jyeditatis aditio

!hs iuli

, tütelx admi;fiüratio; felutio

1l

— Quid efl n:egotzorluml geffio.

Eft quafi contra&t:s ortus ex eo, quod quis

drgispet

1

negetia abfeniis fponte gerat.

fua

Bico J4bfentis , quia fi quispræfgns fciat

pl

. Regotia abaliquo geri, & non contradicatcen:

f Magttt

fetur mandare & fic nonerit quafi contractus,

Ms w

Sualis contratiws

'tünf fr't.

Bu

R, Mandati,

"

Tib CUU

Dico $ponte, ut excludatur Procurato

i' ; Pro-

,

curator enim non fponte,fed mandato Domi-

h

ni negotia aliena adnmuniftrat,

(ulug

Qued eff Negottorum Geffor.

h

Qui ne

gotia abfennis fponte pgerit,

f ln

Quid eff rerum Communto.

À

f0 (

]

!

m

Eft quafi contra&tusortusex eo,quod resal

ss

qua inter aliquos communis f.ta fit extra fo-

gl

cietatis caufam,v.p.fi eadem res donata aut lc-

ga:a faerit duobu

5,qui non funt focii univer-

|

u

N t

fales,

i

Dico

MM

n

JURIS CIVILIS.

17f

n LT

Dico, Extra caufam Souietatà , quia fi xes

MT

d

IÍ——

communis fit inter aliquos ex caufa Societatis,

r llj

i

[

y

J

i

d

|

dm POWM

tunc non erit quafi contractus , fed

'Vï'-'-'l'lvlS cgn-

ttattus, fcilicet Societatis,

uid eft Adminifiratio Tutela.

i «

Eft quaíi contraétus ortusex eo, quod 'quis

"tl

adminifttat Tutelam,

)

!

uid eft bareditati aditio,

N

d

Eft quafi contractus ortus cx €o, quo

d quisi

LL

As

adiverit hzreditatem.

D

|

(

haredïta-

AU M v

Cum quibus perfon beres adeundo

tem quaft contrabit.

.

*

10 (

&, Com legatariis & creditori

bus hæzcdita-

TUf o

giis defun&i.

TIT YXXIX

J

Per quas perfonas nobis O

bligatio |

1f guadquis'

acquiritu*'r.

tv cat u

O Per quas perfonas

Obligd.t:'a nobis acquirimr.

nusdittce

E

Obligatio pereafdem

hm

R

fy. Acquiritur nobis

Períonas, per quasaoquiritur nobis domi-

i "m

hium, de quibusfupra,fab Tit, per quas perfo-

naás cuiquc ac

quiritur fcilicet !ibr, 2. Tit, 9«

'rocura!ar;m.;

T I "T- XXXO

plb

Quibus modis tollitur Obligatio,

uomode tolitur Obligatio,

"d

wl

(þ. Solutione, Acceptilatione,Novatione,

Wil

mutue cenfeníu & compenfatione.

RE

gt

vid efl Golutio,

düuna

Eft quilibe

t modus,quo tollituz Obligatio.

x mdul

Qzd eff Selutio hic,

'uatfociiuni(cr'

Eft vera ac naturalis przít

io e$quod de-

K

Qui

lii

ï;w:.

£72

PETITIONES

]UM

Qnid eff JAcceptilatio.

wunf'"/' í

Eft imaginaria folutio, quà id quod ex ftipu-

g;fu, u

l

Is

nl

latu debetur, accepto frtur,

ï

"m

Qxare dicii,id quodex ftipulatu debetur,

hgam

l

R.

u'à per Acceptilationem tantüm rolli

poteft obiigat;o vetborum,

, (incon

Quid , (i velimu tollere alias obligationes per vAe«

ia

eeptilationem , qua debemus tunc uti,

p

, R, Debemustunc uti ftipulatione A quiliae

m

nà, hoc eít, debemus obligationem primo de-

ducere in ftipulatum,fivein obligationem vere

borum, & pofteà uti acceptilatione,

Dd

gqenuind

TET

Quud. ejt Stipulatio fioe LAcceptilatio ,Aqui-

/tana,

DALT

R, Per quam contingit, ut rerum obligatio -

in ftipulatum deducatur, &

LA

poftca tollatfxr pet

Acteptilationem,

—Àá

TUL

Quid eff *Novatio.

E(! pt:orisobligaionis mediante Stipulatio-

ne in aliamn confufio,

tOHigatiox

1

sotuplex eff "Novatio,

Duplex. Alia eft fpecifica, alia eft Delegatio.

N

Quid eff Novatio [f ecifica ?

od

[

jt,

ft Novatio, in qua manet idem debitor,

Qd eff delecatio.

l

Ef Novatio, in qua novus debitor creditori

Y

fubftüituitur,

mm.

D

wd eff compenfatio,

TM

Eít debiti & crediti , quoad concurrentem

|

l

a Crimh

quantitatem contributio,

ul

-

1

Nota; quodiolüm compenf(ari poffit quan-

u g

titas cum quantitate eju(dem generis,v, g. pe-

!

[

fl&t P qucl

Ia

cunia gum pecunia, triticüm cum ttitico.

Qu

IN

»

At

jurix"s C1YILIS.

Qaare »0on

poteft compenfari wna . [pesies ewm —

quäid qugm

l

. altera, vel quantitas cum fpecie,

"

R, Quia fuper fpecies cadit «ffectio,

i,

j

Wnamxübligaticne: mutuo ac falo confenfta

tolluntur,

:

iäm"m n

a(!"(

R. Quz folo conienfu contrahuntur, v, £,

4 i "

Obligatio ex Empto, Vendito, Locato, Cone

LT

du&to-ex Socictate, & ex Mgndato.

