1

NN
1. 2 14 N
hmunqunmng

entin telun⸗

AntonClk
1 glf h
Nrar, ſnus
Ce an 16
ltchinſet
ta monkroſt

Genug Lee

ehoote

t DoCore

(won eun
notro

COntendue

Us tres in
nd Normn
erit, inner.
Agemniann
ne
COlNOT

PARS I. SECTIO WV. 33
VI. IIIud non exſpecto, ut mihi
quis opponat l. 3. & Jeq. F. de legili.
Cum earundem mens ſit, potiſimam
legum partem ferri de rebus quæ
plerumque aecidunt: quasdam ta-
men, & paucas tantum, de iis eſſe
latas quæ rarenter accidunt. Hun-
ſenſum exigit rε potius: quod vides
in l. 5. F. de legib. Sane enim, ali-
quas leges, etſi paucas, de rebus
raris ferri & jam latas eſſe, quis ne-
gabit? Videatur ſaltim l. 16. C. de
donat. ant. nupt. jundt, l. 33. J. 1. F. de
don. int. vir. && uw. Vis plures? Ec-
ce O. 22. I. de R. D. lI. 25. G. f. d. judic. l.
7. G. 2. de A. R. D. d. l. 3. i pars her. pet.
1.36. de ſolution. l. 12. C. de legit. hered.
VII. Ceterum memorata lew 3, F.
Rpars her. petat. oecaſionem præbuit
quærendi, an locus ſit ſuperfoœta-
tioni Enimvero adducitur ibi ex-
emplum feminæ, quæ cum quatuor
liberos eodem partu edidiſſet, dein-
de poſt quadraginta dies edidit quin-
B 5 tum.,

tum. LIt quintus ille ſeilicet ex ſu-
perfœtatione videatur exortus. Quic-
quid autem ea de re ſit, hoc conſtat,
ventrem etſi in animalibus aliis o-
mnem coitum ferme repellat, in ho-
minibus eum tamen admittere. Ex-
emplo ſit Julia Auguſti filia, quæ

navi plena tollebat vectorem. Ma-

erob. 2. Jaturnal. 5. vid. Laclant. 6. cap.

3. & Guibext. pol)hiſtor. c. 10, Adda-

mus Auguſtum, de quo Suetonius in
Sjus Vita c,63. Cum hac etiam (Seribo-
nia) divortium fecit, pertæſus, at ſeri-

bit, morum perverſitatem ejus: ac ſta-
tim Liviam Ain matrimonio Tiberü
Veronis, && quidem prægnantenz abduxit,

dilexitque && probavit unice & perſeve-

ranter. Quod Auguſtum ex con-

ſulto vel Apollinis vel Pontificum

Hactitaſſe, annotavit ibidem Caſau- In
bonus. Adde ſis infia Part. 7. Ne. n

1 : . 1
111355 &— I E EB

SECTIO NN

W!
Ter!

Nunmeer
Ntann
elletet
Cäüimm e,

6n Mhun

(tan erhel

tr d

5

VENNS
e ſeilcet
urerorn
ſt, hoea
ielbi i
Eepelletin
hachntten,

Ttckoren 4.

lachinr
,, A
9etonigi
in (Knibe
cu, uſei
:
Innnonorbe
nurenchle
nie G eſe
ſtum er ae
el Dontker
bicem u
1 unzl.

LPARS I. SECTIIO VI. 35
SECTII 0 SEXTA.
H. I. Conſequitur porro (7) ven-

trem conceptum priusquam Pater

Senatu moveretur, Senatorium eſſe,
& poſtea natum, Senatoris tamen
filium exiſtere. I. 7. g. 1. f. de Senator.
Cujus iterum argumento non dubi-

tamus aſſerere, illos, qui concepti

erant antequam pater a collegio

Opificum excluderetur, nihilomi-

nus pro filiis opificum habendos eſ-
ſe, eorundemque juribus & privi-
legiis gaudere debere. Carpzov. 2.
deciſſ. 295. n. I. ſeqq. Sed & nobiles

eſſe qui nati ſunt antequam pater

amitteret nobilitatem. Feltman &
Brunneman. ad d. lI. . G. 1. Sacer-
dotis item filium non eſſe, qui a pa-

tre non ſacerdote conceptus eſt,
etſi ille pater nativitatis tempore

ſacerdos exiſtat. Nicaſius a Vœrda

Aad G. iAllud autem lI. quib. mod. patr. pot,

Jolv. u. 3. quod admitto, ſi pater an-
B 6 tea

36 DE HIRE VENTRIS
tea in ſplendidiori dignitate vixit.
Sin inter minorum gentium cives
antea delituit pater, ſacerdotis fi-
lius cenſebitur. Sed apud Roma-
nocatholicos, qui Sacerdotibus ſuis
filios ex legitimo thoro non indul-
ent, viſa Nicaſii deciſio absque di-
inctione noſtra obtinebit.

II. Sed & venter eo tempore cum

ayvus Senatoria dignitate fulgebat,
etſi patre jam ſenatu moto, con-
ceptus, avi nihilominus dignitate
utetur. d. l. 7. S2. Cujus juris ra-
tio in eo poteſt videri ſita eſſe, quod
jure civili nepotes ex filio (de eo e-
nim textus addutus r⸗ in avi po-

teſtate ſint. Quo admiſſo, veriſſimum

eſt, quod Feltman add. 1. 7. J. 2. aſſe-

rit, hodie nepotem ex perſona avi
non manere in collegio opificum,
ſi pater, antequam conciperetur

venter, jam fuerat ejectus. Ratio
eſt, quod nepos hodie non ſit in
poteſtate avi ſed ſolius patris. Ratio
ratio-

WI!
int l,
NMa
Wen en

lun ene⸗

Ili⸗

tup 1
Muklten
n te
aiſmn

(glrct

mmii i

Nemnmni

nti

,
7

UNN
entium n
ſacerlgit
Pud Nen
erdotibiuſt
0 Non intl
ſ0 APobet
hit.
nporean

e fhebat

hoto, (n.
Conitnte
1 rs n.
ache, gol
lodelne
t)ingi
Veriſimnn

Perſm.

