L. 10. J. 1. de pignor. && hypothec. de qua
adde generalem & novellam legem
(ita Juſtinianus ipſe eam vocat) in
L. ult. Cad 5O. Macedon. Adde l. 25. C.
de don. int. vir, & uor.
II. Tu dicis: Quomodo id quod
ipſo jure nullum eſt, ratihabendo

retrotrahi poteſt? Ego dico, iſtam
conſjunctionem qua ſe primiter filius

inſcio patre copulat cum femina
non retrotrahi. Sed nuptiæ quæ
tempore ratihabitionis ſtabiliuntur,
illæ tam ab hoc momento ratihabi-
tionis (quo profecto juſtæ nuptiæ
factæ ſunt) retrotrahuntur ad pri-
mum ſuum principium. Ergo non
retrotrahitur aliquid ipſo jure nul-
lum, ſed ipſo jure ſubſiſtens,

§ E.

SECTIO V.

Cum ex ſuperioribus pateat, ven-
trem ex favorabili tempore quo in
utero fuit, conditionem ſuam ſor-
tiri, conſequitur ex matris, filio
forte iratæ, aſſertione eandem non

pendere l. 29. J. 1. de probat. I. II. MA.

9. de adulter. I. 6. f-. de his qui ſui vel &l.
jur. Dec. conſ. &. Gail. 2. obſ. 97.
Unde pro tali erit præſumtio. IIt

inexculabilis ſocordiæ & ſtultitiæ

merito arguatur filius ille regis, cu-
jus Doctores mentionem faciunt ad
d. l. 6. qui, nimium credulus, regno
ſe abdicavit, ſimulatque a matre ſibi
fuit condictum, ſe eſſe ſpurium.
Interim tamen probatione contrarii

præſumtio illa enervari poterit. I. 7.

G. 12. F. de pattis. Menoch. 2. Arbitr.
quæſt. Sg. . 1
KRKAECGTIO. VI.

Ex ſupra dictis deduco deciſionem

1

legis

65 DäE NIRE VENTRI8S

1
Huftal
rireinle
Pnten kive
Erönannen
lit.
MNa
ſminunone
tchindn
Aem, ei
m mur ſenm⸗

TVTH
10 V.

bu Mter
Atenpor n
fünen iung
er uti1
tünme encten
bni lr
elgai
,A/An
Niſrntn
nn 6 li
ünl d

etonenpoum.

merulu,ret
Ulegteinnt
Ee cle huin
Cbakone cunme
ereniſgtet

Menocb.2 4

10 N

educo decn⸗
5
1

PARS II. SECTIO VI. 67

legis ult. f. de collat. ubi collationi ne-

gatur interim locus eſſe, ſi quis præ-
gnantem reliquerit uxorem, eaque
ventris nomine in poſſeſſionem miſ-
ſa fuerit.
ſ. I. Mirum alicui videri poſſit,
Ventri non conferri d. L ult. cum ſa-
ne collatio ad commodum ejus cui
confertur . pertineat. At vero,
cum mater ventris nomine in poſ-
ſeſſionem miſſa eſt, pro ſecuritate
omnis ventri competentis juris miſ-
ſa cenſetur. Si ergo lHiberi reliqui ea
quæ a parentibus (ut aſſolet fieri)
auciora acceperunt, Ventri con-
kne poſſent, jam plura de defuncti

patrimonio conſequi poſſent, unde

ſequeretur, collationem illam ventri
in poſſeſſionem miſſo damnoſam
extituram. .J
II. Dices, poſſe tamen caſus emer-

gere quibus collatio ipſi quoque

ventri utilis futura ſit. Sume: Ti-
tius duos filios Mævium Sempro-
IM-

6 8 DE IURE VENTRIS
niumque habens, uxore prægnan-
te decedit. Mœævius conferre debet
20000. Sempronius 10000. In here-

ditate autem Titii non ſunt niſi ?000.

Hoc caſu, inquis, ſi collatio fieret,
ventri ingens obveniret commo-

dum, ſcil. ut loco 700οο. in quorum

poſſeſſonem miſſus eſt, acciperet
21000. juxta l. 3. ff. ſi pars hered. pet.

Aſt contra, de tali caſu leges non

feruntur I. 3. ſeqq. F. de LL. nec d. l.
ult. intelligi debet, cum rariſſime ac-
cidat. Rariſſime enim parentes ſe
ita exinaniunt, ut ſuæ temporariæ
ſalutis negligentes & prodigi, in libe-

roes maximam ſübſtantiæ vim ero-

gent. Quod ſi tamen talis caſus

eſſe voluerint, non dubito quin &
tum collationi, etiam dum venter

adhuc in utero eſt, locus eſſe de-

beat. arg. I. 2. && pen. f. d. ſtat. hom.
III. Sane dictam leg. ult. F. collat.
reſpe-

WN
feklunm
flmn E,
alulgum
renku
tuuurfen
tüneti: du

Aitllil
ulgu
Motmn ,
Rutit
nctkn
lyen
, 4 /

tame enlnu,
emergat, Mævius etiam Sempro- HAngehn
niusque caſu fupra poſito heredes

nann a
aſt iin
Fiie

NI
U
Gconlent
onſonrnife

lcollänin

enͤet cnnn.
o inden
, Nchet
hns kal
Cll Eus
Ell Ne4
in nüihmen-
in en,

tin enmd.

