pter anguſtias rei annonariae ²), Duumuiri
nauales, claſſis ornandae reficiendaeque ),
vel tuendae orae maritimae cauſa, aliquando
etiam Quinqueuiri menſarii, propter rei foe-
nebris curam 1), ZTriumuiri, Quatuoruiri,
Doecemuiri, coloniae deducendae, aliarum-
que rerum cauſa, creati ſunt.
1) Liu. I, 12.
xX) Liu. IX, 30. XL. 78.
4) Liu. VII. 21.

§. IX.

Ceterum omnes magiſtratus, ſi diſceſſeris

a Dictatore atque Interrege, Praefectoque

Vrbi, extraordinariis magiſtratibus, in comi-
tüis creabantur a populo. Quo autem faci-
lins intra iuris atque poteſtatis ſuae fines
continerentur, iniuriaeque tam in imperan-
do, quam decernendo, prohiberentur, ita
erat inſtitutum ſapienter, vt magiſtratus ma-
jior minori, par pari, tribuni autem plebis
omnibus, intercedere poſſent m): paratum-
que erat his, quibus a magiſtratu iniuria fa-
éta eſſet, appellationis perfugium n). Non-
nullis tantum, tam ordinariorum, quam
extra-

exttaot
ſe, trib
) .
ſo) de
Cuue.

V. C.

lam
tereſte
r eli
t, qu
Pkuefi
Nis a
iUr.
cole
ſtitut
cris re
lende
Aor
legin
(ple
tet: e
Goi i
engtn
wponia
uI ſ.
s,

N

Oſenn

lllie

Aage.

pro.
muiri

ne ,).

Uando

eiſoe. n ce .
teer eſſet temperata, vt magnam partem ſacris

ruiri,

jarun.

R
eſſenis
oe

COM⸗
m fack.

fines

peran-
, i1

s M.
pebis
rattcn.
rin fr.
Non.

guat
extle-

iuribusque vsque ad Caeſares. 77

extraordinarium, imperium o) nempe ciui-

le, tribuitur, dicunturque eſſe in imperio.

2) v. Nluhing. Diſſ. de recuſat. iudic. c. VI. p. 44. J.
[o) De adpellationis et prouocationis diſcrimine vid.
Cuiac. Obſ. XXI, 33.]
v. Celeb. Erneſti Clau. Cic. h. v.

§. X.

lam cum respublica ab initiis tam pruden-

ac religione contineretur: ad id veniendum,
vt, qui ſacris hac aetate, religionibusque
praefuerint, et quomodo religionis cerimo-
niis ad rempublicam gerendam vſi, docea-
tur. Ac primum quidem Pontificum erat
collegium, quod omnia ſacra, ex Numae in-
ſtituto, in ſua manu teneret, de cauſis fa-
cris reſponderet, et cognoſceret, quod Ka-
lendarium, faſtos, annalesque ſub nutu ac
ditione ſua haberet p): deinde Augurum col
legium, quod auguriis atque auſpiciis tam
capiendis, quam interpretandis, operam da-
ret: erant Quindecimuiri ſacris faciundis 4),
qui libros Sibyllinos cuſtodirent, ac iuſſu
Senatus inſpicerent: Feæciales, qui ritus ceri-

moniasque belli indicendi, pacis, ac foede-

rum ſanciendorum, omninoque ius belli ac
pacis, peragerent: Haruſnices porro, qui
exta victimarum inſpicerent, atque omnia
oſtenta interpretarent ur, vel procurarent:
erant

78 L. II. Cap. I. De lurisprudentia meldia

erant Sacerdotes ſingulares, Rex Sacrifßtculus,
regibus eiectis conſtitutus, lumines tres,
Dialis, Martialis, atque Quirinalis, Salii,
aliique. Omnes autem iſti Sacerdotes, pru-
dentiſſime inſtitutum erat, vt eſſent e princi-
pibus ciuitatis, (principio e patriciis:] ſum-
misque honoribus vel geſtis, vel gerendis,
eminentes 7), vt religionem patriam retine-
rent, ac tuerentur, ac peregrina ſacra inue-
hi non paterentur 4): quoniam cum perigri-
nis ſacris etiam mores peregrinos 2) impor-
tari neceſſe eſſet. Id porro a primordiis vrbis
cautum erat, vt nihil neque priuati neque pu-
blici, ſine religione deorum auſpiciisque, ſus-
cipi ac geri poſſet: multisque id poſtea etiam
legibus firmatum. Quo fiebat, vt principes
ciuitatis omnia, quae non viderentur e repu-
blica eſſe u4), calumnia religionis atque auſpi-
ciorum, impedire poſſent, aut ſuſtinere, da-
returque ſpatium ſanioribus conſiliis.

I?) Additi primum tres viri Epulones, Cic. Or. III, 19. qui
poſt Septemuiri facti ſunt. Pontifices minores fuere
ſeribae miniſtri. Liu. XXII, 57. ibique Duker. Noriſ.
Cen. Piſan. I, 5§.]
) Ab initio Duumuiri inſtituti, facti Decemuiri Lege Sex-
tzia Licinia, a. V. 387. Liu. VI, 942. Quindecimuiri a Sul-

la. [De Decemuiris ſacr. fac. v. Liu. X, 8. fecerunt ſa-

crum Apollinare et alias ceremonias.

Ir) Quod e moribus profectum, non e lege Romuli, vt pa-
tet e loco Dionyſ.

*) v. P. Fuber Simeſtr. III, I. p. 2. ſq.]
„v.

