libertatem ſuam ponere ſoleat. Itaque, quae
manifeſta corruptela laborarent, vel vtilitatem
conſpicuam haberent, ita, vt etiam imperiti
neceſſitatem legislationis intelligerent, ea pa-
lam legibus ad populum latis promulgatisue
conſtituere: quae autem tam claris neceſſitatis
vel vtilitatis ſignis impreſſa ac notata non eſ-
ſent, ea aut magiſtratuum iurisdictioni trade-
re, aut reſponſis prudentum permittere: alia
autem ſuis conſtitutionibus quaſi commen-
dare. Atque eam fere rationem ſequentes
Caeſares tenuerunt. Iam hic quidem de Le-
gibus ad populum ab Auguſto Tiberioque la-
tis agemus. Nam poſt Tiberium nulla Lex in
comitiis populi lata ac iuſſa reperitur.

5. I.

Ac primum Auguſti Leges trademus esas,
quae certo anno Conſulibusque ſuis adſignari

poſſunt: tum deinde eas exponemus, quae ne

vlla quidem temporis nota inſignitae ſunt.
Anno igitur DCCXXXVII, C. Furnio et C.
Iunio Silano Coſſ. a) lata eſt Lex IvLIA, de
adulteriis, qua id inprimis egit Auguſtus, vt,
cum vellet ciues ad contrahendas iuſtas nu-
ptias

4.

asadi,
re tclret,
(iles vel
don ſolun

omninoe

mumeſt,1
nonalien
quamvis

eritple

e zudiet

ceteris

Legis fil
tio in
diae pan
Achalteri⸗

lam, cun

rum /),
4) . H
4) lande
guae me
adluſt, el
Geron.
Nam ſan
Nelia te⸗
4 V. H
Oecap⸗
1 n
eſſic
Aliiaute
tuun fiif
1 4b. bo
oraj

ab Auguſto vcque ad Hadrianum. 313

ptias adigere, a quibbus eos nimium abhorre-
Cc

re ſciret, ante omnii cauſas eas tolleret, quae
. ciues vel deterrererit, vel retinerent. Itaque
nnem non ſolum de adulteriis ac ſtupris, de lenocinio,
quue omninoque de pudicitiab), hac in Lege cau-
mtem tum eſt, ſed etiam de fundo dotalieg) a marito
peii non alienando, oppignorandoue 2). Vnde,

et. gquamuis à potiſſimo capite Lex Iulia de adul-
tde zeriis pler umque adpelletur, ſaepe tamen Lex
Etuts de pudicitia, de fundo dotali, de ſtupris, et
one. a ceteris capitibus, nominatur. Poena huius
mde. Legis fuit e), in mulieribus quidem, relega-
da tio in inſulam, cum publicatione dimi-
mmen. diae partis dotis, et tertiage bonorum; in
gentes adulteris vero viris, relegatio item in inſu-
leLe. lam, cum publicatione dimidiae partis bono-
el. rum ).
An 2) v. Hofmann. Comm. ad Leg. Iul. de adult. cap. II. p. 50o.

*) Eandem enim eſſe exiſtimio Legem Iutiam de pudicitia,
quae memoratur ap. Suet. Aug. c. 34. et in L. 9. C. de

adult. cf. L. 29. §. J. D. eod. Neque mouet, quod apud
Sueten. l. c. coniunguntur de adulteriis et de pudititia.
6 eas, Nam ſaepe lex vna duos habet indices: v. c. Lex Cor-
1s (d,; nelia teſtamentaria, numaria apud Cic. Verr. I, 42.
gnart ₰dD) v. Heinecc. Comm. ad Leg. Pap. Popp. II, 19. Atque
nene hoe caput ſolet a veteribus ICtis vocari Lex Iulia de fun-
ſuot 4 do dotali, vnde ab Intt. ſingularis de fundo dotali Lex
ð efficta eſt, v. c. ab A. Auguſtin. de Leg. h. I. aliisque.
det C. Alii autem de fundo dotali in Lege Papia Poppaea cau-
, . D tum fuiſſe putant. perperam. v. Heinecc. Comm. ad Leg.

Pap. Popp. l. c.
us, 49) baull. Sent. II, 5. cf. L. 2. O. 72. 13. 74. D., de fund
is . dotal.

ptis

U 5S5 ec) Paul.

N

3 4 Lib. III. Cap. I. De lurieprudentia noua

e) Paull. Sent. II, 26. /4 qui vnin eſt ex tota antiquitate
locus de poena huius Legis. v. ibi Iner. et Ger. Noodt.
Dioclet. et Maxim. c. .
F) De Lege hac ſcripſerunt Briſonius et To. Guil. Hof-
manna. e

= §. III.
Anno V. DCCXLV, Coſſ. T. Quinctio
Criſpino et Caeſare Germanico, lata eſt ab
altero Conſule Lex QvVINGTIA, de poe-
nis eorum, qui riuos, fiſtulas, caſtella, la-

cus, aquarum publicarum violarint vel cor-

ruperint: quae Lex integra extat apud Fron-
tinum g).
g) Frontin. de aquae duct. u. 120. P. 278. ed. Polen. Reines.
Inſer. VII, 10. illuſtrauit eam egregie Cel. Poleni ad
Frontin. lI. .. —-ð
§5. IV.

Anno V. DCCLVI, a. Chr. III, a Coſſ.

Sex. Aelio Cato et C. Sentio Saturnino, roga-
ta eſt Lex AELIASENTIA, de manumiſſo-
nibus, et conditione, et differentia manumiſ-

ſorum. cuius multa capita fuerunt, collecta
ab Heineccio b). Pertinebat ad coercendam

manumiſſionum licentiiam.
25) Heinecc. Ant. Iur. I, 6. p. ö. JJꝗ. de eo capite, que

minor NXX. annis vindicta manumittere iuſſus eſt. v.

