Qui fruges ExCANTASIT.
Qui frugem aratro quaeſitam
furtim nox pauit ſecuitue,
ſuſpenſus Cereri necator:
Impubes Praetoris arbi-
tratu verberator, no-
xiamque decernito.
Qui pecu gNDO ALIENO IMEE-
scIT.

Qui AEDns aceruumue frumen-
ti ad ArDES poſitum dolo
ſciens incenſit, victus ver-
beratus igni necator;
Aſt ſi caſu, NOXIAM SAR-
crTO.
Si nec idoneus eſcit, le-
uius caſtigator.
Str OQVINIVRIAM ALTERI FA-
XIT, XXV. AERIS POENAE

ca: I.4. ad leg.

XII. Tab. cuius
pars prior huic
VII. Tab. re-
ſpondet.
* vt tab. 1. ₰
nolet arceram
ne ſternite.

Cai. 1. qui ae-
des 9. ff. de in-
cendio.
* vinctus.

SVNTO.

*

—

8 gua
dit¹

a

Rer

dan⸗

tir i

ere

in poſt reges exoctos vsque ad XII. Tab. 47

Paraphraſis.

Si quadrupes damnum dederit , dominus quadrupk-

le utg. die damni aeſtimationem offerto: vel ſi malit,

.Tnb ain quadrupedem ipſam noxae dato.
8prior hic 1
. Lab. re. .
nde. . Si per iniuriam damnum dederit: - = = At ſi caſu,
1 tab. 1. 4 I .

t arteran damnum ſoluito, praeſtato.
Leruit.
Qui frubctus alienos, alienamue ſegetem incanramen-
tir in alias terras tranſtulerit, pellexerit: vel ne

creſcerent obligauerit. .„ð

Qui frugem induſtrialem, aratro videlicet partam,
furtim nolctu pauerit immaturam, vel maturam
ſecuerit, Cereri ſacer, et deuotus ſuſpendio ne-
cator. Impubes tamen ſi id fecerit; arbitrio
Praetoris verberator ; damnumque datum in du-

plum ſarcito.
aiu. Lui pecus in alienam ſegetem, vel frugem immiſe-
49, F Eein⸗ rit paſcendi gratiu „ W
adio. .
vinckus.

Qui aedet aut aceruum ſrumendi iuxta domum po-
iitum ſciens prudeni dolo incenderit, vintctus ver-
beratus igni necator: ſ vero caſu id eſt, negli-
gentia, damnum datum ſarcito: aut ſi minus
idoneus ſit, leuiur caſtigator. V

Si quis iniuriam leuiorem, ſiue re, ſiue verbis alte-
ri fecerit, 25. aſibur mulrator.

a e e „⸗

De iniu⸗
riis.
1. leuio-
ribus.
2. atro-
eiori-
bus.
1. loco:
ſeu pu-
blicis.
2. re.

De fal-
ſo.
I. AXe-
7εας²
7 vραε
2. Pev-
doρ
Tuvlaρ.

De par-
ricidio.
1. homi-
nis cu-
juslibet.
2. Pa-
rentis.

De

Fraude.

1. ITu-
toris.
2. Pa-
troni.

PATRONVSI * CLIENTI FRAV-

48 Lil. I. Cap. II. De Iurisprudentia antiqua

81 Qyr PIPVLOCENTASIT CGAR-
MENVE CONDISIT, GWoD

rito. .
EO PAICIT, TALIO ESTO.
VI OS EX GeNITALI FVDIT,
LIBERO CCC. szRvO CL.
AERIS POENAE SVNTO.
Qvf SE sikITESTARIER LIERI-
PENSVE FVERITY, NI TESTI-
MONIVM FARIATVR, IM-
PROBVS INTESTABILISCOQVE-
§810.
Si falſum teſtimonium DpicASrT
ſaxo delcitor.
Si qui hominem liberum dolo
ſciens morti duit. ...
QvVr MALVM CARMEN INCANTA-
SrrT, MALVM VENENVM faxXit
duitue "ARICIPA ESTO.
Qyr PARENTEM NkCASTT, CA-
PVTY OBNVSITO, CvVLEOGVEY
inſutus in profluentem mer-
gitor.
Si tutor poro Maro gerat, vi-
tuperato * quandoque fini-
ta tutela eſcit, furtum du-
plione luito.

INFAMIAM FAXIF FLAGI-—
TIVMVE ALTERI fuſte fe-

QVI MEMBRVM RVPSITY, NI CVM

1

nenum 236. in

vel ſü patro=⸗

DpEM FAXIT, SACER ESTO.

ſmnus.

Cai. 1. qui ve-

Paraphraſis.

ℳ

Ni guit .
cium
alteri

di quit
r
aha
iuriad

Qui e⸗
centi

Liie
,
leto,
tor,

8 Iuit
leii
F uir
ita

lem
de
rit,
cl⸗

int

foer

tut
pyae
m,
ut

uigu

6.1. ni e⸗
num 270,1

l ſ hitro⸗
us⸗

D

pmupkrt

poſßt reges xaczos voque ad XAII. Ia. 49

Si quit publice aliquem diffamauerit, eique conui-
eium fecerit, vel carmen famoſum condiderit ad
alterius iniuriam, ſeu infamiam, fuſtibur feriatur.

Si qui alteri membrum aliquod ruperit, ni um eo
paciſci velit; membrum ei pariter rumpere, in-
iuria affecto ius ſto.

Qui dentem ex gingina excuſſerit libero bomini, tre-
centis aſſibus multator: qu ſeruo CL..

Qui alicui actui teſtis fuerit rogatur, vel libripens,

Ii poſtea teſtimonium ferre detrectet: infamis ha-
betor, neque eius teſtimonium deincepi admitti
tor, neue ipſi teſtimonium dicatur. .

Si quis falſum teſtimonium dixerit, Saxo Tarpeio

deiicitor. .

Si quir bominem liberum dolo ſciens oceiderit, ca-

pitalis eriminit reus eſto.
Item qui magico carmine, ſeu incantamentit alium
deſixerit: Item qui malum venenum fecerit dede-
ritue. Qui parentem necauerit, capite obuoluto,
colleo inſutus in aquam abiicitor.

