S Q*fd de Cognatis flatwit lex 12, tabularum,

hu

st

R

Eip. Hos cxcludebat omnino :quippe qui,

cum per farminini fexus perfonas cogna-

qinildi

tione jungantur , fuiautlegitimi hzredes non

j

Ü

Cognatos proxi-

GII;cm,chüm.B:æmr vocavit;

la

Imos

148

PETITIONES

n

mos tertio ordine,nempe deficientibus fuis &

(v

legitimis, in

quo ill? nacuralem cognadonem

tigio pe

íecutus fuit,

ä

[

li

j

Ü

(/

f

)

a t

vAÁd quem afyue p

adum wacamïur«('ogn'ati é&

;,g;:agnationcs,

hAgnati?

fämï

K, Olim Cognati ufque ad fextum gradum

flv

cognationis vocabantur, Agnati vero ad hxre.

t

ditatem admittebantur, etfi decimo gradu ef.

fent,imó & ultrà.

Ml

TIT

VI,

E

De Gradibus Cognationum.

EW at

|

RTT T

Quid eff Cognatio;?

St vinculum jurisfeu neceibtudo,quz intet

um

!

l

E

J

€os,qui d: communi ftipite propinquo mà-

cedit.

B-

m,?m , inter

Quotuplex efl Cognatio ?

UET

;I'riplex.

Alia eft civilis tantüm,alia eft natu-

|

zalis tantüm, alia civilis & naturalis fimul.

h 1 TU

.. Quid eff Cognatio civilis tantigm ?

um bt

ft Cognatio, quz fit fuper adoptionem,

tsl

Quid efl Cegnatia civilis & naturala fimul ?

IN

fervos.

Eft Cognatio,qua fit inter vulgo quazfitos&

i

Quid Cegnatio civili d* naturalu fnl?

|

Dt Al]ïo

E(t cognatio quz intercedit inter eos,quile-

Wiäl:l: imrl,

gitimis nuptiis quzfiti funt.

l

j n

Quotuplex eff (ognatio naturalis &v civilis,

; Rnj

Triplex. Alia eft Afcendentium,qui non ge-

lt

nuerunt,alia Defcendentium, qui à nobis pro-

MT

geniti funt, & alia eft TianfverfalTum, qui ne-

; Mthmfü !

que nos genoerunt, nequeà nobis progeniti

gdicü)'uï,ïelctjam

funt, fed candem nebifcum ftipitem cemmu-

$6;

nicarunt,

'" À

:

j

r2

|

M

JURIS CIVILIS,

149

i BU T Wi

M

Quid eff Linea?

Eft colfectio perfonarum ab codem ftipite

Mi defcendentinm ? continens gradus & diftin-

il

guens cognationes.

uid efl Gradu ?

df

lp

(LTTSTN

Ti

|

Eft tranfitus de prozsimo ad proximum,

TIT. VH

LOTEM

De fervili Cognatione,

Quid eft. fervili (ognatie,

]W

R

Efp. Qux contrahitur intereos, qui in eon-

tubcxmo & fiatu fexv;

i concepti natique

TIT VIH

!fff opmqaomg

De $ucceffione Libertorum.

T

Quid jure veteri circa banc poffesfiouem

14 ht

obtinus?

Efp. LEX X1l, Tabb.ita demum ad hzre-

:: : Vi gl R

pnonem.

ditatem liberti vocabat patronum, fi inte-

ftatus mortuus efï'cthbcrtus,hærede fuo nullo

ïmuï?

m us

" feliéto.

TlIT,

UX.

pl f nl

De Affi onamoncl ibertorum,

ftti l Wt

ng'u:teäïgztur pe »Asfignationeza Libértorum,

Eip- Aflignare Libertum dicitur patronus,

(

quando ex pluribus liberis quos in potefta-

pgimp

efua habet , atrribuituni jus patronatus,qui

jj ul

f

lus fit liberti patronus,

m;n,qm Be'

Et fit hzc afïïgmuo vel tc&amcnto vel Co-

Mpl dicillis, vel ctiam inter vivos, quxbufcumquc

vcxbts, nutu, puré- vel fub condxzwne.

iuyti E

$

TIT

|

*

$o

PET!TIQNES

j

h

]

J

unte !

JqOI T.

j

V

:

De bonorum Poffe

[.Höïaïbus.

1

l!

l

l

]

l

^i

J

j t

Quid efl benerum 'Doffesfo.

l

|

n

imohRil,

|

j

i

l

Q GU

!

t jus perfequ

endiretinendive patr

ES

foit.

m

quod cujutque, cüm moreretut

Per quam particilam excluditur hareditas,

i, i

Abantm

Per Particulam /4, quia tacite fubinrelligi-

tur prztor:um, hzceditas en

im e(tjuris przto-

| .Vnde(Wl, d

ffio nihil eft aliud,

j

rii, 1taque bonoruim poffe

quàm fucceffio prxtoria in univerfu

titnin, d

m iT!s de-

irinnn

fung&i,

« Quotuple

x eft benorum Poffesfro,

hilodr,

ftex teftamento ,. alia eftab

u

Duplex. Aliae

inteítato,

Thoguin

ex Teflamento,

[

— Quid efl bonorum . "Poffesfio

Eit Poff:ffio qux competit quan

do teíta-

Migii

qnentum factum éft, id eít , quando aliquis

medm a

decedit teftatus,

/

Lj

2nid eft boner

«m Poffesfio ;zb snteflato,

rf

U Puefan

XfPoffeffio,que competitq

)

u*andq quis de-

:E

|

ceditinteftatus.

