mitmnate cornu bovis eſſet ſimilis, & regio ipſa
nn u vineis, ceterisque frugiferis arboribus

I
ntiin reſerta, à Muliere autem regeretur,
1

.
e Amaltheæ cornu eam dixerunt atque
m mi propterea poſteri optimam copioſiſimam-

,o gue frultibus regionem ab ea ſimilitudine
Su, Amaltheæ cornu appellarunt. Diodor.
GIHS Lib. III. Legimus etiam Herculem do-
naſſe Etolis cornu, propter coercitum

Ffuminis Acheloi oornu, quare regiopem
Bb 5 iam

„ 2

34 Diſertatio I.
illam antea ſterilem, fertiliſſimam veddi-
dit corna nimirum laborum duritiem ſigni-
Fecavere, frugibus ſeracitatem.
ꝗJ. I5. Quicquid denique ſit, illud
inter omnes conſtat, fuiſſe iſtud
Amaltheæ cornu tanta prærogativa
mirabile, ut qui illud haberet, ni-
hil expeteret, quod non conſeque-
retur illieo. Hinc decantatiſſimum

illud cornucopiæ: quo & Aſtræa

& Ceres & Fortuna feſe inſtructas
Dingi amant. Hinc nil notius, quam
ubi copiam & ubertatem plenam
exprimere geſtiunt, tum id cornu
adhibito exprimi. Firmant hæc in-

numera alia: ut quaſi cornu copiæ

heic plane obruar. Pinacothecæ
Smetianæ ſupellex antiquaria ſup-
Peditat ſigillum Concordiæ Lapideum, in
quo concordia ut virgo ſedili infi-
det, dextra tenet pateram ad Dei-
tatis indicium, ſiniſtra cornuco-
piæ, ut oſtendat abundantiam bo-

DSoTum, cX Concordia, quo habitu
Druſilla

Dllrort
sinud
COtönronn
Een Dein
(0N.
unmotoln
Ens Meni
ſSeeme
cun eiten
inguomlie
e cenmt
rtenuen
Uk ietuͤ
enmmiraus
Sceidil
groanni
I M etlt
Cdiemimen
Vtenns N
s derio
Eglid,bi
olinpnfn
N
Anen

onnin

ſtiumn.

N Menkene
ettentiin
2nAn
uſeiin

Eiamene

De Cornibus & Cornutie. 35
Druſilla ſoror Cali in nummis no⸗-
ſtris, inquit Smetius, viſitur. Con-
cordat omnino nummus apud eun-
dem Smetium cum inſcriptione

CONCOR. AllG. Figura in hoe

nummo ſtolata ſellæ inſidens dextra
tenet pateram, ſiniſtra cornuco-
piæ. Nec tacere debeo nummum al-
terum eidem memoratum auéctori,
in quo mulier ſtans exhibetur ſto⸗
lata, dextra tenens bilancem pon-
dere æ qualem, ſiniſtra cornucopiæ.
Hoc, juſtitiam, iſto, concordiam
denotari, quis dubitet? Sed & in-
dicari & illa & hac abundantiam ter-
ris procurari. Fallor? an & cor-
nua ad fertilitatis & abundantiæ
deſignationem Ruminibus adpicta
vidémus? Scio alias ejus rei cau-
ſas a Servio & Strabone adduei:
Sed quid ſibi ergo vult cornucopiæ
quod in numis Imperatoris Hadria-
ni apud illuſtrem Spanhemium ſe-
nis Nilum exhibentis, ſiniſtræ in-
Bb 6 ſertum

„

36
ſertum apparet? Fertilitatem eo
innui credo. Veluti in nummo Ve-

ſpaſiani effigies tauri: Extat & ali-

bi cornuta illa effigies in nummis.
*P: 2
Etiam junctorum boum. Quæſo,
Horatium atque Ovidium quis no-
ſtrum non vel à puero legit? at
quid facilius quam ejus rei teſtimo-
nia ex iſtis ſimilibusque deprome-
re? Verum an & hinc ipſi Jovi

cornigero, & talis enim compa-

ret alicubi magnus ille Jupiter:
eoque ſpectant, niſi vehementer
fallor, duo illa cornua impoſita
aræ Lapideæ ſepulchrali extra ur-
bem Noviomagum repertæ & à
præfato Smetio Senatui Novioma-
genſi datæ & parieti aptatæ cum
epigraphe: I. O. M. DOMESTI-
CO BRANTO VETERANIIS
§. 16. An, inquam, & Jovi
Cornuto ex didis cornua educe-
mus? Profecto! Et Amaltheam
enim

Diſſertatio I.

Deon

int e⸗
Eunlher e
let, Cn
tian, Gte
ann, uli)

mmnipſebe

d Goh
Cmnfumgten

chre feerln

ſe, mrunis

(reutumar,
ie ote,

N

Cornbus toe

or ekineil

Unlimgfennn
Verotohrum
lin Wſe

ile nollin

Porellone
In Coniie
kui cntan⸗
Uunlicen,
likihkne
1

lſe,

Ienite
mitnm,
AIf.
e
ſe Unm
lan
Giin 16 4
ln i1
intunt
uſkignn⸗
iifh
ln einanme
n l pir,
Uütnen

unn Nen

nlemn
Ime1
AnNninr
i dn
NCNI.
IIN—

, KH
hnnn thc⸗
initen

B

De Cornibus & Cornutis. 37

enim à Jove non alienam eſſe, A-

maltheæ præmiſſa illa fabula edo-
cet, & omnium rerum abundan-
tiam, diviteque & beato copiam
cornu, uni Jovi, quem Gentiles
ignoti ipſis Dei vice maxime cole-

bant, & ceu hominum deorumque

omniumque rerum parentem præ-
cipue venerabantur, adſeribendam
eſſe, naturalis ratio omnes qui ra-
tione utuntur, manifeſtiffime eru-

dire poteſt.

