) Sartian. Seuer. c. 79.
g) Sartian. c. 17.

6) ibid. id autem haud dubie de Edicto perpetuo intel-
ligendum eſt.

tiammm.]

k) Hartian. Feuer. c. 77. V. ſupra Lib. III. . 7. §. 26.

GRVM in Syria imperatorum ſalutatum, et

1) Warrian. c./7. v. ibi Salmaſ. [qui tamen refellit Spar-

§. VIII.

I

duce

Leueri

r.
duire:
igulae
TIan,
ortem
ſua mar
Papiai
probar
ſntem
mus,
fui.
Cumc
occiſu
Inpen
Ciuita
Ventid
que h
z

tluit ,

tratre
(Ara
or e
ipſin
mum
Anin
C⸗
) H

) 5

1 0.

m, er
ſellcen⸗
umn pri.
Nemn et
fupere.
rinpot .
nos Pat. .
mn for.

ehthor⸗

1aut n.
od et ni·

tilis fu.
l, odio
0 Cecel
ec obti⸗

rutionemI

rumted-

dritannia,

Alum per

Greduxi⸗
VlII, Ci.

gen inel

tekellit Spar⸗

415 4

ah Hadriano veque ad Conſtantinum M. 427
8. VIII.

Succeſſit ANTONINVS CARXOALLA;
Seueri filius, anno V. DCCCCILXIV,
Chr. CCXI, Caeſar et Auguſtus iam a
patre adpellatus: monſtrum hominis, Ca-
ligulae ſimillimus. p. SEPTIMIVM GF-
TAM, fratrem Germanum )), a patre con-
ſortem ac participem imperii relictum, ipſe
ſua manu, in gremio matris obtruncauit ),
Papinianum ICtum, Praefectum Praetorio,
probare ac defendere caedem Getae recu-
ſantem, occidit n); omninoque ſaeuiſſi-
mus, libidinoſiſſimus, intemperantiſſimus
fuit. Bellum cum Parthis et Perſis geſſit;

cumque alteram in eos expeditionem faceret,

ocèëiſus eſt a Macrino, Praefecto Praetorio.
Imperauit ſolus, annos VI, menſes duos.
Ciuitatem omnibus in imperio Rom. vi-
uentibus ingenuis dedit oο decimam-
que hereditatium, loco Viceſimae, inſti-

tuit ).
) Wart. Get. c. 7. et Seuer. c. 20., eum conſanguineum
fratrem fuiſſe, tradunt, cum Iuliam, Getae matrem,
Caracallae nouercam fuiſſe perhibent. Sed fide digni-
or eſt Dio Caſ qui Lib. LXXVIII. b. S8z. eam Iuliam
ipſius quoque Caracallae matrem fuiſſe prodit, germa-
numque adeo fratrem Getam. v. Lillemont. Hiſt. Lnp.

Animadu. ad vit. Caracall. I. III. P. I p. 394. cf. Pagi
Crit. Bar. ad a. 2it

m) Herodian. I., 4.

n2) Spartian. vit. Carac. c. 4.
⁹⁶) Die

428 Lib. III. Cap. Il. De lurisprudentia noua

9⁶) Dio Caſy. Lib. LXNXIII. Exc. Peireſc. p. 744. L. 77.
D. de ſtar. homin. v. P. Burm. de Vectig. Pop. R. c. XI.
p. 778. Panbem. Orb. K. II, 5.
„) ibid.

§F. IX.

M. OPILIVS MACRINVS poſt haec, per
milites largitionibus corruptos, imperium
adeptus eſt, a. V. DCCCCLXX, Chr.
CCXVII. Is libertino genere humilique or-
tus, induſtria ſua per gradus ad Praefectu-
ram Praetorio peruenerat: quam tum gere-
bat, cum caedem Caracallae perpetraret.
Inito imperio, ſtatim filium DIADVMENIA-
N VM dixit Caeſarem 7) et poſtea Auguſtum.
Imperauit flagitioſiſſime per quatuordecim
menſes: quibus exactis cum filio occiſus
eſt. Ceterum in iure non incallidus habi-
tus eſt r): qui ſtatuerit omnia reſcripta ve-
terum Principum tollere, vtr jure, non re-
ſcriptis, ageretur, nefas eſſe dicens, Leges
videri Commodi et Caracallae et hominum
imperitorum voluntates, cum Traianus
nùmquam libellis reſponderit, ne ad alias
cauſas facta producerentur, quae ad gratiam
compoſita viderentur ).

9) Capitol. Macrin. c. 70.
r) Capitolin. c. 13.
5) ilad. v. de hoc eius conſilio, quod probauit Gotho-
fred. de Cenotoph. p. 6.. egregiam Schulting. Diſſ. pro
Rejeriptis Inpp. Rom.

§. X.

HMae

Nan

(cxr
muni

dos de

batur,

Auige n
buslecl
nis, ſe
Uibus.
ſes nor
nullur
o eſſe
et pro
atque⸗
ſi. T.
do in
tracu
1) Mui
Vor
didi⸗
„ D

dee
Dlaga
tus. (
tus, en
ſu tor
norun

i, Noue

74. Li.

45. R a XI.

.

nec, per
mperium
X, Ou.
ilique or.
Pruefectu-
tum gere⸗

Ipetraret.

VMENIM
Augoſtum,
tuordecim
,o occilus
ſdus hubi⸗

ſcnipta e.

e, non re⸗
ens, Leges

homminum
Iraunns
ne 10 Alias
eAdgenun

rob

ait Cotlte
Ubing. DN

ab Hadrieno vsoque ad Conſtantinum M. 429

Nanciſcitur anno V. DCCCCLXXI, Chr.
CCXIIX, imperium ELAGABALVS, Anto-

nini Caracallae filius creditus. Is cum ſacer-

dos dei in Syria, qui nomine Elagabali cole-
– . 11⸗
batur, eſſét, vnde etiam nomen illi haeſit,
auiae matrisque?) arte et largitione a militi-

bus lectus eſt Imperator; egregia forma iuue-
nis, ſed turpiſſimo animo, et teterrimis mo-
ribus. Quos quidem per annos tres et men-

ſes nouem, quibus imperauit, ita exeruit, vt
nullum ſcelus, nullum flagitium, nulla libi-
do eſſet, quae non et cupidiſſime adpeteret,

et promtiſſime exerceret. Inſanis ſumtibus,
atque damnis, omnes reipublicae vires exhau-

ſit. Tandem diis hominibusque inuiſus, fa-
cto in eum impetu, occiſus, et in Tyberim
tractus eſt u).