Gebauer III. Excurſ. III. ad Ord Inſt. p. 226. ſijq.
Eadem fuiſſe cautum, vt liberi, ex impari matrimonio,
deterioris parentis conditionem ſequerentur, putat

Nordkerk. V. C. Obſ. c. VIII. p. 153. .à. ⸗

. §. v.

.

Anno
Aemilio,
WIIA, d
tandums
tum ex 6
quandoa
ne leue
celimahe
Penderel
Agnatis,
bus 6.
Male no⸗
dudi co
¹) Dio 6
9) Doe
myra.

AlIlulſtr
Com.

Rec. X
dicta in
transac
) L
legencn
mae, au
F h 21

Ann
ni G

H ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 315

Anno V. DCCLIX, a. Chr. VI, Coſſ. M.
Af Aemilio, L. Aruntio ?), promulgata eſt Lex
IVLIA, de viceæfima hereditatium, ad locuple-
tandum aerarium militare, ab Auguſto inſtitu-
indo tum ex Caeſaris commentarüs, cum et ali-
el bd gquando ante fuiſſet conſtitutum id vectigal, ſa-
.. ne leue nec moleſtum. Cautum ea erat, vt vi-
1, u. ceſima hereditatium, legatorum, in aerarium
ur. Ppenderetur ab omnibus, exceptis proximis
ron. agnatis, (7Xατααιοασεινο et pauperi-
bus ½). Ceterum ciues tantum obligabat .).
„N. Male nonnulli vocant Legem Viceſimam, in-
eid ducti corruptis locis m) Digeſtorum.
5) Dio Caſ- Lil. LV. p. 565.

½) Dio Caß. l. c. Plin. Paneg. c. 37. v. Salmaſ. de Foen.

„ T'rapez. p. 040. 643.
Col. llluſtrarunt hanc Legem Fr. Ramos del Manzano in
Comm. ad Leg. Pap. Popp. Lib. J. c. 7. 4. I. V.
,1od.. Teſ. Meerm. Fr. Balduinus, P. Burmann. de Vedkig. P.
umiſtr. R. c. XI. ef. Wieling. Lect. Iur. Ciu. II, 322. quaeque
anumi. dicta ſunt a me in Traian. p. 22. ſq. et in Diſ. de

transatt. ſuper controuerſ. non cogniris zeſtamenti tabu-
collecta i, Lipſ. 7782.
cendim nm) L. 3. D. de transact. et L. 32. de religioſ. vbi haud dubie
legendum eſt vel Legem 'iceſinariam, vel Legem Viceſi-
mnmae, aut viceſimarum, v. I. F. Gronou. de Pec. Vet. III
ie d 1. p. 278. ſcd.
226 4. S§S. VI.
Ntrimonio,

Anno V. DCCLXI, a. Chr. VIII, a C. Ca-
ninio Gallo, et M. Furio Camillo, ſuffectis

V. Con-

—

5816 Lib. III. Cap. L De lurirprudentia noua

Conſulibus, lata videtur n) Lex FVSIACA-
NIN IA, de numero ſeruorum teſtamento munu-
mittendorum o) ad coereendam manumit-
tendi licentiam item comparata.
9) v. Reiz. V. C. ad Theoph. Inſt. de Leg. Fuſ. Canin. p.
77. et Ritter. V. C. in epiſtola ad Reizium V. C. in Add.
ad Theoph. Reizii.
⁶) Inſt. de Leg. Fuſ. Can. toll. Vlpian. Fr. I, 24. Paull.
Rec. Sent. IV, F. Cai. Inſt. II, 2, 7. Scripſit de ea Diſ-
ſertationem Erbr. Gerbardus len. 1708. quae tamen

magis ad politicas eius Legis rationes ſpectat. cf. Ma-
ianſ. Diſput. Iur. IIIl. quae eſt de Lege Fuſia Caninia.

§. VII.

Omnium nobiliſſima Lex eſt IvLIIA et PA-
PIA POPPAEA, de maritandis ordinibus, quae
maximas in vniuerſam iurisprudentiam mu-
tationes intulit: cuius iam origines diligen-
tius ſunt perſequendae. lIam ſub initia impe-
rii Auguſtus eam ferre cogitauerat, cum et
ipſum Caeſarem Dictatorem idem conſilium
habuiſſe ſciret. Sed fruſtra fuerat. Itaque
anno DCCXXXVII, poſt Legem de adulte-
rüis, eam ſeuerius emendatam †) rogauit: ſed
Perferre non potuit prae tumultu recuſan-
tium. Pertulit eam deinde, conceſfſa trien-
nü, et poſtea bienni, vacatione, lenitaue
et ademta parte poenarum, auctisque prae-
miis, an. DCCLVII. Atque haec eſt Lex
VLIA, de maritandis ordinibus, quae prae-
miis poenisque propoſitis ciues ad matrimo-
nia

nia iun
gere Ve
eam ab

1. Chr

et

1 eſt
tius a

lja et!
va cap

, Ge

Iuque
Rovn
guli c

pellan
tamgr

ducori

) Ber
p
legen

Di

ter ey
„)le⸗
les
4
Legil
puern
Luur
clius
niV.0
guig
optim

004

4A C

Men

numit.

Cnit ,.
in As.

4. Peull
e ea il⸗
e tamen
cl. M.
Cuninion

et N⸗
quee
mn mu⸗
gilgen⸗
1impe
cuin et
nſlium
ltaque
adulte⸗
lt: ſed
reculan⸗
la trien⸗
leniraue
je prae⸗
eſt Lex
ge prae.
natnino.
ni

ob Auguſto vsque ad Hadrianum. 317

nia iuſta contrahenda vel adlicere, vel adi-
gere volebat. Poſtea vero, cum Equites
eam abrogari flagitaſſent, anno V. DCCLXII,
a. Chr. IX, eius iuſſu a M. Papio Mutilo,
et QC. Poppaeo Secundo, Coſſ. ſuffectis, la-
ta eſt Lex PAFPIAPOPFPAEA9)- de mari-
tandis ordinibue, in qua cum Lex lIulia ſeue-

rius ac diligentius ſancita eſt, vnde Lex Iu-

lia et Papia Poppaea dicitur, tum multa no-
ua capita ad locupletandum aerarium adie-
cta, de caducis, vacantibus, ereptitiis, aliisque.
Itaque eius duae potiſſimae partes, nuptia-
lis vna, et altera caducarie, fuerunt. Sin-
gula capita ſaepe Legis luliue nomine ad-
pellantur pro more veterum Ctorum;
tamquam Lex Iulia decimaria, Lex Iulia ca-
ducaria r).