H. 17. Quid mirum adeo;, ſi à
cornibus tot illuſtriſſimæ familiæ;,
tot præſtantiſſimi homines, nomi-
nari amaverunt. Neſcimus? immo
nemo noſtrum, qui Romanam hiſto-
riam vel per tranſennæ ſufflamina
atque anguſtias inſpexit, neſcire
poteſt Corneliorum & Cornelia-
rum, Cornificiorumque immorta-
litati conſecrata nomina. Quid
enim? Liceat mihi pro ſæculi no-
ſtri genio & more, iſtum ſequiori
B b 7 ſexui

3820 Diſertatio I.

ſexui exhibere honorem, ut ab eo-

dem exordiar. Quis veſtrum igno-
rat illuſtriſſimam Corneliam iſtam
Sempronii Gracchi nobiliſſimam
conjugem, iſtam Tiberii & Caji

Gracchorum decantatiſlimam ma-

trem, iſtam majoris Africani lau-
datiſſimam filiam? iſtam, inquam,
quæ matronæ cuidam Campanæ
ornamenta ſua pulcherrima oſten-
tanti, non ſüpellectilem, non ve-
ſtes, non argentum; non aurum,
non gemmas, ſed liberos, maxi-
me nempe matronarum ornamen-
ta , oppoſuerit. Quis nelſcit Cor-
neliam Julii Cæſaris uxorem, Ju-
liæ Pompejli uxoris matrem, quam
tantopere Cælar maritus deama-
vit, ut viduus fadus ipſe ſuaviſſi-
mis piisque manibus parentaverit?
Quis neſeit Corneliam Virginem
veſtalem, ex Cofſorum familia, in
Lœliæ locum ſub Nerone ſurroga-
tam? Jir
§. 18:

Un
(ohe
En en
mome
nrihnik
r ,
is, Nn
ſun Aninn
lemls,
nclu, cN
Miang,
Cekean,8
Eſpll, I
Img, Mli
l,ben,
(Cenlan,
Arn, Mentn
inns . Ron
nMnm
I, Nucl
Aunm, Net
utieeon
leir eler
Eud
Munnorn

mn

iin ne

1e

Nrl d

De Cornibis Corutis. 39
§, 18. Et quid ſi adire liceat in-

tegram gentem Corneliam, quæ
una omnes gentes Komanas vide-
rur ſuperaſle? Ex hac una gente
quot non prodierunt Cornelii?

Coſſus, Maluginenſis, Scipio, A-

ſina, Arvina, Naſica, Kutilus,

Lentulus, Claudinus, Rufinus,

Dolabella, Sulla, Cinna, Lupus;

Africanus, Aſiaticus, Calvus,

Cethegus, Scrapio, Corculum,

Hiſpallus, milianus, Felix, Ma-
Ximus, Blaſio, Scapula, Meren-

da, Barbatus, Clodianus, Augur;

Getulicus, Iſauricus, Magnus,
Sura, Merula, Fronto, Numan-

thinus, Spinther, Salutio, Siſen-
na, Mammula, Mamercus, Scau-

rus, Marcellinus. Dies, immo

annus, me deficeret, ſi de omni-

bus hiſce Corneliis ea quæ dicenda
eſſent, vel levi digito vellem attin-
gere. Et quod tempus ſufficeret,
ſi omnium Corneliorum, quos vel
X tates

40% Diſſertatio I.

runt tempora, detexenda eſſet

hiſtoria? Non mihi ſi linguæ cen.

tum ſint, orave centum, aut vox
ex ferro aut duro guttur aheno,
eam exhibuero. Dememiniſſe ta-

men non debeo Cornelii Sacerdo-

tis, qui cum jam ſub rege Servio
Tullio vixerit, videtis, quomodo
Jam ſeræ antiquitati glorioſum vi-
ſum fuerit, à cornibus nomen alſ-
ſumſiſſe, Corneliumque cognomi-
nari. Nec reticere debeo, Corne-

lium illum Centurionem Roma-

num, quem Apoſtolus Petrus ſa-
ero lavacro tinxit, Cæſareæ omni⸗-
um gentium primitias Spiritu San-
to afflatas repletasque. Nec omit-
tere debeo inter Ctos Cornelium
Benicaſium, cujus de paupertate
ejusque privilegiis elegans tracta-
tio, una cum ejusdem de ſucceſ-
ſionibus ab inteſtato vigiliis, in va-
Kto illo Juris enitet Oceano. Nec
minus

DeCmn

ætates priſtinæ vel viciniora tule. nuin

ymehuft

(lN toron
un hre ll

auntko,

(plhntere
Pncſeuson

(hndd eudken

Aurmen!
ennmmn 1n0
tel hlen
Amern

iſe ſtol on

Munte, C
Un ek kor te

ln, Iie

In, Nchenen
Chmertum
Eemmihinen
IClenmeſtd
Imm ronin
nen nentt
(dem enl⸗
nn in

tin

ntüing
. Eenet 4
miülluet,
Celnin
n gimn en,
mieek
nin tee
ltih, ant ⸗
ſui onini
vnbur wvra.
unfechnt
Neteheh,Cnr.
Hmipen Nen⸗
Kw,.
,Cnnrronn.
ulinkr⸗
ge Nenit
CreCir
Cteunrn
gitn
genkelucf
ſelue
Oenm N
N

