qui perpetuo nocet, non qui tempo-

re finiatur. At quomodo id concor-
dat cum illo Juliani in l. 60. ff. de re
judic. ibi: Sonticus exiſtimandus eſt

qui cujusque rei agenda impedi-

mento eſt. Et Javoleni in l. 113. F.
de reg. jur. ibi: Morbus ſonticus eſt
I 3 qui

19 9 DE MIRE VENTRIS
qui cuique rei nocet. Quibus jun-
ge IIlpianum in l. 4. S. F. in l. 6. F.
Xzdil., editt. Immo & vitium huc per-
tinebit, etſi alias a morbo (ergo &
a ſontico) diſtinétum. Ego (inquit
CIlpianus in l. 1. G. Z. f-. de ædilit. edict.)
puto Kdiles tollendæ dubitationis gratia
bis zara TS& a7ταε*ο νπ gixiße re qua du-
bitatio ſupereſſet. Reſpondéo in fu-
Pra vila l. Alt. G. 1I. de ædilit. edid. poſt
voculam non debere non equidém
inſeri (hoc enim Legislatoris eſt)
ſed ſubaudiri voculam tantum, ve-
luti ante voculam qui debet ſubin-
telligi r& etiam. Qualis ellipſis in
jure minime infrequens eſt. Quam
in rem plurimos textus adduxi di-
ſput. ad l. Vinnum. ff. de reb. credit.
Sed & aliis Auctoribus talium parti-
cularum ellipſes frequentiſſimæ ſunt.
Non illarum, inquam, duntaxat
quas dixi: ſed & aliarum. Taci-
tus de Germanis: Cdere loco, dum-
modo rurſus inſtes, conſilii quam formi-
dinis arbitrantur. VI.

PARS V. 199
VI. Subjicio ex eodem titulo l.
12. §. ult. f. de ædil. editt. ubi Ctus:
Is tui Os oleat an ſanus ſit? quæſitum eſt.
Trebatius dit, non eſe morboſum, os
alicui olere (veluti hircoſum ſtrabonem)
hoc enim alicii ex illuvie oris accidere ſo-
lere. Si tamen ex corporis vitio id ac-
cidit, veluti quod jecur, quod pulme,
aut aliud quid ſimiliter dolet, morboſus
eſt. In hac lege vides illa: bircoſum
ſirabonem. In editionibus hactenus
vulgatis poſt bircoſum vides comma
poſitum: quod me vides omilſiſſe.
Nec enim eſt illud comma a Legis-
latore aut legs auétore. Sed nec
eſt in Pandeétis Florentinis, de qui-
bus alibi monui, eas commata
nulla habere. Unde Trebatii hanc
mentem eſſe collgo, hireoſos ore
id eſt olidos (veluti apud Horatium
Gorgonius hircum olebat, & idem
Horatius hircum, olentem mari-
tum cognominat, & apud Martia-
lem eſt hircoſum oſeulum) non eſſe
14 mor-

200 DE IIRE VENTRIS
morboſos, ſi ex illuvie oris id pro-
cedat, veluti id cernere ſit in ſtra-
bonibus, utpote qui ob diſtortos
oculos parum in hominum conſor-
tiis grati, etiam oris ſordes parum
eluant adeoque hircoſis dentibus
ſint, utpote horum ceterique cor-
Deris cultus, ob præfatum oculo-
rum vitium, plerumque incuriofi.
Ita, Lector, carere tibi mihique li-
Cet variis d. l. 12. G. ult. emendationi-
bus, quas miraberis inſpiciendo no-
tas Gothofredi add. l. 12. . ult.
VII. Sed quid reponemus ergo
ejusdem Gothofredi notis ad dici ti-
tuli l. 21. H. 2. & l. . 9. 9. An &
ad hos omnem emendationem re-
ſpuemus? Reſpuemus. Et ad d. I.
21. §. 2. ubi pro, iidem diebus id red-
dqi, volunt ſcribi isdem de rebus reddie
dico talia pleniſſime à mentée Cti
abeſſe. Quæſo enim, lector, an-
non in dicto §. 2. vides illa: dupliciter
cautiones interponi, alias in præteritunn,
alias in futurum. Adſcribam textum
in

M
Nle ni; n
it Kuh.
0 Cenſ
nun ann
ng OmI
Canthn
tern.
tigen.

I

un al.

Conenn I

En

hler rek
IUnme ,l
Nkr,a.

n
fpen tennn

PARS V. 201
integrum uti apud Gothofredum le-
gitur. Item Pomponius ait, interdum
etium dupliciter cautiones interponi debe-
re: alias in præteritum, alias in futu-
rum, ut puta, ſi ejus ſervi nomine, qui
redhibetur, emtor, procuratorve ejus ju-
dicium accepit: vel quod cum eo ageretur,
vel quod ipſe ejus nomine ageret. Caven-
dum autem eſſe ait: ſi quid ine dolo ma-
lo emtor condemnatus fuerit, aut dede-
rit, his rebus recte ſpectari. Vel ſi
quid ex eo quod egerit, ad tum pervenerit,

dolove malo vel culpa ejus factum ſit, quo

minus perveniret, isdem diebus reddi. Dic,

annon illis verbis in præteritum jam ex

hibitis accurate reſpondent illa: isdem
diebus. Verſiculus ergo quo de agitur,
legatur tranſpoſito duntaxat uno
commate, hoc modo: vel ſi quid ex
eo quod egerit, aut ad eum pervenerit,
dolore malo aut culpa ejus fattum ſit, quo
minus perveniret üsdem diebus, reddi. Er-
go üsdem diebus pertinent ad præce-
dentia hujus verſiculi verba, non ad
I 5 ulti-

