defunctus maritus dives, quo caſu
ipſi pars quarta ex bonis mariti de-
betur: quæ tamen quarta non ad-
ſcendit ad dictam ſummam 1944.
ducatonum & 28. ſtüferorum, præ-
tereaque non niſi ulſumfructum uxo-
xi

NN PARS VI. 233
6 Ri ri viduæ tribuit. Nov. G. c. ult. Quid
CAHIAE ſiautem teſtator locuples uxori inopi
dum nihil aut ſummam quarta minorem
tnnI reliquiſſet ? Habebit nihilo minus
u quartam & quidem caſu ſupra poſi⸗
neens to, ducatones 1750. immo, etiamſi
dom teſtator eam capere expreſſe prohi-
buerit. d. Nov. 52. c. ult. etſi decies
n ſü lin millies id velit. Novell. 22. cap. 33.
en XXII. Hæc autem faciunt me re-
tunm, an cordari eéorum quæ leguntur in hl. 10.
khk, A H. 1. F. de reh. dub. ubi legatum femi-
nAnf.. neæ relinquitur ea conditione, ſi pri-
nti mum marem pepererit. Quæ tum ſi
ansan uno utero marem & feminam vehat,
u ſimulque edat, ita ut dubium ſit, quid
AEe. prius pepererit, præſumemus, prio-
id rem maſeulum erupiſſe in dias lumi-

Smnen nis auras. In ambiguis enim rebus hu-
nmiA. maniorem ſententiam ſequi oportet:
uuIA , inquit UIpianus in d. L. o. J. 7. Hinc fa-
n bricatur à Doctoribus generalis præ-
nn . . ſumtio: maſculum ante femellam na-

mne. tum præſumi: Quam præſumtionem
E80

234 DE MRE VENTRIS
ego dicto textu l. o. ꝗ. I. fundari nego.
Sane enim ratio modo viſa UIIpinia-
næa vult illum illamve prius lucem
adſpexiſſe, qui quæve per partum an-
teriorem, legatum poſſit conſervare.
lIIt bumanitas d. l. o. J. 1. non ſit peten-
da ex indole maſculi, ſed legati. Unde
ſi teſtator legatariæ conditionem ad-
ſcripſerit, ſi primum filia pepererit,
& hœc uno utero edat & filium & fili-
um, vila Ulpiani ratio vult, præſum-
tionem ſtare pro priore nata filia. rg.
l. 32. ad L. Aquil.l. 9. 8.f-de j. & f. ignor.
XXIII. Venter apud hoſtes con-
ceptus matris conditionem ſequitur.
Lauterbach. comp. f. pag. 735. Hodie
patris. vid. Doctores ad §. 4. IL. de jur.
perſon.
XXIV. Pater poteſt filiam in a-
dulterio deprehenſam occidere niſi
Ventrem gerat. Lauterbach. comp.
p. 6o. in fin. & late Harpprecht. ad
98. 5. I. de public, judic. num. 197. &S& ſeqch.
lImmo hodie non etſi ventrem non

82-

l,i
emnaflun
, 0
laſchn
len huin.
1,A

n

mnr.
Naltee n
hhe
rt4
bl
enn Men

PARS V. 235
gegt. vid. quæ dixi de jur. filior. membr.
XXV. Etiam ventri reſtitutio in
integrum concedenda eſt. Lauterb.
d. comp. pag. 81.
XXVI. Uxor Ventrem marite
ſuo principaliter concipit. Etiam
de Jure Naturali. Quicquid obſtre-
pat Hobbes, quem eleganter refu-
tavit Dn. Schweling. pertractation.
juris diſput. 4. Iheſ. I. lit. b. Unde &
mariti jus potius, edito poſtea ven-
tre, perdurabit. qng. l. I 1. F. de Reg.
Jur. Niſi huic juri ſuo potiori renun-
tiaverit maritis, quod poteſt, arg.
1. 5Fr. C. de Epiſcop. & Cler. Veluti ta-
lem maritorum remiſſionem apud
nonnullos Indos obtinentem, vi-
dere licet apud Dn. Huber. Eunom.
Rom. ad I. 24. ff. de ſtut. hom. Idem
Jus Indicum memorat Blanc. in itine-
rario Cap. 9. Plane & alibi terrarum de-
prehendas viros ea in re negligentes,
quin & gur:νααααινα⁰². Etſi mulie-
bris

236 DE NIRE VENIRIS
bris iſta dominatio ſuos tamen habeat
gradus. Non injucundum erit de ea-
dem nonnihillegiſſe apud W'ill. Tem-
ple hiſtor. gedenctſchr. pag. mih. 6s. Quod
me facit meminiſſe ejus quod idem
auctor ſcriptum reliquid d. tr. pag. mi-
bi 180. melius ſcilicet eſſe in Hollandia
ittinerari, quam habitare. Verum tamen
intereſt noſtra, ſcire nationem I. 31. 5.
2 1I. de ædil. editt. Addatur Barlæus nupt.
Peripatetic. ibi: cum uxor non minus ha-
beat, quam habeatur; præcipue abud EF
Aptios, teſte Herodoto, && hodie apud Bel-
gas, quibus familiare eſt vvaionατοα
Add. quæ dixi diſſertat. de dominio ma-
ritali pag. 717. & ſeq..
XXVII. Quædam animalia FHavo.
nio ſpiritu hauſto ventrem concipere
exiſtimari, vides apud Iſidorum 9. ori-
gin. 5. ſimulque, ſpurios (de quibus ꝗ.
Penult. I. de nupt.) inde Favonios appel-
lari: ipſos autem ſpurios quaſi ſine pu-
ritate: unde & ſpurium virum, apud
eundem 20. origin.2. Tu videſis tamen
quæ dixi g. aphoriſ. 440. XXViII.

torenlnt

rEum

munginih
Haniu .

