read rem feu obligatione oriuntür ; & tantum

adverfus illum, qvi nobiscum contraxit, dan-

yti uD :

tur,ad dandum aliqvid,vel faciendum.

TL i

195 ACTIO de confiituta pectnia eft adtio in perfo-

"

nam Pretoria, qvz datur creditori, centra il-

lum, qviqvod velipfe,

velalius antea nudo pa-

D

Qo debebat, novo pacto iterum

m

|

erum d

2

l

l

j

J

promiffi fidem liberandain.

promittit, ad

l

H

Ü

a96. ACTIO i» fadhum ex Turejurando ef A&io im

Sioinre

'

Ü

(t

j

perfonam pratoria, qvee datur illi,qvi deferen-

ett Cmplt'c

^

i

te adverfario extra judicium juravit fibi debe«

"" d m

ri , ad fervandum hoc, qvod juratum.

[

g

, 197. JURAMENTUM eft rcligiofa invocatio nomi-

j

J

nis diviniad faciendam fidem.

i

360

y

&il

, 198. JLAMENTUM VOLUNTARIUM eft,qvod

u

il

ermdc

Pats Parti extra judicium defert.

"onelP

199. JURAMENTUM JUDICIALE eft, qvod pars

ii

patti in judicio comprobante Judice defert,

w

MY

Ka

u

$90, Iu.

EL

:

4oo. JURAMENTUM NECESSARIUM eft, qvod

difcetn

Judexin cau(is dubiisob inopiam probationis,

quod eo

uni partium defert,qvod neceflario eft prettan-

d9 ACTIO

dum.

Go mixt

101 ]URAMENTUM SUPPLETORIUM eft,qvod

bushere

münlcayd

Tudex defert ei , qvi femiplene probaviþ, ut per

id fuppleatur probatio.

3 .4CTIO CC

201. JURAMENTUM PLHR

GATORIUM eif,qvod

il quibu

Judex imponitei, contra qvem prafumtiones

f ftagtn

femiplena probatione leviores militant;ut illas

elidat.

JACUQ g

Q datur.

203, ACTIO Ze Albo corrupto eft actio pratoria, poe-

lo q]n

nalis, qvz datur cuilibet de populo , adverfus

dedfdit,ai

eum ,qui ex albo pratoris , qvod perpetuz ju-

: 2!2'ACTI0?W

risdictionis caufa propofitum erat , aliqvid do-

F ïC[ip&a:

lofe corrupit, ad poenam qvingentorum au-

Qemon

reorum.

l

iimpifie

204. ACTIONES PRAEJUDICIALES funt, in qvi-

TUACTIORON

bus agitur de ftatu feu conditione hominum

d potef

civili.

CU

205. ACTIONES REI PERSECUTORLE funtqvi-

M

bus perfeqvimurid , qvod nobis ex Patrimo-

nio abeft, (iveid noftrum fit, five nobis dcbea-

UMCIQ

tur.

A

It

Hc f

306. ACTIONES POENALES funt, qvibus aonid,

OD0 cor

qvod nobis abeft , perfeqvimur, fed poenam

CQ

Leoibus conftitutam.

$

EOY

V1

mtlmutïg

207. ACTIONES MIXT E (unt , qvibus partim rem

DELL

perfeqvimur, qvz abeft , partim poenam Legi-

Tonfiene

bus conftitutam.

208. ACTIO FINIUM REGUNDORUM eft actio

m

inter confinantes , ad fines

Vs qenr

mixta , qve datur

diícer-

"i D

RTT

TUM d

difcernendos, nec non ad prelationem ejus,

qvod eo nomine intereft.

m pmbau nit

rio cüpræïan

209. ACTIO FAMILLE HERCISCUNDJE eft a-

&io mixta, qvz daturinter coheredcs , de re-

RIUM a

bushereditariis dividendis, commodis com-

rb pff

municandis, damrmqve refarciendis.