202 DE IIIRE VENTRIS.
ultimum ſive fequens illud: redqi.
Nec juvat Emendatores noſtros in
notis Gothofredi adducta l. 30. pr. F.
de æd. editt. Enimvero non habet
hie textus illa verba iisdem diebus: ſa-
teor. Sed nec habet illa Emenda-
torum: iisdem derebus. Verum ve-
luti dubitandum non eſt, quin lex
ſuppleri debeat ex lege. l. 26. C l.
25. de legib. GO. pen. I. de L. Aquil. ita
ſequitur, verba illa: iisdem diebus:
& ad d. l. 30. pr. pertinere. I. 25. de le-
gib. Sane illa Emendatorum: iiedem
de rebus: illuc pertinere nequeunt,
cum d. l. 30. pr. agat de reddendo
toto: at dicta verba Emendatorum
agant de parte, hanc enim exigit
illud: de: occurrens in verbis quæ
illi de ſuo intrudere ſatagunt.
VIII, Nec felicior criſis eſt ad d.
l. 23. H. 9. ſive ult. in fin. dum præ, ven-
ditio remanfiſet, magis placet, vendi-
toris manſiſet. At mihi id minime
placet, nec tibi Lector, ſi ingenu-

1n don hie
Anleh.

Ulnmd.

PARS V. 203

us es. Agitur in d. G. ult. de caſu
ſervi venditi, qui cum emtoris in-
tuitu heres ab alio inſtitutus fuiſſet,
ab emtore poſtea venditori redhi-
bitus fuit. Ubi tum quæſtio exo-
riebatur, an hereditas tali modo
ſervo relicta venditori reſtitui de-
beat? Quod in d. §. ult. affirmatur:
propterea quod cum vel ipſo quo-

que venditionis per redhibitionem

non reſciſſæ, id eſt ſalvæ remanentis
caſu, nil omnino lucri ad emtorem
inde cujus contemplatione relicka
ſervo hereditas erat, perventurum
fuiſſet (hereditas enim ſervo meo
relicta intuitu tui, non ad te, ſed
ad me ceu ſervi dominum, perti-
net:) nulla plane ratio futura fit,
cur emtor eétiam ex venditione illa
per redhibitionem infirmata, inte-
grum hereditatis lucrum prætende-
re velit: quandoquidem redhibito-
rio judicio venditor æque atque
emtor in integrum quodam modo
reſtitui intelligitur. arg. d. l. H. 7. Si
I 6 ven-

204 DE HIRE VENTRIS
venditorem igitur in integrum re-
ſtitui dixeris, ad eundem quoque
velut ſervi dominum ipſam quoque
hereditatem, ut emtoris intuitu,
ſervo relictam, pertinere ſtatuen-
dum eſt. Quo quidem Cti argu-
mento, cui non mutata textus in
4d. O. ult. noſtri verba appoſite re-
ſpondent, quid clarius eſſe queat,
non video. Cum contra prætenſa
illa in Gothofredi notis, de qua di-
xi, emendatio evidenter didli ra-
tiocinii nervum aut obſcuratura laut
penitus infirmatura ſit.
IX. Poſſem reliqua quæ in eo-
dem titulo, immo & in aliis emen-
dationibus Nonnullorum expolita
videmus, pari ratione fulcire, Ii
id non eſſet nimium extra Ventris
Jura vagari. Et jam forte nimium
calamo indulſi digreſſione hac an-
ticritica. Subducendi alias in eo-
dem ſæpe dicto titulo adhuc Criti-
corum ferulæ erant Paulus & Pom-

Po-

,
PARS Vv. 20f
cun ponius, ille in l. 13. pr. hic in l. 29. O.
in ee ult. &d. edict. in illo habes: Bovem
lin e qui cornu petit, vitioſum eſſe, plerique
i mn dicunt: item mulas quæ ceſum dant: ubi
rt ſi pro ceſum dant: legunt, ceſſim eunt:
ni. id eſt, retrocedunt, arg. l. 52. §. 2.
ntng ad L. Aquil. Gothofr. ad 9. l. 42. Pr.
Quid ſi & mihi levius liceat emen-
dare, ut pro ceſſum legam cæſum, à
cæedere, ut intelligantur mulæ calci-
bus cædentes, id eſt ferientes. Cæſum
. Latine dici, vel ex rutis cæſis patet.
WImn Aut quid ſi pro ceſum legam peſum.
Ceoerte enim peſum dare, Latinum
u ſatis eſt. IIt intelligantur mulæ pe-
. dibus omnia obvia proterentes atque
n perdentes. Neutra tibi, Lector,
lr,d ex emendationibus his noſtris pla-
ne cet? Eſto: nec nobis illa ex Gotho-
“ fredo adducta prima. Retine ergo
rr ceſim à cedere id eſt retrogredi.
Kütr Hujus enim compoſita habes in Ab-
ceffus, Exceſſus, Inceſſus &c. Sed
quo iterum Gilabor 2 Penſabit hunc
7 me-

206 DäE IIIRE VENTRIS

meum (ut Plinii verbo 9. epiſtol. 26.

utar) exceſſum ſequens Pars brevi-
tate variorum.

PARS SEXTA.
§. I.

Tiam ex Divino afflatu, ven-
Strem concipi poſſe, Ægyptiorum
olim fides fuit: quod ex Plutarcho
notum, & refert D. Gurtler. origin.
mund. Nobis talis unice notus eſt,
quem refert Evangeliſta Luc. 1. verſ.
35. Dominus inquam noſter Jeſus
Chriſtus. Quod ad Johannem Ba-
ptiſtam autem, eum ventrem etiam
in dicto Lucæ capite agnoſco, ſed
eum immediate ex Zachariæ ſemine
conceptum eſſe, patet e d. c. I. verſ.
14. O& 24.
II. Sed à Sacris ad profana trans-
camus. IIbi mirabilis imprægnatio
occurrit apud Tenzelium curioſ. bi-

.

Ne

n, Ten.

