V. Si hæc reſponſio alicui non

placet, ipſi dicam d. I. II. §. 2. con.
R 6 tineri

396 DE IIRE VENTRIS

tineri reliquias juris vet eris, viſio-
nis inquam UIpiano Pomponianæ

4. C. ad Fc. Zertull. Scilicet Theo-
doſius ejuſque in Imperio Collegæ,
annum jam olim à Numa Pompilio

Roſin. 4. autiquitat. Rom. 1. Polydor.
Vergil. 2. rer. inventor. 4. ad annum
elugendi virum, qui hactenus de-
cem menſibus, quippe ad eden-
dum perfectum partum neceſſariis
aut ordinariis olim habitis, inclu-
debatur, extenderunt, reveren-
tiamque marito debitam eodem ef-
ſe u impertierunt, quo venter vi-
duam afficiebat, ut Jure Theodo-
Rano mulier vidua etſi non gravi-

intra duodecimum ab obitu viri
menſem abſque infamiæ aliiſque
Penis, ob Ilælam viro debitam re-

da;, prepterea quod effet vidua;

veren-

Jure noviſſimo reprobatæ: vid. .
1. ihi: ex jure quidem noviſſimo.
C. de ſecund. nupt. jundt. L 2. C. eod. I.

duobus menſibus adauétum, vid.

uttrhlanel

eerleſetenti

eſggrl
(io iocet
ANeN
jirmi matn
. Cndſclencn
enm i
imncenn
ekrmntir

t. n!
üſiche,

totim nd
(nerſrec
nſee
Ulinfoet al

D
le N.

Aa
Fidlnuc⸗
Een .
un echis
lis rt.
U, Metr.
ntten.
GNereni
elk.
A ND
Sekr nlu,
i

lnt liunn.
V.

PARS X. SECT. II. 397

verentiam nubere non potuerit:
quod tamen limita ex iis quæ occa-
ſione l. 10. pr. f. de his qui not. infam.

ſupra §. 3. adduxi. Add, Stcilim. ma-

nip. 4. ad pagin. ff. 61.
Vljl. Qum autem per Sponſalia L

turbatio ſanguinis non inducatur;

nec reverentia ſive religio defuncto

“ ſive (ut eſt in I. 2. C. de ſec. nupt.) per-
Nte 3

dito viro debita aboleatur, quem-
admodum id per mutui carnalis ad-

jutorii præbitionem confit, hinc-

concludendum eſt, dictam infamiæ
poœnam ad viduam ſponſalia intra
annum celebrantem non pertinere:
& eſt textus in l. 10. J. I. f-. de his qui

R

not. inf. Cum hic textus loquatur

indiſtinéte, præfataque utraque ra-
tio etiam in Sponſalibus Puris ſive
(ut ex Jure Canonico nunc loqui
malunt) de Præſenti, locum habeat,
nulla ratio eſt cur d. I. 10O. §. t. non
& in hiſce locum obtinere debeat.
Quod firmatur argumento ?, pen. .

KK 7 —

398’ DE JURE VENTRIS

de pœnis: ibi: Interpretatione legum pœ-
næ molliendæ potius ſunt, quam aſperandæ.
VII. Contra;, cum aut utraque
ratio, aut poſterior faltim in viduis

projectæ pudieitiæ locum habeat,

ſequitur eandem infamiæ poznam,
& in his quæ poſt viri obitum ſtu-

pro aut fornicatione ſe polluerunt,
obtinere deberé: & eſt lex in Novell.

VIII. Sed quid nos longius hiſce

detinemus, ſi omnis hac in parte
infamia hodie ceſſat. Saltim ita;
modo vidua nuptias contrahat in

Domino, vult jus Canonicum c.
benult. & ult. X. de ſecund, nupt. juntt.
not. Emendator. Romanor. dd c. 7. cauſ.

2, quæſt. 3. jundt. Rom. 7. verſ. 2. GI.

Cor. 7. verſ. 39. Quod Jus Canoni-

cum uſu receptum eſſe, non tan-

tum iſdem allegatis indicatur, ſecd
& eε e& firmatur, quod Jus Cano-

nicum antequam Jus Civile Mori-
bus in ſupplementum receptum etſt,
jam

Cltorn
ni el

I

(diinenn

iCil
Cnnentiste⸗
nguonn
1 Teenge

Eghleltkn

lltn ten
aglißt
Tenglizd⸗
Eafe
Untttente f
et.
e Ungen
unlinck,
ti üne
ltun
undl e
lecnnſene
WKZ

Nm pPprARS X. SECT. II. 399
ntmn, jam dudum invaluerit atque acce-
inſeute ptatum fuerit; ut niſi contrarium
GNEI, luculenter aliunde probetur, in
iIIne dubio præſumendum ſit; Juris Ca-
ehatte, nonici placita tempore quoad re⸗
re,, ceptionem priora, viam obſtruxiſſe
ImH Juri Civili quo minus in articulis
Hee contrariis recipi potuerit, aut ſal-
CAtim quo minus mores illud recipe-
re voluerint, in rebus quippe novis
Ultunie conſtituendis evidens eſſe utilitas debet ut
recedatur ab ev jure quod diu æquum vi-
ue Nm eſt l. 2. F, de conſtitut. princip. Neu
u dixeris, poſſe tamen ſubeſſe Ven-
WCA, trem, quin & incertitudinem exin-
s de circa prolem fubotiri, ſi quis
GH, cum fecente vidua nuptias copu-
e let. Enimvero, primo, conſide-
helrn randum eſt, non omne peccatum
,mu abſciſſe infamiæ pœna puniri, cum
fuppetant & aliæ poœnæ, ſpecia-
tim mulcta pecuniaria: unde mi-
nime conſequitur, viduam præma-
ture nubentem ab omni pœna im-
munem

teet
urenndh

4060 DE JUIRE VENTRIS
munem eſſe, etſi, illæſa fama id
faciat. Tum, ſecundo, perpendi
velim, non permitti ſecundas illas
nuptias viduis niſi nubentibus in

