ib. diu obtinuit, 563. ſub quo nomine illud Breuia-
rium venit, ib. ex eo multae conſtitutiones hodie ler⸗
uatae, 562.
— – Theodoſii Iun. 568.
Brutus M. Jun. IC. 241, eius ſcripta, ib.
— — M. 10. alius 25757
Bulgarus IC, auditor Irnerii, 701. ab eo Bulgariani. ib.

e ri nomen quando primum vſurpatum vt nomen
G imperii et dignitatis, 304.
Caeſius L. IC. 251 ½

4

682. origo, ib.

Caisa

(uiuf
habe
477.
Cilgul
miti
2o
Caliſt⸗
(alr
679
Calumn
Camil
Cuudia
Cantor
Cann⸗
Ceraca,
Carinu
Curle
Cuſeeln
Cahlan
Cſiu
Colri
Curo (
nian
Cnuere
Canſar
tore
Extr⸗
(Ceutin
eliun

note

6

edis
cori
(nſis
lenn⸗

todie⸗

tinue⸗

91. de
1690.

0, i.
vo.

cie
edit

n b.
meins,
Preuig⸗
lie ler⸗

notmen

(Ni

I. N D E Xx.

Caius IC. p. 474. quando vixerit, ib. an Titipraenomen
habuerit, 476. de libris eius, ib. eius Inſtitutiones,

477.

Caligula Imp. 299. eius Imperium, 3 300. vult populo co⸗

mitias reddere, ib. eius inſtituta, ih. ICtorum ſcientiam

abolere vult. 301.

Cal, iſtratus [C. 495.

4

Calocyrus Dux 10. ſeripſit ad Baſilicas Conſitutiones

678.
Calumniatores 97. origo, ib. de iis lex Remmia,
Camillus C. 1C. 356.

Candidati Principis cur dicti? 295. ſ.

Cantöores formularum 228.
Capno (C. Ateius) IC. 403.
Caracalla Ant. Imp. 427. eius facta ib.
Carinus Aug. 43 8.
Carus Imp. 438.

ib.

Caſcellius IC. 253. de Iure Praediatorio onlaltue, 254

Caſſiani quinam? 398.

Cachſius Longinus IC. 406. princeps Cadhenorum, 4 7.

— — Longinus alter, 407.

Caſtra Praetoriana inſtituta, 296.

Cato (M. Porc.) Cenſor. 238.

7

— — (M. Porc.) fil. IC. 239. an autor tegilae Gato⸗

nianae, ib.
Cauere qtid? 224 et 228.

Cauſae centumuirales indicarunt Decemniri et recupera-

„—

tores, 103. quaenam fuerint, 105. iuris ordinarii et

extraordinarii, 291. publicac et priuatae, ib.

Cautiones, 239. Muciana 245. eius autor, ib.

Celſus, vid. Iunentius.
Cenotaphium Piſanum, 296.
Cenſores, eorum manera, 69. dicunttir magiſtri

morum/

69. origo, ib. cum plebe commim. ib. propoſuerunt
edicta, 217. eorum poteſtas ſub Auguſto, 282. notaéë

eorum, 96. cenſoriae leges, 217.
Cenſus inſtitutus, 5. non actus, 69.
Centeſima auétionum ſublata, 2982

.

Centum.

I N D E X.

Centumuiralis iudicii praeſides, p. 105. ſub Auguſto, 291.
Centumuiri, 103. quando inſtituti, 105. cur inſtituti, ib.
numerus, ib. fuerunt diuiſi in confilia, ib.
Cbariſius (Aur. Arc.) IC. 536. .
Chrpſäargyrum, 508. autor. ib. a quo ſublatum, 547.
Cicero (M. T.) 248. libri de iure ciuili, ib. an fuerit
Cincius (L. Alimentus) IC. 235.
Cinna C. 25 1I.
Ciuitatis ius, 119. communicatum cum omnibus ingenuis
in Orbe Rom. 427. et 156.
Clades Lolliana et Variana, 294.
Claſſie Rauennatenſis, 290. Miſenenſis, ib. Pontica, ib.
Foraeiulienſis (ab Auguſto inſtituta ad tuendum impe-
rium Rem.) ib.
Cliaudius, 301. reſcindit adta Caligulae, ib. inſtituta, ib.
— — M. Imp. 436.
Codex Gregorianus, prior Hermogeniano, 532. de eius
autore, ib. cur compilatus? ib. et quomodo? 53 I.
— — Hermogenianus, 51. ſupplementum Gregoriani,
533. quaenam conſtitutiones in eo collectae, ib. an
tres eius editiones? ib. fuit ad Edictum Perpetuum
compoſitus, 534. ex eo conſtitutiones in ius Iuſtinia-
neum venerunt, ib. reſtant adhue fragmenta, ib. de
autore, 535. 3 .
— — lIuſtinianeus, 59 I. ex quibus conſtitutionibus con-
ſtiterit, ib. abrogatus, ib. an eius altera editio, 603.
— — rrepetitae praele ctionis, 603. cur factus, ib. quis
ordo in ee, 604. conſtitutiones in eo ſunt maxime Re-
ſeripta, 605. leges plures in eo non ſunt gracce edi-
tae et latine conuerſae, 607.
— — Theodoſianus, 552. autor, ib. miſſus ad confir-
mationem Valentiniano III. 553. quid complexus, ib.
conſilio euentus non reſpondit in hoc codice edendo,
555. vſus, ib. editiones, 556. non integer ſupereſt,
ib. appendix huius Codicis, 558. quamdiu eius fuit
autoritas, 560.

Codices Enggvins, 529.

Conicil-

ti ib.

.

fuerit

genuis

ea, ib.

impe.

geeiws
631.
Criani,
ib. in
etunm
ſinia⸗
ib de

hus ehn⸗
663.
b. quis
ime e⸗
tee edi⸗

conbi⸗

ebento,

Pereſd
e fuit

uici.

„

I ND E X.

