i) In Ind. Flor. vno verſiculo ponuntur pro vno libro.
Tuurellus autem vt diuerſos poſuit. Gronou. vero ne
Emend. Pand p. 78. putat ſuſpectum vtrumque, tam-
quam ab aliena manu profectum, cum praeſertim in
Digeſtis nihil ex illis relatum reperiatur.

k) Hic liber in Ind. Flor. omiſius eſt: contra vero re-
fertur liber ſing. ad Orationem D. Marci. Quare cum ex
illo in Digeſtis L. 60. D. de R. N. excerpta fit, ex
hoc nihil, vnus idemque eſſe videtur. In L. 20. D. de
R. N. praeſcribitur Paulli liber ſing. ad- Orationem D.
Seueri Commodi. Sed cum Seuerus et Commodus colle-
gae non fuerint, recte corrigendam inſcriptionem pu-
tant viri docti: ad Orationem D. Marci et Commodi. v.
Wieling. Ind. Alph. ICrt. in Iurispr. Reſtit. p. LXXXVIII.

) Forte hi libri ſingulares ad diuerſa iſta SCta ſunt ti-
tuli libri de &Ctis. v. quae dixi in Traiano p. 148.

m) Forte

494 Lib. III. Cap. II. De lurisprudentia nouæ

m) Forte hie liber non diuerſus eſt a libro de forma teſta-
menti, e quo extat L. 89. D. de Legat. III. vt putat
Conradi ad Ind. Florenz. ICror. p. 166.

§F. XXXIV.
lIam ?AVLLVsS, vt acutiſſimi ingenii ac
ſubtiliſſima diſciplinae cognitione erat, pluri-
ma aliorum ICtorum ſcripta Notis ſuis qaſtiga-
Uit. Notas quidem ſcripſit ad lulianum, ad
Papinianum, et ad aeuolam.

K. XXXV.
In omnibus autem Paulli ſcriptis maxime
memorabiles ſunt libri V. Sententidrum Re-
ceptarum, ad filium ſcriptin), qui hodie ex-
tant; non illi quidem ſinceri, nec ab inter-
polatione vacui, ſed ita, vti eos cum interpre-
tatione Gothica interpolatos, atque ad ſui
temporis vſum adcommodatos, in Breuiari-
um Legum referri juſſerat Alaricus Rex Vifſi-
othorum. Eos, vna cum reliquiis Codicis
Theodoſiani, Gregoriani, Hermogeniani-
que, et Caii, Vlpinianique, primus in lucem
reuocauit . Sichardus in Germania; poſtea
Almaricus Bouchardus vna cum Caio, in Gal-
lia: deinde lo. Tilius et Ranconnetus; poſt
hos lac. Cuiacius pleniores et emendatiores
cum adnotationibus edidit oο): inde Conr.
Rittersbuſius 5†), cum nouis acceſſionibus:
poſtremo omnium adcuratiſſime illuſtratos

ac perpolitos 4. &bultingius 4). Ceterum

Vtilick

juris

illuſtr⸗

1) not
koqe
) à.
plen
hac:
„ N.

) lu

1) v.
mmugf

ls

STRJ

ſeript
Chorit
rioru
lur
ue

)I.
de o
1) v.
1) de
rm
lenie

Ein

NVs,

1os

u teſtt.
It putat 8

enii ac
plun.
Alligr.

um, add

maxime
mn Le-
ddie ex⸗
b iner⸗
nterpre⸗
e 40 fui
Preuiati⸗
ex Vil
Codicis
genimi.
n lucem
Poſten
in Ca..
u; pott
datiores
ge Conr.
ſonibus:
luſratos
Cerum
ruli.

ab Hadriano veque ad Conſtantinum M. 495

vtiliſſimi ſunt hi libri, tum ad cognitionem
iuris antiqui 7), tum ad interpretationem,
illuſtrationemque iuris Iuſtinianei.
n) non confundendi cnm libris aliis Sententiarum ſiue
Factorum v. Nchulting. Iurispr. Anteiuſt. p. 21 1. ſq4.

0) A. 1558. primum; deinde 1566. ſed vberrimos ac
pleniffimos a. 1586. Pariſ. et Geneu. quamquam, de
hac editione quae monet, v. Nordkerk. Disquiſ. de
Leg. Petron. p. 100.
p Norimb. 1594. 8. de Editionibus Paulli Sententiarum
v. Schulting. Praef. Iurispr. Anteiuſi. p. 17. Jq4.
4) Iurisprud. Anteiuſtin.

) v. I. Gothofred. Manual. Iur. p. 5o. et Conr. Rittershbuſ.
praef. ad Edit. Paull. in Iarisprud. Anteiuſt. p. 196. ſc.
F. XXXVI.
Iisdem temporibus fere «) floruit cCALLI-
STRATVS, de quo nihil aliud conſtat, niſi
ſcripta in Digeſtis relata: veluti libri ſex de
Cognitionibus t), libri VI. Edidorum Monito-
riorum u), libi tres Inſtitutionum, Libri IV.
de lure Fiſci, ſiue de Iure ſiſci et populi, deni-
que Libri II. Quaeſtionum.

5) L. 2 D. d iur. Mſe. L. 38. D de Leg. L. 3. F. k. .
de off. Procur. Caeſ.
2) v. Wieling. Iurispr. Reſt. p. 20. ſcj.
u) de quibus v. Heinecc. Hiſt. Edicét. p. 26. cf. Briſſon. de
Form. lib. III. p. 277. Ceterum de Calliſtrato ſcripfſit
Ienichen

§. XXXVII.
Eiusdem aetatis eſt x) A LIVS MARC IA=

NVS, qui in diſciplina iuris neutrius ſectae
placi

406 Lib. MI. Cap. II. De luriprudentia noua

placitis addictus fuiſſe putatur y). Scripſit
z) de Appellationibus libros II, TLibros

XVI Inſtitutionum a), Libros V. Regula-
rum, Libros II. Publicorum, Libros ſingulares

de Delatoribus, ad Mypotherari iam formulam,

ad Ctum Turpillianum, Notas ad Papiniani
libros de Adulteriis b).

