dines non req:irentia poteft difpenfare ;

.ad

majores dignitates tantum Papa,

- aAf illegitimus ad. beneficia difpenfatma posfit

fimatil

ll

obtinere benefisium in Ecclefia, in qua

gater babet , ant habuit unwm (imile?. —

Mini-

26

PEFINITIONES

Minímé , multoque minus poteft obtinere

beneficium paternum mediate vel immediate,

He memoria paternx incontinentiz refncctur.

ï

T«I F.

Xvltl.

WE

DeServis non oxdmandxs.

m

ln fervi pasfnt ordinari2

A

Ervi-non poffunt licité ordinari propter di-

g T

S

gnitatem clericalem. Poterit tamen validé

ul

ut ordo valeat , fufficit quod quis fit maículus

Mi

baptizatus.

Mi

n fervus eum eiamtmhcemmpasft erdinati?

il h

Omnino, & tunc ftatim fitliber,

iv

AWU

&ndjïforfe fervis fit ordinatus uon cum expre[fa

M

domini licentia [&ddommoflzænte (* nonecontrae

b

Mi

a*wente an vite f ?L ordinatté ?

Omn»inài ceité, flatim enim fietliber, quo-

r

niam qui tacet confenure videtur in liberta-

tcm.

(iy

T ld.

XIX

!

De obhgatzs ad Ratiocinia.

gän dicuntur obl:gan ad Raticimnia?

Ui ptoptet negotia aliena gefta tenentur

s

ad rationes xcddendas,qua cs funt procu-

d

xatores, actores,-

(

"lfn obligati ad ratiocinia pasfnt ard navi?

Vel funt obligati ad ratiocinia propterad-

1tj

miniftrationem publicam,velprivatam : priori

W

cafu non poffunt:at pofteriori poffuntordina-

6

ti initi adminifiratione , etfi rationes.necdum

Qum

reddiderint, fi non fit fufpmo eislitem mo-

tum iri de dolo inadminiftrartione commiffo,

EONTT

Quia actio de dolo. famofa c&.mfam:bus aue

(üy

tem yozaæ non patcant dignitatum,

T,

LT

T

N

ODECRETALIUM,

37

Lb

TITO.XX.

Tr«diat

refriccrur,

De corpore vitiatis.

-&qi dicuntuy corpóre vitiati?

m

Ui debilitate, deformitate, aut impotentia

1

*

membri, vel totius corporislaborant,

n corpere vitiatiposfim adordinespromoveri ?

woprd

men vt

Sl vitiafunt apparentia, qux magnam defor-

anitatem corporis velfacieiinducunt, ordinari

Ddf

non poffunt,five defectus culpá vitiatorum, fi-

t

ve caíu contigerint ; quia hujufmodi vitiana-

ta funt parereífcandalum , fi vero funtlatentia

( utputa qui funt caftrati ) non prohibentur,

" wj

nifi fortefeip

' D GC

fos caftraverint.Quia ;a(ïr.atio cít

yf

homicidium inchoatum.

vda Monecalus pa:jït ordi

)zäri ?

T

. Ita fi habeat oculum Canonis , id eft fini-

d lr

ftrum.

Quate vocatur (anonu ?

. Quianeceffarius eft ad Le

Miflz,

gendqm Caqoncm

li

aAl

s non ordinaudis,

s venty

. De big;l'

d eft bigamia - E

st

E

tirregularitas impediensordinationem ex

defe&tu Sacramenti procedens,

u

Quotüplex eft bigamia?

i t

: Triplex?

proprie dicta

Atimnt

j

,intcrpxctaF;va, & fi-

funtordie

militu«di'naxia.

tid eff bigamia proprie dicia?

s Dacdun

Quam incurritis qui cum duabus uxoribus

|ltem t0

matrimonium contraxit , & confümmavit,

TO

- €ur dicii confummavit,

amibusit

. Quianon fufficitbisnuptias contraxiffe,nifi

n

t carnaliter,quia

Ti

qQueque 'utul;il qgcrhcogngvcri

P

—

53

iga-

n

i

28

DEFINITIONES-

biigamus proprié isa

Ppellatug.quj carnem Üüam

H

lia

in plures divifit. |

Qur 114 contrabens dy confummans nopotefl ordinari?

]

uia ineo eft defectus nritatis Sacramenti,

;

quod eft inter Deum & Ecciefiam, Maurimo-

l

nium enim inter Chriftum & Ecclefiam fuit

qu/l

unius fponfi cum uuica fponfa , quod non po-

teftà tali bigamo reprafentaci,

b

Quid eff bigamia 1nterpretatvva?

At

- Cüm quis viduam,vel aliter extra matrimQ»

1

It

d

gium abalio corruptam , ducit in uxorem.

(ur dich uiduam velaliter ab alio corruptam ?

T

Mu

Quia qui viduam à priore viro non cogni-

Vs

]b

tam,aut quieam,quam ante corruperat, uxos

Wi

l

remducit, nonceft bigamusexfrequenti DD,

fententia.

(ur slla bigamia vecatur iterpretatiua ?

uja deeft fignaculum unionis natm:z hg

l

snanz ad Deum, quz factà cftin utero incorru-

Alchxd

pt* Virginis Mariz pet incarpationem Verbi,

tj,

N

Quid eff bigamia fimilitudinaria ?

M

In quam incidiris, qui poft ordinis facrifu.