p) Suer. Aug. c. 34. quo loco male Heinecc. Comm. Leg. Pan.
Popp. I, 3. legit: cum ſeuerius mandaſſet. nam mandare
Legem non dicitur. v. Erneſti V. C. ad Suer. l. c.
9) Dio Caſſ. Lib. LV L. p. 5758. Hiſtoriam Legis diligen-
ter explicat Heinecc. Comm. ad Leg. Pap. Popp. I, 3.
y) Legem hanc illuſtrarunt Fr. Balduinus in Comm. de
Legibus, B. Briſſonius de Iure connubii, Ligſius ad Tac.
A. Excurs. A. Augiſſtinus de Legibus, ceterique, qui de
Legibus ſcripſerunt. Omnibus tamen palmam praeri-
puerunt Triumuiri doctiffimi, Jac. Gotbofredus in
Quatuor Font bus luris Ciuilis. Fr. Ramos del Manzano,
cuius de hac Lege Commentarius inſertus eſt Meerman-
ni V. C. Tbeſ. Iur. C. er Can. I. V. et denique Heineccius,
qui, quoniam capita diligentiſſime diſtinxit, ordinemque
optime reſtituit, principatum mereri videtur.

§. vIII

318 Lib. III. Cap.I. De lurisprudentia noua
F. VIII.

Cum vero haec L ex in Ilurisprudentia Ro-
mana omnium nobiliſſima ſit, et iurispruden-

tiam in multis capitibus vehementer immu-
tauerit, adeo, vt ius Romanum nemo recte

cunduin Heineccium hic adiiciendam pauta

LEX

IVLIA ET PAPlA POPPAEA

PARS PRIMA
NVPTIALIS.

CAPVT I.

De Senatorum eorumque liberor umn
nuptiis.

* G SENATOR EST, QVIVE FILIVS
NEPOSVEENFILIO PRONEPOSVE
EX FILIO NATO, CVIVS EORVM EST,
ERIT, NE QVIS EORVM SPONSAMVNO-

REMVE SCIENS DOLO MALO HABETO
LIBERTINAM, AVT EAM, QAE IPSA

CVIVSVE PATER MATERVE ARTEMLV-

PDICRAM FECIT, FECERIT. (Gothofr. ad.
dit: Iem eam quas Rolam c pore usghun
Jacit, fecerit.)

1

NEVEH

NIE

EX F

klIII9
ihst,
TIM

perſpicere poſſit, niſi qui eam animo perce- oy

perit, totamque imbiberit, ipſam Legem ſe-

10

MdAl
RN !1

505
LIcI
Ue ex
dele⸗
1 %

uxe,

fum

CVA

(Cot
IIN

1N.
der⸗
nmn⸗
rede
erce⸗
n ſe⸗
punr.

EA

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 319

NEVE SENATORIS FILIA NEPTISVE
EX FILIO PRONEPTISVE EXN NEPOTE

FILIA NATA, LIBERTVINO, EIVE, QCVI

IPSE„ CVIVSVE PATER MATERVE AR-
TEM LVDICRAM FACIT, FECERIT,
SPONSA NVPTAVE SCIENS DOLO MA-
LO ESTO, NEVE QVIS EORVMN PDOLO
MALO SCIENS SPONSAM VXOREMVE
EAM HABETO,

L. 62. D. ad L. Falc. L. 5. 6. et 7. de Senat. L. 22. de Szat.
hom. L. 207. de R. I. L. 4. de colluſ. des. L.6. de iur. aur
ann. L. 120. de E. §. L. 32. 49. 47. er 49. de Rir. nuprt.

L. g. de agn. et alend, lib.
CAPVT fI.
(Gothofr. cap. I.)
De ingenuorum nuptiis.
ONIBVsS reliquis INGERNVISs, PRAE-
TERSENATORES EORVMQVE LIBE-
ROS, LIBERTINAM VXOREM HABERE
LICETO, neue quid eis, qui duxerint, liberis-
ue ex eo matrimonio natis, fraudi ignomini-
aeue eſto. (Gothofr. Caeteris ingenuis liberti-
nas vxores ducere ius eſto, neue quid eis, qui eos
duxerint fraudi ignominiaeue eſto, liberiue eo-
rum legitimi ſunto.)
Aſt ne quis ingenuus EAM QVAE PALAM
QyAESTVM CORPORE FACIT FECERIT
(Gothofredus haæc ſuperiori capiti intexuit).
LENAM, A LENONEMANVMISSAM, AVT
IVDI-

30 Lib. III. Cap. I. De lurisprudentia noua

IVDICIOPVBLICODAMNATAM, AVT IN
ADVLTERIODEF'RFEHENSA M, ET QVAEE-

VEARTEM LVDICRAM FACIT FECERIT,

ſponſam vxoremue ſciens dolo malo habeto.

L. 23. et 43. D. de rit. nupt. L. g. de colluſ. deteg.
CAPVI III.
(Gothofr. cap. II.)
De ſexagenariis, quinquagenariis,
Nadonibus.

mrtes puberes virique potentes matrimo-

nium liberorum quaeſundorum cauſa in-

ire tenentor. (Gothofr. haec omiſt. 4) Sexage-
narii maſculi, quinquagenar iae feminae et

SPADONES a poenis huius legis liberi ſunto.

(Gothofr. Nexagenario maſculo, Tuinquagena

riae feininaeæ nuptis. contrabere ius ne &to;

Poſt eos tantum annos coniuges poenis huius le-
gis ſolunntor, SPADONIVS item nuptias con-
trahere ius ne éto.)
L. 3. Ll. de probat. L. 2t. de V. §.

