Hc1167
author: Brunnemann, Johann

N12c509559377 021

UIIIHuIUMIduIIIuII

u Tübingen

4

PRLECIPCUARUM

Per QvxsrTIoNES adornatum;
Olim nonnulis Jquvenibus pralettum,

Nunc

tractant, publici juris factum
AUTORE

SERENISS. EL ECT. BRANDENB.
Conſiliario, Decretal. Prof P. & Facult.
Jurid. in Academ. Francof. Or-
dinario ac Seniore.

FRANCOFURTI AD ODERAM »

& JoM. CHRISTOPH. HARTMANN-
Anno MDCCX.

PERIELUISTRI AC GENB-
ROSISoSIMO DOMINO,

DN. OTTHONI
LIBERO BARONI

de SCHIVVERIN,

JNIORI,
DvyNASTE Veteris Lands-
bergæ, Nidavi, Zachani, &c.
Sereniſſimi & botentiſſimi
Electoris Brandenb. Conſiliario
Status Intimo, Electoratus Brand.
QCamerario Heæreditario, & Co-

mitatus Ruppinenſis
PRXSIDI, &c.

Domino ſuo Gratiofeſimo
F.

Exennium ſere inte-
D egrum eſt, Perillu-
ſtris ac Generoſiſſime

Baro, oum primum levi-
a 2 denſe

gratiam Cupidæ Leogum
Juventutis publici Juris

factum, illuſtri Nomini
Tuo conſecrarem. Impel-
lebar eo audacizæ tunn

temporis ſingulari I. Per-

illuſtr. Generoſit. erga me

ſentia ſua iluſtri orna. i

adfetu, quem, um præ-

mento Academiæz noſtræ
eſſet, expertus abunde

Jum. Inſuper &O Primus 4
mihi Autor eras, ut typis
committerem hoo Memo-
riale, quod in priva-

tam un ſahem Stndioſorum

uti-

denſe hoc ſeriptum, in

u

i

— —

lilitatem conſcriptum
ANon ergo altis prater T.
4 FPerilaſtr. Generoſit. huic
S qualicunque ſeripto con-
Dik. Mituendus erat Patro.
e nus. ZJam, dum urgen-
Per te Bibliopola, de novo re-
We Piſam prælo commiſi hot
16 Memoriale, idem T. II-
MA. Iuſt. Generoſ: iterum ſub-
ra miſſe oltatum benio, te-
d ſtaturus, Gratioſirßzmi
aafältus memoriam ſan-
&am adhbuc penes me ac
N. inwiolatam exiſtere. Da-
. ſoipe ergo Gratioſo vultn
iteratum munuſoulum,

. 2 a 3 S

& gratia Tua ſolita in
poſterum quoque me meos-
que proſequi haud dedi- &
nare. In id incubmbam
ſedulus, ne Gratiæ & be- D
nefciorum immemor ex-
titiſſe videar. Inſuper
quod opere ipſo demerere
non baluero, depotis ſup- A
plebo precibus pro Perill.
Familiæ Schvverinianæ, G
cui perpetuum cultorem
debitoremque me profiteor tt
publice, perennatura in- in
columitate. Krvet Deus
O. M. Reverendisſimum 1
Dn. Parentem, Moœ-
cena-

4
neot.
leti.
am
Phe.
oy.
er
Yert
ſir.
erll
ne,
oor
in.
um
ſ

fla⸗

cenatem meum Gratioſiſ-
ſimum, Eundemque Au-
guſto noſtro Principi, Pa-
triæ, Familiæ ſub Perilla-
Rri, ac mihi denique bo-
nisque omnibus ex voto
diutisſime ſuperſtitem ac
incolumem jubeat. Te
vero, Generoſiſſime Baro,
Paterna veſtigia amulo
greſſu calcantem, ad pa-
rem cum Perilluſtri Pa-
rente felicitatis dignita-
tisque apicem aliquan-
do promobeat & conſt-
liorum exoptatisſimi ſuc-
ceſſus ex voto compo-
a 4 em

tem eßztiat. Dabam
Francofartid.-o. Martii,
Anno 1671.

PpERIIL.LUSTRIS GE-
NEROSTFATIS
TüuAEI

Obſſequentiſſimus
Ton. BRUNNEMANNUS, D.

—

an

tii

*

U *

Kene e eee
RARRN

. Lecori Beger og

N E mihi quis vertat
Vvitio, aut tribuat
ambitioni, exile hoc
Memoriæ Legum Co-
dicis conſecratum Scri-
ptum publicanti; Enaudi
cauſas. Prælegeram hoc
aliquot ante annos non-
nullis ex Pomeranica No-
bilitate Studioſis hic de-
gen-

gentibus: Sed cum & aliis
placeret id ipſum, pasſim
per manus Dominorum
Studioſorum, vitioſe, ut
ſolet, deſcriptum, volita-
vit. Cui rei ut adhiberem
remedium, anſam ſuppe-
ditavit Typographus la-
boribus deſtitutus, per-
brevem Tractatum ali-
quem typis exarandum a
me petendo. Huic itaque
ut gratificarer, inter alias
materias Memoriale hoc,
nullum inde ſperaturus
lucrum, obtuli excuden-
dum. Ut taceam, me

ſvaſu

ſi

N

glis
ſim
um

em
pe⸗
la.
er⸗

ali.

nà
gue
ias
00,

S.

ne

ſu

ſvaſu Perillaſtris ac Ge-
neroſiſimi Domini, Do-
mini O T THO NIS
Liberi Baronis de
SCHVVERIN junio-
ris &&. Domini mei Gra-
tioſiſimi, amicorum-
que nonnullorum hor-
tatu, ad editionem hanc
impulſum. Id e re quoque
ſtudioſæ juventutis, & il-
lorum potisſimum, qui-
bus debilior memoria eſ-
ſe videbatur, cenſui. Reli-
gioni etenim mihi ſem-
per duxi, illorum Studiis,
qui meam petiere infor-
mati-

mationem, deeſſe. Utere
ergo, Lector Candide, le-
videnſi hoc opuſculo, do-
nec gravius, ſi D BO ita
placuerit, in Digeſta, quod
ſub manibus eſt, & horis

