legatæ id nullo modo probant, fi⸗-
lentio ſuo credulitatem hanc Cl.
Houckii plane non firmantes: ita
contrarium ex omni jure patet.
Verbi gratia; cum partui legatum
datum ſubliſtit: id utique vergit in
detrimentum heredis. Cum ven-
tris nomine de inofficioſo agitur;,
teſtamentum relcinditur, in præju-
dicium utique heredis eodem te-
ſtamento inſtituti. Similia ſexcen-
ta adducere perfacile eſt, in quibus
commodum partus ſpectatur prin-
cipaliter, etſi id in præjudicium ter-
tii vergat per conſequentias IInde
& ceſſlant, quæ Vir Cl. de peœna

non exaſperanda ſed lenienda ſub-

Jungit. Exaſperanda eſt pœna cum
lex cam exaſperatam dictat: nec ta-
li caſu eam judex contra volunta-
tem Majeſtatis lenire poteſt. Vid,
Menoch. arbitr. quæſt. 96. n. 10. ſeqq.
Jus Divinum atque Civile exigunt
hic mortis poœënam. Si non Jus Ca-

roli⸗

W
Acum d
1 lori lecent
Omnmn ge
UN Mtoue
WröPen
Vonne hente
linken
NCOKl
(cüceintanr,
e utict,
ſtentuniti
Kiſe aee
ut lrent
tl, dol
enſonen
unn Uln
Dpoal in
im ign
le d

I

W

PARSXI. SECT. III. 4 675

lumm u rolinum aliave poſt Jus Civile ena-
nitnn

ta jura recentiora, pœnam quoad
partum (quem vocant) inanima-
tum mitigaſſent: profeclo judex à
mortis pœna recederé non poſſet
I. 12. §. I. qui && a quib. manum. l. I. C. de
legib. An in pœnalibus verba pro-
prie an improprie ſint accipienda,
id omne pendet à legislatoris vo-
luntate, qua conſtet §. 6. pr. I. de
J. W. G. C. & à prudentum eujusque
artis definitione, vid. Grot. 2. de J.
bell. & pac. c. 16. J. 3. ubi ſpeciatim
de parricidio. Eſtque tum locus
interpretationi, nec extenſivæ nec
reſtrictivæ, ſed declarativæ: ut lo-
Equuntur: ſive, ut alii, comprehenſi-
væ. D. Gribner. disp. Iltrum fratres
E&g. th. 13. Poſſis & diſtinguere in-
ter extenſionem Legalem & Do-
Goralem. IIlam ipſa Lex facit, &
dubio procul ſuum obtinet vigo-
rem, etiam in maxime pœnalibus
H. 3. L. de publie, judic. Certum eſt,
I 5 KRo-

466 DE MIRE VENTRIS
Romanis hominis appellatione et-
iam ventrem contineri, ut præter

ſfupra adducta, Plinii & Juvenalis
loca, quæ tractatu de Iur. Ventr. Purt.
XI. ſect. Z. adduxi, & Cl. Houckius

hic ex eodem trackatu repetit, ab-
unde conſtat. Certum eſt, Chri-
ſtianos, homicidia & parricidfa inm
ventres perpetrari» cenſuiſſe: ur

ſupra indicavi. Hinc horum leges

pœnales ad ventres non extendo:

ſed de ventribus loqui » inre lligo-.
Adde: regulam de non extenden-
dis odioſis nec exaſperandis pœnis,-

waro pede ſœpiſſime fallere, w. Ale-

Xare adl. 7. Fi de jurisdittion. n. 17.
Brumemad' Ip. f-.depn. & adc.odin:

I5 de R.Jeim 6:. Nevizan. lv. nuptial.
libr. 6. n. 47. Unverfärth. pæd. Jur. c.

6. n. 100. Peck. ad di c. odia. de R. Je-
num. 7. Menoch arbitr. quæſt. 87. ι

ſeq. Hunn. de opt. rat. interpi jur. C. IAr⸗
Horn. de interpretat. Tur. cap. 3. J. II.

Gribner. d. theſ. 13. Non agi hic de N

M

ommmnn
(Cus lt
NI ert, D

K e 1

Ulte n

an

Dhactis e
Ut,eotn
teinte n
ronſnu

eth,Ceke
lecnen A
EImtmun

Ninn. An⸗

Delyen
ESenegerinn,

lunmtech
Ktopner, ,
4 me

Uenmett

id hrn
natiblkeet
inz tnamn
ſiihtn tn
lun n
I

Ne PARS Xl. SECT. HI. 467

iheltir commodo partus, cenſet Cl. Hou-
iuen chkius: at quæſo, an, non abigi &
nikh non interfici, non eſt commodum?
rH Agitur de partus commodo princi-
ſet palicer: non de pœna abigentium.,
unn, nili per conſequentias. Quod CI.
unt, Houckius de ratione theologica
addit, eo tangit dictum tractatum
itelien meum de Jure Ventris. Nam in
Urtm Aphoriſmis meis, etii hos ſolos alle-
mttnn Eeerir dc hoc ne gry eſt, niſiquod
Leckorem Aphoriſmorum ad di-
tum tractatum de Jure Ventris re-
mittam. Hanc autem rationem
Theologicam à diſpendio ſalutis
æternæ petitam, ab Imperatoribus
Romano=-Græcis alienam non eſſe,
ex eo patet, quod quotquot Chri-
ſtiami fuerunt, Chriſtianorum com-
munia dogmata amplexi ſinn. Ad
6 non credibile eſt, Chriſtianos ad ſa-
n lutem æternam non reſpexiſſe. Non
AH PutO aliquem tantam impietatem
e Ohriſtiano imputaturum. Immo
I 6 di-

