tlam, iusque ciuile, quaſi per totum corpus,

alia ſacies occupat.

Debebatur haec Iuſtiniano gloria, vt,

quod multi fruſtra ſiue deſtinaſſent, ſiue

tentauiſſent, corpus iurisprudentiae Roma-
nae,

1.

590 Lib. V. Cap. I. De lurisprudentia nouiſima

nae, id primus perficeret: quo quidem in-

ſtituto aeternitati nomen commendaret
ſuum. Atque in eo non magis gloriae
alicuius ſtudium, quam ratio ipſa ſiue ne-
ceſſitas valuit. Intelligebat enim princeps
prudentiſſimus, etſi per Codices ſuperiori
tempore factos, quibus tum vſus conſtaret
ſuus, et per Valentiniani conſtitutionem,
quaeſita eſſet iurisprudentiae ſiue facilitas,
ſiue certa diſciplinae ratio, ſiue denique mo-
dus: tamen non ſolum id conſilium euen-
tu caruiſſe, ſed etiam maiorem iuris le-
gumque perturbationem ac varietatem poſt-
ea inualuiſſe: Iure Conſultorum ſententias
et reſponſa, quibus in foro vtebantur, ve-
hementer diſcrepare; et ne per Conſtitutio-
nem quidem Valentiniani III. certius ius ci-
uile fieri; Conſtitutionum in dies editarum
ab Imperatoribus et multitudinem er diſcre-
pantiam ſummae eſſe perturbationi, litesque
inde duci, videbat: quibus omnibus niſi
medicina adhiberetur, ſiſti non poſſe.

§. III.

Primum igitur omnium, quamuis Con-
ſtitutionibus ſingularibus editis multa ca-
pita iuris veteris, multasque ambiguitates
cCorrexiſſet, quarum quidem omnium re-
cenſum agere infinitus, quam pro inſtitu-
to,

lußt

to, 1
tentu
mum
Inpe
temp
certu
dem
ket.
husc)
ſuper
perate
lecun
ex ein
nnt
Vil
iont
inno

penitd

Ceten
petui
Uatun
Eatus

Cochi

diuer

tione
llig
tiſſimn

iſina

em in.
ndaret
glorine
e he⸗
tinceps
periori
nſtaret
lonem,
Cilits,
ne mo⸗
euen.
ns le-
poſt.
gentias
Ur, N
litutio⸗
iusci⸗
Hitarum
dilete-
icesqe
s nii

8 Con⸗
la ca-
guitntes
uch 1e.
inſtic.
10,

a luſtiniano vsque˖ ad Baſilium Macedonem. 591

to, foret a), tamen iis omnibus non con-
tentus, ſuſcepit opus omnium pulcerri-
mum et vrilifſimum, vt Conſtitutiones
Imperatorum, ab Hadriano *) vsque ad ſua
tempora omnium, in vnum corpus, et ad
certum modum, redigeret: quantum qui-
dem eius rei iſto rerum ſtatu adhuc vſus fer-
ret. Id corpus iuſſu eius, a decem viris illuſtri-
bus c), in quibus fuit Tribonianus, ex tribus
ſuperioribus Codicibus, et poſtea editis Im-

peratorum Conſtitutionibus, etiam ſuis, col-

lectum et intra annum perfectum, detractis,
ex eius mandato d), adiecéctis, et immutatis,
in ipſa Conſtitutionum oratione, iis, quae
viſa eſſent neceſſaria, nomine Codicis Iuſti-
nianei, confirmatum e) et promulgatum eſt
anno Chriſti DXXIX, Id. April. abrogatis

penitus tribus iſtis Codicibus ſuperioribus.

Ceterum is Codex ad ordinem Edicti Per-
petui, et in ſuperioribus Codicibus obſer-
uatum, compoſitus videtur fuiſſe. Abro-
gatus poſtea eſt, ab ipſo Iuſtiniano, edito
Codice repetitae praelectionis, valde ab iſto
diuerſo ).

4) Qui tamen potiſfimas eas vel correctiones vel muta-
tiones cognoſcere cupient, iis Tr. Balduini Inſtinianum
diligenter commendandum putamus, libellum elegan-
tiſſimum ac doctiffime ſeriptum.

¹) At

592 Lib. IV. Cap.l. De Iurisprudentia nouitma elbin

*g Ab Hadriani enim temporibus coeperat cim noua
4

ailiqua iudiciorum, tum iurisprudentiae ipſius forma: D d
quae magnam partem tum tenebat. . 1
c) Conſt. de nouo Cod. Fac. tliis in
4) Conſt. de nouo Cod. Ffac. ê fcjen
e) Conſt. de confirm. Cod. Iuſtin. cep
F) Nam in poſtremo Codice deſiderantur multae leges, ſerun
quas ipſe Iuſtiniamis prodidit in luſtinianeo Codice C
fuiſſe. v. Cuiac. Ohſ. XII, 22. et Wieling. Iurispr. Re- de
ir. p. 180. L. I. Contra vero recentiores Conſtitu- brs,
tiones Iuſtiniani, inprimisque Deciſiones inſertas. gnum
60 C0
§. IV.
ao,

Edito Codice, adortus eſt veterum ICto- umle
rum libros, ex ijisque certum corpus com- ei
pilari iuſſit, cui nomen Pandectarum g), ſiie Ldi
Digeſtorum, impoſuit ): de quibus iaam fei
nunc eſt diligentius nobis dicendum. Hi- coo⸗
ſtoria autem et ratio ab ipſo Iuſtiniano or
tradita eſt tribus Epiſtolis ſiue Conſtitu- ren
tionibus ˙), quae inprimis cognoſcendae ec
ſtudioſſs. KKFKKFen

g) De hnius vocabuli Graeci ſexu, cum multa in vtram.— Kis,
que partem diſputata ſint a viris doctiſfimis, vide om- relec
nino H. Brencmanni Hiſt. Pand. 111, 6. Eſt autem

hodie extra controuerſiam poſitum, vocabulum eſſe is, e
generis maſculini, quamuis vſus contrariam rationem iatu
ulgo ſequatur. .
vulgo leq ſtinian

*) §. 7. Conſt. Tanta et L. 2. H. .. D. de V. I. E.