Francofurtiaal iadrum,

Verſus

ſubciſivis exornatur, pu-
blici fecero juris. Vale,
Fave, ac lapſus æquius
interpretare. Dabam

hino NÜ*. WMWenſ.Julio n

77

tere
le⸗
o⸗
it
od
0rs
Hu.
le,
ius
ℳ
,

Verſus Memoriales

in Materias

Novem Librorum Codicis.
PAs prior officia, Leges, &
Sacra docebit,
Tranſigo, reſtituo, gero, po-
ſtulo, parte ſecundæ.
Tertia jus dicens, quæritur, ſer-
vit, petit, occat.
Actio, contractus, teſtes quarta
reſerantur.
Quinta dabit nuptas, tutela-
rumque figuras.
Sexta libertos & teſtamenta
notabo.
Hepta manumittit, Præſcribi,
provocat haud ter.
Pignorat octava, interdicit, dat,
ſtipulatur.
Ulitima multiplici pars crimina
Lege flagellat.

Me-

X
Memoria hominis labilis, . . . Se
quid autem. C. de Vet. jur. enucl.
L. Beregre. f-. de Acquir. Poßj.
Ciceroni Memoria eſt cuſtos in-
genii & theſaurus rerum in-
Vventarum.

ge CUM DEO.
N. 1. Cur dicitur C0DEX UISTL
ſos NIANMIIS5
DB

B

D differentiam 1. Codicis
Gregoriani, qui a Gre-
gorio Cto collectus eſt
GSSe ex Adriani usque ad Va-
„ & Gallienum reſcriptis. 2.
Hermogeniani, quo continebantur
Claudii, Emiliani, Probi, Cari, Carini,
& Diocletiani, & Maximiani conſtitu-
tiones. 3. Theodoſiani, ab Imperatore
collecti ex Reſcriptis Conſtantini usque
ad Theodoſium. Ex quibus omnibus
Juſtinianus ſuum Codicem collegit, &
partim ſubſequentium Impp. Conſtitu-
tiones ſubjunxit; partim novas a ſe pro-
mulgatas, aliis deletis, ſuperaddidit.
2. Wotuplex eſt Editio Codicis puſti-
nianai?
Duplex. Prior facta eſt ante Digeſta
& Inſtitutiones, de qua ſunt tituli hic de

1

G

2 QAST. IN COD.

Novo Cod., faciend. & ußtin. Cod. con-
Ffrm. Et hæc eſt abolita per poſterio-
rem, de qua tit. de Emendando Cod. Juſt.
in quo poſteriore multa limavit, detra-
Xit, mutavit, additis quinquaginta no-
vis deciſionibus.
3. Unde dignoſcuntur illæ quinquagin-
ta Deciſiones?
I. Ex Autore ſc. Juſtiniano & 2. fub-
ſeriptione, ſcil. vel Lampadio & Oreſte
Conſulibus, vel poſt eorum conſula-
tum, vel Juſtiniano 3tium & 4tum Con-
ſule publicatæ, ut & ex inſcriptione,
4. An autem ſolum in his o. decifonibus
Jus vetus emendatum?
Neg. Sed id etiam aliis in Conſtitu-
tionibus novis factum. Sed in his de-
ciſionibus jus controverſum decifum.
Hinc ex ipſo etiam contextu digno-
ſcuntur, ſi in eo antiqui & dubii juris
mentio fiat; hoc vero a Juſtiniano de-
ciſum vel ſopitum eſſe dicatur, e. gr. in
L. fin. C. ad C. Maced. LB. ſn. C. de Ser-

vitut.
LIB.

Darr
Mare
Ee

JUST. LIE. I. 3

d . LIFBRII.
hfere TIT. I.
k.

uw. & fide Catholica, & ut nemo pu-
blice de ea contendere audeat.
h 2. Quid in hoc titulo jubentur ſub-
diti?7
b. Recte ſentire, juxta Synodi Nicenæ
reke decreta, de S8S. Trinitate, de incarnato in
nſr. utero Mariæ Virginis D EI Filio, DEO
Cor. Patri νονσιι; & Maria Deipara & Dei
one, MWatre. L. 6. F. 2. . t. Nec unquam tunc
ciku de Spiritu S. ex Filio etiam procedente
Mih Uis. Ideo male ab Acc. l. 2. H. t. notata. . 2.
, 2. Quid prohibemur?
ee Ne quis ſice, atcue iis, quæ ſemel
in Conciliis deciſa ſunt, eo fine, ut in du-
icb⸗ bium vocentur, diſputet, per l. Nemo. /, 4.
6 . .
Ne. TPLT. I.
gn DE SACROSANCTIS EC-
. Ccleſiis & de Rebus & Privi-
legiis earum. .
Llb. A 2 1. Quid

4 QQUsäT. IN COD.

1. Quid per Ecclcham bie intelli-
gitur?
Loca, in quibus ad peragenda ſacra
conveniunt.

2. Qus ſunt Jura Eccleſiarum?
1. Conſtituit Conſtantinus, ut iis lice-
J.r. ret legare, quod antea prohibitum. . 7.
b. tit. ubi elegans pro teſtamentis ratio.
2 Ne ſordidis & extraordinaris mu-
l. 5. neribus vexentur, l. placeat. 5. b. t. licet
ad inſtructionem viarum, pontium, mu-
rorum etiam Eccleſia teneatur, confl. ad
l. 7. inſtraétionei. Z. p. t. & ad transvectio-
nem annonæ etiam navis Eccleſiæ tene-
l. io. tur. l. jubemur. 10. B. t.
3. Omnes conſtitutiones Magiſtratu-
um contra libertatem Eccleſiæ factæ
ſunt irritæ. auth. Caſſa. B. ?.
4. Qui monaſteria ingrediuntur, O=

mnia ſua dedicant DEO. auth. ingretſt.

b. t. Sed ſi liberos habeat, licet teſtari
inter liberos, ut tamen ſibi unam por-

tionem filü reſervet monaſterio ap-

N
Ven
en
Dun

l
4.

