ſequentium temporum ſub nomine Legis

Romanae, vel Legis Theodoſanae b). Atque

ex eo Breuiario magna pars Codicis Theodo-
ſiani, fragmenta Codicis Gregoriani et Her-
mogeniani, item Caii Inſtitutiones, Paulli
Sententige, Vlpiani tituli Regularum, hodie
ſuperſtites ſunt.

* v. Gothofred. Proleg. Cod. Tbeod. C. FII. [Sub nomine
Legum Theodoſianarum etiam laudatur ap. Gratianum

in Deereto. v. A. Auguſtin. de Emend. Grar. I, 6.]

564 Lib. IIl. Cap. V. De Iurisprudentia noua
§. XVI.

Eadem ratio eſt PAPIANI Reſponſorum,
vt vulgo adpellantur. Eum librum, tam-
quam iuris Romani corpus, iuſſu regis
Burgundionum, GvVvNDEBALDI, compoſi-
tum, et ex iisdem, quibus Alarici Breuia-
rium, fontibus hauſtum, fere conuenit c):
quamquam de nomine Reſponſorum Papiani,
qui auétor eius compilationis eſſe cre-
ditur, me non poenitet eius eſſe ſententiae,

vt cum Conrado exiſtimem, eam libri in-

ſcriptionem deberi imperitis librarüs; qui
cum hanc compilationem a Papiniani, fiue

vti tum fere ſcribebant, Papiani, veteris

ICti, loco ex Reſponſorum libro initium

ducere vidiſſent, Papiani Reſtonſa pro titu-

lo libri poſuerint ). Edita haec collectio eſt
primum a lac. Cuiacio e), et nouiſſime abà.
Schultingio ).

) v. Iac. Gothofred. Manual Iur. c. II. . n. p. m. FF.
Linmndenbrog. praef. Cod. Leg. Alemann. Ebulting. Iurispr.
Anteiuſt. praef.

4) v. Conradi Parerg. I, 5. de Pfſwudopaopiano Burgundio-
une, et eiusdem praefat. noua Parerg. praefixa p. XXVII.

e) ſub finem edit. Cod. Theod. a. 1566.
f) in Iurisgradentia Anzeiuſtinianea.

sECTIO

barie

tur:

dent
A
efle
Th.

dis

lger
Cita
ene
eot
me

0da

run,
tum.
regis
npol.
Brevie-
nit4):
Chioni,
e cle⸗
entine,
i in⸗
qui
1, ſue

eietlö

nitium

0 titu⸗

Cio eſt
e da.

Min.

rhunii,
,Teul.

5011l9

2Theodoſio lun. vsque ad Iuſtinianum. 565
SE GCT. III
De Iure Cinili
ſiue
De auctoritate Prudentum
ipſisque
Iureconſultis.
§. I.

E. his temporibus litterarum fere omni-
um flos, ingruente magis magisque bar-
barie quaſi tempeſtate, decuſſus eſſe videba-

tur: meliori tamen fortuna vſa eſt Iurispru-

dentia, dignitatemque, ſi minus veterem,
at aliquam tenuit. Cuius quidem rei auctor
effectorque maxime extitiſle videtur ipſe
Theodoſius Imperator: qui multis commo-
dis et honoribus 4) tam Anteceſſorum di-
ligentiam, quam ſtudioſorum induſtriam, ex-

Citauit, et ad iuris ciuilis diſciplinam exco-

lendam ornandamque adduxit. Itaque ab
eo tempore Scholae Iuris Ciuilis Beryti, Ro-
mae, et Conſtantinopoli ſumma et docto-
rum aucétoritate et ſtudioſorum celeberitate
floruerunt.
a) v. Sect. II. §. 2.
Ac Berytenſis quidem Schola iurispruden-
tiae laudem, ſuperiori aetate partam, retinuit,

ita, vt luſtinianus poſtea illuſtres ibi Anteceſ-

Nn 3 ſfſfores

566 Lib. III. Cap. IV. De lurisprudentia noua

ſores inueniret, quos Pandectis componen-
dis adhibere poſſet: at Conſtantinopolitana
demum a Theodoſio eam accepit. Inſtituti
enim ſunt ab eo in hac ciuitate primum Pro-
feſſores iuris, ſiue Anteceſſores; initio vnus,
mox duo b), honoribusque ac titulis ornati
iis, vt cum ceteris artium Proſfeſſoribus, eme-
ritis viginti annorum ſtipendiis, Comitiuam
primi ordinis haberent. Cuius rei initium fa-
ctum eſt in Leontio, iurisperito. In publicis
porro auditoriis tantum doceri iuſſit.
*) Lvn. C. Lbeod. de profeſſ. qui in vrb. Conſtant. L. vn.
C. Iuſt. de ſtud. liberal. ef. L. 3. C. Theod. eod. et Iac. Go-
thofred. Comm. ad bas leges C. Tbeod. T. II. p. 774. et
T. V. p. 2271
§. III.
Schola vero Romana totidem Profeſſores
iuris habuit c) vsque ad dominationem Go-
thorum. Hi enim, quamquam iurispruden-
tiae ſtudia Romae tuebantur, vnum tantum
Anteceſſorem Romanis reliquiſſe videntur ).
Ratio docendi iuris in Scholis quae fuerit, tra-
dit Iuſtinianus, eamque aliquo modo emen-
dat e). Quinque annoru m curricula in Scho-
lis emetiri oportebat diſcipulos, qui ſingulis
annis nouum nomen adpellationemque, pro
modo ſtudiorum accipiebant †): primo Du-
pondiorum g), altero Edidalium, tertio Papi-
nianiſtarum, quarto l gtarum, quinto denique

Prolytarum.
e) Argu-

41

) Ar
bera⸗

Hin

˙) G

0
)r.