1) Conſt. de Conceptione Digeſtorum Deo auétore: Conſt.
Omnem ad Antecefores, et Conſt. ad Senatum Lanta dNe
de confirm. Digeſter. ſei,

F. V. n

Otnne

niſina

im nott
forma:

tae leges,
0 Codice
ir. Ne.
(boſtitu⸗
ertae.

Cto⸗
coth⸗

Oüe

us iam
. Hi-
ſiniano⸗
onken

ſcendae

in Tttan⸗

vide omm
Eſt autenn
pulum ele
rationem

ore: Cenf.
6n Lants

V

4 Iuſtiniano voqué ad Bafilium Macedonum. 593

Praefuit ei negotio Tribonianus cum XVI
aliis iurisperitis ): qui cum decennium per-
ficiendo operi ab Imperatore praeſtitutum

accepiſſent, intra triennium Digeſta compo-

ſuerunt, ex omnium veterum Ctorum, ſub
Caeſaribus potiſſimum celebratorum ), li

bris, ad duo millia m) voluminihus, ex Plus-

quam trecenties millibus verſuum *).
eo corpore componendo, ex Iuſtiniani man-

dato, ita verſati ſunt, vt decerpta ex vete-

rum Ctorumjlibris capita in L. libros certos-

que titulos conferrent, in iisque ordinem

Edicti Perpetui maximam partem, quantum
fieri poſſet, ſeruarent n), ſingulis veterum

ICtorum capitibus praefigerent nomina
ICtorum, et librorum titulos numerosque o),
praemiſſo Pandectis eam etiam ob rem Indi-
ce Ctorum p), ex quibus. fragmenta ſumta

eſſent: vt tantum ea capita inferrent Dige-

ſtis, quae viderentur iſtis temporibus vtilia,

reſectis et omiſſis iis, quae minus, immuta-
tis, et inter polatis ita, vt eorum temporum

ſtarui conuenirent 7). Ceterum iuſſerat lu-
ſtinianus, ex veterum ICtorum ſententiis
omnem tolli diſſenſionem, et ννονaâα. id-
que factum eſſe, ipſe g gloriatur r): haud
ſcio, an iniuria. Nam tametſi non tot cre-

do ineſſe Pandectae àααρ, quot vulgo
Pp ineſſe

594 Lib. IV. Cap. lL De luricprudentia nouiſſima

ineſſe putantur: aliquas tamen diligen-
tiae compoſitorum excidiſſe, nolim equi-
dem negare 5). Promulgatum hoc æνασπα
a luſtiniano, et anno Chriſti DXXXIII, a.
d. III. Kal. Ian. 2½) abolita ſiue abrogata omni
veterum ICtorum auctoritate in foro ac iu-
diciis, confirmatum eſt, ita, vt quae in
eo eſſant comprehenſa, pro ſuis haberi iu-
beret u). .

X*) §. o. Conſt. TLanta de Conferm. Pandect.
1) v. Schulting. Orat. culpandusne ſir Tribonianus cet.

quae adiecta eſt Iurisprud. Anteiuſtinianae. [quod au-

tem recentiorum nihil excerptum, cauſa eſt, quia nihil,
quod vtile eſſet, in iis reperiebatur.]
m) L. 2. et 3. F. 7. C. de V. L. E.
[*) v. Sahnaſ. in Sartau. Epiſt. p. 235. . ]
) v. Bynkersboek. Obſ. II. 25. et Brencmann. Diſſ. de
Inſer. g. 5.
*) et quidem, vt Iuſtinianus praeceperat, non ſiglis, ſed
per conſequenrias litzerarum. v. . 5. Conſt. de concept.
Dig. L. . H. 5. C. de V. J. E. Atque hae Inſeriprtio-
nes in Digeſtorum capitibus interpretandis ſummam
vtilitatem adferunt. v. A. Auguſtin. Emend. Labitt.
V. Ind. Leg. Pand. et Brencmaun. Diſſ. de Vrilitate
Inſeriptionum Legum in Iurisprud. Reſtit. T. II. Wie-
lingii, vt alios taceam.
p9) L. z. §. 70. C. de V. I. E. Is Index in libro Pande-
Gtarum Florentino maximam partem graece ſcriptus

reperitur: neque tamen omnes libros complectitur,

ex quibus capita ſunt in Digeſta illata. v. Cuiac. Olſ.
I, 2l. Bynkersboeck. Exerc. ad L. Aglaciss p. j. et Wie-
ling. Iurisprud. Reſt. p. LXI. lluſtrarunt eum Indi-
cem Laur. TIbeodor. Gronou. in Emend. Pandect. et
Comvad. nor. ad Gronox. item Wieling. l. c.

—

2) L.

ln

1.

tioni
glae
pleni
adire
Adi
dus
6
9) vV. 1

) .
Ded,

C
Kis i
gisla
ytir.
linm

uc

luti

ie

Haür

u, v

gvo

Kone

colle⸗
non

DPand

(cbolle⸗

iſima

lligen.
3eqvi.
sua
Ill,2.
taomni
40 in⸗
goe in
deri in.

ionuy cet.
io all⸗
lianihil,

Diſ. A

ſn ſed

le conetpt.
nſrhtio⸗
ſummam
. Lalitt.
. . tilirtate

II M.

ro Pacd-
ee ſeiens
npecliu, .

lir. 0,
5 et Wie-

dumn lndi.
emet ei

* Suſtiniano vequead Baſilium MWaceaonem. 595

9 I. . §. 7. C. de V. I. E. !Inde ſaepe de interpola-

tionibus ſ. Enblemazibg Triboniani, vti vocantur,
quaeſtio extitit: quruint quidem iuſtum libellum im-
pleuit Wriſenbachiut, plerumque tamen errans: vnde
agduerſus eum ſaepęe diſputat Bynkershoeck. Obſ. Vol. II.
paſſim, et Wybo V. C. libro Kingulari. Neceſſe autem
ad iuſtae interpretationis facultatem eſt, ſeire, ſi qui.
bus in locis aliqua interpolatio facta ſit.

