lata eſt SCRIBONIA, Viaria, a Curione,
tribuno, qui, aere alieno oppreſſus, maxi-
ma pecunia Caeſari tribunatum ſuum ad-
dixerat, et aliqua ſaltem ratione Pompeianis
aduerſari'o) volebat. Haec lex erat de viis
muniendis, non diſſimilis in hoc Agrariae
Rulli p). Vt autem pecunia certa eſſet, vnde
viae munirentur, ea Lege vectigal conſtitu-
tum fuiſſe videtur, aerario ſoluendum, in
vehicula, eſſeda, rhedas, lecticas, cet. qui-
bus in itineribus vterentur 4½). Fortaſſe et
alia capita habuit, quae ad vias tam publicas,
M 5 quam

quam priuatas, et iter ſpectarent?). Ce-
terum idem etiam tulit Alimentariam Le-
gem *), quae iuſſit Aediles metiri.
0) Appian. B. Ciu. Lib. II. p. 732. ed. Toll.
p) Cici ad. Din. VIII, 6. v. omnino Cel. Erneſti Clav.
Cic. Viaria. SS
7) Cic. ad Arr. VI, I. Alias in tutelam viarnm per tem-
pora a poſſeſſoribus certa ſumma exigebatur. Sicul. Flac-
cus de condit. agror. p. . ed. Goejſ.
r) Parum abeſt, quin coniecturam hanc probem, ſi quis
velit dicere, SGriboniam, quae vſucapionem ſeruitutum
vetaret, fuiſſe eandem. Nam argumentunu ſimile eſt.

5½) Cic. ad Div. VIII, 6.
§. XC.
Anno ſequente C. Iulius Caeſar, Roma
occupata, Dictator creatus eſt: quo nomi-
ne, etiam victo Pompeio, quoad vixit, do-
minatum exercuit. In ea Dictatura pluri-
mas Leges tulit, quae IVLIAE ab eo dicun-
tur: quarumque vis per ius cjuile late patet.
Ac primum commemoranda eſt ea, quae
e belli ciuilis ſeminibus maxime exorta eſt.
Cum enim plurimi bellum ciuile ſecuti eſſent,
ſpe nouarum tabularum, eſſetque magna
copia aefis alieni, idque frequenter a Caeſare
poſtularetur: omnem iſtam expectationem

gata, vt debitores creditoribus ſatisfacerent
per aeſtimationem poſſetzonum, quanti quas-

ſummae aeris alieni, A quid vſurae nomine

186 Lib. M. Cap. II. De lurioprudentia media

Caeſar disiecit, Lege de aere alieno promul-

I.
que ante bellum ciuile comparaſſent, dedudoo

umera-

mimerat

tone (

Porro

liur d.
ret)
luberen

eſt con

Trehoni
(APu i
Caelari⸗
tra Itol
Certam

(8 c0ll

ſoenore
ſionum
Poribu
creſcere
tionerm
temqen
ſutiskae
1) Gut.
ration
kes, .
nuation
ceptis
(lv.
4) Di,
*) Nf

Buſ
¹) auin
nosin

neſti Cln

II der. tefmſ.

Geul Hu.

demn Kqnis
ſeruitutum
ſmileeſt.

Nom
1o nom.
ieit, Co.
ru pluri
dicun
te patet.
4, quae
orta eſt.
ti ellent,

e nagli

1Crelare
kationenn

Promu. 1

facerent
ti

iuribusque veque ad Cazſares. 187

numeratum perſoriptumue fuiſſet t) qua ra-
tione quarta fere crediti pars deperibat.
Porro alia Lege cauit, ne quis LX. Hö. am-
plius domi ſuaez in auro argentoue retine-
ret u), propterea quod multi pecuniam clam
habere dicebantur:; quae quidem Lex non
eſt confundenda æ) cum Lege lulia, [ſiue
Treboniag, adeoque dubium eſt, annon ſit
caput illius Iuliae de aere alieno,] eiusdem
Caeſaris, de modo credendi pocſzdendique in-
tra Italiam ). Hac enim iuſſit, partem
certam pecuniae in agris praediisque Itali-
cis collocare, certamque tantum partem in
foenore ponere permiſit; quo pretia poſſeſ-
ſionum, bellis ciuilibus, vt fieri ſolet tem-
poribus calamitoſis, nimium imminuta,
creſcerent z). IIla autem aeris alieni ſolu-
tionem faciliorem efficere voluit, iniquita-
temque eorum reprimere, qui aeſtimatione
ſatisfacerent, cum in numis haberent.
?2) Suet. Caeſ. c. 42. Caeſ. B. C. III, I. vnde, quoniam hac

ratione, per aeſtimationem jacturam faciunt credito-
res, aeſtimario pro iactura, ap. Cic. Diu. IX, 16. et aeſti-
mationes pro praediis aeſtimatis pecuniaeque vicem ac-
ceptis, ad Diu. IX, I8. Att. XIII, 25. v. Erneſti V. C.
LCLlav. Cic. h. v.
u) Dion. Caſſ. XLI, p. 17 I. [quo ſpectat Suet. Tib. c. 49.]
X) vt facit Lipſ. ad Tac. A. VI, 16.
„) Tac. A. VI, 16. [cf. Dio Caſ. LVIII. p. 634.] v. Cel.
Erneſti ad c. l.
2) cuius generis etiam Traianus Legem ſanxit: de qua

nos in Iraiano p. 5. q4. cf. Burm. ad Suer. Ang. c. 41.
§. XCI.

