V.g. Res Sacrz, Sanctz, Religiofz &c,

IY

Quodnam eff tempus .pr'dmm ium reguifitum

,

ad . res uflsmp!mdæm

R. Ad res mobiles requiritur triennium ; ad

ftäw.

immobiles veto decennium , vel vicennium ,

Mul

UM

fcdxccrdcccnmammtcxptæfcnt»s , & vicen-

nium inter abf ntes,

Wifur

Mf

uinam bic dacuntw Prafentet,

Qui habitant in eadem provinqia.

usmammäfcz

am bie dicsimtur ./il/jänkex.

n

Qui li

ntin diverfis provinciis,

Quuarg «s mobiles eitius. uf,gcapzünmr . quam

immobiles.

0N,

Quia tes mobiles citius cmrumpuntur vel

pereunt, quàm immobiles, -

TM

. Guare tes :mmoäz!e: 0384 agþwaþmnmr mt:r

pmfenxcs gaam inter a.b,en tes,

Quia committitur major ncglxgcnua à pree

?'cnnbus

, quàm ab abfentibus.

p

ng tempore debet bona jzdes 4dej?: m

ufz"zcap sne,

R. De juze Canonico à principio Gfque ad

W

finem , fed dc puxc Civili fufficit. eam adfuiffe

in pnnc:þxb.—

zSz qui pofl impletam tfucapienem mtellexerit fuiffa

TUMUTAT

rem alienam , 49 teneatur eam r:j»*ztuerc i

Il

ffz[tem ". faro confcieitia.

Af 1

R. Non.;am non eít amp!ms aliena, fed pu-

TA

ähga,lcgum authoma:e lam neüxa fa&a.

165 3 t

M

J

TIT

um

—

-

Y

136

TETITIONES

"!N

x

|

w

ll:l:"m : l

. De Donationibus,

t n

Loanum f

&tgid efl Donatio,

|

h

! g

ESt libeka

litasnullo jure cogente facta,

,anru/:l:x eft "Danatto,

D

Duplex,Morris caifa & donatiointer vivos,

at

'

!

Quid eff Denatia morté canfa,

Mi

]

l

j

a

[

m

Eft cum quis mortiscogi:atione donat,

"

l

li

;

|

l

l

l

r

?

|» Qud e(t Donat o inter. v vor,

Quz non fit propter mortisfüfpicionem,

Jnti u

aj

Decetue neceffario *n donatione mortu caufa ji'eri

.: ï?:.f

wahui

mentia sorta vel peric ult.

R, Ita, namalias effe: Donatio inter vivos,

b

p

etiamfi fieretab eo , quiin extremis cenftitu-

tus eft,

W o

fuim

Quotnade differt Donatio mortis canfa a.

Donattone 1nter. vivos,

duj

R. Quod Donatio iriter vivos ftatim perfe-

H?Dar.mo.qu

&a fit & effeá.m (unm habeat. Donatio verg

Ms douä

caufa moitis confirmatur folum permortem,

deinde inter vivos non licet donare ultraquin-

& M*ï*l& Xt:

gentosfolidosab(que in(inuatione,mortiscau-

: Lj

] m:wxm

sà vero donare licet quantum placuerit etiam

fiue infinuatione, Item donatio mortis causá

Qu

revocatur folà peenitentià, vel przmoriente

Donatario, non autem Donatio inter vivos,

Quibus modü revocatur Donatía inter vivos,

Estdomjniu

R. Propter fupervenientiam liberorum , &

propterquinque caufas ingratitudinis,conten-

LT

n

tas in lege ultima Codicis de revocandis do-

nationibus v,

MQH ; (

:

g.f anat;arius occideris Dona-

torem, &c,

E

db

In

H

Juäis c IVI LIS,

17

!l

In quihu: convenunt Donat:o morttt caufa dv

degatum , £s in qmbïw* diffcrant,

D

(hi,

R, Co»oveniunt in cb*,qued ucromque con-

firmetur tanrum per mortem,& quod ütrum.,

Mdf

que rcvocetur folà poenwentià,vel przmorien-

lf

te Donatàrio, deinde quod utrumque requirat

oqariointmmsk

quinque teltes,item quod ex utroque detraha-

/ m/,,

tur quarta falcidia.

'!iont dam

Diff-runtautem in eo , quodlegatum coníi-

W

ftat fclius Legantis confenfo,

Donatio vero

Mi

mortis causá , requirat etiam Donatarii con-

fenfum,deinde quodlegarum patt mortem Le-

ii

gant spraftetur ab haredibus, Donatio vero

lf Is

mortis causà plcmmque etiam przienti tradi-

tj nf

tionc peragaiur, Item qsodfiliusfamilias, pa-

tre conteniiente , donare poffit mortis causá

TT

ficuti & intervivos, nonaucem legare,

Quid eff. Denatío propter nuptias,

Mitpe.

Eft Donatio, quz fit nxori €

f,paxcc;"maritiin

fecuritatem dotis,

OM verQ

tRO

u d eft "Dos,

,

Et äuævis res d

ata , aut promiffa m

ärito ex

intqun. i

m

parte,uxoris ad fuftentanda onera matrimomi,

!

AC t

TIT,

V III,

TOnl d

S

Qgibu's!alicna;c licet, vel non.

Dremutt

YeL

2uid cfi ,/fli'en'ar:,

Vf f0

E $t dominiuin *alggujus rei z;ansfcxr;,

g, &

Potaffne poatitus fundum dotalem obligare aut

n comten

fudis do

alienare,fí. uxor confentiat,

—

R. Non,

juis Dau

quamvis i-pf; fit Daminu; fandi

49samiS,

l

A IT.

R

-

138

PETITIONES

"

T IT

IX.

