Urgn iulti
encſallen,
lelunſeni
Nrinn
tinuubme!
ſerun Ae
ellinenr
neſn
Dadoert
Fneen
Dorin n
Nlg
erto,
lune.
elionst
febbenen

PARS IX. SECT. III. 333

ſed ita ad locationis indolem invi-
tus delabitur, meamque rationem
re ipſa admittit. Interim neſcio,
quomodo conciliare hæc velit cum
iis, quæ antea dixerat. Cum enim
antea negaſſet, vacca vendita vitu-
lum deberi, ſi adhuc lactetur: addi-
dit hanc rationem, quia (inquit)
quicquid nec in ſpecie eſt venditum, nec
rei venditæ pars ſive acceſſio eſt, id emtori
zon debetur. In his verbis negat; eum
qui adhuc lactatur, eſſe partem ſi-
ve acceſſionem matris lactantis. At
hoc idem in editione noviſſima af-
firmat. Ego cum noviſſime affir-
mante Dn. Bergero ſentio, quod ad
materiam locationis, & mercedis
conventæ naturam. Nunc inſpi⸗
ciamus alteram reſponſionem,
quam Dn. Bergerus ad d. l. 19. J. 7.
connotavit. Accedit (inquit) quod
vedtura ſolvatur pro impoſitis tantum re-
bus. Quid? an infans in navi na-
tus ,navi non eſt impoſitus? aut
an infans antea natus & ulnis ge-
ſtatus

0

334 DE JIRE VENTRIS
ſtatuùs minus imponitur navi quam
farcinula aliqua manibus in navim
delata? Immo annon & homines
majores natu mercedem ſolvunt?
at non ponüntur in navim: ſed
ipſi ad eam & in eandem commi-
grant. Brevibus, ratio mercecis
ſolvendæ vel non ſolvendæ non eſt
inveſtiganda in natura impoſitionis
ſed lucationis ejuſque acceſoriorum. Ita
leviſſima ſarcinula mercedem præ-
ſtat ſi ſola ſit, ſin ad alium merce-
dem ſolventem pertineat, libera à
mercede permanebit. arg. d. l.4. 4.
ult. G d. l. 19. J. 7. Sequitur ut
nunc etiam dicamus: de ſupra in-
dicata I. 10. f. de precar. Hujus ver-
ba ſunt hæc: Quamvis ancillam quis
precario rogaverit, id actum videtur;
ut etiam, quod e ancilla natum eſſet,
in eadem cauſa haberetur. Reſpondee
ut ſupra, à diverſis nullam eſſe con-
ſequentiam: diſtinctiſſimam natu-
ram eſſe venditionis & precarii.
Contra hæc ita infurgit D. Berger.
g.

I.
lubirin
Auinrin
D uno,
p on uun

1 gin

6 i nelen
Alͤni
4 pitun
inu lii
e⸗ in
6AuN
ſtmn zin
n i
lun gimn
Fanlr Ain
miinin
e
9 lekin
heium
mßfng,
lix i
mal
8nn Fianig
Kigfiigg

de PARS IX. SECT. III. 3 5
dand d. loco. Equidem (inquit) hoo inventum
in ti Autori non invideo iliud tamen dunta-
tertnin at moneo, prædictam l. 10. de ſolo ac=
Kinuh⸗ cipientis non dantis, favore capiendam
H eſe. Id quod cum è verbis tum è natu-
n ra precarii evincitur, Pomponius, quam-
nihm vis, ait, ancillami quis precario roga-
0lelktm verit, id actum videtur, ut etiam, quod

uunn e ex ancilla natum eſſet, in eadem cauſa
eucn Haberetur. Loquitur conceptis verbis de

limmnn rogante , ejuſdemque commodo, negoti-
In, um dd natum ew ancilla præfert. Tum
eniuhlian precarium ipſum ſui natura ita compara-
O tum eſt , ut ſolius accipientis cauſa conſti-
Gum tuatur. Igitur rationem quam ob rem
Eli, vel vitulus laltens, vel partas ancillæ
H. pariter ad accipientem tranſeat, à favo-
min re tantis peti poſſe viæ cuiquam perſua:
In ie deas. NWeque vero eſt, quod partum
Aunse ancikæ vitulumve accipienti inutilem fu-
Muct turum exiſtimes, quia ſiquidem precari-=
lreſen. tem ad iltas acceſſiones extendatar, la-
us om amentum aliquod temporis ex conditio-
Kpeei ne rerum precario, licet per quandam
ineg Jaltem conſecutionem, congeſſarum capi-
endam

36 DE JIIRE VEN TRIS

endum eſt. Nam tacita quadam conven-
tione boc attum eſſe intelligitur, at arci-
piens inde cenſeqaatur utilitatem, nec
prætextu liberalitatis per revocationem
intempeſtivam decipiatur contra lib. I. .
3. commodat. Hæc Dn. Bergerus.
At ego miror, hæc ipfi excidiſſe.

Quid enim? confundit intentio- 1

nem precario rogantis, cum inten-
tione utriuſque contrahentis. Textus,
fateor, agit de rogante, ſed agit,
ſimul de utroque contrahente. Verba
enim: id actum videtur: reſpiciunt
utrumque contrahentem. Hinc etſi in
precario agatur de commodo acci-
pientis, agitur tamen ſimul de in-

Clktren 1

mn.
(l i N.
n hltr enol

demnitate dantis: quod & vel i in- ſunniitte

de patet, quod precarium ex com-
moditate non rogantis ſed dantis in

apud rogantem maneat, & à dante
pro ſua ſolius commoditate omni
momento revocari & roganti in-

vitiſſimo adimi poſſit; Ut ſi verum iin

Eexcutias, precarium magis in com-

moditatem dantis quam ccipienri⸗
cele-

WI
ſſtgrlnn,
inlginen
n tn
üſtteete
Ulirinntin
Aln E
nnctin,
his ani.
anie Ten
ſenn ſt
Grlan, fece
ſten
n Arrein
econnorrt
Nenſontce

