poſteriores Chriſtianos movit, ab-

actioni partus pœnam mortis di-

Gtare. Quapropter juris hujus no-
velli reſpectu, omnino cenſeo, in
lege noſtra Cicero mulierem mortis
pœna affligendam eſſe. Dixi, juris
hujus noveli reſpettu. Enimvero ſi
eandem legem Cicero prout in Pan-

dectis jacet, conſideres, verius eſt,

ejusdem auctorem Tryphoninum
nil minus ſenſiſſeé, quam eo caſu

S

isen
Wnn m
aleit Nr
luno Ccen

1r ini ainn
cnntumn;
Allrimote
llier her
iilhmmiln
n Unzci
üimnce
zie 1dirc
glerikon
ioton

Done os 6
nbllit

mortis llg

Urllenite

Nin PARS XI. SECT. ill. 431t
one In mortis pœnæ locum dari debere.

Narrat Tryphoninus, quid Cicero

Eenſerit. Narrat: non approbat.

Immo Ciceronem aperte refutat.
Argumentum enim adhibet à ma-
jori ad minus. Sed W„ inquit, ſi qus
viſceribus ſuis poſt divortium, quod præ-
ins fuerit, vim intulerit, ne jam ini-

emdnt . .
4 n Ti mico marito filium procrearet, ut tempo-
uetl rali exilio coerceatur, ab optimis Impe-
tbaltaleini

lele llertrt

En aekgn

Criimmmits
1 Aeun nnt 1

tratoribus noſtris reſcriptum eſtt. Quaſi
Adicat Lryphoninus: tantum abeſt,
ut priori caſu mulier rei capitalis
debeat damnari, ubi pecuniæ ſuc-

eubuit: immo ne quidem graviori

ehmitin ocaſu, ubi ex mero viri, quo cum
mmehh individuam illam vitæ conſuetudi-
HmINI nem, illam arctiſſimam omnis di-
nch Müm vini humanique juris communica-
Eh himm tionem habuit, ubi ex mero inquam

linznri
ttſic
uu Itnun

uun

talis viri odio partum ſibi abegit,
iſti poœnæ locus eſt: & quicpuid
contra ſenſerit Cicero, & quic-
quid in Aſia ea in re obtinucr,
mn⸗

4 2²2 DE MIRE VENTRIS
Imperatores Romani contra re-

ſcripſerunt, ut ne quidem hoc ca-

ſu graviori locus eſſe debeat capi-

tali pœnæ. Opponitur ergo & re.

ſitatur Cicero, Imperatorio re-
ſcripto. Simili modo quo Virgilii
ſententia narratur & reſcripto Im-
peratorio refutatur in l. 6. J. ult.
fjund. I. 7. ff. de R. D.

IV. Gemina ex his elucet reſpon-

ſio reſpectu caſus prioris, qui mu-
lierem viſceribus ſuis vim inferen-
tem rei capitalis damnatam narrat,
cum tamen d. L. 4. de extr. crim.
d. I. 8. de ſicar. non niſi exilii menti-
onem contineant. Nempe ut vel
1. dicamus priorem in l. Cicero. ca⸗
ſum ejuſque ponam tantum narra-
ri, nequaquam autem approbari
à narrante Tryphonino: Immo re-
futari. Vel 2. ut agnoſcatur ex-
ceptio: ad minimum;, ad mentem
Ciceronis, aut ſecundum genium
Juris prudentiæ Africanæx. Cete-
rum

N

WI
n no lean
irucentel
menvund.
umoyrane
, E
nnmn Clnt
1criokzdien
6.Nudon
Cen Wen
nINin
leiors as

Alun inpnt
mntſitihet
ſn onn

Ghialt G
ie Nportei

Milg

hinentonen
nce erlo h

utient i

ed fi e
Mimin
, ,

PARS XI. SECT. III. 4 3
rum nos ſecundum ingenium Ju-
rilpr udentiæ Romanæ poſteriorum
nberatorum Chriſtianorum, non
tantum priori caſu noltræ legis Ci-
cero, ſed & poſteriori, mortis
pœnam dictandam eſſe cenſemus,
iin ut ex infra dicendis conſtabit.
V. Nondum tamen ſolvimus al-
terum nodum ſupra exhibitum,
dum Tryphoninus in L. (icero po-
ſterioris caſus poam memorat
exilium temporale, cum id perpe-
tuum eſſe debere ex l. I. §. Alt. jundt.
I. 8. dé ſicar. concludendum eſſe vi-

deri poſſit. Scio, à variis ad hoc

varié reſponderi. Sed his miſſis,
dico, in d. l. 8. me nullam exilii
perpetui mentionem videre. Quod

ergo de exilio ibidem ſimpliciter

pronuntiatur, id ex lege noſtra
Cicero accipi poteſt, de tempo-
rali. Dictam inquam Il. 8. de ſicar.
trahendo ad l. noſtram Cicero, & ad
l. 4. de extr. criminib. Hæc enim
T ex-

„

43 4 DE IUHRE VENTRIS
explicandi leges methodus nohis
prælſcribitur in l. 26. l. 28, .. de legib.
§. pen. I. de L. Aquil. Ut ergo in
abacto bhomine naſcituro , poœna
mitior ſit, quam in occiſo homine

jam nato. Qujus divertſitatis ratio

perſpicua eſt, ſi ex ratione mere

Politica (aliam Chriſtianam vide-

bimus infra) perpendas, natum,
jam reip. certum civem eſſe: at
naſciturum, non niſi incertum.
Vel ſi hæe reſponſio alicui placere
non potelt, is ſtatuat aboftus pro-

curatores aut accuſatione extraor-

dinatia aut publica accuſari. Si A-
la: erit exilium temporale d. I. 4.
extraord. crim. l. Cicero. de pœn. Si hac:
crit perpetuum d. l. 1I. J. ult. jundt. 5.8:

de ſicar. Neu miretur, idem crimen

& extraordinaria & publica accu-
ſatione vindicari poſſe., Idem enim
evenit & in annonæ fagellatæ cri-
minée, item in vi, & alias. vid. I. ult.
de privat. delidt. l. alt. de funt. . ult. de
—N— injur.

