Hb530
author: Cartagena, BartholomaeusandB. S.

TU

if

-

E

.

( a

"

-

i

a

VW

À

y

l

d

L,'

$W

$

,:;

a

u

al

2

"s

N

1

4

£

[

;5

*

"

N

?$

1

73

r

T

E.

n

5

i

:

3

AT

ä&

C

$

--

Va

-

,

E

-

$.

£

x

3

/.

3

4x aX

E

"aaäsæ

N

x

E.

23

z

—

ia

i

s

Ksesdetc i óDPs 7) UMRUR TMM

p i

1|

*

ä

j

d-

JW"')

BP

æ:s

i T

z

y

ö.a

FUEU

H

T

Ev

:

| N12«509909473 021

UB TOÓbingen

E UMMUAUR

—

k

E

x

"

—

*x

n

X

E

li

-u

—

Im——

OE

—

p———À

a :

M

E r

je

**

45

N

AT

"

o

m

*

m

s

-

"-

ENCHIRIDION

E AIS

aE EU. —

UTRIUSQUE

BREVITER & PERSPICUE

EXPLANANS

DEHNITIONI&US DISTIN-

RTM RUTRES: t

'CTIONIBUS, ET QUAESTIONIBUS

INEINITIS

OMNES TIT.

DECRETALIUM

"M d

INSTITUTIONUM

IMPERIALIUM.

Editio 7*(g-zfz.y' ma correttior ;

mem;e au&zar /

E

Men

' Mih

COLONIæ **'U 'f

Ápud WILHELMUM MR

"ERNICH Bibliopol,

Anno 1796,

i^

|

j

il

j

j

)

—

l

LWF

n

Wihgäl

NMQ!

l

Vil

4l

**

&i

(

^3 P , D k')* !'!8

Bute

hf

dem

m

l

j

f

ï

.DIP

:ä

:;(

J

E

MA

i

tltui

M

l

N

DEFINITIONES

E N

AU u LORUM

DECRETALIUM

BART HO LO Mx& Ià CA RTHAGENA

^ LIBER PRIMUS.

D

Quid eft us Canonicum ?

, , Uod Cthftai 'D,'ecrcti.s Poniificum »

.Stataütis Conciliorum tam genera-

- Jium quàm provincialum, aliifque

regulis SS, Patrum,

F

Vade diliutm eft Canonicum ?.

: Averbo Grxco camen , quodlatinà regula

nuncupatur , eo quod normam recté vivendi

prabeac , & quod di(tortum pravumque eft,

corrigat; u

t hominem ad ;ge!güemþcatimdi-

nem perducat,

din ]Qiæ;jäht päz'i:'ej;yl'uïi; Canoniei2.—

.Hz: Decretum, Decretales, textus Decre-

taliu

1

*

üm , Clementínz, & Extrayagantes, tum

Toannis 32,tüm commuüfes, ^^

n

Deeretum A quo ( unde collethurs ?

ll

. Colle&um eft aGraeiano ex variis facreScti-

pturz locis,SS, Pateum fententiis.fummorudm

Fontificum Epiftolis & Conciliis,Decieti tres

funr partes. Prima contiriet diftinctiones ror,

Secundacomplediturcaufasgs.cui infertus eft

tracatus de poenitenria, Tertia materiam cons

ionibus declárat. *

fecrationis c?g'in'qu: diftin&t

Decres

P

*

4

DEPINITIONES.

2

"Decretales à quo ér tnde collctla ?

A Grego:iio IX. fummo Pontifice ex fumä

il

morumPontificum epittolis, cenftitutionibus

i

ac conciliis, Decretalesconflant , libris, in

(

i

quibus ifteordovcrfarur, ut primo libro aga-

tur de pe:fonis. 2, De ordine judiciorum.

3. De rebus, 4. De fpenfslibus & matrimo-

nio. s. De criminibus , quod etiam hic verfus

fignific

Í

atj Judex, Jadicium,Clerus, Sponfa-

E

liz,crimen.

Gextus Decretaliu

m ende ér à þq;uio colle£lus ?

j/

A Bonifacio VIII, in Concilio Lugdonenfi

4 i

ex quibufdam Gregorii IX.fübfequentiumque

fit

Pontificum conftitationibus

p muä;is infu per

li

ejuídem Bonifacii infertis.

Cur appellamr]?xtm?

Quia $, à Gregorio IX. D

ecretalium libris

editis demum à Bonifacio VIIL, confectus eft;

confians tamen pariter $.libris ordine fuperio-

zi verfu demonítrato.

1t

Vade Clementine dy. Extravagantes co

Ilsl ?

Ex Clementis V. & variorum Pontificum

h

conftitutionibus, Ex quibus palam fit Decre-

]i

tales, fextum Decretalium, Clementinas & Ex-

"

travagantes indabie Authenticam-þabcr'e;aq.

€oriratem.

Clementina ?l

li

— Cur dicuntar

Quianullas continent Confit

utioties prator

€a5 , quz funt Clementis V.

Quotuplex eff cau[a juris (anontci !

Nl

Multiplex Effciem eft Legislator , Materials

u

confiftitin rebus & períonis Ecclefiafnicis. For-

W

mpali i difgofitione &fciie titulorum, Fm-uþ's

L

4 n

--

DECRETALIUM,

$

I

eft (alusanimarum feu vita talis, qusm feaua-

tur bzatitudo , qui finis multum differtà fine

m

t il

juris Civilis exie

m;!m politx;m tantum fpe»

T

&anäis,x

QU :

TCITULUS' r

t i

VU

ï I

.De fumma Ttinitate, -

Ql

jottà

Cur primo Titulo apgitur de [uroma Trinitate,

"TE

;

(j

c7«Uiaà Deo omine opus eft inchoandum,

G.. ,merito Pontifex a folidiffimo Trinita-

lienf

:

tis fundamento oifus et, in quo Deum unum

Ws -

iaeffentia, & trinum in períonis tanquam prz«

Wt

gipuum fidei noltrz articulum coniitemur,

TITULUS II

De Conftitutionibus,

lus ef

uptti.