Iu

itis

eſt.
mor
füll.
prol
ordi
dlis
mini,
)1
)

MA
don

u

onen.
ltana
Aituti
nbro⸗
Vns,

Ornati

eme⸗

Tttnam

Um fa⸗
ublicis

L U.
e. Go⸗
114. 6

eſlores
mGo⸗
fuden⸗
anturn
tur 0
it tre
elnen⸗
1ocho⸗
ſnouls
e, pto
0 Du:
Pay
enique

) Argl⸗

a Theodoſio Iun. væqgue ad Iuſtinianum. 567

c) Argumento eſt inſeriptio tit. C. Theed. de ſtudiis li-
heral. vrb. Rom. er Conſtantinop. v. Ritter. V. C. ad
Heinecc. Hiſt. Iur. I, 380.

) Caſiodor. Var. IX, 21. ibi enim vni tantum iuris ex-

doſitori ſalarium conſtituitur.
e) Conſtiz. Omnem reip. §. I. er 2. N.
F) Conſt. laud. g. 2. .94.
g) v. Cuiac. Oèſ. V II, 33.

§. W.

Iam ad ICtos huius temporis, librosque
juris, haec aetate editos, veniendum nobis

eſt. Primus, qui quidem nobis occurrit, me-

morabilis, eſt LEONTIVS ICtus, qui Theodo-
fii II. temporibus Conſtantinopoli ius ciuile

profeſſus eſt, et primus Comitiuam primi

ordinis meruit h). [Non multo poſt fuirt
alius ICtus clarus, LäO, cuius Sidonius me-

2) L. vn. C. Th. de Profeaſ-. qui in vrb. Conſtantinop.

[*) v. Sd. Apoll. Narbo, ſ. Narbon. vrb. aud. v. 440. 14.
Siue ad dodtiloqui Leonis aedes,
Quo bis ſex tabulas docente iuris,
Vitro Clautlius Appius lateret (tacerer)
Claro obſeurior in Decemniratu.

§. V.
Omitto ANTIOGCGHVM ), MAXIMINVM,
MARTYRIVM, SPERANTIVM, APOLLO-

DORVM, THEODORVM, EVGENIVM, et
Nn 4 PRO-

568 Lib. III. Cap. IV. De Iurisprudentia noua

PROCOPIVM, viros dignitatibus maxime il-
luſtres, et iuris ſcientiae laude clariſſimos,
quos Theodoſius conficiendo Codici Theo-
doſiano adhibuit, vt ipſe memoriae pro-
didit ).

¹) v. Ritteri V. C. Comm. ad Nouell. Theodoſ. I. et in
Proſopogr. Cod. Theod.
*) Nouella Theodoſ. I.

§. VI.

Proficiſcor potius ad Libros hae aetate

ſeriptos de iure ciuili, eosue ICtos, qui
libris editis ad poſteros illuſtrati ſunt. In
quibus memoranda primo loco nobis eſt
Notitia Dignitatum Orientis et Occidentis,
conſcripta, vt par eſt credere, ſub Theo-
doſio Iun. circa annum Chr. CCCCXXVI)),
vnde Alciatus eam reuiarium Theodoſii Iun.
adpellauit. Vtiliſſimus liber ſtudioſis iuris,
ad cognoſcendum ſtatum totius imperii, a
quo clariſſimum iuri Romano lumen adfun-
di poſſit, iis locis Codicis inprimis, vbi agi-
tur de Magiſtratibus, officialibus ac digni-
tatibus, et de iure fiſcali ac patrimoniali.
Eam Alciatus primus edidit excerptam:
poſt Rhenanus totam m); tandem Guido

Pancirollus, comparatis duobus libris ſcri-

ptis, plenius reſtituit, vberrimisque com-
mentariis explicauit n). Edita etiam eſt a
Car. Labbaeo ο).
1) Ita

1) 4.

²) 1

o

ime l.

ſimos, †

Theo-
e plo⸗

I et in

getate
8, ui
t, In
dis eſt
dents,
Theo-
XWVI,
Gh 1un,
8 jurs,
hetij,
adfun-
ſbiggi
(igoi.
voninl⸗
erpum:
Cuido
.s ſcri.
e com-
elt 4

a Theodoſio Iun. vsque ad Iiſtinianum. 569

„ Ita inter plerosque Iac. Gothofred. Manual. Iur. p.
m. 59. et Comm. Cod. Theod. L. II. p. os. et 11I. p.
oo. ed. Rieteri V. C. Sed Tillemont. Hiſt. Imp. L. VI.
P. II. p. 476. et in Adnot. p. 733. exiſtimat, factam eam

eſſe ſub Honorio a. Chr. CCCCVII. a quo tempore bel-

lis ciuilibus et externis vniuerſus ſtatus i imperii occiden-
talis immutatus fuit. cf. Bucher. Belg. p. 492. §. I.

m) Baſi. leae Fol.
2) a. 5S3. fol.

⁰) Fariſ. GS. Ceterum Labbacus valde Pancirolli com a.

mentarios carpit: haud Kio. an merito.

§. VII.

Poſt Theodoſianum Codicem confe-
ctum, ante Iuſtinianum tamen, celebres
extitere ICti tres, Heros Patricius, Heros
Eudoxius, et Domninus, qui ad Codi-

cem Gregorianum, Hermogenianum, et

Theodoſianum ſcripſerunt †): qui in Baſili-

corum ſcholiis ſaepe laudantur. De his iam

dicere aliquid, operae pretium erit. Ac HE-
ROS quidem P?PATRICIVS fuit praeceptor
Theodori, Cti Iuſtinianei 7½): Profeſſor lIuris

in ſcho la Berytenſi: Commentator trium
Codicum illorum: cuius etiam ſententias

Iuſtinianus vel improbauit r), vel probauit 4)
Conſtitutionibus ſuis. Idem eſſe videtur,
quem inter maiores Anatolii Cti refert Iu-
ſtinianus 1).

p) v. C. O. Reizii V. C. Excurſ. 4d Theoplh. xx. p. 243.
4) Sbol. Baſi licor. T. VI. p. 217. A

Nn „ r) 1

570 Lib. III. Cap. W. De Iurisprudentia nougz

r) L. 2. C. de vſur. vid. Schol. Baſil. L. III. P. 4o.
5) L. 79. C. de transact. v. Schol. Baſil. L. I. p. 8o. J.

