
fuiſſe ſtatuunt nonnulli viri docti 2z).

°%) v. de eo Heinecc. praef. ad Vblii V. C. Cpuſc. ad Hi-
ſtor. Iur. ſet Reinoldi Orat. de Pomponio in opuſc.]
5) L. penult. D. de pollicit.

g 5 4) Maſcou.

474 Lib. II. Cap. II. De lIurisprudentia noua

9) Maßon. de Sect. p. 130.
*) Fragmenta v. ap. Wieling. riarad. Reſtit. p. 214.

.
*) e quo eſt L. 2. D. de Or. Iur.
2) v. Arnald. Var. Cani. II, 29.
u) quorum priores commentario illuſtrauit H. Tbeod.
Pagenſtecher V. C.

*) de quorum ratione v. Iac. Gotbofr. Diſiur:. II, Rtor.

ad L. Barbar. Philipp. p. I5. in Opuſc.
„) v. Wieling. Ind. Alphab. ICtor. in Jurispr. Reſt.
XC.

2) 4. Auguſtin. de nom. propr Pand. p. 92. et 255. et Otto .

v. cC. praef. T. I. Theſ. Iur. Ciu. p. 1I4. vide Reinold.
Or. de Se. Pomponio p. 12. Heinecc. praef- ad Vblii

Oonſe. p. 10 -.
§. XIV.

CAIVS a), ICtus apud ipſos veteres ce-

leberrimus, cuiusque libri in magno vſu ver-
ſati ſunt, vixit ſub Hadriano, Pio, et Mar-

co b): quamquam aliqui viri docti c) eum
vsque ad Caracallae tempora vixiſſe ſtatuunt.
Certe dudum exploſa et eiecta eſt opinio eo-
rum, qui Caium vsque ad Diocletiani, vel ad
Iuſtiniani, tempora vixiſſe putaut 7). Her-

ciſcundum inter ſectas fuiſſe, conſtat e). Plu-
rima ſcripſit, e quibus fragmenta in Digeſtis

relata ſunt ). Eorum hodie haec nota ſunt:

Libri VII Aureorum, ſiue rerum quotidiana-

rum g), de Caſibus liber ſingularis, Liber ſen-
gularis Dotaliciorum h), Libri ad Edicum

Aedilium Curulium, Libri ad Edidtum Praeto
riæ Vrbani?), ſiue, Libri X 2d Edictum Vr-f

bicum,

. H

,,),
aris 4

ven X
ular⸗
verl
larit
rna m
vu

Mum

tunih

rüm

ekeſtis

4) br.
M.
neß

vel!

tem
de P
cum
Alu.
11
4g
Ciu.
) X
nen,
. 2
) v.

di

noNA

5. 214.

1. Teol,

Hor.

0r. N’.
. et Otr⸗

Reinolt.

ad Vhui

res ee⸗

et Mar-

) eum

Atunt.

nio eo⸗
. felad

Her-

) Plu⸗
igeſti
taſunt:

iliond-

ler rr.

Giun

Proeto-
um Vr.
icum,

ab Hadriano vique ad Cinlhantinum M. 475

bhicum, 1ri X N NII ad Maicum T'romincig-

e &), Libri II Fideicommiſſorum, Liber ſen Snea-
laris de formula hypothecaria, Libri VI ad Le-
gem XII Tabularum ſ. AodexadzXrg, Lihber ſin-
gularis ad Legem Gliciam l), Libri XV ad Le-
ges, ILübri III de Manumiſſonibus, iber ſingu-
laris Regulorum, Liber ſingularis de re vxo-

ria m), Libri Regularum, ad ötum Orphitia-

num Liber ſingularis, 24 Wrum Tertullia-
num Liber ſingularis, de Verborum Obliga-
tionibus Libri III, et Commentarii: e quo-
rum plerisque multa fragmenta hodie in Di-
geſtis extant.

4) Praenomen Titi habuiſſe, vVulgaris eſt ſententia. Sedv. v.
Meermann. V. C. Secim. Animadu. Crit. in Caii Inſtirutio-
nes p. I. q. Caius autem non praenomen, ſed cognomen
vel nomen fuit. Nam, quamquam liberae reipublicae
temporibus Caius praenomen tantum fuit, tamen dein-
de pro cognomine vel nomine ſup Impp. coepit eſte,
cum ratio nominum valde eſſet mutata. v. Perizon. Anim-
adu. Hiſtor. c. V.

b) L. 7. pr. D. de reb. dub. L. 9. D. ad 5&Crz. Terull ef. A
Auguſtin. Emend. I, S§. p. m. 46. Menag. Amen. Iar.
Ciu. c. vlt.
6) Raeuard. Coni. III, 19. Conradi Act. Ernd. Lipſ. a. 1737.
menſ. Febr. et deinde nouis argumentis in Parverg. II, 5.
p. 287. 741. S
2) v. Eu. Otto F. C. prauef. I. I. Theſ. Iur. Cin. p. 15
2) v. Maſcou. de Sect. c. VIIL. p. 127. Ceterum quae ad
Caium pertinent, de iis conf. Schulting. in not. ad vitans
Caii a Bertrando et Grotio deſeriptam in Iuritprud. Ante-
F) v. Wieling. Iurisprud. Reſtit. p. 9. ſz4.
g) Rerum

476 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia noua

g) Rerum quotidianarum nomine inſcripti haud dubie li-
bri eam op cauſam, quod vtiliora diſciplinae praecepta
continerent: isque titulus haud dubie a Caio eſt ipſo:
nomen autem Aureorum videntur a poſteris accepiſſe
propter praeſtantiam et gratiam. Ceterum nomine Au-
eorum etiam libros Inſtitutionum Caii fimul compre-
henſos fuiſſe, contendit Conradi Parerg. I, 7. propterea,

quod tantum ex tribus libris Aureorum in Digeſtis frag-

menta ſint, ſeptem autem in Indice Florentino memo-
rentur. Quae ratio, haud ſcio, an fit infirma.

