124²˙ ſ

g) v. Eckharti Hermeneutic. Iuris I, 6.

4 lußiniund voque aa Baſßilium Maredbnem. 637
“ XXIII.

Eorum vero omnium, etſi in rebus iudi-

candis hodie nullus vſus eſt, ad interpreta-

tonem tamen iuris Iuſtinianei; 3 cuius magna

eſt auctoritas, ſummam vtilitatem eſſe ac pro-
pe neceſſitatem, auctoritas maximorum et

ſummae exiſtimationis interpretum dudum
probauit g).

§ xXXI.

Vt taceamus P?ARATITLADH), quae ſtatim
poſt Iuſtinianum, aut eriam viuo illo, a ICtis
ad vſus ſuos confecta ſunt, quorumque exem·
pla hodie reperiuntur: non poſſumus hoc lo-
co praeterire vαρ sρατιτρια r Pss,
quas edidit primum Sim. Schardius cum Eu-

ſtathio et Legibus Rhodiis?), deinde auctio-

res Leunclauius *½). Eas leges militares col-

lectas his fere temporibus ab aliquo Graeco

ICto, exiſtimo, propterea, quod apud Schar-

dium inſcribunturze sρανττντ⅓τνσſιτςà επ,

4 ττιο IesαναοααιRℳÜä.ασ*αασ is eſſe putatur

Iuſtinianus II. Cum vero apud Leunclauium,

pro Iuſtiniano, ex Rufo eſſe dicantur, non
equidem ex P. Rutilij Rufi veteris ICti legibus
militaribus eas ſeligendas curaſſe Iuſtinia-
num

7

638 Lib. IV. C. I. De lurispr ademis nouiſima

numlI. H., ſed a Ruſo quodam, temporibus eon
Iuſtiniani II, collectas exiſtimem. (cob
5) de Paratitlorum indole v. Menag. Anoen. Iur. Ciu. deo
b. 89. /74. nn
1) Baſileage 1561I. 8. ele
k) in Iur. Gr. Rom. T. II. 9)
vti exiſtimat Fabric. Bibl. Gr. ol. XII. p. 490. 1
1) v
. §. XXV.
Eiusdem aetatis et rationis ſunt Nè c eρ—
Virol α xNν] Si&ιινον7 eâας πο Iese 4
viεα*H, editi primum m) graece et latine a cere
Balduino cum commentario, deinde a Schar- don
dio n), tandem a Leunclauio 0). Has igi. con
tur leges ruſticas collectas Iuſtiniani II. tem- 1ho
poribus exiſtimo. Similes etiam ſubiiciun- repe
tur leges ruſticae Harmenopuli Promtua- git
rio. Se
mͤ) Pariſ. 1542. 4. cum Nouellae luſlinlan primae per- bik
ſione et commentariis. quoe
2) Bl 1561. 8sws86 erß
o) Iur. Gr. Rom. TZ. II. e Fr. Pithoei bibliotheca. in,
5§. XXVI. “
“ 3 ANX
Forte ſub idem tempus compilatae vndi- por
que et confictae Leges Rhodiorum nauticae, uol
de quibus iam ſupra diximus p): fortaſſis ab c:
eco

iſi

OrIDS

90

Fußr
lIost⸗
e
Sckar.
lis igi⸗
I. tem.
iiciun⸗
omtua-

mae Pet⸗

ecd⸗

vndͤr.
3 e,
alis 1b
60

luſtiniano vsque ad Baſilium Macedonenn. 6 39

eo DoCIMO, ICto, cuius Sententia, quan-
do Legibus Rhodiorum nauticis locus ſit, ex

libro eius quodam iuridico Legibus Rhodio-

rum in fine ſubiicitur 7). Certum eſt, non
eſſe genuinas, ſed fraude ſuppoſitas r).

p) v. L. Libr. II. cap. II. Sect. I. F. 98.
4) Leunclau. Iur. Graec. Rom. L II.
„ v. Bynkeriboek. B Exerc. ad L. Aziuοα cap. 8.

F. XXVII.

Corollarii quaſi loco iuuat hic breuiter di-
cere de iis libris, quibus Leges Imperatorum
Romanorum cum Canonibus eccleſiaſticis
componuntur et comparantur: neque enim
abhorret a noſtro inſtituto: cum multa ibi

reperiantur ad pleniorem et vberiorem co-

gnitionem iuris Romani. Eius generis g-
sνα vocatur Nosenavd. Ad eam rationem

Epiſcopi orientales adducti ſunt Propterea ,.

quod luſtinianus Imp. Codicem Canonum vni-
uerſiaz eccleſiae ſua auctoritate confirmaue-
rat, ac ſuarum legum numero ĩuſſerat habe-
ri *), multasque eccleſiaſticas conſtitutiones
ediderat. Primus Nouoxcvsορ auctor eſt 10-
ANNES, Antiochenus, ſcholaſticus, ſcri-
ptor collectionis Canonumn 14), qui a luſtinia-
no Patriarcha Conſtantinopolitanus creatus
eſt anno Chriſti DLXIV. Hic Neuenvanas
= primum

640 Lib. WV. Cap. l. De lurinprud. nouiſima eic.

primum editus eſt a Iuſtellis 2). Multos

alios huius generis libros adhuc ineditos la- .
tere in Bibliothecis, intelligitur ex Indici-
bus. Atque haec quidem de Iurisprudentia

horum temporum hactenus.

³) Nou. CNXXXI, eap. I.

2) quae falſo tribuitur Theodoreto, Cyri epiſcopo, et

ſub huius etiam nomine olim laudabatur. Sed eam

eſſe Ioannis Secholaſtici, docuit Iuſtell. in praef. eiusque

nomine edidit in Biblioth. Iur. Canon. T. II. cf. Fa-
bric. Bibl. Gr. Vol. IX. b. 158: H
u) Biblioth. Iur. Canon. ver. TL. II. de eo v. Falric. Bi-
21. Gr. Vol. X. p. 158. /44. [cf. Maſtricht. Hiſt. Iur.

