uſucap. th. 3. Arumæum 20. diſp. ad ff.
thej. 14. Ungepaur. 7. exercit. juſtinian. u ſen
2. Harpprecht. ad I. de uſucap. 8.2. num. A
1IG. Amayva 2. Obſerv. I. Greve §. diſert.
ad ff. 26. Struv. Eckold. Schwenden–
dorff aliosque ad tit. f.. de uſucap.

SECTIO SECUNDA.
AG quid eſt, Juris Conſulti &

Cultores mei, quid rationis
habet, quod Ventre (etiam ſuo)
Præterito teſtamenta à patre facta
ipſo jure ſubſiſtant, nativitate de-
mum poſtumi poſtea rumpenda?
cur liberi jam nati præteriti teſta-
mentum ſtatim nullum dicunt, na-
ſcituri non etſi jam ventres ſint?
Quid? annon commodum ventris
vult

nch ,

1n A df.
Nt,
ſrt danm
Grere ahet
Chwegln.

liieg
NN.

NCNNO
Glt ntiru
(eäum o)

punt hün

Utirinte .

ENel?
Nerit el

Count, t.

elres ſot
un veotrs
F

Juris Civilis, Venter babetur pro

PARS IV. SECTIO II. 165

vult pro nato ventrem haberi etiam
tum cum venter eſt, ſtatimque eum

in bonorum paternorum poſſeſſio-

nem ire? Quid? annon incom-
moditatis nimlum ventri infertur
dum interim, toto inquam illo tem-
Pporeé quo venter utero materno
clauditur, extraneus aut alius ſal-

tim ventre interim excluſo bonis

paternis utitur, fruitur? annon ſi
vel maxime venter repetere à poſ-

ſeſſore percepta poſſet, commodius

eſſet ventri à principio poſüdere,

quam petere poſtea & incommodi-

tatibus illigari litium? annon præ-
ſtat in tempore occurrere, quam
poſt vulneratam cauſam remedium
quærere?
H. I. Vidit hanc equidem Juris
Civilis iniquitatem Prætor conceſſa
Ventri bonorum poſſeſſione, tot.

tit. f. de ventr. in poſſ-. mittend. Sed

quid Jus Civile moverit regulam

nato

166 DE NIIRE VENTRIS
nato cum de commodo ejus avitur, non
agnoſcere circa præteritionem

rr

Ventris, hoc equidem ſerupulum

ingenuo Juris ruipatori non levem
inſiciat. Prœvideo fore aliquem,
qui ultime voluntatis favorem
velit prætexere: & omnino ſentio
hunc ſingulari huic juri colorem
obtendi & poſſe & debere, ſed non
debebat utique memoratus ille ulti-

mæ voluntatis favor jus liberorum,
tenellulique adeo Ventris, ever-

tere. Jus Naturæ liberis parentum
bona addieit: at ab illis innocùum

ſanguinem teſtamentaria diſpoſi-

tione excludere, id ſane (neé quid
gravius dicam) præter Juris Natu-

ralis dictata eſt. Sed quid de præ-
teritione liberorum, ventris in-

Auarn „ſola loquar? Omnis illa
Teſtamento ſecundum Juris Juſti-

nianei placita diſponendi facultas,

quantum à jure Naturali abludit?

Facultas de rebꝗ ſuis diſponendi mor-

te

WWN
. 7 i
Un 1
Dwkeikinen
len (nnhnn
oN ſnen

ge Nren

nis Kgren

Onnind ſto
i oluen
Eere, ln
ntiile i.

Kn

Uls imoonen
enin d.
ſine/ ge ui

gile rr⸗

Vendnd I

3Onms In
n Ns .
enli e,
Unl fDd
rmüng
8

PARS IV. SECTIO I. 167
te exſpirat; at jus Civile eam du-

rare adeo ſtatuit, ut hercs eandem

poſtea, etiam intra longiſſimum

tempus, amplectendo, ceteris omni-

bus mortalibus, etſi jam hi patrimo-
nium à defuncto derelictum occu-
paverint, præferendus ſit. Jus na-
turale non dat homini jus in res ſuas,
niſi viventi: Facultates de rebus

noſftris diſponendi à ſummo Opitfice

in nobis creatæ non durant, niſi

quatenus eidem fupremo Opifici pla-

cet easdem nobis non adimere: at
avocata anima, avocantur ejusdem

factitates: diſcedente illa, diſcedunt

& hæ. Viderunt id fortean Romani
Veteres, qui familiæ emtorem, te-
ſtamento per æ&s & libram facto, re-
quirebant: ut conſenſu contractuq;
hune inter & teſtatorem inito, bo-
na à vivente, in hunc loco heredis
(enimvero differebat familiæ em-
tor ab herede, G. 10. I. de hæred. in-

ſtit.) acceptantem , translata vide-
P

ren-

168 DE IIIRE VENTRIS.
rentur. Neu dixeris, teſtes de jure
Juſtinianeo teſtamento accedentes
acceptare teſtatoris voluntatem

MN

loeo heredis: non eſt enim teſtium mnn Mu

qua teſtium ea conditio aut volun-

tas. Si aliud quid fingitur jure Ci-

Vili: erit manebitque ea Juris Civi-
lis fictio, præœter jus Naturæ indu-
cta: ſed nec in teſtamentis quæ abs-
que teſtibus fiunt, ſume militaria,
iſti fictioni locus dari poteſt. Ex
quibus porro conſequitur, ſavorem
illum teſtamentoram, de quo ſu-
pra, non eſſe ex jure Naturali, ſed
ex jure Civili, nec tamen perpetuo.
Nec enim Lex Fuſia Caninia eum
teſtamentorum præ contraétibus fa-
vorem agnovit. Minus priſci Ger-
mani, de quibus Tacitus de morib.
Cerman. teſtatur eos teſtamenta non
habuiſſe. Sed nec cum Romanis
ſentiunt (ut alios omittam) Belgæ
Geldri plerique, nec Groning. Om-
landi, qui quam contractibus aliis-

que

NE
, kltc in
an,
nid etats
i hlulrten
eninteſinm
dd alt oln.
gtrſr.
e NC.
Nuure nn.
enihanrih.
Une mitri,
niportt, H
lir, Ergen
n,Eegah
e Nonli,
kumenpeneen,
1 Cninn aun
VnAib.
nbriäer.
Ctis de mint

