46. de legat. II. L. vn. J. 5-9. C. de caduc. toll.
. X 2 CAbP.

340 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia noua

CAP. L. vel VI.
(Gothofr. XXX.
De caducis, ob heredis vel legatarii in-
capacitatem.

Giue caelibi, vel alteri cuiuis, plus, quam ex
H. L. licebit, relictum erit, et id caducum
eſto, populoque vindicator.

L. 64. D. ad L. Falc. L. 5a. et 5SS. de legat. II. L. 78. de
manumiſſ. L. 28. de LL. L. oo. de reb. auct. iud. poſſ.
L. 4. pro berede. L. . de Reg. Caton.

CAP. LI. vel VII.
(Gothofr. XXXI.)

De caducis, bb heredem vel legatarium ante
euentuim conditionis decedentem.
iue heres legatariusue poſt mortem teſta-
torum, ante euentum conditionis, defici-
at, hereditas legatumue caduca ſunto, popu-

loque deferuntor.
L. 73. de her. inſt. L. o. de cond. et dem. L. 310. de ſtat. lib.

CAP. LII. vel VIII.
(Gothofr. XXXI.)
De bonis ereptitiis.

Que hereditas, quodue legatum, tanquam

indigno erepta ereptumue erit, illa illud-
ue populo defertor. (Gothofr. &i velut indi-
gno bereditas legatumue ereptum erit, populo
vindicator.
L. 9. D. de his quae vt indign. L. vn. §. 12. C. de caduc. roll.
CAE.

DB.

tie)
gun

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 341

CAP. LIII. vel IX.
(Cothofr. XXXII.)

De bonis vacantibis.

Si ante aditam hereditatem, agnitumue lega-
tum, per damnationem, fiuendi modo,
vel per praeceptionem relictum, (Gotho⸗
fred. has ſpecies omittit) heres legatariusue de-
cedat, (Gothofr. addit: hereditas legatumue
ceu vacantia populo vindicantor. Iiem E) ſiue
heres legatariusue ius ſuum omittat repudi-
etue: hereditas legatumue, ceu vacantia, po-
pulo vindicantor, neue heredibus (Gotho-
fredus addit eorum) deferuntor.

L. 10. D. de opt. legat. L. 5o. de legat. II. L. I4. de ſuis er

legit. bered.

CAP. LIV. vel X.
(Gothofr. XXXIII.)
De fraudibus aduerſus H. L. commiſſis.
e quis in fraudem H. L. quo magis caduca
et ereptitia (Gothofredus omittit erepti-
tia) is, qui capere non poteſt, capiat, quid-
quam admittere velit.

L. 20. D. de vſ. et vſufr. leg. L. 37. et 3). de mort. cauſ. do-
nat. L. 82. de adqu. vei omirt. ber. L. 12. cauſ dat.
cauſ. non ſequut. L. 29. de liberat. leg. L. 29. de legat.
I. L. 6. ad I. Falc. L. 140. de V. S.

L 3

342 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua

CAP. LV. vel XI.
(Gothofr. XXXIV.)
De iure adereſcendi.

Ante apertas tabulas aditamque heredita-
tem, inter coniunctos heredes legatari-
osue, ius adcreſcendi in iis, quae caduca vel
in cauſa caduci ſunt, excepto vſufructu lega-
to, ne eſto. (Gothofr. Inter coniundlos heredes
legatoriosue ius adereſcendi ne eſto.
L. S80. et 8o. D. de legat. III. L. 17. de opt. leg. L. 58. de

legat. II. L. S. de adquir. vel. omitt. ber. L. 142. de V.
§. L. vn. §. 10. J. C. de cad. toll.

CAP. LVI. vel XII.
(Gothofr. omiſit.)

De transmiſſione legatorum.
Legatum pure aut in diem certum per vin-

dicationem relictum, poſt apertas tabu-

las; reliqua, non niſi agnita; conditionalia
denique, poſt conditionis euentum, ad he-
redes transmittuntor.

L. 56. et . D. de legat II. L. 24. quando dies leg. cen.
L. vn. J. . C. de caduc. toll.

CAbP. LVII. vel XIII.
(Gothofr. XXXV.)

De tacitis ſideicommiſis.

Si quis heres legatariusque in fraudem H. L. a

teſtatore tacite rogatus ſit, ei reſtituere,
qui

qipe
dolo
modat
prinat
L.2
4
ſe

S g.
ui

Partet
L.

ab Augaſto veque ad Hadrianum. 343

qui per H. L. capere prohibetur, isque ſciens,
dolo malo, tacitam fidem teſtatori adcom-
modauerit, hereditate legatoue ſibi relicto
priuator, eaque populo vindicantor.
L. 20. D. de legat. II. L. 0. de iur. et fact. ignor. D. 33.
de adquir. her. L. . de ademt. libert. L. y. de oper.
ſeru. L./o. de bis quae vt indign. erip. Lo. de legat. III.
CA P. LVIII. vel XIV.
(Gothofr. XXXVI.)

PDe praemiis delatorum.
Si quis incapaci relictum ad aerarium detule-
rit, et conuicerit, is praemii nomine -- -
partem bonorum conſequitor.
L. j. F. et 10. D. de iure fiſe.

CAP. LIV. vel XV.
(Gothofr. XXXVII.)

De oneribus Kſci.

aduca, non niſi deducto aero alieno, iis-
aue conditionibus, et oneribus, quibus
relicta erunt, populo adquiruntor. (Gotho-
fredus: Supra didtis tamen caſibus omnibus,
ona caduca, deducta aere alieno etc.)
L. 6. D. ad L. Fale. L. 61. de legat. II. L. Go. de cond.
ert dem. L. 27. de vſ. et uſufr. leg. L. 7. Ni cui plus
quam per. L. Falc.
Anno V. DCCLXIII, Chriſti X, M. Iu-

nio Silano, et C. Velleio Tutore, Coſſ. ſuf-
V 4 fectis,

344 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua

fectis4), Lex IVNIA vVvkLLEIA, teſtamen-
taria, rogata eſt t), de poſtumis heredibus
inſtituendis a); cuius duo capita extant.
*) v. Nordkerk. Disg. de Leg. Petron. c. 3. p. 92. Nq. eu-

ius rationes mihi potiores ſunt ſententia Khulringii

in Iurispr. Anteiusſt. p. 61ο. referentis eam ad imperi-
um Claudii.