W tti

Per quas perfonas nobis acqumtm

(*;g lat u

,,rnämnma,ï

Per quas [)erjïmcu acqusrimus Dom nium,

li hdl

Efp.Non tantüm per nosmetipfos,fed etiam

R

03 f*:Ft

per fervos noftrós,& per liberosin potefta-

ï)

te no&ra tXIQCntCS 1tem per fcwum ab enum

W&m&mm

in qno habearfs ufüfroctum,velqui boná fi- |

Qn imu

de nobis fervit,item per hbexum hom-ncm qui !

(U] hlunfqm

bona fde nobis fervit.

" 1.112" «14 mm

'i MII

Iw

zi

[it l"ïl 1!»!

aggzd acqu rit Dominus per fervum ?

R, Omnia, quxa fervus nihil habet ptOP!ii,

-s ?

——

A at n

fed quidquid acquirit, acquirit füo Domino.

(qud arqmm Pater per filiuma im potefhte

il

Va

e:gz/f-pnrem

R. Peculium profedtitium, & ufamfrucum -

lul ittyn

l

pcculn adventitii.

)uid eff peeulium.

Dap'tx m

Eft illud quod tilinsfamilias vel fcrvus ex pet« inji vl

miffione Patrisvel Domxm veljuris, à ratxonz-

T

l

bus paternis vel dominicis feparatum habet,

|- X

uatuþ[ex ef Pemlzr;m.

li

Duplex; Alud eft filiifamilias, Aliud e&*r

NUN

fervile.

( u s

d ^f peculism filt amilias.

hi

Eftillud quod filiusfamilias ex promiffione

Bre,n

?atrxs,a rationibus paternis xeparatum habet.

duf

,.antu])le.x eff pem/mm Bl ifazil a,

Val

uadturl ex : Profe

&itium, Advennnumg

N u

Caftrenfe & quafi Caftrenfe.

Amtrtofüln

"d ef! peculium Profetfitium,

Tilotto Y

Q»od fihus acqmüvxz ex rebus paternis.five

QU

ex parte patris; v, g. fi Pater, vel Avus paternus

aliquid deder filio,vel fi filius fucceflerit Avo

n |

?&!GI&OQ

d

gg

N

JURIS CIVILIS

129

N

Quid qf Perulium. .Adventitium,

WE AU

'!r«m ()W,, ,

Quod fiiusacquirit aliunde;quàm ex rebas

/M]

. patetnis vel militia,v.g. $i Mater vel Avus ma-

"M'Psfd (j ternus aliquid dederit filuo.

L K W'ff&

Quad eff. Pecul um C.

aferetfe,

T d

wd filiusacquirit ex mxlma arfnata,

n Vc!qmbom

ngd eff "Peculium quaofi (affrenfe,

. Qnod filiusacquirit ex militia rogata,

Aiigna aliquem modum acquirendi domi-.

9 frw/z;'

. hii univetfalem,fiveperuniverfitatem, R, Hz-

zed:tas, bonorum Poffeiio, Auogatio, Addi-

io libertatum confc,rvandarum Causá.

HI uoDommo

TET p "ll**

nidefh Haredites.

Ef fuccetfio inuniverfiun jus, quod defun-

V nf ?m

(tus habuit tempore mortis,

gl)aruþ[ex.

)

Duplex, Teftamentaria; qux ex teftamento

lt

datur, & legitima, & ab intettato,

&fitlQtte

q ld. oX

mzmh bcr.

De Teítamentis ommandzs.

uid eff Teflamenitim,

t vóluntatis noftrz jufta fententia de: To,

i M' ES

quod quis poít mortem fuam fieri velit,

2

Vnde appellatur Teflamentum,

TT

Ex eo,

quód quzdam fit teftatio ientis,

At

ä?u-enam ünt folerenitates Teframenturia,

44

U: adh 'bean:ur i?:ptcmze"ccs. ut fint Cives

Mdv

R omani, ut fint puberes,ut fint Mafculi,ut Te-

ftamentofubfcribant& illud fignem, utteftes

il,

finvad hocrogati, item ut Teftamentum fxat

hm

Nnico contextu.

yufttu

&itd ho frgnificat deffamentum fari

at

féice contextti,

Ü

Es

—

135

PETÍTIONE:

j

d

Ef fic fieri,ut non interveniat olíquis actus |

lm

notabilis extraneus.

Jj pl

Quid efl aliusextraneus,

w ndttdom

Qui eft alienus à teftamento,-

|

TI

Da Contratlum qui non eff exiranei,

TR

R. Emptio l:pidis fepulchratis,

Quinam poffunt effe tefles in T.flamento.

It

|

vulittom f

R. tUli cum quibus teftamenti fa&tio e(, id

|

|

3

|

tümundn

eft, illi qui poffuncinftitui haredes,fed ab illa .

regulaaliqui excipiuntur, utfoemits,fervi im.

(f Tju

fufitinttm f

puberes.furiofimuti,furdi.predigi,quibusbo-

norum admini(ratio interdicta eíft,

PT D

tupenlfnn

Quare femine non poffent effe teflesin Tcflamento ,

dilitrim m

ctim benà. pos[rnt effe teffes n alíis negotius,

R. Quia ad folemnitatemteftamen

LE

ti requi.

titur, ut fint Mafculi.

TU w

TU

Petefine "Pater effe teftluin Tflamento il fui, aut

frater in Teflamento fratru , qui id ejwudern

"

patri poteflate ctim eo confiflit.

IT

R. Non . quia hacin re prohibitum eft tefli-

mon:ium Domefticum,

Ti

us Vi

Quil ef) Teflimon'um Domeflicum,

) Wt

'

Ef teitimonium eorum, qui patriá potcftate

ATT

junguntur,

|

h

JE.

Quotuplex f Tflamentum.

Y

i Qly'alcx l

Duplex.Aiiud eft

I

|

pativum,

Splcmöe,alilzd eft Nuncu-.

