tus: quis alienam cauſam ſuſciperet ſine honorario?
Ceterum vide de hoc SCto Lipſj. ad Tac. l. c. Brummer.
de Leg. Cinc. c. 4. p. 41. J. cf. quae dicéta ſunt in
Trajano p. 92.
y) Tac. A. XI, 13. Attribuitur idem Veſpaſiano Impera-
tori a Sueton. c. II. Sed hic tantum renonauit, ac re-
duxit. cf. Erneſti V. C. ad Sueton. l. c. Ceterum verba
ipſa ſuperſunt in L. 1. D. ad &Ct. Macedon.
2) v. L. I. D. ad &Ct. Macedon.
a) Theophil. Paraphr. Inſt. §. 7. quod cum ee, qui in alien.
poteſt. Potior enim debet videri auéctoritas SCti ipſius,
veluti publici monumenti, quam Theophili longe po-
ſterioris ſcriptoris fides. Quidquid itaque dicat Heinec-
ceius Hiſt. Iur. I, 219. aliique, ad defendendam fidem
Theophili, contortum eſt, et a ratione latini ſermo-
nis alienum.

Anno V. DCCCII, Chriſti XLIX, Coſſ.
C. Pompeio, Q. Verannio factum SCTV,
quo, propter nuptias Claudii et Agrippinae,
iuſtae inter patruos fratrumque ſilias nuptiae
etiam in poſterum ſtatuebantur b).
*) Tac. A. XII, 6. JSuer. Claud. c. 20. cf. Cuiac. Ol. XIII,
16. Ge. Arnaldus Var. Coxi. II, 10. LZ. Huber. Diſſ. V,
in Dif Iarid. F. IE p. Go. ſj. Reinold. Var. c. 21 .]
§. XXI.
Anno V. DCCCV, Chriſti LII, Fauſto Sul-
la, Saluio Othone Cofl. factum SCtum cLAV-
PrANVM, de poena feminarum ingenuarum,
quae ſeruis coniungerentur, quo ſtatuehatur,
vtmulier ingenua ſerui alieni amore bacchata, ſi
inuito

jnuito

herſen

perto⸗

Ppropt
Dhrog

9a
expri
tuten
reutn
dem
tute:
ſitge
ad
130
neſts
ſent
Ce.
gu
end
Nam

lon

9) L
80

vald⸗

04

aded.
gretur,
lii fra⸗
hrario?
ummer,
ſunt in

imperz
aere.
nverba

in elis.
i ipſins⸗

nge o.

Minec.
ſidem

ſermo0.

Co.
TVM,
pinne,
ptue

ZXII.
Dh.

2,l

bosol⸗
CLAV
larum,
chatun,
tt,s

vult

ab Auguſio vsquét ad Hadrianum. 363

inuito et denunciante domino in eo contubernio
perſeuerauerit, ancilla ſſet c). Eius SCti re-
pertor libertus Claudii, Pallas, fuit .), SCto
propterea honoratus e). luſtinianus SCtum
abrogauit †).
) Paull. Rec. Sent. II, II, 2. Tac. A. XII, 53. qui ita

exprimit SCtum, vt ignaro domino ad id prolapſa in ſerui-
tutem ſui conſenſiſſet, er qui nari eſſent pro libertis habe-
rentur. Sed locus iſte haud dubie vitioſus. Lipfius qui-
dem emendat: vt ignaro domino ad id prolaſſa, in ſerui-
tute: ſi conſenſiſſet, pro liberta baberetur: vt quplex
fit SCti caput: idque probarunt doctiffimi Intt. cf. Iutr.
ad Paulli Rec. Sent. . c. in &bhuliing. Turicpr. Anteiuft.
p. 305. . Ceterum hoc SOtum parum proſpexiſſe ho-
neſtati mulierum, ſed tantum dominis ſeruorum, cen-
ſent lIuc. Gothofred. ad Cod. Theod. L. I. ad &t. Claud. et
Ge. Arnald. Var. Coni. I, 20. Denique id adiiciendum
quod Suet. Veſp. c. 11. tribuat Veſpaſiano, id ita capi-
endum eſſe, vt hic SCtum renouauerit, ac reduxerit.
Nam Fabr. Semeſtr, I, 25. conciliatio locum habere
non poteſt. cf. Hagenbuch. Epiſt. Epigrapb. p. 179.]
e) Tac. l. c. Extat ap. Plin. ep. VII, 6. fragmentum eius
SCti, quod cum ipſe tum Plin. H. N XXXV. penukt.
valde exagitat.

) L. vn. C. de Ce. Claud. toll. H. 1. L. de Ncceſſ. Jübl.
Anno V. DCCCVI, Chriſti LHI, D. Iu-

nio, Q. Haterio Coſſ. SCro decretum eſt, pa-

rem vim rerum hebendam a procuratoribus Cge-

ſaris iudicatarum, ac ſ ipſe ſtatuiſſet g).

g). Tac. A. XII, 60. ad q. I. v. Ligſ. et Ernaſti V. C. eß.
Wyet. Claud. e. 12. .
§. XXIII.

364 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua
§F. XXIII.

Sub Claudio alia quoque SCta CLAVDIA-
NXa, ſed incertum, quo anno, facta ſunt; velu-

ti id, quo obrogatum SCto Perſiciano h), ad

Legem Papiam Poppaeam, cautumque, vi ma-

rio duxiſſet vxorem i): item hoc, quo negotia-
toribus certa lucra propoſuit, ſuſcepto in ſe
damno, ſi cui quid per tempeſtates accidiſſet,
t naues mercaturae cauſa fabricantibus magna
commoda conſtituit pro conditione cuiusque ciui
vacationem Legis Papiae Poppaeae, Latino ius
Quiritium, feminis ius quatuor liberorum ):
cuius SCti etiam hoc caput fuiſſe videtur, vt
ſ quis ex naufragio clauos, vel vnum ex his,
abſtuliſſet, omnium rerum nomine teneretur !):
denique illud m), quo vetuit milites domos Se-
natorias ſalutandi cauſa ingredi.
b) Suert. Claud. c. 23.

i) Vtian. fr. XVI, 3. v. Perizon. Diſ-. de Leg. pocon.

p. 153. J.
x) Suer. Claud. c. 18. Vlpian. fr. IV. 1, 6. L 3. D. de
vacat. er excuſ. mun. L. 5. §. 3. D. de iur. immunit.
1) L. 3. §. 8. D. de incend. ruin. naufr.
„ͤ) Suer. Claud. c. 25. Ceterum non improbabile eſt, eè-

iam SCto Claudiano cautum fuiſſe de his, qui pretii par-

ticipandi cauſa ſe venundari paſſi eſſent; vti colligitur ex
L. vlt. D. quib. ad lib. procl. v. Arnaldi Diſſ. de his qui
pret ii partic. c. 7.

