ſint: id, quod factum eſt tum, cum Caeſari . X

Octauiano, nomine Principis, atque Augu- mun t
ſti, ſummum imperium delatum eſt: non
abs re eſſe duco, quo Auguſtea ſtatus pu- CI

blici ofdinatio intelligi melius poſſit, de con- dorum
uerſionibus rerum, antea exortis, pauca di tei
praemonere. Ac primum quidem ſtatum tone:
reipublicae mirum in modum concuſſerant mo (
Gracchanae, Druſianaeque, atque Apuleie Dompe
ſeditiones, et bella ciuilia, Sullanum, Ma- 16, an
rianum, atque Cinnanum, ita, vt L. Cor- am
nelius Sulla, deuictis aduerfariis, rogatio- rne
ne L. Valerii Flacci, interregis, Dictator per- Vinci
Petuus, conrra leges, crearetur. Qui quam- menſea
uis multas non inutiles Leges tulerit, quas (um!
maximam partem ſuis locis commemoraui-

rovin
mus, aut poſtea commemoraturi ſumus, Kn
Dictaturaque breui tempore poſt depoſita, flhtn
vempublicam legibus reddiderit: tamen cru- gihis
deliter exercenda victoria, atque inuenta itrn
Proſeriptione e), ſequentibus quaſi ſignum i,
ad audendum, atque euertendum ſtarum egrel
reipublicae, ſuſtulit. Eo enim exemplo- deo⸗
in tam perditis ciuium atque nobilium in- Peinn
primis moribus, intellectum eſt, facile eſſe, ke

per ambitionem atque porentiam rempubli- D
cam fubiugarre. Quod coeptum a C. lulio

4

1medig
in qui.
Rius iacta
n Cvelſari

eAugd .

eſt: non
kuus pu.
t de con-
8, Panci
mn ſtarum
cuſlerant
Aphleige
Um, Mx⸗
l. Cor-
rogerio⸗
Gutor her⸗
Viquam
it, quus
nemnorali-
li ſumus,
depoſtt,
encru⸗
e iauefta
gnum
Ktarum
exeinplo⸗
hilium in⸗

ſcile er eſſe, .

lemplbl
30 lulio

Ae,

iuribucque vsque ad Cazſarer. 121

Caeſare, perfectum eſt a C. Caeſare Octa-

uiano, qui poſtea Auguſtus appellarus eſt.

e) v. Nc. Kloeckofu Hiſtor. Iur. Rom. de bonis damnato-
rum c. 4.

§. XL.II.
C. Iulius Caeſar, cum ab ineunte aetate
dominationem in republica concupiuiſſet,
ei rei ſubſidia comparauit, primum ambi-

tione atque gratia populari, legibus in pri-

mo Confulatu latis, tum conſociata cum
Pompeio Craſſoque, potentiſſimis tum vi-
ris, amicitia x), qui Triumuiratus vulgo,

etſi male, dicirur, cum Pompeio etiam ad-
finitate, et denique imperio, in Gallia pro-

uincia, decennali, coaceruatisque ibi im-
menſis diuitiis, et maximo exercitu adiuncto.
Cum itaque, exacto decennio, finitoque in
prouincia imperio, ſoluta interea Pompeii
adfinitate, rupraque amicicia, abſens Con-
ſulatum petere inſtitueret, qua de cauſa le-
gibus ſolutus, ipſo adnuente Pompeio, ante
fuerat, idque optimates, atque ipſe Pompe-
ius, potentiae Caefaris infenſi, impedirent:
egreflus prouincia, traiecto Rubicone, Pom-
peio optimatibusque bellum intulit, Pom-
peium cum Senatu, Italia occupata, exce-
dere coëgit, ac deinde in Hiſpania eius le-
gatis exercituque victis, ipſum Pompeium
in Theſſalia in campis Pharſalicis fudit, et
HS fugauit.

122 Lib. II. Cap. I. De iuricpridentia meldia

fugauit. Perſecutus deinde belli ciuilis re-
liquias, Pompeio in Aegypto, iuſſu Ptole-
maei, interfecto, bello Alexandrino, Ponti-
co, Africano, ac denique Hiſpanienſi, victor
Romae triumphos magnificentiſſimos egit,
Dictaturaque perpetua, ad exemplum Sullae,
ſuſcepta, poteſtatem in republica ſummam
vnus tenuit, ac praenomen IEinperatoris, hac
vi et poteſtate, vt imperium etiam in vrbe
haberet, iusque imperatoris, ac vitae ne-
c'sque poteſtatem, quod antea nunquam
ſactum erat, cognomen Fatrie Patriae, con-
tinuum Conſulatum, Praefecturam morum,
tribunicium poteſtatem g) multosque et maio-
res humano faſtigio honores, recepit. De-
hinc ad ordinandum reipublicae ſtatum con-
uerſus eſt: de quo iam nunc eſt dicendum.

) Conuenerat autem nihil fieri in republ. debere,
quod displicuiſſet vlli e tribus. Suer. Cagj. c. 19.
g) Dion. Cac. lib. XLII. p. 126. et 136. Suer. Caeſe c.
76. ibique Cel. Erneſti.
Primum faſtos, licentia Pontificum turba-
tos, correxit, vt annus cum curſu ſolis con-
grueret ): deinde Senatum ſuppleuit, pa-
tricios adlegit, lege Caſta i); Praetorum,
Aedilium, Quaeſtorum, minorum etiam
magiſtratuum, numerum ampliauit ½). Nam
Praetores quidem primo X, deinde XIV, de-
nique

nique

Annona

rer N

giſtratm
huec,
Geique
gis ſbi
Comit
ercepti
Mumere
pulus,
uas e
W:.
miſt
Uium
oere
Poenas
leter

