tuor claſſes, Rauennatenſem, Miſenenſem, Pon-
ticam, ac oroiulienſem locauit. Deinde, in fini-
bus ac limitibus imperii aliis, milites limitaneos
conſtituit; et quo celerius, quae in toto im-
perio agerentur, cognoſceret, vias militares
fecit, in iisque ſtationes militum diſpoſuito).
Delegit denique cohortes Praetorianas p).

m) Dio Caſy. Lib. LII. p. 482.
n) L. VI. §. 7. D. Ge re milit.
0) Suer. Aug. c. 49. de viis militaribus vid. Bergierius.
) v. Dio Caſ. Lib. LV. p. 565. Perizon. Di. II. de Praetorio.

J. XXVI.
Reſtat, vt reliqua Auguſti ad conſtituendam
ciuitatem inſtituta exponamus. Senatui et Po-
pulo ſua iura reliquit, ita, vt, ſi quid videre-
tur e republica eſſe, vel SCto, vel Legibus,
conſtitueret/). Conſtituit, ne plus, quam bis
in menſe, legitimus Senatus haberetur, Kalen-
dis et Idibus r). Senatum ſuppleuit Lege Se-
nias): Equitibus illuſtribus latum clauum de-
dit

54

ditt) ud
ſseſt, .
ſend velal
Vrbi. Iud
legtt, dee
curuss iudl
cenid, gr⸗
retque de
venn intra
Vbihabel
inde ab A
in jurisdi
mum Ceelt
uibusab⸗
Proncent
tam priu
men, t4
queadma
irir er.
ſine indi
isibe
et igſi ma
tnorcdin
Indetam.
res aucto
Mentio.
Porro id
cogerent
conlue

tyſt, et
tadpo⸗
mtiſſima.
lituitm).
Audatur⸗
Augu-
iuilegin
militbbus
da, qua-
ſam, on.
in fni-
nitaneos
toroinn⸗
militorer
poluite).
5).

Verhintiu.
geProetori.

tuendam
tuieto⸗
d wdere⸗
legbos,
Gam bis
Nr, Kalen-
latN.
unde⸗
dit

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 291

dit t). Iudicia ab iis magiſtratibus exerceri paſ-
ſus eſt, qui vel olim eam poteſtatem habuiſ-
ſent, vel ab ipſo eſſent creati, veluti a Praefecto
Vrbi. Iudices ipſe a viceſimo aetatis anno ad-
legit, decuriasque conſcripſit u): ad tres de-
curias iudicum quartam addidit, ex inferiore
cenſu, quae Ducenariorum vocaretur, iudica-
retque de leuioribus ſummis æ). Iurisdictio-
nem intra fines ſuos Praetores, ac Ptaefectus
Vrbi habebant: facta tamen eſt ſub Caeſaribus,
inde ab Auguſto, cum in quaeſtionibus, tum
in jurisdictione, mutatio aliqua. Nam pri-
mum Caeſares ipſi ius dicebant in iis cauſis, in
quibus ab ordinariis magiſtratibus ad eos eſſet
prouocatum ). Deinde factum eſt cauſarum,
tam priuatarum, quam publicarum, diſcri=
men, vt aliae eſſent iuris ordinarii, agerentur-
que ad magiſtratus ordinarios 2), aliae autem
iuris extraordinarii, de quibus Caeſares ipſi,
ſine iudicibus, per ſe, adhibitis tamen conſili-
ariis quibusdam 4), cognoſcerent b). Porro
et ipſi magiſtratus vel iure ordinario, vel ex-
traordinario, ius dixerunt, vel cognouerunt.-
Inde tam crebra cognitionum, cum apud vete-
res auétores, tum in libris iuris noſtri c),
mentio. In iudicio centumuirali ab Auguſto
porro id mutatum eſt, vt Decemuiri haſtam
cogerent, quam antea quaeſtura functi coge-
re conſueuiſlent d).

T 2 Die

. 292 Lib. MI. Cap. I. De lurisprudentia noua

4) Dio Caſ. Lib. LII.
7) Sueton. Aug. c. 5).
5³) Tac. An. XI, 2.
*) v. Lioſ. ad Tac. A. XI, 4. [cf. Maſſon. vit. Ouid. p.
gaue poſtea ſemper poteſtatis Caeſarum manſit,
cum republica libera eſſet Praetoris Vrbani. v. Erne-
ſti V. C. Erxcurſ. ad Sueton. Tib. c. 40.

x) Sueron. Aug. C. 32. Ceterum, niſi ſub Auguſto, cer-

te ſub ſequentibus Imperatoribus inualuit, vt iudicia

publica ſaepe in Senatu haberentur. v. Sobulting. Diſſ.

de recuſ. iud. cap. 7. 2
„y) Suéton. Aug. C. 33.
2) Sueton. Claud. c. 5. ad q. I. v. Cel. Erneſti.

a) Hartian. Hadr. c. 8. 44
°) v. omnino Ern’eſti V. C. Excur ſ. ad Suet. Cagſ. c. 42.

id accurate explicantem. cf. Salmaſ. de Mod. Vur. c.

