rem dedit u). In plerisque Corporis Iuris
editionibus deſideratur Graecum Nouella-
rum exemplar, exceptis editionibus Gene-
uenſi ), Pariſienſi )/ et Amſtelaedha:

menſi 2z).

5³) Norimb. a. 1531r. apud Io. Petraeum. dunt in ea
CLXV. Nouellae. “
2) Baſil. a. 154I. eademque eſt etiam aliquoties repetita.
u) Pariſ. a. 1558. fol. ap. H. Kephanum.

*) a. 1583.
QQG? H.

61 Lib. I v. Cap. I. De lurisprudentia nouigima

„) a. 1628.

2) Simonis van Leuwen a. 1663.
§. KXV.

poſt Nouellas in Corpore lIuris inſerti le-

guntur libri Feudorum, ſiue Conſuetudines
Feudorum Longobardicae, non ab Oberto

ab Orto, et Henrico Nigro, Conſulibus Me-
diolanenſibus, vt vulgaris eſt ſententia, ſed

ex eorum potiſſimum libris compilati ab ali-

quo iſtius iuris perito, illati vero in Corpus
Iuris ſub nomine Decimae Collationis ab Hu-

golino de Presbyteris a). De qua compilatio-

ne plura dicere hoc loco, non eſt neceſſe.

4) v. Knorrii Obſ. ad Prooem. Liſt. c. 18. et Boebmeri
V. C. Diſſ. de aezate vetiſtae collatinnis conſuetudinum
Jaadoſm⸗ in lenichenii Iheſ. Iur. E eud. T. I.

S. XXVI.

Haec de hiſtoria Corporis luris Iuſtinianei

dicenda viſa ſunt. Vnum reſtat illud, de quo
breuiter, et quaſi per indicem, tradendum
ducam, de vitiis, in eo a compilatoribus ad-

miſſis: de quibus in vtramque partem a Ctis

diſputatur. Ac Plerique quidem in eam ſen-
tentiam abeunt, vt vitia admiſſa ſtatuant ).
Neque facile id negari omnino poteſt: hoc
vnum monendum eſt, eſſe quendam ea in
re modum oportere: ne nimis et acerbiſſi-

mis

Aliſt

miscr
petas:
que
itn qu
iarisp
hancer

quod
ude

9) I
nepl
F.!
luſtix

tal

iſima

erti le.
Udines
Oerte

IS Me.

1 ſed
b ali
orpus
bu-
aro⸗
cele.

Hoebmeri
tudikeE

nianei
ge quo
endum
busa⸗
nlſen⸗
nt 5).
hoc
e4 in
ebiſi.
mis

4 luſtiniano vsque ad Bafilium Macedonem. 613

mis criminibus Iuris Iuſtinianei collectionem
petas: quod fere imperiti tantum homines
atque elegantiae omnis expertes facere ſolent:
ita quidem, vt, quo quisque eſt Romanae
iurisprudentiae imperitior, eo acerbius in
hanc noſtram compilationem inuehatur; ali-
quod ſcilicet gloriolae choragium ſibi apud
rude et imperitum vulgus paraturi.

*) Inter eos, qui compilatores iuris Iuſtinianei errortun
negligentiaeue nomine reprehenderunt, principes ſunt
Fr. Hotomannus in Antitriboniano, Fr. Balduinus in
Iuſtiniano, Wiſſenbachius in Emblemaribus Triboniani,
vt alios mittamus.

S. XXVII.

Primum igitur iniuria reprehenduntur
haec, primum, quod ICtorum libera repu-
blica florentium libris vſi non ſint; quod non
alium ordinem ſecuti; quod ſuperſtitionem
paganam non ſatis cauerint; quod veterum
ICtorum et Imperatorum orationem atque
adeo ſententiam mutando vitiauerint, repe-
titionesque vel geminationes plurimas admi-
ſerint; et alia huius generis: quae vel ex
mandato luſtiniani, iudicioque facta ſunt,
vel parum incommodi adferunt c).
c) Pleraque haec crimina diluit atque diſſoluit Vlr. Hu-
ber. in Eunomina Romana Amſt. 1724. 4.

Q 3 §. XXVIII.

614 Lib. V. Cap.d. De lurisprudentia nouiſima
F. XXVIII.

Iam vero, quamuis non immerito negli-
gentia architectorum, ius iam antiquatum et
abrogatum obliuione, in libros iuris Iuſti-
nianei referentium, ντνοντιαας legumque
contrariarum pugnas non ſatis vitantium, et
incuria leges et capita non ſuo loco ponen-
tium e), nimiaque eorum feſtinatio, accuſe-
tur: tamen et huiusmodi errata pauciora
ſunt, et humanitatis cauſa, negotiique ma-
gnitudine excuſationem merentur: neque
eam debent vim habere, vt praeclaro operi
laudis decedat quidquam ).
d) Nam æurnνοοαιαος quidem pauciores eſſe, quam feran-
tur, ſciunt hi, qui aut ipſi interpretari norunt, aut

optimorum interpretum libros cognouerunt, ac tra-
Ctarunt. .
e) Leges fugitiuae dicuntur. (Exempla v. ap. Cuiac. Ol/.-
III, 37.]
F) Editiones Corporis Iuris praecipuas recenſent I. Go-
tbofr. Manual. Iur. p. m. 62. et Io. Alb. Fabric. Biblioth.
Graec. Vol. XII. p. 359. Brunquell. Hiſt. Iur. II, 14. cf.
Simon von Leuwen, de origine, progreſſu, vſu er aulctori-
rzate iuris ciuilis biſtor. narratio in Fraugment. vet. ICror.

p.71I. L
§. XXIX.
Diu quidem luſtiniani inſtitutis ac legibus
immorati, ſed nondum emenſi ſumus totum
iter. Italiam ſequimur fugientem. Sed ta-
men vbi de Iuſtiniani Conſtitutionibus cete-
ris,

Mi

1i, 4
pauca
totos
da ſun
fori
parte⸗
ſecte
Noue
gerus
tutior
Latnne
Latine
nem

)de
riun
citli
nonn
3) ed

Al
le ſ
haer⸗
Porre
ſtant
10 .
eande
lur⸗

ma

negli.
um et
luſti.
Inque
m, et
vonen⸗
ccule-
cion,
ne me.
neyue
operi

mn feran⸗
Unt, ailt
ac tla⸗

ioe,0,.

nt 1. 60

Bihlioott⸗ ut
l, 14.
. lu.
er. ICor.