„) Vitioſam hanc libri inſcriptionem eſſe putat Gifan.
Cod. p. m. 380. legendamque ad L. Falcidiam vel Cinci-
am. Equidem magis probo ſententiam Mielingii in Ind.
Alpbaber. ICzor. Iurispr. Reſt. p. LXXVI. qui putat, eſſe
eundem librum cum eo, quem de vetere re vxoria laudat
Iuſtin. in Conſt. omnem g. 1. Anteceſſor.

3) Horum librorum plures reperiuntur inſcriptiones in
Digeſtis: v. c. ad Eliétum Pr. V. titulo de aqua pluuia
arcenda, titulo de damno infecto, titulo de liberali cauſa,
tzitnlo de praediatoribus, titulo de Publicanis, titulo Qui ne
que ſequantur, neque ducantur, titulo de Re iudicata, ti-
zulo de teſtamentis, vt adeo libri ad Edictum Praetoris
Vrbani ſcripti, in eosdem titulos partiti fuiſſe videan-
tur, in quos Edictum ipſum diſtintum fuit. Ab hac
ſententia neminem reuocet inſcriptio L. 4. D. de op. ſeru.
L. 30. de bon lib. et aliarum, quae ſumtae inſeribuntur
ex Caii libro ſecundo ad Edictum Praeroris Vrbani, ritulo
de liberali cauſa. Non enim exinde conſequens eſt, ſingu-
lares iſtos libros omnes fuiſſe diuerſos ab illis, ad Edi-
ctum rbicum, vel duos libros ad hunc ipſum titulum
Edicti de liberali cauſa fuiſſe: ſed potius in libro II. ad
Edictum fuiſſe a Caio titulum de liberali cauſa tracta-
tum. Forte enim non perpetui commentarii in totum
Edictum his libris fuerunt, ſed tantum in certos quos-
dam et inſigniores Edicti titulos. Nam Edictum ipſum
in titulos deſcriptum fuiſſe, conſtat, et ICtos etiam li-
bros ſuos in titulos vel capita diuiſiſſe, docet Bynkers-
boek. Ohſ. V, 15,
k) Hos

b Haa

1) Hos!
Corum
in pron
ni ordi
Procn,
ex iis
Vinial
perue
) In lo
Sed vii
di con
in ea
n) Con
iam /1

Prae

Unh.

ptere⸗
tumtri
plum
caularn
perlur

(egan

ſnceri
herunt
ciano,
(ados
etadee
thorun
quatuc
tis ca⸗

8064

ubieli.
ecepta
elipſo:
decepiſſe
nine 4u⸗
compte.
Opterez,
ſtisfrag.
omemo.

at Gifan.
el (ini-
üiin ld.
utat, eſſe
ielaudat

tiones in
uu glutit
oli liſi,
o Cuite
cate, ti-
Praetoris
e videan⸗
Ab hie
leen rl.
ſeribuntur
ani, tünb
eſt bngi⸗
isa4 .
um titulum
broll44
uſa tracla⸗
in totum
entos uos⸗
Nmn iplum
8 etiam !⸗

ethhnun.

9 Hos

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 477

1kos libros nihil aliud fuiſſe, niſi collectionem Edi
prouincialium, tam in prouinciis Caeſaris qua
1 Proinelis Benatorti, propoſitorum, ad Edichi vrba-
i raede Kaam⸗ id quod indicant formulae: gi⸗
i i ait Praetor, quibus Caius vtitur: neque ade
uin “ ris argumentum pro Edicto Perpetuo .
cia i arceſſi poſſe, oſtendi in proluſ. de Edict Pre.-
. petuo Prouinciali. icto Per-
In ſola .
* ſoln . 4 e Dh de tne inſcriptione memoratur
inſcripti . .
Qi conſentiunt: ptionem eſſe, plerique viri do-
in en lantiune⸗ cum praeſertim librorum ſcriptornm
4 a magna ſit vari
Ob II, 12. 3 arietas. v. Bynkersboek.
m) Conſtit. Omne
m de rat. doc. ad A V
, 7t. doc. nteceſſ. §. I. Vbi
iam liber ſing. de zutelis laudatur. h. J. 1. vbi et-

§. XV.

Praecipue autem hic memorandi ſunt ir
libri Inſtitutionum quatuon a), non ſolum 0.
pterea, quod Imperator luſtinianus illis hul.
tum tribuit, maximeque ſuas ad aarum Jem⸗
plum componi voluit: ſed inprimis eam ob
cauſam, quod illi Inſtitutionum libri hodie ſi
perſunt, vtiliſſimi ſtudioſis iurisprudéctiae
elegantioris. Non illi quidem integri er
ſinceri ab omni mutatione, ad nos erue⸗
nerunt, quippe ſeruati ex Breuiario Aln 4.
ciano, in quod hos libros, in epitomen e.
dactos, ad vſum ſui temporis kicerpolatos
et adcommodatos, referri iuſſerat rex Viſige
thorum). Itaque ab iſto compilatore ie 35
quatuor in duos contractos habemus, m 4
tis capitibus omiſſis, vnde poſt locum de
fur-

478 Lib. III. Cap. II. De lurisprudentia nouna

furtis nihil ad nos peruenit. Ceterum tamen

vel ſic earum Inſtitutionum magna eſt ad in-
terpretationem et illuſtrationem corporis Iu-
ſtiniani vtilitas. Praeſtantia vero Inſtitutio-
num Caii inde cognoſci poteſt, quod apud
ipſos veteres in ſcholis magnus vſus harum
Inſtitutionum Caii, maxima omnium laus
fuit p†R. Aliud Caii Inſtitutionum compendi-
um, aliquot abhinc ſaeculis, a monacho quo-
dam, vt videtur, etſi ſatis imperito, factum eſt:
quod primus edidit Petrus Aegidius Antwer-
pienſis 7), et nuper Meermannus V. C. r).

n) Quatuor libros fuiſſe, hodie conſtans omnium opi-
nio eſt: niſi quod Wieling. Ind. Alphab. Iurisprud. Re-
ſtit. p. LXXV in eam opinionem venit, vt putaret,
duos tantum fuiſſe libros, propterea quod Iuſtinianus
in Conſt. Oinnem, de rat. doc. ad Anteceſſ. 9. I. dicit, ſtu-
dioſos primo anno ſex libros voce magiſtra percepiſſe,
in quibus Inſtitutiones Cauii et eiusdem quazuer libri ſin-
gulares numerarentur. Sed id quam fragile ſit argumen-
tum, facile intelligitur. v. Conradi Parerg. I, 7. p. 147.