D

4i !I(WMIM

Quid ef Teflamentwm folemne.

Íilin,

, Quohzredis nomenfcribitur, quodfeptem

L MOR QUi

teítium przíentium fübícriptionibus

l

j

l

D

fignaculis unico contextu celebratur.

; nec non.

Whtorgma

Y

IOV

, Qd eff Teflamentum nuncupativum,

"g

"i

Eít, quod eft fine fei

7

piura7, te(tibus con-

T19oatis,

d

(inj

i

BI

Jüiis Crvitis.

anméntiim Nuncup

Pt

6

'lüi gbt Tgt

atidiitm ng:gimt éfíam on -

nes folemnitate: Tefamzhtifä'r!pti.

WW.

Ità: exéeptisiis, quz ad (cripturam perti-

&f

ment , uteftteftiom fübfíenptie & fignatio,

L tftüy

T If

X

e

I

. be militari Teiïamemo. :

h Mdmm.

utd Teflamentum mnilitare,

$t teflàmentum factum à milite in

MU

[

I

expedi-

ft W"ijd;bi)h-'

tionibüs exiftente,

"n

u d eff T«flamentum paganicuni.

MBaibio. . Eft teftamentum fa&um ab alio quàmà mi.

h,

. ite, in caftris five expeditionibus exiftente.

eþmnï:jbmmu, F

Poteflne miles furdms vel mutus teflari, R., Tta,

An tej?amentum m:litqre valeat etiam paþ-

li Mi

um It

quam mies miffus eft milit a.

R. Itaadhuc perunumannem, modo ícili-

"fili cot hone(te miffus fit , non ejectus,

l um

TIT.

X I Ioï

x

f

Qj.ibus

n

on eft permiffum facere

pl tefi

Teftamentum.

Quinam poffunt facere Teffamentum,

jim,

^R Efp. Omnes Patresfamilias , qui nbn repe-

pl

* riüntur rrohibiti..

!n,

Quare dicit "Patresfamil ai,

R, Quia lex Duodecim tabularum folis Pa-

id edyuty,

tribus fanilias permittit reftamenti faCtionem.,

n filiusfamilias posfit facere Teflazentuza ,

,

faltem cstim confenfa patris,

quit

R. Non, quiateftamenti fadtio eít juris pu-

hiM b!

i'tprivatorum autem

»Hlül.

pattis,Juri publi;ov,de-

-

togari non poteft,

Pd'lwms

ván Fil sifamilias posfrt facere

'IEFammtu,ä 2:

!t

.ttüïbusc:

!

aliquibus faltem beni,

R, ità

( nd

d

-

132

PETITIONES

4

ü

R, Ita, De bonisCaftrenfibus & quafi C

ftrenfibas,

vt t

Quinam I?:ztresfamilim probibentur. facere .

i,t

tl ünq al

Teflamentuzs.

L

"i :

m

R. Impaubetes, Furiofi, Prodigi, quibus ad

|

;

miniltratio benorum imcrdi&a eít,

.O

Lt

CT L d

X III,

l

l

l

fouoan]

De Exhzredatione Liberorum,

i

ITTU

D

W

n

Qd efl Exharedatio.. «

E-

E'Säf(cluüo alicujusab univerfo jure defuan-

—

ia

i

Vidgaio t

Quid f filius fuerit prateritue, id ejff , neque beres

M

inflitutus , neque exbaredatus ,

"

nonaunatim,

3* dl

;

ï'f'

d

Lt U

R. $i fit preteritusà patre, Tettamentum eft

M

,

,

ipfo jure nullum:fi vero fic prateritus à Matre,

tunc Teftamentum eft quidem ipfo jure vali-

ATa

I

pit t

dum, fed eftobnoxiumrefcillioni per queie-

laminofticiofi Teftamenti,

o dudim

li

: exbæregari.

duf

Debentne omnás Liberi nomina?im

R. Ita hodie,fed olim tantüm fili1 debebant,

if r

At

nominatim exhzredari/filiz vero & neptes po-

terant inter cxteros exharedari.

W

ts

Quis dicitur nomumnatim. exbaredari,

R, Qui exhzredatur expreffo nomine pro»

fenati

prio, vel per certam demonttrationem defig-

ET

netut, v.g. Filium meum Joannem exhzredo;

Qu

vel fic filium meum Studiofum exhazredo , fi

ln qui

nempé tantürm habeatunum filiumSrudiofum,

Bu

Ex quióus caufis Liberi poffunt exbaredari À

A t j

Pareniibus,

, Wtj

^ R. Hodie tantüm ex quatuordecim , cor-

i

PS-

I

tentis in Novella H g. f quis

L25

tf

NH

jURIS CIVILIS.

155

tsl tll

tri maledixerit,vel eum verberaverit; olim po-

I

"tl terant etiam ex aliis qu;bufdam caufis exhz.

zedari.

Tf a

Peffantne Liberi exharedari fub cmdmont.

r ) Hll.

R. Non,quía certo judicio debent exhzre-

]l

dari, hoc autem non fieret fi exharedatio pen-

lbtrorum. deret ab incerco condntxom- evenmi.,

(u'ly,

TIT. XIV

QUut d

De Haredibus inftituendis

sid eff mflitutio Haredis,

TT

St de(ignatio haredis per uliimam volun-

m

i

catem facta, v.g. Titius hzrescfto.

«'d eff Hares,

Telumentmd

E& Succeffor in univerfum jus defuntW,

terts

Quet perfonas pa[mnm inffituere. beredese

i j

R. Tot, quot placuerit.

t qui

In quot partes dividitur Hareditas,

&« In duodecim partes five Uncias,

alitinn

Quanam funt partes Hareditatis,

Tl debebant

Refp. Uincia, Sextans, Quadrans, T'iens,

E

Quintunxz, Semis,Sextunx,Bes,Dodrans, Dex-

L

.sans, Deunx,& As,

hvt

Uncia eit duodecima pars lizteditatis,

TOE

Sextans.funt duz unciz, & fic vocatur,qui&

tioveite

eft una fexta pars hareditatis,

em enzud

Quadrans , funt tres unciz , & diciturqua-

at

drans , quafi quasta. pars hzreditatis.

móudioAi,

Triens,funt quatuor unciz, & dicitur triens,

t d

quafi tertia ;äars hzreditatis.

