eſſe videretur. Igitur quoad paruit Anthemii,
et Pulcheriae ſororis, conſiliis optimis, bene
omnia ceſſerunt. Sed cum ſe cubiculariis ſuis,
et Eunuchis, dedidiſſet, in multis rebus tituba-
tum et offenſum eſt. Mortuo Honorio, vA-
LENNTINIANVMIII. primo Caeſarem, deinde
Auguſtum in Occidente creauit anno Chriſti
CCCCXXIV, eique filiam Eudoxiam in ma-
tri-

1o

nim
is ſub
ll et
blicus

ortuo
nnos
Nend-
teree
non
lrumm
Pru⸗
ſorors
bellt
Latura
min-
dum,
orurn,

pion

hemi,
bene
is ſis,
Ctuba⸗
0, VN
geinde
Chrifi
innme-
ti

a Theodoſio Iun. vsque ad Iuſtinivnum. 541

trimonium poſtea dedit: indeque ambo con-
cordi animo rempublicam adminiſtrarunt.
Theodoſius quidem cum Perſis bis bellum ſe-
cunda fortuna geſſit c) Hunnorum vero vi-
ribus cedere, et pacen grandi pecunia redi-
mere, coacus eſt 2). Conſilium Epheſinum
habuit, quo damnatus eſt error Neſtori: vnde
in iure Pontificio Epheſinus legislator aàdpel-
latur e) Omnium autem nobiliſſimum inſti-
tutum eſt hoc, quod, collectis i imperatorum,
a Conſtantino M. inde, Conſtitutionibus, Co-
dicem Theodoſianum fieri iuſſit: rem iuris-
prudentiae tum temporis ſaluberrimam. Vxo-
rem habuit Eudociam, Leontii, Philoſophi
Athenienſis, filiam, mulierem ingenio doctri-
naeque laudae excellentem: quae, cum Euty-
chis prauis opinionibus de religione capta
eſſet, Imperatoris animum a ſorore abaliena-
uit, eamque ex aula remouendam curauit:
ipſa tamen poſtea, ſuſpicionibus quibusdam
mariti, friguſculo orto, exaula ſecedere co-
acta eſt, conſenuitque Hieroſolymis. Mor-
tuus eſt Theodoſius anno impperi quadra-
geſimo.
a) Socrat. H. VII, I.
*) Sozom. IX, 1. .

c) Socrat. VII, 18-ſg. Procop. Bell- Perſ. 1, 2

4) Priſe. Excerpt. Leg. p. 36. ſc4.
*) c. 5 X. de Pacſrtr.

§. III.

5§42 Lib. II. Cup. W. De lurisprudentia noua

VALENTINIANVSIII, Conſtantio, etPla-
cidia, Arcadii ſorore, natus, a Theodoſio
jun. in ſocietatem imperii receptus, et Augu-
ſtus creatus eſt anno Chriſti CCCCXXIV. ha-
buitque in matrimonio Eudoxiam, Theodo-
ſii filiam; vnde eum Patrem †) adpellat in
Conſtitutionibus Nouellis. Primo imperii
tempore proſpera fortuna vſus eſt. Nam Ita-
liam a Gothis inſeſſam, atque occupatam re-
cepit g): deinde in omni intemperantiae ac
Hibidinis genere verſatus, imperium in maxi-
mam perniciem adduxit. Eius enim inertia
nequitiaque, potentiſſimae prouinciae impe-
rio Romano ereptae ſunt a barbaris gentibus
Nam Vandali quidem, duce Genſerico, Afri-
cam occuparunt; Franci Galliam; Angli et
Scoti Britanniam h). Extitit etiam ex Pan-
nonia Attila, dux Hunnorum, quingento-
rumque millium exercitum Tholoſam vsque
perduxit: et cum Aetio, Narbonenſis pro-
ninciae praeſide, Merouaei Francorum regis,
Gothorumque auxiliis inſtructo, proelium
tam atrox commiſit, vt eo die centum octo-
ginta milla ceciderint ?). Aetium poſtea
Imperator, ſuſpicione captus, ipſe necauit &):
ſed ipſe quoque non ita multo poſt artibus
M AXIMI, ciuis Romani, viri dignitate inpri-
mis praeſtantis, interfectus eſt: qui cum, du-
cta

41

Gavx
ſler,
eſt),
te et c
ſtarinn
bus,
ſüs,
Obit
„X
9) H
4) KH
V
i) le
9
) Peye
n) P

Me
Num
Rom
Ptay
ſunt;
Binta
ltali
ſpon
Npar
Des Pp

MiImie

runt,

6 n

etbir.
odoſio
Augu⸗
V. ha-
leodo⸗
llat in
wperii
n Ita-
am re
tige c
mixi.
gertia
inpe⸗
entbos

Af.

ngli et

Pn-

genno⸗
1 Ve
ſs i⸗
n regl;
velium
o⸗
Poſten
anit).

zrubus

a Theodoßto lun. voque ad Iuſtinianum. 543

Gta vxore Eudoxia, nomen Imperatoris ſum-
ſiſſet, breui poſt ipſe fraude vxoris ſublatus
eſt!), Genſerico ex Africa ſtaliam inuaden-
te et cum exereitu Romam aduentante: quam
ſtatim cepit, abductaque Eudoxia;, cum filia-
bus, Eudocia et Placidia, in Africam reuer-
fus, Eudociam Honorio filio collocauit m).
Obiit Valentinianus anno imperii XXX.
F) Nouell. Valentinian VIII. —
g) SWocraz. H. E. VII, 23. i
) Proſp. Chrnon. Idat. Protch 8 r,. 1 2. Gi E.
c. VI, p. 118. Bed. Hiſt. I, 13.
i) Iornand. rer. Gorh- c. 37. N.
*) Proſp. Wat. Chbron.

). Procop. B. Vand. 1, 5. rah Gre. “
m) Procop. 1. c.

