ne mimis hiftrionibus,& joculatoribus

operam

i-mpöda nt;iaut dictent,

IT

languinis;ne exercea

ne proferant fententiam

ntartem cbirurgicam,quz

l

(

aduttionem autinci

fionem inducit, &c. utaiá-

li

|

I

tur veflibus decentibus;ne

comam aut barbain

ln

nug:iant,&c, ut à crapula

fe abfiineant,

Mtn

aW IT

H.

N

,

De cohabitatione Clericorum &

mulierum.

"

Au- Probibeantur C

lerici lmb-fare cum msulieribus? :

P

Kohibentur, fiagatur de iis,

teft effe fufpicio.

de quibus po.

:?Jn

(

TA

An nen poifit (lericus bab/tare cum matre ,

aut ava?

;

Á

Poteft, cümde iisnatu

rale foedus n

ihil pet-

- tnittat faedi crimin

isfufpicari, Hedt

amen cg«

t

j

habi;atio, gfohibcr

etus, quando effdr fufpecta,

Sueme.

f

ET

1

DECRETALIUM.

f!

,ng:o*d'o pun

iuntur Clerici concubmarii ,

ET

Em

HH

& fornicari: 2

*M

Notorii abordinibusipfo iu

re fufpenäï,fünt.

U

Imo fi ab Epifcopo monic , concubinas non

deferant , à beneficio fufpenduniur, & corzre-

As

&ione non fequurà , deponuntur.

T I .

ILIL

TU

i

M)fi; 0.

. De Clericis conjugatis.

n Cleriei posfínt matrimonium contrabere?

Nitts.

Letici in facris ordinibus non poffunt, at in

C

f mc

miaoribuscontituti, poffunt.

Án in minortbsuscontrabentes retinemnþaprivilegm!

I!

- Sicum »nica caq, virgine contrahant,ton-

dfiius

furamque gerant & habitum clericaleim, reti-

t

nent privilegia fori, & canonis. 55 qu^ fuadene

ISOntag

fe 174 4. 4

d

Tentidn

Qu:d feri privilegium,

ID qui

: Eü'vquo eximiturà fzcula:i jurifdictione,

(C Utl

lübun

vdn non posfit Clericus. bwic privilego renuntsare ?

Minime, quia non eft ipfiin particularicon.

]

ceffum , fed ut eft membrum totius ordinis

Clericoram , eui przjudicium inferre non po-

teít,quod omnestan

13

git,gþ omnibus debet ap-

é,

?xqbari.; R. 35, n

TIT. lV.

!

&l

!

l

De Clericis non refidentibus.

lbmpo

- n Clerici in fs prebendu debeant refidere?

/'XMaino, nec refertan bencficium fit tenue,

f

n Cf&rici non refidente: privari pO.tjïnt

fa. beneficun ?

| M

- Omnino, ni(i quisabfitobjuftas caufas,

Q«

Qu funt jufe caufa ?

,

- Siquis fit in famulatu Papa,vel fui Egiftopi;

g

DEFIMITIONES

)

42

fi quis fit infirmus: fi quisconcefsá f.cultate in

|

tlb

probato gymnafio ftudeat, &c,

An a*fentes ex qufla canfa , recipiant fruilua .

| g

beneficit ?

g

[

VN

. Recipiunt groffos, fiveannuos proventus,

a d

An etíam quetidianas difiributiones?

;

Non , quia non dantur , nifi przfentibus in

EW

W

divinis, Hictamen quiabeft propter morbum

hu

|

)

folitus intere(fe,

:ccxgir, fi fuerit

T ICF.

V.

Tk

TE

De Prabendis & Di gnitatibus.

. Qtud fl bencfieium ?

RTT

j u

E

St jus perpetuum percipiendi fru&us ratio-

]

E Y

N

j

1

ne imiaifterii Ecclefiaftici, Ad quod tria re-

quiruntur,officium, jus früctus percipiendi ex

: Qodng

bo ais Ecclefiatticis, & ipíi fructus.

TT

2uomodo differt ab officio ?

,'1

!

j

Quod officium fitipfum minifterium Eccle.

U

fiafüicum, v. g, Miffz celebratio,

C

dQuomodo d ffert. (anonicatus a "Prabenda?

n

Q

Quod prabendaconfittat in fru&uum perce

ptíone, uti nomen indicat;cüm fit dicta, quód

w

portionem Clericis przbeat. Canonica autem,

b

|

injure przttandi officium divinum, habendilo-

Y

cum in choro in Capitulo etiam circa fructuum

receptionem; quz ramen primo vacans affum-

Ui

o

pto in Canonicum debetur. c«p, relatum b, t

9

3 torüpi

Gl

catus poteft effe fine Przbenda.

[Ja in cap«2. de.Cone, "Prab.1n ó,. unde Canox?i.-

717

Mu

Quotuplex eff "Benefi dum ?

0

Multiplex :aiiud eft (xculare,alíud regulare,

aliud timplex, aliud non fimplex, Item aliud

LT

W

Wi

ggzgimenialc , aliud non patrimoniale,

i.;em

J

juris

j

]

nizciænf.xmum.

$3

r*iflwltmii

juris pa

ttonatus, & non juris patronatus.

, quid vegulare,

Qwid efl Beneficium faculare

iyi'"?f'üäw

Regulare , quod pro Regu!

aribus [ ut Aboa-

tia] Seculare , quod pro fzcularibus eit inftitu- -

o

tum.Unde Reguia: Regulacia Reguiaribus,Sa-

QY

cularia Szecularibusfunt confe:enda.

pl

utd eff bencfic um nou fisplex ?

uod przter minifteriumEccefiafticum ha-

ïpmmoxbum

bet yei juufdict:ionem,ut Papatus, Epilcopatus,

&c. Et hoc beneficium vocaturdignitas; vel

tzeminentia, ut Can:oria, beneficium Sacii-

T

P

fix, Theíaurarius, &c, & hoc beneficium voca*

tur perfonatus, vel curam habet animarüm, &

hs wf

Quitioy

dicitur curatum,

Quid ef

beanïciun; fimplex ?.

p

neque przemi-

Q»odneque juri(diétionem,

!

nentiam, aut adminiftrationem

fingularem ha-

bctv

;ium T

)uid c;jl beneficium saonoculum ?

uod Przlatusuniceuin habet conferendum.

