
|

Ti

le Clerici vel voventes, &

At

vAn votwum falemne,vel fimplex caffitatuimp

NF

CT

dwimat matrimonium ?

ediatir.

Implex votum impedit tantàm matrimoni-

-MW [/

$

um contrahi;votum folemne dirimir, fi. quit

Nlb

igitur poft votum fimplex contrahar , matii-

monium ctit ratum,ne

: Vi

| C Prog:c: v.o;gm diä'o'äs

]

tfa;

Vvertutr, |

10 enin

TTIT. VIL

ï

Rittug

De eögj.kqui duxit in matrimonium, quam

]

polluit per adulterium.,

:

Ói quis vivenre uxore,cum aliaa

didterium cbmmifc-;

]

rit, an cum

jBla pos[it centrahere, legitima

J

"

7:

1

11

AH | Aful;l

uxore defuntia?

1

TT

]

5Dotett, fa*flit tamen duobus cafibus. 1. $1 in-

| "len

4 íuper adulteiz &dem dederit dc contialien-

e

AU

?f

LfDay ij

4

&o cum illa contra-

tl

do matr;i;nbnio , veldef

hat,vivente adhuc uxore,

2;Si mortem uxoris

'Mþlxbmpfm

hinatus, fi

VUf

prioris, adultera,aut adulter fit mnac

machinatio fiat animo contrahendi , & infuper

Ti

TMb Md

habeat effe&tum occifione fequuta,

j

TIT

v1tk

lUL

ii

De Conjugio Leproforum.

nodönomcpt

2 AÀn Lepra refcind

at matrinomtm. dr fpenfalia?

Wl pf

« Superveniens,

-poftfponfália de futuro ante

MUU

Ícindit illa, Lepra veroó

Vi cnt

nuptias contradas re

fuperveniens non dirim:t matiimonium ante

ul

ycimiien d

-CQï?tfagumc

Tücpo d.

il dicam,fmf

ml

De Conjugio Servorum.

Au Servus posfrt contrabere matrimontum ?

Ta etiam deminocontradicente, quanquaam

;tts, &?,

propter tale matrimonium dominus non pri-

?üatiump:diar

vetur debitis fervitiis,.

fs

"

Ayn wa!e-;at,m;itrm

onium , fi liber bo

mo ;um anc-il(æ

;

m matioq

- contrabat ?

d

VEI liber hom

o fcivitillam effe ancillam , &

a, D

valet matrimonium , vel putávit illam effe li-

rv

beram ; hoc cafa nullum eftmatrimonium.Er-

ror enim hujufmodi conditionis eft impedi-

iensum dirimens manimqnium;

r]ouium,qu

CTOITS'X:

]f

hum

De natis ex libero ventre.

Àn ng:;q ex patre liberomatre ancilla fit liber ?

"u, /tgltiïöl

St fervus,quia partus ventrem fequitur quo»«

L

fs M

2

ad libertatem, Patrem quead dignitatem.

l

2

e

h eon:d'f-

DEPINITIONES

?$

T 1T. XL

|

Be Cognatmne f pmtuah.

li

j

(ui

"T

Quotuplex eff €ognatio,

!N

j

R iplex, fpiritualis,iegalis, & f'angmms feu

y

T

naturalis.

Á

f ht

Bd

Vnde oritur fpiritualuu Cognatio

Qd

Ex Baptifmo, & Confirmatione,

wl

Quotuplex eff (ognatio þmmalu.

Duplex ; paternitas , compaternitas; poft

Wtj

|d

Concilium Tridentinum paternitas contrahi-

lj

tur inrer baptizantem & baptizatum, inter fuf-

|di

]

n

n

cipientem feu pattinum & fufceptum, Cempa-

rernitas oritur interíufcipientem ex bapti!mo,

Qp

E ]

& parentem baptizati.Qvod dixide cognatio-

ne ex baprifmo, idem dicde cegmtmne MT

üvcm i

ex confirmatione.

auscüpm:

n inter patrinum ( patrmam com*mbztur

|

campatermtæi.

Mgit

memc.

j

l

|

- Quis eff effeius cognationss [þrrfualts.

uod dirimat comm&um, verum nora ho-

die ex Concil, Trid. compaternitatem, quz o-

W

DT

riebatür inter uxorem patrini & parentesbar- —

tizati, & etiam f:atcrmtatcm effe fublatam, 24

Emmem

Ifim Ml

deoque bapnzatus cum filia patrinirecte con-

trahit mattimoniunm., Geff. 24. de refor, matrimee

915 c. 2.

D:&mg

TIT.

X II,

pr I! tün

1 4Ife f

Dc Cegnatwnc Icgali

Quid (joguatio legaitt,

Wfütod

muumbnm

ES

t prOpanmtas quaper adopnenem

vel

DLT

arrogarionem eensrahirur,

htlg f

v

RA C

W

D!CRETALIUM.

77

äïcatup/m eji Cognatio leg:zlu »

m

'ruplex Prima eff afcendentitvs , aut Jafrm.

l

dentism,adoptantis fcilicet & adoptati,quz nec

Atrüifn

adop:ionis diffolutione , nec- emancipatione

sollitus. Secunda eft quafi tranfverfalu, fcilicet

f

inter adoptatura & filios natürales adoptantis,

nt,

uz adoptionis diffolutione & emancipatione

177

wlhtur. Tertia eft illa , quz centrahitur inter

uxorem adoptati & sdoptantem;intet adopta-

t hi

1£um

1l oj

adoptantis uxorem, qua perpetuo du-

it,inerjl

icut prima

U Cmp:.

uH efl effeiius cognationü Icgalu ?

muïm i,

Q/Od quazlibet 1mpedtat , & dirimat matri-

d t

tnonium , proveniens, fcilicet exarrogatione

TU

fivc ex :dopuone perfecta,quia de altera id mi.

us eft probabi!e,

(inftftf

TI1IT.

