dicorum emphyteuticorum orphanotrophei, re-
condita in orphanotropheo ½). Idem Im-
perator Leo quoque ordinauit conſtitutione
ſingulari thronos eccleſtarum Patriarchae Con-

Kantinopolitano ſubiectarum ).

¹) Apud Bonefid. Iur. Or. p. 14. Leunclau. Iur. Gr. Rom.
T. I. p. 103. et ad calcem Nouellarum in editione Leu⸗
mweniana n. 280. Fabric. Bibl. Gr. Vol. XII. p. 416.
1) Leunclau. L. I. p. 102.
) quae diſpoſitio eſt cum ſcholiis ap. Leunclau. T. I

Eiusdem LEONIS et coNSTANTINI
Perophyregennetae austoritati adrogatur „

ſtma

inpni.
tiſſi⸗

,368

ſas edl.

ue, 4d.

eurſſu

X4N
AVI.
elurn,
ruk-
ei, 1e⸗
mn Im.
Ntione
e CN.

Gr. Ren.
one LAl

.

171

4

NTINI
ut
NXN.

4 Baſil. Macedone veque adexcid. Conſtant. 665

ExN 7ονοαοo., quae partim edita eſt a Fre-
hero m): non confundenda cum IIge*ααρε Ba-
ſilii Macedonis inedito n).

m) Leunclau. Iur. Gr. Rom. T. II. p. 79. ſqq. in cuius
margine adſcriptum eſt, editam eam eſſe a. Chr. 938.
perperam: cum ne Baſilius quidem Macedo illo anno
imperauerit: ſed demum ab anno Chr. 867. Inde
tamen haud dubie Heinecc. Hiſt. Iur, I, 404. et alii
confundentes IIeò*ιονν r—αν νοαοαν Baſilii Macedonis
cum hac Ecloga in errorem lapfi ſunt, cum ſtatuunt,
Baſilii Macedonis Promtuarium factum eſſe anno Chxz.
83 ⁸.

n) v. ſupra hac Seéct, F. III. Ceterum alia Leonis Exxoyy
fuit in Bibliotheca Palatina, opus meris definitionibus
conſtans. v. Suareſ. Norit. Baſil. .. I1.

§. AllI.

A nOMANO Seniore ab anno Chriſti

pCCCCXIX, vsque ad a. DCCCCXLIV,

plurimae ſunt Conſtitutiones promulgatae:
quarum nonnullae extant, veluti, de emtioni-

bus praediorum a potentioribus non vontraben-
dis 0), et de potentioribus ad emtionem prae-

diorum non admittendis, eodem exemplo p),
de reſcindenda venditione 4), ex Nouella sρ
78 Sιασραιασ ο ραατις zει ονοιρο ατρααι
caput 7), item de reſcindenda venditione, et
de iure T οoταιοσιας).
e) apud Hreher. in Leunclau. Iur. Gr. Rem. L. II.
. 155.

Tt 5 9) Leun-

666 Lib. . Cap.II. Delurisprudentia nouiſima

) Leunclau. L. II. p. 158. ſqq. quam emendatiorem, cum
obſeruationibus quibusdam edidit Car. Labbaeus ad cal-

cem Obſeruationum in Gynonſin Beſil.
9) Leunclau. T. II. p. 165.
r) ap. Bonefid. p. 24. Et ad calcem Nouellarum in ed.
Leuweniau. p. 181.
²) Boneffd. p. 25. Et ad calcem Nouellar. ibid.

§. XIV.

GoxsrANTINI Porphyrogennetae Nouellae,

ab VI. Iun. anno Chr. DCCCCXII. vsque

ad IX. Dec. DCCCCLIX. editae, quae ex-
tant, hae ſunt: primum de alienatione Ffundo-
rum ac iure roo*ασιαιαο propinquorum, confor-
tium, vicinorum, et de alienatione fundorum
militarium t): de potentibus in praedia pau-
perum ſuccedentibus u) de fundis militari-
us v)?: de reſtitutione pretii militarium fan-
dorum y): de fuga mancipiorum, et iumentis
amiſſs 2z), quae inſcribitur in ſacello recondi-
a de non deſerenda lite ab bis, qui adtionem
intendant a): de muneribus ob rem iudican-
Jum non capiendis l): de ſportulis c): de con-

ſuetudinibus d): de teſtamentis aperiendis e))

Je conſuetudinibus ſeribae fF): de bis, qui cae-
dem ſponte admittunt, et ad ccleſiam confu-
giunt g): de fundis Armenicis et homicida-
rum hy: Nouella, quam dictauit Theophilus
patricius et Exquaeſtor?): item alia *): to-
mus vnionis de quartis nuptiis ): Nouella
4 poſteri-

Rine

n,ciun
d cal.

in ed.

ellae,
sqe
e er
nc⸗
Corum

1 oh-

tori
-⸗
Nentis
hndi.
Honenm
Gic⸗

, cN.

ire).
lict
ne.
ncide⸗
e): ⸗
Lovelln
volet,

7
1 7

aBaßtl. Macedone veque adexcid. Conſtant. 667

poſterior de bis, qui caedem ſponte commit-
tunt, et ad ecclehas confugiunt m): de lai-
cis ſine teſtamento et ſine liberis morienti-
bus n) ! de rebellibus et ſeditioſßis o9), et de po-
Lygamis p).

²) Ea Romano Seniori a Cuiac. lib. V. de Feud. p. m. 78I.
in Opp. quae viuus fecit de iure, tributa et edita eſt eum
obſeruationibus quibusdam: item a Leunclau. Iur. Gr.
Rom. I. II. p. 139. et ad calcem ExXov Bace. à
Meurſio in Conſtantini Porphyrog. Opp. p. 175. et 184.
qui etiam ex Attaliata eiusdem Nouellae epitomen
dedit p. 190. W
¹) Leuneleu. T. II. p. 142. Meurſ. l. c. p. 192.