4) Auia erat Iulia Maeſa, ſoror Iulige Domnae, Seueri
vxoris, mater Soaemis: vtraque turpiſſimae vitae, ſor⸗-
didiſſimi ingenii.

u) Dion. Caſſ. Lib. LXXIX. p. 9i6. Herodian. V. &.

§. XlI.
Sequitur ALENXANDER SEVERVS, Imp.
Elagabili conſobrinus, matre Mammaea na-
tus. Qui cum iam ante ab Elagabalo adopta-
tus, et Caeſar dictus eſſet, ſublato eo, conſen-
ſu totius reipublicae, militumque Praetoria-
norum ſtudio, imperium accepit æ), admo-
dum

430 Lib. II. Cap. II. De lurisprudentia noua

dum inuenis XVI. annorum, anno V.
DCCCCLXXV, Chr. CCXXII, Matris diſci-
plina er cura egregie educatus et inſtitutus,
moribus egregiis fuit, ingenio autem ita man-
ſueto, atque leni, vt per totum imperii tem-
pus nullum ſauguinem fuderit: Chriſtianis
etiam aequiſſimus extitit: matris haud dubie
inſtituto, quae Chriſtiana fuiſſe perhibetur.
Egregie rempublicam domi adminiſtrauit,
maxima et prudentia et iuſtitia. Romae Cura-
tores Vrbis ) quaduordecim fecit ex Conſula-
ribus, quos audire negotia vrbana cum Prae-
fecto Vrbi iuſſit, ita, vt omnes aut magna
pars adeſſet, cum acta fierent.). Corpora omni-
um artium inſtituit: hisque ex ſe defenſores
dedit: et, quid ad quosque iudices pertine-
ret, definiuit 2). Praefectis Praetorio Senato-
riam dignitatem addidit à), vt Viri Clariſſimi
et eſſent et dicerentur. Vſus eſt inprimis
ICtis. In bello quoque bene feliciterque rem-
publicam geſſit ?), cumque ad bellum Germa-
manicum profectus eſſet, militum factione
opera Maximini ducis vna cum matre occiſius
eſt Moguntiae, cum imperaſſet annos XIII.
menſes VII, dies XVII c).
x) Herodian. Lib. V. fin. Dio Caſſ. Lib. LXXIX. p. 975.
*) v. Dodwell. Prael. Cambd.]
y) Lamprid. Aleandr. C, 35.
) ibid.
4) Lamprid. c. 21.

*) Herodian.

no
lig

ner

pe

6

tur

o

9)

0

10 V.

Scſci.
itutus,
ANn. .
iten
ſtianis
ldbe
ibetat.
ſtrait,
e(Ar.
onſult.
Dre.
magna
400mni .
enlores
ertine .
dellato-
riſmi
prinis
ue⸗ kenn⸗
Germd-
ſacioe
oecils

d.

Hrln

ab Hadriano vegue ad Conſtantinum M. 431

b*) Herodian. Lib. VI, 6. in bello Perſico felicitate eum
vſum negat. Sed potior nobis eſt fides Lamprid. c. F.
ſaq. qui eam rem ex oratione ipſius Alexandri in Sena-
tu habita refert. .

c) Alexandri Seueri vitam et Leges explicauit Alex. Chaſ-
ſanaeus in libro, qui inſcribitur: Aur. Alexandri Seueri
Imp. R. axiomata politica er ethica, eiusdem reſeribta
vniuerſa commentariis illuſtrata. Pariſ. 1635. 4.

S. XlII.

MAXNXIMINVS, Thrax, humillimo loco or-
tus, ſcelere partum imperium, inirumque an-
no DCCCCLXXXVIII, Chr. CCXXXV,
flagitioſe atque crudeliter adminiſtrauit. Qua-
propter, poſt duorum annorum dominatio-
nem, GonpIANo, in Africa Imperatore ad-

pellato, imperium ei a Senatu abrogatum eſt
2

abſenti: de qua iniuria cum vindictam ſum-
turus Romam cum exercitu proficiſceretur,
in oppugnatione Aquileiae a militibus ſuis

oppreſſus eſt d).

4d) Herodian. Lib. VIII, 5. Capitolin. vit. Maxim.

§. XIII.

GoRDIANIS, patre et filio, Auguſtis a Se-
natu ante Maximini caedam adpellatis, ſe-
ditione oppreſſis, MAXNXIMVS et BALBINVS,

nobiliſſimo genere orti, decreto Senatus ante
Maximini necem acceptum imperium, occiſo

eo tenuerunt anno/ V. DCCCCLXXXX,
. OCO&hyr.

432 Lib. III. Cap. II. De lurisprudentia noug

Chr. CCXXXVII, Caeſaremque dixerunt
Gordianum, nepotem. Sed cum ambo Im-
peratores ſuperiores poteſtate eſſe tenderent,
a militibus, ipſis infenſis, occiſi ſunt e).

e) Herodian. Lib. VIII, &

§. XIV.

Poſt hos omnium conſenſu delatum ſi-
bi imperium GoRDIANVS, iam ante di-
us Caeſar, recepit an. V. DCCCCXCI,
Chr. CCXXXVIII, vix ſedecim annorum
puer. Imperium tamen mirifica integritate,
continentia, et felicitate etiam, confilio Mi-
ſithei ſoceri, per ſex annos adminiſtrauit.
Quo mortuo, inſidiis ac fraude Philippi Prae-
fecti Praetorio, et in conſortium accepti, in-
teremtus periit ).

