1*½) Sgon. de A. I. L. II, 2. ex muſco P. Bembi. et ap
A. Augiuſtin. de Legibus.
1) Cic. Brut. r. 36. Appian. B. Ciu. Lib. J. p. 623.
m) Cic. Or. II, 20.
9. LXII.
Anno DCLVIII, Seruilius Caepio, Con-
ſul, collega C. Atilio Serrano, Legem SER-
vVILIAM, iudiciariam, tulit, vt iudicia Se-
natui et Equitibus eſſent communia n): ſed
valde dubium, vtrum perlata. Circa hoc
fere

jere ten

fepetun⸗
plebis,
yt licen
je, aut
9) Ce.

Lrie

9) C. .

Ann
bra, 6
Cn. Deo
ferente
Corhltil
5 Ct.
Ponm

An
datio C
devi,
ludisg

quodt

ur: ir
IAturm
tae: P.
en, g
Cltum

Romn

ni Mai
hune

edia

io Scan-
Uabellr.
ata eſt,
ellionit
XTHO-
o, pro.
Uta ho-

gwidem
him IHla

10 ver
Nem
n vecki⸗
Auten,
ublicum
elige ei
puo ch
tium di-
teligitur

bt, et a

iuribusque vique ad Cazſaret. 165

fere tempus latam eſſe Legem ACILIAM, de
repetundis, a M. Acilio Glabrione, tribuno
plebis, probabile eſt o%): qua cautum fuit,
vt liceret reum ſemel cauſa dicta condamna-

te, aut abſoluere, niſi ampliarent iudices p).

n) Cir. Brut. c. 43. 86. cf. Erneſti V. C. Clau. Cic. h. L.
°) Erneſti V. C. Clau. Cic. h. L.

p) Cic. Verr. I, 9.
§. LXIII.
Anno DCL, C. Mario II, C. Flauio Fim-
bria, Coſſ. Lex PoMITIA, de Sacerdotiis,
Cn. Domitio Ahenobarbo, tribuno plebis,
ferente, iuſſa, cautumque, vt ſacerdotes

comitiis populi crearentur 4%).

9) Cic. ad Brut. ep. 5. Agrar. II, 7. v. Guther. de Iure
Pontif. I, 8. Erneſti V. C. Clau. Cic. h. L.

6F. LXIV.
Anno DCLII, Coſſ. C. Mario IV, C Lu-

tatio Catulo, LvrATIA Lex a Conſule lata,

de vi, qua ſancitum, vt etiam feſtis diebus,
ludisque, de vi quaeri poſſet r7): propterea,
quod tum in ipſa vrbe arma ciuilia verſaban-
rur: item Leges APVLEIAE, a S. Apuleio
Saturnino, ſeditioſo tribuno plebis, roga-
tae: prima eſt de maiecſkate 5), lata propter-
ea, quod, cum Cimbris, QCatuli exer-
citum adgreſſis, equites, relictis praeſidiis,
Romam fugiſſlent, imminuta populi Roma-
ni Maieſtas videbatur ½). Sunt tamen, qui,
hanc Legem non ad hunc Apuleium referri
L 3 poſſe,

166 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia media

poſſe, credant u). Mihi vero dubium non
eſt, efle eiusdem Saturnini Legem. Ne-
que argumenta, quae contra adferuntur, ſa⸗
tis idonea ſunt. Deinde tulit de auro Th.
loſuno x), aliasque Leges, Semproniis ſimi-
les: quas quo firmius ſanciret, addidit, vt,
qui tribuno legem roganti obſtitiſſet, ma-
jeſtatis reus eſſet; vtque, ſi plebs eam ſci-
uiſſet, Senatus in verba iuraret 7). qui ius-
jurandum recuſaſſet, Senatu moueretur,
multamque quadringenta et octaginta HS.
penderet 2). Qua Lege in exilium eieétus eſt
Metellus. Sed is furor in caput eius vertit.
r) Cic. Coel. c. I. er 29. Erneſti Clau. Cic.
5⁵) Cic. Or. II, 25. 49.
*) v. Pigb. ad h. a.
2) Argumento Cic. Leg. II, 6. et A. ad Herenn. I, 12.
Hoſfmann. Hiſt. Iur. R. Ind. Leg. p. 96. TL. L.
X) Cic. N. D. III, 30.

7) Flor. III, 16.
g) Appian. B. Ciu. I.

J. LXV.
Anno DCLIV, Coff. C. Mario VI, L. Va-
lerio Flacco, Leges SERVILIAE, C. Serui-
lii Glauciae, praetoris, attribuendae ſunt 9).
Primum iudiciaria, qua Equeſtri ordini iu-
dicia reddidit: quae tamen, dubium eſt,
vtrum perlara ſit: deinde repetundarum b),
acerbior ſuperioribus, qua cautum, vt poſ
primam actionem reus comperendinaretur,
cum antea ex Lege Acilia liceret ſemel dicta
cauſa

cuuſprt
Aſconi
Hden

Uaore
eſlet, e
1ate Pa
Alud
ſiratu
4) Pg
pon
Co
3) C.
9)G
legil
S=
J/ V.
d I.
eX an
dula

Mann

An
tello,
LIA D
is dn
Legun
Atern
gengi
3G

media

Um nOn

n. N..
ntur, ſr.
ro 10.
niis ſimi.
icit, I,
et, M-
eann ſci⸗

qbi ilmS.

neretur,
inta H.
ectus eſ

ertit.

zenn, h 12.
.

,l. N.
C. Setul .
e ſont /).

orcini il⸗
Nb elt,
run 9),
n, V ℳ
noretk,
(uli

iuribusque voque ad Caeſuret. 167

cauſa pronunciare, niſi ampliarent iuclices c).
Aſconius eam Legem Glauciam vocat A).
Eidem Legi attribuo, quod legimus apud
Ciceronem e), Lege Seruilia cautum fuiſ-
ſe, vt, ſi quis e ſociis Latini nominis Se-
natorem reum feciſſet, isque condemnatus
eſſet, ei aditus in ciuitatem, locusque in ciui-
tate pateret is, quem condemnatus tenuiſſet.

