di cœprim ageleait,noen poſſe me Mncfnti
tum cumulative de fructibus expe- An e
riri ſolis: ſed Pratorem tum inter- Atiigheen
venire ut prius quæſtio de proprie- uEbrent
tate fundi terminetur Hac ter- tnunn
minata, integrum mihi eſt de fructi- iigelel
bus te convenire, ſalva tibi aut de- AHume
neganda, prout fructus jam in re- eirbu
bus humanis tempore litis conte-
ſtatz li

—

VIEI
nihünt,
ungfrite
eNCeſehnen
obeer N
lnn r
iscin n
ſhiuht i
o. Düinte
nigtcefllr
Coteine nd
1 Abeht
Eelrnrints
Anenh tet
onen te n
Epeniurhr
Njllen
elultbene.
nennite⸗
Uitenot
eur Mie e
Nicktennei
atkint
Ann.
Gelimn

Kr!

n

PARS VII. SECT. III. 267

ſtatæ erant, vel non erant, rei judi-
catæ exceptione. Ita ferme & ſ.
fundum 16 f. de exception. Melior Za-
ſii viſio eſt ad apparenter obſtan-
tem L. fin. C. de liber. cauf. ubi partus
lite pendente natus: matrem ſequi-
tur: quod ibidem pertinet ad cau-
ſam ſtatus, ita ut præſumtio major
ſit à matre ad prolem lite pendente
editam.

SECTIO IIIL.

ſ. I.
Onæ fidei poſſeſſorem ex con-
ſumtis fructibus locupletiorem
factum, de hoc lucro teneri &
conveniri poſſe: communis Dodcto-
rum tenet ſententia, & nos conſtan-
ter ſervamus arg. §. 26. in fin. §. 34.
verb. conſeq. I. de R. D. I. I4. de cond.
ind. Sed ut tamen in dubio exinde
locupletior factus eſſe non præſu-

matur.
M z II. Quæ

26 DE IIRE VENTRIS
II. Qhæ poſterior affertio pre-
bari ſolet textu ad præſentem de
Jure Ventris materiam pertinente:
intelligo I. 3. f. de ventre in polſ. mitt.
ibi: Sumtus autem ab ea bona fide faxti,
non repetuntur.
III. Agit hic textus de uxore
quæ ſe prægnantem efſſe bona fide
crediderat, & propterea in poſſeſſi-

onem miſſa, ſumtus fecerat, id eft

conſumſerat;, ut patet ex collatio-

ne legis 1. §. 2. H. ult. f. d. I. has

conſumtiones ab uxore tali non re-
peti, ait d. . 3. ClInde ſequitur, ean-
dem ex conlumtionibus illis non
pPræſumi locupletatam: fi hoc enim
præiumeretur, deberct teneri. Ne-
mo enim cum damno alterius de-
bet lochpletari I. 14., de cond, ind. n
quidem in minime l. y2. 8. 20 de furt.
IV. Katio autem quod in dubio
ex alieno non cenſeatur quis locu-

Ppletior factus, eft, quod homines

acceſlione nova patrimonii atfeti,
ament

.
unhi
M n
nna
ſekmun tin
Erhrmn 3

PARS VII. SECT. IH. 269

ament lautius vivere. arg. h2 5. 5. 16.
de pered. petit. maxime ubi quis lau-
tiori vitæ jam ſemel devotus fuit,
veteranam enim naturam difficile
eſt reformare l. 37.f. de ædilit. edik.
V. Nilſi fallor ſubeſt hæc ratiò
ultimæ iſti voluntati apbudehædrum
qui Fabularum libre Quarto:; Pa-
tiem commeniorat habentemuxo-
rem & tres filias: Unam frugi &
operoſam: Alteram oculis viros
venantem mœcham: Tertiam po-
tatricem vino devotam luxuque
vitam trahentem. Harum autem
matrem fecit heredem ſenex ſub
conditione, totam ut fortunam æ-
qualiter tribus filiabus diſtribuat,
ſed tali modo, ne data poſſideant
aut fruantur, tum ſimul habere res
deſierint quas acceperint, centena
matri conferant ſeſtertia.
VI. Vides Lectoripſiſſima tefta-
menti verba prout apud Phædrum
exſtant. Sed quis corum ſenſus
M 3 lit?

270 DE NIIRE VENTRIS
ſit? diſquiritur. Adeo ut Juriſpe.
riti à matre de jure conſulti, non
potuerint rem hane expedire, ut
neceſſe fuerit ob verborum hane
perplexitatem teſtamentum hoc de
Jure nullum aſſerere. Ita enim ju-
ris eſt, ut quando defuncti ultima
voluntas ita perplexa eſt, ut intel-
ligi non poſſit, pro non ſeripta ha-
beatur. I. 2. f. de his quæ pro non ſcript.
l. 37. §. 3. de K. jJ. I. 27. de reb. dub. I. 16.
de condit. inſtit. Praſch. not. ad Phadr.
4. fab. 4.
VII. At jus hoc neglexit heres
inſtituta mater. Et quamvis ex
Reſponſo] Ctorũ ad fidei commiſla
præſtanda non obſtringeretur, ipſa
tamen fidem, à qua prima pen-
dent fidei commiſſorum incunabu-
Ia 6§. I. & §. ult. I. de fideic. heredit. ad-
vocavit, defuncti cariſſimi mariti
fui voluntati pia voluntate exitum
præſtitura. Qua ratione ipſa hoc
expediverit, & quid .Æ1opi ibidem
repe-