i88 Lib. I. Cap. II. De iuriaprudentia media

S. XCl.
Iam ad Leges IVLIAS, iudiciarias, ac de
criminibus peruenimus. Iudiciariis dero-
gatum Aureliae eſt, ſublatis tribunis aerariis:
cautumque de iudicibus legendis, cenſuque
eorum atque aetate 2). De criminibus au-
tem, fere retuliſſe Cornelias videtur Caeſar,
vt tamen poenas exaſperaret, ſanciens publi-
cationem bonorum dimidiae partis, in reli-
quis, in Parricidiis vero omnium ?): in qui-
bus Lex Iulia de vi et maieſtate, qua cautum
fuit, vt de vi et maieſtate damnatis aqua et
igni interdiceretun c), memoranda eſt, ne
cum Legibus Iuliis de vi et maieſtate, qua-
rum in Pandecte mentio eſt, quaeque ſunt Au-
guſti, confundatur, exemplo Heineccii d), re-
ferentis ad Dictatoris Legem luliae Auguſti

caput, de vſucapione rerum vi poſſeſſarum.
a) Cic. Phil. I, 8. Suet. Caeſ. 41. Non confundenda eſt
Lex Iulia iudiciorum ‚ de qua eſt in Pandecte, multis
locis. [cf. Rynkersh. Objſ. VI, 17.]
b) Suet. Caeſ. c. 42.
c) Cic. Phil. I, 9.
d) Heinecc. Hiſt. Iur. I, 96.
5. XClI.

Memorandae etiam ſunt hae eius Leges:
IVLIA, de ſacerdotiis, qua repetiit Domitiam,

et noua quaedam capita addidit, veluti, vt lice-

ret etiam abſentis rationem habere e): CASSIA,
de patriciis, qua Senatum patriciosque ſup-

pleuit /): wLIaA, theatralis g), qua renouata
Roſcia.

i:

liores ſea

latun

uingue
ennont
potius

(iuis

ta, aui

mio on

Fliut,

tun hen

(Aarian

mnpenu⸗
Lexeo
tia ci
Gdicina
tium c
incolen
naun
i,
tque
opüim
Colfer
Nanten
*) Cx.
)Pii
dis ta
ſtatui
1)
(ie.

Media

, de de
is dero.
Lerariis:
enluque
lbus au.
Caelar,
nspubli
in reli
inqui.
caUtu
ue et
EK, de
te, qur
ſunt Au-
ichre⸗
Auguti

orum.
ndendaeſt
e, unlti⸗

iuribusque veque ad Caeſares. 189

Roſcia: Sumtuaria h), qua ſumtuarias ſupe-
riores ſeuerius ac diligentius ſanxit: IVLIA, de
legationibus liberis à), qua cautum, vt ege in
quinquennium tantum durarent quamquam
ea non tam peculiaris Lex fuiſſe videtur, quam
potius capur eius Legis, qua ſanxit, ne quis
ciuis maior annis viginti, minorue quadragin-
ta, qui ſacramento non teneretur, plus trien-
nio continuo, Ealia abeſſet: neu quis oenatoris
Fflius, niſi contubernalis, aut comes magiſtra-
tus, peregre proficiſceretur: neue hi, qui pe-
cuariam facenent, minus tertia parte puberum
ingenuorum inter paſtores haberent &₰) quae
Lex eo pertinebat, vt exhauſtae vrbi frequen-
tia ciuium ſuppeteret. Ceterum omnes me-
dicinam Romae profeſſos, et liberalium ar-
tium doctores, quo libentius et ipſi Romam
incolerent, et ceteri adpeterent, ciuitate do-
nauit). Plura inſtituere ei animus fuit, vel-
uti, ius ciuile ad certum modum redigere,
atque ex immenſa, diffuſaque Legum copia,
optima quaeque et neceſſaria in pauciſſimos
conferre libros m). Sed plurima talia co-
nantem, coniuratorum manus ſuſtulit.

e) Cic. ad Brut. ep. 5.
fF) Tac. A. Xl. 25.
g) Plin. H. N XXXI;II, 2. v. A. Augiſſtin. de Leg. h. L. ma-
gis tamen ad Auguſtum referendam hane Legem eſſe
ſtatuit Hoffmann. Ind. Leg. h. v. ſed non eſt necefſe.]
ÿ) Cic. ad Att. XIII, I. ad Diu. IX, 15. v. Cel. Erneſti Clav.
Cic. h. L.

3) Cic.,

190 Lib. I. Cap. II. De lurisprunentia media

i) Cic. At. XV, II. v. Erneſti V. C. Clau. Cic. b. v.
k) Suet. Caeſ. c. 42.
1) Suet. I. c.
m) Suer. Caeſ. c. 44.

Reſtat, vt de Legibus iis exponatur, quae
in Triumuiratu Antonii, Lepidi, atque Octa-
uiani fuerunt rogatae. Iam primum Anno

DCCXIV, Cn. Domitio Caluino, et C. Aſinio

Pollione Coſſ. Lex FALcIDIA, teſtamentaria,
de legatis, a P. Falcidio, tribuno plebis n), lata
eſt: vt ne liceret vltra dodrantem hereditatem
legatis exhaurire, et ſiplus legatum eſſet, quar-
tam pan tem heres detrahere, vel retinere poſſet.
uae Lex in toto iure ciuili, in paucis, cele-
berrime eſt ο). Atque ea Lege demum mo-
dus teſtatorum licentiae, in legando, poſitus
eſt, eſfectumque, ne voluntates vltimae deſti-
tuerentur, metu exhauſtae hereditatis.

n) Dion. Caſſ. Lib. XLVIII, p. 377. v. zit. D. ad Leg. Tal-
cid. Verba legitima extant in L. I. pr. D. b. t.

2 Hanc Legem expoſuere Fr. Balduinus, in Comm. de
Legihus, et Iac. Voorda V. C. ſingulari commentario.

Conferri etiam meretur Wieling. Lect. Iur. Ciu. II, 29.

ſea4.
Anno DCCXX, Lex ScRIBONIA, de vſuca-
pione ſeruitutum †½), a L. Scribonio Libone,
Conſule, cum M. Antonio, lata nobis, cum
plurimis viris doctis 7½), videtur; ſi non eſt

ea ipſa Curionis Viaria, de qua ſupra dixi-

mus.

(cpere!

Cleſare

1

5)L4
) Galu
1o dei
lan.
) beplie
ſeruitut.
nitit..

