le fidei commiſſum, eſt juxta jus Ci-
vile: aſt Retractus contra illud.

COenſeoque adeo ex d. l. 30. C. de fi-
deic. & d. Nov. IIS. cap. I. ibi: cujusli-

bet naturæ. fideicommittentis ven-
tres, etſi poſtea (etiam poſt mortem
teſtantis conceptos, ad fideicom-
miſſahæc familiaria admittendos eſſe,
add. I. Ga. §. 3. f-. de legat. 2. Alciat. in

1. 105. f. d. V. F. Mantica S. ult. volunt.

12. n. 11. Stryck. 7. de ſucceſſ. ab inte-
ſtat. 2. num. 25. Atqui cognatus nemo
eſt, niſi qui mortis teſtatoris tempo-
ré talis fuit, .6. ſeqq. F. de ſuis l. 19. F. de
reb. dub. l. 22. S. 6. ff. d. leg. 2. J. §. 1. de
hered. ab inteſtat. Reſpondeo, dicto

juri per jus Novellæ IIS. c. I. ibi: cujus Gr
libet naturæ. derogatum eſſe quantum un
2d deſéendentes. Bockelman ff-dere-

S

Wr
rue

e⸗

PARS ill. SECTIO I. 09

lenns Nind. vendit. p. m. &pgp. Ex quo iterum
1 uns fluit, ad-aliorum ex. gr. fratris ven-
RN .

tres poſt mortem teſtantis conce-
ptos, fideicommiſſa talia non Perti-
nere, per d. l. 6. ſeqq. d I. I9. d. I. 22. 6.6.
Bald. conſil. 2/⁄8. Alciat. q. conſil. 47.66
76. Stryck. d. loc. Limita: Niſi ven-
tres poſt mortem teſtantis concepti
jure patris ceu heredes utantur, per
1I. 24. V. J. Quid ſi vivo teſtante con-
In. cepti? utentur jure ventris, ex l... ſtat.
, bom. I. 221. V. J. && ſimil.
V. Prterea ventrem admittere
ad retractum aut fideicommiſſum
non dubito, in caſu quo ſtatutum
aut teſtamentum cognationem id eêſt
cognatos l. 19. G. I. de reh. dub. vocat:
cum & venter certe cognatus ſit.
Etſi dubium movet vifio Bartoli nad

klentsen, ue
budirhhan⸗

.1
1

IH. H. 1. I. de kegit. agnat. tutel. qui conſi-

ſeſily⸗

derari vult r per quod eſt in d. S§. I. Ex
„ quo evincitur matrem tuiam tibi
melegorroan . agnatam non eſſe, quia Per ſe ipſam ti-
denmA biadjungitur, non Per alium add. pr. 4
. 2 4

100 DE IIIRE VENTRIS

ad Sc. Tertull, unde proporro tum
conſequeretur, nec patri ventrem
cognatum eſſe. Sed exiſtimo dictum
O. 1. ad caſum de quo loquitur reſtrin-
gendum eſſe, ſcil. ad diſcrimen

agnatorum & cognatorum: alias

cum in genere, Cognationis natura
expenditur, medium aliquod non

N.
ptang
lnen
alästenetn
Gorns mun
Aen hed
6Mſenän
Iln hut

1

Uttlüumen

requiri, ſed cognatos ſibi etiam eſſe mim

quosdam, etſi non per alios ſibi jun-
gantur’, ſed immediate omnino ſan-
guine ſe contingant, per l. 1. J. I. F.
und. cognat. I. 4. S. I. F. de gradib. Plane
ex d.l. 19. J. I. lucem affundere poſ-

ſis legi 2. ꝗ. 5. f. de gradib. ubi affinitas

dicituùr effe inter viri & uxoris co-
ationes. Si ergo cognatio cognatos
notat d. l. 19. J. I. quis non videt
quam levis Doctorum illa ſit viſio,
qua affinitatem inter conjugum co-
gnatos inter ſe eſſe negant.
VI. Etiam notes velim, ſub Re-
tractu me ſupra jus Protimiſeos quo-
que comprehendere uti & uſus nunc
per-

Gendermn
hlny
la⸗

Kahrween

endn

WIh PAhRSIII. SECTIO II. ror

ne nen ervulgatior eſt. Quod ſi tu tamen,
er MIN ita velis diſtinguere, ut jus Pro-
Nlelimei⸗ timiſeos denotet prohibitionem ven-
Eaolginnt ditionis nondum factæ, jus Retra-
l tus autem repetitionem rei à ter-
CenIn tio poſt venditionem jam conſum-
Ciem matam: ita ut illud ſit tantum con-
NMHNA tra venditorem, hoc contra emto-
nmplicinms rem tertiumve: Roſenthal. de feudis
IIMGiꝶ cap. 9. concl. 86. num. 2. ſeqq. Stryck.
kmin Jcceſ. ab inteſt. 6. cap. I. n. 3. & alu ihi
t ruiſif adducti. Tum nos jus Protimeſeos
r hn & ventri aſſeremus. arg. d. I. 7. ſat.
Gn hinteent dom. l. 221. V. §.

1
Arnidn. VII. Denique ex iis quæ g. 4. pro-
rüt“ poſui, lucem capit textus in l. Lu-
run gn cius. 5). F. de hered. inſtit. ubi teſtator
üm ie fratrem ſuum inſtituit heredem, ei-
mnktm que, ſi ſine liberis deceſſerit, alios

ſubſtituit: fratre decedente liberis
En relictis, deciditur, teſtatorem libe-
E e ros ſubſtitutis prætulifſſe. Quam
Pinesn prælationem de voluntate quæ inte-
rtiküsnn flato morientibus adeſt l. 5. 5. I. de jur.