X) Edidit primus Cuiac. lib. V. Fead. p. m. 783. Leun-
clau. ad calcem ExXoνσ BacX, et in Iur. Gr. R. T.
II. p. 144. Meurſ. I. c. p. 200. et p. 254. Labbaeus ad
calcem Oſeru. in Synopſ. Baſil. p. 26. 86.

2) Lennclau. L. II. p. I48. Meurſ. I. c. p. 21 3

*) Leunclau. L. II. p. 150. Meurſ. I. c. p. 217,

42) Leunclau. L. II. p. 151. Meurſ. l. c. P. 220.
5) Leunclau. T. II. p. 15 I. Meurſ. I. c. p. 222.

c) Leunclau. ibid. Meurſ. ibid.
d) Leunclau. T. II. p. 163. Meurſ. p. 226.
e) Leunclau. ibid. p. 155. Meurſ. p. 231.
F) Leunclau. ibid. Meurſ. p. 233.
g9) Leunclau. T. I. p. 109. Meurſ. p. 234,
b“) Leunclau. T. I. p. 169. fub nomine Nicephori Pho-
cae edidit Labbaeus ad calcem Obſeruat in Synopſ. Baſ.
p. 47. et ex eo Meurſ. I. c. p. 275.
¹) Leunclau. Synopſ. Baſ at emendatiorem dedit Lab.
Qaeuslll. e. p. 52. ex eoque Meur/. I. c. p. 280.

9) Mu-

668 Lib. IV. Cap. Il. De lurisprudentia nouiſima

) Mutilam dedit Leunclau. Synopſ. Baſil, integriorem
Labbhaeus p. 68, et Meurſ. I. c. p. 295.
D Leunclau. L. I. 104. Partem eius dedit Meurſ. l. e.
p. 240. cf. Balſamo ad Nomocan. Phot. tit. 23. P. 1080.
m) Bonefid. Iur. Or. p. 20. Leunclau. T. I. p. 111. ct
ad calcem Nouellarum in ed. Leumeniana p. 289.
8) Bonefid. p. 23. ad caleem Nouellarum ibid. p. 28 I.
%) Bonefsd. p. 14. Leunelau. T. I. p. I19, ad caleem No-
vellar. ibid. p. 280.
9) Bon fid. p. 15. Leunclau. ibid.

§. XV.

Edidit etiam Conſtantinus Porphyrogen-

neta Conſtitutiones militares 7): aliosque
libros permultos reliquit: quos maximam
partem vulgauit Meurſius r).
) ap. Meurſ. in Opp. Conſtantin. Porphyrogenn. v. Fa-
bric. Bibl. Gr. Vol. VI. p. 487. J4. Ceterum Quiacius
tum huius Conſtantini P'oryphyrogennetae, tum pleros-
que aliorum poſteriorum Imperatorum Conſtantino-
olitanorum Nouellas edere in animo habuit, vt prac
ſe fert O %¼ XII, 22. ſpes morte decollauit.

*) Lugd. Bat. 1617. 8.

§K. XVI.

NICEPHORI PkocCae Nouellae ſuperſtites
hae ſunt: primum de nouie monafteriis non
condendis &): de bis, qui ante penuriae tem-
pus emiſſent poſſetones t): porro de militi⸗
bus, qui fundos ſuos diſtraxerunt, eosque poſt
ea repetunt u)! de iure ngorikios“ρX) de
prae-

Me
nig

—
— —

—
—

ne

iorem

, le.
lo80.

Il. 8

281.
mn No⸗

gen⸗
gue
mam

v. E.
Miocin
lerot⸗
ntino⸗
t prae

fſtites

i,
ten⸗
niliti.

en⸗

.

e

2 Bafil. Macedone vogue od excid. Cunſtant. 66 9

praeſcri, iptione quadraginta annorum y): de-
nique duo capitula æs6 reragrzes 2).
4) Leunclau. L. I. p. 113. eius epitomien habet Bon ft.
b. 30. Jc.
¹) Leunclau. T. II. p. 171.
u) Leunclau. TL. II. b. 168.
) eius particulam edidit Bonef. p. 29. auctiorem Lemt-

clauius T. II. p. 170. g. Integriorem Cbr. Labbaeus ad

calcem Obſeru. in Synopſ. Balil, p. 97.
„) Leunclau. T. II. 171.

²) ap. Bonefid. p. 29. ſg. CGetera apud Bangfi. capiti ſunt
cx illis, quas iam memorauimus Conſtitutionibus.

6. XVII.

BASILII Porphyrogennetae memoriae pro-

ditae ſunt atque litteris Conſtitutiones No-

uellae, ſiue potius capita Nouellarum: de

poteſtate, nouas ecclehas, religioſasque do-

mus dedificandi, qua abrogatur Nicephori

Phocae Nouella a): ree XXNe†ανouνLa. *bρο
7eMνb“): de poſſeſſtonibus potentiorum e): de

ppj aeſeriptione Xli., annorum abolenda d) in
cauſis pauperum aduerſus potentiores: de

bomicidis e): Reſcriptum de Iudaoeorum iu.-
reiurando, vna cum ſuggeſtione F).

a) ap. Bonefid, p. 32. integriorem Leunclau. I. in. p. r,
et ad cealcem Nouellarum i in ed. Leuwen. p. 282. Ce-
terum hic monendum eſt, Fubricium Bibl. Gr. Vol. XI',
p. 419. ſecutum Bonefidii editionem hbraiortun vi.

—

1

tium

—N

670 Lib. W. Cap.. De lIurisprudentia nouiſtma ie

tium expreſſiſſe: regl zriasas de poſſe, Hione ccelcſtarum: “ jn
pro negi xresas, de aedifcatione.
*) Bonefid. ibid. p. 33. “
c) Bonefid. p. 33. fionn.
d) Boneftd. ibid. habet tantum epitomen: integriorem N
vero exhibet Lennclau. T. II. . 172. 44. ex IHerme-
nopulo. “”

e) Leunclau. ibid. p. 179.
P) Leunclau. I. I. p. 120. vbi ſub nomine Conſtantini
Porphyrogenn. legitur.