CAPVT IV.
(Gothofr. omiſit.)

De concubinatu.

Quas peirſonas per hanc legem vxores ha-
— bere non licet, eas concubinas habere
ius eſto: ingenuam honeſtam in concubi-

natu habere ius ne eſto.
L. 1. D. de concuhin.
CAPVT

.

x

ieit,
enni⸗
wvr. L.
minis
Et ſer
fedas

M.n.
leget,
et hi⸗

dit,e

1.y

nuptia

ſocer

Lunro
ueen

imo.
1in.
Alge⸗
ſe et
Into.
Ned.
N0n
uele.
NE.

ha-
bere
cubl⸗

PV

ab Auguſto veque aud Hadrianum. 321

CAPVT V.
(Gothofr. cap. III.)
De ſponſalibus.
Gponſam poſt H. L. decenni minorem nemo
habeto, deſponſam intra biennium do-
mum ducito, ni duxerit, praemüs maritorum
ne fruitor. (Gothofr. Quicuuque ſponſam ha-

bebit, vltra biennium vam ne babeto, qui vltra
biennium babuerit, pruemiis muritorum ne frui-
tor. Decenni minorem ſponſam ne habeto.); Fe-

minis a morte viri biennii, a repudio anni

et ſex menſium vacatio eſto. (Addit Gotho-

fredus: Pontifex Max. arbitrotu ſuo virgines
XX. non maiores quam A. annos natas epopulo
logat, ſortitioque in concione exeo numerofiat,
et cuius virgo ducta erit, eam pontifex max. ca-

diat, eaque Veſtae ſiat.)

L. 17. de ſponſal. L. 29. de poen.
CAPVT VI.
(Gothofr. cap. IV.)
De poenis iniuſtarum nubtiarum.
Si qui ſcientes dolo malo aduerſus hanc le-
gem coierint, (Gothofr. & qui ſciens D.
M. contra hanc legem impares, vti ſupra dictum,
nuptias contraxerit,) nec vir, nec vxor, nec

ſocer ſocrusue, nec gener nurusue intelli-

guntor: (Gothofredus baec omittit) liberi
quaeſiti natiue legitimi et heredes ſui ne
X ſunto;,

322 Lib. III. Cap. lL. De Iurisprudentia noua

ſunto, neue parentibus proſunto: neque Hx-

REDITATEM, QVAE EISLEGE OBVENE-

RTT, legatumue ipſi coniuges neque inter ſe

quidquam capiunto: mortuaque muliere dos

caduca eſto.
L. no. et 146. de V. §. L. o. de adquir. ber. 1. F. de iur.

er fact. ignor. L. 4. de zeſt. L. 37. de op. libert. L. 38.

de mort. dansſ. don.

CAPVT VII.

De pr. inilegiis maritorin et parentunm in
gerendis hbonoribits.

Qu (Gothofr. hic praemittit caput ſequens et

quam collega, aut in ſua poteſtate habebit,
aut bello amiſit, ei priori ex conſulibus fa-

ſces ſumendi poteſtas eſto: ſi Par vtrique nu-

merus liberorum erit, maritus, aut qui
in numero maritorum eſt, praefertor: ſin

omnes et mariti et patres erunt, tum, qui

maior natu erit, faſces prior capito.
L 10. D. de ſponſ. L. 30. de rit. nupt.
CAPVT VIII.
(Gothofr. cap. VII „

De eorundem priuilegiis in betendis
honoribus.

Qi candidatorum plures liberos ſecundum
HI. L. habebit, praefertor: petentibus-

due honores SINGVLI ANNIPER SINGV-

L0S V

105 l.
hao⸗

Pet teret

lue o⸗

L. ni.

Dei⸗

Cii

N.

Fier)

illud huic ſeptimo iungit) plures liberos, N
ulncns

Mumi
El.

ſadus
tin,
tium G

ue r.

VENIL-

interſe

re dos

. de iur.

ert. L. .

Dn in

entet
Weros,
abebit,
bus fr⸗

gue n⸗

gut qui
tor: ſin

m, ul

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 323

LOS LIBERTOS DEMITTVNTOR, eisque

honores citius, quam per leges annarias licet,

petere ſine rRAVDE SVA liceto. (Gothofr.

boc poſtremum comma omiſit.)
L. iz. D. de V. & L. 2. de min.

CAPVT IX.
(Gothofr. cap. VIII.)
De immunitate ob liberorum numerum.
Qi ſecundum H. L. liberos tres ROMAE
NATOSINGOLVMES, (Gothofr. ſuper-
. . . .1 .
Ktites) qui quatuor in Italia, quinque in pro-
uincus habebit, omnium munerum perſona-
lium immunitatem habeto.
L. 16. D. de prob. L. 147. de V. & L. ar. de rit. nupt

CAPVT X.
(Gothofr. cap. IX.)
De ire LQuiritium ob liberos con-
ſequendo.

Latinus, cui ex Latine filius filiaue natus
nataue, et ANNICVLVS ANNICVLAVE

factus factaue erit, (Gothofr. addit: Art la-

tina, OTER ENIXNA FVERIT) iura Quiri⸗
tium conſequitor.