Ao
.
Lib.
3) V.

lan
quos
comm
Nutor.
ſerern
mirun
legiti
ce Vt
Pebs
N.)
Her,
paul

Vch

K
Aud

Varis

ltie
bospl
Pybii⸗

Mition

dctril

mane

Iman

ie

ſeulue,
5 trer,
, Glij,
3, pru.
princi.
ſum.
encdis,
jetine⸗
4 inue⸗
perigti⸗
impor.
5 yrbis
ne pu⸗
de, s⸗
ezetiam
incipes
6 Iepl⸗
e auſpi.
ere, d⸗

149 gui

es fuere
er. Mri-
g

cerunt ſr

nulit

iuribusque veque ad Caeſares. 79

2) v. Bynkcrshoek. de relig. peregr. c. 2. in opuſc. [Dio Caſſ.
Lit. LIIL. . s0.
u2) v. Cic. Leg. II, 12. II, 79.

§. XI.

Iam duo erant ordines reipublicae, inter
quos ſumma omnium rerum ſiue diuiſa, ſiue
communicata eſſet, &onatus et Populus; Senatui
audloritas, populo poteſtas tribuitur; illius eſt
decernere, huius iubere ). Quae temperatio
mirum in modum ſingulos ordines intra fines
legitimos conſiſtere coëgit, et quaſi aequa lan-
ce vtriusque opes ſuſpenſas tenuit, donec
plebs praegraui momento inclinationem fe-
cit. VItimis temporibus tertius ordo, Eque-
ſter, acceſſit. Sed de ſingulis exponendum
paullo diligentius.
X) cf. Cic. pro Sext. c. 44. Erneſti V. C. Clan. Cie.
§. XlI.
Senatus, his temporibus reipublicae liberae,
Audktoritas, etſi ſenſim paullatimque imminuta
variis legibus, et inſtitutis, veluti legibus Ho-
zatia Valeriay), Publilia z), Hortenha a), qui-
bus plebiſcita patribus iniuncta ſunt, legibus
PLPublilia *) et Maenia c) quibus iuſſi patres co-
mitiorum in incertum euentum auctores fieri,
ac tribunorum denique inualeſceme potentia;
magna tamen ſemper fuit atque inſignis, quo-
ad reipublicae libertas conſtitit ſua 1). Nam in
manu Senatus erat aerarium, animaduerſio cri-
minum

So Lib. . Cap. I. De Iurisprudentia media

minum in Italia admiſſorum e), controuerſia-
rum grauiorum diiudicatio, legatorum mit-
tendorum audiendorumque poteſtas, res mi-
litaris †), pax, foederâ, prouinciarumque dis-
tributio, atque ordinatio. In quibus omnibus
Senatus ſtatuere per ſe poterat, nulla lege ad
populum lata: cum in ceteris rebus omnibus
poteſtas populi eſſet, Senatus tantum conſi-
lium, ſeu nραρποιννοας g), ita, vt, qua de re Se-
natui placuiſſet, ex SCto ad populum, per
Conſules, tribunosue, ferretur. Senatus placi-
ta atque decreta, ex maioris ſaltem partis Sena-
torum ſententiis facta, dicebantur senatus con-
ſulta, niſi tribuni plebis interceſſiſſent: nam
tunc vim nullam habebat ſententia Senatus,
ſed auctoritas h) tantum adpellabatur, ac per-
ſcribi ſolebat. SCta autem, quibus interceſſum
non erat, ab eo tempore vim obtinebant ſuam,
cum ad aerarium eſſent delata '). Ceterum
quamuis iuris conſtituendi poteſtas, vt facile
intelligitur, proprie ad populum pertineret,
legesque ea de cauſa ferri oporteret: tamen
mihi quidem non dubium eſt, quin, et libera
republica, SCtis ſine lege, ius ſancitum fue-
rit: id, quod negant omnes, quantum ſcio,
hiſtoriae iuris interpretes. De quo alius no-
bis eſt dicendi locus, cum ad ipſa SCta libe-
rae reipublicae enarranda peruenerimus ?).

„) Llu. III, F. 2) Liu. VIII, 12.
a) Epitom.

4) Hire
Cln.
Maenie
. 4.
)ck. .
gluet
Uiſte,
) le
natus
frume
gecert
4) Di⸗
RCe.
¹) Nr
) De
Lam

1,
Gibus
encd
Milie
quoch
temae
adude
Enpn

firmar

Comit
Vel P

n. (

initio

medie

ronerſie.

ruim mit⸗
, tes mi.

nqueds-
ommnibus
a lege ad

Otpnibis

m conl⸗

dere Se .

um, per
tusplaci⸗
ttis Sena
AtuACA.
N. Dan
denatus,
n 10per

terceſlum

iut ſuam,

Ceterum

,Nt ſacile
ertineret,

4;/ tamel.
et libera

tum foe⸗

Alius no⸗
Ct lbe⸗
mus

12

4 yuone

uribusgquét vsgité ad Cueſares. 81

4) Epirom. Liu. XI. Gell. N. A. XV. 27.
b5“) Liu. VIII, 72.

₰° Cr. Brur. c. 14. cf. L. F. Gronou. Ohj. I, 2. Cel. Erneſti
Clau. Cic. voc. aucétoritas Senatus. Ceterum ante Legem

Maenium, eadem de re Curiam latam, falſo e Cic. Brut.
c. 14. ſtatuit Pigh. Ann. ad a. S§.

) v. Polyb. VI, 11. 8
èe) cf. Duker. ad Liu. XXXIX, 174. vbi oſtendit, Senatum

uaeſtiones de criminibus, in Italia commiſſis, decre-
uiſſe, nullis rogationibus tribuniciis ad populum latis.
f) Lex Curiata enim iuſſu Senatus ferebatur: [et Se⸗
natus omnem poteſtatem ſtipendiorum, Legatorum,
frumenti, Legionum mittendarum habebat, de quibus
decernebat.]
g) Dionyſ. Hal. Lib. VIII. p. 448.
„) Cic. ad Diwv. VIII, 8. .
¹) Suet. Caeſ. c. 29.
*) De Senatu Rom. ſcripſere Manutius, Hotomannnus,

Zameſcius „ Middletonus.
§. XIII.

