que ad Hadrianum, in ſcriptis ſuis, ſecuti ſunt.
Itaque operae pretium fecit lac. Gothofredus,
cum ſeriem librorum Sabinianorum in Qua-
tuor Fontibus Iuris Ciuilis exhibuit. Idem ſcri-
pſit librum de Indigitamentis o), libros Faſto-
rum p), libros Memorialium g), ad Edildtum r),
Adſeſſoriorums), ad Vitelliumt), Reſponſau).
Librum de furtis laudat Gellius æ).
m) L. 2. J. 47. D. de Or. Iur. .
„) Hos libros Perſius Sat. V, 90. Maſuri rubricam, et Ar-
rian. Diſſ. Epict. IV, 32. Macseis vας adpellant. v.
CGottfr. Maſcou. V. C. de Sect. Sabin. c. III.
⁹) Sie enim ap. Gell. N. A. IF, 9. legendum eſt. v. Lipſ-

Elect. I, 7. ) Mar
crob

0u4

ne du.

Nin. ℳ

audatur

VS A⸗

ſecam
ecti el.

iberio

ace .
). VA.

1ihror

ns et

Horum⸗

Cti v.
tiſit.

fredus,

a Qo.

enlcti⸗

ANr.
n ),.

n⸗ et ℳ4
lut.

Mam

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 405

p) Macrob. Saturn. L, 4.
7) Sic eniin inſeribendi, non Memoralilium, etſi libri

ſcripti variant. Gell. N. A. V, 6. VI. 7. Macrob. Sar. III.
6. L. 144. D. de V. & v. Gronou. ad Gell. praef. Videntur
in eo libro quaeſtiones fuiſſe memorabiles. Ex iis forte
eſt, quod ex Sabino memorat Plin. H. N. VII, 5. decre-
tum Papirii Prauetoris de partu tredecim menſium.
r) L. 8. D. de oper. lib:
„) L. 2. D. de paét. L. 5. §. 8. D. de iniur.
*) L. 4). D. de legat. III. Quos Witellio dedicatos fuiſſe
putat Giphan. Lectur. Altorph. p. 929. Vite llium autem
eſſe eum, qui Pilatum deportauit. Niſi forte liber
tribuendus Subino Coelio, qui Veſpaſiani temporibus
floruit.
u) L. 4. D. ad L. Rhod. de iact.
) Gell. N. A. XI, 79. Intelligendus autem haud dubie
titulus librorum iuris ciuilis ex libro ſecundo, qui de
furtis egit. v. A. Auguſtin. Emend. I, 4. P. M. 22).
4

8b. XIV.

Tiberii imperio celeber, eidemque fami-
liariſſimus fuit u. COCCEIVSNERVAY)) au-
ditor Labeonis 2), functus aquarum curatio-
ne 4), et Conſulatu a V. DCCLXXV. Labeo-
nis ſectam auxit: ſcripſit nonnulla ?*), quo-

rum etiam nomina hodie ignorantur. Vitam
inedia finiit ).
y) Tac. A. VI, 260.
2) L. 2. §. vlt. D. de Or. Iur.
4) Frontin. de aquaed. art. 102. p. 193. ed. Polen.
5*) L. 2. §. 28. D. ne quid i loc. publ. Probabile eſt, Ner-
Uam betrem intelligi, vbi non adiecto nomine, filii,
Nerua laudatur. v. Labirt. V. Ind. Leg. p. 333. in Wie-
lingii Iurispr. Reſtit.
c) Tac. A. VI, 26. Ceterum vitam eius expoſuit
Abasucrus V. C. in Diſſ. de M. Cocccio Nerua Imp.

„₰

406 Lib. III. Cap. l. De lurisprudentia noua
6. XV.

SEMPRONIVSPROGCVLVS ſucceſſit Ner-
uae 2), a quo ſchola Proculianorum nomen
accepit. Scripſit Epiſtolarum libros e), et No-
tas ad Labezonem ).

4) L. 2. 9. vlt. D. de Or. Iur.
e) L. 69. D. de contr. emt. vbi earum liber vndecimus
laudatur.
) L. o. F. 7. D. de negort. geſt. Forte hae Notae eagdem
ſunt cum libris Proculi ex Poſterioribus Labeonis in L.
vlt. D. de trit. vin. ol. leg. cuius capitis inſcriptionem
Labittus Eſ. Ind. Leg. Pand. c. VI. O. 4. p. I18. in Mie-
ling. Iurispr. reſt. corrigendum putat: lIauolenus libro ter-
tio ex Poſterioribus Labeonis: propterea, quod nuſpiam
Proculi liber talis memoretur. Quam quidem ego cau-
ſam non eſſe idoneam puto. Multa enim nomina libro-
rum mutanda eſſent, ſi haec ratio valeret.

§. XVI.

lisdem temporibus fuiſſe videtur vnsEiIvs

FEROXN g), ad quem Caſſius notauit ).

g) Librum V ſeii decimum laudat VIpianus in Collat. Leg.
Mr. er Rom. XI, 7.
b) L. 10. §. 5. D. quib. mod. vſusfr. Grotius in vit. ICior.
II, 4. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 43. p. 429. exiſti-
mant, Vrſeium Ferocem notaſſe potius ad Caſſium. Sed

refellimntur a Maſeouio V. C. de Sect. p. 88. Quid ſit

notare ad aliquem, vel apud aliguem, docent A. Augu-
ſtin. Emend. 1I, 6. B. Branchu Diſſ. ad Ial. Paull. I, I. in
Obſ. Vol. I. p. 151.

§. XVII.
c. CASsivs LoNGINVS, qui, e Sabini di-

ſc iplina profectus, auctoritate ſua ſcholae Sa-
binia-

binian⸗
ſini
Conla
no V.
Sarcir
Soript
Notas

(M 9

¹) D
9) 1
W.
9I.
VI,
Laci

Cio

hern
Toc
hert.
5.

t Ner.
nomen

et M-

tdeciſtaht

eeiglem

nis in L.
tionem
in Mi-
llroter⸗
nuſpiarn
eg0 eall⸗
mnalibro⸗

VDSEIVS
. .
Vlur. Ley.
Uit. IWor.

