quae eſt in eius Opuſculis,

L. LVCILIVS BALBVS, Seruii Sulpicii

praeceptor 4), doctus et eruditus fuit. Sed
non eſt confundendus cum Q. Lucilio Balbo

Stoico, quem in hoc philoſophiae genere

Graecis comparandum fuiſſe dicit Cicero ).
2) Cic. Brut. c. 42.

6) Cic. N. D. , 6. confudit Heineccius Hiſt. Iur. I, 140.
ad q. l. v. Riteer. V. C.
§. XIII.
SEN. PAPIRIVS, et C. IVVENTIVS C),
hodie ignoti ſunt ).
c) L. 2. 9. 42. D. de Or. Iur.
4d) Mentionem quidem facit Cic. Brut. c. 4. T. Iuuentii,
quem callidum et in capiendo aduerſario verſutum ma-
gna cum iuris ſcientia, dicit, fuiſſe: neque adeo impro-
babile eſt, cum hoc, eundem eſſe, vt putat Rupertus 44
Pompon. p. 307. ſ.

—

X

Q . X.L.Ul.

248 Lib. II. Cap. II. De Iurisprudentia media
8. XIII.

Non omittentus hic eſt M. TvVLLIVS GI-
cERO, Muciorum auditor, et condiſcipu-
lus ſuperiorum; qui quamuis nunquam lIu-
risconſultum profeſſus ſit, tamen, cum li-
brum de iure ciuili in artem redigendo ſeripſe-
rit e), et cum in omnibus, tum inprimis in
egregiis libris de Legibus, maximam juris ſci-
entiam oſtentauerit, Iurisperitorum profe-
cto numero eſſe debet /). Atque librorum
Ciceronianorum lectio, quoniam in aliis ve-
teribus auctoribus omnibus tot ac tantae
non ſunt iuris veteris reliquiae, vel potius
copiae, quantae in hoc vno, commendanda
eſt diligenter iis, qui ius ciuile, cum laude,
percipere cupiunt g).
e) Gell. N. A. I, 22.
) Itaque ſuperſedere omni labore ſuo poterat Bynbers⸗
boekius Praetermiſſ. p. O0. ſqg. qui multis id agit, vt eum
ICtum non fuiſſe oſtendat, propterea quod de iure non
reſponderit. Neque nos hoc dicimis, Sed ſummam
eius iuris ſcientiam quis negauerit? modo eum diligen-
ter legerit: quod faciendum omnibus elegantibus inter-
pretibus neceſſario. Ceterum miratus ſum, quod Hyn-
Kerghoekius l. c. dubitat, an eius liber de iure ciuili in ar-
fem redigende unquam abſolutus fuerit, propterea ꝗquod
Quinctil. Inſt. Or. XII, 3, 10. dicit, eum aliqua de Iure ci-
uili eomponere coepiſſe, quaſi vero id vocabulum coepiſſe
pertineat ad hunc librum ſolum inchoatum, non perfe-
Rum; cum ſatis certum fit, eum multa de iure ciuili
in animo habuiſſe ſcribere: quorum initium factum
eſt hoc Vno lihro edito.

Egre-

)Egrez
lururt
num Vol
ſuit
ſbete
lbello,

fatione

Oinn
tumque
RVPVS,
tum ing
Vt trade
tantum
Vt in pr
nſecur
uod'
Pgendi
lei hane

4 C N

l, 0b

ceptori
Avilli
mortuu
DCCX
uruah
erunt h
hehen
leteſten
bri ad
Aliquor

LIVS 0l.
ndiſcipn⸗
Guam lu⸗
cuim li⸗
ſoripe.
primis in
iuris ler⸗
m profe:

librorum 1.

naliis ve-
140 tantae
l potius
mendanch
um kade,

erat Pylere⸗
dagtt, Nt eum
Ade iure non
ded ſiummam
helun diligen⸗
ntibus inter⸗
n, god hy N.
RM iin N.
ropterea gal⸗
adelunedi.
bullamn cent i
n, 900 perte⸗
ge iure ciili
itium hichum

5 Pere⸗

iuribusque vsgue ad Cazſares. 249

2) Esregie i4 preeſtiet⸗ Ant on. SSohulringius i in Orationed.
urisprudentia Ciceronis .
quae extat in eius
n A k,e⸗ Franeo, 1708. 4. Vitam Che eed.
uit Fr Fabricius, et Corr laes in Quaeſtura 1 t
libello, qui propediem denuo edet zelesantiln
1¹ ur e
fatione Cel. Erneſti. nraet eurd krae⸗

XI.
Omnibus ſuperioribus Ctis longe mul
tumque antecelluit SERVIVS SvLPICIVS

RVFVS, Ciceronis familiariſſimus, qui tan

tum ingeni atque ſubtilitate ſcientiae valuit
4 . 3
vt tradat Cicero, artem in eo vno fuiſſe h);

vt in prima arte potuiſſet eſſe ſecundus, niſi
5

in ſecunda primus eſle maluiſſet ?7). Ceterum
quod inprimis, deſerto dicendi cCauſas e
agendi ſtudio, ſeſe iuri ciuili li dederit, s
rei hanc rationem reddit Pomponius ) guod
l Mucio, propter ignorantiam juris ciui-
lis, oburgatus eſtet. Vſus autem eſt pr-
ceptoribus in iure ciuili, Lucilio Balbo,
Aquillio Gallo?/). Conſul ſuitanno DCw.
mortuus eſt in legatione ad Antonium anno
DCCXI, eamque ob rem ex Senatusconſulto
ſtatua honoratus pedeſtri m). Eius ſcripta fu
erunt haec: Notae ad Q. Mucjum ſ die
prebenſa Mucit &aeuolae capita n) lib 4.
detteſtandis ſacris 6), liber de dote „ .
bri ad Brutum ad Edidum 4), et . “
aliquot 7), et alia. : eene

25 Lib. I. Cap. Il. De Iurisprudentia media

) Cic. Brut. c. 4. eum artem in Iurisprudentiam intuliſſe
dicit: quod tamen non eſt ita capiendum, quaſi ante eum .
iurisprudentia in formam artis reda ca non fuerit. Quid Ex eiu
enim aliud egit Q. Macius Naeuola [Pontifex], quem gbibus ta

Pomponius tradit ius cinile primum conſtituiſſe, genera-
zim in XVIII libros redigendo. L. 2. §. 17. D. de Or. Iur. mnt,
Itaque id ſie eſt intelligendum, vt Seruius Sulpicius eo in NVS VAI
genere omnes ſuperiores vicerit. Ceterum laudes hu- zyrID
ius ICti v. ap. Cic. Pbil. IX, et Bruc. c. 45. 644. l n
AVIV.