Pt

fcepiionem votivéfolemnisemifionem , ma-

trimonium defacto contraxit,& confummavit,

ET

Cur tali dicitur fïm"lxmdi;mri&?

hiege

Quia cenfetur conirahere duo quafi matri-

Wi

monia;in ordinisnamquefacrifufceptione vo-

Ilj

tivé folemnis emiíhone quali quoddam ma-

trimonium fpiriiuale contraxit, & jam defaifo

J

matriimonium carpale confummat,

(ur dicis de fatte,

2

Qd

; Quia de jure non pote(t contrahere

l

!

Quis ef effcéhus btgamw-," :

f

D

í

EL

ngab oxdinlum

CegtiOþG arcet g Vl

E

ii

»

DECRETALIUM,

Ytyy

m executione fufpendit.

fukcpþoxq

?ordina;i?

UO TRUE T. XXxHu

TAtjenti

, De Clericis peregtinis,

at

n

1 2&! dicwniur Clerici psregrtni.

m t

iin1emotis regionibus funt ordinati,

- AEn posfint admitt? ad adminifita-

(non ,

tionem facri miniflerit,

T

Minimé, nifi

de corum ordinatione legiti-

me coónftet , velperlitteras commendatitias ,

Itrimo

AO

vel per teftes , velaliomodo. Concilium au-

tem Tridentinum ftacuit utnullusClericus pe-

rupmm?

X Qu

regrinus fine commendatitiis fui ordinariilit-

teiis,ab Epifcopo ad divina celebranda

pentutn

'admi'ta

uenti

tatur, Ge[f. 25. de tefor, c, 26.

T-IT.

XXIII,

ii

De officio Archidiaconi.

um hg.

Qub dicitur JArchidiaconus,

o Itcottl

d Rchidiaconus eft vicarius proximus Epifz

n Verbi

copi, omnem curam in Ecclefiis & cleri-

t

cis, atqueordinariam juzifdictionem habens.

RRU

Quod eff officium. , Archidiaconi,

onet), t

Providete,ut divina officiarité exequantun,

acolytum ftatuere,cuftodiam vaforum Ecclefiz

fa.

ititl

hasbere ,. de tertio in tertiumannum Ecclefias

jud m

vifitare, &c. Unde OCPIBS Epiícopi nominaa

eptiorch.

tür,

oddam m

j Wä

De officio Archipresbyteri,

Qus. dtcitur vArchipresbyter,

Vi czteris presbyteris eminer, & przeft,

uotuplex eft v Archipresbyter,

ouancusícu Raralis,

: rþguglg;xa Uibanus, & F

53

'aggez,,:cl,ï[

*

$0

DEFINITIONES

)

U:rbanus eft,qui przeft presbyterisalicujusEc-

M

clefiz Cathedralis, aut Collegiatz. Ruralis,

| ä;ä

j nlb

T

qui in minore Ecclefía tanquam Paftor praeft

zeliquis Parochiarum preshyteris,

D

l

Quod eff oüïcmm -Archipresbyteri Ruralis,

Nontantüm vulgx fed & presbyterorum cu-

!

nllt.a»

ramgerere, & quà unufqui(que induftriá divi-

MOM

!

(

num opus exerceat , Epiícopo renuntiare,

Communiter vocari folet Decanus.

ld

T LA..XXWYV

du

De officio Primicerii.

Mihs GHW

Qu dicitur Prizitcerius,

w ii

Antor feu Przcentor,fic di&us, quia pti.

C

mus in cera erat dcfcnptus in qua pfallen-

Dl

tium ordo deferibi folebat.

!

M

P

il

;

tod eff ejas officium.

Áf p;:i i

Inter aha » affignare ea,quzalii debent ca-

Mu

neie.

L

TIT XXVI

ln h

De officio Sacriftz.

lu

M'w

Qui dicitur Sacrifla,

us,

Dupi

THefauran

Quod eff ejus ojïczum.

Sacrorum vaforum, & totius thefaun Ecclc-

fiaflici cuftodiam habete.

D

T IX

XXV1Il

l]

De officio Cuftodis

Qui dicttur Cuflos,

CU! L (m

Ui omnia, quz Ecclefiz funt cuftodienda ,

C

committuntur,

L

Quod «ff ejus officium.

"l

Cu&oduc ea,quæ npü commiffa funt, lam-

il fpf )

padc

m

DECRETALIUM.

$$

llw)usEc- pades accendere,extinguere , horis canonicis

A fignatintinnabulorum pulfare.

I ræeü

T T.

XXVAIT,

Dec officio Vicarii. -

-

d

Rumlua

,szu dicitt: Vicaru,

OCU

Ui alterius vices gerit in divinis, vel umf'-

Qd

dx&xonahbus.

Q

ET

Suotuplex eff Vicarius, -

Ahus eftin fpiritualibus, alius in tcmporalu

bus autin utri(quefimul , qualis Vicarius gee

neralis nominatur.

Qvotuplex eff Vicarius in [piritualibus fvs

wznu

, Ql

Duplex: perpetuus & temporalis. Vicatius

pl

perpetuus eft,quicanonice, & auctoritate Epi-

fcopi eftinftitutus , & certam debet percipere

lw portionem. — Vicariz petpetux habenturloco

beneficii s adeoque nemo duas Vicarias perpe.

tuas habere poteft.

ln Vicartus posfit fubfiituere charmm.

Minimé , cium Vicarius nomhabeat efficium

proprio nomine,fed alieno.

TilT. XXIX

fautiEath

De officio & poteftate ;udxcxs de«

legati.

n OO t stf r t CR

uts dicitur Iudex delegatm,

S cuiin una cau(a,vel pluribus poteftás cog-

hlinlt, -

nofcendi , & judicandi commiffa eft,

ng poUäcrzt delegare.

