. nin

De Cornibus & Cornutis. 16 5
ſpectra. Sancto Martino diabolus
aliquando ſe obtulit cumque eo lo-
cutus eſt, Chriſtum mentitus: ut
vides apud Sulpitium Severum in vi-=
ta Martini cap. 27. Illi qui cum puel-
lis concumbunt diaboli, gratiſſima
amaſiorum ſigura ſolent apparere,
quin & fuit unus eorum qui ſe Sis-
boltz appellaverit: vide ſis quæ ſcri-
pſi de Jure Virginum §. 74. Sed ubi
nocere mortalibus geſtit, terribili
ſpecie ſe ſiſtit. Addatur Simonis
de Vries tractatus Belgicus Groot-
SIchoutooneel. Maxime etiam morien-
tibus terribilis ſolet apparere: cu-

jus rationem reddit Delrio dicto tr.

tom. 1. p. 732. Ceteris ut parcam,
in ipſo Belgio ſpectrum quod ho-
mines verberavit, vulneravit, muti-
lavit, indico apud Pontan. Et Slcg⸗
tenhorſt hiſt. Gelr. libr. . fol. 186.
appareat metum hic beſt⸗⸗ not
vanum. Nec enim omnes ea ſunt

fide aut magnanimitate, qua aut

Sanctus

166 DHMertatio II.
Sanctus Martinus apud Sulpitium
Sever locis præfatis ſpectra exce
pit, aut etiam Martinus Luthe-
rus, ut videre eſt in ſermonibus
Ejusdem equidem menſalibus ſive
ſympoſiacis, ut vocat Gisb. Voet.
Diſput. Theolog. Part. I. pag. 947. (ubi
ait non eſſe hunce librum à Luthero
ſeriptum, ſed ſufficit, ſi ſint di cta)
cap. 26. ſed quos excerpere & hoc
loco recitare tamen non debeo.
Legat, qui volet, domi, ſunt enim
negotia Lutheri pleraque ſecreta.
Hoc tamen illuſtris Auditorii pace
propalam adducere licebit, quod
ab aliis adfertur, ad ſimile negotium
eunti Domino Luthero ſeiſicer ſe
ſpectrum veſpertino aut nocturno
tempore obtuliſſe, eique dixiſſe
Lutherum: da du Bernbeuter halt mir
die Kertze. Candelamque ita uſque
dum Lutherus negotium ſuum ab-
ſolviſſet, à ſpectro manu detentam
fuiſſe. Illi robur & æ&s triplex circa
pectus

Nh
Wen!

wemeguen
Anoneo,
mehmeti!
etioubus

PgAgn

inrge u

mn, Hlner
umheom
Un Eſpeck
Menti Ebe

Uimwnithe

nbbent. 4
ime 165. G
ehu poet
Uinll car in
TVein non
feiterin
hlemern
(ömmm r
Elrent

=⸗

ie

De Cornibus eo Cornutis. 16
Piliin

pedus erat! paucis conceſſum.
Unum, antequam hinc abeam ad-
huc admoneo, de ſpectris quæ dit
S Xi, mire firmari ex Gisberti Voetii
l Diſputationibus Theologicis part.
ige . 1. diſput. 47. & quatuor ſequentibus,
“ ſunt de natura & operatione
s Drmnum delpectis &dePyce-
uezumenis: Videbit inibi & maxima
Wenne damna, vulaera, mortes, aliaque
mIHNH maximna incommoda à ſpectris illa-
Dn ta: quin & ſpectrorum diviſionem
fmrn in nocentia & benefica, item no-
ki xia & innoxia, quæ in ſuperioribus
rH nIüm habent. Adde ſis ex gr. 0b.
rin 1. Actorum c. 16. &c. 19. &9 2. Cor. 12.
lenii de quibus Voer d. part. 1. pag. 100.
mmIm ubi ſimul cur in Belgio Fcœderato
erii tor ſpectra non apparcant, ratio-

hmi nem petit ex Luc. 10. M. 17. 18. Ad-
Are“ dit ibidem ex 2. Cor. II. in Angelum
Wnint lucis Satanam transformare ſe pol-
WumtIm ſe, quod evertit ſententiam Delrii
Esme Iupra viſam, quaſi ſpectra fſemper
= cx

tiſrine,
ntuln.

168 Diſertatio I.
ex notabili aliquo defectu dignoſci

poſſent, quod & Voetius pag. 946.

rejecit. Sed ne quid nimis.
§. VIII. Quid? quod in bello
etiam ſtratagemata à cornutis pe-
tantur? Neſcimus? Belli Punici ſe-
cundi hiſtoria cladem illam ad Can-
nas funeſtiſſimam Romanorum, qua
tot equites Romani perierant ut vel
modium aureis annulis qui eorum
occiſorum digitis deiracti erant,
refertum Carthaginem miſerit Han-
nibal, qui recolit, ignorare ne-
quit, & Hannibalem mox in eas
anguſtias Fabio Cunctatore Roma-
norum Imperatore conjectum fuilſ-
ſe, ut maxime periclitandum ipſi
fuiſſet, niſi à bubus remedium quæ-
ſiviſſet: horum ſiquidem cornibus
ardentia virgulta cum implicuiſſet,
itaque boves in Romanorum caſtra

impuliſſet; Romani ſpectrorum
imaginariorum metu perculſi intra

ſepta ſua ſe continebant, Hanibali-

que

DeCnnhn

E eleden

rebuerun
ſg Lulre
malt ſaiet
Geuil, gee
nlg, urs
Ke W
d tnim n
Munl cun de
mmantion con
uut umu
tnutocger
etinudk

ſeſee A
ituneſ,
merle, in
Wen nen
Mnte!
manon e,
1alknin
,utpero
(aite te

Ktonmnſih

onlnie

l

rhri

Nellg,g
ii
emul
ianmnit,
Eflltuge
kulanln.
num
Mihaentnt
Mlictenn
ln
Pnemniein.
le n
lennt
nnneler
ntn.
nſ
Grmma
ikrem
milate
umonetn
iſetnn
AEa
Gnnſtrl
“

