pronio Coſl. lex lata eſt 4), ne quis templum
aramue iniußu ſenatus aut tribunorum plebei
partis maioris dedicaret r).
9) Liiu. IX, 10.
r) Eaque videtur ipſa illa Papiria apud Cic. dom. c. 50.
quam ille vererem tribuniciam vocat: quamuis diſſen-
tiat Balduinus, Iurisprud. Mucian. p. m. 88.

z. XXIII.

Anno CCCCLIV, M. Valerio Coruo V.
et Q Appuleio Panſa Coſſ. Lex OGVLNIA
a duobus fratribus Ogulniis, tribunis ple-
bis, promulgata, de augendo Pontificum et
Augurum numero, communicandisque cum ple-
beiis ſacerdotiis S)e item Lex VALERIA, àa
Conſule, de prouocatione, diligentius ſan-
cita:

citat e

nirgit

Lerlus

he fach
num en
tis vali
dur ui
3)) Li.
¹) Li.
ek, ſe

Uuanda⸗

Plus .

Nor
de pl⸗
ges N.

te 9)

lefertn
dintg ,
4) 6.
44
*) M.

mellia

tur Lex
Vrheno,
1, tutl.
§ incer⸗
NLXVI.

Oue V. l.

. Ken.
templum
hei

em e 60

nis illen⸗

ruo V.

GVLNIA

Unis ple⸗
fen m en
eU nnpl.
12114,

Nius ſin⸗
ita:

iuribuscque vaquk? dad Caueſares. 14

cita: qua vetitum, eum, qui prouocaſſet,

virgis caedi, ſecuriue necuri ſi quis ad-

uerſus ea feciſſet, nihil vltra, quam impro-

be faätum, adiecit. Id, qui pudor homi-

num erat, ait Liuius, viſum vinculum ſa-

tis validum legis: nunc vix ſerio ita mine-
tur quisquam?).

5y) Liu. X, 6.
2) Liu. X. 9. tertio ea tune, poſt reges expulſos, lata
eſt, ſemper a familia cadem: cauſam, ſaepins reno-
uandae, haud aliam fuiſſe, putat Liuius, quam quod
plus paucorum opes, uam libertas plebis, potuerint.

b. XXIV.
Anno CCCCLXV, HORTENSIA Lege,

de plebiſcitis, a QC Hortenſio Dictatore, Le-
ges Valerin, ac Publiliag, diligentius ſanci-

tae u). Ad eundem annum et auctorem
refertur etiam altera HORTENSIA, de nun-
dinis x): vt etiam nundinae faſtae eſſent.

u1) Gell. Noët. Att. XV, 27. L. 2. §. 8. D. de. O,. Iur.
§. 4. Inſt. de I. N G. e C.
*)) Maerob. Sarurn. I, 20.

§. XXV.

Anno CCCCLXVII, Lege MAENIA „.
de comitiis, a C. Maenio, tribuno plebis, re-
petita ac renouata eſt Lex Publilia: de qua
ſupra §. XIX.
„) Cic. Brut. c. 14. v. I. E. Gronou. Obſ. I, 25. . Plias

e Cic. loco facit Legem Curiam, Marnia priorem:
male, vt cuique locum inſpicienti patet.

§. XXVI.

144 Lib. II. Cup. II. De lurisprudentia media
Anno CCCCLXXXVIIII, Coff. C. Fa-
bio III. et Q Mamilio Vitulo, Lex TITIA
2) auctore C. Titio tribuno, lata, de quae-
Morum numero duplicando, et quu?ſtoriis pro-
uinciis ſortiendis item M ARGIA, de cenſu-
ra bis non petenda, a C. Marcio Cenſore 4)
rogata, adſignantur à Viris doctis.

2) Ct. Muren. c. S. ad 4. . v. Graeu.
4) Plutarch. Coriolan. 'aler. Maxim. 1V, I.

Ad annum CCCCXC, er M. Laetorium
Plancianum, tribunum plebis, auctorem,
etſi non ſatis certo, refertur Lex LAETO-
RIA, de circumſeriptionibus adoleſcentum b):
quae rei priuatae judicium fecit publi-
cum c): minorennitatis annos definiuit d);
uinauicennaria e) inde dicta: adoleſcentes
inſtipulari †) vetuit, deceptos dolo malo
in integrum reſtitui iuſſit: adoleſcentibus-
que, non omnibus, ſed laſciuis ac demen-
tibus tantum, curatoris dari g).
b*) Cic. off. III, 15.

c) Cic. N. D. III, 30.
4) L. 2. C. Tb. de donation. cf. Cuiac. Obj. XIX, 33.
e) Plaut. Pſeud. I, 3, 69.
P) Plaut. Rud. V, 2, 24. Suer. Lib. I. Rbezor. ap.
Priſcian. et inter fragment. Juer.

2) Capi-

4

) Chit

69. int
b.l. et

dilpute

Ad:
Hibut V
gue cor
aucktort
men id
4lupia
9 Gel⸗
10. 1 .
¹) Myr
put .
H v.

X
funde
tantun
it, yt
tenti
ſtet ,n

in Cap

gide⸗

0 X
guod
luud

ETITIA
Ge guue.
iig hyo⸗
le enſe.
nlore9)

erortomn
nckorenn,
LAEIo-
emum )
ninit 4).
Neſcentes
olo mal
ſcentibus
c emmen;

1I1 *

Barf. ).

ℳ.

iuribusque vique ad Caeſares. 145

g) Capitol. M. Amton. c. 10. quem Heineccius Hiſt. Iur. I,
59. interpretatur perperam. v. Erneſti V. C. Clau. Cir
b.l. et Ritter. V. Ill., ad Heineec. l c. De hac lege eſt
diſputatio Hieronymi Herzeri, V. C. Tipt. 1749

§. XXVIII.

Ad annum DIV, Lex PAFTA de Virgi-
nibus Veſtalibus h) e populo legendis, ſortito-
que capiendis, refertur a Pighio. Quod etſi
auctoritate teſtimoniorum non ſtabilitur, ta-
men id certum eſt, antiquam eam legem, et
a Papia Poppaea :) diuerſam, eſſe ).
b) Gell. N. A. I, 12. [legitur etiam Papillia in Buſſidiano.
ib. in not. p. 76.]
i) Meruls de legibus Rom. p. 275. et Iac. Gothofr. ad

Leg. Pap. Popp. c. 3. exiſtimant . Papiae Poppaeae ca-
put fuiſſe.