9 eriſti⸗
ſuam. dec

(id ſt /

bini⸗ Gi⸗
ole e-

binia⸗

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 407

binianae nomen fecit Calſtanorumi), ſeueril-
ſimi vir ingenii, et multae libertatis ):
Conſul ſub Tiberio fuit cum Quartino L) an-
no V. DCCLXXXIII. relegatus a Nerone in
Sardiniam m), reuocatus a Veſpaſiano n).
Scripſit libros X. aut plures Iuris Ciuilis 0),
Notas ad Vitellium p), et ad Vrſeium lero-
cem 9).
¹) Plin. ep. VII, 24.
*) Tac. A. XIII, 41. 48. XIV, 23. V. Lioſ. ad Tac. A.
XVI, 7. Maſtou. V. C. de Sect. II, 2.
9) L. 2. 9. vlt. D. de Or. Iur. quem arguit Lipſ. ad Tac] A.
VI, 15. Conſulemque cum Quartino non hunc, ſed
Laucium Caſſium fuiſſe ſtatuit. Pomponium defendit.
Cuiac. ad L. 2. D. de Or. Iur. Mercer. ad Tac. I. e. v. Ru-
pertus et Reineſ. in Epiſt. p. 140. 160. 199. et Ryckius ad
Tac. I. c. de Conſulis autem Quartini nomine v. Ru-
pert. ad Pompon. p. 343. Tillemont. Hiſt. Iinp. Rom T. I.
P. I. p. 573. Maſcou. V. C. de Sect. II, 2, I.

m) Tac. A. XVI, 7, 9.
2) L. 2. §. vlt. D. de Or. Iur. [Vitam breuiter expoſuit

Jo. Strauch. progr.]
6°) L. 70. pr. D. de Vſufr.
9) L. 7. §. 27. D. de inſtruct. et inſtrum. ef. Menagii
Amoen. Iur. Ciu. c. 43. p. 477.
) v. ad 9. pracced.

§5. XVIII.

Eorundem temporum ſunt, ſed obſcurio-
res, ATILICINVS, Proculo aequalis 7), eius-
demque diſciplinae *), et CASsIVS LONGI-
NVs alter ).

ry) L. 7. D. de pact, dotal.
5⁵) v. Maſcou. V. C. de Sect. V. I.

2) L. 2. §. vlt. D. de Or. Iur.
Cc 4 §. XXK.

408 Lib. II. Cap. I. De luriprudentia nous
§K. XIX.

M. CoCGCEIVSNERVA, ſuperioris Ner-
uae filius, Neruae Imperatoris pater, Proculi-
asnus, Neronis tempore Conſul deſignatus,
magna apud eum gratia floruit ). Adole-
ſcens XVII. annorum de iure reſponſitauit æ),
h. e. frequenter ac diligenter reſpondit. Scri-
pſit de Vſucapionibus ).
2) Tac. A. XV, 72. .

X) L. 7. §. 3. D. de poſtul cf. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c.

2. Bynkershoeck. Obſ. IV, 18. tamen, etſi non ſatis iuſta
de cauſa, videtur dubitare, an non reſponfitare minus ſit
r& reſpondere.

„) L. 47. D. de acq. vel. am. poſ-. Ceterum de vita eius

cf. Abasueri V. C. Diſſ. de Nerua Imp.
§. X§.

Eiudem aetatis ſunt c. AMINIVS REBI-
LVS, peritia Legum clarus 2z), et DOMI-
TIVS AFER, ICtus et orator ſuo tempore
celeberrimus a), qui ſcripſit libros II. de te-
ſtibus b), valde laudatos.
2⁸) TIac. A. XIII, 30.
4) Plin. ep. VIII, 198. Tac. A. XIV, 19. Hieronym. in

Cbron. MMLX.
*) Quinétil. Inſt. Or. IV, 7. VI, 4.

§. XXI.

Iam proficiſcimur ad ICtos temporibus
Veſpaſianorum inclitos. Primus eſt corivs
sANNVS c), Coſ. a. V. DCCCII. 2) Re-
nouatum

dout

vidett
liun
1d ecd

) E
ſubt
M/
4) 1
*) H
non
56
Men

b.
Duee

oblc

Pane.
ſus .
doc

51
cor
,
dee
9) V.

7

pre
min

8 Ner⸗
roebli⸗
gnats,
Adole-
auit9),
. Icri⸗

lur. (ig.t.
ſatis iuſta
minus ſit

e ita eins

1101.
po.
einpore
I. de te-

er 4). In

porbus
ColIVS
Re.
vouatum

ab Augußto vsque ad Hadrianum. 409

noustum propter eum nomen οnianorum
videtur e½). Scripſit de Edidto Aedilium Curu-
lium f), quem librum paſſim I[Cti in Digeſtis
ad edictum Aedilium laudare videntur.

6*) Eum potius Caeciliun dici oportere, Pomponiumque
ſubtracda vna ſyllaba nomen Coelium extuliſſe, cenſet
Maſcon. de Scct. II, 3. I. p. 4I. quod vix putem.
d) Iac. Hiſt. I, 77.
e) Heinecc. Hiſt. Iur. I, 206. *) ab hoc demum ortum
nomen Sabinianorum ſtatuit.
fF) Geil. N. A. IV, g. cf. VII, 4. (Eterum de hoc ICto v.
Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 22.

§. XXII.