. XVIlI. put

ROMANI lIunioris Porphyrogennetas No- ni
uellas reperimus has: de reſtitutione pretit M
militarium fundorum 9): de fundorum mili- n
tarium alienatione h): ac denique caput de
reditu maioris eccleſtae et de àXännασασ) 4
20EsS autem Auguſtae vnum refertur *). n
) Leunclau. Synopſ. Baſil. Lablbaeus ad calcem Obſeru. /
in Synopſ. Baſil. p. 80. integriorem exhibet.
b) Leunclau. Iur. Gr. R. T. II. p. 167. emendatior apud 12
Labb. in Obferu. ad Spnopſ. Baſil. p. 90. Fi
¹) apud Bonefid. p. 34: et ad caleem Nouellarum, ed, n
Leuwen. p. 283
łe) de magiſtratibus non vendendis, apud Bongfd. p. 35. et
ad caleem Nouellar. ibicd. 1 .
Upj/
MICHAELIS 73 Toagtcnriuf 1 damtarat vnum jua⸗

capitulum traditur de Praetorio et velamine br,
capitis, et de publicis curatoribus ). isAACcNI EEe,

arum:

tiorem
Hurme.

antini

num
umin

sna

Comn-

Baßil. Macedone vsque adexcid. Conſtant. 671

Comneni, item vnum tantum, de canonico et

coſeru anihas quae dantur pro ordina-

tione m).

„ ap. Bonefed b. 35. et ad calcem Novellar. ibid.

m) apud Bonefd. p. 36. Leunclau. Iur. Gr. K. T 1 5.
121. et ad calcem Nouellar. ibid. p. 283.

9. XK.

MICHAELIS Parapinacei memoratur ca-
put de protimiſi vicinorum in rerum ſoli an-
tichreſt n). NICEFPHORI Botoniatae Au-
rea Bulla de inceſtis nuptiis o) ſeruata eſt:
conſtitutionem vero, de Aiſolutione matii-
moniorum ob furorem coniugis, et de remiſſte o-
ne et abolitione feſealium dohuor um memoria
tantum †).

n) apud Boneftd. p. 37. et ad calcem Naſele “
0°) apud Leunclau. L. I. p. I21.

p) apud Bonefid. p. 38. et ad calcem Nouellar. id. prio-
ris illius meninit etiam Balſamo ad Nomocanon. T'hor.

nuni. 132. p. 1134. in Bibt. Iur. Canon. vet. Iuſtelii.

§F. XXI.

Plures ſuperſunt vel memorantur ALEXIN
Comneni Nouellae, tamquam de electionibus
Epiſeovorum g): Aurea bulla, de canonico, et

gquae pro ordinationibus Uantur, conſaetuaiv’.
bus, benedictione nuptiarum, et de aerich,

de valds ſaczi is ad An profanum non couf.
endit:

672 Lib. IV. Cap. Il. De Ilurisprudentia nouiſima

rendis 5): de ſpatio temporis teſtes producen-
dit1): de reſeriptis iudicem Vitem ad ſe dedu-

dam diſceptare probibentibus ) lex anna-
lis x) et capita conſtitutionum, de nuptiis
amitae et fratris ſiliaæ cum filio fratris et pa-
truo y): de ſponſalibus 2): de ſolutione ſpon-
ſalium a): de Chartophilace b): de doctori-
bus eccleſtae c): de electis ad orientales eccle-
ſias, eandemque in rem Reſcriptum: de mu-

tatione Epiſcopatuum in Metropoles d): de te-

ſtibus et henedictione matrimonii ſeruerum,
eandemque in rem Reſcriptum e): de oblatio-
nibus aliizque iuribus ecclehaſticis †), ean-
demque in rem Reſcriptum: de foro clerico-
rum, et de reſeriptis iudicem litem ad ſe de-
ductam diſceptare prohibentibus, et Reſcri-
ptum in eandem ſententiam g): dquae capi⸗
tula in Leuweniani Corporis Iuris editione
graece et latine, in plerisque aliis latine.
97) apud Corelerium in Monumentis Eecleſ. Graec. T: II.
b. 179-197.
7) apud Leunclau. Iur. Gr. R. L. I. p. 123.
³) ap. Leunclau. L. I. p. 124.

²) apud Leunclau. I II. 9.: 179. eui ſubiungitur Exem
plum latae ſententiae.
u2) Leunclau. TI. II. p. 184.
) ibid. p. I85. et apud Bonefd. p. 39. et ad calcem No=
vellar. ed. Leuwen. p. 283
3) Bonefid. p. 140. Leunclau. T. I. p. 138.
²) apud Bonéfid. p. 41. Leunelan, T. I. b. 126.

4) Bonée-

10

Ape
nita
Cn
uo
Aliae
iner
Tiben
ſolen
rum
edit
chae
ni
frot
pii⸗
iud

„.

Vola

3

e⸗

.
nl⸗

II

zr.

un⸗

lt⸗

IA

m,
io⸗

rib⸗

G⸗

ſeri⸗

cA.
lone

“ Fratrum cum duabus conſobrinis 2) de nu-

No⸗

heni⸗

–

4 Bafil. Macedone veque adexcid. Conhant. 673

a) Boneſid. p. 48. vbi ſequitur Reſeriptum eiusdem Imp.
p. 5S. quod et eſt ap. Leunclau. TI. I. p. 134.

b“) Bonefd. p. 58. Leunelau. T. I. p. 745.
e) Boneftl. p. 6t. Leunclau. L. I. p. 145.
d) Bonefd. p. 6a4. Leunclau. T. I. p. 13 .
e) Boneſid. p. 07. Leunclau. T. L. p. 145.
f) Bonefid. p. 71. Leunclau. ibid. p. 141.

2) Bonefid. p. 7v. Leunclau. T. I. p. 30. T. II. p. 184. Bar
Jamo ad Phot. Nomocan. p. 957. K.