De Cornibus & Cornuti. 169

que ita elabendi evadendique an-
ſam præbuerunt.
§. 9. Luſtremus & alia. Amo-
rem aut ſocietatis cuſtodiam ſimi-
leve quid, de quo nunc non diſpu-
tamus, Juris Naturalis principium
eſſe, vel à cornibus doceamur:
quid enim aliud ſibi voleband Ro-
mani cum boum cornibus ferire
amantium cornibus fenum adliga-
bant, quam ut quisque à bove tali
cornuto cavereti Fenum habet in cor-
nu, eſt apud Horatium I. ſat. 4. Von-
ge fuge. A cornuum timendorum
injuria arceſſi poteſt & deciſio con-
troverſiæ, an devirginatam per
errorem ducens, poſtea queat di-
mittere? Quod dubio procul affir-
mandum eſt, ex eo quod cornua
à tali femina doloſa juſte metuan-
tur: ut nemo in eam cenſeatur con-
ſentire: ut devirginatio talis non
ſit contra ſubſtantiam matrimonii,

ſed conſenſus. Audiatur Tacitus
Hh de

170 Diſertatio. W.

de mor. Germ. c. 19. Publicatæ, in
quid, pudicitiæ nullaveniacnon forma,
non tate, non opibus, maritum inve-
nerit. NWemoenim illie vitia ridet:
necorrumpere & corrumpi ſcculum
vocatur, Etiam Juris Naturæ veſtigia
eluceſcunt in duellis cornutoruùm
ex. gr. ſi Titii bos bovem Caij ad
duellum provocaverit. Ubi di-
ſtinguendum, an provocans perie-
rit tali duello, an provocatus?
Illo caſu, actio omnis ceſſat; at
hoc, provocati bovis dominus con-
tra dominum provocatoris bovis
actione ſi quadrupes pauperiem fe-
ciſſe dicatur recte aget, ut aut pau-
periem in occiſione bovis provata-
ti datam ſarciat, aut provocantem
in noxam dedat. L. . G. n. fy. ſi qua-
Jrup. paup. fec. dic. adeoque inſpi-
ciendum quis ſit (etiam inter homi-
nes) ſocietatis turbatorò princeps
delicti, utloquitur L.o ſin deſerv. corr.
Confer. L. 72. J. . ff. ad L. uj.
.70.

inde
ſn hin
Eln anl
untrenpo
nnttun to
n te in (
ſetun ho⸗
älelnari
Eotnolli,
aronn
Ele hubet n
Nuf Didse
ſegenmee
nuemge
Clnteren
10ken.
gümelenut
M
1l uezion
lonipge
hke
Netl
inni
Slllck

t IN
nn⸗
1n nn
iel1
ſidninn 6
ſuni NH

,

De Cornilus & Cornutir. 177

8§. 10. Etiam pœnam ibi eſſe poſ-
ſe, ubi nulla culpa eſt: Vel cor-
nuum exemplo admonemur. Fin-
ge maritum toroſum & ſucci ple-

num nec in Cupidinea imbellem

palæſtra, uxorem affectum inex-
plebilis libidinis, aliis ſe ſubſternen-
tem hircoſiſſimis ſtabulariis. Quæ-
ſo, cur Cornuti injuriam pati ne-
ceſſe habet maritus innocentiſſi-
mus? Dicis: non eſſe hanc pro-
prie pœænam, quia hæc ſine culpa
fingi non poteſt L. ut E= de V. Se.
& ſuum tenere debet auctorem Z.
22. C. de Pœn. L. 26. f. eod. ſed mi-
ſeriam eſſe aut calamitatem. Sed eſto
ita. Etſi & pœnæ appellatio latio-
ri acceptione tali calamitati ap-
plicari poteſt. lI. 9. ſ. fe f. de Parri⸗-
cid. I. 1g. de offic. Bräfid. L. . ſ. I. C.
Majeſt. & pœna ſit reſpectu patris
ex. gr. perduellis qui ita per cala-
mitat em filii affligitur /. fe I. de Nox.
act. ſed & effectu pene eodem cala-
Bÿvͤ‚ h 2 mitas

772 Diſertatio II. Mmdu

mitas gaudet & pœna. Cir. pro Jo- tl i
20 ſua cap. 27. Erit ergo & cala- zn ſet
mitas ubi nulla culpa eit: erit ma- iht lr
lum paſſionis: ubi nullum eſt ma- ie uhue
lum actionis. Afficiuntur & læpe irſen
innocentes injuria: nullo inquam hmfimnp
ſuo merito. Sed quis omnibus ne- iußttiſn
bulonibus os obturet? Doctores unmfenin
Leidenſes ſunt hodieque qui à Leiden ialnern
cognominent, weilſie viel mijſſen Iei-
den. V. Feltman 2. de titul. bonor. .
8. 2. . adducentes præterea Lim- fenteſen
næum 8. ca)ρ.I. . 39. qui hæc ſcri- üiklſibe
bit: Wulliſane ego ſuaſor JFuerim, Lug- MIyn
duni Batavorum gradum ut afumat innkete
Doctoris. Licet enim in Galliad* An. Innln E
glia, er pactione fortaſſer, eujits n Me- edigie
terano meminit Beſoldus I. Politic. 12, ( Nlken
§. 3. n. 31. pro tali reputabitur: in Im- gurllusl
berio contra vereor contradictionem ſr elt⸗
effugiat. Quomodo his ſimilibusque leikntn
occurri poſſit, monet Feltman ap. Uebikecern
8. Admoneo ſimpliciter, Limnæum iCrni⸗
loqui de tempore, quo idem (jure Uiſite
an injuria, nunc excutere non va- hihri
Cad,

Gti

hen. 4
uenle
lech ei,
Tiuln 1
it
uthizn
ten 1
Kurdi
en.

