legiis. Addere mihi tamen liceat

locum Plauti alcerum: quem in

Miliue Glorioſo acdtu ultimo com-
mohſtro. Audite:
Luin jam dudum geſtit moœcho hoe
uabbdomen adimer,
Ut faciam quaſi puero in colflo peuke
A wanioreyundid.
Qoch Plautus hic abdomen wocat,
id virilitatis nomine venit apud II-
Pianum l. 9. I. ult, ff. ad E. Cornel.

de ſicar. Hac ſcilicet ſolebant adul-

teros Privare mariti, ut jam exX Va-
lerio Maxime exemplis conſtat. Li-
cxat Henninianis locis etiam adde-
16

Nxlni
Motüls e
in Co: NI
8 Aluge
ſn t uo⸗
Grſelqven
nnetzcon
e exleen
ann as

piknih
oen

6. Aecd en

1 U

Meid coole

Altertneh

Er in ortte
Ulſero, Fin

in h ns lt

imnag üie⸗

fonhii
unt henl
Aieogtot⸗

R

ien
1

luſt 1

De Cornibis && Cornutis.
Nn Nerie

. re Martialis epigramma in Hyllum
eni 2. epigr. 60: Væ tibi, cum ludis, eaſtra-
i n bere. Alius eſt apud cundem libr.
e ui l F. epigr. Sa. huc apprime faciens lo-
IHeus, ſed quem hic recitare, necel-
Ar ſe non eſt, cum res ipla ſatis abun-
eik deque cx ſuperioribus conſtet. Nec
ullnn, objiciat quis ita vindictam conce-
IDH di privatis, quod manifeſte ſit con-
enü ctra regulam juris l. 176. ff. de reg-
Aun n jur. Hæc enim regula ſæpe fal-
n A eſt. Ut vel ex hoc ipio ſono

poterit conſtare. Enimvero reti-
ng, muit adhuc Juſtinianeo ſæculo pa-
um, ter jus occidendi filiam una cum

AAA adultero, ſi infida uxor cornibus
A in patris aut mariti ſui domicilie
ENEE. inconjugis ſui caput graſſata fuerit.
Be Iplfi cornuto viro non eandem in-
NANG dalſerunt facultatem jura, quam
M patri: eo quod, auditis Papinianum,
Gede pietas paterni nominis pro liberis
Pitl. conſilium capit: ceterum , mariti
Gend calor & impetus facile decernen tis
Ef 7 fuit

134 Diſſertatio I.
fuit refrænandus. Sed an non miſer
ille cornutus uxorem ſuam in ipſa
turpitudine;, ſive ut Solo & Draco
dicere ſolebant, 7ν ιας deprehen-
ſam, impune poterit occidere? Ne-

quaquam: cum ſecundum jam ſupra

dicta: in ſolum adulterum id ipſi con-
ceſſum eſt, idque domi ſuæ, & non

niſi ſi ille vilis ſit. Hæc à Papinia-

ni Ulpinianique temporibus, ad Ju-
ſtinianum uſque obſervata ſunt.
Verum caſtiſſimus hic Imperator,
alio adhuc remedio miſerandis cor-
nutis voluit ſuccurrere: novella
enim lege promulgata, marito per-
miſit, adulterum etſi in rebus Vene-
ris eundem non invenerit, propriis
manibus libere obtruncare, modo
cornua molientem aut ſaltem ejus
molitionis ſuſpectum, poſt trinam
admonitionem in ſcriptis ad ipſum
miſſam, habentemque trium viro-
rum fide dignorum ſubſeriptionem,
cum uxore ſua alicubi converſan-
. 4 tem

m pvone/a⸗
Pn renelecl

NeCn
münenent,
lerumn, uut
clum m
Porerkei
il üatr io
uminguis

Han lenun pec

SIrnncnd he

n Mencnr
Enme, hade
n Mehtein

Gral tn

Dnger an
Neientnin
minn
nienthlie
uetneſbi
Uelbent
ol 1

Ga Conlce

necis

itnunr ne

un

tb
Mnntg
Nem fungt⸗

C.
unlelhr

iheentt,
SS

4

Urilſin

nogiie
e Cenn,u
ulthen
Conenber.
Clntk, Mtl
lenguitf
Cllrlaſee⸗
Gmrifrrit
Pnurermonn

NueneN

n rin
Netinni-
tifen,
Nicnfi

De Cornibus Eo Cornutis. 135

tem invenerit. Ut talem, inquam,
adaulterum;, aut de adulterio ſaltim

ſuſpectum maritus propriis mani-

bus interficiat, ut ipſi vita cum ge-
mitu fugiat indignata ſub umbras.

Durum, inquis, remedium! Non
fauſtam venæſectionem! ita eſt!
Non fœnum neceſſe habent tales
mariti in cornu habere, ſed acule-

um. Habent cornua, majeſtate in-
dignante: habent gladium ulto-
rem, majeſtate indulgente. Non

errat qui jus commune ſequitur,

Non peccat, qui majeſtati manum

præbet vicariam. Non delinquit,
qui proximum ab infamiſſima per
carnificem adultero irroganda mor⸗
te, à majefſtate ſibi delegata execu-
tione, liberat.
§. 50. Quod ſi quis tamen tene-
rioris ejus conſcientiæ eſt, ut durio-
ribus iſtis remediis uti nequeat, aut

nolit: is utatur mollioribus, veluti

nuper conſilium de jure conſultus
nobili

136 Diſſertatio I. MMmis
nobili cuidam impertii ut rumorem in dau
de uxore ſua ſparſum quaſi ante lib 00
nuptias quoque ſemel admiſerit " fi ill
Rivεo ιατι αιραποαι quo pro- mern
bato, uxorem dimittere cornua- Wenntein
que quæ ipfi nonnemo ferebatur zunhem
minitari eflugere poſſet, accura- umnllii
tius inveſtigarer. Ignoſcite A A. uuktheni,
H H. quod pauca iſta Græca verba undblbon
protulerim: nolebam ab omnibus Munlad
intelligi. Si quis cornutus conſi- munil
lia in poſterum efflagitaverit is nos Enlliti
aliosque juris gnares conſultet lo- Muisi
co & tempore congruis. Adeo fa-
cile omnes cum valemus recta con- Inn
Klia ægrotis damus. Et velilli quos
hactenus e manu diſciplinaque no.
Kkra dimiſimus, quos ad reſponſa
impertienda omni conatu aptavi- Ann
mus: De quo ſi quis dubitat, vel In in en
præſentem inſpiciat Nobil, atque huſen
eruditiſſimum Virum Dn. A. J. Trip-
pPium. Hic per &c. &c. juratur. d
Quod igitur B. F. EK Ceſſe jubeat dail
fupre-

