Hc1048
author: Bach, Johann August

N12509546656 021

UIIIIIIAIIIMIIINIII

U8 Tübingen

Io. AVGVSTI BACHIi
HISTORIA
IVRISPRVDENTIAE
ROMANAE

QVATVOR LIBRIS

GOMPREHENSA.

EDITIO QVARTA
EX SCHEDIS B. AVTORIS NONNIHIL AVCTA.

Sumtibus I0OANNIS FRIDERICI IVNII,.,
1782¾

um hanc Iurisprudentiae Roma-
nae hiſtoriam edere conſtituiſ-
ſem, etſi proſpiciebam, fore,

qui omnem hunc laborem ſuperuacuum,

in tanta eius generis librorum copia atque
multitudine, fruſtraque ſuſceptum arbi-
trarentur, tamen, ſi- quae me cauſae ad
iſtud conſilium impuliſſent, oſtendiſſem,
non dubitabam, quin conſilium meum
poſſem aequis rerum exiſtimatoribus pro-
bare: iniquis autem, quos magno nume-
ro extituros facile puto, etiamſi non pro-
barem, quoniam non ex cauſis, ſed cu-
iditatibus illi iudicant ſuis, non magno-

pere laborandum putabam. Ego gum per

2 aliquot

PRAEFATIO.

aliquot annos in priuatis ſcholis Hiſtoriam

Iuris Romani explicauiſſem, intellexiſſe
mihi viſus ſum, eos libros, quibus tum
quaſi ducibus vterer, conſilio meo non
ſatis reſpondere. Ita enim ſemper exiſti-

maui, ad hiſtoriam legum iurisque recte

atque ordine percipiendam, non ſatis eſ-
ſe, ſcire, quo quaeque anno, tempore,
vel auctore lata, conſtitutaue ſint, quo in
argumento iuris verſata, ſed neceſſarium
eſſe inprimis, quoniam, niſi ratione cuius-
que animo perſpecta, ipſius legis vim at-
que poteſtatem primo, deinde eius ad no-
ſtrum ſtatum rerum publicarum transfe-
rendae facultatem, vtilitatemque adeo, co-
gnoſcere non poſſis, legum omnium iuris-
que rationes cauſasque omnes explicatas
habere. Haec autem facultas parari, ſine
ſtatus publici notitia, non poteſt: quippe
leges, a neceſſitatibus reip. profectae, ſta-
tus publici conſtitutioni attemperan-
dae ſunt: ſtatus autem publicus omnis
ex legibus publicis pendet. Quid igi-
tur? In omnibus, quos vidi, de hiſto-
ria Iuris Romani ſcriptos libros atque edi-
tos, Leges iuris publici Romani praeter-
miſſas planeque neglectas intelligebam;
ſtatum autem publicum, parum diligen-
ter, nec ſatis adid, quod ſpectarem, con-
ſilium

— — — — —

ſi

ia
ic

—

—⸗
—

—

ſam
ſſe
umn
hon
ſti.
te
el.
re,
Nin
um
us⸗
lat
no⸗
e-
Co.
ris⸗
tas
ine
e
u⸗
ran⸗
nnis
igi
ſo⸗
edi⸗

ter⸗

PRAEFATIO.

ſilium, apte, idque in paucis eius generis

libris, expoſitum, eſſe. Huc accedit,

quod hiſtoria ea, de qua agitur, non iu-

ris ſolum, ſed etiam inprimis litterarum

humaniorum ſtudioſis comparata eſſe de-
bet: quibus ad intelligendos veteres ſcri-
ptores Romanos iuris publici magis, quam
priuati, quamquam huius quoque, hiſtos
ria percipienda eſt. Quibus de cauſis
iam quatuor abhinc annis coepi quasdam
iſti conſilio meo, vt putabam, aptas line-
as ducere, ſcriptasque cum Auditoribus
meis communicare, iisque explicandis tra-
dere hiſtoriam Iurisprudentiae Romanæe.
Sed cum nimiae breuitatis ſtudio multa
neceſſario eſſent omiſſa, conſilio rationi-
que meae conſentanea, et tamen inmul-
torum manibus verſarentur, praetereaque
in ſumma breuitate Auditoribus deſcri-
bendi labor grauis eſſe videretur, ſuſee-
pi animo, Hiſtoriam Iurisprudentiae Ro-
manae, diligentius elaboratam, edere:
quae etſi anno et quod excurrit, operis
iam tradi coepta, tamen- propter multas
cauſas redardata, nunc demum prodit.
Sed iam ipſius huius, quem iam ma-
nu mitto, libri ordinem ac rationem, ne-

ceſſe eſt, exponere. Primum igitur totam

hanc hiſtoriam in quatuor partes princi-
3 Pales

PRAEFATIO.

pales iurisprudentiam antiquam, medi-
am, nouam, atque nouiſſimam, tribui
commode poſſe putaui, ſecutus Iuſtinia-
num ipſum auctorem, qui omnem Ro-
manam iurisprudentiam, a primordiis ad
ſuam vſque legislationem, veterem, me-
diam, et nouam deſcribit ) vt adeo a lu-
ſtiniano ipſo, qui plurima mutauit, ac fe-
re omne ius ciuile in aliam formam re-
degit, nouifſima iurisprudentia exordium
capere videatur. Singulas partes ſingulis
libris complexus ſum: ita tamen, vt, ſi
qua noua iurisprudentiae mutatio, pro
reipublicae viciſſitudinibus, et commuta-
tionibus temporum, incidiſſet, ſingulos
libros rurſus in capita noua partirer: ra-
tus id eſſe memoriae ſtudioſorum adcom-
modatius. Sed cum iurisprudentia Ro-
mana, veluti flumen aliquod, ſenſim paul-
latimque e pluribus quaſi riuis ac fonti⸗
bus collecta, ad ſuam magnitudinem ac
vim excreuerit: id eſt, e Legibus, SCtis,
Edictis, Iureconſultorum Reſponſis, Diſ⸗
putatione fori, ſiue rebus iudicatis, ac
moribus denique maiorum, et ſublmpera-
toribus etiam ex Conſtitutionibus, mana-
uerit: quo diſtinctius atque clarius omnia
) K 1. Inſt. de legit. agn. ſucc. v. Perizon. Diſ.
de Leg. Vocon. p. 19 8.

