Sponſæ defundæ ſuccedit? Scio;

Prator Virum ad bonorum poſſeſ-

N 7 ſionem

302 DE IIIRE VENTRIS

ſionem vocat deficiente defunctæ

Uxoris ſanguine: ſed ubi hic Vir
& Uxor, ubi bonorum uxoris poſ-
ſeſſio, ubi deficiens ſanguis? Scio,
Juſtinianum ad hereditatem Civi-
lem ex parte vocaſſe virum ſuper-
ſtitem pauperem, ſi uxor defuncta
locuples fuerit: ſed ubi Agatho ma-
ritus, pauper? ubi lia marita,
dives? Credo potius in inſcriptio-

ne per Neceſſarium intelligi neceſ-

ſitudine ſanguinis aut ſimili devin-
Qum, qualis mœrens flensque, ut ha-
bet eadem inſcriptio, in cenjun-
Gtorum morte eſſe adſolet: conſi-
militer ut Marius Ciceroni libr. 11.
epiſtol. 27. mortem neceſſarii graviter
Jerre, dixit. Morem gentium idem
Malvaſia optime eum fuiſſedemon-
ſtrat ut neceſſitudines matrimoni-
is ulterius firmarent. Quemadmo-
dum enim ſtirpes amicitiæ vincu-
lis connexæ per decreta natorum
ſponſalia devinciri arctias ſubinde
con-

MWI

erereiti
Ellele
Eatunae,
atcresutor
iun iner l
nniheer

Iine AN
Num
IITitere
1e Cnnmhnm
Wincing
Elieen
ancecn
Imnn
liiline
. “
räanti
Aſenten
I e!
, i

I

e
n PARS IX. SECT. I. 303
S

inin conſuevere, ita Agathonianæ quo-
nne duc & Lælianæ genti hunc animum
wan V fuiſſe autumat, ut diutina inter
kinn genitores mutuæ amicitiæ fides per
lein initum inter liberos conjugium
. “ protraheretur & velut æterna red-
ttin n deretur. Aliorum varias explicati-
nn ones vide ſis apud Dn. Groningi-
Hehm um (in JCtorum numerum Gro-
ningæ per me cooptatum) antiq.
Zimmer. pag. 102.
III. Videor mihi heic nunc audi-
n re quorundam ſuſurros, miranti-
um in caſu viſæ inſcriptionis exhi-
bito Sponſalia cum Embryone aut
(ut Latine loquar) cum Ventre eſ-
ſe contracta. Quid? an Venter men-
tionem repromiſſionemque faciet
futurarum nuptiarum, ſecundum
1. 1. f. de ſponſalib. quomodo ſtipula-
tio aut conſenſus cadit in ventrem?
Et tamen nullus dubito quin ſpon-
umm ſalia in Ventrem rectiſſime cadere
Ue. Poffint, hoc inquam ſenſu ut pa-
ren-

304 DE JUIRE VENTRIS
rentes & tutores, ea ventris vice
contrahere, pœamque à pœniten-
te ſtipulari poſſint, ipſi ventri in
tempus quo ad juſtam ætatem ado-
leverit integra relicta ratihabitio.
nis aut rejectionis optione, per l.
4. G. F. C. de ſponſalib. H. 3. §. 4. H.
20. J. de inutil. ſtipul. l. 38. §. 2. de V.
O. I. 83. pr. eod. l. I4. §. 2. de pec. con-
Ritut. I. 16. ff. de pignor. O. p. l. f. C,
ad &. Macedon. c. 12. X. de ſponſ. im-
puber. c. unic. de qeſp. impub. in6̊. quod
maxime hodie obtinere debet, poſt.
quam mores ſeculi admiſerunt al.
teri per alterum obligationem ac:
quiri poſſe, aut:, ut curatius dicam,.
cum Germaniæ Belgiique mores ju-
ri Romano-Græco (quod alteri per
alterum obligationem acquiri non
patiebatur) recipiendo obſtiterint
adeoque id non receperint: vide
Doctorum yrma 3. de Zentre, ſetlt. I. 8.
ult. à me addudtum. Et quidni & al-
tero ſenſu Sponſalia cum Veatre
ub⸗-

ilkutveh⸗

Perms e
rtkori
nsſenti
iſenaſeco
(l h.0
Ni
lm
Pümn Hon
ann luf.
Aimkaun
Ulu me
luinpo⸗
lel
hmifutfein
tfeirin
Aartnatn
ubiin
tele ne
eenntt,
aik pol
i

— =–—

iInh PaARSIX. SECT. I. 305

NNE ſubſiſtant, ut Sponſus Sponſave ſcil.
unki àventris Patre, Tutore, aliisque
peœnam fſibi ſtpuletur ſi ex. gr. iſti
Mneum non effecerint ventrem ubi poſte-
, a editus fuerit in nuptias cum Spon-
ine, ſo Sponſave coire? vid. I. pex. C. de
Ppponſalib. §. 3. G. 23. k. de inutil. ſipul.
l F. ult. J. de V. O.
ſen. IV. Neque obſtare mihi dixeris,
SN quod ante elapſum ætacis annum
ſeptimum ſponlalia contrahi ne-
gqueant, l. 14. F. de ſponſal. c. 2. X. de
honſa!.impuber. utjconſequenter ſpon⸗
lalia ante ſeptennium contracta,
nulla ſint ipio jure, l. 6. Cod, de patct.
I. 5. C. de legib. conſequenter con-
6 firmari ratihabitione nequeant, arg.
„l. 276. ff. de ſolutionib. verſ. nihil. Re-
gerere enim ad hæc in proclivi eſt
(1) ratihabitionem ctiam ad ea per-
tinere quæ antea dejure erant nul-

l
,

10
Priren

olebige

eneooolint

la, demonſtrat leæ Juſtiniani & Ge-

,tlg
1 Ci
1 n ſenm

neralis & Novella in l. ult. Cod. ad
5§C. Maced, ubi & notain d. I. ult.