2) de hac Lege ſcripſerunt Laelius Taurellus, cuius comm.
extat, A. Auguſtin. Emendat. adiecta, et in Otton. V. C.
Theſ. Iur. Ciu. TL. IV. et Car. Godofr. Winklerus V.
C. doctiſſima diſſertatione edita Lipſiae 1745.
*) L. Gallus 20. D. de lib. et poſt.

5. X.

lIam venimus ad LegesIVLIAS, ab Augu-
ſto rogatas, quae nullo anni argumento in-
ſigniuntur. Lex IVLIA, de vi publica, in
eos, qui poteſtate aliqua praediti ciuem Ro-
manum prouocantem necaſſent, vel alio ali-
quo ſupplicio adfeciſſent æ), poena deporta-
tionis vel vltimi ſupplicii propoſita: item
in eos, qui telis, armatisque hominibus vim
feciſſent ), maxime ad rem publicam con-
turbandam.

*) Paull. Sent. V, 26, 7. ibique S&cbulting. qui tamen con-

fundit cum Lege lIulia, Caeſaris Dictatoris, de vi er
mäaieftate, de qua ſupra.

„₰) Dig. ad. L. Iul. de vi publ.

J. XI.
Lex 1VLIA, de vi priuata, aduerſus priua-
tos, qui cum armis tum ſine armis, priuatae
rei cauſa, vim feciſſent, ſancita z). Multis
poſtea

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 345

men poſtea ſupplementis, per SCta, Conſtitutio-
dibus nes principium, interpretationemque ICto-
„. rum, non minus, quam illa de vi publica, au-
a. Cta eſt: tamen, pro more, nomen Legis Iu-
ii liae etiam acceſſiones retinent. Poena huius
. Legis fuit publicatio partis tertiae bonorum,
um. Cum omni honoris et exiſtimationis priua-
C tione coniunadta. Caput huius Legis fuiſſe
V. videtur etiam illud, quo vetabatur rerum vi
poſſeſſarum vſucapio ), male a plerisque ad
Legem luliam Caeſaris Dictatoris relatum.

Ingentem capitum numerum habuit “). Ce-

Ugi . . —
u terum valde difficile eſt, diſtinguere, quae
o in⸗ . .
ad Legem de vi publica, et ea, quae ad alte-
6l, II . . . .
3 ram de vi priuata, pertinuerint c).
0
290 v. tit. Dig. ad L. Iul. de vi priu. Ceterum monen-
10 Ar. dum hic eſt, quamquam ſaepe numero coniuncte dica-
Port. tur Lex lulia de vi publica et priuata, duplicem tamen
teln fuiſſe: intelligitur id eo, quod duobus diuerſis titulis
Digeſtorum de vtraque agitur.
im
un a) §. 2. Inſt. de vſucap.
n C0l. 2) Collat. Leg. Moſ. et Rom. IX, 2.
) &bulting. Iurispr. Anteiuſt. p. 522.
u R Lex IVLIA, maieſtatis d), de qua in Dige-
ſtis proprius eſt titulus, aduerſus eos, qui ma-
ieſtatem populi Romani imminuiſſent, vel
g. violaſſent, factis improbis. Sed poſtea haec
latie Lex Tiberii iuſſue), et exemplo, ad eos tradu-

Mlalie Cta eſt, qui non factis ſolum, ſed verbis etiam
dotaan 1 5 er

346 Lib. III. Cap. I. De lurisprudentia noua

et dictis, dignitatem ac maieſtatem Impera-
toris laeſiſſent: cum Lex de factis tantum
ſanxiſſer f). Inde tot crimina maieſtatis g).

4d) Quam plerique confundunt cum Lege lIulia de vi et
maieſtate, Cic. Phil. I, 9. a Caeſare Dictatore lata: cum
tamen illius primum aliud argumentum fuerit, et dein-
de ab Antonio poſt mortem Cae ſaris fere ſublata: haec
autem ſubſtiterit ſemper.
e) Suet. Tib. c. 58. Lac. An. I, 72.
F) Tac.! c. v. Schulting. ad Paull. Sent. V, 29, 6. Nord-
kerk. Obſ. c. 9. p. 170. ſqj. Gronou. ad Tac. I. c.
g) v. quae dixi in Liaiano p. 27. ſad. De hac Lege ſcri⸗
pſerunt Fr. Balduinus in Comm. de Legibus, et N. H.
Gundlingius in Singularibus ad Leg. Iuliam Maieſtatis.
[it. Albericus Geurilie, Hanov. 1607. 8.]
XIII.
Leges 1VLIAE, iudiciariae, ſiue iudicionum,
duae ſunt, altera iudiciorum publicorum, pri-
uatorum altera b), quarum mentio in Pande-
Gte:). In vtraque formam iudiciorum, qua-
litatem, aetatem, numerumque iudicum, et
tempus iudicii habendi, conſtituit &: altera
autem etiam de Patronis quaedam cauit/).
*) Capita ex Digeſtis collegit Briſſon. Ant. Iur. Sel. IV,
7. ef. Grauin. Orig. Iur. Ciu. de Leg. et Ctis §. 99.
i) Gell. N. A. XIV, 2. cf. A. de cauſ. corr. eloq. 38. V.
Nordkerk. Disquiſ. de Leg. Perron. c. 2. p. 37. ſ.
x) confunduntur ab omnibus ecum Legibus Ialiis Iudi-
ciariis Caeſaris Dictatoris, de quibus eſt apud Cic. Phil.
1,8. Met. Caeſ. c. 40. Auguſtum autem iudiciarias tuliſſe,
intelligitur e Suer. Aug. c.32. et Macrob. I, 10. aliisque: in
quibus quamuis, promore nouarum legum, Iuliae Cae-
taris maxime repetitae fuerint, multa tamen etiam no-

ria capita extiterunt. In Pandecte autem has memora-
ri

ri ne
Gefin⸗

Gvatn
Anno
legi
rerep
„0
annis

)) 62

Ein
bitun
ether
Verlus
ſent;
theat

) §
6. 0

44

pert⸗
Nrum

le ti e

1 cuum
t dein⸗
: haec

Ny.

e ſeri⸗
tN.
lori.

