maior prudentia, et rei militaris gloria, an
Pietas et religio, fuerit. Tanta cum laude ex
omni parte imperauit. Aduerſarios et impe-
rii aemulos, Maximum et Eugenium, ſupera-
tos, in poteſtatemque redactos, occidit 4).
Gothos ingentibus copiis imperium Roma-
num vaſtantes, multis proeliis profligatos, fr e-
git: totumque imperium otio et quieti reſti-
tuit r). Religionem autem tanto ſtudio am-
plexus eſt, vt, ſublatis veteris ſuperſtitionis et
hacreticorum reliquiis, veri Dei cultum vbi-
que reſtitueret. Romam, victo Eugenio, cum
veniſſet, oratione habita, Senatui, qui tum
prope vniuerſus ex gentilibus conſtabat, per-
ſuadere conatus eſt, vt religionem Chriſtia-
nam

4C,/

anm:
Victo
Ppitte

C
feiis
quoc
ennim
mume
Wor⸗
ſade
elle,
perat
uo
moch
tum
cit
riſin
claſt⸗
gliti
lnpe
los
rede⸗
0
rio

HlO⸗

wo
ce⸗
tun
n
jeex
npe⸗
dert⸗
19
ome
fte

a Conſtantino M. veque ad Theodoſtum Iun. 517

nam amplecteretur: et ſuſtulit ex Curia aram
Victoriae: qua occaſione Symmachus ſcripſit
Epiſtolam, vt eius reſtitutionem impetraret ).
4) Zoſim. IV, 46. 58.

r) Zoſim. IV, 24. ſcjq4.
5) Epiſtola eſt Symmach. ep. X, 54.

§. XIV.

Ceterum ab eo noua in magiſtratibus, of-
ficiis, ac dignitatibus, mutatio facta eſt ):
quod acerbe inſequitur Zoſimus. Quinque
enim Magiſtros militum fecit, auxitque etiam
numerum Praefedtorum alarum, Tribunorum,
aliorumque militibus praepoſitorum. Quo
facto, fiſcum principis graui onere preſſum
eſſe, ſcribit Zoſimus, reprehenſor vbique Im-
peratorum Chriſtianorum acerrimus. OMicia
quoque Palatina et ciuilia auxit mirum in
modum: omniumque dignitatum et officio-
rum certam in ordines ſuos deſcriptionem fe-
cit, vt alii eſtent Illuſtres, alii Spectabiles, Cla-
rigin alii, alii denique Perfecfittmi quae
claſſes diu 'permanfere: etſi interdum alia di-
gnitas alii ordini adſcripta eſt. Mortuus eſt
Imperator Theodoſius anno imperii XVI, fi-
Hosque ſuos, iam ante Auguſtos creatos, he-
redes imperii et conſortes hac lege reliquit,
vt Oriens Arcadio, Occidens cederet Hono-
rio: illique Rufinum, huic Stiliconem tuto-
K k 3 res

5I8 Lib. II. Cap. III. De Iurisprudentia noua

res dedit: quorum auétoritate et conſilio vte-
rentur in adminiſtranda republica 4).
2) Zeſm. IV, 27.
u) Zeſim. Iv, 57. er vltim.
§. XV.
ARCAPDIVsS igitur et HONORIVS, diuiſo
inter ſe imperio Romano, ſuccedunt patri, a.
Chr. CCCXCV. Ac ſub Arcadio quidem
graue fortunae imperii certamen fuit cumRu-
fino tutore Arcadii, et Gaina duce Gothico: ac
denique cum Eutropio eunucho, qui poſt Ru-
finum ſummas in aula tenebat: et denique
cum barbaris populis, imperium inuadenti-
bus. Rufinus quidem imperium tandem adfe-
ctauit, multaque miſcuit, etiam barbaris in-
ductis: cuius conſilii eum exitum habuit, vt,
cognita militibus iſta re, ante ipſius Imperato-
ris pedes trucidareturæ). Gaines, qui magnas
aduerſus Imperatorem copias comparauerat,
nauali proelio ſuperatus, et in fuga interfectus
eſt. Eundem exitum etiam Eutropius, propter
ſcelera, iure inuenit. Mortuus eſt Arcadius a.
XIII. imperii: princeps fuit minime ille qui-

dem malus, ſed nimis alienae poteſtatis), ni-

miumque confiſus aliorum conſiliis atque fi-
dei, multum damni fecit. Succeſſit ei filius
Theodoſius iunior: de quo ſequenti capite di-
cemus. Nec minoribus damnis et turbis con-
flictatus eſt Honorius. Nam primum cum Ra-
dagaiſo

gii
gui,
adden
oppre
deine
religt
iptos
adfin
rand.
4buti
mmg
dem
AUten
oblel
et
tant.
ſoro
ſoad
um e
MWar;
110,
eamm
ſais
Con
rand.
ciech
b H
mon
lecen

io
1,4.
dem
nRu.
:1e
Ru-
que
nti⸗

a Conſtantino M. vsque dd Theodoſßum Iun. 519

dagaiſo Gothorum duce negotium habuit:
ui, cum ingentes copias militum in Italiam
adduxiſſet, fame, rerumque omnium inopia,
oppreſſus, facile a Stilicone profligatus eſt?):
deinde cum Alarico a): quem exercitus illius
reliquiae regem creauerant: denique cum
ipfo Stilicone, omnium turbarum face: qui
adfinitate Honorii et nimia ſui fide, ad compa-
randam ſibi filioque ſuo ſummam poteſtatem,
abuti coeperat, ac omnium Alarici conſilio-
rum particeps eſſe arguebatur. Ac Stilico qui-
dem iuſſu imperatoris necatus eſt. Alaricus
autem vrbem Romam cepit, biennium fere
obſeſſam ): eamque victoria modeſte vſus eſt,
et conſtituto Attalo e) Imperatore, aliquot
tantum dies ibi moratus, Placidiam Honorii
ſororem, in vrbe captam, Ataulpho, genero-
ſo adoleſcenti, propinquo ſuo, in matrimoni-
um collocauit. Qui aliquanto poſt, mortuo
Alarico, rex creatus pacem fecit eum Hono-
rio, et in Hiſpaniam profectus, Vandalis, qui
eam prouinciam occupauerant, repreſſis, a
ſuis occiſus eſt. Qua re cognita, Honorius
Conſtantium, Galliae praeſidem, at recupe-
randam Hiſpaniam cum exercitu miſit: qui,
eciectis Vandalis, cum Placidiam recepiſſet,
ab Honorio in adfinitatem, accepta in matri-
monium Placidia, et in conſortium imperii
receptus: duobusque poſt annis vterque
Kk 4 mortuus