F) Capitolin. vit. Gordian. tert. c. 37. Ceterum fuere,
qui quatuor Gordianos, ſtatuerent, fuiſſe. Princeps hu-
ius ſententiae fuit Angelonus Italus, libro ſingulari:
aduerſus quem opinionem vulgarem defendit Bellorius.
Ageloni opinionem recoxit Du Bos, edito libro, qui
inſcribitur: Hiſtoire de quatre Gordiens. Pariſ. 1695.
Ei reſpondit primo Gallandus, edito libro Pariſ. 1696.
deinde etiam Cuperus: Hiſtoria trium Gordianorum, Da-
ventr. 1697. cui obiecit Da Bos rurſus Vindicias,
Pariſ. 1701. In animo habuit Cuperus, et his re-
ſpondere et totam hane controuerſiam litterariam vno
libro complecti. v. Cuper. Epiſt. ad Cleric. p. 348, ſed
morte praeuentus eſt. cf. anbem. de M. er Praeſt.
Numiſm. T. II. p. 243.

§. XV.

1

6⁰
500
PEIIL
diano
zliue⸗
Hum
cinep
Kum
bis n
wulge
qe,
tari,
ci

con
not⸗
non
bite
ili
Kal
C

3)X
lnn
tum
ama

mI

die⸗

o

Nerunt
bo Im-
Getent,
n)

tum ſi.
nte 0r.
CXCI,
norum
gritae,
Nio Mi.
hniſtrauit.
ppiblae⸗
epel, n⸗

fum fuere,
rincepshl⸗
Eungulani:
lt Bellorius.
libro, gui
Aril. 10).
aril.19b.
norum, Da⸗
3 Vudiiat,
et his e⸗
rariam vno⸗
1348, ſe
4 biaß.

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 433
§. XV.

Gordiano occiſo, imperium anno Vrbis
DCCCCXCVII, Chr. CCXLIV, ſuſcepit
PHILIPPVS, Arabs, qui iam vna cum Gor-

diano, per milites extorto conſortio imperii,
aliquot menſes pariter imperauiſſet g): Fi-
lium ſuum Philippum Caeſarem et Tribuni-
ciae poteſtatis conſortem, tandemque Augu-

ſtum fecit h). Ludos ſaeculares anno Vr-
bis milleſimo fecit ˙). Chriſtianum fuiſſe
vulgo tradunt £). Imperauit annos quin-
que, crudeliter et auare. Seditione mili-
tari, vna cum filio, iuſſu ſiue impulſu De-
cii, occiſus eſt. .
g) Capitolin. Gordian. III. c. 20. Cumque inter eos non
conueniret, vterque ſeparatim Leges edidit, ſui vnius
nomine praeſcripto, cum alioqui collegae collegarum
nomina ſimul praeponerent. Patet id e L. o. C. ad ex-
hbihbend. a Philippo data II. Id. Martias Leregrino es Ae-
miliano Coſj. et ex L. o. C. de collat. a Gordiano edita VII.
Kal. Maii iisd em Conſulibus. v. Pagi Criz. Bar. ad a
Cbr. 244. .
5) v. Pagi l. c. et ad a. Chr. 247.
4) v. Pagi ad a. Cbr. 247.
E) Negat id Pagius Crit. Bar. . e. adfirmat Tillemont Hſt.

Imp. Rom. I. III. P. II. in Animadu. p. 824. 94. Mul-
tum ea de re diſputatur in epiſtolis Cuperi er Werlingii

amoebaeis in Poleni Supplement. ad Theſaur. vtrumque T.

IV. Negantium opinio probabilior eſt, ea poriſſi-
mum de cauſa, quod ſcriptores Chriftiani fide digniſſimi
dicunt, Conſtantinum M. primum fuiſſe Imperatorem
Chriſtianum.

Ee §. XVI.

434 Lib. IIl. Cap. Il. De lurisprudentia noua

§. XVI.

DECIVS imperium arripuit anno V. MII,
Chr. CCXLIX. Is nobili in Pannonia genere
ortus, rei militaris peritia conſecutus eſt, vt
dux exercitus a Philippo aduerſus Gothos
mitteretur: in qua expeditione, a militibus
Imperator ſalutatus eſt/): filios ſuos in col-
legium imperii adſciuit. Aduerſus Chriſtia-
nos acerrime ſaeuiit m): cum ceteroqui ani-
mo magno et forti, neque crudelis eſſet. In
Proelio aduerſus Gothos vna cum filio pe-
riit, anno imperii ſecundo.

1) Zeſim. Lib. I. Aur. Pictor.
m) v. Pagi Crit. Bar. ad a. Cbr. 2o. et Tillemonz. Hiſt.
Imp. Rom. L. III. P. II. p. 607. .

§. XVII.
Succeſſere anno V. MIV, Chr. CCLI,
GALLVS, etvVOLVSIANVS, Galli filius, et
HOSTILIANVS, Imperatores: quod impe-
rium breue et infauſtum fuit; ac, Hoſtiliano
mortuo, illi duo a militibus trucidati ſunt 7.
) Zolim. Lib. L Aur. Vict.
§. XVIII.
Factus anno V. MVI, Chr. CCELIII, Im-
perator vALERIANVS, vir Cenſorius et
ſummae virtutis, ſummo Senatus militumque

Praetorianorum ſtudio, cum Aemilianus Mau-
Tus

5

rus oc
tenuic
Caelan
tium
yſus e
exercl
entit
4 dap
poſt

uitute

) a
6) 2
a

H ab Hadriano vegue ad Conſtantinum M. 433

rus occupatum Principatum per tres menſes
V. M, tenuiſſet 9): filium GALLIENVM, a Senatu
genete Caeſarem dictum, Auguſtum intra breue ſpa⸗
el, tium creauit. LYurbulentiſſimo imperii ſtatu
Cothos Vſus eſt, omnibus fere, qui prouinciis cum
litus EKXercitibus praeerant, principatum inua-
nel. dentibus. Ipfſe bellum cum Perſis gerens;
rcr. a Sapore eorum rege, fraudibus captus,
mai. Poſt VII annorum imperium, miſera in ſer-
ler la uitute conſenuit p).
0 pe⸗ *) Vagi Crit. Bar. ad H. 46. HS
b) Zoſimus L. L. Aur. Victor. Treb. Poll. vit. Valeriaß

