2. An vero per reſtitutionem bonorum
recuperant creditores ejus
jura ſua?
Affirm. Si ad omnia bona, vel partem
quotitativam; (quo caſu pro quota

D

creditoribus jus ſuum reſtituitur) non,

i,3. ſi res ſingulæ reſtituantur. . 3. b. .

3. An Teſtamentum filii per reſtitutio-
nem Patris fit innalidum?

lfn. Neg. per l. ſin. §F. 1. b. t.

g. An omnia bona recuperat
reſtitutus

Affirm. De reſtituto ſimpliciter, ver
l. fin. S. 4. h. tit. quod limitant in bo-

nis alienatis; niſi per reſtitutionem Ju-
fiitiæ recuperaverit bona, non gratie
tantum.

1L16.

. Af

5, ℳ
eha

t,

e

JVUST. LIB. X. zz

LPIPRI X.
TIT. I.

DEJURE FISCIL.

. Si Fiſcus agit ex cauſa oneroſa, contra

anen
tol

tutſ⸗

4

le,ℳ

inee

ren)

Fhe

1I

Poſidentem er cauſa lucrativa, an
ſens preſumiturriurpoſ-
ſeaiſo?
Aff. per l. n. hi t.
2. An debitor Eſci prædiz ſua minoris
vendita frauae emtoris, vel gra-
tia recognita, poteſt
. repetere?
Aff. per lL. z. h. tit. 15
3. An oftcialibus ſine ſpeciali mandato,
& non olſervatn forma ereguenti-
bus, licet propriaz autoritate
reſiſtere?
Aff. l.. h. t. Sed id minus tutum. 15.
F. An Eiſcus pendente lite poteſt ſeque-
ſtrare bona

Neg. Sed proceſſu opus eſt. .. h. t. . 7.

l. I.

A 2 TIT.

56 CQCUXST. IN COD.

TIT. II. 4
DE CONVENIENDIS FISCI
P Debitoribus. „.

1. An ſi inter adminiſtratore: Rerum-
publ. diviſa adminiſtratio, poſt er-
altos gerentes, colege conn e
veniendi?
Neg. Sed prius fidejuſſores & nomi- 0E
l. 3. natores, & deinde collegæ. 7.3. b. . 1
. TIT. III.
DE FIDEEI WURE HASTE 4/
Filcalis & de adjectionibus. n
1. An poſſeſor fundi, in quem non ſervato J.
ordine, ſine ſubhaſtatione res immobilis i
translata, tenetur ad reſtitutio- ſlu
nem, licet titulum babeat?

i. Aff. Li. b. tit. 4
2. An ſi intra tempora ſubbhaſtationis res
abſolute mibhi vendita, admitten- 6en

dus is, qui majus pretium
7 ofert?
lL. 4. Aff. l. 4. B. tit.

JUST. LIB. X. y3

3. An propter minorem ætatem reſtin-
Nc denda venditio?
V Neg. per l. 5. B. t. 4.
a. An, cum Fiſcus ob tributa vendidit,
. Empytor ultra pretium Fiſeo obli-

4 gatur? .
Nreg. per I. ult. h. t. kult.
TIT. IV.

d. DE VENDITIONE RERUM
„ Friſcalium cum privatis
communium.
T 1. An ſicut Fiſeus rem communem ſolus
n renaere poteſt, ita etiam obligare

poteſt?
Neg. Quia deficit ratio hujus legis,
nſl Zer l. un. b. t. . een.
TIT. V.

NIE FISCUS REM, QUAM
vendidit, evincat. .
H 1. An alia Statio Fiſei, vel ipſe Princeps
ev voteſt vindicare rem, ab aliæ Statione, vel
R„ procuratore fiſei venditam?
Neg. d. l. I. & 2. h. tit.

=ð Aa 3 TIT.

Sßd QUAST. IN COD.

TIT. WI.
DE HIS, CWUI EX PUBLICIS
rationibus mutuam pe-
cuniam accepe-
runt.
J. Quæ eſt pena, E ofzcialis peeuniam
vaublicam privato mutuo det, vel ſi
privatur accipiat?
Uterque quadrupli pœnam incurrit,
licet Fidejuſſores, vel pignora accepe-
l.t.2. rint, vel dederint. I. . & 2. h. t.
TIT. VII.

POENIS FISCALIBUS CRE-

ditores præferri.
1. An hac regula de omnibas Creditoribus
intelligenda?
Aff. Qui ex contradtu ſunt, & chiro-
grapharii; non etiam qui ex delicdo,
quibus fiſcus potior.
TIT. VIII.

DE FISCALIBUS USURIS.
1. An de pœnis dictatis ſolven-
dæ uſuræ?

Neg.

Nee
verln
lyve,
ir. 1
ℳ,
441

A
A
49

DE
ſn

cyl
vil

S
l⸗

Hten

36

cuttt
epe⸗

JUST. LIB. X. 559

Neg. Quia poœna poenæ non datur,
per l.1. b. tit. & l. ult. F. de Magiſtrat. Lult,
conveniend. Aliud in mulctis. lL. ult. C. de
uſur. rei jud.
2. An Fiſeus ſuccedens privato tenetur
ad uſuras, ad quas privatus tene-
batur?
Aff. de præteritis, per l. 2. h. t. l. 2.
3. An Fiſeus ſemiſſales cſuras petere pot“
eſt, licet Auteceſſer minoret
acceperit?
Aff. per l. ult. h. t. lult.
TIT. IX.
DE SENTENTIIS ADVER-
ſus Fiſcum latis retra-
Ctandis.
1. An ſententia contra Fiſcum lata ob no-
viter reperta inſtrumenta re-
eractanda?
Aff. Intra triennium. l. un. h. t. L.un.
2. An Fiſcus ab abſolutoria appella-
re poteſt?
Aff. l.ð illud. 9. F. de appellation.
A a 4 TIT.

560 QUAST. IN COD.

TIT. X.

DE BONIS VACANTIBUS,
& de incorporatione.
7. Cui acquiruntur bona pacantia ejus
defuncti, qui heredem non habet?
1J. 1. Principi, non civitati ulli. L. 1. h.t. Niſi
jura Fiſci ex ſpeciali conceſſione vel
præſcriptione habeat.
2, Oaid eſt Incoryoratio?
Eſt bonorum Fiſco delatorum, cæte-
l. 3. ris bonis fiſcalibus facta aggregatio. 7.
.i git.