1) Conſt. Tanta g. 9. [Eius in L. 69. D. ad L. Falc. in-

terpretationem refert Harmenopul. II, 12. probatque
Cniacius de praeſc. c. 34.]

§. VlIII.
HEROS EVDOXIVS, aequalis Patricii,
Profeſſor in eadem ſchola Berytenſi, et com-
mentator eorundem trium Codicum eſſe
videtur ½): Auus Anatolii, pater Leontii,
ICtorum x). Laudatur in ſcholiis Baſili-
corum. Eius ſententiam improbauit Iuſti-
nianus y). L

u) v. Reiz. V. C. I. c. R
x) Conſt. Tanta g. 9. e quo loco colligi poſſit, ipſum

forte filium fuiſſe Leontii, Iurisperiti, de quo ſupra.

„) L. 78. C. de transact. v. Scbol. Baſßl. L. L. p. &to. J.

DOMNINVS, Praeceptor Theodori z):

idem eſſe videtur, ad quem Zeno Imp. reſcri-

pſit a). Explicauit tres illos Codices ): lau-
daturque in Scholiis Baſilicorum.
2*) Schol. Baſil. L. VI. p. 217. B.

a) Khol. Baſil. TI. VII. p. 14l.
) v. Reiz. V. C. l. c. p. 12 .

5. X.

Hic memorandus eſt ille, qui Collationen-

Legis Maoſaicae et Romanae conſcripſit. Eum

4

Tiliue
rem!
ded
Cool
Herr
ore
Cod
haud
nond
num

Cton

guibe
in eo
Goln
untn
ind⸗
igle!
inſtit

iarmn
rum

Ueni⸗
dent
imel
tores
Pend
moce

Ai
mhoe.

erucd

iuie

atricii,
etconn.
mn eſſe
Antü,
Bali.
luſti⸗

i, iphun
ſupra.

9io. .

Hri 2)

telet.

): ln.

tionen
. Lun
Tilius

a Theodoſio Iun. veque ad Iuftinianum. 571

Tilius et Cuiacius c) Licinium Rufinum, vete-
rem ICtum, de quo ſupra, fuiſſe putant.
Sed ar guunt eos, cum orationis genus, tum
Conſtitutiones ex Codicibus Gregoriano,
Hermogeniano et Theodoſiano, ab eo au-
ctore relatae J). Itaque eum Theodoſiano
Codice poſteriorem eſſe oportet: vixitque
haud dubie circa finem ſaeculi quinti: cum
nondum factum eſſet Breuiarium Alaricia-
num; integrique adhuc extarent veterum
ICtorum et Codicum iſtorum trium libri: e
quibus ille multa capita hauſit: quae neque
in eo, quem hodie habemus, Codice Theo-
doſiano, neque in libris Iuſtinianeis reperi-
untur ). Chriſtianum fuiſſe, inſtituti ratio
indicat. Ceterum etſi ICtus non fuit, vt
ipſe fatetur: neque adeo ipſe illo conſilio et
inſtituto operae pretium fecit: tamen, quo-
niam hodie multa capita Legum, et vete-
rum ICtorum, nuſpiam, niſi in hoc libro, in-
ueniuntur, magnam haec Collatio Iurispru-
dentiae vtilitatem adfert ). Inde praeterea
intelligi poteſt, quid Pandectarum compila-
tores ſibi ſumſerint in excerpendis diſcer-
pendisue veterum ICtorum libris: et quo-
modo veteres ICtorum libri diuiſi fuerint g).
Edita haec Collatio primum eſt a P. Pi-
thoeo h), ex Mandubiorum bibliotheca, et

eruditis Notis illuſtrata: nouiſſima autem
a b

572 Lib. II. Cap. W. De luriuprudentio nous

ab Ant. Schultingio . cum notis 8s elegantiſ-
ſimis.

) Cuiac. Obſ. XIV, 4. XXI. 1z.
Iac. Gothofr. Proleg. Cod. Theod. c. III. Manual. Iur.
p. m. 33. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 7. Scbulring. ad tit. 7.
Collat. Leg. Moſ. er Rom. in Iurispr. Anteiuſt. p. 722.
e) Freber. Parerg. I, 9. Gothofr. l. c.
) v. Gorbofred. Manual. Iur. I. c.

) Collat. tit. XV.

) Pariſ. 57a. in 4. repetita poſtea Heidelbergae 4. *6.

in 8. et Pariſ. 1087. et cum notis eiusdem vberioribus
in Operibus P. et Fr. Pitboeorum.

5 in Iurisprudentia Anteiuſtinianea.
§. Xl.

Eiusdem fere aetatis eſt Conſultatio veteris

Wi, vii inſcribitur vulgo, de Padis, ſiue

potius collectio Conſultationum nam plures
eſſe, totum contextum declarat ½). Au-
Gtor incertus eſt, poſterior tamen Codice
Theodoſiano, et Breuiario Alariciano 1).

Multum et haec collectio vtilitatis habet.
Retulit enim auctor ſententias Paulli non-

nullas m), quae in Alariciano Breuiario non

inueniebantur: vſus haud dubie integris
Paulli libris. Tum vero cognoſci inde pot-

eſt forma et ratio, quam ICti veteres in Con-

ſultationibus ſuis ſecuti ſunt. Scilicet ICtus

in his Conſultationibus ipſa Legum capita,
et auctorum iuris verba, quibus ſenten-
tiam

61

tiam!
in iud
gnror

ba ed

pon

moge
Clige
comt
et tit
cauſa
ſent
oru
ccep
nodn

capit

bren

9) r.
2 80
1))

nhus

gantil.

ual lur.
ad nit.,.
. 12.

e 4. 00.
erioribus

eterit
. ſine

ores
Al.

