4) v. Tac. An. XI, 22. L. vn. ae off. qu.
e) Liu. II, 32. Leges Jacratae dicuntur, quibus ſacratur
caput eius, qui legem violauerit. v. Perizon. Animadu.
Hiſt. C. NX. p. 47. Erneſti V. C. Clan. Cic. Ind. Leg. Ce-
terum tria tantum harum legum capita fuiſſe, inter eru-
ditos hodie conuenit: vr quinque tribuni plehis crearen-
tur, vt ii ſacroſancti eſſent, vt e plebe tantum ſerent. Quige
capita duo adiicit Sigon. de I. C. R. I, 6. e ſacratis qui-
dem legibus, ſed non ex his in monte ſacro latis, ſunt.
v. Erneſti lI. c. Poſſit fortaſſis illud eaput non immerito
adiici hiſce ſacratis, vt tribunis plehis concilium babenti-
bus neque adſint, neqjte interſtrepant garriciiy auctore
Diomi. Lib. VI. p. 431.
8 E C T. II
De Legibus ac Iure poſt reges eiectos.

§. I.
H- temporibus leges regiae exoleuerunt
ommes, auctore Pomponio a); et popu-
lus Romanus iterum incerto magis iure, et
conſue-

1
*

Glie
1 1
eo
legen
Guan
ſtle
.
A
le⸗

men
ſciretr
1Us d
rent;
taret
inten
V. a
tioe
kupt

tigu⸗

ſtratl,
bantur.
1a inſti⸗
toerati⸗
craiico,

lagiſtre⸗

confularis
Ores etian
lex Curis
Huliurpo⸗
laslia et,

Leraw
Aimadt.
. Lex. (e.
interern.⸗
, Aru-
eit. Qe
geratisi⸗
latis funt.
limmerito
n lalenri⸗
, auctore

jecfot⸗

leuerun

etpopy.
ure, 4

coſi⸗

poſt reges exadtos vique ad XIl. Tab. 17

conſuetudine ali coepit à), idque prope XX.
annis c) paſſus eſt.

a) h. e. in deſuetudinem abierunt. Nam viri doéti, v. c.
Sigonius, Muretus, Zaſius, Coraſius, aliique, (v. Rupert. p.
m. 67.) qui exoleuerunt ad Lege Iribunicia referunt, in-
terpretati pro abrogatae ſiint, verbi notionem ac vim
non ſatis obſeruarunt. Praeterea reperiuntur primi
Conſules multas leges regias nominatim confirmaſſe, et
in vſum reuocaſſe, veluti Seruii Tullii de contractibus.
Dionyſ. Hal. L. V. p. 27. Tcf. Liu. II. paſſim.]
[b) Liuius IX, 20. Anziam, ait, ſine legibus certis egiſſe, iis
que petentibus datos ab Senatu ad iura ſtatuenda iph-
us coloniae patronos.]
*) Sine dnbio cum Bynkershoekio Praetermiſ,. ad Pompon.
legendum LX. annis, h. e. vsque ad XII. Tabulas. Nam
quamquam ſunt aliqua argumenta, quibus defendi poſ-
ſit lectio vulgaris, ea tamen non ſufficiunt, cum Dio-
nyſ. H. NX. p. 627. ius incertum fuiſſe tradat vsque ad
Leges XII. Labb. [Ceterum &boliaſt. Tbeophil. Para-
pbr. ad I. I. F. p. 748. ed. Reiz. illam lectionem XX. an-
nis in ſuo libro videtur reperiſſe.]

§. II.
Nam quamuis primi Conſules nonnullas e

Legibus regis reuocaſſent, et retuliſſent: ta-
men omnis iurisdictio, in tanta legum pauci-
tate 4), quas adeo nemo praeter ſolos patres
ſciret, ſita erat in manu Coſl. ex arbitrio etiam
ius dicentium, qui ſaepe etiam leges neglige-
rent; quo fiebat, vt ius incertum quaſi flui-
taret é).

4) v. Dionyſ- Halic. L. X. p. 6o7. qui locus ab omnibus
interpretibus male vertitur. Cuiacii interpretationem
v. ad L. 2. §. 2. D. de O. I. quae tamen neque ipſa vi-
tio caret. Eit ſane locus valde obſcurus, niii forte eor-
ruptus: de quo forte alibi.

*) Nam,

18 Lib. I. Cap. II. De iurisprudentia antiqua

e) Nam, vt Cicero ad Diu. IX, o. dicit, omnia ſunt in-
certa, cum a iure diſceſſum eſt, nec praeſtari quicquam
poteſt, quale futurum ſit, quod poſunm eſt in alterius
voluntate, ne dicam libidine.

F. III.

Neque facile erat, illi malo remedium ad-
ferre, cum Patres nimium in iſta potentia ſibi
placerent, neque tribuniciis rogationibus ce-
derent: Tribuni autem ipſfi legibus ſuis re-
gnum, patriciorum manibus ereptum, in ſe
trahere tenderent. Itaque hoc tempore de
lure priuato nullam fere legem Centuriatam,
praeter ATERIAM TARFPEIAM a. V. CCC.
a Conſulibus, de multa a magiſtratibus dicen-
da, eiusque aeſtimatione, latam f), et Meneniam
Sextiam, nullam Tribuniciam, niſi de iure pu-
blico g), reperimus.

Dionyſ. Halic. L. X. p. &77à1.. vt omnibus magiſtratibus
liceret multam dicere iis, qui ſibi dico non eſſent au-
dientes, vt grauiſſima multa non excederet duas oues, ac
triginta boues: (apud Dionyſ. I. c. enim ex aliis veterum
locis emendandum ſine dubio eſt νο ροτα ται ρα
ov 3α V. III. Rizter. ad Heinecc. Hiſt. Iur. I, 2r.) vt-
que vuem denis, bouem centenis aſſibus redimere liceret.
Hane legem illuſtrauit Io. Koolius commentario ad legem
Ateriam Tarpeiam, in Otton. Theſ. Iur. I. V. cf. Briſ-
ſon. Sel. Ant. I, 32. Valeria de multa a Poplicola lata eſt,
v. Plut. ei. vit. p. 102.]
2) Veluti Lex Publilia Liu. II, 56. vt comitiis tributis
crearentur tribuni pl. Icilia, Diony-. VI. p. 432. Vt tri-
bunis pl. concilium habentibus non obſtreperent pa-
tres; cilia, de Anentino publicando, Liu. III, 32.