7) Conſt. Deo auétore §. 3. et g. et Conſt, Lanta J. 15.

5⁵) v. Balduin. Iuſtinian. Lib. I. b. m. vs.
2) L. 2. G. 23. C. de V. I. E.
«) H. o. et . Conſt. Tanta de confirm. Dig. 9. 70. Com.
Dedit nobis Dert.

. K. VI.

Quamiis vero Iuſtinianus- omnia, Dige
ſtis illata, veterum ICtorum capita ſuae le.
gislationi adrogauerit, tamen Leges inde,
vti vulgo adpellantur, non fecit: neque adeo
aliam vim habent, quam eam, quae ĩpſis ab
auctoribus ſuis attributa eſſet, niſi in quibus
Iuſtiniani mandato immutatio aliqua ſenten-
tiae interceſſit. Ac, tamquam Edicta, iuſſu
FHadriani in Edicti Perpetui corpus colla-
ta, vim iuris honorarii retinuerunt æ), ita
quoque ICtorum ſententiae, reſponſa, cau-
tiones, regulae, interpretationes in Digeſtis
collechae, naturam conditionemque ſuam
non amiſerunt. Itaque Digeſtorum, ſiue
Pandectarum corpus, non Legum aliquam
collectionem, ſed Iurisprudentiae æναα,
publica auétoritate confirmatum, vſuique
Pp 2 iudicia-

5 596 Lib. IV. Cp. I. De lurispy. denti nouihima

judiciorum ac ſcholarum publice traditum,
dixerim. Quod tamen non eam habet vim,

quaſi iura, leges, ac SCta, in eo non inſi nt,

ſed vt non omnia capita bro legibus haben-
da ſint ).

2) vid. ſupra. Lib. III. cap. 11. Seck. ir. g. 4.

„) v. quae dicta ſunt in Diff. de iure transactionis ſuper

controuerſiis ex teſtamento, tabulis non cognitis. Ridi-
culum enim eſt, cautiones, confilia, definitiones,
partitiones, et interpretationes ICtorum pro legibus
haberi.

SG. VII. .
Ceterum Imperator Digeſtorum promul-
gationi duas ſanctiones adiecit, vt ea per

ſiglas atque notas ſcribi vetaret z) et Commen-
tarios in Digeſta fieri plane Prohiberet 4), Per-

4

miſſa tantum interpretationis Graecae zaτ—

“ et Paratitlorum facultate b): praeſcri-
pſi tque modum explicandi docendique iuris,
inprimisque Pandectarum c).

2) §. §. Conſt. Omnem er L. 2. H. 22. C. de r. I E

Nam ex figlis notisque, quibus leges veteres atque
ICtorum libri ſeripti erant, multae ambiguitates ex-

titerant. De ſiglis ac notis cf. Cuiac. Obſ. XII, 40. For.

ner. Rer. Quorid. 11, 3. et inprimis H. Brencmann. Hiſt.
Biand. Il, 3. Briſſon. Sel. Ant. I V, 31. Nordk. Ohy. c. 7.

W 4) §. 7. Conſt. Deo auctore, er S. 27. Conſt. Tanta.
5) §. 12. C. de concept. Dig. §. 21. Conſt. Tanta. Quid

autem ſint Paratitla, docent Io. Leunclau. in praef. de
priſcorum paratitlorum vſu, pracmiſſa tribus antiquis

Reroriſorun ubris, Francof. 1593. Jan. a Caſta praef.
ad

Mn
K

lir.
)

Di⸗
tur in
liorun-
nüanu

υ an

repu
) Id
Voea
hocie
Bern’
med.

Da
eſſe

confe

ltina

Digen
ma
non
idone

eſt 9
h.

de m.
4
S

tum,
rim,
nlint,
aberr

ie ſuper
Ridi.
itiones,
legibus

mul⸗
e Ner
mmnenr⸗
) per.
nelceri⸗
e iuns,

„15.

4
1/
nta.

ta. Qid

pnel D 4
antiſ

. lek.
i, 4

A Iuſtiniano vogque ad Baſelium Macedonem. 597

Iur. Ciu. c. KV.
4) Conſt. Omnem Kip⸗ §.⸗ 1ſ4.

§F. VIII.

Digeſta ab interpretibus barbaris tribuun-
tur in partes tres, Digeſtum Vetus d),; Infonr-.
tiarum e), et Nouum f) vocant: cum lIuſti-
nianus ipſe in ſeptem partes*) tribuiſſet.

ad Summaria Deerezalun Graert . IX. 8 Mana Auor.

4) ab initio vsque ad Libr. XXIV. tit. 2. 4de diuort. ae

repud.
e) Id a XXIV, 3. vsque ad XXXVIII, olt. Pertinet.
Vocabuli autem rationem atque vim, Jvalde dubiam

hodie, varie explicant. v. Coraſj. Epiſt. Quaeſt. c. 22 *

Beyrué. MWalther. Miſéell. Iur. II. 4. Cangius Elahar.
med. Latin. voc. fortiare.
52 ) d reliquos vsque ad finem complectitur.
) propter numexi ſeptenarii fanctitatem. ].

