tem exheredaret n), quod poſtea ſublatum di-
cit Paullus: EDIcTVM, ne feminae pro viris
Juis intercederent o): item, quo diuturnorum
reorum, et ex quorum ſordibus nihil aliud,
quam voluptas, inimicis quaereretur, nomina
aboleuit: conditione propoſßita, vt, quem quis
repetere vellet, ar periculum poenae ſubiret p).
Lit. Edictum, ne quis ad vias publicas nouum
— . „ . .
aedificium LAA. ped. altius aedificaret *).]
Atque huc etiam pertinere puto rei milita-
ris diſeiplinam Auguſti, e qua verba laudan-
tur in Digeſtis 7½), item Legem et Conſtitu-
tionem Auguſti de limitibus r).
m) L. S. D. de quaeſt. de Conſulibus hisce v. P. Fabr.
Semeſtr. III, 12. p. 0a. et Brencmann. Epiſt. de Conſulibus
p. O2. in Append. Faſt. Almelouen.
2) L. 26. D. de lib. et peſt. Paull. Rec. Sent. III, 4, 70.
0°) L. 2. pr. D. ad &C. Vellei.
P) Suet. Aug. c. 322.
*) [Srrabo L. V. p. zo.]

7) L. 12. 9. . D. de re mil de qua haud dubie Suer. Aug.
c. 49. atque inde videntur eſſe conſtitutiones, quarum
mentionem fecit 'egez. de re mil 1, 27. vbi v. Rewech.

*) Phgin.

384 Lib. III. Cap. I. De luriaprudentia noua

r) Eyin. de limit. p. 184. e qua haec laudantur, menſuram
territori fieri debere, qua falx er arater ierit: ſi quis
tumen velit Legem vel tum dicere, non repugnabo,
cum inprimis Frontin. de limitib. p. 41, tradat, euiu ora-
tione babita de ſtatu municipiorum tractauiſſe.

§. IX.
TIBERII fuiſſe aliquod EDpicrva, ad Le-
ges cibarias, vel ſumtuarias, videtur *): item,
vt matronas proſtratae pudicitiae propinquimo-
re maiorum coircerent t). In Digeſtis nullum
eius Edictum extat u). .

5³) JSuet. Tib. c. 34.
1) Juet. TLib. c. 8). [quod vtrum ad SCta referendum,
v. ſupra p. 355. §. V.]
“2) Nam quae Conſtitutio laudatur, de Parthbenio, ſeruo
Tiberii, in L. 41. D. de bered. inſt. numero Decreti eſt

habenda. De Parthenio Tiberii Caeſaris ſeruo eſt diſpu-

tatiuncula Gundlingn, in Gundlingian. P. XXX. a. /723.
Art. 3. p. 445 quam latine conuerſam ex parte exhibuit
Reiz. V. C. in Excurſ. ad Theoph. p. 1202.

8. X.

CAII nulla extant Edicta: acta enim eius
omnia reſciſſa ſunt. CLAVDII autem haec
otiſſima ſunt: EDIcrvVM, quo iuſſit, ſeruos
gegros et adfectos, a dominis in inſulam Aeſcu-
Iapii taedio medendi expoſitos, liberos eſſe, nec

,dire in ditionem domini, ſi conualuiſſent t quod

ſe quis necare quem mallet,: quam exponere, cas-
dis crimine teneri x): EbicrvVM, de audori
tate curatoriz in adrogatione y): item, quo
con-

conſtit

Gohitui
Alind,
C

ſent h)

quibu

bar,
*) K
Lun
le.6
teri
108
NI.
1141
9) I.
4) I.

liei,
mniſa
Roma
t (.

00

ſeren
ſi un

genabo,
un a.

d Le.
item,
ti..
ullum

endum,

1, Nn

ecketi eſt
ſ dilpu⸗
a .
cxhibuit

m eius

luec
ſeruul
1A.

guod

udht:

, qo
00 1.

ab Auguſto vogue ad Hadrianum. 385

conſtitutum, vt bonis paternis & fiſeo propter

debitum occupatis peculium filii ſepuraretur z):
aliud, ne feminae pro viris ſuis intercederent a).
EDICTVM, deé bis, qui ſibi legatum adſeripfiſ-
ſent b); EDICITVM denique, de militibus:
quibus, quamquam vxores habere non lice-

bat, iura liberorum dedit c).
X) Suet. Claud. c. 25. L. 2. D. qui ſin. mahum. ad liberr.
L. vn. G. 3. C. de Lat. lib. 1oll. Ceterum de hoc Edicto ef.
lIac. Gothofred. Comm. Cod Theod. I. I. p. 489. ed. Kir-
teri V. C. et Nordkerk. V. C. Dis quiſ. de Leg. Petron. p.

708. ſejc,.
) L. §. D. de adopt. cf. Wieling. Lect. Iur. Ciu. II, 8. p.

114.
2) L. 3. . 2. D. de min.
a) L. 2. pr. D. an §&Ct. Vellei.
*) L. F. J. 4. D. ad L. Corn. de falſ. v. Markart. V. C. Diſ.
de bis qui ſibi adſerib. in teſtam.
c) Dio Caſſ. Lib. LX. p. O8&E. v. Fr. Ramos del Manzano
Comm. ad Leg. Iul. es Pap. Popp. IV, 5. p. 307. in
Meermanni V. C. Theſ. Iur. Cin. et Canon. I. y.

§. XI. .