§. IV.

Eni
tricion
lare i
Ciuitas
c lbbe
Terer
4. V.
turlee
Cuile
tribun
imad
1Sobt
Ghli
e
ferre
ſnen⸗
tres:
bos,
de le
Wto
im)
wlen
Cle
9) I.
)) L

igue

ſunt in.
icuum
herius

Im add.
dia ſbi
us ce⸗
is Ie⸗
inſe
ore de
otam,
CCC.
gicen⸗
neniom
re po-

Kratibus
ſent au⸗
Volet
Feteruum
! ru⸗
y)rt.
ieeret.
ad legen
cl. i-
1beaelt,

5 nibitit
2. yttel⸗
erent ha⸗
32

W.

poſt reges exaädtos vseque ad MI. Tab. 19

§. IV.
Enim vero plebs, Tribunique regnum pa-
triciorum iudiciale non amplius ferre, conſu-
lare imperium nimjium, nec tolerabile liberae
ciuitati, dicentes: exaequationem igitur iuris
ac libertatis poſtulare; inprimis auctore C.
Terentio Arſa Trib. pl. LEGETERENTILLA
a. V. CCXCGIII. lata, vt quinque viri crearen-
tur legibus de imperio conſulari ſcribendis ).
Cui legi cum Patres diu reſtitiſſent, fruſtraque
tribunicii impetus conſumti eſſent; tandem,
ira ad preces verſa, Tribuni orare, vt ne diuti-
us obſiſterent, vtiliſſimae legi; ſi plebeiae leges
diſplicerent, at illi communiter legum latores
et ex plebe et ex patribus, qui vtrisque vtilia
ferrent, quaeque aequandae libertatis eſſent,
ſinerent creari. Rem non adſpernabantur Pa-
tres: daturum leges neminem, niſi ex Patri-
bus, aiebant 7). Cum de legibus conueniret,
de latore tantum diſcreparet ½): a. V. CCC.
SCto, cui acceſſit plebiſcitum ), tres lega-
ti m) in omnem Graeciam n2) miſſi, iuſſi incli-
tas leges Solonis deſcribere, et aliarum Grae-
ciae ciuitatum inſtituta moresque noſcere ο).
) Liu. III, 9.

1) Liu. III, zr.
X) Quare abſurdum eſt, reprehendere Romanos, quod pe-
regrinas leges petierint, cum aliter res nullo modo expe-
diretur. Sed cauſam contra eiusmodi cauillatores proRo-
manis eleganter dixit Iac. Voorda Orarz. I. de prudentia

B 2 Rom.

20 Lib. I. Cap. IIl. De Iurisprudentia antiqua D

Rem. in condendis XII. Tab. Legibus, ad calcem Electo- moribe
rum, ſubiecta. [cf. Otto Diſj. de Leg. XII. Tab. c. 7.] us. Ci
1) Dionyſ. Halic. E. X. p. 675˙. (Ed)
m) Pompon. L. 2. §. 4. D. de O. I. decem miſſos ſcribit: qui quent.
locus propterea varie emendatur ab interpretibus: ſed Mitiis
antiquam eam lectionem eſie patet inde, quod in c. Mopy.
Jes diſt. 7. eadem reperitur, adeoque hic error Pandecta- N)Ii
rum compilatoribus, vel ipſi adeo Pomponio, attribuen- 5) i
dus eſſe videtur. Vbi autem error librariorum dici non lnde
poteſt, ſed auétoris ipſius, non emendandum, ſed adno- abin
tandum eſſe docet Perizon. Animadu. Hiſt. paſſim. Aliter 2,5.
defendit Pomponium Rupertus p. m. 75. Ene
*) Igitur etiam Lacedaemona; v. Schubart. de fat. Iuris- bantt
pr. II, 23. ſeq. quod perperam, et ratiunculis abſurdis, ne- las
gat Heinecc. Hiſt. Iur. I, 2 4. *) aliique, et in ceteras ſeire
Graeciae, etiam Magnae, ciuitates. v. Rupert. ad Enchi- nüü
ridion Pompon. p. 76. Exemplum Lacon. Leg. eſt zutela le- Ci⸗
gitima. Ac Romani partim erant oriundi e Sabinis, qui,
Spartanorum coloni, muilta inde inſtituta tenuere. Otto Po
tamen in Difſſ. de Leg. XII. multis rationibus pugnat, nul- i
las a Lacedaemoniis leges petitas eſſe.] Ceterum ridicu- er
la eſt et abſurda fabula, quam Gloſſa ad L. 2. 9. 4. D. de teo
O. I. refert, miſſum a Graecis Romam eſſe ſapientem, et
qui exploraret, vtrum Romani digni eſſent legibus ſiis: eti
quam ex Marantae Spec. aur. p. 3. n. 2 et ſqq. refert Habhni- d
zs Or. de vſu chronolog. in iur. in . ielingii iurisprud. reſtit. )
T. II. P. 133. tra
*⁶) Liu. III, zt. cn

8. v. 1

Reuerſis, cum iuris Graeci copiis, legatis,

a. V. CCCII. creantur DECEMVIRIlegibus G
ſeribendis, omnes a Patribus, praediti ſummo tabun
et infinito imperio p) prouocatione, et Tri- corp
bunis plebis, ceterisque magiſtratibus, ſubla- tern
tis. Hi e iure Graeco, vſi interprete, Ephe- cepe
ſino exule, HHRMODORO9), exque patriis der

mori-

igua

n Eecho⸗

bit: gui
bus: ſed
10. My-
Andeche.
ribuen.
diei non
d adno-
h. Aliter

t. lurit
rdis, ne⸗
ceteras
Euchi.
telih-
is ui,
e. Otto
vatyil.
Nricien⸗
ientem,
ls ſuis:
tHabni⸗
6. reſtu.