;

|

m d

Quot funt bonorura 'T'o[fesfiones ex Teflamento,

Nbigtqei

K.Dusz:Unafecundüm tabulas;alcera

li j N

: contrá

tabulas,

j

Quid

benorum Poffesfio fecundém tabulas,

| Dcco,c

Quz darur iisqui hzredes iunftituti funt,

| Quid bosoruom "Poffesfro contra tabulas,

Oua datut liberis emancipatis preteritis,

BI nl

Suot funt bonorum Poffesfones ab inteflate,

du

R. Quatuor:(cilicet,unde Liberi,nnde Legi^

1

|

d&f

z—

1 Marciy

timi,unde Cognati. & unde Vir & Uxor.

Vnde Liberi, datur Liberis ad bona Patris füi

z

Itl

ab inteítato mortui , five illi fint fui, five

!pmchubanmr.,

emancipati , five ex defundo nati , fivg -

adop-

Ó

-« JURIS CIVILIS.

Y

ürante tamen, nan etiam diffolutá,

fïfüonibus,

/

9

"Mi

Vade Legin'mz

datur omnibus :quibusvelLex,

Wiil, vet S,C, vel Conftitutiones hzreditatem defe-

JW"W: ^ runt, eujafmodi funt Agnati, Patroni , Mater,

lt h

Liberi , quibus tamen non omninó ef necef-

tll ! faria hzc bonorum poffcffio,

telji

TET

Vnde Cognati , datur Cognatis, id eft iis, qui

Jure Civili non agnofcuntur, ut funt conjon&i

tl d

perfoeminas , & qui capitis diminutione Jus

1

agnationis amiferunt,

[]

M.

Vade Vir d Vxor , d

t

atur conj

ugibus, quös ad

, d

mutuam fucceffionem vocat Prator deficien-

t Df

tibus pmximis.

TIT, XL.

tgunh t

DeAcquifitione per Arrogationem..

qunp ii

Quorus modus acquirendi Dominis univerfalis fve

per Vniverfitatem efl arrogatio, K. Tertius,

!

Á

/

l

[)

Qualiter fucceditur per LArrogationem.

TT

Sdc-

Um Paterfamilias fefe in arrogatiomem

C

dat, omnes eius tes corporales & incorpo-

vt

riles, quzque ei debitz funt, arrogatori plene

b t

olim jure acquiri folebant.

X II.

ln i

bc eo,

cui libertatis causa bona

af -

addieuntur.

vt t

at

.. Quid intelligu per addiftionem "Bonorum &v

du

enr introdudla,

;

Ntroduc&tafuitaddict:o bonorum ex re

&r»ï P.

nri,unchegï'ä

'll

Ut

to D. Marci, idquelibertatum confervanda-

bt

|

j

I

um cau:á,quz teftamento data fimul cum eo

| üüï flliu

I

L—

E

ericlitabantur,

h i

-

TIT.

P

Ü

)52

ZT

T I-T.

Xl1lL

ailinict

D

"g

De Succeffionibus fublatis , quz fieb

T

x

IT

V

ant

M P[M

per bonorum fucceffiones, & -

; Mhlat

ex S. C, Claudiano,

|

D

m

!

Uo modi acqui&tionis hodie fubläti,. hlc

r

53

Ü

T

indicantur,

T

!

*

a

(&ej; prior

[]

ïModua.

j

vf

norum €J

!

ï Vendico bo

us , qui fraudation's

]

ii gt ja

€ausá latitavetat,cujus afperitas hodie abroga-

ii M

ta eft,& tantummodo creditoribus daturotfi-

tnto d

ejo Judicis bonalatitantium debirorum poffi.

Tl Quta

dere,conftituiturque bono:um Curator üt per

Rn

eorum diftra&ionem fatisfaciat c'reditqribus.

tn, quit

ais alter Modus acquirendi,

ET

EE

Fuitis introdnétus S, C, Claudiano,ex quo

vt

libera mulier , quzfe contra Dominidenun-

at n

tiationem alieno junxiffet fervo , addicebatur

|

A [n

Domino fervi cum fortunis omnibus , fi veró

R

fciente Domino fervi cum fortunisomnibu:, fi

j acenalegecomp

veró fciente Domino,tantnm fiebat ejusliber-

ET

ta,

HocS$, C.quod honefítas extorferat Imp,

1 i

abrogavit tamquam nimis afperum 3 cüm per

[

p

leges, tupri peena non fit fecvitus , abfurdum-

D

que fit nequitiam fervi Domino lucro&m effe ,

] (vili

cui proindelicentia datur talem fervum cafti-

- Aigptioeny

gatione competenti corr

,

ereä

E

Ü

tali muliere,

igere, : &'ab&xah

-

H l

T I

X I V,

14 Coftg]

De Qb;ligationibus.

tyul

md,

D

Uoprzeipua JurisCivilis Capita funt,fgi-;

Y

licet Dominium & Obligatio,

lg oj

Quid eff Obligatio.

tonm&u, di

cus

D

Eüx juris vinerulum/, quo neceffitate ali

J8

—

AH

Juius c;iriu's.

3

dH

;

iüs rei folve

ndzíecundum.noftiz Civitatis ju.

E

zx—

i

r2,adítringimur.

;

oW

&uotnplices fint

; Obligatione).

Triplices. Alia eft naturalis tantüm,quz folo

T

aquitatis vincule fuftinetur,non adjuta aliquo

( hodlc!'uä'mi,ä

1

jl

modo àJfure Civili, utex ea adverfusaliquem

177

J

nondeturadtio,cujufmodi eft pa&um nudum,

five promiffio nuda cedendo aliquid. Alia eft

qi;i fandiy

Civilis, quz à jure Ciyili habet vim & vincu-

] dieaö;ogz.