1) Cic. Brut. c. l.
E) L. 2. 9. 43. D. de Or. Iur. eam narrationem in dubium VIVS, L.
vocat A. Auguſtin. not. ad librum de nom. propr. Pand. tiſtii pare
p. 20. de qua quaeſtione conf. Otio V. C. praef. ad T. ilakil part.
I. Theſauri. ded, Prn
1) L. 2. K 43. D. de Or. Iur. Cic. Brut. c. 42. Ofnnes nu
m) Cic. Phil. IX, 7. eius ſtatuae inſcriptio extat apud

Reines. Inſeript. Claſ-. VII, 30. Gwe tautn
n) Gell. N. A. IV, 1. dicendun
0) Gell. N. A. /2. ita autem titulus libri recte ſcribitur in )L:
omnibus libris ſcriptis, non vt in quibusdam editis eſt: „ niſtane
de teſtament is, v. Scbhwaræzii Diſſ. de Dereſtatione Sacro- de lbri
yumm. e Or. lu
) Gell. N. A. IV, 3. et 4. cf. L S. D. de cond. cauſ. dat. Reruügt
) L. 2. §. 44. D. de Or. Jur. quorum primus ſine dubio Egelite
laudatur L. 5§. 9. J. D. de inſtit. act. D
r) Quinctil. Inſt. Or. X, I. 16. dicit eum inſiguem non imme-
rito famam tribus orationibus meruifſe. Idem X, 7. 30. me-
minit commentariorum cauſarum a Seru. Sulpicio acta- 4. Ohl
rum, cuius tres orariones extent: Sed bi, inquit, de clarusex
guibus loquor, commientarii ita ſunt exaëti, vt ab ipſo mi- Gi omm
bi in memoriam poſteritatis videantur compoſui. Pli- Omn
nius H. H. NXXVIII, 2. mentionem facit eius commen- ſi famil
zazionis, quamobrem menſa lingquenda non ſit. cf. Salig. leſemoe e
ad Feſt. voc. Menſa migrate. Feſtus voc. mancipatus laudat et
eius oratianem, quam ſeripſit et habuit pro Aus Mig. Cc-. 1
terum huius Mti vitam expoſuit libro ſingulari Eu. benlter ce
Otze, V. C. qui inſertus eſt Tomo V. Tbeſauri. ) un 4,
* kint Alte

leeuti

1,
1

S. XLVv. unAl

medie

an inn iſe.

ſiante eum
erit. Quid
er), guem
e, genert⸗
de Or. lur.
icilseo in
laudes hu-

.

in dubium
opr. Puud
rotf. al I.

Ntat 4pua

cribitur in
editis eſt:
riofte Mero⸗

1. dut.
ſine dubio

7 miͤn⸗
“ 1.
ni⸗
Ni li.
wahnten
ck. Kl.
Pmn ulanſet
ingulari Ei.
uri.

Außflit. Ce.

iuribusque veque ad Caeſares.

§. XILV.
Ex eius ſchola plurimi prodierunt: in

quibus tantum hi, quoniam libros ſcripſe-

runt, Pomponio memorantur *½g ALFE-
NVS VARVS, A. OFILIVS, T. CAESIVS,

AVFIDIVS TVCGCA, AVFIDIVSNAMVSA,

FLAVIVS LPLRISCVS, C. ATEIVS PACV-
VIVS, LABEO ANTISTIVS, Labeonis An-
tiſtii pater, CINN A, nvaLrCIVS GELLIVS.
Sed, praeter Aifenum Varum et Ofilium,
omnes non niſi nominibus noti ſunt?). Ita-
que tantum de Alfeno Varo, et A. Ofilio,
dicendum.

5⁵) L. 2. G. 44. D. de Or. Iur.
2) niſi quod plerique in Digiſtis, et non expreſſo nomi-
ne libri, laudantur: et quod Pomponius L. 2. §. 44. D.
de Or. Iur. refert, Namuſàm Aufidium octo illuſtriorum

Seruii Sulpicii auditorum libros in centum quadraginta
digefliſſe libres.

A. OFILIVS 22) Ciceronis tempore iam X)

clarus extitit, ſed priuatus conſenuit, negle.
cti omni honorum petitione, quamuis Cae-
ſari familiariſſimus 2): ſcripſit de Legibus Vi-
ceſemae, et de lurisdicdtioue z), libros Actionum a)

et luris Partiti b) Edictum Lraetaris dili-

genter compofuit.
u) Eum Aulum tantum praenemine dicimus: Bynker boe-
kius autem in Praeterm’fj. et Heinecc. Hiſt. Iur. 1, 3.
ſecuti A. Auguſtinum de nom. propr. Pand al. nominant Ca-
ium Aulum Kliun: propterea, quod apud Pompon. I. c.
legitur,

— 1
„ .