°) Hacc Inſtitutionum Caii excerpta primus edidit lo.
Sichardus, deinde Almaricus Bouchardus Louan. 1570 in
I2. et Hieronym. Aleander iun. 1600. Venet. denique
cum omnibus in ea commentariis Scbultingius in Iuris-
prud. Anteiuſtin. qui etiam reliqua Inſtitutionum harum
fragmenta ex Boëthio, Collatione Legis Moſ. et Roma-
nae, Priſciano, Diomede, et ipſis Pandectis, interpo-
ſuit. Ceterum has Inſtitutiones Caii denuo cum libris
fcriptis duobus bibliothecae Leidenſis comparauit, et
Animaduerſiones in Caii Inſtitutiones edidit Meermann.

V. C. Mantuae Carpetanorum 1742. [et in Tej.

5 *-

Meerm. T. VII.]
9) Conſt.

5Mae

9) Cen
E.:
Lagun
u,
rianui,
nunc
dioſß
areher
ſeenſe
) in
nionen.

I.

nin

i eti
Reliqn

ſiue
er le,

ſine/
Libror
nus 4
certo,
) (n
Oud
l. &.
1) Fr
luri
2) die
Roa
Ouß
) in
bror,
doai
rentu
crem

04

tamen

adin⸗
NIs lu-
Utato⸗
d aped
harum
m luus
pendi
0 quo⸗
umeſt:
untwel⸗
2 1).
ium opi⸗
Grul. Re⸗
4 Putaret,
Gſtinianus
Cicit, ſtu⸗
ereepille,

luni ⸗u .

Argumnen⸗

edidit .

n. 1570 I
t denique
in luri⸗
um harum
et Rone:

jnteto

cunmlibris
Haratit, et

Mernmg.

ℳ

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 479

) Conſt. Omnem g9. I. de concept. Digeſtor.
9) P. Aegidii liber ſic inſeribitur: Summae ſiue argumenta
Legum diuerſorum Imperatorum, ex Corpore Diui Theo-
doſii, Nouellis Diui Valentiniani Aug. Martiani, Maio-
riani, Seueri, praeterea Caii et lulii Paulli Sententiis,
nunc primum diligentiſſime excuſa, Caeſarei iuris ſtu-
dioſis vtilitatem allatura non mediocrem ex vetuſtiſſimno
archetypo. A. 1517. apud Theodoricum Marzimum Ah-
ſtenſem Aniwerp. qui liber rariſſimus eſt.
r) in adpendice Animaduerſionum in Cais ICti Inſtün-
tiones.

§. XVI.

L. vVoLVSIVS MAECIANVS ſub Anto-
nino Pio et Diuis Fratribus celeber, Diui Mar-
ci etiam praeceptor in iure ciuili ½) fuit.
Reliquit 4) Libros XVI LEideicommiſorum,
ſiue Quaeſtionum de Fideicommilys, Libraum
ex Lege Rhodia u), Publicorum Libros AIV,
ſiue de publicis iudiciis, item Quaeſtionum
Libror, quorum mentionem facit Papinia-
nus æ). Eidem etiam tribuitur, etſi parum
certò, Liber de aſſe et partibus eius ).
5⁵) Capitolin. Marc. c. 32. v. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 5.
Ottd ptaef. L. I. Tbeſ. [de vita eius ſcriptisque egit
Io. Strauch.]
1) Fragmenta eius librorum in Digeſtis v. apud Mieling.
Iurispr. Reſtit. p. 97.
u) Sic enim titulus libri ſcribendus eſt, non ad Legem
Rhodiam. v. Bynkershoek. Everc. ad L. Aflacis c. I. in
Opuſc. T. I.
) in L. 86. pr. D. de adquir. vel omitt. bered. quos li-
bros, cum libris de Fideicommiſſis, eosdem eſſe putant viri
docti, propterea, quodiin Indice Florentino non memo-
rentur. Sed parum idoneam rationem eſſe hanc, docent

exempla librorum in eodem Indice omiſſorum, de qui-
us

480 Lib. WI. Cap. II. De luriaprudentia noua

bus nullus dubitationi locus relinquitur. cf. Bynkershoek.

Exerc. ad L. Aflaces (C. I.
„) Seribendi genus in hoc libello adhibitum, valde ab-
rens ab elegantia Maeciani Cti, multum dubitationis
iniecit viris doctis. Vtiliſſimum tamen ſtudioſis iuris
eſſe iudicauit ſummus Cuiacius ad L. 21. 6. 2. D. de ann.
leg. ita, vt eum ante ipſarum Inſtitutionum doctrinam
cognoſcendum planeque imbibendum putaret. Adie-
Ens eſt Libris de Pecunia Vetere a I. F. Gronouio, et in-
ſertus a Graeuio Theſ. Ant. Rom. T. I. Ceterum de
vita et ſcriptis huius ICti egit lLo. Wunderlich. in

Comm. de Voluſiano ICto, et ”Cto Volißano.
§. XVII.

Q. CERVIDIVS SCAFVOLA 2) auctor
Iurisconſultorum prudentiſſimus a), Marci
Antonini conſiliarius *), Septimium Seue-
rum Imp. et Papinianum in iure ciuili diſci-
pulos habuit c). Herciſcundus fuit d). Edi-
dit e) Libros XL. Digeſtorum, Notas ad Iu-
ſianum, Lihrum ſingularem de Quaeſtione fa-
milige, Libros XX Quaeſtionum f) Librum
ſengularem Quaeſtionum publice tracdtatarum,
Libros IV Regularum, Libros VI Reſponſo-
rum g) et Notas ad Marcellum.
2) Scripfit Fr. Duarenus librum, cui nomen Scaeuola.
4) L. 3. C. Tb. de teſtam.

