Poνιäαιιaποτι Magiſtri, et Exaραιοι g). Liber
tribuitur in LXXX. titulos; eſtque vtiliſſi-
mus ſtudio iurisprudentiae. Primus edidit
graece Theod. Adam. Sualenbergius b). La-
tinum fecit Bernardus a Rey?): cui ſucceſſit
noua interpretatio elegentior Io. Merceri ).
Deinde prodit D. Gothofredi editio prae-
ſtantiſſima, adiecto Gloſſario Nomico 2).
Scriptos huius Promtuarii Codices recenſent
Suareſius et Neſſelius m). Nouam vero edi-
tionem luculentiſſimam parari a Dau. Ruhn-
kenio V. C. accepimus; quae vt propediem
prodeat, optabile eſt. Eiusdem Harmenopu-
li Epitome Iuris Canonici Graecorum n), aliique
libri ſunt: de quibus hoc loco dicere nihil
attinet 0).

e) v. Fabric. Biblioth. Gr. Vol. X. p. 273.
F) Cuiac. Obſ. VI, 1o.

g) v. Pracfat. Harmenopuli: quae etiam reperitur apud
Fabr. Bibl. Gr. Vol. XII. p. 437.

b) Pariſ. 1540. 8. cuius exemplum manu Iac, Caiacii
pluribus locis valde auctum emendatumque e libro
ſeripto, ex libris Io. Bened. Carpzouii, illatiun Biblio-

XX the-

69o Iib. I. Ceb. De luriprudentis nou ſima 140

thecae Ampliſſimi Senatus Lipfienſis, ſeruatur: que no-
vus editor vt vtatur, iurisprudentiae cauſa, optabile

eſt. ”
) Colon. 1 547. er 49. 8. 4 üunti
1) Lugd. 1556. 8. =ð =DM Ppeii
1) Geneu. 1597. 4. Ture
) Wareſ Not. Baſ- §. 5. MMR Caal. Bibt. Vindolon. qus
P. II. p. F. s,
2) Edita a Leunclau. Iur. Gr. Rom. IL. I.I. kacie
*) v. Fabr. Bibl. Gr. Vol. X. p. 273. 8
C. xvVI.
Extat etiam MeXsrn rre PiN õ 0,

ſiue Commentatio de nudis padctis, incerti tem-
poris et auétoris p). Laudantur praeterea
plurimi alii Graecorum lIurisconſultorum
libri inediti, qui in bibliothecis adſeruan-
tur: veluti 10SEPRI TENEDII Index
Beαπια0 xMατι π sονXαπον, et TIeXαιι Be⁵αα
2&ατ οαρεοονα; de quibus legendi ſunt
Indices bibliothecarum. Neque enim mul-
tum hoc loco de iis dici vel bpoteſt, vel ne-

ceſſe eſt.
) apud Freber. in Leunclau. Iur. Gr. Ronr. TL. II.

9 v. Suareſ. Notit. Baſil. §. 8. Lambec. Comm. Bibl. vin.
Zi Lib. EII. Nſel. Catal. Bul. V. mdobon. Ms5S. 4
II. 6. 74

Dn.

bile

NNeg.

2Baßil. Macedone veque adexcid. Conſtant. 691
F. XVII.

Ceterum Romana iurisprudentia, Con-
ſtantinopoli ſemper fere culta, et tradita );

penitus ex Oriente profugit, occupata a

Turcis imperii orientalis ſede. Quod ſi
quis hodie vſus ſit iuris Romani inter Tur-
cas, vti tradunt *½), exiguum tamen eſſe;
facile eſt ad exiſtimandum.

„) §Saeculo XII. Irnerium ius eiuile ibi didieiſſe tradit

Ciron. Obſ. Iur. Can. V, 5.

D Menag. Amoenit, Iur. Ciu, cup. XXPI. ynckeri btele

05² IV; 1. P. 397.

692 Lé. IV. Cap. III. De Iuris Iaſtinianei

r r e . r r r Ie e r e e e

CAPVT III.
DE
IVRIS. IVSTINIAN EI
REVOCATIONE
IN
VSVM ET SCHOLAS
OCCIDENTIS8

SECTIO TI

§. I.

lum igitur in Oriente poſſeſſionibus ſuis

quaſi deiecta, ac fugere coacta, cum
omni ſupellectile, ceſſiſſet Iurisprudentia,
veterem ſuam patriam, Italiam, vbi nata,

eæt educata, et dotata, repetiiſſe, vt anti-

quum patrimonium, antea propemodum

deſertum et incultum, recoleret, viſa eſt.
Ac tametſi, qui illius antiquum patrimo-

nium colerent, quaſi colonos, et admini-
ſtratores quosdam ſemper habuit in Italia;
ſenſim paullatimque tamen negligendo poſ-
4 ſeſſtiones veteres, temporum etiam calami-

tati ·

eule

itibe

das

dact
fele

cum
yero
tenti

tins

I

Iye

muc
Mag

Iur.

lis
Sola
luſt

obd

ius
nor
hn!
nor
ris
niſ
Pro
cete
adi
den

I

ſuis
uin
tia,
ta,
nti⸗

reuocatione in vſum et ſebolas in Occid. 693

tatibus, ita imminutus ager erat, vt paruus mo-
dus ſupereſſet, et ad tantam ſterilitatem ad-
ductus, vt propemodum nihil fructuum ex
ſeſe efferret. Cum vero ex oriente pulſa
cum bonis artibus omnibus rediiſſet, tum
vero veterem recipere dignitatem, atque po-
tentiam coepit. Sed preſſius atque diligen-
tius rem exponemus.

§. II.