252 Lib. I. Cap. II. De lurieprudentia media

legitur, Caius Aulus Oſtlius: ita, vt, ſi ſegreges Caium, vn-

decim prodeant anditoresSeruiisulpicii cum tamen ipſe

Pomponius decem ſe tantum memoraſſe affirmet. Sed
eſt contra omnem antiquitatis rationem, vnum homi-
nem liberaeè certe reipublicae temporibus duobus prae-

nominibus vſum eſſe: nam quae exempla adferuntur,
id quidem non efſficiunt. Itaque recte ſine dubio nomen

Caii, tamquam ex ſequentibus inuectum ab deerranti-

bus librariis, eiiciendum contexto Pomponii, cenſet
Cuiacius. [(v. Gronou. pater ad Tuc. A. VI, 15. Wanbem.
tamen de Vſ et Praeſt. Num. Diſſ. X. p. 27. putat in
gente Sulpicia duplex praenomen in vſu fuiſſe.
X) Cic, ad Diu. VII, 2. ad Att. XIII, 37.
„) L. 2. §. 44. de Or. Iur.

* ibid. Liber autem de Legibus vicefimae, qui dicitur apud

Pomponium, haud dubie tantum ad viceſimam manu-
miſſiomim pertinuit.
a) L. R. §. 5. D. de penu leg.

4 L. F. §. 2. D. de legat. IEI. fuit autem hie liber ſimi-

is haud dubie Ciceronis partitionibus oratoriiss.
c) L. 2. 9. 44. D. de Or. Iur. Ceteèrum de hoc ICto v
Menag. Am. Iur. Ciuil. P: 98: et 447.

ALFENVS VARVS, Conſul ſuffectus ſub

Auguſto poſtea fuit 4). Scripſit libros XML.
Digeſtorum e), a Paullo poſtea in epitomen re-
dactos, et Coniectaneorum, vel Colledtaneorum,

libros †).
d) Pompon. L. 2. 9. 44. D. de Or. Iur. Ceterum eum, ante
quam ſe Romam contuliſſet, ſutorem Cremonae fuiſſe,
ſtatuunt ex Acronie Schol. ad Hor. Serm. I, 3, 130. qui
de Alfeno Varo id commemorat. Sed id idoneis argu-
mentis repudiarunt M'aechtler in Act. PErudit. Lipf. a.
ri. Eu. Otto V. C. in praef. Tom. I. Theſ. Iur. er in
E. Alfeno Varo, I. V. Theſ. Iur. p. 1029.

) Gellius

iur

9) Caliut)
fragnenta
nem et ue
voluit H.
ſie Paule
Anſt. /ro
) Gal te

Eec hoslil

librot (X

tel. O

(1 00
batii Teſt
moriatm
luſris. A
TIVS TSSI
ſimds, 1
et ab ipt⸗
Ppicurett
relegionit
9 (. d
. dr. y
¹) Ce a
40 Din. dV
Cieit, eſ⸗
D le, ge
lrob. Ka.
Din uib
terum ge
Ule.

ciet ye

Media

iun, vn.
aumenipſe
net, ded
m homi-
bus prae.
feruntur,
io nomen
leerranti⸗
ii, cenſet
Hanben.
putat in

.

iturapud

n manl⸗

ber ſimi .

hrüis,
Cto v

us ſub
e M.

wen e

eA,

um, untte
4e fuiſle,
130 quit
eis argl⸗
Lià.

lur. er 1

) Gilius

iuribusque véque ad Cazſanes. 253

e) Gellius N. Artir. VI, 5. In Digeſtis multa adhue
fragmenta ex Alfeni digeſtis exſtant, quae in ordi-
nem et ſuos libros redigere, et commentario illuſtrare
voluit H. Brencmannus, ideoque edidit Alfenum Varum
Jiue Pandectas iuris ciuilis auctorihus ſui et libris reſtitutos,
Amſt. 1708. §.
p) Gell. l. c. in nomine horum libror um variant codices;
Sed hos libreos non eſſe Alfeni Vari, ſed illos Namuſae
libros CXL. de quibus Pomponius, defendit Bynkert⸗
boek. Obſ. VIII, I. temere.

d. XLVIII.
c. CoRNELIVS MAXIMVsS fſola C. Tre-
batii Teſtae inſtitutione apud poſteros me-
moriam inuenit g), nullis aliis decoribus il-
luſtris. Ac tanto illuſtrior eſt ipſe c. rREBA-
TIVS TESTA, Caeſari et Ciceroni familiariſ-
ſimus, Iurisconſultus magnae auétoritatis,
et ab ipſo Auguſto in conſilium adhibitus h).
Epicureus fuiſſe videtur?). Scripſit libros de
religionibus &£), et libros de Iure Ciuili 1).
g) Cic. ad Diu. VII, 8. et 17. L. 2. §. g.. D. de Or. lur.

by) pr. Inſtit. de Codicit,.

¹) Cic. ad Diu. VII. I1I2. Ceterum de eius auctoritate Cio
ad Diu. VII, 5. vbi eum familiam ducere in iure ciuili
dicit. ef. Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 14.
) h. e. de iure pontificio, quorum decimum laudat Ma-
crob. Sat. III, 2.
) in quibus et reſponſa fuere. v. Gel N 4 HIV, 12. Ce-
terum de eo v. N. H. Gundlingii Dic. de C. Trebatio
Teſta.

§F. XLIX.
A. CASCELLIVs, iuris peritiſſimus, (Q. Mu-

cii et Volcçatii auditor, homo dicax ac face-

tus,

254 Lib. II. Cap. I. De Iuriaprudentia media

tus m), ceterum valde contumax, qui nulla
auctoritate et gratia compelli potuerit, vt de
Vvlla aliqua earum rerum, quas Triumuiri dede-
rant, formulam componeret n). Obiit Quae-
ſtorius, ſenex, et orbus. Edidit nonnulla,
e quibus iam Pomponii aetate nihil extitit,

niſi vnus liber Benedidtorum o Ceterum pu-

tatur eſſe, ad quem Mucius augur, cum de
iure Praediatorio †) conſuleretur, conſulto-
res ſuos reiicere ſoleret ): quod damen et
temporum ratio, et alia, valde dubium red-
dunt.

m) Paler. Max. VI. 2. 22. LPln. H. N. VIII, 40.] Face-
tias eius memorant Quinctil. Inſt. Oraz. VI, 4. Macrob.

Sat. II, 6.
n) Val. Max. VI, 2. 12.

