ue]uüWm

Quotuplex , ér quid Panitentia,

li

Uplex, intezna & externa. 11la vocatur pee-

D

nitentiz virtus ,qtfæ pecfatum zanqtfa

«s

23

DEFINITIONÉS.

b

08

Dei offenfam deteftaturhzcSactaméntum no.

'

!

i

&g ln

v legis in quo peccator contritus integre pec-

8

(g;tloa

Voril d

cata fua confitens à facerdote abfolvitur,

Quet partes "Penitentia.

ia

Contrit'o,Confesffo , Satifatlio.

Contritio eft a.

il

nimi dolor ac deteílatio de peccato commiffo,

feedepdund

cum propofiro non peccandi de caetero, Con-

wit p

h

trituseft, quiactu autviitute eo eftanimo , ut

malit generaliter pati quamlibet poenam ,

Tgtita

quàm morti feté peccare aut peccaffe;omnis e-

Md

nim cont;itus habet charitatem qm chau;atem

(d, t

habet, Deum plus quam fe amat : qui Deum

Q v

ita amat ,

m

mavult perder: fe & fuam vitam,

quàmDeum :

cüm autem per mortale perda-

Tbf

tur Deus confcq uenseft, ut malitomnia mala

t f

ití, quàm fic peccare.

,Qw

o vdn ergo Contritio won 7ujlzficet ante fi-

Tij

Jeeptionem Sacramenti,

il ts

Omnino,íi perfecta fit, nam imperfecta quz

fuflinm

vülgo atttitio dicitur, rantum ad Deigratiam

Ti g

in Sacramento Poenirentiz impetrandum di-

W i

fpomt. Tr/d. Seff. 14. €. .

ifüta

. Quid eft Confesfro.

Eft externa peccatorum accufatio, facerdeti

Dth

habenti jurifdictionem facta eo animo !nfce-

!

pta, ut virtute clavium veniam lmPCIICmUSS

MT

l

Per claves intelligitur pote(las abfolvendi a

duonird

peccatis, Quz ad quoslibet Sacerdores exten.

ditur in mortis articulo,

Fdefafio

UL at

Qua peceata im C'onfesþone exprimenda funt.

*

Venialia utiliter fed non neceffario,Morta-

t

AE

lia vero emnia aper:eé & diflinéé , quantum

l

|

poft diligens confcientiz examen fieri, poteft,

h

?M

cum circumftantiis notabiliter aggxavamxbus

aut m mu-*nnbus.

*

À

-

z

N

DECERETALIUM,

99

*

:Sacrammrumn.

id Sigiäu'm feu. Secretum Confesftontt,

MTM

k

.'AE

ft

ligtio celandi ea , quxin confeilione

"tl

Sacramentali dicuntur, Sub hoc centinentur

m

omnia peccata mortalia, venalia, circumftan-

h (l di

tiz & omne id , perquod peccatumin confef-

MUU

fione dete&um,direáée velindirecte

pof?t rele-

C Q

vati in genere vel in fpecie,

thlin

Quid efl Satifatlio,

lt ptnan,

E£ quzdam recompenfatio pro injutia Deo

Vl etmpi

fatta, cum ptopofito ampliuseum non offen-

At

dendi., Satisfacit poenitens perbona opera, et-

M uD

iam non poenalia, imo & alias debita, debent

TATITM

tamen effebona & ficait Trid, c. 8, neque vero

mog It

ita noftta eft fatisfact

3

ifi,fic:' utnon fit per Chri-

iO

ftum Jefum..

Quid Remisfie feu Indulgentia,

Ht f

. Eft remitfio ponz temporalis Deo debite

]

fatta extra Sacsamertum, perapplicationem

p qu

fatisfactionum quz in 'Thcf::*um Ecclefie con-

Düigniti

tinentur, Utquis eam confequatur, debet effe

N

ingratia , & ea omniafacere , quz exigitin-

dulgentiatum difpenfator.

TIT, XXXIX.

Ato, tb

De Sententia Excommunicationis.

atl

Suid eff (enfura. Ecclefraffica.

i

St juris Ecclefi:ftici poena in tempus corre.

ao

E

&ionis aut fatisfactionisimpofita, Cenfurz

OMAU

Ecclefiaftiez nomine regulariter comprehen-

ditut excommunicatio , [u[penfro, interditlio,

v fs

uid eff excommunteatio,

fuo r

Eft ab Eccl-fiz communicatione feparatio.

h qui

Quotuplex efl. Excommunicatio,

Yi p

Duplex; majer & : minor.

Miner eft, pet

aggmzn:i*uw

9-

quam

ï

j

j!

l

yw

N

yee

DEFINITIONES

L

quam quis privatur Sacramentorum percep-

;3

tione,Majer, per quam quis &Sacramentorung

Hbl

ial

perceprione, & fidelium communione privae

fur,

uv

Mil

Qando efl fermo de Excommunicatione f' ine

addite , de quo debet intelliei,

r J

De majoii? nam excommunizario a S.Pone

tificenon mortalis.fed medicinaiis,non eradi-

Wtl

iil

cans,ícd difciplinans dicicur, Unde nihilrefert,

quod in pornalibus mitior interpretatio fit fa.

p

cienda , quiaid eftmitius , quod animz falu.

brius.

Y

| Oi excommunicatus mimert o&daraj&æt imea,an

ii

patent excomamunicayvs ma, 0"5

Q

Dr

Poterit , nam crefcente contumacia cchcm

Va

poena.

CO

- Qui po[funt excorsmunicari.

(

Soli homines,vivi,adulti, bapnzau,adcaque

WE B Pa GRU QR RE TE

CUT

Angeli,.Bettiz, Mortui;Ethnici, ]udæ: non pof.

tlp um qm

fünt excommunicari.