Aliud eius caput vetuit eum, qui in magi-
ſtratu aut imperio eſſet, reum facere ).
a) Pighius cum aliis refert ad a. XlL-VIII. quod probari
non poteſt; quia non eo anno, ſed Mario et Flacco
Coſl. Glaucia praetor fuit. Cic. Rabir. perd. c. 7. V. Cel.
Erneſti Clau. Cic. h. L.
b) Cic. Rabir. perd. c. 1.4.
) Cic. Verr. I, 9.
d) ad Cic. Verr. I, 9.
) Cic. Balb. c. 24. Eius generis capita etiam in aliis
legibus fuerunt. v. Cuiac. Obſ. V II, 28.
) v. fragmentuin Legis ap. Sigon. I. c. icf. Gothofred.
ad L. 6. C. Tb. ad Iul. repezund. Cetera fragmenta,
ex auctoribus collecta, eum fragmento ex vetere ta-
bula P. Bembi exhibet Sigon. de Iud. II, 27. cf. Hoff-
mann. Hiſt. Iur. Ind. Leg. h. L.

§. LXVI.
Anno DCLVI, a Coff. Q. Caecilio Me-
tello, et T. Didio Viuio rogata Lex CAECI-
LIADIDIA eſt, vtiliſſima reipublicae g): cu-
jus duo capita reperiuntur, vnum de modo
Legum promulgoendarum per trinundinum h),
alterum de duabus rebus vna lege non coniun-

gendis à), quod per ſaturom ferre dicitur.

2) Cic. ad At. II, 9.

168 Lib. I. Cap. Il. De Iurisprudentia media

p) Cic. Phil E, 3.
i) Cic. pro Dom. c. 20.
9. LXVII.
Anno DCLVII, Cn. Cornelio Lentulo, et
P. Licinio Craſſo Coſſ. Lex LICINIA, ſum-
tuaria, ab ipſo Conſule Licinio Craſſo lata
videtur ½). In plerisque cum Lege Fannia
congruit. In ea enim ferenda, quaeſita eſt
Legis nouae auctoritas, exoleſcente metu
Legis prioris ). Ceterum Macrobius re-
fert, in ea ferenda probandaque tantum ſtu-
dium optimatium extitiſſe, vt conſulto Se-
natus, promulgata tantum, priusquam tri-
nundino confirmaretur, ita ab omnibus iu-
beretur obſeruari, quaſi iam populi ſenten-
tia comprobata.

k) Pigb. Annal, ad a. 647. refert, facitque P. Licinium
Craſſum tribunum plebis. Cum vero id ſine vllo ar-
gumento poſuerit, malui alios ſequi, qui hoc anno
ponunt. Neſcio tamen, qua auctoritate haec Lex Cor-
nelia Licinia ab aliis, nominatim Heineccio H. I. 100.
dicatur, cum apud veteres conſtanter Licinia ſolum
nominetur. Macrob. quidem diſerte auorem P. Li-
cinium Craſſum Diuitem nominat.
) Macrob. Sat. III, 17. eius capita prodiderunt memo-
riae Macrob. l. c. Gen. N. A. II, 24. in quibus tamen
non nihil eſt diſſenſionis. Ceterum huius Legis monu-
mentum in numo gentis Liciniae inueniſſe ſibi viſus

eſt Conradi Parerg. III, 1.

§KF. LXVIII.
Anno DCLIX, Lex LICINIAMVCIA de
ciuitate, ſiue de ciuibus regundis m), a Coſl.
L. Li-

l. Lici
Ecaevo!
AJu non

lieebat

Egere

9),
titit 9).

auckori,

Cdutu

et cura

leys,

dare lie

) Ce.

) C.
9) .
9) Cc.
9) Ce.
gibus
prud.
Einl
1) Ci.

Ann

lol
al Aduerſe

cii con
lle len,

incitt

ts b0
liu,
Cend ,
nre)

Atulo, et

Jum.
raſlo lata
e Fannia
laeſitaeſt
te metul
bius re⸗
ltuin ſtu⸗
to Se-
wam ii
nibus iu⸗
ſenten-

P.Licinium
ue vllo ar⸗
i hoc anno
gee Lex Cor-
H. L. 100.
6inis ſolum
orem . li-

runt memo⸗
libus tamnen

egignnan⸗
ſib i bi vilu

VCIAG
9) Col.
l. li-

iuribusque voque ad Catſares. 169

L. Licinio Craſſo Oratore, et Q. Mucio
Scaeuola, rogata eſt, ne quis ſit pro ciue,
qut non ſit ciuis n). Ex qua Lege ciuitatibus
lieebat eum repetere, qui pro ciue Romano
ſe gereret oο Cauſa praecipua belli Itali-
ci p), ac propterea ciuitati pernicioſa, ex-
titit ). Eidem anno, Conſulique Craſſo
auctori, attribuenda eſt Lex LICINIA, qua
cautum eſt, ne ei, qui de aliqua poteſtate
et curatione ferret cognatis, affinibus, col-
legis, poteſtatem eam curationemue man-

dare liceret æ). Similis Aebutiae.

m) Cic. pro Corn. maieſt. reo.
2) Cic. Off. III, 1I. Balb. c. 21. 24.
6) Cic. Brut. C. 16.
p) Cic. Off. III, II.
7) Cic. Fragm. Corn. I. Ceterum de hae, et ceteris Le-
gibus, quae ſunt de ciuitate, vid. Fr. Balduin. Iuris-
prud. WMuc. p. 100. cf. Heinec. Comm. ad Leg. Pap.
Popp. I, I.
„) Cic. Agr. Il, 8. Dom. c. 20.