VTT

j

;wilia-

H M

E

/

1004

X

| FLNIS LI3 R TERIIL

aobligmuncmvez

C* 3 4 Ya*

- :

TTE

*oxk X* X x * * 4» o* **

*

***

æ**æ****'

* *X * X* * o* ^ * *

d

QH

INSTITUTIONUM

"t d

Jf Uij

LIBER QUARTUS.

j

TITULUS PRIMUS.

hdipltte

Dc Obligati

onibus , quz ex deli&to

|

naícuntur.

al?xbcïcgaio.

Quid eff Delicium.

hu!

$t fa&tum illicitum feu offenfio contra Jus

lao

? illata,

-

]

Quotuplex eff "Delichum,

:lbi:otucditoü ;

Duplex. Aliud eftPublicum, aliud eft Priva-

tum,

Quid eff Delichum "Publicum.

ici-

!

Ex quo quilibet agere poteft, v. g. Hom

QURRCR

dium,& crimen Iz(z Majeftatis.

uid eff Delilàum privatum.

ii quin: :

Ex quo agere taptüm poteft ille,cujus inter-

CT

eft, (ive ad quem res illa pertinet, ut Furtum,

1.

xz& Ipiur

ia.

!

R2 pin;af Domnugm Legis Aqduili

:3

Qu

—

—

74

wsjk'rrr.wüzs

| ]W

uid efl Furtum,

fliucm

EC d/olofa ce

u

nueéctatio x-cialienæ $ lqcri fa..

ciendi cau:à.

iil

gt t

Dico, Lucri faciendi causá ',, quia fi quis ïrcm

alienam contrectét inalium finem quàm lucri,

ul Pa

gwnm&DOmi""f

non erit furtum fedaliud delictum, v, g. Inju.

rzia, vel damnum Le

ngn:erhli!m

diftinguit deliéta,

gis Aquilig:. nam intentio

i

Dico, Delfa, quianon quzvis contre&tatio

iab

maleficium ponit,fed ea tantüm quz fit animo

g

privandi dominum fua re, fine qua,(eu effcctu

gibeunad

fnrandi— non committitur furtum,

Mm?ubu h

uotuplex efl Fartura,

teh

ï

. Duplex. Aliud e& Manif:ftum, ali

í

ufl nec ma.

MO

nifeítum,

gidatidea

uid efl Furtum bmifä]lum fe far manifeflus,

Q'dmm

Q 'ando fur reperitur cum re furtiva , ante-

fhginies d

V dl

equam eam detulit ad locum dettinatum.

i

o Quid furtum nec manif.flum. , fen fur

|

]

A0n b

f

!

t

nee manfefius,

g

j

Quando fur non regeritur cum re furtiva,

m

antequam ea

m ,dctuZit ad xlocumx de&inaf

TT

tum,

j

]

Teneturne 41:"3"

ui4 de fuf:v qui tamen f;crtum

nou fecit,

Db

K, Ita, v-. g.f ille c

ujusope & confilio furtum

L

factum e(t,v,g.fi quisoftium autfen

h, Mrile

2

.e:ft:-amk«cf»—

RE

fregerit uraliusfuraretur,

|

i, m

2

& diitur dare confiliuns,

w d

(ij períu

adet, & impellit atque inftruit

hi um

confilie ad furtum faciendum.

Quiid citar ferre opes.

Aintat

. Qui miniflerium at

"

que adjutorium ad fu

mnitme

ripiendas1es prabet.

LOTUCT

N

ORU

JURIS CI1VILIS,

17f

lh.

In filiwfamilias committatfartum, [urriptendo ali-

Itlihcnz

m

uid APatre,vel fervm &'Domino,

R.Quod fic,& 1pfa te5 fit furtiva,fed tamen

44

HHH

H

]i

^ Uütmtl

non dat.r actio furti contra ipfos, quia nulla

'1!& /'

datur actio:nter Patrem & Filium, aut inter

l (UII gh;

fcrv m &Dominum.

Qxare inter Filiumfamihas é»y Patrem non

detur attio furti.

RI

Quia quzlibet actio defiderat duas perío-

A m

(

nas,in hacveió caufa Patris &Fili, 1tcm Do..

""W Ri

mini & fervi una fingitur perfona.

á [Am.

!tm

vAn impubes Furtum faciat, farriptendo

rem alicnam.

i

R. Ita,fs ftproxlmus pabertati, & capax de.

li, id eft, fciatfe de!i liaquere.

L

Qub dieitur proxzmw Pubertatt,

fl n

Iile, quihabet decemannos cum dimidio,

Áii

Q-m dicitur "Troximusinfantia,

hn

Ille quinon habet decemsnnos cum dimi-

leo

id efl Pena Furti.

ts

Poena furti manifefti eft quad:uplum,& pe-

um d

nafurti nec manifefti eft duplum.

TIT

II

o fny

De vi bonorum raptorum,

ol

uid eff 'Rapina.

ldu d

Efp.. E& violenta contre&tatio rerum cot-

Porahum mobilium invito Domino,

1

Quanam ej? "Pena mpzmc R. Tripli.

TE

Gnomodo cum. actio vi bonorum matomm

1f in uadruplnm*

R. Licet actio ifts fitin quad:uplum tanen

d

poenatantum eft tripli,nam in ifto quadruplo

continctur etiam fimplum,

?