Codicillorum origo, p. 392.
Coelius (Antipater) IC. 244.
Cognitiones, 29 I.
Collatio Canonum eccleſ. 639. quis eam fecit? ib.
— — legis Moſ. et Rom. 570. quis eam confecit? ib.
quando facta, 571. a quo edita, ib.
Collegae Imperatorum communicata habent nomina, 27 . 1ſ.
Coloniae quotuplices? * 118.
Comitia curiata, 2. centuriata, 6 et 83. quid in iis actumt
ib. e campo in curiam translata, 296. reſtituere popule
vult Caligula, 300.

Comites ſub Auguſto, 292. diuerſae claſſes Hae, 507.

Conſiſtoriani, 507.
Commentarii regum, 13. Honcdlicum, 250. iuris aqua-
rum, 286. ſ.
Commodus fil. Anton. philoß. 427. fimul ſub eius nomi-
ne edidit conſtitutiones, ib. conſtitutiones, quae edun-
tur in Codice ſub nomine M. et Commocdi, in iis non
intelligendus L. Verus, 423. ſolus imperium habet,

24.
Condictionis vſus vnde? 454.
Conſilia ſemeſtria, 292. centum virorum, 105.
Conſiſtorium Principis, 292.
Conſtans fil. Conſtantini M. 510.
— — II. Imp. 583.
Conſtantinus Chlorus Caeſar, 439. Aug. 440. orbem Ro.
man. cum Galerio partitus eſt, ib.
— — Magnus Caeſ. et Aug. 441. facit quaſi duplex i im-
perium, 503q. reéte mutauit formam imperii Rom.
504. multas ſanxit leges ad relig. Chriſt. vtilitatem,
509. turpem vitam geffit, 510. eius filii diuidunt in:
ter ſe imperium Romanum, 51I.
— — fl. Conſtantini M. 510.
— — III. fil. Heraclii, 583.
— — IV. Pogonatus, ib.
—655 V. Ccpromar, 585. huius Conſtitutione:
20.

Conſtan.

I N D E X.

Conſtantinus VI. Porphyrogennetus, p. 586.
— — borphyrogennerus, 647. fata eius, ib. doctifſimus
Princeps, ib. facit nouam zrax Tagets z“1 Bas AXiâαν

658. eius conſtitutiones, 666. ſqq.

— — Borplyrogenneri, 645:
— — XI. Monomachus, 648.
— — XII. Ducas 649.

Naen⸗ e. R Ermd t ad Baſilica, 679.

Corſantii fil. Conſtantini M. 510.

Conſtüut iones Principium, 378. ſolam habuerunt leguin

vim, ib. vnde haec poteſtas Imperatorihus, ib. quotu⸗

plices ſunt, ib. noua pars iur. ciu. 292.
— – ipfas Imperatorum vige ſub Ecictis.
Cortſularia ornamenta, e81.
Conſulaius perpetuns, 12

— — priuatis ademtus „.

ihus Caelar, 441:

Conſules inſtituti, 14. eorum poteſtas, 15. .6 68. imiinuta,
ib. ſub Auguſto, 281. ſufſfecti, ib. ordinarii, ib. ho-
norarii, 281. GCodicillares, ib. habuerunt iurisdictio-
nem ſuib Auguſto, 282. orqdinatio, 283. eorum ratio
ſub Conſtant. M. 513.

Conſultatio veteris ICti de Pañctis, 577. e
Conſultationes. Quomodo in iis verſati ſint ICti? 5,2.

Conuentns, 116.
Cornelius (Maximius) 1C. 253.
Corpora artium inſtituta. 430.

Corpus Iuris Iuſtinian. faétum, 590. eur? ib. Juofndo

id factum? 59 1. hiſtoria, ib. de vitiis, guac in eo ſunt,
6IZ.

Coruncanius (riber ius) IC. 214. primus ius docuit; ib⸗

et 234. primus e plebe Pontifex, ib.

Craſßus (Licinius Diu.) 234.
— — (bP. Licinius) Pontif. Max. 242.

— — (Licinius) Praetor, 244.

Grimina non ex officio magiüiratus quaerebant, 96.

Cuiacius

Ciaeciul

ib. l

(Curato

bis
Curine

Grilu

—

D

10
Val
ult
jem.
Drenn
Deeime
et
Drin
Deciſ⸗
moe
Deu
Decyer
Decre⸗
Decur
Defenr
Delu
Deba
Dem:
Dena
Dieat
Dier⸗
Dide⸗
run
Der
ti

ſüimus
AlNe

ſegett

guotu⸗

inuta,

db. ho⸗

dico.

ratio

gmnod
0 ſuunt,

irit

INDE X.

Cxiacius I0. p. 708. ab eo Cuiaciana ratio ius docendi.
ib. ICti, qui eium ſecuti ſunt. 7 .
Curatores variarüm rerum ab Auguſto inſtituti. 286. Vr-

is XIV. ab Alexandro Seuerò facti. 430.
Curiue à Romulo deſcriptae. 2.
Grillus IC. 630.:

☚

LDerneri legibus ſcribendis. P. 20. eorum poeſtas. ib. ſ.
rurſus creati. 21. abdicati: 22. ð
Jacris faciundis. 78.
tlitibus iudicandis. 103. non ſunt magiſtratus.
104: fumti ex centumuiris. 103. quinam in lege
Valeria et Horatia. 132: additi ſunt XXuirat. Au-

guſti. 282: ſub Auguſto cogebant haſtam centumuira-
lem. 291.
Decennalia:. 2980606. R—Ŕ
Decima hereditatium loco viceſimae inſtituta. 427
et 456.
Becimae: 108. èLòẽ?
Deciſiones L. 600 quid in iis fecerit Iuſtinianus. ib. quo-
moodo cognoſcendae.: 601.

Decius Iinp. 4k 4.
Decreta; 381: quid ſint? ib. non ſunt nuinero legum. ib.