7

Pnie
npeniurn

enktie
W Wn
Anen ,,
nge

.
unmn Ptrr

☛

daitu
NCünbni
Wemnt

Pur
flenarcr
mlnt
Gurſon
icamn.
ſtiutkint
r al
nl i⸗
Epren
Eite
1.

De Corribus & Cornutit. 137

ſupremus Academiarum pater &
ſtator, Déus L. O. M, ex auctoritate
& poteſtate illuſtriſſ. &c.
Amplexus & Oſculum.
Amplexu te invaſi, oſculo te ex-
cepiutroque amorem & amicitiam
tibi commodavi non ſolummode
mæęecum de eo enim ſecurus ſum, ſed
cum omnibus omnino mortalibus.-
De Julia tua nil addo, nec admoneo:
vos hæc ſacra & absque me curabi-
tis. Sed volui tibi in memoriam
revocare juris illa præcepta: Hone-
ſte vivere; alterum: non lædere.
Suum cuique tribuere. Nohim e-
Mim tibi ſcenum in cornu efſe, ſed
cornu in ſœ&no. Nam nec à corni-
bus te omnino alienum eſſe, vel
hie annulus me monet. En in an-
nulo hoc tuo cornua. Inclitum
Trippiorum ſtemma;, ſuis cornua
imponit calceamentis. Hæc mode-
ſtiam gentis veſtræ ſpirant, illa quod
vulgi nebulis altius ſie exſinuaverit.
Datur

138 Diſertatio I.
Datur annulus.

Ecce annulum hunc digito tuo

inſero ſimulque ex animo voveo, ut
quo calceamentorum iſtorum ad-

monitorio ad modeſtiam te magis
devocas,; eo altius te evehendum

eſſe, omnino tibi perſnuadeas, dum
cornua inſignium Trippianorum
cacumen ad æra evehere, conſide-

ras. Huc tendebant & duæ iſtæz

Jleges Doctorales l. modeſtinus. ff-.de ſo-
luttonib.l. Altinsz, C. de ſervitutib. à Fa-
eultate Juridica tiblinjunctæ. Huc
pertinere volo & hunc pileum,
quem cornuum vice capiti tuo im-
pono. .
Datur Pileus.
Genutio Oipo cum in capite ſu.
bito veluti cornua emerſiſſent, re-
ſponſum eſt, regnum portendi. Ti-
bi equidem hoc quicquid eſt orna-
menti capitis, non emerſit ſubito,
me tamen vate ſi quid Apollinis di-
vina quercus fatidicum ſonat; tibi
ea

Lorun onnn

Nel
, Ceſinn
n, yel hn
r. Nun
menconſe
Pmocuden
Danny
Mioreht
1un hete
brounfrerl
berniberen
cekentone
1olis neeco
neſe re
ſeteſtj lon

Uſti hocl
tilünn
nn krhi
iüageſtt M
1 lbun i le
cpenin
N ntun
ſen nig

gtitp
remnle.
Unbhune
N,
ennonninne
noltin

nefe
Nhehne

6danfund
1

De Cornibus & Cornutis. 139
ea deſtinari quæ ad regimen ſpe-
QGant, vel hujus diei omina præſa-
giunt. Eum in finem hoc tibi vo-
lumen, quaſi cornu copiæ, præſto, &
primo quidem apertum.

Datur Liber apertus.
Fidctione ſymbolica, quam Cto-
rum patres & filii vocant, hoc uno
libro univerſi Jjuris noſtri volumina
tibi exhibere volui. Cornua etiam
ad defenſionem a natura data eſſe,
noſti: nec cornua à libris adeo alie-
na efſe, jam repræſentavi: eo quod

4
veteres Romani capiti calcique li-

brorum cornua appingebant. Et
noſtri hodierni libhri cornutorum
reliquias involucris librorum appli-

cant. Ex his, taà C. Dn. Do ctor iſtud

tibi cape ſis admonitorium, ex le-
galibus iſtis cornibus veram tute-
lam capiendam eſſe, ubi laboranti-
um ſpei, fortunæ, vitæ, poſteris, ad-
vocatus fueris defenſor.
Datur

740 Diſſertatio I.
Datur Liber clauſas.

Idem iſtud legalis copiæ cornu

nunc etiam clauſum tibi offero: ut
noris, non ſemper ex legibus ſCri-
ptisCtum conſtare: aliquando &
ratio in ſubſidium vocanda efſt, ubi
leges, inquam, ſcriptæ tacent, ibi tu
tum jura illa quæ Natura, id eſt
Deus, cordi tuo inſcripſit, in fubſi-
dium vocabis, &, monente Jufti-
niano, non minus Dei quam legum
eris memor. Quin ut certior ſis-;
omnia quæ dixi jura tibi omnine
competere, hoc diploma tibi ex-
hibeo, ab Ampliſſimo ut vides Aca-
demiæ hujns ſenatu tibi deſtinatum,
Ecce in medio Dockorem Nobiliſt.
A 4.Trip. Hic chirographum Ma.
Zhifici Dn. KRectoris: illic Promo-
toris inulaue hoc annosecretarii:
intra ſigillum Academiæ majus. Hæc
omnia non in peritura charta: ſed
in cornuti animalis reliquiis, mate-
ria quaſi cornea, Gerte magis dura-
tura