à

idhida?

Non inonoculum é contrà,

m petet.

Qtaæoda acquirimr Benefi

cium,

:

i qui|

WE

per eletionem,;pottulationem & translatio-

nem fubíecutà confirmatione , & per collatios

hiberil

ncm,

Q wuotuplex eff cellatio !

.

ag

Duplex : hóera, & non liéera; L1

bera, (qua

(catsaliun

citur) eft, quande có:la.

Vi

& proprie collaiio di

tor unicüique ut vult

,potet confertebeneficiaz

j Cuntti

aon libera , quando fit ad mapdetum P

ontifcis

velad pizíencationem patrozie

si babet jms Geneficta lbere conferendi?

feguit, |

erdum cum confeníu Ca.

m aol

Papa,Epiícopus int

I Decanus Ecclefiecolle-

de, ii

gituli*,/?sxgafuu;su Y

gia:æg

j

M

—

f4

" DEFIVNI-;I-'!"O-NES ,

D

giatz: verüm his confuctudo plerumque dero.

ga t.

l

vAn babenti benefciu)n posfit alind conferri ,

Jure fctipto plures dignitates.velparochiales

o t

Eccletiz eidem non poflunt conferri,nifi ex di-

Ípen(at:one S. Pontificis,

qu: poteft difpenfare

iuyf

cum fublimib

us & litteratis viris; neque potett

quis retinere plurabeneficia mplicia fine di-

s

penfatione, n:fi corum alterum non füfficeret

| Czpim!umfu

decenti ftatui Clerici

i

[Mf

,neque 'pcrfonale'm rcfi-

dentiam requireret,

u wl

n non posfit quis per alium refidere?

idtiy

Non quia R.poteft quis per alium,

quodpo-

pwviüon&u

teft per (cipfum

;€xceptionem patitur :quando

Ti

eft cle&ta indu

ftria perfonz,

tv n

Quid funt beneficia incompatibilia primsordinu ?

. Quorum uno obtento vacat ipfo jure alte.

| u

pum,

Quod (itaniüm fitdimitten

ih

^

dum, crunt

compatibilia fecundi ordinis,

COT I T.

Vr

d

iij

De Clerico x

grotante,

l

Tl

An Clericgs

Inime ,

egtotans privari poteft beneficia?

quia afflictis afli;ctio non eft ad-

"7^ denda. Imo nequeprivandus fructibus &

N

di(tributionibus quotidianis,ut

li EMM

diximusfüprà,

Quiaimputarenon deberei

,Perquem non flat

MI

fi non facit

41.in 6,

: qg'od per eum g*& faciendum, &,

]

] Mm

A5 (!ei-ico'ceg

totant detur cmdjutar ?

f(f

l

Pralatis, aut Ecclefiarum

$

Wtlun

Paftoribus perpe-

tuo morbolaborantibusdaru

I coad

jutor; qui

Inqm

in: Crim cüram animarum babeat :

vg-iïïg:gatä ei

;c'zt'älgx '*f:u&iþas portione,

i

TiT,

j

DEC RET,A LIUM.

M

VUl

TIT. VIL

De Inftitutionibus,

M hf

m

gæ-d ef th'[(itutib ?

Oc leco eft collatio illa noa libzra , que

[cüdlfptnfarc

fit ad prafentationem patroni,

.'thï.'cpw

Ad'quem pertine;?

€J

pl

. Ad Epifcopum, velad

jus vicatium,f&n ad

ff

Capituiu

m fede vacante.

Oht[em t

(ar dixifts inflitutio hoc loco ?

famitur , modo pro de

d u&-ion&

" Quia varie

i?

jn beneficii po

ffeffioncm, modo pro qualibet

aítica,Utin hacR.beneficium

Mitdyt,

provifioneEccleft

fine inftitw-

M u

Ecclcfiatticum non poteft licité ,

tionc Canonica obtineri R, 1. :5 6«

Vrl

T I-T. VH-L

0 JUrt j

10 Cf

De conceffione Przbendz, & Ecclcfiæ

non vacantis.

I

AMn. valeat collatio faila de beneficio viventu?

Inime, quiatalis collatio vot

t

um cap.tgndæ

mortis alterius inducit,

f

TIT

I X.

*

toh (& adl

Ne fede vacante aliquid in

novetur,

flu&ibus&

fede wacante Capitulum

imüsfüpü,

An Epifcopo mortuo , five

m n

; Pasfit co

nferre'benefïcm

fpeclantia ad libe-

ram collattonem Epifcopi ?

&itucr;,&

um J |

Inimé,poterit ramen clericos in

7

M

conferre beneficia , quz ad Epifcopum &

fimul pertinebant.

p

Capitulum

In qubm

, fede vacante,tranfit jurifdsäio

, qui

Epifi'opalü ?

igngt*aci |

;n Capitulugi.

fru'.

Til

46

, ibE*-iu N z*rromz [

TIT. X,

u

De his, qua fiunt á Pralato fine

:

confenfu Capit'uli.

n Epr:f?ap

jugoi

us posfrt —emmaï?zccrt'pro f&o lxln'tu?'

|

i.

On,

nam in aliquibus requiritur Capituli

"

confenfus,ut in alien

2uone 1ei Ecclefiafti-

!Nl

c£ ; aliqua

ndo confiliam capitali, ut ininftitu-

du

tionibus,

Qd refert an confen u , an confilium ?