6) L. 2. §. 4). de Or. Iur. Benediéta alias ſunt ea, quee

Ennius bona dicta h. e. bons emots vocabat. Caicellii liber

autem videtur complexus fuiſſe reſponſa faceta et vrba-

na. ef. Menag. Amoenit. Iur. Ciu. c. 8. er Bynkersboek.

Praetermiſſ. ad Pompon. l. c.
9) v. Chr. Goirl. Heynii Diſſert. doctiſſima de Iure

Praediatorio Lipſ. 1752. me praeſide defenſa: vbi

juris Praediatorii ratio ac vis egregie exponitur.

9) Cic. Balb. c. 20. Val. Max. VIII, 12. Praeaiator ille

ibi voeatur. Icf. Pigb. Annal. ad a. 533. P. 77. TL. III.]

a⸗ AELIVS TVBERO, A. Ofilii auditor-

contra quem Cicero pro Ligario ad Caeſa-

rem dixit; victus ab Cicerore, repudiato

eloquentiae ſtudio, totum ſe ad iurispru-

dentiam contulit ). Doctiſſimus publici

priuati-

1

emiiuatig

judicie )
eto ſert.

Pandecte
1) L.:2 .

aliomim,
Gerent

4. Luind
3) Gdll. )
¹) Gel- v

compoli

Reſtan
gentium
Nowinar
interkes
Marianie
fuerunt:
CRETIV
CLoNA
ſtructicht
Varoni
roLC4
LIVS u
dor).
*) Cc. n
9) dide
²) Ce. 0
4) Ci. 0
I.
) C. 0

eciu

Unulle
yt Ge
dede-

llulto⸗

nen et
n ked.

Face-

Murob.

2, gnne
ellii liber
et vrba⸗
teriboel.

de lore

nla: vbi

tur.

T. I.)

uditor⸗
Cielr.
puchnto
rispru.
publet

Priun.

inribusque vsque ad Cazſarers. 255

priuatique iuris, libros conſcripſit de offcio
iudicis 5*) item ad Oppium t), quamuis obſo-
leto ſermone vſus u): laudatur ſaepe in
Pandecte.

r) L. 2. F. 46. de Or. Iur. idque fecit exemplo multorum
aliorum, qui, eloquentiam ſe adſequi poſſe, cum diffide-
derent, ad Iurisprudentiam tranſiere. v. Cic. Mar. c.
172. Luinctlil. Inſt. Or. XII, 3. 9.
5) Gell. N. A. XIV, 2.
*) Gell. VII, 9.
u) L. 2. 9. 46. de Or. Iur. Ceterum ſtemma huius ICti
compoſuit Rupertus ad Pomponium p. m. 340. ſ.

§. Ll.
Reſtant nonnulli quidam veluti minorum
gentium Iurisconſulti, quos iam animus eſt
nominare. Itaque M. BRVTVS, pater Bruti,
interfectoris Caeſaris, et c. BILIENVS X),
Marianis circiter temporibus, in iure magni
fuerunt: et fere iisdem temporibus oQ. Lv-
CRETIVS VkSPILLO, P. Orbii magiſter „)
C. LONGINVS 2), iuris publici prudentia in-
ſtructiſſimus, c. A GVLEO 2), pater C. Viſellii
Varronis, et cognatus Ciceronis, denique
VOLCATIVS *). Paullo ante autem HOSTI-
LIVS quidam, Actionum Hoſtilianarum au-
ctor ?).

xX) Cic. Brut. c. 427., et O0.
y) ibid. c. 45.
2) Cic. Or. I, 66.
a) Cic. Or. I, 43. Brut. c. 76,
*) Plin. H. N. VIII, 40.]
*“) Cie. Orat. I, 57.

§. LII.

256 Lib. I. Cap. Il. De Iurieprudentia media

Ciceronis autem tempore maxime fue-

runt hi: c. vVISELLIVSVARROC), filius C.
Aculeonis, P. ORBIVS, auditor lunentii d),
C. CAMILLVSe), juris pradiatorii inprimis

Peritus; M. TVGIOF), qui videtur ei ſe iu-
ris ciuilis parti maxime dediſſe, quae eſt do
aqua ducenda; vacäRRA g), L. VALERIVS,

mediocris, vt videtur, ICtus ); M. MAR=-
CELLVS £), et P. QyINCTILIVS VARVS, et

1. LvcvLLVS £), qui C. Aquillio in cauſſla
Quinctiana in conſilio fuerunt; L. ocrA-
vIVS BALBVS ) iuris peritiſſimus; PRECI-

ANVs item ), et ATERIVS quidam, a quo
dictum haud dubie lus Aterianum apud Ci-
ceronem n).
e) Cic. Brut. c. 26, et ad Attic. III, 23.
d) Cic. Brut. c. 48. ò
e) Cic. ad Diu. PE, 20. videtur quidem eſſe Turius, ad
quem non minus, quam ad Caſcellium, de iure praedia-
torio conſultores reiiciebat Q Mucius. Cic. Balb. c. 20.]
F) Cic. Balb. c. 20.
g£) Cic. ad Diu. VII, 8. ſi non eſt nomen, ioci cauſa
fctum, mediocris alicuius [Cti.
b) Cic. ad Diu: I, 10. III, I. VII, 11. XII, 7J.
¹) Ce. Quinct. c. 7quem iuris magis, quam eloquentiae,
ſtudioſum dicit AMcon. ad Diu. in Caec: C.
k) Cic. Quinct. h c. .
1) Cic. Verr. II, 12.
m) Cic. Cluent. c. 38.
2) Cic. ad Diu. VII, 8.
) Cic. ad Diu. IX, 18.

6. Lur.

iy

Huc a
vs iutis

iIVNIVS 4
Ahatihus

) v. Mn

9) L. mn.
Plin. H.!