TIT. XI.
DEDELATORIBUS.
1. Ans omne tacitum fideicommiſſum ſiſeo

applicandum?
. Aff. Si incapaci relidum. . 1. . t.

TIT. XII.
DE PETIITIIONIBUS BONO-
rum ſublatis.

1. Validane donatio rei ſcſ'o debitæ facta
a Principe?

N eg⸗

Ne
ede

5

440
67
N

ne

cee
0,63
.

6

,

N

JUST. LIB. xX. 5561

Neg Niſi proprio motu facta. l. I. Hit. l. 1.

Sed alii mores hodie ſunt.

TIT. XIII.

DE HIS, QUI SE DE-
FERUNT.
1. Quale præmium eorum, qi kdeicom-
miſſa ſibi ut incapacibus relicta,
Fiſceo deferunt?
Si nondum perceperunt, dimidia eſt
ſideicommiſſi. l. un. h. tit. Si reſtitu- Lun.
tum, dimidia dodrantis. l. 9. F. de Ju-

xye Fiſci.

TIT. XIV. .
SlI LIBERALITLATIS IMPE-
rialis ſocius ſine herede
deceſſerit.

1. An Tiſeus huic condonatario
ſuccedit?

Neg. Sed ſuperſtes condonatarius,
l. un. h. t. exlarga interpretatione libe- un.
ralitatis Principis. HMU
Aa 5 IIIT.

56,; QURST. IN COD.

TIT. XV.
DE THESAURIS.
1. An quis poteſt in alieno fundo, conſenti-
ente Domino, tbeſaurum quaærere?

L.un. Neg. per l. un. h. t. ut vanitati homi-
num occurratur.

TIT. XVI.

DE ANNONIS ET TRI-
BUTIS.

14. Defanätus debuit mille thaleror pro
contributionibur, ego ſucceſſ illi in uno
Prædio, an tota ſumma illa a me pe-
ei poteſt?
l. 32. Neg. l 3. h. t.
2. An immunitas a præſtationibus publi-
cis data, ad ordinaria pertinet?
l. 7g. Neg. per l. 7. h. t.

3. An Ruſtici extra domicilium domini

ſervitia in dubio præſtare nebent6
l. y. Neg. l. 5. h. t.
7. Qus eſt væna Præſidis non exigentis
eributum?
le tl. Privatio ſalarii. /, 11. H. t.
1. . TII.

1,do

2, 4
dr

m
n

. .
⸗
nis
6

e

Il

JIUST. LIB. X. 565
TIT. XVII.
DE INDICTIONIBUS.

TIT. XVIII.
DE SUPERINDICTO.

1. An augmentum indictionis a Pro-Rer-

ge imponi poteſt?
Neg. Sine expreſſo mandato Princi-
pis. . un. H. t. Lun.

TIT. XIX.

DE ENACTIOMIBUS TRI
butorum.
1. Poteſtne quir obnon ſoluta tributa in
carcerem conjiciꝰ
Neg. per lI. 2. h. t. 1. 2.
2. An eximens debitorem carceratum,
pro eo Creditori etiam alteri tene-
tur, a quo non eſt car-
. ceratus? .
Aff. per l. j. h. t. 6 .

SA QUST. IN COD.

3. Fierine debet executio contra moroſos
Fiſei debitorer ab apparitoribus,
an veéro a Judice or-
dinario?
. y. Aff. poſterius, per l. . h. t.
4: An negligens exactor pro aebitore
Fiſei tenetur?
l. p. Aff. per l. pen. b. t.
J. An in tributir particularir ſolutio lo-
cum habet!
Aff. per d. l-penult. b. t.
6. Quando aufertur fundas a debitore
Fiſci?

. ͤn. Cum per biennium ceſſat. l. fn. b. t.

TIT. XX.

DE SUPEREXACTIO-
NIBUS.

7. Quas ecſtpana plus exigentis?

lun. Poœna dupli, l. un. h. t. vel ſi poteſta-
tem habeat, quadrupli, interdum etiam
capitis ſupplicium, per l. un. h. ?.

TIT.

10

IUST. LIB. X. 565
4 TIT. XXI.
„ DECAPIENDISET DISTRA-
haendis pignoribus tribu-
torum cauſa.

ne 21. Si fandur ob ceſſationem vendatur, an
Emptor ſtatim ſecurus?
Aff. per l. 2. B. k. d. 2.

6 TIT. XXII.
DE APOCHIS PUBLICIS, ETE
ee E Deſcriptionibus curialibus,

&S&c de Diſtributionibus
,é6E⅜ Ceivilibus.
1. An cataſtrum a Praæſide vel Superiore
confirmandum? DU
1. Aff. per l. fin. b. t. l.ſmn.

2. Muando Exabtores debent rationem
reddere de acceptis?
Singulis quadrimeſtribus. L. b.. l.2.
ee 3. An ex trium annorum continuæ ſolu-
mein tione praæſumenda praæteritarum fuan-
btionum & rio,aem, Jolutio?
Afk.erPen b. t. Z.
TII Aa 7 4.dn

lLult.

566 CQUAST. IN COD.

2. An Apochæ publicæ opponi poteſt Ex-
ceptio non numeratæ pecuniæ?
Neg. l. ult. h. tit. Ex qua etiam pro-
batur, in tributis admitti particularem

ſolutionem per tres terminos.

TIT. XXIII.

DE CANONE LARGIIIO-

luult.

leun.

nalium Titulorum.

1. An ſi minus injundtum Civitati, quam
debebat ex errore, Magiſtratus erro-

rem corrigere poteſt?

Aff. per Llalt.h. t. Unde probant, Re-
ſcriptum conſvetudini & ſtylo contra-

rium videri ſubreptitium.

TIT. XXIV.

NE OPERE A COLLATO-

ribus exigantur.

1. An operæ & indictiones fimul indici

poſunt?

Neg. ex lunie. htit. ex qua probant,
contra operarum debita præſumi, ſic &

.i. C. ne Ruſtici ad obſequia.

TIT.

