lunt, neceſſe habent ad ſuum v ad-

4

jungereo. Ut hæ Coalefcant in . B
Dubitari autem de hoc non oportet iaDroderi,
ex eo quod Auguſtus pro ſumiz di- ueponſoo
Xerit ſimus: nam & Auguſtus pro ümälign
donuss dicebat domos: utiapud Sue. (ammhbeh
tonium vides. Nec tamen inde ſe-
quitur, Auguſtum u extuliſie per o. Cotiene
Erat ejus hic ſpecialis loquendi mos: Lein eyyn

ut & cum pro ſtulto dicebat baceolum:
item betiſſare pro languere: nec non va-
pide ſe habere, pro male: & ſimilia.
Conſimiliter, quod aliis ſumus, hoc
ipſi erat ſimus. IIt non dicam, ſimus
adhuc differre a mms. IInde ſi ad
Auguſti exemplum te velles com-

beas )c⅞s ſed cicilis. IIt non dicam,
Græea

Alkibe
hralluge⸗
KemiLe
Neum bont
eNMtenm,
gtini ebetl
Pnuls, Utn
in er
Auntekeni

MCrEn

ort,Crt

iloguundr

emnileinnn

EIgonnl.

Erlinti,

Untelun

. ulennteſi
Ponere, pro cuculus non dicers de- kun

elhrannt

ral

A 1

tengen

Aluinſut
nAle

Cocpr geenenn
lin Nald

eru
e Keln
talsin,n
Teonbcnent

De Cornibus && Cornutie. 67
Græca illa quæ s ſive o habent, ma-
le efferri Latine per v. Ita Muſa &
Muſeum, non elt Muſa Moſeum ſed

e Masſa Msſeum. Nec Bucephalus pro-

nuntiari debet Pucephalus, ſed Bzæ-

cephalus. Ut non dicam, male iſta

Latina quæ ex Germania ortum

trahunt, efferri per v, cum habeant
„. Ita Bructeri, de quibus Tacitus

aliique, non ſunt Bructeri, ſed Brscte-
ri, à terris uliginoſis dicti, quæ Broeck
dicuntur, ſive Bræck, non Bruck. A-
pud Græcos cuculus zoravâ audit.
Quod ita capio, ut o & ſimul vo-
luerint exprunere ſeparando: aut
oportet, Græcos iſtos alium ſonum
edidiſſe, quam Groninganos noſtros
ceterosque aliarum terrarum cucu-
los. Ergo cum Latine loqui geſtio,
&, verbi gratia;, titulum Pandecta-
rum de uluris & fructibus adduco,
non dicam deq yris & fr Ribyssſed ef-
feram ad ſonitum Græci s,; de æſæris &&
fræclibes, Ita Latinos enim pronun-
tiaſſe⸗,

68 Diſſertatio I.

ebriu

tiaſſe, ſupra oſtendi: & ita hodie- mholh i
que Itali id efferunt. Quæſo, ſi ad Potonit i

morem priſcorum Latinorum ver-
ba Latina vis ſcribi, cur non & ad
eorundem morem liceat mihi ea
pronuntiare? Profecto, loquor tum
Latine.
§. 2 6. Sed nunc Sicilides Muſæ
paulo majora canamus. Non levis

(uen

lexen ae,

4 ſohsip
un, Aults
6 Can unen

Panun ttlt⸗

Ei golrs 0

enim momenti controverſia viget, Srloccoicnn
unde cuculis his paſſivis cornutorum ſean enen

nomen adhæſerit? Videmus quip-
pe non vulgus tantum, ſed & ele-
gantiores Poëtas, quin & Ctos ea-
dem uti. Ex illis vel notiſſimum
Owenumadvoco. Ex his primiter
videatur Paulus de Caſtro ad 119. C.=
d. inoff. teſt. Ineptum eſt, quod non-
nulli ad Andronici, qui ſub ſæœculi
duodecimi finem Conſtantinopoli-
tano ſolio inſultavit, tempora &
morem heic reipiciant. Salmucth.
ad Pancir. lib. I. tit. 44. Video enim jam
apud Artemidorum, qui ſeculo ſe-
cundo

1

7

Ur E ingrhn
Rbrdornd
tltn,cnmnnn
n aebor.
1, Klper
Mtden ne
(enlocl n
NId Nenen
irenhrio⸗
lthr, Ne

4

Uitegbe

.

e.

Uigin ie

tol.

leinm
l,arnri

ler Uii

Altnkernn

n

MMun, Eles.

gincſene.

ne,welimn
ſe⸗

De Cor nibus & Cornutis. 69
cundo ſub Hadriano & Antonino
Pio floruit, lib. 2. cap. 12. cornuum
hoc (enſuù mentionem fieri. Id eſt,
jam decem ante Andronicum ſecu-
lis. Vultis iplum audire Artemi-
dorum? Audite, interprete Corna-

rio: xor tua ſcortabitur, &, quod dici

ſolet, cornua tibi faciet. Sed unde Cur-

ruacis noſtris Cornua tribuuntur?

Credo quod cornutorum iildem in-
dicetur eminentia & audctoritas.
FHinc & inſignibus appoſita. Vel
Dn. Doctorandi noſtri inſignia gen-

tilitia „ cornuumque in iis ſugge-

ſtum, anteſtor.
§. 27. Sed pergere forte ad alia
non debeo, anteqdam ex Oweno,
quem laudavi, nonnulla heic addu-
xXero. Video enotata quædam eſſe
à Rittershuſio de Oſculis ſett. 100. Ke-
cordor, me quod ad alia alibi ad
hunc KRittershuſii locum provocal-
ſe, ſed & percepiin paucorum ma-
nibus hunc Rittershuſii tractatum
verſa-

