inuitati homines ſordidi, atque improbi, ad
accuſationes faciendas plerumque quaeſtus
cauſa deſcendere ſolebant. In quo cum in-
nocentibus periculum ſaepe crearetur, ne-
ceſſe fuit, calumniatorum turpem impuden-
tiam legibus coërcere, ut factum lege RKem-
mias ac turpis quodammodo haberi coepit
accuſatio, niſi vel ſuae, vel neceſſariorum,
iniuriage vindicandae cauſa ſuſcepta: con-
tra vero in laude, quia e diſciplina Romana
primo, Lege deinde Cincia, reorum defen-
ſio: quae ſaepenumero deferehatur pluribus
Patronis, plerumque quatuor, raro ſex 5):
qui defenſionem partirentur: quibus qui-
dem, quantum, er Zwrudinn quisque vellet,
dicers

98 Lib. II. Cap. I. De Iurisprudentia media

dicere licuit, donec defenſio, oratioque
patronorum in certa horarum ſpatia, a Cn.
Pompeio Magno, lege iudiciaria 4), coacta eſt.
A quo tempore ad clepſydram dicere neceſ-

ſe fuit 1½). Praeter patronos, Laudatores

etiam, quorum numerus, olim veluti legiti-
mus conſuetudinis, fuit denarius *), et Ad-
uocati fuerunt a reo adhibiti defenſionis in-
ſtruendae cauſa. In iudicio tam ab accuſa-
toribus, quam a patronis, perorata cauſa,
reus, ſententia iudicium, vel abſoluebatur,
vel ampliabatur, vel denique comperendi-
nabatur; ſententia autem olim dicebatur,

deinde, e lege tabellaria, tabellis ſerebatun.
9

etſi Sulla lege Cornelia reis arbitrium per-

miſit, ſententiam dici, an ferri veller )

quae tamen tempore judicii Cluentiani ob-
ſoleuerat.

) v. nos in Traian. p. 77. ſg.

4) v. Briſſon. Sel. Ant. III, 15. Heinecc. Comm. ad Leg.

Pap. Popp. III, I0. nos in Traian. I. c.
) Quale fuit de accuſatore Verris nſtitnendoi iudi-

cium, v. Cc. Diuin. in Caecil. Gell. N. A. II, 4, L. vlt.

D. e collus. L. 16. D. de accigar. er in Mſeript.
) Ci. Br. 70,.
2) Cic. Or. III, 34. A. de cauſ corr. eloq. c. 38. [quam-
uis iam ante girimae horae fuerint. Cic. Verr. I. 9. II.]
) v. Polleti Hiſton. for. Rom. I, II.
*) Cic. Verr. V, 23. quorimn numerum rurſus quoque
coercuit lege Pompeius. B

„ Cic. Cluent. . 20

8 XXxIV

Ppoel
n kac
ſcerent

ſtatuta

terit te

poene,
4Cice
diſi pe

naue

cilibu⸗
merito

uulli

)(i
4) Li

Rer
Un pe
Magid
hus e
genia
eſt.

pra⸗

funt.

Liſkrat
(ogne

eci

MMedia

ioque

1, 10.

Nacka eſt.
e necel
Ullutorer
tilegiti-
,et A.
onis in⸗
accule
tl Cauſi,
uebatar,
erend
Cebatur,
ehotur:
lum per-
Vellet ))
tiani ob⸗

nn. leg⸗
endo juli⸗

Il4 L. dlt.

nt.

V.

35. quam⸗
g. 19. 1.

ſus quoque

XIV

juribusque vique ad Caezſares. 99
poena non a iudicibus irrogabatur, qui,

an factum crimen eſſet, ſolummodo cogno-
ſcerent, ſed in ſingula crimina erat legibus

ſtatuta; quam exilio voluntario euitare po-
terat reus z) quapropter exilium non tam
poena, quam perfugium portusque ſupplicii
a Cicerone dicitur. In nullo vero crimine,
niſi perduellionis, propter leges Porciam

atque Semproniam, ſupplicium vltimum

ciuibus Romanis irrogari poterat. Vnde
merito de Romanis praedicat Liuius 4),
nulli genti mitiores placuiſſe poenas.
2) Cic. Caecin. c. 34.

a) Liu. I, 28. .
Reſtat, vt de priuatis iudiciis exponatur.
Ea pertinuerunt ad eos, qui ius dicerent,
magiſtratus, adeoque ab initio a Conſuli-
bus exercita, donec Praetori Vrbano, ac
denique Peregrino, iurisdictio demandata
eſt. Ab eo enim tempore priuata iudicia
a praetoribus Vrbano Peregrinoque habita
ſunt. Atque olim quidem videntur ma-
giſtratus ipſi tam de iure, quam de facto,
cognouiſſe, nullumque priuatum iudicem
dediſſe: id, quod intelligitur ex iudicio
Virginiage apud Liuium °). Poſtea vero,
quam, numero ciuium in immenſum aucto,
G z mul-