Ce 3

GALLIENVS, capto patre, quocum iam
octo per annos imperauerat, ab an. V. MXIII,
Chr. CCLX, ſolus ſeptem annos imperium
CCI, adminiſtrauit: homo immani, importuna-
lns et que natura, libidinibus tantum ac volupta-
d impe. tibus deuotus, deſidiae ignauiaeque deditus.
oſtil Quapropter etiam non curauit patrem ſerui-
ſunt 4). tute miſerrima liberare. Lanto autem, pro-
pter tot ac tanta vitia, omnibus gentibus odio
fuit, vt fere omnes ab eo prouinciae deſciſce-
rent; earumque praeſides ſibi imperialia or-

ont. Hiſt

II,Im. namenta adrogarent 4½). Itaque in haecé po-
Gens et tiſſimum tempora triginta Lyrannorum in-
umque cidit dominatio, cum ſumma imperii per-

turbatione; quae per quindecim fere annos
Ee 2 dura-

436 Lib. III. Cap. I. De lIurisprudentia nonua

durauit r). Occiſus eſt Gallienus ab immiſſis
percuſſoribus.

9) Tebell. Pollio vit. Gallien. c. 2. 4.
r) Trebell. Poll. trig. Prann.

§F. XK.

Sequitur u. cLAVDIVS, occiſo Gallieno,
anno V. MXXI, Chr. CCLXVIII, lectus ab
exercitu Mediolanenſi Imperator, confirma-
tus deinde a Senatu: militari inprimis laude
clarus, et victoria de Gothis inſigni illuſtra-
tus. Periit altero imperii anno ⁷),

5⁵) Trebell. Poll. Diu. Claud. c. 12. Zoſim. Lib. I.

§. XXI.

Poſt hunc AvRELIANVS, anno V.
MXXIII, Chr. CCLXX, interfecto Quinctil-
lo Claudii fratre, qui per XVII. dies impe-
rium tenuerat, ab exercitu, auctore Senatu,
Imperator adpellatus eſt. Princeps neceſſa-
rius magis, quam bonus; cuius ſumma et ad-
uerſus-hoſtes fortitudo, et in ciues crudeli-
tas fuit. Nam bello quidem Germanorum
ingentes copias ſuperauit, et Zenobiam,
Odenati Palmyreni viduam *), virilis animi
feminam, in Syria per aliquot annos domi-
natam, deuicit, et captam in triumpho du-
xit. Vrbanis autem motibus monetario-
rum nimium quantum ciuilis ſanguinis fu-
dit.

R

dit. I
pey⸗
mManut

1) Ve-

bot
Vrbis
enat
cumv

ſlioel

reipul
morbe
FELO
Pperat
munct
Volun
oblaste
4) V.
*) 4.
V

PN
Mum
Myxy
tibe
quos

Poſt

9V.

nmmiſms

Aleno,
lus ab
nfirma-
s hude

Uluſtra⸗

nno V.
Nincti.
8 ilpe⸗
Sehat ,
necell .

n et a-

crudeli.
anotuun
nobimm,

8 aimi

9s Cotmi⸗
Pho⸗ d
netinO.

inis fa⸗
dlt.

ab Hadriano veque od Conſtantinum M. 437

dit. In Orientem mouens interemtus eſt pro-
pe Byzantium?) anno imperii quinto.

[*) ad horum tyrannidem pertinet L. 4. C. de ingen.
manumiſj. v. Cuiac. Obſ. III, 1.
2) Vopiſe. Aurel. c. 35. Zeſim. Lib. I.

§. XXII.

Poſt interregnum ſeptem menſium, anno
Vrbis MXXVIII, Chr. CCLXXV, TACITO,
Senatus decreto, delatum eſt imperium. Qui
cum vir ſingulari grauitate, conſtantia, et con-
ſilio eſſet, idoneus futurus erat conſtituendae
reipublicae, niſi ſexto menſe, ſiue inſidiis, ſiue
morbo, abſumtus eſſet ). Frater autem
FLORIANVS, quod quafi hereditarium ſuſce-
perat imperium, tenere non potuit, ſed
nunciata Probi creatione, vt quidam tradunt,
voluntariam mortem oppetiit), ſiue, vti alii,
oblatam ).

u) Vopiſe. Tacit. c. vlt. Zoſim. Lib. J. Aur. Vicl.
) Aur. Victor.
7) Vopiſi. Hlor. c. I.

z. XXIII.

PROBVS poſtea ſummo omnium ordi-
num fauore nactus eſt imperium anno V.
MXXVIIII, Chr. CCLXXVI. Belli pacisque
artibus ſummopere floruit: tyrannos reli-

quos omnes oppreſſit. Occiſus eſt a militibus

poſt annum V, menſ. VI, imperii 2).

2) Vopiſe. Prob. c. 21.
ge 3 5. XXIV.

43³⁸ Lib. IIl. Cap. II. De lurisprudentia noua

Eo occiſo, exercitus legit Imperatorem,
cARVM, Praefectum Praetorio, anno Vrbis

MXXXV, Chr. CCLXXXII; qui Sarmatarum

ingentes copias deleuit. Filios CARINVM et
NVMERIANVM cCreauit Auguſtos. Fulgure
ictus, cum aduerſus Perſas proficiſceretur;,
poſt II annorum imperium periit à); paullo-
que poſt filii etiam interierunt ?“), hic a fo-
cero, ille a Diocletfind oppreſſus.
a) Vopiſe. Car. c.
*) Vopiſc. Numer. de Carin.