At

[ It

Plurtmum: nam

uando requititur confen-

L

fus-,

: :

pifcopus nil al

quod

iud facere p

oteft , quàm

u

permittit major & fanior pa

IS capituli;ag

NY

Wil

" ubire

Quititur confilium,fatiteit

tern commtue

ub

Ynicaà

Iï'g,;& &liorum fententismex

plorafíe,

Jrimdyt

Ti T. -x!o

Yomdni

. Dehis, qua fiuntà majori parte

^i

W tdtidi

Capituli.

| Qæ dicittr m

ajor pars , (z qmc fanior?

[ pasj

ld

Ni,

"ljer,quz excedit perfo

narum numerum s

Óanzer, quz maj O,rix zel

flat,

9 & dignitate prz..

| rutfanabril

(

Quid f Pars minor

;

| decaufa s 9 UAET .

À

an

.Uo

:

Potcít.

po:fit contmdwgre Ü 4pþ??4ïq ?

lnngua

TIT. XIL

Voetürdt

Ut Eeclefiaftica bt'nefï;cia'iïüef'aiimitiu-

»;undumram

!

tione conferantur,

-t Beneficia deäcant—eonf&rr:fne dimihutionex!ä

V p

,qu;.a»iiupzm

M Ax:ime, nam collato

i non poteft partens

L

:

"O

bi fécvare, cuwnicuh,r.

D

£

"'grovcamgm fi

BLLT

TIT

H

DECRETALIUM,

$7

TIT XIIL

cclefiz alienandis, vel non,

il

fæfato [ht |

Dc rebus E

-

!

Quid efl .Alienatio ?.

: $t actus,qu

oaominium, veljus reale tranf-

t PTO fgg M

*

UT

fertur.

i

]

n res Ecclefre po:jz'nt alienari ?

I t

li

!

Ü

üwmm

(

^ Nonpoffunt,nifi jofta caufa lubíit,& infuper

'fglemnitgtes

requifirz adhibeantur.

7!:!1.//'["]! .J

Qwd eft iufla caufa ?

Virgens neceititas, vel evidens Eccie

fiz ugilï-

l orfa

.)olæl üäm

Que falemnitate: reqs;ifuxtür'? z

AU

Eab

natio fiar per Epfícopum , requiritur

V

plosf

! tractarus & confenfus Capituli * fi ab Abbare

' minore Epifcopo Épifcopi dicecefis confenfus?

ss

fi vero alienatío fiat rci Parochialis requiritür

Itl

Kpifcopi & Presbyteri confeníus.

3

Quid fi alienstione legitime

facá fit Ecclif[ïa lefa ,

TT

a4n þo:fit

Poteít,

:

rfþ?itu: n inrggngm 3

VDSTUEL.

L]

OTPIT. XIY.

Iu w

De Precariis,

1

7À

i me,

äiäeþ contratius Precariatum ?

7H

^ Uores in perpetuum, velad vitam, vel ad

AA longum tempus conceditureá lege. ut re-

noveturde quinquenniozd quinquennium,fe.

m antiquam confuetndinem,

Umm, .iCPn du

;

« Quomvodo differt à precario ?

vod per precarium utenda concedatur,

i! quamdiupatitur quiconceffit unde precarium

u 2dnutum concedentis potefl revocari at pre-

Qt'

€ria nen item,

&g&ndci

J

18

DEFINITIONES

| MT tM— "

&rsando ret non grati ,. fed ub annwua penficnecon

ceditur ,. quomodo differt a& emphyteuff,

L. r:lq

| |otut I'Güh

Quoed in emphyrcufi non fiat ifta renovatig

küninh

dequinquennio in quinquenniurn.

T IT

X V.

u

Dc Commodato.

utd sfd commodatum,

1 h Fnr /

! Cl

$t contractus rc initus, quo res gratis datür |

i

Ini

E

ute&da,utexpleto uíu eadem tclhtuawx.

M

LY

;

n

AL T.

XVl

|

ititt

D« Depofito.

i ) het

Qu M

A»n Ecclcfa teneatur dere apud Clerictam dcpafrd

On, nifi depofitum fuerit converfum in

utd,ï;

N

Ecclefiz utilitatem,quiadelictum perfonz us

non deberin detrimentum Ecclefizredundare,.

N

af

4.76, in el,

T

XVvll,

De Emptionc.

An Erptio refcindatur , ff lefio ultra dirid um

tntervenerit

Mnino , neque tantüm ex difpofitione ju-

h:

tis civilis,fed etiam juris canonici,nifi ma.

lm wl

lueritLzfor contra&um ad juftam xqualitatem

revocaij, In alternativisenim ele&tio eftdebi-

Alid d

toris X,70,12 6,

T1T.

Xxvlil

ULLT

De Locato,

wtu: (nt

Ad quot annos res Ecelefia poffunt locari,

X conüitutione Pauli Veneti non poffune

Nlqu

Qtnt

j

locari ultra ttiennium,verum hac con&itu- *

U ?

u9

W

DEC RET AL! Uh M.

$9

?nu4peflppn,zt tio vix eftrecepta, & patfim obfe:vatur, ut lo-

" eati poffint ufque ad o. annos : nequein tali '

tiy, locatione requiruntur folemnitates requifitz

T

in alienationibus rerum Ecclefisfticarum.

[

Ti T.

XIX'

(

De rezum permutatione.

/lf,

An permifa frt beneficiorum permutatie.

T pf S

| quis propria fua au&oritste beneficium.

uum cum altero permurare aufüs fuüerit,.