Menio

ilss re.
1Dtole.
Pooti-
vidor
s egit,
1dallae,
Uummarmn
rit, hac
in vtbe
itae ne⸗
Unduamn
t, r.
morun,
erwmo⸗
dt, De⸗-
um con⸗
endum.
9l. debere,

19.
er. Ce/.A.

tutbe⸗
lis on.
euit, Per
letorum,
m etiam
D. Nm
XI, de:
nique

iuribusque vsque ad Cazſares. 123

nique XVI )) creauit: Aediles Cereales, qui
annonam curarent, duos adiecit m): LQuage-
ſtores XL. fecit n). Quorum quidem ma-
giſtratuum augendorum Caeſari ratio fuit
haec, quo pluribus bellorum ciuilium fi-
deique ſuae praemia tribuere, eosque ma-
gis fibi adiungere, atque deuincire poſſet.
Comitia cum populo partitus eſt ita, vt,
exceptis confulatus peritoribus, ex omni
numero candidatorum pro parte dimidia po-
pulus, quos vellet, crearet, pro parte alte-

ra, quos ipſe commendaſſet. lIudices ad
duas decurias redegit, Senatorum, et Equi-

tum: Proſcriptorum liberos ad honores ad-
miſit o0. Vt exhauſtae vrbi frequentia ci-
uium ſuppeteret, legibus prouidit p), fumtus
coercuit, leges de iudicis publicis tulit,
poenasque facinorum auxit 4). Inde tot
Leges Iuliae.

b) Suet. Caeſ. c. 40. ef. I. F. Gronou. Obſ. II, 18.
1) Tac. A. XI, 25.
k) Suet. Caeſ/ c. 41.
1) Dion. Caſf. libr. XLII. XLIII. Ligſ- ad Tac. A4. L 14.
m) L. 2. §. 32. D. de O. I. —
2) Dion. Caſſ- Lib. XLIII.
0) Suet. Caeſ- c. 41.
p) Suet. Caeſ- c. 42.
) Suer. Caeſ- l. c.

§F. XLIV.
Praeterea aliquando Praefectos pro Prae-
toribus conſtituit, qui res vrbanas admini-
ſtrarent;

124 Lib. I. Cap. I. De Iurisprudentia media

miume

ſtrarent; magiſtratus in plures annos ordina-
opez ce

uit, praetoriis viris ornamenta conſularia

tribuit: ciuitate donatos et quosdam e ſe- tione
mibarbaris Gallorum in ſenatum recepit: junxer⸗
monetae, publicisque vectigalibus ſeruos pe- Parato
culiares praepoſuit ?). Qibus rebus, prae- Uins (
ter morem patrium factis, cum praeſertim Uubols
etiam dominatione abuſus eſtet vltimo teum- adleitn
pore, regiumque nomen adſumturus crede- Pppele
retur; conſpiratio in eum a fexaginta am- Celin
plius facta, principibus C. Caſſio, Marco- ) lun
que et Decimo Brutis, maturius ad effectum me⸗

perducta eſt *). Caeſus eft Idibus Martiis ſi
in curia Pompeia, a V. DCCIX. kun

tupan

*) Suet. Caeſ. c. 26.
4) Suer. Caeſ. c. 80. nate
g. XILV.
Eo extincto libertas reſtituta videbatur.
Sed aliter euenit, tum propterea, quod res A
publica illis moribus libera eſſe non pote- turs
rat ½), tum propter has duas cauſas. Nam (emmn
M. Antonio, tum Conſule, quem ſimul Dich
caedi oportuerat, haud ſane prudenti con- fictoe
ſlio, infeliciore euentu, relicto 2), magnas auns
dominationis primum reliquias, ac veluti confr
fauillas, tectas illas quidem diſſimulatione, disn
ſed deinde belli ciuilis faces, poſtremo do- ſe tult
minationis nouae flammas, habuerunt. Poeu

Ad haec optimates, Cicerone auctore, ni- aunm

, medi

Ordina-
nlolzria
me ſe⸗

receit :

ruospe.
1, ptae
geſertim
no tem.
gcrece⸗
üta am-
Marco⸗
ecdum
Martüs

gebatur.
nod les
n pote
NMm
mn ünul
nti con⸗
Wagnu
velutt
latione,
. o⸗
huerunt.
Ne, li.
Wlurm

iuribusque vsque ad Caeſares. 125

mium crediderunt C. Octauio, qui, quo ſibi
opes colligeret, conſilia ſua vultu ac ſimula-
tione tegens, optimatium partibus ſe ad-
junxerat: poſtea vero potentia, exercituque
parato, eos reliquit. Erat autem C. Octa-
uius Caeſaris ex ſorore nepos, teſtamenti
tabulis ab eo heres ſcriptus, et in familiam
adſcitus: vnde C. Iulius Caeſar Octauianus
appellatur. Sed, quae ſecuta ſint mortem

Caeſaris, breuiter attingenda ſunt.
2) Itaque recte Seneca de Benef. I I, 20. de M. Bruto di-
cit: Mibi, cum vir magnus fuerit in aliis, in hac re videiur
vebementer erraſſe, nec ex inſtitutione Sroica ſe geſſiſſe:
qui aut regis nomen extimuit, cum optimus ciuitatis
ſtatus ſub rege iuſto ſit, aut ibi erauit libertzatem fu-
zuram, vbi tam magnum pruemium erat et imperandi,
et ſeruiendi: aut exiſtimauit, ciuitatem in priorem for.
mam poſſe reuocari, amiſſis priſtinis moribus.

u2) Cic. ad Diu. X, 28. Pbhil. III, 10.