ſchrtii⸗

ealn
Pubi

De Cornibus & Cornutir. 173

cat, nec ad hæc tempora pertinet)

credebat ſuper Belgii libertate &
majeſtate litem tum temporis ſub
judice adhuc pendere. Ita enim
ſcribit idem Limnæus d. I. G. C. 1. n.
36. Extraimperium, inquit, hodie
qui conſtituti ſuntilli vel adimperium
nunquampertinuerunt, vel valido titu-
o dl. eodem exemti, ſuo nune utuntur
zure autocratico: vel eorum de exem-
tione ædhucſub judice lis eſt. Ad poſte-
riorem claſſem referebat, cum hæe
primiter ſcriberet, Limnæus Lugdu-
num Batavorum. Verum cum uni-
verſum Fœderatum Belgium pleniſ-
ſima nunc gaudeat libertate, ſum-
maque (ſi quis ſub hoc ſole autocra-
toria gaudens alius) majeſtate, de
qua nullus litem moveat, vel mo-
vere velit: ſequitur Academiam
Leidenſem (par ratio eſt ceterarum
Belgii Fæderati Academiarum, ve-
luti Groningan Omlandæ noſtræ)
vel ipſo judice, ſi viveret, Lim-
næo ad primam aut ſecundam claſ-
Hh3 em

174. Diſertatio II.
ſem pertinere. Ilt ſi Belgicam ali-
quam Univerſitatem Litterariam,
reſpectu majeſtatis eam conſtitu-
entis, hoôdie minus quam alias ex-
tra Belgium, & Doctores inibi pro-
motos minoris æſtimare velit, quam
Promotos alibi: is ſuam eo ipſo
Prodat inſcitiam, aut ineptiam,
aut malitiam. Inſcitiam: quod Fœde-
ratum Belgium hodieque eo ſtatu
eſſe putet quo fuit ante & circa
Limnæi tempora. Ineptiam: quod
neſciat diſtinguere reip, cunabula
a5efuscem inceremento’, gradu pro-⸗
ceſſuque ad adoleſcentiam, Javen-
tæ florem, robuſtam lacertosque
moventem maturitatem. Maliti-
am: quod, ſi hæc norit, diſſimu-
let tamen aut inficietur. Virtus
etiam in hoſte laudanda eſt: ne-
dum in rep. amica, foœderata, au-
xiliis promta & ſuccurrente. Quod
ſiquis hæc non perpendere, ſed ad
injuriasnec enim alia voce mollio
æſti-

lmi

Pni ſol
un abent
non kel
tie d
Irll.4
ſeetubetg
Aneteten
Lerti ele
l lͤloe
nilepori
lite cue
luagelan
Uie ſent

iAnlrt,

Iun,
et, gute
Pinen,
1e, Pdenn
Nenlenin
etnonm⸗
Coctertl
Uot ars
1 n hoc
Utt, n

el

ilie
en lttni
P enn ant,
ugntige.
Minin
funſl an
Al
kin
Maretr
it mlin
gtm l
enſtnn
eun mun⸗
etn ,e
slungt
un NH
t
ven Nn
uc
nh4
nt E
let Kin
nrml

1

De Cornibus & Cornutir. 175

æſtimari poſſunt) relabi velit, hic
fenum habeat in cornu: longe ſu-
ge, non refutatione, ſed commi-
ſeratione dignum. Conf. Itter.
de gradib. Academic. .5. ſ. z. infin.
Nec turbet quem, Provincias nun-
cupari ſeptemillias inclytiſſimas F';-
derati Belgii civitates, quaſi pro-
cul ſcilicet devictæ & ſub jugum
miſſæ provinciæ ſint, adeoque ma-
jeſtate careant. Enimvero unde
illa appellatio Provinciarum ſeptem
hiſce liberrimis rebus publicis olim
adhæſerit, indagare ſupervacum
eſt: cum apud omnes nunc con-
ſtet, gaudere ſingulas ita dictus
provincias, ſummo majeſtatis ju-
re, libertate, & quæ ab illis de-
pendent jure legum, tributorum,
ceterorumque majeſtatis jurium.
Quod neculli Germanorum, quot-
quot Juris Publici & Politices gna-
ri ſunt, hodie negant. Sed novum
non eſt, vocabula antiqua manere,
Hh 4 rebus

176 Diſertatio II.

rebus ipſis licet mutatis. Actiones

Perpetuas adhuc hodie appellamus
vocabulo antiquo cum nullæ hodie
ſint perpetuæ. Codicillos eos etiam
vocamus, qui non codice conſtant,
ſed lingua nuncupantur. Aut an
hodie ſeptem provincias dicimus à
procul vincendo, non quod victæ
ſint aut vincantur ſed quod vincant?
active, dicerent alii, non paſſive.
Aſia, Africa, America, Fœderati
Belgii victorias latiſſimo ore ebucc-
einant. Sed maneamus in Europa.
Noviſſimo menſe Septembri die un-
decimo, eam de Gallis victis vin-
centes ſeptem Provineiæ retule-
runt victoriam, quæ titulum ſibi
vindicet: Nec pluribus impar. Per-
gite victores, & utimini victoria.
Ita agitis. Hæc ipſa, qua loquor,
hora, montes Hannoniæ victos,
triumphatos, deditos exelamat.
Vincite porro ſeptem provinciæ:
Vincite,

Crtn

iete, vek
ulbnſper⸗
1 hgror
1u en O
li The
GenCymm
lhdude!
DMntni]
en bidem
ni in vtro⸗
t pogrel
len peniil
ſere, eand
dlcrex lle
nvehtͦCl.
Un in Ne
üntein dar
Wemalümet

Derlnhleglen

e daden
Momminiſa

Meſenten

MNen

toll.

lhiis Ci

pdenelm
un le
Ktleneit
nohconl
Dnr An
Vinig cinns,
Mnlr
ſt ltfirn,

i, mafe

deneg utri

illannrtn

ennunlu

Etonten
Cntimn.
it ee.
uimr K
Uinn idnn
,gubn
Nlhniz fit,
ig euumt

en Me

ſuctn

DeCornibus & Cornuti T

vincite, veſtramque majeſtatem

plus ultra ſpargite, tueamini.
§. II. Agnovit hanc præ ſtantiſſi-
mus quem coram cerpitis vir Dn-
Matthias Theodorus zur Horſt.
Hic in Gymnaſio patrio Hammonæ
eos ſub ductu Nobilifſimi atque CI.
Dn. Montani Juriſprudentiæ & Po-
litices ibidem Profeſſoris Celeber-
rimi, in utroque Jure & Politica
fecit progreſfus, ut majeſtatis in-
dolem penitiſſime potuerit intro-
ſpicere, eandemque in libera re=
publica ex aſſe agnoſcere. Profe-
Go veluti CI. Montanum, meum
olim in Academia Duisburgenſi,
deinde in hac Groningana, audi-
torem æſtimatiſſimum, quaſi fiium
meum legalem (cum meunico Do-
ore Academico uti voluerit) me-
rito maximi facio, ita non poſſum
non præſentem Dn. Doctorandum
quaſi nepotem legalem amare. Ce-
Hhé terum

1,8 Piſ. II. Decorn, &ornutig

terum uti quod ad Cl. Montanum
virtus & eruditio amoris mei baſes
ſunt: ita nec alia ratio eſt Dn. Docto-
randi reſpectu. De illo, fama jam
late ſparſa locuples teſtis eſt. De
hoc, recentia examina & Diſpu-
tatio ſumma cum laude exantlata
dubitare nos quotquot ĩis interfui-
mus non ſinunt quin honoribus
quos ambit ſit digniſſimus. Hos ut
ipſi ex poteſtate civitatis hu-
jus autocratiſtæ confe-
ram &c. &c.