4

ſegibus
totumn

Ged tt .·

s ele⸗
ſis

a Iuſtiniono veque ad Baſilium Macedonum. 615

ris, quae extra Nouellarum librum vagantur,

pauca quaedam attigerimus, abſolutus erit
totus hic locus. Primum nobis memoran-
da ſunt XII. Edidla Iuſtiniani, quae noſtro
fori vſu nullam vim habent, et maximam

Partem ad Certa tantum loca et prouincias

ſpectant g). Graece primus edidit, cum
Nouellis Iuſtiniani et Leonis, Henr. Scrim-
gerus h): Latine vertit cum Leonis confti-
tutionibus Henr. Agylaeus ¹). Graece et
Latine in quibusdam paucis editionibus 6),
Latine tantum, in multis, edita ſunt ad fi-
nem Nouellarum.

20) Eorum aliqua i in Nouellarum numero etiam repe-

riuntur, nimirum primum, quod Nouellae VIII. ſubii-
citur: quintum eſt Nouella CXI, ſextum Nou. CXXII,
nonum Nouella CXXKXVI.
b) Pariſ. 1553. ap. H. Sreph.
1) Pariſ. 1560. 8. ap. H. Sterb.

3) edit. Geneu. 1583. PFariſ- 162a8. Ad. 1663. .

Aliae Conſtitutiones Iuſtiniani Eccleſi aſti⸗
cae ſunt hae: primum Sacra contra Neforii

hbaer eſin et Eutychis anno Chr. DXXXIII)),

porro Typus ſiue Epiſtola ad Synodum Con-
ſtantinopolitanam a. Chr. DLIII, de Y beodo-

ro Mopſueſteno et aliis m): item Epiſtola ad

eandem Synodum, de Origene et ſeciatori-

bus eius n): deinde Epiſtola, ſiue liber ad-

A 4 uerſuüs

616 Lib. WV. Cap. I. De luriæprudentia nouiſima

uerſus Origenis errores ad Mennam Con-
ſtantinopolitanum o): Ediclum, de ſide Ortho-
doxa, contra tria capitula p): Aureae Bullae
maiori eccleſiae, ſiue S. Sophiae templo, con-
ceſſae capita /): denique Conſtitutionie, de iis,
qui ad maiorem eccleſiam, et ad ſacras vbique
terrarum eccleſias confugiunt, capitulum r).
) apud Chron. Paſih. p. 341. v. I. A. Fabricii Bibl. Gr.
Vol. IX. p. 440. incipit haec Sacra rSε Zerigs ra,

Asozgorn.
m) Incipit Zæεαd.Ü, ααb X!.
2) Zæ 83 Ps vνDhimu esr eα⅜ 2667.
0°) Heci“ αε ε αα☚εα αςνονu
p) Leunclau. Iur. Gr. Rom. T. I. p. 42 I. 774.
7) Edidit Leunclau. T. I. Iur. Graec. Rom. p. 73.
7y) Leunclou. T. I. Iur. Graec. Rom. p. 74.

§. XXXI.

Extat etiam latine Pragmatica Sandio Iu-
ſtiniani «), quae incipit Pro petitione Vigilii,
data a. Chr. DLIV. 1), et Conſtitutio de colo-
nis et adſeriptitiis, quae incipit Docuerunt
noſtram ſerenitatem u): ſeruata vtraque in
libro Iuliani Anteceſſoris: vt eas conſtitu-
tiones taceam, quas Cuiacius partim ex li-
bris ſcriptis, partim ex Baſilicis reſtituit ):
aliasque.
3³) Exhibetur illa cum in Opp. Iuliani Anteceſſoris, tum
in plerisque editionibus Corporis iuris, ad calcem
Nouellarum.
*) V.

hes

tae:
us /
et l
nian⸗

iſima

Con.
Ortho⸗
Bullue
o, Con⸗
Ceiit,
vhigue
Im ).
6,
41 66

to r.
igili,
de .
NueruR
agve in
ontity⸗
n eX 1.
it“):

oris 3 tum
1d aalten

4Iuſtiniano veque ad Bufilium Macedonem. 6 17
2) x. de ea Rirter. V. C. prag ad Cod. Theod. T. II.
2) in plerisque editionibus adiecta eſt Nouellis, v. c.
*) v. Cviac. Ogj. XX, 44. XX, 31. XVI, 16. XIII, 6. 38.

1IVSTINI minoris Conſtitutiones ſiue Edi-

cta quinque, quarum quatuor vulgo inter
Nouellas Iuſtiniani habentur, (quinta enim,
quae tertia numero eſt, tantum ſpectat ad

Nou. Iuſtiniani CLIV. confirmandam) extant
in libris Corporis luris editis, plerumque la-
tine tantum, in Leuwenii et Charondae et-
iam graece: primus Graece edidit Henr.
Scrimgerus y7): latine vertit Henr. Agy-
laeus 2). Ceterum vna, de filiis liberarum
in Africam miſſa, latine ſeruata tantum eſt a
luliano Anteceſſore a).
9) xna cum Nouellis Iuſtiniani Pa 1558. Jal a,.
Henr. Seph. UW
*) Pariſ. 1560. 8. ap. H. Sxeph. vna cum Nouellis Leonis:
4) Incipit Die noctuque pro vtilitate reioo.

§. XXXIII.

