currunt. (Quoad hunc enim caſum,
quo concurrunt ſcilicet cum thiis
. ſuis, erat ratio dubitandi, an gau-
Enoli, dere tunc deberent jure repræien-
inhmtalmmn tandi, in eo ſita quod frater fratri
Pim defuncto gradu proprior ſit quam
defuncti fratris filius UInde patet
Anmir in verſiculo ibi præcedente: Eujus-
min modt: eſſe generalem regulam: Filii
lſtnir. fratrum habent jus repræſentandi demor-
l tuos ſuos parentes. Hæc regula igi-
unhb ter tam ckiu ſtabit donec exceptio
Sck probetur. Unde, quia exceptio
heic probari nequit, concludimus,
., filios fratrum carentes thiis (ſive
Q Elos) habere jus ſuccedendi in ſtir-
Een F 6 Pes

6 Ue antnc
llrn 6
. 2„.

nberni,

13 2 DENIRE VFENTRIS

pes ſive repræſentandi parentes.

Sane cum dicta ratio dubitandi

uoad hos (ſolos ſcil. fratrum filios)

ceſſet nihil pus fuit ſpecialiter me-

miniſſe talium ind. N. 1I. c. 3. Con-
cludimus porro, in fideicommiſſis

quoque (etiam illis de quibus ſupra

pac parte 3. ſection? 2. GJ. 7. mentio-
nem fecimus) præfato repræfenhta-
cionis jüri quoad fratrum filios ocum
dari debere, de qua alias nobili con-
troverſia videatur Sandius lib. 4, tit.

F. definit. 2.

SECTIO SEPTIMA
E eodem principio, ventrem

haberi pro nato cum de ejus-
dem commodo agitur, ſequitur &
hoe, ipſüm ventrem & in poſieſſio-

em bonorum mittendum, ma-
gnum ſiquidem poſlefſionis com-
modum eſt, J. a. I. de interdict. & ex
isdem alendum efle, quis enim ven-
30 vivere poſſit? 1. 2, in fin. C. de ali-

ment.

ſ6enſe ſetmn n
Gerr Conle

WN
Mkand e.
nin iln⸗
D
Menhcn,l
1n iicconnt
e gihwt
ſe
un tenn
Enun tlrbar
ikutggn
N

1

PTA
, ſenfen
n de r.
Clbn S⸗
Lindoleci⸗
Ntom, m
Dons agrt.
e Ae
GeimVere
n.C d

PARS IV. SECIIO I. 133
ment. pup. præſtand. Scilicet ut &
oſſideat & alatur per matrem, t. t.
F. de ventre in poſeſ-. mittend. S.. Quam
in rem utile omnino erit, ne mulier
per calumniam alimenta poſſeſſio-
nemque ventris nomine depoſtulet,
diligenter conſiderare atque per-
pendere, prægnans uxor ſit nec ne:
quo ſpectat tit. f. de ventre inſpiciendo.
Sed de co jam vidimus ſupra part. 1.

PARS QUARTA.
S SEGTIO PRINMA.
E. viſlo nuper rinei Ven-

trem pro nato baberi unico dunta-
Xat caſa quo de ipſus partus commodo

agitur, in ceteris ee & maneie partem

Biſcerum maternorum : & illud pro-
Porro conſequitur, ventrem ancil-
læ furtivæ eſſe furtivum & fœtum
vaccæ ex, gr. vel equæ furtivæ eſſe
17 fur-

134 DE IIIRE VENTRIS.
furtivum, conſequenter neutrum
poſié uſucçapione acquiri. Quin
etſi ancilla, vacca vel equa eo tem-

pore quo ſubripicbantur, prægnan-

tes non fuerint, ſi tamen poſtea
apud furem conceperint, cum fur
rem furtivam poſſidendo & contre-
Gando continuum fürtum faciat, ſe-

quitur partum poſt fubreptionem

apud fürem conceptum, matris par-
tem, conſequenter & ipſum fürti-
vum eſſe, conſequenter uſucapi non
poſie, etſi vel apud ipſum bonæ fi-
dei poſſeſſorem editus ſit, cum vi-
tium furtivi characteris ſive macula
(loquar nunc ita) furtivitatis rei fur-
tivæ ſemel inhærens per editionem
pPartus purgari non poſſit.
G. I. Ceterum etli hæc certiſſi-
mis Juris fündamentis ſubnixa ſint,
non deſunt tamen Doctores, qui
quamvis quod partum ancillæ für-
tivæ attinet, à nobis propoſita no-
bilcum amplectuntur, quoad pecu-
. dum

WN

ENIH
Ehleenter⸗ Melde
Toſini
aVeleute
S
U umnen
ſ enun 4
Udenlolen
näüummti
Piit
tun

enerliehim
Alndn⸗
uft, anr
Hei ſten
Urimnmnitr.
er clcnen
ſt
nr ri.
Pbrir ,
Ntees,
Atelr .
uprane.
lond or⸗
dn

PARS IV. SECTIO IJ. 13 5

dum tamen fœtum diſſentiunt, exi-
ſtimantes, fœtum vaccæ ex. gr. vel
equæ furtivæ apud furem conce-
ptum, ſed apud bonvæ fidei poſſeſſo-
rem editum bonæ fidei poſlefſori ita
ſtatim acquiri, ut ne quidem uſu-
capione opus habeat per l. 45. pr. §.
ult. ff. de acq. rer. domin. I. 4. §. 19. de uſu-
cap. I. 79. G. 6. F. de furtis. H. 37. l. de rer,
div. I. 25. F. de uſur.

nin II. Contrarium nihilominus nobis

verius videtur: Primò propter gene-
rale principium juris quo certum eſt,
ancillas rebus dominio noſtro ſubje-
is aliisque, in ſpecie vero quadru-
pedibus æquiparari, l. 2. J. 2. F. ad L..
Aquil. Quod ſi ergo ancilla furtiva
Vitium furtivi ventri ſuo imprimit,
quidni & vacca equave foœtui ſuo in
utero exiſtenti? Cum ubique eadem
accefſorii & partis ratio ex &quo mi-
litet. Sed addamus generaliori huic
argumento, ſpecialius ex l. 10. f. de a-
Iucap. ex qua manifeſte elucet etiam
1

