dubitare audeat, poſt virorum doctorum, inprimis Mylii

Dich.

17

Reizii d
iſtamdt
bus iuri
ritur p
wanor.
peregri
pta eil
deinde
maxim
) v. ti.
) Ct.
¹) V. Pr.

ſtal
Poneben
magi
Fed cun
Ediclis
en de re

ex Eadie
) AM

litteris
Cod. 7.
Hit-
tils. (
efle alt
APraet
Rriktin
Narg. k
cap. 44.
Alo
Atero
Lnm De

necie

iolle ſe.
sphne
ttum de
regrini,
Tibuno.
cialium,

Edict
isCichio⸗
ne ciui⸗
nemnin-
jum, d
tum ven-
rum cu⸗
locorum
, a ins
pelno⸗
magiſtra⸗
, ſed
cine ſt

taetorbete⸗
erunt enimn,
getoris V⸗
n habnuſle.
mno ett dn
hrmis Mhei
P

4

õ

iuribusque vsqut ad Caeſares. 207

Diſ. de Praetore Peregrino, in Excurſ. ad Theoph. ed.
Reizii V. C. et Conradi Parerg. I, . laborem, qui omnem
iſtam dubitationem plane diſſoluere. Ceterum ex qui-
bus iuribus PeregrinusEdictum ſuum compoſuerit, quae-
ritur, propterea, quod ex Legibus ac iure Ciuium Ro-
manorum peregrini iudicari non poſſent. Nempe ius
peregrinis ſeribebatur primum ex iis capitibus, quae
apta eſſent peregrinis, ad eosque transferri poſſent:
deinde ex ſuae cuiusque ciuitatis legibus: ac denique
maxime ex iure naturali et gentium. v. Conradi l.
2) v. tit. Dig. de Aedil. Edict.
b“) Cic. Verr. II, 41.
¹) v. Prolus. noſtra de Edicto prouinciali gerpezuc.

§. V.

Iſta Edicta initio magiſtratus in Albo *) pro-
ponebantur, erantque per totum annum a
magiſtratibus in iure dicendo obſeruanda.
Sed cum Praetores improbi ſaepe numero ab
Edictis ſuis recederent, varieque ius dicerent:
ea de re Lex Cornelia 1) lata eſt, vt Praetores
ex Edictis ſuis perpetuo ius dicerent m).

k) Album erat tabula lignea natiui coloris, in qua atris
litteris ſcriberetur Edictum. v. Cel. Rirter. praef. L. II.
Cod. Theodoſ. non autem, vt Heineccius Ant. Iur. et
Hiſt. Edictor. I, 2. 6. aliique ſtatuunt, paries dealba-
tus. Ceterum cum hic Albi mentionem fecerimus, non
eſſe alienum ducimus, de duplici Albo, quod viri doéti
a Praetore propoſitum fuiſſe tradunt, aliquid monere.
Exiſtimant enim, nominatim Cuiac. Obſ. V, z. Rae-
uaard. Protribun. c. 4. p. 588. ſcq. Bret. de ord. iudic.
cap. 24. Heinecc. Hiſt. Elictor, I, 6, 106. p 94. in vno
Albo a Praetore fuiſſe ipſum Edictum propoſitum, in
altero autem formulas actionn. Verum haec opinio
cum perxr fe inanis videri debeat rei Romanae peritis:
tum

208 Lib. Il. Cap. II. De iurisptudentia mediu .

tum vero neque iis locis teſtimoniisque auétorum, qui-
bus vtuntur viri docti, vllo modo iuustur atque ſta:.
bilitur.

Tnad

1¹

1) Aſcon. in Cic. pro Corn. maoi. reo, er Dion. Caſj. Lib. Comel

„1

XXXVI. p. 19. ſoltum
m) Sic enim haud dubie apud Aſcon. Paedian. I. t. legen- Pruetm
dum eſt: cum propter rationem latinitatis, totiusque ductum
loci ac verborum viciniam, tum propter auétoritatem mee Di
Dionis Coſſi l. c. Vulgo editur apud Meonium: „t .
Praetores ex ſuis Edictis perpetuis ius dicerent. Sed pri- Conhet⸗
mum Edicéta perpetua, quae ſemper ab omnibus dein. Kuarun
ceps Praetoribus obſeruarentur, ante Hadrianum non nr
fuere. Neque vero perpetuum eam vim habet apud La- Smene
tinos, quam viri docti ei adfingunt, vt ſignificet, quod
er totum annum durat: id annuum dicitur: vti ipſiim ) k
Ediétum Praetoris apud Ciceronem Verr. IS. 42. Lex ) E.y
annua vocatur. Deinde totius loci Aſconiani contextus Excu,
docet, perpetuo ſcribendum eſſe. Opponuntur enim non
varie ius dicere, h. e. in iure dicendo decretisque variare, tidan
atque ex Edictis perpezuo ius dicere, h. e, nunquam ab eo. Valni
recedere in decernendo, quod ſemel edixeris ab ini- conp
tio. Aſconiana gas haec eſt: Cornelium, Tribunum leript
plebis, legem tuliſſe, vt praetores ex fuis Edictis perpetuo deber
ius dicerent. Quae Lex, inquit, Cornelia tum gratiam morat
ambitioſis Praetoribut, qui varie ius dicere conſueuerant, Aehün
ſuſtulit. Inde concidit ea forma Edictorum perpetuo- mode
rum liberae reipublicae, quae ex hoc loco a viris doctis poſto
duécta eſt. Neque etiam firmari poteſt fragmento Acto loe
zum V. R. Diurnoraum ap. Pigh. Annal. Tom. II. p. 378. pende
Reineſ. Inſer. Claſ. IV. et Dodwell. Prael. Cambd. Ad- tume
pend. p. 66;. Nam id fragmentum confictum ſuppoſi- giieh
tiynque eſſe ſtatim videbimus. cf. Cel. Riter. praef. ad coar⸗
Heinecc. Hiſt. Iur. Ceterum vitioſum locum Aſconii unm,

eſſe, iam vidit Menardus ad Cic. l. e. qui tamen non recte
legendum putat ex ſuis Edictis propeſitis, quaſi ex confu-
fione ſinglarum P. P. ortum ſit vitium. Nam aut. ſuis, aut
propoſitis, eſſet ſuperfluum. Lid
taue
§. VI.