Galſelir

gtonerend⸗
N tdun
ten, Ctcut
Hnoctueonn
Auni1r
lſenn.
onz ⸗
mc)enn
⸗

PARS IX. SECT. III. 337
celebretur. Etſi enim accipiens
ſolus interim utatur, non utitur
tamen, niſi quatenus danti com-
modum eſt beneficium apud alium
collo care, eique rei ſuæ cuſtodiam
commendare. Ex qua interiore
precarii natura videtur & illud fu-
ere, quod in precario accipiens
non præſtet niſi dolum &. culpam

latam. Etſi vel maxime largiar

(veluti Dn. Bergero id hac vice
concedere poſſum & largior) pre-
carium ſolius accipientis cauſa con-
trahi, non pugnat id tamen cum
natura omnium contractuum be-

neficorum, quæ vult officium ſu-

um nemini debere eſſe damnoſum.
l. 6I. H. 5. furt. quam etli Legislator
non expreſſerit claris verbis in d. I.
10. Expreſſit tamen tacite verbis id
actum videtur. Quin ſi nec in iis id
innuiſſet, ſciendum tamen eſt, Le-
gislarorem contentum eſſe eo,
quod id alibi explolſerir. 5§5. pen. .
F e

3;8 DE IIIRE VENTRIS

de L. Aquil. l. 26. ff. de legib. Deinde
in ultima parte viſorum verborum

confundit D. Bergerus commoda-
tum cum precario. Precario dan-

tis voluntas ulli tempori ex. gr.
quo vitulus adoleverit, non ad.

ſtringitur: cum in precario nullo
non temporis momento voluntas
dantis ſit ambulatoria. In commo-
dato, ſcio ſecus eſt: ſed hoc ha-
Genus nihil commune habet cum
precçario. Laxamentum temporis,
quod D. Bergerus in precario ſta-
tuit, nulla lege, credo, unquam
probabitur. Pugnat cum natura
recarii. Immo cum ejus forma

& eſſentia l. 12. pr. F. precar.
SECTIO IV.

Eleberrimus etiam Huberus
dodctiſſima diſpatatione Partem
Quartam noſtri hujus de Jure
Ventris tractatus voluit illuſtrare.
Cui

1NS
eiten
ſiimn uren!
(condn

thet hl

Mittoen

lertponee
Cnirte rl
Ei
twen kün
y lumt,

itn ,

HledNar⸗
mſe

Aumnl

sanßh
ten i,
ninnrtn
1nlötder

inl e

n enn
gſaiflg

aktat
ene
.

ell
unt
e
Moarbt,
enien,
elt, AN„

Mtei

hend hen
l h
ekln
e ikr an

eierwn
1 cun unn
n ein in
s

.

im Mhens
Werucee

PARS IX. SECT. IV. 339

Cui equidem alibi reſpondi, quo-
niam tamen iſta exemplaria nune
deficiunt, omniſque hæc concer-
tatio ex Sicilimentis meis novilli-
ma editione remota eſt, eandem
heic reponere alibique in poſterum
omittere, conlſultius duxi.
5§5. I. Quæritur autem an minor

curatorem bhabens abſque Caratoris jui

conſenſu obligetur? Negat Schutzius
comp. Lauterb. pag. 48. per l. 3. C. 4e
in integr. reſtit. junct. l. 6. f. de V. O.
Hiſce doctor olim meus Cl. Bockel-
mann. f. de pact. §. 17. addit I. 13. pr.
ff. de excuſat. l. 6. F. de curat. furioſ- l.
1. f. de minorib. I. 43. de O. & A. jundt.
l. 1. de cur. fur. l. 2. §. 1. de pollicitat.
Putavi ſemper huic ſententiæ omni-
no ſubſcribendum eſſe, eamque

.

j3uvari poſſe ea ratione, quod cu-

rator bonis detur. §. 5. I. de curatorib.
cum ſimilib. I. 8. C. de nupt. at obliga-

tio pertinet ad bona, eſtque in bo-

nis æque ac res quæcunque alia l. 49.

P 2 F de

340 DE JIIRE VENTRIS

f. de V. S. Cumque viderem viros

nonnullos doctiſſimos, quin &
magni nominis ]Ctos, in contrari-
um moveri, inductos maxime tex-
tuù in I. Puberes. 101. F. de V. O. ibi:
Puberes ſine curatoribus Juis poſſunt ex
ſtipulatu obligari: exiſtimavi, poſſe
iſtam legem commodiſſime accipi
de ſingulari uno alterove caſu;, id.

que collato iſtis argumento rs poſ-

ſunt, quod in viſis textus verbis Oc-
cufrit. Negari enim nequit illa:

poteſt: poſſe: poſſunt: & conſimilia,

creberrime in Jure noſtro ſpecialis
ſive ſingularis excepti caſus indices
eſſe, quam in rem mihi connota-
veram Il. 4. §. 3. negot. geſt. l. 4. §. .

F.· de uſucapion. l. 16. de quæſtion. jundk. 1

I. 18. V. I. eod. 1. 10. F. de juriſd. jund.
1. 77. de judic. l. 3. f. pro heredl.. . f..
de inſt. vel inſt. legat. jundt. §. 17.

T. de legat. I. 20. J. 2. J. 5. qui teſtam.

fac. poſſ. l. 79. §. 2. . de legat. 3. I. S. 3.
f. ad L. Cornel. de ſicar. l. 12. §. rek
— Publi-

Sulhlen
e
ei/, 7
ſurete
, i

llen

N
in .