8. LXIX.
Anno DCLXIV, L. Iulio Caeſare, P. Ru-

tilio Lupo, Coſſ. v ARIALex de maicſtate,

aduerſos eos, quorum opera conſilioue ſo-
cii contra populum Romanum arma ſum-
ſiſſent, a Q Vario Hybrida, tribuno plebis,
ſancita eſt “½). Varius ipſe ſua Lege damna-
tus poſtea t). Eidem anno IVLIA Lex,
de ciuitate cum ſociis et Latinis communi-

canda, Conſulis L. Iulii Caeſaris, debe-

tur u): in qua Lege hoc caput fuit, vt ad
L S eos

Vo lLib. II. Cap. II. De lurisprudentia media

eos tantum beneficium Legis pertineret, qui
fundi (ſc. ei Legi) facti Gent 2), h. e. eo
beneficio vti voluiſſent, adeoque liberum
eſſet, vti mallent, an repudiare.
5) Cic. Mil. c. 36. Brut. c. 56. 88. Tuſc. II, 24.
2) Val. Max. VIII, 6. extr.
u) Cic. Balb. c. 8.
æ) quod male explicatur ab Heineceio Hiſt. Iur. 1, 79.
not. aliisque. v. Graeu. ad Cic. l.c. Erneſti V. C. Clau. Cic.
b. J. Itaque diſputationis N. Rigaltii, Min. Bulialdi,
et H. Valeſi, de populis fundis, valde inanes ſunt.
§. LXKX.
Anno DCLXV, Strabone et Catone Coſſ.
PLOTIAE Leges tres, vna iudiciaria, alte-
ra de vi armatis hominibus, tertia de ciui-
tate, rogatae ſunt a M. Plautio Siluano,
tribuno: quarum illa iudicia cum Equitibus
et Senatu communicabat 7): haec autem
ſanciebat, vt de eius capite quaereretur,
qui vim feciſſet 2), rerumque vi poſſeſſarum
vſucapionem inhibebat 4½). Tertia autem
cauebat, vt, qui foederatis cinitatibus ad-
ſeripti eſſent, et, cum haec Lex ferretur, in
Italia domicilium baberent, et ſexaginta die-
bus apud Praetorem proßterentur, iü Ciues
Romani optimo iure eſſent ). Dicitur etiam
Lex Carbonis et Siluani.
) Cic. Tr. Corn. I. ibique Aſcon. cf. Krehfa V. C. Diff.
de Decuriis iudicum. Quamquam dubitari poteſt, an
perlata fuerit.

2) Cic. Mil. c. 13. ad Diu. VIII. 8. Sigon. de Iud. II, 33.

cf. Cel. Erneſti Clau. Cic. h. l. Errant, qui eam au-
Cori⸗

) &

Qorita
necc.
4) ).2.
3) Ce.

Ann
I,C.)
ta fide
lle hore
00 C0
turhiſ⸗

i.
ullit

em ſ
dam:
Gevr
e
Nm
9) Vl
4) Vel
²) A
II. A
Loix
Varie
V. 10
ridibe
nomme
conn
rei li

WV.5

An

done

rins .

edlia

tet, quun
n e. eo

liberum

lur. 1, 79.

.(lau. Cic.
1 Bulilti,
es lunt.

ne Col.

1, dlte⸗
le citi
Giluano,

gnitibas

C autern
ereretur,
lleſſar im
ja autem
zilar Al.
etur, in
nnn .
z Cue
tur etiam

voelt,

v ht. I133.
gui eann al⸗

Gor ti⸗

iuribitsque vsgate ad Caezſares. 1771*

Qoritate Catuli latam dicant: veluti Sigon. hi c. i.
necc. H. I. I, 96.
4) §. 2. Inſt. de Vſucap.

*) Ci. Arch. c. 4.

Anno DCLXIII, Cofſl. L. Corn. Cinna
II, C. Mario VII, Lex vALERIA, labefacta-
ta fide, propter magnitudinem Reris alieni,
de dere Alieno, rogata eſt, a L. Valerio Flac-
co Coſ. Mario ſuffecto, quem propterea

turpilymae Legis aultorem vocat Velleius c).

Iuſſit autem ea Lege creditoribus quadran-
dem ſolui d), h. e. quartam ſortis partem tan-
tum: quod male interpretantur viri docti
de vſuris trientibus: (4pro centenis) 6). Id-
que Salluſtius †) ita exprimit, vt, argen-

tum aere ſolutum, dicat.
c) Vell. II, 23.
d) Vell. l. c.
e) Aldus Manut. ad Vell. l. c. vnde fine dubio hauſit
III. Auct. libri Francici de cauſis legum (L'Eſprit des
Loix) Lib. XXII. cap. 22. qui eodem modo explicat,
varieque rationes colligendo, ſuper ea Lege diſputat.
v. noſtras Animaduerſiones ſuper eo libro, in Epheme-
ridibus iuridicis, vernacula lingua erinete⸗ quibus
nomen Criticae, L. III. Vol. V. p. 433. quas francice
conuerſas dedit Cel. Formaeus in ſuis Ephemeridibus
rei litterariae in Germania.
P) Salluſt. B. Cat. c. 33, v. I. F. Gronou. de Pecun. Vert.
IV, 5. et de Centes. Eſur. p. 412.
§. LXXII.
Anno DCLXXII, C. Mario, et Cn. Car-

bone Coſſ. occiſis creatus Interrex L. Vale-

rius Flaccus, et voluntate Sullae, Legem

VAL E

*172 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia media

VALERIAM tulit, qua L. Cornelium Sullam
Dictatorem creauit conſtituitque, vt omnia,
quae iſte feciſſet, rata eſſent, vtique, quem-
cumque vellet, indicta cauſa, impune poſ-
ſet occidere g).
2) Cic. Agr. III, 2. Roſt. Am. c. 43. de Leg. 1, 5.
§F. LXXIII.
Igitur Anno DCLXXIII, Sulla Dictator
creatus rempublicam conſtituere Legibus
CORNELIIS coepit: quas nunc enarrabi-
mus. Prima lata eſt Lex CoRNELIA Hh),

de proſeriptis, qua cautum, vt, quos ipſe

proſeripſiſet, hoſtes populi Romani ſſent, et
impune occidi poſſent- vt eorum, qui pro-
ſeripti eſſent, quiue in aduerſariorum prae-
Eidiis occiſi eſſent i), bona venirent, pecunia-
que iſta in aerarium redigeretur ): ne quis
proſeriptum iuuaret L): ne proſeriptorum li-
beri ad honores magiſtratusue peruenirent m).
Deinde plures aliae tam publici, quam pri-
uati iuris ſecutae ſunt.
b*h quamquam Cicero Roſi. Am. c. 42, dubitare videtur,
Cornelia, an Valeria, ſit dicenda: de proſcriptione cf. Nie.
Anton. de Exil. II, 21. in Meermann. V. C. Theſ. I. III.
i) Cic. Roſé. Am. c. 43. 44.
) Cic. Agr. III, 3.
1) Cir. Verr. I, 47. cui capiti fraus fiebat per Fdeicom-
miſja.
m) Vell. II, 28. quod cum abrogari tentaretur, Cicero ha-
puit orationem de proſériptorum liberis, Quinctil. Inſt. Or.
XI, I, 85. Pilin. H. N. VII, 30. Cic. Att. II, 1. Plutarch.

