Ein Mtn
Ateihnch
elante
Odigrionen
Geopum
,i
ſenirtenpo
nbicr ad n
esleo/,
u, ſ
nelNKe
ameno
Czlorundt
Gmm / .
ihlun er
A dls⸗
Penholn
(rolnet
EC Te
Mln ſe

Tlien

Ftufei
iſ

WI

I enn ,
NAlnp,

inn

4,3
.

Man 6
uim m,
Uätnztn

.

Ccnionen

N

de in utero mauterno dicitur latere-
auterbach. comp. ff. pag. yl. Et-

ſi iple Lauterbachius ibidem ipſam

obligationem latitare dicat. Quod

eredo parum accurate dictum: v. l.
213. de V. §. niſi inſpecto deinde exi-
ſientiæ tempore, tum enim retro-

trahitur ad primum tempus con-
tractus l. 9. J. 1. l. II. G. I. qui pof.
in pignor. §. 3. I. de teſtam. militar. I. 20.
cond. inſt. l. 26. de ſtip. ſer. I. 8. contr.
emt. I. S. de. peric. GC comm. deficien-
te autem conditione tota decolat
obligationis ſpes d. l. 8. pr. de per.
E comm. I. 37. de contr. emt. Spes:
inquam: hæc enim aderat. Non
aderat obligatio. Quam etiam
ſpem poſt mortem noſtram in here-
des noſtros tranſmittimus. §. 4. I.
de V. O. Veluti & alias ſpem emi-
mus. l. 12. F. de act. emt. vend.
VII. Ei quod dixi, ad heredes
ſpem tranſmitti- opponunt h un. 5.
7. C. de gçadue, toll, l. 42. pr. de O. &
“ d. Se

49⁸8 DE IIRE VENTRIS
A. Sed reſpondeo, eſſe hoc nota-

bile diſcrimen inter contractus &

ultimas voluntates. Ut in illis ſci-
licet heres, ſit & ſpei heres: in his
non ſit. At cur quoque non &
in his, in ultimis inquam volunta-

tibus? ex. gr. legatis. Scilicet quia

bæc magis ex amore procedunt,

utpote donationes. §. I. I. de legat.

ibi: donatio at veluti & heroum fi-
lii aliquando noxæ ſunt, ita potuit
teſtator patrem amaſſe, at here-
dem odiſſe. At in contractibus
cenſetur quilibet in ſuam & ſuorum
commoditatem contraxiſſe. I. 13. C.
contr. ſtip. Aliam rationem dat San-
deadl. 18. f. de R. J. Aliam Prantzk.
ad g. 4. 1. de V. G.
VlIII. Quarto, ad afſinia pertinent
& parietes ventrem facientes, de
quibus l. 17. pr. f. ſi ſerv. vindic. add,
Alclat. 6. parerg. 7. & uterus civi-
tatis, apud Theogn. Et ut alia præ-
terea;, etiam Theologica, vid. Epi.

Unhle
Ctairion
Dus lauert⸗
ub Kan
bllrt
lbicumſo
ule lantb
leenifneye
Eitn immni
i ninu en
1d n
UN krüruhen
t Cügle
an 6
Unefunnn r,
Omwenort
Hatunfiu
4 intifn
gchnn
limiten
Virtinim
.

W/ C
40

69

“

Gigunnt

Ni

Nar nne
ſrl
Lültem
ninii
le,rlr
Knonutin

lunkiom,

mmnlel,
inentrkn⸗
Alunkun

tühriet
Nbetnee
AH
Euensn
rie

“

PARS XI. 499

4Kol. Jacobi cap. 1. verſ. 15. & Joann.

Evangel. C. 7. verſ. 38. Pertinent hue
& innciationes Prægnantes, de qui-

pns Lauterbach. compend. f.pag.608.
in b. & cauſæ Prægnantes, velut

apud Huber. tit. F. de procuratorib. poſ.
ut. ubi tum locum habet illud: Re-
bus ſic ſtantibus l. 38. de ſolutionibus.
Referri huc poteſt mons ille parturiens
gemitus immanes ciens: E cum eſſet in
terris magna exſpectatio, murem pari-
ens; apud Phædrum fab. 23. libr. 4.
ubi Freinsheimius hiſtoriam ſubji-
cit Caligulæ de quo Suetonius in
Calig. cap- 46. ſeqq. Expeditionem
concharum collectione adimpleſſe,
commemorat. Eſt & aqud eundem
Phædrum fabula de Cane Parturien-
te libr. 1. fab. 19. Eſt & apud propertiũ
libr. 3. eleg. 7. verſ. 1I. Lingua gravida,
ubi verborum tanta cadit vis, tot pariter
pelves tot tintinnabula dicas pulſari. Ju-
venal. ſat. 6. verſ. 4 9. vid. Drexel.
orb. Phaeth. c., 23 Apud Pucretium

5o9 DEIIIR. VENT. P. XII.
libr. 6. verſ. 258.6S 439. habes gravi-
dam tempeſtatem & nubem gravi.
dam. Nec omittere hic poſium li-
em, quam eſſe generis feminini, J 4 4 P
ſœcundam, gravidam, & quamlibet Mhh.l⸗
in ventre habere alteram legis apud
Wintherum Parthen. litigiof. libr. 1.
qp. 2. num. 4. Sed ego finio gravida
Pharetra, verbis Horatii:
Iuteper vitæ ſcelerisque purut. (0)
Non eget Mauri jaculis nec areu,
Nec venenatis gravida ſagittis,
Fuſce, pharetra.

1

A. A. PAGENSTE-

CIHIERI, J. C.

