id negatur in foro Romano. Fe-
mina intercedens obligatur utique
Jure Naturæ & Gentium: at hanc
ôbligationem in totum reprobavit
JIus Civile. Sed longum eſt omnia
ea exempla heic cumulare: inte-
rim certum eſt in genere quæſtionum de
bono & æquo plærumque ſub autoritate
Juris ſcientiæ pernitioſe errari, ut ait
C. in I. 91. §. 3. de V. O. Taceo;
non uſque ades expeditum eſſe quo-
8d, pupillum minolemve ſub tutela curave
. exiſten·

edamrl
eriſmnu
lin.
Alletnel

glkhen

ſelnt Ne
hlos i
timgin
igelti⸗

ttn In

lunet

iuenet
ödeuie

W Gu

Cntru
ubgne
Eetil n

net

Pln bee
roll
CCuten

antn Une
daſh

WIE
intief
Preſe encer
oninigr
Net, it
tnfelidim
ete ndnn,
oüri
Aronined
iomundet
begt id
“
Nl anrir
ENumm k.
ellernnige
Aronm,zhir
linthtunt
Uunelone
Urlrer ie
ungan
NePemn
Smnn, 1ii
0 Ne
Amcefr.
Prcknn

PARS IX. SECT. IV. 36 5

exiſfentes, illud notiflimum alibique

certiſſimum: Neminem debere ex alie-
no lodupletari. D. Huberi diſputatio
adductaque loca hoc in genere pro
regula haberi docent: ſed non de-
ſcendunt hæc ad hypothelin, ad
pupillos inquam minoreſque ſpe-
ciatim, qui tutorum cu atorumque
vi, poteſtati, auctoritati, conſenſui,
ſubſlunt. Sane dubium non leve in
hoc ſitum eſt: ſi enim omnis facul-
ras circa contradtus pupillis mino-
ribusque ademta, omniſque in tu-

tores curatorelque lege, quin &

conſenſlu minorum, collata eſt:
quæſo quomodo ulla ratione (di-
Xerit quis) minor ſe obligare vale-
at? Quam enim facultatem habere
ofſit, facultate omni privatus?
Sane nubeculam hanc dum diſpel-
lit ]Ctus d. L. 101. nihil inſubide pro-
fecto feciſſe dicendus eſt. Sed de-
ſcendamus nunc ad poſterius illud
alterum quo D. Huberus explicati-
Q3 onem

366 DE IIRE VENTRIS

onem noſtram enervare molitus

eſt. Hoc depromit ex verbis tex-

tus: ex ſtipulatu. Ergo non, ex re.
Conſequenter ettam antequam rei
translatione locupletiores facti dici
poſſint, minores obligabuntur. Fa-
teor, haberet hoc argumentum ali-
quod ponduſculum, ſi particula: Ex:
perpetuo Cauſam notaret immedia-
tam ſive proximam: At cum eadem
aliquando & cauſæ remotioris at-
que mediatæ index ſit l. I. 9. 2. ff. de
incend. ruin. naufrag. l. ult. C. de error.
advocator. l. un. f. de cond. ex lege I. 15.
§. 5. de damn. inf. conf. l. 1i30. de V.. vid.
Brunneman. ad l. 8&5. f. de her. inſtit.
cur contra analogiam Juris illud:
ex: in d. l. ror. d. V. O. reſtringere
geſtis ad cauſam proximam atque
immediatam? Maxime cum non
dicatur inibi, puberes ex ſtipulatu
obligari, confeſtim puta: ſed obli-
gari poſe, tempore ſuccedente fſci-
licet, pubere exinde locupletato.
Ana-

rn

ltin
o K
welu
nn

leheene
fe ennl
Aan eitl
weoten
Piien

Erlaun

ſtiictende
Conckar
wignt
Norcunans
i ueten
lhſe l
Nöhregkan

Penmn
Uihliire
itle e
Utteregen
it nugin

PFP ARS IX. SECT. IV. 367
Analogiam aukem Juris velle-in d.
I. 101. ſtipulationem non de cauſa
immediata, ſed mediatvremota in-
uam, intelligiexs ſupra principio
etuen memoratis abunde liquet „quibus
– nunc hoc addo, in l. 3. C. de in integt.
AImenmd „eſtitut. minor. caſum quo minor con-
tractum petita in integrum réſtitu-
tione reſcindere neceſſe habet, op-
Atntiti oni alteri caſui quo id neceſlſe non
liut habet, ſed quo minor contrahens ei
e, aimilis eſt cui bonis à prætore inter-
n dictum eſt dato eidem curatore. Re .
N ſtitutioni dicitur locus eſſe cum im-
lrin nor curatoris (quem habet) con-
ſenlſu accedente çontraxit: ergo

Erle cum absque eodem contrahit, hoe
rI reſtitutionis auxilio carebit utpote
ninm i, ipfe jaüre tutus non ſecus atque ſi

men cui bonis interdictam eſt à Prætoré
tbelluun curatore date qui itidem nulliter
u contrahens ipſojure absque Præto-
uimtt, ris reſtitutorio auxilio tutus eſt, 1.6.
Elaeuan f., de V. O. Hæc ergo duo, tum Op-
4 Q4 poſitio

368 Dä JIIRE VENTRIS

in integrum neceſſaria eſt, facta ca-

ſui quo eadem ceſſat: tum hujus
comparatio cum prodigo cui bonis

interdictum eſt per Prætorem cu-
ratore dato d. l. 6, quod idem eſt
in minore curatorem habente I. 1.
S. 3. de minor. hæc, dicere volebam,

conjuncta, ſatis declarant mentem

Legislatoris in d.J. 32. minorem Iſci-
licet cüratoris conſenſu non adhi-
bito contrahentem, nihil agere ſive
non obligari, ut eſt in d.l. 6. Ut tur-
bare quemquam non debeat quod
in d. l. 3. legatur: contractam ſervari
uon oportet. Qum conſtet, uon opor-
tere Jus Civile calumniari neque verba
captare ſed qua mente quid diceretur, ani-
madvertere convenire. I. penult. ff. ad ex-
hibend. Mens autem Juris Civilis
in d. I. 3. ex dictis illis duobus con-
junctis ſatis abundeque patelcit.
Tanto magis quod & alibi ea quæ

ipſo jure nulla ſunt, dicantur non ſer.