Cic. effecitque, vt ea Lex ſalua maneret, propterea
quod

guodre
ſolutis,
tandem

ln is
morubil
qua Le
iudiciit.
redidt
Curn renr
tecam
tertoge
tentiam
CANtut
Cvition
nes ha
minibu
clio:
rum ad
eds
ſent,
tum,
regnunm
ſent ).
Puli Re
ſllent
guemu
de ſah
ſubieg

MMecia

1Sullam

t mnia,
,quem
ne pol.

5.

Dicator,
Legibus
narribi-
114 ,
ur ie⸗
ent, et
ti hro.
m hroe-
Netunit.
ne gul
rum i-
irent ).
Uam li.
are kigetur,

1
ionecl Ni⸗

N.III

er leiten.

iuribusque vryque ad Caeſarere. 173

quod respublica ita Legibus Sullanis niteretur, vt, his
ſolutis, ſtare ipſa non poſſet. Iulius Caeſar Diclator
tandem proſcriptorum liberos ad honores admifſit. Suer.

Caeſ. c. 41.
§F. LXXIV.
In iis Leges coRNELIAE in primis me-
morabiles ſunt hae: de ſacerdotiis primum,
qua Lex Domitia abrogata eſt n): Lex de
iudiciis, qua iudicia publica Senatoribus
reddidit, ſanxitque, vt tantum trium iudi-
cum reiiciendorum poteſtas eſſet o%): vt, an-
tequam iretur in conſilium, Quaeſitor in-

terrogaret reum, palam, an per tabulas ſen-

tentiam ferri vellet p): Lex de ſicartis, qua
cautum 97) de caede, veneficiis, parricidiis,
coitionibus, corruptis iudiciis, et vt quaeſtio-
nes haberentur capitales; poenaque his cri-
minibus conſtituta aquae et ignis interdi-
ctio: cui deinde acceſſit Lege lIulia bono-
rum ademtio r): Lex maieſtatis *), aduerfus
eos, qui maieſtatem populi Romani minuiſ-
ſent, veluti, eduxiſſent e prouincia exerci-
tum, bellumque ſua ſponte geſſiſſent, in
regnum iniuſſu populi et Senatus acceſſiſ-
ſent ?¼), legiones ſollicitaſſent, hoſtes po-
puli Romani, accepta pecunia, viuos dimi-
ſiſſent à): cuius caput hoc etiam fuit, ne in
quemuis impune declamare liceret X): Lex

de falſo, teſtamentaria, numaria, contra

ſubiectores teſtamentorum, eosque, qui
numos

174 Lib. II. Cup. II. De lurisprudentia media

numos adulterinos facerent y): quibus ge-

neribus falſi alia ſenſim paullatimque genera

addita ſunt Legibus, SCtis, Conſtitutioni-
bus principum, interpretatione denique, de
T . 7
quibus in ipſa Lege nihil cautum fuit, no-

men Legis Corneliae autem nihilominus
vſurpatur. Ceterum ex eadem Lege ficio-
nem Legis Corneliae eſſe putant viri docti:
quod mihi quidem non videtur. Similitu-

do enim huic fictioni cum argumento Le-

gis de falſo, mea quidem ſententia, nulla
intercedit. Ego coRNELIAM Legem, cu-
ius de teſtomentis captinorum caput fuit, an-
tiquiorem puto Sullanis Eewvorins 2).
n) Aon. Paed. in Cic. Diuin. Caecil c. 3. Dio Caſſ libi
XXXVII.

) Cic. Verr. I1,31.
p) Cic. Cluent. c. 20.

9) Cic. Cluent. r. 5c. L. I. pr. 9 6 I. D. ad L. Corn. de Srar,

Sigon. de Iudic. I1, 3 10 Eſtque e haud dubie eadem, quae
Cornelia de parricidiis dicitur L. 1. pr. D. ad L. Pomp.
e parricid. aliischt e locis. cf. Tuliung Iurisprud. An-
zeiuſt. p.: 513. Quert. Caéſ. c. 42.
7) Suet. Caeſ. c. 42. Ceterum hac Lege Quaeſtio Perpe-
tua de ſicariis etc. conſtituta eſt. Collazx. Leg. Moſ. et R.
I, 3. ibique Inzt. . 7. 9. 32. D. de Or. Iur.
5) Sunt, qui dubitent, an haec Sullam auétorem habeat.
Mihi non dubium eſt, propter locum Cic ad Diu. III, 11.

e*) Cie. Piſon. c. 21. Cluent. c. 2 I.: Mon. arg. pro Corn.

mai. reo-
u) Cic. Verr. I, 5. Aſcon. ad b. I.

*) Cic. ad Diu. III, II. Quid ſit minuere aiggareis
P. K. docet A. ad Herenn. II, I2.
„)) Ct.

