legis res ipſa non eſſet expreſſa. Atque hanc

interpretationem extenſiuam hodie vocant ).

Eodemque modo, vbi plane ſcripta Lex nul-
la eſſet, quid aequi bonique ratio exigeret,
diſputando, varieque comparando ſimilia, fin-
gendo c), et argumenta colligendo, expo-
nebant d). In quo quidem illi eo magis,
quid conueniens, conſentaneumque eſſet,
videre poterant, quod in rebus gerendis, at-
que republica adminiſtranda, verſati, rerum-
que ciuilium eſſent peritiſſimi. Quid igitur
legibus, moribus, aequitate denique, con-
tineretur, vt reſponderent, a litigatoribus
conſulebantur: maxime tamen, vbi ius con-
trouerſum eſſet in cauſis ad iudices delatis e).
Atque haec reſponſa, quamuis magnam au-
ctoritatem in iudiciis priuatis haberent †),
non tamen hanc vim neceſſitatemque ha-
buerunt, vt iudices iis adſtringerentur: im-
mo, prout bonum iudicibus videretur, ab
reſponſis etiam licebat recedere g). Cete-
rum viua voce clientibus a Ctis edeban-
tur h), quae illi ad iudices?) vel ad orato-
res deferebant: interdum ipfſi reſponſa pe-
tebant oratores.

a) Cic

rerun
9) Ci.
6L.a.
) Ci.

neceſt
erit ce
negoti
1 riti
mus.
tur),
Plebe⸗
fumge
lema
ni
Conue

megia

prims
1C V0.
Ulue el.
Verbis
ne hanc
cant)).
ex nul.
igeret,
llin fin⸗
expo⸗
magis,
et,
dis, ar⸗
rerumm-
digitur
ey col.
toribus

s co .
eis e).
namn an.
en ,

tur, 45

znla pe⸗

3) G

(ete⸗
edebar.
d Or.

iuribusque vsque ad Caeſares. 227

a) Cio. Top. c. y.
²) Exemplo ſint legitima patronorum tutela, princip. I. de
legit. patr., tut. actiones vtiles: item vſucapio aedium: vid.
Cic. Top. c. 5.
c) v. Alteſerra de Filctionibus.
2) Ex eo genere eſt reticentiae poena in vendendis praediis
a I[Ctis conſtituta. Cic. O⸗. III, l6.
e) Cic. Or. I, 56.
) Cic. Top. c. 17. vbi priuata iudicia maximarum quidem
rerum in Iureconſultorum prudentia poſita cſſe ſeribit,
g) Cic. Muren. c. 3. Caecin. c. 24.]
6 L. 2. §. 47. D. de Or. Iur.
1) Cic. Or. I, 58.

Ad alteram partem muneris ICtorum ve-
niamus: quam in ſeribendo poſitum fuiſſe dixi-
mus. Atque in hac quidem parte primum
erat hoc, vt formulas agendi praeſcriberent
iis ½), qui lege agere vellent. Cum enim ſum-
mo periculo eſſet error in agendo commiſ-
ſus, vt ſupra diximus, hominibus imperitis
neceſſario ad Iureconſultoruui prudentiam
erat confugiendum. Deinde cum pleraque
negotia priuata certis quibusdam formulis
ac ritibus eſſent peragenda, vt ſupra monui-
mus: in his quoque vel inprimis adiban-
tur ?), quemadmodum et hodie fit ab rudi
plebecula, vt ſtipulationes, aliarumque re-
rum gerendarum formulas conciperent: velu-
ti emancipationis, adoptionis, in iure ceſſio-
nis, ſponſalium, dotis dictionis, in manum
conuentionis, teſtamentorum m), cretio-
P 2 num,

228 Lib. II. Cap. Il. De Iurisprudentia media

num, mancipationum, et quae ſunt generis
eiusdem. Atque in eo genere tam diligen-
tes fuere ICti, vt etiam certas fere ſingulis
negotiis, formulas, ac ſtipulationes, compo-
nerent: quas qui ſolas tanquam e dictatis
magiſtri cuiusdam tenebant, ceteroqui impe-
riti iuris, formularii, praecones altionum, can-
tores formularum n), prugmaticio) denique,
vocabantur. Huc pertinent Manilianae vena-
lium vendendorum leges †), hoc eſt, formulae
rebus venalibus vendendis: ftipulatio Aqui-
liana, hisque ſimiles.
ke) Cic. Muren. c. I.
1) Cic. Or. III, 33.
m) Cic. Brut. c. So. L. 88. 9. vlr. D. de leg. 2.
n) Cie. Or. I, F.
0%) Cic. Or. I, 5o.
p5) Cic. Or. l, 5S8. Varr. R. R. II, 5. qui eas etiam Actio-
nes vocat.] male eas interpetatur I. F. Gronou. de Pec.
Vet. IV, & ef. de formulis emendi vendendique H. Ma-
gii Miſcell. IV, 3 in Grutor. Lamp. Crir. T. II. p. 1401.]
§. XI.
Tertium erat cauere. Namque fere in omni
negotio officioque ciuili 4) ſic lurisconſulto-
rum adibatur domus, tamquam oraculum
tot ius ciuitatis: quo ſibi quisque conſi-
lio proſpiceret, ne caperetur, atque fallere-
tur: veluti in emendo, vendendo, locando,
conducendo, ſocietate ineunda, ceterisque
rebus contrahendis. Quod apud Romanos

hoc magis erat neceſlarium, quod ſaepe nu-
mero

mero pl
quocd lin
qum 1

tionet
) (r. 0

Ceten
transuer
in ſolio
5) (v. 6

faceret,

3) Ce. 0
alium ſ

einecci

lam
tumn inn
meradilt
id non !
ti eam a
Eorum P

minibus

10, et
Drobatae
Cur c
Ceptue /⸗
Commun
chd ſe

medie

eneris
lllggen.
ingulis
oimpo-
Gichutis
iimpe-
nn, cafr
eniue,
e ens
rmnulae
Aui.

am AClio⸗
1. Per.
e N M.

h⸗ “

nomni
onſulto.

taculum
e conſi

ſaler

ocundo,
terisque
ominOs
epe ull⸗
mero

iuribusque vsque ad Caueſaret. 229

mero plus valebet, in rebus contrahendis,
quod lingua nuncupaſſet, ſcriptumque eſſet,
quam ſententia et aequitas. Inde tot cau-

tiones àa ICtis inuentae.
) Ce. Or. III. .