JUST. LIB. I. 5

bg. plicandam. Legitimam tamen liberis
ſemper ſalvam relinquere debet. auth /
quaæ mulier. h. t.
§. Bona Eccleſiæ non alienanda, ſed
ſemper vindicanda, puniendis Magi-
ſtratibus ac Notariis, ſi hos actus robo-
raverint. L. jubemus. 1I4. h. t. ubi id in fine l. 14.
limitatur in precariis.
3. Quo caſu bonæ Ecclefe vendi
voſſunt!
Si non ſint ab Imperatore profecta,
& æs alienum urgeat, & non ſint bona
mobilia, tune dentur in antichreſin, vel
vendantur ſub haſta, aut in ſolutum
dentur Creditori, ſi probaverit æs alie-
num in utilitatem Eccleſiæ contractum.
auth. boc jus porrectum. h. t.

4. Quomodo punitur Emphytevta Ee-
cleſiæ, ſi canonem non ſolvat,
vel deterioret?
Illo caſu amittit rem, ſi per biennium
αnon ſolvit; hoc caſu damnum refundit,
tei nec repetit meliorationem. autb. qui
em. h. t.

0 40.
i⸗ A 3 J. M

aſuent

n!
isliee⸗
m.l
6ratio⸗
ismu⸗
.Uet
w,m.
flal
veblio⸗
e ten⸗

ſtratu.
ſice

r, 0

6 QUST. IN COD.

J. An non propter redemtionem captivo-
rum vaſa Eeclefiæ vendenda?
l. 27. Aff. I. S&ancimus. 21. B. t. quia animæ
hominum quibuscunque vaſis præfe-
rendæ. Sed hodie vix ulla proh dolor!
captivorum cura.
. Quanto tempore præſeribitur contra
Eccleſtam, vel civitatem 6
l. 2;y. Centum annis, per I. .Ilt inter. 23. h. t.
quod mutatur in auth. ſeq. Quas altio-
nes. ut in rebus Eccleſiæ immobilibus
quadragenaria, in mobilibus triennalis
locum habeat; In civitatibus manſit
O.25. l. 2,. H. t. incorrecta, ſed de hoc alibi.
TIT. III.

DE EPISCOPIS ET CLERI-
cis, & Orphanotrophis, & XRe-
nodochis, & Brephotrophis, Procho-
trophis, & Aſcetriis & Monachis, & pri-
vilegiis eorum, & caſtrenſi peculio, &

de redimendis captivis, & de nu-
ptiis Clericorum vetitis ſeu
permiſſis.
1. De quibus hic agitur?
De

iaanime
5 Prele⸗
hdolor!

,cott
i
1.2. e,
A4lt
obilibus
tiennnls
s mlt
Aibi.

LEN.
KXe⸗
procho⸗
r⸗
lioo,
enl⸗

De⸗

JUST. LIB. I. 7

De perſonis Eccleſiaſticis.
2. Quinam ſunt Epiſcopi?
Qui Clero & populo præſunt.
3. Qui Clerici?
Miniſtri divini Numinis.
4. Suntne Clerici immunes a nopis in-
diltionibus, & colleltis, & hoſpita-
tionibus?
Aff. l. 1. & 2. h. t. l.1.2.
7. Qucæ eſt pœna imponentium!
Tripli, & bannum Imperiale. auth.
item nulla communitas. h. t.
6. Sedliberine ſunt ratione prædiorum,
quæ ut privati pochaent 5
Neg. per l. 3. h. tit. quia hæc onera . je
realia.
7. Quæ eſt pœna rapientis monialem
matrimonii canſa?
Capitale ſupplicium. /ſi quis non di-
cam. y. h. t. l. y.
5. Quomodo ad teſtimonium dicendum
Epiſcopi citandi?
Debet judex mittere officiales, ut co-
ram eis propoſito Evangelio fine jura-
A 4 men-

3 QUXEST. IN COD.

mento, vel potius ſine ſolennitate tan-
gendorum Evangeliorum deponant,
quæ noverint. auth. ſed judex. b. t.
9. Quid fi preibyteri, vel alii Clerici fal-
ſo deponant?!
Poſſunt a Magiſtratu puniri, cum ma-
l. 5§. jori pœna digni ſunt. l. preibyteri. 5. h. t.
10. Quod eſt offcium Judicis, ſ. Epiſeopo
agut Sacerdoti injuria inferatur?
Judex ex officio puniet ut crimen 1
b. 10o. publicum. L. 10. H. t.
Ii. Sed quomodo punietur, qui etiamſa⸗
cra turbavit? .
Et capite punitur, aut h. ſed noro jure.
h. t. quia injuria totam Eccleſiam tangit.
12. Ozid ſ; Clerici conventicula cele-: N
brent illicita? l.
Ea prohibenda, & Dominus pericu- E
lum domus ſuſtinet, per l. conyenticula.
l. F. . h. tit.
G. dn Clerici forenſes Actiones ſuſeipere
voſſunt.
Neg. l. 17. h. t. niſi vel propriam cau-
ſam agant; vel Eccleſiæ, vel miſerabili:
um perſonarum. 14. An

dte tin⸗

vmme⸗
ilehet
Hyſtenr
uf!
crimen

tienſ
o.

tangt
1cele⸗

peniel⸗
rietle.

pen
m cal⸗

ebii

19,4

JUST. LIB. I. 9

147. An aliquid vauperibus in genere le-
gari poteſt?
Aff. per l. id, quod vauperibus. 241. h.t. l. 2 7.
U. Quam cautionem præſtabit altor, qui
Clericum vel alium in jus vocat?
Quod velit litem perſequi, & quod
velit, ſi ſuccubuerit, decimam partem
litis præſtare. zuth. generaliter. h. t.
16. An valet Etgatum ad redemptionem
captivorum relictum?
Aff. l. 25. h. t. l. 2 5.
17. Cui avupropriandum legatum, ſi pau-
eribus legatum?
Applicandum XKenodochio, & ſi plu-
ra ſint, pauperrimo; ſi nullum ibidem
Xenodochium, mendicantibus & pau-
pPerioribus aliis; ſi nulli ibi ſint, vicinis
debetur. O. 49. Hh. t. l. 49.
75. Quæ eſt pœna eorum, qui ſuos paren-
zes, vel cognatos non redimunt ex
captivitate infidelium?
Quod eis ex teſtamento defertur, Ee-
cleſiæ in redemptionem captivorum
appropriandum. auth. ſi captivi. b. t.
A 5 19. Bo-

10 QUEST. IN COD.

19. Bona Clericorum an habent privile-
gium bonorum caſtrenſium?
l. vo0. Aff. L. o. h. t.
2o. Poteſine Clericus privileg. fori
renunciare?
l. yr. Aff. l. ſi quis. 5r. h. t. quod Neg. in.
Iſidiligenti. X. de foro compet.
TIT. IV.