In Occidente, vt ſupra tradidimus, poſt
Theodoſi iunioris tempora Codicis potiſſi-
mum Theodoſiani, et Alariciani auctoritas
magna fuit, diuque perſtitit. Neque vero
Iuris luſtinianei vſus in prouincias, a barba-
ris occupatas, ac poſſeſſas, induci potuit.
Solam Italiam et Africam, barbaris ereptas,
Iuſtinianus corporis, a ſe editi, neceſſitate
obſtrinxit. In Africa, ab Saracenis inſeſſa,
ius Iuſtinianeum, vna cum imperio Roma-
norum, poſſeſſi one ſua paullo poſt excidit.
In Italia vero cum Langobardi inſediſſent,
non ſolum in Exarchatu, ſed etiam in cete-
ris prouinciis, Langobardorum dominatio-
ni ſubiectis, auctoritatem obtinuit ſuam ),
propterea, quod et hi populi, ad exemplum
ceterarum barbararum gentium, a ſe ſub-
actis prouinciis veteres leges et iura ſua pru-

demti conſilio reliquitent. Neque vero

XX = poſtea

694 Lib. IV. Cap. III. De luris Iuſtinianei

poſtea cum a Francis debellati Langobardi,
Italiaeque regnum conſtitutum eſſet, iuri Iu-
ſtinianeo vis abrogata ſua b). Itaque ſemper
in Italia poſt luſtinianum vſus iuris Iuſtinia-
nei permanſit *).
a) v. Leg. Langobard. Lib. I. tit. 29. . Feud., L. er II.

Feud. 2.
5) Leg. Langobard. II. tit. 56. Baluz. Capitular. Reg.
Francor. T. I. p. 345. 774. cf. Conring. de Orig. Iur.
Germ. c. 20.
[**) v. Senckenberg. de receptione Iuris Rom. in pench
III. Merbod. Iuriepr. p. 03. 4g.]

6. III.

Maior tamen vſus Codicis et Nouellarum,
quam Pandectarum, fuit, Clerieis i inprimis
auétoribus c), quorum praecipua iura ac pri-
uilegia in Codice et Nouellis continebantur.

) Conring. l. a Perrus de Marca de Concord. Sacerd, et

Enimuero, ſi Iuris Iuſtinianei vſus reman-
ſit, qui fit, vt ſaeculo XII. in Italia inſtaura-
tum, reſtitutumque dicatur? In quo ſic te-
nendum eſt, etſi vſus fuerit eius iuris, mul⸗
tis tamen nouis Legibus vel moribus ſuper-
uenientibus, ita aucétoritatem ſenſim immi-
nutam, vt vix vmbra aliqua adpareret. Ita-
que cum ſaeculo XII extitiſſent, qui iura Iu-

ſinianes, corumqus Corpus enarrarent, au-
dito-⸗

ditor.

magr
ne,
fieren
ſünie
ſolun
jam!
ile⸗

que
ſtitu
cere
ue
Gor
exib
tion
eſt,
que
ru

Dig

. 5
rS
ill

ſiit

mO
et:
dun
Pe

der

N.
lur.

bett.

an,
Imis
Pti.
ltür.
e

man⸗
zura⸗
te⸗
“
pel⸗
minl⸗
lta⸗
ulu⸗
t, l⸗

reuocatione in vſum et ſeholas in Occid. 695

ditoribusque ſuis traderent, eſſentque in
magna doctrinae ac prudentiae exiſtimatio-
ne, vt magni ad eos audiendos concurſus
fierent, tum vero aucétoritas ac vis iuri Iu-
ſtinianeo reſtituta videbatur, iterumque non
ſolum in Italiae iudicia reducta eſt, Aed et-

iam in peregrina et externa regna primum

illata.
5§. Vv.
Cauſae autem eius rei varie eduntur. Nam-
que nonnulli, Lotharii II. Imperatoris Con-
ſtitutione in Italia iuſſos fuiſſe quosdam, do-
cere, interpretarique Ius Iuſtinianeum, huic-
que iuri ſoli, abrogatis ceteris legibus, au-
Gtoritatem, ſtatuunt, datam ). Alii vero
exiſtimant, inuento in Amalphitana expugna-
tione Pandectarum, quod nunc Florentiae
eſt, exemplo, effectum illud eſſe, ſtudium-
que illud refloruifſe, vel etiam id Pandecéta-
rum exemplum occaſionem dediſſe, vt ICti
Digeſta enarrarent, vel vt Lotharius Imp. iu-
ris Romani ſtudium pracciperet. Sed prior
illa cauſa aguitur inde e), quod neque Con-
ſtitutio illa Lotharii II. editur, neque teſti-
monium de ea re ſcriptoris alicuius antiqui,
et aequalis laudatur. Haec vero ratio du-
dum etiam exploſa, atque eiecta eſt, pro-
pterea, quod dudum ante iſtam Dige-
XxXx 4 ſtorum

696 Lib. IV. Cap. IIl. De luris Iuſtiniane,

ſtorum inuentionem iactatam, et ipſa Di-
geſta in vſu et ſcientia /), et iuris Iuſtinia-
nei enarrationem in ſcholis verſatam hodie
conſtat. Pepo enim primum, ac poſt nerius
ante iſtam Amalphitanam expeditionem ius

ciuile profeſſi ſunt Bononiae g). Ipſa vero

exempli iſtius Digeſtorum tantopere vendi-
tata inuentio multis iisque grauiſſimis dubi-
tationibus obnoxia eſt.

2) Sigon. de Regn. Ial. XI. fin. Panciroll. de claris Leg
Interpr. II, 3. et 23. Gifan. vit. Iuſtin. in fin. Artbur-
Duck. de Auctor. Iur. Ciu. I, 14. Ciron. Obſ. Iur. Can.
V, 5.

e) Primus eam rationem impugnauit Fy. Lindenhrog. in
Praef. ad Cod. Leg. antiqu. deinde Georg. Calixtus
Epitom. Tbeol. Moral. p. 12. Quibus cum Barthol. Ni-
buſius ſatisfacere acriter tetendiſſet, tandem H. Conrin-
gius totam iſtam ſententiam penitus eiecit cum in praef.
ad Orig. Iur. Germ. tum in Orig. Germ. c. 22. et 23. ac
denique etiam in Reſponſione ad Nibuſii Obiectiones,
quam Originibus Iur. Germ. ſubiecit p. 259.

f) v. Guid. ad Grandi Epiſt. de Pandect. ad Io. Auera-
nium p. 49. Atque in Anglia etiam Digeſta ipſa Saec.
XII. lecta fuiſſe docet, praeter Schwarz. in Exercit. de
deriuatione Pandeétarum ex Forentinis, inprimis P.
Bondam V. C. in Animaduerſ. Crit. c. XI.
g) Odofredus ad L. 1. D. de Iuſt. er Iur. [(v. Senckem-

,²² l. c. p. 774.]
g. VI.