136 DE ItIRE VEN TRIIS
in materia uſucapionis, quando de u-
fücapiendo partu ancillæ quadrupe-
diſve furtivæ quæſtio eſt, in fœtu pe-
cudum idem juris éſſe, quod in partu
ancillarum, ibi: ſic quemadmodum. Re-
ſpondit equidem Cl. Sch wendendorf-
ferus, diſtinguendo inter comparatio-
nem fructus pecudum & partus an- 1
cillæ quoad furem, & quoad bonæ fidei
poſſeſorem, ita ut comparatio hæc ad
Jurem reſtringenda ſit, ad bonæ autem
Idei poſſeſorem non pertineat, ſed non
concordat hæc reſtrictio vel cum ge-
neraliori dicti textus effato, vel cum
I. 75. §. 5. F. de furtis. Quæ expreſſé
dictæ comparationi fœtus pecuduam
& partus ancillæ etiam reſpectu bo-
næ fidei poſſefſoris, locum facit. Ad-
damus (cum hic tertium noſtrum ar-
gumentum occurrat,) verba textus
in d. l. 45. 8. 5. Jurt. ad Florentini Co-
dicis, à Cujacio Donelloque alias
corrupti integritatem: Ancilla ſi ſub-
ripiatur prægnans, vel apud furem conce- NMgmnen
pit, partus furtivus eſt, ſwe apud Ran Aa
.

eN
ndgalt
neile lulr
och inſen,

oolne

lptenefang
ladrtntn
ercunns
In W
En D
Umnnth heer
AMan
Etner,atwa
Cbrdang
Geh n
Crepnt
empeunnm
notbun
)Felnu tltl
PoenunC
Sõ
Airſeſ.
Eften ne.
l .

4

Sed ſi concepit apud bonæ ſidei poſeſſorem,

PARS IV. SECTIO Il. r37

edatur, ſive apud bonæ ſidei poſſeſorem.

Sed in hoc poſteriore caſu furti actio ceſſat.

ibique pepererit, eveniet ut partus furti-
vus non ſit, verum etiam uſucapi poſſit.
Idem & in pecudibus ſervandum eſt, S in
Joœtu eorum, quod in partu. Vides idem
in pecudum fœtu ſervandum eſſe,
quod de ancillæ partu præceſſerat.
Aſt quoad ancillæ furtivæ partum di-
Hinguitur in textu: Aut apud bonæ
fidei poſſeſſorem conceptus eſt, aut
apud furem. Priori caſu furtivus
non eſt & uſucapi poteſt: poſteriori
calu furtivus eſt, & uſucapi nequit,
quod ampliat textus, ut partus furti⸗
vus ſit & uſucapi nequeat, etſi apud
bone fidei poſſeſſorem editus it. Si jam i-
dem eſ in ſœtu pecudum quod in an-
cillæ partu, ſi idem, inquam, conſe-
quitur fœtum furtivæ pecudis apud
furem conceptum, aſt apud bonæ fi-
dei poſſeſſorem editum, furtivum eſ-
ſe & uſucapi non poſſe. Huic gene-
rali comparationi partus nrtus d
D-⸗

139 DE IIIRE VENTRIS

y. immediatè talem limitationem:
Xx furtivis equis nati ſtatim ad bonæ fidei
emptorem pertinebunt, addita hac racio-
ne: merito quia in frudtu numerantur, at
Partus ancillæ non numeratur in fructu.
Nota Lector, 1& ſtatim quod in hoc
verſiculo: Ex furtivis „vides, indubiè
reſpicit ad præcedentia: uſucapi poſ-
Iit, quæ vides in verſiculo: Sed ſ con-
cepit. Quod enim adhuc ulucapi de-
bet, id non acquiritur ſtatim. IIt
adeo verſiculus: Ex furtivis, expli-
candus & intelligendus ſit ex verſi-
culo præcedente, ad quem ſe mani-
feſte refert, ad verſicuſum, inquam,
Sed ſi concepit. Cùm autem dictus ver-

ſiculus: Sed ſi concepit: loquatur de ca-
ſu, quo partus apud bonæ fidei poſ-

ſeſſorem non tantum editus, ſed &
conceptus eſt, ſequitur & dictum ver-

ſiculum: Ex furtivis, ex eodem dicto

verſiculo: Sed ſi concepit, ſupplendum
& intelligendum eſſe de caſu, quo
EcX

ſubjicit contextus legis noſtræ, 25. F. ernn
Sleloen

ſauoni

I

N PARS IV. SFCTIO.I. 139
Aiut cx fürtivis equis nati apud bonæ fi-
and dei Poſſeſſorem concepti unt. De tali
n fœtu, nato cx. gr. Ex equis furtivis,
h aflerit textus ecum ſtatim bonæ fidei
poſſeſſoris eſſe, conſequenter uſuca-
mHE Pione non indigere, etli hæc neceſſa-
1 ria ſit, quantum ad ancillæ partum:
n ex ratione, quod hic in fructu non
ſit, quod ſecus eſt in animalium fo-
tu. Abfurdum enim viſum fuit, ho-
minem in fructn effe, cum omnes
fructus rerum Natura hominis gratia
Hcompara verit. S. 37. J. d. R. D. LX
lefam hilce emergit quartum argumen-
Vaenem tum: Enimverô fi in comparatione
n inun in textu noſtro, l. 49. J. 5. de furtis, an-
nder. Cillæ partum, pecudisque fœtum in-
unntte, ter initituta, textus nonniſi unicam
neflae differentiam agnoſcit, quantum ad
ins A Partum fœtumque ſcilicet apud bo-
Ecm, næ fidei emtorem & conceptos &
end, natos: ſequitur in ceteris agnofci
Umeum concordantiam. Si in ceteris, etiam
dun in eo caſu, quo partus foetusque a-
Pud