Erga

196

PETITIONES

f

m

Ergo unus vaptor minuspuntetur quam fur fimples ,

nam fimplex mantfeflus tenctur ad qua-

|

druplum, quod totum eþpæna.

i

. K, Non ideo minüs punietur raptor, nam fi

fit manifeftus, poteft conveniri etiam act;one

i f n

j

|

fu:ti manifetli , deinde raptor, five fitmanife-

| us n

ftus , teneturad poenam triplufur fimplexau:.

h si

.tem ; fifitnecmanife(ítus, tenetur tantüm ad

panam dupli,

pj lss n

npim

Quid requiritur ad hor,ut detur aclio vi :

m

bonorum rapterum,

v ln

A. Vis & dolus malus,

i

n ille comzmittit vapinam, qui rem aliquam

]

[

l

Qja

bená fide rapit, putans. effe fuam. .

|

R.Quod non;quia tic non ett doloía contre-

ï

ht Aliaf

&atio . fed taimen , quia eít res

u

petlimi gx;eau

pli. talis: amittit rem fuam,

DT

Mi injr

?TIT In

u

De Lege Aquilia.

| V

Y

W

Quid eff Lex Aquilia,

p dv

R

Efþ. Ef Lex quz vindicat, feu punit dam.-

|Ju quin

num cum injoria facientis datum,

Mi

vid eff davanum Legü "IAguilia,

huetiftnte

Eft damnum cum iniuria facientis datum.

UET

Dicitur csra imguria facient& , ut cxcluda.tu!

tll t

paupéries; nam Lex Aquilia non agit de pau-

i fe

perie, quzeft dàmnuni fine injuria facientis

Vitlimpt

datum, nempé à quadrupede,

Qu

Quot funt zapita Legut LAquilia, ,

Rcíp. Hedie tantum duo,fcdolim fuerunt

Mi

tria

2

,

n i tule

QUi

TE

—

NU

177

JURIS CIVILIS,

" ?"a"'f"ffm j

Ht

li

FTT N

Ay in Pæ;&

De Injuriis,

D

j

Quid eff Injuria,

TM

U

Bj

f

! Imf, HVE &m |

P

. Eft contumceliain liberi hominis vfli-

pendium commiffa,

TRf

Mj

Quob medu committitur Injuria?

Refp. Variis ; nempe R e, Verbis & Litteris,

j Jl,'i'äp ll |

fecüm quis pagno pulfarur , Veréa, cüm qffis

^i

alteii convitium dicit, Lirerà, càm quis fa-

mofum libellum ad infamiam alicujus con-

p Aqm

f

fcribit.

1

j

u

Quoruplex efl Injuria.,

]

1

—

L

|

IT

Duplex, Alia eftlevis, & alis eftattex,

li

Quid efiIEnpuria levn?

Eft,quz fit càm quis leviter, & levi ex caufa

"

ab aliquo injuriose pulfatur,

N

1

Quid eft Inyuría atrox ? |.

E(t Injuria

x

quzquafi .con'tumeliloliïoz & ma-

D

ior xftimatur,

oynil

Per quas Perfonas gäü dicitar pati Injuriam?

Y

R.Per uxotem, per Liberosin poteftate no-

'f?mi(ilo

ftra exiftentes, item per fervos.fi nimirum ali-

tht

l

quid attocius in fervum committatur, & quod

Auendtdt

manifeíté contumcliam Domini refpicit , v. g.

TU

——

j

fi quis fervum alienum atrociter verberaverit

j

in contemptum Domini.

Quanam eff pena 'Iäjuriafjm ?

ïuhs,

R. Clim pro membrorupto poena erat talio,

vl fneut

pro offe autem

fracto ctant certe pfnna; pe-

C€üuniaric,

TIT.[

K,. (4

-

L

178

PETITIONES

j

RUT

TLIT.

V

r

D

Wiqms»agitcm

De Obligationibus, qua quafi ex

|wipdi, i

Delicto nafcuntur.

] We

eAsfigna Obligationem aliquam ex quaf — — (oyind

Delit$o ortam.

ss , um

Efp. Obligatio quà teneturjudex, qui pe£ wb

R

1

impudentiam malé judicavit.

Qid efl Obligatio , qua ex quafr Delitbo

m

nafeitür,

ff mirt

,f

NY CIRT:

Ef quz nonex voluntate & deftinatione a-

s

gentis ,fed magis ex imperitia negligentiave

y

i

u i,

ïamilizhiuccip

proficitcitur tamquam ex quati delicto,

Wnt ia

Snid eff quafi Delitibum,

Efta&tus ob!igatorius,qui non eft vetum de-

hl

li&um , majorem tamen affinitatem habene

| Bl

]

cum deli&o,quäm/ cum conrractu, ut,v. g. ille,

T (

€x cujus zdibuserurumautdejectum eft,quod. "

It et t

hm

nocu;F tzanfeunti quafi deliaquit.

T.

V L.

Qul

BEU

De ACtionibus,

^

|

LP

f

Duid eff . AGtio,-

]

ELUTEERTT

Efp,Eft jus

|

i

Mittny,

p*e:fcqncndli in judicio, quodft-

LT

bi debetur.

|

Quotuplex eff JAGi:o,

:DUPch Dit

A&io variis mudis dividitur, nam in primis

Vsf

)

aQio aliacftin rem, alia

inperfonam, & alis

Buf u

mixt4,

QAmi

Qvid eff J&io in rem [ive realis,

Quà quis agit contra aliquem,qui nullojure

A lipcy

eiobligatus e(t, movet tamen ei de rea

T

ngua ]

h

conrroverfiam,

ii

Quid

]

—

M f

N

JuRIS CIVILIS,

179

!

Buid eff A io in perfonam , five perfonalis,

,

"

: Quà quis agitcontra illum,qui ebli

.quæq

gatus eft.

QUORU

excontractu, maleficia vel quafi.

Quid eft AU0 mixta hic,

hdzlïuamqu(j

lfï

pr partim eft in rem , & partim in perfo-

nam , ut AGtio familiz ezcifcundz, AGio com-

dT T

muni dividundo , & AGio finium 'xegund.o-

It

z

t Dfy

— Quid eft Alfio familia ercifiunda.

Eft actio mixta competens haredibus di-

i

videnda hareditate de co , quodalterum alteri

prxftare oportet,

u t

at df

Familiahicaccipitut pro hzreditate , & et-

(un,

cifcere, idem eft qued dividere.