306: DE JIRE VENTRIS
ratihabitionem ſpecialiter extendi
ad filiumf., mutuum accipientem,
qui contra leges utique accepit,
adeoque nulliter, nulla ut conlſe-
quenter inde obligatio profluere
queat, vid. l. I. pr. f. dd Macedon.
jundt. Sueton. in Veſpal. cap. II. G& d.
I.6. c. de pact. A. I. 5. C. de legib. quem-

ante ſeptennium contracta, hoc e-
lapſo, ratihabitione, etiam tacita,
confirmari poſſe, lucidi textus
eommonſtrant in c. 2. X. ſponſ. imp.
Ge. unic. de deſp. impuber. in 6, ubi no-
tandum (3) cum ea quæ ipſo jure
nulla ſunt confirmantur, quod fi-
eri poſſe vel ex dictis conſtat, ul-
teriuſque probatur per l. 25. C. de do-
nat. int. vir. & uxor. Rubric. I. jundt.
ſ. 6. Proœm. de confirm. Inſt. L. I. f.

MWI

olnadta
Earos i
omn am
ne ai⸗
Pie lepol
tee rens

. lumenoon
admodum (2) in ſpecie ſponſalia

5

elir ui.
lgelal

aten

iimho
Rcſeſile n
ülnn

qe inj. rupt. irrit. ſact. teſt. tum (4) lilm ies

non confirmari Nihil ſive Non ens,
ſed illud quod re vera exiſtit. Sci-
licet diſtinguendum eſt in ralibus
. id

Uel

rn„. .
Drulic⸗
Kcklade

WI

kclltre,

—
igle n
hnln 1
lprin *
14
Al
Cele

fent hii
Cornmletee
r,etna
e
Mmöt
nn uvt D
Pronten.
VInCK.

Nl N

m l n,
1A e 9,
elres,
trſit K⸗
An I
8

PARS IX. &LCI. I. 307
id quod in actibus illis Phoyſicum ad-
eſt, & quod juridicum deeſt. Ver-
bi gratia, cum vir uxori donat,
eſt ſane is actus aliquis Phyſicus, et-
ſi juridice ſit inullus I. 3. §. 9. F. d.

don. int. vir. && uor. quatenus eſt

Juridice Non-ens, confirmari ne-
quit, & tamen confirmatur d. k. 25.
C. de don. int. vir. & uxor. ſcil. qua-

tenus Phyſice eſt aliquid & aliquam

Phyſicam firmitatem jam haber.
Conſimili modo quo illa quæ ipſo ju-
re atque Juridice nulla ſunt, dicun-
tur reſcindi & evacuari. u. l. 5. C. de re-
ſcindenda vendit. I. 5. & 2. f. qui && a
quib. manum. Novell. II. cap. 3. G 4.
non quaſi tum aliquid non-ens aut
nihilreſcindatur evacueturve; quod
fieri non poſſe ratio omnes docet,
ſed quod tum aliquid quod Phyſice
ſive naturaliter eſt ens, eſtque aliquid,
reſcindatur, evacuetur, evertatur.
Verbi gratia qui contra prohibitio=
nem Legis Æliæ Sentiæ, manumil-
ſionis

30 8 DE JIRE VENTRIS
ſionis actum peregit, is nibil egit
Juridice ſive inſpecto jure. pr. I. qui &
ex quib. cauſ. & ſane tamen peregit
actum Phyſicum, egit naturaliter ali.
quid: hoc ergo aliquid (loquar nunc
ita) Phyſicum reſcinditur per Legem.
d. I. 5. J. 2. ff. qui & à quib. manum. Er-
go & ea quæ de Jure nulla ſunt: pro.
prie reſcinduntur, quatenus Phyſici
quid ſubeſt. Concludamus ergo,
Sponſalia non tantum ab infante,
ſed & pro Ventre, ad eum ſenſum
quem dixi, juſte contrahi poſſe.
V. Vix hæc ſcripſeram, & ecce
recordor me apud Patrem Pletten-
bergium introdutt. ad jus Canonic. cap.
9. num. 5. ſequentia legiſſe: Jure Ca-
nonico neque pœnæ, neque arrhæ promiſſio
valet in matrimonio. c. Gemma. 29. de
ſponlſ. & ibid. gloſſ. At Iure Civili ar-
rhæ permittitur. L. fin. C. de ſponſal.
Non vero pœnæ promiſſio. I. Titia 134. ff.
de verb. oblig. Hæc ille., At vero

ſi hæc vera ſunt, concidunt proſe
0

M
Necehen
i. Crep
INinehetend
ulte ,
0on Mi Fen
Meengtun
itmiginle
Grlriuncon
umümbu
Penn igllru

ſntlen

ull enre
nathedf
nlneenre,
Altennten

fttenteril

0

afat n⸗
leſer e

mei Co quæ de pœnæ ſtipulatione ſupra
ne dixi. Quid reponam ergo iis quæ
Rtume ex Patre Plettenbergio adduxi?qui-
illrn bus adde l.71. J .I. de cond. & demonſtr.
mele Dico: Juri Veteri Pandectarum
Biltlanm Civili, derogatum eſſe per jus Co-
enhis dicis novius in 15. C. de ſponſalib tum
NI. ex hoc limitandum eſſe Jus Cano.
Nchume nicum, niſi arrhas ſeil. dederit qui
pœnam ſflipulatur. vid. Sanchetz.
de matrim. I. dip. 37. num. i. Brunne-
man. ad l. ult. C. de matrimon. Chri-
n iam ſtin. 3. deciſion. 124. num. 132. ſeqq. Sed
“ S& hodie abſque diſtinctione, pœnæ
“1 ſtipulationem validam cenſent
l 4 nonnulli. Groenweg. add.l ult. Go-
Eer chofred: not. ad d. l. 134. pr. V. O.
nlk Cypr. Regner. cenſur. ad d. l. I34. 4.
in 5. Leon. WNovell, 18. add. Leo Impe-
“ rator d. Novell 18. Plane inter eos
e qui plane extranei ſunt, pœnæ pro-
H miſſionein valere, cum in his ratio
u prohibendi ex 4. Lſ. in in. G . 14. .
wiuße de nupt. ceſſet, aſlentior Brunnem.