aode
Tttntdo de

M
eri ſn
Eenbbreer

Nu

Pemmmtin
iton
ſolteunet
Ptlommiter
fii Cs⸗

en non
Uen Rnn
63

VTWNNe PARS VII. SECT. III. 271

lenuſnt repererit ſolertia, apud Phædrum
urennili n. dicto loco vVidere licet.
meteyrin . VIII. Mihi tamen certum eſt, nec
relanrke ipſum naris alias emunctæ Æopum
dici teſtamenti lenſum percepiſſe.
Voluit enim teſtator, totam ſuam
fortunam inter filias æqualiter di-
Ktribui. Qualis æqualhis diſtributio
ibidem ab ſopo adhibita non fuit,
nec eo modo peragi potuit. Con-
ſequenter non eſt diſtributio ad
ſenlum teſtamenti, qui ubique ta-
men obſervari & dominari debet.
1. 19. pr. de cond. & dem. l. 23. in fin.
C. de legat. I. I. F. qui teſtam. ac. poſſ.
IX. Ut alia mittam, dico, teſta-
e dorem cum noſſet ingenium filia-
e rum, duaſ bis Veneri &
nde que ex his
e Baccho devotas, metu paternæ
H pietatis his voluiſſe proſpisere, ne
ad egeſtatem delaberentur, here-
ditatem paternam prodigendo. Et
veluti alias patres optimum conſi-
lium pro ſua capiunt progenie l. 22.

M 4 F. ad

limentunin
tne, Na en,
Cocenneie
ſenelu
Monnnſet⸗
iupni
UCh e A

G begeit en
Er umn
Eitjanmt

272 DEIIIRE VENTRIS
F. ad L. Jul. de adulter. Ita prævi-
diſſe duas illas quicquid acceperint,
lautiori vita tradituras luxuriæ arg.

d. I. 25. §. 16. de her. pet. junct. d. l. 25. 1 4

S. II. adeoque venturam iſtam
perniciem tali teſtamento voluiſſe
avertere, quo duas iſtas luxurio.
ſas ad exemplum ſororis illius ter-·
tiæ ſedulæ & frugi feminæ poſſet
componere; atque ita ad parſi-
moniam admonitas, quin & ſpe-
rato uberiori & ulteriori prœæmio
invitatas, egeſtati eriperet. Sen-
ſus ergo teſtamenti ſupra fuerit ſe-
quens: Uxor mea heres mihi eſto
ex aſſe: Volo tamen uxorem bo-
na mea omnia inter filias meas æquis
Portionibus diſtribuere, non equi-
dem ut has à me datas portiones
ipſæ filiæ poſſideant, ipſæque eal-
demn poſſidendo fruantur, ſed ut
mater uſque ad centena ſeftertia,
apud matrem interim manſura,
ipſis portiones præſtet, quas ſi
conſervaverint, & ipſa cen-
tena

Ule ln PARS VII. SECTIO II. 273
Rchte tena à matre hactenus retenta
uulmn atque poſſeſſa ſeſtertia conſequen-
nein, tur: ſin eaſldem prodegerint alio-
Nmm ve modo habere deſierint, hoc ca-
ttnemn, ſu hliabus mater illa centena ſeſter-
Ih tia non tradet ſed ſibi ipfi ſervabit.
mſtid, X. Nec turbet quemquam illud
ulkme, conferant in teſtamento apparens:

ehe, quali conſerri non poſſit niſi quod
U, quis antea habuerit. Enimvero eſt
Eüne ea vox Juris ſolennis quæ illud et-

kigſen lam conferri aſſerit quod quis an-
niſunim tea non habuit. 1. I. J. 12. ff. de colla-
atestis tion. Eadem ratione qua legata
Wmnmmem Præſtari dicuntur ab herede cetiam
ftünan illa quæ ante non habuit, dum illis
NNG Cogitur carcre. §. I. 2. de legat. jundt.
I. 22. ff. de legat. 2. I. I1. C. de legat. Sed
& reſtituere dicitur venditor rem emn-
tori etſi hic eam antea non habue-
rit. l.16. C. de adt. emt. ve d. jundt, H. I. I.
de interd. veluti & tradere cum non

us inans
Nhale
unnr, E
berentenn

ii, D tradit. I. 68. Ff. de R. V. juntk. 8, 2. I. de
4 (en donat. 4 .
M 5 XI.

274 DE MIRE VEN TRIs
XI. Obiter in fabula noſtra obſer-

vabis illa: agros aljiciet. Ergo & ab-

jiciuntur res immobilcs: quod nota
ſis ad S. pen. I de rer. diviſ. Praſch. ad
4d. fab. Phædr. contra Mynſingerum
ad d. g. pen. Plura ad dictam fabulam
qui vult, is videat quæ Frater meus
Dn. W. J. Pagenſtecher] C. & Con-
aliarius Haſtiacus diſp. ſpecial. dd d-
fabal. tractavit.

SECTIO IV.
§. I.
Ii Jus Naturæ exemplis bro-
QC torum metiuntur, vel exX Ju-
re Ventris refutantur. Pèce
enim bruta poſtquam conceperint,
coitus non admittunt. Quod ſecus
eſt in hominibus. Immo feminæ
gravidæ vel maxime anhelant. v.
Arniſæus de jure connubior. ſect. 7. Cap.
3. & Jongtys tonneel. part. 2. Pag. 317.
e
1ſ1 li Malo hanc telam abrumpere,
dqum.

W

nncoce 1

ceee
a 8 tei

VINN .
and PARS VII. SECTIO V. 27
dummodo moneam mutui adju-
torii illius inter conjuges uni-
verlalis de quo alibi monui, in-
dolem iſtis complexibus favere.
add, I. Cor. 7. & Proverh. 30. Ver. 16.
Prodiit nunc etiam Dreſdæ de hac
re M. Chr. Kichters Schrifftmaßi⸗
ſu⸗ ges Bedencken uͤber die Frage: Ob
d cin Eheman ſeinem Eheweibe / wan
—ſie bereits ſchwangeres Leibes iſt / mit
gutem Gewiſſen auch noch ferner ehe⸗
lich beywohnen moͤge? Add. ſupr.
part. I. Eect. 1. J. 7.

SECTIO. V.

