Ludovico Gottfrido editi, Jorda-
num in figura exhibentem, impa-
Ga clavis candente corona capiti,
nudoque corpore in ferream can-

mdentem ſellam collocato. Eam ſci-

licet figuræ libris ſubinde inſertæ

utilitatem adhuc adferunt, quod
memoriæ ſuppetias ferant, alias la-

F. 36. Sed ubi oratiol mea finem
dicendi inveniet, ſi omnes cornu-
tos „ quos vel memoria repetere

queam, heic enarrare velim? Non

mihi ſi linguæ centum ſint, oraque

centum, aut vox ex ferro vel du-

ro guttur aheno: huic labori un-
quam ſuffêcerim. Paucos tamen
in Cornutorum ſolatium, quod
ipſis ceu aliis miſeris, ut dixi, eſt

lſoecios habuiſſe malorum, enarraſſe

Ee z2z mei

100 Diſſertatio 1.

mei officii erit, quia intereſt ho-

Iinis hominem beneficio affieere.

l. 7. ff. de ſerv. exportand. Et unde
nunc ordiar? A Venere: hæc

omnem quippe hic facit paginam.
Venus itaque Vulcani uxor à Mar-
te amata & compreſſa eſt. Sed ma-

vultis forte de Publio illo Corne-

lio Ovidium audire.
Primus adulterium Veneris cum Mäarte
patatur
Sol vidiſſe Deus. Videt hie Deus omnria
primus.
Indoluit facào, Junonigenæque marito
Vulcano
Purta tori, furtique locum monſtravit.
Atili
Et mens & quod opus fabrilis dextra
tenebat 22
LZxcidit. Extemplo graciles ex are
catenas, 6
Retiaque & laqueos, quæ lumina falle-
re poſſint. B
Klimatmon illud opus tenui ſima viucant

tami⸗·

un

4
MANN

enent
t,
.
bmer tmen
Gen,
fenifuen
lir nt
Unlis wtr⸗
kot
lui nſm
4Aſre
nin
liftinz,
Ufiizen
Anenen
hl, innten
Knli
UnNeron

GVndinlen
l

d ne . De Cornibus && Cornutie. 101
tins⸗ Stumina » nec ſummo quæ pendet ara-
neq tigno.
Utque leves tattus momentaque parva

ſeqdantur
Effcit, & lecto circumdata coocat
apte.
Ut venere torum conjux aah lter in
unum,
iuſmin Arte Viri Vulcani, vinchiſque nova
ratione paratis
Neha. Meae⸗ ande deprenſi ample xibus
rent.
Lemnius extemplo valvas patefecit
eburnas,
Admiſitque Deos. Illi jacuere ligati

Turpiter. Atque aliquis de Dis non
triſtibus, optat
Sic fieri turpis. Juperi riſere. Diugue
Hæc fult in toto notiſſima fabula cœlo.
Qi mentem Ovidii non plene per-
cCepit, is eundem conferat libro de
nke arte amandi ſecundo verſ. 561. G
ſeqq. Item Luciani Dialogum A-
ur pollinis & Mercurii, ex quo con-
jecturam ſimul capiet, illum de Dis
PBe 3 non

Phlyn

enl eirat
6

02 Diſertatio I.
non triſtibus, fuiſſe Mercurium.
Non eſt incognitum, fabulam etet
hanc ab aliis ad alia trahi. Nos ui 6
hac vice monemus, notan- *M
dum eſſe; quo effectu hoc tori fur- emir
tum apud Venerem ſteterit. Infa- *
miæ: inquam. Nam in inlſula ma- atrin
ris Egæi Lemno, à qua & Lem- i
nius in carmine modo recitato Vul- A
canus audit, eo quod ob deformi- inen
tatem, in hanc à Jove præcipitatus ln un
eſt. In inſula Lemno, dicere vo- Aiu un
lebam, omnes feminæ Venerem M Näile
ob turpe hoc factum habebant de. Münmm!
ſpicatui. Quid dein Venus? Nil wrunudn
jucundius putans vindicta, femi- eEumtn
nas omnes tanto ſœtore in Lemno naln
infecit, ut mariti à talibus hircum iniun ien
olentibus abhorrerent, aliaſque uün kiin
ſibi feminas è& Thracia arceſſerent. Iündmn
Sed ecce: ut adulterium plurimorum nnmne
delictorum mater eſt! Feminæ iſtæ elhem
hircolæ à viris ſuis nunc ſpretæ, & Aumnlil
maritos & omné ſimul maſculinrum umn ſelt
ſexum internecione delent. Unde kingn
factum

fnl De Cornibus && Cornutis. 103
lleeen factum eſt, ut cum Argonautæ
n, „ Lemnum adirent, nullum inibi ma-
ri rem invenerint. v. Gurtler. Origin.
en, ia mundi libr. 2. Succedente tamen
hteg, tempore fœtorem iſtum inſuetum
Ntr at l. feminis emni incolis abſterſum, nec
Nidn mares à feminis ib. amplius occiſos
Nigalle fuiſſe, creberrimæ iſtæ in Lemnum
dene ſeceſſiones edocent. Vel Plautus
atque Terentius nunc ſuccurxrant.
Apud illum occurrit ſponſa Lem-
nia: apud hunc; itio ſenis in Lem-
num. Sed à Lemnio quem vidi-
mus cornuto Vulcano;, ad quem
nunc cornutorum nos ordo voca-
pbit? Immo ſeponamus omnem or-
dinem, ne ordine agamus ubi omnia
mnordinate peraguntur: & ne quis
u ordine habito omiſſus credatur
minus cornutus fuiſſe. Et quem
tamen ceteris præferam: niſi te
forte Imperator Claudi 2 Habebas
ſcilicet cornutiſſime Cælſar, in ma-
trimonio Meſſalinzm. Pudet hic
recitare quæ Juvenalis ſat)r. 6. Vers.
. Ee 4 115.