FINIS.

Mr prtt

Kleng
lanl 3
kaione
Rrde .. g.
ligens ſein⸗
taitg A
Alichubnr
Portonspoe
Konnslli;n
KIM
Wemeni

Aoopansler
15.
Dblersnrttn

llgtei

atelaniſe
Gehennn
udnir

o ſ

n
0. n
ttlt
nt N
u M
bileti
Cn lri
lni R
ſtui h
ketal.
de

8

7 711112
SSESS

SW7 2 νο
RSS. 1
Reegegeege SS3 3636,3,250. 3

2 ◻π π S

INDEXN

in Tractatum de

URE VENTRIS.

AGa E partus. Nra. & 16. 17. XI. 2. I.

Abadionisi 8 abortus materia ſpeciali Diſ-
putatione diſcuſſa. Al. 3. 1. ſeq
Abele VI. 43. & ſeq.
Apbigens ventrem homicidii reus eſt, S&
capitis. XI. 2. 1. & ſeqq.
Abjiciuntur & res immobiles. VII. 3. 11.
Abortionis poculum. Xl. a. 7. Xl. 3. 7.
Abortus. III. 3. I. VI. 15. 47- 49. VII. I. I.
IX. 1.2. XI. 1.23.
Ahortus cur a quibusdam procuretur. XI.

1regr lex ſtrictiſſime debet accipi. X,

Abiens maritus fit pater. VI. 9.
Abuſus rei noſtræ. II. 1. I.
Acceſſori jus. I. 3. 2, VI. 20. IX. 3. 3. X. 1. 3.
Acceſſorium aliquando in intentione po-

tius eſt principali. X. I. 3.
r 1i Accre-

Indew in Tractatum
Accreſcendi jus. III. 6. r.
Accuſatio puhlica concurrit Cum extraot⸗
dinaria. XI. 3. 75.
Aca Erudit. Lipſ. I1X. 1. I.
Aci £ dilitia. V. 3. Emti. II. S. 1. in fa⸗
Kum. I. 2.3. I. 7. 8. VI. 30. Publiciana.
II.1. 3. IV. I. 9. Serviana & Quaſi. IIX. 2. .

Attus qui nullus eſt, reſcinditur quatenus
n inral

phyficus eſt, nonmut legalis. IX. 1. 4.
Adjutoriaum conjugum. IIL. 40. 1. X. 1.3. & 10.
Admanuare. III. I. r.
Acdoptio. I. 6. 3. X. 3. 1.

Adultera fillia à patre poteſt & non pot eſt

occidi. VI. 24.
Adulterii conjectura debilis. VI. 43.

Advocatorum cautela ut lucrentur unam

bonam veſtem. Xl. 3. 20.
* etiam hac ägura antiquis uſitatum. IX.

ailitium Edittum. V. 3.

aene Sanctus cxaudit ſterilem. XI. 5.3.
A

ptiorum pharaones & Ptolomæi. XI.
lia Lælia Criſpis. IX. I. 1.
Ætlia Sentia lex. II. 2. 5. IX. I. (44. IX. 4. J.
Tlianus. XlI. 1. 2.
E ſopus non Ctus. VII. 3.7. 8 8. 1
Sthiopicum littus. VI. 2. „.
Affinitas inter ques. III. 2. §.
Agnatio poſtumi rumpit teſtamentum 1, 4.

„5. nen rumpit. IV. 3, 3. Alcia-

.

1)
leetn. 4 XI.
la 114.
01˙ dAe
laigohonens
Aueles utvo

muſt

R
Ui D

1 H

tnle ſectindor

linitshanuste
Pagnitonis p

N Wion,
UWrr.

iunmKinri

ſert. 6
Auoncinen
tuin, Nl
Munligauolt
Uruagteue⸗
mugntue
Urtht nfti
iſſ

uleetn
unhlprlenn

4
g

niel
Ehan e
Ai
lmiſdul

de Jure Ventris,:
Alleiatus. XII. 8. .
Alexander. VI. 4. 5§. XI. 3. 13. Tertius.
IX. 2. 2. àab Alexandro. VI. 7o.
Alexius Comnenus. IX. 2. 1.
Alienæ res mutuo datæ IV. 1.2.

Alrer alteri acquirere poteſt & paciſci, III.

L. g. VI. 29. IX. 1, 3.

Arlting. VI. 13.
Amatorium poculum. XI. 2. 7. X. 3, 7. 20

partus abactionem. Xl. 3. 7.
Amor. II. 1. 1.

—
A mottiſatio. III. r. 6.
irtlurg

Anantapodoton. VI. 9.
Ancillæ ſunt in dominio. IV. 1. 2.

Animalis partus ſequitur matrem ſalvo im-

prægnationis pretio. I. 7. 8. etiam pi-
gnori & actioni Servianæ obuoxius eſt.
IIX. 2. 1. .
Animatus & inanimatus venter. I. I. 2. I. 3.
3.6. & ſeqgGq.
Anniculus filius patris per decennium ab-
ſentis. VI. 9.

Annonæ crimen & publicum & extraordi-

narium., XIL. 3. 7.
Annulus auro Imperatorio adjetus. XI. 5.3.
Annullus ſepultæ detradus. XI. 4. 4.
Annus quot menſes habeat. X. 2. 7.
Apocrypha Juris Civilis. Xl. 2. 9.
Apoſtolis falſo ad ſignatum, IR, 2. 1.
B2 Appe.

