Hc1128
author: Pagenstecher, Alexander Arnold

—

—

A. A. PAGENI

ICT. ET ANTNA

IVRE V

LIBER SIN

ACCEDVNTIII

CORNIBVS
DISSERTII

HOi
ET PRODESSE —A

„R E

SVMTV NATHAN
cI2. 12. c

ENSTECHERI,

WECESS. GRON.

ENTRIS

NGVLARIS.

NN EIVSDEM

IT CORNVIIS
MTIONES

A T.
WNNNT ET DELECTARE.

—

1AE,

NAAKTI. C..„.VR MANNI.
a
WB

EPIGRAMMA
In honorem

Viri Inclytiſſimi

STECHER,
IC. & Anteceſſoris,

Cum elegantes Diſſertationes de
Jure Ventris & Cornibus
junctim ederet.

X Virgilius Culicem, Kanas can-
tavit Homerus,
Cornibus & Rupir cedit uterque

labor:
Non male laudatas accepimus eſſe
podagras,
Sed podagram ſuperant Pallia,
Virgo, Wapi.
Ingenium oſtendis doctorum more
virorum,
Cornua ter cultum jam ſubière
ſtylum
Et

Et fuit ad noſtrum gratiſſima Rapa

palatum;
Errat, ſi vilem quis putet eſſe
cibum:
Nam ſincera fides ſi qua eſt adden-
da.a poeëtæ, *
Rapas in coœlis Romulus eſſe
ſolet.
Cornua curVentri Vir Conſultifſime N
jungis?
nac imn materia eſt viſa beni-
gna Tibi? Uen
Propoſiti mihi cauſſa tui Vir Clare
pateſcit, N

In tali creſcunt cornua ſæpe ſolo.

³⁸ Martial. Lib. XIII. Ep. 16.

A. M. ISINCK.

A A. AGERSTECHEN 10.

lifn JURE VENTRIS

LIBER SIVGARIS

r e
PAR 5 P R IM A.
Leſo
SECTIO PRIMA.

. Entris vocabulum diverſi-
. mode accipitur. pr. I. de
ingen. l. 30. J. I. acqu. her. I.2.

H.. 2. g. 6. excuſ. tutor. l. iy.
pr. R ſerv. vindic. l. .44. C fideic. libertat.
A l. 3.

–

2 DE HRE VENTRIS.
l. 3. C. de poſt. her. inſt. Zacit. 12. ann. &.
fin. Salluſt. Catilin. n. I. Plaut. Perſ. 1.
2. 4. Horat. Sermon. 1. 5. 7. Coc, etiam
ſenſu obſeœno, ut apud Phædrum
libr. a. fab. de canum legatis ad ov. Pe-
tron. Satr. p. m. 22. c. 47. GG o. 102. edit.
Burman. Nos hoc tractatu intelligi vo-
ce Ventris cupimus homuncionem na-
ſciturum quamdiu is utero adhuc ma-
terno clauſus eſt. Exemplum præbet
Lucas Evangel. cap. I. verl. 41. & fa-
Rum eſt, ubi audivit Eliſabetha ſalutatio-
nem Mariæ, ſubſiliit ſœtus in utero ejus.
Dixi: Homuncionem. Si enim mon-
ſtrum aliquod latitaſſe, poſtea appa-
reat, id Ventris nomine retro non
dignabimur. L. 14. de ſtat. homin. I. 3. C.
de lib. & poſt. I. 35. de E. ”. adeo ut au-
Gtoritate Magiſtratus occidenda eſſe
dicantur. A. Matth. de crim. 45. tit. 5.
c. I. etſi tutius ſervantur, ob ſpem ad-
venturæ rationis, utpote ab homine
rationis uſu prædito generata. Stryck.
. mod. E. de ſtat. hom. O. 15. Multo mi-
OòM naus

.
n/
G. künm
Denn
4 N.
n ilt.
nen an
Chnem.

nrele

Bf.
umtr.
unn
n r.
.
to nn

1,01

dltar. 1
d
1t .
enal.
ne

PARS I. SECTIO I.

nus autem hic attendemus, ſi quid

aliud hominis vicem hic implevit:

velut de ventre lapidefacto quem per
viginti & octo annorum ſpatium mu-

lier geſtaverat, habes apud Oliger.
Jacobæum Muſei Regii Sett. 1. (ubi &
de ventre unius pollich ) & Bartho-
lin. hiſtor. anat. cent. n. Hominem ergo
intelligimus quem diximus.
II. Hunc alii embryonem cognomi-
nare malunt. Aliis iterum majori
accuratione, ut putant, diſtinguen-
tibus, ut embryo tum proprie ſit
quando lineamenta ſuæ ſpeciei acce-
pit, &c. aut cum animatus nondum
eſt. v. Steinberg. fj. de ventre inſpi-
ciendo in fin. & Gorræus defin. Medic.

verb. embrgyon. Coc. At Jus Civile di-

ſtinctionem omnem quin & illam in-
ter Ventrem animatum & non ani-
matum neſcit. Sed nec reliqua Jura

eandem adhibent, nec eorundem

Doctores, eodem modo: ut patebit

infra part. XI. Sect. 2. G. 7. Immo Suidæ

A 2 em-

4 DE IIRE VENTRIS.
embryo eſt & inſans recens natus vel
crudus & immaturus. Suid. in 2 o.
UIt præſtet embryonis vocabulo pla-
ne abſtinere: maxime cum tis qua
talibus id omnino incognitum, immo
Latinum non ſit.
III. Latina voce audit Yenter no-
ſter etiam Poſtumus Q. I. I. de exher. Iib.
Scilicet ut aliquis Venter Poſtumus ſit:
non omnis. Dantur enim & Ventres
Non-Poſtumi. Non ſufficit ergo tra-
tatui noſtro vox Poſtumi, utpote ni-
mis anguſta. Immo & alio reſpectu

nimis laxa, dum & jam natos com-

plectitur: Ei quod de jam natis
dixi, addatur A. Gellius 2. notct. Att. 16.
Poſtuma, inquit Cæſellius, proles non
eum ſignificat, qui patre mortuo, ſed qui
poſtremo loco natus eſt. H. Grot. for.
Parſ. I. qui teſt. tut. dar. p.
IV. Sed cur ergo non utimur Par-
tus appellatione? Quis enim homi-
nem naſciturum ſive conceptum Par-
tum appellari ambigit. 1, 39. de pœn. I..
C. ſicar.