TTR

uid eft LAGbi0 cemmuni dividundo,

tfuty Lt

Eft a&tio mixta defcendens quafi ex contra-

"Ul

&u, quz datur iis , inter quosresaliqua eft

U

Kcommunis ex caufalegati, vel donationis, &c,

l

ut dividatur.

Quid eff LAChio finium regundoruma.

Eft a&io mixtacompetens illis.qui confines

'

habent agros,ad hoc,ut fines five termini diri-

mantur ac extinguantur, velalicui partium ad-

judicentur,

d

':adido,quoä-

Quotuplex efl AO in vem,

l

Duplex Directa, quam habet Dominus ad-

;,naminprimi:

verfus poffefforem quemcumque.Utilis,quam

habet utilis Dominus, ut Vafallus, &c.-

lfoazm,&aliag

Quanam Abliones dantur ad vindicandas

I

1

T

I

res corperales,

R. AGio confefforia, & AGio negatoria,

m,qnïnuï&oiusl'l

Vil

uid eff J AClto confefforia.

Eft a&io realis, quá quis vindicar, feu aiï'c:it

j

fervitüutem fundq fi uef

id

-

]

|

n

189

PETiTIOI—;T-E"S

1"16'5&11&&500?&

Suid eft. ,ABhio negatoria? .

gutdndi

" Bita&io realis , quà quis vindicat feu afferit

jii, qu

libertatem fundo fuo , & negatalteri compete-

du

ze fezvitutem,

P

(l Co

Quomodo dividuntur adbuc JAtliones ?

af

Aliz funt Civiles, &alixíunt Praioriz?

hiluizh

( (&4/4 dicuntur, Adliones Civiles ?

Quz ex legitimis & civilibus cau(is defcen.

W

ünt, v g, rei vindicatio,actio cenfefforia,ne-

Jiunidorp

gatoria,&c,

$

À

us di

cunter . Aliones 'Pmiarm.

Wt

Quas Prator ex fua jurifdictione compara-

. hag

tas habet,uteft,actio publicana,

?

ul

— À

v

A&GionesPrztorie alizfunt inrem , aliæ» in

j

Btifiuem

perfonam,

iil

vsfiona aliqw& "ABliones "Pratorias in rem ?

|

f gt

R. ACto Publicana, Refciíforia, Pauliana,

ytiadi 6

Serviana, & quafi Serviana,

l

2 n

uid eft AClio Publicana?

t hl

E(t AGio in rem Prztoria, quà pctimüsid

^i if [

uod ex jufta caufa à non Domino boná fide

t d

ii

per traditionem acquifivimus & nondum ufu-

wl

cepimus,

uid eft Adlio Refcifforia,

: Qupdg

s

WP

Eft AGio in rem Prztoria,quá refciffa ufuca-

pione, quzfacta effe negatur,datur priftinz rei

(j

Qutty

Domino ad recuperandam rem fuam à poffef-

fore ufüucaptam,quafi numquam ufucapta fue-

t

xit.

uid eft Aclio 'auliaua.

Eft actio in rem Pratoria, qua revocantur

RT

ea quz in fraudem creditorum alienata funt.

lk

]

|

Quid efl Aclio Servanda.

äge:f

EftAGio inrem Praztoria , qua experiturz

: quis

-

:

N

;

£5í

w — Quisderébus Coloni, qua pignorisj

ure P-m,

Qu

: inercédibus fündi ei tenentur,

Dico Colvn& , quia AGio Serviaha non datur

Ml l

n

de rebus inquili

;

folüm de rebus Coloni,

ni,vel aliorum debiz&atumsfd

t K

*

iiitfilDIFIZW

A quo tnflituta efl bac Ade,

LC

f» R.à ServioPratore,

Atf

Quid eff. Colonus,

TM

EKít conductor pradii tuftici;

n

Quid eff ingiilingis

»'Ji&ionmmz.

Eft coridu&oer przdii urbzni,

li

?

k

Quid 4 ÀBiis quafi Serianá,

Xitit doà

$£&A&ioinrem Pratoria , que datut ctedi-

tori contrá poffidentem tem fibi exprefse in

TT

fpecie , vel genetaliter & tacit? obligatám ad

i f

&anfequendám ejus rei poffeffionem,

il

Suomodo àdhuc Alitones dividuntur,

iytimurd

R. Alie funtþeïfäcgz(?tïæ; aliz pon&petrs

NI

fecutoriz, alig imperfectz,

Aondon u

Quad efi LAEto rei petfeciatokia,

L

Qua perfequimur id quod ex patrimenie

hoftio abeft, vel nofira iniereft,

T

Qggd eþ üäïä p'æ?m p*e?'jäz!t?ariä;

nurpn'fünæni

li.

. Quaa&oer petit, quodnec ftbi abeftynec Reo

&deft,

db

ii

Quid eff JAGIo imperfetha.

o

Quaà páitidi poeham áliqu

ïalm;,&, gäït;ïni rcm

Y

]

áliquam perfequünut,

J

[^

"w

"u

T

—

d

274

182

PÉTITIONÉS

|

j

Da .Allionem rei perfecutoria,

R. Att:o confefforia,nepatoria,publiéana

n

omnes rcliqueaCtiones in rem,

plb

Da .Abfionem pima perfecutoria,

eifignut

&.AG&io furti, & ACioinjuriarum,

ür[?asfitiivclr

p Alionem isopeifellam,

j gtl

TM

.. ,,A&io'vi bohbrumtaptorurïx.

üiyredii

Da Atliones àliqua "Pretorias dn þar]änabi'; :

!

R. A Ctio de conftituta pecuniá

|

t p

,AGio dczpeä

guadaa

jb

€ulio, A&io deallio éorrupto,

jes cdtonosd

;;ädcf eff A& de cónfitiuta petuni&-.

l

]

J

n

g, üin

Eft Actio Prztoria péríonalis,quz dátur ad-

a

verfus éum , quicitra fipulationem eonflituit

hd

fe foiutarum id, quod priüs ipfe velálius,qua.