100 Lib. II. Cap. I. De iurisprudentia media

multitudo negociorum ac iudiciorum pri-
uatorum creuiſſet, ita, vt etiam Praetorem
alterum iuris inter peregrinos dicendi cauſa
creare, atque centumuirale iudicium inſtitue-
re neceſſe eſſet, ac Praetores edicta compo-
nere coepiſſent: videtur inſtitutum, vt Prae-
tores tantum de iure decernerent, de facto
autem iudicem, iudicesue darent c): ſegre-
gareturque iurisdidtio, atque iudicium; of-
ficium Praetoris, ac iudicis: aliaque eſſent,
quae in iure, alia, quae in iudicio fierent.
Sed neceſſe eſt, vt, antequam ad reliqua
proficiſcamur, breuibus de lIurisdictionis
vi diſputemus.
b) Liu. III, 44.
*) v. Ducker. ad Liu. III, a0.
S. XXVI.
Primum itaque tenendum diligenter hoc
eſt, Iurisdictionem liberae reipublice tem-
poribus ſemper in cauſis priuatis verſatam,
hisque ita quaſi addictam fuiſſe, vti publicis
quaeſtion-m. Nam primum omnis in edi-
ctis, et ex edicto decretis d), triumque ver-
borum do, dico, uddico, vſu poſita fuit. Dein-
de tantum Praetori vrbano atque peregrino
[et Aedil. curulibus] tribuitur, quorum
poteſtas ad ſolas cauſas priuatas pertinebat;
non vero Praetoribus iis, qui quaeſtiones
perpetuas exercebant, quibus imperium ci-
uile

ule fai

die canl
regrind
rum vl
gena,
tium,
zuch,

telnpor

Gdando
Amppliu
te, d
ſent:
Giearen

Coaſtin

le.
4) V. 0

Iud
ſine,
guon
riis ſin
Vvocan
fuci⸗
dicum
Niraji
omnie
ſerit
in el

Mochia

imn pri-
etorem
i auſa
nktitue-
compo.
t Prae-
ge ſacto

eſtent,

ſierent.
religua

dtionis

Ner hoc
ce temn-
erſitan,
publics

in edi⸗

que Vel.
Dein
egrino
quorumn
riinebat;
eſtiones

runm c.

Ule

iuribucque veque ad Caeſares. 1I01

uile fuit e). Iurisdictionis autem exercen-
dae cauſa nulli alii, niſi Praetor Vrbanus et Pe-
regrinus, annua propoſuerunt edicta: quo-

rum vſus demum, inſtituta Praetura pere-

grina, ac multitudine cauſarum, atque li-
tium, in legibus ipfis non ſatis definitarum,
aucta, videtur inualuiſſe. Atque ab eo
tempore iurisdictio etiam in iudice priuato
dando addicendoue conſtitit, cum non ipſi
amplius illi Praetores, quemadmodum an-
tea, de facto, ſed tantum de iure, ſtatue-
rent: nec de cauſis priuatis ipſi amplius iu-
dicarent, ſed tantummodo iudicia priuata
conſtituerent, iisque praeeſſent.
d) Cic. Verr. II, 48.
*₰) v. omnino Cel. Erneſti Clau. Cic. voc. Iurisdiäctio.
§F. XXVII.
Iudicia autem priuata, pro cauſarum diuer-
ſitate, ſunt vel iudicia ſtricti iuris, quae ασ
E£αο τπ antiquis iudicia dicuntur; vel ea, quae,
quoniam mitia, atque arbitriis compromiſſa-
riis ſimilia, erant, arbitria apud Ciceronem
vocantur, veluti arbitrium tutelaez, pro ſocio,
fiduciae, mandati f): vel, pro diuerſitate ju-
dicum, Recuperatoria, vel denique Centum-
uiralia. ludicia ſtridi iuris ſunt, in quibus
omnia aſpere exiguntur, ſecundum factum,
ſcripturam, vel denique formulam ſolennem,
in rebus contrahendis conceptam: arbitria
G 3 autem,

102 Lib. Il. Cap. I. De Iurisprudentia media

autem, in quibus, propter naturam negocii,
locum habet ratio voluntatis, et aequitas:
Recuperatoria, in quibus de poſſeſſione at-
que rebus pecuniariis certatur: Centumui-
ralia denique, quae ad Centumuiros agun-
tur, de quibuscunque rebus priuatis grauio-
ribus. Omnia vero haec iudicia facta ſunt
ex formula a Praetore praeſcripta, quae in
iis, quae zατ SEovsv idicia dicuntur, ſtri-
ctior fuit, a qua iudices ne latum quidem
vnguem recedere poſſent, ac ne exceptio-
num quidem rationem habere, niſi a Prae-
tore ipſo quoque impetratae, in formulam-
que adiectae, fuiſſent: in arbitriis autem,
propter adiectam clauſulam ex Pde bona,
vel quantum aecquius melius, vel vti inter bo-
nos bene agier oportet, laxior, amplior, at-
que liberior poteſtas iudici ſiue arbitro con-
ceſſa fuit, ex aequo et bono ſtatuendi.
Recuperatoria et centumuiralia quin ad cer-
tam formulam data fuerint, mihi quidem
non eſt dubium g), cum delegatio verbis
mandatoque fieri deberet, et neceſſe eſſet
adeo, ſcire iudices, quid eſſet, de quo iudi-
caretur: quamquam, qualis formula praeſcri-
Pta fuerit, vniuerſe pronunciari non poſſit.

J„) v. Haromane ad Cic Quinct. c. 3.
2) Cic Verr. V, 30. Quaerebar, in quae verba recuperato-
res daret: reſsondebat: AÆ paterer, eos somra edictum

riſe.
§. XXVIII.

luchi⸗
rot, ve
bitrüis,
Prieton
in con

Utis,

dpuc

nlur

quo
In rec
bus iun
ices
me N
kench
tgue
mero
lntelli

Dorer
Kligu
Priuan
tur, 1
Cent
Praet
auſa

de f⸗

Niche iuribusque vsque ad Caeſares.
egociß . §. XXVIII.
Aura: Iudices fuere vel priuoti, vel Recuperato-
one t. I e“, vel Decemuiri, vel Centumuiri. In ar-
turu bitriis, et iudiciis plerisque „dati videntur 4
Sarue Praetore, priuati homines ſinguli fere, qui
Frntio. in conſilio habere conſueuerant aliquos e
n unt ICtis, Vt! Aquillius, in cauſa Quinctiana
zuen apud Ciceronem: quorum quidem iudicum
1, ki⸗ nullum certum corpus aut ordinem fuiſſe, e
gilen quo a Praetore legerentur, probabile eſt.
“ In recuperatoriis vero, atque centumuirali-
ue⸗ bus iudiciis, certum corpus fuit, e quo iu
blame dices legerentur, Centumuiri. Neque enim

wen, † mne poenitet eius eſſe ſententiae, quam de-
fendit Cel. Erneſti h), qui, Recuperatorés