§. XXIV.

guo

Eins

tutela
dem

ior ſexagenario, ſi minorem quinquagenaria du- 4 .

xiſet, perinde haberetur, ac ſ minor ſexagena-

Qumm

gueh

Tun

Nor

biß⸗

Ee

Nero

1) ru

bun
Clan
gum
ſtet
non
tiren
ari
nom
neee

Wt

ab Augifto vsque dd Hadrianum 36 5
S. XXV.

. Eiusdem Imperatoris SCrv eſt etiam haud
veln.Adubie LEx cLAVDIA, quae vocatur 2), gqua
, tutela mulierum legitima ſigtinebatur o). Eius-
dem quoque aetatis eſt SCrvVM V—ELLEIANVM,
quoq

Fioch. de interceſſonibus mulierum p), quod poſt edi-
um.Ctum Claudii factum eſſe tradit Vlpianus 4).
i. uu ) L. 3. C. de legyit. zuzel. Vlpian. fragm. XI, 8.

NN7) v. Heinecc. Comm. ad Leg. Iul. er Pap. Popp. II, 11, 3. p.
in 237. cf. Chriſtian. Guilielm. Küiſtneri V. C. amiciſſimi-
tiliſen, ꝗque Epiſtola elegantiſſima de tutela ceſſicia Lipſ. 1745.
magnu 2, Verba ipſa ſunt in L.2. J. I. D. ad SCr. Vellei. de quo-
rum ſcriptura v. I. Gothofred. Animadu. Iur. Ciu. c. 9.
N O Noodtius Ohſ- I, 18.
tind iu 9) v. Nordkerk. Disquiſ. de Lege Petron. p. 94. Maianſ.
vun H: Diſput. Iur. XXV.

etun t §. XxXV.
ex hi⸗ . .
* Eſt etiam aliud SCtum cLAVDIANVM, de
. 5 . . .
mor de⸗ quaeſtione ſeruorum r), quod male tribuitur

Neroni ⁶): etſi ſententia eius non conſtat.
r) rubric. tit. Dig. de SCto Silan. er Claud.
) P. Fuaber Semeſtr. I, 25. Cuiac. Obſ. I, 18. Nereni attri-
„oceN buunt propterea, quod hie quoque propter adoptionem
4 Prop 4J quoque propter adop
Claudius fuerit: Neronis autem tempore de eodem ar-
3. A4« sgu‚umento SCtum factum eſſe e L. 8. D. de SCr. Silan. con-

mmnt. ſtet id, quod Neronianum et Piſonianum vocatur. Sed
nondum a me impetrare potui, vt his rationibus adſen-
blle eſh et⸗ tirer. Nam etſi pleno nomine Nero quoque Claudius
gipreriße,⸗ adpellatus eſt in ſolennibus ſcripturis, tamen vſu vul-
oligiturer gari id nomen non habuit: ſolent autem ex vulgaribus
l hü au nominibus Imperaterum monumenta vocari. Neque

neceſſitas eſt ſtatuendi, Claudianum et Neronianum
SCtum idem eſſe, cum ſaepiſſime de eodem argumento
a due-

XNIV.

366 Lib. MI. Cap. I. De Iurisprudentia noua

a dusbus Imperator cibus conſtitutum ſit. Ceterum ple-
raque SCta Claudiana interpretatus eſt P. laber Semeſtr.

1 25.
§. XXVI.
Sequuntur SCta ſub Nerone facta. Pri-
mum anno Vrbis DCCCVIII, Chriſti LV,
Nerone, L. Antiſtio Vetere Coſl. factum
SCrva eſt, ne quis ob cauſam orandam mer-
cede aut donis emeretur t). .
2) Tac. A XIII, ”. Sueton. autem Neron. c. 17. dicit, cau⸗

tum fuiſſe, vt litigatores pro patrociniis certam iuſtam-

ꝗse mercedem, pro ſubſelliis autem nullam omnino darent,
praebente aerario gratuira. Quae cum valde diſcrepare
videantur, olim in Traian. p. 92. ſcj. etiſtimabam; diuer-
ſis temporibus eodem de argumento SCta ſub Nerone
facta eſſe: atque illud quidem, quo penitus prohiberetur
honorarium patronorum, initiis imperii, quibus Ne-
ro mimum boni prihcipis egit, quibusue id diſerte Ta-
citus attribuit: alterum autem, quo eerta merces ſta-

tuebatur, poſterioribus temporibus. Nam quamquam
ſeieham, Iaciti verba poſle interprtatione eodem modo

capi, quo Suetonii locus, cum ſaepe ſeriptores vetitum
dieant illud, quod certa tantum ratione cohibitum eſt:
tamen inprimis mouebat illud, quod Tacitus addit, ad-
verſatum fuiſſe Agrippinam, guaſi acta Claudii ſfubuer-
zerentur. Claudius autem capi ad certum modum per-
miſerat, Tuc. A. XI, 7. Ceterum cum hoe in loco memoria
lapſum tradant Suetonium Ner. c. 17. interpretes, id
egregie retudit Erneſti V. C.: ad Suet. l c. et Excunſ.
XXIIV.

