conſtituendae conſilia, quibus obſeruandis,
et bene et tuto rempublicam adminiſtratu-
rus eſſet. Quae omnia memoriae ac litteris
egregie prodidit Dio Caſſius †). Atque ille

poſtea in plerisque rempublicam ex ea prae-

ceptione conſiliisque conſtituit.

e) Dion. Caſſ. LII. init.
F) Dion. Caſſ. Lib. LII. p. 473. qui locus eſt de conſti-
tutione imperii ab Auguſto facta claſſicus, continet-
que peritiae ciuilis prudentiſſima praecepta; qua de cau-
ſa etiam commentario politico illuſtratus eſt a Boeclere.

5. III.

Sed Legem iſtam Regiam, qua Auguſto, ce-
terisque ſequentibus Imperatoribus poteſtas
ſumma imperiumque datum eſt, fas eſt, hoc
loco explicare: propterea, quod haec Lexto-
tius poteſtatis principalis quaſi fundamentum
continet. Ipſe quidem Iuſtinianus g) et
VIpia-

270 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua

Vlpianus in Digeſtis ), omnem poteſtatis
Imperatoria vim ex Lege Regia repetunt.
Sunt tamen in viris doctis haud pauci, qui
vel dubitent, vel negent, talem Legem ex-
titiſſe, propterea, quod ſub Imperatoribus
primis nomen illud non inuenitur: adeoque
Legem Regiam figmentum I[Ctorum anti-
quorum eſſe, Imperatoribus adſentari cupi-
entium, ſtatuunt *). Cuius opinionis au-
Gtoritas quae eſſe debeat, facile ab quouis
intelligitur. Quis enim ſibi perſuaderi pati-
dtur, ICtos contra omnem hiſtoricorum

fidem fingere, et comminiſci auſos fuiſſe

Legem aliquam, quae non extitiſſer vm-
quam? Quorfſum porro adſentarentur in eo
Imperatoribus, qui potentiam imperium-

que tuto tenerent? Quod autem legis Re-

giae nomen primis temporibus non extitit,
(nam id Legi dari etiam primo imperii ſae-
culo non potuit, propter ſummum vegii no-

minis odium) id ſane non efficit, vt res ipſa

non extiterit, Lexque nulla lata fuerit, de
imperio Auguſti, aliorumque ſequentium
Imperatorum.
2) §. 6. Inſt. de Iur. Nar. Gent. er Ciu.
b) L. 1. pr. D. de conſt. princ.
¹) In primis id egit Martinus Schoockius in tratactu de

Quadruplici Lege Regia: ſed argumentis haud parum
imbecillis. Alios, qui eandem rationem defenderunt,

v. apud Gerh. Coccei. ad L. 2. D. de Or. Iur.
§. IV.

ltaque
ſo lequi
ſtate imp
que Ron
eſt prim
Auguſtun
lique o

quoc ſin

e ege
Velpaſar

nemorat

ſolita dee
½ „
ni): e
maethe

fſpzſiani

perüt,
1) Do
0 Te. H
*²) [T.
) br ibt
runt Gru
fragmen
lur. l
citialel
uiiſtin⸗
kent arg
ditatione
in Or.
lud. E

mentum

19 ⁄4.

u

Reſtatis

ci, gvi
gem ex
toribus
deoque
m anti⸗
ti cupi.
Dhis au⸗
uovis
eti pari
corum
fuiſſe
ſer V⸗
ur in eo
perium
egis Re-
ettit,
erüi ſie⸗

egiino·
res ili
ent, de
ventium

Katuetn de

renderunt .

.

..

ab Auguſto vique dd Hadrianum. 271

§. IV.
Itaque id iam docendum eſt, fuiſſe Augu-
ſto, ſequentibusque, Legem latam, de pote-
ſtate imperioque, quod ipſis Senatus Populus-
que Romanus deferret. Id demonſtrari pot-
eſt primum inde, quod veteres Auctores, in
Auguſtum, tradunt, conſenſu Senatus Popu-
lique omnem poteſtatem collatam eſſe &£):
quod ſane nulla re, niſi Senatus conſulto at-
que Lege populi, fieri potuit. Deinde de
Veſpaſiani imperio diſerte Senatusconſultum
memorat Tacitus/), quo ei omnia principibus
ſolita decreta ſint ſet de imperio Veſpaſia-
ni*)]: extatque ipſa hodie in Capitolio Ro-
mae tabula aenea, in qua Lex de imperio Ve-
ſpaſiani perſcripta eſt m); etſi aliqua pars
periit.
*½) Dio Caſ. Lib. LIII. p. 507.
) Tac. Hiſt. IV, 3.
*) [Tac. Hiſt. IV, 6.]
m) Ex ipſa tabula deicriptum fragmentum Legis edide-
runt Gruter. Inſcript. p. CCXLII. Inde repoſitum eſt idem
fragmentum a Grauina in Orig. Iur. Ciu. Heinecc. Ant.
Iur. I, 2. fin. ac pluribus aliis, ac nuper ad calcem Ta-
citi a Cel. Erneſto in Excurſu. Non defuerunt quidem,
qui iſtius tabulae fidem et auctoritatem in dubium voca-
rent, argumentis ſane non leuibus: ſed omnes fere du-
bitationes diſſoluit Fabrett. Epiſtola apud Grauiuam
in Orig. Iur. Ciu. p. 231. et nuper Cel. Erneſti in
laud. Excurſ. ad Tacit. Interpretati ſunt hoc frag-
mentum inprimis Schubart. de fat. Turispr. Rom. III,

19. /47. ad fin. et Cel. Erneſti loc. laud. L
„ V.