Princepstam fecularis,quàm Ecclefiatticus;

i, Papa , Epifcopus , Officiales Epifcopi : item

p dcs

4

Pagæ

?

—

f

35

DEFINITIONES

iäpz & Frincipum delegati fubdelegare pof-

J

funt; at delegati inferiorum à r

Á

inæpcnon

iniknm

yroiïunt fub

delegare.

: —ætbug delegatur,

n

[

Tapadelegetus, quidignitatem ve! perfo-

figtum habent;aut iis,qui funt Canonici Eccle-

.ngm-.amw.u

fiz cathedralis , velprincipales officia'cs Epi-

QW

j

W

M

n

€opi, vcl Religiofi piioratum convenrualem

habentes, At Epifcopus. & loci ordinarius non

Q,H'

tenetur hujufmodi pexfonis delegare,cüm mes

hg

! en

Jius norit, qui fintaptiores ad caufas deciden-

WT

das, quàm Romanus Pontifex.

L

il

Quod efl efficium Iudicis delegati,

. Ut diligenter fines mandati , & przfcriptam

(uti

€fi forté prz(criptaeft) à delegante judicandi

D

formam o

mnino ferver.

' Q'V t ]

Qua eff potejlau delegati,

(rat

" De cauf:

à

1

1

Wil

cognofcere, coercere, contumaces

g

T

punire, & fententiam execuiioniintraannum

|

mandare , faltem fi (it Pape ve! principi

ul

ls deie-

| lt

gatus.

:

uomoedo fixituy poteflas delegati,

| G

Finitur 1 Morte dilegaui, quod fitamen de-

: Vintit

legatio non fit facta perlonz,fed dignitati qu£

| potdia

nunquam moritur, ad fuüccefforem deyo!vitur.

dlcijt

3. Finitur morte delegantis re adhucintegia,

menah'llq

3. Finiturlite finitá & exccutione peracta,

| ftiiline

Dics: moxte delegati expirere poteflate 5

3

3

je o

!

I g.md' fiplares fint delesati , €»

j

|

N po(g(f,

snus tantum eorun

9W i

moriatur,

|

Pltitg

.Uno eorum moit

X

[ fbït.ue ul

uq»vxomnium poteflas ex-

æ;:a,tg

TIT,

; —W

»

-DECRETALIUM.

3

d

X X X.

tgry.

De officio Légati.

INOpe B0l

. Qu dicitr L:gatus [ummi Pontifich,

I

$, cui facta cft co.nmiffio cujufdam negotii,

i.

quod Po

ntificis aucto

^

E

ritatem qiciidexa: , d

dminifttandi,

Wil provinciaa

deb .

Quotuplex efi Legatus.

Wetnden

"Ttiplex : natus, de latere, & conftitutus,

Iariust

)uis dicitur Legatusnatus.

t Cm me

ui eft Legatusrationefuz dignitatis : hue

?

jkily jufmodi funt A

tchiepifcopus Cantuarienfis,E-

boracenfis , Re:entis & Pifanus.

wn

ü dicitur Legatus de latere,

(L:r

[*

raln

Qui ex

$

legio Cardinaliu

m muttitur 3d á*

tjodic

liqnam provinciam,

wis dicitur Legatuseonfhtutus frue Nuncius,

ni mittitur ad aliquam proviaciam , fed

tpturmact

&on eft Cardinalis, adeoque Legati conítituti

HEPURI

Cardina

libusmulto funt inferiores,

vid eft officium i peteftias Legati?|

dpis d

Cognofcere decaufis ad eum delatis, con.

cilium provinciz vocare , facere ftatuta 1n pro-

N

du

d

|

vincia fibi commiffa, deinde Legatusà latere

potett conferrebeneiicia, ctá beneficia fint in

pb

y deqo

alicujus cleríci (nonlaico) patronatu ; cum tà-

menaliilegati conferre non poflunt , nifi no-

Thutine

t peut

minatim eisconcedatur: item legatus àlatere

MU

fuz provinciz beucficia co

llationi fuz refer-

Po-tc&

T.

vare poteít , excepris dign:tatibus :

quoque quofcumque etiam prop

E

ter manus

municatos

i» clericum injectionem , €xcom

abíolvere , tam in provincia fibi. com.

a 'n-

$iffa, qiàm extra, & tam extrancos ,

en Legatus Con-

J aüä fubditos , cügx (am

$

ais

H

34

DEFINITIONES

W [

ftitutus folüm eos abfolvere poffit, qui f'unt

fubditi commiffz provinciz, vel quiin eapro- |

L

vincia deliquerunt ; fed Legacus natus excom-

jj

munuatos abfohendx non habecat au&torita-

Dj

tem,

du Legæt: ]umdzäna exp:ret morte S Pontificis,

[

vt

Minimé,qued indubié- procedit ubi resnon

n

eft integra, vel legatus à S, Sede.

FJ)«W

T IT

X3xXxt

hT

If

(

ï

l

Md

De officio Tudicis ordinarii.

Q5 dicitur Index ord narius.

! At

"

n

Mfici

Ul jure fuo,vel Principis beneficio jurifdi.

.. €ionem exercere poteft;hujufimodifünt

MO UH

bqp

fa: riarcha, Primates , Epifcopi, &c.

: GH

Qod eff officium ( poteffas Qrdinarit.

e—— —5

Ordamuoium,qm Epifcopali gradu funt il.

luüratx , €eft in fuisdioscefibusin adulteria &

—

crimina inquirere. )udncare,pumxe,öcfæculate

cn:äaaa;fï

brachium im plorare,

T I-T. XX)sII

»xm m&uo

Dec oHïcxo]udnc:s.

uid eft ejus officium.

t potcüaslnes dirimendi, pumendl, aliag; |

Duplex

ES

Ttfü

gravamma tollendi,

wa: d |

- Quotuplex efl Indicisofficium,

Duplex : nobile, & mercenarium, .