Gelsmen
VV

PARS VI. 237
XXVIIIL. Ventri jura præfigunt

ſeptem menſes, usq; ad decem. !. 12. de

ſtat. hom. I. 3. §. II. de ſuis &S leg. her. l. f.

de fid. lib. l. 29. pr. de lib. & poſt. l. f. C. de
poſt. her. Aſt alii Magnatibus duode-
cim menſes indulgent: ex ratione
ſcil. quod majoris ſint operis. Ridicule,
utpote ex ratione ridicula: & absque
lege. v. Nov. 2. 2. verſ. ſicut enim. Nov.
18. c. 5. verſ. & ſemper. vid. Lyncker.
comm. ff. de ſtat. hom. n. 2. Ceferum e-
lephantos, decem annos geſtare in

utero, vulgus exiſtimat: Ariſtotelés,

biennio: inquit Plinius s. hiſt. natur. 20,
Conf. Apulei. lib. I. metamorph. An eo
forte reibexit Ulpianus in l. 6. f. de his
qui ſ. ſ. velal. jur. de qua ſupra, ꝗ. 20.
Sed quot dies menſi tribuemus? Lyn-
cker d. n. 2. menſem explicat ut con-

tineat 28. dies: Ut conſequenter vi-

geſima quinta ſeptimana poſt matri-
monium contractum editus partus,
cenſuræ non ſubjaceat. Exiſtimo ta-
men, præter 25. ſeptimanas ade
EXR

6
⁶

23 8 DE NIIRE VENTRIS
ſex dies ad minimum Ventri eſſe in-
dulgendos: cum menſis triginta dies
contineat. Ut adeo die 181. poſt ini-
tas nuptias, adeoque & ultimo die
ſeptimanæ vigeſimæ ſextæ juſtus nul-
lique juſtæ cenſuræ obnoxius partus
edatur. Nov. II5. cap. 2. juntt. d.l. 12. ff.
de ſtat. hom. Plane quod idem Lyn-
cker d. n. 2. etiam non magnati-
bus medium menſem undecimum
impertit, in eo habet ſibi multos
conſentientes: etſi ego malim diſ-
ſentire per ea quæ dixi ad Laut. comp.
ad pag. 15. interim alia quæſtio eſt,

quid Mores hac in parte velint:

INN Ven
l en ſtn

uptktt,

cum ventri certum tempus velle Mmidhn

præfigere, nonnihil iniquitatis vi-
deatur redolere. add. Arum. deci-
ſion. libr. 2. pag. 420. ſeqq. Jongtys.
tonnel. libr. 2. part. 4. cap. 5. Maſurii
de quo l. 2. J. 22. ff. de O. J. de pa-

riendi tempore judicium, vide ſis iun

apud Plinium 7. nat. biſtor. 5.
XXINX.

WV
II Urt⸗

NH
ſn tiin D“
keilrſain
Elln
ilhun
ig
iline
Nen N
n.
N umteamm
Et Cüimmlg
Punt.
uto
re ſeln
np ſel
litni .
Unn. .
E en
10ler
cn, iel
bi

U

PARS VI. 239
XXIX. Ventri donatio ſi facta
ſit, eam validam eſſe, concludi-
mus, arg. l. 7. & l. 26. de ſtat. bom.
jund. l. 5. C. de natur. liber. l. 24. f.
packt. dotal. cum pater vel vigore pa-

triæ poteſtatis, ſi donetur intuitu

patris arg. Q. 1. I. per qu. perſon. acg.
vel ut legitimus adminiſtrator bo-
norum adventitiorum l. ult. g. 2. C
§. 4. C. de hon. quæ libr. 15. C. de jur.
delib. acceptare poſſit: veluti mo-
ribus hodiernis quilibet extraneus
hac acceptandi poteſtate recte va-

lideque utitur. Vid. ſupra part. 3.

ſect. I. §. ult. Unde evaneſcit ratio

dubitandi à diſſentiente Hotoman-
no 4a. obſ. 49. depromta ex l. 13. fFf.
tle jur. codicill. & I. F. F. de O. & A.
Vid. Guid. Pap. 2. deciſ. 2. 67.

XXX. Donationem, ob liberos
donatori, etſi hic patronus non ſit,
poſtea per nativitatem ſuperveni-
entes, revocari poſſe, equidem
agno-

240 DE IIIRE VENTRIS
agnoſco, arg. l 30.C. de fi’deicomm. jundct.
l... Cde inoff. donat. I.. Cde rev. don. I. 2.f.
de C. & D. Nego tamen, eandem re-
vocari poſſe ob Ventrem, arg. l. 7.
verſ. quanquam alii f. ſtat. homin. vid.
Tiraquell. ad d. l. S. C. rev. don. §.
ſuſceperit liberos. n. I45. ſeq. Sed ven-
tre edito, credo, donatas res ipſo
jure ad donatorem reverti, ita ut

huic eorum nomine rei vindicatio
competere poſſit per d. l. S. in f. adéeo
ut tum etiam fructus peti poſſint,
à tempore ſcil. nativitatis, ſive editi:-

non vero à tempore concepti ven-
tris. vid. Struv. ff. de donat. theſ. 10.

ubi tamen limitat, ut ne quidem à

tempare nativitatis fructus repeti

oſſint, ſi à neſcio liberos natos
eſſe, bona fide conſumti ſint. Quod

ego iterum ſublimitandum cenſeo,
niſi ex fructibus conſumtis locu-
pletior ſit factus, concedenda de

tali lucro actione in factum. arg. I.