1

520 Lib. II. Cap. II. De lurisprudentia noua

mortuus eſt: cum Honorius imperauiſſet
annos XXX. Ceterum his duobus fratribus
imperantibus omnes veteris ſuperſtitionis re-
liquiae penitus oppreſſae, omnia deorum tem-
pla et fana in imperio Romano euerſa ſunt.
X) Zoßm. V, 7.
19) Zofin. V, 12.
2) Zoſim. V, 26.
a) Zolün. V, 29.
b) Zoſim. VI, 6.
2*) Zeſim. VI, 7. V. Rubenii Diſſ. de vita Mallii Theodori.

C. XVI.

Ceterum quamuis his temporibus Impera-
tores diuiſis imperii partibus imperauerint,
tamen vnum adhuc imperium Romanum
ſemper manſit, Imperatoresque, qui vna tam
in Oriente quam in Occidente imperabant,
collegae fuerunt. Quare etiam ſinguli Conſti-
tutionibus, a fe editis, collegarum ſuorum
nomina praeſcribere ſoliti fuerunt: quamuis
conſtitutiones ſuae cuiusque parti prouinci-
isque tantum ferrentur. Neque enim, quae ab
vno conſtitutio edebatur, eadem quoque ad
alterius prouincias pertinebat: niſi forte ea
quoque ad Collegam mitſſa ac perlata eſſet, vt,
ſi ei videretur, ſuis quoque prouinciis eam
publicaret. Quod factum eſſe ſcimus ab his,
qui concordi animo rempublicam capeſſie-
runt.

F. XVII.

C

ci
gum,
gitar
velut
conſt
tation
eſt.
den
prope
rator
gle
ve,
arn
num
9
duo
ligi
4 d
aud
et

he f⸗
oen

6044

niſſet
kibus
s te⸗
tenn⸗
unt.

geder:.

era⸗
lint,
mum
1utanm
bant,
Ouſti⸗
Orutn
muis
cinci⸗
Uae ab⸗
neisd
rte ea
et N,
Deann
b his,
peſte⸗

yl.

« Conſtantino M. vequead Theodoſium lIun. 521

§H. XVII.
Scire autem intereſt ad intelligentiam le-
gum, quis earum auctor fuerir. Id intelli-
gitur partim ex adiecto nomine magiſtratus,
veluti Praefecti Praetorio, ad quem data eſt
conſtitutio, partim ex ſubſcriptione, ac no-
tatione loci, vnde emiſſa, aut quo publicata
eſt. Atque huius rei cauſſa neceſſe eſt, ſcire
adcurate, quas quisque Imperator prouincias
proprie tenuerit: vbi ſedes cuiusque Impe-
ratoris quolibet tempore fuerit: quos deni-
que quisque Praefectos Praetorio, Comites-

ue, habuerit. Quam in rem lectio Commen-

tarii Gothofrediani ad codicem Theodoſia-
num optima eſt diſciplina.
[*) Vnum autem Imperatorem poſt diniſionem Imperii,
duobus tribusue praeſcriptis Impp. auéctorem eſſe, in-
ligitur ex L. I. C. de frum. vrb. CPol. lib. XI. verbis:
a diuo pietatis meae: e quibus patet, Theodoſium iun.

auctorem eſſe, inprimis cum data ſit CPol. quamuis
et Honorii nomen praeferat.

8SECT. II
De Conſtitutionibus Principum.

§. 1.

Pretermiſſe SCtis ſiue Orationibus Princi-

pum, quae his temporibus vel plane nul-
lae factae, vel tamen, vt iam ſuperiori capite
oſtenſum eſt, Conſtitutionum ad Senatum
Kk 5§ miſſarum

522 Lib. . Cap. II. De luricprudentia noua

miſſarum numero habendae ſunt: ad inſignio-
res Imperatorum Conſtitutiones tradendas
ſtatim proficiſcbimr.
CONSTANTINI M. quidem Conſtitutio-
nes magnam partem eo pertinuerunt, vt, ſu-
perſtitione vetere abolita, religionem Chri-
ſtianam per totum imperium Romanum ma-
gis confirmaret. Cuius generis haec ſunt
EDICTA: primum vt liceret per vltimas vo-
Iuntates ecclehis, quantum quisque vellet, re-
linquere a): Conſtitutio de die dominica b):
et de gladiatoribus tollendis c).
2) L. I. C. de §. §. Ecchk.
) L. 3. C. de feriis.
WD) L. vn. C. de gladiat. Pertinebat tamen haec Conſti-
tutio tantum ad Orientem, vt dotet Iacob. Gotbofr.
Comment. Cod. Theod. ad L. 1. de gladiat. L. V. p.
4385. cf. Pag. Crir. Baron. ad a. Chr. 104. Rirrer. V.
C. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 35 44.
Edictis etiam cauit: vt in ſacroſanctis eccle-
iſis manumiſi iuſtam libertatem haberent d):
et ne parentes liberos ſuos, propter egeſtatem,
niſe ſanguinolentos, venderent e): quam le-
gem ferre, inopia aerarii ſui coactus fuifſe vi-
detur. Nam antea, ne propter egeſtatem libe-
ri a parentibus vel necarentur, vel venderen.
tur, conſtituerat, egenis parentibus alimenta
ex aerario praeberi ). Porro conſtituit: ne
quis

4 (n’

lit
retg).