,
. rI.
nde⸗
qa⸗
n er
Altera

)
9,.
,. K .
.
lid.
e Pui

gtuliſle,

iaeC⸗

tinn n.
memora.
i

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 347

ri neuiſſimas, vnusquisque intelligit. Sed certius res
definiri poteſt, ita, vt nullus dubitationi locus relin-
quatur. Quguſtus inſtituit, vt indiees a viceſimo aetatis
anno adlegerentur, id eſt, quinquennio maturius, quam
ſolehant, Suet. Aug. c. 32. Atqui nominatim id tribuitur
Legi Iuliae iudiciorum in L. 41. D. de recept. qui arbitr.
recep. [cf. Cuiac. Obſ. XX, 32. male igitur Cuiac. ad L.
7. C. qui aetat. ſé excuſ. p. m. 2/5. negat, minares XXV.
annis Lege Iulia ad mumus iundicandi admitti.

12) Gell. I. c. v. Wieling. Iurispr. reſtit. p. 389. T. I.
§. XIV.

Eiusdem Auguſti ſunt Lex IVLIA, de am-
bitu m), Lex IVLIA, de ſacrilegio, peculatu,

et de reſiduis n): et IVLIA, de annona 0), ad-

verſus eos, qui quid contra annonam feciſ-
ſent; Lex SENIA, de patriciis p). [tvLIA
theatralis *).]
in) Sueton. Aug. c. 34. Dio Caſ. Lib. LIV. p. 31. Dig.
b. Ceterum de ambitus Legibus conf. IIluſtriſſ. Comi-
tis Sarmatorii Commentat. de ambitu, Lipſ. 1744.
u) Suet. Aug. l. c. §. g. et 71. Inſt. de publ. indic.
*%) tit. Dig. de Leg. Iul. de annon.
p) Tac. A. XI, 2..
*) [Suet. Aug. c. 44.]

F. XvV.

Tulit idem IVLIAM, ſumtuariam 9)), qua
ſumtus coenarum feſtis profeſtisque diebus
coërcuit. Ad eundem Auguſtum refero Le-
gemIVLIAM, de ceſzone bonorum r). Ad ean-
dem Auguſti aetatem, non improbabili con-
jectura, Lex PETRONIA, de ſernis 5⁵), reuo-
catur a Nordkerkio ?): neque mihi impro-
babile

348 Lib. II. Cap. I. De lIuriaprudentia noua

habile videtur, Legem IVNIAM PETRO-
NIAM, de paribus iudicum ſententiis u), eſſe
ad eandem aetatem reuocandam, forteque ab
eodem Petronio profectam xæ). Cautum hac
fuit, vt, diſonantes pares indicum exiſterent
ſententiae, pro libertate pronuncidretur. Eius-
dem fere aetatis Lex MENSIA eſſe videtur ),
quae ex alterutro peregrino natum deterio-

ris conditionis parentem ſequi iuſſit 2).

4) Suet. Aug. c. 34. Gell. N. A. II, 24.
„) L. 4. C. qui bon. ced. Alciat. Parerg. I, 4.]
9) L. II. F. 2. D. ad L. Corn. de ſicar.

*) Nordkerk. V. C. Disquiſ. de Leg. Petron. c. 3. p. 99. ſa.
u) L. 24. D. de manum. cuius ſententiam egregie explica-

vVit Nordkerk. V. C. Disquiſ. de Leg. Petron. c. 4.

x) Nordkerk. V. C. L c. 35. nomen Legis Luniae Perro-
niae in L. 24. de manum. corruptum eſſe, et, quoniam
in libro Florentino ſeriptum inueniatur Lege Iania
Patronia, eam adpellatam Legem Iuliam Patronorum,
ſicque adeo ſcribendum, cenſet, vt nempe intelligatur
Legis Iuliae de iuditiis caput illud, quod de patronit
ſanxerit. Sed vt ei concedamus, Legem Iuliam Patro-

norum dici poſſe caput Legis de Patronis, qui ſciamus,
ſingula nomen Legum ipſarum tu-

et alias capita Legum

liſſe: tamen hoc quidem caput, cuiuscumque tandem
Legis ſit, Legem patronor um dici non poſſe, adſirmamus.

Non enim de patronis, ſed de iudicum ſententiis,

con⸗-

ſituit. Itaque potius dicendum, librarii Florentinè

errationem fuiſſe ab nomine Patroniae.

pertinet enim argumentum huius Legis ad Auguſti
conſilium, quo ciuitatem Romanam a peregrino ſangui-
ne incorruptam ſeruare, multisque difficultatibus eius
adeptionem impedire laborauit: v. Sues. Aug. c. 40.
Non abſurdum fuerit, credo, ſi quis contendat, legen-

dum Leæ Sentia; cum praeſertim Menſiae gentis apud
Roma-

100

TIO.
), eſſe
gueab
mn hee
Perent
„Eius⸗

tur ))
eterio⸗

1h. ſ.
eerplice⸗
0. 4.
jge Pero-
uoniam
te Iuni
tronorunt,
gtelligatur
e nurronit
am Putry⸗
niſelamm,
Plerum tu⸗
e tandem
Airmamus.
ntits, con⸗

Flotentini —

34 Augaſti
ino ſingli⸗
tatibus elis

ndat, ſegen⸗
genti ahu
Roma.