Sed non alienum fuerit de iſta quaeſtione
ſuper exemplo Pandectarum Florentino non-
mihil, veluti per indicem, attingere. Eſt enim
illius

vone
non⸗
ninm

reuocatione in vſum et ſcholas in Occid. 697

illius exempli tanta auétoritas, et praeſtantia,
vt id cognoſcere attineat. In quo, vt eorum
ſententiam non plane amplectamur, qui li-
brum iſtum ſcriptum eundem eſſe ſtatuunt,
quem lIuſtinianus ipſe in aliquam prouinciam
miſerit, neque iis ſubſcribamus, qui ex eo
cetera omnia Pandectarum, quae hodie ex-
tant, exempla quaſi ex fonte, manaſle arbi-
tranturh): hoc tamen neceſſe eſt, iſtum Co-
dicem vltimae eſſe antiquitatis, ceterisque
Pandectarum codicibus ſcriptis haud dubie
praecellere: ſtatimque ab eo tempore, quo
in notitiam ICtorum doctorumque homi-
num veniſſet, in ſumma exiſtimatione fuiſ-
ſe ac laude verſarum. Id autem non eo de-
bet valere, vt hunc librum omni errore va-
cuum, eiusque lectiones, quamuis omni
ſententia carentes, vitioſasque, tamquam
oracula quaedam, pro certiſſimis habeamus.
Quod qui ſtatuunt, quid aliud, quam libra-
rium humano auguſtiorem, et tantum non
deum aliquem, faciunt?).
°) Principes huius ſententiae ſunt A. Auguſtin. Emend.
L, r. III, 1. Laurellus in dedicat. Pandect. FHlorent. et
H. Brencmannus Hiſt. Pandect. III, . Plerique vero do-
Cti ſententiam hanc impugnant. Quod de induſtria fecit
Ichwarzius in Exerc., an omnia Pendectarum exempla ex
Florentinis manarint. Ceterum omnino de hac quae-

ſtione adde IIluſtris ac ICtiſſimi litteratiſſimique I. H.
Bornii hac de re Exercitationem pereruditam.

XX 5 ) Iia.

698 Lib. IV. Cap. IIl. De Iuris Iuſtinianei

¹) Itaque haud dubie comparanda etiam aliorum libro-
rum ſcriptorum varietas, aeſtimanda ex regulis criti-

„

cis, ac diindicanda eſt: vti optimi Critici facere in aliis
auctoribus antiquis conſueuerunt, quamuis vnus eſſet
Codex omnibus longe antiquior. cf. Mieliugii praæfat.

§. VII.

Eum librum in expugnatione vrbis Amal-
phitanae inuentum, Piſanisque a Lothario II.
Imperatore donatum, Piſas translatum eſſe,
conſtans fere fama eſt, ſed ſine auctore. Ita-
que quamquam plerique docti homines eam
amplexantur, videlicet, vt miſcendo fabulas
librum iſtum auguſtiorem, totamque rem
mirabiliorem faciant: tamen ab omni proba-
bilitatis ſpecie adhorrere, quippe teſtimo-
niorum antiquorum auctoritate deſtitutam,
facile quiuis intelligat ). Id vnum certum
eſt, librum Piſis debellatis deportatum Flo-
rentiam eſle; vbi etiamnum hodie magna
cum cura adſeruatur. Hiſtoriam huius Co-
dicis perſecutus eſt de induſtria H. Brenc-
mannus/): quamuis iſtam fabulam omni ope-
re tueri laboret.

) Fabulam iſtam ex profeſſo impugnauit Guldo Gran-
dus Epiſtola de Pandectis ad V. Cl. Io. Aueranium Flo-
rent. 1726. et ibidem a. 1727. cum notis variis et adpen-
dice veterum monumentorum repetita. Quem eum Bern.
Tunuccius refutare adgreſſus eſſet, ad Nobiles Socios
Cortonenſes, qui Academici Etruſci dicuntur, Epiſtola, in
Jua uonstulla refutanrur ex epiſtola G. Grandi Lucae

1728.

reuocatione in vſum et ſeholas in Occeid. 699

1728. 12. Grandus ſeripſit Vindicias pro ſua Epiſtola
de Pandectis aduerſus inanes querelas er oppugnationes
Bern. Tanuccii Piſ. 1728. 4. Reſpondit Tunuccius ſcri-
pto libro, cui index: Difeſa ſeconda dell vſo antico del-
le Pandette, del ritrovamento del famoſo manoſeritto
di eſſe in Amalphi ete. Florentiae, 1729. Tandem
eandem quâeſtionem tractauit Bart. Luccabertius, li-
bro, qui inſcribitur: Naova diſamina deila Storia delle
Pandette Piſane, et di chi prima le rammentaſſe, come
ancora d'altre incidenti queſtioni in Fuenza 1730. 4.
[ef. Maſcou. Comment. de rebus ſub Lothario geſtis Lib.
II. c. 760.]

2) Hiſtoria Pandectarum.