Domino C. pen. & ult. X. de ſec. nupt.

non quod dicere velim, eam quam
certum eſt ventre gravidam eſſe,
nubere non debere: quid enim
hanc à matrimonio quæſo arceret?
an lex mariti? nil minus, ab ea
viduam mors mariti abſolvit. Ro-
man. 7. verſ. 2. & I. Cor. 7. verſ. 39. d.
e. pen. & d. c. ult. an incertitudo ſo-
bolis? nec hæc: loquimur enim
de femina, jam ab demortuo viro
imprægnata de quo conſtat. Sed
quod intendam, viduam de cujus
ventre,; ſive imprægnatione aut
ejus defectu nihil certi apparet,
non nubere in Domino, utpote

cum incertam prolem alieno patri-

monio heredem dare deproperet,
adeoque adverſus Dei iſtud ſanctil-
Amum Edictum: Non Furaberis:

mani⸗

ullele n

fol ubee

u da M

len denn

herebet.

mmiun M
t,mmmn,
niur lusi
Ulb Egutnr

atiis k⸗

r uule
le irbonin
Gimrconnt,
canſhure
Uun lenndn
Pllſeſonni
Aueſaien

un nlette

NN
Cniie e
CAn 1
ee
diinie

N
nlatt

Gullin
te ſizen

Ni D

i Him tin
ünnofn
oault
ile
aim,
Donio, e
lngerzn
Gechyſen,

Pahrhes

H

PARS X. SECT. I. 401

maniteſte committat. Sane enim
iſtud, nubere in Domino, uti mul-

ta alia includit, ita alienam ſobo-
lem alienæ familiæ non inſerere,
non excludit. Unde cum Jus Ca-
nonicum Moribus, ante Jus Civi-
le, receptum, infamiam ſolis re-

mittat viduis in Domino nubenti-

bus, ſequitur, id non pertinere

ad viduas, de quibus nil certi con-

ſtat gravidæ ſint nec ne, utpote
quæ in Domino non nubunt: ſe-
quitur contra; pertinere id ad eas,
quas conſtat vel gravidas vel (ſume
virum defunctum diu abfuiſſe aut
ægrotaſſe) omnis ventris puras eſ-
ſe. Plane ſi alicubi alia viduis præ-
mature nubentibus pœna Jure Sta-
tutario irrogatur, eam ſervabimus
omiſſa illa ex Jure Juſtinianeo, etſi

Jure Canonico reſpectu viduarum
in Domino non nubentium non

abrogata, infamiæ pœna: cum jus
Statutarium (eadem ratio eſt Con-
ſue-

402 DE KIRE VENTRIS
tuetudinarii) alia pœna præmaturi-
ores nuptias æſtimans, reipublicæ-
qué per icdk ſatisfatiens, aliam poœ-
nam admittere nolle videatur- arg.
le 41. ibi: æſtimationibus, F. de pœnis.
Jundt. l. 57. f-. de R. J. Add. arg. l. pen-
„de pœn.
IX. Plura aliave qui de hac re

expetit, is conſulere poteſt Cujac.
6. obſerv. 32. & ad Nov. 22. in pra-

ſcript. temp. c. 20. Carpzov. Juriſp

conſiſtor. libe 2. tit. 9. defin. 159. & 163.

.

Conring. 2. deciſ. Oſtfrifie. 70. Kitters-

huſ. 2. different. Iur. Civ. & Canon. c.
F. & 6. Wurmblſer. I. tit. 36. ol'ſ. 6,.

Trentacinq. 4. 3. reſol. 5y. n. 10. Brun-
nem. ad l. II. ff, de bis qui not. infam.

Hartmann. Piftor. obſerv. 2. tit. 34.

obſ. 4. & y. Mynſinger. 5-obſ. 24. Sar.
de z. deciſ, tit. 3. def. 2. Wiſenbach.

ad ff. part. I. diſput. II,the 19. Bachov.

ad Treutl. vol. 2. diſp. 16. th. 4. Bech-
man, exoter. ewertit. S. num. 69. Hahn.
ad W'rſenb. F. de his qui not. infam. n. .
Tabor.

N
erlukhe
E,A
X
n
(Enenend
ſolklſe
nbn Nen
1

lleintit
lirner
Geni ſlcrze
6ſepenen
atllasr

lüerzn

mor n
rloin

floleg

en

tng, nin
bgſen Aiun
erlenn,
i ſ
atitn

nenkn
4 10
Pbeatter
Al,nGde

Cn /5

hgo
Plt
,
Mgbin
Ronin
leni i
siudu
Kgrt
/ er,
er hlinn
eneheſ

ln.

PARS X. SECT. III. 403
Tabor. ihid. diut. 10, quæſt. II. Huber.
prælett. ff. de rit-. nupt- Rubr de ſecund.
nupt. §. 9. ſeqq. Gail. 2, 0bf. 98. num. 8.
æ ſtert. de ſec. nupt. quæſt. 21. Eckold.
& Schwendend. d.t. F. qui not. inf. S. &
Schilter. exercit. . 10., th. 35. Seryck.
uj. mod. ibid. S. 9. ſeq. Lauterbach. col-
leg. d, t. th. 2. Titium 4,: jur, Eccleſ. 2.
§. II.
SECTIO III.
F. I.
Tlud etiam ſeire oportet, quod
ſi nurus tua ex filio tuo conce-
perit, & filium poſtea emanci-
paveris, vel in adoptionem dede-
ris,„ prœægnante num tua, nihilo-
minus quod ex ea naſcitur, in po-
teſtate tua naſcitur: inquit Juſti⸗
nianus . 9. I. quib. mod. jus patr. pot.
Jolv. .
II. At cur in tua? Scilicet quia

id commodius ipſi Ventri, utpote
qui ita avo ſuo ſuus heres eſt: avo-

que

404 DE JIIRE VENTRIS

que deinde mortuo

cum emancipato ſuo patre, ab in-
teſtato eonjungitur. t. t. ff. de con-

fuccedens, .
Lll

Jungend., cum emanc. lib. ej. EIt & hic

exemplum ſit regulæ:

nato haberi quotics de ipſius commodo

gitur.