N
natuun
ee
Ahlln
n Cie
um inme

llter o
tale, 9
Nnult.
Vente-
tebo Ni.
ten⸗
ehech⸗

tos
m

1.
ſoln m
lt.

UrM.
1ar⸗
nlA
ℳ

.

PTPARS I. SECTIO I. 7

C ſcar. . . ſtat. pom. propter naſcen-
di ſcilicet ſpem. I. 2. f. de mort. inf. Ni-
mirum Partus etiam ad jam natos per-
tinet: ut apud Suetonium Calig. cap.
F. partus conjugum expoſiti. Immo &
venter eſt aliquando, etſi nunquam
per partum editus ſit: ut ſi exſectus,
qui tamen omnia ventris jura habet,
etſi non ſit partus.l.(22. G. & ibi Corvin.
de V. G. Add. infra part. 6. J. 45. Eadem

eſt ratio Fxtus: ut apud Juvenalem
15. Sat)r. 12. fœtum jugulare capellæ. UIt
non memorem, fœtum ad animalia
bruta, partum ad ancillas magis re-

ferri. Puerperi vocabulum habes can.
5. cauſ. 32. qut. 2. Commodius alibi ho-
mo conceptus ſive naſciturus cogno-
minatur: illi qui . utero eſt. I. 7. ſtat.
bom. I. I. G. f. l. 3. G. 9. de ſuis G& Eg. Un-
de & per metenymiam, quam vo-
cant ,„ continentis pro contento
uterus, l. 3. O. 9. de ſuis & leg. Pari ra-

tione qua cum in ventre veha-

tur & portetur, venter vocatur. I. 14.

C⸗fideic. ib. A 3 V.

N

*£ Dy IIRE VENTRIS

V. Cæterum crebrius, immo ſo-
lenni & juridico vocabulo, talis ma-
tris in utero deliteſcens homo VEN-
TER audit, & appellatur. a. f. ventr.
inſp. l. 24. reb. dut. ſud. poſ. l. 12. pr. bon.
poſj. I. Sc. acqj. her. l. 7.g. 10. quib. e cauſ.
in poſj, eat. I. f. C. inſt. & ſuhſt. rubr. & t.
1. f. Si ventris nomine mulier in poſſeſſ.
miſſa. t.t. f. S&i mulier ventris nomineè in poſ-
cal. cauſ. eſſ. dic. &c.
VI. Quidni & eodem ſenſu Ven-
trem liceat interpretari in tit. f. de
ventre inſpiciendo cuſtodiendoque partu.
Et quidni & in illo F. titulo de ventre
in poſſeſſionem mittendo? Non equidem

ignoro hunc utrumque a Struvio;

Hahnio, Lynckero, aliisque ad dictos
titulos commentatoribus, explicari
de muliere prægnante ipſa, quæ ven-

trem gerit. At ego cauſam nondum

video, quæ nos cogat iſtis in titulis
à fupra indicata ſolenni Ventris ſigni-
ficatione recedere. Quæſo, in 4d. tit.
de ventre in poſſeſſ. mitt. quid certius

guam

1

En ſent
panch,
Gam
ddn
n N

ſeunct,
Enntd
Bingi
1n Ae
1 M
eminr
md

—

Henn

W
inmnt
tals I
omo VI.

. le. 1. o

i. ra ,

6 4
Gnirig

Vnſn .

e Nnn
tann
Hegniten

Krngio.

d
erplen
urſer
noocun
ttnſ;
,lor.
1 37
Cettiug
guamn

PARS I. SECTIO lI. „

quam ventris vocabulo inibi homu-

lum conceptum ſignificari? Inter alia,
inſpiciatur l.j. J. 2. & S. 6. d.t. ibi: ven-

ter exheredatus. illum mitti. in utero. qui
editur. Neque aliter res ſe habet ti-
tulo de ventr. inſp. ut lucide apparet ex

rubr. jundt. l. I. g. ult. in f. && l. 3. J. 2. d. t.

Verum eſt, dicitur ipſa quoque mu-

lier in poſſeſſionem mitti l. . J.i.de ventr.

in poſſ. mitt. Aſt, quemadmodum ven-
tris nomine id fit. rubr. ff. ſi ventris no-
mine mulier in pop. ita inde non ſequi-
tur, mulierem ventris vocabulo veni-
re. Eadem ratio eſt ejus quod mulier

dieatur inſpici in l. . J. ö. && 7. de ventr.
inſp. Nec moratur hanc explicationem

quod venter dicatur inſpici: A. l. 1. J. 10.
at venter noſtro ſenſu acceptus vide-
ri inſpicique nequeat. Enimvero, in-

ſicere hic idem eſt, quod diligenter

rem aliquam conſiderare, accurate expen-
dere, curioſius examinare, ſorutari, ſoh-
deque in alicujus conditionem inquirere.

