4. De doli mali & metus Exceptione.

1

5.Qvarum rerum a&tionon datur.

6. De Litigiofis. VIIL37.

itinere at

7: De Obligationibus & A&ionibus,

na ia&um

lo tl«

fal.

ate ceat,

"

(

l

'aut du

4144

IH gi

1 o

J, j

DIGESTORUM,

L18. XLF,.

L De Verbo

rum Obligationibus. Cod.

IDefide

VIIL 38.

;.De duobus Reis con&itüendis.

tDl

VIIL 4'0'.

3. De ftipulatione fervox uf

3efilati

T

jD Sfipul

"AU

Tore,

^Jutican

& rat

DIGESTORUM.

l

L1B.

XLFI,

ibus, tsl

L.De Edejuü'orlbus& mandatarzbus.Cod

VIIA

VIII, '*

. De Novationibus & delegauombus.

As UL

3 De folutionibus & ltberatxomb

VIII. 42.

us. VI!IC

4

4.De Accept:lauone VIIT. 44.

5 DeStipulationibus Prztoriis.

6. Rem pupilli vel Adolefcentls [älvam

cre.

7. Judicatum folvi.

$. Rem ratam haberi.

4546

"biézsTORüM,

LiB. XLVIL.

1. De privatis deli&tis.

;. De furtis. Cod. VL.2, -

F

I-'De"-pübïiz

'sze äccyü

; De tigno junéto.

4.Siis qvi teftam

fuerit. &c.

encoliberefe jufus

iDecultg

EAiL j

s. Furti adverfus nautas.

6.Sifamilia furtum fec

iffe dicetur. -

4. Arborum furtim czfarum.

AT

$. Vibonorumraptorum.IX. 33.

H

MAC

. De incendio, ruina, naufragio.

PUL

1o. Deinjuriis & famofis libellis.IX. 35, '

t ATC

i. De Extraordinariis criminibus.

i2. De fepulchro. violato. IX. 19.

!d L fy

1. De concuffione.

Mdl

hMU t

14.De Abigeis.IX.37.

J lL J

i. De Przvaricatione.

15'; Ad L Fa

16. De receptatoribus. XI.39.

i7. De furibus balneariis.

lg

18. De Effractoribus.

k

l

l

n

i9. Expilatz hereditatise IX. z.

husd

10. Stellionatus. IX. 34.

D DE(W

19 'D e P(fm;

11, De termino moto.

3. De collegiis & corporibus.

^ Dl

1. De popularibus A&tionibus,

àle bonj

Orte

Deint

PDefie

Gd

iM,

DIGESTO Ru M.

l,

Llh. XLIIX.

i. De publicis Judiciis.-

L

2. De accufationibus, & 1

S

nftri ptïþi;libuä.

SEr dfe ju(ïgs :

3.De cuftodia& exhibition

er

eorum.1

4. AdL. Jul. Majeftatis.IX.& —

f dicetur-

5.AdL.Jul.de adulteriis.IX. .. — —

m

6. Ad L. jul. de vi publ. IX. :z.

?. Ad L. ]ul. de vi privat. IX. a.

l&-?]' :

8. AdL. Corn. de Sicariis.1X.16. ..

yfrago.

. Ad L. Pompej.de parricidis. IX.5.

lls

16, Ad L: Cornel.de falfis. 1X. 23.-

mitibus.

i. Ad L. ful. repetundarum., 1X.35.

It

n.AdL.]ul.de Anhona.:

3. Ad L. Jul. peculatus. IX. 28. & a.

14. Ad L. Jul. deambitu.1X.26.. —

a. Ad L. Fabiam de

lagiatiis. IX.26.

16. Ad SCtum T'urpi

j

lanum. 1X.45. feqq.

1. Dereqvitendis reis,vel abfentibus da-

mnandis. IX. 40.

M

18. DeQvzftionibus. IX.41,

19.De Poenis.IX.43.- .

,

20. De Bonis damnatortüm

-]X«49- d "T

jbus

2i. De bonis eorum, qvi ánte fententiam

Jibus

mortem fibi confciverunt, &c.IX.5o,

21 De interditis & relégatis.

2 De fententiam paffis & teftitutis.IX 5t,

44. De Cadaveribus punitorum.

47.48.

DIGEST ORUM. .

:

LIB. XLIX.

s. DeAppellationibus. Cod VIL 2 —

, Ad Mum'

z. Aqvibusapellari non licet.-

1. DeDecu

3 Dealioft

.Qvis &aqvo appelletur.

4Demune

4. Qvando a

ppellandum. VIL.6s.-

L]

.

d

j De Vacat

s.De Appellat

ionibus recipien

rum,. X

6.de Libellis dimifforiis.

7. Nihil innovari appel

latione interpo-

(Dehue i

ta.

1De Lemg

UE N

$. Qvz fententiz fine apþellatidne"refciu.-;

dantur. VII. 64.

m

9 Dedes

, An per alium cau

fz Appelationum

m-DeO el

reddi poffint.

ro. Si Tutor vel Curator app

ellaverif;

laverit in pgovinci

ajde-

1l bl

i, Eum, qyi appef

fendi.

'3'.D€Farii:

o appellatur &c.

Tibus,

n.Apud.eeum,a qv

llatione mors inter-

13 Si pendente eppa

venerit.VIIL.66.

t Cenf

14.De Jur

e fifci.X. r.

Wt

15. De Capt

ivis & poftliminio &c

.. VIIL 51,

16. De re militari. XII. 36.

17. De Caftrenfi peculio. XII.37.

18.De. Vetgranis. 'XHI.I. 47-

M.

mcssr ekum.

DELIB.. F.