PARS IV. SECTIO II. 165

que inter vivos actibus poteſtatem
alienandi merito impertiuntur, eam
teſtamentis, parte tenus ſaltim, de-
trahunt. Dixi 2. aphoriſmor. 91. Ex
quibus porro conſequitur, teſtamen-
tarias diſpoſitiones (quidquid Juſti-
niano viſùm fuerit) non favore ex-
tendendas, ſed ad juris naturæ prin-
cipia reducendas reſtringendas-
que eſſe. Ex quibus porro conſe-
quitur, teſtamentorum illum favo-
rem Juſtinianeum ita interpretan-
dum eſſe, ut quam minimum jus li-
berorum, utpote Juris Naturæ fun-
daminibus innixum, eodem læda-
tur. Ex quibus porro conſequitur
jura Ventris, ſi quæ per teſtamen-
tarium favorem enervata ſunt, re-
ſtringenda & quam ſtrictiſſimè inter-

ettunentanon

Cum Nn

itm/N
Gunmg 0.
ins i⸗

pretanda eſſe.
II. Fallor? an luculentum hujus
rei exemplum & certiſſimum adeo
Juris Naturæ veſtigium deprehen-
dere licet in l. 10. ff. de lib. & poſt ibi:
H Com-

IVOo D-E IIRE VENTRIS
Cummodiſſime is, qui nondum natus eſt, ta
bheres inſtituitur: ſive vivo me, ſwe mortuo
natus fuerit, beres eſto: aut etiam pure
neutrius temporis habita mentione. Si
alteruter caſus omiſſus fuerit: eo caſu qui
omiiſſus ſit natus rumpit teſtamentum: quia
hic filius nec ſub conditione quidem ſcriptus
heres intelligitur, qui in hunc caſum na-
Ritur, qui non eſt tetamento apprehbenſus.
Sume: TLitius teſtator ait, Venter
ſi vivo me natus fuerit, heres eſto.

At ille mortuo Titio naſcitur. An & i

nunc heres erit? Negat Pomponius
d. lI. 10. Atqui teſtamentorum favor
jubet, ut illa verba: Si vivo me naſca-
tur: plenius intelligantur, cum ex-
tenſione ſeil. & ſime mortuo. Sed ni-
mirum evigilat hic quaſi jus Natu-
rale: ſed nimirum fortius favora-
biliusque debuit eſſe jus liberorum
naturale, favore illo teſtamentario
Civili. Sed nimirum jus ſingulare
Ventris, haberi pro nato cum de ejus
commodo agitur, per favorem an
tetta-

oteſhenen,

te

ncls Kron
1s Wenmm
telumenun,
.

„—
In

ran t
enen An

ten

PARS IV. SFCTIO H. :

teſtamentatium ad nativitatem us-

que poſtumi peſſundatum aut ſu-

ſpenſum, ſtrictifſimam verborum

illorum: ſi vivo me: interpretatio-
nem depoſtulat. Sane enim, cum
commodius Ventri ſit, quantum
ad alterum caſum: ſi mortuo me: pro
herede inſtituto non haberi: cum
pater heredem ſuum legatis fidei-
commiſſisque prægravare poſſit:
jus idem Ventris dictat, ut teſta-

mentum, ubi mortuo teſtatore

pPartus prodierit, rumpatur: rum-
patur inquam totum cum omnibus
ſuis acceſſoriis oneribus, ad quæ
Poſtumus utpote in hunc caſlum
præteritus teſtamentum naſcendo
rumpens minime obligabitur. Circa
alterum calum eadem ratio eſt.
III. Accedat & alia ratio, quæ in
d. l. 10. jus Ventris ſingulare indu-

cat. Loquitur Pomponids de ho-

mine naſcituro ſive de Ventre.

Hune in caſum ex. gr. ſi vivo teſta-
H 2 tore

mwz DE MHIRE VENTRIS
tore natus fuerit, heredem inſtitu-
tum: non cenſeéri quoque inſtitu-
tum in caſum alterum , ſi mortuo
teſtatore prodierit. Cum hoc de
Ventre tantum prædicet Pomponius,
credibile eſt ſingulari id ratione niti.

Et eſt præter præfatam hæc, quod

hi caſus adeo diverſi ſint, ut inten-
tionem voluntatemque teſtantis te-

ſtamentum quippe voluntatis noſtræ

ſententia eſt) ab uno ad alterum ex
conjecturis trahi non admittant:
qui enim Ventrem inſtituit in ca-
ſum ſi vivo teſtatore naſcitur, ille
occaſionem captat, teſtamentum
fuum immutandi, ſi præter ſpem
pupa fortean progenita ipſi non
placuerit, quæ ratio mortuo teſta-

lgs la

IS
Iitrun r
Atekutka
utn anutt⸗
Heeaten
Ucen
Mern Mon
tnirilte

—

ükininn
ehle giib
I onee

tore ceſſat. Verſa etiam vice ſi in /

caſum: ſi mortuo teſtatore naſcetur: Ven-
ter inſtitutus fuerit, isque adhuc

vivente eodem natus fuerit, inten-

tio teſtatoris teſtamentum immuta-
pile optantis, quod nunc pro diverſa

7

TIV
Uereten lin.
ſboglk iin.
mn, Emit
Cn or
tathonni,
ntone ni
n he gron
nt, utner.
Petlints t.