XIILI.

Dc eo,qui cognovxt confangumcam uxó-

hl

ris fua vel fponfæ

i o o

uid eff. affinitas?

R opinquitas perfonarum proveniensex car-

w t

gt

nhali copula

Porró hoc titulo agitur de af-

» fibhmy

finitate contra&ta per illicitam ; titulo feq. de

rintefétt

affinirat: contta&ta per copulam licitam,

Quis efl effeum bujus affinitatu?

if t

Difingue,an fupervenit fponfalibus,vel nu-

ptiis contra&is$ an vero affiaitasfuerit contra-

,

|

J

éta ante matrimonium : priori cafu fponfalia

,

de futuro dirimuntur , non tamen dirimitur

matrimoniüm contra&um : pofteriori cafu di-

WE

rimitut matrimonium & impeditur. contra-

hendum ufque ad 4. gradum jure canonico?

nam Po&cä Cencilium Tridentinum limitavie

j

impe-

]

2$

ng'y r'i-i 1' TI 6 st "

- Melitt

»impedimcmum affinitatis ex il!icita copula ,

ufque ad primum dumtaxat & f«cundum gra-

. qiuy

. eut

dumonon ulterius.Undein tertio,velinquarte

affinitatis non dirimitur matrimonium contra-

, f

é&tum,(ed nequidem impediturcontrahendum;,

1 qqndtt

fex motu proprio decla-

Jj

ut pofteà Pius V. Ponti

zavit, ut refert Navat. in Manual,confzf.c.2.2.2 &-.

ET

n

$n fin, Dixi moedo ajïnitatem]kperwnientem non di«

rimere matrirsonim contratium,v.g, $i quis uXO«

dteit

ris (ux confanguineam cegnof«at.

"

gl

AÀnnon ergä ille pu nietür ?

*

m

l

gndt

&fic

Omninoó ; namab uxore propria non pot

v

d

f

l

debitum petere , licec uxori petenti non poffit

denegare, neinnocens priveturjure fuo, Dein-

äom&e l

de uxoze fua defüncta , non permiutetur aliatm

(rindt

;

uxorem duceie , quamvis fi duxerit, fit vali-

; fiunp

dum matrimonium , itatamen, utnon poffit

: rl

debitum exigeie, $

TT

f,g: 24. de Rf.]cbrmfztigne mgtri.-.,

950uif,

tl

Suid eft publica bonefias ?

1

N

! Qdb

Eftimpedimentum hodié

oriens ex

fponfa-

L

libus validis de faturo , vel de prxíenti non-

B

dum confummatis. Diciturboncf.as, quia mini*

commmrg

mé honeitum eft perfonas , inter quas hoc im«

f

pedimentuin intervenit nuptias inire,.-

Quodute

Quouique diimt matrimoniura, duss oriut ex

padt di

foonfalibus de faturo?

fitredhy

L

!Refp. No

n ultra primum grad

liitdty

Trid. Geff 24 0. 3. de reform.

——

uxta C'an,

V dmtgy

I T.

Xiv.

LP

De Confanguinitate & Affinitate.

3

]

]

L

07 Suetuplex e/i'(anflzhguïnit:u?

ET.

Triplex ; juxtalinearum ordinem

& diverfïï.

i Ia.

dentium

xatcxþ, afcendcntium fcilicec, defcen

ii li

& colia-

)!

D!VCB.-ET'ALI-dM.

79

li

& collateralium. Afcendentes funt parentes,&

fccundumgu

qui nosgennerunt,ut pater,avus,proavus :def-

VH

VOTA

cendentes fuünt liberi, & qui ex lis geniti , ut

filius, nepos, pronepos ; collaterales funt, qui.

Utehum,

communem nobifcum propinquum parentemi

pb t

habent, ut frater, patruus , patruelis.

af

AÀn inter con[angeineos

]ïnt Armpti.c probibim ?

Mi d

jn linea recta , hoc eftinter afcendentes &

.Siquisnxo.

de(cendentes ; prohibitz funtin infinitum, u-

7

troq; jure,Inlinea collaterali Jure civili ufq;ad

uartum gradum exclufivé? at jure canonico

" potei

prohibitz funt ufque ad quarturh gradum in»

jmoufít

clufive.

u foo w

Suomodo computantur gradw utroque jutt.

Vueturdi

In linea re£ta finguleperfonz fingulos coft-

etit t

ftituunt gradus, una perfona dempta ; in hac

jtmonpol

nume'atione cónyeniunt juscanonicum & ci-

du Pl

vile? at in collaterali linea difcrepant: nam ju-

e civili fingulz perfonz dempto ftipite, fingu-

»

ero canonico dus€

los gradus conftituunt,jure v

cx(pohf:-

shumerantur , &

femper perfonz linexz zquali

( Yl

illo jure tantum fpectatur ,

quantum quis à

m

communi parente di(tet 5 unde juze canonico

us hocit

frater à fratre tantüm diftat un

o gradu , €o

Ilf

€à communiparente unotantüm

quod uterqu

n n

gradu diftet.