gttis,
gilu!
Ucm.
ſubla⸗
Pphe.
pnris
mori-

poſt reges exacws voque ad II. Tab. 21

moribus, [Faliſcorum legibus] ) Leges no-
uas, Ciuitati ſuae aptas, ſcripſerunt, et anno ſe-
quente in X. tabulis *) promulgatas, in co-
mitiis centuriatis pertulerunt?).

p) Liu. III, 32.
9) Plin. H. N. XXXIV, 5. Pompon. L. 2. 9. 4. D. de O. I.
Inde Romani arginintur etiam ſtultitiae, imperitiaeque
ab imperitis inepte, nominatim Brunquello Hiſt. Iur. I.
3, 5. Sed Hermodorus non fuit interpres verborum
Graecorum quae ab Romanis Decemuiris ſatis intellige-
bantur, ſed ſententiam, ac rationes legum explicauit,
quas ille, princeps Graecae cimitatis cum eſſet, optime
ſcire deberet. Propter hoc beneficium ei ſtatua a Roma-
nis publice poſita eſt. Decemuirorum autem ſapientiam
Cicero Or. I,. 44. ſatiis defendit. Ceterum Strabo Lib. XI V.
p. O5t. ed. nouiſſ. dicit: Joné Zres dνααρ *νας —ı%ͤ
Pauklois Gνραιαιο, h. e. ſcribendis legibus quibusdam
adfuit, non ipſe conſcripfit.
r) Exemplum eſt in lege de patria poteſtate, ſanctitate pa-
tronorum, aliis. cf. Dionyj. Halic. L. II. p. o. L. X. p. OS/.
et Salmaſ. de foenor. trapezit. in praefat. Iin XII. Tab.
etiam fuiſſe capita ex legibus Fuliſcorum, refert Seru.
ad Virg. Aen. VII, 695.] .
³) Pomponius L. 2. 9. 4. D. de O. I. tabulas eboreas fuiſſe
tradit; ſed legendum roboreas cum Scaligero, vel aereas
cum Ruperto ad Enchirid. Pompon. p. mM. 80.
*) Liu. III, 34.

§. VI.
Cum autem duae adhuc deeſſe purarentur
tabulae, quibus adiedlis abſolui poſſe velut
corpus omnis Romani iuris : CCCIII. anno
iterum creantur Decemuiri, in quibus prin-
ceps erat Appius Claudius. Qui cum impoten-

ter, libidinoſeque imperium exercuiſſent, ac
B 3 duabus

22 Lib. I. Cap. II. De iurisprudentia antigua

duabus tabulis adiectis, etſi nondum perlatis,
exactoque anno, nuliis comirtiis habitis, magi-
ſtratum ſibi continuaſſent: tandem libido Ap-
pii a) plebi cauſam in montem Auentinum
ſecedendi dedit, effecitque, vt, Decemuiris
abire magiſtratu coactis, li bertas reip. rediret,
Tribuni pl. reſtituerentur, et conſules crea-
rentur L. vVALERIVS, et M. HORATIVS X)
a. V. CCCV. qui leges decemuirales, quibus
fabulis duodecim eſt nomen, in aes inciſas, in
publico propoſuerunt „).
u) Liu. III, 44.
X) Liu. III, F.
92) Liu. III, f.
§. VII.
Sic itaque abſolutum erat corpus iuris Ro-
mani: qui nunc quoque, inquir de ſuo tempo-
re Liuius 2), in hoc immenſo aliarum ſuper alias
aceruatdrum legum cumulo, fons omnis publici
priuatique eſt iuris- quas leges veteres 4) im-
penſis laudibus efferunt, omnium autem ma-
xime Cicero b). Fremant, inquit, omnes licet.
dicam, quod ſentio, bibliothecas mehercule omni-
um philoſophorum vnus mihi videtur XII. tabu-
larum libellus, fE quis legum catita ac fontes
viderit, et audoritatis pondere, et viilitatis vber-

tate, ſuperare. Hodie autem, ſi quis origines

iuris ciuilis, cuius in Pandecte ſunt reliquiae,
ac progreſſus viderit, ad Iurisprudentiam re-
(te

1.

e et
plece
necel
acutil
tiſſim

endur

2) Li

4) V.
9) 0

gesr
debe
etian
ius
teſti
II.
inel

igue

erlatis
magi.
4o Ap.
tinumm
muiris
elliret
8 cer.
IVS X)
gvibus
iſis in

risRo-=
tempo⸗
r Alios

) m⸗
em ma-
e,let

oNr.

,taby
. ſumtar
irvber
Nigines
lquine,
lam te.
Ge

pR reges éxactos vogqué ad XII. Tab. 23

Qe et ordine imbibendam, animoque com-
plectendam, maximus earum vſus eſt, ſumma
neceſſitas. Quare etiam Cuiacius, harum rerum
acutiſſimus auctor, et exiſtimator intelligen-
tiſſimus, ab iis ſtudium Iuris Ciuilis exordi-
endum eſſe, iure meritoque exiſtimauit.

2) Liu. III, 34.
4) v. elogia veterum ap. Iac. Gothoefredum ad XII. Tabb.

b) Or. I, 44.
Cum autem XII. tabulae maximam par-
tem e iure Graeco deſumtae ſint; earum in-
telligentiam multum iuuat Graecarum legum
inſtitutorumque ſcientia c).
c) Quare ius Graecum Romanumquea multis doctiſfimis
Viris, nominatim a Prateio, Salmaſio, Heraldo, Conr. Rit-
tersbuſio, comparatum eſt. Ipſe autem Cic. de Leg. II.
23. docet, exAtticis legibus fieri in terpretationemXII. ta-
bularum oportere. Ceterum ad hanc rem faciunt etiam
Meurſii ſcripta de iure Graeco, Petiti Comm. de Legibus
Atticis, ac Nic. Cragii de rep. Lacedaemon. libri.
§. XI.
Quaeri non abſurde poteſt, vtrumomnes le-
ges regiae, quae vim habere auctoritatemque
deberent, in XII. tabulas relatae ſint: an vero
etiam nonnullae inde excluſae, quae tamen
jus ſuum obtinerent, quoniam veterum funt
teſtimonia quaedam, leges regias etiam poſt
XII. tabb. commemorantium. Equidem magis
inclino in eam ſententiam, vt nullas alias am-
plius valuife rear, nifi quae eſſent XII. tabulis
B 4 com-

24. Lib. I. Cap. IlI. De Iurieprudentia antiquæ

comprehenſae, atque adeo omnes relatas in
XII. putem, quae adhuc eſſent obſeruandae A).