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 349

Romanos nullum occurrat veſtigium: proptereaque A.
Auguſtinus de Leg. b. l. dubitare videatur, vtrum potius
Meſſia dicenda ſit. Ceterum de hoc argumento in Lege
Aelia Sentia aliquid cautum fuiſſe, arbitratur Nora-

V. C. Obſ. C. VII. p. 2. ſcjqj.
2) Vtian. Fr. V. 8. conf. Cuiac. Obſ. XV, 13. et Nord-

kerk. V. C. l. c.
§. XVI.
Tiberii imperio factae ſunt haud dubie
LeXx IVNIANORBANA, et Lex VISELLIA.
Ac illa quidem lata a V. DCCLXXII, anno
Chr. XIX, a Coſſ. Iunio Silano, et C. Iunio
Norbano 4), cauitque, vt minus ſolenniter
manumiſſi Latinorum coloniariorum iure ha-
berentur b): vnde Latini luniani huiusmodi
libertini dicebantur. Altera autem rogata vi-
detur a L. Viſellio Varrone, qui anno V.
DCCLXXVII, anno Chr. XXIV, cum Ser.
Cornelio Cethego Conſul fuit c). Sanxit, vt
militia ius Quiritium acciperet Latinus, ſi inter
vigiles Romae ſex annis militauiſſet; inprimis-
que, vt ne libertini ea, quae ingenuorum eſ-
ſent, adrogare ſibi vellent ).
4) v. Iv. Guil. Hofmann. de L-g. Iul. de adult. c. V. p. 107.
qui refellit Nordkerkium Disquiſ. de Leg. Petron. p. 91.

ad liberam rempublicam referentem.
*) Vlpian. Fr. L, 10. Cai. Inſt. I, 1. 2.
c) v. Io. Godofr. Richteri Viri III. Dif. de Lege Viſelia
c. 2. Lipſ. 1736. quo refellitur Nordkerkii V. C. Dis-
quiſ. de Leg. Petron. c. g. p. 92. hanc Legem ad Augu-
ſti imperium referentis, opinio.
4) Vivian. Fr. III, 5. cf. omnino III. Richteri Diſſ. laud.
L. I. C. ad L. Viſell. Paull. Rec. Sent. , 25. 12. [cf. Fr.

Ramos

N

3 50 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia noua

Ramos del Manzano Comm. ad L. Iul. et. Pap. II, 1. p. 279.
T. V. Theſ. Meermann.]

§F. XVII.

Praeter has Leges, nullas alias, neque ſub
Tiberio, neque poſt eum, rogatas reperimus,
propterea, quod ille Comitia in Curiam trans-
tulit, ex eoque tempore omnia SCtis ſancita
ſunt. Quae ergo reperiuntur poſt id tem-
pus Leges adpellatae, illae nomine tantum Le-
ges, re autem vera SCta fuerunt: Legesque
adpellantur, quia SCta vim Legum habue-
runt, atque adeo vſurpandae vetuſtatis cauſa
eadem omnia in Curia obſeruata ſunt, quae
olim in campo Martio e): et poſt perfectum
SCtum, videtur in comitiis populi dicis cauſa
ad populum res lata eſſe Ff.) Itaque Legem
CLAVDIAM, de tutela mulierum, PETRO-
NIAM,Me abolitionibus, Legem Agrariam Ner-
vae, Legemque v ECTIBVLICIg), in nume-
rum SGtorum referimus, et in loco de SCtis
de iis exponemus.

e) v. Gronou. ad Tac. Hiſt. II, or. [vnde etiam legem

ferre de relatione dicitur ap. TLac. H. 1 V, 47.]
5 v. Wieling. Lect. Iur. Ciu. I, 3.
2g) Legem P'eſulaniam, de cane, de qua eſt apud Paull.
Sent. I, I5. I. hic plane non curamus, propterèa, quod

librorum ſcriptorum ea in Lege adpellanda magna eſt

varietas, nihilque de cea dici poteſft, niſi quod Paullus
de ea tradidit. v. Ssbulting. ad Paull. l. c.

SECTIO

5

tis l
mus.
ſingn
tusea
tie)
mitii
tia e
in C.
ſtae
tuie
tionen
cibis
CepS
mulg

ſet ne
ineb
Ctis
ſe,

) Di
rehen
Matus
Anim

1T

No

.P.279.

e ſub
denimos,
In tranſ .
8 ſancita
id tem⸗
ntumLe-
egesge
n haubue-
tis cauſa
Int, qoaes
erfectum
liciscauſu
ne Legem
PETRO-
rian Ner-
in bume⸗

cetiamm lyn

7

Opterta, ane
“ magne .

uod Panles

810710

ud Paull.

ab Auguſto vique ad Hadrianum. 351

SECT. III
De Senatusconſultis.

§. I.
Evoſti Legibus, ab Auguſto Tiberio-
que latis, ſequitur, vt de Senatusconſul-
tis ab Auguſto vsque ad Hadrianum trada-
mus: ac primo quidem vniuerſe, deinde de
ſingulis. Sub Auguſto quamuis de iure Sena-
tusconſulta facta ſint, de conſilio Maecena-
tisa), tamen manſit vetus ratio Leges in Co-
mitiis rogandi. Tiberius autem cum Comi-
tia e campo in curiam tranſtuliſſet ?“), Leges
in Comitiis, niſi forte dicis cauſa, rogari de-
ſitae e), et Senatusconſultis omne ius conſti-
tui coeptum, imualuitque mos ille, vt ad ora-
tionem d), vel ad Libellum, epiſtolamque Prin-
cipis, Senatus decerneret plerumque; Prin-
ceps autem SCta Edido e) ſuo populo pro-
mulgaret. Ac ſi forte Senatus aliquid cenſuis-
ſet, non ante SCtum ratum erat, quam volun-
tate Principis adprobatum eſſet ). Ceterum
SCtis actiones ciuiles improbari non potuiiſ-
ſe, ſtatuit Brencmannus g).
a) Dio Caſſ. Lib. LII. p. 435. qui ſuaſerat, in quibus
rebus per populum ſanciri nollet, de iis per decreta Se-

natus ſtatueret, propterea quod populus nihil tam aequo
animo ferret, quam Senatus decreta.