Quintunx,funt qumque unciz,

i,

Semis,funt fexunciz , fcu media pat hæm«

ditatis.

g j qül!

l

Septunx funt feptem unciz,

Bes,

-

^

504

PKETIT*I O«NES

Bes, funt

E

|

[

ubl

bis triens,

ofto unciz, & vocatur Bes quaf

N

yohtiqi

P

( £0

Dodrans , fünt novem unciz, & ficvocat

L

gurim

"

: j

d

J

Ti

quafi deett quadransad hoc ut fit tota haredi.

tas,

ï

Dextans , funtnovem unciz, & ffic vocatut

;|

-.

Wu;illu

quafi deeftunus Dextans ad hoc,at fit tota hz.

1

|

iM

reditas,

ä

Ia

Jj

/ Deunz,funt unde

z

cim ünciæ ,« iïi(; vocatur

[

]

C

(

n

(iint

"

quafi deeft unica unciaad hoc , ut fint duode-

P

!

ag in d

s

!

€im, five tota hareditas.

QUf

t L m

Pi

As,funt dyodecim unciz,fivetotus affis, —

Dl T.

X V.

u

wild

iM

M

. De vulgari Subftitutione.

?

P 0;1(25

u

Qu d eft Gubfiitutio vulgaris,

t

j 9t infiitutio hz:edis,fecundo tertio,velul. ,;

wintme

E

^

teriori locofacta inlocum pracedentis,v, jouig

$. fi Titiusheres non fit. Neviushz

res efto.

Aigltimpa

Quetuplex eft Gubfittutio.

1

dl

n

.

-- Quadruplex.

Á

7

|

lia ett vulgatis,alia gupilla;is,l

RTT

a.lï-a exem

plaus & alia militatris,

P

Qd eft Subfiitutio vilgaris,.

^

WQu if

tinlocum priusconftituti , in ca

füm .

quo is hares non erit, slter hzres efta, v.g.fi

(uh m

Titius hzres non fit, Nevius hzres efto,

j

l

itUU

O sid fggbj?;'ngtiq Puptl/agis,

wz fità parteliberis impuberibus in pote.

!

Ti

ftate exiftenibus . in cafum quo fuerint hare-. li,

des & mortuifuerint antequam fint puberes,v, |. i

.fi fifiusmeus Neviifuerit haxes, & ante pu« | "Ilng

b

ertati:m decefferit, Titius bzres cfto.

J tintnte

Quid fubfhitutio exemplaris,

MM

Quiv fità Patre vel Matre liberis furiofis,v

!

u

51

mcme'äï captis,

?

N

JURIS ClvILIS.

135

& Vty h

q

1

..Qgid fu*äftitutio Militaru,

€hm miles aliquem infituat heredem uf-

luntizï&äc;'ocan

ue ad certum tempus , & goftillud ;cmpqs

IT

h

H

L]

em alium,

fub&—i,tu;iæ aliqu

TJTIT XYyEL

unciæ.&ücmm

LT Em

De Pupillari fubftitutione.

Qvid eff fubflitutio Pupillarg,

r

tIm aliqui ex hzeredibusinftituti , fibi invi-

C

cem fubftituuntur, v, g. aliquis inftituerat

^ tl dj

Titium, Nevium & Sempronium haredes, &

oeá (übftituithoc modo, fi Titius hzresnon

;

Ántdi,

;

fit, Nevius

hzresefto , & fi Nevius hzres non

[

T

fit, Semp

ronius hzres etto,

t

uid efl fubfltutio compendiofa.

hii

uz brevitate verborum plures fobftitutio-

ODttio d

nisgïg

ecies complectitur, v.

g. quandocumque

at

hzres efto,fi enim

filiusmeus morietur, Titius

D

netur non tàntüm

tlotsefo, |

ille filius fitimpubes,conti

li,

fübfitutio vulgaris, fed etiam pupillaris ,

écfa

xliag pi!la;;ä

fitfutiofus aur mente captus,c

Y

Qntinenqr etiaqx

ï

fubititutio exemplaris,

'«&afu.

TOR

TIT.

X V I1I.

t

?

(&ibus modis Teftamenta infirmentur,

mesu

[

Qwot modi infirmantur Teflamenta.

u

Aff

atuor. r. Agnatione fui haredis. 2, po-

etbtinp

Q

S

(teriore teftamento pe:fedto. j. capitis di»

minutione, 4. per querelam inofficiofi.

yfntrhae.

t

Quid efl Teflamenturs ruptum,

E(t teftamentum , quod amittit vires Tefta.

at

lt

tore manente in codem ftatu.

f

vAni Teflamentum priua rumpatur etiam per

ifurph

i

u?n.

R, Re-

Mi

pofierius ingperf;?

2

E

a

:

£36

DT

PETITIONES

|

il f

R. Regula:iter non, fed tamen ali

quasacï;q v

MT

£.liin Tetamento pofterioriimper

fecto in£i.

1

r

i

N

[

tuti fuerint,illi qui poterant venireab inteftatg

1

j

r

ad hzreditatem , cui priori inftituti eilent eX«

J

!

N

ttanei,id

D)

J

t[[n [

L

|

y

|eft, 'zguqu;m erant venruriab in.

ï

L

|

|

|

i

teitato,

.E.