P. IVVENTIVS CELSVS, Pater, qui in
Dueennii Veri Coſ. g) conſilio fuit: cetera
obſcurus, etſi interdum eius mentio fit in
Pandectis. Ceterum quoties ſimpliciter Cel-
ſus laudatur, Celſum filium intelligunt viri
docti h).
g) L. 29. D. de legat. II. Valde ſolliciti ſunt viri docti de
conſule Ducennio Vero, qui ſine dubio ſuffectus fuit. v.
Wieling. Iurispr. reſtit. p. 194. Heinecc. Hiſt. Iur. I, 241.
Sed non eſt tanti.
*) v. A. Auguſtin. de nomin. propr. Pandg. aliique: quamuis
probabilius fit, Patrem intelligi, vbi non adiecte no-
mine filii laudatur.
§. XXIII.
PEGASVS ½) ſub Veſpaſiano Conful *½)
fuit ſuffectus, cum Puſione, quo tempore
SCtum Pegaſianum, ab eo adpellatum, factum
eſt, poſt Praefectus Vrbi ). Ab eo Procu-
Cc S lianos

410 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia noua

lianos nomen tuliſſe Pegaſtanorum, putant eo,
quod Scholiaſtes luuenalis dicit: Hinc At Pe-
gaſianum ius, quod Iureconſultus fuerat. Sed
hanc quidem vim iſta verba non habent. Vi-
dentur potius ad libros [Cti pertinere: eo-
dem modo, quo lIus Aeclianum, Ius TFlauianum.
Nili forte quis ad SCtum Pegaſianum referre
malit, cum inprimis Grotius m) iſta verba ſic
ediderit: Hinc eſt Pegaſßanum Senatusconſul-
tum. Ceterum huius ICti in Pandecte, quam-
uis ſaepe mentio fiat, nullum tamen frag⸗
mentum extat.

¹) Hoc nomen a Pegaſo, liburnae, quam pater trierar-
chus habuerat, paraſemo, accepit. boliaſt. Iu-
venal. Sat. IV. ef. de ICto hoc Meneag. Amoen. Iur.

c. 77.
x) §. 5. L. de fdeic. bered. ſed, quo anno, incertum eſt, v.

Brencmann. Epiſt. de Conſul. p. 609.
) L. 2. 6. vlt. D. de Or. iur. apud Iuuenal. Sat. IV, 76. villi-
cus vrbi dicitur. de quo v. Drakenborch. Diſſ. de Praef.

Vrb. P
„) Grot. Flor. Sarſ- ad Ius Iuſtin. ad §. 5. Inſt. de fid.

ber.

5. XXIV.

Eiusdem aetatis eſſe putantur FVFDIVS ),
qui ſcripſit libros Quaeſtionum o): PLAVTIVS,
ad quem Neratius, Iauolenus, aliique, Notas
ſceripſerunt †g]): ocrAVENVS, cui ſaepe te-
Rimonium defertur in Pandecte a [Otis 9);

vaALERIVS SEVERVS, Cuius ſcripta laudantur
a Iuliano r).

n) v. Cuiac.

1) V. 0
) quor
ck. 1.
iuc he

] 3) v.
4 V.

) L.
WC—
lasal
ment

(ien

dub
cllsys
Conlo

fü 0
fauide

rAtion

libros

fun/

eius r
ni da

cantu

Eius.

lo.
1) Li

trierar⸗
lak. Iu.
gen. Iur.

m elt, 7.

75. ili⸗
Pruf.

ec .

DIVS ),
aVIIVS,
Notas

pe te.

s )

Idantur

7. (uiae.

ab Auguſto vsque dd Hadrianum. AIt

2) v. Cuiac. Obſ. I, 9. cf. Grot. de Vit. ICtor. II, 4.
⁰*) quorum ſecundus memoratur L. 5. D. de aur. arg. mund.
cf. L. 2.. D. de manumiſſ. vind. L. 20. D. de reb. auct.
iud. poſſ.
„) v. MWieling. Iuriepr. Reſtit.
9) v. Grot. de Vit. ICror. II, 5. .
r) L. 30. D. de negor. geſt. Coniectura eſt Grorii de Vir.
ICtr. II, 5. hune eundem eſſe, ad quem Plinius epiſto-
las aliquot ſeripſit. Sed nominis ſimilitudinem argu-
mentum fallax eſſe, demonſtrat Menag. Amoen. Iur.
Cin. c. 72.
Sub Nerua et Traiano floruit r. IVVENTIVS
ckISvs, filius, Praetor Anno V. DCCCLIV.
Conſul II. an. V. DCCCLXXXII, Chri-
ſti CXXIX, ſub Hadriano. Proculianus
fuiſſe putatur : quamquam ſaepe ſectae ſuae
rationes deſeruit. Scripſit libros Epiſtolarum?),
libros Quaeftionum u), Commentarios x), Dige-
ſtorum denique libros XXXIX ), Celebre
eius reſponſum eſt, Domitio cuidam Labeo-
ni datum 2), vnde quaeſtiones inſulſae vo-

cantur Domitianae.
5⁵) v. CQuiac. Obſ. VIII. 35. XXVII, 12. Maſcou. V. C.
de Sect. III, 7. p. 75. De hoc I[Cto Diſſ. ſcripfit Heinec-
eius. Vitam Celſorum, patris et filii, expoſuit etiam
Io. Strauch. progr.]
2) Librum XI. laudat Vlpianus in L. 3. D. de minor.
2) L. 1. D. de reb. cred. et alibi. Quae Quaeſtionum li-
brorum ratio fuerit, docent Cuias. ad Afric. Tract. I.
init. Bynkersboek. Erxerc. ad L. Lecta c. I. p. 7..
X) Liber ſéptimus laudatur L. . H. 6. D. de aur. arg.
mund.
„) v. Wieling. Iurispr. Reſtit. p. 24 Ex eo ſolo opere
fragmenta in Digeſtis funt.
2) L. 27.

41a Lib. IIl. Cap. I. De lurisprudentia nous
1) L. 27. D. qui teſtam. fac. poſſ. ef. Menagii Amoen. Iur.