exci

iſte,
ip
HuIE
eſ
Fatir
Vbi
eſſe
dus
dein
er
Pro⸗
tand
10
Ren
nec
Piti
Peo
goe
Gen
Pro
ß
Pog

trat

gen
trad

PRAEFATIO.

iſta, pro temporum viciſſitudinibus, tra-
di percipique poſſent, ſingula capita in
minores quasdam Sectiones deſcripſi, ac
de ſingulis iſtis iuris ciuilis partibus ſepa-
ratim ac proprie expoſui: ita tamen, vt⸗
vbi ſenſim paullatimque partes pauciores
eſſe coeperunt, vt factae ſunt ſub Caeſari-
bus, ſub quibus primo deſierunt Leges,
deinde Edicta Praetorum, porro SCta,
de rebus autem iudicatis nihil admodum
proditum memoriae conſtat, adeoque
tandem fere Conſtitutiones ſolae atque
Ctorum Reſponſa atque interpretationes
remanſerunt, pauciores etiam ſectiones
neceſſario factae ſint. Singulis autem Ca-
pitibus praemiſi ſtatus publici hiſtoriam,
propter eas, quas iam ab initio dixi, cau-
ſas. Atque haec omnia diligentius, at-
que vberius perſecutus ſum, quam qui⸗
dem nonnullis fortaſſis neceſſe videatur,
pro inſtituto libri, qui ſcholis Academi-
cis comparatus, quique intra breue tem-
pus enarrandus ſit. Cuius tamen facti

excuſationem veniamque facile me impe-

traturum eſſe confido, ſi, quae mea ratio
ſit, oſtendero. Primum exiſtimo, breue
aliquod diſciplinae compendium, ſi qui-
dem iuſta diſciplinae ſcientia Auditoribus
tradenda ſit, non breuiori tempore ex-

PRAEFATIO.

plicari poſſe, quam vberiorem, atque co-
Pioſiorem eius generis librum, propter-
ea, quod neceſſario multa in breuiori li-
bro omiſſa, aut ſaltem breuiter tantum
tacta, in Enarrationibus vberius expli-
canda ſunt, plusque adeo temporis deſi-
derant, quam vbi ſunt diligentius in ipſo
libro tradita. Deinde vero hunc librum
non iis ſolum comparatum eſſe volui,
qui meis aut alius cuiuscumque magiſtri
ſcholis operam dant, daturiue ſunt, ſed
etiam his, qui humaniorum litterarum
aliqua notitia imbuti, ingenioque paul-
lo excellentiori inſtructi, proficere hoc
in genere ſine magiſtro cupiunt: e quo
conſilio neceſſario plura diligentius per-
ſequenda fuerunt. Denique omne iſtud,
ſi quod eſt, vitium a ſtatus publici ex-
Plicatione proficiſcitur, quem facile ii,
qui hunc librum in ſuis ſcholis enarrare
cupiant, priuatae Auditorum induſtriae
relinquere poterunt, cum ita in eo ex-
plicando verſati ſimus, vt etiam ſine
magiſtri opera intelligi percipique poſ-
ſit.
In ſingulis autem partibus, atque ca-
pitibus, ita verſatus ſum, vt ex ipſis fon-
tibus, auctoribusque rerum Romanarum
roficerem, conſultis tamen etiam iis,
lauda-

u,
ex.

e I,
frare

Crine

exX-
ſie

Po

e CA-
fſon.
ru

115,
aulr.

PRAEFATIO.

laudatisque, qui de induſtria diligenter-
que locos quosdam hiſtoriae huius, anti-
quitatis, aut etiam iuris ipſius, tractauiſ-
ſent: ſed eorum tamen optimis tantum;
Propterea quod, qui ſine egregia doctri-
nae laude caput aliquod adgreſſi ſunt,
tutius, atque adeo melius ignorantur.
Neque nobis animus fuit, ieiunam ali-
quam hiſtoriae litterarie, ex multitu-
dine auétorum laudatorum, qui mos ho-
die eſt multorum ſane inglorius, glorio-
lam apud imperitos captare. Optimos
tenere, optimos legere atque imbibe-
re; ſemper mihi conſultius viſum eſt.
Inprimis id operam dedi, vt vulgares
non paucos errores, qui plerosque de
hiſtoria iuris ſcriptos libros occuparunt,
tollerem atque conuincerem: quod non
difficile fuit, ipſos veteres auctores legen-
ti, non vt hodie fere fit, ſolos recentio-
res, hosque errantes, ſequenti. Quo fa-
ctum eſt, vt nonnulla tradidiſſe videar, a
nemine ante hac animaduerſa, aut ob-
ſeruata: quae tamen aliorum exiſtimatio-
ni permittere, quam ipſe in oratione
mea ponere, malo. Ceterum vero dili-
genter elaboraui, vt nulla lex, vel con-
ſtitutio inſignior, tam iuris publici,
quam priuati, omitteretur, quantum eius
rei

PRAEFATIO.