Itius inſpiciemus legem 37. §.
T 7. f-. denoperis libertorum. Ver-
ba textus hujus ſunt hæc: Po-
ſtumus liberti heredes hatris ſui non libe-
rat, quod proficiſci liberatio a liberto
debet, nec qui⸗quam poſt mortem libe-
rari intelligi poteſt: ex lege autem na-

umen ti liberi proſunt.
. M 6 S. I.

276 DE JIIIRE VENTRIS
.

Ubi ſciendum eſt, dominos cum

ſervos artifices libertatis beneficio

impertiebantur, operas fabriles fe-
ciſſe ſibi promitti à libertis futuris,

domino priſtino, deinde manumilſ-
ſori & patrono, præſtandas. Ex
quibus manumiſſorum libertorum

ſoribus obveniſſe, facile intelligi-
mus, utpote cum liberti antea in
ſervitute conſtituti, dominis ſuis
fuerint oαναν νπι τια α⁵ olnovανααι
ut loquitur Plutarchus in vita M.
Craſſſ in princ. .

II. Non poterat non oneroſa at-

que damnola hæc operarum præ-

ſtatio eſſe libertis, utpote qui in

ipſis novæ œconomiæ ſuæ incuna-

bulis non levi rerum gerendarum

nervo ita fraudabantur. Qua-

Propter Lex Julia de maritandis

ordinibus, inter alia cavit, liber-
tum ab harum operarum præſtan.
darum

nn wer
ohensni⸗
meſuhnen
erleſee
rn

Leſpenunhen

iazni otl
onniconl
operis, non leve luerum manumiſ-

Mnn eente

eenber do
eritenlderen

Nnet Non
Wumn,

eInnnd, a

kiungs

Gn
lun,

nsmutt,

TIWI

t Conig 4
hettie

lderie,

leinlente
Metmc
Cnun lbenn
SZ
heleint;
lbenim,
i Conin
ns innd.

PARS VII. SECT. V. 277

darum onere ſe liberare poſſe, ſi
dquos liberos ſuſceperit & in pote-
ſtate ſua habuerit I. 37. pr. F. de oper.
libert. l. 6. §. 1. C. eod.
III. Finge ergo, in d. I. 37. §. 7.
me libertum habere, ad operas fa-
briles mihi obligatum, illumque
mori, relicto filio uno & uxorem
uterum gerente. Quæritur, an li-
berti heres ab operarum præſtatio-
ne ideo liberetur? Negatur: quia
venter non habetur hoc caſu
pro jam nato, cum non de ipfius
ventris, ſed tertii, dicti inquam

Hliberti aut ejus heredis, commodo

Nornl.
Fennn z.
Uotein.
ieſbrnan.
bum
e Entund
Hagin .
Uun rtn
unn

hic agatur. Nec poteſt prodeſſe
poſtumus, poſtquam poſt mortem
Patris natus eſt, cum non poſſit di-

ci in poteſtate patris eſſe, veluti

nec fuit antequam naſceretur, quia
id fuiſſet patris commodum adeo-
que tertii, quod ventrem natum
cenſeri aut fingi, non permittit.
Hinc in textu noſtro vides illa ver-
M 7 ba:

278 DE JIIIRE VENTRIS u
ba: quod proficiſci liberatio a liberto de. lonmmn,
bet. At libertus non poteſt hic di- in
ci liberatus, quia nunquam hunc
ventrem in ſua habuit poteſtate:
uod Lex tamen fJulia requirit.
um ergo poteſtatem hanc deſide-.
ret Lex Julia;, ſequitur, quod poſt
mortem hic liberztio incipere
nequeat, utpote cum tum pete-
ſtas patria nequeat incipere, im-
mo nec durare. Hinc additur in
textu: nec quiſquam libtrari ab ope-
ris poſt mortem inteiligi poteſt. Sciſi
cet, quia non poreſt intelligi pa-
tria poteſtas, utpote mortui
IV. Ex his conſtat, quam ficul-
neo fundamento illi innitantur Do-
ctores qui præfatum textum d. I.
37. §. 7. ad quæſtionem: An per ma-
rimonium avi legitimetur nepos, hnjus leie⸗
patre naturali pramortuo, ſi nepotis hu- 1, D
Jus avia concubina avo ejusdem nepotis (hn
nubat? Trahunt, eandemque arg. i it
4d. I. 37. J. 7. negative decidunt. uin
um tamen hic textus de re lo-
quatur

„

NI PARS VII. SECT. VW. 279

4
quatur omnino diverſiſſima, de li-
unn berando i inquam mortuo, at d Cta
lht * uæſtio agat de vivo, eodemque
ue non hberando ab operis promilſis:
ſed legitimando. Vivus utiqde

optime legitimus evadere poteſt:
at in mortuum nulla cadit libera-
tio. Vivus legitimorum jurium ca-
pax eſt: Mortuus „ non eſt. Erit
ergo nepos hic per avi aviæque
matrimonium legitimus l. 10. C de
natur. liber adeoque avo ab inteſta-
to heres: Etti in calu ſupra polito,
quo naturalis pater prœæmortuus Eit,
non ſit in avi poteltate. §. 2. ve ſ/ic:
ita demum tamen. I. de her. quæ ab in-
teſt. defer. at ſi & ipſe pater ante
obitum in poteſtate fuerit patria:
& nepos eidem ſuberit. d. 6 2.
V. Deni que ad d. 1. 37. O. 2. mo-
f neo, JCtum ibi loqui de liberti he-
d rede: quo ibi ipſe poſtumus diſtin-
Nlndeng Zuitur. Si ipſle liber ti poſtumus,
e Eitn inter heredes patris ſui ſimul con-
ſtitutus

ice lel⸗
une

2 8e DE JNIIRE VENTRIS

ſtitutus ſit, non dubito, ipſum ab
operis liberari: hoc enim ipſi com-

modum eſt. Ut conſequenter re-
ſpectu Ventris heredis, debeat jus

pPatriæ poteſtatis, ventris patri di-
ci fundatum ſtabilitumque, conſe.
quenter liberationem reſpectu ven-
tris operari.