Qusd eff officitim nobile,

Quod nulli fubfervitactioni, quodque ju-

74/!4!/4;

- veluti dum refti-

dexnemine agente exercet ,

LT f;

tvit in integrim minorem, dum rcüumt nara-

libus, dum creat notarios.

|

l

j

öa f

ued efh officium mercenmüm.

AMin

Quodaétioni propofitz deíetvit , M dum

mw

DECRETALIUM.

3

"qih compellit, venditorem agentem foivere ufüras

E

ihüy emptori.

MUUstton.

«TIT.XXXIIL

TET

. De majoritate , & obedientia.

wid eff Majcritas,

b wj

Itübite

ES

t pr&togativa , quà quis aliis eft dignior

& honorabilior,

Majoritas illa unde fpetctatur,

1. Ex dignitate & jurifdictiones ficEpifcopus

"

eft major Archidiacono, Archidiaconus major

VM

eft Archipresbytero. 2. Ex ordine fic Archi-

&j Presbyter major eft Archidiacono. j, Ex dig-

jmjy itate ordinantis ; fic prafertur czteris pari-

(

ui à Pontifice eft confecratus. 4. Ex rem-

duj PpOorefic cateris prafertur, qui dignitatem, vel

adi nf

eneficium diutiüsobtinuit,

adulteria

OFIT. XxXtw

c,ö;fæcuial

De Tregua & Pacc.

uid eft Tregua.,

Sunt induciz & ab armis ceffatio pro inte-

rim, pax eft finis belli.

Qsuotuplexe[! Tregua,

;niendi,aliaq

Duplex;conventionalis,quz ex conventione

&

[

Iecipit formam ; & canonica,caque velperpe-

tua, yel temporalis,

utt,

Irn

XXXV,

j

De Padis.

^

m

n 'valeat,pd&uän initum inter "Religiofos d- Reclos

vidunmdl —

rem Eeclefia , ut illinon fzpeliant $n. Ecclefíis

fWs parochianes,

(lcuit tj

d

Mniró, quia fic reditur adjuscommune

n

quo A«cligiolis non licetalienos parochi-

lu

ó

]

,BHOS

Yil ,.l"

—

u

lt

35

DEFINITIONES

T

anos ad fepulturain liberé admittere.

w

edn valet pa&ium , «t beneficium Eccleffafht -

t

cum dat& pecunia refrgnetur,

! du

Minimé,quia hoceft centra bonos mores, &

WE

þc& fimonia.

htht

CLILT,

XXXVI,

n iLl

De Transa&ionibus.

L

Mi

vLn valeat traufattio de beneficio Eccleftaflico ,

gure patronatus, Crc.

:

r(

N TOn : càm enim tranfadtio fiat aliquo dato

l

.* &accepto,id eftnongratuito, fi debene-

At

ficio & refpirituali fieret ,

: incideretin crimen

|

NT

fimoni&.

/

| Fiuy

| Quid ieitur efl Tran[attio.

Mi

Eftreidubiz rationelitis , non

miæg»

grxamiti I?

i

T. IST.

| Qu

t

ul

MA

De Poftulando.-

i

"tid eff Pofinlare,

P

Ohulare (quo

d eft propriam Advocatorum

officium ) e& defiderium fuum vel amici

w

K'

apud eum, quijarifdictioni przeft,proponere,

ESx

(

velalicujus defiderio centradicere , hecenim

QUim w

facit AdvocatusRei ; iftud vero proponit Ad.

1 60f

vocatus Áctoris,

0tPr

l

m Clerici posfrnt pofiulare,

b adni

Cleriici facris ordinibus poffunt po(tulare

coram Eeclefiaftico, non coram fzculari, nifi

ï DcHiSq.

fuam caufam aut Ecclefiz, aut perfonarum mi-

N

ferabiliuin,vel conjun&tarum profequantur, fi-

|

l 'Rü?lio;

militer Clerici in minoribus non poffunt po.

]

Y

ipendiis

üuläzc Ccozam-fzculari , fialantur ex ft

N

1 kccle.

DECRETALIUM.

.;7

us

Ec&lefi2 ; quód fi tamen ex ftipendiis Ecclefiz

F

nonalantur, poflünt ex poftulatione victum fi-

j

i,

" bi quz:ere , dutnmodo äc;ufis criminalib:zs

abftineant.

ho d

An Monacht,

Minime, necinforo fzculari, nec Ecclefia-

*

5

ftico, nifi fort& id monaderii utilitas exigat,

accedatque fimul Abbatis mandatum.

vl il

TIT. XXXV1lIT?

De Procuratotibus.

tlguo d

|

UL TUTIVIU

& 4 Procurator (* quotuples,

"

M

Rocurator £ft , qui aliena negotia mandato

fi::lbimec P

Domini adminiftrat in judicio vél extra,

t

Hicadnegotia , illeprocurator ad lites voca-

tur,

ii

iomodo differt à defeu[ore,

,

uod hic fine mandato rebus alienis fpon-

p

. te icfe offerat injudicio.

z

Ti T, XXXIiX,

De $yndico.

TEU

uid eff $yndicus.

m v n

$t Precurator ab Univerfitate aut Collegio

At

conftitutus, Di&usPenfionarius à Penfione

differeus

w,liti quam recipit pro negotiis gerendis ,

]

ul n eo tantümà Procuratore in fpecie,quod hie

| fo'eat Privato eonftitui & Domino, illeetiam

ab adminiftratione,

-

It

X' Lo

fut ol

TiTt

eculati, D

DcHis qua vi, metufve cagfa fiunt.