Paopuli poteſtas, in bello, legibusque iuben-
dibus, magiſtratibus creandis, iudiciis capitis
agendis, poſita, primum aucta eſt, legibus Pu-
blilia et Maenia !); quibus effectum eſt, vt,
quodcunque populus iuſſiſſet, ei auctorita-
tem adprobationemque ſuam patres deberent

adhibere: deinde legibus Valeriis, Porciis,
Semproniis, de prouocatione, ſtabilita atque

firmata. Eſt autem populus vel vniuerſus, in
comitiis centuriatis, vel curiatis, congregatus,
vel plebs tantum, cuius ſunt comitia tribu-

ta. Omnis itaque poteſtas, ſiue maieſtas, ab

initio erat totius populi: ſed, exortis tribu-
nis

92 L. II. Cap. I. De lurisprudentia media

nis plebis, inſtitutisque comitiis tributis, a
tribunis haberi ſolitis, auctaque in immenſum
plebis potentia, omnia fere eadem quoque ad
plebem fuere translata: creatione magiſtra-
tuum patriciorum, et iudiciis de perduellio-
ne exceptis: quae vniuerſi populi, comitio-
rumque centuriatorum manſere.
1) v. §. antec.

F. XIV.

Equites etſi, iam a Romuli inde tempori-
bus, in republica ſemper fuerunt, in centu-
rias ſuas ) deſcripti, variisque dignitatibus
ſenſim paullatimque aucti, eminuerunt: or-
do tamen Equeſter demum poſtremis reipu-
blicae temporibus exortus eſthuiusmodi, qui
interiectus quaſi et intermedius inter Sena-
tum atque plebem eſſet, ac propria inſignia
baberet. Initium factum eſt Lege Sompronia
Uudiciaria n), qua C. Gracchus iudicia a Sena-
toribus ad Equites tranſtulit. Perfecta tamen
et abſoluta iſta ratio demum eſt in Ciceronis
Conſulatu o). E Gracchi igitur Lege, ius iu-
diciorum publicorum exercendorum habue-
runt, ademtum poſtea a Sulla, lege Cornelia,
ſed redditum Lege Aurelia, atque Pompeia.
Illud autem eorum munus, cui originem de-
bent, vt ſtipendia equo publico mererent, du-
dum ab vſu receſſerat. Inde longe aliae erant
militiae egueſtres p).
m) Quae

Wtii
Rer
ut

conl
um

tioni.

rofe

AIrni⸗

teris
Eunt,
Creab
ſereb
omnl

gio

butis, 1
menſum
locbead
magiſtrr.
tduello.
cotmitio⸗

tempori.
n centu-
ititibus
nt: Or.

1 teia. .

noc, gui
er Jena⸗
inlgni
mpronin
1 Sena⸗
a tamen
ceronis
e, jusiu⸗
3 habue⸗
Correlis,
Pomyeis.
inem de
nenn
rent, dr.
lue erunt

) CWe

iuribusque veque ad Ca?ſares. 83

m) Quae quomodo amplificatae, auctaeque ſubinde fue-
rint, docet J. E Gronou. Obſ. III, .

n) Drakenporch. V. C. ad Liu. T. IV. p. 302. dicit, ſe non
exiſtimare, ante Gracchi tempora peculiarem ordinem
Equitum fuiſſe, ſed tum factum lege iudiciarig. Verum
doceri, e Plinio H. N. XXXIIILI. 2. poteſt, Ciceronis

tempore demum perfectum.

⁶) Plin. H. N. I. c. Lege Roſcia theatrali proprius locus in
quatuordecim in theatro datus. Praeterea anguſtus cla-
uus, inigne ordinis, hoc forte tempere iis conceſſus.

p) Scripfit Ne. lo. Iantzonus Diſſ. de ordine Equeſtri apud
Romanos, Lugd. Bat. 1744. [cf. Maſſon. vit. Horat. p-
112. 114. ſq.]

. XvV.

Quodcumque populus iuberet, id in Co-
mitiis ferebatur. Comitiorum autem populi tri-
plex ratio, Curiatorum, Centuriatorum, Tri-
butorumque, etiam his temporibus ſemper,
conſtitit. Curiata quidem tantum, aut Flami-
num, Curionisque Maximi creandi, vel adroga-
tionis 7), vel deinde legis Curiatae de impe-
rio ferendae r) cauſa, atque hoc tantum dicis
gratia s), habebantur per lictores XXX: in ce-
teris rebus loco ceſſerant reliquis comitiis.
Genturiatis t), non ſolum magiſtratus patricii
creabantur, leges a Conſulibus vel Praetoribus
ferebantur, ſed etiam iudicia de criminibus
omnibus habebantur, vsque ad quaeſtiones
perpetuas, quibus conſtitutis, vnum de perdu-
ellione iudicium illis relictum. Zributa, tribu-
2 norum

84 Lib. I. Cap. II. De iurisprudentia media

norum plebis, ceterorumque plebeiorum,
magiſtratuum, ſacerdotumque, creandorum
cauſa, legibusque a tribunis ferendis, habe-
bantur. In omtübus his comitiis olim ſuf-
fragia voce declarata ſunt: ſed deinde in om-
nibus tributis atque centuriatis, legibus ta-
bellariis latis u), ſuffragia per tabulas dari
coepta ).
9) Cic. dom. c.'42. olim etiam teſtamenta ſaepe.
y) Sine Lege Curiata nulli magiſtratui licebat rem milita-
rem attingere. Cic. Agr. II, 12. cf. Cel. Erneſti Clau
Cic. Ind. Leg. h. v.