Ciu. c. 27.
F. XXVI.
Aequalis fuit NERATIVS PRIScVS, Traiano
gratiſſimus ac familiariſſimus, quem etiam
aliquando ille ſucceſſorem relinquere deſti-
narit a). Conſul fuit, collega Annio Vero?),
poſtea etiam inter conſiliarios Hadriani c).
Edidit Regularum XV, Membranarum libros
VII. Reſponſorum libros tres d). Laudantur
etiam libri eius Epiſtolarum e), libri ex Plau-
tio P), liber de nuptiis g), et Notae ad Fulci-
nium h). Ceterum Proculianus fuit?).
4) Hartian. Hadr. c. 4. Vſus eſt Imperator his verbis:
Commendo tibi prouincias, ſi quid mibi fatale acciderit:
quorum verborum vim explicat Dodwell. Camba.
Prael XVI. p. 518.
*½) L. 6. D. ad L. Corn. de ſecar. incertus antem hie
Conſulatus eſt, ſuffectus haud dubie.
c) Wart. Hadr. c. 18.
) v. Ind. Florent. Pand. in Wieling. Iurispr. Reſtit. p.
LXXXV.
e) L. 72. 9. 5F. D. de inſtr. et inſtr. legat.
f, L. 5. D. de ſeru. praed. riſt.
2) Gell. N. A. IV, 4.
5) L. 42. de mort. cauſ. donat.

1) v. Maſcou. de Sect. III, 8. p. 76. LReſponſa eius inter-
pretatus eſt Cuiacius L. III. opp.]

§F. XXVII.
lisdem temporibus floruit PRISCVS IA-
voLENVS, Coelii Sabini auditor ½): qui ex
Praetura Syriae et Africae praepoſitus fuit ).
Diligenter de iure reſpondit, ſed interdum
dubiae

bine ſa
o
Puuti

beonis

1)I.

n) Pi
tur !
rum
intel
tracui
le, g
ro ir
biae
1) I.
lig.

qu

09.

Ei
nins
ICtn
Sbin

Decre

librun

cius.

44

hen. Jar.

Tüleno

etiamn

deſt.

Vero?),
tiani).
Nhrot
ndantur

Plu.

IEuli.
.

is verbis:
getiderit:

1. (umbi.

utetn hie

Nfr. )

eius intel

C IA.
gier
Sfait )).
uterdum
Jubiae

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 413

biae ſanitatis habitus eſt m). Scripſit ex Caſ-
ſio libros XV n), Epiſtolarum libros XIV, ad
Plautium libros V, Libros ex Poſterioribus La-
beonis, et Librorum Labeonis Epitomen 0).

*) L. 2. J. 47. D. de Or. Iur.
1) L. 5. D. de manum. vind.
m) Plin. ep. VI, 1I5. a quo crimine eum defendere cona-
tur lenichen Diſl. de Iauoleno Priſceo g. 12. p. 23. Sed pa-
rum acute. Diſerte enim Plinius id adfirmat, nec aliter
intelligi verba eius poſſunt: (v. ibi Geſner. V. C.) con-
tra cuius teſtimonium ratiunculis concortis dicere vel-
le, quid aliud eſt, quam litteris abuti et otio? Quaſi ve-
ro ius reſpondere non pofſit, qui idem interdum du-
biae ſanitatis eſſe videatur.
n) L. 2u. 9. 2. D. de adquir. vel amitt. poſ. etc. v. Eie-
ling. Iurispr. Reſtit. p. 48. ſq.
„%) quae duo ſcripta quomodo differant, docet Merill.
Ol/. V, 38.

F. XXVIII.
Eiusdem aetatis eſt r. ARISTO, quem Pli-

nius g) velut omni laude cumulatiſſimum
ICtum praedicat. Scripſit ad Caſtum g), aa

Sabinum r), ad Libros Poſteriorum Labeonis ⁵),

Decretorum Frontiniunorum t) librum. Laudat
librum eius de Furtis, ex Gellio a), Heinec-

cius. Sed perperam.

p) Pilin. ep. I, 21.
9) L. 7. §. 3. L. 77. D. de vſufr.
r) L. 6. D. de vuſ. er bab. L. 3. 9. 7. D. de pen. leg.
5) L. 77. O. vlt. de hered. inſt.
2) L. ult. D. de adquir. vel amitt. poſſ-. Quid Decreta Fron-
tiniana ſint, nemo adhuc pro certo definire potuit. De-
creta magiſtratus alicuius Frontini, forte Praetoris, fuiſſe
e⸗ neceſſe

41 Lil. I. Cup. I. De Iurisprudentia nouag

neceſſe eſt. Cel. Ritterus ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 212.
putat, eſſſe decreta M. Cornelii Frentonis, qui a. Chr. C.
cum FPraiano Coſ. fuit. Sed ipſum nomen nonnihil du- Hon
Pitationis mihi quidem adfert. al.
u) Gell. N. A. XI, 18. quo loco dicit, ſe de furtis ali. ztNV
d in libro Ariſtonis legiſſe. Id autem etiam potuit

h libro Poſteriorum Labeonis, vel alio quo, legere. obleu
FS.. xXXIX. A
MINVGIVSN ATALIS, ad quem Procon- u
fulem Traianus reſcripfit æ): Sabinianus: li. Mm
bros eius Iulianus Notis illuſtrauit ). u

X) L. 9. D. ae fer. Cuiac. Obſ. VII, cf. dicta in Tran. I.
iano p. I73. SðD
„*₰) Cuiac. 0S. X, 4.

LAELIVSFELIX, quem ad Hadriani vs- et
que aetatem vixiſſe conſtat z). Scripſit ad ont

—.