2) Capitolin. Marc. c. 2.
c) Capitolin. Caracall. c. 8. [ef. de eius vita Cuiac. ad
Reſponſa eiusd.
d) Maſtou. de Sect. VII I. 5§5.
e) Fragmenta in Digeſtis v. ap. Wieling. Iurieprud. Re-
ſtit. p. 32. /4.
In XIII. libros priores harum Quaeſtionum ſcripſit

commentarios Io. Alramiranus et Velusquez, quod inſe-
ruit

N

ruit)
5 30.
Conro
9) de
ine
Reſtn
triben

vVI
Comt
tempe
XXXI

opion

Tum
Libro.
nii hi⸗
1) G
C.
v. 0
Amoe
1) br.
RI

4
nid,
umn
Nlis I
inytr
ſentin
dum
ge

NMA

erthoek.

Ale ab.
tationis
ſis iuris
.de ann.
Qrinam
t. AMMie⸗
, et in⸗
erum de
rich. in

uctor
Marci
geue⸗
ilci.
. Eci.
Ad l-
ne fa-
Librum
torum,

Cleuoll

Cuur. 4

pru N.

um ſcipſit
ſod inle.

tuit

aoh Hadriano veque ad Conſtantinum M. 481

ruit Meermannus V. C. Tbeſ. Iur. Ciu. er Canon. T. II.
p. 369. [Vitam perſecutus eſt Weſtenbergius, et nuper

Conradi.
g£) de quibus v. Cuiac. Obſ. XII, 10. Ceterum male

HMeineccius Hiſt. Iur. I, 318. ſecutus MWielingium Iurispy.
Reſtit. Ind. ICkor. Alphab. p. LXXVIII. huic Scaeuolae
tribuit librum ſingularem ?an, qui eſt Q Mucii Scaeuo-
lae. Reſponſa explicauit Cuiacius Recit. TL. III. opp.
J. XVIII.
VLPIVS MARCELLVS ſub Pio, Marco, et
Commodo floruit b): Proculianorum ſuo
tempore acerrimus?). Reliquit £) Libros
XXXI Digeſtorum, libros Vl ad Leges luliam et
Papiam, Libros de Officio Praeſidis, Libros II
Publicorum, Librum Fingularem Reſponſo-
rum *), Libros de Oficio Conſulis, Notas ad
Libros Digeſtorum Iuliani, Notas ad Pompo-
nii librum ſingularem Regularum.
b) Capitolin. Anton. Pi. c. 12. L. 19. D. de teſt. tut. Dio
Caſſ. Exc. Peireſc. p. 724.
) v. Cuiac. Ohſ. XIV. 35. Maſcou. de Keät. p. 90. Menag.
Amoen. Iur. Ciu. c. 24.
k) Fragmenta v. ap. Wieling. Iurispr. Reſtit. „ 100. ſ.
[*) Eum interpretatus eſt Cuiacius T. III. opp.]
§. XIX.
AEMILIVS PAPINIANVS 1), Syrophoe-
nix, lulige Damnae cognatus fuiſſe traditur.
Summae apud ipſos veteres exiſtimatio-
nis ICtus m), adeo quidem, vt, paribus
in vtramque partem Ctorum ſententiis, Va-
lentinianus tertius ei parti praeciperet ſtan-
dum eſſe, cui adſentiretur Papinianus n); id-
que inualuerit, vt ſtudioſi juris tertio anno
Hh Papi-

482 Lib. I. Cap. II. De lriaprudentia noua

Papinianiſtae ab eius nomine dicerentur ).
Sub Seuero libellorum magiſter fuit, poſt
Praefectus Praetorio p), et a Seuero tutor
relictos Caracallae et Getae 97), ſed inter-
fectus a Caracalla, cum probare caedem
Getae nollet 2). Medium ferire voluit %).
Plurima ſcripſit, e quibus haec referuntur 12):
Libri II de Adulteriis, Liber fingularis de
exercitio publici iudicii de adulteriis u), Li-
ber ſingularis As vropino, h. e. de officio Aedi-
lium *), Graece, Libri XXXVII Quaektio-
num, Libri II Definitionum, Libri XIX Re-

ſponſorum.

¹) Vitam Papiniani expoſuit Iac. Lectius et] Eu. Otto
in Papiniano.
m) Zoſim. I, 9. Spartian. Seuer. c. 21. Caſiodor. Var.
VI, 5. L. 30. C. de fideicomm.
2) L. vn. C. Th. de Reſp. prud.
0) Conſt Omuem reip. 9. I. 4. 4d Anteceſſ.
p) Dio Caſſ. Exc. Peireſe. p. 865.
9) Zoſim. I, 9. Partian. Carac. c. 8.
r) Sartian. Carac. c. 4.
5y) v. Maſcon. de Seck. VIII, 6. p. 135.
3) Wieling. Iurisèpr. Reſtit. p. 138.
u) Otto V. C. in Papiniano c. 12. J. 4.
x) Eius fragmentum Graecum eſt in L. un D. de via publ.
Ceterum vulgo putant, eum librum egiſſe de officio Ac-
dilium municipalium: quam ſententiam inprimis de-
fendit Otto V. C. in Papiniano c. 4. §. 3. et alibi. Sed
Burmannus ficto nomine Ottocari Hammenſ. Schediaſm.
Nomico Pbhilolog. p. m. 22. ſq4. rationibus et argumentis
grauiſſimis docuit, eum pertinuiſſe ad Aediles Vrbis Ro-
mae: contra quas rationes denuo pro Ottone diſputauit
Ge. Arnald. Var. Coni. I, I8. ſed fruſtra, vt mihi videtur
Qu graece ſciunt, idem ſentiant Burmanno, neceſſe eſt.