3

PARS IN: SECT. IV. 341
Publican. in r. act. l. 10. C. de adt. emt.
II. §. 2. F. de His, qui notant. inf.l. 19.
JF. de uſufr. l. 13. §. 3. 1. 26. §. f. de ju-
rejurand. l. 13. §. 10. F. de ecuſat. tu-
tor. 1. 9. F. de leg. I. 1. 3. F. de rit.
nupt. J. 9. de adoptionib. S. 29. && ſeq.
I. de rer. diviſ. I. 38. in fin. F. de condidl.
indebit. ſundt. I. 47. eod. S. 5. I. de ſu-
ſpect. tutor. l. 19. ff. de ſervitulib. 9. §.
1. de R. D. l. 8. §. 1. de poſtul. jundt. l. I.
§. 8. d. t. J. 10. F. de tutel. juntt. I. 24.
F. de tutor. vel curat. dat. l. 6. . de
tranſadt. 2. F. 26. §. ſi vaſallus de beneficio.
G. 28. I. de legat. jundt. §. 27. eod. & pr.
I. de bonor. poſſeſſ. l. 2. ff. quis à quo ap-
pellet. l. 63. f. de furtis juntt. l. 13. §. p. f-

AQee his, qui not. infari. l. ult. F. ſi qua-

drup. pauper. feciſſ. dic. I. 9. ff. pro em-
tor. §. 4. I. de uſucapion. l. 9. in f. f
de jur. fiſc. I. 7. J. I. ff. quib. ex cauſ.
in poſj. eat. junct. l. 5O. pr. ff. de pecul. I.
I. f. de offc. proconſul. l. 6. F. de in int.
reſtitut. I. 7. S. I. F. de manumiſſ. vin-
gict. l, 3. juntt. l. 16. §. I. F. de rit. nupt.

342 DE IURE VENTRIS

Sed quis omnia loca huc facientia
eoacervari deſiderabit ? Suffecerit
ex jam adductis aut earundem qui-
buſdam ſaltim abunde conſtare,
conſuetam ſfingularis cujuſdam ca-
fus, ab regula alibi forte exſtante
excepti, notam eſſe, ſi viſa illa:
poteſt, poſſunt, poſſe, & c. textui ali-
cui infardta compareant. Et quid
adeo cauſi ſit cur non & in d. J.iof.
F. de V. O. ad conciliandum hunc
textum eum d. 7. 3, C. de in integr. re-
ſtit. eadem acceptio rS poſſunt adhi-
beri poſſit debeat? Maxime cum
Engularis unus alterve caſus noto-
rie compareat quibus puberes etiam
abſque curatoribus fuis contrahen-

tes obligentur efficaciter. Enarravi

in Aphoriſmis meis libr. 3, aphor. 97.
talium caſuum quinque, non equi-
dem hac mente quaſi Ctus in com-
pilatione d. I. 101. per = poſſunt ad

quinque illos junctim reſpexiſſet,

ſed quod potuerit reſpexiſſe ad
unum

MN

1
muon i
utſciſnn
ürarsi
iettgle

elune

lnn unp
Ennniön
mhatn
Krben
ee
Ein Un
Neniſü
I om
Urderis
Sckan
Clertin
Ingtäüf
nmn tne
Pnliri,
rn el
leſtng,
Ulen iz
tner

7

hne eln
kelttül
Gotenti
tent, Ucd
. 4
Uoninle
Clencun.

Ckekritan
. . 1 .
gi

Mrine en
ne alynon
cnntntn
Iter Dunm
lrzeheg

e Nanen.
Chuhan⸗ W

Therſid,
ſfene 4
nN

flketein

PARS HN. SECT. IV. 343

unum alterumve corum quinque
aut ſaltim tamen priorum quatuor
(quintus enim etſi exceptionem ha-
beat regulæ à me propolitæ, non
poteſt tamen notus fuiſſe )Cto in

J. 1I. 10r. utpote à Friderico Imp.

demum induckus) forte & alium ex-
tra hos: quapropter & ſupra part.
4. ſett. 1. §. 1II. addidi ſextum ſi loeu-
pletiores fntti, addito adhuc illo: Gc.

Sane quid credibilius quam unum

ſaltim alterumve horum caſuum
menti JCti in d. I. 101. obſervatum
fuiſſe, cum ait puberes ſine cura-
toribus ſuis obligari poſſe? poſte
id eſt certo uno alterove caſu poſ-
ſe. Quid certius quam caſibus abs me
memoratis puberes eth curatorum

ſuorum conlenſu deſtituantur, ta-
men obligari? Et tamen Celeber-

rimo atque Eruditiſſimo ]Cto Fra-
nequerano, Nobiliſſimo inquam D.
Hubero, hæcé opinio noſtra (veluti
diverſum ſentire duobus incolumi
P 4 licuit

444 DE IUIRE VENTRISs
licuit ſemper amicitia) omnino di-
diſplicuit digertationibus ad d. I. 101. f,.
de E. O. ubi ſub finem diſputationis
ſecunde & initium tertiæ quæ ha-
bet quatenus me tangunt, plene
heic adſcribam, ut unicuique ube-
rior dijudicandi pateat commodi-

tas, Ita autem amiciſſimus gratiſ-

fimusque noſter antagoniſta diſput.
2. ſub ſinem && diéput. 3. in princip. Qua
in re, inquit, gaudeo præter alios me con-
ſentientem habere Virum Excelhentißf-
mum & grande Themidos noſtræ decis D.
Alexandrum Arnoldum Pagenſtecher in
Academia Groningana Juris Antiſtitem
præclarum Tratlatus de Ventre Parte

Quanta Viſione prima, ubi ſimul monet

Vir Cl. turpiter ſe dediſſe quoſdam Criti-
cos, qui mira fiducia & ſagacitate ſuam
Jalutarem particulam NO N beic intru-
dere conantur qnte 2 POSS1νττ⅞. Quid
autem ipſe ſentiat Vir Eximius, quam
diverſimode alii bunc evitandum cenſeant
ſerupulum, ut explicemus, tertia & alti-
41 . ma