2 . H. 5. e R. V. junct. . 206. de 11. H

1 7

.R

Ali

Aunlltmg

ſeßrez
len a
“
ech i

ſn wan: 1

Cunci cend
Woc
krunn

14 ütutn
Mefe

Aulih min

ghäl
han le
N nn 4
uime

rir ).

enttien

n iſeng
Ullen

MN PARS VlI 24f1

ns L. 14. de cond. indeb. S. 34. verſ. conſe-
gnnthhl, gquens. I. de R. D. Notabis quoque,
a ſi donatio ſit inofcioſa, eam ab ipſis
en liberis quoad legitimam portionem
u revocari poſſe. t. t. C. de inoſſcioſ.
donat. Ergo & à Ventribus. Cum
hoc caſu ipſius Ventris commo-
n dum verſetur: non ipfius patris
n,N ,donatoris, ceu caſu priori.
ti XXXI. Intuitu edendi ventris
pone feminam mortis cauſa dona-
re, dubitandum non eſt. arg. I. 2.
eqq. I. 31. J. 4. F- de mort. cauſ. don. Sed
„an & ipſi marito ſuo? Planiſſime.
et ayg. l. 9: §. fin. l. 10. !. II. f. de don. int.
eſim vir. uor. l. pen. F. de mort. cauſ.
Ani don. vid. Vaud. 1. var. quæſt. 39. Fa-
IN ber. 44. error. S. & 46. error. I. Diſ-
ſent. Clarus de donat. quæſt. 9. n. 2.
n eh Accurſius & Doctores commun.
ile apud conſentientem Wiſſenbach.
Clnt F. de don. inter. v. & u. th. 4.
IXXXII. Ex regulis præſumtionũ,
E) quas Doctores (etiam Lauterb.
I1. comp.

242 DE JURE VENTRIS
comp. fj. de proh. & præfumt. in fn.)

exhibent, in dubio Ventrem non

præſumi, econcludendum eſt. Quo.

modo autem probetur? vid. Pa-
cian. 2. probation. 4. . 23. && libr. 1.
cap. 47. n. 128. ſeq. & Maſcard. 3.

probat. 1208. n. F. add. quæ dixi 5. 36.

infra.
XXXIII. Poſtumns alienus heres in-
Ritui & ante poterat, & nunc poteſt, niſi
in utero ejns ſit quæ jure noſtro uxor eſ
non pateſt: ſunt verba Juſtiniani in

§. 28. I. de legat. Bachovius contra
vult infarcirt partieulam non. vid.,

Lyncker. ad d. §. 28. Scilicet ante
poterat Jure Prætorio, quod he-
redis loco bonorum poſſefſorem
habet, l. 117. ff. de R.. etſi non potue-

rit Jure Civili, ut hodie. Cujus

rei uſum exhibui 3. aphoriſm. 4.

XXXIV,. Ob Ventrem matri ju-

ramentum teſtium remitti, idque
obſervari, teſtatur Brunneman. ad

l. 18. ff. ſtat. hom. add. Bald. ad. 1. in.

viti S de teſtib. Quod omnino admit-

tendum,

Gn ent
Unſcioti.
e nten L

Ergted
Naalare
utnnekhen
iranf
Ptſakiemt
W
nkktrin
dA
Ctſint
Peluket
nti

fitn n
emari

.

Bm FARS VI. 24
ſerid tendum, ſi ventri inde incommo⸗-
. ⸗ dum poſſit metui: judicis arbitrio
ſ hic prævalente. Mævius 5. deciſ.
n So. Vid. l. S. F. de conditionib. inſtitut.
, ibi: alü perquam timidi. .
igient, XXXV. Lex j. C. ad L. Jul. maje-
uiigfe, ſtat. ad Ventres non eſt extendenda.
arg. l. pen. ff. de pœn. Lecuxen. de jur.
Am & priv. poſt. th. 13. Nec obſtat, quod
n;s eadem lex & ad nepotes pertincat:
fnuse Aliud enim eſt pertinere, aliud tra-
Elmmm hi atque extendi. Vide ſis quæ ſori-
fidem Pfi de Jure Filiorum membro 7. H. 3.
un un l XXXVI. Quod Ulpianus monet;
Ma m intereſſe noſtra ſcire nationem l. 31.
e. §. 21. f. de ædilit. editt. & morem regi-
len onis eſſe inſpiciendum L. I. in ſin. ff. in-
Humpne ppic. ventr.illud & in hac de jure Ven-
ie “ tris materia ubique ob oculos po-
nendum eſt. Apud Hebræos uxor
nm repudiata & vidua non poterant ſe-
Miti, inte cundum conjugium ingredi, pri-
ummmg uſquam abiiſſent nonaginta dies
NdA. poſt diem repudiationis aut mortis
mandatni L2 mariti

eno

244 DE IUIRE VENTRIS
mariti & conjugis ultimi, eo fine,
ut pateret, utrum prægnans eſſet,
an non. Godwin. Moſes & Aar.
lib. 6. cap. 4. num. 2;3. Quod quam-
vis ad Romanorum aut noſtra jura
noôàâ pertineat, ut diximus allbi:
illud tamen exinde concludere li-
cet, jam poſt tres menſes à con-
ceptione, conſtare poſſe, an fe-

mina ventrem vehat, nec ne? UIn-

de autem aut quibus ex ſignis id di-
gnoſcatur;, non eſt noſtri fori quæ-
ſtio. Interim memoria teneo me
de eo legiſſe apud Jongtys tonn. jal.
part. I. ubi vide ſis pag. 701. Non

ſufficit ergo ſolus ventris tumor: 1

v. Stephani dd P. H. O. artic. 35. nec
lac in mammis repertum. Ant.

Matthæus de probationib. cap. 2, num.

19. ſeq. add. F. 32. ſupra.