Cocice
no !).
lubet.
1 non⸗
rionon
integtis
ge pot
nCon-
Ctus

capitt,

ſenten⸗

tiam

47 beodoſio Iun. vsque ad Iuſtinianum. 53

tiam firmat ſuam, proponit: qui mos tum

in iudiciis olim ſeruari ſolebat. Nam et liti-

gatores pro ſe quisque integra Legum ver-
ba edebant. Porro inſcriptiones et ſubſcri.

ptiones etiam ex Codice Gregoriano, Her-

mogeniano, et Theodoſiano, refert tam

diligenter, vt etiam variis ex libris varias

commemoret, et ex Sententiis Paulli libros
et titulos adnotat. Cuius quidem ratio et
cauſa haud dubie eſt haec, quod tum non eſ-
ſent in manu omnibus paſſim libri iuris au-
ctorum n). Eam Collectionem, ab A. Oiſelio
acceptam, primus edidit Ilac. Cuiacius o):
nouiſſime A. Schultingius †), diſtinctis per

capita variis conſultationibus, additisque

breuibus notulis.

k) v. 4 Schulting. ad mtr. Conſultat. in Iurispr. Anteinſt.
P. 8. B
1) Sehbulring. ad tit. I. Cod. Oregoy. b. 82
m) v. Cuiac. Obſ. VII, 26.
2) v. Cuiac. praef. ad Conſultationes ſuas.
*) ante Conſultationes ſuas in T. I. Oherum, uae viuns
fecit de iure et edi voluit.

p) in Iuriprudentia Anteiuſtinianea.

LIBER

574 Lil. IV. Cap. I. De lurieprudentis nouiſima
5äs
B LIBER IV Eezi
= L Eeãn
4 dek prud
IVRISPRVDENTIA =
NoVISSIMMXMA. ni
— — *
CAPVT I Inpe
DE CI
IVRISPRVDENTIA
J ioo
IVSTINIANO 2 D Ghen
vSCVE AD J LIttd
BASILIVM MACEDONEM. t
SECTIO I A
De Statu pu blico. len
Iam noua progenies coelo demittitur alto: rec
Alter ab im egro rerum mibi naſcitur ordo. Senn
TVSTINIANI Magni mihi res geſtae et in- bat,
ſtituta dicenda ſunt, Principis ſago toga- i,
que in paucis clariſſimi. Cuius etſi viira fen
plurimis laudibus cumulata eſt „nulla tamen ii,
laude magis eminuit, quam legislatione. Ar- Om
P que

1.
⸗

et ju⸗

tosa⸗
tſt VIta

« luſtiniano vsque ad Baſilium Maçedonem. 5y5

que hic ille eſt, quem vnum inter homines
legislatorem generis humani dicas. Tam lon-
ge lateque orbem terrarum Iuſtiniana iuris-
prudentia peruagata eſt. Sed hoc loco de vita
eius, rebus geſtis, inſtitutisque nobis expo-
nendum eſt. Ortus in Illyrico, oppido Tau-
riſio, nullo genere, patre Saubbatio, matre
Bigleniza, cum auunculum haberet Iuſtinum
Imperatorem, adſumto nomine Iuſtiniani,
cum ante Slauorum lingua dictus eſſet Vprau-
da a), primum Magiſterium, et Conſulatum,
deinde Patriciatum atque Comitiuam dome-

ſſticorum; poſt Nobiliſſimatum, ac denique

ſpem ſucceſſionis in imperio ?) adeptus eſt:
tandem vero in conſortium imperii adſci-
tus Auguſtusque adpellatus eſt anno Chri-
ſti DXXVII. Kal. April. Mortuo vero qua-
tuor menſibus poſt Iuſtino, ſolus imperauit
ex Kal. Auguſti. In matrimonium duxit
Theodoram, mulierem ſcenicam, in embo-
lo habitantem, omnibus modis, vt tradunt
ſcriptores, infamem ): abrogato eam ob rem,
precibus iſtius, ab Iuſtino lege vetere, quae
Senatores ducere mulieres ſcenicas veta-
bat ). Hanc mulierem tanto amore dile-
xit, vt eam Auguſtam adpellari quoque vna
ſecum curarit, in conſilium ſaepe adhibue-
rit, multisque numero laudibus ornarit.
Cum multis bellis per totum imperii ſpa-
tlum

576 Lib. W. Cep. I. De lurispudentia nouiſima

tium, multis cum populis barbaris, implici-
tus fuerit e£), tria tamen potiſſimum memo-
randa nobis ſunt, Perſicum, Vandalicum in
Africa, et Gothicum in Italia, quorum euen-
ta litteris ac memoriae prodidit Procopius,
ſcriptor illius temporis praeclarus.
cum quidem, quaſi hereditarium, ab auuncu-
lo traditum, vario Marte geſtum, tandem
eum finem habuit, vt pacem, ſtipendio
Perſis in ſingulos annos pacto, non ſane ho-
norificam, facere cogeretur ). Vandalicum
autem in Africa per Beliſarium, proſperri-
mo euentu geſtum eſt, vt non ſolum regem
Gelimerem captum in triumpho duceret,
ſed Vandalis debellatis etiam Africam g) ſub
imperii Romani poteſtatem,
prouinciae redigeret, conſtituto Praefecto
Praetorio Africae h). Bellum denique in Go-
thos, propter Amalaſuentham, reginam à),
amicitiae foedere cum Iuſtiniano coniun-
Qam, ſumtum eſt, ac per multos annos
cum aliquot regibus varie geſtum, feliciter
profligatum eſt, ita, vt totam Italiam, cum
Gothorum dominatu liberatam,
ditionis Romanae iterum faceret anno Chri-
ſti DIIV 4), Legesque ſuas ibi promulga-
ret. Praeter leges autem, quas ſanxit, mul-
ta ſunt alia eius inſtituta. Multas vrbes, no-
vosque magiſtratus ex ſuo nomine adp

et in formulam

alußi

Vit:
Hopkn
polim
us e
traoc
nulle
tuls
4) V.
)V
lar⸗
dine
in
yenm
˙)
Stis
in
Fran
leug
dus

tion
mniſi

Mne

nplici.
memo-
um in
eben-

vopin,

Perſi⸗

Uunc.

ldem

pencio
ne ho-
Halicum

ſper
kegem
uceret,
I 6) ſud
rmulam
ulfach
ein60
immi,
coniun-

1n

lia
, Cum

eratan,
1oChti⸗

omnulg

⸗ no.