Anne
LeNxWI.

LA4
prouin

ulrij

Legem,
Theopyl
nomin
cile eſt
9K
Vocat
1 Dr.
9) Tee
e
*) Bam
chiug
1736.
urſ. X
tiant .
tiunt.
gliore

megia

Ur, glae
neOc .

m Anno

C.Anio

entorit,
Sn), Hta
AMitotenn
t, or.
re pohet.
is, cele⸗
um mo
Poſiuns
me elti⸗
tis.
ul Ll. Ful.
let

in Conm. d.

mmentario.

de vſucr.
Libone,
pbis, Cunn
Onon elt
us⸗

iuribusque véque ad Cuéſner. 191

mus. Vetuit, ſeruitutes praediorum vſu-
capere 7).
p) L. 4. H. 24. D. de vſurp. et vſuc.
7) Gailuan. de Eſufr. XII, 4. van de W'ater Obj. II, 8. Or-
10 de vſucap. Seruitut. II, 4. Nordkerk V. C. Diſqu. de Le-
ge Petr. p. 00.
Pr) Explicauit eam Euerh. Otto. V. C. Diſſert. de vfucap.
ſeruitut. cf. Jan. a. Coſta Praelect. in tit. de ſeruitut. in T.
J. Theſaur. Meermann. p. 707. ſeq. et D' Avezan de ſer-
uitut. p. 323. L. IV. eiusdem Ibeſauri.

§H. XCV.

Anno DCCXXIII, a M. Titio, cum C. Ilulio
Caeſare OctauianolII, Conſule, lata putatur5)
Lex IvLIA et TITIA, de dandis tutoribus, qua
Lex Attilia ad prouincias traducta eſt, vt in
prouinciis a praeſidibus tutores darentur pu-
Dillis t). Sunt tamen viri docti, qui non vnam
Legem, ſed duas eſſe, propter auctoritatem
Theophili u), et coniunctionem et inter duo
nomina interpoſitam, ſtatuant æ). Sed fa-
cile eſt contra dicere.

5⁵) H. Valeſ- ad Excerpt. Peireſé. p. 61. Villiam Titiam
vocat Pigh. ad a. 526.
2) pr. Inſt. de Attil. tut. S
u) Tbeoph. pr. Inſt. de Attil. turor. memorat 8. vα
IgXt⁵ο⁵ α Tiriαν&ς²‧

x) Eam fententiam primum propoſuit Aug. Chriſt. Mar-
chbius Diſſ. de tutoribus ex Lege Iulia et Iitia datis, Lipfſ.
1736. repetiit deinde Guil. Otro Reizius V. C. in Ex-
curſ. XII. ad Theoph. Qui quamuis argumentis conſen-
tiant fere, in annis et auétoribus adſignandis diſſen-
tiunt. Nam Marchius quidem exiſtimat, Lirziam anti-
quiorem eſſe, latam a. 438. vel a 526. a C. vel Q. Titio
tribunis

192 Lil. II. Cap. II. De Iurisprudentia media
tribunis plebis: Iuliam autem, a Caeſare Auguſto,

an. 726. Sed Reizius ſtatuit, Titium auctoritate Cae-
ſaris Legem antiquiorem Iuliam a. 723. retuliſſe.

§. XCVI.

Iam reſtant eae Leges, quibus nec certus,

nec probabilis, annus adſignari potuit: quas

quidem hic, ſeruato litterarum ordine, per-

ſequemur. ArßVTIA, ab Aebutio, tribu-

no plebis, lata, ne quis ſhi aut collegis po-
teſtatem aut curationem ferret J) : CLAV-
PDIA, quae vetabat, ne ſeribae negotiaren-
tur z). FABIA, de plagiariis a): FABIA,
item ALLIENA, et PEDVCAEA, et RoO-
s CIA, agrariae, de finibus agrorum, quae
a doctis, cum MANILIA, ProO vna haben-
tur, ita, vt vna Lex quinque nomina habue-
rit “): quod concedi non poteſt.

„) Cic. Agr. II, 8.
2) Suet. Domit. c. 9. Nihil alibi de hac lege. Sunt in-
ter viros eruditos, qui eam ad Claudiam, de nauibus
Senatorum, referant. v. Torrent. ad Suet. l. c.

a) Cic. Rabir. 3. Paull. Jent. V, 30, 6. tit. D. ad L. Fab.
vid. Deylingii V. C. Diſſ. de hac Lege.

²⁹) Pragmenta paſſim earum Legum in Kriptoribus rei
agrariae occurrunt, quae collegit Goeſius p. 339. ſe44.
ita tamen, vt, cum aliis viris eruditis, vnius Legis
omnia fuiſſe ſtatuat. Sed in eum errorem viri docti
lapſi ſunt, non intellectis ſiglis K. L. III. K. L. IV. etc.
quae ſaepenumero in Scriptoribus iſtis reperiuntur.

v. Hoffmann. Hiſt, Iur. Ind. Leg. b. L.

§. XCVII.

Fral

Furii)

gotini

et, gu
Mnurg
gem Va
Ann.
quamq
Viri Coe
ciolitel
II4,
lactitut

4) Ci,
4) .

*) M
. eli

l
katur:
duit,
Vitiol
gen
wen (
Ftrum
cogno
conſte
tellue
menti
tionen
in.
tee
Nemnd

necha
Auguto,

itate Cae⸗
ulice.

certus,

t: quas

e, per⸗
tribu⸗

— r————— —

gir ..

CLAV

tiofen-

4514,

do.
n, quae
1 haoben-
u habue⸗

e, dunt in⸗
ge nauibuis

.c.
41. lob.

gorhi 7
1339 ,1.
Vnius Legis
n Firi
L. Wete
eperiunn

dot

.

CV.

iuribusque voqueé ad Caeſares. 193

§F. XCVII.
FvRIA, teſtamentaria, tribuni plebis, C.
Furii c), vt non liceret plus, quam mille eſſes,
legati nomine capere, praeter exceptas perſonas,

et, qui plus cepiſſet, quadruplum ſolueret d).