tben I

104 Diſſrtatio I. Mn
1IS5. ſeqq. de ſœtidiſſimo iſto lupa. igle e
nariorum purgamento atque impu- Ilunmii
riſfima cloaca;, tua conjuge, eon- (. Aug
Gignavit. Plinium ſolum audiamus irkmghun
lib. 10. nat. hiſt. c. 63. Meſſalinæ, in- Mrſüen
quit, Claudii Cæſaris conjunæ, ſoc re- Plolnlt con
Zalem ex'ſtimans palmam, elepit in id inindlkn
certamen nohiliſſmam è proſtitutis, an. ((sctar
cillam mercenariæ ſtipis, eamque die ac 1t D u
nodte vuperavit quinto ac viceſimo comcu- nn ite
bitu. Quid ais cornutifſime Clau- Pen toonee
di? Quomodo autem quæſo tibi Adhcen f
tunc curruca placebas, cũ Meſſalina Wutnandi
illa tua Mneſterem Comœdum aut dàahmi n
muſicum apud te deferebat mancda⸗ nin miduln,
tis ſuis non obedientem, tuque ndpal
acerbiſſimis verbis ob hanc ipſius „ Iten e
erga Auguſtam tuam, indevotio- lmter
nem, eum increpabas, utque in ömninn ig
omnibus Auguſtæ morem gereret, rpelig
Juberes: eaque ratione: hujus miimgli,
Mneſteris ope tibi ipſi furtum face- liſe
res perpetuum, tori inquam tui Au. Wige

. RM
guſtalis? Prætereo quæ de Cajo Hiſgi
Fi 7 I

e

tinn,

—

nemnme

nconige

n lind

Wil

1,

dè8
B ur ui
rdn cklin
UünCistune
Ekktheene
Mns,
nn Aitn
nbtun
femaftn

De Cornibus & Cornutis. 105
Silio aliisque Meſſalinæ adulteriis
apud Tacitum alioſque leguntur.
8. 37. Subjungatur alius dolus
Mariæ Arragonum & Navarræ Ke-
gis filiæ ſed Ottonis Tertii Impera-
toris cornuti conjugis, quæ mulie-

bri habitu inductum juvenem (quod

Clodius circa Cæſaris uxorem ten-

tavylIt. Plut. in Cic.) circumducebat,

quocum quotidie congrediebatur;,
eodem pro cubicularia palam utens.
Sed olfaciens iſtas ſtrophas Otto
juvenem cuculum, omni veſte fe-
cit ſpoliari, inventumque pro fe-
mina maſculum, vivum comburi.
Veluti & ipfa Maria ſimilem exper-
ta mortem poſtea eſt, cum apud
Mutinam elegantis quendam formæ
Comitem deperiret deque ſtupro
interpellaret, ſed ab optimo viro
repulſam paſta, cum hic ad exem-
plum Joſephi (de quo Yerbum Dei
nos edocet) ſe compoſuiflet; Co-

meH miti gladium, ſibi ipſi ignem p ro-
⸗

106 Diſſertatio I. 3 .

chrans. Longius hæc hiſtoria apud

Eos qui Ottonis III. vitam enarrant

tinenſi Mariæ conatus ad cornua

non devenit, ad propoſitum no-

ſtrum non pertinet. .
§. 38. Porro Mneſteris exemplum
facit me regredi in memoriam Da-

vidis Ritzit, illius inquam viliſſi-
mæ originis & conditionis muſici,

qui Henricum Scotiæ rêgem cucur-
bitavit, quod & poſt ejus cædem
Jacobus Herburnus Comes Both-
wellus continuavit, Paſſus eſt hæc
cornua Henricus per Mariam quæ
Jacobi Quinti filia, & Jacobi Sexti
mater fuit: in Anglia poſtea capi-
tis diminutionem naturalem paſſa,

regnante Eliſabetha. Memorabile

eſt, Mariam, cum præſens eſſet
cædi Davidis cuculi ſui, & tum Ja-
cobum Sextum adhuc utero geſta-
ret,

.

legi poteſt: etiam apud Maimbur-
gium imper. part. I. libr. 2. ad A. 0.
IIS3. ſed quia hic cum Comite Mu.

r t
nbolgl
n Com
n nile,
rus hon

Aun Met

6slle eltn
neheiumme!

Muihimml

( Neten
Uonucos. C
Uend nodnmn

Cnn dovercamn

lun tt,ggct
r Hoe munn
Eivobuum,

AuinCEro

Es Mnenie

hehe 1

Cnelime
GükAmn
Uul anet.
in heget
mningnen
l⸗

tt .

dn la;
ſetlin,
diranlenr,⸗

.

4

ſuefterg geſ
Ued

De Cornibus & Cornutit. 1009
ret, adeo ex ſtrictis gladiis, præe-
primis Georgii Duglaiſii, qui pri-
mum idtum Davidi intulit, com-

motam fuiſſe, ut Jacobus deinde

Sextus non valuerit evaginatum
gladium aſpicere. Eſt tamen Ja-
cobus ille Sextus idem ille qui Ma-
gnæ Britanniæ Rex ſub nomine Ja-
cobi Primi audiit.
§. 39. Redeamus ad Imperatores