( . Quid eff (onflitutio,

Onflitutio five jus fcriptuumn diciturà cone

Qu

ftituendo,id eit, fimul (tarnendo, fitenim

n'xiwm

dupliciter, generaliter auc fpecialiter, genera.

i Deut

Jiter ou

3

T

w

nes jurisícriptifive Canohici, five Ci.

compreheadit,

fvilis patrtes

bt

)h4ot »nodit conffituitur?

! fI;rib.lis J

um,

pe Epi,üolam,Decxcmm, & Edi-

C -uamp?ex ef Conþimtia ";

&5 It

Duplex:

alia C vilis,aliaEcclefiafiica. Ci.

i

vilis eft , quam Princeps, aut Magiftratusaut

Matilt

opulusfibifaciunt, Ecclefiftica igitir eft,

ios f

qua à poteítate fcu jurifdictione Ecclefiaítica

*

) angli

cmanato :

Á 2

Quol

,

|

(DEFINITIONES

uïeï:ük.

Suot fu*?zt: fþ;cie: Con]bgüiægüfcf:h- :

&

fafl.ca.

Ü

n

Septem,Canon,DecrctalesEpiftola, Decte-

ii

n

ta, Dogmata , Mandata, Inföïdx&a ; Sä.n&io.

PA

mes,

n)

" : sid eff Canon,

i

Canan (Prgi

&é)eftCon&titutio quzin Con-

E

cilio gene:ali, provi

Wt

x;zc"läli,'veylepifcogali pro-

mulga TA

Mil

Cur &,cis firicie.

1

J

1

:

: Quia 1n lati

ori fignificatone

fumitur pro

r

M

[/

M

:

qualibecCon(titutione,eo quod ratio Canonis

five regula conveniat omni Conftitutioni Ec-

!

j

clefiafticz.

!

W

u funt chr?taf;-s Fþiüol&. :

n

Sunt Conititutiones, qua* R.omanusPonti-

; T

rw

fex alicui tranfmittitad ejus confültauionem.,

n

u funt Decreta.

TUl

Sunt Romani Pontificis Conflitutiones,quz

Wil

ad nullius confultationem ex Concilio Cardi-

-

D

Qu

nalium funt editz. -

m

Qua dicuntur Dogmata, Mandata, Interditla ,

j

- Santltones;

Dggmdfa dicuntur Conflitutiones Ecclefix,

Cüt

qux ad fidem Qhriflianam , Mandata qua ad

. d

difciplinam Ecclefiafticam, Interditta , qua ad

: r

Correctionem imminentium malorum .otdi-

Itreje

naniur.' Óanilienes quaz poen

cau:elam futu:orum.

À

am coþtinent ad

Á

4 Canci!iagenemlid

: z Provincialia, ^

"Exp Ztca qu

lil

— r Epifcopalia fint,

"I

!

Generalia font , quibus inter

füunt Epifcopi

qu

l

ebent ea

—

j

totius oxbis? nifi impediantur : d

celebrari

I

DEC.RTLETALII;IM.

7

celebrari Romani Pontificis au&toritate , qui-

b ;

bus ipfemet przfidet, aut ejus Legatus ad id

Ípecialiter de(tinatus. Prowmcialis quz aucto-

Qiu-

ritate Patriarchz, Primatum aut Metropolita.

norum, feu Archiepifcoporum ejufdém regni,

(ot

nationu velprovincia celebrantur, |Unde patet

füb provincial.és5 comprchetidi Concilia qua

lpxo- j

vocant nationalia ;licet fzp e uniVerfalia & ge«

neralianuncupenur, Coneila Epifcopalia funt im

quibus. conveniunt tantüm Presbyteri unius

1ptO

EKpifcopatus & iisEpifcopui prefidet,Geweralia

Qlonis

nE

€oncilía celebranturquoties Romano Pontifici

vifüm fuerit: provineialiaolim bisin anno ce-

jebrari debebant pofteà fufficiebat femelin an-

no celebrare $. bhed'e vero ex decreto Concilià

Jottt

onett,

Tridentini (4) quolibet faltem triennio cele-

brenturoportet, & SynodiDiaecefanz quotane

- x Ms la

sque

nis.Quz inConciliis generalibus ftatuuntut ome

nes indiftinctéadítringunt? quz veroin Con-

Cud

ciliis Provinciabbw ejus provinciz, civitatis &

Diaecefis homines duntaxat devinciunt,

(M,

— Qni poffunt leges condere.

On

cilia generalia, provincialia & Epifco-

exri,

C

palia: deinde Papa folus etiam fine Con-

T il

cilio Cardinalium.Legati Pontificis, Epifcopi.

| j

quæad

& Archiepifcopi,Patriarchz, Primates, Abba-

jl OIdi"

tes exempti babentes Epifcopalem jurifdictioe

inetal

nem, Cardinales,aliique Antiftites,

Qui obligantur legbss Romani Pontificht,

th/idl )

Diftingue: quoad fpiritualia obligantut o«

mnes exceptis infidelibus,qui fcilicet baptiza-

pl

ti non funt : quoad temporalia il!i foluin qui

TC

cant

edebrt

funf in ciuS'proyin;ii;,,, quas vulgo vo

tet«

m

U

"

8

p

EF INI/VI;BS

1erras Ecclefix. R.atio differentiz eft, quiàPapa

üni

in fpiritualibus ubique habet jurifdicticnem ;

in temporalibus tantum in quibuídam. pro-

[

vinciis.