VN: 1

aluſtinano veque ad Baß Uum Maredonem. 577

vit: multis aedificiis, in jisque templo S.
Sophiae!), inſanis ſumtibus, Conſtantino-
polim exornauit: Conſulatum priuatis peni-
tus ademtum ad imperatorium faſtigium

tranſtulit, adeo, vt poſt Conſulatum Baſilii

nullus priuatus eum adeptus ſit m). Mor-
tuus eſt anno Chr. DLXV.
4a) v. Arnald. Var. Coni. L, 11.
b) Julgo dicitur ab Iuſtino adoptatus eſſe. Sed id nul-

la ratione idonea probari poteſt.

2 v. T'rocop. Anecdot. qui locus propter rerum turpitu-

dinem ab editoribus Pariſienſibus omiſſus, vulgatus eſt
in Menagian. I. III. p. 566. cf. Gundling. Obſeru. ad
rem litter. Nectant. T. I. n. S. p. 202. A ..

) L. 2. C. qe Nupt. v. Procop. Anecdot. p. 4,.

2) Atque hinc explicanda ſunt nomina, a gentibus deui-

ctis adſumta, quibus ſuos titulos ſuperbire voluit: v e.
in bracfatione Inſtitutionum: Alemannicus, Gothicus,
Francicus, Germanicus, Anticus, Alanicus, Vanda-
licus, Africanus: quae nomina, cum in dubitationem ad-
ducta ſint, quaſi ſpuria, egregie vindicari poſſimt Inſcri-
tione Graeca apud Montefalcon. Palaeograph. Gr. p. 17.
niſi quod loco Amici hic nominatur IIægin. Cete-
rum vel verbo hic caſtigandus eſt ridiculus ſane error

.. Perr. Ludewigii Vit. Iuſtinian. p. 4987.ſ. exiſtiman-

tis, eos titulos non hane vim habere, vt deuiétos popu-
los ſigniſficent eos, a quibus ſumti ſint, ſed vt indicio
ſint, eos in clientela Iuſtiniani eſſe. More enim ve-
terum Romanorum imperatorum, Caeſarumque, Iu-
ſtinianus deuictarum gentium nomina titulis ſuis ad-
ſeripfit, vt Scipiones olim, Aemilius, Merelli, „et Clan:
dius, et Taianus, aliique.

) v. Procep. B. Pepf II, w.

578 Lib. IV. Cap. l. De luri prudentia nouiſima

g) v. Procop. B. Vand. 11, 3.
) v. tit. C. de off. Praef. Praet. Afr.
¹) v. Io. Dan. Ritter. V. C. Diſſ. de Amalaſuentha.
) v. Pag. Crit. Bar. h. a.
) v. Procop. de Aedif. Iuſtiniani. Templum Sophiae de-
ſeripſit Cangius in Conſtantinopoli Cbriſtiana.
m) v. Pagii Dig. Hypat. P. III. C. IL b. 324. ſq.

§. II.

De huius Iuſtiniani moribus, ac virtuti-
bus vel vitiis, cum magna ſit auctorum, et
veterum et recentiorum, diſſenſio, pauca
quaedam hic monenda eſſe videntur. In
quo quidem non errauerimus, ſi dixerimus,
principem fuiſſe magnis virtutibus praedi-
tum, ſed eundem tamen etiam multis inſi-
gnibus vitüs obrutum. Praeclare generi
humano conſuluit, edendo Corpore luris:
a republica per ſe adminiſtranda, et a labori-
bus, negotiisque publicis nullo tempore ceſ-
ſauit: eccleſiae otio inprimis intentus, non
tamen ſatis ſibi ipſi ab erroribus cauiſſe cre-
ditur: Leges, quas ederet, ſaepe ſcripſit
ipſe. Probe enim litterarum diſciplina im-
butus fuit n). Imperium denique Roma-

num, egregie conſtitutum, dignicate et am-

plitudine auxit: quae eo mortuo plane defe-
cit: ita vt fortuna imperii Romani, in eo vlti-
mo, quid poſſet, videatur experiri voluiſſe.
Has laudes ſane excellentes multis etiam cri-
mini-

Ilu

winil
lie c
huuſt
Ii,
t in
refig
1ae n
ſtini⸗

perla
tiis ſ.

Niſima

the.

Phiae de⸗
.

Virtuti
um, et
Ppauci
1, In
erimus,

Pnedl⸗

liss in.
generi
e lurss:
lubori.
ore cel.

a Iuſtiniano vsque ad Baſilium Macedonem. 579

minibus maculauit. Nimium vanae glorio-
lae cupidus, aerarium ſumtibus immenſis ex-
hauſit, coactusque, ciuium damnis ac iactu-
ris, lacunam factam explere: adeo quidem,
vt iura legesque pretio accepto figeret, vel
refigeret o). Nimio etiam vxoris Theodo-
rae amore reprehenditur †y. Hiſtoriam Iu-
ſtiniani multi cum veteres, tum recentiores
perſecuti ſunt ): de moribus etiam ſiue vi-
tiis ſiue virtutibus nonnulli expoſuerunt r).

2) v. Pag. Crit. Baron. ad a. Chr. 528. n. 3. Neque ve-
ro locus Suidae, vnde αιααραα fiiſſe ereditur vul⸗
go, ad eum pertinet, ſed ad luſtinum maiorem, vt du-
unn demonſtratum eſt a viris doctis.