TIBERII quatuor fuperſunt Conſtitutio-

nes, plerumque cum Nouellis luſtiniani edi-

tae: Graece primus protulit Henr. Scrimge-
rus ?), latinas fecit H. Agylaeus c): Graece
et latine in editione Corporis Iuris Leuwe-
niana reperiuntur: quarum quidem ſecunda,
Qq 5 tertia

68 Lib. IV. Cap. lI. De Iurisprudentia nouilima

tertia et quarta immixtae ſunt vulgo Nouel-
lis Iuſtiniani ). Quinta autem integra ho-
die deſideratur. Praeterea ſupereſt latine
Sacrum Pragmaticum Tiberii de confirmatio-
ne Conſtitutionis lftini’ de filiis colonorum et
liberarum ex libro Iuliani Anteceſſoris e).

*) in Edit. Gr. Nouell. Iuſtin.
c) in Lat. Verſ. Nouell. Leon.

4) Nam ſecunda eſt, inter Nouellas Iuſtiniani, CLXIV,
tertia, CLXI, quarta, CLXIII.

e) in Iuliani Anteceſſ. Opp. et in plerisque editionibus
Corporis luris, poſt Iuliani librum editum, vulgatis.

9 §. XXXIV.

HERACLI primum tres fuerunt Conſtitu-
tiones, vna, de fide, altera, de Iudaeis, tertia, de
foro competente Epiſcoporum, quarum argu-
menta graece primum Enim. Bonefidius D
prodidit: eam vero, quae eſt de foro Epiſco-
orum competente, Leunclauius g), et in-
de Iuſtellus h), integram protulere: argu-
menta editioni Corporis Iuris ex Bonefidio
inſeruit Leuwenius. Eiusdem Heraclii ec-
cleſiaſticae ſunt Conſtitutiones graecae, de
nutero Clericorum ectefiae Conſtantinop. ma-
ioris, et Sanctae Deiparae, eorumgue, gui
offciis inſeruiunt cum maioris ccleſiaez, tum
patriarchae i), item de non admittendis, Rue
ordinandis Clericis in eccleſiis Conſtantinopol.

ſine

Alußi

ſne m
Cuſe
norum
eiusch

1

12.1
9) le
) ,
4 Nota
ſerib
apu
riore
) Ed
inde
U.
11.
l.
) in
un
tem

1
Uum
un,
fum
et da
Ae du
proui
tult

ſne

ſouel.
a ho.
latine
Motih⸗
um er

2).

CLXNV,

tiomibis
hlgatis

nſtitu⸗
rtia,
arglr⸗
Sus)
plco.
et ⸗
rgl⸗
nekidio
clii ec⸗

ge,

j⸗ M.

6, 4

6, tunn.
, 7 . 4

g,

lfiians vrquead haßi lium Macedonem. 6¹9

Alne mandato patriorchae *), ac denique de

cauſis benefciorum eccleſßaſticorum, emolumen-

torumque impetrando⸗ um ). Extat etiam

eiusdem Expoſtio ſiue Confelto Fidei m).

f ) Bonef. Iur. Orient. p. 1. . Per E ab. . derbon.
4. 1573. 8.
g) Leunclau. Iur. Graec. Rom. T. I. b. 73. ſq4.
b) Iuſtell. Biblioth. Iurie Canon. vet. L. II. p. 1361. N4.
. Notandus hic eſt Brunquell. Hiſt. Iur. III, I. 3. 4. qui ita
ſeribit, quaſi et apud Bonefidium et Leunclauinm, et

apud Iuſtellum omnia ſint eadem, neque apud boſte
riores vlla integra exhibeatur.

2) Edidit primus Leunclau. Iur. Graec. Rom. T. I. p. 77. ſqq.
inde laſtell. Biblioth. Iur. Canon. ver. L. IL. p. 1366. ſJ.

) Leunclau. Iar. Gr. Rom. T. I. p. 83. Iuſtell. 1. c.
P. 1373. . G

“ Leunclau. I. .. p. 81. aſtel. . c. p. 1371. ſ.

m) in Actis Concilii Lateranenſ. A. DCXLIX. Akt. 3. de
qua v. lo. Guil. Berger. Diſſ. de Henoticis Orientis, vVi-
temberg. 1723.

6. XXXV.

LEONIS, Iconomachi, trium 1Conſticutio-

num capita d noſtram memoriam peruene-

runt, primum de Hebraeis et Montanis, alte-
rum de hatrimoniis templorum vrbhis Romue,

et de capitatione infantum, tertium denique
dLe duabus ſiligquis (zeogi dinesdr⁰) praeſtandis

prouinciarum adminiſir atoribus. Graece pro-
tulit primus En. Bonefidius 2).

620 Lib. IV. Cap.I. De luricprudentia nuuiſima

n) Bonefd. Iur. Orient. p. 3. Graece et Latine inde edita
ſunt poſt Nouellas in Corpore luris Leuweniano, latine
autem in multis vulgaribus cditionibus.

et ſanctorum ſupplitationem vetuit, ſumma
prodita eſt a Bonefidio o) Graece.
0°) Bonefid. I. c. p. 4. Inde in Amſlelaedamenſi Simonis
van Leumen editione Corporis Iuris: latine autem in
reliquis fere vulgaribus editionibus.
NICEPIHORI Conſtitutiones tres memo-
rantur; primum de militia inopum, de char-
tiatico et fumario et naucleris, et inuentione
theſauri, ét aliis guibusdam, deinde de foeno-
re vetando, denique de vaſis ſacris et rebus
ccleſiaſticis p). =ðèGðMU

p) v. ſummam earum graece ap. Bonefid. Iur. Oriental.
tionibus Corporis Iuris.
F. XXXVII.

LEONIS, Armenii, vna potiſſimum Con-

rogante, refertur 4).

Corporis Iuris Leuweniana: latine in reliquis.

p. 5. d. et in Leuweniana edit. latine in ceteris edi-

ſtitutio, de Pruefecto poenam adultero non ir-

) Graece eius ſumma eſt ap. Bonefid. p. 7. et in edit.

1

QCONSTANTINI, Copronymi, ſiue Caballi-
ni, Conſtitutionis, qua religuiarum honorem,

aluſi

TI
teris
ione
Poma,
repyer
4 Pe
in cé
) Ho
quan

St
torurd
non

ſones

ſpioer⸗
ratore
quaſt
ſliumm

iſim

de eita

o latine

all.

norem,
ſummmms

Snre
autern in—

meimo:
cher-
ention⸗
ſuene.
t reli

Orieudl

teris eci.

vo I.

nis

N..