2:10. ACTIO COMMUNI DIVIDUNDO cft, qve

RTO d

illi , qvibusres particularis communis eH' in-

tet feagunt, dereifta dividenda.

m pradümtione

smiltatgtl

21. ACTIO SERVI CORRUPTI eít actio pratoria,

qva datur Domino Servi , adverfusillum , qvi

dio pretor

dolo malofervum qvoad animum deteriorem

omulos adver(u

reddidit , ad duplum ejus , qvod intereft.

d pepete tutjt

21X ACTJO qwd metus caufa eft ao prztoria, in

ents W'd

rem fcripta, qva datur metum paílo, adverfus

qvemcunqverei metu amifIe pofleflorem , ad

vmgcntowmu

illam reftituendam , aut ad qvadruplum

[Ejfns of

213. ACTIO BON.£ FIDE! eftjin qva Judex liberam

habet poteftatem zftimandi, qvantum alter

íone jomnum

l

alteriex bono & eqvo, etiam citra expreffam

o

(ünt4

conventione m , przftare debeat

214.ACTIONES ARBITRARLE funt , qvz ab ar-

diser P22

m

l

bitrio , id eft , juffu Judicis dependent, ita, ut,

(yen

fi huic fatisfiat ; abfolutio ; (in minus , ex eqve

bUs noM&ï

& bono condemnatio feqvatur.

1,qw

gt

215, COMPENSATIO eft debiti & creditiinter fe

| m?

p

contributio

ab p

(

fÜ

216. LIBELLUS eftScriptura future litis fpeciem de-

lg

monftrans

d

25 BENEFICIUM COMPETENTLE eft benefici»

ULL

( qu

um , certisqvibusdam perfonis ideo conces-

f

fum,ne ob debitaad faccum & peram excuti«

mantc )

if

e

antur , íed neceffaria vitz fubfidia retine: n:

K 3

2$ CES-

218. CESSIO BONORUM eft beneficium, obzrato

V ACTOT

conceffum , qvo offerendo Creditoribus bona,

fe a carcere vel ultetiori executione liberat.

14, contt,

fem fcn,

$19. ACTIO QVOD [USSU eft a&io pratoria per-

fonalis, qve datur illis , qvi cum fervo vel filio»

animal d

27 PROCUN

fam. contraxerunt, adverfus Dominum vel Pa-

dato dom

trem jubentem, ad præ&andum id , qvod con-

veotum.

t EXCEDT

220. ACTIO INSTITORIA eft actio prætorxa perfo-

ldendam

SEXCEDTI

nalis, qva daturillis, qvi cum inftitorefecun-

dum Legem præpoftmms contraxerunt , ad-

qw pe

verfus preponentem; ut fatisfaciat contradtui,

y.EXCEPTIO

&i31. ACTIO TRIBUTORIA eft adtio pratoria pet-

dlqrid p

DIEYCEPT|

fonalis, qve datur creditoribus fervi vel filii-

fam.adverfus Dominum vel Patrem , ad ini-

ftotum kff

qvam vel fraudulentam peculu diftributionem

M XOPTO:

corrigendam.

nunmmu l

| V

222, ACTIO DE PECULIO eft actio in pcrfonam

pretoria , qv datur creditoribus filiifam. vel

NT

fervi,contra Patrem vel Dominum,

ad im-

hqwd Tefj W

ln

lendum contrad&um pro qvantitate peculu

323. ACTIO Ze in rem veefo cít, qvz datur illis , qvi

BNb

.cum fervo vel filiofam. contraxerunt,adverf'us

"Uïbonon

"Dominum vel Patrem, in qvorum rem aliqvid

UI

verfum , ad preflandum tantum, qvantum re

Poüefüor

vera verfum.

Wdam

324. ACTIO NOXALISe(t actio perfonalis in rem

3 IN

fcripta , qva datur per factum fervi lefo , con-

Pohäüm

tta fcrvi poffefforem, ut veldamnum rcfaragf;

vel fetvum noxz dedat.

ef DEW.

215, PAUPERIES cft damnum;(ine injuria facientis

^l TERD

datum,

226. AC*

wvf&u

vfidum atb

teditoribustont,

ài6, ACT!O DE PAUPERIE efF adio perfonafís,in

attone lbera

rem fcri*pfa, qvz datur lzfo a beftia manive-

ta , contta ejus poffetlorem, ad id, utaut. noxe

Qj praloriyte

animal dedat, aut dàmnum ref(arciat.

r ferro vlf

Dominum v

2:7. PROCURATOR cft, qvi aliena negotia. ma«

dato domini adainiítrat.

lum d od

213. EXCEPTIO e(t defenfio,Reo competens,ad exe

cladendam actoris intentionem,.

fiopata pult

2:19. EXCEPTIO DOLI efl,qve datur contra illum,

j nf

conttzyetits &

qvi petit ; qvod dolo ipfius promiífum..