§. XII.

Ceterum lureconſulti conſulebantur vel in
transuerſo foro ambulantes r), vel domi ſuae

in ſolio ſedendes ⁹).
r) Cic. Or. III, 32. quod erat intigne, inquit, eum, qui id
faceret, facere omnibus ciuibus ſui conſtlii copiam.
5˖) Cic. Or. I, 40. Leg. I, 3. Non tamen exiſtimandum,
ſolium fuiſſe proprium lureconſultorum, vti putabat
Heineceius Ant. Iur, I, 2., 32.

§. XIII.

Iam cum dixerimus, ex his lureconſulto-
rum inuentis, reſponſis, opinionibus, innu-
merabilia iura nata eſſe, monendum hic eſt,
id non ita capiendum eſſe, quaſi Iurisconſul-
ti eam auétoritatem habuerint, vt ſententiae
eorum pro iure valerent. Id enim priuatis ho-
minibus non conuenit. Sed ICtorum ſenten-
tiae vim iuris nactae ſunt, quod vſu diutur-
no, et quaſi conſenſione tacita populi, com-
probatae receptaeque erant. Inde id ius vo-

catur conſenſu receptum t), Ius receptum, Re-

ceptae ſententiaz u), et ar égovzv, nomine
communi, Ius ciuile x), et, quoniam e multis
rebus fictis commentitiisque conſtabat, Ius
P3 commen-

230 Lib. II. Cap. Il. De Iurisprudentia media

Et eode
rent, er

4) Cr.
) Nerien

commentitium y) ipſi autem Iureconſulti inde
adpellantur Iuris auctores, conditores iuris Z),
voοιιοα.
2) pr. Inſt. de adquiſ. per adrog.

u) Feſt. voc. Receptum. L. 25.. d. D. de V. O. I. 47. D. ne l
de reb. cred. ue 1
x) Cic. Off. III, . L. 2. §. 5. D. de Or. Iur. tcdcle
„) L. 20. D. de poen. quod explicatur egregie a Ian. a Coſta (cen
in Praelect. ad L. vn. C. de delict. defunct. in Meermann. nin
V. C. Tbeſ. Iur. I. I. p. 714. ſeqq. conf. Bynkershoek. P Eni⸗
olſ. V, . 13
2) Cuiac. Ohſ. VII, 3. (. 0
Reſtat, vt, antequam ad ipſos Iureconſul- uss gi
tos veniamus, pauca quaedam attingamus de ſenſa n
ratione docendi diſcendique Iuris, ac de diſ- Ween d
ſenſionibus eorum. Ac primum quidem pu- ſummu
eri Leges XII. tamquam carmen aliquod ne- (Eerent.
ceſſarium ediſcebant, Ciceronis autem tem- guiſunn
pore inprimis Edicta praetorum cognoſce- mum,

bant ²). Deinde philoſophia, non tamen bunt:a
omnino Stoica ), imbuti, litteris inſtructi, tenntiamn
ſumta virili toga, ad magnum aliquem Iure- bnt a
conſultum deducebantur, vt ei de iure re- l, q
ſpondenti adeſſent, et ſic ſenſim paullatim- ñmler
que vſum fori, quem vocant, perciperent c)H. tim)
Neque enim, qui mos deinde inualuit, artis ec- P
praecepta tradebant ICti, aut certum aliqued mnellte
tempus ad docendum ſibi ſeponebant, ſed re- et
ſpondentes erudiebant diſcendi cupidos, ita, dum
vt

neia

tiinde
VI2),

l. 4.D.

1CN
beermenn.
lerboe.

nlal
mus de
Ge di
em pu.
lod ne⸗
m tem
gnoſce.
Ntamen
ſtr ucti,
m lure⸗
jure ke-
Ullatim⸗
erent 4.
it, Ants
ſed re.

15

los, ita,
V

iuribetsque vegie ad Caeſärés. 231

vt eodem tempore et diſcentibus ſatisface-
rent, et conſulentibus A).
a) Cic. Leg. 1, §. LII, 22.)
b) Plerique, poſt Cuiac. O/. XXVI, 40. et in iis etiam Hei-
necc. Hiſt. Iur. I, 27. putant, Iureconſultos omnes Stoi-
ca philoſophia imbutos fuiſſe. Sed vt de ali quibus con-
cedatur, de omnibus falſum eſt. Patet id exemplis mul-
torum: aliisque etiam argumentis demonſtrari poteſt.
Ceterum qui de Stoica Iureconfultorum philoſophia ſeri-
pferunt, eorum libelli coniuncte editi ſunt a slevogtio.
c) Cic. Orat. c. 42.
4) Cic. Or. c. 42.
F. XV.
De Diſſenſionibus, ſequitur, vt dicamus:
quas quidem e diuerſo interpretandi iuris
ſenſu natas eſſe, facile intelligitur. Summa
autem diſſenſionis haec erat, vt alii ſcriptum,
ſummumue ius, alii aequitatem, magis defen-
derent. Ac ſcriptum quidem defendebant ii,

qui ſuum cuiusque ius Legum, vel ſtipulatio-

num, atque conuentionum, verbis termina-
bant: aequitatem autem hi, qui rationem, ſen-
tentiamque iuris, vel conuentionum, ſpecta-
bant: atque hanc inprimis ſectam ſecuti ſunt
illi, qui praeter iuris ciuilis diſciplinam, ad-
ſumſerant facultatem dicendi et eloquen-
tiam e). Exempla talium diſſenſionum ſunt
haec: Bruti quidem, et Manilii, vtrum partus
ancillae in fructu eſſet, nec ne ): L. Craſſi
et Q. Scaeuolae, vtrum, ſubſtitutione ſecun-
dum pupillum facta, etiam intelligi poſſit
P 4 vulga-