Undetresregulz ; "Drima eff, In

Jinearecta tot funtgrádus ,

quotfuntperfons

2, t

ftipite dempto, v.gr.ame ad abavum quin-

que

numerantur perfonz , ego , páter, a-

vus, proavus, abavus ; hinc igitur inter mé

Ya

& abavum quatuor gradus recenfebuntür ,

Secundn regue

quia uma períona demitut,

*

us. col-

n? TU

la

$

In linea collaterali tot — gradib

radibus

endentt

latezales ditanr inter. fe , 4quet £

à ftipi-

—

?collz* |

DEFINITIONEÓ.

b

5

à ftipiteis diftat, qui ex iis remotioreft,v.g. -

il at

lius confob:in: tertio gradu diftatà communi

pf

ftipite. qiiia quatuor períonz numerantur , pa-

ah

- | d a

ruelis lecundo gradu;ergo confobrini filius &

parruelis tertio gradu à fediftant. Tertía regula

at

in linea collaterali, fi neuter longiüs à ftipite

ij t

diftet, torgradusintereos cognationis recen.

fentur, quot uterviscorum ab eodem commu.

t

ni flipite remotus eft,vy, g. confobrinusà com-

(

muniftipite ditat duobus tantüm gradibus,&

wdcp

patruelis pariter tantüm di(tac duobus gradi-

It

'

bü$9'i

giur à fc invicem eodem (cu feeundo

]

ä

u

uY

gradu.

R

"v* T.

X v.

i

V

De Frig*idis & Maleficiatis.

OTRVT

Q impotentia dirirnit matrimonium ?

Mpotentia perpetuanaturalis,

l

vifliupskili

l

)vcl adcid.e*aeaq

lis ad copulam.

l

[4714

dicu parpämlæy-?

il

Quia temporalis non diriimit: ef auteni per-

1

tht

petua,quz fine miraculo,vel fine probabili cor-

M 131

poris,aut animz pcriculo tolli non poteft.

j

j

Yi

. Naturalis dicitur, quz ex caufa naturali een-

| Vil

tingir,qualiseft frigiditas , ad quam reducitur

emnis naturz defectus vel exceffus , & arctia

Mi

! Battio)

yembri, quz copulam impedit? adventitia di-

citur, quz ex maleficio aut fafcinatione, aut a-

: htj

;

; Monjij

liter contingit.

h]

m cmjugt qgärenn

fe, ast eongtugens ämpat*wæm

Q t jf

flatim credenduss ?

Minim? ; fed demàm przmitfis folemnitati«

-

| Quj

busé jute hac in re requifitis.& cognità causá

(

àdn judicto, fepatatio decerni debet.

f me

Quid

H

DECRETALIUM.

$r

aotwre& !

Qy:d f pof fäntcnzzamdeprehenda:ur ra'vera potens,

qui judichin fententiá fuit i impoten: declaratws ,

an flabitur reijudicata ?

ii itj

Minimé : nam fententia de matrimonio la-

1 Tnin il

ta,nunquam tzanfitin rem judicatam, ideoque

LUIT E

D

eogitv z ad priorem conjugem redire,

TIT. XVI.

t tony

De Mammomo contracto eontra mtcrdx-

TIhU$ 1 (

&um E«clefiz.

pulibug]

bi gl

Quid eff interdilum Ecclefra?

Á ftundt

$t prohibitio matrimonialis; Écclefia marm-

E

que certis temporibus nuptias pxohnbet.

Quis effellus interdidts?

Matrimonium impedire contrahendum, fed

h,

non dirimere contractum, juxta illud *

v

.Mulm prab:benmr. que tamen AQa un!uf.

tidtnl

T IT. XTIL

Qui filii fint legitimi.

Ui

i ex jutto mammonw nati; ex illicito

lt t

Q

bubili eer

coitu illegitimi funt.

Qtel

An, :äcgm:m leg:mmcn ,a:jïnt ?

Poffunt , vel per (ubfequens matrimonium,

a t

amttdutj

vel per refcriptum principis , vel peroblatio-

neim euriz. Nora, legmmatos per fubíequens

it, Md

ä

Qutnl

matrimonium omnino legitimos«en feri,adeó

ut hujufmodi legitimati fieri poffint Epifcopi,

i t

& omnia juta confeqvi, quz comequuntuxu ,

qux ex jufto maitimonio nati furt.

MUA

TIT. XVYIII

lettat

Qui matrimonium accufare poffnnt , vel

m d

contra illud teftari,

!

edn emnes accufaré poifint matrimenisim? -

E«

Mini-

Fgu(

--

$t

DEPINITIONES

um

Ml

nimà:neque enim adiittunturilli, qui.

tempore factarum d:nuntiationum non

u

allegarunt impedimenta mauimonii,

An domeftici posfint effetefles in caufa Matrimonii?

" Pofiunt, maxime quando agitur de confan.

Mf

guinitate? idqueinfavorem matrimonii;alias

0

domefticum teftimonium rcprobatu

T-Reps

Xl XQ*J

-

Q

De Divortiis. .

lt

[

ud efl 'Divoitium , (v quotnplex?

!

i

ES

t legitima mariti & uxorts apud compe-

tentem judicem facta feparatio, vel quoad

ii

W

Y

u

vinculam, vel quoad thirum,

lt

An matrimon um diffolvi posfit quoad vinculum?

w

T

Fidelium confummatum non poteft,nequi-

E

dem propter hzrefim,autadulterium ; dixi fi-

ï u

deslium , quia tnatrimonium infidelium con.

j

fummatum diffolvi poteft quoad vinculum,

quia non fuitSacramentum;fíi unus conjugum

3d fidem converfus, cum altero infideli mance.

hm

re non poffit fine evidenti periculo peccati,

:

Cur dità (* confummatum ?

Quiafideliumratumtantüm , perhoc enim

i

l

conjuges non fiuntunacaro, adeoque non te-

fl

prafentat individuam unionem Chrifti cum

Ecclefia, pote£ peringreffum :

Vi.