. §. XXVII.
Anno V. DCCCIX, Chriſti LVI, QC Vo-
luſio, P. Scipione Coſſ. factum SCtum vorv-

SIANVM, de acdiſiciis negotiationis rauſa nen
KTerueu

iruen
u4
(apere
SlAN
vyo

) 1.
e/.
9) 1.
N1.
Vol
V0

An
kone.
So)
At, /
ulg
tedo,/
fent
et, vi
urh,
ſ 1

Tona,

) PJ.
Quin
dubi
4) 1
9) H
¹) I.
Teap

.

rump.

Emnasfr.

faclum
m ner

ltit, eai⸗

8 iſtoer.

doreut

ſetepare

n, uer⸗

Nerone

hiberetut

Ibus Ne-.

ſette Ta⸗
erces ſta
ammdkum
emn modo
Felitum

tuim K
ait, ad .
,
ni ſuluer.
ſlet, guandoque in eum animaduerſum Aet,

dumper⸗
Memotit
hretes,
t Pieuj

1 vO“
nt
Nrueß:

ab Augufto viqutz ad Hadrianum. 367

Giruendis u); item aliud, quo ſtatutum, quan-
tum Aediler curules, quantum plebeii, pignoris
caperent x). Huc etiam refertur aliud vor v-
51ANVM, de his, qui improbe in luem alie-
nam coiiſſent ).

2“) L. 52. D. de contrab. emt. Gruteri Inſ. r. p. IX, 4. Rei-
neſ. VII, II. v. ſupra ad §. XVIII.
X) Tac. A. XIII, 28.
) L. 6. D. ad I. Iul. de vi priuat. Alii autem hoc ad
Voluſium Maecianum ICtum referunt. v. Wunderlich.
V. C. Diſſ. de Voluſio Maeciano et &ttio Voluſiano.

F. XXVIII.
Anno Vrbis DCCCX, Chriſti LVII, Ne-
rone Aug.II, et L. Piſone Coſſ. factum SCrvx
PISONIANVM, quod et NERONIANVM dicitur X)
vt, ſi quis a Jair ſeruis interfectus eſſet, ii
quoque, qui teſtamento manumilſ ſub eodem
tecto manſ, Went, inter ſeruos ſupplicia bende-
rent 2)2 3 item, vr, occiſa vxore, de familis viri,

et, viro occiſo, de vxoris ſeruis uaeßis hbabere-
tur b): t vt, ſi poenae obnoxius ſeruus veniſ-

venditor pretium praeſtaret c).

2) Paull. Rec. Sent. III, 5;, 5. Idem etiam Claudianiun di-
Etuin putant, auctore Cuiacio Obſ. I, 18. quod haud
dubie diuerfum eſt. ſupra ad 9. 24:
4) Tac. A. XIII, 32. L. 3. §. 16. D. de SCto lan
b) Paull,: Rec. Sent. III, 5, 5§.
4) L. 8. pr. D. de SCto Silan. cf. uae dicta ſunt in
Raiene 123. 4

. LL LXIX,

368 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua

Anno V. DCCCXIII, Chriſti LV, Nero-
ne III, Coſſo Cornelio Lentulo Coſſ. factum
SCrv, vt, qui a priugtis iudicibus ad Sanatum
prouocauiſſent, eiusdem pecuniae periculum fa-
cerent, cuius, qui imperatorem agpellaſſent: nam

ante vacuum id, ſolutumque poena fuerat 4).
Tac. A. XIV. 28. ad q. I. v. Lipſ. cf. Huber. Digreſſ. I,
21. Paullo aliter narrat Sueton. Ner. c. 17. qui tradit,
cautum, vr omnes adpellaxiones a iudicibus ad Senatum
fſterent. Videtur vtrumque coniungendum eſſe: ita, vt
alter ab altero omiſſim tradat, pro more hiſtoricorum.

[Cuiac. Obſ. XXI, 33.]

§. XXX.

Anno V. DCCCXIV, Chriſti LXI, Cae-
ſonio Paeto, Petronio Turpilliano Coſſ.
SCTVM TVRPILLIANVM factum eſt, de tergi-
uerſationibus, ac praeuaricationibus, vt qui
talem operam emtitaſſet, vendidiſſetue, perin-
de poena teneretur, ac i publico iudicio calum-
niae condemnatus eſſet e): in quo etiam de abo-
litionibus cautum eſt †). Eodem anno factum
CALVISIANVM SCtum g) putatur.

e) TLac. A. XIV. 41. L. 2. D. et L. 2. C. ad &Ct. Turpill. L.
2. §. vle. D. de praeuaricat, v. Brenomann. Diſſ. de Leg.
Remm. c. 20. in Tbeſ. Orton. T. III. Nordkerk. Diſquiſ. de
Leg. Petron. p. 138. meque in Traiano p. 128.
H Eandem cum hoc SCto puto Legem Petroniam de abo-
litionibus in L. 16. C. ad L. Iul. de adult. Nam et ſenten-

cia et nomen conuenit. Lex autem ſub Impp. etiam vo-
catux

catur

ſeni

Rem
gui⸗
CRN
1XIN
eſt.

An

noeos

8CrY
fecdite

1.
bell.

Mem

MEMN

eſt, n

Larte
Citat
91
cons

kuIHN

erſa

lula⸗

Nero.
dum

natum
un fe.

I).

reſ.l.

i tradlit,

Enatun

ita, N.
jieorum.

Col.

e terg
t ι⅓
peri.
lum.

de .

Iupil l.

mn de l.%
et ſente·

etiamn ⸗
caut

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 369

catur SCtum, vt ſupra monui. Eandem ſententiam de-
fendit magnus Cuiac. Paratitl. C. vt intra cert. temp.
Rem ipſam docte perequitur Nordkerk. V. C. Dis-
quiſ. de Leg. Perron. c. 4.
g) Calaiſium enim Conſulem ſuffectum e Grut. Iuſer. p.
Xlv, 9. ponunt hoc anno: nendum tamen certum
eit.