Mecie

rumn, qui.

Aque ſta.

ELe lepen.
totiusgue
Ctoritatem
lomium: 1t
.. ded pri⸗
nibus ein⸗
janum non
et Pud La.
et, gic

liipſimn

I. 42. Lex
CONENNs
ntor enim

gue Variare,

uamn beo
etis ab ini⸗

,Irdsun

ltis geryet⸗
unn grutian
Gnſieurrin,
in ſerpetub⸗
jvieisoctis
pento⸗ Acko
Cunba. 4.
un ſuppoli⸗
ter. jyutf 1ad
cumn Alontt
len non relie
ſ er contn.
aaut vin t

. Vl.

iuribusque voque ad Caeſares. 209

§. VI.
Tradunt viri i
viri d
com nnn in dai n), iam ante Legem
E 2 em argumenti Senatuscon-
ſanum actum eſſe anno Vrbis DLXXX, vt
D,. . . . „ . . . 2
re⸗ tores X ſuis Edictis penpetuis ius dicerent,
uc um illud ex fragmentoActorum Vrbis Ro-
e zrnoran ⁰½). Sed ſpurium illud eſſe
n Gumque, Viri doctiſſimi ,†) ita demon-
ſtrarunt, vt ſtupidus eſſe debeat, qui id fi .
mentum adl dade glit.
3 n adhuc defendere tuerique velit
n) v. Heinecc. Hiſt. Iur. I, 02.
0) ab. igh. 1. 6. Reineſ. et Dodwell. I. l. c. c.
2 = V. C. Probab. c. vlt. et Erneſti V. C
4 ten Casſ.- c. 20. In quo quidem coniuincen-
lo non ſolum tempotum, rerumque ibi tradi
Kloritasch . un 4 raditarum ra-
aid ritasque Suer oiltit, ſeil in primis latinitatis ratio
V nit. Si quis enim ſcribendi genus in eo adhibitum
= un eorum temporum monumentis, quibus
criptum efle traditur, veluti cum Se tonſ
pein lut Senatusconſi
de Bacchanalibus, fragmentisque Legum, ſupra ene
morglauum, intelika neceſſe eſt, ſiquidem ltinitatem
aeſtimare poſſit, iſtis temporibus co alect
modo poſſe; ſed a recentior iand non ſati eſe ul
ore aliquo non ſatis cauto i
oſtort gonkeld ſuppoſitumque eſſe debere Ae i
oc quidem Senatusconſulto, quo de agimus confin-
gendo, manifeſtum eſt illum fraudis architectum ſe n.
tum eſſe corrupti loci Aſconiani lectionem. Cum ita.
que hoc fragmentum fraudis conui ctum ſit, neqi gen
eo argumentum duci poteſt ad demonſtrandam licte
rum perpetuorum libera republica formam. “S

§. VII.
Eidem Praetorum ambitioni, improbitati
. .* . 2
atque licentiae, oppoſitum iam libera republi-
ca

210 Lib. M. Cap. II. De Iurisprudentia media

ca putatur fuiſſe illud caput, quod in Digeſtis
extat 4½) proprio titulo, vt quod quisque iuris
in alterum ſtatuit, vt eo ipſe vtatur. Sed nullo
idoneo argumento r). Itaque ego quidem
Edicto Hadriani perpetuo attribuerim.
) tit. quod quisque iur. in alt. ſtatuit.
„) Scio equidem, hanc in rem laudari Cic. ad Q. fr. I,
I. 7. vbi commemoratur edictum Cn. Octauii, inſtitu-
tumque, quo Sullanis hominibus, qui in magiſtratibus
ininrioſe decreuerant, eodem ipſis priuatis iure paren-
dum fuit. Sed ipſum illud, quod tamquam aliquid
ſingulare et inſtitutum laudat Cicero, docere debuiſſet
viros eruditos, non fuiſſe id capur omnibus Ediétis com-
mune, ac fere tralatitium: deinde etiam id pertinuit
tantum ad cauſam ſingularem, nempe ad Sullanorum
hominum iniurioſa et iniqua decreta.

§. VIII.

Sed, vt ad Edictorum ipſorum rationem
redeamus, Edicta tantum annua erant, vti
ipſi magiſtratus; vnde Edictum a Cicerone vo-
catur Lex annua S): atque a ſingulis nouis ma-
giſtratibus quotannis noua proponebantur;
ita tamen, vt multa fere ſemper ſuperiorum
Edictorum capita in ſua transferrent; quae
ideo tralatitia adpellantur ?½). Nonnulla ve-
ro Edicta tanto ſe opere ab aequitate, pru-
dentiaque, commendauerant, vt fere ab
omnibus deinceps Praetoribus retinerentur:
neque ſine reprehenſione omitti poſſent “).

5⁵) Cic. Verr. I, 42.
2) Cic. ad Diu. III, 8.

) Inde

) Ind
minan
lio

Ex!
quo ſ⸗
tummiu
tuerit,
Lege
nouun
eam ſe
bus 3
probe
Praeta
nodn
quo⸗
tum
crecli
num
ne ſe
in he
Iiam
dus
Prote
ipe
dibus

nedie

lgeſtis

e uri

widem

, inſtitut.

iſtratibus
reparen.