1

4O DE IURE VENTRIS
apud furem concepti, at apud bonæ
fidei emtorem editi ſunt; Exceptio
enim ut ajunt firmat regulam in ca-
ſu non excepto. Illud etiam ex præ-
dictis conſequitur, dictum verſicu-
lum: Ex færtivis, rectius conſidera-
ri ut verſiculum & appendicem pa-
ragraphi quinti, quàm ut ſeparatum
principalemque paragraphum ſex-

tum conſtituere debeat: etſi ita con- un

ſtanter fere editum deprehendas.
Accedat quinto ! 25. Y. ult. ff. de acq.
rer. dom. ibi: Et ovium fœtus in ack
Junt. Et ideo ad bonæ fidei emtorem per-
tinent: etiamſi prægnantes venierint, vel
ubreptæ ſint. Llbi oves prægnantes op-
ponuntur vel contradiſtinguuntur
Jubreptis. Ergo, ut ſubreptarum fœ.
tus bonæ fidei emtori acquiratur, re- u
quiritur ut tum cum ſubreptitio fie-
bat, oves illæ prægnantes non fue-
rint. Confirmatur id præterea ſex-
to eodem textu, cum verbis modoè
adductis immediate ſubjicitur: Etſa-
nè

dan DAhS IWV. SECTIO I. IA1
li in quln lac Juum faciat quamvis plenis
uberibus venierint, dubitar: non poteſt. I-
ddeda: in nd Ais .. Ixc verba
8 aen cum indiſtincte diſtinctioni priori,
AIIqua diſtinguebatur inter oves præ-
GN& gnantes & ſubreptas vacuas, ſubji-
Kaenin ciantur, ſenſus eorum erit talis: Sa-
Gunu ne quamvis memorata diſtinctio lo-
cum habeat quoad ſœtus ventresque,
Ntain non tamen obtinet quoad lac lanam-
que: etſi enim & hæc acceſſio pars-
ue ſint ovium, nulla tamen ratione
poſſunt dici eſſe talis acceſſio talisq;
pars qualis eſt venter fœtusque, qui
urH" matris ſpeciem referunt, ejusdemque
SEe utero clauduntur; cum lac & lana
Ealkianmum non nili externa & heterogenea ac-
hrrmmi ceſſoria ſint. Cum ergo in lacte la-
Intin naque hoc indiſtinéte affirmetur,
lhteit hæcque duo in textu ſola excipian-
uue tur, tacitè utique innuitur, diverſum
Emntakr. obtinere quantum ad fœtus, de qui-
ſelnod bus præœceflerat. Hiſce accedat, ſe-
n I Pmo, L. 4. 9. 19. F. de uſurpat. & uſu-
cap⸗

1I42 DE HIRE VENTRIS
cap. ibi: Lana ovium furtivarum, ſi qui-
dem apud furem detonſa eſt, ufucabi non
Poteſt: &i verò apud bonæ fidei poſſeſſo-
rem, contra; quoniam in frultu eſt nec u-
Nucapi debet, ſed ſtatim emptoris fit. Idem
in agais dicendum, ſi conſumti ſunt. Quod
verum eſt. Agni ergo ovium fürtiva-
rum apud fürem concepti, ſed apud
eintorem nati non acquiruntur em-
tori ſtactim, ſed tum demum ſi ſint
conſumti. Quod ergo juris eſt in
lana (de qua & ſupra vidimus ex l.
925. G. ult. F. de A. N. D.) id idemm non
eſt juris in agnis, teſte hoc textu in
l. 4. . 19. de uſur p. & ſucap. niſi hi ſint
conſumti: tum enim conſumtio rem
abolet, adeo ut priſtinus Dominus id
quod non eſt repetere nequeat. Quo-
modo enim aut quæ actio dabitur ad
petendum aliquod non ens? Eadem I
ſcil. hic ratio eſt conſumtorum ex. gr.
agnorum, quor in aliis fructibus à bo-
næ fidei pofleſſore conſümtis: de
quibus agi nequit: de fructibus in-
quam,

7

EWN PARS VI. SECTIO I. 143
N qunn , qui non amplius ſunt, agi
nequi. Alia autem quoſtio eſt, an-
non de damno domini & lucro con-
ſumentis b. f. poſſeſſoris agi queat?
quod uti omnino affirmandum eſt,
Arg. I. 14. f-. de condict. indeb. l. 206. de K.
J. J. 24. ii: Conſequens eſt. I. de R. D. I.
22. 8. 5. R. V. Q. ult. I. de L. Aquil. ita &
effatum legis noſtræ ita reſtringen-
dum eſt, niſi conſumens exin locu-
di pletior ſit factus. Novum non eſt
Win jure, ut conſumtio negotio alicui
alterationem quandam adferat no-
vam; Luſtretur vel unicus Pandé-
Garum titulus de Rebus Creditis, &
quæ ad eum commentantur Docto-
res. Et ne de ignotioribus loquar,
ſimus nunc contenti quæſtione illa
una celebri, quid juris ſit ſi non do-
minus nummos alienos alteri mu-
tuos dederit? Hic (niſi ſtipulatione
ſibi proſpexerit) nullam novam, con-
A tra cum qui mutuo accepit, actionem
Lörbi habet, niſi poſt conſiumtionem, ante
n eam