, l
Gnnrenme
tuN.

in ne.

PARS VI. 207
blioth. repofitor. I. pag. 244. ubi refert,
urſum puellæ rurali vim intuliſſe,
eandemque ventre impertüſſe, quem
ipſa tamen medicaminibus abege-
rit. Aliud mirabilis conceptionis
exemplum exhibet Stephanus Mori-
nus diſſertat. 3. pag. 104. ubi ait, naves ſal
vehentes incredibilem murium pro-
dGucere copii, temellis etiam citra ma-

ris operam & ſalem duntaxat lingen-

tibus, fœcundis. Porro, ſi qua fi-
des Procopio arcan. hiſtor. c. 12. con-
ceptio Juſtiniani noſtri peracta eſt
per coitum ſpectri cum jJuſtiniani
matre. Dixi de eo diſertat. 1. de Cor-
nibus & Cornutis G. 43. ubi & inte-
grum Procopii locum collocavi.
Tangit idem & filius meus J. F. W.
Pagenſtecher Confiliarius & Profeſ-
ſor Steinfurtenſis tratt. de Barba num.
3. alia inſuper huc pertinentia ſu-
peraddens, veluti, Platonem ex
ſpectri & virginis complexibus con-

ceptum: Wier, de præſtig. damon. I. 2.
Pr On

. 22.

20 8 DE IIIRE VEN TRIES

c. 22. Et ex Pomponio Mela libr. 3.

c. 9. grandem littoris Æ.thiopici fle-

14

xum, grandem inſulam incluſfiſſe, uim

in qua tantum feminas eſſe narrant,
toto corpore hirſutas & ſine coitu
marium ſua ſponte gravidas. De
rubellione piſce, eſt apud Ariſtote-
lem lib. 2. de generat. animal. c. 5. An
fabulas his ſubeſſe, credis Lector?
At quid ergo ſtatues de eo quod re-
fert J. Robert. 3. del. Eur. 7. füiſſe ſa-
cerdotem aliquando amore virginis
captum, litterasque ad eam milſiſſe
hoſtia conſecrata obſignatas, quam
cum puella præ religione ore & den-
tibus avulſiſſet, partem hoſtiæ in

virginis ſtomachum & ventrem de-

laplam, virginemque ex ea Ven-
trem concepiſſe. Addo aliud ex
Neocoro bibliothec. nov. libr. 1699. pag.

672. eſſe feéminas Peruvianas, quæ
ſi gravidæ ſint, jurent ſe ex Sole

concepiſſe.
III. Formationem fœtus, à capi-
te

W
d u
n u
utſemmn
1r
Uni

mlge.

Etenmnc.
A Ner
id Ad e

— PARS VI. 209

te oriri, tradit D. Collega Hulſius
ord. deliband. S. 323. Quodſi verum eſt,
non tamen inde concludes, deli-
tum ibi in dubio cenſeri perpetra-
tum eſſe, ubi caput occiſi hominis
inventum fuerit jacere. Etſi enim
& apud )Ctos caput principalis hu-
mani corporis habeatur pars l. 44. ff.
de religiof. non tamen delicti perpe-
trati locum jura ex principali homi-
nis parte, ſed ex loco quo delictum
inchoatum vel commiſſum ſit, de-
terminant. l. I. C. ubi de qiminib. Quis
autem non præſumat, delictum ibi

perpetratum eſſe, ubi pedes qui-

eſcunt? Cum utique occiſus pedi-
bus fuis non capite ambulaverit ſte.
teritve. Quæ ratio ex æquo valet
& in caſu quo caput corpori adhuc
cohæret & in caſu quo à trunco ſuo
caput revulſum eſt. Quin & po-
ſterioris caſus deciſio firmatur altera
ratione, quam & exhibet præfatus
D. Hulſius. Agnoſco (inquit g. 32.)
. ca-

27 b DE NIIRE VENTRIS
eapiti in corpore primas deberi: ſed quia
in provolutione, juris momentum fun-
datis, mirari ſubit, quomodo eam de
trunco, & non potius de capite præſu-
mere potueritis. 4 .

IV. Si duo ventres uno partu edi-
ti fuerint, qui poſterior venter eſſe
deſüt , primogenituræ jure non
gaudebit. Si non conſtet, uter
prior, uter poſterior ventris jura
depoſuerit, non patris erit arbitri-
um, ſed ſortis. Tiraq. de jure primo-
gen. quæſt. 17. Diſſ. Vacca ad l. 15. F.
de ſtat. homin. Diverſa ratio eſt liber-
tatis: ubi tum heres eliget arg. . .
§. 2. de legat. 2. Alexand. ad Bartol. ad
d. l. 15. Diſſent. Feltman. audl. 10. f. d.t.
Aliter adhuc alii. Vid. Vacca, &
Feltm. ad d. 1. 15. & ſeqq.

V. Si mortuus emerſerit venter,
omnia ejus jura intercidunt: adeo-
que nec teſtamentum rumpit: nec
ſubſtitutioni locum facit. arg. I. 129.

F. de

1

WD D

rte.

Aetuch

E

.

Ecgi⸗ N

PARS VI. 2n

fj. de V. §. 1. 2. C. de poſtumis. Alexand.

I. Conſil. I. niſi fidei commiſſariæ. arg.
1. 2. C&. comm. de leg.
VI. Heres inſtitutus eo tempore
quo incertum eſt, an mulier plena
ventre ſit, an vacua, decedens he-
reditatem ad heredem ſuum trans-
ittit excluſo ſubſtituto. I. Sa. ff.
acquir. hered. Huber. & Thomal. F.
de vulg. & pup. ſubſt. poſſt. 10. Et cur
adeo abſurdum ſit, ſubſtitutum ex-
cludi per heredem inſtituti intra
deliberandi tempus mortui? Vid.
Thomalſ. d. tit. ad pofit. 9. 10.
VII. Cum feminam ventre bea-
tam occidens, gravius remp. lædat,
quam qui vacuam, ſequitur, ut &
gravius puniendus ſit, arg. I. 21. f.