Pcra

Ventrem pro ſe⸗ h

nert:

III. At cum hoc commodum Ju- minm
re Novello, quod omnia ſuorum unmknien
jura ad emancipatos etiam tranſtu- Eeglii
lit Nov. IIS. c. I. && eap. 4. nepotem. Cuumn
que in poteſtate retentum, cum temm
Patre emancipato non conjungit, ulahnien
ſed hunc illi præfert, d. Nov. 118. k ſonn
cap. I. ſequitur hodie aliam ratio- ſerüpnn

nem commodorum ad ventres ma- Immu;

nantium pro deciſione dicti §. 9. im lun,
eſſe adhibendam, qualis eſt, quod iitnf
talis nepos per mortem avi, citius 5

Paterfamilias evadat.

(Ehlrar

nullunh
1 Rnert

In

dln br

1

oo Met
Uin ttin
le ſig
e n

.

—

ugind⸗
Sntntn
erunm an
nunn 1Nerd
ote Aunti
mapſettemn.
llneteie
gulstked
nrneci

Nr.

PARS XI. SECT. I. 405
PARS UNDECIMA.
SECTIO PRIMA.

7 Erum ubi denique laboris hu-
V jus circa Ventris jura occœpti
finis erit à Adeo multitudine.

rerum circumdatum & ferme obru-

tum me video. Avebam occaſio-
ne caſus noviter oblati excurrere
ad Cravettam confil. 4 10. apprime
huc facientem. Sed malo in præ-
ſens Lectori eum locum nude indi-
caſſe. Vis plura Cravettæ ad Jus
Ventris pertinentia loca? Hæc da-
bit Timannus à Kuyick annotat. ad

Aymon. Cravett. reſtonſ. pag. mihi 323.

ubi adducit conſil. 344. 361. 468. 640.
G 964.
II. Et ut cetera non memorem
quæ ipſe mihi collegi, proſtant
nunc duorum Clariſſimorum Cto-
rum Dn. Zaaunſchlifferi & Dn. Wild-
vogelii tra tatus huc pertinentes.

o⸗

406 DE IURE VENTERIS
Quorum hic jura Embryonum ad me-
thodum Inſtitutionum, ille Jura
Gravidarum ad filum Pande ctarum
pertractat. Fateor methodi com-
moditatem inibi obſervatam mihi
nunc calamum excutere, minime ve-
ro materiæ penuriam. Reſtant per-
multa ab iſtis Præſtantiſſimis Viris
nondum occupata. Quod vel hic
ipſe noſter tractatus edocet, mnon-
ſtrabitque plenius ubi otium nactus
fuero, eundem ad incudem denuo
revocandi, aut altero ſaltim tanto
augendi. Si tumultuariam hanc
meam Syllogen quis ex humanita-
te excuſare dignabitur, is norit,
me animo eo fuife, quo creditur
Klianus miſcellam & confuſaneam
ſuam hiſtoriam conſarcinaſſe, ut

ſcil. varietate rerum lecturis ani. ninni
mum intendat invitetque. Ne ta- n
men absque omni methodo ſcripſil-
ſe dicar, ex uberrima penu Ven-
tris Jurium reliqua de Cont ain
6

*

n-

ſmüon
(onnhld
IA EC
Ne neirt
ſenl Mnn
Poteelne
Eurnmm
Iuntgen
urn golde
fe, Eetdert
m,.
ſen Nin
Ktenhnn
mi,, i
Ceit tenil
ir an it,
legu
Aa

enn e 1
mn,

ſhan Nur

Rnun
Mlteninins

uin eta
kuiiltit

n. Cnt
Aalutthcet tn
Hobligunntt

Nltr ,ni
l gen
nKonfucr
lrorlere

eun kns a

Gtenee Een

inetuſnnt,

imſen ſe
(enn

. PARS XI. SECT. I. 407
Ventris non nihil ſubjiciam immo

& non nihil de ejuldem Afſnibits.

III. Et Contraria quidem jam ſu-
pra vage interſparſa repræſentavi,
veluti Nativitas hic pertinet, quæ
facit deſinere Ventrem, etſi non de-
ſinat manere Poſthumus. Addo: Ven-
trem abſque anima in dias luminis
auras prolabentem, nec ſuccede-
re, nec hereditatem tranſmittere.

vigd. Carpzov. 3. conſtitut. 17. def. I7.

item: Matri à ventre liberatæ, ad
ſex hebdomadas, juramenti præ-
ſtandi, niſi ante in publicum pro-

dierit, remiſſionem fieri. vid. Felt-

man. 2. de jurament. perhorreſc. 4. Per-
tinet ad Ventris Contraria & Incan-
tatio, de qua vid. Sim. de impotent.
coniugal. cap. I. omniſque adeo im-
potentia conjugalis: quin & abſti-
nentia: de quibus dixi Admoni-
tor. ad ff. part. 7. 9. penult. ubi adde-
ſis locum Plauti Mil. Glor. act. 4.
ſcez. I. ubi uxor quæ duitatem viri
non

408 DE IIIRE VENTRIS u
non ſenſerat, vidua vocatur;, etſi Hemne
nupta. Confer. Juſtin. libr. 3. cap. 4. (lIl
Ad Ventris contraria pertinet & anmkace
Abortu: quem etiam per inconk- mnimt!
deratum concubitum cum femina irnilhnt
ventrem vehente, fieri poſſe, mo- Mai
nemur à Richtero im Schrifftmaͤßige abhlim
Bedencken. pag. 29. n. 6. Fit & alnis istſen
modis: præcipuc tamen per Aba- lpuben
Rionem. Videamus de ea ſpeciali ſe- ummhus em!
GQione- tuam alteram impendamus mſanße