E 3 codi-

te onneunae

102 DE MHIRE VENTRIS
codicitl. accipere neceſſe eſt: cum
poſiti liberi in conditione ( ſine libe-
ris deceſſerit) non cenſeantur eſſe in
inſtitutione ſive teſtamento vocati
l. 8. ff. ſi quis omiſſ. cauſ. teſt. l. vy. J. 5. Ad
Se. Trebell. . II4. G. 13. de leg. I. I. 29. he-
red. inſt. l. I. C. pact. Conſequenter li-
beri fratris in caſu . E. Eucius &75. non
Poſſunt dici inſtituti, adeoque nec
teſtamento vocati. Venient ergo
jure ſanguinis ab inteſtato. Verum
huic interpretationi obſtafe videtur
graviter, id quod g. 4. ſupra dictum
eſt: inter cognatos ſcilicet neminem
computari, niſi qui mortis tempore
talis fuerit. At fratrum liberos etiam
poſt teſtatoris mortem naſci poſſe.
em ſcrupulum ut eximas, dic, in
d. l. S. ponendos eſſe terminos habi-
les, cum ſcilicet fratris liberi vivo
teſtatore nati, aut ſaltem concepti
ſunt. Dixi: aut ſaltem concepti ſunt.
Id enim ex hoc noſtro trackatu pa-
tet, cum hic àgatur de ipſorum com-
modo.

Emn PARS III. SECTIO HI. 103

H tr modo. vid. Auth. Quæ reſ. C. commun.
. le de legat. In quo ingens vulgatæ con-
e aé troverſiæ: an liberi poſiti in condi-
uunemm tione, ſint etiam poſiti in inſtitutio-
InaE ne? Latet utilitas. vid. Wiſſenbach.,
yl ff. de condit. inſtit. th. II. G tit. de lib. G&
poſt. th. 4.

SEGCTIO TERTIA.

PNeris dictæ legis 7. F. de ſtat.
bom. membrum talem nobis ex-
hibet canonem: Venter ut alüs proſit
pro nato non habetur. .
6. I. Ex hoc canone firmiter, niſi
fallor, concludo Ventrem qua ta-
lem hereditatem non transmittere.
Sume: Titius fratrem habens Mæ-
Etmimme vium moritur prægnante relicta ux-
tm leiim ore Caja, ſcriptoque Ventre here-
tllman de ex aſſe. Hic Caja ex Titii bonis mi-
Gmugtie hil conſequetur, ſed omnis Titii he-
Intun. reditas devolvetur ad Mævium, caſu
Einnan quo Caja abortum faciens, mortuum
n E 4 Ven-

104 DkE MIIRE VENTRIS.
Ventrem enixa fuerit. Ratio eft,
ut dixi, in d. I. 7. de ſtat. hom. adde
ſis l. 129. d. V. S. ibi: qui mortui na-
Nuntur neque nati, neque procreati viden-
tur. Add. Schneidewin. ad 5§. ſepti-
ma autem. IL. de bonor. poſſeſ. num. 10.
Carpz. 32. 17, definit. 7. & ibi alleg.
Rauchbar. p. 2. qu. 1 5. num. 49. Vi-
vus autem an fuerit, non Ppræciſe
ex co dijudicabimus ſi vagitum edi-
derit recenter natus infans, neque
id vult Sandius 4. S§. defmit. 8. quippe
qui & alia vitæ indicia ibidem admit-
tit, uti reſpirationem, pulſum, &c.
ſed hoc vult Sandius, ex omiſſio-

ne vagitus, cum hic naturalis ſit

Partui noviter in lucem prodeunti,
Præſumtionem oriri partum mortuum
natum eſſe, quæ cum tantum præ-
ſumtio ſit hominis l.2. C. de poſt. hered.
inſtit. contraria probatione, pulſus

forte aut reſpirationis, elidetur, l. 7.
H. 12. de pad. Certè abſurdus foret
Dandius, ſi vwagitum neceſſario requi-

reret

TCliikten
IL

ilnch

Econun

Mfönchrvn
Uncktinoi

1

ſeit
Nn

A mi;

lle ſlgteiti

Utlepin, ſf

ent, i⸗

en, Minn d

Mn, n

I Mr umA
Menpntandh

u Ortwem

Cun bmmmre
sCnkle
lnime, n
1 cen,/
1Tlnrus ſret
lina tegl⸗
et

PARS III. SECTIO III. 10 5

reret: quid enim ſi mutus quis na-

ſcatur? vid. d. I. 3. Carpzov. 3. V. de-

fn. 19. Stryck. de ſucceſſ. ab inteſt. cap.
2. art. I. QG. 10. & vol. 3. diſput. 4. cap. 1.
num. 22. ſeqq. ubi tamen malè Sandi-
um ceu diſſentientem adducit. Add.
Maſcard. de probat. concl. 151.
II. Ex iisdem principiis porro
conſequitur, non deberi legatum
matri ſub conditione ſi pepererit reli-
Gum, ſi mortuum ediderit, Forner.

ie ad I. 13 5. ff. d. V. S§. Diſſentit Stryck.

d. loc. per d. I. 13 5. Sed præterquam
quod d. l. 13 5. de ventribus deque
mortuis natis non loquatur, notan-
dum eſt ex inſcriptione ejusdem tex-
tus, eum agere de evitanda pœna
per legem illis dictata, qui tres libe-
ros non habebant, qui hereditatis
ſemiſſe multabantur ex L. Papia
Poppæa: hi, ſi monſtroſum quid
natum fuerat, iisdem pœnis non
ſubjiciebantur. vid. Lipſ. ad Tac. mmal.
excurſ. lit, C. Agit ergo textus de da-
E 5 mno

106 DäE MIRE VEN TRIS.

mno vitando: at in legatis lucrum
captatur. O. I. ibi: donatio. I. de legat.
plus autem favendum ei, qui da-
mnum fugit, quam qui lucrum au-

cupatur, l. ult. G. 5. C. de jur. deliber.