Ctitie

ö0 DE JIIIRE VENTRIS
ad.. . & Sanchetz. d. l. m. y. add. Pe-
rez. C., de ſponſalib. n. .t. 7. —
SECTIO II.

Silgeedst alia in hoc de ſponſali-

bus capite quæſtio; ſed contro-

verſiſſima, veluti elegantiſſima
& pene dixerim quotidiana: an ſci-

licet ventres ſponſaliorum tempo-

re concepti, ſed poſtea ſponſalibus

jam per mortem patris ante copu-

lationem Sacerdotalem diremtis e-

diti, antequam edantur bonorum

poſſeſſores heredesve, quoad bona
à patre relicta conſtitui, aut poſt-
quam nati ſunt ad hereditatem e-
jus, Prætoriam vel Civilem, admit-
ti poſſint? Quod quemadmodum
ego affirmo, ita rationibus non unis
moveor.
§. I. Et quidem principem inter
has locum obtineat ea, quod Bene-
dicdtio Sacerdotalis de eflentia ma-
trimo.

2

WI

woniwonit
Iutonesbeck

mnti len

Peun konlt

Ehsachberi

Aeſn 10
Siiulu
1n ln.
uliehet
ſelinn
PCpitlr en
Humn Nnn
Ulkn. 8
34ltur
itkinr Ann
n KZ

Rihn, 1

n 1 üt
Pnzimntc
Ele
ſn Nlni
hln n.

UNE PpARS IX. SECT. II. 31
hlln trimonii non ſit: veluti nec procla-

mationes Eccleſiaſticæ eam prœce-
N dentes. Jus Oanonicum, atque Cæ-
Aüſareum ſeculi ferme noni, & illam
Cc has adhiberi voluit. c. I. ſe. canif.
nttehe 30. qu. 5. can. 2. cauſ. 30. qu. 5. can. 50.
ntiin cauſ. 27. quæſt. 2. can. 19. cauſ. 35. quaſt.
ſicenn 2. can. ult. diſt. 23. cap. 3. M. de ſecund.
ntm nupt. c. 27. X. de ſponſal. c. ult. X. de
mllmm cland. ſponſ. c. ult. X. qui matrim. accu-
Cpalan. ſar. Leo Imper. Philoſoph. Wov. 74.
nunire 98. Capitalar. Caroli M. libr. 7. cap. 36.
Uukntn. Hincmar. Rhemenſ. opuſc. de divortio-
neumm LZotbar. Tetberg. Luitprand. in vit.
ru Evariſti. Selden. uxX. Hebraic. lib. 2. cap.
Une , 28. Addatur Novella Leonis 89. u-
Iinne, bi teſtatur Auguſtus, benedictio-
Clmdam nem ſacerdotalem à Veteribus ne-
genümn glectam, ſed tum (imperavit au-
Fnituuom tem Leo ſub finem ſeculi noni &
principium decimi) receptam fu-
iimtin iſſe. Unde ſatis abundeque patet,
aikn fruſtra mirari Rittershuſium expo-
Veſan Nt. Novellar. part. 4. cap. I. num. 18.
I beyhne-

312 DE JIIRE VENTRIS
benedictionis illius ſacerdotalis tan-
tum ſilentium eſſe apud Juſtinia-
num principem alioquin religioſil-
ſimum. Eeſi enim (de quo tamen
infra diſpiciemus) ritus hic fuerit

in Eccleſia Chriſtiana antiquitus

aliquando obſervatus, ut ex Tertull.
libr. 2. ad uxor. & Igqnat. Antioch. epiſt.
8. ad Polycarp. probare placet Ho-
tomanno illuſtr. quæſt. 25. Qujacio
ad rubr. & c. I. X. de ſponſal. & matri-
mon. Rittershuſio d. num. 18. aliis-
que: nullo tamen nititur præcepto
divino, vid. Hildebrand. tr. de nupt.
Cbriſtian. & Stryck. ad Brunnem. Jus
Eccleſ. 2. 16. 6. conſequenter, ut alia
placita humana, tuto per ſeeula
iterum aliquot inter Chriſtianos
potuit negligi. Et quidem procla-

mationes illas Eccleſiaſticas ex Jure

Canonico fluxiſſe atque nos hodie
plerumque deductas, alibi trinas;,

alibi (veluti Bremæ vid. D. Schwe

ling. proluſion. Juris pag. 120.) binas,

quibus

Ab!

phudne)

Eemnls fule
ae K
tctnketot
neilſacert
I. It enin
2 beneicton
ſpnnchloecum
MhnNN!

ernu e n

tn
Elyca
nterienede
uhn, n
tunguin
Alohen,
iſliin nur
Aen in ern
ſn Ane)
bizeſimn i

uh hi

hunieinn
Ktihetti
Uiiie

N NI

lliune tt e
aſe Pod

PARS IN. SECT. II. 313

Rquibus & ipſe Pontifex videtur con-
nN tentus fuiſſe d. c. 27. X. de ſpon-
lal. jundt. c. 40. de R. I. in 6. retineri
in e r ac ſt:
in nli uti in confeſſo e ita de benedi-
QRione illa ſacerdotali idem fere di-
— Xeris. Etſi enim & in ſacro Codi-
6 T ce benedictionis matrimonialis
Mi nonnihil occurrat. vid. Geneſ.24.60.
nirf efint Ruth. 4. II. non ſunt tamen ea nilſi
exempla quæ non probant: Legi-
Lifgigen bus autem judicamus non exem-
iiais plis. , 13. C. de ſentent. deinde non
mniin minmn ſunt eæ benedictiones ſacerdotum
Uünu ut talium, ſed amicorum vota. Sa-
talu) cerdotum quippe officia talibus non
Ncfunr,tin occupabantur; templo cultuique
IKinibi divino maxime deſtinata, vid.
– Selden. uX. Hebraic. lib. 2. cap. 7. S
btülnznk cap. 12. Sed nec Apoſtolicæ inſtitu-
Güunehn tionis exſtant documenta. Affer-
ntim n tur, ſcio, Epiſtola Euariſti Pontificis
AAnm Remani ſub annum à Chriſto cente-
züe ſimum vigeſimum donati, quæ de ſa-
uoim cerdotali benedictione agens addit:
I ut à Patribus aecehine⸗ à ſandtis Apo-