1 atque PDecemuiros Rlitibus iudicandis e nu-
61* . . . * *
v t. mero Centumnirorum ipſorum fuiſſe, ſtatuit.
o, d. Intelligitur id eo, quod, quae cauſae cen-

tro col. muirales numerantur?), in iis apud Cice-
ntenc,. ronem ipfſum iudicaſte Kecuperatorés, vel
d er⸗ Deoecemuiros k), legimus. Nempe quando
Gnidem aliqua cauſa iudices poſceret grauiores, vt
hſerbi priuatis iudicibus committenda non videre-

4 et . 1 .
ſſe tur, neque tamen ita eſlet magna, ut totum
l⸗ . . . 3
n Centumuirorum ordinem defideraret; tum
praelct Praetor videtur Decemuiros ſtlitibus Uu Al-

n polit candis, vel aliquot Recuperatores, dediſſe:
cauſas autem grauiſſimas, in quibus non
de facto tantum, ſed de iufe et aequitate
G 4 certa-

r6 licun

VWVII.

104 Lib. . Cap. I. De Iurioprudentia meaia

certaretur, ad ipſos delegauiſſe Centumui-

xos. E quo arguitur error eorum, qui De-
cemuiros litibus iudicandis in magiſtratuum
minorum nutmero ponunt H, cum judices
fuerint. Etenim apud Ciceronem iudicaſſe
dicuntur m), quod in magiſtratus non con-
uenit, certe iſtis temporibus. Cum itaque
et Decemuiri, et Recuperatores, ex Cen-
tumuirorum ordine fuerint, de Centumui-
ris vbi egerimus, ſatis de iudicibus priua-
tarum cauſarum dictum erit.

b) ad Seer. Domit. c. S8. cf. Rupert. ad Eucbirid. Pompon.
1. iz1.

x*) Decemuiros in cauſa liberali cognouiſſe et iudicaſſe,
docet Cic. Caecin. c. 33. Pro dom. c. 29. Atqui cauſa
Centumuiralis dieitur Cic. Or. I, 38. cum quaeritur,
Jeruus, an liber quis ſit.
) Heinecc. Hiſt. Iur. I, 58. et plerique alii, ſecuti bom⸗
ponium.
m) Cic. pro Dom. c 29. Caecin. c 33. de quibus locis v.
Nordkerk Dicq. de leg. Petron. p. 49. Nam quod 'om-
ponius in L. 2. §. 2½ D de O. I. dicit, Dee emuiros
magiſtratus fuiſſe, qui paſtae praeeſſent, in eo errat
haud dubie, eum vniuerſe id affirmat, ſecutusque eſt
tationem temporum Caeſareorum: quzbus, inter mi-
nores magiſtratus fuiſſe, in vigintiuirazu, dici poteſt.
Caeſarum autem tempora eum ſpectaſſe, manifeſtum
eſt inde, quod eos bhaſtae praefuiſſe tradit: id, quod
inſtitutum demum ab Auguſto, docet Suet. Aag. c. 36.
vbi ef. Torrent.

§. XXIX.

Cen

Ceontur
fum,

Vteſit
um 0

mMherus

Cod

tor be
luec,
litium
1es on

Certa
Uiror
mayit
Dece
dligu
I Vi⸗
rales
ne

4 medi

Numni.
goi he.
ratuum
judices
iulitdſe
on con⸗
Nitaque
Cen.
ntumur⸗
8 prius.

Pynpeß

tucieale,

tqi caula
Auueritut, .

keuti ot⸗

hiis ſocis 1.

ecemuitos

e⸗ ettat

Uusqle el

intet inl-⸗
5 3
nanikeſtum .

id, vod
Ag. t. 3.

XNX.

iuribusque vrque ad Caeſares. 105

KF. XXIX.
Centumuiri, numero rotundo, dicuntur ii
centum et quinque iudices rerum priuata-
rum, qui e NXXXV. tribubus legebantur ita,
vt e ſi ngulis tribubus terni crearentur. Eo-
rum origo repetitur ab eo tempore, quo nu-
merus XXXV. tribuum expletus fuit. Recte.
Quod factum eſt circa id tempus, quo Prae-
tor Peregrinus inſtiturus. Cauſa autem fuit
haec, quod, multitudine negociorum ac
litium priuatarum nimium aucla, ſoli Praeto-
res omnibus rebus pares non eſſent n). Sed
hic iudicum numerus auétus ſub Caeſaribus
eſt vsque ad CLXXX. Exiſtimo itaque,
quemadmodum ſob Imperatoribus, reperi:-
mus, centumuirale iudicium in certa quae-
dam conſilia o) diuiſum, ita, vt interdum
omnia, interdum partes tantum, judicarent,
prout cauſarum grauitas flagitaret, eodem
modo iam libera republica obtinuiſſe, vt in
certa quaedam conſilia, partesue, centum-
uirorum collegium deſcriptum eſſet, ac in
maximis cauſis totum collegium, in aliis
Decemuiri, in aliis denique Recuperatores
aliquot, ſederent, quemadmodum Praeto-
ri vifſum fuiſſet. Cauſae autem centumui-
rales quae fuerint, enumerantur a Cicero-
ne p) loco notiſſimo. Inſigne huius iudi-
cii haſta fuit; locus in Baſilica Iulia: prae-
G 5 ſes