4) v. de hac formula 4. Aunguſtin. Emenil II, 2. N Riune.
Lect. Iur. Ciu. 1, 3
x) In quibus haec mütatio faca his temporibus, vt non
centuriarum ſolum et claſſium, ſed etiam tribuum ratio
haberetur: vnde tribuum in his Comitiis mentio ſaepe
occurrit. v. I. F. Gronou. Ohſ. IV, 1. Duker. V. C. ad Liu.
V, 1§.
u) Lege Gabinia, Coſſia, Papirig, Coelia: de quibus Cic.
Leg. III, 10. Lael c. t0. diſputat, et, quid inſit vitii,
demonſtrat.
[X) de Comitiis ſcriptores ſunt Sigonius et Grucchius.]

§. XVI.

lam in vniuerſum de Iure Ciuili, eiusque
ſtatu, dicendum videtur: propterea, quod in
eo nititur reipublicae ſtatus ipſius. Ius autem
omne vel ex Legibus, vel ex Moribus naſcitur.

§. XVII.
Legum )) iubendarum poteſtas, vt in ciui

tate libera, penes totum populum proprie
eſſe

elle de
ſiſle e

nemoe
ſalng
tins p
1mag
gatas
Tribo
mitia
ſerene
uae
ls t
impor
Wer⸗
Viu
ſet.
oblitn
dkiu
ende
tem.
naton
ſuliben
Lex
Plebe
bonie
tum .
trn ci
eſlet
Pasr.

echie

jorum,
dorum
, kbe⸗
lim ſuf.
einom.
lbus to⸗
las ati

e.,
em milita⸗

eſfti Chn
Rulig.
„ N non

nutmn ratio
ntio ſaepe

CALiA.

nibis ⸗ C.

nſi vitii

Grerhiue

eiusque
quod in
g autein
nalcitur.

nncii

proptie
eſ

iuribusque vségque ad Catſares. 85

eſſe debebat, vt conſenſus omnium non iuſ-

ſiſſe latas magis, quam tuliſſe, videri poſſet,

nemoque vnus teneretur legibus, niſi quas
ſuffragio ſciuiſſet ſuo. ſtaque in comitiis to-
tius populi, Curiatis, maxime Centuriatis,

a magiſtatu aliquo patricio ſolummodo ro-

gatas reperimus: donec, vt fupra vidimus,

Tribuni plebis, ſine aucétoritate Patrum, co-

mitia Tributa habendi, et ad plebem ſolam
ferendi leges, poteſtatem ſibi adrogarunt:
quae Plebiföira dicuntur. Nec tamen ſtatim

iſtas tribunicias rogationes, tamquam iugum,

imponi ſibi Patres patiebantur. Negabant,
teneri vniuerſum populum legibus, quas non

vniuerſus populus, ſed plebs tantum, iuſſis-

ſet: adeoque ſe Plebiſcitorum quaſi vinculis
obſtringi non poſſe, quibus ferendis ipfi non
adfuiſſent. Eius veluti controuerſi iuris fini-
enda cauſa, poſt ſeceſſionem plebis in mon-
tem Auentinum, Decemuirorumque domi-
natum ſublatum, a duobus popularibus Con-
ſulibus, L. Valerio et M. Horatio, a. V. CCCV,
Lex Valeria Horatia lata eſt, vt, quod tributim
plebs ixſſſſet, populumiteneret 2): qua lege tri-
buniciis rogationibus telum acerrimum da-
tum, ait Liuius. Deinde cum haec Lex pa-
triciorum calumniis ſiue eluſa, ſiue infracta
eſſet, idem repetitum a. V. CCCCXV, Lege
Publilia, a. QC. Publilio Philone Dictatore po-
F 3 pulari

86 Lib. II. Cap. I. De Iurisprudentia media

pulari lata a), vt Plebiſcita omnes Quirites tene-
rent. Sed ne ſic quidem Patres adquieuerunt.
Nam cum adſiduis hoſtium vaſtationibus ex-
hauſta plebs, et aere alieno demerſa eſſet,
eam Patres foenore iniquo omni modo fer-
re, agere, vexare, plebs denique malis vi-

cta in Ianiculum ſecedere a. V. CCCCLXV.

Qua de cauſa Q. Hortenſius Dictator crea-
tus, Lege Hortenſia rogata, ſanctius fir-
miusque cauit, vt Plebiſcita onmes Qui-
rites tenerent b), effecitque, vt plebis ſaluti
atque commodo proſpicientibus Plebiſcitis
auctoritas conſtaret ſua, reique publicae
concordia et otium rediret. Ab eo tem-
pore nulla amplius a Patribus facta eſt Plebi-
ſcitis controuerſia. Atque ab eo demum
tempore Plebiſcita nomen Legum accepiſſe,
plerique interpretes exiſtimant c). Perperam.
Non enim nomen, quod ab initio habue-
rant 1), ſed vis Legum vniuerſalium illis
tunc demum ſine controuerſia acceſſit. Nul-
lum adeo, niſi in modo comitiorum, diſcri-
men reperitur inter Leges Centuriatas, atque
Plebiſceita, neque Lex et Plebiſcitum diſtin gui
partitione debent e).

„₰) Legis nomine adpellatur id omne, quod populus iuſ-
ſit: quod ſaepe in vernacula ein Geſetz dici non pot-
eſt. Itaque Lex, qua Pompeio imperium mandatum

eſt in bello Mithridatico, non poteſt verti ein Geſetz,
ſed

ſec ein
D

„) is.
4) Lir.

tumm
priert
praech
) Gn
IN
troue
de Pl
guee
exem
pler
omni
niſe.
3) Hi
)N

necia

tertene-
Werunt.
ibus ex-
ſ elle,
odo fer
Dalis vi-
CLXV.
vor cer-
Ains fi⸗
bis ſaluti
ebilcitis
publicte
e0 E⸗
eſt Plebi⸗
demum
ccepill,
erperam.
o hibve-
fum ilis
It. Nu.
6, Aqe
diſtingen

oynlus ill.
lei von pot⸗
mandatunt
i n tn
ſed

iuribusque vsque ad Caeſares. 87

ſed eine Verordnung, ein Befebl. v. Cel. Erneſt. Clau.
Cic. Ind. Leg. init.