4

lud

lun

r

1ro⸗
len

I

gus
7*

the⸗
UN

IJUST. LIB. X. 569

TIT. XXV.
DE IMMUNITATE NEMI-
ni concedenda.
7. Quæ eſt pæna Notarii exemtionem 4
tributis falſo ſeribentis?
Vivi comburii, per l.i. h.t. quia Rei- 1.
publ. damnum infert, & Principis jura

ſibi uſurpat.

2. Quorum ſumptibus operæ publica refi-
cienda?
A Provinciæ Poſſeſſoribus, ver l2. hit. l. 2.
ideoque nemo ſe eximere poteſt, ſed
pro quantitate fundi, & numero jumen-
torum conferre tenetur.

TIT. XXVI.

DE CONDITIS IN PUBLI-
cis Horreis.
1. Momodo erogandum ſrumentum
publicum?
Prius vetus, quam novum, & ſi il-
lIud corruptum, cum novo miſcen-
dum, l. I. B. tit. quia in utilitatem publi- .z.
. cam

teS QUEST. IN COD.

cam reconditum, quod in privatis

ſecus.
2. Cujus periculo eſt frumentum
. publicum?
12. Præſidis, ſive Adminiſtratoris. l.2.h.z.
Si videlicet hi in culpa, ut ſi tecta non

fuerint ſarta, & ita frumenta pluviis in-

fecta perierunt.
3. Quæ pœna ejns, qui ſrumentum in pu-
blicis horreis repeſßtum in privatos
uſus convertit?

Deportatio & omnium bonorum

l.3. Confiſcatio. ’.3. be?.
TIT. XXVII.

UT NEMINI LICEAT IN

emtione ſpecierum ſe ex-
cuſare, & de munere
Sitocomiæ.
1 An urgente neceſſttate quirſe excuſart
poteſt privilegio quodam vel reſeri-
pto, quo minus vendere fru-
menta cogatur?

0

Ppred

0

145
A
voc
inell

s

JUST. LIB. X. ) 569

Neg. per l. l. hit. Et nec ipſa Principis l.1.
prædia excepta.

TIT. XXVIII.

„ DE COLLATIONE DONA-

torum vel relevatorum, aut
translatorum adæra-
torum.

TIT. XXIY.
DE COLLATIONE .tSRIS.

1. An Fiſco aliud pro alio ſolvi poteſt?
Aff. Si Fiſci non interſit, per lun. hit lun.
quod etiam alii de privato Creditore
intelligunt.

TIT. XXX.
DE DISCUSSORIBUS.

1. An Civis de iniqua æſtimatione con-
querens, iniquitatem; an vero diſeuſſor,
ſive aæſtimator publicus æquitatem
probare debet?
Aff. poſterius, ita ut præſumtio ſi ſit

contra diſcuſſorem, ger l.i. G. t. l. t.

2. Mn

l. §.

l. gv.

l. 9. Habentes liberos, orbis.l. 9. .t.

l. 3l.

z70o QUEST. IN COD.

2. An qui Apocham amſſit, poteſt petere

aliam apocbam?

Negat. Quia ſufficit ſolutionem ex
tabulis publicis poſſe probari, & ideo eæ
l.2. ſemper petenti exhibendæ. . 2. .f.

TIT. XXXKI.

DE DECURIONIBUS ET Fl-
lis eorum, qui decuriones ha-
beantur, & quibus modis a

fortuna curiæ libe-
rentur.

1. Qui repelluntur a decurio-

natu?

Infames, l. 5. h. t. ſed infamis electus
l. 12. excuſationem non habet, l. 12. b. tit. &

ſumma paupertas. . 4). B. t.
2. Quinam aliis præferendi?

j. An quir ad gerendum eßycium decurio-
natus ex aTdibus ſuis éxtra-

bendus?
Aff. per l. z1. b. tit.

Ne⸗
hitie.

N

1

ne

I
n.

JUST. LIB. XxX. zn

7. An & bonorum jacturam pati-
tur recuſans?
Aff. Si per annum contumax fuerit,

bona tunc applicantur curiæ. L. 51. hoc l. j.

tit.

7. Poteritne fagient a quolibet capi, &
curiæ reſtitui?

Neg. per l. 4. h. t. 14.
TIT. XXXII.

SI SERVUS AUT LIBER-

tus ad decurionatum
adſpiraverit.

1. Angeſta a ſervo per errorem decurione

falto, valent?

Neg. Et punitur, ſi quis ſciens ſe in-

habilem, & tamen creari paſſus ſit. l. 2. 1. 2.
be tit.
TIT. XXXIII.

DE PRXEDIIS DECURIO-
num ſine decreto non
alienandis.
1. Quid ſiauutem de facto ſine decreto
alienantur?
Con-

QUXST. IN COD.

Contractus ipſo jure nullus, & præ-

I.1. dium cum fructibus reſtituendum. lI. .
h. tit. D Dr
2. An probibita Decurioni per- R
mutatio? 14
l. fin. Neg. l. fin. ſed hodie libere vendunt.
TIT. XXXINY. – 14
QWANDO, ET QUIBUS,
quarta pars debetur ex bonis 4

Decurionum, & de modo

diſtributionis eo- .
hie

1. Muando ex hereditatibut decurionum
NJjuiarta pars curiæ debetur?
Quando non liberi, ſed extraneus

l. 1. ſuccedit l.I. h. t. . 5
2. Ans ex ſingulis rebus bac quarta 1
ſumenda? 1
l. 2. Neg. Sed ex toto corpore, l.. h.t. ne
totæ dilacerentur facultates, & com -

munio evitetur.
1 TII.

G.

Hnis

IUST. LIB. X. s38
TIT. XNXXV.

DE IMPONENDA LUCRA-
tiva Deſcriptione.
1. An Gabella, quæ ex hereditate ſolven-
da, etiam a liberis debetur?
Neg. l. an. b. t. eun.

2. An Emphyteutæz duo ejusdem rei, , 4 i

mutuo Peſunt vendere emphyteuſin
irrequißto Domino

Aff. l. un. h. ti. liun.
3. Muinam ſunt tituli lucrativi?
Hereditas, legatum, fideicommiſſum,
& omnis donatio; non vero dos, perd. l.
unic.

TIIT. XXNVI.
DE SALARIO PREBENDO.