XXXVII. Non injucunda, ſed

nec inutilis eſt fabula lupæ ventrem
vehentis, quæ piſcem Cyprinum

uem carpionem hodie appellamus,

Au ier,

lmn

NNH
hngunt

n re den
gerſendit
Uoli idr
ni tetenn.
npttn
Vn. N
nis anur,
d. ſene
um Nt
onnc,
r ennen
7CEuinn
nſelm⸗

U

PARS VI. 245
in prandium à marito efflagitave-
. . . * .
rit. Quid maritus? Hic agnum corri-
puit, proteſtantiq; agno, ſe agnum
eſte & non carpionem, reſpondit: tu

me lupum doceas, quid ſit carpio?

atqui volo, jubeo, decido, pronun-

tio, ut ſis carpio: itaque agnum
pro carpione uxori ſuæ prægnanti
in cibum appoſuit. vid. Philand.

von Sittewald Satyr. geſicht. 2. I.
Vis, dicam, propter quos ſeripta
ſit hæc homines fabula? Dixi dif-
ſertat. 2. de Cornib. OW Cornut. F. 3. verſ.
inſpiciamus de jure Virginum ꝗg. 33. verſ.
At audi jaſonem. Alii eam adhuc
ad eos adplicant qui fictis cauſis in-
nocentes opprimunt: ut in ſimili

ſcribit Phæœædrus hbr. t. fab. . Alii:

ut potentioribus aliquando ceda-

mus;, de quo legi meretur Krantzius

6. Wandal. 32.
XXXVIII. An teſtamento per
nativitatem poſtumi rupto, legata
& fidei commiſſa debeantur in eaſu
L 3 gquo

246 DE JIURE VENTRIS

quo pater ventrem præſto eſſe ſci.
vit? quæritur. Vid. Lauterbach.

1

comp. Fj. pag. 492. lin. 2. Pro affir- ſEd

mantibus produco arg. J. 3. quib.
mod. teſt. infirm. I. 2. pr. C. comm. de
legat. juntt. J. 4. I. de legat. In teſta-
mento militis hæc affirmativa dubio
caret, quoniam illud poſtumi na-
tivitate hoc caſu non rumpiturl. 7.
F. lI. 9. C. de teſtam. mil. Lauterbach.
compend. f. pag. 501. med. Add. ſu-
Pra part. I. ſett. 4. .
XXXIX. Inter militaria privile-
gia eſt, quod ea nec ob ventrem
præteritum nulla ſint nec ejus na-

tivitate rumpantur, modo teſtator
noverit uxorem eſſe prægnantem,

1.7. F. l. 9. C. teſt. mil.

XL Ptiam in teſtamento inter
liberos privilegiato Ventrem he-
redem poſſe inſtitui, credo qarg. l.

7. ff. ſat. hom. Nec obſtat libero-
rum nomina eſſe addenda. Novell.
107. cap. I. Sufficit enim ex circum-

ſtantiis

Ae dent,
ancrlre

Senrarcon

UN
CAlenzkron
Eelre el
Sur,
Ein Wle
U
E
Nli

Uutone z
I. ů 4

e

VININI
in Mreloeke
1
1 Ce
telanf h
Grnatſe
Ul olni
unroi
Iil Lauet
Lmet. All

initripn
lee o ſenn
lct regisn
7ocetelen
knlannen

luwerto in
NVentenm A
, Ce
,(Mltr Hen
lenln. NMul
inercten

rlIt. IIlamque ex elid dor.

. PARS VII 247
ſtantüs aut aliqua periphraſi de li-

bperorum, etiam fili, nomine con-

ſtare. §. 29. in fin. I. de legat. Pr. I. de
legat. pr. I. de cæh. lib. jund. d. Nov.
107. (Ab. 1.
XLI. Quamdiu venter ſperatur-
ſubſtituti vel proximi hereditatem
adire nequeunt, venter enim ipſis
moram facit. I. 30. J. I. F. de acq. vel
omitt. ber. Quod aliaque ad hanc
materiam de Jure Ventris apprime
pertinentia;, notavit & Speckhahn.
1. quaæſtion. 74.
XLCII. Si cui legatum fuerit, quan-
do liberos habuerit, isque prægnan-
te uxore deceſſerit, valet legatum.
I. 18. f. quand. dileg. vid. I. 7. & 26. de
ſtat. hom. juntt. l. I187: de R. ,
XLIII. Prægnantem uxorem Vi-
ri ſui carnem devoraſſe, apud A-
bele metam. telæ judic. 2. caſ. 84. repe-
ri , ita ut & virum ſuum ob iſtum
inordinatum appetitum interfece-

R

248 DE IIRE VENTRIS

. . . ,„ 4
& Medicorum à pœna mortis ab. (a

ſolutam fuiſſe. De hac Pica legi
meretur Paullini Nacis Moſehatæ cur.
deſcer. pag. 399. ſeqq. Differt ab ea
mulierum prægnantium imagina-
tio & ſuperſtitio. De imaginatio-
ne, experientia teſtatur, eandem
& in iplos Ventres operari. No-
rat id Jacobus Geneſ. cap. 30, bacu-
los ob oculos pecudum incaleſcen-
tium, ad mercedem ſibi dolo (quem
Cti vocant) bono augendam, col-
locans. De femina, ranæ faciem
ventri ſuo imprimente, cum ra-
nam ad febrim pellendam manui
ſuæ illigari feciſſet, habes apud
Schenck. l. 4. obſ. n. 129. Aliam
felis ſpeciem capiti ventris ſui, ex
occurſu & inſultu talis animalis in-
duiſſe, narrat Bartholinus 2. hiſt.
anat. 10. Memorabile etiam exem-
plum præbet Jacobus Sextus, An-
gliæ Scotiæque Rex, qui nudatum
enſem adſpicere non ſuſtinuit, quod
ejus.

en⸗ ni,

1 Aiſhtie
Ufir /
hum ingin
Eingiri.
ur encen
Gendt N.
It. beer
mineleek
iloh e
lgenn n
unr het
Ne,unn.
encnn muni⸗
s a
19 Mn
ieli, e.
Muünnls 1
lag 1
ctinm exen⸗
Cnne,4.
imtnm⸗
fmmmt
e