F

cumque ei caufaà etiàm és& nada

|

tantum obligatione debebat. -

pa&o;üïturali

1

|

o

]

"]

Qd eji Aäio- de. pecülio,

(j

E(t Actio Pratotia perforialis, competeiss ei,

qui cum filiofamilias, velférvo peculium ha.

Mi p

bentibus cohtráxit , advcifus Patrerb vel Do-

At A

|

zifium, ut peculio onüs,dedüctis his, qu& na.

i

tuxalitcr ipfïs debita fuht, condemüentui,

lm d

olb d

Qund 2 Adlio de albó corrupis,

, Mul

Ef A&i» pupillatis, adveifus éum compe.

, Mioitqnd

qui quid exalbo Pratóris quod juziídi-

€tionis P

c

$

'petuz caufá propofitum erát dolo

Jmquattyl

At i bontr

malo , velper fe, vel peralianic

ortuperit , vel

lnddns

album fuftulerit, vel amover: ü

As

Qd funt prajudicia, frve atlisries Drajüdictáles,

EW j;ig

d

A,Sunt a&iexfcïs;qaä ggg.ip plum prabeht

li$

| Fäglïlïus ]gdi

[

ts

iP"ffcunm,

JURIS CIVILI&,

193

"hj

Muwiüm; lus quibufdam actionibns,v.g, A&ioquá quz-

i

ritur, an aliquis fit liber vel fervus , vel-on ali-

VOb

quis fit ingenuus velliberrin

;

us, "velïm-aliquis

lioin;'u";m

[fit filius Titii velnon,

Y

ld

Nota, quód Przejudicia, five actiones p-ræitiæ

Wnj dicialesnon fint propriz actiones : Nam actio

"ii eft jus petendiin judicio id,q

:

uod fibi debetut,

Mul per p

rejudicia antem Ron pe

| timus aliquid ,

7

quod nobisdebetrur

Item attionesaliz funtin fimplum , aliz in

?f)m Mm' 4.

"p duplum , aliz in triplum ,

-&';" alizin quadtu-

lligyy, pham»

5'9[6Vfïäfius,quz

n non detur ACho in guintuplum aut.

fextuplum ?

?

]

ua'apaao,-ngwnä

KR.Non

lil

,quia nulla datur actio uizr/aquaäma

?lum.

Quid eff Actio m fimplum,

(dBpAti j

]u

E(t A&io,quá perituripf.m Gmp?um, ut À-

tht Do.

&io ex ftipulatu, A &io exempto,vendiro,&c,

Qu

A&ioin duplum eftactio,duà petitur ipfum

MOR

duplum, ut A &io furti néc manifetti , &

A*&io

unupiþ.

ex quafi deli&o.

5

;

AGio in triplum

hod/ic non eft in ufu.

use'umm)pe

A&io in quadruplum , eftactio quà petitot

ibf

ipfum quadruplum,ut A&io furti manifefti, &

tim d |

A&tio vi bonorum rzaptorutn.

Ariptld

Item AGiones aliz funt bona fidei ,

& gliæ

firi&ti juris.

pnfudicmlm |

5

Suid font AChiones bona

Wü&tmä

a darur poteftas judi-

l

: 38 fluib;.uä ,.Ifldivci liber

þandi

L 4-2

,,,,,

114

PETITIONES

p

o3hdi quantum Reus A&ori przflare dcbiïea:,v." |

:

£. Attio ex Empto]

|

éto,&c.

s ycndzta,lecäto,coüdu. ET

m

..—þ

]

[

Quid fant A('ïiot;e: flridli jura t

lg qi

In quibus :udicinon datuiliberapoteftasju. ,

qytt

dicandi, fed adftringitur adid, quod deducum jj

cft in contractu; v, g. Atio ex &igulg;u,'vel,ex Cden

qlutuo.

Qu"d ej? Camþenfatio.

: Qu

Compen(atio eft debitiinvicem & crediti in- !ul

ter fecontributio,

m 0€?-

Quid fant. AGiotes arbitraria?

ud

In quibus mandatum five arbitrium Judi.

€islocum habet,cui Reuscür non pareat,con.

hujtici

[

L

demneturin duplum, id eft, aliquid ultra fim-

M

plum, v. g. A&io qua fit metüs causá,eít ACtio

Cl.llcfp.wic

ddng, p

|

arbitraria,quia fi Reus ex mandato judicis rem

IT

metualienatam non reftituat , con

potteà inquadiuplum.

gfmnatwr

pugibtidi

Ms

Qot modu þ!m petit&h

ul

R. Qu

uatuor,nimimm Re,Tempore,Loco & 10

&ausá.

irdduo gt

— Quis petit plus Re,

Mbiois,

— R.Quipe

tit majerem quantitatem quàm de-.

betur,v.g.q

n*

Qu

ui petit c:mum,ubizanzümdcbc

: l Olim q

tur octoginta,

Qui pe*git plus fempore,'

dutdotiew.

Jl Lotp

R. Quipetitante tempus, quo folurio fieti

debet,v, g, qui petit Kalendis Martii

goeffe (

aquqd'dce

tttd

betur Kalendis Aprilis tantia,

* 9& i

N

l!

jJURIS CIVILIS,

18f

"ia

l

m

V,Sägi: petit plus loco,

lhiilo,;m |

&, Quipeticin alio locoquàm ubi res de-

hi

l

u

betfolvi, non facta mentione loci in quo de.

betur, v. g. fi quis idquod Lovanii debetur pe.

mu,mb'"?ifrü: |

Al

j

tat Antverpiz, non faciendo mentionem quod

T

E—i

zes folvi debeat Lovanii.