rei fieri poſſet: quo ipſo haec Hiſtoria
Iurisprudentiae Romanae ceteris eius ge-
neris libris longe plenior facta eſt. In
Iure etiam Graeco exponendo maiorem
laborem inſumſi,; quam vulgo fieri ſo-
let: vt facile intelligent ii, qui hunc no-
ſtrum laborem cum aliis comparare vo-
lent. Quae omnia non eo interpretari
velim lectores noſtros; quaſi ab omni⸗
bus erroribus, aut reprehenſionibus im⸗
munem hunc librum eſſe exiſtimem. Fa-
cile fieri potuit, t in tanta rerum mul-
titudine, et tam multiplici varietate, non-
nulla minus recte dicta exciderint, vel
diligentiam noſtram effugerint: in qui-
bus ſi quid ſit erratum vel offenſum, do-
Giores rogo- vt veniam humaniter dare,
Vel. ſi ita Vvideatur, modeſte reprehendere,
et corrigere velint. Etenim a doctie-

ribus moneri, reprehendi etiam, non

aequo ſolum, ſed etiam grato animo fe-
remus.
Cum vero omnis temporum ratio in
hiſtoria Romana ducatur ab origine, na-
talique Vrbis, in anno autem Vrbis Condi-

tae con
ſeriptorum quatuor potiſſimum fint ratio-
nes, Catoniana, Varroniana, Capitolina
Gue Frontiniana- et Fabiana, liberum-
iue Pr gie

ſtituendo diſſentientium veterum

8.
f f- .
. — —
k

ratio⸗
olia⸗
ruuh⸗

PRAEFATIO.

que ſit, quam quisque rationem ac ſen-
tentiam ſequi malit, modo, quam quis-
que adoptarit, perpetuo teneat; elabora-
tum a nobis eſt, vt in eadem ratione con-
ſtanter maneremus. E quo quidem con-
ſequens eſt, vt, ſi quam legem anno
prius aut poſterius latam tradiderimus;
quam quispiam alius, erroris accuſari non
debeamus, modo eosdem conſuüles lau;
dauerimus. Atque hoc imperitorum ho-
minum cauſa monere viſum eſt, qui, ſi
alium in annum conferri vident legem,
aut SCtum, atque in ſuis dictatis habent,
ſtatum errorem arguere audent. Hanc
autem Vrbis Conditae rationem tenuimus
ab origine, vsque ad Conſtantinum M.
ab hoc autem aeram Chriſtianam vnam,
propterea quod haec fere ab eo tem-
pore vulgatior atque communior eſſe
coepit.
Adiecimus Indicem rerum copioſiſſi-
mum, quem confecit Car. Aug. Salz-
mannus, Martisburg. Adoleſcens do-
Stiſſimus, et cum litterarum omnium,
tam graecarum quam latinarum, tum et-
iam iurisprudentiae ſtudioſiſſimus, mihi-
que et propter iſtud ſtudium, et pro-
Pter ingenium egregium, quotidiana fe-
re familiaritate, vſuque, cognitum, a

Per

DPDRAEFATILO.

perſpectum, cariſſimus: quem, iurispru-
dentiae aliquando, doctrinaeque laude
illuſtrem extiturum, plane confido: quem
impenſius laudarem, pro inerito, niſi
eum vnice amarem. 3
Iurisprudentiae praefanda duxi. Quae
que noſtris fructus attulerit, doctis au-
tem non diſplicuerit, impenſe mihi la-

borique meo gratulabor. Scr. Lipſiae

clo I CcLIV.

HISTORIA

Atque haec ſunt, quae huic Hiſtoriae

ſi expectatos Auditoribus lectoribus

in muſeò noſtro, a. d. XVI. Kal. Apr:

I

Prn⸗

le

Tla

We

us⸗

AH⸗

la.

Plus

eſt, inſtauratam, amplificatamque ?), et le-

4
HISTORILA

IVRISPRVDENTIAE
RO MANAE

LIBER I

IVRISPRVDENTIA
A N TI QVA

CAPVT I
DE
IVRISPRVDENTIA REGIA
SSECT., I
De Statu Publico.

§. 1.
Ra⸗ a Romulo, deducta Albano-

rum colonia a), vt traditur vulgo,
conditam, ſeu, quod propius fidem

gibus fundatam, ſatis conſtat. Formula au-
tem ciuitatis placuit ea, quae e tribus gene-
ribus mixta eſſet, quam ſapientes, ac rerum
publicarum periti, optimam ſemper iudicaue-
. A re,

2 Lib. lI. Cap. L. de lurisprudentia antiqua

re c), hoc eſt, quae Regem, ſummae rei aucto-
rem, actoremque, ſeu ſummum magiſtratum,
qui etiam ius diceret, et publica negotia con-
ſilio Senatus iuſſuque populi gereret, &natum,
publici conſilii principem, vel participem,
Populum, legum ſciſcendarum, Magiſtratuum
creandorum, helli, et pacis arbitrum, haberer.
Itaque Romulus ipſe rex creatus 1), centum
Patribus lectis e), qui ſecum conſilia caperent,
magiſtratusque gererent/): populum omnem,
diuiſis inter ciues aequaliter agris, in tres tri-
us, et in triginta curias, deſcripſit, per quas
comitia legum ac magiſtratuum agerentur:
quae inde Curiata, leges autem ipſae Curia-
zae, dicebantur: tres Equitum Centurias fecit.
Sapienti porro conſilio ſacra religionemque
cum ſumma rep. coniunxit: nihil vt ſine re-

ligione deorum neque priuatim neque publi-

ce fieret; Auguresque eam ob rem inſtituit.
Magiſtratus praeter Regem erant, Praefectus
Vrbi, Quaeſtores, et Tribunus Celerum. Ce-
terum intentus maxime numero ciuium, va-
ris artibus augendo: qui ſenſus Romanorum
poſtea ſemper fuit g). Quam remp. ſeptem
deinceps Reges, Romulus, Numa Pompi-
hius, TLullus Hoſtilius, Ancus Marcius,
Tarquinius Priſcus, Seruius Tullius, Tar-
quinius Superbus, habuere: alter altero ſe-
uerior, vel mitior.
a) Dionyſ