4 lninn vague ad Bußi lium Macedonen. 621

S. XXXIX.

THEOFHILI denique quinque capita lit-

—

teris prodita ſunt r): de imaginibus, de eie-

ctione monachorum, de connubio Perſarum cum

Romanis, de ionſura cpidornm, de Poena

Taptor. iy cgui *).

r) Boneßd. P. 8. 674. it. edit. Leuwen. Graece: Latine

in ceteris.

„ Hoc vltimum caput tamen non tam Conſtitutio eſt,

quam decretum Imperatoris in cauſa ſingulari.

9. XL.

Satis de Conſtitutionibus horum Impera-

torum, quarum plerisque poſt Iuſtinianum
non ita magna iuri ciuili factae ſunt acceſ-
ſiones: vt quilibet facile ex argumento per-
ſpicere poteſt: ita, vt jurisprudentia Impe-
ratorum a Iuſtiniani inde laboribus effoeta,
quaſi exhauſtis viribus, ceſſaſſe vsque ad Ba-

ſi lium Macedonem Videatur.

SECTIO

7

622 Lib.IV. Cap. l. De lurisprudentia nouiſſima

S ECT. III
De Iure Ciuili
L ſiue
De auctoritate Iurisperitorum
ipſisque
Iure Conſultis.
§. I.

Lum Iuſtinianus ad imperium perueniret,
duae erant potiſſimum ſcholae, Beryten-

ſis et Conſtantinopolitana, in quibus iurispru-

dentiae quaſi domilium fixum eſſet, ita, vt
inde non Pauci, vt tum tempora erant, Peri-

tiſſimi iuris viri legi poſſent, qui libris iuris
ciuilis componendis adhiberentur. Atque

vtriusque auctoritas Iuſtiniani auſpiciis con-
ſiliisque maiorem in modum effloruit 4).
Romana autem ſchola, dominatu Gothorum,
etſi non plane erat extinca, quippe vnum ha-

beret iuris expoſitorem?), tamen tanta laude
et exiſtimatione non florebat. Neque etiam,
recuperata a Iuſtiniano Italia, anno DLlV, R
quamuis Iuris Profeſſoribus annonas pendi

juſſerit Iuſtinianus c), et dudum etiam poſt

ſtudium iuris ibi permanſerit, inuaſione Lon-

gobar-

luſi

oben

pilci
ſchol
ſubi
que
ſtunti
pruel
) Ve
rept
3) be
*) E
94

l
ſlitu

certi

faie
com
Vim
tinui

tiore
quen
hom
d r

“ A

3) (

Giſime

ud

eniret,
erdten⸗
rispru⸗
ita, Vt
peri⸗
iutis
Atque

is co.

hruit 4).
thorum,

nuun hJ-

ti hude

e etiatn,

buß
6 per 1
volt
ſe Lon⸗
gobar.

a luſtiniano vsque ad Bafclium Macedonem. 62 3

gobardorum facta, magnam dignitatem adi-
Piſci videtur potuiſſe. Denique Berytenſis
ſchola 4), duobus grauiſſimis terrae motibus,
ſub ipſo luſtiniani imperio plane oppreſſa at-
que extincta: manſitque in ſola vrbe Con-
ſtantinopolitana iurisprudentiae aliquod quaſi
praeſidium.
a) Vetuit enim Iuſtinianus ius alibi, quam Beryti et in
regiis vrbibus doceri Conſt. ad Anteceſſores.
*“R) Ediétum regis Athalarici apud Caſiodor. Var. IX, 21.
*) Pragm. Sanct. Pro petitione Vigilii cap. 22.
9) Agatb. Hiſt. Iiſtin. Lib. II. p. 47.

§. II.

Iurisprudentiam autem ipſam lIuſtiniani in-
ſtituto, compoſito iuris ciuilis Corpore, er
Gertiorem, et faciliorem factam eſſe oportere,
facile eſt ad intelligendum. Iam vt jus a ſe
compoſitum maiore cum fructu doceretur,
viam et rationem Iuſtinianus, quae antea ob-
tinuiſſet, aliquantum immutauit, quo ſuis le-

gum libris conſiliisque eſſet adcommoda-

tior ?). Cumque per ſolitum ſtudiorum quin-
quennium, ſingulis annis ſtudioſi iuris nouo
nomine ornarentur: iſtas omnes adpellatio-
nes reliquit, praeter primi anni nomen; vo-
luitque, vt Pro nomine Dupondiorum adpel-
larentur Iaſtinianiſtae f). G
*) Conſt. ad Anteceſſores Omnem reip. §. r. /4.
) Conſt.

624 Lib. IV. Cup. I. De lurispudentia nouiſima

P) Conſt. laud. O. 2. Vulgo, etiam in Pandecte Florenti-
no, legitur: Iuſtiniani noui: ſed verum huius anni no-
men haud dubie eſt Iuſtinianiſtae, vti docet e libro ſeri-
pto Cbr. Goitl. Schwarzius Diſſ. an omnia Pandect.
exempla e Florentinis manauerint, h. 16. p. 46. Atque
hoc nomen conuenientius eſt: cum etiam tertio anno
ſimiliter adpellati fuerint auditores Papinianiſtae.

§ß. I..

Studium ICtorum huius aetatis, praeter
eos, qui componendo iuris Corpori adhibiti
ſunt, omnium verſatum eſt, vel in ſcribendis
juris compendiis, vel inprimis in conficien-
dis librorum iuris ciuilis interpretationibus,
ſiue verſionibus Graecis.

§. W.