1. An Magiſtratus Urbicus novum ſalari-
um conferre, vel vetus augere pot-
eſt inconſulto Principe?
Negat. Niſi Profeſſori aut Medico

conſtituat. l. an. h.t. l. un.
TIT.

QUXST. IN COp.
T'IT. XXXVII.

SI CURIALIS RELICTA Cl-
vitate rus habitare ma-
luerit.
1. An hoc conceſſumꝰ D
Neg. Imo fundus, quem colit, confi- D
ſeatur, quia officii ratione certo collegio 9
l. un. eſt adſtrictus, ger l. un. h. t.

TIT. XXXVIII.

DE MUNICIPIBUS ET ORI. “
GINARIIS. H
I. An ille, qui duobus locis domicilium ba- 4,
bet, utrobique debet ſuſtinere

munera? A
.i. Aff. l. I. h. t. Sitamen ab utroque loco 2
ſimul petatur, origo præferenda. l.17.
G. 4. F. ad Municip. V

2. Anſilius in tranſßitu natus ſequitur do. l
micilium Patris?
3, Aff perl. . b tit. Scilicet unde pater
oriundus. 4
3

JusST. LIB. X. y

4
3. An quis poteſt locum Originis
mutare?

Aff. perl. 4. . t. l. 4.
TIT. XXXIX.

DE INCOLIS, ET UBI WIS
domicilium habere videtur, &
de his, qui ſtudiorum cauſa
in aliena civitate

degunt.
1. An poſt decennium quis conſtituiſſe do-
. mnicilium præſumiturr
Arlff. I.2. .t. ſi non aliud probetur. Lz.
be 2, An etiam mutatio domicilii infra id
„ tempus probari poteſt?
Aff. d. l. 2. H. t. V. 2.
elin 3. An peſſeſſto domus domieilium
N IH . facit?
Neg. l. q. h. tit. l. g.

v 2z. An civitas ex privilegio eiam foren-
ſes ad collectam compellere
voteſt?
Affirm. l. o. Be tit. ,4

16 . 5. Ouid

5756 QUST. IN COD.

5. Quid eſt Domicilium? A
Eſt conſtitutio habitationis fixa, eo prii
animo facta, ut quis inde nolit diſcede-

l. 7. re, ſi nihil avocet. I. 7. Bit. E.
6. Ad quodnam forum uxoret
Pectant! E
l.fin. Ad forum mariti. l. fin. h. t.
cha

TIT. XL.
DE MUNERIBUS ET HO- N
noribus inter patrem & filium “4/
non continuandis, & de e
intervallis.
1. An ſi pater Duumviratu vel alio mune-
re publico per annum junttur ſit, fliui-
familias ſtatim ad idem offcium UI
vocari poteſt?

l. I. Neg. per l. I. H. tit. Ag
TIT. XLI. .
DE MUNERIBUS PATRI- N
moniorum. . uun
t. An Hoſpitatio militum eſt onus Palri- unig
moniale? a1

Aff.

L JUST. LIB. X. z

47 Aff. perl. z. b. t. Adeoque ſpeciali 7.
A Privilegio is opus habet, qui exemtio-
c“ nem prætendit.
TIT. XLII.

QEMADMODUM CNILIA
munera indicuntur.
i. An qui ſaperius munus geſſt, ad infe-
rius compelli poteſt?
Neg. per l. 2. B. t. I. 2.
Tun 2., An qui omnibus muneribus in civitate
n functturs eſt, habet excuſationem?

Aff. l.3. H. t. Si aliorum civium copia l. .
ſit.
n TIT. XLIII.
DE HIS, QIII SPON TE MU-

nera publica ſubeunt.
1. An qui immunitatem habet, ſibi præju-
dicat, ſe ſponte aliquod mu-
nur ſuſeipiat?
N Neg. per l. 2. h. tit. Niſi quoad hoc l. 2.
munus ſuſceptum, & ideo actus volun-
r, tarius ulterius non extenditur, quam

ex eo de neceſſitate infertur. .. ö. t. L. 3.
4 Bb 2. JFi

578 QUEST. IN COD.

2. Si quis ſponte ſe oferat Curiæ, an li.

beri quoque eidem obnoxiii jari
l. ſin. Neg. per l ſn. h. t.
T'IT. X LIV.
1

DE HIS, QUI A PRINCIPE
vacationem acceperunt.

TII. XLV.
DE VACATIONE PUBLICI ,
MUNERIS.
1. Aa immunitas liberat ab honoribui 4

hun. Neg. per l. un. h. tit.
TIT. XLVI.

DE DECRETIS DECURIO- 4
num ſuper Immunitate qui-·
busdam concedenda. N.

e
1 d, Manicipium potef Profehprilur& 54
Medicis tribuere immuni-
tatem? 4

Aff

JUST. LIB. X. „„

Arrff. Quia hæc eſt tantum Executio
juris Communis, per l. 1. H. t. l. z.

TIT XLVII.
r DE EXCUSATIONIBUS
MUNERUM.

l. An tutela excuſat a muneribus
Civilibur?

Neg. L. 3. h. ?. licet tres diſtinctæ tute-/
1O læ adſint. 45

2=: An evebturs ad majiorem dignitatem
Prioris adignitatit brivilegie

retinet?
Aff. pern l. il. h. tit. li.
. 3. An immunitas a ſordidis munerilus
⸗ ad beredes tranſit?
Neg. per l. j. B. it. h3.

6 2. An Emphyteutæ Principiz a ſordidics
muneribus immunes?

Aff. ger l. io. & pen. h. t. . y.

⸗

86 QUXST. IN COD.

TIT. XLVIII.

DE CUIBUS MUNERBUS D
vel Præſtationibus nemi- he
ni liceat ſe excuſare.
1. Qus ſunt illa munena?
I. Expeditio Principis pro ſalute Im- „

Li. 2. Perii. l. I. & 2. B. t.
2. Quæ concernunt neceſſitatem x

ſummam urbis, aut provinciæ. öumnh
TIT. XLIXN. .
QUI TA TE VEI. bROFES-
ſione ſe excuſant. N
2. An Studioſus ab Academia poteſt avo- dl
cari ad ſubeunda munera patriæ? u,
. 7. Neg. I. I. h. t. ante 25. annum ætatis.
TIT. L.
CQUI MORBO SE EXCU-
SANT. DE

1. Qui ſunt illi?
Coceci utrisque oculis orbati, . I. B. t. 1
l. „. Podagrici, L. 3. he tit. ſi Podagra ſit in

l. . ſummo gradu. Ar
TII.