„

A erlt k⸗

S

ilk tt
Sigmebnl
Ghare
eakont
TI En
Uoctonene
Mine en
Dhmmnevn
ulnme
EmIn Uemn
mentg
lun
leini
loglsne
Enfotnir
EUrhme ld
Knnt
izmucen
igtenf
micimn
Ao are C
nanlt r
nn,

1

PARS XI. SECT. IIIl. 4

injur. t. t. I. de vi bon. raptor. t. t. de ai
. I. vi arm. I. t. Unde vi. t. t. de Vi publ.
in e S. privat. I. k. de L.- Jul. de annona jundt.
I. 6. de exbraord. criminib.
VI. IIIam pervulgatæ notitiæ
diſtin ionem omittere non debeo,
qua inter ventrem animatum &.
non animatum vulgo diſtinguitur,
ita ut illum abigens, mortis reus
ſit: non autem qui hunc abegerit.
Verum ego oggero illud ſimiliter
pervulgatum: Erubeſcendum eſt
üne lege loquenti. Dic enim mihi,
quisquis Jure Civili eam diſtinctio-
nem fundari credis, qua eandem le-
ge probare poſſis? Abſtrahimus
enim nunc Jus Civile à juribus ce-
Hreris. Agimus de ſenſu & concilia-
tione legis Cicero . de pœn. G& 1. 4. de
Iextraord. crimin.! S. de ſicar. Oſten-
de, quo Jure Civili diſtinctio illa
contineatur. Fruſtra es, qui ean-
dem in I. Cicero. ff. de pœn. quæris
aut inveniri poſie contendis. Tu.

1 2 dicis:

7/

436 DE IURE VENTRIS

dicis: Immo extat manifeſte apud
Tryphoninum in I. Cicero. F. de pœn.

Ego dico: te manifeſte errare. Ve-

rum eſt, in parte & caſu priore le-
gis Cicero fit mentio partus: in po-
ſteriore autem viſcerum. Dicis: par-
tum intelligo de partu animato. Ei-
ſcera autem de inanimato. Itane ve-
ro? An viſcera intelliges tantum de
partu inanimato? At tene ſis primo,
partum inanimatum de Jure Qivili
nullum agnolſci: aut ſi talem dari
credis, proba: interim, ego nego.
Sed ſecundo finge talem, inanimatum
ingnam⸗ de Jure Civili agnoſci, pu-
taſne mulieris prægnantis viſcera ad
ſolum inanimatum reſtringi? Putas?

Erras. Inſpice l. I. F. 1. de ventr. inſp.
Adlcribam verba: Partus antequam

edatur, inquit ibi Ullpianus, mulieris
portio eſt vel viſcerum. Vides? Vſcera
ſunt uſque dum partus edatur. Si cras
pPartus edetur, adhuc hodie idem

partus, etſi jam maxime animatus,

eſt

W

ars if

Ullllunumme

in hniett
Cnnetlene
Ibsni
Anluno: E
in ilren
cotleriiott
Ihonnun
Egelen
, Eerin
elnin ,
erbugzge
Untlinun
Uneliusrie
n,
. Neta
Mtun mnn
umnciin
Aherkeen

.

Nm E PARS XI. SECT. III. 4,7
eft pars viſcerum. Ergo ad poſtre-
miſſimum uſque temporis punctum
quo mäalier parit, partus pars ejus
& viſcerum portio eſt. Ergo par-
tus maxime animatus eſt viſcerum
portio. Ergo quæ partui animato
vim intulerit, ea viſceribus intulit.
Conlequenter in lege Cicero viſce-
ribus vim inferens inferet & partui
animato: & tamen animato partui
vim inferens non morte ſed tem-
porali exilio afficietur: ſecundum
Tryphoninum in noſtra, inquam,
lege Cicero. Addi his poteſt Sene-
ca in Octavia verſ. 636. ſeqq. ubi uſ-
que dum in lucem edatur partus,
viſceribus aceenſetur. Immo apud
Quintilianum declamat. 338. etiam
partus editus viſcerum appellatione
yvenit.
vyll. Nec felicius alii ſuperiorem
in partum animatum & non ani-
matum diſtinctionem probare co-
unns nantur per legem l. 38. J. 5⸗f- de pœn.
MmceH T. 3 cujus

17
4
3

lllen
nſele

EN

s DäE JURE VENTRIS

?
cujus hæc ſunt verba: Qui abortio-⸗ Etenin
nie, aut amatorium poculum dant: etſi ir nim
dolo non faciant: tamen, quia mali exem- ll n iſi⸗
pli res eſt, humiliores in metallum, hbone- Seiigam
Niores in inſulam amiſſa parte bonorum ſihliiz
relegantur. Quod ſi eo mulieraut homo e hn
perlerit: ſummo ſupplicio aaficiuntur. mnihen.
Hæc lex Paulo adſcribitur. Sed ubi idr nnn
Paulus inanimati partus mentio- he
nem hic quælo facit? Nec vola ejus Snmige
eſt nec veſtigium. A prĩnc'pio con- j e
ceptionis ad ultimum tempus quo ſinin
partus editur, partus pomo fingitur, N r

quotiens de ipfſius partus commodo- üzlen
agitur lI. 7. l. 26. de ſtat. hom. I. 231 de apilel
V. & Fingitur: dixi. ExX ſenténtia min ele
quippe Stoicorum & Ctorum no- H
ſtrorum, partus antequam edatur, Wern
nec homo nec animal habebatur. Leruſet
1. 9. J. I. ad L. Falcid. l. 10. §. I. de vulg. Aneitz
pup. ſubſt. l. 24. pr. de egat. I. Plu. An
tarch. 5. de placit. Philoſoph. c.15. & 26. N 1o
vid. Ulngepaur. de errorib. uſtinianum an Eiin
§. 44. Jeqq. Secundum hanc ergo imton
ſen- Alida