Kæſectioni. ü61
1 Ermein
8ECTIO II. . Me m
men
J. I. inek aem

Uod ad Abactionem, repetamus lii min⸗
Q ex ſupra dictis, ventrem cum elfe
de ipſius proprio commodo mdle
agitur, pro nato haberi. Ergo pro bC
homine. Ergo & eum abigendo
perimens, homicidii reus erit. Im- LNt
primis hic ergo tenendum eſt; ſin chl
quænam homicidii pœna ſit. Ubi⸗ Rruli
L adverto

PFPARS XI. SECT. II. 409
adverto pro diverſitate temporum,

D de Jure Civili, triplicem. Primo

enim Lex Cornelia deportationem
u omniumque bonorum publicatio⸗
Imn nem dictavit I. 3. J. p. ad L. Corn. de
ſcar. Poſtea invaluit, ut honeſti-

Gifm ores in inſulam deportarentur, hu-
DIhmilieres vero Capite plectantur. d.

I I. 3. J. pen. Denique Jure noviſſimo
omnibus tam honeſtioribus quam
humilioribus capitis pœna præſti-
tuta eſt. F. 4. I. de publ. judic. l. un.
C. de rapt. virg. l. 3. J. patiatur. C. de
Epiſc. aud.
II. Antequam pergamus, notan-
dum eſt, deportationem alia voce
em appellari exilium: & quidem pro-
mun prie. 1. 2. f-. de publ. jud. vid. Vinn.
comment. ad g. 2. I. quib. mod. j. p. pot.
To Yolb. n. I. Conf. Sturc. ad l. 97. F. de
III. Hiſée præmiſſis, videtur di-
cendum, quod abigens ventrem,
capitis pœna ſit afficiendus. Si enim
ventri

. –
4ο DE IIIRE VENTRIS M
ventri commodum & utile eſt non Hrn
abigi, non oceidi, ſequitur eum Mlunt
hoc reſpectu pro nato, proque ho. e
mine haberi. Conſequenter, qui Midſn
ventrein occidit, homicidam efſſe. mlo’
Conlſequenter, illum capitis poz. In ffill
nam debere oppetere Rationem um fati
aliam acnlere licet ex logo Cicero-. Wonnn
nis infra adducto. “
IV. Hanc lententiam meam am- ePimung
plio (1) ut & partum inanimatum mi ſt .
(ſi talis eſt. vid. J. 7. in fine infra.) Ihiiemm

abigens eadem capitis pœna affici Glginn

debeat. Nam & conceptionis tem. Akmn
pore venter homo eſt. Et profe- Grlmgn
Cto partus anima deſtituti intereſſe tnmi

adhuc majus eſt, quam eadem præ- nd,Hn

diti, ita ut inanimatus adhuc ma- ialeun
jori jure pro homine hic habendus ium
ſit, quam animatus, utpote cui e
cum abigitur, non tantum vitæ Vtin
temporalis ſpes commodumgue eri ſagft
pitur, ſed & æternæ beatitatis, qus din nt

aunquam intermoritura alias cum innul

elici.

NI

e * D
la arlncs
enenunene
mni Uiute
1 if

ula

Lortt
nret n
7lelſotineet
ncunme
oru
winrnngnt
nte M
1 tMu

onniingren
enr enikeee

mmin

E

PARS Xl. SECT. II. 41Ir

Un felicitate frui potuiſſet. Adde,
quod Romanis partus conceptus,
bomo quoque vilus & nominatus
in, fuerit. vid. §. 7. infr.

V. Amplio (2) etſi abortionis po-

culum effectu caruerit;, intraque

conatum ſteterit. Cum enim ho-

micidii conatus eadem peena; qua

homicidium ipſum puniatur per le-

ges S rationes quas adducit Matthæus

de crimin. lib. 48. tit. 5. cap. 3. num. 19.
& abactio partus homicidium ſit. per
§. 3. h. ſequitur, illum qui conatus
elſt ventrem abigere, abortionis
forte ſumto poculo, homicidiũ pœ-
na teneri, uhtoremque gladium
(quin &, ſi ipſi parentes abege-
rint, culeum. vid. §. II. infra) debe-

re experiri. per §. 4. J. de publ. jud,. G

Sett. huj. S. n.
VI. Quod diximus, abactionem
ventris capitis pœna vindicari, et-
iam ipſum conatum, etſi per rati-
ones ſupra adductas ſatis ſtabilitum
8 2 eſt,

412 DE JIIRE VENTRIS

eſt, poteſt tamen ulterius firmari
per lI. 8. C. de Sicar. ubi Imperatores
ita ſanciunt: & quis necaundi infantis
piaculum aggreſus aggreſſave ſit, ſciat,
ſe capitali ſupplicio eſſe puniendum. Quem
textum credibile eſt de infante non.
dum edito agere: utpote cum de
jam nato nulla dubitandi ratio ſit. Sn
Idque firmatur per lI. 8. ff. eod. ibi: vi- ii I
ſceribus ſuis.
VII. Quinimo jam illo tempore
quo legis Corneliæ pœna ſummum
ſupplictum non erat;, jam excepti
nonnullis videntur duo caſus. Quo⸗
rum prior eſt in I. 38. F. 5. f. de pœn.
Cujus verba ſunt hæc: Qui aborti-
onis aut amatorium poculum dant, etſi
dolo non faciunt, tamen quia mali exem-
pli res eſt, bumikiores in metallum, ho⸗
veſtiores iv inſulam, amiſſu parte bono-
rum, relegantur. Quod ſi eo mulier iunyyntn
aut homo perierit, ſummo ſupplicio afi- I1 Unnzce
6iuntur. Ubi nota verſiculum ſi eo i en,
Ge, pertinere ad ſolum pocuium imi it
abor-.