Pandectas, qui hodie latine extent, non
eſſe id exemplum quod auctore luſtiniano,
confectum ſit, ſed interpretationem aliquam
latinam veterem, ex Graeca Iuſtinianeorum
Digeſtorum interpretatione factam, exiſti-

mat lo. Ienſius g): argumentis quidem ille
non improbabilibus, ſed tamen non ſatis

idoneis ad efficiendum illud, quod nagrellts

eſt h). .
2) Lo. lnhu us in Sr. idturit ad Iuris Romani Panleclet,

ac maxime in praefatione ei libro praemiſſa.
1) Argumentorum iſtorum vim vt diſſoluerem, laborani
in E phemeridibus, quae vernacula lingua prodeunt,
3 inſeri⸗

598 Lib. W. Cap. lI. De Iurieprudentia noniima

inſcriptae Cririca librorum iuris T. I. Vol. IIIL. p. 10,. ſ.
quae conferri poſſunt. Summa enim argumentorum
huc redit, in Pandecte vulgari multa eſſe veſtigia Grae-
carum formularum, ab interprete non recte intellecta-
rum: quod quam parum firmum ſit, non difficulter
intelligitur.
Graeca in Digeſtis loca latine, vt in vul-
garibus editionibus ſunt, non Bulgarus,
quemadmodum putat Auguſtinus?), ſed Bur-
gundio *), inprimis doctus graecarum litte-
ram habitus, conuertit: quamuis iſtam in-
terpretationem, neque diligenter, neque
eleganter factam, intelligentibus facile adpa-
reat. Ceterum Graeca in plerisque Pande-
ctarum editionibus vulgaribus non extant.

¹) A. Auguſtin. libr. ſing. ad Modeſtin. de Excuſ. p. ayy.
X) Panciroll. de Clar. Leg. Int. II, 5. Menag. Amoen.
Iur. Ciu. c. XXXIII.

Tres hodie Pandectarum editiones capi-
tales vulgo feruntur: vna Vulgaris, altera
Haloandrina, ſiue Norica, Florentina denique
tertia: ex quibus, quaſi fontibus, ceterae
omnes manarint. Haloandrina quidem eſt
Gregorii Haloandri, ICti doctiſſimi/) qui
Digeſtorum loca praua ex Lud. Bolognini
libris m), et ſaepe de coniectura, correxit n),
habita inprimis elegantiae ratione. In quo
quidem ſeu recte ſeu perperam fecerit, at
certe

ſin
certe
gni fui
briſeri

exprin

Frane
editio⸗
exprin
douic
Conti
Floren
numn
rellian
luau⸗
renkr⸗
plt,
e0 m
empn
Aiquu
Gebe
eruch
Plore
epe
Vnur
eſt,
Eae er
ue
gure
lib
edͤiti

liſimg

ℳ .

emorum
ia Gfae.
elleca.
Kieulter

in wl.
garus,
edBur⸗
n lite-
m in⸗
neque
adpa-
Pande-
Ntant.

ſnin.
Anoen.

s p⸗
Atert
jenique
ceterae
gem
Nan
voghin
exit 1)
In quo
enit, 1
certe

a luſtiniano veque ad Baſilium Macedonem. 599

certe multis de cauſis opera Haloandri ma-
gni fuit. Florentinam dicimus eam, quae li-
bri ſcripti Pandectarum Florentini lectionem
exprimit, a Laelio Taurello facta, et a filio
Franciſco edita “). Praeter hanc etiam aliae
editiones ſunt, quae Florentinam ſcripturam

exprimere ferantur, Hugonis a Portap), Lu-

douici Miraei 7½), Ludouici Ruſſardi 7), A.
Contii 5½), et Charondae?): ſed palam eſt,
Florentinam lectionem in his ſinceram ac pu-
ram non eſſe relatam. Nec tamen ipſa Tau-
relliana omni reprehenſione et crimine caret.
Itaque H. Brencmannus denuo librum Flo-
rentinum ipſum adiit, diligenterque deſcri-
pſit, nouam inde editionem daturus): ſed,
eo morte deſtinatis conſiliis praerepto, ex-
emplum, fere iam editioni paratum, ante
aliquot annos ad Illuſtrem ac CGeleberrimum
Gebauerum peruenit, a cuius diligentia et
eruditione accuratam atque perpolitam libri
Florentini editionem ſummo cum deſiderio
expectamus. Vulgaris denique editio non
vnum certum aliquod editionis exemplum
eſt, ſed hoc nomine adpellantur omnes
eae editiones, quae neque Haloandrinam, ne-
que Florentinam ſcripturam, ſequuntur:
quaeue olim vulgo in manibus fuere: ſiue
e libris ſcriptis eſſent factae, ſiue ad alias
editiones expreſſae æ).
Pp 4 1 Edita

600 Lib. IW. Cap.I. De lurisprudentia nouiſma

„ Edita eſt Norimberg. 1529. Voll. II. in .

m) A. Augaſtin. Emend. III, 3.. IV. 14. Brenemann. Hi .

Pand. Il, 2.

2) Quare de hac editione a viris doctis in Vtramelue par-
tem iudicatur.

) Fiorentiae a. 155 3. 111. Voll. fol- cf. Tnn Brene-
mann. Hiſt. Pand. l. 11. IV, 5.

7) Lugdun. Anno 1551
9) Pariſ. a 1552.
r) Lugd. a. 156 I.
5³) Pariſ. a. 1562.
1) Antwerp. a. 1575.
u) v. Brenemann. Hiſt. Pund.

X) De Editionihus Pandectarnm v. Brunmuel, if. r.
II, 5. et o.

6. XII.

Iam dictum ſatis de Pandecte. Ad reli-
qua lIuſtiniani in iure ciuili inſtituta profici-
ſcimur. In quibus nunc exponendum eſt de
Quinquaginta Deciſtonibus, ab eo, dum Pan-
dectae componuntur, editis. Nam edito
Codice luſtinianeo, cum lIure Conſultorum
ſententias in Digeſta referre deſtinaret, ſibi
faciendum duxit, vt multas veterum ICto.
rum diſſenſiones atque controuerſias, non-
dum ſopitas, ſua auctoritate componeret
ac finiret. Quod quidem ab eo Quinqua-
ginta Deciſionibus, ſenſim Lampadio et Ore-
ſte Conſulibus, ex Kal. April. et duobus
Poſt Couſulatum Lampadii et Oreſtae an-
nis,

1

M

nis, P
pus e
ſie ſun
1io,
lectio
ips
5
qnag
mene
hina

C
Pane
in (

kkehnt

bl
Frane
minie
gen⸗
Datun
Ment

ͤ/

*) El
ſeire
nibr
ſtitn
loon
tribe

ina

n M.
guezer.