M of

lumaliquod , fed cui necetitas defit, que per

exceptionem eliditur ut nihilexigi poffit, cu-

!lï

um w

) Cu:amtgcr

jufmodi eft litterarum obligatio , five ea fcri-

ptura,quà quis confitetur fibi numeratam

1t d

P.?f

277

cuniam , quz necdum numerata fit,

AliaCivilis& naturalis,quz zquitatis & ju-

TET

: — M

Domjideni.

tis viaculo nititur,aactionemque producit effi-

cacem, fed cum affec&tu agendi.

0af

tiur, r

Suid (unt Obligationes Civiles,

Quzà Jure Civili funt introductz,vel faltem

kmbus f

xheiusber.

acerta legecomprobatz,v.g. Obligatio verbo-

rum, obligatio litterarum,obligatio ex empto,

tf

i um

obligaiio ex vendito;obligatio ex locato;obli«

?

k

!

gatio ex conducto, &c,

TU

(

iil

|uttint

:l

J

uid funt obligationes Pratoris,

Quzà Prztorio jure introductz funt v.g.ob-

ml

i-,

k

ii

:

[

ligatio ex peculio, ob!igatio de conítituta pae-

f

na,

uid eff Obligatio de Peculio,

Eft Obligatio, qua Patez vel Dominus tene-

x

turex contia&u filii, feu fetvi, in quantum eft

;

in peculio,

.- Quomode adhuc obligationes dyviduntur.,

T (um,(ciælïj

)

4

R. Alie oriuntur ex contractu,aliz ex quafi

contracu, ali& ex malcficio

&alis ex quaft

-:'

Vf z)fm«-i

$

gzgal

[

a?gleüsigo

t

d

—

l

"4

PETITIONES

ini

Quot modi oritur obligztio ex: conttatda,

gc N

R, Quatuor modis; icthcct, :c,vexbxs- lit.

tferi & confenín,

i

j

TIT. 4W

ä

»cnotcm d

Q uibus medis re cor-trahxtur

W

"U

Oblxcano.

UTO

p d

JIsfiona Gäl:gamnem re cantmäam.

Qu

fp.v.g :Mutui & Debiti.

RE

n

.AJfgna praciptius contralius ve initos,

licil

R. Mutuum indebitum, commoda um,de-

f w t

poümm & pignus.

"

id eff Contratlua re initud,

i

iil

Quo reo?

ungibilisea lege datur, ut ineo-

dcm genere reftituatur,

fs

Quid funt rr:fungzbzlc:.

qlacefud

uz pondere, numero , vel menfera con-

W

fianvid eft,q52 per pondus vel numerum vel

(ud i

mienfuram dift:ahi feu vendifolent , v. g, Fru-

Qurtplie

mentum, vinum,Oleum, Pecunia numerata,

i oint

uid . eft Contratius,

t t

Eü duorum velirium in unum placitum

Wi

eonfenfüus,

ii

Quotuplex eft cantmäm

hi

Alius eft nominatus alius innominatus,

fidm; d

Qd eff (ontratlus nominatus,

i,

Bo

ui diftinétum ac fpeciale nomen à jure ae«-

cepit ut mutuum, commodatum,&c.

Mos g

í

uid eff Contrattus mnammatw.

Ml

W lY

Quitan!üm genaerale nomenàjure accepxt,

V g.contraétus do,nt des vel ut facias, vclfaclo,

ut des,

4

NUTT

tid eff sutuum,.

LOU

E&contra&us, quo quantitas ex lege datur ,

ut

"h

JUnis crvinis,

—f

lt hd |

uteadem ipfa redda

i

Ut Tf

genere.

tür, non i»n:fpcc?ie,' fcd in

,Qäid ;ej? ; ind?bxtüh.

i

!

Eft quaficontractus ertus exeo quod quis

CQ

er erzorem aliquid folverit qued. non debe-

i

at

O nare dicb quafi Contratius,

)

[

|

K. Q ia qui fclvit pererrorem indebitum, -

! L

non vultcontractum face

1

$

re , fed pq:ius diftra-

(tum,

[

Áv

Ter quem err

orem debet a;:'quid. effe folutum ad

Itiütg t

hoc,ut detur (petit., e indebiti,

R. Per errorem facti nàm per errorem TJuris.

T7

foluium nen repetitur, quia error! five igno-

lt i.

rantia juris habetur pro. fcientia, qui autem

fciensindebitum folvic, n

on poteft repetete,

li

quia cenfetur donare.

Intttutp.

Quid efl error few ignorantia jur&.

Mu

Qnand» quis ignorat aliquid, quod habetur

in jure v.g. fiquisignoret quod hzres gravatus

hp Bu

Ummïao

ultráà dodrantemlegati , p

tam falcidiam.

i -

2

F

offit repetere qqar-

n Y

| Quad eff error , fem ignorantia fatbi. . ^

Quando quis ignorataliquid quod non ha-

|

Mi

!

beturin jure,v.g.fi quis ighorat Teftamentum

uml

faicdtum, & fe.in eodem haredem inftitutum

hii

eífe,

Quid eff Commodatum,

ij

E(t contractus quo res gratis traditur certi

nl

ufus gratia, ut eo finito , cadem fpeciesrefti-

E

Ml

tBuatur.

juatigt

Quare in definitione commoda

T additä'r iäfs

articula Gratis,

u [

mrimodatum debet effe gratuitum,

t

-R.(&ia co

"

actus.

nam alioquin effet alins contz

é

:xlcgedaw;;

| .9-;470

EE

ifó

PETITIONES

f

(

Quare addíitur ad certum vfum.

| ïüwnm&u:

R. Utexcludatur przcarium,

^ Quid efl Pracarmum,

T

LA

*rac«'iwri.il

D

Wt

uando res aliena gratis conceditur ad

quemlibet indifferentem ufum,

«yelmy

|

|

n d

Quantm efl differentia inter Comnaodatuni

11

r

(* Pracariwm,

haipa t

, Refp. Quod Przcarium femper poffit repeti,

(ueja

Commodatum vero non poffit repeti ante f-

nitum ufum, ad quem res conceffa eft,

MM h

ln quó differunt Commodatum d7 Maututim.