L. 52. de legar. II. L. 44. de F. &

Xx CyyPVT

Ir

344 Lib. III. Cap. lI. De lurisprudentia noua

CAPVT XI.
(Gothofr. cap. X.)
De liberatione liberti ab operis ob
liberos.
r LIBERTINVS DVOSPLVRESVE LI-
-BEROS A SE GENITOS NATOSVE
IN SVA POTESTATE HABEBIT, PRAFE-
TER EVM, QVI ARTEM LVDICRAM FE-
CERIT, QVIVE OPERAS SVAS, VT CVM
BESTIIS PVGNARET, LOCAVERIT, N E
QyIS EORVM OPERAS, (Gothofr. omittit
operaz) DONI, MVNERIS, ALIVDVE QVID-
QyAMLIRERTATISCAVSSA PATRONO,
PATRONAE, LIBERISVE HORVM, DE·
QVIBVS IVRAVERIT, VEL PROMISERIT
O BLIGATVSVE ERIT, DARE, FACFEREF,
PRAESTARE DEBETO. ET SI NON kO-
DEM TEMPOREDVOIN POTESTATEHA-
BEBIT, VELVNVM QVINCVENNE M, O PE-
RARVM OBLIGATIONELIBERATOI.
L. g. et 37. D. de oper. libert.
CAPVT XII.
(Gothofr. cap. XI.)
De mulierum liberatione a tutela ob
numerum liberorum.
ngenua TrER kNIXA Vel ius trium libero-
rum conſequuta, libertina quatuor libe-
rorum iure tutela liberator. Eidem ſine pa-
troni auctoritate, dum pro numero libero-
rum ſibi ſuperſtitum virilem partem ei relin-

quat⸗

guat, de
dus: In
tela; .d
troni i
Goritut
ceto, ei.
onn e
1. 1571.

N 1
11
TRON.
18SE
NVBE
terlac
Contre
50 T
VLT
lterg
VXOR
6EXNI
ne gie
ia g
incon⸗
1e,
Natua
L

Vk Ll.⸗

108VI
PRAL⸗
4M FE-
TCVM
r, Nr
ommittit
OVlo-
R0N0,
A, dͦ
I8tNIT
AeEIh
0N E0-
TE H.
MoP-
0 N

ab Auguſto vaque ad Hadrianum. 325

quat, teſtari fas eſto. (Paullo aliter Gothofre-
dus: Ingenua trium liberorum iure legitima tu-
tela; libertina quatuor liberorum iure tutela pa-
troni liberantor, ideoque iam absque tutoruth au-
Goritate teſtari eis, resque ſuas adminiſtrare R-
ceto, eisque, quibus quid ita datum legatumue,

ecam pecuniam ſine fraude ſua capere liceto.)
Læ nz. D. de V. &

CAPVT XIII.
(Gothofr. cap. VI.)
De diuortio libertae probibito.
x« DIVORTII FACIVNDI POTESTAS
LIBERTAE, QVyVAE NVFPTA EST PA-
TRONO, QVAMDIV IS EAM VXOREM
ESSE VOLET, NEVE INVITOILLO ALII
NVBENDI POTESTAS ESTO. (Longe ali-
ter lac. Gothofredus: ſi ſeæundum H. Inuptide
contradae fueriut,; DIVORTII FACIENDI
POTESTASLIBERTAE; QVAEPATRONO
NVPTAEST, INVITOPATRONO cuiqu
altero connubii ius, QVAMDIVPATRONVS.
VXOREM EAM ESSE VOLET, NE ESTO.
GENER SOCGERVE inuiti in révs teſtimonium
ne dicunto. Liberta, quae patroni voluntate nu-
pta erit, operarum obligatione liberator. Queé
in concubinatu patroni erit, ab inuito eo diſcede-
ne, alterique ſe in matrimonium vel concubi-

natui dare ius eſto.)
L. vlt. D. de diuort. L. 29. 27. 45. et o. de rvit. nupt.
L. 4. de iur. aur. ann. L. 2. de concabin. L. 36. ſolut. mati.

X 3 GAPVT

26 Lik. II. C I. De nr: uidentia nona

CAFPVT XIV. “
(Gothofr. V.)

De tutore mulieri gotis carcſa De
J dando.
Ei mulieri virginiue, quam ex H. L. nubere em
oportebit, tutor ad DOTEMDANDAM, e

DICENDAMPROMITTENDAMVE, ſi legi- amiſtau
timum tutorem pupillum habeat, (Gotho- mun(
fredus: legitimum tutorem non eleas) a (imass 4
pracrore vrbano dator. L.4.
Lor. D. de de iur. dot. eh

CrkPVT XV. ð
(Gothofr. XII.)
De iure decimam cupiundi nomine De
matrimonii.

iro et vxori inter ſe matrimonii nomine Pren
decimam capere ius eſto. ig
1: 2;.D. guando dier legat ced. L. 6&z. et &7. ad L. Fale. (Goth

cAPVT XxV. Mern
(Gothofr. XII.) EEnc.
De decimis pro liberorum numero ks
adiiciendis.

i ex alio matrimonio liberos ſuperſtites ha-
bebunt, praeter decimam, quam matri-
monii nomine capiunt, (omittit hoc comma
lIac. Gothofredus) totidem decimas Ppro nu- Ile
mero liberorum capiunto.
L. 62. D. de condit. et demonſtr. En

CAPVT

lubetre
dan
lley.

t) 4

Mer

iesa-
matti
commu
bro

otno. num (Gothofr. nonum) diem amiſſi duas de-

legatis.

CAPVI

ab Auguſto vsque ad Hadrianam. 227

CAPVT XVII.
(Gothofr. XII.)
De decimae cupacitate ob communem
FKilium amiſſfum.
dem communis filius filiaue poſt nominum
diem, (Gothofredus: nouum diem) amiſſus
amiſſaue decimam adiicito, duo poſt nomi-

cimas adiiciunto.

L. . D. de V. & L. . de capr. et poſtlim. L. 208. et sog.
de R. I. L. o. de his qui ſui vel al. iur. L. vlt. de adopt.

CAPVT XVIII.
(Gothofr. cap. XII.)

De vſufructu et parte proprietatis

raeter decimum etiam vſumfructum ter-
tiae partis bonorum coniugis praemortui,
(Gothofr. partis bonorum eis) et quotcumque
liberos habuerint, eiusdem partis proprieta-
tem capere ius eſto.
L. 209. D. de vſufr.
CAPVT XIX.
(Gothofr. XII.)
De praelegato dotis.
oc amplius mulieri, praeter decimam,
Aqgotem legatam ſibi petere, ius eſto.
L. 5z. D. de legat. II. B
X4 CAPVT

328 Lib. IIl. Cap. 1. De ri 1 udentia noua

CAbPV T XX.
(Gothofr. cap. XIII.)