Brene⸗

ſ lu.

reli⸗

ofci⸗ R

jel e
m Pan-
ecito
ltorunm

, I

Cto.
ol:
voneret
inqua⸗
etOre⸗
guobus
le .
lis,

a luſtiniano vsque ad Baßlium Macedonem. 601

nis, promulgatis, poſteaque in vnum cor-
pus cOaclis, factum eſt. Inſcriptae ac miſ-
ſae ſunt ainu et Iuliano Praefectis Praeto-
rio, et tandem in Codicem Repetitae Prae-
lechionis, in capita particulasue diſſectae,
ipſius iuſſu migrarunt M.. H
y) §. 7. Conſt. de Emendar. Cod. Hiſtoriam vero Qnin.
quaginta Deciſionum enarrarunt hi, qui eas ipſas com-
mentariis illuſtrarunt, Merillius, Krauchius; item

Balduinus in Iuſtiniano, et Ludwell. Diſſ. de Engne.
ginta Dec omihus.

§. XIII.

Cum vero iſtae Deciſiones Codici, in
Partes ſciſſae ,ſint inſertae; vt, quae leges
in Codice ex iis decerptae, eſſent, erue-

rent 2z), numerumque inirent, ſingulari-

bus libris ſcriptis operam dederunt esschis
illuſtrarunt viri docti, Em. Meriilius a), P.
Franc. Linglois?), Io. Strauchius c), Do-
minicus Baſſi d), ac denique L. B. ab Ha-
gen e): in quibus tamen haud dubie princi-
patum tenet Merillius: Strauchii enim com-
mentarius tantum adfectus eſt, et inchoa-

J tus F).

9 Eſt enim ad intelligendas iſtas Deciſiones neceſſarium,
ſcire planeque tenere, fintne ex Quinquaginta Deciſio-
nibus luſtiniani. Notae autem, quibus a ceteris Con-
ſtitutionibus ſecernuntur, ſunt hae: primum, vt ad
Ioannem vel Iulianum, Praefeétos Praetorie, miffae, vt
tribus illis annis editae, denique, vt ad denin iendam

Pp S veteris

60o2 Lib. IV. Cap. I. De lurisæprudentia nonilſima

veteris iuris controuerſiam aliquatu factae fint: quae
quidem omnia ſi in vnam legem concurrant, agnoſci-
tur, eam eſſe Deciſionem. v. Meril! k cep⸗ 3
a) Pariſ. 1618. 4. et in opp. Neapoi, 1720. 4.
5) Antwerp. 1661. fol. .
c) Giegae 1676 410 2
d) Viennae 1708. zege eddee
e) Viennae a. 1735. 4. †

J) Indicem harum Decihionum fecundum ordinem tem-
poris Iurispr. Rſtiürutge p. 144. inſertit MWielingius.
Antequam veroô ipſa Digeſta promulga-
ret, libros Inſtitutionum quatuor, vt eſſent
totius legitimae ſcientiae prima elementa,
vſus in hoc opera Triboniani, Theophili,
et Dorothei, conſcribendos curauit. Col-
lectae ſunt, Imperatoris iuſſu, ex ICtorum
veterum, inprimisque Caii Inſtitutionibus et
commentariis, ad ordinem Caii Inſtitutio-
num, multaque antiqui iuris capita nobis
ſeruarunt g): vnde magna earum commen-
datio. Quamuis poſt Digeſta confectae, edi-
tae tamen ſunt, ante Digeſta, a. d. XI. Kal. Dec.
anno Chr. DXXXIII, ſed auctoritatem acce-
perunt vna cum Digeſtis a. d. III. Kal. lan.
eiusdem anni. Vnde, quoniam, ſi Dige-
ſtorum compoſitionem ſpectes, his poſterio-
res ſunt, facile aeſtimari poteſt, vter liber
alteri deroget.
g) v. Cuiac. Ohſ. II, 38. Wieling. Iurispr. Reſtit. p. 189.

§. XV.

Mi

ba
Gicen
cum,
peme
bus 0
Uile e
perat
editie
tution
ginta
dero⸗

MWI

tutic
tito⸗
npet

aàl

Mne

: guae
ignolei⸗

emtem⸗

lngin.

mulgr.
ellent
nentt,
ophii,
(Co-.
torumm
libos et
ſirtio⸗
nobis
Shtnel⸗
ae, ed⸗
.l.Dec.

n dece .

61. I.

Derr.

boſtel jo⸗
ter ſiber

lrn 189.

oluſtiniano veque ad Baſilium Macedonem. 60 3
Pandecte promulgato, Iuſtinianus ad Co-
dicem rurſus curam contulit ſuum. Nam
eum, Iuſtinianeo Codice edito, nouae pro-
pemodum quotidie leges eſſent editae, qui-
bus Conſtirutiones Codicis, iusque adeo ci-
uile eſſet emendatum, vel immutatum, Im-
perator neceſſarium eſſe exiſtimauit, nouam
editionem Codicis dare; quo nouae Conſti-
tutiones, inprimisque Deciſiones quinqua-
ginta, inſererentur, tollerentur eae, quibus
derogatum eſſet h). Qui Codex, inprimis
Triboniani opera, XII. libris confectus, a. d.
XVI. Kal. Dec. anno Chr. DXXXIV, conſti-
tutione eam in rem edita, auctoritatem, ve-
tito Iuſtinianeo Codice, aceepit l). Codex
repetitae praelectionis nomen eſt ½).
2%) §. I. et 2. Conſt. de Emendat. Cod. E
) Ante hanc nouam editionem Codicis, aliam factam
a Iuſtiniano eſſe anno Chr. DXXXI, Katuit A. Pagi
Crit. Baron. ad a. Chr. 529. vt adeo tres factae ſint
eiusdem Codicis editiones: prima a. 529. altera a. Chr.
53 I. tertia denique a. 534. In eam opinionem addu-
Qus eſt Pagius, fide Marcellini Comitis Chron. ad a. Chr.
531. ſcribentis: His Coſ'. Codex Iuſtiniani orbi promul-
gatus ſt. Sed multis certis argumentis contradici