Si tutor dolo malo tutelam gerat, ſuſpeltum eum

facere cuiuis liceto“ Si quid de rebui pupilli fura-
tus fuerit, cum finita fuerit tutela, duplum
praeſtato. Si quii quo tutior eſet a vi, et iniu-
ria, alterius ſeſe patrocinio commiſerit, patro-
nur autem eum fefellerit, execrabilis eſto.

Dd FTabula VIIl.

7

50 L. ib. I. Caup. II. pe Iuris Pradentic antiqua

1. De
jure pa-
rietis.

2. De
zurib.
ruſticor.
praedi-
orum.

r. De
jure fi-
nium.

2. De
jure poſ-
ſeſſio-
nNum.

Tabula VIII.

De lIuribus Praediorum.

AMEITVS PARIETIS SENTERTIVS
PES ESTO.

SopacEs, legem * quam vo-
lent, dum ne quid ex pu-
blica coRompant, ſibi fe-
runto.

de FINIVM ratione lex in-
certa, ad exemplum legis

— Atticae Solonis —

Intra V. P. aetern Auctoritas
eſto.

St IvRGANT adfines, finibus
regundis Praetor arbitros
tris a Dicito.

—- HORTVS —
—— HAEREDIVM ——
— TVGVRIVM —

Caii lib. 4. ad
leg XII. Tab.

cuius pars po-

ſterior huic
VIII. Tab.]re-
ſpondet.
* Cains 1. VIt.
ff. de collegiis.
Haec porro lex

freferri poſſet
ad tabulam

ſup. 7. de de-
lictis.

Sdc—

liter

ſput

uit

ddalen

dor⸗
ur

detin
⸗

Ktiri
r.

tigt

lib. 4. ad
II. Tab.
us pars o.
jor huic

l. Tab. 're-

ndet.
sius l. Vt.
ge collegiis.
e porro ler
erti poſſet
tabalam
7. de de⸗
.

poſt reges exackos veque ad XII. 7. b. 51

X

Par aphra ſis.

Inter vicinorum aedificia ad circumeundi facultatem
ſpatium vacuum duorum Pedum gt ſemi⸗ relin-
quitor. G

S

Sodaler, id eſt, collegiati (quorum certa fuerunt
corpora leges inter ſe ferre, liceto, quas volent,
dummodo publicii legibur contrariae non ſint.

patium quinqui pedum 4 quod vacuum inter duos

agros erat ad acceſſum, et circumductum aratri)
ucapere ius non eſto.

Si vicini de finibus diſceptent, decertent, Praetor
dirimendae controuerſiae tres arlitros dato.

7

5§2 Lib. I. Cap. II. De Iurisprudentia antiqud

3. De
lure
aqua-
Lum.

4. De
jure iti-
nerum.

pendet, XV. P. altius ſub-
lucator.

Si GLANS in EM caduca fſiet,
domino legere ius eſto.

SI AQν4 PLVVIA MANV NOCET,
Praetor arcendae aquae ar-
bitros tris a Dicito, No-

[via in poRedto VIII. P. IN

AMFRACTO XVI. P. lata eſto.
Sr vIA AMSEGETES iMunita
eſcit, qua volet, iumen-
tum agito.

Si arbor in vicini fundum im-

XAEGVE DoOMINO CaAVETOR.

* vel pactio-
nent.
Caias 1. VIr. ff.
finium regund.
Haec tria voca-
bula forte per-
tinent ad iun-
kam illam le-
gem de finium
ratione.

paraphraſis.

.

8 fru

dm

6 gu⸗
tor
xo.

Latitu/
dn

tigui

el palkio⸗
1.

l. Alt. f.

n fegund.

ctria voca-
forte per⸗
nt ad iun-
Nillam le-
de finium
one.

1

poſt reges exactos voque al XII. Tab. 53
Si arbor ex vicini fundo in viecinum impendeat „ ar-
borir illiur rami XV. pedibus altius circumci-
cidantur.

Si fructut e vieini arbore in vicini fundum cadat,
domino arboris legere fructum ius eſto.

Si aqua pluuia opere manufacto nocere poterit, Prae-

tor ad arcendam aquam, ne noceat, tres arbi-
tros dato?: damni infeæcti nomine caueto.

Latitudo viae, qua ſe recta porrigit, via VIII. pe-
Adum eſto- at vbi ſlexum eſt, ſedecim.

S

Si via ab iir, qui vicina praedia poſident, munita

non ſit, iumentum agere, 4u0 quis velit, ius

ſto.

D 3 Tabula IX.

5§4 Lib. I. Cap. II. De luricprudentia antiqua

1. De
aequa-
litate,
et iuris
aequita-
te.

2. De
capite
ciuis.

32. De
pace pu-
blica.

Tabula IXx.
De Iure Publico.

—

PRIVILEGIA NE INROGANTO.
NExoO soLVTO, FORTI SANATI
ſiremps ius eſto.
Si index arbiterue ire datus, ob
rem iudicandam pecuniam
a Cepſit, capital eſto.
E CAFPITE CIVIS NISI PER MA-
XIMVM COMITIATVM NE FE-
RVNTO.
QvAESTORES PARrCIDI, qui de
rebus capitalibus quaerant
a populo creantor.

Si quln vrbe coetus nocturnos

agitadit, capital eſto.
Si qui perdue Lem concitasit,
ciuemque perdueLi trans-
duit, capital eſto.

Caii lib. 5. ad
lIeg. XII. Tab.
cuius pars pri-
or huic IX. Ta-

debat.
Cic. de leg. lib.
III.
Pautll. in v. Sa-
nakes.
Gell. XX, 1.
L. 2. F. 16. et
36. D. de O. I.
Porc. Lazro
Decl. in Catil.

,„ L. 3. D. ad h.