106 Lib. M. Cap. lI. De lurisprudentia media

ſes praetor vrbanus. Praetore impedito,
quaeſtura functi 9½) ei praefuiſſe videntur,
quemadmodum publicis Iudices quaeſtio-
nis, viri Aedilicii.
2) L. 2. G. 29. D. de O. I.
⁶) Plin ep. VI, 33. W. 24. Val. Max. VII, 7. cf. Cuiac-
Obſ. X, 20, Bret. de ord. iud. c. 9. Sebulting. Diſſ. de
reſeiſſis teſtamentis ad Val. Max. VII, 7. quae adiecta
eſt eius Tveſibus controuerſis p. m. Fo. Nordkerk.
Diſquiſ. de Leg. Petron. p. 69. 744. Lef. Graev. praef.
T. II. Tbeſ. Ant. KRomanar.
p) v. Cic. Or. I, 38.
7) Suetonius enim Aug. . 36. auétor eſt, ante Auguſtum
uaeſtura functos centumuiralem haſtam coegiſſe, h. e. ei
pracfuiſſe: quod munus ille Decemuiris attribuit.

S. XXX.

Sententia in omnibus iudiciis priuatis dicta,
poſtquam in confilium r) iuiſſent, non tabel-
lis data eſt: leges enim tabellariae ad priuata
judicia nihil pertinuerunt. Ceterum et hic,
vt in iudicis publicis, reiectio locum habuirt,
recuſatioque ſuſpecti iudicis. ludicii autem
initium erat, cum iudex cauſam audire coe-
piſſet sS): cetêra in iure fieri dicuntur. For-
mam iudiciorum qui cognoſcere cupient,
eos ad libros virorum doctorum ablega-
mus, qui hanc antiquitatis partem illuſtra-
runt 21). Id tantum hic monemus, in ius
vocationem priuata auctoritate factam e XII.
actionemque ſolenni formula intentam eſſe.

x) Cic.

P) (ie.

7

guii pr

1¹

) vid.

Ine
tonteſ
1)V.
Breti

zumui⸗

Nu
Priuate
Prmer
gnoſe⸗
tequar
Pe
los
ſed,
IUnpe

lr
in de
ſumtt
Uiter
Gitibre
guide
deſtat
Koren
reipu
Kur
aul

1mecia

peclto,
dentur,
neſtio⸗

cl. Cuiue-
ge adiecla
Nordkerk.
n prae,

Augulturm
he. ei
ibuit,

tisiche,
ntabel⸗
priuati
m et luc,
hubuit,
ii autem
ire coe
Ir. Vor-
cupienty
blege⸗

iloſtra .

in us
tamn ele.

Cic.

juribusque vsque ad Caeſares. 107

1r) Cic. Quinct c. 10. eſt autem mirttere in conſalium eius,
qui praeeſt iis, qui ſunt in conſilio.
*) vid. C. G. Winkleri, Viri Conſultiffimi iuris, mihi-
que amiciſſimi, Diñj. perelegans de Diſerimine Litis
conteſtationis antiquae ei nouae, Lipſ. a. 1749.
2) v. Sigonius de Iudiciis, Polleti Hiſt. Fori Romani,
Breti ordo perautiquus iudiciorum, et GSiccama de Cen-
zumuirali iudicio: cf. Briſſon. Anz. Sel. II, I.

§. XXXI.
Nullam mentionem fecimus iudicorum
priuatorum extraordinariorum: in quibus
Praetores, ſoli ſine conſilio jiudicum, co-
gnoſcerent, vti olim factum diximus, an-
tequam hic ordo inaleſceret: non, quo
plane negemus, interdum extra ordinem ſo-
los Praetores cognouiſſe libera republica,
ſed, quod id rarum fuiſſe, et demum ſub
Imperatoribus frequentatum, arbitramur.

Sg. XXXII.

Iam cum reipublicae magna pars quaedam
in aerario ſit, pecuniaque publica, e qua
ſumtus publici fiant: non alienum erit, bre-
uiter de aerario populi Romani, deque re-
ditibus ac vectigalibus, dicere. In quo
quidem nihil attinet, oſtendere, aerarii po-
teſtatem penes Senatum, curam penes Quae-
ſtores vrbanos, fuiſſe, idque recentioribus
reipublicae liberae temporibus ad aedem
Saturni adſeruatum, coniunétumque cum
tabulario: res nota etiam tironibus. Vecti-
W galia

108 Lib. II. Cap. I. De luricprudentia media

galia autem, et reditus, vnde aerarii vires
manarent, his temporibus fuere portoria,
jam ſub regibus inſtituta, pro inuehendis
et euehendis mercibus ſoluta, Decimae, ex
agris publicis vectigalibus, Scriptura e pa-
ſcuis publicis, vectigalia item ex metallis
et ſalinis, quorum omnium conſtituendo-
rum poteſtas fuit Senatui. Cenſoriis legi-
bus pleraque locabantur, certa mercede, in
quinquennium, publicanis, maxime Equi-
tibus Romanis, qui ſocietates eam in rem
coire conſueuerant: vnde ocii ponuntur
pro ipſis publicanis 2). Viceſima manumiſ-
ſorum porro, lege Manlia conſtituta, ac
Tributa etiam, vt ſtipendia militibus ſolui
poſſent, vsque ad finem belli Macedonici, a
ciuibus Romanis, in aerarium collata: item,
multaticia pecunia, praedaque ex hoſtibus
capta, ſtipendiisque hoſti impoſitis, ac de-
nique vectigali pro aquaeductibus, aerarium
locupletatum, legimus. Inde igitur, ſum-
tuum publicorum faciendorum cauſa ero-
gata, iuſſu Senatus, per Quaeſtores vrba-
nos, pecunia. Aurum vero viceſimarium
in ſanctiori aerario, ad vlcimos reipublicae
caſus ſeruatum, tradit Liuius x).

u) v. P. Burmann. de Vectigalibus populi Romani.
) Liu. XXVII, 10.