]

n

Tv

(

2

Quid eff I?ft*ämentuï)g 1.zri:um:

i

Quod amittit vires,exeo quod Teftator pa«

linul

i ip

TRU

!

li

tiatür capitis diminutionem,

tl

lt

Anprüggtfï.min:ïrzmp wpitis

g'iæäinugioncm I&fdtazä-

l

W

W

nvf

irritim fiat Teflamentum,

U

!

R, Ita, quia Teftator per minimam capiti;

3

H

&zxwzt?ptt

diminutionem fit filiusfamilias, atqui filidsfa,

l)

milias non poteft facere Teltamenium.,

n Mi

i

q

6

2

l

1

Ts d

va

')fmæ* Eliwfam:ligg; non fbtefi facere

*

Teflamentum, '

[

i

M n

| Ms

LB-- Quia lex t

?. cabularum folis Ba;trib;usfa*q

milias permitrit Tettamenti fationem.

fl

tlb

Tl X vFIT

As

Dc inofficiofo Teftamento,

M

Qd eff Tcflamentam mo)j'ic;äfum;

? Efp.

1

In quo quisinjuteexbaredatur , auq

Y

:

T* praterit

üsct .

Yi

j

Quidsf) qucrela inofficiof,

Eft fubfidiatium remedium,quo petitur à fue

,REfp. Dij

dice,ur teftamefitum quafi contza pietatis offi-

cium factum , ezfuo officio refcindat: datur

| ii

hos liberis & parentibus , fratribusvero & ÍQs

jigrla i gui

roribus, fi urpes perfonz fcziptz fint.

id

A

1 eff Perfona ?,z;rgi;;

| Ut

: rft perfona n

ïfämiSQ

;'&*umtdu'plcx

vcnm";..

Ybig

Snid funt fratres Germani,

Qni ha

0&4:

bue:m.x;; uirimque gofdcni paie

Dttá,

, ord

; *

OE

JURIS CIVILIS,

j

!

umcn :)

QM

&nd [unt Fratres (on[an(gmnet.

ho l

€ini habueruntutrimque eundem patrem,

"'W" Ial

szdfmzt Fratres Vtarini,

" miht Al H fltbh

Qui habuewm candem roatrem.

ititicui

.An ccj&t atiquande quere[az inofficiofi.

R. Ita,v.g.fi quis fit juttéexhzredatus.Itess

a, in Te(tamento imilitari. Item f quis hazres ig-

hId ftitutus fit euiam in:e minima,fiautem ifta res

H.

minima non fufficiatad legitimam,tune agen-

';Jw 279 jf

dum eft ad fupplcmcntum iegitima à & ceilare

warm

et quereià inofhciofi.

utd ejl glz—mrm legitima,

*G'MM() l

Eft cesta pars perfonis debita ab inteflato,id

tl

s w

€ft certa pars ejus,quod quis habituras fmfi'ctæ

11 Teftator deacfüfiet inteftatus.

LL

li

Queta pars Hareditati eft legitinga,

fl nh

R. Olim erat qunrta pars feu quadrans,hodie

Vero eít femis veliriens,& femis quando funt

domd

Jl

li

glurcs liberi quàm quatuor, & triens feu tertia

pars hæzcduaus, íi non fint Plurcshbcn quam

jl

auatuor.

ifm.

TT YiX

du

De Haredum quahtate & dxffex:cnua,

&zom[:hccs fónt Hæ,rpdcs.

ij

Duplices, Suiaut extranei,

*.m,qdüptllwl

REFP.

QJ d;mntur Sui.

ia p

Qiin poteftate m te-&atons, & quos ne.

ia d

me in oradu Pxæcedxt.

vatibust.

Qui [unt Extranes,

K IIl

Qui teftatoris j juri [ubjecti non funt , hxquc

um;u,

habent duplcx bencficium , deliberandi, & in-

VCHIRH

G("WR

Q—.d e[i Benejäcmm delzl;emndt.,

ii

2

Eft

138

PETITIONES

u

MM

Eít poteftas hzredibus data de adeundaintta ä

i day

annum haxreditatce,

|n

jnpt

J

g&nd eff beneficium inventariá,

Eftdeícriptio bonorum defuncti , citatisiis

M LU

du t

quorum intereft : cujus beneficium eftquod

hz:es in tantum tenetur, quantum bona de.

ejeuiuh !

funéti valent,

nnmäo D y t

;;dwm

9ui dicuntur baredei neceffaris,

QJ hzredes funt, five veliat, five nolint.

äawm

TIT XX

Q vj d n

De Legatis.

t

mngm&N

sáüd eft Legat/um

St donatio quædam à dcfun&o xeh&a, ab

g

E

,(w! T

hzrede praxtanda,

Qua athiones dantur pro legatá,

(Lan D r

u d

Rei vindicatio;actio hypothegaria, a&m per.

d

fonalis ex quafi contractu,

,&de ef rcu vindicatio,

Qu diditud

n u

Eftaio i in rcm,quá quis petitfe Dominum

alicujus rei declarari,.& eam fibi tamquam Do.

r

li ;

Mil

mino reftituià quocumque poiï'cifwc aut de-

|

EUY

fentore,

ä

Quare Legatari babent atlionem h)epathecarxam.

ts i

R , Quiaomniabona defundi, fumxgüsmw

eité feu ipfo jure obligata,

li ho

(

AQn:zrr Legatarii bauent a&ionem perfonalem.

R. Quiahzres adeundo hzreditatem, cenfe.

Qul hi

wmf I$

;

tür con:*ahexc cum Legatariis ex quafi con-

u

&actu.

Qui funt. Creduores bared:tarii,

l Won

. Sunt illi, quibus defunctus eratobligatus.

na!u

Quid cþjm acerefcendi,

wd

Eft jus, quo portio cohzredis velcollegata-

I!

Qny

d

rii conjun&i deficientisacquiritur alteti por-

tionem fuam agnofcenti,

tottós

)!