) Nam quod leges regiae nominantur in rep. libera, et
etiam ſub Impp. id fit memoriae originum caufs, v. c.

Liu. V'I,. XXXIV.6 Tac. A. XII, 9. L.2. D. de mori. inf.

Plin. H. N. XIV, ia. aliisque in locis. Locus Liu. XXXIV,

6. haud dubie hue pertinet, quamuis alii negent.
. * X.
Quamquam XII. tabulae aereae adhuc Cy-

priani aetate integrae extiterunt e): leges au-
tem, luſtiniano imperante, in Caii dodeca-
delto: tamen hodie tantum fragmenta, e ve-
teribus ſcriptoribus collecta, fuperſunt.
e) Cuprian. Ep. II, 5§.
Leges XII. commentariis illuſtrarunt, e ve-
teribus quidem ICtis, S ENTVS AEFLIVS F),
L. AELIVS g), L. ACILIVS h), ANTISTIVS
LABEO), CAIVS praecipue ½); e recentio-
ribus autem praecipui collectores et inter-
pretes ſunt, FR. BALDVINVS, IAC. RA E-
vVARDVS, MARCILIVS, ANT. AVGVSTI-
NVS, et omnium princeps IAcC. GOTRHO-
FREDVS in Quatuor Fontibus Iuris Ciuilis. IAN.
VINCENTIVS GRAVINA, quamquam com-
pilator, tamen tironibus commendari meretur
in Originibus luris Ciuilis. Verba legum, et
formulam ſcribendi veterem, vt reſtituerent,
inprimis laborarunt FVNCCIVS, et B. BR A N-
ChV Ohſera. Iur. Ciu. Vol. II. ) Nonnullorum
capi-

tiua

larasin

Cae4d).

iberahet

lla, V.t,
nort. inf,
XXNIV,

neC.
es a
Odeca.
eve⸗
nt.

eve⸗
8TIVS
entio⸗

Umer⸗

poſt reges exactos voeque ad XII. TLab. 25

capitum interpretationem et hiſtoriam exe-
quitur 1DS1N GA in Variis Iurie Ciuilis. In-
primis hic memoranda eſt Eu. Ottonis Diſſ. de
Legibus XI. Tabularum, praemiſſa T. I. Theſ.
Iur. Ciu. et adiecta eiusd. Comm. Inſt. edit.
German.] .
F) In Tripertitis Iur. Ciu. L. 2. g. 36. D. de O. I.
4) Cic. Leg. II, 23.
) Cic. Leg. II, 23.
¹) Gell. N. A. I, 12.
) In Dodecadelto, e quo libro miltae in Digeſtis ſunt
reliquiae. De aliis, qui e veteribus commentarios ſcri-
pſifſe dieuntur, non ſatis certum eſt. v. Schubart. de fat.
Iurisprud. Ex. II. p. 255.
) Id etiam tentauit, tum in XII. tum in legibus regiis,
efficere Terraſſonus V. C. Hiſtor. Iurispr. Rom. I, 5. ſajd.
qui rationem dicendi priſcam, in regiis, ac XII. tab. legi-
bus, adhibitam, perperam linguam Oſcam adpellat, ac
prae ſe fert, linguam iſtam Oſcam ad certam formulam
ſe ſe redigere. Ceterum fuper XII. tabulis eſt etiam diſ-
ſertatio Bonamici, in Memor. Academ. litterar. Pariſin.
T. XII. [qui negat factam eſſe legationem in Graeciam
a Roman.
Ceterum perquam vtile, ſiue potius neceſ-
ſarium eſſe, duximus, ipſa XII. tabularum capi-
ta, quoad quidem hodie ſuperſunt, e Gotho-
fredo, ſubiicere, cum omnis Rom. iuris origi-
nes contineant, ac, ſine earum ſcientia, mediae
Iurisprudentiae capita, quae nihil aliud ſunt,
niſi iſtarum tabularum ſupplementa, reéte in-
telligi non poſſint. In quo quidem diligen-
ter commendatum eſſe tironibus velimus co-

gnoſcendarum XII. tabularum ſtudium.
B 5 Tabula I.

III.
Sogni⸗
tio
Praeto-

26 Lib. I. Cap. II. De lurisprudentia antiqua J

Tabula I.
De in ius vocando.

SI MORBVS AEVITASVE VITIVM

Posr

SIN * Ivs vocAT QEAr:
NIr * ANTESTAMINO: IGI-
TVR, EM CaAPITO.
SI CALVITVR, PEDEMVE
STRVIr, MANVM ENDO
IACITO.

EScCIT, QVIN †F 1IVS vOCA-
BIT IVMENTVM DATO: 81
NOLETL ARCERAM NE STER-
NITO.
SI ENSIET, qui ius vocatum
vindicit mi Tito.
ASInvO VINDEX ASIDVS ESTO:
PROLETARIO, CVICVI voLET
VINDEXNX ESTO.
Endo via REM* VTI Rarcrxwr,
ORATO. 1
NIrA * PAICVNT, IN COMI=
TIO, AVT IN FORO ab OR-
TV ANTE MERIDIEM CAVSANMI
CONSCITO, *“ CvVvm PERO-
RANT AMBO PRAENTES.*

Cai. 1.

MERIDIEM PRAESENTI
STLITEM ADICITO. ,
SoL OCasvS SVPREMA TEMPE-
STAS ESTO.

leg. XII. Tab.
cuius pars pri-
or huic primae
tab. reſpondet.