Minus quam perfelta fuit e). Vitedur ante Le-
gem Voconiam lata eſſe, etſi incertum, quo
anno. GLIcIaà †), teflamentaria, vt videtur:

quamquam haud dubie falſum id eſt, quod

viri docti nonnulli putant, querelam inoffi-
cioſi teſtamentati ea introductam eſſe. HosTi-
LIA, de furtis g), cuius nuſpiam niſi in vnis
Inſtitutionibus mentio fit.

c) Cic. Balb. c. 8. Verr. 1, 42.
4) pr. Inſt. de Leg. Faleid, ibique Theopbil.

e) Vhian fr. I, 1I. Ceterum de huius Legis argumento V.
Wieling. Lect, Iur. Ciu. II, /8.

F) In ſola inſcriptione L. 4. D. de inoff. teſtam. memo-
ratur: vnde Cuiac. Obſ. II, z. XIV, a. argumentum
duxit, eam eſſe de querela inofficioſi teſtamenti. Sed alii
vitioſam iſtam inſcriptionem eſſe exiſtimant: quod nul-
la gens Glicia apud Romanos fuerit; ſed tantum cogno-
men Gliciae: vnde Lex Glicia dici non poſſit. Quod
vtrumque falſum eſt, cum et gens Glicia fuerit, et a
cognomine etiam Gliciae Lex Glicia appellari poſſit, vti
conſtat exemplo Legis Glauciae, Legis Coctiae, et Me-
tellae, de quibus ſuis locis diximus, Itaque iis argu-
mentis ego quidem non vtar: quamuis et ipſe inſerip⸗
tionem vitioſam putem, legendum que Falcidiam: v. Wie-
ling. Iurispr. Reſtit. p. LXXVI. Quicquid ſit eius rei, cer.
te hac Lege querelam inofficioſi introductam eſſe, hodie
nemo eſt Eraditorumm, qui credat: poſtquam Haler⸗
4. ek.

194 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia medis

boek. Ohſ. II, 12. van de Water Obſ. I, 7. Sbulting.
Diſſ. de teſtam. reſciſſ. p. m. 542. alia omnia docuerunt.
½) Ppr. Inſt. de iis per quos agere poſſ.

§F. XCVIII.
PvrLICIA, de luſu ac ſponſionibus h), de qua
re etiam CoRNELIA memoratur?) ac TITIAY):
REMMIA, de calumniatoribus ), quae, qui ca-
lumniam feciſſet, litteram K. inuri fronti eius
nbebat. PAPIRIA, de ſacramento, et Triumili-
is ſiue monetalibus, ſiue capitalibus m).

Fuerunt etiam Leges MILITAEES ), ac TRI-

VAPHALES ö), quae neque nomine adpellan-
tur, neque certam aetatis notam habent.
Fragmentum legis antiquae frumentariaèé at-
que viariae p), item plebiſciti antiqui 4%), ta-
bulis veteribus hodie extant. Poſtremo me-
moranda eſt Lex RHoDIA Y), quae tametſi po-
tiſſimum a ICtis Caeſareae aetatis explicatur,
tamen et libera republica iam recepta fuit5).
Dicitur ea a ciuitate Rhodiorum, quae Legibus
inprimis nauticis, omnique re nauali, olim
floruit. Atque harum Legum Rhodiarum,
propter ſummam exiſtimationem pruden-
tiae, atque aequitatis, plura quidem capita a
Romanis adſcita fuiſſe videntur, nullum ta-

men in libris iuris ciuilis, niſi de iadu, ca-

put refertur, atque illuſtratur.

b) L. z. D. de aleator.
2) ibid.
) tid. De hac lege Tizia a viris doctis exponitur etiam
Auſon.

Aſon.
zugr.
)) (i.
e vitie
Gociil
ton.
) Ei
4) (i.
Legi⸗
W,,
6) Val.
Diler
9) Emm
Conra
9) apin

1†) V. t

Je

de
lae

inta B

1I Gllig

Kluling.

oeuerunt.

den

II9):
quice
ontieins
ſfriumui-
bus n).
1Cc TNI.
delan.

habent.

Arlge K⸗
9), la⸗
emo mhe⸗
metſipo.
Plinur,

fuit).

, om

diarum,

pruden⸗
capiti 4
Pllum te-
, .

latn

Aſo 0.

dnituret

iuribusque voque ad Cazſäres. 195

Auſon. epigt. 88. v. Brummer. Comm. ad Leg. Cinc. c. 1.
pagr. 11.
1) Cic. Roſé. Amer. c. 20. Eam olim viri docti perperam
e vitioſis codicibus ediderunt Memmiam, de ea extat
doctiſſima H. Brenemanni Comm. in TL. III. 1T 6 Ot-
ton.
m) FFeſtus voc. Sacramentum.
n) Cic. Flacc. c. 32. v. Erneſti V. C. Clau. Cic. h. l. De
Legibus militaribus in vniverſum egit Lipſ. de Re Milit.
XV, .
0°) Val. Mix. II, 1. v. Perizon. Anim. Hiſt. c. VL. v. 220.
Duker. ad Liu. XxXXI,
p) Eam poſt Mactariun edidit atque explicauit erudite
Conradi Parerg. III, 3.
9) apud Boiſſard. Antiq. Rom. p. of. T. I.
„) v. tzit. Dig. de L. Rhod. de iactu: inprimis L. 9. h. t.
5⁵) Nam Seruius Sulpicius, et Ofilius, ICti liberae reipu-
blicae, de ea reſponderunt. v. L. 2. pr. et §. 2. D. de
Leg. Rhod. de iactu. De Lege Rhodia egerunt Fr.
Balduinus, in Comm. de Legibus, Iac. Gothofredus Diſſ.
de imperio maris, et Corn. Bynkershoekius Exerc. ad L.
Aglaces. Ceterum hodieque circumfertur collectio Le-
gum Rbodiarum nauticarum, edita a &bhardio primum,
deinde inſerta Leunclauii T II. Iurie Graecco Rom.
Sed eam non eſſe genuinam, ſed ſpuriam, docuit Byn-
kersboek. l. c. cap. 8.