0°“) Exemplum eſt in L. 23. C. de &§. Eccleſ. v. Procop.
Anecdot. p. 123. et quae a me dicta ſunt in Diff. de
Praeſeriptione Centum Annorum, 9. 4.

) Vitia et flagitia ipfius memoriae prodidit Procopius
in Anecdotis ſ. Hiſtoria arcana: in qua re cum ei con-
veniat cum aliis ſcriptoribus idoneis eiusdem aetatis,
non video, quomodo fides ei abrogari poſſit. Ce-
terorum vero ſcripterum teſtimonia ad firmandam
auctoritatem Procopii largiter conduxit in Notis Ale-
mannus: fruſtraque ſtudium ac làborem conſumũſt in
refutando Procopio Io. Euchelius.

9) Inter veteres ex profeſſo Theophilus, Agathias Scbola-
Pin: et Procopius cum in libris de Bellis Iuſtiniani,
tum in Hiſtoria Arcana: inter recentiores Fr. Horo-
mannus, Io. Cuspinianus, Aeg. Perrinus, Hub. Gifa-
nius, Fr. Guinerus, Jo. Chifletius in Diſ. Apologer:
Io. Petr. de Ludewig, et Abr. Wieling. Schediaſin. de In-
ſtiniano et Theodora Franeg. 1720. 4.

r) Contra Procopii Hiſt. Arcanam eum defendere conati
ſunt Gabr. Triuorius in Obſeruar. Apologer. ad inſeript.
QOo 2 oratis⸗

580 Lib. IV. Cap. I. De lurisprudentia nouiſzma

orationie ad Anteceſſores Pariſ. 163t. 4. Tbomas Ri-
vins, Anglus, in Defenſione Iuſtiniani conira Aleman-
num Francof. 1078. 8. et lo. Eichelius in libro, qui in-
ſeribitur: Aréadoræ ſiue Hiſtoria Arcana Procopii Cae-
Janienſis plerisque in locis falſitatis conuicta Hehnſt. 164.
2. Orthodoxiam eius tuentur Arn. Coruinus in li-
bello, cui index: Imp. Iuſtinianus Catholicus, et Conr.
Sam. Schursfleiſob. in Diſſ. quae inſcripta eſt Liſtinia-
tsus Ortbodoxus.

§K. III.

Iuſtinianum ſequitur IvsriNvs minor, Iu-
ſtiniani ex ſorore nepos, anno Chr. DlI-XV.
Huius ſocordia atque ſtultitia bene conſtitu-
tum a Iuſtiniano impèrium labi coepit: Per-
ſis Orientem deuaſtantibus, et a Longobar-

dis ₰ quos Narſes lIuſtino Imperatori, ac

Sophiae Auguſtae iratus, vocauerat, occu-
pata fere Italia tota, praeter eam partem, in
qua caput Rauenna, ſedes Exarchorum, quae
penes Imperatores Orientales adhuc diu
manſit. Primus hic, abolitis Quinquenna-
lium ſolennibus, Conſulatum perpetuum
ſumſit, ita, vt anni Poſt Conſulatus numera-
rentur?): quod deinde ſequentes Imperato-
res imitati ſum vsque ad Conſtantinum Po-
gonatum. Ex moerore, de ignominia a Per-
ſis accepta, nactus phrenitidem, reſtitutusque
aliquantiſper, de conſilio Auguſtae Sophiae
Tiberium, excubitorum Comitem, ſucceſ-
(orem creauit, in conſortiumque imperii re-
cepit.

4luſ

cepit.
Hom
que e
91
1) v.
¹)

TIT
que
beral
nas
lepre
mor
ſbi
doce

) v.

ee

nug Ri.
Aeman.
gli in⸗

tii Cc.

6. h.
N in li.
et Conr.
iknig-

r, Iu.

.

ſtitu⸗
Per⸗
goder⸗
oi, .
ecll⸗
enn, in
, gue
uc duu
enn
etuumm
imere-

. a luſtiniano veque ad Baſlium Macedonem. 587

cepit. Mortuus eſt anno Chriſti DLXXVIII.
Homo fuit vaecors, laſciuiae, auaritiae at-
que crudelitati deditus 2).
5³½) Paul. Diac. de geſt. Langob. 11, 5F.
2) v. Pagi Diſ. Hypat. P. II. p. 328. 744.

2) In eum ſeripſit Corippus Poẽta carmen, de Tanaisa:
lIuſtini minoris. =

b. IV.

Eo mortuo ſolus imperium ſuſcepit
TIBERIVS, annoO Chr. DLXXVIII, pius
atque in egenos et pauperes admocdtim li-
beralis, humanus denique. Perſas, Roma-
nas prouincias vaſtantes, egregia victoria

repreſſit 2). Imperauit ſolus annos IV:
mortuus eſt a. Chr. DLXXXII ), genero

ſibi ac ſucceſſore lecto Mauricio Sapta
doce.

*) Cedrenus Annal.

„) v. Pag. Crit. Bar. ad h. a. Ctr.

§F. V.
Succeſſi t MAVRICIVS, an. Chr. DLXXXII.

Bellis cum Perſis, et Auaribus, bene geſtis,

reque publica non incommode adminiſtrata,
a Phoca, militari ſeditione creato Imperato-

re, foede cum vniuerſa familia iugulatus, pe-

riit anno Chr. DClI 2).
*) Necephor. XVIII, 32. J44.

Oo 3 §. VI.