De Cornibus &o Cornutis. 41
minus inter Ctos laudari meretur
Cornelius Vibulanus, cujus exſtant
ad Inſtitutionum paragraphos the-
mata ſiye calus, quibus aliorum
anteriores conatus merito cedunt
& poſthabentur. Nec tacendus eſt
Franciſcus Cornellus, cujus utiliſ-
ſima ad easdem Inſtitutiones Juris
adnotamenta Doctorum manibus

teruntur. An & te memorabo Cor-

neli Janſſeni, Epiſcope Iprenſis?
vel tuo exemplo erudimur, nec
Belgis iſtud nomen exoſum eſſe.
Rodant te, Corneli, qui volent:
non eſt hoc tempus tuæ dicatum
apologiæ. Tacere tamen vix poſ-
ſum, vehementer mihi placuiſſe
acumen tuum quo famam de mor-
te tua aliquando ſparſam excepiſti,
ex Cicerone ſubjiciendo;, ſubroſtra-
norum proprium eſſe, viventium
mortem mentiri & diſſeminare. Si
Ciceronis epiſtolas excutias, in-
venies eſſe iſtud depromtum ex
Marco

42 Biſertatio I.
Marco Cælio, qui Ciceroni ſeribit:
Te ſubroſtrani (quod illorum capiti
ſit) diſſiparant periiſſe, ita ut in ur-
be ac foro tote maximus rumor
fuerit, te à, Quinto Pompejo in

itinere occiſum. Ego qui (cirem,

C Pompejum Baulis embœneticam
ſfacere & usque eo ut miſererer ejus
eluriei, non ſum commorus;, & hoCc
mendacio, ſi quæ periculat tibi i im-
Penderentiut defun geremur, optavi
§. 19. Sed quo dilabor? Rever-
tamur à fſubroſtranis ad cornua.
Homines ab iſtis cognominatos lin-
quamus. Nec addamus cum ma-
Xxime Cornelias urbes. At Ctus
fortean nonnullis non viderer; ſi
obliviohis ſipario inclutas illas Le-
ges Cornelias involverem. Et ec-
ce tibilegem Corneliam de ſica-

riis, quæ prout Ee. e

tempore adaucta eſt, ultore ferro
homicidas perſequitur: immo &

eos qui cum telo ambulant homi-

nis occidendi cauſa: immo & eos

qui

e
l and ſeoe
Nrſcl
nmgies hon
ſurtlcemult
ſeit. Volu
vim! Deß
Im nogns
Maikiakr

rt, nn

(hatni e
Etkigluhe
Cſe no l
Tertum do
iroenis e
Ce telenen
Plssereliert
2 Men
. en

il
licerit De Cornibus & Cornutis. 43
Ctker qui aut venenis aut (ut perfe Riſſi-
mæ ſcilicet Legi nil deſit) ſuſurris
magicis homines occiderint aut
publice mala medicamenta vendi-
derint. Volumus & alteram Cor-
neliam? De falſis præſto eſt, pœ=-
nam irrogans ei qui teſtamentum
aut aliud inſtrumentum falſum ſcri-
plerit, ſignaverit, recitaverit,
ſubjecerit, vel ſignum adulterinum
fecerit, ſculpſerit, expreſſerit: ali-
ove modo falſa in alterius detri-
mentum dolo malo peregerit. Nec
incognita eſſe poteſt Lex Corne.
lia de teſtamentis eorum qui apud
hoſtes deceſſerint, ut ea valere de-
beant, non equidem ſi ea apud
iplſos hoſtes condita fuerint;, ſed ſi
in civitate facta, antequam teſta-
tor caperetur. Unde celebris fictio
Legis Corneliz, quæ captivum
mortuum fingit, tunc cum capieba-
tur, etſi multo demum poſt tem-
pore deceſſerit. Hinc & celebres
poſtumi

erlllei

44 Diſertatio I.

Dibnt

poſtumi Corneliani, qui in civitate (Moln t
concepti, patre deinde capto na-
ſcuntur. Nec latere JCtis poteſt

Lex Cornelia de aleatoribus ☛

ſponſionibus, has in ludis qui vir-
tutis cauſa inſtituuntur, permittens,
in reliquis prohibens. Qua velin
una re cernere licet, quam verum
ſit, Jus Civile uti neque in totum
à Naturali vel Gentium jure rece-
dit, ita neque, Ulpiano teſte, per
omnia ei ſervire: itaque non tan-
tum cum additur aliquid ſed & cum
quid detrahitur juri communi, tum
jus proprium fve civile effici. Ale-
am certe a communi Gentium ju-
re non abhorrere, vel ipſis omni-

um Gentium nationumque quoti-

dianis exercitiis abunde conſtat.

De Germanis. Eſtis & vos for-
tiſſimi præſtantiſfimique Frii! Eſtis
& vos ⁸ Groningani! Eſtis & vos 6
Omlandi! Eſtis omnino antiquo-
rum Germanorum progenies! Nam
veſtri

4

Plorcent

wn i el
Erms, Kon
ailor, be

om c
mer ei
Eei ce

Venonmict
lino i

Leonhore con

ſlls cloarnr

i , Weo

Enſe ſibn

ſ

umps nn
Ai ede

nmte Cunel
mntio lcto
Gareiiee
li;Gr

Pemneng
ſerek,i

Uluaet
umin

d
nbtit De Cornibus E Cornutis. 4 5
tnn veſtri olim duces Verritus atque
Nene Mallorix de veſtra majorumve ve-
kiini ſtrorum id eſt Germanorum fide
Voli & armis, Komæ teſtati atque glo-
e riati ſunt. De Germanis, dicere
id lent volebam conſtat „eos aleam ſo-
WII brios inter ſeria exercuiſſe, tanta

Wene . . .
nrie perdendi lucrandive temeritate,
ackte ut cum omnia defecerunt, extremo
enn Mee.

lun ac noviſſimo jactu, de libertate ac
e de corpore contenderent, adeo ut
u victus voluntariam ſervitutem ad-
itden eat, & , adeo Germanis ſemper
mm grave viſum fuit fidem fallere,
let A quamvis junior, quamvis robuſtior,
mituine alligari ſe & venire patiatur, me-
Nn. morante Cornelio, Publio inquam
u, Cornelio Tacito: Ea eſt, addit, in
eu ea re pervicacia: ipſi fidem vocant.
De Gothis, Græcis, Aſiaticis, aliis-
que innumeris populis multa lice-
ret attexere, ſi id per temporis an-
guſtias liceret. Gum maxime vel
noſtrum liceat anteſtarier Juſtini-
aneum