io Olfan
S
e non tr
Pat⸗ N

PARS I. SECTIO VI. 357

rationis eſt, quod Nuptiæ hodier-

nis Moribus ſit modus patriam po-
teſtatem tollendi. Cujus iterum
ratio ex mutui adjutorii inter con-

juges debiti indole, patriæ poteſta-

tis auctoritate non turbanda, peti
poteſt. Vide ſis quæ ſcripſi de ſure
Filiorum, memlro2,
III. Quod ſi tamen patriam pote-

ſtatem ceu hujus juris cauſam agno-

ſcere nolis arg. l. 3 5. f. de adopt. (ubi
dignitas per adoptionem, quæ pa-

triam poteſtatem confert, non mi-

nuitur, quod facere deberet ſi di-

gnitas a patria poteſtate penderet)
& arg. l. II. C. de quæſtion. (uhi etiam
pronepotibus ſubvenitur,.) Sed ra-

tionem decidendi in d. l. z. G. 2. in
favore dignitatis & conſervandi
ſplendoris familiarum honeſtarum

colloces, jam nihil cauſæ videre poſ-

ſum, quare jus dictæ l. 7. G. 2. & quæe
ejus argumento deducuntur, obti-
nere hodieque etiam non debeant.

3 S DE MIRE VENTRIS
IV. Operæ pretium adeo fuerit,
diſpicere, an dictæ l.7. G. 2. oblo-
quatur l. II. C. de quæſtion. Keſp. (1.) In
quæſtionibus, ut de veritate crimi-
nis conſtare poſſit, ſingulari jure id
admiſſum eſt. Feltman. ad d. I.7. G.
2. (2) Loqui textum de liberis il-
legitime natis quos violati pudoris
macula adiperſit. Brunnem. ad. 4,
I. u. (3) Intelligendam eſſe de ne-
pote concepto poſtquam jam avus
quoque dignitate exatus fuerat.
Sed, quemadmodum talem nepo-
tem avi dignitate gaudere nego:
ita de eodem dictam I. II. loqui, non
deprehendo. Diſſent. Brunnem. 4.
loc. & Voet. comp. F. de Senator. n. ult.
Quoid ſi 4) dicas, exceptionem
eſfe in poſteris Gelinquentibus & in-
famibus? nam & alibi reatus digni-
tatem excludit. l, 1, C. ubi Senatores.
Verba dictæ l. I. huc ſpeckantia ſunt
hæc: i tamen propioris gradus liberos
per quos id privilegium ad ulteriorem –
ODOWD um

17

W

Ai

Plume
mn heiſe
Muott⸗
Eeſeen

IN
leet

ut

NIN
1 ade ſien
Nehe
tate nn
Pulaniir

l lſ
e libene!
lti Pucot

nen, A4
ele de ne.
Am ans
ig fernt,
en e-
le nege
ogdb
runnem 4
unor.
Wepdonen
ntibs
eltci
i Gunns
Ghuntnſu
n ,en
feronenge

PARS I. SECTIO VII. 39
dum transgreditur, nulla violati pudo-
ris macula adſpergit. Scilicet ut in pœ-
nis & quæſtionibus in nepotem ſta-
tuendis, nepos nullo avi privicgio
juvetur, ſi pater infamia notatus
fuerit.

SECTIO SEPTIMA.

G. I. Ex dictis ulterius eonſequi-
tur, ſi parentes conditionem ſuam
quam liberi ſequantur, eo tempore
quo venter adhuc in utero eſt, im-
mutaverint, ventrem eo tempore
pro nato haberi (& conſeéquenter,
deinde revera natum, conditionem
parentum ejus temporis, ſequi)
quo conditione favorabili parentes
gaviſi ſunt: Et contra eo tempore
quo humilioris aut liberis non profi-
cuæ conditionis parentes extite-

runt, ventrem pro nato non habe-

ri. vid l. a. C. de pœn. 18. F. de Rat.
bom. Leonin, add. l. 4. * .
II. Quo

40 DE IIRE VENTRIS
II. Quo in juris articulo ut redte
tramite procedamus, diſpiciendum

ante omnia eſt, an Venter ex ju-
ſtis nuptiis, an vero ex alia Venere

conceptus ſit. . .
III. Priori caſu, juris regula eſt:
Partus ſequitur conditionem patris.
I. 19. de ſtat. bom. KRatio, quia &
ipſa mater ejusdem tum conditionis

eſt. I. 13. C. de dignit. I. ult. C. de incol-

Poſteriori autem hæc: Partus ſequi-
tur matrem. d.! 19. & I. 24. ff. at.
bom. Ratio, quia tum patrem ha-
bere non cenſetur ꝗg. pen I. de nupt.
utpote quem nuptiæ demonſtrant.
l. 5. F. de in jus voc. l. 6. f. de his qui ſunt
IV. Ex quibus ſequitur, Ventrem
ex patre nobili juſtis nuptiis conçe-

ptum, etſi ille pater aliquo dunta-

xat tempore, dum ſcilicet venter
adhuc venter eſt, nobilis fuerit, no-
bilitate gaudere: etſi, inquam, ma-
ter ejusdem ignobilis fuerit. Quod
Jus

u
aun kn
r Epunn

TChuſKennn
fuelhe
S lnz
lan
tn.
Eg n
SMn.