Quæſo te quid eſt inter æquitatem

A 4 jus-

DE MHRE VENTRIS
jusque interpoſitam interpretationem
inſpiceré. I. 1. C&de legib. quid, inſpicere

conditionem teſtium & legatarii, in

1. 22. G. 1. qui teſt. fac. poſſ. l. 22. quand. di.

leg. quid?; inſpicere prædium, here-
ditatem, perſonarum qualitatem, mo-
rem regionis, in . 9. dé pen. & conm. r.
vend. l. f. G. 3. C. de j. delib. l.1. C ubi pupill.
cduc. l. I. f. f. venir. inſpic. quid, jus natu-
rale inſpicere, in I. 12. GQ. 2. f.. de R. N.
quid, inſpicere genefin, apud Juve-
nal. Jut. 6. quid ſbras tractare & ſata
inſpicere, apud Senecam Thyeſt. att. 7.
Ncen. eo Audiamus- Ovidium: Protinus

ereptas viventi e corpore fibras inſpiciunt,

mentemque Deum ſerutantur in illis. Add.
Plaut. Moſt. 2. 2. 66. Menechm. 1.2.
32. Terent. Adelph. 3. 3. 61. Suéton. Tit. Cap.
2. Add. Pomponius l. 2. f. ſi ufus fr. pe-
tat. ib. ad judicis religioneri pertinet, ut in-
Wiciat, qualis fundus ante judicium acceptum
Juerit, & Martialis 6. ebigramm. 52. LQui-
duam me modo; Rufe, diligenter inſpettum,
velut emtor aut lanſta. Hoc leniu Ta-

N
4
in
Detuen

W

hinhe
Däl
1 guant
CI 1 Uer

Gamm

Cüt

kune.

ay

Pul ſe.

lre l

Ulmm
Nin

eAA
hn. 11.
1HE
eir.

kelbttis

PARS I. SECTIO I.

citus II. annal. 31. fortunam ſuam in-
troſpicere: A. Gellius 17. nott. Attic.
2. verba non incurioſe introſpicere:
Ovidius I. triſt. 4. inſpiciendam fidem
habent. Hoc ſenſu Cato: & vilam
inſpicias hominum ſi denique mores. Et
Phædrus: Qui ſuſtinere non poteſt ſuum
malum, alios inſpiciat && diſcat toleran-
tiam. Hoc ſenſu Plinius Suetonium
propius inſpexit. Plin. 10. epiſt. 95. Niſi
fallor, Petronius Arbiter hoc ſenſu,
Vires patrimonii, inſpicere, && a judice,
litem ſive querelam inſpici, & maris fidem
inſpicere, alicubi in Satyricis ſuis dixit.
uid? an non rò obſervare, quod ob-
ſervavi in J. l. in f. de ventr. inſpic. hanc
explicationem juvat? Igitur venter hic
inſpicitur, id eſt, diligentiſſima & ac-
curatiſſima indagatio ex omnibus cir-
cumſtantüs & ſignis honeſte hic inſti-

tuitur, an mulier prœgnans ſit &

num venter aliquis in vViſceribus
ejus lateat? .
VII. Hujus autem Ventris cum
A 5 ma-

7

10 DE MIRE VENTRIS.
magnam, tum propter naſcendi ſpem

. :. pr. de ventr. in poſſeſ. mitt. l. ra.

1
Cd. lib. tum propter metum ſubje-
Gctionis a. Q. ro. de ventr. inſp. tum ut or-
dinum familiarumque dignitas ſalva
ſit d. . I. J. 3. legumlatores curam ge-
rant, ita ut absque ejusdem notitia
nemo Cti unquam nomen mereri

parteſve explere poſſit: ad inſpicien-

da dextere Ventris jura meaccingere
fert animus Et ecce quatuor in Pande-
Qis de Ventre Rubricas hibro 25. & libro
37. Ad hos primiter medullam erua-
mus: tum, quæ Juris Conditores aut
Cultores & Aſieclæ, alibi ſparſim
connotarunt, ſparſim excerpamus aut
illuſtremus, ſequamur aut emende-

mus, ſed & ex noſtra priva penu locu-

pletemus. .
SECTIO SECUNDA.

Y. I. Primus, ex memoratis qua-
tuor, titulus offert ſe libro ff. 25. tit.
, 4 ſub

!
E

Muh⸗
I

tne m

ten

MU
Ullen
Unn
Rten
le
AEn)e
ut

WMN.
nuleel
nn
mmetun ,e
ril⸗
Uresaln
lglennt.
lomen M
eara
tvorinlon
bon
S
Oncitote
lbihrn
Zõ
ut enen,
euc⸗

NN⸗

ti u
115, it
“Ä

PARS I. SECTIO Il. n

rubrica: De inſpiciendo ventre cuſtodien-

doque partu. Quid inſpicere, quid ven-
ter ſit, jam vidimus.
II. Proponitur hoc titulo I. Re-
ſeriptum Imperatorium. 2. Edictum
Prætorium. Illud in muliere, quæ
ſe prægnantem negat, locum habet.
Hoc in illa, quæ ſe prægnantem af-

firmat. IIllo ſuccurritur marito, qui,

cum patrem ſe optat (utiliter etiam
ſtante matrimonio) mulierem ſuam

prægnantem eſſe aſſerit: quo caſu ad

petitionem viri, ubi is jusurandum
calumniæ præſtiterit, tres obſtetrices

probatæ artis & fidei, mulieris illius

non quidem tangendæ d. I. I. J. 10. ſed
conſiderandæ duntaxat gratia a Præ-
tore mittuntur, & ſi quidem omnes

vel duæ renunciaverint, prægnantem

videri, cuſtos eidem mulieri apponi-
tur. v. . I. pr. Q. 1. Rqq. F. eod. Ber hoc
autem Prætor heredibus defuncti ma-
riti ſubvenit, ita ut mulier illis de-

nuntiare debeat ſe gravidam eſſe, ut

A 6 mit-

12 DE HIRE VENTRIS
mittantur quinque mulieres non ut
tangant ventrem d. I. I. G. 10. ſed ut ex
externis conſiderent, an mulier illa
prægnans ſit, quo non tantum cuſto-
des conſtituantur, qui ventrem cu-
ſtodiant, ſed & procuratores, quibus
prælentibus partus edatur & cuſtodia-
tur, ne alienus partus alicui obtru-
datur, publicè enim intereſt, ne partus
fubjiciatur, ut ordinum familiarumque
dignitas ſalva ſit l. I. G. 12. f. eod. Sane
quis non videt utilitatem hujus tituli
hodieque ſummam:? Ut enim toto re-
motos orbe Britannos nunc non adea-
mus: vid. Hubner. biſt. pol. part. 2. li-
bro 2. in jacobo II. Sumamus caſum quo
vaſallus exempl. gr. mortuus eſt, cujus
vidua ventre ſe heatam eſſe prædicet
ex defuncto vaſallo, quem tamen hu-
jus agnati non agnoſeant, de quo Hah-
nius, Struvwius, aliique ad f-. dt. Ita ta-
men ut quoad unam alteramve tituli
ejusdem noſtri accurationem, exempl.
gr. quoad mumerum obſtetricum, Ta.