3. p. Il. ſqq.
c) in Digeſtis extraordinariae cognitiones dicuntur. v. tit.

de extr. cognit. Salmaſ. tamen de Mod. Vſur. c. 3. p. m.
w. ſqq. exiſtimat, vocabulum extraordinariae deberi

Triboniano. male. .
4) Suet. Aug. c. 20. Atque cam ob cauſam haud dubie
Decemuiros in Vigintiuiris et minoribus magiſtrati-
bus locauit. —

HF. XXVII.
Ceterum inſtituit ſibi ſortiri conſilia ſeme-
ſtria, cum quibus de negotiis, ad frequentem
Senatum referendis, ante tractaret e): quae
deinde annua lecta ſunt: idque ab ceteris Im-
peratoribus vſurpatum eſt †): dicti comite. g):

fuitque id conſilium Principis priuatum, quo

in conſiliis capiendis, in cauſis audiendis, vte-

retur. Inde haud dubie poſtea Auditorium
vel Conſeſtorium Principis extitit. Aerarium

militare

459

militere inn

c vebligal
cit*): Fa
) Her. 4
ti ſunt:
e hak.
) er. In
maſ.
9) v. E,
5) Het. A
( I.
) Ex. Kal

luris
ſto, ſeque
dſt ſui
bo monu
wili ꝛccen
Princiun
tradetur.
ae, ad 4
capiribic
ſarbus .
gnum: ſ
mutarum
atore,

Augru
156 perce
Kciende

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 293

militare inſtituit h), certosque ad id reditus-
ac vectigalia. Miliarium aureum in foro fe-
cit*): Faſtos correxit; Saeculares ludos egit.

e) Suet. Aug. c. 3,. quod et ſequentes Imperatores imita:
. Du ti ſunt: vnde libri Semeſtrium D. Marci in L. 40. D.
ALe pact. Seueri in L. 12. D. de adꝗ. bered. .
Fy Suet. Tit. c. 70. Wartian. Hadrian. c. 79. vbi v. Fal⸗
kin Dil. v. Erneſti V. C. Excurſ. ad Suet. Ti. c. 4G6.
3 b) Suet. Aug. c. 49. V. Burmann. de Vectigal. Pop. Rom.

Oiit „,

m manlit,

gllſto, cek⸗

Vt iudicia m
2)

c. XI.
*) [v. Scalig. ad Euſeb.]
§F. XXVIII.
Iuris ciuilis Legumque mutatio ſub Augu-
ſto, ſequentibusque Imperatoribus, quae fa-
r de Ea ſit, ſuis locis videbimus. Id vnum hic ver-
iedki bo monuiſſe ſufficiat, nouam partem Iuri ci-
rili acceſſiſſe ſub Caeſaribus, Conſtitutiones
i Principum. quae quales fuerint, proprio capite
ri⸗ tradetur. Ceterum autem forma reipubli-
cae, ab Auguſto conſtituta, fere in plerisque
capitibs, ſubſtitit etiam ſequentibus ſub Cae-
aſene. ſaribus fere vsque ad Conſtantinum Ma-
benten gnum: ſi quibus in rebus tamen aliquid im-
) que mutatum fuerit ab vno vel item altero Impe-
etetöln. ratore, ſuo loco exponemus.

. tere).
iſees F. XXIX.

Cſa
—Mr. c.

ndis, le⸗ Auguſti res geſtas quamuis in hiſtoria Iu-
inwriun ris percenſere non attineat, id tamen videtur
Aeraium faciendum, vt, quas prouincias imperio Ko-

Mlliture 1T3 mano

294 Lib. EIl. Cap. lL. De Iurisprudentia noua

mano adiecerit, commemoremus. Perdo-
muit autem partim ductu, partim auſpiciis
ſuis, Cantabriam, Aquitaniam, Pannoniam,
Dalmatiam, cum IIlyrico omni: item Rhae-
tiam, Vindelicos, ac Salaſſos, gentes Inalpi-
nas: ceterum ab omni parte, victis hoſtibus,
quietum ac ſecurum praeſtitit Romanum im-
perium?), adeo quidem, vt etiam Parthi ſigna
Craſſis ademta reddiderint ½): atque Augu-
ſtus lanum ter clauſerit. In quibus rebus
quamquam mira felicitate vſus eſt, tamen et-
liam graues ignominias cladesque duas omni-
no accepit in Germania, Lollianam ac Varia-
nam l). Florentiſſimum ſub eo imperium, flo-
rentiſſima ciuitas fuit. In omnibus tamen,
quibus eius imperium illuſtratum eſt, rebus,
nulla eſt nobilior, aut illuſtrior, epocha nats
Chriſti, quae ex accuratori ratione m) incidit
in annum V. C. DCCLIV. in annum mundi
MMMMIII, quo tempore Cenſus in Iudaea
ſactus eſt, is qui fuit prior altero, qui ſub
Quirino Syriae praeſide actus eſt n).
1) Suet. Ang. c. 27.
k) Suet. Aug. c. 27. Tac. A. II, I. v. ibi Erneſti V. C.
1) Suet. Aug. c. 23. de qua clade v. Färſtenberg. Monum.
Paderb.
m) Vſſerii Chron. quam pluribus argumentis tuetur et con-
firmat Pagius in Apparat. Chron. in Annali Baron. p. 37.
ſqq. Crit. Baron. ad a Chr. 34. L. I. p. 23. Ceteras ratio-
nes collegit I. A. Fabricius Bibliogr. Antiqu. p. 778.

2) Ic. II, 2. v. omnino Iac. Perizonii Diſſ. elegantiſſima
de

imaginen
exhibear

492

Ne aſrit
de Praeto/
l marna

lm,

tia et ade
ac kigitie
delitatis,
maghisvi
lias, clem
commis am
mus, dil
Daer e

iiy, prie

ligens br
Nationart
Cum ind
monume
) Kuer.
9) Kemm
catum ey
dtorum,
tioni K
9) er.
1) Kuer/
numentu
ommium
Butbegu
3 he- G
in Pyig
AWum:

Nous ab Auguſto veque ad Hadrianum. 295

de deſeriptione orbit terrarum adiecta eius Diſquiſioni

bicis de Braetorio. ef. P. Weſſelingii V. C. Diſſ. de Cenſu Quirini
IpicnIls ad marmor. Murat.