Kroctgpute
Mluntir vin e
tmmen tind di
ttlum Nng
n lt bent
On Cudto gun
cium Cun ſen
, hans
ng 3

PARS II. SECTIO VI. 69
reſpectu aliorum, non ventris, intel-
ligendam eſſe, præter ſuperiora,
eti em illud confirmat, quod venter in
hoc textu dicatur in poteſtate mori-
entis non fuiſſe, quod reſpectu alio-
rum duntaxat verum eſſe poteſt, non
intuitu ventris: hic enim moriente
B reſpectu ſui ipſius in pote-
ate patris erat. §. 8. I. de her. q. ab
inteſt. jundt. d. L z. l. p. ff. de ſtat. bom.
IV. Iſta legis ult. F. collat. expli-

catio confirmari poteſt ex L. II. C.

eodem, in cujus cum principio di-
Gum eſſet de poſtumis jam editis,
pergit Imperator: cum bhis etiam ſi ſui
Juturi eſſent, ſi vivo patre nati fuiſſent,
conferre debere man ifeſte ſignificatur. Par-
ticula ampliativa, etiam: tum illa,
ſi nati fuiſſent: indicant, loqui dictum
verſ. cum his etiam, de poſtumo non-
dum nato. Denique d. . ult. loqui
de jure antiquato quo non niſi ſuis
conferebatur, dixi Benedictor. collat.
6. H. ubi primum occurrit. naſcituri
. enim

70 DE HIRE VENLRISs
enim non ſui, cum non ſintin pote-
ſtate, hoc enim eſſet patris commo-
dum.

SECTIO VI.

Ex eodem printipio ſequitur,
jura ventris non prodeſſe tertio
ſi venter mortuus naſcatur: ita cape
l. 129. ff. d. V. J. nam quod ibi dici-
tur, nunquam liberos fuiſſe, id re-
ſpectu ipfius ventris, cum de com-
modo ejus agitur, falſum eſſe, ſu-
pra viſum eſt: vel cape iſta verba
de mortuis ut mortuis, de quibus
textus loquitur, qui nunquam liberi
fuerunt, bene tamen dum adhuc in
utero matris vitam traherent. Sed
analogia juris priorem ſenſum ma-
gis efflagitat. Igitur ſi verbi gratia,
venter querela inofficioſi teſtamen-

tum reſcindit, id ipſi ventri, etiam

cum vivus poſtea naſcitur, perpe-
tua ſerie prodeſt: Aſt ſi mortuus

2 2

nafca-

NN
ACNI,N.
nn

4
n

M

uimner

dͤct,

PABRS II. SECTIO VIII. „r

Uunitin naſcatur, ne alüs fictio illa jufis
sem proſit , reſolvuntur ante geſta, abo-
kntur, tolluntur. 11
10 VI SECTIO VIII.

ntiho Cnin
0 Polelk te
Gnlenniuen
um lon hid
kegtlle, x.
ie nnc an.
Ain e.
A a en
tis Ee gn
Cinumuunin
endumalne
A1tnnerent 8
Cren ſelinmg

Cum venter nunquam habeatur
pro nato, niſi tum cum de ipſius
Poneris comntus agitur l. 7. ff. de
Nat. homin. ſequitur vitulum embryo-
nem cenſeri venditum una cum
matre vacca ceu ejus partem l. 73.
F. de legat. 2. l. I. J. I. ff. de ventr. in-

ic. conſequenter evicto poſtea vi-

tulo (ſume hunc antea oppignora-

tum alteri fuiſſe) emtorem contra
venditorem ex emto agere poſſe.
Ita quippe juris eſt, ut non tantam
re tota ſed & parte ejus evicta,

urüreti emti actio locum habcat L. 1. K. 1.5.

noktcol en
li enn 6
1 nlleſn,
A Lm.

l. 39. G. 2. ff. I. 10. l. 6. C. de evittionib.
l. 23. G. 1. de uſuc. Cothofr. ad d. I. &.
Neque obſtat huic deciſioni Lex az.
F. cod. quia agit de ſtipulatione du-

plæ,

72 DHE IlIRE VENTRIS.
plæ, de qua in caſu vituli cum ma-
tre vacca, cujus vitulus eſt portio,

venditi at nunc evicti agi nequit.

Ratio diverlſitatis in eo ſita eſt, quod
actio ex ſtipulatu ſit ſtricti juris, at
emti actio bonæ fidei: Illa ultra ver-
ba ſeu rem quam complectitur, ex-
tendi non debet: unde & in dubio
contra ſtipulatorem interpretatio fit:
l. 57. J. 1. evict. lI. 94. V. O. at hœc latiſ-
ſime etee per omnem ſpeciem æqui-
tatis
de Action. Frantzk. f. de evittionib. num.
y5. Imo dicis tu, non valet hæc

reſponſio propter l. 42. f. evictionib. (Il

Sed reſpondeo, eandem intelligen-
dam ex lege ſubſequente utpote ei-
dem immediate cohærente, adeoq;
accipiendam eſſe non de acétione

bonæ fidei emti, ſed de Actione ſtri-

ti juris ex ſtipulatu: nihil enim cer-

tius quam legem legi in ff. ſæpe cohæ-

rere: ut adeo neceſſe non habeas di-

exilis. l. 7. de negot. geſt. §. 20. I.

cere in partu hominis ſingulare quid
dhac

MW.
en iate d⸗
mminn

Ä A

Vahinul

Dlgen bu⸗

illu r
dili en
nenlnet n
lriciini,
lulrerer.
Cnhetin,g
We Ninid
tmittctttnt
6N0 khaelid
Wenſeienani
dn
Amdrm
I, WNN.
rl f n
eunken intle
Heſnente nn
auhtelte,
ſ non e
ed Ee AMon
eu hilenn
hlegiinkklrre
dk NOnfake
mnid hin

PARS II. SECTIO VIII. 72
hac in parte occurrere propter di-
gnitatem hominis arg. J. 37. I. d. rer.
div. . 9. f. ad L. Faldd. de quo po-
ſteriori alias confer Burgund. tr. de
evittionib. cap. 55.. num. 3. Frantzk.

d. t. num. Iy7. Ad præfatum ſenſum

quo accepimus legem 22. de evict. in-
tellige & legem 36. eod. junttis l. 56. H.