W

cro: quo

re ciuili .
Vt Wrarn

Cientian,

ripruden

pelletur:

mis cum
A adhuc
Numa C
clas deſe
terdum

ENparte

iis cong

enim is
dQeeo ge

niqgneſ

edhie

e fue⸗

ius C.
ntii )
primis
iſe iu.
eſt do

LEnlvs,

praelia⸗

le. li 1207] .

ei eal 4

gtettih

iuribusque vique ad Cueſares. 257

§. LIII.

Huc addendi videntur vERRIVS FLAC-
cvs iuris pontificii peritiſſimus ), et M.
IVNIVS GRACCGHANVS, cuius liber de po-

reſtatibus etiam in Digeſtis laudatur 4).

5) v. Manut. ad Cic. ad Diu. IX, 20.

) I. vn. D. de off. Quueſt. Cic. de Leg. III, 20. ef.
Plin. H. N. XXXIII, 2.

Nihil diximus de Iure Pontificio, et ſa-
cro: quod cum tanta neceſſitudine cum iu-
re ciuili coniunctum fuerit, atque nexum,
vt ſummi quique lurisconſulti iuris eius
ſcientiam quoque tenuerint: et ipſa inde iu-
risprudentia rerum diuinarum ſcientia ap-
pelletur: de eo breuiter dicemus: inpri-
mis cum eius reliquiae ac veſtigia non pau-
ca adhuc in Pandecte extent. Id ius etſi
Numa conſtituit, eaque de re leges ſa-
cras deſcripſit: cuius generis et poſtea in-
terdum leges rogatae ſunt; tamen magna
ex parte Pontificum decretis atque ſenten-
tiis conſtitutum atque fundatum eſt. Leges
enim iis de rebus paucae: pontificum, qui
de eo genere iudices eſſent ſoli, auctoritas
de religionibus ac iure ſacro magna, ac de-
nique ſumma in retinendis reſponſis ac de-
R eretis

258 Lib. I. Cap. . De lurisprudentia meäia

Cretis ſuis conſtantia erat. Quare diligen-
ter omnia reſponſa ac decreta ſua in com-
mentarios Pontificum referebant: quorum
conficiendorum cura fuit penes Pontificem
Maximum. Atque haec omnia deinde fe-
re pro legibus obſeruabant. Itaque innume-

rabilia iura Pontificum auctoritate conſecu-

ta ſunt r). Exemplo ſit illud caput, vt ſacra
perpetua eſſent, in XII ): hoc enim poſito,
haec iura Pontificum auctoritate conſecuta
ſunt, vt, ne morte patris familias ſacrorum
memoria interiret, iis eiſent ea adiuncta, ad
quos eiusdem morte pecunia veniſſet ).

Conſtitutum itaque eſt, qui adſtringeren-

tur ſacris eo nomine, quod ex pecunia de-
functi cepiſſent. Rurſus, qui liberarentur
ſacris, conſtitutum eſt ½). Multa etiam ex
moôre maiorum Pontifices tenuerunt.

y). Cic. dom. cap. 12. In iis etiam Leges ac iura ciuilia
fuiſſe perſeripta, intelligitur e Dionyſ. Hal. L. X.
p. 627. Senec. Epiſt. 108. et Cic. de Diu. II, I18. Pon-
tificem autem maximum commentarios conficere con-
ſueuiſſe, patet e Cic. Brut. c. 14. idque et inde ar-
guitur, quod idem Annales maximos conficiebat. Cic.
Orat. II, 12.
5⁵) Cic. Leg. II, 19.

2) Cic. Leg. II, 20. quod caput egregie explicatur a Bal-
duino in Iurisprud. Muciana p. m. 76. ſeqq. Facile au-
tem intelligitur, ſacraſpriuata coniuncta et alligata fuiſ-
ſe hereditati propterea, quod aequiſſimum eſſet, ad quem

smolumentum perxueniret, ad eundem etiam onus per-
. . tinere.

jun

Tnere. 0
. Non
ſactis Gedd
ſtato, ſed

e heclmis

1) Cer be
250. Kh
I1

lus Do

cum iure

Scaeuola
quam Po

(idile co⸗

ids Ciode
ris pont
parte cun
men iſta
ta ſpecti
tentig, p
votis, de
jusmodi
tiſiine p
Craſht te
tummque
ap u
coniund
apud eun
r, ſe

Mecte

iigen⸗

n ν.e.

uorum
tificem
nde fe⸗
INe.
onlecl.
Vtſacta
poſto,

nſecuta
crorun
Nte, 1d
iſlet t).
ngerem,
mia de⸗
tarentur
etiamn ex

zuracinilia
l 1. .
1 bon.
liere eon⸗
inde ar-
ciebat. 0.

gtur ahll
Facile a⸗
ligmfu⸗
let⸗ 4 guem
. onus per⸗
tinert.

juribusque vaque ad Caeſares. 259

tinere. Cicero quidem dicit: beredum iuſtiſſima cauſa
eſt. Non itaque hereditatis in cauſa inteſtati ratio ex
facris deduci poteſt. Non enim ſolum heredes ab inte-
ſſato, ſed et teſtamentarii, et qui plurimum cepiſſent
e pecunia, obligati erant ſacris.

2) Cie. Leg. Il, 21. cf. I. E. Gronou. de P. V. 10, 7. .
380. Scbwarz. Diſſ. de derteſt. ſacr. et Conradi Parerg.
II, I.