iam, 4 S. XXX.
dlr Iam, vt et morum eius animique quandam
ne imaginem, quaſi in tabula quadam expreſſam,
tbus, exhibeamuso): ille, quamquam et in pueri-
n . cia et adoleſcentia nonnullorum dedecorum
iſgn ac flagitiorum, et in Triumuiratu etiam cru-
Aug. delitatis, flagrauit infamia; tamen poſtea vitia
hl magnis virtutibus penſauit, bonus parerfam i⸗
nen e. Iias, clemens dominus, ac patronus, fidelis et
on. Comis amicus, continentiſſimus, ac frugaliſſi-
o. mus, diligens atque bonus Princeps, verus
m, ko. Pater patriae denique: in omnibus rebus fe-
umen, Hix, praeterquam in familia ſua †). Quam di-
rebii, ligens Princeps fuerit, intelligitur inde, quod
t Rationarium imperii 9) a ſe confectum, vna
ncidt cum indice rerum a ſe geſtarum 7), quem
mundi monumento ſuo vellet inſcribi, reliquit.

llude o) Suer. Aug. c. 61. ſqq.
gvi ſah p) Stemma Auguſti diligenter et accurate digeſtum expli-
catum exhibet I. A. Fabricius in Fragmentis Auguſti Scri-
ptorum, temporum mutatione, genere p. 70. id etiam edi-
tioni Suetonii adiecit Cel. Erneſti.
4) Suer. Aug. c. 28. et vlt. cf. Iac. A. I, II.

iV.L. . . .
4 lun. r) Suer. Aug. c. vlr. Is index eſt celeberrimum illud mo-
mnumentum Ancyranum, quod ad res geſtas Auguſti vnum
tur et con⸗ omnium eſt fide digniſſmum, deſcriptum primum a
Busbequio, inde a Paullo Luca, poſt a Coſſonio, editum
urol.. 7. 2 — ":. 2 1. .
urati⸗ a Iac. Gronouio in Memoria Coſſoniana, et I. A. Fabricio
t⸗ 1 in Fragmentis Auguſti, denique a Chishullo denuo ex-
.. actum ad ipim marmor. Ad eius res geſtas monumen-

296 Lib. III. Cap. I. De Iurieprudentia noua

tum admodum certum eſt etiam id, quod nomen habet
Cenotaphia Piſana, I. et C. Caeſaribus poſita; quae do-
ctiſſimo atque vberrimo commentario inſtruxit Cardi-
nalis Noriſius; etiam Graecuius editioni Suetonii ad-
didit.

§F. XXXI. B
Mortuus eſt Auguſtus a. V. DCCLXVII.

a. Chriſti XIII. Ei TIEERIVS ſucceffit. IS

iam dudum in ſpem imperii, poſt mortem C.
et L. Caeſarum, adoptatus, Tribunicia pote-

ſtate et Proconſulari imperio tum ornatus

erat, cum moreretur Auguſtus. Ac primo
quidem, quamuis ſtatim occupaſſet principa-
tum, impudentiſſimo mimo recuſatum, tan-
dem quaſi coactus precibus Senatus recepit.
Imperium autem bene atque clementer ad-

miniſtrauit, quamdiu viuebat Germanicus

Caeſar, quem ille, quod apud omnem popu-
lum gratioſum, et ab exercitu iam expetitum
Auguſtum, minis etiam, vt ſuſciperet impe-

rium, propemodum coactum ſciret, admo-

dum timeret. Extincto eo autem, ad mores
ſuos, diſſimulatione antea tectos, rediit, ty-
rannumque exeruit.

§F. XXXII.
Tiberii, circa ſtatum reipublicae, noua ad
ſtabiliendam firmandamque dominationem
inſtituta haec ſunt, quod et Comitia e campo
in curiam tranſtulit s«), et caſtra Praetoriana,
ex

4 2.

ex coulli

et iudicin
populot
potichima
copnitiis,

Uum fieban

Vius exat
natus tan
Ditionibh

te Comit

lun, ned
gibis iub

rutm legn,
tes meat

ne magl

nitus o
tiis in e
in Camp
tem Prat
busetian

rime,

(ilerlie

fuit, qu
lites Pra
Gotminat

nis firma

tra Prin
ec iue

☚

nen habet
quae d.
tit Cardi.
Nronii ad

CxVYI.

ſit. I
rtem C.
inpote.
orhatus
prino
incipe
m, kun-
ecepit.
Nter a.
manicus
n pop.
petitunn
et Ipe⸗
„ Ano-
dmores

dit y⸗

noa d
gtionem
ecampo
torinl,
ex

alb Auguſto veque ad Hadrianum. 297

ex conſilio Seiani extra vrbem aedificauit t),
et iudicia muieſtatis inſtituit. Comitia quidem
populo ademit, eam ab cauſam, quod, tametſi
potiſſima arbitrio Principis ſciſcebantur in
cotitiis, quaedam tamen etiam ſtudiis tribu-
um fiebant ½): Senatus autem Principi obno-
xius erat. Id quamuis aegre ferret plebs, Se-
natus tamen libens tenuit, quod iordidis am-

pitionibus exoluebatur. Atque ab eo tempo-

te Comitia non amplius in campo per popu-
lum, neque magiſtratibus creandis, neque le-
gibus iubendis, facta ſunt: ac ſicubi Comitio-
rum legumque poſt id tempus apud ſcripto-
res mentio ſit, id capiendum eſt de creatio-
ne magiſtratuum per Senatum facta, ac de Se-
natus conſultis: niſi quod dicis cauſa, comi-
tiis in Senatu habitis, ſollennia comitiorum
in Campo Martio vſurpabanturæ). Caſtra au-
tem Pratoriana) extra vrbem extruxit, in qui-
bus etiam templum: quibus cohortes Praeto-
rianae, vagae ad id tempus ac per hoſpitia
diſperſae, continerentur: cuius inſtituti cauſa
fuit, quo magis metueretur. Erant enim mi-
lites Praetoriani ſubſidia atque inſtrumenta
dominationis. Iudicia denique maieſtatis 2),
ſi quid aliud, maxime quoque ad dominatio-
nis firmamenta pertinebant, ne quis quid con-
tra Principem diceret, aut ſentiret. Atque
haec iudicia valde diuerſa ſunt a iudiciis ma-
T S ie-