70“ Diſertatio I.
verſari: ad ſuam hic ergo ſectionis

dictæ laciniam. Eſt ſequens: Mu-
lier quæ ſe deoſculari paſſa eſt , propter

ſculum dotem perdit non ſecus ac propter
commiſſum adulterium, ut conſentientibis
Dd. votis traditum eſt, Cagnol. in rubr. C.
de edend. n. 2. & ibi Bellon. n. 59. oum
mult. ſeqq. Covarruv. in tr. de matrim.in
2. part. C. 7. §. 6. n. 3. Menoch. d. caſ. 287.

n. 7. 8. 9. lib. 5. præſ. 44. Quamvis con-

trarium teneat M. Mantua in Rubr. de
judic. && limitetur â Farinac. q. 136. num.
129. q. G Alciato lib. 4. parerg. 6.10.
Si nimirum e aliis conjetturis adulterium
convinceretur, & ex qualitate loci, tem-
Poris, perſonaæ, haud quaquam ſtetiſſe mu-

lierem intra fines oſculi præſumeretur. C.
literas 14. x. de præſ. Vel ſi ex genere

NMavii intenderetur conjectura criminis,
quale illud eſt quod xναοꝑσα Ari-
ſtophanes vocat, juſtam zelotpis repudii
cauſam illud daret. Jo. Lup. in Rubr. de
Don. inter vir. & uxor. chart. 4. 4. col..
Et Jo. Nevizan. in lv. nupt, lib. 4. p.
324.

An En
grilimt
Eſuuntt /
rurmen ,in
eſrin
ikn ⸗
lſeun rhen
In. ſtin
tonn. Gt
im Done,
Euln er un
n nieler
i M un
c ſnitn
ulunte

.
4

Eiginig
RWEEN
dgetin
ioli
ni
En
Se

fttiol.

nlieantd
egenr
n ,
ltmtrig,
gintegiri
neſerlicge
SKlaign

rns
Nuri1
fiknuggn
fünckeento
ſalie ir
AAgenr,
lunſbizu⸗
mnen ttan

.
1

De Cornibus & Cornutis. 71
324. nu. 76. ubi ait: eſſe quidem plurcs
qui ſemper capiunt in meliorem partem,
Bakgred videant vel tangant. Nam ta-
us quandoque fallax, G ſi vident ali-
quem uxorem ſuam in occulto amplexan-
tem præſumitur quod det benedictionem.
Et ſi vident quod deoſculetur, præſumat
quod faciat zelo caritatis. Ale. 4. vol.
conſ. 127. viſa inquiſitione col. 3. verſ. C
propterea. Sed à tali caritate, inquit, li-
bera nos Domine, quando ſic ſecrete lo-
quuntur ex quo non præſumuntur dicere:
Pater noſter. Quam ſententiam ibidem pla-
rimis Dd. audtoritatibus confirmat: &
notat, eos qui tam patienter ferant oſcu-
la uxOrumm, ſua phraſi dici viros bonos,
qui in LL. Longobardorum dicuntur Ar-
8æ à græco aoνρ– quod ſignificat igna-
vum, ſtupidum, inerten, ac ſegnem. Et
alio atque alio nomine appellantur ab An.-
glis, Callis & Italis: de quibis ſoan. O-
mwen, ad Henric. Princ. lib. 2. Epig. 38.
Cur Itali longe gravius quam Gallia
Anglus;
UX

Uxorum luſus, ſnla, furta ferunt?
Beſtia pejor ave eſt: cui nußpſit it adultera
conjux,
Italus eſt (a) quadrupes, Gallus An-
. glus aves (B)
Gallus Anglis aves, quadrupes eſt Ita-
lu? Frgo
Ex tribus his ſolus cornua fert ahs.
Et lib. I. ep. 163. -
Si quando ſacra jura tori violaverit uxor,
Cur Lerie immeritus cornua vir? Caput

Et lib. I. ad Uäoard. woel ep. 49.
Si natura daret tibi cornua, tollere poſſæ.

Quæ tibi, nupta dedit, tollere nemo poteſt.

In ripa Thameſis, ſuburbio Londinenſi Rat-
telem ditcto, oppoſita, perticam vidi ligne-
am, cum corvibus arietinis ſuperius affi-
xis: quæ vulgo ſignificare dicuntur, ita
puniri eum qui i ſciens S volens paſſus ſit
alium cum conjuge ſua concumbere, tacite
ſei in adulterium conſentiendo.
§6.27.

(a) Becco Cornuto. Hircus.

(b) Un Cocu. Gall. Angl. A Cuckold, en-
culus,

ni

,a1 Vs
n & comun
,fſoczblls
* ln
,dOnnin
urun,
lekeftimd
Gucumn
lr.
uſto Me.
Dälrern un

üalretur

ur:
prin its

uil, Kone

Miimfm
Un.
Nun an
4 imii n
lunzun
ſ Niie ſtnn)
4 Utſen

d

tna. ⸗
De Cornibis eo Cornutis. 73
gtlinie,

ſau 6F. 28. Vultis & alios Poetas cor-
GA nuum & cornutorum eiſque affini-

uingtü bus vocabulis ad hodiernum ſen-
ſum utentes? En H. CruſiDum;
e, 1. Omnia dat dominm, ſed non per cornua
te taurum.
i Hoc de te falſum, Sep timiane, puto.
2. Cajus ab autumno metuit ſibi: Dicite
cauſam.

inn At video: Bobus letifer eſſe ſolet.
numn g 3. Panſula quem uxoris furtiva negotia
ditant,
Ex pedite (ut variant tempora!) factus
eægducs:
wuper dum ſtolidus mogerari neſcit ha⸗
benas,
Excidit. Hic vere cqſus erat tragicus.
1. Divitiæ creſcunt, quamvis amat otia⸗
ga Marco.