'

Jm tf

bencficio privabitur : valettamen permutatio

accedente fuperioris au&te itate, & fi co!latio

]

ad slium fpedtaverit , ejus ctiam requiritur

copfenfus.,

I &cpnïm

! conpeln

Qwuid fi Epifcopus !ænkficia ex €aufa permutatients,

refignata. aliis eonfzrat, an vvalebtt cellat.o,

ffum pl

f eduni

Non,ncconceffionejuris utentibus,maximé

[!

€irca fpiritualia , illudatur,

TIT.

X x.

DeFeudis.-

m n

Suid eff Feudum.

t conceffiorei immobilis vel

zquipollentis

Vl

fab fidelitate per accipientem,id eft,vafal-

nonicn ..

smæqualitan:

lum gxï&anda.

Sua e3us divifro,

Jedto «l

i Al:ud eít no

vum;aliud antiquum feu pater-

num : *Novum eft,quodadhuc exiftitapud pri-

i

mumacquirentem ? &fihic primus acquirens

Inoriatur fine liberis reditad dominum. Pater-

Wt

qi, &U eft, dum eftin pezfona filiorum autnepo-

h00 )

d tam acquirertis, vafallo moriente fine libe-

:

ihac n

lii !i:;tt

anfit ad agnatos.

D

/

TXXTO

28

ée

DEFINITIONES

)

T I W

X L

OUU

De Pignoribus

«l

vAn Clertcia posfit rem Ecclefte darefzguarz ?

fictreo

th ua

quam, cüm res a'ieua pignori dari

[

non

po(ïl t.

t

TA T.

XXII

4

De Fidejufforibus.

n

vt Religscfi posfint fidejubere ?

ES

DI

!

j

On, nifiab Abbate & conventu mandatum

habcanto

d

Qntu

- Clerici ?

n

Pofï'unt licet eis prohibeantur frequentes

fide;ufüoncs.

n

D i

T.I.T.

XX[II.

Bo

DeSolutionibus.

ä;tmm,q ht

- eAn "Pralatus feeceffor teneatur j?:!veredebim

i[utin li

predeceffori?

FU Q

Tl

N

On, nifi fuerint contracta pro Ecclefiz ne-

ceílitate,

)

n Clericus debitor babeat 6eaefic.üm

competmme ?

Wi n

wl

Omnino, & eatenustenetur folvere quate-

M

nus facere potcü cap, Odoardus 5, t.

TlITt.

XXI V,

(ur;nmp

De Donationibus,

N fagty

ván Eþ:f?opz aluque "Praiati res Eccleffe

"m:POI? Tiy

donate posfint ?

]

N

On, cüm Pralati Ecclefiafticarum terum

ünt adminii tatores, "on domini,

D

n mon ergó plus tfibuatur Pralato , qudm

Pitygy,

Préewratori ?

Ph.s mb.muz ineo , quod Pralatus exiguás -

l

"Ut

dena-

Viiiin

ü

DECRETALIUM,

ót

i

j

donationes, quz Ecclefiznon fint graves, fa-

:.dar:;fkwi ?

cerc poffit; quz vero exiguz diei debeant,fpe-

andum ex confüetudine.

cnapignou'du,

7 I T.

XxXxwW

!

^pe peculio Clericorum,

uid eff peculium ?

ïïn! ' ES

t parva pecunia fervo,vel filiofam,à domi-

no velpatre co

nceffa;fgorüm à :ationibus

HU GA

! domini vel patris,

Quotuplex efl peculium ?

uadruplex, caftrenfe, qua(i ca(tren(e, ad.

LNSUT ventitium, profe&titium.Cafirenfe , quod ratio-

ne militiz? qvafi Caftrenfe,quod exadvocatura,

Ü

proventibus Sacerdotiorum acquiritur; Profe-

;

éitium, quodex re Patrisz ,4dveutitium, quod

imili aliundeadvenit. q

uàm ex militia armata , to&ï-

gata vcl clericali.

edle

T

T. AXXVI;

De Teftamentis,

nfcum

ldu (Tericus teflari posfit? — |

E iis poteft,quz non habuit intuitu Eccle.

i

dytt ul D

fiz , fed aliunde.

s

j

Car potius poteft de ii difponere intey vivos ,

[

jwam peff mortem ?* — .

5

Ne fiantavarijuxtaillud ? datua,dum tus

w funt, poft mortem tua non funt,

T Í T,

XXVII,

(untr o

DeSucceffionibus ab inteftato.

Yil

Ab inteflato , ad quosboxá

" quäm

: C;!crm ;?sortuo

deferuntur ?

Ó

na acquifita intuitu Ecclefiz deferuntue

ad Ecclefiam ; bona aliufidé acquifita de.

V cxä::' B

ferums

T

d

é2

n.iälmwroms

D j

ferunturad parentes & confanguineosClerici,

fi nullus reliquerit co

nfanguineos, deferuritur

Mi

ad Ecclefiam. -

TITS X

x Y1ll,

]

l

De Sepulturis.

Vi

Vbi guu fepelitus,

S

Bi electaeft(epultura, cüm quis fepelitur

uïuzüw

u

!

extra propriam parochiam, Ecclefiz Paie-

Tl

chiali debeturporuo 'exillis, quz teliquitEc-

elcfiz,in qua elegit fep

r

lbt

vocatur canonica,

ulturam , &hzc poxtig

MWum

f

!

Quid ff qui nou elegerit fepulturam,

l

SepeliturinEcclefia Parochiali, velin fepul«

€ro majorum , velfi fit uxor,iu fepulcro mariti

Wtl

mortui ? fi plures marit

9

2

d

$ habuerit, fequetur

us

fepulturam ultimi mariti,

JHl

"n fib.wfam, posfft eligere fepulturara,

Pote(t nifi t infans ,

quia in ca ztate velle

LT

& nolle non habet,

Wand

—fn Relieioft,

Migïnäö , quia eorum voluntas eft in arca

l

Przlati,

Ve

fed apud propria monafteria funt ty.