) v. Heinecc. Coumenr. ad Leg. Pap. I, 1.

Anno DXX, Lex AEBVTIA, cuius vnus
fundus eſt Gellius /), adſcribitur: de qua
tantum non omnia incerta et obſcura ſunt,
ita, vt non ſolum auctor tempusque, et ſen-
tentia eius, ſed ne titulus quidem, con-
ſtet m). Eam XII. tabulis, certis quibusdam
in capitibus, derogaſſe, et de centumuiris ali-
quid conſtituiſſe, hoc vnum non improbabile.
N. A. XVI, 10. Nam monumentum illud Actorum,

quod i in Zaſii Caralogum Legum exhibet Carendaus,
haud dubie ſuppoſititium eſt.

K m) Varie

146 Lib. H. Cap. II. De Iurisprudentia media

m) Varie inſeribitur a viris doftis vel de legibus, vel
de Centumuiris, vel de actionibus centumuiralium cauſa-
rum. Sunt, qui, hanc legem de ſolis vocabulis an-
tiquis quibusdam cauiſſe, exiſtiment: v. c. Oο V. C.
in Praef. T. III. Tbeſaur. Iur. p. 24. quod non fit
probabile. Siccama de Iudic. Centumuir. I, 8. ea lege
Centumuiros conſtitutos, putat. Quod ſane, ſi tem-
pus legis Aebutiae eſſet id, quod ei adſignatur, pro-
pe a vero abeſſet, propterea, quod circa idem tem-
pus Centumuiri creati ſunt.

Anno DXXVI, SsCATINIAR), de nefan-
da Venere o), imputatur a viris doctis; quod
aeque incertum ac dubium eſt p). Poenam
porro decem millium ſtupratori hac lege
impoſitam, ſtatuunt ex Quinctiliani loco :
quod ipſum non eſt extra controuerſiam,
cum exempla apud Valerium Maximum 7),
et Suidam *), et locus Auctoris ad Heren-
nium?), doceant, poenam mortis ſtupra-
tori irrogatam fuiſſe.
„) Ita enim ſcribendum, non Scantinia. v. Chriſtii V. C.
Diſſ. de Lege Natinia. cf. Io. Guil. Hoffmann. Comm. ad
Leg. Iul. de adulter. I, 20. Pighb. ad a. 526. p. 116. I. II.
Eam nomen accepiſſe ab impuro homine quodam,
Scantinio, criminis iſtius condemnato, (v. Val.
Max. VI. 1.) exiſtimat Hotomann. de Legib. Noodt.

Comm. ad Dig. p. 337. aliique: quod non eſt credibile.
Auctorem Aricinum fuiſſe, tradit Cic. Phil. III. 6.
0*“) Cic. Phil. III, 6. ad Diu. III, I12. et I4. cf. Gra.
uin. Or. Iur. Ciu. p. 432. ed. III. Maſéouii.
„“) Pighius refert ad a. 60I. propterea, quod Cic. Phil.
III, 6. eam poſt Voconiam ponit.

7) Luinctil-

Ann

dauben

Apume
4) C.

Ann
et Vale
l ful

nius e
Noyel
4) Iu
bitur
Piyh⸗
5
II.,
illa
entin
haec
münit
on
Me
mina
lant

) de
perft
iorihi

1 Media

Ggilus, vel
ium (au/.
dabulis an.

OtoV. C.

od non ſit.
. ea ere
ne, ſi tem.
atur, pro⸗
idem tenmn⸗

le nlfon.
is; quoch
Poenam
ac lege
loco:
uerfiam,
mum †),
Heren-
5 ſtupre

DrſtäNO.

1.Cumm 41
116. L.I.
e quodam,
(.
gii. Mot.
E crecibile.
I III6.
11 c. Ge.

o30 Fli

iuribusque viqué ad Caeſares. 147

4) Quinctil. Inſt. Or. IV, 2. n. 68. II, 4.
r) Val. Maxim. VI, I.
5⁵) Suid. v. äibs Xν†+⅓q⁄ραο,

dt) Auct. ad Herenn. IV, 8.
§. XXXI.
Anno DXXIX, Lex PVPIA, de ſenatu
habendo 2), refertur a Pighio: ſed nullo
argumento.
u) Cic. ad Diu. I, 4. ad Q. frat. II, 12.

§. XXXII.

Anno DXXXIV, M. Aemilio Lepido II.
et Valerio Laeuino, Coſſ. Lex METELLA X),
de fullonibus ), ſancita eſt: quam C. Flami-
nius et L. Aemilius, Cenſores, dedere ad
populum ferendam, vt auctor Plinius eſt.

x) Ita apud Plinium H. N. XXX, 17. conſtanter ſcri⸗
bitur. Neque vero cauſae quidquam eſt, quare cum
Pigbio ad a. 533. 1. II. p. 137. SWchubart. de TFat. Iurispr.
II. 7zo. p. 379. aliisque, Metiliam reponamus. Nam
illa ratio, quod leges a gentilitiis nominibus appel-
lentur, adeoque Caecilia, non Merella, dicenda foret
haec Lex, nihili eſt. Sunt exempla legum, a cogno-
minibus auctorum nominatarum: Lex Glaucig apud
Aſcon. Verr. I, 9. Coctia, Cic. ad Attic. IV, o. In
Merella eo minus res dubitationis habet, quod et fe-
minae, quae alias nomine gentilitio proprie appel-
lantur, Mezellae dicuntur.

„) De poliendarum ſcilicet veſtium ratione, ne quid ſu-
perflui ſumtus in ea re fieret. Adeo, inquit Plinius, Mma-
ioribus omnia curae fuere. Eſt itaque ſumtuaria lex.

K 2 §F. XXXII.