L. Iul. mai.

Paraphraſis.

bulae reſpon-

l ſugil

Nxo ſl

et ei
iur iq⸗

Siudex
fecun

De vit.
Ii A

ludeer

§ Auir

8 guin

Fit,
Pite

lib. 5. 2d
VI. Tab.
8 pats pri.
nie N. Ta-
e teſpon-

.
de leg. lib.

6, in v. ⸗
5.
„W. 1.
4 5 16. et
D. de O.l.
. Latro
l. in Catil.
D. 44 l
ul, mai.

uaphraſs

Si iudex aut arbiter iure datus ob rem iudicandam,

poſt reges exactos vsque ad XI. Tab. 55

P araphra ſis.

In ſingulos homines leges iuraque ne feruntor.

Nexo ſoluto, item ei, qui in fide conſtanter manſit,
et ei qui ſunata veluti mente ad olbſequium redtt,
ius idem eſto. P

pecuniam acceperit, capite luito.

De vita, libertate, eiuitate, familia, adimenda ci-
ui Rom. populi indicium eſto centuriatis comitiir.

1

Iudices rerum capitalium a populo conſtituuntor.
Si quis in vrbe coitiones agitauerit, capite luito.
Si quir boſtem in pop. Rom. ſeu patrium concitaue-

rit, vel ciuem boſti tradiderit, prodiderit, ca-
pite punitor. ”JYUM

D 4 Tabula .

56 Lib. L. Cap. Il. De luriaprudentia antigua o
Tabula X.
De Iure Sacro.
4 Caii lib. 5. 34 Homine
. leg. XII. Tab.
2 cuius pars po- e 4
². Dbe — de IVREIVEANDO — fferior huic X.
zureiu⸗ † , Tab. reſpon-
rando. det. “ .
Cic. lib.l. de le- dumn
1. De fib. yob
jure ſe HoOMINEM MORTVM IN V—RBE pro iure remo-
. 7.
pulchro. NE SEPELITO, NE Vä VRITO. “
rum. . . Hneru
SvMPTVS Er LVCTVM A Dro ugi
RVMANIVM IVREMOVETO.
line,
Hoc PLvVsS NE FACITO. r.
RoevVM aAscIA NE POLITO. .
.
Tribus riciniis, et X. tribici- iuuu
nibus foris eFeRe ius eſto. G d⸗
MvLIERES GENAS NE RADVNTO: Madi,
NEVE LESVM FVNERIS ERGO
HABENTO.
HoMINI MORTVO OSA NE LE- Mne
GITO, GQvo Posr rVNVS Ffa- lu
cras, extra quam ſi be!ti
endoue hoſtico mortyVs lnz,
eſcit. n
Den
tun
SxERVILIS.

ntigs

lb. 5. 44

AII. Lab.

us pats po⸗
ior huic X.
b. reſpon⸗

lib.l. dele⸗
8
, iure reſto⸗
9.

Srevi.

poſt reges exactos voque ad II. Tol. 57

Paraphraſis.

Hominem mortuum in V- rhe bumare, vel vrere iu:
ne ſto.

Sumtuoſ, et magnifica uera c1 lamentabili
Pobigentar.

Funerum modur, qui nune definitur, Kinceyi .

neque eum cxccdere liceto.

Iliegna, e quibur rogur comlurondo cadaueri con-

ſruitur, dedolando ne leuigentur, ſed rudia, et
impolita rogo adbibentor: tribus vinculis purpu-
purae, nequé pluribus „componi, vel vri mor-
tuum ius eſto: X. tibicines ue plures ſuneri

adbibere ius Ao.

Mulieres ne genar vnguikus Alunmto, ſen faciem
carpunto.

Neque luguhrem ð 15 12 Merum in fueri
bus adbilente.

Ilomini mortuo e cadauere membrum ale od ne adi-

mito, ouius cauſa poſita funur, Jfunerisque im-

penſae de nouo iterentnr, niſij ſi quis in belio mor-
tuus ſit, vel Peregre.

D 5 Seruorum

58 Lib. I. Cap. II. De iurisprudentia antiqua
— ypuorun
SvRVILIVS VNCTVRA, OMNIS- eeom
GvE CIRCVMPOTATIO aufe-
ritor. òèòÿGòM untuſ
MvRRATA POTIO MORTVO NE mns
INDIIOR.
L N lung.
NE LoONGAE CORONAE, NEVE eue,
ACERAE PRAEFERVNTOR. pu⸗
. 7
QvI GORONAM PARIT IPSE PE-
PECVNIAVE EIVS, VIRTVTIS ui core
ERGO, ARGVITOR: * ET IP- x jd eſt bonera- Auiu
SI MORTVO PARENTIBVSQVE . mort,
Eivs DVM INTVS POSIIVS ouen,
EsCIT FORISVEFELRTVR, sS ur,
FRAVDE IMPOSITA SIET.
Vmi plura funera ne facito. Niuß
neue plures lectos ſternito. u.
NevE AVRVM ADITO: AsT sI Arnn
CVI AVRO DENTES VINCGTI “
ESCINT, IM CVM ILO SEPE-= S
LIRE VREVE SEz FRAVDESTO.
Rogum buſtumue noVum * Caius 1. 237. Nogum
propius IX. P. aedis alie- (. de V. S. nmni
nas, ſi dominus nolet,“ ne o.
adlcito.
Fori buſtiue aetern Audori- ſi
tas eſto. ve
Prearaphraſis.

ntigte

delt boverg⸗

Coius l. 237.
de V. 8.

Caprair

poſt reges alctos vsque ad WIl. TLab. 59

Seruorum cadauera ne vnguntor. In funeribus epu-

lae omnes probibentor.
Sumtuoſa adſperſio omnis in mortuum, et rogum
amouetor.

*
.

Ne longae coronae, vel longae coronarum ſerier,
neue? arae thuri adolendo, aliirue odoriburs, funeri
pra?cferuntor.

ui coronam meruerit in ludicris, ſiue ſerui eius
cquiue, in ſunere ob virtutem laudHator, ipſique
mortuo et eius parentibur, et quamdiu domi per
nouem dies collocutum eſt cadauer, et cum effer-
tur, coronam illam imponi ius eſto.
Vnius bominis cadaueri funus vnum fiat, et vnus le-
btus ſternitor.