CORNIBUIS
GOMu᷑ðITs

Diſſertationes duæ.

n Kr⸗
Utini
Cn
inri
umlne
InO
Mieng:
tile if

SEEEEEE

c Be; eize 2 & 6, 26c1

* P† * * ½ 6α ½2

A. A. Pagenſtecher. J. C.

LECITORI
S. P. D.
Uas hic vides de Corni-
bus & Cornutis diſſerta-
tiones duas, reapſe tres
ſunt. Sed tertiamnunquam p r
nuntiavi. Deſtinaveram
D. Chriſtophoro Waterham O 0*
denſalia Tranſiſalano & Civita-
ti patriæ à Secretis: cui honores
utriuſque juris Doctorales in fi-
nem Octobris A. C. 1708. deſti-
nati erant. Verum cum ipſe,
ratione officii, in patriam re-
vocaretur, ut non niſi a. d. 22.
Decembris dicti anni præfatis
Aa z hone-

36 (9 3 “
Bonoribus potuerit ornari, ean N
uæ in chartam conſeceram, in
Digertationem primam intruſi. N
Hinc prima auctior evaſit. Serip- WW
tiones autem has meas qui ro- (0
dent, eos invito ad Sydlogem Gnae
Diſſertationum hoc anno Bre- iug
mx editam: ubi dixi pagina an ſii
40r. & Paucis ſequentibus. Mi- Perbue
hi id unicum operæ pretium poſ- mmun
ſit eſſe, Patri? meæ, immo & uanmmen

omnis Germaniæ, hujus etiam M
Provinciæ Groningan-Omlan- tuy
dæ, dialectum, a contemtibus 1

publice vindicaſſe, diſſert. I. 525.

Vale & judica candide.

DISSER-

ine

,urke

Clentto

RS
4

DISSERTATIO I.
DE

CORNIBUS ET

CORNUIIS.

Groningæ in Choro Fempli

Academici a. d. 25½, Oobris 1707.
cum Nobiliſſimus Vir D. Adrianus

Joſephus Trip, Judicii Militaris
cum maxime Præles meritiſſi. uuns⸗

in numerum J. II. Docktoru
More Majorum Pabliehtus
coopfabatur proönuntia-
ta? nunc auéctior,

H1, .

RKex- Divinam ſolebat

Non provide! immo
P* ſcelerate! Si prineipio
mundi „ ajebat, Deo adfuifſem,

multaz condita fuiſſent melius, mal-

. Aa 3 ca

Lphonſus X. Hiſpania

.culpare providentlam.

5/

6 Diſſertatio 1.
ta ornatius. Miſelle, quo lingua
abis, quo mente? Adeo verum eſt
uod ille ait, iſtum eſſe nonnullis
Acſaurutn in lingua ſitum ut quæ-
fſtui habeant, male loqui meliori-
bus: non abſimifÄes illis apud Pli-
nium, qur cuminum atque ocimum
ſerentes, tum eas herbas lætius pro-
venire credunt, quando cum ma-
ledictis & probris ſeruntur.
J.2. IHle quem quaſi Philoſopho-
zum quendam Deum olim habitum
fuiſſe, ex Cicerone novimus; Di-
vinus Plato, quam varias egregi-
arum lucubrationum ſuarum ex-
pertus fit cenſuras, Athenæus e-
docere poterit: quas vel nec in eo
effugere potuit quod ad ea quæ ra-
rius eveniunt leges applicandas eſ-
ſe voluerit: quaſi ea in parte ſcili-
cet adver (arium ſibi habiturus fuiſ-
fet Theophraſtum, qui referente
Pomponio, jura de iis quæ ut plu-
Timum evenire ſolent, non de iis
guaz

⸗ kee

N⸗
kas
1e cenenn
ppnnl
icle
ſel
ncen
flen
(fore

laungt
m een
ogelrt
1. N
kEA Nl
fen cbhe
fſeltt, l
ſiocen
Unndane
clken
nithe
Dn gin
ietere
teßen

61

lehſene
neſenm

elnli in

Bgu

nEgeinn
thükir

Aunenn

tlon.

rlingee

nainkien

RMN .

nftiegth
n Lunn
,Aaon.
e rene

AAda

erb
Ileſuneſi
Euntunut
tte
Ce⸗

De Cornibus & Cornuti. 7
quxæ ex inopinato, conſtitui debe-
re ceniebat: idem agnoſcentibus
ræſtantifſimis iftis legum cory-
phæis, Celſo atque Paule. Bona
vVerba! Quaſi ſcilicet neſciamus, et
iam de rariſſimis caſibus leges vel
in ipſiſſimo illo noſtro Juris Ciwilis
Corpore promulgatas extare, Ne-

L ge enim incognita ſunt apud Ju-

lanum ipſumque præfatum Panlum

Ioça, de ventribus uno matxis ute-

1r0 geſtatis tribus, quatuor, quim-
que. Neque latent Caji de fiumi-
ne ad priſtinum alveum reverion
item de homine centum annos vi-
vente;, viſiones: Nee Ulpiani o⸗
pinio de pila in tonſoris manurm,
immo cultellum, delapſa; ut gula
exinde ejus quem tonfſor radebat;
fuerit præeila: Nec Juſtiniani de fe-
mina quinquagenaria majore par-

tum edente: de inſula in mari na-

ta: de ſponſo oſculum ſponſæ ſuæ
non impingente, famofifimæ con-
Aaà 4 ttitu.

5* Diſertatio I.
ſtitutiones: ut de partu in fine men-
ſis undécimi lucem adſpiciente, ce-
teriſque ejus generis, nunc nil me-
morem-
(. 3. Scilicet ex prudentiz Le=

gislatoria hoe omne æſtimandum

eſt, ita urx cum ea quæ quotidiana

ſunt, ſocietatem humanam & ci-

vitatem quamcunque magis affici-
ant, potiſfima Legislatoris cura ad
Aoridians negotia magis extendi

ebeat: & tamen rarenter emer-

entibus non plane ob id ſubducen-
a ſit; ſæd ut In his ſit parcior. Eſt
cadem & Celſi COti ſententia in.
27.fk. de legibus, dum ad ea quæ fre-

quenter eyeniunt, non unice ſed

potius jura aptari debere, cenlet-
Cumque & ſocietatis & civitatis
eura & cuſtodia unicuique civi in
Partihus ad ſe pertinentibus incum-
bat, reſtat, ut & hie circa ea quæ
magis quotidiana ſunt, magis cu-

rioſus ſit. Pertinet huc Lauli Eti

monela

Moyn

anck:
eaginr
dumenmn
ſW
ſennhe⸗
ngleun
(ſerliele
henmuman
Elle ori
irnln il
CclcEite
khelsſu
ſNert
(glunogen
Uri, un
tenuuci a
m. Cine
Esrnne
Gileigen
mn, do
IMnarrred
tti murt
uune en
laten

Imhiheu

lbckrn,,
n Wenin

ienle

Weefinntin
Gelntlim

tmmmt4
e npe Ke.