46 Diſſertatio I.
aneum repetitæ prælectionis Codi-
cem; qui multa millia nationum
aleam ludere teſtatur: apud ſolos
Romanos eam pro tempore abiiſſe

in lacunas, ideoque reprobatam

eſſe. Pro tempore, dixi, ita enim

& Jus Civile dicto loco loquitur.
Neque enim exiſtimandum eſt, Ko-
manos ab omni ævo fuiſſe tam de-

pravatis moribus, ut alea carere
omnes neceſſe habuerint. De Au-
guſto illo qui Romanis famolam il-

lIam legem regiam novit extor-

quere aut perſuadere, ſcimus, eum
luſiſſe palam obleckamenti cauſa,
etiam ſenem, ac prœterquam De-
cembri menſe, alis quoque feſtis
profeſtisque diebus. Tiberius quo-
que Claudius Cæſar aleam ſtudio-
ſiſſime luſit, immo & de ejus arte
librum emiſit: ſolitus & in geſta-
tione ludere, ita eſſedo alveoque

adaptatis, ne luſus confunderetur.

Nimirum legib“ civilib' non alligan-

tur

.

Dr⸗

. Gütten
utfeme
orrinen
um, fhun
Eeotantken
An en

4

Esbele ce
uhn mmonk

lemte
lanr
Mkluimen

nio,

MrAbkinice
A l
lhunn
Protenn
eohle nttn
Nbii iei
tchlohein
ſanune

Nlletinn

De Cornibis & Cornutie. 47
fui principes: Naturali enim rationi
ſi quis aleam adverfari cenſuerit, is ſi
bertatis ingenium, ſi domimii na-
turam, ſi humani corporis animæ-
que compagem, recreationis ſε

indigam penitius inſpexerit, in

alias facile cogitationes deduéetur:
Majori rationis fulcro innixa eſt
Lez Cornelia de Prætoribus, qui

annuis ſuis edictis jus varie, prout
ant avaritia aut ambitione ſtimula-

bantur, édicebant: etſi nemo non
videat, optimam iſtam Legem Cor-
heliam deſuctudine poſtea uiſſe
inumnbratätm, cum Divi Hadriani

demum temporibus Salvius Julia-
nus id ſibi negotii vidit datum Eſſe,
ut fublata illa anniverſaria juris Ho-
norarii vertigine, edictum perpe-
tuo deinceps obtineret perpetuum.
Leges Cornelias ceteras omitto.
. 20. Et miremur adhuc; ad
alias res aliqua negôtia cornuum
aAppellationem derivatam fuiſſe?
Enim-

48 Diſertatio I.
Enimvero & cornibus lætantur am-
nes fluviique. Acheloum, Græciæ

fluvium vetuſtiſſimum, raveαοαα.

ror, Græci appellant, quaſi Tauri-
cornutum diceres: eodem inquam
ſenſu quo Aufidum Horatius tauri-
formem vocat. Notus etiam eſt

Khenus bicornis apud Virgilium.

Iſtrum ſeptem alveis in Pontum
Euxinum exire, legimus: at hi
totidem cornua ſunt: Haud procul

hine ingens Sey)thici ruit impetus Iſtri,
fundere non uno tantum quem fiumina
cornu accipimus. Et ut propius ad noſtra

ſacra & forum quaſi nobis compe-
tens accedamus, ſapientes illi Roma-
ni libros ſuos volebant eſſe cornu-

tos. Id ſcilicet maximum librorum
ornamentum putabant, ſi & calci &

fronti librorum, huic tamen præ-
cipue, cornua adponerent;, aut
lunulam bicornem, quæ & menis

vocabatur. Cujus ornatus cornuti

gloriam,

NCn

iüm erlin
ni enarr
ene & ud
e her cnn
cis laens
Cllsaorume
1 lberrs,
Uens Luoten
um, &
ſſbieneno⸗
ſunrin ghn
Uun, lt ſluti
htthenclle
Sndtlinuscn
Abiundunean
ilncom
mnelt
enlenib
im ann
ſaban n⸗
Ornibes rde
nm nin
Aüllrentore

ſühnn nep

tel

duhke

cln en

nln n,

7

Alnr l 4

te! e n
rkeefe,

iet t lun

ginn rl
ui, Aunl
finmß,
mn ſan
tlerninkon
Allnntint
Myinaillinn

Nehnt Knn.

Eünnhonm
bertbat
,Dueennn⸗
Ammmr, 1
rdrens
,l en
Snmmcnntn
in⸗

De Cornilus e Cornutis. 49
gloriam, ex ſupra de cornuum præ-
. . . B 1
ſtantia enarratis facile arceſſes.
Certe & auctoritatem potentiam-
que per cornua denotari, etiam

ſacris litteris erudimur. David à

Saulis aliorumque inimicorum ma-
nu liberatus, Deo ſuo pæana ca-

nens, Eundem clypeum & aſylum
ſuum, & cornu lſalutis appellat.
Alibi canendo: cornu ejus exalta-
bitur in gloria. Adoniam & Joa-

bum, ut ſaluti ſuæ conſulerent,
apprehendiſſe cornua altaris, idem
ſanctiſſimus Codex demonſtrat. Nec
dubitandum adeo habuiſſe & alta-
ria ſua cornua: eademque quatuor
ſingulis impoſita fuiſſe, ex iisdem
verbi Divini Pandectis conſtat. Sed
& alios cornuum uſus idem Dei

Verbum nobis indicat. Septem
cornibus urbs Jericho muris ſuis

exuta: cornibus, inquam arietinis,
quæ ſacerdotes ſeptem arcæ fœde-
ris prælata inflabant. Nebucadne-
Cce car.