DE EPISCOPALI AUDIEN-
tia & diverſis capitulis, quæ ad jus cu-
ramve, & reverentiam pertinent
Pontificialem.
1. Habueruntne Epiſeopi Jurisdi-
&tionem?
Neg. Sed tantum cognitionem ali-
quam in Clericos, & quidem in cauſis
Eccleſiaſticis, non aliis, niſi inter con-
ſentientes.
2. Anne & Politica ad borum oftcium
eriinebant!
Aff. Nam ipſorum conſilium adhi-
bebatur in eligendis defenſoribus civi-
tatum, tutoribus & curatoribus furio-

1.27. ſorum, . de ereationibus curat. 27. b. t.
ut

G

9

l
ne

JUST. LIB. I. I

Nnie. ut coram iis interruptio præſcriptionis
magiſtratu abſente fiat. . 2t1. h. t. Sic & l. 21.
cura pauperum, & captivorum, & in-
ſni fantium expoſitorum, inſpectio ope-

rum publicorum, & cura, ne alii, quam
gi Chriſtiani, Advocati recipiantur.

3. Remittebaturne delinquentibus pœna
ob paſèhalem fæſtivitatem?

. Aff. Sed non niſi ſi ſemel delique-
di. rint, quia remiſſionem pœnæ crimi-
en na, niſi ſemel commiſſa, non habent.
.3. D. t. l. 3.
d-
7. Daturne a ſententia Epiſeopi
n d appellatio?
cuſ⸗ Non, ſed contradictio intra X. dies,

r co⸗ qua facta, judex loci recognoſcet. auth.
ERiguis litigantium. h. t.

in J. Quæ pwna negligentie Parentem
Acli. furioſam?
cini⸗ Privatio hereditatis; Et extraneus
io⸗ alimenta eidem porrigens ad ſucceſſio-

„ nem admittitur. Auth. Liberi. h.t.
7 A 6 TIT.

2 Q UST. IN COD.

TIT. V.
DE HERETICIS, MANI-
cCchæis & Samaritis.
1. Suntne privilegia Eccleæſiis, Epiſcopis
& Clericis conceſſa, etiam baæ-
reticis tribuenda?
Neg. Quia intuitu religionis conceſ-
. 1. ſa, l. 1. h. t. quod in auth. item privilegi-
um. exemplificatur in privilegio dotis.
2. Qauæ ſunt pænæ Manichæorum?
Bonorum publicatio, inteſtabilitas,
& contra mortuos quoque inquiritur.
l. 7. I. 4. h. t.
3. Quæ éſt pœæna Dominorum terram
ſuam ab bareticis non purgan-
tium?
Poſt annum ab admonitione Eccle-
ſiæ numerandum, terra Catholicis oc-
cupanda relinquitur, auth. Frider. ſi
vero Dominus. h. t.

4. Anne vero Hæretici omnes
infames?
Aff. Qui vere tales, & ab univerſali
con-

co

de⸗

1!
8.

n
inn
lar
i.

Per.

JUST. LIB. I. 3

concilio legitime damnati, auth. Cre-

ANI. dentes. h. t. auth. Gazarot. b. t.
. TIT. VI.
u NE SANCIUNMD BAPTISMA
Iteretur.
oneel. 17. An hic de Baptiſmo Catholicorum tan-
ilegi⸗ rum ſermo? .
Gots⸗ Neg. Sed quicunque Baptiſmus etiam

ab hæreticis ſuſceptus, modo in nomine

ter SS. Trinitatis, non eſt repetendus, con-
tii ctra Donatiſtas, Novatianos, Eunomia-
m. nos; imo contra ipſum Tertullianum,
. & Cyprianum, & contra Anabaptiſtas.
enea

TIT. VII.

DE APOSTATIS.
lele. — 1. Qui ſunt Apoſtatæ?
ese⸗ Qui a religione Chriſtiana ad Pa-
Ar. ganiſmum, Judaiſmum, Saraceni-
ſmum, relabuntur, deterioresque ſunt
6 hæreticis: eorum bona confiſcantur,
l.1. h. t. & defundus accuſari poteſt . 1.
ei Per quinquennium, 1. 2. . t. nec his da- l. 2.
col⸗ A 7 tur

⸗

4 CQUAST. IN COD.

tur pœnitentiæ venia, quia lapſis & er-

rantibus ſubvenitur, non vero ſanctum z l
l.. baptiſma profanantibus. L. . h. t.
TIT. VIII.
NEMINI LICERE SIGNUM
Salvatori Chriſti humi, vel in ſi-
lice, vel in marmore aut in- tn
ſculpere aut pingere. 14
1. Quæx eſt ratio hujus interdicti? N
Quia contumelioſum Religioni Chri- keiio
ſtianæ videtur, ut crucem Domini, qua 6
frontem & pedora munire ſolebat de-
vota Antiquitas, in aureo Eccleſiæ ſtatu, 4
eam ſub pedibus conculcemus. gon
DE WDXEIS & COELICOLISC8.
1. Eſzne Judæorum cultus pro-
hbibitus?

Neg. Nam & circumciſio illis eon-
ceſſa, I. n. f. ad L. Cornel de fic. & pos-: M
ſunt eſſe decuriones. .ʒ. S. ult. de decu- epi
rioniburs. .
2. Poſuntne eſe Judicer?
Neg.

Eet⸗
ndtum

WN

con⸗

. pos⸗
cn

Ner.