PARS OCTAVA, .
SECTIO I.
F. 1.

Llud notabile eſt, feminam præ-

gnantem ultimo ſupplicio affi-
ciendam non eſſe, quamdiu
ventrem vehit, ne inſons venter
una cum matre perimatur. I. 3. F.

de poœn. l. I8. ſtat. hom. quoniam pœ-

næ ſuos debent tenere auctores l.
26. f-. I. 22. C. pœn. vid, Becman. 15.
medit. politic. 10. adee t latius ſit

centis,

impunitum relinquere facinus no-

M
is Cn
ennene
lef
e In
Pg.„n
lntecon
iaki⸗
unuenth
1

Unteras
N Ue
Wrpnmeen
ſicg⸗ 4
are, nnl
1 Nenzge⸗
ſnſalthen
C
1 Kne

Rkt

ſor
II

,
K,.

tgethrn

Nn

bidr ei
enin Men
iken te

, et

renniſte
Ue e,
1

T

ni Enmen.
hn la 1 A.
. Aunlr
long Kenter

ar.
tahl llaln, N .

4 1l Catt/

Dena. 6
dut is 1

ſcie ons no⸗
Centd⸗

Hõ

£

ll

PARS VIII. SECT. I. at

centis, quam innocentem damna-
re: cenſente Imperatore Trajano
in l. 5. F. de pœn. Carpzovw. criminal.
4.137. n. I. Brunnemann. de proceſſ.
inquiſit. cap. 9, num. 14.
II. Unde conſequitur;, nec alia
corporis afflictiva pœna mulierem
prægnantem afficiendam efſe. Brun-
neman. d. c. 9. n. 14. Ergo nec ean-
dem torquendam. idque ſcio ob-
ſervari: inquit Ipianus I. 3. de pœn.
Harprecht ad §. 5. I. de public. judie.
num. 201. Lauterbach. f-.de quæſt. in
S. Carpzov. crimin. q. 128. n. 46. Z &&8.
F. de quæſt. n. 44. Quin nec fuſtiga-
tione, manus amputatione, ſimi-
live pœna, quæ abortui anſam præ-
bere poſſet, eandem afficiendam eſ-
ſe. Caranz. de partu c, 2: §. 4. n.
29. Sed nec territione reali. Harp-
recht. d. loc. n. a0z. Immo, nec
relegatione nociva. Hahn. ad Ieſ.
F. de ſtat. hom. n. 3. dd verb. Pronatis
hbabentur. Nociva: inquam. Ta-
lem

2 82 DE IUIRE VENTRIS
lem enim exigit ratio d. I. 18. de ſtat.
bom. (iſtaque reſpondetur Diſſen-

tientium argumentis) eademque g
vult, idem juris eſſe in caſu quo K 4 1
ſemina jam peperit novumque lœ. mi
tum concepit in carcere. Menag. afani
amoœnitat. juris cvil. c. 21. Md .
III. Immo & hoc ex dictis fiuit, ,n
matri, ſi inde venter in diicrimen aiͤne
aliquod veniré poſſit, remittendum ainn .

eſſe jusjurandum. vid. ſupra Part. .
. 9. Quin nec te ſtimonium in ju-
dicio præſtare teneébitur, cum in
jus vocata poſſit ſe tueri exceptione
ventris, arg. I. 2. 9. 4. fi quis caut, in
jud. ſiſt. cauſ. vid. Pacian. de probat.

X

2. cap. 4. n. 7. (ubi tamen n. 12. limi-

tat) ne forte accedendo ad ju-
dicium alicui periculo implice-
tur. Zacchias I. quæſt. medic. legal.
git. 4. 9. 8. u. 30. add. Feltmann. ad l.2.
JH. 4. F. ſi quis caution. Etſi enim mu-
lier prægnans, ſatis ſana ſit l. 14. 5.
1. de ædilit. edidt., id ad hunc tamen
juris articulum non pertinet, ut-
pote

Elnexrrl

bbetikine

VENN —
olee PARS VIII. SECT. I. 2893
Dnten pote qui non morbi, ſed ventris ex-
Ni) Ceptionem impertit. add. Mævius
Ae Nens deciſ. 80. Feltmann. ad d. I. 2. J. 4.
tnnn, ad I. 18. ſtat. bom. Immo, dices
enent e tu, mulier gravida, etiam ut quaſi
u. valetudinaria confiderari debet. arg.
Neeriet l. inviti. ff. de teſtib. & l. 2.5. ſi non pro-
rani Pter. f. i quis caution. avenal. ſat. I. Po-
Iememe Iydor. Ripa tratt. de altis in mortis ar-
tre tic. cqp. . num. 37. Verum ego per-
ſuaſiſſimus ſum ex allegatis locis id
minime probari: immo magis con-
trarium probari: ut cuilibet inſpi:
cienti apparebit. Locus Juvenalis
ſatyr. I. Verſ. 122. memorat langui-
dam & ab hac diſtinguit prægnanfem.
Limitat tamen ſententiam ſuam Po-
lyd. Ripa d. loc. num. 3 8. 39. Ni-
ſi (inquit) recens gravida eſſet, quia
inter valetudinarias non computa-
tan. tur, vel eſſet mulier ruſtica. Fuiges.
lan in I. 2. J. ſed. & ſi ff. ſi quis cqut. ddd.
ad Felin. in c. quoniam frequenter. n. 6.
ndind Art jite non cont. . J

tnet, . IV.

Kinoninis
itur, n
netielanin
tlelo.
tto d
imho⸗
nnde le
mn ,

2 84 DE IIIRE VEN TRIS

IV. Nec dictis obloquitur Juda,
Jui Thamarem prægnantem vole-
bat educi & comburi, Ceneſ. 38. verſ.

24. id enim vel accipiendum cum
ſupplemento, poſtquam pepererit:

vel ad exempla referendum, quæ
non faciunt jus. l. 13. C. de ſentent.