2. && l. 43. eod. Enimvero non eſt no-

vum ut priores leges ad poſteriores
leges trahantur l. 26. ff. de legib. Ce-
terum quod dixi, ob partis evictio-
nem non dari actionem ex ſtipulatu
ad duplam, id exceptionem patitur
(1) Si partis adjectio facta eſt d. l. 56.
H. 2. & de tali excepto caſu capio l.
34. §. 1I. F. eod. argumento d. l. 26. ff.
de Legib. nam quod nonnulli d. l. 24.
§. . ita accipiunt quaſi ibidem ſer-
vus non pro parte ſed totus evictus
eſſet, id non permittunt verba tex-
tus, ibi: quia probavit eum commu-
nem eſe: ſane enim qui probat, aliquid

ſibi cum altero commune eſſe, is

non

74 DE IIRE VENTRIS

non probat, nec ergo dicit, ſe ſolum

aut ex aſſe ejusdem rei eſſe domi-
num. (2) Si pars homogenea ſit
evicta arg. d. I. 56. J. 2. Quo in textu
ideo ſtipulationi duplæ in evictione
Ppartis hominis venditi (niſi partis
adjectio facta ſit) locus non datur,
An non poteſt videri homo evi-
Rus cum pars ejus evicta eſt. Conf.

l.36. d. t. Sane ut hæc ratio ſtringat,
neceſſe eſt, ut parte homogenea

(quæ ſcilicet nomen totius retinet
cx. gr. fundus) evicta, duplæ ſti-
pulationem admittamus. Cum ergo
ſervitutes aliaqque rebus inhærentia
jura, partes eorum non ſint, aut ſi

ſunt, ſint heterogeneæ, ſequitur ob

eorum evictionem emti quidem,
aut quanti minoris, non tamen ex

ſtipulatu agi poſſe, niſi ſcilicet & eo-

rum mentio facta ſit l. 4. G. f. I. 46,

l. 48. 49. f. de evittion. l. pen. eod. Ie 35
H. 3. V. O. I. &6. contr. emt. l. . Zdit

edidt. I. 41. att, emt.

ENN
elo dctl
En re Z
n Nonbere
Nenlti d
E)bon wndr
Tlen unm
ich el
thur mti Kunr
en win ire
Cin, GN
Un gon int,
rtet, ſl
em entl
Ni, NöNtm.
lleniſäligl
hſtle
Kin A
Utn ent. 14/ 7

PARCSII. SPCTIO IX. 75
SECTIO-IX.
Memorata I. 9. f. ad L. Falcid. Præ-

bet nobis elegans exemplum & con-
ſequens iterum regulæ modo itera-

tæ, ventrem non haberi pro na-
to niſi reſpectu utilitatis propriv,

non tertii. Quid enim? cum ratio

Legis Falcidiæ ponenda eſt, quod

regulariter (ſecus enim eſt, ſi de-

trimentum in ſpecie legata emer-

gate, aut cauſam ex contractu fa-

Ctowe defiincli trahat. l. 9. l. 30. l. 46.

G. 1. f. ad L. Falcid. l. S8y. eod. §. 10. I. de
legat.) fit reſpiciendo tempus mor-
tis O. 2. I. ad L. Falcid, tum anima-
hHum ventres, ceu eorum portio-

nes & fructus. l. I. Q. 1I. de ventr. inſp.

I. 42. de evitt., augent animalium pre-

tia d. I. 9. jundt. d. I. 22. Diverſum eſt

in ventre humano d. l. 9. quia partus
nondum editus, homo non reéëte fuil-
ſe dicitur, ut ſubjicit d.k.9. Q. 1. quo-
rum verborum hic ſenſus eſt: Ven-
D 2 trem

76 DE RE VENTRIS

trem ancillæ prægnantis non au-
gere patrimonium defuncti, quo-
niam verſamur in materia tali, in qua
venter pro nato haberi natusve aut
homo dici non poteſt, in qua ſcil.
non agitur de ipſius ventris com-
modo, ſed de commodo legatario-
rum, qui pretium ventris heredi in

quartam Falcidiam vellent imputa-
re, quibus in caſibus venter non eſt

homo quo ad effectus juris, ſed nil
niſi portio viſcerum maternorum.
I. I. O. 1. ventr. inſpic. Unde notanda

duplex circa ventrem fictio, una

affirmativa, qua in commodis ſuis
venter natus eſſe fingitur: altera

negativa, qua quoties de commo-

dis ventris non agitur, venter, etſi
animatus d. I. 9. adeoque homo, ho-
mo tamen non reputatur. Ut vi-

deatur ſub tali diſtinctione conci-

liaſſe Ctos noſtros diſputationem
veterum, an Embryo ſit animal? de üng
qua Speckhan, 1. quæſtion. 74. .⸗-r. Gi
EGo-

9*

IWI.
Cot 4
1 in n
err, Ar
Cetntunn

gin we⸗
l nmen
Ann Wei⸗

X. 77
EEENIH PARS II. SECTIO
DNNN

cur non,
dn de Gochofk Buc vaccg“ Ci
teenunts n is, augetu vaccæ? 4e
Un „ „ uis, atque JI.
n leinii, In tre, æque on eſt g. 37.
nutni ven t in fructu n
inmgen ſcilice .
beintik diviſion.
coſ. ; rer.
ek,in ul I0 Xx.
s elti SECT Aio. K.
4 9
unnth gt memorata fi Civilis,
n vntiöhert Plane cum ſolius juris leci-
no uidem m ad
n ſelent imt cio ſit ꝗ le eande is naturæ
ſbre r torn ti⸗ . r1, ma juris
sfenterwne ſequitu 7 rſias 1 Tho-
g ins, , con atrove ate D.
En ins, Kut das con inaccur. . 51.
den i. Unde i divin. 2. n.
In enoron, dhiberi. „— risprud. regula-
NE W inſtit. Iu rtales regul.
malure nales t le⸗
em iur ex ademn deciditn n matr. de cuſto-
hoummcdsl iter ad in * ceptum nos &
fgtu: dbligan, cum e obſtringat oſtris
Nste n Oblig. ſocialita is in lumbis um
tls de dienda ſteris noſtris in hi ſccunchen
t. Fentt: oſte itutis, cum . ipſo-
Ntor, Pomre ipſis P conſtitutis, uoties de brer
ee hond adhuc Igatam qh habeant
ihn. I lam vulga itur, fictio,
du regu 1odis ag ſt ea ficti.
tincione a comme um I. eft tan-
lincio rum Ver jvi: no
0s Clontthn pro jam Dalß. ere poſitivi: dum-
Fan be dixi, juris D 3
kuft