8. XX.

b1

TI
ribus
4Ter
dicen

4
Opin
Uer
²) Fr⸗
Ceter
ſurio
in le

tr
1eh
ni cor
nolam

4) I.
9) pr⸗
4) H
taric

A

lirrins
e;

) l.
*) hra
colle⸗

i

0090

tur ).
poſt
ror
inter-
gedem
luit).
tur!):
rir de
), Ui.
Aedi
ceſio-

X.
E. Oto
lor. Var.

leuunhubl
ſhcio⸗ Ae⸗
Tlanis de⸗
lbi Fed
baufn.
gumentts
Frbis ho⸗
Ulputnit

i Videtue
becele eſt.

W.

sb Hadriano viéque ad Conſtantinum M. 483

§KF. XX.
TERTVLLIANVS ICtus iisdem tempo-
ribus floruiſſe putatur; diuerſus tamen eſt
a Tertulliano patre eccleſiaſtico )), vt vel
dicendi genus vtriusque arguit. Scripſit z)
Libros VIII. Quaeſtionum, et de Peculio Ca-
renſi Librum ſingularem.
₰ A. Auguſtin. de nom. propr. Pand. p. 139. a. Cuiac.
Obſ. VII, 2. aliique ſtatuunt eosdem eſſe. Sed ſatis eam
opinionem refutarunt Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 12.
Otto praef. L. I. Theſ. Iur. Ciu. p. I5.

g) Fragmenta v. in Eieling. Iurisprud. Reſtit. p. 252. ſg.
Ceterum hunc ICtum parum idoneis rationibus cum Ma-

ſurio Sabino vixiſſe ſtatuit Habnius Or de Eſu Cbronolsg.
in Iurispr. p. 133. in Wieling. Iurispr. Reſtit. T. II.
CLAVDIVS TRYPHONINVS, Papiniani
aequalis, quippe cum eo in Seueri et Antoni-
ni conſilio fuit à), reliquit “) Notas ad &ae-
nolam c) et Diſputationum libros XXI.
a) L. 50. D. de iur. iſc. Cuiac. Obſ. VII, 2.

) Fragmenta v. ap. Wieling. Iurispr. Reſtit. p. 253.

) Has notas illuſtrauit, Ant. Dadin. Alteſerra commen-
tario Toloſae 1679.

§. XXII.
ARRIVS MENANDER, Caracallae conſi-

liarius 1), ſcripſit Libros IV. Militarium, ſiue

de re militari &).
) L. II. H. 2. D. de mindr.
e) Fragmenta v. ap. Eieling. Iurispr. Rejt. p. 120. quae
collecta illuſtrauit fingulari libello, ſed parum commen-
dabili, quamuis nuper repetito Lipſiae, Mirbellus.
H h a §. XXII.

484 Lik. III. Cab. I. De luricprudentis nona
SF. X XIl1I.

Incerti temporis ſunt sEX. PEDIVS f),

PVTEOLANVS, auctor Adſeſſoriorum g),
PACTVMEIVS CLE MENSh), PAPIRIVS
FRONTO 1i), FVRIVS ANTHIANVS, qui
ſcripſit Libros V. ad Edictum ), RVTILIVS

MAXIMVS, qui Librum ſingularem ad Le-

gem Falcidiam ſcripſit ). =è
7) Laudantur tantum libri eius in Digeſtis, veluti de ſti-
pulationibus in L. 6. D. de reb. cred. .
g) laudatur hic liber in L. 12. D. de pact.
7) laudatur in L. 21. §. 1. D. de ſtat. lib.

i) Reſponſa eius laudat Calliſtrotus L. 4. En. D. ad L.

Rbod. de iact. L. 220. J. 1. D. de V. JS.
1 Wieling. Iurisprud. Reſtit. p. 6.
1) v. Cuiac. Obf. II, 27.
gg. XXIV.
QyINTVS CLAVDIVS SATVRNINVS
m) qui ſcripſit Librum ſingularem de poenis
paganorum n), et Q. VENVLEIVS SATVR-
NIN VS, auctor librorum X. Actionum, libro-
rum VII. Diſputationum, librorum VI. Inter-
didorum, Iibrorum IV. de Officio Proconſulis,
Librorum III. Publicorum, ſiue de Publicis Iu-
diciis, Librerum XIX. Sripulationum o), non

confundendi inuicem, vt a multis factum
eſt p): ille incertae aetatis, hic autem tempo-

ribus D. Pii fuiſſe videtur.

m) Duos facit Heineccius Hiſt. Iur. I, 335. . et Clau-
dium Saturninos, ſecutus Grot. vit. ICtor. II, II. p. 19 I.

errore: vt docuit Bertrand. Lib. II. p. 263. cf. Oto

praef. Theſ. Iur. Ciu. I. I. p. 160.

—

n21) Frag-

5

15) Fr.
b.
zurnn
9) Fr
“
dage

FllI
One⸗

ab Hadri ano vsque ad Conſtantinum M. 485

n) Fragmentum eſt in L. 16. D. de poen. Ceterum in In-
8 dic. Pand Florent. errore tribuitur hie liber Venuleio Sa-
zurnino, omiſſo Claudio Saturnino. v. Oeto h e.
°) Fragmenta v. ap. Wieling. Iurisprud. Reſtit. p. 257. ſqg.
IRII S qui perperam ei attribuit Librum ſingularem de Poenis
paganorum, qui debetur Claudio Sarur nino.

goi
nn 8 „) A. Auguſtin. de nom. propr. Land. p. 10 6. b. Werill. Olj.
VIII, I. aliisque. v. Panciroll. Tbeſ. Var. Læt. II, 139.
A le. Otto l. c.