Feltman. de jure in re. cap. 2. num. 7.
Erit ergo in d. izs. ejufve argumen-
to, ad ſummum exceptio à regula
1. 29. de V. S. non autem à l.7. F. de
Rat. hom. conf. Schwendendorff. ad

Eckold. ff.de ſtat. hom.S.3. ubi ex Wegn.

ad I. 35. f. de E. &. num. 6. diſtinguit in-
ter partum & pariendi actum, ut hic
proſit. Add. infra parte b6. J. 45.
III. Ex eisdem principiis conſe-
quitur, per nativitatem ventris mor-
tui teſtamenta non rumpi. Brunne-
man. ad I. 3. C. de poſt. hered. inſt. Es-

bach. 2. 17. defin. 7. Mortui, dixi.

Quid ſi vivus naſcatur? Vid. ſüpr.
Part. 1. ſedt. 4. ubi dixi teſtamenta
aut nulla eſſe aut rumpi pro poſtu-
4 7. de ſtat.

morum utilitate. arg. 4,

—H „

IV. Cum

N

((. Ca

Mf 0
n. M
in m h
117, .
M
lr a,

üid

aun
e

II PARS II. SECIIO II. ro

i IV. Cum autem ſecundum non-
dun 6e nullos poſt quadraginta (aut trigin-
ngiben ta in maſculis) conceptionis dies,
ai vel ut aliis placet, poſt dimidium
i nen geſtationis in utero tempus, Ven

ifen ter Vitalis cenſeatur: vid. Carpzov.
l G crim. quæſt. II. n. 9. Esbach. part. 4.
d conſtit. a. definit. 1 Struv. & Lyncker,
*“M ff. 45. 79. Zachias q4. medic. legal. I.
Cmmnmnimft tit. c. quæſt. 9. Schultz. compend. Lau-
ulern terbach. tit. F. de extraord. crim. in A.

u/ intus. Eckolt. ibid. Conſequitur
Im etiam ante ſeptimum ſextumque
e‚ geſtationis tempus, Ventrem vivum

Imdh, prodire poſſe, conſequenter ea;
Seniendm. quæ §. I. 2. & 3. Jjam modo de mor-
m. tuis ventribus diximus, huc non
Ndik. pertinere: conſequenter ſi ex. gr.
Mi,U Venter quinto menſe demortuæ ma⸗=
tris utero exſectus ſpirare viſus ſit,
itfimm eum ad patrem bona materna ceu
miA ad heredem ab inteſtato tranſmitte-
AISHS. re, per d. I. 3, C. de poſt. her. inſt. Fuit
& hæc viſio Curiæ Pariſienſis apud
In E6 San-

10 89 DE MHIRE VENTRIS
Sandium, deciſ. Friſ. 4. S. def. ö8. At
huic ſententiæ, etiam noſtræ, gravi-
ter obſtare videtur, l. 12. f. de ſtat.
bom. ibi: ſeptimo menſe naſci perfectum
Partum jam receptum eſt propter autori-
tatem dotctiſſimi viri Hippocratis: & ideo
cedendum eſt eum, qui ex juſtis nuptiis
ſeptimo menſe natus eſt, juſtum filium eſſe.
Reſponſio nota eſt, textum in d. I.
12. intelligendum eſſe de perfectione
memhbrorum: at d. l. 3. C. de poſt. de per-
fecfione vitæ: ut talis quinqueme-
ſtris partus perfectus eſſe poſſit quo-
ad vitam: non quoad membra. Ali-
ter Sandius d. defin. 8. qui diſtinguit
inter ſtatum & transmiſſionem: ita ut
reſpectu ſtatus nonniſi ſeptimo
menſe partus juſtus naſcatur: at
quoad transmiſſionem, ſufficiat vel
uno momento vixiſſe. At ego,
pace beatorum honoratiſſimorum-
que manium dixerim, cauſam non
video, quare partus ex. gr. quin-
quemeſtris ratione ſtatus non

4

4 ,N,
Alng,

M

1 n dn

ſ wn

4 1 5 1
Fünmgine
a,

n

Pentipn
Unilſe

n el n

tencll

Anne

1

We
l

naſe i i

ng MoNer ug.

hram S
Nerſit
6 iſinſin
t, terumit
Ale ſettin
cgſer.
hls hn
Veſennin
Anmn A
glicltint
Inm int
il (himo
rur:
lkcat I
Nr e
tlnonh.
Clin on
r dur.
n non
6

PARS III. SECTIO II. 1090

1at juſtus dicendus, cum & il-
le juſtus partus ſit, qui vel

primo poſt nuptias die naſcitur. l.
1I. C. de natural. lib. Molin. de J. &.
diſput. 33. num. 322. G diſp. 172. Quid ſi
noviter dixerim, d. I. 12. de ſtat. hom.
loqui & intelligendam eſſe de caſu
quo partus legitimus ſit nec ne, à
patre ex. gr. in dubium vocatur, ut
tum ſi partus ſeptimeſtris ſit, præ-
ſumtio ſit eundem legitimum eſſe, ut

heæc explicatio innuatur per illa:
credendum eſt, ut adeo in partu ſe-

ptimeſtri præſumtio juris ſit contra pa-

trem alioſve, qui talem partum ju-

ſtum eſſe negaverint. Sed ſi quis
quæſtionem ſtatus ipſi partui ex. gr.
quinquemeſtri, maxime ſi non ine-
unte primiter, ſed ſtante jam per
annos aliquot matrimonio editus
ſit, movere velit, (ſume patrem non
dubitare, quin hic quinquemeſtris
debilisque partus ſuus ſit) ut tum

dicta præſumtione eontra talem pa-

P 7 trem,

IIO DE MRE VENTRIS

trem, ceu reum confitentem, imo
ultro agnoſcentem & appetentem
opus non ſit. Eandemque Juris præ-
ſumtionem innuere r0 videri in l.3. G.
ult. f. de ſuis: ubi partus juſtus vide-
tur (Eegislatori aut legi ſcil.) qui
die octogeſimo primo natus ſit: Enim-
veroò cum triginta dies menſem fa-
ciant: Nov. IIS. cap. 2. Mynſinger.
6. obſ. 40. num. ult. conſequitur dies
180. adimplere menſes ſéx: conſe-
quitur proporro diem 181. pertinere
ad menſem ſeptimum: at menſis
ſeptimus dictæ juris præſumtioni lo-
cum facit. Ceterum & contra hanc
juris præœſumtionem, probationem
in contrarium obtinere, non dubi-
tamus, l. 7. 8. 12. de patt. .