9) Ce-
tit. Di
ibiqe
4) Namd
conſtit⸗
mortili,
Uitate n
atggnecd
multitn
ſimile
Legem
ellent,
tum or⸗
captiu⸗
Gnifo
AVyII

Rort
ſund l.
Sruilj
put y
redliger
ſequih
ueniſſe

iut: c

ſtiruit
ui en
mumue
114 de
Empro
noua f
Poteſte
i

medie

ibus ge.

genera

itutionl.

igge, de

bit, 0.
Homminas
ri docll:
Ditnilitu.

nte Le-⸗
9, Null

en C.

t, A⸗

)*

o C

.

dem, quise

1l Pomp.

iprut N

g Pefpe⸗
eſtio berpe

M R

rein habeat.
y, Cor
91. 6

mmihten

iuribusque veque ad Caeſares. IS

„) Cic. Verr. I, 42. Paull. Rec. Sent. V, 27, I. ibique Intt.
zit. Dig. ad Leg. Corn. de falt. conf. Suet. Aug. c. 33.
ibique Caſaub.
2) Nam diu iam antesullam ſumma fuit cauſa, quare Lege
conſtitueretur, vt eorum teſtamenta, qui apud hoſtes
mortui eſſent, ante facta, perinde valerent, atque ſi in ci-
uitate mortui eſſent; propterea quod in tam atroeibus
atque diuturnis bellis, inprimis Punicis, immenſa ſaepe
multitudo captiuorum Romanerum erat. Itaque vero-
ſimile eſt, inprimis iſtis bellis prementibus, eiusmodi
Legem latam fuiſſe: ne eorum, qui apud hoſtes mortui
eſſent, teſtamenta, geſtaque, irrita eſſent: e quibus mul-
tum oriri incommodi poſſet; cum praeſertim ſaepe
captiuos non redimerent, vt in bellis Punicis. Simile
quid forte in Lege ea cautum fuit, de qua eſt ap. Liu.
XXVII, 21. XXX, 19. vbi vid. Duker. V. C.

§. LXXV.
Porro hae coRNELIAE, eiusdem Sullae,
ſunt Leges. Lex repetukhdarum, quae fere
Seruiliaum repetiit, in quibus et eius hoc ca-
put, vt, ſi ex bonis condemnati non tantum
redigeretur, quanti ci lis aeſtimata eſſet, per-
ſequi liceret ab iis, ad quos ea pecunia per-

ueniſſet àa): comperendinatum quoque reſti-

tuit: ceterum autem grauiores poenas con-
ſtituit “): coRNELIA de iniuriig, in eos,

qui quem verberaſſent, aut pulſaſſent, do-

mumue alterius vi introiſſent c): CORNE-
LIA de prouinciis odinandis d), in qua tum

Sempronia repetita, tum etiam alia capita
noua fuerunt: CORNELIA tribunitia, qua
poteſtatem tribunorum vehementer immi-
nuit, legum ferendarum ius ademit, eos ab

aditu

16 Lib. II. Cap. II. De iurisprudentia media

aditu ad maiores honores excluſit; interce-
dendi poteſtatem reliquit, exceptis quibus-
dam cauſis e): de ciuitate †F), qua quibus-
dam cjuitatibus ius ciuitatis Romanae, ex-
cepto iure nexi, ac teſtamentorum, aripuit:
Agruria ſiue de limitibus, in qua et hoc
caput fuit, vt per actuarios limites populo,
Iſicut per viam publicam, iter facere ius ſ-
ſet g): Sumtuauria denique, qua non ſolum
ſumtibus coenarum, gulaeque modum fe-
cit, conſtituendo, vt Kalendis, Nonis, Idi-
bus, aliisque quibusdam folennibus, feſtis-
que diebus, tricenos ſeſtertios, ceteris ter-
nos, inſumere liceret, ſed etiam minora
edulibus pretia impoſuit h): ſumtibusque fu-
nerum denique finem aliquem ſtatuit?).
a) Cic. pro Rabir. Poſt. c. 4.
*) v. P. Manut. de Leg. Rom.
c) §. 8. J. de iniur. Ceterum de his omnibus criminibus,
de quibus Lege ſanxit, quaeſtiones perpetuas conſti-

tuit Sulla. L. 2. §. 32. D. de O. 1.
4) v. Sigon. de Ant. Iur. Prou. III, 11. cf. Erneſti V. C.
Clau. Cic. h. L.
e) Cic. Verr. I, 60. de Leg. III, 9. Caeſar B. C. I, 5§. V.
omnino Cel. Erneſti Clau. Cic. in Aad. h. v. cf. Pigh.
Ann. ad a. 672.
F) Cic. pro Caecin. c. 33. ſq.
) Pheęgin. de limit. p. 152. ed. Goeſ.
) Atque ita conuenit Macrobio Satura. III, 17. cum
Gell. N. A. II, 24. quod negabat Pigh. ad a. 672. et A.
Auguſt. de Leg. Rom. b. J. Nam apud Maerob. l. c.
verbis: qua non conuiuiorum maugnificentia probibita eſt,
nec gulae modus fäactus, verum minora pretia rebus im-
poſita, intelligendum eſt ſolum, vel tantum, atque etiam

frequenti apud veteres auétores ellipſi.
) T'lur.

.

Plum

Abubor.

Anne
Lepidu
ALMII
Aemilia
teriectis

e, Pr

gen, (.
men Iun

nullo a

9 Mer

1) Maer-

lorch,

Ann
ges Ayn

bunn P

ſtratus

rebus

) N

Ann
M. Ten
Ila, F
in ſugn
4 dll
omnin

medie iuribusque vèque ad Caeſures. 177
interce⸗ i) Plutarch. Sulla. Ceterum conferendus de hac lege
gnid . bubart. de fat. Iuriapr. Rom. II, 78.

guibus. §F. LXXVI.
me, ec. Anno DCLXXVI, Conſul M. Aemilius
aipti. Lepidus, Q. Lutatio Catulo collega, Legem
et hoc AEMILIAM, cibariam, ſimilem ſuperiori
Dopuh, Aemiliae Scauri, tulit ). Paucis annis in-
iE A. teriectis Lex ANTIA, auctore Antio Reſtio-
nſolum ne, promulgata eſt, Suptuaria; quam le-
dum fe.. Igem, quamuis eſſet optima, ohſtinatio ta-
as, M. men luxuriae, et vitiorum firma concordia,
, feſti. nullo abrogante, irritam fecit ).
k) Macrob. Sar. l. c.

eris telt.
80rt 1) Macrob. Sat. L.c. Ceterum de gente Antia v. Draken-
el borch. ad Liu. IV, 17.
Usque l⸗ »
8 §. LXXVII.
4 Anno DCLXXIX, Conſul C. Cotta Le-

B ges AVRELIAS tulit: in quibus hanc, vt, tri⸗
amni buni plebis qui fuiſſent, alios quoque magi-
d. Kratus capere poſſent m): ceteras autem in
VC. rebus paruis fuiſſe dicit Aſconius.
15 uõuin) Aſcon. in Cic. Fr. Cornel. I.
ck Prb. §. LXXVIII.
Anno DCLXXXI, a Coſſ. C. Caſſio, et
M. Terentio rogata Lex CASSIA TEREN-

vn an TIA, Frumentaria, qua quini modii Lngulis
in, ſingulos menſes conftituti ſunt n).
*“K N, n) Salluſt. Hiſt. fr. b. 974. ed. Cort. Cie Verr. III, 70. v.

ovnmmnino Cel. Erneſti Clau. Cie. h. L.
ueaim M. §. LXXIX.