:

t

Quare diciá nonfatla mentione lbci,, n

!

Í

o debetur,

i

)

il

K, Quia/fi fiat mentio iftiusloci, tüne non

Tibl petitur plus Leeo,fedtunc e& actiode eo quod

eerto loeco.

*

i

uid eft AQhio de eo quod certo loec,

.&. Eit ACtio, inqua id quod cetto loco de«

t

^ilitin

a

i p

!

à

betur, petiturinalioloco , fa&amentidnc ,167

Pa

€$

[l

[4

nu petit plm eausa,

)

tl

TE

Refp. Quicum tesin genere vel alternative

2

debetur , pet

is certam fpeciem vel prscise

VTT

innpat

unam rem, v. g; i debeatur fervus in genere, &

petat quis Stichium pracisé', vel debeaturBos

vel Equus, & petat quis pracisé bovem,

fi

Siuare talu dicitur petere plus €414,

TE

R. Quia adimit debitorielectionem, nam

l

$n débito generalivel alternativo , g'lc&io eít

1

debitoris.

Md

iunttd

Y

Quanans eft pana plus petentium,

&& Olim caufa cadebant, id eftrem . amitte«

!

bant,hodie vero nonitem 5 fed quihodie petit

lus Re; Locovel caufa , condemnatut ad om-

TT

nhe intereffe quod debitori perfuam plus petie

ii

tionemintulit , &illequi plustempore petit,

'v

duplicantuz

Y

indu-

(

&ogdgmaamr in li:is;expfngas ,«

A

ET

OPETITIONES:

V

l

[

l

induciz, d e&,duglicaturiilud:cmpus, qued

!

"

Y

debirori reftabat ad folvendum , veluti (à uno

|

j

j

l

l

p [

menfe petierit ciijüs quàm petere debuit, tu

13

;

:

i.

( l

l

ES

J

exfpectare cogitur duos menfes,

f u

ia

! Futne femper in folidum condemnatio,

ïf

R. Nequaquam :funt enim quzdam actio. iil

Á

BI

;.1

nes,quibus noníemper folidum , quod nobis

debetur perfequimur,íed modo folidum, mo-

Ti t

dó minüs.

;

CIDTDT

A sfigna exempla Achionum , quibus nanfäml;g; ]ïy[i.

fl

Inm,quod debetur confequimur,

LTWDUM

K, Primo, Actione depeculio, Secundo, A- — ii

&ionede dote, Terrio, fi Parens àfilio eman-

As quio t

cipato conveniatur.Q "arto,fi Patronus conve-

Mpl

niacurà liberto,

uintó, fi focius cum focio,

Jpudid,

judicio Societatis agat, Sextó,fi quis ex eaufa

il

donationis caufa conveniatur, $eptimo, fi ex

lfl

caufa compenfationis. Octavo , fi debitotad

MTO

inopiam fortunz vitio redigatur,

tf

TIT,

VII.

^

At d

-

Ti

Quod cum eo, qui in allena eft po«

! du

teftate, negotium geftum.-

effe dicitur, -

m

Ecundüm juris regalam nemo fenctu'r' ex

MetvelDor

S

- fiscontis

centra ctu alieno,'ed tacen Petorex zqui-

tate in quibufídam caufis introduxit,a&tionem

BU T

ex contra&u alieno : qualis eftactio, quod juf-

fu,exercitoria,inftitoria,tributoria,

de peculio,

TM ï

de in rem verfo.-

d

dsid

N

dïfmp !

JURIS CIVILIS,

357

üdum jN

) qtf

Quid efl AGio qued ju[fa ?

Ufu

j

u

Kft ABio piztoria perfopalis, quz datur ad«

d

;

verfus Patrem vel Dominu:n ex contractu f-

o

L

lifamilias, qui juffu Pat:is fui, autfervi, qui

juffu Domini contr;xe it, & .cïi.aid;m in foli-

UOT

j

dum, quod juffam e(t dari,

DI

: Quid eff Alío exercitoria?

W (&/)(fm

Ü

Eft AGio pratoria perfonalis, quá in foli-

dum tenetur exercitor navis ex conttactu Ma-

i, M

giftri,quem navi propofuit,& confequenter ex

W

contra(tu ejus,quem Magifter fibi fubfüituit,

i h

Exercitor navis dicitur, ad quem quotidia-

Escnsähli&tmn

nus quzfus navis pertinet.

Titiqy

Magifter navis dicitur,cui totius navis cura

At

commiffa eft.

D g

N

Y

Quid eft A0 infltoría ?

d

c

J:p!/mo';ä ü

Eft ACtio Prztotia períonalis& r

ei perfcouQ

ilinty

toria.quxex contractu inftitoris adverfus eum,

qui propofujtinfolidum ej

j

us,gued ex contta»

&u debitum efít, datur,

In&itor dicitur. qui tabernz vel cuilib

]i negotiationi, przpofitus eft.

'f.t alte-

T pe;

Praponens dicitu: Dominus,

idun

Juid eff - Aflia tributoria?

Eft AGioP:xtoria períonalis, quá petiturus

bt ,

1

Paterve!l Dominus, cujus filiusautfervus eüm

aliis contraxerunt, merces peculiares , equali-

TTE

tht

ter cum £reditoribus dividant,

iil

uid efl ,dfiio de paculio?

ii

Eft ACtio Prztoriaperfonalis, excontractu

ifunt,proveniens,

7

1

eorum qui alicno!iuxi iubjeà

^

;

$

, pecu-

PETITIONES

peculío tenus competens,

|

imi

rationeadm[.

g

niftrationis peculiaris,

]

(

TO

Qnwuid efl Adio dein vem verfo. —

Eft Actio Practoría perfonalis, qua ex

[jditm.

am d

contra&tu filifamilias, velfervi datur n

Patrem vel Dominum, deeo, quodin

tïu'u:

l'atrimonium ejius redactum eíft

idque

ideó , ne quis cum alterius jactura locu-

pletetur, nontamen

Jrist

m

4iü plus xtc"nctuxf quägm

verfüm eít,

l

MM

TIT. VIIL

. ; De Noxalibus A&ionibus,

j

NT

Owuid eft. Actio Noxalis,

Tj 5tA810 , qua daturcontra Patrem

Oa

/ Vel Dominum ex delicto privato fer-

vi ; vel de pauperie,

N alitn:

p alunut

Dico, De patiperie , quiaattia de pau-

perie eft etiam noxalis.