TT

edn excomomunicari pasf qt &mver[ It Ass

MW

" Non pote& , neforté quisinnocens aut non

MM

€ontumax excommunicetur, nam ad excom-

«

municationem requiritur peccatum mostale ,

«ui adjuncta fit contumacia,

Qu eft forma ferenda Exeommunicationu.

1. . Ut przcedant monitiones legitimz ? 2, ut

in fcriptis excommunicationis caufa nomina-

nl

| ^ ln

tim promulgetur, nifi neceffitas aliud fuadeat,

uid eff Interdicibum,

EH

Eít cenfüra prohibens divina officia & Sa-

M nf

e€tamenta Ecclefiaftica celebrari,

M

wd efi Sugen[a,

Eft cenfura ordinum, vel officiorum execu-

p

z

; Alliüg

noncm !mPdems.

Qd

:

U

DECRETALIUM,

iog

UTR

M

Qvid . eff Irregularitas,

Mitty

UT

b ilnhabi

litasad ordinesfufcipien

dos, dif-

ferensà cenfura quod hzc in tempus corte&tio-

nis, illa vero in perpetuum foleat infiigi,

LT

W

n 1udex ferendo fententiens (angusmis yuflam

W;:;'.

fiat itregularis,

TOTM

l

Omninà. Unde Ecclefia non habet potefta.

(s

I

l

tem exercendi gladium materialem,debet eninm

il

l

in Ecclefiafticis manfuetudo cui

/

judicium (;n-

at ff

guinis eft contrarium, eminere.,

TT

TIT.

XL.

'De Verborum Significatione,

IN

Uandoquidem verba inventa fint ut men.

M

Q

tem exprimant , femper voluntas potiüs

Qd crc&"l;

quàm verba fpectanda erit,— Niri quis verba

eonccpetit ad fallendum;tunc enim nonfecun-

/

i

düm mentem proferentis, (ed fecundüm intel-

t

lectum alterius forent interpzetanda : unde aiz

h p

cap.quatumque 22. qu. f. qaacumque arte ver-

borum quis juret.Deus tamen,qni cenícientiat

TA

teftis eft, ita hoc aceipit ficut ille,cui juratur,in-

UI

telligit, Quia alteri per alterum non cíft iniqua

TT

2

€enditio inferenda,

um

T x TO XL!O

li )

IDe Regulis Turis.

im:: 20 ur

)uid efl d«gula.

OLT

R

Egula eft, quz rem,quz eft, breviter enarrat,

Per hane enim brevis rerum, qua jure con-

/Uldti!o];

ftitutz funt,narratio traditür, Regula ut omne

jus ( unde fumitur) ad Períonas, res & actie-

| &S:.ä'

nes. pertinet,

Suetuplex eff Regula,

eerto

]u :

Alia eft gcnc/mlis, qua fcilic-t nullo

V

—

"

"

— "

:

d

—

—

£02

DEFINITIONES

leco aut argumento comprehenía per totum

jüs effundituryut hxclocupletari non debetali-

quis cum alteriusinjuria vel damno c- 48.in &.

elia pattieularis , quz certo loco aut materiz

adaptatur,ut hac poffeffor malx fideiullo tem-

d

pore non przícribit cap,2.codem itemiíta non

eft obligstorium contra bonos mores prafi-

D

J

j

tum juramentum cap.5$.codem,

l

BA

|

; QQuodnam eft ofciuä).&fgülm

d

|

Mentem dirigere ad cafüs decidendos,

Z)uandonam perdit aj'idah fuum,

Ait Sabinus cümin aliquo vitiata e(t, five

dum patitur exceptionem, Tum enim nonha-

äï

bet legisauctoritatem,quia non poteft cafui ex-

]

j

-—

€epto applicari, Undeopoertetben? ftire exce-

ptionem exceptio enim firmat regulam.

...

li

L]

F

in .cafxbus non exeeptis,

VY Z GH o

PAOR LPR

M

D GA

) /

—

mX

P

-

i

|

m

al .

l

]

N

nl Lt

SYNOPSIS

tnor ln

UATT

DT W nuterg

TM

LUR IS

initti

CIVILIS,

T d

DEFINITIONIBUS

DISTIN-

f

CTIONIBUS, ET QUJESTIONIBUS

Qdb

INFINITIS

IT

ENUCLEANS

EMAT

1erim m

OMNES TIT.

oorcüca fii

t Ürt a

INSTITUTIONU

|

LUA

IMPERIALIUM,

4

Aucronz

B. 5.

p

Jr'g* 9'? 3-&'

1—'*"'&0/

0Y

y»,

.:-*

3. 0

/'?"'/þ-

--ä

7

A.

ex

m

N

r

(2

,*';'-P*'

DW

FTERM4

3

-

)

:

COLONIE

Apud VILHELMUM MET-

TERNICH Bibliopol.

Ánno 1706

j WT

JEIN

Q

r

Mmm

M

!l

"

| mgno[ludn

IT

It

"N.ä..x

|'N

1

LU

1

t

n

ul qü

Ht

H,

M

f,

hii

TT

L

£ 8

t

-

hM

J

UT

j ,

ET

( DEFINITION

ES

JURIS CIVILIS

JAugmen

tara ad s[um. "Adole[centéa

sncumbentis Turi civiliecontinezte

3 Plem]queeia]&iem?wzäDeþmtdanæs

smagno féudio ex dvvevfis Aucloribus

gampt/.fzm!.

^ ADLECTOREM,

J H nb

/

BESLEVOLE LECTOR..

g Oc Opu[culum. eontinens di-

verías Definitionas Juvis Ci-

st u EOV r -

H

vilis,valde eft utileynam illud

infpictendo Ed matuve legendo,inveni-

uv quidauid efh neceffaviam fcitu ad

tottm us Cyvile fine labore, ideo voga-

Pyr ut dihgenter in[piciatuv, E2 frutius

ld

percipietur , ideo (ugno cum labore

Cunfla compilata [unt,ut ex ti[desn fla-

"m concspere poffis,

.

quza'qïruf'd in toto

éllo | MYe Contingtur..