Cren

n eln! Ig
inmt, Plaln,
mn , D

Ggan⸗
Nnn n⸗

i

a ly

n. Lerat
nnl ennnrr.
n Rinin

ieie e

gendum e

PARS XI. SECT. III. 439
ſententiam partus antequam ecda-
tur, re vera nunquam eſt animatus:
ſed per fictionem ſemper animatas ſi
de ejus commodo agatur. Hæc eft

Kictio Juris, ut loquimur ‚àaffirma-

tiva. Ita ut & illé quem inanima-

tum vocant, homo fingatur: to-

tiens, inquam, quotiens de ipſius
commods agitur dd. . At non abi-
gi, partui ipſi eſt commodum. Cum
jgitur Paulus d. ?. 38. §. F. de abor-

tionis aut amatorio poculo loqua-
tur, & eo ſive illo, nempe priorizab-

ortionis poculo mulierem aut homi-
nem periiſſe ſeribat, ſequitur, id de
omni ventre, adeoque etiam de
aninare (quer vocant) intelli-
cum & hic æque ho-
mo ſit vel fingatur. Ubi notandum
eſk, Paulum uti numero ſingulari.
Ibi: eo. Non poteſt ergo intelligi
de duobus, & abortionis & ab eo di-
ſtincto amatorio, poculis. Duobus
enim iſtud eo applicari non poteſt.
T 4 Unde

440 DE MIRE VENTRIS

UInde ſi explicatio noſtra, qua illud

eo àd abortionis poculum ſolum re-
fero, alicui non arridet, dicat, in d.
I. 38 F. 5. non loqui Paulum de duo-
bus poculis, ſed de uno duntaxat.
IIt poculum amatorium, idem fſit
cum poculo abortionis. IIt idem
abortionis & amatorium cognomi-
netur, non quod detur ad amorém
conciliandum;, ſed ad amorem tuto
absque metu imprægnationis exer-
cendum, ut impura Venus adeo ſe-
cure poſſit expleri, & imprægna-

tio aut præcavéri aut elidi. vid. c.

Si dliquis F. X. de homicid. Talé po-

culum eiſle & amatorium, docet

Marcianus in l. 3. I. 2. F. de fcar. ubi
& tale poculum diſtinguitür ab al-
tero pocule quod datur ad conce-
ptionem promovendam aut paran-
dam Amatorium ut ſit quod eſt ad
conceptionem impediendam aut

evertendam. Hoc idem amatorium
Poculum d, l. 3. 5, 2. etiam ad homi-.

nem

N

denn necane
ſee
Reenti 1 l
enun l⸗
uhui
I reoru
olendao
Kt. Tephol
ſeuen
ntnin o
lgſ. 1
Aln lln
aaltoln
etſe.
l Cvoc
Ergihue
erdl
Geſtund
8 Uenm
Uun llt
Unlt Nir⸗

.

PARS XI. SECT. III. 441.

nem necandum adhibetur. UIt ſci-
licet & homo conceptus dicatur
necari, cum poculo amatorio abi-
itur. IIt conſequenter aut quod
apud Paulum Occurrit in d. . 38. 8. .
ſumatur pro & vel pro id eſt: quod
in jure novum non eſie, ſcimus ex
eodem Paulo l. 3. de V. §. egoque
uirgzmo per §. I. I. de inutil. ſtipul. Con-
fer. Theodoric. crim. c. 7. aph. 7. n. 4.
Siye autem poculum abortionis &
amatorium pro uno eodemque in
4d. I. 38. J. 5. accipias, ſive alterum
ab altero diſtinguas, patet tamen,
illud eo ad ſolum poculum abortio-
nis ertinere⸗ Certe de duobus
intelligi id quod unum eſt, non po-
teſt. Ex quibus corruit illa aliorum
d. l. 38. J. F. Explicatio, qua vocem
mulier referunt ad poculum abortio-
nis, & akeram pomo ad poculum
amatorium. LlIt utrumque poculum
ſummi ſupplici ii pœnam mereatur.-
I Corruit: ut dixi. Paulus enim ſup-
8 T 5 plicii

1

442 DH IIIRE VENTRIS

plicii ſummi pœnam non niſi ad
unum poculum refert. Eritque hæc
aut unica aut altera in Pandectis ex-
ceptio à regula, quæ partus aba-
Gores non niſi exilio temporali af-
ficiebat, puta ſi abortionis poculo

mater una cum ventre perierit.

Corruit hinc & eorum, quos ſequi=

erentured

tur Speckhahn centur. 3. claſſ. 2. qul. F. Meunt

ſententia, quaſi & amatorio poculo
ſive Philtro capitalis poœna irt d. l.
38.5. F. dictetur: cum hanc Paulus
ad ſolam ut widimus abortionem

reſtringat. Nec par ratio eſt po-
culi abortionis & philtriz cum hoc,
utpote effectu delſiderato deſtitu-
tum, & fœpe diverſum, inſaniæ aut
phantaſiæ (veluti Thomæ Rotarii,
qui ſe vitreum eſſe, philtro potato,
fibi imaginabatur, exemplum eſt
apud Caſpar Ens Pauſilyp. libr.2.n. I.)
te ſ
Aſt illud: creberrimi, adeoque ſe- ”
n file t
Min hi

ſæpe producens, rarioris uſus ſit.