2) Lin. III, F.
à) Liu. VIII, 12. In qua lege vocabulum Quirites poſi-

tum fuiſſe videtur, vt, quoniam vocabulum populi, in
prieri lege, ambiguum erat, omnis calumniae locus
praecluderetur.
*) Gell. N. A. XV, 27. L. 2. §. §. D. de O. I. §. 4. I. de
I. N. G.et C. Ea legePlebiſcitorum ius extra omnem con-
trouerſiam poſitum. Quare Pomponius, et Iuſtinianus,
de Plebiſcitorum vi, diſputantes, huius poſtremac at-
que emicaciſſimae legis tantum mentionem faciunt,
exemplo veterum, qui vbi de iure aliquo esponunt,
plerumque tantum ſolent nouiſſimae, ac ſuperiora
omnia in eodem genere iuſſa complexae, legis memi-
niſſe.
&) Heinecc. Hiſt. Iur. I, 42. P. Manutius de Legibus.
4) Nam ſtatim ab initio omnia ea, quae a Tribunis ad
plebem ferebantur, rogabanturque, Leges adpellatae:
arguit Icilia, Liu. III, 32. multaeque aliae Leges tri-
buniciae. Neque vero proprie Leæ quicquam aliud eſt,
quam quodcunque fertur ad populum plebemue, ſiue
ſciſcatur, ſiue non, quaeuis rogatio atque conceptio
verborum. v. Cel. Erneſti Clau. Cic. Ind. Leg. Ita-
que apud ſcriptores quoduis plebiſcitum nomine Legis
adpellatur.
e*) Id plerique iuris ciuilis hiſtoriaeque interpretes, e
recentioribus, faciunt, nominatim, Heineccius Hiſt.
Iur. L. c. Inſt. Iuſt. 9. 40. . Brunquell. Hiſtor. Iur. l,
6. et 7. aliique plurimi, qui auétoritate Iuſtiniani
§. 4. Inſt. de IJ. N. G. er C. et Q Laelii ICti, apud
Gell. N. A. XV. 1. Legem dicunt, quam populus Ro-
manus Senatorio magiſtratu rogante, veluti Conſule;
Plebiſcitum autem, quod plebs, plebeio magiſtratu ro-
gante, veluti Tribuno plebis, conſtituerit. Neque ve-
ro aut luſtiniani, aut vnius antiqui ICti, auétoritas con-
tra omnem antiquitatis hiſtoriaeque fidem valere pot-
eſt. Cicero quidem Top. c. 5F. vbi partes Iuris Ciuilis
F 4 enume-

898 Lib. W. Cap. I. De Iurisprudentia media

enumerat, Leges tantum ponit, eoque vocabulo et-
iam Plebiſcita complectitur. Itaque Legis vocabulum
promiſcuum eſt, et tam totius populi, per centurias
congregati, quam plebis, ſcitis conuenit: Plebiſcit a
autem ſolius ſunt plebis, rogationibus tribuniciis fa-
(ta, iuſſa.
§. XVIII.

Quo autem facilius ambitioni magiſtratu-
um leges reipublicae pernicioſas, gratas plebi,
ferentium, in primis tribuniciis actionibus,
reſiſti poſſet, legum ferendarum certi quidam
modi, certique ritus fuerunt praefiniti, certae
quaedam impediendorum comitiorum ratio-
nes conſtitutae. Nam primum Lex per tri-
mundinum, hoc eſt XVII. dies f), ante Comitia,
promulgata g), publice pendere debebat, vt
omnibus ciuibus recte cognoſcendi, delibe-

randique eſſet poteſtas; deinde ante comitia

tam ſuadendi, quam diſſuadendi legem b), pote-
ſtas cuique fiebat; quo populus rectius, ſi
quid ineſſet vitii, doceretur- porro intero-
ne, atque auſpiciorum obnunciatione à), omnis
rogatio poterat fuffragatioque tolli: denique
non omnibus diebus faſtis legem ferri lice-
bat ½): vt comitiorum ipſorum formam ratio-
nemque, multasque cautiones alias, omittam,
de quibus conſulendi, qui de comitiis atque
Legibus populi R. ſcripſere /). Ceterum vix
opus monere, legem non, niſi a magiſtratibus,
neque omnibus tamen, ſed a Conſule, Praeto-

1e, Die
ſularia
Tribur
Ceteris
tuiſle,
ji qu
geide⸗
exrage
u 1
Denia
guonj
f) Y.
(lau.
Ole
Ros⸗

1

N
IUs .
ſegun

e

ledia

abulo et.

ocabulunn

centurias

blebiſcita

Uniciis fa⸗

giäkratu⸗
nspebi,
jonibus,
quidem
i, certae

1ti.
per tri.
CONId,

ebat, Vt
,Cele.

ecomitii

Ppote.

echins,

tereſe
3) omnis
Geniqae
erri lce-
amtati⸗

Otnittam, (..

iis Atue

erumn Y.

ratibus,
,Pinto.

que infra diligentius.

imribusque veque ad Caeſares. 89

re, Dictatore, Interrege, vel ſi quis alius Con-

ſularia auſpicia, imperiumque haberet, et a
Tribunis plebis, non ab Aedilibus Curulibus,

ceterisque minoribus magiſtratibus, ferri po-

tuiſſe. Cum fertur, vt Leges iubeantur, roga-
ri, quando, vt tollantur, abrogari, cum, vt ali-
quid ex priore lege detrahatur, derogari, vel
exrogari, cum, vt aliquid priori legi contra-
rium ſtatuatur, obrogari Legibus m) dicitur.
Denique leges ſunt vel perfectae, vel minus
quam perfedlae, vel imper ‚ectae n).