§K. XXV.
Caro occiſo, imperium ſumma omnium
voluntate adeptus eſt c. AVR. VALERIVS
DIOCLETIANVS annOo Vrbis MXXXVII,
Chriſti CCLXXXIV. Is in Dalmatia humili
genere ortus, militari laude ac virtute adi-
tum ſibi ad imperatorium faſtigium patefecit.
Princeps poſt tantas perturbationes reipubli-
cae et imperio ſalutaris ille quidem, qui vi-
ctoriis conſiliisque ſuis pacem atque otium
terra marique pepererit, multasque egregias
Leges dederit: ſed grauis ciuibus tamen, at-
que prouinciis c). Primo ſtatim anno Caeſa-
rem creauit MAXIMIANVM HERGVLIVM,
ac biennio poſt Auguſtum fecit, obſcuro lo-
c Uatum, ſed militari gloria, et erga ſe ami-
citia

.

cltiſ

munie

feiuer

5TAN

procu

Certas

clip

non!
ſerun
in im
egrey

Gelich

Calen
aube
ſore
Cont
et N
0tio

e 6

Prin
latus
inpe
ſtant
Paran
min
Tur

mn⸗

otem,
Vebis
Narum
VMet
Glgure
Aetur,
paulo.
1

mmnium
EniI5
XXVII,
humii
nte ad.
telecit.
eipubli
gai vi⸗
e Otlörh
egregus

men, at⸗

VLIVYM
curolo⸗

itu

ab Hadriano vyque ad Conſtantinum M. 439

citia ſpectatum ). Ambo poſtea de com-
muni conſilii ſententia duos ſibi Caeſares ad-
ſciuere G ALERIVM MAXNXIMINVM, et CON-
STANTIVMCHLORVM: orbisque terrarum
procurationem inter ſe partiti ſunt, vt in
certas quasque et Auguſti et Caeſares ſin-
guli partes profecéti, reipublicae conſulerent:
non tamen ipſum imperium diuiſere. Man-
ſerunt Diocletianus et Maximianus Auguſti
in imperio ad XX annos: multasque res
egregie geſſerunt: Chriſtianos autem cru-
deliſſime vexarunt, impulſore potiſſimum
Galerio Caeſare. Anno viceſimo imperii
ambo ſe abdicarunt, coacti a Galerio Cae-
ſare e), creatique ſunt Auguſti Galerius, et
Conſtantius, adſcitis Caeſaribus SEVERO
et MAXNXIMINO. Diocletianus in priuato
otio conſenuit, hortorum inprimis cultu-
rae deditus: deceſſit annum agens LXVIII,
primusque omnium priuatus inter Diuos re-
latus eſt. Maximianus autem, cum poſtea
imperatoriam dignitatem reſumſiſſet, a Con-
ſtantino Caeſare, genero ſuo, cui inſidias
parauerat, ſtrangulatus eſt Maſſiliae f). Ad-
miniſtratio eorum vehementer reprehendi-
tur g), quod exercitus nimis magnos alue-
runt, indictiones tributorum nimias fece-
runt, prouincias in fruſta conciderunt, mi-

ſen ⸗ noresque prouincias fecerunt, (vt adeo Gal-

Ee 4 liarum

440° Lib. MI. Cap. Il. De Iurisprudentia nona

liarum diuiſio in XIV prouincias ab iis pro-
fecta videatur h): Prueſides et officia multipli-
carunt, multos Rationales, Magiſtros, et Prae-
factorum Vicarios conſtituerunt. Diocletia-
nus autem praeterea propter impium faſtum,
ſuperbiamque, vituperatur.

e*) Lactant. de Mort. Perſecut. c. 7.
d) Aur. Victor.
e) Lactant. de Mort. Perſecut. c. 78.
F) Laöätant. de Mort. Per ſec. c. 20.
g) Laétant. de Mort. Perſ. c. 7.
) v. Lillemont. Hiſt. Imp. Rom. T. IV. P. IL. p. o. ſa4.

CONSTANTIVS CHLORVS, et GALE-
RVS cCreati ſunt Auguſti anno V. MI VIII,
Chr. CCCV), dictis Caeſaribus sEVERO,
et MAXIMIANO. Hi duo Auguſti primo or-
bem Romanum quaſi hereditatem partiti
ſunt ½) in partes duas. Moribus et ingeniis
diſſimillimi. Nam Conſtantius quidem mi-
ti ac leni natura erat, et Chriſtianis fauebat:
Galerius autem ſaeuus et truculentus cum
in Romanos et prouincias, tum inprimis in
Chriſtianos, ſuperbus denique. Mortuo,
anno Chr. CCCVI, Conſtantino, filius eius
CONSTANTINVS Caeſar, SEVERVS Cae-
ſar autem Auguſtus dictus eſt. Inde MA-
XENTIVvSs, Maximiani filius, imperium
adripit, Seuerumque occidit. Quo facto
1 ipſe

04

110

pro.
npli
lyue-
ocletin⸗
fiſtum,

1o

G41.
4L Vll,
SrVENO,
mo or-
Pantii
ingenis
gem mm
ſauebat:
tus cumm
rimis in

Vortuo, ę”

liuseius
15 Cee.
Ide MX
ppeniumn
00 ſacto

ile

ab Hadriano voque ad Conſtantinum M. 441

ipſe ſenex Maximianus reſumit imperium;
Galerius LicINIVM: Maximianus autem Con-
ſtantinum Auguſtum creat: vt adeo qua-
tuor Auguſti Galerius, et Licinius in Ori-
ente, Maximianus et Conſtantinus in Oc-
cidente, et duo Caeſares Maximianus et
Maxentius eſſent. Quo tempore propter

diſſenſiones primum Poſt Conſulatus notari

coepti ſunt ), cum alios Conſules Gale-
rius, alios Maxentius creauiſſet m). Oc-
ciſo poſtea Maximiano, caeſo Maxentio
mortuo Galerio, CONSTANTINVS et LI-
CTNIVS ſoli ſupererant Auguſti. Crean-
tur Caeſares CRISPVS et CoNSTANTI-
NVS iunior, filii Conſtantini, et LICINIVS

ijunior. Exorta poſthac diſcordia inter
Auguſtos, Licinius bello victus periit.

Inde ſolus Auguſtus cCoNSTANTINVS
Magnus: de cuius imperio, quod ſolus
adminiſtrauit, ſequente capite expone-

mus.