SECT. II
De Senatusconſultis.

§. I.

enitusconſuha, ſine Lege, facta eſſe, tem-
poribus reipublicae liberae, de rebus iis,

quae Senatus poteſtati eſſent ſubiectae, in

tanta exemplorum, ab hiſtoricis, aliisque
N z ſcri-

196 Lib. M. Cap. I. De Iurisprudentia media

ſeriptoribus commemoratorum, copia, ne-
mo eſt, qui neget, aut negare poſſit; de iure
vero ciuili, ſiue publico, ſiue priuato, facta
eſſe, et quidem eiusmodi, quae non ad ſingu-
los vel homines, vel cauſas pertinerent, ſed
de vniuerſo aliquo genere conſtituerent, in-
terpretes, quotquot vidi, negant omnes. In
quo quidem ita diſputant, vt dicant, primum
ſolius populi in comitiis poteſtatem fuiſſe iu-
ris iubendi, Senatus autem tantum fuiſſe
7 ναεM„οατα facere a); deinde ipſum Dio-
nyſium, auctorem non contemnendum, Se-
natusconſultorum vim annuam tantum face-
re ?): adeoque a TLiberii demum inde inſti-
tuto fluxiſſe, vt Senatusconſulta fierent, qui-
bus ius conſtitueretur c).

a) Dionyſ. Hal. Lib. VII. p. 448. cf. XI. p. 75⅞.
b) Dionyſ. Hal. Lib. IX. p. 50;.
c) TLac. An. I, F.

§. II.

Sed his ego quidem ratiunculis non mo-
ueer. Nam primum, cum dificillima eſſet Le-
gum in comitiis ſciſcendarum ratio, multisque
impedimentis obnoxia, ipſa neceſſitas inter-

dum a Senatu exigebat, vt reipublicae proui-

deret, iusque conſtitueret J. Locus autem
Dionyſi eſt ex oratione Conſulis, oratorie
rem augentis, qui calumnia quadam Senatus-
conſultum, ante ſe factum, eludere cupiebat;
pertinet-

henin⸗

nam;

elt, ten
lieno⸗
ConluP
utuse
rimus
denatu
tum 5
e0 val
lnegbe

4) A⸗
de 0,
) Pui
a

de
eſt,e
ration
uon
ta in
ente
tu fier

e cor

bus

extann

Wii,
ue

Wmen
ubu

91 1/ 7
Medig

di, ne⸗
de inre
0, fadhi
ſnge.
ent, ſecd
tent, in-
nnes, In
primucm
fuiſſeiu.
mn ſiſſe
mn Dio-
m, Ke⸗
n face⸗
ge inſt

ent, gui.

gon mo-
eſſete-
hultisgue
tas intel⸗
3e prour⸗
s autetn

oratorie

Senundb.
heninet.

iuribusque vsque ad Caueſoaret. 197

pertinetque ad rem ſingularem, ac tempoma-

riam; cum ipſum SCtum, de quo ibi ſermo
eſt, temporarium eſſet, de foenere atque aere
alieno, quo tunc ciuitas laborabat. Porro
Conſulis illius ratio conuincitur eo, quod Se-
natusconſulta vetera Legibus abrogata repe-
rimus e): quod non fuiſſet neceſſarium, ſi
Senatusconſulta in vniuerſum annua tan-

tum fuiſſent. Tiberii denique inſtitutum

eo valuit, vt loco Legum ſemper SCta, nul-
laeque amplius Leges fierent.

d) Atque id ſignificare videtur Pomponius in L. 2. 9. 9. D
de Or. Iur. cf. Theoph. ad 9.5. L. de I. N. G. er C.

e) Plin. H. N. VIII, 17. mentionem facit Legis Aufzdiae,

qua &Ctum vetus, de Africanis beſtiis, abrogatum fit.
5. III.
Sed fractis aduerſariis argumentis, noſtrum
eſt, eam Senatusconſultorum auctoritatem
rationibus certis confirmare. Primum itaque

auctor grauiſſimus, Cicero †), Senatusconſul-

ta in partibus iuris ciuilis ponit: deinde iam
ante Tiberii illud inſtituum, Senatusconſul-
ta fieri de iure ciuili curauit Auguſtus, qui,
de conſilio Maecenatis, in omnibus fere re-
bus liberae reipublicae ſpeciem reliquiſſet g):

extant denique exempla SCtorum de iure ci-

uili, pauca illa quidem, ſed tamen illuſtria:
quae nunc exponere ingredimur. In quo ta-

men monendum, SCta ante Caeſares non
habuiſſe nomina.

N 3 ) Cic.

198 Lib. M. Cap. II. De Iurisprudentia media

5) Cic. Topic. c. F. vbi dicit: vr, ſi quis ius Ciuile dicar
id eſſe, quod in Legibus, Senatus conſultis, rebus iudicatis,
zuris peritorum auctoritate, edictis magiſtratuum, more,
aequitate, conſiſtat. Craſſus apud Eundem Or. I;, 5Sy. in
cauſa ciuili oranda, non Legibus ſolum, ſed etiam
SOtis vſus eſſe dicitur.]
2) Dion. Caſ. Lib. XLII. p. 47. [Ceterum id etiam ar-
gumento eſt, quod Leges Liuiae, Apuleiae Cic. Leg. II.
V. aliaeque SCtis ſublatae ſunt. cf. Cic. Fragm. Cornel.]

. §. IV.
Anno CCCCXCIV, Conſule Duillio, sx-
NATVSCONSVLTVM factum eſt, ne quis in vrbe
ſepeliretur h): Lexque XII. tabularum repe-
tita eſt.

²½) Auctor eſt Seru. ad Virg. XI, 205. v. Iaſinga V. C.
Var. Iur. Ciu. c. 78.