F) v. Perixon. Animadu. Hiſt. c. X. p. 45%. Cel. Erneſti
Clau. Cic. h. v.

2 Legibus Caecilia Didia, et Licinia Iunia, ea de re

prouiſum.
b) Liu. N LV, 36. Cic. Leg. III. 4.
2) Nam Legibus plurimis, et ab vItima reipublicae ori-
gine, inſtitutum erat, vt contra auſpicia comitia ha-
beri nefas efſet. De qmibns Lege Aelia poſtremo ſan-
citum. v. Cel. Erneſti Clau. Cic. Ind. Leg. b. L.
*) De quo erat Lex Fufia, Cic. de prouinc. conſ. c. 1o.
Sext. t. F. v. Cel. Erneſti Clau. Cic. b. L.
) Sigonius, Grucchius de comitiis, P. Manutius, A. Au.
guſtinus, de Legibus.
m) v. Vlpian. f. I, 1. Schulting. Iurisprud. Anteiuſt.
p. 507. J.
Vlpian. . l. 3. ibique Kbhulting.

S. XIX.
Wtis etiam in libera republica interdum
jus conſtitutum fuiſle, atque adeo ea vim
legum habuiſſe, ſupra oſtendimus, tradetur-
F5 8S. XX.

7

90 Lib. W. Cap. l. De Iurisprudentia media

§. XX.
Iam ad Ius illud veniamus, quod e Moribus
profectum eſt. Cuius quidem generis, vt in
omnibus ciuitatibus liberis, ſic in republica
Romana, quam plurima ſunt inſtituta, pro-
pterea, quod multo libentius homines mori-
bus voluntatem atque obſequium adcommo-
dant ſuum, quam quidem legibus ſcriptis,
quae inuitis plerumque ciuibus iniungun-
tur o). In republica autem Romana eo magis
neceſſarium fuit, moribus plurima permitte-
re, quod, vt fupra dixi, leges per populum
ſanciri, multis difficultatibus, atque impedi-
mentis obnoxium tenebaturp). Ac Moribus
quidem attribuimus Ius honorarium 9), ſiue
quod ex edictis magiſtratuum, tam vrbano-
rum, quam prouincialium, manauit, Ius Ciui-
le, quod xa Eoαita dicitur, pro eo, quod
interpretationi reſponſisque prudentum de-
betur, Diſputationem fori, ſiue res iudicatas,
ac denique Morem maiorum. Nam quoniam
neque magiſtratus, neque ICti, neque iudices,
legum iurisque ſanciendi habuerunt pote-
ſtatem, quae ſolius populi erat: facile intelli-
gitur, omnia iſta iura auctoritate magiſtratu-
um, prudentum, iudicumque, recepta, non
per ſe, ſed vetuſtate, tacitoque adeo popu-
li confenſu, pro iure valuiſſe. Sed de ſin-
gulis, quoniam ſuis locis preſſius erit diſ-
ſeren-

ſerendr

nihil at

) Dion
non !e
) Edi
Iln.

1

ud,

nito,

lica 4
Priuat
Caudd
Pod
enim
ni)
a iue
gene
min,
nis P
iudic
he
gere
Qe
Priu⸗
3)

9

eciu

Mribur

is, vt in
epublic
ti, pro⸗
es mori
commo-
ſcriptis,
Hungun-
o magis
ermitte
opblumm
inped'
Moribos

), ſle

Vbano⸗
lutCui.
0, gvoc
tumn de.
udictos,
guonium
e iudices,
t pote-
ſe imeli⸗
giltrat,.
epte, non
eo popl.
Ade in
ſeren⸗

iuribusque vique ad Caeſares. 91

ſerendum, hoc quidem loco plura dicere,
nihil attinet. 4
°) Dion. Chryſeſt. or. 76.
⁰⁶) Quinétil. Inſt. Or. V, 1o, 13. in iure, inquit, pleraque
non legibus, ſed moribus conſtant.

) Ediéta praetorum eſſe conſuetudine jus, dicit Cic. Inu.
II, 22.

§. XXI.

Iudiciorum autem apud Romanos haec erat
ratio, vt alia eſſent publica, priuata alia. Pu-
blica dicebantur ea, quae in cauſis publicis,
priuata, quae in priuatis cauſis verſarentur r).
Cauſa autem publica, quae ſpectat ad rem
publicam, et priuata eodem modo. Falſum
enim eſt, quod ex Inſtitutionibus Iuſtinia-
ni %) amplexus eſt Sigonius, aliique, publi-
ca iudicia dici, quod vnicuique de populo
agendi ius fuerit. Atqui ab initio certe ne-
mini, niſi Quaeſtoribus, Aedilibus, Tribu-
nis plebis, permiſſum fuit accuſare publico
judicio: propterea, quod ad populum agen-
dae cauſae publicae, cum populo autem
agere, nemini, niſi magiſtratui, ius eſſet.
Quaeſtionibus perpetuis conſtitutis demum,
priuati ad accuſandum acceſſerunt.

1) v. Eruiſti Cuu. Ce. Iud. Lainit. v. Publ.
5) §. 4. Inſt. de publ. iudic.

. §. XXI.

