Lirulo

conſt
Kiim
ceſun

ceſim

tr

10 e0
vel er
4)0
illu

hri
eſt

r

joll.
e) 1
ptun
91.
e) I.
ſula
HMa

eum,
is

VN Il.
Pipiam
ie (.

n, et
fatum,

ne ad.
i fa⸗
umn ſie⸗

Miſeele,
nz

.

oresque
Uamn ſu⸗

e longe

im plrs
eſtas 4c

0 el·
birnendo

Is Send
ſecieln.
tur, dicatque Paullus, id ex Edicto Praetoris

ab Hadriano veque ad Conſtantinum M. 45C1
§. M..

HADRIANI quidem praecipua Edicta
haec ſunt a): Primum Eoicrv illud, quod
Iuſtinianus ſingulari conſtitutione abrogauit
titulo de Edicto D. Hadriant tollendo b), quo
conſtituit, vt, etiamſi teſtamentum falſum vel
inofficioſum diceretur, ſcriptus tamen heres
ſtatim in poſſeſſionem mitteretur, ne mora vi-
ceſimae hereditatis fieret. Ceterum et de vi-
ceſima hereditatis alia conſtituiſſe videtur c):
EDICTVM de direptione nauium d): item de poe-
na eorum, qui relegati vel ante tempus rediiſſent,
vel exceſſiſſent inſula, vel deportati euaſiſſent &).
a) Omnes Hadriani Leges, Edicta, et Reſcripta collegit,
illuſtrauicque Renatus Bottereau in Commentario ſingu-
lari, qui inſcribitur Hadrianus Legislator. adiectus is
eſt Hofmanni Hiſtor. Iur. Voll. II.
b*) L. 7. D. de adpell. recip. L. 3. C. de Edicto D. Hadr.
toll de quo v. Cuiac. Paratitl. Cod. h. t. et Illuſt. Gottfr.
Maſcou. Diſſ.
c) L. 37. D. de relig. Ihoc memoratur tantum Reſcri-
ptum.]
d) L. 7. D. de incend. ruin. naufr.
e) L. 28. §. 13. D. de poen. Craſſi relegati exceſſum ex in-
ſula occaſionem dediſſe huic Edicto, ſuſpicatur Bottereau
Hadrian. Legislat. p. 1530,

F. III.

EDICTVM etiam eſſe puto conſtitutionem
eam, qua fideiuſſoribus beneficium diuiſio-
nis dedit †): quamuis Epiſtola Hadriani voce-

Ff 2 veniré

452 Lihb. III. Cap. II. De lurisprudentia noua

venire g). Nam Epiſtola etiam pro Edicto po-
nitur. Edicto Perpetuo autem haud dubie
poſtea inſerta eſt. s
) §. 4. Inſt. L. 206. D. de ſdeiuſſ.

g) Paull. Rec. SFent. I, 20. . V. ibi Intz. Ceterum ſunt in
viris doctis, qui hoc ius tribuant Antonino Pio, hunc-
que Hadriani nomine intelligendum putent: v. c. Mu-
rer. ad 9. 4. Inſt. de fidei. Ian. a Coſta Praelect. ad tit.
Cod. de conſtit. pecun. in Meermann. Tbeſ. T. I. p. 727.
Falſo. vid. ſupra ad Sect. I. J. 2. boc c.

§. IV.

EDICTA eiusdem porro haec ſunt: conſti-
tutio, qua Liberis proſcriptorum duodecimas ho-

norum conceſſit h) : conſtitutio, de theſauris 1):;½

de ſeruis non occidendisſed per iudices damnan-
dis, neque ſine cauſa lenoni vel laniſtae venden-
dis E)? aliaeque eiusmodi. Ceterum Hadri-
ni Sententias et Epiſtolas complures memoriae
poſteritatique graece prodidit Doſtheus,
Grammaticus, tempore VIpiani; cuius liber
primum ex veteri Gloſſario, cui inſertus fue-
rat, ab Henr. Stephano, deinde cum commen-
tario a Melch. Goldaſto vulgatus, a hultingio
autem denuo ) editus eſt.

*) Hartian. Hädr. c. 79. cf. L. 7. 9. 3. D. de bon. damnat.

[eſn tamen reſcriptum tantum.]

) Hart. ibid. §. 30. Inſt. de Rer. Diuiſ.

) Harr. I. c. ef. Nordkerk. V. C. Disquiß de Leg. Pe-

tron. C. 3. p. 770.

Luriprud. Anteinſt. p. 5660. ſz4. cf. Cuiac. Ohſerv. XXI, 5.
§. V.

Hod

1XI9
1DIcrv
lerum ſ.
Diui Pi
erſner.
10luit )
penge
9) Vhi
I. 4.

)
Brumme

) Ccpire
.. V.
5) (Cadite
lgenit

M A
Ina funn
Alultoe
cauſeg
ſelpro
darentu
Columni.
Alio 1D
ninitvt
numgu
trotrice

clartaht

4RHM.

co po⸗
ud dubie

nm ſunt in
Pio, hune-
: V. e. M⸗
Aleck. ad ti.

LL EZ.

t/conſti-
cimarho-
ſuuri⸗ ¹:
lamney-
e vengen⸗
m Hadti-
memorise

Doſtheu⸗,
auic Iber
lerusfhe⸗
commmen⸗

Chahingio

,lon. damt.

. 1 II .