DWVec mirume è cornu copia tanta fuit.
umm p. Gargilianus ait jano: cavel Rettulit ille.
Cormnutam pecudem, Gargiliane, petes;
NVNonne vides fœnum? Mox alter: Di-

in , cito, fœnus.
KAlabde ⸗ D d Quoa

74 Diſertatio IJ.

Quod tibi jam dudum Pontiliang parit. Eylin
6. Sepe agili cervo mors ſunt ſua cornuun. Ml
ectu . Pplttr
Quod vivis debes cornibus, Aule. tuis. iiOtontt
7. Zeucri, ut terrori pugnantes hoſtibus ulanid0
eſſent, iegritpee
Aptabant capiti cornua dura boum. Moden:
Nulla tibi res eſt, Sabidi, cum Marte: Nigilinmm
Quid ergo Gn
Semper ĩiſdem armis conſpiciendus ades? Oripten
8. Taurum, neſcio cur,; quidum dixere Phi- mlundean
lenum. (Itideleint
Cum pro deluſo conjuge, Phyllis ait: (rlnin
Hoc cum Hiis illi commune eſt. Jupiter NKuhonte

Poſtquam Europam arſit, beſtia talis ing li
erat. Ubmummen

Subjungamus & nonnulla ex Fride- akmell
Tici Hoffmanni epigrammatibus: ita lumrit

hic centur. epigr.3., in Ollum: 0riiont
Quod ſimilem Baccho vocitarim, ringitur lebyenil
Ollis. Onlblczin
& dicit nulio labra rigare mero. Uunimnii

Mitte eiſtalt

giel.

1

ganizi
igui

kimlale
A ale
Mniinfinuu
ngtigunk

agttnie
Huennf, N

7

umlegktk.
ramtdun
zuCln
Enninm /N

pre.

De Cornibis o Cornuti. 75

D itte bilem. Baccham non partibus o-

mnibus ANuas:
Reſpondet ſolum cornibue Olle, caput.

Et in Ottonem:

Limina cervinis Otto cur cornibus ornat?
His, velut in ſpeculo; ſe onus Otto videt.
Et libro Sexto:

De te quid ſtatuam? Monſtrum es mirabi-

le. Cornix
Dat caput & caudam Noct-ua dira tibi.
Item libro Secundo⸗
Cornelii Galli, cecinit Maro carmine nomen.
Sijam Cornelü nomina Muſa canat,
Nou modo cornigeros Gallos: Jed & inſu-
per Anglos
Hiſpanos, Italos, Teutonicosc, canet.
Addam unum ex Rob. Keuchenio

Muſ. Juv. Farrag. Iibr. I.

Si natura malis feriendi cornua donat:
Car tibi ooruutus vir bonus ergo ſonat?
Et ex O weno, à Rittershuſio omiſſa:
Ovwenus I. épigr. 63.
Im mare cornutos jaciendos: Pontis inquit.
Ppontia reſpondit: Diſce natare prius.
UMU Dd 2 Item

76 Diſſertatio I.
Item 156. in D. Vitum:

An ſis cornutus, IQite, neſcio: te ſcio tau.

rum,
Nuper enim nati ſunt tibi tres vituli.
Et libr. 2. epigr. 73.

Ignavus Mœcho tantum diſtare videtur

Sortator⸗ quantum Comicus à Tragico.
Et Epigramm. libro uno ad Arbell.
Stuard.
Conjugis ob ſurtiva negotia, cur ego
plector?

Corniger à populo prætereunte vocor?

Et digitis monſtror? Nam quæ non feci-
mus inſi e
(At vos, neſcio qui) viæ ea noſtra voco.
Et libro I. ad Henricum epigr. 7. Ad
cornutum: .
Littera Pythagoræ diſcrimine ſecta bi-
Ccorni
Dicitur; Mtua frons, littera Pytha-
goræ.
In Pætum:
Cornua Pæte geric. Fuerit quis, quæ-
ritur, autor? 4

Drn

r in
.
Non
urdiſpr
lltenm:
nr, iſen
Anmi
Cjmis ggiit
ellon:
luenionnie
ſn
llereliie
emei hi
nrſopnp

Coeivn-

Ckuemtelne
fulllntr er
Anolendo 4

tito ,
L Vtun⸗

le ni ar

lſe Nüiftt
g
ptruii

in u, 13
4

gen
l pun

ſllnzgr
un.
Niifiuſt SGr

fubnd

De Cornibis && Cornutis. 77
Ex dono autoris: ſeribito, quiſquis
erat. .
Ex dono autorum, lunatæ ſcribito fronti:
Autores ſemper res habet iſta ſuos.
In Galateam: 3
Cervus, uti perhibent, mutat ramoſa
quotannis
Cornua: quotidie, vir, Galatta tuus.
In Feſtum:
Ukorem jam Feſte ſenex vis duceres Do-
Ram
Angligenæ Lini conſule Orammaticam.
Iic invenies: Indeclinabile Cornu.
Hunc ſcopulum pauci preteriere ſencs. .
In Cornelium:
Cornutum te Corneli ſcis eſſe: aceſiue.
Non Cornelius es tu modo, ſed Tacitus.
Et libro Tertio: Actæon.
Carnem edere cancs Ackæonis oſſa cu-
temque:
Corrua Lundini conſpicienda manent.
Et ad Guilielm. Sidlei libr. 2. Ad Per-

pennam: .
D d 3 Eſt

78 Diſertatio IJ.

M tibi luuatæ, Perpenna, Parenthefis

inſtar

mer cornua frons. Dura Parenthefis uli

hac.
Dura metatheſis bæc: Llwor tua pro-
diga carnis 83
Zola xotas totum te ſacit eſſe xlcas.

Qui plura de hac Cornuum uſu læcu-

lorum recepta appellatione vult;
videat integram qualſi ſylvam apud
Nevizan. lv. Napt. librò 4. n. 92.
Ex Ctis duos addo, nulli non] Cto-
Trum notos & obvios, qui cornuti
vocabulum ut notiſſimum adhi-

bent, quo alteri ſynonymo ſed du-

bio Viri Boni lucem fœnerent. vid.

Jul. Olar. ſentent. libr. 5. G. Injuria n.