verius coercendi, qua de re legi
meren-

nncEinle
N ne
n

„
4

Nelhbecte:
in

iegzre
n lqlisuhin

VTNN
Noum mni
mteſen .
eninluit
enn,
In ,

PARS XI. SECT. III. 44;
merentur quæ noviſſime notavit C.
H. E. D. Itin. Angl. & Batav. p. 83. ſeqqj.
Verum tamen etct, etiam quoad phil-
tri effectum amoris inducendi, eam
multorum efſie perſiaſioném. De
Sacerdote ſacratiſſimam hoſtiam
dividente, partemque ſibi afſſumen-
te, partem alteram mulieri cujus
amnore Captus erat, minutatim con-
tritam & in pulverei redactam, in
cibo potuque ſumendam in phil-
trum adhibente: refert Grilandus

¹Qe ſortileg. . 3. n. i9. Nec tamen ob-

nitar, ſiquis ultima d. 38. §. 5. ver-

ba: /i eo mulier aut homo perierit, ſum-

mo ſupplicio adficiuntur, non eſſe à Pau-
lo dixerit;, ſed à Triboniano éjus ve

ſociis ad Paulum adfuta. Qualibus
rTribonianeis emblematibus opus

Pandectarum refertum eſſe, nemo
negat. Ceérte abactionem & occi-
fionem partus, Pandectarum tem-
pore non fuiſſe ſüummo fupplicio
obnoxiam, indicat d. I. 3. §. 2. d. I. 8.
T 6 F. de

444 DE MIRE VENTRIS M
F. de ſicar. Sed ſi ea Pauli quæ adſcri iun aut⸗
Pplſi verba eſſe, præfracte contende- dinde
ris, erit exceptio àregula, ut dixi.
Mihi interim videntur Triboniani
ſociorumve ſapere emblema, ex
Chriſtianiſmo petitum.
VIII. Secundum Chriſtianorum
quippe Imperatorum poſteriora enlent
placita, rei capitalis damnandus eſt, 6Aſtun.
quiſquis non animatum tantum ſed o ſtn h
& (quem fingunt & perhibent) meg a
inanimatum parium abegerit. CQhri- Sſeln
ſtianis enim & hunc & illum abi- aſſtn
gentem, pro homicida habitum immz
fuiſſe „ vel ex Tertulliano patet, niuiſn
cujus verba ſünt hæc: Nobis, in- mnt, gn
quit, bomicidio ſemel interditto, et.
iam conceptum utero dum adhuc ſanguis
in hominem delibatur 2 diſolvere non li-
cet. Homicidii feſtinatio eſt probibere Phrnn
naſci. Nec refert, natqam quis eripiat ig ntits
oanimam , an naſcentem diſturbet. Homo tacnnd⸗
eſt, && qui eſt futurus, etiam fruttus o- num
Vynis jam in ſemine eſt. Hæe Tertullia- “ 4
nus iſe,

N7

1,

N
ahul D
feikedn
llan ing
e 14
ftin

PARS XI. SECT-III. 44

nus in apologet. Conf eundem lib.

de Anima c. 37. Athenagor. in apolog.
pro Chriſtian. c. 5. Lactant. de opific.

Dei c. 17. ibi: non enim poſt partum in-
Inzatur (anima) in orpus, ut quibus-

dam philoſophis videtur, ſed poſt con-
ceptionem protinnt. Videri forte poſ-
ſent eandem ſententiam hauſiſſe ex
S. Scriptura. arg. Geneſ. c. 38. v5. 9.

110. ſohann. Euang. c. 16. s. 21. Cui

convenit Sanckio Exod. c. 21. verſ.-
22. (623. ibi: Certantibis hominibus, ſi
percuſſerit unus illorum mulierem gravi-

dam, ita ut eiciatur ſatus eins, nec ta-

men ſit exitium (Pagninus & Junius

vertunt, mors) omnino multtator,

. — . . .„ẽ
prout impoſueriét ei maritus ipſe mulierig,

per judi & dato. Quid mirum er-
go li Chriſtiani Imperatores, mor-
tis pœënam in abacti partus procu-
ratotes conſtituerint! Factum id
et à Conſtantino in l. unic. C. de bis
7 parent. vel. lh. ocider. Et ne quid

dubii Iüperefſet, id ad infanticidia

I1y2 Qiterte

446 DE IIIRE VENTRIS
diſerte extenſum eſt à Valente,
Valentiniano, & Graciano in l. S.
C. de ſicar. in qua l. 8. per infantem
intelligi eum qui nondum natus eſt,
ex eo patet; tum quod de liberis
jam natis promulgata jam eſtet di-
a lex Conſtantini, ut neceſſe non
fuerit, id à Valente, Valentinia-
no, & Gratiano reépeti: tum quod
partus quotieſcumque homo fingi⸗-
tur,„ neceflario infantibus debeat
connumeérari: cui enim alias ætati
hominem ventrem aeccenfebis?
Chriſtianis utique partum concep-
rum hominem habitum fuiſfe, ex
ſuperioribus patet. lInde & in
partum parricidium abactione perpe-
trari ſtatuebant. Præfatis aucto-
ribus addo Minucium Felicem in
Octavio: Sunt, inquit, quæ in ipſis
vijceribus medicaminthus epotis origi-
nem futuri hominis eaſtinguunt, & par-

)

ricidium faciunt antequani pariunt. Eece

lye⸗
bie, parricidium. Nec turbet té,

quod

ood ilen
nn, Boxen
ſ../t
elChrd⸗
nmaninaeu
Ueninante
Cmmiaeti,
Meonmme
eliw
Ulptile
i Chilin
DS en
ufmere
er Uitn