vari:

poſitio inquam caſus quo reſtitutio

ſikibin
Hmenuefin
rü nl

eleketn

(Ant

Plegjn
alnk
liinilz,
It l!
lzzufe
Edlircir
kutemgre
Mnnilne

e

iS
a PARSINX. SECT. IV. 369
Arichiin vari: quemadmodum pacta turpia
elet⸗ “ nullius momenti funt l. 26. l. 123. ff.
wtggain de V. O. I. 185. F. de R.. & tamen di-
renm cuntur non ſervari l. 27. J. 4. ff. de
pasct. non ſervari per Legem ſcil. ve-
luti & illa quæ ipſo ſtatim jure nul-
Ia ſunt, dicuntur per legem eſcindi l.y.
g. 2 F. qui & à quib. manumiſſ. Præter
n hanc nunc vilam, eſt & alia præſto
Juris analogia ſui ubique ſimilis.
1a Vicde I. 15. F- de ctrator. furioſor. l. 9. .
4. l. J. §. 1. 5§ 2. 1. 3f. F. de jurejurand.-
“ jundt. 1. 1. §. 3. 4e minotib. l. 9. G& ſeqq.
enti Fr. de inſtitor. act. 1. 3. J. 2. F. ad 5C. Ma-
inſn Cedon. l. II. §. ult. F. de minorib. l. 3. ff. d.
uitagr novationib. l. 25.'de fidejuſſoril 1.2.
C. gui legit. perſon. ſtandl. 1. 3. 4. C. de
Unumn autorit. præſtand. I. 10. C. de appellat.
uiſae jundt. 1.3. §. 11. F. de pecul. & ubique d.
erniH LZ. 1. F. 3. F. de min. Ex quibus aliis-
Gis que & uſus diverſi practici;, ſenten-
Gr tiæ noſtræ apparebunt, ut exiſti⸗
AAam mandum miniméè ſit, non efſe niſi
mumh unicum illum quem D. Huberusin-

D dicat

37 o DE IIRE VENTRIS

dicat & nos alias proponere ſole-
mus arg. pr. I. de perpet. & temporalib.
abtionib. !. 35. F. de O. & A. I. f. Cde in-
Zegr. reſtit. S. 5. ihi: Prætor. I. de hered.
qual. & differ. ſcilicet, ut minor abs-
que curatore ſuo contrahens ſe-
cundum noſtram, communem, fo-
roque receptam ſententiam, non
neceſſe habeat intra quadriennium,
Jure ff. & Inſtitutionum, intra an-
num) reſtitutionem in integrum,
contra contractum à ſe initum pe-
tere, ſed intra triginta annos re-
medio nullitatis aut actione alia
ſibi integra relicta jus ſuum perſe-
qui, quin & poſt annos illos & intra
os ſi poſſideat, exceptione perpe-
zua ſe tueri. Qui fämilesque uſus

Ult bun
rsſolcton
eslernn
e nut
Drlemuunt
Urrkurtt
r, Al
R 4

2

Netinnhter
te ſiſ
Me Mn
hnmnins
rannnezn
Wwiftim n

practici jubent ut à ſententia noſtra
in theorica veritate apprime, ſi quæ
unquam, fundata, non diſcedamus,
quin ut, ſi forte reſponſio noſtra ad
apparenter ſive prætenſe obſtan-

tem l. 107, de F, O. alicui placere
D . nolit,

feuſchunn
lalthrin
ir ht n
lfranine
upe

lellezu

W

Mohtanti⸗

Gelfn
hunliie
ltaunm
1n contnben;

Rummen:

tbunnim,
nncutienn
nunm imn
eniin
n kkünme
tiimman

Pin dor A

Miuunſen
nnznduun
Nththrſene⸗
llrlecell⸗
Ulememavoh
terirne
Nonditunmg
olonteit
õ
ſutn

. 4

NI

PARS IX. 8ECTL. IV. 371
nolit, is tum ex aliis commaniter,
noôtis ſolationem aliam ſibi eligat.
Tales Feltmannus loco in Aphoril-
mis meis adducto habet quinque.
Bockelmannus loco ſupra adducto
habet has: vel lex, ait, (l. 1olde V. O.)
ad perſonalia:, Vel ad obligationem ineſſ
cucem, vel ad Jus vetus referenda eique
per l. 3. C. de in integr. reſtit. derogatum

eſſe dicendum eſt. Gritici dele ctantur
ntidem ſuis ſpeculationibus. Si ex-⸗
plicatione mea ſupra data deberem

carere (cujus rationem uſque ad-
huc nullam video) eligerem ex
Feltmannianis quinque illis, quate-
nus cum mea noôn concordant, ma=

xime tertiam, ut curatores ſui intelli-

gantur non re ipſa ſed juris deſtinatio-
ne tales, ut tum d.l. 101. explicanda
Gt côllatione inſtituta cum d. l.3. C.

de in int. reſtit. ut verba dictæ legis

101. ſine curatoribus ſuis; Gynongymiee

explicentur in d. E. 3. per hujus ver-
ba: ſine curatore conſtituti. Ut vox:
1 6 conſti⸗

372 DE IURE VENTRIS
conſtituti: ex d. I. 3. trahenda ſit ad d.
l. 101. ibi intelligenda poſt & ſuis.
vid. l. 26. & l. 28. de legib. jundl. 8.pen.
I. de L. Aquil. inviti enim adoleſcen-
tes curatorem non accipiunt gY.2.l.
de curator. d.l.3. Quemadmodum non
eſt novum leges priores explicari

ex poſterioribus l. non eſt novum ff. de

Legib. Cujus iterum argumento,

juncta l. ult. ff. de conſtitut. princ. ex
Bockelmannianis reſponſionibus

ræferrem itidem tertiam, ita ut
lure novo Codicis ſecus eſſet quo-
ad obligationes Dandi atque Facto-
rum prægnantium quæ cauſam bo-
norum continent. Si corruptiones
(correctiones, ſcribere debebam)

legum amarem, arrideret mihi ea,

ꝗqua pro obligari reponeretur obliga-
7e, de quo vide Nobiliſſ. nobisque

amiciſſimum D. Noodtium: lib. I.

probabil. cap. 4. in fin. ubi conferun-

tur 1. 2. J. p. de reb. eredit. l. 9. de aut.