§. XXV.
ii DOMITIVS VLPIANVS, Tyrius Syro-
hoenix, ſub Septimio Seuero ſcriniorum
magiſter, ſub Alexandro Praefectus Praetorio
uI. fuitg), interemtus a militibus. Nulli ſectae ſe
mancipauit r). Plurimos libros fcripfit 4), e
quibus in Digeſtis excerpta funt. In quibus
ſaepe a Papiniano paullo iniquius diſſentire?),
ſcribendi genus autem latinum traxiſſe aliquid

NINVSS
en Putatur ex ratione loquendi Phoenicia. Per-
I. peram u): quamquam oratio latina, qua vti-
„ro. tur, vè tum tempora erant, valde a vetere
lter. elegantia remota eſt.
nſli⸗ 4) Zoſim. I, II. .
) v. Maſcou. de Sect. VIII, 7, 2. [De vita eius v. Ber-
ri NM. trand. et Grotius quaeque ad horum ſcripta notauit
9 von Schulting. in Iurispr. Anteiuſt.]
9 5) quorum fragmenta in Digeſtis v. ap. Wieling. Iu-
ſadum rispr. Reſtit. p. 26 I. ſd.
tempo. 1) Otto Papinian. c. 8. §. 13.
2) vt demonſtrat Dukerus de Lartinit. vet. ICt. p. 322. et
392. de eius ſtilo omnino conf. Bynkershoek. Ohj. VIII, 15.
et Un. §. XXVI.
. . . . . .
1 d, Iam libros Vlpiani trademus. Scripfſit Li-

bros V. de Adulteriis, Libros IV. de Appellatio-
Hh 3 nibis,

4) Fiag-

486 Lib. WI. Cap. I. De lurisprudentia noua

nibus, Libros VI. de Cenſibus, Libros X. Diſpu-
tationum, Libros LXXXIII. ad Edictum ſ. ad
Edicum Praetoris, Libros II. ad Edildlum Ae-
dilium Curulium, Libros VI. Fideicommiſſo-
rum, Libros II. Iaſtitutionum, Libros ad Le-
gem Aeliam Ssentiam, Libros XX. ad Leges ſiue
Legem Iuliam et Papiam, Libros III. de Offi-
cio Conſulis, Libros X. de Officio Proconſulis ),
Librum de Officio Quaeſtoris ſingularem y),
Libros VI. Opinionum z), Libros X. Pandecta-
rum a), Libros VII. Regularum, Libros II. Re-
ſponſorum *) Libros Ll. ad babinum b), fiue
ad Maſurium babinum.

) In ſeptimo eorum librorum Reſeripta Impp. contra
Chriſtianos eum collegiſſe tradit Lactant. Inſt. Diu. V,
15. v. Cuiac. Obſ. X, 34. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. XII.
p. 69. Bynkersbhoek. de Rel. Peregr. Diſ-. I p. 241. Olj. V,
2 2. Khulting. Diſj. pro Reſeriet Liupp. p. m. 17 I. 79.
̈) vitioſe itaque eſt inſcriptio L. 2. D. de iurisd. vt patet e
L. 1. D. de of-. Quaeſt. v. Gronou. Emendat. Pand. p. m. 77.
2) in quibus ille conſilia prudentiae, ſiue cautiones, vti Mo-
deſtinus in libro Heurematicorum tradidit v. Noodt.
Comm. Dig. tit. de procurut. Exemplum eſt in L. 11. D.
de alien. iud. mut. Errat vero Iac. Gothofred. ad L. 61. D.
de R. l. p. m. 259. qui putat L. Iaud. 61. non eſſe veteris
illius Vlpiani, ſed alicuius poſterioris Vlpiani, aeui Con-
ſtantinianei: congeſtas autem eſſe in cos libros Opi-

niones, hoc eſt, virornm pudentum placita, reſponſa, ſen-

tentias maxime illuſtres: vtrumque perperam.
4) v. Ind. Pand. Florent. L. 2. D. de loc. et itin. publ.
praeſcribitur Vppianus Lib. XL. Digeſtorum. Sed ibi ſeri-
bendum eſt Iulianus, quia nullos Digeſtorum libros ſerip-
ſit Vlpianus. v. A. Auguſt. de nom. propr. Pand. p. 65. 4. La-
Sitt. Eſ. Ind. Leg. VI, 6. Gronou. Emend. Pand. dn
Nullæe

ſ

Tluf
cio
li⸗
Fula,
On
40
4) v
tio
Di⸗
ſer
8

die
Cian

oſa

Diſpu.
nſ. ad
m A.
mmiſ-
60 L.
Gerſie
406

ſle,

4

ven g)
Anddk..
VII M.
, ue

Pp. contra

. Da. V,

Cu. c. XMI.

1. /4.

m.

tn u.
Led ibiſel .

ibrosſeih⸗
Gelr.

. 5 71.
Nullt⸗

1,.

vt atet e
I N.77.
hes,Tti ⸗ .
7. Wott.
4I. b. D.
eſſe vetetls
nenixn
ſbros (.
ſporlaſen⸗

ab Hadriano veque ad Conſtantinum M. 497

Nullae ex Pandeéctis Vlpiani in Digeſtis Iuſtiniani reli.
quiae ſunt.
*] Reſponſa interpretatus eſt Cuiac. T. III. opp.]
*h Lamprid Elag. c. 16. memorat Sabinum Conſiadlarem, ad
quem libros Vlvianus ſeripſerit. Sed nulla in rebus vete-
ribus, contra ipſos veteres ſcriptores, his auétoribus fides
eſt. Itaque non Sabino dedicati, ſed ad Maſurii Sabini
libros Iuris Ciuilis illuſtrandos ſcripti ſunt. v. Cuiac.
Obſ. VII, 2.
F. XXVII.
Scripſit porro Libros X. Protribunalium,
ſiue potius de omnibue Tribundlibus, vt hic
liber vbique in Digeſtis adpellatur c), Libros
ſengulares Excuſationum, de Oficio Conſula-
rium, de Oficio Curatoris reipublicae, de Off-
cio Praefecti Vigilum, de Officio Praefecti Vr-
bi, de Oficio Praetoris Tutelaris, Librum ſin-
gularem Pandectarum d), Regularum, de
Sponſalibus; Notas denique ad Ariſtonem,
ad Marcellum, ad Papinianum.

c) v. Gronou. de Emend. Pand. p. 76. Ceterum quae ra-
tio horum librorum fuerit v. Cuiac. Obſ. VII, 23.
)Ex hoe ſunt L. 24. D. de reb. cred. et L. 34. de liber. cauſ-
Quare cum ex libris X. Pandeitarum nullae in Iuſtiniani
Digeſtis reliqniae ſint, emendandum Ind. Eor. Pand
ſcribendumque aνανντε Sα„οο τι putat Grotius. Sed v.
Scbulting. Iurispr. Anteiuſt. g. 550.