N
wings
conli

dope

gua

ucto
mum,
lacon⸗
natun,
ipem,
Atuum
heret.
entum
erent,
munem,
les tri.
er Odas
entur:
Curia-
3lecit.
emnde
ine re⸗
nſti tuit.
Neſelti
. Ce-
UN, V.
notum
ſeptem
pompr.
larcius .
, Tar⸗
tero ſe⸗

) Dimng

Roman. ſub Regibus. 3

a) Dionyſ. Halic. Lib. I. p. 5. Vnde Romanos non e col-
luuie fugitiuorum, exulumque ortos, ſed Graeca lin-
gua, Aeolica, moribusque et inſtitutis Graecis ab ini-
tio vfos, oſtendit Dionyſ. J. p. 75. ſq.
à) Dionyſ. I. H. p. S9. ſeq. Varr. LL. p. 2. Teſt. v. Ro-
mulum aliique oſtenderunt, Romam vrbem ante Romu-
lum fniſſe, ab eo autem inſtauratam. [cf. Turneb. ad
Varr. de LL. p. 2
c) Pohyb. Lib. VI. Pionmgt. Halic. II. p. 29. vnde parricii.
d) Tac. A. XI. 22. ſignificat, Lege Curiata Romulo, regi-
busque ceteris, imperium datum, poteſtatemque defini-
tam fuiſſe: eamque deinde a L. Iunio Bruto repetitam,
vt eadem Conſulum poteſtas eſſet, quae kezums fuiſſet.
v. Erneſti V. C. Excurſ. II. ad Tac.
e) Liu. I, 8. Dionyſ. II. p. 82.
[F) v. tn. Arnald. Var. Coni.]
[g v. Diony’ſ. H. Lib. II. p. S8. Tuc. A. XI, 2. 4. cf. Ge-
baueri Diſſ. de Romulo.]

§. II.
Nam RO MVLIregnum ab initio lene, ac
mitigatum, durum poſtremo ac ſeuerum fuit,
ſeu quia, bellis adſiduis ferocia, ſeu quia, re-
bus feliciter gerendis, auctoritas, et inde ſu-
perbia, creuerat. Quare non abhorr et avero,
eum a Patribus e medio ſublatum ), vti ab
auctoribus nonnullis proditum fuit. Poſt
mortem Quirinus dictus.
b) Liu. I, 10.
§. III.

NVMAPOMFILIVsS poſtinterregnum anni
vnius, e Sabinis rex creatus, imperium in eo
conſumſit, per quadraginta et tres annos, vt
populum, continuis bellis efferatum, legibus,
A 2 quarum

4 Lib. I. Cap. I. De iurisprudentia antiqua

quarum auctorem ferebat Egeriam, nym-
pham, et inprimis religionibus, ad humani-
tatem, ac manſuetos mores, traduceret; au-
ctoremque adeo eum diuini iuris, inprimis
Pontificii, Flaminii, ac Fecialis 1) eſſe, Ve-
Naliumque Vinginum, ac Saliorum ), ſatis
conuenit. Quibus rebus factum eſt, vt per
totum eius regnum, Iano clauſo, ſtabilis ac
fida pax teneret ). .

2) Dionyf. II. p. 131.
ke) Liu. I, 20. hi Palatini dieuntur)
[1) cf. Gebaueri Diſſ. de Numa Pomp.]

§. W.

Dehinc, quem populus regem iuſſit, rvr-
LVS HOSTILIVS, Romulo, quam Numae,

ſimilior, XXIII. annos, quibus imperium te-
nuit, bella cum finitimis prope modum con-
tinuauit, in quibus memorabile propter pu-
gnam Horatiorum Curiatiorumque ſingula-
rem eſt cum Albanis geſtum ). IInſtituit
nouos Sulios, qui Collini dicuntur n).]
m) Liu. I, 22. ſe..
[n) cef. Gebaueri Diſſ. de Tullo Hoſtilio.]
§. V.
Mortuo Tullio, ANGCVSMAECIVS, Nu-
mae Pompilii e filia nepos, rex factus, quam-
quam auitorum inprimis decorum memoria,

ad pacem, religionesque conſtituendas maxi-

me ducebatur, tamen, temporibus reip. fla-
gitanti-

Aiuunt

bellan
rentun
dit, iu
rentun
primo
usce

ct 0 6

9) Ii
rum

14
Pulo
Une
n,
tume
tus e
ſcloꝛ
danen

Anl

Anci
r.

al

nym.
Ummani-
t; W.

primis

e, Ve-
ſatis
vtper
bilisc

TIVI
dumae,
um te-
con-
er pu⸗
agaln.
Pſtituit.

quum
horla,
8 ni⸗
gitunr.

Roman. ſub Regibus. ð

gitantibus, etiam bello clarus extitit; vtque
bella non gererentur modo, ſed etiam indice-
rentur aliquo ritu, bellicas ceremonias prodi-
dit, iusque Feciale deſcripſit, quo res repete-
rentur, auctore Liuio o); quod, cum a Numa
primo inſtitutum ſit, ab Anco auctum meli-
usque conſtitutum, credere par eſt. Carcerem
et Oſtiam aedificauit, Salinas inſtituit.]

0°) Liu. I. 32. vbi belli indicendi, rerumque repetenda-
rum ritus exponitur.

§. VI.