: PRO-

FS

:2

T

PROOEMIVM I"**MS-TITVTI bmigu«.

—

ia€

ij

Uftinianus Imperator juffit componi Cedí-

Wi

cem ex fuis Conítitutionibus & ex Confiitu-

tionibus Przdecefforum fuotum,. Deinde juffit

n

componi Digefta, poft Digefta Infitutiones,

I

[

hoc fa&o injunzit Codícem illum cmendari,&

Dt]l

edi de novo,depoíteditz funtNovellz,fed non

fimul, idáueprorebusoccurrentibus, Libri, |

fö!

Jl

quibusCorpus furis Civilis fcripticonftat,funt

[

tut

Inftitutiones, Digetta, Codex & Novellz,

]

t

WWI,

Inflitstiones funt leg

itim& fcientig , prima ele-

gueuta feu fundamenta.

| Duplexbïünht

d

Libri Inftitutionum funt quatuor.

Libri Digeftorum funt quinquaginta,

o t

Libri Codicis funt duodecim,

ln qotig

ij

In Scholis tantum explicantur novem priotes,

quia tres potteriores agunt de jure publico,

| Qu

^ Madnailn

quod privaiis períonis non adeo ett neceffa,

rium fcitu * Unde fit quod quando citamusali

ul

V,

quam legem ex libro 1o. 15. vel duodecimo;

foleamus femper addere numerum libri.

DLT

Inftitutiones habent eandem authoritatem

juris five Legum ficut & habenr alii Libri.

]i i

Differentiz inter Jus Canonicum & Civile

L

T tj

fünthz,quod Jus Canenicum haheat Principes

Ecc'efiatticos,Tus Civile Autho' es habeatPrin-

ltelutg

cipes Sxculares , quod finis Juris Canonici fit

fzpe falus animz:finis vero Juris Civilis fitfa-

Dl

b

(

lus Reipubl.Deinde quodyusCanonicum nulla

permi:tat peccato fed & contra JusCivile per-

| Quj

mittat peccata,nempe Uf"uras."Concubinazus*,

b

&c.Item quod de JureCanon. tantüm confen-

fus parentum requiratur quod ad honeftarem

: Qhöut'iht:

—

ad nuptiasliberorum de jure veroCivili requi-

'Pih'rtuefpic

l':'

[

ratur confeníus parentum nccciïfarïm

IN-

r

)( 107 )

t compom Cs

W &cxcm,,

INST ITUTIONUM

u

LIBER PRIMUS

! j IWWWM

TITULUS PRIMUS.

n

TTR

De Tuftitia & ]uu:.

Drégbis, D

2uid eff Infistia,

pticontun f

t cen&ans& perpetua voluntas ,x)us fuum

Mortp,

ES

cuique tribuendi,

Yi Mint

Quotuplex eff Iufiitia,

Duplex Diftributiva, & Commutativa.

qutu,

Quid ej! luþma Diftributiva,

mqmgnm

Qwæm pocms præmnfqne verfatur , fecun-

Ill

dum geometricam preportionem,

ROVE PUA

Quid eft luffitia Commutativa,

: t pl

Quzin rcbus ac permutationibus verfatur ,

1 6l ntttíi

fecundüm arithmeticam xqualitatem.

T otumisal

Quid eff Invifprudentia,

duodecimo,

Eftdivinarumatque humanarum retum no-

m lii

titia ju&i atque injufti fcíentia,

subont

)uid eff $us

al Lb

Eft Ars xqui & boni.

um & C

. Quaenam funt Pmcepta lurir,

x Pt

Hzc ttia, Honeftévivere , alterum nonle-

eshiatti

dere,luum cuique tribuere.

ais Ononcl

Quotuples eff lus,

s Cinlii

Duplex Publicum & Privatum.-

*

£

vontam ul

uid eff Is Publicum,

tG

Qico utilitatem chpubhcæ pnncxpahtcr

anenoinct

tzelpicit,

min cotte

uid eff Ius privatum,

onelut

Quod utilitatem fingulorum Civium ptin-

qCixti

c:pahtcz refpicit.

faio

t

Fä

In

j

168

PETITIONES

ii

Iu quibus confiftit ju publicum?

LE i J du

Infacris Sacerdotibus, Magiftratibus , aliif.

if

quc perfonis publicis.

TT

Quid ef j ecneraliter fumptum.

uj

Eítregulafive przceptum commune, )ubens

v od

ea quz íunt reéta,

Quad eff ju proprie fumptum.

( il

,Qufnn

K(tdecretum generale proveniens ab eo,qui

[ Í

fum:nam in B.epubhca poteftatem habet , ali-

mdh t

quid præcnpncns,prohubcns ve! permittens.

i fni

T.

I

tsl

De Jure Naturalx Gentium &Civili,

LT

Quid «ft jne "iXaturale,

|

Uod natura omnia animalia docuit.

i

Quid eff jwu fcriptum.:

[

(

Qvod expre!.l"o Legalawus confenfü eft in.

htl

]

troductum.

Á

tl t

Quid eff ju non fl:rtptum

L

Eft jus, qued fine fcripto venit, quodquc üe

fus approbavit.

fity üumm[

.Q-,zde/i j4 Gentium,

Bob

W

Quod omni humano generi commune eft.

Atl

uid eff jus Civile.

Quod quifque populus fibi conttituit,

de iv quotupl:x duplex.

Conftat enim aut fcripto aut non fcripto.