Quo & refer exemplüm ſævitix

Qaudii Imperatoris, gravidas ad
ſupplicium trahi jubentis. Lio libr.

57. Græci contra. Plutarch. de ſe- I

ra numin. vind. à quibus id forte an

hauſerunt Romani. Add. Quinti⸗

lian. declamat. 277.
8ECTIO II.
H. I.

X ſæpius memorato canone, u

ventrem, extra quam de ipſius
Ventris commodo agitur, non
haberi pro nato, ſed manere par-
tem viſcerum maternorum: ulte-
rius conlequitur, ancillam, vac-

Cam,

MW

gun, l
3 Mommu
e fehtntco
eler: Fen
, g
in e

liceco

hhm PARS VIII. SrCT. II. 285

thakin cam, equam, ſimileſque prægnan.-
Buunes tes oppignoratas, pignus hoc ipfi
eES quoque ventri communicare: con-
eehſenlen ſtdurnter . ventrem ubicunque
lim , editum, per creditorem actione
rnin, Serviana vel Quaſi, interdictove
DVCeE Salviano directo vel utili, à quo-
cunque poſſeſſore poſſe vindicari.
Quam deciſionem uti quiſque fir-
miſſimis jurium fundamentis inniti
videt;, ita neceſſe non eſſet, ſpe-
Gn cialibus eandem textibus firmare:
A niſi alii caliginis viciſſim quid of-
funderent. Firmatur autem dicta
aſſertio præterea l. r. C. de partu pi-
hAH Aor. l. I. pr. f. de Salvian. I. 13. f. de
Pignor. l. 18. J. 2. de pign. att.
II. Verum obloqui videtur l. 29.
Nno ennone. §. I1, 12. in f. F. de Pign. Gα yp. ibi: ce⸗
ntef terumt, ſi abud alium dominum (ma-
Clpimmnen tres) Pepererint, non erunt (ea quæ
Inmen. OX his nata ſunt) oligata. Keſpond.
nn:hk. ILextum hunc ex aliis ſupplendum
ln,u elle: & poſt " pepererint; fubintel-
ligen-

286 DE IIRE VENTRIS

ligendum eſſe, & conceperint, vid.
4. pen. I. de l. Aquil. l. 26. && l. 28. f.
de legib. Gothofred. not. ad d. l. 29.

§. I. Hoc ſupplementum ſupra me-
morata juris capita manifeſte exi-
gunt.
III. Quæ eadem volunt, textum
in l. I. pr. Fde Salvian. non eſſe ab-
ſciſſe accipiendum de partu qui po-
ſtea ad venditorem rediit: etſi id
vellet Dn. Stru vius f. exercit. 45. th.

171. arg. l. 29. J. I. de pign. && yp. ve-

rum intelligendum neceſſario ſimul
eſſe de caſu quo ancilla prægnans
fuit & ita una cum ventre à colo-
no pignoris nomine in fundum in-
ducta eſt, quo caſu ſi colonus pi-
gnus hoc, ancillam inquam præ-

gnantem, vendat, venterque po-
ſtea apud emtorem natus ſit, Sal-

viano interdicto utili (directum
enim contra tertium poſſeſſorem
non datur. l. I. de precar. Dixi 4. aphor.
nO. §. ſequitur interdictum Salvianum.

G6e gu A

MI

Hun bin
ouneuretinn

unhnderin⸗

euu kzoln

öcnocun
dlugonnn

vClgmurtae

ſinnd kor cel ,

ul2N

n .
Ppnene hant,,
Ftuſonni
Me Nene!. 4
ünzweindnr
en

Een

en Min
WH

Gangzn PARS VIII. SECT. II. 287

luden & manip. I. ſicilim. n. 96.) locatori

lirt 1l ſuccurretur etiam contra emtorem:
ennmi, ratio, quia Salvianum pro funda-
annikt Mento habet jus in re: & hoc acti-
ones ſuas regulariter extendit ad-
Gpolitten verſus quoſcunque poſſeſſores. At
Gin m, ancilla prægnans pignori conſtitu-
nln ta, obligatur tota, ergo & cum
entetie ventre luo, ceu viſcerum ſuorum
ta! . .
feni, parte.. II3. de R. J. juntt.l. 1. F. ventr.
Nnntſi IV. At, dicet quis, fructus po-
e ſtea apud tertium poſſeſſorem na-
milummn ti, ſunt nihileminus pignoris vin-
nuridt culo obligati. . 16. 5 4. F de pionor.
klnini byp. quin & omne rei pignoratæ ac.
iſausg. ceſſorium. d.1. 16. pr. Keſpondeo.
Hnuma. Dignitas hominis jus ſingulare &
enmee hac in parte induxit. vid. §. 37. I. de
umult N R. D. jundk.d. I. 29. 5. 1.
i rn. V. Deinde quod ad fructus (ad
wehm quos non pertinet venter huma-
ligin. nus. d. §. 37.) notandum bene eſt,
Ins ecos, ſi apud tertium concepti na-
3 tique

288 DE IURE VENTRIS

tique ſint, non indiſtincte in pignus ah
cadere, ſed ſub notabili diſtinctio- 0

ne quam vides in d. l. 16. J. 4. &

ibi Gothofred. in notis Conf. I. I. §.2.
cod. Add. Lauterbach. tr. Onopt. de

pignor. & hypot hec. G. 59. Oldendorp.
claſſ. 3. atf. 10. Bachov. 3. de pignorib-

14. n. 3. Jeqq. Huber. præd. & poſ. f.

de pignorib. n. ult. Secundum quæ
Facultas noſtra Juridica me referen-
te in Cauſa Verwalters zu Kinte-
len, ſententiam tulit.
VI. Obiter adhuc e d. I. 1. pr. ad

Alv. notare licet argumentum pro

ſententia, invecta & illata in ruſti-
cum prædium domino ſciente, ta-
cito pignori obligari, ſtatuente,
Dixi ad Lauterbach. manip. 1. ſicilim. 49.