Áonirumm

uid efl Vn , ér quid ef metws.

!,'cquanuzx,tï :

ls eft majoris rei impetus , cui refifti non

of

poieff, Metoe eftinfantis,vel futuri peri-

T

i.

«uh

n

$$

culi jufta mentistrepidatío. Dicitur jufta,quia

T

vani timoris,nul!a eft excufario.. Alius eft gra-

»'*ln l

vis cadensin conflancem virum.

Alius levis ,

qui virum conftantem à propofito dimovere

Mi

ifb

non folet,adeoque non

togrum reilitutionis,

præbcïmatcriam in in-

—

Q

UC IT,

XLLI.

ol

De in intcgrum Reftitutione.

i

It

- Qu d ef illa,

(

E

$t prioris ftatus redintegratio à judice, Ma.-

|

joribus ratione doli, vis vel jufti mietus,aut

p

'TETY

Minoribus ratione ztatis, vcletiam Ecclefiz

intrà quadriennium eoncedi folita,

N

CT T. XLIL

l

De Alienatione judicii mutandi cau-

fa facta, .

l

Suid fires , vel þaj]&;fg'a alenetur caufa siutands

D

Ui

[

|

l

Iudicium futursm,

NI

$ in eujus przjudicium id a&um erit,in inte-

I

Vt

grüm reftituetur, quia alteri p

er altcrum inie

qua cond;tio non eít inferenda,

WY

a,

41 T. XLIIL

f

De Arbitris..

N

WIPL

&sid fi quucau[am feam in gudicio ob nizios fump-

ld

1M4, aUB. [itis protraciionem controvertere

pl

non defrderet..

Oterit fub ftipulatione ceriz peenz , utejus

DN

P

" motu à placitis non recedatur uni, vel plu-

ribus illam dirimendam committere per com-

promiffum 5 qualis hinc dicitur arbiter com-

| Nl

üur

yromiü'arim,' ejufque arbitrium eft redact

ad

h

chamxmumv

39

j l;um,qu'u

a& Gimilitudinem judiciorum,

fn ab ejus arbitrio appellari posft,

Ms er

ii

Nequaquam,quia non habetjurifdictionem,

nifi fuerit arbiter juris,-

M ii

2ui dicitur ;Arbiter jurü.

ui in calum fufpe&tijudicis darifolet. Ar-

fe

biterarbit;arorelt, quirem aliquam amicabi-

liter tanquam vir bonus & zquus definitaut

componit,

Jtice,

FINIS LIBRI PRIMI

LRtUS 0

X X* 3 X 3X Ro OEX gO

i Ddf

*.******** '* *

*okK k o*

*

*

**X

* k ox R

I

LIBER SECUNDUS.

hii al

TITULUS PRIMUS.

De ]udieiis,

aid efl Indicium , & quotuplex.,

mtad

Üdicium proprie eft controverfix apud judi-

cem competentem legirimatractatio atque

fininte.

terminatio, Aliud dicitur Ecclefíaffieom, quod

:trgmixxi-

coram judice Ecclefiaítico peragitur, aliud Se-

culare , quod coraim judice laicointer perfonas

fzculares agitatur. Aliud eft (;vilein quo agi-

tur principaliter ad commodum privatum, A-

nmiujn

lind Criminale, in qno agitur ad commodum

T

poblicuin, Aliud Mixtiim,in quo &civilitlc: &

eriminaliter agituï.

1L

V, t

*

j Itl

De foro compctenti,

per .

Quid eff forum competens,

Yter eomte

* St tribunal, cui teus fubjicitur : nam regulae

am Xci.

,xcda&t:m

;itc: a&or fcqui deber for

3

Qsf

—

40

DEFINITIONES

|

j

Swibus modi illud fartimur,

| wila

Pluribus, videlicet , ratione deli&ti, contrá»

m

&us, privilegii, rei firz , Domicilii protog:tio-

'

f

nis, five Confenfusin non fuum judicem,

2

Tl' T.

111.

i p

FT

De Libelli oblatione.

W

,Qtf d efi Libellus,

AM

t brevisfcriptura, inquarei & actionisfe.

[

[j

ES

lt

Ii6s acformacerte & claré per àctorem co*

gt

ram judice exhibetur, Sententia enim

:-dlcbeat

efle conformis libel!o,

TT

TITO l VO

|

Y

De mutuis petitionibus,

Quid eff mutuapetitio,

li

St reconventio, quá videlicet,reus vifoli.

j

In

bello actoris, viciffimaliud al» eo

petit, c9-

Iam eodem judice, & ineodem judicio,

pl

TU

v4n Clezicus non potefl coraza judice Lai-

NH

ce reconventri.

K

lta, quamviscoram eo conveniri nequeat,

favorabilior enim e(t rcconventio conventio-

ne,hzc eniminflar actionis,iftra vero inftarex-

ceptionis,feu defenfionis coram codem judice

l

proponitur. Deinde zquumeft, ut etiam quis

l

fi

patiatur judicem contra fe,quem debet habe.

! Q

rc pro fe,ut duzlitesuno judicie terminentur,

J

T. 1 T,

V.

De litis conteftatione,

Quot funt judicti partes,

)

!an'oj;

es,à citaiione ad litisconteftationem , à

b

VaUuw

itis conte(tatione , ad conclufionem im

!

1

(hnig

À

!

*

cau(a.

DECRETALIUM,.

41

!