2) Tac. A. I, 15.

6⁶) Dubi⸗

352 Lib. II. Cap. I. De lurisprudentia noua

*) Dubitatio ex eo eſſe poteſt, quod, cum Tiberius ſta-
tim initiis imperii Comitia in curiam traduxiſſet, Le-
ges tamen adhuc ſub eius imperio duas, Iuniam Norba-
nam, et Viſelliam, reperimus: quae cauſa fuit Nordker-
xio V. C. in Diſquiſ. de Leg. Petron. c. 3. p. I1. ſ. has Leges
ad ſuperiora tempora, et illam quidem ad liberae rei-
ublicae, hanc ad Auguſti aetatem, reuocandi. Quae du-
bitatio ſic diſſolui poteſt, vt dicamus, T iberium, etſi
mutato iure comitiorum, tamen de his rebus ad popu-
lum ferri iuſſiſſe, in quibus ſciret, populum faeile ſuae
voluntati obſecundaturum eſſe: atque id fuiſſe ex arti-
bus dominationis, vt populum falleret, ſic minus ia-
Ruram iuris ſui ſenſurum, cum in leuibus negotiis
rogaretur; adſueſceretque ſenſim paullatimque damnis
ſuis. Quare etiam, vt ſupra diximus, peracta re iam in
Senatu, etiam ſub ſequentibus Principibus dicis cauſa ad
populum latum eſt. v. Iuc. A. XII, 25. et 20.

4) Inde factum eſt, vt Orationes Principum pro ipſis SCtis
onantur in Digeſtis. v. Scbubart. de Far. Iurispr. Rom.
Exc. III. p. 375. Cbriſt. Otto a Boeckelen Diſſ. de Orat.
Princip. Dodwell. Prael. Cambd. X. Talis orazio Clau-
dii, de ciuitate et iure Senatorum in vrbe dando, quam
exprimit Tac. A. XI, 24. hodie in tabula aenea extat Lug-
duni: quam primus edidit Lipfius ad Tac. A. Lib.
XI. Excurſ. A. deſcriptam poſtea et explicatam Iac.
Sponius dans la Recberche des Antiquités et curioſités
de la ville de Lyon c. VIII. p. 770. qq. Oratio au-
tem vel ab ipſo Principe habebatur, vel plerumque
a Quaeſtore Candidato recitabatur. v. I. 7. D. de of-.

Quaeſt. Tac. A. XVI, 27.
e) v. Burmann. de V. ectigal. Pop. Rom. c. VI. p. S. J7.

cf. quae dicta ſunt in Traiano p. 42.

F) TLac. A. XIII, 26. aliisque locis. Ceterum iam his
temporibus initium ſumſit mos Senatorum, adclamatio-
mibus ſententiam ſuam ſiue conſenſum Principi teſtifi-
candi: quod ſequenti aeuo, aucta ſeruitute, crebrius
factum eſt. Multa harum Adelamarionum, quae etiam
in

—

ln

nemu
DC.
Qum

que
oadt
000

ſulte
mili⸗

bular

500

1, N

facu
ni
horri

46

kius ſltlr.

let, be.

Nerba.
Wrdler.
asl⸗eges

rae rei⸗

Qe du.

um, etſi
adpopur⸗
kile ſuae
er artl⸗
ninus ia⸗
negotiis
damnis
re iam in
cauſaad

ſs Ctie
ſcr. Rom.
ge Orut.
nio Clan⸗
do, guam
ertatlug⸗
4. U.
tam Iu.
cyrioſrer
Mratio al⸗
lerumque

D leß.
5

miam hi⸗
gaclamatio
ipi teſi⸗
ebrius
e, leblin

lue ctian
in

ab Auguſto veque ad Haodrianum. 353

in acta Senatus referrentur, exempla ſunt in Eriprori-

dus FHiſtor. Auguſtae minoribus. v. Ferrar. de Adclama-

tionibus. [cf. Saliaſ. ad Capitolin. Auid. Caſſ. c. 43. p.

g) Brencmann. de Heuremat. Modeſtin. c. 3. p. 53. quod
non pute, cum SCta fint leges.

5. II.

Iam de ſingulis Senatusconſultis expo-
nemus. Primum ſub Auguſto anno V.
DCCXXXVII, C. Furnio, C. Silano Coſſ. fa-
ctum SCrv, quo Lex Cincia reducta eſt, qui-
que ob cauſam orandam quidpiam cepiſſet,
quadruplum reſtituere iuſſus h). Anno V.
DCCLXIII, Chriſti X, Coſſ. P. Cornelio Do-
labella, C. Iunio Silano :), factum Senatuscon-
ſultum'sILANIANVME), de quaeſtione de fa-
milia, propter necem domini l), ante upertas ta-
bulas teſtamenti habenda m): anno autem
DCCLXV, Chrifti XII, Coſſ. T. Statilio Tau-
ro, M. Aemilio Lepido, aliud in eandem rem
factum eſt SCrvu, vr quaeſtioni iſti quinquen-

nio praeſeriberetur, niſi plane quaereretur de

bparricidio n).

à²) Dio Caſß-. Lib. LIV. p. 532. cf. Brummer. de . Cinc.
c. 3. Cuiac. Obſ. VI, i9. tamen putat, nouam Legem
Iuliam fuiſſe.
1) v. Cuiac. Obſ. I, 78.
½X) ſub Auguſto demum inualuit conſuetudo Senatuscon-
ſulta a Conſulibus adpellandi, et quidem haud dubie ab
eo, qui relationem feciſſet. Nam in libera republica
eam rationem non inuenimus.
¹) id iam libera republica obtinuiſſe, intelligitur e ce
den è . .