X) v. L. I1I. J. 3. 4. de muner. er honor. L. 4. C. ne de ſtat. R
Aaf. cf. Gotio/ red. de Cenotaph. p. 130. T. III. e. Ort.

„) Orto Papinian. c. 13. H. 9.
2) v. Wieling, Iurisbi. Riſtit. p. 112.
4) de quorum ratione vid. Norakerk V. C. Obſ. c. II.
p. 4. qc. Pragmenta autem horum librorum in ordi-
nem r. edegit Hemecc. Opuſi. Poſt. p. 588.

à) de quibus v. Otto Pepinian. c. 13. §. 6. e [Vi-

tam hia as [Cti perſecutus eſt ſi ngulari ditſertattone
3 Oelrichs V. C.] .

g. XXXVIII.

FLORENTINVS eadem tempora attigiſſe

videtur: qui Qibros XII. Inſtitutionum ſcri.

pſit c), magna elegantia.
c) Fragmenta v. ap. Wieling. Iurispr. Reſtit. p

[Car. Fr. Walcbius V. C. ſeripſit Comm. de Phii&

pbia Florentini. Ien. 1754. 4.]
5§F. XXXIX.

Neque ad aliam aetarem referendus eſt LI-
CINIVS RVFINVS: qui edidit libros Regau-

larum XII J). Ceterum eum auctorem
Collationibus Legum Moſ. et Rom. ſtatuunt 7
ed falſè ).

ru

u/

iure

M man
4) eft

eb Hacdriano vigut ad Conſtantinum M. 497

mu
Scrioſt 4) eſt tamen ex libro XIII. L. 34. de ve iud. Ceterum
cktoik fragmenta v. ap. Wieling. Iurispr. Reſt. p. 245y5.
libret e) Cuiac. Obſ. VII, 2. aliique.
Neeulr. ) v. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c.7. Iac. Gothofr. Manuatl.
Iur. c. 2. J. 10. p. m. 54. et Prolegom. Cod. Teod.
ngulares cap. III. cf. Schulring. ad Collat. Leg. Moſ. er Rom. init.
rmulen, in Iurispr. Anteiuſt. p, 727.
AEFE MILIVS MACER eorundem tempo-
rum eſt g), non confundendus cum eiusdem
nominis Poëta, Auguſteae aetatis ). Scri-
pſit ?7) Libros II. de Appellationibus, Libros
II. de Re Militeri, ſine Militarium, totidem
de Officio Praeſidis, et Publicorum, et Emos &v,;,

6 . ſ. ad Legem viceſimae hbereditatium ).
ilſertatione . 3

. 1 leſu.
. Te0.

„&. I.

m inordi-

g) v. L. I. D. ſi pendent. appell. cf. Panciroll. Var. Lect.
„) de quo v. Broekbuſ. ad Tibull. II, 6. ui ſcripſit Og ½
4 4
„ 1 ρναα
attigile ¹) Pragmenta v. ap. Wieling. Iurispr. Reſt. p. 96. 44.
n ſcti. I x) Vulgo inſcribuntur ad Legem Viceſimam: ſed perpe-
1 ruam ex vitioſis Digeſtorum locis, v., ſupra LZib. III.
cap. I. Se ct. II. J. 5. Ceterum fragmenta hortan libro-
“ 4 rum interpretatus eſt Fr. Ramos del Manzane Comm.
Pliſ ad Leg. Iul. er Pap. Popp. I, 8. 744.
aur N. HERENNIVS MODESTINVS poſtremo
le memorandus eſt. Is fuit diſcipulus VIpia-
u Ne ni !), et praeceptor Maximini iunioris in
uCioren iure ciuili m): [Ctus multae aequitatis, hu-
Auum½ manitatis, et prudentiae. Edidit ) Libros IX.
l1i Dißfferen-
Ge . W

498 Lib. I. Cap. II. De lurivprudentia noua

Differentiarum o), Excuſationum p) Libros
VI. graece, Libros X. Regularum 5), Libros

XIX. Reſponſorum *), Libros XII. Pandecda-

ru m, Libros 1V. de Poenis, Libros ſngulares
de Caſibus enucleatis 4g), Heurematicorum r),
de hofficioſo Teſtamento, de Legatis et Fidei-
commiſſis, de Manumihonibus, de Araeſeri-
ptionibus, de Ritu Nuptiarum, de Teſtamen-
tis, de Dotis Differentia, Notas ad Q. Mu-
cium 5).
1) L. 20. D. de furt.
m) Capitolin. Maxim. iun. c. I. Ceterum de eo v. Brenc-
mann. Comm. de Heuremat. Modeſtin. c. I. J. 18. Orio
V. C. praef. L. I. Tbeſ. Iur. Ciu. p. 16.
n) Fragmenta v. ap. Wieling. Iurispr. Reſt. p. 120. ſ4
0°) de quibus v. Noozt de form. emendandi dol. mal. c. XII.
p) Horum librorum fragmenta, a vulgari interprete ne-
que diligenter neque eleganter ſatis verſa, denuo melius
et elegantius conuertit A. Auguſtinus libro ſingulari
ad Modeſtinum de Excuſationibus, et animaduerſionibus
eruditis illuſtrauit.
[*) Interpretatus eft Cuiac. T. III. Opp.]
7) de eo eſt. Lo. Forentis. Riuini, Viri III. Diſſeriatio
y) Sic enim adpellandus, non liber de Heurematicis ſeu
ree Eucnαανιαι, quamuis vulgo ſic inſcribatur,
etiam in Ind. Florent. Egregio commentario fragmenta
huius libri expoſnit H. Brencmannus. Schilterus etiam
illuſtrauit fing. libello, ſed pragmatice fere tantum.]
Ceterum de huius libri inſtituto v. Cuiac. Obſ. XII. 32.
Merill. Olſ. VII, 34. Brencmann. l. c. c. I.
5) Saltem XXI. libri ad QͤMucium fuiſſe videntur. Ce-
terum Modeſtini Regularum fragmentum ex libro IX. zi-
rzulo de bonis libertorum et de teſtamentis vnicum, extra
Pandectas Iuſtiniani ſeruatum, ſupereſt: quod primus
edidit P. Pithoeus ſub finem Collationis Legis Moſaicae et
Rom. nouiſſime Iurisprudentiae Anteiuſtinianeae inſeruit
Schultingius. §. XLII.