WI DPARS XI. SECT. II. 41;

t abortionis, idque velle w EO quod

und idem ſit quod 140, & relbicit „ ut
EI afſolet, ad remotiori loco poſitum,
abortionis ſcil. poculum: & tum
talis eſſet ſenſus: Quod ſi abortio:

e

eiin nis poculo mulier mater aut ven-
ſer „ . 2 . . .
S ter perierit. Per pominem autem in
eſe 7 11 .
Riin d. 1. 38. §. F. intelligi ventrem nihil

Wns miri, utpote de cujus commodo
hic agitur. Unde & ventres alibi
liberi appellantur. l. 4. f-. etr. crimin-
& infantes l. 8. C. do ſicar. juntt. 1. 8⸗
f.. eod. Illuſtraturque hæc d. l. 38. G.
F. explicatio per collationem legis
ibi ſequentis, intelligo l. 39. de pœn.
Neque novum elt Latine loquen-
tibus ventrem voce hominis venire.
Audiatur Juvenalis ſatyr. 6. Zantum
artes bujus, tantum medicaming poſunt.
QAus ſterilis facit, atque HO MIMSin
Dentre necandos. IUIbi Grangæus no-
tat: hominem de fœtu in ventre di-
ci. Sic Plin. 7. ſ. HO/MO toto ann
pun incerto gignitur tempore. Et alibi:
8 3 Judices

4144 DE JIIIRE VENTRIS.
Judices fiunt hominis inchoati. Qucæ l0.
ca mire quoque confirmant ſenten-
tiam noſtram ſupra propoſitam,
etiam partum in principie conce-
ptionis abigentem, hominem abi.
ere, conſequenter ut homicidam
Pœna afficiendum eſſe. Quod non

parum fundamenti inſuper habere

pPoſſet ex ſententia, quæ circum-
fertur quorundam celebri, ſtatim
à conceptione partum ſive ven-
trem animatum eſſe & vivere. v.
Goclen. Pſycholog. add. Horſt. inſtit.
Phyſ. lib. 2. ſect. 7. cap. I3. Hic
devolvimus. Bergerus etiam ad Lau-
terb. F. de ſtat. hom. quæſt. 2. Per ho-
minem in d. l. 38. §. F. intelligi poſſe
fœtum in utero ſenſit. Quod & alii
viderunt. v. Bachov. ad Treutl. I.
4 ſput. 2. th. I. lit. C. Quin etſi EO
in d. l. 38, §. 5. ad utrumque, & ab-

ôrtionis & amatorium inquam po.

culum, pertinere contenderis, ni-
hilominus bominis appellatio & ip-
ſum

rſemen
penlumn
ootn id
d eneen
zninliu Ne

Ahnnore
IwodRel
uitie 4
Wrnclisn
Doms,vo

ti Lornon

ecklln

D le

nr

ligend

4

1
ME

W.
Einlan⸗ .
tulmmant,

PARS XI. SECT. II. A15

ſum ventrem includet, per jam di-
a. Neque obſtat iſtud vulgatum:

pœnalia non debere ampliari. Re-

ſpondeo enim, hic nibil ampliari,
ſed genefralem hominis acceptio-

nem in (ua generalitate integram

relinqui Quemadmodum enim
verbum hoc: Si quis: etiam femi-
nas compledtitur. J. I, f de V. §. Ita
& hominis vox completctitur ventrem.
Ergo & hic illic eſt omplexus: nul-

Ila extenſio. Add. infra Part. XI. ſett.

3. §. 13. His Ppræmiſſis, ſingulari-
tatem caſus in d. I. 38. §. 5. in eo
ponamus;, quod alter mulieri igno-
ranti abortionis poculum dederit.
Sane de dante & ipſa lex lequitur:
& de ignorante muliere debere in-
telligi, monſtrat & adnexum po-

culam amatorium, quod inſciis
præbetur, & collatio legis 4. F. de
extrqord. crim. S l. 8. f. de Sicar. G
59. f. F. de pxkn.
VIII. Alter caſus eſt in !. Cicero 39.
8 4 f. de

4I6 DE JIIRE VENLRIS

f. de pœn. ſecundum Menoch. 2., ar-

bitr. judic. 357. n. I5. eq. quia & pecu-
nia iſtic intervenit, & hereditas in-
debite ſecundis heredibus aufertur:
Quam rationem & iple Cicero in-
eulcat in oratione pro Cluentio ex
qua dicta lex 39. pr. deſumta eſt. Ci-
ceronis verba ſunt hæc: Mulier quæ-
dam Mileſia, quod ab heredibus ſecun-
dis accepta pecunia partum ſibi medica-
mentis abegiſſet, rei capitalis damnata

eſß: neque injuria, quæ ſper parentie,

memoriam nominis, ſubſidium generis,
beredem familiæ, deſignatum reip. ci-
vem ſuſtuliſſet c. Et quamvis ca-
pitalis quod eſt in d. I. 39. etiam de
exilio explicari alias poſſet, Me.
noch. d. . n. Iy. manifeſtum tamen
eſt id hac in lege exilio contradi-
AKtingui ſenſuſque d. I. 39. verſ. Sed
eſt hic: Qu mvis mulier pecunia accepta
ſecundos heredes non excluſerit, tamen
puniri debere reſcripſerunt Imperatores,

Ned temt orali exilio tantum. Ergo ca-

Pitale ſumitur in hac lege ſtricte pro

eo

in, Ctile

N
Dodkſen
1r K Ad i
ſall izt

letun

ieroren
üöpkumnt
ne pnci
Enibunlie
UIr dige

.