5*

de pœn. Unde de Jure Omlandieo

iſte quadrupli pœna afficitur. . Om-
land. hart. 6. art. 37. Sed & alio mo-
do feminam ventre oneratam læ-
dens, gravius coërcendus eſt. v.
Jus militare Belgic. & ibi Feltman. in
not. artic. 4. VIII.

212 DE KIRE VENTRIS ””ÿ
VIII. Si quis medicamentum ad 6a1E
conceptionem ventris dederit, ex
quo ea quæ id acceperat, deceſſe-
rit, leviori pœnæ locus eſt. I. 3. §. 2.
junct. I. 1. §. 1I. f-. de ſicar. Adeo fere in
*omnibus pœnalibus judiciis impru-
dentiæ ſuccurritur. l. 105. de R. J.
vid. Sande & Ludwel. ad d. l. 105. &
Struv. ff. exerc. 40. th. 10.

IX. Meminiſſe etiam liceat 8C.
Planciani ſive Plantiani, de quo l. I.

H. 10. & l. 2. J. 1. Ff. de agnoſcend. & alend.

lib. quod ad ventres etiam hactenus
pertinet, ut mulier gravidam ſe pu-
tans, facto divortio, intra triginta
dies marito denuntiare poſſit, ſe
gravidam effe, & eo quidem cum
effectu, ut maritus mittere cuſto-
des ad ventrem cuſtodiendum, aut
alias denuntiare uxori debeat, quod
ex ſe prægnans non ſit: ita ut ſi ma-
ritus hoc negligat, partum agno-
ſcere debeat & interim alere. I. I. §.3.

WI
“
dent, VD
wttliſ⸗
Al ni
ll

Alluac

N
Alen ann

tee al
Kencnn,
Celet l
uuior.
Imn W.
lt l

PARS VI. 213

S§. 4. d. t. His nunc ſubjiciam ejus-
dem legis paragraphum 14. Eſt ſe-
quens ex editione Gothofiedi : Iem
Julianus ſcribit: ſi uxore denuntiante ſe
prægnantem, maritus non negaverit:
non utique ſuum illi partum effici: cogen-
dum tamen alere. Ceterum (Ri) eſſe ſa-
tis injurioſum ait, ſi quis longo tempore
abfuerit, & reverſus uxorem prægnan-
tem invenerit, && idcirco rejecerit: fi
quid ex his, quæ ſenatus conſulto conti-
nentur, omiſerit, ſuum heredem ei naſci.
Vides hic ſententiam Juliam relatam
ab Ulpiano. Alibi idem IIpianus
eandem Juliani ſententiam recitat,
ſed paulo aliter. Ita enim legitur in
l. 6. . de his qui ſunt ſui vel al. jur. Fili-
um eum definimus qui ex viro & uxore
ejus naſcitur. Sed ſi fingamus abfuiſſe
maritum, verbi gratia per decennium,
reverſum anniculum inveniſſe in domo
ſua: placet nobis Juliani ſententia, hunc
non eſſe mariti filium. Non tamen fe-
rendum Ixlianus ait eum, qui cum uxo-
re

214 DE MIRE VENTRIS
re ſud ſſidue moratus nolit filium agno-
ſcere, quaſi non ſuum. Sed mihi vide-
tur, quod & Scævola probat, ſi conſtet,
maritum aliquandiu cum uxore non con-
eubuiſſe, infirmitate interveniente, vel alia
cauſa, vel ſi ea valetudine paterfamilias
fait, ut generare non poſſit: hbunc qui in
domo natus eſt, licet vicinis ſcientibus,
filium non eſſe. Ex his apparet Julia-
num duos caſus diſtinéte conſide-
raſſe: I. quo maritus abſens, 2. quo
præſens, fuit. De priori caſu agit
Julianus apud UIpianum d. l. 6. princ.
&& d. lI. I. J. 14. fin. De poſteriori au-
tem d. I. 6. in fin. & d. I. 1I. G. I4. princ.
Quod ad priorem caſum, placet
Uiano Tultani ſententia: non ve-
ro quod ad poſteriorem, ita Scævo-
læ ſententiam poſteriori caſn præ-
ferat. Etſi autem Scævolæ ſenten-
tiam heic jure meritoque ſequatur
Ulpianus, non videtur tamen Julia-

ni mentem in d. I. I. J. 14. eſſe aſſe-

cutus, Enimvero non eam in d. l. 1.

G. 14.

PARS VI. 215

. g. 11. eſſe Juliani ſententiam, qua-

lem IIlpianus in d. l. 6. proponit,
clarifſime patet ex d. l. 1. J. 14. ubi
aperte Jullanus negat, eſſe eum
partum mariti, affirmans duntaxat,
eum debere ali: idque tunc tantum
cum maritus non contra denuntia-
vit ceu tenebatur: ut neceſſitas
alendi tali calu mariti legi non ob-
temperantis poena ſit. d. l. I. §. 4. Ce-
terum ſi contra denuntiaverit mari-
tus, ut nec tunc hanc Pœnam oppetat.
Quod poſterius ex ſenſu contrario
d. I.I. G. I4. ſatis apparet. Liceat mi-
hi tamen id clarius demonſtrare, ſi
Lectorem monuero, agnoſci com-
mode poſſe, in d. l. I. 6. I2. in verbis
(Ceterum ſi) figuram quam anan-
tapodoton vocant: cum ſcilicet pars
orationis reticetur atque ſupprimi-
tur, eo quod eſ her⸗ ſe pateat, aut
ex verbis præmiſſis ſatis colligi poſ-

ſit. Exemplum liceat apponere per-
vulgatum ex Lucæ Evangelio c. 12.
1. verſ.