8. XXII.

10 A N NIS Comneni, qui vulgo KæXιιαατι α
adpellatus eſt, vna Aurea Bulla, de me-
nitate eccleſta ee Epiſcopo ſuo orbatae h):
multis partes plures extant MANVELIS
Comneni Nouellae. Primum de iudicibus,
aduocatis, et variis aliis cauſis 2½): deinde
aliae, quae in Leuweniano Corpore Iuris

inter Nouellas graece latineque et in vulga-

ribus multis exemplis latine tantum, edi
ſolent: veluti de excutoribus teſtamento-

rum k) de foriis, cuius pars vulgo tantum

editur !): de Vnodica ſulnotation. PFPatriar-
chae Lucae de nuptiis ſeptimi gradus cognatio-
nis m) de deciſione Siſinnii de nuptiis duorum

Diiis cum duabus ſobrinis o)- de ſententiis

iudicum p)e ne morientium Epiſeoporum bona
diripiantur ab exactoribus g)t de homcidiis
voluntariis r)- vt eccleharum et monaſterio-
Uu rum,

6zy4 Lib. W. Cap. Il. De lurisprudentia nouiſzma

rum, quae ſunt ad vrbem, immobilia inta-
cta ſint a manu ſiſci S) de immobilibus ma-

gnae Eccleſiae Conſtantinopolitanae 4) de in-
ſtrumentis onnium, quae vbique ſunt, Eccleſta-

rum ob poſe Monem immobilium u): Aurea Bul-
la, de citatione abſentium x): de tonſura mu-

lierum in monaſterio degere volentium poſt ſpa-
tium trimeſtre facta Y) de foro ludaeorum 2z).
Ceterum ex Nouella de Epiſcopis, ne citra cau-

ſam Conſtantinopoli morentur, refert nonnulla

Balſamo ).

⁵) ap. Leunclau. Iur. Gr. Rom. L. I. p. 47.
¹) apud Leunclau. T. II. p. 1806. integrior autem emen-

datiorque a Car. Labbaeo ad calcem Oſru. in Hnegf.

Baſil. p. 104.

X) Primus protulit Bonefd. Iur. Orient. . 7. conf.

Balſumo ad Nomocanon. Phot. p. 805.

¹) apud Bonefd. p. 80. Balſamo ad Phot. Nomo-
can. p. 920. ſc. Teahelar. ad calcem Gnopſ. Baſl. et
T. T. Iur. Gr. Rom. p. 100. Integram vero multoque
emendatiorem in lucem reuocauit Car. Labbaeus ad

calcem Obſeruat. in Gnopſ. Baſil. p. 122.

m) Epitomen prodit Bonefid. p. &. ſed ipſum Impera-
toris Edictum Leunclau. Iur. S Rom. I. L. p. 0,.

2) Bonefid. p. 86. Leunclau. I. L. p. 107.
6) Boneftd. p. 88.
9) Bonefid. ibid.
9) Bonefid. p So. Ny4. Leanclau. I. I. p. 54. Jjf-
r) Bonefed. p. 92. Leunciau. T. L. p. s.
³) Bonefid. p. 90. Leunclau. TL. I. p. Fo.
2²) Bonefid. p. 106. Lennclau. T. L. p. F2.
u) Bone-

mu

eſt.
le:

dl⸗

lulla

men:
ncn
conk.
mo⸗
et
toge

r ed

pera⸗

Bone⸗

a Baſil. Macedone vsque adexcid. Conſtant. 675
u) Boneffd. p. 09. Leunclau. L. L. d. 740.
x) Bonefd. p. II4.

9) Boneftd. p. 145.
2) Boneftd. p. 1170.

a) Balſamo ad Phot. Nomocanon. d. 930. in n Biblhorbeca
Iuſtelli T. II.

8§g. XXIII.

Ab ALEXIO Comnene II. Nouella pro-
mulgata, quae quidem hodie extat, ne mo-
naſteriorum praedia deſeribantur b), cautum

eſt. 1SAACII Angeli autem hae ſunt Nouel-
lae: de electionibus per abſentiam vnius pon-

tificis in vrbe factis c): capita duo, alterum
de Metropolitanis reuocantibus ad ſe pertinen-
tes Epiſcopos iure metropolis aut Archipiſco-
patus honoratos d), alterum, de nuptiis ſepti-

mi gradus e): item, vt tondeantur electorum

Pontificum vxores F. Caput vnum ex
eiusdem de canonario tributo Nouella adfert
Balſamo g).
b) apud Bonefid. . 7t. et Leunclan. L. I. p. y. et in
ed. Leuwen. ad caleem Nouellar. p. 206.
c) apud Leunclau. L. I. p. .

4) ap. Bonefid. p. 119. et ad calcem Nouellar. p. 202.

e) ap. Bonefd. p. 120. et ad calcem Nouellar. ibid.

) ap. Boneftd. p. 124. et ap. Leunclau. L. I. . „ et ad

calcem Nouellar. p. 207. K
g) Ba Nams ad Nomocanon. Phor. p go.

Uu 2 . XXIV.

676 Lib. V. Cap. II. De luricprudentia nouiſ,ma

10ANNIS Ducae Batatze extat Aurea

Bulla, ne defunctorum Epiſcoporum res attre-

dentur ab exactoribus h): ex alia vero No-

uella caput de veſtibus externis prohibitis à):

MICHAELIS Palaeologi caput vnum de pri-
matu, et adpellatione, et Commemoratione Pa-
pae Romani in ſacris diptychis: quae ſibi Ro-

manus Pontifex concedi poſtulabat, vt
Orientali et Occidentali eccleſiae conueni-

ret ½). Denique Incerti Imperatoris extat
caput de Epiſcopatibus detentis a Laicis I).

b) Leunclau. L. I. p. 26.
¹) Beonefid. p. 124. et ad caleem Nouellar. p. 207.
) Bonefd. p. 125. et ad calcem Nouellar. ibid.

1) apud Bonefid. p. 13. ſq. et/ ad caleem Nouellar. in ed.
Leuwenian. p. 297.

§. Xxv.
Atque haec ſunt, quae ab Imperatoribus

Conſtantinopolitanis conſtituta hodie repe-

riuntur, vnde flexus aetatis, et inclinan-
tis ad barbariem iurisprudentiae maxime
intelligitur: quae niſi a Iuſtiniano primum,

deinde a Leone et Conſtantino in Codices
collecta fuiſſet, parum abeſt, quin tota pe-

nitus interüiſſet.