2 2 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia media

vulgaris; quod maxime quaeſitum eſt ac dis-
ceptatum in cauſa Curiana g). Eiusdem gene-
ris controuerſae fuerunt, de iure poſtliminii,
in cauſa Mancini Numantinis dediti ), neque
recepti: [de manumiſſis cenſu, continuone,
an vbi luſtrum conditum ſit, liberi ſint. *)]
item in eo, an iuſtae nuptiae eſſent, nuncio
priori vxori non remiſſo, contractae 4): an
denique bonorum paternorum eſſet exheres
filius, quem pater neque heredem, neque ex-
heredem ſcripſiſſet nominatim *½). Atque hu-
jusmodi fuit etiam diſputatio ea, quae inter-
ceſſit Craſſo ac Galbae ?): quam quidem ma-

le ad diſputationem fori referunt vulgo: ac

denique, poſſetne heres furti agere, quod
furtum antea factum eſſet m). Ex his vero ex-
emplis, credo, intelligitur, diſſenſiones ICto-
rum non demum ſub Auguſto, Labeone, Ate-
ioque Capitone principibus, exortas efſe.
e) Nam ibi fere de aequitate diſputabant. A. de cauſ. corr.

el. c. 32.
P) Cic. FEin. I,; 4. cf. L. 27. pr. D. de bered. per. 9. 37. Inſt.
d. K. D.
2£) Cic. Or. L, 0. et &y. Brut. c. 52. Quinctil. Inſt. Or. VII,
6. 9. Atque haec controuerſia manſit vsque ad Diuum
Marcum, qui eam L. 4. D. de vulg. et pupill. ſubſt. plane
definiuit. Huius controuerſiae hiſtoriam perſecuti ſunt
egregie Brencmann. de Heuremat. c. VII. et III. Maſcou.
de Sectis Sabin. et Procul. IX, /8, 7.
b) Cic. Or. I, 40. Top. c. . extr. cf. L. 77. D. de legat.
L.5. de capt. er poſtlim. omninoque Balduin. Luritpr. Mua-
cian. p. m. 49.

*) [Cc.

1

) (r.
licie h
der. I0
)) Cu. 0
CE. 0

Hin 1

boltre

enarratie

rum, qu
Vel illug
eils mag
tatis can
Inde RN
uidem
CLArVD.
Craſurd
adpelſat
Perfunc
fuit. e
Vocabuli
Ciceron
4) 1. 2 .
ue 17
n
We
bi lexen

N. Mum,
ubio t

media

tacdis.
ngene.
imini,
Deque
nuone,
lnt.*)]
nuncio
1): an
exheres
ueex⸗
gue hu⸗
e inter.
em ma-
lgo: e
, uod
Gero ex-
eslCto.
ne, Ate-

eſle.

lcaner,

ad Dinum
6. plane⸗
lſt.
rſecutt lunt

. MM.

ihpt. r.

.

iuribusque veque ad Caeſares. 233

*) [Cic. Or. I. 40. quod per calumniam quaeri potuiſſe
dicit Erneſti ad Tuc. Ann. XIII, 27. Sed vid. Fragm.
vet. ICt. in Iurieprud. Anteiuſt. p. 504. 80.]
i) Cic. Or. I, 40.
*) Cic. Or. l 38.
„ Cec. Or. I, 50. -
m) Cic. ad Diu. VII z2. de qua quaeſtione v. Mercer.
Opin. II, F. G
§. XVI.

Poſtremum huius ſectionis caput eſt
enarratio Iureçonſultorum, librorumque eo-
rum, quibus ius ciuile inprimis vel fundatum,
vel illuſtratum eſt. In quo quidem tantum
eius magiſtratus mentionem faciemus, breui-
tatis cauſa, quem quisque ſummum geſſit, vt
inde aetas cuiusque intelligi poſſit. Primus

quidem, qui illuſtratus ſit, occurrit, APPIVS

CLAVDIVS, Caecus, ante caecitatem autem
Craſſus dictus, quem Pomponius Centumanum
adpellat n). Is aliis iam ſummis honoribus
perfunétus, anno CCCCLVII, Conſul iterum
fuit. Scripſiſſe primus actiones traditur, et de
vfurpationibus o): litteram R. in quibusdam
vocabulis inuenit ). Eius oratio de Pyrrbo
Ciceronis tempore adhuc extabat 7).
2) I.. 2. 9.30. D. de Or. Iur Craſſum vocat Frantin. de aquae⸗
duct. I, init. Stemma Appiorum compoſuit ex Ruperta
ad FPompon. p. m. 307. ſqq. Heinecc. Hiſt. Iur. I, z.
⁶) Pomp. L. 2. §. 36. de Or. Iur. Eft autem haud dubie
ibi legendinn: Hunc etiam actiones ſeripfiſſe traditum eſt
primum, et de uſurpationibur. Nam Pomponius ſine
dubio reſpicit id, quod G. 7. dixerat, quodque refert
P 5 Plin.

334 Lil. I. Cap. Il. De lurisprudentia media

Plin. H. N. XXXIII. eum actiones compeſuiſſe et ad for-
mam redegiſſe: quas deinde Cn. Flauius ſcriba eius edidit.

p) Pompon. lI. c.
7) Cic. Brut. c. 16. ad q. I. v. Corrad. .

p. SE MPRONIVS, Sophus propter ſapien-
tiam in iure ciuili cognominatus r), Conſul
anno CCCCL, fuit.
r) Pompon. L.2. 9.37. dicit: nec quicquam ante hunc, aut poſt

bunc, boc nomine cognominatus eſt, quod quomedo ca-
iendum ſit, ne cum hiſtoria pugnet, docet Perizon.