216 DE IIRE VENTRIS
verſ. 9. ubi poſt verba: && ſi quidem (AIunn
tulerit fruttum: ſubaudienda ſunt hec: uumuI
eam non exſcindes: aut ſimilia, veluti
Beza addit: ſines. Belgæ ſupplent:
Laet hem ſtaen. Piſcator: So laß ihn
ſtehen. Dum autem talia aut idem
ſignificantia verba contextui non
addita leguntur, ecce tibi anantapo-
doton, id eſt, quod additum non eſt
expreſſe, additum tamen tacite intel-
ligitur, in textu enim Græco tantum
hæc leguntur: ααετισαστααοτιν id
eſt, && ſiquidem tulerit frultum. Nunc in
d.l.I. S. 14. hæc verba: Ceterum ſi intel-
ligo per anantapodoton, quaſi ibi-
dem legeretur: Ceterum ſi negaverit,
non cogetur alere. Ita non cogemur
rà ſi ex d. G. 14. expungere aut un-
cinulis includere, aliorumve muta-
tiones amplecti. Poſt tale ananta-
podoton tum in d. J. 12. inchoari de-
bet novus verſiculus hoc modo.
Ceterum ſi. Eſſe ſatis inſurioſum ait, ſi-
quis longo . Quin & poteſt 6 I. . 1
14.

rtt, ufen
i türtn

N PARS VI. 217
iiſi h. 14. brevius concipi, ita ut ſupplea-
nliuik tur unum duntaxat verbum: nega-
nlnt verit. Ult tum ita legatur: Ceterum
Aerſler (ſupple ex præcedentibus: nega-
1 Glig verit) eſſe ſatis injurioſum, ait: ſcil.
hin quod præmilerat Julianus, partum
teim tum debere ali. Sed ſi hanc unius verbi
tbinm. negaverit ellipfin Lector præfert,
hmm oportet, ut verba: eſſe ſatis injurio-
lteieim. ſum ait: bis repetantur, hoc modo.
Gntmmn Ceterum fi: eſſe ſatis injurioſum ait. Eſ--
iaumil Je ſatis injurioſum ait fi quis longo tem-
En un pore oc. Quales geminationes, in
Cemmm, unam formulam contractas, in Pan-
n n; dectis novas non eſſe, notum eſt, &
mI, dixi in ul. Paul. ſetction. 12. ad 1.13. H.
uIm ut. f. de pign. act. Interim ſi gemina-
tio quatuor verborum: eſe ſatis in-
jurioſum ait: nimis prolixa videtur,
retineamus anantapodoton, legen-
do: Ceterum ſi. Eſe ſatis injurioſum,
ait, ſi quis longo tempore Gc. ut per
zriin i illa : Ceterum Ni. denotetur „ mari-
nnti tum ſi negaverit, id eſt ſi contra
4 KkKX de-

218 DE IIIHRE VENTRIS

denuntiaverit ex ſé feminam præ-
gnantem non eſſe d. l.I. ſ. g. tum eum
ad alimenta non teneri.
X. Ex ſponſo ſponſaque conce-

ptus Venter legitimus eſt. Vid.

Muller. ad Struv. f. ſponſalib. th. 23. &
quæ dixi irn. c. 22.
XI. Irrationabilis conſuetudo
abroganda eſt. l. 29. de legib. l. 2. c.
quæ ſit long. conſuet. Antequam ta-
men abrogetur, jus facit & à judice

obſervari debet. arg. l. 1. C. de legib.

l.12. J. I. in fin. f. qui & aà quib. man.
lib. non fiant. junct. d. 9. I. de jur. nat.
gent. civ. && 2. Feud. 26. O. Filii. Ex-
emplum præbeat inſula Formoſa ubi
Ventres fœminis nondum triginta
& ſex annos natis exteruntur. Vid.
Schouten. Oſtmdiſch. voyag. libr. 2.

ſa aut ſimili tabe infecta, concepiſſe
inveniebatur, ſimul cum ventre
nondum edito defodiebatur viva.
. LQe-

cap. 6. pag. 163. Conſimiliter apud
antiquos Scotos, ſi qua mulier lepro-

Mn nin

rtel.
Unſtumn
antmnni
iſs
nonitue,
un inm
Nüllun
Na znn
nininn.

4 . lng. 1
Mnnnm

nn

NNN
in.
l4Ner
1

e ne

1

Ul4

Cnlietutn
ElgnIu
Aatcuun 1.
e
Gien.

Cunmt Fu
nn M.1
Inler mul
lnllelkyr⸗
, cgil
Cmn Nenn
Gchnen .

19

PARS VI. 219
Deſcript. regni Scotiæ pagin. S. Perti-
net huc & Jus Connagii, quodpri-
mam virginum nubentium noctem
domino territorii addicebat. Dixi
diſſert. de jure Natur. p. 106. ſeq. && de J.
Virgin. J. 25. Alia exempla irrationa-
bilium conſuetudinum exhibet Tho-
maſius de jure conſuetud. S. 11 3. Veqq.
Stryck. ad Lauterbach. f. de bon. eor.
qui ant. ſentent. Muller. ad Struv. f.
exercitat. 22. th. 20. UIngepauer. 1. de-
cretal. 4½. Huc olim pertinebat, lin-
teonum ſimiliumque filios quadam
ratione infamia notari. Keceſſ. imper.
de anno 1577. tit. 3 8. J. 1. De quo in
publico mercatu vendito vitioſo, non
redhibendo, conſuetudinem abolen-
dam, exhibet Rövenſtrunck, medi-
tation. ædilit. libr. I. Cap. 2. n. 32. & ſeg.
Videri hac de re etiam poſſunt Bui-
læus diſcurſ. I. additament. I2. Berneg-
ger. ad TZacit. Germ. qu. 107. Zeiler.
epiſtol. Centur. 6. epiſtol. 104. A. Mat-
thæus diſput. extraord. th. 24. & ſeq.
e K 2 ut-

.