§. XXVIII.

Ex Vlpiani ſingulari libro e«) Regularum ho-
die tituli XXIX. fuperſunt, ſeruati ex Alari-
ciano Breuiario, in quod illati fuerant iuſſu re-
Hh 4 gis

488 Lib. III. Cap. II. De Iurisprudentia noua

gis Viſigothorum Alarici. Primus edidit Io.
Sichardus, poſt Io. Lilius, quem auctorem
plerique ſecuti ſunt editores, qui poſt eum
acceſſerunt. Optima editio eſt A. Schultingii
in lurisprudentia Anteiuſtinianea, qui duo
alia aliunde fragmenta addidit. Ceterum hi
tituli ſtudioſis iuris antiqui, vt ad interpreta-
tionem et illuſtrationem iuris Iuſtinianei in-
primis vberes, valde commendandi ſunt.
e) v. Khulring. ad Vpian. fr. init. in Iurispr. Anteiuſt.
p. 560.

Hic commemorandum eſt fragmentum, ex

DOSITHEI Grammatici Exercitationibus
Graecis ineditis, de iuris ſpeciebus et manu-
miſſionibus, quod laudari ſolet ſub nomine ve-
teris Iri. Auétorem eſſe ipſum Vlpianum,

non abhorret †). Doſitheus, aequalis ipſius

Vlpiani, quippe ſe ſcribere narrat Apro ert
Maximo Conſulibus, id graece vertit ex Lati-
nis Vlpiani: vnde poſtea latine neſcio quis
(ipſum Doſitheum fuiſſe, non alienum eſt cre-
dere) reddidit. Quam latinam, non ſane ſatis
elegantem, interpretationem eruit Claudius
Puteanus, et cum Cuiacio communicauit g):
qui primus edidit ſubiectam Codici Theodo-
ſiano h): denuo deinde vulgauit P. Pithoeus?)
cum animaduerſionibus: quem alii ſecuti

ſunt, et nouiſſime Schultingius ½), adiectis
cum

Inpe
andre
ei in

is 9)
miql

45 H.

cum
e g
thias
Ptis 4
Cuiac
in Joc
tegriu
corru

fagn
poni

9) Cu
6)
) lub
in 4.
) in
5Ia
rnum

Knn

IV

tumi
Qam

detur

4

it lo.
lorem
eum
huingii
i duo
um hi
prett
lei in⸗
t.
Ateiuſt.

,eX
Oonibus

ne.

ninene-
ignum,
iplus
49r,H 6
Li-

eſt cr ·
neſatis
udins

uitg):
heodo⸗

hoens! . .
detur p). Ceterum omnes fere ICtos libro-

ſecuti

CUIHe

ab Hadriano vique ad Conftantinum M. 489

cum Pithoei, tum ſuis animaduerſionibus.
Sed graecus textus tamen latuit: donec Mat-
thias Roeuerus nuper 1) illum ex libris ſcri-
ptis accuratioribus et integrioribus, quam
Cuiacianus fuit, cum notis et emendationibus
in lucem edidit. Quo auctore longe jam in-
tegrius, quam antea, etſi non ab omni labe et
corruptela vacuum, redditum eſt nobis id
fragmentum;: elegantiori iurisprudentiae
non inutile. —
F) v. Roeuer. V. C. praef.
2) Cuiac. Obſ. XVII, 20.
) Anno 1560.
¹) ſub finem Collazionis Legis Moſ. et Rom. Lutet. 1573.
X) in Iurieprud. Anteiuſt.
1) Lugd. Bat. 1739. 8. ex Codd. MSS. Leidenſibus, quo-

rum vno, eoque octo fere ſaeeulorum, iam vſus fuerat

Salmaſius, qui de Mod. Vſur. ſaepe illum librum laudat.
§. XxXX.

IVLIVSPAVLLVS, Seueri et Caracallae
Imperatorum conſiliarius, et poſtea ſub Alex-
andro Praefectus Praetorio fuit m). Summam
ei iurisprudentiae laudem ac fere principa-
tum ipſa tribuit antiquitas; neque immerito:
quamuis et, propter ſubtilitatem, obſcurita-
tis n), et, propter prauum ſtudium carpendi,
iniquitatis arguatur . Medium ſecutus vi-

rum, a ſe ſcriptorum, multitudine ſuperauit.
Hh 5 m) Lam-

490 Lib. II. Cap. II. De lurisprudentia noua

m) Lamprid. Alexandr. c. 26.

n) Duaren. ad L. 132. D. de V. & defendit tamen eum ab
hoc crimine Bynkersboek. Exerc. ad L. Lecta c. 13. p. 85.

⁶) Balduin. Iurispr. Mucian. p. 299. P. Faber ad L. 145.
D. de R. I. Maſcou de Sect. VIII, 8. 2. p. 144. Otee Pa-
pin. p. 294. Neque tamen ſatis certum eſt, quod de
Vlpiani et Paulli aemulatione dicitur. v. Rynkershoek. ad
L. Lecta p. 39.
2) v. Maſcon. de Sect. VIII, 8, 2.

§F. XXXI.

Eius autem hi libri ad poſteritatis notitiam
peruenerunt, ſiue delibati, ſiue laudati in Di-
geſtis ): Libri tres de Adulteriis, Libri XXIII.
Preuium ſiue Breuis Edicti r), Libri II. de Cen-
ſibus, Libri III. Decretorum 5), Libri LXXX.
ad Edictum, ſiue ad Edidum Praetoris, Libri
ad Ediälum Aedilium Curulium, LEibri Epito-
marum ſiue Epitomatorum Alfeni Digeſto-
um?), Libri tres Fideicommiſorum, Libri II.
Inſtitutionum, Libri II. de Iure Fiſci, Libri
gres ad L. Aeliam Sentiam, Libri II. ad Leęgem
Iuliam, vel Iuniam, Libri Xad Leges, Iuliam
et Papiam, Libri III. Manualium u), Libri
IV. ad Neratium, Libri II. de Officio Procon-
Julis, Libri XVIII. ad Plautium ), Epitomas
Labeonis wendαονα.ο⁵⅞. L

9) Fragmenta in Digeſtis v. ap. Wieling. Iurigprux.
Reſtit. p. 158. ſq.
*) de quorum ratione et indole v. Heinecc. Hiſt. Edict.
p. 26. J. in Opuſe.