7g8. DE MIRE VENIRIS
dumque 2. regulam illam vulgatam
non pertinere ad liberos quos-
cunque naſcituros, ſed ad ſolos
ventres, ad illos inquam naſcituros
ſolos, qui jam in utero ſunt I. 7. f. de
ſtat. hom. minime ad illos, qui adhuc
in lumbis ſunt. Interea ſtatuo ta-
men, unumquemque ad matrimo-
nium ineundum regulariter obli-
gari, ſed ex alio fündamento, quod
deſumitur ex ſocialitate humana
ejusdemque cuſtodiendæ præcepto
naturali: vid. D. Puffendorff. 6. de
jur. natur. & gent., c. I. 6. 7. & D. Tho-
maſ. d. cap. 2. n. 49. Conf. D. Bec-
man. polit. parallell. cap. 7. G. I. Ce-:
terum memorato fundamentô inni-
titur & mutuum conjugum adjuto-
rium, ut dixi Irner. injur. Vapul. coit.
32. g. 11. .

SECTIO XLI -—

Nunc nota ſis exceptionem regu-
. læ:

EIm PARSII. STCTIO N. „9
n hn a Iæ: Ventrem intuitu tertii pro nato
1 en a non haberi. FEa enim falſa eſt in ca-
, k N ſ quo alicui quid relictum ſub con-

numin ditione, ſi alter ſine liberis deceſſerit.
len nt ,,. Ni quis enim prægnantem uxorem reli-

.

lxqid querit, non videtur ſine liberis deceſſiſſe:
Unern kanot inquit )C. in l. 157. f-. de R. J. Ergo ſi
Uum dicam: TZtio do lego mille, ſi Cnjus ſine
A liberis deceſſerit. Si Cajus ille uxorem
pPrægnantem relinquat, Titius nihil
u conſequetur. vid. Jac. Gothofred.
comm. ad d.I. 187.

PARS TERIIA.
SSSECTIO I.
em In A T. ecce his diebus quæſtio pro-
. r MMl ponitur ad caſum incidentem.

Titius mortuo patre ad bona quæ
vitalitia aut Lyffgewins⸗Goedern Cli-
UVenſes; aliique vocant, admanuandus
(ignoſee verbis, Lector, uſu ſeculi,
ehünment etſi non argentei, aurei alteriusve
. D 4 ele-

1

go DE HIRE VENTRIS
elegantioris, valentibus) tribus li-
beris uxoreque prægnante beatus
manum pro ſe, liberisque in dictis bo-
nis acquiſiturus (de Handtwinnen id
vocant) Ventri quoque ſuo geſtit
proſpicere: quæritur an poſſit de
Jure dictam manum acquirere pro ſe
Proque liberis quatuor, computato
inter eos Ventre? Reſpondi, poſſe.
Idque vel argumento legis illius bi-
membris ſupra viſæ: intelligo Legem
7. ff. de ſtat. hom. Ex cujus textus
priori membro fit talis regula: Ven-
ter habetur pro jam nato, quoties de iĩpſius
Ventris commodo agitur, add. . 221. f. de
V. S. & retro dita. Certè cum Ven-
tri commodius fit per patrem ad bo-
na illa vitalitia admanuari, quam
poſt patris forte fata ſumtu poſtea
proprio & majore (per procurato-
rem forte aut tutorem ſumptuoſio-
rem) manum ſihi parare: quis non
videt habendum Ventrem pro nato
hactenus, ut una cum fratribus in A

WI
PlUria ſint
Nürn
n g
1D nn

1 Mre

Wunts feind
Ihrn
Mdun
1 kli
.
Nmummin
s Alln
rüncvnr
nenu
m cl

“

rre

ſſeten

E
1

NN
Ettiu)tin
Mrpnute de⸗
Niaen lin
Mahotlnne
ogle o e
i n
umeeitgen
, CMNplt
lepon,
no kei lii
ntingn
Er is tin
Msreglu .
n Anglihin
en/4
Cemtanm ſen.
Tktenbe
munni, Can
lunm
Oer want
n inpghin
te: giin
Nhen pon

P ARS III. StCTIO I. g

Stis bonis vitalitiis admanuari poſ-
ſit. .
G.I. Nihilominus hæſitatum memi-
ni propterea quod nomen admanuan-
di exprimi debeat, adque librum re-
ferri: quod te Boeckſetten appella-
tur. D. Feltman. de jure in re cap. 6.
n. 22. Reſpondeo: præſumtionem
regulariter faciendam eſſe in par-
tem meliorem: per vulg. cumque
maſculi & animi & corporis dotibus
ræ femellis regulariter magis à
Natura inſtructi ſint: Ariſtotel. 1. Oe-
con. 3.. add. Cellar. I. politic. 2. num. 29,
præſumtio ſane in dubio erit, ma-
rem utero materno claudi, non fe-
mellam: quo & Germanorum Bel-
garumq; phraſis vernacula johannuli
in cella qua ventrem in familiaribus
ſermonibus cognominare ſolent, ex-
acte vergit. Quemadmodum in feu-
dis maſculinis eadem præſumtio no-
tabilem effetum habéet, ut ſi vaſal-

intbunt Ius ſcilicet relicto ventre decedat,

4

D py hic

9g2 DE IMIRE VENTRIS

hic interim ceu præſumtus maſculus 1

(ceu femina enim non poteſt) in
poſſeſſionem talium feudorum mit-
tatur: veluti Doctores de Herma-
phrodito, qui cum ſexu utroque