Iutor. item l.14. de oblig. Gact. De-
2 nique

iſe i
onetunt

Srhrn
Uisglient
(a Lant
IlAl en
efnie ie
luilſcn
Iimnbodr
Cutlro/
Gat
ſuhalnen
unos ain
Ueut,
Uingtan⸗
Llattien
imeſtren,
el
Minngl
le I
rhiiii
ulkennie

ulen

E

Ptnnenute 4
li N

eele l

ninnle 4“
anicfun ,

Ndnohme
Ntzepi

ve nn
enn õf
tuin n⸗

i Nalrin
E, 1

ſ dnce EN

lme it

nectet-

Ganmnun
ber kin
nii e

unmmti,
tülen nie

Moctir,kn
Gintn
1guu.

—–

PARS INX. SECT. IV. 37;

Al nique (ut aliorum objectiunculas

viatorie tranſeamus) ad I. 43. de O.
& A. reſpondeo, loqui de minori-
bus qui curatoribus carent. arg. d.
§. 2. I. de curat. in pr. jundk. l. 3 & ſ..
de Legib. idemque innuere illa ſuæ
poteſtatis: ibidem verbo: paterfami-
la ſubjecta, ne bis idem dicatur.
Vinn. de pattis c. 14. n. Iy. Alii obji-
ciunt !. 2. Cod. ſi tut. vel cur. interven.
ſed ad quam tu tene ſis, illud ibi-=
dem occurrens etiam, reſpicere ad
minores qui curatoribus carent.
IUIt ſenſus ſit: non tantum reſtitui
minores ſi curatoribus careant, ſed

& ſi eos habeant, immo & ſi hi vel

maxime præſentes ſint. Denique
ſunt adhuc qui obmoveant argu-
mentum ex l.3. F. de Obl. & act. juntt.

1.8. C. de nupt. quod ſcilicet curator

detur bonis J. 1I. 8, ergo nec obliga-
tionibus „cum hæ ad bona non per-

tineant nec cum iis quicquam com-
mune habeant 4. I. 3. Verum hoe

C2E poſte-

374 DE JURE VENTRIS
poſterius in hac lege3. nominve-
nitur, ſed hoc tantum, quod obli-
gatio non conferat ullum jis in re.
At jus in re non exhaurit omnia
bona: eſt horum ſaltem cura por-
tio. Ad bona autem in genere obli-
gationes pertinere ut ſpeciem par-
temve bonorum;, manifeſte expri-
mit JCtus in l. 49. f. de V. . Unde
nunc argumentum inverto. Si cu-
ratori datur facultas circa bona mi.-
noris, ſequitur eandem æque dari
quoad obligationes minoris. At.
qui verum eſt prius. Ergo & po-
ſterius. Probatur conſequentia ma-
joris ex d. 149. Minor: en

PARS DECIMA.

SECTIO I.

Ravis etiam controverfia elt,
an Matrimonii vineculum ma-
ritus ſolvere poſſit ſi no ve nuptam
uxorem ſuam ex alio ventrem ge-
rerxreé

S

mte ee
hposſeno,
m n
r eununkeot
EWenn
nennh,
igliunene
Aaendren
clt NR1
(üm e
Iniknn
el etd
ritn,
Metnicgte
alumne
Ioiizuon
ririm
uc u

. 46 tu nne
ſun gni
Unn
l
Em

NHE PARS X, SECT. I. 375
DI rere deprehenderit? Cum affirman-
I tibus ſentio, ſed non per omnia
Niſin ipſorum argumenta, quæ ſingula
i mea non fecerim.
Nene 1. Quid enim ponderis ineſſet iſti
tnimnig argumentulo, quo errorem circa
entffeteng virginitatem Circa ſubſtantialia (at
nnſeee talem errorem matrimonio obſtare
N1[econſtat c. 26. x. de ſponſalib.) eſſe de-
en cidunt. Quæſo enim an cum vidua
detue non eſt juſtum matrimonium? Im-
tnn W¶mo eſt: eſt & cum meretrice nunc
ni⸗ R Pnitente, adeo ut ſi qui publicas
iu Ioe meretrices de lupanari extraxerint
ki e eaſtitratemque nunc ſpondentes du-
ugl xerint in uxores, hoc inter opera
charitatis non minimum ſit ad re-
h. miſſionem profecturum peccato-
rum ſecundum c. inter opera X. de ſpon-
ſal. & matrimon. Neque impedit,
quod virginitas rupta vitium infe-
mumet4 rat corpori, adeoque in materiali
Gialm & ſubſtantiali. Enimvero, non
unume⸗ omnes Gorpoxis affectiones ad cor-

Afemnen e pPporis

376 DE IIIRE VENTRIS

poris ſubſtantiam, nedum ad ma-
trimonii ſubſtantiam pertinent. Et
quid ſi vitium corporis tibi hacte-
nus in matrimonio ſtabili degenti
incognitum fuerit: quid ſi & ipſa
uxor vitium aliquod internum cor-
poris poſtea emergens ignoraverit?
Neu dixeris, virginitatem eſſe ta-
men de ſubſtantia virginis, nam &
cetera ſunt de eſſentia feminæ non
vitioſæ, ſed nec illa tamen nec hæœc
faciunt quicquam ach ſubſtantiam
aut humani corporis aut matrimo-
nii.
II. Verum ſententiam meam fun-
do, primo Jure Divino, quod Matri.
monium lſolvi permittit ob fornica-
tionem ejusque reſpectum: in Græ-
eo eèſt æoοραα ⁰ οαραα Matth.
F. verſ. 32. Dixi Irner. iujur. vapul. cit. .
32. §. 12. Quæ fornicationis ratio
ſive reſpectus eſt ſane & in femina
ex illicita Venere ventrem geren-
te. Adde ſodes Deuteronom. cap. 22.
verſ. 20. ſeqꝗ. III.