Aliquid

debuiflet

Gis com⸗
ertinnit
lanorum

tionem
nt, Vti
ne vo⸗
isa-
bantur:
fiorum
quaee
Ulla ve⸗

, Du.

ere ab

rentur:.

nt 4).

dnulo

) Inde

iuribusque vsque acd Cazſares. 21

u) Inde eſt haud dubie, quod actiones a Praetoribus no-
minantur, qui primi in Edictis ſuis eas inuenerant; e. g.
actio Caluiſtana, Fabiana, Publiciana et h. g. a.

§. IX.
Ex Edictis igitur Ius Honorarium ortum eſt,

quo ſaepe numero derogatum, aut obroga-

tum iuri ciuili, ſcimus. Id quomodo fieri po-
tuerit, quaeritur; cum magiſtratus per ſe, ſine
Lege populi, aut certe Senatusconſulto, ius
nouum ſancire non poſſent. Plerique in
eam ſententiam diſputant, vt, id a Praetori-
bus aliisque magiſtratibus, nullo iure, im-
probe factum, dicant; appellantque adeo
Praetores euerſores iuris ciuilis, eosque eo
nomine vehementer reprehendunt æ). In
quo quidem, etiamſi nullum aliud argumen-
tum eſſet praeter hoc vnum, quod non eſt
credibile, paſſurum id tam patienter Roma-

num populum, inprimis Tribunos plebis, quos

ne ſemel quidem conqueſtos de Praetorum
in hoc genere licentia legimus, tamen, iniu-
riam fieri Praetoribus, ceterisque magiſtrati-
bus ius dicentibus, contenderem. Sed ſunt
profecto grauiſſimae rationes, quibus oſten-
di poſſit, ius poteſtatemque fuiſſe magiſtra-
tibus, talia iura, quae vocant noua, in Edi-
ctis ſuis proponendi: neque adeo euerſores
juris ciuilis dici debere.

x) Heineccius Hiſt. Iur. I, O. ſq. potiffimum, et Ant. Iur.
Il, 24. Praetoribus hane notam addere conatus eſt.
α2 Sed

212 Lil. II. Cap. II. De lurisprudentia media

Sed inuenerunt hi vindicem ſuum, Richeium Hamb.
qui, Praeſide Cortio, Vindicias Praeroris ac iuris ho-
norarii Lipſ. publice propoſuit, quae denuo Trai, ad Rb.
editae ſunt. Quibus deinde, mortuo Cortio, Heinec-
cius in repetita Hiſtoriae Iuris editione ad &.70. reſpen-
dit cum ſumma iracundia, quam denique multo acerbius
effudit in Hiſt. Edictor. I, O. 9. p./00. ſq. in opuſc. poſtum.
Sed onines eius commotiunculas grauiter retudit III.
Ritter in not. ad d. . Heineccian. Hiſt. Iur. Neque maio-

ris auéctoritatis ſunt ea, quae prolata ſunt poſtea pro

Heinecciana ratione.

5. X.

In hac autem diſputatione non ſpecéta-
mus id, quod improbi interdum Praetores
contra ius fasque ſiue edixerunt, ſiue decre-
uerunt. Nam illi, qui ſe ſequeretur, praeto-
rem bonum habuerunt neminem: neque eo-
rum inſtituta adeo iuris auétoritatem accepe-
runt vnquam: vti de Verris edictis Cicero
non vno loco demonſtrat. Sed de iis tan-
tum Praetorum inſtitutis quaerimus, in qui-
bus eſſet aequitatis ratio habita, quaeque de-
inde pro certo iure recepta, atque approbata
eſſent. In his, dicimus, Praetores ſuo iu-
re vſos eſſe, ac feciſſe id, quod liceret. Erant
Praetores, ceterique magiſtratus iuri dicun-
do praepoſiti, cuſtodes atque interpretes iu-
ris ciuilis, debebantque ius reddere iis, qui
ius ſuum perſequerentur. lIus autem redde-
bant primum ex Legibus, deinde ex mori-
bus populi Romani: at in iis rebus, vbi ne-
que

qqye mo
receptun
coTMU

cerene
re reli
Gis ſis

dicat⸗e

P.

lum

cendo

nihil ſt
Clile,
igwer,
in gui
prere⸗
guican
Atgri
ratio
1equat
manar
NI.
ſüm en

licdei

Lech

I doc

doribe

medis

iuribusque vsque ad Cazſarer. 213

in Hamb.
e iurie 90.

Irad Ru.

que moribus, neque Legibus cautum aliquid
receptumue eſſet, ex iure omnium gentium
8 diͤe communi, naturalique adeo aequitate ius di-
4 l⸗ . .„ . . . * *
kutis cere neceſſe erat )). Quid enim aliud iis face-
Nenn. Tre reliquum eſſet? Atque haec omnia in edi-
een. A Ctis luis populo uigu icabant. In quibus quis
le o gicat eos feciſſe, quod non liceret?

9) v. Prolus. noſtra de Ediäto prouivciali perpetuo.
§. XI.
Iam cum in edictis omninoque iure di-

nlecs cendo ſequerentur leges atque mores, noui
decte. A nihil ſtatuebant: neque adeo euertebant ius
Pried. ciuile, quod preſſe ſubſequebantur. Reſtat
age co. igitur, vt ius nouum ſanxerint in cauſis iis,
rukpe. in quibus aequitatis rationem haberent, pro-
(ce Prferea, quod neque moribus, neque legibus,
is inn quidquam de iis rebus comprehenſum eſſet.
Zin our Atqui hic eos quis reprehendat? Eſt enim
ratio iuris naturalis et/aequitas ſane maxime
ege e⸗ aequabile ius omnium: et vtinam rerum hu-
probue manarum conditio ferret, ſolo iure naturali
ſwd in⸗ vti. In his porro cauſis ius ciuile ab iis euer-
4 Hut ſum eſſe, qui ſtatuas? quippe nihil iure ciui-
* li de is eſſet cautum.
eiis, gui H z. XII.
mkedde. Seccum exemplis res ab aduerſariis agatur,
noi. (vt doceant, leges et iura cCiuilia euerſa a Prae-