(.Cotr

M 1
thehft

Ennh ,
1

MIIN

WN

fenlo 4
entet ,
1 d Fits

ri Nl
thnen ggi
to, glir
nConto
CEim,
Unslegli.
h . .
iren .
1 Eeng,
enonſert
Mügſt

Ventten
ptis on⸗
uo Cut
lcet entt
berit, dd
bunpt
1

PARS I. SECTIO VI.. 41
jus etiam Belgæ, Angli, Galli, alii-
que ſequuntur. v. Feltman. ad l.
19. de ſtat. hom. n. I. Aliis id repudi-
antibus veluti in genere Germanis,
in ſpecie Clivenſibus, Monaſterien-
ſibus, Marcanis, Colonienſibus: quin
& Geldris, Feltman. ad A. l.9. Rhet.
1. jur, public. 21. Ubi tum ſæpiſſime lo-
cus eſt matrimonio ad Morganati-
cam? de quo dixi de jure Virginum §.
13. & ad Feltman. de feudis cap. 9. 1h. 6.
§. V. Contra, ſi pater plebeji
aut civici ordinis fuerit, mater ve-
ro nobilis“, id liberis nobilitatem
non tribuet, per 6. 2. & 3. Mipra. Ea-

dem ratio eſt Principum, Comi-

tum, ſimiliumque. Quod tamen
Hmitabis, niſi mos lexve regionis
aliud velit. l. I. §. ult. de ventr. inſp.
1.1. G. 2. ff. ad municigal. Ita apud
Campanos Galliarum populos, cum
in acie multi periflent nobiles, ho-
rum viduis hoc fuit indultum, ut ex
plebeis nobilem tollerent progeni-
em.

4² DE MIIRE VENTRIS
em. Unde & hodieque ibidem ſuf-
ficit ad nobilitatem, matrem habu-
iſſe nobilem. De Cauniis habes
apud Feltman. d. I, n. 2. De Lova-
nienſibus idem habes apud Lipſium
deſer. Lovan. libr. 2. Cap. 3. Sed hanc
nobilitatem (inquit Feltman. de tit.
bon. lib. I. Cap. 26. n. ult.) noſtrates ridi-
culo titulo Pels-adel notant, quod a

veſte pellicea, qua amiciuntur femi-
næ, nobilitatem arceſſere ſoleant.

Extra tale ſpeciale privilegium, ma-
net regula, feminas hoc in articulo
eſſe melioris conditionis quam ma-
res:; dum illæ per viros nobilitan-
tur, non hi per feminas contra l. 9.
F.. de ſtat. bom. Ubi viatorie quæro, an
&& filia naturalis, ſi legitime nato nu-
bat, eo ipſo legitimetur? Affirm.
FHippol. Marſil. npgul. 5oI. Decius ad
1. 2. de R. . n. 7., Et his videri poſ-
ſer favere l. 3. C. de natur. liber. Nov.
99. C. I. Verum, cum hi textus con-

tineant privilegium decurionum,

male

W
e 6 4 l
(1
ſetſeul
i
Ctrn
ſetereh

Algi,
eſe,

aelce

WN
le bicent
. Inden
CAnis N
1.4, De e
apol lit
). Celhr
elrun e
Mnoſtatzi
t, ol

lar lennt
Ggin,m.
Cadadde
SGhn
08 Uoblitu
1 inl
riegurne
memton.
Ur! A
l Decis
6 ribei⸗
. En. N
tertsn
jecrionme

PARS I. SECTIO VI. 45

male id ad conſequentias trahemus.
6 6. I. de jur. natur. gent. G& civ. Dn.
ylveſt. Jacob. Par Kolnan. de lega-
libus ſexus dißerentiis, h. 75. .
VlI. Cæterum, cum bomines pro-
prüsleibeigene: eigenhoͤhrige) juſtas nu-
Ptias copulent, alios quippe coitus
Chriſtiana religio deteſtatur: Sequi-
tur, ventrem conceptum ex Patre
plane libero & matre propria, nuptiis
intercedentibus, liberum plane eſſe.
Brunneman:dd d.l.19. ſtat. bom. Mevius
2. deciſ. 232. Lyncker. analect. ad pr. I.
deingen. pr. num. 2. Quod tarmnen no-
tabiliter limitabis, niſi legibus aut
moribus alud cautum. Vid. Feltm.
dd d. I. 19. n. f. Eiben: ad pr. L. de in-
gen. n. 5. Stryck. ad J. 2. I. de jure perſon.
Mev. ad jus Lubec. I. tit. 3,n. 46. Stamm.
de ſervitut. perſ.l.2. C. . n. I. Et ſecun-
dum hanc limitationem intellige
Struvium ud fF. exerc. a2. thi 7o. n-
mo, dices tu, idem eſt de jure com-.
muni, perh. 21. & l ult. C. de agric. S
cenſit.

44 DE KIRE VENTRIS
cenſit. Sed reſponſum cape ſis, non
eandem omnium liberorum homi-
num eſſe conditionem, nec gradus
variare ſpeciem. G. Alt. I. de libert.
Conf. Brandmyller., manudult., Jur.
Canon, in Glebæ. Nec audio te, ſi di-
cas, a ſervis ad homines proprios
valere conſequentiam. Id enim per-
nego; cum àa diverſis ad diveria nul-
la ſit conſequentia. l. ult. ff. de calum-
niat. Unde nec illis modis quibus
ſervi alias ad libertatem perveniunt
(ſex fupra viginti videbis apud D.
Schwelingium tom. Oeconom. G. 63.