2: Lib. UI. Cap. L. De luriaprudentie nous

V.
Sed quamuis anno oV. DCCXXVII. Augu-
ſto Lege i imperium datum eſſet n), ac ſum-
ma potelſas in republica; tamen cum ad-
huc ei quaedam viderentur ad ſummam

omnium rerum deeſſe, ſenſim paullatim- .

que, interuallo temporum, qiuerſis legi-
bus ac Senatusconlintis, alia ei iura, poteſta-
tisque partes plures tributae ſunt e). Se-
quentibus vero Imperatoribus, ſub initia im-
perii, ea omnia, adcumulatis etiam aliis no-
uis iuribus, vno Senatusconſulto vnaque Le-
ge data ſunt, quae Auguſtus paullatim ac-
cepiſſet.

n2) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 3o2.
ο) v. I. E Gronou. Orat. de Lege Regia, et Noodtii Orat.

de Iure ſummi imperii et Lege Regia T. I. Opp. p. 54.
§. VI.
Iam, vt, quae de poteſtate Auguſti dixi,

melius intelligantur, quibus quaſi gradibus ad

ſummum deſcenderit, lubet oſtendere. Anno

DCCXXVII, vt monui, datum eſt ei impe-

rium †); Senatusque in eius acta iurauit 9).
Anno DCCXXX, decimo conſulatu, ſolutus
eſt legibus r), hoc eſt, lege Cincia. Anno
DCCXXXI. decretum ei eſt, vt, quoties Se-
natus haberetur, etiamſi nullum gereret Con-

ſulatum, de quibuscumque rebus relationem
facere Poſſet, vd Proconſulatum etiam ingreſſu

Romae

b

Romae no

onincis

Giſkratuun

ei concel
tni⸗ er 4
alia winot
) V. Dis

9) gvodh an
p) Dion. 0
lutus icat
eſt,guaſie

Mlui dicit

hec ete
vero ex!
doceri po
os uill
fragmen
90 Dio e
9) Do 4

E

tum inpe

es facge

Imperato
lege ete
Pitibus ſ
uo Lex

tulatioe,

Non male

Augu.
1c fum⸗
dum ad.
Uummam

ullatimn.

ſis lege⸗
poteltn⸗
4). Fe-
nitia imn⸗
glis no⸗
gue Le .

rim ac⸗

li dir,
Cibusad
te, Anno
ei impe
Urauit 9)
fohtus
4. Anao
oties Se⸗
fet Con-
lationenn
1 ing reſlu
Romaee

ab Auguſto voeque ad Hadriunum. 273

Romae non deponeret, in omnibus denique
prouinciis ei maior eſſer poteſtas, quam ma-
giſtratuum *. Anno DCCXXXV. poteſtas
ei conceſſa eſt emendandi omnia pro arbi-
trio, et, quas vellet, leges ferendi 2½). Vt
alia minora taceam.
p5) v. Dio Caß-. I. c.
92) quod quale ſit, oſtendit Lipſe ad Tac. A. XVI, 22.
r) Dion. Caſj. Lib. LIIL. p. . Quamuis vero legibus ſo⸗
lutus dicatur princeps Rom. tamen id non ita capiendum
eſt, quaſi omnibus legibus ſolutus fuerit. Legibus enim
Jolui dicitur etiam ille, qui vna tantum lege ſoluitur:
haec eſt lequendi formula latina, v. I. F. Gronou. de
Lege Regia, et Noodt. Or. de iure ſuünmi imp. l. c. Tum
vero ex hiſtoricis Romanis, ipſisque libris iuris noſtri,
doceri poteſt, principes numquam omnibus legibus ſo.
lutos fuiſſe, ſed quibusdam tantum; patet id etiam ex
fragmento Legis Regiae Veſpaſiani. conf. Noodt. Obſ. I, 3.
5⁶) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 594.
*) Dio Caſſ. Lib. LIV. p. 604.
S. VII.
Quemadmodum vero Auguſto Lege da-
tcum imperium eſt, cui deinde acceſſiones plu-
res factae ſunt, ita ſemper etiam ſequentibùs
Imperatoribus imperium et poteſtas data eſt
Lege, et SCto. Lex autem iſta variis nouis ca-
pitibus ſubinde aucta eſt, fere eodem modo,
quo Lex illa imperii, qua Imperatori Augu-
ſtiſſimo German. ſumma defertur, quam Capi-
tulationem vulgo adpellant, Carpzouius autem
non male Legem Regiam vocauit. Legis Regiae
autem nomen non ante accepit haud dubie,
8 quam

274 Lib. UIl. Cap. I. De lurioprudentia noua

quam iis temporibus, quibus ipſi Imperato-
res Romani cum a Graecis Bacοαααι tum aà ſuis
Reges, omniaque, quae Imperatorum eſſent,
regia, veluti regiae veſtes *), regia domus, et id
genus alia, dici coepiſſent. Alias autem iſta

de i imperio ac poteſtate Caeſarum Lex appel-
latur etiam Lex imderi⸗ ) et Augiſtunn pri-
dAilegiuim *).

2*) [v. Caſaub. ad Spart. Hdr. c. II. p. m. r00]

u) L. 3. C. de teſtam.

x) L. un. J. 1I4. C. de cad. toll. conf. Scbubart. de ſar. I.

riprud. Rom. III, 26.
§K. VIII.

Ab hac Lege Regia Senatusque conſultis,

de poteſtate Gaeſarum imperioque factis, di-

ligenter ſecernenda ſunt illa Senatusconſulta,

quibus tam Auguſto, quam ceteris Impera-
toribus, nomina et honores tribui conſue-
uerant y). Itaque iam, quibus nominibus ſum-
mos honores, ſummamque poteſtatem acce-

perint Imperatores, tradendum eſt. Initium
factum eſt ab Auguſto. Is enim cum vereretur
Dictaturam perpetuam, nomen valde inui-

dioſum, recipere, ex conſilio Maecenatis, alia

maluit magis popularia, et ſpeciem antiquae

libertatis referentia, adſumere z).