PARS VI. 249
ejusdem mater Maria eum adhuc
ventrem vehens, & cum Davide
Ritzio ſubſeſlore inventa, evagi-

natum dicto Ritzio intentatum &

impactum gladium vehementiſſime
perhorruiſſet. Dixi diſ: de Cornib.
& Cornut. 1.§. 38. confer. Wecker.
de ſecret. libr. 5. cap. S. qu. quomodo diſ-
colores. Adeo fortunæ multum etiam
intra uterum licet: ut loquitur Cal-
purn. Flaccus declamat. 2. ubi de na-
to Æ.thiope agitur, ut inde adulte-
rü mater recte firmiterque argui
nequeat. Superſtitionum circa ven-
tres occurrentium cxemplum exhi-
bet Vives dialog. S. ubi feminæ præ-
gnantes fuſionis metallicæ tranſili-
unt canalem: quaſi proniorem ſuo

tempore uteri paritudinem ea ra-

tione ſibi paraturæ: quam colus
philoſophiam notat & Matth. Mar-
tinius not. ad d. dial. 8. Tales ſuper-
ſtitionum aucοες+ extraordinaria
etiam poœna poſſe coerceni, doce-
L 5 mur

2766 DE JIIIRIS VENTRIS

mur arg. l. 30. f. de pœn. quemad- ANI

modum & eos qui ventribus utero

materno exſecdtis incantationes ne- M

cio quas ſe peragere poſſe confi-

dunt. In horum numero compa-

ret & Maxentius, ut vides apud
Qluver. epitom. hiſtor. pag. 348. b.
Hoffman. lexic. univ. in Maxentius. In-
telligo Maxentium cujus jam ſupra
Part. I. ſect. 2. §. 2. Wentionem feci.
XLIV. Idem Abele d. libr. 2. caſ.
„A. exhibet caſum, quo vidua con-
feſtim poſt mortem viri ad ſecun-
das nuptias convolaverit, nono-

que menſe ventrem ediderit. Puto
mnon tantum ad ſecundi ſed & ad

Primi mariti hereditatem poſtu.

mum admittendum. Etſi Jacobus
de Belviſo in l. 1. C. quor. bon. & Al-
bericus in l. ſi vicinm. C. de nupt. aliique

diſſentiant. Ratio decidendi, quod
talis partus ad utriuſque viri here-
ditatem admittatur, eſt hæc, quod
liberi intra principium menlſis ſepti-
mi

NH
n. enl

Penttbs Uen

Muün.
ikhnſn
eltinent
El l
dl ſtuenn
nWi Klenn
ert, dan
Helct Nt
ll A
en datn
uche
n hAN
Eeiptai
tenl,u
Pefiitet,
tbercnl
neleſg
1

PARS VI. 2 ⁄1
mi ⸗& finem menſis decimi proge-
niti, ex nupriis eo tempore vigen-
tibus cenſeantur progeniti. Cenſe-

antur: dico. Non, eſſe, vel; ſint-

Hoc enim impoſſibile. Aſt de prio-
ri conſtat per I. 6. f. de his qui ſ ſ.
v. al. jur. . 3. J. pen. ff. deguiæ
XLV. Heres uſufructuarü, Ü
boves fordæ fuerint tempore mor-
ris defuncdti, vitulos poſtea natos
non acquirit. §. 36. I. de R. D. vide
tamen l, 7. f-. ſolut. matr. Vinn. comm-
ad d. §. 36. Bos forda eſt quæ ven-
trem fert. Unde Fordicidia apud
Romanos. vid. Dav. Chytræ. Cal.

vet. Rom. p. 19. & Theod. Ryck. ad

ac. Annal. I5. 47. 2⸗ Tales boves
fordas maxime in deliciis aut eſui
eſſe Scotis: legi in Rep. ot. p. 8 ¾:
XLVI. Ventres vere poſtumi
ſunt quintuplices: Aatiqui »
Aquiliani, Vellejani primi; Cor-
neliani, & Julianvæi, vid. Reiffen-
berg. 9. miſcellan. 4. Dixi & egoz-
L6 aphor.

252 DE IRE VENLRIl18s
aphor. ad Inſtit. 30. ubi de Cornelia-

N

n t

no poſtumo, nota, eum dici qui ſo

ex patre ante nativitatem conce-
ptus, eoque in captivitate perma-
nente, à matre in civitate editus
eſt. I. I5. ff. de injuſt. rupt. irr. teſtam.
Hic poſtumus Cornelianus poſtu-
mis poſt mortem patriam editis in
eo ſimilis eſt, quod per mortem
poſtumi teſtamentum defuncti non
convaleſeat: utpote cum poſt mor-

tem veram vel fictam teſtatoris,

fingi ejusdem voluntas nequeat
quæ teſtamentum rumptum de no-
vo ſuſtineat. Quod ſecus eſt in aliis
vere, vel quaſi poſtumis, vivo pa-
tre vere vel quaſi agnoſcentibus &
decedentibus;, ut tum patris vivi
voluntas valeat , Jure Prætorio
præſumta & ſuſtentata I. 12. l. 15, F.

de injuſt. A poſtumis Vellejanis pri-

mis, ſeparandi Vellejani ſecundi
ſive quaſi-poſtumi: ſed habet hæc
res minorem forte hodie uſum
quam

1

Grmn
Uf S
uhnced
Inhf
Cere
Dkd
uEN N
Keſene
MMnitenin

ren
3 7 )
Prilu

ehtou

e

Uice Cns,
en Ecie

Eten.

ifkre Pem

hine ein

mein in
lmu t,.

tnuntltsn

er mune
tenunclnn
Cluneſtnen
mn tetn
n Uenrer⸗
npuncen.
uthinti

s r.
NCerbre S
nns in

r Mwdnm
nlulg,
eltenu,n.
Gnenuf
labetmet
ocie Ar
n

PARS VI. 2253
quam olim vid. ſupra part, 4. Vect.
2. F. 10.
XLEVII. De adoleſcente qui præ-
gnantem percuſſerat, unde illa ab-
ortierit. vid. Carpzov. Crim. quæſt.
27.num. 34. .
XLVIII. Si matri venter exſe-
Gus ſit, non debebitur legatum ſub

conditione, ſi pepererit, relictum. l.