Cur dicis : Exceptu inBdelibts ?

u

"

lm:,ia infideles non funt de Eccletia,unde ait

Qu

i

Apefiolus; quid mihi de his qui foris fünt jus

y

dicare?

Qu

*ïabäthiz;&:'legibw i;l:fert'ab'u?ä

« Vomans 'Postificu,

W

. Mlli dumtaxar, qui funtintra corum provin-

It

€iam & Digecefim.

É

tui

Qu requirumtur ut lex obliget ?

p Ut htjufta, &lataab eoqui p,.ö:e&atcm

]

W

ferendi habet , Refpiciat bonum commune,

LT

noncontineat materiam malam , & fervet a.

qualitatem proportionis interíubditos. ?. Ut

fit promulgata, 3, Ut fit recepta. 4. Mon fis

p

probabiliter ignorata, «, Nam ptobabilisigno-

|

Iantià excufatà poena in lege comprehenfa,

d qua negotia leges extendwuntur ?

t

Adfütura ; nonad praterita, nifi id expref-

d

fum fit, Trid. 6eff. 24 de refar. e,2,

|

EIT UL

!

Áin

ISC R efciiptis.

4

ff

a

li

Quid eff roferiptum ?

t cenceffio Principis per litteras authenti-

1u, í

E.

k

cas fatta, [«

u

Quoruplex eff ? -

T

. Mulüplex ; aliud Canonicum, aliud Civile,

lt

sliud

DECAETALIUM, |

?

iiv

$

C

aliud gratiz,aliud juitiz,

Qwid eff Refcr ptuza juflitie?

àpo.

. Quod tendit ad juftitiam adminiftrandam,

Quuid efl Refcriptum gratia?

Quando aliquid gratiosé conceditur , uti

Ntit

quando Papa alicui de dignita

m

tc aut b*cncäcip

li

providet.

Queme

do diffei affcfr.zþ':.u;ä

A

prtvilegi ?

Quod piivilcgi

uin fit juífio fpec"ia'lisc:ontrra

proyin.

jus commune, veluti fi Papa littetisfuis peg-

mittat alicui duasdignitates obtinere.

"Qu eft altera di vifio *

vhtem

Quoda!liud fitfalfum ,

Xaliud*.obrepti.tium

DI

fübicpritium.

f

t 1 U

Quid

f seferiptum falfum ? -

god Ron emanat a P

fed aliquig

Nor f

p.ncipe,

privatus fibi affinxit.

lii

Q«id eff refcriptum o

6r;pf£tium,ö- fb

D

henfo,

veptitium ?

»:

1

ftïds eftdum e

xprimitur falfitas , pofteriug

ia

dum veritas fupprimitur..

Quid fé malitiose vel per errorem ffve fimpii-

.fatem coutigerst ?

!

Priori cafu refcriptum grati

z quia ambitio-

fum ,:erit planz nullum, pofteriori valcbitue

gro veritate & z. quitate rei procedatur, fi vide.

licetPrinceps eo nonobftante £uiffet reícriptue

1us, cap, fuper litteru b.t,

u

Cur dicis refiriptum gratia?

"Qiarefcriprum juftiuz tanrum eliditurope

TO

exc:ptionis,quandoquidem ineo tantum vere

«l

æ;zuf f;ntcngc partis,

$

Qw

10

DEFINITIONES

Qua refcribere poteff,

Solus Princeps , fuperiorem non habens, &

omnes ( non impeditiuthzretici

5

,?e;vi) refcii-

x

piu

m impetrare poffunt.

du

Si-duo refcribta & dives[is proferantur,

lii

Prius pravalebit pofteriori, nifi pofterius de

priori mentionem faciat, vel fitfpeciale, quia

!

h

yl

in toro jure generi perfpeciem derogatur, Ke-

!l

X

fä*",ï"cfd;anj?imt; reg;tam. 2,tit.de ref..——

d

L

TIT. iV

D)

De Coníuetudine.

h

Owuideft Confuettido,

Us non feriptüm tacito populi confenfü diu-

$ tuinis moribüsintroductum,

li

J

Qua requiruntur ad confaetudinem,

E

Y. Ut fitracionabilis : deindealiquot actus

l

l

intervenerint,- 3. przterierit tempusàlege re-

i

quifitum vel fcientia Principis fpperiorem non

agnoícentis, & ejus confen(us ; faltem tacitus,

iNam confuetudo intrat

X

f

viä .-conni-ïentiæ vc;

—?F;Qriptionis.

EK

äot-.ü/zfex eff.

Alia. gc;n erali

s, alia particularis 5 item

alia Canonica, & alia Civilis, & utraquefübdi-

viditur in eam, quz eft prxter Legem, & aliam

d

lll

quz eft fecundüm Le

tra Legem,

gc-mf&. ai;iam quz e& coü-

(ünf

Swuot: atdus 'r-equirz.mmr.x

w

Videtur id relinquendum judicis arbitrio,

D

Menocb, de avbit. caf, $1. ce $s. ejusenim eft z(ti.

A

mare qualiter & quando populus videaturcon-

i

fggx; €.

IT.

n*cm'r'mum

ET

V.

hi

dti.

De Poftulatione.

* md e]ï«,PoFulqiio.

asss

E

apitularium petitio alicujus in

W dg

Przlatum , quiex aliquo defedu canonico

ad regendam E:cclefiam eligi non poterat.

! quia

[, It !