50 Diſſertatio I. on
zar cum auream ſuam effigiem de- Sitlenie-
dicaret, cornuum concentibus ri- Melnden)
tum gaudiumque adauxit. Zidki- im d
ja fallus tempore Regis Ahabi pro- m nude
pheta cornua ex ferro eonfecta A- guͦentun 1
habe obtulit, ut iisdem Syrorum im hee
otentiam contunderet, frangeret. Muniitzein
oſes tribus Jofephi præſtantiam judnis de
expreſfurus, eandem ad cormua eckunncn
comparavit: Hanna ſimiliter læti- gonnen
tiam ſuam ad cornu exaltatum. Pſimnmit
Cum urbs Hieroſolymitana eſſet ſoinie, d
devaſtata, totum Cornu ffraelis Gcnlis ahnt
excilum eſſe, Jeremias querebatur. nur qu Ulei
Saleuci ſucceffores, regna Perſa. onunn
rum & Medorum, Alexandrum , mineh
Magnum, Antiochum, regna qu& isenüüni
poſt Alexandri Magni obitum emer- E
ſerunt, cornibus æquiparari, me- Nningeil
moratus Divinus Codex innuit. Wss ffteng
Quod in Jobannis Apocalypfi per cgiſttirit
agnum ſeptem cornibus inſtructum lgesniel
amabiliffimus noſter Salvator indi- Fiſilli eſe
gitetur, video plerisque placere, Nunegne

rufntagte
Quid autem draco decem, quadru. e an
es

.

lettt,
nſunehe,,
eitunt 1
deſeii
in ni

nknam
Emulnirs
nmn eriun
hſitin
un Cnrla
Eenugrttr:

.

U,HnE
un,Aamtnn

is Coer inmt

inemi

8

De Cornibus && Chrnutis. Ft
pes itidem decem cornibus inſtructi
apud eundem, veluti & alterum

illud animal bicorne, denotent:

cum maxime aliis penſiculatius
disquirendum relinquo. At nunc

Krym ad arma. Et ecce tibi & hic cor-

nua: milites etiam cornutos & cor-
nicularios. De dextris finiſtrisque
exercituum cornibus, quæ alii alas
cognominare malunt, res pervul-

gatiſſimæ notitiæ eſt. De cornutis

veroſimile, id nominis militibus
cornutis adhæſiſſe ex antiquiſſime

more quo galearum locum pelles

demortuorum animalium imple-
bant, maxime bubulis cornuti ca-
pitis exuviis militare caput tegen-

tibus. Quemadmodum & Ammo-
hPaührte,

nem ejusque filum Oüridem cor-
nutes videmus, non quod cornua

capiti fuerint adnata, ſed quoniam

pro galeis in bello uſi cornuta ca-
pitis bubuli pelle. Verum eſt, æ-
neas ferreasque galeas dein ſuccel-

ſiſſe, ſed nec inficiari quis auſit,

Cc 2 figu-

N Cels
eriidck

52 Diſſertatio I.
figuram nibilo minus animalis in n
iplis æneis galeis expreſſam fuiſſe. .
Hoc ſenſu & cornutorum tribunus 1 Illln

. 1 5 . poloromm.
occurrit apud Ammianum Marcel-Allun

linum. Eodem ego ſenſu & cor. llinn
nicularios milites accipiam: nam ntiig
quod alii, ſummi quantumvis viri, AUbr
à corniculis ſub quibus militave- Ainiihnf
rint id omne deducunt, id gratis Nin anie
ab iis aſſeritur, cum probari ne. nil
queat’, nullusque hactenus in co⸗ Wu fun
horte vel ala vel cxercitu vel acie Innns
Romana corniculum demonſtrare Iucdiitt
valuerit. Cornicularii ergo ſint Hmuan
iidem quos & cornutos dici vidi- Gi
mus: itaque & M. Accii Plauti
corniculariam accipio, in qua ni-
mirum miles corniculis inſignem
galeam geſtans traducebatur. Ex-
tra militlam etiam corniculariorum nl
mentionem invenio: etiam in no- M
ſtro inquam Jure Civili, & extra Ihtyedde
illud: erantque qui ſententias præ- Amnlinn
ſidum publicabant, aut juribus Se- Inigl
cretarii

.

gtin,. De Cornibis & Cornutis. 53
IIIIM/ cretarii id eſt tribunalis præerant,
Seneln aut curæ damnatorum præfecti
Onun erant: qui unde, ex uſu poſterio-
Unnn rum (æculorum, cognominationem
ni corniculariorum indepti ſint; con-
lonnin n jectura vix aſſequi licet, niſi à cor-
um nu deducas, quo illi vel pro inſi-
gni uſi fuerint; vel imperia denun-
tiaverint aut filentium injunxerint.
Alia de Corniculariis indicant, qui
ieCorpus noſtrum Juris notis aut
ucommentariis illuſiraverunt ad ti-
tulum Codicis de Cobortalibus, printi-
pibus , corniculariis. Item ad l. 3. C.
de offio. div. juid. . 1. l. ult. C. de abpa-
INNilui ritorib. piaf. Nec non ad Pandectas
GGruu’ Ee ult. ff. de jmr. immunit. ubi & corfua-
anee Tio/um fit mentio. In hoc eodem
üuem5 Juſtitie? Templo conſpicienda ſe
umarm br &bent & cornua in l. 14. H. 2. f.-
de cond. furtiv. quibus docemurzlub-
repto bove & occiſo, cornauum ſu⸗
bereſie condicdtionem:; cum id no-
ſtrum ſit, quod exre noſtra ſupereſt
Dc 3 l. 49.