DN

mulmdiq

Tln&XX1&

p

DI

"

De Parochiis,

wd eff Parecb'a,

Omnfa,q

5t loceus in quo degit populus uni Ecclefie

f

E

deputatu

$ certislimitibus conflitutus,

Vnde dit3a *arochia,

Dtätgul

Ditta 2zr? 'rgwugixw,qþugd eft prabere,

butio,

ff&öüdicit

largiri, quia ibi fit Sa;kamcn;o;um diítri

iA (

TIT,

H

DECRETALIUM,

é3

gumtOkam

A d [UU

T4 T, BX X.

De Decxm:s. Primitlis, & 0blatxo-

l

nibus.

J

Quid funt. Decime-

4

S

Untdecima , vel quota pars bonorum licité

i qufE tn

quæfitorum Deo debita.

Quot funt [pecies Decimarum.

, Edcj Sn

qutttlnig

Tres:przdiales, per(onales, mixtz ?. Pradia-

les funt, quz ex przdiorum fru&tibus. Perfona.

r

le;, qu& ex negotiatione : M:xm. quz ex pe-

MM

corum feetu debentur.

Momodso funt | folvenda..

i d

Integxeünc diminutione; & przdlales qui.

[

dem funt folvendz fumptu nondedu&o: pcx-

It

fonales vero fumptu dedu&o,

.An Lam habean: ]ua petendi d Pa:p

um

. dendi decimas,

& zUfe re

Non mfi fint mfcudatæ ante Conexl:um La-

te;anenfe.

us dicuntur Priyittie,

ITAUX

Primi fructusagrorum & arborum,quiDeo

deris Cuntt

immediaté offeruntur in gratiarum actionem

pro frugibusterrz , & deinde ceduntin ufum

'

mmxfhowm,

)ug dicuntur Oälatwne:o

!

Omnia, quz Deo offeruntar, ut agri ,. fru-

Qus,pecumæ,omamcma,

sunt r

T.

XXXl,

m!! !ll UQ

Qc Regularibus& Tranfeuntibus ad

Religionem.

d gt

Qz-m dicitur Regularis , vel Religiofue,

m dribu

,vel pater-

Th

Qg: per emitlionem pxefemoms

»nam

P

ER

)

64

EE FINITIONZS

nam d:votionem fequenti ratibabitione, Prss«

u Fm h

- latiituperio füb aliqua fpeciali à B.éman, Pon.

W/:,:h'ud Mu

tifice approbata regula fübjicitur, Dixi zatiha-

slilgu

bitioae,&c. quia racihabitionem retrotrahi,&c

rinsapy

*

..m.agdatq, non eftdubium comparari, R, 10. £2 d.

Á durng

, Quo atatit anno perimiffa eff. profesfio?

'fu

r

'€ Pontificio mafculis a&no 14. focminis

gigatmy

n

Wungi

maícuis, fiveà foeminis, non

i,

pqtqü.&atianm

Uj

annum i6. expletum,

I

T 1 T.

XXXII.

Dd du

De converfione Conjugatorum,

wán conjux altcre ivVito , pesfit tran

Ralagionern ?

gfe 4?

Stipt

OMniizd,fi. Ccop

:

)

f

ecus. .

ulanon vm;ercx;i:ïexai-a : aliàs

wiigut

.ts, At

2015 can];ux resmanens. in faculo . ;

pa([ïe inife

feeundas nuptias ?.

ifighr, q

Witim at

Om ni&o,ü'copula non intercefferit;aliàs de«

D

lg, Mi

beret alter con

k

2

X eriam tranfire ad xclig&o—

Qcm, vel continentiam vovere,

TIT. X*XxbH£ —

BMQ:&

. Deconverfione infidelium.

Af

Quid fi (onjux infidelis ad fidem convertatur &

Vide infra Tit. 19/lib. 4. q. 3.

Viloe

"H IT XXXTIV-

Pwp

De voto, & voti redemp

tione, -

piol n

D

Ij

id eff Votum?.

$t promiffio faltem interior Deo fada de

r

E

bono ícilicér meliori. Uünde licet bonum fit

DcC?;

u

nubere, votum temen nubendinon ligat, quia

Deo giatius eft fe co

attunQe

Üf

nium inire,

minere ; quamm

S,

D

b

DECRETALIUM,

é$

Quotteplex «[r?

ib h

TUTIM

Allud/'mplex aliud folemne : ixem. aliud pere.

L Dii t

fónale, aliud reale, aliud. znixtum,

Solezane eft ,

quod tufceptioni facri Ordinis, vel profclï'om

D N

QUE

religionis approbata eít con)un&am oimplex,

dum alias fimpliciter voves vitam cxlibem,

pl

religionem, jejunium, &c. Reale, quo res aliqua

Q1 fetui

picffo v

externa ? Terfanalc,quofa&um JMixtum, quo

utrumque Promxtutux 2 ut pcxchmauo cum

URT

óblatione,

TIT. AKXXV,

|

De ftatu Monachorum, & Canonicorum

u

Regularium.

DT

di ótatui bic?

t vite condiuioyquà quis alteri devincitur,

farit d

ES

veluti profeffus per votum triplex Caftita-

tis , Paupertatis & Obedientix vitz rcligiofe

/w[ llf

afiingitur, quàm aliqui Solitarii & contem-

ttildjis d

plativam a catu hominum remoti degunt dicti

Manachz, Alii intez homines dicti Regslares,

al idigi

T-I-IL

XXXVl.

Dc Religiofis Domibus ut prfcopofine

Qutt,

fubjeétac.