NNN
Nr del 1
i e Aun
geem
Ecumcorod
mun? Cit
higl i
Ncnir) l
Monn

urconiini

tenio, de

Unek) gin
Mlunceen
Lepaluni
üm une
n ite or
ite erndeſt
alſhn n
Chön Ing
ſien⸗ Diis
ſi

Rh

ul lulii

nl
6 ihit
Ascgieen
nihiien
Perirtgiut

lr AlrtH
4

inſenlek
Ullenn

le Nn e

inſbit aii
N 4

niänane
Liſterld
E
pnriteke

u,

Cnnhectun
renial
ncnn
Sinun

De Cornibin &o Coinutis. 141

tura. Sed quid ernatus vult iſte

fbi ex anno ſericoque adpenſus
perelegans? quid hic commune ha-

bet cum cornibus? Eſtne Juliæ tuæ

donum? Quid innuit belliſſima Ju-
lia? Et ipfſi Juliæ eſſe aliquod cor-
nu copiæ? Eja inſpice ſis tu ipſe,
aut nunc

(Datur Bulla)

Aut domi in jucundo tecum con-

tubernio. Scd quid rei iſtic reli-
quum eſt? quid hoc monſtri alit?
Pallium certe non eſt: quis enim
tale pallium uſpiam vidit terrarum?
Sed nec toga eſt: vide tuam to-
gam, vide alioreimm, vide meam:
quid ergo eſt? Hybrida eſt: ex to-
ga & pallio conflatum chaos: acti-
onem mixtam ferme dixiſſem, niſi
ſcirem, ab aliis actiones mixtas ne-
gari; Nilſi fallor & cornuti alicu-
Jus animalis continet exuvias: ca-
Pe fis adeo & tibi.
(Indui-

142 Diſſertatio I.

una te nunc gaudere poteſtate:

tentias ferre, nunc ex ſuperiori
cathedra verba facere poteris. Fac
hoc nunc. In hunc finem volui
te in hanc cathedram aſcendere.
Excute totum Dn. Trippium.

Vale & me ama.
FIN LS.
DISSER.

Onduitur ToggQ.) .
Velis hac mixtura moneri, non

nunc tu reſponſa dare, nunc ſen-

nnins E
Ccebroe⸗
N MITII
WN
Hnmon An
e

5

Me, un

u en-

cn

ree

n i Kazt
Wen den tl

N

n 1

tgkin
e ,

Det Lornikns ane⸗ .

Nnn
una ==
lee t de
u nat Cornibus & Cornutis a. d. 28.
Une ⸗“ OQctobris 1709. cum Conſultiſſ.
hur el 6 Dn. MATTHIAS THEODO-
fetnirt ROS ZUR HORBSI,
inilinn Hammona Marcanus, J. II. Boctor
Anen. crearetur
Wbechten Ercellemiſſmi, Oe. S
NIS S. I.

Ala aurea in lettis argen-
teis, qui loquitur verbum
, in tempore Juo: Salomon
R ex ita olim edixit, ſi
vulgata Bibliorum ver-
ſo, „ejus mentem recte aſſecuta
eſt. Quocunque tamen aut hæc
aut te vertas, conſtabit, Salomo-
nem iisdem voluiſſe indicare, ſer-
monem opportuno tempore pro-
latum, auro argenteque contra
haben-

144 Diſſertatio II. Anh
habendum eſſe. Cum ante hos mgrak
duos annos DominumA.]. Trippium Pintkuen:
in numerum J. II. Doctorum co- ani dne,
optaturus, verba ad illuſtriſſimum ſhen, x
auditorium mihi facienda eſſent, lk, nl
ad Salomonis præfatam ſapientiam ami hen
reſpexi. Menſis tum agebatur O- zumeun
ober, foro boario his in terris, *
præcipue Groningæ, veluti alibi Enmr n
vindemiis; inclytiſſimus. Putavi mlleina
tempus opportunifimum eſſe di⸗ n ilinle,
cendi de cornibus & cornutis: qui- nitl
bus omnium ſermones, velut & inftnim
plerorumque domus, tüm ahun- n er Glinn
dant: ut non dicam, Cornua illa minti
naturalia ex Carhibus quibus adhæ- Aun nele 00
ſerunt quoridiana ſubminiſtrare nnnd
convivia; quæ iterum non unam naid
anſam præbent cornibus metapho- nig
ricis, quod & Salomon alio loco ual
indicavit. Ne reſpicito, inquit, 1cl,nn
vinum cum erubelcit, cum exhi- in ain
bet in poculo coloren ſuum: Ocu: mi 4
li tui reſpicient alienas. Vinum ler

propte- ucke

öll
Cnn
N
4 Mnng
allllilna
ent Er,
fimihain
ngunnd.
Iniuntni
8e, ni fe
tling Aun
Nln s
Cmz
ine N
e, Ne
mn, enu
buſchear.
um mun
nhutane
nen n
ur,

niunda
un. Non
p

De Cornibis Eo Cornutis. 145

propterea lac veneris, audit apud
Ariſtophanem: & olim, auctore
Pauſania, ebrietas ex carcheſio vi-
treo bibens, per quod mulierem
intuebatur, pingi ſolebat. Nun-
quam pronis benevolisque magis
auribus me auditum eſſe memini.
quam eodem promotionis Trippia-
næ tempore: non quod ea quæ
propoſuerim, auri argentique pre-
tium ſuſtinuiſſe, mihi perſuaderi
atiar, ſed quod verbum ſuo tem-
ore pronuntiatum amœnitate qua-
dam, ex Salomonis ſententia, ſe
commendaverit. Vivimus nune
iterum menſe Octobri: eadem ite-
rum cornuum cornutorumque in
foro boario & extra illud Gro-
ningæ ſeges eſt. Si Salomonis ali.
qua apud vos A A. HH. auctori-
tas eſt, quam non dubito eſſe ma-