Animadu. Hiſt. c. II. p. 69. 4
TI. CORVNCANIVS, Conſulatu, anno

CCCCLXXIV, funéctus, anno D. creatus pri-
mus e plebe pontifex 5), ſenex obiit, anno

DIX 1): ſumma diligentia ac dexteritate ius
ciuile reſpondit a), primusque ius publice

profeſſus eſt. v. ſupra §. VII.
³) Epit. Liu. lib. XVIII.
t) UId. Lib. XIX.

u) Cic. Or. III, 1s5 er 33. Brut. c. 14. cf. N. D. II, 106. Cat.

c. 9. Lael. c. j. L. 2. §. 38. de Or. Iur.
§F. XIX.

b. LICINIVS CRASSVS, Diues, Conſul
anno DXLIX, ICtus celeber, ac Pontifex

x) Cic. Or. III, 33. Cat. c. 9. Liu. NXX, 7. vbi omnia eius
naturae fortunaeque bona enumerat.

§F. Xx.

I. CI
lie ann.
Conſuhi
ii,2),
(c, d
Libros)

) M.

3) Cell X
Ciendi,
nri,

1. 00

Queſto

Nore Pr⸗
(ue dor
Corculu,
3) Liu. )
(E. 0
dertus g

MMedia

et al for.
iusedidtt.

ſapien.
Conlal

, nur eſt
omodo ca⸗
t Perivon.

1, anno
Atuspi⸗
1, annd
ate ius
publice

Il, . Cut.

Cſ
Ponier .

Omnris ei

— —

20) Cic. Brut. c. 20. er 58.

V. B

ar ribucgue vegue ad Cucfe 6. 235

XxX.

r. CINCIVS ALIMENTVS, Praetor Sici-
liae anno DXIII, ſcripſit de Officio Iurie-

conſulti 7) item Anunales, Laſtos, de comi-
tiis 2), de conſulari poteſtate a), Miſtagogi-

ca, de verbis priſcis b), et de re militari 4)

Libros VI.
„9) Feſt. voc. Subiici.

2) Teſt. voc. Patricios.
2) Feſt. voc. Praeter.
b) U. voc. Rodus.
c) Gell. N. A. XVI, 4. in quo de iure ſecili, ritu belli in-

dicendi, et de delectu egit. ef. Nandaeus de ſtudio mili-
tari II, O. De eius ſcriptis v. Voſſ-. Hiſt. Gr. Il, i. Lat.

1. 41. Fragmenta Salluſtio ſubiecit 1 ius.

§. XXI.

P. CORNELIVS SCIPIO NASICA, qui
Quaeſtor a Senatu vir optimus adpellatus

eſt d), Conſul anno DLXIII, in ſummo ho-

nore propter iurisprudentiam fuit ), ideo-
que domus publice in ſacra via ei data ).
Eius item filius ?VBLIVS propter pientiam
Cor culum dictus eſt O).
d) Liu. XXIX,. 1I. 14. Val. Mawx. VII, 5. . 2. §. 37. D. de

Or. Iur. cf. Gie. Har. Reſp. c. 7.
e) Cic. Or. III, 33.

F) L. 2. G. 27. D. de Or. Iur. Stemma eius ordinauit Ru.
pertus ad Pompon. p. m. 3222.

236 Lib. Il. Cap. II. De lurisprudentia media

§FK. XXlI.
Eodem numero fuit d. MVCIVS ), quem
Pomponius tradit legatum ad Carthaginien-
ſes miſſum, cum eſſent duae teſſerae poſitae,
vna pacis, altera belli, arbitrio dato, vtram
vellet, referret Romam, vtramque ſuſtuliſſe,
ac dixiſſe, Carthaginienſes petere debere,

vtram mallent accipere.
5g L. 2. §. 37. D. de Or. Iur. Sed viri docti plerique emen-
dant nomen, ponuntque Q. Maximum, propterea quod
Liuius XNI, /9. aliique veteres non Q. Mucium. ſed Q.
Tubium Maximum, eius legationis principem refe-
rant. Sed cum ipſa res quoque a Pomponio c. l. aliter,
atque ab iis, referatur, equidem putem, Pomponium
ſecutum eſſe auctores, qui principem legationis Q. Mu-
cium traderent, adeoque, ſi error ſit, non eſſe librario-
rum, ſed ipfius Pomponii: nihilque adeo mutandum.
Variatum autem in ea re a veteribus ftüſſe, vel e Gel-
lio N. ₰. X, 27. patet. Huc accedit, quod doceri non
poteſt, eimn, quem reponunt, Q. Fubium, Ctum fu
iſſe. v. Alciut. Parerg. Il-. 17.

§. XXIII.

lisdein temporibus extiterunt ICti celeber-
rimi duo fratres, P. et SEx. AELII PAETI CATI):
e quibus evöLIvs anno DLIII, sFEXTVS autem
anno DLVI, conſul fuit. Magis tamen enituit
in iure ciuili sexrvs, qui Ennio dictus eſtkgre-
gie cordatur homo, Catus Aelius S&rtus. Scri-
pſit Tripertita iuris ciuilis O), aliosque libros,
quos Pomponius dubiae auctoritatis eſſe di-
cit: Commentarios de iure ciuili certe edidit).

Ceterum continentiſſimus fuit m).
1) VPompon.

4

i) Pmpen
Velut. (1
nam hie
riaon. An
lis igno
cum L.
unm voe⸗
leg ll,
27. de 4
) (C. 0
1) Nam!
quod e
errore
Animadu

mad Pe

1.
ſue libr
ſenipltt
dem tem

1) l. 2,

lisden
BIVs pic
C
wntiein
eorunde
) w. de
lierſcl

media

) quem
ginien.
polle,
„ Vtram

ſtuli,

debere,

gne emen⸗
terea guoch
m ſed .

pem reke⸗

caliter,

mmponinmm
6 0. M.
ſe lbbrario⸗
nnutandumm.

„Fele Gl.

goceri nonn

1Ctu fu.

celeber⸗
ICATI 1
7s 4utenn
enituit
eltlore
r. Herl.
le lbros,
5 eſle gi.

5 Ponport·

irihbusque vique ad Caeſares.