Clintrinelre .

0Al Neruner

t Eelunennn
Smer hen
elnn N tn
Dotto tel.
um foen n
Eiſſemn ſer
Gle une
Crnt, ie.
Fumn MN.
e⸗ Gnenn
1

PARS IV. SECTIO H. 17 5

noviter natæ ſobolis conditione ul-
timas teſtantis cognitiones immane
quantum conturbat, omnino ever-
titur. =ð
IV. Hæc autem omnia quam ni-

hil commune habeant cum calibus

illis ſubſtitutionis vulgaris, quos
Impotentiæ & Noluntatis vocant,
quis non videt? Ut enim geminam
illam pro ſingulari in d. I. 10. occur-
rente Ventris jure ſpecialiter a-
lentem rationem in caſibus diclis
Vulgaris fübſtitutionis nullatenus
obtinere poſſe, quilibet ſentire po-
teſt: ita vel propterea adhuc inter
caſus dictæ legis 10. & caſus memo-
ratos ſubſtitutionis Vulgaris diffe-
rentia palpabilis eſt, quod illi con-
tineant inſtitutionem, hi ſubſtitu-
tionem: illi altero non exiſtente
animum teſtatoris magis absque te-
ſtamento decedere amantis indi-
cant, hi cum ne primo quidem he-
rede teſtator contentus ſit, enixam
H 3 ejus-

TV4 DE HIIRE VENTRIS
ejusdem cum teſtamento decedere
volentis mentem commonſtrant.
V. Ex hiſce ita conjunctis, ex
ratione etiam vel prima (JH. I. G& g.
2. ſüpra exhibita) ſola mihi perſua-
fiſſimum eſt, abuti illos cextu vilo
in l. 10. ff. de lib. & poſt. qui inde, ca- 1
ſum vulgaris ſubſtitutionis expreſ-

lum unum non continere altérum im

tacite, argutantur. Favor certe
teſtamentorum Jure Civili pleniſſi-
me Conſtabilitus (qui hic per favo-
rem jusque liberorum aut Ventris
non énervatur) contra ſentire ſua-
det. Sed & voluntas teſtatoris ejus-
que intentio (quæ in teſtamentis
omnem paginam facit) uti in d. l. 10.
caſüs diſtinguit, ita in ſubſtitutio-
nis Vulgaris caſibus eosdem con-
fundit, unumque ad alterum trahi
& pertinere debere, teſtatur. B
enim ſubſtituit in caſum: ſi heres eſſ’e
non poterit, is utique intelligit & ca-
ſum: ſi beres eſe non voluerit, Qui dn
eni

TIVNE
nentd e 4
Ommonkunt.
CMnineiz,er
im (91 &
l lli perin.
l tel ie
iinle, a
iond ent.

dinere Ktenm

or ct

eCl lnd
Hinee i

klamenti
Cuändln.

in Dolwto.

eocten con
Atenun tran

teluan (l ⸗
n: Snnge⸗

Nelet Eer

PARS IV. SECTIO II. 175

enim heres eſſe non vult, ille neque

heres eſſe poteſt, & verſa vice ſi di-
xerit teſtator: ſi heres eſe non volue-
rit, intelligit & ſi non potuerit. Nam
qui non poteſt, ille ſi ſanus eſt nee
vult. Neque enim impotentem ri-
diculamque adeo voluntatem ex-
preſſiſſe cenſeri, neque teſtator in
extremis hærens ludere & ridere
velle prœſumi debet.
VI. Igitur veriſſimum eſt, quod
vides in l. 101. pr. & G. 2. ff. de condit.

ES& demonſtrat. in conditionibus teſtamen-
torum voluntatem potius quam verba

conſiderari oportet. In caſibus condi-
tionis ſubſtitutionis Vulgaris volun-
tas teſtatoris extenſionem caſus uni-
us ad alterum admittit: in caſibus i-
legis decimæ contra. Veluti
nec caſus Noluntatis tum Impoten-
tiæ calum comprehendet, ubi teſta⸗
tor non volentem heredem vel
legatarium pœna quadam ob con-
tumaciam afficere vult ; duæ
H 4 con-

1V6 DE IIRE VENTRIS N
quæ contumacia (adeoque & pormna aitkan
ejus in non potente ceſſat. Ex. gr. Anicchet g
ſi pater voluerit filiam heredemnu-
bere Sempronio, & niſi id fecerit,
Sempronio legaverit mille: Sem-
Pronius his mille gaudebit, ſi filia
Sempronio nubere noluerit, at i
non potuerit, ſume, impuberem
mortuam eſte, ceſſat patris legantis
voluntas, l. Io1. f. de cond. && or-
brar. =
VII. Conſimiliter ſi pater ven-
trem ejusque matrem heredes ſcri-
plerit, Ventrique ſi natus non fue-
rit Titium ſubſtituerit, Titius Ven-
tre enato & intra pubertatem de-
mortuo heres ex ſubſtitutione non
erit: neque caſus ſi natus non fuerit
venter, ad caſum, ſi natus && impubes
mortüus fuerit, hoc caſu producetur;,
cum hic iterum in conditionibus teſta-
mentorum ut (ut ait d. l. 1or. f. V. O.)
voluntatem confiderare oporieat. At
hoc caſu quo vir uxori ſuæ tam be-
R— ne

8,

m

1

4
4

A

immtih e
itmeumzel
Aücimün

WNY

lende Den

e tſit

1

ß

nfekttenn

Pnilit ſoen⸗

i, ſi⸗
olert,
Imhlhgen
Uriſeentt
a Gimn

ut ſen
Nheels Ki.
Uuns non d.