Aurum a ſunere omnino remouetor:! excipitur au-
rum, quo dentes vinéti, id enim cum cadauere
ſepelire, aut vrere ius eſto.

Rogum vel ſepulcbrum deincepr aedibus alienir do-
mino inuito propius o. pedes admouere ius ne
eſto.

Veſtibulum ſepulebri, ſepulebrumue 7 noapere du

ne eſto.

Tabula X..

60 Lib. I. Cap. II. De Iurieprudentia antiqua
Fabula XNAl.
Supplement. V. prior. Tab.

Quat- (Qvoo POSTREMVM POPVLVS (Ei. 1.6. ad leg.

tae tab. iVSer XII. Tab. cuius
ſupple- IVOIT, ID IVS RATVM ESTO. pars prior huic
men- reſpondet.
tum. 9, ðů Caius 1. 258. in
Patrihus cum PLEBE *CONubl br. fr. de V. S.
ius nec eſto. DDiaonyſ. Hali-
Nr⸗ carn. in fin.I. 1 0 .
LZonaras tam. 2.
Quin-— — Caius 1.238.. 1.
tze tab. — - — ff. de V. 8.
ſupple-
mn ens — DPFrTESTATVM
rum. ſfſeu de sACRISs Därg-
SANDIS.
— —

Paraphraſis.

ſeno

luter
lun

—

gi⸗ poſt reges eactos vrque ad XII. Tab. 6

Paraphra ſis.

.
Poſteriore, populi leges prioribur potioret ſunto.
l.6. adleg. .
Tab. cuius
8prior huic
vondet.

,s1.239. in
ff. de V. 5.
angſ. Bali-
ein finl.. 1
eras tam. 2.
181.238.9.1

1

Inter Patricios, et Phsgot matrimonia ne contra:
huntur.

Tabula XII.
Gaphmſs

62 Lib. I. Cap. II. De lurisprudentid antiqua

Sextae
Tab.
ſupple-
menrt.

Septim.
Tabul.
ſupple-
ment.

Odcauae
Tabul.
Supple-
ment.
Nouae
Tabul.
Supple-
menr.
Decim.
Tabul.
Supple-
ment.

Supplem V. poſter. Tuk.

Tabula XII.

de PIGNORE

SI qui rem, de qua ſtlis ſiet,
in ſacrum dedicasit, du-
plione decidito.

SI vINDICIAM FALSAM TVLITY,
PRAETOR REI SIVE STLIIIS

ARRITROS TRIS DATO:

EO-

RVM AREITRIO FRVCTI DV-
PLIONE DECIDITO. .

SI SERVVS SCIENTE DOMINO
FVRBIVM FANXITY, NOXIAMVE
NOXIT, NOXAE DEDITO.

Caii lib. 6. ad
leg. XII. tab.
cuius pars po-
ſterior huic vl-
timae reſpon-
det.
Caius 1. 2 78. F.
2. ff. de V. S.
Chi. I. vlt. ff. de
litigioſis.
Caius l. 19. ff. de
vſuris et fruct.
Cai. 1.238. J. 3.
ff. de V. S.

Paraphraſis.

Rem, 4
iu e

Uis ſa

lef⸗
mal

Sſm
alite
4

1

tiua poſt reges exactos voigque 4d XII Jab. 63

Paraphraſis.

lb. 6. Al
AlI. tab. F .
zers ho⸗ Rem, de qua controuerſia eſt, in ſacrum dedicare ne
ior huie . ius eſto: qui dedicauerit, dupli poena multator.
ie reſpon⸗ RW
. 8
115 l1. 238. 5.
k. de V. 5.
.lylt. f. de .
gioſis.
uel.19,fl. e
nis et frutt,
1a 38,6. . . .
els. Mala ſide poſſeſſionem ſi quir nactur ſit, Praetor ei rei
de finienda tres arbitros dato, eorumque arbitrio

malae fidei poſſeſor fructus in duplum praeſtato.

Si ſeruut domino ſciente furtum fecerit, damnumu
aliter dederit, dominus eum pro deliölto, iniuria
vel damno dffecto dedito. ,E

LIBER I-

iphrißs H

64 Iäb. Il. Cap. I. De Jurisprudentia media
r e r E EEE
L LBER II

D E

IVRISPRVDENTIA
M E D I A

CAPVT I
De Statu pu blico.

F. 1.
H-' liber ea Romani populi tempora per-

ſequitur, quibus ad fummum poten-
tiae atque fortunae faſtigium ſenſim paulla-
timque exurgere, ac deinde rurſus labi retro
atque cadere, res republica coepit. Ac for-
tunam quidem in vtramque partem virtutes
atque vitia inclinarunt maxime, vel conuerte-
runt: quarum rerum momento, in omnibus
ſemper ciuitatibus, maximae inclinationes
conuerſionesque factae ſunt. Ac in Romana
quidem ciuitate, quamdiu adhuc paupertati
parſimoniaeque honos ſtetit, diſciplinae ſeue-
rae, vitae durae et incultae, ſine luxu, ſine de-
liciis, adſtricti ciues, virtutem in omnibus re-
bus factisque, cum priuatim, tum publice,
coluerunt: id quod non exempla ſolum rerum
geſtarum, ſed leges etiam declarant. Nec vlla
re

re mag
Vt, don
ſummea
rencis,

citate,
tes ſeni
Watior

captun
altem,
tes reg
ſugticis

IS, all

bus dil
us!
Neipt
Yerad
busgt
tisb)
kete,
Atnic.
belni)
Poken
de a
ea ſem

us ey
tumqu
AUIl.ta

ciorr⸗
un

mecia

. .
S

TIA

oraper⸗
Poten⸗
Paulie.
abi retro
Ac ſor.
Virtutes
onuerte-
omnubus
nationes
Rotmana