*

144 DE HIRE VENTRIS MN9
cam enim dominus nummorum eos anb inil
vindicabit, at poſt cam mutuo dans rtüunn
utetur Conmdictone ſine cauſa. Dico, kimam
condictione ſi ne cauſa, etſi enim nonnulli mas
in caſu conſumtionis mutuum admit- ulku e
tant, & condictionem certi ex mutuo, kinti⸗ D
neſcio tamen quomodo mutuum el-
ſe poſſit, ubi dominium non eſt trans-
latum, 3 3 quomodo dominium trans-
feratur ab eo; qui dominio & bate
ſtate id transferendi deſtituitur? Ne-
que T'extus quos hanc in rem addu-
cunt, l. II. . Vlt. I. 12. 1. 13. l. 9. g. I. F.
S 2. 7. C. de R. C. G& ſi cert. petat. aglen i
1. 24. f. d. obl. 6&9 A. 1. 56. Fegf. de fide- mini igi
tNuin
Juſ. I. 15. f. de Reb. dub. hoc probant, Ginm
ſed hoc tantum, poſt conlumtio- x hin
nem condictionem naſei: at quam?
Textus id non exprimunt: Tu ergo
cx analogia juris dic, cond Hétionein
ſine cauſa. Imo d. . 15. f de reb. dub.
deſtruit magis diſſentientium ſenten- zuh
PenndT
tiam: ibi traditio nal ſt. Neque di- at
verſüum eſt in l.5. F. de R. C. cum lo- n
.V qua- n

.

141

Ep SS
– PARS IWV. SECTIO I. 14
Kenmm. Juatur de diverſiſſimis caſibus, ut-
VIneet, Pote quibus mutuo dans ex poſt fa-
etienimmg. Rto dominium rerum mutuo data-
GA Tu adipiſcitur : quod in caſu ſupra
rncie, Poſito planè non occurrit: ut proin-
Onodenikn de in hoc caſu, ubi ſcil. nummi ali-
üns cui mutuo dati conſumti ſunt, planè
nine. 90n ſufficiat nummorum dominium
, (Uut nonnulli ſentiunt) conſumtione
ien acquiri. Ecſi enim conſumtione ac-
quireretur, acquireretur tum tamen
nonnili accipienti, nequaquam vero
ei qui dedit. Sed nec verum eſt,
conlumtione dominium acquiri, cum
conſumtio dominium (noſtro caſu
alteri competens) tollat potius, atque
IH. annullet; Cum enim dominium ſit
GEII zus in re, quomodo jus in re eſſe poſ-
i T Uit ſine re? Fateor; dicta l. 4. G. 19. in
Vin. f. de iſurp. && uſucap. nubeculæ quid
offundit, ſed quæ eonfeſtim tranſit, ſi
e expendis rd idem dicendum pertinere
e tantum ad principalem textus pro-
NCe poſitionem: Aonig in frudtu eſt nee

7.

146 DE IIIRE VENTRIS
uſucapi debet: minimè autem ad ac-
ceſſorium illud conſeéctarium: ſedſta-
tim emptoris ſit. Niſi quis dicere ma-
lit, Paulum ludere in voce fieri, ut
fieri hic ſit partem conſumentis fieri,
dum agnorùm conſumtorum inque
cibum appoſitorum caro conſumen- Al
tis carni concreſeit. Sane ſubtiliſſi-
mum Paulum rà& fieri ad dominium
retuliſſe, quaſi agnorum, qui conſumti ul
ſunt, conſumens adhuc habeat domi-
nium, nemo mihi perſuaſerit. add.
1.5, H. fin. f. famil. erciſc. Obiter nota ſis,
24 contra in d. l. 4. G. 19. quod ibi idem
eſt, quod, contra et, vel: contra ſentio,

contra dico, contra ſtatuendum eſt, &c. ENilyiin,
Confer Irner. injur. vapul. coit. 13. J. 4. (lein
ſeqq. Ex ſupra dictis ſimul conciliatur bam

1.9. G. . ad S. C. Maced. cum I. 12. F-de reb.
cred. diſtinguendo ſcil. condiétionem
mutui à condictione ſine cauſa. Illam
non dari. d. l. s, hanc dari. d. I. 9. J. 1.
Alii Doctores diſtinguunt circa hanc
enantiophoniam inter bonam &
1. a

EIII PARS IV. SECTIO I. 147
nment, lam fidem. Sed d. I. 9. J. I. in verbis:
lldin, ex omni eventu: id reſpuit. Denique
N d ſuperioribus argumentis accedat fun-
Neho damentum juris, principio hujus fe-
noonſmnens: ctionis adductum, extra caſum ſcil.
nntnne quo de ventris commodo agitur,
Inaneig hunc partem maternorum viſcerum
It. Eri eſie l. 1. O. 1I. de ventr. inſpic. Ut adeo
widems hic acceſſori & partis, ut jam ſupra in-
ronmenae nuimus, indolem non habere extra
n illum caſum non poſſit.
§. III. Ex dictis ſimul nunc con-
es cidunt legum argumenta ſupra J. 1.
GMäe Contra nos productarum præcipua.
n Nam quxæ plurimum momenti habe-
urg4. Te videri poſſunt, puta l. 25, . ult. .
de A. R. D. I. 4. §. 19. de uſucap. l. 45. J.

.. .
6. defurt. hæ, tantum abeſt, ut nobis
unuufei obſtent, ut ſententiam magis no-
lndine ſtram muniant, ut §. 2. jam demon-
Gecali Nr ſtratum eſt. Ceteri ſupra d. 8.1. ad-
liluſi ducti textus hoc tantum volunt, fœ-
Urue. tus ſc. pecudum ſtatim eſſe bonæ Fdei poſ-
“ Noris: quod ex prædeductis §. 2. ae-