Cai. I. 18. 20.

22. in pr. ff. de
in ius voc.

xId eſt, ſi in ius
vocat, atque

eat. Porphyrion

ad lib. 1. Saty-
rar. Hor. Sat. 9.

* id eſt, ni it.
33. in
pr. ff. de V. S.
Gell. lib. 20.

C. 1.

* id eſt, qui in.
Caius 1. 22. J. 1.
ff. de in ius voe.

* vbi.

*RATO.

id eſt, ni ita:
puta: vindice

dato, vel pacto

inito.

„

im

r En⸗

S quit
Kin in
Ante
iut
Aett
e

nili
4

ſeu
date

ten
ſer
i te
Cter
tan
ltem
o⸗

11

4
tor
lo
5 1
ſer

l⸗

.

igu

lib. 1. 24
XII. Tab.
Pats Pri-
ic primae
eſpondet.

l. 19. 20.
n pr. f. de
voc.⸗

t ſiin ius
, atque
rpbyrion
1. Haty
r. Kat.9.

elt, ni it⸗
1. n;, in
de V. .

lib. 20.

10.

elt, ni in
.vindice

,Vel nult⸗

Pari⸗

poſt reges exactos veque ad XII. Tab. 27

Paraphra ſis.

Si quit aliquem in ius vocat, vocatur ſtatim ſequitor
Si in ius vocatus non ſequatur, qui vocabit teſtes
ante adbibeto, et tum in ius vocatum ſiſtere ei
ius eſto.
Si et tum in iuſ vocatur moretur, fruſtretur, ſugam-
ue adornet, manum ei iniicere ius eſto.

Si imbecillitas, aut inualentia quaedam, aetatue ſe-

nilis impedimento ſit, quo minus vocatus in ius
ſequatur, qui in ius vocabit vocato vectabulum,
eu vehiculum, quod adiuntie pecoribus trabetur,
dato: ſi nolet in, qui in ius vocabit, vocato pe-
tenti plauſtrum vndique tebtum, munitumque Ker-
nere ne cogitor.
Si tamen ſit aliquis, qui in ius vocatum, vel pren-
ſum defendat, dimittitor.
Ceterum locupleti vindex locupler eſto: pauperi prolem
tanzum Reipub. ſußicienti quilibet vindex eſto.
Item ſi de re trunsactum fuerit inter vocantem, et
vocatum, dum in ius venitur, ita ius ratum-
ue eſto.
Si neque vindex aliquis ſit, neque de re in via trant-
actum füuerit, tum in comitio, aut in foro Prae-
tor cauſam cognoſcito, ante meridiem, cum am-
bo litigatores praeſentes perorant.
Poſt meridiam, etiamſi vnus tantum praeſens ſit; prae-
ſenti actionem dato, iudiciumque conſtituito.
Sole occidente ſupremur terminus iudiciorum eſto,
ſeu iudicia ſoluuntor. Ad Solem proinde occaſum
Praetor iuſ reddito.

Tabula II.

.

1

28 Lib. I. Cap. I. De Iurisprudentia antiqua

„

De lIudi-

ciis.

N
mae.
R.
Ii.

„
2

De Fur-

tis 1. de

nodur-†

no fure.

„ Tabula II.

De ludiciis, et Furtis.

—

—— VADES SVEBVADES

extra quam ſi MORSVS SONTI-
cvs — — — vorvM
abſentia * Reipublicae
ergo, AVT STATVS PDIES
CvVM HosiE intercedat:
nam ſi OQviD uORVM FVAT
VNVM * IVDICI ARBITRO-
VE, REOVE, EO DIE DI FEN-
svs ESTO.

CVI TESTIMONIVM. DEFVE-
RIT, IS TERLIS DIEBVS
OBPORTVA OEVAGVLATVM
1ro.
SI NOX FVRTVM FAXTT, SIM.
ALIGVIS OCISIT IVRE CAE-
SsVS ESTO. * W

an. lib. r. ad

leg. XII. tab.
cuius pars po-
ſterior huic ſe-
cundae tab. re-
ſpondet.

* Numae R.
lex II. Tab. II.
Capito apud
Feſium verb.
Reus.
* Cai. 1.233. K.
I1. ff. V. S.
x. Cai. 1. 6. ff. K
quis caut.

7

* al. vitium vt

ſfupra Tab. 1.

aeuitasue viti-
um efcit.
Labeo Lib. de
XII. tab. rr1.

De fäurtis egit.
Gell. XI, 18.

I1. 1. Si morbus

5

ludici⸗
Ati
ret
noc⸗
cumn
obuu

.

Auit

4

oc
inp

tigua

ib. 1. 2d
XII. tab⸗
pars po⸗
r huic le-

e tab. te⸗

et.

mee R.
Tab. Il.
apuid
yerh.

133. K
V. J.
11.6. f. 4
caut.

tab. 11.
Urtis etzlt.
M. 19.

„

*

poſt reger exadtos voque ad Ell. Tub. 29

Paraphraſis.
Iudicio conſtituto, iudiceque adito vaders, et ſubua-
des iudicio ſiſtendi vtrimque duntor, iique ſiſte-
re tenentor: niſi morbus vebemens vim grauiter
nocendi babens, votum aliquod, abſentia Reipu-
blicae ergo intercedat, aut conſtitutur ſit dies
cum peregrino nam ſi quid horum fuerit, et
obuenerit iudici arbitroue, vel reo, iudicii dies

dißferatur.

Qui teſtimonium denunciare volet, is trinundino, id
iiſt, ter intra XVII. diesr ad domum eius, cui
teſtimonium denunciat, denunciatum ito.

R

Si notu furtum hiat, furem autem aliquis occiderit,
impune eſto. .

2. de
diurno.
2. ma-
nifeſto.

7

vel qua-
ſi.

2. nec
manife-
ſto.

3. de ar-
boribus
furtim
caeſis.