upertiil

ngeſene
ſine e⸗

nibus te.
Publie,
mrerum
1e

iuributque veque adl Cazſares. 65

re magis, quam virtute ac iuſtitia, factum eſt,
vt, domi optime conſtituta republica, foris
ſumma nominis ſui auctoritate, et in rebus ge-
rendis, propagandisque imperii finibus, feli-
citate, vterentur: conſtatque inter ipſos vete-
res ſcriptores, iuſtitiae magis ac virtutis exiſti-

matione, quam armorum vi, orbem terrarum

captum, imperio ſe Romano ſubmiſiſſe. Cum
autem, Iltaliam egreſſi, potentes atque opulen-
tes reges populosque debellaſſent; diuitiis A-
ſiaticis atque Macedonicis inuectis, ſimul lu-
Xxus, auaritia, ac cetera vitia immigrarunt, qui-
bus diſciplina corrupta, ſenſim paullatimque
ſtatus reipublicae a) labefactari, libertas deni-
que ipſa peſſum ire coepit, quod fore praedi-
xerat Polybius. Mutata enim diſciplina, mori-
busque mutatis, mutatur ſtatus ipſius ciuita-
tis ?). Optimus autem reipublicae ſtatus fuit is
fere, ipſo Cicerone auétore c), qui vsque ad
Africanum minorem, hoc eſt, vsque: ad finem
belli Macedonici, Punicique tertii, perſtitit.
Poſtea ſeditiones primum Gracchanae, dein-
de aliae, rempublicam conturbauere, quibus

ea ſemina ſparſa ſunt, vnde dominatus Sulla-

nus exiſteret: qui quamuis cito necatus eſſet,

tamquam inſignis ad deformitatem puer, e

XII. tabulis, paullo poſt multo tetrior ac foe-
dior renatus eſt, bellis ciuilibus, inter Pompe-
ium Caeſaremque, et Antonium Ocàαian um⸗-

gque,

66 Lib. I. Cap. l De Iurisprudentia media

que, geſtis. Nam Pompeiano quidem, Dictatu-
ra perpetua Caeſari data, hoc autem, primum
Triumuiratus, deinde Principatus, ſiue Mo-
narchia, rempublicam oppreſſit. Omnium au-
tem fere turbarum, ſeditionumque, ac poſtre-
mo conuerſionis, faces fuere tribuni plebis.
Nam hi poteſtatem ſuam, auxilii ferendi cau-
ſa conſtitutam, ſenſim nimium quantum inten-
derunt, cum plebem ipſam legibus ac rogatio-

nibus ſuis ad eam potentiam perduxiſſent, vw

omnia ſumma in eius vnius eſſent arbitrio.
Sed, antequam ipſam reipublicae formam de-
ſcribere adgredimur, quibus potiſſimum re-
bus plebis potentia creuerit, ſtrictim expo-
nNemus.
a) v. Salluſt. B. Cat. init.
*“) v. Cic. Leg. III, 4.
c) Cic. Leg. III, o. Itaque cum Cicero optimam remp.
ejus que leges in libris de republica, ac de Legibus deſeri-
bere vellet: illius potiſſimum ſtatus rationem habuit.
Atque vtinam eius libros de republica fuperſtites, aut ſal-
tem integros libros de Legibus, habercmus.

§. II.

Tribuni plebis etſi, vt ſupra tradidimus, le-
ge XII. tabularum lata, obtinuerant, vt iura
ſummis infimis aequarentur, tamen his non
contenti, patriciorum potentiae detractum,
plebis opibus adiicere, nouis legibus latis quo-
tidie tetenderunt; donec eo peruentum eſt,
vt penes plebem ſumma respublica eſſet. Per-
petuae

petun⸗
bis, 40
nebrie
bio, 4
magih
l, d
Titate
goibe
tande
demy
nübin
tubus
ur
B
turm
ytſ
corp⸗
certu
agrie
buse
pote
quer

91

3. V
416
VI
4
r

neio

Dichatn.
pritnum
iue No.
liuman.
poſtre.
Plebis.
ndi can.
minten-
1ogatio⸗

ſent, t

Arbitrio.
im de-
um 1e.
eNN⸗

lain remp.
us eleri⸗
n habait.
es, ault ſal.
4

mis, le⸗
vt jura
His non
tractum,
tis quo.
cuin elt
Et ber
petuas

iribusque veque ad Cabſares. 67

petuae erant contentiones Tribunorum ple-
bis, ac Patrum, de nexis, de aere alieno, foe-
nebrique malo, de legibus agrariis, de connu-

bio, de pôteſtate conſulari, de honoribus ac

magiſtratibus, ſacerdotiisque communican-
dis, de vi ac poteſtate plebiſcitorum, de aucto-
ritate Patrum, ac plurimis aliis eiusmodi. In
quibus omnibus, re diu multumque agitata,
tandem plebs ſuperior fuit. Nam primum qui-
dem peruicerunt, vt prouocatio eſſet, vt con-
nubium, Legibus XII. vetitum, plebi cum Pa-
tribus eſſet 1), vt honores ac ſacerdotia com-
municarentur e), vt plebis ſcita omnes Quiri-
tes tenerent †/), vt denique Patres in incer-
tum comitiorum euentum auctores fierent g),
vt ſacerdotia ſui beneficii eſſent h), vt nexus
corporum aboleretur?), vt foeneratores ad
certum modum vſurarum redigerentur ), vt
agri diuiderentur, et quae ſunt reliqua. E qui-
bus omnibus, plebis, atque adeo Tribunorum,
potentia in immenſum creuit 1), poſtremo-
que rempublicam perdidit m).

4d) Lege Canuleia, a. v. 309. Liu. Il, 1.

e) Quaeſtura quidem a. V. 333. Liu. IV, 43. Conſulatus,
a. V. 3 87. Lege Sextzia Licinia, Liu. VI. fin. Cenſura, as V.
416. Lege Publilia, Liu. V III, 12. Praetura a. V. 418. Liu.
VIII, F. Aedilitas a. V. 388. Liu. VII, 1. Pontifcatus et
Auguratus, àa. V. 454. Lege Ogulnia, Liu. X, 6. Decemui-
roius, Lege Sextia Licinia, Liu. I, 42. a. 387.