CAP.

* *

fi!
fllio
Aer

er
ene

ett.

ultos
A.
ndici.
lentn

00, et
ed eatn
eiusgte

cf. K-

i⸗ Ni⸗

CA-.

H wer
ẽ
CAPVT II.
DE

IVRISPRVDENTIA

NOVISSIMA
BASILIO MACEDONB
vSVE AD EXCIDIVMNMN
CGONSTANTINOPOL.

SECTIO I
De Statu pu blieo.

ouam orditur rerum ſeriem ſtirpemque
BASILIVS MACEDO, rara felicitate factus
ex equiſone Imperator, anno Chri-
ſti DCCCLXVII 4). Is, creato Auguſto

flio coNSTANTINO, et paullo poſt etiam
altero LEONE, e quibus ille viuo patre fato

functus, hic ſuperſtes manſit, Manichaeos,
et Saracenos iuſtis proeliis fregit: ius eiuile

emendare adgreſſus eſt. Reliquit etiam li-

§8 brum,

642 Lib. IV. Cap. II. De lurisprudentia nouiſima

brum, qui inſcribitur Paraeneſes ad Leo-
nem filium b). Princeps legum ac iuſtitiae ſtu-
dioſiſſimus, in pauperes liberalis, ceterum
paullo crudelior, caſu mirabili periit, anno
Chr. DCCCLXXXVI, imperio functus an-
nos XVII.

a) v. Pag. Diſ. Hypat. III. c. 4. p. m. 359.
b⁵) Editus eſt graece et latine Pariſ. 584.

56. II.

Eo mortuo imperium tenuit LEo, ob ar-

tium ſtudia cognominatus Sapiens ſiue Philo-
ſophus. A Bulgaris magnam calamitatem
paſſus eſt; ceterum in emendando conſti-
tuendoque iure ciuili, inſignem operam po-
ſuit. Conſulatum autem plane occidere
paſſus eſt c). Variis iactatus fortunae aut
perfidiae caſibus, obiit anno Chr. DCCCCXI,
imperii XXVI: Conſtantinumque filium im-
puberem, ſeptem annorum, reliquit here-
dem. Princeps doctiſſimus pro iſtis tem-
poribus ſcripſit libros rariανν, et librum de
aucupio A).

e) v. 'ag. Hypat. P. III. c. 4. §. ult.
4) in biblioth. A. Auguſtin. n. 228. fuit.

§. III.
CGONSTANTINVS, cognomento Porphy-
rogennetus, impubes imperium nactus, variis
tutorum fuorum, aliorumque fraudibus ob-
noxius

4/

noxit
chpen
1b ee
regne
ſtant
fum
Alios
roge⸗
Pinge
Inter
bus
temp
Nas.
Colle
cond
term
tam
ius e
ſus!
rüm
man
te,

Doch

pleri

et N

Adn
Rar

Gma

Leo.
leſtu.
erum
nno
s n⸗

b a
Mib.
gtem
Oocki⸗
m po-⸗
cidere
ge aut
CNl,
mimm⸗
hete⸗
tem⸗
tum

Gpy⸗
ais
n ob.
noxius

à Baſil. Macedone voque ad excid. Conſtant. 643

noxius vixit. Nam ROMANVS quidem Le-
capenus, data in matrimonium filia, Caeſar
ab eo creatus, quo ſolus aut certe 4 ne pari
regnaret, contemto, aut inſuper habito, Con-
ſtantino Auguſto, filium ſuum Chuiſiopho-
rum diademate ornat; ac paullo poſt duo
alios filios. Inde fere ſolo nomine Porphy-
rogenneti Conſtantinus contentus eſſe, et
pingendis imaginibus operam dare coactus.
Interim respublica Graecorum incurſioni-
bus aut victoriis barbarorum valde vexata.
Reſpexit tandem fortuna Conſtantinum, et
rempublicam: Romanus cum filiis ſuis in
exilium miſſus, iuſtae vindictae ſoluit poe-
nas. Inde Conſtantinus, adſeito in imperii
collegium filio Romiano II, rempublicam
conſtituere coepit. Artes liberales Paene in-
termortuas, Propoſitis etiam proemiis, ad vi-
tam quaſi reuocare, iurisque prudentiam et
ius ciuile quaſi de nouo condere. Aduer-
ſus hoſtes non vbique felix: variis alieno-
rum inſidiis ſuperſtes, tandem fraude fili Ro-
mani, qui habere imperium, quam expeéta-
re, mallet, periit anno Chr. DCCCCLXII.

Doctus princeps fuit, qui etiam nonnulla ſcri-
pfſerit, veluti librum de Thematibus Orientis

et Europae e), Notitiam imperii, ſiue de regno
adminiſtrando ad filium /): item Ureel rρ=

djay Geρααια item de militiah): ac deni-

§S 2 que

644 Lib. IV. Cap. II. De lurisprudentia nouiſzma 150

que Ceremoniale aulae Conſtantinopolitanae, ſt:4
quod e libro ſcripto cum maxime editur n0
Lipſiae ¹). Fieri ex hiſtoricis curauit Epi-
tomen pragmaticam, in titulos ſiue locos exor
communes III diuiſam, vnde titulus de Le- ter
gationibus adhuc extat ?). laen
e) editus et conuerſus eſt a B. Vulcanio. 10
) is liber ſcriptus fuit in bibliotheca Palarina: et in nik⸗
bibl. reg. Pariſ. v. Caſaub. praef. ad P'olyb. p. m. 15. pici
euius meminit iolf.
5) is codex fuit in bibl. A. Auguſtini. te
¹) cura Cl. Reiſkii: eius T. I. iam prodiit a. 175I. Doe

X) Edita haee Excerpta Legationum partim ab Vrſine Zin
et Hoeſebelio, paxtim a Valeſio. H
. Oecl

§. IV. ter
Succeſſor KOMANVsS III, parricida, non
aetate magis, quam moribus, puer, impe-
rium flagitioſe adminiſtrauit. Res militsris 1
tandem reſtituta per Nicephorum Phocam, ven
qui poſt eum regnauit, et res aduerſus bar· mul
baros egregie geſtae. Exactis duobus annis rior

moritur Romanus, relicta Anaſtaſia Theo- nen
phano cum duobus filiis, DCCCCLXIV. red
dor
§. V. inn⸗

NICEPHORVSPHOCAS, mortuo Ro-
mano, cum exercitui praeeſſet, inſidiis a
Bringe cubiculario petitus, ſuae tutelae cau- by
ſa neceſſario Imperatoris dignitatem adfum. I.
ſit:

Gine

ance,
ditur

Ei.

locos
e Le.

et in
. 15.

r

iſſae

,non
impe⸗
lltaris
ocal,
6 bar-
nunis
Theo⸗
UV.