4. Com-
munia
de fur-
Lis. -

30 Lib. L. Cap. II. De lurioprudentia antiqua

=

1

. imene
Si luci furtum faxit, slm ali- ʒ;
quis endo ipſo capi t, ver- .“ fon
berator i Lique, coi furtum eryri
factum eſcit, a Dicitor. O”
Seruus, virgis caeſus, ſaxo del- 6/
citor:
npubes, praetoris arbitratu
verberator, noxiamque de- ALu
cernito. .

Sr SE TELO * defenſit quirita- * Forte in ipſa
to xNnOOVE⅛ ORWwu1ο: poſt eSe e

deinde ſi caeſi eſcint, ſe a 2 3. g. 2. ſk. in
2”

fraude eſto. de V. 8.
Si furtum lance licioque con-
ceptum eſcit, atque vti ma- “
nifeſtum vindicator. SðèWð 64
SE ADORAT FVRTO, GO N n⸗
MANIFESIVM EsCIT, du- . Tuire. Faiu⸗
plione decidito. eboridu⸗ fur⸗
Sin iuri Alienas arbores cae- Enn ere e. Li
ſit, in ſingulas XXV. aeris Oð
luito.
Si pro fure damnum deciſium
eſcit, ne adorato. eſe

ſ

Furtiuae rei aetern Audtoritas

eſto.

kurtiua

Peraphraſis. W

pN reges exadtos vaque ad XII. Tab. 31

“ Si interdiu furtum aliquis ſecerit, eumque aliquis in
ipſo furto deprebenaerit: verberetur, illique cui
furtum factum fuerit, addicatur. Seruus priur
virgis caeſus ſaxo Tarpeio deiiciatur. Impubes
Praetoris arbitrio verberetur, noxaque ab eo fa-
a ſarciatur. M

X

QLuod ſi ſe telo defendant, dominus ecum clamore
Ppriur id teſtificeture tum ſi oeciſi fuerint, iure
caæſi ſunto.
te in ipl .
fuit: H
S 8Si furtum per lancem, et lieium conceptum erit,
perinde ac ſi manifeſtum foret, vindicator.

Si agatur de furto non manifeſto, fur dupli da-

to. Cilus
k. te
tibus ft. 8
e. Lui iniuria, ſeu ſurtim, alienar arbores ceciderit, pro
iingulis arboribus caeßu XXV. aſibus multator.

De furto paeiſei iut eſtoz et ſi paétum interceſſerit,
Jfurti amplius agere ius non eſto.

–

Furtiuam vrem uſucapere ius ne cſto.

Tabula III.

7/

1. De
depoſi-

2. De-
foenore.

z. De
zure cre-
diti per-
ſequen-
di aduer-
ſus

1. ho-
ſtem, id
. eſt, pere-
grinum.

2. Con-
feſſum
ludica-
tum.

Ni IVPiCATVN raerr,

S

32 Lib. I. Cap. II. De mzpurnrig mnie

T abula III.

De Rebus CG— editis.

17 5
Si qui endo depoſito dolo malo
factum eſcit, duplione luito.
Si qui vnciario foenore am-

plius foenerasit, quadru-
plione luito.

AbPVERSVS HOSTEM „ * AETFRN
AvcTORITYAS ESTO.

AERIS CONFESI, * KREEVSCGVE
IVRE IVDICATIS XXX. DIES
IVSTI SyNTO:

Posr DEINDE MANVS
CGTIO s 10, IN IVS DPVCITO.

AVT
QVirs* ENDO EO IN 1VRE
viNDICIT, SECVM PDVCGITO,
vINCFTO, AVTY NERVO AVT
COMPFEDIEVS XV. PONDO NE
MA10 RE: AL SI VOLET MI-

NORE, VINCITO.

INIE-

Cai. lib. 2. ad

Leg. XII. Tab.
cuius pars pri-
or huic tertiae
tabulae re-
ſpondebat.

x* Cai. l. 234. in
princ. ff. de V.

S.

* confeſſis.

1

* locuples.

Cai. 1.234. H. 1:.

ff. de V. S.

Cai. 1. 234. H. 1⸗
ff. de V. S84

daui⸗
lo n

gui
men

u

lereg

Sde
in

,

Kit

cre
iu

lib. 27 ad
XII. Tab.
pars pki⸗
ie tertiae
llae te⸗
jdebat.

1.:34,n. 1

.F. de V

nlells⸗

eyle
1.234. Pol.
e V. 5.

1. 3
4 V.S.

33

palſ reges eactos vaque ad XI Tur.

Paraphraſis.

Si quid circa rem depoſitam apudl ſe Aepoſtariur do-

lo malo admiſerit, dupli poena adficitor.

Si quit maius quam vnciarium foenus (quod vnciam
menſtruam dependit in centenor aſſer) exercuerit,
quadrupli poena adficitor.

Peregrinus quidquam dſucapere non valeto? cuius
aduerſus eum in perpetuum actio eſto.

Si debitum quis confeſut fuerit, del condemnatut
iure fuerit, induciae ei menſtruae zo. dierum ad

debitum exoluendum dantor.

Si intra dies ʒo. illos debitor non ſutitfaciat, tum
ereditori capere eum, ſius preßendere, atque in
ius ducere ius eſto.

34 Lib. I. Cap. II. De iurisprudentia antiqua

SI vo-Er, svo VIroO: * NI

svo VIr, QVI EM VIN-

CTVM HABEBIT LIBRAS FA RIS

ENDO DIES DATO: sI vo-
LET, PLVS DATO.

Ni cum eo pacit, LX. dies

endo vinculis retineto: In-
teribi trinis nundinis conti-
nuis in Comitium procitato,
arisque aeſtimiam iudicati
praedicato.

1

AsrTr sI PLVRES ERVNTY REI,

TERTIS NVNDINIS PARTIIS
SECANTO: SI PLVS MINVSVE
SEEVERVNT, SE FRAVDESTO:
SI VOLENT VLS TIBERIM PE-

REGRE VENVMDANTO.

Gell. N. A-
XX,; 1¹ „*

Paraphraſis.

17

Debiton

tum

fen
li .

Sitt
gu⸗
i
t.
bur
74
Ah

uy
in
ln

yi
fu/

N.