SECTIO

h

gin
late

rek
Co
gel
igr
ter

ne

bus
Pe⸗
nan⸗
jme
unn,
ices

110

pauerat.

4 Baßi, 1. Maredhnen vogue ad exbid. Conhant. ,

SECTIO III
De Ture Ciuili,

ſiue
Auktoritate Iurisperitorum
ipfisque
adeo ICtis.

Teegofukorum auctoritas et digaitas

hac aetate non magis fuit inſignis, quam

ſuperiore. Neque enim reperimus Re-

ſponſa eorum tantum vim habuiſſe, quan-
tam vel liberae reipublicae conſuetudo, vel
Auguſti conſtitutio attribuiſſet. Itaque vel
in docendo expl licandoque inre, vel in
compendis, epitomis, Paratitlis, aliisque
id genus libris ſcribendis occupata fuit eo-
rum opera. Scientia autem, et doctrina

quantula fuerit, intelligas inde, quod ori-

gines multorum errorum, quos hodie Glolſ-

ſatoribus, qui vocantur, vulgo accgprgs

referunt interpretes elegantiores, [Ctis
Gonſtantinopolitanis horum temporum
debentur 2). Infelix enim Barbaries et
ignorantia bonarum litterarum hanc aeta-
tem ſenſim Paullatimque miris modis occu⸗

Uu; 3 4)

678 Lib. V. Cap. Il. De lurisprudentia nouittma

4) Vt ex multis tantum duo exempla adferamus, que-
relam inofficioſi teſtamenti non eſſe hereditatis petitio-
nem ipſam, vt Leges Romanae ferunt. ſed praeparato-
rium iudicium tantum, non ſolum PEſellus in Drroche
7v 9ααα verſ. F. (vbi vid. Bosquet, in, Theſaur.
Meermann. TI. I.) ſed etiam Labbaei Gloſſae Baſil. p.
m. 40: ſqq. voc. 7 IroCexido reαa*v3 tradunt. Ac
Legem Falcidiam eaedem Labb. Gloſ-. voc. O&αnldon
dictam produnt a falce. Exponunt enim primum
y r νιπιτ. Xd„νον, poſtea τ Xρα Penai⸗
α α õ 3 JXo r„* Rpen αν. In quo
vtroque errore verſantur Gloſſatores, et qui ad eorum
auctoritatem tamquam ad ſcopulum adhaeſerunt.
Quod quidem monere viſum eſt, ne quis putet, ſi
quid e Graecis interpretibus duci poſſit, id omnibus
vVeritstis ſignis notatum eſſe: ſed potius ſtudioſi iuris-
prudentiae eruditae inde ſibi caueant, ſciantque, mo-
dum iudiciumque et hic adhibendum eſſe.

§. II.

lIam primum de iis dicemus, qui BacX-
2 At †τοαιειαο ν libros ſcholis aut gloffis ſcri-
ptis explicare interpretariue adgreſſi ſunt:
quorum etſi magna pars vna cum Baſilicis
naufragium veterum librorum euaſit, et in
Occidentem enatauit, incerti tamen ſunt
plerique. In iis, vt nihil de Innominatis,

et incertis, ſiue Anonymis, dicamus, quo-

rum ſcholia in Baſilicos libros inter cetera
extant, in iis igitur primum nobis occur-
runt 10 ANNES BRIENNIVS ;), CALOGY-
RVS Dux c), DoXAPATER d), EVSTA-
THIVSROMANVS Magiſter e), P?ATZVSF),
PVYVTHIO-

PYT

tin

in

— —
— =S.

—
=

orum
runt.
et, ſi
nibiis
Uris⸗
IO⸗

NH

ſeni.

unt:

ſlicis
et in

ſunt

ti⸗ 5

lo.

etel4
ur
9CV⸗
514*

. fy

Io-

4

Baſil. Macedone vegue adexcid. Conſtant. 679

PYTHIODORVS g), sALOMON p), BA-
PHIVS ¹½), de quibus tantum non omnia

incerta ſunt.

) BaoiX. L. III. p. 786. ſehol.

) Bao. T. IV. p. 403. ſebol. L. V. p. z. ſEh. p. s202.

p) T. III. p. 440. ſchol. L. VII. p. 16. 317.

e) T. I. p. 489. ſc. ſchol. Eius vnòcaναι 1. III. p. uo.
490. et zeiooα, ſiue, vt hodie loquimur, Praxis, I. V. II.
p. 9740. memorantur.
JV) L. L. p. 34. I. VII. p. 61r.
) TL. V. p. 624. ſhel.
b) L. III. p. 307. ſebol.
) Nomen Baphius, non eſſe nomen proprium, ſed po-
tius notare (Ctum eum, qui rubricas explicauerit,
diue titulos, illas illuſtrauerit notis, exiſtimat Suarej.
Norit. Baſil. 9. 2. quod concedi non poteſt.

§. III.

Paullo certiores ſunt GARIDAS, qui ad
Michaelem Ducam æ£ρα tοαοριαααια v ſcri-
pſit ), et &iKoο τιοο α αααα D): item
GONSTANTINVSNICGAEVS M), qui laudat
Garidae soνα ν)., commentatusque eſt ad

Nouellas o%), et ad Baoiναα libros p).

X) L. VII. p. C3 -4.
1) T. III. b. 7.
m) TL. III. p. 372. ſcbol.
2) TL. II. p. G3-4.

39) I. IIL p. n3. ſJ.

p) L. II. p. Ga. T. III. 240.

680 Lib TV. Cup. Il. De lurieprudentia nouiſtima
§. W.

Ex hiſce Scholiaſtis ſiue Enarratoribus
BaiXοα, quae hodie ſuperſunt, vna cum
Baſilicis edita ſunt a Fabrotto, et in quatuor
libris a Meermanno vulgatis, a Ruhnkento

denique: de quibus iam ſupra diétum eß.