Primum trademus de Ctis, quorum ſtudio
et opera libri iuris ciuilis collecti ſunt. In qui-
bus haud dubie princeps fuit TRIBONIANVS,
qui gente Pamphilius, patre vſus Macedonia-
no ), ſcientia et doctrina, vt tum erant tem-
pora, eximia ſummos in aula honores con-
ſecutus eſt, Magiſterium Officiorum, Quae-
ſturam ſacri Palatii et Conſulatum honora-
rium, vnde ſaepe Exquaeſtor, et Exconſul ad-
pellatur h): ſummaque apud Imperatorem et
auctoritate floruit et gratia. Ex bibliotheca ſua
inſtructiſſima libros Ctorum veterum ſuppe-
ditauit, vnde Digeſta confecta ſunt. Cete-
rum

kuibe

A li

rumv
excell
wis P
vero
libera

9)
5) he
eſt v
Kben
30
Qe
geſſe

nentt

00

On

ſtrem
Magil

cogn

ſtrem
ſem
gition
tanun
MIV
0 NTI
8TAN
ſurum
in dar

ſins

renti.
nino.
oleri.
Gnlec.
Atque
danno
e.

eter
nibiti
endis
Cen-
bus,

hadio
n ui
1AN,
dooin⸗
t tem⸗
(HN⸗
ue⸗
onota⸗
Iad-.
tem er
eca ſua

uppe⸗

(et ·

rum

a luſtiniano veque ad Baſelium Macedonem. 625

rum vti doctrina, ſic etiam vitiis haud dubie

excelluit: quorum eum cum alii, tum inpri-

mis Procopius in Anecdotis arguit. Neque
vero a plerisque criminibus facile eſt eum
liberare.
6) Procop. B. Perſ. I, 21.
) h. e. vir Quaeſtorius, vir Conſularis. Non enim pot⸗
eſt vllo modo probari aut defendi opinio Cbr. Gottl.
Schwarzii, qui in &bhol. Philolog. ad prooem. Inſt. c. II.
p. 39. 40. exiſtimat, Exquaeſtorem eſſe primarium
Quaeſtorem, Exconſulem autem, non qui Conſulatum
geſſerit, ſed eum, qui eſſet omnibus Conſulibus emi-
nentior: quam opinionem egregie refellit Ritter. V.
C. Comm. ad Nouell.: I. Ibeodoſ. Cod. n. 20.

Omitto CONSTANTINVM, Virum IIIu-
ſtrem, Comitem ſacrarum largitionum, et
Magiſtrum ſcrinii libellorum ſacrarumque

cognitionum, ANATOLIVM, Virum Illu-

ſtrem, Magiſtrum et Anteceſſorem Beryten-
ſem, CkATINVM, Comitem ſacrarum lar-
gitionum et Anteceſſorem Conſtantinopoli-
tanum, MENAM, PROSDOCIVM, EVTOL-
MIVM, TIMOTHEVM, LEONIDEM, LE-
ONTIVM, PLATONEM, IACOFBVM, CON-
STANTINVM, 1I0O ANNEM, Patronos cau-
ſarum ſedis Praefecturae Orientalis, quibus
in Pandecte conficiendo vſus cum reliquis eſt
Tribonianus ½]q: quorum nemo quidquam
Rr. praeter

626 Lib. W. Cap.I. De lurisprudentia nouiſima

praeterea ſcripſit aut fecit, quod iurispruden-
tiae vtile eſſet: igitur potius eos referemus,
qui libris ſcriptis nomen illuſtrarunt ſuum.
¹) Conſt. Lanta §. 9.

§. VI.

THEOPHILVS in his primum locum ob-
tinet. Is fuit Vir Illuſtris, Magiſter, et Ante-
ceſſor Conſtantinopolitanus, et a Triboniano
inter praecipuos habitus, quorum opera in
componendis Digeſtis (inprimisque Inſtitu-
tionibus] vteretur ½). Scripſit aρααυιοοααοσια
Inſtitutionum Graece l), quae hodieque ex-
tat, magno cum iurisprudentiae frucétu: quip-
pe multa antiqui iuris eiusque hiſtoriae capi-
ta, ex veterum ICtorum libris, tum adhuc
fuperſtitibus, ſeruans. Primus eam Graece
in lucem reuocauit Viglius Zuichemus m),
latinam fecit Iacobus Curtiusn): poſteaa D.
Gothofredo o), et Car. Annib. Fabrotto p)
bis, cum animaduerſionibus edita eſt. Omni-
um tandem abſolutiſſimam editionem debe-
mus G. Ott. Reizio V. C. 4): qui nouam
verſionem, omnesque omnium virorum do-
Rorum commentarios, et animaduerſiones,
ſuasque adnotationes, et XX. Excurſus do-
ctiſſimos addidit. Ex eiusdem Theophili
Graeca Pandectarum interpretatione ſiue
Commentariis 7), et Graeca titulorum de
Verbo-

lu’

Vent.
ſone
et l

edidi

1) 0
Eid
Gi!
eor
pon
rem⸗
et h
Rkes
arer
zeta
Ter

nins

„
1.

)
plur
4) I.
3) a.
9)

) en
alüi

r
Cond

ube

NHn

den.
mnus,
un.

10⸗

te. 1

liano⸗
ſa in
ſuitu-
ℳ. V
ex⸗

g.

pi .
dhuc
taece
n),
40 D.
to 4
Dwol⸗
Gebe⸗

Oað D

ndo.
ones,
8 do.
ophii
ſue
n de

erle⸗

aA Iuſtiniano veque ad Baſilium Macedonem. 627

Verborum ſignifßratione et Regulie luris ver-
Rhone *) fragmenta, quae ſuperſunt ‚collegit,

et cum ſua latina interpretatione, notisquo
edidit idem Reizius.

x) Conſt. Tanta 9. 9

Eidem Iuſtinianeo Anteceſſor, quidem plerique viri do⸗
cti hane Paraphraſin dudum tribuerunt: ſed tamen cum
eorum argumenta non eſſent extra dubitationis aleani
poſita, multi hune Theophilum Paraphraſeos aucéto-
rem in poſteriorem aetatem reiicere non dubitauerunt:
et hanc ipſi quoque aliquando rationem ſecuti ſumus.
Res tandem omnis ad liquidum perducta firmiſſimis
argumentis, Lheophilus eiusque Paraphraſis adſertus
aetati luſtinianéac a G. O. Reizio V. C. in Praef. ad
Theoph. edit. et in Excurſ. vlt. ad Theoph. cf. Rubnhkhe-
nius V. C. praef. ad Thulelaei ceterorumque Gr. ICtor.
Commentar. in T. III. Theſ. Meermann. et Reizii V. C.
Praef. ad quatuor libros Baſilie. in Meerm. Theſaur.

