REGUNDORUM.

7. An in venditione fpundi fines antiqui
attendendi, vel novi in venditione
demonſtrati?
Aff. poſterius, . 1. . tit. quia varieta-
te poſſeſſorum poſſunt termini mutari.
l. 2. h. t.
2. An in quaſtione finium ad definitivam
perpeniri poteſt, lite non con-
teſtata?
Aff. per l-3. h. tit. Si alter per contu-
maciam emaneat, quia ex oculari in-
ſpectione res deciditur per miſſos agri⸗
menſores. A. l. 3.
3. Quæ eſt pæna &us, qui pendente lite
Ehnium, de facto aliquid ar-
ripit?

8
tuit,

1

DE

1 A
u.

A
AUtj
res ſi

Dl

14,

D JUST. LIB. III. 151
Mr0 Si ejus eſt, amittit; ſi aliena, reſti-
n tuit, & tantundem, per l. 4. h. t. l. 4.
enenn 4. Quo tempore præſiribitar actioniſi-
Aluctt nium regundorum?
nb Reſp. 30. annis. l. n. h. t. l. ſin.
1 TIT. XL.
ON DE CONSORTIBUS EJUS-
er DEM LITIS.

s 2. An unus ex Conſortibus litir poteſt ſo-
lus agere, aut defendere, poſt litem
luratt conteſtatam?
üm Aff. Si præſtet cautionem de rato,
aut judicato ſolvendo. I. 2. h. t. Si vero l, 2.
fu res ſit individua, etiam ſine cautione.

nick. TIT. XLI.
rn DFE NOXALIBUS ACTIO-
Celiri NIBUS.

Ne ., An ſerpus ob delilktum in ſervitute com-
miſum etiam poſt manumi ſio-
leltel nem tenetur?
6t. Aff. Si in extraneum deliquit, non
6 4 ſi in

s2: QUXST. IN COD.

ſi in dominum, niſi v. gr. rem furtivem 24
L. 1. denuo contrectet. l. I. h. t.

2. In Statuto, ſi deliéto certa pæna dicka- X
ta, & delittum a ſervo ſit cmmiſſum, an
Dominus præciſe illam pœnam ex
Ratuto ſolvere teneturꝰ? 4
lL. 2. Neg. per l. 2. . t. quia ſtatuta ex jure ,
communi interpretationem recipiunt.
Jure communi autem ex delicto ſervi
alternative tenetur, ad reſtituendum 41
damnum, aut dedendum ſervum. betur

3. An dominur ex rapina ſervi tenetun 4
alſolute, E ſeiente aomino

B rapina falta? A
IL. 4. Afl. l. 4. h. t. ri.,
6. 4,

TIT. XLII.
AD EXHIBENDUM.

K
I. An qui rem vult vindicare, voteſf , 4
prius petere, ut res ſibi exbi- 74
beatur?

4. . Afl. . 7. . .

2. ℳ

0D.

futint

er
Miſint
ZARNA
)
ntaerft
terſi
ico⸗
ituen
umn.
iten
ine

JUST. LIB. III. 153

2. An de noro agipoteſt contra alſolu-
tum, quando nova cauſa ſu-

yervenit?
Aff. per I. . h. t. 1. 5.
3. An contra exhibere nolentem ſjuratur
in litem?

4. An Aer actio 24 erhibendam datur etiam
contra eum, qui dolo dehit
poſſdere
Aff. L. y. h. t. Quia pro poſſeſſore ha-
betur.

J. An datur ablio in faltum, ubi adexbi-
benadum agi nequit!
Aff. Si res deteriorata culpa poſſeſſo-
ris. I. 7. b. t. l. 7.
6. An ex contradtu ejus, qui rem meam
alicui commodavit, vel depoſuit, da-
tur mibi altio?
Aff. de utili. L. §. h. t.
7. An ſoluto debito adexbhibendum chi-
rographum agi poteſt?
Aff. Bper l. ſin. b.t. l. ſin.

G 5 TIT.

1. §.

4 QUXST. IN CoD.
TIT. XLIII.

ALEARUM LUSU.

1. Cui datur Repetitio ejus, quod lude
deperditum eſt?
Ei, qui perdidit, aut defenſori civita-
tis, adeo ut quinquagenaria præſcriptio
lLeult. tantum locum habeat, per l. ult. h.t.

TIT. XLIV.
DE RELIGIOSIS ET SUM.
TIBUS FUNERUM.
1. An cadaver ex uno loco in alium ob ju-
Rtam cauſam transferri poteſt?
1 1. Aff. Conſenſu Superioris. 1. . t.
2. An Lagatarius voteſt repetere ſumtut
in ſunere factos?
l. 3. Aff. per l. 3. h. t.
3. Quotuplex eſt ſe vulebrum: 2
Duplex; Familiare & hereditarium.