æque polleret, neutro electo (eli-

gere enim, ceu debitor alternati-
vVuùs, qui reipub.,. aut marem aut
feminam præſtare tenebatur, po-
terat. I. 10. ff. de jur. dot. G. 33. I. de
ackion.) deceſſit, ut tum pro maſculo
reputetur, ſimiliter concludunt.
II. Cum ergo maſculus interim

Venter reputetur, quid obſtat, quo

minus ei nomen aliquod indatur,
eôdemque ad librum ſoôlemnem re-
feratur? Sane & extra & ante ba-
ptiſmum & poſt eum, nomen ali-

quod aſſumi poſſe, aut illi quod quis

Jam habet addi, vel (ola illa ingen-
tiſſimni amabiliſſimique Servatoris
noſtri ES U Chriſti præduleia no-
mina“, plus ſatis evincunt: ut non

ablegem quemquam ad Juſtiniani

no-

Mtüknl
ens NM

(ECh mebenn

Aeengtet
Ieer
nncht
Allan nn

1l

1

Mi e

Aki

0

ENNE
ntenis
non ch
In ficonnt
Wors e n
etd echi
lchtor Nten
W inen :
e tenthand, 1
Aſal
uunmnonmtn
pconchden,
falk intein
gul cctr,
Ainug inen
n Dkmmen k
Atn & N.
en Nen

VAtictolge.

lſhnla
ncbe Nntn
recllin
gfinennttitt
m id ,N

4

PARS III. SECTIO I,6m. 8 32
noſtri compluſcula nomina tum ali-
bi, tum in inſcriptione Procmii In-
ſtitutionum varie apparentia, quæ
omnia extra baptiſmum ipſi acceſſe-
runt. Dixi 1. aphoriſm. 1. De Papis.
Romanis res nimis nota eſt, nec ad-
dam quicquam, niſi meminiſſe lubet
Johannis XXII. qui antea Jacobus
de Oſſa vocabatur: Hic cum ad
Pontificalem dignitatem eligere
quem deberet, ſe ipſum thronum
conſcendens elegit ſub effato: Ego-
ſum Papa. Eſt hic idem ille, qui Cle-
mentinas à Clemente V. Pontifice

Romano cœptas, hoc marte præven-
to, publicari curavit. Læt. biſt. un.

Germ. Cap.23. ſect. 2. Lauterbach. colleg.
F. prolegom. G. 9. num. 9. Thulemar.
Ocovir. cap. 24. n. 5&7. 5ö. ⁵9.
III. Tu dicis: Ventrem tamen
mortuum naſci poſſe, conſequenter
tum omnem factam admanuatio-
nem inanem fore. l. 129. f. de V. S.
At nihil hoc abſurdi eſſe, dico ego:
D 6 non

84 DE IIIRE VENTRISs
non magis quam ſi vivi liberi aliive
homines vivi admanuati demortui
fuerint: uti hoc caſu manus adma-
nuatorum perit, ita & illo. Sane
abſurdum dici nequit quod ex na-
tura alicujus rei profluit: duid au-

tem magis naturale heic e

Aor c0 han data (vocantur enim,
ut dixi, Lyffgewins⸗Goederen) corpore

extincto pereat? Ergo venter de-

mortuus utetur heic jure communi.

IV. Eadem ratio eſt, ſi vice præ-

ſumti ſperatique malculi , puella

enata fuerit: neque enim, ubi no.

men alicujus abſciſſe requiritur,

fœmininus ſexus ſub maſculino la-

tebit, quemadmodum in genere
alias mentem voluntatemque lo-
quentis inſpiciendam hanc in rem
eſſe, videre eſt apud Goddæum
commentar. ad l. I. f. de V. S. num. 51.
ubi num. 52. ſubjicit exemplum a noſtro
non omnino alienum ex I. I. J. quare 1.

e poteſt,
quam ut manus, id eſt poteſtas ali-

ie e
uinfi
naltn, hn
ittunt
Unuit
ſiim imn
Pper artr
tm Lrmir
Molu knel
Ne bun

Uprkrume
Men
ant
1 1

an FPARS III. SrOTIO I. 85
mucd de ventr. in poſſeſſ. mitt. addendo: ut eo
däinn e loco poſtumi appellatio ad poſtumam non
. “ extendatur, teſtatoris voluntas effecit,
Ne qui adjiciendo verbum (unus) manifeſtum
Alt lol au reddere voluit ſe de uno, & quidem ma-
En ſculo poſtumo, tantum cogitaſſe. Sed
etee et poterit cautelæ inſtar hic præbere
Aiefnt ut tum alternative & eventualiter
nemn maſculus femellaque denominen-
Clinmm tur adque librum referantur. arg. l.
Ienn e. 1. J. 4. f. Jquod legator. Vel, ut decla-
monmm., ratio fiat, ſub nomine maſculi, etiam
Ddime debere feminam comprehendi. Vel;
Mi,umh ut nomen & moribus & feminis
Ptin Aim commune indatur, ex. gr. Mariæ &.
ie rnnn, V. Eadem ratio eſt, ſi plures
Pmlokr poſtea infantes prodierint. Etſi
In enn enim præſumtio ſit, tres ventres
utende b ventre materno claudi. vid. text. in
nbmenm 1.7. ff. de reb. dub. Il.3. f. ſi pars hered.
CNr pet. & füpra parte 1. Netlion. 5, credo
evm tamen eam præſumtionem parum
mini concordare cum vulgatiore viſione
mortalium, qui proereationêm libe-