bi ne. toribus eſſe: occurramus et huic rationi. Mu-
7 1*
que 3 tarunt

214 Lib. II. Cap. II. De lurieprudentia media

tarunt Praetores, inquit, poenam furti mani-
feſti z), poenam frugis noctu demeſſae à), in-
juriarum b) aliaque in Legibus XII. ſancita; Le-
ges foenebres c), Legem Voconiam de mulie-
rum hereditatibus 1), aliaque, quae infini-
tum eſſet enumerare. Nego. Non enim Prae-
tores mutauerunt ea iura, ſed mores: quos
illi in edictis ſecuti ſunt e). Exceptionibus
vero, ac reſtitutionibus in integrum conce-
dendis, quas inprimis vrgent, qui contra dis-
putant, non magis ius ciuile euerſum ab iis
dici poteſt, cum neque eſſet vetitum, eas da-
re, et aequabilitatis conſeruandae ratio, qui
finis eſt iuris ciuilis, illud exigeret. Bono-
rum porro poſſeſſiones, emancipatis datae, e
moribus haud dubie fluxerunt. Nam cum
jam vſu diuturno obtinuiſſet, vt emancipati
bonorum paternorum poſſeſſionem, aequita-
te ſuorum heredum, conſequerentur: (erant
enim antiqui oribus temporibus ciues Roma-
ni ipſi ſua ſponte aequitatis amantiſſimi, cum
luxus ac vitia ciuitatem nondum corrupiſ-
ſent:) Praetores eas, vt mores iam ferebant,
Edictis ſuis comprehenderunt. Poſſem mul-
ta alia exempla commemorare earum rerum,
quae Edictis Praetorum tribuuntur, cum iam
moribus diu obtinuiſſent.

2) Gen. N. A. XL vle Theoph. ad 6. 2. Inſt. de perpet. et

temp. act.

a) Plin.

Phr.

9) Gell.

) Ain

o. F
) Ci. /
)Morib
tenpor
nehribe

Adian

Cei
magiſtr.
tulerun
oſtende
Praetor
Vlugde
aten
Vnus P.
tuiſſet,
teinpor
volunt
dum
Vnus
) Atge

ishe

9) (e.

9) 4.

lam
tipro⸗
obil

nedia

imani⸗

itale-
emulie.
infini⸗
mbree-
: quos
jonibus
conce⸗
ntra dis.

1b iis .

cas G-
io, gvi
Bono-
datae, e
aun cum
nncipeti
1egulta⸗
k: (erant
s Roma-
mi, cum

corrupiſ.

ſerebant,

ſem mul.

m erum,

cutmiam

zerpet

4) in-

iuribusque veque ad Cazſarer. 215

a) Plin. H. N. XVIIII,; 3z.
b“) Gell. N. A. XX, . cf. Paull. Sent. V, 4. 7.
c) Appian. B. C. Lib. I. loco ſupra laudato ad Lib. II.
cap. I. §. 78.
4) Cic. Verr. I. 4l. J.
e) Moribus enim illa iura mutata eſſe, facile comparando
temporum rationes, intelligitur. Atque in Legibus foe-
nebribus quidem, ac Lege Voconia, diſerte tradunt
Appianus, et Cicero l. I. c. c.

§. XIII.

Quemadmodum vero Praetores ceterique
magiſtratus multa ex moribus in Edicta ſua in-
tulerunt, vt ſecundum ea ſe ius dicturos eſſe
oſtenderent: ita ea, quae primum ab aliquo

Praetore ex aequitate iuuenta erant, moribus,

vſuque ſequentium Praetorum vim iuris certi
atque perpetui induerunt ỹ). Atque ita, quod
vnus Praetor ſua auctoritate ſancire non po-
tuiſſet, id conſenſu ſequentium magiſtratuum,
temporis vetuſtate, atque adeo tacita populi
voluntate, pro iure receptum eſt g). Inter-
dum autem variatum eſt, vt, quod iudicium
vnus reddidiſſet, alter non redderet h).

) Atque ideo Ciceronis tempore Iurisprudentia ex Edi-
Qis hauriebatur, vt ante e XII. tabulis. v. Cic. Leg. I, 5.
9) Cic. Inu. II. 22.
5) A. ad Herenn. II, 13. LCic. Verr. I, 48.]

§. XIV.

Iam quo origines iuris, aPraetoribus inuen-
tipropter aequitatem, clarius intelligi poſſint,
nobiliora quaedam exempla Edictorum com-
0 4 memo-

216 Lib. II. Cap. I. De Iurisprudentia mediæ

memorabimus, quibus primum aliquid ſtatu-
tum eſt, quod deinde in adſiduam iurisdictio-
nem conuerſum reperitur. Ac primum anno
DCXXXVIII, Coſſ. C. Licinio Geta, Q. Fabio
Maximo, M. Liuius Druſus, Praetor VYrbanus,
uod cum herede mandati ageretur iudicium,
redädidit i). Eiusdem eſt Edictum illud, quod
Cicero alio loco commemorat £). Cicero-
nis tempore Cn. Oétauius, Praetor, Edicto
ſuo iuſſit primus, quae per vim metumqué
ablata eſent, reddere )e quam formulam,
quamuis Cn. Octauius aduerſus Sullanos tan-
tum homines propoſuiſſet, tamen Metellus
et Romae, et in Sicilia, in Edictis ſuis poſtea
habuit, ſub Caeſaribus vero demum videtur
id edictum vſu inualuiſſe perpetuo m). Huc
pertinet etiam Edictum Carbonianum, de quo
multis locis eſt in Digeſtis.