JUsSsT. LIB. X. ſͤ8Sn
TIT. LI.

H DE HIS, QCUI NUMERO L-
n. berorum, vel paupertate
excuſationem me-
. ruerunt.
r- 17. Qui numerus liberorum libenat ab o-
neribur, & a quibus!
ſun Numerus quinque liberorum liberat
a muneribus perſonalibus. . 3. b. t. l. 7.
2. An bic numerus & fœminis
ES Prodeſt?
Aff. per l. y. b. tit. l. j.
3. An ſi pater numero liberoram excuſa-
tus, ſilius majorennis tenetur agno-
H munera publica?

TIT. LII.

D E PROFESSORIBUS.
& Medicis.
l 1. A Doctorer a tributis immunes ba-
bere debent ædes?
Aff. ber l. Medicors. 6. h. t.
UI Bb 3 2, Que

4
eutb.

Cl⸗

gaßt

582 QUEST. N COD.

2. Quæ ſunt requifia Dolctorum?
Reſp. I. Morum probitas. 2. Scientia.
l. 7.3. Facundia, per l. Magiſtros. 7. B. t.
3. An Medicus cum aæagroto paciſci voteſt
de honorario?
l. y. Aff. perl. 9. h. tit.
TIT. LIII.
DE ATHLETIS.
1. Quet debent eſſe Doctorandorum ex-
amina?
l.un. Reſp. Tria, per l. un. b. ?.
TIT. LIV.
DE HIS QWIi NON MPLE-
tis Stipendis Sacramento
ſoluti ſunt.
TIT. LV.

QUIBUS MUNERIBUS EX-

cuſantur hi, qui poſt impletam

militiam, vel advocationem, per
provincias fuis commodis vacantes
commorantur, & de privilegiis eo-
rum; & de Condudoribus
vectigalium Fiſci.
t. A

1

lencd

bent,

II.
ent⸗

8.
Pemn
, ſel
NaCn
ei⸗ G
tibes

4

IUST. LIB. Y. 3583

1. An Privilegium Condactoris Eiſei com-
petit Sabconductori?
Neg. per l. un. h. t. & ſic nec Jus ven- Lun.
dendi.
TIT. LVI.
DE LIBERTINIS.
TIT. LVII.
DE INFAMIBUS.
1. An infamis habet immunitatem a pu-
blicis muneribus?
Neg. Niſi dignitatem annexam ha-
beat, per l. un. h. t.
TIT. LVIII.

DE REIS POSTULATIS.

7. An bi poſſunt admitti ad novos
bonores?
Neg. per I. un. h. t. Licet priores re- .un.
tineant.

TIT. LIX.

DE HIS, QUI IN EXILHIM

dati, vel ab ordine moti
ſunt.

Bb 4 1. An

584 QUST. IN COD.

1. An Senatu motus ad tempur, pel rele-
gatus ad tempus, ceſſante pœna in-
famiæ liberatur?

l. . Aff. l. 1. b. tit.

TIT. LX.

DE FILIISFA MILIAS, ET
quemadmodum pro his pa-
ter teneatur.
7. An pater, ſi elelcto ſilio non tantum con-
tradixerit, ſed etiam appellaverit,
ſebi præjudicat, & cauſa ca-
dens pro filio tenetur?
l. 2. Aff. per l. 2. b. tit.
2. An pater tenetur pro ſilio
Curatore?
Neg. Si non conſenſit; ſed qui eum
nominavit, tenetur. fn. h. t.

TIT. LXI.

DE PERICULO SUCCES-
ſorum Parentis.

I. än hereder, patris debitum propter di-
ghi-

gyit

JUST. LIB. X. 58 G
ilk enitatem filii non tranzmiſſtilem con-

dir. trabtum, exſolvere tenentur!

Aff. er l un. h. U7. lun.

TIT. LXII.
DE MULIERIBUS, N QUO
IH loco munera ſexui congru-
r entia, vel honores
agnoſcant.

1. Uli colleltandæ mulieres nuptæ?
In domicilio mariti, quia hæ impo-
nuntur perſonæ propter res; ſed aliud
in tributis ordinariis, quæ in loco rei ſi-
tæ ſolvenda. l. un. BE. t. liun.

TIT. LXIII.
in DE LEGATIONIBUS.

1. An vacatio biennii omnibus Legatis
competit?

1 Neg. Sed iis tantum, qui transmari=
nam obiere legationem. l. 3. b. t.

6 Bb 5 TIIT.

5866 QURST. IN COD.

TIT. LXIV.
DE EXCUSATIONIBUS.
Artificum.
An poteſt Literatus eæpellere fabruna e
vicinia ſibi obſtrepentem?
Alez. Aff. Vid. l. 1. & 2. b. t. Menoch. Lib. 2.
d. Q. caſ: 237. per tot.
TIT. LXV.
DE POTIORIBUS AD M-
nera nominandis.
2. Si quis vocatus ad munur Reip. dicat
adeſſe idoniorem, quæritur an
audiendus
dun. Aff. l un. b. tit.
TIT. LXVI.
SI PROPTER INIMICITIAS
creatio facta ſit.
TIT. LXVII.
DE SUMPTUUM RECUPE-
RATIONE.
1. An qui a munere delato appellat, &
ahſolvitur, a nominatore ſumtut
repetere poteſt?
Aff.

D
Cene

102

Att

INS

U.

lS
ſtu

4

JUST. LIB. X. 587

Aff. per l un. h.t. Unde probatur, no-
minatorem eſſe citandum.

TIT., LXVIII.

S& POST CREATIONEM
quis deceſſerit.

1. An heres minus defanito delatum te-
netur ſuſcipere?
Neg. l. un. h. tit. 2 l.nn.

TIT. LXIX.
DE TABULARIIS, SCRIBIS,
Logographis & Cenſua-
libus.
7. An ſervus poteſt eſſe Notarius?

Neg. l.. b. tit. Ohim potuit. l. un. C. l. 3.
de Sery. Reipubl.