4 D 7 rorum

96 DEMHIRE VENTRIS
rorum, ſimultaneam certe, rariſ-
ſime pro ſcopo matrimonii habent.
add. Cyprian. Regner. & Grœnew.
add. l.3g. unde & Belgæ & Germani,
in præfato ſuo idiotiſino, ſingulari
numero ſemper contenti ſunt. Sunt
fateor exempla tergeminorum uno
partu editorum, qualia & d. I. 3. α
d. l. z. memorat & paucis abhinc
annis urbs Duisburgenſis in reve-
rendi nobisque dum viveret amiciſ-
ſimi Leurſi V. D. M. ædibus vidit:
ſed ſunt talia extra vota hominum,
ut dixi. Si quis tamen contra com-
muniorem hominum viſionem hoc
voto ſit, ut in tres ventres manua-
tionem fieri geſtiat, id ipfi permit-
tendum cenſéo. arg. d. 1. 3. && d. I.
7. jundt. I. 27. C. de teſtam. I. 32. C de
appell. Tanto magis quoniam ea-
dem tergemini partus raritas olim
erat, quæ eſt hodieque, & nihilo-
minus dictæ leges . de reb. dub. && l.

3. ſi pars her. pet. promulgatæ ſunt,

vid.

.
Gn
PFelänen,
eelanrnp

Mein nt,n
utimoni hie
EGIN
Uhr Ge
dutſno, inge⸗
nteniſt N

Ctgemionmmm

guln Alle
. us D
tlpenls in er⸗
n ſlert mid⸗
Maubosrit:
1Whhemmu

In güonen toe
8ſenres nunuu.
hit l ent.
ſten. ,n
anim
Atus nitb d
ane, E nin
onuirl

PARS III. SECTIO I.‚. 87

vid. Stryck. iſ. mod. ad d. t. f. ſi pars
her. pet. ubi mêmorat civitatem Stral-
ſundenſem exemplum notabile præ-
buiſſe, dum A. C. 1672. à Kalend.
Januar. ad feſtum Paſchatos trina vi-
ce caſüs editorum vivorum trige-
minorum extitit, veluti & Franco-
furti ad Oderam quatuor liberos no-
viſſimè uno partu editos, aliamque
feminam bina vice tres liberos pro-
tuliſſe refert, addendo, ergo lex hæc
ad abolitas non referenda, præſertim

cum levi incommodo afnciatur filius, quod
wenNIHe.

tantillum temporis, dum partus edatur,
expedtare teneatur. Hoc facile largior
hanc legem (A. !. 3.) Abpius ex ignoran-

tia nonfuiſſe obſervuitam: quod ſi tamen tu-

tor ventri dutus, vel etium ipſa mäater

in diviſione hæreditatis hoc urgeat, lex
omnino obſervanda erit.
VI, Iſtud etiam optime vidit me-
moratus D. Feltman. tr. J. jure in re c.
6. phraſin illam Handt⸗winnen conve-
nire vocabulo latino manus: ut ma-
nus

989 DE MIRE VENTRIS
nus idem ſit quod poteſtas, etiam legiti-
ma. Probat id ex Seneca 3. controv. 3.
Plaut. Aulul. att. ult. ſc. ult. && pr. I. de liber-
tin. Tu adde ſis g. 6. I. q4. m. jus pat.
pot. ſolv. l. 4. f. de . && J. Fallor? an-

non & huc pertinet illud Ovidü:

An neſcis longas regibus eſſe manus? Ex
quibus ſponte ſua profluit intellectus
legis 2. J. 1. infin. F. de O. I. ibi: omnia
manu à regibus gubernabantur. Ubi
manus, non legem à Regibus promul-
gatam notat, etſi ita velit Paul. Voet.
ad G. 6. I. de jur. natur. ſed poteſtatem
(etiam non violentam, Cotbofred.

ad d.l. 2. G. 1.) In Jure Feudali ſimili-

ter manus vocem invenio: veluti
cum dicitur, feudum in manu domi-
ni refutare. 2. F. 9, & 2. F. 4. item:
niſi judicio e& juſtitia dittante alter de manu

ua illud eripiat. 2. F. 27. J. 2. Eodem-

que ſenſu Florus lib. 2. cap. 8. ”Niαπ
ait in manus ignavi Regis Antiochi inci-
diſſe; & lih. a. Cap. ult. ubi de clade Quin-
tilii Vari: ſigna & aquilas, inquit,

r Aammke⸗

WN
Mhrind
ft g
unt mi⸗ 1
M, un
Atüpnrünt
komdu

ſeiwenet⸗
.MR—
pfpiünen

E PARS III. SECTIO I. 89
Pnipeint adbuc Barbari (Cermani) poſſident, ter-
lut , nn tiam fignifer prius quam in manus hoſtium
uönh veniret, evulſit, merſamque intra baltei
4Ier1 Jui latehras gerens, in cruenta palude ſic
SHlII Zatuit. Hujus ſignificationis etiam eſt
int Und is manus mortua, cum ſcilicet bona im-
Gnitum mobilia perveniunt in poteſtatem ta-
Dohütiekh lem, quæ privilegio munita, talia
E bona oneribus patrimonialibus ſub-
Mmim Ii trahit, adeo ut reſpectu reip. talia
ghu unt. immobilia, ad collagia eccleſiaſtica
thTE aliaque privilegiata nunc pertinentia,
In Anden quati ſint mortua atque è& numero
mn, n rerum reip, obnoxiarum exemta:
Uefaulim. Unde & alicubi terrarum tales col-
mn kli lationes in manus mortuas, utpote
rümmun. fiſco maximè damnoſæ „niſi amor-
Guli ken iſatio impetrata fuerit (id eſt Prin-
memknm ceps ſpecialiter conceſſerit poteſta-
, ſr n tem in manum mortuum immobile
1gu aliquod transferendi) prohibitæ ſunt:
. Hil in Quemadmodum in Ducatu Magde-
As burgico bonorum feudalium trans-
iiu latio ad manum mortuam absque ſpe-
ifi . ciali

90 DE IIIRE VEN TRIS

ciali permiſſione prohibita eſt. Dixi
2. ſiciliment. 122. Carol. du Frene gloſ-
Jar. verb. manus mortua. Speidel. ſpe-
cul. voc. amortiſatio. Schweder intro-

duct. in jus publ. part. ſpecial. ſect. 2. cap.