ſolit

Z

314 DE NüIRE VENIRIS
Ntolis eorumque ſucceſſoribus traditum in-

venimus. vid. c. I. cauſ. 30. 4. F. O& ibi

Summarium & not. I. Sed hæc verba
apud Gratianum dict. c. I. cauſ. 30. qu.
5. & Ivonem. vid, Panorm. libr. 6. c. 6.
&& Decret. part. S8. cap. 4. deſunt, &
merito quæres, ubi hæc apud Apo-
ſtolos inveniantur? Sed Epiſtolam
hanc ſpuriam haberi, (quod am-
plecti licet quatenus cum Jure Ca-
nonico dicta illa Euariſti Epiſtola
non concordat) vide ſis apud Sel-
den. d. Iibr. 2. cap. 28. Quibus ad-
de ſis, nec ipſo Jure Canonico hance
benedictionem ſemper ab aliis Pon-
tificibus habitam fuiſſe neeeſſariam.
c. licet. X. de ſponſ. duor. c. 2. X. de
cland. deſponſ. c. I. c. 21. Gc. 26.
X. de ſponſalib. add. C. I. C. 27. quæſt. 2.

27. quæſt. 2. Quod ſane non fecil-
ſent, ſi ab Apoſtolis ipſis eum ri-
tum inductum fuiſſe ſenlſiſſent. Ex
nis autem & hoc patet, quod non
santum Orientem ſed & Occiden-
tenmn

mn Helne
hentati
Eall thns
Uanh
Peiſeteit)
Nerem
Rlmmſhl
nonben
lltn, d⸗

eleniueg ſi

Uon ſerte
umnmtiife
Ns n Cn
Gtaineckin
enrkrent
itkalkn
utlon
ufenliz,

nirteni

E.c. 25. X. de ſponſalib. c. 35. Jeq. Cauſ. Eeh

ehumtane;
1 nnnonce .
n ſenn
8 Un den
. El 4
e

=

nit ag,
Whnnth

4 3
ennkdr
MerLE
SenEe
erenn
As receta⸗

ican t.

S

4
ſeeuler
4 et d

1e⸗

PARS IX. SECT. I. z5
tem ſpectare poſſit teſtimonium

Imperatoris dict. Novella 89. de ne-
Aglectu ritas hujus Eccleſiaſtici.

Quid ſi & ad ipſum Teſtamentũ Ve-
tus reipexerit? Sane enim quis ex.

e gr. Rebeccam Iſaco nupturam ter
proclamavit, quis hos conjuges co-
M pulatione & benedictione imperti-
vit ſacerdos, Geneſ. 2;3. Si hi ritus
elſſentiales fuiſſent habiti, quot
non Veteris Novique Teſtamenti

matrimonia illegitima fuiſſent? Dic

ul lodes an Chriſtiani à Juſtiniani

(ut nunc altius non adſcendamus)
tempeſtate ad illam dicti Leonis per
tot ſecula (quinque ferme habes])
nulla juſta contraxerunt matrimo-
nia? Vetuſtiora Tertulliani & Igna-
tii Antiocheni ſupra adducta loca
de hortatione aut exemplo acce-
perim non de præcepto: aut de ami-
corum iterum non ſacerdotum
qua talium benedictionibus. vid.
Selden. d. lib. 2. cap. 28. Sane cre-
diderim, Carolum Magnum poſt-
LL2 quan

3r6 DE IIIRE VENTRIS
quam Romæ A. C. 800. Impera-
tor declaratus eſt, deinde nonnul-
la Pontificum placita legis Civilis
atꝗque Imperatoriæ robore munivil-
ſe, quemadmodum de benedictio-
ne hac ſacerdotall in ſpecie hoc
apparet ex Capitulari Caroli Magni:
& poſt, Ludovici Pii: de quibus
Selden. d. c. 28. add. Schilter. prax.
jur. Rom. exerc. 36. §. 60. Neque
mirum eſt ſi ad exemplum Caroli
Occidentis Imperatoris, Orientis
etiam Imperator Leo deinde ſe
compoſuit NMv. 74. 89. 94. ejul-
que poſt ducentos annos ſucceſſor
Alexius Comnenus, Noveh. 3. Ut
adeo Imperatoriis hiſce Caroli Ma-

gni & Leonis temporibus;, bene-

dictio hæc ſacerdotalis fuerit necel⸗
ſaria, etſi non eéſſentialis matri-

monii. Quin cum hæc omnia non

ſint niſi Pontificum Imperatorum-
que placita temporaria inſtitutaque
arbitraria ut ex dictis apparet: add.

A. Matthæus 2. jur. canov. 5. in f. du-

Pbitan-

Ccncomm von
eſolini

eomun o

ſiczhe
et, Aoe
Nenano
emchuun
DinsMann
läute etun
un kecele
ſen fehr Lau
taſe)achttiie
lis rl,
Annent
ulunnir

ulmian

n eunin
Iucnleſig
gttegtnen
ihenn
16 Inle
fnan Uen

lintetee
el hei
itlrſnit

rii P

,
10

1N. 4
lamin 1
Itunh len
tinle Ste e
NW end
ghtet
nemmng utte

el KNl, N.