N0 Hau

Poſt
Mtem

dem ad

1deo
dus 1)
oracul⸗
fuerun
ti iuris
compo
Goriran

certein
excolu

condit
ſangui
opifcl
dins, e⸗
de nec
plinne
fnerit,
¹) M
4) M.
*) hae

Cer
rum ſ.
ucti⸗
inper
zniue

4 Non

Line
librg
Annlce.
ularex
rum f),
et ide.
rolſiti.
onmen.

R.

9 V. Nriu⸗
16. 0n0

mal.c.AII.
erprete ne⸗
epro meltus

,o ,ngulori
uerlionibus

Diſerteri⸗
motici ſell
inſcribatur,
d fraglenta
terus etiam
re täntumn.

NeN 11

E
gentur. Ce
lbrolN.t
icum, extts
uo Primis

Mie 1 .

neoe juſeruit

ab Hadriano vsque ad Conſiantinum M. 499

§. XI-II.
Poſt Modeſtinum vsque ad Conſtantini
M. tempora nullus ICtus inuenitur, qui qui-
dem ad poſteros aliquo numero fuerit: vt
adeo recte dixiſſe videatur Iac. Gothofre-
dus 7), in Modeſtino obmutuiſſe ICtorum

oracula. Nam etſi multi haud dubie ICti

fuerunt, qui aut docerent et Romae et Bery-
ti iurisprudentiam, aut exercerent formulis
componendis: tamen nullam magnopere au-
toritatem et dignitatem habuerunt: neque
certe iuris ciuilis diſciplinam ſcribendis libris
excoluerunt. Atque etiam homines infimae
conditionis, libertini, externi, non Romani
ſanguinis, iurisprudentiam, veluti aliquod
opificium, exercuerunt ½), quos rabulas po-
tius, et leguleios, quam ICtos, diceres. In-
de neceſſe fuit, vt miſera ipfſius Iuris diſci-
plinae eſſet facies. Cuius rei quae cauſa
fuerit, initio huius capitis æ) diximus.

2) Manual. Iur. p. m. I4.
u2) Mamertin. Panegyr. X, c. 20.
) hac Sect. H. I.

§. XIIII.
Ceterum, vt exempla iuris ciuilis, per ICto-
rum ſententias, accedente diſputatione fori,
aucti adferam, interpretatione SCti Hadriano
imperante facti ), regula compoſita eſt, in
vniuerſalibus iudiciis rem ſuccedere in locum
H Ii 2 pretii

500 Lib. III. I.Cp. I. De lurisprudentia noua

pretii 2): et cautione Muciana a Ctis ad Le-

gem Papiam Poppaeam SCtumque adcom-

modata, exorta eſt Lex Iulia ielte, de qua “

ſupra 4).

) L. 20. 5§. 6. D. a. gered. petit.
2) L. 20. H. 10. de hered. petit.
a) v. Zach. Richteri V. C. Diſſ. de Lege Iulia M ehle,
me praeſida dekenſa.

3§. XI IV.

Cum mentionem fecerimus eorum, qui
Romae aut Beryti docerent ius ciuile: non
alienum erit, hoc loco dicere, et de ratione
iuris docendi, et de ſcholis luris ciuilis Ro-
mana, ac Berytenſi 1. Docendi igitur ratio his
têmporibus ab Hadriano inde videtur eius-
modi fuiſſe, primum, vt Romae quidem pu-
blicis in locis, veluti porticibus, traderent
praecepta iuris ciuilis “); deinde vt eam ob
cauſam horum temporum ICtitot Inſtitutio-
nes, veluti legitimae ſcientiae elementa, ede-
rent, quibus explicandis interpretandisque
auditores erudirent. Atque inde etiam his
temporibus Profeſſores Iuris reperimus c):
qui tamen neque publica ſalaria acciperent,
neque etiam ab auditoribus exigere Poſ-
ſent d).
19) Gell N. A. XX, I. Ceterum hic conferenda eſt B. Con-
radi oratio de holae iuris cinilis Romanae fatis,
ſubiunéta Eiſenbardi V. C. Inſtitutionibus Hi Roriae Iu-
ris Luerariae.

5

*) L. 1
4)L.

Cu

fere o
rone

ne, ſel
ribus .

kspruc

propte
Ceſſaria

tradita
CNO

beryn

Quel

Wodun

²) The
uut.

cbiut

Mele ,

Im, gi

e: non
tione

lis Ro.

tto his
Ur eins⸗
lem pu⸗
derent
eamn ob⸗
Pituti
ty elk⸗
ndisque
am is

inns.

iperenh,

eſt Cn⸗
un finis⸗
Nerite lu⸗

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 5Sol

c) L. I. §. 4. D. de extraord. cogu.
4d) L. I. 9. 4. laud. cf. Rynkersboek. Obſ. VI, 3.

§. XLV.