N
Cres r
1,. ſalg

mla,

intoma

Ue.
l

enften a

rt ie

leti ebn
Peſn

flarunke

N Ne

huisti
innn.
Non ae:
An n
eheie
Dredict
menk.
oh.
Iatr
ſe iti
Nenpl.
N, E.

fl .

PARS I. SECTIO II. 13
riſſimum hie ſit quod vides in l. .in Fak.
de ventr. inſpic.ibi: mos regionis inſpiciendus
eſt. Idem eſt quod ad lemnitates tituli
noſtri ceteras. v. Brunnem. ad d. l. 1.
n. 2. Hinc nec magni fecerim quod

Gratianus 1I. diſcept. for. 199. n. I0. ad va-

Q

liditatem adtuum nocturnorum tria

accenſa lumina requirit. Audiatur
tamen adhuc Cl. Zaunſchliff. tr. de
tranſact. nott. ſect. ult. G. 6. ad d. l. I. G. 10.
h. ſeribens: Quod ſi hæc eiaboratiſſima ju-
ris Romani diſputatio, aut ſimilis ubique
locorum, præſertim, ſi non in minorim,
tamen in majorum Centium Diſgenitis, ad
ungilem ol'ſervaretur, non tot ſiſpiciones mo-
tusqute orirentur. Add. Hert. tratct. de
inſpelt. oculari, th. 12. & Simon. Aißert.
de fiqe ocielata cap. 2. uhi & exemplum
Maxentii muliebri Eutropiæ arte Ma-
ximiano Imperatori conjugi ſuppoſiti.
vid. Cluver. hiſtor. pag. mihi 3az. . (ut
tali ſenſu Maximiani filius dicatur: etſi
& ſimul potuerit ejusdem gener fuiſſe.
V. Rupert. ad Beſold. Synopf. pug. 206.
A 7 qua

14 DE IIIRE VENTRIS
& qua gener, etiam filius) & de ſi-
mulato arenaceo Ventre, Pontan. 10.
hiſtor. Dan. ad A. 1426.
III. Nec minus utiles ſunt hodie-
que duo tituli libri 25. F. qui viſo ti-
tulo de Ventre inſpiciendo ibidem im-
mediate ſubjiciuntur: nempe titulus
quintus: ſi ventris nomine muliere in poſ-
Neſionem miſſa eadem poſſeſſio dolo malo
in alium translata eſſe dicatur. Et titu-
lus Sextus: Si mulier Ventris nomine in
poſſeſſione calumniæ cauſa eſe dicetur. Po-
tuiſſent interim hi duo tituli æque
commode, ſubjici titulo 9. libri 37.
ff. de ventre in poſſeſſionem mittendo: quo
docemur, mulierem nomine ventris,
qui vento vivere nequit, L. 2. C de
alim. pupill. præſt. poſt mortem patris
hujus in poſſeſſionem bonorum a pa-
tre relictorum mitti, ut interim inde
alatur. Quod & ad ventrem perti-
nere exiſtimo non-ſuum (ſume de bonis
avi demortui hodieque quæri) arg.
Nov. I5. c. I. Oc. 4. & ad poſtumum ex-
bere-

ii⸗

NN
⸗ .

slu

ſüunt ha
inh
enpe tfl
nulire it
N Abn
1n. Ntär
i pnn
Aemm. k.
tlli e
9 lbin

nanhl B

e renth
12 C4
en unn
runer
rinince
n ſeni.
eboni
) .
ume.
bere .

PARS I. SECTIOU I. 17

heredatum, arg. Nov. IIS. C. 3. Schutz.
compend. Lauterb. ff-. ad h. t. Dicti tituli
noni libr. 27. f-. jurisque eodem conten-
ti, duo difſlentanea proponuntur di-
is titulis Quinto & Sexto libri 25. ff.
Quorum ille coërcet dolum malum
uxoris prægnantis, quæ poſſcſſionem
bonorum, in quæ miſſa eſt, in alum
tranſtulit. Hic calumniam feminæ,
quæ vel omnino non prægnans erat,
vel ſaltem non ex eo cujus bonorum
poſſeſſionem petit. Utroque caſu da-
tur contra mulierem actio in factum
ad id quod intereſt, vel dos immi-
nuetur.
IV. Neque inepti tamen ſunt Pan-

dectarum conferruminatores, quod

dictos duos titulos illi de ventre in-
ſpiciendo ſubjecerint. Edocemur fſcili-
cet eodem, ventris inſpectionem, ſi
ex ea ventrem mulieri ineſſe pateat
hunc poſt ſe etiam effectum trahere,
ut in poſſeſſionem bonorum mulier,
ut inde alatur, ventris nomine mitti

poſſit. V. De-

7

16 DE MIRE VENTRIS
V. Denique ad viſos titulos ad-
hue noto, utile eſſe, ne mulier per

calamniam alimenta poſſeſſionem-

que ventris nomine depoſtulet, di-
Iigenter conſiderare atque perpen-
dere;, prægnans uxor ſit nec ne: quo
& refer tit. . de ventre inſpiciendo. Quin
& utiliſſimum erit, mulieri jusjuran-
dum deferre aut hanc deferentibus
idem referre, prægnans mulier an va-
cua ſit, ad hunc effectum ut mulier
ventris nomine aut ſtatim ad poſſeſ-
ſionem & alimenta admittatur, aut
ab iisdem interim arceatur: qua de
ré habes nobilem textum l. 3. 6. 3. F.
de jurejur. Conf. Schilt. prax. jur. Roman.
exercit. 23. G. I5. 16. I7. && 15. diſſentit
Pufendorff. 2. de jur. nat. cap. 2. n. 2. Cui
ſatis fit tum per illud Apoſtoli: Izαα
&uuιαιπ¾οναις τοοας οο,, tum ex illo