NERONIS Edictum primum eſt, ne quis
magiſtratus aut procurator, qui prouinciam obti-
neret, ſpectaculum gladiatorum, aut ferarum,
aut quod aliud ludicrum, ederet d), Nerone II,
et L. Calpurnio Piſone Coſſ. A. V. DCCCX,
Chriſti LVII. ERDiCTV, vt leges cuinsque pu-
blici, occultae ad id tempus, proſeriberentur!
omiſſas petitiones non vltra annum reſumerent.
Romae Praetor; per prouincias, qui pro Praetore
aut Conſuie eſſent, iura aduerſus publiconos ex-
1r

386 Lib. WI. Cap. l. De Iurisprudentia noua

tra ordinem redderent- militibus immunitas ſer-
uaretur, nili in iis, quae vaeno exercerent e).
Nerone III, et M. Valerio Meſſala Coſſ. anno
V. DCCCXI, Chriſti LVIII, item, ne cen-
ſebus negotiatorum naues adſer ber. entur, tribu-
tumque pro illis penlerent, eodem anno f):
EDICATVM, de modo aedificiorum g), C. Le-

canio Baſſo, L. Iulio Veſtino Coſſ. a. V.

DCCCXVII, Chriſti LXIV: EDIcrvau de-
nique ad Leges cibarias h).
) Tac. A. XIII, 2I. quod magiſtratus his ludicris pro-
ninciales adfligebant, et aduerſus crimina gratiam ca-
ptabant.
e) Tac. A. XIII, 5§51. ad q. I. v. I. F. Gronou.
F) Tac. A. l. c. v. Fabr. Semtſtr. I, 3.
g) TIac. A. XV, 43.
*) Suet. Ner. c. 70.

§. XII.

Cum nulla GALBAE, OTHONIS, aC VI--
TELLII, Edicla memorabilia extent*), ad vE-
spASIANORVM Edicta veniamus. Patris qui-
dem EDICTVM eſt, ne plures, quam tres, le-
gati a ciuitatibus mitterentur i). TrTI Edi-
Ctum fuit, de delatoribus &); item, de militum
teſtamentisl). DourriANI denique haec ſunt.
Primum, de caſtrundis maribus m): deinde,
de probroß. s feminis n), quo iis lecticae vſum,
et ius capiendi legata hereditatesue ade-
mit: porro, quo Muales calumniae, calumni.
antium

tiun
guing

liſent

roete
dition

et,

ur e

EDICT

ar,

edt
jam
ſes

C(IVYX

beri
ucan
umn

Porre
Ale,

us ab Auguſto veque ad Hadrianum. 387
uſe. antium poenis, reprimerentur, vt rei, qui ante
en e), quinquennium proximum apud aerariumpepen-
L iun diſſent, vniuerſi diſerimine liberarentur, nec
eE. repeterentur, niſi intra annum, eaque con-
i. ditione, vt accuſatori, qui cauſam non tene-
mof. ret, exilii poena eſſet 9“): item, de abolitioni-
CLe. bus ex to Turpilliano fadis p): denique
4. V. EDICrVM, quo ſuhſeciua veteribus poſeſſori-
n d. bus, vt vſucapta conceſſt 9).
*) Vitellius edicto iura libertorum reuerſis ab exilio
conceſſit. Tuc. Hiſt. II, o2. cf. Lipſj. et Cuiac. Obſeru.

¹) L. 4. §. 6. D. de Legation.
2) Suet. Lut. c. 8. Plin. Pan. c. 34. V. dicta in Traiano
1) L. . pr. D. de teſt. mil.
m) Suet. ei. vit. C. 7.
n) ibid. c. 8.
0) ibid. c. 9. J
p) L. 2. 9. 1. D. de cuſtod. et exhihit. reor.
. ) Snaeton. ei. vit. c. 9. Sicul. Flacc de condit. agror. p. 24.
c Vl- ed. Goeſ-et Aggen. ? rh. in Frontin. p. 5o. Ac ſic deinde et-
d vu⸗ iam in Epiſtola de ſubſeciuis inter Firmanos et Falerien-
1 4 ſes reſcripſit, quae eſt apud Gruter. Inſer. p. Ml-XXXI, 2.
1is Our.
Yui, N B . XIII .
Ed. ERVAE Edicta potiſſima haec ſunt. Epr-
iiten CrTVM, quo conſtitutum eſt, vt ciuitatilus le- 8
elint. Lari poſſet r): item, quo conſtituit, ne quis ca-

geinde, ducam aurere vellet, niſi qui ſuo, aut prio-
. rum Princtipum beneficio haberet 5): EDICTVM

e e. Porro, de maribus non caſtrandis t): de non
lunmi. ducenda nepte 4): EDICTVn, qu vetuit,

Autiue .

388 Lib. III. Cap. I. De Vuritrudentie noua

poſt quinquennum mortis cuiusque de lanu

quoeri x): et aliud, quo ſernuus crimen in

dominos deferre vetuit 7): et, quo militum
teſtaménta quoquo modo fadta valere iuſſit 2):

quaeſita teſtari Permiſi 1 9).

„) Vlpian. fr. XXIV, 28. v. quae dixi in Traianop. 142.
ſajq. ef. Abasueri V. C. Diſſ. de Leg. Neruae p. 10.
5³) Frontin. de aquaeduct. p. 232. v. Car. Godofr. Winkleri,
V. C. amiciſſimique, egregia Diſſ. de iur. impetratae aquae
IZ2.
„ Dio Lib. LXVIII. 770. ibique Reimarus V. C. cf. in-
primi⸗ Abasuerts, V. C. laud. Diſf. p. 40. ſqq. ac de con-
Jſuezudine enunuchos faciendi, cf. Ozzo V. C. Diff. ad L. 27.
et 28. D. ad L. Aquit. . 23. 54. .
u) Dio Caſſ. I. c. 3sXια αυNμ² prohibuiſſe tradit; id
intelligunt de ſororis fitia Cuiac. Obſ. XIII, 6. Noodt.
Obſ. J, 2. et 3. de fratris ſororisque filia J. Gothofred. ad

Cod. Tbeod. p. 330. T. I. Sed de fratris filia, cum Pithoog

0

ad Coll. Leg. Moſ. et Rom. aliisque, Aasueru: V. C.
Diſſ. laud. I. c. quod magis probo.
„*) L. 4. pr. D. ne de ſtat. defunct.
Dio Caſſ. Lib. LXVIII. p. 769. cf. Anaterut V. C.
Diſt. p. 64. et quae dixi olim in Traiano p. 73. ſejq.
2) L. . pr. D. de teſt. mil. Abasuer. Diſſ. laud. p. G.
a) pr. Inſt. quib. non eſt permiſſ. teſt. fac. ef. Abasuer. Diſſ.
p. Oo. ſiq. Ceterum etiam vehiculationem Italiae remiſit
Nerua, quem propterea non culpaui in Traiano p. 22.
vti putat Abhasueras V. C. Diſ. laud. p. 25.