Scriptum autem jus, eft Lex;plebifcitum,fena. -

tusconfultum ; principum placita ,

magiftra-

Qüatæmu

tuum edicta, reíponfa prudentum,

uid cj! Iex

Quod populus Rom. Senatorio Magtünm

intetrogante, veluti confule conftituebat.

Qu l

Qiid "Plebifcitum, | ,

d

UM

!

JURIS CIVILïS»»

I9

Mlltgi

Quod populus Kor. plebeo magiftratu in.

UT

terrogante, veluti tribuno, conítituebar.

Qu d fenatuiconfaltum.

ï

! Fm Áin

Qg-od fenatus jubet atque conftituit.

us ]th "Trincipuns placita,

Á

commum Mi ^

Sunt Confti tuuones, uidquid. enim an

mf!m

tlpl placuit,legis habetvigorern,

Que funt Pratorum editia,

v:mmsabco,q.

uz nonfuffragio populi,fedà prztoribus,

lfem li, ij

plrmmcm

yi poteftatisillis tributz, proponuntur.

Qua funi reüan]ä Prudentum ,

Mi

Sunt fententiz & opiniones eorum, quibus

erat petmiffüm de jure refpondere,

il

T IT.

pUrr

[ dotj

ln),

De ]'urc Perfonarum,

oultnf c/hn,

uid efl Liberta,

$t naturalls facultasejus,quod cuxqucface-

E

,

1e libet nifi fi quid vi, aut jure prohibeatur,

utd ef? [&r*uztw.

qudqut

Eft conftitutio juris gentium , qua quis do-

fninio alienoó contra naturam fubjicitur,

od

- Vnde dicuntur fer'vi,

A fervando;nam occidi poterant à vidtoribus,

?

tontit

TI T.

1 V,

n

De Ingenuis.

ttnot

«un5 dicitur Ingenuus.

ftatim ut natus eftliber eft.

bciumjat

T I-T.

V.

iu, nl

i

[

De Libertinis,

Qwui Libertini,

i agl

ex jufta fervitute manuriffi funta

sid efl manumisfio,

fvb

Q

Ef; datio liberta nse

fivede manu mxfi' io.

TIT,

w

110

PET ITIONES

fUR

TJIT. . v

T

Quibus ex eaufis manumittere non

Ya

^Acet.

M ,

Licetne manumittere ex qnacunque caiufä ?

?

jggrint

i

|

al

m

Efp. Non. v.g.non licet manumittere ii

fraadem Creditorum, & minor 20. annis

jf

non poteft manumittere, nifi ex juíta caufa a-

'ïomeni.

M

pud Concilium apptobata.

Qt-n]ham dicitéár 2nanumittere án fraüdem

E

Creditotum? ..

E

Qu uj 4

R, Qnidum manumittit non

e&xfblx-rcndo ;

TU Nupïüi«,

w

vel hoc , quod manumittit,definit effe folven-

do. & animum fraudandi Creditores habet ;

M*yfmïmm

quod uitimum additur; quia non fufficit (tatus

TT

4 u

realis,fed etiam requiritür fraus formalis, quz

in animo, five voluntate eít,

j

T ITTi

V IL

UL

Delege fufia Caniniatollenda.

Quid eff lex fufia Caninia ?

ynitopt

y ts

E

t lex, quzcontituit aliquem non poffe

IU

mapumittere omnes fervos , fed tantum

certum nümerum de ceito numero,

V

um

T T. V Ig4L

bae, Xl

De his, qui fui vel alieni juris funt,

NUD at

somodo dyviduntuy perfona?

IN liberos & fervos, Rurfusliberi funt

( Jdgum

,áut fu.i

"

j Molintn

aur alieni juris.

odl

Qunams dicuntur effe j?ir;»juris?'f

J ltdeiue

Qui fünt fub poteftate patris, vel domini.

TU

i funt alieni juru ?.

inicao 1

| Snftny.

Qui fünt in patria poteítate, v.el.dom

4

TIT,

| ii

u

"

WNES

it

fI.

' jums eiviLis,

T- IT' lxo

QUmfen li

De Pattia Poteftate,

gæid f*j? Pat?'m poteftas ?

WWW 7 ä )

$t jus perfonz in perfonam; vel impérium

MTM

E

magiftratus in fübjectos, vel patria poteftas

: mm,?llo.muu

in perfonis liberorum , veldominium inxpe:»ö

Mf

fona feivi,

,Qr-üid eft patiia þo?ef?d& ?

ttifuidn

Eftjus

quod comperit patri refpectu filiorum,

V

Qu

ot ex cahfis acguiritu-? pa:ria po!ejhu?

Gneüfolvcndo!

Tribus, Nupt

iis, adoprione, legitimatione.

TOR

ug'd 'Z*Qæptiæ.?

D

Nuptiæfi

ve matrimonium, eft viri & mulie-

DRRT

1is conjunct

io, individuam vitz cenfuetudi-

b il g

nem continens,

T. X,

Dc Nuptiis,

r guatuot,

;(!:nda,

"A juflas nuptias requiruntu

A.tas habilis,

T

1. Conditio perfonarum. 2.

4. Ut ab(it impedimentum,

l

t pufe

$. anfcnfus.

A n

u confenfus vequ.v tur.

r, Contrahentium quia inter invitos non in-

T

Parentum, nam hoc fieri de-

D)

euntür nuptiz, 2«

bere , & civilis & naturalis ra

tio fuadet, qua

ïurisü:ac

vito agnofcatur fuus h-

non patitur,ut patri in

in!

res. d quem radum

prohiéentur uuptia?.

ueadinfinitum,

inlinea

m'funr,miuiy

. Inlineareéta uíq

vero collaterali ufque

ad quartum gradum in-

Wil

clufivé dejure Canonico,

& exclufive de jure

d dottn,

4

Civilt.

usd eff gradi i

"

Eft tranfitus ab una pertona ad aliam.

|aminit

uid eff linea ?