§. V.
Anno DLXVIII, Conſulibus C. Marcio Sp.
Poſtumio, factum celeberrimum illud SENA-
TvSCONSVLTVM, de Bacchanalibus à): quod ho-
dieque extat in tabula aenea, e qua ediderunt
illud viri docti ). Ceterum hoc Senatuscon-
ſultum in ſimilibus cauſis obſeruatum et
poſtea fuiſſe, probabile eſt ).
4) Liu. XXXIX. 74.
k) Fabrett. Inſeript. Gntagm. p. 477. Jac. Gronou. in prae-
fat. Ciceronis. Liuii editioni inſeruere Clericus et Dra-
kenborchius. Expoſuit ipſum SCtum Bynkershoek. Exerc.
de religione preregrina c. 2. Coniecturis non nullis id
illuſtrauit Maſfeus Hiſt. Art. Diplom. p. 25. Quorundam
verborum eius interpretationem dedit Hearnius ad fin.

Liu. T. VI. ed. Drakenborchii p. 237. Ad tabulam ve-

terem aeneam denuo exactum deſcripſit Matth. Aegy-
ptius

prins
heud. .
)) Ce.

Kr.
lo, 6
lor elle
CGIIS:
DIXX

n) Lin

An⸗
l,
n,
7

ldir
eſt,/

Cenſu.
Cular.
tenos n
Vinun/
700
um
1) G.0
) Jun
egen
cat 4
ſeile
lee
Orben
tem
.

Prael

ecia

uile icon

iudtcatit,
umn mnore,
1

N. in

ſed etiam

etiam ar-
1. LeoI.
Corvel

lio, K.

,in vrNe
m lepe⸗

uge V. C.

arcio ö.

ud StNA.
gool 0.

ediderunt
ntuscon

Vatum et

tol in ptae⸗
De⸗
bor. xett
n nullis
orundun
“ .
tabulam e.

yieus e

r

Musl 44

riu

iuribusque vsque ad Caeſares. 199

ptius Neap. 1729. quae omnia Drakenborch. in Ao-
pend. Liuinianam coniecit.

) Cic. Leg. II, .
§. VI.
SENATVSCONSVLTVM, de libertinorum tribu,
quo, quibus libertinis filius quinquenni ma-
ior eſſet, ii in tribus ruſticas referri iuſſi m):
cuius annus certus non eſt: anno tamen
DIL XXXV. antiquius eſſe conſtat.
m) Liu. XLLY, F. v. Duker. ad b. l.

§. VII.
Anno DXCIII, Coſſ. C. Fannio, et Meſſa-
la, sENATVSCONSVLTVM, de ſumtibus, factum
eſt n), quo iubebantur principes ciuitatis, qui
Iudis Megalenſibus antiquo ritu mutitarent, id
eſt, mutua dominia o) agitarent, iurare apud
Conſules verbis conceptis, non amplius in ſin-
gulas coenas ſumtus eſſe faduros, quam cen-
tenos vicenosque aenis, praeter olus, far et
vinum, neque vino alienigena, ſed patrio vſu-

ros, neque argenti in conuiuio plus pondo,
gquam libras centum, illaturos.

n) Gell. N. A. II, 2..
⁶) Sunt, qui dominia librariorum errori deberi putent,
legendumque conuiuiu. Sed id ipſum quoque ſigniſfi-
cat dominia: eſtque elegantius, quam vt a librariis pro-
ficiſci potuerit. Dominia mutua ſunt conuiuia et epu-
lae einsmodi, vbi principes ſunt domini inuicem, fine in
orbem, longeque iuculentius hoc vocabulum exprimit
rem, quam conuiuium., Sic dominus epularum eſt, apud
Cic. Vatin. c. 13. qui ſumtus facit epnlarum, quique
praebet conuiuium ſuo nomine: pari ratione dominus

N 4 funeris

200 Lib. II. Cap. IIl. De lurisprudentia media

funerit apud Cic. Leg. II, 24. eſt, qui funus faeit ſiiis
impenſis: Dominus auctionis, qui auctionem de ſuo
vendit. Cic. Quinct. c. 5. Ipſum autem vocabulum
dominia, pro conuiuia, apud Cic. Verr. III, §. v. Lipf.
Suturn. I, 10. et Cel. Erneſti Clau. Cic. h. v.

§. VII.

Anno DCXL., Coſſ. M. Acilio Balbo, C.
Porcio Catone, SCrva factum eſt, vt poſthac
cadauera in bello defunctorum ſepelirentur,
vbi cecidiſſent p).
„) Appian. B. C. I. p. 657. cf. Idſing. V. C. Far. Iur. Ciu.
Cap. 78.
§. IX.
Anno DCIVII, factum SENATVSCONSVL-
TVM, ne bomo immolaretur 9).
9) Plin. H. N. XXX, 7.
Anno DCLXXVII, Coſſ. D. Bruto, et
Aemilio r), factum SENATVSCONSVLTVM eſt,
de prouinciis quaeſtoriis, vt quaeſtores prouin-

cias ſortirentur. Cuius vel ſolum argumen-

tum aetatem liberae reipublicae prae ſe fert.

v) Vipianus L. un. §. 2. D. de off. Quaeſt. In editis Pan-

dectarumi ibris legitur D. Druſo, et Porcina Coſj. vnde
A. Auguſt in de nom. propr. Pandeét. exiſtimat, eos fuiſſe
Coſſ.ᷣſuſfe cos temporum Caeſareorum, praeſertim cum
libera republica viri quaeſtorii prouincias non ſorti-
rentur, quas praetorii tantum et confſulares habere ſo-
liti eſſent. Enimuero SCtum non de quaéſtoriis viris,
ſed de quaeſtoribus, agit: quos vel maxime prouincias
libera republica ſortitos fuiſſe conſtat. Almelouenius
autem eos, tamquam ſuffectos, ponit a. 762. Ego ta-
. men

tum li
Ilulius

men c

blica
Pigbe⸗
pena

Ann

fſle ren

egi
3) Cie
4p. K

ſidetu

Fun
Giſudu
We
terum
Coll⸗
Ii wide
onit

Jaliun

Auehe

Iuae

aſle ſ⸗
ſeprit

Uere n
) ℳ
4) Cr.
) in
)G.
3) Bi⸗

mechia

faeltſin
mn de ſuo

Ocabilum

. Li,.