Romanos. Caracallam inter eos

nemo noſtrum ignorat, ejuſque

tum noverca matrimonium. Si ve-

rum eſt, quod nonnulli (cribunt,

ex hoc matrimonio editum eſſe

Heliogabalum, eundemque ideo

Varium cognominatum, quod ſemi-
ne procreatus fuerit vario, & va-

rios habuerit patres, conſequitur;,
& Caracallam cornutum fuiſſe. Sed
quia & aliam matrem alii ipfi affi-
gnant, convertamus nos ad cer-

tiora. Et ecce tibi nunc Cornu-

torum farraginem & quaſi ſpeciale
. Peé 6 cornu

108 Diſſertatio I. B
cornu copiæ apud Suetonium in

Non adducam hos omnes in publi-

cum hoc theatrum. Tenemus

omnes fere iftud diſtichon: Urbani
Ervate uxores, mœchum calvum addu-
eimuç. Aurum in Gallia effutuiſti, heic
ſumſiſti mutuum. Auxit hunc cornu-
torum numerum ſucceſſor Augu-
Rus. Videri de iis nonnihil poteſt.
apud eundem Suetonium in vita Au-
guſti c. 69. additæ tamen exculatio-
nis quodam colore; Adulteria qui-
dem, inquit Suetonius, exercuiſſe,
ve amici quidam negant: excuſantes ſa-
ne, non lihidine, ſed ratione, commiſ-
J: quo facilius confilia adverſariorum
Per cujusque mulieres exquireret. Quod
Mahometem in exemplum traxiſſe,
conſtat. v. Picard. obſ. hiſt. pol. 7. c.
3. Quid Auguſti ſucceſſor Tiberius?
Duxerat Juliam Auguſti filiam.
Sunt & in equis patrum vitla: etiam

—

hac equa, Proh pudor! Auguſti
Hlam:,

uonnl

n lbei
uno Julio Cæſare cap. 50. & ſeqq.

5 ollan 4
elun Ui
Unns chn

ſiilon

aole,
Eehter ollt
Genutun en
Ullan bunden
rskoe nente
Eoibusceror,
netpeokſc
Eeelri aiid
iiheſhnleen

uhrikpuet

aAHuif ln
Enber, ſin.
m nu en
oninialen
Enigeniei

Enmle ⸗

un azzlen
Elunterr
Rin lume
e i⸗
l⸗

onig ime,
aut
Pltn,

4

rmtnrule
inre
ir Mteit

liin
nfigtn

lwel unt
.

De Cornibus & Cornutis. 109

fliam, Tiberü conjugem adulte-
riis pollutam: quin & eo laſciviæ

progreſſam ut in ipſo foro & roſtris
nocturnas compotationes ageret,

& nihil quod facere aut pati tur-

piter poſſet, omitteret. Adeo ut
ipſe pater publicarum iſtarum ob-
feœnitatum pertæſus, eandem in

inſulam Pandatariam relegaret. Mi-
reris hoc merito in homine ipſo li-
bidinibus devotiflimo. Sed novum
Etoenerttt.

non eſt, eos ſcelera maxime palam

deteſtari, qui isdem clam quàm ma-

ximè indulgent. Quam in rem non-
nulla ele ganter congeſſit dictus Pic-

cardus obſ. Hiſt. politic. decad. 16.6.2. Ne

evager, ipſum Auguſtum licet et-
iam apud Martialem XI. epigramm.
20. mirari, aſſerentem ſed obſeceniſ-
ſimis verbis (vides hic ejus genium)
ſe malle figna ad bella eivilia cani
quam ſaera alieni tori jura violare,
Sed non ſtetit ſimulator intra hune
limitem. Enimvero & ipſe Augu-
ſtus legem Juliam (in honorem
Ee n avVIR

110 Diſertatio I.

avunculi ſui magni & patris adopti.

vi Julii Cæſaris ita appellatam) de

adulteriis coercendis tulit, ut vel
capitali lupplicio eadem coereere

voluiſſeé, à multis credatur: qui-
bus tamen relegationis pœna filiæ
dictata obloquitur: quæ eadem &
Auguſti neptem juliam Juliæ filiam

manſit, utpote quam in inſulam
Trimetum idem Auguſtus projecit:

Zacit. 4. m. 7i. An & Ovidius ob
candem cauſam ab eodem relega-

tus ſit? Alibi diſputetur. Oblo⸗
quuntur & alia: Immo & ipſa ju-

ris Civilis eapita in I. II. I. 29. g. 1.
ad L. Jul. adulter. coërc. l. 13. de bis quc
ut ind. I. 5. de quæſt. UInde ſequitur,
Alexandri & Diôeletiani leges, quæ
adulterium capitale perhibent l. 9.
C. ad E. Jul. de adulter. I. 19. C. de tran-
Jatt. à Triboniano interpolatas eſſe,
utpote cum à Conſtantino Magno
demum mortis naturalis Pa pri-
miter invecta fit, l. 30, J. I. &. adulter.

Nov.

DeCnit⸗
ge A.

rinoretorm

Iin d .
Senuur. Nol
unckr us
Conmnron e⸗
ins uichin
Olum umenus
er
Muun
Drün d
Fünter Meren
luCrlllzli
Alis eaunert
nlpegrun
er Cnttim,
Uintitl n/

Alintnim

ia iuen
nteneten
Iallun

/

De Cornibus && Cornutis. uI
iu Nov. 134. Cap. 10. Ut lex Julia à Con-
ſtantino reformata intelligi debeat
in J. 4. I. de public. judld. Addi me-
rentur quæ Jacobus Gothofredus
ad l. 4. C. Theod. Quorum appellat.
non recip. tomo 4. pag. 296. ſeq. com-
mentatur. Nobis nunc properan-
dum eft, ut & nonnullos alios ex
Cornutorum catalogo attexamus.
Simus pauciſſimis contenti,; quia
eorum numerus revera finem non

habet.