SECTIO QUARTA.

Orro cum conſilium paternum
in utilitatem liberorum præſu-
matur capi & liberorum adeo in-
ter-

VVN
onftaten
Petene⸗
Kemebe irgr,
lentitnin 6
t legi le⸗
nonituſe
Ges neni.
6 2 Mllne
Cnſellarte
els ſr .
inl Nr Neni
n: T neis
relmtimih
Ardr hne
Dkrthnen
e,Mlit⸗

ANI

n Mmu
un elr

PARS III. SECTIO IV. IM
terſit heredem habere ex patris con-

ſilio: arg. l. 22. F. adulter. cum ſimil.
conſequitur iterum arg. I. 7. pr. Ff.

Nat. hom. cum ſimil. patrem ventri ſuo

pupillariter poſſe ſubſtituere, I. p. ff.
de ventr. inſpic. h. ul. C. de inſt. & ſubſt.
§. I. Oppon. l. ult. F. de collat. ubi
dicitur, ventrem in poteſtate non

eſfſe: at pupillaris ſubſtitutio vigore

patriæ poteſtatis competit, pr. I. de
pupill. ſubſt. Reſpond. Venter in po-
teſtate patria eſt, & non eſt: non
eſt, ut aliis proſit: eſt, proprio
commodo, d. l'z. f. de ſtat. hom. Aſt
in objecta l. fin. f. de collat. reſpici-
tur commodum non ventris, ſed
aliorum, ut demonſtravi ſupra part.
2. ſect. 6.
II. Sed quid ſi Venter non pro-
deat vivus? De hoc caſu ita avus
meus Johannes Pagenſtecher, pri-
mum Jurium Profefior Steinfurten-
ſis, dein Cancellarius & Confiliarius

id ir. Bentheimicus, diſcuſſ. teſtamentur. 3.

tr

Rüum.

Iz DE JIIURE VEN TRIS
num. ult. ibi: numerum claudat elegans

problema Bartoli, dum inquit ad l. I. .

de vulg. e& pupil. ſubſt. Quidſi ſubſtitutio pu-
Pillaris falta eſt ventri & venter non naſca-
tur, an admittatur ſubſtitutus? Diſtinguit, an
pes nativitatis poſtumi defecerit poſt mor-
em teſtatoris vel ante poſt modicum tem-

pus, an verò multo tempore ante mortem

teſtatoris. Sed hæc diſtinttio neque legem ul-
lam pro ſe habet neque rationem: de quo

vid. Ant. Fab. decad. 33. err. 3. Non

poſſum non calculum meum hiſce
adjicere, ſentioque rejecta diſtin-
Ctione illa Bartolina fubſtitutum in-
diſtinctè admitti. Subſtitutio quippe

hæc aliud nihil eft, quam inſtitutio
conditionalis, ut fubſtitutus heres

eſſe debeat ſub conditione tali, ſi
venter heres factus non fuerit: ne-
que enim ſubſtitutio eſt acceſoria in-
ſtitutio, quaſi venter hoc caſu in
ſavorem commodumque fſubſtituti
pro nato habeatur, fed ipſa per ſe
eſt inſtitutio etſi conditione ſaiben⸗
2,

N9
1 Nlnige
A Koton

MMantgaün
Nann ktrare

pyenunnne

mtui

Tielk men,
Mnre ,

Eknreni
1

nn ue 4

n it

PARS III. SECTIO IWV. nz

ſa, ſubſtitutique veri heredes ſunt,
etſi ſecundo conſiſtentes gradu I. 1.

ieiit f. de vulg. & pup. l. 13. . 4. ff. de teſt.

Grentern “ũ

nifent r
eatmln :

hnpore UNtennn.

tnngrhen
e utinen t

n, N

ln meun i⸗
E n
1 Kolinami
Mkinoglipe
Uum iltudo
Kiang bens
tone tli 1
n ſlert: e.
uſinn .
r i in
e Chltui
Ne D
ne her⸗

mil. Gc. Non ergo habetur venter
hoc caſu in gratiam tertii pro nato:

nil minus, ſed manet non natus, uti

revera non natus eſt: neque enim
natus fingitur niſi uno caſu quo de
proprio Ventris ipſius commodo
agitur: ſup. p. 1. viſ. 3. §. I. add. Quin-
tilian. 7. inſt. oratoriar. 7. & Vinn. 2.

ſel. quæſt. 24.

III. Miror autem herbas iſtos
non attigiſſe quæſtionem, An Ven-
tri poſſit Exemplaris ſubſtitutio fieri?
Quod affirmare ego non dubito.
Per exemplarem ſubſtitutionem au-
tem intelligo illam, cujus ſedes eſt
in I. 9. C. de impub. && al. ſubſtit. d&
G. 1. I. de pupill. ſubſtit. Alii Quaſipupil-
larem vocant. Avus meus Johan-
nes Pagenſtecher juſtiniancam cogno-
minavit. Paulus Voêtius ad §. 1. l.
b. t. Juſtinianicè hic ſubſtitui ſeriptunn
reli-

nA DEIIRE VENTRIS.

parentibus utriusque ſexus permilit,
ut liberis mente captis poſſint ſub-

ſtituere in caſum ſi non reſipuerint.