TT

uid venitnexine Domus vel e'eft, "

Uilbet locus pius, etiam monafterium,

Pxoone tamen dicuntur domus relt.

gioíz Xen odeuhxa Nozomia, Berotrophia , &

Ytatt

fimilia,

2

T LVT,

xxxvlt.

i d

De Capellis Monachorum,

bonm

ii qu

Quid Sunt Capelle Mouachorum? .

Unt Ecclefiz quedam , in quibus Monachi

TRU

9

admmxüxam Sacramenta,

3

-Aü

-

-

!

éd

DEFINITIONES

n etiam Epifcopo fint futbjetia [icuti domus

Wi

elteio] ,.

Qwr

- Omninó : nifi hac jurifdi&tione fpec:alx pri.

h

!

v:!cgto, velLegitimá praícriptione ptobcntur

l

qmdaun

W

exemptz,

T

T IT.XXXVUIL

p

i

stf

Dc]urc Patronatus,

£

g)uamada differt à patronatm civili.

Uod fit jusillud, quod habent patroni in

TIni

,

l

Q'i

liBeros ex manumlfi'on«:' atjus patrona.

f

A

eus hic, eft jus przfentandi clcncum adbene-

1

£cmm vacans,

Wi

uotuplex efl,

)

tl

anlex* Ecclefiafticum, & Laicum ? Ecelefía-

flicum eft,quod quisacquifivitex eo,quod fun

daverit, vel doraverit Ecclefiam ex bonis Ec-

It

elef(i afhcls Latcum autem,quod quis Ecclefiam

fundavem ex bonis fzcularibus,

at

uopiodo ergo acqummr.

f

Fundatxonc,wn&ru&wne, & dotatione Ec.

QU&

ihotil

clefiz. Item donatione, emptione alicujus rei

4 iW

cui patronatus.ahnexus eít.Propterea pretium

MWU

augete , foret fimonia.

dU

Intra quod temptus debet patramu pr;fäntare.

IlOfum, lt

Laicusjintra quatuor meníes: Ecclefiafticus

LT

intrà fex.

Pfoyl

t 15.

"Tatrono mortuo, ad quo: devolvitur 1 jw patronatus,

Ad hzredes non in capita, fed in firpes,

T 3.

XXXIX.

IT

De Cenfibus, Exactionibus, & Procura-

Jf

tionibus.

l

Wpyt

uidef Cenfus,

(

]

AUDies

CEnfus hic cft qu&dam penfio ; quæ

de pto-

Wt

véntie

DEC-R.ET»AVL!UM.

é7

[f d

ventibus Ecclefiz folvitur,

Quotupliciter Cenfus fumitur,

x

. Dupliciter primo enim fumitur generaliter,

"Ut m

cüm aliquid annuatim praftatur : (ecundo ftri-

cté pro eo, quod folvitur Eccle(iz , aut Epiíco-

|

poin fignum fubjectionis , quale Cathedrati-

U

cum dici folet.

:

t tl

Quid efl Exatlio,.

tntpdtüt

Ett vo&igal,

portorium,peda gium,quod Ke-

11 pOm

gibus tzibuitur,

t d Dent

nid ef "Procuratio.

Eft exhibitio fumptuum neceffariorum fa-

&a illis J qui Eccleäasfolcmni jure vifitant.

-

itim bl

6000

TIT. XL

Ler bonist

De Confecratione Ecclefix & Altaris.

Vsl

Quare Ecclejïk indotata non confecratuy.

l

ia fjne dotenon poteft per miniftros di-

jutone D

Q

vino cultui fatisfieri,

n Ecelefia polluta indigeat nova confecratione.

dl sss

t yet

R, Non,fed tantüm benedictione, polluitur

autem per homicidium voluntarinm & inju-

i pufate

riofum, Pet injuriofam fanguinis effü(ionem,

'Eeclehili

voluntariam & publicam feminis emiffionem,

ET

Per fepulturam excommunicati,hatetici & in-

: juJ hum ]

iidcïlis.

4AIT XLL

Linkipti

.

$

De celebratione Miffarum.

kDroeitte

vLdln Miffa sino dv&fämel tantum fit 'celelgmndid.þ

Mnino nifi aliud exegetit n..eccf.ïïtas.;Evai-

pitur Dies Natalis Domini,in quo tre

s Mif-

Íz dicuntur.

4

TIT.

T

Til

rv

68

DEFINITIONES

Wi

TI1T,

XLI,

!

' DeBaptifmo, & ejus effeétu.

Mi

( As gnfantes snfidelium invttà. parentibus fii

u

&é^ptiZandi ?

u a

N;

Onnifi alter parentüm confenferit, qui hae

aM U

in paite tam favorabili prafertur recufan-

p

tieap. fieuti delud.w.

Vi

)uare non aütev?

l

d y

Qg,m cüm parentcs ad fidem non fint cogene

(m Wib

di inviti,non debent juribus paternisprivari,

quuut

T IT KLIH,

!

De. Pfcsbygem non baptizato,

Y

An ordinatto e]fu f«b fiftat,

Md

Eg. quia Baptifmus ett janua omnium $&«

i

N

craimnentorzum,

M)m? rl

TIT. XLIV.

UT

pe Cuftodia Euchariftiz.

"

]Hüo:

uf

Quomodo Euchar fH« cuftodienda,

MC

Unde, teverentet & devoté, ut prempta

Mh.&ludlcxaha

*Vi

l

ejus fit copia viaticum iu neceflitate mie

1

Biftrandi. Servandum & Chrifma, id eft,Sacra«

DN

m.ntum exiremz Unctionis,ut & hujus ü,t CQ*

pia ad infirmos cum lumine deferendi.

TLIT. XLV.

T d

Dc Reliquiis, & Vencratmnc SS

Atf

N,

tf

Quinam pro Santiu venerandi ?

n

Apoftolicà auctoritate appmban ,C&in

7 ftt)

CE-

numerum Sanctorum relati, feu cano-

me tf

nizati funt.