¹) A. ad Herenn. l. c. aliud exemplum eſt Cic. Verr. I. 48.]
k) Cic. ad Att. P' II, 2. v. Corrad. ad Cic. Brut. c. 28. p. 205.
Pigb. Annal. I. III. p. 94.
1) Cic. ad Q. fr. I, . 7. Cio. Verr. II, &. Id autem eius-
dem Octauii Edictum, quo Sullanis hominibus, qui in
magiſtratibus iniurioſe decreuerant, priuatis eodem iu-
re vtendum fuit, Cic. ad Q. fr. L. c. temporum fuit tan-
tum iſtorum: neque inualuiſſe in ſimilibus videtur.
m) Omitto Ediétum de honorum poſſeſſionibus a L. Siſenna
Praetore propoſitum a. 676. quod memorat Cic. fragm.
Or. pro C. Corn. mai. reo. De cuius Praetura v. Reiziz V.
C. Evcaur-ſ. IX, ad Tbheoph. hic enim non primns fuit,
qui eiusmodi Edictum propoſuit: omitto etiam Aquilii
formulas de dolo malo, quas Viri docti nominatimque
Nooat.

Nogt.
propolt
cumie
di Edid
ſut gun
exe, ert
Videtu
Edicta
Il, 3.

Praeto

lme
TuI ed
Pauci
rum qu
ceps
ue is
ſtituiſſe
elſent r
ELcidr⸗
AWt d
Galium

Camull

608,

anſſl
14) Ce.
(lar (
eoseti
Huin
ltin
II
9) Ers

Medie

ſtarn.
Sdickio.
manno
Wibio
banus,
Adicium,
,quoc
Cicero-
Edicto

erufige
mulam,

105 tanl.
ſetellus

Videtur
1) uc

dequO

aultem elils⸗

bus, gui Un
zeodem Ill⸗
um kuit tan⸗
videtur.
l. Gnma
Ce. fragn.
V. Reiin 6
rimns flh
D Aulli
ninatimque
Nour.

8 Pohen

iuribusque vèque ad Caeſares. 217
*
Noodt. de fornt, emend. dol. mal. c. 4. 5. ab eo in Edicto
propoſitas ſtatuunt. Falſo. Nam ille Praetor quidem
cum Cicerone, ſed non Vrbanus, fuit, adeoque eiusmo-
di Edictum proponere non potuit. N'que deinde Caſ-
Jſius, qui memoratur in L. 2. §. 32. D. ue dol. mal. et met.
exc. exceptionem doli mali protuliſſe, primus id feciſſe
videtur. [Quantam autem auctoritatem habuerint
Edicta Praet. inde intelligitur, quod Cic. Leg. I, 5.
II, 2z. tradit, ſuo tempore iurisprudentiam ex edicéte
Praetoris hauriri conſueuiſſe.]

§. XV.

Iam eum ſupra ſignificauerimus, et Cenſo-
rum edicta videri annua quaedam fuiſſe: et
pauca quaedam de his ſubiiciemus. Nam eo-
rum quaedam capita videntur ab omnibus de-
inceps Cenſoribus retenta fuiſſe n), ac deni-
que ius aliquod perpetuum certumque con-
ſtituiſſe: cum inprimis ea e moribus repetita
eſſent maiorum. Pleraque tamen Cenſorum
Edicta ad diſciplinam morumque recturamo),
aut ad locationem †) publicorum, ſiue vecti-
galium, ſiue operum, pertinuere: dicuntur-
que Leges Cenſoriue. Anno CCCC. M. Furius
Camillus et M. Poſtumius, Cenſores, primi
eos, qui vsque ac ſeneétutem caelibes per-
manſiſſent, aera pendere iuſſerunt 9).

n) Cic. Verr. I, 55. cf. Corn. Nep. Car. c. . v. Cel. Ernefti
Clav. Cic. v. Cenſoriae. Atque ex huiusmodi Edictis apud
eos etiam cauſae actae reperiuntur. Varr. R. R. I. 7. extr.

Huius generis Leges Cenſoriae memorantur, quae ad

itus coenarum pertinerent, ap. Plin. H. N. XXXVI,
III, 5z. XIII. 2. XIV, 14.
„) Extant in Pandecte fragmenta huiusmodi Legum Cen-
0 5 ſoria-

218 Lib. II. Cap. Il. De Iurisprudentia media

ſoriarum in L. F. D.. de publ. et veéctigal. L. 203. de Verb.
ſgnif. vbi quidem in priore legendum haud dubie Cen-
Jor pro Caeſar. v. Forner. Select. I, 5. Memorantur item
ap. Plin. H. N. XXXIII, 4. Feſt. voc. produit. cf. Balduin.
Iurispr. Muc. p. I14. ſq. Eſt etiam e Legibus Cenſoriis,
ne carnifex in vrbem ingrederetur. Cic. Rabir. c. 4.
9) Val. Max. II, 9. 1. Plutarch. Camill. princ. id dicitur
aes vxorium, à Cenſoribusque deinde fere ſemper ex-

actum fuit.
Cum igitur ex magiſtratuum, inprimis
Praetorum, Aedilium, magiſtratuumque pro-
uincialium, Edictis multa in vſum venerint,
ac pro iure valuerint: iam antiqui ICti Edicta
colligere et componere inſtituerunt. Ac
Praetorum quidem Edictaseruius Sulpicius r),
A. Ofilius *), Antiſtius Labeo 4) ; Aedilicia
Coelius Sabinus u), et Iulius Paullus X); pro-

uincialia Caius ).
„) L. 2. §. 44. D. de Or. Iur. vbi Pomponius dicit, eum
duos libros ad Brutum breuiſſimos, ad Edictum ſubſcriptos,
reliquiſſe, h. e. duos ad Edictum, Bruto dedicatos, in
quibus breues tantum ad Edictum ſubſcriptiones.
5) Pompon. I. c. primum fuiſſe dicit, qui Edictum Prae-
toris diligenter compoſuerit.
2) L. 7. D. de fugitiu.
u) Gell. N. A. Il, 2. VII, 4. Edictum Aedilicium au-
tem e recentioribus explicarunt Heineccius, filius, et CI.
Daniel van Alphen Diſſ. ad Iulii F'aulli fragmentum e
libro II. ad Edict. Aedil. in L. 74. D. de V. 5. Lugd. Bat. a.
1734. LEu. Otto etiam comm. de Edicto Aedilicio elabo-
rauit. cf. Bynkersboek. Obſ. IV, 8. et Arnaldus Coniect. II,
23. LIan. Durant. Caſell. Var. I, 18. ap. Grut. Lamp. T.
III. p. 216.]
x) v. Mieling. Iuriepr. reſtit. p: 177.