SECTIO III.
§. I.

N Venter baptizari queat? quæ-
A ritur. Negat Zoſius ad Decre 6
ta

Whiptiin
emrennint
unn n
unncel lt e
ſWlidtumt
Cnm nn den
Im conno
Eulieyunin
erun len un
Ani,ude
Wünhhini

e donen on

enn, anmn,
Migtfio n⸗
etnn ul
1,c ie
n 1Kiih
Iin,
n,n!

i
M

Kuntent
s P
8

PARS VIII. SECT. III. 289

Enn

IE tionibus quas ipſi relinquemus.
II. Nos negamus, propterea,
quod baptiſmus adſperſionem cor-

h quit: tum, quod venter inde nihil
commodi ſit percepturus, tum
quod id duntaxat fieret in commo-
dum aliorum neſcio quid delicia-
ar rum aut commodi inde pro more
nIen ſeculi captantium, tum quod in-
nm. certum ſit an unus pluresve ſint
Aruld naſcituri, ut nec in unum nec plu-
mumg res förmula baptizandi dirigi poſſit,
CInII ne nomen Domini Dei ſumatur in
nuli,“ VvVanum, contra-ſeveriſſimum De-
le imm calogi præſcriptum, tum quod ba-
rgl laeg ptiſmi privatio non damnet, ſed
contemtus. add. Fr. Toletum libr.
l 2. cap. 15. & ibi Andr. Vidorell. in
not. Titium 3. jur. Eccleſiaſt. German.
1 cap. 2. §. 6. & narrationem ridicu-
Ueiedur⸗ lam de co mpaternitatibus ipſi Ven-
lanihn tri deſtinatis, apud Piccartum nar-

8 N ration.

tal. libr. 3. tit. 42. n. 12. leqq. ſed ex ra-

/

poralem requirat, quæ hic fieri ne-

290 DE JURE VENTRIS
ration ridicul. cap. 2. Diſſentiunt a-
lii: ut monet Die gelebrte Fama part.
9. pagin. 592. Alii pro ſententia no-
ſtra adducunt & illud pervulga-
tum: Partus ſequitur ventrem. De

quo & ſupra dixi: nunc addo, i-

ſtam regulam aliquando fallere:
quod & vidit Antonius inquam
de Padilla y Meneſes, ad legem Na.
turalis f. de præſer. verb. num. 1. G
ſeqq. Ex facti autem propoſitione
hic à Paulo relata, (inquit dictus
Auctor, quem per omnia tamen
non ſequor) tu collige exiillis ver-
bis, naturalis filius meus ſervit tibi:
Cum Accurſio, eum qui naſcitur

ex patre libero & matre ſerva, er-

vum eſſe, quoniam partum ven-
tris conditionem ſequi neceſſe eſt.
l. partum. C. de rei vind. I. fi. C. de lib.
cauſ. Potelt tamen conſuetudine

effici, ut conditionem patris par-
tus ſequatur, quod probat Pulcher tex-
tus IIr. khari 3. in c. licet. de conju. ſerv. 6
. quem

ſenärkorn
mors Cno
AN 1
tecſonen
& iu
kooliletu
,Ahinte⸗
UAbr nt te
pmante

Ouk Noner i

enur a rni
Ulheprenn
inim
ſlutn, tim
MMihert r/
ien i,
ai⸗ n.
lirce lln
Un Umin
Ut ten n
l11
lrri ul
en Uni⸗
unlgu

PARS VIII. SECT. III. 291

quem in hoc notarunt ibi poſt an-
tiquiores Canoniſtas, Ancher. 2.
Kihl m nolab. Panorui. in primo, qui textus
ne illius deciſionem ad ſtatutum ex-
Afennen . . . .. .
Gme tendit, & inquit ille, eſſe hujus-
e modi conſuetudinem in multis lo-
cis, & proinde eſſe textum illum
in hac mente tenendum. Sequitur
& patris conditionem partus, cum
pater propter ingratitudinem re-
vocatur in ſervitutem, nam & fi=
lii hoc patre nati poſt commiſſam
ingratitudinem, revocantur in ſer-
vitutem, etiamſi libera ex matre
nati fuerint. l. 2. verſ. filiis. C. de li-
bertis O eor. liber. quod jaſ. mirabile
in præſenti videtur. Sed hoc propter
inſigne delictum patris ingratitu-
dine commiſſum evenire exiſti-
mat noſter Orolcius in l. & ſervo-
rum. §. I. num. 2. de ſtat-. bom. in mu-
AE rilegulis ſane jus ſingulare conſtitu-
AIuu tum eſt, ut patris non mactris con-
MGK ditionem ſequantur. I. fin. C. de muri-
N 2 legul.

hunto ſe

.
292 PDE MukE VENTRS un
legul. Et vix paucos caſus præter nan
hos invenies, ubi non matris ſed " Ulds
patris conditionem partus ſequa- Ge N
tur. Nam & filius ex ancilla pro- Ni⸗
pria ſuſeeptus, ſer vus eſt patris ſui.
1.2. C. ſi man. ita fuer. alien. Quoad
honores ſane filius patris conditio-
nem ſequitur, non matris etiam no-
biliſſimæ. l. exemplo. C. de decurion. l. Arue
nobiliores. C. de commerc. é& metat. l. li. lau 6
beros. in ſi. . de Genatorib. -c.

SECTIO VV.
4 4 2 . .