5§. 40. Aft unde iterum ordiar?
Præfata Julia Auguſti filia jubet ut
primiter Mæcenatis recorder. Li-
lius Gyraldus biſtor. Poët. dial. a. ubi
caulas enumerat, ob quas Ovidi.
um relegatum auctores conjeta-
vere: Sunt etium, inquit, qui de Mäæ-
cenate nibil non ſuſpicentur: quem quod
nunquam nominavit Ovidius, neſcio quid
de Juliu confingunt. Sed & alia de
Mæcenate meretur hic audiri nar-
ratio, ex Plutarcho. Multi; in-
quit,

112 Diſertatio I. mni
quit, Veneris res communes invicem ha- Nklli
buerunt: non amicas tantum ſed && u- 1Oich it
xores proſtituentes. Qualis Romanus , IN
ille Galha fuit, qui Mæcenatem convi- Imli ihel
vio excipiens, cum adverteret ex nuti- In Menl l
bus, honnnem infiammatum jam in uxo- 1 Cmont
rem ſuam, ſenſin demiſit caput, ac ſt tontetin
dormiret. At quum interea famulus udd Innnhſäit-
menſam accedens, vinum clam tolleret, huann
ibi jam vigil & oculutus: infelix, in- , Mid,
quit, an neſciebat me ſoli Mæcenati dor- Eſi Eſn
mire? Similis fuit Cipius: de quo N Mnun N.
ita Feſtus ex Lucillio: Non omnibus IIl Melen
gormio. Proverbium à Cipio quodam, Iii lhnt
ui Pararhencon didtus eſt, qui ſimula. Gſi iilt,
1 dormientem » quo impunitius uxOr p'Een Hen,
mæcharetur. Ceu ille leno maritus Nlkinontur
apud Juvenal. fat. 1. doctus ſpettare la- Nhepeneen
eunar, dottus && ad calicem vigilanti ſer- mnelletane
tere naſo. v. Gruter. 8. ſuſpic. 20. Mei- 6bt aumnh
bom. Mæcen. c. 21. fin. ubi quod ad- Ulnn
ditur, Cornutos noſtros fuiſſe for- ninn, Fanm
te Cipios olim Romanis dictos, à urili
Cipo Prætore Romano, cui SS minn he
ca-

tteI
Gnnmn zinn
tin lan
6. i
gi Men lcgs
n Uune ten
Numugea n
““ e
Tun gee Dl
1 Uind

8

=
=

G , 1,
Viri
Alhnnutt
6, Krfknke
enne i

nn Gltn
13

De Cornibus && Cornutis. 13
& capite cornua fuerint nata , de

quo Qvid. 5. metam. fab. 29. Plin. II.
cap. 37. Val. Max. 5. cap. 6. ut Cor-

nutorum appellatio inde fluxerit:

non videtur ſolidæ eſle conjectu⸗

ræ. Cum pullibi Cornutorum ap-
pellatio ad ſenſum modernum apud
Romanos ſcriptores occurrat,
§. 41. Etiam antequam ad alia e-
am, Muſici ſupra jam viſi ſocium
hic ſibi depoſcunt Smetonum qui
per Annam Bolenam Henricum

VIII. Angliæ regem cornibus ma-
4 avit. Tolerabile id quodammo-
do ribi fuiſſet, niſi tu, cornutiſſi-

me itidem Henrice Octave & ali-
os regiarum tuarum nuptiarum ſa-
crilegos expertus fuiſtes, ipſeque

AndE tuæ frater Georgius deteſtan-

dis eas cornibus inceſtaſſet. EIt a-⸗

lios omittam ſubſeſſores. Quid
mirum, ſi cornuto ardore & An-
nam petiiſti, & nequiſſimos iſtos

cuculos! Scilicet & ipſe Annæ tuæ
. Pater

14 1 Diſertatio I.
pater Thomas præſidem egit col-
legii quod gladio ultore in hæc ſa-
crilegia Juſſit inſurgere.
8. 42. Hec ad Imperatores Ro-
manos me retrahunt. Antonini
Pii generum, Antoninum Philoſo-
phum (qui unus eſt ex Divis illis
Fratribus quorum Jus noſtrum Ci.
vile totiens meminit) vobis hic ſi-
ſto prægrandibus cornibus inſi-
gnem. Erat ipfi uxor Fauſtina,
quæ dubium reliquit, an forma ce-
teras feminas an libidine vince-
ret. Satis conſtat, eam fſibi con-
ditiones & nauticas & gladiatorias
elegiſſe. Sed & filius Commodus
gladiatoris indolem magis quam
Principis ſpirabat. Illa tamen pa-
tientem virum, philoſophiſlimum
noſtrum Philoſepf aum, nacta, &
inter Deas à Senatu poſt mortem
relata eſt.
§. 43. Verum enim vero atro-
ciora Cornua fortéan nemo quis
. ſenie-

. 8, inmne

Deont
lett, und
anth h
gol Nupt
Dnrunt, Ee
ina. ſA u
Aguif ler
Nets

ſ lies.

i tounod
Tuliuni
S Hinugun
mniigg Diuu
Seüironn
Ing honinmn/
icinei

n iuf im

lſeit,ſen
anrlein,
esz, e
Mnt 4
ndutt .
Umhennn
i,

N 1gnir Antg

tto
el . R De Cornibm & Cornutis. 115
. WRK ſenſerit, quam Divi Imperatoris no-
i. n ſtri pater Sabbatins. Patrem eum
dlernmg dico: quia nuptiæ illum talem de-
* monſtrant, ſecundum . 5. F. de in
II ius voC., l. 6. ff. de bis qui ſunt ſui vel al j.
Sed quid ſi ille verus pater non fu-
erit? Noſtis Procopium? Malo ut
* ſum audiatis. Hic autem cum de
E Juſtiniano & Theodora præmiſiſſet:
Et mihi (inquit) & mei ordinis plerif.
Eimt, que, hi nunquam homines Viſi ſunt, ſed
I pernitioſi Dæmones & funeſtæ hominum
deſtes, qui in commune conſuluerint, ut
omnes hominum nationes atque negotia
facile citoque perditum irent: eoqué hu-
manas induti formas» quaſi ſemihomi-
nes, furiæ, ſie univerſum terrarum or-
bem convulſerint. Id & aliunde conii-
cere 'ſt, & ſcelerum immanitatt, qua
longe multumque ſuperavit Hamoncs mor-
tallum conatu. Subjieit:. Certe Juſti-
niani matrem nonnullis ex neceſſatiis nar-
em raſſe ferunt, hunc non Sabbatii vonju⸗
garm gis, aut hominum cujuſpiam eſſe ſobolem;
Ied eo gravida antequam eſſet, quandam
génit