. ) v. Pagi Crit. Bar. ad a. Chr. 304.
X) Enſeb. EIII, t.. v. Pagi Diſ-. Wpat. P. II. c. L. p.
m. 70.
D) de quibus v. Pagi Diſſ. Hhpat. P. IIL.c. 2. p. 3706.
m) v. Pagi Diſ. Eypat. P. II. p. 242. .

)

Ee § SECTIO

442 Lib. III. Cap. M. De lurisprudentia nouæ

SECTIO II
De Senatusconſultis.
ab Hadriano veque ad Conſtantinum M.

§. f.
Grn publico deſcripto, Leges et iura, his
temporibus ſancita, exponenda ſunt. In
quibus primum locum tenent Senatusconſub-
ta. Quae cum ab initio frequentius fierent,
inualeſcentibus magis conſtitutionibus Prin-
cipum, rarius fieri ſenſim coepere his tem-
poribus. Neque id mirandum eſt. Nam ipfſi
Imperatores, adulto imperii iure, adſuetis ci-
uibus dominationi vnius, ampliorem ſibi in
adminiſtrando imperio ſumſerunt poteſta-
tem: quamquam boni principes plerumque
Senatui plurimum detulerunt.

§. II.

Sub Hadriano facta ſunt SCrA complura.
Primum quidem, cuius annus ſit certus, fa-
Qum eſt a. V. DCCCLXXV, Chr. CXXII,
Auiola et Panfa Coſſ. de aedificiis negotia-
tionis cauſa non diruendis a), nec legandidiis,
quae acdibus iuncdta ). .
4) L. 5ye. D. de contr. emt. L. 47. §. J. D. de legat. I. cf.
Maianſ. Diſputat. Iur. XXIV.
*) de omnibus ſuper ea re SCtis et legibus ſcripſit Diſſ.
de Back.] .
§. III.

Ar
P. Iun
ſach
ur
rlliti
lii,
end.
)I
ber.

rd
tion
gel
E

nole

N.

en his
int, In

conſul.

lerent,
5Prin-
8 tetn⸗
amn ipl⸗
etis⸗

ſibi in

oteſta⸗
tumnque

mplur.

tus, A

CWIl,
gotir.

Indidli,

gr. A

niſt bil⸗

.. II.

ab Hadriano veque ad Conflantinum M. 443
Anno V. DCCCLXXXII, Chr. CXXIX,
P. Iuuentio Celſo Il. et Q. lulio Balbo Coſſ.

facta ſunt duo SCrA: alterum de ccρooa:oni-
bus fructibusque hereditatis, et pecunia eX he-

reditate redacta b): alterum de Lege Vectibu-

lici, ſiue Veci Libyci, ad prouincias tradu-
cenda &).
*) Integrum extat hoe SCtum in L. 20. 9. 6. D. de bered.
pet. In quo memorabile eſt, quod, praeter duos Coſſ.
ordinarios, etiam duo fuffecti nominantur: de qua ra-
tione ipſisque his Coſſ. ſuffectis vid. Burmann. de Veéti-
gal. c. VI. p. 806. SCtum hoc explicauit Heinecc. EHiſt.
Edict. in Opaſé. Poſtum.
4) L. vlt. C. de ſeru. reip. Manuimm.

Eodem Principe factum eſt SCTVMN TER-
TVLLIANVM J), a Conſule Tertullo e) nomi-
nhatum, quo Mater, g ud in manlim non Con
aeniſſet †), ingenua, trium, libentina, qua-
tuor liberorum ius habens, ad bona liberorum,
inteſlato, et ſine liberis mortuotum, admitti-
tun g).
4) H. 2. Inſt. de &Ct. Tertult.
) Quo anno Coſ. fuerit, incertum eſt. Sub Hadriano
fuiſſe neceſſe eſt, quia Imp. Iuſtinianus G. Inſt. laud. di-
ſerte hoc SCtum tradit ſub Hadriano factum: adeoque
eorum opinioni accedere non poſſum, qui, cum a. V. 911
ſub Antonino Eio inuenerint Coſ. Tertullum, hoc
SCtum eo referunt: neque illorum rationem probo,
qui Hadriani nomine intelligunt Antoninum Pium. V.
ſupra Lib. III. c. 2. SRect., I. .. 2. not.

444 Lib. II. Cap. II. De luriaprudentia noua

F) v. Arnald. Var. Coni. I, 20. p. 700.
g) ckf. P. Fabr. Semeſtr. II, 12. p. 40. II, . p. 1G. ſqq. Ver-
ba eius reſtituuntur, et illuſtrantur a G. Kanchino de ſuc-
ceſſ. ab inteſtat. J. I2. in Meermann. V. C. Tbeſ. Iur. Ciu.
et Canon. T. III. p. 272.

§. V.

Sub eodem factum eſſe cenſetur SCrvx,
quod Neratio Priſco et Annio Voèro Coff. tri⸗
buitur h), quo mares caſtrari vetiti?). Sed
incertum eſt?).
b) L. 6 D. ad L. Corn. de ſicar.
[*) qui ſeruum caſtrandum tradiderit, dimidia parte
bonorum multatur.
1i) Ahasuerus V. C. de Leg. Neruae Imp. p. 5t. ſ4. ad Ner-
uam refert. Sed ſola coniectura. Non enim certo con.
ſtitui poteſt, quo anno hi Coſſ. fuerint; ſuffecti haud du-
bie. Alii autem, non jnaiore iure, Coſſ. ad a. V. 879.
reuocant. cf. Panciroll. Var. Lect. Il, zr. et Eu. Otto
V. C. de Eunuch. p. 78.

§. VI.