Ae 4

porro

lorum

praech

prinis

nique
genni
ne, li
tacean

Di

coXs

mio.
ldas

utio.
t ſo.
Chr.
1ne-
ſunt
W.
r.

Conki.
tboft.

r. V.

lllr
1t0):
Gten
m E⸗
ſevi⸗

libe⸗

eren·
nenta
: Ne
nit

a Conſtantino M. vsque ad Theodoſium lIun. 523

quis conſtante matrimonio concubinam habe-
ret g): item ne ob debita fiſcalia ſerui boues-
que aratores pignori caperentur h) ſanxit
porro, vt SCtum, derebus minorum vel pupil-
lorum ſine decreto non alienandis, etiam ad
praedia vrbana aliasque etiam res mobiles, in-
primis pretioſas, pertineret ). Primus de-
nique permiſit iis, qui ex concubina liberos
genuiſſent, ducta in matrimonium concubi-
na, liberos eos legitimos efficere ½): vt alias
taceamus Conſtitutiones, quorum magna co-

pia eſt in vtroque codice ).
4) L. vn. Cod. Tbeod. de manumiſ. in eccl. L. 1. et 2. C.
Iuſt. de bis qui in §. &. eccleſiis. Sozom. H. E. I, 9. cf.
Iac. Got hofr. ad L. vn. C. Tbh. laud. T. I. p. 355.
e) L. 2. C. de patr. qui lib. diſtr.
f) L. 1. er 2. C. Tb. de aliment. quae inopes parentes ex
publico petere debent. v. Bynkersboek. Exerc. de iure oc-
cid. lib. c. VIII. p. 150. in Opuſc. T. II.
g) L. vn. C. de concubin.
) L. 7. C. quae res pign. obl. poſſ. v. Iac. Gotbhofr.
Comm. Cod. Ib. TI. I. p. 260. ed. Ritter. V. C.
¹) L. 22. C. de adm. tut. cf. Iac. Gotbofr. ad Cod. Tbeod. T. I.

p. 369.
k) L. I. C. Tb. de natur. lib.
0) Leges Conſtantini M. explicauit Fr. Balduinus in li-
bello egregio, qui inſcribitur: Conſtantinus M. quocum
tamen iungendus eſt Iac. Gothofr. in Comm. ad Cod.
Tbeod. Non enim ſatis diligenter in omnibus Conſtan-
tini Legibus verſatus eſt Balduinus.

§FF. IV.
Filii Conſtantini M. coNSTANTINVS,
CONSTANS, et CONSTANTINVS; in ſuis
l quis

524 Lib. III. Cap. WI. De Iurisprudentia noua

quisque prouinciis multas leges et conſtitu-

tiones promulgarunt, quae ad ceteras partes
non pertinerent. Non enim concordi animo
fuerunt. In hoc vno inſtituto, vt religionem
Chriſtianam fouerent et firmarent, et contra
gentilem ſuperſtitionem abolerent, eandem
viam ſecuti ſunt m). Conſtantis quidem de
abolenda ſuperſtitione duae leges ſunt in Codi-
ce Theodoſiano n): quarum poſteriore ta-
men parci templis extra murum iubet. Con-
ſtantius autem legibus templa claudi iuſſit, et
ſacrificia, cultumque ſimulacrorum denuo ve:
tuit oο). Atque ab eo tempore, fere nuſpiam,
niſi in agris ſiue pagis, ſuperſtitio vetus ſuper-
fuiſſe; atque inde nomen paganorum p) ce-
piſſe gentiles putantur. Multa porro conſtitu-
ta ſunt, in ciuilibus, quibus ius ciuile ad maio-
rem ſimplicitatem reduceretur, et ad reli-
gionis Chriſtianae praecepta conformaretur.
Quo inprimis pertinet Conſtitutio Conſtan-
tu, qua formulariam iurisprudentiam abroga-
nit g). Ceteras Conſtitutiones praeterimus.
m) v. Gorhofr. Comm. àd L. 3. C. Tb. de pagan. p. 298.
T. V. ed. KRitzeri.
2) L. 2. et 3. C. Th. de pagan.
⁶) L. 4. §5. 7. C. Tb. eod.
) v. Gotbofr. Paratit. C. Th. de pagan.
9) L. I. de form. et impetrat. alt. Eam enim Con-

ſantio tribuendam eſſe docet Gothefr. Comm. ad L.
ulr. Cod. Tb. de ſtud. liberal. vrb. Rom. I. V. p. 230.

§. V.

Cd

IwII
Conſti
perſtir
preme
rum et
tiones
d rel
tionib
gbe p⸗
„) v.

tari 4

tutior
habuit
fſtucdio

) Jun
er e

u

ſttu.

Artes
nimo
onem
ontra
ndem
em d.
te ta⸗
Con.
, er
ve:

am,

aper⸗
e.
nſtiru⸗
maio ·
Ateli
Nterur,

nſtan.

lbrege:
rimus.

5. 10.

m Con⸗

4 Conſtantino M. vsque ad Theodoſium lun. 525

IVLIANI, Apoſtatae, vero multae fuerunt
Conſtitutiones ad reſtituendam veterem ſu-

perſtitionem, Chriſtianamque religionem

premendam, comparatae r): quo magis mi-
rum eſt, etiam aliquas huiusmodi Conſtitu-

tiones in Codicem eſſe relatas. In ceteris,

ad religionem non ſpectantibus, Conſtitu-

tionibus, magnam prudentiam aequfatemn.

que probauit.

„ v ſupra b. Libro et Cup. Sect. J. H. 9. [hic memo-

rari debet Bletterie Hiſtoire de 1Euper eur Julien.]
6. VI.

1OVIANIpaucae quidem fuerunt Conſti-

tutiones *), quippe breue tantum imperium
habuit: inprimis tamen Chriſtianae religionis

ſtudio flagrauit.