298 Lib. I. Cap. I. De lurisprudentia noue

jeſtatis in republica. Nam republica libera Ma-
ieſtas erat, ſi dignitas atque amplitudo popu-
li Romani violata atque imminuta videretur.
Hoc autem tempore eam vim habebant, vt,
qui quid contra Principem, eiusue dignita-
tem, feciſſet, dixiſſetue, Maieſtatem violaſſe
judicaretur: cum Principes Maieſtatem, ac di-
uinitatem adeo aliquam, ſibi adrogarent à).
Ac, poſtquam ſemel inuenta, dominationis
exercendae, ac firmandae cauſa, vehementer
frequentata ſunt, delatoribus exortis, qui
Principum cupiditatibus ſeruirent. Neque
vllum grauius malum ciuitatem oppreſſit cri
minibus maieſtatis, quibus maxime innocen-
tes obruebantur; vt recte Plinius dicat, id ſo-
lum fuiſſe et vnicum crimen eorum, qui cri-
mine vacarent. Denique et id addendum,
quod, centeſima auétionum ſublata, inſtituit
ducenteſimam b).
2) Tac. A. I, 15. Dio Caſ-. Lib. L-VIII.

2) Juer. Tib. c. 37.
u) Pompenius in L. 2. 9. 9. D. de Or. Iur. tradit, cauſam
fuiſſe hanc, quod difficile fuerit tantam populi multitu-
Jinem in vnum conuenire: quae quidem ratio, niſi ad
omnem Senatusconſultorum iam libera republica de iu-
ze faciendorum conſuetudinem pertinet, quod non eſt
improbabile, continet cauſam, quam interſerens Ti-
berius populum fallere cogitaret, ne mutatam Comitio-
rum rationem, ſibique ademtam, aegre ferret. Sane
Principes eiusmodi cauſas dominationi ſuae ſaepe prae-
texunt: easque, pro veris, ſeriptores aliqui tradunt.

Exemplum eit circa pracfeéturam vrbanam, Meſſala de-
poſitam,

poſitam,
11. de g
X) Voiſ.
)) Ciceba
II. & Pr.
) L. 4.
) v. nos

1) Lu. 4

deptel
mortem,
manſit,
tne genen
Par Genie
marime,
guüſto, 1

Zlus. In
²) ilent
vel in i
toribils
Mento I

ucce
MyXVI
üfli,
cciſis 0
Perſtes .
fümm .
Ie⸗ im

tia Moue

bera ..
1o popnl.
jideterur.
unt, ſ

e dignitt-
n violaſe
len, acd .
girent4),
minationis
ehementer
ortis, gui
Negue
Ntelit cri
e innocen ·
licat idſo⸗
m, uict.
Addendum,
e, inſtituit

tralit onſim
papul nukin
ratio, tiſi
epiblich Ee in⸗
lod non e
nterſekens I1.
tatam Comiti
e ferret. dane
ſne ſiepehlat⸗

ligni talunt

ab Auguſto veque ad Hadrionum. 299

poſitam, apud Euſebium Cbron. et apud Tacicum A. VI,
II. de qua v. I. F. Gronou. Obſeru. Ecch. c. 19. p. 209. ſq.
x) Vopiſc. in Tac. c. 7. Suet. Domit. c. 0.
y) dicebantur etiam ipſa Praetorium. v. Perizon. Diſ.
II. de Praetorio g. 17.
2) Tuc. A. I, 72. Juet. Tib. c. 78. Jen. Benef. III, 28.
4) v. nos in Iraiano p. 27. ſqjg.
b) Tac. A. II, 42. v. Burmann. de Vectig. c. V. p. 70. ſ74.
KF. XKXXIII. S
Septem poſtremis imperii annis, vsque ad
mortem, Capreis, in quam inſulam ſeceſſerat,
manſit, omnibus flagitiis, atque turpiſſimo vi-
tae genere, crudelitate maxime, infamis; ra-
pax denique, et auarus. Erat enim natura ad
omne genus vitiorum, atque crudelitatem
maxime, propenſus: quae quidem, viuis Au-
guſto, atque Germanico, metu coactus diſſi-
mularat. Ceterum miles atque dux belli egre-
gius. In Diuos relatus non eſt c).
e*) Silent omnes ſcriptores: neque Diuus vel in Digeſtis,
Vel in iis momimentis dicitur, vbi cum ceteris Impera-
toribus memoratur, qui Diui dicuntur, veluti in frag-
mento Legis Regiae Veſpaſiani.
Succeſſit anno Vrbis DCCXC. a. Chr.
XXXVII. cAIVS CALIGVLA⸗= Germani-
ci filius, monſtrum hominis, ab Tiberio,

occiſis omnibus Germanici liberis, ſolus ſu-

perſtes relictus. Primo bene, atque cum
ſumma totius populi gratulatione, laudibus-
que imperauit: ſed octauo menſe poſt, in
. omne

3o0 Lib. IIl. Cap. I. De Iuriprudentia noua

omne genus crudelitatis atque dedecorum
erupit; cum in febrem ardentem incidiſſet,
quae ſanam mentem ei eripuiſſet . Cum
Prodigalitates ſumma Tiberii illud ſeſtertium
vicies ac ſepties millies profudiſſet, ad omne
genus rapinarum conuerſus eſt. In crudeli-
tatem autem incitatus eſſe dicitur a duobus
regibus, Agrippa ludaeo, et Antiocho Com-
mageno eg). Hiſtrionibus maxime deditus
fuit.

4d) Philo Iud. Legar. ad Cai. cui potior fides, quiam ouer.
Cai. c. 50.
e) Dio S Lib. L. IX. p. 646.