b Tün Nen
BentemnE.
lütone won
lnn ſteſt
tu Gingbe
onctnn
ibnht⸗
610)
iner. A
ſemde⸗
N

1H

PARS IV. SECTIO I. wW/

ne cupiit, ut eam ex ſemiſſe here-
dem ſcriberet; quo miſella vidua
inſuper luctuoſiſſimo liberi ſui ex-
ceſſu contriſtatur: quo & ipſi ex e-
jusdem liberi ſui bonis legitima com-
petébat: hoc, inquam, caſu quæ
conjectura eſſe poſſit alia, quam pa-
trem ſubſtitutum Titium non prætu-
liſſe conjugi ſuæ niſi in caſum expreſ-
ſum, ſi venter natus non fuerit. L.
Fin. C. de inſtitut. && ſubſtit. Vid. Sect.
9g. GJ. 1.
E. Nec minus illa extenſio de
caſu ad caſum ceſſabit ubi teſtator
expreſieé ad certum tempus fſubſti-
tutionem reſtringit, ex. gr. ad annos
decem: tum enim voluntatis conje-
Gura in claris præſumtionem con-
trariam non operabitur, l. 21. f. de
vulg. & pupill. l. 137. H. 2. in f. f. V. O.
IX. Quidni ſingulares jam addu-
cti & ſi qui conſimiles caſus alii ſunt,
firment regulam, caſum unum ex-
preſſum continere & alium, ſi vo-
H 5 luxr

v8 D-E MIRE VENTRIS
Huntati contraria conjectura non re-
fragetur, d. lI. 101. pr. && g. 2. de C. G&
D. 13. g fn. C. eigr. ſubftit. !. 4.
F. de vulg. & pupill. l. 22. f. ald Trebell.l.
25. in f. F. d. Eb. & poft. Junge teſta-
mentorum favorem de quo l. 12. f.
de R. . & ſupra. Qui idem favor cum

in ultimis voluntatibus, & plura in-

duxerit ad contractus non extenden-
da, mirum non fuerit, ſi in contra-
ctibus confimilibusque inter vivos
adctibus regula contraria obtinet, u-
num videlicet actum alterum non
complecti. . 22. f. ſol. matrim. junck. l.
39. ff. de patt. Omnes illas inter ulti-
mas voluntates actusque inter vivos
ex illarum favore enatas differentias
enarrare velle, extra inſtituti ratio-
nem eſſet: hoc tamen advertas ve-
lim, ad teſtamenti ſubſiſtentiam non
fuüfhicere teſtatoris voluntatem, ſed
requiri inſuper voluntatem liberam,
I.1. Cde &S. Eccläibi: liber fit ſtilus; cum in
contrackibus tamen ſufhciat contra-
hen-

9

1
1 AUnpe telk.

Ce vo/
lonf.
Cenhrorcumn
,Chlnin.
Monentenden.
t,n oontn.

r iter ſinot
n Ntntt, N

Arens e
Lotren, l
en Akrnun.
tngcumn
eit onn⸗.

4

d

Ttentum on

PARS IV. SECTIO II. 179

hentium voluntas etiam coacta. At

teſtatoris voluntas coacta, voluntas
zuſta non eſt, cum libera non ſit. Un-

de teſtamentum coactum ſine dubio
erit nullum, conſequenter nullius
effectus, conſequenter ſi quis teſta-
toren ad teſtamentum faciendum
coëgerit, ei hereditas à fiſco auferri
non debet, ſed manere apud here-
des ab inteſtato venientes aut teſta-
mentarios priores: etſi talis coactor
criminaliter extra ordinem coërceri
poſſit l. I. C. ſi quis ai. teſtator. prohib.
Diſſent. Struv. f. 34. th. 52.
X. Denique, ſi quis opinioni-
bus eorum geſtiat accedere, qui ſu⸗
pra allegatam legem 10. f. de lib. & poſt.
Jure novo cenlênt abrogatam eſſe,
is abrogationis hujus rationem in fa-
vore collocet teſtamentario: habe-
bitque commodiſſimam add. l. 10. re-
ſponſionem in controverſia ſupra 5.5.
propoſita. Intelligo autem Jus
Novum fundatum Lege & Ratione
H ge⸗

180 DE MIRE VENTRIS
generali I. ult. C. de poſt. her. inſtit. Diſ-
Aentit Brunneman. ad d. . ult. qui ad
ſecäalen in d. I. ult. memoratum ca-

m, eam reſtringit. Interim ex his,
Præcipue ex d. l. 10o. ſimul apparet,

cujus uſus fuerit olim accurata illa
poſtumorum diſtinctio de qua infra
Fart. 6. G. 46.
SECTIO TERTIA.

VOlebamus ad alia progredi, ſed

retrahit nos Sectio quarta partis

tertiæ. Enimvero oblitus ibidem fui
monere, diſtinctionem Bartoli ibi-
dem ex A. Tabro & Jo. Pagenſteche-
ro exhibitam præſidii nonnihil prima
fronte invenire in l. 12. f. de teſtam.
milit. & l. 3. C. de inoffic. teſiam.
8. I. In dicta l. 1g. caſus eſt cum
quis ex, gr. Titium heredem inſti-
tuit, ſervoque Sejo libertatem dat,
Titiumque rogat ut hereditatem Se-
jo reſtituat. Hoc caſu, ſi Tſtius ante

di-

AUm bein
mimn alt
ſin⸗

ti
bche

ſnäipriwun
1. lrunen

En e
Nler

I

N
ln in N
ligi
emonung,
tin elu

Im Pureh

Kolntl l
e gu Uln

NII.

ri et

ogurap

ubienti
n Munlii
yelce.

nhlm

ſE ihm.
,
s an
geten in.
Etren a
ltren e.