2. & Gothofred., not. ad I. I. §. 1. F.
ge injur.
5, 29. Si quis tamen adhuc eſt,
qui CQornuti vocabulo uti ſuperfti-
tioſe renuit,; eum ablegabimus ad
Quintilianum I. inſtit. orator. 6. Con-
ſuetudo, inquit hic, certiſſima loquendi
magiſtras

Weing
ehlhe,

Nm
n

N

WN

Fthli ni
,batifarken
1 len
l aneſmn
l, niin
0nCenl
onſetnt, an
Gertt fimn

Conla men

Cun
leſnſlen e⸗
nnbg en
n Auiti

Ee Iytehieae

1
Uiget, e e
Imelibri, id
rannn uber,
Unmanihl
Hhintn

nos

.

,
ſſen ee
4
t, Muhm

1 4
ntlic

Nelnng

DNtlirun A

ifronmnte
tüſtnzent i.

AL .
N AII 1

neradee,

l⸗

6
.
;

De Cornibus éo Cornutis. 79

magiſtra utendumque plane ſermone ut
nummo cui publica forma eſt. Et mox:

Wihil odioſius eſt affetlatione. Et infra:

FHuerit plane ridiculum, malle ſermonem

quo locuti ſunt hom ues quam quo loquun-

tur. Item: Conſuetudinem ſermonis
vocabo conſenfum eruditorum: ſicut vi-

vendi, conſenſum bonorum. Quid de
ſe ipſo Cicero in oratore ad Bru-

tum ſcribat, cum majores ſecutus

diceret triumpos, non triumphos
& ſimilia, notum eſt.
§. 30. Cornua ergo naturalia at-
que phyſica, occaſionem dederunt
cornibus metaphoricis aut morali-

bus. Ilſu id ita, inquam, juben.-

te. Unde hic autem anſam jubendi

arripuerit, de eo ſupra conjectu-

ram exhibui, id inde factum quod
per cornua ubertatem & auctori-
tatem antiqui ſoliti fuerint dénota-
re. Idque imitatos credibile eſt, &
potentiſſimos principes, alialque
lamilias illuſtres, quorum inſignia
D d 4 non

7

80 Diſſertatio I.
non tantum cornua naturalia Cor-
nutaſque naturales beſtias referunt,
ſed & his illilve galeas & caſſides
exornant. Llt in notiſſimis ſubſi-

Rtamus, quis Arauſionenſium, Cli.

venſium, Palatinorum, Badenſum,
Haſſorum, Marcanorum, Ranzo-
viorum, Parmenſium, aliorumque
inſignia cum galdarum caſſidumque
ſuggeſtibus vidit, & non cornua
animadvertit? Cornua dico natu-
ralia, ubertatis auctoritatiſque in-

ſignia & indicia. Stante hac con-

jedura, evaneſcunt citius aliorum
*£ origine cornuum metaphorico-
ram atque moralium (quæ ita,co-

gnominare liceat) divinationes.

Quid enim vult ſibi illa Cælii Rho-
digini 23. lect. autiquar. 26. Viſio, quaſi
ab hircis id convitii dimanaverit,

quippe qui ſoli, ſui generis femel-

las, ipfis intuentibus, ab aliis fa.
cile iniri concoquant, omninoque
id ſuſque deque ferant: quod lia-
ni

,andoitte
, be hür d
lron
. Cenal
Ci

un le, ven

Fol ninns gu

oento elcie

Ur Nes

ent Criun
Uee Alaomn.
Ewioinut
bbun mfi

1 Mn mynt⸗

Aldoggnen
Ncie Emore
Un tkü ceplgn
e, Rinle a
leih, gol
e, ordet

UWildlrian
unn enget

(elgoetee!
li a

htol
uununnh,
leͤdetigtt,
eglen
in n

1 ne KN

lunctiunnnr
luntughun

I Cnnes,

Fm enltie

1

De Cornibus & (Cbrnutis. §r

ni auctoritate confirmari videatur;,
qui de hircis hoc protulerit: ad
quod & Theocritus videatur reſpe-
xiſſe. uemadmodum hæc ita re-
fert Gaſpar à Reis Franco Elyſ. ju-
cundar. quæſt. camp. quæſt. 77. Verum,
uti nil minus quam id quod dixi ex
Theocrito elicias, ita memoratus
Galſpar à Keies Franco non recte

inſpexit Cælium Rhodiginum; ſed

mnec lianum. Cælius quippe
Rhodiginus d. cap. 26. ſententiam
aliorum jam viſim duntaxat refert,
at non approbat, immo refutat:
ducto argumento ab hircorum li-
bidine & amore in feminas, dum

pro his depugnant adverſum hir-

cos, perinde ac pro formoſis mu-
lieribus: quod ut oſtendat verum
eſſe , provocat Cælius Rhodigi-
nus ad KEliani auctoritatem non di-
lutam nec proletariam. Extat au-
tem id quod de hircorum iſta pu-
gna dixi, apud Mlianum libro I. de
Dd y anima-⸗

82 Diſſertatio I. .

animalib. c. 26. Et quam alienus fit
vel lianus vel Cælius Rhodiginus
à ſententia quam à Gaſpare à Reies
Franco ipſis imputari dixi, doce-
ant & alia eorundem loca. Enim
vero rogo, ut inſpiciatur Elianus
libr. 7. c. 19. & c. 26. & libr. 9. C.54.
& deprehendetur hircorum ſumma
libido vel in mulieres flagrans, de-
prehendetur prurigo coëundi in
hircis: adeo ut cenſeat eandem
aliquando refrenandam eſſe. Immo
videmus ibidem in hirco imperium
in feminas & vel barbæ auctori-
tatem. Rogo, ut addat quis &
Cælium Rhodiginum libr. 25. c. 32.
& videbit mirabilem hirci zeloty-
Piam ſuper paſtoris cum capella
complexibus. Ex quibus ſimul elu-
ceſcit, ſenſum verſuum ex Theo-
crito, ut dixi, laudatorum, lon-
ge alium eſſe: hircorum nempe ut
ibidem immenſa denotetur libido,
tantum abeſt ut ſtupida eorundem
Argu-