TARQCVINIVS PRISCVS poſt hunca po-

pulo regno impoſitus, qui Tarquiniis, Etru-

riae vrbe, Romam, regnante Anco, migra-
rat, amplificatis equitum centuriis †), cen-
tumque in patres lectis, bello inprimis illuſtra-
tus eſt; ceterum operibus vrbem ornauit,
[cloacis, tabernis circa forum. Capitolii fun-
damenta iecit, Circum maximum, ludos Ma-
gnos Roman. inſtituit.] Scelere filiorum regis
Anci interemtus periit.
„½) v. I. F. Gronon. Obſ. III. .
SERVIVS TVLLIVS autem, rex omnium,
plurimis praeclaris inſtitutis, et in rem Roma-
nam meritis, tum etiam humanitate ſua, opti⸗
mus, in omnibus rei Romanae plurimum
profuit. Nam denſum quidem inſtituit, et
populum in claſſes et centurias ex habitu fa-
A 3 culta-

6 Lib. I. Cap. I. De Iurisprudentia antiqua

cultatum, et ex cenſu deſcripſit: opus pul-

cherrimum et ſaluberrimum tanto futuro im-
perio, et vel pace vel bello, auctore Liuio,
decorum 4⁷): ex quo inſtituto Comitia Centu-
riata manarunt: ac plura egregie inſtituit, in-
primis autem iudiciorum priu. poteſtatem iu-
dicibus delegauit, publicorum ſibi reſerua-
uit 7). Praeterea pomoerium protulit, rem-
que Romanam mirifice auxit.

7) Lin. I. 42. 42. vbi eius inſtituti ratio declaratur.
r) Dionyſ. H. IV. p. 228.

§. VIII.
Omnino rex Tullius tam popularis fuit, re-
giamque poteſtatem minuit«), vt traditum ſit,
eum in animo habuiſſe, republica conſtituta,
et legibus reddita t) imperium deponere,
ni morte praeuentus eſſet, extinctus ſcelere
generi Tarquinii, qui regnum inde rapuit.
5⁵½) Dionyſ. H. IV. p. 229. Vnde Tac. A. III. 20. dicit, eum
fuiſſe praecipuum ſanctorem legum, queis etiam reges ob-
temporarent. Homberg zu Vach, eum locum putat per-
tinere ad foedera cum Latinis populis. Male omnino.]
2) Liu. I, 45.
§. IX.
TARQVINIVS partum ſcelere ac vi impe-
rium, ſcelere, atque crudelitate tenuit, omni-
bus in Patres plebemque modis atrox: neque
leges tam tulit, quam ſuſtulit n). Ob haec,
ſtupro a Sexto filio Lucretiae illato, incenſa
plebs, eum, imperio abrogato, regnoque

ſubla-

fublatea
ſem el

Cete
1) Di
*)I.

Ce
othni
pene⸗
Ie, 1

4

pul.
0 im-
Linio,
Centu-
it, in⸗
emiu.
ſerda.
rem

tur.

it, r..
nſ .
Mruta,
Phere,
celere
puit.
icit, eum
er b.

lltat per.
nnino.

üimpe⸗
OmI-
neque
b haec,
ncenſu

nog⸗

ZMB

4

Roman. ſub Regibus. 7

fublato, cum coniuge ac liberis ciuitate exu-
lem eſſe iuſſit, lege Tribunicia æ) Iunii Bruti.
Ceterum capitolium extruxit].

u) Dionyſ. IV. p. 246.
x) L. 2. 9. 3. D. de O. I. Liu. I, o. Dionyſ. Hal. IV. p.276. ſj.

§ X.
Ceterum, quamdiu regnatum eſt Romae,
omnis iudiciorum, iurisdictionisque poteſtas
enes Reges fuit, qui quidem nihil aliud fue-

re, niſi ſummi in rep. magiſtratus „).
Deſcriptio reip. breuis eſt ap. Cic. Taſc. IV. init.

SECT. II
De ipſis Legibus Regiis.
§. I.
— vti ex ſuperiori intelligi pot-
eſt, non eſt dubium, quin, et ab initio,
et deinde, multae leges de ſtatu publico latae
ſint; tamen certum hoc eſt, ab initio, prae-
ter leges Albanorum, ſeu patrios mores, et
inſtituta, de rebus priuatorum paucas fuiſſe
latas a): cum pleraque in regis, ius dicentis,
eſſent arbitrio ?). Ceterum enarrabimus ta-

men, quae fuere.
4) L. 2. 6. . D. de. O. I.
5⁵) L. 2. . 3. de O. J. Tuc. A. III, 20.
§8. II.
Ac nOMVLI quidem leges praecipue,
quas curiatas fuiſſe, Pomponius c), et Diony-
A 4 ſius

8 Lib. l. Cap. I. De Iurisprudentia antiqua

FRps ) credere iubent, ſunt: de confarreatione
matrimonii, et inde ſequente poteſtate mari-
tali; de neceſſitate matrimonii contrahendi a
puberibus £), educandique liberos; de patria
poteſtate; de iure patronatus †); de ſanctita-
te parentum g); de abſtinentia mulierum ?);
de parricidio; ne ciues ſordidas, ſellulariasque
artes exercerent, ſed rei ruſticae potius va-
carent ). Ceterum Leges Romuli ½), e ve-
teribus auctoribus collectas, explicarunt
BALDVINVS, et, qui ceteras regias, VRSI-
NVS, LIPSIVS, PAVLLVS MERVLA, alii,
et ſecundum hos HOFMANNVS.
c) L 2. §. 2. D. de O. J.
) Lib. II. p. o7.
*) Diom. IX. p. 580. v6ραο dρτιαιαν vocat: nos Romuli
putamus, quod coniungitur cum lege de neceſſitate
educandi prolem.
F) Dionyſ. II, 84. qui véαον ρο%oοτιασ vocat. cf. SKcbu-
bart. de fat. Iurispr. I, 14. LArnald. Ver. Coni. I, 4.
g) PFeſt. v. plorare. v. Ritter V. Ml. ad Heinecc. Hiſt.
Iur. I, 8.
ÿ) Val. Max. II, I.
1) Dionyſ. Hal. l. c.
[) Leges Romuli in tabula Martiani, quam ſpuriam eſſe

docent Scbubart. de Fatis Iurispr. Rom. p. 64. et G.
Arnald. Var. Coniect. I, 3.]