Purwenn
rußereil
Urlerene.

OAdlen
kgrin
trrmnu
lagtefe⸗
Un u,eO
t, Ee
Kektit
aireit
tbeta?
e4
n
ehn.
0ℳ

De cCornibus &o Cornutis. 9
monela: Plenius, inquit, roge

quæ ad hæc ſpectant attingas: quo-

tidiana enim ſunt.
15. 4. Non potui non; dum mi-
hi verba Hodie in publico hoc ſo-

lennique conſeſſu, more Majorum

facienda eſſe ſentiebam, Pauli hanc
ſapientiam amplecti. Nec longe la-
teque quotidiana mihi materia ac-
quirenda videbatur: cum ante o-
culos & inter manus, immo & an-

te pedes ſita conſpiciatur.

y. y. Nec tamen ob id quod rem
quam aggredior tam quotidianam
dixi, ullus velim exiſtimet, rem
me nauci aut viliſſimam tractatu-
rum. Quin contra, eſt eadem ta-
lis quæ omne ferat punctum: talis,

qua plerique mortalſium gaudere a-

mant, alio iterum ſenſu in æter-
num carere diſcupiant: talis, quæ
infinitis mortibus ſtragibuſque re-

ferta atque famoſa ſit. Talis, ſing

qua reſpublisa minus commode ſta-

10 Diſſertatio I.
requeat. Kem, dicitis, arduam,
atque cui auribus linguiſque fave-
amus, digniſſimam! Penes vos,
Auditores, omnis hujus rei ſit di-
judicatio, De benevolentia ſaltem
veſtra ſi me vultis jubetiſque ſecu-

rum eſſie, quod vehementer a ve-

Kra benignitate depoſco, non gra-
vabor, propalam profiteri, me de
CORNIBLIIS & CORNIITIS non-
nihil dictutum. Quid enim his
quæſo cum maxime magis quoti-
dianum eſt 2 Cornua ſunt omni-
bus: aut eſſe poſſunt. Er,
Mon adeo exoptatæ illos conditio-

nis mortales, quibus non ſunt do.
Ini aut brevi ſaltem non erunt,

zornua! Infelix illa quodammodo
materfamilias, cui nomeſt aut brevi
non futurus ſub privo tecto, Cor-
Mutus! Ne erretis. Senſu Latino,
wornutos heic accipi velim: utbru-
Nainquam, animantia cornibus in-
Rruga intelligantur, quo ſenſu a-
S pud

nit
Sennen
t (nuti
rllinecn,
Pons, dlo
ecoou

ute mmor,

Dtegten
ilggeni

, uton

n
ſteſtin
Ned
ie Cen
tſex ſcui
o ecen
5sCei
ſug ate
e
1 Knn
6 gihnin
(Malnt
D
4

el

enig .
n Nusn
eenite
SM

iheiſgefn

ſernentiſt
SZ

tiri et
NNN “
Cinl,
Cnuitent⸗
Nlr, Nel
S
uüe
mnoorennt,
gltumn
lelalre⸗
lecn li
laH)
ein tr.
onikr
goſel

De Corsibus & Cornutis. 1I1
pud Varronem , Martialem; alios-

que, cornuta oecurrunt, quæ Ci-

cero aliique cornigera etiam appel-
lant. Sed eſt & apud Nonium Ac-

cii locus, quo boves aratores ſim-

pliciter cornutos cognominat. For-
te ante auroram;, inquit;, radio-
rum ardentem indicem, cum ſono
in ſegetem agreſtes, cornutos ci-
ent, ut rorulentos ferro terras u-
vidas proſcindant.
: d. 6. Vivimus nunc, Auditores,
menſe Oobri,; quem a Cornibus
atque Cornutis omnino alienum
eſſe, ſi quis ſenſerit, næ is in me-
dio ſole cœccutir. Olim inter Ju-
ris Conſultos anceps viguit diſce-
ptatio; an ſues pecudum numero
habendi efſſent: his negantibus:
illis afrmantibus, eo quod & iu-
es gregatim ad paſtum exirent.
Cuajus auctoritatem rationis e Grx-
cia, & ab ipliflimo adeo Homerg-
ſues ad Coracis ſaxm fensmn

32 Diſſertatio I.
Atethuſæ adſidente ſubuleo paſcen.
tes, canente;, areeſſere amaverunt.
Nobis qui Weſtphaliæ ab uno la-
tere vicini ſumus, carere licet ar-
gumentis tam longe pertitis. Nec
te etiam, qui cornutos à rebus no-
ſtris menſe Octobri alienos eſſe
cenſes, ad remotiora ablegabimus
territoria. Vel urbis hujus noſtrœ
obambula plateas atque compita,
& eece, quot cornutorum videsi-
bi delicias „ atria aliaſque ædium
Partes exornantes cornutorum cu-
pedias, culinarum exoptatiſſimas
neceſſitates, gulæ ſuaviſſima irri-
tamenta & oblectamenta; ſtoma-
chiĩ omniſque corporalis mortalium
machinæ ſolidifſimas haſes, firmiſ-
ſimaque fundamina & fulera. IIes
ad forum noſtrum boarium , quod
vel hoc ipſo die aliquor cornuto-
rum, viventium adhuc, ſed mor-
tis (ut loqui amant) candidatorum,
senturias jueundiſlimo ſpectaculo

hen
e 8
tlne .
ciog zpel
üunns, 4
uclon
ſwminloe
6cen e
1 d
e huſün
len, Ketl
Ueniniep
Andne
Ghunre
ſunne, t
gndte
veiſeo
Cnunelt
Prme ke⸗
Pid Mnen
nenſen