132. H. f. de R. . junct. l. 41. de C. & D.
& I. 14. de ædil. editt. Oppon. l. 135. G
I. 1. de R. J. Reſpond. Prior non
agit de ventre exciſo. Poſterior

non ait, exciſi matrem peperiſe. Add.

ſupr. part. I. ſect. I. §. 4. Diſſentit Vac-
ca ad l. 15. f. de ſtat. hom. conſentit
Jac. Rigos à Malloſco ad d.l. 132. num.
XLIX. Qui mortui naſeuntur, neque
nati neque procreati videntur, quia nun-
quum liberi appellari meruerunt: inquit
Paulus in l. 129. F. de Reg. Jjur. Ubi
illud notari meretur, quod & illi
mortui naſcantur qui (utar verbis
LZ Wil⸗

2 54 Dr IIIRE VENTRIS
Wiſſenbachii ad tit. de Reg. ur. diſput.
31. theſi 8.) exerto tantum capite

extincti ſünt, antequam toti pro-

diiſſent. I. 3. C. de poſtum. hered. inſtit.
Quod autem præfatus Wiſſenba-

Chius d. diſput. 31. theſ. 7. eum qui

quinto, ſextò, aut octavo menſe vi-
Vus natus eſt totus, pro mortuo na-
to haberi putat, id jam alibi refuta-

vimus. Nec juvat Wiſſenbachium

laudata ipſi lex 2. C. de poſtum. ber.
inſtit. quippe quam de abortu mortuo

intelligi debere, vult lex ſequens 3.

Cod. ecod.

L. Expleat hanc ſaturam, quod

apud Plutarchum in vita Alexandri
legis, Perſarum reges ſi quando Per-
ſidem adirent, ſingulis mulieribus
ad ſobolis invitamenta ſingulos au-

reos dare conſueviſſe, at prægnanti-

bus duplices. Conf. . 7. §. 3. f. de bo-
nis damnator. & Alexand. ab Alexan-
Aro 4. genial. dier. c. 8. Etiam corol-
Iarii quaſi loco liceat adjicere quid

de

( enisn

CWocpolrt

Deboepchn

1

5 VrYN
tnk⸗
0 tanun
Negtni.
iln t
lro ne⸗
dto natt,
Ubm dbi
WEndt:
lenhornm
Ntkrknun,

,
e.

ncore⸗
Nomieie
Mulnnnſen

tdend
Eümon
Haane
4

PARS VI. 25

de Ventris noſtri primo recepta-

culo, quod uterum vulgo vocamus.
De hoc, inquam, capi debere leges
noſtras quæ vulvæ mentionem fa-
ciunt. Noli audire, ingenue uris

Civilis cultor, calumniatores illos,

qui obſcœnitatem ex eo legibus
noſtris improperant. Nihil quip-
pe aliud per vulvam intelligi Cti
volunt; quam uterum. Vide ſis 1.36.

F. de ſolutionib. E I. 14. pf. J. Adilit. edict.

Tales vulvas ſuillas Romanis olim
inter delicias conviviorum fuiſſe,
diſcant ex Horatio 1I. epiſtol. I5. verſ.
1. Martial. 7. epigr. 19. & II. epigr. 62.
Ij. epigr. 56. Plin. I. epiſt. I5. Add.
Plin. II. Hiſt. natur. c. 37. ubi aperte &——]
expreſſe ipſe uterus, quem & locos
in teminis dici ait, vulva indicatur.
Si vulgus per imperitiam ea voce

ad ſenſum obſcœnum abutitur: quid

hoc ad]Ctos & Latine ſcientes? vid.

I. 12. §.1. C. de 'æën. Aut an & Ter-

tullianum ad Praxeam c,7. cumli-
lium

2;5/6 DE MIRE VENTRIS

lium Dei ex vulva cordis Patris ſui
natum eſſe, dicentem, obſecsnitatis
inſimulare audebunt? Immo ſenſus
hic adeſt caſtiſſimus & honeſtiffi-
mus. Quo eodem & Irenæus lib.
4,66, capiendus, etſi aliter Matth.
Martinius Lexic. voc, vulva.

PARS SEPTIMA.
SECTIO PRIMA.

T mihi nunc vel illud unicum
Loperæ meditationibus de Jure
Ventris impenſæ pretium ſit
quod in caſu graviſſimo ad ſenten-
tiam definitivam FPacultati noſtræ
Juridicæ ſubmiſſo, ea quæ hactenus
fundamenti loco ſubſtravi, lucu-
lenta face præluxerunt, absque qui-
bus ſi fuiſſem, fateor, non fuiſſet
mihi à Facultate Referenti conſtitu-
to tam prona per actorum judicia-
lium tricas evadendi commoditas.
Species

ENNe

tenti ee
Nhiari
1E horet:
E ktennn
l Aerke
bulen.

UME
I.

Hlobuier

, In. e.
onduse

Ueri oocre⸗
Grnten
nun, La
1, tonnil
eldcontt.
Crmodihx
es

PARS VII. SECT. I. 257

Species fa ſi erat hæc: Titia extra
matrimonii copulam, Cajo corpo-
ris ſui uſuram conceſſerat: indeque
Ventre impertita, cum conſpectui
hominum ad aliquod tempus ſe ſub-
duxiſſet, poſtea ventre vacuo ad

ſuos reverſa eſt. Judex loci, & grun-

niente deſuper fama, & aliis indi-
ciis commotus; contra Titiam pro-
ceſſu inquiſitorio inſurgit, torturæ-
que Titiam abortum prætendentem
fubdit, matre Titiæ Mævia mox in
fugam ſe conjiciente, quam & hoc
& aliis propinquis remotiſve indi-
ciis motus idem judex conſimiliter
ſuper præſumto infanticidio per
torturam interrogat. Fatetur Mæ-
via, Titiam puerum enixam fuiſſe
nulla præſente aut obſtetrice aut
adjutrice femina niſi ſe & Mæviam:
ſolam ſe Mæviam contracto pugno
recenter nati pueri caput ea occi-
dendi animo vehementiaiinvita ta-
men filia Titia, concuſſiſſe, ut infans
exinde

258 DE MIRE VENTRIS

exinde mortuus continuo & per ſe
in flumen abjectus fuerit: quæ con-
feſſio cum debito modo ratifcata
eſſet, dubitabatur an & qua pœna
aut Titia aut Mævia afncienda eſſet?
Ordinariam mortis pœnam non
poſſe heic locum habere, exinde vi-
debatur concludendum, quoniam
de corpore delicti non conſtabat,
cum nullus hactenus infantem aut
vivum aut mortuum vidiſſet: ubi
tum expeditum, non apparente de-

licti corpore, ad ultimum ſupplici-

um deveniendum non efſle: vide
Lauterbach. & Allegat. ad tit. . de
Confeſſis, & ad tit. f. de Quaſtionibits.