) ibid. p. S.

SECT.

am p.
Loy⸗
SoX

Auckorit

Coritate

tem hae

Nam en
terprete⸗

is expl

erN.
mo n
terpret⸗
Veniam
Tümqu

Abi
niquen
cumc
tamque
li cien
bebant

entur
Korum

Medio

de Verh.
ubie Cen⸗
intur item

. Balauir.

Cenſotiig

auctoritate Prudentum: ipſisque Iure-

ir. c. 4.

id dicitrr

lemperer⸗

inprimis

quepro.

jenerint,
1i Edide
t. Ac
gieins )
Aedilicia

); Do.

,dicit, ellm

ſaherit

ſedicatos, inn
tiones.
etunm Prue

ediliciumau⸗
Agnentun 6
Lugd. Bat. .
ilici⸗ elibo⸗

us Covitk! 3
,ur. Lanp. 1

eC.

iuribusque vegue ad Caeſares. 209
SECT. IV
De Iure Ciuili

ſiue

conſultis.

T' progredimur ad Ius Ciuile, quod zar
Eoxzv ita dicitur, hoc eſt, id, quod au-
ctoritate Prudentum conſtitutum eſt. Eſt au-
tem haec non parua portio iuris Romani.
Nam cum Leges breuiter ſcriptae eſſent, in-
terpretando reſpondendoque eas a Iurisperi-

tis explicari, et ad res ipſas transferri neceſſe
erat. In quo quidem ita verſabimur, vt pri-

mo vniuerſe de Iurisconſultorum ratione in-
terpretandi reſpondendique iuris tradamus:

veniamus deinde ad ipſos Ilurisconſultos, eo-

rumque ſcripta.
§. II.

Ab initio omnis interpretatio Legum, iu-

risque prudentia, penes Patricios, ac Pontifi-
cum collegium fuit 4). Nam patricii quidem,
tamquam patroni plebeiorum, e lege Romu-

li, clientibus ſuis iura ac leges interpretari de-
bebant. Pontifices autem id ſibi ſumſiſſe vi-
dentur propterea, quod curam Kalendarii fa-

ſtorumque habebant, nemoque ſine eorum

operaz

226 Lib. I. Cap. I. De iurisprudentia media

opera, dies faſtus eſſet, nec ne, ſcire po-
terat ?): atque Leges ac iura in penetralibus
ſuis repoſita habebant c). Quamquam vero de-
inde et alii e plebeiis lureconſultos ſe profite-
bantur, vt poſtea videbimus; tamen id mu-
nus ſemper principes in republica viri ſuſti⸗
nuerunt J). Atque id eo ſapientius apud
Romanos inſtitutum fuit, quo vtilius ac ſalu-
brius reipublicae eſſe debebat, non quoscun-
que Legum ac iuris eſſe arbitros, ſed ampliſ-
ſimos et clariſſimos viros, magno rerum vſu
peritos, ciuilis iuris cuſtodes in praeclaro iſto
qualſi praeſidio iuris ac iuſtitiae locatos eſſe:
a quibus ciues, rerum ſuarum incerti, conſi-
liique inopes, quid aequum et bonum, quid
ſibi ſequendum faciendumue, quomodo ſibi
cauendum, tanquam ab oraculis peterent.

a) L. 2. §. 6. D. de Or. Iur.

b“) Cic. Muren. c. V. Atque hanc curam fere apud ple-
rasque antiquas gentes habuerunt ſacerdotes. v. Dodwell.

Prael. Cambden. Adpend. J. IX. p. 666 atque inde eſt, quod

apud quasdam gentes etiam iurisdictionem in mann ſua

tenuerunt. v. Perizon. ad Aelian. V. H. XI, 34.
*) Liu. IX. extrem. vnde Dionyſ. Halic. Lib. X. p. 027. dieit,

Leges ev vais sgτι iXois νnοιεαα cf. Schubart.
de fat. Iurispr. p. 217. Quod vero Pomponius in L. 2. G& &
tradit, e iis conſtitutum fuiſſe, qui quoquo anno priuatis
praeeſſer: alibi nuſpiam reperitur traditum. Id autem
tantum centum annos obtinuiſſe, idem Pomponius ad-
firmat. Sequentibus certe temporibus, etſi, Pontifi-
cem bonum neminem eſſe poſſe, niſi qui ius ciuile co-
guouiſſet, Scaeuola adfirmaſſet, tamen id neceſſarium

eſſe,

elle ni
negat

4) Ce.

Lede
ſuamſ
AIl. te
compo

um per
negoti
Eranta
ſolemn
ſtrarus
le a
tiolamn
Alur
priuat⸗
bus,
ſiratun
lann a
cionis
Optio,
erum
ipe,
5) Pon

cant.
Eextrg

)v

did

po.
Hibus
ode⸗
offe⸗
Amu.
ſuti.

nd

ſaln.
scun⸗

nhll.

n vl
iſto⸗

elle:

conl

. guid

do übi
rent.

id N
Dod wrl.

eſtgtoi

mnanaſna

4
627. bicit
1L
6 priuann
Id autem
honins ⸗
Por. ntih⸗
ciie 60.

ccellatium
elle,

iuribusque vique ad Cazſares. 221

eſſe, niſi quatenus cum iure pontificio eſſet coniunctum,
negat Cic. Leg. II, 10.
d) Cic. Off. II, w. et Leg. I, 4.