3 le

Pphnſe⸗

Debitor ita nexus ſi poterit ſuo viuat: ſi non habeat,

poſt reges exadtos vrque ad MII. Tab. 35

tum creditor, qui eum vinctum babebit, ſingulat
farris libras in ſingulos dies ei dato? ſi volet plur
ei pro arbitrio dare liceto.

Si et tum iudicatum non ſoluat, neque interea quit-

quam cum iure defendat, proque eo interueniat,
in priuatum carcerem, ſeu vincula adducere ere-
ditori ius eſto, eumque vel neruo, vel compedi-
bur vincire, ſic tamen vt vincula non ſint grauio-
ra quam XV. pondo: leuiora enim adhibere pro
arbitrio ius eſto.

Paciſcendi interea addicto cum ereditore ius eſtor ſi

non pactus fuerit, 6o. diebur creditori addiétum
in vinculis habere ius eſtoe Intra eor dies trinis
nundiniz continuis ad Praetorem in comitium
producitor, quantaeque pecunias iudicatur eſet
praedicautor.

Aſt ſi plures ernnt creditoret, tertüs nundinis, id

eſt 27. die partes ſecantos ſi plur minutue ſecue-
rint, ſine fraude eſto: ſi malent, trans Tiberim
eum peregre venumdanto.

C 2 Tabuh IV.

De iure
patrio.

connu-

De iure

36 1. I. cr. 1 De nrummudtmi antiqua

Tabula IV.

PATER inſignem ad deformi-
tatem puerum cito necato.

Endo* liberis iuſtis vitae ne-

cis venumdandiqne pote-
ſtas ei eſto.

SI * PATER * FILIVM TER VE-

NVNDVIT, FILIVS A PATRE
LIBER ESTO.

—

Si qui et in X. MkNSIEVS PRO-

XxiIMIS poſtumus natus efcit,
iuſtus eſto.

De lure Patrio, et lure Connubii.

Caii lib. 2. ad
leg. XII. tab.
cuius pars po-
ſterior huic IV.
Tab. reſpondet.

carn. I. 2.

* patri ſcil.
X5 ) „ „
Mαε%7 & αοαÜαÜ9
vt exiſtimo,
vox häec ab
VIp. repetita.

de iure connu-
bi repete ex

Tab. XI. De

mulieris vſu
agetur infra
Tab. VI. De re-
pudio etiam
extat lex quae-

dam d. Tab. VI.

Paraphraſis.

Dionyſ. Hali-

Supplementum
harum legum

Pater

ſin

l lie

me

6n

veil

lib. 2. Ad
AII. tab.
pars po-
r huic V.

telponget.

yl. Halr

tri ſcil.
ri uns,
Liſtimo,
iec 4
epetlta⸗

etnentam
mm legum
Are connu⸗
ehete er
XI. De
eris vſu
ar infta⸗

Vl. Dere⸗

0 etiam
t jex quae⸗

nphmii

ſum ſtatim necato.

—

filiut eſto.

Pater filium ſibi natum mon

.

Paraphrafis.

Si pater filium ter vendiderit, filius poſt tertiam
enditionem plene a patre liber fiat.

poſt reges adtos veque ad MI. Tab. 37

Sroſem, vel prodigio-

In liberos iuſtir ex nuptür quaefitos patri ius: vitae
necis, vendendique? nos ius eſto. SS

Si filius patri poſt mortem eius intra decem menſes
proximos a morte natus α X

ore erit, iuſtus ei

Tabula V.

38 Lib. L. Cap. II. De lurisprudentia antiqua

1. De te-
ſtamen-
to.

2. De
ſucces-
ſione ab
inteſta-
t0.

1. De
gentili-
tiis he-
redita-
tibus.

2. De
liberto-
gum bo-
nis.

munia

heredi-
tatum.

Tabula v.
De Hereditatibus, et Tutelis.

PATERFAMILIAS VTI LEGASIT,
SVPER PECVNIAE TVTELAEVE
SVAE REI, ITA IVS ESTO.

Asr slNTESTATO MORITVR
CVI SVS HERES NEC ESCIT,
AGNATVS PROXIMVS FAMI-
LIAM HABETO.

SrI AGNATVS NEC ESCIT, GEN-
TILIS FAMILIAM HERES NAN-
CLTOR.

Si libertus inteſtato moritur,
cui sVs heres nec eſcit,

ri eſcint, ExX EA FAMILIA IN

EAM FAMILIAM Pproximo pe-

cuni ADuitor.

Nomina inter ErREDES pro

CTA, CITA ſunto.

aſt patronus patroniue libe-

portionibus hereditarIs zER-

Cai. lib. tert. ad
leg. XII. Tab.
cuius pars pri-

tae tabulae re-
ſpondebat.
X aπι6 * οπ
verbum pater-
tamil.hic repe-
tiit auctor lib ri
ad Herenn. et
Cicero 2. de in-

uentione, quod

tamen alii
omittunt,

Cetera-

or huic quin-

un,

ita

41
61
4

b.tett ad
NI. Tab.
pars pri-
ie guin-
bulae re⸗
ebat.

, uujNS

m pater-
hic repe-
Gor Ubri
erenn. et
92, dein-
ne, guoh
alii
nt.

Cetera⸗

tpoſt reges exactos vaque ad XII. Tab. 39

Paraphraſis.

Paterfamilias vti legem dixerit, ſeu prout diſpo-
ſuerit de bonis ſuis, et liberorum ſuorum tutela,
ita poſt mortem eius obſeruator.

At ſi inteſtato moritur pater famil. neque ei ſuust Be-
rer erit, tum agnatus proximut heres ſto*
agnatus non erit, tum gentilis beres eſto.

Si libertus inteſtato decedat, ueque ſuum beredem
reliquerit, ſed patronum tantum, vel etiam pa-
troni libero?, tum liberti bona ex eius familia in
patroni familiam trantlata proximo in patroni

familia addicuntor.