Cum vero in prouincias imperii Romani

fere omnium artium Hberalium diſciplinae,
non exemplo ſolum Romanorum et imitatio-
ne, ſed etiam priuilegiis Princigum Profefſo-
ribus conceſſis, incitatae, ſe effudiflent: iu-
risprudentia Romana quoque ipſa, quippe
propter iuris Romani ampliſſimum vſum ne-
ceſſaria, in prouincias ſimul quaſi enauigauit,
traditaque eſt ab aliquibus profeſſoribus. Sae-
culo autem tertio quaſi ſedem ac domicilium
Beryti in Phoenicia cepiſſe videbatur e).
Quae ſchola ſaeculis ſequentibus mirum in
modum celebrata.

e) Thaumaturg. Orat. paneg. in Originem. p. 196. ed Mo-
gunt. Ceterum de hac ſchola videndi ſunt lo. Srau-
cbius de Beryto, et Haſaus de Berytenſ, Acanemin.

1Ii 3 CAPVT

5oa Lib. II. Cap. II. De Iuricpudentia noua

ðs

C A . III.
DE

IVRIS. eRVDENTIA
NO VA
CONSTANTIN O M.

VSQVE AD

THEODOSIVM IVN.

SECTIO I
De Statu Publico.

am ingredimur noua imperii Romani rei-
que publicae tempora, quibus ſtatus pu-
blicus mirum in modum immutatus eſt.
Nam CONSTANTINVS M. primus Impera-
tor Chriſtianus, cum, anno ChriſtiCCCXXV,
ſolus imperium adeptus eſſet, in eo elabora-
uit, vt eam imperio formam deſcriberet, quae
eſſet aptiſſima rationibus ſuis. Atque pro-
fecto religio Chriſtiana, quam profeſſus erat,

nouas leges, nouamque quandam formam vi-
debatur poſtulare. Primum igitur omnium

ſedem

Cn
ſeden,

denu
nom

nppel
Romm

end

rii c
Cont

a Conſtantino M. veque ad Theodoſium Iun. 503

ſedem imperii Byzantium in Thracia, a ſe
denuo ad ſimilitudinem Romae conditam, et
nomine Romaé nouae, Conſtantinopolimque,
appellatam, tranſtulit, ſiue metu, ſiue odio
Romanorum: quod inſtitutum valde repre-
hendit Zoſimus a). Inde quaſi duplex impe-
rii caput extitit, alterum Roma in Occidente,
Conſtantinopolis in Oriente alterum: quae
veluti diuiſum orbem terrarum haberent.
Qua de cauſa Senatus quoque et magiſtratus
fere iidem, qui Romae, huic nouae Romae?)
dati ſunt, ſiue a Conſtantino ipſo, ſiue paullo
poſt, exceptis Conſulibus. Nam Conſules
cum tantum duo eſſe poſſent, in iis inita haec
ratio eſt, vt vnus Romae, alter Conſtantino-
oli eſſet, ſiue vt vnus in Oriente, alter in Oc-
cidente faſces teneret: vnde variae, in Con-
ſulibus notandis, poſt haec tempora formu-
lae, ortae ſunt: tamquam haec: Conſule hoc

vel illo, et qui nunciatus erit C).
a) Zoſim. II, 40. Fundamenta autem huius vrbis nouae
jacta ſunt anno Chr. 325. perfecta et dedicata eſt a.
333. de quo v. Pagi ad a. Chr. 324.
) Probabilius eſt, factum id iam a Conſtantino eſſe:
quamuis Zoſim. III, 11. Iuliano id tribuat. v. Valeſ. ad
Amm. Marc. XXII, 9.
4) hanc formulam explicat LPagius Dig. Hypat. P. III.
c. I. §. §.

9. II.
Quemadmodum vero magnam in ſede con-
ſtituenda mutationem fecit Conſtantinus: ita
I1i 4 quoque

So4 Lit. MI. Cap. II. De luricprudentia noua

quoque in ipſa adminiſtrandi imperii ratione

multum innouauit. Nam primum totum im-
perium in quatuor Praefecturas Praetoria-

2d5 A), Orientis, IIIyrici, Galliarum, et ltaliae,

diuiſit, ſubiectis cuique certis prouinciarum
dioeceſibus e); ac ſingulis Prafecturis ſin-
gulos Praefectos Praetorio praepoſuit. Ipfis
vero Praefectis, imperio militari ademto, ſo⸗
lummodo poteſtatem ciuilis imperii, eamque
liberam, et kins ſii prouocatione, attribuit †).
Poteſtatem vero militarem dedit Magiſtris
Militum, a ſe creatis: quorum alii Eyuitum,
alii Peditum Magiſtri eſſent. In quo quidem

inſtituto, etſi valde reprehenditur g), caute
ſuae ſecuritati proſpexiſſe videtur. Praefe-

ctorum enim Praetorio poteſtas ante ipſum
tanta erat, vt ipſis Imperatoribus periculoſa
atque timenda eſſer, propterea, quod ſum-
mam et in re militari, et in ciuilibus negotiis,
poteſtatem habebant; quae iam diuifa ac ſe-
iuncta, valde imbecilla fiebat. Atque haec
diſtractio ciuilis et militaris poteſtatis etiam
Aaliis peritis rerumpublicarum conditoribus
placuit ), prudenti ſane conſilio. In ipfis
quoque prouinciarum Rectoribus non dubi-
um eſt, quin multa immutauerit, cum id a ſcri-
B ptoribus diſerte tradatur: ſed ipfius muta-
tionis eonditio atque ratio non conſtat pro-

ptereas, quod veteres Conſtantini, Theodo-

ſii,

canken

ſii, aliort

inſtituta
ſtinxern

4) 290

e) Dioee
ſingula
litygel
14 K.
37. Ha
inprim
Aeer

glliuri

adeo hi
Pumt.