L. F. bus, etiam extraneis, per lI. 5. S. .
& . h. tit.
4. An

DE ALEATORIBVUsS, EH

IIIud agnatis competit; Hoc heredi-

14
A.
accoir

DEN

che
Nepe
ſentun,

l.kei
G

214
tin

N.

gul

ſorioſf
hreei⸗

leht⸗

5
l.
ium
e
1e.
nſint

U
Grun
hend

44

JIUST. LIB. IV. 1I5

4. An familiare ſepulebram ad omner
beredes pertinet?
Aff. l. 4. h. t. nec per diviſionem uni . 4.
acquiruntur.

LIBKI IV.

TIT. I.

DE REBUS CREDITIS ET
WUREIURANDO.

1. An perjurium punitur gare civili?

Neg. Si ad delationem partis fuit pe-
jeratum, per l. 2. B. t. alias ſecus, per l. 2. l. 2.
C. de indicta viduitate. l. 2z2. . de dolo.
G l. G. S. 6. ſ. H. l.

2. An ob inopiam probationum juramen-
tum a Judice deferri poteſt?
Aff. De ſuppletorio, per l. b. t. A5.
3. Anfideicommiſſum relidtum a tutore,
ab ipſo pupillo videtur relictum?

Aff. I. y. G. t. 11.
G 6 4. kn

15f6 QUEST. IN COD.

29. An Filius in cauſa patris poteſt adver-
ſario juramentum deferre?
l. 7. Neg. lI.7. B. tit. Sicut nec maritus in
cauſa uxoris.

Fy. An ex juramento præſtito, vel remiſ
actori næſeitur actio in factum?
Aff. Non ſecus, ac ſi judicatum eſſet.
L. §. l. 5. B. t.
6. An qui ſemel detulit junzmentum, pot=
eſt repocare delationem, & ſuam
intentionem idoneis probatio-
nibus confirmare?
Aff. Si nondum acceptum; ſed po-
ſtea iĩterum variare, & juramentum de-
l. 1i. ferre nequit. L. 11. h. t. & ibi Dd.

7. Quid ſe vero acceptatum ſit?

Non, niſi novas probationes ſibi ſu-

l. 4. perveniſſe probet. l. 4. . t.
§. Si ſententia lata (E juraverit) & ab
illa ſententia appellatum, annon
obſtante appellatione jura-
mentum præſtandum
aparte?
Aff.

Af.
9,d

Af
V. An

Aff
I. Gu

ia

.
Cond

iUmen e

Ii, 4

Neg⸗

Al
eouck
14dn
Am

A

JUST. LIB. IVI. 157
Atch Aff. A. l. 12. princ. hrt. l. 12.
9. An juramenti delatio oepus babet ap-
emmnin probatione Judicis?

Aff. per l. 12. G. 1. B. t.
10o. An deferens relatum juramentunm

del
præciſe præſtare tenetur?

NN
rns Aff. per l. 12. b. t.
I. Qaomodo procedendum contra eum,
qui delatum juramentum nee praæ=
ntunp⸗ 8
ſtare, nec referre vult?
ſu
i. Condemnandus ut confeſſus, datur
tamen ei appellatio per l. 12. G. 2. bet.
el 12. An deferens Juremersynn, illo præſti-
“ to, poteſt appellare?
De Neg. per l. 12. S. 3. B. te
nl B. Quomodo alſens jurabit?
4 Aut citandus eſt, aut jurabit coram
nesſbi a Acs
eo judice, ubi degit, per l. i2. G. 2. h.t.
99 14. Si me deferente juramentum, juraſti,
/** „„ .
a meo patre tibi legatum eſſe reli-
. .
ltum; & ſolvi, an ſefalſo jura-

:⸗

ſti, poſſum repetere!
Aff. per l. alt. h. . Quia non debuit late.
6 7 jura-

13 QUXST. IN COD.

taria, tabulis non inſpectis.

TIT. II.
Sl CERTUM PETATUR.

1. An heret, cui bona quædam bprælegata,
cum coberede in ſotutione æris alie-
ni ad paria teneatund

l. . Afl. ver l. 1. b. t.

diſſer tuo nomine, an mihi datur
contra debitorem altio?

cedat; aut ſi non poſſit cedere, datur
ſubſidiarium remedium ex l. ſ me &.
tium. 32. f. de reb. credit.

ne mutuo dediſſer, an mihi ablio di-
relta competit contra debi-
torem?
. 4. Aſk er4. & l. I. . h. t. quod hic
ſingulare.
4. Ji tres confe, S. Junt, ſe mutuo accepiſe
1oo. & pecunia uni tantum nume-
rata

juramentum deferri in cauſa teſtamen-

2. & meam pecuniam alteri mutuo de.