poteſt. v. Baudiſ. V. C. Ohſeruat. ad Murator. Hiſt.
hlLal. T. III. p. 39 8. cg.
14½) Dudum id nomen a Praelectionibue librorum fiue
citatianibus, quas veteres facere ſolebant, antequam
ederent ſcripta ſua. v. Gell. N. A. XVIII, 5. cf. Cuiac.
Paratit. Cod. princ.

§. XVI.

In eo eandem fere rationem tenuerunt
compilatores, quam in Digeſtis ſecuti ſunt.
Edicti Perpetui ordinem 1) fere in omnibus
capitibus retinent: Inſcriptiones ac Suhſcri-
priones m) Conſtitutionum diligenter ad-
dunt u): reſecant, abiiciunt, contrahunt, diſ-
cerpunt, addunt, interſerunt, prout bonum
viſum eſt. Vnde prooemiis et epilogis carent

Conſtitutiones: multumque de emblemati-

bus hic quoque diſputatur 0).

v. Goibefred. Prolgom. Cod. Theod c. XII.

„) De vtilitate Inſcriptionum et ſubſeriptionum Cod.
fere eadem dicenda ſunt, quae de InſeriptionibusPande-
Garum. Nullum cnim eſt interpretationis aptius at-
que vberius ſubſidium: atque id lac. Gothofredus ar-

canum ſeu myſterium dicere ſolebat: v. Gothofr. Pro-

ligom. Cad. Theod. cap. VIII, eiusd. Düiiurſ. Hiſtor.
ad Leg. Quisquig in Opuſe. ſiue Comment. ad L. 3. Quis-

quis Cod. Iheod. ad L. Corn. de car. T. III. p. 94.

1) Hodie tamen non paucae deſiderantur, multae etiam

Appendix Faſtorum Almelouenii, et Relandi.
„) De iis, quae a compilatoribus Codieis, in ipfſis vete-
rum Imperatorum conititutionibus, admiſſa ſunt, mul-
ti dixere. JL l

EVII.

De Conſtitutionibus Imperatorum in Co-

dice, quamquam Iuſtinianus ſanxit, vt eo-
dem iure eſſent, ac ſi ab ipſo promulgatac

ſanci-

6 4 Lib IV. Cap.l. De lurisprudentia nouiſima

vitioſae ſiint, quas corrigere laborant viri docti. v.

Iuſit

ſincit⸗
quod

ur⸗

Garurt

que c⸗

res ca
ſtituar
d ſpe

tation

ec, n

Negnu
rio du
5) efe⸗

fum.
)X.
gie
an E.

A
In eo
rimis
de hi⸗
uple
Fride
nomi⸗

Inper

Nove
lumm

un

e

erunt
mnibos

lbleri.
d.

dil⸗
onum
cnent

emmati-⸗

m Cod.
nebande⸗
ptius at⸗
recus ar⸗
E 5 . ⸗
Aſeor.
⸗
6
tae ettänm

i 1

aud

ja Co.

Vt eo⸗

lentne

ſanel⸗

à Iuſtiniano vsque ad Baſilium Macedonem. Co;

ſancitaeue eſſent, tamen idem tenendum eſt,

quod de capitibus Pandectarum diximus,
naturam ipſarum Conſtitutionum ibi colle-
ctarum non eſſe a Iuſtiniano mutatam. Ita-
que cum pleraque ſint Reſcripta, ad fingula-
res cauſas data, quae non ius nouum con-
ſtituant, ſed, quod iam in vſu verſaretur ius,
ad ſpecies propoſitas traducant: in interpre-
tatione potiſſi mum eius rei habenda ratio
eſt, niſi quis velit vehementer aberrare p).
Neque vero in hiſce argumentum a contra-
rio ducere fas eſt 9).

5) ef. quae dixi in Diſfſ. 5. Praeſeriptione Cemum anno-
rum.

9) v. Noodt. Diocht. et Mawimian. c. III. qui 14 egre-
gie demonſtrat. Conſtitutio vero aliqua Reicriptum ſit,
an Edictum, intelligitur ex uſ. &riptione.

. XVIII.

Atque is eſt Codex, quo hodie vtimur.
In eo cum Authenticae, quae vocantur, plu-
rimis conſtitutionibus ſubiectae reperiantur:
de his etiam breuiter dicendum eſt. Earum
duplex genus eſt. Nam nonnullae, quae
Fridericorum, Germaniae Imperatorum,
nomine praeſcriptae, ſunt Conſtitutiones
Imperatorum iſtorum. Ceterae autem ſunt
Nouellarum, legibus codicis derogantium,
ſummaria quaedam , iisdem, quibus dero-
gatum eſt, legibus ſubiecta. Nomen duxe-
S runt

606 Lib. W. Cap. l. De lurispruaentia nouiſima

runt ab ipſis Nouellis, quae Authenticae et ipſae
adpellari conſueuerunt, vti paullo poſt tra-
demus. Auctores autem horum ſiue ſum-
mariorum, ſiue ſcholiorum, plures fuerunt.
Nam Authenticae nonnullae antiquiſſimae
videntur, ita vt fere ad luſtiniani aetatem ad-
ſurgant r); aliae vero recentiores ſunt, a
Gloſſatoribus, qui vocantur, factae; partim
ab Irnerio, partim a loanne, aliisue *). Au-
Roritatem autem in foro habent, quantum
cum ipſis Nouellis conſpirant: ſi a paucis dis-
ceſſeris, quae, quamuis a Nouellis diſcre-
pantes, ipſis tamen Nouellis praeualent 1).
Neque tamen, vt quidam exiſtimant a), eam
auctoritatem vel a Lothario II, vel a Fride-
rico l acceperunt, ſed vfu. Inſertae autem
Codici ſunt ab Accurſio haud dubie, vna
cum Gloſſis.

v) Exemplo eſt Auth. Quas Actiones C. de S§S. Eccleſ.
de qua dixi in Diſſ. de Praæſeriptione Centum anno-
rum.