Decreiiſtae quinam? 703. Vnde orti? ib.
Decuriae Iudicum vid. Iudices.
Defenſio reorum gratuita. 97: 98
Delatorum origo. 2998.
Delectus militaris,. I11: à quo habitus. ib. quando inſti⸗
Demetriut Chariephylax. IC. 686. eius ſeripta: ib.

Denunciationis vſus vnde? 454.

Diadumenus Caeſ. et Aug. 428.
Dicere ad clepſydram. 98.
Diélator. 10. 74: à quo dicatur. ib. optima lege. 75. fus-
runt etiam poſt legem Valeriam ſine prouocatione. ib.
perpetuus. 120. ſublatus per legem Antonii: 74.
Didius Iulianus Imp. 425

I N D E X.

Da e comnpilats. p. 592. hiſtoria eorum ab ipſo Iuſtinia-
no tradita ib. quis ea compilarit. 593. quomodo in iis
componendis verſati fint. ib. in iis ſunt antinomiae. ib.

promulgata. 594. non legum collectiones continent,

quamuis ſie appellentur. 595: ad ea vetitum commentari
5996. non debuerunt ſeribi per ſiglas. ib. quomodo diui-
dantur. 597. Atiae hodie extant, non eſſe exem plum: a Iu-
fſiiniano conſectum, falſo putat lenſius. ib. graeca in iis
cui tribuenda? 598. editiones. ib. et 599.

Dignitatun certi ordines Ha&ia Theodod. 517. a Con- .

ſtantino 507. 94 KM
Diocletianus Imp. 438.

Daiſputatio fori. 261. uon eſt conuentus Ic. ad defnien-
dum aliquod caput iuris. 262. ius exinde natum.

263 praeſertim temperibus Auguſti 416.

Dijjenſiones ICtor. 23 I. exempla., ib. in ſectas abierunt.

397. Labeonis et Capitonis. ib. cauſa. ib. ſumma. ib.
Dini Fratres quinam? 421.
Diuinatio. 97.

Docimus ICtus Gr. 639. forte eommpiletor legum Rhodia-

rum. ibid.
Domitianus Imp. 308. eins memoria a Senatu abolita. id.
Domitius Afer IC. 408.
Domnus IC. 537.
Domninus IC. 570.
Dorotbeus IC. 629.
Doæapater ſeripſit ad Baſilica. 678.
Ducenariorum Decuria. 29 1.
Ducenteſima auctionum. 298. remilla Ntaliae: 300.
Duumuiri nauales 76.

E

dicla magiſtratinm qnotuphicia? p. 204. perpetua non
ſunt jb. initio omnia extraordinaria. 205. quando

orta ordinaria. ib. quando ordinaria deſierunt. 462. ad

quod pertinuerunt. 206. propoſita in albe. 207. de

iis lex Cornelia. ib. et SCtum. 209. annua. 210. tra-
atitia. ib. ſacpe vim iuris certi induerunt. 215. 16. ea

illuſtra-

T/1TITI FTPTTTTTTITFT FLT PTLT PTII PII1

ſtinia.

in jö5

lae ib,
tinent,
hentarl
lodui⸗
mahu.
ca in iis

a Con.

eſinien⸗

natum.

lenunt.
ib.

–R

lita ib.

etva

dO

462. 3
. de
10. tr4.
. 16. en
Uluckra⸗

LIND E x. -*

illuſtrarunt ICti. p. 218. manſerunt ſub Auguſto. 390.
eorum ratio poſt Conſtantinum M. 528. ea dant Prae-
fecti Praetorio. ib. quomodo haec Edicéta Praefect, Praet.
Egdicta Imperatorum. 28 I. initio non fuerunt vniverſa-
lia. ib. de quibusnam rebus propoſita. ib. SCtis fue⸗
runt confirmata. 382. habita legum numero. ib.
— Alexandri. 457.
—— Alexii Comneni. 671.
— Antonini Pii. 433.
— aAntonini Philoſophi. ib.
— Arcadii. 527. D
— aAuguſti. 383. Tgg. ð
Baſilii Macedenis. 657
— Baſilii Porphyrogenneti, 670.
— Caracallae. 456. .
cClaudii. 384.
— Commodi. 455.
— (Conſtantii 524. ””MLM
— Conſtantini Copronymi. 620,
— Conſtantini M. 522. MDw
Conſtantini Porphyrogenneti. 666.
— Conſtantis. 524. H
— Domitiani 286. ſq.
— SGratiani. 576.
— Hadriani. 451.
— Heraclii. 618.
— Honorii. 527.
— lIouiani 525.
—— lIuliani. ib.
— Iuſtiniani. 618. „
— Iuſtiniani minoris. 617.
— Leonis. 664.
— Leonis Armenii. 620.
— Leonis Iconom. 619.
— Michaelis Drgaztarexz. 670
– Michaelis Parapinacii. 67 1.
— Nicephori. 70906. è
“l 2 2 Eica

E N D E x.

Elica Nicephori Botonitatae. p 6, 1.
— Nicephori Phocae. 66.
— Neronis. 3285.
— Neruae 387.
Romani Senior. 665.
Romani Porphyrogenneti. 670.
Seueri. 455.
Theodori Regis Oſtro. Goth. 561.
Theodoſii iun. 550.
Theodoſii M. 526.
Theophili. 621. 3
Piberii. 384. alius Tiberii nng. Gr. 617.
Traiani. 388.
Valentiniani et Valentis. 525.
Valentiniani II. 526.
Valentiniani III. 55 1.
Veſpaſiani. 386.
Vitellii. 387. *). S
Elicdui perpetuum. 461: cauſa, cur conditum 460.
a quo compoſitum. 46I. quando publicatum. ib. vnde
confectum. 462. per id Praetoribus non omne ius adem-

tum fuit edicendi, ib. magnam mutationem urispruden-

tiae attulit. p. 463. fraginenta Cti voluerunt collige-
re. 464.
— — Aedilitium quando factum. 466.
— — brouinciale non fuit. 465. non proba-
tur ex commentariis Caii ad Edictum perpetuum pro-
uineiale. 7.