TIT. LXX.

DE SUSCEPTORIBUS, PRE.-
poſitis & Arcariis.

Bb 6 1. &

5SS8s QUST. IN COD.

1. Si debitor functionem publicam ſuſce
ytori obtulerit, & hic nolit acci-
pere, an periculo debitor
liberatur?
l. . Aff. per l. 1. B. t.
2. An qui alium nominavit ad officium
zublicum, ab eo præadium emere
voteſt ⁵
1 2. Neg. ger l. 2. . tit.
3. An quælibet civitas peculiaria pondena
vel menſuras facere poteſt?
L. 9. Neg. arg. l. 9. & ult. h. tit.
4. An Notarius, falſum inſtrumentum fa-
ciens, in poſterum Nozarii offcio
fungi poteſt?
l. 12. Neg. per l. 12. h. t.

TIT. LXXI.

DE HIS, CUEX PUBLICA
collatione illata ſunt, non
uſurpandis.

1. Numne licitum eſt, vecuniam ſiſcalem
vel publicum aurum ſuſeeptum
nſurpare?

Neg.

D

l1.

—

IUST. LIB. X. ſ89

1ſle Neg. l. 1. H. t. Niſi velit ſeveriſſime
ℳ Pruniri. 1. ſin. h. t.

TIT. LXXII.
S DE AURO CORONARO.

%½

TIT. LXXIII..
u DE IRENARCHIS.

7 TIT. LXXIV.
6
4 DkE ARGENTI PRETIO,
quod Theſauris in-
fertur.

E . An pecunia in alia monetæ ſpecie ſolvi
voteſt, creditorir non interſit,
nec aliud conventum?

Aff. l. un. h. t. Conf. L. g9. ſ-. de ſolut.

In

5s909 QUEST. IN COD.

LIBRI XI.
TIT. I.

DE NAVICUEARIIS, SEU
naucleris publicas ſpecies trans-
portantibus, & de tollen-
da luſtralis auri col-
latione.
I. Quz pœna Navicularii, ſi devia littora
legat & frumenta diſtrabats
l. y. Reſp. Capitalis, ver l. . E t.
TT. II.
DE PRXEDIIS ET OMNIBUS
rebus Naviculariorum.
1. Anonera publica imponenda juxæta pre-
tium zdium?
l.2. Neg. per l. 2. B. z. Sed ſecundum uti-
litatem.
2. An ſi quis émerit prædium Navicula-
rii, conpentus hypothbecaria altione, pot-
eſt ſe liberare, ſi offerat æſtimationem
Prædii, quod erat tempore eo, cum
contraberetur hypotheca?
. 2. Aff, per d. l. 2. h. .
TIT.

D

1 G.
in

N

Ay:

,
à 4, „

4.

H JIUST. LIB. «l. 5n

TIT. III.
DE NAVIBUS NON EXCU-
N SANDIS.
ſ 17. Dugnam pœna ejus, qui titulum navi
imponit, ad evitationem publice ne-
ceſſtatis?
Confiſcatio. lL. 1. h. t. ll.
NmmI
“ TIT. IV.
NE QCID ONERI PUBLICO
NN imponatur. L
TIT. V.

c DkE NAUFRAGIIS.

7. An in caſu naufragii probatio ſieri go-

nile zeſt ad perpetuam rei memoriam
N Aff. en l. 2. H. tit. l. 2.
., An naufragium per quoreunque teſtes
un brobari poteſt?
Aff. yer l. ʒ. h. tit. l..

59y2 QUAXST. IN COD.

3. An cauſa naufragii ſummaria?
l. . Aff. l. j. b. t.
TIT. VI.

DE METALLARIIS EI M.-
tallis, & Procuratoribus
metallorum.
i. Anprivatus habens venas metallarias,
illam partem, quam retinuit, ut non
alii, nißi Eiſeo vendat, compelli
voteſt?
l.t. Aff. per l. 1. h. t.
2. An in alieno fundo marmor inquirere
licet, vel alios lapides pretio-
ſiores?
l. 6ö. Aff. I. 6. h. t. Ob utilitatem publicam
& in pœnam negligentiæ, ſed ſolvenda
non tantum decima Fiſco, ſed & alia
Domino, per l. 3. h. t.
TIT. VII.
DE MURILEGULIS, ETL GV-
næciariis, & Procuratoribus Gy-
næcei, & de Monetariis &

Baſtagariis.
TII.

.

c

JUST. LIB. XI. 593

TIT. VIII.
DE VESTIBUS HOLOBERIS,
i. e. Holoſericis & auratis,
& tinctione ſacri
Muricis.
I. Quanam pœna eorum, qui utuntur ve-
ſtibus ſericis purryureis?
Ea ſtatim ærario Principis reſtituen-
da ſine pretio. Si vero poſtea habue-

rint, Læſæ Majeſtatis tenentur. . g. G. t. I. 4.

were
⸗

Plean
1
vende

101
o
is

I

TIT. IX.
DEFABRICENSIBUS.

1. An Fabricenſes poſſunt alienas res con-
ducere, vel agriculturam
exercere?
Neg. per l. ult. h. t. l.ult.
TIT. X.

DE VETERIS NUMISMATIS
Poteſtate.
1. Quæ ſunt requiſita bonæ
monetæ?
1. Forma publica. 2. Bonum metal-
lum. 3 Juſtum pondus. l.1. h. t. . 1.
TIT.

594 QU.ST. IN COD.

TIT. XI.
NULLI LICERE IN FRE-
nis & equeſtribus ſellis, & in bal
teis Margaritas, & Smaragtos, &
Hyacinthos aptare, & de
artificibus Palatinis.
TIT. XII.
DE CLASSICIS.

1. Aa quem ſpeltat cuna maris?
Ad Dominum terræ adjacentis.

TIT. XIII.
DE CURIALIBUS URBIS
Romæ.
TIT. XIV.
DE PRIVILEGIIS CORPO-
ratorum Urbis Romæ.
TIT. XV.
DE PISTO RIBUS.
TIT. XVI.
DE SUARIIS ET SUSCE-
ptoribus Vini, & cæteris
corporatis.

TIT.

In
deer
yn.

IUST. LIB. NJ. 5o5
TIT. XVII.