1
Nnondt
rllselert

Ain NlKa

N venter ante ſeptimum men-
ſem monſtris accenſeri debe- dd
at? non inutilis quæſtio eſt. uſfmngn
Enimvero ſi monſtra ſunt, non ac- m innp
cenſebuntur liberis l. 14. de ſtat. bom.
ideoque nec teſtamenta naſeendo
rumpent Il. pen. C. de poſt. her. Adeo
ut nec Lege Cornelia de ſieariis te-
neatur;ſi quis tale monſtrum occi-
. derit

PARS VIII. SECT. IV. 293
ndi derit, quod ſpecie ſua terribile eſt &
imu vVix animam humanam habere ju-
en dicatur. Bald. in l. quod dicitur. . de
ikehe Hib. poſt. Magir. ad I. 38. f. de V. S.
bitm num. 1.
Dinin II. Et monſtris tales ventres ac-

Uümiccenſendos eſſe, cxiſtimat Polydor.
Ponnntgetr, Ribe tr. de actis in mortis artic. cap. 2.
nnAauCtoritate A. Gellii 3. voft. Attic. 16.
nnn tt & Ariſtotelis libr. 4. de generation. ani⸗
unS, mal. Cap. 3. Verba A. Gellii ſunt hæc:
Antiquos dutem Romanos Varro dicit non
E recepiſſe hujuſeemodi, quaſi monſtroſas fa-
ritates, ſed nono menſe aut decimo: neque
Preter hos partionem mialieris ſecundum
mpumm ataramn fieri exiſtimaſſe. Ariſtoteles
Iidhe hæc habet: Sed enim impoſſibile eſſe, ut
e tale monſtrum gignatur, id eſt alterum in
ſnwt altero animal, tempora ipſa graviditatis
gülclts declarant, quæ plurimum diſerepant in o-
? cane, in ove bove: naſei au-
6,4 tem nullum niſi ſuo tempore pote ſt.
giaize, III. Verum ego contra Polydo-
ulnntt rum Ripam ſentio. Tum 1. quia
dn . N 3 mon-

=

294 DE IURE VENTRIS8

promta talibus quos dixi ventribus

aptari non poteſt. vid.l. 135. F. de V.

S§. D. Zaunſhliffer. traft. dejure mon-
Kror. th. 3. Tum 2. quod A. Gellius

de antiquis Romania loquatur, quo-

rum ſententiam uti nec omnes an-

tiqui Romani amplexi ſunt, ut vi-

des apud A. Gellium d. loc. ita jura

Poſteriora repudiarunt, veluti vel

ex eo conſtat quod partus ſeptime-

ſtris noſtro jure non ſit monſtroſa

raritas, ſed partionis legitimæ ſoœ-
tus. Tum 3. quod Ariſtoteles (ſi

quæ ejus auctoritas eſſet)ymonſtrum
non imputat præcociori partui, ſed

animalis diverſitati.

IV. Plane cum & ſeptimo menſe

& nono & firmus validusque & ju-

ſtus partus edatur, nulla ratio eſt,

cur non & octavo idem obtinere

poſſit debeatque. Video rationem

apud Polyd. Ripam d.c 3. num. 14. ad-
duci, quod ſcil. partus ſeptimo men
e an-

.

II
monſtri deſcriptio ex Legibus de- zuunn
eunbune

Gtelencn

Golapzore
utibemr
ſem Glin

iofenterin

unornin,
DNonenen

Cinlent lint

Nrl A
1Mre N
inae

4PARS VIII. SECT. V. 29 5
ſe annitatur foras prodire: viribus-
que tum fruſtra conſumtis, per o&ta-
vum menſem cogatur quieſcere ut
IIn iſtas collapſas reparet inſtauretque.
Rutt Verum videtur hæc ratio eſſe nu-
“ atoria: &: ſi impedimenta poſſunt
Nliin oriri ut venter in undecimum men-
nlten ſem protrahatur, immo & ultra: v.
niki Rip. d. c. 3. Cur quæſo non & a ſe-
ptimo menſe in octavum produci?
Conſentit Lauterbach. & allegati
i comp. fy. de his qui ſunt ſui vel al. jur. lit.
t. B. Difientit Matthæus de Afflictis

nncd

g

luimns deciſion. 236.
ttrsſeochn.
zmirſni SECTIO V.
Nepennene H. 1

ie, ◻△Ed annon eadem Matthæi de Af-
Minit dictis deciſio obſtat ei, quod non
Indin tantum ſupra part. 5. H. 7. ſed Sc tr.
Wiommam de jnre FKliorum membro 6.5. 4. (ubi hi-
lin ſtoria illa Fabri Filiæ & Studioſi il-
Gimmm lius Juris Vi & Metu coacti ex Jaco-

296 DE IIRE VENTRIS

bi Catſii Poematibus) dixi, Ventrem

debere probari? Ad hoc (inquit Mat- ui

thæus de Afficis)allegabatur Gloſſ. &

Arg. in 1. illud f. ſi pars hered. pet. ubi
dicit, quod creditur mulieri dicen.
ti, ſe prægnantem, etiam ſi non di-
cat ex quo ſit prægnans, ſecundum
Bartol. in l. 3. §. I. de agnoſcend. lib.
II. Reſpondeo: Hanc ſententiam
manifeſte pugnare tum cum præ-
ſumtione generali, mutationem
non præſumi l. 22. ff. de probat. tum
cum generali altero canone, nemi-
nem eſſe teſtem habilem in propria
caulſa l. 10. ff. teſtibh. tum ſpeciali illa
de ventre inſpiciendo doctrina, de
qua ſupra.
III. Nec obſtat Gloſſa in d. l. illud.
Neque enim ait, credendum eſſe.
Sed mens eſt, aliquando tali feminæ
credi. A multis credi, eamque gra-
vidam eſſe, exiſtimari. Puta con-
currente inſpectione illa honeſta
ventris, de qua ſupra, Nec alia men⸗
2 eſt

R

Nſaet
londt
tun n
Teninhsrin
Claeheien
lerint
fu Mie,.
Aelifon
Uudlätn ren
690,
Arahln

. Elininne

I

DH

PARS INX. SECT.I. 297

eſt l. 31. §. r. de acq. hered. Junct. 1. 26.