½) Sunt tamen duae in Codice veluti L. §. C. de Epiſs,
er Cler. L. 2. de erogat. mil. et annon. Lib. X

§. VII.
Qui eum exceperunt, VALENTINIANVS

et vALENS, non minus Chriſtianam religio-

nem tueri et ornare Conſtitutionibus ſuis

contenderunt: Valens tamen Arianam ſe-
ctam potiſſimum complexus eſt ¹), infeſtus

orthodoxis.

1) lo. Antioch. Excerpt. Fiſ. . 847. Hocrat. H. E.
IV, 3. Sozom. H. E. VI, 36.
§. VIII.

526 Lib. III. Cap. III. De lurisprudentia noua
H. VIII.

GRATIANVS, VALENTINIANVS IVN.
et THRODOSIVS iisdem veſtigiis inſtiterunt.
In Gratiani conſtitutionibus non praetermit-
tenda eſt ea, qua cauit, vt damnatis vitae ſpa-
tium XNNX dies prorogaretur u). Theodo-
ſius autem inprimis in eo elaborauit, vt ſub-
tilitates atque ambages iuris antiqui penitus
tolleret, omninoque cum rempublicam, tum
eccleſiam, optimis legibus et inſtitutis orna-
ret x). Eius Conſtitutio de nuptiis conſobri-
norum ) memorabilis eſt.

u) L. 20. C. Iuſt. L. 13. C. Tb. de poen. Eam legem a
Theodoſio M. latam ſcribit Theodoret. V, 18. occaſione
caedis Theſſalonicenſis. At ſubſcriptio et inſcriptio
oſtendit, eam deberi Gratiano: et tempore caedis Theſ-

ſalonicenſis iam ſeptem annos defunctus erat Gratianus.

Itaque quidquid dicat Gothofred. Comm. Cod. Tb. ad
L. laud. p. 33 I. Jd. quo legem Gratiano abroget, et
vindicet Theodoſio, nullam vim habet. Ac profecto, ſi
Theodoreto fides habenda, quae ei derogari non poteſt,
dicendum eſt, Theodoſium, occaſione caedis Theſſa-
lonicenſis admonitum ab Ambroſio, legem a Gratiano
in occidente latam, repetiiſſe, et in oriente quoque
valere iuſſiſſe. v Pagi. Crit. Bar. ad a. Chr. 390 qui ta-
men ipſe eam Valentiniano Iun. tribuit: quia ad eum
Italia pertinuerit. Sed v. Tillemont. Hiſt. Imp. TI. V.
P. I. D. 399.
*) Socrat. H. E. V, 18. Cuins adeo leges dignae eſſent, quas
enarraret Interpres aliquis non inferior Balduino; qui
ſingularem iis de legibus commentarium promiſerat.
9) quae laudatur in L. vn. C. Tb. ſi nupt. ex reſer. pꝑet. iĩpſa
hodie non extat. Laudat etiam Ambroſius ep. ad Patern.
Auguſtin. de Ciu. Dei XV, 16. quae deinde ab Arcadio
Honorioque, et ſequentibus, varie correcta mutataue eſt.
Omnem

Con/

Omn
lurſ.

tis ſu

Ean
nox.
Vtilich
meme
dioner

Hpiſe

Del

a eſt
lcob⸗
Petite
mp
Nam
Hon
rius e

Slua
²) In
4) JN
5) tn
labo
dici⸗
Can.
mih
rum
3) I.
4) I.
ad
d. m.
9
l

10

IVN.
runt.
rimir-
ſhe.
odo⸗
tſub.
itus
tumm
orna-

ſ.

gem à
Aone
ſcriguo
Thel⸗
atianus.
Th. 4d
oget, et
lelo,i
nporek,
Thele.
ratiano
guoclie
0 g ta⸗
ad eumn

211

ent guus
1; gut
Uſerat.
et. ip
1 Poter.
Areadio
ale el
Omnetin

« Conſtantino M. vséque ad Theodoſium lun. 527

Omnem huius iuris progreſſum vid. in Reizii V. C. Ex-
curſ. X. ad Theoph. p. I I 84. ſq4. vbi Excerpta ſunt ex mul-
tis ſuper ea re hominum doctorum diſputationibus.

. IX.
Eandem ſectam Tean ſunt ARCADIVS, et
HONORIVS, quorum leges ſaluberrimas et
vtiliſſimas ſeruat vterque Codex: quas omnes
memorare non eſt neceſſe. Aliquas Conſtitu-
tiones non alienum erit memorare: veluti de
Epiſcopali iudicio, ſiue potius de Epiſcoporum

delidis et poenis, quae Honorio ſuppoſita, edi-

ta eſt primum a Sirmondo 2), deinde etiam a
Iacobo Gothofredo a) cum commentario re-
petita, fraudisque conuicta à), tamquam ab
impoſtore ex aliis duabus legibus compoſita.
Nam de delictis Epiſcoporum extat genuina
Honorii Lex in Codice vtroque c). Hono-
rius etiam aurum tironicum conſtituit 1): et

gladiatores in Occidente penitus ſuſtulit e).
2) In Append. Cod. Tbeod.
a) Subiecta Codicis Theod. T. VI.
*) tneri eam, et a Gothofredi, vt ait, calumniis liberare
laborauit Le Gendre ICtus Franco-Gallus de epiſcopali iu-
dicio, quem commentarium T. IV. Theſj. Iur. Cin. ert
Can. inſeruit Meermannus V. C. Sed huius ICti rationes
mihi non videntur vim Gothofredianorum argumento-
rum infirmare, quamuis magno ille conatu elaborauit.
c) L. 14. Cod. Iaſt. de Epiſi. et Cler. et L. 35. Cod. Tl.
de Epiſe.