3

Mortuo Valentiniano II, limpefumkoma.
num in Occidente fere deſut. Nam imperii
Romani inſignia et ornamenta a Vandalis, ca-
pta vrbe, in Africam, Carthaginem aſportata
ſunt; qui eam prouineiam per octo et octua-
ginta annos tenuerunt: Romas autem et in
Italia etſi aliqui Imperatores fuerunt, ſiue ſua
ſponte exorti, ſiue ab Imperatoribus Orientis,
vt par erat, creati, aliquique etiam Conſtitutio-
nes promulgarunt, quae ſunt inter Nouellas
Codicis Theodoſiani, et in Codiceluſtinianeo:
mimici tamen fere tantum Imperatores fue-
runt, aut dicis cauſa dignitatem Auguſtalem
vſur-

544 Lib. III. Cap. W. De lurisprudentia noua

vſurparunt: cum fere nihil praeter nomen te-
nerent, vel ſaltem breuiſſimi imperii vſura
fruerentur. Sunt autem poſt Valentinianum
Imperatores in Occidente, praeter MAXI-
MVM, facti, vel exorti hi: AVITVS, MAIO-
NIANVS, SEVERVS, ANTHEMIVS, OLY-
BERIVS, GLVCERIVS, IVLIVS, AMBRO-
sIVS, et MOMYLLVS, qui, cum puera pa-
tre creatus Auguſtus eſſet, Auguſtulus dictus
eſt: decimoque poſt menſe ab Odoacro, rege
Herulorùm, coactus, imperio ſe abdicauit.
[Quamquam XIV. annis poſt Heruli a Gothis
rurſus loco pulſi ſint.] Quo tempore imps-
rium Romanum in Occidente Gothorum in
Italia reges occuparunt. Eius dominationis in
Italia Gothorum initium eſt ab a. Chr.
CCCCLXXVI. finis autem factus eſt a. Chr.
DLIV. quo anno ab luſtiniani exercitu de-
bellati ſunt.
Theodoſio II. ſucceſſit A RTIANVS. I
humili genere ortus in Illyrico, virtutibus in-
duſtriaque, in Tribunatu militum tanto ſe
opere ĩactarat et commendauerat omnibus,

vt, cum Pulcheria, mortuo fratre Theodoſio,

ad imperium vocata eſſet, nemo illo dignior
ipſi videretur, quem in tori, imperiique con-

ſortium reciperet 4). Factus itaque anno Chr.

CCCCL. et Auguſtus et maritus Auguſtae eſt
hac

lt. p

41

laele
jet.
guoc
ſtiana
ls,
bdite
prael
noru
cumi
mani
ti
busle
Luini
Pwelt
Rus

1)17
9) BH

It0
dus en
Glion
tuma
cauſa
rem
Neum

nog

nente⸗
Vſura
janum
NAXI.
1410.
ol.
IIno.
erape⸗
dictus
dlege
licauit.
othis
inpe⸗
n in
ofisin
B Ch.
1Chr.
ien le⸗

VS.
bus i⸗
nto ſe
pvibus,
odolo⸗
mior
le con.

10Cht.

ſheett
hac

⁶ Theodeho Iun. vsque ad Iuftinianum. 545

hae lege, vt ei virginitatem retinere ſuam lice-
ret. Religionis aC pietatis ſtudioſi. ſſimus fuit:
quoque magis religionis ſtudium inter Chri-
ſtianos floreret, pacem cum berſis et Vanda-
lis, quam bellum, facere maluit. Edixit ha-
buitque concilium Chalcedonenſe: cui ipſe
praeſuito). Memorabiles ſub eo Attilae Hun-
norum regis expeditiones extiterunt: qui
cum ingentibus copiis prouincias imperii Ro-
mani in Occidente, tamquam peſtis et calami-
tas quaedam, peruaſit, vaſtitatemque omni-
bus locis intulit: tandemautem repentina ſan-
guinis eruptione, in ipſis cum pulcra aliqua
Puella nuptiis, extinctus eſt. Obiit Marcia-
nus anno imperii ſexto.

n) Theodoret. I. I. Proſp. Chron. Euagr. H. E. II, I1.
) Euagr. II, 1. Concil. L IV. . 571. 3575

§. VI.

Mortuo Marciano, a. Chr. CCCCLvVII,
LEO I, cognomine Ihrax, ſiue Magnus, crea-
tus eſt Imperator, Aſparis Gothi hominis fa-
ctione †), qui inter Patricios adlectus mul-
tum auctoritate in eo ordine valebat. Qua de
cauſa Leo Artaburium, Aſparis filium, Caeſa-
rem dixit, deſponſa ei filia ſua: poſtea tamen
reum maieſtatis factum cum patre necari iuſ-
ſit. Fuit in Leone magnum et religionis et pa-
Mm J cis

546 Lib. III. Cap. IV. De Iurisprudentia noua

cis ſtudium: belloque parum aptus habitus
eſt. Itaque etiam, cum Vandalos in Africa

bello adgreſſus eſſet, ductu Baſiliſci, rem male

geſſit, magnamque calamitatem accepit 4):
in Oriente ceteroqui otium et pacem ſatis tu-
tatus. Imperauit annos XVII.

p) Euagr. H. E. II, 16. Marcell. Cbron.
9) Procop. Vand. I, 6. ſJ.

§. VII.