GItnerne

7

PARS IV. SECTIO HII. 181

aditam hereditatem moriatur, di-

ſtinguitur: aut Titius vivo & ſciente
teſtatore deceſſit, aut eo mortuo vel
ignorante. Priori calu, libertas &

fideicommiſſum perit; poſteriori,

etſi teſtamentum ſtricto jure ceu ob
non aditam hereditatem initium fa-
Rtum, nullius deberet eſſe effectus,
tamen ſubveniendum eſſe Sejo ut &
liber evadat & ex fideicommiſſo de-
functi patrimonio potiatur, decidi-
tur. lt adeo argumento hujus le-
gis dicendum ſit, eum qui ventri
ſubftitutus eſt, ſi ventris ſpes omnis
vivo ſcienteque patre decollet, (&
quidem tanto tempore ante mortem

patris, ut teſtamentum aliud condere
commode potuerit: quo pertinet arg.

ex d. l. 3. C.de inoff. teſt.) ad hereditatem
defuncti admitti non debere. Quid
ad hoc reſpondeat A. Faber, videre
eſt decad. 23. error. 3. n. ö8. Ego dico,
dictam legem 14, caſum continere
buc non applicabilem. Enimvero
H Z3 -

7

1822 DE IIIRE VENTRIS

loquitur de herede & fideicommiſſa-
rio: Nos de duobus heredibus. Ibi
principale eſt & acceſſorium: hic
duo principalia. Ibi hereditate non
adita fideicommiſſum debet perire:
Hic ſubſtitutio non poteſt convale-
icere niſi hereditate non adita. Ibi
teſtamenti caput & fundamentum
C(heredis inſtitutio S. 34. I. de legat.)
deeſt: hic adeſt. Alia adhuc viſio
Gothofredi eſt in notis ad d. I. 9a. lo-
qui de caſu libertatis datæ, adeo-
que ad conſequentias trahi non de-
bere. Cuicquid ſit, ſive dictam le-
gem 14. ad libertatem (quæ alias &
Poſteriori in caſu interire debuiſſet)
reſtringendam arg. F. ult. in fin. l. de do-
nat. ſive ad fideicommiſſarium indi-
ſtinéte quemcunque extendendam
eſſe ſenſeris arg. G. 1. & ult. I. de fideic.
ber. juntt. d. I. I4. ibi: tale aliquid: nihil
tamen eidem per jus novum Nov. I.
cap. I. derogatum eſſe credas: nam
Nov. I. Cap. I. non pertinet ad caſum
Præ-

DIWN

Eftimn.
heteibe

teber ei⸗
teſt nente
n atn li
ncametten
NIE.
lunchue io
tr, Aeo⸗
Strnn onc⸗

g H
eſauin.
Etonmnm:
eltre m

ecn.
n rxd
Nir thiſtt

iftl A.
ilunun dod.
eRtendendam

Slhl ilt.
ert il
orumn ,el.
(ec: Mun
Uet Aclin

PARS IV. SECTIO HI. 18;

præmortui heredis, ut demonſtravi
Irner. injur. vapul. Coitione 21.
II. Adhuc ex 4. l. 2. C. inoſfc. teſt.
nota ſis (1) præſumi aliquem teſta-
mentum linquere in ſtatu quo eſt
cum quis poſt teſtamentum factum
adhuc vivendi & mutandi faculta-
tem habet, neque tamen mutat.

Quod viſionem illam Bartolinam ma-
gis impugnat; Si enim teſtator per

multum adhuc tempus vivens teſta-

mentum, quo ventri alius ſubſtitutus

fuerat, non mutat, id conſervare vel-
le cenſetur, cenſebitur utique & ſub-
ſtituto hereditatem in eventum ſi

poſtumus non naſcatur relinquere,

ſub hoc enim caſu omnis teſtamenti
Vis à ſubſtituto pendet.
III. Porro (2) ex. d. lege 3. nota
ſingularem calum, quo teſtamentum
nativitate poſtumi non rumpitur,
nec etiam per querelam nullitatis
evacuatur, nec per querelam inoffi-
cioſi reſcinditur: ſcilicet cum mater
teſta-

X*

184 DE JNIIRE VENTRIS

teſtatrix liberis ex. gr. duobus quos
habet ſeriptis heredibus, tertio poſt te-

ſamentum ſuſcepto, in puerperio vita

deceſſit: quo caſu Venter admitti-

tur in partem virilem d. l.3. C. de inoff.
teſtam. Hæc lex non eſt alibi & ſingula-
riter eſt notanda: ait Salicet. ad d. Il.3.
qui tamen idem dubium movet op-
ponendo quod mater ipfa ante partui

Nſeivit ſe præagnantem & multo ſpatio ante 4

igitur ſciens ſe prægnantem teſtamentum
Prius ſactum non mutavit, ventrem ex cer-
ta ſcientia videtur præterüſſe, (adeoque
exheredaſſe, præteritio enim matris habe-
tur pro exhreedatione) & in voluntate
iMa perſeveraſſe. Et ſi tunc cum prægnans

erat teſtamentum fecit, tanto fortius ven-

trem de quo tacuit ex certa ſcientin præ-
teriiſſe videtur. Ideo conjetturari non poſ-

Jſumn quod eum natum inſtituiſſet heredem:

cum in incertis non certis locus ſit conjettu⸗
ris ff. de verb. obl. l. continuus O. cum ita.
Tu dic ſimpliciter, præteritionem

matris tum tantum pro exheredatio- I
zxc

5N

1Goanutt

1,

Epe
un

VWN
4gt Ordir n
enee

Apoeeto ſin

Chter Tenit

il Ctif

Alig igl.

Nlot t,

um noſttop

nltſptoere

lt tunenm

htenfeneree.

E

anninitt,
Guunlun

nurfiga

n innuter.
tſennne.