Cur addn canonice,

Quia naturaliter incapax non peteftpo

ftulari,

vin (ardinales , LAbbates ,. G alit Religioft posfinb

eligi,an vero debeantpofiulari,

Poffant eligi Ca:dinale.s,Abbates,.Re*l,,igiofiï

tamen affenfum fuum praftare non poffunt fi-

ne Superioris licentia.

vAn pofiulantes posfint pofiulationem vevocare,

f dt

Poffunt fi necdum eft przfentata Superiort ,

atvcro.übi eftprafentata Supertori, nonpof-

funt revocate,quia quod femel placuitamplius

;ta&us

jtit.

difplicere non poteft. .

11 Rol

1 T.

X L

De Eic&ion

KCltus,

e & Elcái poteftate, -

Z

x w

:

uideft Eleitio,

Lectio eft perfonz idonez ad pralaturam e

E

"

vel dignitatem canonicé facta vocatio.

TRU

Qwomodo differt & poftulatione,

hzc fit perfonz canonicé inidonez ;

afibd

.Qued

DEU

elestio vero idonex facta vocatio, unde poftu-

x

T

latio nititur gratiá, electio jure,ideoq; electus

confirmari debet non fic poftulatus. Denique

poftulatio fieri debet omnium votis,ele&io ve-

tbiltio

10 tantüm à majori & faniore parte capituli.

efali.

Nifi numerus poítulantium fuerit du

D

plP ma-

tüteon

jer numeroeligenfium,

&

$s

7I

2"

Mïvxvf»:vi TI ONES

Quot mods fit?

l

er veram infpirationem. 3.pez

]

]

His fribus th

Qi,tü

€ompromiffum, ;. per ferutinium, "Ter veram

Wi

én[piratienem. fit , quando omnium vora in

m

ünam eandemque períonam cadunt it4 infpi-

[gif]i

ganrze S.Spiritu.. "Per quaff in(pirationery , quan-

do omnium quidem vota in unam eandem-

|:

,

T

que perfonam cadunt fine pravia confpiratio-

ne. Per compromiffur, quando electores in ali-

u

l

quos comproimittont , ut ipfimet eligant no-

mine ompium. — Per ferutiniuzo , quando (in-

Á

guloram eligentium vota in fecreto recipiun-

tur à quibufdam,

U

2i pojïmt g!iger'c?

Soli Clerici.& quidem 'apa eligitut à Cat-

y

dinalibus: Epifcopus à Capitulo demptis im-

PIJfJ

püberib

us, fufpenfis, & aliis cenfurá detentisz

|

(im

vtbba: à Religiofis illius Monafterir, exceptis

R

DT

Laicis & Converfis, & 1is qui necdum íunt

TET

profefli,

:d n

n ab[ens qui 548 babeteligendi ,

4l !tn

debeat "vocari,

N

-Omnin.ö ;&

quidem fi aliquo cafu ad ele.

€ticnem accedere fuerit impeditus ; votum

[E:

fuum uni de Ca

]

mandare poteít,

pitalo vel Nplur:bw "m ]Blz:?um

i

li

Cur dicis um de capitulo?.

! til

.Quia excuaneo invitis Canonicis.demanda-

& (hts

£e non poteft, fed bene volentibus,

!] m

An iffe unus de capitulo poifit votum fuum (* man«

LUE

datim in dyver[as per[onas dirigere ?

Wi

Minime,nif; de certa eli

2

dat

"-

s?ndsa pesíona mane

*

Ht

i

*

"m a.gccggxiflo

l^

&

5

EL

.

1?

DECRÉTALIUM,

- Cur dicis vel pluribt 1n folidum,

m

P [

(

nia fi noninfolidum mandaverit, nullus

eorum admittetur, fibique mandansimputer;

H if

qui fic imprudentet eos conftituerit.

f

j

Ex iflis pluribus ficconfitutis,

qua

* debet invresdendo voto,

sls pr&ferri

duf

Melior erit conditio occupantis ? quod fi

DI

nullus prior appareat, ille admittitur

,

; quem

14

Capitulum elegerit,

;

TOU

edn abíens non posff

z

io (in

fhuum reddere,

t per fittewva:am,

W

Minime,

i

quia vota fecreie & figillatim funt

exícribenda,

Ele(lione fatda qutd 4(genrfum.

l äCax;

- Debet fcriptura [cui electionis feriesinfeti-

tis i.

ptaeít] electoinua 8.diesofferzi, ex quo id

^tefts!

commodé poteft & ele&iconfenfus peti: ele-

Nepti.

&us vero acceptis electionis fuz codicillis de-

m nt

bet affenfum pfeftare, affenfu przftito debet

confirmationeza petere, deinde confecsationem, &

Metropolitanus poft Confecrationem pallium

]

petere,

Y

Intra .gsiod tempss debet Eletiim a]änfïæm

j vt

fuum praflare,

Íntra menfem , computandoà die prafenta-

»lhn

í

tionis & notitiz electionis,

Aliàs ipío jure a-

mittet jus quod ex electione acquifiverat, ele-

m

E

Coresque ad aliam electionem liberé poterunt

convolare. Quod fi electus effet Religiofus qui

(

l

non po:eíta(lentiri veniáà Przlato non impge

tratá, huicfüpra dictum menfem tantum tem»

i

ml L

pusdabitur , quantum fatis effe videbitur li-

centiz à Przlato impetranda , confideratá Pra-

n

ü

lati lengitudine,

«

14

DEFINITIONES

Iutraguod tempus debet peti confirznatio,

t

Intta tres menfes poft confenfum przftitum

j ügä«w

ele&ioni,fi nuilum juftam impedimentum ob-

]

ftet aliàs viribus evacuatur ele&tio:confirmatio

autem deberfiericum cauíz cognitione & vo-

)

eatis illis quorum interett,

Intra quod tempts debet peti confecratio.