*

354 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia noua

ad Diu. IV. 12. hic mos relatus, additumque nouum
hoc, vt ante apertas tabulas quaeſtio haberetur; qua
non habita ab herede, hereditas erepta in aerarium
redigeretur. conf. quae a nobis dicta ſunt in Traiano
p. 123. ſaj.
m) v. tit. Dig. de SCr. Silanian. cf. Tuc. A. XIV, 42.
2) L. 3. D. de &Cr. Silan.

§. III.

Tiberii imperio plura facta ſunt SCta. An-
no quidem Vrbis DCCLXVIII, Chriſti XV,

Coſſ. Druſo Caeſare er C. Norbano SENA-

TVSCONSVLTVM, de diſciplina ſpectaculo-
usn. 0).
) Tac. An. I, 77. ad q. I. v. Liphmus. Ex eo SCto eſt haud
dubie id, quod tradit ICtus in L. 28. §. 3. D. de poen.
§S. IV.
Anno Vrb. deinde DCCLXIX, Chriſti
XVI, Coſſl. T. Statilio Tauro, et L. Scribo-
nio Libone, factum eſt SCtum LBoNIANVM,
de falſo, quo poena Legis Corneliae, de falſo,
irrogatur ei, qui quid aliud, quam teſtamen-

tum, falſum, ſciens p), Kgnarit ſgnariue cu-

rarit ). Eodem etiam cautum fuiſſe viderur,
ne quis ſibi in teſtamento alieno legatum adſeri-
beret. [it. de mathematicis eiiciendis *).]
y) Hoc SCto primum additum fuiſſe videtur, vt, qui dolo
malo falſum ſignaſſet, Lege Cornelia teneretur, cum
ante et, qui ſine dolo ſignaſſent, tenerentur. Suer. Aug.
c. 32. cf. Traian. pag. II. ſj.
9) Sic Senatusconſulti verba exhibentur Coll. Leg. Maſ.
et Rom. VIII, 7. L.. 9.3. D. ad L. Corn. de falſ- conf. C-
inc

nio s
ua
Muust
fuiſe
dei
famd
terun
pubt
deee
7)1

guo
das
vel
inte

Mo

nOtim
tur; Jua
derürtum
Tuinno

XIV,.

4. An.
ſi,

Noculo⸗

DeRbeand

Doen

Chriſti
Seribo.

IANYM,

ge allo,

Pener.
rius Ae
jidetur,
1AAr.

gni b
tur, clu

—

NN

1 —

ab Augufto v'que ad Hadrianum. 355

c. Paraz. C. ad L. Corn. de fal-. P. Falr. Semeſtr. I, 21.
p. 743. Salmaſ, ad Ius Art. et Rom. c. 30. p. 677. Ceterum
Heineccius Hiſt. Iur. 1, 207. aliud in eandem rem SCtum;
IL.icinio V. et Tauro Coſſ. factum, cum hoc in vnumn
tenflauit, quod tamen diuerſum eſſe patet e Collat
Leg. Moſ. et. Rom. l. c. De 5Cro Liboniano eſt elegan-
tifſima et eruditiſſima Diſſertatio Io. Iac. Maſcouti;
Viri Illuſtris. ef. Markarti V. C. Diſſ. de bis; gui ſibi
adſöribunt in teſtamento.
*) Tac. II, 32. Ann. quod idem eſſe videtur ei, quod
eſt ap. Coll. Leg. Maſ.er R. XE: v. Lipſ. Exc.]
Anno V. DCCLXXII, Chriſti XIX, M. Iu⸗
nio Silano, et Norbano Coſſ. factum SCryvN
qua cautum, ne quaæſtum corpore faceret, cui
auus, aut pater, aut maritus, Eques Romanus
fuiſet y): in quo SCto et alia fuiſſe videntur
de iis, qui, quo minus Legibus tenerentur,
famoſi iudicii notam ſponte ſubirent 5½). Ce-
terum in foeminas ſtatutum, quibus accuſator
publicus deeſſet, vt propinqui, more maiorum,
de communi ſententia animaduerterent?).
r) Tac. A. II, F. v. Lipſ. ad b. l. Sueton. Tih. c. 5. Cauſaʒ
quod matronae, quo dignitate matronali, ad euitan-
das Legum poenas, exſoluerentur, licentiam ſtupri;
vel lenocinium apud Aediles profiteri coeperant, more
inter veteres recepto, qui ſatis poenarum aduerſum
impiudicas in ipſa profeſſione eredidiſſent:
5½) Suer: l. c.
2) Suer. l, c

F. VI.
An. V. DCCLXXIII, Chr. XX, M. Aurelio
Gotta, M. Meſſala Coſſ. SCrva factum eſt a)
Z. 2 vt3

356 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia noua

vt, B qui coierint ad occiſionem innocentum,
Lege Cornelia de falſis teneretur æ). Alio item
SCto cautum, ſi ſeruus reus poſtularetur,
eadem obſeruarentur, quae? ſi liber eſſet ).

*) Collar. Leg. Moſ. er Rom. FIII, 7.

g) Marcianus in L. . §. J. D. ad L. Corn. de faſſ. habet
ad obiigationem, qued explicat atque tuetur Bynkershoek.
Obſ. III, io. ſed reétius eſt occiſtonem apud Pariutorem
Legis Moſaicae er Rom. l. c. vid. quae dixi in Traiano
p. 12. Nam occiſionem, necem, vti occidere, iugulare, in-
zerficere, et ſimilia, de periculo capitis dicunt eleganter
antiqui auétores.

„*) L. 12. §. 3. D. accuſ. ef. Cuiac. Obſ. VI, 30.

6§. VII.

Anno Vrbis DCCLXXIV, Chriſti XXI,
Tiberio Aug. IV. et Druſo II. Coſſ. facta duo
SCrA ſunt: quorum vno cautum, ne decreta
tatrum ante diem decimum ad aerarium defer-
rentur 2z): idque vitae ſpatium damaatis pro-
pagaretur ₰): altero ius moremque aſylorum
Tiberius ſuſtulit b).
2) SCta enim vim ſuam capiebant ab eo tempore, quo
in aerarium delata: v. Lipſ. ad Tac. I. c.
4) Tac. A. III, 5. SWeton. Tib. c. 35. Dio Caſ. Lib. LVII.

p. 077. id ſpatium Gratianus deinde L. 20. C. de poen. in

XXX. dies propagauit. v. Lipſj. ad Tac. l. c. cf. Idſing.
Var. Iur. Ciu. c. 19.

⁶) Tac. A. III, 63. JSuet. Tib. c. 3. quorum diſſenſum
egregie componit Erneſti V. C. Excurſ. XII. ad Suet. Tib.
g. 37.