112) Elne
lg ninati
rſeo, Cn

PARS XI. SECT III. 449

quod videas dici, hominem futu-
rum. Hoc enim alio reſpectu fit. vid.
H. 15. in fin. infrn. Certum itaque
eſt, Chriſtianos in abactione par-
tus, abſque diſtinctione inter par-
tum animatum & inanimatuim, Cri.
men infanticidii, homicidii, quin
& parricidii, agnoviſſe. Proba-
bile omnino eſt, eos dicto ſüpra
Jure Divino in eam ſententiam in-
duétos fuiſſe. Probabile: inquam:
quia Chriſtiani. Nec moratur;
præfatum eaput Exodi à Septua-
ginta interpretibus aliter acceptum
(V. Ant. Matth. de crim. 47. tit. f. O.
1. n. 2.) diſtinctionemque illam
partus animati & inanimati Jure
Canonico, Carolino, Forenſi, ap-
probatam eſſe. Non enim quæri-
tur quid Septuaginta interpretes,
quid jus Canon'cum, quid Impe-
rator Carolus Quintus, quid hu-
Jus illiuſve fori praxis heic ſentiant:
Sed quæ Imperatorum Chriktiano-
rum

1

448 DE JHIRE VENTRIS

rum ſententia fuerit quorum con-
ſtitutiones in Codice Juſtinianeo
extant. Er quid ſi Chriſtianorum
quorundam olim, quæ & hodie
multorum eſt;, ea ſententia fuerit,
animam humanam aut ex traduce
(etſi enim hæc ſententia vel ma-
xime abſurda & gerris ſiculis vana
magis ſtatuatur: conſtat tamen; non
omnes (hriſtianos antiquos ſem- Eitent,
per ſententias veras amplexos fuil- eCiien
ſe) aut à Deo immediate adjungi, ior
aut una cum ſemine, ex benedictio-
ne Divina, tranſire? Et quod Jura "
Canonicum, Carolinum, & Patrium

ruat
ſet t maeno
Kei,

-

1.

Germaniæ aut Belgii attinet, quæ- II ſi

ſo, ut non dicam, Jus Canonicum R
alibi hac in parte aperte ſibi contra- Ameſtſſmn
dicere c. conſuluiſti. c. 2.4u. 5. & c. 5. r. *
de homicid. quid auctoritatis ea ha- ntn
bent in ſoro ubi his tribus omnis W kei
auctoritas negatur? 4 rui,
IX. Certe in foro Scotico, ve- Wingne
luti Edinburgenſi, velle hæc trias Raſt 1
PrO ln

PakRsS Xl. SECT. II. 449

pro deciſione cauſæ allegare, id eſ-
ſet magno conatu magnas nugas
agere. Enimyero dedit huic diſ-
ſertationi anſam Nobiliſſimus Sco-
tiæ Advocatus, olim auditor meus
præſtantifſimus: qui ad caſum nu-
per ipſi Edinburgi oblatum, reſpon-
ſum Juris (monendo ex Arthuro
Duck de uſu && qut. jur. civ. 2. C. 10. g.
I5: dleficiente Jure ſeotico judices
ad Jus Civile in Scotia recurrere)
abs me eff agitavit;, ſimul rogitans
ut ea quæ ipfi ſententiæ meæ con-
traria ante diſceſſum in Diſputarin
one de LDie triceſimo à Nobiliſlſimo &
Conlült. Viro Dn. Aug. Houck. JC.
& Anteceſſore Gymnaſü Steinfur-
tenſis meritiſſimo habita, common-
ſtraveram, ſimul communicarem,
& ad dubia inibi propoſita reſpon-
derem. Ecce ipſiſſima Clariſſimi
Dn. Houckii, mei olim per quin-
quennium in hac Academia audi-
toris Cariſſimi, nunc amici & Co-
gnari honoratiſſimi verba. Ea,
inquam,

4 %6 DE IIRE VENTRIS

inquam, quæ § 10. nunc ſubjicio,
omnia funt Nobiliſſ. & Cl. Dn. Hou-
ckii ex dicta ejufdem diſputatione
de die trigeſimo-
X. Medici dicunt, inquit idem
Lauterb. p. m. 672. malculos eſſe
animatos Trigeſmo poſt conceptio-
nem die, feminas vero quadrageſr.
mo. Statuunt hoc cum ipſo Zachias
quæſt. med. legal. tit. 2. quæſt. 9. Carpz.
Crim. quæſt. II. n. 9. Esbach. p. 4. conſt.

4. 4ef. I. Struvius f. 48. 79. putat:
animatum eſſe fœtum, poſt dimidi-

um temp’ quo mulier geſtavit ute-

rum, quod eſt in Saxonia conſti-
tutum, teſte Brunnem. ad l. 8. C.
ad L. Corn. Sicar. Alii aliud tem-
pus vitalitati adſignant, Quid au-

tem: ſi triceſimo die omnino partus
animatus eſt, hunc occidens, qua

tenebitur pœna? Imperacor inquit

in d. I. S. Si quis necandi infantis pin-
culum aggreſſus, aggreſſave ſit, ſcidt, 1

Ee capitali Iupplicio eſte puniendum.

Hanc

WS

nelegen,
ſls, d
cleoheit,
Mun Vpis
n
noruinrin
bereen bc
Muryn k
onnam
Ukipen

. nn Cottole

ugligiitni
Inhumec lt,
elone/7
lKgin
1A N
iluim
koſcetfe
hteckt, te
Ehinlln, 1
Vn
ls
ickeſli

1
hi

3

emm .

Nonu ant.
men g,.
AIMi Er.