Leoni ſucceſſit Lko II, hocque mortuo pa-
ter eius 25 NO lſauricus, a. Chr. CCCCLXXV.
Hic humili loco ortus, gradum ad imperium
talem fecit. Ductor exercitus Leoni impera-
tori fidem et induſtriam ita probauerat, vt hic
ſuam ei ſororem in matrimonium daret. Cum
vero Leo moriens Zenonis filium Leonem
jun. nepotem ſuum ex ſorore, Imperatorem
feciſſet, hic anno poſt moriens patri ſuo im-
perium reliquit: quod viuo filio, quamuis
nomine careret, re tamen vera adminiſtraue-
rat 2). Ac Zeno quidem imperium XVII.
annos tenuit. Nam quamuis ſub initia Baſi-
liſcus vxoris eius auunculus, ſeditione in Ci-
licia *) excitata, dominationem adripuiſſet,
et fugere etiam Zenonem coëgiſſet, tamen
poſt annum victus, in exilium eiectus, et
inedia mori coactus eſt. Fuit Zeno homo
extremae turpitudinis, omnibusque vitiis
. obru-

4

obrun
fumm
tis in
libas
in I
Cum
ccel
Iue,
dicit
7) E
9
16.
„

vidu⸗
ANA
Pera
rios
num
Juan
eſter
busn
guon
cum
cond
dect
ſenti

104

bitus
frica
male
it ):
tis tu.

ope⸗
(XV.
rium
Were⸗
NMe
Cum
onem
toremm
no inn⸗
umuis
ſtraue⸗
XVII.
1 ℳ*
Milet,

tacnen

18, è
omo
itis

obru⸗

a Theodoſio lun. vique ad Iuſtinignum. §7

obrutus, nulla rerum gerendarum ſcientia,
ſumma denique ignauia. Itaque etiam mul-
tis inteſtinis coniurationibus, ac bellis ciui-
libus conflictatus eſt. Theodericum regem
in Italiam aduerſus Odoacrem immiſit?).
Cum morbi comitialis, in quem inciderat,
acceſſi defeciſſet, viuus etiamnum ſpirans-
que, vxoris Ariadnae fraudibus ſepultus eſſe
dicitur.

7) Euagr. III, I.

5) Euagr. III, 3. Ad tyrannidem Bafiliſci beriinet I L.
16. C. de SS. Ecch. v. Cuiac. Ol/. III, 19.

2) Procop. B. Goth. II, 6.

§. VIII.

Eo mortuo ad imperium artibus Ariadnes,
viduae Leonis, a. Chr. CCCCXCI, peruenit
ANASTASIVS, qui tum inter Silentiarios Im-
pPeratoris merebat ). Duos graues aduerſa-
rios habuit, Longinum in lſauria, et Vitalia-
num in Thracia æ), quorum vterque cum ali-
quamdiu et nomine et inſignibus Imperatoris
eſſet vſus, occiſus eſt. Bellis a barbaris genti-
bus multis, inprimisque a Perſis, petitus eſt):
quorum ilia pecunia redemta, poſtremum,
cum Perſae aliis premerentur difficulratibus,
conditionibus, et pace facta, compoſi tum eſt.
Sectam Eutychis ſecutus eſt: grauisque recte
ſentientibus fuit. Chwmſangyrum ſuſtulit æ):
m 2 Coon-

548 Lib. III. Cap. IV. De lurisprudentia noua 7

Conſtantinopoli Longum murum a) aedifica- ſtinns
uit. Herulos recepir b). Animo fuit leui, et egni
timido, ſummaeque auaritiae, adeo quidem, et ad
vt officia venderet, vt quidam auctores ſcri- colui
bunt. Fulmine ictus interiit anno imperii torib
XXVII c). Qum
u) Euagr. H. E. III, 32. Theodor. Lect. p. 558. Cius
x) Euagr. III, 35. Marcell. Cbron.
y) Procop. B. Perſ. I, 7. Euagr. III, 47. cAuſe
2) Euagr. III, 39. [Duas conſtitutiones eam in rem Perl
graecas ex Baſil. LII, 10. quas Anaſtaſii fuiſſe exiſtimat,
xær νvhe“ exhibet Cuiac. Comm. in sres poſteriores Per
iibros Codicis tit. de luſtrali collation. p. m. 259. .] vehe
4) Euagr. III, 38. Procop. de aedif. IV, 9. kuit
b*) Procop. B. Goth. II, 14.
c) Euagr. IV, 1. mnd
Succeſſit 1VSTINVS Tbrax, ſiue Snior, a. 32
Chr. DXVIII ). Is patre armentario natus, 31
cum ipſe quoque in pueritia cuſtos pecoris h
!1

fuiſſet, militiam ſecutus, ſuam fidem et in re
militari induſtriam ita probauit, vt tandem ſa-
tellitum ordinumque palatinorum praefectus
fieret. Cumque, extincto Anaſtaſio, Aman-
tius, cubicularius, magnam ei pecuniae vim,
ad emenda militum pro Theocrito ſuffragia,
dediſſet, ipſe, ea pecunia ſuo nomine data, Der
imperium ſibi comparauit. Quare Theocri-·
tus offenſus, aduerſus eum copias contraxit:
ſed ab illo cum vniuerſa factione oppreſſus,
ſupplicium luit e). Rem autem publicam Iu- 1
ſtinus

IH

fica.

diet

dem.

ſei.
peri

n tem
ſtimat,
erürtr

ie,,4.
nutus,
gcotis
in te
e ſt
fecus
Aman-
e vimn
lugin
Gata,
cocti⸗
rNit:
teſſus
m I.
ſtinus

27 heodoſio Iun. veque ad Iuſtinianum. 549

ſtinus per nouem annos ſumma ſapientia,

aequitate, et moderatione geſſit: puramque,
et ad omni erroris labe ſinceram, religionem
coluit: turbulentisque de religione diſputa-

toribus infeſtus, Manichaeorum etiam ſe-

ctam †) mira felicitate vniuerſam ſuſtulit fun-
ditus. Bellum cum Perſis g) geſſit, hac de
cauſa coeptum, quod Chosroen, filium regis
Perſarum, adoptari a Iuſtino deſiderantem,

per arma ſe adoptaturum, dixerat: quo dicto

vehementer offenſi erant Perſae. Cumque
Iuſtinianum, ex ſorore nepotem, in conſorti-
um imperii adſciuiſſet, quarto poſt menſe
diem ſupremum obiit, anno imperii nono ).