§. VIII.
Reſtat igitur vnum illud, vt ſtudium iuris
Iuſtinianei reductum, ſiue potius tantum in-
cenſum, debeatur docentium illud denuo
ICtorum aucétoritati, et exiſtimationi. Nam
ſaeculo XII. primum PEPoO, mox IRNERIVS,
ſiue Guarnerius, hoc eſt Wernerus, Germa-
nus, quem Conſtantinopoli, fama eſt, didi-
ciſſe iurisprudentiam, ſcholas iuris ciuilis ape-
ruerunt, ad eosque tantus auditorum conflu-
xit numerus, vt iurisprudentia tum vitam re-
cipere videretur, vt auctoritas, atque cultus
iuris Iluſtinianei omnes fere Europae prouin-
cias peruagaretur: ſenſimque fora ac iudicia
omnia occuparet, tacita primum, deinde etiam
expreſſa Principum voluntate. Quod etiam
in Germania noſtra contigit ).
m) De vſu et auctoritate Iuris Iuſtiniane: egeriint inſtis
libris, et diſſertationibus, Arthur. Duckius de Vſa er au-

torirase

700 Lib. IV. Cap. II. De Iuris Iuſtinianei

ritate iuris ciuilis Romani in dominiis Principum Chri-
ſtianorum Lond. 103. 8. Io. ILoach. Hagemeierus de Hu
ter auctoritate iuris ciuilis Francof. 1603. 4. Helfricus
Funnius de auctoritate iuris Gieſſ. 1629. 8. Ericus Mau-
ricius de Labris iurie communis eorumqne vſu. Henr. Lin-
ckius Diſſ. de Iuris Iuſtin. receptione atque auctoritate in
Germania Altorf. 107o. et o. Hulder. Eybenius de au-
Ror. vſuque iuris Iuſtin. in Germaniae iudiciis in Opp. lo.
Sum. Sryckius in Diſcurſu praelimin. Vſui Mod. Pand.
praemiſſo. Io. Caſp. Heidelmannus in Diatrib. Hiſt. Iu-
. rid. de Receptione iuris Romani eiusdemque er Legum
Germ. veterum in foris vſu auctoritateque praeſente Gorß.
773. 8. Ern. Loach. Weſtphal. Diſſ. de iuris Romani
indole et obligandi diuerſa ratione ac dignitate in foris

de receptione iuris Rom. in Append. III. Merbodi Iuris-
prudent. Fref. ad M. 7756. 4.]

SECT. II.
De ICZiS:
de

—

Schola Irneriana, Accurſiana, Barto-
lina, Cuiaciana,

methodoque
Ra m i ſtica.

§. I.
upereit⸗ vt de ICtis a tempore reuocati in
Vvſum iuris Romani, eorumque ratione ex-
ponatur. Eorum diuerſae extiterunt Scho-
lae, diuerſam ſequentes viam: primum Irne-
riana,

apud Romanos! er Germanos Roſtoch. 17/5. Seuckenberg.

fen

mnnt

(Mia
ſuge
trad

I
ner
prin
yoce
omn
cona
Citc⸗
tio
60
inten
ICti
curt.
4)

MA

IIIX

DVS

Iitat

ſba⸗
inh
aen

un
ts.
ni
ris

15⸗

reuocatione in vſum et ſcholas in Occid. 701

riana, deinde Accurſiana, poſt Bartolina, hinc
Cuiaciana, denique Ramiſtica. De quibus

ſingulis hoc loco ſingulatim, ſed breuiter,

trademus.
§. II.

Irneriana quidem Schola auctorem ac
principem habuit IRNERIVM, ſiue Guar-
nerium, vel Wernerum, Germanum. Is cum
primum Rauennae artes liberales tradidiſſet,
vocatus Bononiam, ius ciuile, cum ſummo
omnium plauſu, maximoque auditorum
concurſu, publice profeſſus eſt. Mortuus eſt
circa annum Chriſti MCXL). Eius haec ra-
tio fuit, vt breuibus enarrationibus, quas
Gloſſas vocant, ſiue ſcholiis, Ius Iuſtinianeum
interpretaretur. Quam ſecuti Auditores, et
ICti deinceps tenuerunt fere vsque ad Ac-
curſium.
a) v. G. Grandi Epiſt. de Pandectis. H. 12. n. 74.

§. III.

In eius Auditoribus principes fuerunt
MARTINVS GOSIAS, BVLGARVS, HVGoO-
LINVS APORTARAVENNATE⸗ ctIAGCO-
BVS: quos Fridericus I, Imperator, aucto-
ritate eorum motus, in Comitiis Roncalien-
ſibus anno Chr. MCLVIII, adhibuit b). Sed
in his Martinus et Bulgarus, cum alter aequi-

tatem, ius ſeriptum alter defenderet, veluti
Labeo

702 Lib. W. Cap. III. De luris Iuſtinianei

Labeo et Capito, diuortia fecerunt: quae
diſſenſiones latius manarunt, etiam inter Au-
ditores, a quibus ad ſequentes ICtos deffu-

xerunt: ita vt Goſianorum, ac Bulgarianorum

nominibus ſecernerentur. Harum autem
diſſenſionum veſtigia etiam in Decretalibus
Pontificum non raro adparent c). Ab his
duobus doctoribus profecti deinceps et il-
luſtres facti ſunt inter Goſianos quidem
PLACENTINVS, ALBERICGVS a Porte Ra-
vennate, et PvYvLEVS, inter Bulgarianos au-
tem 10ANNES BOSSIANVS,; NICOLAVS
FVRIOSVS BAGAROTTVS, LOTHARIVS

CREMONENSIS8s, AZO, HOMOBONVS

HOSTIENSIS8, ROFFREDVYS BENEVEN-
TANVS, IACOBVS BALDVINVS, ODO-
FREDVS, et ACCVRISVS ). Qui
omnes Gloſſatorum nomine proprie adpel-
lantur.
b) Radeu. Vit. Frid. I I, 5.
c) v. Ian. a Coſta in Summar. et Commentar. ad Decie-
tal: paſſim.

4) v. Brunquell. Proluſ. de Sectis, et controuerſiis Iuris Iuſti-
mnianei interpretum, quos Gloſſatores adpellamus, Ien.: 7725.