xRimam, audite me nunc iterum

cornutiſſimo hoc menſe de corni-
bus cornutisque pauca dicurum;,

1

Gg parri

NCrume
2. Mimeite

146 Diſſertatio II.
pari benevolentia atque humanita-
te, qua me olim de eadem reée 10- uniu
quentem proſecuti eſtis, quod gra- Itam,n
tà mente recordor atque agnoſco. ubrnin i
§. 2. His fretus, liceat mihi pro Aunkt
firmamento ſententiæ, quæ Jus Di. mhut,un
vinum aliquod Poſitivum IIniver. Autr The
ſale, morale inquam non ſimul na- ſethehinnz
turale agnoſcit, à cornibus exem. unn
plum arceſſere ejus quod Julianus 1. llen
l. 20. ff. dc Legib. ait: Mon ommnium Uu hutien
dug à micjari zs oliitutn Aaft, fatto mimiidk
redai poteſt. Subjun enre ibidemnttiltntn
Neratio: && ideo rationes corum 1, Hi en
conſituuutur, indjuiri non oportet: ſo⸗ Nkulepe
quin iilta ex hie quæ certa ſunt, ſh. 3 lt lute
vertustur. Momus reprchendeba uleid ke

TI Si 242 8
narüramn, queg bobus cofnua in Hdhung
fronte & nom inira 9culos pofbiſiet un hitin
ut viderent, quo ferirent. Sed HOn iiid A
vidit Momus, non omnium ratio. Wimanh⸗
nes ab, omni Momo reddi pofle. Ntumugt
hapent „led nom peripicitur, Iti- n,init mne
telligi. (

inl De Cornibus & Cornutis. 147
Irtn celligiturve hæc ratio confeſtim alb
Eagenhominibus. Majores cum leges
aniti an, condiderunt, ratione ipſis nota ad
le eas ferendas utique inducti ſunt:
nNani ſed ſi vel te vel etiam Momum hæe
neil ratio lateat, non ideo ratione lex
Ihünte: deſtituitur. Theſaurus non deſinit
NE eſſe theſaurus, & ſi à cœco non vi-
uh deatur. l
v. 3. Lubetne & à cornutis ſa⸗
bulas haurire morales? Sed in im-
menſum id operis excreſceret. Li-
ceat ſaltem meminiſſe duarum, ve-
luti cervi ad fontem, item Tauri
& vituli apud Phædrum: quarum
illa vult, laudatis utiliora quæ con-
temſeris ſæpe inveniri. Altera:
qui doctiorem ſe emendat ſibi dici
putet: Poſteriorem, quia brevior,
tecitabo. Anguſto in aditu taurus
luctans cornibus, cum vix intrare
poſlet ad prælepia, monſtrabat vi-
tulus quo ſe pacto plecteret: Ta-
ce, inquit, ante hoc novi quam
S=ðèð Sg 2 tu

148 Diſſertatio II.

tku natus es. Inſpiciamus nunc &

in eornuta fabula quid expedtan. ¹
dum ſit à judice qui non ex Jure,
ſed afféctibus, amicitia, odio, a-
more, ira, lucrive ſacra fame, ſen-
tentiam profert, non ignarus, rem

judicatam pro veritate valere. Eſt “

hæ fabula apud Joh. Lotichium 8.
epigramm. 16. in ſequens metrum
redacta: V
Edicto Eeo' Rex animalia forte jubebat!
Cornuta, ad Regis cundta venire
uuu : thronum.
vulper ,„fronte pilus cui creverat unus
S) alter
Longius, huic G ſe miſcuit ipſa In
gregi.
Cui bos: Quid te addis, vulpes va
nihima, nobis?
Expedtat Leo Reæ non niſi corni-
Leros.

X

Hæc contra: Quid ſi cornutam me Leo

dicat?
Cornibus S lubeat connumerare pi-

os? Poſſent

lnn

Eet dee nn
11Ultrn 6
Setlt Vedrt
aannine
zn lizrl,
Ia jeulos
tven
1: D Nie
biieft
WAetibe
mnsulsekln
ni Dis
Ri Mndn
umftondl
Innucenan
Erſlnft
ſenntihee
isiſeennen
1egeern
Ie Iuneleu
,emeklln
lucke

⸗
g HW

0

tnote
ſicune
l u DU

n hecn
eqline

anſi,ir
lheinin⸗

. 1
Hunenzm

A.N

=

n

gus: Seht Ohm, wenn ick idt ſeggen
te: De Königk is ein Eddel Förfe-

amni

,,
R

ene

,

De Cornibus && Cornutis. 149

Pofflent hæc non uno commen-

tario illuſtrari & adaugeri. No-
tuſne eſt Ventura de Valentiis?
Wintherum intelligo, ejusque Par-
thenium litigioſum lib. I. cap. 12.
ubi & vetuſtus Vulpeculæ apglo-

Men he hefft leeff den, de em vele bringet,

und dantzet als he vor ſinget. Nec mi-

noris uſus eſt fabula de Camelis E£-
ſopiis. Dicitis: quid hi ad cornu-

tos? At mox audietis. Camelis,

cum in concilio belluarum cervina
cornua concupiſeerent: aures ipſæ
pene ſublatæ lunt. Ut documento
eſſent, debere quemcunque finibus
ſuis eſſe contentum, & perpende-
re qua per naturam locatus ſit in
re. Franciſeus Barbarus l. de re uxor.
7. hanc fabulam adoleſcentibus nu-
ptias anhelantibus commendat; ut
ſi præſtantiſſimas omni ex parte
uxores nanciſci nequeant, pro ſuo