„H. XI-VI.
Antonius primum, quaſi libertatem firma-
turus, etiam ipſam Caeſaris dictaturam con-
demnauit, lege lata, vt, qui mentionem
Dictatoris creandi feciſſet, ſacer eſſet ),
factoque in Ciceronis ſententiam SCto, quo
&ννραα ſancita g) effecit, vt acta Caeſaris
confirmarentur ſalutis cauſa publicae 2):
aliisque multis rebus libertatis amorem prae
ſe tulit. Sed derepente, quaſi aliquo Circaeo
poculo hauſto, penitus mutatus éſt. Nam
cum populum laudatione Caeſaris, multis-
que

126 Lib. Il. Cap. I. De Iurisprudentia media

que rebus, ſibi conciliaſſet, pecuniam, opes,
amicos denique, nundinationibus, aut lar-
gitionibus, SCtorum, immunitatum, be-
neficiorumque, paraſſet: D. Bruto a Senatu

decretam, prouinciam Galliam, potentiae

augendae, aut firmandae opportuniſſimam,
adimere, eumque Mutinae obſidere inſtituit.
Qua obſidione vt Brutus eximeretur, bel-
lum aduerſus Antonium demandatum eſt
Conſulibus Hirtio et Panſae: cumque Octa-
uius largitione veteranos Caeſaris contraxiſ-
ſet, et hic vna cum Conſulibus aduerſus
Antonium proficiſci, et exercitui pro Prae-
tore praeeſſe, iuſſus eſt a). In quo bello
Antonius quidem fuſus atque fugatus eſt;
ſed ambo Conſules, Octauii potiſſimum, vt
creditum eſt, fraude et inſidiis, interierunt.
Antonius ſe ad Lepidum cum exercitu in
Gallia Transalpina haerentem contulit, ac
tandem ab eo receptus eſt. Octauianus au-
tem Caeſar, ſolus trium exercituum potens,
Optimates deſeruit, ſuſpectos ſibi dictitans:
et cum Antonio Lepidoque ſocietatem
iniit à): Triumuiratus conſtituendae rei-
publicae dicitur: quo nomine dominatio-

nem totius reipublicae inuaſerunt.
*) Cic. Phil. II, 36.
„) Cic. Pbhil. II, 36.
2) Cic. ad Att. XN VI, 18. .
a) Sger. Aug. 6. 10.

*) Suet. Aug. c. 27. §. XLVII.

IS

gring

500

Primu

conlſul

Tiarm
ſoecli
gaein
Caela
quael
tum,
wiann
Dens
pote
iple
teneb
Aten
Cum
neme
nung

oſten
vics

Viratt

ſerit
Morte

Uincie

otler

4 media

m, opes,
at ar.
um, be⸗
a denatu
potentine
niſſimam,
einſtituit.
tur, bel.
arum eſt
lue Octr.
onttaniſ-
4Wuerlus
ro Prae-
o dedo
nns elt;
mum, Vt
terierunt.
ercitll in
tulit, ac
ianus alr⸗
npoteng
Giclitans:
Ncjetatenm
ncne kei⸗
otmninatio⸗

XLVI.

iuribusqque vsqué ad Gaeſares. 127

Is Triumuiratus initus eſt primum in
quinquennium, a. d. V. Kal. Dec. anno V.
DCCXI: deinde in alterum quinquennium.
Primum autem omnium, cum Octauianus
conſulatum, collega Q. Pedio, inuaſiſſet: ab
Triumuiris inimicorum facéta eſt Proſcriptio,
foedior et crudelior Sullanac): proſcriptus-
que immenſus ciuium numerus periit: et de
Caeſaris interfectoribus, lege Pedia lata,

quaeſitum 4). Inde Caſſium, atque M. Bru-
tum, bello perſecuti Antonius atque Octa-

uianus, Philippenſi praelio *) debellarunt.
Deinde, Lepidus, exercitu exutus, omni
potentia a Caeſare ſpoliatus eſt: ſolusque
ipſe cum Antonio totum terrarum orbem
tenebat: Antonius quidem Orientem, ipſe
autem ltaliam, atque reliquum Occidentem.
Cum vero, etiam Pompeio Sexto deuicto,

nemo ſupereſſet, quem metuerent, ipſi, qui

nunquam ſincere concordes fuiſſent, palam
hoſtes facti ſunt. Praelium Actiacum, quo

victus Antonius cum Cleopatra x), Trium-

uiratui finem, imperio Romano perpetuam
ſeruitutem attulit: Octauianus, adaétis ad
mortem Antonio, atque Cleopatra, Ae-
gyptum occupauit, atque in formam pro-
uinciae redegit g): atque ita vnus rerum
potitus eſt a. V. DCCXXIV.

c) Suer.

28 il. II. Cak.l De Iuritprudentia media

c) Suer. Aug. c. 2. 3

d) Dio. Lib. NXLVI. p. 367. Vell. 1j „69
e) Juet. Aug. c. 13. Vell. II, 70.
F) Suet. Aug. c. 17.
) Suer. Aug. c. 18.

F. XL VII.

Quo fadto, omnia ei ſumma, maxima,;

tributa ſunt, 7. ihunicia poteſtas, praeno-

men Imperatoris, nomen Principis, Pro-
conſulatus perperuus, quibus nominibus
ſummae poteſtatis vis ſignificaretur: alia-

que multa in eius honorem facta, inſtituta-

que ſunt: de quibus omnibus diligentius

dicemus libro tertio; vbi nouam, quam
deſcripſit, reipublicae formam exponemus.

ſeptimo ſuo conſulatu, a Senatu nomen Au-
giſti adeptus eſt: a quo demum tempore
initium imperii iAuguſti ducendum videtur:

quamuis, inter iplos ereres alii a primo

eius Conſulatu ), alii a victoria Actiaca,

atque a tribuniciae poteſtatis initiis, primor-

dia eius imperii arceſſant.

5½) Tac. Ann. I, 9. [ubi v. Lig eß. Nyi ad Cene⸗

taph. Pan. P: 244.]