:

eli ;gi?»nþis diffol.

Mini

Guandonan poff matrimonium ratum (r cenfumma-

j um

tura fier: potefl dioortium quoad thorám,

7)

Si juftafub(t caufa.ut eít, r. Adulterium ab

altero commiffum, 2, Hzrefis , in quam altet

j

conjugum lapfüs e(t, 3. Sevitia conjugis, &c.

dulte-

Hoc noia , fi gluis' petat divortium oba

N

gium,

m g

L

DECRETALIUM.

$3

Tuttr]t

tium,non debe;e ipfum commififfe ,qnia paria

VOT

dclicta mutuaxcompenfauone tolluntur,

Mp

'Ww»m

TIT WCX

tlf

De Donatxonc inter virum & uxorcm, &

)WWWm"

dote po& divertium reftituenda,

lii

Divortio fatto, aptd quem dos,Cr donatio proptir

ttuptias debet remanere,

Ml?

El fa&um eít quoad vinculum , vel quoad

V

Qu comyt

thorum: priori dotem fuam uxor recipit ,

Mqua]

& infuper mediam conqueftuum partem ? po-

fteriori cafu, ille qui peccavit, punitur amiffio-

md vttuliy!

neíuz dotis, veldonationis,

Unde fi uxor

d

peccavit, amittet dotem;fi matitus , uxorlu-.

lum ; dinl

crabicur donationem propter nugnas,

(elitm t

NI XXL

"Mocullin

jugus

Dc fccundis nuptiis.

( mafit

,

Àn ]?umda feu iterate, nuptia [mt permiffe, m —

l

extra pones civiles,

tht erir

Mnino , darnnato jam pridem e:rore oti-

Ó

ginis fecundas nuptías prohibitas aiferen-

TT

ElSc

Chrli u

ï

AÀn frnt benedicenda,

gwmsdlffol

Minimé , me propter frequentiam benedi.

&ionum in cadcm gerfona res in vxlxpendzum

bwm

abeat,

durin,

itigm h

FINI$ Lm?u ggaægu

quam d

ts

j btl

E

LIBER

u

p

x

DEFINITIONES

l!

$4

LIBER QUINTUS.

TITULUS PRIMUS.

T

De accufationibus, inquifitionibus,

|

i

& denuntiationibus.

p

ngmcda psblica judicia inffituuntur ?

—

El per accufarionem, vel perdenuntiatio-

firu

V

nem, vel pcrmquxfmonem.

ä

;zw!mm

duidef) -Accufatio ?

IT

If criminis apud jadicem przcedente ín-

i

N

fcnpncnc per accufatorem facta delatio.

uid efl Infcrptio ?

YT

Eft obligatio in fcriptis fa&& ; qu&accufator |

feobligar ad Talionem,five candem parnam,

Tf

fi non probaverit, quam rcus debuiflet patx, f

hii

probaflet,

FOLT

Quid efl Den&ntiatio ?

ha

Cüm nulla przcedente infcriprione,fed ran-

hn

tüm charitativa monitione ad judicis notitiam

ETU

€rimen deducitur.Unde denuntiator differt ab

Ut

accufatore, quod hic debeat fe inferibeze, non

IU

item ille,

quiy

uid efl Inquifitio ?

t

Cum precedentidiffamatione, ac quafi de.

buntiante fama de crimine judex inquirit,

Quo

4n Latei pesíint accu[are Clericos?

ylt

Non,quxa illis eppido infeti funt. nifi fuam,

Qu

uorumque injuriam prof- quantux,qmbufdam

fj

etiam articulis, & criminibus cxcepm.

Ial

T LO Te

I

NU

, De Calumniatoribus,

Wt

.Q.u dicitur Calsinniater /au?

]

Q.: falso mmma intendit, .

T1T,

H

D 2'—'c ngzi T A m UM.

8

NTU

TÍT.

IlI

De Simonia,

JM]g

uid eff $/monia?

St ftudiefa v

oluntas emendi ve! vende

vndi

lnl

rem fpirirualem , vel fpiritvali annexam

,

thuny

pretio temporali, velutifi quis detpecunias,

aut ferviat Epiícopo , utobliget eu

*tdthtl

ficium conferendum,

m ad bcne-

l

Swot modis quid annetletur rei (9irituali ?

Tribusfc.per modum antecedentis , conco.

Ltdnt j

mitantis, & confequentis. 1, modo patronatus.

ldclgtio.

2.laborSacramentorum, j beneficium rei fpi-

xum cít,

hd

xixgaii arne

S)uetmplex efl Symonia ?

dttpqts

ealis , mentalis , conventionalis,

»T;r-ipl'ex, r

Mil

Realn eft, quando rei traditio przcedente con-

ventione ütrimq; intervenit,veluti fi tibidedi

pecunias, & mihi viciffim dedi(ti prebendam,

d t

Mentalis eft , quando vitium fimoniz in inente

d OLT

zemanfit, & nulla praceffit conventio, ut fi ve-

xüfett d

lim fervire Epifcopo, ut ebligem illum ad con-

;m,mnæ

ferendum mihi beneficium. (oesventionali cft,

quando nihil datum e&, fed rantüm facta con-

ventio de dando.-

A quia

Qsomodo S'oneniacs puniwntw ?

n

Z

Quod fist infames, &altpris minifterio ex-

pellendi;à füorum ordinum executione fufpen-

ntuji lt

fi, quod per electiones, confirmationes.provi-

rila.