G 2 cipi

14 8 DE IIRE VENTRIS WN
cipi debet vel de fœtu pecudum non aniimin-
furtivarum, vel, ſi hæ furtivæ ſint, gddun
de caſu, quo apud b. f. poſſieſſorem in mm
ſcœtus conceptus ſimul & natus eſt. uikatll
IV. Cave hactenus dictis opponas ſimet ti
argumentum ex l. I. §. 5. F. de fugitiv.
ubi natus ex ancilla fugitiva fugiti-
vus non eſt. Sinon fugitivus, ergo al min
non fürtivus. Ancilla enim fugitiva Aal
ſui ipſius furtum facit, l. 1. C. de ſerv.
Jugitiv. Unde tum iterum ſequi vi-
detur, partum ancillæ furtivæ non
eſſe furtivum, nec foœtum pecudis
furtivæ eſſe furtivum, etſi aut hic
aut ille apud furem conceptus ſit: cum ,
natus ex ancilla furtiva, quæœ ſui con-.
tinuum furtum facit, apud eam ceu
furem concipiatur, & tamen furti-
Vus cell fugitivus non ſit. Reſpon-
ſum habe: Omne vitium fugitivi in
continere quoque vitium furtivi: Sed
non verſa vice, vitium furtivi æque
late patet ac vitium fugitivi. Enim-
verò qui fugitivum dicit, plus dicit
quàm flſen

kfen PARS IV. SECTIO IL. 14909
4 Deaute „ . . .
Ihin, Juàm qui furtivum. Res furtiva eſt,
/ quæ etli in ſe proba & interne non
Pinil vitioſa, habet tamen vitium extrin-
Gengechen ſecus obveniens ut uſucapi & acqui-
lti D ri nequeat: at fugitivi vitium im-
cliunn probitatem animi factique notat in
laiene eo, qui ſus itivus eſt, l. 225. F. de V. §.
1 *“ unde & fugitivus ipſe coërceri po-
tet ſ⸗ teſt (quod in re furtiva qua tali ab-=
ue ſurdum foret) & receptator hujus
nint . 1. de fugitiv. & MKdilitio Edicto tale
Eumm fugitivi vitium attenditur, l. 17. g.
eHMI 14. de Edil. Ed. Poteſt utique ergo
umn, ui mater fugitiva eſſe aut erro, fre-
ramntlin uenterq; vagari ſine cauſa & tempori-
izgelln a in res nugatorias conſumtis, ſerius
e domum redire, ut eſt in d. I. 17. §. 14.
Emeain cum filius tamen filiave ejusdem
nk h omnino frugi ſint: non tantum enim
üm ii Heroum filii, ut in proverbio oXugv-
fimintff Xrαν eſt, ſed & patres matresque
Ininfine alhiquando noxe ſunt. Ancilla ergo
irin in fugitiva partum quidem facit furti-
etsdè vum, 1. 60. f. de furtis. At non fu-
A G6 3 giti⸗

Iyd DE MIRE VENTRIS
gitivum, d. I. I. Q. 5. f. de fugitiv. niſi
quatenus furtivi vitium ecodem com-
prehenditur, d. I. 60. F. de furtis d. l.

17, C. de ſerv. fugitiv- quomodo limita

ſis ergo textum in d.l. 1. J. . Jugitiv.
V. Neque majoris ponderis erit
argumentum ex l a. §. 15 f. de uſurp.

& uſucap. Loquitur enim de here-
de furis, apud quem, etſi ignoran-

tem, ancilla (idem eſt in vacca ex.
gr. vel equa) fuürtiva concepit pe-
pPeritque: hic fœtum partumque

nec uſucapiet nec ſtatim acquiret,

propter ſingularem rationem, i
heres eſt, adeoque una cum defun-
&o perſona. Nov. g9. princ. unde &
in jus defuncti ſuccedit: veluti hanc ſin-
gularitatis rationem ipſe textus d.l.
g. OG. Iy. inculcat.

VI. Graviorem ſcrupulum inji-
cit Papinianus I. 44. S.2. F. d.t. de uſurp. ul

& uſucap. ibi: non enim ideo minus capie-
tur uſu puer, quod ahenam matrem prius-

WNA9
aunleA
n wulun!
Im ngN

ſemg

rlnletn

guam eniterelur eſe cognovit. Atqui Anie

Pau-

WIN

lumeemcan.
Ncſn
Tronockolnn
oncers n
Nyfein
caim de her.
etlignorr
tin eaa
1 nrNt N.

Münen, gt
Um uncckin.
n nle d
llikrota.
leters 41

Npun ini
Ptuktin
mmucgi.
ſutnprür.
NAt. Man
U

PARS IV. SECTIO I. 11
Paulus in I. 4. §. 15. eod. ibi: SNi ante-
quam pariat alienam eſſe reſcierit emtor,
diximus non poſſe eum uſucapere. Quid

dicimus? Ajo, dictam l. 24. 5. 2. ci⸗

licet loqui de ancilla ſimpliciter alie-
na: at dictam l. 4. 6. I9. etiam quidem
de ancilla aliena, ſed quæ ſimul &
aliena & furtiva ſit, ut patet exillo:
Diximus, quod reſpicit ad G. in d. . 4.
præcedentes, qui manifeſte de an-
cilla furtiva agunt. Tu dicis tamen:

e Ex eco tempore quo quis cognovit

ancillam allenam eſſe, incipit fur-
tiva fieri; adeoque d. l. 44. G. 2. aget
etiam de ancilla furtiva. Reſpon-
deo, vitium furtivi initiale nocet,
non tale ſuperveniens. d. l. 4. 6. 15.
ibi: Quod ſi cum jam uſucaperet, cogno-
verit alienam eſſe, initium uſucapionis in-
tueri debemus. Et ad hæc verba re-
ſpicit idem docens Papinianus in d.
I. 24. §. 2. Vel ex his inſuper legi-
bus vides, ingenuè juris Qultor,
quam parum viderit ραο aſſerens