!

eaufa, five fzntentiam definitivam exclufivée , à

l ) COüm.

fententia definitiva ad executionem,

TOopfo,

Quid ej? litis Conteflatie,

ä

It

Eft rei ad attoris , vel acterisad rei petitio.

nem principalem , coram judice coniradidio

ánimo conteítaadi litem,

Qui efl effelius litu cante]'atzarm.

70d rem inductam i1n judicio tam reali,

tb

quam perfonali a&ione reddatlitigiofam , ut

AOTEID Qs

nequidem alienari pofüt,

i debet

4 1

Vl

Ut litenon cénteftata non procedatur ad

teftium receptionem, vel ad fenten-

|

|

Z

tiam definitivam.

Quia litisconteftatio efttotius judicii fun

15 Viol

damentum, Si tamen timeatar de teftium mor.

prti g

te, putà fifenesaut valetudinarii fint, autaliàs

(0,

lu

diu abfutari, poterit adteítiumreceptionem

piocedi propter neceffitatem.

itueit,

T ! T. VIL

]U

De ]uramcnto càlumnia.,

whttts

aid efl Inramentum caltmuia,

lemjuit

St,quo uterque colhtzgannum juratfebona

tqim i

' fide, & nonca'umniandi, id eft, vcxand:

tbtlibe

animo in judició contendere.

TteA

TItT viif

De Dilationibus.

Q—zd eft Dtlat!o , 6 7uotuplex.

|latio ingenere eft juftum temporis inter-

m

valluim, quod velilege , velàjudice, ve!

gonvcmwnc partium , actori, velzeo conce-

w n l

caufz

;

ditur,

L

|

42

DEF'NITIONES

]

ditut, Dividi:urque1u /egalem, €] ag àlegeabs-

ï LT

que minifterio judicis, vellit gantium conce.

qu»i;qäeüiw

ditur; j^dicialem, quam judex dar, vclex per-

| u

miffione legis, vel ex precepto, x convent.ona-

gt

Jem, qua ex conventione parium cormpetite

d

* L*

I X,

De Feriis.

J

( Qe dicuntur Fer 4,

Qj

URT

esquibus juriíd cienis exercitium, &

—fOo

n

D

renfis ftrepitus quiefcit,

A

"UrT. Xj

W

De ordint coguitionum.

u

| w

&tidfï atti c

rimnalu (* civili concurrant ,

|

Hnam præfärmda.

p

C

R iminalis. fi fit principaliter intentata, eX- | t

[

cludet civilem, Fachin. lib; 4. c. 3. nifi civilis

It

prajudicet criminali, vel écontra,

GPOICE

xk I.

De plus petitionibus.

Quot n:adbspflm petiter,

F:k

u

E, fiquatuor debeantur & petantur s. Tom-

NT

u

pore.fiantediem , vel impletam conditio*

iny

nem obligationi vel pactioni adjectam, Loco,

(j

fifo

qui id,qued certoloco ftipulatuscft,iralio da-

r petit, Caufa, cüm aliquid ingenere velaltec-

nativé debetur, resin fpecie, vel unum praci-

li

se petitur.

TIT

TIL

vfnm)þ

De caufa proprietatis & poffeffionis.

Aufa proprietatis eft , in qua priocipalitet

|

u

C

M

ce , feu

agitur de rei controverfíx gtoyrieza

, domi-

| Hflfïbbm

S

| m-: a ET A LIUM. |

43

lo

dominio, aut alio jure extra

NT

po(ïelïïqnem, vel

quati poffeffionem,

x Mltrpe,

Cauía poffeffionis c(t, in qua principaliter

, WHWIILW.

Wpt

agitur de retinenda, vel recuperanda , vel

"

ffhione.

pifcgnda poitfe

TIT, XIII

— Dereftitutionef, poliaterum.

Cui, Ó adverfus quem competit boc Beneficium,quod

itnm if

fpoliatus ante omnia fit reflituendus,

?

Lqui videje&us eft, etft dominus non fue-

rit ; uiifi fit ufufru&uatius : modó tamen

Il

cjeQus,item hzrediac €-

poffederit,cüm fuitd

:onctmms

jus fucceffori,non qui

dem adverfus quemlibet

pofiefforem, qui non fpoliavit 5

fed adverfus

t

eum qui per fejaut peralium exfpoliavitidque

Db C

in odium violentiz,

]

TIT. X15

|

De Dolo & contumacia.

uid efl Contumacd,

e

ino

bedientis,

Rgaüjudicem,fcu[upcr»iorcm

i tribus ediiris

iT

Contumax hic cenfetur, qu

evditt

fimplicibus,

veluno peremptorio vocatus,nom

&or mitteturin pof-

funf, L

comparet, contra quem a

( ii

fcilionem reifervanda gratia.

p velalte

TIT X

: 2

inimpt

Dc eo, quimiteiturin poifcüï.onem

rei fervandae cauía,

vÁn misfto bac loctiya non b

abeat in bcneficiahbw.

(f

utevitetur vitio

fusingreffus ad

Equaquagm

mcipalitcl

beneficia,quz

fine inü'itutionc'c-anom;g

w M

giqitä (');b;tmeri non pofi'gn't.

TÉ

d.

L

l

$

—

|

A I T.

AV ].

U: lite pe

ndente nihil innovetur.

u pendente lite nibil posfit inno vari.

|

E.

nime, Ne quidem Principi, vel fummo

wnudis]

ï& Al

Pontificifupplicare licet ; lmó impetrata

[hp(enm,(

xef- ripta,nullam litis mentionem facienti tatie

N g&tm

itia dettruuntur. ca. d. f h.r

v(q uaimn fuþ:cgt

T. 1T. X

[]

Wuen

ii

De Seqüe(tratione, &c.