CAP.

ec pluri
Anno autem vrbis conditae DCCXXVII, in

jur

6e868*

IVN

Neque!
1dus enn

que tebe

geri nec
mutaio
rum inc
menſa a
norum:

es reddch

menkum
legum 0
atki

iurs Ro.

edhis

unime,

Praeno⸗

, D.

minibus

„M.

irute⸗
gendis

uarn

nemus.
VII, in
gen A⸗
empore
igetur:
primo
Ciaca,

prinor⸗

10 CNt

CA.

uribusque vsque ad Cueſaret. 129
cssseessseeneaeseeeeeeeee
CA P. II.
IVRISPRVDENTIA
SECT. I.
De Legibus.
§. J1.
egibus XII. latis, quamuis iuris ciui-
lis corpus perfectum, iusque aequa-
tum eſſet omnibus; tamen maximae
ac plurimae ei poſtea factae ſunt acceſſiones.
Neque fere aliter euenire poterat. Tempo-
ribus enim ciuitatis, vel moribus, vel deni-

que rebus ipſis, vel mutari ius ciuile vel au-
geri neceſſe eſt. Itaque cum publici ſtatus

mutatio, ſubinde facta, diſciplinae et mo-

rum inclinatio, diuitiarum, opumque im-
menſa affluentia, ac denique ciuium Roma-
norum amplificatio, vel veteres leges inuti-
les reddidiſſent, vel nouas poſtularent, im-
menſum aliarum ſuper alias aceruatarum
legum cumulum hac reipublicae aetate fieri
debuiſſe, facile intelligirur. Vniuerſi vero
juris Romani veluti gens, ſenſim paullatim-
1 que

130 Lib. II. Cap. II. De lurisprudentia media

que vehementer difluſa, in multas quaſi fa-
milias abiit. In eius enim partibus nume-
rantur Leger, Senatus conſulta, Magiſtra-
zuum edida, ſiue ius honorurium, Reſponſa
Prudentum, quibus proprie Iuris ciuilis no-
men tribuitur, Diſputatio fori, ſiue res iu-
dicatae, ac Mos denique maiorum 4). De
ſingulis, propriis capitibus, diſſeremus. Art-
que haec quidem ſectio in Legibus enarran-
dis verſabitur.

4) v. Cic. Top. c. 5.

§. II.

Leges autem hic dicimus, tam totius po-
puli, quam plebis, ſeitae vt ſuperiore capite
oſtendimus. In quo quidem facile intelli-
gitur, hic neque eas leges locum habituras,
quae, tametſi latae ), tamen perlatae iuſſae-
que non ſunt: neque has, quae, non de
vniuerſo genere, ſed de ſingulis hominibus,
vel cauſſis, iuſſae c): in quibus magnos

ſaepe errores doctorum hominum animad-

uertere licet.

) Exempla multa ſunt in vno loco de iudiciariis legibus.
c) Exemplo ſit Manilia de Pompeio imperatore belli
Mithridatici conſtituendo; Lex Gabinia de imperio
belli piratici; Lex de Menandro lata in L. §. H. 3.
D. de captiu. et poſtlim. Lex de Hofſtilio Mancino in
L. I7. de legationibus. Lex Pompeia de vi; Lex de
Seruilio, Liu. XXX, 19.

§. III.

dequ
tum o
teiqde
tu

tantum

um ra⸗
iurss c
expolie
hemen

X
HOR)/
muye,
magiſt
Verie
tribun
tribun
dt, 0
Tet. l
Horgt.
laam,
Alum,

6ℳ (g

neli⸗ inribusque vsque ad Caeſares. 131

nume.
* Sequemur autem in iis tradendis tempo-
Unſ rum ordinem: quo facilius ex temporum
a⸗ reique publicae ſtatu rationes cauſaeque la-

gvaſi fr.

mn . tarum legum arceſſi poſſint: quamquam
eie . tantum abeſt, vt reprehendere velimus eo-
6. z rum rationem, qui omnes leges, de eodem
e. A. iuris capite cauentes, vno in loco deinceps
n . poſuerunt ), vt potius eam rationem ve-
hementer commendemus.
4) P. Merula, Manutius, Ian. Vine. Grauina, aliique.
§. VI.
tils ho⸗
recapite Anno Vrbis CCCV, LEGESVALERIAE
e intef. MHORATTAF tres, de Dlebiſcitis, de prouoca-
bituras, I tione, de tribunorum denique, aliorumque
e ſe⸗ magiſtratuum, ſansktate, a duobus Coſſ. L.
e Valerio, et M. Horatio; ac DVILLTA, de
brs tribunis plebis ac prouocatione, a M. Duillio,
Z „ tribuno plebis, latae ſunt e). Ilarum prima,
nmd vt, quod tributim plebs iuſſiſſet, populum tene-

ret- altera, [cum reſtituiſſet Legem Valeriam
Horat. de prouocatione, a decemuiris ſub-
diskznu latam, eamque muniiſſet, ſanxit] ne quis
un u vllum magiſtratum ſine prouocatione crearet;
1463 Qui creaſſet, eum ius fasque eſſet occidi: neue
Mmd in oq caedes capitalis noxae haberetur: tertia
ii ler d denique ſanxit, vt, qui tribuni⸗ Pplebis, aedi-

I I 2 libus

n32 Lih. I. Cap. I-. De lurisprudentia media u
libus, iudicibus f), decemuiris, nocuiſſet, 1 ket
. . .„. lam /%.
eius caput loui ſacrum eſſet g)⸗- familiam ad darent

aedem Cereris, Liberi, Liberaeque, venum agne
iret. Duillia autem cautum fuit, qui ple- in, (t
, 7 . SS . men ar
bem ſine tribunis reliquiſſet, quique magiſtra- eilen
tum ſine prouocatione creaſſet, tergo ac capite inmum
puniretur. . L.
. Oommer
e) Liu. III 55. Quid iudices in hac lege ſint, neque in- retand
ter veteres luris interpretes, vti docet Liuius l. c. tur. H
neque inter recentiores, conuenit. Fuerunt enim in- etüm C
ter antiquos, qui interpretarentur Conſules: Iudi- crolanct
cem enim conſulem appellari. Quae interpretatio re- hunis pl
fellitur a Liuio, quod his temporibus nondum Conſu. (c lente
lem iudicem, ſed Praetorem appellari mos fuerit. Pe- ,261.