6g 3 & pede

loetunen

in hMoſ
Schliren

150 Diſſertatio II.
& pede & modulo ſponſas & ſe ipſos
metiantur: intuiti in exemplum pro-
corů Penelopes qui cum hujus con. mlle
greéeſſum deſperarent, cum ancillis nte
Hibenter & ſtudioſe mifcebantur. ehl
4. Etiam à cornu docemur li- 1
bertatem eſſe facultatem à natura ,
datam faciendi quod lubet: eccæ idd 4
enim vitulus, etiam cornibus „pri- mni
nsquam fronte extent „inurget: ii
apud Lucretium Libr. 5. vſ. 1035. Wi
quod Juris Naturalis Doctores ad ünnu,
ſermonis libertatem, adeoque & utziih ſ
ad loquendi facultatem ſed liberam nbikn fnit
adplicant. tkee ulolnnn
16§. F. Etiam à cornibus monea- Miiiß fl
mur, maximam ſeœpe vulgi eſſe Miin iuil
perſuaſionem, nullo fultam quidem uin
fundamento, niſi quid ab auctorita- ſfiN
te virorum, quorum magna eſt au. Iuummin
Goritas, mutuetur. Quis veſtrum ihhglmn
eſt, Auditores, qui credere ve- ni iui,
lit, diabolum cum feminis concum- Qngffſelts
bere, itaque cornuum auctores & inliſln
artifices eſſe poſſe? Sunt tamen inmuln
qut 6

ſfel
fiukee
ineenim,
dlennigna,

dndenn;
altniunn
gllbe
jetunirntu
elmt inr
un heg.
l

ten un

elluenslyn

leentu wer.
ed
rmnöer

lrilunden

De cvruibs eg Cornutt. III
mi id credunt vel maxime. Au-
guſtinus hbro i5. de Civitate Dei cap.
23. Copulationem iſtam Diabolo.

a rüm cum mulieribus adeo certam

dknitem

eſſe ſeribit, ut contradicere magnæ
ſit impudentiæ., Hancque eſſe com-
munem Theologorum, Ctorum,

& ſaniorum Philoſophorum ſen-
tentiam, aſſerit Klein. Ju liclal. La-
miarum confefſon. c. I . 10. quæ CIl.
Kleinii diſiertatio extat nunc etiam

Ejusdem volum. diſſert. juridic. 23;. Au-
Gores alios: videſis ibidem allega-
tos, idem ſentientes. Adde, alios
apud Godelman de Magis Veneficis Bi
Lamiis l.2.6. F. Videbis idé & Lurhe-
rum idem ſenſiſſe. De quo eo mi-
nus dubitat, qui vel ex cjusdem
ſcriptis vel alunde percepit hiſto-
rias rerum inter ipſum & diabo lica

ſpectra geſtarum. Vid. Lutheri Col-

Poquia Menſalia c. 24. && ſeq. & ſele-
ctiores floſculos apud Chriſt. Beſol-

dum Chriſtl. motiv- cap. 7. Certe ſpe-

Gra revera dart, inter Theologos
Gg 4 etiam

1y2 Diſertatio II. Nhni
etiam Reformatis ſacris addiétos, Mmi in
multi ſentiunt publiceque defen- uls led
dunt. Quid mirum eſt, ſenten- o And
tiam talem in vulgus ire & credi, Whnun )
quem Auguſtinus, Lutherus, & (Ii 9lg
tot alii eredunt, publiceque propo- ainhan
nunt & tuentur? LIt metus non va- NWellat.
nus ille dici poſſit, qui oriatur ex ullp;
fententia, quam tot tantæ aucto- (imant, E
ritatis viri amnplectunwr, quam tot Wrknine,
millia hominum ſequuntur. IIt hrint ’
adeo;, ſi vel maximée ſpectra dari um Dihen
neges pernegesque: ino etſi & tu Gummdhme
(finge) & alli & ego ſpeckra plane tn li.
non metuamus:: metum illum ta- elg bnt
men ſententiamque vulgarem ne- Iunatfin
mo negare auſit. Qhod ufum ha- munn, igte
bet in quæſtione, an ob merum (udulnio,
ſpectrorum ædes conductas ante mnußkze
tempus, locationi conductioni Himgas
Ppræfixum, derelinquere condu. gknz lel
ori, ad effedum remittendæ mer- (limn 1
cedis, de jure permittendum ſit? Uemkan
Quod arg. L. 27. H. I. verſ. quamvis. ngu
. Loc.

De Cbrnibus & Cornutis. 153
f. Loc. cond. affirmatur. JCtos con-

ſentientes Reformatos easdemque

Belgas, Anthonium Matthæum &

Abrahamum Welſelium aliosque
adduxi &)og. diſſertat. in Friderico
meo Primo p. 21I. Adde ſis Da. van
der Meulen 1. for. onletent. 22. in
fupplend. ad p. 300. Interim caveant
ſibi mariti, ſed & ipſæ caſtitati de-
votæ feminæ, ne ſuùhb ſpecie diabo-
lica faciant ſe ludi: etiamſi, in-
quam, Diabolus ſe in Angelum lu-

cis transformet ſive relligionis ob-

Lepſekic

te

NN ven

6 Uilks
nl mmntt
enrmeme.

tentu fallat. Quale deteſtandum
ſcelus ſub Anubidis perſona, in Pau-
linam caſtiſſimam feminam perpe-
tratum, itaque optimo ejus mari-
to Saturnino, etiam conſentienti;
cornua facta eſſe, legimus apud jo-
ſephum 18. antiq. judaicit: c. 4. Aliud
ſacerdotis ſcelus ex Euſebio adfert
Godelman. d. c. y. De femina tem-
plorum & congregationum ſacer-
dotalium apud Catholico-Romanos
1 g 5 aſli.