Neg. per l.i. .t. Sed potero agere, ut

3. Sed quid ſi meam pecuniam meo nomi-

xl con
Oejul

14

.
Neg

ltit.

Ndſß

e⸗

Neg⸗
letont

zu.

N
tit Pec
7.nce

.
Ner
üürn

64

0. JUST. LIB. IV. 159

teltnne rata, an contræa cæteros duos
datur ablio?
Neg. Niſi ſe in ſolidum obligarunt,
vel conſtituerunt ſe ſtipulanti reos, vel
Ufidejuſſerunt, vel lapſum biennium. . y. . y.

ralge b. tit.

3 ℳ 5. Anſi ex venditione in ereditum itur,
erceptio ſimulationis opponi
botéſt?
4 . .
che Neg. per l. 6 h. t. Quia ſubſtantia ob- l. 6.

/ . . .⸗ .
S“ ligationis non deficit.

geet g. An Creditor mutuum repetens tene-

le, n tur probare dominium?
ne& Neg. Quia non quæritur, unde vene-

rit pecunia. per l. Non unde. 7. b. t. l. 7.

n B .
7. An contraltus mutui in totum vitiatur

yer uſurariam pravitatem?
. Neg. per l. §. h. t. utile per inutile non L. ..
1 vitiatur, ſi ſint ſeparabilia.
§. An rei interitus liberat debi-
ußß torem?
m⸗ Affirm. Si certa ſpecies debeatur, &

quæ

1r60 QUXST. N COD.

quæ ante moram periit, non ſi genus
l. i. debeatur. ger l. Incendium. n. h. .
9. An qui ut teſtis inſtrumento ſubſiri-
lt, omnia contenta appro-
bare videtur?
lizt. Neg. er l. I3. . t.
10. Annon pero reperitur mutuum, quod
blurilur, quam duobus teſtibus
brobandum?
Afl. De eo mutuo, quod 5 libras au-
ri excedit. Libram auri 72. aurei conſti-
tuunt., . Quotiercunque. C. de ſuſcept.
Præpoſ. &ĩ Arch. nam tunc tres teſtes re-
lult., quiruntur, ver l. ult. .t. Sed in Auth' ſegz.
diſtingvitur, inter contractum ruri ce-
lebratum, & in civitate; ut hoc caſu,
quando in ſcriptis contrahitur ab impe-
rito literarum 5. teſtes, quoties excedit
libram auri, adhibendi.

TLIT. III.
DE SUFFRAGIO.
1. An ſi res immobilir ſuſragatori Aulico
Promiſſa, reqitirit is contradtus

ſöripturam? .
L.un. Afl. ’, Knn. v. g. Tit.

00 JUST. LIB. II. 161

nlge TIT. IV.
. DE PROHIBITA SECUE-
l ſtratione pecuniæ.
,. 1. Quotuplex eft Sequeſtratio?
Duplex: Voluntaria, & neceſſaria,
quus fit a Superiore.
. .
kl 2. Eſtne Neceſſaria regulariter
Probibita?
Fbrus Aff. Quia nemini rei ſuæ poſſeſſio fi-
giene ne cauſa auferenda, J. 4. Inſtit. de Inter-
dict. niſi perſona ſuſpecta, & metus ar-
der morum.
A TIT. V.
nnI DE CONDICTIONE IN-
hoeeh DEBITI.
rabin 1. Si c cauſa Jadicati ſolvo . quod'alias
elesl non debeo, an poſſum repetere?
Neg. per L.1. H. . ob autoritatem rei L. 1.
judicatæ. Eadem ratio transactionis.
0 l. 2. H. t. l. 2.
1 2. Quid probandam Abtori in hoc
Gℳ Fzudicio?
Duo: Indebitum, & Solutio. Sed
ſ

11

662 QUST. IN COD.

ſi reus neget ſolutionem, ſolutio tan-
tum probanda eſt, per l. 2. E. de prob. ay
3. Si delegatus ſum ab alio, cui nibil do.
beo, alteri, an poſſum contra dele-
gantem condictionem inde-
biti intendere?
l. 2. Aff. per l. 2. F. t. niſi transactionis cau-
ſa ſolutum, nam hæc ex indebito facit
debitum. d. l. 2.
4. Jed poſſumne condicere creditori, ouu (i
ſum delegatus ² ehito
Neg. quia hic ſuum recepit.
J. An chirographum indebite datum 1n⸗
poſſum condicere?
Aff. l. . . zit. Sicut etiam agenti ex A
chirographo illo, poteſt opponi exce- igno
ptio doli.
6. An ſi reus in lite, quæ per inficiationem
ereſcit, ut Lege Aquiliæ aut noxa

quadrupedis ſolvat, datur UE
repetitio?
l. 4. Neg. per l. 4. h. t. 18
7. dn quod tu ſolvis meo nomine indeli- .

te, ego Poſſum repetere?

luto
Ent
einbi!
4
lr.