68 Lib. II. Cap. I. De lIurisprudentia media

F) Primum Lege Paleria, a. V. 305. Liu. III, F. deinde
Publilia, a. V. 415. Liu. VIII, 12. deni que Hortentia, a. V.
465. Gell. N. A. XV, 27.
g Lege Publilia, a. V. 415. Liu VIII, 12. Maenia, a. V.
467. Cic. Brur. C. 24.
à) Lege Domitia, a. 650. Cic. Agr. II, 7.
i¹) Lege Papiria Poetelia, a. 428. Liu. VIII, 28.
) Lege Duillia Maenia, a. 397. Liu. VII, k0. Lege alia
a. 426. Liu. EII, 27. Genucia, a. 413. Liu. VII, 42.
1) v. Pizb. Ann. a. V. 260.
m) v. Cic. Leg. III. g.

§. III.

lIam quib us magiſtratibus respublica fuerit
his temporibus commiſſa, videndum. Nam
magiſtratibus, iisque, qui praeſunt, haud du-
bie continetur respublica, et ex eorum com-
poſitione, ipſo Cicerone aucétore n), intelligi-
tur, quod cuiusque reipublicae genus ſit.

Summa respublica penes Conſules erat, quo-
rum poteſtas cum legibus de prouocatione oο)

alisque, tum nouis magiſtratibus inſtitutis,
ſenſim vehementer imminuta eſt. li tamen
bella gerebant, Senatum vocabant, ei, ceteris-
que, praeter tribunos, magiſtratibus, praee-
rant, Senatum conſulebant, ad populum fere-
bant de publicis negotiis, omnineque in rep.
imperium habebant p). Cenſores, cenſui agen-
do, moribus populi regendis 9), ſenatui"),
equeſtrique ordini ſupplendo, vectigalibus
locandis, locis aedificiisque publicis tuendis,
praeerant ₰). Eorum haec origo. Cum cen-
ſus

ſus pe
freque
ACtus!
etT.
NLiu
e tun
ſeiplir
tus E.

ue

us, P
et ves
bitrio
lege⸗
Vg
E
((

Imn

) 1.

mechia

deinde
n,4. V.

enin a. V.

Legt alis
IIl 41.

foerit
Nam
Id du-
CON
ntellig⸗
nus ſit.
1, quo:
jone)
ſtituris,
tathen
ceteris⸗
ptaee⸗
m ſere⸗
in lep.
niagen.
atui 1)
ggelbbus
encis,
Um cen·
ſus

iuribusque vequet ad Caeſares. 69

ſus per multos annos, Conſulibus bellorum
frequentium quaſi continuatione impeditis,
actus non eſſet; M. Geganio Macerino iterum
et T. Quintio Coſſ. t) Cenſura inſtituta eſt, res,
vt Liuius ait, a paruis initiis orta, quae dein-
de tanto incremento auéta eſt, vt morum di-
ſciplinaeque Rom. penes eam regimen, Sena-
tus Equitumque Centuriae, decoris dedeco-
risque diſcrimen, ſub ditione eius magiſtra-
tus, publicorum ius priuatorumque locorum,
et vectigalia populi Romani ſub nutu atque ar-
bitrio eſſent. Quinquennalis primum, deinde
Lege Aemilia a. V. CCCXXI. C. Iulio III. et L.
Virginio II. Coſſ. u) annua et ſemeſtris facta.
Ea quoque cum plebe communicata, a. V.

CCCCXVI X). Per legem Marciam ) ne-

mini bis eum capere magiſtratum licebat.

2) v. Cic. Leg. III, 5.
*%) Yalerüis, Liu. III, 5F. X, 9. quibus Lex Valeria, de qua
Liu. II, 7. diligentius ſancita, Lege Porcia, Liu. X, 5.
Cic. Verr. V, G. pro Rabir. c. 4. Sempronia Lege, Cic. I. c.
p) v. Polyh. VI, 10.
9) Inde Magiſtri morum. Eos autem, in quos propter
[morum dedecus animaduertebant, notis Cenſoriis adficie-
bant. Id eo magis neceſſarium, et vtile reipublicae
erat, quod nemo alias danmari punirique poterat, cui
accuſator deeſſet; et erimina impunita manebant.
r) ber Legem Ouiniam, ap. Feſt. de qua v. Drakenb. ad
Liu. XXXIX. 42.
3⁹) Liu. IV, §. Cic. Leg. III. cf. Pigh. Atm. ad a. V. 310.
14) Lin. H. §. B
u) Liu. IV, 24.
E 3 ) Lin.

70 Lib. II. Cap. De Iurisprudentia media

x) Liu. VIII, 1e2. Lege Publilia.
y) Val. Max. VI, 12.

§. IV.

Praetura primum inſtituta eſt eo tempore,
quo Conſulatus cum plebe communicabatur:
quod non aliter Patres concedebant 2), niſi
vnus magiſtratus e Patribus crearetur, qui, ab-
ſentibus Conſulibus, munera conſularia in vr-
be ſuſtineret, ac tamquam Collega Conſulum
eſſet, ceterum autem iurisdictionem in vrbe
exerceret. Praetor Vrbanus dictus eſt 4).
Paullo poſt tamen cum plebe communicatus
honos, vt ceteri magiſtratus omnes b). Eo-
dem, quo Praetura inſtituta, anno, etiam Aedi-
litas curulis ſolis Patribus data c), ludorum
habendorum cauſa, quos plebeii Aediles ede-
re negarant. Horum munera ac poteſtas, in
aedificiis, viis, locis publicis, tuendis maxime
verſabatur; iurisdictionem etiam aliquam ha-
buerunt. Dehinc Praetorum numerus auctus
eſt. Primum Peregrinus, ob frequentiam pe-
regrinorum in vrbe, vt inter peregrinos ius di-
ceret, poſt aliquot annos, auctore Pomponio
a. V. DX. vt viris doctis videtur proxime verum
eſſe, creatus 1). Adiecti duo alii a. V. DXXVI.
Sardinia et Sicilia, prouinciis factis, qui eas
regerent e): quibus duo rurſus ecceſſere alii,
Hiſpaniis duabus imperio Romano adiunctis,
a. V. DLVI. p); de quibus tametſi Lex Buebia, vt
alter-