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 453

ANTONINI FII Edicta potiſſima ſunt:
EDICTVM, quo permiſit adrogationes impu-
berum ſub certis conditionibns“ vnde Quarta
Diui Piim)e EDICTVM, quo donationes inter
perſonas coniunctas etiam ſine manci patione ſieri
voluit n):: item aliud, quo mortuos intra vrbem
ſepeliri vetuit o): denique illud, quo legata
poenae nomine vetuit p).

m) Vlpian. Fr. VIII, 5. §. 3. Iuſt. L. 77. D. de adopt.
2) L. 4. C. Theod. de donat. Paull. Rec. Sent. IV, I, II. V.
Brummer. de Leg. Cinc. c. XV.
0) Gnialn. Aunton. Pi. c. 12. cf. Nordkerk. V. C. Obſ-
c. V.
p) Capitolin. c. §. Perzin. c. 7. v. Bynker sbock. Exerc. de
legatis poenae in Opuſc. Voll. II.
§. VI.
M. ANTONINI Edicta haec memoratu di-
gna ſunt. Primum EDICTVM, quo omnes
adultos curatores accipere iußit, non redditis
cauſis g9), cum ante non niſi ex Lege Laetoria,
vel propter laſciuiam, vel propter dementiam
darentur adoleſcentibus: deinde ea, quibus
calumniar quadruplatorum repreſſit, aadita fal-
ſes delutoribus nota, h. e. ignominia 7). Idem
alio E DIGTO liberales cauſas primus ita mu-
niuit, vt iuberet, apud praefedos aerarii aturni
vnumquemqueciuium natos liberos profteri, in-
tra triceſimum diem nomine impoftotper prouin-
cias tabulariorumpublicorumvſum inſtitui, apud
P f 3 quos

454 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia nouu

quos idem de originibus fieret, quod Romae apud
Praefeltos aerariie vt, ſi quis forte in prouincia
natus cauſam liberalem diceret, teſtationes in-
de ſierent *).
9) Capitolin. Marc. c. 1o. Primus autem id ſtatuit D. Mar-
cus: neque, vt Heineccius exiſtimat, Lege iam Laeto-
ria cautum fuit. Nam Capitolini verba, quibus Heinec-
cius inprimis nititur, ei opinioni ipſa aduerſantur, vt,
qui interpretari veteres auétores poſſunt, ſua ſponte in-
telligent. v. III. Ritter. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, oo.
r) ibid. c. . v. Brencmann. Deyſf. de Fatis Delat. ſub Im-
perasor. c. XX. in Oeton. Theſ. Iur. T. III.
45) ibid. c. 9. v. de eo Briſon. Sel. Ant. l, . Dodwell. Prael.
Cambd. XI, 10.

F. VII.

Eiusdem D. Marci EDIcrva eſt, quo Le-
gum ambigua mire diſtinca, vadimoniorumque
ſolenni remoto, denunciandaeæ litis opperiendae-
que ad diem ius commode introductum, vt ſcri-
bit Aurelius idor t): e quo lac. Gothofredus )

condidionis ſiue denunciationis vſum repetit:

EDICTA, de viceſima hereditatium ): de tutelis
libertorum ) : de parte quarta patrimonii a Se-
natoribus peregrinis in Italia occupanda z): de
menſariis et auctionibus a): de quaeſtione ſu-
per ſtatu defunctorum, intra quinquennium ſa-

cienda b): item EDICrTv, quo leges ſepelien-

di ſepulcrorumque aſperrimas ſanxit, ne,
vti quis vellet, fabricmzet ſepulcrum c).
2) Aur. Victor in vit. M. Anton.

*) Gotbofred. Comm. ad L. 1. C. Th. de denuhc. vel edit.
reſeript.

00
ltor

hodi

eius

4) I.

coer
Gor
gni

lur

NW

Leupud
Ouincig
Onet i.
4

m Leto.
Hiner-
ntur, t,
ponte in⸗
co.
., i In.

it D. Mar-

gil Prel.

gvo LA.
rum

Fientdt-

Ntſer .
fedus)
repetit:

getutel

nii4 .

hione ſi.

it, ne,

4.

e. vel i. R

r⸗

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 455

reſeriot. contra quem erudite diſputat Bauius Voorda
V. C. in Diſſ. de Vadimonio c. V. Trai. ad Rh. 1751I.
x) Capitolin. c. 1. v. Burm. de Vectig. P. R. c. XL. p. 1776.
„) ibid. YUM H
2z) ibid. c. . v. Iac. Gothofr. Comm. Cod. Tbeod. p. 44.
T. II. ed. Ritteri V. C.
a) ibid. c. .
b) ibid. c. 0.

+tD) ibid c. 13. cf. Gothofr. Comm. ad L. G. de ſepulcr. vio-

at. vbi probabile eſt legi oportere cum Nordkerk. Obſ.
c. V. p. /t. ne vbi quis vellet f. ſ. [Andr. Flor. Riuinus
edidit ſingularia M. A. Antonini Philoſophi Iurispruden-

tiae capita Lipſ. 1732.]
G. VIII.
coMMODVs Legum euerſor magis, quaem
lator fuit. Itaque etiam de Edictis eius parum
hodie nobis conſtat. Vnum tamen EDICIVN
eius memoratur in Digeſtis 4).
4) L. v. §. 7. D. de agnoſc. et alend. lib. [quae agit de
coërcendis ingratis libertis, idque primum cauit. v. J.
Gothofr. ad C. Tb. de lib. ademt. T. I. p. 277. ed. Ritt.

qui contra Cuiac. Obſj. X, 33. diſputat. cf. Schulting.
Iurispr. Anter. p. 513H

SEPTIMII SEVERI fuiſſe EDICTVM vVi-
detur ea conſtitutio, qua quaedam circa Le-

miunfe ges luliam et Papiam Poppaeam innouauit e):

item ea, qua Legem luliam de adulteriis exer-
ceri iuſſit ).

2) Lortull. Apolog. c. 4.
f) Dio Caſ. Lib. LXX VIL. p. 800.

456 Lib. MI. Cap. M. De lurisprudentia noua

CARACALLAE memorabilia E DICTA ſunt
haec, de ciuitate et vicæſima: quibus viceſimam
hereditatium in decimam mutauit, iure ſuc-
cedendi ab inteſtato quibusdam perſonis
ademto g): et, quo plus iſtius vectigalis no-
mine in filcum inferretur, omnibus in impe-
rio Romanoi ingenuis⸗ ciuitatem Romanam de-
dit h): ademto etiam iure immunitatis ab
hoc vectigali, quod conceſſerant ſuperiores
Principes 7). Viceſimam tamen reſtituit Ma-
crinus Imp. ). Aliae Conſtitutiones in Co-
dice ſunt, quas referre et colligere omnes
non vacat .