4) Euagr. H. E. III. vlr.
e) Procop. Hiſt. arc. c. 6.
F) L. 12. C. de Haeret. er AManich.
g) Procop. B. Perſ. I, 12.
4 rorck. Hiſt. arc c. 9.
SECT. II
De Con itutionibus PrincBann.

ſiue

De Codice Theodoſiano, eiusque Nouellis.

. Lros7 Iunior, et VALENTI-
NIANVSIII, cum ante Codicem Theo-

Mm 3 doſia-

550 Lib. UI. Cap. IV. De Iurisprudentia noua

doſianum editum multas Conſtitutiones, tum
poſtea Conſtitutiones Nouellas ediderunt.
lItaque cum inſigniores eorum Conſtitutio-
nes exponere animus ſit, primum de Conſti-
tutionibus ante Codicem Theodoſianum
promulgatis, tum de Codice ipſo, denique
de Nouellis eorum trademus.

§. II.
Ac THEODOSIVS quidem Conſtitutione
edicta ſpectacula diebus feſtis inhibuit 4): Le-
gem aduerſus Patriarchas Iudueorum ſanxit
[eſt Arcadi] ?⁵): Praeſcriptionem XXX.
annorum aduerſus actiones conſtituit c):
Studiis liberalibus in ſchola Conſtantinopo-
litana conſultum iuit, et Profeſſoribus libera-
lium artium, inprimisque iuris ciuilis, multa
commoda, honores, nominatimque Comiti-
uam primi ordinis, poſt viginti annorum ſti-
pendia, largitus eſt 4): Legitimationem natu-
ralium liberorum per oblationem Curiae per-
miſit “): multasque leges promulgauit, qui-
bus et Gentilium ſuperſtitionem deleret, et
Iudaeorum animos frangeret, atque adeo ec-
cleſiam Chriſtianam magis confirmaret. Quae
omnes Codici Theodoſiano poſtea illatae
ſunt.

a) L. Dominico 5. C. TZ. de ſpectac. quam Legem Cngu.
lari Commentario expoſuit B. Briſonius.

5⁵) L. 14.

inl
Aut
curt

.
leges
u
ſtitu
gus,
fwin
ſoni
rum
que
pini
libri
comm
tem
tien
retn
ſent
hus
are

0d

tum
wnt.
uto⸗
nlt⸗
mum
nique

tione
Le-
nvit
XX.
14):
odo⸗
ibera⸗
mulca
miti⸗
nſi.
natu-
per⸗
, qolr⸗
e, et
eo el⸗
ve

atae

ſingn⸗

LU

a Tbeodoſio Iun. vsque ad Iuſtinianum. 5515

*³) L I4. C. Tb. de Iudeeis Coelic. ad q. l. cf. Iac. Gorba-
fredi Comment. Scripfit I. Walchius V. C. eruditam de
Patriarchis Iudaeorum Commentationem.
c) L. I. C. Th. de act. cert. temp. finiend. L. 3. C. Iuſt. de
praeſer. 30. vel 40. ann. Auctorem huius Conſtitutionis
eſſe Theodoſium M. putauit Cuiac. Obſ. XVIII, 25. Sed
v. I. Gothofred. Comm. ad L. C. Ib. laud. p. 427. T. I.
4) L. I. C. Th. de Prof. qui in vrb. Conſtantinop. L. vlt.
de ſtud. liberal. L. vlt. de oper. publ. C. Th.
e) L. 3. L. 4. C. de natur. lib. cf. de Curiae mimeribus
ipſisque Curialibus Merill. Obſ. VIII, 25. Briſſon. Sel.
Ant. IV, 13. Iac. Gothofr. Comm. ad L. 7. C. Tb. de de-
curion. M
Valentinianus III. cum multas alias ſanxit
leges, Codici Theodoſiano poſtea illatas, tum
nullam illuſtriorem nobilioremque hac Con-
ſtitutione ), ad Senatum vrbis Romae data,
qua, rei iudiciariae conſulturus, cauit, et de-
finiuit, quae Conſtitutiones legesque ac Re-
ſcripta Principum quaeque Reſponſa ICto-
rum veterum in iudiciis recitari obſeruari-
que deberent. In qua nominatim ſolis Pa-
piniani, Paulli, Caii, Vlpiani, ac Modeſtini,
libris et ſcriptis vniuerſis, cum omnibus ibi
comprehenſis aliorum ſententiis, auctorita-
tem lectionis in iudiciis dedit: ita, vt, diſſen-
tientibus veteribus ICtis, maiori numero ſta-
retur, in paribus autem eorum ſententiis, ea
ſententia vinceret, cui adſenſus eſſet Papinia-
nus g). Quo autem cautius iſti libri reci-
tarentur, iuſſit eos propter antiquitatis incer-
Mm 4 tum,

552 Lib. III. Cap. IV. De lurieprudentia nonn 17

tum, codicum collatione firmari h). Expreſ- pero
ſit hanc a Walentiniano III. legem facies luris- ſtus,
prudentiae miſerrima, id eſt, ipſa neceſſitas: (00
qua re etiam eadem Conſtitutio a Theodoſio cenne
probata, Codicique Theodoſiano inſerta eſt. niant
Neque vero Valentiniani inſtitutum vlla re- ciden
prehenſione dignum eſt 1). S tenui⸗
F) Maior fuit Conſtitutio, quae in Theod. Cod. et luſt. War
diuerſis ſiib titulis ſparſa eſt, v. e. L. vn. de Reſp. Prud. L. Cont
vn. de cretione L. 8. de legitim. beredit. L pen. er vlt. de ma- vque
tern. bon. L. vn. de bon. quae ſliisf. L. vlt. de reuoc. don. iſens
I. 18. C. Iuſt. de ure delib. L. 2. er 3. C. Iaſt. de lagibut, (lls
L. penult. C. Iuft. i contra ius, L. 7. C. Iuſt. de precib. Imp. hoc e
9f. v. Iac. Gothofred. Comm. ad L. v. n. C. Th. de Reſp. dice
prud. T. I. p. 33. Valentiniani autem hanc legem ſolius ſi
fecimus, quamuis Theodoſiii quoque nomine inſcripta . e
ſit propterea, quod data ad Senatum vrbis Romae, et veln
quod ſubſeripta eſt Rauennae data. Errant itaque, qui tegra
eam vtrique Imperatori atribuunt. 5 .
er⸗
g) L. vn. C. Th. de Reſp. prud. n
b*) Ex hac conſtitutione ii, qui imperite eontra legum an- Vilae
tiquarum emendationes declamant, facile intelligent, ſi
quidem animum velint attendre, quam parum ratioo nem.
nem vetuſtatis habeant, cum emendationes adſpernen- derpea
tur. Iubet enim Imperator libros veterum ICtorum 1
firmari collatione Codicum propter antiquitatis incer- doe
tum. v. Hac. Gotbofr. Comm. C. Th. ad h. I.
¹) Heinecc. Hiſt. Iur. I, 327. reprehendit hoc inſtitu- )
tum: temere, v. Ritter. V. C. ad Heinecc. I. c. .
§. IV. ) P.
gon.