4) L. 7. C. Tl. qui a praeb. tiron. de quo v. rewech.

ad Veget. p. 27. er A. Ruben. Diſſ. de Mallio Theodoro
p. m. 40.
e) Tbeodoret. V, 26. vid. Pagi Crit. Ber. ad a. Chr.
onerii et Theodofii Reſeriptum de Pelagianis eſt ap.
Baron.

528 Lib. III. Cap. IIl. De Iuricprudentia noua

Baron. Annal. ad a. Chr. 420. ſed emendatius e Cod.
edidit Salmaſ. Euchariſt. de Suburbic. reg. er eccleſ. p.
288. . Eſt autem ſolius Honorii proprie, vt ex
ſubſeriptione intelligitur. Idem tamen eodem exem-
plo Theodoſius etiam ad Praef. orientis miſit, edi-
Gtis promulgandum. v. Jalmaſ- l. c. qui eam ob cauſam p.
29 1. edictum quatuor Praef. Praet. e Cod. MSt. exhibet.]

SECT. III
De Edictis Magiſtratuum.

§. I.
Perore⸗ atque Aediles his temporibus nul-
la Edicta propoſuiſſe videntur, qui adſtri-
cti Edicto Perpetuo ius redderent, paruamque
adeo poteſtatem haberent. At praefectos
Praetorio, Praefectosque vrbi, Edicta pro-
mulgaſſe nunc quidem frequentius, maiori-
que auctoritate, reperimus. Nam etſi antea
id quoque factum eſt, rariustamen fuiſſe vi-
detur. Neque vero id mirandum eſt, cum his
temporibus Praefectorum quidem Praetorio
poteſtas in ciuilibus, in ſuis cuiusque dioe-
ceſibus, ſumma eſſet ), Praefecti autem Vrbi
ſummum prope imperium, omnemque pote-
ſtatem in Vrbe, tenerent. Neque vero ſolum
Conſtitutiones Principum, ad ſe miſſas, hi
magiſtratus publicabant: cuius rei multa ex-
empla extant ): ſed etiam ſua ſponte, ſi quid

e republica eſſe videretur, edicebant.
a) L. 2. C. de Off. Praef. Praet. Orient. er Ulyr.
5) v. Heinecc. Hiſt. Editt, p. 52. in Opuſt. Poſtum. [cf.
Saimaſ. Eucharit. de ſuburbic, region. P. 293.
§. II.

C

Ac
Ga E
bantu
bann
cus a
ſunt:
bantu

*) N.

)N
Un

ſunt
4
4) (u

dr
Goce
Apro
Chr.
Uunt

aben

0ℳ

Cod.
G,.
Nt ex
exem⸗
eli.
am .
hibet.

.

a Conſtantino M. vique ad Thedofium lun. 529

Ac Praefectorum quidem Praetorio Edi-
cta Formae, vbwο, Vel roτs Yeααο adpella-
bantur c), quae non ſolum vim legum habe-
bant 4), ſed etiam colligi in codices, non ſe-
cus ac Conſtitutiones Imperatorum, coepta

ſunt: qui Codices Eragvrd, nomine dice-
bantur e).

c) Nouell. CL-XV. L. 16. C. de iudiciis.

) Nam inter Iuſtiniani Nouellas centeſima er guinqua-
geſima Fexra, et tres inſequentes, evixol à οαο νιο ατο,
ſunt: vti docent et rubricae et Cuiac. ad Nou. CLXV.
er ſ9. et A. Auguſtin, Paratitl. Nouell. extr.

¹) Cuas, Oℳ, VI, 10

S. I.

Praefectos Vrbi his temporibus ediviſſe,
docent Exempla duo Edictorum L. Turcii
Aproniani, Praefecti Vrbi ſub Conſtantio a.
Chr. CCCXXXIX. f), quae hodie ex-
tant O.

f) v. Almeloveen. Faſt. Conſul. p. z06. Murat. Anecdor.
T. I.
g) Gruter. Inſer. p. DCCXLVII, 6 7. Explicauit ea
Car. Gothofredus minlleru; V. C. amiciſſimusque, du-

abus doctiſſimis commentationibus, et Heinecc. Hiſt.
KEdict. I, 5. p. 60. ſq4. Oouſt. Paſtun.

LI 3HCTIO

5330 Lib. III. Cup. III. De lurisprudentia nonuu
SECGT. IV
De Iure Cinuili
6e.
De auctoritate Prudentum
G ipſisque
Iur econſ/ultis.

Cm poſt Alexandrum Iurisconſultorum
auctoritati et dignitati, vt ſupra oſten-
dimus, multum deceſſerit, et flos fere omnis
exaruerit, renaſci tamen quodammodo et
effloreſcere rurſus coepit ſub Conſtantino M.
Certe iis temporibus ICti aliqui extiterunt,
qui, quamuis non aequarent ſuperiorum au-
Gtoritatem et doctrinam, ſcriptis tamen ſuis
nomen ad poſteros inuenerunt, iurique ciui-
li non parum adiumenti et ornamenti, vt tum
erant tempora, attulerunt. Praeterea ab iis-
dem têmporibus Schola Iuris Ciuilis Bery-
tenſis dignitatem et auctoritatem tenuit ſuam,
ac ICtos etiam, praeclaro quaſi foetu, pro-
tulit. Ceterum his rurſus temporibus ſal-
tem ius reſpondendi ab Imperatoribus peti
conſueuiſſe, patet exemplolnnocentii ICti a).

*) Eunap. in vit, Cbryſanthi p. 286.

—

§. II.

lu
ſene
G01

Cor

NVS
Hern
Con
tibus
Coch
pern
Gee
tione
e
1dpe
9)1

obti
ilo
et i
Pera
cibr

Ate
doc

1

orum
ſten⸗
mnis
do er
no M.
rund,
n au:
n lus
eciii
t tum
4b is⸗
bery-
ſuan,
„ M.
1s ſtl
8 eti
Cui.