De ſolidi capacitate inter conduges ob
getatem.

Jiro et vxori ſolidum inter ſe capiundi ius
eſto, ſi vterque vel alteruter nondum eius

aetatis ſit, qua liberi ex hac lege exiguntur.
CAPVT XXI.
(Gothofr. cap XIII.)

De Jolidi capacitate ob diuturnitatem
mMmatrimonii.

len ſi vtrique finitos H. L. annos in matri⸗

monio exceſſerint, ſolidum i inter ſe Cahr-

undi ius eſto.
CAPVT XXII.
(Gothofr. XIII.)
De ſolidi capacitate ob cognationem.
Item ſi cognati inter ſe coierint, vsque ad
ſextum gradum, eis ſolidum inter ſe capi-
undi ius eſto.
CAPVT XXIII.
(Gothofr. XVIII.)

Deſuai capacitate ob abſentiam roig.
catſa.

Si vir abeſt reipublicae cauſa, donec abeſt,
et intra annum, poſtquam abeſſe deſiit, li-·
bera

ler

bera
eſto.
lſt
4 ½

„ 1.

ſt

tnu
tr
u

C

Eſeils
mhot

Rum
Uen,

. bera

ci ius

meius
untur.

ten

matri.
ae

M.

ue 4d
ſe Ar.

reiy.

delie li

ab Auguſto vrque ad Hadrianum. 329

bera inter eum et vxorem teſtamenti factio
eſto. (Gothofred. S vir commodi ſui cauſaæ
abſit, ex honis vxoris ſuae ſolidum ne capito.

At ſe ine detreldlatisne reipublicae cauſa derie 8
X, T. N.)

CAPVT XXIV.
(Gothofr. XIII.)

De ſolidi capneitate ob liberos.

Item qui filium filiamue communem ſuper-
ſtitem habebunt, aut quatuordecim anno-
rum filium, vel filiam duodecim, vel qui du-
os trimos, vel tres poſt nonum diem, aut
qui intra annum et ſex menſes etiam vnum
cuiuscumque aetatis impuberem amiſerint:
eis ſolidum inter ſe capiundi ius eſto. (Go-
thofredus alio plane ſenſu: Vel Ener poft no-
num diem amiſerint, intra annum tamen et ſex
menſes. Etiam vnus cuiuscumaque aetatis impu⸗
bes amiſſus ſolidi capiundi ius praeſtato.)
L. 5. et O. D. de vulg. et Nupill ſubſt. L. 32. de F. F.

CAPVT XXV.
(Gothofr. XIII.)
De ſolidi capacitate ob poſtumum.
Item vxori, quae poſt mortem viri intra de-
cem menſes ex eo peperit, ſolidum ex bo=
nis eius capiundi ius eſto.
L. 133. D. de V. §

xN 5 C,-APVT

330 Lib. II. Cap. I. De lriuprudentia noua
CAPVT XXVI. AIn

(Gothofr. XIII.) “ turmu
De ſolidi capacitate ob ius liberorum.
Item qui quaeue ius liberorum (Gothofr. t⸗
communium liberorum) a ſenatu (Gothofr.
a populo) impetrauerint, ſolidum inter ſe ca-
piunto. l D
CAPVT XXVI.
De ſolidi capacitate patris ſolitarii ex alte- Nnn
ürrias teſtatnento. ke

x aliorum teſtamentis PATER SOLITA-
NIVS ſolidum capito. ðBð
L. 27. D. de ber. inſtit.

CAPVT YXVIII. 1

(Gothofr. XIV.): W
tem ſoemina ingenua; ſi tres liberos habe- A
Deit, er libertina, ſi quatuor, ſolidum ex non
aliorum teſtamentis capiunto.
CAPVT XXIX. 1

(Gothofr. XVII.)
De legato ſub conditione caelibatus
i quis caelibatus aut viduitatis conditionem
heredi legatarioue iniunxerit: heres lega-
tariusue ea conditione liberi ſunto, neque eo
. minus

hofr.
hofr.
ſecc.

AIle.

ITM

luabe⸗
um ex

ts

tionem
eslege⸗
ue. 0

inus

ab Auguſto vsque od Hadrianum. 331

minus DELATAM HEREDITATEM lega-
tumue ex H. L. conſequuntor.
L. yr. D. de V. §. L. 6. et &. de cond. et demonſtr.
L. g.. de donat. inter vir. et vor.
CAPVL XXX.
(Gothofr. XVI.)
De iure iurando libertis remittendo.
Gi patronus ius iurandum liberto in hoc im-
poſuerit, ne vxorem ducat, vel libertae,
ne nubat: ius iurandum illud permittitor, nu-
ptiasque ex H. L. contrahendi, liberto liber-
taeue ius (Gothofr. et poteſtas) eſto.
L. 14. D. de iur. patr. L. 37. qui et a quib. manum-
CAPVT XXXI.
(Gothofr. omiſit.)
De iure adfinitatis inier vitricum etc.
Adfinitas , praecerquam inter nouercam et
priuignum vitricum et priuignam, nec
non sSocERVM SOCRVMVE et GENERVM
NVRVMVYE, morte diuortioque ſoluitor.
L.5. D. de grad. et adfin. L. 130. de V. §. L. yv. de teſt.

CAPVT XXXII.
(Gothofr. cap. XVIII.)
De priuilegiis abſentium reipublicae
Qi REIPVBLICAE CAVSA ſine detrecta-
tione abſunt, donec abſunt, et intra an-

332 Lib. I. Cap. l. De lurisprudentia noua

num, poſtquam abeſſe deſierunt, vacatio-
nem legis habento: Reliqui, qui ſui commo-
di eauſſa abſunt, poenis ex hac lege tenen-
ter. (Gothofredus hic demum locum fuiſſe
putot capiti, quod ſupra dedimus, XXI. V.)