5. IV.

Inter haec cum etiam ius Canonicum, in-

primis Gratiani Decretum, auctoritate Pon-
tificum, enarrari in ſcholis eſſet coeptum,
duae

duae
fun,
Neq
„ nes:
Gibe
taret
ſicis
Leg⸗
uup
et in
ſm
cum
tifici
Ue

giys
inge
tum
ſuit,
Guo

guae
Au.
efu.

runn
Gtem
libus

his

et I.
idem
N-

4l⸗

4AVS
UIVs

NVvS

VEN-
050

C
pel⸗

De

tr⸗
len

m⸗
bon⸗
gtum;
dde

reuocatione in vſum et ſeholas in Occid. 703

duae extiterunt diſciplinae, quae Decretiſta-
rum, et Legiſtarum nomine celebrarentur.

Neque horum minores fuerunt contentio-

nes: cum inprimis Italia in duas factiones,

Gibellinorum et Welphorum, diſtracta agi-
taretur: quorum vna Caeſaris, altera Ponti-

ficis auctoritatem ſequererur ac defenderet.
Legiſtarum, id eſt, ijuris ciuilis interpretum,
quippe a Caeſaribus vario genere dignitatis,
et iuribus inſignibus ornatorum, ſecta cau-

ſam Caeſarum aduerſus Pontifices tuebatur:

cum contra Decretiſtarum natio ad Pon-

tificis auctoritatem neceſſario ſe contu-

liſſet.

Saeculo XIII, FRANCISCVS ACCVR-
sivVs, qui ab Azone profectus eſt, tanto

ingenii acumine, tantaque auétoritate fuit,

vt ſuperiores omnes viciſſe videretur. Tan-
tum autem ſtudium iurisprudentiae in eo
fuit, vt in ſolitudinem ſeceſſiſſe tradatur,
quo maiori diligentia, collectis, inque or-
dinem redacétis ſuperiorum ICtorum Gloſ-

ſis, lIus ciuile illuſtrare poſſet. Ab eo igi-
tur perfecta eſt Gloſa, circa annum Chr.

MCCXX *), ſummam auctoritatem naca,

quam hodieque fere obtinet.

e) v. Paneiroll de Clr. Leg. Imerpr. Il. o0.

704 Lib. IV. Cap. III. De Iuris Iuſtinianei
§. VI.

Accurſu acumen, et diligentia, indeque
auctoritas fere omnes ad ſe audiendum con-
uertit. E quo factum eſt, vt omnis fere ſe-
Garum diſſenſio conticeſceret. Ceterum ab
eo profecta eſt ratio, vberioribus commen-
tariis iuris ciuilis illuſtrandi, atque explican-
di ). Eam rationem viamque ſecuti ſunt
Auditores ſectatoresque: a quibus propaga-
ta eſt vsque ad Bartolum, nouae ſcholae
principem. Praecipui vero ſcholae Accur-
ſianae auctores ſunt, primum duo eius filii,
FRANCISCVS ACCVRSIVS, et FRAN-
CISCVS CERVOTIVS, deinde vBERTVS
BoOHIVS Parmenſis, I10 ANNES COLVMBTL
NVS, IACOBVS ARDIZO, ODOFREPDVS
Bononienſis, PINVS ROSSANVS, PE-
TRVS de BELLA PERTICA, OLDRADVS,
IAC. de BELVISO, BVTRIGARIVS, CcCI-
NVS Piſtorienſis, ALBERICVS d ROSATE,
FRAN C. TIGRINVS, FR. RAMPONIVS,
et NIG. MATTARELLVS; de quibus in-
primis Guido Pancirollus g), aliique expo-
ſuerunt.

y) Eius in interpretando ſollertiam, quamuis multi val-
de contemnant, tamen miris modis effert Cuioc. Objſ. III,
2. quem etiam alii doctiſſimi ſane Cti ſequuntur.
Cuius laudis ea vis eſie debet, isque modus, non vt

cum doctum fuide, aut, vbi litterarum lux deſiderare-
. tur,

tur,

potl
pute

Hae

A
daecl
le 54
Cto
tami
ſupen
ledti⸗
fere
uae
do p
tenſe
men
trach
tum
in ſi
beret
teros

91

1 V.

Ni

egue
con⸗

teſe.

m ab
men-
lcan⸗
ſunt
Pape⸗
holae
r⸗
fli

AXN-

TTIS

MU⸗
1VS5
Pl⸗
PV8;
c-
ATI,
IVs;,
85 in⸗
expo.

glirel⸗
Nlun
uumtu.
non ſt

lerate⸗
tur,

reuacatidue in vſum et Ncholas i in Occid. 705

tur, reéte vidiſſe, ſed vt, in quibus ſolo ingenio niti
poſſent, et induſtria, in iis egregiam operam nauaſſe,
putemus.

g) de Cur Leg. Iuterpr. Lil. II.
§. VII.
Accurſianae diſciplinae ſucceſſit Bartolina
Saeculo XIV: cuius auctor fuit BARTOLVS
de SAXO FERRATO. Is profectus a Cino
ICto, plane aliam ingreſſus eſt viam; vt non

tam interpretaretur iura; et explicaret, Vti a

ſuperioribus factum erat, quam potius Dia-
lecticam Arabicam, quae tum primum pro-
ferebatur; in lurisprudentiam immitteret et
quaeſtionibus propoſitis, ſubtiliter, diuiden-
do partiendoque dirimendis, calumniam fo⸗
renſem inſtitueret ). Quam effuſam com-

mentandi, diſſerendique rationem, a Bartolo

traditam, ICti tenuerunt, vsque ad Alcia-
tum fere et Cuiacium. Bartolus vero cum
in ſummo honore, gratiaque fuit apud Im-
peratorem Carolum IV. ), tum apud ce-
teros omnes ſumma exiſtimatione floruit.

) Panciroll de Clar. Leg. Inerpr. I1,6. et7.

¹) v. PDiplouatatius in Vita Bertoli S. 6. quam Fabric.
Bibl. Gr,: Vol. XII. p. 555: retulit.