178 Lib. II. Cap. Il. De lurisprudentia media

F. LXXIX.
Anno DCLXXXIV, Pompeio et Craſſo

Coſl. L. Aurelius Cotta Praetor Legem AVv-

RELIAM, iudiciariam, tulit, vt iudicia
Senatoribus; Equitibus, ac tribunis aera-
riis communia eſſent o). Codtia dicitur †)
etiam. Ipſe quoque Pompeius hoc anno

Legem tribuniciaum q) tulit, vt tribunicia

poteſtas reſtitueretur 7).
0%) Cic. Phil. I, 2. Agr. I, 2. ad Att. I, I16. Plutarch. Pomp.
p. 630. v. Erneſti V. C. Clau. Cic. Krebſii V. C. Diſſert. de
decuriis indicum p. 21.
„) Cic. ad. Att. IV, 16.
9) Tribunicia Lex dicitur etiam, quae de poteſtate tri-
bunicia agit. v. Erneſti V. C. h. L.
7) Cic. Act. I. Verr. c. 15.

§. LXXX.
Anno DCLXXXVII, a Coſſ. M. Acilio
Glabrione, et L. Calpurnio Piſone Lex ACI-
LIACALPVRNIA à⅛) lata eſt de ambitu, cau-
tumque, vt id crimen et multa coerceretur,
et damnati nullam amplius magiſtratum ca-
ptere, nec enatui intereſſe poſſent, et accu-
Jatoribus certa praemia conſtituerentur 1).
Hoc anno lata quoque eſt RoscIA, tbea-
tralis, a L. Roſcio Othone, tribuno plebis,
qua ſancitum, vt nemini, niſt equer, et
queſtri cenſu eſſet, in quatuordecim gradi-
bus ſodere liceret u). Itaque decoctoribus
non licebat æ). Ceterum cum ea Lex, ple-
bi ignominiae eſſe viſa, in Conſulatu Cico-
ronis

ronis mn

tionem
zun eſt
giorun
C. Man

fImis

Fodem

C.Con⸗
türbaruu
mum h
Legibu
Ge cele

mit,
uibus

lt er
Eiuse
Tribuni
Cialibie
aguit
Huxra
Atera,
tiopihi
3) Oce

netia

t Craſo
emn AV.
iudicia
is derd⸗
citur ,)
dc ann
eibunici

reh. Ponp.

Diſſert.d

eſtate ttl .·

1. Aclio

Lex Ar.
itu, l⸗

Fleretuf,

ctunm (l-

6 4ℳC

utur t.

0 hebo

luas
im gulr.

.

ronls

iuribusqué vegue ad Caeſares. 179

ronis magnas turbas concitaſſet, Cicero ora-
tionem pro Lege Roſcia habuit ). Eiusdem
anni eſt Lex MANILIaA, de confuſtone ſuffra-
giorum, ſiue de libertinorum ſuſfragiis, a
C. Manilio, tribuno plebis, rogata, vt liber-
tinis in ommibus tribubus ſuffrogium eſſet Z).
Eodem anno extiterunt Leges CORNELIAE,
C. Corneli, tribuni plebis, quibus multum
turbarum exortum eſt ₰). In quibus pri-
mum haec fuit, ne quis in Senatu ſolueretur
Legibus, niſi CC. Senatores adeſſent b): dein-
de celeberrima iſta Lex CoRNELIA, quae
de edictis perpetuis vulgo inſcribitur c), qua
ſanxit, vt Praetores ab initio magiſtratus,
quibus iuribus vſuri eſſent, edicerent d),
et ex ſuis ediäctis perpetuo ius dicerent e).
Eiusdem anni ſunt GABINIAE, A. Gabinii,
tribuni plebis: vna, de foenore, ne prouin-
cialibus Romae liceret verſäuram facere! guod
I quis pecuniam prouinciali dediſſet, ne ex
ſzyngrapha eius rei facta ius redderetur f):
altera, vt menſe toto Februario oenatis lega-
tionibus daretur g).
5⁵) Occaſionem v. ap. Cic. pro C. Cornelio Fr. et Dion.
Lib. XXXNXVI. p. 18.
2) Dion. Caſſ. l. c. Cic. Muren. c. 23. et 30.
u2) Cic. Muren. c. 19. [de hac lege cf. Maſſon. vit. Horat.
P. II2-II9.)
) Cic. Phil. II, 18.
„) Cic. Att. II, I. Plin. H. N. VII, 30. Plut. in. vit. Cic.

2*) Cic. Muren. c. 23. Fr. Corn. I. Acon. in Mülon. Dion.
M 2 Caſ.