1. Ad Municip

alem. Cod. X.38.39. -

ü

z. De Decurionibus. X. sr,

3. Dealbo fcribendo.

4.De muneribus & h

onoribus.X, 40. 4:

;.De Vacatione & Excufatione mune-

rum. X. 44. feqq.

m Interpo

6. De Jure immunitatis.

i

d

7. De Legationibus. X. ó5.

$.De Adminiftratione rerum

nvl

tem pertinentium.

ad civita-

Appdllfiöübm

9.De decretisab ordine

faciendis. X. 46.

1o. De Operibus publicis. VIlI. t2.

avetït-

u.De Nundinis.IV. óo.

1.De Pollicitationibus.

;WOV&D&W e

1. De Variis & Extraordinariis C

nibus.

pgnitiaf

lts

14. De Proxeneticis.

e'-mg" n

5.De Cenfibus. XI. 57.

16, De verborum Significatione,

;7. De Regulis Juris.

9

.I*-'INIS.

]

Da

49.50.

$

b

LIB. L

3 DeOfic,

É fumma ;rrinitatc,& fide Catholic;,& ut ncm

ode

dicceítos|

.D

ndere audeat. -

38 De Offro

ca publicc* conte

ivilegiis carumy

2. De S. San&is Ecclefiis,

& derebus & pr

9, De Offro]

De Epifcopis,& Clericis,

& Orphanotrop

his,& Xenodo-

3o DeOfio(

3*

hotrophis

,& a

cetriis, & mo»

3 DeOffcio V

chis,& brephotrophis;ptoc

,& caftren

fi peculio, & dere--

nachis,& Privilcgiislco;um

3 De0ffcio(

dimendis captivis, & de nuptiis c

l?;ic

orum 'vgtitis.f feu

j D Offcio (

ermiffis.

M DtOffrioC

,& diverfis -capitulisæ?q'væ ad jus

4. De Epifcopali audientia

m

3. De0ffci

curamqve & reverentiai

pertinent Pontificialem,

$.Dehzreti

cis, & Manich

La

zis, & Samaritis.

Y De Qf

6. Ne San&tum

Bä*þtiü'na iteretur.

1 Dc Og

7. De Apoftatis.

3- DeOfficio

$. Nemirii licere fig

num Salv. Chfi&i.äu?ni, »vlcl in Gh

«l

-

1. De Officio.

in marmore, aut in

(culpere,aut pingere-

colis.

«t DcOfi

.De Judais & Cotli

hareticus, vel Judzus,

m

H-Rtnul[i patn

16. Ne Chriftianum m

ancipimm

"ittpls W

! poffideat, velci

lr'cum*cid*a:t. "

Paganus habeat, ve

"

is,& Sacrificiis, & templis. ;

D lt

i. De Pagan

l.æäþji:;:;clä:iiäliiït(.(

4 DOf

12. De his, qvi ad Ecclefiam confugiunt, ye

4 DcOfíroy

& ne qvis ab ea extrahatür.

«

i

WD(' OHï('KO Cp

n Ecclefiis manu

mitf;mthr,

1. De his, qvi i

&X Oädo n

14. Delegibus,

& Conftitutionibus Prmcnpum,

u

4 Nl

15. De Mandatis Prncipum. -

43' Dtgä(-l dn

16. De Senatus Confultis.

do, & de aucoritate jqri*sgä-

LU

17.D

e veteri Jure enuclean

'fliniürat'mr

dentium, qvi in D

igeftis referuntur-

i

fibUS vel c«

12. De Juris & facti ignorar'iti

.

ahb

8De Offri

fferendis,

& de qfibus rebus

19. De precibus Imperator! o

n tAdfef

fupplicarcliccat. velnon.

,R-DEAnneni

20. Qvaado libellus Principi da

tus litis contcüationcxþ fa-

ciat.

à ftfïorum!

nem.aut definitie

UmJ Vd €0rl

21. t lite pendente, vel poft provocatio

i fupplicarc.

: Fcouna&

vam fententiam nulli liceat Imperator

Vinibeng

22. Si contra jus vel utilitatem publicam,

vel per mehdaci-

velimpetratum.,

um fuerit 2tiqvid poftulatum,

ticis fan&tionibus.

W p

25. De diverfis referipts, & pragma

24. DcStatuis & inaginibus.

r]

aj. De his, qvi ad ftatuas confugiunt

Orieniísg& Illgrici.

. EMRgiära»

z)b.)ch officio Prafeóti Praetoriorum,

-

C ODICIS.

Cod.

37. De Offic. Prefe&ti Pretorio Africe,& de omni ejusdem I

dioecefcos ftatu.

a od

28. De Officio Prefe&i rbi.

iviltgiis&atum;

29, Dc Officio Magiftri militum,

yhis & Xenot

3o. De Officio Qvzftoris.

xdceriis m

31. De Officio Magiflri officiorum.

i peatlo, & dere

32 De Officio Comitis Sacrarum largitionum.

3;. De Officio Comitis rerum privatarum.

34.De Officio Comitis facri Palatii.

)

ituli

4

a adjus

Proconfulis & Legati.

!

atifcatt

45. De Officio

1

Comitis facri patrimonii,

36. De Officio Comitis Orientis.

7. De Officio Prafe&i Auguftalis. -

38. De Officio Vicarii.

u) vdinflfcæg;l

39. De Officio Pratorum,

40. Dc Officio Re&oris provinciz,

d

í

41. Ut nulli patriz fue admi

nifiratio fine fpeciali gcrmff?u

"ub

'

E

Principis permittatur.

42 .De qvadrimenftruis brevibus.

u ï

43. De Officio prafe&ti vigilum.

d

44. Dc Officio prefe&ti annonz.

!

45. De Officio Civilium Judicum.

(tür.

lr.