582 Lib. IV. Cap. I. De lurisprudentia nouiſima

86. VI.

Iugulato igitur Mauricio, quod vi na-
Qus, ſcelere exorſus erat imperium ?no-

cAS, anno Chr. DCII, ſceleribus conti-

nuauit: prouinciaeque orientis, cum ipfius
imperatoris iniuriis, tum vaſtationibus ho-
ſtium, inprimis Perſarum, milere ve-
xatae ſunt. Neque minus adflixit eccle-
ſiam, cum Epiſcopum Rom. Oecumenici
honore, atque poteſtate ornauit, ſicque
adeo in eccleſia dominationem vnius, du-
dum ab Epiſcopis R. quaeſi tam, firmauit.
Tandem oéctauo imperii anno ſcelerum

poenas luit a), occiſus ab Heraclio anno
Chr. DCX.

a) Niceph. XVIII, F. ſ.

Nactus imperium HERACLIVS annoe
Chr. DCX. rempublicam, tyrannide ac ſae-
uitia Phocae diſſolutam, aliquo modo con-
ſtringere laborauit. Perſarum incurſiones
atque vaſtationes egregiis victoriis vltus
eſt. Sub eo Muhammedes, nouae ac ne-
fandae religionis auctor, extitit, lateque
impietatis ſemina ſparſit. Mortuus eſt
anno Chr. DCXLI, poſt imperium XXXI.
annorum.

z. VIII.

luſi

Ca
inper
ſublat
Xt,
ſecla,
anno
uus
cidt,
ltalia
lin oe

XV.

Sne

Ii u.

cont .

iplus
us ho-
te ve⸗
eccle.
menici
ſcgue
(l.
nauit,

Herum
Ade

IIn.

acſee

jrſiones
Vltus
4 ſe⸗
lateque

lus

WW.

aluſtiniano vaque ad Baſilium Macedonem. 583

§. VIII.
Cum CcoNSTANTINVsS III, filius eius,
imperium nactus, a nouerca Martina veneno
ſublatus eſſet, Martina, cum HERACLEO-

NXNE, filio et imperii participe, ſupplicio ad-

feécta, ad imperium peruenit CONSTANS II,

anno Chr. DCRLI. Homo natura ſae:

uus atque truculentus, fratris etiam parri-
cida, rempublicam valde adflixit: bello in
Italia cum Langobardis male geſto, in Sici-
lia occiſus eſt anno Chr. DCLXIX, anno

XXVII i imperii. ü

Poſt eius mortem vocatus ad imperium

et filius cCOo NSTANTINVS EV, Pegonatus
quo imperante Bulgari magnam ignomi-
niam inferunt i imperio Romano. Conſula-
tus perpetui rationem eam induxit, vt pri·

mo imperii anno, inſtar Tribuniciae pote-

ſtatis, ſumeretur, eiusque anni numeraren-

tur b). Obiit anno XVII imperi, Chr.
DCLXXXVII.
*) v. Pag. Diſj. Eypat. P. III. c. ir.
Qui ſucceſſit, an. Chr. DCLXXXVII,

filius 1VSTINIANVS II, Khinotmetus, mira

fortunae varietate vſus en. Nam, feliciter
ſuperatis primo hoſtibus in Oriente, atque
OO.ο 4 debella-

584 Lib. IV. Cap. l. De Iuisprudentia nouiſima

debellatis, a Saracenis foede victus, vix ipſe
cum paucis ſaluus euaſit: paulloque poſt

propter ſuſpicionem futurae ſaeuitiae, prae-

ciſo naſo, vnde ei cognomen, relegatus, im-
perium amiſit. Leontius vero rerum poti-
tur: quo poſt triennium item deiecto, T1-
BERIVS APSIMARVS factus Imperator:
quem cum elapſus cuſtodia, et Conſtanti-
nopolim Bulgarorum ope reuectus, luſti-
nianus trucidauiſſet, in eos, quibus- propter
exilium iratus erat, ſonnna crudelitate et
ſaeuitia vſus eſt: ſed tandem oppreſſus a

Philippico Bardane anno Chr. DeCX Vlti-

mus ſtirpis Heraclii.

§. XI.

PHIEITPPIGVSautem Bardanes, cum ma-
le rem adminiſtraret publicam, aerarii vires,
ſtolide largiendo indignis, exhauſiſſet, inui-
dia principium contracta, trucidatus eſt an-
no Chr. DCCXIII.

§. XII.

Tum vero Imperator renunciatus ARTE-

MIVS ANASTASIVS: ſed poſt biennium,
imperio abdicato, coaétus eſt clerici tonſu-
ram recipere, et Theſſalonicae exulare, an-
no Chr. DCCXV.

§. XIII.

Impe

Ali

kr

34 mil

mMere

te de
len

flr 3
Eim.
mis
gde
no

n
Copr.
Pplum
ol
Con
mum

tuus

Rinn

N ipſe

e pott
Ppre .

1s, in⸗
poti.
0, II.
erator:
ſtunti⸗
luſti.
Nopter
tate et
eſlis 4
I.

in a⸗
1 Vites,
t, jnui
eſt an.

17I.

Oniucm 1
tonlu⸗
ne, n

M.

a luſtiniano voque ad Baſilium Maceaonem. 585
§. XIII.
Ex eo regnat THE oDOSTVSIII, coactus
a militibus imperatoriam dignitatem adſu-
mere: ſed vertente anno, principatu ſpon-

te depoſito, Clericus factus eſt, cum impa-
rem ſe viribus Leonis Iſauri intellexiſſet.

§. XIV.

Anno: igitur Chriſti b XVI, LEO Ir.
rus adeptus eſt fauore militari imperium.
Is imagines deſtruxit, eamque ob rem inpri-

mis apud Epiſcopum Romanum inuidiam

atque odium ſibi contraxit. Mortuus eſt an-

no imperii XXIV.

§. xXv.

Succeſſit ei filius cCONSTANTINVS V,
Copronymus, anno Chr. DCCXLI. Is exem-
plum ſecutus paternum, imaginum cultum
aboleuit, et indicto concilio occumenico
Conſtantinopoli condemnauit, punitis ea-

rum cultoribus ac defenſoribus. Ceterum
Imperator fuit pius, fortis, ac felix. Mor-

tuus eſt a. . Chr. DCCLXXVI.
§. XVI.