§. III.

Sed quo Pontifices atque patricii potentiam
ſuam ſiue augerent, ſiue ſtabilirent, ſtatim poſt
XII. tabulas, Acdiones legis et Actus legitimos
compoſuerunt, quibus populus cum ius ſu-
um perſequeretur, litemue intenderet, tum
negotia priuata contraheret, vel perageret e).
Erant autem Legis Actiones formulae quaedam
ſolemnes, quibus ciues Romani apud magi-
ſtratus ius ſuum experirentur p): pertinebant-
que adeo tantum ad iurisdictionem conten-
tioſam, ſiue quem hodie vocant proceſſum g).
Adus autem legitimi erant negotia quaedam
priuata, certis ſolennibusque formulis ac riti-
bus, vel domi inter priuatos, vel apud magi-

ſtratum, vt hic auctoritatem interponeret ſu-

am, peragenda h). In quibus adeo inerant et-

iam actus, voluntariae quos vocant iurisdi-

ctionis, veluti emancipatio, manumiſſio, ad-
optio, et quae ſunt in eodem genere?). [Ce-
terum de ICtis dicitur, eos iura populo prae-

ſeripſiſe. Cic. Cat. c. 9. Or. III, 33.]
e) L. 2. §. 6. D. de O. I. Cic. Or. I. 4r.
V) Pompon. L. 2. luud.
9 Male Heineccius Hiſt. Iur. L.ay. 34. et plerique alii expli-
cant. v. Cel. Rirter. ad Heinecc. Il. c. qui rem omnem
extra controuerſiam ponit.

2²) v. Cel. Ruter. h .
4) of.

222 Lib. I. Cap. Il. De Iuricprudentia media

¹) cf. Iac. Gothofred. ad L. 77. D. de R. I. Quod autem
haec negotia interdum dicuntur Actiones Legis, id fit
improprie. v. Rirter. V. C. lI. c.

§. IV.
Qua autem cauſa inuenerant, eadem has
actiones Legis, actusque legitimos, vna cum
faſtis, patricii ac Pontifices, ita in occulto re-
tinebant, ne in vulgus emanarent ½). Tan-
dem anno CCCCXLIX, GN. FLAVIVS, ſcri-
ba Appii Claudii!), libertino patre natus,
Legis actiones ac faſtos, in Albo propoſitos
populo vulgauit m). Is liber vocabatur Ius
Flauianum n). Quo facto tantam a populo
gratiam iniit, vt, quamuis libertinus et ſcriba,
tribunus plebis, Senator, atque tandem Aedi-

lis curulis fieret o).
k) Liu. IX, 40. Cic. Mauren. c. II. Or. L, 41. L. 2. §. 6. D. de
Or. Iur. cf. Liu. IV, 3. vbi tribunus plebis dicit: Si non
ad fuſtos, non ad commentarios pontifieum admittimur,
ne ea quidem ſcimus? [Sic poſt excidium vrbis Galli-
cum cum conquiſita foeders et Leges eſſent, alia edita
ſunt in vulgus, alia ad ſacra pertinentia aPontfücibus, vt
ſtrictos religione tenerent multitudinis animos ſuppreſ-
ſa. Liu. IV, 7.]
1) Appius Claudius has actiones compoſuerut (hoc enim
verbum ap. Pomponium in l. c. reponendum pro vulg.) et
ad formulam redegerat. L. a. 9.6. de Or. Iur. Hortatus et-
ijam ſcribam ſuum Flauium, vt exciperet et ediſceret
Plin. H. N XXXIII. 1.
m) Liu. IX, 46. Cic. Muren. c. 11. Or. I, au. ad Att. VI,
. Plin. H. N XXXIII, J. Gell. N. A. VI, 9. Quod autem
in Albo dicitur propoſuiſſe faſtos ac legis actiones, inde
non eſt, cum Heineccio, exiſtimandum, eum iam tum

Aedilem aut magiſtratum fuiſſe. Nam Album erat quae-
uis

Uista
ce ſig
1) I.
9) Lis

Il
ne ſine
eſt, no
Ntiuris
queon
huec
Nn,
ICtos,

to;

R) (r.
ceſar
nos
tae: 4
h.e. ſi
form
Phaui⸗

3 bde

1N
fizen

⸗

wülgat

inſtitun
letcen

e a

Mecia

od autem
git, id ſit

em has
na cum
ultore⸗
Tan-
8, ſeri.
natus,
ppoltos
Atur N
populo
ſctiba,
en Aedi.

66. Dee
cit: N non
zmittimur,
. lia edita
osſupprel⸗

(noc enim
rovolget
Hortatuset⸗
eteliſceret

7
4r. Vh
Md autem
biones, ince
um iann tum
y erat gnae⸗
IIs

iuribusque vique ad Caeſares. 223

uis tabula, qua quid populo ſiue priuatim ſiue publi-
ce ſignificabatur. (v. Jalmaſ. de M. V. cap. XV. p. 67§. ſ.]
2) L. 2. §. 7. D. de Or. Iar.
0°“) Liu. l. c.
§. V.
Id Patres aegre ferentes, quod ſunt veriti,
ne ſine ſua opera lege agi poſſet, notas, hoc
eſt, nouas quasdam formulas, compoſuerunt,
vt iuris ciuilis poſſeſſionem recuperarent, ipſi-
que omnibus rebus intereſſent p). Sed neque
haec poſſeſſio diuturna fuit aut perpetua.
Nam, anno DLII, SsEX. AELIVS CATVS,
ICtus, omnja iſta in vulgus edidit, libro vul-
gato; qui liber adpellabatur lus Aelianum 9).
½) Cic. Muren. c. . in quo loco notas compoſuerunt ne-
ceſſario ex totius orationig nexu interpretandum eſt, vt i
nos fecimus: v. Cel. Erneſti Clau. Ind. Lat. voc. No-
zae: fallunturque egregie, qui explicant formulas notis
h. c. ſignis, aut ſiglis, perſcriptas. IIlas autem nouas
formulas ad alia genera pertinuiſſe, quam de quibus Ius
Flauianum eſſet compoſitum, ex Pomponii oratione con-
iicias I. c. qui ait, quia deerant quaedam genera agendi.
9) De iure Aeliano conf. Noriſ, ad Cenotaph. Piſan. III,
11. p. 423. Ceterum publicatum ius Aelisnum ab Aelio in
Tripertitis, plerique viri docti ſtatuunt: quod non putem.