220 DE HIRE VENTRIS

Sutholt. ad Inſt. Diſſ. II. th. 20. Lauter- 1l 4

bach. Compend. f. pag. 21 I. fin. & pag.
662. verſ. Quamvis quibusdam. && pag.
6b&. in E. Autor deſeript. regn. ot. pag.
97. & quæ chxi infra Part. XI Ject. 5. 6.19.
XII. Ventrem àab onere meta-
torio matrem ſuam eximere non
poſſe, ex eo conſequitur, quod
aliis (ne quidem patri) non proſit
antequam edatur. Vide ſis ex pro-
feſio latius hoc aſſerentem Tabo-
rem tratct. de metat. & epidemic. part.3.
c. 4. Artic. 2. .
XIII. Quinque Ventres ſimul poſſe
vehi (ut loquitur I. 11. C. fieic. Uher
tut.) non negamus. Sed ejus ratio-
nem ex l. 36. ff. de ſolutionib. oredi-
mus perabſurdam. De ſeptem Ven-
tribus Bruxellis A. C. 1687. editis,
eſt apud S. de Vries Cottfrid. Chron.
continuat. tam. ult. pag. 1390. De tre-
centis ſexaginta & quinque infan-
tibus partus Margarethæ Comitiſſæ

Hennebergicæ vide Hegenitii itine- n

rar.

Uſftenlue⸗
al ign

nin

S ng
nlſteg
re it.
umn, gol

mDNN

Ebamn
Cen lo.
Nunn,

M.
ainti
gen er
G dis
ffl C.
Vene
Ueit.
2COnide
Plii i⸗
6

PARS VI. 221
rar. Holland. Alting. Notit. Germ. in-
Jer. part. 2. lit. L. num. 39. Braun. 5.
Neledt. ſacr. exercit. 2. num. 40. Vives
dialog. 9. Guilielm. Herman. bell.
Holl. Celr. n. 6. Jongtys tonneel. part.
1. pag. 709. Confer Plin. lb. . c. 2.
Diacon. I. de geſtis Longobard. 15. &
quæ repræſentavi part. I. ſect. 5. H. 5.
XIV. Ubi venter mortuus eqi-
tus eſt, præſumi debet, id absque
dolo culpave matris eveniſſe: nilſi
in caſibus exceptis, qualem habes
Ordinat. Crimin. Curol. artic. 131. Qui-
bus tum & torturæ locus eſt. Quod

recte temperat Maſurius Labio

(quem noris eſſe Dn. Georg.
Bernh. Ramum, Eq. & Conſilia-
rium Saxonicum &c. amici noſtri
Viri pl. Rev. & Doctiſſimi Dn. Joh.
Chriſt. Rami V. D. M. Slochterani

fratrem germanum) tract. homic. exx

cuſat. Cap. I8. num. 9. & ſeqq.
XV. Parturientem, in mortis ar-
ticulo verſari: maxime ſi abortiat,

K 3 ha-

2a2 DE IIRE VENTRIS

dge actis in mortis artic. cap. 1. num. 32.
Neqq.
XVI. Matri extreme pericli-

tanti, ad vitam ſervandam ven-
trem medicamentis licet abigere.

Vid. Joh. Andr. van der Muelen

Jor. conſcient. part. 2. quæſt. 16.

XVII. Etſi abigens ventrem,
maxime animatum, capitis pœna
ſit afficiendus: ſecundum ea quæ
vides apud Carpzovium criminal.
quæſt. II. & infra Parte XI. ſedt. 2. Ea-

dem tamen pœna afficiendi non

ſunt ejus criminis confſcii, niſi ſimul
delicti ſint participes. v. Carpz. d.
4. II. n. 44. ſeqq. Confer, quæ dixi
ad Inſt. libr. 4. aph. 126. Quæ eadem
& de Ventris internecione intelli-
gimus. v. Carpz. d. loc. n. 12. ſeqq.
Non tamen ad execrationes id ex-

tendendum eſt: veluti Mathildis

Henrici I. Angliæ Regis conjux
ven-

habes apud Polydorum Ripam tr.

Tin he
munie U
ſchnen gaa

Sel

ta

WN

tn in

Neme
enmben *

lot

1n der
f
en ſen
gn ,
Ndn

1C
e
eten
cone inel.
nesutr.
Mrd
6s wi
ſer

PARS VI. 223

ventrem ſuum diabolo commen-
dabat: Hubner. biſtor. part. 2. pag.
§24. etſi iſti malitiæ tamen non ſit
indulgendum l. 35. f. de R. V.
XVIII. Sponſiones ſuper in-
gravidatione uxoris, ex. gr. an

ventrem gerat? aut quot ven-

tres? validas eſſe, & actionem ef-
ficacem producereé, recte dicitur
apud Sande 3. deciſion. 9. defin. . Etſi
enim ſtipulationes ſine cauſa factæ,
oppoſita doli mali exceptione inuti-

les reddantur l. 2. J. .. de dol. mal. gX-

cept. l. I5. fidejuſf. in Sponſionibus
tamen ex inhoneſta cauſa non factis,
conditio donationem ſecum vehit,
adeoque cauſam continet. I. w. 9.
Ein. P. V. juntt. I. 105. de V. O. Diſſen-
tit Chriſtin. 2. deciſion. 200. n. 5. Cui
junge ſis Herbajum rer. quotid. cap. 1.
XIX. Si quis ventrem heredem
inſtituat, uxorem tum habens, ea-
que poſtea mortua, aliam ducat, &
hæc deinde ventrem gerat, hic po-
K 4 ſterio-