5) v. Bynkersbeek. Exerc. de auctorirate auctoribusque

Authenticarum in Opuſe. T. I. vbi contra lo. Srraucb.
in Irnerio non errante, et A. A. Pagenſtecher, in Sici⸗
liment. ad Compend. Laurerbach. qui, omnes Authen-
ticas paullo poſt Iuſtiniani tempora conſcriptas, ſta-
tuunt, et contra alios viros doctos, qui omnes Ir-
nerio tribuunt, docte atque copioſe diſputat. Pagen-
ſtecherus edidit ille quidem paullo poſt Irner ium iniu-
ria vapalantem, ſed acriter exceptus eſt a Bynkershoe-
Rio in praef- ad Exercit. ad L. Rbod. de loctu.

2) v. Aler. Gentilit de libr. iur. cix. c, &.
u) F.

39 K
in
erra

cpn
lge⸗

Mre⸗

Sd
graec
Uerkia

diſhe

iſims

tiple

ſt tra
fum.
lerunt.
iſimee
emad
unt, ¹
Partin
Au⸗

ldat

eis dis⸗
cre
ent).
,em
Piide⸗
autem
e, W

G Eah.
um Anno⸗

Horihutge
. Krurcl
er, in ei⸗
Auher.
tipta⸗ ſe⸗
omnes lt

t ugen⸗

rium inn⸗

Pnlertle⸗

4 G.

a luſtiniano vaque ad Baſelicum Macedonem. 607

22) Fr. Baelduine Prozbeor, ad Neuell. Ieſ-. Mar. Suareſius
in Norit. Balil. 5. 32. et 1o. der auchius in Irnerio non
errame c.
L.

5. XIX.
Refht, 1 vt⸗ et hic attingemus Io. Ienſii x)
opinionem, qui tametſi non audet, omnes
JIeges Codicis, quo vtimur, Graece ſcriptas,

aut ex Graeca i interpretatione latine conuer-
ſas e dicere, multas tamen ab auctoribus ſuis
graece editas, et in noſtro Codice latine con-
uerſas contendit. Quam opinionem, non

difficile eſt; Tetundere .

—) lo. Ren/ 1 in pracf Erictur. in Iur. Rom. Pandect.

„) Atque id nos fecimus im Ephemeridibus noſtris, Cri-
ricue nomine c nienihtins t WVol. VI. p. 500.

15§. XX.

Segmmrur Nouellae Conſtitutiones lIuſti-
niani, ſiue Neæge) Aατ&ατι⁰n: quibus quidem
ille varie jus conſtituit, abrogando, obro-
gando, derogando, ſubrogando denique,

ei iuri, quod vel ab ſuperioribus Imperato-
ribus, vel a ſe Conſtitutionibus poſt Codicis

editionem ſancitum eſſet. Editae Nouellae
ſunt, quae hodienum extant, ab anno Chri-
ſti DXXXV, vsque ad a. DlI-IX. Vſus in iis Im-
perator eſt maximam partem Graeca oratio-
ne. Nam nonnullas vtraque lingua, quasdam
vero tantum latina ſcriptas eſſe, tum ipſe fa-

tetur,

608 Lib. W. Cap. I. De lurisprudentia nouikſima

tetur, tum etiam intelligitur 23). Hodie in
Corpore Iuris eduntur Cl. XVIII ). Sed a Iu-
liano Anteceſſore in Epitome CXXV tantum
expreſſae, a Gloſſatoribus vero latinis tan-
tum XCVIII agnitae, et Gloſſis illuſtratae
ſunt: ceteras vero e libris ſcriptis, Graece,
partim Holoander, partim Scrimgerus, par-
tim lac. Cuiacius, et A Contius addiderunt.
Neque tamen omnes, quae ſub nomine lIu-
ſtiniani feruntur Nouellae, Iuſtiniani ſunt
Conſtitutiones, ſed aliquae ſunt luſtini mino-
ris “), vel Tiberii c), nonnullae etiam ſunt
ex Eparchicis 4), adeoque Praefectorum Prae-
torio Edicta e).
2) v. A. Auguſtin. Paratit. ad Nouell. Iuſtin. Aemil. Lud.
Homherg zu Vach Diatrib. de Nouellarum lingua ori-
ginaria. Marb. 1741.]
a) Scrimgerus facit CLXX.
*) Nouellae CXVII, CXL, CXLIV, et CXLIX.
c) CLXI, CLXII, et CLXIV.
4) Eparchica erant libri, in quibus Praefeétorum Praet.
edicta çontinebantur. v. Cuiac. Olſ. VI, 10. Sunt autem
ex Eparchicis Nou. CI. XVI, CLXVII, et CLXVIII.
Quas, quamquam luſtinianus adprobauit, tamen minus
recte Nouellis eius adnumeraueris.

e) Hiſtoriam Nouellarum quodam modo expoſuere EF.
Balduin. in Iuſtiniano, et Gudelinus de iure nouiſ.

5§. XXI.

Nouellarum collectionem aliquam ab luſti-
niano ipſo factam eſſe, quamuis plerique viri
docti negent, propius verum videtur F).

Quod

uſi⸗

Cod

tiones
in Cor
cenlen
nemn 0
nibi,
Cerici

†) V.