0 Ro⸗
ſcüs 4
ge CAl
clum
ſt:

à Baſil. Macedone vsque adexcid. Conftant. 645

ſit: quam vt firmaret, Auguſtam Theopha-

no viduam in matrimonium duxit. Barba-
ros, inprimis Saracenos, egregie deuicit: at,
exorto propter Siciliam, et Calabriam, in-

ter eum et Ottonem Imperatorem occiden-
talem bello, inferior diſceſſit, multum attri-

to eius exercitu, et Calabria tributaria Otto-

ni facta eſt. Propter auri atrque pecuniae cu-
piditatem et rapacitatem omnibus odio fuit,
et execrationi: tandemque anno Chriſti
DCCCCLXX, inſidiis ac fraude Ioannis

Zimilſcae, qui poſt eum imperator fuit, noctu

occiſus eſt. Ceterum etiam librum αρ
sgærnvν, ſiue de re militari ), reliquitr.
7) Codex ſcriptus olim fuit in biblioth. Palatina.

F. VI.

IOANNES ZIMISCES, multis cum ad-
uerſariis atque perduellibus conflictatus,
multis etiam cum barbaris bellis geſtis, ſupe-
rior fuit. Tandem inſidiis Baſilii Eunuchi ve-
neno ſublatus eſt an. Chr. DCCCCLXXVII;
redditumque imperium ſtirpi Baſili Mace-
donis Conſtantino et Baſilio, filiis Romani
junioris.
§. VII.
BASILIVS iunior, et CONSTANTINVsS,
Porphyrogenneti, auito imperio recepto, cum

alios inteſtinos, tum externos hoſtes habue-

8S 3 runt:

646 Lih. W. Cap. II. De lurisprudentia nouiſima

runt: inprimisque Bulgaros: quos tandem
feliciter debellarunt. Tributi genus AXXn-
Xααρρον inuenerunt. Baſilio mortuo, anno
Chr. MXXVI, Conſtantinus ſolus tres annos
imperauit. Vterque non admodum bene
domi rem adminiſtrauit. Nam Baſilicus qui-
dem rerum geſtarum fortuna tandem fſuſtu-
lit animum; opibus ac pecuniis ſtruendis
vnice intentus, eruditionem ac litteras pla-
ne neglexit: ac terrore magis inuitis, quam
bonitate volentibus maluit imperare. Con⸗-
ſtantinus autem turpiſſimum ventris ac Ve-
neris mancipium, ludis, ac theatris deditus,
in vilia ac barbara mancipia prodigus, in opti-
mos quosque tenax, ſummo odio flagrauit,
ſibique rebelles excitauit. Tribus ante mor-
tem diebus Romano Argyropulo filiam Zoen,
in matrimonium, ſimulque imperium quaſi
dotale, tradidit. S

§. VIII.

ROMANVS IV, Argyropulus a liberalitate

ſiue prodigalitate, quam primis imperii annis
exercuit, dictus, anno MXXIX, imperium ſuſ-
cepit. Cum barbaris rem male geſſit: qua
fortunae aſperitate, exaſperatus ipſe, vt amiſ-
ſa penſaret quodammodo, mutatis moribus,
factus eſt, ex opum contemtore, acerbus
debitorum fiſcalium exactor, et pecuniae
auidiſſi-

zui
niſtr

net,
Dapl
ie
inp

M.
gnan
gene

lent

lius
lin
Ner
Peer
ſere

dlio

rur
veſe
ſpac

kIs

(Ce

ing⸗

des

ndem
A.
AanO
Annos
bene

.

ſuſtu⸗
nendis
6 Ple
uam
Con⸗
Ve.
aor

grauit,

e mor⸗
Loen;
gueli

alttate
ann’s
um
1t, qug
tamiſ⸗
otibus,
erbi⸗
ecunine
gliciit⸗

ima

4as . Macedone vigue adercid. Enheant. 6 47

auidiſſimus. Poſt quinque annorum ademi⸗

niſtrationem, imperium, vnde accepe-
rat, perdidit. Zoe enim vxor, Michaelis
Paphlagonis amore percita, per hunc ſuſtu-

lit eum e medio, adulterumque in toro et

imperio collocauit.
MICHAEL IV, Paphlago, anno Chr.
MXXXV. Imperator factus, ſex annos re-
gnauit: totum autem iſtud ſexennium omnis

generis calamitatibus, fame, ſiccitate, peſti-
lentia aliisquè infeſtutn fuit: neque foris me-
lius adminiſtrata res eſt. Tota Sicilia et Ita-

lia, exceptis pauciſſimis vrbibus, amiſſae.
Neque aliter fieri poterat, Imperatore, pro-
pter morbum ſonticum, omnibus publicis
fere negotiis abſtinente, rebusque omnibus
aliorum, aut imperitorum, aut improbo-
rum, miniſterio permiſſis. Tandem ingra-
ueſcente in dies morbo, de conſilio loannis

ſpadonis, fratris ſui, Imperator vxori dedit

negotium, vt AMichaclem Calaphatem ſoro-
ris ſuae filium, adoptaret: Imperator eum

Caeſarem adpellat. Paullo poſt monaſterium

ingreſſus moritur.
MICHAEL V, Calaphates, homo impro-
bus, ingratus, et in ſuos cognotos ſaeuus, eo-
885 4 dem

648 Lib. IV. Cap. II. De Iurispruaentia nouiſzma

dem anno MXLI, quo ad imperium adſcen-
derat, quatuor menſibus exactis, furore ciui-
tatis deturbatus imperio eſt; reuocata Zoe,
quae in exilium ab eo pulſa erat.