1) Pampon. L. 2. §. 37. D de Or. Iur. .
k) L. 2. G. 37. D. de Or. Iur. Saepe veteribus laudatur,
velut. Cic. ad Diu. VII. 22. Top. c. 5§. Gell. N. A. IV, f.
nam hic pro Seio Aelio legendum Sexto Aelio docet Pe-
rigon. Animadu. Hiſt. c. II. p. 77. quid leſſus in XII. tabu-
lis, ignoratit Cic. Leg. II, 22. Non confundendus eſt
cum L. Aelio, quem Cicero Brut. c. 56ü. antiquitatis peri-
tum vocat, quique de antiquitate Romana ſcripfit, Cic.
Leg. II, 22. et comment arios in XII. tabuias, Cic. Leg. II.
23. de quo v. Carrio Ant. Lect. I, 8.
1) Cic. Or. I, 56. extr.
m) Nam huic tribuendum eſſe id continentiae ſpecimen,
quod Val. Max. IV, 3. ex et eo Pilin. H. N. XXXIII. I.
errore Q. Aelio Tuberoni tribuunt, oſtendit Perizou.
Animadu. Hiſt. c. II. p. 61. 71747. vnde dubitatio Ruper-
zi ad Pomp. refellitur.

L. ACLIVS Sapienzg, quem Pomponius n),
ſiue librari, errore Atilium vocant, quique
ſcripſit Commentarios in XII. tabulas o), iis-
dem temporibus floruit.
n) L. 2. K. 39. D. de Or. lIur.
o) Cic. Leg. II, 23. cf. Lael. c. 2.

§K. XXV.
lIisdem fere temporibus ponitur sEE. FA-
BIVS ricron p), ICtus, non confundendus
cum Q. Fabio Pidore, Hiſtorico). Libros iuris
pontiſicii ſcripſit r). Q. FABIVS LABEO, ICtus),
eorundem fere temporum.
) Ci. Brut. c. 27. de tota Piétorum familia vid. Pol.
Hiſt. I, 3.
) v. de eius fide Cel. Erneſti Proluſio pro Fabio hiſtorico
aduerſius Polybium, an. 1746.
v) Ma=

238 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia media

y) Macrob. Saturn. III. init.
5) Cic. Brut. C. 21.

§. XXVI.

T. MANLIVSTORQVATVS, iuris ciuilis

et ſacrorum pontificalium peritiſſimus ),
Conſul anno DLXXXVIIII.

2) Val. Max. V, 8. 3. Epit. Liu. lib. LVIII. vbi v. Du⸗

ker. Cic. Fin. I, 7. de veterum ipſorum in gente Man-
lia diſtinguenda erroribus v. Perizon. Anim. Hiſt. c. VIII.
pag. Fo. q. a quibus ſibi non cauit Heinecc. Hiſt. Iur.
1, 127. not. H

§F. XXVII.
At hos ignobiliores, certe hodie minus
notos, ICtos, tum ingenio, tum ſcientia, lon-
ge multumque ſuperauit M. P?ORCIVS CA-
T0, Saupiens, qui nullo genere ortus, ingenio
atque induſtria ſibi ſummos quoscumque ho-
nores aperuit, maximaque auctoritate, rebus
egregie geſtis parta, floruit. Fuit enim in eo
viro verſatile ad quascumque artes ac diſci-
plinas ingenium, ſummumque ſtudium, tanta
autem eruditio ac ſcientia, vt non minus
egregius hiſtoricus, orator, atque imperator,
quam ICtus, eſſet à). Conſulatu functus eſt
anno DLIX. Cenſuram triennio poſt ſeueriſſi-
me geſſit, vnde Cenſorius adpellatus æ). In
ſumma ſenectute deceſſit )), anno DCV.
Praeter Origines, libros de Re Ruſtica 2), de di-
ſciplino militari a), de tribunis militum b), ora-
tionesque permultas, quarum ſe amplius cen-
. tum

tun qui
Alaque
Lilis ),
nominib

4) Ci. 1
III, 15.
*) Liu.))
) Iu.)
no derui
Brut. t.
Cbiiſle:
²) qui h
eins ſint
Crit.l
) Vger

nidebi, .
XN
ma (n.
Ne vo
referena
. 20. g.
4) Ce. 0
narum
Ceterun
iurir

Filis

Diternis

Mortuune

Qnein
ſerunrnn

jedia

cinils
mus),

ebi V. Da⸗
ente Man⸗
1.eVII.
H, lur.

e minus
tin, on
Iy C4.
ingenio
gue ho⸗
e, lehas
imn in o
c dilci.
Im,tünti
n winus
peratot,
nctus eſt
ſeueriſi.
6 9) In
0007.

ml)N/.
Nlius cen⸗
tNH

iuribusque vsque ad Cazeſaret. 239

tum quinquaginta legiſſe teſtatur Cicero c),
aliaque ſcripta, edidit Commentarios Iuris Ci-
uilis d), et Reſponſa, expreſſis perſonarum
nominibus e).

2) Cic. Brut. c. F. Liu. XXXIX, 40. cf. Cic. Or. I, 37.
III, 15. Corn. Nep. Caton. c. 3.
) Liu. XXXIX, 41. j.
) Liu. XXXIX, 40. narrat, eum nonageſamo aetatis an-
no Seruium Galbam ad iudicinm populi adduxiſſe. Cic.
Brut. c. 20. tradit, eum octoginta quinque annos natum
obiiſſe: cum quo conſentit Plin. H. N. XXIX, I.
2) qui hodie ſuperſunt eius nomine inſcripti, vtrum
eius ſint, dubitatur. Sed. v. Cel. Gesner. praef, ad
Script. Rei Ruſt. p. I. ſqq.
a) Veget. I, 8. vbi v. Sewech.
b“) Non. voc. proletarit.
c) Cic. Brut. c. 17. quales fuere oratio depecunia regis Au-
ziochi, Liu. NXXVIII, 55. in Quinctium TPiaminium, Liu.
XXXIX, 42. de dote, Gell. N. A. X, 23. pro. L. Iurio con-
zra Cn. Gellium, Gell. XIV, 2. oratio de praeda militari,
Non. voc. Fite, et Gell. N. A. II, 18. de praeda in publicum
referenda, Priſéian. VII. extr. in Ser. Galbam, Cic. Brut.
c. 20. de fveneratione Legis Iuniae, Feſt. voe. prorſus.
Rk F £ neae, ſt. Prorſ.
e) Cic. Or. II, 33. vbi Cicero morem eum, nomina perſo-
narum in reſponſis edendis exprimendi, reprehendit.
Ceterum prope abeſt, vt Reſponſa in eius Commentariis
iuris Ciuilis comprehenſa fuiſſe putem.