§F. XXXI.
Anno Vrbis DCCCXV, Chriſti LXII, An-
naeo Seneca, Trebellio Maximo Coſſ. factum
SCTVM TREBELLIANVM, de ſideicommiſzs he-
reditatibus h).
) §. 6. de fideicomm. bered. L. r. . 2. D. ad §Cr. Tre-
bell. v. Brencmann. de Heuremat. Modeſtin. c. XI.
§. XXXII.
Anno V. DCCCXVI, Chriſti LXIII, C.

Memmio Regulo, Virginio Rufo Coſſ. SCto

MEMMIANO, de ſimulatis adoptionibus, cautum
eſt, ne ſimulata adoptio in vlla muneris publici
barte iuuaret, ac ne vſurpandis quidem here-
ditatibus prodeſſet 1).
1) Tac. A. XV, 19. L. 5n. S. 7. D. de legat. II. L. 760. D. de
condit. et demonſtr. v. Heinecc. Comm. ad Leg. Iul. er
Pap. Popp. II. p. 204.
FH. XXXIII.
PFacta etiam SCrA fub Nerone alia, quo-
rum annus et Conſul incertus eſt: veluti ad-
uerſus falſarios, ad Legem Corneliam, ne ta-
bulae, tam teſtamentorum, quam priuati pu-
Aa blici-

370 Lib. III. Cup. I. De Iurisprudentia noua

blicique contractus ½), niſi pertuſae, ac ter
lino per Nor amina truiecto, obſgnarentur L) 5
item, vt in teſtamentis primae duae cerae, te-
Katorum modo nomine inſeripto, vacuue ſigna-
turis oſtenderentur m): item, ne quis alieni
teſtamenti ſeriptor legatum ſibi adſeriberet n):
et vt rerum actu, ab aerario cauſae ad forum,
ac recuperasores, transferrentur o): CALVI-
SsIANVM pPorro p†), quo cautum, vt, quae
guinquagenar ia maior minori ſexagenario nu-
erit, quique minor. Jexagenario maiorem
uinquagenar. ia duxerit, iis impar illud matri-
monium ad accipiendas hen editates dotesque le-
gatas non proſiceret, ſed dos, mortua muliere,
caduca fieret g): denique NERONIANVM Y),
quo cautum, vt, quod minus pactis verbis le-
gatum, perinda eſet, ac ſi optimo iure lega-
tum eſſet.

k) Paull. Sent. V, 25, 6. ad q. I. v. Schulzing. Iabulas enim
Sueton. adpellat ſimpliciter.
) Sueron. Ner. c. 77. Paull. Sent. V. 2J. 6. qui ait, obſi i-
gnari debere, vt exteriores ſeripturae pdem interiori ſer-
vent. quod quomodo intelligendum ſit, docet Maffens
Hiſt. Diplom. p. 33. quod intelligi lole negat chulting.
ad’l. c. v. Erneſti V. C. ad Suet. l.
m) Suet. l. c.

2) Suet. l. c. In quo quidem Suetonium memoria la-
pſum putant viri docti, propterea quod ICti in Digeſtis

idem Edicto D Claudii cautum tradant, v. c. Brummer.

de Leg. Cinc. c. V. p. 5a. At ego non exiſtimo, Suetonium
diligentem hiſtoricum erraſſe. Neque vero inde, quod
Claudius Edicte idem ſanxerit, conſequens eſt, non
idem

idem
enim

cum!
cipib
Gete
) S
)I
de Ll.
litio
ſuſe
815.
pter⸗
cert
V
44 1
7) V

J.
ſunt
impe

Eitar

rand
Patr
NV
eſtb
gue,
ere,
ue⸗
6
e⸗
ſt
)
ten

ab Auguſto veque ad Hacdrianum. 371

idem quoque SCto a Nerone conſtitutum eſſe. Quid
enim vetat credere, repetituun ac renduatum a Nerone,
cum ſaepe leges atque conſtitutiones a ſequentibus prin-
cipibus fciamus repetitas eſſe. cf. Erneſti V. C. ad
Sueton. l. c.
0) Suet. I. c. ibique Erneſti V. C.
„) Ita enim legendum eſt haud dubie, v. Perizon. Diſſ.
de Leg. Vocon. p. S3. Pro vulg. Caluitiano: quod gens Cal-
vitia non fuit Romae. Ceterum quamuis Caluiſtum Coſ.
ſuffectum adeoque SCtum Caluiſtanum referant ad a. V.
815, tamen in SCtis incerti anni malui numerare, pro-
pterea, quod iſta coniecturs eſt, neque teſtimoniis ſatis
certis nititur.
, 9) Vhian. Fr. XVI, 4. cf. Perizen. l. c. et Heinecc. Comm.
NXHX ad Leg. Iul. er Pap. Popp. II, 3. P. 103.
mutni- r) Vtpian. Fr. NXIV, m. cf. Sbculting.

tel. F. XXXIV.

ulier, . —
8 4 TriumImperatorum, qui Neronem ſecuti
„ ſunt, tam breue, tamque turbulentum fuit
imperium, vt de Legibus ac SCris nihil co-
LebdA-⸗ . .
. gitarint ). Itaque ad Veſpaſianorum tempo-
ra nobis veniendum eſt. Veſpaſiani quidem
ain patris imperio primum SCTVM PEGASIA-
„e. A NVN, de fideicommilſis hereditatibus, factum
ic⸗ eſt Pegaſo et Puſio Coſſ. ſuffectis *g, cautum-
Mfn que, vtei, gqui rogatus eſſet, hereditatem reſtitu-
ere, perinde liceret quartam patem retinere, ut-
Zuue ex Legel'alcidia ex legatis retinere liceret t).
k. [*) SCtum ſub Galba factum, vr accuſatorum cauſae no-
elis Jéerentur, narrat Tac. Hiſt. II, 10. Cauſas noſcere quid
nig „ ſit, explicat I. F. Gronou. de P. V. IV. 2.] .
un .) §. 5. Inſt. de ideicomm. diſerte tradit, ſuffectos fuiſſe
netnin temporibus Veſpaſiani: ſed nondum potuit conſtitui,
quo anno fuerint.

Aa 2 2) §.5.