§. III.

NVMAPOMPILIVS, anno ordinato?),
has leges inprimis rogauit, vt ne quis ex vite
imputata Diis libaret m); ne quis vino rogum
reſper-

relper⸗
gerer⸗
ludun
quem

ge par

potett

ſervan
cilcri⸗
Geque
Winus
leere p
Quara
19) P
1) ibi⸗
12. hd
Gell.
ate
bitr
magi
ſirma
Veſt.
²) E⸗
9) Bl.
1) De
1) Da
¹) Pl.
4) M
e E

gue

Aione
e mati-
lendi4
epatti
nCtita.
um 9);

riusge

ls Va⸗
e Ve.

carunrt
VRSI-

1, di

eceſſitate

.. Khu⸗
11,4
nect. t.

briam eſe
94. et C.

nno1)

jelper.

1

Roman. Iub Regius. 6 9

. reſpergeret „); ne pellex aram Iunonis tan-

geret o); ne piſces quis niſi ſquamo(os in pol-

luctum emeret p); vt Terminus deus eſſet,

quem ſi quis exaraſſet, cum bobus diis ſacer

eſſet 9); vt Fidei numen omnes metuerenty);

de parricidio in libero homine &); de patria
poteſtate; et de tempore luctus a vidua ob-
ſeruandot); de fepultura fulguriti 2½); de
diſcrimine faſtorum nefaſtorumue dierum;

V deque ſpoliis opimis x). Ad eum ſeu recte ſeu

minus refertur etiam Lex Regia y): de mu-
liere praegnante mortua non ante humanda,
quam exciſus ſit partus 2).

) v. Gron. Obſ. II, 10. Erngki V. C. Clau. Cic. v. Imer.
calaris.
m) Piin. H. N. XIV, 12. XVIII, 12.
n) ibid. Ea lex Numae regis Poſihumia dicitur Plinio xiIVv.
722. haud dubie, ab latore. ef.- Ncaliger Coll. in Varr. p. 49.
(ell. N. Ad. XVI. I2. Kaliger Catulli locum P. 44. huc
trahit, vbi lex Poſtbumiae magiſtrae oceurrit, exiſti-
matque legem Numae conuiualem fuiſle e: quod non ar-
bitrer. Neque etiam ilhid concoquere poſſium, quod
lex Poſthumiae magiſtrae diétimn putat pro lex Poſthumia
magiſtra. [Ceterum de nomine Poſtlumiae legis con-
firmor exemplo legis Horatiue, de Caia Trratis, Virg.
Veſt. de qua infra.]
) Leſt. v. Pellex.
p) Plin. all. l. .
4) Dionyſ. Hal. II. p. 3. E- t. v. Trmimert.
r) Dionyſ. Hal. II. p. 34.
) LFeſt. v. Parricidqa.
t) Plutarch. Num p. 77.
u) Feſt. voc. Oceiſum. v. Mſing. Var. Iur. c. 2. cf. Wrehn.
ge Run. Kom. p. I7. ſd.

A 5§ x) rif.

10 Lib. I. Cap. I. De Iurisprudentia antiqua

*) Feſt. voc. Opima. Plut. vit. Marcell de opimis ſpo-
liis autem cf. Perizon. An. Hiſt. c. VII. p. 243. Jgg.
„) L. 2. D. de mort. inf. cf. Idſing. l. c. 14.
[2) Eius leges ad ſimilitudinem Moſaicarum, aut inſtitufa
Pythagorae expreſſas putarunt quidam. Brunquell. H. I.
P. I. c. I. Y. 70. p. 30. .

§F. W.

TVLLVS HOSTILIVS tulit de tergemi-
nis ex publico alendis in memoriam pugnae
Horatiorum ½); de perduellione *), cuius
judicii ratio in ciuitate Rom. ſemper manſit.
Leges alias quasdam fuiſſe Tulli certum eſt.
Nam apud Tacitum c) legitur Claudius ſacra
ex legibus Tulli regis feciſſe. ANCVS MAR-
CIVS praecipue Leges Numae reduxiſſe et
renouaſle fertur: in his ius Feciale d).
a) Dionyſ. Hal. III. p. 00.
b) Liu. I, 26.
c) Tac. A. XII, 8. Locus Taciti hic eſt: Addidit Clau-
dius ſacra ex legibus Tulli regis, piaculaque apud lucum
Dianae per pontifices danda. Sed quae leges intelligen-
dae ſint, non ſatis conuenit inter Intt. Liphi quidem
ratio, de piacularibus ſacrificiis, propter caedem ſoro-
ris ab Horatio factam, dandis, interpretantis non pla-
cet. Videtur enim lex de inceſtu fuiſſe debere, propter
Taciti verba ſequentia: irridentibus cunctis, quod poe-
nae procurationesque inceſti id temporis exguirerentur.
d) Liu. I, 32. de Iure Fecilai. v. Ienſ. Ferc. Liter. et Con-
radi, et Ritteri V. C. Diſ.
§. v.
TARQVINII PRISCI nulla lex memora-
bilis extitit. Eo autem illuſtriora ſunt inſtitu-
ta sERVII TVLLII, qui optimas leges vel

redu-

teuxi⸗

dneeci

tractib
liberti
imue
SypE
legib
ſuſtal
quod.
tim,
inuenn
XXXI
moris
cheren
) De⸗
9)h
) ui⸗
) Liu
) Di
00
b.2
):
. (

le⸗
ſuiſſe

eoden

Muarat⸗

0(0 9

tigua

nis ſpo⸗

1

inſtituta
lell M.

tgeni
pugnue
Chius
manſi,
um ett.
ſacru
4.
icle er

.

di Cu⸗
hud kucum
ntelligen⸗
guicen
gem ſoro⸗
non Nh.
e,p ropter
uus e⸗
erentur.
ter. et C.