elleer NH
ilhen,

*1
II. ,

,
,

46 8 DE IIIRE VENTRIS

diſerte teſtantur Chriſtiani Impe- D

ratores Romano-Græci, neminem
immemorem eſſe ſalutis propriæ l.
ult. Cod ad L. Jul. repetundar. Immo
quam ſolliciti fuerint circa ſalutem
etiam poſt mortem, videre eſt l. 21.
verſ. quoniam non abſurdum. Cde &.sS. Ec-
oleſ. Nov. 59. c. 7. Verſ. Neminem.: Nov.
22. Cap. 43. Verſ. quia igitur. Nov. IIj. C.
5. §. I. c. 3. §. 13. verſ. Occaſionem. Nov.
113. c. 3. pr. §. I. Nov. Leon. 4. verſ. qui
veriſimile. Quod animato majorem
ſpem tribuar Ol. Houckius, quam
inanimato: id tum aliquo eftectu

gaudebit, ubi prius probaverit, dari

inanimatum. Unde nec ratione
illius major pœna eſt quam hojus:
quia prætenſé inanimatus, revera
eſt animatus, ſaltem in Jure ut vidi.
mus Romano Græco pro tali habe-
tur. Hinc nulla, ſecundum hæc,
hic eſt res dubia, nullum odium aut
Pona quæreſtringi debeant, quoa
Partum inanimatum, cum non entis

Rüllæ ſint affectiones, XIV.

1WV
W Lent
ſn Alenn
lükhen

inmimen

unmin n

4 Nckt iu

hberi
1 *
4 aut n

H
Uetextum
wo, eumn.
(lillberen
wabgen er
hteco: ſec
Amnterun
limne eten
inliel let
oi
4 N , r
Cgotelde
iß Uritenn
U⸗

e

lrc⸗ Uehitn

ls Mre

hn

un, en

ul

TPARS XI. SECT. III. 469

XIV. Sequitur I. I.§.2. f. ad L. Corn.
de ſicar. ad eam notat Vir Cl. (1) eam
loqui de homine interemto, quod in
inanimatum partum non cadat. Aſt

contrarium jam eviéctum & ſtatim

apparebit fuſius. Interim iterum
peto probari, inanimatum partum
in Jure Romano-Græco agnotci.
Repeto: eſt non ens. (2) Urget
Vir Cl. in d. I. I. J. 2. conditionem
pertinere tantum ad libertatem &
ſtatum ſervilem: atque me ipfum
ita hunc textum capi velle. At ego
bernego, eum me ita capi velle.
Quod ad libertatem & ſtatum ſer-
vilem eundem etiam pertinere ve-

lim concedo: ſed quod ſimul etiam

eundem textum de quacunque alia
sonditione, etiam ætatis & nativi-
tatis, intelligi debere velim, patet
ex ipfio à Viro Cl. allegato meo
aphor. 147. lihri 4. Quæſo te Cl.
Houcki, quo delaberis, quod condlitio-
nem ad libertatem & ſtatum ſervi-
U 7 len

AAe DE HIIRE VENIRIS
lem reſtringas? Erras, pace tua di-
Xerim: Erras. Etiam ad familiæ ſta-

rum conditio refertur l. 32. §. 2. l. 34.

de acq. vel omitt. her. Plus dicam, et-
iam ad honores, opes, ætatem, con-
ditio perſonarum refertur. Ex multis
unum locum I. 2. f. de termin. mot. in-
ſpicere ſuffecerit.
XV. Pergamus ad . 38. J. F5. de
pœm, Quæ hic iterum de partu ina-
nimalo adferuntur, ſant inanie. O.
mnis enim partus ita dictus inanima-
rus, eſt animatus. Ergo etiam perire
poteſt partus inanimatus, quia rei
verirate inſpecta eſt animatus. Quæ
Cl. Houckius lubjicit 6. Quamvis ta-
men ut verum fatear; eadem habet &
allegatus Ungepauerus exerc, ult. ad
Inſtit. quæſt. ult. b. m. 724. Habet hæc
fententia inter alios etiam appro-
Bantem Gœddæum ad Ii. F. de V. S.
.32. Sed errant omnes: cum d- l.
38. g. 5. in fin. de unico' duntaxat

quod capitis pœnam oppetat po-
èòèòMU

W

(abodn
(r0
in ſer
Meckulen
um
kkonn
oi
ir. Enim
iun Durtn
Pinidt rie
Urn n Nn
undecis
n mnrn
Puntantumn
Meabei
Irr
Uwonlun
Uurtlsanin
Aheiie e
Eentzhoſe,
Uls ſco ten
6 nitis 1
pirltei

nimmr e
1 i⸗ Eni
enh net
4

apemnſe

PARS XI. SECTIO HI. 471

culo loquatur: ut ſupra oſtenſum.
Quæ Cl. uckius , Dicis ; addit: ea
jam ſupra ſatis redarguta ſunt. Jus
neſelt talem inanimatam molam: &
quæcumq; ea tandem ſit, ea im jure
eſt homo llnde & evaneſcit vi-
ſio Viri. Cl. ad !. 4. de extraerd. cri-
min. Enimvero eam de vulgari
animato partu loqui, nec centocu-

lus inibt viderit Argus. Omnis

Ppartus in Jure eſt homo præſens,
cum de ejus commodo agitur Vir
Cl. d.1. 4. liberos interpretatur, par-
tum animatum: inanimatum au-
tem tantum putat eſſe liberos ſpe-
ratos: adducta ſcilicet I.2. F. demort.
infer. Errar. Nam & animati par-
tus nom ſunt niſi liberi ſperati. Nam
& partus animati per abortum poſ-,
ſunt perire: ergo ratione ſpei quæ
parentes fovet, infantes utero con-
eluſos ſuo tempore incolumes in
dias luminis auras prodituros, di-
ei⸗ poſſunt liberi ſperati: nam & hæc

Kes

472 DE NIIRE VENTPRIS
ſtes locum habet in partu animato:
immo quo partui uxor gravida vici-
nior eſt, eo hæc ſpes mqjor eſt: ergo
partus animati, maxime ſunt liberi

ſperati: ſunt tamen & initio con-

ceptionis liberi ſperati: ergo d. l. 4.
& d. l. 2. & ad hos pertinent: gra-
dus enim non variant ſpeciem. Sunt
ergo ventres, liberi d.l.4. etiam vul-
go inmimati dicti: quia lex hane di-
ſtinctionem neſcit. Neſcit eandem

integrum Juris Corpus. Ergo cadit

in ventres infanticidium. Sunt enim
liberi. Ergo præſentes. Sunt & fu-
turi ſive ſperati d. l. 2. ſed diverſo
reſpectu: illo inquam, quoine qui-
dem liberi, immo nec homines, ſunt
l. 9. §. I. L. Fakid. tum reſpectu ſin-

quam commodi tertio præſtandi,
tum reſpectu abortus qui poteſt

confieri. .
XVI. Quod ad loca Plinii & Ju⸗-
venalis, quæ ego adduxeram d. tr. de
Jur. Oentris part. XI. ſett. 2. exceptio

tun Einn

Monci

.