Facta eodem Principe SCrA alia, quorum
Conſules et tempora incerta ſunt: veluti
hoc, quo ciuis Romanae, quae vxor eſet Lati-
nij, partus, declarabatur ciuis Romanus &) : item
illud de agnoſcendo partu l); nec non, de le-
gatis ctuitatibus relidtis m); de fideicommiſſo,
quod ſeruo cum libertoe relictum eſſet n); de ad-
pellatione a enatu ad Principem non admitten-
da o): et denique aliud, ad Beneficium D. Tra-
iani, de parte dimidia iis, qui ſe ipi detu-
liſent, relinguenda p).
X) Vlpian.

culm
IIl.
ium
man
) 1.
9) L.
TVa

Feat

Ar
r⸗
linus
ſumn
ques

iure

) (.
7) 0
huie

4044

1 Ver⸗
de ſae⸗
lur. Cu.

Crwn,
fl.tri.
. dec

4 parte

Ner⸗
to con⸗
haud du-
V. 970.
Eu. Orr

uorun Grn
veluti
t lati-

Neitem

del-

mn, ſ,
deul.

mmitten
0.Tra-
8 Nti-

9 Vn

ab Hadriano vique ad Conſtantinum M. 445

ke) Vlpian. Fr. III, 3z. v. ibi Sohulting.
7) L. 2. 9. I. D. de agn ſ. et alend. lib.
m) PElpian. Fr. XXI, 28. quod non eſt confundendum
cum SCto Aproniano: vid. ſupra Lib. III. c. 1. Sect.
III. S. 47. cf. Ramos del Manzano in Diſſ. ad Titum Ca-
ium de vſufr. municip. relictto in T. V. Theſ. Meer-

mann. p. 343. Jcjq.
2) L. S8z. D. de bered. inſt.
6⁶) L. I. §. 2. D. a quib. adpell non lic.
p) L. 13. J. 4. de iur. iſé. eſt reſcriptum.] v. dicta in
Traiano p. 5S9. Ceterum de Legibus Hadriani v. Botte-
reau in Hadriano Legislatore.

§. VII.

Antonini Pii temporibus quae facta ſint
SCrA, hodie non conſtat, quamuis Capito-
linus dicat, eum imperatorium faſtigium ad
ſummam ciuilitatem deduxiſſe 7), multum-
que Senatui detuliſſe: cum inprimis multa de
iure ſanxerit p).

9) Capiolin. Anton. Pi. c. G.
r) Capitolin. c. 12. Tertullianum SCtum, quod nonmilli
huic Imperatori tribuunt, ſupra expoſuimus.

§. VIII.

Diui Marci, vel cum Fratre, vel ſolius,
vel denique cum Commodo filio, OATIO-
NES, ſiue SCTrA plura ſunt. Diuorum qui-
dem Fratrum Oratio haec eſt, de ſatisdatione
tutoris cum inquiſitione dati, ſe ex pluribus
vnus adminiſtrationem ſuſcipere velit 4).

§. IX.

446 Lib. III. Cup. II. De Iurisprudentia noua

Solius autem D. Marci Orationes et SCta
memorantur haec praecipua: de feriis ¹) et
dilationibus: de transaclione ſuper alimentis,
vliima voluntate relilis u): de fugitiuis etiam
per Cueſaris, ”enatorumque praedia inuéſti-
gandis x): item de ypotheca ei danda; qui
quid ad refciendas aedes credidiſet )): porro
de quaæſtione ſtatus morte finienda 2): de col-
luftione intra quinquennium detedta a): deni-
que de confeæſs et iullicatis b).
2) L. I. 2. L. 7. D. de fen. Capitolin. in Marc. c. Wo.
u) L. S. D. dr ttandact, quam orationem explicauit Sci.⸗
pio Gentilis tr. de alimentis. Ceterum videtur etiam hac
Oratione cautum fuiſſe de alimentis publicis, de quibus
eum conſtituiſſe refert Capizolin. c. 10⸗
) L. 3. D. de fugitiu.
y) L. .. D. in quib. cauſ. pign.
2) L. . §& 2. D. de ſtaz. def-. M
4) L. 2. pr. F. 4. D. de colluſ- deteg. Ial. Capirolin. Marc.
C. 70.
4) L. 5A& D. de re iud.
§. X.
Iam eiusdem Marci cum Commodo filio
imperium tenentis Orationes et SCta trade-
mus. Primum memorandum eſt SCTVN
OReHTTIANVM, an. V. DCCCCXXX, Chr.
CLXXVII, Vettio Rufo et Cornelio Sci-
pione Orphito Cofſl. c) factum, quo libe-
i ad maternam hereditatem vocati unt d).
Eſt etiam aliud SCtum ORPHITIANVM,

y

H

.

de n
rench
nullis
Orr.
iin.
bor
Ve

P.
*) P

Wta
1t) e
nentin,

etidm

nughi⸗
1) 4i
porto
deal.

Geni⸗

10.
Cit der⸗
tiam hac

e gübes

Nin Me 1

6o fli⸗
41 ttade.
801 7N
, Cht.
lo Sei⸗

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 447

de manumiſzone e), quod an huc refe-
rendum, dubium: etſi huc refertur a non-
nullis †).
c) v. Noriſ. Epiſt. Conſe p. 66.
d) Vbian. Fr. XXVI, 7. . vn. Inſt. de SCr. Orphit. Capito-
lin. Marc. c. 1. Legitima huius SCti verba reſtituere la-
porat G. Ranchin de ſucceſſ. ab inteſt. &. a. in L. III.
Theſ. Meermann. p. 200. quaedam eius capita illuſtrat
P. Faber Semeſtr. II, 12. p. 146. II, 13. P. 7407. 4.
e) Paulls IV, 14, 1.
F) v. c. a Rancbino de ſucceſſ. ab inteſt. F. F.

§. XI.

ORATIONHES D. Marci et Commodi et-
iam ſunt: de nuptiis Senatorum g): et de pa-
pilla a tutore eiusue filio non ducenda ).
9) L. W. D. de ſponſal. cf. Heinecce. Comm. ad Teg. Iul. et
Pap. Popp. II, 2. atque haec fuit demum lex perfecta, cum
hac in re Lex Papia Poppaea eſſet imperfeéta. v. Fr. Ra-
mos del Manzano Comm. ad Leg. Iul. er Pap. Pôpp.
II, S8. p. 192. I. V. Theſ. Meermann. Ceterum Oratio-
nes D. Marci explicuit et illuſtrauit aſtbergius in
D. Marco.
*) L. 20. L. o. D. de R. N.