§. XIV.

Iam TnAIANI Edicta ſuperſunt: in qui-

1

bus eminent EbpicrA, de falſis et adulterinis

RKateri, is ): de elencfei⸗ eorum, qui ſe iph defer-

Tent!

et, quo filiisfumilias de pecunia in caſtris l.

fente

uitP

91
. 10

“
4) P.
*) 4.
gibe
in/

Adeo
intel

icr
eode

in Pr

rvet
qgue

deſt

dol

Non
den in
ilitum
ft)
Abri

od. 4:.

Viulleri,;
taeaie

,cfj. in.

de coh-

AL.J.

dit; id

Nel-.
Gfret. 4dd

1Piehoeo

V. C.

us V. C.
, il.

.çA.
r. Diſ.

e remiſit
no 5.22

n qar⸗

terim

cfr.

ent!

ab Auguſto vsqut ad Hadrianum. 389

rent c): de delatoribus d): denique, quo ve-

tuit aedium altitudinem LX. pede ſuperare e).
*½) L. 6. F.. D. de extraord. crimin. vid dicta in Traiano
p. 70.
c) L. 3. D. de iur. Eſc. quod vberius expoſui in TIraia-
no p. 41. J4.
4) Flin. Paneg. c. 34. explicaui in Traiano p. 77. 4.
e) Aurel. Viäctor. vit. Traian. c. 73. v. de huiusmodi Le-
gibus Rom. Briſſon. Sel. Antiquie Iur. I, 5. cf. Ma-
ianſ. Diſp. Iur. XXIV.

SECT. V
De Iure Honorario
ſiue S

De Edictis Magiſtratuum.

§. 1.

n Auguſtus, conſtituto nouo reipubli-
cae ſtatu, in magiſtratuum Edictis, ac iure
adeo honorario, nihil innouarit, facile eſt ad
intelligendum, magiſtratus, qui iurisdictioni
alicui praeſſent, etiamnum Edicta ordinaria
eodem modo propoſuiſſe, cum in vrbe, tum
in prouinciis, vt ante, ac ſenſim paullatimque
vetuſtate noua inde extitiſſe iura: ceteram-
que iuris honorarii rationem manſiſſe. Neque
deſita ſunt Edicta ordinaria et annua, niſi Edi-
cto Perpetuo, iuſſu Hadriani, condito. Id mi-
hi hoc loco tantum monendum videtur, Au-
Bb 32 guſtum,

390 Lib. III. Cap. I. De Iuriæprudentia noua

guſtum, huiusque exemplo ceteros Caeſares,
Mandata dare conſueuiſſe magiſtratum initu-
ris, aut in prouinciam profecturis, quibus
poteſtatem eorum officiumque, cum in cetera
adminiſtratione, tum jure dicundo, inſtrue-
rent ), atque adeo etiam, quid magiſtratus
edicere deberent iuris d'cendi gratia, mone-
rent. Atque in eo mihi videtur prudentia
ſiue calliditas Imperatorum non parum elu-
xiſſe, qui, quas res ipſi nollent palam conſti-
tuere, eas magiſtratus iuberent Edictis pro-
ponere, atque ſecundum ea ius dicere: vt
adeo facilius populus iuris ciuilis mutatio-
nem pateretur aequo animo. Auguſtus qui-
dem mihi videtur hoc modo fideicommiſſo-

rum et codicillorum auctoritatem conſti-

tuiſſe. Neque tamen ipfſis magiſtratibus
ademta erat poteſtas, per ſe talia proponen-
di, quae ipſis viderentur ſalubria, aequita-
tique conſentanea fore.

4a) de Mandatis Principum v. Cauiae. ad Nou. VIII. Iac.
Gothofr, ad Cod. Tveod. de mandat. princ. et Guther. de
Off. Dom. Aug. I, 39.

§. I.
Sed operae pretium eſt, de codicillorum
ac fideicommiſſorum origine hic quaedam
tradere. Fideicommiſſa inuenta primum ſunt
in fraudem egum Voconise, atque Corne-
liae b), liberaeque reipubl. icae temporibus
nul-

inri⸗

uulle

ſec ſe

tur,
prim
grati

ſalut

gnen

les

orqn

(o

cont

tanti
Prie
ice⸗
ar

con
is⸗

con
caul

elares,
niritu.
qalbus
lcetern
altrue⸗
ſtratus
mone.
Udentia
m eln.
conſti .
ls pr.
ere: t
utatio.
s Ii.
mmiſſo-.

conſti.

ratibus
ponel .

zequite⸗

VIII. Vr.
Ginler. N

llorum
luedam
um ſunt
Corne
onbs
Ill⸗

ab Auguſio veque ad Hadrianum. 391

nullam vim auctoritatemque iuris habuerunt:
ſed ſolo pudore et honeſtate eorum niteban-
tur, qui rogati erant c). Poſtea Auguſtus
primo, auctore Iuſtiniano, ſemel iterumque
gratia perſonarum motus, vel quia per ipſius
ſalutem rogatus quis diceretur, aut ob inſi⸗
gnem quorundam perfidiam, iuſſit Conſu-
les auctoritatem ſuam interponere, et extra
ordinem de fideicommiſſis cognoſcere 4).
Quod quia populare erat, deinde paullatim
conuerſum eſt in adſiduam iurisdictionem;
tantusque eorum fauor factus eſt, vt etiam
Praetor crearetur, qui de fideicommiſſis ius
diceret e). E quo intelligimus, Auguſtum
mandatis hoc iniunxiſſe Conſulibus, vt fidei-
commiſſorum cognitionem ſuſciperent, Edi-
ctisque ſuis conſtituerent. Id poſtea, adſidua
jurisdictione, vſu diuturno, pro iure certo
conualuit. Inprimis autem in L. Lentuli
cauſa †) Auguſtus id dicitur feciſſe. Nam is,
cum decederet in Africa, ſcripſit codieillos
teſtamento confirmatos, quibus ab Auguſto,
herede ex parte inſtituto, per fideicommiſ-
ſum petüt, vt faceret aliquid.