46. De Officio militarium Iudicum.

.

zften-

47. Ne rei militaris comitibus vel tri

bunis livacra pr

*

&þediïfü-'

n

48. De Offic. diverforum Judicum.

"

viles,avam militai*cs,pöü ad-

49. lt omnes Iudices tam ci

miniftrationem depofitam qvinqvaginta dies in civitas

d

tibus vel «ertis locis permaneant.

( dis obtinet,

n

cem alicujus Judicis vel prafi-

[

5o. De Officio ejus , qvi vi

] [tW

j1. De Adfefforibus,& d

.

omefticis , & cancellariis Judicum.

d

$a. De Annenis, & capi

tatione adminiftrantium, & eorum

ad(efforum, aliorumve publicas follicitudines gerenti-

:contcfiaW :

. um, vel corum, qvi aliqvas c

onfecuti funt dignitates. "

$3. De contra&tibus Judicum vel eorum, qvi

funt circa eos:

jt

l

"d

ruä»f

(dfo,

& inhibendis donationibus in eosfaciendis:& ne admi,

mndw'

niftrationis tempore proptias zdes aedificeht fine fan&i-

ïr;

Ü

ct[

u a

U

ene pragmatica..

j

!:'lbus.

$4. De modo multarum,

qvz a Judicibus infliguntur.

l

n

$5. De Defenforibus civitatum.

$6. De Magiftratibus municipalibus.

$7. De Officio Juridici Alexandria.

x'cmiä*-m?id'

3

d

LIB,

1

3. De Edendo.

p raderf

minorrd

3. Deinjus vocando.

3 Sadierts

De pactis

A. SLadref

4. De Transa&ionibus,

y Sradefs

$. De Errore caleuli,

Yadrefs

6. De 'poftulando.

f.Sralvefus

7. De Advocatis diverforum )uälcxorum"

A. Sradrerfüs

$. De Advocatis diverforum judicum.

9. De Advocatis Fifci,

3 Siminor ab

4.Si u omif

1o. De Errore advocatorum, vel libellos fcu preccs conci«

Dtm, vl

ientium.

qün qubus c

11. Utqva defunt Advocatis partium, ]micx fupplcat.

12. Ex qvibus caufis infamia irrogatur.

1;. De Procuratoribus.

Hkaaf

45 maorf,

14. Ne liceat potentioribus patrocinium litigantibus præ-

4 fapius;

ftare, vel a&iones infe transferrc.

17. De his, qvi potentiorum normune titulos prædus affi-

«t Dehi T

. Simjort;

gunt, vel eorum nomina in litem pratendunt.

AUA ET

16. Ut nemo privatus titulos pradiis fuis vel. ahcms impo.

nat,vcl vela regia fufpendat.

pravafí

4 Dcchnu

37. Ut nemini liceat fine Judicis auctoritate figna rebusi ime

u lruum:s

ponere alienis.

13. Nc Fifcus vel Refpublica procurationem alicui patmcz-

49 Em l3

WNS ïml f

nii caufa in lite praftet.

»s ïmmevmn

19. De negotiis geftis.

20. De his, qva vi metusqve caufa gefta funt.

y. bt?xtgnm

»x. De dolo malo.

Ab

f Del

22. Dein integrum téflitutione minorum viginti qvmqvc

annis.

Wnt,

f3t temy

23. De Filiofamilias minore.

Valianm

24.Dc fidcjufforibus minorum.

2$.Si Tutor vel Curator intervenerit.

Cïedum |

h. (ärbusc

26.Siin communi cadcmvc caufa in integrum . rcfhtutso

oftuletur.

ff. cahcn;,

e7.Si adverfus rem judicatam reftitutio po&uktur.

y De fititda

59. Si adverfus venditionern.

$9. Si adveríus venditionem pignorum.

Mefersu

&

3o. Si adveríus donationem.

ïwtluum

31. Si adverfus libertatem,

Em

| CODICIS.

32. Si adverfustransa&ionem vel divifionem inintegtum

minor reftitui vclic.

»,

31 Si adverfus folutionem a tutore velafe fa&am. -

34. Si adverfüs dotem.

II.

35. Si adverfus deli&um.

36. Si adveríus Ufuücapionem.

$7. Si adverfus fifcum.

i

!

Ü

38. Si adverfus Creditorem.

39- Si minor ab hereditate fe abftineat.

40.Si ut omiffam hereditatem vel bonorum poffesíio-

nem, vel qvid aliud acqvirat.

lq; feu s ao

4Jn qvibtfa caufis in integrum reftitutio neceffaria fiqn

c L

Xmie: fupplm.

Jh

&2. Qvi, & adverfus qyosin integrum reftituinon poffunt.

43.Si minorfe majorem dixerit, ve] major probatus fuerit.

g li p

44. Si faepius ia integrum reftitutio poftuletur.

45. De his, qvi veniam atatis impetraverunt.

:

ls ii

«46. Si major fa&tus ratum habuerit.

p r

47. libi & apud qvem cognitio in integrum reftitutionis &-

j vt alï?fïïs d

gitand"a tt.

48. DeReputationibus, qva fiuntin Judicio inintegrum

rcftitutionis.

E

hm rebus

49. Etiam per Procuratorem caufam inintegrum reftitu-

tionis agi pofle.

m i yut

ftitutione poftulata, ne qvid novi fiat.

$o.Inintegrum re

$1. De Reftitutionibus militum,& eorum;qvi Reipubl. cau-

fa ab(unt.

afont.

$2. De Uxoribus militum

& corum, qvi Reipubl. caufa. ab-

. funt.

Dfum viginti MW

$3.De temporib

usimintegrum reftitutionis,tam minorum,

& aliarum per

fonarum;qva reftitui poffunt,qvam etiam

heredum eorum.