O Mucium a)h. D
2, I.: D. h pon: bered per. ii
) Orl. N XV, 27. V. Gee. Arnald. Var. Con' II e9. fiin
p. 400. Atque ex co- libro eſſe videtur, quod ex eius tatern

teſtimonio refertur in L. 3. D. ſi pars hered. per. de mu
liere Alexandrina, quinque liberos vno partu enixa. V
Quod exemplum referunt quoque Caius L. 7. D. de reb. commn
dub. Iulianus in L. 56. D. de ſolut. Phlegon. Trall. de Mi-
rabil. c. 29. Capitolin. in vit. Anton. Pii c. 9. Neque
tamen de eadem muliere, eodemque tempore, onmes Uenta
videntur tradere. cf. Rigalt. ad Tertull. de anim. c. 1y7. texine
Fabrott. Selict. Exerc. II. in Theſ. Ozzon. TI. III. Bynkers.
boek. Obj/. III, 8. C

ua G ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 4I5

Chr. C.
niildu. Horum temporum haud dubie ſunt etiam

ARRIANVS, qui de Interdictis ſcripſit b):
isd. sERVILIVSc), et VIVIANVS d) denique;

mpotnit . .
gen. obſcuri ceteroqui.
b5) L. n. D. de bered. petit.
4) L. 70. D. de iur. pairon. Ceterum Bynkersboek. Ohſ.
V, 23. p. 125. in L. laud. pro Seruilio reſcribendum pu-
ocotr. tat Ceruidium. Perperam mea quidem ſententia.
nus l⸗ Nam etſi hodie de Seruilio ICto nihil certi conſtat, non

tamen inde conſequens eſt, vt ſuo tempore non potu-
erit illuſtri loco ac mimero eſſe.

in Ne⸗ 4) L. 177. §. 4. D. commodati.
F. XXXII.

Atque hi ſunt ICti, quos quidem ab Augu-
ſto inde vsque ad Hadrianum illuſtratos con-
mi w. (ſtet. Ceterum cum ab Auguſti inde aetate Re-
t d ſponſa ICtorum, vt ſupra monuimus, magnae
in iudiciis auétoritatis fuerint, facile eſt ad in-
telligendum, plurima capita ex eorum reſpon-
„29. ſis in iurisprudentiam veniſſe, atque auctori-
la in tatem obtinuiſſe perpetuam, rebus iudicatis.
ee Vt vnum tantum exemplum, idque illuſtre,
e commemorem: Portio Legitima haud dubie,
AM. ex interpretatione Legis Falcidiae, a Ctis im-
„Nee uenta eſt, rerumque deinde perpetuo ſimili-
43 „ ter iudicatarum auctoritate certo conualuite).
I. Quare etiam quibusdam in locis Digeſtorum
et Codicis Legitima Portio vocatur Falci-

.

416 Lib. II. Cap. I. De lurispruldlentia noua

dia 1. ). Itaque egregie errant, qui Legitimam
Portionem ex aliqua Lege profectam autu-
mant.

e) v. Nhulting. ad Paull. Rec. Sent. III, 8, 3. in Iurisprud.
Anteiuſt. p. 381. cf. Ian. a Coſta ad pr. Inſt. de inoff.
teſtam. et ad c. Raynutius ⸗X. de teſtam. Iac. Gothofr.
Gomm. Cod. Theodoſ. ad L. 4. et 5. de enoff. teſtam. p. 20 4.
44. T. I. ed. Rizterz V. C. Ceterum de L.egitima Por-
ziane ſeripſerunt Chiffet ius, et Weſtenbergius.
P) L. 8. 5. 9. D. er L. 31. C. de inoff. zeſtam. et aliis locis.

SECTIO VII
De rebis iudicaotis

ſiue

Diſputatione fori.

. §. 1I.

s etiam temporibus, non dubium eſt,
quin multa iura rerum ſimiliter iudicata-
rum decretarumque auctoritas conſtitue-
rit, aut firmauerit. Quorſum enim lure-
conſulti res iudicatas, atque decreta et-
iam, tam diligenter collegerint, niſi ex iis
multa iuris capita extitiſſent? Labeo qui-
dem, vt ſupra videmus, ſcripſit libros Prae-
toris Vrhani, ac libros Praetoris Peregrini,
quos rerum iudicatarum exemplis maxime
repletos fuiſſe, proxime verum eſt a). Ari-
ſtonis Decreta Frontiniana quo alio conſilio
ſcripta eſſe potuerunt? Sed maxime tamen
ipſorum

iplorn

cognit

Qoritea

ſuetuc

4) V.

In
tione
bus,
quae.

ne,

rebus
Corit

I.

inpr

lu

64

Timam
atI.

uriprig.
e inß.
Gutbufr.
m.).704.

im Por-

loeis.

umn ell,
dicata-
hnltirue⸗
mn lure⸗
keta et⸗
ſi ex is
deo qui.
Os5 e-
egin,
Mawime
9. Ari
conſilio
e tumen
plorum

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 417

ipſorum Imperatorum, in iurisdictione er
cognitionibus reddita, decreta videntur au-
Goritatem ſequentibus praebuiſſe, et in con-
ſuetudinem abiiſſe.
a) v. Conrad. Parerg. h 1, 14. p. 29.

§. II.
In omnibus autem, quae quidem diſputa-
tione fori, hac aetate, conſtiterint, capiti-
bus, nullum illuſtrius eſt, Quarta Legitima,

quae, vt ſupra dixi, ICtorum interpretatio-

ne, ex rationibus Legis Falcidiae, inuenta,
rebus iudicatis, et vſu fori comprobata, au-
ctoritatem tenuit ſuam.

f f f

CAPVT II
DE
IVRISPRVDENTIA NOVA
HADRIANO VSGQVE AD CONSTANTINVM M.
SECTIO I
De Statu pu blico.
§. 1.

b HADHIANO Imperatore vt respublica
multis in rebus, ita et iurisprudentia,
inprimis Praetoria, formam accepit nouam,
ltaque iure ab eo nouum lurisprudentiae nouaéè