Hoc vnum hic addere ad pleniorem Baααα
eorumque Scholiorum cognitionem, non
alienum erit, Baα½üαια in his gloſſis ſignifi-
care ipſum textum Baαοναεσα): 706ν TTAιαυυ.à
ſiue 786 IIæaXοορεια antiquos illos Codicis Gre-
goriani et Hermogeniani enarratores »):
79 IIæAXæαε autem ipſum Codicis vel Pande-
ctarum textum: IIXArτ—s denique textum no-
tare. In hiſce ſcholiis, quemadmodum ſu-

pra traditum eſt, permagna pars Excerpta

ſunt ex antiquis Iuſtinianeorum ICtorum in-
terpretationibus: quae quidem longe mul-
tumque praeſtant.
9) V. Suareſ. Notit. Baſil. 9.
13 v. Reiz. V. C. Memorab. ex Baſclicit in Excurſ. XX.
ad Tbeophil. p. 1246. Ceterum Paleam, quae iuri Ca-
nonico adiecta eſt, ad eandem rationem dictam pu-
tat Antiquam ſce. colledionem, nomenque graecum
eſſe, Ian. a Coſta Commentar. 44 Decretal. p. 44.

§. V.

Iam de Eloſſs BecXαο h. e. interpretatio-

nibus verborum iuris dicendum eſt: quales
magno numero a ICtis huius aetatis ſcriptae

eſſe

tati

peri

cuid

locr

1

ri Ca⸗

pu⸗
gecuum

9 Baſil. Macedone vsgite ad excid. Conſtant. 681

eſſe videntur. Earum aliquam collectio.
nem edidit Carolus Labbaeus *):; ſed plu-
res adhuc in bibliothecis, ſcriptis in libris,
latent ). Earum autem, ſi quis indolem
ſciat, et vſum rectum, magna eſt ad interpre-
tationem vtilitas: ſed difficile eſt non ſatis
peritis. Neque enim eius ſunt naturae,
cuius vocabularia, ſiue Lexica vulgaria:
ſed plerumque tantum certum aliquem
locum iuris tangunt: ad alia traduci non
poſſunt “).

⁵³) Eas Labbaeus primum Pariſ. 1606. 9. hac inſcriptione
edidit: Vereres Gloſſae verborum iuris, quae paßim
in Baſilicis reperiuntur, et notis illuſtrauit: deinde
eae vna cum CGloſſäariis Philoxeni, Cvrilli, aliorumque
iterum editae Pariſ. 1679. fol. denique, cum obſerua⸗-
tionibus A. chultingii doctiſſimis inſertae Otton. Ibe-
Jaur. Iur. T. III. Specimen Obſèruationum et Emenda-
tionum in Gloſſas Veteres Verborum Iuris dedit Matth. Roe-
verus V. C. adiectum Iragmento l eteris ICri de Iuris Se-
ciebus Lugd. Bat. 1739. §. Cetenum de Gloſſariis Grae-
cis Nomicis cf. Fabric. Bibl. Gr. Vol. IV. c. 36. 9. 1.

2) Eius generis Gloſſae Graecolatinae in Bibliotheca Cae-
ſarea Vindobon. adſeruantur ineditae. v. Neſſelii Catal.
MSS. Bibliotbec. Vindebon. p. 8. et 29. His ſimiles
ſunt illae, e quibus Excerpta dedit Montefalconius in
Catalogo Codd. MSS. Bibliothecue Coislin. p. 489. cg.
Hic etiam memorandum eſt Nic. Rigalti Gloſſarium
Verborum, quae in Nouellis Imperatorum Orientis
poſt Iuſtinianum occurrunt, Pariſ. 601. 4.

2) Hie conferenda omnino eſt Erneſti V. C. doctiſſima
Proluſio de Vererum Gloſſariorum vera indole rectomue
ſu: quae cum de vniuerſo genere tractet, facile ad
Gloſſas Nomicas traduci poteſt. Commendanda le-
Uu S Cie

682 Lib. IV. Cap. Il. De Iurisprudentia nouiſtma

Gio huius ſcriptionis omnibus iis eſt, qui vti volent
Gloſſariis. Et memini, qui magnum riſum deberet
doctis, eum ad interpretationem L. G. D. pro ſocio,
inprimis vocabuli nundinarum, abuſus eſſet Gloſſario
Labbaei, loco quidem corrupto, et ad iſtud fragmen-
tum Vlpiani plane nihil pertinente.

§. VI.

Nunc Synopſis Baſilicorum, ſiue ExNoy⸗
g τιοα peram curamque noſtram deſi
Ea etſi a quibusdam ad Romanum ecape-
num iuniorem auétorem refertur, incer-
tam tamen videtur habere originem: prae-
terquam, quod haud dubie non admodum
diu poſt ipſum Bæoραααι corpus confecta
eſt. Ab auctore, quisquis ille ſit, ſcripta
eſt, ſecundum ſeriem litterarum, cui ſimi-
le laudat Cuiacius Aiαραανα ταπ 1εοπαπο ſed
qui eam edidit, lo. Leunclauius æ) eam ſe-
cundum ordinem Baſilicorum librorum,
quo melius verti poſſet, digeſſit. Liber
ad hiſtoriam interpretationemque iuris vti-
liſſimus.

x) Leunclauius eam ex Io. Sambuci Codice, Tarenti re-
perto, edidit, cum interpretatione latina, Baſil. F575.
fol. Obſeruutiones er Emendationes in Gnoßſfin Baſili-
corum ſcripſit Car. Labbaeus editas Pariſ. 000. in qui-
bus quidem plurimae lacunae ex ſcripto libro biblio-
thecae regiae Pariſ. ſupplentur, Scholia graeca et quae-
dam capita primum reuocantur in lucem. Ceterum
de hae Synopſi v. Cuiac. Obſ. XVIII. 37. 38. Scriptus
eius iber ſeruatur etiamnum in bibliotheca Caeſarea
Vindobon. v. Lambeæ. Commentar. Biblioth. Vindo-

1S1 at.

bon:⸗

tule

ua
bib
dli⸗

attin⸗
tos,
extit
Pari
nnnn
te Be
moe
Mol.
juris
mirn
Imnp
hus,
Uo⸗⸗
bus
bro
dem
terp
bib
tus
dein

Tan

ihee

lent
deret
ſio,
ri⸗
men⸗

pe.
Cer⸗

m
iprn
Imi-

ſed

a Baſil. Macedone veque ad excid. Conftant. 693

bon. VI. init. Non confundenda cum hac EaXoyy
eſt ExXoy“s v&α vεαν in modum compendii in L. ti-
tulos diuiſa, et primo Romani Senioris anno edita,
quae, teſtibus Lambecii et Neſſeli Commentariis de
bibliotheca Vindobonenſi, adſeruatur inedita in bi-
bliotheca Caeſarea.