Gkianike
nenctar der,
hnlsnertres
Hchnnls nn
UnrorIe
Inyrnonn
wutnn
ipnet 4
ann e,

PARSIN. SECT. Il. z17
bitandum non eſt, quin contraria

lege poſſint à Majeſtate aboleri in-
ienieen.

ue eorum locum, prout id & Kei-
publicæ Eccleſiæque utilitate viſum
fuerit; æquipellens quid furroga-
ri: quemadmodum Juſtiniani tem-
pore amicorum ſides 1.22. C. de nupft. &
ſeſtivitas illa nuptialis I. 24,0. de nupt.
deinde etiam atteſtatio Defenlo-
rum Eccleſiæ (qui non Sacerdotés
ſed velut Eccleſiarum Advocati
erant) adhibitis tribus vel quatuor

Clericis Novell.74. cap. 4. dotaliaque
illa inſtrumenta Nov. 117. cap. 4.

Auth. Maximis C. de nupt. dictorum
proclamationis & benedictionis ri-
tuum, locum implebant. Etſi enim
ſolus conſenſus nuptias facit, non

facit eas tamen quilibet conſenſus

ſed ille duntaxat qui tali feſtivita-
tis ſimilive aut alio æquipollente
tempore interponitur. Quemad-
modum olim cum domumductio

adhuc adhibebatur, ſolus tamen

conſenſus eſſentialiter nuptias con-
3 ſti⸗

8 DE IIIRE VENTRIS

ſtituebat, ſed ille qui tempore do-
Fum deductionis interponi ſolebat
l. 15. F. de condit. & demonſtr. I. 5. ff.
de rit. nupt. I. 6. C. de donat. ant. nupt.
I. 27. l. 66. ff. eod. confer. I. 22. & I.
24. C. de nupt. Neque aliam mentem
eſſe aut Juris Cæſarei quod circa ſe-
eulum nonum emerſit ſupra memo-
rati, aut etiam Canonici, textus re-
tro adduéti commonſtrant. Unde
nec dubitandum eſt quin in Germa-
nia benedickio ſacerdotqlis hodieq;
de matrimonii neceſſitate ſit, etſi
non de ſubſtantia. Stryck. ad Brun-
num. de jur. Eccleſ. d. lib. 2 cap. 16. 5. 6.
Neque in Belgio alia hujus rei indo-
les eſſe poteſt, recepto quippe aut
dicto Jure Cæſareo aut Pontificio:
niſi ſcilicet loco benedictionis ſacer-
dotalis aliud quid adhiberi Legibus
moribuſve patriæ placuerit, quem-

admodum ſupra diximus benedicdi-

onem illam ceu ex humana ordi-
natione Politica inducktam, con-
traria poſſe remicti, velut in Bel-
3¹⁰

DNS
oaicobi m
en tel

un l

en enumon
on benetcte

nn n
Aent ner,
6 (n 6
Iusiardhiru
Cunſpende
Gussleer
Prtonen en
uncnnatn
itrint⸗ e
in i
ger ſikf
r, ſn 1 4
lenti
4 unent ie at
Uunteken
Ckibe

TARS IX. SECT. II. 319

gio alicubi matrimonia coram Se-
Ging cretarlo & teſtibus valide contra-
t 4 huntur, vel confrmamu; in curia, ubi
4 i en nulla benedittio Sacerdotalis, qus tamen
ideo non deſinunt eſſentialiter eſſe legitima:

le litere,
nbinden

e inquit Gisb. Voétius politic. eccleſiuſtit.
gis part, I. lihr. 3. ſett. 2. cop. 6. . 3.
eſtlin quemadmodum aliquibus in Friſia
Gd loco benedicktionis lacerdotalis in-

jungi confirmationem Judicialem,
aſſerit Huber. prælett. f. de ritu nupt.
§. 12. Quin & in Belgio alicubi
mos invaluit ut puellis non minus
quam juvenibus matrimonii candi-
datis ad diverſorium püblicum per
præconem æneæque pelvis tinni-
u tum convocatis adque tabaci cere-
viſiæ vinique aduſti ſimileſque lau-
titias invitatis, nuptiæ legitime
coëant. Vide ſis Irner. inj. vap. coĩt.
22. §. 14. Regulariter ergo Benedi-
Rio facerdotalis ſive Hierologia
manebit de matrimonii neceſſitate:
. etſi non de eſſentia. vid. Gisb. Voet.
rnNe 4. H. 3. G& Huber. præl. d. f. §. II. G
04 digreſſ.

32 0 DE IIIRE VENTRIS
digreſſ. p. I. lib. 2. cap. 7. Cum ſit

de neceſſitate Legibus injunda, ſe-

quitur coëuntes eam negligentes,
graviter peccare, ad pœnam con-
tequenter obligari, ſed &, ut omilſ-
fam adhuc adhibeant, compellen-
dos eſſe. Cum tamen non ſit ea-
dem de matrimonii eſſentia, con-
ſequitur ventres ante eam eſſe juſte
conceptos, liberoſque juſte natos,
eonſequenter parentibus ſuccedere
ab inteſtato. Accedit ſecunda ra-

tio, quod tales Ventres Liberique

abſque dubio de Jure Naturæ &
Gentium parentibus ſuccedant: at
cum hoc jus liberorum Naturale iis
nullo jure poſitivo (niſi id ſpeciali-
ter probetur ſingulariter alicubi

conſtitutum) ſit ademtum, conſe-

quitur, eoſdem eodem jure ſucce-
dendi adhuc gaudere debere, quod
enim mutatum non eft quis prohi-
bet ſtare? l. 27. C. de teſiam. Qui-
bus adde & alia Juris Naturalis pa-
riter atque Civilis diéctamina: ut,
uti;