1 ao

Kenle ⸗
l ſetnan
inltige

Ane lonpin
uennn.
irin
GEuud.
etpuilnt
Uuln
n, ſ.
Aoonlin
dis dn.
un H
nin 6t
Pntten
kne.
girateh
6 Naeh

Wͦ

De Cornibus & Cornutis. 13
ſubjlcit ,„ te non ablegem. Fue-
rit ſane menſis Oober olim & Li-
vius appellatus „ fuerit & Domi-
tianus. Aſt Fauſtini tamen anti-
qua eogneminatio ejusdem augu-
ſtam indolem elegantius indicat:

pandit; expromit. Eſt aliquid:

uod, Auſônio canente, October
ille Fauſtinus det prenſum lepo-
rem, fœtuſque cum ipſo palmite,
nec minus pingues ruris aves. Eſt

aliquid quod eodem menſe Bromi-

os ſpumare lacus videas, & muſta
ſonare, vaſaque novo calere vino-
Aſt quid hæc omnia ſunt, ſi ad be-
atiſſimos iſtos cornurorum greges
eorumque ſtrages eadem velis com-
pararé? Fuerit ingens illa olima-
pud Romanos pompa, qua Ocο;-
bri menſe equum Octobrem Marti
in Campo Martio immolabant, e-
juſdemque caput in Capitolium,
ceu ſacratiſimum aliquod donari-
um atque snathema deferebantat-
que

12 Dißertatio I.
que dedicabant: at quis eſt quinon
ahbguſtius quid deprehendit, ubi
Cornutorum iſta „ quæ Groninga-
ni wocant, teſtamenta boaria aut vae-
eina, iſtas è medio cornuto deprom-
ptas aſſas, iſtas, ut cum Plauto lo-
quar, ſtruices patinarias hoc no-
ſiro menle inſpicit miratur, deoſeu-
latur? Quis non Fauſtini hujus men-
ſis fauſtitates pleno ore pleniſque
tibiis deprædicat atque ebuccinat,
ubi cornugerum per integrum an-
num præſtantiffima fereula ad ju-
ſtam trutinam expendit? ubi prin-
cipio leipſana illa cornutorum re-
centia, deinde ſale ſcite conditz,
denique fumo examuſſim induratay
Mla ad hyemis, hæc adæſtatis;znecef-
ſarios, utiles, voluptarioſque ufus
&α ſumtus, collecta atque repoſita,
ſibi ob oculos ponit aut mente con-
cipit? Jovi Liberatori Komanos
menſe Otοhri ludos inſtituiſfe, ac-
cepunpS, AK nOs Liberatori Deo;,

Mn⸗
peenſe kul
Vernehzinn
zunguil
cile
ein
mrne ls
Alt
AM
ls leg
uugeng
ileinee
ſade
lllnet,
4 er
ſinend,
in borio
wilsinn
titeirent
nd,
. Geman
upn er
Wmn
Niu

a De Cornibus & (ornutis. 15
ukzen qui nos à famis duro diroque telo,

elnn menſe Fauſtino tam fauſte, tam cle-
S 8 menter, tam paterne liberat quæ
Ken non gratiſſimi devotiſſimique pe-
em, ctoris holocçauſta offeremus? Cele-

anneenh braverint Romani hoc Fauſtino
uisien menle ludos Auguſtales perenna-
in turæ Auguſti gloriæ, ut vel illi
aläitian ipſi ludi Auguſtales, famolſæ illius
eſne Legis Regiæ incrementum & ul-
WNAα teriorem promulgationem comple-
ng Xxi fuerint: quid enim intereſt, ſuf-
hie fragio populus voluntatem ſuam
nigin declaret, an rebus ipfis & factis?
unmg At nos per omnem qua patet ci-
end, vitatem Groningan-Omlandam lu-
rd dos boarios & vaccinos; auguſta-
ulge. libus illis immane quantum utilio-
h res, defæcato magis animo conce-
ee lebramus, iilfdemque non exigu-
un am quandam diei particulam;, ſed
G integrum ferme diem Komanum,
e immo menſem comburimus. Ty-=
ude ranni (eujus & Codex Theodoſia-
l nusS

7
146 Diſertatio I.
nus meminit) evictionis, Roma-
ni noluerint hoc Fauſtino menſe
dememiniſſe: at quæ non tyranno-
rum diræ facies apud Groningan-
Omlandos menſis hujus fauſtitati-
bus ſuecumbunt? Famem, telum
illud omnino durum & plane ty-
rannicum non tantum intelligo: ſed
& animi mœrores, tetrasque me-
lancholicorum cruces, quæ nulo
tempore commodius quam meniſe
hoc Fauftino traduntur protervis
in mare Creticum portandæ ventis,
§. 7. Neſcimus, quo tortore fla-
gello urgeat animi illa paſſio, ſed
nimium in actione conſiſtens, Tri-
ſtitia? At Chryſoſtomus docebit.
Si cui Græca audire non adeo vo-
Iupeeſt, eece Latio donatus Chry-
ſoſtomus, crudele, ait, eam eſſe
animarum tormentum, dolorem
quendanrinexplicabilem, judicium
omni judicio vindictaque dererius:
mam & vermi, ita pergit, ſimilis eſt
vene-

Yhni

ſetennd ,
Zen, A
tene: Ki
11, ſn
fehenncn
anng
mem nbs
Plet tene
UoNahpnens
U htetlene
Pietg He
etts tet
. e g neg
oglegne
Pfengeien
Unlſtei, e
llt An
dnonicn
Selniket
Ukliefi,
Uen flamn
(Ahntt
En