Aug. .
rio on
fuiſle
10Cont
ebant.
in com
Prueft,
4 Ru
tamen
dom.

amicig
Lipl
¹) veln
onenn.

oe Conſtantino M. vequs ad Theoaoſtum Iun. 505
one ſii, aliorumque Imperatorum in hoc genere
nin. inſtituta, quae plurima fuere, non ſatis di-
hrie⸗ ſtinxerunt.
alin,
run 4) Zeſim. II, 33.
ſi e) Dioeceſes ſingularum Praefecturarum, prouinciasque
lols ſingularum dioeceſium, expoſitas v. apud Fr. Wanbem.
.Po. Imtroduct. in Geograph. ſacr. p. m. 130. c/4. t apud
I. A. Fubric. in ſalutari Luce Euangelii. Pagi Crit. a. hr.
Inque 37. Haec autem partitio Praefecturarum et dioeceſinm
it inprimis neeeſſaria eſt ſcitu tum illis, qui in vtroque co=
4 dice explicando recte et ordine verſari volunt, tum his,
6 1 qui iuris eccleſiaſtici canonieique origines, ipſamque
tutn, adeo hiſtoriam eccleſiaſticam, accurate cogneſcere cu-
dem Piunt.
dte ,) v. P. Faber Semeſtr. I, I. et 2. et Guther. de ofſir. dom
gele⸗ Aug. II, I. . Ceterum eum antea Praefecti Praeto-
rio omnium expeditionum ac peregrinationum comites
pfum fniſſent, propter militaris rei poteſtatem; hoe inſtitu-
Uoſa toò Conſtantini, in comitatu principis non amplius eſſe ſo-
ſem. lebant. Nam etſi Petr. Faber Semeſtr. c. vnum ſemper
in comitatu fuiſſe ſtatuic Praefectum Praetorio, qui
lls, Praefe'ctus Praeſens inde dictus ſit, quod etiam defendit
c le- Ad. Rubenius in Comm. de vita Mallii Tbeodori p. m. 47.
nter tamen id ſatis certum eſſe non videtur. v. Guther. de Off.
hue dom. Aug. II, 5.
tl 2g Zoſim. II, 23. quem eleganter et erudite refellit Cl. et
btbbos amiciffimus lo. Andr. Diezius Diſj de forma imperii ad-
ils miniſtrandi a Conſtanzino M. ſupienter et recte mutata,
gubi⸗ Lipſ. 1752.
ſeri b*) veluti Cyro, v. Nenoph. (yrepoed. Lib. VE III. et Oe.
mote⸗ conom. c. IV. p. 21. edit. quae mea cura prodiit.
tpto⸗ 4
ſ. A Ii 5 §. III.

506 Lib. I. Cap. III. Delluriuprudentia noua

Muſtas n nouas dignitates, nouaque offficia,
excogitauit, eodem conſilio, quo olim Au-

guſtus, quo plures ſibi deuincire, aut retine-
re beneficiis poſſet. In his autem dignitati-

bus nouis haud dubie eminet Patriciatus ¹),
cui ſummum locum, ſecundum ab Imperato-
re ipſo, ſuperiorem ipſis Praefectis Praetorio,
dedit: qui adeo honor fuit tam excellens, vt
etiam Regibus expetendus videretur. Cete-
rum non abhorr et credere, hanc dignitatem
pretio redimi conſueuiſſe, eoque conſilio a
Conſtantino inuentam eſſe. Quae enim po-
teſtas cum hoc honore coniuncta fuerit, non
conſtat, quamuis poſtea interdum Patricios
in ſummis muneribus inueniamus, veluti Pa-
tricios Haliae, Occidentis. Dignitatem porro
Nobiliſzmatus inuenit &E), quam conſangui-
neis et propinquis ſuis daret. Inde Nubiliſß-

mi Pueri tam in veterum monumentorum

titulis, quam in legum ſubſcriptionibus, oc-
currunt. V

2) 2c, in. II, 40. 4 0 vide Gurber. de J. dom. Aug.

II, 19

Oſſci⸗ ſtem Palatina, et ciuilia quoque vel

auxit, vel intendit. In quibus ponendum eſſe

Qbecho em Palatii ducimus). Nam erſi i iam

ante

Velel

Conſtu

Auguſti
ſiatem i
Gus pla
cdeo i

men cu
Ppoſten

noncor

ci gert

tempor
nnde ſe
ſetunij

bus Wa

n ).

niſtran

ę henſi 1
cention

1 Loßen
. 200
) Zay
M„
1) de (
ſeſti y
) ie⸗
Maus 4

9 de gn

Nt 1
nge
5 1 n
Conſti
Diſer,

hein,
Au.
tine⸗
irat.
1r 1)
Auto⸗
otio,
s, Vt
Cete⸗
Nem
i0 4
po⸗
don⸗
tCt
ti Pe
pono
ngli.
iſ⸗.
torumm
1, .

n. A.

ve vel
n eſle
t im
Aulte

a Conſtantino M. vsque ad Theodoſium Iun. 507

ante Quaeſtores Principis fuerunt, ex inſtituto
Auguſti, tamen honorem Quaeſtoris et pote-
ſtatem ita auxit Conſtantinus Magnus, vt no-
uus plane eſſe videretur. Cetera noua officia
ab eo inducta, quamuis multa fuerint m), ta-
men cum diſcerni ſatis non poſſint ab iis, quae
poſtea acceſſerunt, ſilentio ſcriptorum hodie
non conſtant. Omnium vero eorum, qui offt-
cia gererent, quos Comites dicebant n2), eo
tempore tres ordines, veluti gradus o), fecit:
vnde ſequentibus temporibus, Comites primi,
ſecundi tertiique ordinis occurrunt: in qui-
bus maxime eminebant Comites Conſiſtori.
ni p). Haec eſt iſta mutatio in forma admi-
niſtrandi imperii a Conſtantino facta, repre-
henſa illa vehementer et a veteribus, et a re-
centioribus 9).