J. LvV.

lfus Pontificium vero etſi eam habebat
cum iure ciuili coniunctionem, vt Mucius
Scaeuola Pontifex negaſſe dicatur, quem-
quam Pontificem bonum eſſe, niſi qui ius

ciuile cognoſlet æ); nemoque & contrario

jus ciuile penitus percipere poſſet, qui iu-
ris pontificii non teneret ſcientiam eius, qua
parte cum iure ciuili coniunctum eſſet: ta-
men iſta coniunctio ad pauca quaedam capi-
ta ſpectabat, illuſtria quidem illa et late pa-
tentia, pauca tamen: de ſacris priuatis, de
votis, de feriis, de ſepulchris, et ſi quid hu-
jusmodi eſt): in quibus locus de ſacris la-
tiſſime patebat omnium. Ceterum iam L.
Craſſi temporibus id neglectum contem-
tumque fuiſſe, e Cicerone intelligimus 2),
apud quem ille conqueritur, id, quamuis
coniunctum, neminem diſcere. Itaque
apud eundem Ciceronem 4) Brutus gloria-
tur, ſe id a Seruio Sulpicio, qua parte cum
R 2 ciuili

260 Lib. Il. Cap. Il. De Iuriaprudentia media

) Cic. Læg. II, 19.
J) Cic. l. c.
2) Cic. Or. III, 33. extr.
a) Cic. Brut. c. 42.

let, in multis capitibus errat. cf. F. Balduin. Iurispr.
MWac. l. c.

§. LVI.

Ius Augurium t), ſiue Augurale, etſi ius
priuatum non attingebat, iuris publici tamen
pars erat, cognoſcenda inprimis Auguri-

bus, atque Senatoribus. De quo, cum eſ-
ſent leges nonnullae, tum inprimis, vti Ponti-

ficium, decretis augurum conſtitutum arque
auctum eſt: multa etiam in more fuerunt.

Sed ſatis de Iure Ciuili atque ſacro eo, quod
e prudentum decretis ortum eſt.

4*) Ius Augurium vocatur ap. Cic. Diu. II, 33. Scientia
juris augurii apud eundem Car. mai. c. 4. ad Diu. III,
9. er Gell. N. A. I. in praef. ad q. I. v. I. F. Gronon.
de eo etiam libri extiterunt Appii Pulchri ad ipſum
Ciceronem ſeripti, Cic. ad Diu. III, 4. et 9. cf. de
Diu. II, 35. ipſius autem Ciceronis de ea diſciplina
Hibros laudant Serzius et Cbariſius.

ciuili iure coniunctum eſſet, didiciſſe. Ho-
die autem, quoniam in Pandecte non pau-
cae eius ſunt reliquiae, pertinetque ad co-
gnitionem antiquitatis, cognoſcendum, quan-
tum fieri poteſt, percipiendumque eſt *)

or

2) de Iure Pontificio ſeripſit Iac. Gutberius; etſi, vt ſo-

quodiud
Iaque no
Romaos
r iudice
Alebusi
Orturn,
pellari in
4) CA. 1
5) L.2. 5
haud dun
nceſſari
pruentn

gum et
Prudent

Eſtit
diuturne
ſimiliter
compro
fi, m
Ccentum

H.
n pau.
A co.
un. .

i

tii vt ſon

.luriyr.

eiſt ins
tawen
Aoguri⸗
cum el.
iPomti-
nacqde

nerunt.

0 gvod

1. Sientis
Din Il,
F GNn0,.
4 iplum
g. cf. de

Aleiplinn

FEC.

juribusque vaque ad Taeſares.
SECT. V
De Rebusß in dicatis
ſiue

Diſputatione Fori.
§. I. B

Rerum perpetuo ſimiliter iudicatarum au-

Goritatem ſenſim paullatimque ius ali-
quod iuducere, vel noſtri fori vſus declarat.
Itaque non mirandum eſt, id vſu etiam apud
Romanos veniſſe, vt in partibus iuris eiuilis
res iudicatae quoque numerarentur 4). Id Ius,
ex rebus iudicatis, inprimis Cenrumuirorum,
ortum, dicimus, nomine diſputationis fori ad-

pellari in Digeſtis b).

4) Cic. Top. c. 5. certe eas in numero juris ciuilis ponit.
6) L. 2. §. 5. D. de Or. Iur. quo in loco legendum
haud dubie eſt: vr deſideraret prudentum aucétoritatem,
neceſſariaque eſſet diſputatio fori. Diſtinguitur ergo à
prudentum aucteritate Diſputatio Fori: quemadmo-
dum et ſeq. §. Ius, quod ſmne ſeripto venir, h. e. auctoritas
prudentum, ſegregatur a diſputationi fori.

§. II.

Eſt itaque Diſputatio fori, id ius, quod
diuturno tempore in iudiciis agitatum, rebus
ſimiliter iudicatis, pro iure certo vetuſtas
comprobauit; ſiue, vt hodie loquimur, vſus
fori, tritura forenſis. Cum enim in iudiciis
centumuiralibus multa iuris controuerſi ca-
R 3 Pita

262 Lib. I. Cap. II De lurieprudentia media

pita ex aequo bonoque diſputarentur; id
tandem conualeſcebat, quod diuturno tem-
pore eodem modo a iudicibus iudicatum eſ-
ſet, et tacita quaſi populi conſenſione rece-
ptum. Atque id eſt, quod poſt magnas
varietates obtinuiſſe dicitur c). Vna tamen,
aliquando in ſingulari cauſa, iudicum ſen-
tentia eam vim non habebat.

c) L. vltim. D. pro legaz. L. 32. D. de O. er A. L. 55. H. I.

D. dc legat. II. Neque vero mirum eſt, iudicum ſen-

tentias tandem eam vim tenuiſſe, cum iudices eſſent

legum interpretes. Cic. Cluent. c. 53.