wemore-
tinſtiru⸗
jeges ſel
5
jedu⸗

Roman. ſub Regibus. II

reduxit e), vel ſanxit †): in quibus ſunt
praecipue de iudiciis g); quinquaginta de con-
tractibus ac dedictis h); de incenſis 7); de
libertinorum ciuitate; de agro publice priua-
timue vſurpato ½). TARQVINIVS denique
SVPERBVS libidine, et animi impotentia, pro
legibus vſus eſt: quas propemodum e rep.
ſuſtulit ). (Ceterum admodum ſingulare eſt,
quod Legem Horatiam ſub regum aliquo la-
tam, de Tarratia virg. Veſt. vt teſtabilis eſſet,
inuenimus ap. Gell. N. A. VI, 7. cf. Plin. H. N.
XXXIV. c. 6. vnde apparet, iam ſub regibus
moris fuiſſe, vt leges a latoribus nomen ac-
ciperent. Macrob. Sat. I. p. IIs. m)]

e) Diomſ. Hal. IV. p. 216. et 220.
F) Tac. An. III, 20.
2£) Dionyſ. Hal. IV. p. 228. Icf. tn. Arnald. Var. Coni. I, 17.]
6) ibid. p. 210.
2) Liu. I, 44.
ke) Dionyſ. Hal. IV. p. 210.
L) San quidem Tullii leges ſuſtulit Diomſ. H. Lib. IV.
p. 245.
Im) Tarratiae meminit etiam Varro de LL. V. cf. Ka-
lig. Coniect. in Varr. p. m. 92. Plurarch.]

§. VI.
Leges Regias omnes collegiſſe et compo-
ſuiſſe ? APTRIVsS traditur a Pomponion). Es,
eodem auctore, fuit Tarquinii Superbi, De-
marati Corinthii filii o), temporibus. Prae-
nomen eius varie editur. Vomponias vno lo-
co p) detum, alio 7) Publium r): Diony-

FKusz

12 : Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia antiqua

ſius 5) autem Caium vocat. Sed maior fides inde d
eſt Dionyſio. uctor
2) L. 2. §. 2. D. J. O. I. lantum
o) Error hic eſt. Nam Superbus non fuit Demarati filius, ſent.
ſed nepos vel pronepos. Quem errorem vt diſpellat, ſer
in Pomponio Byukersboek. in Praetermiſſ. I. c. per coler
geminationem ſcribendum putat Corinthii FILIVS to ſan
h. e. filii fliut. Male. Nam Latine non dicitur filii filius. fuit;
Ceterum nihil emendandum, quoniam non librario- hrui
rum, ſed ipſius Pomponii, error videtur. Auétorum S
ipſorum errores non corriguntur. ſaris,
p) L. 2. §. 2. D. de O. I. ir)
9) ibid. §. 32. —
„) Hac inconſtantia Pomponius vt abſoluatur, Heinec- nique
cius Hiſt. Iur. I, 0. *) cum Cuiacio in L. 2. . 2. legit in Fleci
libro ſexto: in §. 36. autem: inprimis peritus iuris publ. .
Papirius. Quae poſterior emendatio vt ferri poſſit, ta- 4
men prior facile difſoluitur, propterea, quod hanc „De
dubitationem adfert, quid in quinque prioribus libris 1) b.
expoſuerit Papirius. Sed v. IlI. Rutzer. ad Heinecc. cor
Hiſtor. Iur. I, o. Perizonius denique in Animadu. pote
Hiſt. c. II. p. So. . exiſtimat, hominem a Pomponie (,
dictum Spurium fuiſſe, ſi per librariorum incuriam li- larn
cuiſſet, qui, quod SP. ſeriptum fuerit nomen, §. 2. K.
alteram litteram, F. 36. autem primam omiſerint. N
5) Dionyfſ. III. p. 178. Eius verba haec ſunt: srX de ri Den
22 3oXν+ “ Se.νσAsον kes ν“οσν dvuaoροααν tils
3 nτνα dn EeGo Tego Paesre Lals Ianigizg: lo- lu.

quitur autem de legibus ſacris Numae, quas ante in
vſum reuocauerat, publice propoſitas, Ancus Mareius, in
vſum reducendis, cum rurſus euanuiſſent. E quo intel- de
ligitur, Papirium collegiſſe atque propoſuiſſe leges

Numae ſacras. Nen
Ille ,
P . VII 4
g. VII. V Eex i⸗
C. itaque Papirius, regibus eiectis demum, quod
collectionem iſtam fecit t). Ius Papirianum ta

inde

igus

dr fdes

ütifllius,

diſpellat
c per
PILIVs
fliflut.
librario⸗
uctorumn

, Muinty

,legitin
riruh⸗
hollit, ta⸗
od bent

busibris

d Kinn.
Auimudu.
omponio
utiam i⸗
gen, 5. 2.
iſerint.
ra ip
ian 41e
9: ſ.
Rante in
ſarciuszin
uo intel.
ie legs

demun,

Prianun
iuce

Roman. ſub Regibus. 13

inde dictum. In quo tamen non omnes, vti
auétor eſt Pomponius u), leges regiae, ſed eae
tantum fuerunt, quae de iure ſacro conſtituiſ-