116 Diſertatio I.

genii ſpeciem ad ſe ventitaſſe, quæ non

ad viſum, ſed ad contatzusn ſe præberetz

accubaretque ſibi, & quaſi maritus ſe
mjugem iniret, denique veluti per in.
Jſomnium evaneſceret. Quidam à cubicu-

lis, quibus purior eſſet amimik, dum no-
Nte concubia juſtiniano præſto erant, ſibi
viſi ſunt inſolentem pro illo Genii larvam
videre. Ex this alter affirmabat, repente
Juſtinianum regia ſelta excitum obambu-

latumi ire (nam conſidere diutius nunquam

conſue verat) tum capite illi ſubito in au-
ras reſoluto, reliquo corpore illas con-
fiere deambulationes; ſe vero ea re Ru-
Pente, hærenteque diu, && ſuis tanquam
infirmis & minimead viſum fidelibus ocu-
lis ſuccenſente, tandem inopinato ad cor-
poris compagem caput rediiſe. Alter ad-
Nare ſe Juſtiniano ſedenti commemorabat,
cui facies illico in carnem vertebatur infor-
mem, nullis ſuperciliorum, nullis oculorum
exſtantibus ſuo loco Veſtigiis, nulia denique

vera imagine, nec diu poſt quægam elant
1 .

Delyrik
Ar uls
1, Ulenr
inogſfnn

ca Mnnken.

ſns,
Munta
inn aucm
umn gitupe
AMpninen
l Amnmne

Idtin wn

ihul, eer⸗
nin, r
ufulmniti
unieinte tunn
Peernſtcenfd
Vunſitnen
ſin in
Inſiling,

17

nenne

4
Ull

ſba

egtniin
i i

m ir.

Binna;
l
nifritenn

1 Aüirie

☛ =

.

.
bli

De Cornibus && Cornutis. 10

n Nmulacra vultus conſpexiſſe. Scribo non
e quæ ego viderim, ſed quæ vidiſſe ſe alii

mihi r afſirmarint. Illud quoque nar-
rant: Monachum Deo inſigniter gratum,
perſuaſum ab his, qui ſecum idem cole-
rent ſolitudinis contubernium, veniſſe By⸗
zantium cauſam alturum gentium finiti-
marum, quibus per vim ac nefas erunt
res afhictiſſimæ. Eo ubi pervenit, faci-
lem ad Imperatorem aditum reperiſſe; ſed
ut ad illum penetrandum fuit, è limine
atctutum retaliſſe pedem, ac retrorſum
prima via redeuntem, ab Eunucho ad-
miſſionali, atque adſtantibus magnopere
rogatum, ut ultra ire pergeret; illum
veſano ſimilem nihil reſpondentem ad con-
tubernii ſe inde tugurium ſurripuiſſe, ſo-
ciis vero facti cauſam quæritantibus, aper-

te faſſum, in regia, Dæmonum princi-

pem reſidentem in ſolio vidiſſe, quem nec
adire, nec rogare quicquam eſſet animus.
Equidem neſcio cui non dirum & furiale
caput is videretur, qui licet Veneris per-
dite ſulioſus, nunquum potus, cibi,
vel

n8 Diſertatio I. Ninit
vel ſommi ſe ea pleverit ſatietate, ſed ut- eAn atill
cufgue degiſtatis ſerculis, intempeſta 4 liſeri
note regiam hantlinlaret. De Theodo- ſee, Dilt
ra cum adhuc erat in ſcena, eju amaßii Alentöm
ſerunt, nodturnos lemures in fornicem ir- mn! Cinco
rumpentes, inde ſe abegiſ?, ubi multava luncnin
nodtem cun ilta traberent. . (arbed etin
§. 44. Audiviſtis Procopium. Eigeheiri
Neſcio an nunc habituri fitis fidem Ullegfen
ceteris Procopii narratiunculis: aut ienlt Er
an illi forte quam de Beliſario ejuſ- choreere
que conjuge Antonina effutiüit? Sci. mn ſeht
licet eadem frontem elegantiſſimi bier
libelli ſui exornat. Summa huc nitmptmn
redit, ut Belifarius antea fuerit nmilci
Cornelius Tacitus, deinde evaſe- ent
rit in Publium Cornelium. Sinite Uimimn
me nunc ita loqui. Adoptaverat nimim
nimirum Beliſarius Theodoſium: ehe li
adoptaverat eundem & Antonina, nſu
Divino lavacro luſtratum, quo Chri -
ſtiani more conſueverant liberos i
adſciſcere. Exin Theodoſium An- iirt
tonina ſacro ritu filium, amare Hnai

Manneld

ut u

Mn Git i be

tn
itſhe
ſailit

3

De (Cornibus & Cornutis. 119

it par erat, omnemque ejus cu-
ram ſuſcipere, dictoque audientem

habere. Deinde in incredibilem

adoleſcentis amorem incidere. Quid

porro? Cum eo, principio quidem
Aclanculum conſuevit: denique in-

ſpectantibus etiam vernulis & an-
cillis. Ipſe Beliſarius aliquando apud.

¹ Carthaginem manifeſto rem de-
orchendit. Sed piget cetera ex

Procopio referre. Adducamus alia
ex non ſubleſtæ fidei auctoribus.