230. EXCEPTIO ERRORIS eft , qvz daturilli, qvi

:isfeciatcontta&m,

aliqvid per errorem ,qvafi deberet, promifit.

as

bus t d | !i(f

231. EXCEPTIO pereziptoria eít,

qva a&iogem in

totum perimit aut minuit.

[ Daem, 0 I

23.EXCEPTIO DILATORIA eft, qva actionem.

J df

non minuit , nec tollit, fedad tempus tantum.

differt.

ffio] perforäïï

233, INTERDICTA funt juffus, qvo Prztor jubebat

Qribus lii "

ominum, 4 "

feffionem.

aliqvid fierivel prohibebat,maxime circa pos:

antitate pccpln. j

234.]NTERDICTUM 4voraum . bonorum e(t, qvod.

"r

ii

datur bonorum poffeffori five heredi, adver(us.

iv

/q;' ü

eum,qvi pro herede aut pro poffeffore poffidet,

ommfem 1

ad poífeffionem rerum hereditariarum confe«

jl qümu

qvendam.

x

23*. INTERDICTUM utipoffidetie eft , qvod datur

murio

usl

. pefleffori rerum immobilium.tutbato , adver»

ia y

0i "

j

"

definat, & damna reftituat.

fus qvocunqve modo turbantem ,ut turbare

lm

26. INTERDICTUM UTRUBI eft, qvod datue

poffeffori rerum mobilium turbato

,,W:af

/,þPrO tuegæ

uöo hcl

da poflcíliong.

K 4

237. IN-

9237. INTERDICTUM UNDE VI e&,hvod datur

€i, qvi de poflcffione rerum immobilium vi

n

fa.

dejectuseft , adverfasdejicientem, ad poífes-

449.PAMA

fionem cum omni caufa recuperandam.

qrapar

238. INTERDICTUM quod vi aut clam eft , qvo

vinculur

Pratot,qvod vi aut clam in noftri prejudici-

umfactum , reftitui jubet,

150 CUMEN

t10)0 d

2)?. JURAMENTUM CÁLUMNIZ eft , qvod

N CRIMEN

praftant litigantes, fe credere , caufam fuam

qiopeevi

effe juftam,& fe eam fincere & bon

afide pro-

afhcityr,

fecututos.

zsz.CIQMEN.

240. INFAMIA eft macula,ex turpi factó contra-

Ga, alicu

flt comr

tollens,

jus exiftimationem minuens vel

55 MPTUS,

delocojn

241 EXISTIMATIO eft dignitaltis illzfz ftatus,

Lcgibus & moribus comprobatus, qvi ex dc-

DN

li&o noftro auctoritate Legum aut minuitur,

ü RUT

toifs

aut confumitut. L. j. $. 1. /f, de Extr.. Cagnit,

349ny

141 CITATIO eft Legitima Reiad Judicem ipfius

Vel m l

UE

juffu & auclotitate facta vocatio.

243. CRIMEN L/ES/E MAJESTATIS eft crimen.

ET

publicum , qvo füumma in Rep. poteftas lz di-

"Bd

tur.

N

E

Vif

244. CRIMEN PERDUELLIONIS eft , qvo qvis

Jb

aliqvid diredto adverfus Principis perfonam

vel Remp. hoftili animo machinatur,

DéCütio

245. ADULTERIUM eft violatio thori alieni.

lllud T

1

tur,

246, STUPRUM cft concubitus,cum virgine vel vi.

9g

dua,honefte vivente,commiffus.

247. FORNICATIO eft concubitus cum metctrice

düCenda;

feu foemina,pluribus fe proftituente,

EY

ncntium.

248. SODOMIA «ít concubitus contra naturam

TM

commise

Vütie

h ü&u :

A

eifyod at

commi(fus, in perfona ejusdem fexus, vel be-

immobilium vi

Ri ad pl

249. PARRICIDIUM eft interemtio perfonz,cum

perendam,

qva parentele , vel aliud proximum fangvinis

it. d h qu

vinculum intercedit.

nott rajulte

250. CRIMEN FALSI eft dolofa veritatis immuta-

.tioin damnum alterius , Lege notata.