180 Lib. I. Cap. II. De Iurisprudentia media

Caß. Lih. NXXVI. v. Erneſti V. C. Clau. Cic. h. l. et in

Add. [damnata SCto lex poſtea. v. Meon. pPro Corn. p.
m. 129.] Aun
a) Aſcon. Argum. or. pro C. Cornel. mai. reo. Cit. Fragn. (ul, Le
or. Corn. IIAM
*) Dio. Coſſ. Lih. XXXVI, p. 19. cf. A. Auguſtin. de Le- . .
Gamm?
Paund /

gibus h. L. LAſcon. I. c. p. m. 121. ſqg.]

c) quod quam falſum fſit, infra demonſtrabimus, cum Gernnar
de Edictis agemus. Nulla enim Edicta perpetua libera dem an
republica fuerunt. Sed debetur illa inſcriptio, ac for-⸗ ee,

ma Edictorum perpetuorum, corrupto Aſconii Pae- bieno,
diani loco, et ſuppoſititiis fragmentis Actorum V. R. brogan
diurnorum. *
nomine

d) Dio. Caſſ. Lib. XXXVI. p. 19.
e) Aſcon. Paed. arg. Or. Cic. Corn. Sic enim ibi legen- populu

dum eſt. Ge. ad
F) Cic. Att. V, 21. VI, 2. 1, d⸗
g) Cic. ad L. Fr. II, 12. nce⸗
9) Dio

§. LXXXI.
Anno DCLXXXIX, L. Cotta, et Tor- Ann

quato Cofſl. Lex PAPIA, de peregrinis, a C. m, et
Papio tribuno plebis promulgata ): cuius Nht
haec vis fuit, vt peregrini vrbe pellerentur, anoß
et ſocii Latini nominis in ſuas quisque ci- 4) 0.
uitates redigerentur?), exceptis iis, qui
Italiam incolerent, et Glaucippo quo- hm
dam ). anno D
Conlal

“) Dion. Caſy. Lib. XXXVII, p. 37.
) Cic. Arcb. c. 5. Balb. c. 23. ad Att. IV, 14. Of. III, Ir. graria
Val. Max. III, 4. 5. M m.
k) Cic. Agrar. I, 4. Ceterum de hac Lege vid. Heinecc. zer
Comm. Leg. Pap. Popp. I, I. 3. J4. Nordkerk. V. C. nie⸗
Diſquiſ. de Leg. Petron. c. I. Erneſti V. C. Clau. Cio. ellet,

§. LXXXII.

edie

N. 1. et in
0 CN. D.

G:. un.

in de L.

8

imus ellin
etua libera
tio, fol
ſoni Pe-
un V. R.

ibi legen⸗

et Tor⸗
mie, 40.
0). cuins
lerentur,
isque ei
jis, dul
po gro.

F.llhit.
7id. Hine-
iet. N.

iuribusque veque ad Caeſares. 181

§S. LXXXII.
Anno DCXCGI, M. Tullius Cicero; Con-
ſul, Legem, Calpurnia acerbiorem, TVL-⸗
LIAM de ambitu, auctoritate Senatus, ro-
gauit /), qua excuſationi morbi poena, con-
demnatisque exilium irrogatum eſt. Eius-
dem anni eſt ATIA, de ſacerdotiis, a T. La-
bieno, tribuno plebis, rogata, qua LexCornelia
abrogata, Domitia reſtituta eſt m): [ita vt duo
nominarentur a collegio, e quibus vnum
populus crearet. Cic. Phil. II, 2. Manut. ad
Cic. ad Brut. eb. 5. Gruch. de Comit. II, 2.)
1) Cic. Muren. c. 23. 32.
n) Dio Caſſ. Lib. XXXVII.

§. LXXXIII.

Anno DCXCGlI, a Coſſ. L. Licinio Mure-
na, et D. Iunio Silano, Lex LICINIAIY⸗
NIA lata, qua Lex Caeilia Didia, de trinun-
dino, ſeuerioribus poenis ſancita eſt n)).
2) Cic. Pbil. V, 3. Sext. c. 6. 7. ad Att. IV, 16. II, 9.
Iam ad Leges IVLIAS peruenimus, quas

anno DCXCV, C. Iulius Caeſar, in primo

Conſulatu, tulit. Prima eſt Lex IVLELIA,

agraria, de agro Campano, atque Stellate,

WX. millibus ciuium, quibus terni pluresué
liberi eent, diuidendo o): quae vt ſanctior
eſſet, hoc ei adiectum erat caput, vt can-
didati ſe ipſi iure iurando exſecarent, ſi,

182 Lib. II. Cap. II. De iurisprudentia media

impetrato magiſtratu, mentionem facerent,
de agro Campano aliter poſſidendo, atque

ex hac Lege p. Eius etiam fuiſſe videtur

id caput, quod eſt apud Calliſtratum 9).
Tulit et Legem de prouinciis ondinandis, et
de repetundis aliam. IIla repetita et aucta
eſt Cornelia. lubebat duas rationes apud
duas Ciuitates in prouincia deponere, eas-
demque totidem verbis ad aerarium defer-
re r): vetabat praetorias diutius, quam an-
num, conſulares, quam biennium, obtine-
ri *½). Lex autem repetundarum fere omnium
ſuperiorum de eodem genere Legum ſan-
ctiones, et capita, complexa eſt, multa-
que addidit, ita vt vltra centum capita com-
prehenderet ?½): ceterum omnibus ſuperio-
ribus Legibus acrior et ſeuerior, in poenis
conſtituendis, fuit ½. Vetabat magiſtrati-
bus prouincialibus, iisque, qui munus pu-
blicum exercerent, officii munerisue ſui
exercendi cauſa quidquam capere x*X): con-
ſtituebatque, quid, et a quo, in prouincia
accipere liceret ).
⁰) Suet. Caeſ- c. 20. Cic. At. II, 16. 18.
d) Cic. Planc. c.5. ibique Manut. et Erneſti Clav. Cic. h. L.

3 L. ult. D. de term. mot. A. Auguſtin. de Leg. b. I. Ce-
terum fragmenta huius Legis extant apud Goeſ. Soript.

Rei Agr. p. 350. vbi tamen primum caput abſurde ita

exprimitur: Ager, qui publicus eſt populi Romani, ex-
cepto Campano, ciuibus diuiditor: cum de Campano
atque Stellate diuidendo vel maxime haec Lex egerit.
r) Cie.

) Cen
Oſend
Capite
Cel. E

Eius
detundi

tndar
c(crez)

rencien
2) C..