„) v. dicta in Traiano p. 49. ſcj.
e) H. 7. Inſt. de fdeicomm.
d) Vipian. fr. XXV. 12.

e) ita tamen. vt ea cognitio non plane adimeretur Conſu-
libus. Nam hos de maioribus, Praetores fideicommiſſa-
Bb 4 rios

392 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia noua

rios de minoribus ſummis, cognouiſſe, docet Cuiac. Obiſ.
XXI, 34. cf. Scbulting. Iurispr. Anteiuſt. p. Go.
f) L. Lentulum hunc fuiſſe eum, qui a. V. 751. Conſul
fuerit, mortuum a. 759. putat Oteyza et Olano in Para-
livom. et Elect. Iur. III, 3. p. 482. . T. I. Tbeſaur.
Meermann. Quae ſi vera eſlent, haberemus tempus,
quo fideicommiſſa vineulum iuris habere coeperunt.

§. II.

Codicilios vero, quos eandem fere origi-
nem, cum fideicommiſſis, habuiſſe tradit Iu-
ſtinianus, parum abeſt, quin exiſtimem, iuſſos
eſſe, mandato Auguſti, obſeruari a magiſtra-
tibus, primamque adeo auctoritatem ſuam de-
bere edictis. Nam etſi Iuſtinianus ſcribit, La-
beonis demum auctoritate, codicillos ſcri-
bentis, nemini amplius dubium fuiſſe, quin
Codicilli iure optimo admitcerentur g):
tamen, cum idem Imperator, eodem loco,
tradat, Auguſtum conuocaſſe ſapientes viros,
interque eos Trebatium quoque, cuius tunc
maxima auctoritas eſſet, et quaeſiſſe, an poſſet
recipi, nec alienus a iuris ratione Codicillo-
rum vſus foret: et Trebatium ſuaſiſſe Augu-
ſto, quod diceret, vtiliſſimum et neceſſarium
hoc ciuibus eſſe, propter magnas et longas
peregrinationes; vbi ſi quis teſtamentum, pro-
pter ciuium Romanorum teſtium penuriam,
facere non poſſet, tamen codicillos poſſet;
adducor in eam ſententiam, vt credam, Au-
guſtum, tantis rationibus motum, dediſſe in
hoc

hoc q
Edicti
et iur⸗
demu

celhdl
trd
quipe
dcile

neus
9) jr.

de

übos
Addit
tem

men

Plum

umig
ri ma
poll
pore

uIN

cauſa
otmnn

le, a

Rekt
rop

uI3N

9)1

gige. /.

IConſul
in Pora.
Tbeſar.
tempe ,

perunt.

Orig .

Achr lu.
iuſſos
ggiſtra⸗

an de-
di, La-

05 ſcti⸗

e, quin

ur 9):
nloco,
OViros;
us tune
npollet
Cicillo⸗
eAugu
flarium
loongis
1m,pfo-
luriom,
pollet;
0o, Au⸗
Gile in

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 393

hoc quoque mandatum magiſtratibus, vt in
Edictis ſuis Codicillorum vim conſtituerent,
et iure dicundo obſeruarent: ſicque adeo vſu
demum adſiduo auétoritatem iuris certi ac-

ceſſiſſe Codicillis. Quod autem ad Labeonis

auctoritatem attinet, eam pertinere ad ICtos,

qui poſtea non amplius dubitarint, quin Co-
dicillorum vſus rationi iuris ciuilis conſenta-
neus eſlet.
g) pr. Inſt. de Codicill.
§K. w.
Sed, vt intelligatur, etiam ab ipſis magiſtra-
tibus ſua ſponte quaedam noua capita Edictis
addita fuiſſe his temporibus, age, vnum ſal-
tem cum de pluribus, etſi probabile eſt, ta-
men certi dici nihil poſſit, vnum igitur exem-
plum commemoremus. Ad Auguſti imperi-

um igitur videtur pertinere origo Edidti, quod

vi metucque cauſa, quod quidem Caſzus pro-
poſuit h). Nam hoc Edictum Ciceronis tem-
pore nondum, niſi ſemel in ſingulari Sullano-
rum hominum cauſa, vel quod vi metusque
cauſa ablatum eſſet, propoſitum, neque adeo

omnibus negotiis, vi metuque geſtis, genera-

le, aut in rem ſcriptum fuiſſe, fupra vidimus.
Reſtat igitur, vt Auguſti aetate hoc Edictum
propoſitum fuerit, vel ſaltem Caefarum prio-
rum temporibus.

6) L. 4. §. 533. D. de dol. mal er met. except.

Bb 5 SECTIO

394 Lit. UI. Cap. l. De Iurisprudentia noua
SECTIO VI
De lure Ciuili
ſiue
De Iure Ceſukorez. Rahponſi . gue
adeo Cns. .
slicts Legibus, SCtis, Conſtitutio-

nibusque Principum ab Auguſto ad

Hadrianum factis, reſtat, vt de Iurispruden-

tia eorum temporum, ipſisque adeo ICtis,
exponatur.
. §. I.
Cum respublica, et, cum ea ipſa, iura quo-
que egesque, ab Auguſto mutata eſſent;
quippe alius ſtatus alia iura deſideraret: ne-

ceſſe erat, vt iurisprudentia quoque ipſa ea-
dem fortuna vteretur, mutationemque ali-

quam lubiret. Ac primum cum veteris rei-
publicae ſimulacris populo illuderet Augu-
ſtus, faciendum ipſi erat, vt Iure Contſültorum
quoque dignitatem et auctoritatem retineret,

atque augeret, quos, ſciret, in vetere republi- i

ca multum apud populum auctoritate et gra-

tia valuiſſe. In quo quidem magna arte, vt in
ceteris inſtitutis, vſus eſt: qui eos, potentiae

ſuae ſtabiliendae veluti inſtrumenta eſſe

vellet.