Ccon.«

TI)

EP: fcala 'imagi

!

naria numcra.ndj gradus

Qu

fanguix'xi:atis.l

rna

prov-—À

pl

QUorup

lex eff lnea? daplex,

ii

, Ke&ta & Obliqua.

fiintat

f

Quid eff Linea tea?

DL

*inæ eit i

W

f

u

nter aícendentes & defcendentés,

g

uideft Linea obliqua ?

r

Qu eft inier confanguineos collaterales,

flPIU'E.

- Quid /egii'iinati'a ?

ngiï Aïigiä y

Eftlegitimus actus , quo illegitimé náti effi;

!T

eiuntur legitimi.

!

T

j

: E

i

TI'PO XIO

]

»

»m.y'þ

il

Pl

iyopin

De Adoptionibus.

MM

z—u'ld eft adoptio?

W

t legitimus actus, quo qui naturaliberi

dovqont

non funt,lege efficiuntur.

,Es

t

Quotuplex efl adoptio ?* Duplex,

Specifica & arrogatio.

J

Quid efi adeptio fpesifica *

Quando al

[

iquis adoptatuz,quicít fubgotcs

2

f£atc pattia.

Init

potcu

1id eff arrogatio?

|

!

Qando adopiatur aliquis qui éft füi juris,

ib i

Wa

Id T o XIL

)

Ts

Quibus modis Jus patrie

folvitur,

petcügtis :

-

i

l)

w

Quibus medis folvitur petría poteflani

;ï

Ari5 modis, v, g.motte naturali vel civili,

h

j

ht

V

fi quis adoptatusfuerit ab Avo, Item per

iil

quafdam dignitates,v, g. Patriciatus, confularis

Qu

dignitatisautSenatoris,

f

NT

11

n potefiss patria folvatur per boc , .quod pater [1'2

captus ab bofhibus ?

R. Non,fed eft in fu

"

t

lim inii:,

fgcnio;p:ogr;;þsl;og?

!ï

—

Onrí

|

( guügRIs CIVILIS,

113

IN duP![& f

!

$

Quid eff jus "oflliminii ?

*

4 hb

Eft fus five beneficium,quo Civis Romanu

ucs&dm :

ab hoífibus cabtus , fingitur nunquam fuiffe

l owilqga'g'

captus, fi foerit reverfus, atque ita recuperat

Ilf

onnia fua priftina J

ï d

pj

H

U;g,q/u.aü nunquam fuiffet

3

77

'

captus,

ä"d—g Aliquü nen fit reverfus , fed mortuta

LU

in captivitate ?

,

R. Tunc per fitionem legis Corneliz fingi-

£ur primo captivitatis romento fuiffe mor-

N

H

y

tuus liber,

Swid eff Emancipatio ?

QUs

ER rclax

;

"

ll

atio pattiz poteftatis gcxam lgdïï.*

competente,.

Dïf/m

TIT. Xlll

m

De Tutelis,

V ldpqp,

—— Suid eff Tatela?

$t vis ;a'c

poteftasin capise libero,ad tuen.

APETUA

dum eum, qui preprer ztatem fe defendere

giequir,jute civili data ac permiffa.

Duotuplex ? triplex,

w

Teftamentaria, Legitima & Dativa,

—

Sipid efl Tutela Tefamentaria ?

3

. Efl,quaz deferturà patrelib

1 [o!f]W

1

!l

exisimgubexibuq

TT

J

li

in poteftate exiftentibus.

Duid eff Tutela ngitimaï

0 lp*

TTf

li

Qiæ dat

ur à lege.

Quid eft Tutela Dativat.

udice.

g;mi jte Í

Qgæ datur àj

uid efl Pupillus?

!

J

)d

Ff impubes fui juris,

Áj

. 63

PET?TIONES

u

"4

TlT Xx!Y.

i

st |

Qui Teflamento Tutores dari poffuntq

f

"Potefine F.liwfamilias dan Tutor $

fp. Ita

n

RE

11

Quomodo cum videaturinconveniens, quod

|

$d rogat alios , qtesi adhuc eft (ub

|

Ya

pátria potej?ate :

Qa !(

R.

uia tutela eft munus publicum,in mue

neribus autem publicis non artenditur patria

us

l

l qwöwc

pote(tas, fed ülxusfamx lias habetur pro patree

boe n

familias.

£t m

"Pateflne fervus dari Tutar Teflamento ?

EM

Ita fervusproprius : nam per hoc cenfetur /

Dominus lervum facere liberum hominem,

(LM ATT

"Peteflne. furiofus , vel m

minor wgmtc qwngue*nnm&

(unqia

Tutor Teffamento dari?

Qu i

R.

Qf

lta , fed tamen tunc folüm Tutor erit,

uando furiofus compos meniis factus fuerit,

(

vel minor factus fuerit major,

o qui

Potefine dari Tutor certa res , vel certa caufa ,

Md

fícuti pateji dari Curator ?

um

ROU

R, Non. Da rat'onem difparitatis? Ratio,

quz una & individua eft, Curator vero detut

u

an jf

rebus öc negotiis quz poü'unc effe pluta,

tf

TL XV

-| ptun d

Dc legitima Agnatorum T utela.

Qu d legitima egnatorsm Tutela ?

St , quæd fextur proxxm:cAgnans, hodie

]i Q

E

yero etiam Cognatis fpecifice, -

(W !

Quid fint /Monati?

d

Sunt Cognati per fexum virilem eonjuntti

fet

Qïll

At

g. Eilius, Pater, Avus paternus, &c,

di

,

——MÀ

Yre

|Y,

Qd funt cognati [Pecifice ?

It nf

SuntCogpnati per fexum foemineum conjun-

/ 44(!71(///!