5 Zoſam. V, 32. cf. Ritter. V. C. ad Heinecc. Hiſt. Ius-
„200. Guiber. de Off. dom. Aug. II, 18.
) Zoſim. Ceterum hanc in rem cf. Balltuin. Conſtant.
M. pg. 83. L
n) de Comitum origine diſtincte egit et diligenter Er-
neſti V. CQ. Excurſ. XV. ad Suet. TLib. c. 46.
*) Euſeb. vit. Conſtant. M. IV, I. cf. Guther. de Off. do-
mus Aupg. I. vlt.
†) de quibus vide Salmaſ. ad Porr. Hadr. c. 18. ad
Trebell. Pollion. Macrian. c. 11. Iacob. Gothofr. Comment.
4ad L. vn. C. Tbh. de Com. Conſiſt. Ritter. V. C. ad Heinecc.
Hiſt. Iur. I, 280. LIo. Ellean. tract. ſing. de Comitibus
Conſi NRorianis in Meermann. Theſ. T. I. p. 335.)]
9) Zeſim. II, 40. Guther. de Offic. dom. Aug. I. ult. Sed
Conſtantinum de induſtria defendit Diezius laudata

Diſert.
§. V.

5o8 Lib. III. Cap. Ul. De Iurisprudentia noua
lam progredimur ad reliqua ipſius inſtituta.
Primum Indidtionis vſum introduxit, rem ad
temporis computationem ſalutarem r): vo-
luitque, tempora computari ſecundum trium
Quinquennalium ſpatia. Quod quamquam
ab eo iam a. Chr. CCCXII. inſtitutum eſt,
tamen, quia ei ſoli debetur, huc referre ma-
luimus. Follem quoque inſtituit, tributi ge-
nus, locçupletibus inprimis graue ). Eun-
dem Cbryſargyri porroò auctorem eſſe ſcri-
bit Zoſimus t). Id vectigal graue erat, a
negotiatoribus, omnibusque, qui aliquam
artem facerent, etiam a lenonibus, atque me-
retricibus per ſingula quinquennia ſoluen-
dum: adpellatur etiam luſtralis collatio, ſ.
aurum Iuſtrale u). Sublatum poſtea ab Ana-
ſtaſio Imperatore x).

) v. Scalig. Emendat. Temp. Lib. V, p. 5o I. Sed accura-
tius id docuit Pagius Diſſ. Hbp. P. II. c. 11. §. 20. p.
m. 103. 69

5⁵) Zeſim. II, 38. de quo tributo eſt Peaui erudita Diſ.

inſerta in Epiphamam de ponderibus et menſuris Com-
maentario. cf. Pagius ad a. Cbr. 330.
2) Zoſan. II, 38. quamquam multis, eam ob cauſam Zoſi-
mum arguentibus, id vectigal iam ante inſtitutum vide-
tur; quod ſane probabilius eſt. cam in rem v. Pegi-
um Crit. Bar. ada. Chr. 330. p. 126. T. I. Non inaque

abhorret animus credere, Conſtantinum circa exactie-
nem aliquid immiitauiſſe, ita, vt nouus auctor videri

eius poſſet.
u) de

cC

N)V.

1) de
0 7

Ce

Hum,
ellet

geret,
ſtucio
diliene
mano
ſanxiſl
fperl

deor
focere

etiamn
lueſtt.
ſemip
nicumn

000

²) gul
Epile
.
Mach

804

Ulta.
mad

rium

lnan

eh
mr-
tige.
Eun-
ſori
t,
Wam
ne.
luec-
9, ſ.

Ana-

Acclilta⸗
20
ia.

n ol·
I vide⸗
inaque
ndio⸗
Frideri

)be

adcConſtantino M. vique ad Theodoftum Ian. 509

u) de hoc tributo v. Jacob. Gothofr. Comment. ad L. I.
C. Th. de luaſtrali collatione, et Pagius Diſ. Hyg. P. II.
c. IV. g. 6. p. m. 12 5. ſjg.
x) Euagr. H. E. III, 39.
§. VI.

Ceterum hic adiiciendum eſt, Conſtanti-
num, cum religionem Chriſtianam profeſſus
eſſet, quo ſibi Chriſtianorum animos adiun-
geret, iisque contra aemulos vteretur, omni
ſtudio Chriſtianos complexum, leges, ad fſta-
biliendam confirmandamque in imperio Ro-
mano religionem Chriſtianam, permultas
ſanxiſſe. In quibus etiam cultum deorum,
ſuperſtitionemque veterem aboleri, templa
deorum euerti iuſſit: quamuis id Romae per-
ficere non potuerit, quae veteri ſuperſtitioni
etiamnum ſub Theodoſio M. vel maxime ad-
haeſit. Ad ſtudium Chriſtianae eccleſiae re-
ferri poteſt hoc, quod Concilium Oecume-
nicum Nicaeae conuocauit, anno Chr.
CCCXXV. „), eique ipſe praefuit 2).
„) v. Pagii. Crit. Baron. ad a. Chr. 325.
2) quod notandum eſt contra Pontificios, qui Romanum
Epiſcopum per legatos ſums praeſediſſe falſo iactant. v.

Sal. Ern. Cypriani Belebrung von dem Vrſorung und
Wachsthum des Papstbums.

b. VII.

Quamquam vero tam ſtudioſe Chriſtia-
nam eccleſiam fouit, tamen ipſius vita mores-
que

510 Lib. III. Cap. UI. De lurisprudentia none

que parum conuenientes fuerunt religionis
fanctiſſimae praeceptis. Omnibus enim fla-
gitiis atque ſceleribus turpiſſime inquinatus
eſt, parumque adeo decori religioni noſtrae
fuit. Neque vero, niſi moriens demum, Ni-
comediae baptiſmum recepit. In flagitiis

ipſius primum locum tenet caedes crudeliſſi-

ma filii Criſpi Caeſaris, et Fauſtae Vxoris,
quam diriſſimo mortis genere peremit. Mor-
tuus eſt a Chr. CCCXXXVII, poſtquam ſo-
lus imperaſſet annos XV, in vniuerſum au-
tem XXX, menſes IX. Succeſſores reliquit fi-
lios ſuos Conſtantinum, Conſtantem, et Con-
ſtantium, quos iam antea Caeſares creauerat,
diuiſis inter eos prouinciis imperii Romani.