k » 5*

m) Baſal. 1534: Fol. Louan. 1536. 4 duam ſceutde ſunt —

plurimae aliae editiones.
2) Lugd. 1581. 8.
*⁶) apud Euſtath. Vignon. 1587. 4.
p) Pariſ. 1638. et 1657. 4.
7) Hagae Comit. 1751I. 4. II. Voll.
y) quae fragmenta paſſim in Scholiis Baſilieén extant-

5) ex Gnopſi Baßlicén, Gloſſie Nomicis et Harmenepule,
aliisque.

6

§. VI.

rTHALELAEVS, Vir IIluſtris, Anteceſſor

Conſtantinopolitanus, idemque Triboniani,;,
in Pandectis componendis ſocius, quem 7“*
Rr 2 voARNNS

623 Lib. IV. Cap. l. De lurispr. alenzia noniſſm. Ima

onii αhαεο nominauerunt veteres ),
ſi non verſionem Graecam Pandedtorum u),
quod dubium redditur a viris doctis æ), certe
tamen Commentarios in Digeſta edidit 7), et
Codicem z), Nouellasque expoſuit . Ho-
die etiam extant Thalelaei quaedam Frag-
menta Commentarii in titulos Digeſtorum et
Codicis de Aduocatis ſiue de paſtulando et de
Procuratoribus et Defenſoribus, edita nuper
cum latina interpretatione, et eruditis ob-
ſeruationibus, inter aliorum ICtorum grae-

corum enarrationes, a Ruhnkenio V. C. b).

„ v. Cuiac. Obſ. XIII. 33.
2) v. Suareſ. Norit. Baſiiic. r
X) v. Ritter. V. C. ad Heinecc. . Iur. I, 402.
y) BacoX. T. IV. p. 704. v. Reizii V. C. Memorab.
ex Baſil. p. 1240. in Excurſ. XX. ad Theoph.
2) Bzc.X. T. II. p. 193. 487. 490.
a) BaciX. III. p. 370.
1à in Teſaur Meermann. T. III. et F.

. VII.

STEFHANVS, „cauſarum patronus, iisdem

Digeſtis componendis a Triboniano adhibi-

tus, Pandedlas sig Xανιοs vertit c). Eun-

dem forte eſſe eum, qui in Baæoιααπ corpo-
re propter verſum Codi icem Kaòεταα adpel-

letur, ſuſpicatur Freherus ). Eius quae-

dam Fraginenta in titulos D. et C. de Poſtu-
lando

ordh.

8dem
Mibi⸗
Eun-

Npo⸗
qune
indo

a Iuſtiniano voque 4d Baſilium Macedonem. 62 9

lIando ſiue de Aduocatis, et Procurator ihug,
et Defenſoribus nuper edidit Ruhnkenius
V. C. *%). H .

c) Matth. Blaſtares Gntagm. alobabetb. praef. apud Be-
vereg. Pandect. Canon. T. II. P. 2. inir. Fabric. Bibl.
Gr. Vol. XII. p. 370. cf. Baſil. L. IV. p. 565. et .

4) Freber. in Epiſt. Dedicator. Iur. Graec. Kom.
Meerm. Theſ. T. III. er V.

DoOROTHEVS, Vir Iluſtris, Quaeſtorius,

et in Schola Ber ytenſi Anteceſſor celeberri-

mus, idemque in Digeſtis (inprimisque In-

ſtitutionibus] componendis Triboniani ſo-

cius †), Commentarios g) Digeſtorum ſeri-
pſit, non tamen æ0 TXA ο , Vt opinatur Fa-

brottus b), et Indicem Codicis i).

F) Conſt. Tanta 9. 9.

P 92) BæcaXe. T. IV. v. 336.

) Fabrott. BaægiX. T. VI. p. 250. v. Reixii V. C. Mamo-
rabil. ex Baſilicis in Excurſ. XX. ad Tecnh. p. 1234.
voc. Anonymus.

¹) Is Izdss nihil aliud haud dubie fuit, quam ſumma Le-
gum, ſiue Epitome, contra quam videtur Suareſio Notit.

Baſt §. 28. et Fabricio Bibl. Gr. Vol. XII. p. 428.

75§. X.
ANATOLIVS, fſtirpe antiqjun ICtorum
Leontii, Eudoxii, ortus, Vir IIlluſtris, Magi-
ſter, et Anteceſſor Berytenſis, idemque vnus

ex Digeſtorum architeclis *), Con menzari jos in
Rr 3 Digeſta

630 Lil. W. Cab.I De luriepruaentia nouißima

Digeſta' 1) ſcripſit et Codicem m), hunc ta-
men interpretatus eſt τααιειον½).
k) Conſt. Tanta ꝗ. 9.
2) Bzc,Xex. T. IV. p. 701. T. VII. p. 258.
m) BeæviXen. T. I. p. 100. T. II. p. 360. 562.
n) Marth., Blaſtares l c.

5. XI.

THEODORVS, Hermopolites, Anteceſſor
Conſtantinopolitanus, Codicem interpretatus
eſt ævrerpenmnsvνανς °ο), Commentarios in Digeſta
ſcripſit p), et in Nouellas Iuſtiniani 9). Frag-
menta quaedam eius in titulos Dig. et C. de
Poſtulando, ſaue de Aduocatis, et Procuratori-

bu, et Defenſoribus, cum Thalelaei aliorum

que enarrationibus, edidit nuper Ruhnke-
nius p).
0) Matth. Blaſtares l. e. ef. Bacezux. TL. II. p. 364. 385.
486. Fabric. Bibl. Gr. Vol. XII. p. 366. 563.
) BeciXex. T. III. p. 40. 42. 388. 390.
9) BaciXex. T. II. p. 583. 585. . Ex commentario in
Novellas locum inſignem habet Scrimger. in Nouell.
Iuſtin, p. m. 278. eumque laudat etiam Emſtath. zegè
Xονε d* . P. M. 539. Cuiac. T. J. Opp. quae vi-
uus Fecit. .
*) in Meerm. Tleſ. TL. III. et V.