§. VIII.

Cal

An

Corn

Qum

Vmn

Vo
Tchtu.
4) 1

Cott
c.

A
fac

teſta
nice,
lura
tion⸗

tun;
tem

etur,

lubet
ertboet,
utoren
Truiono

lare, i.

eganter

XNI,
aduo
lecrete
life.
s pro⸗
lorum

dre, lo

.IVI

poen in.

—

H

ſenſum
ur. U.

VII.

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 357

§. VIII.

Anno V. DCCLXXVII, Chriſti XXIV,
Cornelio Cethego, Viſellio Varrone Coſſ. fa-
um SCrva, vt, quamquam inſontes magi-
ſtratus, et culpae alienae neſcii, prouincialibus
vxorum crimiibus, perinde quam ſuis, plecte-
rentur c).
e) Tac. A. IV, 20. L. 4. §. 2. D. de Ofj. Proconſ. vbi pro:

Cotta er M Galino Coſ-. legendum haud dubie ex Tacito
L. c. Cotta Meſſalino conſulente. cf. Cuiac. Objſ. VI, 30.

§. IX.

Anno Vrbis DCCLXXX, Chriſti XXVII,
Coſſ. M. Licinio Craſſo et L. Calpurnio 4),
factum SCrvV eſt, ad Legem Corneliam de
falſis, vt eius poenis teneretur, qu;- falſas
teſtationes faciendas, teſtamentaue e) falſa in-
uicem dicenda, aut conſignanda, dolo malo
curauerit f): item qui ob ſtruendam aduoca-
tionem teſtimoniaue pecuniam acceperit, pactus-
ne fuerit, ſocietatem coierit, aut aliquam de-
lationem interpoſuerit g).

4) Conſules in Coll. Leg. Meſ. et Rom. VIII, 7. eduntur
Licinius V et Taurus, quorum TLaurus ſuſtectus haud
dubie fuit: numeralis nota autem vitioſa eſt v. Schul-
ting. ad h. I.
e) legendum haud dubie eſt teſtimonia ex L. o. F. 3. D. ad
L. Corn. de falſ. a librario vicinia vocabuli teſtamentum
confuſum.
F) Coll. Leg. Moſ. er Rom. V III, 7. Hoc Heineccius Hiſt.

Iur. I, 207. ineuria, tamquam partem, retulit ad

D
“

Obſ. III. 18. inprimisque Kebulting. in Iurispr.
ſt. p. 703.

ante laudatos, i inprimisque hulting. p. 764.

K. X.

1

bus Geminis Coſſ. factum SENATVSCG

liae odficiatur?).

diſputant Intt. V. Kbulbing. I. c.

Ohſ. III, v. Schulting. luriipr. Anteinſt. b. 7G.
F. XI.

12227—2

Gos fuiſſe docet Neri/ Hyiſft. Conſul. T. XI. Theſ.

358 Lib. II. Cap. 1. De iurisprudentia noua

SCtum ꝗ. IV. recenſitum. Ceterum de hoc SCto eius-
que ſcriptura v. Cuiac. Parat. C ad L. Corn. de falſ. Sal-
maſ. ad Ius Att. et Rom. c. 30. p. 775. ſqa. Bynkershoek.

Ante-

9) Collat. Leg. Moſ. et Rom. l. c. cf. L. J. F. 7. et 20. D. ,
821. Corn. de falſ. Tribonianus autem videtur haec, a
F. IV. ad hanc vsque memorata, SCta, confudiſſe et
conflaniſſe. De verbis et re ipſa v. viros doctos paullo

Anno V. DCCLXXXII, Chr. NXIX, duo-

0 N-⸗

sVLTVM, vt, guis ob venundandum, vel de-
nudandum )2 non remittendumue 1eſtimo-
nium pecuniam acceperit, poene Legis Corne-

*) vitioſum hoc vocabulum quomodo corrigendum ſit,

9 Cellat. Leg. Moſ-er Rom. VIII, Z. cf. L. I. . 2. D. ad
L. Corn. de falſ. cf. Salmaſ. I. c. Herald. rer. iud. auct. I. ,6.
Grot. For. Harſ. ad L. vlt. C de concuſ. Binker boek.

Anno V. DCCLXXXIV, Chriſti XXXI,
Sulla et Trione Cofſſ. ſuffeclis *) Fcdum
S8SCTVM, ex ſententia Lentuli, ne Legatum
ſai is, id eſt, praeſi dem prouinciae, accu-

„ 1., 72. pr. D. de acenſut. Hos autem Coſſ. eo anno ſuſfe .

Ant.
Rom.

MNNXI
tellio⸗

Ron.
run
len .

An

xN
50Cr
7 Ctore⸗

fent, 6
rent n

Vi

in
8) K
b al

fied.

An

Lege
enj

nec

botur

) .
don.

kup

ee

04

10 eing.

N. .

lenhoek.
. At

et . D.
beec, 4
diſe et
Dspaulle

dno.

Mimo.
CNre.

ldum it
,D. ,

lertet.

dum

votu
CXNK.

molile⸗
c. Ant.
4 Ron.

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 359

Rom. p. 404. cf. H. Brencmanni Epiſt. de conſulibus quo-
rum in Pandectis ſit mentio, in Append. Faſtor, Almelo-
ven. p. ol.

5. XII.

Anno Vrbis DCCLXXXVI, Chriſti
XXXIII, Seru. Galba L. Sulla Cofſſ. factum
SCTV, de foenore, quo ſancitum, vr foene-
tateres duas patrimonii partes in ſolo l colloca-
rent, debitores totidem aeris alieni ſtatim ſolue-
rent m).