JUST. LIB. I. 15

Neg. h. ult. h. t. leult.
3. Legarine poteſt univerſitati Judao-
rum?
Neg. L.1. h. t. l.1.

4. Nuptiæne inter qudæos & Chriſtia-
nos conceſſæ?
Neg. l. 6. h. t. & pro adulterio repu-l. &.
tatur.
J. An pretia rerum Zudzis ſtatuenda?
Neg. l. 9. H. t. ſcil. a Magiſtratibus in- l. 9.
ferioribus.
6. Suntne ſolennitates ſuæ Zudæis con-
ceſſæ?
Aff. Citra contemtum tamen Reli-
gionis Chriſtianæ? L. u. h. t. l. 1t.
7. An Judæi die Sabbathi in jus vocari

voſſunt?
Neg. l. 13. . t. l. 1J.

TIT. X.

NE CHRISTIANUM MAN-
cipium Hæreticus vel Judæus,
vel Paganus habeat, vel poſſideat,
vel circumcidat.
I. Quæ

QUXST. IN COD.

7. Quæ pœna circumeidentir Cbriſtia-
num 6
l.. 2. Capitalis. l. 1. & 2. H. t.
TIT. XI.
DE PAGANIS ET SACRIFI-
CIIS ET TEMPLIS.
1. Suntne ut qudæir, ita & Paganis ſua
Jacra & ſacrificia conceſſa?
Neg. Sub pœena capitali, & templa
l. 1, omnia claudenda; l. 1. h.t. licet publico-

l.z. rum operum ornamenta ſervanda. l. 7.

h. t.
2. Ad quem Paganorum templa perti-
nebant?
Ad Principem, vel cui Princeps do-
l. . naverat. I. y. h. l.
TIT. XII.
DE HIS, QVI AD ECCLESI-
am confugiunt, vel ibi excla-
mant, & ne quis ab Eccleſia
extrahatur.
1. Licetne confugientem ad Eccleftam
Reum inde alſtrabere?
Neg. Niſi quis majeſtatis crimen velit

l. 2. Eommittere. . 2. G. t. 2. SFe=ed

* lnt.
5H
lo⸗

Del

etkh

rpr

NI

i
Rent
menun
ie.

iſu

.

Anij ſu
4
templ
ublico.
ce. , 1

4 ertt

epsco⸗

LEN.
Ncle⸗
1

Aliſn

en yelt
1l

JUST. L. I. 17

2. Sed quid de ſervo armato ad Eccleſi-
am confugiente?!
Neg. Quia indignus privilegio. l. 4. l. 4g.
h. tit.
3. Sded quomodo debitor ſuum debitum
conſequetur, ſi debitor ad Eccle-
am confugerit?!
Debet citari, ſi appareat, a Judice, vel
inveſtigari ab Epiſcopo, & comparebit
per procuratorem. . 6. h. t.

TIT. XIII.
DE HIS, QVI INN ECCLESIIS

manumittuntur.

DQuidnam bi conſequuntur?
Civitatem Romanam, per l. 2. h. tit. l. 2.
Sicut & alii a Clericis quocunque loco
manumiſſi. Licet id poſtea generale. .
unic. C. de dedit. liber.
TIT. XIV.
DE LEGIBUS ET CONSTI-
tutionibus Principum &
Edictis.

1. Cujus eſt interpretari legem?
Quando

18 QUSBRST. IN COD.

Quando rigor juris eſt manifeſtus ex 64
verbis & ſententia, ſeu ratione Legis,
temperamentum, & interpretatio ſo-

l. n. lius eſt Principis, . 1. & alt. Pt. nam ju- Qun
dex hic legem ſequi debet. L. Proſpe- tur.

xit. 12. ff. qui & a quib. manum. Secus, 7.
ubi ſententia & applicatio eſt dubia, per
l. 5. lI. S. C. de judic.
2. duntne privilegia extendenda? onn
2. Neg. ꝑer l. 2. h. tit. quia jus aliquod
ſpeciale continent.
3. Quandoid, quod a Principe conſtitu-
tum, vim legis obtinet 14.
Quando vel ad Senatum reſpondet,
vel per edicdtum ſancit, aut ſententiam X
definitivam tulit, ſi hanc legem genera-
lem vocet, aut ad omnes pertinere di-
l. 3. xerit. l. 3. b. t. E
4. Subiectusne Princeps Legibus? A
Neg. Licet ex honeſtate proprias le- ,.
l. 4. ges ſervet princeps. l. digna vox. 4. h. t.
I. Eſtne abtus Validus, qui contra legem (4
probibentem fit? Eind

. y. Neg. per l. non dubium. y. bh. t.
e

.

ſtuser
Legi⸗
tio ſo⸗
amju.
Pripe
ecls
bin er

4e!
iguod

ire⸗

ndet,
ntiamn
enera⸗
rech⸗

iasle⸗
, bet.
ℳ

JUST. LIB. I. 19

6. Quænam eſt interpretatio legis volun-
tati Legislatoris contnaria?
Quando id, quod favore introdu-
Qum, in damnum alicujus detorque-
tur. L. 6. h. t. l. b.
7. Ad quænam negotia Leges exten-
duntur?
Ad futura, non præterita, niſi de his
nominatim in Lege cautum. l. 7. h. t. 1.7.

TIT. XV.

DE MANDATIS PRIN-
CIPUM.
1. Au credendum alicui, ſidicat,ſe babere
mandata non ſoripta?

Neg. per l. 1. H. t. 11.
TIT. XVI.
DE SENATUS CONSULTIS.

1. Quæ eſtyœna ejur, qui Reſeriptum con-
trasCtum, vel legem, per importu-
nas preces impetraverit!?
Confiſcatio tertiæ partis bonorum,
& infamia; quod uſu non ſervatur.

TIT. XVII.
DE

20% QUXST. IN COD.
DE VETERI JURE ENU-

cleando, & de autoritate Jurispruden-
tium, qui in Digeſtis referuntur.
I. Qua autoritate fuerunt Digeſta
confeælta?ö
Reſp. Imperatoria.
2. Unde
Ex JCtorum reſponſis.
3. Quomodo debuerunt eri?
Ne quid repetatur, aut contrarium

reperiatur, aut conſvetudine aboli-

tum; An id ſemper præſtitum, alia eſt
quæſtio.
4. In quot partes diviſa?
l. 2. In ſeptem ex l. 2. B. t.