NY

JÜRIS CIVILIS,

15

LT

i

il

Quotuplex eft conyuniio ad eamdem rem.

" invmu,-,,;

nixta,

Triplex? Realistantüm, verþalis tantum &

Utf

" ï!'fiffls l

ngid eff conjuncito reavlä; tantum,

ne

cmuhm

i

Quando eadem res pluribus reli&ta eft in di.

, quamüm

j

k

verfis orationibus, v. g. Titiofandum tufcula-

num do, lego, Item, Neyio eundem fundum

L

n Wufi

tüfculanum do,lego.

"at t

Siuid canj«ntlto verbalis tautiza,

'

. Quando eadem reés pluribus relinquitur in

X

eadem oratione,fed cum particula ex egquispar-

iuhn,

tibus, . g. Titio & Neviofundumtuículanam

dnfo g

ex xQuis partibusdo, lego.

2wuid efl conqgunitio mixta,

u

)uando eadem res gluribus relinquitur in

eadein oratiore fimpliciter.

Ut aly

2utd eff Legattra elecdioni,

lu

Quando alicuielectio exprefselegatur,Titie

Vi fe Doptithur

lego ele&ionem unius ex equismeis,

Quibus perfons poteft legatt,

j timqum D.

od

R. Omnibusillis, cam quibus te(tamenti fa-

&tio eft,id eftiis quipoffunt hzredes inflitui,

T h)þuhewi:a

Qu res porcff legari,

Kes propria & aliena,obligata, futura, debi-

udt fv

tà, dos, corpus totum, &c.

Quid eff "Pofibumus,

inem perfna

vteditattty

Qui nafcitur pof mortem Patris vel tefta-

toOris.

Vs et QUi

Quid eft Pofibumus fuus,

hartiitant

Qui non eft nafcituius fuus hzres,

uid efl Pafibumus filius.

üs erat li

Qui eft natciturus fuus hzres.

tiendi

tedisvtlat

Qub dicitut fervus Verna,

oftra.

quititu ahc;

Q*.li ? atus e&k ex ancillan

H 4

Suid

[

149

PETITIGNES

!

j| W

Quid efl Legatum pans nomine relidgm,

ümm m

Q»od relinquitur ad cogendum hze:xcdcm2

lG W 1150 Clm(

quo magis aliquid faciat vél non faciat "-

u

8!10.

hzres meus,fi Capitolium afcenderit 165,au.

n wtod

reos der Nevio,, vel fic., hærrs meus nifi CaPl.

' unoïmedud

tohum afcendem 100. aufeos dec Nequ

xnumhcthnesn

wuid eft Legatum zmpasfbt!e.

w m

Cuiimpoffibilis conditio adjecta eft , v,g,

| du

at

lizres meus, nifi mare. cbxbcnt,ccnru'n au.eo$ |

ljl)

dca Nevxo,

h WITHTT

Mrlluci

Legatum poenz, legxbus prohxbxtum eft,v.

hzres meus,nifi fratrem fuum occxdcm, cen-

TT

|

tum aureos det Nevio;

Qd

ij

Legatum contra bonos mores eft, v. g, bzres

meus, nifi nudusin foro ambulaverit, centum

J

r

Mi

Italum

aurcos det Nevio,

TT T. XXL

Ieg&

OE

at

Mi

ht

l

De Ademptiene Legatorum:öc

l

quia

ul B

Translatzomc.

?

Wl& 2!5

Quid eff. Jdemptza Legatorum,

lm

um d

vocamo illius quod légatum eft,

ES: te

A

uomam ad muntur Legata.

Mu W

A. Vel cxgrcfsc vel tacitée,

RNcTcüm

hïpïefse, id eft rebus exgzciïïs , Vg quo&

hzrcdcs t

Titic legavi,non lego,

V rlebnt aj

Tacite revocatur Icgatum ex præfuppofta

vt f

voluntate Teftatons x

. fi Teftator remlega--

ng Mjmig;

tamalienaverit,aut vendxdem ame fuam mot-

tem fine ulla nece iï:mtc

ht m

D.

Gï:»æmoda tramjeræntur legatA,

"It

W. Ab unaread aliam , velab uno legatarw

ad aïtexum vel ab uno hæxedc ad ahum vclab

mmmuzy

uüig inodo ad a!mm

Rllavg

b

t

Á

Wl T quq

3

MT

JURIS C1VILIS.

141

Scndumh

.Ab una read aliam, v, g.loco vm: quod Ti«

d ' tlo legavi, lego eimodium tritici,

[ €tndcnu

Ab uno legatarioad alterum, v. g. quod Ti-

At "i

tio legavi, Nevio do,lego,

C2p

10 dCtN M

J

Abunc hzrede ad alium,v, glegata qua di-

xi ut folveret hzres meus Titius, volo utfol-

m/o /

fl cfl

vat hgzret meus chms.

Ab uno modo adahum v.g. a2modo condx.

mï Cüfllü] Uf TR

tionali aut é contra,v, g. quod Titiopure legaa

Md vijlego illi,fi navisex A fia venerit,

At

TW T XXIT

*

De Iege Falcidia.

rrcsc&

utdeff. lex Falcidia?

WCHI

tlex, quz confiituit aliquem non poffe hz-

ES

reditatem fuam gravare ultra dodrantem

L

lcgans,&.fi conta fecerit, permittitealex hz.

QUf

xcdl rctxnere quartam partem hzreditatis,

- Suid eff quarta Fakidia?

Ef quarta pats hzreditatis , quam tetinere

!l

, poteft hzres, qui ultra dodrantem gravatus cü:

in d

legatis.