64 ſe

JOZ DE IIIRE VENTRIS WN.
ſe nullam in jure noſtro legem vi-
diſſe qua evincatur,; malam fidem
ſupervenientem uſucapienti non
nocereé, ſive ſufficere bonam fi- hm
dem initialem. Sed ſatisfeci ipſi niſi a, an
fallor 2. Aphoriſm.6y. Niſi id addere mi- Ir Entun
hi permittes, regulam noſtram: bo- gun mint
nam fidem initialem ſuffcere: limitari m iin l
debere quoad uſucapionem pro ſuo, ex mnm
. g. pr. pro ſuo. Vide infra §. 8. Ex laken
hiſce conſequitur, quæ ſuperius pro- fan
poſuimus de partu fœtuque apud ilegln
bonæ fidei poſſefſorem concepto, t,
eum ab hoc vel uſucapi vel ſtatim m lim
acquiri, ea limitanda eſſe, niſi quis nletz eih
antequam ancilla pariat eam furti- Egrn
vam hactenus fuiſie reſcierit, d. l. ief
2. GO. 15.
VII. Ex dicto g. 18. legis 4. ff. de
uſurp. patet ſimul quomodo intelligi
debeat, quod paragraphis præce-
dentibus 16. & 17. ibid. dictum erat,
pPartum apud bonæ fidei poſſeſſorem
Cſume apud dominum cui ſervus pro
. lber-

WN
Noſto ſgen 16 8
r, mln D
lentni
Cer bomn ,
itniii
itakgem.
nmaIrm:
enr Amian
Clen ) “ꝰ 4
7 Genon.
GrNr i
Nen NNe
neni hin
ee, ni n
Gür enn ilt
Eltit,4l.

1NAfe
no, inelg
pto ek.
1un ent
poleſhen
ClKrishe⸗
Wer.

PARS IV. SECIIO I. 1 53
libertate ancillam dederat) conce-

ptum, uſucapi non poſſe: ut hoe
ſcilicet verum ſit, ſi antequam an-

cilla pariat, alienam furtivamque
eam eſſe, emtor reſcierit. Hôe
enim vult 1à diximus: in d. g. 195. ihi.
Si antequam pariat, alienam eſſe reſcierit
emtor, diximu; (§. 10. & 17.) non poſſe
eum (emtorem) Mucapere. Quod ſi
dominus ille, de quo dixi, id non
reſcierit, uſucapio procedet, & do-
minus ille quaſi emtor partum illum
uſcapere poteſt, l. 9. && 10. f. pro
emtor. Dicit textus, quaſi emtor,
namque res ei abeſt pro hac mulie-
re & genere quodammodo vendi-
tio inter ſervum & dominum con-
tracta eſt; ut ratiocinatur JC. in d.
L. 10. unde ſimul placatur implacabi-
lis illa, ſi Dis placet, Aναα₰ͤοαα inter
d. lI. 2. §. 16. ſeq. de uſurp. & d. I. 9. ſeq.

pro emtore, depromto conciliandi me-
dio ex d. l. 4. §. 18. de uſurp. ut honæ

Kdei emtor partum apud ſe conce-
6 5 ptum

154 DkE IIRE VENLR8S M.
ptum uſucapere non poſſit, ſi ante moſtil
editionem partus furtivi vitium quo mnt,
mater affecka eſt reſcierit: poſiit, Im m
ſi ejusdem interim füerit ignarus.
Aliorum conciliationes refert & e-
Xaminat Hilliger ad Don. 5. 25. qui
ipſe d. I. 4. G. 16. accipit de caſu, quo
ancilla apud ſervum concepit. Sed
nec verba: apud me, nec ſubjecta
generalis (ancillam quoque reſpici-
ens) ratio permittit eam reſtrictio-
nem.
VIII. Sed huic deciſioni noſtræ
creditur obſtare, l. 4. pr. F. pro ſuo.
ubi tum ſuperveniens ſcientia nocet,
ſi quis intra conſtitutum uſucapioni
tempus ſcierit ſimul cujus id eſſet
mancipium, & cum poſſet, domi-
num tamen certiorem non fece-
rit: at ſi neſcierit intra ſtatutum uſu-
capioni tempus cujus id eſſet man-
eipium, aut ſi ſcierit neque potue-
rit certiorem dominum facere, aut
ſi potuerit quoque & dominum cer-
zi:: tio-

luntn
ſit:
it gum
ett e.

r rai

neſt. Nl
Ne ſpe
Poge pin.

n velrite⸗

—R
NinNe,
m lgiuni
dis l
ſet, C.
Mn el.
utntumulr.
lermu.
ege on⸗
Kcte, At
CNigann r⸗
1

7

PARS IV. SECTIO I. 155
tiorem fecerit; ut tum uſucapio de-

mum procedat, d. l. 4. pr. Quod

ſi ergo neſcientia uſucapientis per
totum uſucapioni præfixum tempus
ſpectatur, aut poſſibilis admonitio

in caſu ſcientiæ, ſequitur ſane malè

nos ſupra exl. 4. J. I. de uſurp. & uſu-
cap. non requiſiviſſe aliam diſtinctio-
nem niſi unam illam, an reſcive-
rit uſucapturus furtivam eſſe ancil-
lam antequam pareret, an id non
reſciverit. At ego miſſis aliorum
viſionibus, ſentio, textum in d. l. 24.
pr. pro ſuo. reſtringendum eſſe ad
ſpecialem illum caſum de quo lo-
quitur, cum quis ſcilicet uſucape-
re vult PRO SIIO. ibi. Neque idem
& pro ſuo. add. rubr. tituli ibi. pro ſuo.
Sed non tantum rubrica & ipſa tex-
tus verba, ſed & ratio ſpecialita-
tem in uſucapione pro ſuo depoſcit.
Sane enim pro emto, pro legato,
pro donato, &c. poſſidere & uſuca-

pere rem aliquis poteſt, etſi poſtea
96

reſcie-

. 4 „
15/6 DE IIRE VENTRIS WN
reſcierit eam alienam eſſe, at ſcire rem thlim,
eſſe alienam & tamen poſſidere pro
ſuo, eorum palpabilis inter ſe pugna -
eſt: nam ſi ſcis aliquid alienum eſſe,
quomodo poſſidebis id ut tuum an
IX. Gravius obſtare dices l. . W. IIpmn
3.. f. de Publician. in rem att. ubi igno-. mimmhh
rantiæ, ancillam furtivam eſſe, ab- mnimen
ſciſſe tempus quo quis experitur, præfi-
gitur. ibi: ſi modo eo tempore quo expe-
riar, furtivam matrem ignorem. Sunt
qui pro experiar, legant pariat, vel
pariat, vel experior. Tu dic ſim-
pliciter, quo in dicto textu eſſe idem dtcitt
quod LIt. veluti idem UIt pro QIIO émm
in h. 1. pr. f. ad L. Corn. de ficar. poſitum
eſt. Ita & Phædrus: Smonides qui
ſoripſit egregium melos. QIIO pauper-
ſac ſinere facilius. Bian, r
gator. Jur. pag. 135. eq. Ut ſenſus dicti
H. 3. legis II. &ε Pubician. hic ſit: inter-
dum tamen (non indiſtindle ſember l. a. ꝗ.
25. f. de uſurp.) ſi, ancilla furtiva apud me eti
conceperit & peperit, competere mibi in i
partu

.