2) Dio Caſſ. Exc. Peireſe. 12. LXXVII p. 874.
*“) Dio Caſſ. l. c. Itaque in L. y. D. de ſtat. bom. no-
mine Antonini Caracalla intelligendus. v. Burmann. de
Vkctigol. P. R. c. XI.
9, Ciar. in Collar. Leg. Moſ. er Rom. c. vlt. Dio 4.

1/ De⸗ Caſ. Lib. LXXPIIIL , 8932.
1) Exemplum eſt in L.. C. de his qui in exil. das. quae eeſt
pars Edicti Antonini,; id eſt, Caracallae. Data enim eſt
duobus Aſpris Coſſ, de quibus v. Noriſ. Diſj. III. de
Epoch. Syro Macedon. c. IV. p. 185. cf. Nordkerk. Obſ.
c. VI. p. 23. ipſum autem Edictum illuſtrat Cuiac.
Comm. Cod. libr. poſt. p. m. 224.]
„H. AXlI. 8
Qui Caracallam ſequuti ſum Impp. turbu.
lento breuiquei imperio vſi, parum in iure con-
dendo occupati fuere. Itaque ALENANPDRI
Edicta enarrabimus, et conſtitutiones, quae

ab

b eo

coniſi

ſemp

nonnt
)1

V

mus

lLra

mux
foto

repe

tian
um

ſuis
run

tii

MAA

Aſunt
eſummm
re ſuc⸗
erſomis
nlis no.
nimpe-
nam de⸗
tatis ab

veriores

tuir Ma-
in Co-⸗

OIHIIeSs

4.
bom. no⸗
nann. de

.D Cj.

i glae eſt
ta enim elt

III.
Akerk. 0/.

Krat Cvie

. turbu⸗
iurecon⸗

4

.

ab Hadriano vsque ad Conftantinum M. 457

ab eo non aliter fere factae traduntur, niſi ex
conſilio Iurisperitorum aliquot, quibus ille
ſemper vſus eſt m). Eum autem Lampridius
Leges innumeras ſanxiſſe tradit, e quibus

nonnulas ipſo illo auctore referemus.
m*²) Lamprid. Alex. Seu. c. 0.

§. XII.
Vt autem eius potiſſima EDICTA refera-
mus: primum Leges de iure populi et FKiſei mo-
Jeratas et inf⸗nitas ſanxit n): negotiatoribus
maximam immunitatem dedit o): vſuras foene-
ratorum comtraxit adtrientes penſiones p). Ad-
ſeſſoribus ſalaria inſtituit 4). Quae in Codico
reperiuntur, hic commemorare nihil attinet.
n) Lamprid. Alex. c. 76.

9) Lamprid. c. 22.
py) Lamprid. c. 26. Ceterum Alexandri Leges illuſtrauit

Chbaſſanaeus ſingulari libro ſupra laudato.
9) Lamprid. c. 40. quod iam ante Peſcennius Niger con-
ſtituerat. Sartian. Peſcenn. Nigr. c, 7. cf. Briſſon. Sel.
Ant. I, 12. Lac. Gor bofr. ad Cod. Tb. de adſe. p. 70. T. J.
P. Burg. Elect, I, 9. Herald. rer. iudic. J, §. quae Go-
thofredianis ad Cod. Theod. addidit Cel. Ritterus.
§. XlIII.
Ceterorum Imperatorum, vsque ad Diocle-
tianum et Maximianum, fere breue imperi-
um fuit: aut certe ius magis vetus Reſcriptis
ſuis repetierunt, quam nouum conſtitue-
runtr). Horum autem, et Galerii Conſtan-
tiique Chlori, tot ſunt in Codice Conſtitu-
Ff S tio-⸗

458 Lib. III. Cap. II. De lurisprudentia noua

tiones, vt eas enarrare omnes ratio noſtra
non ferat.

„) Conſtitutionem ſ. potius Reſeriptum Gordiani, quod
in Codice non exſtat, e libro ſcripto a Pithoeo acceptum,
de nuptüs contra mandata contractis, et dote caduca,

edidit Cuiac. Obſ. I, Ir.

Ceterum hic de Reſcriptis Imperatorum
aliquid addendum eſt. Eorum vſus his tem-
poribus tantus fuit, vt pleraque non iure, ſed
Reſcriptis, agerentur. Quare etiam, ſupra tra-
didimus, Macrinum Imperatorem cogitaſſe
aliquando omnia Reſcripta tollere ). Vulgo
Imperatores ab omnis generis hominibus
conſulebantur, reſcribebantque. Et quam-
quam fere ius tantum coaſtitutum ad cauſas
et facta propoſita tranſtulerunt, tamen etiam
multa capita iuris ſummi, legumque ſubtilita-
tem, Reſcriptis ſuis ad maiorem aequitatem
atque humanitatem ſenſim paullatimque re-
uocarunt. Quod, cum Reſcripta per ſe effice-
renon poſſent, factum eſt maxime temporis
diuturnitate, ac ſimilitudine Reſcriptorum
adſidua: vt ſuperiori capite oſtendimus?). At-
que haec cauſa eſt, quare non ſolum in Dige-
ſtis Reſcripta frequenter laudari reperiamus:
ſed etiam adeo fuerint iam hoc aeuo (Cti,
qui Reſcripta Imperatorum colligerent, atque
in Codices referrent. Papirius quidem Iuſtus
. Reſcripta

5 Mar

Relcrip

git 4),

fgmel

piſola

compre

Oficio
05 c7

Ci
Parten
notaph
Diſ.
Coℳ.
¹) v. 5
Khuki
Nh.
4) v.]
„) V
n.