706 Lib. IV. Cap. II. De luris Iußinianei
5. VII.

E ſchola eius inprimis prodiit BALDVS,
poſt Bartolum ſummae auctoritatis ICtus,
ſed ingratus erga praeceptorem ½). Baldo
ſucceſſit diſcipulus, ?"AVLLVS CASTREN-
S1S: hunc ſecutus eſt auditor ALEXANDER
TARTAGNVS, Imolenſis; a quo profecti

ſunt illuſtres duo ICti, BARTHOLOMAEVS

SOCINVS, et IASON MAYNVS. Neque
tamen tacendi ſunt ANGELVS et PETRVS
vterque BALDVSs, BARTHOLOMAEVS.
SALICETVS, IAC. ALGAROTTVS, BAR-
THOLOMAEVS CAEHFOLLA, FRANG.

CVRTIVS, HIPPOLYTVS RIMINALDVS,

RAFHAEL. CVMANVS, ALENXANDER a5
ALEXANDRO, ſcriptis Diebus Genialibus
inprimis clarus, 10 A NNES denique BER-
TACHINVS: de quibus conſulendi, qui vi-
tas ICtorum perlſecuti ſunt).

1) Panciroll. de Clar. Leg. Iuterpr. II, 72.

1) Pancirell. l. c. lib. II. Io. Fichardus, in Pitis ICror. il.
luſtr. Marcus Mantua in Epitome Viror. UWluſtr. Io. Ba-
ptiſta de Gaſalupis in Hiſtor. Interpret. et G loſſat. Iuris,
Cattelinuus Cotta in Recentione inſignium Iuris interpr.
et Matth. Ur ibaldus Mopha, i in Cutalogo Inuterpr. Iur.
Ciu.

F. IX.

2

de

in iu

ruum

illox
A1C
viam
Cun
Alex
widi⸗
tem
eand
Jn

cxzull

ſeili
gant
Co
ficie
rum
h
4Pt
CON

ſegn

i

drs,
s,
aldo
REN-
DER
fechi
AIVS
eque
raVS
EVS
AN-

NC.

1n
ibue
3n-
i ſi⸗

Cor. i.
. B⸗
r. luri,
interyr.
r. M.

reuocatioue in vſum et ſcholas in Occid. 707

Sequitur Saec. XVI. Cuiaciana ratio, quae
in iurisprudentiam lumen artium humanio-
rum intulit: quod paullo ante in Occidente
illuxerat. In qua princeps extitit ANDR.
ALCIATVS. Nam etſi iam ante eandem
viam ingreſſi erant Caſtilioneus, Raphael
Cumanus, Fulgoſius, et Alexander ab
Alexandro: tamen ceterorum ICtorum in-
uidia contemtuque iacuerunt. Alciatus au-
tem eo ſucceſſu vſus eſt, vt inde certatim
eandem rationem ſequi ICti inſtituerent:
quamquam non SEerant, qui contemtus
cauſa illos Humaniſtas, ſe autem gloriae
ſcilicet gratia, egregio nomine, et ele-
gantiae eorum teſte, Realiſtas vocarent.
Quod genus hominum nec defecit, nec de-
ficiet vmquam: cum litterarum humanio-
rum diſciplina, cum ſummo labore coniun-
a, adeoque difficillima, nec niſi ingenio
apta ſollerti, huic hominum ignauiae non

conueniat.

§. X.

Eodem tempore fuit, qui eandem ſectam

ſequeretur, AEMILIVS FERRETVS; a quo
profectus eſt ANTONIVS GOVEANVS. Ex

YXy 2 Alciati

7⁰8⁸ In. 7. . ay. III. De Iuris Iuſtinianei

Alciati autem diſciplina prodiit eximius ille,

et in omni litterarum genere eruditiſſimus
ANTONIVS AVGVYSTINVS, cuius in Ro-

manam iuris ſcientiam, ipſumque ius Ca-
nonicum egregia extant merita. Secuta eſt
ingens einsdem ſeclae atque viae turba do-
Rorum ICtorum, in Gallia inprimis, in qua,
paullo Poſt, quam nata elegantior i iurispru-

dentiae ratio, relicto veluti pattiae Italige

ſolo, ſedem domiciliumque poſuiſſe vide-

batur, veluti AV. GALVANVS, EGVI-

NARIVS BARO, FRANC. DVARENVS,
TRANC. BALDVINVS, MIVGO DONELLVS,

ANT. CONIIVs, RVSSARDVS, aliique,

ſed omnium princeps IAC. CVIACIVS,
qui tantum cum in Romana jurisprudentia,

tum in ceteris iuribus, litterisque ommbus,

effecit, vt neque ante eum, neque poſte eum

fuerit, neque futurus ſit quisquam, qui non

dicam ſuper. are, ſed 4equare eius docktrinam

et merita poſſit: cuius viri virtutem et me-

rita ſummi et optimi ICti vim notionemque
explere merito dixeris: qui artem interpre-
tandi docendique luris Ciuilis ad id faſti-

gium extulit, Vt ſummo iure Cuiaciana ſit

ab eo ratio adpellata. Huius praeſtantiſſimi
ICti et interpretis libros, ſumma eruditione

ſeriptos, maximo acumine et diligentia ela-

boratos,

boran
verla
laude
quoe
nus,

eum

plea

X
tum

Con

u
ſue

gyuac

artikl,

Gra

rund
Ulad

TRA

80

NVs
TR
DER
MA
005
DIX

reuocatione in vſum et ſcholas in Occid. 709
boratos, in ſummo pretio ſtudioque eorum
verſari debere, qui ad aliquam idonei ICti
laudem adſpirent, omnes concſentiunt. Nec,
quod de Ciceronis libris ſcripſit Quintilia-
nus, de huius ſcriptis dubitem adfirmare,
eum iam multum Proſeciſſe, cui Cuiacius
Placcat.

§. XI.

Neque adeo mirandum, ſi inn aetas tan-
tum doctiſſimorum ICtorum foetum fudit.

Contigit hoc in omnibus fere artibus, vt,

quo tempore vnus egregius artifex enituit,
ſiue exemplo, et imitatione ſiue fortuna
2

quadam, multi alii i in eodem genere inſignes

artifices exiſterent. Vel vna illa Oratorum
Graecorum aetas illud comprobet. Fue-
runt igitur Cuiacii tempore, vel paullo poſt,

illuſtres ICti inprimis, GVIL. BVDAEVS/

TRAN C. HOTTOMANNVS, BARN. BRIS-

SONIVS, EM. MERILLIVS, IO. BELLO-
NVS, ILO. CORASIVS, P. FABER, BER-

TRANPI, A. GVIL. COSTANVS, PHIL.
BERTERIVS, STEPH. DVRANTIVS, GVIL.