:

f4-

vibüs ex caufis

Majeres in integrum reíticuantur,

lienatione Judicii rmutandi caufa faéta.

"

f.Dca

;tn int:g'f'm

.

$6.De receptis arbitris.

:

$7.De fatisdando.

q(i0P0W '

Dpefarmulis &

impctrationibugsja&ionum fub!ätï-cg

do

n

f9. Dc Jurejuran

?wgtä cälumniam dando.

D4

LIR.

lll.

1. DeJudiciis.

gUb g

2;De Sportulis,& fumptlbus in dxverfs ]uclmus

ditione.

faciendis, & de executoribuslitium. -

44 Ubi $

; De Pedaneis Judicibus.

rf

4« Qvi profua ]unsdn&xone Judnces &are, da—

DOUITUN

rive poffunt.

UY

s.Nequisin fuacau(a judicet, velj jus fibi dtcaf.

p lcauü

6. Qn legmmam perfonam ftandi in ludxcus

ütove

habeant, vel non.

DAU Qandgl

7. Utnemo invitus agere vel accufare cagatur.

ate.v

8. De ordine Judiciorum,

1 &nof

9. De litis conteftatione,

39 DeInog

1o. De plus petitionibus,

1 Dej mo[ä

ir. De . Dilationibus..

3' Deperri

12. De Feriis,

Uttel j

i. De jurísdictione omnium Judxcum, & de

33 DeUfig

foro competenti,

! m&'tVo:

14. Qvando Imperator inter puplllos vel vis

^ esffvm

duas, velalias miferabiles perfonas cogno-

Ícat: & ne exhlbeantur.

1. Ubi de criminibus agi oporteat.

7 U

16. Ubi de poffeffione agi oporteat.

l Commm

i7. Ubi fideicommiffum peti oporteat.

eft!fcun

18. Ubi c:onvematur8 qvi certo loco dare pro«

mifit.

De Cor

19,Ubi in rematio exerceri debeat.

20. Ubi de hereditate agatur, vel ubi heredes

&A th

Scripti in poffeffionem mitti po&ularc de-

'cant.

lDe Ale

M Rehi

1t.Ubi de ratiociniis tam publms, qvam pnva-

tis, agi oporteat.

i2. be caufa flatus agl debeat.

23 Ubi qvisde curiali vel

ditione conveniatur.

$

cohdrta?fg ahaveconï

T.

veriïs]uü;iis

24. Ubi Senatores vel clari

(fimi civil

criminaliter coüveniant

ür,

D

"

25.In qvibus caufis militant

.ïc.e.sjd'ate; daf

esfori pr

f'cnpuo..

neuti non poffunt. -

I1T.

efjusäbidicaf.

26.Ubi caufz Fifcales

3

,veldivinz domu*sshämï-

Dümqve ejus agantur.

(j i

37. Qvando liceat unicuiqve fine judicefe vinQ

u[atg Cügäuh

-dicare , vel publica

mdevotionem. -

38. De inofficiofo teft

amento.

?9. De Inofficiofis Donationibus.

3o. De inofficiofis Dotibus.

3. De petitione hereditatis,

3?. De rei vindicatione.

3. De Ufüfru£tu,

T

Tlüfervorüm,

& habitatione, &mïg;&e'.

vilosid

34.De Servitutibus, & ac va

3*. De Lege Aqvilia.

(onas cog

36. Familiz Ercifcundz.

.

37- Communi dividundo.

39.Communia utriusqve Judicii,tam familiz

*

TU

- ercifcundz, qvamcom

at

muni dividund'o. ;

loco dd'

39 Finium regundorum.

4o. De Confortibus ejusdém litis.

41. De Noxalibus actionibus,

bt

42. Ad exhibendum.

lul

lh

u

g

43.De Aleatoribus, & alearum qu'u.

| pOH

44 De Religiofis & fumptibus 'fungrgm. |

qvamP""a'

b5

b d

4130 iv.

1. De Rebus cteditis & Jurejurando:

:

n.bepdüth

3. Si certum petatur.

1

jr. Mandari

s. De Suffragio.

Yif

feqveftratione pecunize

4. Dé prohibita

?. Pro f

--

De Condi&ione indebiti.

3. Denrn]

6.DeCondidione ob caufam datorunt.

3 Jl

7.

De Condi&ione ob turpem caufam.

foQrrtsye

*

Condi&ione furtiva

.

Vetaatgr,

$.De

24

& fine caufa vel 'i;niuüa: caufa.

;.D

c Condi&ione ex Lege,

4 r e

so. De Obligat

ionibus & a&ionibus,

£ DeBunig

v1.Hit AGiones

& ab heredibus, & contrá

heredes incipiant.

4 DePary

12, Ne lixor pro marito,

vel maritus pro uxore , vcl mater

4 W

ro filio conveniatur.

4 QV ahdg 1

1. Nc filius pro patre, vc

I pater pro filio cmancipato, vcl

46 Sipropr

libertus pro patron

o,yel fery

us pro domino conveniatur.

47.Site cenf

14 AnServus pro fuo

fa&o poft man umisfionem tencatur.

4 Deberioy

)

. Q»ando fifcus vel

privatus debitoris fui 'dcbigorcs cone

44Dt ao

veuirc posfit,vel debeat.

5 Qs d

16. De hereditariis actionibus.

Pt

37. Ex dcli&tis defun&orum in qvantum

heredes conveni-

j ( ;ïntur.

enatign

y$. De conftituta pecunia.

t9. De probationibus,

13' Rm aäfnan

so. De Teftibus.