Inütra tres menfesà tempore confirmationis

ä. th:

obtentz: cui confecrationiinterfunt Metropos

h

li

litanus &Epifcopi comprovinciales faltem duo

?

n

quod fi defi ciuntEpifcopi comprovinciales,ad-

| i

!

vocandi funt Epifcopi vicinz provinciz,

il

,

A

i

Suomodo fit confecratio,

facro Chrif—

|

if

Fit unctionecapitisóx manuum

fl

mate ( quod ex oleo & balfamg confectum

z

J

D

i

eft) (olemnibus verbis additis.

"

h)

M

Intra quod tempus debet Mmopolitan

*Palitim petere.

Mï

Inta tres menfes à die confecrationis.

i

j

n eleiius ante confirraationem posfit res

:

|

n

Ecclefia adminiftrare,

)

Non,nequein fpiritualibus,neq; in tempora-

f

ht

libus, quantumvis üt procuratoraut oecono*

mus veiletadminiftrare , quod fi negotiis Ec-

d

clefiz fe temeré ingerat , privaturfuo jure.

—n eleiius confirmatus ante confecrationesn :

posfitadminifirare,

uz funt juri(dictionis exercere,

Pbte& ea,q

m

v.g. Corrigere,excommunicare,non autem ea»

J

fty

quz funt ordinis,v. g,clericos ordinare,;altaria

prurum

confecrare,

ld

. An Metropolitanus ante pallis impetratio-

l

li 4

nem posfit adminifirare.

l

D

Omnino ; funt tamen mulia quz

fine pcallio

4t |

Ron

DECRETALIUM.

ig

litom

non pofïunt fieri, ut convocare Concilium ,

Chrifma conficere, baüilicas dedicate, clericos

]ob.

t

Ordinare, Epifcopos confecrare,

ri Vr

i.

. De Tran:latione Epifcopi.

,

Quid cff Tranilatio Epifcopi.,

1t0N)

fiuoEpifcopi de unaEcclefiaadaliam

ESt Uan

'UOPO.'

An Epifcopus transferri posfit.

T

Poteft, fi id Eccleíiz neceífitas vel patensu-

[

tilitas poftulat, Aliasnon, cüm enim per con-

h

firmationem ineatur interEpifcopum,& Eccle-

fiam fpitituale matrimonium non poteft Epif-

t

copus fine caufa ab Ecclefia fua cui femel de-

Vr

fponíatus e(t,divertere fivefeparari. Et fi pro-

pria auctoritate id facereaufus fuerit , carebit

utráque Ecclefià.

i

n

.Ad quem ergo pertinet qus transfevends

Epifcopum.

Ó

"

Ad folum Romanum Ponti

ficem , -five.Epi-

fcopus faeritcorfecratus , fivetantum confir-

m

matus, quia confecratio fübfequens quoad

fubftaniiam fpiritualis vinculi nihil addit. Sed

Q

gotïxsic-

denotatío[am confummarionem.

TIT. VLH.,

p jut

du

De auctoritate & ufu Pallii,

Oud eft Pallium,

t

$t ornamentum Patriarcharum , Archiepi-

E

üteTL tl

fcopurum ( & interdum ex privilegio Epi-

eaità

fcoporum)de corpore B.Petri fumprum,Pafta-

zalis officii plenitudinem conferens.

ii

Cur dicttur f4ooi de corpore B, Petri.

x

Velquia fuper altare B, Petri benedicitur &

p p

CcOn-

n

16

DEFINITIONES

confecratur;atque fiatimabillo excipiatur qui

Vi

|

ufurus eft, fi przíens fit , aur fi abfensab ipfius

procuratore ejusnamine ?. vel quia ä'Romana

|d

lil

:

Ecclefia ptofici(citut.

|

)(ïültd

-Aquopetitur pallium,

qu

Patriatchz petuntà $. Pontiüce; Archiepifco-

D'v

ph3ui fübfant Patriarchis, ab is pallium pe-

g

ä i

1

tüunt.

iil

ergo dicü þal)z'um?z Romana

Qïamoda. [

li

iil

ibl

E«clefia proficifci,

j

n

uia dum Patriarchz. Archiepifcopis fibi

i

fabdiris pallium conferunt , nonid faciunt ci-

tra Papx auctoritatem.,

M

)uando litet uti pallio,

i

Romano Pontificilicet femper uti , aliisve-

*

ro non nifi in certis diebus folemnibus,

J

uo in loco licez utipallio,

lii

i

& omano Pontifci ubique, aliis non nifiin

EcclefiisfuzProvinciz , nifi dé licentia Paps

PuP

habuerint ampliorem utendi poteftatem.

-An qui pallium fuum alteri posfit cencedere,

t

M

j

v

" Non,quia «ft perfonale & pezfonz debethz-

xere,Ideoque Epifcopus defunttuscum pallio

CW

N

-fcgciizur,

fil

T IT,

I X.

DeRenuntiatioue,

Qd eff. Renuntiatio,

| of

E:

tfpontaneasodicaiio juris fibi competen.

D7

tis.

Anqui Libere renuntiare posfit beneficto

Eeclefiafhtco.

FPlfcop

Mi

il

Minime, licer ordiaarii jutis fit,in rebus pri-

vatis quemlibet resfuas liberepofle abdicare,

at

Quid

DECRETALIUM,

17

turquï

Suid requivitur ut. ualida fit,

Deber fie:i fponte cum licentia fuperiori

,-so

pl

oUa

-- «A quo fuperiose petenda efl licentía,

Epifcopi à Romano Pontifice licentiam im-

petrare debent,qua facile conceditur ob unam

.

ex caufis hiscarminibus comprehenfis,

II

Debila, ignavus, male con[cius , irregulars,

Quem mala plebs odit . dans féandala cedere posfit,

J

Alii vero licentiam petentab iis, àquibgs

confirmati funt, aut inftituti.

j

«id fí qus noudum cefferit ,. f«d cedendi licentias

TT

& [uperiore impetraverit, an licebit ei poffea

& ctsfione abflinere,

Non, fedà fuperioti cedere cogipoterit,

d

Ój qui ergo propria auttoritate ce[[?rit , am

U

beneficium perdet.