Qd

L

R.1n eo,qued in mutuo transferatur domi-

nium, in commodato vero tantüm conceditur

Eha&um,ï

uíus rei, deinde quod in mutuo debeatres re.-

f

ftitui in eodem genere, in commodatodebear

Ut

"

(

J

1€5 re(titui in fpecie,

1

ul

utd eff depofitum, 7^

Hnfinu

Eft contra&us re initus,

quo o alicuigratis

DI

cuftodienda committitur.

fi;zuslacodcbnäi

Quare additur ila particula Gratis.

R, Qya depofitum debet effe gratuitum, a.

M

lioquin effet alius contra&us, fi enim merceg

j

intervenerit coníiftens. in pecunia nu

tunc erit contractus locationis,

m»ezata 2

Dj )

|

Quid (i alia res mtervenerit quam pecunia

?)urmerdta,

*.] Qilia

R, Tunc* ert c

ontractus aliquis innomina»

fus.

Qu ,

Quotuplex ff Depofitum.

n d

Duplex.Aliud fpecificum,aliud fequeftrum,

ij

Quid eff Depofitum [becificum.

BM

Quando res non litigioía deponitur.

i ghïno&-ä Ó

Seid eff depofitura fequeftrum. -

n g

Quande res litigiofa deponimp

Suid

| Aï;!'i ltl

j

1

J

JURIs CcrviLis,

157

0 d

um

Quid efi Pignus?

ff

E( contra&us r initus, quo res mobilis tra-

ditur creditori i in fecuritatem debir.

gmlg WIM

u)

Nota, quod pignus hic ftricte fumatur, nam

pignusiate fumptum , eft quzlibet res credito-

M (imjgs

WI

riobligata,five fit mobilis,five immobilis,five

fit tradita, five non,

RWMT rrew

Qusanam Jimt famefa patta, que folent apponi

TU gt pl

ngnan ?

OMTIC

R. Pactum Anticrefios , & pa&um Legis

lg

Commifforix,

tdthi.

Qu d efl IAnticrefis,

Mi i

TTR

'E& pactum, ut Creditor lucretur fruttus ex

pxgnozeprovcmcmcs, donec debitum fit folu-

T0

tum.

7

Quid eff Lex Commifforia?

|

Eft pactum, utfi intra certum tempus debi-

li A fiig

tum non fuerit folutum,Creditor acquirar pi-

gnus leco debiti.

IU

GOuidcf *Dolus ?

RUUUR, d,

EQ deümata voluntas alter! nocendi. -

AE

uotuplex eff Dolui?

hWt

Duplex. Aliiseft bonus, alius ma!us,

Quid eff Dolw bonus ?

4 MMI

Qui licitus e eft,v g.hoftibusinfidias Gmcrc.

Quid eff Dolus malus ?

15 LOT

Qx,t eft 1lhc1tus v. g. furari,aliquem occxde-

!

re,injüriam alicui ficere.

Ut

Suid efl Cafus fortuitus frve fatalis : ,

nj

Eft cafus feu eventus ; quiconfilio aut dili-

Itf

genriá noftrà evitari non poteft, v.g. mortali-

if

tas pecorum, naufragium, hoftium incurfus, &

his findilia.

l

W

&geid

ugrexd

——

358

l

Quid efl Culpa.

f

|

od

Eft omnis n:gligentia aut imperitia rebus

n

alienis damnum infer:ns.

m

'

'SI

ï

(

T 1 T.

Av

Bc verborum Obligationibus.

aT.

ul

Qd eff verborum Obligatio,

Stconuac&us, qui orirurexinterrogatione

P[

Qn/

J

lt

& refponfione , eftque vel principalis, ut

accefforia . ut fidejuffio,

j n

i?ipula:if) , vel

wid eff Stipulatio,

L

3

|

:

E& verborum conceptio quaisqui interro-

Hrqi

gaiur, daturum fe quod ic

p u

terrogatus eft, re-

aherfub

fpondet.

,Qg,-azuple; eft Stzpäla,tta.

Y

Aliaeít purain diemfacta, &a

lia conditi;-

nalis.

D

,l:

di ef)* Stip'ulatia | purä.

(un] M

[P

Í

Qu fit finc add.tion: diei, vel conditionis,

Ms

v.g,centum aureos mihi dare fpondes,fpondeo.

rfmjh

Q»id Stipslatio tn diers facta,

T

Quz ficcum additione diei, quodie folutio

Rifp

dur

fieri deber,v. g, centumaureos mihi dare fpon-

yr

W

N

des primis Calendis Martiis,fpondeo.

* Mi u

Quid eff Stipulatio condittonalis,

lii

Quz fiteum additiene conditionis,v.g,cen»

- Mi

tum au-eos mihi dare fpondes, fi cia; fuerit fe-

renum, fpondeo,

2

animi p

n d

Quomodo differunt. ifla Stipulationes

uoad effeikum.

R.

| Dcdiv

uodin S.ipulatione pura ftatim resde-

beatur, & ftaum peti poffit, in Stipulatione

(Wm

in diem facta fiatim resquoque debeatur, fed

ïïï-ln u

|

i Stipu-

nïx&wm

nqngofüt'pcti antc diem Iapfum , qu

lationi

P.