N

tbuet!
Eroeſeraun

mn

Uienintre.
nlups
yneaen
iinein

heluinne

ounire
,urtge
iteniſt

PARSIX. SECT. IV. 34 5
ma nos monet Exercitatio. Quanquam
in propoſita coutroverſiæ ſpecie quam hiſce
diſſertationibus enucleandam illuſtran-
dum ſuſcepimus, circa vim atque effectum
obligationis a Minoribus Curationis juri
ſubjectis, initæ, fidem dictis fuis & no-
Dris optime ſolus autoritate ſud vindicare
videbatur poſſe juris egregius auttor Mo-
deſtinus, baud tralatitiam tamen inpra=⸗
cedentibus operam dedimus quo ſententiam
peic traditam principiis Artis noſtræ ad-
prime congruam eſſe, nec magis certum
Apollinis quamiſtud Herennii reſponſum
vigeri conſtaret. Indicavims quoque pri-
dem Interpretes bene multos, Fidem ha-
bere noſtro Autctori recuſantes, vehemen-
ter eſſe impeditos, && ægre admodum ex
animo ſuo hunc expedire ſcrup ulum. Non-
nullos vidimus Eruditot Viros in, Av Xα—
eveylæs, huic malo mederi ſciviſe ſuasque
in partes critica ſagacitate, obtorto collo
& invita Themide Modeſtinum rapuiſſé.
caGH dunt præter hoſce aliſ⸗ lecunda fama pari-
que Juris ornati perilid interpretes, gut-

.

N
1 ir/

8 1,

Cͤtebe
N im.

346 DE IIRE VENTRIS
bus æ&ue quidem noſtræ diſplicet aſſertionis
veritas, at longe modeſtius & cautius ra-
tiones ſuas inſtituunt. Hi, dum ſartam
tectam conſervant Lectionem Florentinam,
aliis moti rationibus divortium faciunt à
Mogdeſtini receptd opinione, quas, ut an-
tea condixinns, hoc loco nos examinare
conſiderare oportet, noſtrasque cogita-

tiones placide, modeſte ſinceraque fide iis

opponere. Ios inter primas meritopar-
tes deferemus Viro Juris Conſultiſſimo,
quem noviſſime laudavimus; cujus huc re-
dit ſententia, quod ego percepi. Cenſet
nimirum Puberes tunc demum abſque Cu-
ratoribus obligari, quando è contradctu pe-
cunia in rem illorum verſa fuit, eogus
caſu qua locupletiores teneri: quorſum
ſacere putat verba Textus: obligari poſ-
ſunt; ſc. iſtis caſibus exquiſitis. Eimvero,
quod ad hanc attinet obſervationem, non
eſt quod negemus ſus noſtrum minime fa-
vere ſceleſtæ hominum avaritiæ & nimio
lucri ſtudio. Procul abſant Noſtri pro-
ſecto ab ed, quam Plautus tribuit ſui tem-
poris

MANl
tnlen

Ses .
gaflntip
Hra
umn iin
miltſech
Honulmu
iedv
Nnnän,
ſumurn
uenlnnn

ub rM
ie, Gan
u h
Eurrnnt
lam
n Aui
MMn Gin
Abt nich
nfitn

urhen

lunn
Eüntgthtr

AN
onhune

4 lngigt U

1 nl

Uin grl

ignn n
ulnmiht
uhiuniht

ſi, ,

1tui: auin
i
giftnbing,
Denmtamr
Ur ni/
ntn
Etititn

PARSIX. SECT. IV. 347
oris mortalibus, inſania „ Moſtellaris
Act. 3. ſe. 3. Lucri quicquid eſt, id do-
mum trahere oportet: Miſericordias jam
pabere haud hominem oportet. Zeſtan-

tur è contra regulis expreſſis, natura

gquum non eſſe cum injuria alterius de-
arimento luerum quærere, L. 206. d. K.
J. atque adeo naturali turpitudine labo-
rare avaritiam, nec minus illam in Civili
ſocietate noxiam eſſe ſtatuunt. Pulchré
panc eandem cecinit veritatem incompara-
bilis ille Euripidesz. Heracl. à pr. læNaα

8 „„ 2 2%N
mr' 1 187 ⁰°1 deααααι: O' r -

aS- wws ShXοαρο τιν ααα: O s,s *
xoN1 N .ν dvααενν, Lléhe "*⅓
àο α αα ονοναſHι⁰αορα Saægv, ku-
ri à dαr. Quæ Latine ſic reudert li-
ceat: Hinc animo pridem ſententia meo
ſedit, Alius erga proximos eſt vir juſtus
eerte ,„ Alius ad lucrum mentem habens
pronam Civium conſortio gravis, unice
rei ſtudet ſuzx. Quin ipſi Artis noſtræ
Conditores, pari cum Tagico gravitate,
rem ipſam habere dolum in ſe arbitran.
P 6 tur

348 DE JIIIRE VENTRIS

tur in l. 36. f. de V. O. ubi in commercio
civili contrahentium alter ſtudio fraudu-
lenti & nefarü lucri urget iniquam & ni-
mis duram conditionem alteri illatam è&
conventione reciproca. Neque mirum illo
eaſu predicari de re ipſa dolum, utpote
cum doli & machinationes pecuniæ &&
opum quærendarum gratia maxime genus
bumanum invaſerint. Scivit iſtud & ſcite
divitiarum auctori Pluto tribuit Ariſio-
phbancs., Plut. Teéτια.νnπναρ die o
iocka ne E'v wiανoαποι οαρ eh..