Eyninpe

tiſthenn

ftniſt

4 it

tetonen

Aheleded⸗
1

Darehnen

Ange

PARS IV. SECTIO III. 18
ne eſſe cum mater ſe liberos habere

novit: at noſtro caſu mater poſt te-

ſtamentum liberos concepit (loqui-
tur enim textus de liberis quibus ni-
hil niſi maternum factum imputari
poteſt) adeoque animus exheredan-
di ipſi deeſt: tum conjecturas illas
generales per conjecturam aliam
ſpecialem fortiorem hoc ſpeciali ca-
Iu ernervari. Enimvero erli alias te-
ſtamentum non mutans, præſumatur
id velle durare, hæc tamen præſum-
tio manifeſte ceſſat in uxore præ-
Rlante „ quæ cum ſe matrem optet
peretque, prœvidet ſimul teſtamen-
tum quod fecit nullum eſſe aut fore,
rumpendum aut reſcindendum eſſe,
in eoque materna pietas acquieſcit,
ſperans ſe partus pericula evaſuram,
poſteaque prout unus aut plures
editi fuerint, alio teſtamento liberis
omnibus ſingulisque materne proſpe-
Ruram. Quod ſi autem repentini
caſus iniquitas matrem talem in puer-
perio

I96 DE RKIRE VEN TRIS

perio exſtinxerit, materna pietas, Cui

teſtamentum condere integrum a

jam non eſt, partui tali in hunc in-
ſperatum eventum ſaltem inter cete-
ros liberos locum feciſſe omnino
ræſumenda fuit. Hæc ratio aperte
innuitur in ipſa lege: Verſic. repent.
caſ. confirmatur ex eo quod ſi extra-
nei inſtituti ſint heredes, hæc conje-
Qura ceſſiet: cum tum enim com-
modius ſit partui, ſi teſtamentum o-
mnino reſcindatur ipſeque ex aſſe
heres ſit, inofficioſi querelam move-
bit. d. lI. 2. in fin.
IV. Plane quod in d. l.2. proponi-
tur, matrem in puerperio vita deceſſiſe:
id non ita acceperim quaſi abſciſſe
neceſlarium ſit ipſo in partumatrem

exſtinctam eſſe. Nil minus. Puerpe-

rium enim de toto illo tempors in-
telligo quo mater puerpera ex partu

*gra eſt aut decumbit. vid. Plaut.

Truculent. act. 2. ſcen. 5. ibi: puerperio ego
nunc me eſe ægrum uſſimilo, & infra:

.

inn
WNen Me

IVN
Kekt inenn
Rtemintrett
Keile amin
KCerntoggen
S n.
Cguolſtern.
Sle.
n tnin en
Ametun-.
gle er A

8
I

PARSIV. SECTIO III. 187
quaſi puerperio cubem. Quemadmo-
dum puerperam ægrotam per viam duci
eſt apud Terentium in Adelph. att. 5.
ſc. . Sume igitur, matrem nono poſt
partum die mortuam eſſe: non du-
bito caſum dictæ legis 2. C. ds inoff. teſt.
etiam de hoc intelligere. Quam
opinionem noſtram egregie confir-
mat, quod in d. g. legitur, matrem poſt
teſtamentum ſuſcepiſe. Quod dubio
procul reſpicit ad morem vetcérum,
quo liberi recenter nati ( anguinolen-

Gerunmne-

Prumnen
Ninm Dune,
tenporen
en n
tit An.

tos vocat Cæſar in l. 2. C. de patrib. qui
Fil. diſtrax. in terram deponebantur,
patre eos, ſi agnoſceret alique geſti-
ret, exinde tollente inque finum ſu-
ſcipiente. Vid. Sueton. Jul. c. 52. Auguſt.
c. 5. & in Ner. c. 6. l. 6. G. 2. jur. patron.
I. 29. man. teſt. I. 16. C. de nupt. . pen. 8
ult. C. de infant. expoſ. c. Sed hune
tollendi ſuſcipiendique morem etiam
ad matrem (de qua lex noſtra tertia
loquitur) pertinuiſſe, docet atque
frmat vel unicus ille alias Nexain
9.

NNG

locus apud Terentium in Heautontim. 2nlan

188 DE MHRE VENTRIS

Dõ

alcl. g. ſc. I. ubi Chremes Soſtratæ di-
Xerat, ſe nolle infantem tolli ſi puel-
lam Soſtrata pareret: ubi tum tamen
uella edita, Soſtrata eam ſiſtulerat:
id quod Chremes innuit his verbis:
Scio quid feceris: ſuſtuliſti Soſtrata pu-
ecllam. Certe cum illud tollere &
ſuſcipere à matre in ipſo enixu fieri
nequeat, ſequitur, puerperium in d. h.
2. etiam ad illud tempus pertinere
quo mater ſuſcipere tollereque libe-
ros potuit. Ut ſuſceptio puerperii
appendix aut conſequens ſit.
V. Alia adhuc ad d. lL. 3. Manticæ
2. de conjelctur. ult. vol.2.n. 5. ſeq. & Brun-
nemanni commentar. ad d.lz. viſio am-
plians eſt, ut deciſio ejusdem legis
etiam locum habeat in patre, ita ut ſi imn
credat rumori de fili morte ſparſo
& obid eum prætereat, inſtitutio a-
liorum liberorum ad hunc quoque ea
videatur extendenda potius ex con-
jecdtura voluntatis & pietatis pater- ſa
. næ,

WN

mi nle

lirft
encsltnt.

enet N

Ubi nen
en ſlenn
ith mnii,
. hrtt ⸗
llu Olere 4
ennfe,
ecenunne
n ſerenere

Ugeelbe.
nperttl
lenlt
1s Mrta
rdur⸗

, om.

eiokenkei

te,iltl
rt haſ
,limtd⸗
ue olle
isenen.
Eais ue
N

PARS IV. SECTIO III. 1890
ne, quam ut dicamus teſtamentum
nullum eſſe.
VI. IIlud levius eſt, ſed non expe-
Gaveram id ab Anthonio Fabro, ut
de decad. 33. error. 3. ad illa verba Bar-
toli: quid, ſi ſubſtitutio pupillaris facta
eſt ventri & venter non naſcatur: ad-
ſpergeret hanc inanem cenſuram:
credideram in hunc usque diem non naſci

ventrem, ſed parere. Imo, Anthoni Fa-
ber, venter prout à matre diſtingui-

tur (v. I. ult. C. d. inſtit. & ſubſtit. & p.