I
du
eentren
ateoutn
unſopre
nneerl
uit Nee
rummed
n Mels

uuſennre
oumwc

1belet
MInenitine
Dellcione 1
Uuntk,
irenirgrt,
Penezhils
lilironn
1aluchlteni

In hbrenn

Breiken

Weny),
Aeliti

in hinen
ſalae

lulle

0

PARS IX. SEC IL. II. 32

luti, factum unicuique ſuum de-
bere nocere non alteri, l. 155. F. de
t,A R. J. adeo ut nec filio maculæ quid
dni lle ex admiſſo paterno debeat inhære-
lben em. Te: l. 26. f. de pœn., cum omne cri-
men morte exſtinguatur, l. 5. F. de
calumniat. nec inſontem unquam
pœna manere debeat, l. 22. C. de
pœn. Adde ſis, eos qui Sponſali-
bus ſeſe invicem obſtrinxerunt, ali-

eckn quando caſu atque Dei vi (uti ait l.
fanlkig 25. §. 6. locat. cond.) impediri quo
einn minus matrimonium ſacerdotali be-
nedictione poſſint peragere: at
A oem eſt, calum Deique vim
iikeg. ànemine Præſtari, 1. 23. de K.]. adeo-
e que nec ab illis qui matrimonio el-
Ui lul ſentialiter contracto ritus externos
IHE ceu avebant enixeque diſcupiebant

Anſuiu non adhibuerunt morte inopina
ettn aliiſve caſibus impediti, veluti ſor-
Niglend. ta, humanz multæ ſunt propter Varios ca-
un us qui nec dici nec numerari poſſant: ut

Numle TIoquitur I. ult. C. depræſc. 30. annor.

Emm HI. At hiſce aperte creditur ob-
◻ Kare

322 DE IIRE VENTRIS

ſtare Euariſtus in c. aliter I. cauſ: 30.

qu. y. Quid reſpondemus? Alii di-

ſtinguant inter Decretum & Decre-
tales: Mihi hæc reſponſio heic qui-
dem non placet qula d. c. aliter tex-
tus eſt Pontificis Euariſti, qui, etſi
in Decreto exiſtens, cetéris De-

cretalium textibus par, inque De-

creto ut Pontificis Euariſti textus à
Pontifice Gregorio XIII. editus eſt.
Dixi 2. Sicilim. adff. n. 8. Cum ergo
Decretum, quatenus Pontificum
Conſtitutiones continet, Decreta-
Rbus autoritate par ſit, anquirenda
utique erit alia conciliandi dictam
Euariſti in decreto exiſtentem con.
ſtitutionem cum Decretalium con-
ſtitutionibus ratiod: maxime cum
& aliæ in Decreto comparentes
aliorum Pontificum conſtitutiones
eandem benedictionem ſacerdota-
Jem exigant. Vide in Decreto can.
2. &S can. 3. cauſ. 30. quæſt. F. can.
10. cauſ.27. quæſt. 2. Quid ergo reſpon-
debo ad dictum Euariſti locum? Di-

Pino n
ieuun & N
mnunm outt
nmimnnil
Nom
m lerun

3.
W.

Umndlan
Uſv onen
In Mnen
Ceireun!

lenntmn

S

erii,
u i
kurſit
Nollen

Nens in

ellknenan
uict en
Pomdent

NCorctide

Menneent⸗
Deneo*
.Von
Ennnin
Kühomd

PARS IX. SFCT. II. 323
ſtinguo inter Jus Canonicum An-
tiquum & Novum: dicoque non
omnium Pontificum eandem circa
matrimonialia fuiſſe ſententiam.-
Audi Sammum Pontificem Alexan-

drum Tertium in c, 3. X., de ſponſa

duorum: Quamvis aliter (inquit) qui-
busdam pradeceſſoribus noſtris ſit aliquan-
do judicatum. Euariſtus aliique Pon-
tifices benedictionem ſacerdotalem
requirebant: Non ita Alexander
Tertius aliique: per textus ſupza ad-
dutos: Hi matrimonium ſolo ma-
trimoniali quocunque tempore ad-
hibico conſenſu ablolvebant: IIIi
non. Illorũ ſententiam confirmavit
Jus Cælareum (æculi noni ſequenti-
umq; poſteri“, Pontificibus aut con-

fſentientibus aut non obnitentibus.

Obſervandum ergo eſt;, Jus illud
Euariſti & Afſeclarum etſi ortu
prius, confirmatione tamen & Im-
peratoria & Pontificia noviſſima
poſterius, adeoque potius eſſe. I-
I. g. de conſt. princ. add. Concil. Tri-
O◻ 6 dent-

4

93 4 DE MIRE VENTRIS M
dent. ſeſſion. 24. cap. 1. de reform. ma. In Ii
trimon. Nunc nota in dicto Euari- Illkiide
ſti textu regulam & exceptionem, Wepiatn
fecundum quas tum & ceteres Ju- eſhim
ris Canonici textus benedictionem lIymi
ſacerdotalem requirentes accipies, andoen
Pper l. 26. f. de legib. Regula Euariſti mülne
eſt hæc: Abſque ſacerdotali henedictio- wfnl
ue matrimonium eſt nullum. Exceptio Mmmtil
ejuſdem eſt hæc: Niſi voluntas coé- enlld ſre⸗
untium propria ſuffragaverit && vota e rn
de abhibenda ſuo tempore benedi- Imnmm
Qione ſacerdotali ſuccurrerint legiti- IMnſanlhi
ma. Ergo diſtinguit Euariſtus in. imcanin
ter coitus illegitimos, & inter uuhtinn,
conjunctiones etſi non benedictio- Nenhllannt
ne ſacerdotali, attamen votis legi- Nohe
timis, munitas. Has pro matri- (Melmia
monio valido haberi vult: non ib- Ußenten
los. Adeoque Euariſtus jus Civile; en u dc
nec minus Naturale, hHmitat, ita n iot⸗
Iut tüm demum conjunctio corpo- Alher t,
rum abſque benedictione ſacerdo- ſ ae
tali juſta & valida ſit, ſi hanc ad- mni ir
hibendi ſuccurrerint legitima er.
X*