§8. XII.
Sub Commodo factum eſt anno Vrbis
DCCCCXXXIV, Chr. CLXXXI, Aemilio

Iunco et Iulio Seuero Coſſ. SCTVM IVN.

CIANVM, de fideicommißa ſerui alieni li-
bertate ¹).
²) L. 28. §. 9J. L. 5. §. . D. de pdeicommiſ-. libert. v. Me-
rill. Ohbſ. I, 289. meque in Iraiano p. 10.

§. XIII.

448 Lib. WI. Cap. II. De lurisprudentia noua
§. XIII.

D. Pertinacis oRATIO, de teſtamentis;
vna memoratur in libris iuris ciuilis ).
1) §. 7. et 9. I. qꝗuib. mod. zeſtam. infiri. cf. Capitolin.
vit. Pertin. c. 7.

§. XIV.

Septimii Seueri oRATIO, Tertullo et Cle-
mente Coſſ.) anno Vrbis DCCCCLVII,
Chr. CXCV, recitata eſt in Senatu, de prae-
diis ruſticis et ſuburbanis eorum, qui ſulb tutela
et cura ſunt, non alienandis aut ſupponen-
dis m), factumque in eam SCtum. .
1) de quib. v. Norij. Epiſt. Conſ. p. 406. et Reland. Taſt.

h. a.
n) Legitima eius verba extant in L. 1. F. . D. de reb. eor.

qui ſub tut. vel cur. cf. Cuiac. Obſ. VII, 23. Iac. Gotho-
fred. Comm. ad Cod. Theod. tT. I. p. 309. ed. Ritteri V. C.

§. XV.
Eodem adhuc viuo, Caracalla filius, ora-
tione in Senatu habita, an. V. DCCCCLVIII,
Chr. CCVI, Coſſ. Fuluio Aemiliano et Numio
Albino, fieri curauit SCrv, de prohibendis

donationibus inter virum et vxorem n).

) L. 32. pr. D. de donat. int. vir. et vxor. Illuſtrauit eam
orationem ipio Gentilis Hanou. 1604. et B. Conradi.

§F. XvVI.

Sub Alexandro putatur factum anno Vrbis

DCCCCLXXX, Chr. CCXXVIII, SCrvM
illud,

l

ilud,
buitun
fuit.
Retiamn
moril
probe
quon
9) 1.
5
Vbi⸗
)V.

Ten

Orat
buler
rator
ruor
conſ

ę eſle.

ſerni

euolr.

etle.
CLVII,

le hyoe⸗
btutel⸗

Npent.

uud. a.

le reh eir.

e. Gotbo⸗

5 V.0

us, Ota
CLVII,
AtNuwio
bibencdis

n4)
ſtrauit eam

8. Cotratr.

no Vbis
,5CYN
id,

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 449

nentir,

illud, de fugitiuis, quod Modefto Conſuli tri-

buituro). Is autem eo anno cum Probo Cos.
fuit. Incerta tamen res eſt. Addendum hic
etiam eſt S CTVM SABINIANVM, de tribus
maribus p), quod poſt D. Pii tempora factum
probabile eſt, ſed incertum, quo tempore,
quoue imperio 9)

0) L. 1. §. 2. D. de fugitiu.
p) §H. 14. Inſt. de ſucc. quae ab int. et Tbheoph. Paraphr. L.
70. §. 3. C. de adopt. LL. oo. C. de decur. et fil. Lib. X.
vbi v. Cuiac.]

2) v. Mylii Diſſ. de &Cte Sabiniano in Reizii Excurſ. ad
Tbeoph. p. 1097. ſaj.

6. XVII.

Sequentia tempora rariſſima nobis SCta et
Orationes Principum offerunt 7): cum tur-
bulenta tempora, et breuis plerumque Impe-
ratorum principatus, fuerint: ipſique Impe-
ratores pleraque per Edicta ſua conſtituere

conſueuerint. Non tamen plane negandum

eſt, Orationes Principum in Senatu habitas
eſſe: ſed eae, quoniam fere ſemper propter
ſeruitutem Senatus SCta per Adclamationes
fiebant, magis pro Principum Conſtitutioni-
bus, ad Senatum miſſis, quam pro SCtis ha-
bendae ſunt.

r) SCtum, tempore Gordiani factum, in L. y. C. ex quib.
cauſ. inf. temporarium fuit. v. Gifan. ad Cod. I. c. p. 84.
non perpetuum, vt Cuiac. ad Paull. IL. vlt. init. putat.

Ff §. XVIII.

450 Lib. III. Cap. Il. De Iurisprudentia noua
§. XVIII.

Non omittendum tamen eſt SCTV il-
lud, quod ad Legem luliam et Papiam
Poppaeam factum de ſecundis nuptiis Cca-
uit *), quod cum cautione Muciana, et
capite Legis Papiae Poppaeae, conflatum,
Legis IVLIAE MISCELLAE nomine ad-
pellatum eſt 2). Videtur autem id fa-
Qum eſſe tertio poſt Chriſtum natum ſae-

culo.
5³) L. 3. C. de indit. viduit. zoll.

1) v. Zach. Riclueri V. C. Difl. de Lege Iulia Miſcelle, r

eiusque vſu hodierno me praeſide defenſa Lipſ. 1753.

§SECT. III
De Conſtitutionibus Principum.
§. I.

Pre- hoc aeuum vidit frequentioresque

Conſtitutiones Principum, quam ſu-

perius: quae ſenſim paullatimque longe

frequentiores factae ſunt. Quo enim plus

virium cepiſſet Imperatorum poteſtas ac
dominatio per vetuſtatem temporis: eo et-
iam plus auctoritatis in iure conſtituendo
ſibi, ſine SCtis, adrogarunt: rarius Sena-
tum conſuluerunt: niſi forte per ſpeciem.
lam ipſa Edicta perſequemur potiora.

§. II.

I9
haec
luſtin