Ritneit

Deoe

guerult,
Uiherlnen
ulͤ iri
ln
ltnopen
leſe.
Nelels, Wo⸗
inenin ele
Alen, Kee

DA igund,

uulNn Vonn
Kids het
Friln kiin
ſtengel
ECebene
4 Ulrgünn
und eſe en
Nnlen,dhnm
ügt, en
entun eni!
t ontutnnn
iniin dlte
Shmm

6

itn

hani

Cdiebti

nitn

1,

1 Elrtuen
Knnancklan
n niniin
Nlnte n
t r 1 4
Gunleger
Unniin.
Neis n arl

1

citulol
lTtumer Ne

Mutunn,
mnuntneu

teween te⸗
iumnni

pdritt

De Cornibus && Cornutis. 5§3

arguatur patientia. Verba Theo-
criti per interpretem ſunt hæc:
Ppolus inſcendi videat ſi quando ca-
Liquitur obtutu, quod non caper ipſe
Crxretna.
Nec Italis, Rhodigini popularibus,
incognitam eſſe hircorum diéctam
indolem, vel ex co diſci poteſt,
quod aliquando Lucæ atque Man-
tuæ Papa Romanus capite hircino
depictus fuerit. Docente P. Coh-
lendalio Jeſuita, apud Dn. Meu-
ſchen Greuel. p. 10. & p. 103. ſeq. ubi
& de bene armato Clemente XI.
Sed ſi largiamur Gaſpari à Reies
Franco, eſſe eam Cælii Rhodigini

mentem, quam ille huic erronee

affingit, videndum efſet; an ſen-
tentiam Cælii Rhodigini, ſolide
refutaverit Gaſpar à Keies Franco.
Ait, cornutorum opprobrio non
ſolum eos mültari, qui miſeram
hanc infortunii ſui ſortem ſcientes

84

Diſſertatio I.

patienter tolerant, ſed & illos qui
nuptialis fidem tori violatam eſſe
ignorant: at in hos Cælii Khodi-
gini opinionem (ſi modo ea illius
fuit) minime quadrare. Agnoſco,
hoc poſterius verum eſſe. Sed vi-
deo tamen, non inde firmam duci
conſequentiam, qualſi à patientia
hircorum, ſi eſſet talis, cornuto-
rum ſignificatio non potuerit or-
tum duxiſſe. Quis enim ignorat,
aliam ſæpe rerum faciem eſſe in

earundem ortu, aliam longe in ſuc-
ceſſu & incremento, ſalva prima

appellatione? Emphyteufis & Codicilii

Ctotum filiis heic exemplis ſuc-

gurrunt.

8. 31. Et ut ceteras aliorum de

metaphorica uſuque recepta cor-
nuum & cornutorum acceptio-

ne conjecturas & ſententias, de

quibus dictus Gaſpar à Reies Fran-

CcO , eEOο quem indicavi loco latius
diſputat, nunc omittam: inlſpi-
. ciamus

4

Vnk

als ſlisn
6Ancionen
6 Kypr con
polunt, kn
DNgvann
nlonten ter
(licitl
uNhemepu
Hiimmil
oubu ⸗
le
N
rVe
8 ui Rehr
jiſeizi
vpet 1 mn
emnuni un
tHemuyms
nemm, intt
Eniitl
Piſfenekt,
lulß ſen
fenloi

unmnln,

P: ſu

SS

lerth⸗
Canan,
un Kien i
hUnlnen
Nen, Regn
ereeni i.

7

EmönmeE

r eer

hn 4
Onn t

De Cornibys O Cornutis. 85
eiamus ſultis preſſius eam illorum

Hqui Andronicum Comnenum, cu-
jus ſupra commemini, auctorem
agnoſcunt. Et quid rectius hic fa-
ciemus, quam ut ad ipſum hiſtoria-
irum fontem recurramus & ex ipfo

hoc quicquid eſt, tutius hauriamus?

Ita autem apud Nicetam libro 2. An-

dronici Comneni lego: Kal rav zug a-
99 6αν ε1Käαοαοντπ ααο οι .

enæa doe Ev A1 etr1 Oeοαααιας

zα v A⁵0οο ατπσπινν αα
Sonetv étρ 2vdesbν Traαοσς τ αποτναο
lvv8 uαα αυαν rοα d Soen die =
xcρνο g,αανναναà α αοαανον ei
anecicoον αα αιτ Hæc ita ver-
tit Hieronymus Weolfius: Cornua
cervorum, quos venatus erat, inſignia
E&& rari aliquid babentia, in porticibus
Jori ſuſpendebat, per ſpeciem oſtentandæ
magnitudinis ferarum, quas cepiſſet:

cum revera civitatis, & uxorum quas

ipſe corrumpebat, laſciviam notaret. Ait
Wolfius: quas ipſe corrumpebat. At
D d 7 hoc

86 Diſſertatio I.
hoc ego apud Nicetam didis ver-

bis non invenio. Quaſi ſcilicet

Conſtantinopolis non habuerit alie-
norum matrimoniorum ſubſeſſores

atque ſacrilegos complures. Sed

& alibi verſio Wolfii minus accu-
rata eſt. Adde ſis, porticus fori non
omnino neceſſario ex Nicetæ verbis

poſſe exſeulpi: cur enim non liceat

intelligere fornices aut arcus, quos
per omnem civitatem erexerit An-
dronicus, qua maxime populi mul-
titudo ſolita fuerit ſe conferre?
Nec enim αα ſemper porticum

fori, ſed conjunctionem: nec νεα

ſemper forum notat, ſed quando-
que populi congregationem atque
concionem: quemadmodum & &σà́-
geven non eſt ſemper in foro loqui:
ſed & , publice loqui: immo vel ad
vicinos ſermonem conferre: nam ita &
Heſiodum canere, commemini:
äs
2A &σρoρsοοοαον Ut Andronicus apud
des