1. viſ. I. alibique dicta) non parit, ſed
tantum naſcitur.

VII. Denique cum in caſu dictæ

legis tertiæ, mater Ventrem cenſea-

tur inſtituiſſe. A. l. 2. ibi : conjettura
voluntatis & bered. inſt. conſequitur
ventrem ſine adjecta cauſa præteri-
tum à matre vel exheredatum non
eſſe, conſequenter jus Novellæ iy5. cap.
3. de exheredatione præteritioneque
in linea recta ſine cauſæ adjectione
agens, ad caſum dictæ l. 3. non perti-
nere,

190 DE KIRE VENTRIS
nere, conſéquenter nec in ecodem
caſu noſtro quicquam mutare.

SECTIO QUARTA.

Eterum memoratæ princ, dictæ
Veltionis z. partis 2. rationes, jun-
a l. 4. de vulg. O Pupill. ſubſt. evin-
cunt etiam ſi pater ventri ſuo vulga-
riter ſubſtituerit, eam ſubſtitutionem
vulgarem expreſſam continere etiam
pupillarem tacitam: ita ut talia te-
ſtatoris expreſſa verba: Venter heres
eſto, & ſi heres non erit, Cajus eſto beres:
etiam tacite comprehendant hæc
verba: Ji venter natus poſtea & heres
factus intraque pubertatem mortuus fue-
rit, Cajus eſto beres. Ita ut verba: ſ
beres non erit, Cajum ad heredita-
tem & teſtatoris & poſtumi admit-
tant, caſu quo venter heres patri fa-
Rus fuerit. .
G. I. At huic deciſioni opponitur
l. ult. C. de inſtit. & ſubſtit. ibi: Nuliſtitu⸗
. . tio-

rn PXARS IV. SECTIO III. 191
nmun tionem ubi poſtumus natus reſpuendum eſſe
*cenſemus. it. tim autem tantummodo ſub-
Kitutionem admittimus cum poſtumus mi-
NII nime editus fuerit. Sed reſpond. Eſt
ibi ſingularis atque exceptus calſus,
2 cum Venter matrem habet cohere-
Sn. dem, hacque ſuperſtite impubes mo-
n. ritur, tali caſu cum teſtator venttis
matrem heredem velit, cenſêtur &
matri propter pericula incommodi-
tatesque partus faviſſe præ ſubſtitu-
to extraneo, ut matri portionem
ventris crédatur voluiſſe jure accre-
fſcendi accedere. Eſt hæc ergo ex-
endm in ceptio à regula, quæ vult: ſubſtitu⸗
MrS tionem vulgarem expreſſam conti-
nimuft. nere tacitam pupillarem. d. I. 2. ff.
vulg. & pap. Excipe: Niſi ſubſtitutio
vulgaris ventri facta & huic mater
coheres data poſtumusque impubes
demortuus ſit. d. I. ult. C. inſt. & ſubſt.
adde ſect. 2. 6. 7. ſupra. Neque videtur
hic caſus ad alios extendendus eſſe,
Ex. gr. ſi pater filium jam natum ſed
ad-⸗

192 DE NIRE VENTRIS
adhuc inpuberem, matremque co-
heredes inſtituerit, filioque Cajum

ſubſtituerit vulgariter: quo caſu, ſi

filius impubes heres factus fuerit in-
traque pubertatem deceſſerit, Cajum
admittemus ad impuberis filii por-
tionem matre remota: tum quia in
liberis jam natis ceſſant partus peri-

cula & incommoditates, tum quia

dictæ legis ault. C. de inſt. & ſubſtitut. de-
ciſionem Imperator expreſſe reſtrin-
git ad caſum, quo quis prœgnantem
habet conjugem. ihi in tali pecie c.
in hujusmodi caſu c. cum qiidam præ-
gnantem habens conjugem. Unde & in-
ter cetera argumento hujus legis
non inepte concludi Koch videtur,
matrem etiam per ſubſtitutionem
pupillarem tacitam à bonis filii poſſe

excludi. Si enim hoc ſingulari de-

mum ſpecie mater ad filii bona ad-
mittitur, regulariter ſecus erit. vid.
Vinn. ad tit. I. de pup. ſubſt. n. 11. ſeg.
Struv. f. 33. th. 29. Add. quæ dini

iichliim

D W.

nNtma

rin
Ccklkrtünm
ilnng

=
S
=
S
=

l

lentin
ets fli r.

unculin
tantg ei⸗
8, dnn gin
Nelerelti.
monnen

PARS IV. SECTIO III. 19 ½
ad inſt. 2. aph. 125. ubi quod ad legi-

In timam tamen portionem matri aſſe-

rui condictionem ex l. 32. ff. de reh.
cred. junttis l. 30. I. 32. C. inoff. teſt. 8
Novell. 1. præfat. Diſſ. Vinn. d. I.
n. II.
II. Interim a caſu dictæ legis ult.
C. de inſtit. & ſubſtit. excluſam nolim
ſubſtitutionem vulgarem tacitam
quæ pupillari expreſſæ ineſt. Ve-
luti ſi quis dicat: Venter eſto heres,
E ſi heres fattus & imhpubes fuerit mor-