Quam ſanctionem ſuam fundat ſola
humanitate: ibi: humanitatis intuitu
d. l. 9. Ceterum cum idem bumanita-
tis intuitus etiam ſit quoad liberos fu-
rioſos, prodigos, aliosque qui teſta-
mento de herede ſibi proſpicere ne-
queunt: Doctores communiter ad
tales liberos memoratam ſanéctio-
Hem extenderunt. Zaſius de ſubſtit.
cap. 3. Duaren. ad eund. tit. cap. 17.
quos citat & ſequitur Jo. Pagenſte-
cher. d. oc. Quæ extenſio legalis eſt
& non tantum in d. I. 9. ibi: humani-
tatis intuitu. Sed & in §. I. l. de pupill.
juntcto princ. infin. d. t. fundamentum

reperit. Dixerat enim Cæſar. d.

pr. in fin. pupillarem ideo eſſe indu-
tam ſubſtitutionem ut parentes libe-
ris teſtamentum poſſent facere, cum
liberi id facere non poſſent. Tum
im-

reliquit. Juſtinianus dictis legibus

Ct
eltem

En lantn
zuſmn

WN
n i
nelerge “

Ns eliri

hon S
lum finet 4
Mnlnuiniß ie
icen enn
tanoal tbet
Togge Ultel
nßterer

CUTMnir

nl ir n
unk
Ee
il .
undrmenton
n (Er4
eo elbind.
englie
Aert, un
ln IUm

PARS III. SECTIO IV. n5
immediatè §. I. addit, ſe hac ratione
excitatum eſſe, ut Exemplarem illam,
quæ Doctoribus vocatur, introdu-
ceret. Hæcratio eadem eſt in liberis

prodigis, aliisque, eadem aut ma-

Jor in furioſis perpetuo furore labo-
rantibus l. 6. C. de curator. furioſ. Quid

putas, Lector, annon & eadem ratio,

& idem bumanitatis intuitus, etiam

quoad ventrem militant? Sane ſi ex-

tenſionem illam Doctorum, de qua

de jam dixi, ut juſtam & legalem agno-
ſcis: quare noſtram hanc viſionem,

qua exemplarem fübſtitutionem ad
ventres producimus, admittere non

debeas, cauſam non video. Tu dicis
tamen, ita jura pupillaris exempla-

risque fubſtitutionis confundi, ma-
trique ex. gr. poteſtatem concedi
impuberibus liberis ſubſtituendi in
caſum ſi heredes facti fuerint & in-
tra pubertatem deceſſerint, quod

tamen contra omnia Juris Romani

fundamina ſit. At ego vero ex ea-
dem

n6 DE IIRE VENTRISs

dem præfata ratione, & eodem buma-
nitatis intuitu, matri hanc poteſta-
tem conceſſerim crediderimque
matrem filio impuberi, patrem libe-
ris emancipatis impuberibus, ſub-
ſtituere hodie (ſecundum leges no-

vas Juſtiniani in d. §. 1. & d. l. 9.) ex-

emplari ſive Juſtinianea illa ſub-
ſtitutione poſſe, eum hæc Juſti-
nianea ſubſtitutio ſit Juſtinianea,

adeoque ex legibus veteris pruden-

tiæ Romanæ ſolis æſtimari non poſ-
ſit, ſed ex legibus Juris Naturæ (⁊.

d. l. 9. ibi: humanitatis.) intelligenda

ſit. Sed nego, propterea confundi
jura ſubſtitutionum Pupillaris & Ju-
ſtinianeæ ſive Exemplaris. IIIa po-
teſtate patria ſe fundat: hœc buma-
nitate. Conſequenter, illa exhere-
datis liberis fieri poteſt, hæc non,
niſi bona mente fiat, l. 15. f.. de lib.
& poſt. Conſequenter, illa ſubſtituit
quoscunque: hæc non indiſtincte
quoscunque, ſed primum liberos ſi

quos

ni te te
ladmamte
Ee Anen

iournen⸗

tare
int IIt
Ln ei
Eümdh
u

ſn
kümzi
G u

e, eoken,
ti en quos ex. gr. mente captus habet,
n Geilein ſin minus, ejusdem fratres & ſoro-
bei, nne res, & tum quoscunque, d. l. 9. d. O.
imnkberbn 1. ibi: Cert. perſon. Quin & matrem ſi
– habeat talis mente captus, hanc ex-
18rS 1 traneis a patre teſtatore Præferen-
* 1 dam & una cum fratribus ſororibus-
an 1 que ſubſtituendam eſſe, viſio noſtra
ſt nr eſt, fundata in eodem bumanitatis in-
*Rr l tuitu, juncto jure Juſtinianeo novo
* in VYovell. n8. cap. 2. Par ratio eſt, ſi
mater teſtamentum faciat & liberi
uint batrem habeant. Porro illam facit
d)urhet Plus pater: hanc quicunque aſcen-
Enu dentes. IIla fit ſolis impuberibus:
Hulc/ hæc etiam puberibus. IIIa finitur
ui luſ⸗ pubertate, hæc recedente quocun-
tem n. que vitio propter quod liberi teſtari
rcht non poterunt, &c. Add. infr. part.4.
e ſett. 3.
,ibi⸗ SECTIO QUINTA.
Niulticdke E* viſo retro principio: Venter ut
mliedel aliis proßit pro nato non habetur:

PARS III. SECTIO IV. nz

ſequi-

II8 DE IIRE VENTRIS
ſequitur proporro, venditorem an-
cilleæę prægnantis, ventrem à tali
venditione ſeparare non intelligi, ſed
cenſeri eundem, ceu partem vi-
ſeerum matris l. 1I. 5. 1. de ventr. inſpic.
una cum matre vendidiſſe, adeo ut
ſi venter poſtea editus fuerit, is tum
ad emtorem ſpectet, non ad vendi-
torem. Quam viſionem, ut utili-
tas hujus tractatus noſtri, de qua
prima partis hujus tertiæ viſione
monui?, magis eluceſcat, non du-
bitamus ad venditorem vaccæ præ-
gnantis extendere, l. 16. C. de att.
emt. vend. quemadmodum de fructi-
bus pendentibus idem juris eſt, I. .
junct. l. 2. in fin. C. eod. I. 44. f. de R. E.
1. 38. H. §. f. de uſur. & alias in ge-
nere notum eſt, commodum rei
venditæ ſpectare ad emtorem, §. 3.
L. deemt. vend. cum ſimiliih.
§. I. Diverſum utique erit, ſi vi- 4
tulus ex. gr. Jam tempore venditio-
nis à matre vacca ſeparatus ſive jam
na-

WN .

Venctoren
Vendren 3
non l
Cel aren
lhetenn i
diclſſe,

NohNad er

lomen, Itt.

noli, e

5 tettr fiir
Neſar, non t

Nem meck n.

olun i

iöch, 4

Ans n ee
Mrmmodun 1
mtoren, 5)

le eN,AN.
Ge fenlch⸗
nnshreſen
1

PARS III. SECTIO V. 9

natus, adeoque venter non amplius

erat: quod amplio, etſi adhuc ube-
ribus maternis lactetur: tum quia
intentio contrahentium vitulum,

utpote ſeparatim venditori uGlem

Wſin en (vVeluti lac vaccæ emtori proficuum
nighent, dr.

eſt) à vendita vacca diſtinguit, tum
quia nullibi leges vitulum ex. gr.
lactantem excipiunt, tum quia tex-
tus generalis in contrarium eſt, in
I. 67.5S. ult. f-ult. ff. de leg. 3. Opponitur
I. 19. 8. 7. F. locat. ibi: pro infante ni-
bpil deberi. Reſpondeo: loquitur tex-
tus de locatione conductione, in qua
contrahentium mens longe alia eſt,
quam ementium & vendentium.

Prackatur in d. I. 9. Q. 7. caſus quo

femina prægnans, quam quis ve-
hendam navi conduxerat, in navi

parit: hoc caſu pro infante merces,

vel naulum non debetur: pro infante,
ait textus, nibil deberi: addita ra-
tione, non illa equidem D. Ber-

geri reſol. leg. obſtant. in compend. Eaat.

120 DE MIRE VENIRIS
de adt. emt. vend. quæſt. §. ibi: quia ev
ſententia Illpiani infans per id tempus quo
à matre lattatur unum && idem corpus
cum matre æſtimatur, ſed profecto lon-
ge aliæ: cum neque vectura (ait Ulpia-
nus) ejus (infantis) magna ſit, neque
bis ommnibus utatur, quæ ad navigantium
ueſum parantur. Quaſi dicat, ex indole
locationis conductionis id fluere,
quæ mercedem uſui vult adæqua-
tam eſſe. Quæ IIpianea ratiocina-
tio, etiam quando mater cum in-
fante jam nato, cujus vectura ma-
gna non eſt, navigat, locum inve-
nit. Etiam illud meum non fece-
rim, quod D. Bergerus 4. loc. ratio-
nem ad d. L. 19. J. 7. aliam his ver-
bis adnectit: Accedit quod vectura ſol-

vatur pro impoſitis tantum rebus. Sed R

quid dicimus ad l. 10. f. precar. ibi:
quamvis ancillam quis precario rogaverit,
id actum videtur, ut etiam quod exan-
illa natum eſſet in eadem cauſa haberetur.
Reſpondeo ex verbis textus, MR

ENNE

PARS III. SECTIO W. 1a1
iefe i

n led id altum videtur. In preoario ( uti
mnm ſupra in locatione) id Agitur, nonin
ine wenditione. Ratio differentiæ, quia
n Ethant in emtione venditori vitulus ex. gr.
eimiln lactens uſum præbere poteſt extra
)nmuß, vaccam oppido quamcommodum:
u ngn at ſi vaccam precario concedat, vi-
dr tulus lactens non nili oneri domine
Uin⸗ t foret, & beneficium ipſi eſſet da-
ita mnoſum, contra ſancitum legis é61.
lhimnin G. 5. F. de furt. aliter relpondet Frantz-
nnIr un, kius f. de att. emt. vend. num. 202. ibi:
ais elms Vel enim in ila fatti ſpecie partus tempore
t, lunn conventionis nondum fuit natus: vel po-
nrin u t tius AJuia dum precarium rei interventu
u, o Perkicitur partus ſimul ad precarium trans-
Im iüſe. datus, in duhbio ſimul precario datus cen-
Ain ſetur. Ita & D. Bergerus reſol. leg.
mn tn 4 ohſt. F. de att. emt. vend. Quæſt. §. IIIud
mn i non inepte memoratus Frantzkius
uumtenm d. nu. 202. é d. l. o. arguit, vitulum
ingn Ex. gr. lactentem emtoris eſſe, cum
venditor eundem una cum vacca
tradit emtori. Eadem ratio eſt in
1 FE com-

4 *

122 DE IIIRE VENTRIS

commodato I. 5. g. 9. f. commod. vid.
Lauterbach. colleg. f. de att. emt. vend.
thej. 19. & Berger. d. loc. Sed obſtat
l. 1. G. 5. ff. depoſ. Reſpond. ibi iterum
aliud agitur propter naturam depo-
ſiti, quæ merum onus transfert lucri
expers. Quœ 0). Bergerus his rcpo-
ſuit, ea infra habebis Parte 9. ſect. 3.
ubi vide ſis.

SECTIO SEXTA.