L. 5. 20. 37. et 38. D. ex quib. caig maior. L. 23. de reb. dub.

L. O. de ann. legat.
CAPVYT XXXIII.
4 (Gothofr. cap. XIX.)
De indulgentia ſenatis.
Qi cui ſenatus gratiam huius legis faciet, ei
nuptiae iuſtae, liberique legitimi ſunto, et
omnia praemia ex H. L. capere ius eſto. (Go⸗-
thofr. St cui populus prohibitas H. I. nuptias
contrabhere permiſerit: nuptiaé legitimae ſun-
to, neué quid ei, 9g4i buiuscemodi nuptias con-
traxerit, Fraudi ignominiueue eſto.)
L. 37. D. de rit. nupt.
CAPVT XXXIV.
(Gothofr. cap. XXNX. XXI. XXII.)
De diuortii modo et poena.
Goluro citra culpam vxoris matrimonio, ſi
mulier ob mores viri diuertit, vir eam do-
tem, quae annua bima trima die reddi debet,

ob maiores mores praeſentem; propter mi-

nores ſenum menſium die reddito. Quod ad
eam dotem, quae praeſens reddi ſolet, et do-

tale praedium Italicum, et yIDAVID EX
BONIS

et, ei
0, e

(Co⸗

Aptiat

ſur.

44

1io, 4
go⸗
debet,
ter ni-
Coded

e 1 .

1 e
z0NIS

ab Auguſto vique ad Hadrianum. 333

BONIS VXORIS vel libertorum eius AD
EVM PFERVENIT, VT ET, SI DOLO MA-=
LO FACTVM ERIT, QVO MINVS TPER-
VENIRET, QVANTA PECVNIA ERIT,
T ANTAM ipſfe eiusue heres PECVNTA M
DATO, et vir ſimul fructum quadriennii
praeſtato. Sin mulieris culpa diſcidium
factum: morum quidem nomine mari-
tus, grauiorum quidem ſextam; leuiorum,
octauam dotis partem retineto. (Gothofre-
dus plane aliter: Cap. XX. Fundum dotalem
Italicum maritus inuita vxore ne alienato, neue,
conſentiente ea, obligato. Cap. XXI. ſoluto citra
culpam vxoris matrimonio, vir, quidquid eX vu
ris eiusue libertorum bonis ad EVMFPERVENIT
AVT DOLO MALO EIVS FACTVM ERIT;
QyO MINVS PERVENIRET, tam ipſe, quum

beres eius, QVANTAPEGVNIAERIT, TAN-=

TAMPECVNIAM VXORIDATO. Cap. XXII.
Dedotis repetitione et retentionibus, vt exiſtimo.)
L. 97. et 30. D. de V. S§. Li &α§ſolut, matr. dos quemadm.

Pet. .
L. 33. et 49. de rit. nupt. L. 7. de cenſ. L. 8. de capein. et

poſtlim.
CAPVT XXXV.
(Gothofr. XV.) “
De cogendis parentibus;, vt liberos
elocent.
LIBEROS QVOS HABENT IN vo-
TESTATE INIVRIA PROHIBEBVNT,
DVEE-

334 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia noua-⸗

DVCERE VXORES VEL NVBERE, (Go-
thofr. vel qui dotem dare nolunt) in matrimo-
nium EOS (Gothofred. addit: GHNERO
NVRVIVE) COLLOCARE, PER PRAETO-
KEM VRBANVM COGVNTOR.

L. q. D. de adoption.

CAPVT XXXVI.
(Gothofr. XXIII.)
De poenis caelibatas.

aelibus, nili intra centum dies huic legi pa-
ruerint, neque HEREDITATEM neque
LEGATVM ex teſtamento niſ proximorum
genere capiunto. (Gothofr. Legatum teſta-
mento relildlum copiunto.)
L. 2. D. de caſtr. pecul. Es. ad L. Corn. de ſic. L. 339.
de V. §. 7
L. 8. de legat. III.
CAPVT XXXVII.

(Gothofr. XXIII.)
De poenis orbitatis.
Gi qui coniugum maſculus, (VItra XXV. an-
num,) femina (vkKra viceſimum,) orbi
erunt, ſemiſſem relictorum tantum capiunto.
Qui genere proximi erunt, vsque ad gra-

dum ſextum, quod relictum eſt, iure anti-
quo capiunto. (Gothofr. At quo minus qui ge-
nere proximi erunt voque ad ſextum gradum re-
ð liäum

103
Uiber
ti h

W.r.
) otbi .
piunto.
1 gear-

re au⸗

hige.
Anke.
cuH

45 Augußo vaque ad Haodrianum. V 335

lictum iure antiquo capere e hol unt 0), E. H. I.
N. R.)

*) eius bac lege nibil rogatur.

L. 5. D. de lgar. II. L. sr. de V. 5§. L. z6. de mort cauf.
dLdLon.
L. or. de cond. et dem.

CAPVT XXXVIII
(Gothofr. cap. VI.)

De liberta ob nuptias ab operis te.
randa.

Liberta, quae patroni voluntate nupta erit,

operarum obligatione liberator.
L. 32. D. qui et a quib. manum. L. 14. de oper. libert.
CAPVI XXXIX.
(Gothofr. cap. XXIV.)
De liberto centenario minore.
In bonis liberti centenario minoris patronus
patronique liberi maſculi, ſi libertus libe-
ros non habebit, ius antiquum habento. Sin

liberos habebit, ius nullum in bonis liber-
ti habento.

L. /4. et 49. D. de V. & L. 4. de tut. et curat. dar. L. F.
de iur. aur. ann.

L 24. qui et a quib. man. L. 39. de bon. lib. L.70. de iur.
pair. L. 4. de bon. poſſ.

CAPVT XL.
(Gothofr. cap. XXV.)
De liberto centenario.