6
PS

gusv«: Jud, Plute, gratia, fraudes

arteſque TLurpes mortaliun: recepit Lenus. 11

Cujus exemplo quoque catus morum cen-
Sor Phœdrus aperte ſatis improbum &
indecorum perſtringit inhoneſti E& hagitioſi
lucri ſtudium, ac graphice peſſimum illud

en
vitium ſub Herculis perſona c&œleſti ſcili-

cet honore heati depingit ad hunc modum,
Fab. LXIX. Opes inviſe merito ſunt
Jorti viro: Quia dives arca veram lau-
dem intercipit. Cælo receptus propter vir.
utem Hercules, Cum gratulantes perſa-
lutaſſet .

uumnn

uleknt
Me ane
Arliuakn
luntrcam⸗
Vmner,

4

ſang,
n Guuli

llule
un ſnen
ele toone
r ec

ℳ
Wmatwne
. f
inemund

er e
ſaimmn,

ig,)

NI
Ar eu
lntt 4
en ifi,

Ne

—

PARS IX. SECT. IV. 349

lutaſet Deos, Veniente Pluto, qiti For-
tana eſt Elius, Avertit oculos: cauſam
quæſivit Pater. Odi, inquit, illum, qui
malis amicus eſt. Simulque objetto cuntta
corrumpit lucro. Quare qui hoc ao*νρo=
zxesdies dmore & opum lubidine furens id

S agit ut lædat alterum nec ſuum ciique tri-

buat, hbic doli mali infamiam non evitare
merito cenſetur. Dolum enim malum fa-
cere ſeribit Paulus, qui ex alieno daumno
luorum quærat, Li. ſ. pen. de Inſtit.
act. & ne gasdeat hoc elere & impro-
bitate ſua injuſtus poſſeſſor, perpetuo dan-
dum eſe adverſus illum aclionem in pœ=
nam & vindittam fraudis ab ipfo com-
miſſæ docet Gaius in l. 28. f. de Dol. mal.
Alienum itaque adpetere ſuumque exinde
patrimonium augere, quemadmodum na-
tura turpe, ſic æque Civili jure nefas ha-
betur, cum noxa & pœna Legis praſto fit.
Fauci reperiuntur & vulgo quibus placet
ſalubre prudentiſſimi Solonis monitum,
aos in ejus vita refert Plutarchus,
oc diſticho citat: Xoiαwαnντια Peige iy

P 7 X;

35H DE RIRE VENTRIS
Mev, a dineς ααν α Ou&ναρ αι.

Nlæursαραοαα Xe αν. Spernere opes

nollem, ſi fit poſſe ſio juſta; At nollem in-
juſtas: Illtio nam ſequitur. Rara mens
hos intelligit temperamentum» quod us
WMratio commendant, dum plerique pra-
vo afettu amentes magis confirmant Pin-
dari ſententiam ex hominum uſu & am-
bitione prava deſumptam, quam ſi recitat
Pyth. Ode 4 1ν☛π ας αNοα αα⁰
Xτυαο Kt 7*αναο. res 1 6oα,
Te*ναNοαν ννττο d 5 u,
Mens gaudet mortalium fere Iniuſtum bo-
no præponere lucrum, in certum cito dum
ruit exitium. Haæc à nobis poſita prin-
eipia cum veritati non minus quam æqui-
tati naturali conſentanca ſint, conſequens
eſt odium quo Jura proſequuntur iniqui
E quaæſiti ex aliena jactura lueri partici-
pes, peræque Minores ac Majores annis
adfirere. Nam ubi ex re venit obliga-
tio, quo colore poſſant onus O effectum
ejus ſubterfugere Minores , dum pupilſli;
qꝗquorum obligationi Lex totum aufert o⸗
ur.

N
1Sas
leeiſen
un ſri
Paſnifte
bumgi
ir
iſtie⸗
lui
ſeimg
itan
neti
ugun⸗
mitpl
ulpen
Ganggſir
in Alih⸗
uini gun
tini⸗ n
em iti
h ai
Bhung
fan
hun,

7

E

4

N
1 ſng
a/ utn
in kn
nn

giemuk,

rmiir

Hin witi
in uhs
ae!
nfttior⸗
Uctxdkin
uignn

ftum ui
Colmpi⸗
VAliu

r MAH

uln

6 Unmtti

rn aſn.
7

8

PARS IX. SECT. IV. 3 11
bur omnem poteſtatem, ex alieno locu-
pletati ſemper convenire poſſint, l.5. ff. de
Autor. Tut. juncta l. 46. d. O. &A.2 Ime
haæc ratio facere videtur, quo minus illa,
de qua nunc agitur, admittenda ſit inter-
pretatio. Cum enim certi & explorati
Juris ſit, ipſos Pupillos, quorum conditio
(Quod ad Eegis vigorem poteſtatemque
agendi) longe cedit Puberibus eorumque
Juris teneri ex alieno quod ſibi acquiſi-
verunt lucro; vix eſt ut ſana ratione fingi
queat Modeſtinum aut voluiſſe aut gwtnihe
illorum contemplatione in dubium vocare,
quod per ſe non poterut non liquidiſſimæ
Gevidentiſſimæ veritatis ac certitudinis
baberi. Accedit hiſee ipſa Modeſtini ra-
tiocinatio, qutæ ſi verum amamm, vel ſola
videri poteſt refellere iſtam reiponſionem.
Hic enim, ubi dicit Puberes ex ſtipulatu
obligari, quid aliud ſibi vult, quam ſo-
lidum O verum illos tenere obligationis
vinculum „ quam primum deliberato &G&
ſPolenni reſponſo coreditori interroganti filem
Juam adſtrinxerint, etiamſi nec Peammi
Z ata

372 DE MIRE VENTRIS
data ſit neque rei traditio intervenerit:
quo ceteroquin utroque caſu locupletiores
ex alieno exiſtimari Minores oportebat.
Verba Cti ergo cum neutram explicatio-
nem, ſeu de re ſive pecunia è contradu

Minori data, ferant, nullatenus nobis
licebit, quod pace antea laudati && diſ-

Nentientis Viri Eruditiſſimi dixerim, illam
heic recipere interpretationem anguſtam
E&ο ad certos caſus præciſe limitatam.