&& Philoſ. Rccenf. G. 8S5. && prolufion. ju-
ris dd O. I. I. de libert. adducto Vigelio

6. method. jur. civil. 4.) homines pre-
prii deſinent eſſe propräü. Diverſita-
tis ratio eſt in eo, quod homines
Proprii revera liberi ſint. arg. J. f. I.
VII. Nec moratur, habuiſſe &
Germanos olim veros ſervos, de
quibus Tacitus de moribus Germanor.

cap.

g Mn
(een Cn

Ulrt
ſeubruſe
Unurnt
nfr
le
nin

NN
ncpelt 1
NrOrun en
I, Nec el
ciote, ii

I Chin e
CCirerlind
/. ln.
ls glibag
perveniunt
A ).
nian, 6
Gyoce,
Alo ſelo
Cnines t.
Derin.
Od hoxine

t ng 6,1
, hubuiſet

ſerros 4
bis bennm
G

7

PARS I. SECITIO VII. 4 ½
cap. 25. Nam (1) non erant illi ſervi
ejusdem conditionis cujus ſervi Ro-
manorum ut vel ex ipſo Tacito li-
quet. Nec minus (2) nec hodi-
ernos homines proprios iſtis Germa-
norum ſervis comparari poſſe, quis
egare auſit? Quis ex. gr. impu-
ne hominem hodie proprium oc-
cidit?
VIII. Ex regula poſteriori, ſupra

(D. 3. exhibita, ſequitur, ventrem an-

cillæ matrem ſequi: idemque juris
eſſe, circa partus animalium. Un-
de ſi equa mea ex tuo caballo con-
ceperit, venter meus erit. .. 5. H. 2. de

R. V. l. 25. pr. de uſur. QG. 4a. in fin. I. de jur.

perſon. I. 7. C. de R. V. Salva tibi ta-
men adctione in factum ad recupe-
randum inprægnationis pretium l. 52.
G.20. fF. de furt. quod poſtremum unice
evincere valet ratio diſtentientis Gro-
tii 2. de jur. bell. & pac, . J. 18. add.
Ziegler. ad Grot. d. loc. neque enim
Jus Naturale patitur, aliquem cum
. alte-

46 DfE KIRE VENTRIS
alterius jactura locupletari. l. 14. f.
de cond. jud.

PARS SECUNDA.

SECTIO I.
H. 1.

Um Majeſtas Humana & omni-

um gentium conſenſu & ex
Societatis humanæ regimen non
tantum, ſed & viſibile, deamantis
indole, quidam quaſi Vicariatus Dei
in his terris ſit, jung. Epiſt. Paul. ad

Roman. cap. 13. Verſ. I. . ſegq. Epiſt. Petlriè

1. cap. 2. verſ. 13. ſeqq. 1. Samuel. §. verſ.
10. ſeqq. & cCap. 16. Verj. 7. Pſalmi. Sa.
verſ. i. && 6. Exod. 22. verſ. 25. Daniel.
8. 2. verſ. 21. 37. Jegj. & c. 2. verſ. 14.
M22. Supremo autem Numini una
cum Mniverſi hujus Regimine, etiam

Jus in mortalium Perſonas, ſed & Super-
eminens in horum hona dominium indu-

bie competat :Conlſequitur utique
Prin-

l .

N!
gte⸗
aücn on

I iliunt

D o

Lene “ con

rinn
E e

5
.

. 4 ki
Pn

iſes

NMNN PARS II. SECTIO I. 47
n Etniln & Principibus, Dijs illis inquam ter-
renis etii mortalibus, idem Terri-
(UN torii ſui univerſi regimen, idem in
W ſubditorum perfonas jus, idem in
eorumdem Bona Eminens domini-
10 um, vigore præfati ſcilicet vicaria-
1 tus, competere. Sed & cum dictum
univerſi regimen, ſine jure in ſub-
Inm kom ditorum perſonas & Dominio bo-
nenid norum eminente, nullum ſit aut eſſe
Tyinm n poſſit, cum regimen iſtud ſubdite-
Ee temms rum & perſonis & bonis pro ſocie-
WcraeN tatis publicæ neceſſitate & utilitate
DHNIII (alias enim ſe non exerit) ſæpe ca-
A k rere nequeat, conſequitur, tum do-
Gmne Au minium Eminens univerſi iſto regi-
N, Nht mine atque imperio anguſtius eſſe,
veſ N conſequenter ab eodem differre:
Gcs tum Dominium Eminens iſtius Re-
en Nummn giminis ſive imperii univerſalis par-
Pinin, ti tem eſſe. Hoc facultatem Eminen-
i tem,iſtud dominium Eminens ſive
lminm “ ſupereminens, ex Grotio 1. de jur.

4 8 DE RKIRE VENTRIS
CS. lib. 2. (Ap. 14. F. 7. appellare poſ-
ſis, quam loquendi (verba ſunt Boe-
cleri ad Orot. d. lib. I. c. I. §. 6.) ad
hunc modum auttoritatem novitate qua-
dam pererudita & neceſaria feciſſe pe tiui,
quam accepiſſe a veteribus cenſendus eſt
Giotius. Carpit ecuidem Grotianum
iſtud Dominium eminens Caſp.
Zieglerus not. ad Crot. d. I. I. c. I. §. 6.
Sed cui ex jam diétis facile reſpon-
debis, maxime cum utilitas publica
cum utilitate privatorum concur-
rat etiam in eo, quod is qui ſua uti-
litati publicæ tradidit, aut ob eam
perdidit, ejusdem pretium recipiat:
niſi ſcilicet damnum fuerit inevita-
bile, aut quod prævideri poterat
futurum. Atqui, dicunt, veri do-
mini habent jus abutendi rebus quo-
rum ſunt domini. l. 2). §. II. de her.
petit. aſt dominium quod Eminens
vocamus, iſto abutendi jure deſti-

tuitur. Sed hæc objectio, nil niſi

palea eſt. Reſpondeo enim wo

G

rimemen

cinun non

. .
Uul etl len

d

VWNN .
77 appeln,
(ferba inl
l,C.1.
en torinen

ine feſena

tmlu ſenn,
lilen Crotn
Cniens (
lr l
Glile hn
Uli Pohiea
Cuum cnneur.
sgüd
W dder
ehum Kch

entt inert,⸗

giceri porn
Cunty ſen
tendi rebieg
1„. K.n En

d Enid

endi zne tc⸗
ech⸗ 4 1l 4
Nerind)ℳ

4

,

PARS II. SECTIO Il. 4

ad utilitatem re noſtra utamur, id non
impedire naturam dominii. (2) Dif-

ferentiam ſpecierum, nontollere con-

venientiam in communi utrique ſpe-
ciei genere. Species inter ſe differre
omnino debent: alias enim non eſ-
ſent diverſæ ſpecies. Argumentum
ergo oppoſitum, id ſaltem evincit,