92 Lib. I. Cap. I. De Iurisprudentia media

Sed primum de iudiciis publicis dicemus.
Atque haec vel ordinaria, vel extruordinaria,
fuere. Extraordinaria dicuntur, quae non
fiunt ex perpetua aliqua lege, ſed ex lege, vel
SCto ſingulari, ad certam cauſam pertinent:
Ordinaria, quae ex perpetua lege, ita, vt non,
quoties aliquod iudicium habendum eſt de
crimine, opus ſit noua lege, aut SCto. Ante
Quaeſtiones perpetuas omnia fuere extraor-
dinaria et populi, in comitiis: his autem
conſtitutis, pleraque facta ordinaria, ſem-
perque per ſelectos iudices acta. Quod vt
rectius intelligatur, tenendum eſt, olim,
crimine aliquo admiſſo, vbi non magiſtratus
aliquis, veluti tribunus, quaeſtor, aedilis,
accuſator extaret, primum vel SCto, vel le-
ge?), ad populum plebemue lata u), iuberi
oportuiſſe, quaeſtionem de crimine haberi,
cui praeeſſet, vel SCto, vel lege, Quaeſitor
magiſtratus aliquis x). Vbi vero accuſator
eſſet magiſtratus aliquis, tum nullo Quae-
ſitore opus. Sed haec ratio immutata eſt
per Quaeſtiones perpetuas, quae, initio facto
Lege Calpurnia de repetundis, a. V. DCV. y),
deinceps ſenſim, legibus inprimis Corne-
iis 2), conſtitutae ſunt. Earum Quaaeſtio-
num haec vis erat, vt cauſae publicae, inius-
ſu populi, ſemper ad magiſtratus, quibus
quae-

ot

gureſti

juchcur.

Praete

Queſt

bantur

iudicia
lo ad
lionis
I Hoſ
factum

on

Cecern
e pol
dee
Draen
ir 4
popul
Gos
fuere,
deinc
dicatu
quod
4 C

munie
dernil
e,
N
Caor

ecdis

(icemus.
orlinorie,
qune non
lege, vel
ertinent:
tVnon,
m elſt de

to. Ante

e extraor-

nis autem
riz, ſem

Qod t

t, dam,

nagiſtratus
,eci,
1o, delle.
1), inbell

ge haben,

(eltor

zcculator

lo Cuee⸗

mutata eſt
tio ſicto
nis Corhe-

uelto.
gubbus.

5;
quas.

iuribusque vsque ad Caeſares. 93

quaeſtio obtigiſſet, cum conſilio ſelectorum
judicum, agerentur. Singulis Praetoribus,
praeter vroanum atque peregrinum, ſingulae
Quaeſtiones, interdum etiam plures, manda-

bantur. Ab eo itaque tempore, fere omnia
iudicia publica facta ſunt ordinaria, a popu-

lo ad ſelectos iudices translata, vno perduel-
lionis iudicio excepto, quod ex inſtituto Tul-
li Hoſtilii ſemper populi vniuerſi ſuffragiis
factum eſt: raroque factum eſt, vt noua lege,
SCtoue, extra ordinem quaeſtio de crimine
decerneretur, vel iuberetur, vt in Clodium,
de pollutis ſacris, in Milonem, de vi et cae-
de Clodii. Ordinariis praeerat Quaeſitor ſiue
Praetor, ac per delegationem Iudex Quaeſtio-
nis a): extraordinariis, quem Senatus, vel
populus, iuſſiſfſet. Illi autem ſelecti iudices, per
quos iudicia fiebant, primum e Senatoribus

fuere, in Claſſes ſiue decurias deſcripti: ſaepe

deinde variatum. Nam Lege dempronia iu:
dicatus ad Equites translatus eſt a C. Graccho,
quod fruſtra tentauerat Tiberius, frater ):
A C Seruilio Caepione deinde, XVII. annis
poſt, lege Seruilia, cum vtroque ordine com-

municatus c) a. V. DCXLVII. Paullo poſt C.

Seruilius Glaucia, Praetor, alia Seruilia le-
ge, iudicia ſolis Equitibus reſtituit a. V.
DCLIV. M. Plautius Siluanus, Strabone et
Catone Coſl. cum vtroque ordine iterum
com-

94 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia media

communicauit d). Nam qui id paullo ante
a. DCXLII. ſuſceperat, M. Liuius Druſus,
legem non pertulit: id, quod etiam de legi-
bus Seruiliis et Plotia a viris doctis exiſtima-
tur. L. Cornelius Sulla, a. V. DCLXXII, odio
equeſtris ordinis plebisque, Senatoribus ſolis
reddidit “). Cum autem Senatores, propter
res male iudicatas infames, eſſent /), L. Au-
relius Cotta Praetor, Pompeio et Craſſo Coſſ.
a. V. DCLXXXIV, tulit, vt omnes tres ordi-
nes iudicatu fungerentur. A quo tempore
tres decuriae g) Iudicum a Praetore Vrbano
jurato deſcriptae fuerunt, prima Senatorum,
altera Equitum, tertia Tribunorum aerario-
rum e plebe: ita quidem, vt in ſingulis iu-
diciis e tribus iſtis decuriis aliquot legeren-
tur. Eam deinde Cn. Pompeius Magnus, a.
DCXCVIII, rationem iniit, lege iudiciaria la-
ta, vt ex iisdem quidem tribus ordinibus,
ſed aliter tamen, iudices legerentur ). Tu-
lit enim, vt ex ampliſſimo Cenſu ex centuriis
aliter, quam antea, lecti iudices, aeque ta-
men ex illis tribus ordinibus, res iudicarent?).
Manſit ea ratio vsque ad C. Caeſarem, di-
Gtatorem, qui tres decurias ad duas redegit,
Senatorum et Equitum, Tribunos aerarios,
quae erat tertia, ſuſtulit ½). Tertiam decu-
riam ex Centurionibus, viliſſimoque genere
hominum, paullo poſt M. Antonius lege
ſua

ſua ade
hoſte
tuta ha
curia.
ex dec
cebant
iſlent.
fuitle.
quitan
ſegreg
feba.
indican
retar
W
lios
blicoꝛ
ſel lee

1)V.