§. III.
Errant itaque viri docti, qui diſputatio-
nem fori huiusmodi fuiſſe arbitrantur, vt Iu-
risconſulti, capitis alicuius ambigui et con-
trouerfi definiendi cauſa, in vnum locum,
quaſi concilio indicto, conuenerint, et com-
muni ſuffragio deciſionem iſtius controuer-
ſiae ſtatuerint ). Nam vt taceam iſtam ra-
tionem ex idoneis veterum auctorum locis,
aut iuris noſtri capitibus, doceri probarique
non poſſe e): tantum abeſt, vt ICtorum au-
Goritas libera republica fuerit tanta, vt ius
ſuo arbitrio iudicioque componere potue-
rint, quippe iuris conſtituendi poteſtas ne
magiſtratibus quidem eſſet, ſed tantum po-
pulo, aut ſenatui ad ſummum: vt ne ſub
Caeſaribus quidem, mutata penitus reipu-
blicae

iur

blicae for
re hotueri,
) Audtoren
prut.. 14
5I. Brung

rumm aucte

*) Cueeni,
AA r. II

lb. er go

en ad rem

Plerum
rebus iud
erat huius
tatem in
Joando
pliciter
innſſtcig⸗
Ctorum
kione for
tandem
ſet erhe
En, ne
mn ,
Vaca.

v.
ſiſir ⸗

)

Kditioni
tun

) Ce.

edie

r; id
tem.
m el
rece-
gnus
amen,
Nſen⸗

FK.
um ſen⸗
8 ellent

utamo⸗
t I.
et con-
locum,
t comn⸗
trouer⸗
kam re.
ſocis,
barique
rum A⸗
, ins
potue⸗
ſtas nie
um po.
pe ſub
reipu⸗
blicae

iuribusque vaque ad Caueſaxgt. 263

blicae forma, eam poteſtatem ſibi adroga-
re potuerint.

Auctores huius ſententiae ſunt Raeuard. de auctor.
prud. c. 14. Hein. Antig. Iur. I, 2. 35. et Hiſtor. Iur. I,
51. Brunquell. Hiſt. Iur. I, 4. 3. et fere omnes, qui ho-
rum aucétoritatem ſequuntur.

e) Quae enim adferuntur teſtimonia, Scholiaſtae Iuuenal.

ad Sat. III, 128. Cic. Fin. I, 4. Or. I, 56. L. 19. D. de
lib. et poſt. L. vlt. 9. 26. D. de mun. et honor. aliaque,
ca ad rem iſtam conſirmandam non ſunt idonea ſatis.

§. IV.

pPlerumque autem, quod ius ortum eſt e
rebus iudicatis, ſiue diſputatione Fori, id
erat huiusmodi, vt ſummum ius ad aequi-
tatem inflecteretur, atque componeretur;,
quando legibus non eſſet omnino aut ſim.
pliciter cautum quidquam. Inde querela
inofficioſ teſtamenti f), excogitata primum
ICtorum ingenio, conſtitit deinde diſputa-
tione fori. Eandem originem habet, quod
tandem conualuit, vt paterno teſtamento non
eſet exheres filius, quem pater neque here-
dem, neque exberedem, ſeriphſſet nomina-
tim g), aliaque, quae commemorare non

vacat.

P ) v. Val. Maxim. VII, 7. cf. A. Schultingii Exercit. de re-
ſeiſſis teſtamentis adiuncta eius Theſibus controuerſis et
editioni Valerii Maximi Torreniani; in primis autem
I. van de Water Obſ. Iur. Rom. I, II.
2) Cic. Orat. I, 38. Val. Max. VII, 7.

RK 4 SECTIO

„

8S E CT. IV S
DVe Moribus Maorum.

½f△M½r I.
OJs vel ſua ſponte intelligitur, vti in re-
gno olim, ita etiam antiquiſſimis rei-
publicae liberae temporibus, quoniam Pau-
ciſſimis legibus fſcriptis vterentur, et, in
rudi populo, diſciplinaque honeſta, in ple-

lati eſſent, multi etiam edictis praetorum
veluti in familiam iuris ſcripti transiſſent;
tamen non pauca manſerunt omnibus tem-
poribus, quae ſolis maiorum moribus re-
gerentur. Atque propterea non ſolum
apud veteres auctores ſaepe mentio fit
Moris maiorum, ſed etiam apud Cicero-
nem Mos in partibus iuris ciuilis numera-
tur ),
inſeribitur de Legibus et Moribus.

Quid?
tur ?).

4) Cic. Top. c. 5.
2) L. 12. F. 2. de iudice

2. Lib. I. Ccap. I. De Tariahrudentis media

risque rebus morum obſeruatio ſatis eſlet,
pleraque adminiſtrata eſſe moribus. QCuo-
rum quamuis multi poſtea in Leges trans-

et apud VIpianum primus titulus

quod in ipſius iuris Romani Pandectis non
pauca capita e Moribus profecta dicun-

§. I.

More⸗
Iin diuta
ſtarumq.
tum, ta⸗
lege, ce.
Vt fupra
Prudent

eocem

runt ſua

i poſiu

bos, a
ms,
˙) . W

voruml
me do

lnpr
crigne
locum

erend

Volunt⸗

concec

etinm i
Adteren
d ViN
Eibos

iImue

mte Ro

in re⸗

nis rei-
m par.
et, in
inpe⸗
s ellet,
Co.
trans.
etorom
siiſlent;
s tem⸗
lbus re⸗
1 ſolom
ntio fit
Cicero⸗
numera⸗
8 titulus
Cvic⸗
Gis non
1 Cicun⸗

1.

iuribusque vsque ad Caeſaret. 205

§. II.
Mores autem adpellamus ius ex volunta-
ria diuturnaque rerum ſimiliter actarum, ge-
ſtarumque, obſeruatione et vſurpatione or-
tum, tacitaque veluti populi auctoritate, ſine
lege, comprobatum c). Quamquam vero,
vt ſupra tradidimus, ius honorarium, atque
prudentum auctoritas, diſputatioque fori,
eodem modo vim auctoritatemque obtinue-
runt ſuam, adeoque in Moribus quoque po-
ni poſſunt: ea tamen hic ſegregamus a mori-
bus, ac ſecernimus, hosque tantum intelligi-
mus, qui nullo proprio nomine adpellantur.

c) v. luſtr. Io. Godofr. Richteri Diſſ. de Moribus Ma-
iorum Lipſ. 1744. in qua de toto hoe genere elegantiſſi-
me doctifſimeque diſputatur.

§. III.