W H. 45⁵. Habebat Brema ſeculo,

undecimo, tempore Henrici Quarti

Imperatoris, Archiepiſcopum Adel-
bertum, & hic fratrem Fridericum

Paltzgraffium Saxonicum, cui præ-
ſtantiſſimæ formæ Adelheida cum
conjux eſſet, Ludovicus Thurin-
giæ Landgraffius hujus pudicitiam
expugnavit, itaque Fridericum cu-
curbitavit, immo tandem in vena-
tione occidit: cumque ob hoc ab
Adelberto apud Imperatorem Hen-
ricum

*

rit

120 Diſſertatio I. Mnm
ricum delatus & acculſatus eſſet, in “ Aur,
arcem Giebichenſtein quæ juxta in in .
Salam fluvium non procul Halla Kue
excelſæ rupi impoſita eſt, conclu. un 5
ditur, à qua cuſtodia & mala man- IelG
ſione per ſaltum ex feneſtra, ex nuk
qua ſe in præterlabentem Salam Midhin
præcipitem dedit, ſe liberavit, & uiffehi
incolumen ſe Adelheidæ ſuæ, quæ Mömph
ipſi nupſerat, reddidit: cognomi- immehunne
natus inde Salius, der Springer. Fa- uaiten
ciebant me hujus hiſtoriæ, recor- uin Nn
dari Brema & Halla, loca à multis AEiinz hi
annis mihi cognita & amata: quo- n hin
rum occaſione cum in Thuringiam uumkCnb
delati ſimus: lubet & alterum in Amaün
eadem Thuringia cornuum exem- unkidte
plum inſpicere. Habebat illa ſeculo lentnn l
quinto ſuos reges, inter quos Bal- Ilyilts
finus, cornutus. Exceperat im- Iunentſidig
prudens Baſſinus Childericum Pri- mal ihn
mum FPrancorum regem, ſed ob meint
creberrima cum principibus femi- Erinhent
nis adulteria ſolio & ſolo Pullunn: lNin
t

f

ntch,

eli⸗ n

De Cornibin && Cormnatic. 121
Et tu⸗ Baſſine , infamem hunc cu-
culum tecto tuo & familiaritate

Imnn n ldignaris? Audi Paulum: gatura in

pol üth n
lfgcuknie
U Afeln
Nerlkern N
elte keun
alit
lelctit emn.
li⸗ Pire
nbihmn e.
CE0 heind
Pndr,
taniIinin
Reunin

ine wul
u imm:

homine generandi && conſuetado ſpettanda
eſt l. 9. ff. de lib. & poſtum. Memo-
rabiliora ſunt hæc cornua, ee quod
ab Childerici hujus anteceſſore Me-
rovæ ejuſque ſociis Hunnorum rex
Attila in campis Catalaunicis fuſus
& fügatus eſt, Francia mox in Orien-
talem, & Occidentalem ſive Gal-
liam, diviſa. Non confundendas
eſt Childericus hic Primus cum
Chilperico Primo etiam quidem
Francçorum & Gallorum rege cor-
nuto, ſed magis paſlivo. Erat ei
quippe uXor Frédegunda quæœæ ſub-
ſeſſore utebatur Landrio. Cum-
que Chilpericus aliquando ad ve-
nationem profectus;, ſubito neſeio
cujus rei cauſa domum reverſus,
conjugemque ante ſpeculum ſe co-

mentem deprchenderet, & virgu-

ka quam forte manu tenebat, ejus
dorſlum

1222 Dipertatio I. nt
dorſum leviter & joco luſitans per- Aiullu
cuteret: Fredegunda quæ non ma- In CAlun.
ritum ſed Landrium expeckabat Aunlatl
exiſtimans Landrium eſſe gratiſſi- uonu
mi hujus verberis auctorem; Pu. (ünt enn
tabam, inquit, Landri, bonum ncClun
equitem non retro, ſed ante feri- ut C!
re. Rex çornua ſua agnoſcens & unmnnm
quaſſans „ aſt vindictam in aliud Gükenliri
tempus differens, ad venationem ii,ümdn
rediit, à qua tamen non eſt rever- u Hirti iin
ſus, Fredegunda & Landrio magis Iluptoj
prævenire quam Ppræyeniri velen- un annn
tibus, ipſum Chilpericum per im- gnl
miſſos ſicarios cogentibus ſubire uiCnin
furvæ regna Proſerpinæ, Et iſtud inim n
inter hæc cornua memorabile eſt, meinitmi
Gallicæ linguæ originem his tem- Iiguniion
poribus ſolere adſcribi, cum enim n (oics
Cherebertus Primus Latino ſermo- u
ni ſe applicaret, ex ejus cum anti⸗ ( Nnnr
ua Francica lingua confuſione, dl gan
chaos illud Gallicum emerſiſſe cre- laban ul
ditur. Ceterum fuit Childerieus n
. ille

A

Cbnelling,
nnen
diin En
Kis ulnnn, .
tylali n
lenn 4 “r
las i Wen
Prüldnn
ls,ü enne,
urenutckr.
Unfneäi
Nigener
,gttin in⸗
taanktt,
ededeenen
SS

De Cornibus & Cornutis. 12
ille primus Clodovæi ſive Loudvi-
ci Primi Galliarum regis pater, à
quo longa ſerie (ut creditur aut nar-
ratur) Ludovicus ille noſter XIV.
deſcendit. Verum hic, dum eo
uſque in Gallias reſpicio, cogor ob-
muteſceré: Quis Hercules contra
tot cornutos? Si ullibi enim Lex
1: .7 .. .
Julia de adulteris coërcendis dor-
mit, dormit plane in Gallia. Aut
non habetis fidem teſtimonio ab
hoſtibus petito? Habete tamen Bu-
gnyono celeberrimo legum abro-
gatarum ſeriptori ejuſque commen-
tatori Chriſtynio. Abrumpo erge
Corneliorum acdtivorum paſſivo-
rumque infandam in Gallia ſeriem,
ſed & reliquam aliorum populorum:
dum Sacri Codicis adhuc paucis
meminero.
§. 46. Non quod Moſen ex eo-
dem huc adduci debere credam.