372 Lib. III. Cap. I. De lurisprudentia noua

„) . 6. Iaſt. de fadeicomm. pian. Fragm. N NV, 14. Paull
Eent. IV, 3, J. vid. Conz. Lect. Subſec. II, a. ef. Arnald.
Var. Coni. II. 28. inprimisque de ſententia huius SCti, et

differentia ab SCto Trebelliano, Brencmann. de Heure-

mat. Modeſtin. c. . cf. Bynkershoek. Olſ. VI, 2n. Oteyza

er Olano Parahpom. IV. 3. et 4. p. 542. q4. T. I. Tbeſauri

Meermann.
K. XXXV.
Eiusdem Veſpaſiani imperio etiam adſi-
gnantur SCrTVM PLANCIANVM duplex, alte-
rum de ſideicommiſſs tacitis u), alterum de ſub-
iiciendo agnoſcendogue partu x): item vrrkRA-

SIANVM, de manumiſzs, ac pretio manumiſ Y.

Sed aetas horum SCtorum nudis coniectu-
ris nititur.

2„) L. 5o. 9. 7. D. ad L. Falcid. ef. quae dicta ſunt in
Traiano p. 0.
X) L. 3. D. de agnoſei liber. Noodt. Iul. Paull. c. 3.

„) L. 30. 9J. 6. D. de ſideicomm. libert. Obſcura eſt ſen-
tentia. Ceterum P. Taber Semeſtr. III, 12. p. 104.

refert àd D. Marcum. male.

SF. XXXVI.

Ceterum Veſpaſianus SCrvu Macedonia-

num de aere alieno filiorum familias, et Clau-

dianum, de mulierum ingenuarum ſeruili
amore, renouauit z).
2) Suer. Veſp. c. 8.

§S. XXXVII.

Titi imperio, SCris vetitum eſt, de eadem

e Ppluribus legibus agi, quaeriue de cuiurquam
defunci ſtutu vltra certos annos 42).
*⁶) Suer. Tit. c. 8. vbi v. Iurt.
4 S§. XXXVIII.

1

ense

biecer
dom
naut
4) I.

e) v.

)v.
Cel
tue
gar

pel

mun
iano

uu Hr ab Auguſto veque ad Hadrianum. 373

e d ee §. XXXVIII.
Clie Sub Domitiano, anno V. DCCCXXXVII,
Chrifti L-XXXIV, Domitiano X, et App. lu-
ia nio Sabino Coſſ. factum SCrTVMIVNIA-
NVM b), de colluſtionibus detegendis in cauſa
libertatis vel ingenuitatis C).
.. 5) vitioſe alias etiam ſeribitur Numianum vel Nonianum
AIte. v. A. Auguſtin. de SCrix.
lſb. *) L. ". D. de colluſ. deteg. L. vlt. C. eod.
4 Neruae imperio lata Lex AGRARIA d), hoc
eſt SCrvx e), vt, ſ ſeruus ſoruaue terminos
ſuut in eiecerint locoue mouerint dolo malo, inſciente
domino, eis capital eſſet, niſi dominus domi-
naue multam ſufferre maluerit f).
elt len⸗ .
„. 44 4d) L. 32. D. de term. mot.
e) v. Nordkerk. V. C. Disquiſ: de de Lege Petron. c. 3.
n. 94. Obrecht. de Leg. Agr. c. V.
F) v. Abasuer. V. C. Diſj. de Legibus D. Nerunep. 9. ſa1·
Avt. Ceterum nolim cum quoquam contendere, ſi quis ſta-
Gluu. tuere malit, hanc Legem Agrariam Edictum fuiſſe. Ne-
C. gari enim non poteſt, Edicta quoque Legum nomine ad-
lernilt pellari.
§. XL.
Traiani tempore SCta plura facta ſunt. Pri-
mum Anno V. DCCCLIV, Chriſti CI, Tra-
un jano VI, Sex. Articuleio Paeto Coſſ. factum
eſt SCrvVM AETICVLEIANVM, de fideicom-
miſs libertatibus, in prouintia g): RVBRIA-
Aa 3 NVM,

374 Lib. II. Cap. lL. De luricprudentia noua

NVM, Rubrie Gallo, C. Coelio Hiſpone
Coſſ. h) itidem de fideicommiſſs libertatibus,
vt ſi hi, a quibus libertatem praeſtari oporteret,
a Prastose euocati, adeſſe noluiſſent dolo malo-
E cauſa cognita Praetor pronunciaſſet, liberta-
tem hbis deberi; eodem iure ſlatum ſeruarent, ac
NR diredo eſſent manumiſſ i): item DASVMI-
ANvN, de Pdeicommiles libertatibus, cuius duo
capita inuenimus, primum, vt, ſi ex iuſta cau-
Ja abeſſei beres, qui fideicommiſſam libertatem

deberet, et hoc pronunciatum ſuiſſet, perinde

libertas competeret, atque ſi, vt oportet, ex cau-
Ja ſdeicommilſ manumiſſus eſſet; deinde, vt,

quemcumque ſideicommiſſam libertatem exqua-

cumque cauſa debere pronunciatum Toeri it, es
eum eosue abeſſe contigerit, perinde ha zberetur,
atque ſi, vt oportet, ex cauſa fileicommißz ma-
numiſus eſſot ½). Eodem anno videtur fa⸗
ctum SCrvA, de donis ac muneribus, ad I. e-
gem Cinciam H: idem aliud, quo conſtitutum
eſt, de his libertis, quos viuus nanumiſ, SDer,
quae?ſtionem baberi m).

g) L. 11. J. 7. D. de fadeicomm. libert. v. noſtrum Com-
ment. de Legibus Traiani p. 9.

*) quos de coniectura cum viris doctis in hune annum
conferimus. v. nos de Leg. Iraian. p. 99.

2) L. 20. I. 36. D. de deiconmm. libert. Explicaui in

Traiano p. 107. N4.

*) L. 5. 9. 4. D. de fdeicowim. libert. quomodo autem

haec duo capita differrent, oſtendi in Traiano p. 112.

N7.