NI i, q

2$1. CRIMEN vis publice eft crimen publicum ,

re,cjam foom

qvo pet violentiam armatam aliqvis damno

bf

afficitur.

2152 CRIMEN vis privata cft ,qvod leviori violen-

rPi fa&O cotite

tia committitur,

at minua V

253. RAPTUS eft honeftz perfonz libidinis gtatia

déloco in locum abductio.

« Uefa futss

254. PECULATUS eftfubtractio pecuniez publicz

batu, u n

ab co, cujus fidei & periculo non eít com-

g Aut o

mifífa.

"2 Cq,m//,

255. PLAGIUM eft dolofa furreptio hominis liberi,

vel fervi alieni,

fjidcn j |

4tio.

256, CRIMEN AMBITUS eft acqvifitio officii civi-

WT

lis mediante pretio..

257. SIMONIA eft acqvifitio muneris Ecclefiaftici,

.cp.?oteüas æd"ï

vel rei fpiritualisymediante pretio.

v5edt, q "

358. CRIMEN REPETUNDARUM eft acceptio

pecunie ad faciendum vel non faciendum

tut

illud , ad qvod vi officii publici adftringebas

thori d!

am i

l

359. CRIMEN ANNON £ eít omne factum ad in-

ducendam caritatem rerum, ad victum perti-

if

nentium.

" d

Vg

ia

a60. CRIMEM DE RESIDUIS eft converfio pe«

cuniz publicz in ufum privatum, ab €o, cu-

u

m

jus fidei & periculo commiffa. fuit,

K 5

Memos

Eu - o treeuemes" |

N

ii

tunciet Ma

Memorialeé

R1977 7778

culodes ve

Atbonianum SC. bonorum poffeffionem tri-

C

buit impuberi , cui qvzftio filiationis mota, di-

$4.€ u

10. Sabini

lata qveftione Status in tempus pubertatis.

liberismarib

2. Claudianum SC. mulierem femet fervojun-

ibpitierg

gentem in fervitutem detrudebat , qvod fublatum

ttt, C. deSC. Claud. toll.

h, qum f

It Slianiapi

3. Junianum SC. fiveNumianum contra Dómis-

nos illos editam ; qvi per collufionem fervos fuos

Tilbinentom

j ent f

ingenuos aflerebant , qv: fervi ficbant collafionem

detegentium. L. i. ff. & L. 2 de Colluf. deteg.

V Tettul

r tribue

4. Julianum SC. latum conttasllos,qw heredi-

]

brrüngyor

tatem diftraxerant,anteqvam partes caducz cx bo*

lil

nis ruftici filco peterentur, L. 20. $. &. ff- de Herm'

) Trebelha

Pät!ta

s. Libonianum SC. eít, qvo falfi tenetut , qvi ob

ïädxtas, pro il

in(iruendam advocationem teftimoniave pecunie

am accepit , autfocicratemad obligationem inno-

L lu J

] r QTatt Trel

centium iniverit. L, z pr. äfs. i. fs de L. Corn. de

f4i. & de SC. Libon.

*TUfpllhan

6. Macedonianum SC, occafione Macedonis

um

improbi foeneratoris prohibet, ne qvis filiofam.

t lf&utu[ V h

.Tij

mutuum det. L. 1. ff ad. .SC. Maced.

7. Orficianum SC. liberis ctiam illegitimis indi-

l) V^" )

al

üm&e bonorum maternorum fucceffionem dcfcrt.

enf!buS e

Vid. zir. CoZ. ad $C. Orfrc..

Ihüd.l. l

Ó gl

g. Pegafanum SC. heredi fideicommiffis grav':-

if

ij

to-concedit poteftatem detrahendi qvartam , qvod.

Bs

&t

SC. poftea cum Trebelliano confufum. $

. 7 Inff,

n hlcmm

de Fideic. bered.

n

9. Plancianum SC. injungit mulieri , ut , fi poft

VER.SU*

divortium íc gravidam (entiat;intra30. dæs hoc de-

mmcxct

ïï?ms l

^W

^

nunciet Marito, qvi vel partui huic renuhcïar—e ,vel

cuítodes ventris mittere, vel alere tenebatur. L, 1.