„

Index in Tratctatumn

.
Appetitus prægnantium. VI. 37. 43. walinn
Aquilia lex. VI. 20. ummine
Arbitrariæ pernæ hodie. XI. 2. II. unche
Arborum prægnationes. XII. 2. muimee 00
Arenaceus venter. I. 2. 2.
Arrhæ matrimoniales. IX. r. 5. anzregen

Ariſtotelis aucteritas, l. 5. 5. II X. 4. 2. ſeg. liidnen
impictas. XI. 2,422. in
Artis peritorum ſententiæ. I. 25.
Arumæus. X. I. 13.
Avaritia mulieribus naturalis. XI. 3. 2.
Auguſtinus. II. 2. I. & 4. etknn
Aulus Gellius. IIX. 4. 2. ſeq. XI. 2. 122. u I 3S
Avus in poteſtate habet nepotem filii eman- henticnun)
cipati. X. 3. I. illius dignitate gaudet ne- cdnmullll
Pos. I. 6. 2. ſeq. conſenſus defſiciens non Ne Mu.
obeſt nepoti avo præmoriente. II. 3. 1. ſalteſeten
Matrimonium cum concubina operatur elaubalon
& in nepotem. VII. 5. 4. = lua dhlitin !
B. Durſfho pole
Achovius. VI. 3. Xl. I. 13. NX. 2. 9. XI. ibigfiite
2.7. XII. F. 4 Domielteit
Baptiſmus non cadit in ventrem. IIX. 3. I. Dononncnne
ſoq. non obſtat quo minus quis & extra Ammnnill
eum nomen adſumere poſſit. III. 1. 2. n Nn
Barlæus. VI. 2. 6.

nonnn oe⸗
Bartolus. III. 2. 5. III. 4. 2. IV. 3. 1. ſe. nann.
IIX. 5 1. leeſoce l
Baſilienſes. XI. 2. 10, feq. Ir ln
Bechman. X. 2. 9. Vennne

Bechman.

imn

de Jure Ventris.

in .
NLng ecman. II. 10. I. IIX. 1. 1.
ge N⸗ . Belgæ matrimonia contrahentes. IX. 2. f.
Nn vαιονννναesne. VI. 26. acceptando ju-
. ri Jaſtinianeo contrario jure ſuo obſtant.
8N. 1X. 1. 3. .
lele Belli jus in prægnantes. XI. F. 2.
e Benedictio Sacerdotalis non eſt de matri=
i iee monii efſentia. IX. 2. I.
4, Benthem. XI. 3. 1.
1. Bergerus. 1II. §. I. 1X. 3.3. XI. 2. 7
R . Bereen vioar. X. 1.13.
4 Beuſt. X. 1. 13.
zalgliun Beza. XI. 4. 3.
euctaiun Bis idem di tum. V. F. .
dgiuent Bockelman. III. I. 8. III. 2. 1. & 4. IX. 2.2.

4

nin ſühen
1lu

1X. 4. 1. XI. 2. 10.
Boeck te ſetten. III. 1. I.
Boleslaus Poloniæ Dux. Xl. 5. 3.
Bona vitalitia. III. I. 1.
Bonæ fidei poſſeſſor. IV. I. 2. VI. 30. VII. 3.
Bonis datur Eéurator. IX. 4. 1. .
Bononienſe epitaphium. IX. 1. 1.
Bonerum caufam continentia facta. XII. 4.
Bonorum poſfeſſio. VI. 33. ſponfis non da-
tur. 1X. 1. 2.

Nrlg

Bonorum vocabulum latins pro dominie
acceptum. XII. 4. .
Bos forda. VI. 47.
Brand. II. 2. 4.

Braunius. VI. 13.
= 11-⸗3 Bre-

Index in Tralctatum
Bremenſes proclamationem ſponſorum ec-
eleſiaſticam non niſi bis peragunt. IX. 2.1.

Britannicus venter. I. 2. 2.

Bronchorſt cum notis Holtermanni. X.I. I.

Brunnemannus. II. 3. 4. III. I. 8. IV. 2. 10.
IV. J. 4. VI. 34. VII. J. I. IX. r. y. IX.
2.3. IX. 4. I. X. 2. 9. Xl. 3. 13. XI.3. 20,
XI. 4. 3. XI. 4. 4. XII. 5. .
Bruta non inducunt jus naturale. VII. 4. I.

C
Aduca. III. 6. 3.
Cædere. V. 9. Cæſares & Cæſones,
XI. 4. I. & 2. Cæſum. V. 9
Cajus Julius Cæſar. XI. 4. 1.
Canen Aliter. IX. 2,2.
Canonicum jus præfertur Civili. N. 2.6. ejus
Pr'en pars Decretum præter textum ack-
Muc ſeptem zlia complectitur. X. 1. 9.
jus ſententia de partn inanimato. XI.
2.140. 3
Cahpitale ſtricte pro eo cujus porna eſt mors
maturalis. XI. 2. 8. .
Capite exerto nati mortui. VI. 49.
Capitulare Caroli Magni. IX. 2. I.
Captivitatis jus. VI. 23.
Caput hominis princeps pars. VI. 30
Carnalis copula. IX. 2. 4.
Carolinum Jus Ventris. XI. 2. 10.
Carolus Magnus Imperator factus multa
Papalia placita confirmavit. IX. 2. I.
Canpzovius. X. 1, 13. X. 2. 9, XI, I. 3. XI. 2,
10. & I1, Caſuna

1)

cenelſun
1 Detare
eu roren
Nl,
nlntats
nbonorumn
unmtin
natkleſe,

Il1 4˙

(i Adefun

Giüfnüfeck

hom

N,.
Calons on
CCumin Nen
Porereinle⸗
ANeit
CNns ora

Atte

Nenſheltnn,
eigne

Malo,
ter hn tu
Nnt. Nn
,uN.

de Jure Ventri.
Caſum aliquando præſtamus. XII. 2. XII.

3. Præſtare & ferre differunt. XII. 3.
Frutctibus nocentem quis feratin locatio-
ne. XII. 2. ⸗
Caſus noluntatis & impotentiæ. IV.2.4. ſed.