OR

Ml

JURIS CIVILIS,

159

L unpcurm

Jationi adjectus ett,in Stipu'atione conditiona-

t res neque deberur,

neque peti poteft ante

WI

eventum conditionis ad;c&æ

TIT.

XVIl,

lpt

It Uü £4 l

. De duobus Reis ftipulandi. &

lr HUICH j

promxttendx.

»u:',», pj p:ls

- Quitd funt duo Re:/lpulandz

LUf

Duo, qui eandem rem ftipulati funt,

Vi

REfp.

Qd funt duo Ret promitterdi.

AURQLLIMAE

Sunt duo qui eandem rem promiterunt,

htht v

Ex duobws Reu promittendi poteflne knus pute, dv

Ml

Alter fub condznone obligari,

— efp. 1Hta,

M

T !T. Xvl

De flipulatione Servorum

)W

Af

Q uomodo poteft fervws fhipulari

cum fit incapax

eoruta, qua [unt Iuru Cvvila , fl pulatio au-

t fpondeo.

4M,

tero eff contratius lurii Civilu.

i t

Efp, Qia fervus eft capax ftipulationis ex

R

perfona Domini füi , licet non fit capax ex

Mm&wu

W.

pe«íona propria.

vAd quem pertinet 1d quadf&rvm communtg flipt-

Mil

lmOnlS. rpi (

f

lator,id eff ,babens plures Dominos,

!j

|

. Pertinetad fingulos Dominos fecundum

(

dominii portionem,quam quifque Dominusin

fcrvo habet.

) ln

p la

XlIx.

TLT

De divifione Stipulationum.

pguida

somodo dividuntur Stipulatzann

OE

Efp. In Judiciales & Prætenas,m commu-

R

nes & convennonales.

n qui

lii

Quid

- RIZULSTULSR UI

140

PETITIONES

r

Ma "i

S)uid funt Stipulationes judiciales ?

n

Quzà mero judicis officio pioficifcuntur,ut

:

lj r

€au:10 d« dolo.

inim hd

Qï:d fant Stipular;anes Praterie ?

F (s

R, Quz ex mere Prztoris officio extra judi-

j

eium iBterponuntur, v.g. cautio de damno

1 at

!

h

necdum lato,(ed quod. fucurum timetur.

Suid (uat Stipulationes commmwnes ?

d

I (

Qux jubente Prztore, extra jndicium & irt-

teidum officio judicis in iudicio proponuntur,

|

fj il

v.g cautio rem pupilli (alvam fore,

tbl

"d

S)uid fant Stipulationes conventionales ?

Que ex conventione utziufque partis comn»

ii

eipiuntut.

wl ia

TIG. xX

w Ts

Wt

De inusilibus Stipulat-'mnïbu;.

Qd

Quid eff dngtila Stipulatio?,

(b

tht

R

Efp. Quz de jure non fortitur effe&tum, ut

* ftipulatio, ia qua interrogatio & refponfio

Säunm w

non conveniunt in quantitate & qualitate.

N

n bec Stipu!a't'io decem mibi dare fpondes ,

IN

t W

quingue dare [pondzo , valeat faltem -

uoad quängu:?

1j & r

R. Ita,quia interrogatio & refponfio conve-

dul

niuntquead quinque; nam qui petitdecem,

H nf

cenfíetur etiam petere quin

Nget u

contineantur in d«cem.,

que, cüm q,uinqug

g p

Valetne Stipulatío facta intet abfentes

v, g per epiflolam ?

,

M ln

R, Non , quiaftipulans debetaudire verba

| "trefe

!

D

premitcentis, & prom

M

J

;ate$3'dcbec.audixe vczb;

,

ít guïantis.

vl

ämgnüs Q

—

M

1é1

JURIS CIVILIS,

" ia

vAnargo mutus vel furdusnonpoifit —

ln

jlipulan? R, Non.

Va?üneïüipu[dizo prapoftera , . . Jva'niefne ?e d«

ü Pïetur?/ !

Inrum bodie mibi centum aureos ,

$ cren fuerit ferenum ?

is ofïiciairm(üdzï

; litin ll

R, Olim non valebat,fed hodie valet,

"Ug i

T 1 F.

X X I.

277

De Fidejufforibus.

|

Al i

|

Qu dicitur fideguffor ,

M

li

RE

fp.

Qui fe proalio per &igula;ioncm "de

cefforie obligavit.

TWl

[

ä

]

Ouá dicitur Expronmiffor ?

UT M

I

Qui petit ittipulationem ita fe proa

lio ob!f.

gavit, utalter non maneatamplius obligatus ,

ut V. g. Titi fpondeíne te mihi daturum cen-

ii

tum aureos,quos debet mihiNeviu:?Spondeo,

Qui eff Cenfl.tutor Pecunta ? '

i/))

J i

ui nudo pacto promittit feíoluturum id,

lum u [

quod ipfe vel alius jai aatea debebat.

dufpoo

[

( S2uanam pracipua beneficia comperuna

TT

Fidejufforibws ?

la, |

R. Benaficium ordinis five excuffionis, Be«

) jdun

neficium divifionis, five Epiftole Divi Hadria-

ni, & beneficium cedendarum actienum,

3

od

Quid efl beneficium Ordinn five excusfionis?

Àptutt

Eft Beneficium, quo crediror cogitur pri-

n

1

moagere contra debitorem principa'em, antee

quam poffit procedere contra fidejufforem,

i

Quid Beneficium divifrons , five. epifiola

[

uf

Divi Hadriani *

nlvb

. €ft Beneficium, quo credicor cogitur actio-

T

]

——

L—3

nemdividere , & debitum petere per partesà

fingulis coafxdcjuiïoxibuso

N

-

dbjneh

-

162

PETITIONES

I

"

Owuid beneficium cedendarum 4&:anum.