Wboydis

at. De fideinftrumentorum,

& amisfione corum,& de apo-

f

chis,& antapochis facign

dis,& de his,qva fine fcriptura

n

] ïmüþm

fieri poftunt.

néipi"

n

)

q2. Plus valere qvod agitur;

qvam qvodfimulate co

j Dc )iüm

$5

De €ommocato,

" Dt MW!

34.De

P.ign'oratitiæ a&i

onec,

& exerc

itoria aQtione. !

amücum [

45. De Inftitoria,

ftate eít, negotium 9e-

26.

vod cum'€o

qvi in aliena pote

B Nnn.

(tum effc dicetur, v

l"»d'a-pcculio,

in rem verfo.

five qyfqdqufi'qf aut d'c

fonas nobis ä;qyiiatuä

27.Perqvas per

acedonianum.

ï CCOmn

s$. Ad SCtum M

* Dc RC!HH

29.Ad SCtum V cllejanum.

$9. Dc non numcrata pccuniæ

äk

tlorato

3». De Compenfationibus.

:

At [

32. De Ufuris.. -

$3. Dc Nautico Fanote.-

s

CODICIS

;4;bepoüti vel c

Ontra.

37. Mandati vel contra.

36. Si fervus extero fc emi mandaverit;

-

37. Pro Socio.

38. Decontrahenda empt

fone & venditione,

h

39. De hereditate vel a&ione vendita,

40. Qvz res venire non poffunt, &

qvi vcndc;c ycli emere

vetantur.

d

41. Qvz res exportari non debeant.

«2 Dc Eunuchis.

|heeleindpat

43. De Patribus, qvi filios fuos diftraxerunt,

IV,

QUiQtt; vimr

44.Dc Refcindenda venditione.

45. Qvando liceat ab emptione difcedere.

u

(brata.

ioemanopi

46.Si propter publicas penfitationes venditio fuerit cele-

fonjng at

jl

47. Sinc cenfu yel reliqvis fundum com

parati non poffe.

visliondt gentitt.

48. De Periculo & commodorrei venditz.

fj db

49. Dc aGionibus empti & venditi.

( cunia emerit.

$- 8i qvis alteri vel fibi fub alterius nomine, vcl aliena pe-

$1. De rebus alienis non alienandis, & de prohibita, rerum

n here 5

g

alienatione vel hypotheca.

$1. De Communium rerum alienatione.

(-jüw-

(lienatione.

jj Remalienam gerentibus non interdici rerum fuarum a-

$4. De pa&is inter emptorem, & venditorem compofitis,

j

c?müs& d T

$$- Sifervus exportandus vencat.

S,qvæ

(

56. Si mancipium ita venierit, ne proftituatur.

$7. Si mancipium ita fuerit alienatum , ut manumittatur,

onfï'

58. Dc Adilitiis a&ionibus.

( vel contra.

(

$9. De Monopoliis & conventu negotiatorum illicito, vel

B&(W-auwg

artificum ergo laborum,nec non balncatorum

grohibi-

tis, & pactionibus illicitis.

UM

60.De Nundinis & mercatoribus.

ï,cc&.nfäb

)

j

61. De Vc&igalibus & commisis.:

6;. V. c&igalia novainftitui non. poffe.

d

6;. De Commerciis & mercatoribus.

64. De Rerum permutatione, & prafcriptis verbis.

6;.Delocato & condu&to.

66.Dc Jure emphyteutico.

NB

as

LlB.

F.

t eSponf'ahbus,&arrls fponfalhtiis, & prbxe-

$ DeRi

neticis.

i Solutor

2.Si ReCtor provinciz, vel ad eum pertmen-

tatur,

tes, fponfálitia dederint.

95 d

3. DeDonationibusante nuptias, vel propter

1N de:

nuptias, & fponfalitiis.

dontür.

t Nettm ar

4. De Nuptiis.

s. De inceftis & inutilibus nuptiis.

1 Neprod

6. De Interdicto matrimonio inter pupillam &

t adiican

.De Tuwd

tutorem feu curatorem;filiosqve eorum.

7. Si Qvacunqve przditus poteftate vel ad eum

Mbwomc

perünentesad füppofitarum ]urxsdx&xom

edücari

15 Dedlend

fuz afpirare tentaverintnuptias. -

8. Si Nüptiz ex refcnpto petantur.

9. DeSecundis nuptiis.

1 0e at

&

i0.Si fecundo nupferit mulier, cui mantus u-

fuümfruétum religvit.

3b Detifro

i. De dotis promiffione & nuda polhcxtatlone.

V Deconfr

i. De Jure Dotium.

M agj

1. Derei uxoriz aCtione in ex ftipulatu actio-

MUa

nem transfufa,& denatura dotibus praftita.

31'Ub'Pfïann

DT

14. De Pa&tis conventistam füper dote, qvam

fuper donatione ante nuptias, & parapher-

Vaf

nis.

du

y«. De detecautanon numerata.

CL daris

16. De Donationibusinter vjirum & uxorem,&

J Qunds

a parentibus in hberos fattis, & de ranhabi-

UYT

tione.

6bf

E

COD!CIS

mæ,&pmxe*

3».De Repudiis & Judicio de moribus I'ub!ato.

18.Soluto matrimonio qvemadmodum dospe-

tatur.

1m pertmen

10. Si dos conftante matrimonio foluta fuerit.

, proptez

3o. Ne Fidejuffores,. vel mandatores dotium

dentur.-

at. Rerum amotarum.

Is

z;, Ne pro dote mulierisbona qvondam maris

ti addicantur, id. eü,m folldum dentur.

tet pup !am&

(weeorm,

23;. De Fundo dotali.

üateselad t

24.Divortio facto apud qvem hben moran vel

educari debeant.

V,

m]umdt ini

(

35 De álendis liberis ac parentibus.

26.De; Concubinis.