ſent. Nam ita primum tradit Dionyſius, lo-

cupletior Pomponio auctor; deinde argumen-
to ſunt haee, quod Papirius tum Pontifex M.
fuit; quod, qui illud ius commentariis illu-
ſtrauit, Grunius Flaccus, tempore lulii Cae-
ſaris, librum ſuum inſcripſit de Indigitamen-
tie ), h. e. de ritibus ſacris: fragmenta de-
nique iuris Papirianiy) de ſacris agunt, ex
Flacci commentarũs reliqua. v. Weſſeling. Obſ.
L 1. III. Ritter. ad Heinecc. Hiſt. Iur. l, 16.
2) Dionyſ. Hal. III. p. 778.
u) Pomponii auéctoritas, vtpote valde interpolati atque

corrupti, magna atque grauis eſſe contra locupletes non
poteſt.
x) Cenſorin. de die natal. c. III. v. Duker. de vet. ICror.
Latin. p. 156. de Granio Flacco autem, eiusque libris,
cf. Carrio Emendat. I, 4. Raeuard. de auctor. prud. c.1.
„) ap. Macrob. Sar. III, 11. L. 144. D. de V. . Ea ta-
men, quae ap. Macrob. I. c. adhuc ſuperſunt, eſſe po-
tius ex Flacci Grani commentario, obſeruauit Mſ⁰.
ling. l. c.
§. VIII. .
De legibus inſtitutisque Regum adhuc Ci-
ceronis tempore extitere Commentarii, quos
ille Commentarios regum vocat 2), repetitque
ex iis inſtitutum iudicii de perduellione,
quod, e lege Tulli Hoſtilii, ſemper manſiſſe,
ſupra obſeruauimus.
2) Cic

14 Lib. I. Cap. II. De lurisprudentia antiqua

2) Cic. or. pro Rabir. perd. c. 5. qui libri a quo ſecripti,
non ſane conſtat. Niſi quis forte dicat, eſſe Pontificum
commentarios cos, qui de inſtitutis regum egerint.
Pontifices enim in commentarios ſuos omnia tam ſa-
cra, quam profana, inſtituta, retuliſſe, multis teſti-
moniis veterum intelligitur.

Ceterum, cum omnia in manu regum ius
dicentium ſita eſſent, nullus inſignis ICtus ſub
regibus extitit, qui quidem ad poſteros no-
men ſuum propagarit.
õs
CQA P. II.
DE

IVRISPRVDENTIA ANTIQVA
POST REGES ENACTOS
VvSGVE AD XII. TA.

SFECT. I.
De Statu publico vsque ad XII. Leg.
I

Eas Regibus anno V. C. CCXLIV. res-

publica legibus reddita duos Conſules,
Centuriatis comitiis e Lege Iunii Bruti a)
creatos, regio imperio, regiisque inſignibus
habuit, ſummae qui rei praeeſſent, ita, vt de
regia poteſtate nihil deminutum eſſet, niſi,

quod duo pari poteſtate annuum tantum im-
perium

1

Periun

Vocati

habuif

res de⸗

. firm.
Kund
ciis, e
Lacriſ
ret, M⸗

Vyrr

etiam
mNI.
Giler

Aeb

Tibi
Cula,
verſus
N
Centl
cole
Trib⸗
tiis tr
in Co

tion

ttibus
ſolamn
u. A
idar,

ſeges

tigus

oſeripti,
Nntiftcum
egerint.
3tam ſa.
lltis teſti.

um ins
tusſub
tos no

*

e.

IV. res⸗
nſalen
gruti 4)
igoibus
, ce
t, Ull,

poſt reges exdtos vsque ad MII. TLab. 15

perium gererent?). Qui initio cum ſine pro-
uocatione fuiſſent, et ſecures faſcibus illigatas

habuiflent c): Lege Valeria de prouocatione ſecu-

res demtae, prouocatio ad populum conceſſa,
ſ. firmata. Confulum poteſtas in rep. admini-
ſtranda, legibus ferendis, bello gerendo, iudi-
ciis, et iurisdictione exercenda, poſita erat.
Sacrificia autem, a rege olim facta, qui cura-
ret, Rex ſacrificulus inſtitutus. Ceterum Quae-
ſtores duo, qui regibus iam adparuiſſent ),
etiam Conſulibus additi. A. V. CCLIII. pri-
mum Didator, e lege, ea de re lata, et Ma-
giſter equitum creatus: quod deinde ſemper
in rebus turbidis factum eſt. Anno CCLX.
Tribuni plebis, per ſeceſſionem aeris alieni
cauſa, legibis ſacratis e) creati, vt plebi ad-
uerſus Patres auxilio eſſent, interceſſione ſua,
multum poteſtatem Conſulum, Patrumque li-
centiam, circumſcribere coeperunt: his, quaſi
collegae ſ. miniſtri, additi duo Aediles plebis.
Tribuni breui poſt leges ad populum in comi-
tiis tributis ferre ſuſtinuerunt, et cum Patres,
in Comitiis Curiatis ſuffragantes, ſemper ro-
gationes tribunicias impedirent, ſubmotis Pa-
tribus, in comitiis tributis leges tulerunt ad
ſolam plebem, ipſique creati ſunt, Lege Publi-
lia. Ab eo tempore leges tribuniciae plebem
agitarunt miris modis. His itaque temporibus
leges a Conſulibus et Tribunis ferebantur.
Iudi-

16 Lib. I. Cap. II. De Iurisptudentia antiqua

Iudicia publica, accuſante aliquo magiſtratu,
vel Tribuno plebis, ad populum agebantur.
Ceterum ſtatus reip. vsque ad tempora inſti-
tutorum Tribunorum plebis, vere ariſtoerati-
cus erat, his autem creatis, ex democratico,
et ariſtocratico mixtus; omnesque Magiſtra-

tus e Patribus legebantur.
a) Lex Curiata fuit, quae modum poteſtatis confularis
definiuit. Fundus eſt Lac. A. XI, 22. Quaeſtores etiam
tunmm regihus imperantibus inſtituti ſunt: quod lex Curia-
ta oſtendit a L. Bruto repetita, manſitque Conſulibus po-
teſtas deligendi etc. Ea autem Lex Curiata nulla alia eſt,
niſi de poteſtate regum. v. Erneſti ad l. c.
5) Liu. II. init. L. 2. F. 16. D. de O. I.
[c) Diomyſ. H. Lib. V. p. 292.]