Ale in tinmn
ea Capens u

Hmni

PARS KI. SECT. III. Fr.
Hanc legem, ſi de conatu accipi-
as; ſcias, quod ſi conatus abſque
efte ctu fuerit, eundum hodie non
Runiei⸗ amplius pœna ordinaria. T
H. O. art. 178. Mynſ. Cent. 3. Obſ. 5.
Extraordinariam vero adhuc loeum
habere ex Bachovio ad Treutl. vol.
2. diſp. 32. H11. f5. lit. H. recte ſtatuit
Brunnem. I. c. ad l. . n. ult. In Gal-
lia conatum non puniri doeet Ke-
buff. in pr-œm. Conſt. gl. 5. n. 28. Conf.
omn. Gothofr. dd EIS. F. pœn. Im-
mo etſi quidem in homicidio, (Idem
eſt in Parricidio, Aſſaſſinio; & Per-
duellione l. 7. C. Sic. I. I. pr. Parric.
l. un. C. His ge⸗ parr. vel lib. occid. l. F.
C. ad E. Jul. Majeſt.) conatus Jure
Civili puniatur pœna ordinaria;,
gladio ſcilicet §. 5. . publ. jud. ibique
Harprecht; neutiquam tamen di-
Xerim illum, qui inanimatum par-
tum peremit actu, aut perimere
conatus eſt, Jure Civili ordinari-
am debere ſuſtinere pœnam. Præ-
dicta

472 DE IIRE VENTRIS

dicta I. 8. C. ad L. Corn. Sicar. loqui-
tur de necando infante Partus inani-
matus autem infans dici non po.
teſt. Diſſentit quidem Doctor no-
ſter colendus Excell. A. A. Pagen-
ſtecher 4. aph. 147. Aſt, cum nun-
quam ex eodem audierim, immo
ipſus variis modis contrarium te-
ſtetur, jurandum eſle in verba Ma-
giſtri, ita pace Viri de jure noſtro
maxume meriti, arrogantiæ non
eſie duco, vel quærere vel aſlere-
re Veritatem. Dubia itaque & heic
iterum proponam: eorumque ſo-
lutionem abs ipſo expectabo avi-
dus. Verum eſt, quod habet Vir
III. partui commodius effé, non
abigi, partumque haberi pro nato,
quotiens de commodo ejus agitr.
1I. 7. && 26. ff. ſtat. 6om. Verum etſi
quidem id ſeſe ita habeat, quoad
partus commoda, non credo id
eſſe extendendum in tertii præju-
dicium; ut conſtat ex l. 26. Sylar.
om.

„. nd. 4
Lhumt

A, lede eel

ennſtosrerd
ſenn. Nn
MOCOutus,
enegens
tiicetinento
glol i
Pgo neos
bant far,
Dentonent
AmCn o

A

nnm nenn

ung ſlinm

Eelhhen ee 6

n geldi 1

3 od Nle

ut Uumninn
nſe ni

PARS XI. SECT. III. 4 83
bom. junct. l. 3. fF. pœn. Non puto,
pœnam ea propter eſſe exalperan-
dam;, ſed, ceu confieri ſolet, le-
niendam potius. Juris itaque in-
tellectu partus habebitur pro nato,
ſi de ejus commodo agitur, aſt in
pœalibus verba proprie ſunt acci-
pienda. Non agitur hic de com-
modo partus, aſl de pœna partum-
talem abigentis. Et quamvis par-
tus inanimatus graviori videatur
afhici detrimento, quam animatus,
eo, quod & vitæ temporalis, im-
mo quod magis eſt, æternæ com-
pos haut fiat, nullibi tamen ob
hanc rationem theologicam in ju-
re Rno-Græco pœnam ordinariam
dictitatam memini, accedit, quod
animatus ſibi majorem poſſit for-
mare ſpem, de duarum harum vi-
tarum gaudiis quam inauimatus,
eo, quod multa alia intercidere
queant, ut animatus haut fiat. De-
bet itaque major ratione animati
quam

4 /4 DE JHRE VENTRIS
quam inanimati eſſe conſtituta poœ-
na. Debet in re dubia benignior

arripi interpretatio l. 192. §. I. R. I.

Debent odia atque pœnæ reſtringi,
favores ampliari c. I5. R. I. in 6.
Quamvis etiam dicatur in l. 1. J. 2.
ſ- ad I.. Corn. Sc. quod, qui hominem
oeciderit, puniatur, non habita dife-
rentiu cujus conditionis bominem intere-
merit, Conſtat tamen (1) facile ex

textu: quod agat de homine, occiſo-

interemto. Partus animatis itaque erſi
in jure vocetur pomo, non appa-
ret tamen, quod tam honoro vo-
cabulo veniat partus inanimatus,
prout ſtatim apparebit fuſius. Tex-
tus loquitur (2) de ftatu, id eſt
conditione hominum, atque vult,
Legem Corneliam non diſtinguere
inter hominem liberum & ſervum
jugulatum, prout ipſus textum
hunc ita capi vult, Excell. Pagen-
ſtecher. 4. aph. 146. pr. ut & Go⸗
thofr. ibid, Saue conditio hominum
: quod

WS
ſol arlte
ſrum nn
t. a
ecbte⸗
l Confrn

mriun
UnNernten
Aulen
len ginm,
iktgunn
onborias
n, grolt ho
tot ,
mher ſoct
Urutihin

lnte at atn

l,ieſt u

un tr ſiin

Emll⸗ D

inen Aun
n nften, 1

Wetü

WI

ſe Clinn,
tilhikei
fol

Peeene eſiri

8

n Meri,
ntcſfparet
ſeunknmm
r gi enmn
bluel er
ud.
Nirhenum

i⸗
4

PARS XI. SECT. III. 45

quod aut libertatem aut ſervilem
ſtatum in jure deſignet, ex tit. F
ſtat. hom. plus quamenotum eſt. Ne-
que obſt. c. 5§. de bomicid. volunt. ca-
ſual. Confirmatur lententia hæc
mca per l. 38. H. 5. ff. pœ. ubi: Si
mulier aut homo per abortionis
aut amatorium poculum perierint,
tum necantem ſummo eſſe affhicien-
dum ſupplicio. Inanimatus partus
autem qui perire, id eſt occidi, po-=
teſt? Et quamvis concedam, per
vocem hominis d. I. intelligi infan-
tem, prout hoc probare videtur.
Gothofr. adh l. 8. C. Sic. ſeu ven-
trem, per vocabulum mulieris ma-