Dd caput

418. Lib. III. Cup. Il. De lurisprudentia noua

caput exordimur. Is Hadrianus, mortuo
Traiano, artibus Plotinae Auguſtae à), ad
imperium peruenit anno V. DCCCLXX, Chr.
CXVII, ab exercitu Antiochiae Imperator et
Auguſtus ſalutatus, cui Senatus deinde au-
ctoritatem addidit ſuum. Primum omnium
prouincias a Traiano ſubactas fere omnes,
inuidia, vt traditur, deſeruit, finemque im-
perii in oriente Euphratem rurſus ſtatuit: pa-
cis inprimis amantiſſimus. Volebat enim,
propter Virgilianas ?), quae conſulenti ei
olim exierant, ſortes, Numae Pompilii in
omnibus rebus quam ſimillimus videri c).
Quare etiam Legibus rempublicam et im-
perium condidit: ius honorarium, adſiduis
varietatibus mutationibusque ſingulorum
Praetorum magiſtratuumque obnoxium an-
tea, et eam ob cauſam incertum, vehemen-
terque impeditum, ipſamque adeo iurisdictio-
nem, compoſito per Iulianum ICtum Edi-
cto Perpetuo, ad certam perpetuamque for-
mulam redegit: vt ſuo loco tradetur. Prouin-
cias imperii Romani liberalitate egregia ſuble-
uauit, cum ipſas prouincias fere omnes per-
agraſſet, viſendi loca memorabilia, peregri-
nandique ſtudio d). Aduocatum, ſiue Patro-

nuim fiſci, qui, cum de fiſci commodis agere-
tur, eas cauſas apud magiſtratus et in iudiciis

oraret, inſtituit *½). Italiam, in quatuor pro-
uincias

A5H

vinciss
niſtron
vimn e
ſetg).
ſuishe
publi⸗
Ie v
Iniud
io,
ludict
modu
ſponc
luit,
Ceter
ſllio
Impe
fen
tuit
Legt
Pium

Adop

ac

ommn

vim

eco
ſesx
deris
dman
milit

Nu

Wortuo

4), ad
XChr.
lator et
nde l .

mmium
omnes,
gue inn.
it: pe⸗
enimn,
jenti ei
Pilü in
geri e).
et im
Adliduis
lorum
fum an-
hemen-
dicio⸗
um Edͦ-
gue ſor⸗
Prommn-⸗
ſubie
nes pol⸗
Petegt.
e Vur--

15 gete⸗.
iuchciis⸗

Vorpro.
uinclas

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 419

vincias diuiſam, Conſularibus regendam admi-
niſtrandamque dedit †). Senatus iudiciis eam
vim dedit, vt ab iis ad ſe prouocari non poſ-
ſet g). Equites Romanos ab Epiſtolis ac Libellis
ſuis habuit h). Officia Palatina et militaria, et
publica ad eam formulam redegit, in qua fe-

re vsque ad Conſtantinum M. perſtiterunt?).

In iudiciis priuatis id mutaſſe videtur, vt ele-
ctio, recuſatio, reiectioue iudicis ceſſaret £).
lIudicum ſumtus conſtituit, et ad antiquum
modum reduxit I). A lIureconſultis ius re-
ſpondendi non peti, ſed ab iis praeſtari vo-
luit, qui fiduciam ſtudiorum haberent m).
Ceterum ſemper aliquot IGtos in ſuo con-
ſilio habuit u): vnde exemplum ſequentes

Imperatores cepiſſe videntur. Rem milita-

rem diſciplinamque diligentiſſime conſti-
tuit o%): quae inſtituta deinde ſemper fere pro
Legibus valuerunt ?p). Adoptauit Antoninum
Pium, eique Marcum Antoninum et L. Verum
adoptandos dedit. Mortuus eſt e grauiſſimo

ac diturno morbo, membrorum prope

omnium dolore, quo ita excruciatus eſt, vt
vim doloris non ferens, ſaepe vim ſibi adfer-
re conatus ſit. Imperauit annos XX, men-
ſes X, dies XIX. Ceterum Princeps fuit lit-
teris omnibus perpolitus, ac litteratorum
amantiſſimus, modeſtus, liberalis, ciuilis; rei

militaris peritifſimus: in continenda tamen

D d 2 diſci-

420 Lib. IIl. Cap. II. De lurisprudentia noua

diſciplina ſeuerus, crudelitatis ſuſpicionem
atque crimen non ſatis vitauit: neque inui-
diae labem effugit. Ne

a) Spart. Hadr. c. 4. 5
b) Virg. Aen. VI, 800. 2
c) Viäcor. Schort. c. 14. conf. Dadwell. Cambd. Prael,
PII. p. 205. ſqq.
4) Wart. Hadr. c. Ia. q. et c. 77.
e) Spart. Hadr. c. 20. cf. Guther. de Oyf. Dom. Aug. III.
7. [Satmaſ. ad Spart h c.]
) Sart. Hadr. c. 22. cf. Gurbher. de Off. Dom. Aug. I, 44.
g) Wart. Hadr. c.
b) Hart. I. c.
i) Aur. Vict. in Hadr.
K*) L. 47. D. de iud.
1) Hare. Hadr. c. 2e. [v. tamen Salmaſium, qui emendan-
dum cenſet.]
m) L. 2. 9. 47. D. de Or. Iur.
n) Cyart. Hadr. c. 78.
0) Sart. Hadr. c. 10. Die Caſſ. Lib. LXVII. p. 792. Ve-
get. de Re Milit. , . et 27. [add. Salm. ad Spart. Hadr.

₰
„
.

c. 10. p. 83.]
p) Vegert. de Re Milir l. c. atque adeo creduntur libri Mau-
ricii arenav fere ex inſtitutis Lraiani, Hadrianique
compofiti eſſe. Hadriani „ταα tempore Anaſtaſii
Imp. Vrbicius edidit: v. Salmaſ. ad Sart. l. c.] Cete-
rum non improbabile eſt, morem ignis Auguſtis prae-
ferendi ſub eo inualuiſſe. Nam poſt eum ſub Antoninis
iam reperitur, nondum autem ante eum. cf. de Igne Au-

guſtis praelato, Mebenbachii Diſſ. in Diſſ. Academ.

§. II.
ANTONINVS PIVS, cognomen ſiue a
mirifica in Hadrianum pierate, ſiue a lenita-
te, adeptus 7), imperium ſuſcepit anno V.
DCCCLXXXXI, Chr. CXXXIIX. Summa
in

Ro.

meo t

fuit: .

litne
prrus
bello
Numa

Bo
LIVN
Chr.
adopt

Aque

piſſer

gam

temp
duob

Fitate

toniui
niis,

Gecdi

MR

onem

e laui.

g. Freel.