ö. XXXV.

In bonis eius initiis nonnulla inſtituta ſunt

egregie. Nam primum Comitiorum more
priſtino reuocato, ſuffragia populo reddere
tentauit P). Magiſtratibus liberam iurisdi-
tionem, et ſine ſui adpellatione, concefſ-
ſit g). Quintam decuriam iudicum addidit,
quo minor iudicantibus labor eſſet h). Du-
centeſimam auctionum Italiae remiſit 7). Sed
cum a ſe ipſo ſanaque mente deſciuiſſet, mul-
ta inaudita et noua vectigalia inſtituit; pro
eduliis, quae tota vrbe venirent; pro litibus
atque judiciis quadrageſimam ſummae, de

qua litigaretur *½); ex gerulorum diurnis

quaeſtibus octauam; ex capturis proſtitu-
tarum, quantum quaeque vno concubitu me-
reret:

5

jeret: a
tur⸗ publi

lenocinin
nia obno
ſcientiamn

pollent,

) Lec ten

742. )
pulo ſutk
) er e.
3) Het..
) Her. 1
) Her e.
Bet.,
u) Kuet. 6

Occit
menles,
DCCXN
tus eſt
truus,
“
fuerunt.
ligalae 1

conſtitun

dinem
Nerum 4
deſtinose
um col
torum

6

orum
lllet,

OuD

ttiumm
ofnne
Udeli⸗
nobus
Com.-
editus

mn Oet.

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 301

reret: addiditque ad caput legis, vt teneren-
tur publico, et quae meretricium, et quae
lenocinium feciſſent, nec non et matrimo-
nia obnoxia eſſent ). Omnem Ctorum
ſcientiam abolere voluit, ne qui reſpondere
poſſent, praeter ſe m).

fF) Sed tentauit tantum. Suet. c. 20. Dio Caſ. Lib. LIX. a.
742. Nam mox Tiberii inſtitutum reuocauit, et po-
pulo ſuffragia ademit. Dio. Caſſ. l. c. p. 752.
g9) Suet. c. 10.
b) Suet. l. c.
²) Suet. l. c.
k) Suet. c. 46. v. Burmann. de Vectigal.
1) Suet. I. c. v. ibi Erneſti V. C.
m) Suer. Cal. c. 34. ad q. I. v. Erneſti V. C.

F. XXXVI.
Occiſo Caligula, poſtquam triennium, X.
menſes, octo dies, imperaſſet, an. V.
DCCXCIV. Chr. XLI. ad imperium voca-
tus eſt per milites r1. CL AVDIVS, eius pa-
truus, caſu quodam; confirmatus deinde a
Senatu populoque: cuius item bona initia
fuerunt. Reſcidit enim omnia acta Caii Ca-
ligulae n). Praetores duos de Fideicommiſſis
conſtituit o). Sanxit, vt pupillis extra or-

dinem tutores a Conſfulibus darentur †).

Rerum aädtum 9g), diuiſum antea in hibernos
aeſtiuosque menſes, coniunxit r). Quaeſto-
rum collegio, pro ſtratura viarum, gladia-
torum munus iniunxit *), detractaque Oſti-
enſi

o2 Lib. II. Cap. l. De Iurisprudentia noua

₰„
J
—

enſi et Gallica prouincia, curam aerarii red-

didit?1). Equeſtres militias ordinauit). Sed

natura ſtupidus ac vecors, libertis atque
vxoribus addictus, in plerisque non Princi-
pem ſe, ſed miniſtrum, egit: multaque cru-
delitatis exempla edidit. Meſſalina, propter
flagitia, occiſa, in matrimonium duxit Agrip-
pinam, fratris ſui filiam, e SCto, quo eius
generis matrimonia permitterentur x); pri-
uignumque Neronem, quamuis naturalem ha-
beret filium Britannicum, adoptauit ). Ve-
neno, fraudibus Agrippinae, vt creditum
eſt, ſublatus eſt 2), et poſt mortem in Deos
relatus ).

n) Suer. Claud. c. 7. vnde haud dubie eſt, quod nulla eius
conſtitutionum in Digeſtis memoratur.
0) L. 2. §. 32. D. de Or. Iur. Suet. Claud. c. 2. dicit: Iu-
riedictionem de fideicomimmiſſis, quotannis et tantum in vr-
be delegari magiſtratibus Jblita, in perperuum arque er-
zam per prouincias, poteſtatibus demandauit. ad q. I. v. Er-
neſti V. C. =
p) Juet. l. c. —2
hoc eſt, iudiciorum adminiſtrationem. v. Erneſti V. C.
ad Suet. Claud. c. 223.
vy) Suet. L. c. v. ibi Erueſti V. C.

5) FSuer. Claud. c. 24. Tac. A. XI, 22. Imutauit Nero, Tac.
XIII, 5. iterum reduxit Domitianus, Sueton. c. 4. v.

Lipſ. de Ampbith.] B
2) Juer. l. (. . .
u) Fuet. Qlaud. c. 25. V. Schel. ad Fygin. p. 69. 70.
*) Suer. Claud. c. 20. Tac. 4 XIh 7.
7) Suet. Claud c. 27.
2) Suet. Claud. c. 44.

Suer. Claud. c. 5.
6) due §. XXXVII.

4595

fuoſteun
¹ Chr. I.
us Clau
Sore inp
imperaui
fummis
Tatur. 8
Aque fin
runnos in
cile vicer
manus te
lo minne
deſtituit
Gala,
Fenatu
Vt wore
gnito,
conleiuit

9) Kuer. X
) er,e,

In sr
V. boce
ditamort
tus Dopu.
Delation
cumlmp
eperat.