148 Lib. II. Cap. II. De iurisprudentia media

§KF. XXXIII.
Anno DXXXVI, P. Cornelio Scipione,
T. Sempronio Longo, Coſſ. Lex CLAV-
DIAZ), a QC. Claudio, tribuno plebis, ad-
uerſus ſenatum lata eſt, ne quis ſenator,
quiue ſenatoris pater fuiſſet, maritimam
nauem, quae plus quam trecentarum ampho-
rarum eſſet, baberet. Id ſatis habitum, ad
fructus ex agris vectandos; quaeſtus omnis
Patribus indecorus viſus. Idem Lege lulia
repetundarum repetitum poſtea 4).
4) Liu. XXI, 63. ad q. I. v. Duker. Eam legem haud
dubie intelligit Cic. Verr. V, 18.
4) L. 3. D. de excuſation. et vacat. munerum.
§F. XXXIV.
Anno DXXXIX, Q. Fabio II. et T. Sem-
pronio, Coſſ. Lex oPrPIA, de cultu mulie-
rum b), a C. Oppio tribuno plebis, rogata
eſt, abrogata XX. annis poſt, multum diſ-
ſuadente Catone.

*) Liu. XXXIV, I. Tacit. A. III, 33. Memoranda eſt Io.

Guil. Hoffinanni Diſſ. de Lege Oppia. Francof. ad Viadr.
1736.

§. XXXV.

Anmo DL, M. Cornelio, P. Cornelio

Tuditano, Coſſ. Lex CINCIA, de donis
ac muneribus c), a Plauto d) muneralis dicta,
oppoſita patronorum auaritiae, donandique
facilitati, a M. Cincio Alimento, tribuno
plebis

Plebis,
5 ls
ſet: ne
i in d.

eenixet

9 Li.
71. al
4) H.
*) hoe
narion.
1,644
) Com
tarius
.56.
) P

Anmn
Muuc
bis ue
ſurm
Cus
reptun
Legi!
except
d pn
Eidem
1,
P. bor
enim
inquo
Verbo⸗
lem ,

edli

ipione,
CLAV=
dis, Ad⸗
enutor,

itinmAn

ampho-
Gin, 4d
otnbis
ge lulin

em haud

T. Senr-
, mulit-
rogata
D,
cu dil⸗

Anda eſt l.
ad Hiadr.

ornelio

le Mit
Cichi
tribuno

iuribusque vsque ad Caeſaree. 149

plebis, lata eſt. Cautum ea fuit, ne quis,
ob cauſam orandam, donum munusue cape-
ret: ne quis vltra certam ſummam donaret?):
vt in donationibus mancipatio traditioue inter-
ueniret e). Ceterum imperfecta fuit ).

c) Liu. XXXIV, 4. TLacit. Annal. XI, 5. Cic. Orat. II,
71. ad Attic. I, 20. Caron. mai. C. 4.
d) Feſt. voc. muneralis.
[*) hoc caput haud dubie ſpurium eſt, v. de Retes de Do-
nation. P. IV. c. 19. H. 3. JJ. in Meerm. Tbeſ. L. VI.

p. 644. Jc.]
e) Commendandus omnino Frid. Brummeri Commen-
tarius de Lege Cincia. cf. Scbulting. Iurispr. Anteiuſt.

p. 561. ..
F) Vbian. Fr. I, 2.

§S§. XXXVI.
Anno DlIL VII, Cn. Cornelio Cethego, Q.
Minucio Rufo, Coſſ. C. Atinio tribuno ple-
bis auctori, ATINIA Lex, de rebus furto
ſurreptis non vſu capiendis g), adſignatur.
Cuius legitima verba füerunt: quod ſur-
reptum erit, eius aeterna audctoritas eſto h).
Legi XII. tabularum ſubrogauit in eo, quod
exceptionem addidit, ſi res furto ſurrepta
ad priorem dominum reuerlſa fuerit à).
Eidem anno tribuenda videtur Lex POn-
CIA, de prouocatione &£), vt auctor eius ſit
P. Porcius Laeca, tribunus plebis. Potior
enim eſſe debet aucétoritas denarii argentei,

in quò figura ciuis Romani prouocantis, cum

verbo PROVOcC. in vna parte, in altera au-
tem p. LAECA inſcriptus, conſpicitur?!), po-
K 3 tior,

150 Lib. II. Cap. II. De lurisprudentia media

tior, inquam, quam cetera argumenta, qui-
bus haec Lex Nl. Porcio Catoni, quaſi aucto-
ri, adrogatur. At Feſtus tradit ille qui-
dem m), Catonem pro ſcapulis ciuium di-

xiſſe, ſed inde nihil aliud eſt conſequens,

quam hoc ſummum, eum Legem hanc ſua-
ſiſſe. Ea lex ſola pro tergo ciuium lata Li-
uio videtur, quod graui poena, ſi quis ver-
beraßet necaſſetue ciuem Romanum prouocan-
tem, ſanxit n). Ceterum lege Porcia reis
exilium permiſſum fuiſſe, ex Salluſtioo) col-
ligunt †), non abſurde.

g) Cic. Verr. I, 42. g. 2. Inſt. de vſucap.
b5) Gellius N. A. XVII, 7. vbi memoratur diſputatio ve-
terum Ctorum, vtrim haec lex in praeteritum, an
in futurum lata fuerit: de qua quaeſtione vid. Menard.
ad Cic. I. c. Balduin. Iurispr. Maciana p. 28 I.
¹) §. 3 TIuſt. de Vſncap. v. Balduin. Comm. ad leges XII.
Tab. c. 20. p. m. 103. ſéqq. Ceterum ſeripſit Hadrian.
Pulukene de Lege Atinia, in L. IV. Tbeſauri Otto-
niani, Ioſ. Ternandez de Retez Select. Succiſ. ad Leges,
Eaiéta, Principumque Conſtitutiones, ex quibus probibi-
a vfucapio' eſt: cui accedit ad Leges Atiniam Plautiam
Iuliamque de Vi et Repetundarum Academica feriata
Jelectio. Salmant. 1663. 4. quod opuſculum rariſſimum
in Meermann. Theſ. L. VI. inlatum. cf. Maianſii Dis-
putat. Iur. LXVII.
k) Liu. X, 9.
7) v. A. Auguſtin. de Legibus et &Ce. h. I. Pighbius ad a. 556.
m) Feſtus.