§. III.

4

Pri

“D ſitaten
tentis

Ate

mnena
rfuNI

dend

ndii
fkent!

diſlet
fiun
prob⸗
Ante⸗
tame

ces

gic⸗
nius
10 re

husr

c

uude

4)

eti
0.
tor
mnj

9
in

itutio⸗

ſto ad

tuden-
CiS,

taqo⸗
eſlent;

et: ne-
pier.
lue li⸗

eris rel⸗
Augu⸗
Nrorurm
tineret,
epubl⸗
eetglaͤ⸗
tentine

.

I

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 395

. III.
Primum igitur chende 4) impoſuit neceſ-
ſitatem obſeruandi reſponſa Ctorum in ſen-
tentiis ſuis, vetuitque ab iis recedere ?): quod
antea liberum ſolutumque fuerat: quam ta-
men auctoritatem dedit tantum eorum ICto-
rum reſponſis, qui ab ipſo facultatem reſpon-
dendi de iure accepiſſent. Inſtituit enim, vt
publice ludicibus reſpondere tantum ii poſ-
ſent ICti, quibus ius poteſtatemque ipſe de-
diſſet ): ita, vt ius reſpondendi publice bene-
ficium Caeſaris eſſet: ceteris vero, ab ipſo non
probatis, Ctis etſi priuatim conſulentibus, vt
antea, reſpondendi facultatem non ademerat,
tamen iſtam auctoritatem eſſe noluit, vt iudi-
ces reſponſis eorum tenerentur ). Cuius
quidem inſtituti cauſam hanc tradit Pompo-
nius fuiſſe, quo maior eſſet iuris auctoritas e):
ac recte quidem: cum turbulentis tempori-
bus reipublicae, quae praeceſſerant, dignitas
ac ſplendor huius ſcientiae deletus eſſet,
auctore Cicerone †).

4) Nomine Iudicum h. l. non ſolum iudices dati, ſed et-
iam ipſi magiſtratus intelliguntur, qui nomine dicum
et ipſi aetate Pomponii dicerentur. v. Gottfr. Maſcou. V.
C. de Sectis Sabin. et Procul. c. II. p. 33. Exemplum Prae-
toris, reſponſum Cti ſequentis, eſt in L. 5. J. . D. de
minor.
*) §. §. Inſt. Iur. N. G. er C. in quo loco verba vt eſt con-
ſtirutum, ipſamque adeo hanc mutationem, ad Valen-
tiniani III. Conſtitutionem in L. . C. Theod. de Reſponſ.
Prud.

396 Lib. MI. Cap. lI. De lurisprudentia noua

prud. recert Iac. Gothofredus Comm. Cod. Tbeod. T. I.
pag. 34. ed. Ritteri V. C. poſt eum Noodtius Comment.
Dic. de Iur. et Iuſt. p. o. I. II. COep. ſed refelluntur
a Rittero V. C. in animaduerſ. ad C. Th. I. c. cf. III. Ge-
bauer. Excurſ. I. ad ord. Inſt. p. 172. ſqjg.
0c) L. 2. §. 47. D. de Or. Iur.
) v. Gebauer. Vir III. Excurſ. laud. p. 184. .
e) L. 2. §. 47. D. de Or. Iur. Non ergo reprehenden-
dus eſt Ppomponius, quod hanc rationem reddit: vti fa-
cit Heinecc. Hiſt. Iur. I. 78. *) et Ant. Iur. I, 2. 39. quaſi
vel veram rationem non peruiderit, vel Principibus
adſentari voluerit. Cenſet autem cum aliis viris doctis
Heineccius, veram cauſam huius inſtituti Auguſto fu-
iſſe hanc, vt ICtorum opera ad inflectendas ad nouum
ſtatum Leges, et ad euertendum regnum Praetoris, vte
retur. Quam cauſam etſi Auguſto fuiſſe negare nolo, ta-
men, cum in hac Pomponio memorata ineſſe videatur,
nihil vitii in Pomponium conferri poſſe exiſtimo. Nam
ſi? maior iuris (ſc. eiuilis, quod reſpondent Cti,) fr
auctoritas, neceſſe eſt, vt Iureconſulti ius accommoda-
re nouo ſtatui poſſint, regnumque Praetoris euertere.
Deinde vt haec ratio a Pomponio commemorata non ſit
vera cauſa, quae Auguſtum mouerit: Pomponius ta-

men culpandus non erit. Ineſt enim ſaltem in eo prae-

textus Auguſti, quem prae ſe tulit, cum mutauit vetus
inſtitutum. Solent autem interdum hiſtorici praetextus
tantum prodere memeriae, cum alii ſeriptores veras
cauſas memorent. v. ſupra ad Sect. I. J. 32. ibique lau-
datus Gronou. Obſ. Eccl. c. XIX, p. 210.

) Cie. Off. II, 19.
§. IV.

Atque haec mutatio neceſſe eſt maximam
vim habuerit, ad ius ciuile conſtituendum.
Cum enim judices neceſſario tenerentur ſequi
reſponſa, fieri debuit, vt, in quibus ſenten-
tiis ICtorum nullus eſſet diſſenſus, iis ſimili-
tudo

tudo
Certi

ceps,
tuml.
mogi

ICos
oe, n

ſent o
tine pi

ub

eceſt
cu

ſent,
Cuel⸗
io im
niculo
rum 1
meher
poſten
ſpona
fene.
ſpone
dum

3)I.
)e

lan
Ct

1000

1. L. I.

inment.

felluntur
F. II. Ge-

chenden-

t: vtfua.