40

e
linci
cru.
opter
grip⸗
eius
Ppri⸗
m he-
. Ve⸗
itum
Deos

llaeius

cit: I⸗
nin W⸗
teue et⸗

I.. K-

iv.

ab Auguſto vique ad Hadrianum. 303

§F. XXXVII.
Poſt eum Imperator factus an. V. DCCCVII.
a Chr. LIV. NERO, priuignus, et adopti-
uus Claudii filius. Primo quinquennio, au-
ctore inprimis Seneca, praeceptore, egregie
imperauit, ita, vt Quinquennium Neronis in
ſummis laudibus apud veteres ſcriptores fe-
ratur. Sed eo exacto, omnibus ſceleribus,
atque flagitis immerſus eſt, vt omnes ty-
rannos improbitate, atque crudelitate fa-
cile vicerit. Hanc calamitatem populus Ro-
manus, terrarumque orbis perpeſſus eſt, paul-
lo minus quatuordecim annos: tandem
deſtituit “). Nam cum lulius Vindex in
Gallia, et Galba in Hiſpania, defeciſſent, a
Senatu hoſtis iudicatus eſt; damnatusque,
vt more maiorum puniretur c). Quo co-
gnito, ferro in iugulum adacto, ſibi necem

conſciuit. 88
b) Suet. Ner. c. 40. ſcj4.
C) Suer. c. 40.

F. XXXVIII.
In sERV. SVLPICIVS GALEBA, anno
V. DCCCXXI. Chr. LXVIII. in Hiſpania, au-
dita morte Neronis, cognitaque erga ſe Sena-
tus popu lique voluntate, ſuſcepit Caæſaris ad-
pellationem ), depoſito Legati nomine, quod,
cum Imperator conſalutatus fuiſſet, antea ſus-
ceperat. Imperatoris deinde et Augiſti no-
men

304 Lib. III. Cap. I. De Iuriaprudentia noua

men adſumſit. Cum vero propter auaritiam
omnibus ordinibus inuiſus eſſet, militesque
in Germania eius imperium detrectarent;
ratus orbitatem ſuam deſpectui eſſe, Piſonem
Frugi Licinianum in caſtris pro concione
adoptauit, Caeſaremque fecit e). Qua ado-
ptione facla, Saluius Otho, qui eandem ſpem
animo iam deuoraſſet, oſfenſus, eum cum
Piſone occidendum curauit †), imperii men-
ſe ſeptimo.

4) Suet. Galb. c. . quo primo exemplo Caeſaris nomen,
e gentilitio ac priuato, factum eſt publicum dignitatis
et imperii; idem deinde adſumſit Piſo adoptatus. Tacit.
EHiſt. I, 29. v. Pag. ad a. Cbr. 69. §. 4. cf. Toſeph. A.
I. VIII, 6. I, 2. Erneſti V. C. ad Suer. Galb. c. II. Differs
tamen hoc nomen ab codem, quod Piſo ſuſcepit. Nam

Piſonis vim habebat deſtinati imperii heredis ac ſuc⸗
ceſſoris.

e) Suer. Galb. c. 77. Tatc. Hiſt. I, 15. Caeſar is diceitur
ideo, qued deſtinatus ſucceſſor eſſet: a quo exemplo
deinde reliqui deſtinati ſueceſſores idem nomen vſur-

parunt.

F) Juet. Galb. c. 17. 20. Oth. c. . TLac. Hiſt. I, 41.
§. XXXIX.
M. SALVIVSOTHO, Galbae parricida, a
militibus Praetorianis, pollicitatione corru-
ptis,
tantum qu
imperii, vi ac pa

inque et nonaginta in poſſeſſione

7
7

conſalutatus in caſtris Imperator, dies

rricidio quaeſiti, eaque ſem-
per litigioſa et controuerſa, manſit. A. enim

VRellius occiſo Othone, ab exercitu Germa-
. niciano

4595

niciano I
beltum m

ſalute et

tronstiNit

9) Ber. 0

Loden

in Gerime

rationem

ptuseſt,

ule et

ltaque V
us, diut
fruſtra .

manibus

monias
que in

menles

) Bet.

Horn
bulentich
fui, Ner
eendlr
aCtion
cemel⸗
ocio,

1044

itiam

ee

rent;
onem
cione
1do.
ſpem

1Cu·E

iwen⸗

nomen,
gnitatis
s. Uueit.
I.Differt
bit. Nam
3 4c ſue⸗

dieitor

exemplo
nen lur⸗

cich,

Corru⸗

, ies
ſeſlione

velenr. .
. etiün

Gernna.
nician⸗

ab Auguſto vsque ad Hadrianum. 305

niciano Imperator adpellatus, aduerſus eum
bellum mouit: a quo cum ſuperatus eſſet,
ſalute et imperio deſperato, pugione ſe
transfixit g). B
2½) Suct. Oth. c. 9. Tuc. H. II, 49.

8. XL. .

Eodem anno igitur A. vITELLIVS, cum
in Germania legatus eſſet, victo et ad deſpe.
rationem adacto Othone, imperium vi ade-
ptus eſt, homo natura ſaeuus, ac truculentus,
gulae et abdomini deditus, ignauus denique.
Itaque Veſpaſianum acrem aduerſarium na-
ctus, diuturnus eſſe non potuit. Sed, pace
fruſtra cum eo tentata, arreptus a militibus,
manibus ad tergum religatis, ad ſcalas Ge-
monias tractus, et confectus tandem, vnco-
que in Tiberim ductus b) eſt. Imperauit
menſes octo, quinque dies.
bàb) Suet. Vitell. c. /8.

§. Xl.l.

Horum trium Imperatorum dominatu tur-
bulentiſſimus reipublicae et incertus ſtatus
fuit, nedum vt conſtitueretur melius, aut
emendaretur. Ex tanta igitur quaſi fluctuum
iactatione respublica tranquillum nacta tan-
dem eſt Tito Flauio Veſpaſi iano ad i imperium
vocato, Portumgque tenuit.

§. XI.II.