ICti in I. 9. J. I. F. Locat. qui vult pro-

ſpiciendum eſſe multa evenire poſſe:

& nihil non eſſe ordinatum ad ca-
ſum: adeo ſortes humanæ multæ ſunt
pro-

rmn
menri 9

Acl;

Cnenum

ttlhelth
rkonn
loagaltt

PARS I. SECTIO HI. r
e Propter varios caſus qui nec dici nec
on numerari poſſunt: ut Imperator ait
Emn. inI. ult. Q. de præſcr. 30. ann. Miror adeo
lt,é commentatores Digeſtorum, Stein-
enr. bergium etiam noſtrum, ad tit. fj. de
enen Pentr. inſpic. ſilere de egregio iſto re-
n medio ex A.l. 3. G.9. f.de ſurejur. Tu ergo
um. præter communes Doctorum noſtrori
Gtitg viſiones ad tit. f. de ventr. inſpic. nota ſis,
fenn. ſi Jurgia circa graviditatem feminæ,
t nole ſueta alias conſideratione ventris, ter-
e minari nequeant, jurijurando ex d. 1.
I, u 2.’ G. 2. ff. de jurejur. locum fieri poſte.
Sed & ad viſum tit. g. ſi mulier ventris
nomine in poſeſſione calumniæ cauſa eſſ’ di-

Pynan. cetur, nota, a dionem in ſactum eo
ert homine competentem ceſſare, ſi mu-
,ad ier ſe prægnanten eſſe juraverit d. I.
m 2. J. 7. F. de jurejur. jundt. J. 1I. J. de Ack.
io Extra hoc jusjurandum, ſi examen
kw. ventris geſium ſit, ſæpius, circum-
ole: ſtandis ita ſuadentibus, id repeti po-
Gcd. terit, cum ſententiæ peritorum in
klit rte non tranſeant in rem judicatam.

19 DE RIRE VENTRIS
Carpzov. p. I. conſtit. 26. defin. 5. n.6. ad
d. X l.17. f. de ſur. patron.
V. Denique noris, mulierem, quæ
per calumniam inpoſſeſſionem miſſa
eſt, infamia notari 1. 15. ſeqq. de his qui
not. infam. ipſa, inquam, lege. Nam
quam vulgo infamiam Facti vocitant,
ea non eſt niſi inane commentum : ut
dixi Irn. inj. vap. coit. 22. O. 9. Ceterum
infamiam hic inuri mirum non eſt,
cum hæc calumnia crimini Publico
Falſi, quod famoſum eſt l. 7. F. publ.
jud. affinis ſit, l. 1. C. falſ.

SECTIO TERTIA.

G. I. Nunc ut cætera Ventris jura
ſparſim colligamus, præmittimus III-
pianum in l. I. Q. 1I. F. de inſpic. ventr.
Partus (inquit præfatus Ctus) ante-
quam edatur, mulieris portio eſt, vel vi-
Ncerum conf. I. 39. de pœn. l. 9. J. 1. in
Iin. F. ad L. Falcid.

II. Ex

N

IA
ſene
Glamd
Dn 1
tuck.
En M
ertl⸗
Ne a Ne
Prtt,4

N

lernen

Onem wi
Ele
de⸗ U
Vetut

mentume .

,Cetenn
n none
n Mhen

jfN

4

tni inn
mosll.
deutt.
) at.
, 1i.

Lun

ngu

PARS I. SECTIO M. 15

II. Ex qua regula uti in genere ſe-
qui videtur, idem juris eſſe debere in
ventre quod in ipfia matre, ita ſpe-
cialia multa ex eadem proporro pro-
fluunt. Veluti I. ventrem in domi-
nio ejus eſſe, cujus ipſa ventrem ge-
rens mater ſit. Ita ſi ancilla mea
PpPrægnans ſit, infans qui in utero ejus
live ex me five ab alio conce-
ptus eſt, ad me pertinet, acceſſio-
nis ſc. jure, quia ceu portio & pars an-
cillæ meæ inhæret. G. 19. 7. de Rer. Div.
& quamvis poſtea partus ille e atur
& à matre ſeparetur, tamen meus ma-
net ex ratione non quod acceſſionis
jure mihi adhuc competat l. 2. f. de
Pecul. leg. l. 62. F. de Leg. I. ſed quod ſe-
mel meum ſine facto meo ad alium
transferri nequeat. I. I1. ff. de R..
III. Ex eadem regula ſequi videtur
2. Ventrem non haberi pro jam nato,
ſed nec pro Romine l. 9. f. ad L. Falcid.
l. 2. mort. inf. Sed hoc perpetuum non
eſt. Qum enim venter ſperetur in
L zu-

20 DE NIRE VENTRIS
lucem proditurus arg. I. 221. de V. &. l.3.
R pars her. pet. l. 2. mort. inf. J. 1. J.
de exb. lih. nemo autem propter natu-
ralem quæ inter omnes homines eſt
cognationem I. 2. ff. de J. & j. invidere
alteri debeat commodum, quod tan-
denm in eundem Divino favore devol-
vetur, ideo jure cautum eſt, ventrem
tune pro jam nato haberi, quando de

Ppuns commodé agitur l. z. & 26. ff.
e

Rat. hom. I. 221. f. de E. S. J. pen. J. de
tutel l 20. J. I. de acq. Per.
IV. Ex quibus textibus hæc edu
citur obſervatio. YVenter pro nato ba-
betur uno caſu cum de ipfius commodis agi-
tur, at quando de alterius hominis com-
modo principaliter, aut de ipſius ventris
Jetrimento quæſtio eſt, manet venter, &
pro non nato habetur. Secundum quæ
intelligendi textus qui ventrem ho-
minem eſſe negant vel affirmant.
Homo eſt, ſi de commodo ejus agi-
tur, non eſt, ſi de incommodo. Scio,
alios hæc ita conciliare, ut homo ſit,
poſt-

umn au

giren u
6tan tün
eNto nu,
Gel
orrnurn.
. Nhe
unſen
nc

Wder
1*,
1mie
mn
enn in
lan
„,

N

le te

Moptanun.
honns 4
N
innitee
Ndnodtr⸗
wotegent.