De Cornibus à& Cornuti: 17
renenato, non ſolummodo car-
ADnem, ſed & animam ipfam peri-
luln mens⸗-⸗ & tinea, non ſolum ad oſ-
ui ſa, ſed & ad corda pertingens:
* perpetuus carnifex „non animam
DRü dilacerans, ſed vires animæ con-
tu fumens: jugis nox: tenebræ pro-
⸗ fundæ: tempeſtas: turbo: febris
in En non apparens, at omni igni validi-
. Nen us incendens: pugna requiem non
Mne habens., Hæc aufea Chryſoſtomi
hun in verba veritati eſſe convênientia;
Puefei eſtne qui negare velit ? Felix, O
Gounmh terque quaterque & amplius felix,
AWLAH qu experientia magiſtra nondum
fu/. condidicit, quantarum virium do-
nddt, lor ſit, animique vulnera; quæ a-
IdNe lios mortales non raro coquunt &
nsn verſant ſub pectore defixa. Non
ienk hac felieitate vixit Niobe, quæſe-
n Am ptem filiorum & totidem filiarum
im tum & mariti mortibus illacrumans,
Feri ex nimio animi mœrore, in mar-
nie mor etiamnum lacrimas manans
m. con-

18 Bißertatig . Nlni
verſa eſt, omnemque Nioben per- ulk
didit in Niobe. O ſi coronæ iſto- le, doln
rum demortuorum ſe exemiſſet Ni- abbumoll
obe, & inter cornutorum noſtri lelnene
menſis cadavera obambulaſſet, non lncntc,0
experta fuiſſet duram „ quippe ſæ- iin
xcam: infelicis iſtam vitæ Cataſtro- Mentl
phen. Et quibus de furiis agitari iit ni
dicam, Bellerophon? quid ita mo=- miimnie
rens per campos erras, homines Neli li⸗
vitans, tuum cor edens? Tuum It,
cor? Huc, huc Bellerophon, & M ſoonie
noſtrorum cornutorum diſce ama- jlin
re conſortia, inter horum vive con- AlMiim
vivia: hic eſt quod tutius edas: ac- ſts, pen
cede adignes hos & incaleſces plus Ki
fatis. Tuum cor edes? Virtutes, il Prkn
Bellerophon, tuas agnoſcimus, Imi- bn
ramur, deprædicamus: ar cordis unm
tui ferculo, cornutorum noſtrorum mi men
aſſam partem præferimus, quor- lerglecee
uet intelligimus, quid ſit ſapere, un ſt dn
Sapientiſſimus ille mortalium Sal 5⸗ cenler 1.
mon, qui, cum ter mille ſententias Riin
Rabe-

inl

lanh
nſecene,.

Cunlonnte

nnllen

De Cornibus & Cornutis. 19
haberet, & cantica quinque ſupra
mille, eloquutus de cedro quæ eſt

in Libanonuſque ad hyſſlopum pro-

deuntem ex pariete, denique de
jumentis, dé volucribus , dere-

unghr;

mlea
linis n

ifin conviviumjuge. At quæ non Re-

Getng, dunis,
Neen/In
Ulromn,6

Immim.

onnſte

Yntüken,rH

Ginkfiglts

enl Tnt

mlinsn.⸗
ne,
Cunaun
ing,Ne
ruinilb
bneg

ptilibus, de piſeibus: int er immen-
Ix ſapientiæ ſuæ oracula & iſtud re-
liquit: hominis læti animum, eſſe

giæ Tuæ Majeſtati ſententiæ exci-

diſſent, 6 Sapientiſſime mortali-

um, ſi conviviis, cornutorum hu-
jus Provinciæ exuviis inſtructis, &
ad lætitiam invitantibus, trahen-
tibus, cogentibus, interfuiſſes!
H. 8. Si quis tamen cornutorum
adhuc præſtantiam ignorat aut ne-
gat, is ut ad alia quæ ſub hoc ſole
occurrunt, exlpatiari velit, co-
miter rogatur, ut vel ab aliis vi-
deat quæ elegantia dignitasque cor-
nuum lſit, dum res innumeras de-
prehendere licet, quæ velut glo-
riæ ſibi ducunt, àcornibus & cor-
nut is

Diſſertatio I. M
nutis eognominari. Quid res di. meonn
eo? Immo & homines, immo & c 6jutt
Dii, cornibus delectati leguntur, ront
H. 9. Et quo me nunc in tanta ( mlugt
rerum copia, in tanto inquam cor- eyinn noe
nu copiæ, vertam? Quod ille ali- Pimmin
bi ait: Si mihi nulla venit, tu mi- ſi ugcn⸗
hi Somne veni. Id invertere lice- ſcl arntn
at: cdum mihi multa venit, tu mi- cein Neent
hi Somne veni. Adeo opere in ſeCamn
longo fas eſt obrepere Somnum. ai imt
Et ecce vobis Somnum apud an- yralnatonn
tiquos cornibus decoratum? uæ. im mign
ſo quid cauſæ eſt, quod cornu- n gendien
tum amaverint Somnium? Niſi ob 0, ſen
* ingentia, inquam, bona quæ ad nn ten
cornutorum inſtar gregum ſecum imn nhete
vehit. Non loquor de Somnoa- mmeitents
liquo vitioſo „ qualem nonnulli Innmunnen
non ſecus ac Parmeno ille Auſoni- lenss
anus dormitare geſtiunt , mane ilmmzin
dum clarum reſerat feneſtras, dum n, ſagie
ſtrepit nidis vigilax hirundo, illi, wenin,,
velut primam mediamque aoten um
. . aXN- c,

ii . De Cornibus Cornutis. 21.
ie Parmeno, dormiunt. Dormiunt
a al glires hyemem perennem, ſed ci
nlytn bo parcunt: at iſtis cauſa ſomni
awinge eſt, multa quod potant, nimiaque
rh tendunt mole ſaginam. Sed nec
iilet Epimenidis ſomnum in ſeptem &
Udhti quinquaginta annos perpetnatum
Hnamh alieui optaverim aut commenda-
MG zerim. Nec valde de ſeptem illis-
mi verſus Germaniæ fines, in ipſo O.
nnim ceami littore per multa annorum
mnmnut curricula altum dormientibus, fa-
unm bulazm antiquam, ut recentiores
A non memorem, curavero.
Uwin H AJg. 10 . Verum talem intelligo
weH Somnum qualem Peloponneſii co-
Ipenun lebant, in eâdem ipſi & Muſis arà
EMr ſacra facientes: Muſis omnium De-
Fnun orummaxime amicum, Somnum
Venhee indicantes. Illum intelligo, qua-
Fu/H lis a Seneca inducitur, domitor la-