§. VIII.
GONSTANTINVS, CONSTANS, et
CONSTANTIVS, cuma. Chr. CCCXXXVII.
Auguſti facti eſſent, ex voluntate patris impe-
rium ita diuiſum tenuerunt), vt primus Gal-
liam, Hiſpaniam, Britanniam, et Germaniam

obtineret; alter Africam, Iltaliam, Ilyricum,

et Graeciam, tertius denique Orientem to-
tum, ſed hac lege, vt Dalmatium Caeſarem,
atruelem, Conſtantium, patruum, et Hanni-
ballianum, Nobiliſimatus dignitate decoratos,

quodammodo conſortes haberet, quos Con-

ſtantius paullo poſt e medio ſuſtulit. Diui-

900

ſo an
ſtantit
exerc
1b en
nond
ſtans
bienn
Rhaer
tus et
penrt
proel⸗
di int
eſt C.a
Pnrun
raſſet
Impe
u
exerc
ſtanti
periit
ſimus
Atem
Ppraet
tor:

) o,

gitis
eliſſ.
ori,
Mor⸗
mſo.
mal⸗
it ſi
Don⸗
eret,
i.

et

Vl.
impe⸗
18 01.
aninm
ticun,
en 1
ſneln,
unni⸗
nnos,

Con⸗

a Conſtantino M. vsque ad Theodoſium lun. 5ir

ſio autem ipſa non diuturna fuit. Nam Con-
ſtantinus quidem, ſua ſorte non contentus,
exercitu comparato, Italiam inuaſit, fuſusque
ab exercitu Conſtantis, caeſusque periit:
nondum exacto anno imperii tertio. Con-
ſtans inde Galliam occupauit; quam cum
biennium tenuiſſet, Magnentii, qui tum in
Rhaetia exercitui praeerat, inſidiis interem-
tus eſt. Magnentius autem ab exercitu Im-
perator ſalutatus, paullo poſt a Conſtantio
proelio iuſto victus ac debellatus, manus ſi-
bi intulit. Quo facto ſolus rerum potitus
eſt Conſtantius: dixitque Caeſarem lIulianum
patruelem. Hic cum ſex annos vna impe-
raſſet, Luteriae Pariſiorum, fauore militari,
Imperatoris et Auguſti nomen adſumſit ?).
Qua de re cum, vindictam ſumturus, cum
exercitu aduerſus eum profectus eſſet Con-
ſtantius, in itinere febrim ardentem naétus,
periit, anno imperii XXV. Homo flagitioſiſ-
ſimus fuit, crudelis, ac perfidus; maxime
autem in cognatos ſuos ſaeuus, quos omnes
praeter lulianum interemit: Arianorum fau-
tor: recte ſentientibus infenſus.
a) Zoſim. II. 39. Haec diuiſio tenenda eſt, vt Codicis vtri-
usque leges recte intelligi poſſint, cognoſcique, quis au-

Gor alicuius legis ſit, id quod interpretationi maximam
lucem adfundit.

²³) Zeſm. III II.

§. IX.

5ia Lib. II. Cap. IIl. De lurisprudentia noua

§. IX.
IVLTANVS8, qui proptet deſertam c) re-
ligionem Chriſtianam Apoſtata vocatur,
mortuo Conſtantio anno Chr. CCCLXI,
ſolus imperium nactus, omni ſtudio opera-
que elaborauit, vt Chriſtianam religionem
adfligeret, veteremque deorum cultum, in-
termortuum paene, reſuſcitaret. Id autem

fraude et calliditate maxime adgreſſus eſt d).

Nam Ohriſtianos quidem ipſos interpretari
ſcriptores gentiles e), artesque liberales do-
cere, vetuit: quo Chriſtianorum liberis
neceſſe eſſet, ſcholas gentilium doctorum
frequentare, ſicque adeo fenſim, conſuetu-
dine cum iſtis contracta, adducerentur ad
paganam ſuperſtitionem: neque adeo di-
ſcere poſſent, quibus telis veterem ſuperſſti-
tionem petere, religionemque Chriſtianam
tueri poſſent: id, quod maxime ex ſcripto-
rum veterum libris a Chriſtianis fieri ſolebat.
Gentilibus autem rurſus permiſit liberum
ſuperſtitionis ſuae exercitium, et oraculis
auctoritatem reſtituit ſuam: quoque magis
Chriſtianos vexaret, poteſtatem ludaeis tem-
pli Hieroſolymitani reficiendi dedit: quod
tamen conſilium, diuina vi, caruit euentu.
Cum bellum contra Perſas faceret, ab hoſtibus
caeſus et interfectus eſt ) anno imperii alte-
ro. Ceterum ſi odium Chriſtianorum, vexa-
tionem-

Cnſ

tioner
ceps
Pbberal
tam fe
Wilita
) Au
Lihen⸗
per!
in 1
4) vV.
1I..

*) v.
5 A
tentie
Philo
tiſäim
Proe
ternn
Isan

Pto,
Blert

We
Prote
dus,:
Perate
lentun
omnin
Deſta .
Geinch
fichan
berſti

6

)r.
cur,
XIH
pert⸗
onem
, in⸗
lten
K0).
retari
do.
heris
rUER
gera
Ut 1d
d.
heſt⸗
Iunmmn
tio⸗
lebr.
erbn

aculs

ngs
tenn.
god
entu.
ſtibus
le⸗

Vexa.
onem⸗

a Conſtantino M. veque ad Theodoſium lIun. Siz

tionemque in eos inſtitutam, exceperis, prin-
ceps fuit laude digniſſimus: magno ingenio,
liberalium artium ſcientia inſigni, quam teſta-
tam fecit in ſcriptis ſuis: magna denique rei
militaris peritia. .
c) Auctor ei fuit Maximus, philoſophus Neoplatonieus,
Liban. Or. funebr. in Iulian. Eiurauit autem religionem
per Taurobolium, de quo ritu erudita eſt Diſſ. van Dalen
in Diſ. in Antiqu. et Marmor.
) v. Iulian. Ep. VI. VII. XXVI. XXXI. XLII. XLIII.
LI. LII.
e) v. Iulian. Ep. XLI.
F) Zoſim. III, 29. De eius morte variae auéctorum ſunt ſen-
tentiae: quas collegit Iacob. Gorbofr. ſingulari Diſſert.
Philoſtorgio adiecta. Ceterum in hanc rem locuple-
tiſſimus aucétor eſt Amm. Marcellin. XXV, 3. qui ipſe
proelio interfuit, morientemque vidit Iulianum, et ce-
terum ſeriptor, ab omni ſtudio partium remotiſſinus, eſt.
Is autem tradit, eum, vulnere letali ab haſta equeſtri acce-
pto, magno animo exſpiraſſe. [Vitam lIuliani ſcripſt
Blerterie, Francogallus, lingua vernacula.)