W
Il Kon⸗

an (Nn Ken
iktentun

COlibet en
ll ien
trikene
uimero cum
mii ilgun
Aponum
(emi nne
Fenauenn n

nen

ib (nie

Wtienten

H NNN.

n, nedun, 8
tan ka

lite Nil 6
okinern
geni gnorge
gin “M
üriginsnn
ſiralin
unernet:
nid bleen

sutcn

Nnnentin.
g in
Itonrnier

eComin. .

1 1
igftu

ihr wl

ekonstd
leltknd
Cnen edr⸗
ouNan
1

PARS X. SECT. I.) , 3377
III. Secundo moveor eo quod
error circa ventrem uxoris quam
virginem duxiſſe te arbitrabaris

ſi contineat errorem ſubſtantialem,
non quidem intuitu virginitatis

ſubſtantialem, ſed intuitu caſtitatis.
Enimvero cum principalis matri-
monii ſcopus, mutuum conjugum
adjutorium, in progeneranda certa

ſobole maxime ſit conſpiecuus, ei-

dem autem vagæ coitionés imma-

ne quantum adverfentur „quin &
ſcopum iſtum in principali parte

maxime evertant ejusque fubſlan-

tiam inihi⸗ peſſundent, conſequitur,

errorem circa talem Vventrem ad-

miſſum eſle circa matrimonii ſun-

ſtantialia, conſequenter matrimo-
nium eſſe nullum. Tum nota, ſi vel
maxime errer hic non concurrit
circa ſubſtantialia: eſt tamen defe-

QCus principalis conſenſun. Nec enirn

impedit, eſſe quid acceſtorium, &

tamen in intentione, principale.. 34.

f. de

37 8ꝭ DE IIRE. VENTRIS
F. de contr. emt. Unde & divortiuni hic
non agnoſco: ſed/ repudium.
IV. Accedit tertio, feminam
talem ventre impertitam, ſed eun-

dem diſſimulantem, verſari in do.

lo dante cauſam contractui matri-
moniali Eſto nunc Matrimonium
Contractus aut quaſi aliquis Con-
tractus Juris Gentium aut Civilis,
hoe equidem nunc non diſputabi-
mus, ſufficiat nobis nunc in Legi-
bus etiam Juris Juſtinianei civilibus
Matrimonium ad contractus refer-
ri, aut iis aſſimilari I. ult. C. de re-
pud. NoV. 22. Ccap. 19. Arg. l. 4. f. de
Pign. O yp. l, I. f. de act. rer. amotar.
1. 4. f. de fide inſirum. ſed & eundem
bonæ fidei negetiis æquiparari cx
d. I. 1I. jundt. S 29. I. de adion. I. 3. de
j. dot. . 14. C. de nupt. l. 21. §. 3. 4204d.

met. cauſ. junct. l. 21. de R. J. I. I. f. ſol.

matr. I. I. rit. nupt. G. I. I. de part. pot.

27 ff. rer. amotar. eluceſcit. At

certi juris eſt; dolum dantem Leun
tam

S

aumti
ldigoſe
1.Cotn
Porun tobe
1li ie el
Cln enten
nr bleir
Ckrolprin
ſnclteng, E⸗
ſcllnercet

(Aualse

N Meede
Wiommne
Gtinns di
Urgus men
acnni,
ſtlinit
Pgimin
eſtreini⸗
Nintcann
ccleri
memn, 1
gi

deſttin ſt
1d Perliii
Cootnenir
Mltnros
li Aisl
tlum at
nennn
Eönuneigl
fknineicer

Contrechk

i u.
ipl /
cancen
löprmi6
Econ.,
la

NAY

1An
Areet 9
ndunence

.

PARSX. SECT. I. 379
ſam contractui bonæ fidei, eundem

retro ipfo jure nullum effcere l. 7.
1 pr. ff. de dol. mal. l. 16. J. I. ff-. de minorib.

V. Quin finge, quarto, Matri-
monium non eſſe contrackum bonæ
fidei, finge etiam non adeſſe heic
dolum dantem cauſam contractui
bonæ fidei: eſto ergo negotium,
& ſtricti juris, non adeſto dolus ni-
ſi incidens, & tamen locus erit re-
ſciſſioni ex capite doli. v. l. 7. 8. 3. f.
de dol. mal. l. 36. F. de V. O. d
VI. Accedit, quinto, Jus Ca-
nonicum in c. quemadmoduma7. X. de
jurejurand. ubi tum demum obliga-
tur quis mulieri quæ fornieationem
antea commilſit, ſi jurejurando ſe-
ſe obſtrinxerit quod eam ſemper
pro legitima uxore habere velit. Sa-
ne ſi hæc jurisjurandi vis eſt; ſe-
quitur à contrario, non jurantem
non obligari. Interim nec quoad
Pramentuin- Praxis ſequetur Jus
Canonicum: cum pugnet cum Ju-
re

X

7

3980 DEIJIIIRE VENTRIS

N!