hhfenttn

CGencot
G/
n e

re etr
O Eub r.
l c⸗
ti an.
beſtri⸗
tr, G
n gue
ten ho-
Emnt.
i g
9 Ko,
wolt,

PARS I. SECTIO HI. 24

poſtquam partus jam anima & mem-
bris inſtructus eſt: ſin is nondum:
prœditus eſt, ut homo in jure non
ſit. Sed non videtur hæc ſententia
ſoliditatem habere: cum certum ſit,
ventrem etiam conceptionis tempo-
re pro nato, adeoque pro homine,
haberi, ſi id ipſi proficuum ſit pr. . de
ingen. quod latius patebit ubi infra de
abortu agemus.
V. Ex hac obſervatione ſequitur
(15) non tantum ventri tutorem da-
ri poſſe O. 4. . de tutel. Sed & cum pa-
ter Titium, ex. gr. tutorem liberis dat,
etiam ventri eundem datum cenſen-
dum eſſe. O. 5.j. de teſtam. tut. Nec ob-
ſtat I. 20. ff. de tut. & cur. dat. Reſpondet
Tiraquell. d. retr. gent. Q. 1. gl. 9. n. 75.
citatus Wiſſenb. ad ff. 2. diſp. 12. th. I.
ideo tutorem non dari, quia venter
non eſt perſona. Sed quia hæc ratio
etiam teſtamentariam tutelam, a ven-
tre arcet contra d. G. 4. & d. 5. ideo
malo reſpondere, dictam h, 20. loani
e

22 DE IUIRE VENTRIS
de tutela dativa ibi: editto compr. junct.
rubr. d. t. quæ jurisdictionis extraordi-

nariæ eſt. I. 6. G.2. F. de tutel. Magiſtratus

ergo tutorem dare nequit ventri quia
id lege ei conceſſum non eſt: poteſt
curatorem, quia edictum id conſti-
tuit d.l. 20. ex ratione forte quod hic
principalis bonorum cura ſit.

VI Sequitur (2) ſi quis heredes

lberos ſuos inſtituerit, poſtumos quo-
que heredes futuros. Brunnem. ad l.
17. pr. ff. de leg. I. n. I.
VII. Simili ratione (3) ſi quis
liberis quid legaverit, etiam ventri
legatum tribuemus. Diſſent. Gloſſ.

in l. 17. f. de leg. I. Vinn. ad. J. 5. J. de teſt.

tut. per d. I. I7. de leg. I. de qua ꝗ. ſeqj.
VIII. Quod ſi tamen legatum ali-
Ad ventri damnoſum futurum ſit,
ſequitur (4) ventrem pro nato non
haberi. Sed an legatum alicui damno-
ſum eſſe poteſt? Omnino. Sume:
Mævius, filiam Cajam aliosque libe-

xos habens, hoc modo teſtatur. Filius

meus

4

4
eth it

ruen
ehett
Monm
D

h 4 1

0

Penii
urce
tman
ur
lunkt
umt

El

ii⸗
Kin

W PARS I. SECTIO II. 2;
mif meus Sempronius eſto heres. Cete-

rd⸗ ros exheredes volo. Filiabus meis do
ſbns lego centum. Quod ſi jam hoc caſu
n n. poſtuma quoque filiv nomine veni-

et ret, & pro jam nata haberetur, ſe-
t Gi queretur, teſtamentum Mævii de jure
Nolm vetecri ſubſiſtere, utpote filia legitime,
„. S. inter ceteros, & cum legatirelictio-
Oherece ne, exheredata. vid. pr. & G. 1. vers.
nd. dum tamen. J. de exher. lib. cum autem
en Al illa teſtamenti ſubſiſtentia damnum
poſtumæ cederet, utpote cum teſta-
qu maentum totum rumpi ipſi magis pro-
n ſe ficuum ſit, ſequitur, tali caſu poſtu-
mam pro nata non eſſe habendam.
. Ita intellige legem 17. pr. F. de leg. I.
„ Conlf. Alciat. 8. parerg. 13.

tun dA.
SHECTIO QUARTA.

dun ſt
dnon
Gmm- Ex hiſce videtur (5) profluere
Ane: deciſio nobilis quæſtionis, An venter
nelbe. recte hodieque exheredetur? Scilicet
’fluu Sn infans qui in utero eſt, valide ex-
le⸗ here-

24 Dfä IIIRE VEN TRIS

heredari poſſit, poſt Nov. II5. caß. 2.

ubi ſancitur, liberos valide exhereda-
ri non poſſe niſi exheredationis pro-
babilis cauſa, una ex illis quæ ibi enar-
rantur, teſtamento parentum expreſ-
ſe fuerit inſerta? Videbatur dicen-
dum, poſtumos non recte exhere-
dari, tum quod exheredari damnoſum
ſit, tum quoniam in poſtumum ven-
tre adhuc concluſum nulla cauſa ex
caulſis illis cadere poteſt. Sane ita poſt

alios, Rhet. Meditat. Academ. 14.th. 18

Struv. ff. 32. 25. Gothofred. ad l. 6. p. f-.
de inoff. teſtam. niſi ſcll. exheredatio ſit
bona mente facta l. 18. f. de lib. 5ot.
G. I. Contra Vinnius comm. ad g. 2.
J. de inoff. teſtam. num. 3. Huberus præl.
ad J. de exh. lIih. n.4. aliique, poſtumum
& hodie recte exheredari poſſe, exi-
ſtimant. Horum mihi ſententia per-
Placci⸗ etſi argumenta quæ pro hac
ententia adducunt, mea facere no-
lim. Utar autem ratione quæ ex ſu=
perioribus noſtris conſequitur.
II. Ubi

A
Ii
n Mant

Nae

0

ſetm
ſin an s
el
Wlei⸗
Khl⸗

IN

Nn e
eerlent
htoni
Jucibienn.
ntum Nre⸗
bitur dee
Ade erher,
idammnolin
umnuim fen.

cauſt e
ne it k

. 14 .l
alled.

netedadoſt

lell.Ge..
Gnn ℳd/4

belts
epoſtummn
1 lole⸗ en
ententie⸗
lur pohe
4 Kcerenme
eguee 1
u.