2) cf. Cic. Rabir. c. 4. Verrin. V, 63. Plinio autem H.

N. VII, 43. dicitur lex Porcia de iure virgarum.
0) Salluſt. B. Catil. c. 22. Iunc lex Porcia aliaeque leges para-
tae ſunt, quibus legibus exilium damnatis permiſſum eſt.
. 5d) Nicol.

Ne.
ſaur. M.

Anno
nucio T.

rlui q
bis, ex

tumque
lunice ei
Romanie
cilitas f
nehriben
fraudis
Teatar
ita lbde⸗
9 Lir

Auv
BIA Aa
anno l.

chio,

cohin
Caula!
Paullo
conlali
anmno
hand
Cicero
ſüperi

nectia

9, qui.
aucdo.
le qui.
ium di.
equens,
nc ſun.
lata Li.
Hir Wr-
Ouocan.
cia reis
00) col.

putatio re⸗
ritum, an
d. Menard.
er XII.
it HMdrin.
ſun 0, Onto⸗
l.ad Legeh⸗
us grol Ui.
9 Pluutiam
ia firiltd
raridimum

Mianſd D.

11ℳ. .

,nten A4

.
elyerhard
niſun et.

1) Nor

—

iuribusque veque ad Caeſuree. I51

p) Nicol. Antonius de Exilio, I, 5. p. 22. in L. III. Te-
Jaur. Meermann. V. C.
§. XXXVII.
Anno DLXI, L. Cornelio Merula, Q Mi-
nucio Thermo, Coſſ. SEMPRONIALex, de
rebus créditis, a M. Sempronio tribuno ple-
bis, ex auctoritate patrum lata eſt 9), ſci-
tumque, vt cum ſociis ac nomine Latino pe-
cuniae creditae ius idem, quod cum ciuibus
Romanis, eſſet. Etenim, vt ſcribit Liuius,
ciuitas foenore laborabat: et cum multis foe-
nebribus legibus conſtricta auaritia eſſet, via
fraudis inita erat, vt in ſocios, qui non tene-
rentur iis legibus, nomina transſcriberent:
ita libero foenere obruebant debitores.
9) Liu. XXXV, 7.

§. XXXVIII.
Anno DLXXIII, Lex CORNELIA BA E-

IA a Coſl. de ambitu r) rogata eſt. Eidem

anno Lex oRCHIA, ſumtuaria, a. C. Or-
chio, tribuno plebis, lata, qua numerus
conuiuarum finitus *), ſubſcribenda eſt ?).
Cauſa fuit, luxuria ab exercitu Aſiatico
paullo ante in vrbem inuecta ). lisdem
conſulibus Lex ANIA, plebiſcitum, de
damno iniuria dato, adſignatur a Pighio:
haud ſcio an nullis rationibus idoneis. Eam
Cicero æ) appellat de iuſtitia. Omnibus
ſuperioribus legibus de damno iniuria de-
K 4 rogauit.

1i52 Lib. Il. Cap. I. De lurisprudentia media

rogauit 7). Tria ad minimum capita ha-
buit: ſed, altero quid cautum fuerit, mul-
tis licet in eius argumento eruendo virorum
doctorum z) conſumtis diſputationibus,
hodie non conſtat. Cetera omnia peruul-
gata ſunt 4).

r) Liu. XL, 19. Argumentum ipfius Legis non eſt liqui-
dum. Nam fragmentum orationis Catonianae apud
Noniu'u, vnde Sigonius ſententiam colligere voluit, ad
aliam legem Baebiam pertinet, de qua Liu. XL, 44.
vti intelligitur e Feſto, voc. nogat.
5½) Macrob. Saturn. II, 13. Eiſt. voc. obſonitauere. vid.
Scbubart. de fat. Iurieprud. Rom. II, 76. cf. Frid. Plar-
neri V. C. Exercitatio II. de Legibus ſumtuariis Romano-
rum. de gente Orchia ne dubitatio ſit, v. Fabrett. inſer.
p. 6 36. n. 305. cf. etiam Hagenbuch. Epiſt. Epigr. p. 132.
2*) Nam Macrob. l.c. dicit, eam latam eſſe tertie anno
poſt Catonis Cenſuram: haec autem incidit in anmum
570. Liu. XXXIX, 41.
u) Liu. NXXXIX, 6. Flor. III, 12. Auguſtin. de ciuitat.
Dei II, 21. III, 21.
*) Cicero Brut. c. 34. extr. ex eaque dicie multam eſſe
petitam ab L. Sabellico: quod ſcilicet ex ea lis infician-
do creſcebat in duplum.
) L. I. D. ad L. Aquil.
*) Claud. Chiftet. de ſecundo legis Aquiliae capire, T. V.
Tbeſ. Iun. Otton. Cuiae. Parat. D. et C. hb. t. Rynkers-
boeck. Obſeru. I, 13.
4) Hanc legem interpretati ſunt iuſtis diſputationibus
Fr. Balduinus, Io. Sarez de Mendoza, cuius commen-
tarius extat in Mieermann. V. C. Tbeſaur. Iur. T. II.
sc denique Ger. Nosdtius.

F. XXXIX.
Anno DLXXIV, A. Poſtumio Albino, C.

Calpurnio Piſone, Coſſ. Lex annalis, viciA,
ab

b L.

quot n
rent caj
line indh
3) IL.)
ekellit
fuerit,

ad h..

nelius

Anne
Ti. Sen
Lex, d.

in e n⸗
M. (la
4, .
N omme
reyt 0).
Launi
ſenta
) Lin.
3) Liu.

Ann
et Cn.
lex,
nio Se⸗
poſtern
niun,

medio

ita hu.
t, mul-
jirorum
onibas,
peruul⸗

nettligvi.
nae apnid

voluit, adl

mere. vid
ilt El.
Romano⸗
yert ihſtr.
ertis anno
in anmum

e ciuitat.
nulranm
is infician⸗
ite, 1V.
Hlert⸗

tationibus
Scommtten⸗
r. L.!.