Iam ad ipſum Codicem Theodeſianunt nobis
. 5 . . .. 5) v.
veniendum eſt. Is iuſſu Theodoſiii Iun. ) 4
per

)

NNn 2 Theodofio lIun. veque ad Iuſtinieonum 553

prel. per octo viros, iuris peritiſſimos?), compo-
luris. ſitus, promulgatus eſt m) anno Chriſti
ltas: CCCCXXXVIII. n), in ipſis Theodoſii Tri-
doo cennalibus o). Miſſus deinde p) ad Valenti-

tn ett. nianum III, et ab hoc confirmatus 9), in Oc-
la re⸗ cidente auctoritatem accepit, diutiſſimeque

tenuit. Ordinem Edicti Perpetui obſerua-
tum in eo maximam partem, probabile eſt r).

l Conſtitutiones Conſtantini, ſequentiumque
cem. vsque ad Theodoſium Iun. Imperatorum,
„oA. ipſiusque adeo Theodoſiij et VWalentiniani III.
hoc eſt, Gregoriano Hermogenianoque Co-
Reßß. dice poſteriores *), complexus eſt eas, quae
ſolius viderentur illo tempore reipublicae vel vtiles
vel neceſſariae eſſe t). Neque hae tamen in-
e gi tegrae vni eidemque loco illatae ſunt, ſed
per diuerſos titulos ſparſae atque disiectae,
prout materia, in qua verſarentur, exigere
guman. viſa eſſet: quamuis, praeter breuitatis ratio-
gen nem, nullum ius mutandi quidquam aut in-

nnall. terpolandi Compilatoribus dederit Impe-
pernen⸗ . .

Ctorum Tator.

tr — k) Non Theodoſii M. vt nonnulli viri docti exiſtimarunt.

v. Nouell. I. Theoaoſi iun. I. Gothofr. Proleg. Cod. Theod.
inkiti⸗ c. J. p. CCXII.

) Nomina eorum recitantur in Tbeodoſii Nouell. I.
m) per Nouellam I. Cod. Tbeod. v. Iac. Gorhofr. Prole-

gom. c. III.
nobi n) v. lac. Gothofr. Prolegom. Cod. Theod. c. I. p. CCXII.
10 9) *⁶) Rierer. V. C. ad Proleg. Con. Theod. I. c.

per . Mm 5 5) per

554 Lib. III. Cap. V. De lurisprudentia noua

) per Nouellam Theodoſii ſecundam.
7) Meminit Valentinianus III. huius Codicis veluti in
prouinciis ſuis recepti Nouell. XIII. etſi ipſa Nouella
non extat, qua eum promulgauit.
„) v. Iac. Gothofr. Prolegom. Cod. Tbeod. c. XII. Schul-
ting. Iurispr. Anteiuſt. p. 684.
5³) Legitimorum Principum Conſtitutiones in eo tantum
fuiſſe tradit Proſp. Aquitan. Chron. P. I. quod, qui inter-
pretantur Conſtitutiones Chriſtianorum principum, vt
ipſe Gorhofr. Proleg. c. I. falluntur. Praſper enim hoc
voluit ſignificare, tyrannorum, quorum magnus a Con-
ſtantini M. tempore mimerus extitit, Leges inde fuiſſe
excluſas. v. Heinecc. Hiſt. Iur. I, 378.
2) v, Gothofred. Prolegom. c. I.

§. V.

Conſilium autem in hoc Codice edendo
propoſitum Theodoſius habuit hoc, vt, quod

coeptum erat per Codices Gregorianum et

Hermogenianum in Conſtitutionibus princi-
pum colligendis, ab eo, vbi deſiüſſent iſti col-
lectores, tempore, hoc eſt, a Conſtantino M.
vsque ad ſua tempora deduceret, et abſolue-
ret, ſicque adeo Iurisprudentiam faciliorem
expeditioremque redderet. Quam cauſam
ipſe reddit Imperator . Atque harum a
Conſtantino inde Magno Conſtitutionum
cligendarum eo maior videtur fuiſſe ratio
et neceſſitas, quod, abrogatis veteribus for-
mulis, ritibus ac ſolennitatibus, Iurispruden-
tia veluti nouam formam acceperat: multae
ac diffuſae, atque adeo contrariae leges erant:
quae

une
et Ad
obüee
9 Ne
„) 6.

C
neco
fune
hendi
conſil
Coche
macu
vim
tem 0
terpre
eſt, .
mente
neum
)v.

1) ..
Pra

N
grah
ſtitut
Rreri

4044

Muella

I. Kul.

tantum

uiinter⸗
pum, vt
nim hoc
a Con-⸗

e fuiſſe

dendo

guod V

um et

pninci⸗ “

li col.
ino M.
blolue⸗
Hiorem
cauſomn
Aru¹
tionumn
e nio
us for
rucden-

multie

erint:

quue

2 Theduße Iun. voque ad Iuſtiniunum. 55S

lun quae ſummam? imperitis iſtorum temporum
eluti in

et Aduocatis et Iureconſultis difficultatem
obiicerent ).

u) Nouell 1. Tbeodoſ. cf. Brentmann. de Heuramar. 5.141.
) Gorbefr. 1re gon. c. I. .. CCXIII.