1

fiones,feu quasvis alias difpofitiones. quas fi-

fffllo

mjoniaci labe fieri contigerit, nullum emninà

jus cuiquam acquiratur,fed omnium, quz pere

^

ceperit, reftitutionifub animz periculo fitad-

comes

j

fridtus.Item qued emnces, /quifimoniam

miíe»

(

T

86

DEFINITIONES

miferint, excommunicatioai obnoxii fint, nec

h

&t

abíolvi.ab alio queant, quàm à Pontifice, quod

$u

etiam poft criminis fui abíolutionem ad idem

t

,

beneficium,ci:ca quod fimonia commiffa fuit,

fint incapaces, licet aliud poffint acceptare.

edn quilübet et;am Lrtmmofan'mzttanmr , ad

accufattonem bujus crimini,

Omnino ; & ctiam,meretrix & fervus contra

Yh

hii

dcmxnum.

T I T«

IV&

fn)

iM N

Ne Przlati vices fuas,vel E cclefias fub an-

nuo cenfu concedant,

Hm de,ï'

BEU

n Prælat']mzfdtätanemfuam vel Ecclefíam fub

hii

anntéa penf ;one cedere posfmt

du

ui pecuniam dederit,u: fpiritualem jurif.

Q

dictionem exerceat. officio privandus eft,

bl

j

fimoniacus efficitur.c,5.5.t, Aliter tamen ;udx-

candum de fructibus Ecclefiarum feu benefi-

n

ciorum,qui nullam rei fpiritualis rationem ha-

[

bent. c. sit, b.t,

fhdti

TT T "v.

us

Be Maoxüns , &nealiquid exxgatur pro

AT

t

licentia docendi.

I licitura pecunmm accipere pro labore docendi,

Ffirmo,cüm hic nullus actus fpirizualis fit,

l

A

H

|

fed politicus.

|

T.

VO d.

|

De ludais & Saracenis,

lr

Qui Iudai é» Saracent,

|

uf

Uiteftamentum vetus recipiunt, &adlxta

t

Q

teram obfervant, Illis pueros circumcie

M

dere, ritus exercere permittitur,oneribus pub-

lil

|

licis

]

DN

87

DECRETALIUM, -

inoifp

Hf

Quteqi

lieis gravant ur,ad nulloshonores evehuntur,

Saraceninec vetus , nec nOvum*ïme*??**""ï'

Untedi

zx

recipiunt, Perez /ib, 1. (ed.tit, p,

Mrifofrj

TOPORS V IBE

r

Maiy,

De Hzreticis.

lii

Qu d Harefis,ejuque poena,

Vr

St etror conta fidem eius qui eam profef-

fus eft in b:ptifmo, cum pertinacis.

E(tque poena àjure ftatuta excommunicatio,

infamia , bensficiorum incapacitas, bonorum

Iffmfuban.

"

confifcatio,itatamen ut confifcariosis execu-

e

7

WNI .

tio nonante fiat, quàm perfententiam

j*

icis.

| d

Ecclefiafticidehaieficondemn

n

a)t-i'fint.c.[nu'nf(,

ET de He ret,

tidemi]

TIT VIIL

intndoy d

D

De fchifmaticis , & ordinatís ab eis,

AT J

[e Bengf.

Gchífzeatici unde ditii,

od ab unitate

dontm h.

A

Schifmate, id eft fciffura, qu

Ecclefiz Catholice , quz eft in Romano

Pontifice,tanquam incapite.fe przfcindunt,fi-

gt

veà membris non exprefseàcapite, five ?b u-

txoque,

TIT. IX

ihrt dul

lr j

De Apoftatis & reiterantibus.

Baptifrinum.

]

"Quunam dicitur Apoffata.

l

; u: rec

edit ab eo,quod jure,ratione officii,

aut ftatustenetur, Eftque triplex,àfide,

obedientiá,(eu lege Dei, & religione,

Al

d

ue pane baptifmum reiterantium,

' Scienter & abíolute rebaptizati,eft irregulari-

tiusp

£a$

li

FE

Mil

PEFINITIONES

tas rebaptizantis fi factum fit publicum, impe.

dimentum ne afceodere poffit ad ordines al.

N

tiores c, Iitterar, deApoflat. paena civilis utriuf-

HIJ |

que mórs,J.2, C,ne fanium baptifina reiteretur,

t

quzd:u

TIT X

4

j

lts

De his, qui filios occiderunt, :

Qui funt. Parricide?

auxedi DN

j

Patfem, matrem, fratrem, ferotem , fi.

l

(LUi

fium, filiam, dolo malo occiderunt,

d

T.

X k

AU U E

t

De infantibus & languidis cxpgfitiä.

Vi

T

Atria pote'late indienus eff pater, qui filium

mïk,quodl

abíque neceffitate exponir,fi veró eo invito,

i,

vel ignorante ab extraneo expofitus fu

?

erit fi.

: at

lius, eum pater fibijure vindicabit,

IT

a hm w

M

'De homicidio voluntario vel cafuali,

df u

] Nl

Quid eff bomicidium , cx quetiplex,

- tll

thominis occifio ab homine. Aliud eff ve-

E:

TT

luntaritim,aliud cafuale, aliud neceffarium $

fnill x

Neceffariwm , quod fitad neceffariam fui defen.

| fteiyi

fionem, idque vel legis auctoritate, velfüpe.

] tupin

rioris jus gladii habentis,vel cum modqeramine

T uleniti

V,

inculpat& tutelz, ad injuriam & vim gecendam

quendo alia evadendi via non eft c, 1. /.r,

—Ad quid tenetur Fomtietda,

Pro vita przcisé, aut hominisliberi mem-

bro,2d nihil renetur,ita Moling tozs. 4 ifp. a.

1

Ti

nem.