TIT. XVIII.

DE JURIS ETFACTIIL.
GNORANTA.

1. An ignorantia juris obeſt militi, ubi de
damno militat?
l. . Neg. per l. . . ?.
2.·’ An qui errore Juris maternæ beredi-
tati renunciat, audiendus?

Neg.

bere⸗

da,

trium

abol⸗

ala ett

TII

dic

JUST. LIB. J. 21

Neg. Si majorennis fuerit, per L.2. l. 2.
h. t. ſecus in paterna. l. fn. C. de repud.
hered.
3. Quid e ex Teſtamento inpalido facta

diviſto?
Non præjudicat extra judicium fa-
Ga. l. 4. h. t. l. g.
4. An autém falſa confeſſio mihi
Ppræjudicat?
Neg. l. y. b. t. l. 5.
J. An quod errore facti promiſſm,
condicetur?
Aff. l. 6. h. t. l. 6.
6. Erronea confeſto, an ſententiam
retrattanda?

Neg. . 7. H.t. Sed ante eam, bene. Vide l..
infra de Errore Adroc.

7. Si quis in jure errans, aliquid ſolvit,

an repetit?
Neg. l. io. h. t. modo ſubſit debitum L. io.
naturale.
. An ob ignorantiam multerilu, Jſab-
veniendum?
Affirm. In damno vitando, per lult. hult.
5. %. TI T.

2 QUEST. IN COD.
TIT. KIX.

DE PRECIBUS IMPER. OF-

ferendis, & de quibus rebus ſup-
plicare liceat, vel non.
1. Quz ſunt precer?
Sunt libelli ſupplices, quibus quida
Principe petimus.
2. Licetne ſupplicare, ne Debitor uta-
tur Exceptione?

Arff. De Dilatoria. Sed Neg. de per-

l. 2. emtoria, per I. 2. h. t.

3. Licetne petere ea, quæ Fiſco, aut quri
communi contraria?

l. 3. Neg. L... h. t.

1. Quir eft efeltus ſupplicationi, inter⸗

Veſitæ a ſententia Præfelti præ-
torio?

Si intra decem dies interponatur,

non tradetur ſententia executioni, niſi
præſtita cautione in caſum ſuccumben-
tiæ; ſed ſi intra biennium, ſine cautione
executio procedet. auth. quæ ſupplica-
tio. h. tit.

J. Te-⸗

gbide
uſs⸗
eper⸗

JUST. LIB. I. 3

F. Teneturne qudex obſervare Reſeripta
contra jus elicita?
Neg. l. Reſcripta. . niſi alium non l. 7.
lædant, & proſint petenti, vel crimen
commiſſum indulgeant.

TIT. XX.

QUANDO LIBELLUS
Principi datus litis conteſta-
tionem faciat.
1. Quando libellus Principi oblatus pro
conteſtatione litis habetur, ad per-
vetuandam actionem?
Quando eſt Actio prætoria annalis,
non quando eſt civilis, nam L. 2. C. de l. 2.
annali Except. de libello querelæ judici
oblato loquitur.
TIT. XK I.

UT LITE PENDENTE
vel poſt provocationem, aut de-
finitivam ſententiam, nulli liceat
Imperatori ſupplicare.
1. Cur non licet poſt provocationem ſup-
Plicare Principi?
Quia

24 QUMST. IN COD.

Quia Judicis ad quem, ſententia ex
ſpectanda. mend
2. Cur non poſt nem judicatav?
Quia acquievit ſententiæ, & ſic nec P
ſupplicare licet.

TIT. XXII.

SI CONTRA MIS VEL UTIL —
litatem publicam, vel per men-
dacium fuerit aliquid poſtulatum,
vel impetratum. 41
1. Que ſunt canſæ, cur reſeripta in-
I. Si juri contraria. 2. Publico noxia.
3. Per mendacium elicita.
2.Sed poteritne omnis Judex de menda-
cio hoc cognoſcere?
2. Aff. Tam de delegato, per. 2. b. tit. dei
IlL. f. quam ordinario, l. En. etiam eo, cui
executio tantum mandata, l. eſt non oo- 4
l. 4. gkitio. 4. b. I. 44,.
3. Poteſtne, qui per ſubreptionem vel ob-
reptionem impetravit reſeriptum, puni- Aff
ri a Judice propter mendacium? . 12..

=
S
S

.

entiger

!
Kfemet

UTI
rwen⸗
dtum,

r
0 noN
endt⸗
2,ht

eo eli
on.

ntl G.

, w.

.

JIUST. LIB. I. 25

Aff, per l. y. h. t. hodie vix auditur, 1, .
mendaciorum omnia plena.
TIT. XXIII.
DE DIVERSIS RESCRIPTIS
& pragmaticis ſanctio-
nibus.
I. Si duobur ſupplicantibur, Reſeriptum
dirigatur ad unum, Prodeſtne
utrique?
Aff. per l. 1. h. t. le t.
2. Suntne Reſeripta perpetua?
Aff. per l. 2. h. z. quod limitatur in e. . 2.
Plerumque. 23. X. h. t. ſi ex malitia non
protulerit intra annum.
3. Eſtne licitum dubitare de idoneitate e-
Jur, quem Princeps ad aliquod off.
cium idoneum exiſtimat?
Sacrilegii hoc inſtar eſſet, l. . h. t. quod l. y.
limit. Modo certa Principis ſcientia ad-
ſit.
7. An omne Reſeriptum debet continere
clauſilame ſipreces veritate nitantur
Aff. I. alt. h. t. ſed jure canonico per lult.
c.2. A. h.t. ſubintelligitur. Ideoque pri-
ma

26 QUXST. IN COD.

ma cura Judicis eſſe debet, de veritate

precum.
T'IT. X XIV.