— quod quisque iuris in alterum ſtatuit, vt eo ipl. .
vtatur. 210. non fuit libera republica 209. per

edictum perpetuuimm adiectum fuit, 465.

— qbuod vi metusue cauſa. 393. a quo propoſi:

tum. ib.
— Ft cum herede maͤnchatit ageretur indicium- 216.

— ve, quae per vim metuinqie ablata eſſent, reſtitu-

erentur. 216.
ExXoy rν ν—e Leonis — non confundend’
jeſt eum IIgoαπρ Maſfiſieortum: boz⸗ ?VU
Ne Eiagabalys

Mbe

Herchi
Hiſtole
mim
Wm
Hlea
Eyuirt
in r⸗
orun
eor

n
Eiſtor

Exceni
Everei
legu

F

Eal
Fade
lali
laſti⸗
ERein
Ructi
rel
Ha

I.
Hae

Hn
Mu

46 0.

sadem⸗
hruden⸗
collige⸗

probr.
m pro⸗

eo io⸗
9. per
Propoc⸗

. 1.
leſtitu⸗

ndende
ulh

b. vnde

I N D E Xx.

Elagabalut Imp. p. 479. l
Emanuel II. Palaeologus Imp. esz M
Eparchica quid? 60 8˙. H Se
Epiſtola dicitur pro Ediéto. 457. Epiſtolae, 379. ea-
rum origo. ib. non confundendae cum Epiſtolis ad Sena-⸗
tum miſſis. ib, ſiebant ad relationes, ib.
Epheſinus legislator quis? 541.
Equites in centurias deſcripti. 82. quando e eorum ordo
in republica factus ib, habent ius exercendorum iudici-
orum publicorum. ib. quod ademtum et redditum. ibid.
corum militia. ib. alarii. II0. iis latus ls auus datur 6
290.
Eugenius IC. 567.
Eiftarhiut Anteceſſor. 68 5.

ESomanus ſeripfit ad- Baſilica. 678

Exconſul quis? 625 ”MMM⸗ WK

Erwercitus conſularis. 110.

Exquaeſtor quis? 625. R—

F

Fusr (Quintus) Labeo. p 237. ““
— (Seruius Pidten)i⸗ non ufundendue eumn
Fabio Hiſtorico. ib.
Facta. 3790.
Falcidia Portio dicitur et arta 2 legitims. r5.
Faſti correcti. 122,

Eeciales, 77. —N
Eeudorum libri. 612. duomodo et vnde in Corpus Turis

relati?
Fictio legis Corneliae r non eſt ex lege Cornelis de falſis. .
174.

Fdelcommn gorum origo. 390. nullam vim habuerunt .

bera republica. 39 1. de iis iudicarunt Praetores e et
Conſules. ib. S
Tiſcus Principis. 288. e. n
Flamines. 6868. èð
FPauius (Cn.) 222 actionen Nai ltdit b.
22 3 FEimwim

IIN D E XK.

Flanius Priſcus IC. p. 25. e 1

Forent inum Pandectarum Exemplar. 599. an inuentum
in expeditione Amalphitana? 695. 96. de ipſo hoc
exemplari. 697. an ex eo omnia Pandectarum exem.
pla fluxerint? ibid. 94
Florentinus IC. 497
Elorianus Imp. 136. =
Foeminis datum ius liberorum. 364. 5
Foenus. De foenore Leges. 135. 37. 28. 39
Follis tributi genus. SO0h
Formulae actionum, 227. neceſſariae- ib.
Formularii. 278.
Fronto (Papir.) IC. 484.
Frontiniana Decreta. 416. cur ſeripta. ib.
Faftdius IC. 410.
Fundus dotalis. De eo cautum Lege lulia de nialterii,
non in Lege Pap. Poppaca. 3 13

C.

C'lba. Eius imperium. p. 303. Caeſaris nomen
tanquam publicum disnitatis et imperli adſumſit
304.
Galerius Maximus Caeſar. 439. Auguſtus. 440.
Gallienus Imp. 435
Gallus Imp. 434.
— — (Aelius) IC. 403.
— (C. Aquillius) vid. Aquilliuuss.
Gentes barbarae, quae inuaſerunt Romanum imperium,
ſeruarunt Romanas leges. 561. erei ib. ac=
commodarunt tamen eas ad ſuos mores. ib. —
Georgius Phebenus IC. 686.
Gladiatores in Oceidente ſublati. 527.
Gloſſae BaægeXexdsr 680. in iis adhibencd cautio. 681:.
collectio earum. ib.
Gheerius Imp. 544.

Gaaricus Comes compoſuit breuiarium Alaricianum. 562

Gobidas

Gobidan

Gorlian

432.
ur
rum.

Grunin

G6Gxracch

Grurin-
Gregor
Gungel
Hian

um

d hoc
exen⸗

crüis,

vomen
umſt

.

erium

bb. ⸗

Er.

GoA

1 N D EX.

Gobilat IC. p. 635.
Gordianus Imp. 43 I. et 32. non ferun w. Gordiuni
432. Refcriptum eins. 458.

Cſias (Martinus) auditor Pneril.⸗ or. autor- Coltno.

rum. 702.
Granius (Flaccus) iuris Papiriani interpres. 12.
Gracchanxs (M. Iunius) IC. 257:
Gratianus Imp. 514. M

Gregorius IC. 531. an autor Codicis Gregoriani. ib. ”
Gundebaldus Rex Burguncdioniim colponere iuibet e Füpi.
niani ni Reſponia. 564 B

H'iane Imp. p. 418. eius faéta ib. ius ad certam
formam per edictum perpetuum redegit. ib.
Harmenopulos (Conſtant.) 10. 688. Kripta eius. 689. .
Haruſpices 78.
Haſta inſigne iudicii centumuiralis. 105.
Henricus Imp. 65533.
Heraclius Imp. 582. eius Contſtitutiones 6181 “
Herciſeundi Cti. 463. origo. ib.
Hermodorus 20. 21. 3
Herniogenianus 1I6. 621. an autor Codicis Hermmogenia
ni. ib. et 535. ſcripta eius. ib. quando vixerit. ib.
Heros Amblichus IC. 635.
— — Eudoxius. IC. 570.
— Parricius 1C. 3ikerhltad Codices Hermogen.
et Theodoſ. ib.
Honorius Imp. 518. dinifit t eum fratre imperium Ro-
mamim., ib. ſtatus znborii ſub eo. ib.
Horae lgitimae. 98.
Hoſtilianus Imp. 424.
Foſtilius IC. 2555. auter formularum HoHilianarum i.
Hugolinu 3 Porta Rauennate IC. 701.