(iooe krpe

4

Enne
Ulto
rin

Cmgeche

molin

IITOu
ne in⸗

Poponunrun

Cllr
Nno!
ttenene

l
In

A,. d

WN

ilfane

füptnt

6

Wee⸗

PARS XI. SECT. III. 47 ½
Cl. Houckii iterum fundatur diſtin-
Rione ſæpe dicta in partum anima-
tum & inanimatum: ſed quæ Plinio
& Juvenali, veluti omnibus Roma-
nis, & toti Juri Romano-Græco, ſpe-
ciatim Chriſtiano, fuit incognita.
Cumque circa tempus animandi &
formandi partum in utero materno,
multaobſcura, ridicula, jocoſa, re-
Ctiſſime ita judicante Cl. Houckio,
proponantur, non eſt quod his ridi-
culariis nugisque inhæreamus Par-
tus Plinio & Juvenali indiſtincte to-
to tempore quo in utero eſt, homo
eſt.
XVII. Putat tamen Vir CI. nil
ad diſtinctionem hanc probandam,
ulterius hæſitandum eſſé. Quid bæ-
Rtas? inquit, Putat enim eandem
probari ex Tryphonino Bere 39. de
pœ. Errat manifeſte. Vid. §. 6: ſupra.
Quid clarius?
XVIII. De! I. J. alt. l. 8. f. de ficar.
l, 4. extraord. crimin. l. 38. J. 5. de pœn.

4741 DE HIIRE VENTEIS

pius viſa ſunt, quæ non recoquo.
Miror tamen à Viro Cl. addi, ipſam
Legem Corneliam non diſtinguere
inter ejus pœnam antiquam & no-

vam. Quæſo amiciſſime Houcki,

qua ratione Lex Cornelia novæ

pœ, nOoVX inquam; poſt ſecula

aliquot demum introductæ, à Chri-
ſtianis Imperatoribus ortæ, mentio-
ner ullo modo facere potuit?

XIX. Reſtat, ut dubium adhuc

unum tollam à præfato] Cto Scoto
obmotum. Quærit, qua ratione ab-
actio partus eam quem ego deſigno
Poœnam mereri apud Romanos po-
tuerit, cum tamen infantis jam in
lucem editi expoſitio impune ab
iiſdem fuerit peracta? quod ipſe ſæ-
pPius in meis Sonegiis hic Gronin-
gæ perceperit Moribus irrationali-
bus eſſe annumeratum: dum ſtatuo,
conſuetudinem irrationalé à Prin-
cipe quidem aut alio jure poſteriore
abro⸗=⸗

quæ Vir Cl. ſubjicit, ſupra jam ſæ-

1

Grgen ho

Emanege

ſegnicen

uſtker ito

E
Peßonteon
ltonen.
fücbünint
an oneri aln

inned atin

Hennt Hee
ſutbisit

Uumiocon-

ini uivte

emmeng
mebeymnee
Immnne Ibe
Cpear r

lerflion,

Usaliznin
Eumgtfeſ⸗
luhanken

mmnbze e

ſni,
Uennnen,
wllae
nmntſi
aiume
iüetng
ICmu,
mgi
nnndri
S
etſon
E Chunsche
nſen

7

gummenh⸗
4
Uementte

onte

—

I
nimie
nmnlge
Ghten
minrunt.
Mnlin
mmihir

PARS XI. SECT. III. 47 7
abrogari poſie judicem tamen ean-
demantequam abrogetur, judican-
do ſequi debere? Conf. Winther.
Parthen. litigioſ. lib. I. cap. 13. lih. 2..
cap. II. & Sucholt. ad inſt. t. diſſert. 1I8.
Reſpondeo: diverfiſſima efle, ex-
poſitionem & abactionem. IIla fir
ab iis qui in infantem jus habent, &
cum oneri alimentorum ſe vident

impares, aut in partu edito quid de-

ſiderant. Hæc autem peragitur ſæ-
pius ab iis quibus nullum in partum
illum jus competit. Finge, patrem
nimio voto (ut eſt in l. I. 5. S. f. de ventr.
inspic.) liberorum ſuſcipiendorum duci,
ſeque patrem optare, d. l. I. G. 3. Aſt par-=
tum ab extraneo elidi. Quid hoc
commume habet cum patre qui ſe
non optat patrem, ex. gr. filiæ, cum
ſperaſſet fillum, ipſe autem jam fi-
liabus aliis nimis oneratus ſit. Ante
partum adhuc ſpes parentes fovere
poteſt: eaque non una: quæ poſt
partum ſæpe decolat. Unde certiſ⸗
ſimum