Nonise

ebitoi

Gnut,

eAetO

hugenii

voni N

ſicin
: Mi

,„
rinH

„
6

J1UST. LIB. IVD. 16;
Afſl. per l. 6. h. t. l. 6.

5. Ar, qui avuprobat fabto contraltum ſal-

Eiprocuratoris, Poteſt ſola-

tum repetere?
Neg. per l. 10. h. t. Ljo.

o9. Si duo diciundtim promiſa, & utrum-
que ſolutum, cui competit
Z PElebtio?
Cui antea electio competebat, & ita

debitori, per l.pen. b. t. l.p.

Io. An ſi quis dubitans ſolvit, poteſt
. repetere 5
Aff. per l. fin. b. t. Quia dubitans ab .ſin.
ignorante non diſtinguitur.

TIT. VI.

DE CON DICTIONE OB
cauſam datorum.

1. Si vecuniæ in dotem datur eum palto
de lucranda dote, an ſi matrimo-

nium fit nullum, per hane
con-

164 QUXST. IN COD.

gondictionem repetitur pecunia & re-

ſeinditur pactum?
l. . Aff. utrumque, per L.i. B. t.

2. Quicgquid ad certum finem datar, an
ante ßne, datur haæc condiötio?

l. 2. Afl. ger l. 2. . t.

3. Si rem dono ea lege, ne alienetur, anſ

contra factum, datur condittio?

lg. Aff' ſc. æſtimatio, per l.z. Gr. quia a-
lienatio non eſt nulla.

4. Si quis ſpe patrocinii maiorem ſum-
mam ſe accepiſſe confzſſus eſt, an
boteſt ſaperſtui confexſionem
condicere?

l. y. Aff. per l. 4. h. t.

J. An quæ ob impopßbilem cauſam pre

hoiſibili Babitam data, poſſunt
DMZDUD repeti?
l. 5. Aff. per lI. . & 6. b. Z.
6. An quæ ob cauſam tacite in-
telle-

.

Ne⸗

tura ne

Irzei
1Gtan

ilha
Nep

amßs

cetlit

5. Ag

Jun
der

is con
in,

14

Nee

.
1dann

Nlti

turA
Mi
,gnin

f

mn

N
A

IUST. LIB. I VY. 165

telleltam data, cauſa non ſe-
cuta repetuntur?
Neg. Niſi cauſa finalis ſit, quæ ex na-
tura negotii, ab utroque intelligatur. /.
Si repetendi. . h. t. l. 7.

7. Si cauſa dationis non fuerit ſecuta non

culpa accipientis, ſea Daſa fortuito,
an datur repetitio?
Neg. per l. 10. . t. Si ſcil. in perſona l. 10.
dantis caſus contingat, ut ſi æger, qui
dedit Medico, decedit. Dd. ad d. I.to.
§. An quæ Advocatis dantur, repeti pos-
fſunt, ſe Advocatus non patro-
cinetur?
Neg. Licet caſus in perſona accipien-
tis contingat, modo non per eum ſtete-
rit. !. n. h. t. laſhn.

TII. VII.

DE CONDICTIONE OB
turpem cauſam.
1. An ſi utriuique turpitudo, datur
repetitio?

Neg. per e. G. . 1.2.
2. 4n

166 QUMST. IN COD.

2. An qui dat Epiſeopo, ne in benehcio r»mW»NW

te acceptoturbetur, Simoniam com-
mittit, & datum repetit?
l.y. Neg. prius; Aff. poſterius. l. 3. h. t.
3. An in hac condidtione veniunt
etiam eſuræ?

l. y. Neg. per l. 4. h. k.

7. An quod lenoni ſolutum, ex vcaaſe Ie.

nocinu poteſt repeti?
Neg. per l. merealem. nec promiſſum
debetur.
1.· An fur tenetur etiam de relus
caſu amitſis

lißn. Aff. per l fin. h. t. & l fin. C. decondilt.

furtiv.

TIT. VIII.

DE CONDIGOTIONE FUR-

IIVA.

1. Daturne Condictio furtiva contra ſin-

gulos fures in ſolidum?

Affirm. Sed ſolvente uno, cæteri i-⸗

berantur. Aliud in furti actione conn
Plu-

Phere
dutive

utit

eeg

1. n

Aß
leceſc
2. O

00,

Mefan
ianan
lii!
zl

Aeit

CA
1
pton
rel

ACt

ontre⸗

4
ceti!
Nechl

1

JUST. LIB. IV. 167

plures fures non collecdive, ſed diſtri=
butive inſtituta, ger l. ſin. z.r. & l. 9. . ae Mn.
Juriedict.
TIT. IX.

DE CONDICTIONE EX