Sed tantüm ad injuriz & damni teparatio-

Q

h

'

ET

'I:lT.

H

DECRETALIUM,

$5

P blltüm,,m i

TA T.

xX1.Lll

T ordneea,

De Torneamentis

Ià i cw)samu(

ff M

uid funt Torneamenta.,

Nducxæ

]

uædam vel nundinzacferia , in

quibus mxhtcs ex condicto convenientes ad

idtt

oftenfienem virium fuarum temere congredi &

)!

aggredi folent, Navar,in Manual, c, 15.n.1t,

vettofy J

A T.

X1v.

*adcwnr

De Clencls pugnantlbus in duella.

udzzam d'icituy duellusa.

AU

Uellum quafi duorum bellum,aliud felem-

D

It qmm lt

a« eft, quod fit haliità loci fecuritate.adhi-

o

bitis, ut vocant , patrinis & aliis provocatoriis

Rusfucmä

przmiffis folemnitatibus, Aliud prívatsm,quod

ll

abíque his fit , ex condicto tamen & ftatuto

rempore ac loca contento,ut à rixa differat.

- folia (lerica prebibeatur boe duellum.

Gl

Non,fed & laicis, ne propter propenfionem,

i

quz inhominibus eft, ad oftentandum robur, &

il u

famam acqmrcndam multiplicentur duella, &

um

fortiffimi, qui ad patziz necefficares effent re -

gt d

ferendi palfim occumberent, excommunican-

tt, nllpe

tur patrini, & pugnantes infamiam incurrunt,

|:

moitun

uthomicide puniuntur, Trident, Ge[f, 25, , 15.de

I od

veform.

TIT,

X V,

tll

l

[htt m

De Sagittamso

uit Sagmamu d:cmm,

Mhdþ 14l

Ui fagittas ex arcu non majori folüm , fed

itpit

& miuori cmitiit, cu;us ufas inbello fmre

IT,

Tf

4

90

i

DEFINITIONES

bj

TAT. X WL

wj

il medt

De Adulterio & üupro.

Qd adulterium , ér qui de eo accuflmpnfnt

wmmw

ii

Dulterium eft de jure Can.aslfeni thori vio-

A

latio, Accufari de eo poffunt omnes qua.

ii

cumque dignitate przditi./,35. 6, wlt, b.t.

jn, d t

N LUA

Qua pena Adulteri.

Jure divino Denteron. 22, erat lapidatio; Ci-

,i

h olmz&

vili, nulla olim fuit certa, poíteà rclegatlonc

puniebantur. juitm,tandcm paenam gladii it«

——

deimortoli

d

rogari conftituit, /. rranfig, C. detrana, Hodie

mutata eftin pecuniariam,fi abfuerit violentis.

VRR CO

( Q

.?Ztaamodo committitur ]luprum d e]m pænd'

Froprie committitur cüm quis virgini, vel

DO

viduz hcnefté viventi,vim intu[erit,Ejuspoena

g

jure Civili in Pcrfoms honeftis publicatio di-

DT

|

;hidie partisbonorum:in humilibus coercitio

Mlatay

Áuttamai

corporis cum 'clcgauoneö ifem lex Inl,de adult,

Ex

praícripta vero SS, CC. compellitur is, qui

1]

ünprum virgini "intulit eam dctate .€&in

uxorcm dücere,

(

£0720do mceyew committitur,

DN

Per concübinatum cum confanguinea , Vcl

L

ttltty

affine, cumqua intezdictz funt nuptiz, Posnà

V

eadem eft,qus adulterii.

Mn,mf!

-TIT.

xvIIL

p

De Raptonbus,lnccndiams & viola-

toribus Ecclefiarum.

Qusdraptus,ejusque perna ?

St pzellzfeu mulieris abdactio , vivel gravi

E

facta ex domlcnlxo mahum!ocum matri-

tht d

merol

menucaufa. Peena xaptorts & præbcmxum illi

cen-

Mdl

!

N

DECRETALIUM.

91

!

eonfilium,auxilium vel favorem,ftatuta eftà

m

Trid.excommunicatiolatz fenten:iz, infamia

4ccufm/u 7

perpetua,incapácitas digniratum, privatio gra-

Tetlorvio,

dus clericalis, obligatio dotandi raptam juxta

IQ

V

judicisarbitrium, five raptor eam ducat , five

IT

non, alix pænæ PIætCI ex:ommunicationem

non videntur incurriante judicis fentennam.

4pidatn, (

Quid eff 'Jszma.

iC (puton.

Eft violentia & manifeíta rei alienz mv:to

t gtj

domino contrectatio. Siraptormanife(tus fu-

Áif odj

erit vel Ecclefie violator,ipfo jurefübjacet ex-

NURU

communicationi, Ecelefiz vel rerum Ecclefia-

fticarum mccnd:aru ultra damni reftitutio-

rqmm*

g, v

nem excommunicati funt ipfo facto : fi rerum

hm

profanarum,cxcommumcandl , factaque de-

blicatiod

nuntiatione *b Ecclefia , non ab alioabfolvi

UF COGECIM)

poffunt,quàm 3 Summo Pont:ficc. e. Jy.mf de

Md il

fetitent, €XCcommmunitc,

ltris qu

u R I*

XVIII.

, &

De Furtis.

W

2uid efl Furtum,

St occulta contrectatio reialienz, domma

minei, W

7

rationabiliter invito.

pte, hn

veAn fur ad facros ordines posfrt pramawn.

. Non,nifi fitoccultus, & gænucnuam pctc-

gent.c alt. b, t,

&l

TIT.