Cauſam bonorum continentia fa ta. XII. 4
Cereviſia nuptiarum conciliatrix. IX. 2. 1.
Ceſfſum a cedere. VI. 9. 5

Charondas. XI. 3, 19.
Chriſtiani Legumlatores diſſentientes a Ju-
re Canonico & Carolino. XI. 3. 3. ſeqq⸗
Cicero. VII. 2. 4. XI. 2. 8. XI. 3. L. ſeq⸗
Cincti ad prælium. 1. 5. 2.
Civilis juris indoles. IX. 4. I.
Claudii Imp. ſævitia. II X. 1. 3. .
Clementinæ à quo editæ. III. I. 2.
Coada Teſtamenta nonfaciunt ocum con-
fiſe ationi bonorum. IV. 2. 9.
Codex derogat Pandectis. 1V. 2,10. IX.J. e
IX. 4. I. X. 2. F. Xl. 2. I.
Cognatus quis ſit. III. 2. 4. & 5. .
Coſtus cum prægnante. . §F. 7. VII. 4. F.
Collatio an ventri facienda. II. 6. I. olim
tantum ſuis fiebat. II. 6,4, quomode ſiat;
VII. 3. F0.
Colonus non eſt fruuum dominus. XII. 3¾.
Eommata non ſunt in Pandectis. VII. I.
ponere in lege ſas eſt & omittere, V. 6.7,

Compaternitas. II X. 3. 2.

Conatus poœna. XI. 2. F⸗
1Li 4 Con⸗

Ildex in Wactatum
Conceptus venter & eſt revera & appella-

tur homo, eſtque ſemper animatus, XI,

2. 4. ſeqq.
Concilium Tridentinum. IX. 2, 2.
Concubitus anticipatus. II. 3. 3.
Condictio ſine cauſa. IV. 1. 2.
Condictio ex L. 32. de R. Cr. IV. 4. 1.
Conditio quid. XI. 3. 14.
Conditio mater ſpei. XII. 6. ſi pepererit.
III. 3. 2. VI. 48. ſi me vivo naſcatur. IV.
2. 3. ſi nupſerit. IV. 2. 6. ſi primo ma-
rem pepererit. VI. 22.
Conferre quid. VII. 3,. . (IX. r.3.
Confirmantur ea quæ ipſo jure nulla ſunt.
Conjectura alia aliarr vincit. IV. 3.3.
Conjuges ſibi donantes. VI. 31. 1X. 1. 4. an
ſibi ſuccedant. IX. I. 2.,. eorumdem co-
gnati ſunt inter ſe affines. III. 2. y.
Conjunta accipiuntur disjunctive. VII. 2. 3.
XI. 3.7.
Connagii jus. VI. Ir.
Connanus. IV. I. 11.
Conring. X. 2. 9.
Conſcius criminis. VI. 17. .
Conſecrata hoſtia. VI. 2. XI. 3.7.
Conſenſus nuptias facit, ſed non quilibet.
IX. 2. 1. & 4
Conſequentia à ſervis ad homines proprios:
I. 7. 6. ab ultimis voluntatibus ad con-
tractus & contra. IV. 2. 9.
Conſilium paternum optimum. VII. 3. 9.
Conſtantinus Magnus. XI,3, . Con⸗

1

(hhenmon
(cxſummoint

ltpei
laletudinnn

(oNo.)
yyluNtoois

(oticnanore
id XI.
Corinsai
(ordra, IV.
Counahenst⸗
tnehecede

(Contnehns

ten velene
Colruſin ,
ſann lins
Contaizun
Terianutn
Coppen Nl
Chrigcameie
Celto⸗
Atenan
Cniunh,
Coneſing
Comeſzler
Conns cel
Canelhin
in
Cunne
ſenapate
Cujetn N

tn

eenat den

H

enne tin

un. N. 4
iit. l⸗
ly 11

ecen
4

. 1
.

nun )1
et. de

de Jure Ventris.

Conſuetudo mutat jus Civile. IIX. 3. 3.

Conſuetudo irrationabilis valet usquedum
à principe abrogetur. VI. II. XI. 3. 19.
Conſuetudinarium jus præfertur Civili &
Canonico. X. 2. 8.
Comſumtionis efficacia. IV. I. 2. VI. 30.
Continuationes in Decreto occurentes
quid. X. I. 9.
Contius addidit Canonibus numeros. X. 1. 9,
Contra. IV. 1. 2.
Contrahens conditionis ejus quo cum con-
trahit debet eſſe gnarus. X. I. II.
Contratus ſtricti juris ob dolum inciden-
tem reſcinduntur. X. 1. 5.
Contractus per dolum qui illi dedit eau-
ſam nullus eſt. X. I. 4.
Contrainum & ultimarum voluntatum di-
verſa natura. XII. 7.
Coppen. XII. y.
Cpula carnalis. IX. 2. 4.
Copulatio Sacerdotalis vel Peſtoralis non
eſt de matrimonii eſſentia. IX. 2.
Cordis vulva, VI. 50.
Cornelianus poſtumus. VI. 46.
Cornelia Lex. XI. 2. I.
Corpus delicti debet conſtare. VII. I.
Correctoria ſtrictiſſime debent explicari.
X. 1,7.
Corrupta pro virgine ducta errore com-
perto poteſt dimitti. X. 1. 3. ſeqꝗq.

Cravetta. XI. I. 1.
I1i 5 Crimen

Indexæ in Factatum 4
Crimen idem & publicum & extraordina- yilini
rium. XI. 3. F. Ferethein
Criſis rejecta. I. y. 2. II. I. 4. II. 2. 4. IV. x. Detnm

2. V. I. & ſeqq. VI. 9. & 33. IX. 4. 1. Digona
Cujacius. IX. 1. 2. X. 2.9. Un Nnz,
Culei pœna. XI. 2. II. Dtdalocovt
Culpoſum homicidium. VI. g. R beike

Curator Dativus. I. 3. 5. bonis datur. IX. 4. Mdnenekt
I. præſens non impedit reſtitutionem Destigttr
minorum. IX. 4. I. ejus conſenſus quando teinds

contrahendis obligationibus abeſſe poſ- nellenk
ſit. IX. 4. 1. Dinituſn
Curia matrimoniis copulandis, IX. 2. r. Diriatene
Cuſtos Ventris. I. 2. 2. luynde
. . Diſvebmnt
D Amnum fugienti magis favetur quam Düteneter
lucrum captanti. III. 3. 2. iele K
Danckelman. I. 7. 5. . 19,
Dativa tntela & cura. I. 3. 5. De Manbre,
David Ritzms. VI. 4. e Dinetioib
Debitor fa i ad factum cogi poteſt. XII. g. elebenn

Debitor interitu rer dehitæ liberatur. XII. 3.