476 DE IIIRE VENTRIS
fimum eſt, naſeituros illos ventres
Javorabiliora jura habere, quam libe-
ros jam editos. . I. S. 15. de ventr. in
poſ-. mitt. Ceterum Valentinianum,
Valentem, & Gratianum Auguſtos,
infantum expoſitioneém prohibuiſ⸗
ſe, docet I. 2. C. de infantib. expoſit. etſi
hæc l. 2. integra Valentiniano, Va-

lenti & Gratiano non debeatur, ſed

ingens adjunctum habeat Tribonia-
ni Sociorumve einblema, ut Gotho-
fredus 4] l.2. C. Theodoſ. de expofitis, &
Charondas ad I.2. C. de juſtin. de infant.
expoſ. bene annotaverunt.
XXDPenique ut ad partus aba-
Rionem revertar, moneo, inter ho-
diernos Chriſtianos qui Partum à
Primo conceptionis momento ani-
matum credunt, eſſe & Schützium
Cur. Apparat. pag. 12. g& 13. ubi & re-
ſurrectionem ex mortuis partui,
etiam illi quem vulgo inanimatum
ſtatuunt, adicribit: diſtinctionem-
que ſœpe didam vulgarem (aan
un-

no leg
enee ferbo
nltzerte
R Fei uhtte
ſie

Cteme hfe
Eeumunt
(Krſchel
batrſ,n

C0Cntighar
enpmn
ellitnjn
ſaiili
nmniquen
tibentün
in! uninn
nel mnin⸗
ehtinin
oen

PARS XI. SECT. III. 477

Summo Legislatori Deo non place-
re nec verbo Dei conformem eſſe
ſtatuit) ex tempore quo partus mo-
veri incipit & ſentitur, ortum tra-
xiſſe, conjicit. Accedit Richter.
Erkentn. des menſoh. part. I. cap. 2.8.2 ſeq.
Scherzer. brev. Theolog. §. 71. Bayer.
ad ff. de extraord. crimin. ad poſit. 14. p.
616. Stryck. I;. mod. ff.det. S.14. Zei-
ler. centur. 5. epiſtol. 58. & centur. 6 epiſt.
76. multique alii apud eundem Zei-
ler. cent. 5. in indice verb. Sel. IInde ex
his nota ſis fictionem Juris Pontifi-
Cli, Carolini, atque Hodierni, dum
revera partus animatus, inanimatus
per dicta tria jura fingitur. Quæ fi-
io, fictioni illi Juris Civilis, de qua
§. 7. ſupra, & diametro contraria eſt.
Romani quem inanimatum partum
credebant, fingunt animatum. Chri-
ſtiani inanimatum fingunt qui re-
vera eſt animatus, pro tempore
conceptionis ut dixi priore. Quam
diſtinctionem & fictionem erf in

478 DE JIURE VENTKIS i
Praxi obſervemus, ipſeque ego a.d. ſmlin
2. Nov. I712. à udicé Omlando con- gnegu,
ſultus reſpondendo ſecutus ſim, lu- Menn
bens tamen audio Brunnemannum ciolt
proceſſ. inquiſ. cap.9. n. 69. utilius ho-. Munbdin
diernis temporibus quibus abactio- man gnin
nes creberrimæ ſunt, fore, ſi legum- am in:
abactionibus præfigerent. Addo
Wiſſenbachium ad 1. tit. de publ. jud. S
th. 38. Quanquam ut Paulo in I. 38. §. 5.
Ae pœn. credam, ſine dolo poculum abor- Tluſams
tionis dari, adduci viæ poſſum. Tertul. e
apol. c. 9. Arali ſcopeliſinum erigenti l. 9. minfn
evtr. crim. ſimilis eſt, qui abortum procu- Uminelesi
rat. Roguſanos ætatem hominis à egl ie
tempore conceptionis numerare, eſt unontn
apud Suden. Critic. 2. qu. 3 3. Quic- mane
quid ſit, Advocatis utique multo nii
utilius eſt, diſtinctionem illam in Punim
foro habere & retinere, quum par- inge N
tum (quem vocant) inanimatum zni

abigens, mortis ſupplicio non ſubji. Nag⸗ 1
ciatur: ut ita Advocatus delinquenti W
vitam

PARS XI. SECT. III. 479

vitam ſœpe poſſit defendere & con-
ſervare, quod &Adοαααo 5ile eſſe,
Qdocetur eo quod præter alios Jaſon
a, ad l. 18. C. de tranſatt. u. 9. ex Imola
D adducit, dum ait: iſta decifio eſt tenen-

da menti, quia ex ea poteris lucrari unam
honam veſtem: quia ubi oecurrunt peri⸗
oula perſonarum, ibi pluunt pecuniæ.

SECTIIO IV.
RKanſeamus ad Ventres exſe⸗
ctos. Exempla talium occur-
runt infinita. Dabo unum quod
memini me legiſſe apud Münſterum
rnI Ccoſmograph. libr. 3. ubi ait ,; Eber-
urnd hardum Comitem Wittenbergen-
ſem vivum ex materno utero ex-
um ciſum, id quod præſagium fuiſſe
unmH putant futuræ ſuæ in vicinos graſ-
N Tationis. Hos Cæſones dici: docet
mnm IIidor. 9. origin. 3. Eoſdem autem &
unk. Ceſares eſſe cognominatos, quod
Gi idem Iſidorus d. cap. 3. affirmat, E.
ToK.

4 8 0o DE IIIRE VENTRIS
roſimile non eſt. Nec probatum
hactenus, Cajum Julium Cæſarem
id nominis indeptum eſſe, quod
mortua matre ventre cæſo ſit natus:
etſi idem Iſidorus: d. loc. id comme-
moret, & à Spartiano in Zlio Ve-
ro princ. adducatur. Non quod iſti
fabulæ ideo fidem detraham, quod
Mater C. Julii Cæſaris plures annos
adhuc ſupervixerit: neque enim
matres necçeſſe habent ut ob ute-
rum cœſum vitam cum morte com-
mutent, hiſtoria non una matres
quæ ſupervixerint exhibente: vid.
Ungepauer. I. exercit. Juſtinian. 2.
Sed qued unicum iſtud argumen-
tulum à Cæſaris etymologia peti-
tum, nil quicquam habeat pondu-
ſculi. Prætereaque liquido conſtet,
Qæſaris id oognomen familiæ fuiſſe,
forte primo hujus familiæ à cæſarie