§. XlI.
CONSTANTINVS igitur XI, Monomachus,
a Zoe tori et imperii conſors eodem anne
factus multum calamitatis paſſus eſt a Ruſſis,
ac Turcis, prouincias vaſtantibus, ac tantum
non vrbem oppugnantibus: quibus ipſe quo-
dammodo aditum patefecerat, detractis prae-
ſidiis limitaneis, ne ſtipendium ſoluere neceſ-
ſe foret. Mortuo ei, anno MLIV, ſucceſſit
THEODORA, Zoës Auguſtae ſoror, vnum-
que annum imperauit. Inde MICHAE-

LEM VI, ratioticum anno MLVI, decrepi-

tum iam ſenem, creauit Imperatorem: qui
rerum gerendarum et beneuolentiae colli-
gendae rudis, breui poſt, contra ipſum a
viris militaribus creato Imp. I18AACIO Co-
mneno, imperio excidit anno Chr. MILVII.
Iſaacius autem, cum aerarii replendi cauſa
bona eccleſiaſtica accidiſſert, donationes ab
anteceſſoribus factas reſcidiſſet, ſpecétro ter-
ritus, poſt biennium imperium abdicatum

anno Chr. MLX, tradidit Conſtantino Ducae,

ſeque monaſticae vitae mancapauit.
§. XII.

lesp
MAS

tore
Per
4
ratie

Ch

Sna
ſcen.
ciui.
Lve,

hun

Anno
uſis;
gtum
guo⸗

prae:

ecel⸗
ccecſt
nutn⸗
HAE-
cepi.
golt
coll⸗
ſumm 4
10 ⸗
CVI.

CAſa4
nes 4

10 tel⸗
catum

Duche,

1

Baſil. Macedone voque d'excicd. Canftant 649

CONSTANTIN II. a
NVsS XII, Ducas, ingenie
ANTII cas, in
gin 5 3 genn
pe Ho tardiori, ſiue ſua ſiue amicorum zu
ri a remp. peſſumdedit. Nam viros milita-
§ . . . . t4.
quod nimium ſtipendium poſcerent,
4 ramento ſoluit. Itaque cum Vzi
cythica, magna vi, imperium i älent,
imperium inuaſiſſent,

nullae erant militum copiae, quibus defe

tuor filiis Caeſaribus relicta. udoxiae, et qua-

9§. XlII.

mavNV rum Poſtulare videretur, no-
torem facit e „ maritum et Impera-
Perii koſtes e atn Turcas, adſiduos im-
ab iis eſt, nſun as iicn captus tandem
ratione imperium ac Hiusnorum conſpi-

MICHAEL VII, Duc . .
. 1OAS
a cus imperi 4 Paternum ſce
Baclus imperium, nullius nec ingenii erd
1TtI . n. 60
Peritige homo, republica male crartata,

Egreato CONSTYANTIN

88 5§ Im-

650 Lib. IV. Cap. II. De luriaprudentia nouiſima

Imperatore, poſt ſeptem annos periit, anno
Chr. MLXXVIII.

§. XV.
Inde coNSTANTINVS XIII, Ducas, et
NICEPHORVS Botaniates, tres annos impe-
rant. Sequitur ALEXIVS Comnenus, anno
Chr. MLXXXI, nouo nomine Z&παοταταρ
adpellatus. Eius regnum nobilitatum eſt Ex-
peditione Latinorum ſiue Francorum Sa-
crata, quam Cruciatam vocant: in qua,
quamuis multis difficultatibus, etiam ipſius
Graecorum Imperatoris Alexii fraudibus,
conflictati, tandem Hieroſolymis et Pa-
laeſtina potiti, atque Godfridus Bullioneus
primus rex Hieroſolymorum creatus an-
no Chr. MXCIX, cui frater Balduinus
deinde ſucceſſit. Alexius obiit anno Chr.
MCXVIII.

§. XVI.
Ei ſucceſſit filius 10 ANNES, Comne-
nus, vulgo Calo- Toannes dictus. Aduer-
ſus Turcas, aliosque barbaros feliciter
rem geſſit. Latinis in Syria dominanti-
bus, inuidia quadam, eripere prouincias
conatus, in Cilicia mortuus eſt anno Chr.
MCXLIII, relicto imperio Manueli, filio
natu minori.

§. XVII.

qu
Pra

geiu

ne
aec
nun
La
erp
fru

C
i,
bon
tan

ler
in
lus

ms

IIIO

npe.
nno
rug
x.
64⸗
guu,
ſins
bus,
da⸗
neus
an⸗
vinus

Cl.

Pnnne⸗
duer⸗
lciter
nunti⸗
incias
Chr.
flio

zyu.

Baßl. Macedone veque ad excid. Confent. 651

§. XVII.

ANVEL Comnenus, perfidia et aſtutia,
quain virtute, melior, vt Latinorum ſiue
Francorum expeditionem nouam, cui inui-
deret, irritam faceret, ſummam rei Chriſtia-
nae ſecurim iniecit: multumque a Latinis
acceptum damni eſt. Neque haec ipſi Ma-

nueli fraus paruo ſtetit. Inde, iunéta cum

Latinorum Principibus orientalibus amicitia,
expeditionem in Aegyptum ſuſcepit. Sed
fruſtra fuit. Obiit anno Chr. MCLXXX.
§. XVIII.
Succeſſit ALEXIVS III, Comnenuz, qui

cum nondum in ſuam tutelam veniſſet, ab

jis, qui tutelam vel gerebant, vel ſimula-

bont, male tractata respublica, ipſe vero
tandem anno Chr. MCLXXXIII. interfe-

ctus a tutore ſuo ANTRONIGCO, qui in-
de imperium rapuit. Sed cum omnia ſce-
lere et crudelitate improbi ſimus tyrannus

impleret, Poſt vnius anni imperium occi-

ſus eſt.