In centenarii liberti bonis, qui vnum duosue

liberos habebit, ſiue is teſtamento facto,
H ſiue

336 LVib. III. Cap. I. De iurisprudentia noua

ſiue inteſtatus decedat, patrono patroniue li-
beris maſculis vIRILIS PARS ſeruator: ſin
tres liberos habebit, patronus patroniue libe-
ri maſculi nihil iuris in bonis liberti habento.
L. . et i6. de iur. patr. L. 14. de V. S.
CAPVT XILI.
(Gothofr. XXVI.)
Dellia patroni.
atroni filia, ſi ius trium liberorum habebit,
eadem iura, quae et ipſe patronus patro-
niue filii edicto Praetoris habent, habeto.
L. 40. D. de bon. libert.
CAPVT XLII.
(Gothofr. XNVII.)
De libertae bonis.
n bonis libertae etiam quatuor liberorum
jure ſubnixae, pro numero liberorum li-
bertae mortis eius tempore ſuperſtitum, vI-
RILIS PARsS patrono patronique liberis ma-
ſculis debetor.
L. 37. D. de bon. libert. L. 360. de oper. lib. Le 77. de iur. putr.
L. iʒ. de V. & L. 740. de rit. nupt.
CAPVT XLIII.
(Gothofr. XXVIII.)
De patronae ſucce Hione.
atrona ingenua duobus liberis honorata,
* bertina tribus, idem ius, quod patronus
ex edicto praetoris habet, habento.

L. J0. D. de F. §.
GAPVT

Iite

hento

ſento.

bebit,
Paro.
to.

fotuth

tum H.

m, VI⸗
etis ma⸗

.

atrons

CArVI

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 337

CAPVT XLIV.
(Gothofr. XXVIII.)
De patronae liberis.
iberi quoque ingenuae patronae, trium
liberorum iure honoratae, idem ius ha-
bento.

PARS ALTERA.

CADVCARIA.
CAbP. LEG. XLV. vel CADVCAR. I.

(a Gothofr. omiſſum.)
De aditione hereditatis, et quando dies
legatorum cedat.
ereditatem, ſi plures ſint coheredes extra-
nei, tabulis teſtamenti apertis demum,
adire liceto, neque ante dies legatorum, pu-
re vel in diem certum relictorum, cedito.
L. So. D. de adquir. vel omitt. ber. L. 20. de codicill. L. vn.
§. 1. C. de caduc. toll. J
CAP. XLVI. vel II.
(Gothofr. XXXIX.)
De iis, quibus caduca iure antiquo
deferuntur..
S quis, teſtamento facto, decedit, isque libe-
* ros ſuos parentesue vsque ad tertium gra-
dum heredes habebit, ſiue alios quoscum -
que, qui liberos habebunt, heredes inſtituet:

hi caduca, iure antiquo, capiunto. (Gotho-

338 Lib. IIl. Cap. l. De Iurisprudentia noua
fred. & quae bereditas, ſiquod legatumpoſt H.

L. caducum erit, beredibus amplius ne defertor,

extra quam, ſi quis teſtamento fado decedat, is-
que liberos ſuos heredes parentesue habebit. Li-
beri namque parentesue vsque ad tertiumgra-
dum bhoredes inſtituti, quod quis ex eo teſtamen-
to non capiet, capiunto. Item, ſi alii quicun-
que heredes inſtituti liberos habebunt, caducum
e eo teſtamento iure antiquo capiunto.
L. w. D. de legib. L. 107. de. R. I. L. 40. de bon. libert. L.

Jo. de adſign. libert. L. 13. de ſuis er legit. bered. L. 9o.
de V. §.

CAP. XLVII. vel III.
(Gothofr. XXX.)

De bis, quae pro non ſeriptis ha-
bentur.

Quae (Gothofr. Iem ea quae) ab initio de-
ficient, vel in quibus teſtator poſtea mu-
tauerit voluntatem, ea pro non ſcriptis ha-
bentor, eaque ii, a quibus relicta ſunt, iure
antiquo capiunto. (Gothofr. ab initio defi-
cient, et pro non ſeripto inutiliaue erunt, vel
in quibus teſtator voluntatem ſuam poſtea mu-
tauerit, ü, a quibus etc.)
L. 9. D. de his quae pro non ſer. L. 2. de liberat. leg. L.

7i1. de ber. inſtit. L. S. de legat. III. L. o. de adim. vel
transf. leg. L. vn. S. 2. 3. C. de caduc. toll.

65

tume
IN C
cadua
hus

ent

de

(ni

1.

4

4
4
N.h.
nn
4, 1J.
1t. Li.
D
in gr.
emen.
Virnn.
ucum

liert. I.
.L.

tio de
ea I.
s huA.
t, inre

t, el
M:

. . 1.

Ylim.

ab Auguſto vique ad Hadrianum. 339

CAbP. XLVIII. vel IV.
(Gothofr. XXX.)
De cauſa caduci.

Gi, quicumque hominum heres legatariusue,
viuo teſtatore, poſt teſtamentum condi-
tum decedet, conditione deficiet, relictum
IN CAVSA CADVCI eſto, et populo quaſi
caducum defertor. (Gothofredus: Superiori-
bus perſonis et cauſis ceſſantibus, cuicumque
homini priuato de latahbereditas legatumue ex ſe-

gquentibus caußis caducum caducaue erit, popu-

lo defertor. Si viuo teſtatore, Poſt teſtamentum
conditum, heres legatariusue viuo teſtatore etc.
L. 27. et 7. D. de legat. II. L. 5o. de cond. et dem. L. 31. dle

legib. L. y2. de V. &. L. 23. de m er vſufr. leg. L. vn. H.
4. C. de cad. toll.

CAP. XLIX. vel V.
(Gothofr. XX X.)
De caducis ob beredem vel legatarium ante
apertas tabulas decedentem.

iue heres pro parte, legatariusue, quibus
pure vel in certum diem hereditas lega-
tumue relictum erit, poſt mortem teſtatoris,
ante apertas tabulas teſtamenti, decedet, vel
pereger fiet, ea hereditatis pars legatumue ca-
duca ſunto, populoque deferuntur.
L. 27. et Sr. de adquir. vel omitt. hber. L.0. I. et 72. teſt.

quemadm. aper. L. 7. de ſeruit. L. 14. de tur. ſè. L.