PARS I. SECFIO IV. 25

II. Ubi præmittendum, teſta-
menta parentum, quibus cauſa ju-
ſta atque probabilis inſerta non eſt,
quod ad inſtitutionem quidem he-
redis eſſe ipio jure nulla, attamen
quoad legata, ſimiliaque capitula,
ene eſſe atque ſubſiſtere. Ita cen-
ſet communis Doctorum ſententia,
quam & noſtram facimus, per Nov.
II5. (ap. 3. Vid. Irver. injur. vapul. coit.
6. Aliter res ſe habet in teſtamento.
per querelam inofficioſi reſciſſo:
tunc enim totum teſtamentum nihil
valet l. S. Q. p. l. 25. f. inoff. teſt. vid.
2. aphor. Juſtin. 13 4. 2
III. Quia autem poſtumo com-
modius & magis proricuum eſt;, te-
ſtamentum reſcindere, quam ex
cap. 3. Novell. II5. nullum dicere, ut-
Pote cum patri tum liceret legatis
ereditatem valde exinanire, quod
ventri oppido quam damnoſum eſt:
hinc concludo, Novellam II5. cap. 3.

hoc caſu non pertinere ad poſtu-

mos,

26 DE IIRE VENTRIS

mos, conſequenter dictam I. 8. & d. l.
25. hactenus per Novellam II5. non
eſſe abrogatas aut mutatas.
IV. Quod ſi tamen legatis, aliis-
ve Ventri damnoſis capitulis, te-
ſtamentum patris refertum non ſit,
ita ut teſtamentum nullum dicere,
inque poſſeſſionem ſtatim mitti,
Ventri utilius ſit, a Vinnü, Huberi,
aliorumque modo viſa ſententia re-
cedo: per ſott. 3. G. 3. ſupr.
V. Ex quibus iisdem porro ſequi-
tur, cosdem diſtinctionis fœdere
componendum eſſe diſſidium Do-
torum alterum, an poſtumus ſcil.
Ppræteritus adhuc hodie agnoſcendo
teſtamentum rumpat? Priori caſu,
agnatione rumpet: poſteriori, con-
ceptione nullum efficiet.

SECTIO CUINTA.

G. I. Ex iisdem principiis conſequi
videtur (6) ſi mulier prægnans

I
bttrit
eet,n
Enbercin
Ftyumax
unAY H
Enonntt
iri le
Ammprt
ünmun,

mek Aen

Nm d
Cuuamn
lelbeet,
imte⸗
Wand te⸗
tn
Mudte
l⸗

*

I

WWN
n lasll
lun n
tas.

legats .

Abltols, t
ttum nonſ
lum Cier
tim mit,
ni, Hüber,
Vententin e.
ool⸗
N dene
iam De.
Oſtumus ſl
agnoſeenh
DProori eln
ſterion,on⸗
t.

NUA

ſis N
Preghip
9

PARS I. SECTIO V. 27
ita ut venter ad hereditatem admitti
debeat, Titium aliquem qui ean-
dem hercditatem ſibi vindicare ge-
ſtit, non debere totam petere, nee
eandem totam conſequi, ſed ejus-
dem duntaxat partem, parte ven-
tri relicta. I. 3. f. i pars hered. petat.
Sed quam partem Titius vindicabit ?
Vel incertam, vel certam. Incer-
tam: ut, ſi primiter negetur heres
eſſe, poſtumis poſtea editis in prom-
tu ſit diviſio. Sed quotam certam?
Quartam. Cum enim quinque na-
ſel poſſint infantes Il. 36. f. de ſolution.
& unus tamen plerumque uno par-
tu/edi ſoleat, placuit illius numeri
quinarii medietatem eligere, ut ita
cenſeatur, tres ventres utero ma-
terno claudi. Qui tres igitur cum
pro natis habeantur, utpote cum
de hereditatis commodo agatur, re-
ſtat, ut Titius partem quartam pe-
II. Sane etiam tergeminos uno
. B 2 par-

z 8 DäE JIIRE VENTRIS
partu nonnunquam edi, exemplis
demonſtratur in d. l. 2. UIt enim ex-

terorum Hiſtoricorum auctoritates,

ad enarrandum quid Peloponeſi aut
ari factum fuerit, non addu-
cam latius: ipli Romani domeſicun

nobile exemplum oculis ſuis vide-

runt olim in tribus Horatiis, quos
etli Senatorii ordinis & uno partu
editos, adeoque tenerioris forte

conditionis, cinétos tamen ad præ-

lium pro patriæ ſalute ſuſtinendum
ipfi illi quos dixi Romani olim vide-
runt: qui ſenſus eſt dictæ legis 2. i
Bars-her. pet. ut nulla ibidem emen-

. datione opus ſit, etſi eandem vel-

lent Cujacius & Gothofredus ad d.

l. 23. neo curanda ſint verba Wiſſen-
bachii ad d. tit. ff. th. ult. ubi ait: Ver-

ba Pauli in d.Il. 3. in gravi mendo cubant,
non uno argumento. .

III. Superiori autem Necfionk

quartam partem peti poſſe: dicat quis
obſtare l. 30. H. 6. I. de acq. vel a :.
er.

1IVI
Glf⸗
Utern .
mzmt
ene
Uicnne
kſele, 4
6 lr n
un, Agun
zein

Ikſettral

Uunlistt,
iuinet:
e
n⸗
:
tln kün,
ae
d n
N
gilef
ter
l n
fnte

=

WNS

Al, ereni
“
Iltenin
audkortas
l
Neloponel
, non Ali
idomelten

i⸗ ſib rit.