§. VII.

Traditis iis, quae propius Baoααπ½ο Iibros
attingunt, iam perſequemur ceteros vel IC-
tos, vel ICtorum libros, qui his temporibus
extiterunt. In quibus princeps eſt?HOTIVsS,
Patriarcha Conſtantinopolitanus, qui circa
annum Chriſti DCCCLXXXIII, adeoque an-
te Baſilicorum confectionem ), ſcripſit No-
mocanonem, qui etiam IIeouevo dicitur. No-
mocanon dicitur, quia veluti compendium eſt
ijuris canonici Graecorum, comparatione ni-
mirum facta conſtitutionum Eccleſiaſticarum
Imperatoriarum, cum conciliorum Canoni-
bus, et veterum Patrum Epiſtolis Canonicis.
IIgee αν adpellatus eſt, quia is liber Canoni-
bus praeponitur. Hunc Nomocanonem ſiue
Procanonem Conſtantinus Porphyrogenneta
denuo recognitum dedit, vti ex graecis in-
terpretibus z) docet Cuiacius à). Primus ex
bibliotheca Io. Filii eruit Gentianus Herue-
tus, et latine verſum edidit h): nouam dein-
de interpretationem fecit Henr. Agylaeus c).
Tandem graece et latine editus ex biblio-
theca Palatina a Chriſtophoro lIuſtello 9):
H repe-

N

684 Lib. 1. V.an. De Iuriuprudentis nouiſima

repetitus poſtea in Bibliotheca Iuris Cano-

ci veteris Iuſtelli ).

. „) w. Hofmann MI, ſt. Iur. inn 3. 3. Cuiacius vere ob,.
VI, 9. eum Baſilicis aequalem ſtatuit.

2) ad L. plt. C. de Cuſtod. reor.
a) Cuiac. Obſ. VI, 9.
) Beſil. yor. fol.
C) Par. 1574.
d) Pariſ. 1045. 4.

e) Vol. II. Pariſ. a. ob. Ceterum conf. Fabr. Bibl.

Gr. Vol IX. ,. s.

§. VIII.

MICGHAELPSELLVS, iunior, ad Micha:
lem Ducam lmmperatorem circa annum
ML/XX, iuſſu Imperatoris, verſibus politi-
Cis ſcripſi t Tuvo Pi T0ον vα. Primus cum

interpretatione et adnotationibus edidit
Franc. Bosquetus †) ICtus, et poſtea Epiſco-

pus. Nouam eius editionem parauit Corn.
v. Sieben, eamque in rem Obſeruationes Cri-
ticas emiſit g): ſed conſilium morte viri do-

ctifſimi interceptum eſt. Quare Gerardus

Meermannus Bosqueti editionem et adnota-
tiones, adiunctis Siebenii Obſeruationibus,
repetiit in Theſauro Iuris Ciuilis et Canoni-
ci h). Geterum vt Pſelli libellus aliquam vti-
litatem ad iuris Graeci cognitionem adferat,
tamen multis erroribus refertus eſt.

F) Parj-

/

MI

conſa

perat
toren
gui

lo. L.

¹) .
en
1)Le

Ee

eldi

Slio
D

l

rum
ditur.
ur.
rum
nnon
nianen
tus hi
cio

R Len

4 Baſi 1. Macedone voque adexcid. Cton, 685

ano- J) Parij 1c2. §.
2) in Obſ. Miſc. Vol. VI. p. 109.
) 1. I. .

90 /⁵.
§. IX.
MICHAELATTALIATA, Iudex et Pro-
cConſul, iuſſu eiusdem Michaelis Ducae Im-
peratoris, anno Chr. MLXXIII i), ad Impera-
torem ſcripſi it olsαα voninèy, õ
. qui liber in latinum ſermonem conuerſus a
Io. Leunolauio, et editus eſt ).
1) v. Ritter. V. C. 84 Heinecc. Hiſt. Iur. I, go0. et ad Cod.
Tvead. T. III. p. 9
k) Leunclau. TL. II. lr. Grasc. Rom. Ceterum eins co-

ri. dices ſcripci plurimi in bibliothecis adſeruantur, ſed ab
edito libro valde diſcrepantes. v. Lambec. Comm. Bi-

mum bijioth. Vindolon. Lib. VI. p. 20. Neßel. Cazal. M§.
olit . P. II . o.
cum B
dſco. FEVSTATHIVS, Antccelſbr, ſeripſit t
orn. , reg v0α ρρονιαι ias eroy, ſiue de tempo-
Ci. rum interuallis librum, ſiue, vt vulgo inſcri-

do. bitur . de diuerſis temporalibus. praeſeriptioni-
ids bus.- in quo libro omnia diuerſorum tempo-
no- rum interualla a momento vsque ad centum
ibus, annorum Praeſcriptionem, tam e iure Iuſti-
toni. nianeo, quam e Baſilicis perſequitur. Edi-
Wi. rus hic 'ibellus primum eſt a Simone Schar-
fet, dio 1): mox plenius a Cuiacio m): denique
a Leunclauio, inſertus Iuri Graeco Roma-
nno

lurſ.

no n). Lihellus ad iuris ſcientiam non in-
utilis. .