Cnn
conbal
que ad
inprim
Puto:
ſn P
Gnitas
tiae dr

4044

noſtra

i, duod
creptum,
e Callue,

torum
is temn⸗
Ire, ſe
Portre.
gitalſe
Volgo
winibus
tquam-
Acauſas
n etiam
lubtilita⸗
luitntem
gue re.
ſe elſce.
empors
iprotum
1s5) A⸗
in Dige⸗
eriamus
10 Cti
nt, que
eli liſu
gelcripta

ab Hadriano veque ad Conſlantinum M. 459

Reſcripta Diuorum Fratrum XX. libris colle-

git u½), e quibus et hodie in Pandeéte ſunt
fragmenta. Doſitbeus autem Grammaticus
Epiſtolas et Sententias Hadriani æ) vno libro
comprehendit; et Vlpianus in VII. libro de
Officio Proconſulis Reſcripta contra Chriſti-
anos compoſuit ).
⁵) Capuolin. Macrin. c. . de quo conſilio in vtramque
partem cenſent viri docti, Iac. Gothofred. Diſſ. de Ce-
notaph. L. III. Tbeſ. Iur. Otton. p. 345. et Schulting.

Diſſ. pro Reſcriptis Inperatorum Rom. cf. Cel. Ritter. ad
Cod. Tbeod. T. I. p. 27.

2) v. Brencmann. de Heuremat. Modeſtin. c. VII. p. 10.
Schulting. pro Reſeript. Inpp. n. y. Nordkerk. Obſ. c. V.
p. 99.

u) v. Wieling. Iurispr. Reſtit. p. .
X) v ſupra 9. IV. h. ſect.

J) Lactant. Diu. Inſt. V, S. v. Schulting. pro Reſeript.
Impp.

§. XV.
Cum vero Imperatores tam frequenter
conſulerentur a priuatis etiam hominibus,
jisque reſcriberent, etiam de iure certo: at-
que adeo munus ICtorum occuparent: quod
inprimis poſt Alexandrum crebro vſu veniſſe
puto: inde videtur conſecutum eſſe, vt ſen-
ſim paullatimque auctoritas Ctorum, et di-
gnitas plane deleta ſit, ipſaque iurispruden-
tiae profeſſio obſoleuerit.

SECTIO

460 Lib. III. Cap. Il. De lurisprudentia noua

SECTIO IV

De Iure Honorario et Edicto
Perpetuo.

§. I.

M'znam juris Romani partem in Iure Ho-
norario poſitam fuiſſe, ſupra intellexi-
mus. Id ius etſi multa capita vtiliſſima et ae-
quiſſima habebat: tamen, quoniam ſinguli
Praetores noua Ediéta proponere, et ab ſupe-
rioribus Edictis recedere poterant, magnam
varietatem et difficultatem adferebat: iu-
risque prudentiam, et iurisdictionem adeo
ipſam, incertam faciebat. Itaque videbatur
perquam neceſſarium et vtile, iurisdictioni
magiſtratuum certam formulam praeſcribe-
re, cui omnes adſtringerentur, a qua rece-
dere non poſſent: et iuris ſtudioſis certum iu-
ris honorarii quaſi corpus componere: quo
certior atque liquidior fieret ſcientia. Ac Iu-
reconſulti quidem aliqui cum liberae reipu-
blicae, tum Caeſareorum ante Hadrianum
temporum, colligendis componendisque Edi-
ctis conſulere diſciplinae iuris tentauerant:
ſed is labor, quippe a priuatis ſuſceptus, et
auctoritate, et neceſſitate caruerat. Igitur
Hadrianus Imperator, cum iure inprimis
conſtiruendo rempublicam fundare ſuſce-
piſſet, inprimis Iuris Honorarii compo-
nttetendi

ryy

it 5

derri

tori
tum
habi
Vimn
tum
Chr.

qen

dunt

mna
9)1
emn
9)
lu

e Ho-
ellexi-
et de⸗

ſogali

ſupe-
gnarm
: I⸗
Adeo
ebatur
ſioni
ſcribe⸗
rece⸗
tumin⸗
e: quo
Aclo-
teipl⸗
fianum
le Edi-
verant:
tls, t
lyrar
nprimns
ſulce⸗
connpo⸗
nendi

4

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 401

nendi conſilium cepit: vt tandem aliquando
magiſtratus, praecipueque Praetores, perpe-
tuam certamque formulam, quaſi iurisdictio-
nis legem, quam ſequerentur, haberent.

Hadrianus itaque EDICTVM PERPF-
TVVM compni iuſſit 4): id negotium de-
dit Saluio Iuliano, ICto tum temporis cele-
berrimo b), et forte tum deſignato Prae-
tori Vrbano c); a quo cum illud compoſi-
tum eſſet, in Senatu oratione Principis
habita, SCtoque facto, comprobatum 4)
vim Legis perpetuae accepit. Publica-
tum deinde Edicto Imperatoris anno
Chr. CXXXI, ab V. C. DCCCLXXXV, in
quem annum Hadriani Quinquennalia inci-

dunt β).

4) Euxrep. VIII, O. Iuſlinianus Conſtir. Gr. de confir-
mat. Digeſt. F. 78.
*) Euſeb. Cbron. Eutrop. l. c. L. 2. F. 79. C. de ver. iur.
enucl.
⁴) Eſt haec conieétura Heineccii non improbabilis Hiſt.
Iur. I, 270. Nam Praetorem fuiſſe, intelligitur ex L.
5. D. de manum. vind.
4) Conſt. Gr. de confrm. Dig. §. 1§. SCtum ipſum prae-
fixum poſtea Edicto ſimulque editum eſſe ex L. 0o2. D. de
R. L. colligit Ec. Gothofredus] Comm. ad Reg. Iur.
P. 449.
*) v. Pagi Diſ- hpat. P. II. c. 4. N. 2. P. 728. Criz. Bu-
ron. T. I. p. 127.

462 Lib. III. Cap. Il. De lurisprudentia noua
§. III.

Hoc Edictum Perpetuum compoſitum col-
lectumque eſt ex Praetorum Edictis, quae
tum extabant: ad vſum iſtius temporis, omiſ-
ſis inutilibus †), immutatis veteribus g), ad-

jectis etiam nouis quibusdam capitibus ).