quod Dominium Eminens non ſit

idem cum Dominio Vulgari: quod
concedimus: immo volumus. Va-
riæ enim ſunt Dominii ſpecies. Grot.
9. de j. Bell. & pac.7. G.6. n. I. Adde (3)
dominii naturam per ſe non dare de
Jure Naturali poteſtatem rebus ab-
utendi, etſi Legislator Civilis ab-
utentem non puniat. Si quis rebus
ſuis non indiget, cur eam proxime
ſuo non ſervat atque impertit? Jjubet
id utique Societatis atque Socialitatis,
quin & Amoris, indoles. IIlud ni-
mis inane eſt, quod opponunt, domi-
niũ a domo dici: hinc præſtare vocem
imperii. Quid enim ? Si dominii tam
07 C ſtri-

1

go DE IIRE VEN LRIS.

ſtricte vocem accipias nec pecunia,

nec ullæ res aliæ extra domus, erunt
in Dominio. Sed Dominii vox La-
tine loquentibus latius accipitur, nec
ad legum Civilium apices ſe patitur
in hac materia adſtringi: Immo &
ipſi Imperio quale eſt. vid. Sueton.
Tiber. c. 9. Quin nee ipſum Jus Ci-
vile a latiori hac acceptione abhor-
ret. Hoc ſenſu enim & Imperator,
Dominus eſt I.9. F. ad L. Rhod. de jatt. &
res ad eum ipectantes, Dominicæ.
rubr. C. Ne rei dominicæ vel templor. l.

19. C quod cum eo. I. 7. C. ubi cauj. fiſcal.

Si quem offendit epitheton: emi-
nens: ille id vocet, Majus: cum
Alciato 2. parad. 15. Add. Cruſius
diſertat. . Becman- politic. c.21. Boecler.
diſſ. Acad. vol. 1. pag. 825. Puffendorf..

de jur. natur. & Cem. 1. van der Muelen
ad Crot. 1. c. I. G. 6. Add. Unverfährt.

Peædia jurisprud. cap. 20. Ceterum ex
Domini illius Eminentis, quod ſcil.
ſupra vulgare & ſubalternum ſubdi-
torum

N
Ccundunii,
Immnscu
eunmeit
Ce Uemn
Uncna

EMlldemnn

nli eim
we crünn

nen er i
lrik
ſie t,

N PARS II. SECTIO LI. fr
We torum Dominium eminet, bonique
mndns communis cauſa ob reip. neceſſita-
Dominüel tem atque utilitatem ſe exerit, in-
uacin dole, uti compluſcula jurium civi-
sei lium capita (ſume mihi nunc veluni-
ing Imm cam mulierem ratione dotis ceteris
A N mnibus, etiam anteriorem cxprel-
iin e ſamque creditoribus hypothecariis
ndne m Præferendam) pendent, ita ex eo-
Nlpenu dem fictiones juris deducere non
NMéiâ, cunctabimur. Dicitur autem fictio
S,Muce a fingendo id eſt formando, delſcri-
euI biturque ab Alciato tract, de præſumt.
CMen’ ſ Princ n. 2. quod ſit juris adverſus ve-
Gitrtnt ritatem ex juſta cauſa diſpoſitio.
AuE Hanc dividunt in Poſitivam, Ne-
. 40d C. Fatiram Franslativam: etſi Trans-
ffecanes lIativam fſüb illis liceat comprehen-
Dlkkt dere. vid. Fritſch. Diſſertat. Acad- legal.
WncE 7. Interim Translativæ exemplum
C.llweik inter complura alia eſt in . F. §. 1.
„ (amm ad L. Aquil. I. 1. §. 12. de vi && vi ar-
ents, datn Mat. l. 1. C. de donation. l. 12. §. 1. de capt.
Alenmſs poſtl. rev. l. 10. §. I. l. II. §. 1. eod.
. C 2 1. 20.

U

pz DE IIIRE VENTRIS
l. 20. de vulg. pup. ſubſt. Negativæ
(quam alii privativam vocant) in .
1. §. §. de honor. poſſ. contr. tab. S. 5. I. de
Adionib. S&c. Poſitivæ (quam alii &
Affirmativam & Induétivam cogno-
minant) illuſtriſſimum unum in I.
7. & l. 26. ff.de ſtat. hom. ubi is qui non-
dum natus & in utero materno ad-
huc eſt, fingitur jam natus eſſe, quo-
ties de ejus, ventris inquam, com
modo agitur. 3
II. Cum igitur venter pro nato ha-
beatur, quando de ipſius commodo
agitur, ex iſto principio conſequi
videtur, uſucapionem præſcriptio-
nemque contra ventrem nec inci-
pere nec Cœptam currere, cum enim
in pupillis tale jus obtineat l. 3. C.

a. non objic. long. temp. præſcr. add.
. 45. pr. ff. acq. rer. dom. l. 10. 4. m. ſerv.
amitt. idque jus plus commoditatis

habeat quam poſtea in integrum re-
ſtitui, nullus dubitationi locus re-
lictus videtur, quin memoratum
pupil

.

Aonn is
5 Arn
M/
Nu ntt
iflen
eminthe⸗
Nufner

uuncdina,

Mn tnmnn
nfriirlu
intudh
ANm
Wennke
n in

Nin
Emar

k

NE
Ne
ſamn Voen,
ttch de,
Ne (qum d
Kiren n
lmmm unmt
Mnlhiögin
ted ntemo⸗
mnutbeſol
Binun, an

kroorolu
hün onmnol
agid nner
en rrint
eutrem nee .
Unere, cumti

Obüneat 1=4

nb. e

n l n,

68 Comnnen

1 ⸗RMR
titioni bos

PARS II. SPCTIO JI. f3
pupillorum jus etiam ad illos qui in

utero adhuc funt, extendi debeat.