§. XXVIII.

Filius eius M. PoRcIVS cATO, virtutibus
paternis, egregia item iuris ſcientia, clarus,
mortuus eſt anno DC, Praetor deſignatus †).
Quae in iuris noſtri libris nomine Catonis re-
feruntur, veluti Regula Cautoniana g), pleraque
tri-

240 Lib. I. Cap. II. De Iurisprudentia media

tribuuntur Catoni filio, proptereg, quocd cum intl

Pomponius aut, plurimos eius de iure ciuili umdahn
fuiſſe libros ): haud ſcio, an perperam. I heredit
J) Cic. Cat. mai. c. 23. prucenti⸗

.

) de qua eſt proprius titulus in Digeſtis. vid. de ea Cuiac. jore ciuit
*Obſ. IV, 4. Maians. V. C. Diſputar. Iur. XLIII.
) Pompon. L. 2. F. 38. D. de Or. Iur. cf. Gell. N. A. XIII, 19. L. 2

Ceterum tempore Gellii adhuc extitit Comientarius de lle qui
familia Porcia, Gell. N. A. XIII, 19. Stemma autem ordi- gue id its
nauit Heinecc. Hiſt. Iur. I, 131. Nuecidrt
. cauit r.
§. XXIX. o. Dtemmt
C. LIVIVS MAMILIANVS DRVSVS, Rte
Conſul anno DCVII, ſenex, etiam oculis
captus, atque infirmus, conſulentibus dili- Jol lin
genter reſpondir ?), et egregia monumenta endl
compoſuit E). AEKfiiN

4) Cic. Iuſe. V, 9s. ”M
4½) Val. Max. VIII, 7. laudatur in L. 38. J. . D. de act. eint,
vend. 1
ʒ l reni
c. MARCIVS FIGVLVS, Conſul anno d

DXCVIII, iuris ciuilis diſciplina celeberri- negn⸗
mus extitit?). re
1) Val. Max. 3, 2. hon

Iam dicendum de Triumuiris, qui jus ciuile centh,
fundaſſe dicuntur Pomponio m). Eorum prin. kuuiu
ceps eſt p. MvCIVS, P. F. Q⸗ N. SCAEVOLCA, Con- Wwilh
ſul anno DCXXI, ac deinde Pontifex Maxi- Knin bo

mus; primus iurisprudentiam in gentem Mu- Uaten
. 6 .

ciam

edie
quo
ciuili
w.
4 Ci.
UII,10.

Ariusge
n ordl.

5VS,; I

Oeculis

dil.

Wmenta

ack ent,

anno⸗
eberti⸗

zcibile
prin⸗
4 Cor.
MA.
Mu.
ciamm

iuribusque veque ad Caeſares. 241

ciam intulit, niſi ille Q. Mucius, de quo ſupra
jam dictum eſt, ptimus fuerit, atque inde qua-
ſi hereditarium ac gentilitium bonum iuris-
prudentia manſit n). Reliquit decem libellos de
iure ciuili o).
m) L. 2. §. 30. D. de Or. Iur. Fundane ius ciuile dicitur
ille, qui diſciplinam quaſi extruit, atque conſtituit. At-
que id ita h. I. capiendum eſle, intelligitur.
n2) Muciorum opiniones atque reſponſa doctiſſime expli⸗
cauit Fr. Balduinus in libello de Iuruprudentia Mucia-
na. Stemma autem Muciorum diſpoſuit ac digeſſit
Rupertus ad Pomponinm p. m. 389: ex eoque Heinecc.
quod laudat, de ambitu aedium, Cic. Toy. c. 4. (E quo
Guiac. Ohſe XIII, 27. eruit ſpeciem L. 4. 9. 1. D. ne
P. V.) item alii, et ICti in Digeſtis. [cf. Arnald.
§. XXXII.
Alter eſt M. IVNIVS BRVTVS; praetorius,
qui reliquit ſeptem de ture ciuili libros p), vt
tradit Pomponius; quamquam periti tantum
tres pro geminis habuerunt, auétore Cicero-
ne q). Saepe eius auctoritate Cicero, er
ICti noſtti, vtuntur.
5) L. 2. §. 39. D. de Or. Iur. In quo loeo emendandum
cenſet Bynkershoek. Praetermiſ. quod ſeptem ſeribit Pom-
ponius, reponendumquie transpoſitione zres; propter⸗
ea, quod Cicero dicit, zres genuinos tantum habi-
tos fuiſſe. At id ipſum contra eum facit. Potuit
enim Pomp. in auétorem incidiſſe eiusmodi, qui ſep-
tem Bruti libros laudarert.
*) Cic. Or. II, 55: in quibus haud dubie etiam reſponis
ipfius

242 Lib. II. Cap. II. De lurisprudentia media

ipſius fuerunt, quae expreſſis perſonarum nominibus
edidif Cic. Or. II, 33. Eum laudat Cic. Brat. c. g..
§. XXXIII.
Tertius M. (h. e. Manius) MANNLIVS, Conſul
Anno DCV. fuit, de iure diligenter et adſidue
confulentibus reſpondit r7). Scripſit tres li-
bros de iute eiuili «), ac praterea volumina in-
ſcripta Manilii Monimenta 1), de quibus ni-
hil extat. Minilianas venalium vendendorum
leges ſupra iam memorauimus.
„) Cic. Or. III, 33. [de eo cf. Bober. ad Cic. Somn. Kip.
init.
³) L. 2. G. 30. D. de Or. Iur. Bynkershoek. Praetenmiſ-. ad
h. transpoſitione emendans h. I. legit: Brutus tres, Ma-
nilius ſeptem: quod non eſt neceſſarium: vid. ad . antec.
„) Eas non eſſe diuerſas a Manilianis venalium vendende-
rum legibus, ſtatuit A. Auguſtin. nomin. propr. Pand. p.
p. 211. Theſ. Iur. Orion. T. I. ſed ſine idonea ratione:
immo vero ex idoneis cauſis contradici poteſt.