DE COLLEGIATIS, ET
Cartopratis & Numu-
lariis.

TIT. XKVIII.

DE STUDIIS LIBERALIBUS
Urbis Romæ & Conſtan-
tinopolitanæ.
OQuæ peœna ejur, qui ſibi arragat publice
docendi auctoritatem, quæ tamen
ipſi non collata?

Infamia, & Relegatio, l. an. pr. b.tit: lun.
Secus ſi privatim tantum doceat. d. l.
un. he l.

TIT. XIX.

DE HONORATORUM
vehiculis.

1.Quilus conceditur uſus Carrucarum 5
Non

596 QUST. IN COD.

Non omnibus, ſed iis tantum, qui di-
gnitate civili, vel militari Præditi ſunt.
l.un. l. un. H. t.
TIT. XX.
DE PRIVILEGIIS URBIS
Conſtantinopolitanæ.

TIT. XXI.

DE METROPOLI BERYTO.

T’I T. XXII.
DE CANONE FRUMEN-
tario urbis Romæ.
TIT. XXIII.

DE FRUMENTO URBIS

Conſtantinopolitanæ.
1,. An annona, in uſum publicum collelta,
voteſt in alios uſus converti?
Neg. Ne quidem in utilitatem do-
l. . mus Auguſtæ. I.1. h. .
TIT. XXIV.
DE ANNONIS CIVILIBUS.
TIT. XXV.
DE MENDICANTIBUS
validis.
I.cin

JUST. LIB. N IJ. 5Hy

ild z. An Mendici ad laborem compellendi?

ſe. Aff. Per l. un. h. t. lun.
TIT. XXVI.
6 DE NAUTIS TIBERINIS.

TIT. XXVII.
DE FRUMENTO ALE-
Xxandrino.

10. TIT. XXVIII.
A DE ALEXANDRIE PRI-
N. matibus.

TIT. XXIX.
DHE JURE REIPUBLICX.
W a, lententia, latz contra Rempublicam
indefenſam, eſt ipſo jure nulla?
Aff. l.1. h. t.
TIT. XXX.
nA. DE AD MINISTRATIONE
Rerumpublicarum.
ER'dn fandas Emphyteuticariurs poteſt re-
vocari inpito Emphyteuta?
Neg. Si Canonem ſolverit. ll. h.t. l.I.
0N2z. An datur attio contra Adminiſtrato-
iem, qod propter fileicommiſum
4 .

5, 10

y8 QUÆ½ ST. IN COD.

in diem relictum, ſatisdationem
non exegerit?
l. 2. Aff. Ad intereſſe. l. 2. B. ?.
TIT. XXXI.

DE VENDENDIS REBUS
Civitatis.
1. Quæg requiruntur, ut Civitatis
res vendantur?
Reſp. I. Conſilium ſolenniter convo-
candum ad conſtituendum Syndicum;
. 2. C. de Decur. 2. Debet adeſſe major
pars civium honoratiorum, & qui bona
l.3. poſſident, per l. 3. in in. h. tit. 3. Eorum
nomina ſcribenda, per l. 2. C. de præd. De-
eur. 4. Decretum judicis, per l.3. h. tit.
5§. Specialis inſtruétio ad vendendum,
l. 3. G. 4. quod pi aut clam. Non ve-
ro hic probanda verſio in utilitatem
&c.
TIT. XXXII.
DE DEBITORIBUS CIVITATUM.
1. An debitores Civitatis habentes prædia
ruſtica magis idonei, quam haben-

tes urbana?
Aff.

JUST. LIB. XNI. 5H9
Arff. per l. 2. h. tit. l. 2,.

FTIT. XXXIII.

DE PERICULO NOMINA-
808 torum.

TIT. XXXIV.

DE PERICULO EORUM,

“ qui pro Magiſtratibus in-

ſcum tervenerunt.
n TIT. XXXV.
Orun QO QDISE ORDINE
4, conveniatur.
TIT. XXXVI.

NE QUIS ILIBER NVIITUS
. .
lem actum Reipublicæ gerere
cogatur.

TL'I T. XXXVII. -
V SUMPTUS NIUNCTI MU-
neeris ad omnes collegas
pertinere.
TIT.

60o QUEST. IN COD.

TIT. XXXVIII.

DE HIS, QCUI EX OFFICIO,
quod adminiſtrarunt, con-
veniuntur.

TIT. XXXIX.

DE SPECTACULIS ET
Liberationibus debitorum
Civitatis.
1. An deciſio L. Civitas. 27. F.- ſi certum pe-
tatur, etiam in venditione locum
hbabet?
lun. Aff. per l. un. h. lit.

TIT. XL.

Scenicis & Lenonibus.

1. An Pater e⸗ Dominus amittunt jus

um liam vel ancillam
ratiruant 2

Lulte. Aff. per l. ult. b. tit. & ideo omnis, qui

ſuo privilegio abutitur, illud amittit.
TIT.

0M

T
DE SOLUTIONIBUS ET

ſci

IUST. LIB. X1l. 601

TIT. XLI.
CO DE EXPENSIS LUDORUM
“ publicorum.
TIT. XL. II.
DE AWÆ DUCTU.
TIT. XLIII.
DE GLADIATORIBUS
Tollendis.
TIT. XLIV.
DE VENATIONE FERA-
k RUM. .
t TIT. XLV.
DE MAJUMA.
L TIT. XLVI.
UT ARMORUM USUS IN-

3 ſcio Principe interdictus ſit.
6,alline licet arma geſtare ſine Princi-

I, pis licentia?
urſe Aff. l. un. h. tit. l.un.
n TIT. XLVII.
DE AGRICODIS ET CENSI-
mig tis & Colonis.

in

6or QUAST. IN COD.

1. An poteſt prædium ſine colonir, aut ad- “

ſeriptitiis vendi?

l. 2. Neg. l. 2. & 7. h. t. adeo ut ne qui-

dem præſcribi poſſit.

2. An ſuſiipiens alterius colonum tene-

uuuur ad totum debitumquo ille Do-
mino obſtrictus erat?
19. Aff. l. §. h. tit.

3. An er præftatione functionum per lon-

d

gum tempus falta aliquis obligatur
infuaturum:
l. zo. Aff. l. 20. h. tit.
4. An operæ rufticorum defnitæ in alias
converti voſſunt?
l. p. Neg. per l. penult. b.t.