10
ettma
lul Clet

ſalscyn

Nuns woſt
orCoi
Pyeammesi
enaunfle
hemnon
hnonsd

en eobennle

opiopen

llsn ie

An ſpegn
Crles Upe
eritotir
milekeo
Enn Gnth
mtuloleron
ler iinn
Eick l
Uürrilu,

inditum. Ita enim Feſtus: Ceſar quod Prall i

eſt cognomen Juliorum a cæſarie dictus eh.
Quod autem ſubjicit Feſtus: quia
ſilicet

lghtif⸗

z PARS KXI. SECT. IV. 481
dinen ſeilicet cum cæſarie natus eſt, id credat
nn qui volet. Poteſt utique & à cæſarie
ler d

n duis cæſar vocari, etſi cum Cæſarie
l anf natus non ſit. IIlud certius eſt, ab

hoc Cajo Julio Cæſare ſubſequentes

Udin . —R
lude, Imperatores idem Cæſarum agno-
Mon ocolit „. —
men afſumſiſſe, ut is Cæſar ſit quu

Imperator. Veluti apud Ægyptios
Pharaonis & deinde Ptolomæi no-
men eodem ſenſu omnibus regibus
MEgypti impertiebatur. vid. Jan.
unn. Druſius 2. miſe. 92. Illud intereſt,
nme quod ſubſequentibus temporibus,
Taine I Ceæſares appellati fuerunt, qui im-
GHα peratoriæ Majeſtatis Candidati e-
rant, id eſt deſignati ſucceſſores l. 7.
GI. C., de mal. & mathemat qui Nobiliſſimo-
rum titulo decorabantur. vid. I. 2. G
de fer. ubi inſcriptionem vides Nob“ßámü·.
CC. id eſt Nobiliſſmi Cæſares. Conſi-
militer in l. At. C. de priv. eor. qu. in
lJacr. pol. mil. illa Honorio NB. deno-
aant Hovorium Nobiliſſimum. Confer
I. 14. C. religioſ. ubi in ſubſcriptione
X habes

, egne an
I Uhleein

herirohe⸗

482 DE IIIRE VENTRIS

habes Honorium Nobilem puerum: Add.
. cul emn

Anth. Matth. comment. ad Inſt. Proœm.
cap. 2. n, 1. & ſeq. Unde & hoc ſequi-
tur, Nobiliſſimatum fuiſſe, poſt Im-
peratoriam Majeſtatem, dignitatem
ſupremam. vid. Guther. I. offc. dom.
Aug. Cap. 4. Sequitur porro, alio ſen-
ſu Patriclatus dignitatem ſummam/
prædicari S. 4. I. quib. mod. I. patr. po-
teſt. toll. ſolv. ubi ſummam interpretor
præſtantem, quemadmodum ſummam
remp. accipere fas eſt in l. i. J. 20. F.
de exercit. act. & ſummum virum apud

Corn. Nep. in Præfat. Nec mirum,

Cæſaris cognomen deinde aliam ſi-

gnificationem adſumſiſſe, ut ſcil.

ſucceſſorem Imperatoris notet, qui
his temporibus Rex Romanorum au-
dit: Nam & ipſa Imperatoris vox à
priſtina ſua ſignificatione deſcivit,
ut vides vel apud Vinnium not. ad
pr. I. Proœm. verb. Imperator. Quibus

adde ſis etiam Provinciarum Præſi-

dess

M
n u

Il uun
Pnonun

ſodau,

A Nun
Ikuunre
Kuiſenet
I Mere
ſltur per
lenen ſen
Anlkiſenm

ütcee

lerugr
ſockr⸗ 4
Dupnemunn.
Coiel

teuentr

NeMuin
emniene
hinn in

nſhn

uſh,
N 4

mie

INI

irnnl
ltel . ze
ikliotg
enetigtn
Anhebts
npancin
Ulgen ſmme
Gnleng
mmniinte
Mnunm
veltl n/
nniin l
41 Menmn
CCente int.
atle r
nznwtgn
INuoGN .
Mnifn
atre eli
wunm
n Cin
eunnhet
8

PARS XI. SECT. IV. 483

des , Imperatores appellatos fuiſſe:
apud Petron. ſatyric.
II. Etiam exſectos, cæſones co-
gnominari docuit me Scaliger ad
Catulli illud epigramma: Chommoda di-
cebat. Nunc repeto huc de cælſo-
nibus repræſentata ſupra parte 6. §.
48. Cui junge lis ejusd. partis 6. J. 16.
III. Præterea ex ſupra dictis ſe-
quitur, nec feminam uterum ge-
rentem, ſœtu nondum extracto, ſi
extrahi Ventri commodum ſit, ſe-
peliri debere. I. 2. f. mort. inferend.
Hiſtoria quippe teſtatur, matres de-
functas vivos edidiſſe infantes.
Brunnemann. ad d. l. 2. de mort. inf.
Ita Gorgiæ Epirotæ in funere ma-
tris utero lapi exemplum eſt apud
Valer. Maximum lib. 2. cap. ult. quod
eleganti epigrammate expreſſit Be-
za poëmat. var. pag. mibi 92. 4. Add.
Moonen. Chronic. Daventriens. ad an-
num 1567. 14. Jun. & Calp. Reyes
Franc. comp.ju. quæſtion. cap, 79. n. 12.
X 2 ubi

urzi exemplum feminæ gravidæ ab

Hiſpanis ſuſpeniiæ ſive (ut ipſorum

elegantia utar) patibulatæ quæ poſt
quatuor hofas gemellos vivos pe-
perit. . ”
IV. Unde ſimul patet, ſi ſemina
maritata mortua; de ventre rumor
& præſumtie ſit, maglſtratum ea in
re debere eſſe curiofſum: non raro
enim venter vivus eſt, etfi debilis.