1

iuribusque vquz ad Cazſares. 153

ab L. Villio, tribuno plebis, rogata eſt:

quot annos nati quemque Magiſtratum pete-

rent caperentque ?): inde cognomen fami-
liae inditum, vt Annales appellarentur.
b) Lin. XL, A4. primam fuiſſe dicit, quod ex ipſo Liuis
refellitur XXV, II. Itaque id ita capiendum, vt prima
fuerit, quae id diligentius ſanxerit. v. Drackenborch.
ad h. I. et Duken ad Lin. XXV, Iu& cf. de legibus an-
nalius Dodwell. Praelection. Cambd. XII.
Anno DL-XXVII, C. Claudio Pulchro,
Ti. Sempronio Graccho, Coſſ. CLAVDIA
Lex, de ſociis, a conſule rogata eſt: qui ſo-
cii ac nominis Latini ipſfi, maioresue eorum,
M. Claudio, T. Quinctio Cenſoribus poſtque
ea, apud ſocios nominis Latini cenſi eſſent,
vt omnes in ſuam quisque ciuitatem redi-
rent c). Cauſa erat, quod, ſociis nominis
Latini plerisque Romam migrantibus, de-
ſerta oppida, deſerti agri erant 4).
c) Liu. XLI, 13.
d) Liu. XLI, 12. ad q. I. v. Duker.
§. XI. I.

Anno DL XXXV, C Marcio Philippo II.
et Cn. Seruilio Caepione, Coſſ. vocOoNIA
Lex, teſtamentaria, lata eſt a QC. Voco-
nio Saxa, tribuno plebis, quae ſanxit in
poſterum, qui poſt A. Poſtumium, Q. Ful-
uium, cenſores, cenſus eſſet, ne hberedem
K 5§ vir-

154 Lib. I. Cap. II. De lIurisprudentia media

virginem neue mulierem faceret e)? neu mu-
lieri vlira centum millio H. legaret fF):
neue, gui cenſus eſſet, plus cuiquam legaret,
quam ad beredem beredesue perueniret g).
In qua lege Voconius vocabulum cenſus non
pro eo, qui maximum cenſum haberet, qui
claſzcus dicitur, vt Aſconius h), et cum eo
recentiores plerique interpretantur, ſed pro
ciue Romano, poſuit: quod nemo, niſi
qui ciuis eſſet, dedicare bona ſua in cen-
ſum poterat. Sed in eo vocabulo calumnia-
bantur, qui heredem ſuam filiam aliamue
feminam ſcribere vellent. Nam cum cen-
ſus non ſeuere amplius perageretur, mul-
tique ciues eſſent incenſi, hi, qui bona ſua
ad mulierem transferri vellent, non cenſe-
bantur, adeoque Lege Voconia ſe non te-
neri credebant. In quo quidem plerum-
que tuebatur eos iurisdictio Praetoris 4).

Alii fideicommittendo legi fraudem fa-

ciebant ).

e) Cic. Verr. I, 42.
F) Dio Caſſ. Lib. LVI.
g9) Cie. Verr. 1, 43. br. Inſt. de Leg. Falcidia. hoc caput
in vniuerſum licentiae legandi oppoſitum erat.
) Aſcon. in Cic. I. c. v. L. F. Gronou. de Pecun. Vet. III.
15, p. 344.
4) Cic. Verr. l. c.
E) Cic. Fin. II, 17. De lege Voconia ſcripſit Fr. Balduinus

in Comm. de Legibus: ſed optime Iac. Perizon. Diſſert.
Triad. II. conf. Abr. Wieling. Lect. Iur. Cin. I, 19./44.

§. XLII.

Anno

lato,
te C. M.
legundit

Cuntum
us reli
gundorrt
ui eam

iſle Mon

fJabionr

tionem.

) Hyec
Cneſ.
) Ui.
7) ki⸗
ir. .
) A.

el

Ann
Dlo Str⸗
rig, 40
(Oenar
ſuit, ei

ecia

A M..

uent,
inet g..
usnon
et vi

CUIIN eO

ſedpro

1o, niſi
in cen⸗
Humnir.
4liamite

an Ce/

t, mul.
bona ſua
cenle⸗

non te .

Plerunr.
or)
gem 1.

erxat,

n. Hall.

7 Pilhumu
0f. Dler.

WII.

iuribusque vsque ad Caeſares. 155

§. XIL.II.

Anno DLXXXIX, Coſſ. T. Manlio Tor-
quato, Cn. Octauio, Lex MAMILIA, feren-
te C. Mamilio Limetano, tribuno plebis, de
regundis finibus agrorum, rogata putatur.
Cautum de quinque pedum ſpatio in fini-
bus relinquendo?), de arbitris finium re-
gundorum m), aliisque 2). Ceterum ſunt,
qui, eam quinque nominibus appellatam fu-
iſle Mamiliam Roſciam Peducazam Allienam
Fabiam o), contra omnem antiquitatis ra-
tionem, ſtatuant.
1) Flacc. Sic. de cond. agror. p. 8. Aggen. Vrb. p. 53. ed.
m) Cic. Leg. I, 2 1.
u) Pragmenta collegit (Goeſ. Auctor. Rei Agrar. p. 339.
J4. V. et not. eius p. 182. 191.

*) Ant. Auguſtin. de Leg. h. I aliique. Sed v. Hofman.
Hiſt. Iur. Ind. Leg. h. l.

6. XLIII.

Anno DXCGIII, M. Valerio Meſſala, C. Fan-
nio Strabone, Coſſ. FANNIA Lex, ſumtua-
ria, a Conſule rogata eſt: quae et ſumtibus
coenarum, in ſingulis diebus, modum po-
ſuit, et ciborum genera definiuit p).
p) Macrob. Saturn. II, 12. Fn. Plin. H. N. X, 50. Gell. N
A. II, 24. Athenaeus Aczoορνορ. V I. extr. v. Caſaub. Anim-

adu. p. 29 5. cf. Schubart. de futis Iurispr. II. 77. Plat.
neri V. C. exercit. II. de Legibus ſumtuariis Rom.

§. XL IV.