§. XIX.
Sequitur 18AACIVS Angelus, anno Chr.

MCLXXXV; regnat annos nouem. Eo

imperante anno MCLXXXVII. Hieroſoly-
mae a Salatino, duce Turcarum, Chriſtianis
ereptae,

652 Lib. I. Cap. Il. De Iurisprudentia nouiſima

ereptae, cum maxima prouinciarum a Lati-

nis occupatarum parte, in ditionem Turca-

rum venerunt. Neque Friderici imperato-
ris expeditio noua rem reſtituit. Mortuus
enim Fridericus in Oriente, res omnes,
omnia conata, deſtituit. Iſaacius autem
cum ab internis hoſtibus, tum a barbaris,
multum damni paſſus, a fratre Alexio tan-
dem oculis ac regno priuatus eſt.

ALEXIVS IV, Angelus fraude et ſcelere
partum imperium init anno Chr. MCXCV.
Homo voluptatibus atque libidinibus dedi-
tus, aduerſus barbaros rem male geſſit: quos
ſibi importunitate naturae parauerat inteſti-
nos lioſtes, fraude atque dolis plerosque in-
teremit: tandem vero vindictae diuinae
poenas ſoluit. Nam Iſaacius Angelus,
quamuis oculis priuatus, cum liberiori exi⸗
lo vteretur, perſuadet filio Alexio, vt a
Latinis opem, atque reductionem in re-
gnum, petat. Hi ingenti cum claſſe adue-
ti, Byzantium occupant, Alexioque tyran-
no in fugam coniecto, Iaacium Angelum,
quamuis excoecatum, cum filio ALEXIO,
Angelo, anno Chr. MCCIII, in ſede regia
reponunt. Neque tamen a liberatoribus ipſis
temperatum iniuris eſt. Nullum non genus
ſcele-

le (

per⸗
vere
Pe;
At
Kn
tus
per⸗

ma

lca⸗
lto⸗

lS

nes,

te

ns,
tan⸗

lere
G.
gei⸗
guos
teſti.
ein⸗
inne
elus,
exi.

Vt 4

1le⸗
due⸗
All⸗
fum,
1I0,
G
ſecle

a Baſil. Macedone voqué adexcid. Conſtant. 653

ſceleris et fagitiorum editum in Byzantinos;
conniuenitibus etiam Imperatoribus Grae-
cis: in quos denique ipſos ciuium ſuorum
furor incubuit. Strangulatus eſt Imperator
Alexius, poſt ſex menſium imperium. Inde
ALEXIVS Däcas Murzuſtus imperium adre-
ptum, duoque menſes retentum, relinque-
re coactus eſt Latinis anno Chr. MCCIV.
E Latinis B ALDVINVS Flander creatur Im-
perator, regnatque XI menſes. Comnena
vero, familia Trapezuntem in Ponto occu-
pat; Theodorus Laſcaris Niceae imperat.
Atque haec ſunt tempora imperii Con-
ſtantinopolitani, quibus perturbatiſſimus ſta-
tus eſſet, et respublica quaſi interitum pro-
peraret ſuum.
§F. KXXI.
Balduino Flandro, intra annum occiſo,
Byzantii ſucceſſit filius HEINRICVS anno
Chr. MCCVI, imperauit annos X. Inde
anno Chr. MCCXVI, ?ErRvVSs Altitzodoren-
NRs, vsque ad annum Chr. MCCXXII, quo
ei ſucceſſit filius ROBERTVS: quo mortuo
imperium tenuit BALDVINVS II, filius, ab
anno Chr. MCCXXIX, vsque ad annum

MCCLXI, quo tempore finem habuit By-
zantinum Latinorum imperium.

F. XXII.

654 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia nouiſtma

§F. XXII.
Nam uICHAEL Palaeologus, cum 10 A N-
NIS IV, Ducae, poſt obitum THEODoOnI Iun.
Ducae, qui patri rO AN NI Ducae Niceae im-
peranti ſucceſſerat, conſtitutus eſſet tutor,
noctu Byzantium cum parua manu per euni-
culos ingreſſus, Balduinum Imperatorem ſa-
lutem fuga quaerere coegit, firmatisque ſibi
opibus, et Ioanne ſuae tutelae commiſſo
excoecato, ipſe Imperator ſalutatus eſt. Re-

gnauit annos XXIV. Ab eo familia Palaeo-

logorum imperium Orientale vsque ad exci-
dium Byzantii tenuit.
§K. XXIII.
Eius filius ac ſucceſſor AN DRONICVS
Senior Palaeologus, imperium nactus anno
MCCLXXXIII, imperauit annos quinqua-
ginta. Neque hoc diuturno tamen impe-
rio magni fuit. Multa in eccleſia diſcidia, in-
gens a Turcis vaſtitas prouinciis, clades
exercitibus illata; atque tota prope Aſia oc-
cupata. Tandem ſenex etiam nepoti An-
dronico ludibrio fuit, qui ei inuito impe-
rium extorſit. Paullo poſt moerore conſum-
tus eſt.
S. XXIV.
ANDRONIGVSII, Palacologus, imperium

quo ereptum iniit anno Chr. MCCCXXXII.
Home

0

Hon
oper
nis i
impt

Can

auna
nes
impe
lem
unne
dann
in n
Mur

eſta
dit lP
no
DTA1
mus
Chr.
noh
Rom

Rna

AN
lun.
eim.
nror,
euni⸗
n ſ.

eſbi

niſlo.

Re.

XCi.