NCrin

Resmmmun
1s comnen
i, len
Pimnl
IItcn
tllpolenro
2 hürn n
umni Dni:
in Cltneut
rumennic
Uulteicunn
ſtehiner
(n eo
Unyeüſenm
Cln lelni el
l lo ren
lſertoinon
ü elt un
unum, imnnn
lunten Nt
umunnton
Uchacliniſe:
orliöſean

onnſtel⸗
N Cle ,
4
nuee.
l rifi
Ubehitne

ennmi

ſung
nutnemikn
muiN-in
tende Cimn,
lahr pen
inen,neen;
ae
lmndif⸗
eri ſnki
rimV,
in uni0

4

,Onpmi

61,4

auß is
Kenurkn

De Cornibus & Cornutis. 87

ædes maritarum quas aut ipſe aut
alius corruperat, arcus juſſerit col-

locari, ſed eam juxta partem qua

plurima populi multitudo conflue-
ret: ut cornua ex arcubus illis ſu-
ſpenſa poſſent ſpectari & per ea uxo-
rum ibidem habitantium laſeivia
notari. Dixi: ipſe aut alius. Nec
enim diſtinguit Nicetas. Procli-
vior tamen in id ſum, ut credam,
Andronicum ualiorum adulteria vo-
luiſſe deſtringere: non ſua propria,
cum eo pacto alias bhactenus à ſe
intactas abſterruiſſet & abſtinuiſſet:
cum celari velit ſua furta Venus.
Sed eſto tamen, finge; Weolffii
viſa verſio in omnibus proba: At
quis credat tamen, omnem Ger-
maniam, immo & Belgium, Ita-
liam item, Britanniam, Hiſpaniam,
cornutorum cognomentum abAndro-
nico adſumſiſſe? Andronicus ſub fi-
nem, ut dixi, ſæculi duodecimi vixit:
regnante

16

88 Diſertatio I.
regnante per Occidentis imperium
Friderico Barbaroſſla: quis credet
ab Andronico, cui cum Occidentis
imperio nihil commune erat, tot
Oecidentis populos, id cornuto-

rum convicium voluiffe addiſcere?

ab Andronico! extero. Androni-
co! homine flagitioſo. Androni-
Cco., vix per biennii anguſtias, bien-
nii inquam, Conſtantinopoleos ſo-
lium conſtuprante! Andronico!
tot contumeliis à plebe proſeiſſo,
dejecto, interfecto! Qui exper-
tus eſt quam verum ſit quod
idem Nicetas in Alexio Duca ait:
a'g αντρσαιατιια &οοσα
asiννοαοσ. CIt verofimilius omnino
ſit, cornutorum eam appellatio-
nem Andronici ætatem ſuperare.
Qui etiam ſeire potuiſſet popul⸗Con-
ſtantinopolitanus, per cornua ex for-
nicibus ſuſpenſa, uxorum laſcivi-
am denotari, ſi non jam ànte An-
dronici iſtud biennium, cornua
laſci-

Deeie
ivian won
1 l helen
eAn, Wite
1ndrnias
un horun
Uen muos
useoruuden
66 Conn
Uregegen
nunge letti
ide & Wn
leglsser d
6 Nrlridn
Cen
Cren, Ci
osCenelos
1 Nolent
el cntin
munn wonil
Uſßietſnnlen
r ſel
e

Pio,

e leni

oſt,

linltis
4

Nercanmen⸗
P AERA nt

rinde

De Cornibus & Cornutis. 89,

laſciviam uxorum notaſſent, ut
hac quaſi hedera ex fornicibus ſu-
ſpenſa, id indicare populo potue-
rit Andronicus? Ceterum ut Cor-
nutorum horum metapholicorum
indolem magis pernoſcamus, di-
werſas eorundem inſpiciamus ſpe-
cies.
G. 32. Cornutos ſive cuculos hos
paſſivos quos mos ſæculi vocat, di-
ſtinguere licet in legales, volun-
tarios, & Non voluntarios. Niſi

Legales ex his illiſque mixtos di-

cas. IIluſtriſimus quidam S. I. R.
G. Come 85 Piæucunte quodammo-
40 Oweno, dividere ſolebat in Pu-
blios Cornelios & Cornelios Taci-
tos. Poſſent & Cornuti alii Veri

alii Quaſi conſtitui: ut his connu-

merentur non illi tantum qui cor-
nua ſibi perſuadent, cum plane nul-
la ſint: ſed & ut addas eos quo-
rum uxores per vim compreſſa
ſunt : quin & eos quorum uort.
us

90 Diſſertatio I.
bus ab impiis nebulonibus illuſum
eſt, ut per noctis tenebras mari-
tum ſe complecti exiſtimantes, a-
lium ignaræ admiſerint nuptiarum
ſacrilegum. Fuit poſteriorum e-
xemplum noſtræ nuper oblatum
Facultati. Simile occürrit apud
M. Zeillerum centur. 6. epiſtol. 74.
§. 33. Sed eos quos principio
colloeavimus, plenius inſpiciamus.
Legales cornutos iſtos voco, qui
lege volente tales eſſe coguntur.
Quæſo abſtineamus nunc exemplis
incognitorum populorum: pronum
alias eſt vel ex Herodoto indicare;
Andromachidas Regi virgines nu-
pturas exhibuiſſe devirginandas ex
lege, ſi regi placuiſſent. Georgi-
um nunc Buchananum, luculentum
illum rerum, ut noſtis, Scotica-
rum ſcriptorem audiamus, & Mi-
remur Evenum III. regem Scoto-
rum;, qui non contentus centum
ex nobilitate concubinis, publica
lege

Almptie
e it til
esgeri
ele, Er
iklumneti,
un galbr

ſtebepnn

toonmne;
noln Con
nCoocitoen
lortus enin
Pimns Ktor
Une geehun
enhore Uen
ADozett, o
Anidhagent
1 gle lo
Eineppglan.
hoti non
Pliglles: en
lnenlz
um, ine
umgi
ir