yizonius autem de Praetorio Diſ. I. H. 7. aediles ple-
bis intelligi arbitratur: ipſique adeo Liuio, etſi con-

cedit, de eonſulibus legem capiendam non eſſe, quia Aon
de plebeiis magiſtratibus cauerit, per quos plebi ſiua
libertas firmaretur, tamen erroris dicam ſcribit, quod Trebo
negat, iis temporibus conſulem iudicem appellari. T. Vin

Sed neque Perizoniana interpretatio placet Dukero ti gle⸗
et Drakenborchio ad Liu. I. c. Cum enim iam in lege Nele
dictum ſit aedilibus, quorſum addere neceſſe foret iu- 145 u
dicibus, ſi iidem iudices eſſent, qui aediles? Equidem Pebei
aliquando exiſtimaui, nomine iudicum hac in lege ad- Pe
pellari eos, qui quaeſtionibus, vt tum mos fuit, a morn
populo extra ordinem praeficerentur. Sed ſunt etiam fadtum
nonnulla, quae hanc ſententiam premant. )Iu.

F) Qui hac lege dicantur decemuiri, non conſtat, Nam
cos, qui litibus iundicandis crearentur, intelligi non
polſe, arguitur inde, quod diu poſt ereari demum Ann⸗
(coepti ſunt. Nec magis decemuiros legibus ſeribendis
interpretari licet, propterea quod his caueri ea lege oll l
von fit probabile, qui iam abire magiſtratu coacti buno
eIHent, atque in iudicium paullo poſt vocati tradan. XI 1.
tur. Liu. III, 56. 1

dia

cuiſet,
em d
venum
ui cle.
gilro.
ahite

nequein-
juius le.
tenim in⸗
es: Uli⸗
retatiore⸗
m Conlu.
rit. E-
Wes de.
, etſicon.
eſe, glia
plebi ſina
ibit, gvo
appellari.
Düero
m in lege
foret in⸗
Equiden
in legeal.
08 fuit,
ſunt etiam

ſtet, Nem
elligi non
ri deminn
eni es lege
atu catti
Ai tadan⸗

3 Hee

iuribusque veque ad Cazſaret. 133

2) Hac lege lIuris interpretes veteres negarunt, quem-
quam ſacroſanctum eſſe, ſed eum, qui eorum cuiquam
nocuerit, ſacrum fanciri: itaque aedilem prehendi du-
cique a maioribus magiſtratibus: quod etfi non iure
fiat, (noceri enim ei, cui hac lege non liceat) ta-
men argumentum eſſe, non haberi pro ſacroſancto
aedilem: tribunes vetere iure iurando plebis, cum
primum eam poteſtatem creauit, ſacroſanctos eſſe.
v. Liu. lL. c. Quam interpretum diſſenſionem ideo
commemorari placuit, cum vt veterum ratio inter-
retandi, tum vt ſacroſancti vis melius intelligere-
tur. Haud dubie autem nobiles ac patricii, hac lege
ctiam Conſulibus ac Practoribus cautum, eosque ſa-
croſanctos fieri, exiſtimarunt, vt ſuos magiſtratus tri⸗
bunis plebis aequarent: plebeii autem contra: quae
eſt ſententia Scbubarti de ſatis Iurisprudent. II, 51.
p. 261.

Anno CCCVI, TREBONIA Lex, àa L.
Trebonio, tribuno plebis, Lart. Herminio,
T. Virginio Coelimontano, Coſſ. lata, vt,
qui plebem Romanam tribunos tebei rogaret,
is vsque eo rogaret, dum decem tribunos
plebei faceret h): ne cooptari patricii in tri-
bunorum collegium poſſent, quod tunc
factum erat.
5) Liu. III. 65.
Anno CCCIX, M. Genucio, et C. Curtio,
Coſſ. Lex caNVLEIA, a C. Canuleio, tri-
buno plebis, de connubio plebis lata ¹), qua
XII. Tabulis derogatum £) eſt.

1¹) Liu. IV, 6.
. 1 2 K) Con-

134 Lib. I. Cap. II. De Iurisprudentia media

1*) Connubium in XII. a Decemuiris vetitum, diſcor-
diarum ſerendarum cauſa, ex euentu magis, quam
veritate, arguit Dionyſ. Hal. X. n. cum, ab vltimis
reipublicae temporibus id vetitum fuiſſe patribus cum

plebeiis, quemadmodum ingenuis cum libertinis, vi-

deatur admodum probabile.

§. VII.

Anno CCCXX, Lex AEMILIA, vt Cen-
ſura annua ac ſemeſtris eſſet, ab Acmilio Ma-
merco, Dictatore, rogata 1).
) Li. III, 24.

§. VIII.

Anno CCCXXII, L. Pinario, L. Furio,
Sp. Poſtumo Albo, tribunis militum con-
ſulari poteſtate, tollendae ambitionis cauſa
a tribunis plebis lege cautum, ne cui album
in veſtimentum addere petitionis cauſa li-
ceret m).
m) Liu. IV,; 25. v. III. Ritter. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I.
103.

§. INX.

Anno CCCXXIV, Lex PAPIRIA IV-
LIA, a duobus Coſſ. L. Papirio Craſſo, et
L. Ilulio, de multarum aeſtimatione, pergra-
ta populo, lata eſt n).

u) Liu. IV, 30. Quid autem in ea lege cautum fuerit,
non traditur. Forte Lex Ateria Tarpeia potiſſimum

vepetita. v. Briſſon. Sel. Antiquit. Iur. L, 3.