fttt. Are
Mlidien

Artlann
Ekaumngon

ſn, glinn
Ungunnnk
aletnt u

Malkomd

el⸗
lCaſii le,
u enll e
Enilin

llntr e⸗

Uldeg,
M

PARS XI. SECT. II. 477

eo cujus pœna mors eſt naturalis:

ut & alibi. vid. DD. ad §. 2. J. 4de
publ. jud.
IX. Ceterum nos in genere regu-
lariter abortionem procurantes Ca-
itis ponam juxta Jus noviſſimum

fbire, ſupra diximus. qua ſen-
tentia cum Ungepauerus;, Frantz-
k.ius „ alüque diſfentiant; videa-

mus, quid illos in contrariummo-

verit. Adduecitur 1. l. 9. J. I. F. ad

L. Falcid. ibi: partus nondum editus:, ho-

mo non redte fuiſſe dicitur. Sed non

obſtat: Loquitur enim de caſu quo

de commodo tertii, legatariorum

inquam, qui partum ancillæ here-
di in quartam Falcidianam imputa-
ri volebant agitur, non de com-
modo iplius partus: at hoc dunta-
xat caſu homo creditur;, non illo
I. 7. F. de ſtat. hom. Nec 2. Obſtat l.
14. C. de fideic. libertatib. ubi memo-
ratur , apud veteres dubitatum
fuiſſe an fideicommiſſariam liberta-
8 5 em

4Ss PDEIIIRE VENTRs WI
tem poſlibile eſſet relinqui ſervo,
qui adhuc in ventre portaretur, &
homo fieri ſperaretur. Reſpon-
deo enim, iſtud vetus jurgium ibi-
dem deciſum atque ſublatum eſſe:
quod autem veteres nonnulli Cti
de fideicommiſſaria (non de dire.
ta) dubitaveérint, caufſam iterum
fuiſſe, quod in fideicommiſſaria
libertate verſetur commodu tertii, “
pPatroni puta manumiſſoris, qui jus
patronatus manumittendo acqui-
rit: Sed ratio decidendi in affirma-
tivam ſententiam eſt, tum in fa- Mk
voré libertatis,»tum quod ventris
tamen commodum principaliter In
ſubſit. 3. Nituntur l. 4. f. de extra-
ord crim. Quidam illum textum
accipiunt de partu inanimato. Sed n o
textus loquitur indiſtincte: ut re. n 4 eg
e Menoch d. l., num. 6. & IIngepau. Wnnint g
er. d. quæſt: ult. & adde ſupra g. 4. buf. INn ll
ed. Adeoque reipondere malo
peér §. I. hilj. Sett. Inſtas Textus non
loqui-

e in

4

P Idlcked

PARS XI. SECT. II. 419
loquitur de deportatione;, ſed de

cxilio. Rr. per s§. 2. buj. Jet. Inſt.

Deportatio non fit ad tempus 1. 18.

8. 1. de interdit. & rel. at di da l. 4.

de extr. crim. loquitur de temporali

exilio. Reſp. Textus in l. 18. §. 1. de

int. G rel. eſt apocryphus, privata
autoritate in Pandectas intruſus:

contrariumque patet ex l. 39. f. de

pœn. && d. I! 4. de eatr. crim. Inte-
rim graviſlime his obſtat lI. 7. 8. 2.
fl. de interd. && relig. Nii dicas 9. 2.
pertinere ad f. ſeg. 3. ita Ut princi-

palis differentia ibi indicata non ſit

in eo quod deportatio ſemper in
perpetuum fiat, reiegatio contra
(quod pugnat cum d. 1. 39. . 4d. l.
4.) ſed potius in co; quod depor-
tatio civitatem tollat, relegatio

non d. ſ., 3. quæ explicatio

confirmatur ex eo quod d. K.

2. numero ſingulari loquatur de

differentia tantum una: Non de
8 6 dua-

420 DE IIIRE VENTRIs
duabus. Opponitur quopue I. 17.
§. 1. F. de pœn. Sed cum = perpetuum

in deportatione non repetatur, ſe-
quitur, dictum textum fortius pro

mea facere ſententia. Sed & ſi
vel maxime deportatio regulariter
in perpetuum fit, poteſt tamen ea

regula in caſu d. l. 4. ex reſcripto

Imperatorio officium ſuum perdi-
diſſe v. L. I. F. de R. J. Sed perga-
mus. 4. Citantur l. 8. f. de Sicar. l. 38.
S. 5. & l. 39. ne yœn. Sed eadem eſt

ventten
WN, ia
un vitlen

reſponſio quæ ad d. l. 4. de extr. crim. n

5. Opp. c. odia de R. J. in 6. & lL. 192.
Y. 1. eod. Keſp. Procedunt in re du-
bia d. I. 192. J. I. Tum & nullam
hic eſſe extenſionem, jam ſupra
indicavi.
X. Hæc ita de Jure Civili. De ju-
re Canonico autem & Carolino c.
Mogſes G c. ſicutt. cauſ. 32. qu. 2
P. H. O. artic. 133. & ſecundum com-

munem Dockorum ſententiam fo-

Fique adeo praxin diſtinguunt in⸗

in, il

u: Nzin
mininir
Elplu,
Een
Emneg
ulineter t

Eammn eſe⸗
lanret 3
Anme
ere

PARS XI. SECT. II. 421

ter ventrem animatum & inanima-
tum, ita ut inanimatum & non-
dum vitalem abigens extraordina-
riam pœnam oppetat: animatum
vero lſive vitalem, ultimi candida-
tus ſit ſupplieni. vid. Bockel. ff. de
Ftat. bom. n. 6. Esbach. 4. 4. def. I.
Struv. f. 48. 79. UIngepaur. exerc.
Juſt. ult. quæſt. ult. Carpzov. crim.
guæſt. H. Dilput. Baſiliens. vol. 2.
Diſp. 25. th. 32. ubi tum iterum non
negligenda quæſtio exoritur, quis
animatus ſive vitalis partus dica-
tur: Struvius equidem noſter d.l.
animatum fœtum ait poſt dimidium

tempus, quo uterum geſtavit mu-
lier. Sed eam Struvii ſententiam
ad Saxones reſtringendam eſſe, no-
tat Lyncker. ad d. th. 79. & verum
eſt alios ]Ctos poſt 40. dies fœtum
animatum eſſe cenſere. Lyncker.
Gr. d. 1. Lauterb. ff. cod. Quantæ alias
hac in parte Doctorum diſſenſio-

i Cumet nes ſint, videre eſt apud Esbach.