§. XXXIII

dee
in pri
tann bw

Vle
Virtutea

icipr

Liores
CuNn
e4, 4
ſaluti
fackart

(in

Perid
perd
yete
militea
claſtin
Vrim
cenſo
hece
Rome
müiliet
CiNO
claſhit
um
Nemo

Nlona

Nlorii

odis

i vires
ntorie,
hendis
t, &X
1e pa-
metallis
Nendo-
is legi.
ece, in

Equi.
in rem

nuntur
numi⸗
a,
1s ſolui
Onici,

1, item,

noſtibus

1 de.

erarium

la ero.
s Vt

moriun

ni.

NII

iuribnsqué vsque ad Carſares. 10 0

Sequitur Res militaris Romanorum, qua
in primis creuit Romanorum imperium. Ea
tam bene ac ſapienter conſtituta fuit, certe
vsque ad Mariana tempora, vt non ſolum
virtute Romani multum valerent, ſed etiam
diſciplina „). Primum enim, cum opulen-
tiores atque beatiores ſoleant fere rempubli-
cam maxime conſeruatam cupere, propter-
ea, quod eorum fortuna ipſius reipublicae
ſaluti ita quaſi illigata tenetur, vt haec labe-
factari, et cadere non poſſit, quin eadem
ruina illam quoque trahat; contra vero pau-
periores ac tenuiores, qui nihil aut parum
perdere poſſint, eo ſtudio non incendantur;
vetere Serun Tullii inſtituto, ex cenſfu lecti
milites, adeoque ciues priorum quinque
claſſium tantum ad militiam fuere vocati,
vltimae autem claſſis ciues, nullo aut infimo
cenſu, excluſi, ac vix in vltimis reipublicae
neceſſitatibus admiſſi. Lantum abeſt, vr
Romani mercenariis externorum populorum
militibus vſi fuerint. Tum a ſeptimo de-
cimo anno aetatis cuilibet c prioribus illis
claſſibus ſtipendiorum vicenorum faciendo-
rum neceſſitas impoſita, quam detrectare
nemo poſſet. Milites autem fuerunt vel le-
gionarii, vel equites, vel auxiliares, ſiue
glarii, vel denique ſocii nauales. Legiones,
I

no Lib. M. Cap. I. De Iurisprudentia media

in quibus ſummum militiae robur, e ſolis
ciuibus compoſitae; auxilia, e formula a ſo-
ciis praeſtabantur: iique tam auxiliares,
quam alarii dicuntur. Equitatus Romano-
rum autem primum in Equitibus Romanis
conſtitit: ſed id, vt ſupra docuimus, poſtea
mutatum, atque adeo egitatus fere ex
auxiliis ſociorum fuit: qui, vt diſtingue-
rentur ab Equitibus Romanis, alarii equites
vocati z). Socii nauales a) fuere, qui fere
ex infimo cenſu, et libertinis, ad militiam
naualem diligerentur. Sed omnem iſtam
rationem vehementer perturbauit C. Marius,
qui memor, per quos creuiſſet, infimi cen-
ſus homines, et libertinos, milites ſcribe-
re coepit: quem auctorem ſecuti ſunt dein-
de reliqui ?).

„₰ Cic Tuſc I, init.
2) v. Schelius ad Hygin. Gromat p. G. ſqg.
a) v Erneſti V C. ad Tac. A XI, 6.

F. XXXIV.

Exercitibus cum imperio atque auſpiciis
pracerant Coſſ. potiſſimum, exigente neceſ-
ſitate etiam praetores, atque adeo Procoſſ.
et propraetores. Sed nemini ſine lege Cu-
iata rem militarem attingere licebat. Exer-
citus conſularis duarum legionum erat:
quibus ſingulis fere Legati ſinguli, atque ſub
his,

».
NAZ
lpll,

ne ell
Volet
Vege
WMent.
terpre
coafe
toride

mecie

e ſolis
laa ſo.
rilioret,
Oomano-
omanis
poſten
kere ex
ſtingue⸗
i glitt

qui ſer e

Militiam
iſam
Marius,
n ceh⸗
ſcribe-
lnt Gein⸗

WN.

uſpicis

e necel⸗
procoll.
1. Exer-
Im erat:
eſub

his,

rgn

inribusque veque ad Caeſaree. 1II

his, auctis legionibus, praefuere Tribuni
ſoni, partim a populo in Comitiis, partim a
Conſulibus atque Imperatoribus, lecti: illi
Comitiati c), hi Rufuli d) dicti. Deledus
militaris e) a Coſſ. ſiue Imperatoribus ipfis
edictus, habitus autem per Tribunos mili-
tum: in quo quidem reipondere †) neceſſe
erat, nemoque, qui citatus eſſet, militiam
detrectare porerat, niſi iuſta ei excuſatio, et
cauſa ellet. Lecti milites, et a Tribunis ſa-
cramento militari g) adacti, in numeros re-
ferebantur. Atque olim quidem, confecto
bello, mittebantur milites; vt adeo, exo-
rientibus nouis bellis, nouus deleétus fere
ſemper habendus eflet. Singulis annis au-
tem ſingula ſtipendia, donec emerita eſſent,
militibus procedebant. Sed ea ratio valde
immutata fuit tempore Ciceronis, militia-
que perpetua facta, qualis fub Caeſaribus
deinde reperitur. Ceterum ſeueriſſima di-
ſciplins militaris fuit, cum imperatores vitae
necisque iure vterentur, ac ſine prouocatio-
ne eſlent. Reliquam militiae rationem, qui
volet, petere poteſt e Polybii fragmento ),
Vegetio, Hygino, iisque, qui iſtos com-

mentariis illuſtrarunt ²), aliisque huius rei in:

terpretibus k). Ceterum vix opus monere,
confectis bellis, in more fuiſſe, vt Impera-
toribus triumphus /), militibus praemia,
tribue-