Eit bencficium , quo creditor cogitura&tio- -

Jungno Q

r

nes f;as cedere hd-»)ufïou , qui paratus eít to-

tum debitum folus folvere,

ul meï

T IT

AX II

De litterarum Obligationibus.

:

anm&usl

[

wl ut

uid eft Obligat.o Litterartn.

waaetof

ESt Obh

gatio orta ex conrra&u litterarum,

msrrChg

Qd eff Contrattus Litterarum,

li fttt

ER cont.a&us ortus ex dato Chxrographo

fub fpe accipiendi mutuas pecunias , quas ta-

"

Bsedtdco

men non accepit,

Quid remedii babet ile , qm ff« ded:tfuum

(h:ragmphum ?

Datur ei exceptio nonnumeratz pecumæ.

Intra quad tempus debet pwpom exceptie non

Mi

numerata Pecunm ?

Quf

R. Oim intra quinquennium proponi de-

fb hn

buit à tempore da:i Chirogrophi, hodie ex Ju-

|

ftiniani con&ztuuone intra bienniutm,

o coenf

- Quinam debet probare pecuniaza efe nwmera-

(Qnmdfmm

tam, vel uen,

d

iW

R. Creditor debet probare fe pccumam nu-

mera(fe.

quiit dj

x

Quemodo cum exceptione deleant probari aþ

iIty4)

Wrcmzura'lg

e0, QU eaá al]egat.

R, Hzc excepuo elt privilegiata in co,quod

t ml

MoHT

onus pmbundx projiciat in adveríanum,

T l1 —X

L

De Obhgatlombus ex confenfu

]

hi l

!

qunm

Qruinam funt. Contraétus folo confenfu initi?

Ü

| Mil

Lfp. Emptio,Locatio, Venditio, Societas &

R

nomhs.

Mandatum.

- Quid

ä

NI

jU»RI;':S CIVILIs.

163

A t

gid ej?y.Obligario ex confenfu,

VÜj

Eítobligatio orta ex folo confenfu , v, g.ex

Wtbf s

mpto,ex vendito ex locato,ex conducto &e,

]

j

Quid eff. Contratius folius confinfus , ffve fulo

',

|

!

[

confenfia initus ?

It

Eft contractus quiad(ui perfectionem ultra

It

confenfum non requitrit actualem rei traditio-

Adt i,

nem, neccertamformulam verborum, nec lit-

T

'

teras, nec Chirographum,ut Emptio, Venditio,

T ümut |

Locatio, Societas € mandatum,

VAU q

LO |

i

uid eff (birographus?

Eft Scedula continens oblig-a't.iqncfn.

f iif

TT T, | XXIV.

ur:pecuniz.f

'exrzm M

|

De Emptïc/me & Venditione.

Quidef Emptio & Venditio,

d. |

ilctt i

R

Efp. Eft contractus , quoresaliqua permu-

tuum confenfum pretio commutatur,

]

il

(mte

Qxare in définitione Emptionis, ( Venditionu ,

additur slla particula Pretio?

[

|

R. Ut diftinguaturà permuratione, Nam.

m

|

j

quindo aliquid permutamus , tunc folemus

|

dare v.g, pro uno pileo, unum alium pileum,

| ;IOW

|

[

veítem autaliquidalíud, quando aliquid emi-

mus,folemus dare pecuniam nume:atam,id eft

ii

TU

prctium.

- "Poteflne pretium eonfs

;rri in avbitrium ali:ujul

tertit, v, g, Fundus ifle fit tibi -um,dim:i

/

—

li

uant: Titius exiflimaverit?

j n

R. lta, iíta venditio v

a

alet tanquam clondï-

xo,Son'ma,s&

Ll

tiangli*s.

"dd

l64,$«

PETITIONES

f

vád quem pertinet periculuza reü , dr incommedam

veio, t

'

l

)

ii

j

lal

€.TGA te98 contingens , antequam res

(

"

-

i

empteri tradita eft ?

n

-s

il

l

xptttm

ii

7

-

——

J

i[oentolt

Refp, Ad emptcrem;

Lieetne panitere fem recedere ab Emnptiona

Álilmqna

;;

& Vendifione ?

P

|

1

D lutt

Inp

R, A perfectanon licet fed benelicet ab im.

perfecta, & quidem impune, nifi datz füerint

l Quodin vt

Atrhz, fi enim Arrhz datz fint, & venditor ve-

tV. ao

lit 1ecedere, tenetur Arrhas duplicatas refli,

t tf

tuere,fi enim em

C d

tit Arthas..

ptor vqlit recedcrc,tunc'amiz.

RY

COW

Quid ./äQïzït'Jrrha?

Sunt illud,quod datur in fignum contra&tus

celebrati vel celeb:andi,

n

T I|IT. .XX V.

Db Loc

atione & Condu&ione, -

i

Quid figrisficat Locare,

h Est

Efp. Significata'iquid daie

Qdl edi

certa mercede.

?

ad urendqm pre

f d

Quid fien.ficat cenducere ?

R. Eft acci

k u yi

mwugm

€iendum,

pere aliquid ad utendum v;ï fa-

3

lem,þm

"d efl Locatio €ondutlic,

l Qu

E(t contractus juris gentium bonz fidei,quo

gurPcnlioPmP

praftatur ufus rei, aut opera certa mercede

Mi* (€ti

conftituta,

A Cond

" [In quo Locatio Conduttio ;ronwn'it €u»»

DT p

Empfiane Vend ?ione ?