Eius filius LEO IV, Porph yrogennetus, im
perium atque rempublicam egregie capeſſi
00 0 5§5 uit,

586 Lib. W. Cap. I. De lIurispudentia nouiſima

uit, paternae virtutis heres: ſed fato imma-
turo extinctus anno imperii quinto, impu-
berem filium reliquit heredem.
§. XVII.
Sequitur, anno Chr. DCCLXXXI, CON-
STANTINVS VI, Porphyrogennetus, cum
impubes eſſet, patris teſtamento, cum ma-
tre IRENE imperare iuſſus. Is omnibus
fortunae ludibriis iactatus, matremque plus-
quam nouercam expertus eſt: quae callidi-
tatis et impotentiae muliebris luculentum
praebuit ſpecimen: atque rempublicam peſ-
ſum dedit. Reſtituit dedita ſuperſtitioni
mulier cultum imaginum: filium ipfum de-

nique extinxit: ac ſic ſola rerum potita eſt.

Ea imperante Carolus Magnus, Francorum
Rex, Romae a Leone Pontifice dictus eſt
Imperator Romanus, idque nomen inuitis
Imperatoribus orientalibus tenuit. Hrene

tandem, creato a militibus Imperatore Nice-

phoro, ſpoliata imperio, relegata eſt in in-
ſulam Lesbum, vbi ex merore paullo poſt
obüt.
§. XVIII.
NICEPHORVS vero, anno DCCCII, ad
faſtigium imperatorium ſublatus, nihilo me-

lius aut felicius rempublicam adminiſtrauit:
homo

liſin

homo
bus in
re co⸗
is ce
Roma
(z
expech
hoftili
anno.
4) v.5

riſti.

Ee⸗
CHAE
garis

rum

Ar

menit

ten

inpk

e int

0
idae

Mime

ma.
inpu.

coN.
Cuim
n m.
mmibus
Ps.
llidi⸗
ntum
pel.
roni⸗

e⸗
a eſt.

corum
ins eſt
inuitss
lrene

Nee-

in in⸗
o poſt

a lu NRiniano vosque 29 paß⸗ lium Macemchwen. 587

homo auarus, perfidus, fallax, et vitiis omni-
bus immerſus. Tributum Turcis pende-
re coactus eſt: Carolum Magnum, foede-
ris conditionibus illectus, Imperatorem
Romanum dixit: vnde iuſtus Imperator
Carolus extitit c). Nicephorus vero in
expeditione aduerſus Bulgaros, inſidiis
hoſtilibus oppreſſus, interiit nono imperii
anno.

c) v. SKbopflini V. C. ill. de ner. Oecid. extinct. et
Wr.

Secutus eum, anno Chriſti DCCCXI, ui-

CHAEL tum Curopalates, biennio poſt a Bul-

garis victus, et imperio abdicato, monaſte-
rium ingredi coactus eſt.

§. XxX.

Anno igitur Chriſti DCCCXIII, LEO 4r.
menius accepit imperium. Is imagines rurſus
e templis tolli iuſſit. Princeps improbis
implacabilis, Michaelis Balbi inſfidiis ac ſcele.
re inter ipſa ſacra obtruncatus eſt.

8§. XXI.

Obtruncato Imperatore, MICHAEIL. Balbus
adripuit imperium anno Chriſti DCCCXX,

idque male partum non adminiſtrauit melius.

Sici.

588 Lib. V. Cap. I. De Iuricprudentia nouiſima

Siciliam et Cretam a Saracenis occupatam,
Dalmatiamque excuſſo a populis iugo Grae-
corum amiſit. Homo auariſſimus, obiit an-
no imperii decimo, Chr. DCCCXXIX.

. XXII.

4

Succeſſorem habuit filium THEOPHI-
LVM. Iuſtiſſimus is Imperator, republica

bene geſta, moriens anno Imperii XIII,
Chriſti DCCCXLII, filio Michaeli, ſub tu-
tela Theodorae matris, reliquit imperium.

. XXIII.

MICHAEL III imperauit per XIV annos
ſub tutela primo matris, deinde hac remo-
ta, et ad priuatam vitam redacta, ſub po-
teſtate Bardae auunculi: quem cum Cae-
ſarem creaſſet, denique interficiendum
curauit. Cum puer ad imperium Pperue-
niſſet, puerili ſemper animo fuit, pueri-
libusquc deliciis indulſit. Occiſo Barda,
Caeſarem creauit Baſiium Macedonem, ho-
minem humili loco ortum: a quo immis-
fis percuſſoribus, oceiſus eſt anno Chriſi
DCCCLXVII.

SECTIO

P
Xi

Min

MMutar

epe

Conu.
ce,
num
fngul
Legit
modo
Cpun
Uauer
hm,

quod

tendan

iſime

datam,
Gtae⸗
Diit n.
X.

0 5HI⸗

publia
AII,
ſbe

lum.

aunos
temo-
ub po⸗
n (

jendom

perle.
puerl.

Bordt,

, lo⸗
immis⸗
(Mriſti

40110

luſtiniano vegue ad Baſilium Matedonem. 589
SEGT. II
De Conſkitutionibus Pmehat,

. ſiue
1 uAre Tuſti nianeols S
atdue
§. f.
TFr ingredimur eum locum, vt, quam ma-
ximam experta eſt jurisprudentia Romana
mutationem, perſequamur. Ac tametſi iam

ſaepe illa quidem ſiue viciſſitudinem, ſiue
sonuerſionem aliquam, cum ipſa reipubli-

cae, imperiique mutatione, ſubierat, tamen

numquam vniuerlſa, ſed per partes tantum

ſingulas, ea fortuna vſa eſt. Modo enim in

Legibus, modo in iurisprudentiae ratione,

modo in Edictis, vel in Conſtitutionibus Prin-

cipum, ſiue neceſſitas, ſiue vſus aliquid- no-

uauerat. Nunc vero vniuerſam Iurispruden-