§. X.

Mortuo lIuliano, I0VANVS, Primicerius
protectorum domeſticorum nobili genere na-
tus, ab exercitu in iisdem caſtris factus eſt Im-
perator anno Chr. CCCLXIII. g). Is, turbu-
lentum imperii ſtatum correcturus, primum
omnium, pace cum Perſis, etſi non ſatis ho-
neſta, facta, bello Perſico finem impoſuit:
deinde religionem Chriſtianam, a luliano ad-
flictam, erigere et confirmare, contra vero ſu-
bPeriticionem veterem, a Iuliano reductam,
K k abolere

5i4 Lib. III. Cap. III. De lurisprudentia noua

abolere inſtituit. Sed ſeptimo poſt initum
imperium menſe veneno g) a cuſtodibus do-
meſticis ſublatus eſt b).

2g) v. Ritter. V. C. Proluſ. adit. Oljſ. I.
*5) Zoſim. III, 35.

§. XI.

Inde vALENTINIANVS, tribunus mili-
tum, a militibus Imperator factus eſt, a Chr.
CCCLXIV ½). Qui cum fratrem vALEN-
TEM in imperii conſortium recepifſet, diuiſo
imperio, Orientem fratri adminiſtrandum de-
dit, ſibi Occidentem recepit ½). Deinde ſibi
adſciuit collegam GRATIANVM, filium,
Auguſtumque fecit. Alemannos et Saxones
multis proeliis feliciter profligauit. Mortuus
eſt expeditione in Pannoniam ſuſcepta, e fe-
bri ardente, anno imperii duodecimo. Quo
facto VALENTINIANVS II, filius ipſius,
frater conſanguineus Gratiani, Auguſtus ad-
pellatus eſt. vALENSautem Arianorum hae-
reſin ſecutus, acerbiſſime in recte ſentientes
ſaeuiit, Edicto etiam contra eos publicato?).
Gothis, religionem Chriſtianam amplecti cu-

pientibus, miſit Arianum epiſcopum VIphi-

lam, qui eis praecepta religionis traderet. In
bello aduerſus Gothos et Alanos, magna igno-
minia accepta, vulneratus, cum in proximum
tugurium profugiſſet, igne iniecto, crematus

eſt.

VA
Aug⸗
1. C
belli⸗
intel
der
non
THH
tum,
ue
Occi
rebe
luude
ile
inter
etfic
ſtitun
Vale

94

tum

(do⸗

wil.
Cu.
IEN.
iniſ⸗
jge⸗
ſbi
um,
oes
tuus
ete.
o
lus,
ad⸗
ghae⸗
entes
1ol/
gicl⸗

Hi.

, In
gno⸗
wu3
natus

elt.

4 Conſtantino M. veque ad Theodoſtum Iun. 5l

eſt m). Ceterum princeps fuit multis vitiis,
atque flagitiis contaminatus.
i) Zoſim. III. ult.
k) v. L. 7. C. Tb. de metall.

1) id extat apud. Victor. Viütenſ.
) Zoſim. VI, 24.

§. XII.

Valente mortuo, iam GRATIANVS et
VALENTINIANVS II. in toto imperio ſoli erant
Auguſti, totumque adeo imperium tenebant
a. Chr. CCCLXXVIII. Cum vero, multis
bellis et ſeditionibus prementibus, Gratianus
intelligeret, a ſe ſolo, cum Valentinianus fra-
ter puer admodum eſſet, teneri imperium
non poſſe n), in ſocietatem imperii adſciuit
THEODOSIVM, nobili familia Hiſpana or-
tum, et laude militari inprimis inſignem; ei-
que Orientem totum permiſit, reſeruato ſibi
Occidente o;. Ac Gratianus quidem, multis
rebus egregie geſtis, et republica cum magna
laude adminiſtrata, cum ſe otio et quieti de-
diſſet, Lugduni a Maximo, Galliae praeſide,
interfectus eſt, a. imperii XVI. Religionem
et fidem Chriſtianam, a Patribus Nicaenis con-
ſtitutam, ſtudioſiſſime ſeruauit. Frater autem
Valentinianus, a matre erroribus Arianis im-
butus, recte ſentientes vehementer vexauit.
Denique a Maximo bello petitus, in Gallia,
cum deſidiae et inertiae deditus quinquenni-
Kk 2 um

516 Lib. III. Cap. II. De Iurisprudentia noua

um vixiſſet, Viennae ad Rhodanum, inſidiis
Arbogaſtis oppreſſus, et ſtrangulatus eſt, a.
imperii XVI. †R): Eugenius autem Imperator
adpellatus.
n2) Ammian. Marcell. XXXI. fin. Zeſim. IV, 24.
09) Zoſim. IV, 24.
5) Zeſim. IV, 54.

§. XIII.

Valentiniano igitur etiam extincto, TrHEo-
Dosivs, qui poſtea Magnus adpellatus eſt, im-
perium, quod iam XII. annos cum Gratiauo
et Valentiniano adminiſtrauerat, ſolus ſuſce-
pit, a. CCCXClII. In eo, dubium eſt, vtrum