22 4 . Tacohu

D EX.

I.

aasu 1c Auditor lrnerit. p. 701.
lIauolenus (Priſeus) IC. 412.
lenſens notatus. 597. et 607.

nperatoris nomen. III. cui tributum. 112. que-

nam. ib. praenomen. 128. ab Auguſto ſumtum. 275.
collegis in imperio tributum. 279.
Tnyeriun magiſtratuum. 77. eſſe in imperio et cum im-
perio, ib. et I 17: ſine lege curiata nemo habere po⸗
terat. p. 10.
– Romanum diuiſium a Conſtantino M. 502. in IV.
Praefecturas Praet. 504. diuiſio a Conſtantini M. filiis.
51I. diuiſso ab Arcadio et Honorio facta. 518.

eth ſub Areadio et Honorio diuiſum, tamen manſi it
pynum. 520. quando in Oceidente deſierit. 543. Pri⸗

mum in partes duas diuiſum. 544.
Indiéctionum vſus introductus. 508.
Indigitamenta. 13.
Innocentius IC. 537.
Inſtitutionet Caii. 477, adhueg extant, ſed non intesgrae.
ib. vnde ſeruatae. ib. compendium harum Inſtitutionum.

478. Iuſtiniani. 602. Vnde colle dae, ib. num dero-

gent Pandectis. ib.

Inierpretatio. 225. extenſiua. 226 legiun had- quos?

21
nimtar cur proditur? 2 74.
Lannes Briennius Gloſſator Baſilicorum. 673.
— Comnemis Imp. 650. Edicta eius. 673.
— IV. Ducas Imp. 654. Conſtitutiones. 676.
– V. Palaeologus Imp. 655.
—— VII. Palaeglogus Imp, ib.
— bPatriarcha Conſtantinop. Primem Colleionem
canonum fecit. 639.
– LZimiſees Imp. 645.
lIouianus Imp. 513.

Ineriut IC. et 70 I. docuit ius 8 ciuile, 699. eius

ſchola. 701. suditores. ih.

Maarin
—
aoru
Liali
Cii
RKam
ldee

fera
ria
ſent
dien
un
ſye
tur⸗
ludii
4
g.
.
P
gin
50
erat
c
its⸗
cit⸗
ſi
S
ra
40
ſu
ti
ule

lya
tie

haacius Angelus Imp. p. 65 I. Nousllae cius. 675
— — Comnenus Imp. 678.
Izdorus IC. 63 1.
Tialia Conſularibus adminiſtranda data. 4 ¹. deinde jur;.
dicis. 427. diuiſa in IV. prouincias quaeſterias. 118. ſed

Ae . tamen non in formulam redacta, ib.
2757 Iudices ſelecti. 92. de iis leges. 4. ſorte dueebantur. 5. po-
terant reiici. ib. epbrum deeuriae 94. mimerus. ib. decu-
m im⸗ ria ex centurionibus Antonii. ib. ſententiae eorum vid.
re 0. ſententia. priuati. 103, reiecti, 106. decuria quarta iu-
dicum. 291. quinta. 300. de facto cognoſcunt. 100.
in N. quinam lege Valeria et Horatia. 131. debent ſequi re-
fliis ſponſa ICtorum. 396. quinam aetate Pomponii dican=
IIg. tur. ib, Iudex quaeſtionis. 93.
wandtt. Iudicia priuata iudicibus dedit Seruius Tullius. 6 publi-
raa ſibi reſeruauit. ib. initio apud Reges. 7, quotuplicia?

91¹. publica quotuplicia? 2. publica male a luſtinia-
no deſeribuntur. 9I. ante quaeſtiones perpetuas omnia

4 . publica fuere extraordinaria. 92. quomodo aca ante
quaeſtiones perpetuas. ib. extraordinaria non habita
tegrde proſt quaeſtiones perpetnas. 93. ordinariis quis prae:
onun. erat? ib. publica habita in genatn. 29 2, ad populum
gero⸗ acta. 15, eorum forma definita legibus indiciariis. 95. in
iis aceuſator eſſe debebat. O6. priusta a quonam exer-
e; iſta ? 99. priuata quotuplicia? 2101. Stri iluris ib. bonae

ſidei. ib. recuperatoria, ib. centumuiralia, ib. omnia fa⸗
cta ex formula a Praetore Praeſcripta. 102. centumui-
ralis inſigne. 10 0. praeſes. 105 ſ. priuata extraordinaria
raro habita libera republica. 107. iudicii initium quan-
do? 106, maieſtatis inſtituta a Tiberio. 297, diverſa
ſunt a iudiciis maieſtatis libera republica, 298. de iudi-
eiis leges Auguſti. 346. Perduellione: 93, ſub Auguſto
ioden † quomodo inſtituta? 290.
if Iulianus Satlins ICtus. 469.
— 0C. 633. eſt anonymus in Baſilicis. ib. dicitur
Srævri αα, non confundendus cum Iuliano Patri-
ain cio. Fpitomen Nonellarum, ib. reliq uaeius ſeri⸗
. bto i