306 Lib. II. Gap. I. De lurisprudentia nona

F. XIII.
T. FLAVIVS VESPASIANVS a. V. DCCCXXII.
a. Chr. LXX, ab exercitu Iudaico, cui tum
praeerat, Imperator lectus, conſenſu Senatus
populique imperium tenuit. Nam Senatus
quidem ei omnia Principibus ſolita, imperi-
umque decreuit?), Lege illa Regia, cuius ho-
dienum inſigne fragmentum in tabula Capi-
tolina extat ). Ex diuturno quaſi morbo
recreata ab eo respublica, remediis etiam ve-
hementioribus, et grauioribus, omnibus par-
tibus conualuit. Vrbem quidem, veteribus
incendiis atque ruinis deformem, reſtituere
et exornare ), ordinem vtrumque ſupplere,
vel purgare, diſciplinam militarem emenda-

re, lites maiorem in modum auctas termina-

re m), vitia corrigere, inopiam ſubleuare, ar-
tes liberales fouere, Rhetoribus inprimis
Graecis L atinisque centena annua n) conſti-
tuendo. Inprimis autem opus, memorabile
nobis, ſuſcepit, quod aerearum tabularum
tria millia, quae incendio Capitolii conffa-
grauerant ſimul, reſtituit, conquiſitis vndi-
que exemplaribus, inſtrumentum imperii pul-
cerrimum ac vetuſtiſſimum; quo contineban-
tur, paene ab exordio vrbis, Senatusconſul-
ta, Plebiſcita, de ſocietate et foedere, ac pri-
uilegio, cuicumdue conceſſis o&). Inopia au-
tem aerarii, ſuperioribus bellis, atque calami-
tati.

tatibus
conbic

Vt etis

perate
qui H
oppo
perit,
mIs,
reipul
ſuo ſt
netati⸗
unnos

u
Cu
et br
Vimo

H noV

tam!
mini
gene

0

um ve-
us pal⸗
eribus
iruere
pplere,
nende⸗
rinine-
re, 1⸗
Prinis
conlti
oribile
ularum
conke-
8 vndi⸗
etüpdl⸗
mneban⸗
conſul.
40 pii.
ppin l.
Calaum.
ti.

ab Auguſto voque ad Hadrianum. 307

tatibus exhauſti, quascumque, etiam graues,
conficiendae pecuniae rationes perſequi, et
vectigalia inſtituere coactus eſt †); vsque eo,
vt etiam vrinae vecétigal excogitarit ). Im-
perator rei militaris gloria cumulatiſſimus,
qui Hieroſolyma, vrbem munitiſſimam, a ſe
oppugnari coeptam, per filium Titum, ce-
perit, et cum templo incenſam deleuerit: co-
mis, liberalis, facetus, talis denique, qualem
reipublicae bono eſſe oporteret, qui eam in
ſuo ſtatu reponere deberet. Mortuus eſt
aetatis anno vndeſeptuageſimo, cum nouem
annos imperaſſet.

TLac. H. II, 5§.
k) v. ſupra §. 4.
1) Suet. Veſp. c. 8, 9.
m) Slet. Veſp. c. 10.
n) Suet. l. c.
0) Suet. Veſp. c. 8.
„y) Suet. Veſp. c. 10.
9) Suer. Veſp. c. 23. [v. Burm. de Vectigal c. vlr.]

§. XLlII.

Succeſſorem reliquit rIrvn filium: qui
cum collega patri et in tribunicia poteſtate,
et Proconſulari imperio, Pontificatuque Ma-
ximo ) fuiſſet, ſolus imperium ſuſcepit au-

no V. DCCCXXXI, a. Chriſti XXX, idque

tam bene atque clementer, liberaliterque ad-
miniſtrauit, vt dictus ſir Amor ac Delicium
generis humani. Ex Praetoribus aeicom-
U2 miſſa-

308 Lib. III. Caup. I. De lurisprudentia noua

miſſariis binis vnum detraxit4). Mors prae-
matura fuit, cum biennium ac duos men-
ſes, vigintique dies tantum imperaſſet, eo
deſiderabilior, quod Domitianus frater ſuc-
ceſſit, Princeps exitiabilis atque flagitio-
ſiſſimus.

y) v. Bobierius in Diſſ. de Pontificatu Maximo Impera-

torum Romanorum FPrancogallice edita, qui demoſtrat

contra Pag. Crit. Bar. ad a. Chr. LXI. n. 6. vere eum
Pont ificem Maxw. fuiſſe, viuo patre, quamuis nomine
magis quam re, cum omnis poteſtas eſſet penes pa-
trem.

5⁵) L. 2. 9. 32. D. de Or. Iur.
. §. XLIV.
DoMITIANVS, anno Vrbis DCCCXXXIV,
Chriſti LXXXIII, imperium a lenitate et man-
ſuetudine exorſus, veluti alter Nero, ſenſim
a tam bonis principiis deſciuit, et ad naturae
ſaeuitiam rediit ). Hoſtis Chriſtianorum
acerrimus fuit u), auaritia vero ſic exarſit,
vt, quouis delatore, inprimis ſi quid contra
Principis maieſtatem factum dictumue dice-
retur, et viuorum et mortuorum bona diripi
iuberet. Familiarium atque etiam vxoris con-
jiuratione, in cubiculo trucidatus eſt anno
imperii XV. et die ſexto. Mortuum Senatus
non ſolum contumelioſiſſimo et acerbiſſimo
adelamationum genere lacerauit, ſed etiam
eradendos vbique titulos eius, abolendam-
que omnem memoriam, decreuit æ).
1) Suer.

Chriſti

In his

eites un
didit, na
fſaſtanuns

robarun
iniſtra

vitae ey

t. I

bierun

Dom

coect
Hrince
manſue
Netur,
cuman
flium
ſtatis e
mum
inperi
bus Pr
liberal

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 309

e. „) Fuer. Domit. c. 70.
nen⸗ 2) v. Pagi Crit. Bar. ad a. Cbr. 90.