Ornkis, guu
Uno an
tioris rt⸗
nen a Pre.
ſinenaun
0lin wide.
te g
em enen.
Andemn ge⸗

freds

ba Wiler

bait: ⅓

entben

n els
Catg
,ll

PARS I. SECTIO V. 29
ber. && l. 36. f. de ſolution. Cum in
illo textu dimidia & expreſſe non
quarta pars: in boc autem ſexta ve-
niat. Reſpondent: dictas leges lo⸗
qui de tempore quo venter deſiit
eſſe venter, id eſt, cum jam edi-
tus eſt, conſtatque, aut non nifſi
unum, aut quinque natos eſſe. Im-
mo dicis tu, etiam ipſo illo tempo-
re quo venter adhuc utero mater-
no concluſus eſt, incertæ partis vin-
dicatio competit. !. I. in fn. f. ſi pars

per. pet. Sed reſponſio hicé eſt facilis:

id in eleéctione eſſe actoris an incer-
tam peteré partem velit, an par-
tein quartam. arg. d.l. I ibi: fi incertus
t. Ut non dieam, etiam ipſam par-
tem illam quartam eſſe incertam.
Aliter Pacius 3. conciliat. 38. Wiſſen-
bach. ad tit. F. fi pars her. petat. &
Stryck. de ſucceſſ. ab inteſtat. 1. c. 2. J.
13. Interim notabis hic exemplum
quod libellum incertum admittit:
de quo g. 22. I. de attionib. Ait Stru-
L B 3 vius

30 DE HIRE VEN TRIS

vius f. exerc. I0. th. 47. in fin. non ob=
ſtare textus in le. Z. de reb. dub. Gl. 3.

F. 10. de ſuis. Et verum eſt, eos non

obſtare. Nam ille iterum agit de caſu
quo venter erupit in dias luminis au⸗
ras: adéeoque venter ultra non eſt:
Hic autem, cum certum eſt, ven-
trem plane nullum ſubeſſe. Noli
etiam turbari lege 75. ff. de acq. vel am.
ber. agit enim de diverſiſſimo caſu

quo quis partem certam ſcire & POr

tuit & debuit.
IV. Bgo autem Lectorem frau⸗
dare nolim opinione mea. Sentio
enim, quartam partem peti debere,
voluiſie Paulum. Quod probo per

4. 1. 3. f. ſipars hered. getat. C l. 25. H.

ult: . de udic. Alios autem Ctos co.

tra ſenliſſe: Julianum tamen in ea-
dem quodammodo cum Paulo ſen-
tentia fuiſſe l. 320. J. 6. de dcq.- vel om.
bered. l. 30. de ſolutionib. QOum antem
Pauli vilæ dquæ leges in Secundam
Pandectarum Par dem relatæ ſint, tr
dem-

kinip
e

igknlen,
f

W!
ſumei
ncke⸗ n
toma .

iht

i, nir
Ne Ulls,
ürleüna
Cknn)

NNM PARS I. SECITIIO V. àa
rf nnt demque Pars nihil deſuetum, ni-
nl aii hil inutile contineat, ſecundum Con-
net, eun ſtitut. omnem G. 3. ſequitur, dictos po-
magte ſteriores leges, ſcilicet I. 30. G. 6. de
is unini, acq. vel om. ber. & d. l. 36. de ſolut. ex
AInId quinta ſeptimaque Pandeckarum Par-
umnet, tibus, continere ſententias deſuetas
ſbele Natque inutiles, quatenus viſæ ſen-
ns n tentiæ Paulinæ adverſantur.
lino V. Ceterum Moribus legem 36. f.
ed de ſolution. alicubi receptam eſſe, te-
ſtatur Bockelman. fj. ſi pars her. pet.
en fi. quæſt. pen. An propter auctoritatem
de. eni Ariſtotelis qui in d. l. 36.,. memora-
neidceen tur ſcripſiſſe, quinque naſci poſſe,
be eo quod mulieres quinque habeant
GL receptacula? Sane ante illuſtris Car-
n CSs teſi Philoſophiam Ariſtotelis aucto-
tumenne ritatem magnam fuiſſe, nemo igno-
m Dals rat. Verum Gothofredus not. ad d.
ea 1.36. negat ea quæ modo ex d. l. 36.
CN adduxi, Ariſtotelem ſcripfſſe: quem-
n eueia admodum a noſtris exploſa ſunt A-
Aatrde natomicis. v. Zacch. & Franc. quæ-
èM B 4 Nion.

32 DE IRE VENTRIS
ſtion. medico-legal. l. I. tit. 2. q. 7. n. I5.
Interim quinque nonnunquam uno
partu naſci, experientia teſtatur,
immo & plures. vid. Anton. Guibert.
Pol)hiſt. Cap. II. Vogt. 2. quæſt. Phy-
ſical. 29. Joſ. Sander. mirac. mund. c.
19. Relation. Hiſtoric. de amno 1688.
recenſ. autumn. cap. 16. Hutchinſoni-
am uno partu triginta monſtroſos
ſœtus enixam, legimus apud Leide-
Cker. not. ad Horn. Piſtor. Eccleſiaſtic. per.
2. art. 5. num. I9. Plura de hac re dixi

infra Part. 6. G. 13, Sunt Doctores
qui moribus ſemiſem (non ſextam
partem, nec quartam) noſtro caſu

actori tribuendum eſſe contendunt,
eo quod apud nos rarius tres ſimul
naſcantur. Sed cum apud Romanos
eadem raritas obtinuerit, inhære-
bimus Juri Civili, add. D. Stryck. d.
loc. ubi & exempla tergeminorum
liberorum recenſet. Quale & ego
in ædibus amici mei commonſtro

ncnmmn

VI.

Ul
Uhim
umel

AEI
Antintn

ais ,

fmlnk

ſietn
K R
ſulkl

irel

Cnn

ſunn
rhe