57 4. 4.

7

422 DE IIIRE VENTLRIS IN
4. 4. AAf. I. Egror cyim. guaſe. II. tnelnt,
num. 6. add. Eckhold. f. dee⸗xtr. erim. ag dwmne.
Interim ex ſupra adduéctis videre ymm Dl
eſt, ſententiam noſtram a bigen- 9Clen
tem partum capitali pœnæ lubju- ewrittei
gari) pro parfe à Doctorum com- 1 Ee in
muni Schola approbatamn, ab Au- (nnelner
guſto item Carolo Ginto pro par- (ſe a!
te confirmatam, à Summo etiam Celetkn
Pontifice ſtabilitam, quin & praxk miiens
in foro receptam eſe. N lee ſite,

Xf. Illud mirum videri cuipiam inlie
poſſit, qued mater parentelv alit falge
ventrem animatum abigentes, eu- ted enin, e
lei poœna, ut parricida non affici. mallunun
antur. Carpzov. 4. conlirut. 4 de- 1t, uſc

Fnit. I. Diſput. Baſil. d. th. 32. niſi Uleid ine
forte id inde eſt, uod poſtea pla hee
euerit (ſalvo tamen Jure Civili, ſi

quis illud ſequi malit. vid. Stryck. —
annot. ſuccint. ad I. de publ. jud. ubi de S
reſiduis tit. add. Lynck. ad ruv. 1 nt
F. XLVI. 70.) delict orum ponaͤm el

debere eſte arbitrariam, Groen- Pirche
we- dla

D bARS XI. SECTIO II. 43

wegen rubr. C. de pœn. & ad Auth.
vona damnatorum C. de bon. proſcript.
pPeltman. Philippi. Cypr. Kegner.
ab Ooſterga ad I. de publ. jud. Adde
de parricidio in ſpecie P. H. O. art.
131. ibi: Alles nach Rath der Rechts⸗
gelehrten. Interim, quantum ad Jus
Civile, ex ſuperioribus videtur
concludendum eſſe, parentes par-
tum abigentes, culel pœnam de-
bere ſuſtinere. Nec obſtant huic
Sectionil. 4. etraord. crimin. l. 8. f. de
ſicar. l. 38. J. F. l. 39. F. pœn. Reſpon-
deo enim, eo tempore parricidi-
um culeo non fuiſſe punitum. Sci=
licet, quod ceteris delictis (ex. gr.
adulterio, furto, &c.) accidit, ut
accidere debet, ut, pro diverſita-
te circumſtantiarum omni fere die
& loco ſubnaſcentium, creſcere
debeant delictorum pœnæ & mi-
ni, durare & alterari: ita & par-
ricidii idem fatum fuit. Antiqui-
tus enim culei pœna inſtituta fuit:
Juæ

424 DE IIIRE VENTRIS
quæ poſtea tamen deluetudine
inumbiata eſt, ſufficereque pu-
tarunt; ſi parricidis Legis Cor-
neliæ de ſicariis pœna inflige-
retur. I. 1. JF. parxricid. J. 6. f. pub-
lic. jud. . an. C. de parr. qui lih. occ. ater
in quibus duobus poſterioribus tex-
tibus ſolemne idem eſt quod ſolitun,
frequens, uſit obtinens, recentum. Qua
in ſignificatione vocem hance (ſolem. UIl
nis) apud Latinos etiam accipi, no-. Mimn
tum eſt, & firmatur ulterius &S& de ftiermian
G. 6. ibi: uoOVa. juntct. d. I. I. de parr. ſtungni
XII. Ceterum cum Abortus à In dn
Ronnullis data opera procuretur; hiſckifl
Ob varias ſcilicet infandas caufas - Vfmmn,
quarum unam vides apud Ovidium uImannl
2. amor. I4. (ſeilicet ut careat rugarum nn l
ærimine venter) vides, quid cauſæ Ihſen
ſit, quamobrem meretrices non ing epe
tam erebro pariant. Sæpiuns enim egliſen
eas concipere ventres, quam pare. Unhe
v conſtat. Immo & ſæpius artes Tliunr
ab iisdem adhiberi, tralatitium eſt. Un
IpIe

PARS XI. SECT. II. 425

Ipſe norint. Unam me legiſſe olim
meymini apud Lucretium lib. 4. in fin.
ibi: idq; ſua cauſa S&c. Non ignoro
aliam raræ ſcortorum conceptionis
cauſam adduci, multiplicationé ſci-
licet & confuſionem ſeminum. Ve-
rum ſi verum eſt quod à Medicis
docemur, uterum poſt conceptio-
nem claudi, guich coitus ſequentes
poſſint nocere? Immo frequentes
coitus imprægnationem magis in-
vehere, rationi conveniens eſt, cum
ſi ab uno gravida nequeat reddi fe-
mina, ab altero utpote σundi-
ori, efſci poſſit. Senſerunt id uti-
que Spartani, qui promilſcuos fe-
minarum concçubitus permiſerunt 2
maturiorem futuram conceptio-
nem rati, ſi eam fingulæ per plu-
res viros experirentur. Juſtin. libr.
3. cap. 4. qui idem non caruiſſe hoc
conſilium læto ſucceſſu, teſtatur.