Ginii,
dedllhibnde
gnn
i eiinng
nlin

kor Meinre

hiknſi i
e ee iann.
annnaen

MMrmeN

De Cornibis & Cornutis. 91

lege cavit, ut cuivis liceret pro
opibus quot alere poſſet,„ uxores
ducere,; & , ut Rex ante nuptias
virginum nobilium, nobiles plebe-
jarum prælibarent pudicitiam, &
ut plebejorum uxores cum nobili-
tatée communes eſſent. Hem du-
ram olim Cornutorum ibi legali-
um conditionem! Sed olim. Mih-
columbus enim III. oogeſimus
quintus Scotorum Rex, uxoris re-
ginæ precibus motus, longo poſt
tempore Evenianam iſtam legem
abrogavit, voluitque virginitatem
dimidia argenti marca redimi poſ-
ſe: quæ penſio adhuc, marcheta mu-
lierum appellatur. In Gallia quoq;;
incogniti non fuerunt cornuti ta-
les legales: enimvero Canonicos

Lyugdunenſes pro recognitione feu-

dorum, primæ noctis concubitu
cum Vaſalli ſponſa gaviſos fuiſſe:
quod jus connagii & laxandæ coſtæ au-
dit, inter alios teſtatur Camillus
Porel⸗=

92 Diſertatio JI. 1
Borellus. Vultis alios? Habetis
in Alexandri ab Alexandro geni-
alibus diebus: habetis apud alios,
non unum cornutum legalem. Mi-
ramini hæc? At ſapientiſſimus ille,
quem perhibent vulgo, Solon,
Plutarcho teſte, feminam quæ vi-
rum Cupidineæ rudem palæſtræ ſit
naéta, mariti ſui neceſſariis jure ſe
ſubſternere, edixit. Miramini?
aſt alia invenietis apud Johannem
Albrechtum de Mandelſlo, qui in
India Orientali integra commemo-
rat imperia atque regna, ubi nefas
putetur, uxorem ducere quæ non
Sacerdote antea tucrit devirgina-
ta, ne quidem Imperatoris ipſius
regiſve uxore excepta: Sacerdo-
tibus præterea pro opera quod ad
laborioſam iſtam devirginationem
navata mercedem aut honorarium
eſflagitantibus & percipientibus.
O. 34. Accedamus ad Cornuto-
rum genus ſecundum, quos Vo-
lunta-

Domd⸗
ruin ſhn
8, fütini
, tupllni
nun habenk
SCreſciini
iüneumdC
6 etun morn
igt. Woher
i aribus n
toretalonkea
6ln & on
aieraenen
Gnlum ek; ln
votbocſenet

eoret pirl

e lt ſen
NeNN,
Elibnant
Muerenmfe
men Einkite

Ehnnfoln

ler Glinin

ials io

iarin

gtn e

de .
.

Aennt
ddeitle
n ketz
lchenlin

N
en
nek
Cii.

De Cornibus e Cornutis. 93
luntarios vocavi. Peſſimi homi-
nes’, vix digni qui viri appellen-
tur, turpiſſimi autem tum quando
cornua habent quæſtuaria, leno-
nes ſordidiſſimi in quos & Jus Ju-
ſtinianeum & Carolinum variis poœ-
nis, etiam mortis aliquando, in-
ſurgit. Nolo honcſtidlimi hujus au⸗
ditorii auribus moleſtus eſſe enar-

ratione talium hominum, ſi homi-

nes ſunt & non magis hominum
fex aut excrementa. Interim do-
lendum eſt, Juris noſtri Canonici
quod hodie audit (nec enim omni-
a Decreti capitula, Juris appellati-
one recte dignabimur) iſtum ex-
tare nævum, quo uxorum com-
munio approbatur, adeoque & cor-
nua per eam voluntaria. Vultis ta-
men & in hiſtoria Romana videre
cornutum voluntarium Auguſtum?
Ecce Septimium Severum. Cato
Ilticenſis amico ſuo Hortenſio u-
XOrem Martiam concedens & huc
Per-

4

94 Diſertatio 1.
pertinet, niſi cornua divortium
excludit. Adeo verum eſt, quod
ille ait, pleraque Romanorum an-
tiquorum non admirationem me-
reri, ſed riſum atque contemtum.
Sed fuit ea alibi integrarum nati-

onum inſania. Apud Bernegge-

rum in quæſtionibus ad Tacſtum
occurrunt hujus farinæ Tartari &
Lappones. Qui provinciam Ca-
mul incolunt, peregrinos velinvi-
tos domo excipiunt quoſcunque:
tum domo cedit paterfamilias, u-
Xorem & liberos ipſi oommendans,
ante hoſpitis diſceſſum non rever-
ſurus. Adeo ut quamvis Tarta-
rorum Imperator hance conſuetudi-
nem abolere voluerit, precibus
tamen & pretio Camuleæi obtinu-
erint, ut ſibi more majorum uxo-
res proſtituere liceret, & ex pere-
grinorum concubitu regionem ſu-
am populoſam reddere. Lappo-
nes autem, ex variis regionibus
1 quæſtus

nte
Nni
es cum C0
unt, li
ures, Nere
zum onſdet
wrs uene
tohienn
itilelnn
cunn conlte
neſconn
Ils i
Prinend nn
Conmnot
Pentbus, ios
Clt, Coondhi
loumer i
Dlorris Co
Uleri, il
dir t,
Mnde, re
Imßmunn
Eun ſtün
lltftm
lk

Tlti

dotin ie
0d Nern el
ne enmmn
halninnn,
netſttum
nun,
Nofriulrin

Cöhniutn

ſperpinnrin
Ceingetunt,

tpefni

Gilunns,
Accinmmme.
r m in
Gltwr oleni⸗
n t

toCrlidru

Dwemumnn⸗
er dert
ſ.

E.