—

An borum , requies animi;, pars hu-
ümin manæ melior vitæ, rerum pater,
inn n⸗ vitæ portus, Pavidum leti genus
ei huma-

22 Dihertatio JI.
humanum docens longam diſcere
mortem. Immo matris genus A.
ſtrææ, Somnum: Aſtræilcilicet fi- In.
liæ Juſtitiæ filium, a Juris cultori. N
bus & Juſtitiam amantibus adeo rn
non alienum, quod illi præ aliis Mhdnfm
tuto magis & ſecure dormiant: Mandm
cum aliis qui à Juſtitiæ recto trami- Gnhnin
te diſcedunt, neſcio quo tortore ir-

merhufunn
requietæ conſeientiæ flagello ; ſo- Iunirnii
mnum excutiat non unus Alaſtor. In ſemn
Contra audiamus quæ de Cornu- Wimim 1
to Somno Valerius Flaccus decan- ,müktunen
tat: Somnée pater, ſomne omnipo- ummge
tens, te Cofehis ab omni orbe vo- Mh litnt
cO, quæ freta ſæpetuo domui quæ in fngxf
nubila cornu! Nec immemores cor- heckee
nuti hujus, ſomni inquam, ſunt Ju- ntoinl
ris Civilis conditores. Sed ero par. ninm
cus ea in re, qui ignorare non pol- eimlnch n
ſum, non omnibus auditoribus e. Ien fmn
narrationes Juris Civilis gratas eſſe. it tummn
§. I. Seligam pauca, quæ amo- iniimk,,
niora fuerint, Ceteros mortales Ial.
cum

un, De Cornibus 6â Cornutis. 2;3
Abnenke cum occupaverit ſomnus, abſtine-
8 e ab eo oportet Præfectum vigi-
Meſc lum. SIciendum eſt (inquit Paulus l.3.
nthisans F. deefic. præf. vigil.) præfectum vigi-
N mmike ne zum per totam nodem vigilare gebere
liini coerrare cum hamis o dolabris. Cur
m emm quæſe cum hamis & dolabris? Sci-
ienthims Hicet ut homines nequam qui dor-
Gnn mientibus furtum damnumve fece-
ah rint aut incendia excitaverintQnam
UIu & hæc plerumque fiunt oulpa urbem
en inhabitantium. d. L 3.) fugientes ha-
iehuste mis, inftrumentis inquam ferream
Uume Tecurvamque ecuſpidem habenti-
Pemc Pus, poſſint retrahere, quin & do-
Gtnie Hs ſi in quas ſe iſti abdiderint, do-
Kumsdr labris effringere. Et ut ſpeciale
aniuk quid in hoc titulo notem quod ab
m Nien hac materia non alienum eſt, ſci⸗
Pnrin endum eſt, præfectum vigilum in-
Sainte ter cos referri qui reip. cauſa ab-
E unt, at tum non ü inter reos adul-
nnii perii referatur I. 7. ex quih. cauſ. maj
eN Sriir r l. 7. ea quih. cauſ. maj.
11 vem

M
e. lnipe
iertatio I. Pra. ſt,
Diſe che. rrüin
244 undinem habemus l. 18. pr. rmiu
cem hiru nium: Cajum Iin l. gatis uunſnſti
lacem din. ee eſtntats. niet n.
4e r iateli Ve⸗ ari dux ain
foret n Yedhi & deteuen lnieum
moneret Aiones ſi quis ceme. Punlbns
Tiamqr 5 . t r. Srptbes
aut E Srl. *R
2 — 5 1 ,
mairloſs e ee. lünn
& is iĩttendi ſu od. tit. A eun nmonmn
Nec omi l. 14. §. 4. drn pu. Gntntukin
pianus nrgtenes unimam ſaci;s ſi 4, hte
um hraniiur,⸗ fuerit; confer- Minn e⸗
opr Qua de re medic.
ſomn ino pre ua de eſt. medic. a n en
10 fſivin . acch. qeſt, lis ad nbldgenn
10 veſic⸗ 1 Zacch. di quis . Wige
vitio teſt Paul. Jxæſt. 15. deque læ- nigincgne
i poteſt! 1t. 3. gaeſ. ud ien- Nu wonß er⸗
Dete i ivit, uni
kegel e oib⸗ eſt n l. 27. Vanmnfin
ſornacen eſt, eſarciend mento, lhmmn aun
ſio & damnum . ujus r SIedo ſer Grnken
& il. cujus 2n 1e . In
da 7 dL. 4A4 7. fantem inum n mno
Baren ad mi den pral.
E 2
matre bantem
cub
cum

itel
hhnimn
H
iinn
ſilerieni
Uilounn
ioinetnm
ltizer l
lgüftien
tituar

=

luſtin e

ur MudH
t lune⸗
glikcnan
nntrs⸗
eer e
Ceran ⸗
A l e,
“ l
Mintiged
ldle

Eackntn:
lnen .
Nunm
1

De Cornibus & Cornutis. 2

preſſit, à pœna nemo liberabit: ar-

bitraria inquam, de qua Carpzov.
criminal. quæſt. 15y. Quid Jus Belgi-

cum ſanciverit circa milites in ex-

cubiis dormientes, notum ex J. Mi-
litari artic. 27. Doctores noſtri eti-
am aliis rebus ſomnum aſſignant,
veluti cum tempore belli, in locis
puta in quibus hoſtilitas viget, præ-
ſcriptiones dicunt dormire: ſecun-

dum c. 10. X. de præſcript. Mev. 8. deciſ.