Ae abludunt matres Romanæ:;

quœ atilius magilque republica
eſte

426 DE RE VENTRSs

eſſe ſentiebant, ut una apud duos enmnug
viros nupta eſſet. A. Gell. I. nodd. 4
Attic. 2; IIt ex hiſce argumentum
vulgare à confoſione ſeminum ad-
verius polygamiam virilem de
promtum evanefſcat, validiori.
bus argumentis oppugnandam, de
quibus monui Admomtor. ad ff. part. na⸗

en an

7. ad tit. ad L. Jul. de adulter. Con-

cubitus ergo unius feminæ cum Katen
We

pluribus viris inter Ventris Con- ei onn
traria recenſeri non debet: uti qui- ult⸗
dem Abattio, quam & ipſum Jus Na- Plhan .
AkI

turæ abhorret, & nemo non de- (nn ll
teſtarur. Hoc neque in Armeniis ze
tygres fecere latebris: Perdere nec D
fœtus auſa leæxna ſuos. Qwid. 12. n i⸗
amor. I4. Laudandi Germani, qui- 2 Puͤn
bus numerum liberorum finire aut
quenquam ex natis necare, flagi-
tium habetur. zZatit. German. . 19.
Nec audienda Ariſtotelis abortum
ſuadentis impietas. vid-Hert. den.
prud. Civil. 2. 2.16. Adde ſis Mich.
Picca-

ſec her! yye

Ke 6

PARS XI. SECT. II. 427

piccartum obſerv. biſtor. polit. decad.
g8. c. 9. cujus rubrica eſt: Kerilita-
iem ſeu abortu procuratos impios eſſe &
uullo jure vel quæſito colorari poſſe.

SECTIO III.

yErum ad alia pergere non de-
beo, niſi ſubjecéro Diſputatio-
nem meam ad L. CQkcero. 39. ff. de
FPœnis. quam novifſime ſub meo
Præſidio defendit Dn. Chriſtianus
Wilhelmus à Benthem, Neomago-
Gelrxus. Eſt ſequens: A. A. Pagen-
ſtecheri Tryphoninus: ſive Diipu-
Wtatio Juridica ad L. Cicero. f-. de Pœ-
nnis. Iryphoninus lib. 10. Diſputatio-
num. (Clicero in Oratione pro Cluentio
Avito ſcripſit, Mileſiam quandam mulie-
rem, cum eſſet in Aſia quod ab heredibus
ſecundis accepta pecunia partum ſibi me-
dicamentis ipſa abegiſſet, rei capiralis eſſe
I. gdamnatam. Sed & ſi qua viſceribus poſt
n divortium quod prægnans fuit, vim intu-
n lerit:

428 DE HIRE VENTRIS M
lerit, ne jam inimico marito] ſilium pro- cpen ln t l
crearet: ut temborali exilio coerceatur, engenit
alz optimis Imperatoribus noſtris reſeri.
ptum eſt.
I. Duos Tryphoninum hic diſtin-
Gos cafus proponere, nulli non
patet, ut neceſſe non ſit ex Gloſſa-
to Juris Corpore coſdem huc re- urth er
petere aut aliunde formare, HIIud uleilrte
videndum, qui fiat, priori Caſu, Ca- tronnle
Pitis pœnam dictari: Poſteriori, mnin eile
temporalis exilii. Utrumque enim ii 6
pugnat aperte tum cum Il. 4: ff. de kgaitd.
eXtτ+οτin. crim. tum cum l. I. §. ult, ſ “
ijund. l. 8. f. ad. L. Cornel. de ſicar. Qua⸗ , te I. 1
en nulla pœnæ capitali locum fa- ie,
cit: Poſteriores autem exilium non fetftusn
rempe rale ſed perpctuum injungé- ick
re videntur. el rn
II. Quod ad caſum priorem, re-

UInlsdelltt,

frkenn
ſponderi à nonnullis ſolet, eſe ca- t “
eg xilii Dc
ſum exceptum àâregula, quæ e ſulk

Pœnam infligit: ut hoc ſpeciali ſci- in t
ſnal,
licet caſu, abigens capitis ponam “

oppe-

PARS XI. SECT. III. 429

oppetat. Exceptionis rationem ſi
quæras, eam in eo ſitam eſſe dieunt,
quod pecunia accepta mulier ſibi Par-
tum medicamentis abegiſſet. Vi-
detur autem hæc ratio eſſe nauci,
Si enim auri ſacra fames etiam viro-
rum mortalia pectora cogit multa

audere & facere, quid mirum eſt ſi

mulier huic leni tormento ſuccum-
bat; cum mulierum indoles per na-
turam ſexus ad avaritiam magis in-
1clinet, ut videre eſt in l. 33. J. 1. de
IAdonation. int. vir. && uxor. ut & rarum
UIſit, fœminas donare l. 16. C. de don.
ant. nupt., IIt conſequenter femina
minus peccet, quæ pecunia acce-
pta viſceribus ſuis vim intulit, quam
uæ odio viri aliamve ob cauſam id
Celus adgrefſa eſt: quia naturæ ſuæ
per pecühi- um expugnatæ, morem
geſſit. Profecto ergo alia ratio an-
quirenda eſt capitalis ponæ. Et
uam aliam adhibebimus, quam il-
lam Au ab ipſo Cicerone eodem

loco

*

7

——

4;: DE JIIRE VENTRIS

loco in hac lege à Triphonino laa-
dato, in Oratione, inquam, pro
Cluentio, adducta eſt? Et qua eſt
illa? Hæc: Neque injuria, inquit, quæ
ſem parentis, memoriam nominis, ſubſi-
dium generis, heredem familiæ, deſigna-
tum reipublicæ civem ſuſtuliſſet.
III. Tu dicis: HæcCiceronis ra-
tio ad omnem fere partus abactio-

nem pertinet: non eſt ergo caſa „

priori exceptio aut caſus aliquis ſin-
gularis. Ita eſto. Eſtque hæc du-
bio procul ratio, quæ legislatores