Hæc D. Huber. Nunc vide ſis quæ

dixi part. 4. ſect. I. J. II. upr. Apho-
riimis autem meis ut eos adduxi
collatis, patet, ſex minimum caſus

à regula propoſita me excepiſſe:

quin & ſeptimum ſub illo: &c. in-
tellexi: cum (cil. ex re actio venit,

de quo eſt textus in l. 46. f. de O. G
A. Sed quoniam hunc diſertenon

exprefli, hinc nec eundem urgebo:
quin & omittam quæ occaſione
Auth. Sacramenta puberum. C. ſi adverſ.
vendit. pro caſu quinto adduxi, quia,

. ... . 6
ut jam dixi, non pertinent hæc ad

intel-

Avn
cne wo in
H

. an 4
1 oho

VVII

Holin iun.
glecleet
Aung en.
rinn 5lt
epeuigee dtrahunt confentu. Et tamen ma-
, ulne.

Ute luun!
ittfonnag

tcß N

Morace

Ir lanit
eAorenit,
Nöſetene
fen tde

, clun

PARS IX. SECTIO HV. 313
intellectum legis 10 1. ff. de V. O. etfſi
optime pro limitanda regula, quæ
vult, puberes regulariter non ob-
ligari cum abſque curatorum con-

nebunt non pauca alia dictis Apho-

riſinis tractatuque de Vemrzie jure

meis clare expreſſa: inter quæ in
aphoriſmis meis, ad quos in dicto
tractatu meo de Ventris jure expreſſe
ut vides provocavi, primum locum
aſſignavi Nuptiis, adducta I. 8 C. de

nupt. ita ut minor pubes nuptias

etiam inſcio invitoque curatore ju-
ſtas contrahere valeat. 1. 20. ff. de
R. N. Cchjus ſingularitatis rationem
uærO in matrimonii, reipublicæ in-
quam ſeminarii, favorabiliſſima in-
dole. Secundam exceptionem pro-
duxi ex l. 9. H. 2. S l. 37. §. I. ff. de
minotib. ut ſeil., minor propter do-
lIum aut maleficium etiam oblige-
tur,, etſi ille dolus in contractum
duntaxat inciderit: neque ab hoc
effate

374 DE IRE VENTRISs AI
effato generali leges aut allegatæ uſe auli
aut aliæ Stipulationem ullibi excipi- mumune
unt, ergo nec nos exczhiernus n⸗

d. l. 9. ibi: vel alias in contrattu. jundi. g
1. 8. F. de Publ. in rem att. §. 3. I. de Vu’g. mah
maxime cum ratio in d. l. 37. in fin. afimde
adducta, eadem ſit & intuitu Stipu- manmn
lationis. Tertio limitavi regulam, nſeale!
ut puberes ſine curatoribus fuis nſat
contrahentes, etſi non obligentur 3
reſpectu ſui, obligentur tamen re. jmm ain
ſpectu tertii. Addito: vide lib. I. (Anmuf
aphor. 86. ubi dixeram pupillum ngicti
minoremque obligatum cenferiha- unitt
Genus, ut obligatio eorundem ha- rin
Genus de jure agnoſcatur quatenus , en
tertius aliquis pro tali obligatione
fidejubet aut pignus conſtituit ꝗ. 7 lclirt⸗
I. quid. mod. oblig. toll. l. 27. f. de . O. n N
I. 25. §. I. F. quand. dics legat. ced. ut
hæc pupilli minoriſque conventio gig el
nulla ſit intuitu pupilli minoriſque ullltt
& tamen eadem valida exiſtat e. ſent
ſpe ctu fidejuſſoris aut hypothecam chi
pignuſ.

—

NNI

er i,
wereſtnn
Gnamtt;
tonn ,lgi
ſtimint
lntming
lnula
lnntiie
lgentne
a G
ina in
Pun ett
Vennnent

Cotudte⸗
nfen
GhA
e went

PARS IX. SECT. IV. 3 5
pignuſve conſtitnentis extranei:
quemadmodum & alibi in Jjure uſu
venit, ut una eademque numero
res diverſo reſpectu nulla & valida
cenſentur, veluti cum quis contra
Legem Æliam Sentiam in fraudem
creditorum manumittit, eſt ea ma-
numiſſio nulla reſpectu credito-
rum pr. I. quibus ex cauſ. manum. noxꝝ
lic. jundt. l. 6. C. de paltis & I 5. de LL-
eſt tamen eadem iterum valida re-
ſpeëtu manumittentis, cum hoc ef-
fectu ut ſi creditores forte juri ſuo
renuncient manumiſſionique factæ
aecquieſcant, manumiſſio liberta-
tem; ingratiis manumiſloris, ſecum
trahat l. 7. f. qui & à quib. manumiſſ.
l. 5. C. de ſerv. pign. dat. I. 4. C. de rev.
don. arg. l. 25. pr. j. de adopt. I. 3 0. C. de
tranſatt. Simile eſt inteſtamento in-
efficioſo quod in ceteris validum,
intuitu tamen dandæ querelæ inof-
ſicioſi taſtamenti eſt nullum. pr. I.
de inof. teſtam. I. 15. §. 2. 1.28. eod. cen⸗