' Non, nam faltem bencficii proprictas penà

eunm remanget.

t ff i

vdn Papa renwntiare neon pa:fiz*?apatui,lcum

i hp

ll

nulluss babeat [aperiorez.

lt

lta , qued ergo dicitur xenuntiationem de-

bere tieri auctoritate Su

eoetha.

gg:icris, intellige ubi

eit Superior,

w put

Quid fiergo vi, vel metu

jatdia 42 ïc(n/im'ïïiafiao

Y ritabitur.

Ill X.

De fupplmdä negligentia Praclatorum,

qnptth

Iutra quod Temnpus debet fieri eleciso r col-

latio beneficiorum, .

fui

ifcopi aut Prxlati regularis ele&io deber

EP

fieri intra tres menfes: aliarum vero digni-

ebus yt

tatum & bencficiorum cle&io aut collatio in-

abdiczurlc.

trafex menfes,

d

*

EU

18

DEFINITIONÉS

i'.

|

j

li

Quid ff imra pradilum tempu per negligentiam

L

non fuerit fatcla,

Pro ea vice jus eligendi, aut conferendi de-

LT

volveturad füperiorem , v.g. Epifcopo negli-

X

A

gente devolatiofit ad Archi

*

;pifcogum & i;c

cenfequente;r.-

CTET. XI.

u

finj

ribus ordinationum.

De Tempo

sid ef ordinatio.

(

St ritus confecrandi perfonas Ecc

chaGicasä

E

quo confertur g

tatia ad obcundadc;cntc:

hl

munia Ecclefiaftica,

V

! Quotuplex efl Ordinatto generice fumpta,

Duplex: major,que majores ordinesconti-

QUi

net, & minor quz minores.

D

Quat funt Ordtnes,

Diffentiunt hic Theologi & Canoniftzhi ».

Ü

agnofcunt, s. minores, Hoftiariorum, Pfalmifta-

rum feu caniorum, le&o:um, exorciftarum,;a-

T

colytorum & 4 majores,fzu facro:, Subdiaca-

no:um, Diaconorum, Presbyterorum , & Epi-

W

LT

2

Ícoporum : illi agnofconttantüm 7.4. mino-

zes [1ejiciunt fcilicet officium Pfalmiftz] & 1.

Q

mnajoresomiffo Epifcoporum ordine, Ütrique

tamen bene nuie:ant ? cüm enim Theologi

Dtoy

confider2nt ordines,ut fe habent ad (acrificiuin

mifz re&e tantüm feptem ordinesponunc, E-

| H

4 tl

pifcopus & Presbyter,Pfalinifta & Cantoridem

minifterium exhibent,adeoqueEpifcoporum&

lu

Pfalmiftarum ordines non funtdiverfiabordi-

nibus Presbyterorum & Lectorum,

Atverto

Quf

x

! Al(hi!?iffg

Canoniftzconfiderantordines,uthierarchiam

coníticuunt , feu diftin&tionem perfonarum

Deq

Vg

DEC,RETALIHM.

19

tlit

Deo electarum & idcirco redté diftinguuntEgi-

fcopos & P(almiftas à Presbyteris &Lectoribus,

d

Oi funt Ofliarii,:

itgl.

li funr, adqu

0s pertinenr claves Templi, o-

L t

mnia intus& extra cuftodientes,

Qu T[ä[m*)qu

. Quiefficium

fu

ytero

l

folum jubente,.

fci Pigmcantagdi Presb

ut Lellores,

tfit,

Qui le&iones d

ebent pronuntiare,

21 Exoréifla,

i

BFCMH

Qui fuper cathechumenos invocant ad cx-

M.

piritus,

pellc'nd'bs malos f,

u Acolyti,

M

Quicereum de

f

915 latiné.dícuntur.

(erre debent,und; & (erofera-

flelrs,

Qui Subd'aconi.

lmilto

. Quifubjacentofficiis Diaconorum, ad quoe

Arümie

pertinet patenam & calicem ad altare deferre,

bdiuce

Ani Diacosi,

Qai Sacerdo

7

D7

affi&unt.

tibus cclcb;antibgs in omnibus

j m

Qui Sacerdetes,

X&'&X u

, Ug

| Qui Sacrame

ncum Corporis & Sahguinis

Thedo

Domimniin altari conficiunt

scrcut

fïlicaruni

ponum.&

AÁd quospertinecSacerdotum &Ba

confecratio , unctioaltaris, & confectio Chri«

mioridtn

finatis;

)pomm&

jaboidi

ägmpleg eft ordo Epsfcoporum.

Quadruplez: alii enim funt Fatriarchz, alii

At

r

Archiepiícopialii

Metropolitani,alii Épifcopi,

"j Ep:fcapi.

;

r(onirun

pn

Qui üäguiis civitat

ibus cum Diæceg prafu

UI

.b

M o

te

--

$6

bEFtNITtoms

)

]

"t Metrolbs!t'tmzi,.

i

ä&ätropol itao

1 [qui & Archiepifcopi quan.

j

doque nuncupantur ] funt illi, qui fingulis

u

'

u

pirovinciis prafident.