trem, neutiquam tamen agit de

infante aut ventre, qui perire nen
poteſt, id eſt inanimato. Vid. UIn-
gepaür Ewer. juſtin. 16.12. Ut ex hac
lege male negent mulierem eſſe

hominem. Quamvis tamen ut ve-

rum confitear, ut prædicata ſub-
Jectis conveniant, poculum abor-
== tionis

47'6 DE JIUIRE VENTRIS
tionis magis ad mulierem, amato- plagnin
rium autem ad utrumque ſexum; ulleſin
tam maſculum, quam οninam ſit o im
referendum, Hominis etenim ap- ln inß
pellatione, tam fominam;, quam Aulnft
malculum contineri, non dubita- Gien
tur. I. 152. V. & Dicis: perit tamen mmninn
ita: ne edatur in dias luminis au- lmnin
ras, perit ita, ut animatus fieri ferüin
inequeat. Reſpondeo, ſi ita;, tum ltrnin
non perit ut bomo;, aſt ceu partus liNnh
inanimatus, ceu ſpes hominis, Per munntta
conſequens talis mola in Jure non kegaoe
vocatur homo, per conſequens a . An nunn
genti non eſt dictanda pœna uugi
Corneliæ ordinaria, ultimum ſup- hen minn
plicium. Neque contrarium : n l
babitur ex l. 4. J. extr. erte u nge
quod illa videatur maritum liber i,
defraudaſſe, quæ data opera anese⸗ riſ
rit. Loquitur namque lex de li eris, ſagn
id eſt animato partu, vel ſi quis per ual
liberos hic velit etiam mnanimaker uum
intelligere, ſiqque nimis late laei⸗ *

NNN

Nlatn ,

nmet.

Aunſtni
lunen

Rt
en lni I

olegtnt⸗
1

PARS XI. SECT. III. 4 %
dico legem innuere: abigentem de-
fraudare patrem iis, quos ſperabat
liberos futuros, nego autem, il-

ing lum, qui abigit hominem futurum
orgdinaria afficiendum eſſe in jure

Civili pona. Etenim, quæ abe-
git partum inanimatum, punitur;
aſt non tam quod animal, ſed quod
pem animalis peremerit, fictione
ſcilieet quadam. Negat enim lex Re-
Eia (à Numa Pompilio lata, quæ
unica in noſtri corpore juris ex illo
ſtatu Regio ſupereſt:) mulierenn quæ
pragnans mortua ſit: bumari, aute-

lums ſen Aam partus ei exicidatur, qui contra fe⸗
inn cerit pem animantis cum gravida pe-

uumm a vemiſſe videtur. l. 2. f. Mort. infer. Pe-

enn. EmN:

periſſe namque matres defunctas

IIINHE[infantes vivos, ex Joh. Rudolff.
tnpniE Camerar. in llog. memorab. cent. 7.

Gektlehg,
elaue
nelerlan

NH.

Obſ. q41. ſeq. docet Brunnem. ad d. I.
2. Et quando Plinius 7. 5. inquit?
Homo toto anno, & incerto gignitur
tempore, neutiquam dicit, inani-
10 matum

478S8 DE IIRE VENTRIS n
matum fœtum eſſe hominem, aſt, Knioni
quod homo, id eſt, qui jam ani- ite, l
matus, aut in lucem editus, in- Munkn
certo tempore gignatur, ut certo miſ
ſciri, diſtincteque tempus diſcerni im kumn
nequeat; quod conſtat, quia ad. Akums
dit: eundem gigni toto anno, par. Wnong
tus autem inanimatus toto anno mmuri
non gignitur, adeo, ut Plinius nil Imnitmn
aliud indicare voluerit: quam, non (Cdorl
eſſe certum definiendum tempus, 1ſuf
quo ſcilicet vitalis incipiat eſſe par- in u
tus, quive formetur idem, utero iidlhn in
materno clauſus, abſurdamque uen nens
nonnullorum inde eſſe ſententiam, dtili, ,u
ſtatuentium: conceptus formatio- ſilit, 1
nem his numerorum difſtantiis per- Marehame
ſci: ſex ſcilicet primis diebus ſe- P uinmu,
men, humorem lacteum, ſieri: O. ni un ih
ο ſequentibus, ſanguineum: no- gon kein
vem ſequentibus carnem: duode- lenlan
cim ultimis corpus formari. Pro-aniin
portionem autem 6. ad 8. eſſe dia⸗ a 4
tafſlaron, ſeu duorum tonorum & inn hin
ſemi. Nun
1

W

tt,it
hen hi

DS

1G, ginet

etletgenin

Mgnumnt

Nunmn 1
ufni

Al t
n HKZZ

M.

PARS XI. SECT. III. 459

ECemitonii. Eorundem 6. ad 9. Dia-
pente, ſeu tonorum & ſemitonii.
Eorundem 6. ad 12. eſſe Diapazon,
hoc eſt ſex vel quinque, & duo-
rum ſemitoniorum. Ex his con-

ſtare omnes numeros muſicos, ſeu

proportiones omnes muſicas Con-
currere ad primam partus formatio-

nem. vid. omn. Plutarch. 5. Placit. .

Gothofr. ad l. 12. Ff. ſtat. hom. Idem
ad I. 3. J. 12. f. ſuis & legit. her. CS&l.
39. f. pœn. ubi plura talia obſcura;,

ridicula, jocoſa, hac de re poſita.