. el

um 6
D. de
ſit ſad
Tect
1) Pii
) 1.
omni

044

pone
ltibue,

Ome
ſueru:
ent,
SyAI⸗
ins duo

644

Itatem
Perinte
rCut-
de, ,
lxgla⸗

tutumm
niſcet,
um Com⸗
ne annum
licani in

do autem
Au,. 2

Nteret,

ab Auguſto vsgue ad Hadrianum. 375

N4. et quid in vniuerſum Articuleianum et Daſumia-
umum diſcreparet, p. 16. Quomodo vero ex L.5r. G. 4. 7. §.
D. de fideicomm. libert. conſequatur, vt Articuleianum
ſit factum poſt Daſumianum, vti ſtatuit Reiz. V. C. ad

Thbeoph. I, 14. p. 14156. non video.
1) Plin. ep. V. 2. V. quae dicta ſunt in Traiano p. S9. /4/4.
m) L. 0. H. 1. D. ad &Ct. Silan. cf. Llin. ep. VIII, 4. V.
omnino, quac dixi in Traiano p. 723. Nſ4. .

6S. LVI.
Anno V. DCCCLXX, Chriſti CXVII,

Quinctio Nigro et T. Vipſtanio Aproniano
Coſl. factum puto 2) SCrVM APRONIANVNM;
quo fdeicommiſſae hereditates ciuitatibus reſti-

tui iuſſae ſunt 0..

n21) v. Traian. noſtr. p. 737. ſaq. vbi pluribus argumen-
tis elaboraui, vt hoc SCtum huic anno adſererem. Con-
tradixit, Hadrianoque vindicauit III. Riter. ad Heinecc.
Hiſt. Iur. L. 283. Propterea, quod Hadrianus peragra-
tis prouinciis, multa beneficia ciuitatibus tribuerit.
Quod vt lubentiſſime concedo, ita idem etiam de Tra-
lano adfirmari poſſe puto, oſtendique in Traiano. Re-
ſtat alia ratio, qua aduerſus meam ſententiam vſus eſt
Ahasuerus V. C. de Legibus Neruae p. 177. Nempe Se-
natum ſub Hadriano conſtituiſſe, vt ciuitatibus imperii
Rom. legari poſſet, tradit Vipian. Fragm. XXIV, 29. Er-
go Apronianum SCtum Hadriani temporibus tribuit. Sed
hac ratione non moueor. Aliud enim eſt legare, aliud
fdeicommittere. SCto Aproniano ſideicomraiſſum ciui-
tatibus relinqui permiſſum; alio ſub Hadriano legari
conceſſum eſt. Nondum enim oſtenſum eſt, vtrumque
eodem SCto factum fuiſſe. Ceterum de hoc iure v. quae
dixi in Traiauo l. c. et cf. Fr. Kamos del Manzano in Diſſ.
ad Tuum Caium de vſufructu municipibus relicto in T. V.
Theſ. Meermann. p. 58!. ſajg.
⁶) L. 26. D. ad &t. Trebell. Vlpian. fr. XXII, 5.

A2 4 §. XIII.

376 Lib. II. Cap. l. De IVurisprudentia noua
14 §. XLII.

Triani imperio factum etiam S CrVM
eſt, quo actio ſubſidiaria aduerſus magiftra-
tus municipales, tutorum nominatores, intro-

ducta &ſt p).

) L. 2. C. de magikr. conuen. vide, quae dixi in Traiano
p. „S. q. de actione ſubhſidiaria autem cf. Reizii Ex-
curſ. XIIIL. ad Theoph. p. 110o.

§. XI.III.

Eidem Traiani imperio etiam tribuitur Lex
VECTIBVLICI, ſiue, vti ego exiſtimo, Lex
Vedii Libici g), de ſeruis reipublicaz manu-

miſſis r).

7) v. Traian. p. Fg. Fuit haud dubie SCtum, dictumqne
pro more eorum temporum Lex. Lex autem Vectii Li-
bici adpellata eſt, vti Lex C. Gracehi, Cic. Cluent. c. 56.
L. Gellii et Ca. Cornelii Cic. pro Balb. c. 8. et/4. vt adeo
non poſſit haec noſtra ſententia reprehendi ideo, quod
nulla Lex nullumques Otum duplici nomine adpellantur.

Non enim in hac ratione ponitur nomen Legis ipſius,

ſed hominis, a quo Lex lata, vel SCtum factum eſt. Ce-
terum reliquas ſententias de nomine Legis Veæctibulici,
qui volet, petere poteſt ex Oztonis V. C. praef. ad
Tbeſ. Iur. Ciu. I. I. p. o.
7) L. 3. C. de ſeru. reip. manumitt. Nordkerk, Diſquiſ.
de Leg. Perron. p. 98. ad liberae reip. tempora hanc Le-
gem referehbat; quam rationem refutaui in Trai p. H.

§. XILIV.

Reſtant denique ea SCta, quae videntur
temporum horum XIII. Caeſarum facta eſſe,
quam-

guam
imper
8CT
quus
)I.;
Cpte
1
3 147
1) His
ptere
jisden

Ex
carme
eſle i
lulian

maieg

toris

14) I.
babi
ſus
tuiſe

N
9) I.

o

OTYNX
intre.

Troiano

eiti Bx.

ur Lex
0, LexX
manu-

humngge
Helti li-
lnt, 6 ſg.
Vadeo
ſeo, goch
ellantur.
gis ipdus,
melt e⸗
iliuici,

rugf. d

hanebe⸗

i⸗e.

jdentur—

eſſe,
quam̃.

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 377

quamuis certo affirmari non poſſit, ſub cuius
imperio, quoue anno. In eo genere eſt
SCTVM, de captatoriis inſtitutionibus ):
quas improbauit Senatus?).

⁹) L. 70. 7/. D. de bered. znki. v. Bnlen loel. Exerc. de

captat. inſt. in Opuſc. TL. II p. 250. c. MWaechtler. Opuft.
p. 140. Heinecc. Comm. ad Leg. Iul. er Pap. Bopp. A11,
2. Markarz. V. C. Exerc. de his qui ſibi a dAſerib. in. 141.
p. 747. cf. Maianſii Diſput. Iur. XXXr.