TIT. XLIIX.

DE CAPITATIONE CIVL

um cenſibus eximenda.

1,dn.

N

der,

D

I. An Capitatio plebi urbanæ a quodam,

præterquam a Principe, imponi
voteſt?
lun. Neg. l. un. b. tit.

TII.

lt

erle⸗
N

rdli

1
phon

IUST. LIB. X1. 60;

TIT. XLIX.

IN WBUS CAUSIS COLO-
ni Cenſiti Dominos accu-
ſare poſſint.
1. Quando Dominus inſolitas Bactenus
Ruſticis openas imponit, cui incum
bit probatio?
Reſp. Domino, pen l. i. h. t. 1:1.
TIT. L.
DE COLONISPALM-
STINIS.
1. An Dominus ugitivum Colonum ſuunm
propria authoritate capere
poteſt?
Arff. Si non ab alio poſſideatur, aut
aliquamdiu in poſſeſſione libertatis ſit,

per l. un. h. k.
TIT. LI.

DE COLONIS THRACEN-

SIBUS.
TIT. LII.

DE COLO NIS LLYRICA-
NIS.
CC 2 TIT.

laun.

604 QUEST. IN COD.

TIT. LIII.

UT NEMO AD PATROCI-
nium ſuum ſuſcipiat Ru-
ſticanos, vel vicos
eorum.
1. An jus Clientelare etiam tendit in præ-
judicium Magiſtrnatus ordinarii?
Aff. Niſi id factum conſenſu Magi-
ſtratus.
TIT. LIV.
NE RUSTICANI AD UL-
lum obſequium devo-
centur.

1. An operæ Ruſticorum yræſumendæ?
Li. Neg. Sed eæ probandeæ, per l.t. h. tit.

ideo ſemper præſumitur illicite ex-

1. 2. tortæ, per l. 2. h. zit.
TIT., LV.

NON LICERE HABIATO-

ribus Metrocomiæ loca ſua
ad extraneum trans-
ferre.

1. d

1,/
94
N.
blin,

Re

IUST. LIB. X l. oz

1. An Ruſticur, prædium ſuum alienata-
l⸗ rus, conpicaneo ſuo offerre tenetur?

. Aff. per l. un. h. t. Unde probatur re- un.
tractus ex confinio eſſe juris.

TjIT. LVI.
DUT NULLUS EX VICANE-
. is pro alienis Vicaneorum
debitis teneatur.
7. An Repreſſaliæ ſunt permiſſæ?

UI. Neg. per l. un. b. t. l. un,
TIT. LVII.
ℳ DE CENSIBUS, ET CENSO-
b. ribus & Peræquatoribus,
te er⸗ & Inſpectoribus.
n. An ſi quis ſum jundum erciderit, rele-
vationem a tributis petere poteſt?
Wο Neg. per L. 2. h. I. 2.
In 2. Intra quod tempur reformatio aftimi
. peri poteſt?
Reſp. Intra annum. . y. b. ?. l. y.

1 CGc 3 3. 34G

606 QUVAXST. IN COD.

3. Si quis agrum deſertum & ab aliopoſ-
ſeſſum velit redimere, quanto tem-
pore id fasere poteſt?
Si a Magiſtratu alicui addictus eſt,
ILxlt. Dominus habet ſex menſes, per l. uli. ſi
autem quis propria autoritate occupa-
re velit; habet biennium. l. 5. it. ſeq.

TIT. LVIII.

DE OMNI AGRO DESER-
to, & quando ſteriles ferti-
libus imponuntur.

1. An Magiſtratus prædia deſerta inter
ditiores & viciniores diſtribuere
poteſt?
li. Aff. per l. 1. h. tit.
2. An qui pertem bonorum fertilem emit,
etiam ſterilia reliqua emere
tenetur?
l. 2. Aff. l. 2. b. tit.
3. Quamdiu immunitas debet concedi
veſeſoribus novis deſertorum

bonorum?
Per

R

1,,
6

N

7. Ge⸗
ve

IUST. LIB. NI. 607

„ Per triennium , per l. 3. h. . ..

.. 2. An in locatione prædiorum Ecclefta
aut Civitatis, ſterilisæ a fertilibus

a, ſepanari poſſunt —
.⸗ Neg. per l. 6. h. tit. 1,
28. Quowodo tradendi ſunt agri deſerti
novis poſeſſoribus?
Reſp. Citari debet reliquator.
. . An omnes vicini expenſas executionis
contra nonnulios moroſos factas
ferre debent? =
i Neg. per l. ſin. b. t. l. En.
7. Si dominus in jndicio prefteatur, ſe
velle jam deſerere pradium, an hie
OO babet ſatium ſex menſium
, reluendi?
§. An fundo melkorato augendus
Cenſus?
9
Cc 4 Neg.

608 QUEST. IN COD.

Neg. Si labore; aliud ſi alluvione 14
l. p. auctus. L. gen. . t.

TIT. LIX. 4
DE FUNDIS LIMIITROPHIS „
& terris & paludibus & poꝛ
ſcuis limitaneis vel ca-
ſtellorum.

1. An quilibet caſtellum in ſinibus Imperii
exſtruere poteſt, citra conſenſum
Principis? DE
l. 2. Neg. pen l. 2. h. t. ns
2. An eaſtella limitanea, a poſſeſſoribur,
quibus initio a Principe conceſſa,
alienari libere poſſunt?

Neg. d. l. 2. h. t. 14
TI. T L- X.
DE PASCUIS PUBLICISETI 4
PRIVATIS.
TIT. LXI.

DE FUNDIS PATRIMONIA De
libus & Saltuenſibus, & emphy-
teuticis, & eorum condu-
ctoribus.
1. ℳn

IUST. LIB. Xẽõ m. 609

2. An minori, qui non ſolvit canonem Em-
hyt. ipſojure ſuccurritur?

Aff. arg. l. 2. h. t. .2.
2. An Emphyteuſis in dubio præſumitur
Verpetua?
Aff. l. 7. b. tit. l. 5.
TIT. LXII.

DE MANCIPIIS ET COLO-
nis Patrimonialium, Saltuenſi-
um, & Emphyteuticorum