re Divino. vid. de Jur. Virgin. 5. i. l C

72. GG 75. Cypræ. de ſponſalib. c. 1. J.

39. ſeg

bio inter jus Canonicum & Civile
non ſit ſtatuenda differentia c. I. X.
de nov. oper. nunciat. Novell. 83. cap. I.
unde & Jus Canonicum quando de
matrimonii dirimendi cauſis agit,
nullaſque quoad vinculum ſolven-
dum admittit, de matrimonio in-

telligendum eſt juſto ſtabilique;,

non autem de eo quod ipſo jure
nullum eſt. Nam in juribus abro-
gantibus ſive corrigentibus ea te-
nenda eſt regula, quod ſtrictiſſime
debeant accipi & ad caſum de quo
loquuntur reſtringi. per l. 32. C de

appell. l. 27. C. de teſtam. UIt uſum

heic habeat diſtinéctio quam Lau-
terbach. compend. f. pag. 454. bené
notari vult, qua aliud eſt, ſolve-

re matrimonium: aliud, matrimo-

VIII.

nium declarare nuhum.

le t au

46. kerth
VII. Accedit ſexto, quod in du. ton

eßoſehan
.Ale uniren
eumel
miononenn,
etienentl
iottſnenge
Ae ule e
nnlatcnen,:
Indeubie
Sniſnemge
nanum,ch
, he n
Unrimiͤfi
ert
UNn
lnſnen⸗
Uetan r
n ſlinin

An pARSX. SECI. In z8r.
efl VIII. Qua diſtinctione adhibita
facile eſt quoad Jus etiam Civile
e refpondere dubio ex Novell. n7. cap.
Niang 8. Je. oriundo. Si enim ſacundum
hoc Novellarum Jus nullæ divortii
cauſæ ad mittendæ ſunt aliæ præter
undins ibi enarratas, ſequitur profecto,
– fornicationem aut concubitum præ-
inlri cedentem cujus ibidem nulla men-
“ tio fit, nequaquam divortii cauſam
t⸗ eſſe poſſe. Dicimus enim, propter
fornicationem, aut, ut maneamus
NEAH intra oleas hactenus noſtras impræ-
utus gnationem præcedentem ſed vire
iue ignoratam, divortium non conce-
uAHiiin di, utpote quod matrimonii vin-
Anée“ eula difrumpit, ſed eam obſtitiſſe
leCl ut matrimonii vinculum nunquam
Uit fauerit. n
u IX. Miror autem eſſe Doctores
h quibus ſententiæ noſtræ opponere
Idii jubeat can. unic. cauſ. 29. quæ ſt. 1. in fin.
nm ibi: Error qualitatis non excludit ſimi-
0 „Uiter conſenſum, utpote ſi quis emerit

Cſkrentten
nl

82 DE IIIRE VENTLRISs

A

aaren vel vineam , quam putabat eſſe snun
uberrimam, quamvis ille erraret in qua- N NM m
litate rerum, rem minus fertilem emendo, 0 güfre
non poteſt tamen venditionem reſcindere. Mugiiinn
Similiter qui ducit in uxorem mereticem Anndddl

vel corruptam, quam putat eſſe caſtam l

,7:

vel virginem, non poteſt eam dimittere . ly,umm
aliam ducerne. Reſpondes enim eſſe nhti Pin
ſententiam privati hominis, Mona: Uantanih

chi Bononienſis, Gratiani, quæ au- 0 Man
oritate omni caret, niſi quatenus Glngnnf

textu & ratiene ſe firmat. Mere- umoloni
tur enim notari, præter ipium De- pAmmn
creti textum, in Decreto compa- Ilnici
rere ſeptem: I. Rejecliones, qui- iluiimn 0

bus Emendatores à Gregorio XIII.

Pllhics,i

conſtituti Romani indicant, apud Wlngan
quos alios, maxime collectores Ca- Inmmn ii

nonum anteriores, idem canon in: Mhyul

veniatur. Et hæ in hodiernis cor- Fligmmr
poris juris Canonici editionibus ſub iinipm,
finem paginarum ſub literis a. b. C. ti gie ,,

&. exhibentur. 2. Conſpiciuntur

—

ibi notæ ſive annotationes cna-

VN PARS X. SECT. I. 383

Junftsdem Emendatorum: quæ Cahoni-
emig bus iplis immediate ſolent ſubjici
neſnnm ſub fignis paragraphorum: quibus
m paragraphorum ſignis aliquando et-
umm iam numeri adduntur. Ilta d. cauſ.
zt e 29. can. 1. quaſt. z. vVides duas notas
emin’ ſubjectas, utramque cum ligno pa-
Onctgeinme ragraphi, priorem cum eo ſolo,
Uhorne poſteriorem adjecto unitatis nume-
Cntin n ro. 3. Numeri omnibus canonibus
tbtiiu Cceureliquis præfixi apparent: quod
lehme Antonio Contio deberi credunt, ve- 4
Menia lut. 4. Summaria; Anonymo. Sed
nlennen 5. Rubricas, 6. Partes, & 7. Con-
Ndm tinuationes, Gratiano tribuimus.
sGeII De Kubricis;, utpote re nota, nihil
Gnn addo. Partes autem intellige, quæ
elee in corpore Juris Canonice, præ-
Dtnum miſſa vocula: pars: aut contracte:
rbtenin P. indigitantur (has alii Paragraphos
etmm Halunt cognominare) & hodie li-
mGI Eeris carſivis, ive jacentibus expri-
afis munture— Quodultimum ctiam
Ninsen Aidem in Cöutinuationibus illis quas

— –—

384 DE IIIRE VEN TRIS

dixi obſervatur, ſed his nihil omni-
no præponitur. Ex. gr. Caug. 28.
Quæſt. I. canon. 14. vides ſubje tam
Bartem quintam. Hujus Continuatio
eſt poſt Canonem 17. verl. item illud

Auguſtini. Hujus iterum continua-

tio eſt d. cauſ. 28. Quæſt. 2. verſ.
Quod vero vivente, & verſ: Item Inno.

centius. Horum porro continuatio
eſt cauſ. 29. princ. verſ. Cuidam mu-
lieri. & d. cauſ. 29. quæſt. I. verſ.
G autem conjugium, uſque ad dictæ
cCauiæ 29. quæſt. 2. ubi tum incipit
nova Gratiani pars in verbis: ſecun-
da quæſtio propoſita et: quibus ver-
bis præfixa videbis hæc: t. parſ.
Ex quibus elucet, oppoſitum cano-
nem an. cauſ. 29. quæſt. I. eſſe ex Gra-

tiani continuationibus, adeoque

robore legis deſtitui.
X. Nec magis me morabitur. I.