Solum dicitur ſimpliciter pro ſolo Italico. v. quae di-
xi in Iraiano p. 0.
m) Suet. Tib. c. 49. cf. Tac. A. VI. 77. Similes Leges
ab aliis etiam Imperatoribus factae. conf. Iac. Gotho-
fred. Comm. Cod. Tbeod, p. 44. L. II. ed. Ritteri V. C.

§. XlIII.
Anno Vrbis DCCLXXXVII, Chriſti
XXXIV, Coſſ. Paullo Fabio Perſico, L.. Vi-
tellio, factum SCtum PERSICIANVAMI 2), ad
Legem Papiam Poppacam, cautumquc, vt ſo-
xagenariorum, et quinquagenatat um nuptidé
nec eſſent, ac proindevir et vxor perpetuis coeli-
batus poenis tenerentur 0).
) ſic enim legendum eſſe docet Perizon. Diſ. de Leg. Vo-

con. p. F. pro vulgato nomine Pernicianum.
0%) Vipian. Fr. XVI, 3. cf. Suer. CGlaud. c. 23. vide Peri-
zon. Diſ. laud. Heineccius Comm. ad Leg. Iul. et Pap.
Popp. II, 3. 5. p. 159. et Zach. Richteri V. C. Diſſ. de
Leg. Iulia Micella, eiusque uſu podierno Lipſ. 1754. me
praeſide defenſa, p. 23.

24 §. XIV.

360 Lib. MI. Cap. I. De lIuris prudentia noua

SCrTvVM, de quaſß vſufruätu p), Tiberii
imp erio factum eſſe, probabile eſt, propterea,
quod Sabinus et Nerua de eo reſponderunt4),
cum Ciceronis aetate nondum eſſet vſusfru-
ctus earum rerum, quarum abuſus eſt r).

5) L. . I. 2. L. 8. de uſr. ear. rer. quae vſu. conſ.
9) L. 3. L. 5, §. 4. D. eod.

7) Cic. Top. c. 3. conf. Galuan. de Eſufr. c. 3. Noode. de
Vafr. l 0.
§. XV.
Caio Caligula imperante quae facta ſint Se-
natusconſulta, cum non reperiamus, progre-
dimur ad imperium Claudii, cuius auctoritate
plura facta ſunt. Primum trademus ea, quae
quo tempore facta, conſtat; deinde reliqua.
§F. XVI.
Anno primo Claudü, Vrbis DCCXCV,
Chriſti XLII, Claudio Aug. II, et C. Caecina
Largo Coſſ. factum SCtum LARGIANVM, vr
libri manumiſſoris, non nominatim exheredes
ſcripti, extraneis heredibus in bonis Latinorum
praeferrentur §).

³) L. vn. 9. vlt. (.. de Lat. lib. toll. v. Anton. Augtiſtin.
de SCris b. cf. Balduin. Iuſtinian. p. m. 273. J.

§. XVII.
A. V. DCCXCVIII, Chriſti NXLV, Vel-
leio Rufo et Oſtorio Scapula Coſſ. factum
SCrTVR, de adſignandis libertis 1).
L 2) L.

9) L.

hoek.
t.
Nede

Hocd
rv
aſᷣ von
) gu

le
emer
rm

(luuea

(LAyI

guo⸗
uom
roper

Qum

tia c.
rent,
reyt
nei⸗
huic
The
*):
der⸗

6

Wot. Ne

nte⸗
vogre.
oritnte
,qune
eligus.

XCV,
ecina
M, 1t
heredes
ntn

Ain
1

. Vel⸗
Hactum

„1

ab Auguſto voque ad Hadrianum. 361

2) L.n. pr. D. de adſien. libert. de Conſulibus v. Bynkers-
hoek. Obſ. III, 2. Brencmann. Epiſt. de Conſul. in Append.
Faſt. Almelouen. p. 607. et Reiz. V. C. ad Tbeophil. III,

8. P. 587.
§. XViII.
Anno V. DCCXCIV, Chriſti XL VI, Cn.
Hoſidio Geta et L. Vagellio Coſſ. ſuffectis,
SCrv factum, de aediſiciis negétiationis cau-
Jſa non diruendis u).

u) quod extat ap. Julium Capac. Hiſt. Neap. II, 9. Reinej.
Inſer. VII, 11. cf. de eo Reineſ. Epiſt. ad Rupert. 36. . 292
emendatius aliquanto edidit Gorius Inſer. p. 84. Cete-
rum plura in eandem ſententiam facta ſunt SCta, de
quibus v. Cuioc. Obſ. V, 26. Burmann. de Vectigal. c.
V. p. g. g4. Lde Back. Diſ-. ad L. 2. C. de acdif.

§. XIX.

Anno V. DCGC, Chriſti XLVII, Coſſ.
Claudio Aug. IV. et L. Vitellio, SCtum
cLAVDIANVM factum eſt, ad Legem Cinciam,
quo pecuniis ob cauſas orandas capiendis poſt-
ms modus, vsque ad dena ſeſtertia, quem egrelſ
repetundarum tenerentur X). Eodem anno fa-
ctum SCtum MACEDONIANVM, quo ſaeui-
tia creditorum coercita eſt, ne in mortem pa-
rentum pecunias filiifamiliarum foenori da-
rent y). Dicitur Macedonianum, a Macedo-
ne improbo foeneratore, qui cauſam dedit
huic SCto 2), non a flio familias, vtitcadit
Theophilus ).

x) Tac. A. XI, 7. qui cauſam mutationis huius addit. Li-
bera repub lica neceſſe erat, gratuitam clientibus operam
Z 5 praeſtare,

362 Lib. III. Cap. I. De lurisprudentia noua

praeſtare, quia is aditus ad gratiam et honores adedo.
Mutata republica, cum princeps honores largiretur,
nulla apud populum gratia eſſet, nullus patrocinii fru-