F. XXXIV.
P. LICINVS CRASSVS MVCIANVS,
frater naturalis Publii illius ”euolae, de quo
§. XXXI. adoptatus a P. Craſo Diuite, non
conſundendus cum L. Oaο Oratore u), de
quo paullo poſt, domi ius ciuile didicit &),
valdeque peritus eius fuit. Conſul fuit anno

DCXXIII, etr Pontifex M.

u) vti facit ipſe Pomponius L. 2. §. 40. Heinecc. Hiſt. Iur.
I, 143. aliique multi: v. Rupert. ad Pompon. p. m. 383.
ſ. Perizon. Aimadu. Hiſt. c. IX. p. 362. cf. Rirzer V.
C. ad Feinecc. l. c.
*) Cic. Or. I, 37. et 56, Brat. c. 40.

EN
r, il

Kheusl
mlebot
Uilo⸗
Cicero
tre de
maxim
9) Cr.
2) Val

P.
Seaed
cae p

ti nedie

n nominibris
Bm c.

7s, Conſul
retadiidue
lt trer i.
umins in
gbibus mi⸗
ndendorum

. un Nin.

,mrerniad
Ututtret Ma-
A.ad anter.
zunm vendeno⸗
rr. Pull h
onea ratione:
hotek.

lae, Ge o
iuite, non
tore )
dicicit *),

fuit anno

per. M. l.

ci. Rinmr .

WXV. .

rdeuola? frater patruelis, cum QL. Mucio ae-

2olabontifice M. non confundendus, de quo
paullo poſt, Conſul fuit anno DCXXXVII;

iuribusque vsqie dd Caeſares. 243

F. XXXV.

Q MVCIVS Q. F. C N. S o AEVOLA, Au-
ur, illius ſuperioris P. Cralz, et P. Mucii

Ciceronis, qui ad eum iam valde ſenem apa-
tre deductus eſt 7), praeceptor in iure ciuili:

J. ) Cic. Lael. c. 9. FE)
2) Val. Max. VIII, 12. Cic. Ballb. c. 20.

pP. RVTILIVSRVFVS, auditor P. Mucii

Scaeuolae illius Pontificis Maximi ℳ), Stoi-

cae philoſophiae ſtudioſiſmſimus ?“), Conſuia-
tu, anno DCXLIX, functus, iniquifſimo iu-
dicio damnatus, in exilio Smyrnae conſe-
nuit c). Praeter Libros Hiſforiarum, de vi-
ta ſua, Hannibalicorum, et orationes 2),
etiam de iure ciuili ſcripſit, vnde eſt haud
dubie, quod in Digeſtis laudatur c).
a) Cic. Off. II, 12.
b) Cz. Off. III, 2. Brur. c. 96.
c) L. 2. §. 41. D. de Or. Iur. Cic. Or. l, 31. Val. Mawx. VI,
4. Vell. II, 13i. Cauſa damnationis ei fuit, quod publi-
canos ſeuere coereuit, eum Legatus in Aſia eſſet. Sed
in eo errant Pompon. l. c. et Aſcon. Paedian. in Cic.
Diuin. in Caecil. ille, quod Aſiae Procçonſulem, hic, quod
Q Mucio Quaeſtorem fuiſſe, ſeribunt. V. Pericon. Ani-
madu. Hiſt. c. II. p. 58. 144.
C2 4) Suer

—

244 Lib. I. Cap. II. De Iurisprudentia media

d) Suet. Aug. c. 389. memorat, Auguſtum eius orationem
de modo aedificiorum recitandam curaſſe.
e) L. 70. 9. 3. D. de vſj. er babit. L. 3. §. 9. D. de pen.
leg. L. 1. 9. :. D. arb. furt. caeſ. Ceterumn de eius ſcriptis
in vniverſum conſulendi ſunt Cuiac. Obſ. II, 27. Tor-
rent. ad Suet. Aug. c. 89. Caſaub. Animadu. ad Athenae. c.
XXXI. et ad Suet. I. c. Fragmenta autem collegit
Waſſius in Salluſtii editione. Ceterim vitam huius
P. Rutilii ſingulari libello expoſuit Ant. Oiſelius, fran-
co gallice, qui inſertus eſt a Meermanno V. C. T. I.
Tbeſaurt Iuris Ciu. et Canon.

HF. XXXVII.
COELIVS ANTIPATER, L. Craſſi Ora-
toris magiſter, iuris valde peritus /), iisdem
temporibus floruit: magis tamen in hiſtoria
elaborauit g).

F) Cic. Brut. c. 20. extr. L. 2. §. 40. de Or. Iur.
g) Scripfit enim belli Pun. II. biſtoriam, Cic. Or. II, 12. An-
nales, Cic. Leg. I, 2. a Bruto in compendium miſſos, Cie.
Att. XIII, S. v. Voſſ. Hiſt. Lat. I, 8. cf. Pigh. ad a. oο.
Fragmenta collegit raſſius.

§. XXXVIII.
A. VIRGINIVS bh), SENXTVSPOMPEIVS,
fummus ICtus, ac Stoicus ?), Q. AELIVS
TVEERO, iurisprudentia item atque Stoicae
philoſophiae ſtudio clarus *½), iisdem tem-
poribus, et ex eadem diſciplina, extitere.
Omnes tamen gloria ſuperauit L. CRASSVS,
orator, conſul, anno DCIIX, cum Scae-
uola, diſcipulus Coelii Antipatri. Is enim,
cum dicendi laude omnes vinceret, in iuris-
prudentia ſummis par fuit/).

b) Apud

9) Apud
r. Ne
Ct. Iue
) (Ci.I
XII1
bit; g.
l. 4.
) Eiush

no

CN
tilex M.

rifcis,
A unn⸗
bus ho
ſui ten
egregio
Kcaeua
Dieitun
tiſhimus
Emilbe
Prouin
flit.
interen
e0).
Mus ec
et Liby.
Libros
Uit p).