Verum cum hæcregula duobus mo-

dis fallat, & I. quoad delicta fadi

tranſeuntis, quale cx. gr. fornica-
tio: & 2. quoad delicta facti qui-

dem permanentis ſed quæ occul-

te perpetrantur, quale ex. gr. eſt
infanticidium: ſecundum ea quæ hubet

Carpzo vius criminal. quaſt.16 & quaſt.
1I01. Præfata Facultas Juridica ultore

terro

inrin
Intd
nnſoten
A i

urelehrit
Uen ue

rVn

COntinu
4 deit

o no ũ

rin
, 1fe⸗
üafeen

Ud onn
bee eit⸗
enon,
Cinon auk
Enlg iglanter
un rille
negraent
ulirunare

Ag. nie
Wlrbli

e
6heraaur

PARS VII. SECT.I. 259

ferro in Mæviam inſurrexit, idque
tanto facimius quod ſingularis caſu

ſupra poſito accederet ratio, quæ

vult in dubio ventrem præſumi
tempore legitime exacto vivum
prodiiſſe, cum abortus non præſu-
matur. Carpzovius de quæſt6, num.
34. 3. Conſtitut. 17. def. 20. num. 4.
Menoch. 6. præſumt. 52. num. 2. Lau-
terbach & Allegat. compend. Juris ad
f. pag. 14. Quæ Juris præſumtie
quemadmodum ex generalibus il-

lis præſumtionum regulis quas vi-

des apud eundem Lauterbachium
comp. ff. pag. 425. lit. C. educitur, ita
ſpecialiter firmatur ex ſæpius audi-
ta regula Juris, Ventrem ſcilicet
haberi pro nato quoties de ipſius
commodo agitur. Enimveroſi ne
(quod ipſi incommodum) occida-
tur, pro jam nato habetur, ſequitur

quod pro vivo legitimoque tempo-

re edito homine habeatur. Quæ
proinde fictio tamdiu obtinebit uſ-
que dum abortum aſſerens eundem
probat

260 DE JIRE VENTRIS
pProbat l. 7. §. 12. de pa&t. aliove mo-
do præſumtionem vitœ elidit. vid.
Brunneman. centur. 2. deciſion. 48.
Carpzov. d. def. 20. n. 5. ſeqq. Mie-
noch. de præſ. g2. 1

SECIIO SECIIN DA.
Qoa alibi commonui, puriſſi-

mum illud f. exemplar, Flo-
. rentinum inquam , omnibus
deſtitui interpunctionibus, etiam
ipſis paragraphorum nunc uſitatis
diſtinctionibus, adeéoque unicuique
jus fasque eſſe, ſi analogiæ juris id

convenientius eſſe demonſtrave-

rit, aliam textus in commata, cola,
puncta, quin & paragraphos & ver-
ſiculos diſtinctionem noviter exco-
gitare: cum illæ hactenus uſitatæ
diſtinctiones non niſi privatis] Ctis
ortum & auctoritatem, ſi quam ha-
bent

4
5

ſbereti
dun kexun

MIN

.
Nnh PARS VII. SECT. II. 26Z
D bent, omnem debeant. IIlud jam
„„in tractatu noſtro de Jure Ventris
ſimiliter uſu eximio ſe commendet.
II. Et ecce tibi hoc modo eluci-
dandum textum alias immane
quantum obſcurum in l.ſi quis cum to-
tum. 7. J. 1. §. 2. . H. 3. F. de except. rei
judicat. Quas hic textus jam olim tri.
cas pepererit, enarret Zaſius ad d.
ſi., 7. adeo ut Accurſius exiſtimave-
nmonni rit in d. l. 7. §. 3: verb. ut iſta exceptio
en non noceat expungendum eſſe
Im m non.
lonbis,em III. Tu, ut lucide hunc textum .
percipias, dic, ex tribus iſtis para-
graphis, §. 1. 2. 3. faciendum eſſe pa-
e ragraphum unum, eumque tum,
Eude mente ſaltim, diſſecandum eſſe in
mi gquinque partes ſive in quinque ver-
nE ſiculos. Partes priores quatuor in
. uno paragrapho (non tribus qui
nunc ſunt) agnoſcit & Zaſius d.I.
Sed quintam partem quæ incipit à
Vverſiculo: Plaxe: hanc inquam a
e à

a62 DE IUIRE VENTRIS
le à reliquo integri paragraphi no-
ſtri ex tribus §§. vulgaribus com-
poſiti corpore avellit Zaſius, cum
tamen hic verſiculus: Plane: habe-
at ſe inſtar exceptionis vel limita-
tionis ad verſiculum: De fruttibus:
qui vulgo tertius legis hujus para-
graphus eſt, at nobis paragraphi
majoris partem quartam facit. IIt
adeo dicéti verſiculi: Plane: ſenſus
ſit, exceptionem rei judicatæ tum
nocere ſi ſententia quis damnatus
fuerit, fructus & partum, eorumve
æſtimationem, reſtituere ei qui an-
cillam ut prægnantem (etli præ-
gnans non fuerit) & fundum cum
fructibus (quibus carebat) petierit.-
Ut illud conjunctivum: que: quod

dicto verſiculo: Plane: vides in ver-

bo: aſtimatique: ſit disjunctive po-
ſitum pro vel: ut fœpe confieri ſo-
let. I. ſæpe. y3. f. de V. §. cujus rei ex-
emplum aliud notabile vide apud
Feltman. ad jus militar. Belgic. antle⸗ l.