1I. §. F. de action. emt. vend. & l. u.
1. F. de contrah. emt, per quos textus
conjunctos patet, emtionem devir-
ginatæ;

Sore nn
ulſete,l
e enn
fieckrpune
ſonrithr
ſlien M⸗
Elinoni ver
Ctle, Mee

adrſarceen
(lentt gh

Ferielkeane
Enee

(Eenta Nale

Ulif,
hlchlich n
lfſü
A agtin
tdim
ihitte
Uim m
numrn iz
a nig
i nin
leei

i PARS X. SECT. I. 38G
l ee ginatæ „quam virginem putabas
. id ſabſiſtere, ſed reſcindi. Ab emtio-
nli ne enim ad matrimonium nulla
nnN hic eſt argumentatio, cum diver-
inlan ſus utriuſque ſcopus ſit, emtionis
4in quidem adjutorium particulare,
Ai matrimonii vero adjutorium uni-
NNell verſale, præcipue in generanda
Ummnii certa ſobole vid. ſupr. J. 3. ut con-
itin ſequenter ex diver ſitate ſcopi di-
aln verſus ſit conſenſus.
mlr XI. Sed nec deterrere nos à fen-
mni tentiæ noſtræ propugnatione de-
Nhnnis bet, I. 19. f. de R. J. ibi: qui cum ali-
in e quo contrabit, vel eſt vel eſſe debet non
r ignarus conditionis ejs. Ea enim re-
pme gula exceptionibus ſuis obnoxia
Alcaen eſt. Audiamus ſodes Sandium ad
riA 4d. J. 19. Limitatar, ait, heæc regula
u drimo; ut non procedat quando juſtigi-⸗
emlin vus error in facto intervenerit: ut ſi quis
uG1I liofam. pecuniav mutuam dedit, quene
pynmumn credidit patremfam. non vana ſimplici-
mianndet tate deceptus, ſed quia publice paterfam.

S. R pleriſque

:86 DE IIIRE VEN TRIS
pleriſque videbatur, ſic agebat, jic con-

trabebat , ſic muneribus fungebatur„

cefſabit SCtum 1. ſi quis. 3. ff. ad SCtum
Macedon. 1. ſi 3. §. ſi à pupillo. & ibi
Bart. ff. procm. 1. Barbarius Phi⸗

lippus. ff. de offic. prætor. Secundo

limitatur, ut procegat tautum, quando
is, qui de conditione ſua excipit, dam-
num declinat l. quod infans. 60, de

rei vindicat. Quod fita cum filiufam.

in rem ſuam converierit. Secus quando

lucrum aſſectat. . at ex contrario.

verſ. ſin autem aliter Inſt. quib. alie-

nar, licet vel non IJ. pupillo. 15. in
ſin. de Folut. Yertio limitaturs quan-

do contrahens fuit induttus ab adverſario

per dolum ad contrahendum, aſſerendo
ſe talem, qualis non grat. l. 1. C. ad

SCtum Macedon. Paulus de Caſtro

in L. etiam. in fin. ff. ſolut. matrim.
Quarto locum non habet, quando tempus

de negotio plenius deliberandi, && de con-

ditione ejus, qui cum contrabhit inquiren-
di ſpatio excluditur, Textus eſt ad fanc
rem

MGS

iceunn
leeſero ⸗

IIul 4

6ünlatin
llte inp

neem
rhoemmn
Musrthon
Udhn Ae
I lſag

N

ri in
üfun
Nußparn
in unch
ußieneen
ke h
tiuuenf
l, uke
Mifn
lin iie/,
i Ku
Rhe Ia

1

n
ſeagte,

e,

sgialn
lipleb

l Aubrit

il t “
Atnti
, nti
Nü
ta aanni,

Nricknn.
D
l
leeni

ur F
EC

b

lnni
Ai, erl t
cDptuutr
Selufe
1

ror, Nn

. PARS X. SECT. I. 387
rem valde accommodatus in I. L. in prin-
ff. de exerc. in act. verb. Tempus.
Haæc Sandius. Quid videtur? ſub
qua limitatione comprehendes ca-
ſum celatæ imprægnationis ? Ad
ſingulas referri poteſt. Ut optimo

iure Holtermanaus in ſuis Notis &

Strictaris ad Bronchorſtii commen-
tarium ad Regulas Juris ita ſoripſe-
rit: Clariſimus W'eſenbecius in parat.
f. de R. N. n. 8. miſere hac regula abu-
ditur in vitiata ducta in matrimonium,
guam Virgivem putabam. Quaſi vero
mihi hoc imputare deberem, ſi per erro-
rem non Virginem duxiſſem ? Iltinam do-
cuiſſes nos quomodo in hoc negotio dili-
genter nobis ante cavere ac proſpicere po-
tuiſſemus! Hic Rhodus! Hic ſaltus! Cer-
te citius naſcentur pili in hac manus mea
vola, quam boc demonſtrabis. Ex Di-
vorum Fratrum Conſtitutione, I. I. ff. de
ventr. inſpic. fuit quidem arbitrium
Obſtetricum æſtimandi, an mulier ſit
prægnans? ſed an virgo? eſt in dif-
R 2 ficili

38 8 DE IIIRE VENTRIS

quam legitur obſtetricibus delatum arbi-

trium: quibus tamen non abs re medici-

nam Jfacere permiſſum, ob quam cauſam
Viri Medici govada hiſce medicis ſemi-
nis dedicarunt ut Zheodorus Priſcianas
PFictoriæ Sabinæ. Cujac. lib. 17. Obſ. c.
27. Hæc ille. Ad virginitatis er-

go conditionem d. l. 19. pertinere
negabimus. add. l. i;. ff. d. cond. inſtit.

juntt. l. 18 5. f. de R. J. Ita tamen ut
ſupina nimis negligentia & hic ob-
ſtet. vid. l. 3. §. 1. ff. de jur. && fatct.
or. I. IF. §. 1. de contr. emt, d. I. 19.
juntdt. d. l. 198 . de R. J.