1'1

D

Qu IMrcbiepifaops,

Mu

: Archiepifcopifeu Primatesfunt quibusMe-

l

tropolitani fubjiciuntur , caterique ejus Pro-

yh

vincix Epifcopi. Ejuímodifunt Cantbacienfis

Aquiicienfis, & Biturioenfis, & hi Parriarchz

u

:

3

MU

interdum appellantur,

i "Patrtarcha.

"

Proprie funtillifummiPstres, quiorimum

pott Ponificem locum obiinent, quales funt

L

i

l

W

l

j

Confisntinopolitanus, Alexandrinus , An

x

tio-

chenus & Hetofolymitanus.

:

ftn

u

Quibis diebus conferunter Ordines,

Minores O:dines conferii pofunt. diebus

j

f |

Sabbatinis, Dominicis & Feftistat faeri Ordi-

l

nes debent conferri diebus Sabbati,nifx confe-

fanrur à fummo Pontifice,

Q

Quinam Ordines dicuntur Sacri,

Ü

W

Qui Sacram Continenti£ obligationem an-

mx*M

nexam habent.ut Subdiaconatus, Diaconatus,

,

p

& Presbyteratus,

Quoties in anno conferuntey Ord.nes.

Mi

Sacri Ordines non conf:runtur pifi fexies in

anno,quatuor tempotibus ; Sabbato fancto,&

M*J

$abbato ante Dominicam de Pa(fione,

D

r

&uid fí quis ergo extra ditia tempora fit ordinatw,

Taliterordinàtus ab ordinum fufceptorum

liT

executione fofpenditur, & Epifcopus gravitet

3

i

punitur ? hodicque fufpeníus eft abordinum

CWiiniu

no,

Ó

collatione per annum ex Concilio Tridenti

h

f

]

DECRETALIUM,

2f

vAn omnes Ordinesposfint. eidem eodem die conferrs,

iqui.

Non nifi unus ex facris Ordinibus uüno die

l nguhs

conferri poteft;at zzinores Ordinesex opinione

inultorutn cenferri poffuntemneseodem die

fecundum d fpotitionem juris Canonici. Imo

D

Navartus a puiat. etiam pott Concilium Tri-

tj

dentinum [ubi effet hujufmodiconfaoetudo ]

iurienf

Pofle quempiam fuüfcipere uno eodemque die

t

quatuor zsineres Ordizes & Subdiaconátum ,

quod tamen non eft fine difficultate.

EL debent peti Ordines

DItRU ]

A proprio Epifcopo facri Ordines petuntur ,

ides(unt

nec ab alio conferri poffunt , nifi cum I tteris

DRWM

dimifforiis 1. Nifi ex Epifcopi proprii permif-

fione,minotesau:ern Ordines poteft etiam Ab-

tf

bas conferre fuis Monachis, & his in quos ha-

t dicbu

bét Epifcopalem jurifdictionem. .

tth Qdl

&uid [ quis [jt ordinatus ab alto Epzjï'apa.

iliconíe.

ftie lttertt dimifforiu,

' Ordinansà collatione ordinum, perannum,

i

& ordinatusà fufceptorum ordinum executio-

onet at

he,quamdiu ordinario ptoprio videbitar, fü«

AcQT

fpeníus erit,

n Latini (lerici à Graeh , (r contra pos-

d.

f erdinari,

TTE

Non ne rituum fiant commixtiones,

fuidod

aSejT 25.de r:far,e,s,m mmw,cmf €. 2$ H7To (0?2&0

Arid, d. c, $,

lt

fundiu

TIT.

X

r;epcorum

De Scrutinio in Ordine faciendo.

s erafiel.

&uid eff Scrutinium , ( nnde ditum,

yotli.

Cruünium varie accipiturmodopro, inqnift-

ndcmmm

S

sione fuffragiorum , quæ fit in elettioni-

*

bug

22

DEFINITIONES

yi

bus*modo procathechifmis quos pnmxtxvaEc-

2

clefia facere confaeveratin baptizandis iis ,qui

an

habebant ufum rationis ; hicautem accipitur

stl

pro quodam examine ordinandorum, &dicitur

IT

à [crutor, fcrataris , quia is qui examinat ordi.

nandos, fcm:azurhv» examinat mores & cone

dmoncs corum qui fe offerunt ad ordines.

)

W

tando fit iffud examen,

D

Fetiáquaitdante Sabbatum, quo conferun-

fzu

turordisnes; tunc enim inquititurin natales,

motes & conditiones eorum,qui fe o&'cmnt ad

!

ordines,.

€, Vne, b.t,. Canc. Tr:d Seff, 22. de nfbr.c. "2

Mi

|

l

]

TIT, XIIL

ny

..-De ordinatisab Ep:fcapo.

Maretico excommunicato ,. 'vel qul renuncmmz

LT

Epifcopatui,an recipiant cbaratlerezn .

H

J

i

£ executionem ordmum,

b

lu

Ecipiuntchara&terem,fednon execntionem

i

Ml

R

órdinum: potcnt tamenEpzfcopuscum eis

M

difpenfare,

$

TT Xv

N

Dcsztate & qualitate Praficien-

Con

dorum.,

IH gwl;&et promo'veri poaf ? ad Ordme:.

nime : prohibenturenim aliquí ob &tà-:

fi)

MI

tem, vitium corpons, animi ec,

lfmpL

(ujws atati debet e[fe.

F

Tij

Jure pontificio ad minores ordínes feptennis

Vi

&admittebatur , adSubdiaconatum in anno 1.

LOT

[

8d Diaconatum in anno 2o.ad Fresbyteratüm

an anno 35, ae Goneiliuza Trdnuillamztatem .

pres

L

UT

"s

P

DECRETALIUIM.