Quamuis vero Theodoſiu us hac collettio.

ne conſulere Iurisprudentiae, eique lucem ad-
fungdere voluerit: multa tamen vitia repre-

hendi in ea poſſe, quibus admiſſis euentus

conſilio non ſatis reſponderit, oſtendit lIac.
Gothofredus ). Sed haec labes ac veluti

macula, iſti corpori adſperſa, tamen non eam
vim habet, vt non ſummam hodie vtilita-

tem Codex Theodofſianus iuris Romani in-
terpretibus adferat. Immo vero hic Codezx

eſt, vnde idoneus interpres vberrima adiu-
menta ad Codicem reliqdumque i- ius luſtinia-

neum petat 2).

„) v. I. Gothofr. Prolegom. c. III.

2) v. Gothofred. Prolegom. Cod. Theod. c. IV. Maruill
Praef. Cod. Tbeod.

§. VI.

Supereſt hodie Codex Theodoſis janus, per
gradus quosdam, non tamen plene 92), re-

ſtitutus. Primum enim a Foanne Sichardo
Breuiarium Codicis Theodoſiani, quale Ala-

rici

556 Lib. III. Cap. W. De Iurisprudentia noua

rici regis iuſſu promulgatum erar, editum
eſt ?*). Deinde lo. Tilius libros octo poſterio-
res integros, per Breuiarium Alaricianum non
contractos, aut in epitomen redactos, libro
tamen poſtremo adhuc mutilo, in lucem re-
uocauit c). Poſt eum lac. Cuiacius libros
ſextum, ſeptimum, et octauum, integros vna
cum ſnpplemento libri poſtremi, àa Steph.
Charpino acceptos, vulgauit ). Conſtitu-
tiones de Senatusconſulto Claudiano libro
quarto communicauit ad editionem Cuiacia-
nam P. Pithoeus e). Itaque quinque priores
libri, cum initio ſexti, quod deeſt, adhuc
non niſi ex Breuiario Alariciano habemus.
Codicem Theodoſianum eruditiſſimis com-
mentariis illuſtrauit lac. Gothofredus; qui
cum fato functus eſſet, antequam abſolueret
hoc inſtitutum opus, adhibitus eſt A. Mar-
uillius: qui Codicem Theodoſianum, cum
commentariis Gothofredianis edidit p). Po-
ſtrema editio, et optima, eſt Lipſienſis, quae
ſtudio et cura Io. Dan. Ritteri V. C. prodiitg),
collata cum codice Wurceburg. et Gothano,
et nouis tam animaduerſionibus, quam ac-
ceſſionibus doctiſſimis inſtructa.

a) Id obſeruandum, ne quis erret, exiſtimetque integrum
hodie nobis ſupereſſe Codicem Theodoſianum: e quo,
quamuis omni labore ſtudioque a viris doctiſſimis im-
penſo, tamen multae adhuc Conſtitutiones deſide-

rantur.
) Baſil.

Po

nem,
IINT

Perato

ztV
Cond
iqu⸗

. lo. Si⸗
1eſt

t a
Tand
tris ſu
iis u
ſtrem
Conn
ratim
T

Nem
iee

Cebor

100

ditum
ſterio⸗
mnon

lidro

em re⸗
libros
08 V
Keph.
nſtitu⸗
bro
niacia⸗

riores

dhuc
eſhus.,
8 (Olc⸗
8; gui

Olueret

1. Mar
1, (uI
) Lo-
, Ce
Nthano,
lam a-

Nge,
e qlo,
ni im⸗

4 elide⸗

9 M

4 Theocihi 9 Iun. vsque ad luſtinianum. 557

b) Baſil. a. 1528. fol. de qua editione v. Ritteri V. C.
pracf. ad T. I. Cod. Tbeod.
c) Pariſ. a. 1550. 8.
4) Pariſ. a. 1566. in fol. et poſtea aliquoties repetita.
e) v. Gothofred. Manual. Iur. p. 6r. Cuiac. praæf. cdit.

ſuae praemniſſa.

f) Lugd. 16488. fol.

g) Linſ. 1745. Tom. PIII. fol.

§. VIII.

Poſt Codicis Theodoſiani promulgatio-
nem, cum ipſe TIHEODOSIVS Iun. et v A-
LENTINIANVS III, tum inſequentes Im-
peratores MARTIANVS, MAIORIANVS,
SEVERVS et ANTHEMIVS h) Nouellas
Conſtitutiones promulgarunt. Quarum pars
aliqua, in Breuiarium Alaricianum relata, ab
Io. Sichardo vna cum Breuiarii reliquiis edi-
ta eſt: pars ab Ant. Oiſelio Cuiacio oblata,
et ab hoc Codici Theodoſiano ſubiecta.
Tandem vero P. Pithoeus, e bibliotheca pa-

tris ſui, X XKXIV. Nouellis antea ineditis addi-

tis, auctiores in lucem protulit ): vnde po-
ſtremis Cuiacianis editionibus additae ſunt:
Conradus Rittershuſius easdem omnes ſepa-
ratim vulgauit *½): Maruillius editioni Codi-
cis Theodoſiani adiecit: denique eas ſub fi-
nem Codicis Theodoſiani, luculentis et do-
ctis commentariis colluſtratas, Codicis Wur-
Ceburg. et Gothani atque Ottoboniani col-
Jstio-

5 58 Lib. II. Cap. IV. De lurisprudentia nous

latione multis in locis ſanatas, dedit Ioan.
Dan. Ritterus V. C. ).