&i ut v, g, Filius,Mater, Avus maternus, Avun-

z

cnlus.

!nmwmim,gwi

T ET. XVJT.

mt (flfn'p

7i

De Capitis Diminutione.

pää/ip!)m,iq N

Qiad eff Capitu Diminutio ?

Wt p

ris ftatus mutatio.

ESt prio

läcrurp(o put

In quibw confiftt ffatus ille?

In libertate,civitate & familia. Undetriplex

a

eft capitis Diminutio nempe maxim

«

tht

feu media, & minima,

»a., minot,

f ha,

' Quid eff maxima capiti disminutto ?

i p

1

Quando quis amittit libertatem , & confe-

n

quenter civitatem & familiam, nempe quando

nTuty et,

quis fit fervus.

ff

uid efl media capitis dimintutio ?

Quando quis reteniá libertate amittit civi-

tatem & cenfequenter etiam familiam nempe

:m cgu& ,

quandoaliquis deportatur ad Infulas fivemit-

,;(xsï Mit,

titur in exilium.

d efl. sninima capitá Diminutio?

Q d

Qui

feyl,

Quando quis ret

entà libertate,& civitate a-

mittit fuam familiam , iífempe quando quisar-

rogatur, vel emancipatur,

|Tuth

futet!

De Icgïtima Patrenorum Tutela.

.gpazi:,!a/'q

t

'Qgid eff legitizmma *Patrenorum tutela?.

Uxz defertur Patrono ;;fpe&u liberti im.

n

Q , puberis.

5, &cl

G 4

le

TI'IT..

—— ÀÁ—

—

16

i

"u

De Legitima Parentum 'Y'utela,

m

Quid eff legitima Parenrum Tutela?

L

Uz defertur Patri rc(p;&u filii imPubcrin'

ï

ii

o

TCIST.

I

*

J

[

l

qun&mmfua

. .DeFiduciaría Tutela,

I)

Quid eff fiductaria Tutela ?

j

E

!

Uz defeitur fratri refpectu fratiis fai im.

| D

Q

puberis emancipati patre jam mertuo,

x

|

TLT XJX.

W

De. Aïtilïi..a no

Tutore, & eo qui e

T

julia & Titia dabatur,

xlege i

al

«1d eft Tutor JAttilianus ?

t

E

5t Tutor dativus,qui olim dabatur ex l&gg

AttHia,fcilicet à Pr

Pa

£

: 1' brün

M

tore Urbano,vel majori

parte tribunorum plebis;

(

Quid efl Tutor Dativiu?

Q

Q&x conftituitur à Magilítratu,

atl

"gT o xik

[

(

Vl,'

I ut

De Authoritate Tutorum,

1

Quid ;ä edutboritas Tuterum ,

j

tiapþtoþbatioillitgs

quod agitur eum pupil.

E

;

— loacia cum Tutore.

U

A AU m

TIT.

XcxrIk

|

ii

)

.. Quibus modis Tutela finitur.

if

Quf

S,q

u

X'foomado finzim Tutela?

Vb

X Ariis modis, v. g. pubertate pupillorum ,

itemmozte five naturali,

five civili pupils

J

lozum aut Tutorum.

h

. JURIS CIVILIS,

07

u

PTiT XxIIL

m Ti

De Curatoribus.

LT

-

Quid eff (ura?

u.mimp"bfli(

5 st 'viiac pote

T

ftas in capite libero, ad tuenda

' atque admin

'U"h»

iftranda negotia, bon.gguc.gu-

hi?

beris minoris,

TIT.

XXIV.

ng/aru's/az' D)

"

PUR

DeSatisdatione Tutorum, vel C

ratorum.

Quid eff Satudatio,.

ETU

2 St cautio

ribus dg in-

U

"^ demnitate,

quz fit. datis Qdciuifo

y

ua?

TlT. XX V.

;

trqy

E

De Excufatiouibüs 'Tutorum » vel

]

Cüfatorumo

Quid eff Excufatio?

t allegatio juftz & legitimz caufiz,qu& quis

ES

à Tutela, jure data, liberari imcndit.

i,

"IT

Xxxvl.

"

De fufpeétis Tutoribus,

LU

i

Qu dicitur Tutor fufpeiius?

Ui non ex fidetutelam gerit, licet folven-

J

do fit, vel qui moribustalis eft , ut (ufpe-

li,

&usfit, quod non fidcliter tutelam fit gef-

furus,

ltuut -

li ptpl

FINIS LIBRI PRIMI.

Tj

G« .

IN-

:

31$

PETITIONES

]UIUS

* 3X* 3* o X X X X 4X

*

*

*

**X * x

*

*

*

"

j

OE

*

kok * ** ^

***

* * &

p Qu

Qdj

INSTITUTIONUM

Qa!ia:exua t

i itutt

LIBER SECUNDUS.

! I

i

ALLIMLUSDEIMIIS.

i d

De Rerum divifione, & äc—quirendq

t

[

KRerüm dominio,

QWIUOMU,

u

omado res div duxtur ?

Liz funt in Patrimonio

Q: ts M

monium,

» aliz extra patri-

kigdiugm

V

In patrimonio,id eft,in bonis noftrisfive ín

|

privato hominum comrnercio.

u

/

ii

Ext'a patrimonium noftrum,hoc eft , estra

bona nofira ,. feu extra privatum hominum

M

commercium,

-

W Í

V. g, Resfanctz,facrz, R eligiofz,

npublicæu

| (b

uomodo adbuc Res dividuniur 2

ENTT]

Aliz fi

ul

nt commznes alizpublicz, aliz uni-

verfitatis, aliz nnllius & aliz fibgulorum.

b Itj

— Qiad funt. Res communes ?.