Ludo
larun
3) Eur
9) 0a

Wor
Authe
minis
tome
eratſ
itaque

MIANI

Ppitor
runt/
)r

dech

Nouel

ſor Ve⸗

mnimnei

bus,

Giſma

die in

dalu.
Amum
6s tun⸗
Atratae
taece,
1 par.
jetunt.
ine lu⸗
i ſune
wino⸗
lnt
abrae⸗

mil Lud.

Igua ri·

.

um Praet,
hnt aiten
CLXVI ll.
enl tints

olue re .
oui⸗

etur

Cod

4 Iuſtiniano vique ad Baßlium Macedonem. 609

Quod tamen non eam vim habet, vt, qua ra-
tione et via Nouellae compoſitae hodie extant
in Corpore luris, eam ipſam eſſe a Iuſtiniano
cenſeamus. Certe illa vulgaris diuiſio in No-
uem Collationes haud dubie debetur Gloſſato-
ribus g), vel Papienſibus ICtis, tempore Fri-
derici II. h).
) v. Cel. Ritzer. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 396. [Aemil.
Ludou. Hombergii zu Vach Diſſ. de Collectione Nouel-
larum a lIuſtiniano facta. Marburg. 1741.

g) Panciroll. de clar. Leg. Intt. II, 17.
5) Oafrake ad Auth. Caſſa C. de. §K§. Eccl.

” §. XXII.
Nouellae accepto a Gloſſatoribus nomine
Authenticarum hodie adpellantur. Cuius no-

minis haec ſine dubio cauſa eſt. Iuliani Epi-
tome Nouellarum Iuſtiniani in vulgari vſu

erat, ſub nomine Nouellarum Iuſtiniani. Cum

itaque in lucem reuocatae eſſent ipſae luſti-
niani Nouellae, quo diſtinguerentur ab iſta
Epitome, nomen Authenticarum accepe-

1) v. Ian. a Coſta ad cap. 2. X. de praebend. p. m. 142.

F. XXlIII.

Sed hodie tantum interpretatio ſiue Verſio
Nouellarum latina, zααται nτπι⅝ facta ), in vſu
fori verſatur/): propterea, quod, iuris Iuſti-
nianei libris in Occidente in vſum redeunti-
bus, Graecus textus nondum inuentus erat.

QA Iſtam

610 Lib. W. Cup. I. De lurisprudentia nouigima

Iſtam Verſionem ſatis antiquam eſſe, conue-
nit: ſed aetas tamen incerta eſt m): neque aut
eleganter, aut diligenter facta, quamuis Cuia-
cius eam miris modis efferat laudibus n). Ita-
que, reperto textu Graeco, Greg. Haloander
primum aliam eamque et diligentiorem et
elegantiorem interpretationem dedit oο): de-
inde Henr. Agylaeus ad Henrici Scrimgeri
editionem Nouellarum abſolutiorem †): tan-
dem Io. Frider. Hombergius zu Vach nouam
e Graecis interpretationem edidit ... Ne-
que tamen vel ipſae Graecae Nouellae, vel
interpretiones hae elegantiores antiquam
iſtam Verſionem barbaram, iuſtis quamnis
vindiciis, de auctoritatis poſſeſſione demo-
uere potuerunt. Ceterum vero ex Nouellis
Iuſtiniani vim auctoritatemque hodie apud
nos obtinent tantum eae, quae iis explicatio-
nibus, quae gloſſas vocamus, in vulgari edi-
tione gloſſata inſtructae ſunt x).

²) quod genus interpretationis eſt, quo verbum de ver-
bo redditur; adſtrictum etiam Rructurae verborum,
quae conuertuntur: qualis fuit verſio Aquilae librorum
ſacrorum hebr.

1) v. Alb. Gentil. de libr. Iur. Ciu. cap. VII. et Arth. Duck.
de auctorit. Iur. Ciu. I, 4. 16.

m) v. Cel. Riter. ad Heinecc. Hiſtor. Iur. I, 397.
2) Cuisc. Obſ. VIII, 40.

⁰) Norimvb. a. 153 I. quae deinde et alibi repetita.

8) Bayl. apud Heruagium a. 1567. in 4

2) Mar-

om

II.

tar
las

6G
tit,
ſerip
Hen
ti di
iutos
lem
data
Uel
ſenip
er be
lnp
ed it
rem
eciti
Ium
Venl
Went
¹) X

CL)
3) B

Hiſima

cone. †

gueaut
8Chia.
1). lr-
Oander
tem et
9): de.
Fimgeni
D: uan⸗
nouam
Ne.
e, vel
iuam
uumis

demo-.
Nouellis

ke od
gleno.
gori edi.

um e ver⸗
verbornun,
librorum

l Mt.
.

0 Me.

aIuſtiniono vsque ad Baſilium Macedonem. 61

9) Marburg. . 1717. in 4. Sed etiam hanc non carere
omnibus vitiis, docet Weſſe eling. V. C. Probab. cap.
XIII.

*) v. Gottfr. Ludou. Mencken. Diſſ. 4 Norcllarwnn giaßj. .
tarum et non gloſſatarum vſu. Gloſſatas autem Nouel-

las per indicem exhibet Heffinann. Hiſt. Iur. p. 327.

Graecum Nouellarum exemplar plane la-
tuit, donec Gregorius Haloander ex libro

ſcripto edidit g]): quam editionem paullo poſt

Heruagius, chalcographus Baſileenſis, §, Alcia-
ti aliorumque doctorum virorum opera ad-

jutus, additis quibusdam Nouellis plenio-
rem repetiit 4). Sed cum neque ſatis emen-

data eſſet editio Haloandrina, et aliquot No-
uellis careret: Henr. Scrimgerus ex libris
ſcriptis emendatiorem, ac XXIII. Nouellis

et Edicétis Iuſtiniani, luſtini item et Leonis

Impp. Nouellis, ante ineditis, vna Zenonis,
et item altera Tiberii Conſtitutione, auctio-