I2.: num. 9.: Pritſch. u: ewereitat. jur. public.
7. Ex dittis Emancipationis,: Manu-
mifionisque vocabula lucem accipiunt.
VII. Iſtud adhuc, antequam hinc
abeam, videamus, quid juris ſcil.
ſi manuatio in maſculum ſub nomi-
ne Titii facta, deinde Titia filia præ-
ter parentum ſpem & vota enata,
Titii mater denuo concipiat, &
tum demum menſibus actis, Titium
lætis ſucceſſibus enitatur? Dixerim
in Titium manuationem antea fa-
am prorogari non debere. Enim
verò contractus valent ex placito,
I. 1. J. 2. F. de patt. at hoc caſu placi-
tum contrahentium reſtringitur ad

eum, qui in utero eſt: at talis non! 4

eſt poſt admanuationem in alium
ventrem directam conceptus. Vid.
Me-

MI

ſdtrnd
cktonmeu
Drn rre

fhhligited

ünttnmaer⸗

Ge n, A

4

EH
lin PARS III. SECTIO I. 91
nl ükan Menoch. 2. conſil. 220. num. 1I3. Ac-
Rͤ *Rl cedit contractus non valere niſi ex
B . duorum pluriumve conſenſu d.l.I. O. 2.
nfi ſinn A Titii caſu heic poſito conſenſus
lanctic, nullus eſt, ne quidem fictus: Non-:
entis enim nullæ ſunt affecfkiones,
u, ut Philoſophi decidunt. UIItimarum
amun voluntatum, quæ ab unius voluntate
Menpun dependent, alia ratio eſt.
n II.. VIII. Sed & dubitatum füit, quo-
In modo conſênſus ab embryonc ſive
EeInfin. ventre interponi poſſit? Reſpond.
nGman Si bona hæc vitalltia ad peculium
MNgit, ventris profectitium ſpectant, pater
hbrkIin contrahet pro ventre: in tali quip-
numiliem pe peculio pater & filius ſunt una
nmaunt perſona. . 4. I. de inut. ſtipul. At
net hin quia hæc ratio in rebus, quæ patri
n andhe per liberos non acquiruntur, ceſſat.
the ci A J., G. 4. in fin. ſequitur in adventitiis
nItlrmtm? aliisque ventri acquirendis bonis
Aeatisn aliam rationem decidendi quæren-
inennd dam, quam petimus ex l. 18. C. de
onkin, jur. qe liber. & l. ult. J. 3. 4. Cce
N 0n.

92 DE MIRE VENTRIS
bon. quæ liber. ut pater in hiſce bonis
ſcil. veniat tanquam legitimus admi-
niſtrator. Et ita utimur: ait Vinni-
us comm. ad d. O. a. in fi. quod cer-
tius erit, ſi dixeris hodie alterum
alteri ſtipulari, aliamve obligatio-
nem acquirere poſſe. Feltman. de jur.
in re c. 30. n. 97. Schilter. exerc. §.
num. 329. && exerc. 33. J. 31. Grœne-
Wweg. dd g. 19. Damhouderum, Gro-
tium, Chriſtincum, Gudelinum,
Sandium, Straccham, Rebuffum,
Peckium, Radelantium, Wielan-
dumque hanc in rem adduxit Groœ-
new. d. loc. de inutil. ſtipul. num. 6.

Addo Teſmar. 1. diſert. Academ. S. theſ.

7. Bockelm. ff. d. tit. num. 21. in fin. α
tractatu de different. Juris civilis, ca-
nonici & hodierni, cap. 36. Mævium
2. deciſ. 112. num. y. Cothmann. 2.
reſponſ. 5a. num. 987. Brunneman. adl.

10. 25. 26. ff. de pact. Cevarruv. in c.

quamvis p. 2. . 4. num. 2. Gutier. 3. pratct.
quæſt. 97. Fab. Cod. 2. 34. def.x I. r
=ð briel.

th t, e
ier Mnnd
an

AngSalg

mi

1 ülr,

UW
inn: i

un
an holie Nen

Aume Ullgaß
ekermne
Whler enn

19, 1 Cee.
Mulknn 0n

n, Clltlun,
un, Nhdim

Cüm, Wicer.

Een Alut

l Nm 96

Aun,
n air G
n cu,
, 6 Min
Cochmann¹

Nunnenn 44

Cimn 14
4Cittrpi
1 le
Ure

PARS III. SECTIO II. 93

briel. 32. de V. O. concl. I. apud Teſmar.
d. th. z. Stryck. de feud. 3. quæſt. 17.
IInde & mater, ſi pater non adſit,
manum ventri acquiret, aliusve
tertius: adeo, beneficio hominem
afficere, hominis intereſt, . 7. F.
ſerv. export. Conf. I. 39. N. C. Dixi 3.
aphor. 95. I ſicil. 99.

SECTIO SECUNDA.

Lidem fundamento quod ſect. 1. in
princ. jecimus, innititur ſectio
altera, Ventrem retrahere poſſe
prædium à patre venditum, in ter-
ris videlicet, in quibus Retra-
Qus Gentilitius obtinet. Tiraquell.

tr. de retratt. linear. O. 1. gloſ-. 9. num.