DE STATUIS ET MAGI-
NIBUS.
1. Eſtne Principis jus, concedere facul-
tatem erigendi in honorem ſaum
ſtatuam & eimaginem ſaam 5
Aff. per tot. h. tit.
TIT. XXV.
DE HIS, QUI AD STATUAS
CONFUGIUNT.
1. Quæ ſunt Aræ ſalutis, aut miſe-
ricordiæ?
1. Eccleſia, de qua ſupra, & in zZit. X.
de immunit. Eccleſ. 2. Statua Principis,
de qua hic.
TIT. XXVI.
DE OFFICIO PRXEFECTI
Prætoriorum Orientis & Illyrici.
1. Quæ fuit ſumma dignitas ſub Impe-
— ratoribus?
Poſt Patriciatum Præfecti Prætorio?

2. Qaot

tis,6
Aſin
ei,

ſec
Finci

Veritate

NA.

. fut
ſuun
ni

I

nie

rincipis

rei
Iype⸗

torio!
, M

1

JUST. LIB. I. 27
2. Quot Puerunt?

Quatuor ſub Juſtiniano; duo Orien-
tis, quibus ſuberant Oriens, .Ægyptus,
Aſia, Pontus, Thracia. Tertius Illyri-
ci, cui Macedonia & Dacia ſuberant.
Quartus Africæ.
3. Horum Edilcta quam vim habuerunt?
Legis. . 2. h. ?. 1 2.

7. Poterantne de delidfir Præfidum gui

Egulte provinciis præerznt,
cognoſéere?
Aff. per /z. h.7. l. 3.
TFT. XXVII.

DE OFFICIO PREFECTI
Prætorio Africæ, & de omni
ejusdem diœceſeos Statu.
1. Habuitne Africa ſuum Præfeltans
Prætorio
Poſtquam Africa a Vandalis recupe-
rata, pro quo prolixas DEO gratias hic
Imp. agit, peculiarem conſtituit Præ-
fectum, qui ſeptem ſub ſe habebat pro-
vincias, & tot præſides, . 1. h. t. & con-/ „
B z ſtituit

QUMST. IN COD.

ſtituit ſportulas S. . & 7. quas qui cum
timore DEI non ſervaverit, ultimum
ſupplicium eos manet, & in . 2. deſcri-
bit limitaneorum militum numerum in
armis ſemper exercendorum, & inſti-
tuit eos, ut hoſtibus terribiles, provin-
cialibus vero mites & benevoli ſint.

TIT. XKXKVIII.
DE OFFICIO PREFECII

1. Quod bujur oſteinum 5
Crimina vindicare in urbe, & intra
centeſimum lapidem admiſia, annonæ
curam gerere cum præfecto annonæ,
II. I. 1I. b. t. Cura excubiarum, corporato-
rum & piſtorum &c.
TIT. XXIX.

DE OFFICIO MAGISTRI
MILITUM.
1. In quos hie babet Jurisdictionem?

In milites, & in Duces, ac Comites
militares ſingularum provinciarum, &

übi
Pr
il

hun
us⸗

D

icun
ltimum
,celeni⸗
erumin
Kinlli⸗
Prorin⸗
ſnt.

ECTI

K inttin
annone
nnone,

porato⸗

Thl

ven!
Olpites
u,
nbi⸗

JUST. LIB. I. 29

ubicunque reus miles, ſicut Præfectus
Prætorio, ubi reus privatus, licet actor
miles.
TIT. XXX.

DE OFFICIO Q.STORIS.
1. Quoädham hoc eſt?
Per hunc Princeps largiebatur pecu-
nias & honores minoris Laterculi. Per
hunc precibus reſpondebat, conſilia e-
jus adhibebat. Per hunc leges dictabat.

TIT. XXXI.

DE OFFICIO MAGISTRI
OFFICIORUM.
1. Oodnam hoc erat ofyrium?
Ad eum diſciplina morum in palatio
pertinebat. Curſus publicos curabat, ur
& caſtra & clauſuras.

TIT. XXXII.

DE OFFICIO COMITIS SA-

crarum largitionum.
1. Guagnam hujus cura?
Theſauri Imperialis, quaſi ad largitio-
nes hic tantum deſtinatus eſſer, qui cum
B 3 comi-

30 QUST. IN COD.

comitatumbprincipis ſequeretur, Comes
didus eſt, quod poſtea ad omnes, qui
uni negotio præfuerunt, porrectum eſt.

TIT. XXXIII.

DE OFFICIO COMITIS.
rerum privatarum.
7. Quinam bic erat?
Qui privatum patrimonium Princi-
pis & propriam ſubſtantiam, non Impe-
rii, adminiſtrabat.
2., Ergone duplicia Principis bona?
Aff. Nam fiſcalia non proprie in do-
minio Principis, ſed uſufructu ſunt, ſ. q.
dominio. Propria vero in vero domi-
nio, & in heredem transmittuntur. IIla
Principi qua Principi competunt; Hæc
Principi qua Privato.
TIT. XXXIV.

DE OFFICIO COMITIS SA-
cri Palatii, ſeu de officio Comitis
ſacri patrimonii.
1. Quis erat iſte?
Erat exigendis canonibus Emphy-
tevta-

ter
er

lari
,,7
geb⸗
reſo
b.
oflie
Peri

.

„Come
nes,ui
umet⸗

UITII

1

Prine-
inIpe⸗

ns!
jeinco⸗
Unt, 64
odonm⸗
tur. I!
; He

mitis

mph⸗
teyta⸗

JUST. LIB. I. 31

tevtarum Principis præpoſitus, ut &
epulis & cellario Principis.
TIT. XXXV.

DE OFFICIO PROGCON-
ſulis & Legati.
7. Qui erant iſti?
Qui in certas provincias cum conſu-
lari poteſtate mittebantur, ut taàm belli-
Ca, quam civilia regerent, quibus adjun-
gebatur Legatus, cui jurisdictionem da-
re ſolebat, etiam in criminalibus, /ſolet.
F. h. t. Et hic & ſeqq. in titulis explicati
officiales ſpectabiles dicuntur, ſicut ſu-
pPeriores illuſtres.
TI T. XXNNXNVI.
DE OFFICIO COMITIS
ORIENTIS.
1. Ubi habuit ille gubernationem?
In toto Oriente, & Provinciis eo
ſpectantibus.
TIT. XXXVII.
DE OFFICIO PREFECII
AUGUSTALIS.
B 4 1. Cur

32 QU.ST. IN COD.

2. Car Præfebtus BEgypti Auguſtalis
dicitur?
Quia hane provinciam ſibi reſervave-
rant Imperatores, & ibi non Senatores,
ſed Equites conſtituebant Præfectos.