FEadem mens fuit Plinü;, cum di-
cit alibi: Jadices fient hominis inchoa-
ti, ſcilicet, judicandum eſſe quo
tempore homo eſſe cœperit, num-
que animatus, vel non animatus
fuerit, aut, judicandum eſſe, num

tempore legitimo, nec ne editus

ſit? Idem ſentit juvenalis Satyr. 6.

Zantum artes hujus tantum medicamina

poſſunt, quo ſteriles facit atque homincs

in ventre necandos. Loquitur de
U 2 homi-

460 DE IIRE VENTRIS

hominibus necandis, confirmatque
quod toties ex legibus dictum, ina-
nimatum partum haut necari, &
per conſequens leges pro ſtabilien-
da ſententia contraria allegatas,
de hoc intelligi non poſſe. Si ita-
que abactio partus homicidium di-
citur, ſi leges dicunt, abigentem le
eſſe puniendum gladio, dic, hoc
fieri tunc debere, ſi abactus ſit par- nna
tus -animatus vid. 7. 38. J. 5. l. 39. Neln
F. pœntd. S. C. Scar. Quid hæſitas? Adlnf
Mulier quædam Mileſia ob abattum par- Eänfine
tum animatum rei capitalis danmata ſen vuond
eſt, quæ autem intalerit vim viſceribus. H
que ſuis prægnans , ſi læſerit inanima- onimne
tum partum ut temporali exilio coeroe- eck 4 un
rrttur ab optimis Wnperatoribus reſeriptum Alniinn
veſtatur Juſtinianus. I. 39. F. pœn. in mmn
Non poteſt nec debet lex aliter u,mh
intelligi, niſi in eadem contradi- Genplſt,
ctionem apertam ſfawuas. Diverlæ, Unllen:
ſane ſunt Jure Civili ſtatutæ ꝑœ hn Ne⸗
61 0.1 Hem e 0 in e

I

Dkntoonen⸗
gtunn züe
(an nin
Phhinst
Mieglelte
run Mre

WLiI

PARS XI. SECT. III. 461

ob rationem, quod majus Gt pec-
catum al bigere Partum mime ntum

quam zmanine zatum. Confirmant hoc

præprimis 4. J. 8 F. Sicar. & l. 4. F.
Extr. crim. Dicit Vir Excell. has
ſimilesque leges, temporalis exilii
pœnam praælcribentes, loqui de
pœna, Legis Corneliæ antiqua;,
aſt, venia ipſius dixerim: non vi-

deo id probatum per leges eidem

allegatas I. I. §. ult. f. Sicar. vbi hae
de quæſtione nihil, nec per l. 38. J.
S. pœn. cum non loquatur de quæ-

Kine hac, ſed fſententiam meoam

magis confirmet, dum ibidem ſta-

tuitur: Si homo perierit“, ulti-

mum ſupplicium, alias pro dignitate
perſonæ amatorium poculum, etſi

non dolo, Ppræbentibus; cum rés
mali exempli ſit, vel in metallum,
vel in inſulam relegationem eſſe
dickandam. Nec probat Viri III.“
ſententiam , 4. Extr. crim. utpote,

U 3 quæ

462 DE NIRE VENTRIS
quæ neque diſtintionem inter pœ-
nam L. Corn. antiquam & novio-

rem præbet; quid? ipia Lex Cor.
nelia expreſie vult, non diſtinguem-
do, inter ejus poœnam antiquam

& novam: Mulierem, vilceribus
ſuis vim inferentem quo partum
abigeret (inanimatum juxta ſupe-

riora intellige) in exilium abs Præ-

Ede provinciæ exigendam eſie . 8,
F. &car. quid clarius?,

XL Hactenus Celeberrimus Hon-

ckius. Principio recte monet Dn.
Houckius, circa tempus viralitati
aſſignandum, diſtentire Doctores⸗

Si de Jure Civili quæſtio eſt „di-
cant, à quo tempore partus inci-

piat eſſe animatus & deſinat eſſe
inanimatus? Dicant, à quo
die? Proferatur locus aliquis ex
Jure Civili Ego talem ignoro. Et
aperte dico, omnes talem ignorareé
quotquot partum inanimatum ab-
animato de Jure Civili diſtinguunt.
Immo, quantæ etiam extra Jus Ci-

WS
ie creunin
Morondr
Ees Im, n
Ai n
Lueprmte
insfunis
Uricd
ice iſere
Incinnoum,
Pllerit
t, ann i
Eeue Citi
Chikiro, e
0ſt, A iatur
M vole cie
Uumr kentitm
Enmlſniſin
II.C Hon
icumten
um, (nl
bonnocbzr
I (relt,
aneg eluil
I.

NNE PARS XI. SECT- III. 463
nni,, vile, circa animationis hujus tempus;
Im, doctorum altercationes & diſſenſio-
Uhles nes fſint, notum eſt, & indicavit
ullßenen tratct. de jur. Ventris part. II. ſect. 2. 8. 10.
Ecce primulas vulgatæ hujus diſtin-
Rionis inanias!
XII. Prædictam I. 8. C. de ſicar. 10-
qui de infante necando: at partum
inanimatum, infantem dici non
poſſe: inquit Cl. Houckius. Di-
cit: partum inanimatum. At talis

.
1

etse de Jure Civili Komano, maxime

Chriſtiano, eſt non ens. Non da-
tur. Si datur: probetur. Dicit:
non poſſe dici infantem. Cur non?

lect

Tlun

len

iich tqui eſt homo: atqui in eum perpe-
rrratur bomicidium SG. parricidium: ut
ſeſenhe õ .
demonſtravi ſupra g. 8.

lin XIII. Cl. Houckius credit, in
i præjudicium tertii non eſle exten-
dendum, quod partus cum deipfi-
goe us commodis agitur, pro nato ha-
n betur. Credit? Gredit male. E-
e aimvero veluti leges ab Eodem al.
II 4 lega-
ett ſöll
ſ⸗

464 DE IUIRE VENTRIS