§. X.

Annea
Cordhelt
Papinio⸗
ſulari
VIAE,
rentibeu
Licinio

cautum
gera e⸗
tibis a
fuit: d

rir hen

trlenuia

9) Iu.
9) Iir
9 ℳ
merun
nitum
farien
gu e
lonias
V. C
b.l
bus
Lin.
7„ A
capt
ſoene
Aliae
Tuit
lezer

mechie

l1, dileor.
k, iam
b yltüis
ribus cunm
tinis, vi⸗

vt C.
ilio Mea-

Duro,
un co-
is caud
i ANn

t. Nr. h,
214 IV.

E
perpra

utn fierit,
potiſimum

.X.

juribusque vaque ad Cazſares. 135

Anno CCCLXXXV, T. Quintio, Ser.
Cornelio, Seru. Sulpicio, Sp. Seruilio, L.
Papirio, L. Veturio, tribunis militum con-
ſulari poteſtate, Leges SENXTIAE LICI-
NIAE, vna agragia, foenebris altera, fe-
rentibus duobus tribunis plebis, Sextio,

Licinioque, ſancitae ſunt o)?: quarum illa

cautum erat p), ne quis plus quingenta iu-
gera agri polſideret 4); quae lex fere ſequen-
tibus agrariis ſemper aliquo modo repetita
fuit: altera, vt deducto eo de capite, quod vſu-
ris pernumeratum eſſet, id, quod ſupereſſet:
triennio aequis portionibus perſolueretur r.).

0) Liu. VI, 39.
p) Liu. VI, 35. Varro R. R. I, 3.
9) Appian. Ciu. L. p. 362. ſcribit, capite huius legis nu-
merum armentorum, et ingenuorum puberum, defi-
nitum fuiſſe, quem inter paſtores habere, pecuariam
facientibus liceret: cuius cauſa fuit haud dubie haec,
quo exhauſtae vrbi bellis continuis, et crebris in co-
lonias diſtributionibus, copia ingenuorum ſuppeteret.
v. Caſaub. ad Suet. Caeſ. c. 42. cf. Ant. Anguſtin. de Legib.
b. L Idem deinde Lege Iulia cautum tradit Sueten.
Caeſ. c. 42. Ceterum C. Licinius Stolo decem milli-
bus aeris ſua lege damnatus eſt aliquot annis poſt.
Liu. VII. 16.
„) Atque haec quidem, poſt XII. Tabularum ea de re
caput, prima eſt Lex foenebris, quam in adſiduo
foenebri malo, aerisque alieni neceſſitate, plures
aliae ſecutae ſunt: de quibus locus inſignis eſi apud
Tacit. Annal VI, 16. Quas tam multas de eadem re

leges, quis credat, neceſſarias fuiſſe? Scilicet tenen-.
I 4 duus

1336 Lib. Il. Cap. II. De iurieprudentia media

dum hoc eſt, fraudem ſoeneratorum multiplices vias
inueniſſe eludendarum legum: veluti, cum modus vſu-
rarum definitus eſfet lege. chirographis atque con-
uentionibus maius foenus ſibi pactos eſſe foenerato-
res: magiſtratus autem, qui mavime foeneratoribus
fauerent, maluiſſe ex chirographis, quam ex legibus,
ius dicere: tanquam debitores be neficio legis renun-
ciaſſent: alias fraudes vt taceam. Seriem legum foe-
nebrium explicat I. F. Gronon. de centeſin. et vnciit
vſur. p. m. 47 1. Scbahart. de Pat. Haripe II, 81. Nc-
G. Noodt de Foen. er Eſur. II 4.

Anno CCCLXXXVI, Lex SENXTIA LF

CINIA, de decemuiris ſacrorum ex parte dAe
plebe creandis, ab iisdem tribunis perlata %).
*) Liu. VI, 42.

K XI.

Anno CCCLXXXVII, sEXTIA LICI-
NIA, eorundem tribunorum plebis, de
conſule plebeio creando, iuſſa acceptaque,
atque ita tandem finis certaminum iſtorum
factus eſt 2). Ad eundem annum quoque a
Pighio refertur Lex ?LAETOBEIAZ) aucto-
re M. Plaetorio, tribuno plebis, de Prueto-

ribus, vt Praetor vrbanus duos lidores apud

ſe haberet, atque ſupremam ad ſoliz occalum
ius inter ciues diceret.
2) farro 1L. p. 44. Cenſorin. de die nat. c. 24. v.
Müng. V. C. Var. c. 8
§. XIII.

Anne

(. boet

et C.

Primam

4) Iir.
primit
vinum

luin

Ann
NIn, d
Munlio⸗
loerl

lex x
nitten,

caſtris
Geretur
lege,
opule⸗

Pec.)

repetit
i. 4.

mellia

gliees vias
nodus vfu.
tque don.
koenerats-
eratoribuns
rlegibus,
gis renun⸗
leguun ſde⸗
n. et vMiit

TIALE.
rte A

hata .

ALIer
dis, de
prale,
iſtorum
oque 4
uclo⸗
Prueth-
Apu
cc um

6.4. N.

iuribusque véque ad Caeſares. 137

Anno CCCXCVI, Lex PoEFTELIA, à

C. Poetelio, tribuno plebis, Coſſ. C. Fabio,

et C. Plautio, lata eſt, de ambitu, quam
primam fuiſſe dicit Liuius æ).
X) Liu. VII, 15. Legis ſententiam non ſatis clare ex
primit, eaque rogatione, inquit, nouorum maxime bo-
minum ambitionem, qui nundinas ert conciliabula obire
ſoliti erant, compreſſam credebant.