A. III.

44 ℳ

etmendan⸗

9. . N.
vort. Mar.

libri Man⸗
2Arianigue

e Auſtalti
1e.] Cete⸗
tu hre⸗
Antoninis

.aden.

n ſe 4
lenita.
ano V.
Summa
in

de lne A.

4

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 421

in eo temperantia, modeſtia, et continentia

fuit: imperatorium faſtigium ad ſummam ci-

ilitatem deduxit *): per totum fere Princi-
patus ſui tempus, pacatum ab omni externo
bello imperium tenuit: atque eam ob cauſam
Numae Regi ſimilis dictus eſt *). Imperauit
annos XXII, menſes VII, dies XXVI. In Di-
geſtis vocatur Diuus Pius t).

7) Capitolin. vit. Ant. Püi c. 2.
rv) Capitolin. c. G.
³) Capitolm. c. vlt.
2) Sunt, qui in Digeſtis nomine Hadriani interdum Anto-
ninum Pium intelligant: propterea quod hic ab Hadria-
no adoptatus nomen quoque eius geſſerit. Sed falſo. v.

Nordkerk. Obſ. c. V. p. 90. ſqq. et c. VI. p. 120. g.
§. III.

Eo mortuo imperium venit ad M. AvRE-
LIVM ANTONINVM, anno V. DCCCCXIV,
Chr. CLXI, iam viuo Hadriano ab Antonino
adoptatum, Caeſaremque creatum. Is ſimul-
atque a Senatu delatum ſibi imperium rece-
piſſet, fratrem adoptiuum L. v EEVM colle-
gam ſibi adſciuit, Auguſtumque dixit: eoque
tempore primum Romanum imperium a
duobus Auguſtis pari poteſtate, atque aucto-
ritate, adminiſtratum eſt. Atque hi ſunt, qui
in Digeſtis vocari ſolent Diui Fratres, vel An-
tonius et Verus Auguſti: diſſimillimis inge-
niis, ac moribus. Nam ille ſtudiis doctrinae
deditus, indeque Philoſophus cognominatus
Dd 3 ſum-

422 Lib. MI. Cap. II. De lurisprudentia noua

ſummo iure, iuſtitiam, temperantiam, fortitu-

dinem, atque clementiam omnibus ciuibus
. . . . *
probabat: huius contra libidinem, ac flagitig,

non multo poſt acceptum imperium erum-
pentia, omnes execrabantur: quo mortuo de-
mum Marci virtutes in clariſſimo lumine ad-
paruerunt. Ac huic Imperatori ea reipubli-
cae tempora contigerant, quibus egregias vir-

tutes demonſtrare poſſet, et exercere. Nam

non ſolum bellis grauiſſimis adpetitus, forti-
tudinem et conſtantiam; in anguſtiis aerarii,
bonitatem, atque clementiam: ſed etiam in
aduerſariis aduerſus eum coortis lenitatem
atque moderationem ſummam, veluti in Aui-
dio Caſſio, qui imperatoriam dignitatem in-
uaſerat, eiusque liberis; in conſtituendo de-
nique imperio, prudentiam egregrie probauit.
Id vnum reprehenditur, quod in ferendis filii
coMMODI moribus indulgentiſſimus fuit:
quem etiam viuus collegam imperii adſumſit:
vnde in Digeſtis conſtitutiones reperiuntur
ab D. Marco cum ſilio Commodo factae u). Ce-
terum huius Marci Imperatoris libri αρ⁰
aurer, ex interiori morum et philoſophiae
diſciplina ſcripti, etiamnum hodie ſuperſunt.
Mortuus eſt in Germania, cum annos XXIX,
dies XI, imperaſſet: filium heredem et ſucceſ-
ſorem reliquit: felicior, atque illuſtrior fu-

turus, ſi filium non reliquiſſet. In republi-
ca

Ha⸗

cA nihi

remn I11

caulasq
ſtiruit »
quamn
urilicx
tuit 2).

4) Jeep
Fel A
etiam
Einplie
tur:t in
di L. V
dem e
cdetl
nome
Prim
propr
habet,
Qus e
Coinn
eum
Mare
conke
tuere
eaab
tueri
tonſt
Adlil
ſerip
eſle
u1

6 ou ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 423

fortitu. ca nihil mutauit, praeterquam quod Praeto-
cidas rem Tutelarem, qui tutores in vrbe daret,
chhgt, Cauſasque tutelares cognoſceret, primus in-
nerm. ſtituit æ): ius autem magis vetus reſtituiſſe,
tnode. quam nouum feciſſe, traditur a Capitolino ).
Vine sd. è Iuridicos loco Conſularium in Italia conſti-
reionb. ruit 2).
egiis vir⸗
re. Nam u) Saepe in Digeſtis occurrit Diuus Marcus et Commodus,
ſhrti vel Antoninus er Commodus flius, reſcripſerunt. Sunt
s, oll. etiam loca, vbi Antoninus ſiue Marcus et Commodus,
5 gerurl, ſimpliciter non adiecto nomine felii, reſcripfiſie tradun-
etiamnin tur; in quibus locis, ſunt, qui putent, nomine Commo-
. di L. Verum intelligi oportere: quod aliis in locis ea
genitatem gem conſtitutio tribuatur Diuis fratribus, id eſt, Mar-
ti in Aui co et L. Vero: poſſe autem intelligi, quia Verus etiam
nomen Commodi habuiſſe legatur. Sed falſum id eſt.
tntem I. Primum enim L. Verus etſi antea Auguſtus ſi
B quam Auguſtus fieret,
jendo de⸗ proprie Commodus adpellatus eſt, idque nomen etiam,
probeit. habet, vbi omnia eius nomina coniunguntur: demon-
ſi ſtrari tamen non poteſt, eum poſtquam Imperator fa-
enas lu Gus eſſet, interdum fimpliciter vno nomine adpellari
mnus ſuit: Commodum. Quis vero concoquere poſſit, ſcriptores
r. eum ſimpliciter Commodum adpellaturos fuiſſe, cumm
Adumhi: ilenPli Ap uine,
. Marci filius id nomen praecipue haberet, facileque inde
periuman confuſio oriri poſſet. Denique non neéceſſe eſt, id ſta-
1e). Ce⸗ tuere: cuin eadem res et antea a Marco et Vero, et poſt-
4„ . ea ab eodem Marco et Commoda filio, reſeripta eſſe po-
ſbr, es tuerit. Quis enim neſcit, cum Reſcripta non de iure
Holophue conſtituendo aut nouo, ſed de conſtituto, edita fuerint
1 erſunt. ad libellos, vel relationes, ſaepenumero eandem Re-
NIX ſcriptorum plurium, diuerſis temporibus, ſententiem
1osNAla, eſſe deuiſſe? Ceterum conf. quae dixi in Ephemeridi-
herſucel. us jurid. quae inſcribuntur Critica, T. II. Vol. 1. p. 47.
Ktior ſu. et Vol. VI. p. F.