III. At huic opinioni noſtræ tene-
bras offundere videtur Imperator
in l. 45. f. de minor. cujus verba huc
facientia ſunt hæc: Etiam ei qui prius

quom naſceretur uſucaptum amiſit, reſti-

tuendam atctionem, Labeo ſcribit. Reſp.
1. Dictum textum continere verba
narrativa: ibi: Labeo ſcribit: non de-
ciſiva. De qua diſtinctione add. Ga-
ſtel. Spec. juris proæm. num. II. Reſp.
2. Eſſe textum ff. cui per legem ju-
ſtiniani poſteriorem in l. 3. C. quib.
non objic. long. temp. præſcr. deroga-
tum ſit. l. f. 77 de conſtit. princ. Reſp.
3. Textum intelli⸗ e de Actio-
ne Publiciana Refcifſoria de qua §.
§. I. de actionib. I. 35. pr. F. O. && A.
Qui intellectus dictæ legis ut pateat
clarius, fingamus caſum: Titius
reip. cauſa abeſt, interim Mævius
ejus deomum uſucapit. Tum mori-
tur Titius uxore relicta gravida.

C 3 Quæ-

74½ DE MIIRE VENTRIS
Qucæritur, an hoc caſu venter doô-
mum iſtam relinquere debeat Mævio,
usque dum ipſe venter in lucem
prodeat? Negatur: ſed etiam an-
tequam naſcatur ſtatim ipfſi actio re-
ftituenda eſt: hoc enim ventri uti-
lius eſt. Si cui hæ reſponſiones no-
ſtræ non arrident, ilie (4) poteſt fe-

qui illos qui ſingularem exceptum
caſum in d. f. 27. f. de Minor. agno-

icunt „ quando uſucapio contra
deſfunctum cœpta tempore illo quo
venter in utero eſt, adimpletur

plane & abſolvitur, cujus exceptio-

nis ratio tunc in parvitate reliqui
temporis quo uterus geſtatur & uſu-

capio adimpletur, collocari poſſet.

IV. Sed & caliginis aliquid in I.

4 68. 24. F. de dol. mal. exc. reſidet.

Reſpondet (1) Qujac. 22. obſerv. 15.
&& ad lI. 4. 6. II. de iuc. in d. §. 24.
pro uſucapio ſit, legendum eſſe, nec
uſucapio ſit, quod firmare geſtit ex

jam

Balilicis, ſed Cicero I. de Faib. C. G.

NI

nn nt

umng,

de Gem
isagp
m e
Geheln
Mutiftnm)
ücian
Nehte
NKNN.
in

Plafen

ſneſ,
unhge
lu Ne

Antezn 4
Emit
Carenil

.

WN
id rente
ebeber et
atet in en
ed eim
mn Cor
in ventniu
eſontonenn
eoete
rem efotpnn
, Pn.
ai Gnm
more llo ade

uümen.

Ciseeir

NNrite ige

gettrnn Eli
loeni

n Agdid d

en reit
e.21 Mn
Nc in d
ndunm ele,1
nnure geſtt
10

1

PARS II. SECTIO I. 5/
jam olim vidit, mutationibus tali-
bus non corrigi jus ſed depravari.
Tu dic (2) cum Struvio f. de Ilſuc.
th. 10. n. . exceptum ibi contineri
caſum, quo res pupillorum per pro-
tutores (quippe quibus qualis qua-
lis rerum pupillarium adminiſtratio
competit, arg. l. 2. ibi: non eadem. ff.
de eo qui pro tutor.) alienata eſt. Vel
(3) uſucapionem ibi tantum a ſolo
temporis lapſu dic, revera non el-
ſe, per verba textus, ibi: rem ſu-
am, & non nocere. Vid. Hner. noſtr.
inj. vapul. coit. 6. §. 4. aut denique
(4) per l. ſin. F. de conſt. princ. ut ſupra
§. 2. Réſp. 2.
V. Superſunt nubeculæ ex I. 4. §.
1I. de uſuc. l. 2. d. I5. && l. 7. 9. 3. F. pro
emtor. Sed quæ cito tranſeunt,
ponderando, dictas l. 2. §. II. &l. 7.
§.2. non loqui de uſucapione quæ
durante ætate pupillari peragi poſ-
ſit, dictam autem l. 2. §. 15. loqui de.
vendita re aliena non pupillari.

4 SE-

/6 PDrE IIIRE VENTRIS
SECTIO II.

§. I. Eidem fundamento inniti-
tur l. 6. pr. F. de inoffic. tetam. poſtu-

mum ſcilicet eétiam tum cum adhuc
in Utero eſt, querela inofficioſi te-
ſtamentum paternum poſſe evertere.
Auguſtin. 4. emendat. 17. S. 1. Dubium
euiquam oboriri poſſet, annon hæe

diciſio mutationem paſſa ſit per jus
novum in Nov. IIj. C. 2. Nam cum

ſecundum communem & noſtram
de Nov. IIS. c. 3. fündatam ſententi-

am, teſtamentum, in quo liberi
non inſerta nominatim juſta proba-
bilique cauſa (qualis in ventrem nul.

lo modo cadere poteſt) exheredati

vel præteriti ſunt, ipſo jure quan-

sum ad heredis inſtitutionem nul-
lum ſit, conſequenter venter exhe-

redatus vel præteritus de nullitate

queri poſſit, ſequi videtur, que-
relam inofficioſi hodie ventri non
competere: qui enim alio jure ad
de-

I.
Encitou ne
Gen Umum
Gtin linn
rkiſtein.

4,
5 7

umui

ttCi
Elmtn ct,
inſeritl in
Huemiten
In K
üme iutet

(Un leedan

leiit
Mtir
fmu Migen
Eenenun
in
rtinmn
rtn
1

N
0 I.
neth int

tglin. oln
Im aum Al

inffilt mos applicat Cæſar. d. §. 2. I. d. inoff.

ofeererere
Pr Dobinn
t, Mnnonhe-
ſ Per iu
„ Mm am
n molnn
tan Knend⸗
n geo lbe
in Me
Nvengen nn
P)echetedetl
ire gun
udonen
rwentet elt.
1 de ulli

Videnr,

ie enm n
Ao !