"N. cm co

Juxtaillud Pfalmo:ye, Laudatc

Dommum in San(kis c]us.

n

li haiesmfhl

'HT

L

|

1

DECRETAf.IUMa

49

T1T. XLVLl

:ffc&u.

htl [

De Obfervatione Jejuniorum.

(Md eft jejunium ?

29

t major quzdam victus parfimonia & ab-

ZCNN E

&inentia, quam communis temperantiz r€-

"WU &t po&uletab Ecclefia certis temporibusad

l

refrenanda vitiain(titura. Adquam Chrifti fi-

delesozines fub graviobligatione abanno 21,

hj fïnrcogcn.

nifi corporis debilitas aut labor excufet] uf-

!

p que ad annum 6o. altringuntur« -

TIT. XLVIL ^

YNatt,

De Purificatione poft partum.

i,

An adbuc bodie Mulier poff partwm fit ab ingref-

TW

f& Ecclefía arcenda?

M

|nimé , nam lex antiqua ftatuens : quod

pariens maículum ufquead 4o. fzminam

j

verà ufque ad 8o.diesab Ecclefiaarceretur,ad-

ventu Legis novz ficut quoad zeliqua ceremo-

iil

t prempt

nialia & judicialia fua evanuit.

ee ia i

TIT.

XLVIIL

NONT

DcEcc'lc-fïis edificandis vel re-

dT

oj

. parandis.

:

Quinam ad boc obligantur?

^

:

u

i deftrü&tioni caufam dederunt, vel fi

Q

V vetüftate lapfa fitEcclefia,tenebizur Fabri-

Q

Ca ,

7!

uz fi non fufficiat Clerici, & alii fructus

UA

Ecciefiz percipientes , quatenus füpercft fu-

ftentationi edrum. Sinec hi fufficiant, ad con-

Á

« Qu t llb

ationem coganturParochiani,quorum gra-

, Tadut. tia

S. J&.des inftaurantur ,. nifi inopesfuerint,

clefia ad Matricem

|

ï. ,güæ enim Isfcxenäa fotet Ec

D ;

vel

B

70

DEFINITIONES

vel maxime vicinam, T*id, SeUf 2tce,2. de Refar,

T

Sed hac mxclhgcnda funt, nifialiud habeat

[

confuemdo,qma in actus humano influit mos

DT

xcgzoms

TLT XLIX.

QTRT

De Immumtatc Ecclefiarum, -

|

m]me [

2wuid eff bxym untitas , ( quetuplex

IT

Stliberatio quzdam ab onere ant munere

Í

-alicuj commiffo, Eft tnplcx realis, pex(ona- -

hi

lis.localis, Reals eft, qu& res Ecclefiafticz li« |

E

bcræ funt öc»exemptæ à tributis&oneribus,quz |

——

H

(/

à fæcularabus imponuntur, Perfonalu,quà Eccle- |

l

Wm ET

fiaftice perfonz à fzculari jurifdictione exi-|

iihnmig

muntur, Localu,qua Ecclefiis & Religiofislo- |

—

J

cis tribuitur, Hac immunitate gaudentdelin-

Mb

quentes,qui ad Ecclefias confugiunt, nifirepe-

ziantur prohibiti, utpublxcxïatrores,no&urn: li

JWMWP

agrorum depopulatores,

& quiin Ecclefiade , :

linquuünt.-

m Q

L

DI

IITIL L

w

Vttunn

Ne Clcrm vel Monachi facularibug

ncgoms fe ammzfccant

fl CUW l

ucganva l

"e ratto Prohzbztmnu.

ia cum fint Electiin fortem üc; * eorum

flt

eftdivinisvacare, nevelminiflerii nes. Probb]

ghgentmm admittant, vel zternz fehutans jae

&uram. Culpa enim cftlmm;fccre fe. tei, adft

o nl

Wmomo Nl

pon pcmncnu. R, 1g, i 6,

Ht

B

FmUS LUB 7(1 TE Rgu.

"A of

LIBFR

M" Iltlam

N

€

DEC-RETALIUM.

73

flï.c.y.d,g,;:

.LIBER QUARTUS.

Va haE;

TITULUS PRIMUS.-

ïinofinHuirm;

DeSponfíalibus & Matrimoniis.

— Quid funt [ponfalia,

Uturarum nuptigrum promiffio & repromif-

'!ïhamm.

wtt(/älex

fio Jure tamen Pontificio ipíummet matri-

m noninfrequenter denotant, c.pen 5,f.

CIt dUf fj

; foniu

Ils peiy

- Quotuplicia ergo fuut (pon(alia,

Bo

Puplicia ? fponfalia de futuro, & fponfalia

eprafenriSponfalia defuturo (unt jam definita

5&ancribus,qu

hittdt

uz fiant per verba futuri temporis v, g. Egoze

TU E

lacem in wxorep, penfalia de prafenti. funt

L

','fu.m matrimonium , quz fiunt per verbaex-

il

gaudn

rimentia przíentem confenfum conjugalem,

x

e £« Ego te accipio in uxerem.,

pipn, if

Quid feutis de fimilibus werbis,

tttes nodty

Vole centrabere tecum , babebo te in tixorem ,

hi eontrahuntur fponfalia non matrimonium: fi

.tamen dicantur cum inteotione fe obligandi.

| $ed perhac verba,, mon habebo aliam uxoremmfi

a

te,nec matrimonium, nec fponfalia contrabun-

tur, Covar. de üagtþl,

uN

piMe P**mär*'"qïü,ä pura

!imü; j

pegativa nihil ponit.

o vdn qui contraxit fponfalia , pos(it. éompell

um D t

matrimonium contrabere,

dwt ^ .Probabileeftcompelli poffe à judice, qui ta«

ul men perfpe&tis circumftantiis fi ex coacto ma-

thtl trimonio gravia mala futura videat, non am-

pliss coget,

. Quomo

da difflvi poffunt [povfalia,.

| Ti!.