. . Dülloin
Decretales & Decretum. MX. 2. 2. in hoc e

Præter tenstum adhuc ſeptem alia com- Patuc
Pprehenduntur. X. 1.9. D
Defenſores Ec cleſiæ, IX. 2. F. Dhid
Dei jus & vicariatus. II. I. 1. utgin

Deliciæ Roman. VI. yo. Scotoram. VI. 4 *, ul,
Delicta faci tranſeuntis aut quæ oαοa YSẽ Dadn
Perpetrari ſolent. VII. E. las n
Deliſum ubi admiflum. Vl, 3, kliigt

De⸗

ihr . .
en e de Jure Ventrir.
S Depoôrtatio alias exilium. Kl. 2,2. an ſem.
Ulien per perpetua. Xl 2. 9.
e Depofitum. III. F. 1.
½ Devwirginata ab ignaro ducta recte rephdia-
tur. X. I. 3, ſeqq.
Diabolo conſecratus venter. VI. 17.
Dici bis idem poteſt. V. 7.
Dici non eſt eſſe. II. I. 4.
Dies triginta faciunt menſem. III. 3. 4. cen-
teſimus oogeſimus primus pertinet ad
menſem ſeptimum. VI. 29. III. 3. 4.
Dignitas ſumma. XI. 1.
Dignitate nondum à patre amiſſa concepti
illa gaudent. .6. 1.
Dii ſine ſimulacris colendi. XIL. 4. 5.
Dii terreſtres. II I. I.
Directa & fidei commiſſaria libertas. XI.
2. 9.
Dis Manibus. IX. r. 2.
Diſputat io ſub rubriea: Tryphoninns: : ſi.
ve de Partu Abacto. XI. 1. ſeqq. .
Diſtin ctio inter verba narrativa & diſpoſi-
tiva. II. I. 3.
Diverſorium matrimonii Candlidatos can-
didatasque recipiens. IX. 2. I,
Divi Pii reſcriptum. IX. 4. .%.%
*Divortia. I. F. 7. VI. 9.
D. M. quid. IX. I. 2.
Dolus bonus. VI. 43.
Dolus obligat Pouberee etiam absque eu⸗
Ii

rato⸗-

Index in Tractatum

zatorum conſenſu. IX. 4. I. dans eauſam
contractui & matrimonio. X. I. 4. inci-
dens. X. I. F. .
Dominium conſumtione acquiri non po-
teſt. IV. I. 2.
Dominium Eminens. II. I. 1.
Dominium feminarum. VI. 26. .
Dominium latius acceptum. II. I. I.
Dominicæ res. II. 1. 1.
Dominium venit aliquando ſub voce bono-
rum. XII. 4.
Dominus Philippus. XI. 4. 4.
Domumductio matrimonialis. IX. 2. 1.
Donatio feminis rara. XI. 2. 3. inter con-
iuges ipſo jure nulla, confirmatur. IX.
1.4. ineft ſponſionibus. VL. r8. inoffici-
oſa. VI. 30. ventri fieri poteſt. VI. 29. re-
vocatur ob ſuperventum liberorum. VI.
3, mortis cauſa inter eonjuges. VI. 31.
Dotalia inſtrumenta. IX. 2. I. ſed.
Dotis, imminutio. I. 2.3. privilegium. IH. I.1.
Drexelius. XII. 8.
Druſius. XI. 4. 1.
Dubitans pater. II. 3. 3. III. 2. 4. .
Dubitationis tollendæ gratia dieitur bi
idem. V. p. .
Duck. XI. 3. 9.
Duitas. XI. 1. 3.
Duplæ fſtipulatio. II. . 1.

E

2

*)

i Dete
(ritiane⸗
Polcrs. .. 1
MArm Adiiit
gnhtge⸗.
kand Utenn

Pbethez enn

Uhſsnotd,
lunciptiſ.l
hlemataTn
ubnpo. .
MI.cl 9.1.

.endadorum

tltons..
minens dom
Iatiofiaile⸗
tisteteinc
ligebreche,)
lniſng N1,
liinbrani,
Pidiunh
Uebie
reicrſid
4 Un.X. 1l.
m ndn
natſiſluzen
aenicen
7, 5

7

üten

aint
old, l ii

Nne ging

Iln .

wefl
ernhtn
4

nuhiiſeſ .

e
anill
ne.
, hnmn N.
ili
leieifl ae
unmiherm.)
etmne. .
Nne
Pltezuln

t.
4 gunke

S

1

de Jure Ventris.

E.
Eccleſiæ Defenſores. IX. 2. I. antiquæ
Chriſtianæ mores. IX. 2. I.
FEckoldus. X. 2. G. XI. 2. 10.
Edicdum Æ dilitium. V. 3.
Eigenhörige. I. 7.6.

Elephanti uteri geſtatio VI. 28.

Eliſabethæ venter. I. I. ..
Ellipſes notabiles. V. y. VI. 9.
Emancipatio. III. 1. 6. X. 3. I.
Emblemata Triboniani. XI. 3. 7. & 19.
Embryo. I. I. 2. ſubſiljens. I. I. I. an ſit ani-
mal. II. 9. X.
Emendatorum Decreti reje tiones & anno-
tationes. X. I. 9.
Eminens dominium. II. I. 1. .
Emtio familiæ. IV. 2.1. Ob errorem virgini.
tatis reſcinditur. X. 1. 10.

Engelbrecht. XII. 4.

Ens. XI. 3. 7.
Emtτας. X. 2. 1. XI. 2. 12.
Epiſtola Evariſti. IX. 2. I.
Epitaphium Bononienſe. IX. 1. I.
Erlass-brief. IV. I. 13.
Error circa ſubſtantialia vitiat matrimoni-
um. X. I. I. circa virginitatem facit lo-
cum repudio. X. 1. 3. ſeqg.
Error juſtus excuſat. X. 1. II.
Eſbach. XI. 2.10.
Evacuari dicuntur quæ ipfo jure nulla ſunt.
IX. 1. 3. i 17 Euariſtus

*

IMdex in TWattatun

Euariſtus Pontifex. IX. 2. 1. ſeg.
Evicta parte anm adtio emti habeat locum.
II. 8. 1. .
Eutropiæ dolus. I. 2. z. .
Etiam particula aliquando ſubauditur cum
altera Tantum. V. 5§.
Et pro autetn. XI. 3.7.
Exceptio rei judicatæ. VII. 2.3.
Exceſſus. V. 97. 4
Execratio vent ris. VI. 17.
Exempla non faciunt jus. IIX. 14. IX. 2. I.
Exemplaris ſubſtitutio. III. 4. 3.
Exheredari an poſſit venter. I. 4. I. II. 2. F⸗
Exheredatio materna. IV. 3. 3.
Exhercdationis forma. II 2. I.
Exheredatis an poſſit ſubſtitui. II. 4. 3.