„) Intelligitur id inde, quod Tacitus Hiſt. IV, 3. dieit,

Veſpaſiano omnia, principibus ſolita, decreta eſſe: quo
oſtendat, honeres, eorumque vocabula, Veſpaſiano de-
creta faiſſe, c. 6. autem de imperio eſiaſi tani decre-
tum refert. v. Bi V. C. ad Tac. l. c.

459

Nowuir

guſtoiach

pruenome
rIribunnici

Moru
ſtus, mor
Omnia ere

femmpubli

imaginen
Dir quide
Quamuis

Eagnifcan

Ommibus
eſte). h
te inuen
exercirne
belliet p
etiam in
eſta. F.
men Pra
tonemy
eſvo/

inuiolahi

ilig Por
ibu del
foatione

dore der
Zenatan,

100

derato⸗

na ſis

ellent,
etic
emita
appel.

n ri·

efar li

rs,
is, ·
onlolta,
lmpere-
conſue-
usſum⸗
N aCe⸗
lnitium
ereretur
ge inui⸗
atis, li
ntiquue

ab Auguſto voque ad Hadrianum. 275

Nomina autem, quibus Imperatores ab Au-
guſto inde vſi, ſunt haec: nomen Principis3
praenomen Inperatoris, cognomen Auguſti,
Tribunicia Poteſtas, Proconſalatuss Praefeltura
morum, ac Pontificautus Maximus, quem Augu-
ſtus, mortuo Lepido demum, recepit: quae
omnia erant nomina eiusmodi, quae mutatam
rempublicam diſſimularent, ac ſpeciem atque
imaginem veteris libertatis referrent. Princi=
pis quidem vocabulum, iam libera republica,
quamuis magis ciuili ſenſu, vſurpatum, ad
ſignificandam Imperatorum eminentiam, qua
omnibus ciuibus antecellerent, adſcitum
eſta). Imperatoris praenomen, a Iulio Caeſa-
re inuentum, vim habebat eam, vt in omnes
exercitus populi Romani imperium, iusque
belli et pacis, haberent, iusque vitae et necis,
etiam in vrbe b). Auguſto id quidem datum
eſt a. V. DCCXXVc). Augiſti autem cogno-
men prae ceteris, quae in Senatu in delibera-
tionem venerant, probatum atque receptum
eſt, quo ſanctitas quaedam, ſiue maieſtas, atque
inuiolabilitas Caeſari accederet d). lam Tribu-
nicia Poteſtas, Auguſto ceterisque Imperato-
ribus delata, ſummae fere poteſtatis vim ſigni⸗
ficationemque habebat, vt quocumque tem-
pore Senatum populumque conuocare, ad
Senatum referre, agere cum populo, adpella-

276 Lib. III. Cap. I. De lurisprudentia nous

ri, adpellationesque cognoſcere, ſententias
iudicum, decreta magiſtratuum iniqua, impe-
dire, infirmare, vel reſcindere poſſent, et a
nemine laedi e). Atque ea poteſtas quantam
ſummi imperii ſignificationem habuerit, inde
cognoſcitur, quod anni /) tribuniciae pote-
ſtatis, tamquam anni imperii, in Numis aliis-
que monumentis publicis numerantur g). Ex
eadem poteſtate tribunicia Caeſares iurisdi-
ctionem exercuerunt h). Id tamen hic obſer-
uandum, Imperatores, quamuis poteſtate tri-
bunicia vterentur, Tribunos tamen adpellari
noluiſſe, ſed alios adhuc tribunos, ſine vi, cre-
ari paſſos. Proconſulatus, Auguſto ceterisque
Caeſaribus tributus, eam vim habebat, vt ma-
iorem in omnibus prouinciis poteſtatem ha-
berent, quam praeſides?): nomen tamen Pro-
conſulis non fere, niſi extra vrbem, vſurpare
ſolebant propterea, quod in vrbe, ex inſtitu-
tis reipublicae vereris, nullus eſſe poterat Pro-
conſul. Itaque etiam nomen Proconſulis fe-
re non, niſi in monumentis prouinciarium, re-
peritur ½). Praefedura morum, quae pars erat
Cenſurae, cum ipſam Cenſuram accipere no-
luiſſet Auguſtus, ac fere plerique ſequentes
Imperatores), id dabat iuris, vt poſſent de
dignitatibus omnium ciuium ſtatuere, legere
Senatores, Equites, iudices, notamque addere
iis, qui non probarentur. Pontificutus Maxi-
mus,

—

5 4

ut ) l
ſalceptus

öls in ſau
ferebat;

marn ad in

lisfuisrati

ſemperqu

batur. Ne
rNores C

vque 1d
qam Chrn

ten, repu
is Patrig

AWdo anne

Cielares

b initio

4) Dio C
Ee Ha
) Do r
M. N
4) Nam au
Dio Cil.
Hx. Docn
Pruef. N
Lüngrei
doreſt are,
9 Nn
Alonem

1006

Nentigs
Inpe-

t, et
Uantam
it, inde
e pote
nisaliss⸗
rg). EH
jurisci.
cobler.
kare tri.
Cpelari
vi, cre⸗
tetisque
„N.
tenn he-
nen Pro-
larpare
inſtiru⸗
eratro-
lulisfe⸗
lum,re-
parserit

Obentes .
ſent de

legere
ege

edddere
,MrH
nnus,

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 277

mus m), ab Imperatoribus, exemplo Auguſti,
ſuſceptus prudentiſſimo conſilio, ſummam
ipſis in ſacris religionibusque poteſtatem ad-
ferebat; quo fiebat, vt religionem, efficaciſſi-

mam ad imperium continendum rem, conſi-

liis ſuis rationibusque adcommodare poſſent:
ſemperque ſtatim vna cum imperio adſume-
batur. Neque Conſtantinus M. aliique Imoe-
ratores Chriſtiani dubitarunt eum recipere,
vsque ad Gratianum, qui primus eum, tam-
quam Chriſtiano principi minus conuenien-
tem, repudiauit. Auguſto denique etiam Pa-
tris Patriae nomen, honoris cauſa, datum eſt
SCto anno DCCLII, quod ſequentes etiam