). Cuali
ineipibiis
is doctis
guſto fu⸗
Anouum
Oris, vte
nolo, ta⸗

ſidcatur,
mo. Nam

Cti) ſt
ommoda⸗
ellertere.

non ſt

onius ta⸗

eo prae.

lit Vetlls

raetetlls
biqelat .

tudo

.

——

ab Auguſto voque ad Hadrianum. 397

tudo ac diuturnitas rerum iudicatarum iuris
Certi adderet auctoritatem. Ipſe autem Prin-
ceps, qui, ſua ex auctoritate, probatos tan-
tum ICtos reſpondere pateretur, id inde com-
modi conſequebatur neceſſario, vt, cum
ICtos in ſua poteſtate haberet, iudicia quo-
que, inprimis centumuiralia, ſuae ditionis eſ-
ſent omnia: quae ſane magna eſt pars poten-
tiae principalis.
Sub Tiberio, auctore Maſurio Sabino, hoc
acceſſit, vt reſponſa a ICtis ſignata darenturg):
cum antea ſcripta tantum iudicibus edita eſ-
ſent, aut viua voce litigatoribus. Ceterum ſub
Caeſaribus ſludioſi iuris vocabantur ICti. Ca-
io imperante ICtorum auctoritas magno pe-
riculo fuit. Nam is de ICtis, quaſi omnem eo-
rum ſcientiam aboliturus, ſaepe iactauit, ſe
mehercule effecturum, ne qui reſpondere
poſſent praeter eum ). Voluit nimirum re-
ſpondendi munus ad ipſum Caeſarem trans-
ferre, atque adeo reſcriptis ſuis de iure re-

ſpondere: quod poſtea frequentiſſime fa-
Clum eſt.
zwimam.
endum.
urſegni 4

ſenten .
ICtorum quaſi in ſeétas quasdam abierunt,

g) L. 2. 9. 47. D. de Or. Iur. cf. Gebauer. Excurſ. laud.
) Suer. Cal. ca. de cuius loci lectione v. Erneſti V. C. ad lc.

§. VI.
lIam, quoniam ſub Auguſto diſſenſiones

prin-

398 Lib. IIl. Cop. I. De Iurisprudentia noua

principibus Labeone et capitone, celeberrimis
ea aetate ICtis: non alienum erit, hoc loco
vniuerſe de Sectis hiſce exponere. Ac pri-
mo quidem, quamquam, vt ſupra nos memi-
nimus oſtendere, liberae reipublicae tempo-
ribus diſſenſiones Ctorum non paucae exti-
terunt, cum pars ſcriptum, pars aequum bo-
numque defenderent: Sectae tamen ICtorum
nullae fuere. Sub Auguſto vero, qui fami-
liam ducebant in iure ciuili, Antiſtius Labeo,
et Ateius Capito, diſſimillimis ingeniis, ani-

mis, ac ſtudiis, tam vehementer ſententiis in-

ter ſe diſcrepabant, vt, cum auditores vtrius-
que magiſtrorum dictata ſequerentur, ab
hoc veluti iugo montium, magna ſenten-
tiarum quaſi aquarum facta ſint inter ipſos
diſcipulos etiam diuortia, Sectaeque adeo
exortae: quae deinde Sabinianorum ſ. Calla-
norum, et Proculianorum, nomine appellatae
ſunt, a principibus atque ſcholarum capi-

tibus.
§. VII.

Diſſenſionis inter Labeonem Capitonem-
que tantae, et hinc ortarum Sectarum, cau-
ſa quae fuerit, valde quaeſitum eſt inter vi-
ros doctos: quorum alius aliam magis pro-
bauit. Quas rationes hoc loco enarrare non

vacat 7), neque attinet. Equidem exiſtimo,

non

onN
Cum
mis,
verla

lacde

que 4

Getun

minib
tum

) co
tera
cari

Tum
mus

u

fui,

nequ
i,4

ſumn

Lenij

innor

tism
hoc
lbin

Piton

ex ſe

ua .

Ui⸗

Mue

erlitnis
deloco
Ac p .
men
tempo⸗
le ext
unbo.
torumn

ifami⸗

Labeo;

i, Ai .

Ntiis in⸗
8Vtrius⸗

ur, 45
ſenten
er iplos
ge 1deo

Caſo-

pellmtze

n capi.

ab Auguſto vique ad Hadnianum. 399

non vnam, ſed multiplicem fuiſſe cauſam.
Cum enim diſſimiles illi duo ICti fuerint ani-
mis, ſtudiis, moribus denique; cum ex di-
uerſa diſciplina profecerint, et aemulatione
quadam, ſiue odio etiam, agitati fuerint at-
que diſtracti: ſane propius abeſſe a vero vi-
detur, iſtis omnibus ex cauſis, quaſi ex ſe-
minibus, diſſenſionum tot ac tantarum foe-

tum extitiſſe.
i) conf. Car. Ferd. Hommelii, ICti inprimis docti, et lit-
terarum omni genere inſtruétiſſimi, amici noſtri valde
cari, Diſſ. de principali cauſa diſſenfionum inter Labeo-
nem et Capitonem, horumque quditores, Lipſ. 175 I. Cete-
rum de Sectis Sabinianorum et Proculianorum elegantiſſi-

mus eſt libellus Goztfr. Maſcouii, ICti principalis.
5. VIII.