1I2 Lib. II. Cap. lI. De lurisprudentia media

tribuerentur. Nomen imperatoris proprie
nulli fuit, niſi qui, parta victoria, aut a Se-
natu, aut a militibus ipfis, accepiſſet.
c) Aſcon. in Cic. Act. I. Verr. c. 10. [ct, Liu. IX, 30.]
d) Feſt. v. Rufuli. Variatum tamen et hac in re eſſe-
intelligitur e Liu. XXVII, 36. XIL. III, 12. LT Lioſ/. de
Mil II. 9.]
e) Leges delectus ſunt ap. Eeget. de re mil. h 7.
P) Gronou. Obſ. II. 4.
) Fomula eſtap. Gell N A. XVI, 4. de ſacramento eſt
erudita diſputatiuncula Schelii, Not. ad Pohyb. caſtr.
cap. I. p. 170. 4.
b) Lib. VI.
) Liplius de re militari, Krewechius ad Vegetium, Rbad-
bodus Herm. Schelius ad Hyginum, atque Polybium.

K) Salmaſias de re militari Romanorum, aliique.

Leges trinmphales fuiſſe int e Vaul Max II, §, I. et
4. de quibiis v. Perizon Animadu. Hiſt. c VI. p. 229.
Duker ad Liu. XXXL,G, qui docet, republica bene ac fe-
liciter geſta Imperatoribus triumphum decerni ſolitum.

F. XXXV.
Supereſt, ut de Prouinciis, Imperio Ro-
mano ſenſim paullatimque ſubiunctis, di-
camus. Diu Romani intra Italiae fines ſub-
ſtiterunt, et bella ex bellis cum Italiae popu-
lis geſſerunt: quibus tandem vniuerſis per-
domitis, virtus Romana Italiae fines egreſ-
ſa, cultiorem orbem terrarum deinceps
ſubiugauit. Igitur, vt, quanta fuerit poten-
tia Romana, intelligatur, prouincias po-
puli Romani hic enarrabimus, quae libera
repu-

repobli
primun
Corlica

ter pan
Gülliam
luilae
Macede
riam,

in Aii
m,

Ponen
atae
lares
em hl
rion
Vincia

Pulla

expon

e hi
trader

cine,
minin

A
que

mn

eipre
let

elhin

proptie
1 §.

. I1, 0)
in re eſſen

Li/.
h.

ramentoet
yb. car,

in, Rlll-
hbiun.
ne.
Il, & 1ͤet
zbeneacfe⸗
rniſolitum⸗

nclis, ⸗
ſnes lub⸗
izepopo⸗
erſi per⸗
es eglel⸗
einceps
it potel.
ncis Po.
ae ibera

epr.

iuribusque vsque ad Caeſures. 3

republica adiunclae ſunt. Tenuerunt autem
primum Italiam totam, Siciliam, Sardiniam,
Corſicam, deinde Hiſpaniam omnem, Praer,
ter paucos populos, ſeptentrionem verſus,
Galliam, IUIlyricum, Graeciam omnem, quae
diuiſa erat in duas prouincias, Achaiam, et
Macedoniam, porro Aſam minorem, Sy.
riam, cui adiunctae Phoenice ac Palaeſtinas
in Africa autem Cyrenaicam, Cyprum inſu-
lam, Africam proprie dictam, hod eſt; re-
gionem Carthaginienſium: mam Aegyptus
atque Numidia proprios reges, etſi cliente-

lares populi Romani, habebant. Prima au-

tem harum prouinciarum omnium Sicilia in
ditionem Romanorum venit. Quae pro-
uinciae quibus bellis atque artibus ſenſim
paullatimque ſint ſubiunctae, non atrinet hic
exponere: id ad ciuilem Romanae reipubli-
cae hiſtoriam pertinet. Id potius hoc loco
tradendum videtur, quam formam prouin-
ciae, et vnde habuerint, quoque modo ad-
miniſtratae fuerint, his quidem temporibus.

SF. XXXVI.

Ac primum quidem, deuicéta aliqua gente
atque in poteſtatem redacta, id quidem pri-

mum omnium habuerunt Romani, vt leges

ei prouinciae darent, quibus ſtatus prouin-
ciae totius iusque ſingularum ciuitatum or-
dinare-

4 Lib. H. Cap. I. De iurisprudentio media

dinaretur: id dicitur in formulam prouinciae
redigert. Atque id e SCto, de decem vel
quinque legatorum ſententia, factum repe-
ritur, ab imperatore, vel magiſtratu eo, qui
prouinciam perdomuiſſet. In quo tamen
non omnes eiusdem prouinciae ciuitates eo-
dem iure, ſed aliae meliore, aliae duriore,
pro ſuis quaeque meritis, fuerunt m). Ita-

que aliae ciuitates liberae ſeu &ανττσwνoοα aliade

autem non fuerunt. Decretum illud im-
peratoris dicitur Lex prouinciue, ſiue for-
mula: adpellaturque fere a nomine impera-
toris, veluti Lex Rupilia Siciliae, Lex Pom-
peia Bithyniae. Atque in hac Lege, tam-
quam fundamento, continebatur ſtatus at-
que ius totius prouinciae ita, vt magiſtra-
tus Romani, adminiſtrandae prouinciae prae-
poſiti, ab ea recedere nullo modo deberent,
tum in adminiſtranda prouincia, tum in exer-
cenda iurisdictione n) atque re iudiciaria.

m) v. Sigon. de Ant. Iur. prou. II, 4.
„) de prouinciae formula fiue lege, cf. Proluſio noſtra
de Eaicto Perpetuo prouineiali.