M ARANVS, VIN C. GABOTIVS, IAN. A.
COSTA, INNOC. CIRONIVS, ANT. DA-
DINVSALTESERRA, GVL. et RAD. F0&²

Vy 3 NERII9

710 Lib. IV. Cap. I! De luris Iaſinionei

NERII, FR. CONNANVS, ANT. MORNA-
cIVS, PETR. et FRANC. PITHOEI, fra-

tres, FR. FLORENS, IO. DOVIATIVS,

GorTrHOFREDI, pater et filius, aliique m).
Qui omnis in Galliae ſcholis, in quibus hoc

nomine Bituricenſis, et Tholoſana poſtea,

eminuerunt, iura profeſſi ſunt.
m) Vitas horum ICtorum breuiter expoſuit Terraonus
in Hiſtor. Iurisprud. Roman.

§. XlII.

Neque tamen poſt Alciati Cuiaciique ae-
tatem Belgium et Germania noſtra expertes
manſerunt huius laudis: immo vero Gal-

lia poſt illos fere auctoritate ICtorum in

Iure Ciuili illuſtrium caruit; cum Belgium
et Germania non ſolum eam retinuerint,
ſed etiam vehementer auxerint. Ac in
Belgio quidem in primis illuſtrati ſunt ab
Iurisprudentia per litteras humaniores ex-
culta, vIGLIVS ZVIcCHEMIVS, IAC.

RAEVARDVS, IVLIVS PbACIVS, IAC.

CVRTIVS, ANTONIVS PEREZ, ARNOL-
DVS VINNIVS, 10. IAC. WISSENBA-
CHIVS, ANTONIVS MATTHAEI, MAR-
cVS LVYVCLAMA, CORN. ECRIVS, 10.

VOETIVS;, GERARDVS NOO DTIVS;,
3 ORT.

141

0T
HVDl
BRE
HOE
UCe

tpr

1atio
2481

II

WAI
CH4

TIRS
8TN.

c
ui

5)d
dil

e A⸗
bentes
im in
Gium

eriat,
Ac in. .

t
es ex⸗

14 0
ol-
ENL-
MAR-
10.

.
115,

0K1.

CMl.

reuocatione in vſum et ſcholas in Occid. 7n

ORTWINVS WESTENBERGIVS, 2ACH.

HVBERVS, ANT. SCHVLTINGIVS, H.

BRENCGMANNVS, CORN. BYNCKRERS-
HOEKIVS, ABR. WIELIN GIVS: vt viuos
taceam. In Germania autem noſtra de iu-
risprudentia Romana bene meriti ſunt, et
rationem Cuiacianam ſecuti, vDALRICGVS
2ASIVS, GREG. HALOANDER, MARC:
FREHERVS, IO. LEVNCLAVIVS, BERN H.
WALTHERVS, NIC. CISNERVS, IO. FI-
CHARDVS, HVBERT. GIFANIVS, RIT-
TERSHVSII, IO. GOEDDAEVS, 10.
SsSTRAVCHIVS, CONRADI, HEINECG-

cCrIVS n). Viuos autem non nomino, ne

quis ſe praeteritum queratur.

n) de Germanorum in iurisprudentiam meritis ſingulari
Diſſ. expoſuit Iuglerus V. C.

Ac in Germania celehrata quidem eſt
noua quaedam et horrida iuris exponen-
di, illuſtrandique via, auctore potiſſi-
mum MATT H. W ESEN BECIO, quae
a P. Ramo, qui in philoſophia tradenda
vſus ea fuerat, Ramiſtica vocatur. Cu-
ius haec vis eſt, vt per quatuor cauſa-
Vy 4 rum

rum genera lIus Ciuile tractetur. Araue
hac ratione poſt Weſenbecium plerique 3
Germania [Cti vſi ſunt, fere ecie ad
noſtram aetatem. Nunco vero ab elegn
tiae ſtudioſioribus, repudiata rnale Ra-
miſtica, Cuiaciana quaſi in regnum ſuum

colant et ſequantur Iuris Ciuilis doctores,
iurisprudentiae cauſa, optabile eſt.

712½ ILis. W. Cap. III. De luris Maſtinianei etc.

reducta eſt: quam vt magis magisque ex-

INDEX.

—

4

Aeun
hli
Acm
tur
Liliue
Aion
Ackio
AMur
Alur
Acnle⸗
Adhot
Aluoc
Aedlile
An
Aeli
Aliu
eun
Aerar
Vat

Afri⸗
Alric
it,
Abr 1
Aliar
lun

zete,

tque
e in
ad
gane
Re.
ſuum
eex⸗
res,

.

Wurnus Valens IC. p. 470.
Acclamationum origo. 352.
Aceurſius (Fr.) IC, 703. ab eo Gloſſ. ib. ratio eius ius ex-
plicandi, 704. Accurſianae Icholae auctores, ib. ſ.

Acecuſatoribus praemia conſtituta, 97, coeperunt haberi

turpes, ib.
Acilius (L. Sap.) IC. 237.
Acta Romae diurna ſunt ſuſpeéta, 209.
Actiones Hoſtilianae, 224. rei vxXoriae, ib.
Actiones legis, 22 I. compoſitae a Ctis, 224. vulgatae 222.

Altus legitimi quid? 221I.

Actus rerum, 301.

Aculeo (C.) IC. 255.

Adnotationes, 370. origo, ib.
Aduocati, 98. fiſci inſtitutus, 418. L
Aediles plebis, 15: et 72. curules, 70, eorum ratio ſuh
Auguſto, 283.

Aelius (Publ. Paet. Cat.) IC. 236.