Terum ex viſo illo altero prin-
cipio: Ventrem pro nato baberi,
quando de ipſius commodo agitur: ſe-
quitur, ſi ventri & Titio legatum
exempl. gr. domus relinquatur, to-
tam domum non eſſe relictam Ti-
tio, nilſi in eventum, ſi venter ad le-
gatum non pervenerit: & ſub ea-
dem conditione, ſi Titius ad lega-
tum non pervenerit, totum lega-
tum ad ventrem ſpectare: ut adeo
inter Titium & ventrem locus detur
Juri Accreſcendi. H. l.

PARS III. SEFCTIO VI. 12 ½
gi. I. Qum ergo quoad Jus accre-
fſcchdi venter proô nato habitus ſe-
quatur regulas juris communis, mi-
nime admittenda erit viſio Antonii
Fabri, qui 49. error. pragmatic. 5. ſingu-
lare Ventris Jus opinatur reperiri
in 1. 10. (. 2. f. de leg. I. ibi: Titio
S poſtumis legatum ſit, non njto poſtume
totum Titius vindicabit. Sed &S& ſi teſtator
Titio & poſtumis viriles partes dari vo-
luiſet, vel etiam id expreſſiſſet, totum
legatum Titio debetur non nato poſtumo.
1 Sanc ſi, cum Titio & ventri ſimpli-
ter legata res una eſt, Jus acereſcen-
di locum habet ex jure communi ſive
ex ordine (ut loquitur Feudiſta 1I. Feudg.
. (g. 1.) quare ſingulare jus ſit cum viri-
les partes expreſlæ ſunt? ubique ea-
UNeee dem ratio eſt fundatz eo, quod
it Ale teſtator totum legatum ad unum
Iier velit pertinere caſu quo alter defi-
tn . Cit: partes vero ejusdem rei velit
euin ad ſingulos ſpectare, ubi ambo ad
lN‚de legatum pervenerint. IInde Jus
T 2 Ac-

124 DE IURE VENTLRIS
Accreſcendi in omnibus conjun-
tionibus legatariorum locum ha-
bebit ſive re tantum, ſive verbis
tantum, ſive re & verbis ſimul, ſpe-
Stato externo verborum cortice, con-
juncti fuerint: ſufficit enim unam

eandemque rem duobus relicktam eſ-
ſe, adeoque ſubeſſe conjunctionem (lo-
lar ita) realem, etli deſit verbalis.

.S. I. de legat. S. 1I. C. de caduc. toll.
II. Notum eſt diflenti'e nonnul-
los quoad verbis tantum cohjun-
ctos: ſed quos vel diéta l. 16. §. 2.
F. de leg. I. refellat. add. I. 59. f. de
leg. 3. && d. 6. 5. I. de legat. & §. II. C.
de caduc. toll. ubi in d. l. 8&9. verbis tan-
tum conjunctus præfertur illi, qui

re tantum conjunctus eſt: in his au-
tem §. S. & §. II. jus accreſcendi in-

diſtincte legatariis, quibus una res
relicta eſt, tribuitur cum amplia-

tione, ſive conjunctim ſive disjun-

Gim veſpecta verborum legata cadem

I

6

IN

III. Ne-

UINNN
Onnibls ennn⸗
Onun hann 1
dum, ſſe et
Setälnl

nr l, di
ekeinisan.
Netelenclin
bug un
un h.
n ethin⸗
ign een

N

PARS III. SFCTIO VI. 12 5
III. Neque obſtare poteſt d. I. 16.
princ. ibi: &i duobus res conjunttim legata
t, quamvis alter in rerum natura non fue-
rit, alteri ſolem partem deberi, puto ve-
rum eſe. Reſpond. Si verba illa:
quamvis alter in rerum natura non fuerit:
de ventre intelligenda veniunt,
ſenſum verborum eſſe, alteri qui
ventri conjunctus eſt partem deberi

e ſolam eventu inſpedo, quo legatum

inter concurrentes ſcinditur. G. §.
L. legat. Diverſo enim reſpectu te-
ſtator conjunctis totum dat, & partes.
Sin hæc verba ad ventrem non ſpe-
cGtant, quia demum d. I. 10. §. Alti-
mus de ee agit, tum & quia venter
reſpectu commodi ſui in rerum na-
tura eſt, ita ut d. l. 16. pr. caſus ſit,
ſi ex. gr. Titio legem & Cajo demor-
tuo, tali caſu d. l. 16. pr. rétulerim
ad jus vetus, quo diſtinguebatur,
an eadem res conjunctim, an veroe
disjunétim legata eſſét: & utroque
caſu differentia iterum erat inter le-
P 3 ga-

126 DE HIRE VENTRIS.

gata vindicationis & damnationis:

in legato vindicationis disjunctim
concepto; legatarius unus altero

non Concurrente totum retinebat, at

fi'idem viadicationis legatimn con-

Junctim relictum fuerat, pars defi-
cientis antea quidem conjuncto ac-
creſcebat, aſt poſt legem Juliam Pa-
Piam fiebat caduca. Legatum da-
mnatlionis conjunctim datum par-
tem defcientis transferebat ad he-
redem, ſed Rec cx lege Papia fie-
bat caduca: ſecus ac ſi disjunctim
conceptum fuerat, tum enim umus
rem, Alter rei pretiumn ab herede
pPercipiebat. Ulpian. tit. 24. l. unic. C.
de caduc. tollend. Vinnius ad G. 5. I. de
legat. num. y. ubi addit, Hæc differen-
ria etſi novo jure una cum caducis ſubla-
4 et, & jus accreſcendi admiſſum inter
omnes, dquibus eadem res quocunque ge-
nere legati C& quocunque modo relida:
ideo tamen notanda fuu, quia paſſim ve-
Kigia ejus adbuc apparent in reſponſis ve-