1

metia
oratiotem

D & zen.
einsleriptis
II, 27. Ur.
1, Akbenget,
em collepit
Fitam huius
Mſilins fran⸗
V. C. L.

taſſt Ota⸗
9 izgen
1 hiſtoria

.
Dr. I. l:. A⸗

1milſos C.

MPEIVS.

ALLIVS
ſe Koicle

dem tem
extitere,
2RA 587.
um Scte;
lIs enim,
in urs

iuribusquk vegque ad Caeſaret. 245

;ÿ) Apud Pomponium L. 2. 9. 40. vitioſe dicitur Paullus
v. Rupert. ad Pompon. Enchir. p. 387. Erneſei V. C. Clau.
Cic. Ind. Hiſt. b. n.
1) Cic. Brut. c. 47. Or. III, 21. Off. I, 6. Or. J. F. Pbil.
XII, 1. L. 2. J. 40. D. de Or. Iur. Gell. N. A. I, 22.
*) L. 2. §. 40. de Or. Iur. qui etiam Conſulem fuiſſe ſeri-

bit; quod ex Cic. Brut. c. 31. refellitur. cf. Cic. Brut.
47. Off. I, 6. Geltl. N. A. I. 22,

) Eius laudes cum multis aliis locis Cicero, tum in Bru-
to c, 37. 4. pPotiſſimum perſequitur, ad q. l. v. Corrad.
K. XXXIX.
Q. MvCIVS, P. F. P. N. scAEVOLA, Pon-
tifex Maximus, illius Publii Scaeuola, Pon-

tificis, de quo ſupra S. XXXI, filius, Con-

ſul anno DCLIX, collega, vti fere in omni-
bus honoribus, L. Craſſo Oratore, ſummus
ſui temporis ICtus fuit, multorum ICtorum
egregiorum, et in his Ciceronis, mortuo
Scaeuola Augure, praeceptor in iure ciuili m).
Dicitur a Cicerone iurisperitorum eloquen-
tiſſimus, et eloquentium iuris peritiſſimus,
ſi milibusque elogiis n). In adminiſtranda
prouincia iuſtiſſimus atque continentiſſimus
fuir. In Mariano tumultu, anno DCLXXI,
interemtus eſt. Auctor eſt Cautionis Mucia-
naeo). Librum 6an p), qui liber eſt antiquiſſi-
mus eorum, vnde aliquid in Digeſta illatum,
et Libros Iuris Ciuilis duodeuiginti q) ſcripſit.
Libros definitionum Pomponius notis illuſtra-
uit r): cetera Laelius elix s), Modeſtinust),

Q 3 et

246 Lib. I. Cap. . De Iurisprudentia media

et Seruius Sulpicius, cuius, propter repre-
henſiones frequentes, in ea ſcripta libri Re-
prebenſa Mucii öcaeuolae capita nomen inue-

nerunt u).
m) Cie. Brur. c. 89. L. 2. §. 4. D. de Or. Iur.

2) Cic. Or. , 39. Brut. c. 39. 40. v. Perizon. Animadu.

Hiſt. c. IX. p. 304. ſqjg.
0°) de qua v. Cuiac. Obf. XIV, 37. Maianſ. Diſp. Iur XL.
inprimis autem de omnibus eius ſententiis Balduin. de
Iurispr. Mucian.
p) v. Wieling. lurispr. reſt. p. 131.
9 L. 2. J. 47. D. de Or. Iur. cf. Gell. N. A. V'IL., .
v) v. L. 202. D. de R. I. ad e. I. lac. Gosbefren.
5) Gell. N. A. XV, 27.
12) L. 5. er I. 54. D. de A. R. D.
2) Gell. N. A. IV, 1. cf. L. 3. §. 6. D. de pen. leg.

§. XI.

Huius Mucii auditores fuerunt complu-
res, in quibus praecipue auctoritatis extite-
runt C. Aquillius Gallus, Balbus Luci-
lius, Sex. Papirius, C. Iuuentius, atque
ipſe Cicero. Princeps autem horum haud
dubie c. ANvLLivs fuit. Is Praetor, cum
Cicerone, anno DCLXXAVIII, quaeſtionem
de ambitu exercuit. Summa in eo reſpon-
dendi iuris dexteritas, in eauendo ſolertia, ac
denique maxima aequitas fuit 7). Multas
cautiones ac formulas inuenit, in quibus ſti-
pulationem Aquillianam, formulas doli mali, et
peſtumos Aguilianos. Quamuis autem multis
libris iuris ciuilis diſciplinam expoſuerit,
cum

1

cum trad
paltem 4
ſctibenck
quidem!

)C.
2) bompo
Corcinue
Certius e
reponun
terumei
glae eſt

I. 1)
Praecept
non elt
oico,
Gtaecis
) Cr.

) Cr.)
Al.

8IX.
hodie i

3) L.
4) Ment
ueme
gna cun
komon

1 mela

t repre.
libri Ne.
len inde⸗

1. Anmnode.

Balkun. A

PII 5.
zul.

n. .

compl⸗
tis extite⸗
ls Luci.
8, Arve
uE haud

or, Cl.
eſtionem

9 telpon.
lertig, 40

Moltis .

ibis i.
ſimali, er
en Miuls
Golter it,

CumI

uributque vrque ad Caeſoret. 247

cum tradat Pomponius, eum magnam anni
partem Caecinae 2) egiſſe, quo facilius libris
ſcribendis operam daret; tamen ne nomina

quidem librorum hodie nota ſunt.

X) L. 2. 9. 42. D. de Or. Iur.
„) Cic. Caecin. c. 27.
2) Pompon. L. 2. §. 4¾. D. de Or. Iur. Vulgo ibi legitur
Cercinae, quae eſt inſula prope Africam: ſed nihil
certius eſſe videtur conieétura virorum doctorum, qui
reponunt Caecinae. v. Rupertus ad Pompon. p. m. 400. Ce-
terum eius vitam expoſuit ſingulari oratione Heineccius,