Aclius (Sext. Paet. Cat.) IC. 223. ius Aelianum, ib., notas
euulgauit, ib. cf. 236. vbi libri.
dAerarium P. R. 107. apud quem eius poteſtas, ib. vbi ſer.
vatum, ib. duplex inſtiruit Auguſtus, 288. militare, 292.

Afer Domit. IC. vid. Domitius.

Africanus (Sext. Caec.) IC. 477.
Alaricus Rex Goth. facit breuiarium legum Rom, 534.
it, 562.
Album quid? 207.

Alciatus (Andr.) IC. 707. introduxit in Iurishr. litteras

humaniores, ib. eius ſectatores, 708.
1„ 5 Alexius

INDOEFE X.

Alexine Comnenus Imp. Gr. p. 650. eius Conſt. 671,
Alexii Comneni II. Conſtitutio 675.
Alexius III. Comnenus Imp. 65I.
— — IV. Angelus Imp. 652.
— — Ducas imper. accip. 653
Alfenus (Var.) 1C. 25I. ſcripia 252.
Ambroſius Imp. 544.
Aminius (C. Reb.) IC. 408. “
Anaſtaſius Imp. 547. ſuſtulit Chryſargyrum, ib. aedificat
murum Conſtantinopol. 548.
Anatolius IC. 629.
Ancus Martius Rex. Rom. 4. eius inſtituta, 10.
Andronicus Imp. 651.
— — balaeol. Imp. 654.
— — Pal. II. Imp. ib.
Anianus Refer. edidit Breuiar. Alaric. 562.
Anthemius Imp. p. 544.
Anthianus (Furius) 1C. 484.
Antia, 17.
Aurnezia; in Corpore Iur. 593. et 614.
Antiochus IC. 567.
Antonius M. 124. turbae, quas in republica feeit, ib. le⸗

gem fert de dictatura, 125. bellum cum Octauio, 126.

Antoninus Pius, 420. eius res eſtae, ib.vocatur in Dig.
Diuus Pius, 421.

— — M. Aur. 42 I. dicitur Philoſophus, ib. eius ſcri.

pta, 422. filium Commoduu in ſocietatem imperii ac-
cepit, ib. et conſtitutiones cum eo edit, iob.
Appellat ionis perfugium, 76. diſcrimen a prouocatione, 77.
Appendix Cod. Theodoſ. 558. eſt ſpurius, ib.
Appius (Claud.) Decemu. 21.
— — (Claud. Cacc.) 233. ſeripta, ib.
Aoppollodoras IC. 567. .
Agquila (lul.) IC. 537.
Aqutlius (Gallus) IC. 246.
Arbirpia, IOI. quinam iudices in iis dati, 103.

rbitrorum non certum corpus conſtitutum, 103.

4

AAxcadius

liſieat

ib. le⸗
126.
indig.

us leri⸗
erii ae⸗

one, 7.

Arterius IC. 256. inde Ius Aterianum ih.

Augures 2. et 77. eorum Ius augurale, 260.

Autorizas Senatus quid? 79.

I N D E x.

Arcadius I mp. p. 515. ſtatus i imperii ſub eo, ih.
Ariſto T. IC. 413.
Arrianus IC. 41 5.
Artemius Anaſtaſius Imp. 584.

Atbanaſius IC. 63 I.
Attilicinus IC. 407.
Aufidius Namuſa IC. 252.
— — Tuecca IC. 252.

Auguſtus principatum obtinet, 268. quomodo ſenſim
ſummam poteſtatem conſecutus, 272. Iura ei data,
272. nomina, quae aſſiunſit, 275. ſub eo eadem ma-
giſtratuum vocabula, nihil priſtini moris, 280. quo-
modo mutarit rempublicam, 280. ſqq. quomodo ipſam
ciuitatem ordinarit, 290. prouinciae ab eo acquiſitae,
294. aerarium militare fecit, 292. diſeiplina eius,
290. res militaris ab eo deſcripta, ib. iura reliquit ſe-
natui et populo, ib. clades accipit, 295. habet ratio-
narium imperii, 295. Iure Confſultis maxime fauet,
392. nihil mutat in magiſtratus edictis, 339 9. eius edi-
Ca, 383.
— — cognomen, 275. nomen manfit proprium, neque
collegis datum, quamdiu? 278. I.
Auguſtum priuilegium, 274.
Auitus Imp. 544.
Aurelianus Imp. 4 6.
Aureorum librorum Caii nomine quid comprehendatur?
476.
Aurum tironicum, 527. luſtrale, 508. viceſ äimarium, 108
et 137

— — Prudentum, 219.
Autheniicae, 605. duplex earum genne, ib. aru autores,
606. vſus earum, ib.

2

I N D E X.

Balinu⸗ Imp. p. 43 1.
Balduinus Flander Imp. 653.
— — II. Imp. 653. .
Baldus IC. 607.
Baphius ſeripſit ad Baſiliea, 679. J
Bartolus de Saxo ferrato, IC. 705. quinam ab eo prodie-
rint, 706. = H
Baſilicén libri, 658. origo, ib. diuiſio, ib. quid continue-
rint ? 650. collectores, 65 8. editio, 666. vſus, 66 1. de
eorum Scholiaſtis, 636 et 65 8. de gloſſis Baſilicen, 680.
68 1. cautio in iis adhibendis, 68 1.
Baſilicorum Synopfſis ſ. Bæos Xαροι ο ναν
autor, ib. editiones, ib.
BaciXt⁵ quid ſignificet apud Scholiaſtas Baſilic?v, 680.
Baſilius lunior Imp. 64 5. conſtitutio, 669.
– — Macedo Imp. 641. libr. quem ſer. 642. Ius ciuile

in aliam formam vult redigere, 657. edicta ib. edit

rGαιοα α ντις 6 57.
Beſte: Nouellarum interpres, 635. “D
Bilienus C. IC. 255. 1
Blaſtarec, 688.
Brachylogus legum, 635. a quo factus, ib.
Byreniarium Alaricianum, 562. quid ibi propoſitum? ib.
a quo compoſitum et editum, ib. commonitorium eius,