5§. XIV.
Anno CCCXCVII, Lex DVILLIA MAE-

NIA, de vnciario foenore, C. Marcio et Cn.

Manlio Coſſ. ſancita eſt, rogantibus M. Duil-
lio er L. Maenio, tribunis plebis ): item
Lex MANLIAde viceſima eorum, qui manu
mitterentur, a Conſule, nouo exemplo, in
caſtris rogata, vt inopi aerario vectigal ad-
deretur z). Ceterum tribuni plebis magis
lege, quam exemplo, moti, ne quis peſtea
populum ſeuocaret, capite ſanxerunt 4..
) Quid ſit foenus vnciorium, explicat I. E. Gronou. de
Pec. Vet. III, 13. Idem. Lege XII. cautum, nune
repetitum et ſanéctius iuflum: quare hane legem La-
cit. A. VI, 16. omittit. .

2) Auro ſoluenda: vnde aurum miceſinarium. Liu.
XXXVII IO. pendenda ab ipſis manumiſſis. Arrian.
Diſ. Epictet. III, 26. in manumiſſione iuſta: quam-
quam et ipfi manumiſſores aliquid dediſſe videntur.
Feſt. voc. manumitti.
2) De hac lege v. omnino P. Burmann. de EVectigal.
Fap. Rom. c. X. * .

15 §. XV.

38 Lib. . Cap. II. De Iurisprudentia medie

§. XV.

Anno CCCCII, P. Valerius Poplicola,
et Martius Rutilus II. Coſſ. foenebrem rem
aggreſſi, aeris alieni ſolutionem in publi-
cam curam vertere, creatis Quinqueuiris
Menſariis, qui rem ſumma aequitate, vel
ex aerario ſoluendo, vel aeſtimatione, ad-
miniſtrarunt ). Ad eundem annum refer-
tur Lex oVINIAC) tribunicia, vt Cenſores
ex omui ordine optimum quemque curiatim in
ſenatum legerent d).

b) Liu. VII, 21.
c) Feiſt. voc. Praeterizi Senatores: v. Pigb. Annal. a. 402.

p. 292. Tom. I.
4) v. Drakenborch. ad Liu. XXXIX, 42.

§. XVII.

Anno CCCCVII, T. Manlio Torquato,
et C. Plautio Coſſ. Lex incerti auctoris lata
eſt: qua Jſomunciarium tantum ex vnciario
Joenus faltum, et in penſiones asquas trien-
nii, ita vt quarta praeſens eſſet, ſolutio oe-
ris alieni diſpenſata eſt e).
*½) Liu. VII, 27.

§. XVIII.

Anno CCCCXII, C. Marcio Rutilo IV.
et Q. Seruilio Ahala III. Coſſ. Lex MILITA-
RIS SACRATAF) lata eſt, ne cuius militis

fſripti

NMdituemn

lun f.
dem an
tribuno
etet 8
uit e⸗
100⁰
eeE
(rear::¹
5) Kr
ſaerat
milita
e
rege
3 U
9) 1i
niam
ori⸗,
Ueit.
verbi⸗
aliud
LE
R. R.
dden⸗
iſtin
d he
60)
zar
nigi
anile
betan
zibu⸗
i

nedie

licoh,
n tem
publi.
ueuiri⸗
e, vel
e, .
Nieker.
enſortr
timn in

1 40n.

hquato,
oris lat
ciorio
O tien-
lutio N⸗

juribusque vsque ad Caeſares. 139

ſeripti nomen, niſi ipſo volente, deleretur:
additumque lege, ne quis, vbi trihuna mi-
litum fuiſſet, ordinum ductor eſſet g). Eo-
dem anno Lex GENVCIA; a L. Genucio,
tribuno plebis, rogata eſt, ne ſoenerare .
ceret h): item aliis plebiſcitis cautum, ne
quis eundem magiſtratum intra decem an-
nos caperet; neu duos magiſtratus vno anno
gereret; viezae liceret Conſules ambo plebeios

creari ). e
F) Sacrata dicitur, quod, qui contra feeiſſet, capit
ſaeratur, cuius generis apud alias etiam gentes leges
militares ſacratas fuiſſe, docçet Perizon. Animaduerſ.-
THiik. c. NX. p. 418. cf. Erneſtt V. C. Clau. *. Ka⸗

crataé.

2) Liu. VII, 41.

b) Lia. VII, 42. Fenerare ſemper ſi ſi gniſficat, pecu-
niam ſub foenore locare: id enim eſt diſcrimen foe-
noris, ac mutui. V. Noodt. de Foenore er Wſun. 1, 3.
Taci A. V. L 16. ſententiam huius legis exprimit his
verbis: Poſtremo vetita verſura. Verſura autem nihil
aliud eſt niſi focnus. v. Salmaſ. de M. V. c. VII. et
JI. F. Gronon. de Centeſ. Vſur. p. m. 535. Ex Caton.
R. R. init. viri docti non abſurde putant, hac lege
poenam quadrupli in foeneratores ſanétam. v. A. Au-
guſtin. h. I. Huc adde locum Appian. Ciuil. lib. I. qui
ad hanc legem reſpicere videtur: i o ri ααα,
gen davs εαο*3 réοας 5 Snkie,, 7 &raα dαταννταας 6e;-
670α gevs de xeoxlov 70 75ö BSigæ7s, 64 6*
xarv& *es õ . 34 ιοεÜ4*ν rο„ςααιο τ α 7a6α
a²ρααιο απςοσsgας. sο ⁵ a „νnu₰—, Teν6
arsieasres srices τ½εÜXνν,e. Eh. e. veteri lege quadam
vetante verſuram, aut, qui foenerarent, multam deben-
tibus. Cum itaque longa conſuetudo vſuras confirmaſſet,
bi quidem vſuras e moribus exigebant: debitores vero,
bellæ