Summa autem dliſenſionis haud dubie haec
fuit, vt Labeo, quique ab eo profeéti eſſent,
aequitatem ſequerentur: Capito autem, cum
jis, qui auctoritati eius ſe dediſſent, ſcriptum,
ſummumque adeo ius defenderet: vt ille in-
genii qualitate et fiducia doctrinae plurima

innouaret: hic autem traditis, et quaſi dicta-

tis magiſtrorum ſuorum inhaereret ½). Atque
hoc etiam intelligitur inde, quod in libris
Sabinianis, quorum auctor e diſciplina Ca-
pitonis profectus erat, ſemper ſummum ius,
ex ſcripto maxime, traditur et explicatur;
qua de cauſa ii, qui ad Sabinum ſcripſerunt,

ICti, qui aut ex altera ſcola fuerunt, aut eo

tempo-

400 Lib. I. Cup. I. De iurisprudentia noua

tempore ſcripſerunt, quo ſtudium ſectae re-
frixerat, in notatis ſuis exceptiones, ex aequi-
tate, ex ſententia et voluntate petitas, adii-
cere conſueuerunt. Cuius rei teſtes ſunt
reliquiae in Digeſtis.
K) Sic enim Pomponius, auéctor hac in re non contemnen-
dus, L. 2. §. 47. D. de Or. Iur. Ateius Capito, inquit, in
iis, quue tradita erant, perſeuerabat: Labeo ingenii qua-
litate, et Educia doctrinae, qui et cezeris operis Japien-
tiae bneram dederat, plurima innonabat. Vtriusque ſie
ingenium ſtudiumque ferchat. Nam Labeonem Tac. A.
III, 75. incorruptae libertatis virum vocat: et Gell. N. 4A.
XIII, 12. tradit, eum nibil razum penſumque hubuiſſe, niſ:
quod iuſtum ſanctumque eſſe in antiquitatibus Rom. legiſ-
let: quae ratio inprimis ad ius publicum pertinet. Con-

tra vero Ateius erat ſeruili ingenio, et ad adſentationem
abiectiſſimo: qui, quae Principibus grata eſſent, pro-

baret et ſequeretur vnice. Tac. A. IiI, 75. Quis autem
a ſeruili eiusmodi ingenio expectet aequitatem? Sed
Car. Ferd. Hommelius V. C. in Diſſ. laudata omnia alia
cenſet. Nempe exiſtimat, Labeonem, pro ingenio ac do-
Qrina, inprimis diſciplinae elegantiam ac ſubtilitatem
curaſſe, adeoque ſummi iuris maxime regulas ſecutum:
contra vero Capitonem aequitatis ſtudioſiorem fuiſſe.

§. IX.
Ceterum, quoniam in Digeſtis multae
ſunt ICtorum reliquiae, quae ſectarum diſſen-

ſionibus nituntur, facile intelligitur, neceſſa-
rium eſſe, ad iuſtam earum interpretationem,

tenere accurate, cui ſectae quisque auctor

deditus fuerit .).

¹) Commendandus in hanc rem diligenter eſt libellus

iam landatus III. Gortfr. Maſceuüj.

lan
Abgu

Anticc

s Ce
beogi
beron
Ciuili,
ſeipti
Corit
etpri

1pu

Praet

men
Tam

mina

haeci

daya

Leri⸗
quor
erer
libe,
ber)
ula
ci 6

fallo

1bB

n)

ar
4

104

Gae e

deg.
Mi.

2s ſunt

ſtemnen⸗
nqnit, in

einn Ua· .

is ſapien⸗
que ſie

n Ta. 4.

Del. NA

Nuſſ,
i
et. Con.
tationem

ent, pro.

is autenm
temi ded
nnia alia

nio ae do⸗

btilitatemn

ſeentun:

ſule,

ultae

ndiſſen- .
necelli

tionem,

t lbebu

ob Auguſto vsque ad Hadriannm. 401
§. X.

Iam ad ſingulos ICtos veniendum eſt. Sub
Auguſto vixere duo principes ſectarum, Q
Antiſtius Labeo, et C. Ateius Capito, et Aeli-
us Gallus. Q. ANTISTIVS LABEO m), C La-

beonis ICti, filius, inſtitutus ab Ofilio, Tu-

berone, inprimisque a Trebatio n), in iure
ciuili, ceterum omnium liberalium artium di-
ſciplina egregie excultus, ICtus ſummae au-
Gtoritatis extitit: Vir incorruprae libertatis o),
et principatus haud magnus fautor, indeque
apud Auguſtum non valde gratioſus: intra
Praeturam ſtetit ?). Eum ſingulis annis ſex
menſes Roma ſeceſſiſſe, libris ſcribendis ope-
ram daturum, adeoque quadringenta volu-
mina reliquiſſe, narrat Pomponius: e quibus
haec memoria prodita ſunt: Libri VIII. e-
Oav&α, a Paullo in compendium redacti), Po-
ſteriorum Libri XLr), Libri Praetoris Vrlani,
quorum primus laudatur 3), Libri Praetofis
peregrini t), quorum triceſimus memoratur,
Liber Epiſtolarum u), Reſponſa, quorum Li-
ber XV laudatur æ): Commentarii ad XII. ta-
bulas ), de Officio Auguſti z), de iure Pontiſi-
cio a), de diſciplinis Hetriuſeis b). Ceterum
falſo ei Liber de Diis Penatibus c) tribuitur
ab Heineccio, aliisque.

m) Quintus apud Gell. N. A. XX, I. dici videtur. Mareum
adpellatum fuiſſe, cenſet Ruapert. ad Pompon. J. 47.
Ce n) L. 2.