lntepubl⸗ ) §. 3. Inſt. de Atil. tutor. Capitolin. in Marc. c. 70. cf.

4²4 Lih. III. Cap. I. De lIurisprudentia noua

Ioſ. Caſtalio Var. Lect. VI, 4. [in Grut. Lamp. Crit.
TIi2. „
*) Capitolin. Marc. c. II.
2) Capitolin. ibid.

§. W.

coxuopvs, mortuo patre, ſolus impe-

rium adeptus anno V. DCCCCXXXIII, Chr.
CLXXX, Neroni, quam patri, ſiue potius
belluae, quam homini, ſimilior, in omni ge-
nere nequitiae, libidinis, auaritiae, crudelita-
tis denique, volutatus eſt. Vrbem Romam
coloniam Commodianam adpellare, atque in-
cendere voluit: ſed deterritus eſt a familiari-
bus a). Claſſem Africanam, ſi frumenta for-
te Alexandrina ceſſaſſent, fubſidio futuram,

inſtituit ?). Occiſus eſt, poſt imperium XII.

annorum, VIII. menſium, XIV. dierum.

a) Lamprid. c. 17.
b) ibid,

6. V.

Interfecto Commodo, ad imperatorium
faſtigium ſublatus eſt ab ipſis illius interfecto-
ribus PERTinax: qui patre libertino atque
inopi natus, induſtria, virtutibusque ſuis ad
ſummos quosque honoris gradus aſcenderat,
ac Praefecturam Vrbis tum adminiſtrabat, an-
nos amplius ſexaginta natus. Is cum licen-
tiam militum Praetorianorum coërcere, ac vi-

tia emendare inſtituiſſet, militibus inuiſus, ab

lisdem

He

jidem
trucide⸗
Vita et
leipub

(o

bot
Saluie
torian
petito
tabatv
benin
1dmo
dior
nequ
Perij
bus,
E, 0
bus
belce
ne ſu
4) 0
) (

d. C

impe.
Chr.
votius
nige⸗
delita-
omam
ne in⸗
Unti⸗
tn ſor⸗
turam,
AXII.

orium
tlecto⸗
tgue
ſuis ad
ngerat,
at, 40⸗

lice

ſs, 1b
jsdem

ab Hadriano vsque ad Conſtantinum M. 425

iisdem tertio imperii menſe, impetu facto,
trucidatus periit c). Princeps, ſi ex cetera
vita et talibus initiis aeſtimetur, vtiliſſimus
reipublicae futurus, ſi diutius imperaſſet.
c) Capitolin. vit. Pertin. c. i. Herodian. lib. II. F.

F. VI.

Poſt eum DIDIVS IVLIANVS, proauoe
Saluio luliano ICto ortus ), a militibus Prae-
torianis imperium, licitatione facta, com-
petitoribus ſuperatis, mercatus eſt. Pu-
tabatur conſcius ac particeps fuiſſe caedis
Pertinacis. Qua re cum Senatui ciuibusque
admodum inuiſus eſſet, militumque etiam
odium, pacto pretio non ſoluto, contraxiſſet,
neque praeterea vlla re adminiſtrationem im-
perii probaret cuiquam, deſtitutus ab omni-
bus, altero poſt acceptum principatum men-
ſe, occiſus eſt, Seuero Imperatore ab omni-
bus adpellato æ): cum praeterea etiam iam
Peſcennius Niger in Syria Imperatoris nomi-
ne ſuſcepto deſciuiſſet.
d) Capitelin. Iulian. init.
e) Capitolin. c. 9. Herodian. II, 12.

§. VII.
L. SEPTTMIVSSEVERVS, natione Afer,
Imperator factus anno V. DCCCCXLVI,
Chr. CXCIII, cum duos ſibi paratos graues

aduerſarios vidiſſet, PESCENNIVM NI⸗-
Dd S§ GRVM

426 Lib. II. Cap. II. De luriaprudentia noua

CLODIVMALBINVMin Britannia deſciſcen-
tem, illum vi et armis debellauit, alterum pri-
mo dolis et arte adgreſſus, cum Caeſarem et-
iam adpellaſſet, poſtea aperto Marte fupera-
uit. Natura ſeuerus et ſaeuus, vicktoria poti-
tus, tam crudeliter in aduerſarios ſuos par-
tiumque reliquias ſaeuiit, vt ſaeuitia cum for-
titudine videretur certare. Quapropter, mor-
tuo eo, Senatus de eo iudicauit, eum aut na-
ſci non debuiſſe, aut non mori, quod er ni-
mis crudelis, et nimis reipublicae vtilis fu-
iſſet ). Commodum in Diuos retulit, odio
Senatus g). Saluii luliani decreta, odio deceſ-
ſoris Didii Iuliani, iuſſit aboleri, nec obti-
nuit h). Primus rei priuatae Procurationem
inſtituit i). Alexandrinis ius buleutarum red-
didit ). Mortuus eſt Eboraci in Britannia,
aegritudine animi maxime, cum vallum per
XXXII. millia paſſuum a mari ad mare duxiſ-
ſet. Imperauit annos XVII, menſes VIII, di-
es NX. Princeps, ſi a crudelitate diſceſſeris,
reipublicae vtiliſſimus.