6. XII.

cYRILLVS videtur Digeſtorum Xr

edidiſſe“), et Indicem Digeſtorum t), hda

—

AMli

des

torio
Uis ſ
et au
tae 4
eos
idem
5) be
„.

—

5
5

=—. =

*.

s!
Cm

fuit

dom

10,,

thec

Ema

I

ellor

tatus.

a
rag.
de
tori⸗
tum.
ale.

rlo in
Wouel.
. nil

ot ⸗

Are

nde⸗

lhr⸗

4

a luſtiniano vsque ad Baſilium Macedonem. 631

Irdiesvrss dicitur u), et ad Codicem Commen-

tarios *), et Gloſſas Nomicas, quae, quam-
uis ſine dubio interpolatae a poſterioribus

et aucétae ex Baſilicis, hodienum extant, edi-

tae a Labbaeo ). Et huius quaedam in
eosdem titulos Fragmenta in lucem Protulit

idem Ruhnkenius.

5⁵) BaoeX. T. VII. p. 89. T. IV. p. 410.
2) BzoX. T. II. p. 190. 192.
2) BæczX. T. III. p. 184.

7 2) Bagx. T. III. p. 60. 6 1.
2) Porif. 1679. o⸗ ,2e

§. XIII.

1S1DORVS, Anteceſſor, edidit interpre-

tationem Digeſtorum a), et Codicis b).
a) BacA. T. II. pb. 525. 553. 55 S. L. III. p. 53.

*⁹) L. vV. p. 365. T. VI. P. 21I. 212. 213. v. Murh.
31 Marti l. c.

§. XIV.

ATHANASIVS, Scholaſticus, et Aduota-

tus Emeſenus, ſoripſi t in Nouellas Iuſtiniani

Commentorios c), librum de criminibus, qui
fuit in bibliotheca A. Auguſtini 4), et Eclo-
gam ſi ſiue delectum legum re r8 Kaudtrs .
76v neerigy tντααιιοντ Mee) ISsWνααοονεN+οιασ
sõä qui liber eſt . in biblio-

theca Caeſarea ).

Rr. 4 2*) BacaX².

632 Lib. II. Cup.l. De uriiprudentio nouiſima

c) BaoX. L. II. p. 585. ſ. L. III. p. 94.
d) Suareſ. Notit. Baſilic. ö. XXVI.

2?) v. Tabric. Bibl. CGr. Vol. XII. p. 477.
§. XV.

PHOCAS, Magiſter militum, Conſular?

ac Patricius, ſcripſit ad Codicen F).

F) BageX. Z. vpe. 286,
H. XVI.
PHILOXENVS interpretatus eſt Nouel-
das g). Huius etiam eſſe Gloſſas Nomicas,
quae nomine Philoxeni hodieque feruntur,
quamuis a poſterioribus ex BaoXXνπν libris,
aliorumque interpretationibus, valde vel au-
ctae vel interpolatae, propius verum eſt ).
Editae hae Gloſſae ſunt cum Cyrilli aliorum-
que gloſſariis a Car. Labbaeo?).

9 BæcsX., TL. II. p. 585. 586. T. III. p. 114. ſc.
*) v. Labbaei praef, ad Gloſſar. Philoxeni er Cyrilli.

9 Labhaei Glaſſar. Pariſ. 1679: fol, de his aliisque Glos:

ſariis vid, Fabric. Bibl. Gr. Vol. IV. c. 36. . 2. . Vſum

autem et indolem veram cum horum, tum aliorum ve-

terum gloſſeriorum Gr. diligentiſſime et eruditiſſime

oftendit Cel. Erneſti Proluſ. de Gloſſariorum Gr. vera

indole er recto vſu Lipſ. 1742. quae Hæſyebio lo. Aler

V. 0. praefixa eſt.

5. XxvI.
ANASTASIVsS interpretatus eſt Digeſta ..
4) Bece). L. IV. & 701. C Z. VIII. 9. 258.

§. XVIII.

Ilu

Re

Vnus
celſo⸗

Cilie
450
e
quger

Gicten

temp

noſtr

Mma

Ularis

ſouel⸗
r,
nur,
hris,
el au⸗
elt )
Nrum⸗

a Iuſtinano veque ad Baſilium Macedonem. 633

§. XVIII.

Reſtat ex ICtis luſtinianeorum temporum
vnus, isque principalis, IVLIANVS, Ante-

cCeſior Conſtantinopolitanus, de quo nobis

diligentius dicendum eſt. Nam is, qui
ANONYMI vocabulo ſaepe in libris ſcholiis-
que Baσιaρν laudatur ), et is, qui a ſtudio
quaerendarum et ſoluendarum éναννιιιοοναραα
dictus eſt, Evævriανρ m), etſi iisdem fere

temporibus vixere, tamen cum incerti ſint,

noſtrum ſtudium non deſiderant.

2) v. Reizii V. C. Memorab, ex Baſilicis in Excurſ. XX.
ad Theoph. p. 1234.

m) v. c. Bac X. T. I. p. 70. Schol, 99. 100. Schol. v. Reizii
Memorab. ex Baſt, 14 c. Rubnkenii V. C. praef. ad veter.
ICtor. interpret. in 1. III. Tbeſ. Meerm.