Caeſares receperunt, non tamen fere ſtatim

ab initio imperii n).

a) Dio Caſy- Lib. LIII. p. 496. Tac. An. I, I. Kanbem
de Eſ. et Praeſt. Num. Diſ. XII.
b*) Dio Caſ-. Lib. LIII. p. 508. 518. ſq. Hanbem. de Praeſt.
et Vſ. Numiſm. Diſſ. XII. v. 392.
*½) Dio Caſſ. Lib. LII. p. 4093.
A) Nam auguſtus ſignificat ſanctum. Ouid. Faſt. I, 600. ef.
Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 507. Wanbh. de Praeſt. et V. Nu-
e) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 508. et p. 518. 519.
F) v. Dodwell. Prael. Cambd. XIX, 7. Panbem. de VI. er
Praeſt. Numiſi. Diſj. XII. p. 433. L. II. Cbriſt. Gottl.
Schwarzii Diſy. de Auguſtorum Caegſarumque rribunicia
poteſtate, Altorf. 1715.
g) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 508.
6) Nam et iam libera republica tribunos plebis iurisdi-
QAionem aliquam ſuper adpellationibus habuiſſe, vidi-
Mmiis

278 Lib. II. Cap. I. De Iuricprudentia noua

mus Lib. II, c. I. §. 4. conf. Erneſti V. C. Excurſ. ad
Sueton. c. 43.

3) Dio Caſ. Lib. LIII. p. 508. et 5 19. v. Pag. Crit. Baron.

ad a. Chr. s5. et Diſ. Hyp. P. I, c. 3. §. 2. ſ.
X) v. Pagi Diſj. laud. c. l. cf. Noriß ad Cenoraph. Piſan.
b. 189. ſq.
) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 503. ſ. Non tamen omnes Cen-
ſura abſtinuiſſe, docet Phil. a Turre in monum. vet.
Ant. I, 2.
) Dio Caß. Lil. LIII, p. 5oe8. ef. Io. Andr. Boki Diſ.
de Pontifcatu Maximo Imperatorum Chriſtianorum et Bo-
hierius in Diſſ. de Pontificatu Maximo Imperatorum Ro-
manorum, quae eſt L. V. Hiſt. Acad. Iiſcr. inſerta et Sal.
Ern. Qpriani Diſſ. de Maximiliano Pontificatum Max.
adfectante.
2) Dio Caſ. Lib. LVI. p. 695. Sart. Hadrian. c. 6. cf. Pa-
gii Diſſ. HEypat. P. II. c. 5. H. 9. Caſaub. ag Suet. Aug. (.
52. de anno, quo Patris Patriae nomen SCto accepit, vid.

emnino Erneſt. V. C. Excurſ. ad Suet. Aug. c. 58.

In his tamen omnibus praecipuum erat

Auguſti nomen. Nam cum cetera nomina
communicarentur cum iis, quos collegas fe-
ciſſent, hoc vnum, certe vsque ad tempora
Diuorum Fratrum, qui primi collegae Augu-
ſti pares extiterunt, vni proprium manſit.
Quos enim collegas ſibi exemplo Auguſti ad-
ſciſeebant, iis Tribuniciam poteſtatem, inter-
dum etiam Proconſulatum, atque adeo prae-
nomen Imperatoris dignitatemque concede-
bant: tamen Auguſto ipſo minores, eique
ſubiecti dic Tiberius ab Auguſto Tribunici⸗
am poteſtatem, Proconſulatum, titulumque Iu-
Pera-

4.

ennonis

ſeitus; ſi
Ttianus:

iis tanton

tribuebar
nomine?
perüvoc

lnperen,
us, II
qui Trihn
lyvperuto,

ſeggirur,
peraterit
lonſulare
)V be

Fii:

Pertem!
tum luui

Vvocabul⸗
lPua 1
V. Deor

dede

Perium

do, con

quennie

Ah

Nou
ur. ad
t. Baron.
. Piſin.

nes Cen⸗
nutn. vet,

ℳ Diſ.
un et ho⸗
run Ro-
ta et N,
n Maox.

S. ck le.
Ag. e.

epit,rid,
5⸗

m era?

nofnina

egos ſe⸗

einpora
Abg
manſit.
uſti c⸗
intel
0 plue-

oncede⸗

. eiqe

hunit⸗

ete

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 279

peratoris accepit, in conſortium imperii ad-

fcitus; ſic eadem Titus a patre Veſpaſiano,

Trianus a Nerua. Imperatoris autem titulus
jis tantum, qui Proconſulatum adepti eſſent,
tribuebatur, non item illis, qui tantum ſub
nomine Tribuniciae poteſtatis in ſocietatem im-
perii vocati. Propter Proconſulatum enim illi

Imperatoris titulum habuerunt, veluti Tibe-

rius, Titus ac Traianus †½); Agrippa vero,
qui Tribuniciam tantum poteſtatem accepiſſet,
Imperator adpellatus non fuit. E quibus con-
ſequitur, vt in collegio imperii titulus In-
peratoris ſpectet tantum imperium illud Pro-
conſulare.
5) v. Pagi Crit. Baron. ad a. Chr. 71I.
Fili autem Imperatorum, antequam in
partem imperii vocarentur, nomine Princi-
pum luuentutis 4) honorabantur: quod erat
vocabulum, quo dignitas ſolum aliqua prae-
cipua, non poteſtas, ſignificaretur.
9) v. Dodwell. Praelect. Cumbd. XVIII, 9. ſ. XIX. 5. f.