,

T

Dixi etiam , Ex deli&o psivato fervi,

goz'm.*

quia ex tali deliéto venit

Ptetun

peena corpota-

lis : (';*

o

teít,

rvus autem in corpore puniri pq—

Dtotun

T I .

adnegetia

l

K!.

|

Mttdo

— $i Qïadrupes 1

au

N

periem

/

ïccisf-

Xih Cvär'

fe dicatur.

Quid eff quy,eriese

L

E

-

N

"

TURIS CIVLLIS.

MLON

t damnum à quadrupede nature

S

non fere , qua ex contra&to quo-

iä r í

V

dam vitio notuit v, g. fi equus calcitro-

d

fus aliquem calce percufferit , vel bos

Itl

i

i

J

!

cornu petere folitus ; aliquemc

Y

oqu pe-

| ffö, q!m

jl

RLT

l

ik

]

ti:ri't;.

T1T. X

UM

| tmcwtq gm

De iis per quos agere pbtfumus;'

- Poffumusne agere per Procuratoremim.

|

,

jtdicto,

Iniy

Efp Hodie poílumus , o

lim veró

(0

R

tantüm,in quibufdam certis caufis

71

W

Procurator admittebatür, -

. . Owid eff Procurator.

Mf

Qï'rgäiäalhiïcna negotia ex mandato Domi-

T p

hi adminiftrat. -

' Procurator ;lius'e& adlites, alius ad ne-

LT

ootia.

Procurator

—ad lites , e& Piocuratm ad

LT

ij

negotia judicialia,

Procurator ad acgo

tia, eft Procurätox

ad negetia extrajudicialia,

u9odo oratur. Procurato

r Vuiverfita-

Áth

tit, Collegii , CaPimli , vel altcriuä :

Communitath,

j

R .Syndicus.

AE d

TIT.

199

PETITIONES.

i

TITT X I

l

DeSatisdationibus,

;

Quideft Satudare,

vt

6).'11

tadverfarium fuum íccurum face:e;f

I—

lul

E:

de eo, quod injudicium venit,

fi

:

j

Quid eff. Satisdatio.

lt

Eft cautio , qua adverfarium fbcurumn

lts

il

facimus pro

co, quod à nobis pctiit, datis

d. d

l

fidejufforibu

$auc gignoribug,

qu d

Quæcxlcg

TR

Dö perpetuis & temporalibus Aämm

9;42 (l

ht

Ribus, & quz inheredes & ad

Mb

haredes tranfeunt,

æa li

Qu

Qua diuntur Alliones F"Pgm*' :

EL

Uaz olim perpetuà , fine ulla tems .

! Qub d

Q

[ Qm ii

tant.

poris praz:;fïr«u'ticanga pra;poni pete-

/ Qua d;aænzur»ääiatzes ;mgamka j

Qu

lts

Qu anno rantüm durant,

ul

J

191

TU RIS CIVILIS,

i

TTT, XHE

De Exceptionibus,

um

Quid efl Ezceptia,

Mïw

Aétionis exclufio.

'i

4

mfam

' ESt

J Dotuplex eff Extebito,

Alia eft Civilis, alia eft Pretoria; denuó

hl my /,

Uæ

jj

alia eft petpetua , feu peremptoria, &

u

J

alia tempüralis íeti dilatoria, iterum alia

Wtwmm

eft realis ,alia perfonalis , poftremo alia

Q

eftfacti, aliaeft juris.

"

Qua diturtur Excepticnts Civiles.

Quz exlegibus , vel ex iis, qua le

gïs

vicern obtinent, vim fortiuntur,

Qua dieuntur Exceptiónes pratoria.

14

Qusz ex ipfius Prátoriis jurifdi&tione,

i

fubBantiam copiunt,

Qva dicuntur Excépitones pelpettza,

Quie in perpetuum agentibus ob(tant,

IU

Qua dicuntur Exceptiones Peremptoria,

[ tcma']'

jug 4étionem omninó perimturit.

Wt

Qg;ä ditibur EXceptiones Tempafälft

*

Es

7

Qus adtempus nocent , & temporis

dilationem (olür tribuunt.

:

ö?täs Pe

gïf&;

1 Qua Hicunitf ïxcejït-:

&

Que

n

192

PEÉTITIONES

1]L

Queg rei coherent. Et pcrfonalcs qus

pcrfonæ

|

93-'«& dtczmm" Excepmnes fa&z

qua jaürt.

Faili, Ícu intebtionis executio, quz Á«

-

*

|

&toris , nullo jure agentis mentionem ex-

M

cludit

|

ä TT

Infis vetó, qud Actotis jus, id eít, actioe

(iut, vl

nem excludit

ia

Quis dicitur 1ndes competen:

Q

Ille cui reus fübjicitur.

| hilü

uis dicitur Iudex mcamþetema

fm vt

'Cuireus non fub;,;c.tur

fiilfu

T x

Qu

Qul n

De Replicationibus

Qw

$)

Quidefl Replica frug Replicatie,

lm (

lt

St fecunda AGoris allecatio, vel e£-

ceptionis à Reo prepof t cxdu-

futy

fió.