ICVS
anno

nd.

impe⸗
in .

clades

12 00.
A.
impe⸗
Mum⸗

eriumn
WI.
Home

. Paſel. Macedone vsqué ad excid. Conſtant. 655

Homo ſflagitioſi ſſimus, et omnibus vitiis co-
opertus, inutilis fuit reipublicae. Octo an-
nis in ſumma poteſtate exactis moritur, filio

impuberi loanni tutore conſtituto Ioanna

Cantacuzeno.
10ANNES V, Paſarol ga, patri ſucceſſit t
anno Chr. MCCCXLI. Hunc tutor, Ioan-
nes Cantacuzenus, propemodum ab omni
imperio remouit dignitatemque Auguſta-
Tem vſurpauit. Tandem ea poteſtate a Io-
anne Imperatore exutus, et monaſticam vi-
tam ſequi coactus eſt. Eo regnante, mirum

in modum Turcarum potentia vopesdue in
Europa creuere.

g. XxVI.

EMANVEL II. Palaeologus nactus imperium
eſt anno Chriſti MCCCLXXXIV. Ei ſuece-
dit 10 A N N ES VII. Palaeologus, filius „ an-
no Chr. MCCCCXVIII: huic vero CoN-
STANTINVSXV, annO MCCC CXLV, vlti-

mus Byzantinorum Imperator. Nam anno

Chr. MCCCCLII. a Turcis capta Conſtanti-

nopolis, ipſi Imperatori exitium, imperio

Romano in oriente ſinem . attulit⸗

SECTIO

656 Lib. IV. Cap.Il. De lurisprudentia nouiſ'ma

SECT. II
De Conſtitutionibis uperatorum.
J ſiue
de Baſilicis,
atque
Nouellis Im pp.
MEana rerum legumqne mutatio a Iuſti-

niani inde temporibus facta erat: et

promulgatis ſubinde Nouellis ab Imperatori-

bus, a I[Ctis editis in ius Iuſtinianeum com-

mentariis copioſis, magna legum multitudo,
et iuris ciuilis varietas, ſiue inconſtantia in.
ualuerat: ipſorum denique librorum iuris

Iuſtinianei locum aucétoritatemque in foro

occupauerant interpretationes Graecae, et

interpretum opiniones. Itaque nono poſt
Chriſtum natum ſaeculo, Baſilio Macedoni
Imperatori neceſſitas reipublicae flagitare
videbatur nouam iuris ciuilis correctio-
nem. 8

2

§. II.

Eam in rem BASILIVS primum ipſe Con-

ſtitutiones nouas edidit: e quibus nonnulla
hodie capita ſuperlunt, veluti duo capita

Trs*“

Mme

II.

Iuti.
t et
moti⸗
coln

itudo,

ria in⸗
1iuris
1loro
1e, el
0 poſt

cedoni

gitute
rectio⸗

Con-
nnulli
upitn

„1

aà Baſil. Macedone voque ad excid. Conſtant. 657

7eel disα, et ree 7ιρα 1οααν αε εα):
item de quartis nuptiis, de concubinis non ha-
bendio, 47 Rrin Skce matrimonium contra-

clam non ſariena b): item aliarum Capita
ſex c), quorum quatuor priora pertinent ad
bereditatem ex cauſa inizſtati; reliqua duo ad
caedis conſulto Jadae Poénas; et ad ius bpatt as
audoritatis in nuptii. 4 liae XXV. annis maio-
ris d): extat item eius integra Conſtitutio;
qua eauit, vt iusiurundum in litibus diſceptan-
diz, omnino non adbiberetur, ſed omnes contra-
Aus et padta connenta, per ſeribturas teſtibus
praezſentibus,; Kerent 9). quae omnia edita
ſunt a Frehero.

4) apud Bonefid. p. 12. et ad caleein Nouellarum in ed.
Leuweniana p. 279:

2) in Leunclau. Iur. Gr. Rom. 7J. I. p. 86.

e*) nam ſeptimum etiam eſt inter priora illa quatuor
de perſonis, quae ad matrimonium cogi poſſint.

4) Leunclau. Iur. Gr. Rom. TL. II. p. 134. g:
e) Leunch lIur. Gr. Rom. T. II. p. 13 5: 44
Tum vero ſuſcepit totum ius eiuile in me-
liorem ordinem modumaue redigere: eam-

que in rem publicauit Tlesαεσ7³ααννναον, ſine

ExNNν–1öù-Qquandam, quadraginta titulis conſtan-

tem ), a. Chr. DCCCLXXVI *). Ea Ecloga
ſeripta adhue ſeruatur in bibliotheea Caeſa-
Tt rea

658 Lib.IV. Cap. II. De lurisprudentia nouiſima

rea Vindobonenſi g), aliisque; diuerſis ta-
men nominibus Imperatorum infcribitur.

Jy non ſexaginta titulis: vt Cuiac. Obſ. VI, 9. aliique ex-
iſtimant. v. Lambeç. Catal. Biblioth. Vindobon. VI. p. 19.
[*) Quod tamen non eſt certum; initio imperii id fecit,
teſte Cedreno, v. Ritter. ad Heiuecc. I, 404. coepit au-
tem regnare a. 867.]
2) Neque hoc IIe*α0h£σα confundendum eſt cum alio
eiusdem generis, cuius partem edidit Ereberus in Leun-
clau. Iur. Gr. Rom. TL. II. de quo paullo poſt.

§. IV.
Inſtitutum vero ab eo opus vâ BgiNiad²
AiardSρο, perfecit demum filius L EO Philo-
ſophus circa annum Chr. DCCCLXXXVI *⁹),
vſus opera Sabbathii Protoſpatharii h). Cir-
ca annum Chr. CMXII. deinde CO NSTAN-
TINVS Porphyrogennetus (vt de Baæci
auctoribus vno tenore dicamus) nouam vâα
Bacιανααα Avraα dαειορν, hoc eſt Baſilica repe-
titae praeledtionis i), ſiue denuo recognita
atque emendata, edidit **).