?2) His enim temporibus factum eſſe, probabile eſt, pro-

pterea, quod heredipetarum natio frequentiſfima eſſet

iisdem temporibus

§. XI V.

Ex eodem genere eſt S Crvx, quo ob
carmen famoſum condemnatus inteſtabilis
eſſe iuſſus eſt *ιg: item SCrv, ad Legem
Iuliam maieſtatis ), quo liber a crimine
maieſtatis eſſe iuſſus eſt, qui ſtatuas Impera-
toris reprobatas conflarit.
u) L. 78. . 7. D. qui teſt. fac. roſ. quod adeo non impro-
babili coniectura ad Auguſtum referas, quem aduer-

ſus ſcriptores libellorum famoſorum aliquid conſti⸗
tuiſſe, tradat Sueton. Aug. c. F.

X) L. 4. §. 1. D. ad L. Iul. mai.

Aa § SECT.

378 Lib. IIl. Cap. l. De Iurizprudentia noua

zuin. SECT. IV
De Conſtitutionibus Principum.

§. 1.

uenimus, quae ab Auguſti demum tem-
pore nata, ſenſim paullatimque magis fre-

nomenque ferre occupauit, id eſt, ad Conſtitu-
tiones Principum. Ac ſane hae maiorem au-

pes ipſi poteſtatem ſibi adrogarunt: vt, quo
crebriores atque frequentiores fieri videas
Conſtitutiones, eo etiam ſecurius, atque in-
finitius regnari intelligas.

Sumſerunt autem Imperatores ſibi iſtam
juris conſtituendi poteſtatem, e Lege Regia,
quae ſanxerat, vt, quaecumque Imperator ex

narum, publicarum, priuatarumque rerum
eſſe cenſeret, ei agere facere ius eſſet: cum
inprimis magiſtratuum fere omnium accepiſ-
ſent poteftatem; eoque adeo iure edicere
poſſent.
. §. III.
Conſtitutiones autem non ſunt vnius ge-

neris. Sunt enim Keſcripta, quorum alia ad
priua-

Tr ad illam partem Iuris ciuilis nouam per-·
quentata eſt, tandem autem ſola Legum vim,

Ctoritatem nactae ſunt, quo maiorem Prinei-

vſu reipublicae maieſtate diuinarum, huma-

cinat
tation
tutn 6

Mano

net P/

ear.

u
gine⸗
toree
ſiaten
Ommn

mine

runt
Per
lcrip
icem
Neg
uas
luns
Leg⸗
Vrba
fen

1.

mpet.
mn tem.
g ſre
imrim,
vnfiru.

remau⸗

Prinei
t, quo
Videas

ue i⸗

bi am

rator eX
hum.

t: Cun

ccepil.
eclcere

nius ge.

n a

priur.

.
4
4

4

=

—

ab Auguko vrque ad Hadrianum. 379

priuatorum libellos, alia ad relationes conſul-
tationesque magiſtratuum, alia ad vniuerſita-
tum deſideria fiebant: illa Subnotationes, ſiue
Adnotationes 9), iſta Epiſtolae b), haec Sanctio-
nes Pragmatitae?c) ſiue Fada vocabantur: vel
Decreta, vel Edidia denique, et Mandata d).
4) v. I. Gorlofred. Paratit. Cod. Theod. de diuerſ. Reſer.
*N) v. I. Guther. de Off. dom. Aug. II I, 4. Non ſunt tamen
hae Epiſtolae confundendae cum Epiſtolis ad Senatum
miſſis, de quibus ſupra hoe libro Sect. III. §. 7.
c) v. Guther. de Of. dom. Aug. I, 32.
4) v. I. Gothofred. L. vn. C. ITbeod. de mandat. princ.

§5. IW.

Iam primum Reſeriptorum genus quam ori-
ginem habuerit, videbimus. Scilicet Impera-
tores Lege Regia, ac per Tribuniciam pote-
ſtatem, acceperunt ius prouocationis, vt in
omnibus rebus adpellari poſſent: hocque no-
mine iurisdictionem quandam ſibi ſumſe-
runt e). Inde factum eſt, vt in cauſis priuatis
per libellos adirentur, controuerſiasque Re-
ſcriptis deciderent. In cauſis autem ſacris
idem fecerunt pro iure Pontificatus Maximi.
Neque aliam cauſam habuerunt Epiſtolae f):
quas quidem ad relationes, vel iure Procouſu-
latus prouincialibus magiſtratibus, inprimis
Legatis ſuis, vel iure Tribuniciae poteſtatis,
vrbanis, vel denique poteſtate Maximi Ponti-
ficatus, reſcribebant. Sancliones autem Pra-
gma-

380 Lib. UI. Cup. I. De lurisæprudentia noua 4

gmaticas, facile intelligitur, quoniam ad vni- Nr3
uerſitatum, imprimis ciuitatium, atque pro-
uinciarum poſtulata, de rebus communibus amup
ſiue publicis, darentur, factas eſſe iure Pro-
conſulatus. Atque haec Reſcripta omnia, den
quod facile videas, non fecerunt ius vniuer- guns t
ſale, ſed tantum in iis cauſis, in quibus, vel verſs
inter eos, ad quos data eſſent: neque adeo ine⸗
legum vim habuerunt g). Quid? quod ſaepe, vline
non de dubio et incerto, ſed de certo iure, negte
facta ſunt. Quod autem Iureconſulti in Di- nie
geſtis ius inde repetunt, id fit eo, quod, diu- dor
turno tempore, rerum iudicatarum exemplo, gmnebe
eodem modo in paribus cauſis, ab Impera-
toribus reſcriptum, a ICtis ſecundum ea re-

ſponſum, a iudicibus ſecundum ea iudicatum
eſſet; eaque adeo quaſi in mores conſuetu- ſenſm
dinemque abiiſſent /). verun⸗
Iibus e

1e v. ſupra hoc libro Sect. J. §. 9.

p) Epiſtolarum huiusmodi exempla ſunt in Pinii epiſto- poſt,
jarum libro N. et in mmachi item X. vna cum relationi- nes, P.
bus, ad quas datae ſunt., In ipſis Digeſtis atque Codice tur.
Vtroque infinitus numerus eſt harum epiſtolarum: ſine ſoebe
relationibus tamen: quae res facit, vt ſaepe obſcu- Den
rae ſint. d Am
. ) Itaque, in Codice interpretando, inprimis videndum Genig
eſt, ſitne caput Reſcripti, quod propoſitum eſt: ne non
ro lege vniuerſali habeas. Neque enim eo, quod –
fuſtinianus in Codicem intulit Reſeripta, et pro ſuis
haberi iuſſit, naturam Reſcriptorum mutauit. v. Noodr. mterce
in Dioclet. et Maximiano. neto

b5) v.