MNltm⸗

4

54 Diſertatio I. Nond
l. 49. J. I. de R. V. Unde & legata- um Im
rius cui bos legatus, & hic poſt imegtli
mortem teſtatoris (ſecus, ſi eo ad. Wein ün
huc vivente. l. 49. pr. de lepat. 2.) fur. t Aon
reptus & occiſuseſt, cornua vindica. cucgunch
bit. arg. I. 32. dd L. Aquil. Ex iiſdem i uiehe
diſcimus etiam de re minima actio- Mhdmm
nes dari. Quid mirum? Cum & (n Inl
actio famoſa furti ob rem minimam imlmme
competat. l. 8. J. I. famil. erciſc. l. 52, Mitiiun n
8. 20. de fart. S. 16. Inſt. de Rer. Div. (Gdlttkri:
l. F. §. 6. F. de Acq. R. D. Nov. 69. AMik ut
Cap. I. §. I. Conſentiente inter alios Aiüuni
Wiſſenbachio ad I. diſput. 9. th. 27. kimienus
& Arumæo ad Inftit. diſputat. 7. theſ. Aal
qui adducunt & diſſentientes m im ſin
Didacum Covarruv. I. var. reſolution. N Ginf
3. n. 12. & Udalricum Zaſium 2. ſin- Artgn Eiei
gul. reſponſ. 26. adductum & Hun- lgs anm
nio ad Tr. 1I. diſput. II. th. 2. lit. 5. liilleic⸗
Ungepauero 13. exercit. qu.2. aliiſque. ſella
Protecto ridiculum eſt, ad d. l. . Inſng,,

ermur,
leinelie
Anen ep t
0 tülſge⸗

L

§. 1. famil. erciſc. reſpondere, ibi iud
aRionem furti, ſumi pro actione in
in

ftttel De Cornibus & Cornatit. F

muntin in factum: nam cum de fuürto rei
eKHminimæ quæſtio eſt, actio furti ab
isſteg iel actione in factum ſeparatur eique
GEeiaperte opponitur. d. l. F2. J. 20.
ui, Nec quicquam obſtat!. 52. §. 6. f. de
lilin ſurtis quaſi per hunc textum evinci
ermind poſſet, atctionem furti dici pro actione
UnmCn’ in fattum. Nam (1) textus de atclione
ſurti nullam mentionem facit, aſſe-
rens tantum, patrem furtum facere
& de eo teneri: at non exprimit;,
N / qua actione pater teneatur; id ergo
ümk ex aliis textibus ſupplendum eſt:
ut intelligatur actio in factum L. It.
fin. f. de dol. mal. 9. f. de obſeq. Non
nego, Älam phraſin; furti teneri,
uiS alibi de Ctione furtiäntelligi debere.
UuSed negao, id fieri poſſe, ubi de pa-
ndä tre leges agunt. de l. 1I. dol. mal. d.
lI. 5. §. I. k. 6, obſeq. (2) Si vel maxi-
me d. I. 52. H. 6. etiam de acione
furti loqueretur, & hæc de in fa-
Hum actione intelligenda eſſet, eſſet
id tamen quid ſpeciale reſpectu pa-
Lc 4 ron-

14 er

4

76 Diſſertatio I.
rentum arg. d. l. 9. de obſeq. Certe
de furto rei minimæ leges nullibi
extant, actionem fürti accipi de-
bere pro actione in factum. Nec

obſtat, ita effici, leges eſſe nimis

duras: ob fürtum; inquam, rei

minimæ quem actione furti conve-
niri itaque infamem fieri poſſe. Nee

enim id alienum eſt à jure Romano,
ut aliquando perquam durum ſit l. 12.

6. 1. ff. qui & quib. manum. In ipſa
hac furti materia, aliquando ob rem
non adeo magnam laquei & mor-
tis pœna locum habet. vid. 2. Feu-
dor. 27. fi. Et fruſtra timetur, ex
eo quod infamia etiam furem rei

minimæ maneat, ideo coafeſtim

Platonis leges quæ eandemrei ma-

bant dial. 9. &O . quas ceu Jovis

aras & Chryſippi ſyllogiinos, fri.

gidas exhibet Lucianus'in karome-

.
2

. le! 14 n atig
Ximæ minimæque pœnam ſtatue-

nippo in ſin. in remp. regçuci. Quam-
vis enim quoad infamiam furtum

mMaxi-

eruns
einun ani
t, mMunet tu
tn Iun
Imnnifeſu
lecs ioin
t rfo. aeo

Golhnont
fintngofmit
lair: M:
ocklbit ild
Mawt tt
Norihn
Pundhenn.
t

lmeibfſen Ee⸗

lunhln ron

6

lin)

9 ae

inme ee
enn iun

.

De Cornibus & Cornutis. 7

maximum minimumque conveni-
ant, manet tamen in aliis maxima
diſparitas. Ita fur quinque aureéo-
rum manifeſtus loco pœnæ præfla-

f N
Gckibit aureos viginti: aſt qui turatus
UEfuerit 250. aureos, is ſolvet mille.

weke iriae

huntnnſein

1

1

1 Anboe

ungnlu
nbua i 1

Flla tmrn,

etin Aun

t itd lttn
Netmenm
Nt penn

or

Ehnun nn

ine

Qui fhürabitur quinque aureos; la-
queo & morte puniripoteſt: non,
qui infra quinque aureos furto ab-
ſtulerit 2. Fend. 27. . u. Non er-
go ceſſabit illud Horatii Sermon. I.
wec vincet ratio hoc, tantundem ut
peccet idemque
ui teneros caules alieni fregerit hortis
Rr qui nocturnus Divum ſacra legerit;

Regula, peccatis quæ pœnas irroget
auas, n
Nec ſcutica dignum borribili ſectere
Ragello.