, Conſtantino M. vaque ad Theodaßium Iun. 631

1 §. . II. 4 3
Iam ICtos pſos his temporibus claros per.
ſequemur. In quibus eminuerunt duo, GRE-
GORIVS, ſiue GBEGORIANVsS aliquis, au-

ctor Cocdlcis Gregoriani, et HERMOGENIA-

NVS, cum aliorum librorum, tum Codicis
Hermagenian aucétor. Vtrumque autem ſub

Conſtantino M. vel ſaltem filiis eius imperan-

tibus, vixiſſe, patet primum inde, quod in
Codice Wrocue tantum Conſtituciones Im-
peratorum Conſtantino M. priorum colle-
ctae ?), tum de Hermogeniano, quod mery-
tionem facit Praefectorum Praetorio pote-
ſtate iuris dicendi libera, et ſine Imperatorum
adpellatione, praeditorum c).

b) Nulla enim inde proferri poteſt Conſtitutio Con-
ſtantini, aut Imperatoris alius poſt Conſtantinum M.

) Ve le Gardoſed- Prolegom. Cod. Theod. c. I.

. dI. §. III.
. Prwtro usffinam Codice ſic tenendum
eſt, priuato ſtudio a duobus ICtis factos eſſe:
obtinuiſſe tamen, haud dubie Imperatorum
ipſorum conſenfu, aucétoritatem in foro 4),
et iudiciis, ita, vt ex iis Conſtitutiones Im-
Peratorum ab aduocatis . litigatoribus iudi-
cibusque, iuris et perſequendi et dicendi cau-
ſa, proferrentur, ſiue adlegarentur. Cauſa
autem compilationum iſtarum varie editur a
doctis hominibus. Plerique dicunt, colle-

LI a2 Ctores

5S3e. Lib. II. Cup. III. De Iuriprudentin nona

Gores auctoresue fuiſſe homines gentiles,
qui, ne ſub imperatoribus Chriſtianis Conſti-
tutiones gentilium Imperatorum intercide-
rent, quod metuendum eſſe putarent, colle-
Qionibus faciendis cauere voluerint e). Sed
vera cauſa eſſe videtur haec, vt conſulerent
judicibus et cauſarum patronis, qui Conſtitu-
tionum Imperatoriarum, quarum ſummus
Vſus erat in judiciis, ſaepenumero vix ac ne
vix quiden copiam haberenty); adeo, vt
neceſſariae eiusmodi collectiones viderentur.
Quae adeo neceſfſitas haud dubie effecit, vt hi
Codices auctoritatem maniſcerentur in iu-

dicis. .
4 Interpretatio Gorzb. L. vn. C. Ty. de Reſp. Pruden-
tzum, et Conſt. ſumma reip. 9. 3. de Cod. Iuſt. confirm. et
Ammian. Marc. XXX, 4. v. Ritter. V. C. ad Heinecc.

Hiſt. Iur. I. 369.
e) Gotbofr. PBroleg. Cod. Theod. c. I. Hiineccii Hi liſt. Iur.

I, 346.
) v. Riter. V. C. ad Heineccii l. c.

§. IV.

Prior ſine dubio factus eſt Codex Gregoria-
nus g), de cuius auctore omnia incerta ſont.
Neque enim illud pro certo adfirmari poteſt,
Gregorius, an Gregorianus, adpellatus fuerit.
Propius tamen vero eſt, Gregorianum nomen
ei fuiſſe h). Certum hoc eſſe videtur, col-
legiſſe eum Conſtitutiones Imperatorum ab
Hadriano vsque ad Conſtantinum M. ).
. g) Semper

4Con

9).
ptio
o.
5e⸗
Il,8
iusn
hor
ſegnn
gui

tlom

bo
nianu
Plem
bad
miſa
gue 6
ſume
temp
tione
ejus!
60 8e
3) v.
0
9).
ocr
quo
poll
n
mis

pien

Ad

tiles,
onſti⸗
reide⸗
colle.
Ked
erent
ſſtitu.
mmmus
e ne
0, N
Antun.
It hi
ni⸗

Pruder-

Gtrmn. et

inelt.

, lyr.

Aorit.
ſon..
pote⸗
luerlt.

a Conſtantino M. vegue ad Theodoſßium lun. 533

g) Semper enim, vtroque Codice apud veteres laudato,
prior ponitur Hermogeniano. v. Scbulting. ad Cod. Gre-
gon. tit. I. in Iurisprudentia Anteiuſtin. p. 683.

*) v. Shulting. l. c. Nam verba Auguſiini ad Pollent.
II, 8. Collat. Leg. Maye et. Rom. I, 8. X, S. NXV, 3. hu--
iusinodi ſunt, vt anctor Gregorianus dici videatur.
¹) v. Schulring. ad tir. I. Cod. Gregor. Itaque valde ab.
horret a vero opinio Cuiac. Parat. Cod. princ. eamque
ſequentis Dodwelli Praelect. Cambd. VIII, I. p. 320.
qui exiſtimant, in hoc Codice tantum fuiſſe Conſtitu-
tiones Impp. ab Hadriano vsque ad Valerianum.

Poſterior haud dubie eſt Codex Hermoge-
nianus: in quo tantum ſpicilegium, ſiue ſup-
plementum, Gregoôriani Codicis factum, pro-
babile eſt: ita, vx, quae a Gregoriano praeter-
miſſa eſſent, Diocletiani inprimis Maximiani-
que Conſtitutiones, complexus ſit ½). Quor-
ſum enim Collectiones duas vno eodemque
tempore, in quibus eaedem omnes Conſtitu-
tiones comprehenderentur? Ceterum tres
eius factas editiones, viri docti colligunt ex lo-
co Sedulii /): non improbabili coniectura.

1) v. Sebulring. I. c. cf. Ritter. V. C. ad Proleg. Cod. Ib.

1) Sedal. Operis Paſehal. praef, qui dicit: Hermogenianum
Aoctiſſimum iuris latorem, tres editiones ſui operis fecige:
quod quamuis de Hermogeniani Epitomis dici quoque
poſſit: tamen, quoniam probabilis ratio reddi poteſt,
qWuare tres editiones Codicis fecerit, quae de Epito-
mis reddi non poteſt, ſane potius de Cod. Herm. ca-
piendum mihi videturr.