NN
delerliren
n pollgenn
Inter ſe en
6 Aen . 6

uttun;:

le ds n.
ntt i.
wum dle;dr.
inim
enzhegnen,
Ipunen t
Eunthrig ſl
. deſn.
Dtenneleiten
blk w
Hjin ſn
Ennig d
( dndg.
Emk n.
U Kntsd
ieſt:in.
Pprle,
intucun
ſmenitit
n

5
1

PARS IV. SECIIO I. 157
partu Publicianam, ſi modò eo (con-
ceptionis & partus) tempore, quo ex-
periar, (id eſt, ut actionem cum ef-
fectu intendere poſſim) furtivam ma-
trem ignorem.
X. At quomodo partus, fürtivi vi-
tium à matre trahere poteſt, cum
partus rei furtivæ pars non ſit? l. 10.
g. 2. F. de uſurp. & uſucap. l. 26. f. de
V. F. Tu dic, cum jam editus ad-
eoque à matreé ſeparatus eſt, non
eſſe matris partem, d. l. 10. Q. 2. ibi:
peperiſſet pariatque. Eſſe cum matri
adhuc coheret, dum adhuc venter

eſt, maternorumque viſcerum por-

tio, I. I. G. 1. F. de ventr. inſpic. Unde
vitium furtivi ipſi ventri, jam tum
cum utero materno clauditur, im-
primitur, vide ſupra part. 1. Setlion. 2.
G. . ut mirum ſit W'iſlenbachium
le hic extricare non potuiſie: put.
ad I. 26. f. de V. J.
XI. Denique dubium tibi moveat
textus in l. 2. G. 5. F. de uſucap. ibi.
60 7 Fru-

158 DE ItIRE VENTRIS
Fructus & partus ancillarum, && foœtus
pecorum, ſi defuncti non fuerunt, uſucapi
Poſſunt. Ergone fructus pecorum-
que fœtus ita uſucapientur, ut par-
tus ancillarum? Non dicit textus
ſimpliciter illos uſucapi, ſed uſfucapi
pohße. IIſucapi (inquit) poſunt, ſcil.
aliquando: ſive poſitis terminis, ut
ajunt;, habilibus. Ita & alibi r0 poſ-
ſunt ejusdem ſignificationis depre-
hendas: veluti in famoſa illa I. 101.
F. de V. O. ibi. puberes ſine curatoribus
luis obligari poſſunt. ſcilicet, aliquan- Cnititentn
do, ſive certis caſibus poſſunt: ut Autu
ſi locupletiores ſint facti, ſi nuptias myNA
contrahant, &c. Vide ſis quæ dixi
ad Inſtit. 3. apb. 97. in fine. Ita & d. I. 4.
H. F. 19 poſſunt notabit, aliquando id
ita confieri; puta heres eosdem fru-
Qus fœtusque ex re defuncto forte
eommodata, aut locata editos alte-
ri bona fide vendat. Poterit tum
emtor eosdem ufucapere. Emtor,
dico: ipfum enim beredem cosdemn
— Uiun⸗-

l

c PARS IV. SECTIIO I. 159
in uſucapere non poſſe, indicat 4. I. g.
Cenm, n F. 15. 1. C. de acquir. poſſ. I. II. §. 2. f. de
eMu Publician. Sc. Neque id vult wel l.2.
ennn I. ff. pro ſuo, quæ in genere tantum de-
e clarat quid poſſidere pro ſuo ſit, ne-
Eig que addit eodem modo uſucapi pro
Dhlm, . ſuo: vel tituli f. & Codicis pro here-
tenieu de: ut dixi 2. aphor m. 6gz. Connanus
Kln g 3. Comm. 15. num. 2. 0 defundli in d. I. 4.
günd h. s. 5. putat eſſe nominativum plu-
üe ralem valentem idem quod mortui
eame (non genitivum ſingularem.) Verum
t. quomodo id quadrat ad ſructus, de
ee quibus textus pariter agit? Hilli-
t,ſnds gerus 5. Donell. enucl. 26. ideo Con-
ebrd nani vilionem non putat admitten-
dam eſie, quod abſonum ſit de con-
Dhrneoid ſumtis dubitare qulis enim . inquit, .
eten dubitare poteſt conſumtos, qui nulli Junt,
Ande ote uſucapi non poſſe? Sed non reſpexit
elist. Hilligerus ad ejusdem legis 9. m. 19.
Dltent dn. ubi de agnis itidem conſimtis dici-
e Im, tur, eos uſucapi non debere . Quod
n eten, abundantis cautelæ ergo à Ctis ita
“M addi

.