fuufle

media

Ullo ante
Druſus,
n belegi.
exiſtima-
XIl odio
lbus ſolis
,propter
L. Au-
ſo Coſl.
ttes ordi
tempore
Vrbano
naorum,

detatio.

ngulis in⸗
legeren⸗
laguns, .
Cicinialr.
rCinibus,
r 5). Tu.
centunis
eque Ta⸗
lcarentih.
remn, i⸗
8 ledegi,
zeralios,
liam gecu⸗
Be genen⸗
Hnius lege
ſua

7
7

luribusque véque ad Caeſaret. 95

ſua addidit?): quae breui poſt, iudicato

hoſte Antonio, rurſus ſublata fuit m), reſti-
tuta haud dubie tribunorum aerariorum de-
curia. Iam vbi iudicium erat habendum,
ex decuriis iudicum tot ſorte a Praetore edu-
cebantur, quot ſingulis iudiciis leges defini-
iſſent. Varius autem is numerus videtur

fuiſſe. Sortitione facta, quo ſuſpecti et ini-

qui tam ab accuſatore, quam a reo, ſecerni,
ſegregarique poſſent, reiectio iudicum F)
fiebat. Noluerunt enim Romani quemquam
judicare, niſi qui inter eos, quorum res age-
retur et cauſa, conueniſſet &. In reiecto-
rum locum Praetor, qui quaeſtioni praeerat,
alios ſubſortiebatur. Forma iudiciorum pu-
blicorum definita fuit vel legibus iudiciariis,
vel legibus de ſingulis criminibus.

2) v. Duker. ad Liu. XNXXIX, 74.
u2) Liu. IV, K. IX, 26.

æ* Hune vulgo tradunt quaeſtorem parricidii appelletum
fuiſſe, cum tamen ita tantum dicatur is, qui quae-
ſtioni de perduellione praeſit, vt e L. 2. 9. 2. D. de
O. L. intelligitur.

„) Locus claſficus de his Quaeſtionibus eſt Cic. Brut.
c. 27. cf. Sigon. de iudic. III, . Erneſti Clau. Cic h. v.
2) Cic. Lael. c. I.

4) De eo v. Sigon. II, y. Caſaub. ad Sueton. Caeſ. n.
bulting. Iurispr. Anteiuſt. P. 72 8. Erneſti V. C. Clau.
Cic. voc. Quaeſtio. Eum ipſum quoque Quagtorem di-
Gtum tradit Acon. in Cic. Act. L. Verr.

5) Nam

96 Lib. Il.! Cap. I. De lurisprudentia media

*) Nam qui ſeriptores Tiberium dicunt tranſtuliſſe, ii,

ex ratione latinitatis, interpretandi de eius voluntate.

v. Duker. ad FHor. III, 77.
c) v. Er neſti Clau. Cic. Ind. Leg. in Seruilia.
4) Cic. frugm. Or. pro Cornel. mai. reo.
e) Tac. An. XI, 22. 3
F) Cic. Verr. III, 96. L .
) v. Lo. Tob. Krebſii, V. C. amiciſſimique, Diſſ. erudi-
ta de Decuriis Iudicum apud Romanos. Lipf. a. 1744.

*) Mon. in Piſon. ſin. Cic. in Piſon. c. 30.
¹) cf. Krebfi Diſj. laud. p. 23.
k) Suet. Caeſ. 6. 91.
0) Cic. Phil. I, 8. er E, 5.
m) v. Torrent.ad Sutt. Aug. c. 32.
n) In aliis iudiciis plures, in aliis pauciores, reiici po-
tuiſſe intelligitur Cic. Verr. II, 31.
⁰) Cic. Cluent. c. 43. Nbulting. Diſj. de recuſat. iud. c. 1.

§. XXIII.

Nullum autem iudicium haberi, neque
reus, quamuis nocens, condemnari pote-
terat, niſi accuſator exiſteret. Etenim non
id fuit Romanorum inſtitutum, vt, quem-
admodum apud nos, crimine aliquo aut
ſcelere commiſſo, magiſtratus quaererent,
ex officio, niſi forte cauſa eſſet eiusmodi,
vt totius reipublicae ſtatus periclitaretur p).
Itaque ab eo tempore, quo magiſtratus
non amplius ad accuſandum acceſſlerunt,
hoc eſt, ab inſtitutis Quaeſtionibus per-
petuis, vnicuique e populo Romano per-
miſſum

miſſum
ſACu

ſcentib

eris in

gulne.

kes, n

manere
iis, gun
eungen

iſſent

do ern
ſn,
et, d
partiu
innite
ccula
(aula
Nocen
ceſe!
tiam
ig,
Acculſa
iniuri⸗
tre Ve
primno
urroy
Gvi d
den,

Negia

nſtliſſe ii,
Voluntate,

Dillemui⸗

. 744.

reiici po.

It. ind l. 1.

neque
ari pore⸗
enim non
t, quemn⸗
iquo Aut
gererent,
zusmmocli⸗
retur 5).
ngilkrrd
celerunt,
bbus per⸗

nano pel
iſlum

iuribusque vique ad Caeſares. 97

miſſum fuit, reum in iudicium adducere;
factumque, vt laudi eſſet nobilibus adole-
ſcentibus, nobilem aliquem, multisque ſce-
leris infſamem, reum, eloquentiae vi, iu-
gulare. Quo autem adlicerentur accuſato-
res, neue ſcelera atque crimina impunita
manerent, conſtitute certa quaedam praemia
iis, qui reos condemnaſſent ). Quod ſi ad
eundem reum poſtulandum plures deſcen-
diſſent, iudicium de accuſatore conſtituen-
do erat, Divinatio r), quamuis, qui accu-

ſabat, ſaepa alios habere ſoleret ſubſeripto-

res, tamquam adiutores, atque ſecundarum
partium actores. Iſtis autem commodis