279. Pertinent ad hanc materiam
etiam cornuti illi qui ſomnum aut
captant aut ſimulant, ut uxores fu-
as, ob turpe forte lucrum. aliis e-
largiantur. Occurret nobis hac ad-
huc hora, cum de metaphoricis
cornibus agemus, exemplum, ſed
antiquioris memoriæ, cum Mecæ-

nas nobis erit loquendi materia.

Qua enim fronte ſummum illum e-

ruditorum fautorem & patrorum

tacere in hac materia poſſis?
H. I2. Somno adjungere comi-
. B b tem

„

26 Diſertatio I.
tem licet Bacchum. Et hunc e-
nim cornutum fingi, quis neſcit?

Capite inquam cornibus ornato:

tum & dextra cornu tenente. Ac-
cedant capiti, ut eſt apud Ovidium,
cornua, Bacchus erit. Immo in Tha.
ſiorum nummo apparet ccipitiad-
hærens unicum cornu. Forte quod
alterum ab altera parte adnexum,
ab hac conſpici non poffit. Duo
enim eidem cornua adignata fuiffe,
& ex Ovidiano jam vilo colligi pot-
eſt, & manifeſtius ex eo patet, quod
Græci Bacchum tauriformem &
tauricipitem appellaverint: de quo
Camerarius 1I. meditat. biſtor. 93. Ke-
ite mortales, & vanis cogitationi-
bus pectora veſtra implete, cornua-
que hæc Lyci patris ab hirco de-
rivate, qui Baccho ſcilicet vitem pri-
mus indicaverit, aut;, fi mavultis,
quod vitibus nimium inhiet;, ma-
Xximeque nocivus ſit, ut Baccho ob
id antiquitus immolatus fuerit. At
4 bæ

Dec

zlmngrdn
liginbhen
nertois
ſolis, conn
Se Mackus
Urboſize

(lotereoce

N Man
Iuneſet e
Cln, ge
Uren ,ons

teis edeſ⸗
e er

Clon comnen

konnietn
rconun

n A ete,
icenkkinde
nEmiisen
Comn geeche
(ot Uorez
Ulhetein
Ulſer
Mmnnn ſio

.
n Urlee
nl dt,
COitesent

ertr
VTnutenenee ,,

Atl Ctin

hmu
PPunannig

Cnmn Emed

DDej c(Cbrnibus 6 Cornutis. 27
hæ ſi nugæ non ſunt atque affaniæ,

quid in harum cenſum venire poſ-

ſit, merito ignores. Reſpicite enim,
ſultis, cornu illud quod cornutus

ille Bacchus manu tenet. Atqui

hoc bovis eſt, non hirci: potui
ſcilicet ex eodem hauriendo aptum:
quod in hircina cornua non cadit.
Evanelcit eo ipſo & altera conje-

Gdura, quæ cornua Baccho in ho-

norem Jovis Ammonis, qui ſub a-
rietis ſpecie Jovi apparuerit, ſitis-
que, inter Arabiæ deſerta, reme-
dium commonſtraverit , adponi
comminiſcitur. A bove, ut dixi,
hæc cornua pater Bacchus habet:
non ab ariete, non ab hirco. Da-
nielem Heinſium ſemper magni fe-
ci, & quis eum non luſpicit? Hic
cornua Baccho tribui ſcribit, eo
quod uxores ubi ſe vino nimium
ingurgitaverint, dum fertur equis

auriga nec audit currus habenas⸗

maritorum ſuorum capitibus cor-
b 2 nua

28 Diſſertatio I.
nua imponere non dedignentur.
Verum, qui non omnino talpa eſt,
jocari lummum virum facile ſen-
tit, non minus quam Jaeobum il.
lum noſtrum Cujacium, qui muli-
eres homines non eſſe, aliquando

contendebat, ſubtiliſſimi Pauli ad

id abutens r eſponſo, quod de abor-

tionis & amatorio poculo agens,

ſi eo, inquit, mulier aut homo pe-

rierit, ſummo ſupplicio afficiuntur.

Et Heinſium jocis luſiſſe ambige-
mus? aut credemus Heinſium igno-
raſſe, cornua & cornutos anti-
quiſſimis iſtis temporibus, ejus ne-
quaquam ſignificationis fuiſſe, cu-
jus quidem funt in his vicinisque
regionibus cum maxime! veroſi-
milius adeo ut ſit, cornua iſta Bac-
cho dari in memoriam quod pri-
mus boves cornutos aratro junxe-
rit, itaque terram exercere & ad
ſationis uſum accommodare mor-
tales docuerit. Quid ſi adeo &
vini

Nen

iulltien
ccoVnot

Eenenot
Eohneh
6rniCo
ſe Conun
iire con

emrſetlri

vrcoun
nri 4
16aici 10
Pholkoceen
RCnmonien
ſeelten utn
Mienro/
e Ui
Iumrrnote
Uuctlinbeccl

UImg del

nnnne
De nio lan
ti⸗ l
eelrr e
lun oe
3

to

N Eelinen
onhnottes

prn kaſe

Aun hn
Kln, ginlt
neſe, Mlt
ällenelt

n tted

llerak lonng.

6
1

Phüntenen,

Ukkmntr
Pannucs
tu,eee
lins nite,
Ini uce
tutel .