224 DE HIIRE VEN TRS
ſterioris uxoris venter, heres erit.

l. g. f-. de lih. & poſt, niſi in ſpecie uxO-
ris quæ nunc ipſi eſt aut alterius certe

feminæ ventrem inſtituerit. I. 25. J.
2. F. d. t. Fachinæ. 4. controverſ. g.
XX. Gothofredus noſter ad d. I.
28. G. I. F. de liber. & poſt, ex Baldo
notat, his modis dici poſtumum:
per nativitatem, adoptionem, ſi
quis incipit primum locum teneré,
ſi in patriam poteſtatem incidat, per
legitimationem. De quarto modo
eſt J. l. 25. G. I. cujus hæc ſunt ver-
ba: Filiusfamilias miles de caſtrenſi pe-
culio fecit teſtamentum, habens filium in

STasnen (avi) poteſtate: cum militare

eſüſſet, patre eodemque avo defuncto;

quæſitum eſt, an rumpetur ejus teſtamen-
tum? Non quidem adoptavit, nec hodie

ei natus eſt filius, nec, priore ſubdutto de po-

teſtate ſuo herede, ulterior ſucceſſit in pro-
ximum locum: ſed tamen in poteſtate ſua
babere cepit quem non hahebat: ſimulque
Paterfamilias ſactus eſt, & filiusſub ejus rei⸗

yamn

4

ter,itge

il 1 fie
Kntaleiu
6 Cnmonn
nlet

ritn
n ſeh
rtim.
,chde
Clintr.

„„,7

u.

nre

ſbeſtea.
i

PARS VI. 2² 7
dit poteſtatem: Rumpetur ergo teſtamen-
tum (Jed ſi heres ſit inſtitutus vel exhe-
redatus iſte ejus filius, non rumpitur) quia
nullo circa eum novo facto, ſed ordine quo-
dam naturali natctus eſt poteſtatem. Ver-
ba hujus textus (ſed ſi heres ſit in-
ſtitutus vel exheredatus iſte ejus fi-
lius, non rumpitur) parentheſi in-
cluſi, ut ratio in fine hujus para-
graphi ſubjecta commodiſſime poſſit
aptari ad verba præcedentia: rum-
petur ergo teſtamentum. At cur rum-
petur? Sequitur ratio: quia nullo cir-
ca eum (filium novo fatto, ſed ordine
quodam naturali nattus eſt poteſtatem.
Quaſi dicat: non quidem adoptio
aliudve novum factum, de quibus
in d. Q. 1. præceſſerat, intervenit:
eſt tamen hic alia poteſtatis acquiſi-
tæ cauſa, ordo ſcilicet naturalis, ſe-
cundum quem, poſt mortem avi,
delabitur poteſtas patria ordine juſto
ad patrem. Nec ergo negat hæc
lex 28. J. I. interveniente novo facto
K1 Ppa-

226 DE HIRE VENTRIS
patriam poteſtatem acquiri, id enim
in prioribus verbis jam adfirmave-
rat: ſed vult, eam præterea acqui-
ri etiam absque tali novo facto. Ilt
inepta ſit nota Gothofredi poſterior
quam ibidem ex Baldo his verbis pro-

ponit: intereſt quid fiat fatto hominis

an ordine naturæ. Immo non intereſt.
d. l.25. J. I. Nemini mirum id videa-
tur, quod parentheſin ſupra adhi-
buerim. Etiam alibi legibus tali re-
medio obſcuritas abſtergitur. E-
Xemplo ſit i.34.ff. de O. &- Aubi verba
illa: ſed verius eſt remanere: parentheſi

includo, hoc modo: & quidem pof

Tegis Aquiliæ atctionem, utique Commo-
dRati finietur. Poſt Commodati an Aquiliæ
remaneat in eo quod in repetitione tringin-
ta dierum amplius eſt, dubitatur ſed ve-
rius eſt remanere) quia ſimplo accedit, &
ſmplo ſubducto locum non habet. Ut mens
Gti in d. hj4. hæc ſit: etſi dubi-
tandi rationem magnam præbeat,

rum

quod in Legis Aquiliæ triginta die-

14
nzhmin
odctztid
In en

NN MWee

en

S

NNe
En a
rettetg
Norol
it itl
Imonnine
nunſi
ein rut
tiſghe
Alan

, KoiI

3 an
SrC.

imn ſn.
uel,S
helknen
, KX
ei a.
kn
gan de
Iun

PARS VI. 227

rum æſtimationis augmento acceſ-

Jorii indoles obtineat, quod princi-
palis ſimpli naturam debeat ſequi,
adeoque & hoc ſubducto, fubduci:
remanere nihilominus tamen Legis
Aquiliæ actionem, propterea, quod
in hoc adtionum concurſu, non ac-
ceſiorii indoles attendenda fit , ſed
an in actione altera aliud & plus ſit,
quam in actione priori.
XXI. Eodem titulo ff. de liberis
& poſtumis, ex quo l. 4. & I. 25.
jam vidimus, oculos noſtros ad-
huc præcipue in ſe convertit l. 13.
eod. Exhibetur in hoc textu caſus,
quo quis uxorem prœgnantem re-
linquens, ventri duas tertias con-
cedit, ſi maſculus naſcatur: at fſi
puella, unam tertiam. EIxori prio-
ri caſu, unam tertiam: at poſterio-
ri, duas tertias. Cogitavit ergo defun-
tus non niſi de naſcituro uno. Sed
quid ſi duo naſcantur? quid ſin fi-
lus ſimul & filia? Decidit dicta lex,
K 6 he-

22 8 DE HIRE VENTRIS
hereditatem hoc caſu in ſeptem
partes eſſe dividendam: ex quibus
quatuor filio, duæ uxori, una id eſt
ſeptima pars filiæ, ſint adjudican-
dæ. Fuit quippe teſtatoris inten-
tio, ut priori caſu, filius altero
tanto plus capiat præ uxore: & ut
poſterioriĩ caſu 5 uxor altero tanto
plus capiat præ filia. Cum uter-
que ergo caſus ſimul exiſtat, vo-
luntati defuncti plane conveniens
eſt, hereditatem dividi in ſeptem
pPartes, ex quibus duas capiat uxor,
utpote quæ dimidium faciunt qua-
tuor partium quos filius capiat, &

duplum unius unciæ quæ filiæ cedit.