bo, C.
poſthac

irentur,

, lur. C

CONle

futo, ek

TVYNM eſt,
hrouit.
rgumen.
etert.

clitil den .

t,eo⸗ dit
ſertimeum
gon lortl⸗
shabere ſ⸗
ſtoriis irii,
pronineias

rr eniat

2. llorn

men

iuribusque vsque ad Caeſaret. 201

men cum Pighio potius eos eſſe ordinarios libera repu-
blica puto, legendumque D. Bruto et Aemilio Coßſ. v.
Pigb. ad a. 770. p. 287. [cf. Brencmann. in Almelouen. EPuſt.

Append. p. 592.]
XI.

Anno DCXCI, M. Tullio Cicerone Con-
ſule referente, SCrvM factum eſt, vt legatio-
num liberarum tempus annuum eſſet 5): quod
Iulius Caeſar ad quinquennium deinde re-

degit.
5⁵) de Leg. III, 8. De numero gladiatorum eſt SCtum
ap. JSuet. Caeſ. c. 10. quod reip. quoque liberae fuiſſe

videtur.
§. XII.
Sunt et alia sENATVSCONSVLTA, de collegiis
diſoluendis facta, vnum anno DCKXXVI,
Caecilio Metello, et Q. Marcio Coſſ. ¹) al-
terum anno DCXCVII. Lentulo et Q Metello
Coſſ. u) quorum in ipſis Digeſtis mentio fie-
ri videtur X): item .autum in beredes C. Ven-
nonii factum „): ac denique illud Senatuscon-
Jultum vetus, ne liceret Africanas in Italiam
aduehere z), quod abrogauit Lex Aufidia:
quae quidem omnia hic tantum verbo indi-
caſſe ſuffecerit, cum ſint alia, quae ius ciui-
le priuatum propius attingant: de quo ge-
nere maior eſt dubitatio.
r) Acon. Paedian. in Cic. LPiſon. p. F§.
u2) Cic. ad Q. fr. II, 2J. cf. Aſéon. in Cic. Cornel. p. 82.

X) in L.. et 3. D. de colleg. v. Briſon. Sel. Ant. Ix 14.
„*) Cic. an Diu. XIII, 72.

2) Püin. H. N VII, 71.
N 5 §. XlIII.

02 Lib. I. Cap. H. De Iluriaprudentia media
§ß. XIII.

SENATVSCONSVLTVM vetus in rebus Tiberii

memorat Tacitus a), quo cautum, ne de ſer-

uis in dominum quaeſtio haberetur: quod
neceſſe eſt libera iam olim republica factum

ſit, cum idem ius antiquis temporibus fue- 4

rit b).
4) Tac. A. II, 30. .
5“) Cicero enim Milon. c. 22. moribus id tribuit, quod de
ſeruis in dominum quaeri non poſſet.

§. XIV.
Eiusdem generis ſunt sENATVSCONSVLTA,

quae in digeſtis memorantur c), de iis, qui

maiores viginti annis pretii participandi cauſa
venire ſe paſſ ſunt d).
c) L. 32. D. quib. ad lib. proclam.
4) Cum enim iam Q Mucius Scaeuola de eo iure reſpon-
diſſe referstur in L. 23. D. de liberal. cauſ. conſequens
eſt, vt iam id libera republica obtinuerit, iis SCtis con-
ſtitutum, non vero demum SCto Claudiano introduétum
ſit, vt vulgo exiſtimatur. v. Schulting. Enarrat. Part.

prim. Dig. P. 77.
Huc pertinet inprimis SENATVSCONSVL-
TVM illud, quod memorat Cicero e), vt
centeſimae perpetuofoenore ducerentur P). Fa-
Qum id eſſe anno DCCIII, colligi pot-
eſt: idque initium fuit, pro legitimis ha-
bendi centeſimas vſuras g): eſtque dein-
de haud dubie nouis SCtis, aut conſti-

tutio-

tioni

ein

irce.

hoe

Grono

le foe

tun

lug HH
dimu
ld
Uit. n
Gui
Pars d
ideo,
Lereb⸗
ſim.
bant i

i er

MMedhig

edeſet.
quo0ld
ſadum

us fle.

t, quoc de

SVLT,
is, qun

dicſ

grereſpo.
conleglenhs
16Ctis con⸗
trodulétin
yrat. Lort.

ScONSVI.

0), K
,f) Fr.

D L

uribusque vique dd Caeſares. 203

tutionibus principum, confirmatum. In-

de in Digeſtis centeſin mae dicuntur Legitimae

ſ urae.

e) Cic. ad Att. 7, 21.

fF) hoc eſt, vt' ſine anatocifmo penderentur. V. I. F.
Gronou. de centeſ. vſur. p. 32. Nj.

g9) Gronou. l. c. cf. Mon. Sel. Ant. II. 1, 1. Ger. Noodt
de ſaer. et Wur. II,

8ECT. III
De Iure Honorario
ſiue

Edictis Magiſtratuum.

TF partibus iuris eius, quod ex Moribus or-

tum eſt, iure ſuo primum locum tenet

Ius Honorarium, de quo nunc agere ingre-

dimur. Ius autem Honorarium dicitur il-
Iud, quod ex Edictis magiſtratuum mana-

uit: non propterea, quod Praetoris Vrbani,
qui Honoratus dicitur, Edictis potiſſima eius
pars debetur a), vt vulgo exiſtimant: nec
ideo, quod ex Edictis eorum, qui honores
gerebant, profectum eſt ̈): ſed eam ob cau-

ſam, quod Edictorum capita pro iure vale-
bant in honorem eorum, a quibus propo-

ſita erant. Eam enim vocabulum Honora-

rium

204 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia media

riam vim habet in omnibus aliis exemplis,
ac formulis.
a) Fabrott. ad Theoph. §. 7. I. de L. N. G. er C.
5⁵) Cuiac. not. ad g. 7. I. de J. N. G. er C. Heinecc. Hiſt.