li . 2235 uianat

,/

8

7„

Iulianus Apoſtata Imp. p. 5§12. religionem Chriſtianam
vult euertere. ib. prohibet Chriſtianos a lectione libro-
rum profanorum. ib.
— — Didius Imp. 425.
Iulius Caeſar donauit ciuitate liberalium artium profeſſo-
res. 186. voluit Ius ciuile in ordinem redigere. ib.
Aquomodo rempublicam ſubegerit. 121. imperator di-
Gus. ib. tituli et honores, quos ſumſit. 122. eius er-
dinatio reipublicae. ib. leges. 123.
Iunius Gracchanus IC. 257.
Iuridici in Italia. 422. Alexandrinus. 289.
Iuritdictio initio apud Reges. 7. poſt apud Conſules. 17.
in quonam conſtiterit. 100. quinam eam habuerunt.
ib. eius cauſa propoſita edicta. 101. data magiſtrati-
bus ſine Caeſaris appellatione. 300. Conſulum. 282.
eius mutatio ſub Auguſto. 292.
ICrns millus ſub Regibus.4. munera. 225. nomina. 228.
397. per eos multa iura introducta funt. 229. dieuntur
juris au cores et conditores. 230. iura populo praeſcri-
pfiſſe. 22 1. illuſtrarunt Edicta. 218. diſſenſiones. 23 I.
ſub Auguſto retenti. 39 4. reſponſa eorum in iudiciis
ſequenda. 395. ſcientiam aboſere vult Caligula. 301. in-
uenerunt formulas actionum. 233. an omnes Stoiei fue-
rint? 231. quidam ſequebantur aequitatem, quidam
ius ſtrictum. ib. ſeripſerunt de Iure cinili. 233. reſpon-
ſa eorum in Iurispriidentiam illata. 415. non amplius
debent facultatem reſpondendi a principe petere. 467.
rurſiss petere debent. 530. temporibus Hadriani non
fuerunt peregrini, vt vult Hôtomanntis. 467. corum
oracula obmutuerunt poſt Modeſtinum. 499. opera

temporibus Iuſtiniani. 624. eorum ratio tempore Ba-

ſilii Macedon. 677.
Iuriseprudentia initio apud Pontifices et Patricios. 210. et
Principes. 220. in eam ars illata. 250. noua vnde inci-
pit? 417. obſoleta. 459. cur obſoleta. ib. et 467.
mutationem accipit per Edictum perpetuum condi-
tum. 463. Vt opificium exercita. 499. reuiuiſcit ſub
Conftan-

Con
trim
acei
eius
den

tem
lus in
tuum
tine
tati
nor
vi
lit!
ter
mu
imr
tor⸗

ein.
44
deh

nia

lel

nam Conſtantine M. p. 530. per incurſiones barbaras de-
idro. rinmentum accipit. 539. a Theodoſio M. dignitatem
aceipit. 565. immutata a Iuſtiniano. 623. et 589.
eius corpus factum. 591. cf. Ius er J.Cri. Iurispru-

feſlo. dentiae facies ſub Baſilio Maced. 677. eius in oeciden-
., i. teem reuocatio. 69 I. in Italia poſt Iuſtinianum. 693.
rd. dus incertum quodnam? 16. 17. quod moribus conſtitu-
s ot⸗ tum. 90. quidnam ad ius moribus conſtitutum per-
uüiineat? ib. in iure fieri. 106. in ius vocatio. ib. ciui-

tatis. 118. Latii. ib. Italiae. ib. cinium Romano-
norum quotuplex? ib. Quiritium origo et vis. I 19. Ci-
vile quodnam ſtricte dicitur? 229. ciuile vnde deſcen-

1. dit? 84. receptum conſenſu. 229. ciuile quinam in-
erunt. terpretati ſunt? 219. de eo reſpondere quando com-
rei. mune facétum. 224. Iuris Ciuilis partes. 130. non
25e. immutarunt Praetores. 214. quaenam ſenſim per Prae-
1† tores introducta ſint? 216. 17. per Cenſores indrodu-
1n. GZGum. ib. quis primum publice docuerit? 224. docen-
entur di ratio libera republica. 230. ius ex rebus iudicatis
eleli. cuiusmodi? 263, ex mixto iure eſſe. 766. iuris ſtudio-
zI. ſi quinam? 397. docendi ratio ſub Hadriano. 500. in
ieiis Schola Romana et Berytenſi. 567. docendi ratio a Iuſti-
1,in. niano conſtituta. 623. iuris ciuilis correctio a Baſilio
itie⸗ Macedone. 656. quomodo in Italia reuiuiſcit ius ciui-
idan le Iuſtinianeum ? 695. ?ẽä
elyan. — Aelianum. 223.
nplins — Aterianum. 256
— Augurale. 260.
crum — Buleutarum. 426.
oen — — PFlauianum. 222.
re a. — Flamininm. 4.
, — Peciale 4. 10.
Necr — Honorarium quid? 202. ſaepe eo derogatum
G Iuri ciuili. 21I. quomodo id factum. ib. an recte fa-
40 2- 2. ⸗2⸗
. I5 — bapirianum. I2. cius interpres. 13.

Onſtan s

Ius pontißeium . 4. et 257. artitlime coniuncum cum
iure ciuili. 259. autor. ib. vndsconſtitutum. ib. multa
iura per Pontifices nata. 259. =
— Praediatorium 25 4. .
lIuſtinianus Imp. 574. mazime legislatione clarus. ib.

genus. 575. dicitur Vprauda. ib. vxor eius ib. bella.

576. Africam rurſus in ſuam poteſtatem redegit, ib.
nomina aſſiunta, ib. de Vita eius et virtutibus. 578. iu-
tisbruden ian correxit, ib. quomodo id fecerit. ib.
eius Sanctio Pragmatica. 616. Edicta. Er;.
— Il. Imp. 583.

Iaſtinus Minor Imp. 580, ſumit conſulatum perpetuum.

ib. eius conſtitutiones. 617.
Iuuentius (Cai.) 1C. p. 247.
— (b. Celſus) IC. pater. 409.
— —— ſlius. 4 11. elebre eins teſßon.
ſum. ib.