154 Diſſertatio II.
aſſiduiſſima & relligioſiſſima cultri-
ce, puerpera, cum audiſſet filium

recens natum patri ſimillimum, ob-

ſtetricem interrogante, an & fili-
us raſo eſſet vertice ?2 Narrat
Kirchoff. 1. biſtor. 33 8. Apud Fida-
nos Africanos ſerpentibus cultum
Diyvinum concedi, eorumque ſa-
cerdotes ſubprætextu obſequi Deo
tali ſerpenti præſtandi, non unam
conjugem in delubris detinere,
maritisque cum cornibus remittere,
videre eſt apud Boſman. Guin, part.
2. epiſtol. 19.
5S. (6. Neu putes, apud Luthe-
fanos aut ſolos Reformatos Belgas,
eam opinionem invaluiſſe. Immo
apud Catholico. Romanos, etiam ex-
tra Belgium, eadem quam maxime
viget. Mittam pervulgata, & non
niſt unum ſummæ auctoritatis vi-
rum in terris vicinis laudabo johan-
nem ab Alpen Epiſcopi Monaſte-
rienſis Chriſtophori Bernhardi CCa-
. filia-

lelnl
gun intin,
etnen
e lrcſehlll

hrienls A
Ahi
oltun i
Uatri Mont
Cmhens
r Ctle
Der äten an,
Uiaucnta
e fin Anhr
iNemmdl
Plaihſtr
Eeiſtuckene
Rrmenc!
Uleienſene
(Morse Pin
Neikndhe
Ai 4,0 16
n gſn n
An inmſnn,
nt, n m
l

n
Eum auöſeiin
kſinlnn 4

ognt n 64
V

rg tuſt

e

mentnte
ekni nt
Gli lt,

noninmi.

4 Mnla
cg, gulch
Nermslte
Dintis n
Dlmmmeäne
eiennumnin
enud
12 4*²

Reſttran

De Cornibus & Cornutis. iIsS
filiaxium intimiorem, Vicarium
Generalem & digilliterum, fimul-
ue Eechefarum Metropolitanz
Colonienſis Archidiaconum majo-
rem „ Archidiaconalis Santenlis
Præpeſitum, inſignis collegiatæ D.
Martini Monaſterienſis Decanum.

Quam hic talis tantusque vir apud

ſuos Catholico-Romanos non ha-
beat ſidem atque inducendæ Opini-

oni auctoritatem. Hic in libro quem
de vita & rebus geſtis Chriſtopho-

ri Bernhardi Epilcopi Monaſterien-
ſis ſcripſit, prævilam decçennio an-
te exſtructionem arcis CGoesfelden-
ſs formam & locum, urbem Mo-
naſterienſem captam & figna citrei
coloris ei primiter inferri, aliaque

præviſa in ſpectris memorat. Sed

& ad A. C. 1671. hæc ſeribit: Prius-
quam vero hunc progredior, lubet hic
unum interſerere, quod tametſi peregri
num ſit, oum tamen mihimet ipſi hos in-
ter motus acciderit s vel propferen con-
Gg 6 ſido

156 Diſertatio II.
ſido majorem quoque fidem ex ipfius au-
QRoritate narrantis habiturum. Eir qui-
ſiam, inſulam Batavorum, haud pro-
cul Neomago, Huifſiam oppidum é Bem-
meliam pagum inter: ad pontem, quem

vocant, Carrucarium habitabut: Uti

Polen intellexi, patria Zwollenſis, re-
igione Cutholicus, vita probis. Is eX-
eunte pronuper qnno ipſa innocentibus ab

Herode interfettis ſacra luce, quæ tunc

Dominica erat, poſt tridui iten pedeſtre»
sontinuatum inter pluribus diebus nimbo-
rum, nivium ac ventorum tempeſtatem,
Monaſterium venit; O ingreſus zdes
iens, tunqudm ſaori && arcani quid ore-
Siturus, in primæ admiſſionis conclavi»
Keretas aures petit; quæ ſi negarentur,
cogi ſe, aut, iplum principem adire. Re-

dieram paulo ante ex æde Cathedrali,

uhi præſentibus cum Epiſcopo Proceribkus,
Plenni ritu, ſacris pro more operatis
eram , poſtquum pauca in chartam con-
jedta eſſent, eo die expedienda, ad au-
daßn abiturzg, ut enm Principe ad cæteros
292 boſpites

DyCyntn
Frnemem
nii it
G lligntona

Ytpen, in

mene aen
ip ſt;
tinmn, G
zn Me
ta in
ltetn mnnt
in he lingr
fihftanne
ekomun
nfANnn,
Pmmitiſrl
nim,
n, Miihen
chninmn mni
nin,Ne e,
utunm/
ſe ue
Unu inn 4
Uhn⸗

N

ngagt⸗
mhichn
nirle
rilinat
ll A

loisne
nrſn
rp
nauz
afryn
mist. k.
ed Cü,
bipen
a
Wüma*

De Cornibus & Cornutie. 157

boſpites prunderem. Expedito conceptu,
ratus magni quid ſubeſe E absque eo

memor obligationis auſcultandi pròmte
Dieæceſanos, dum ex anguſtiis Muſei ad
conclave me confeio, mod vocatus adeſt,
clauſoque poſt ſe oſtio, ad angulum con-
clavis invitat, & anxie, ſoline ſimus,
ſeiſcitatur. Inde cum ſatis id patere, re-

pponderem: babere ſe; ait., quæ in aus
uin yem dicat. Jam pridem turbari noctur-
e

na præſertim inquiete, atque inſuſurrari
animo ſuo, Monaſterium ut vudat, Prin-
cipi Epiſcopo manifeſtet , paret ſe futaäro
bello, fœderatum namque Belgium ad Mo-
ſam; ad Rhenum:, ad Malam haud diu

poſt armis infeſtandum: Regem Frantiæ

invaſurum loca, quæ ad Moſam & Rhe-
num , Principem vero Monaſterienſem
occuputurum omnia, quæ Malam verſus