= =
=
S=

W

. 1 1 S
ain Gt
Cohine
den
Gbentihe⸗

Nrentga

Nen

nitles
ln rn
Maluyne
on, n
tnnetent.
Uthuntt
I, Eine
Unhartde.
tnſonsle⸗
Ennd won,
Nri Nnd

efucteD

,uet, 1
c⸗
Ne erdd⸗
ſ une ad.
Ginax

PARS IX. SECT. II. 32
Hæc Juris Canonici ſanctio cum

nullibi Juri Divino adverſetur, æqui-

tate gaudeat naturali, legali ratio-
ne fulciatur, firmetur auctoritate

Imperatoria, ut vidimus, non du-
bito quin Moribus, etiam Reforma-
torum & Lutheranorum (nifi ſtatu-

ta, ut jam ſupra præmonui, mo-
reſve patriæ diferte aliud velint) re-
cepta lit, liberique ex tali Juris Na-
turæ (poſterioribus Juribus confir-
mato) matrimonio ante benedictio-
nem ſacerdotalem, cui non volun-
tas coëuntium ſed caſus obſtitit,
concepti aut prognati, ad ſucceſſi-

onem in bona parentum admitti de-

beant. Nec obſtat: Matrimonium

de Jure Canonico Sacramentum el-

ſe. Reſpondeo enim, non omnia
feptem illa diécti Juris Sacramenta
ejuſdem indolis eſſe. Zoet. ad de-
cretal. lihr. I. tit. 15. n. II. 12. G tit. 16.
n. 1. & ad lib. 4. lit. 3. n. 1. 4. 21.
nec omnia eſſe divini præcepti.
Zoel. 4d, tit. I. n. 9. nec omni ætati,
₰● per-

326 DE IIIRE VENTRIS
perſonæ, loco, temporive omnia al
convenire. Quid mirum Euariſti Ulleihgl
illo uno caſu Sacramentum hoc abſ- ulnk l
que Sacerdote expediri, cum alii Mtin
Pontifices nonnulli eam plane non nMoihh
deſiderarint? Nec impedit Concil. ein ſ
Tridentin. ſeſſion. 24. c. 1. de reforma- iöinit ſ
tione matrimonii: id enim cum exce- Me
ptione illa Euariſti accipio. arg. l. 32. Qmmwit
C. de appellat. lI. 20. C. de teſtam. I. 26. f. Aliuite
de legib. Vid. Bockelman. diſp. inau. Olicr
gur. meditat. 4. axiom. 3. & ibi Apolo- Iunmmin
giam. add. Doctores adductos chu- Mund
tzio comp. Laut. tit. de R. N. in à inta. Mn n,
Iruer. injur. vapul. coit. 32. in fin. hrtit
III. Ceterum ex dictis fuit & de- dAumCn
ciſio alterius quæſtionis, an ſcilicet Uckhen
liberi naturales ſive ex concubina imagmmi
nati per ſponſalia legitimentur fſub. AIIs
ſecuta? Quod ex dictis affirman- Emten
dum eſſe conſequitur, & ante
me concluſit Mevius part. 2. deciſ. gr.
& quos adducit D. Zaunſchliffer
ibi in commeutar. Brunneman. ad I. 6.
F. de his qui ſunt ſui vel al. jur. Lyn-
SS CLKkek.

4

allpt
AAlati

g mncen
nnnE
Wüimennſh⸗
Ges Mr.

Chlſet

Uennn Kl
Raeſe.yr

Ge

PARS IX. SECT. II. 327

cker. anal. ad Struv. pag. 21. Non
obſtante eo quod dotalia inſtrumen-
ta ſint de legitimationis hujus ſub-

fſtantia juxta Juſtiniani leges, Hæ

enim moribus hac in parte receptæ
non ſunt ſed Jus Canonicum: ut di-
xi I. aphorifm. 52.
IV. Adhuc ex ſupra deductis ſe-
quitur nova reſponſio ad rationem
dubitandi in controverſia gravi (an
Sponſalia de Præſenti ſint verum
matrimonium? quod nos enixiſſi-
me negamus. Stciiimentor. mazzip. 3, ad
paginam comp. Lauterbach. 437.) ob-
moveri ſolitam, dum textus pro-
ducuntur Canonici, quibus'Spon-

ſalia de Præſenti aperte matrimo-

nium cognominantur, vid. c. 30. 31.
32. X. de tponſalih. && matrimon. Re-
ſpondent ali mecum ſentientes,
vocem matrimonii in dictis alliſque
textibus ſumi abuſive, cum & ſpon-
falibus de futuro matrimonii voeabu-
lum tribuatur, d. c. 31. X. de ponſal-
eN à dici (ut ajunt) ad eſſe nulla ſit

3

32 8 DE JIIRE VENTRIS

eonſequentia. Tu dic ex ſuperio-
ribus, non idem omnes Pontifiees
ſenſiſſe, & illos quidem qui ab Eua-
riſto ejuſque aſſeclis diſſentiebant,
Sponſalia pro vero matrimonio ha-
buiſte, Futuro (pro Sponſaliorum
diverſitate) matrimonio vel Præ-

ſenti: Sed horum ſententiam po-

ſtea eliſam fuiſſe Jure Pontificio &
Cælareo noviſſimis, quibus non

prælſumitur matrimonialis conſen-

ſus eſſe interpoſitus à contrahenti-
bus niſi tempore benedictionis ſa-
cerdotalis, ut tamen hæc præſum-
tio ceſſet cum de alia voluntate ex
carnali copula adhibita adeoque
evidentiflime conſtat illos jam ut
conjuges conſentire, conſueviſſe,
coiiſſe: hoc caſu ſolo ut extra be-
nedictionis ſacerdotalis adhibitio-
nem matrimonium ſit inter Spon-
ſos Sponlasque.
SECIIO III.