§. AXlI.
Sed ad Auguſti imperium reuertor. Is im-
perium non in perpetuum, ſed quaſi aliquan-
do, conſtituta republica, redditurus, in quin-
. . . „ .
quennia ac decennia recepit; ita quidem, vt,
elapſo primo decennio, aliud quinquennium,
1 8 4 et

280 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia nouà

et cum hoc exiiſſet, aliud decennium, et poſt
item duo alia, decreta reperiantur r). Atque
haec Auguſti ratio feſtis Quinquennalihus, De-
cennalibus, e quibus plura alia manarunt, de-
dit originem *½), quae deinde ſemper manſe-
runt vsque ad Iuſtinum minorem ).

r) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 506.
5) Dio Caſf. Lib. LIII. p. 706. conf. Pagi Diſ. Hypat. P. II.
c. 2. Norig. Diſj. de Votis Decennalibus. Atque eorum
feſtorum notitia cum vniuerſe ad hiſtoriam, tum ad
accuratam iuris ciuilis intelligentiam, neceſſaria eſt.
v. Pagi Dij. Khpat. P. II. c. 3. et ſqq. III. Rirter. Prol-
gom. Cod. Tbeod. p. 213.
2) v. Pagi Difj. Hhpat. P. II. c. vlt. §. 6.

§. XIII.

lIam videndum eſt, quam mutationem in re-
publica fecerit Imperator, poſtquam, nomine
Auguſti et Lege Regia, tota ei respublica per-
miſſa eſſet. Ea ad duo referri capita poteſt:
ad veteres magiſtratus et honores, deinde ad
nouos, ab eoque primum creatos, aliaque no-
ua inſtituta. Atque ea in re Auguſtus mirifi-
ca arte vſus eſt, de conſilio Maecenatis, quo
plebs mutatam eſſe rempublicam non ſenti-

ret: ipſe autem potentiae ſecurus eſſer. Nam

primo, relictis omnium magiſtratuum vete-
rum nominibus, honoribus, commodis, po-
teſtatem omnem ad ſe traxit, aut illis dedit
magiſtratibus, quos ipſe primus inſtituiſſet;
deinde magiſtratuum creandorum poteſta-
tem

454

temadſet

comitiorn

uumen, c

teneretur
Gum omn
Senatu et
ſs popul
igribus,
ret: mili
Iem ad pn

ſimam 4)

14) Dio 6

Inma

PDrimno e

quideme

busprae
ellent:.

Conſulih,

Gnitnegt
ſet. vnd
et ſißech
Pocecel
Prioribu
bant: h
luumge
lumhune

Verunt, P

rnamen

Non

et poſt

Atqe

hut, De.
Vnt, de-
rmanle⸗

lper P Il

glle eorum

m, tum fd

eſſaria eſt.
ner. Prok-

jeminte-
,nomnine
blien per⸗
l poteſt:
geindend
iaqueno.
lus mirif⸗
atis, o
on ſent .
er. Nm
um rete⸗

Uis dedt
ſtiraillet⸗

8 pteſt.
e

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 281

tem ad ſe tzanstulit, ita, vt, quamuis rationem
comitiorum, a Caeſare inuentam, retineret,
tamen, cum commendationem eius populus
teneretur obſeruare, reuera ipſe propemo-
dum omnes crearet: porro prouincias cum
Senatu et populo partitus eſt, ita, vt, remiſ-

ſis populo prouinciis minoribus atque tenu-

jioribus, potentiores maioresque ſibi reſerua-
ret: militem denique perpetuum inſtituit,
rem ad principatum firmandum opportuniſ-

ſimam u).
2) Dio Caſſ. Lib. LII. p. 482.

§F. XIV.
In magiſtratibus et honoribus veteribus,
primo exponemus, quid mutauerit. Conſules
quidem omnibus iis honoribus atque inſigni-
bus praeditos eſſe paſſus eſt, quibus antea vſi
eſlent: ſed poteſtatem imminuit, ſußfectis
Conſulihus creandis æ), quo pluribus fidei co-
gnitae gratificari, aliosque ſibi deuincire poſ-
ſet: vnde diſcrimen ordinariorum Conſulum
et ſuffectorum quorum illi Kalendis lanuariis
procedebant, nomenque anno dabant, ae
prioribus tantum fere menſibus faſces habe-
bant: hi autem ceteris anni menſibus Conſu-
latum gerebant. Lertium etiam genus Conſu-
Ium honorariorum, quos codicillares poſtea di-
xerunt, qui, cum Conſulatum non geſſiſſent,
ornamenta conſularia haberent, a Caeſare iam
8 5 inuen-

282 Lib. III. Cap. lI. De lurisprudentia noua

inuentum, ab Auguſto ſequentibusque Cae-
ſaribus creatum eſt /). Neque ſolum hac re
poteſtatem Conſularem imminuit, ſed etiam
eo, quod maximam poteſtatem in ſe trans-
uliſſet. Quare ſub Caeſaribus iurisaictionem
aliquam, veluti de fideicommiſſis exercue-
runt ac voluntariam, quam vocant.

x) v. Pagiè Diſf. Ehpat. P. I. c. I. et in Crit. Baron. ad a⸗

Cbr. 311. u. 7.
„) de his v. Pagius Diſſ. Hhpat. P. I, I. c. 8.

§. XV.
Praetorum numerum auxit fere vsque ad
XII. z), quamquam primo X, et aliquando
XVI. creauit a), maiore iurisdictionis et iu-
diciorum parte ad Praefectum Vrbi delata).
Cenſores creauit, qui cenſum agerent, Praefe-
Kura recturaque morum in ſe translata. Quae-
ſtoribus Vrbanis curam aerarii ademit, et binis
Praetoriisb) vel Praetoribus dedit, vnde Prae-
zores aerarii vsque ad Claudium. Zribunos
plebis creauit, ſine vi. In Aedilibus quid muta-
uerit, non inuenio. Minores magiſtratus ve-
teres plerosque reliquit ille quidem, ſed ita,
vt, Decemuiris litibus iudicandis additis, Vi-
gintiuiratum, veluti primum ad honores gra-
dum, conſtitueret c), eosque ex equeſtri or-
dine legeret.
2) Dio Caſ- Lib. LVI, 636.