Mintt

tl
nütpen

De Cornibus & Cornutis. 9 5

quæſtus gratia ventitantes merca-

tores cum uxoribus ſuis ſolos re-
linquunt, ipfſi interim venatuma-
beuntes. Keverſi, ſi uxores ho-
ſpitum conſuetudine & concubitu
lætiores invenerint, munere ali-
quo hoſpitem mactant: Sin minus
convitiis laceſſitum expellunt. Pla-
ne, cum conſuetudo legem imite-
tur, neſcio an non ad Legales Cor-
nutos hi propius accedant. Huc
pertinent & mariti in Lithuania,
quorum uxores ipfſis plane conſen-
tientibus, ſuos habent, quos vo-
cant, connubii adjutores: referen-
te Pournier. Geograph. pag. 86. Ad
voluntarios Cornutos pertinent &
Quackeri apud Tenzel. mon. unt.
1697. pag. 763. qui convivia cele-
brantes, id remoto omni famulo-
rum famularumque miniſterio per-
agunt, viris unam menſæ partem,
feminis alteram cingentibus. Poſt
ubi Liberi Patris ſpiritu incalue-
runt,

CEE
4

96 Diſſertatio I.
runt;, candelas exſtinguentibus, &
marito cum alterius marita, quam

ſibi ſuper cœna ſtrophiolo aliove

quodam porrecto elegerat, opera
tenebrarum exercente, quod ipfi
Renovationem appellant: ſingulis hac
renovatione conſummata, ſuas ſum-
ma cum animi voluptate ædes re-
petentibus. Huc pertinent & illi,
qui adulterio uxorum comperto,
injuriam hane remittunt, uxorel-
que in matrimonio retinent. Ubi
in Electoratu Saxoniæ id ſpeciale,
quod adulterium quidem duplex
morte puniatur, at non ſemper
ſoluti cum maritata: maritus enim

uxorem retinendo, uxoris vitam

conſervare poteſt, aſt non ſoluto
iſti adultero. Zitius J. Eocleſiaſt. libr.
4. C. F. §. 18. Sceleſtiſſimum autem
Cornutorum Voluntariorum ge-
nus exhibet Scævola in l. 14. §. 1. ff.
ad L. Jul. de adult.
F. 35. Reſtant Cornuti Non vo-
lunta-

Nehyl

ti N
Gerlkiütem
ehemlbe⸗
Pobhrio nin
i kebuſe nn
eſe; is.
lrinuel
Ad onnes
zit)ial
1 gokint
ts nder ſer
umefse
üAinmcu
6 Atlonoon
im wetkah
SS
, Ni i
alnn 1

(ktien

Aiunts in

Ukehecn 4

imini
ſnſſige⸗
le

fgi
elktheh
tbmunn 4
luetiie
0 cher
Ekene ur
dlmninte
hümma
elltrt
leptimi;
nnmm emn,
lentin un.
onurtien I
Muniel hen
n kn
Pyr A

E

Anndde
A Nht
Cetlion urt
uninmm g
nb Nul

CäN

De Cbrnibus G Cornuti. 9 5
luntarii. Sed quantum hic cornu
copiæ! Educamus nonnullos. Erit
& hoc ſimul ſolatiolo aliis. Enim-
vero ſolatio miſeris eſſe ſolet, ſo-
cios habuiſſe malorum: maxime
principes viros. Præcipue tamen
inter ſolatia quæ Cornutorum non-
nulli (ad omnes hoc enim referri
nequit) ſibi applicare poſſunt, eſt
hoc, quod ipfi aliis oornuum au-
Gores antea fuerint. Inter hos no-
minare fas eſt Davidem, qui velu-
ti Uriam cucurbitavit, ita viciſſim
ab Abſalomo cucurbitatus eſt. LIſus
ſum vocabulo Juris Feudalis: Etſi
Longobardico, à Kuckuck deſcen-
dens, veluti ipſi Longobardi ex
fua lingua;, à longioribus barbis
(ipſis baerden) nomen habent. Sed
audiamus notiorem S. Scripturæ
interpretem. Cum tetendiſſent Abſa-
lomo tentorium ſuper tectum illius (Da-
vidis) congreſſus eſt Abſolom cum conca-
binis patris ſui ante oculos totius Naelis.
Ee 2. Samuel.

98 Diſertatio I. 5
2. Samuel. 16: 22. En Publium Cor-
nelium! Huic adjungo Henricum
VI. Imper. Friderici Primi filium;,
Friderici Secundi patrem. Hic Hen.
rieus Sextus connubio ſibi junxe-
rat Conſtantiam inferiorum Italiæ
artium & Siciliæ heredem, ſed
Jam ætatis provectæ, ut maritum
ſuum altero täanto excederet: ni-
hilominus ahno ætatis 5o. filium -
dictam Fridertcum Secundum, pu-
blice in foro Panormitano in ex-

ſiructo ibidem theatro, ut omnis
fraudis ſupponendi partus ſuſpicio
evitari poſſet, enixa Aſt hæc Con.

ſtantia, cum percepiſſet, maritum
juvenem paribus ſe applicare puel-
lis: harumque noctibus & ſorori-
antibus illecebris magis delectari:
vindictæ loco cum Jordano Siciliæ
quodam Comite furtivos concubi-
tus ſociavit. Utinam vero omnes
alienarum nuptiarum ſacrilegos
Nemeſis pari aut ſimili quadam pœ-
. na

! Gnite
Urien etn
tl Müme
WM int
erecofer;.
co Cort
nuffn
illri eunen
Anecoote
Tlintſelmce
tenn Ure
Ainen whoe
meſongei
i 1 4. 1 hn.
,t bti
lenri inene,
V,Cosel n
Eem lecenn

Külihne Ee

Gennm, At
gnnnr genn
gun ilkrein
0 Cnndre n
üe Uinle
? len

—

finio 1
lnhhint,
Achtaen R
teit Hint
Clenan hete
Cunnbi⸗ iin
n Iinn e⸗
leininn l
lecr drunn

De Cornilus & Cornutis. 99
na perſequeretur, qua Jordanum
affecit! Neſcimus? Uti apud alios
hanc hiſtoriam ſæpiſſime legi, ita
nunc recordor Chronici à ohanne