I60 DE NIIRE VENTRIS
addi puta arg. I. I7. C. de teſtam. l. 22.
9. 6. de auro leg. Verùm refutandis
aliorum ſententis brevitatis ergo
nunc ſuperſedemus. Adhuc nota
d. l. 4. §. J. non agere de partu fœ-
tuque matris furtivæ ſed alienæ: ſu-
me, defuncto commodatæ jung. G.
6. ſupr.
XII. Inſtituamus nunc retro di-
ctorum curtam quandam aααι να
Xaloν. Ubi nota ſis duas regulas:

I. Partus ancillæ fœtusque beſtia-

rum apud fürem ipſum concepti,
aſucapi nullo modo poſſunt. pr. &&

6.2. Bujus Sectionis ſupr. Amplia (1)

Etſi apud b. f. poſteſſorem editus
fuerit, vel partus ille vel fœtus. 4.
pr. & G. 2. (2) ut locum habeat et-
iam quo ad partum ancillæ fugiti-
VX. §. 4. ſitpra. Limita (1) quoad lac
& lanam, quæ originem ſuam jam
apud füurem cœperunt: hæc enim

it

, en
Mmun
artt ini,
is tlir,
3 r⸗ 1I
lhluhat
tun giſen
Hrrnmendd
n iin hfn

.

6

Cmm

ſtatim ſunt bonæ fidei poſſeſſoris. dtn

§. 2. ſupra. (2) quoad fœtus con-
J ſum-

WNE

enin itnli
Drerinch D

Adnne “

t le n f
A en ſi
Ghlktei, 4
1

Iunge ded
Mndan Aaltd⸗
ſsu l

Etlt Air

Pümongt,
Nln

Mul)
irn i

el ſetd 4.

In ubet e.
Mmelle i⸗
01) gonhe

rn lunn

, Pxr ann
eln

PARS IV. SECTIO I. 161
ſumtos, hi enim ſuo ſenſu emtoris
fiunt, etſi apud furem concepti, a-

pud emtorem vero editi ſint. vid. 6.
2. ſupr. argum. 7. II. Partus ancillæ,

ſoœtus beſtiæ furtivarum apud bo-
næ fidei poſſeſſorem concepti uſu-
capi poſſunt. §. II. Coc. ſupr. Am-
plia (1) Etſi bonæ fidei poſſeſſor an-
tequam partus fœtusque editus ſit,
reſcierit matrem eſſe alienam: alie-
nam, dico: non fartivam. Vid. fupra
G. 6. && II. in fn. (2) Ut procedat
regula etiam reſpectu domini, cui
ſervus ancillam furtivam, quæ apud
dominum partum de quo quæritur
& concepit & peperit, pro liberta-
te dederat. G. 7. Jupr. (3) Ut eidem
regulæ locus ſit, etſi bonæ fidei poſ-
ſeſſor poſt editum partum, & poſt-
quam uſucapere partum apud ſe
conceptum editumque cœpit, ma-
trem ejusdem relſcierit fürtivam eſ-
ſe. G. 6: ſupra. (4) Etſi neque domi-
num, etfſi illum noverit, eique in-
dica-

162 DE HIRE VENTRIS
dicare potuerit, certiorem fecerit.
H.5. ſupr. Adeoque etſi (y.) quis actio-
nis motæ litisve conteſtatæ tem-
pore furtivam matrem eſſe non igno-
raverit. O. 9.- ſupr. Nunc iterum limi-
ta eandem regulam ſécundam (1):
generaliter ut fallat in bonæ fidei
poſſeſſore hered. Vid. O. . & 1I. ſupr.
Item ſi antequam pariat eam Jurti-
vam eſſe b. f. poſſeſſor reſcierit. J. 6.
in fin. ſupr. (2) ſpecialiter quoad
fœtus animalium: ut hi uſucapi qui-
dem poſſint à tertio; in quem eos
hæres h.f. poſſeſſor, apud quem con-
cepti ſunt, tranſtulit: minime verò
uſucapione tali opus habeat alius
b. f. poſſeflor, utpote qui eos ſtatim
ſuos facit. G. 2. ſupra. (3) ſpecialiſſi-
mèé quoad uſucapionem pro ſuo,
quæ ſingularem diſtinctionem reci-
Pit. vid. J. 8. ſupr.
XIII. Ex e, quæ de fetd,lanay
lacte, uſucapioneque diximus, nemo

non videt, minime audiendum eſſe
Cl.

htiren e
1 gtt

weſenmi

ektennmn lu
Gann 1
in bone ſti

inn em ri⸗
N ſet
Kilter au
thilimne.

, Uen s

pigt r.

G Ahet A
iegztniin
leucl.
n gn
Cioren ke⸗

leet aun,
Cünma, Dend
Aendun ene

inie
oltehin e.

PARS IV. SECTIO I. 16 3
Cl. W'iſſenbachium gοα. ddt. f. de
V. S. ad l. 26. od. ubi quæſtionis: An
partus ancillæ furtivæ à b. J. poſſeſ-
ſore poſſit uſucapi? nullam bockie in
Orbe Chriſtiano utilitatem eſe; affirmat.
Habet utique ea quæſtio utilitatem
circa quæſtiones affines alias, de
quibus dixi. Quin &c in ipſa que-

ſtione de partu ancillæ fürtivæ po-

teſt uſus hodie obtingere, non tan-
tum apud illos populos, qui vera
adhuc ſervitute utuntur: ſed &, ſe-
cundum communiorem Doctorum
opinionem, qui homines agnoſcunt
proprios, quales vicini nobis Comi-
tatus, Bentheimienſis, l'ecklaburgen-
ſis, Steinfurtenlis, Epiſcopatus Olſna-

brugenſis & Monaſterienſis aliique

copioſè alunt. Quid ſi enim femina
propria fugitiva ſimulato manumil-
ſionis à priſtino domino impetrato
inſtrumento (Erlaß⸗Brieff) le mihi
propriam conſtituat pariatque? Vid.
tamen ſupr. part. I. ſett. 7. S. 6.

164 DE MIRE VENIL RN8s MI
XIV. Plura qui de quæſtione prin- inne
cipe noſſe geſtit, is adeat Ant. Mat- umſene
thæi Colleg. Cod. diſp. I. th. 25. ſeqq, Do-
nell. & Hillig. 5. comment. cap. 25. 8
26. Bachov. ad Treutler. f. de uſurp. 8