Plane actioni de dolo, ob rem mi:
nimam locum non eſſe, conſtat. lI.
9. Fin. I. 10. l. II. F. de dol. mal. Sed hæes
Cce5 reſcil⸗

78 Diſſertatio I. nis
reſciffſoria eſt & extraordinaria, ndCii
cum acdtionibus ordinariis minime te buu gi
confundenda. lI. f. de calumn. De ca- itre do-
ſu quo venditor boves experiun. z, Egeren
dos tradidit, & horum unus em- ert, 6
roris ſervum cornu percuſſit, agit iclgnal
Alfenus l. 52. J. 3. ad L. Aquil. Si i po
bos cornu petere ſolitus, paupe. im min
riem fecerit, an actio & quadrupes zle: Dine
detur, tractat UIpianus l. I. §. 4. F. a ſnll Nll
Si quadr. paup. fec. unhere
§. 21. At quam nunc doleo me- (ſanci

1

liorem temporis, mihi præfixi par- wan kncor
tem elapſam eſſe, ut famoſiora cor- ibrelſ din
nua heic enarrare non liceat. Quam
ſuave alias fuiſtet de incluto iſto 6n ielcs en
cornu Oldenburgico nonnulla nar- ifkadenn ae
raſſe quæ his oculis viderimus? Non
equidem virginem ex monte pro-

rinenn, e

(eohlne
deuntem & cornu iſtud Ottoni Co. 6Phurinn
miti Oldenburgico venationi inten- bir nc
6u0 offerentem, ſed elegantiſſimas enn N⸗
sjuſdem imagunculas, inſeriptio- n
BeS, acCeſſioneſque alias! Licuiſſer RK

toxte

e

H

t
enmni
„ 4
0Eintignts

De Cornibus &o Cornutis. 59
forte an & Criticum preæſtitiſſe. In
ſaada Larte hujus quippe cornu priori
dum hæc lego: Ick beghere toe, pro
ten ovhere, 1 hrong lit:
nN beghere, legerem: brenge 1. UIt it:
in Ick brenge u toe. Quam criſin eon-
zl firmat imaguncula virginis, dicti
iin cornu parti poſteriori impoſita
nin ſchedulam manu tenens cum in-
lia e ſcriptione: Drinc al et. Ex quibus
i ſcilicet ſimul pulcherrimus hujus
. cornu uſus apparet.
F. 22. Quam dulce etiam fuiſſet,

Kare
i, de aureo iſto cornu Danico ſub
euininme Chriſtiano IV. olim à puella in iti-
utu⸗ nere invento, deque variis per ſe-
Rtkinlmno ptem circulos emblematibus cor-
Um nu iſtud mire exornantibus diſpu-
taſfe?
„g. 23. Oculos tamen mihi neſcio
Ilunnlt quis & longinquo afficit, irritat,
Gtniim invitat;, attrahit, aureus ſplendor?
lekül Ecee enim quæ illic conſpicienda
NeNr ſe præbent;, inaurata cornua? Quis
üleum ille colon, quis nitor, quis decor?
Ce 6 Agno-

60 Diſſertatio 7.

Agnoſco; victimæ ſunt, Ita nimi-

rum antiquitati viſum eſt, inau-
randa eſie victimarum cornua; ut
ipſæ Numinibus eo eſſent acceptio-

ves gratioreſque. Certe Neſtor
ille Homericus divinam rem Palla-
di bove facturus, cornibus aurum

circumfundebat. Videte etiam il-
lic triumphantem .milium Pro-
bum: videte in triumfali ejus pom-
Pa centum & viginti boves inaura-
tis cornibus. Tertullianum, cum

nuper Pallium ex hoc ipio loco
commendabam, Pallium inquam,
quod in hanc uſque horam in no-

Rtra exultat Academia & quo nos

merito exuItamus: Tertullianuum,
diceré volebam, tum prenis au-

ribus audiebatis ,„ at nundg de au-
ratis ſive auratioribus, ut loque-
bantur, cornutis hoſtiis agentem
pPercipite: Negas te, auditis nunc

iterum Fertullianum, Negas te quod 1
Jacis, colere! Sed itti non uegantaqui- I

bius

lxhe

one ſann

ln ſlintnn

emn im
un nih
Uynrnen
a. Liene
mlubſette!
o Anno
a, Congrei,
prelunten.
nhaunk
2 Mtanni Gn
jirer n
us dalll
onlurAnn
tinetgfutn
rcinpum
üſernentn

DW

io .
De Cornibus & Cornutis. 61

ſr .
lia bus uno ſaginationem & auratiorem 65
munn en majorem hoſtiam cædis. Ecce annua vo-

tneſr torum nuncupatio quid videtur *Hunc
e lnſ 4 tibi Jupiter bovem cornibus deauratis vo-
l di venus. Licctne. & Alexandrum Ma-
Snum inſpicere? illum (cilicet abs
Jaddo Summo Sacerdete mitiga-
tum, donaque in inauratis corni-
"bus præſtantem. Apud Valerium
etiam Flaccum legimus ſequentia:
Dabit auratis & cornibus igni colla bater
niveique greges altaria cipgent.
K. 24. Sed quid» dum inaurata
cornua; auratas victimas, aurati-
oreſque hoſtias loquimur, extero-
IH rum cxempla anquirimus à Quaſi
Rletlium & hiſce temporibus, immo & his in ¹
IINV terris, deſint inauratæ aut inargen- 18
tEH tatæ ſaltim victimæ cornutæ. Sl, ex
veteri verbo, verba uſu valent ut
nummi, latere nemini poteſt quid
ANe. ex. hodierno loquendi ulu, cornuto⸗ 1
N9NArum woce intelligi velit (ermonis
VNuok- magiſter uſus, quem penes (Horatio
Ce 7 teſte)