184. Stryck. tr. de ſucceſſion. ab inteſtat.
diſ.7. cap. 2. num. 24. & diſſertat. 6. cap.
2. num. 20. & Doctores ibi addutcti.
G. I. Quid hoc ad jus ventris? dicet

aliquis, cum idem retrahendi jus

etiam ad eos pertineat, qui tempo-
re venditionis nondum Ventres
fue-

94 DE MIRE VENTRIS
fuerant, ſed poſtea & nati & con-
cepti ſunt. W'aſſenaer. ad F. 5. I. de
ber. quæ ab int. def. Bockelman. comm.

ad ff. tit. de reſcind. vendit. p. m.b6va. quod

firmari poſle videtur per Nov. 118.

c. I. khi : deſcendentes N. B. cujuslibet ün
naturc. At ego contra ſentio;, ſta-

tuoque tales poſt venditionem con-

ceptos, ſi alli ex eadem Gente ad-

ſint conſanguinei, jure retractus
gentilitii non gaudere. Movéor
co, quod jus hoc Retrackus contra
diſpoſitionem juris Civilis ſit indu-
C(tum, I. 14. C. de contr. emt. conſe-
quenter ut leges eundem conceden-

tes ſtrictiſſimæ ſint interpretatio-

nis: Cum ergo textus f. Feudor.
13. loquatur de parentela ſive agna-
tione, cui denunciari poteſt venditio-
nem factam eſſe, & qui per ordinem

ſtant & qui intra triginta dies ſine mora hj
poſſunt ſolvere preétium, & qui ex
juſta cauſa abſentes aut minores ſunt, &

qui tum tutores, curatores, procura-
tore

UEmm!

PARS III. SECTIO II. o5
ſtun dg tores aut defenſores habent, qui intra
aI 2. menſes NB. debent venire & ſowere
boilhmne Ppretium „ & qui etraneos emtores
tt) ͤe omnimodo expeliere, & qui poſſunt ne-
n r e gligere hoc facere, &c. ſequitur ſane
Nm textum de poſtea concipiendis non
Vunmnſi, lodui, nam iſta omnia in eos, qui
Emnlänmg in rerum natura non ſunt, cadere
nequeunt. Accedit, quod retra-
tus hic jure per propinquitatis mo-
dum quæſito ſe fundet. 5. Feud. 14.
ihi: jus ſuum detruhere, propinquita-
tis modo. IIli ergo, qui tempore
venditionis propinqui erant, habe-
bunt ſoli jus retrahendi: ita tamen,
ut ſi inter agnatos aliquis pater in-
tra tempus retractui prœfixum diem
m forte ſuum obierit, Venter ejus-
dem, ſi quis interim exortus fuerit,
Eiu eodem jure fruatur, ſed tanquam
int. -heres: & de hoc ultimo caſu Bo-
eim Ane e'ckelmannum accipit Stryckius d. diſ-
Itmuntlu. = Nert. 6. cap. 3. num. 30. Ad argumen-
na, tum autem illud ex Nov. II8. cap.⸗I.
ſupra

96 DE IIIRE VENTRIS
ſupra adductum reſpondeo, illud
loqui de ſucceſſione hereditaria,
qua retracdlus noſter ſe non fundat,
ſed tantum proximitate agnatio-
nis & jure exinde quæſito: Certe
quod non jure hereditario Retra-
ctus fundetur, vel ex eo patet,
quod hereditas non ſit niſi mortuo-
rum, l. I. f. de her. vel att. vend. 1. 24.
F. d. V. S§. aſt Retractus etiam vivo

venditore effectum ſortitur, &

quamvis hoc poſt ejusdem mortem
evenire etiam queat, ne quidem
tum tamen juri hereditario inniti-
tur: quid enim ſi venditor uxorem
ſuam heredem ex aſſe ſcripfſerit,
fratre prædium venditum retra-
hente?

II. Ex quo fundamento, non du-

bito proporro Ventri jus Retractus
aſſerere, etſi patris venditoris he-

res ſit: quemadmodum de liberis Hen
in genere, poſt allegatos alios, ſta- .
tuit Struv. & Muller. f. libro 18. th.

56.

MW.

Alert w

tnd .
“
Chnum

m
Ulen a!
gnuuſerte,

ENNE PARS III. SECTIO I. 97

Uns 56. diſſentit noviſſimè Huber. fFf. de
“ enin reſcind. vend. poſit. 2. Opponitur l. .
Plennin C. de rei vindic. Reſp. ibi ſucceditur
uumkr etiam in ipſam venditionem ex jure
e uin hereditario: hic non. Ibi ſecundum
letitro N jus civile: hic contra illud, l. 12. C.
A e de contr. emt. H
unkmmn III. Iterum ex hoc fundamento
WImI reſpondebo, ſi ſuperiori ſententiæ
eniwein noſtræ, Ventrem poſt venditionem con-
in Mr, 4 ceptum non retrahere, Oppoſueris l. 20.
IeEn umn C. de fidei commiſſ. quæ pleniſſimo ef-
Iet, Nin fectu impertit illud effatum Papini-
Therimmum ani, neminem præſumi alienas ſuc-
Armiu ceſſiones trbonerc voluiſſe pro-
Ae Aes priis. Etſi & aliter reſponderi ad
dnn m. hoc poteſt, iſtam præſumtionem
(ut alias in claris, I. 37. J. 5. de E. O.)
mmenm und hoc caſu ceſſare, quo patet certa
iiu end. vendentis mens, voluiſſe illum ſcil.
is ſennin EcO0 be quod extraneo vendit, ſuc-
Uniι Ceſſiones proprias alienis poſtpo-
Emi nerc. S .
fin IV. Sane alia renio eſt fidei n

9 9 DE MIRE VENTRIS

miſſi familiæ relici. Hic mens fidei

committentis eſt, ut bona in fam-
lia maneant: at in Retractus nego-

tio voluntas vendentis erat, ut ex-
tra familiam bona diſtrahantur. Ta-