XII. Ex iis autem quæ ſupra 5. 2.

& ſeqꝗq. dixi, fluit, ſententiam no-
ſtram ampliandum eſſe I. ut eidem
locus ſit, etſi ſemina non impræ.
gnata, ſed devirginata duntaxat
fuerit, 2. ut eidem locus ſit, etiam
in vidua impudice vivente. Con-
tra ex iliſdeimn conſequitur, ſenten-
giam candem limitandam eſſe, ſi

femina

ſicili ac pene impoſſibili, nec huic rei i.

2

6pubrenle
Nn inpoun
n he
Pet, Cne
ſmltuerit
uthonell
ote ecen n
nſunrnen
uulignoren
UDng
Rnebelten

fün rtfie en
lrifnl laitn
Sn rin,
Nlnintn
6laltin ,
Matern l
Gkeben
Hyan,
nnn llin

(lyenm 6

rcnat

i
1

INN

1 ee une

ia iln 68

nulhnn

niſni
enlis
lun Ut
d,. ng
Afente,
En
4) Pumar
pnükti

tem n ls

e

1
l.

1krrecen

ask,cän

ſen enen.
UUm ,!

Enin,

NüIN.

a tlnnt

Fene (n.

PARS NX. SECT. I. 389

ſemina ſine ullo ſuo dolo malo, ſine

omni improbitate ſua devirginatio-
nem paſſa fuerit,; ſume viduam

fuerit,; ſume viduam fuiſſe quod

virum latuerit, aut cum alio dece-

ptoré ſponlſalibus contraétis caſto
amoré eidem ſuccubuiſſe, aut per

vim ſtupratam fuiſſe. Quin & 2.

quoad ignorantiam nimis ſupinam.
XIII. Plura qui de nobili hac quæ-
ſtione deſiderat, is adeat Carpzo-
vium prattic. (iminal. 2. quæſt. 63. E
Juriſprud. Conſiſorial. ſeu Eccleſiaſt. libr-

2. defin. 187. G defn. 193. Goehau-
ſium 3. pericul. Açadem. 39. Speckha-

nium centur. 2. quæſt. jur. claſſ. 2. qlæſt.
6. Beuſtium 2. de matrimon. 34. Ne-
belKra deciſ. 15. Bachov. ad Tr. 2. diſf.
6. th. 6. Struv. ff. de rit. nupt. theſ. 25.

Fibig. ad Pr. ſemidec. 2. qu. F. Tex-

tor. prax. judiciar. part. 2. cap. 7. num.
78. Havemann. Gamolog. libr. 1I. tit.
1. poſit. 7. Stryck. de nullitat. matrimon.
5. 59. & ſeq. And. Gerhard. ad I.
K 3 eaer-

390 DE IRE VENTRIS

exercit. 2. quæſt. 7. Bernegger. ad Ta=
cit. quæſt. 106, Arum. f. diſput- 15. th.

6. Finekelthauf. obſervat. 30. Hôe-

non. J. diſput. 6. th. 18. & ad Inſt. diſp.
2. th. S. u. 2. Riemer decad. 2. q. 6.

Ungepaur. exercit. 3. quæſt, 9. Dixi

etiam de J. Virgin. S. I2. 72. &75
SECTIO II.

Liud adhuc in Nuptiarum ma-

Q teria ſe ſingulare Ventris jus

prodit quoad viduam ſcil. gra-
vidam, cui ad ſecundas nuptias eon-
volare non permittitur. .
JI. Audi] Ctum in l. II. J. 2. F. de
bis qui not, infam. ibĩ? Pomponius eam
guæ intra legitimum tempus partum edi-
derit, putat ſtatim poſſe nuptiis ſe collo-

cure: quod verum puto. Cujus ratio

eſt, quod partu edito ceſſet turbatio
ſungninis, ceſſet generationis & ſeminis

incertitudlo, quas ex coĩtu cum femi-

na de qua incertum eſt gravida ſit

nee

Iine onin
Lellentto

Rferbenge
Amnumetl
ICvennin
Ptrunctedl
din

in

Pirninoin

iepiat,

Cnr pang
etg hnin
t
ſiluefen
Hin eutnr

im mwagte⸗

um ien
Aten fan
kliminte
3

ullege
1

IW
negn
ihens
ſlcſa le
netlalie

4 l ih

itennre
Aurfenni,

tſünllt.
ultniutn
irin,
M
lehzrin
gſnm ii⸗
eufteun.
1) Cnnsatt

CletnH

iuir

Uwantn.

pnien 14

dee⸗

PARS X. SECT. H. 3921
nec ne, oriri poſſe, certum eſt, quin
& eaſdem ex concubitu cum femi-

na ventrem gerente emergere, Le-

gumlatores & Juriseon ſalti Roma-
ni (Jure an injuria, dicemus alibi)
forte an crediderunt. v. l. II. J. 1. in

iin. ff. de his qui nos. inf= . l. 53. J. 3. C

de Epiſcopis. y 8. §. 4. C. de repud. ſu-⸗
perfoœtationi inſuper sve ſecundæ
conceptioni, nwve Srckci vo-⸗
cant, locum prœæbentes , 30. S. 6
f de acq. beredit. le 3, F. pars bered
petat. ⸗ .„ *
Il. Immo;, dicis tu, nullum hie
ſingulare ventris jus apparet, cum
legibus caufum fit, integrum an-
num, adeoque etiam poſt ventrem
editum; à ſecundis nuptiis debere
abſtinere viauam, idque ob reve-
rentiam viro debitam l. 4. C. ad 5