Inprimis autem Mores, et in publici ſa-
crique ), et in priuati iuris cauſis, inſignem
locum obtinuerunt circa rerum agendarum
gerendarumque modum: in quo profecto
voluntariae obſeruationis principiis multum
concedi fas eſt: etſi negari non poteſt, eos
etiam in alio ſaepe genere cerni. Exemplis
adferendis ſuperſedeo, ne nimis longus ſim e).
Id vix opus monere, Leges ipſas ſaepe Mo-
ribus abrogatas, aut derogatum iis obroga-
tumue eſſe. Hoſpes ſit, neceſſe eſt, in antiqui-

tate Romana, qui id ignoret.
R S 4) Cic.

266 Lib. I. Cup. I. De lurisprudentia media etc.

4d) Cic. Leg. II, 24. Haec habemus in XII. reliqua ſunt

in more.

*) Qui volet, petet e Richieri V. III. iam laudata egre-
gia Diſjertatione p. 21. S

Ceterum, ne quis erret, id tenendum eſt,
de quibus in legibus cautum ſancitumque
eſſet, ea ſaepenumero, tam in libris noſtris
quam in veteribus auctoribus, Moribus ma-
iorum accepta referri ). Quod quidem
maxime fit in legibus aut ipſis antiquis, aut
ex antiqua obſeruatione ductis, quarumue
origo et auctoritas ignoratur. Nonnulla er-
iam capita ex mixto iure †) eſſe dicuntur, hoc
eſt, tum e legibus, tum e moribus, extitiſſe.

*) [v. Noodt. Prob. I, I1.]
P) Paull. Rec. Sent. V, 4. 6.

*

bius 4)

LIBER ILI

*

IVRIS

IVNISPS
.

—

ngted
quit
popr
E enim

Deela,

amplius
ſed nece
Qamvi
noque b
llrun,
tiens 1
tamen a

toete, 667.

e
d, L. IBE R II

. DEFS
IVRISPRVDENTIA NOVA

umeſt,

unue CA P. I
noſttis 5D5DPD* MWU
GSm. IVRISPRVDENTIA AB AVGVSTO
niden ys VE AD HADRIANVM.
5, Aut H
fumue SEGT. 1 .
i De Statu Publico.
iile. 5F. 1.

quibus ſumma rerum ad vnum, Senatus
populique Romanorum conſenſu, venit.
Ea enim tum rempublicam inuaſerat corru-
ptela, quam longe ante proſpexerat Poly-
bius u), qui praedixerat fore, vt libertatem
amplius ferre corrupti mores non poſſent,
ſed neceſſe eſſet, omnia ad vnum transferri.
Quamuis vero, a Caeſariano inde Pompeia-
noque bello ad Auguſti fere ſeptimum Con-
ſulatum, Libertas populi Romani, quaſi mo-
riens, reluctata eſſet principarui, tandem
tamen cedere coacta eſt, vitaque cumgemitu
Jugit

L'dsdn eorum temporum hiſtoriam,

CR I.

2

268 Li. II. Cap. L De lIuriuprudentia noug

fugit indignata ſub umbras. Quod qua quaſi .

lenta tabe, quibusque gradibus factum ſit,
libro ſuperiori oſtendimus. Ac ipſa reme-
dia, quae morbo adhibebantur, ſalutem mi-
nuebant. Principatus autem vnius haud du-
bie, et ſine retractationis ſpe, conſtitutus
eſt?) ſeptimo Octauiani Caeſaris conſula-
tu c), quo ei nomen Auguſti, ex ſententia
Munacii Planci, a Senatu ceterisque ciuibus
a. d. XVI. Kal. Febr. datum eſt. Quo no-

mine tributo, omne Senatus populique Ro-

mani ad eum translatum eſt imperium d),
facta lege illa, quae poſtea Lex Regia dicta
eſt: de qua paullo poſt exponemus.
a) Poh. Lib. VJ.

b) Inter ipſos veteres auctores, initia imperii Auguſti
Caeſaris conſtituentes, non conuenire, iam ſupra Lib.
II. cap. I. §. vlt. docuimus. v. etiam Pagi Diſj. Hypat.
P. III. c. 3. 9. 2. b. m. 330. Optimum tamen eſt, prin-
cipatus initia demum a ſeptimo eius eonſulatu repetere.
v. III. Ritter. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 159.
e) Cenſorin. de die nat. c. 21. cf. Pagi Diſ. Fp. P. II.

c. 3. J. I.
4) Dion. Caſ. L. LIII. p. 507.
§. II.

Vix ipſe Auguſtus ſperauerat, fieri poſſe,

vt ſibi vni perpetuo ſumma omnium rerum

ponere cogitabat. In qua deliberatione cum
“ adlui-

9

Adhibuiſſe

gue ſiel

Miecenat
ttedder
mnus eum
et, perp
blicam,

tus, üique

üapem ſ

eſe nolea

ſppientiſt

conſtitue

et bent
rus eſſet,

egege
poſten in

ceptione
) Dion

5) Din.

tutione
gueperit
ſa etiame

ded le

aS. P. QC. R. permitteretur. Itaque, quod ad
hoc vsque tempus habuerat imperium, de-

tus pote
cominer

A

uqaſt

relhe-
emn mi⸗
ud du-
ſtiturus
onſula⸗
ntenti
ciuibas
Co no⸗

ue Ro.

I 9),
Cid

ii Augalti
ſupr⸗ lit.

. Hpor.

elt, prin⸗
l repetere.

eri poſte,

n rerun

guo 1d

um, e⸗ 4

obe cult

Ali.

ab Auguſto voque od Hadrianum. 269

adhibuiſſet in conſilium ſummos duos, ſibi-
que fideliſſimos, amicos, M. Agrippam, et
Maecenatem, illeque vehementer ei ſuaſiſſet,
vt redderet legibus rempublicam e), Maece-
nas eum oratione prudentiſſima cohortatus

eſt, perpulitque, vt retinere vellet rempu-

blicam, propterea, quod is eſſet rerum ſta-
tus, iique mores, qui neceſſario vnum prin-
cipem flagitarent: adeo, vt, ſi ipſe princeps
eſſe nollet, alius extiturus eſſet: deditque
ſapientiſſima imperandi, reique publicae