ſita ſint; Neo eſſe, ut vogerebam, pban-

taſma paucorum dierum: ita enim ab an-

no fere nunc inquietari. Ex voto pro-

pterea, nupera æſtate , ipſo viſitantis

n DElparæ feſio Keveluriamn vifitaſe;

Ggy onn

158 Diſertatio I.
Jorſan ea patrocinante moleſtiis iſtiuſßmoch

Rberari mereretur. Mbic in hoſpitio of-

Jendiſe virum advenam , ſæculari indu-
tum habitu & tametſi ſacrisz initiatum
eſſe neſcierit, hæc tamen » & imperante

conſeientia, revelaſfe. Monuiße bunc

ipſum, præſenti quidem devotioni ut va-
caret s ſi forfan quieti priſtinæ continge-
ret reſtitui; ſin minu, Weſtphaliam
adiret eaque exequeretur, ad quæ ſe
porro ſentiret pie ſtimulari. Cumque ob-
FJeciſet , indabie deriſam iri talia reve-
lantem; iſthie praſertim terrarum, ubi
notus eſſet mortalium nemo; aſiſe ſa-
cerdotem, in præſentem me inveſtigaret.
quem ſciret exæ vicino Cliviæ iſtins tratctu
oriundum, perinde fore ſeu mihi, Jen
Principi aperiret. Cognovit poſiea Re-
ligioſum fuiſſe ex Cunonica Frenswegiana
Comitatus Benthemienſis z ſi plena ſibi ſi-

dges haberi molit, iſthic facile inquiri poſ-

ſe dicti veritatem. Exin menſes paucos
immanem fuiſſe?; Nunc vero à ſeptimanis
Plus ultra ſex, præterquam hoc triduano
— itineré,

Nlil
EIn mtl
l i ſi
Aen ſotmm,

ufſen ti

lnſin
Emmimtonnin
Eihutsſem.
ptmamn
fue t
mm ,
iemiemir

rumumn

Umng ihim

inſnfne rii
mzongin
Pemmliſt.
n fumen
gtlenti
umin ln
wſrim,
1 Uimat⸗

fnh
eneſfi e
un, ig,
kſei ne
inmn hit

Aluste.
SD
ener, A.,
Gini tue
Petn mnnn 1
mIn u,
MArigem
inlhi nd
teie

De Cornibus & Cornutis. I59
itinere, nottem omnem ſenfiſe inquietam,
nec unquam ante viſum ſe magis urgeri.
It igitur ſibi faciat ſatis, credere nunc

mihi rem totam, ac rogare, ut principi

manifeſtem. Initio riſi hominem:, nec aliud
eſſe quam phantaſma, & meram inanium
rerum imuginationem conſtanter perſuade-
re conatus ſum. Auctam haud dubie ex
præſentium armorum apparatusquem cum
Jorte neſciret recaperandæ ſoli Huxuric
intendi: verius ipſe maliet à Fiſarg amne
ad Rhenum &S Iſalum converti. Nibil
ſimile hodiedum in orbe cogitari: ac pro=⸗
pterea monere me, ne incautos hujusmodi

ſermones usbiam diſſeminaret. Exempla

etiam proſtare vicina, quibus ipſe non
ignoraret, occuſione pari, plures cupitis
pœnam luiſſe. Regerit bomo, controver-
ſam Huxarienſem brevi terminandam,
nec quidquam belli ad Eiſurgim ſore, con-
tra vero, quæ depoſuerit, ud Rhenum, ad
Nalam ſuo tempore certo certins eventu=
ra. Et dum ad hæc, D Ell M teſtatur,ſi-
mal rogat doceri perindens fit,: mihi, an
prineipi

160 Diſertatio II.
principi aperuiſe. Quod dum aſſero, ſli-
Pulata manu ſibi promitti urget, ſingula
me Principi & iſto quidem die fideliter re-
laturum. Quibus dum pariter aunuo, ve-
litne exploro, gratiarum aliquid aut etiam
militiæ forſan adſeribi? Nihil à ſe nune
guidem deſiderari promtius reſtondet, ſed
ubi belli iſtius exordium viderit, && no-
men daturum militia, plares etiam ad-
dudturum; Imo & monſtraturum ſe viam
per Ialam fiuvium, cujus vada novenni
navigatione præ multis habeat omperta.
Poſtquam hæc ſubdiderat, fine ulio munere,
mercede aut gratia feſtinus ad ſuos redi-
tum parat, hocunico ſatisfattus, quod ſuo
N vaticinio exoneraſet. Cum à prandio
ſurgebamus, ad conclave me princeps vo-
cat, non pauca de præſenti cum Brunſui-
eenſibus controverſia ſermocinatas. Evul-
ta tandem colligit novi quid me allaturum⸗
idcirco ad narrandum benigne invitat:non
minus pronum » datam fidem exſolvere,
quam ſollicitum, ne ſorte narrata plus æ-
qno principis aviniun occuparent. Inte-
rim

ymbut
ſoneßtu,
an neritet
e mninrel
i nmn nrno
al kntint
DAlatbreck;
unm tanee
Ariuulene⸗
lii nii
teſunn en
lnn Cnlion
An ninegzen
unz uneſet
vhfſer,i
ui ſruli⸗
Atmiͦſe i
Ppöalehun:
fſiiz,t
iincg ntn
tnn aſſen,
Allennig
Ailim it
44