156 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia media

§F. XLIV.
Anno DXCV, Cn. Cornelio Dolabella,
M. Fuluio Nobiliore Coſſ. Lex incerta, de

ambitu, lata eſt 9).
9) Epiztom. Liu. XLVII. Heineccius, Corneliam Fuluiam

vocat: male: nec auctor nec ſententia certa eſt. Peg-
hiuc coniicit, ea lege crimen ambitus capitale eſſe
eoepiſſe: ſine auclore.

SF. XLV.
Anno DXCVIII, LCornelio Lentulo Lu-
po, C. Marcio Figulo II. Coſſ. AE⅓1“¾ Lex,
de comitiis, lata putatur. Cautum fuit ea,
vt, quoties comitia eſſent, de coelo ſeruare
liceret; vt obnunciare liceret, obnunciatio-
nique cederetur; vt denique intercedere ma-
giſtratus pares et tribuni poſent P). Eidem
anno attribuitur FVFIA, ipſa quoque ad
coercendas ſeditioſas legum lationes com-

parata: cuius ideo ſaepe a Cicerone men-

tio fit. Tulit Fufius, ne omnibus diebus fa-
ſtis legem ferre liceret ).

y) Cic. pro Sext. (. 15. de prou. conſ c. 19. aliique locis
plurimis. v. de hac lege omnino Cel. Erneſti Clau. Cicer.

3) Cic. de prou. conſ. c. 19. pro Sextio c. I5. v. Erneſti
V. C. Clau. Cic.
§. XIVI.

Anno DCV, L. Marcio Cenſorino, Manio

Manilio Coſſ. Lex CALPVRNIA, repetunda-

rum, a L. Piſone, tribuno plebis, rogata eſt,
propter rapacitatem magiſtratuum prouin-
cialium

1,

ciarium:
4lia cum
tua conß
nincialis

cntroli

r. Vnd

1¹) Ct.
2) Ci. B
) Ge.

Annc
Cꝛecilio
DI4,
Rge ban
PCeris
) Me.

Anno
MIA N
Ge Cu
N;
extr. et
iplo v.
mian le
ipſa m
kandem

Anne
Popilio

media

oladella,
erta, de

am Fuluiem
tta eſt. Pgg.
gpitale ele

ntulo Lu-
LIALex,
fuit en,
ſeruart

uncigti.

lere Mö-
fidem
oqne
nes com
one Mell-

ehur ſe.

lügue hoei⸗
Cu. Cu.

. Erneſti .

no, Manio

opetun nci
hteel,

cnum

—

iuribusque voque ad Caeſares. 157

ciarium 4). Prima fuit de hoc genere, nulla
alia cum fuiſſet: eaque prima quaeſtio perpe-
tua conſtituta u). Cautum ea, vt, quis pro-
uincialis magiſtratus in prouincia pecuniam
contra leges cepiſſet, ab eo iudicio repeti poſ-
ſet. Vnde Cicero eam legem Jocialem vocat*).
2) Cic. Verr. IV, 25.
u) Cic. Brut. c. 27. Off. II, 21.
[) Cic. Verr. II, 6.]
K. XLVII. H
Anno DCXI, Ap. Claudio Pulchro, Q.
Caecilio Metello Macedonico, Coſſ. Lex DI-
PDIA, ſumtuaria, lata eſt, qua vniuerſa Italia
lege Fannia teneri iuſſa, et conuiuae etiam
poenis legis ſubiecti æ) ſunt.
X) Macrob. Sat. III, 17.

K. XLVIII.
Anno DCXIV, C. Laelio Sapiente, C Ser-
uilio Caepione, Coſſ. ponitur Lex MEu-
MIA), quae nomina eorum, qui reipubli-
cae cauſa abeſſent, recipi inter reos vetabat.

y) Val. Max. III, 7, ea quoque apud Cic. Vati. c. 14.
excr. et Suet. Cacſ c. 23. intelligenda eſt: de argumento
ipſo v. Herald. rer. iud. I, 10. Ceterum hanc Mem-
miam legem cum Remmia, de calumniatoribus, quam
ipſam Memmiam quoque, ex corruptis libris, ſcribunt,
eandem putat Pigb. ad a. 613.

5. XI. X.

Anno DCXV, Cn. Calpurnio Piſone, M.
Popillio Laenate, Coſſ. Lex GABINIA, ta-
bellaria,

158 Lib. I. Cap. II. De lurisprudentia media

bellaria, vt in magiſtratibus creandis ciues
non voce, ſed tabellis, ſuffragium darent, a. QC.
Gabinio, ſordido et ignoto homine, lata eſt 2).
2) Cic. Leg. III, 10. Lael. c. 140.
GC. L.
Anno DCXVII, M. Aemilio Lepido Por-

Ss1A, tabellaria, a L. Caſſio Longino, tri-

buno plebis, rogata, vt tabellae etiam in iu-

diciis populi, h. e. publicis, quae per ſele-
Gos iudices agerentur, praeter quam in iu-
dicio perduellionis a), adliberentur.

4) Cic. Leg. III, 10. NRext. c. 45. cf. Cel. Erneſti Clau.
Cic. in TLabellariis.
§. LI.

Anno DCXXIII, P. Licinio Craſſo Mu-
ciano, L. Valerio Flacco, Coſſ. Lex PAPI-
RIA, tabellaria, C. Carbone, tribuno ple-
bis ferente, ſancita, vt in legibus ſeiſcendis,
et antiquandis, populus tabella vteretur b).
Eodem anno PiNARIAM, annalem c), Ru-
ſcae, tribuni plebis, rogatam, ſtatuit Pig-
hius. Cuius legis ſententia ignoratur.

b) Cic. I. c.
e) Cic. Or. II. G.

§. LII.
Anno DCXXIV, C. Claudio Pulchro, M.
Perperna, Coſſ. Lex ATINIA, ferente C.
Atinio, tribuno, facta putatur, qua cau-
tum,

tuN,
l ſin
9) Geli
ſck

Ann

L. Aur.
cina, C. Hoſtilio Mancino, Cofſſ. Lex cCASsS-

ſenatu
Penni,
Vrbe p
Gracch
ſociis
terum

des ſue
3) e.
lee
) G
O)
no

) vid

Am
lo,

PRON.

IWam 1
bus 4
Poteſt
a
ln 1
hi
God

1 edig

11 Ce

it, 4,C.