J

K, In eo quod Locatio Conductio contra-

$u

haturfole confenfu , ixa etiam Venditio, & fi-

ET

euti in Lecatione Conductionerequiritur cer-

Wi

ta merces, fic in Venditióne requiritur cet-

tu

Rij

3

L

167

JURIS C1viLIS,

UM

tum pretiutp , itern ficut pretium venditionis

l

conferri poteft alicui tertio,v g.(iares fit tibi

)::'fqulmm |

vendita quanturm Titius zftimaverit)ira etiam

i

merces Locationis Conductionis, v. g. ifta roe

'? dl

fit tibi locata quantum Titius zftimaverir.

[

!

In quo Lecatio Condutiio non (onvenit cum

tll i |

Emptione Venditione.

Mdf

R. Quod in venditione reí proprietas alie-

ün.',&vmdim:

netur, inLocatione autemtantüm ufus reiin

A

aliam transferatur.

Mi

|

At

Qua actio conpetit Locatariy?

|

il

R. Á tio locati,item

condu&ori.

actio conducti comgetvi*;

n

DE EMPHYTEUSI

L

m

|

Qujd&eþ Ermpbytetfis,

7

[

l

VR. 'Eft co

ntractus Juris Civilis nominatus ,

Motpte

quo alicui predium aliqued poi;idendum vel

fruendum traditur ealege,ut penfio annua in-

[

;

de Domino przftetur.

2

mx& )

Anin Empbytenfi remittatur penfío

própter /ierilitäæ

tem, ficut in Lacatiene Conduttione.

1

R. Quod non,quia in Emphyteufi non folvi-

DT

l-

-,,

tur Peníio propter fructus ex re provenientes,

tl ol

fedin recognitionem dirccti dominii,in Loca-

—— —

tione Conductione folvitur penfio propter fru-

TTE

étus ex re provenientes, Unde fi fru&tus non

l

proveniant, merico remittitur penfio,

ho

Quotuplex eff Empbyteufís?

Alia eft Ecclefiattica,a!ia eft Civilis,

lii A

Duplex.

:cquh'uut (

— Quid efl Empbyteufis Ecclefiaftica ?

:cquhïm:;ccr-

(^ Qu confittit in bonis Ecclefiafticis,

M

Qu

Fugeest

—

-

U

155

—

1

Qsf d

Quid effl Emphyteufis Civilis?

qwfunr a

Quz confiftit in bonis Ecclefiafticis,

(

Quomodo diferunt inter. f£ Emphyteuta. Ecclifía.

|

ais

1 plant

ftcus & Emphyteuta. Civilu?

valisede

R. In eo,quod Emphyteuta Ecclcfiafticusa:

Julny ht

mittat Jus fuum, fi penfionem non folverit per

ao Ed

biennium; Civilisvero fi penfionem non fol.

verit per triennium.,

A

Wünenmutd

fooptün d

Quare Empbyteuta Civilis babet longius tempusad

wlttni l, t

felvendam penfionem, quám Eccleffaflicus ?

R. Quia Ecclefiafticus, fi temporeíuo non

dgodact

TAU

folvexit penfionem, pote(ít pürgare moram per

celerei fatisfactionem, Civilis vero non po-

äfxd [n

f

teft purgare moram. Unde cüm in uno grave«

I

tur, fublevaturin alio , nempe inlongius tem-

M

puse

Vatttdoyt

[

E

q:

üt

T'I T, XXVL

pl

lthtl

. : De Societate.

Ol

z

uid efl Secicta ? -

Eürcinolhæq

Ef'[;.Efft conr;actus foloconfenfu iþitü;,q-uo

EU

res vel operz conferuntur, ut lucrum & da-

VM m "

|

mnum indeconveniens fit commune.

Dico,res vel opere , quiaetiam valet Socie-

tas, ut unus pecun

Vs bt

conferar.

z

iam, & alzgr folam operata

Quare dicu wt [ncrum £v dammum fit cemmune ,

Dl Ali:

Ilj

cum bene valeat Societas $/ &t unu folua

a

babeat totum Iucrum ?

DT

llj

Wt o wl

, K. Etiamn non valet, quia de natura Societatis

eft, ut damnurm etiam fit commune,

; WM df

Quarenon valet $ocietas Leonina?

| Mi D

K. Quià co

-

ubfantia

l

mmunip luexi ef de fi

$e c«icta;is.

M Qni

Q

Qgä'næïæ

Pa ace d

NG

( JURIS CIVILIS.

iér

tl

Quanam f[unt Subflantala , five de fabflantia, dr

lii

quanam funt. de uatura , five denaturali

;

' Em?'*ïfm/uü//

contratliuuzo ?

Wi (s

,/J

R. Defubftantiadicuntur ea , fine quibäs

lg

z-

I-

l

contractus effe. nonpoteít, v. g. de fübiüantia

Bul

E—

—

——

I

venditionis cít, ut pretium conífiftat in pecunia

alnng

M

numerata, De naturadicuntur illa, quz tacité

infunt contractui (ed tamen pactoíeuconven-

5(&:/ /aW DT

tione partium abeffe poffunt, v. g. de natura

Vif

venditionis eft , ut venditorteneatur de evi-

TM

&ione,potcíftautem convenire,ne decvictione

!

téneatur.

UAR W

RLT

4

nificat Venditarebi t&neri :

æid bec fi

de evitlione,

p

Qu

R.ngöd.,qui Y

endidit reu: aliquam alienam,

ieneatur Emptori przftare intereffe,quod ;nde

patereturfires ei evincatur id eft, per fenten-

J

ä

I

]

tiam Judicis auferatur vel abjudicetur,

!

Quid eff Eviclic,

. Eft rei noflrz quam adverfarius jufto titulo

nfuinitus,quoï

acquifivit,perfententiam Judicisrecuperatio,

dheun t

!