Brunnem. d. toc. Ubi recordor hiſto-

riæ quam egi apud-Richteram aæi-
om. hiſtoric 380. . o. Adſeribam ipſiſ-

ſima verba: Her: Philippus pflag zum
exempel zu erzehlen / wie in Thuͤringen

eine ehrbare Matron vom Adel imit
ſehwehrem Fuß gangen / und am Tage
Mariæ Krauk⸗Weihe / wie man es ge⸗

nennet / in die Kirche kommen / und vom

Geruch der Kraͤuter in eine Ohnmacht
gefallen jund alſo fuͤr todt liegen blie⸗

en / daß man kein Leben mehr an ihr Ut⸗
geſpuͤhret. Da man nun ihren Jun⸗
Eeyn gefragt / wie er es macheh wote⸗ N

484 DE IIIRE VENTCRIS

W

oh
Verkſue
lurſee
rteich
bltſeln
Pgferneren
Vbenen
1Ocet
6Vkene
ceheehen
hen

2

Ahihnnie
r dſhrtt
MANbet

lna grnſree

lied

elo fuß

pefft
tankrumer
ruhmran
ln intte

elci
knumi, ti

Mihttne
Rputr

ſ Met
mmn

ſrinte
hncrnxn .

finencr
ſilerie⸗

Poffet

PNNoorge

PARS NX. SECT. IV. 4 85

ob er ſie in ſein Hauß wolte tragen laſ⸗
ſen? Hat er geantwortet: Weil ſie
GOtt in der Kirche abgefordert / ſolte
ſie in der Kirchen bleiben. Da man
weiter gefragt / ob er ihren Geſchmuck/
guͤldene Ketten und Ringe / zu ſich neh⸗
men wolte? Hat er geantwortet: Nein:
er wolte ſie laſſen bleiben wie ſie GOtt
abgefordert / und muͤſte er ſeines lieben
Weibes entrahten / ſo koͤnte er auch ih⸗
res Schmucks entbehren. Da ſolches
ein Bube mercket / komt er bey der Nacht
in die Kirchen / und will den rodten Coͤr⸗
per berauben. Aber da er die Ringe
abziehen will / reget ſich die Leiche. Dar⸗

uber erſchrickt er und laufft davon.

Das Weib aber ermuntert ſich / und
komt wieder zu ſich ſelbſt / und debieret
einen jungen Sohn. Da ihr nun Gott
ſo wunderlich geholffen / hat ſie denſel⸗
ben Sohn unſerm Herrn Gott wieder

gegeben⸗/ und ein Geluͤbde gethan / daß

er ſludiren und ein Pfarrer werden ſol⸗
te / ſo ihn GOtt leben laſſen. Solches
X3 iſt

486 DE IIRE VENTRIS
iſt auch geſchehen / iſt ein feiner gelahrter

Mann / und in Thuͤringen ein Pfarherr

worden. Per Dominum Phihppum
in hac hiſtoria intelligatur Melaunch-

thon, juxta Penoniana in voce Me-

lanchthon: ibi: en Alemange, quand ils
diſent, Dominus Philippus cela S'entend
de Melanchthon.

V. Laude ut adeo multa digna

ſit Lex illa Regia quæ ſepulturam
mulieris prægnantis vetuit: quæ eſt
in d. I. 2. Quemadmodum & alias
Regias id eſt à primis illis Romano-
rum Regibus latas leges, quæ Juris
Papyriani nomine alias vemiunt . 2.
F. 2. Orig. jur. rationis & æquitatis
fundamęentis innixas eſſe, animad-
vertere licet: quam in rem egregia
quædam commentatus eſt G. van
der Muelen. ad d. l. 2. J.2. ubi & Le-
Ses illæ Reglæ: Ne Dii cum fimulacris
colerentur: Ut quis feſtis diebus abs onni
epere abſtineret: Ec.
SECTIO

Den
hr
lineni
ſolmet ion
Gbuenehnn
. Nenn-
Saconm

Welt hn
(lle idefu

Wnegtd

punGdl.

iwin ⸗
g⸗
U Deine
umerwir
lee Poh
Mumau

ehen

lelerie,
afen

NNH

izfinte,

unen e
uun lie⸗
l

uni N1

np u
Pezl a

e Un Cnn

en
ienget

llnn.
nennn,1
AG
le, n.
Ukenentt
dln
lhile⸗
in
n

CN

PARS IX. SECT. V. 487
SECTIO V.
S. I.
D Ventris contraria pertinet &
Aiſla Extritio de qua Part. 6. J. II.

Cuijunge ſis quæ noviſſime adducta

leguntur apud C. H. E. D. Itin. Angk.
& Batav. pag. 82. ſegg.
II. Pertinet huc etiam, quod ho-
Hies aliquando in Prægnantes ſievi-
ant, veluti famoſiſſimæ illæ Veſperæ
ſiculæ viderunt & uxores prægnan-
tes, ne quid Gallici ſanguinis ſuper-
eſſet, diſſectos. Horn. Orb. Politic.
in memorabilib. Seilię. Adde ſis Gro-
tium de jur. bell. E pac. lib. 3. Cap. 11.
num. 9.
III. Pertinet hue & Sterilitas: cui
tamen varii varie conantur occur-
rere. Juditha Boleslai III. mater;,
votum cum S. Ægidio nuncupaſſet,
ventre beata eſt. Eſt ille Boleslaus
ile Tertius, Dux Polonorum, qui
sum Henrico V. Imperatore bella
X 4 geſſit

48 8 DE MIRE VENTRIS
geſſit, cujus Legatus cum annulum
detractum digitis, auro Imperato-
ris adjeciſſet, ſibi poſterisque Habe-
dGanckiorum cognomen peperit. vid.
Hübner. Politic. Hiſtor. part. 4. libr. 2.
in Boleslao III. 1e

PARS DUODECIMA.
S.

Upereſt ut de Ventris Affinibus
O nonnihil ſubjiciamus.
II. Ad hæc refero, Primo, Arbo-
rum ſimiliumque Preægnationes: de
quibus Plinius libr. 12. Piſt. natur. cap.
14. & libr. 25. cap. 13. & libr. 31. cap. 10.
Ubi utilis non minus quam elegans

Quæſtio occurrit, cujus illæ pericu-

lo ſint conductoriſve an locatoris?
Et regulariter ad locatorem caſus
talibus prægnationibus imminentes
fortuitos pertinere, tenendum eſt.
v. l. . J. 2, 1 25. §. 6, F. l. 8. C. loc. o
27 . uAdt.