TIT. XXXIIX.
DE OFFICIO VICARII.

1. OQui nunt Viecarii?
Qui a Principe loco Præfedtorum
Prætorio mittebantur in tradum vel
dioœceſin aliquam, aliquot provincias
continentem. Et hi in civilibus cauſſis
Comitibus militum; In militaribus
l. I. cauſſis, hi illis præferuntur. . . C. b. .

TIT. XXXIX.
DE OFFICIO PRETORUM.

7. Qui ſunt Prætorer?
Hi ſunt clariſſimi, & jura dicebant
in urbe, & ex iis, qui in urbe larem fixe-
l.2., rant, eligebantur. . 2. b. t.

TIT. XL.

DE OFFICIO RECTORIS
Provinciæ.

7. Gui-

tari
orc

U

5

DI

Cendh

DE

Ilalt

ſernave⸗
atoret,
eos.

Ahll

elorunn
um ve
orincies
cluſis
itaribus
Cebet

WN

ſebant
nfie⸗

0
g£

JUST. LIB. I. 33

7. Quibus præerant Praſßdes?
Certis provinciis in civilibus & mili-
taribus cauſis, & vocabantur Judices
ordinarii.
TIT. XLI.
UT NULLI PATRLE SUE
adminiſtratio ſine ſpeciali permiſ-
ſu Principis permittatur.
TIT. XLII.

DE QUADRIMENSTRUIS
BREVIBUS.
Prætedentes duo Tituli non ſunt
Avthentici.
TIL. XLIII.

DE OFFICIO PREFECTII
VIGILUM.
1. Wuag oura huic impoſita?
Cura excubiarum nocturnarum, in-
cendiariorum & furum inquiſitio.
TIT. XLIV.

DE OFFICIO PREFECTI
ANNON .
Deeſt hic titulus in Codice Juſtinian.
B 5 TITI.

34 QUXEST. IN COD.

TIT. XLV.

DE OFFICIO CIVILIUM
JUDICUM.
7. Qui ſunt civiles Judices?
Qui in cauſis eivilibus, non militari-
bus judicant, qui ipſi tamen ſuos mili-
tes, & apparitores habent.
TIT. XLVI.

DE OFFICIO MILIFARIUM
JUDICUM.
7. Qui ſunt militarer gqudices?
Qui in cauſis militum, aut rei milita=
ris judicant, ut Magiſtri, & Gomites mi-
litum.
TIT. XLVII.
NE REI MILITLARIS COMlI-
tibus vel Tribunis lavacra
præſtentur.

1. Cur hoc de privatis balneis non praben-

dis bic conſtitutum?
Quia hoc illuſtribus ſolum debeba-
tur; Et hi publicis balneis uti debent.
TIT. XLIIX.

DE

D

ue

mul
rem
cere

UT

(ivil

adtn
ui

Con-
Vlen

Ed

JUST. LIB. I. 35

DEOFFICIO DIVERSO-
N RUM JUDICUM.

Poteſtne Judex ullus matronam ob debi-
tum pecuniarium in carcerem
conjicere?5
Neg. per l. 1. & auth. ſeq. h. t. Sed l.1.
mulierum cuſtodiæ tradenda, ob pudo-
rem ſexus. Hodie ſeparato a Viris Car-
NWI cere cuſtodiuntur.

7 TIT. XKLIX.
zji

iriu. UIT OMNES UDICES TAM
em. Civiles, quam militares, poſt
adminiſtrationem depoſitam,
quinquaginta dies in civita-
80M. tibus, vel certis locis
cra permaneant.
2. Cur hoc conſtitutum?
.. Ut poſſent Spectabiles & Clariſſimi
Conveniri in provincia ob debitum ci-
chete vile vel de crimine, neque abitu Præſi-
bem dis durior conditio actorum fieret?
2. Qaid eft Sypndicatus?
DE Bii 8 6 Eſt

miliari⸗
os ml.

36 QUEST. IN COD.

Eſt Jjudicium de officiali ob non bene
geſtum officium.
3. Idemne de Adſeſſoribus & Domeſticis

Præſidum?
Aff. . & 5. infr. de Aaſeſſ.
TIT. L.

DE OFFICIO EIUS, QUI
vicem alicujus Judicis vel
Præſidis obtinet.
1. Mualis éſt poteſtas ejus, ui vice Praæ-
hidis mortui, vel abſentis ad tempus,
provinciæ præerat?
Eadem, quæ Præſidis.
TIT. LI.

DE ADSESSORIBUSET
Domeſticis & Cancellariis
Judicum.
7. Mui erant Adſeſörer?
Jurisperiti, qui conſiliis Præſides in-
ſtruebant, qui & comites ſedendi, &
Participes conſiliorum dicebantur.
2. Oui Cancellarii?
Secretarii, qui Cancellis præpoſiti.

5. Qui

der
ite

l

. JUST. LIB. I. »„„

lonbete 3. Qui Domeſtici?
Protectores judicum, qui latus eo-
ngtu rum tegebant. “, 4. h. . 4F.
4. Salaria publica cui veculio
aaſeribenda?
Quaſi Caſtrenſi. l.. h.t. l. 7.

E TIT. LII.

UDE ANNONIS ET CAPIL-
tatione Adminiſtrantium, & eo-
rum Aſſeſſorum, aliorumve pu-
blicas ſolicitudines gerentium,
vel eorum, qui aliquas con-
ſecuti ſunt digni-
E tates. B
3 Duid per annonam & capitationem
ns intelligitur?
Per annonam victualia hominum;
per capitationes, pabula jumentorum
idsir intelligunt; quæ primitus in ſubſtantia,
Ndi,j“ poſtea in æſtimatione petebantur.

TIT. LIII.