Ataeſtz).

bido bor
Ler ca
no, ti.
Gin in i-
ber⸗ ſele ·
n in i.

rneſti Cun

taſo Mu-

ex PAbPEH

bund N

ſiſen
ganm h,

katllr⸗

Uchro,.
ſerente O.
qun Cal⸗
tum,

iuribusque vsque ad Caeſares. 159

tum, vt tribuni plebis &natores eſſent, ius-

que ſententiae dicendae haberent d).
Gellius N. A. XIV, 7 er §. v. 17 Auguſtin. de Leg. h. I.
[cf. Arnold. Var. Coni. I, 21. P. .]

§. LIII.
Anno DCXXVIII, M. Aemilio Lepido,
L. Aurelio Oreſte, Coſſ. haud temere ad-
ſignatur Lex IVNIA de peregrinisz, M. Iunii
Penni, tribuni plebis e), qua peregrinos
vrbe prohibuit f), diſſuadente Legem C.
Graccho g), quaeſtore, cuius de ciuitate
ſociis danda conſiliis oppoſita erat?*). Ce-
terum videtur ex hac lege ſociis licuiſſe, ci-

ues ſuos repetere h).
e) Cic, Brut. c. 29. vid. Nordkerk. V. C. Disquifit. de
Lege Petron. c. I. p. 6. Tagbius Ann. T. III, p. 37.

F) Cir. off. III. u.
g) Feſtus voc. Respublicas.

[*) quod tamen iuſtis de cauſis negat Nordkerk. I. c. p. 7.]
) vid. Nordkerk. l. c. p. 17. 44.

§. LIV.
Anno DCXXXI, Coſſ. Q. Caecilio Metel-
lo, T. Quinctio Flaminio, Leges sEM-
PRONIAE C. Gracchi tribuni plebis, tam-
quam faces in rempublicam coniectae, qui-
bus aerarium exhauriebatur, ac Senatus
poteſtas frangebatur, ſunt hae: Agraria,
qua &mpronia fratris Tiberii, tum non per-

lata, renouata eſt, cautumque, vt ne quis

agri plux quam quingenta iugera polſderet i):
quod Licinia Lege cautum fuerat, ſed ne-
glectum

160 Lib. II. Cap. II. De in iaprudentia media

lectum iam diu: vtque tres viri neer
“ qui agros diuiderent, a locupleti
ſſos &). Viaria, „
praeter hunc modum poCelſos *). V. , , e
viae per laliam munirentur, vtiqu he⸗
per 2 pu-
adtuarios limites populo, ſcuti ber vian *M
blicam, iter ſet ) Hrumentaria, qua
itum vt inopi plebi ſinguli modii a Luere
ci . . . uAé
venderentur trientibus cum ſemiſſe, e
frumentum ex aerario emeretur a 0
gata per Octauiam Legem paulc be Mu
itari qua conſtitutum, v
taris ſacrata, ſtite
inor R, II. annis ad militiam cogeretur n),
27 14. . . 1
. ue praeter ſtipendium militibus Dake,
5 * .
n, ue gratuito ex aerario darentur o).
1
Seta ciuium Romanorum, qua ſencitun
ite ciuis iniuſu populi Roma-
capite ciuis iniuſſi L
e e e ſ factum eſet, populi
ni iudicaretur, quod N. bu,
eſſet animaduerſio p) de confuſis cenmien 2
Juffragiis, qua latum, vt ex confuſis ene
ue claſſbus ſorte centuriae vocarentur 4):.
i ſimilis poſtea Lex Manilia fuit .
i) Vell. II, 6. Appian. Ciu. II, I. p. 604. e el. 369.
8 Fragmenta legis ſunt ap. Cooρ. Soript. Agr 2 4
3 velII 6. Plutarch. Gracch. p. 837. Appian. B. C.
1I1,6.

radi Parerg. III, 3. p. 380. qg.
6 a ere gb., f. 11,2 I. Taſe⸗ III, 20. Brut. c. 62.

Erneſti V. C. Clau. Cic. in Frumentariis, conf. Ligſ.
v. Erneſti V. C.

de frumentationibus.
Zai ,. Gracch. p. 837. v. Sewech. ad e l⸗ 4.
Ner ſi fieri milites ante hanc aetatem non p
ia 40 adfirmat A. Auguſtin. ad Modeſtin. p. zn.
xin
342. ſed vt non cogerentur. ) Pär

Onfu

Ann

do, C.
chus I.

cendiun

flammarn

Gcioria⸗

trraNStul

caututm
turie n
eigue d
iudici⸗
cui ſue

de ciuit

Rque 6
teret Pe
9 Api⸗
nos lin
3) Cie
. big
14) C..
*) Inter
Gos ade
cium
Fes dot
rüllent
eſlet t
uneſi
An;)

edis

iuribusque vsquz ad Caeſarets. 161

reorer⸗ 0) Plut. I. c. H 11
Uletihur p) Cic. pro Rabir. c. 4. Verr. V, 63. Cat. I, I1I. IV, 5.
9) A. de rep. ordinanda orat. II. qui adiungitur Salluſtio.

nie, t r) de q. v. Erneſti V. C. Clau. Cic. h. lI. et Add. et voc.
jue ſer. Confuſio.
ien u. 1 9. LV. S
dun in. Anno ſequente, Cn. Domitio Ahenobar-

Gut Ibo, C. Fannio Strabone, Coſſ. quod Grac-
ii⸗ chus Legibus ſuperioribus excitauerat in-
ibro. Cendium, nouis Legibus alere, ac magis in-
A. M. Iflammare inſtituit. Tulit enim Legem iu-
diciariam, qua iudicia a Senatu ad Equites

ne ui 154 denan ach,
er ), transtulit g): de prouinciis ordinundis, qua
veſer Cautum eſt, vr prouinciue ante Comitia fu-

o): & turis magiſtratibus aà Senatu decernerentur,
eique decreto intercedi non poſſet t)e de falſo

Jancrum — (19“6 21656 c6&1 E. .
Rome- iudicio, ne quis iudicio circumueniretur u):
, DopA cui ſucceſſit Cornelia. Cum vero Legem
omun de ciuitate ſociorum latam non pertuliflet,
ſi gun. atque eius rei cauſa tribunatum tertium pe-
ur : teret per vim, occiſus eſt xp).
mnun 9 5³) Appian. B. Qiuil. I. p. 618. v. Pigh. ad a. 63 I. conf.
. nos ſupra Lib. II. c. I. H. 41.
Tl. 2) Cic. Dom. c. 9. Balb. e. 27. ad Diu. I, 7. Verr. III, 6.
. ), 3,f0 v. Pigh. ad a. 6 31.