* Quidic tur Seguefler.

l]

À

Pquu

em plures eandem reip,de qua con.

uove.fiaeft, depofüerunt : diétus ab eo "

ia

quod occu renii,aut quali feguenis eos

ieadunt, committitur /, io, ff de v,

e

,qui con»

1.1rt.

X V11l,

li

De Confeffis,

vn pofh confesfionem ferenda fst fententia,

Jl

l

Áin

l

dine judiciario procedatur definitiva ne-

s

f'aria eft3 càm ordo przcipuus judicii ,

"m

przceipaumque momentum in fententia veríe-

tari finautem de plano cognofcat judex,íen-

tentia, poit confeffionem opus non eít,

Quotuplex «fi qufäfïb.

i

AUa jedici

al5 &uncupatur,

alia extrajudicialis,

l^

effcétus autcmjudi(:/a[ä eít

, uüt confeflus pro

judicató habeatur itaut nec

t

ievocari poffit,ni.

fà minoreimpetrata

in inte

T

T

X I

gttïm reftitutione,

s

De Probationibus,

wd eff Probatio,

f

t judicirei dübiz ,

J

Iul

-

apud eum contioverfe

Y

ll

j

Qs facta oftenfio.

per lægitimiesz,l mod

d

l

Quonme-

j

.'(DECRIQE—TALIUM.

4f

IOT

Quomedo dividitur.

-

llectus veluti raN.x

1n artificialess quaarte inte

LTA

tiecinationibus & fyllogifmis & inarr.ficialem ,

W fitm

inftrumentis conficitur

quz nudis TeRibus &

moimpcum

in plenam, qux pl

.

enam

fidem judicifacit & fe-

UFT N

mi plenam. lteu

) jn fadicialem, qua in judició

r'll ".h.k

poitlitem conteftatam , & in extrajudicialem ,

T

quz fit extra,

TiT. XX.

]

Menuen,

Dc Teftibus & atteftationibus,

MA

Qui dictintur Tefles.

Ui ad alicujus rei fide

"O

-m faciendam affu«

"m

, TUBtur.

L

'irurvztur.

Quot Tefles requ

Duo ut rninimum?li

cetiav;en quzdam cau.

m duos defidecent ; unins tamen

i,

fx plures quà

IT

teftimonio res

decidi nequit. Unde dictum u-

UIIiDSa

bt

niu;, di&um n

xxl

li verfo

TTX

pdex.fcu-

— De Teftibus co'gcndis.

)

An Tefles eogi po[fa

nt ad ttjïimanium'.

e

dit veritatem revelari,

l

T3,quia publiceé exp

It

Excipiuntur tamen , liberi, contra pa;cm;s,

:

tlelnm

patroros, & alii.

i pf

;ibcxtü, contra

T"xl-,TO XXIIO

:lïi:uu'on:.ï

De fide Inftrumentorum,

ft Infirmmentum.

Quid c

St fcriptura, qu

.

x

fidem rei, quam continet ,

E

u

dicifacit: divi

ditur in publicum, quod per

ov

fe&tum eft , de cujus fi-

tabellionem rit& con

o

a

de dubitarcï non lice

t,«& givarum , qu

-

46

.DEFINITIONES

ao hemine privato , nuli

à audtoritate publicá

| eonfcriptum,

Wocatur,

quod chim graphum quandoque ij

E

CpOpean

X XIII

fitut

De Prafumptionibus.

Quid eff Pra; umptie,

5t conjedt

ura probabil

(

E

i5,ex certo figno pro-

veniens ad adftinend

am fidem, Alia bemi-

84, quzabhomine, Ali

ESta&ï

3juri , quzà jurefor.

/WI j

matar, Hominis, alia /evz,

alia probabilu ; Turis

/

al

alia jurá, Qv a'ejurc.

Id eft qux àjure vertiturin

UI

veritatem, nu]

lam adm?t;gns in contrarium

aï*r'nfm'a.qn

P;abatipne-m :

Myn

æ&'ndanam 4lle

Q.

gari potefl hac prefumptio,

in U

:9vis tempore alle

gari poffe, verius eft fi.

PT

v€ in oblatione libelli,

fa,

&;, hve poft conclufio«

flcm m cau

TIT,XxXIY,

De jure jurando,

ht

. tz-idt]llurainäutiuþan

|

5t invocatio divini Nu

ii

E

mihnis in teftimoni.

jouw

um, ad fidem faciendam

1

73

vel promiffionem

firmandam,

m

| Qäa Te2Uu runtzur qu?

fitit

ftt licitum , d» qu&tuplex.-

T:es comites, Ver

ita5, Judicium, & ]hüiüa;

aliud eftafettorium

Xe;;

minato:ium,

promifforium , & com,

(io:

u

.

anda lumm:nmm canfivinat cantr&äum.

Ddl

Actus jurenatu

*

immediate &

rz pnullus, vel irritabilis,item

Principaliter prohibitus ob favo-

rem publicu

m

:bonum communitatisnon con.

firmatur jura

fi prin»

N

mento: fctcus dicendum

;

li

h

cipili,

?

j

Tlate n

l

DECARETALIUM.

47

1 Qd

1

tipaïitc'r, & immediaté ob privatam utilitatem

fit nullus, cüm cuique permiffum fit favori

fuo renuntiare,

i

T I T.

XXv,

De Exceptionibus.