, Valct?:e Óecietat quando quu habes plures partes

NU

Itcri qudm Alter,

R, Ita, fed tan:um prohibetur conventio,ut -

TTTE

ünus habeat totum lucrum.

i (oäarnopmm'ï

Suotuplex eff Societas,

m Ht ;

Duplex, Aliaefi univerfalis, alia eft pattie

u-

laris.

i jl

Quid efl Societas Vnivverfaln,

7H

Eft, quz initu: vel exp;e

Ílo om:xium þone-

x

ium luc o vel fimpliciter,

Asanam eft differentia inter Societatem emniwrs

ul

E

zz

l

/

l

——

Ml

benorum expre[se inttam , ( Socictatem

)

TO

jimpliclïcr gmtem ?

üm e*x;

934'4'451

Refp. Quod So;x;tas emnium bono:r

prefse

d

1655

"PÉTITIONES

u

prefséinita, pertineat ad omnia lucta, five ex

f1T

negotaa jgne proveniant, five ex alio beneficio

ut funt v. g. Legato, hzreditates : Societas vero

]

fimpliciter in'ta pertinet folüm adluéra, qus

Qu

ex negotiatione proveniunt.

!

Wäww

uid eft Societas particularis,

^qui

|

Eft Societas inita decerra negotiatione tart.

gomm :

quip at

tim, v. g. de emendo,vel vendendo t:itico;vi.

n0; oleo, &c.

D du

"T

$07m0d0 fïniïur Seci-äïm,

Qa(iummv

. R. Vatiis »odis.v.g.mutuo confenfu,vel et.

1 M agl

jam renuntiatione unius, vel morte unius, vel

j

——

btb

per hoc,quod finis negetio impofitus fit publi-

qaziona, veletiam fiunss cefferi: bonis,

iub, n qu

umf

uid eff cesffo Benorum ?

Eftbonorum (u»r«màdebitore fponte facta

ir u qis

dimiffio, & creditoribus conceffio.

1

finitur per boc , quod us

wmu (

Qïare óoctetas

cedat boni.

Mongepot

R. Quia in So.ietace cenfentur etiam facul.

Anntstent

tates focii fpectatz fuifíe,

r

DONGUTE

Qnare morte focti finitur Societas , ita utne quidem

ENUNT

tranfcat ad heredes f2cii.

:

CMWMXW

gtl

R. Quia ín Societate ceníeturz elc&a fuiffe

itimndim g

induílria per(onz,

TU ii

(anrepa

teff quis renuxtiare Societati Patiw.

uguäm aliu contraätbw,

TO

Atl

R. Quia eft contra Jus ftaternitatis ( quod

Societati ineít) utquis invitus in ea manere

Altisctds

debea: nam commumio inter invitos folet ex«

Mdl t

ii f

cita:/c rixas & diícordias,

po!iw

Mi

,.T.IT?

fmdamm. N

WU,

|

Antü s

JURIS CIVILIS :

169

)

QT

li

TIT. XXVH,

lilgr:s:Socicras

N

De Mandato, -

l

:,vumilufra, Wg ;

/ Quid eft Mandatuns,

tl

Efp. Eft contractus folo confenfu initus,

R

LOUN

quo negotium a'iquod honeftum gratis

"tl getendum commnittitur,

Dico. Honeftum , qui

a mandatum rei tuiþis

iil l

non val«t.

x

|

*

l,

naliter eentrahitur Mandatum.

R. Vel expref:e,id e( rebus expreffis,velati

i i

wittlyij, volo, rogo; mando, veltacite, quod fit per pa-

lüà, tientiam, cum quis non prohibet, fed tacet;

hr

nam tacendo cenfetur confeniire per ratihabi

htj

|tionem , dum q«äis ratum habet quod geítuns

(f

Cile

r i

Quibus mod;: contrabitur mmandatum,

R. Qu;nque potiffíimum modis: primo, Gra-

witüuj, tià mandantistantum: veluti fitibi mandem

ut aliquid meigratià facias :fecundo,Gratià ue

TT qxtx&am

triufque & mandantis, & mandatarii,ut fi man-

ä

T

demtibi aliquid, quod utriufque noftrum re-

duf

fpiciat utilitatem.Tertio Gratiá alienáà tantüm,

fi tibi mandem ut Titii negotia geras. Quarto,

iil ;.*:fw

Gratiá aliená & mandantis: (i alicuimandem,

li,

ut mihi & Tirio domum emat, Quinto, Gratià

auui i

tuá & aliena,fi mandem tibi ut Titio P»;cumiam

g ii

fub ufuris credas,

.An mandatum tua gratia tantum fít verum man-

ITR

datum, v, q. m«nda tibi «t cum pecunià emas

potius libros, quàm pidiuras.

Kefp.Non.Quia potius confilium eft,quam

mandatum, Nemo enim ex ccnüliq obliga-

K

As

tur,

ER

3176

PETITIONES'

JUM

J

Ü

l

Mu

I l'iceat mandato femel fufcepto venumtiare,

D

í

R. Ita. fi quis tempeftivé renuntiat, id eft, fi

r

,

J

Ü

j

|

t

!

W]tmq

ul

Doníino adhucintegrum fit, ut per fe vel pe

alium negotia fua expedire poffit,

Il

à i

t

*

TIT

XXVIII,

y

vienionud

Qd

tionibus, quz quafi ex Con

;

TET

| Dc Obliga

$

traétu nafcuntur, -

ind ]

H

f

aftomtat

'nid efi qquï"c*anzfraäu;.

| j

E

St a&usobligamrius quinon eft verus con.

[

]

:

Mediatt

tfactus, majorem taiven affinitatem habens

ETU

cum vero contratu, quàm cum maleficio, ut

ln g:

v.g.negotiorum geftio, rerum communio,hz-

Y G