IVLIANVS igitur, Anteæeſſor, non con-

fundendusn) cum IlIuliano Patricio et Excon-

ſule o), nec cum eo, cui Priſcianus libros
ſuos inſcripſit, poſt Iuſtiniani obitum circa
annum Chr. DI-XX. Nouellas luſtiniani ,),
in compendium redactas latineque verſas, edi-
dit ſub nomine Epitome nouellarume quae

in Occidente maximam auctoritatem nacta
diligenter a primis juris ciuilis inſtauratori-

bus lectitata, et nomine Nouellorum Iuſtinia⸗

ni fere laudari ſolita eſt ). Primum ab Am-

Rr 5§ broſio

634 Lib. W. Cap. l. De lurieprudentia nouiſima

broſio Camaldulenſi, ſub nomine lannis
Conſulis de varis quaeſtionibus, Mantuae in-
uenta, in lucem edita eſt a Nic. Boerio, ICto

Gallo r): quam ſecuta editionem eſt Ludo-

uici Miraei editio plenior, et emendatior ⁵⁶),
cui ſucceſſit A. Auguſtini editio cum para-
titlis, indicibus, variis lectionibus, er ob-
ſcurorum verborum ſignificationibus?): in-

de cura Fr. Pithoei repitita, et gloſſario va-

riisque lectionibus locupletata prodiit ).
Ceterum haec Epitome Nouellarum, quibus
ipſae nouellae luſtiniani faſtidio ſunt pro-
pter nimiam verboſitatem, commendari me-
retur: eſt enim concinna et elegans. Eius-
dem Iuliani adhuc ſuper eſt Dictatum pro Con-
ſiliariis, et Collectio de tutelis, quae cum
Epitome ab A. Auguſtino et Pithoeo edita
ſunt æ).

n) vti Heinecc. Hiſt. Iur. I, 408. et Eiſenbart. V. C. in

Inſtitut. Hiſt. iur. litter. p. 58. faciunt.
6⁶) v. A. Auguſtin. praef. ad Iulian. Nouell.
p) non tamen omnes, ſed CXXNV.
4) v. Cel. Rirzer. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 403:.
r) Lugd. 1512. Venet. 15 37. 8.
x) Lugd. 1560. 8. Brug. 1565. 4.
2*) Herdae 1567. 8.
2) Baſilene 1576. fol. et in Oop. Pithoeor. Pariſ. 1689.
æ) item a Pitboeo cum Collazione Legig. Maoſ. er Rom.
Heidelberg. a. 1656. 8.

§. XX.

Sne

Annit
e in⸗
C
udo.
D1),
Purr⸗
t ob-

10 va.
it u)
ib
pro.
me.
Mios.
9C.
cum
elcdlita

. C. in

al. ußliniano voque ad Baſilium Macedonem. 635

lam producendi ſunt ceteri, qui poſt Iu-

ſtinianum floruerunt, aut ſcripſerunt. Paul-

lo poſt Iuſtinianum fuiſſe putatur incertus

ille ICtus, qui Brachylogum Legum, veluti

compendium, ſiue epitomen iuris Iuſtinia-

, ſcripfit t: editus is liber eſt cum doctis

ni⸗ latine, et pro iſtis temporibus elegan-

obtruattomibus nuper ab IIIuſtri Sencken-

bergio ).

₰) vbi de huius auctoris actate in pracfatione docte

—

atſchiat III. Senkenber Eit, , Jäxii Gaomaffis 2 . .

Jam HEROS AMBLICHVS8, qui laudatur

PDPIVS, qui Cyrillum et Stephanum laudat ),

ſcripſitque ονοοον , cuius etiam hodie
ſuperſunt quaedam commentaria in duos il-

los titulos, de quibus iam diximus, edita
nuper a Ruhnkenio; LEO AMARZEVS, cu-
ius interrogationem ſoluit Stephanus c),
BESTES, Nouellarum interpres d), quo-
rum omnium in Scholiis Beo Xαοd,ο ſunt in-

terpretationes, etſi eiusdem fere aetatis eſſe

9 Stephano 2), et GoBIDAS, ſiue CVBI

videntur, multa tamen ſunt, quae dubitatio-

neywm etiamnum adferant.

*) Bacn. T. III. p. 256. n.
2) L. III. g. 182. ℳ.

„ Tu

636 Lib. IV. Cap. l. De lurisprudentia nouiſima

b) T. II. p. 633. A.
Wσ) v. JSuareſ. Notit. Baſil. F. 27.

d) Harmenopul. p. 426. laudat. Nic. Commen. p. 372.
Tb. mſt.

5. XxXII.

Hic, quoniam locus eſſe videtur, attingen-
da etiam eſt duhitatio illa, quae, quoniam in
BaoNiν ſcholiis, halelaei, Stephani, Ana-
tolii, Iſidori, Theophili, Dorothei, Theo-
dori, Cyrilli, Athanaſii, aliorumque, quos
in hac aetate collocauimus, interpretationes,
quaſi ad Bæoiiνι libros factae, ponuntur,
aetatem eorum vel in poſteriora tempora reii-
cit, vel certe dubiam reddit. Ea ſic facile diſ-
ſoluitur. Aut ipſi Baæiiνι collectores, aut
Gloſſatores Baoινασ, antiquorum iſtorum
juris Iuſtinianei interpretum interpretationes
ad illa BæXuaρια Capita retulerunt, ex ſuis quae-
que libris excerpta e). Neque alia poreſt
ratio reddi. Plerorumque enim, ſaltem illo-
rum priorum, aetas tam certo ad luſtiniani
tempora pertinet, vt dici contra nihil poſ-

ſit H).

e) v. Reizii V. C. Excurſ. ad Theopbil. p. 1233. Ruhn-
tenii V. C. praef ad Tbalelai, Orrilli, Sephani cet.
commentarios in tit. de poſtulando cet. TL. III. Thej.
Meermanniani. *

) v. Reizii V. C. Excurſ. XX. ad Theopb. p. 1242. 74.

I

§. XXIII.

dy
Pla!
0
qss
ſtarh

res
lec⸗
C
diun

Pro⸗

ecu

mili

iſina

5„ 2†

kingen.

niamin
i,Anm-
Theo⸗
quos
tiones,
antur,
n tei⸗
cilecil⸗

res, dat

iſtorum
ationes

isgae.
potel
enn jllo⸗
Akiniui

Pil pol.

„Nuhn⸗
in cet.

Il.