üh

:7. De Naturalibus liberis, & matnblIs eorum,

cüi mantst

& ex qvibus Juüæäcxantur.

a$. Detéftamentaria tutela. :

39. Deconfirmando tutóre.

polhcttauone

3o. De Legmma tutela. .

3. Qvi petattutores, vel curatores..

jpalata duf 3&[

31. Ubi petantur tutores, vel curatores.:

yubuspr j

el dot&

3». De Tutoribus velcuratoribus muünum vel

:

clariffimarum perfonarum.

l3$

&pm g

34. Qvi dare tutores vel curatores poH'unt,

qvi darinon poffunt..

3. Qvando mulier tutelz officio fungi poteR'.

uxorema

36. In qvibus cafibus Tutorem vel curatorem

agdeüüff

habenti, tutor vel curator dari poteft.

b

f

LlP.. F.

37. De Adminiftratione tutorum, vel turat—a-

paeFude

rum, & pecunia pupillari focneranda, v&f

fi« De cont

deponenda

38.De penculo tutorum & curatorum.

. De ao

39. Qvando ex facto tutoris vel curatoris: mle-

éoQvandot

N

6t Desflore

nores agere, vel conveniri poffunt. .

f, DeExcof

40.Si ex pluribustutoribus vel curatoribus o«

mnesvel unusagere pro minore vel conve-

&detem p

niri polfint.

$3 ltutorvel

cufotus (v

41 Ne tütor vel curator veCtigalia conducat.

f r

41. De tutore, vel Curatore, qvi fatis. non de-

it.

65 De exco

Á Qvi um

4; De fufpe&xs tutoribus vel Curatorlbus.

f Qv M

44. Deinlitem dando tutore vel curatore.

45. De €o, qvi pro tutore negotia geffit.

*(Uæms

46.Si mater indemnitatem promifit.

Wnuw

10 Decura

47.Si contra matris voluntatem tutor datus fit.

48. Ut caufz poft pubertatem adfit tutor.-

! Degrag

49. Ubi Pupilli educari debeant.

(ogn:

b W(sd

so. De alimentis pupillo praftandis.

A.

s. Arbitrium. tutelz.

si;Dedividenda tutela, & pro qva parterqm-

cme QQ

qvns tutorum convenlatur.

74 Sl ma]()l

&Creto

$, Deinlitem jurando.

$4. De heredibus tutorum vel curaromm.

Pa

55 Si tutor vel curator non gefferit, —

$6 De Ufüris Pupxllanbus.

URU

C ODICIS.

, vil um

De Fiäejufl'onbus tutorum vel curawrum.

mneranda, u

53 De contrario judicio tutelz.

orum.

. De auctoritate przftanda.

; 60.Qvando tutores vel curatores effe def' nant.

tf &i De 3&orea Tutorefeu curatore dando.

int

jcunonius o

6:. De Excufationibus tutorum & curatorum,

& de temporibus earum.

gore v

63. Si tutor vel curator falfis allegatxombus exe

cufatus fit.

'axacoaduw 64.Si tutor vel curator Reipubl. caufa abent.

lvxfatlsnm' 65 Dpe excufàtionibus veteranorum.

66, Qvi numeroliberorum fe excufcaut.

vrdtoribos

67. Qvi Morbo.

[ curatorts

68 Q-l ætafec

u ge&tu

69. Qvi numero tutelarum. -

ynit

70. De curatore furiofi vel pr«odngx.

nti ardszf

71. De przdiis & aliis rebus minorum fine de-

adüt (U(Of-

creto non álienandis,vel obligandis,

1

7:. Qvando decreto opus non eft.

andis

75 Si qvisignorans, rem minoris effe, fine de—

creto: com aravent.

) qWWW

74. Si major factns alienationem factam üne

decreto ratam habuerit.

75eDeMaglütaubus convemendxs-

|caraaP

(fr

b d

LIB.:

VL

| . Derepu

1. DeServis fugitivis, & libertis manmpusq've

1 De Coll

civitatumartificibus,& ad diverfa opera de-

putatis& ad remptivatam vel domlmcam

, De Tif

3. Qu Tf

-pettinentibus.

?

-2 DeTelan

».De Furtis, & fervo corrupto.

Thtnfz ord

3. De Operis libertorum.

K

4. De Bonis libertorum,& jure patronatus

- L eDeleredi

Predesin

».Si in fraudem Patroni ahbertlsallenat:o fa-

SOe nf

a fit.

6. D« Obfeqviis patrono przftandis. :

lMul

7.De Libertis & eorum liberis.

1. Delmpo

1. De Nete

8.De Jureaureorum. annulorum, & de natah

| [o

bus reftituendis.

vi admitti ad bonorum pof!'emonem poF-

WV Liber

funt,& intra quod tempus..

3. De o

&hereda

3o. Qvandonon petenuum partes petennbus

. accrefcant.

Defed

i. De bonorum pofï'eff one Tecundum tabulas.

qwrenda

AR epudl

n.De bonorum poffeffione contrà tahulas,

/qvam prztor liberis pollicetur. .

iW Qemam

1. De bonorum poffeflione contra. tabulas li

Plüan r

berti, qvz patrohis hbensqve eorum datur.

3 Det à

d müdu]

14. Unde liberi.

r "

"ittat

35. Unde Legitimi, & unde cognan.

16. De Succefforio edi

HPSaia

17. De Carboniano edx&o.

Berit,

MDe hls,

13. Unde Vir & Uxor.

ïunru,, &

C,ODICVIS.'

i. De repudian

^

da bonorum

m'an,cïp'üsqfej

poff: esGone.

ierfa optnde

20. De Collationibus.

21. De Teftamento militis.

veldomini

21. Qvi Teftamenta facere poffunt, vel non;

23. De Teftamentis , &

]

menta ordinentur.

qvemadmodum tefta-

24. De heredibus inftituendis, &qvz perfonze

; arronatüs.

heredesinftitui non poffunt.

tsadittioft. 3.