XIX«

i

De Ufuris,

j

N

2uid efl Vfara.

r

Sura hie eft lncrum ultra fortem ratione

jf f

mütui proveniens ; prohibita cfc ;u:e dzvx-

pl

no, naturali & canomco.

-

ml

Dd

x

[2

DEFINITIONES

IK

«An ufura non fit permiff pro caprwu red:mmdu,

"T

vel eltem aj:ynu dandu,

yunt

Minimé, necenim funt fac:cnda mala ut e.

1

vcmant bona.

!

suemiodo dividitur,

- ]n mentalem, & conventionalem, in forma—

ii

|

lem & virtualem,

at

«eid Vfura mentalu,

LA

Ubi nulli pactione interveniente mutuator

[

ca m:cnuone dat mutuum,ut ex eolucrum res

D

cipiat : (»nventionalis eít, quanda expreff, vel

tacitalucii pactio interceffir, veluti (i mutuans

1

expreíse pacifcatur de ufuris fibi prxftandis ,

w

vel moneat mutuatarium fux. confuewdmxs.

d

]

l

U

|

t d

Quad eff. ufura formalu,quid palliatá,

LUH

Formalu eft, quz ex vexo , & fe*malimutue

recipitur : Virtualv, feu "Paämm eft,quz ex mu-

tUrs a

Vi

tuo virtualipercipiturj veluti fi propter dila-

tionem folutionis res cariüsvendatur.

|

(

Qua eff pana Vfuariorum,

I

Manifeftorum eft infamia , & exclufio 3

£ominunionealtaris , nec ad oblitione: offe-

Y

w

zendas, necad fepulturam Ecclefia(ticam ,

nec

l

ls

ad confeffionem peccatorum, nifi f'ansfccexmt

fiolen

1É ipsi, ve'idoneam &legitimam cautionem

URU l

dederint,admittuntur,deinde teftamentai iriita

funt , nifi vel fat:æfeccrmt » vcllegxtxmäcave-

rint.

E

Quanam e el dxf:rentm inter. Vfarariura mentalevs ,

(r Simoniacum »nentalem.

At

LT

, Quod ille teneatur ad reftitutionem, hic ve-

Wt

106 minimé, Quia non habet confcxcnt:am,

o

- quod teneat alienum ficut ille,

LT

utd ofl Fanus nautictam,

j

cum mutuans ahquxd xccxpu ultra fortcm

l

N

bscx—e-*mm'uu.

93

Pt relimnd.

^il

exeo, quod in fe recipiat periculum pecunit

Utf

per marce, vel cerras longinquastrajiciendz,

TIT

X X.

i

De Crimine falfi,

btl

Alfi-tas eft veritatis immutario, In crimen

F

hoc incidit, fi dolo malo a

li

dmittamr, aljä;

Mbl

minim/ä. F. ,,0?71. 2l q. PA

"1

X X I.

VOttUI

h tmifo w

DDe $ottilegiis.

Ahifmtüan

Qui Sertilegi dicantur.,

ldl

Ui id, quod latet, eventu a!icujus rei ex-

Onohtdn.

« plorant. Ut qui ad deprehendendum fu-

] 048&4!4',

1cm aftrolabium movent.. Aliz funt fortes di-

f lm

viforiz, X licitz ; aliz confultoriz, aliz divina-

z erm

toriz &illicitz: juxtaillud D. Pauli, Nole ate-

fezo Vos focios fieri demoniorum. t. ad (2rintb AO.

od

1Uf,

*Ti1T. XxXlL

!

. Pe Collufione detegenda,

x rf d

hts

sid eff Collnfio. .

:

: «St inter acto:z

e€m & reüm latens &

fxaudu;

wlieum, w

ifarfert

" lenta conventio, quare Clericus colludens

Wt atf

f10 beneficio privatur. — Quia publicé expedit

«rimina puniri,

Tramentln

TIT,

X XI1lk

degia

De delictis puerorum..

T ,

Nfantes doli capaces & mineres,licet ob lu-

j

!

brieutn animijudicium non tam graviter pec-

iofxem,hicve.

cent, puta furando, mentiendo,bominem ene-

m

«ando, nihilominus paenam omnino non effu.

nM,

giumf (ed atatisratte ed habenda,

TIT,

inlt fal

2

iC

94

DEFINITIONES

TRl T. AX XIV.

1l

De Clerico yenatore,

N

1

xX

-A4n Clericis venari liceat,

:

Lericus fine ftrepitu & clamore venari po-

C

teít, aliàs fi cum voluptate feculati, ita ve-

|

tigit

(

ial

nationi deditus fit, ut cultum divinum ncgln-

f

gat, abfinere debet. Nam,ut Hieron. ait, nl

od

lum in faeris jänptum invenimws [antiuns venate«

Wt

Te"m,

T I T. XXV

r

Ht

De Clerico percuffote,

Q9wuu dicitur "Pereuffor,

&äm n

Vr

ui Fæpealxum percutit, & monitus.non de.

Q

fiftit, deponitur 5 non enim feveritate,

d

Qd ts

comminatione aut poteftate,fed charitate fub.

ditos, pzzlati corrigere debent,

i dopr:um

Ti

XXVI,

fetit

Waf

De Maledicis, |

i Maledici.

l

Aledicifunt quafi malédicentes, &f in

Mi

Dcum, Deiparam Virginem., & Sanctos

ETU

admiffa t b! afghemxa jure Canonico folem.