Eeez V
Cnien nontan
Potontn
la
Hlseniu
uneke
Miiren ken
MKinovote
nn t 1
LAEA
Iodinlie
Gutcoddasn
eſont,i
ſſegenier
uhl ſener
nn Clchos⸗
nleparat,
n *
etn omint

(Munhhtett

ant

Fnülik
n
1 nlhh
gniin 14

e
Pnteen
rlegene.
enlerud
Ctatn,H
trunn
Euind.
ſee.

3
87

—

PARS XII. 499

Auct. c. 3. X. cod. Dixi, regulariter. Eſt

enim non tantum exceptio, ſi aliud

pacto convento placitum ſit. I.7. f.5.
de pact. l. 23. de reg. jur. ſed & nota-

bilis altera niſi præcedentium anno-
rum ubertas, prægnationum talium
raritatem ſterilitatemve, aut aliam
ipis incumbentem es Siay (ut lo-

quitur. d. l. 25. J. 6.) compenlſet. I.

15. H. 4. ff. l. 8. C. locat. c. 3. X. locat.
Tum & intelligendum id eſt, de præ-
gnationibus talibus quatenus adhuc
tales ſunt, id eſt nondum à matre
ſive genitrice ſua ſeparatis & quaſi
adhuc ventribus. Quamprimum
autem fructus ab arbéribus per co-

lonum ſeparati fuerint, pereunt co-

lono, utpote qui per iſtam ſepara-
tionem dominùs fruduum perce-
ptôrum factus eſt, etli mercedem
nondum ſolverit. v. l. 9. C. de pignor.
a t. juntct. &. 36. I. de rer. div. & I. 26. J.
I. I. 61. §. S. de furt. l. 7. pr. F. in quib.
cauf. pign. tac, contr. Quod requiſivi
X ſfſfepara-

4930 DE IIIRE VENTRIS
ſeparationem ipſius conductoris, in

60 concordat cum uſufructuario,

differt à bonæ fidei poſſeſſore. I. 48.

de A. R. D. . 78. de R. V. d. 8. 36. J. de
K. D. I. I3. f. quib. uſufr. amitt. l. 136. de

R. J. vid. Aphoriſin. noſtr. ad inſt.
Rör. 2. aph. 4r. Contentus fui autem

ſeparatione, quia & leges eadem
contentæ ſunt., Ut erubelcendum

ſit Doctoribus illis qui præterea

frumenti excuſſionem, immo & in

horrea collectionem requirunt.
Nov. 18. Cap. 5. ad d. Lauterbach. cmp.
Tpag. 384. ſeqgg.
I. At opponat quis dicatque,
caſum à nemine praſtari l. 23, de R.
J. cum ſit vis Dei l. 25. §. 6. loc. cond.
cui obniti nemo poſſit „ nemo de-
beat: adeoque nec locatorem te-
neri ad eundem præſtandum con-
ductori. At is ſibi reſponſum ca-
piat, locatorem heic caſum nom ræa-
Kare, ſed ferre. Antequam enim fiu.
Qus ſeparati ſunt, non ſunt coloni

irlzen
Ahnc hori
us inn
Piteſen
nenſeeron
Urentotun
6t cehiane,
benn he
lepencto
nuenwrfen
ſkun gocle

IA Men

Electrt⸗
Unofret
1, Cintt
ing elle ea
lci fuchn
(erunt a
uni hnt
lter con
Iinmtn
uonſep
X

immen

inncdin
N Eun.
ttlu,

l.ant.
enott⸗
Nenente.

Euttmdan,
Gmnince

n t.

nin N.
tcori
G

PARS XII. 491
(qui vulgi error eſt) ſed ad ipſum
adhuc pertinent locatorem, ut in
ipfius ſint dominio locatoris cui
proinde pereunt, ceu domino. l.9.
C. de pign. adt. Si forte inſtes, eſie ta-
men locatorem, etii dominum- at-
tamen eorundem ſimul débitorem.
At debitorem interitu rei debitæ

liberari. E & ex legati. 23. F. de V. O.

Relpondebo, régulam ex d. l. 23.
huc non pertinere, cum (præter-
quam quod loquatur de re princi-
pali, at nos hic de aceefſorüs) agat
de re certa debita. At prægnatio-
num proventus eſſe omnino incer-
tos, & antequam proveniant cum

ſterilitas eſſe ea poſſit ut vel nulli
vel pauci fruckus prodeant, & cum

provenerunt ac ad maturitatem
deventuri ſunt: habeatque quod

ſibi imputet conductor quod antea

illos etſi immaturos, (ſi talibus uti

veluerit) non ſeparaverit. J. 73. §.2.

492 DE URE VENTRIS
l. 20 3. de R. J. Add. Diſſertat, ad Pa-
1œ. Belgic. ſect. 2.
IV. ecundo ad hoc caput refero

Tntta præagnantia, de quibus Müller

ad Struv. fj. padtis th. 44. Engelbr. ad

d. tit. th. 56. & alii Doctores tum ibi

tum alibi. Vocantur autem facta illa
prægnantia quæ cauſam bonorum conti-
nent. l. 52. S. I. ff. de V. O. Nota, con-

tinent. ita ſcil. uxori prægnanti Ven-

tremque continenti adfinia ſunt. Quid
ergo continent? Textus ait: cauſam
bonorum. d. I. 72. in fin. Ita verbi gra-

tia tradere rem venditam eſt fadum
prægnans, quia continet cauſam
bonorum. Antequam enim ven-

ditor rem emtori tradat, nondum
eſt res vendita in emtôris dominio:

at poſtquam eandem rem emtori
venditor tradidit, tvonfeſtim iſtud
factum traditionis eſt cauſa adau-
ctorum emtoris bonorum utpote
in quibus nunc etiam dominium

zei emtæ invenitur, quod ante tra-
ditio.

lionek
Gumcompn
m
Frgnung
Nenebono
Nttmn cozo
orunalet
unen
teſalone
(enetgo
uüilin h

beißf.