;) Vna tantum eſt Nouella Leonis inter Anthemii Nouel-
las tit. iII. quam confirmauit in occidente Anthemius No-
vell. tit. II. Falſo itaque ab omnibus fere hiſtoriae iĩ iuris
ſeriptoribus etiam Nouellae Leonis laudantur.
¹) Pauriſ. a. 157 I. vnde in eiusdem P. Pithoei Operigar
quoque repetitae ſunt ibid. 1609.
k) Francof. 165 I. 4. cum notis marginalibus.
) In quo illud monendum adhuc eſt, monitum iam a Cel.
Rütero praef. T. VI. P. II. Cod. Teod. Theodoſi Va-
lentinianique Nouellas in omnibus editionibus promi-
ſeue atque confiſâs collocari; quarum auctores adeo
diligenti lectori cognoſcendi ſunt ex inſcriptionibus et
ſubſcriptionibus: vnde ſub ſingulis Nouellis Cel. Ritterus
erudite et accurate cuiusque auétorem demonſtrauit.
[Reſcriptum Conſtuntii Valentiniani III. patris, extat ap.
Baron. Annal. ad a. Cbr. 420. Sed eorrectius e Cod.
cum Edicto Praef. Vrb. edidit Sulmaſ. Relar ſt. 4 de Su-
burbicar. region. p. 283.

S§. IX.
Alias Conſtitutiones, Conſtantini, Theo-
doſii M., Arcadii, Honorii, Theodoſii Iun, et
Valentiniani III. nominibus inſcriptas, quae
neque in Codice Theodoſiano neque Nouel-
lis, neque in luſtiniano Codice inueniuntur,
in Appendice Codiciz Theodoſiani ex Codice
Lugdunenſis eccleſiae edidit Iac. Sirmon-
dus m): quae inde etiam editionibus Codicis
Theodoſiani Gothofredianae et Ritterianae
ſubiectae ſunt vna cum Epiſtolis aliquot vete-
rum Conciliorum et Pontificum Romano-
rum, in eadem Appendice a Sirmondo editis.
Sed

41

dec te
ſpuri⸗
10, e
conſi
confie

ſenipt
) 4
riſĩ

bn⸗
Cont
1aort
AWAs
in C.
dus
ris
nisq
ne a

(cdtor

thoße
ſone,
Zeno
tutio
tium
nis
Drinci
Iuſüin

(cleb

vetere

i, nou

loan.

Nouel⸗
ius Ny-
kiae iuris

Operiut

amnacel,
doli Va⸗
8 promi⸗
res adeo
nibeset
Ritterus
ſtrauit.
tat ap.
1e Cod.
.ae ⸗

Theo.
lun. et
,quue
Norel⸗
juntur,
Codice
irwon-
icis

eriane
t vete

mano⸗

ed

4 Theodoſio lun. vrgque ad Iuſtinianum. 559

Sed totam hanc Sirmondianam collectionem
ſpuriam eſſe, ab clerico rudi, et ſemibarba-
r0, ex variis Codicis Theodoſiani legibus,

conſiliorum decretis, ſententiisque Patrum

confictam, idoneus et intelligens veterum
ſcriptorum aeſtimator facile intelligat.
) Anno 1631. Pariſ. in 8. quae in Operibus eius Pa-
riſ in fol. 1696. repetita eſt.
§. X.
Praeter iſtas Nouellas multae prodierunt
Conſtitutiones cum ipſorum illorum Impe-
ratorum, tum LEONIS, 2ENONIS Haurici,
ANASTASII et IVSTINI Maioris, ex parte
in Codicem lIuſtinianum poſtea illatae. Qui-
bus ius ciuile, ſublatis, aut mutatis veteris iu-
ris capitibus, varie corectum eſt. Nam Leo-
nis quidem hae Conſtitutiones ſunt, primum
ne ad togatorum conſortium, h. e. Aduo-
catorum, admitteretur, niſi qui fidem Ca-
tholicam ſequeretur n): deinde, ne vlla per-
ſona, ſiue libera, ſiue ſerua, proſtitueretur &).
Zenonis autem illa memorabilis eſt Conſti-
tutio, qua ſublatae ſunt poenae plus peten-
tium †): Anaſtaſii haec, qua, ſublata ſolen-
nis emancipationis neceſſitate, Reſcripto
principis emancipationem fieri permiſit 9).
Iuſtini denique, inter alias, haec vel inprimis
celebris eſt, qua de Senatorum nuptiis leges
veteres abrogauit ))).
2) L. 15.

560 Lib. I. Cap. I. De lIurisprudentia noua g

u) L. I5. C. de Epiſcop. audient. cf. Baron. Ann. ad a.
Cbr. 468. J. 18.
0°) L. 14. C. eod.
p) §. 33. Inſt. de Action.
7) I. pen. C. de emanc. lib.

r) L. 22. C. de Nupt. quam legem Iuſtinianus ab Impe-
ratore impetrauit, quo nuptias cum Theodora muliere
ſcenica contrahere poſſet. v. Procop. Hiſt. Arc. c. 6.

Iam etſi poſt Codicem Theodoſianum mul-
tae Leges promulgatae ſunt, veluti ſupple-
menti cauſa: tamen Codicibus tribus Gre-
goriano, Hermogeniano, et Theodoſiano au-
GRoritas manſit ſua, in Oriente quidem vs-
que ad Iuſtinianum, a quo, promulgato nouo
Codice, illis tribus Codicibus omnis abro-
gata vis eſt. In Occidente autem, cum, prae-
ter Italiam, et Africam, lIuſtinianus nulli
prouinciae imperaret, quippe a barbaris gen-
tibus tenerentur, illi Codices, ex parte maxi-
ma certe, diutiſſime, etiam poſt luſtinianum,
tenuerunt.

§. XII.