*) de

num
ular

un,
Ente

cunt
len,
lelliu
Ai⸗
Adui
liber

(pti

Viru
(/i

cduiti

41
de h⸗
Men
dtem
fum

0

n elnlab

3B.

L. 14.

Otte E.
quod de
riboek, ad

totitiam
iin Di⸗
XXII.
ℳαν˙
L[XNX.
, libri
ni Hin-
Diake
Lihrill.
z, litni

9 Lihn
Procon-

Hitmu

t .

9) de

Hadriano vaque ad Conſtantinum M. 491

5) de quibus v. Cuiac. Ohf. II, 26. Merill. Ohj. II, 26.
Bynkershoek. Exere. L. Lecta. c. I. Schulring. Iurispr.
Anteiuſt. g. 211. S
2) de his v. Bynkersboek. Ob/. VIII, I.
u) ad quos libros Differentiarum edidit Merillius Pariſ.
1638. 8.
x) qui quales fuerint, docet Bynkersbock. Ob/. II, 18.
„y) v. Bynkersboek. Ohſ. III, 6. & 12.

§F. XXXII.

Scripſit porro Libros XXVI. Quacſtio-
num z), Libros VII. Regularum, Librum ſin-
gularem Regularum, Libros XXIII. Reſponſo-
rum, Libros ad sabinum XVI. a) Libros VI.
Sententiarum ſiue Factorum b), qui etiam di-
cuntur Libri Imperialium Stntentiaram in
cognitionibus prolatarum, Libros IV. ad Vi-
tellium c); Libros ſingulares plurimos, de

Ackionibus, de Concurrentibus Actionibus, de

Adulteriis, de Appellationibus, de Articulis

ILAn liberalis cauſae, de Cognitionibus, de Con-

„Iiliam
9 . . . . .7
virum et vxorem, de Dotis repetitione, de Ex-

ceptione Formularum, de Donationibus inter

cuſationibus Tutorum, de Extraordinariis Co-
gnitionibus, de Tuacitis Fideicommiſis, de For-

ma teſtamenti, de Gradibus et Affnibus d),

de moßhcioſo Teſtamento, de Iuſtructo et Inſtru-
mento, de Iuterceſſionibus feminarum, de de-

ptemuiralibus iudiciis e), de Iure Codicillo-
rum, de Iure Fiſci, de Iure Libellorum, de

lure

492 Lib. II. Cap. Il. De Iurisprudentia noua

Iure Patronatus, de Iure Patronatus, quod
z Lepe Iua et Papia venit f), de Iure Lingu-
lari, de Iuris et facti ignorantia.
2) De eorum indole v. Bynkersbock. Exerc. ad L. Lecta
c. I. H. 3.
4) v. Gronou. Emend. Paud. p. 77. Scbulting. Iurispr.
Anteiuſt. p. 208.
⁵⁶) Hi quomodo diuerſi fuerint a libris rribus Decreto-
rum, disquirit Schulting. in Iuriſt. Anteiuſt. p. 211.
2) v. A. Auguſtin. Emend. I, 6. Sed Gifan. Lectur. Al-
torf. p. 929. putat fuiſſe notas ad Sabini libros ad Vi-
rellium.
d) v. Cuiac. Obſ. VI, 40.
e) ita inſcribitur omnibus locis: ſed legendum haud
dubie de Cenzumuiralibus iudiciis. v. I. F. Gronou. Objſ.
IV, 2.

Fy hi duo libri mihi videntur vnum corpus eſſe: quam-

uis in ind. Flor. diſtinguantur ac ſegregentur. [Ce-
terum Reſponſorum libros interpretatus eſt Cuiac. T.

III. opp.]
§. XXXIII.

Reliquit porro Libros ſingulares ad Legem
Cinciam, ad Legem Fuſiam Caniniam g), de
Legibus h), de Eegitimis hereditatibus, de Li-
berali cauſa, de Libertatibus dandis, Vodena-
giæ an Municipalem i), de Officio Aſeſſorum,
de Officio Conſulis, de Officio Praefecti Vigi-
dum, de Oficio Praefecti Vrbi, de Officio rae-
toris Tutelaris, ad Orationem Diui Antonint

et Commodi e&), ad Orationem Diui eueri,

de Poenis militum, de Poenis omnium Legum,

de

5R

boe

heri
Cutoni
Ktun
ACtun/

lionun/

enti

,1
nou⸗
I. Lede
. lurupe
DecreN.
211.

Adr. 4
10s ad N.

dum haud.
ronon. 0 ½

ſe: am.

ntur, e. “
Cin, T.

.

4d Laen
9) D
0, Li
irunj 4
V.
en Vrur-
Antonimi
. uen,
, LAN
4

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum . 493

de Poenis paganorum, de Portionibus, quae li-
beris damnatorum conceduntur, ad Regulam
Catonianam, de ſecundis Tabulis, de tis, ad
SWCtum Libontanum, ſeu Claudianum, ad
Stum Orphitiunum, ad Ttum Silanianum,
ad &tum Tertullianum, ad tum Tmpil-
lianum, ad Utum Velleianum l), de Teſta-
mentis m).

g) In indice Flor. memoratur liber ſungularie ad Legem
Velleiamn, omiſſo hoc: quare hunc ei ſubſtituendum
cenſet Gronou. Emend. Pand. p. 7 8. cum praeſertim in
Digeſtis ex hoc fragmenta extent, ex illo nulla.

b) hic liber in Ind. Flor. relatus eſt ab aliena manu:
adeoque valde dubius, cum praeſertim nihil ex eo in
Pandecte relatum extet. v. Gronou. de Emend. Pand.
p. 80. qui etiam dubitat de duobus proximis libris, de le-
gitimis hbereditatibus, et de donationibus inter virum er
vxorem.