-De Inftitutionibus,& fuübftitutionibus,&re-

. fritutionibus fub conditione factis.

;a'nïxS .

26. DeImpuberum & aliis fübftitutionibus,

; a7. De Neceffariis fervis heredibus inftituen-

'SM itu

t Ü

A

dis, vel fubftituendis.

28.De Liberis przteritis,vel exheredatis.

(räïionem y

29. De Pofthumis heredibus inftituendis, vel

VI.

exheredandis,vel przteritis.

;rtes P"m'bm" 3o.

De Jure deliberandi, & de ade

"

«

unda vel ac-

- qvirenda hereditate.

unw

.. DeRepudianda vel abftinenda hereditate.

cntii U 32, Qvemadm

[6)

odum teftamenta aperiantur, in-

piciantur, & defcribantur.

ägxïa;tabuw 3

De Edicto divi Hadriani tollendo,& qvem-.

reorum P^

admodum fcriptus heres in poffesfionem

--mittaátur,

3481 qvisaliqvemteftari prohibuerit, vel coca

d

gerit.

3s.De his, quibus utindignis hereditates aufe-

runtur, & ad SCtum Silanianum.

j

LIB.

VL

36.De Codicillis.

ia $ Qvand

37. De Legatis.

LERRUT

g. De verborum

&rerum ügnifïcationä; |

?

mifïorüm

39. Si omiffa fi

t caufa teftamenti.

o.De indicta vi

duitate &lege Julia Mifcella

qund f

tollenda.

1 5:Defisg

ftamento vel:

husabint

1.De hisqvz poenz nomine in te

YAAd SCtür

codicillis fcribuntur vel relinqvuntur. *

4?.DeFideicom

miffis.

5

fAdSCum

e legatis & fideicommiffis,

& | Prlgi

43. Communia d

9. Commy

dein rem miffione tollenda.

Delon

44. De falfa caufa adjecta legato ve

l ädeifcöm-;

] * Delopis

miífo.

*

legata vel fideicom«

ifujs, e

45. De his, qvz füb modo

TA

miffa relinqvuntur.

6.De Conditionibus infertis tam legatis,

vam fideicommiffis & libertatibus

Uj

47. De Ufüris & fructibus legatorpm, feufidei-

commifforum.

48. De Incertis pe

rfonis.

49. Ad Senatuscon

fultum Trebellianum.

1

so. Ad legem Falcidiam.

s1. De Caducis tollendis.

bulas hereditai&m

5;, De hisqvi ante apertas ta

tranfmittunt.

L

CODICIS.

— $* Qvandodies legati vel fideicommiffi cedit;

54.Ut in poffeffionem legatorum velfideicom-

cationt

mifforum fervandorum caufa mit

qvando fatisdari debeat.-

tät—q.r, &

ii

55 De füis & legitimisliberis, &

busabinteftato venientibus

[j

exfilia jpeþotï-:

eimnto s.

Ad SCtum Tertullianum.

gU - s AdSCtum Orfitianum.

58. De Legitimis heredibus.

d

ierommifis!

:59. Communia de fücceffionibus.

à

6o. De Bonis maternis,& materni generis;

:t.o yi f

6i. De Bonis,qvz liberis In poteftate patris con:

ftitutis , ex matrimonio vel alias adqvirun-

] « Hdeicom;

tur, & eorum adminiftratione.

. 6 De Hereditatibus Decurionum ; Navicula-

riorum; cohortalium

r[ä[ibüi

um,

;

militum & fabricenfi-

i

grüm u

hrljanum |

j

Ez;

LIB. 212

E

?

1.De Vindi&ta libertate,& apud concilium ma

. & DeLon

libertate

numiffione.

4. De Teftamentaria manumisfione. -

mitür

-Dl

3.Del

ege Fufia Caninia tollenda.

4.De

Fideicommiffariis libertatibus. -

BEL

s.DeD

j

edititia libertate tollenda.

-iDendo j

6. Delat

inalibertate tollenda,& per certos mo»

YOe Ufücgy

l

dosin civitatem Romanam transfufa, -

. De Ufücas

3.De Communi fervo manumiffo.

s.DeServo pignori dato manumilfo.

: Deütxm

29.De0fuc*a

9. De ServisReip. manumittendis.

umiffi funt| ?. Comng

1o. Dehis ,qvi.a nondomino man

iL Qvi manumittere

non poffunt,& n

e in frau- | X Ui;,

dem creditorum

manumittatur.

Aftetentia

d libertatem pervenire.. | hgj

n. Qvinon poíffunt a

13, Pro qvibus caufis fe

rvipro przmio liberta» | 5Jchof

tem accipiunt.

VIgI] a

s manumiffis.

ts

14. Deingenui

de manumiffionibus.

ff

ss Communia

16. De Liberali caufa.

NT

'

17. De Adíertione tollenda.

C

roc

lamare nonlicet: | ia

]

i3, Qvibus ad libertatem p

dlibertatem procla-| . niy,

& de rebus eorum,qvi a

mare non prohibentur.

23 Quj

19. De Ordine Gognitionum.

ROEATUIN

20.De Collufione detegenda.

| - fetnpori

. Ne de Statu defunCtorum po

í qVingvfnnij

3 Depraf

umgqvzratur.