LI 3 §. VI.

534 Lib. II. en iI. De lurieprudentia noua
§. VI.

Ordinemi in troqueCodice fuiſſe eundem,
qui eſſet Edicti Perpetui, probabile facit cum
ratio Iureconſultorum, et conſuetudo fere
Perpetua, in libris ſuos ordinem Edicti ſequen-
tium, tum etiam ſimilitudo ordinis cum ratio-
ne luſtinianei Codicis: quem ad Edicti ordi-
nem compoſitum eſſe, conuenit m).

) v. Gothofr. Manual. Iur- p. m. 21I. Sbulting. ad tit.
I. Cod. Grager. .. 684.

§. VII.

Ex Yvtroque Codice Leges Imperatorum

ante Conſtantinum M. latae, in Codicem Iu-
ſtinianeum relatae ſunt, abrogata iis auctorita-

te omni, quam in iudiciis ante tenuerant. Ita-
que ex his Codicibus ad nos peruenturum,

praeter Excerpta in Iuſtinianeo Codice poſita,
nihil fuiſſet: niſi paullo ante Iuſtinianum, ius-

ſu Alarici Regis, id, quod iam ſaepe memo-

rauimus, Breuiarium Legum Romanorum
compoſitum eſſet: in quo, praeter alia, Co-
dicis huius vtriusque multa capita poſita fue-
runt. Ex eo itaque Breuiario nobis quaedam,
etſi pauciſſimae, horum Codicum reliquiae,
tamquam ex naufragio tabulae, ſeruatae, ſu-
perſunt. Primus eas in vulgus edidit lo. Si-
chardus: nouis acceſſionibus auctas Iac. Cu-
jacius

en,
cum
fere
uen-
natio⸗
lorc-

4 adtit.

orum,
em I⸗
Porite⸗
. lta⸗
turun,
holty
, is⸗
memo-
noruumn
in, Co⸗
ſtafie-
gedam,
iguine,
1e, ſ
ac. Cu-
jacius

a Cnſtantino M. veque ad Iheodoſium Iun. 535

jacius n): poſtremo omnium, cum quibus-
dam animaduerſionibus, Ant. Schultin-

gius ).

n) ad calcem Cod. Theod. ed. Lugd. a. 1566. ſed auctiores
Pariſ. 1586. tandem vero in editione Geneuenſi eiusdem
anni omnia, quae vſpiam ex Codice vtroque adhuc ex-
tant, veluti in Collatione Legis Moſ. et Rom. et Conſulta-
tione vet. ICri, adiecta ſunt, ſuisque titulis tributa.
⁰⁶) in Iurisprudentia Anteiuſtinianea p. 683.

§. VIII.

Sed, quoniam HERMOGENIANVM,
ICtum, auctorem Codicis Hermogeniani fuiſ-
ſe, de auctore autem Gregoriani omnia igno-
rari, diximus; tantum de Hermogeniano
ICto, eiusque reliquis libris, breuiter adhuc
exponendum eſt, antequam ad ceteros ICtos
aetatis huius progrediamur- Hermogenia-
num igitur ICtum temporibus Conſtantini M.
fuiſſe, hodie fere conuenit, vt ſupra diximus.
Chriſtianum fuiſſe, ſunt, qui putent †): ſed
non ſatis idoneis argumentis 7₰). Praeter
Codicem Hermogenianum r), cuius auctor eſſe
videtur, vt diximus, ſcripſit Epitomarum ſeu
Iuris Epitomarum Iibros VI. g), ac Libros Fi-
deicommiſſorum t), e quibus in Digeſtis pau-

ca quaedam capita ſunt u).

p) Bertrand. de Iurispr. I, 8.
9) ex L. 60. D. de donat. int. vir. et vx. Sed v. L. Gothofr.
Prolegom. Cod. Theod. c. I. p. CCXI. Menag. Amoen. Iur.
Ciu. c. XI, Io. Srauch. in Vit. Hermogenian. p. 22. Ruter.
V. C. ad Proleg. Cod. Tb. l. c.
LI 4 ) Negat.

536 Lib. III. Cap. II. De lurisprudentia noua

7) Negat Reinold. Diſſ. de Obſern. Cod. p. 23. ſ4. eumque
ſequitur Wieling. Ind. ICtor. Alphab. p. L, XXIX. in Iu-
rispr. Reſt. diuerſosque Hermogenianos, auctorem Co- IV
dicis, et Epitomarum ſcriptorem, ſtatuunt: propter-

ea, quod videatur genus diéendi diuerſum eſſe. Sed 5
genus ſcribendi hit quidem in iudicium vocari non poſ- WMer
ſe, facile intelligitur, propterea, quod Codicis qui- 14
dem tantum fragmenta, eaque magnam partem inter- T
polata, habemus: et quod oratio Imperatorum eſt, non ) 1
Hermogeniani.
³) Horum librorum rationem ipſe tradit in L. 2. D. de
ſtat. hom. cf. Cuiac. Obſ. II, 27. fragmenta explicauit
Gregor. Maianſius. t3 1X
²) Librorum fragmenta in digeſtis v. ap. Wieling. Iuris-
u) Ceterum de vita huius Hermogeniani ſeripſit Io. Serau- *
cbius Progr. cf. Bynkersbock. Ohſ.VI, 21.] exqo
Püim
AVRELIVS ARCADIV8 CHARISIVS, quoe
Ctus, tempore, vt videtur, Conſtantini M. bun
filiorumue eius floruit x). Libellorum fuit 9)
magiſter. Chriſtianum fuiſſe ſtatuit Cuia- ni

cius ): ſine cauſa 2). Scripſit a) Libros ſin- i

gulares, de Muneribus Ciuilibus, de Oficio 1
Praefecdti Praetorio, et de Teſtibus.
) L. vn. J. I. D. de Off. Praef. Praet. in quo memi-
nit Praefectorum Praetorio, qui ſine prouocatione eſ- 8
ſent. v. Iac. Goi bofred. ad L. 10. C. Theod. de appellat.
„) O¹ VII, 2. mun
2) v. Ritter. V. C. ad Heinecc. Hiſt. Iur. 348. nace
*) Fragmenta in Digeſtis v. ap. Wieling. Iurispr. Reſtit. null
P. 6. /4. wen

§. X.

kumgue
in Ju.
ren Co⸗
ropter.
ſe. Sed
von pol.
t qui⸗
minter⸗
el,non

2. D. de

Plicanit

(rau⸗

ni M.
fuir
Cuir.
rol

0 memi⸗
tioreel⸗

, yelar. F

. R.