Tert. l. 24. §. ſ. F. ſolute. matrim. jun⸗

is l. I. I. S8. S ſeqq. f. de bis qui not.
inſ. I. 1. G 2. C. de ſecund. nupt. Ut
R 4 potius

392 DE MIRE VENTRIS
Pociv hic jus defuncti mariti fu-
beſſe videri poſſit. ⸗
IH. Ad hoc dubium tollendum
reſpondere ſolent, ſupra adductam
1. 1II. J. 2. f. de his qui not inf. accipi-
endam eſſe de exceptione caſus
fingularis de quo ſcilicet præceden.
te ejuſdem legis f. primo agitur,
ſi talis nempe fuerit maritus quem
more majorum lugeri non oportet
ex. gr. perduellionis damnatus.
Quam reſponſionem firmabis ex
co, ſi paragraphum ſecundum pa-
ragraphi primi partem aut appen-
dieem ſtatueris aut ex diéctis para-
Zrapho primo & paragrapho ſe-
cundo unum feceris, cum textuum
in paragraphos diſtinctio non au-
thentica ſed arbitraria ſit. Conf.
1. 7. H. I. 2. 3. F. de except. rei judic.
de quibus dixi ſupra part. 7. de Ven-
tre 2. Et ſane in viro quem leges
Iuctus honore majorum honorari
nolunt, ceſſat ratio eum honoran.
i

.

W
ler lnn
Imllt, u
nnt 4
ommcn h
Ne Anilr,
hlur ſen
Cde munin.
eiufi
l Venter
el neſel
ſuime gu
ſet an bee
ülec,
Dnomne
einm ligui
ul knte
Puir mMnrer
in n
N
Mn nnrn
I ire
Weklt inn
lenn 4
ud kante

WNN E

WRM PARS X. SECT. II. 393
qi per feminam, ut dubitandum
non ſit, talis mariti viduam edito
ventre ad nuprtias ſecundas ſtatim
convolare poſſe. Qua reſponſio-
ne admiſſa, manebit nihilominus
ſingulare Ventris jus reſpectu vi-
Dl duæ mariti more majorum non lu-
itnnint, gendi, ut ipfius nuptiis nil obſtet
limmnn niſi Venter. Verum enim vero
a etli hæc veriſſima eſſe, lubens me-
ming itoque ngnalſee „dubitare tamen
* lieet, an s ſenſus ſit dicxi paragra-
annd phi ſecundi „cum jam paragrapho
a primo præceſſerit „ viduam gravi-
ch dam viri qui lugendus non eſt, ta⸗
NeOG“ſ mell à ſecundis nuprtiis uſpue dum
untnin pariat abſtinere debere. Vides
quippe jam in dicto paragrapho

Minte
lhtutll
Aintie
Oeſiine
iheten

donan ⸗
nn n primo;, feminam talem viduam te=
MNi neri duntaxat ad elugendum vi-
U,E rum uſque ad legitimum tempus,
un ei quo eeſſat ſanguinis turbatio; at
unNR illa demum poſt quam partus edi-
anmmm tus eſt, ſecundum ſupra diécta, ceſ-
5

394 DE IMIRE VENTRIS
ſare poteſt. Cum ergo jam para-
grapho primo IUlpianus adſtruxe-
rit, viduam mariti more majorum
non lugendi, ſecundarum nuptia-
rum tempus ex ventris jure meti-
ri debere: cur id quæſo paragra-
Pho ſecundo illico repeteret? IIn-
de præ ſtat paragraphum ſecundum,
uti nuncà primo ſeparatus apparet,
ita eundem ſeparatum ſecundum-
que relinquere: cum & novum
ſenſum verborum ſtrues requirere
videatur, dum nova propoſitio
inchoatur;, incipiendo: Pompo-
nius ait.
IV. Quomodo ergo;, ſi dictus
Paragraphus ſecundus abſolute in-
telligendus eſt & non reſpectu ſin-
gularis caſus paragrapho primo ex-
hibiti, quomodo, inquam conci-
liari poteſt cum ante adductis legi-
bus quæ anni duodecim menſium
ſpatium in reverentiam mariti vi-
duæ indiſtincte, gravida ſit vidua
nec

N

retegnt
(rn
ulem
NY
14
uanrfoelen
indten
TN
Den

iII

aeuninen
ſkrigi⸗
iffnpmen
h hn
Shrefen
ln gam
l boert

Nſcpone

6 henn
Cf, l e

ernſennt

Uret

her t
lunffn

hlllztte
ſun kann,
r Awen
tnttin
nn N

N,H

Vüblleng
Unrhrir.

wfirne

umond.

A

alllilgt
Gnheninn
mtcid
altwdn
Ner

PARS X. SECT. II. 395
nec ne, præſeribunt? Mihi placet in

d. paragrapho ſecundo conſiderare
iſtud emphaticum ibi conſpicuum:

poſſe. Supra part. 9. ſect. 4⸗ plena ma-
nu adduxi loca compluſcula, quæ
eam voculam ſingularis cujuſdam
caſus indicem eſſe notant. Cum
ergo id: poſſe: ob evitandam tau-
tologiam ad paragraphi primi ca-
ſum ſolum non reſpiciat dixerim
eo etiam intendi caſum legis 10. pr.
ff. de his qui not. infam. ibi: Solet
à principe impetrari ut intra legitimum
tempus mulieri nubere liceat, ut tum
ſingulare Ventris jus in eo ſit quod

vidua prægnans, ad evitandam

prolis incertirudinem nuptias ex
reſcripto principis non impetret,
quod impetrare ſolet ventré Jam

edito, quid enim Principem mo-

veret talem feminam à nuptiis ut
arceret?