§. VI.
Quamuis autem Legis actiones ac formulae
vulgatae eſſent, tamen vel ſic, cum ſemper id
inſtitutum retineretur, vt, qui lege agere vel-
let, certa ſolennique formula vti deheret: adeo
quidem, vt, qui non recte egiſſet, formula ſi-
ue cauſa caderet /); Iureçonſultorum opera
populo

224 Libh. I. Cap. Il. De lurisprudentia media

populo neceſſaria fuit, manſeruntque in poſ-
ſeſſione vel gratiae vel potentiae: inprimis
cum quotidie vel ex nouis Legibus, vel ex
Edictis magiſtratuum, nouarum actionum, vel
formularum componendarum neceffitas eſ-
ſets). Atque haec cauſa eſt, quare Iureconſulti
propriis libris ſollicite Actiones expoſuerunt.
r) Cic. Inu. II. 79.
5ß) Huc pertinent actiones Heſtilianne, [ef. Erneſti Clau.
Cic. Ind. Hiſt. h. v.] haud dubie a Iureconſulto nomina-
tae, quarum in cauſis hereditatimm meminit Cic. Or. I,
57. exrr., actiones rei vxoriae, poſt Sp. Caruilii diuortium
inuentae, Gell. N. A. Il, 3. Huc pertinent formulae C.
Aquilii Galli de delo mala, Cic. Og. III, ia. eademque
de re iudicium Cic. N. D. III, 30.
§. VII.
Atque hoc quaſi artificium iurisprudentiae
Patricii atque Pontifices proprium tenuerunt,
donec TI. CO RVNCANIVS, primus e plebe
pontifex, vir conſularis ac triumphalis?), cir-
ca annum D. ius publice profeſſus eſt, et di-
ſcendi cupidos admiſit ). Inde enim pro-
miſcuum eſſe coepit, ius ciuile reſpondere,
ita, vt, qui fiducigm ſtudiorum haberent,
omnes ICtos ſe profiteri poſſent: id, quod

obtinuit vsque ad Auguſtum X).
2) Epirom. Liu. Lib. XVIII. .
*) L. 2. §. 3). er 38. D. de Or. Iur.
x) L. 2. §. 47. D. de Or. Iur.

§. VIII.
Neque tamen, qui digni nomine ac munere

Iureconſultorum cenſeri vellent, in ſolis for-
mulis

molis
ſedtti
bere, 6
ſirum
Guod
attinetr
quid
unere
rerur
fent.
Rtione
hendan
enribe
Coinr
ſodier
gue,
gae d
gue p
Pruden
prium
Lentur
9)CE.
dendh
n.
1) V. (
Ettis

lan
eo har
1sque

Nelhia

inpol-
prims
Vel ex
uin, Vel
tas el.
onſulti
nerunt.

ſi Cin.
nomina-
i.Or.l.
juortium
ulee .
Ademglte

gentiae
Uerunt,
D plebe

1

ondere,
berent,

1) Cit-
,etd .
im pro.

guod

munere
ſolsfot.

juribusque vique ad Caeſares. 225

mulis agendi componendis occupabantur:

ſed triplex eorum munus erat, reſpondere, ſcrie

bere, cauere ) quamquam interdum reſpon-
ſorum nomine iſta omnia adpellantur. Ac
quod ad primum quidem munus reſpondendi
attinet, id in eo erat, vt conſulentibus, tam

quid certo iure, vel legibus, vel moribus, ob-

tineret, quam quid aequum bonumque vide-
retur in cauſis, iure ciuili non definitis, trade-
rent. Kribere 2z) autem dicebantur, cum vel

actiones, vel ſtipulationes, rerumque contra-

hendarum, teſtamentorumque formulas, cli-
entibus componerent: Cauere denique, quan-
do in rebus negotiisque priuatis, quibus vitae
ſocietas continetur, conſiliis ſuis, inuentis-
que, clientes ab omni fraude, captione, at-
que damno, tectos, ne deciperentur, tutos-
que praeſtarent, atque doçerent, quomodo
prudenter eſſet res peragenda: idque ita pro-
prium Iureconſultis erat, vt inde cauti dice-
rentur. Sed de ſingulis ſingulatim dicemus.
9„) Cic. Muren. c. 9. adpellat vrbanam militiam reſpon-
dendi, ſeribendi, cauendi. V. Brencm. de Heurem. c. 1.
2) v. Gronou. de Centeſ. et Vnciis Vſur. p. 6as. ſqq. in Pe-
cunia Ver. cf. Manut. et Victor. ad Cic. ad Diu. VII, 14.
§. IX.
Iam vt de reſpondendi officio agamus, in
eo haud dubie primum interpretatio legum iu-
risque ciuilis locum obtinet. Quam quidem
non

226 Lib. Il. Cap. Il. De Iurisprudentia media

non magis verbis, quamquam haec inprimis
etiam ſpectabantur, quam ſententia, ac vo-
luntate, faciebant: ita, vt, vbi pares cauſae eſ-
ſent, paria iure ſtatuerent à), quamuis verbis