"Oeang[i

" 4 del

WhuS& Y

ïïsearum,

*

CODICiS.'

al äüummä- 1. De Longi temporis prxícriptione, qvz pro

libertate & non adverfüs libertatem oppoe

(one»

"

11. De Peculio ejus, qvi libertatem meruit.

24. De Senatusconfülto Claudiano tollendo.

n

]

35. Denudo jure Qviritium tollendo.

(

quram 36-De Ufücapione pro Emptore;vel transatio-

L]

transifs

b

27. De Ufucapione pro donato.

23. De Ufücapione pro dote.

t

. 29. De Ufucapione pro herede.

3o. Communia de Ufücapionibus.

n ;umit?i f

i.De Ufuücapione transformanda,& de füblata

mgmeinfü" 3

- differentia rerum mancipi,& nec mancipi.

t

qie 32 De Acqvirenda & retinenda poífeffione.

du

du 3 De Przfcriptione longitemporis decem vel

Przmlo

viginti annorum.

H

VIIL

34. In qvibus caufis ce

ffat lonkgi temporis præ-

fcriptio.

Ybus

35. Qvibusnon objicitur longi temporis prz-

criptio.

L

( 36. Siadverfuscredi

of v

,

l,

. natur.

torem prafcriptio dppoQ |

iberta !

37. De Qvadriennii præfcriptione.

38.Ne Rei dominicz vel templorum v

indicatiþ

- temporis przfcriptione fübmoveatur.

À

jl 39.De przfcriptione 3o. vel 40. annorum.

]

'OH-

m

40.DeannaliExceptione Italici contra&tus tol. .

lenda,& dediverfis temporibus& excepti-

onibus & przícriptionibus,& interruptioni-

bus earum.

E

E. 3

"ia

T

EIR. V;1 L

p DeCorí

41.De Alluvionibus,& Paludibus,& pafc

gïs, m

fo. interali

alium ftatum translatis.

4:. De Sententiis przfeCtorum prato

tio.u

Cete,

am

& De Bl

47. Qvomodo & qvando judex fententi

proferre debeat przfentibus partibus, vel

j

"f

6 Dedppe

na parte abfente.

6.DtTey

4

tionam fe

4

4. DeSententiis ex periculo recitandis.

j

45.D

eSententiis & interlocutionibus

Homniumk

64-Qï'äüdo p

judicum.

65-(äprum à

Ü ieden

46. Defententia,qve

fine cylerta q-vavnrx,titlate pfoQ

fertur.

67 -DQHXS, Q

47. De fententiis, qvz p

I Qn(.

'rp eo, qvod 'intefe'fc ,

i Srunuse

'proferuntur.

j

;

!

48. $i a non compete

nteJudice;iudicatum effe

Mdemon

dicatur.

L

ToNeliet

49.De ponaj

udicivs, qvimale jhudïcavit, vel e-

jusqvijudicem vel adverfarium corrumpe-

VOCte, v

"re curavit.

QVasqefri

d

jo. Sententiam refcindi non po

IN

Rtidire

; De fru&tibus, & litium expenfis.

Qs

De Re judicata.

Ut r

$?.

.be

Executione rei Judicatz.

$4. De Ufüris rei judicatz.

Dotüm.

lures una fententia condemnäti funt

?

Deanlll

55 Sip

1

$6. Qv

ibusres judicata non nocet.

74 DePrivi

7. Comminationes, ept

ftolas , programmata,

fubfcriptiones auétoritatem rei judicatz. '.torumaji'

non habere.

s8. Si ex falfis inftrumentis ve

1 teftimoniis ju-

- — dicatum fit..

g

p

CODICIS.

$».De Confeffis.

s&sl

6o. interalios act

a, vel judicatä aliis non no-

ratorio.

cere.

61, De Relationibus.

Á

J

*

ex fententtn

:»

patibos lt

62. De Appellationibus & confültationibus

63. De Temporibus & reparationibus appella-

- tionum feu confültationum.

ecindis

nibusommum

64. Qvando provocare non eft necefle.

6;. Qvorum appellationes non recipiuntur.

uandtat t

66.Si pendente appellatione morsintervenetit?

67.De his, qvi per metumjudicis non appella-

runt.

g fmad

68 Siunus ex pIuriBus appellaverit.

69.5i de momentanea pofleffione fuerit appel-

| judicatumäf(e

latum.

7o.Neliceat in una eademqve caufa tertio pro-

'u(ïi('.&'flb'æ1 d

vocare, vel poft duas fententias judicum,

riom ormDje

qvas definitio przfectorum roboraverit, eas

retractare.

off

71. Qvi boniscedere poffunt. -

j

71. De bonis authoritate judicis poffidendis

feu venundandis, & de feparationibus bo»

"t

norum.

h

71. De &rivilegio fifci.

ndemnafl[ü

74- DePrivilegio dotis.

jocet

1taff

I2

75. De Revocandis his, qvz in fraudem credi-

1

(

jl

—ïtommalienatafum.

E 4

? *gä lm m d

LIB. FIlL

1.DeInterdictis.

y Eriom ol

st Dediftra

2. Qvorum bonorum.

19. Debitora

3. Qvorum legatorum.

30. 81 vendio

i^ ( fit pod';mo.

31.De Luiion

4.Unde Vi.

s. Si per vim vel alio modo abfen

R

y.Siumser

6. Uti poffidetis.

tis*perturbaþaf

patem ia

(u

J5 pignons

7. De Tabulis exhibendis.

3Dt Jure do.

3.De Liberis exhibendis feu dedu

j Depatisy

libero homine exhibendo.

cen—dis,& de

bus reícind

9. De Precario & Salviano interdi&to.

MR Exeyr

jX Litign

10. De £dificiis privatis.

j Dtcontr;

11. De Novi operis nunciatione.

3». De inyrj

1. De Operibus publicis.

"

49 De duob;

blicorum, & de

Ii.Defdeieff