-o[ïe[ïïon*emtrif

*

$.4. € 14. de Agn. . 21 li.

ationi mota

übettats

10. Sabinianum SC. illum , qvi ex tribus alterius

liberis maribus aliqvem adoptaflet , obligabat, ut

[emet fetvojut

ipii patiter qvartam omnoium bonorum relinqve-

,qvod fublatum

ret , qvam filio arrogato. L. pez. $. 3. C. de Adüpt.

i. Silanianum SC. prohibet, ne teftztore occifo

ym r Dotre

aem fenos fuot

Teítamentum aperiatur, anteqvam qvarftioni füb-

jecti eflent fervi. zi ff de $C. Suan.

ymt lo

1. Tertullianum SC. matri liberorum fucceffio-

gj n

nem tribuebat, & ingenua qvidem, (i tres liberos;

lls g t

Libertinz verojfi qvatuor edidiflet.Vid z. ff. 44 $C,

as cadicz CL

Tfrlli[/c

Af i Barth

lg.Trcbellianü,m SC. heredi fideicommiffis gra-

vato datur , ad hoc,ut pro qva parte reftituitur he-

stb

reditas; pro illa etiam parte transferantur onera he-

reditaria.

monicre p«

Imo hodie etiam ex hoc SCto detrahi-

liptioneit

tur qvarta Trebellianica. $. 7. Inff. 4e Fideic. bered,

j

i4. Turpillianum SC. contra accufatores latum,

qviin caufa criminali vel calumniantur, vel preva-

v

s Mi

|

[

ricantur, vel tergiverfantur feu defiftunt.

n

m 1.pr.f2

v qi d

4d $C, Turpil/.

ffdv

15. Vellejanum SC. fuccurrit maulieribus inter«

yilgitim

m st

cedentibus, ne ex fua fidejuffione poffint conyeni-

M

ri. Vid.Z. ». f. de $C. Vellej.

chïoncm zi

16. Volufianum SC. contra illos latum, qvi im-

Commïms gtm

probe in alienam litem coéunt ; ad communican-

dum lucrum indeqvzfitum. £. 4. ff. 44 L. J4l.de Vi

h

n

um-.ö'/

p'iv.

à

VERSUS GLOSSU MEMORIALES,

ye

i

"

Tituli . Romanorum.

i d

"

d

Mluttris primus ; medius fpectabilis; imaus

Ur lex teflatur , clatiffimus effe probatur.

Cunf

Otlttas, inco

E: fupetilluftrispraponirur owmmibus iHis.

Officium Studiofi Juris.

Nesdlienat

h

$i qvis forte velit. Juris- Confuitus baberi ,

Continuet fludiumy, velit a qvocumque doceri;

Non ufucapie.»

Invigilet, nec vtncat eum tortura laboris :

Jfafides il

Fortior infargat, cantlisd, vecenrior boris.

Ut re tradtr

Contenta XII. Tabb.

CduJ

us triplex tabule quod ter fanxere quaterne,

(rineremodi

Sacrum, privatumy& populi communc, quod usquam

lamo(idammy

€[ve

Siptrme firh

Impedimenta matrimonii.

Quindofuz j

Error ,. condirio, votums, cagnatio , crimen,

Ihgritum d

Cultut, difparitas, vis, ordo, ligamen, boneflar,

$i fs affinis , ff forte coire wequtbts,

lgt facit

Hac . facieuda uetant. connubia, fatla vetratiant.

1 W dertm. 6

Perfonz,qvibus prohibitum mattimonium.

3

|

A

[

Nata, [oror,neptis, matertera, fratris & uxer,

| Vr B

Et patrui conjux , mater , privigma, nouerca,

Uixorisqve [oror, privigni nata, nurusquey

Viïïansüdgi, |

«dtqe foror parris, conjungi Lege verantur.

; Miülur x

Diffeveutia inter adoptionem $ zirrogationem.

; etidy iiei

Y

Arrogo, qvi fuus cíl; fcd habet meus effe neceffe.

QPibm :

Patris adopto fuum , fcd patris permanet

! "

Qs

l cm-

; r

amnat[]g

Differentia inter. Relegatum & Deportaium.

] Wdïgus,&

(ïultx:

Qvi deportantur, femper pocna cruciantur.

tlgxine &ämnm

Pona relegatis eft temporis, eftqve perennis.

|NUBide

Caufa finiendi tutelam.