In quo etiam Iulianus id ſibi ſumſit, vt, cum
Sabinianus ipſe eſſet, opiniones Sabiniano-
rum, reieétis diuerſis, Edicti auctoritate
comprobaret?).
F) veluti de fluminibus retandis. Gell. N. A. XIL. 7.
g) v. L. .. D. ꝗquod met. cauſ. L. 1. 9. . commodat.

b) L. 3. D. de coniung. cum emancip. lib. ei. quamquam
Nordkerk. V. C. Obſ. c. VIII. p. 164. dubitat, lulia-
nus id caput in Ediétum Perpetuum retulerit, an poſtea
Praetor factus id demum propoſuerit.

¹) L. 7. §. 1. D. de iur. fiſc. Maſcou. V. C. de Sect. c. VII.
§. IV.

Ita Praetores ceterique magiſtratus vrbani
formulam legemque iurisdictionis perpetuam
acceperunt, a qua recedere non liceret: id
quod etiam ipſi Principes ſaepe numero prae
ſe ferunt ½). Atque ab eo tempore deſierunt
Edicta ordinaria ſiue annua magiſtratuum in
vrbe. Id tamen non eam vim habebat, vt, vbi
propter res plane nouas incidentes ſupplen-
dum ius eſſet, Praeroribus ea poteſtas plane
eſſet ademta . Ceterum autem quamquam
id

meol.
quue
Otni⸗

1)

us 9).
t, cum

imano⸗
oritate

11.
it.

Hamquam
, lulia.

n poſeen

10VII.

Flbani

tuam

er0 ne

elerunt
Uunn in
,Nt, wdi

4 Pline

mquam

ab Hadriano voque ad Conſtantinum M. 463

id Edictum publica auctoritate promulgatum
vim Legis habebat, tamen naturam iuris ho-
norarii capita in eo Ccomprehenia n non ami-
ſerunt.

k) L. 1z. C. de teſtam. L. 2. C. de condit. inſert.
) v. Nordkerk. Obſ. c. VIII. p. 10,.

§. v.

Magnam mutationem lurisprudentiae at-
tulit hoc Edictorum oννauaαα. Nam primum
eo quaſi fonte iuris ciuilis vſi ſunt iuris ſtudi-
oſi: deinde id certatim commentariis ſum-
mi quique ICti illuſtrarunt: rationem et ordi-
nem eius in libris iuris ciuilis ſcribendis com-
ponendisque ſecuti ſunt: vt eam ob cauſam
Iuſtinianus adcommodatiſſimum duceret, in
Pandectis digerendis eundem ordinem ſer-
uari. Denique ab eo tempore ſtudia ſectarum
refrixiſſe videntur m), ita, vt noua ICtorum
ratio exiſteret eorum, qui ex vtriusque ſe-
ctae decretis optima quaeque et maxime
probabilia libarent, et amplecterentur n).
Miſcelliones et Herciſcundi adpellantur. At-
que hoc Edictum ſemper deinde vsque ad
luſtinianum obſeruatum eſt.

m) v. Maſcou. V. C. de Sect. c. PII.
2) v. Maſcon. de Sect. c. VIII.

§. VI.

464 Lib. II. Cap. II. De Iuriapudentia noua

§. VI.
In Digeſtis multa Edicti huius capita ex
commentaris veterum ICtorum extant:
ipſumque corpus Digeſtorum ad ordinem
eius compoſitum, et maximam partem ex
ſcriptis ICtorum, illud interpretantium, col-
jectum eſt. Quare operae pretium facere viſi
ſunt doctiſſimi homines, qui in eo elabora-
runt, vt vel ordinem, vel etiam ipſum quaſi
corpus, Edicti reſtituerent, Eguinarius Baro,
in Manualibus Iuris, Gul. Ranchinus ο), Hub.
Gifanius, in oeconomia luris, P. Pittenius,
in oeconomia Edicti Perpetui, Iac. Gothofre-
Aus, ſerie Edicti Perpetui, in Quatuor Fonti-
tibus Iuris Ciuilis, edita. Quorum omnium
labores cum non videantur ſatis conſilio fe-
ciſſe: Heineccius id perficere deſtinarat. Sed
morte ipſius praematura, etiam haec ſpes ab
iĩpſo facta caruit euentu p). Ceterum vnicui-
que iuris ſcientiae accuratae diligenter ſtu-
dioſo ſuadendum eſt, vt et ordinem et ma-
teriam Edicti huius Perpetui, quantum fieri
poteſt, cognoſcat. Vtiliſſimum id eſt, et
aptiſſimum ad interpretationem Digeſtorum,
quae magnam partem commentariis ad Edi-
um continentur.

4) cuius liber inſertus eſt a Cl. Meermanno T. III.

Tbeſ. Iur. Ciu. et Canon.
„) Nam, quare in cius Opuſculis Poſtumis edita ſunt Edi-

&i Perpetui commentaria, rudia adhuc et inchoata ſunt.
F. VII.

Ed
Qum!

tfum

tempe

Clalt
tuo d
tuunt
ur)
om
quee
vinci
rit ).
M!
tume
prorl

Mumm

7) 1.
9) D

Li⸗

l.
1V0

t

Hita er

eant:
ördinem
nem ex
um, col⸗
cere plſi
elabora⸗
umn ual.
1s ero,
9) Hub.
rtenint,
vothofre⸗
r Fonti
Oommnium
nllio fe⸗
rat. Fech
ſes ib
wical⸗
nter ſtu⸗
et ma⸗
um feri
d et, &
geſtoru,
8 d Ed-

mo II
ita ſunt M.

uchoetd ſunt.
VII.

ab Hadriano voque ad Conſtuntinum M. 465

Edicto Perperuo demum illud’ caput adie-
ctum fuiſſe puto, quod quisque iuris in alte-
rum ſtatuit, vt eo ipſe vtatur cum alii id ad

tempora liberae reipublicae reiiciant 9).