. B. Cl ) Cic. pro Cluent. c. 55 er 56. .
X) Interemto eo, bona publicata, et Liciniae Gracchi

„R dos ademta, Plutarch. Gracch. p. 836. quamuis, P. Mu-
conk. Li. cium ICtum cenſuiſſe, eam praeſtari oportere, eum
res dotales in ea ſeditione, qua Gracchus occiſus, pe-
Nihn h4 riiſſent, propterea quod Gracchi culpa ſeditio facta
non ſone ⸗ efſet, tradat Iauolenus in L. 66. D. ſolurt. matr. de qua
lte n quaeſtione vid. Fr. Balduinus in IJurisprud. Mucian.

. m. 38. 77.
9) PN 1 §. LVI.

162 Lib. Il. Cap. II. De uriNruckutis media
§. LVI.

Eôdem anno, LIVIAE Leges, populares
admodum, auctoritate Senatus, vt Gracchi
gratia frangeretur, a M. Liuio Druſo, tribu-
no plebis, latae ſunt: ne quem ex ſociis Lati-
ni nominis in exercitu virgis caedere liceret;
vt duodecim coloniae deducenentur, inque ſin-
gulas terna ciuium Romanorum millias vt
vectigul agris, Lege Sempronia diuiſis, diui-
dundisue, impoſitum, plebi remitteretur ):
vt decemuiri agris diuidundis crearentur Zz).
Quibus Legibus plebi maximum Gracchana-
rum rogationum faſtidium factum eſt 9).

₰) Plutarch. L. c. p. 838.
2) P. Manutius de Ligibus c. 13. cx tabula antiqua.
a) Cic. Brut. c. 28.

§. LVII..
Anno DCXXXV, L. Caecilio Metello, L.

Aurelio Cotta, Coſſl. M ARIALex, de am-
bitu, a C. Mario, tribuno plebis, rogata eſt,

vt pontes Angaghior s fßerent b), quo libertas

fuffragii ſerendi augeretur, ambitusque

coërceretur. 7
*⁶) Cic. Leg. III, 17. Plutarch. in Mar. p. 407.
Anno DCXXXIX, M. Aemilius Scaurus,

Conſul, collega M. Caecilio Metello, Le-

gem AEMILIAM, cibaiam c), tulit: non
confundendam cum alia Aemilia Lepidi à),
qui

gui err⸗a
Lege ni
gens

In
Portio

ila Ar

Mabdio
detut
here,

gratia

An

rario.
tribune

1) Ge.
ducae
tmale
inder
640.
d!

nedi⸗

öpoheres
Gracchi
, tubu⸗
iie Loti.

liceret;

gue ſn.
Mist
, iui.
Aur))

eptur 2).

CChad-

ntiqus.

telo, l⸗
(de om.
ogatn eſt,
libertis
bitusque

iuribusque vorgut ad Cueſares. 163

qui error eſt plerorumque e*). Hic autem

Lege non ſumtus coenarum, ſed ciborum
genus ac modus Praefinitus eſ F).

c) Plin. H. N. VIII, 57.
4d) De qua eſt ap. Macrob. Saturn. III, 17.
e) A quo fibi etiam Heineccius Hi K. Iur. l1, 86. nen

cauit.

)

) Gell. N. A. II, 24. Plin. H. N l. c. Ar de viris lil⸗

§. LIX.
In annum DCXIL., M. Acilio Balbo, C.

Portio Catone, Coſſ. confertur a Pighio Lex

illa AVFIDIA, de feris Africanis, a Cn.
Aufidio, tribuno plebis, rogata, qua tam

vetus, ne liceret Africanas in Italiam adue-

here, abrogauit, permiſitque, Circenſium
gratia, importare g).
g) Piin. H. N. VIII, 7;

58. I K;

Anno DCXLI, C. Caecilio Metello Ca⸗
prario, En. Papirio Carbone, Coſſ. Lex
PEDVCAEA, de inceſtu, a Sex. Peducaeo,
tribuno plebis, lata eſt h).
*) Cic. N. D. III, 30. Non confundenda cum alia pe⸗
ducaei rogatione, vt; quoniam Metellus Pont. M:
male iudicaſſet de vir ginibus Veſtae, extra ordinem
iudex Caſſius conſtitueretur; de qua ℳ on. Paed. in

Cic. Mion. c. I2. quam confundit Pighius Ann. ad a:
640. et Boberius ad Cic. c, v. Cel. Bagi Clau. C.

Iudh. Leg. h. L. HM

164 Lib. II. Cap. I. De Iurisprudentia media

8. LXI.
Anno DCXIL VII, Coſſ. M. Aemilio Scau-
ro II. et C. Mario, Lex GCoELIA, tabella-
ria, a C. Coelio, tribuno plebis, lata eſt,

vt tabellae quoque in iudicio perduellionis

adhiberentur i). lisdem Coſſ. Lex THO-
RIA, agraria, a Sp. Thorio, tribuno, pro-
mulgata. Eius duo inſignia fragmenta ho-
die adhuc extant ½). Sed ne ſic quidem
ſatis eſt manifeſta ſententia; ſunt enim illa
fragmenta admodum mutila. Cicero vero
atque Appianus!) ſibi repugnant. Nam
Cicero quidem tradit, agrum publicum vecti-
gali eſe leuatum ea lege; Appianus autem,
conſtitutum eſſe, vt, qui agrum publicum
poſſiderent, eum retinerent, ſed veétigal ei
imponeretur, atque ea pecunia populo di-
uideretur. Ceterum de paſcuis etiam ali-
quid in ea Lege cautum fuiſſe, intelligitur
e Cicerone m).
i) Cic. Leg. III, 16.