Ann
clodi
modu
frume
tum 4)
le cvel.
que de
60 Ma⸗
Utr niun
ſet D
²) k.
9) (.
) l.

medte

Acerem
, Ä
Videcurr

tum 9).

it et
et dlc
es Apd
re, en.

n deker-

tatm 1l .

omnium

Obiine

Gin ſan-

MIN..
ita ol

ſupetio⸗

n poenis
ngitrni⸗ .
Unus P.
isne ni
„: col
hrotinetn

. blurdeits

Romani, e1. .
e CIMpin
cLex egetit.
0

) 1.

iuribueque vrque ad Caeſares. 183

„) Cic. ad Diu. V, 20. II, 17. Arz. VI, 7.
5y) Cic. Phil. 1I, 8. v. Erueſti Clav. Cic. hb. L.

2) Cic. ad Diu. VIII, 7. J
2) Cic. Vatin. c. 12. Rabir. c. 14. de poenis ipſis v. Lipfiut

ad Tac. An. XIV, 28. Scbulting. Iurispr. Anteiuſt. p. 52 5.

x) Cic. Piſon. o. 21. Brut. c. 27. Off. II, 21. Verr. III,

84. Sueron. c. 43. v. tit. Dig. ad L. Iul. repetund.
„) Cic. ad. Att. V, 10. er 16. ceterum Cicero pro Rabir.
oſtendit, eam Legem ad Equites nihil pertinuiſſe.
Capita huius Legis collegit Sigon. de Iudis. II, 27. cf.
Cel. Erneſti Clau. Cic. h. L. S
6. LXXXVNy.
Eiusdem anni eſt Lex vVATINIA, de re-
petundis, P. Vatinii tribuni plebis, vt repe-

tndarum iudicio liceret alterna conſilia reii-
cere z): vnde et ipſa Lex de alternis conſiliis

reiiciendis nominatur.
2) Cic. Vatin. c. II.

§. LXXXVI.

Anno ſequente, Piſone et Gabinio Coſl.

cLODIAE Leges, P. Clodii tribuni plebis, ad-

modum pernicioſae extiterunt: primum

frumentaria, vt gratis daretun plebi frumen-
tum a): de auſpiciis, ne quis eo die ſeruaret
de coelo, quo cum populo agi poſſet h): deni-

que de cenſura, ne Cenſores in Senatu legen-
„Cr NL. 3 do praeterirent, niſi qui apud és accuſatus, ét
A. kl (e.
GSrh.

vtriusque Cenſoris ſententia condemnatus
a) Aſcon. in Pif. c. 4.
) Cic. Piſon. c. 4. ibique Aſcon.

c) l. c. H
MA 5. LXXXVII.

1

184 Lib. II. Cap. Il. De Iurisprudentia media

§F. LXXXVII.
Anno DCXCIX, Pompeius Magnus II.
cum Craſſo, Conſul, Legem Po MPEIAM,
iudiciariam, ac de parricidiis d) tulit. Iu-
diciaria quidem ſubrogatur Aureliaz hoc,
vt ex amplicſzmo cenſu, e centariis, h. e. de-
curiis, aliter, quam ante, iudices legeren-
tur e): Lex de parricidiis autem †), repe-
tiit illa quidem maxime ſuperiores ea de re
Leges, moremque, ſed videtur tamen parrici-
dii crimen ad alia genera caedis, in propin-
quis factae, transtuliſſe g): ira tamen, vt non

niſi confeſſis poena parricidii irrogaretur ).
4) Quamquam id certo dici non poteſt, in quo Magni
conſulatu haec Lex lata fuerit.
e) Aſcon. in Piſon. c. 39. V. Krebſu V. C. Diſ. de Decuriis
Iudicum p. 26. ſqq.
F) v. L. I. D. ad L. Pompei. de parricid.
g) v. Io. Fr. Ramos Tribonian. ſiue de erroribus Tribo-
niani de poena parricidii L. B. 1728.
*) v. Sueron. Aug. c. 33. ibique Caſaub.

§F. LXXXVIII.
Anno DCClII, Pompeii, in tertio Conſu-
latu ?), quem ſiue collega geſſit, Leges
POMPEIAE, plures ſunt. Hic tantum
enarrabimus eam, quae eſt de ambitu, qua
acerbior poena, et breuior forma iudicii,
conſtituta e) eſt. Nam binae accuſatori,
reo ternae, tantum ad dicendum horae da-
tae ſunt 1): numerus Patronorum definitus,
laudatores vetiti: teſtibus interrogandis tri-
duum,

duum,

tutum:

propol

te dudn

muidia

cremit
Lege

Pbroga

1) icd fi
inter 6
peins
retur.
1) (.
UII.1
1Ce.
) Die
1) Dio

narra

An
latn ed
tnibun
d Pe
cixera⸗
2duerl
munie,

Kulli .

Vine
tmn

vehien

s in

eilix

gnws I.
eblün;
it. I.
e hoc,
het, de.

lgeren.

,Iepe .
3 de fe

parrici.
Propin-

,VInjn

etur /)
lo Vagni

e Decurii

Zur Trbo⸗

(Conſu-
Leges
tantum
u, qua
culatori,
0tde de.
jefmnitus,
nds tri·
duum,

iuribusque voque ad Caeſares. 18585

duum, antequam cauſa ageretur, praeſti-
tutum: ceterum praemia accuſatoribus
propoſita ſunt m). Pompeius, maxima par-
te anni conſulatu a ſe vno geſto, propter
inuidiam potentiae ſibi in reliquam partem
creauit collegam Mercellum Scipionem: qui,
Lege cAECILIA, Clodiam, de cenſura,
abrogauit n).
¹) id factum, propter inteſtinas turbas atque factiones
intér Conſulatus candidatos, aliaque mala: vt Pom-
peius ſolus ſua auctoritate omnibus facilius mede-
retur.
) Cic. ad Att. X, 4. Dion. Caſſ. XL. p. 145. Caeſ. B. C.
III,. I.
1) Cic. Brut. c. 5. A. de cauſ. corrupt. eloqu. G. 38.
) Dion. I. c. Aſcon. Milon. Arg. Cic. Att. XIII, 49.
2) Dion. Caſ. Lib. XL. vbi et ceteras Pompeii Leges

narrat.
F. LXXXIX.
Anno DCCIV, Coſſ. Paullo et Marcello,