"

Quare mavodu&a futt &la. quarta Falcidia? -

, R.Ne Teftamenta tam fzp? fierent deferta?

li, v

haredes enim pro nullo vel minimo lucro -

€ nolebant adire hzreditatem , & fic Tefta-

p p

! mentum fiebat defertum,

datyoahy

antulummie

Wo temporeinjpicienda eff quantifas patnmam:,an

t:mforc morti Teflatosis , an ternptore

ad:,m bareditatis ?

l

[

i^

A-—

» Temporemortis Teftatoris,

bui kgat n

j

eán zatío L&gu Falcidie babeat lactim in

dahum wl

ngu[u Haredibus 2

À. Ita, 7v.g & Titius & Nevius hzredes in-

&zguu ünt qu:f'qms in uno femiffe ,

& feniis

1yg

Titii

PETITIONES

jui

ia

Titii fit gravacus ultra dodrantem, poter't Ti,.

dj

Y

tius detrahere quattam falcidiam,quamvisNe.

t

ts 10

i

ld

j

vius non fit gravatus ullislegatis, & fic media

dpi

pars hareditatis falva eft apud Nevium.

ll

N leden

ü;

ii

Quanam prima de

ducuntur antequam ponitur ratia

j:

lega faleidta ? .

m m utte

ii

R. Ks alienum, funer

(

is. impenfz, pretia fer-

Vorum.

(ufna

TIT, XXIIL

(uciqiitog

De Fideicommifforiis , haereditatibus & ^^

|

Qu

J

:l

ui

TI

ad Senatusconíultum Trebel-

(&g&mws d

. lianum.

lf

«id Genatisconfultum Trebellianum?

Qutlimddf

Uod conftituit aliquem non poffe gravare

us dfrat

M hzciediiaiemfüam ultra dodrantem fidei-

[/7] (:" [1

comiiiffia.& fi hoc fecerit,permittitillud,Se- i

natusconfultum hzredi retinere quartam par. A fl

tem bonorum,

|

l

l

—

lt i

Quid eff quarta Trebellianica ?

:SW

MQ tl

Eftquarta parsbonorum, quam retinere po«-

A m

|

|

tefthares,qui ultra dod;aptcm gravatus eft fi«

1

imbitdy

deicomiflis.

l

t'idtiponi

Fuit illa quarta Trebellianica introducta ob

l

d

eandemrationem , ob quam inftituta eft quat,

ta falcid:a.

, nj

1j

Quid ef bered.tas fideicomm:ffarta ?

|

Eft hzreditasfubje&ta fideicommiffo feu re-

DT

Ri;utiO'ni.

4ui£iejl fideicomm:[um ?

Eft uitima voluntas qua veibis precariis mi«

MITT

JUUUT

Il

:

Qesy

nifterio alterius commiffa in aliquem confer-

L

:;mumm i,

tur,v, g. precor hzredem meum , ut fundum

| mm vl '21 Wga |

tufculanum rc&it«fxat Sempronio,

u1id

fs.

tht

(JURIS CIVILIS,

143

odhntem Mi

ii(l 121;

Qwuid ef þ'dcuommr[]?;m nniyerfale?

Ti

uando quis :0gatus eft reftituereffotam

lt i

MM It

þærcdxtatem vel partem aliquam hzreditatis,

ln y

N

l

JJ

«g.rego hazredem meum , ut hzreditatem

»rm!ganm; MM

meam reftituat Sempronie, vel fic, rogo hare-

dem meum, ut mentcm hareditatis re&xtua;

du Mi

Scmpromo.

Quidef fideicommiffum fingulare?

(

Quando quis rogatus eft reftituererem fin-

lu u)

gularem, feu particularem. ;

hT

utd efl beres fiductarius ?

l

Qui gravatus eft fideicommiffo univerfali,

Quid eff bares fedeicommtffarius.

Til

Cuiszelictum eft ideicomtniffum umvezfale.

at pdf m

Quæ;mm eff. differentia inter quartam Trebelliani-

dolrtem lll

cam (7 quartam Falcidtam,

ld j

R. Q»od Falcidia detrahaturexlegatis, Tre-

Quitiupa

bellianica ex fideicommiffis: deinde,quodin.

ii

Falcidiam imputentur folüm ea,quz hzresha-

bettitulo mü:gutwms.lcu hærcdw,mTrcbel-

at

lianicam etiam imputentur ea, quzaccepit à

hd

dcfun&o titulo pamculan , v. g. titulo !cgatx

vel fideicommiffi.

iil

TT5

XXTY,

nfbuudy

De fingulis rebus per fideicommif-

mti!

fum relictis,

al

Potefine etiam res aliena per fideicommi[fawm

relingqui,

1

M

Efpond, Qu5d fic, v. g. rogo heredem me-

j

|

u )

R

um,ut zdes vicini mei der Titio.

fl

du (

Potefine etiaws libertas fervo per fideic ommz[um fé«

g, udt

lmga;z v, g. roga haredex) meum ut Stichium

färwm meure mannmittat,

lo

J

l

uid

j

I*

PETITIONES

mæq i qg"

n '[E etlcptci

Quid efl . Libertus Orcinus ?

ex directo Teftlamento lxber:atem àC- |

udr«.(:e eum

ccht five cuilibertas legataett,

rr" jLibus

,ere ide Libertus vocatur Orcinur?

( h [7

magu qunu

R.Quianon hibet aiiquem patronum quànm

qui in erce, eft unde Libertus Orcinus noa de.

Np Wtü

betíervize patrono , ficuti czcezi liberti,

ii Qul

Id d

XXV

i

:

vits n p

De Codicillis.

il Qu

sid funt Codicillt ?

|

Unt quoddam Teftamentum imperfectum,

]i

t W

/ï

(i

!

E—

j

ij n

?(ine directa hzredis müxtunonc &cxhæm«

d:mone factum,

jl k

:

mojmtitumod

anrc additur illa particula f ?ue dtre.c?a

Haredis ynflitutzone ?

| uaniqw(dmäw,

fmm in

R. "Quia in Codicillis non. poteft qz gis dire.

€&é hzres inftitui , vcl exhazedari vel adimi !j

fon poteft,

*nm nf

Petefine evaó Hareditas indirecle per. Codiciltes

|

ff ve oblique dari vel adimi?