Cd!f]g al

uf

Sufpicio, crimen, mors, conditio, ftatus, ata$,

Wem er |

Tempus, cauía; folent tutelz ponere metas,

Caus

ätüe &ämf

Mi

jutif,

Casfa alienationir vei. Eccleffaffica, .

Utilitas, incommoditas, pietasqve neccíle,

5: I[ïlf D

l$

Res alienari permittunt Ecclefiatum.

Rægwfm ufucapionir.

bler , -

ve lii

Non ufucapies,nifi (int tibi talia qvinqve,

bt :

Jufta fides, juftus titulus, res non vitiofa,

Ut res tradatur, & tempuscontinuetur

hus

L]

Caufa vevocanda donationir.

jg u

Qyinqvc modis perdo, mihi qv donata fuere:

Infero fi damnum graviter donantis in are;

ii

Si per me fit huic atrox injuria facta ;

yu

Qvando fuz vite crudelitec infidiabor;

Ingratum factum dic me, (; fregero pactum.

gtl

Sive:

T

Ingratum faciunt atrox injuria, damnum,

Impia dextra , fides fracta , necisqve pericla,

u r

Dvibur probibita alienatio, '

timonin.

Conjux , Ecclefia , furiofus, menteqve captus,

j d ints

Prodigus atqve minor, exiftens fub Patre natus,

uf

Adveríans fidei, majc&ätis reus : ifti

!.qui

Res alienare proprias de jute vetantut,.

TE

Pratacto debet fub jure Decurio fcribi.

ml

Sribus teflari mon liceat.

Teflari neqveunt impubes , religiofus,

Morte damnatus , & fub Patrefilius, obfes,

Prodigus, & ftultus , dubius , fervus , furiofus, .

at

Crimine damnatus, cum muto , furdus, & ille,

gt

Qvi majeftatem lafit, coscum qvoqve jungas.

| Pmnms'

Caufa exhereditationis liberoram.

Dis feptem ex caufis exheres filius efto:

?t;cus,zm'

Si Patrem feriat , fi maledicat ei

Carcere detrufum fi neghigat, aut Fürïofum;

( Wfä' c N&

Criminis accufst , vel paret infidias;

Si

a EEE CO —

-

Si dederit damnum grave , fi necab hofte redemit,

Cafbus inkda

Teftarive vetet , fe focietve malis,

! Brolibertate

Si mimos feqvitur, vitietqve cubile parentum ,

Decipiat p

Non orthodoxus, filia fi raeretrix.

Debenti df

Cauf exberedationis Parentum.

Sin minorefl

Si Pater accufet capitalis criminis , aut fe

Conjungeat nurui ,viteqve eft infidiatus,

Teflari prohibet gnatum, dirumqve venenum

Nsperit t

d

!

]

Praparet , inclufum fi carcere , vel furiofum

1

! lo pate p

Negligat, & veram contemnat Religionem.

—

De qvantitate legitima.

—

Qs qiid; n

Qvatuor aut infra Natis dant jura trientem,

Semiífem vero dant Natisqvinqve vel ultra,

Vecom p

Aibitrium feqvitur fub(tantia cetera patris.

Succeffo ab inteflato.

gïmti, Ereifom

Res inteftati capiunt gradus inferiorum.

HBROrà Cond

Qvi (i defuerint , fubit hincgradus anteriorum.,

Cum Patre fuccedunt fratres ab utroqve parente,

j Dotis&Hcrcdi

MT

Sed tamen hos cemitatur avus patre deficiente.

Fratres ex uno, fratres removent ab utroqve

i d

Poft fratres fobolemqve fuam qvo qvemqve

l!h

priorem

ün

t

TMM

Dixeris effc gradu , de jure fcias potiorem.

tf

Differ. Orfictan, & Terz*y[!z'zzhi SCti,

NI

MUNTT

fetu

Matri fuccedes o Nate per Orficianum,

T du

Invidiam portate contra Tertyllianum.

X

Forus. Forum.

Mliteq

Caufatur, venditqve forum,fignatqveforamen:

At

Altafori loca funt, datqve carina foros.

N

JDeb:tum AWnuum,

&tl

,

Ánnua fidebes, tunc infpicies caput anni:

ito[

Auno fi debes jin fine tenebetis anni :

Mulier. fdejuämg '

ho&e;edemir,

Cafibus in denis mulier fpondendo tenetur;

!