9) v. ſupra Lib. II. c. II. Rct. III. §. 6.

Iisdemque temporibus, aut certe paullo

poſt, EDICTVM etiam PERPETVVM PROVIN-

CraAlz, quod in omnihus prouinciis perpe-
tuo deinceps obſeruaretur, compoſitum ſta.
tuunt viri docti, nominatimque H. Dodwel-
lus r), et Ez. Spanhemius7). Perperam: cum
omnes ea de re ſileant veteres ſcriptores, id-
que etiam, propter diuerſam ſingularum pro-
uinciarum formulam, facultatem non habue-
rit ?†). Itaque circa Edicta ordinaria ſiue an-
nua prouincialium magiſtratuum nihil muta-
tum eſt, niſi hoc, vt in iis capitibus, quae ad
prouincias transferri poſſent, Edictum vrba-
num ſequerentur.

x) Dodwell. Prael. Cambd. IX. p. 341I.
5) Kanhem. Orb. Rom. Ex. II, 8.
z2) Docui illud i de Edicto Prouinciali
1 175 11 in Proluſ. de Edicto P, ouinciali Perpetuo,

§S. IX.
Idem dicendum eſt de EFDTCTO P?PERPF-

TVO AEDILICIO: quod nonnulli viri docti
Gg circiter

466 Lib. I. Cap. II. De Iurispudentia noa

circiter isdem temporibus factum eſſe, arbi-
trantur 2). Nam oſtendi poteſt, Aediles ex
Edicto Praetoris Perpetuo ius dicere de-
buiſſe, non minus, quam ceteros vrbanos
magiſtratus: quorum omnium iurisdictioni
iſta formula communis ideo data eſt. Ce-
terum neque ſemper hisce temporibus Ae-
diles Curules fuerunt ).

u) Dodwell. I. c.
X) v. Cuiac. Oh/. VIII, 38.

SEC T. V
De Iure Cinili
ſiue

De Auctoritate Prudentum:
ipſisque Iureconſultis.

§. I.

Trisperitonm auctoritas ab Hadriani tem-
poribus laetiſſime effloruit: celeberrimos-
que ab eo tempore Roma habuit ICtos, vsque
ad Alexandrum Imperatorem: a cuius impe-
rio fere conticeſcere viſa ſunt Iurisprudentiae
oracula. Cuius rei cauſas non difficile eſt
inuenire. Nam ſplendor quidem et auctori-
tas Ctorum inde extitit, quod Imperatores

ab Hadriano ſemper ICtos in ſummo honore

et

me

tem
quo

leſe

tre
fſlte
debe

Aler
auc
null
fuen

ab?
mar
VNt
Pri⸗
din
Tu
alio
ebe
reg
Ror
gen

h

4 N6

le, arbi.

diles ex
ere de-⸗

VIbanos
dictioni

ſt. (e.

hus AgA .

——

ni ten .

errimos-

Es impe

dentite
Keile eſt
tiudtor
erator

hopore

ab Hadriano vique ad Conſtantinum M. 467

et frequenter in conſilio habuerunt ſuo, vs-
que ad Alexandrum, de quo id ipſum memo-
riae proditum eſt a). Poſt Alexandrum au-
tem neceſſe erat ICtorum ſcientiam frangi,
quod, Reſcriptorum ad priuatos vſu inua-
leſcente, munus de iure reſpondendi Impera-
tores ipſi ſibi adrogabant, adeoque Iurecon-
ſultorum exigua auctoritas et dignitas eſſe
debebat. Itaque ab Hadriano, vsque ad
Alexandrum, multos ſummae ſcientiae et
aucétoritatis ICtos reperimus: poſt eum fere
nullos vel pauciſſimos, qui aliquo numero
fuerint, vel ad poſteros clari.
42) Lamprid. Alexandr. c. 16.

§. II.

Iurisconſultorum autem eadem fere, quae
ab Auguſto orta, ratio etiam his temporibus
manſit. Id vnum immutaſſe fertur Hadrianus,
vt non amplius facultatem reſpondendi 2
Principe petere neceſſe eſſet?): quod quam-
diu durauerit, certo dici non poteſt c). Cete-
rum hic minuenda eſt opinio Hotomanni ),
aliorumque, qui ICtis horum temporum ce-
leberrimis parum pretii ſtatuunt, qnaſi et pe-
regrini plerique, et latinae linguae rationisque
Romananae parum gnari fuerint: ſcribendique
genere vtantur, a conſuetudine latina valde
abhorrente. Primum enim peregrinos fuiſſe,
Gg 2 quis

468 Lib. III. Cap. II. De lurisprudentia noua

quis dicat, quos ſciamus in ſummis honoribus
et magiſtratibus eluxiſſe? Si qui autem esy-
ria vel Phoenicia oriundi fuerint, vti traditur
de Vlpiano et Papiniano: peregrinos tamen
exinde dicere non poſſis, cum et in vrbe nati,
et eorum parentes maioresue iam dudum ci-
uitate donati eſſe potuerint: multos enim in
prouinciis ciues Romanos fuiſſe, ſub Caeſari-
bus, etiam ex prouincia oriundos, nemo eſt,
quin ſciat: praeterea autem etiam conſtitutio-
ne Antonini Caracallae ciues Romani effecti
erant ingenui omnes, in Romano imperio e).
Orationem autem eorum latinam, ſi quis recte
vel per ſe, vel aetatis iſtius ratione, aeſtimet,
reprehendere non poſſit: virique docti ſatis
a criminibus et vitiis defenderunt f).
) L. 2. §. 47. D. de Or. Iur.
Eunapii certe temporibus rurſus peti ſolitum fuiſſe,
docet idem Eunap. in vit. Chryſanth. p. 286. exemplo
Innocenti ICti. Vixit autem Eunapius tempore Im-
peratoris Conſtantini M.
d) Hotomann. Antitribonian. c. 12.
4) v. A. Kbulting. Orat. qua disquiritur, cupandusne Rr
Tribonianus ete. p. 898. J4. in lIurispr. Anteiuſt.