23

Ti

prafivit minoribus ctdinibus, Sed,g'd Subdia-

isiis,gui'

conatum neminem admittit ante annum 23,

At

ad Diaconatum ante annum 25, & ad Presbyte-

ratum ante 25. Ztatis fuz inceptum,

»&diCif"[

Ittor

Sed qua atat rkq*uïhfuf ad obtinenda éane-

fitia fimplicia, —

;

ETAR

Xdine

jure Pontificio potueruntconferr

i'feþtefmä

àt Concilium Trid,

i

v'gt'atantclgx;vnlupï !4, qbci—

»

f.

Qonfnp

nere,

1 niti

— Bua atas veguiritur ad-obtinenda lenes- -

4

t

( ficin nen fiesplcia,

T

Ad Epifcopatum requicitutannus 3o.

&t ad

UCJQA ,

Abbatias autem & dignitates Epifcopaiu in-

fericres debetquisattigiffeannuma;.Scad ob-

tinendam Ecclefiam Parochialem. Verüm ad

u

obtinendas dignitates & Perfonatus, quibus a

Titttol

nimarum éüra nom eftannexà , nondebet e(fe

ttp.-

minor annis 22, ex definitione Concilii Trid.

etfi tamen

i usrPontUiä cium n um 'zvf.rc'quïr;;:cf

-

TTR

videbátur.

türin J Abbatiffa , (r'a

»uscumr-eis

Qua ata reqüiri

t

*T'mþaji!it Mon:alium.

Non eliguntu: nifi excefferinrannum ;o, &ex

tïxc'mi;

ConcilioTrid.noneliguntur minoresannis 49,

dQuibus ordinióéus inffenitos eos effe oportet ,

í

hi |

i ad dignitates promoventmr,

Subdiaconüm effc oportetqui cligiturinE.

hii bt

&

pifcopam, & oporret eum:effe Presbyterum

priuíquam confecretur ? qui veroaffumuniur

ereptni

ad dignitates Epifcopatuinferiores : velad Ecs

elefiam Parochialem,non debent necellario ex

ToETRIU

itertut

gmultorum opinione effe Subdiaconi tempore

ele&ionis aut collationis,fedfufficit,fi habeant

limautt

d

aningres, aus fortc toníuram glericalem.

&

£

?

DEFIRiIöNEg

24.

:

2' & Ge[f, 23. de Ref. c,13, Seff. 25.

)

l

Nq,

1

€, 6. d e, 12 Seff. V , 7.

4;,

i

j

T IT

x V.

jl

- De facra Un&tione,

:m,

(

L]

Ouid eff facra Vnclio,

]

;

[M

St Sactiolei iaterialis delibatio,feu delibu-

W

r

E

tio, fecundum formam Ecclefix tzaditam,

i

TT

Quotuplex eff Vnttio,

r

Dupilex : exterier:. eft materialis quá corpus

IT

inungitur: interior e(tfpiritaalis, quà ad nito-

iem confírientiz conlervandum , & divinam

|

gratiam adipifcendam ungitur,

n £ guomade tnguntere

l

Epifcopi unguntur Chrifmate ex eleo & bal^

famo confecto , in capite & manibus,.Sacerdorr;

| **

fimplicioleo ben*ditto in manibus unguntur;

j

hu)

Regesoleo benedicto ungunturin brachio;item

|

tj

omnes (»rif:api unguntur ante & poít baptif-

1

mum ; Ecclefia etiain ungitur Chrifmate, dum

i

Ml

dedicatur.a/t4redum confecraturoleo & Chri-

|

| uj

fmate, calix cüàm benedicitur Chriftnate un

W

tþt , XC,

ET.

xvkh

;H

De Sacramentis non iterandis,

Il

vAn Gacramenta posfint iterari,

xzdam poffunt quxdam non poffunt

M

l

Q

Quæ- posjint sferart,

Ponitentiz,Euchariftia, Extrema Unétio &

Mairimonium,five quz nen imprimupt chara-

l hEp'fcoj

&erem.

L

u non po[funt iterarí,

Lsl

Haxc fola ti12, bapciimus , Confirmatio, &

»

VIMR(Z;

Mn

Qxdog'

hi

WE

w

bECR.ETALIUM.

':e

Ordo,five qux imprimunt characterem,id. eft

fignum ind:lebileimpreffum animz remanens

in beatisad gloriam , in damnatis ad confu-

fionem.,

| Quid fi in ordimando fít aliquid omiffum, quod

U

perténet ad folemnitatem vant&m, (v non

d effentiaws,an non iterabitur oydo?

traditam.

Non,fed id fupplebiturtempore congruo.

Vi tunu

— Cur dicii Ó* nonad ejfcntiam fíve fabflantiam ?

TE

Quia aliàs foret nullus ordo,

Ka

T IJT.

X V II,

De filiis Prcsbyter'oruïm.

i vn Icg"timi posfint erdinari ?

;leo&bal-

s Janer

N

Onnifi vel Monachi fiant,vel in congrega.

tione canonica vivant fub quadam regue

(npun,

Ja,velfit cum illis di

Chio/ites

fgenfat'um ad ordines fuf«

cipiendos,

d r

/

Ym

äarc non al.ás?

mit, dum

Quiaidem incontinentix vitium parentum.

o Chri.

timetur in iis Juxta illud;

V g

Gape folet fimilu filius effe patr:.

Qus poffunt difbenfare ?

Epifcopus poteít difpenfare ad mino

tes or-

4011

ines, ad majores tantüm Papa difpenfat.

if

n illegitimi poffant obtinere beneficia?

Minimé , nifi ad hzc

1

pf

fit.

quoque difpeh&tum

maUndi

Qui poffunt difpenfare?

Epifcopus ad fimplicia benefcia faczos orz-

m