X.

SIVS,

æConſtantino M. vegue ad 1 Peagul⸗ um lun 537

5§. X.

IOVLIVS A aviLA, ICtus horum circiter
temporum, etſi incertum eſt, quo imperio
vixerit 4 ſcripſit Liram nlndne .

he⸗ lur. Ciu. p. 13. cn T. 11
) Wiling. Iurispr. Reſt. p. 46.

§. XlI.
INNOCENTIVS, ICtus, et Agrimenſor,

7
—„

. 1. Hr .

tempore Conſtantini M. ). Seripſit L ibrum

de Litteris Notis Iurig, ſcilicet Agrimenſorii,
ex quo hodie quaedam Excerpta extant, edita
primuma Nic. Rigaltio e), deinde a Wilelmo
Goeſio f). Saltem XII. Libros fuiſſe oportet,
quod apud Rigaltium, Goeſi lumque, inſcri⸗
buntur Ex Libro XIl. Iunocentii g).

4) Meminit eius Eunapius vit Cmſamb. b. 286. ercn.
mian. Marcellinus.
e) inter Auctores Finium Regendorunm Pariſ. 1614. in 4.
F) inter Rei Agrariae Auctores Amſt. 1674. 4.
2) v. Goeſ. in Nor. ad Auct. Rei Arar. b. 167.

§. XII.

DouNvVs, ICtus, memoratur apud Liba-
nium, qui ad eum ſcripſit litteras h): vt alios
taceam, qui iisdem temporibus vixere, ſed
nullis libris ſcriptis poſteritati nomen com-
mendarunt ſuum.
6) Libar. Ep. III, 277. vid. Wolff. ad ep. 1124.
LI S §. XIII.

=

§. XIII.

Berytenhs ochola hoc quoque ſaeculo, vt

ſupra diximus, et aucétoritate doctorum, et

ijuuenum, diſciplinae iuris aemulantium ſtu-
dia, concurſu celebrata eſt ). Nam etſi a.

Chr. CCCXLVIII. vrbs, terrae motu con-

cuſſa ?), ipſa quoque ſtudia lurisprudentige

aliquo modo labefecit; tamen paullo poſt re-
creata, iuris quoque ciuilis ſtudium refecit:
ita, vt Valentis et Theodoſii M. temporibus

Schola iuris inſigni auctoritate eminuerit;

multosque adeo poſtea Iurisperitos extu-
1) Liban. Or. XXVI. p. 595. ed. Morell
) Cedren. Annal. p. 299. ed. Pariſ. 4
d v. Iac. Gothofr. Comm. ad L. 19. Cod. Theod. de an-

non. er tribut. I. IV. p.: 32. ed. Rirzeri V. C. Barth. ad.
Zacbar. Scbolaſt. p. 244: 144. Wanbem. ad Julian. Or. I.

S8 Lil. II Cap. UI. Delurieprudentis noua etc.

lIV

dem
no

Aete.

0, vt
n, et
aſtu⸗
etli4.
1con⸗
entie
oſtre⸗
lecit:
ribus
herit,
extl⸗

de ot⸗

Bundl.

. rl

CAe

P

☚SW * ’ 539
reererer
CA P.

sgeiprNri
NO VA

A
THEODOSIO 1VN.

R VS QvE AD 4 D
IVSTIN IA N V M.
SECTIO I
De Stara Publico. .
5. 1.

ruenimus Sad ea tempora, quibus impe⸗

rii Romani prouinciae barbarorum in-
curſu mirum in modum vaſtatae, tan-
demque in Occidente omnes imperio Roma-
no ſubtractae ſunt, ita, vt Romanum impe-
rium in Occidente penitus tandem deſierit.
Quae res etiam iurisprudentiae ipſi in Occi-
dente magnam ſecurim iniecit. Nam quam-

qquam a barbaris iſtis gentibus prudenti conſi-

lio ſubactis prouinciis iura Romana relicta

ſunt: tamen ſenſim paullatimque conſue-
rudinibus moribusque populorum bar-

barorum

540 Lib. III. Cap. IV. De lIurisprudentia noua

barorum infecta, mirumque in modum im-
mutata ſunt. Sed neceſſe eſt iam, qualis ſub
Theodoſio iuniore, Valentinianoque III, et
hos inſecutis Imperatoribus, ſtatus publicus
fuerit, quaſi Ber indicem exponere.
85. II.
THEODOSIVS IVN. in Oriente, mortuo
patre, ad imperium peruenit, vix octo annos
natus, anno Chriſti CCCCVIII. imperante ad-
huc Honorio in Oecidente. Cum propter ae-
tatis imbecillitatem ipſe rebus praeeſſe non
Poſſet, tutorem habuit Anthemium 4), virum
optimum, inprimisque ſapientem: cuius pru-
dentiſſimis inſtitutis, et Pulcheriae ⁵) ſororis
poſtea conſiliis ſaluberrimis, omnibus belli
pacisque artibus egregie imbutus eſt. Natura
bonus ille quidem, ſed ingenio admodum im-
becilli fuit, magisque ad bene parendum,
quam ad imperandum apto, adeo, vt eorum,

qui gratia apud ipſum florerent, mancipium