§F. XXXVII.
Iam, quod alterum erat, hic oſtendemus,
quae ratio prouinciarum adminiſtrandarum
fuerit. Olim itaque Praetores, praeter vr-
banum atque peregrinum, in prouincias mit-
tebantur. Sed, conſtitutis Quaeſtionibus
perpe-

perpet
quibr
Vrbe,
1e ad
Orentu
magiſ
une
vel rer
denatu

iin, c

gi dr

at pr

Praeto

rard.

proni.
tume
nincii⸗
frman
Juii
damch
ſent
ſent/
lruns
Lenar
Ceter
bos (
Prauete
tr.

Medhe

ouincine
ecem pel
um repe⸗
n eo, gui
10 tamnen
litätes eo-
duriore,
). Nlr.
Auer, Ae
illud im
ſue ſer.
inpere
Lex Ponr.
ege, um.
ſtatus at⸗
mgiltrn⸗
cepree.
geberent,
min exer-
Niciatin.

,liko noſtra

lendemus,
kuundarum
raeter I.
incians it.
eſtonibus

perpe.

iuribusque vsque ad Caeſares.

115

perpetuis, inualuit, vt, tam qui Coſſ. quam

qui Praetores fuiſſent, exacto magiſtratu in
Vrbe, prouincias Pro Conſule, vel Pro Praeto-
7*ε adminiſtrandas, vel compararent, vel ſor-
tirentur. Ne autem potentes atque gratioſi
magiſtratus captare prouincias poſſent eas,
quae ſibi opportuniſſimae atque aptiſſimae,
vel rei vel gloriae quaerendae, viderentur:
Senatus ante nouorum magiſtratuum comi-
tia, cum nemo dum ſciret, qui Conſules,
qui Praetores futuri eſſent, decernere ſole-
bat prouincias futuris Conſulibus, atque

Praetoribus, in quas, finito in vrbe magi-
ſtratu, irent.
pronia C. Gracchi certius atque firmius cau-
tum eſt o), et lege etiam Cornelia p) de pro-

Atque hoc deinde lege dem-

uinciis ordinandis, ſeu repetitum, ſeu con-
firmatum: in qua id ſolum additum fuit, vt,
qui imperium in prouincia habuiſſent, id
tamdiu retinerent, quoad in vrbem introiſ-
ſent ½), quique prouincialibus ſumtus eſ-
ſent r), in legationibus mittendis, faciendi.
Ituris in prouincias magiſtratibus mandata a
Senatu dabantur, prouinciaeque ornabantur.
Ceterum ſingulis prouincialibus magiſtrati-
bus comites dabantur ſinguli Quazſtores,
praeter Siciliam, in qua duo fuiſſe reperiun-
tur: qui cum ipſorum Proconſulum mandatu
aliquam adminiſtrationis partem ſuſciperent,
H 2 tum

1I6 Lib. I. Cap. l. de lurisprudentia media

tum inprimis rationes pecuniae publicae
conficerent, atque in aerarium inferrent:
de quo deinde Lege Iulin *) cautum fuit.
Praeterea Legatos ſibi adſciſcere poterant,
quibus in bello, aliisque rebus adminiſtran-
dis, vterentur.
°) Cic. ad Diu. I, 7. pro Dom. c. 9. aliisque in locis;
inprimis in or. de prouinc. conſ.
p) Cic. ad Diu. III, §.
9) Cic. ad Din. I, G. cf. Sigon. de A. J. F. III, II.
r) Cir. ad Din. III, L. I0.
5⁵) Cic. ad Diu. V, 20.

§. XXXVIII.

Poteſtas autem magiſtratuum prouincia-

lium, quamuis annua, niſi prorogaretur,

ſumma tamen erat, ita, vt vniuerſam vrba-
norum omnium magiſtratuum poteſtatem
aequaret. Neque ſolum rem prouinciae
publicam adminiſtrabant, ſed etiam iuris-
dictionem, ac iudicia, in iis ciuitatibus prae-
ſertim, quae legibus ſuisque magiſtratibus
non vterentur. Quapropter conuentus et
Jora agere, hiberno potiſſimum tempore,
conſueuerant. Iurisdictionis autem exer-
cendae cauſa, quemadmodum Praetores in
vrbe, Edicta propoſuerunt in prouinciis 1).
Non enim omnia iura, quibus prouinciales
in omnibus cauſis judicarentur, Lege pro-

uinciae deſcribi, definirique poterant. Sed

de

de Ed
locus.
nemin

mus,
täntum
guibas
Wincia
interch

tur ab⸗

ge,
(le a0
Niluil
AWt a
En;
pote
temp
e ve
exhann
et pe
indie
reip
Werat
DNWV.I
Vde
hrot

At
Lone

die

blicae

ent :

oit.
erant,
iſtran⸗

in locis;

lI.