4) V. Lioſ ad Tac. An. l, 14) Et Rupert. ad Pompon. Pp.

) let.

52¹

Aſck. Ehn
9) Do /
d Lac, 4
Onocor.

) Dioce

et (olu⸗

Horun

oimnium
exemplo

les db ip
chei ordin
poribus
tuum par
tem pope
it tamer

celſlario .

ue ad 7

Datum tr

4) v. Peg

²) Leton.

lam P

Quos e c

ins nome
iis cogni
noin er
ſülaribus
Aetur, e

0

ne Cae.
hac 1ie
detiam
e tlans⸗
ichonen
vercue-

arog. ad

glee ad
quuodo
is et u⸗
delata ).
Pyuſſe.
. WWue:
et binis
ge Piue-
Trihunos
lid muta-
rotus Ve-
ſed ite;
diis, V
noresgla⸗
uettri or⸗

Punpot.

7 ſc.

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 283

*) [ef. Scbulting. Diſſ. de Recuſ. Nud. c. VII. §. 2. 3.]
³½) Dio Caſ. Lib. LIII. p. 497. Sueton. Aug. c. 24. V. Ligſ.
ad Tac. An. XIII, I8. Rupert. ad Pompon. p. m. 219. [cf.
Otiocar. Hamm. Sohediasm. Nomicophil. p. m. 159.]
*) Dio Caſ. Lib. LlV. p. 540. v. Linſ. ad Tac. A. III, 29.
et Caſaub. ad Spartian. Iulian. c. I.

§F. XVI.
Horum magiſtratuum, praeter Confules,

omnium comitia cum populo partitus eſt,
exemplo Caeſaris, vt diximus. Nam Conſu-

les ab ipſo ſolo deſignabantur. Hinc coepit

dici ordinatio Conſulum et poſterioribus tem-
poribus Nundinium d). Reliquorum magiſtra-
tuum partem dimidiam ipfe deſignabat, par-

tem populo in comitiis creare permittebat,

ita tamen, vt, quos ipſe commendaſſet, ne-
ceſſario crearentur e). Atque id manſit vs-
que ad Tiberium, qui comitia omnia in Se-
natum tranſtulit.
4) v. Pagi Diſj. Hhpat. P. I. c. I.
e) Sueton. Aug. 40.
§. XVII.
Iam progredimur ad nouos magiſtratus,
quos e conſilio Maecenatis inſtituit. In qui-
bus primum locum tenet Praefectus Vrli cu-
jus nomen quamuis iam libera republica ſa-
tis cognitum fuiſſer, poteſtas tamen plane
noua erat. Is ab Auguſto inſtitutus, e Con-
ſularibus fere, vt quietem, otiumque vrbis tu-
eretur, ſeruitia compeſceret †), querelas ſer-
vorum

284 Lib. II. Cap. I. De Iuricprudentia noua

uorum aduerſus dominos audiret g). Mox
omnem animaduertendi in nocentes homi-
nes, ſuppliciorumque irrogandorum accepit
poteſtatem h). Quid? quod denique quaſi
proprius iudex Senatorum et Equitum factus
eſt. Poteſtas intra Vrbem, centeſimumque la-
pidem?), exercenda, non vnum per annum,
ſed per totam ſaepe vitam ex arbitrio princi-
pis durabat. Ceterum Auguſtus ei adpellatio-
nes ⅛) in vrbe delegauit.
Pp) Dio Caſſ. Lib. LII. p. 478. Tac. A. V, J, II. Villicus
rhis vocatur a luuenal. Sar. VI. .
g) v. Nordkerk. Diquiſ- de Leg. Petron. c. 3.

b) L. o. D. de interd. et releg.
¹) L. 1. §. 4. D. de off. P. Vrb. LTac. I. c. Iuuen. Sar.

XIII. 157.]
k) Suet. Aug. c. 33. De praefecto Vrbi erudita eſt Diſſerta-

tio Drakenborchii, iterum nuper edita, et Io. Tob. Krebſii
V. C. Epiſtola.

§. XVIII.

Praefectura Praetoriana altera noua pote-
ſtas eſt, quam Auguſtus inſtituit: poteſtas pla-
ne militaris ab initio; vt Praefecdtus Praetorio
militibus Praetorianis praeeſſet/). Duos, e
conſilio Maecenatis, ex equitibus Auguſtus
creauit m). Quem Tiberius creauit, Seianus
vim praefecturae valde intendit n): deinde
in numero ſaepe variatum o). Procedente
tempore etiam ciuilem poteſtatem nacti ſunt
Praefecéti, ac tantam quidem in omnibus re-
bus,

:¹

bus, vt
toribus,
) Nin f

loc. Pen
1) Dio C
1) Toc. 4
.w.II.
Praetoric
ctiam D

ruefa

iünſtituit.

CuTri
(que ſepte
Cauerent
re idem
eſfraclor
Pruefech
Auguſto⸗
bebat)
ſeeb,
um exig
Panes Ei

)LID
9 uer. 4
v. Auer

1004

Mox
homi-
acceit
le quul
m factus
mqvelr.
nnum,
bprinci.
pellni.

11. Mus
3.
uuen. Ne.

eſthiſlerta⸗

Il. Krilſi

dun pote⸗
teſtusple⸗
Prortorio
Duos,
Auguſtus
, Seianus
. geinde
voceeme
nucli ſunt
Pnibus 1e⸗
bus,

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 285

bus, vt ſecundi eſlent ab ipſis Impera-
toribus.