1

356 DE IRE VENTRIS
ſimiliter etſi minoris obligatio hu-
jus reſpectu nulla ſit, eétiam jure Ne- in
turæ (enimvéro vVoluntas ſola non 6
operatur obligationem ne quidem
naturalem, quando deeſt: Facultas:
at hæc minori curatorem habenti
omnis circa bona ademta eſt, trans-
lata in Curatorem) eſt tamen va- lſ
lide ſubſiſtens reſpetu fidejubentis Wendi
aut oppignorantis extranei: Ergo Qummre
horum reſpectu obligari pubes ſi- uon
ne curatore ſuo valide poteſt. Ra- le
tio autem hujus ſingularis exce- ( and
ptionis in eo Ata eſt, quod fidejuſ- iuſhk
ſor ille aut oppignorans tertius: ob- Niirni
ligandi ſe & voluntate & facultate uée an
præditus ſit, ut nil æquius videri Rüutrurf
queat quam huic voluntati potenti Ihmnſh
fuündamentum quod ut acceſſorio in enete
deeſſe videbatur ſubſternere, obli- mnmni
gationem inquam principalem fi- mn
dejuſſoriæ & pignoratitiæ cen ac-
ceſſoriis. Quartam dictæ regulæz
exceptionem ibidem (3. aphor. 97.)
addidi

PARS IX. SECT. IV. 3 7
addidi cum (c. minor conditionem
fuam facit meliorem. arg. pr. I. de
aundtor. tutor. l. 108. J. 4. de leg. I. l. I. pr.
tonen e, k. 5. pr. fj. de auctor. tutor. Et quo-
nst niam d. lior. 3. aphor. 97. (ad hunc
unmenk enim ſoôlum in dicto tractatu de Ju-
end re ventris Lectorem remiſi) nujlas
Dtum alias Juris Juſtinianei limitationes
Kfüperaddidi, ſfimus dictis quatuor
& nunc contenti, ſubque illa quar-
ta comprehendamus & illas, quan-
do ſcil. locupletiores minores ſunt
factli, & quando actio ex re venit,
uti ſane ſub iſta hæ commode com-
prehendi poſſint. Mittamus etiam
illud &c. quod dicto tractatu ce-
Mufi teris adnexum vides, mittamus ad-
uti eo & illa quæ ſub ejusdem laxo am-
e bitu comprehenſa dici poſſent,
eneed mittamus & ſententiam horum qui
ienet minorem absque curatore contra-
L: hentem naturaliter ſaltim obligari
E ſtatuunt, oum naturali obligationi

Ser len
SS 4 . — 11 er
Atren, defectus facultatis minori ſeil. per
dl e acge⸗

3598 DE IURE VENTRIS

acceptionem curateris ademtæ, ut
monui, omnino refragetur: mit-
tamus & ſententiam eorum qui in
obligationibus facti omnibuſque in
genere perſonalibus minores ſine
curatoris conſenſu obligari cre-
dunt, cum his natura obligationis
quæ æque in perſonalibus iisque
quæ ad faciendum obſtringunt, at-
que in aliis bonorum (in quæ cura-
tor vim & poteſtatem ſolus habet)

pars eſt, l. 23. l. 49. V. S. obluctetur.

Et tamen his omnibus liberaliter
ſepoſitis manent tamen clariſſime
expreſſi quatuor illi ſingulares ca-
ſus, quibus ſane minores abſque cu-

ratoribus ſuis obligari poſſunt, &

quidem ex ſtipulatu. Sume enim
primum caſum. Finge Titium Ca-
jamque minorennes ponſalia con-
traxiſſe. Scio poſſe id nunc fieri
ſolo conſenſu, l. 4. f. de Sponſal. po-
teſt tamen & idem à volentibus ſti-
pulando fieri, æque atque apud ve-
teres

A9

lufi⸗
Iulgluſt
iieeun
4

Hubi .
Cmegonn
nlinge

Vimault
Idlanme
ugn ite
Unn Klle, ha
iutpr
inl iuni
habflii,
aklantli,
mimaeln
(Eritne
leei,

lnh

UI PARSIN. SECT. IVU. g9

n teres l. 2. F. dict, tit. qui mos nullibi
en cu abrogatus ſit Jure Juſtinianeo
ioni noviori, & ſecundum idemn jus eo-
u ini dem uti licebit. l.32. in fin. C.de appel-
in, lat. Quæro ergo, an non verum fſit,
e Titium Cajamque ſtipulatione in-
Wni terpoſita nuptias ſibi futuras appro-
aſiulig mittentes, ex ſtipulatu obligari 2
mihies Quis id negare auſit, cui ſana ſtat
Uunfneen ratio? Eadem ratio eſt caſus ſecun-
Meriit di. Finge ſtipulatum te eſſe à mi-
WE nore equum, finge eundem dolo
möks minoris periiſſe: ecce & hic obli-
umti gatur minor ex ſtipulatu l. 9. §. 2. ibi:
Ulyund in contratt. f. de minorib. etſi enim non
Woien immediate ex ſtipulatione obligatio
ym d naſcatur, fluit tamen ex eadem me-
Mue im diate, mediante dolo. Sive, non ob-
GNIume ligatur confeſtim ex ſtipulatu: ob-
uunmi ligari tamen ex ſtipulatu poteſt, dolo ſci-
mt Iicet ſucceſſu temporis accedente.
dM l. 101. f-. de O. O. Clariſſime id autem
enhue apparet calu tertio, veluti ſi ex. gr.
ente Titium ſtipulando interrogem an
1 pro