FE LI

Refp, Ita,ícilieet perfideicommiffum: pof.

funt enim in Codicillis xclmqul fideicommif:

$

Fac Cadmä'um fam ex Tejlamento ? guam ex

j mtc ffato ?

Rcfþ Qg,xcumquc milhi futurusXcü Hærcs:

&

1080 cum, üthzreditatem meam rcftxtuat Ti:

3101

æamodo dsjfemnt Cosdicilli à Teflamento ?

Kefp. Qt-zod in Codicillis nenhatm&:mno

Haredis , in Teftamento veró poffit & necef-

fario feri debeat, deinde quod Codicillinon

requirantfolemnitatesteftamentarias , & tan-

tum

diea

URH

Ju&RIS CiVILIS,

X4€

M Orinyt

tüm requirant

üinque teücs Teüamentum

eio rcquixati

eptem teíles,

^

tem quód poffit

T0 g

hi

qu:s decedere cum plunbus Codxcühs , non

vero cum pl.ribus T«ftamentis;

Ql us

Q-fzre föfej? qm-s décedere cum plurzäzu Cod: czllu »

At J

maqu quam cum pluribus Tefiamentu ?

M Otiys &

Refp, Quia Teftamentom pofterius ump:t

foll btlli,

prius, Codicilli veró pofteriotes non rurmgunt

D

[

priores, niti fint prio ibus cont:arii,

dl

Que «ff Clanfula Codicillaris , qua in Teflamento

4j

appon: ]Za/et -

od

R,Hzc vel fimilis,fi hzc mea voluntas nón

E

uml valeatpu:e Tcüamenu volo ut valeat jure Co-

dicillorum. vel volo ut valeat quo poteft, vel

,emni meliori modo,

2

7 f:u dv

iie!

Quando $us Codícillorum in fu. effe ræpzt, & gqui

il

ttel

l

ano iniroduxit Codic.llos ?

ht v adi

R. fus Codicil'orum temporibus Divi Augue

. fi pnmo in ufu effe coepit,

L 1077

Á

FINIS L1 BRI SECENDI,

m

W T

*o':,

*-J;.

h

-

Wi n J

3 æ

'/

UY

as ts

TT

m

3 Vv

— Ü

A

Ti

p

pf w

äCodm Ín

I N.

i, U

.

!

;

$46

rx«:*-i'l'rilöxäþs

m

IUUCOHHGURIHUBOOHOOOEHIUOIUCOOHOH|OIHHOIHHRPHUBRS, L j if

|

l

,wad hi

INSTITUTIONUM

E

(!l

T

LIBER TERTIUS.

BU

TITULUS PRIMUS.

iM

tibus, que ab inteftato-

fs

pc Baredita

deferuntur.

ES

Ia

l

uit dicitur decedere inteflatws.

!O/h

u

i,vel omnino teftamen:um non fecit càm.

Ia

Q

potuit,aut non jure fecit,autid quod fe.| J

cerat ruptum irritumve factum eft , autüc; €0| wjhu

nemo hzres inftiterit.

j

ntufd

|

« us iordo faccesfions. ab intejiatq quie

w t

obfervatur,

& Tranf- "äï'w.: m

" verfalium,

R. De(?:cndcntium,Afä'cn,dcntirlum,

j Nn, i

Qu veniunt appellatiene Defcen

dentiwm.

!

i d f

R, Liberiutriusque fexus.

ipid Qu

Qui veniuut appellattane - Afcendentium,

]

|

t

R, Parentesomnes utriafque fexus.

; Nonn s

Qui veniunt appellatione (ollateralium,

; hendy

K, Agnati & Cognati.

debt gl

T P.

rr

d

De Legitima Agnatorum (ucceffione,

Qu jure véters (accedentium ab Anteflato

D

erdo fuit,

W [ (i

E(p. Ex lege duodecim tabularum fucceflio-

R

num hujuímodi duo ordines fuerunt, nem-

ip.s (

n

"Wf

Spe bzredum fuorum & legitimorum,id efi ag-

Vg

"Raterum, exclufis cognatis,

E f n8 fflfflvlkïttümh

NI :

147

MHWWWW

JURIS CIVILIS,

if]?ne hodie aliqua d fferentia inter JAgnatos ( Cogna-

HOW

tes quoad fucce

sfionem ab 'znnjiato.

(

]

Refpond. Non.

VU

TII

II'.

AU

DeSenatusconfulto Tertulliano.

A ii

QSuid «f Senatusconfultum Tertullianum,

t Senatusconfu!tum, quod cenftituit ma-

li

ES

uem non poffe ab inteitato füccedere fux

" d

proli,

nf ci

I V.

"ctit,aut'x&quod l

n

De Senatusconfulto Orficiano.

lum

W

sid eff. Senatweonfaltuma Orficianum.

Sc Senatusconfultum. quod conftituit pro-

f hd

E

lem non ppf!'c füccedere fuz matri ab in-

a

teítato,

hum T

Eflne bodie adbuc opus iflia Senatwiconfultis,

Á

R. Non , quia hodieomnis differentia fub-

lata eft quoad fucceílionem ab inteftato, inter

Agnatos & Cognatosfpecifice,olim veró opus

at

i ims,

fuit iftissenatusconfültis, quia lexduodecim

tabulatum folos Agnatos vocabat ad fucceffio-

du

ne:m ab inteftato, & Cognatosfpecificé exclu-

debar à fugceífione, ut nequidem mater poffet

fuccedere proli, vel proles matiri.

:1 fulcrc'fücnf,

TIiT.

V.

m uf

XDc Suct

effione Coghatomm.