fo l

7

Mnift me i
gilertefie

nzafn
nlin:
n. Miten

ſentttuizen
unſinn
iutn
i n

tnuſtr⸗
unmn
6

—

De Cornibus & Cornutis 161
rim tria præfatus, ſecreti revelationem
promitto; ne rideat Celſitudo ſun narran-
tem, nec alteri revelet. Ne credat nar-
ratis; minime vero conſilia ſua velit hu-
jismodi phantaſmatis attemperare. Quæ
dum audicit Præſul; quo ordine depoſue-
rat Batavus, recenſeo ſingula; & dum avi-
ditatem in audiente experior: itero preces,
ne homini, ut mihi quidem viſus ſit: Pha-
natico aliquam adſtrueret authoritatem:
quod tamen Galliarum kegem perſimilia
meditari Princeps exiſtimaret, noluit rem
totam ex vano eſſe, præſertim cum vir ille,
integer & ſimplex, inter eam byemis aſpe-
ritatem, ſine ulla præmüi, gratiæ aut re-
munerationis ſpe vel deſiderio, iter tam
longum moleſtum inſtituiſet, & ſi quid
bujusmodi in fatis ft, hodie pauci;imis
comſtaret, non poſſe in homine rudi & po-
litiæ ignaro, totum id üs in circumſtantiis
imaginarium cenſeri. Quæ vel ideo hiuc
adduxi, quod un integrn ſosquianmo an-
tequam bellum inchoaretur, ea prædi-
æerat vir ille, quæ poſt ſecutu vidimus:
4 cumque

.

162 Diſertatio Il.
camque Princeps id ipſum Germano Ha-
tri & quibusdam t primoribis eodem ad-
buc die pariter narraverit, dici nequeat;
vaticinium hoczuti ſolet, poſt eventa de-
promtum, aut prædittiones omnes evani-
das eſé. Hactenus prædictus Alpen.
Volui ea hic proferre, quia ſcio eun-
dem Auctorem heic loci apud pau-
cifſimos notum eſſe. Plures tales
(quas vocant) præviſiones idem Au-
Ror exhibet Libro 4. J. 28. 76.
Libr. 6. J. 52. && Libr. Z. J. 30.
F§. 7. Neu dixeris has de ſpectris

narrationes ab hac Cornnum &

Cornutorum tractatione alienas eſ-

ſe. Ehimvero & ipeeta iæpe cor.

nuta apparuiſſe dicuntur, itaque
inguntur: quam in rem notiſſimi
Pattis & Concionatoris Viennenſis
Abrahami à Sancta Clara noviſſi-
mum tractatum Gemiſch Gemaſoh an-
teſtor. Et cornutis hircis ſpeckra
ſæpe equitare & ſob hircorum ſpe-
cie apparuiſte dicuntur. Nec hoc

alienum

ylmi

leumetir
Pibnrdomnl
Hmmilidn
i Cund
zmene ce⸗
ſinn mgien
eryarſenp
bhers
ſom ohlen
ulnen Dei
inonobelr
enperſmne
htenentet,
Chpnin enun

Aliits

1 N Disb
ſablen &
ritſie

Aeontneret,

intuneze
lerglulbet
eln Oro
l lgere
wrhen

olt
nnn,

neitzdin
Menn,
Paunse,
fenngatten
le lent
Mlngient⸗
ie/46
Snſe
gölotfeti

e?
Uleerzec

tiune
Büermmdi

—

uNu
Cstnfin
Clͤfttr
n Kin

De Cornibus & Cornutis. 16 7
alienum eſt ab ultimi judicii tremen-

do iſto tribunali quod hircos ad ſini-
ſtram juſtiſſimi Judicis facier collo-

cari. Quin & corneo ſubinde pede

apparent: de qua re Delrio disqui-
ſition. magicar. libr. 2. quæſt. 28. ſett. 3,
obſervat, ſemper aliquem in ſimula-
to à ſpectris humano corpore de-
ſectum obſervari poſſe, eamque ſin-
gularem Dei bonitatem eſſe, ut illi

qui non obeſæ nimium mentis ſint:

ſemper, ſi attendant, fucum queant

deprehendere. Forte & talia ſigna
cognita erant ſancto Martino, de

quo Suloitius Severus in eims vita c.

24. ait: Diabolum vero tam con-
ſpicabilem & ſubjectum oculis ha-

bebat ut ſive ſe in propria ſubſtan-

tia contineret, ſive in diwerſas figu-
ras ſpiritualesque nequitias tranſtu-
liſſet qualibet ab eo ſùb imagine vi-
deretur. Quod cum diabolus ſei⸗
ret, ſe effugere non poſſe, convitiis
eum urgebat frequenter, quia falle-
. 1E

164 Diſertatio II.
re non poſſet inſidiis. Quondam
autem tempore Cornu bovis cruen-
tum in manu tenens, cum ingenti
fremitu cellulam ejus irrupit, cru-
enhtamque oſtentans dexteram, &
admiſſo recens ſcelere congaudens:
Uvbi eſt, inquit, Martine virtus tua? IInum
de tuis modo interfeci. Volui hoc ex-
emplum ex aliis ſeligere, tum quia
& cornu continet, tum quia &
comprobat, ſpectra poſſe nocere:
loquor de vulgi opinione ex tali-
bus narrationibus enata. Delrio in
in diſquiſitionibus ſuis magicis ex-
empla eorum refert compluſcula: .
quorum unum excerpſit Zahn. 1. tt.
de Mendaciis libr. I. C. 5. n. 5. conſi-
milia ſunt apud dictum Abraha-
mum à Sandta Qlara tractatu jam ſu-
pra indicato. Alia inveniri poſſunt
in Joſephi Glanvill Concionatoris
olim Regii in Anglia Sadducifßmo tri-
umphato. Alia alibi. Aliquandeo E
Eratiorem tamen formam induunt
ſpeelta.

Nelftik
6n Cnco
nole t
el,Chi

snllhi

nmnicnn 21.

ahaunbunt

Aun Fot⸗
itunds
Pellgni
r 1 1
Ute nortaſde
elelltit.
ies tracta

uptel Maxi

Unennbils ſol

riren rede

1)fn
dezo

erberanit

tilicn u
uul ti. el

er netun
n Neeen
nonan

I.

ii en

nne l
eng,ni D
t
hnu
flin 4
lertunt
t, t 4
S
ohnmna.
Kenn Mn
uli limt

1e N i.
nn Mrdr
Iundn
ſtnig ſ6