)

IN

i

Quarum ufos communis eft omni

shemi.

nibus, cujufcumque fint nationis,utá

4

*

r,mare,

hs

littora maris, & aquaptofluens,-

qat f

i

Quid funt- Res publica? -

Qiarum ufus communis eftomnibus homi-

Duplt, )

nibus unius R

eipublicz feu unius populi , ut

Quü

flumina &

portus, id eít, jus navi

gandi & Pifï

| Quid

"

fcandi in luminibus & portobus,

Qid funt. Res Vniverfitati.,

| l habc?:

Quarum ufüs communis ef'omnibus homi-

ET

ht

nibus tantüm al'icujus municipii, velalterius

i gratia ,

M

cqr?orisminoris inRepublica , verb

di

Mi

s Thes-

'NE

]URIS CIVILIS,

I!p

Hmnl 'rheaera pafcua quzdam communia, &c,

Quid fánt Res nulius,

funt extrà cómmercium hominum,ut

UNDUSA Res

n&æ, factz, teligiofz,liber homo,

M

qud funt Rà f ngulamm.

ux privatim ad fingulos pertinent , & ae-

&3(9 li

Itf

quiruntur finguhs,ut res,quz funt in cu)ufque

pammomo.

Ány?

Quid fünt Res /kn&a

t T

Quz adverfus hominum injuriam munitz

unticgealiqua poenali , ut portz & muriCi-

inhy, Vitatis.-

0

sid funt Res facra.

hOC CHI hi

Quz rité per Pontifices Deo füunt confíecra-

m f& ut Adesfacrx,

0 Mi

. Quid funt. Res Religiofa,

t fcpchcndis cadavcnbus humanis funt

TE

deümatæ.

14 uni

usd lecus relzg:ofW.

OT

Ef locus fepeliendis cadavcnbus humanis

dítinatus,

A

uid Dominium -vmm.

a

Eft jus libere de aliqua re difponendi tan-

!

uam fua nifi quis vi aut jure prohibeatur,

4

Quetuplex ef. Dominium.

VOT

Duplex, Directum & utile,

T

Quid eff Dominium direttum,

pl

Quod habet proprietarius.

uid eff Dom:nium utile, -

Quod habet vafallus & Emphytheuta.

ibushony

tenar [funt partes Deminis,

vedlten

Proprietas & ufusfructus caufalis.

t g

uid efl ufiwfruthus caufalis,

l

Eft jus utendi, fruendi rebus propriis.

Qs

$20

PETITIÓONES

QH

(U furt

uid. :jï proprietas,

€ft quo res dxcuur noftra propriae

ia

j li

Quenam funt afh'ma Dominio.

d

Quafidominium & jus in te fpecificuni.

Qnuid efft qua(i deminitim.

|

N

l [WH&IDN

p vl

E& jusquod habet bonz fidei poiï'cfï'o:

wid eff jus Ín re [pecificum,

J li f

Eft jusquod habet Creditor tefpectu pxgno»

h

M

à

is feu in pignore-

Vi

Quad eff Occupam.

(

Eft apprehenfio eatum rerum , quz aut in

U fuu!

lao

hullius fuere dominio, neque de facto domi

finus habcnt.

ninm t

uid efl alluvio,

Wu

À

Eft incrementum latens , Quodüuvms áli-

guxs agto alicujus adjecit,

jf

s eff snflla,

i

BLT.

Ef loaus aliquis circumfiuus,

m«m T

tid eff fbecificatio,

Eft confcftxo nevz fpeciei,

Tl f

)wid eff confufía.

Eftconjunétio rerum liquidatum vél lique-

(

faftarum,

uid eff mixtio,

BU

FOT

Éá& conjunctio rerum folidarüm, &i diverfo-

ezum Bominerüm materiz fuerint centufæ.

wid efl bona fïdez "Poffeffor.

lul

ui bona fide rem à non Dorming accepit,

hd eff 6ona fidei,

|

&f ignorantia rei alienz.,

D erni

Qsid eff juflus Titulss , froe 7uþa caufas

Q

tD

&t utulus nzturà (vá rranslativus dominil,

QA

Qd funt fmäw,

; Vttuh

Sunt etnolumenta, qus preveniunt cx ipfa

$61

Hlä bhg

te , vcl x eccalione I6l,

l

74

juRIS CiviLt&

121

Hig,

)^

[

1

2

Quid funt frucius naturales.

u m

:

;äli prþveniungcxipfare , uüt poma, py-

H wj

"d

*

ii

Quid funtfrutiu civile;.

-

:

X

3

hi,

Qui proveniuntex occafi

enereinon autem

t ädcigu

, ^ exipla ré,utannuuszeditus, tbercedeszdium,

Mm'

&c.

Wültäupigm;'

Quid fuant friflu naturales [pecifice,

In quorum prodüctione natura hábet prz-

li

cipuas partes,ut foenum,vinum, &c,

TTR

-Quid funt frutius induftriales,

M nl

In quorum productione opera &induftria

Í

hóminum przciptas partes habict,ut fata,íc-

!

getes,

TTTE

Qud eff £clonus.

l

Eft cdrïdu&ox prajudicii ruftici.

l

Quid ejf Thefanrus.

i

ju

Éft vera depefitio pecuniz, cuj

us non exiat

[

memorià,

Quid eft Traditío,

Eü datie po

fletbienis,

Qsia eji P«ffesfso ,

i

É(t detentio aiicujus rei

animo feu chc/'.'&u

h.

dominandi.

t cont

TITULUS IL.

:

L

De rebus Corporalibus & Incor

P

odl

ralibus.

l

«id funt res corporales,

ftis ,

Ux ex natura fua tangi poffunt, ut ve

ii .

| lapis &c.-

domïaïu

*

Q&id fgwnt ves incorparale:

uz ex natura fua tangi non po

ffunt,u riteg

Wüï? via,actio, obligatio, fervirus, juri(dictio, &e.