) Suer. Domit. c. vlt. Vnde multi tituli hodie extant

0 nominibus eius eraſis.
ſuc.

iIin his prioribus XII. Caeſaribus, quorum
vitas Suetonius memoriae ac poſteritati pro-
runt didit, non niſi tres, Auguſtus, et vterque Ve-
niue ſpalianus, imperii genus ciuibus poſteritatique
F probarunt: ceterorum vero vita, atque ad-
miniſtratio plane tyrannica extitit. Itaque
vitae exitus etiam adminiſtrationi reſpon-

dit. IIIi ſua, hi violenta, vel oblata, morte
W, obierunt.
Wal⸗
nſim §. XIVI.
tune Domitiano occiſo, anno V. DCCCXLIX,
hnun Chriſti a. XCVI, ad imperium vocatus M.
it, cocGCEIVS NERVA), exacta iam aetate;
bltki Princeps bonus, et manſuetus adeo, vt etiam
ſce. manſuetudo atque lenitas in eo reprehende-
Girpi retur, atque contemtui haberetur. Itaque
con. Ccum annum vnum paullo amplius imperaſſet,
auno filium ſibi et Caeſarem et tribuniciae pote-
nitus ſtatis collegam et ſucceſſorem legit Traia-
imo num, qui tum apud Germanos exercitui cum
tiam imperio praeſidebat, propter virtutem omni-
danr bus probatiſſimum, et cariſſimum 2). Eius
liberalitatis atque munificentiae inſigne do-

G. U 3 cumen-

310 Lib. III. Cap. I. De Iurisprudentia noua

cumentum eſt, egregium illud Edictum, ſub
initia imperii promulgatum 2), quo beneficia
ſuperiorum Principum omnia confirmauit.
Pueris puellisque per Italiam alimenta conſti-
tuit ?). Praetorem Fiſcalem inſtituit c), qui
jus inter fiſcum Principis priuatosque dice-
ret. Imperauit annum, menſes duo et no-
uem dies.

y7) Vitam Neruae expoſuit docto libello Io. Abraba⸗
mus Abasuerus, Brem. 1749.
2) Xipbilin. Lib. LXVIII. p. 771. Plin. Paneg. c. 6.
a) Extat ap. Plin. ep. X, 66.
b) Aur. Vict. in Neru.
c) L. 2. G. 32. D. de Or. Iur. quod inſtitutum cbwar⸗
zius V. C. ad Plin. Paneg. c. 36. refert ad Traianum:
male: vti docui in Tratano p. 32.

SF. XLVII.

Eo mortuo, T RAIANVS a. V. DCCCL,
Chriſti XCIX, Auguſtus factus eſt, imperium-
que tanta probitate, innocentia, bonitate, at-
que lenitate adminiſtrauit, vt, cum omnium
vna et conſentiente voce, tum Senatus decre-
to, Optimus adpellatus ſit d). Res, Domitia-
ni improbitate atque impotentia diſſolutas,
atque disiectas, legibus atque diſciplina con-
ſtrinxit rurſus, atque deuinxit; ita, vt tum
demum Libertas atque Salus rempublicam
reſpexiſſe videretur. Iudicium Praetoris Fi-
ſcalis a Nerua inſtituti, diligentius conſtituit,
meliusque fundauit g). Crimina maieſtatis

dela-

45

elotiones

etotiumn

noque er
inprimise

doris 60

ſtratus,

proninci
ſes ſex,

te, delinm

35) Vitame

Leyibut
9) Pir. BB

N.
V

legesgve
blicne ſte

eo inpri

ſturni ſe
uae tun
rerum ſo
dis idon
in ommnin
um er
omni in
conlciſe

ſicia
Muit.
nſti⸗
qui

ice.

tno⸗

Gralha.

4

.

wwhr⸗
amunm:

Cl,
fium
e, at⸗

Ninmn
jecre

mitin⸗
lutas,
con

ttum

licam
s Fi

Urut,

eſbris
Gele⸗

ab Auguſto veque ad Hadrianum. 3.

delationesque compeſcuit; ad ſecuritatem
et otium vniuerſos et ſingulos vocauit; omni-
noque rempublicam denuo condidit. Belli
inprimis etiam gloria, expeditionibus, ac vi-
GRoriis Germanicis, Dacicis, Parthicis, illu-
ſtratus, fines imperii propagauit, adiectis
prouinciis. Imperauit annos XIX, men-
ſes ſex, dies quindecim. Obiit in Orien-
te, Selinunte. M

4) Vitam eius perſecutus ſum in fronte Commentarii 4
Legibus Traiani, ſ. Diuo Traiano.
e) Plin. Paneg. c. 30.

SECT. II
De Legibus.
§. I.
Mteo reipublicae ſtatu, rebusque ad

vnum delatis, neceſſe erat, iura quoque
legesque mutari ipſas: diuerſus enim reipu-
blicae ſtatus diuerſa iura deſiderat. Itaque in
eo inprimis Auguſtus elaborauit, vt nouo
ſtatui leges deſcriberet, ac iura eiusmodi,
quae tum vnius poteſtati conſentanea, tum
rerum ſummae apta, corruptelisque tollen-
dis idonea forent. Atque in eo quidem, vti
in omnibus nouis inſtitutis, callide admo-
dum et quaſi ſuſpenſo pede inceſſit, ne,
omni iure ciuili palam euerſo, inuidiam ſibi

coniciſceret. Id enim non ignorabat, ple-
ß 4 beru-

312 Lib. II. Cup. I. De iurisprudentia noua

beeulam fere libertatem ſuam in iuris legum-
que conſeruatione poſitam exiſtimare, ac
tum maxime commoueri, vbi penitus mu-
tari ſentiat id, in quo propemodum omnem