Nam Praetorium fignificat cohortes Praetorianas. v.
Iac. Perizon. Diſſ. I. de Praetor. g. 35.
m) Dio Caſſ. Lib. LIl. p. 480.
n) Tuc. An. IV, 2.
) v. III. Ritteri Hitor. Praefect. Praetor. de Praeſectis.
Praetorio vid. omnino P. Fabr. Semeſtr. I, I. Scripfit
etiam Drakenborchius Diſſert. de Praefß. Pract.

Praefelctum porro Vigilum, item Annonge
inſtituit. Praefedus l igilum ſucceſſit in lo-
cum Triumuirorum nocturnorum; habebat-
que ſeptem cohortes vigilum, qui incendia
cauerent noctuque vrbem tuerenturp). Qua-
re idem etiam cognitionem de incendiariis,
effractoribus, furibus, et ſimilibus, accepit.
Praefedus autem Annonge, cum libera repu-
blica magiſtratus extraordinarius fuiſſet, ab
Auguſto ordinarius factus, annonae curam ha-
bebat 7), crimina circa eam commiſſa cogno-
ſcebat, per officia ſua canonem frumenta-
rium exigebat, teſſerasque frumentarias aut
panes diuidebat r).
„) L. I. D. de Praef. Vig. cf. Sueton. Aug. c. 30.

90) Suet. Aug. c. 37. vocat curatorem frumenti diuidendi.

r) v. Aueran. Interpr. Iur. Ciu. II, 3. Lipſ. Elect. L., 6.

6. XX.
Quaeſtores Cundidati s) Principis, qui etiam
ſimpliciter Quaeſtores Cundidati dicuntur, ab
Auguſto

286 Lib. Ill. Cap. I. De lurisprudentia nous

Auguſto creati eam ob cauſam, quod, cum

ipſe Proconſul eſſet, atque Imperator, ne-

ceſſarii ipſi viderentur eſſe Quaeſtores, quos
etiam antiquis Imperatoribus et Proconſuli-

bus datos eſſe ſciret. Officium eorum ab ini-
tio hoc, vt libellis, orationibus, epiſtolis
Principis in Senatu recitandis vacarent?), ae-

rarium Principis curarent, rationes confice-

rent, ac referrent ).

2) Candidati Brincipis dicebantur, quoniam a Principe

commendabantur; neceſſario deſignandi. Sic etiam

ceteri, quos Princeps commendaſſet, dicuntur Candi-
dati. Praetores quidem Candidati occurrunt Grut. Inſer.
p. CCCL, n. 7. V. Epiſtolas amoeboeas erlingii et QLupe-
ri in Poleni Supplem. ad Theſ. Virumque TI. I. Candidati
vocantur, quod in candida petebant, cum ceteri in com-

petitorum grege laterent; Sartian. Hadr. c. 3. conf. Va-

ad Ammiann. XN, c ðͤÿãðẽ
2) L. vn. §. 2. D. de off. Quaeſt. Dio Caſ Lib. LIV.
u) v. Ritter. V. C. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 200. cf. Dod-
well. Prael. Cambd. X, p. 864.
lam ad minores ab eo inſtitutos quaſi ma-
giſtratus veniendum eſt. Sunt autem hi: Cu-
ratores operum publicorum x), veluti ſartorum
tectorum, quae erat pars Cenſurae; Curatores

viarum y) extra vrbem, veluti viaæ Appiae,

Flaminiae; Curatores aquarum 2), ſiue aquae-
ductuum, veluti aquae Martioe, Virginiae;
Claudiae, quae itein antea pars Cenſurae fuit,

qui commentarios impetrati taris aguarum
confice⸗

44

(cobficeter
dosue cu-
purgandi
omnes etl
kuere.

*) Mer
)) Ker he

2²) Ne. l.

) Fomin

V. C. ami

le iure agt

1 der. 4

Extrae

opuseller

et Atetos

li Nron

Dio voca

1is ſuchne

4) er. 4

limecn

Kim ee

Puloque!
glidemn .
Garas, a

teciperetr

natui re

e cauſa

1e ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 287

en (conficerent), aquaeductus reficiendos tuen-
N, N. dosue curarent: Curatores aluei Tiberini b)
ucs purgandi ac laxioris faciendi; atque hi
dhlul⸗ onmnes etiam ſub ſequentibus Imperatoribus
ibi. fuere.
Piſtols ) Juer. Aug. c. 37.
16) . y) Juet. l. (.

onlce⸗ 2) Suet. lI. c. .
4Nâ) Fronrin. de Aquaed. I, 20. cf. Caroli Godofr. Winkleri
V. C. amiciſſimique Diſſ. elegantiſſima atque doctiſſima
Prinepe de iure aquae impetratae, Lipſ. 1749.
ninr )) Suet. Aug. l c.
kur Candi⸗
u, re. §. XXII.
* Extra ordinem etiam Auguſtus, quoties
ancidatt . ⸗ . .
eang. Obpus efſet, creauit Iriumuiros legendi deuatus,

com O. et alteros recognoſcendi turmas Equitum c), ve-
Gine luti bvτνιανιατιαποσ ſiue Subeenſores quosdam, vti
. Dio vocat, vt hanc partem Cenſorii mune-
ris ſuſtinerent. „
) Suet. Aug. c. 37. Dio Caſß. Lib. LII. p. 478.
uibne §. XXIII.
hiO lam cum ſciret Auguſtus, maximam poten-
Grurun tiam eſle in prouinciis, eas cum Senatu po-
urotrer puloque Romano ita partitus eſt, vt maiores
Arie, quidem, et colligendis opibus adcommo-
etdue. datas, aut hoſtibus bellisque obnoxias, ſibi
ene, reciperet, reliquas quietas, et minores, Se-
Ureftih natui relinqueret adminiſtrandas 4). Qua
de cauſa etiam duplex aerarium eſſe voluit,
alte

,AnrE
conniee⸗

288 Lib. IIIl. Cap. I. De lurisprudentia noua

alterum Populi, alterum ſuum ?e), ſiue ſèum

principis et ſuos cuique reditus ac vectigalia

adſignauit. [v. C. Centeſimam rerum venalium
poſt bellum ciuile ſtatim *⁷).]