Wic.
gretor,

1 Vrbe⸗
ſtatern.
hninciae

8ptae
ratibus
tus et
npore
exyer
ores in

cis),.

nciules

iuribusque véque ad Caezſares. 117

de Edictis prouincialibus infra erit dicendi
locus. Rem autem militarem in prouincia

nemini attingere licebat, vt ſupra monui-

mus, ſine Lege Curiata. Quibus poteftas
tantum ciuilis data erat, ii in imperio eſſe,
quibus autem militaris, cum imperio u2) pro-
uinciae praeeſſe, dicebantur: quamquam
interdum promiſcue iſtae formulae vſurpan-
tur ab auctoribus veteribus. Omnis deni-
que, ut in vrbe, ſic in prouinciis, reipubli-
cae adminiſtratio gratuita erat, ſine ſalariis,
nihilque a quoquam in prouincia exigere,
aut accipere magiſtratibus, ne munera qui-
dem, licebat; alias de repetundis accuſari
poterant: quamquam vlrimis reipublicae
temporibus prouinciae nimiüs exactionibus
ac vexationibus magiſtratuum impune fere
exhauſtae ſunt: cum gratia atque potentia,
et pecunia adeo, omnes leges atque omnia
iudicia perfringere poſſet: id quod in cauſis
reipublicae peſſumdatae iure meritoque nu-
meratur &).

2)v. Prolus. de Edicta Proninciali perperuo.

2) v. Erneſti V. C. Clau. Cic. voc. imperium.

x) de prouinciarum ratione vid. Sigonius de antiquo iure
Prouinciarum.

Atque haec, quae de prouinciarium ra-
tone diximus, ad prouincias extra Ita-
EH. 3. liam

II8 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia media

liam ſitas pertinent. In Italia autem ipſa

fere alia ratio obtinuit. Nam in ea erant
Municipia, Coloniae, Praefelturue. Porro
coloniae aliae erant ciuium Romanorum, aliae
Latinae: aliud inde Ius Cinitatis, aliud ius
Latii, aliud denique ius Italigz y). Etſi
vero vniuerſa Italia fere ſenſim paullatimque
ius ciuitatis imperrauerat, deſideratum illud,
et armis etiam acerrime petitum: tamen
municipiorum et coloniarum differentia, ius
item Latii, atque Italicum, remanfit, atque
etiam extra Italiam propagatum eſt z). Ce-
terum etſi in Italia quatuor prouinciae quae-

ſtoriae fuerunt, Oſtienſis, ſeu aquaria a),

Calena, Umbria, atque Calabria b): tamen
Italia ipſa nunquam in prouinciae formulam
redacta fuir. Nam in iſtas quatuor prouin-
cias Quaeſtores quotannis mittebantur, tan-
tum vectigalium ac redituum publicorum
curandorum caufa.
„)) [v. & bwarzii Diſſ. de iure Italiae. Altorf. I720.]
z) de harum rerum differentia v. Sigon. de iure antiqu.
Iraliue, Sanbem. Orb. Rom. et ex hoc Heineccii Ant,
Iur. Append. Lib. L.
a) Cic. Vatin. c. 5. v. Lipſ. Ant. Lect. I, 120
*⁶) v. Rupert. ad VPompon. p. m. 223.
§. XL.
Poſtremum eſt, vt pauca quaedam de iure
ciuium Romanorum attingamus. Id fuit
vel publicum, vel Ppriuatum. Publicum in

militia,

Mllitis,
Mriuatn

nis, ge
cipii,
que e
ea ſub
tium 4
plerise
iplis he
Wu
ciuium
ita cre
ſund el
Kpee
qe
aſ
ſtratul
lepibe
tume
) M.
H.!
110
et n

media

emn il
en erant
Porro
m, Aline
Alind ius
N. kud
latimque⸗
Um illud,
tuamen
enntia, ius
1t, Aque
(e.

ne ANul .

Garn 0),
tamenn
ſormulam
1 Prouin⸗
Ntur, ⸗
ablicorum

imne)
urt ouiign.
Hinrtii A.

24

ld fuit
bpbcum n
Miliria

inribusque vegue ddl GOaeſares. 119

militia, tribu, iure ſuffragiorum, honorum,
priuatum vero in iure ſacrorum, agnatio-
nis, gentilitatis, vſucapionis, nexus, man-
cipii, commerciorum, [patria poteſtate
atque connubio conſtitit. Atque hoc poſt-
ea ſub Imperatoribus nomine Iuriz Quiri-
tium c) appellatum eſſe mihi quidem cum
plerisque doctis viris videtur. De quibus
iplis hoc loco diſputare non eſt neceſſe. Id
vnum monendum eſſe videtur, libertatem )
ciuium Romanorum ſenſim paullatimque.
ita creuiſſe, vt maieſtati ſimilis, ac ſanclis⸗
ſima eſſet; vt eiuis Romanus necti non poſ-
ſet propter legem Papiriam Poeteliam, ſola⸗
que vox: Ciuis, Romanus ſum tutiſſimum
quaſi praeſidium praeberet, aduerſus magi-
ſtratuum verbera, atque ſupplicia: id, quod
legibus Porciis, atque dmproniis conſtitu-
tum eſt. ”́””ü R
) Multa de Iure Quiritium diſputata ſunt a viris doctis.
v. Sigon. de Antiqu. Iur. Ciu. I, O. ſ. Spanh. Orb. Rom.
Ex. II, 5. Chriſtii V. C. Noct. Aad. II. 6. V. onckii Obſ.
p. 10 I. J. et Mylius in Reizii V.C. Excurſ. III. ad Theophil.

et quos ibi laudat. ef. Gebauer V. III. Excurſ. II. ad Inſt.
4) v. Erneſti V. C. Clau. Cic. h. v.

§S. XLI.
Atque ita quidem vniuerſe de ſtatu publi-
co reipublicae Romanae ſatis dictum puto.
Sed, quoniam tamen poſtremis temporibus,
ciuilibus diſſidiis atque bellis, vehementer
H 4 vel

120 Lib. I. Cap. L. De lIurisprudentia media

vel concuſſus, vel immutatus eſt, ita qui- (elere
dem, vt fundamentaà dominationi vnius iacta uano,