,Cnuſteke

Nim tf
Saino
eleere
Gochre ni

Nl

De Cornibus & Cornutis. 29
vini utilitatem, cornibus Baccho
accommodatis, indicare voluerit
veneranda antiquitas? Non ante-
ſtabor nunc ſacrum Bibliorum Ver-
bi Divini Codicem: qui Dei hoc in-
ſigne donum non uno loco præ-
clariſſime commendat: nec diva-
gabor per latiſſima Oratorum, Hi-

g ſtoricorum , Poetarum aliorumque
U

pomœria: ſed quia utriusque Ju-
ris Studioſus ium, innocentifſimum
illum Innocentium Tertium in Ju-
re Canonico utilitatem vini agno-
ſcentem adducam, dum ſerio ad-
moniterio (arrigite humaniſſimas
aures J. LI. Studioſi) inculcat, ut

utamur vino ceu medicina qua ſto-

machi imbecillitatibus ſuppetias fe-
ramus. Sed eſt ea non niſi unica
plurimorum commodorum ſpecies.
De vino loquor, Auditores, non
de vini abuſu ad ebrietatem, quam
deteſtor, laudoque Germaniæ con-
ſtitutiones, quæ ei obicem publici-
B b 3 tus

30 Diſſertatio I.

tus ponere voluerunt, etfi i irrito

ſucceſſu, cum in ludibrium ſint

verſæ, nobilibus M ſibi
Ppropinantibus: Es gilt dir auff

Reichs⸗Abſcheidts Geſundheit. Tol-

latur abuſus & juſti uſus fruamur

commodis. Si quis vel unum Pli-
nium, hiſtoriæ naturalis auctorem
intelligo, velit percurrere, is eam
immenſarum utilitatum ex vino
pullulantium aut comparandarum
inveniet farraginem, ut mirari quo-
dammodo deſiturus ſit Aſclepia-
dem, qui Deorum & vini ſolebat
Xquare potentiam. Si convivio
quis vel hac ipſa luce intentus eſt,
is unum audiat Varronem: Vinum,
inquit, hilaritatis dulce, ſeminari-
um: Hoc continet coagulum con-
vivia. Vincemero Ccuras, & quic-
quid forte remordet, comprime:
deque animo nuhila pelle tuo. Nox

curam ſi prendit; alit, male cre-

V

ſdnen,
ee I 14
60,0
y ſie⸗

unanri
kean Iun
E

* * Un
uu nimm
Amal.
Aunchenm
Untle, nn
l entn

Atur illi cura;, niſi a multo marci-
da

1
runnt e

n Ndtri

Nyrnrehten
NMadver

Rttunb ien
ltzun er n
amtmenn
nenunin

uns

ecngumir’

let, aunn
Lpelemm

De Cornibis && Cornutis. 31
da facta mero. Sed à vini laudibus

abſtineo, ne parcius eas adducen-

do, de meritis quid deteratur.

. 13. Videor hic mihi tamen in-
audire ſulurros depoſtulantium o-
riginem ejus rei quod cornua uti-
litatis habeantur indicia. At ego
jam ſupra commonui, à cornutis,
bubus ſcilicet aratoribus adeoque
ab agricultura commodiſſime poſſe
deduci, At agriculturæ commo-
da quid attinet hic referre? Mihi

plurimisque in hac illuſtri corona

fortean incognitis, nec unquam

noscendis: quoniam agricola, Cel-

ſo judice, non diſputatione ,ſed
uſu fit. Aut an præfati indicii in-
cunabula ad Amaltheam refere-
mus? Caprino lacte Jovem educa-
tum à nymphis eſſe, inaudivimus.
Amaltheam capram iſtam vocita-
tam eſſe, probabile fit, propterea
quod eandem Jupiter inter ſidera
Bb 4 retu-

32 Diſſertatio I. .
retulit, ipſiusque cornu nutricibus
ſuis in præmium officii donavit.
9. 14. Novi, ab aliis non capram, ſed
Meliſſi Cretæ regis filiam Amalthe-
am indigitari. Aſt quid ipſi cum
cornu? Nec Melifſſi filia ſidus effe-
Ga: ſed capra illa, cui mortuæ pel-
lis detracta eſt, ex qua ſcutum Ju-
piter confectum in bello adverſus
gigantes uſus eſt, ægides appella-
tione inclutum. Sed non oblucta-
bimur, ſi quis alios malit audire.
Johannem Smetium, celebrem il-
lum Neomagenſium Antiquarium,
& verbi Divini miniſtrum exhibe-
bo, ubi lateris fragmen memorat
cum gemino cornu copiæ & inlſeri-
ptione I.EG. X. GPF. Quod at-
tinet, inquit, geminum cornucopiæ,
illud annonæ && abundantiæ loci, quem
incolebat iſta legio, forſan indicium eſt:
Dio Chroſoſtomus inquit, Amaltheæ cor-
nu' ſelicitatem & bonorum largitionem in-
dicat: Atque Adolphus Occo babet, per
Cornu-

Dedn

Cnmuge fe
Gonin
a
1
mrmn,
Vjnt Anun
ſtt kue
nſerſiung
em wnir,
etratgn
Graa
Uſe fürde
puroe
M
ini, amnn
t,a
7 nlltet one
Pherrhe
rftiieng
Aliu nn
UII i
li dn
i i⸗

, ,
De Cornibus & Cornutis. 33

omt
ülin Cornucopiæ ſignifßicatur ubertas agrorum
ngn E&& omnium frutctuum abundantia.
Pilmiune Najades pomis && odoro fore e-
lei, pletum
DR Sacrarunt, divesque meo bona copia
cornu eſt.

t Ferunt Ammonem Lbiæ regem, qilum
il dn viſeret regionem ad montes Ceraunios ,
e eonſpe xiſſe virginem forma egregia Amal-
8 tyeam nomine, quam adamavit, filium-
Ammil que ex ea genuit, qui poſtea quum ſpe-
ltliun cie & robore corporis eſſet inſignis, Dio-
nen mſins fuit vocatui. Amaltheam vero
ninn propinquæ oreæ praæſecit, cujus figura cum