† ea eſt opinio virorum doétorum, nulla alia ratione
nixa, quam quod eo anno patri in imperio ſuccefſit.
v. Ritter. ad Heinecc. I, 404.
*) v. Marth. Blaſtare: apud Fabric. Bibl. Gr. Vol. XII.

P. 371.
. v. Cuiac. Obſ. VI, 9.

[*) vnde illae Leonis dicuntur priores. v. Freber. in raoef.
ad Ius Graec. Rom.]

§. V.
Bæ Xsενορcorpus in ſex revyn, ſiue volumi-
na, et ſexaginta libros tributum ½), modo
Ennov-

44,

Cole
guibe
Qarn
dem
nuani
Coru
katitl
Con
toru
niq

Mel

paren
WV
Uis

ſeclir

Mmmar

ſis ta.
ur.

gueex.

1,.19.
ickeeit,
epit al⸗

UIn elio †

in Leun-

an
Mih-
VI),
C.
8TAN-
M
mn 10
Atue·
ognitn

aratione
ſucceſſt.

nruf.

Olum-
nodo
E.

„
4 Baſil. Macedone vsque ad excid. Conſtnt. 659

Enverre6Eeg, modo Eαειοιοο, adpellatur.
Gollectum id eſt et compoſitum ex Graecis,
quibus tum vtebantur, Inſtitutionum, Pande-
ctarum, et Codicis verſionibus, non tamen iis-
dem ſemper, ſed variis.), ex Nouellis Iuſti⸗
niani, et tredecim Edictis, ex ICtorum Grae-
corum in ius Iuſtinianeum commentariis, Pa-
ratitlis, aliisque libris, ex Sententiis Patrum et
Conciliis, ex Imperatorum, Iuſtinianum ſecu-
torum, Conſtitutionibus et Legibus m), et de-
nique ex Eraeνοι et PoHααννοτι Eam ta-
men rationem tenuerunt, quemadmodum
par erat, vt omitterent, ac mutarent ea, quae
ab vſu eſlent remota, vel aliter conſtituta no-
uis conſtitutionibus 0)
k) Matth. Blaſiarés I. ů.. “
1) medo ex verſione xars zoôd, modo ex alia zar ii-
roαaτν modo ex alia zard Asaαν ASαν, atit ex gααρα
Oedozs: vnde Iuſtinianei iuris ſententia modo contra-
Gtius, modo latius, imodo de verbo ad verbum exhibe-
tur in Bafilicis. v. Eckhard. Hermeneut. Iur.!, 7.
mn) v. SGuareſ. Notit. Baſilicor. 9. I7. A4. Lin Leuwen.
ed. Corp. Iur .
n) v,. Cuiac. Obſ. VI, 10.
⁶) v. Bynkershoek. Olj. VIII, 17. p. 519. De ratione
BaGXnαα+ cf. Io. Ienſii Vberior Notitia Bafilicorum in
Sericturis ad Iuris Rom. Pand. p. 40. Jj4. Pragfat.

Hi BagiNixdv libri integri ad noſtram aeta-
tem peruenerunt, eosque vniuerſos olim poſ-
ſedit Cuiacius p): nondum tamen omnes editi
Tt 2 ſunt

—

660 Lib. IV. Cap. II. De lurisprudentia nouiſima

ſunt. Nam primum Gentianus Heruetus ſex
tantum libros latine 97): deinde libri ſexageſi-
mi interpretationem latinam Cuiacius r); li-

bros hos a Gentiano Herueto et Cuiacio ver-

ſos 5*) apud Wechelos D. Gothofredus: li-
brum XXXVIII, etxXXIX, a lac. Cuiacio con-
uerſos, cum indice titulorum libri XXXVIII,

XXXIX, XL, XLI, XLII, Car. Labbaeus?):

tandem vero omnes ſexaginta libros ex bi-
bliotheca regia Pariſienſi Car. Ann. Fabrot-
tus u) edidit, graece, et cum interpretatione
Cuiacii, et, vbi haec deficiebat, ſua. Sed
tenendum eſt, hic tantum X I. libros inte-
gros adparuiſſe: ceteros autem vndeuigin-
ti æ), a Fabrotto editos, non eſſe ipſos illos,
vti a Leone et Conſtantino profecéli, BxXnνσ
libros, ſed a Fabrotto ex Synopſi Bacιαα
Theodori Hermopolitae ſcholiis, Harmeno-
pulo, aliisque iuris Graeci interpretibus, vt-
cunque congeſtos et quodammodo reſtitu-
tos. Neque enim in bibliotheca regia inue-
niebantur: et Fabrottus, cum ex Suareſii
Notitia Baſilicorum ſcire deberet, vniuerſos
Bæαααπ libros Cuiacio mortuo ad P. Fa-
brum perueniſſe, et penes huius heredes
eſſe, ſupina quadam negligentia, vel obli-
uione, inde conſequi omiſerat. Qua re cum
ingens iurisprudentiae iactura facta ſit, Gerar-
dus Meermannus egregie meritus eſt de iuris
ſcien-

1,/

ſcien
libris

blot

leuo⸗

bri d

50
ſehea
nol.
e

In⸗ SBaſel. Macedone vsque ad excid. Conſtant. 66 1

ſer ſcientia, cum quatuor ex illis nondum editis
. Ubris, nimirum libr. XIX, L, Ll, et LIl, e bi-
RI. bliotheca regia Pariſienſi impetratos, in lucem
e reuocauit y): vt hodie tantum quindecim li-
6 H] bri deſi derentur.

ocon⸗
VlII pd) Cuiacium omnes Baſilicorum libros Poſfedlile eum
35 ſcholiis Graecorum igerpretum, refert Broeus in Chro-
els 9 ? nolog. biſt. totius iuris. ef. Suareſ. Norit. Baſil. §. 32.
ex bi. A.— eco Vortao ad P. Tabrum peruenerunt; poſt cuius mor-
lbror. tem quo peruenerint, non conſtat. Neque enim omnes
eruti ſunt.
noe 2) Nempe libros XLV, XI-VI, XLVII, XLVIII, integros,
Ee et XXVIII, XXIX, mutilos: Pari 1557. fJol. ex biblio.
iote⸗ theca A. Auguſtinz.