) vna cum Legibus nauticis et ruſticis Baſileae a.
SFor. 8.
m) in L. L. Oopp. quae viuus Fecit de iure.
n) L. II. Ceterum et alibi editus extat: v. e. in P. Lin.
denbergii numeris profanis er ſacrie, item in Chr. Wol.
denbergii de numeris vrriusque iuris libro Francof. 1670.

4. Reſtoch. 1071. 4.
§. XI.

GEORGIVSPHOBENVS °), incertae ae-

tatis, cuius libellos eα vτεαν, et de caſu,

ſiue vερα àτοτε νiας, memorat Allatius †), ex

Priore vero libro locum adfert Cuiacius.
9) de quo v. Cuiac. Ohſj. V. 4
2*) de Gergis p. 724. ap. F. Bül. Gn. Vol. X.
5. Xll.

Eodem numero eſt DESMETRIVS5 . Char-
tophylax, et poſtea Epiſcopus Bulgariae,

cuius librum Quaeflionum graecum apud P.
Fabrum fuiſſe, ex quinquageſima quinta gquae-
ſtione locum aliquem brodiucens „teſtatur

Cuiacius 7).

„ 0 Ceiac. /. 7, 4. eK E. Fabr. Snghn. lib. II1. 325.

K. XlII.

NXICOLAVS. HAGIOTREODORETVS,

Metropolita Athenienſis, tempore Lucae

686 Lib. IW. Cap. II. De lurisprudentia nouiſima

Patriar

e 0.

Lin.
l

0.

4e⸗
i.
ex

r⸗
riae,
dP.
e-
aturt

Baßt. Macedone vsque adexcid. Conſtant., 687

Patriarchae Conſtantinopolitani, fuit 7), hoc

eſt circa annum Chr. MCLV, imperio Ma-
nuelis Comneni, ſcripſit &cbolia in Baſili-
ca g½): eumque alius Scholiaſta praeceptorem

ſuum vocat t).

r) Balſamo ad Nomocanon. Phot. tit. 13. p. 7087. ap. Iu⸗
ſtell. Bibliotb. Iur. Canon. vet.
5⁵) BageX. T. VII. p. 121.
2) T. VII. p. GS.

§. XIV.

Neque praetermittere poſſumus T1HEO-
DORVM BALSAMONEM, Patriarcham An-
tiochenum, circa idem tempus Is ſcripſit
juſſu Manuelis Imperatoris u) Commentarios
ſiue &holia in Photii Nomocanonem; quae vna
cum Photio ex codice ſcripto bibliothecae
Palatinae edita ſunt a Chriſtophoro luſtel-
lo ): repetita poſtea in bibliotheca Iuris
Canonici veteris ), collato libro ſcripto,
cum prolegomenis Photii e Cod. biblioth.
Oxon. primum editis. Idem Balſamo ſcri-
Ppſit Colledionem Conſtitutionum Eccleſiqaſtica-
rum e Codice, Digeſtis, Nouellis Iuſtiniani
tribus libris congeſtam: quam lo. Leuncla-
uius Paratitlorum nomine inſcriptam primus
latine edidit z) cum libris Notatorum 4):
graece primus e duobus libris ſcriptis protu-
lit H. Iuſtellus ?“), additis Leunclauii verſio-

ne, multo emendatiore, Notatorumque li-

bris,

4

688 Lib. W. Cap. II. De lurisprudentia nouiſſimaæ

bris, et Car. Annib. Fabrotti an imaduerſio-
nibus «c). Vt taceam, eiusdem Balſamonis
librum MsXerâαναι Arο„οτπιον ad ius cano-
nicum vetus pertinentem, editum a Leun-

clauio 1), aliasque eiusdem ſcriptiones. In
his omnibus ad iuris Romani cognitionem

valde praeſtabiles ſunt Commentarii ad No-
mocanonem Photii *).

2) Nicetas in Maacio Agelo.
xX) FPariſ. 1075. 4. 1
*)) a luſtello et Voello Tom. II.
2) Francof. 1592. 8.
4) quae etiam inſerta ſunt Ozton. Theſe Iur. Rom. I. III.
*) in Bibliotbec. Iur. Canon. Eet. L. II.
c) Alium Cod. MS. ab edito valde diſerepantem, ſub

titulo Nia Gog rageus uνανααααα 707* kepoĩs ααοι

alertarti in bibliothec. Caeſ. refert Lamber. Lib. 1.

4 Teanclar. 1. 1. Iur. Gr. Kom.
[ꝰ*) Commemorandus hic quoque eſt MAT T HAEVS
BLASTARES, Hieronomachus, qui ſcripfſit circa
a. 1335. Gntagma aaherienm eorum omnium,
quae in ſacris genuiniſque canonibus continentur, graece
editum in Beueregii Gnodico ſ. Pandectie Cano-
nuin, T. II. P. II. Praemilſit Hiſtoriam Canonum,
eui ſubiicit hiſtoriam LL. vſque ad Sec. IX. v. Fabric.
Bibl. Gr. T. X. p. 493. T. XII. p. 366. ſq.]

§. XV.

CONSTANTINVS HARMENOPVLVS,

ICtus Peritiſſimus, Iudex Theſſalonicenſis,
et Ioanni Cantacuzeno, Ioannique Palaeolo-
20 Imperatorihus a conſ lio fuit e). Scripſit
anno

anno
ſine
Badli,
dem
Bao
ruct
Puu⸗
tnibun
mus
graer

iinur

noua
Dein

Raok

Scri
War⸗
tione
heni⸗
prod
libri
Rrin
*) v

,(

9)v
loh

5
plun

me

ſio.
is
no⸗

In
ſem

EVS
circa
in
raece
Cano⸗
num,

ahrie

18,
ls,
olo⸗
pee
ano⸗

a Baſil. Macedone vsque ad excid. Conſtant. 699

anno Chr. MCCCXLV, IIXůιιο τα ναονα,
ſiue Promtuarium lIuris, quo Promtuarium
Baſilii Imperatoris ſuppleretur. In quo qui-
dem vſus eſt, cum iuris Iuſtinianei, tum
Bæiααναανο ibris, atque recentiorum Imperato-
rum Conſtitutionibus, αοραα τιοαταäοααπäooν)),