Verum enim vero, dubitandum
non eſt quin filia poſt Novellam 15.
sap. I. poſſit exigere partem ſextam,
neque ſeptima parte contenta ut lſit,
cogi poſſit. Cum enim dicta No-
vella 15. c. I. liberis duobus tertiam

bonorum paternorum partem ad-

gicat, inter duos iſtos Wridendann
4 e-

1

un

,nt ie
etnnd i.
ent⸗
Akote
eiit, ſe
e Cnhenez
lingen
guinng
Nteng.
gi
ſrat;
Cbienden
elumg.
tenſekm,
em,
IN»
b Knun
Wten A.
W
F

PARS VI. 229

fequitur, filiam hoc caſu capere

dimidiam partem partis tertiæ, quæ
er conſequens erit pars ſexta he-

reditatis totius. Dices: atqui di-

Ga lex 13. filiæ expreſſe ſeptimam
partem addicit. Reſpondeo, eſſe
eam fabulam antiquam: ſive dictæ
legi 13. per jus novellum in Nov.
18. c. I. derogari. Jure Pandecta-

rum quo Portio Legitima non niſi

Quarta pars erat, filia ſatis pote-
rat eſſe contenta parte ſeptima: ut.
pote quæ plus continet, & quar-
tam excedit. Aſt Jure Novello,
ſeptima pars Legitimam portionem
non explet nec attingit. Qum
enim duobus liberis exiſtentibus,
Legitima portio, ut dixi, ſit triens
ſive tertia pars hereditatis, conſe-
quitur partem ejus trientis dimidi-
am debere cedere filiæ, conſe-
quenter hæc capiet partem ſextam,
ergo plus parte ſeptima. Nec au-
diri debes, ſi dicas, voluntatem
K 7 ta-

4

230 DE NIREVENTRIS
tamen defuncti, eſſe teſtamenti
dominum & patronum, cui ob-
temperari debeat. J. 19. pr. f. de
condit. & demonſtr. l. 23. in fin. C. de
legat. Regero enim, id tantum de
Juſta teſtatoris voluntate intelligi de-
bere l. 1. ibi: juſta. f. qui teſtam. fac.
poſ. nequaquam vero de ea quæ le-
ezibus repugnat. I. FF. F. de legat. 1.
Ut & hic audiri debeat Legislator:
Licet decies millies contrarium aliquid
velint morientes. Quod enim ex lege
datum eſt lucrum, privatus auferre mo-
dis omnibus non valebit. Novell. 22.
cap. 22. Nec moratur, quod ita fi-
lius capere non poſſit quatuor ſepti-
mas partes, nec uxor duas: quod
lex 13. expreſſe jubet & teſtator
vult. Nego enim, dictæ legis 13.
juſſui, contra expreſſam legem no-
vellam, aliquam ineſſe vim, nego
hactenus legem eſſe: veluti nego,
dictam defuncti voluntatem volun-
tatis juſtæ titulo venire poſſe per d.
Nov.

IWN
in

n lll

. irf
1 tn
kelizc.

i nn. 1

kagek

Eehr
D tor⸗
un in
in / l
nn.
uel,n,
lluf⸗
ulunnt
:
teluwe
r
nlgenr.
in .
kltiege
en Wo.
le l
W.

fl

PARS VI. 231
Nov. 18. c. 1. d. Nov. 22. C. 33. d. I. 5F. de
legat. 1. jundt. l. 5. C. de legib. Si
quis nunc quærat, qualem ergo
partem in caſu propoſito ferre de-
beat filius, qualem uxor? Reſpon-
deo: de filii quatuor ſeptimis par-
tibus & de uxoris duabus, pro ra-
ta ſecundum proportionem Geome-

tricam tantum debere detrahi,

quantum neceſſarium fuerit ad ſup-
plendam filiæ partem ſextam, ad
quod lupplementum petendum Rli
præſto eſt Condictio ex Lege 30.
1 inofſic. teſtam. Lubet eranle
hanc rem illuſtrare. Commodiffi-

me credo ad id ſeligere potero du-

catones argenteos, quorum ſinguli
valent 63. ſtüferos Hollandicos.
Finge ergo, teſtatorem in caſu d. I.
13. habuiſie in bonis 7000. Ducato-
nes. Ex his ſecundum jus anti-
quum in d. L. 12. filius habebat du-
catones 4000. LIxor 2000. Filia 1000.
Aſt hodie ſecundum jus novellum
4d. Nov.

*

7

232 DE IIRE VENTRIS
d. Nov. 19. C. 1. junct. J. ult. in fin. I. de
inoſtc. teſt. & d.l. 30. C. eod. habebit
filius non niſi 3888. ducatones &
56. ſtüferos: Uxor non niſi 1944.

ducatones & 28. ſtüferos. Filia au-

tem accipiet 1166. ducatones & 42.
ſtüferos. Nec eſt quod conquera-
tur filius: enimvero quando dictos
3888. ducatones cum 76. ſtüferis
nanciſcitur, habet jam plus quam
Legitimam ſuam portionem, quæ
hoc caſu quo ſororem habet, eſt
tantum 1166. ducatonum & 42. ſtü-
ferorum. Nec uxori etiam fit in-
juria, dum 1944. ducatones cum
28. ſtüferis capit: cum nulla uxori
in bonis mariti portio per leges de-
beatur; niſi forte paupercula ſit, &