uie. 1) Lagd. 1566. fol.
illos, — 75) Hanou., 1598. et 1606. fol.
„Neh 2) Pariß 1609. fol.
MN, 29) Pariſ. 1647. Fel. Voll. VI.
weno⸗ *X½) Libri nempe XIX, XXXI, XXXII, XXXIII, xxXIV,

XXXV, XXXVI, XXXVII, XLiII, XLIV, XLiIX, L;
68, LI, LII, et reliqui vsque ad LX.
telinr 9) in Theſaur. Iur. Ciu. er Canon. T. V. eum interpre-
daine⸗. . tatione latina, et adnotationibus CG. O. Keizii V. C.
Suakeſi H de iis in in pragf. asit.
etſe
. §. vn.
eteles Qui Bæg Xexdlibri etſi mullam vim legum, au-

obi. Coritatemque in rebus litibusque diſceptan-
ecm dis nullam habent, tamen ad i interpretatio-
Ge. nis et emendationis in libris iuris luſtinianei
ge iis ſacultatem vberrimi ſunt, atque vtiliſſimi 2):
ſcien⸗ Tt 3 iisdem-

662 Lib. IV. Cap. . De Iurisprudentia nouiſſima

lisdemque Cuiacius et ſummi quique inter-
pretes egregia interpretationis vel emenda-
tionis ſubſidia et adiumenta habuerunt.
Quos vt imitentur ii, qui ad eandem iuris-
prudentiae elegantioris laudem adſpirant,
optabile eſt.

2) v. Viglii Zuichemi praef, ad Tbeoph. in ed. Reiz. et
PEckbard. Hermeut. Iur. I, 7.

§. VIII.

Iam ad Conſtitutiones Imperatorum No-
uellas poſt BægXaaαν promulgationem editas
reuertimur. Principes ſunt Nouellae Con-
ſtitutiones LEONIS Philoſophi, ab anno Chr.
DCCCLXXXIX, vsque ad ann. DCCCCXI,
numero CXIII. editae, et ααανοορο‿αοα.ο αα
Q&ερασοcιαε adpellatae àa): quibus Leo inſtituerat
quam plurima iuris Iuſtinianei capita corri-

gere. In quo eam rationem ſecutus eſt, vt

fere ſingula capita ſingulis conſtitutionibus
amplecteretur, diligenterque rationibus et
argumentis confirmaret. Graece primum
editae ſunt ab Henr. Scrimgero b): latine
redditae ab H. Agylaeo c): inde vero Leu-
wenianae Corporis Iuſtinianei editioni grae-
ce et latine, et multis aliis latine tantum ad-
iectae poſt Nouellas Iuſtiniani reperiuntur.
Ceterum eas Nouellas Iac. Cuiacius d), et
lac. Gothofredus , ne in Oriente quidem
Leonis

tion
nain

40

Rme

inter.
gende⸗
erunt,
juris.

irant,

Ren. et

N.
editas
(⸗

0Chi.

CN.
1 ua-
tuerat
corti.

eſt, t

onibus
bos et
Imum
latine
o Leu⸗
1 glae⸗
Um adͤ⸗
juntur.
0), et
guilen
eonn

4 Baſel. Macedone vsque ad excid. Conſtant. 663

Leonis aetate auctoritatem habuiſſe arbitra-
ti ſunt, exceptis his, quae de iis capitibus
ſancirent, de quibus ante nihil eſſet cautum.
Sed vanam hanc eſſe ſententiam, facile intel-
ligas. Neque teſtimonia ab viris doctiſſi-
mis producta tantam habent auctoritatem 2⸗

quantam iis adrogant ).

4) Indicem harum Nouellarum v. apud alis:. Bibl. Gr.

Vol. XII. p. 409. 4.
b) Pariſ. 1558. fol. ap. H. Seph. vua cum Iuſtiniani No-
vellis, et Edictis, et luſtini Tiberiique conſtitutionibus.

*) Baj. 166 I. 8. cum Nouellis Iuſtiniani cet,
4) Cuiac. Obſ. XVII, 31.
e) Gorthofr. Manual. Iur. p. m. 7I. J.
F) v. Bynkersboek. Ohſ. IV, I.

Quam vero hodie in iudiciis auétoritatem,
quemue vſum habeant, quaerenti, recte ita

reſpondeas, vt neque nullas, neque omnes
receptas eſſe dicas g).

g) Hane in rem egregia eſt Caß. Achatii Beclii Diſſ. de
Nouellis Leonis, eEarumque 2 et auctoritate, Ien. 1726. .

§K. X.

Promulgauit idem Leo quoque Conſtitu-
tiones rænrivds atque militares, et ſpeciatim

naumachicas ): quarum omnium ca utiones
ac ſanchiones Imperator doctiſſimus ex ſupe-

TIt 4 . riorum

664 Lib. W. Cap. II. De lurisprudentia nouiſzma

riorum Imperatorum, Auguſti, Traiani inpri-
mis et Hadriani, legibus militaribus potiſſi-
mum retuliſſe putatur.

²) de quibus omnibus vid. Fabric. Bibl. Gr. Vol. VI. p. 368.
Jſaq. Conſtitutiones ipſas primum latine conuerſas edi-
dit lo. Checus Baſ. 1554. 4. deinde graece quoque, ad-
iectis quibusdam caſtigationibus, vulgauit Io. Meurſius
Lugd. Bat. 1612. 4. denique Aeliani Tacticis à Exea
Arcerio adiunétae ſunt ibidem 1613. 4.

Eiusdem LEONIS cum fratre ALENAN-

DRO ab XI. Mai. A. Chr. DCCCCXI, ad VI.
Iun. DCCCCXII, Conſtitutiones duae ſunt,

vna de iudicibus i), altera de locatione prag