Mptuo contrabentium confenfu,propter ni-

miam abfentiam fponfi,per religionis profeffi-

Ll oncm,proptet ïuþexvcnicntfm av

i

i

-: rabiiem.

j

71

DärmiTmNEs

n

rabilem morbum,propter lupecvenientem noe

tabilem íponfz deformitatem, & fimilem cau.

qw:pmbono

lu

ab initio adfuillet,non promififf:

ffet,

ii

Igm, qlfæ,,.fl

CTTIUEUS LL

1

De defponfatione impuberum.

MT

|An Empubes pos(rt conttrabere fposfalia?

Mpubes minorfeptennio non poteft, quia re«

! du

l

|

Mjiti

quiritvr coafenfus ; antefeptennium autem.

ï'

j

pueri uon habent ufam rzationi:, quod ficamen

Myta

Mi

haberent ulum rationis , probabile eft (| etfi

Md

multi diffentiant ) poffe contrahere fpontalia.

Iimpubes vero major fe

Ml

fi habeat ufum rationis,

ptenaio poteff, utique

; r

i

An impuberes contrahentes fpenfalia posfint ab 1ia

J

i

refilire ante pubertatem ?

4

|

Non poffunt ne quidem communi confen-

)

fu : at vero ubiambo ad pubertatem pervene-

£int.

| ht

»n

Hcmäu

Q&;d ft eotum alter altero p,r:'af ad Pub&r:g.

T

tem perwnerit ?

z

Atl

Multi putant poffe , 1modebere ftstim refi-

LUC

lire : alii docent d

.

exípectare,

ebere al;cxius pubertatem

/

&ï*W

*

, duj

Quad fi impubes contr

axerit (penfalia cum —pu.äcre b

! tutdu n

Pubes non poterit: impubesaucem poterit

zclilire ubi ad pubertatem pervenerit,

J

Animptsberes posfrnt contrabere matrimonitm ?

Non: & fi per verba de prafentimatrimonium

2!:4 Í

Mi fuis

contraxerint,ille contra&us refolvitur in fpon-

faliade futuro , nempe fi contraxerint coram

| [WU'EW

L

arocho & teftibus,po(t Concil.Trident, Catte-

rüm impuberes de Jure Canon. matrimonium

E

lqonträlz,cr-e poffunt,íi malitia fuppleat ztatem ,

' QUIQ

BECATALULM.

j

73

Wi quia melius eft nubere,quàm uri.Imó nonnun-

Mnjg, quam pre bono pacis, ut puta interPrincipes

&d eos continendos im amicitia, matrimonium

p

infra pubertatem contrahi permittitur,

t

T IT

I LI.

/ l(þd"flli&ï

De clandeftina dcfponfatibnie.

potloqiu

h matrimeniwm clandefline coutraciwm valeat.

OROR dU

7 Alet jure canonico, quamvis ica contrahen-

Quad t

te$ peccent, At hodie ex Concilio Trident,

ii (gj eft nullum fine prefentia proprii Pa:ochi , vel

mímjj; alterius Sacerdotis de ipfius Parochi feu ordi-

N utiqut

narii licentia ; & duorum aut trium teftrum.

Hzc tamen Concilii prohibitio non e

;

f cxtgn-

lu pf -dcnda; ad fponfalia de futuro,

n

TIT.

l V.

moni cont

De Sponfa duorum.

ienptrta

vdn una peifit fimil babere duos mdi;inr.

On,ficuté contra unus maritus non poteft

id t | N

habere duasuxorcs: nam eodem temporé

duas uxores habens viventes fit infamis,(, h-

tl minem C. de lncettis nnptii,

u Qed ff ergé nubat duobusper ver

z d? prx]i'nti;

Priot defponfatio poftetiori pravalet, & fe-

Z

N

lii* eunda nulla eft ipfo jurc.,

yaqum t

TIT..VW.

eüeti

De conditionibus appofitis. -

malrii

. Ana dicantnr Sponali« conditsenate,

mattiot

Um quis pollicetur fe nuptias contra&u-

Jrtacint

C

rum, fi quid tale fiat vel contigezit, v. g. $i

ii* dederir decem , fi pater con(eníetic &e,

Frident CA

Quotuplex efl. Cenditio.

sutmoni:

Triples : *vexvh"en/cfvtg & polfibilis,veluti

L a

887'

gt

qun "

: PIBIS

74

CDBEFINITIONES

l

*

[

fer confentiats vel turpi

s,veluti f Tituem occideri; &

Ts

vel impoffibilis, veluti ff jmare ebibert,

|

j

Quis

eft effstius Conditionis fpon[alibwue appofita.

J

ii

Con

ditio honeíta & poffibilis matrimonium,.

M

dub

'w

ficut & reliquos contra&us , atque hzredum.

I

i

at

infitütiones, & legata fufpendit. At conditio:

impoffibilis & turpis, licet vitiet ceteros con.-

J

ttàctus, non vitiat tamen matrimonium , fed.

prononadjetcta habetur , fi modó non repug.

p

net fubftantiz, aut bono, aut fidei ipfius.

m

Ihsfranes mibi conditiones fic repugnantes ?

j

ais

ï

Bono tepugnat, fi dicam , Vole tecum contra- "

bere figenemtimempro!is evites,.repugnat fubftan.

)

xmxxxx;&um

tiz,(i dicam,tecum contralo,donecinveniam ditio !

rem,repugnat fidei matrimonii,fi dicam, Tecwm

]

afi ts adulterandam t« tradas,

ceändbä, ff pro 4

E

[

j

CT I T. d

M;l

.

3

]