F) v. Dukeri Opuſe. de Latinit. Iurisconſultorum p. 322.
et 292. et Bynkersboekius Obſ. VIII, 15.

§. III.

Iam ad Sectas ICtorum proficiſcimur. Qua-
rum diſſenſiones etſi non plane ceſſarunt his
temporibus, quippe Iuſtiniani tempore haud

Moa

Pamce
compor.
daret: t
deferbu
tradidi⸗
Ctoru
tium, 6
qunequ
hodien
Cuiacic

9) Cuin
corum,
creditu
gueſen
Eit, iu
tamdit
velſie
docti.
guamd
tis ind
ram en
aüpell
ue
9) Re
ſemen

lm

paucae

brince
rumer
et Din
luffec

Noua ab Hadriano veque ad Conſtantinum M. 469

oribus

paucae ſupereſſent, quibus ille definiendis
mesy.

componendisque per L. Deciſiones operam
d qaret: tamen earum quaſi aeſtus aliquantum
umen deferbuit, condito Edicto Perpetuo, vt ſupra
benuh tradidimus: exortumque eſt genus nouum
dun . ICtorum, mediam quandam viam ſequen-
eunm [tium, et ex vtriusque ſectae decretis optima
Cdelari. . quaeque et veroſimillima libantium: ques
enoe. hodie vulgo Herciſeundos adpellitant, auctore
tnto. (uiacio g): Miſcelliones h) alii.
1 S g) Caiac. ad §. 25. Inſt. de rer. diuiſ ad exemplum Stoi-
erio). corum, quos, medium ſecutos, Herciſeundos adpellare

isrecte creditur Seruius ad Virg. Aen. III, 68. ad verba animam-
que ſepulcro condimus. Verba Seruii, vt ea Cuiacius le-

delimet, git, ſunt: quam Stoici herciſeundi, id eſt, medium ſecuti,
ocli ſitis zamdiu durare dicant, quamdiu durat er corpus. Sed
vel ſic valde de huius vocabuli auétoritate dubitant viri
. docti. Nam optimae Seruii editiones et Codd. habent:
. quam Stoici terris condi, id eſt, cet. atque contextus ſa-
eum kuiſſe, tis indicare videtur, vocabula terris condi hoc loco ve-
. exemplo ram lectionem eſſe. Sed recepta eſt Herciſcundorum
enpore Iu. adpellatio omnibus hiſtoriae iuris ſcriptoribus: at-
ue adeo ea quoque nos interdum vſi ſumus.
) Peſto auctore, Miſcelliones ſunt, qui non certae ſunt
hmlun ementiae, ſed variorum mixtorumque iudiciorum.
nreint. .
um 9.722. §. IV.

lIam ipſos ICtos huius aetatis perſequemur.
Princeps eſt SALVIVS IVLIANVS ˙½), Ha-
mur.Crr. . drumetinus Afer *), qui ſub Hadriano, Pio,
uunths et Diuis Fratribus vixit, bisque Conſulatum
ote Mnd ſuffectum gefſſit/). Edictum Perpetuum, iuſſu
aucie Gg 3 Hadriani

470 Lib. III. Cap. II. De risprudentia noua

Hadriani compoſuit m). Scripſit Libros XC
Digeſtorum, ad Edicti Perpetui ordinem de-
ductos, Libros VI ad Minicium Natalem n), ſ.
vt alii vocant, ex Minicio, vel apud Minicium,
ad Urſeium Ferocem Libros IV ο), de Ambi-
guitatibus librum ſingularem p). Sabinianus
fuit, quamuis interdum a ſchola ſua diſſen-

tiat ).
) De hoc late diſputat Heinecc. in Diſ. de Saluio Iuliano et
Hiſt. Edict. Perpet. II, 3. p. 19 1. J9. in Opuſe. Poſium.
cf. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 24. [Vitam breuiter ſeri-
pfit Io. Srauchius.]
X) Wartian. vit. Iulian. c. I.
) v. Maſcou. V. C. de Sectis p. 54. Ceterum ſtemma
eius genealogicum Caſaub. ad Spartian. Iulian. c. I. Rei-
neſ. Var. Lect. III, 2. p. 344. et Epiſt. ad Rupert. 59.
Rupert. ad Pompon. p. 473. confecerunt et illuſtrarunt:
magis emendare adgreſſus eſt Heinecc. Diſſ. de Saluio
Iuliano p. 793. et in Hiſt. Edicti Perp. p. 197.
m) v. ſupra Sect. IV. §. 2.
2) v. Auguſtin. Emend. l, 6. p. 51.
„°) v. Auguſtin. I. c.
p) Stoicorum exemplo, quorum multi libri xreo! &α0π=
XMi, extitere. Ex hoc libro eſt L. 13. D.] reb. dub.
ſubtiliſſimum fragmentum: quod multi explicare labo-
rarunt: quos recenſet Meermann. V. C. in praef- ad T.
III. Theſ. Iur. Ciu. er Canon. Ceterum fragmenta li-
brorum Iuliani in Digeſtis v. ap Wieling. Iurispr. Reſtit.
b. 55. G4.

7) v. Maſcou. de Sect. II. 7. p. 60. 4. [Ceterum Iuliani
libros Reſponſorum interpretatus eſt Cuiac. Recit. T.

III. opp.]
§. V.
ABVRNVS VALENS, Iuliani aequalis, in
Antonini Pii conſilio fuit r). Scripſit S) Fi-
deicommiſorum Libros VII, et Aclionum libros
totidem.

b Hoa

otidem.

Een diſ

7) Crite
nonnull
nee ne,
) Fraen
.
M.