6

PARS II. SECTIO H. ry.

defuncti bona vemre poteſt, non

debet ad ultimum hoc adjutorium,
querelam ſe. inofficioſi, convolare
d. 2. de inoff- teſt. juntt. l. f. C.de lib. præter.
quam regulam in ſpecie ad poſtu-

Sed ſciendum eſt, nullitatis reme-

dium ventri eſſe damnoſum, cum

legata ceteraque extra heredis inſti-
tutionem relinquat ſalva. Hac re
diſtinguo: Aut teſtator parens lega-
tis aſiem hereditarium enervavit,
& querela inofficioſi venter aget, ut
legata ſimiliaque oneroſa capitula
evertat. Aut querela nullitatis pin-
guior aut æque pinguis eſt & hac ſola
utetur.
II. At inquis: Mov. IIö. C. 3. indi-
ſtincte loquitur de liberis. Reſpon-
deo, venter inter liberos non eſt,
cum de ejus incommodo agitur,
adeoque tum præfata juris Affirma-
tiva fictio ceſſat.
III. Adhuc obmoveri video:

C 5 Que.

58 DE MIRE VENTRIS

Querelam nullitatis ſemper pin-

guiorem eſſe querela inofficioſi, ut⸗
pote cum hæc quinque tantum an-
nos duret, illa autem perpetua ad
30. annos vivat. Reſponſio eſt hæc:
venter utero materno nec 30. nec
5. annis ſe claudi patitur; adeoque
brevi iſto tempore quo venter ven-
ter eſt, nec 5. nec 30. anni ad com-

moda aut incommoda ejus quicquam

faciunt. .

.

W. Iſtud me plane non turbat,

uod nonnulli violentas manus di-

o textui, in 6. pr. f. de inoff. teſt.
inferant & pro: ſi in utero fuerit, ſi in
vtero non fuerit, inſerto ſc. non repo-
nere ſatagant, vid. Auguſtin. d. c. 27.
&& Gothofr. ad d. l. 6. Non poſſum
mihi temperare, quin adſcribam
verba difertiſſimi Cti D. Brandüä
collegæ quondam in Academia Duis-
burgenſi mei conjunctiſſimi: Luſitare

noſtros (verba ſunt præfati Jcti ad d.

Lb.) baud aliter ac pueri ſtragulis ſolent
220-

N
Gatt auni
omenmmil
er ani
hmlak
ume.
War
Bletn Lin
Micnik
umſom
Inuife
Füulne
K
left⸗

NN
Rkindffin:
ine mumm

Uen p Een
ie

terno dee S

Dn;aen
go venter ſer

mniag on

lcs Niuen

e n dude
Knms wund-
.k inf4
tan ſuntt
1t K, N
uguſtn r
6 Non ſol
guin Aottr

Cü D .

nAcenu
nCkilini,lt
kuiße
7

PARS II. SECTIO H. 79
quotidiana negationis ſua pupula, & infra
Næpiuſcule condolui & noviter jam nunc
iterum experior in l. 6. pr. f. de inoff. te-
ſtam. ubi loco: in utero fuit, Haloander
negative ſubſtituit, in utero non fuit. &
quid eſt, Benev. Leltor, fundamenta legum
ſubruere an non hoc eſt? At quo minus
tamen aliquam optimo textui vim faciam,
moveor imprimis arg. 9. S. I. de ber. S&e.
V. Sed ecce novum ſcrupu-
lum, Lector. Abſurdum eſſe dices,
unum idemque numero teſtamen-
tum mox ipſo jure nullum, mox va-
lidum, quod querela inoff. reſcindi
poſſit, ſtatuere. At vero novum non
eſt, inquam, unum idémque diverſo
reſpectu & nullum eſſe & ſubſiſtere.
Veluti ii ſervum tuum contra L.

Tliam Sentiam in fraudem credi-

torum manumittas, libertatis datio
reſpectu creditorum ipſo jure nulla
eſt, at reſpectu tui ſubſiſtit. pr. I. quib.
man. non lic. jundt, arg. y. C. de ſerv.
Pign. dat. l. 25. pr. f- de adopt. I. 30., 6. de
C 6 trans-

60o DE HIRE VENTRIS.
tranſact. Volui hoc exemplo uti, ut
pateret non effe titulos illos juris
de ſervis, manumiſſionibus &c. lo-
quentes ſilentio aut vViatorie trans-
eundos: cum & ad alia juris capi-
tula illuſtranda atque ſtabilienda
maximi uſus ſint. Nobileé etiam

exemplum præbet pupillus absque

tutoris auctoritate contrahens, ubi
obligatio reſpectu pupilli nulla, re-
ſpectu fidejuſſorum pignorumque
per tertium accedentium valida. l.
41. Cond. l. 59. de O. && A. juntt. l. 25. 9. 1.
quant. Leg. I. 21. ad Falc.