Egilium non eſt capitale. XI. 2, 8. an tem-

porale. XI. 3. y.
Exilium pro deportatione. XI. 2. 2.
Ex, particula caaſam etiam remotiorem
indicat. IX. 4. I. =
Exſetio ventris. VI. 48. XI. 4. I. ſecq.
Exſectorum embryonum incantatio: VL. 432

Extendi & pertinere differunt, VI. 35,

XI. 2. 7.

Extenſio legum alia Legalis alia Doctora-

Uis. XI. 3. 13.

Eztinctarum rerum nullum eſt dominium.

IV. 1I. 2.
Extraneo poſſumus acquirere. II Li,8. VI.29.

l.

lnnnuni

lar Na.
Cincdn VI.
Putorentris

e U6.
Fabllal

uts nalee

lähpresnti
DElnmdum-
lockas nid cn
Dsſeugein
allass untl
0.Pl.r.I
ſeſakesn
lAlcümenin
unn: göln
te I 42.
Tunilizento,

lgoniid tp
oriltimanmn
Wofun, VI,
ihrsrenecin
berenin

lll lie
. N Nut⸗

a i

e

gunnt Ctun. ł

iu:
1

.

de Jure Ventris.

Extraordi inaria pœna, concurrit cum pu-
blica. XI. 3. y. ſuperſtitionum auctoribus
dictanda. VI. 432
Extritio ventris. XI. F. I.

E.
„Aber. III. 6. I. & 4. IV. 3. 1. & 6. VI. 31.
Fabula lupæ prægnantis. VI. 37.
Faeies prima legati. III. 6. 5.

Fañta prægnantia. [X. 4. I. XII. 4. ſeq.

Factum nudum. XII. 4. legale. XII. .
Facultas nin cum Voluntate concurrat,
actus peragi non poteſt. IX. 4. 1.
Facultatis Juridieæ Sententia & Reſpon-
fum. VII. I. I X. 2. y. XI. 3. 20. .
Falcidiæ legis ratio. II. 9. I. XI. 2,. 9.
Falſi crimen famoſum. I. 2. 6.
Fama: quid ad tortauram., VII. I. Gelehr-
te. IX. 3, 2.
Familiæ emtor. IV. 2. I. II. 2.4.
Familiaxum honor conſervandus. L. 6. 3.
Favonii id eſt ſpurij. VI. 27.
Favor ultimarum voluntatum. IV, 2. 1. le-
gatorum. VI. 22.
Febris remedium, VI. 43.
Felis ſpeciem infanti inducens meter gra-
vida. VI. 43.
Felttnan. UI. I. I. III. 3. 2, vj. 4. XI. I. 2.
VI. 7. VII. 2. 3. IX. I. 3. IX. 4. I. XI. 2. II.
Feminæ melioris canchtionis quam ma-
reS. I. 7. y. ſine maribus concipi entes.
VI, 2. Joamantür¹ in maritos. VI. 26.
habue-

„2

Index in Tadtatum ⸗

habuerunt etiam tria nomina. IX. 1. 2.
medicæ. X. I. II. natura avaræ, XI. 3. 2.
Feſtivitas nuptialis. IX. 2. I.
Eeſtus. XI. 4. I. .
Feudorum jus. III. I. I. & 6. III. 2. I. .
Fibigius. X. I. 13. =ð
Fictionis definitio & diviſio. II. I. I. exem-
pla. II. I. I. VI. 44. VII. I. XI. 3. 7. &
20. II. 9. I. ejus jus neſcit Jjus Naturale.
II. 10. I1. IV. 2. I.
Fideicommiſſam. IV. 3. 1. VI. 5y. & 38. VII.
3. 7. XI. 2. 9. familiæ. III. 2. 4. III. 6. 6.
Fidejuſſor obligatus non obligato efficaci-
ter debitore principali. IX. 4. I.
Filiusfamilias mutuum accipiens non obli-
gatur, X. 1. 4.
Finckelthaus. X. 1,134
Fiſcus agens ratione anticipati concubitus.
II. 3. 3. teſtamenti coacti. IV. 3. 9.

Florentinæ Pandectæ. V. 6. VII. 1.
Florus. III. I. 6.
Fœtus quis. I. I. 4. pecudlum furtivarum
an uſucapi poſſint. IV. I. 1.
Forda & fordicidia. VI. 4.
Formatur fœtus à capite. VI. 3. .
Formoſæ inſulæ conſuetudo irrationabi-
lis. VI. II. *
Fornicatio & ejus reſpectus. X. I. 2.
Fortuiti caſus præſtandi aut ferendi. XII.2.
Forum competens in delidtis. VI. 3. Fra- V
ra-

1

ualne I
Pmmtlüza
e etiſti
Pteiculope
lfenmn natii
kiayIle
Ellleſl
1 exe l,
Puntetei
Porntt X.
Iptiqumdo
ginsektte

I,4,

ira ſes uin

Oinn I
Ceninatio⸗

lenetalis lese
tenſopelege

lerkarch, N..

ynnnofumn
iktin
Aun.
Cemanorum
) teſtmene
ttinnslte
t.
Dedin a,
luchnden

Mlin

i Wnin
turz “
1

Peum inwn
I.1
A IN
llr.
lnercn

1

de Jure Ventris.

Präntzkius. III. F. I. XI. 2. 9. XII. 7.
Fratrum filii gaudent jure repræſentatio-
nis, cetſi foli fint. IE. 6. 6.
Fridericus Imperator. IX. 4. I.
Eriſiorum matrimonia. IX. 2. 1I.

Fructus. VII. 2. 5. ſeparati. Xll. 2. penden-

tes. III. §. I. conſumti. IV. I. 2. VII. 3. I.
rei locatæ cujus periculo. X1II. 2. oppi-
gnoratæ rei an etiam cenſeantur oppi-
gnorati. IIX. 2. 4. & ſeq.