62 Dipertatio I.

teſte) arbitrium eſt & vis & norma l-

ntn

ſkbstuetne

gquendi. Nemo noſtrum adeo Suffe- kuhunen

pueris non inſpectus ſit Juvenalis:
Tu tibi tunc curruca places, fletumque

labellis exſorbes. Audiamus, ſi ho-
neſti ſumus, Vopiſcum: Te quæſo,

inquit, ſis contentus, noſque ſic voluiſſe

ſeribere, melinſque potuiſſé, contends.
H. 25. Etiam pro Cornuto; Cu-

culi vocabulum video à quibuſdam

adhiberi, vid. Alciat. 7. parerg. 5. re
deducta à maritorum tarditate, qua-
lis & adſit maritis qui minus uxo-
res ſuas abs ſubſeſſorum appellatio-
nibus & congreſſibus queant abſti-

nereé: veluti & olim apud Roma-
nos, convicium cuculi, à viatori-

bus ſolebat conjici in tardos vinde-

miatores, ea quippe in putandis
vitibus

nus ſit, ut exiſtimet, ſe ſolum La- (Ienpe
tine loqui, eoſque qui cornutorum
vocabulo heic utuntur, neſcire In
priſcis Latini ſermonis vocabulis, Mirſiuſi
ſenſa animi exprimere: quaſi vel à

alloe uco
1 Horrium
Sehinhone
irit, Gin
eEmmna
enlgume
in Meum u
0l wegrtn
Unmüncorn
D lſe
ulnnnii
Ertlenes i

A
–
ln ngen
n,Cen
n lonm

—

t,liibonti
. lut Cired
Cllerp
anet di⸗

o.

nnuints
ne, Eerl.
llegniumnun
ltum, Eii⸗
emm negt,
nenalſt
lunf
an tnn

etiſenn.
Inlomm
ſiknigihlen
rpfan
nmtamf
8dünngin
Dugerräit⸗
l 1Mr
Dmtonr
en ſun

ſd

De Cornibus && Cornutis. 63

vitibus tarditate, ut inter vites &
vineas hærerent & deprehenderen-

tur eo tempore quo tardiſſima avis
cuculus rauco ſonitu ſuo inaudire-

tur. Horatium denuo anteſtor:
Tum Praneſtinus ſalſo muitumque fluenti

Expreſſa arbuſto regerit convitia, durus
Vindemiator & invittus, cui ſæpe viator

Ceſſiſet, magna compellans voce cuculum.
Lubens aliquando, AA. HH., lIu-

bens Poetam adduco; vel ob id

quod accentuum quibus antiqui
pronuntiando uſi ſunt, ex illis ac-
curationem diſcere potuerim. De
cuculi pronuntiatione, ita à præce-
ptoribus meis didiceram, id voea-
bulum efferendum eſſe accentu pri-

mæ ſyllabæ jungendo: ut cuculus;,

inquam, dicatur, non cucülus.
Peſſime! Romanos cucúlum dixif-

ſe, veluti Horatius clare teſtatur,

ita Plauti Comœdiæ non uno loco
evincunt. Obſervatum id video
Poëtæ recentis ævi, cujus epigrama
in

64 Dihertatio I.
in cuculum ut loqui amant, activum
& paſſivum, eſi ſequens: Subceſſor
Cajum vocitarat forte cuculum. Ipſe, in-
quit Cajue, tute cuculus ades: comma re-
torquedo. Subriſit adultera: Quantum
Curracæ diſtant atque cuci lus? ait. Cu-
jus occaſione etiam Juris noſtri Ci.
vilis cultores admoneo, ut quemad-
modum ſyllaba ſêcunda in cuculus
debet cum accentu audiri & produ-
ci, ita idem obtinere libertum Orci-
num: ut ſecunda ci ſyllaba produ-
catux: nam id inter alla vult Scazon
Martialis: Orciniana qui feruntur in
ſponda. Et apud Næ vium: Itaque poſt
quam eſt Orcino traditus theſauro. Se-
eunda enim GVllaba tertii pedis in
iſtis Nævii verſiculis quos vides a-
pud A. Gellium I. Wott. Attic. 24. Per-

petuo longa eſt. Contra, ubi in ju-

re Civili de boſtico legitur, ſciendum
eſt, ſecundam ſyllabam corripi, ita
Eénim Prælatus Horatius 1. ſacrr. 9:
Hunc

Nionti
ur en
Ate
eherm k
nuipn,
tmm
Genhn⸗
zeihenent

. .
tiboeſenld n

le Kletor
InnerKnen

unnrort iios

emantmate
we uaſemn
tepetile, onn

Ei en u

uu lt
uſtenm

uun rnltt ſt 1

f

De Cornibus && Cornutis. 6 5

Ndiamanzs. .
ummn Hunc neque dira venena;, nec boſticus

lelter ie
te auin ,

auferet enſis: .
WVec laterum dolor aut tuſſis nec tarda

podagra.

[Nunc legantur l. ult. F. de teſtam. mi-

lit. & H. 2. 1. de ſingul. reb. per fid. relidt.
Plane ab eadem cuculi voce (Cice-
roni hoc ſenſu incognita) deſcen-
dere videtur & Juris illa Feudalis

tcucurbitatio: ſi non magis à cuculo-

rum naturali illo & rauco quem e-

dunt lonitu: ad quem Longobardos

Un lingua füa vernacula in feudis ſuis

reſpexiſſe, omnino probabile eſt.
Qui idem naturalis ille ſonus xaxex
(non xussu) refutat & iſtas natio-
nes quæ litteram u in euculus exte-

Eu nuant quaſi ſit o Græcorum & cNαο.
Djjm vocant, quem Latini cuculum, ap-

pellaſſe & raucus ille ſonus cuculi, &
Italica hodie, ex Latina ortum du-
cens, & u non y adhibens lingua
abunde comprobant. Veluti & u-

iu dbpupam dici debere, ut u conſonet

Græco

2

66 Diſertatio I.

Græco eu, non vero gpypam, avis

ipſa palam exclamat. Clariſſime id
ex Auſonii monolſyllabis patelſcit,
dum negat Græcis eſſe vocalem quæ
cum Latinorum I conveniat. Græ-
ci enim cum Latinum u efferre vo-