3609 DE IIIRE VENTRIS r

pro minore cui mutuum dederam m ahhin-
fidejubeat? Ttio hoc promittente, tnimn pn
obligatur minor ex ſtipulatu, non lri in
equidemi in ſuum ſed fidejuſſoris de- ia (unh
trimentum l. 127. f. de V. O. add. 5.3. ſe tlte l
I. quib. mod. obligat. tolſ. Nec aliter inmalin
res ſe habet calu quarto, cum ſcil. un bun
minores conditionem ſuam melio. mM ir an
rem fecerunt atque locupletiores ſaihgin-
ſunt facti, nempe ut & hoc caſu ex üſmum
ſtipulatione non quidem obligen. lrluntial
tur ſed tamen obligari poſſint, ut ſunt Anan
verba d. l. I0O1. ff. de V. O. Poſſint me- ktimn llmn
diate: poſſint (ut verbis legum u- llitt ud
tar) per conſequentias. I. I. pr. F. de au- ſeittnr
Ror. tutor. Qui ipſe textus monſtrat ii tale
& hoc caſu ex ſtipulatu eſſe actionem cel ein
contra talem minorem locupleta: Hum
tum, veluti & idem docet, l. 5. pr. ſ. ii
eod. Ex quibus omnibus nunc evi Aleſ
dentiſſime patet, non percepiſſe biu⸗
mentem meam D. Huberum, dum n 14

explicationem meam rs” poſſunt re- Wd deu

Ee
Ktringit ad caſum quartum, que mi- 1 ſe u

nores

PARS IX. SECT. IV. 361

quin primum locum aſſignavi Nu-
u ptiis. Cur id diſſimulavit vir Cla-
ſene, iſſi 2 . 1 ., h: .
riſlimus? Quin largiamur hac vi-

4 Sh ce (ne & de reliquis porro dica-
els mus) viro amiciſſimo, de ſolo quar-
umn en to caſu me locutum fuiſſe (quod

non feci) adque eum ſolum me =
poſſunt dictæ legis 10 1. de V. O. geſtrin-
xiſſe (nemo autem non videt me

Lex & Ratio. Utrumque eſt in 4.
l. I. & 4. l. 5. ff. de autt. tut. Ex Re-
ſeripto Divi Pii datur tum actio: er-
go civilis: at quæ? ex Stipulatu.
Gclelinen d. I. 1. d. ?. 5. etſi enim in d. l. 5. ha-
Wnlenie beas naturaliten, id tamen in Jure
ninIN noſtro ſæpe eſt idem quod rei ve-
Umbunmen ritate inſpetta l. 3. J. 19. S) lan. l. 49.
mIO YWlut. . 30. C. de j. dot. poteſt tamen
& de obligatione naturali in d. I. 5.
iI explicari, ſed tum de obligatione
umm Raturali mixta, uepote quæ Divi
ns C ij

idem ad compluſculos alios exten-
diſſe) ſtat pro me tamen adhuc &

nores locupletiores effecti ſunt:

362 DE IIIRE VEN TRIS
Pii reſcripto firmata eſt. Neque

obſtant ea quæ Eruditiſſimus Cen-
ſor noſter nobis amice opponit:
qualia vides duo: Prius depromit
ab eo quod abſonum ſit; Ctum
in d. I. 101. propoſuiſſe caſum qui
dubio omni careat, quin & amni-

um Philoſlophorum, immo & Poë-
tarum etiam Græcorum, con-

ſenſu apertifſime agnoſeatur: quis

enim de eo dubitet, minorem lo-
cupleriorem factum, quatenus lo-
cupletior factus eſt, teneri? Ve.
rum heœæc etſi magna ſpecie ſeſe
oſtentant, tamen, ut illa apud Phæ-
drum, quod pace amiciſſimi viri
dixerim, cerebrum non habent.

Quid enim ? Jus civile collectum

eft ex præceptis Juris Naturæ &

tamus? an non plurima, aut;, ut
mollius loquar, magna Jüris civi
lis ꝓars Continet talia quæ Jure Na-
turæ & CGentium, quin & apud
ii Phila⸗

Ml
ſtu⸗

ſtutmint
Gun orent
lun cenil
ſulaore
elnrere
olul gon

wwimmkom
mürm:
Ai tn
kürf N
lie l
Etimn er
Efuo
nt
ini oppe

.
Gentium &ult. I. de J. G. quid pu- Cu

1 Cenin
nftt,i
18 e N
ſen

ne

5

6 Anlce
ilketing,
nr unen
nmzinmo A
adrln,g
tigbolenr,
Het,niotn
SS
e,mei:.
Uign ſecd e
dltlgtneu
G ndlini
Un ütet
Cfie lcdumſ
rsnne
,Gant
Mnim,ut
Npni
Miefetke
ſbn
UN

PARSIX. SECT. IV. 36:

Philoſophos Poëtasque certa atque
indubitata ſunt? Tolle hæc, hæc
inquam quæ extra Corpus Juris Ju-
ſtinianei certiſſima ſunt, ex dicto
Juris Corpore: at quanta tum ſtra-
ges edetur per legum omne genus!
Quid erit laudatiſſimum illud Juris

corpus aliud quam imbelle inaniiſ-

que oppletum ſceleton, monſtrum
immo horrendum, informe, cui
lumen ademtum: Adeo non mul-
tum ſed aliquid duntaxat eſt quod

Jus civile Juri Naturæ Gentiumque ad-

didit: l. 6, f. de Juſt. & ur. Hæc
eadem autem lex præbet & alte-
rum quod reponi poſſit debeatque

D. Hubero ad viſam Ejuſdem ratio-

nem nobis oppoſitam priorem:
Enimvero cum Jus Civile Juribus
Naturæ & Gentium non raro ali-
quid detrahat, d. I. 6. conſequenter
ea quæ Jure Naturæ Gentiumve
apud Philoſophos etiam Poëtasque
certiſſima ſunt, ſecundum Jus Ci-
LQ2 vie

364 DFE MIRE VENTRIS

vile detrahens, aliquando incer-

tiſſima quin & exprefſe reprobata
ſint, magna profecto ratio eſt quæ
ICtum moveat docere, Juris ali-
uod Naturæ Gentiumve dictamen
Philoſophis Poëtisque probatum,
Jure etiam Civili probari. Quæſo
te, pacta ſeria ſed à nomine & cau-
ſa nuda, jurejurando maxime fir-
mata, quis illorum negat vi obli-
gandi, vinculo inquam necéſſita-
tis præſtandi promiſſa, carere? at