QO Ipra Parte Tertia vidimus qu:
Sſtionem; an vacca vendita, vi-
= tulus

MW
Alg Eehenn
rDNager,
Hat u
Utfennte
W hu
A Yen
tlclcarc
Ceſn
Aenglusr

ſn 1
ſe lis ſel
ulgndlerl
Uumi i
nhmi
vuiren
ulelunn
Nr. Ah
Katln⸗
zni ian
Momnli
Kallgen

mer

VENNI PARS IX. SECT. III. 329

Udeai, tulus debeatur? ſi adhuc lacte-
onmee rtur. D. Berger reſolut. leg. obſt. tit. F. de
itengit adf. emt. vend. quæſt. 8. reſpondet ne-
Gdſens gative Arg. I. 6. §. fin. f-. de leg. 3. Al-
lommmms ſentior huic negativæ: adeoque
Mogan quod ad ipfam theſin nulla inter
nanen nos eſt diſcordia. Sed ſolliciti ſu-
wEnmin mus de reſponſionibus commodis
ehis ad leges duas apparenter obſtantes,
s intellige l. 10. f. de precar. & l. 19. 4.7⸗
„f. Ioc. ond. Videamus primo, d. 9.
Vimg. §. 7. hujus verba ſunt hæc: ſ quis
Prl. mulierem vehendam navi conduxiſſet, de-
en inde in navi infans natus fuiſſt proban-
Pnlmmra dum eſ pro infante nihil deberi: cum ne-
Bu Ae gue vectura ejus magna ſit, neque hbis o-
linn munibus utatur: qus ad navigantium uſum
aiele parantur. Ad hunc textum (veluti
nernk Sad d. l. 10. de precar.) ſemper re-
I Akto. ſpondi „ à diverſis non eſſe juſtam
inr illationem, ſive, à diverſis nullam
eſſe conſequentiam: Hinc à loca-
tione (& precario) non valere ſe-
lasc quelam ad emtionem. Dixi part.3.
ſecln Jecdt. Sß. At vero hæc diſplicuerunt
Dn.

330 DE MIIRE VEN PTRIS WV
Dn. Bergero d. loc. edit. noviſſ. exiſti- Eisniti,
manti, rationem meam;, quali ex hlnge
⸗ indole locationis id fluat quæ mer- Han hi
cedem uſui adæquatam exigit; pa- Iecnlital
rum ſufficere: quum alioqui (vides (maceln

ipſiſſima Dn. Bergeri verba) pro alio Enio beeſe⸗

levi homine navi impoſito nibil ſolvi opor- Mlum
lere, conſequeretur: quod quidem CIlpia- ainmniune

no in menhtem veniſſe viæ quisquam cre- Wif
diderit. In tenui quidem tantus non eſt
navis uſus, tantaque vectura quanta in
gravi: uſu tamen navis && vedura eſt,
dc licet pro eodem non tanta ſit præſtan- , ſiiſtife
da merces quanto pro altero, aliqua ta- Glhell
men præſtanda eſt, neque enim diſerinen humg
in gradu uſus & mercedis, ipſam ſtatim iiceienn
utriuſque tollit ſulſſtantiam. Hæc Dn. nſing
Bergerus. At quis non videt in hi-
ſce confundi ea quæ ſunt diſtinctiſ-
ſima. Textus IIIpianius eique ad-
nexa ratio, agunt de infante ad ma-
trem quæ mercedem ſolvit perti-
nente: at Dn. Bergerus loquitur de
homine ad alium mercedem fol-
ventem non pertinente. IIIo caſu
. merces

ſir (

Ven
tid⸗

nen

PARS IX. SECT. III. Zr.

mercés ab infante non ſolvitur, i-
deo quod merces à matre ſolvatur:
Hoc caſu ſolvi debet, ideo quod
alter non ſit ad quem hic pertineat
qui mercedem pro hoc præſtet. Er-
So ratio decidendi in d. l. 19. §. 7.
fundat ſe natura locationis: quæ
pertinentias mercedem folventium
involvit, ita ut merces mercedem
ſolventium pertinentias ſimul re-
ſpiciat. Quod confirmatur textu
eleganti altero in l. 4. §. ult., F. naut.
caup. ſtab. ibi: Vivianus dixit, etiam ad
eas res hoc Edictum pertinere, quæ poſt
aris impoſitas merces in navem locatasque in-
is ferentur, etſi ear um veRura non debeturz
iult ut veſtimentorum, pœnoris quotid'ani,
hitani guia hæc ipſa ceterarum rerum locationi
nälnt, accedunt. Hic noto ultima illa qvia
uu ä hæc ipſa ceterarum rerum locationi acci-
tmeum dunt. Videmus utique in his ad na-
eiie turam locationis reſpici. Hæc invol-
Urlimte vit pertinentias & acceſſiones: mi-
Wdm d. nime vero ea, quæ ſeparata funt.
KE Heæc ratio etiam pertinet ad infan-
Dell . tem,

32 DE IIIRE VENTRIS

tem, etſi à matre non laétetur. Ex
quo plane concidit ratio D. Berge-
ri, dum ad A. l. 19. §. 7. ait, infantem
ex ſententia Ulpiani per id tempus
quo a matre latatur, unum idemque

corpus cum matre æſtimari. At

ego nego; Ulpianum de matre la-
Gtante agere, nego de lactationis
tempore loqui, nego in lactatione
rationem decidendi collocari. Sed
ratio decidendi in d. l. 19. J. 7. j-unct.
d. l. q. . ult. unice in natura perti-
nentiarum aut acceſſionum poni-

tur, non in lactationis indole. Et

quæſo quid ſi mater tum lacte de-
ſtituatur, ut lactare infantem ne-
queat? quid ſi eundem ante paucos
menſes, dies, horas, ablactaverit?
Hunc cum matre navigantem à
mercede ſolvenda abſolvit ratio
Ulpiani & Viviani in d. I. 19. J. 7. G

d. I. 4. §. ult. non abſolvit ratio D. 4

Bergeri modo viſa. In editione ſa-
ne noviſſima etiam acceſfionis in-
dolem hic conſideravit D. Bergctde,
ſe

AN
(laadboen
ulici
e nnint
aocoonel
emei
unrgten,
Atchenzac
Rune wüne
Küuze
ſinlami
DAte luti
icteott
ſeiretſonen
meeninti
in

Inelpdepe
Uctin ino

uha un
umng Nen
Aun le
nggit ,

Aia
u Ne
a

enonlde
D N
in 8
nz brunſte
te Him
unmntem
leo lelen