?

122

PETITIONES

]UHS

T1IE

M

j

gm*x

äi

De Setvitutibus Prédiorum,

uid eff Servitus bic,

fitrlam

gigumy

ES

t jusin realiena ad ufum alterius, vel pra.

di: vel perfon£ , przté: ejus naturam con-

f

flit .tum.

u

3

]

agm!i)ïc!

Qäid efd Seffuitm rtalb jï've pradiatu?

|

Qu« debetur pr&dio, id eft. quzad urilita-

I fabrienut

tem prxdit

E

aéctus, &c.

puncipalitet COnihtüta ett ut iter,

|

l

L gt

uid ef Servitus Perfonali ?

|

|

TT

Quz debetur perfonz, id eít.que ad utilita-

4

tem perfonz principaliterconftituta et, ut u-

TE

fus, & u'usfruéctus,

al

Quoruplex ef Gervitus pmdz"ali: ?

)

T

|

|

Duplex Ruftica, & Urbana. -

f(uid:

utd efl Servitns Re[lica ?

E

j

- Qus debetur predio Ruttico, atiter,actus,

Qul

via, aqux dactus,

Eü(cwimsquä

uid eff Servitus Vrbasa ?

dl

Quz debetur przdioUrbano ut Servitus ftil.

Wtl

i

licidii fluminis , tigui immittendi, oneris fe-

i

rendi & altius non tollendi.

T

)uid efl "Pradium?

ln pqa

E& res corporalis immobilis,

tipert vj

Quotuplex eff pradium ?

Duplex Rutticum , & Urbanum,

M

Mu

Quid efl pradium Ruflicum ?

Q od concipiendorum, v«l confervandorum

f"ï!imponi Pï

fraduum cau

ffi

LUR

horrea,

fa comparatum eft,ut agri,pafcua,

Quid efl þmdmm! Vrbanum,

At li.

l

m

| Eft quoldlibcl:c zdificium inhabitan

di H ne--

N

gozign-

| Ht

3

-

iT

Il

URIS CIVILIS,

tédig m

gouandu y V6l rec: eandi caufa cwnpaï&ïümq

i

Suid eff Iter.

Eft jus cund;,ambulanm homlmsnon eiiam

ts hh

agendi jumentum, vel vehiculum petfundum

!"Snmmm i.

alienum,

l

tuid eff .A&'m.

W Prg ,4

Eft jus agendu ,vel iumentum,vel vehiculum

*qm unlu

per füundum alienum,

vl tlle , qm babes allum babeat etiasa tter.

R.. 1tà, quiais, qui concedit quod majuseft,

Mi

odb s n

Qadtrn

cenfetur etiam eoncedere quod minus eít,

- Quid eff V.a.

Wil vt

Ef jus agendl jumentum, velvchiculum,

liil

er fondumalienum,&etiam cund.,ambu!andx

h

ominis,

j

: uid eff .Aqua duäw,

E&;us aquæ duceudz per fundum alienum,

Itl

uid :j? Serm:ua filieidii,

Ef fervitus quá: vicínus debet aquam pluvia-

lem ex zdibus vicini guuatxm cadentcm,tcc;.

vimy i

pere in fundo fuo,

i f

Quid e/l Sewnmj?ummu.

Eft fervitus quà vicinusdeberaquam pluvia.

]em per canalem ex zdibus vicini cadentem ,

zecipere in fundo fuo.

Qnid eff Sereitu Tigui immuttends,

]

E(t jusquo vicinus debet patitignum vicini

]

fuq:mpom parieti fuo, vel columnz fuz,

TT

Qd eff Tignum.

pitt,

Eü qugvis materia ex qua fiunt zdificia, ut

lap:des ligna, tetramenta, & fimilia,

Quid eff fervitus oneris ferendi,

d w

E6 fervitus five j jus, que vicinus cogitur fu.

g

flentare tignum vicini,

«-'*2.,'4

n

324

PETITIONES

fdust

Quid eff fervitus altius non tollendi,

1

A.;

d

EftServitusquà vicinus ptohibetur zdifica-

—

1

virier n

s ultra certam altitudinem,

Mu fj? u mP

T IT.

] V.

at

|

De Ufufrué&u,

Vl

*

Quid efl ufuifrsiius,

vdieodt

t jusalienis tebus utend

!d

ES

rum fubftantia.

CH

i ft:ucndi, falva eà-

fuctunte

e

OK..-

Quibus modu finitur ufusfrackus,

Qium h

Vatiis modis; fcilicet morteufufructuarii,

Qi ütatit

& duabuscapitis diminutionibus maximá fci-

»um l!M

licet & medià , & non utendo per modum X

4

O&Xvahmün

tempus, &c,

|

PT

TIT

V.

1

l

DeUfu & Habitatione, -

Quvl

p

Quid eff Víus.

$t iu-.s"'rebusal

ienis utendi, falvà eatum fub»

detim

E

ftantià,

hn

Quid eft Habitatio,

QU

Eft jus habitandi in edibus alienis,falvá ipfa-

f i.

*

£um fubítantiá,

ä*mme

UTIT

V)I.

As

DeUfucapionibus & longi temporis

fnem, d

Prafcriptionibus.

1 pinjn

Quid eft Víasapios

ii pfin

St adjectio dominii, per continuationem

ttfh dj

r

ül

poffeffionis temporis lege definiti,

Quenam [unt pracepta requifita ad ufncapionem ?

Mj

R. BonaFides, titulus juftus, continnaPofz

n

feffio tempus àlege definitum , & utres fit ca-

lis conditionisut ufüeapi poffit.

Atfi,

N

jJURIS cxvrms

134

lu: li :JW

Affigna aliquas res que nonpoffunt ufuca-

Pal cw[ il

jj gi- R. que funtexemptz commorcio humano ,

—