1

Defuncto ereditore, vel delitore, eiur bereder pro
portionibus bereditariis conuenire et vonueniri
tantum poſſunt, ipſoque inter eos obligatio diui-

C 4

40 Lib. lI. Cap. I. De lurisprudentia antiquag
MM - 4t ete⸗
Ceterarum rAMILIAE rerum aun
ERCTO NON CITO, fi vo- ma
“ lent HEREDES, ERCTVM fa-
„ L ciunto: Praetor ad ERCGTVYM
cetENDVM arbitros tris dato. *
ee De Si paterfamilias inteſtato mo-
m ritur, culnpubes ſuus he.
agnato- res eſcit, AGNATVS PROXI-
zum
bentin MVS TVTELAM NANCITOR.
lium tu- . . Khute
Sr FrVRIOSVS AVT PRODIGVS ſi
EXISTAT, AsT EI CVSTOS
NEC ESCIT, AGNATORVM
GENTILIVMGCVE IN xO PE-
CVNIAVEIVS FOTESTASESTO.
Rguin
1— 110
.
tibn
SIUM Paraphraſis.

liſte

.
.

poſt reges xuos vius a II. Tab. 41

At ceterarum rerum ſi volent beredes diuiſionem fa-
ciunto: ad eam diuiſionem Praetor tres arbi-
tros dato.

Si pater familias inteſtatus decedat, cui ſuur beres
extabit impubes, Agnatus proximus, tutor buius

flui beredit eſto.

Si quis furioſus, aut prodigut eſſe ineipiat, neque
i curatorem habeat, agnatorum, iirtque deficien-
tibus, gentilium curae tam ipſe, quam eius bona
committuntor.

1

Tabula VI.

42 Lib. 1 Cap. II. De Iuriaprudentiu antigus 3

Tabula VI.

De Domino, et de Poſeſſione.

1. De . *
ern QVM * NEXVM FACIETY MAN-
manci- CIPIVMGVE, VTI LINGVA
Pio. NVNCGVPASIT, ITrAA IVS
EsSTO.
SInficias ierit, duplione dam-
nator.
Statuliber, xzurront dando,
liber eſto.
Res vendita TRANSCQVEDATA
emptori non adquiritor,
donicum ſatisfactum eſcit.
2. De VS AvVCTORITAS FVNDI, BIEN-
vſu au-
ECorit. NIVM:
14 eſt de .
Vvſuca- ..
pione. ANVS VS ESsTO.
Mulieris, quae a Num matri-
monl ergo apud virum re-
manſit, ni trinoctium ab eo
vſurpandi ergo abeſcit,
vſus eſto.

4
Cum d.
* Cai. lib. 3. ad tin
leg. XII. Tab.
cuius pars po-
ſterior huic 6.
tabulae reſpon-
der.
Saruh
vel
tori
*Cai. l. in tra. .
ditionibus 48. 4,
ff. de pactis.
Euna
* Cai. I. ferri
235. in princ. ff.
de V. S8. Mui
110
⸗

4

gige 1 . poſt reges exactos vegue ad XII. TLab. 43 “

Paraphraſis.
1 =
Cum dominur rei ſuae nexum faciet, vel mancipium,
i.1ib .1 vti nominarit, locutus pactuiue erit, ita ius eſto.
XII. Tab. .
us gars po.
iot huic .
nlae relpon-⸗

Statuliber ſub bac conditione liber eſſe iuſſut, Si hoc
vel illud dederit, ſi venditus poſtea fuerit, em-
tori dando liber eſto.

Res vendita traditaque non ante emtori acquiratur,

quam ab emtore venditori aliqus ratione ſatis-

le habis. factum ſ Uuerit.

Fundi biennios ceteraz res anno vſucapiuntor.

14
3

ci. 1. ſerri . . , . .
in rinhk . Mulier, quamuis ſine legibus viro iundla, ſi vno an-
y.d. nuno ſine vſurpatione, id eſt, interruptione trino-

ctü, apud vnum virum ſuerit, vfucapta eſto.

3. De
vindi-
ciis, de

ſeſſionis.

4. De
1 repu-
diis.

iure poſ-

44 Läb. lI. Cap. II. De lurieprudentia antiqua.

SI QVIN TVRE MANVM cONSE-
RVNT, ſecundum eum qui
posidet: 6

Afſt ſi qui quem liberali cau-

ſa manu adſerat, ſecun-
dum libertatem Vindicias
dato.

TIGNVN IVNGTVM AEDIEBVS

vINEAEVE NE CONCAPET NE
soLVITO.

Aſt qui iunxit, duplione da.

mnator. J
Tigna QVANDOGVE SARPTA,
BONEC DEMTA ERVNT, vin-
dicare ius eſto.

&i vir mulieri Repudium mi Te-
re volet, cauſam dicito ha-
cumce vnam. — — —

17

—

Cains d. 1. 235.
J. fabros ligna-

§.

Cai. 1. ſi ex leg.
repudium 43.
ff. ad L. Iuliam
de adulter.

rios 1I. ff. de V.

–

nnir
late
dan
u

8 Uir a

ciei

kabros ligna-
11. f. dey.

. l. ſer let.
dudium 45.
a2dl. Iuliam
zdͤulter⸗

poſt reges actos vogue ad MI. Tab. 45

Si de qua re in iure apud Praetorem diſceptatur,

ſecundum eum qui poſidet PFraetor vindicias dato:
excepta liberali cauſa, in qua ſecundum liberta:.
tem Praetor vindicias ſemper dato. ð

Omzni: materia iuncta aedibur, aut vineae ne vindi-
cator neque ſoluitor: qui alienam iunxit ,duplo
damnator: certe vbi ſoluta, demtaque ſfuerit,
tum eam vindicare ius eſto.

Si vir ab vxore diuertere voluerit, cauſam diuortü
dicito.

22

Tabula VII.

.
3. in-
endio

ſadto.

46 Lib. l. Cap. Il. De lurisprudentia antiqua

Tabula VII.

De Delicis.

STI QVADRVPES PAVPERIEM fa-
xit, dominus noxi AEſti-
miam oFerto: ſi nolet,*
quod noxit dato.
SIniuria RVPITIAS

—

— —

— —

Aſt ſi caſu, Sancrro.