terum,

MMI

en G

LPARS III. SECTIO VI. 127
En terum, quæ non ſatis accurate ad nor-
un mam novi juris 4 Compilatoribus de-
ſcripta ſunt, quod eſt maxime quod hane
quæſtionem tam perplexam facit. His
præmiſſis, dico, d. l. 10. pr. f. de leg.
I. pertinere ad legatum vindicatio-
nis prout id olim fuit: hoc ſi con-
junctim legatum ſit (de tali enim
caſu agit textas) collegatariis non
niſi partem dat jure veteri: aut
enim collegatarii concurrunt, &
patet legatum ſcindi inter eos in
partes: at ſi alter deficeret, alter
ſecundum legem Papiam iterum
ned non niſi partem ſuam auferebat.
Wa. Quin poteſt & dict. I. 16. pr. Pari ſi
ſal non majori ratione, pertinere ad
Hen. legatum damnationis conjunctim
1 relictum: in caſu quippe concur-
ſus, partes fiunt: altero deficiente,
non tantum per legem Jjuliam Pa-
“ piam pars alteri auferebatur, ſed &
u. ecxtra eam pars deficientis ad here-
. dem devolvebatur, ut adeo in le-
ern, F 4 gato

E, Dun

Ii S½ DE NMRE VEN TRIS

gato damnationis nullo caſu locus a

Pateret Wuri accreſcenddqi.
IV. Neque juvat Antonium Fa-
brum argumentum legis 7. ff. de reb.
duh. quin potius id contra ejusdem
fingularem viſionem non leve mo-
mentum habet: Enimvero ſi ven-
tre poſtea mortuo nato, perinde
eſt quaſi collegatario ab initio ſoli-

dum legatum fuerit, conſequitur,
ventre vivo edito & concurrente,

berinde eſſe quaſi ab initio partes

datæ fuerint : Scilicet id nihil ſin-

gularé in ventre eſt, ſed communi
Jure itaà obtinet, ut teſtator in ca-
ſum deficientis collegatarii ſolidum
cenſeatur dediſſe, veluti in caſum
coneurſus, partes, ut jam ſupra
monui. Quemadmodum vanum eſt,
in d. I. 16. F. 2. ſpecialitatis rationem in

eo velle venari, quod venter etiam

non naſei poſſit: immo incertum
ſit, quot numero ventres lateant
aut prodituri ſint. Cum certum ſit;

EN
V nulo⸗ (li
eCendi.
a Anonin .
ſn,
onme
en hon lgen 4

UMunyer

,danne
Eelirin
Ni in
Clti nochn
lin hr
In wrunet
riäonenir
entedun.
NO MMemH.
es Memn
nceruunt
iN

X

PARS II. SECTIO VI. 125

ventrem quotiens de commodo ejus

agitur, ut in legatis, pro nato ha-
beri: & quidem interim pro terge-
mino, ſecundum ſüpra dicta. Ali-
ter Feith. de jure accreſcend. c. 7.
num. 5.
V. Steinbergius , Academiæ
quondam noſtræ decus, aliis in hac
materia verbis uſus eſt, quæ huc ad-
ſcribam, ut vel hoc exemplo me
tuear, ſi ea, quæ viſione prima de
manuatione ſupra collocavi alicui
nimis barbara videbuntur: etſi ve-
nia nos maneat certior eo, quod
nos neceſſitas major urſerit talibus
utendi, quam quidem D. Steinber-
gium. Ita autem Vir Clarifl. ad Inſt.
diſſer tat. 12. theſ. 10. NWimirum non de-
creſcit reſpettu partis naturalis: reſpettu
tamen partis logicæ vel civilis adereſcit,
Nam ponamus teſtatorem pro voluntate
intentione ſua primitiva & antecedente
rem quampiam legare, hæc tamen civi-
Eter Gintellectualiter præſupponit partem,
,⸗ FS SS

1230 DE IRE VENTRIOS
Eo ſic ſolidum non temanet: pro ſecun-
NRaria tamen intentione &g& ſic naturaliter ſo-
lidum remanet: ratio quia accretio civili;
Ft qualificativè, naturaliter vero && ph)-
Ricè pars non accreſcit: & ſic conjuntti
, non ſimpliciter && ahſolutè, ſed ſecundum
1 Jſolidum habent. Quid ſi ita dicam?
otum habent legatarii prima facie:
partes concurſu: g9. II. C. de caduc. G. 5.
I. de legat.
VI. An in tranſcurſu ex viſa mo-
do L. 16. 9. 2. obſervabimus, Lector,
vim atque poteſtatem particularum:
Sed Oι² Vides utique eas continere

ſertionis. Ut adeo isdem non prin-
cipalis aliqua regula innuatur, ſed

tio exhibeatur. add. I. y. §. 2. f. 4
conditt. furtiv. imil. Strauch. lexic.
Partic. jur. in Sed. nu. 3. & g. Panſch-
man. 2. Ppratticar. g. n. 5. Ex quo
(inter afia) patehit intellectus Nov.
210. cap. 5. verſic. ſed 7S ipſt. Qi

Ver-

SKunkn

extenſionem præcedentis alicujus al-

regulæ potius, quæ præeeſſit amplia-

WN

glals wong

e

mn n tc
ehmm
CN. in

nr. Caä!

cronnn

bermtadl
te tten
in

e hrkn
. Nſtu N

f

l.

PARS III. SECIIO VI. 131,
A verliculus non poteſt exhibere re-
gulam, quia utitur particulis: Sed
ο & refert ſe ad præcedentem re-
gulam in verſiculo: Hujugnodi. Ut,
, ſenlſus ibi non ſit alius „ quam hic.
tſite Regula: Fratrum fili gaudent jure re-
uri “ Praſentationis. Ampliatio regulæ: Ei-
uct iam tunc quando cum proprüs thiis con-