Aternis
Antun
nuiſte.

quorun

1

darum

Drueto⸗
nerent
demn ir
exerce
cinspr
aauc
tores
Iins er
dſn

lis

mmpore,
abator:

2) niſl
ui, 1b.
A in-

nſulum

n rbe
elt 4)
nicatus
o.
Aedi.
dorum
es ele⸗
las, in
paximne
amn ha-
auckus
m pe-
ius
ponio
verumm
XXV..
qui ets
ſere li,
unctis,
ehit,t

AAcer

iuribusgite voque 94 cafmer. 71

alrernis annis duntaxat quatuor Praetores cre-

arentur g), ſanxit, non tamen videtur obti-
nuiſſe. Qaeſtoribus perpetuis conſtitutis,
quorum initium fecit Lex Calpurnia repetun-

darum a. V. DCV. inſtitutum eſt, vt omnes
Praetores, ſui magiſtratus anno, Romae ma-

nerent, Praetor Vrbanus ac Peregrinus qui-

dem iurisdictionis, ceteri autem quaeſtionum

exercendarum cauſa, finito anno, in prouin-
cias proficiſcerentur. A. V. DClI-XXII. L. Sul-
la, auctis quaeſtionibus perpetuis, duos Prae-
tores adiecit h), quo facto numerus octona-

rius expletus eſt, qui deinde, republica libe-
ra, ſemper manſit ).

2) Ea vera eſt cauſa, Liu. VII, init. bomponius in L. 2.
5. 27. de Or. Iur. tantum patriciorum praetextum memo-
rat, vt ſaepe facit, exemplo etiam aliorum ſeriptorum.
a) Liu. VI. En. VII, 1.
9) Liu. VIII, .
4c) Lin. VI. ſmm. VII, I. v. Pigl. Ann. ad a. V. 387.
4) Epit. Liu. XIX. L. 2. H. 29. D. de O. I.
e) Liu. Epit. XX.

P) T. 2. K. 2: D. de O. 1.

2) Liu. XL, 44. ibique Duker. V. C.
) L. 2. J. 32. O. de O. T.
¹) v. Lipſj. Excurſ. ad Tac. I, 14. et Pigb. Ann. ad
a. V. 387. =

§. V.

Iam ad minores magiſtratus proficiſcimur.
Quaeftores, cum duo fuiſſent, aucti primum
duobus adiectis, qui Conſules ad bella ſeque-
E 4 rentur;

72 Lib. Il. Cap. I. De lIurisprudentia media

rentur; a. V. CCCXXXIII O), Italia vniuerſa
ſubacta, quatuor aliis, qui quazſtorias prouin-
cias curarent ), denique a Sulla facti XX m),
a Ilulio Caeſare n) ad XL. Duo ad curam
aerarii [potiſſimum o%)] in vrbe manebant,
inde Vrbani dicuntur: ceteri prouincias ſor⸗
tiebantur, vt pecuniam rationesque publi-
cas potiſſimum tractarent. Tribuni plebis
hac aetate perfecerunt, vt omnia ſumma in
repuhlica poſſent. Cum ab initio ante Cu-
riam ſediſſent, nec niſi vocati introirent, con-
ſecuti ſunt, vt ſemper in Senatum venire p)
poſſent; deinde Lege Atinig ₰) cautum, vt
nemo, niſi Senator plebeius, tribunus fieret.
Denique etiam id ſibi adrogarunt, vt Senatum
vocarent, ad eumque referrent: vt adeo, cum
populum actionibus ſuis, quocumque vel-
lent, vocare poſſent, in Senatu quoque, in-
tercedendo, referendoque, non minus va-
lerent: eſſetque propemodum tribunicia
poteſtas totius reipublicae ſumma r). Aedi-
Uer plebiz autem, inſtitutis Curulibus, digni-
tatis, ac poteſtatis maximam partem ami-
ſerunt, ſeruatis tautum ignobilioribus mu-
neribus.
X) Liu. IV, 4;. Tac. A. XI, 22. ibique Erneſti] de Quac.
ſtoribus. v. LPigb. Ann, ad a. 488.
1) Epit. Liu. XV.
m) Tuc. A. XI, 22.

*) Dio Caſ. XLIII.
(0) quae-

) gin
uCr.,

1) kfe
Viros

) Vl.
1) Jull
Kulit
UII

laſt
Ueipobi
dam /
Trjum
ſue A.
ES
ſtipen
Tum (
Tiberi
eſt.

3) Vel
Pon
tor.
9lIin
) L.:
) Loe

1L.

Tc.
)Iie

dech
tempo

mnechie

mmiuerta
prouin⸗
Mn),
curat
nebant,
cias ſor⸗
Pobli⸗
jpeebis

Imma in

nte Cu-
, con-.
enire))
umm
ſetet.
enatum
eo, Cum
ue vel⸗

ue, IN

nus a⸗
bunicin
. Ad.
agni
mm am⸗
S ml⸗

ene:

0 dee⸗

iuribusque? veque ad Caeſares. 73

[o) quaedam tamen iudicia minora exercuiſſe docet 4Mton.
im Cx, diuin. in Verr. p. m. 35.]
„) Fffectum id l. egibus Valeriis et Horatiis, poſt Decem-
viros latis, ſtatuit Duker. V. C. ad Liu. III, 0.
9) Val. Max. II. 2. Gell. N. A. XIV, 1§.
7) Sulla, Lege Cornelia, maximam poteſtatis partem ſu-
ſtulit, Pompeius Lege tribunicia reſtituit. Cic. de Leg
III. v. Erneſt. Clau. Cic, Ind. Leg. b. v.