) Dio Caſſ. Lib. LIII. p. 502. Catalogum prouinciarum
Caeſarearum ex Nrabon. Lib. XVII. extr. exhibet Erne-

i V. C. Exc. ad Suet. Aug. c. 47. ſubinde tamen permu-

tatae ſunt. [De diſcrimine prouinciarum Caeſaris et
Senatus v. Lipſ. Exc. ad Tac. A. I, 75. meliore autem condi-
tione fuiſſe prouincias Caeſaris, quam Senatorias, docet
Erneſti ad Tac. A. I, 7. Ceterum vero imperium pote-
ſtatemque Proconſulum maiorem fuiſſe, quam Legate-
rum, ex. Plinio epiſt. N. patet. cf. Cuiac. obſ. XX, 37.]
e) Dio Caſ-. Lib. LIII. p. 506.
*) [Tac. A. I, 758. v. Lig. ad Tac. II, 42.]
5§. XXIV.
Magiſtratus, qui in prouincias Senatus
mittebantur, omnes Proconſules adcpella-
bantur, ſiue e Confſulatu, ſiue ex Praetura
proficiſcerentur ): qui in prouincias Cae-
ſaris, Legati Auguſti Pro Pruetore 9), ſiue
etiam Praeſides *). Ac illi quidem amplio-
rem poteſtatem in prouinciis ſuis habuiſſe

videntur; hi autem penitus ab arbitrio Prin-

cipis, a quo mittebantur, pependiſſe *).
In minores etiam prouincias mittebantur
interdum tantum Procuratores Caueſaris b),

veluti in ludaeam: a quibus differebant alii

Procuratores, qui in prouinciis tam Senatus,

quam Caeſaris reditus et vectigalia cura-

bant i). Aegyptus autem ab Auguſto ſingu-
larem

Aottn⸗

454

uemalig
ccepit.

incolarum

nouandan
merveret.

tantum, 1

tuitque, n

ſue ſuo p

Alexandri
lonem m

Kratuum
tem, iuri

ſtratum,

Gdiceretur,

) v. lul

que Lega

v. Han

cf. Kluk⸗

etiam hab

item 1

(. 22,.

)V. Byin
Ddit. de h

) V in D

Exr. vl.

) Do (
4d Jem
) n
conk. de!
Vet 3
umn toti

ſſeun
digalia
Enuliun

.
uIncarum

ibet Erne-

venpermm.
Caeſaris et
tem condi.

hrias, doeet
ium pote⸗

n Legate.

Senatus
Praetura
is (ae.
mplo.
hubviſle
rio Prin-
ttebantur
ſcin ,

bont Ai

1Genatus,

lia Curd.
to ſngu⸗
lare

ab Auguſto vsque ad Hadriannm. 2989

larem aliquam, et a ceteris diuerſam, formam
accepit. Nam cum et naturam regionis, et
incolarum mobiles animos, ſubſidia rerum
nouandarum cupidis praeſidibus aptiſſima,
metueret, ad eam regendam miſit Equitem
tantum, nomine Praefedti Auguſtalis &), ve-
tuitque, ne quis Senator, neu Eques illuſtris,
ſine ſuo permiſſu, eam prouinciam intraret.
Alexandrinis autem, quos ſciret eſſe ad rebel-
lionem maxime procliues, ius Senatus, magi-
ſtratuumque ademit, miſitque in eam ciuita-
tem, iurisdictionis exercendae cauſa, magi-
ſtratum, qui a munere Iuridicus Alexandride
diceretur ).

F) v. Schulting. ad zgar. Dig. tir. de Off. Proconſ. [as-
que Legatos etiam habuere.]
2) v. Wanh. de V. et Praeſt. Numiſm. Diſ. X. p. 179.
cf. Schulting. zgar. Dig. tit. de Off. Praeſ. [Legatos
etiam habuiſſe, docct &rab. III. p. 22.
*) [item Legati Conſulares. v. Salmqaſ. ad Sartian. Hadr.
c. 22. p. mM. 799. J.
**) [cf. Gebaueri Progr. de differentia Proconſulis et Le-
gati Caeſaris, Goett.
„) v. Bynkershoek. Obſ. II, 20. et III. Gotfr. Maſeouii
Diſſ. de Procuratore Caeſaris.
¹) v. tit. Dig. de Og. Pro ur. [cf. Lipf. ad Tac. A. XII, Co.
Exc. vlt. quamquam Proconſulibus ſui quoque fuerunt
Quaeſtores. v. Strab. III. p. 32. Tac. Agr. c. 6.
K) Dio Caſſ. Lib. LIII zit. Dig. de Of. Praef. Aug.
ad quem v. Schulting. in or.
D rab. Geogr. Lih. XVI. p. 1147. ſ. ed. Almeloueen.
conf. de Iuridico Ritter. V. C. Praef- ad Cod. Theodoſ.
T. V. et ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 172. Errant autem, qui
eum toti Aegypto praefuiſſe dicunt.
J. XXV.

290 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua

§KF. XXV.
Rem militarem porro ita conſtituit, vt, et
ad tuendum imperium Romanum, et ad po-
tentiam ſuam firmandam, eſſet potentiſſima.
Nam primum militem perpetuum inſtituit m).
Deinde diſciplinam optime fundauit, laudatur-
que in ipſis libris iuris noſtri Diſciplina Augu-
ſti n), militibusque commoda et priuilegia
multa conceſſit. Omne imperium militibus
firmauit. Nam primo, ad maria tuenda, qua-