Liate (Antiſtlun) IC. p. 25v1.
— (Antiſt.) Qu. 401: falſo tribintur ei liber er depe⸗
naribus., ib.
— Theologus. 402.
Lacedaemonii. Ab iis leges petitae XII. Tabb. 20.
Laelius Felix IC. 414.
Lartinis Ius Quiritium datum. 364.
Laudatores. 98. numerus, ib.
Legati Auguſti Pro praetore, 288. in prouinciis. 116.
Leges quo ſenſu càpiantur. 1 39. apud quem earum feren⸗
darum poteſtas. 85. vbi et a quo rogatae. ib. earum
ferendarum ratio, 88. 89. initio nullae de lure ciuili
factae. 7. quando ceſſarint. 350. poſt Tiberium
dicuntur SCta. ib. non amplius i in comitiis ſiunt. 35I.
legibus ſolui quid? 273, earum interpretatio apud

pontifices et Patricios. 219, quae in Pandectis ſic vo-

eantur, proprie non ſunt leges. 595: Lex KRomana
quid 563.

,171111111111I =IIII

Legum

Ler

gar

—
—
—
—
—
mi
—
—
—
—
—
—
—

—
—

Hcun
multa

18. id.

it ib.
1g iu.
it. ib.

tuum,

rdege

116.
n ſeren⸗
carum
e tinin
iberium
nt Fl.
, epr
ſie vo⸗

aen

Lex Aelia, de repetundis. p. 165,.

1 N D E x.

Legum Romanerum Recenko.
— Aeilia Calpurnia, de Ambitu. 178. J
— Aebutia, de quibusdam XII. Tabb. capitibus abro⸗
gandis et de Centumuiris. 145.
— Aebutia, alia. 192.
—— Aelia, de comitiis. 156.
— Aelis Sentia, de mianumithonibus. 314.

— Acmilia, de cenſura, 134. 77
— Aemilia cibaria. 117. alia eiusdem argumenti 4 As⸗
milia. 163.

— Agrarias. 192:
—Abgraria Neruae. 374.
— Alliena, agraria. ib.
— — Anci Marcii. 10. “
— Antia, ſumtuaria. 177. ——
— Annua. 210.
Apuleiae de maieſtate- 16 5.· de auro Toloſane.
166,. vt ſenatus in verba legis iuraret. ib.
— Aquilia, de dainno iniuria dato. 151.
—— Ateria Tarpeia. 18. 134. MD
— Atia, de ſacerdotiis, I8SII.
— Atilia, de tutelis. 142.
aAtinia, de ſenatore plebeio, tribuno, 7y. et 155.
de rebus furtiuis, 149. .
— Aufidia, de feris Africanis. 163.
— – Aurelae 177.
— Aurelia, iudiciaria; dicitur et Coctia: 178.
— Booebia, 70.
— Caccilia, de Cenſura. 185.
—— QCaecilia Didia. 167.

— Calpurnia, repettindarum. 16.

– Canuleia, de connubio plebis. 133.
— tD(Caſſia, tabellaria. 158.
— (Caſſia Terentia, frumentaria. 177.
— Caſſia, de patriclis. 188.
—à Cenſoriae, 217. S
— Cintcia, de donis et miineribus. 148. . e⸗

Lex Claudia, de namibus. Senatorum. p. I4 96.
— Claudia, de ſociis. 153.
— Claudia, ne ſcribae negoeiarentur. 192.
— Claudia, de legitima mulierum tutela. 365.

— Clodiae, frumentariace. 183. de auſpiciis. ib. de

cenſura. ib. 8
— LQCoelia, de tabellis in iudicio perduellionis. 164.
— Cornelia Paebia, de ambitu. I51.
— LDorneliae, de proſcriptione. 172. de ſacerdotiis.
173. de iudiciis. ib. de ſicariis. ib. maieſtatis. ib. de falſo.
ib. repetundarum. 17 5. iniuriarum. ib. de prouinciis or-
dinandis. ib. tribunitia. 176. agraria. ib. ſumtuaria. ib.
ne quis legibus ſolueretur. 79. de edictis. ib. et 208. de
luſu. 194. .
— Curiatae. 2. iis imperium datum regibus. 3. re-
petitae a Bruto. ib. cf. 16. et 110.
— Didia, ſumtuaria 1577.
—— Pomitia, de ſarerdotiis. 165.
—— Duillia, de tribumis plebis et prouocatione. 131.
— Duillia Maenia, de vnciario foenore. 137.
— Fabia, de plagiariis. 192. agraria. ib.
— Falcidia, teſtamentaria. 190.
— Fannia, ſumtuaria. 155.
— Fufia. 156.
— Furia, teſtamentaria. 193.
–— puſia Caninia, de numero ſeruorum teſtamento
manumittendorum. 316.

– Gabinia, tabellaria. 157. de foenore. 179. de le⸗
gationibus. ib. =
—–— Genucia, ne foenerare liceret. 139. -
— – Glicia, teſtamentaria. 193. an ex ea querela inoffi-
cioſi teſtamenti ib. òð
— Horatia, de plebiſcitis, de prouocatione, de tribu:
norum ſantitate. 75. et 131. M
— Hortentia, de plebiſcitis. 143. de nundinis. ib.
—— Hoſtilia, de ſurtis. 193.
— lcilia. 18.
— lulia. L. ul. Caef, de ciuitate cum ſociis et Latinis
comununicanda. 169. LéexX

Ee
1166.
Cotiie
efallo,
riisor⸗
ria, ib.
g.de

r.

e. 191.

mente

4 e le⸗

4 inoſi⸗
ſetrihe⸗

tb.

atinis
ler

INDE X.