Inſtituti ſenſim paullatimque, qui minores
reipublicae partes obtinerent, minores qui-
dam alii magiſtratus, Triumuiri capitales ),
Triumuiri nocdturni t), Triumuiri monetales;
ſiue A. A. A. F. F. Tribuni aerarii, e ſolis ple-
beis lecti, per quos Quaeſtores aera h. e.
ſtipendia numerabant æ), Quaduoruiri via-
rum curandarum 7), Quinqueuiri cis et vls
Tiberim z)e quorum omnium incerta origo
eſt.
5*⁵) Val. Max. VIII, 4. cf. Lipſ. ad Tac. A. V, 9. Rupert, ad
Pomp. L. 2, §. 30. D. de O. J. de quibus Lex Papiria lauda-
tur Teſto voc. Sacramentum. [cf. Raeuard. Var. III, 18.]
?2) Liu. IX. vlt. Val. Max. VIII, 1.
u2) L. 2. . 30. D. de O. I. Cic. ad Diu. VII, 1.
*) Locus claſſicus de iis eſt ap. Plin. H. N. XXXIII, 2.

„) L. 2. §. 30. D. de O. I. ibique Rupert. cf. Lipſ, ad
Tac. A. III, 20. 4 D G.

*) Liu. XXXIX, 14. ibique Duker. L. 2. . 37. D. de O. I.
§. VII.
Sed praeter hos ordinarios magiſtratus,
temporibus reipublicae flagitantibus, ſubin-
ES de

74 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia media

de extra ordinem conſtituti, creatique alii
ſunt. Nam in rebus trepidis quidem Dicta-
torem, cuius originem ſupra expoſuimus,
Conſulum alter, cui aut voluntas collegae,
aut fors eam dederat facultatem, dicere ſo-
lebat: qui ſibi Magiſtrum equitum adſciſce-
bat %). Is ſine prouocatione primum cum
fuiſſet ?), deinde Lege Valeria, ſtatuunt, ef-
fectum eſſe, vt ei quoque cederet . Di-
Aatura denique, poſt Iulium Caeſarem Di-
ctatorem perpetuum, penitus ſublata eſt,
Lege Antonia d), propterea quod iam Sulla
Caeſarque ea poteſtate in perniciem reipu-
blicae abuſi eſſent. Praefectus UVrbi, Con-

ſulibus ab vrbe abſentibus, ac bello occupa-

tis, primum conſtituebatur, vt vrbi praeeſ-
ſet: creto deinde Praetore vrbano, feriarum
tantum Latinarum cauſa creabatur e). In-
terrex, cum auſpicia ad Patres redierant,
nullique erant magiſtratus patricii, a coëun-
tibus eam ob rem Patriciis, comitiorum
magiſtratibus creandis habendorum cauſa,
prodebatur ). Aliquando etiam, pro Con-
ſulibus, creati Tribuni militum conſulari po-
teſtate, ab a. V. CCCXg). Nam cum plebs
Conſulatum ſecum communicari poſtularet,
Patres autem eo honore cedere plebi nol-
lent, ea inita ratio a Patribus eſt, vt Tri-
buni iſti promiſcue e Patribus ac plebe
cre-

kearen.

Dictat
etiam
Perſin
Kum
. l.
9 Le
Ke;
Haud
Decen
4) (e.
do⸗
HLi.
HIie

1) Li
guod
verdlin
nonn
init
in l.
ſeypl
quod
tume

e ali
Dice-
mus,
egae
e ſo⸗
ciſce-
cum
t ef.

iorun
.
eraut,
Oéun⸗
lorumm
cauſ⸗,
Con-⸗
ri //.
Pebs
ularet,
no..
t Ir.
geebe
le⸗

iuribusque voque ad Cazſares. 75

crearentur. Numerus eorum variauit; nam
modo tres, modo quatuor, ſummmn ſex
fuere bh). Non tamen continuatus fuit hic
magiſtratus, ſed interpoſiti interdum Con-
ſules. Communicato denique Conſulatu
cum plebe, plane hi Tribuni creari deſie-
runt.

a) L. 2. §. 70. D. de O. I. cf. Ienſii diſſ. in Tere. Liter.
*) Inde, qui ſine prouocatione fuerint, Dictatores opri-
ma Lege dicétos tradit Leſt. voc. optima Eege quid ſit
Dictator optima Leg. v. I. Fr. Gr. ad Liu. IX, 34.] Verum
etiam poſt Valeriam ac Duilliam legem Dictatores ſem-
per ſine prouocatione fuiſſe, falſumque adeo eſſe Fe-
ſtum, e Liu. VIII, 33. docet Dater. V. C. ad Liu. IV, 13.
cf. lerſ. de Dictator. c. 9. in Ferc. Liter.

c) Lege enim Horatia cautum erat, ne quis magiſtratum
ISine preuogatione crearet. Liu. III, F. Sed es pertinuit
haud dubie ad ordinarios magiſtratus tautum, quales
Decemuiri fuerunt.
d) Cic. Phil. I, 2.
e) L. 2. C. 33. D. de O. I. v. Drakenborchii Diſſ. de Praefe-
6cto Vrbi, et Krebſii V. C. Comment.

F) Liu. III, S§. IV, S. ete. cf. Cic. pro Dom. c. 40.
g) Liu. IV, 6. 7.

b) Liu. V, init. octo tribunos militum a. V. 352. ponit,
quod etiam repetit VI,3 37. Pomponius autem in L. 2.
9. . D. de O. I. adeo viginti aliquando fuiſſe tradit. In-
serdum enim, inquit, viginti fuerunt, interdum plures,
nonnumquam pauciores. Sed Perinon. Animadu. Hiſt. c.'II.
init. oſtendit, Liuium ipſum erraſſe, cum aliis veteribus;
in L. 2. de O. J. autem librarios, cum ipſe Pomponius
ſcripſerit: interdum VI. fuerunt: in ceteris autem,
quod dicit Pomponius, interdum plures fuiſſe, ſecu-
tum eſſe errore alios errantes. Defendere Pemponii

in

76 Lib. II. Cap. l. De Iuriuprudentia media

in h. I. vulgatam lectionem conatur Sewech. ad Veger.
II, 7. male.

§. VII.

Interdum etiam Praefedus annonae, pro-