)

u

Dupliea five Duplicatio , eft exclufio

replicationis; five cft fccunda allegatio

Trilii

ipfius Re:

(iis, :

of

TIT,

m

—

ly

193

: ] U RIS CI'fV-LfS,

EfPfffvaa/cq;

TIT. Xv

hiA

De Iutetdï&ig.

A

Qyuid funt Interdila,

M

Ut A&iones extraordinarie, q uibus

"MW

agitur de poffcífione , vel quafi pof-

fcffione , vel petituraliquid provifionali-

ter fieri aut vetari. .

Í

)N

"

Quouplicia funt Interdit

— "Triplicia. Alia funt prohibitoria , alía

17

fupt reftitutoria, & alia fünt exhibito-

4

tia.

Quid f

wzi Interdicla probibitoria,

j

Quibus Prator vet

at aliquid fieri,

. Quid funt Interdicia reffitutoria,

Quibus Prator jubet aliquid reflitui,

Qu

uid funt Inerdicla exbibitoria.

Mi

bet Prator aliquid exhi-

Per qua ju

n

:

beri.

TT]

Q wotuplicia

f;mt Infef'd

iéla poffefforin , id

lS.

efl ex quibus agitur

de poffeffione i

hn

05t€,

quafs poffe ff

allr,gm

Triplicia. Alix funta

dipifccndæ pOf-,

feffionis, alize retinende, & alis rec;/:p'e-

Eandæ(- poflcffienis.

Ti

Quid

—

—

PETITIONES.

l

Quid funt Interdiha Adipifcenda pof-

äbu

nl

fefffonis,

l

1

inï)?hs agi

mus ad quareddam pofs

:

T

fcmænäm ; qQuam non habuimus; cuiufï

Ht r

modieít Interdi&tum , quorzm bonorum,

i

Quod legaior:

;.m (^ interdilum Salvia.

hs d

W

dum,

l

Quid eft Edium Salviauum,

Eft interdi&&um , quo quis agit ad ac.

]

quirendam poffefhonem rerum , quas

Colonus pro m

Vit

i

ercedibus fundiïqbliga-

u

Quid funtinterdicla vetinenda pofff-

u

fíonis,

z

M

Sunt intérdiéta, quibus apimur ad re-

i j (x'

|

Mi g

(

W

ä*ï'm:udam poffeffionem quam jam liabe-

: duf

inus , ut interdictum utrubi

,& ,Infcrdie

. Mi

&um uti peffideti:.

ln Q

Interd.iäïzmz utruli datur 'ad fätïnma

f d

dam poffeffionem cverum mobilium.

dul

Imerdiä?zzmw Hb þaj?detis, daturad re«

] od

tinendam poffeffionem rerum immobie

hu m.

w frayd

mb

Guid fupt Interdicla. vecuperanda

poffeffonis.

QtiNt

Sunt Ínterdi&a , quibus agimus ad

g'm ha-

df

gïc:qgc'ra'ndam potfefhionem , ,.qu

buimus

52

t

f

TUR!S CTVILIS.

195

M

buimus & j jam amifimus, ut interdictum,

U

Unde vi.

jl /10

nid eff Interditibum unde vi

mmr Ól

il

H/fn H

"uf

Eft interdidum , quod ad recupee

fy|

LU

randam poffcífionem datur ei , qui vi

li

dejectus cft ex. poffeffione rei immobi-

m

]is.

Däglf 3() V

TTT XVI

ï

"m

J

De Pana temeré litieantium,

We

æatwplex eff Pena temeré litigantium.

Efp Triplex: juramentum Calume

itdd t

» niz , poena pecuniaria & infamia,

T

Ierdi

led eff Iuramentum Calumnia.

Eft juramentum quo lmgmtcs jurant

Vund

litem fibijuftam vxd eri, & non calummm

sé procedere,-

tll

Quid efl Calumnia.froe mlummar;

In.caufis civilibus eít ahquem vexare

m

3er fraudes & fruftrationes , n caufis

"criminalibus eft ahqucm accufare de falío

Wi

cummc.

sit d

Qwuid eff Infasnia.

ER lzfio eítimationisfeu famg.

nb

bulm

Quetuples eff. Infamia.

d

196

PETITIONES

"

Duplex. Alia eft juris, alia eft fadti.

yil

Quid eff Infamia Iuris,

|

li

l

hi f

0

Quz infligitur à jure, vel per fentcnti-

am judicis,

ng

opt

uid eft. infamia fatii,

M

um

Eft qui defcendit folàm ex judicig w

gravium virorum , fic v, g. fur tamdiu

m

quàm non eft condemnatus de furto , la-

J

!

um r

t

borattantüm infamiafadti , ubiveró eít

condemnatus de furto,laborat euam m-a

f ron

famia juris.

t

TTIT. XVH

T

De Officio Judicis,

De]

gl::mi ey? Iudex,

Quj

WUY

Ui jurifdi&tioni przeft,

uid e[f Invisdidlio,

M

Nonyidi

" Ef publica poteíias cognofcendi de

eaufis criminalibus & civilibus..

lp

Quanamin Judice requiruntur,

W

T ctin

R. Hacttia : Primó , ut potc&atem

judicandi habeat. Secundó, ut eam ha-

tpid o

beatm caufa , dequa lis mavetur, der-

Qym dtt

j

tio, ne fufpeétus fit xlh ; qu: conveni-

du

AUT,

)

Dt T

quia

i

197

Ü

Mlia 1& [ia

l

Quid eft Officium Iudieis,

il

udicare, Decernere, punire fecundüm

Mi

leges & co

nfuetudines,

Quotuplex eft Offiium judicis.

i

[

J

Duplex. Aliud e(t mobile, aliud eft

)mm K

|

l

l

]

j

mercenarium ; Mobile eft, quod non

Mi

.'

!

ü

—

1

infervit alicui inftitute a&ioni, v. g. in

,