6000

m advn’.
tquepro.
mmunibus
iure Pro-
1 otmnia,
1syniner
ibus, vel
ue adeo
voc ſiepe,
erto iute,
Ulti in Di.
nod, dil⸗
exennplo,
9 lmnpern-
umn ea re⸗
judicatum
coaluetu⸗

Plii eiſt.
cum ſlltion ·
tqpe Cocice
larum: ſine
ſuepe oblel.

nis üdendtun

ſauum elt: de

nim eo, qu

ta, et hro ſu

. onn. . . . 2,17 .
iit N Praetorum Edictis factum vidimus, verſa eſ-

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 381

5) v. Sehulting. Diſl. pro Reſiriptis Imperarorum Rom.
cf. Brencmann. de Heuremat. Modeſtin. c. VII. p. 130. j4,.
Nordkerk. Obſ. c. V. p. 99. 44. et quae diximus in Tya-
iano p. 186.
Decneta ſunt ſententiae Imperatorum,
quas, cauſa cognita, pronunciare, ad contro-
uerſias finiendas, ſolerent. Id maxime factum
eſt in cauſis ad eos per adpellationem delatis,
vel in extraordinariis cognitionibus. Quare
neque haec Legum numero eſſe poſſunt.
Mandata vero, quoniam vni dabantur homi-
ni, poteſtatemque vel officium magiſtratus in-
ſtruebant, neque ipſa Legum loco fuerunt.

b. VI.
Edida Imperatorum, a paruis initiis orta,
ſenſim paullatimque ad ſummam vim excre-
uerunt. Nam in vrbe quidem primis tempo-
ribus edicta ab Imperatoribus ſine SCto pro-
poſita, non magis, quam ceterae conſtitutio-
nes, perpetua atque vniuerſalia fuiſſe viden-
tur. Nam aut de vna cauſa proponebantur
ſaepenumero, vt illud Auguſti apud Plinium?)
ad Anniam pertinens, aut de re temporaria: aut
denique, ſi de vniuerſo genere ſtatuerentur,
non habuerunt tamen perpetui iuris auctori-
tatem: veluti Edictum Auguſti, et Claudii de
interceſtonibus mulierum ), niſi forte, vti in

ſent

382 Lib. III. Cap. l. De lnrisprudentia noua

ſent in adſiduam iurisdictionem. Itaque ſi
uod Edictum Imperatoris vim perpetui iu-
ris habere deberet, reperimus, SCtum dein-
de in eam rem factum eſſe, vt SCtum Velleia-
num poſt Edictum illud Claudii de fideiuſſioni-
yus mulierum L). Neque videntuùr Imperato-
res, adulto nondum imperio, nondum ſatis
adſueta ſeruituti ciuitate, auſi eſſe, in iuris
ciuilis cauſis vniuerſe per ſe aliquid conſtitu-
ere, niſi vbi res ipſa ad propriam Imperato-
rum poteſtatem pertineret: veluti in vecti-
galibus; ad fiſcum ſuum pertinentibus, in re
militari, ſimilibusque. Coeperunt tamen ſen-

ſim paullatimque inſurgere, et noua iura Edi-

Qis ſuis conſtituere, cum ſatis proſpectum
ſuae potentiae vidiſſent. Indeque adeo Edi-
a Principum cenſeri debent Legum nume-
ro. In prouinciis autem, praecipue Caeſaris,
ijam primi Imperatores, iure Proconſulatus,
liberiori edicendi poteſtate vſi videntur eſſe,
cum et ipſi prouinciales magiſtratus olim ma-
lorem vrbanis poteſtatem habuiſſent.

1) Plin. ep. X, 77.
) L. 2. §. 1. D. de &Cr. Vellei.

2) ibid.
§. VII.

Quare cum, ex omni genere Conſtitutio-
num Principalium, ſola Edicta vim Legum

perpetuarum habuerint: miſſis ceteris, cum

inprimis

4

inprim
Dige
nere!

Ave
ſunt:
tum V
Colln

(TVYAM,

tem ex
it Pan

Hir in

Peorun,

uunn

Aboleu
repet
it. a
ellift
Atque
ri⸗ ,
tur in

tonenn
) I.
Ene
). G⸗
)I.
9) I.
5) He
NE
91I.
g.
Ment

Mu

tiqe i
etui i.

m dein-
Velleiu

lton. .

nperto.
Gumſatis
in iuris
conſtitu⸗
nperto.
in vecti
s, in te
menſen⸗
jura Edi-
oſpectum
deo Edi-
n nume-
Cielars,
Onſulatus,
mntut elle,

0lim ma.

l.

uſtitutio⸗
n Leun
. cum

terl,
optims

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 383

inprimis infinitum foret, omnia Reſcripta e
Digeſtis et Codice enarrare, de hoc ſolo ge-
nere Principalium Conſtitutionum dicemus.
§. VIII.
AVGVSTI quidem Edicta praecipua haec
ſunt: EDIcCTVM, de quaeſtionibus, propoſi-
tum Vibio Auito et L. Aproniano ſuffectis
Coſſ. m) a. V. C. DCCLXI, Chriſti VIII: EDr-
CTVM, quo cautum fuit, ne pater filium mili-