Prolibertate, & pro dote, renunciet, & fi

.pmnhüm j

Decipiat, pretium capiat, caveatqve i'ccundö,

l

Debenti fi fuccedit, i debita cocpit,

Sin minot eít credens,fi commoda propria ge[ïït.

üt t

iatüf

Emphytevta.,

: vetenm

Rcs perit tota , tubc nil dabit Emphytevta;

matifut

$1 pro parte perit, non ita lixber eri

giont.

Lsbellus.

ia

Qvis,qvid, coram qvo, qvo jure petatur, & a vO,

irientett,

Rectc compolitus qvisqve libellus habet,

dultty

pit

Atiioues bone fidet.

Emti, Ercifcundae,Mandati, depofitiqve

um

Pignora, Condudti; Communi, pto Sociokq(re,

anketiotu

Dotis & Heredis, tutele, commoda, geftor,

Pracfcriptis verbis Permutat, & Jftimat;ifta

jeficiente

Dico bonz fidei : ftridti funt cetera Juris,

guq

juramentum mlumni.e;

Illud juretur , qvod lis fibi jufta videtur;

Et fi qveretut , verum non inficietur;

jotet

$C

Nil promittetur, necfalía probatio detur;

juffiy

Ut Iig tardetur , dilatio nulla petetur.

nufv. :

ACliones infamantes.

Judice damnatos infames reddit ubiqve,

|

" foiäï;ïc";

i

Qvod vi diripitur, injuria , furta , doliqve,.

ons

L

Actio mandati, tutelz depofitiqve

Ditecto, i pro fociQ, communis utgoqve.

Uf amïi*'

| Exeeæg

J

W

E

Execu:fajäntämiz.

In perfonali poft menfes qvatuor: in re

Protinus eft omnis fententia perficienda,

Sic in criminibus: fed cafus excipe qvinqve.

Confe(lus , prz

gnans; itatus , & infula , fervu

ksk,

Leges damnata,

Daü&etur Mater , damnetur LectaqveFratet..-

Damnctur Gæs , damnetur Filius ejus,

(

36:2

A

N

&N

N

z

ESSS

(^

QX

)

L 7 l AE

E C

.&*

p

&

N

As

SOUNN

,

1

E a t

|

|

ETGLII

o

—

R—

XX

E o

:

—

fhY

jenda,

qui À

fula , ts

ht

"T

N

,

ï

/

N

2

:

^

p a

ïlï.aäak.uf r

AE n

-!

Ed

224

-—

E

—— ÓÉ

—

Ó

—

E -

—

-

v

^

A a

£

A.

» "as

g

r

1

£

h-

N r

E :

i

d

as

m

2

K

k

ia

"m

Ms s

xx

l

5 m

i

"r

""

j

. .

—

*

FIRIS 7 od n coloe -

L

—

^oarfiiseete

—

RE n

E

s

A

L.

ofb

E

R

—

n

DN

tes"

m

$

s.

L

2

L 2

Ab

l.

^

E

z

&

:

s

»

M

M

d

—

,

s

A:

.

-

d

j**

2b

53

X

E

E

t

p

ä i

1

E

E

r

n

"

RTA

;

ss

i

j

RE

1

d

sE

iv

s

a

T.

T

M f«sm.,m....w,

R

ü

:

z

r

p

x

-

o

35

i

Y as

-

, æï

5

Í

2

A

x

E

-

Ü

i

5

P

Dd

d

a

ET

2

a

-l

-

3.

"n

i

-

-

N n

d

*

du

20

Euroskala Offset

R

9

Ü

Q

9

VierFarbSelector Standard *

MEMORIALE

zl

T

Balance

E

Tl TULORU

O

16

]URIS

Focus

15

14

DECRETALIBUS

13

INSTITUTIONIBUS,

12

DIGESTIS

|

! 10

11

CODICE

10

Primo fecundum feriem Rubricaru

deinde vero fecundum ordinem

Alphabeticum,

In diffentium gratiam memorie jptoandl-

caufa bac metbodo compendliofA, ut tabto

faciliur inveniri poffnt,

adornatum.

Accefferunt

DEFINITIONES$

"

"19

URIDICAE,

ad feriem

INSTITUTIONUM

WITTEBERGAE,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

REDUMZIMMERMANNH]

äpud Gonpor

MDCCXIH.

E