Iur. I. 6 not. et in Hiſt. Edictor. L, I. Pag. 6. in
Kdice

Opuſc. Peſt.
§. II.

Edicta autem magiſtratuum in duo deſcri-
bi poſſunt genera: vnum ordinariorum, extra-
ordinariorum alterum. Nam forma perpetuo-
rum, quam vulgo faciunt, non vtimur. Or-
dinaria Edicta dicimus ea, quae initio anni, vt
per totum magiſtratum valerent, a magiſtra-
tibus proponerentur: extraordinaria autem,
quae, prout res ferret, ratioque, ex tem-
pore promulgarentur. Ordinaria fuerunt
Praetoris Vrbani, ac Peregrini, Cenſorum,
Aedilium curulium, Tribunorum ), ac de-
nique magiſtratuum prouincialium: extra-
ordinaria autem non horum ſolum, ſed re-
liquorum magiſtratuum fere omnium. Id
enim vnius cuiusque magiſtratus munus exi-
gere videbatur, vt, quae populo nota eſſe
deberent, pertinerentque ad curam poteſta-
tis ſuae, de iis edicere poſſet d).

c) Nam etiam Ediéta Tribunorum plebis reperiuntur,
et quidem non ſolum de rebus publicis, ſed etiam priua-
tis cauſis ac iurisdictione: propterea, quod, vltimis rei-
publicae temporibus ſibi, propter adpellationes ad ſe fa-

Gas, aliquam iurisdiéctionem adrogauerant. vid. Liu.
XLII,

A

poſti
Kürutam
ckeſcen
Vrbani
memin
ceſlarin
Gotiisan
lo Run
e go
ri: qu
que ge
buni pl

Perune

prouir
ueche⸗
quoch
Ginarin

e exit

maiſtn
et ex t
10 etia

.Poſtul⸗

Gata ſo

medie

emplg ,

linert. it.

deg. 4 in

deleri⸗
meyre.

herhetu .

jur. Or-
anni, t

egrr.
4 altem,
ex tel
fuerunar
enſorum

3) 40 ge⸗
1: extka⸗
,
lum. I4
wnus ex.
nota elle
npotelt

etianhtun⸗

ſed re⸗

3.ZꝭW.3o1b3IE—————-—----

iuribusque vique ad Caeſares. 205

XLII, 32. Edicti autem Tribunorum de adpellationi-
bus mentio fit ap. Cic. Verr. II, 41.
4) v. III. Ritter. ad Heinecc. Hiſt. Iur. l, &.

§. III.

Ab initio omnium fere magiſtratuum
Edicta fuere extraordinaria, ex tempore pro-
poſita: poſt Praeturam vero peregrinam in-
ſtitutam, multitudine negotiorum ac litium
creſcente, ordinaria, et annua illa Praetoris
Vrbani, Peregrinique exorta ſunt, vt ſupra
meminimus oſtendere e). Videbatur enim ne-
ceſſarium eſſe, vt, quoniam infinitis illis ne-
gotiis ac litibus non ſufficerent Leges, popu-
lo ſtatim initio magiſtratus ſui ſignificarent,
e quo iure per totum annum eſſent ius dictu-
ri: quo populus ſe praemunire poſſet. Id-
que deinde Aediles Curules, et ipſi adeo Tri-
buni plebis, in cauſis, ad ſuam iurisdictionem
pertinentibus, ac denique etiam magiſtratus
prouinciales in adminiſtranda republica, iuris-
que dictione, ſecuti ſunt haud dubie. Quid?
quod etiam Cenſores eiusmodi annua et or-
dinaria Edicta habuerunt. Neque tamen in-
de exiſtimandum eſt, ab eo tempore ab hiſce
magiſtratibus deſitum fuiſſe, extra ordinem,
et ex tempore, Edicta proponi. Immo ve-
ro etiam poſtea interdum, prout res ratioque

poſtularet, extraordinaria ab iisdem promul-

gata ſunt, vti ceteri magiſtratus faciebant.
Sed

206 Lib. I. Cap. II. De lurisprudentia media

Sed extraordinaria, quoniam ad ius ciuile fe-
re nihil attinuerunt, hic quidem nobis plane
videntur praetereunda eſſe; ac tantum de
ordinariis Praetorum, vrbani ac peregrini,
Cenſorum, Aedilium Curulium, Tribuno-
rum plebis, ac magiſtratuum prouincialium,
dicendum.
e) v. Lib. II. Cap. I. §. 26. J.

Ac primo quidem ſatis conſtat, Edicta
Praetoris vrbani pertinuiſſe ad iurisdictio-
nem inter ciues, ac iura adeo maxime ciui-
lia: Praetoris Peregrini, ad iurisdiétionem in-
ter peregrinos †): Aedilium Curulium, ad
rerum in foro promercalium ac venalium ven-
ditiones, ceterasque res, quae ad eorum cu-
ram ſpectarent, veluti ſecuritatem locorum
publicorum g): Tribunorum plebis, ad ius
dicendum cognoſcendumque de appellatio-
nibus h): Prouincialium denique magiſtra-
tuum, non ſolum ad iurisdictionem, ſed
vel maxime etiam ad totius prouinciae ſta-
tum publicum?).
F) Olim dubitatum fuit a viris doctis, an Praetor Pere-
grinus proprium Edictum proſcripſerit. Fuerunt enim,
qui dicerent, hunc Praetorem ex Edicto Praetoris vr-
bani ius dixiſſe; neque peculiare Edictum habuiſſe.
Hotomann. de magiſtrat. pop. Rom. p. 396. Schubert. de
fatis Iurisprud. Rom. p. 399. Sed hodie nemo eſt, qui