Onidefl Exceptio, (* quotupleg, -

l, Al h

E

St actionis vel intentionis exclufio, Alia eft

U:f

fatti , quz nullo jure agentis intentionem

16462'!5: ]Ufis

excludit? alia j&r&, quà reus excludit actoris:

REUQTÍR

jusipfojurecompeten:, Juris exceptionesaliz

QUP

dilatoria.qu« principalewn caufam & actionem

non perimunt;fed taniüm ad tempus differunt:

d

alix peremptorie, quz actionem perimunt &

ts d

elidunt, ut exceptio doli mali,

DAUf

TIT XIvVEL

De Præfcr-ïptidnibus.

wd efl Prafcriptio,

Rout confunditut cum ufucapione, Eft adje-

p

(limotts

&io dominii per continuationem poffef-

fionistemporis lege definiti, Aliaseftexcep-

itowy

tio,quá jus alterias lapfa temporisàlege de

&

fi.

niti extinctum effe oftenditur.

V

An mala fides aucloris noceat [ncceffe

ofí, |

ul

Re[p. Nocere univeifíali,ut haredi, & imme-

; 0

diato : particulari,ut dgnatn:io; legatario, aut

mediato minime,

"w

T i.

Jl

D

QUfito-

De fententia & rc judicata.

Qwuid efl Sententia,

0 C

| fï pm»

$t proriqntiauo feu definitio judicis.*kes

L

m?lïh

1

3

?

dicata eft, ipfa caufa con"t'æïe'xfa, q

AE

n

-

49

DEFINITIONES

nem judicis pronunciatione accepit;abfolutio.

Qi

ne vel condemnatione.

Ountl

Definitiva eft, quz caufam principalem defi-

yelun

hit ac terminat abfolvendo vel condemnando.,

mtïïü

Interlocutoria , quz inter principium & finem

o

caufz füper aliquoincidenti profertur.

s

Qnis eft cffecius definitiva fententia,

Eftlitem , & judicis potcftatem finire inter

J

partes,jus facere.pratextuinflrumentorum re-

pertorum non refcindi.

u

T IT

XXVIII,

De Appellationibus.

Quid eff Appellatio,

i

E

St ab inferiore judice ad füperiorem

f

T

provocatio ratióne gravaminis illati, vel in-

|

ferendi : alia judicialis, ut à fententia,alia ex-

trajudicialis, veluti ab clectione,

[]

* Mj

|

Cu* non dic& gradatim,

an li

cet de jurecivilinon poffit , omiffo

judice inferiore immediate appellari 2d füpre-

]

mum Principem, poterit tamen dejure Cano.

nico ab infimo immcediaté ad Pontificem ap-

SW

pellari, quia hic cum omniinferiore, ille non

item quoad juriídictionem concurrit.

NU

hir

Quinaze appellare potefl , 4v à quorum fententiis,

al

uilibet gravatus ab omnibus judicibus re-

Vr

cognoícentibus fuperiorem, à quacumque fen-

f Áji

tentia , & cafibusnon prohibitis à jure five ci-

L

vilibus, (ive criminalibus e, s. b, £.

Ana de!egato ad delegantem.

[

Omninó , non tamen à Vicario Epifcopi ad

Epifcopum,

tiontm,

quia babet candem eum eo jurifdi-

Q::

i

49

A

DECRETALIUM.

"l

Qui dícantur. Apoffoli &v quotuplicts,

s

$unt litterz dimifforie quas judexà quoap-

BLTT

pellatume

ft,tranfmitrit ad jadicem , ad quem

ONtntgde

appellatum eft , in teftimonium & fi

dem appel-

I m

lationis interpofitz, Alii dimifforii, Reveren-

m

*

tiales, R efutatorii,

Mi

)uid eff Rel

ati;,

Dj

Eft judicis inferioris de Jure dubitantis ad fu-

o

periorem tranímiffa confqltatio,utxfciat; qui

in iudicanxdo fequendum fit,

]

TIT. X55

De Pcregrinantibu&

Lt f

Qui bic Peregrinan: dicitur,

Il vl

Ui ad fedem Apoftolicam , autad limina

1 t

Apoftolorom , five ex caufa peregr na-

tionis,five ex alia Pxoficifcitur.

ï'; tmiff i

TIT, XXX.

L üpye

u Cng,

De confirmationc utili vcl inutili.

f j

l Pontifex ex certa fcientia fententiam , pri-

J

vilegium, aut quid

aliud confirmet, ratum

ti

manet; fecusfi perob, ve

lfubreptionem coa-

€,4

d nofiram b, t, unde

[

ceíla fuerit confirmatio,

hzc claufula fubir tel-

ditiptt

& in refcriptisCanonicis

ligitur? ff preces veritate nitantur,

Inincivilibus

inoirle

tl

autem neceffario cft exprimenda,

NDI.

hod

. FINIS ;15&1 $SECU

ojuiti

LIBER

L

]

D ÓÓÁ

-

fo

DE FI.NITIVONE'S :

äwn:

* -)(-* -)l-* 8-*-14-

**

* x*

X*cwe

u

Á & oX X w

*ok * x o

*'æ***æ

3**

*****

hr

|

LIBER TER TIUS.

B

ii

1

|

u

Dd

TITULUS PRIMUS.

!

C

. De vita& honeftate C-lcrigofum.

1

Via Clerici font populusele&us Dei , om.

*

Jr i

Q

a1um oculisad imitationeme

xpofitus,ne-

If

cefie ett,ot cautiüs fefe gerant,

C

j

At

quodlicet,honeftum eit.

qu?a non o-mnc

du

M s

ss [unt regula Clericorum ?

BM

Hz feil.

ne artes ignominiofas, vel oficium

maceli

T

aniorum,aut ta-bcrnauo»xum exerceant;

Q