Uedin
le ntent,
blttrüonen

finoſe

mgdinde
gibomz.
ett .
Nn. .
e dn
1

tuus, Cujus eſto heres. Sane cum te-

ſfſtator dicens: ſi heres non erit &S&c.

cenſeatur etiam adjeciſſe hæc ver-
ba: ſi heres non erit. I. z. de vulg. C
pupill. conſequitur, dictam legem ult.
huc etiam ſpectare, utpote quæ
loquitur de caſu quo quis adjecit, ſi
poſtumus natus non fuerit, id eſt, Ni ex
caſu impotentiæ heres non fuerit falctus.
At hoc adjicitur vel expreſſe, vel ta-
cite ſubſtituendo pupillariter. d. I.
4. Quid? An ergo vulgarem ſubſti-
92— I tutio-

194 DE IIIRE VENTRIS
tutionem pupillari expreſſæœ tacite
ineſſe cenſemus? Ita eſt: per d. I. 4.

pr. ibi: in alterum caſum. ff.de vulg. & pub.

*S d. l. 4. §. 2. ibi: in utrumque eventum.

add. Vinn. 2. quæſt. 27. Struv. f. 33.

th, 22.
PARS QUINTA.

g. 1.
Ar quid hoc eſt quod in Ven-

trem non cadat morbus ſon-
ticus? arg. I. ult. J. 1. ff. de ædilit. edict.
Integer G. 1. eſt hic. Quoties morbus
ſonticus nominatur, eum fignificari Cuſſius

ait, qui noceat nocereé autem intelligi qui

perpetuus eſt, non qui tempore finiatur,

ſed morbum ſonticum eum videri, qui in-

ciderit in hominem, poſtquam is natus ſit:
Jontes enim nocentes dici.
II. Scio illum textum in verbo
natus varie mutari. Tu neſcis? Vide
s Gothofredi notas, & deprchen-

in ANR
RAIam. Loa
an, e

W

eNele⸗ t

ek t! .

Wn ler.
mn r.
tal. 4
imt lfe
iniinr
nlg ſgi
on nirmn
Ulen, nn.
mi nu ,

n ſebo⸗
elest i⸗
tehehet
1

PARS V. 19 5

des pro natus ab interpretibus ibidem
reponi ſanatus, immo & accnſatus, quin
& damnatus. Eadem ratione dices,
totum iſtum verſiculum eſſe expun-
endum: aut, ut alibi Vinnius,
lapſus hic eſt Tribonianus.
III. At mihi textus in d. l. F. G. 1.
uti integer & incorruptus ad nos
pervenit, juris naturæque analogi=
am maxime ſpirare „perpetuo vi-
ſus eſt. Cum enim certiſſimæ na-
tæque nobiſcum veritatis ſit, nul-
lum omnino morbum, multoque
minus ſonticum, ſine præcedente
ſanitate, mente concipi poſſe arg.
l. 76. ff. de ſolution. fſequitur, in ca-

pite Edilitii Edicti, de eo enim hic

agitur, actionumque exinde emto-
ri competentium intuitu, non poſſe
admitti morbum ſonticum „ ante-

quam venter exierit extra uterum

maternum ſanus, & tum tempore
ſubſecuto morbum ſonticum habue-
rit. Si enim, Feſto teſte, ſontire
1 2 eſt

196 DE IIRE VENTRIS
eêſt idem quod obeſſe & graviter no-
cere: certe non poteſt ſontire ho-

mini recens nato, niſi ſanus natus

fuerit. per d. I. 76. Venter autem
quamdiu venter eſt, non poteſt in

dicto Edicti .dilitii capite ſanus di-

ci, utpote cum id eſſet in commo-
dum emtoris, qui ſanitate iſta dein-
de per morbum, ſonticum maxi-
me, corrupta, acdctiones ſibi Redhi-
bitoriam & Quanti Minoris acqui-
reret: adeoque Venter in commo-
dum tertii haberetur pro jam na-
to, quod contra omnem, ut ſu-

pra vidimus, juris noſtri analogi-

am eſt. 3
IV. At aliam, dicat quis, ratio-

nem tamen aſſertionis ſuæ dat ] Ctus

in d. I.f. G. 1. ſontes enim (inquit) nocen-
tes dici. At, inquam ego, eadem
eſt hæc ratio quam ego aliis verbis
propoſui & explicui. Ideo enim

natis non convenit morbus ſonti-
cus, quia ipſis nihil dici poteſt ſon-
tire,

14
1t Gvdrain

NWN
Crfkerm.
Cnir .
linn nts

Ekr ten
0n Mekin

e ſing .
n (ommo.
teden.
taum m.
ſiheti.
n Al.
inconno.
d m .
len, ul

Eianle.

e, .
er
it hoer
h/elen
l ſeti
o aun
bis ſot⸗

n

PARS V. 197

tire, ſontire enim eſt nocere, ſon-
tes dicuntur nocentes. Ergo de-
bent ſani prius fuiſſe, antequam
dici poſſit, morbum aliquem ipfis
ſontire: ergo prius naſci, & qui-
dem ſani aut ſaltim poſtea gaudere
ſanitate ante morbum. In utero
materno nec ſanitatis integræ ſunt,
nec læſæ, reſpectu hujus (ut dixi)
Wdilitii Edicti.
V. Ita defendimus, analogia ju-
ris id depoſtulante, textus hujus
integritatem in verbo: ſanus. Ne
mireris. Etiam in aliis hujus tituli
legibus idem poteſt præſtari. Dubi-
tas? At ecce vél in codem noſtro S. 1.
d. l. f. habes, morbum ſonticum eſſe