* 28. de legib. ita reſlponde & Ang.

iunh & Bart.
Mlſaln

C D
in tünln
nennn ſat
ne
Gklrtattn
un mnunn
konnngn.
Dhtüennnnnn.
Aumſeini
binheckuu

Crsti
Cehentunche
Pnnitnin

eliengen

ui M.
Netorh
Nedunen

4

PARS NONA.
ECTIO I.

RUod ſapra part. 3. ſ.d. . mihi
Qridhmn fuit, etiam ventri an-
tequam in lucem edatur no-
men indi, & uſum ſæpe depoſtulare
& à Lege Rationeque non abhorre-
ré, in eo me confirmarunt Acta
Eruditôrum Lipfienſ. Jun. 1684. ubi
Epitaphium illud Bononienſe liæ

Læliæ Oriſpi poſitum, ſuum nove

nanciſcitur interpretem Carolum
Cæſarem Malvaſiam JC. & Ante-
ceſiorem Bononienſem. .
§. I. Præmittamus ipſum Epita-

phium:
N f D. M.

298 DE HIRE VENTRIS
D. M

PEIIA LELIA CRISPIS

NEC VIR NEC MLIILIER NECG
ANDROGYNA NEC PHIELLA

NEC IIIVENIS NEC AN

NEC CASTA NEC MERETRIX

NECG PUDICA

SED OMNIA.
SHBLATA

NEQIIE FAME NEQIIE FERRO

NEQIIE VENENO
SED ONBUS.

US

NEC COELO NEC AQIIIS

NEC TERRIS
SED UBIOUE ACET.

LUICIUS AGATHO

PRISCIUS

NEC MARITIIS NEC AMATOR

NEC NECESSARIIIS

NECQIIE MOERENS NECUE

GAHDENS NEQIIE FLENSs

HANG

NEC

eelokue

Fen
teflantu

1

tnelperehon

le
UnCNitonn

ult

l
1W
SnH
EN

NW

PARS IX. SECT. I. 299
NEC MOLEM NEC PYRAMI-
DEM NEC SEPIILCRIIM
SED OMNIA
SCIT EI NESCIIL CuI „
POSUERIT.

II. Quid hoc rei eſſe cenſes, Le-
Gor? Audi Cl. Malvaſiam. Is hoc
explicat de Ventre, ſpeciatimque

de filia naſcitura, Agathoni deſpon-

ſata, ſed per abortum exſtincta. Ni-
mirum Malvaſiæ: D. M. eſt Diis Ma-
nibus, quæ frequentiſſima mortuo-
rum conditorum eſt nota: Klia Læ-
lia Criis ſunt nomina expectato &
expetito huic partui quem femi-
neum fore deſignato iſti ſponſo A-
gathoni ventrisque parentibus aut
Beceffaristutoribuset in votis erat,
impoſita. Cumque illa ipſa ſponſa
tum non niſ venter vel embryo
maternorumque viſcerum portio
adeoque Agathonis intuitu (reſpe-
GRuecnim aliorum ventres pro natis
N 6 non

300 DE JUIRE VENTRISs
non habentur) pro nata habita non
fuerit , ſequitur quod tum nec vir
fuerit nec mulier nec androgna nec pu-

ella nec juvenis nec anus nec caſta nec me-

retriæ nec pudica: Cum tamen nalſcei
potuerit, fuit hæc omnia, non adtu

ſcil. ſed potentia, it: intuitu com-
wahnts,
rn

modorum Ventris. Cumque infau-
ito matris abortu Ælia Lælia Cri-
Ipis perierit, hinc neque fame ſubla-

ta eſt neque ferro neque veneno: Sed

(quia quocunque genere mortis pe-
rire potuiſſet) omnibus, potentia i-
terum, non actu. Et quia nullibi
reperta, hinc Agathoni nec cœlo nec
aquis nec terris jacet, ſed potentia u-
bique. Igitur Lucius Agatho Priſcius,
quia ducere eam quæ nata non eſt
diligeréque non potuit eam quæ
non vixit, nec maritus, nec amator, nec
neceſſarius, atq; hinc neque mœrens negç,
gaudens neque flens. Deniq; hanc nec
molem, nec pyramidem, nec ſepulchrum,
ſed ſimplicem inſcriptionem tum
. moli

M umgrn
lcktlen,
tni giei
u gedrt,,
MNOi3
ulonin en
nng muan

Celiklt enl
Nlnus en e
Uhulſeronin

Cahionmn
literani

an /

isetin ln

Eenkel)S

1l tuſe
Neikerte
l gunn

Nn

1 l
lod un 1
Hantgun,
Ulktegtns,
Cnntne

Nnnit nH

ltſening
Cmheis
Auli
hrſirie
ueinn,
kenerun
nku
E unn
Cchonim
,eru
lenhnel
Ct en aa
lpktminn
Ntonni

ſinen un

& 1
PARS IX. 9ECT. I. 301
moli tum pyramidi tum ſepulchro
applicabilem, ſicque omnia, ſcit &
neſcit cui poſuerit. Scir: quia no-
men ſciebat, perſonam, ſponſalia,
matrimonium ſperatum. Neſcit;:
quia omnia adhuc incerta;, an na-
ſciturus, malſculus an ſœmina, u-

nus an plures, & ſimilia. Ceterum

præfatam inſcriptionem non re:
centis ſed vetuſtioris ævi eſſe, fe-
minas item etiam antiquitus tria
habuiſſe nomina, nec non £— pro
A E in priſcis etiam aurei ſeculiin-
ſcriptionibus reperiri, idem Mal-
vaſia demonſtrat. In eo tamen (in
aliis etiam ſupra ab ejus explicati-
ne receſſi) Cl. Malvaſiæ non acce-
do quod neceſſarium in viſa inſcripti-
one ad hereditatem acquirendam

ducit: quia mortuæ (inquit) ſuccede-

re non potuit, Binc nec neceſarius. Quæ-
ſo te, Cte Malvaſia, an Sponfſus