Ac barbarae quidem gentes, cum prouin-
cias imperii Romani ſibi ſubieciſſent, pruden-

ti tamen conſilio humane populis a ſe ſubactis

vſum iuris Romani, Legumque Imperatoria-
rum, hoc eſt, Codicum trium, reliqu erunt.
cum

41

cu/NH
Nam
provi
jeltatea
ſeroa
Inpe
paul,
ſumuili
Parri
riarg
iſii
riaful
X0 P
run,
En
lin
dione

ſagge

idnu

in, ad a,

abImpe.

Amlliere

c. .

mmul.
lupple.
Gre-
noau⸗
en. V⸗
0 n0N
abro⸗
nbproe⸗
18 gulti
iisgel⸗
e Ma⸗
nianum,

gronin.
ruden⸗
ſbacli

nerunt.
cuim

a Theodoſio Iun. vique ad Iuſtinianum. 561

cum ipſae antiquis ſuis moribus viuerent.
Nam reges barbararum gentium, quamuis

prouincias imperii Romani occupaſſent, ma-

ieſtatem tamen imperii Romani comiter con-

ſeruabant ), prae ſeque ferebant, ſe auſpiciis
Imperatorum regnare. Cum vero ſenſim
paullatimque vellent Romani iuris ſanctiones
ſimilitudine atque conſenſione quadam cum
patriis moribus atque conſuetudinibus illiga-
ri atque deuinciri, hoc inſtituto vſi ſunt, vt
ipſi iuris Romani corpora ſiue potius breuia-
ria ſubiectis ſibi populis, compoſito et infle-
xo paullulum ad ſuos mores ſtatumque re-

rum, qui tunc eſſet, iure Romano, ederent.
Quam rationem tenuerunt Oſtrogothi in Ita-

lia, Viſigothi in Gallia, et Hiſpania, Burgun-
diones denique: de quorum inſtituto iam
ſingulatim exponendum eſt.
⁵½) v. Ritter. V. C. ad Prolegom. Cod. Theod. c. V.

§. XIII.

Oſtrogothorum quidem Rex in Italia,
THEODERICVS, promulgato, tam Romanis,
quam Gothis, Eaicho 4), e veteribus iuris Ro-
mani maximam Partem iuſſis compoſito “),
quod centum et quinquaginta capitibus con-
ſtaret, id conſilium ſecutus eſt, qui inprimis

Romanis faueret legibus, earumque auctori-
tatem commendaret. Eoque Gothi illi vſi ſunt

Nn haud

562 Lib. II. Cap. IV. De lurisprudentia noua

haud dubie vsque ad Iuſtinianum, qui, de-
bellatis in Italia Gothis, corpus iuris ibi pro-
mulgauit.

2) v. Iuon. Decret. P. IV. c. 80. cf. c. 12. Diſt. jo. Iac.
Gotbofr. Proleg. Cod. Theod. c. III. Ritter. V. C. praef.

ad T. III. Cod. Theodoſ.
2) Id Edictum Theoderici extat in Caſiodori editionibus:

edidit quoque Lindenbrog. Cod. Leg. Antiꝗ. p. 320.
§. XIV.

Neque aliud inſtitutum fuit ALARICI, Re-
gis Viſigothorum: qui Breuiarium Legum Ro-
manarum ſubieétis ſibi prouinciis promulga-
uit: in quo quidem id Regi propoſitum fuit,
vt iuris Romani conſtitutiones ad ſtatum ſui
temporis accommodarentur, et, vt omnis
ambiguitas, et obſcuritas, vel etiam iniquitas,
tolleretur, planeque circumſcriberetur. Id
Breuiarium iuſſu regis a Goarico x), Comite,
ex Codicibus tribus Gregoriano, Hermoge-
niano, et Theodoſiano, Nouellisque, ex Caii
item Inſtitutionibus, Paulli Receptis Senten-
tiis, et Vlpiani Regularum libro ſingulari, Pa-
piniani denique libris, ſubiecta Interpretatio-
ne Gothica ), compoſitum, et ab Aniano 2),
Referendario, editum eſt à½), a. Chr. DyVI,
pPropoſita grauiſſima poena iis, qui in iudi-
ciis alia formula aliaue lege vterentur, prae-
ter eas, quae in hoc corpore comprehenſae
eſſent. Inſtituti totius rationem indicat
Com-

17

Comm
peret

Co
Pre
ho
Hr
le⸗
ul.
9)
Pr.
)0
4) E
ket
can

1RoAH

li, de.

bi pro.

. 10. lee.
0. progf.
tionibus:
3h.

e, Ne-
unll.
mulge⸗
m fuit,
wan ſui
Odis
iqgitns,
tut. I
Cunite,
ermoge-
ex Cii
entel⸗
ui, r
hretatio⸗
ione 2)
.. DV,
iudi⸗
7 Prae⸗
chenlt
inCicat

CN.

«a Theodoſio Iun. veque ad Iuſtinianum. 563

Commonitorium Breuiarii, quod adhuc ſu-
pereſt.

X) v. Commoniterium Breuiarii apud Gothofred. Proleg.
Cod. Theod. c. V. Falſo itaque auctor et collector huius
Breuiarii vulgo creditur Anianus, qui tantum edidit,
hoc eſt, fubſcripſit, conſirmauit, et publieauit: vt Iac.
Grmondus docet in libello, qui inſeribitur: Quaeſtio tri-
Plex, editusque eſt Pari/, 1642. in 8. et in eiusdem Opus-
cul. L. III. reperitur. cf. Brunquell. Diſſ. de Cod. Theod.
„“) de Interpretatione hac Gothica agit Iac. Gothofred.
Prolegom. Cod. Tbeod. c. VI.

2) Commonitor. I. c.

a) Edere enim illis temporibus dicebatur de ſubſeriptione
Referendariorum, conſtitutiones et iuſſa Regum publi-
cantium, et confirmantium v. du Freſne Gloſſar. h. vV.

§F. XV.
Hoc Breuiarium diuturnam per aliquot

ſaecula auctoritatem, etiam ſub Francis, in

prouinciis tenuit iis, in quibus promulga-
tum erat: laudaturque fere a ſcriptoribus