402 Lib. III. Cap. I. De lIurisprudentia noua

2) L. 2. 9. 47. D. de Or. Iur. Dißs
0) Tac. A. III, 77. libertatis eius exempla ſunt apuaucd Ar.
Saeton. Aug. C. 34. Dion. Lib. LIV. p. 5z1. u.
p) TLac. A. III, 7.. cum quo pugnare videtur Pomponius fmm
in L.2. laud. qui dicit, noluiſſe Labeonem, cum offerretur Ue/

ei ab Auguſto Conſulatus, quo ſuffectus fieret, eum bono-
vem ſiſeipere. Sed non pugnat. Nempe Tacitus nar-

rat, acceleratum Ateio Cenſulatum, vt Labeenem hu. .,
jus honoris dignatione anteiret: hic autem tradit, Augn
Labeoni oblatum, vt poſt Capitonem ſuftectus fieret: 85
adeoque ſpretum ab co. Itaque non neceſſe eſt emen. nenm,
dare Pomponium: multe minus autem poteſt probari ſuffe
emendatio Bynkershockii in Praetermiſſ. l. c. legentis; me

quo fuſpectus fieret. 3;
9) v. Wieling. Iurispr. reſtit. p. &. de Paulli autem epito. de in
me v. Bynkersbeek. Obſ. III, 6. et Gilb. Reg. 6a. I, 25. qoor-
y) Gell. N. A. XIII, 7o. Hos libros in epitomen rede git tum!

louodenus, qui etiam libros ex Poſterioribus Labeonis 1
ſeripſit: de quorum diſcrimine vid. Merill. Obſ. E, 3989. „ 1
III. Maſcou. de Sectis Sabin. et Procul. p. 50. J. 9
5) L. w. D. de V. 5 4
2) L. o. §. 4. D. de dol. mal. de his libris v. Conradi Par- Dor
erxrg. L, 1, 14. P. 28. nunn
u) L. 30. §. 1. D.'de vſurp. et v. ef. Menag. Amoen. Iur. Ciu. liit
c. 20. fm
*) Collat. Leg. Moſ. et Rom. XII, 7. lu
„) Gel. N. A. I. 1.
2) Feſt. voc. Remiſſo exercitu. 3 6
a) Eeſt. voc. Siſtere., e quibus haud dubie eſt, quod refer-
tur apud Macrob. Sat. III.
b*) Fulgent. niſi forte hie liber tribuendus eſt Cornelio 41

Labeoni, quem libros Fuſtorum, et de oraculo Apollinis 1
Clarii, ſeripſiſſe ex Macrobii Saturn. III, 9. conſtat. 8
c) ex Seru. ad Virg. Aen. III, 08. in Tuldenſ. p. 36. cum ali.
us Labeo, nempe Cornelius, huius libri auctor ſit, vt pa- en
set ex Macrob. Sat. III, 9. quem puto eſſe Labeonem
Theologum, ctiius mentionem facit Auguſtin. de Ciu.“ 1
Dei IIl, . quique haud dubie etiam ſcripſit librum de ti f⸗
Diis

O0

ht apul

pOnin

errenur

honh.
tuls nar.
nem hu.

Ntralit,
8 feret:
ſt emen⸗
Probari
lepentis

n epito.
.. , 4.

edegt

Labeonis

P,E

odi Por-

lur. Cu.

dod telet

4 Crtelo

Onſtat.
6,cum dli
1 ſit, 7t P a⸗

Laheonen

brumge

—

Di

ab Auguſto vsque ad Haäadriaunum. 403

Diis animalibus, quem Labeoni tribuit Seru, ad Virg.
Aen. III, 709. cf. Bynkershoek. Praetermiſſ. ad Pompon. 9.
laud. Ceterum de Labeone ICto conf. Oteyza et Olano
Paralipom. et Elect. Iur. Lib. III. b. 618. in Meermann.
Theſ. T. I. et Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 20.
XI.
C. ATEIVS CAPITO, Ofilii auditor, apud
Auguſtum, propter obſequium et adſentatio-
nem, mirum in modum gratioſus 4), Conſul
ſuffectus a. V. DCCLIX e). Edidit libros de

iure Pontificio F), libros Coniectaneorum g),

de lure ſacrificiorum h), Epiſtolas i¹) denique:
2
quorum omnium ne vnum quidem fragmen-

tum in Digeſta illatum eſt.
d) Tac. A. III, 75. Sueton, de illuſtr. Gramm. c. 22.
e) L. 2. H§. 47. D. de Or. Iur. vbi v. Rupert.
F) quorum quintum laudat Gell. N. A. I, 0.
g) quorum librum CCLIX laudat Gell. N. Att. XIV, 2.
Eorum finguli propriis titulis inſcripti fuerunt. No-
num quidem de publicis iudriis inſcriptum fuiſſe, intel-
ligitur e Gell. N. A. Il, 14. quem Gellius deinde X, 7. fin.
ſimpliciter ſub nomine commentarii de publicis iudiciis
laudat. “
y) Macrob. Sat. III, o. e quo intelligitur, eos ad ius
Pontificium pertinuiſſe.

*) Gell. N. A. XIII, 12.

§. XII. HWr
AELIVS GALLvVS £) praefectus Auguſta-
lis fuit. Scripſit libros de verborum, quae ad
ius pertinent, ſignificatione L). Vitellius, ad
quem ſcripſit Sabinus, et ad quem notas edi-
dit Caſſius ICtus, haud dubie eiusdem aeta-
tis fuit. .
Ce 2 B 2) Caf

404 Lib. III. Cap. lI. De lurisprudentia noua

½ Caii praenomen videtur habuiſſe, atque hine ſine du-
bio, errore librariorum, apud Gell. N. A. XV I, 5. Ma:
crob. Sar. VI, 8. Caecilius Gallus dicitur. v. Augieſtin. de
nom. propr. Pand. p. 6. et in Emend. I, 4.
0 L. Fz. D. de V. §. Gell. et Macrob. l. c. ſaepe laudatur
apud Feſtum.

§. XlIII.

Sub Tiberio illuſtris fuit MASVRIVS SA-
BINVS, qui praeceptoris ſui Capitonis ſectam
illuſtrauit, ita, vt, qui ex eadem profeéti eſ-
ſent, nomen Sabinianorumtulerint. A Tiberio
reſpondendi poteſtatem pro beneficio acce-
pit, primusque reſponſa ſignata dedit ): val-
de pauper fuit. Reliquit de iure ciuili libros
tres n), quos Ariſto, Pomponius, VlIpianus et
Paullus, commentariis illuſtrarunt, quorum-
que ordinem ac rationem alii etiam ICti vs-