M

lin 1
mmir Atl,

ten erte
(IM’her

Arencle⸗
I Munin
mnmman
u be⸗
klupmer
eyentn

inen une

Urin
n er,en
lutinſete
Nrmnenen
Aper ,
ih i
Nr

TINH
iungni
llernaen
elitziuge
llis, Nn t
Mroniz relee⸗
lum ef

lgehint

Lnobi “
Cvarum kcnl
ul:

„
Ge

1i Glitean

nttunen
eltertigi
en
Aiumman
Nir teid
ne e
etezne
dhneene
krolle,
alſone
bleſſte
4

PARS VII. SECT. II. 263
lit. a. num. I. Etſi aliter Zaſius com-
mentar. ad d. l. 7. verſ. Plane: ratio
autem decidendi ad dictum verfi-
cul. Plane: petenda eſt ex l. 25. ff. de
ſtat. homin. & I. 2 07. de R. J.
IV. Præmifſis hiſce breviter ad
partem paragraphi noſtri (noſtri⸗
inquam: id eſt, ex tribus illisvul-
garibus conſolidati) quintam: nune
reliquas priores ejuſdem §. quatuor
partes expendamus ad Zaſii parti-
tionem: ita ut noſter Primo pro-
ponat quæſtionem, quam relinquit
ſuſpenſam & non ſtatim relolvit,
cum dicit, eſſe magnæ quæſtionis.
Secundo in verſic. Et quidem: ponit
intercurrentem declarationem ex
qua poterat eo facilius intelligi
quæſtio. Zertio in verfic: Sed in cæ-
mentis: tractat incidentem dubita-
tionem, quæ multum pendebat ex
reſolutione præcedente. Quarto in
verlſ. De fruttibus: reſpondet demum
ad quæſtionem ſupra in paragraphi
L parte

264 DfE JIIRE VENTRIS
arte prima propoſitam. Collige,
inquit Zaſius d. loco, pulchrum du-
Rum & ordinem Cti, qui poſtquam pro.
poſuit (quod fieri debet initio) non ſtatim
decidit, ſed da pro evidentia intercur-

rentem dat dotctrinam qua poſſit intelligi

reſolutio quæſtionis, C& annettit etiam in-
cidentem dubitationem quæ poteſt commo-
dare reſolutioni, & deinde decidit. Hoc
ipſum facit Cicero ubicunque res magna &o
dubia quæſtio incidit, in lib. Offic. Ego
ſolitus ſum hoc ordine uti in conſiliis meis,

quod poſt propoſitionem, evidentialia po-

no, antequam decidam.
V. Eodem modo quæſtionem ini-
tio paragraphi propoſitam decidit
poſt interjecta alia ICtus hoc mo-

do: de fruttibus ait eadem quæſtio eſt, EG
de parta: hæc enim nondum erant in re-

bus humanis, ſed ex ea re ſunt quæ petita
eſt: magisq; eſt ut iſta exceptio petitori
non noceat. De fructibus & partu
ait eſſe eandem quæſtionem. Quam ean-
dem? quam ſcilicet præmilerat de

cæmen⸗-

er

wenb d⸗
iſiift
uinid
hteu
iiqqr iſin
Dahre
lan ennt
nlon⸗

Auntei

umtentn
Dnttein
enſchedl.
gümrdsfn
Geſiuiai,n
e Kuet
onke
Kormm
Nrantin
lkmmli

NN

oſtnn i PARS VII. SECT. II. 26 5

hen in ementis & tignis. Dixerat au-
ien, dem: iz qui inſulam petit, ſi cmenta vel
nim kigna vel aliquid aliud ſuum petat, in &a
conditione eſt ut videatur aliud petere.
Etenim cujus inſula eſt, non utique cæmen-
ta ſunt. Denique ea quæ juncta ſunt ædi-
bus alienis, ſeparata dominus vindicare
poteſt. Hœc textus verba mutandis
mutatis applicanda ſunt ad fructus
partumque qui nondum in rebus
humanis erant tempore litis conte-
ſtatæ: in his enim, teſte Cto hic,
eadem quæſtio eſt. Unde tum conſe-
quitur, tales fructus partumque re-
ntlimi⸗ cte vindicari, vindicantique exce-
Anai ptionem rei judicatæ opponi non
Cumnn poſſe. Secus eſt ſi fructus tempo-
nhii re litis conteſtatæ jam ſati, partuf-
Mumui que eo tempore jam conceptus e-
tt rat: cum enim tali caſu partus fru-
niH Kuſque pars viſcerum maternorum
Gnku fundique, adeoque in rebus huma-
uIu nis exſtiterint, conſequenter non
md ex re (ut in caſu verbiſque noſtri
nd M para-

Ugtiknan,
ngu ſ
Gemeſfenn
leſnts,
iuene

1

266 DE NMIRE VENTRIS Ma
paragraphi) ſed in ipſa re fuerint: aen
coniequitur tales partus fructusque Kefn
etenti, obſtare exceptionem rei rf⸗

jJudicatæ, quod probatur per eun- tüdi
1 dem ipſum hunc noſtrum paragra- algli
phum aliaque juris capita: non ve- mmlmemn
ro per l. fundi 18. f. de except. etlſi id ulun
viſum fuerit Zalio. Enim vero di- nmul
a lI. fundi 8. non agit de fructibus imint
tempore litis conteſtatæ jam ex- n
ſtantibus abſciſſe, ſed de fFructibus no

in genere: & ſi vel maxime de illis
in ſpecie ſolis loqueretur, non ta-
men tum exceptionem rei judica. (
tæ obſtare ſed ſi de proprietate fun- a