140 Lib. M. Cap. II. De lurisprudentia media

bella ac ſeditiones proximas cauſati, ſolutionem differe-
bant: erant vero etiam, qui minarentor, ſe muliam po-
pulo a foeneratoribus ex lege perituros eſſe. Quem lo-
cum egregium prepterea adſeripſi, vt intelligeretur,
etſi conſuetudine non ſeruarentur leges, tamen non
fuiſſe abolitas dicendas, Poenae quadrupli foenerato-
ribus impoſitae meminit etiam Mon. in Diuin. in
Ceecil. c.. qui conuicti quadrupli condemnari ſoleant,
vt alene aut pecunine ſub grauisribus vſuris foeneratae,
quam pro conſuetudine. E quibus colligas, quadrupli
hanc poenam forte lege Genucia ſtatutam etiam poſt-
ea fuiſſe retentam, cum vſuras capere rurſus inua-
luiſſet. Nam tametii haec lex de foenore videtur
poſtrenia fuiſſe, Tac. IL. c. tamen non ſeruata, ſed

variis artibus eluſa: vti intelligitur ex Appiano l. c.
vt deinde neceſſe eſſet, fraudes quoque illas nouis le-

gibus excludere.

¹) Lin. VII 1, 42
F. XIX.

Anno CCCCXV, T. Aemillio Mamercino-

et Q. Publilio Philone Coſſ. tres leges Pv-
BLILIAE, aduerſae nobilitati, a C. Publi-
lio Philone, dictatore, latae ſunt, vna, vr
tlebiſcita omnes Quinites tenerent“ altera,
vt legum, quae comitiis centuriatis ferrentur,
ante initum ſuffragium patres auctores fie-
rent“ tertia, vt alten vtique ex plebe Cenſor
erearetur &).
) Liu. VIIH 12. To. E Gronou. Obſeru. 1, 25.

Anno CCCCXVIII, Lex ?OETELIAPA-

PIRIA, 2 duobus Conſulibus C. Poetelio et

L. Papi
ruiſet,
Aut in
hona dr

lu nex
necdtere

ſoener
nepietel
eius D
Ii.
dulis
corpo
nem n
Gam,
non
inptn
len 4
gue
) Lin
iure?
intere
potun
ditor
et fo⸗
ſuiſſe
in,
Vorr.
87
(
iſon
C. h.
unde
d en
rie l.

i

elis

ſ Eifere.
ultan po.
Uem lo.
igeretur,
men non
benerato⸗
Diuin. in
i ſolunt,
Leneratle,

Guadrupli.

tam poſt⸗

ſus imia.

e videtur
ata, ſed

Hians c.

nouis e⸗

mercino

ges PV⸗
. Publi-
—
VIIA,
Atera,
rentur,
u Fr.
Cenſer

imribusque vsque ad Cazcſares. 141

L. Papirio, lata, ne quis, niſi qui noxam me-
ruiſſet, donec poenam luenet, in compedibus
aut in neruo teneretur: pecuniae creditoe
bona debitoris, non corpus obnoxium eſſet ).
Ita nexi ſoluti: cautumque in poſterum, ne
necterentur m). Legis huius cauſa, vnius
foeneratoris crudelitas. [de h. l. cf. Can-
negieteri Diſſ. de Sedtione Debitoris, extat in
eius Diſſert. L. B. 1744. 4.]
, Liu. VIII, 28. Suidas voc. lios. Hac lege XII. ta-
bulis derogatum, quibus Sectio debitoris, nexusque
corporum ſanétus erat. In lege autem XII. Sectio-
nem non eſſe diſciſſionem corporum, membratim fa-
Gam, vti et antiqui crediderunt, et hodie adhue a
non paucis creditur, eum Bynkersboek. Ohj. I, I. tum
inprimis Taylor. V. C. in Diſſ. ad Legem Decemuira-
lem de Sectione Debitoris, abunde oſtendunt: etſi vter-
que Scdtionem diuerſa ratione interpretantur.

m) Liu. l.c. ex quo manifeſtum eſt, nexum corporum
iure amplius fieri non potuiſſe. Nam ſi factum eſt
interdum, vt necterentur debitores, inde id iure fieri
potuiſſe, non eſt conſequens. Neque negamus, cre-
ditoribus ſe nexos et poſtea dediſſe inopes debitores,
et forte etiam ius ex conuentionibus eiusmodi diétum
fuiſſe a Praetoribus, et magiſtratibus, morem po-
tius, quam legem, obſeruantibus. Quod autem apud
Varr. LL. VI. p. 58. ed. D. Gothofredi, dicitur, id
C. Popillio rogante Sulla dictatore ſublatum, ne fieret;
et omnes, qui bonam copiam eiurarent, ne eſſent nexi
diſſoluti: in eo pro C. Popillio haud dubie legendum
C. Poetelio: verba autem Sulla dictatore videntur ali-
unde irrepſiſſe. Niſi quis malit hunc locum referre
ad eam legem, de qua eſt apud Eſt. vocabul. vncia-
ria Lex. de hac lege eſt Neubauſ. V. C. Diſſ. dogkiſſi-
ma ad Legem Perillism.
§. XXI.

142 Lib. M. Cap. H. De lIurisprudentin media

F. XXI.

Ad annum CCCCXIIII, refertur Lex
ATTLIAR), Az dandis a Praetore Vrlano,
cum maiore purte tribunorum plelis, tuto-
ribus in vrbe o). Sed auctor et aetas incer-
ta. Hoc conſtat, eam eſſe anno DLXVI.
antiquiorem p).
n De ſcriptura nominis huius Legis, vid. Ozze V. C.
in Praef. T. IH. Tbeſ

90) pr. L. de Artilian. tut.
) Liu. XXXIX, 9 1

§. XxII.

Anno CCCCL, P. Sulpicio et P. Sem-