ur. Ad catalogum talium enim quos

nunc dixi Cornutorum minime

Pi 2 per-

124 Diſertatio · Mis
pertinet Moſes, de quo quidem con- NN
Ret. Sed quid eſt ergo quod legi-

enzni u

tur Exodi cap. 34. ſecundum verſi-
onem vulgatam: Cumque deſcenderet
i de monte Sinaiz tenebat duas ta- u
bulas Gebidezs teſtimonii, & ignorabat idge
quod cornuta eſſet facios ſua, ex conſor-
tio ſermonis Domeini. PFidentes autem
Aaron fili Nrael cornutam Moſi faciem,
timuerunt prope accedere. Et mox: qui
vilebant faciem egredienti⸗ Moſi eſſe cor.
nutast „ Scilicet, racdii ex Divini
Numinis conſortio Moſi inpacti &
circumlucentes circa faciem Moſis 6
emittebantur ad cornuum inſtar:
id ue valt textus originalis Hebrai-
cus vid. Voſl. de Orig. & progreſſ. u
idalol. Iihr. I1. p. 321. Addlamn Epigtam. “Z l Ed
ma C. Crufii libr. y. epigramm. 18. Saiſus
HMoſen cornutum fi vgunt, net Prorſs Runt nlien

aberrant: ll i
Cornua fert, poſt hac damma dautura M; Denin
malis, ernim

Quod lntengete

ttho
ſ becltr

Edo Cetz

N

Ermie

ſ ler a
r,

ii eu

Nln Nem

K
S

SCer den

A annunitr

kent

nn I
.

Sem

=

De Cornibas Cornutis. 12 5
Quod nobis parcent, debemus cornibus
Hæc comprenſa piis cauſa ſalutis eriant,
Subjieiam & Ejuſdem ad hoc ept-

gramma notas. Ad verba: Moſen

cornutum fingunt;: notat Cl. Auctor:
Moſes licemia pictorum» palſim corna-
tus in pictaris conſpicitur, cum ex colta-
quio Dei radiatam faciem habuerit, Apud
Hebreos enim (ut vult Pierins in Hiero-
gl)bb.) radins & corna una vocés otan⸗
fur. Ad verba: damna dataign, Ab⸗
cit Vir Cl. Lex, iran operutzy. Kép,
4:15. eſt miniſterium mortis. a. Cofin .
3: 7. miniſterium eondemnationis. veik. g⸗
Verbis: cornibus agni. fubjicit: Agass
ſtans tanquam mackatis, Pabens eßtefs
cornua. Apocal. 526. Tandem ad uk⸗
tima: piis cauſa fälutis erunt; hæc ha-
bet: Exerit nobis cornu ſalutis in domo
Davidis, Luc. 1: 69. Vel ex his ſimuf
apparet, Deum in ſuo VYerboò cor-
nouum metaphera » robur ateue
potentiam denotare. Alibi Corni-
1f 3 bus

126 Diſſertatio I.
bus regna aut reges ſignificantur.
Certe apud Danielem cap. 7. quar-
ta illa Beſtia quæ poſt Leonem, Ur-
ſum, atque Pardum emerfſit, decem

conſpicua cornibus;, ex quibus tria
ab uno poſtea fucereſeente parvu.

lo cornu fuerunt abſorbta: reges
totidem denotari ex ipſo Danielis
dicto c. 7. aperte conſtat. At quæ-
nam horum decem undecimve re-
gum regna fuerint, non inter The-
ologos tantum ſed & Ctos & Po-
liticos magna altercatio eſt. Vel

à puero nota eſt eorum ſententia
qui eornutifſimam hanc apud Da.

nielem beſtiam credunt deſignare

Imperium Romanum quod Quar.

tam Monarchiam vocant: Quin &
decem ejuſdem regna enumerant,
Syriam, Ægyptum, Afiam, Græ-
ciam, Africam, Hiſpaniam, Galli-
am Italiam Germaniam, Britanniam.
Immo & parvulum iſtud cornu com-
monſtrant in regno Mahomcriee
1VE

Cn

Mn n

AYyMN

ſe nricon
1Donrchi

E een,

tum b⸗
cet, di
cteliggecit
lowanum I
Eglensnel
torns:
rel gegub
unor Mon
Aliſisben
Ehlinn, e
molniſerſi

Ukarinnaidts
ipple. C

fünnhis
T) Coneni,
üntez iſone
Uei l en
Aeinii⸗
1

fhtit,
egesſigien
tilleneg,
tunmnet lin
ib,afihen
lunten n

bnt nuere⸗

iin nmneſe
lteette

Aerrd.
leunn irtd

De Cornibus & Cornutis. 127
Ave Turcico, quod exiguo initio
in Monarchia Quarta natum, tria
illius regna; Æägyptum, Alſiam-,
Græciam, occupavit. Sed quis

non videt, didum catalogum & in

exceſſu peccare & in defecdu? ut

cornutiſſima hæe beſtia ad

Romanum Imperium applicari

non poôſſit. Quemadmodum nec

ſequens Danielis viſio capite Ra⸗-
vO „ bicornis arietis, cornutique

hirci: de quibus Sleidanus libro de

quatuor Monarchiis tertio in fine-

Se alii ſuis locis. Nec tamen inde

ſequitur, nec Statuam Nabucho-

donolori per ſomnium viſam, de
quatuor ita dictis Monarchüs expli-
cari poſte. Qur enim res eadem
tot viſionibus tam crebro repete-

retur ? Conveénientius eſt, diſtin-

QRas tres viſiones, tria diſtincta
imperia poſt eventura delignaſſe.
Sed de his alibi didum eſt, Ora-
TPI1 4 tio-⸗

12⁸ Diſſertatio I.
tionem meam de Quarta Monarchia
ecum maxime ſolam anteffor.