Petnneniun
j i
. unn
Ilrbuc⸗
Pllaretn
In ſentit
ſel
loetur)
näin
6Cin

3

NIHe PARS XII. 493
, itionis factum in iisdem bonis non-
dum computabatur. At verbi gra-
tia hortum fodere eſt factum non
prægnans, adeoque à ventres cauſa
nempe bonorum, nudum, inde &
mnudum cognominatum: ſive enim
hortum alter meum fodat ſive non,
eſt tamen & nunc in dominio &
ante foſſionem in eodem fuit. Vo-
cem ergo bonorum accipiemus pro
dominio, ut & alibi fit. J. ult. I. de
vi bon. raptor. l. 9. rem. pup. ſalv. for.
I. I. de ufufr. leg. etſi alibi bona omne
patrimonium complectantur. I. I.
nn 7. Wi. præf. urb. I. 20. quod met. cauſ.
ITAAn . . .
l. 3. §. 5. jundt. I. 9. J. I. Minorib. l. 5. pr-

in eiigſet.
lt onten
Cvninoe

leee,

DL

V. Ex his componitur diſſidium
quo alteréantur, at venditor ableil-
ſe rem venditam cogatur tradere,
an magis præſtando id quod inter-
eſt liberetur? Et in geneke: An de-
bitor facti ad factum cogi polſlit?
Nos diſtinguimus inter fſactum præ-

Arne tn

Nln iae
,Aninun

49 4 DE MIRE VENTRIS

gnans & nudum. Ad iſtud debitor

tenetur I. z. J. 5. C de Donation. I. 11.

J. ult. J. de legat. 3. & §. 3. in fin. ibi⸗

debebit. I. de emt. & vendit. non ad

hoc ſi velit præſtare id quod inter-
eſt. Dum dicimus ad iſtud debi-
torem cogi poſſe, intelligimus im

Nemerund Civile „ non naturale.
erbi gratia, equum venditum

non cogetur venditor manu ſua

apprehendere, itaque ad emtorem
adducere, hoc enim eſſet factum
naturale, & qualſi aliquod ſervile
ad quod homo liber non debet co-
gi. At ut equus ille venditus per
exeeutores ſive (ut hodie loquun-
tur) Pedellos venditori auferatur
& emtori prłꝑſtetur, adeo ut hanc

executionem impedire nequeat

venditor, etſi velit id quod inter-
eſt præſtare, hoc eſt ſenſu civili

tradere, & hoc erit ergo factum
legale v. I. 68. . de R. V. ſuntt. I. I. F.

b. . quis jus dic. non obtemper. Cum er-

3

1

olmünn
füone rl

berannon
Niurlh.f
gin nrſn

MNNN
Uamnli ſci

rler loe
bhoumfn
Eeiwe its

Mpnabtef
ittl

Aento iner
lnalgle

MColin

ire ni lcii
in Cnhmni
Uollort
elot
n

1W Ur,
Pm ſünn
Ekennen
ntdtn
UAtie

TMorce.

eſkninte
leenr
ialennt
decudhne

re er

Sedim,
lun ani
aphin
lOE
Cn
9

PARS XII. 495

go ſtatuimus, venditorem à tra-
aitione præſtando id quod interèſt
berari non poſſe, nobiſque oppo-⸗
nitur l. 13. ff. de re judic. in verbis:
gyia non facit quod promiſit, in pecuni-
uanm numeratam condemnatur ſicui evenit
in ommibus fuciendi obligatiombs. Re-

ſpondere licet I. diſtinguendo in-
ter factum prægnans & nudum Ut
de hoc dictus textus agat: non de
præœgnante §. 2. I. de donat. pr. I. de
obligat: l. 68. de R. V. Tum 2. diſtin-
guendo inter traditionem natura-
lem & legalem. De illa loqui tex-
tum oppoſitum: non de hac. d. l.
68. jundz. d. G. 2. & d. pr. Plura hac

de re dixi ſiciliment. manip. 4. ad

paginam Compendü Laut. 356. Vis &
alios lector? Vide ſis Wiſſenbach.

F. de. V. O. th. 8. Harpprecht. ad pr.

I. de V. O. n. 5g. & ſeqq. Bachov.
ad Weutler. p. 2. diſput. 27. th. I. lit. L.
&& ad Weſenb, par. F. de act. emt. vend.
Ungepaur. exerc. II. quæſt 2. Lang.
V ad F.

496 DE IRE VENTRIS

ad ff. difput. 20. th. 14, Tileman exerc.

cathedr. ad lI. tit. de V. O. controverſ.
n. 7. Thomal. ad Huber. l. d. I. poſ.
24. Hanedoes. exencitat. 18. quaſt. .
Majer ad Inſtit. pag. 7I. In ſpecie
de venditore præciſe edtradendum
obligato, adde l. 6. C. de reſe. vend.
l. II. J. 2. I. 46. de act. emt. l. 10. ihi:
potes. C. eod. & Doctorum conſen-
tientium ſemicenturiam ferme a-
pud diſfentientem Rebhan. 3. para.
lipum. I. Conſentiunt & UIngepaur.
12. eercit. Juſtin. qu. y. Coppen. 2.

obſervat. pratt. 45˙. Vinn. ad ſ. 3. J.
de emt. vend n. 6. Eckold. F. de utt.

emt. J. I. Mynſinger. & Gulich. 4.
ob'ſerv. 61. Struv. & Muller. exercit.
23. th. 106. Illud adhuç notandum,
poſſe tamen emtorem;, ſi velit, id

quod ipſius intereſt præferre & pe-
tere. l. 10. ibi: potes C. de ack. emt.
Brunneman. ad l. 4. C. loc. cond.
VI. YZertio, huc referas & Spem,
quæ in conventione conditionali
ceu