Eins
NVs 4),

14) L. 2.
Amden.

eſle,

8X
ltem ze
eminuit
eſt cum
decim
bitant
num ſil
Xh
9) Gcl.
„) Mena

4) Wiel

) bast

expole

Me

nou/ b Hadriano voque ad Conſtantinum M. 471
7 71
„⸗ V. “ . . „ . .
NWCO ridem. Sabinianus fuit?), quippe Iauo-
n de. (ieni diſcipulus.
1) . r) Copitolin. Anton. Pi. c. 12. quamquam dubitant etiam
ltun, nonnulli, an hic locus de ICto hoc capiendus ſit,
nec ne. [Nam ibi dicitur Saluius Valens.
Auhi.
) Fragmenta v. ap. MWieling. Iurisprud. Reſtit. p. 256.
inanus 4 ſ77.
illen. A *) v. Maſcou. de Sect. II, §. p. 53.
§. VI.
uli . . 1. . .. .
e Eiusdem lIauoleni diſcipulus fuit TVScIA-
erli. NVS ), de quo alia omnia ignorantur.
u) L. 2. §. vlt. D. de Or. Iur. de eo quaerit Menag.
Amoen. Iur. Ciu. c. 5. Aliis videtur Fuſcianus dicendus

Kemumn eſſe.
,e. I. Ri⸗ .

upert. 59. §F. VII.
Aürnrunt S5EN. CAECGILIVSAFRICANVS, Iulian
e . .
. item aequalis æ*), ſub Antoninis potiſſimum
eminuit. Idem Caecilius eſſe putatur, cuius
eſt cum Fauorino diſputatio de Legibus duo-
nhl decim apud Gellium y): quamquam alii du-

a. bitant 2z). Scripfit a) Libros IX Quueſtio-
“ num ſubtiliſſime et acutiſſime /), et Libros
, XX Epiſtolarum. Sabinianus fuit 0).

gmen l.
inr. Rr. ) L. 3. §. 4. D. de agnoſc. et alend. lib.
9) Gell. N. A. XX, I. v. Cuiac. Obſ. VII, 2. et Tract.
ad African. L, init. Reinold. ad L. 23. D. de K. I.
2) Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 22. 4. Auguſtin. de nom.
propr. Pand. p. 111. liz. a.
) Wieling. Iurieprud. Reſtit. p. 4- ſc.
55) Eas Cuacius IX. Tractatibus ad Africanum eruditiſſime
ullis, 1 eenxpoſuit.

tum Ieliim

19) 6 . e) Maſton. de Sect. IV, 3.b. 30. Z1.
un iinn Gg 4 §. VIII.

totMWV 4

472 Lib. III. Cap. l. De Iuricprudentia noua

F. VIII.

TERENTIVS CLEMENS, auditor lulia-
ni 42), ſeripſit e«) Libros XX ad Leger Iuliam
et Papiam Poppaeam.
4) L. 6. D. de vulg. et pupill. ſuhſt. .
e) Fragmenta v. apud Wieling. Iurisprud. Reſtir p. 25 I.
§. IX.

VINIDIVS VERVS, Antonini Pii con-

ſiliarius †): tantum ab aliis ICtis in Pande-

cte laudatur.
) Cepnolin. Anton. Pi. c. 12.
§. X.
Iisdem temporibus vixit IVNIVS MAV-
RICIANVS g), duorum librorum de Poenis bh),
et VI librorum ad Leges Iuliam et Papiam Pop-

paeam, et Notarum apud Iulianum, auctor.

g) L. 57. D. de legat. II.
*) Fragmenta v. ap. Mieling. Iurispr. Reſtit. p. 119.

F X.

Commodo Praef. Praetorio occiſus i).

Scripſit à½) libros quatuon de Re Militari,
ſiue Militarium; vnde Vegetio!) dicitur di-

ligentiſymus iuris militaris adſertor.
*) ap. Dion. Caſj. vocatur Tarruntius.

) Dio Caſſ. Excerpt. Peireſc. p. 724. Lamprid Conmmod. .
v. Frewech. ad Veget. I, 8. c. Otto praef-. ad Tom. I.

i. Iur. Ciu. p. 16.
*) v. Wieling. Iuricpr. Reſt. p. 251.
) Veger. de Re Mil. 1, 8.

XxXyXV
TARVNTENVS *) PATERNVS, ſub

§. XII.

PAPI

nlitu
tempor

menta

5EX,

FVcue
tur vixi

Herciſc
lianum
duplex

lri9),
fum li

KXXXIN

VII,

V na
cionun/
Libroe
num, .

ſine iu

fuie

¹) v. d⸗
Lr.
AL.;

t Mia.

luliam
ir 6,251.
bii con-

Pande-

8 MAV.
enis h),
umbop⸗

uctor.

„ n.

. dionum, XL.; ſiue ex variis Ledionibus x),
luni, Libros XIV Epiſtolarum et Variarum Lectio-
etur num, Digeſtorum Libros V, Libros ad Edictum
LXXXIII ), et de Kipulationibus. Ceterum
ſine iuſta cauſa duos Sextos Pomponios

Cnnod/

4 Tn. L

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 473

§. XII.

PAPIRIVS IVSTVS, auctor librorum XX
Conſtitutionum Diuorum Fratrum m), iisdem
temporibus floruiſſe videtur n).

m) v. A. Auguſtin. de nom. propr. Pand. p. I29. a. Frag-
menta in Digeſtis v. apud MWieling. Iurispr. Reſtit. p. 157.
2) LI. 60. de pact.

§. XIII.
SEXN. POMPONIVSO), Iuliano aequalis,
vsque ad Diuorum Fratrum imperium vide-
tur vixiſſe p). De ſecta eius non conuenit.
Herciſcundum fuiſſe, Maſcouius 4½), Procu-
lianum, alii ſtatuunt. Scripſit r) Enchiridion
duplex, alterum II libris, alterum libro ſingu-
lari 5), Epiſtolarum Libros XX, Fideicommiſſo-
rum Libros V, ad Q. Mucium Ledionum
XXXIX2z), ad Plautium, ſ. ex Plautio, Libros
VII, Regularum librum ſingularem, Libros
XXXVaAdabinum, ſiue ex Sabino u), Libros
V Senatusconſultorum, Libros Varianum Le-