ſ. 47. Moſi ita nunc excluſo ſue.

cedat jacobus Patriarcha. Quid?
an & hie Cornutorum gregi con-
numerabitur? Maxime Rubenis
quis noſtrum cum Bilha nelcit coi-
tionem? Geneſ. 3ſ. verſ. 22. Certe,
nec ipſe jacobus ignoravit. Potuiſſet
Jacobus Kubenem filium ob hoc
iaeinus exheredaſſe: profecto ſe-
Cundum Novell. 1M. cap. 3. H. 6. ihi:
&α Twverek fuæ aut concubinæ patris filius

F immiſcuerit. Non, quod Bilham Il

per omnia ad Concubinas Roma-
nas comparare velim, ho enim
Rtante cum alia uxore matrimonio
non tolerabantur. l. umo. C. de Concubin.
ſed quod & hæ & illæ inæquali gau-
deant matrimonio l. 3. ibi: inæquali
conjugio. C. de natural. liber, ſed tamen
in iſta inæqualitate legitimo!, 3. J.
1. F. de concab, l. F. C. ad &., Orpar.

D elen

gehi
plenrur
we nation

bez, ſeh

iaiur il
1 C(
auti
Eagrotit
9 bet
niagen on
er em 5
ninen
ſen utſene
in 4
Dezermn. .
um Ul tor
huf AAl.
ktni
Prilleherm
hallett, e
ſant id Nonn

emn , .

De Cornibis &o Cornutis. 129
Cerlie

nmt Yov. 18. c. F. ut uxores tales emul
nnn famulentur & liberi ex tali conjun-
hani Qione nati non ſuccedant parri ut
umn heredes;, ſed donis quibuſdam affi-
e ciantur., vid. Piſcator ad Geneſ. cap.
RK 22. verſ. 24. Qui matrimenio inæ-
ſaneh, quali ſimile eſt iſtud Morganatieum,
Rmihe de quo dixi de Jure Virginum F. 13.
llaniti⸗ g. 49. Sed non eſt exheredario,
e unica quæ cornuum aucteres ma-
, neat peœëna. De Lege Julia & Ju-
flinianea jam repræſentavi. Hoc
mfH lIiceat adlieere; quod pger legem
Nuukhe Juliam jus antiquum vwalde fuerit
Cmule mutatum. Huge Grotius in ſua ad
bͤa Jus noſtrum florum ſparſione ad1.
umm Vec in ea ff. ad LEe Jal. de adulter. me
Pün jam olim docuitz legem olimà So-
Chmig Ione fuiſſe latamm: & quis aunlterum
Nlems geprehenderit, de eo Katuat quod volet.
AHrm Secutos id Romanos jam à Romu-
eA. i temperhbus, manſiſſeque in uſu
eE diu. Catoris enim majoris hoe di-
dum cfſt apud A. Gellium 10, molt,
=WIòðU Ff 5 Att.

30 Diſſertatio IJ. Alm
Att. 23. in adulterio uxorem tuam ſi de- i mnmt
prehendiſſes, ſine judicio impune necares. Wlinty
illa te, ſi adulterares, digito non aude. iniltil
ret contingere, neque jus eſt. Valde ain tt
hoc maritorum jus per Legem Ju- MAnd
liam imminutum fuiſſe, utpote co- nn
Snitione aduherii ad judices relata, aim Min
& apud eos pœna dickanda, facile fenltGfr
patet: Manſit tamen veſtigium ju- beſeſti
ris antiqui in eo quod marito uxo- ltfnune
rem in adulterio deprehenſam oc. m, j
cidenti levior pœna equidem irro: an
getur; aſt quod ad pænam tamen igt ahl
Legis Corneliæ ordinariam igno. ame
ſcatur. I. 3. §. 3. de SC. Silanian. l. 38. S5. li 6
2. ad L. Jul. de adulter. Immo vide- 3 ven
tur nonnnihil vindicétæ privatæ in m,ite
Romanorum moribus permanſiſſe kiti
quod exſtirpari radicitus per Legem 1 gi
iſtam Juliam continuo non po- kinie 1
tuit. Audite quæſo Valerium Ma- 4 4 h
ximum lib. 6. cap. . Sed ut eos quo- uß⸗
que, inquit, qui in vindicanda pudi- f
citia dolore ſuo pro publica lege uſi ſunt, Ii
M Kridim i⸗

tti l

gunmmnfnt
llicig igonnn,,

Agn
nltinn te
en tiin,
glamnn

en inn.

Eunſmd
Lulnmn s
n ne.
inuit
Kreſt
Auflie⸗
Ctnd N N
e lein,

66.
n

De Cornibus & (ornutis. 13t

ſriclim percurram, Sempronins WMWuſca
C. Gallium deprehenſum in adulterio fa-
ellis cecidit: C. Memmius L. Octavium

14
ſimiliter deprehenſum nervis contudit:

Corbo Accienus à Vibieno, item Pontius

à³ P. Cernio deprehenſi, caſtrati ſunt:

Cn. etiam Furium Brochum quidam de-
prehendit && familiæ ſtuprandum obecit:

Quibus iræ ſuæ indulſiſe, Fraudi non ſuit.

. . F
Vultis nunc & Juvenalem audire?

I nunc, & juvenis ſpecie lætare tui:
Aquen . ADE
Majora expectant diſerimina. Fiet
adulter .
Publicus, & pœnas metuet, quas
cunque maritis
Iratis debet. Nec erit felicior aſtro
Martis, ut in laqueos nunquam inci-
dat. Exigit nutem

„„ 4 .
1 .

nUnterdum ille dolor plus, quam lex ul-

la dolori
Conceſit, necat hic ferro, ſeiat ile

cruentis N1

132 Diſſertatio I.

Verberibus, quoſdam machos Eme.

Lilis intrat.
Varronis, Plauti, Catulli, Horæ.

tiique loca pro ſtabiliendo hoc Ro-

manerum more addicit Cl. Vir
meuſque olim in Academia Duis-
burgent Collega amiciftimus Hen-
ricus Chriſtianus Henninius in ſuis
ad Juven. ſatyr. 10. verf. 312. ſpici⸗