SECTIO III.
4. I. Quid? an non ex eodem fon-

te (ventrem tunc pro nato haberi
cum de ejus commodo agitur)

Auit, ventrem conceptum ex conjun-

Qione Titü cum Caja, cui avus (Ti-

W
n ſeot
ade, egee
heſius
tient
(aucontee
urmeke
cümN.
ur,
murtkrn
uE A

l
Aluntrr
iſeack .

tiüi pater non conſenſit, ſi ille avus i n

antequam partus edatur; mortuus

ſit,

WN PARS H. SECTIO I. cr

M ſit, juſtum ventrem poſt mortem
ort 4 . avi eſſe, conſequenter ut legitimum
N hbusde filium poſtea naſci? ita cenſeo: mo-
uiritu do ſcilicet Titius ille, poſt mortem

6 injig patris ſui (qui ventris avus eſt) cum
e ſin Caja ſua conjugalem affectum rite
Wle ae copulet. =
Nn . II. Hæc noſtra deciſio ulterius
uhmin,u confirmatur arg. pr. I. de ingen. verſ.
Alnl,1, Jußcit autem. néque enim in dicto
n enme textu occurrit favor libertatis, ut
tuin I Vinnius vult, ibi in not. ſed favor
NIN Partus. . 7. de ſtat. bom. .
1. 6. III. Sed an his non obſtat l. 12.
Kut. hom. Reſp. Partus vel primo poſt
0, I nuptias die natus legitimus eſt, 4d.
Pprinc. ſed non tenetur pater dubitans
neredenn ie patrem eſſe, id credere d. l. 12. de
No utn k Kat. hom. ibi: credendum eſt. d. lI. 3. 8.
nto n ult. ibt. Videri. ut contra patrem du-
Pumelin bitantem, pro partu ſeptimo menſe
aind nato ſit præſumtio juris, alia proba-
elt, lden tione à patre enervanda. l. 7. §. 12.
Ctur, mn F. de Pad. Aſt ſi partus ſeptimeſtri re-
C◻ 7 cen-

62 DE NMIRE VENTRIS
centior ſit, præſumtio pro patre dus
bitante erit, ut adéo tum onus pro-

bandi incumbat partus ejus matri.

Cuæ juris præſimtio hodie & tum
effectu ſuo gaudebit, cum fiſcus pro-
pter præcocem præmaturumvé con-
cubitü novos conjuges convenit. Ita
fi parentes, fileus, aliive quorum in-

tereſt, dubitanti, at ſi certum ſit ex.
gr. utrique parenti, filium primo
poſt nuptias die natum ex ſe editum

eſſe, aut ſaltem illi id ſibi certo per-
ſuadeant, tum quoad hos filius hic
omnino legitimus erit.

IV. Præterea & ex jure Cano-
nico & Conſuetudinario, poſſet quis
putare ſententiam G. 1. Zupr. propo-
poſitam ſtabiliri. Cum enim ſecun-
dum hæc jura liberi omnes illegiti-

mi ſubſequente juſto matrimonio
legitimentur: Vid. Brunnem. ad Iei Ele N
n. . de ſtat. hom. n. 2. Lauterbach. fF. wae
de bis qui ſunt ſ. conſequens videri pol-

WI
Eenermn
fifiklin
Iaſfeikr ad

äblkei,hu

W
0 ro tecl
tumons
w e nn
ocie Eten
hunffern
Curumrecon.
Contett l
Weqhonunin.

Certum ſten.

flun mim
Ile elium
ftietoher.
Nmisie.

ie Cn
io,Nofeti

1 Nenrr.

umenimſecn⸗
Cnnnes Uers
0 Muninon
Mruonenn i
Lanteibch/
Lensditenſe,

PARS II. SECTIO II. 63
ſet, matrimonio Titii eum Caja, poſt
mortem patris initò, ventres antea
conceptos legitimari. Sed ego non
video, quomodo hæc ratiocinatio
ſtringat: Falſum etenim eſt, ven-
tres vivente avo pro hominibus aut
liberis haberi, habereêntur tum enim
pro illegitimis, quod ipſis commo-
dum eſſe, dici nequit. Si igitur an-
te mortem avi pro liberis illegitimis
habiti non fuerunt, ſequitur eosdem
nec legitimari. Quicquid ſit, Brun-
nemannus ad d. l. 1II. ff. d. ſtat. hom.
n. 2. iſto argumento motus, ſenten-
tiam noſtram hôdie obſervandam
eſſe exiſtimat, quod & ego mihi
(etſi non ex principioe Brunneman-
niano) quam perſuaſiſſimum habeo.
V. Obſtare adhuc ſententiæ no-
ſtræ de jure Juſtinianeo vulgo cre-
ditur I. 11. f. de ſtat. hom. Reſpondeo:
Ne hic textus cum aliis capitibus ju-
risque analogia pugnet, accipien-
dum illum eſſe de caſu, quo Titius
in

64 DE MIRE VENTRIS
in eaſu ſupra poſito poſt mortem
avi à nuptis cum Caja abſtinet, quo
caſu non poteſt non venter ante avi

.

mortem conceptus illegitime naſci.

Hanc legis mentem eſſe, ulterius ex
eo colligitur, quod in d. l. 1. tali ven-
tri poſtea nato non tribuatur pater
(illum enim nuptiæ demonſtrant l. 5.
F. de in jus voc.) ſed tantum ille ex
Auo conceptus eſt, Cui in pr. d. l. I. contra-
diſtinguitur pater filiæ, qui ventris
avus eſt.

SECTIO IV.

Ex dictis ſponte ſua conſequitur,

ventrem inſcio avo; qui filii nuptiis
conſentire nolebat, eonceptum, ſi
avus ante nativitatem ventris con-
ſentiat, legicimum naſci partum.

g. I. Quin & ſi avus filii iſtas quaſi

nuptias antequam partus edatur ra-
tas habeat, partum & juſtum naſci
& toto conceptionis & geſtationis
tem-

—

WI
tnat in
n
m Aun
npbmun
Pbtins mle

ikmltn

KCeXh
lirn Bn

um

A

UIrnti

WN

n Nl nin

i edir
Rentereke
Bilegfine n
neſe, eiu
Gindlitr.

i ibiunn 4
Ardenonihnt

d kumm e
iinglueen
1 fin giſeni

10 .

iu anign

, Aiki
t, Coethun
en venmzin
n mGirnn
Gls fli itont
artselim
is & glre
4

.

PARS II. SECTIO WV. 65

tempore juſtum retro ventrem ha-
beri, nuptiis quippe retro confir-

matis, & ad primum conventionis

tempus retrotractis. Ea enim rati-
habitionis indoles eſt, ut vides in