Ler Iulia et Titia, de dandis tutoribns. . 191. Wcetur
eſſe vna lex. ib.
Iuliae, i. e. C. Iul. Cachrie. agraria. 181. de pro-
vinciis ordinandis. 182. de repetundis ib. de aere alie-
no 186. ((. Trebonia) de modo credendi poſſidendi-
que in Italis. 187. Iudiciaria. ib. ne quis LX. HS. am-
plius domi ſuae auri argentique habeat. ib. de crimini-
bus. 188. de ſacerdotiis. ib. theatralis. ib. ſumtuaria
ib. de vi et maieſtate. ib. quae non confundenda cum
ea, quae in Digeſtis occurrit. ib. de kgationibus liberis.
189. .
—— Iuline, i. e. Auiguſti. de achulteriis. 31 2. plura habuit
capita. ib. dicitur et de fundo dotali. 313. it. de ſtupris.
ib. it. de pudicitia. ib. de viceſima hereditatium. 315.
falſo dicitur lex Viceſima. ib. Iulia et Papia Poppaea
de maritandis ordinibus. 3 17. eius origio. ib. duo habet
capita. ib. ſingula eius capita veniunt nomine legis Pa-
piae Poppaeae. ib. eius capita. 31 8. ſqq. vacatio ciui-
bus ab ca. 364. de vi publica. 344. de vi priuata. ib.
vtraeque hae leges auctae, nomen tamen retinuerunt.
ib. eius caput fuit de rerum vi poſſeſlarum vſucapione.
ib. maieſtatis. 345. iudiciariae. 346. de ambitu.
347. de ſacrilegio. ib. de peculatu. ib. de reſiduis.
ib. de annona. i. ſurntuaria. ib. de ceſſione bono-
rum. ib. L

— Iulia ab L. Iulio Caelare, de ciuitate cum ſoeiis
Latinis communicanda. 169.

—— kunia, de peregrinis. 159.
Iunia Norbana, de manumiſſ. 349.

— Iunia Petronia, de paribus iundicum ſententiis.

347. non dici poteſt Lex Iunia Patronorum. ib.
— Iunia Velleia, teſtamentaria. 244.

— Laetoria, de circumſeriptionibus adoleſcentum.

144.

— Lieinia. 169.
r= Licinia Iunia, de ctimundinis. 181.

Liuiae. 162,

autor. 242.

nata SCto. 180. 2)

— Memmia. 157.
— — Menenia Sextia.

— Numae. 18.

laria. 158.

3 Papiria Poetelia.

Pinaria, annalis.
— Phaetoria, de Pra

Licinia, de eiuitate. p. 168.
Licinia, ſumtuaria. 168.

Lutatia, de vi. 16 5.
— Maenia, de Comitiis. 143.
— Manilianae venalium vendendorum. 288. earinn

— Manilia, de libertinorum ſuffragiis. 179. dam

— Mamilia, de regundis nibus agrorum. 155.
— — Manlia de viceſima. 137.
— Manlia, de magiſtratu non bis habendo. 6 59 ci
de cenſura non bis petenda. 144.
— Maria, de ambitu. 162.

— Metella, de fuilonibus 147.
— Militaris ſacrata. 138.

— Ogulnia, de Bontiſficibus et Auguribus. 142.
— Oppia, de cultu mulierum. 148.
— Orchia, ſumtuaria. 15 1. .
— Ouinia, de cenſoribus 138.
— Paeducaea, agraria. 192.
— Paeducaea, de inceſtu. 163
— bapia, de peregrinis, 190. de Virginibus Veſali⸗
bus. . 137. de Senatu habendo. ib.
— Fapia Poppaea. vid. Lex Iulia Pap. Popp.
— bPapiria, de ſacramento, et triumiiris. 194. tabel-

— Papiria Ialia, de multarum aeſtiinatione. 134: G
repetita Lex Ateria Tarpeia. ib.

Peſulania, de canc. 350.
Petronia de ſeruis. 347.

D E Xx.

18.

140.

1574

III.
exolen
Regia
exinde
talis
7.1
—
—
pta it
a qu

—
pione
1 ½6.
— .
viaria
de libe
riarm
Ordina

44

. label.

N

I N D E x.

Lex Plotia, iudicaria, p. 170. de vi armatis hominibus,
ib. de iure ciuitatis, ib.
—— boetelia, de ambitu, 137. H B
Pompeiae, iudiciaria, 184. de parricidis, ib. de
ambitu, ib.
Porcia, de prouocatione, 149.
Poſthumia 9.
— bublicia, de luſu ac ſponſionibus, 194.
Publilia, 1I5. 18
Publiliae, 140.
Quinctia, de aquaeduét 314.
— Regiae, 8. non aliae valuerunt, quam quae in
XII. Tabb. relatae ſunt, 23. earum collector, II.
exoleuerunt, 16. confirmatae et reuocatae, 17. Lex.
Regia Numae, 9. Lex Regia ſub/ Imperatoribus, 268.
exinde omnis poteſtas legislatoria repetenda, 276. fuir
talis lexib. quando nomen legis regiae accepit,
— Roemmia, de calumniatoribus, 194.
— Roelahodia, de iacétu, ib. libera republica iam rece-
pta ib. Legum Rhodiarum quando collectio facta, 638.
a quo 639. „
Romuli, 7. .
— Bolciae, agraria, 192. theatralis, 178.
— Saecratae, I5. 10. Wèð
— Seatinia, 146.
— Seribonia viaria, 185. eſt eadem, quae de vſuca-
pione ſeruitutum egit, I186. et 190. alimentaria,
16. =
— Semproniae, de rebus creditis, 151. agraria, 159.
viaria, 169. frumentaria, ib. militaris ſacrata, ib.
de libertate ciuium Roma norum, ib. de confuſis centu-
riarum ſuffragiis, ib. iudiciaria, 161. de prouinciis
ordinandis, ib. de falſo iudicio, ib.
— Senia, de patriciis, 347. 290.
— Seruii Tullii, 10.
— mFeruilia, iudiciaria, 164,

.*

Aaa J„

Lex: Seruiliae, iudieiaria ,p. 166. repetundarum, ib.

ve-

tuit eum reum facere qui in imperio eſt, 102. aliud

caput, ib.

— Lerinliae et Plotiae, de iudiciis, non n videntur eſſe

perlatae, 94.