W

ni poenitentiacoercentur, jure civili ultimo|"

Vi

fupplicio plectuntur. Ccvar, 4d e, quamw de

lt

pa& in ,

Wil Fl

XEIGDL XX YET.,

SEDITM

De Clerico excommunicato,depofito vcl

o

interdiéto miniftranic,

X

ilhni hii

Qu« Pana Clerwi excommunicati celebranti,

t Qifo a

Pifcopus , presbyter aut diaconus jufle pro

Vütilny

E

le »Q[bu u

certis criminibus miniiterium fibi dudum

interdictum attzeCtans,excommunicatur, e.7.f

à

&

L

DE CRE TALIU M;

9f

Y,

TIT. XX VJH.

dN

lg,

De Clerico non ordinato m»ini&r'antc.

us "Dawet iliu,

dutytyí

tatefccului.imw

N

On legitimé ordinatus divinum aliquod

officium ad facrum ordinem peitinens prz-

I div'mumcgli

1 Bd

fumens exercere, deponendus cít, & amplius

Muf w

non erdinandus.Si non Clericus taliaexerceat,

judicis arbitrio puniendus erit,

!

TIT, XXILIYX

Mforc.

De Clerico per faltum promoto.

i

Quis dicitur per faltum promotus.

"a

TO

E

i pratermiffo ordine inferiore ad fo peri-

&nim lo

orem afcendit, per fententiam ei executio

d ohta

otdinis interdicenda eft, donec congruo tem-

poreerdo prztermiffus fuppleatur, & cum eo

;

peenitentia impofita difp

l

enfetur ab Epifggpe .

ut in ordine fuícepto miniftret,

T ET UXX X,

tnes, &l

De eo, quifurtivé ordinem fufcepit.

m, al

— us cen[ctur Ordimem fuitive fufapere.

axco Dl

Ui fine ordinatione & Epifcopi confenfu,

ye odl li

"- vcl fine examine omninó neceffario in

d n

multitudinem ordinandorum fübrepfit,tam ab

ufu receptiordinis, quam ab alusimpofterum

[!

recipiendis, fubmovetur, quamdiu Ordinario

o pl

videbitur,nifi his veibis utatur Epifcopus: Non

i,

intendimi ordimare non examinates Q* approbatos,

tum ordo non fubfiftit, omnia enim Sacra-

il C!MMM;S.

us p

meata tribusperficiuntur,Rebus,tanquam 1na-

terià, ver

i il

bis, iamquam fo;znä , &intentione

sz;dï

M.im&xliï,

TIT.

96

DBFINthäniä

N

TIT,

X*kE

"T

De exceffibus Prlatorum &

Mu

— fubditorum,

IOT

!

Snid eff Exceffui.-

Eliüum vel vitium.quo quis modutm,quem

Mi

D

Qgid hn

fervari injuncti muneris zatio rcquirit ,

:

l

tranígreditur.

[

ht

TIT, XXXll

UT

,t:r(:minisfubltq

De aovi operis nuntiatione,

Unedtnd

Quid nuntiate, ? quid novum opus,

i

Unciare fignificat hic prohibere, & novum

T

N

opus nunciat, qui denunciat vicino ne &-

M

dificet, Novum autem opusfacitqui priftinam

(uhinijs

eperis faciern mutat.

TIT. XX XIIL

(

Bwl

Á htià

5 & exceffibus privile

Dcv'Privilc-gii

LT

giatorusm,

DP

Val

Quid ef Privileg um,

Rivilegium quafi privata iex

dicitut , quí4

Q

P

alicui particulari perfonz,aut rei, aut com-

ïamxw

!Hmplüm

munitati feu corpori vel loco,fpeciale juscoft-

T C

cedit : unde Regula, Priviiegium perfonale,

perfonam fequitur, & extin 'uitur cum períona.

Keale,cumre tranfit,exce fus eft privilegii ab-

|

g fi ;? z

TIT.

XXXIV.

T'ttyy

D

De Pargatione Canonicàá.

littiny

Ocatur Canonica,eo quod à$$, Canonibus

J

V

k

inventa & prodita fit, ut jurejur

;ndo 1eué

Wlfple

innogcnaia?z fuam :eüftur.

&gitw

Plu.imtm

[4

|

T

N

NI

|l

bzcuruiuu.

97

Wa

Duibtu bic 'Purga'tia indicitur,

Non cuilibet reo,fed tantummodo fide digno,

)

quem verifimile eft,non facilé pejeraturum,

L

CEd YT, XKXV,

f

D m

De Purgatione vulg:ri.

f i It

QQuid Purgatio vulgaru , d9 «n lieita,

E

$t,qnam vulgus invenit & fequitur; ut eum

J

aquz frigide, candenris fetri, vel fiugularis

eertaminis fubit quisjudiciam. Hzc pexíacros

iüne.

m

Canones damnatur,quod per eam Deustenta-

rifér 22.qu«fl, 9.

I urnun

Xi Videituzu CQ'I?US

T. XXXVl.

TONTM

De Injutiis & Damno dato.

TCR

Quibus modu [umitur injuría i» quo:mode bia,

]

G

Eneraliter dicitutomneid , quod non jese

fit , fpecialitertripliciter fumitur, s. Pro

p

contumelia,quz à contemnendo dicitur,2,Pre

injuftitia, ut dum judex iniqu* judieat, Hicau-

|

]

tem fumitur pro contumelia qua re&verbis fit.

Quale damnum reparari dchet,

li i

L aM

Damnum omne, etíam leviífima eulpada-

tum probato crimine, five perfe five peralium

Iyec'xamusco!

five Clericus fit fivelaicus, reparari oportet,

T p

T IIX

T

XXXVII.

De DPoenis.

f piip

x

(ur invente funt panas..

/

T earüum metu homines

s

'ti&cantur,

in officiis -fuiscqn-

yid

TIT. XXXVIIl.

i C

Dc Poenitentiis & R emiflionibus.

